dicunt ꝙ ante debent dimitterc ꝑuuluʒ moꝛi ſine ba
ptiſmo.quia non ſunt facienda mala vt eueniant bo
na. Melius tamen eſt dicere ꝙ dari poteſt pꝛeci/
um non ad emẽdum ſacramẽtum vel aquaʒ.ſed ad

conſonare pietati ⁊ etiã iuri.

¶ Queſtio ij. d

—

redimẽdam vexatõem iuris ſui.⁊ boc magis videt᷑

¶ Atum bercetici dent rem ſacramenti.⁊ ꝙ non vide/
tur. Augu.de conſecratõne diſt.iiij.ecclia paradiſo
comparata indicat nobis poſſe quidem foris bapti
ſmum eius reciꝑe.ſᷣ ſalutem btitudis extra eã nec ac
cipere nec babere. ¶ Item Augu. qui foꝛis cccleſiã
baptizantur non ſumunt baptiſmum ad ſalutẽ ſed
ad perniciem. babentes foꝛmam baptiſmi. virtutez
eius negantes.¶ Item ratione videtur.quia ſi bap/
tiſma bereticoꝛuz facit filios dei dando gratiam ba/
ptiſmatis.videtur ꝙ inter hereticos extra eccleſiam
ſint filij dei. boc autem falſum eſt. ergo ⁊c. ¶ Item
ſi baptiſma hereticoꝛum facit remiſſionem peccato/
rum. ⁊ remiſſio fit per ſpm̃ſanctum. ergo inter eos
eſt ſpũſſactus.ergo beretici dãt ſpiritumſanctuʒ.ſed

boc eſt falſum.ergo ⁊c. ¶ Contra. Auum eſt baptiſ⸗

ma chbꝛiſti eccleſie ⁊ bereticorum qui in eadez foꝛma

baptiʒzãt.ergo eandem efficaciam babent. ergo ſi in
baptiſimno ecclie datur gratia. ⁊ in baptiſmo heretico
rum. baptiſma illoꝝ ẽ veꝝ ſacr̃m.qdð pʒ.qꝛ nõ
eſt iterandum. ergo ſi non inuenit obſtaculuʒ. ita cõ
fert gratiam vt catholicopꝑ. ¶ Item poſſibile eſt ꝗꝙ
iſte qui baptiʒat ſit hereticus me neſciente.ergo dã/

2½ hũ incurro ve malicia aliena ſine omni culpa. ¶ R

–

dom ꝙ baptiſmugs qui ſolum datur ab bereticis in

foꝛma ecclie baptiſmus eſt. ⁊ baptiſmus ecclie rege/

nerat filios eccctic non here.generat etiam filios in
xpᷣo.Exemplum Aug.cõtra donatum ẽ,. qꝛ ſicut ia⸗
cob nõ tĩ genuit ꝑ vteꝝ liberaꝝ ſ̃ etiã ancillaꝝ.ſic ⁊
xpᷣsvñ qͥ boni baptiſãt᷑ ab hereticis ↄparat eos fili⸗

is ancillaꝝ.ſʒ qͥ mali ab ecclia cõpat cos eſau. Ha⸗/⸗

bet᷑ igit᷑ ſꝑ efficaciã niſi hat obicè in ſuſcipiẽte.tune

aut hʒ obicẽ qñ iſte qͥ baptiſat᷑ ↄſẽtit hereſi. Et h̊ pᷣt
eſſe tripłr.aut qñ eſt hereticꝰ ⁊ fauet erroꝛi.aut ſi nõ

eſt bereticꝰ tñ vadit ad hercticũ pᷣciſũ in ↄtẽptũ ec⸗
cleſic. aut ſi nõ eſt pᷣciſus vadit tñ ad occultũ quem
ſcit eſſe bereticum. pꝛopter aliquod comodum vel
fauoꝛem.⁊ tunc nihil accipit qui accipit ab heretico
vt eſt hereticus.Sed tunc non cõſẽtit.quãdo habet

impotentiam diſcernendi vt paruulus.vel quando
ille hereticus eſt occultus ⁊ creditur eſſe catholicus.

aut quando homo eſt in neceſſitate conſtitutus ſo/
lo neceſſitatis intuitu. Auctes Aug.ſcdᷣm pꝛimam
viam intelligũtur. Rationes ad oppoſitum patent.
quia quos heretici bapꝑtiʒant non conſentiẽtes here
ſi ſue.⁊ ſi videantur eſſe de eis.tamen ſunt eccleſie fi
lij ⁊ intra eccleſiam. AUnde Augu.dicit contra dona
tum.qꝙ herctici baptiʒant non per id quod habẽt re
pugnans cccleſie.ſed per id qð habet communitatẽ
cum ea ⁊ vnitatem.⁊ ideo ſi iſte qui baptiſatur nihil
recipiat ab hereticis niſi baptiſma. nec in alijs con⸗
ueniat.iudicandus eſt catholicus.quia cum catho⸗
licis conuenit ⁊ non babet repugnas.⁊ talis eſt par
uulus. ⁊ ideo q;uis paruuli baptizẽtur ab hereticis.

non tamen ſunt inter hereticos qᷓtum ad meritum

ſed ſolum q́;tum ad numerum. ⁊ ideo non ſequitun
ꝙ ſint inter hereticos ſecũdum ꝙ hercetici ſunt ſed ſi⸗
cut filij dei.nec etiam ꝙ inter eos ſit ſpũſſanctus per

quẽm remittuntur peccata.

Vantum ad tercium articulum queritur de
poteſtate baptiſantium per comparatiõem

ad danteʒ illam. Et circa hoc querũtur duo.
Pꝛimo queritur que ſit illa ptãs quam xpᷣs dare po
tuit miniſtris ⁊ non dedit. Scdo queritur vtrũ xpo

fucrit data ptãs dimittẽdi pctã.

—

¶ Cirea quam pꝛocedendum eſt boc modo. Super d.

lud Johannis.j.Hic eſt qui baptiſat.dicit Auguſt.
q; Jo.didicit ꝙ poteſtatem mundãdi a peccatis mi
niſtris dare potuit. ſed nõ dedit.ergo videtur ꝙ; iſta
fuerit poteſtas cooperatõnis. ¶ Item q illam dare
potuerit ſed non dedit. videtur per verbum augu.
⁊ magiſtri.quia nõ dedit hanc ptãtez ne homo ſpem
poneret in homine. Sed pꝛopter nullam potẽtiam
homo ſperaret in homine niſi bomo baberet poten
tiam dimittendi culpam ⁊ dandi gꝛatiam.ergo de il
la intelligitur. ¶ Item hocipᷣm oſtenditur ratione

potuit hanc communicare per ſimile in ſpirituali

bus.quia angelo ſuperioꝛis oꝛdinis dedit potenti/

am purgandi alium qui eſt inferioꝛis oꝛdinis. er/

go cum ita ſit ordo in eccleſiaſtica ierarchia ſicut in
angelica. patet.⁊c. ¶ Item oſtenditur etiam per ſi ⸗
mile in coꝛpalibus.quia rebus coꝛpoꝛalibꝰ dedit po
tentiam curandi a moꝛbo coꝛpꝑali.g̊ animabꝰ ſãctis

debuit dare potẽtiã curandi a morbo ſpũali. Ite

boc etiã ꝓbat᷑ a minoꝛi.qꝛ dare potuit miſtris ccclie
potẽtiã expellẽdi demões.&g multo foꝛtiꝰſeminariuʒ
eoꝝ qð eſt pctim̃.¶ ¶ Iteʒ a minori videt᷑ alio mõ.qꝛ
nulla creatura nobilioꝛ eſt aia ſãcta.ſed gratie dedit
potẽtiã expellẽdi culpã.g ⁊ aie dare potuit. ¶ Con⸗
tra Aug.maius eſt iuſtificare impiũ q; creare celum
⁊ terrã.ſed potentie creandi nõ eſt capax creatura.S
nec potentie iuſtificãdi nec dimittendi pctã.¶ Itẽ
omnis actio eſt ꝑ coniũctõem agẽtis.ſed ſolus deus
pt illabi amine.g ſolꝰ pᷣt purgare.( J
clpa ẽ a ſuꝑioꝛi.ſᷣ ſolꝰvg ẽ ſupꝛa li.ar. ſolꝰvs pᷣt cul
pã dimittẽ q̃ ẽ in li.ar.¶ Itẽ interiꝰ baptiſare ẽ gẽaʒ
infũdere. ⁊ gratiam infũdere eſt ipſam creare.ſed ſo
lius dei eſt creare gratiam. ergo ipſius tm̃ eſt inte/
rius baptiſare ſiue a culpa purgare.¶ Rꝰ dom. q;
circa biptiſmũ pñt ſex ptãtes annotari.vt videamꝰ
quꝗ dare potuit dñs ⁊ nõ dedit. Pꝛia ẽ autoꝛitatis.
q deꝰ a ſe ipᷣo nõ aliũde bʒ ptãtẽ inteꝛiꝰmũdãdi a cł⸗
pa.Scðda ẽ cooꝑatõis vt hõ accepta diuinitꝰpotẽtia
in tali actu eẽt eooꝑatoꝛ.Tercia ẽ excellẽtie.vt ſcdᷣm
abundãtioꝛẽ gratia exiſtentẽ in baptiſate.interioꝛcʒ
ↄferrʒ gratiã baptiſato. Quarta eſt inuocatõnis.vt
hõ in noie petri baptiſari poſſit ſicut in noie xpᷣi vel
trinitatis.Quinta eſt inſtitutõis.vt ſicut xpᷣs habu/
it ptãtem inſtituendi baptiſmũ in aq.ita aliꝰhabẽt i
aqᷓ vel alibi. Sexta ẽ miſterij q̃ dat vt ꝑ hoieʒ poſſit
exteriꝰ miſtrari ⁊ vbũ ⁊ eleᷣn. Pꝛimã nec dare potuit
nec dedit.vltimã daꝛ potuit ⁊ ddit.ð oibꝰint᷑medijs
dicũt mgf̃i ꝙ dare potuit.ſ̊ ñ dit.Scdaʒ ei ⁊ terciã
ñ dedit ne ſpes i hoie ponẽt᷑.qꝛ ſi vnꝰ hõ poſſʒ aliũ ſa
nare ſpñaliter.vel ſuis meritis plꝰ gratia dare.ſpa/

ret hõ ab hoie gꝛatiã ⁊ veniã. Quartã vo ⁊ qͥntã nõ

dedit. ne tot eſſent baptiſmi quot baptiſte.quia ba/
ptiſmus denominat᷑ ab eo cuiꝰnoie fit. ⁊ ab eo qͥ in/
ſtituit. ⁊ ideo ne multi eſſẽt baptiſmi ᷣ vnꝰſolꝰinſti/
tuit vt vnus ſolꝰinuocaret᷑. De ptãte vo coopatõig
Otrouerſia eſt. qꝛ magiſter dicit ꝙ illã dare potuit.̊ᷣ
27 tñ ↄmunit᷑ negat᷑. Sʒ qꝛ Augu.videt᷑ hoc dicẽ. ꝓpt᷑

£●

B notãdũ ꝙ coopꝑari alij eſt dupłr. Ael ꝑ modũ vere
efficiẽtis.ſicut nã coopꝑat᷑ deo in ꝓductõe nãliũ.⁊ li.
ar. gratie in faciẽdo opꝰmeritoꝛiũ. Ael per modum
diſponẽtis ſicut cooꝑat᷑ hõ deo qᷓ;tũ ad gratiã.qꝛ ſe
diſponit. Pꝛimo mõ q̃ͥcqͥd videat᷑ dicere magiſter.
de? dare nõ potuit.qꝛ creatura capax nõ fuit.nec hoc

mõ intellexit Aug.Sicut em̃ tactũ fuit in pᷣmo li.di.

xiij.et ꝑ obiectões oñſum.dare gratiã eſt potẽtie infi
nite ⁊ potẽtie ſupꝛa mẽteʒ bũanã q̃ immediate eſt in
deñ. Scdo vᷣo mõ dare potuit vt hõ ſcᷣm actũ inte/⸗
rioꝛẽ baptiſato gꝛatiã obtineret.nõ gratia efficiendo
ſe q ip̃am impetrãdo.ſicut dedit homi vᷣtutẽ faciẽdi.
miracula. no qꝛ ip̃e ca efficcꝛet.ſᷣ vᷣtute ſibi a Zo da⸗/
ta quotiẽs vellet impetraret.Sʒ hãc nõ dedit bomi
ſ.vt tatũ poſſet interiꝰi ſaluãdo aiam.ſicut exteriꝰv᷑/
tute miraculoꝝ ſanat coꝛꝑa.tũc em̃ ad eos recurre/⸗
ret᷑ ꝓ ſalute aie ſicut ad deũ. Oñs aũt qᷓtũ ad banc
potẽtiã oẽs fecit equales.vt ſaluteʒ aie a ſe ſolo do/
ceat requirẽdꝗ. Oẽs ei eq̃lit᷑ purgãt qͥ ſacim admi/
niſtrãt. ⁊ ita nõ ẽ efficacia in actu mẽtis baptiſãtis.ſᷣ
ſolũ in adminiſtratõe ſacii.⁊ ꝑ hoc manifeſta eſt ſo⸗/
lutio obiectoꝝ.(¶ Ad illð g̊ qd obꝛ ꝙ ãgelꝰ ſupioꝛis
28 oꝛdinis purgat ⁊c. dam ꝙ illd eſt intelligẽdũ qtum
ad cognitõem ⁊ B ſolũ diſpoſitie. Sz magis ẽ purga
re gffectiuꝗ.q; magis ẽ do ↄiũcta. Pꝛeteꝛea habitq

teʒ purgatio a

—
refoꝛtat.eſt habit?ꝰ magis deifoꝛmis.nibilominꝰ tñ
dicit Aug.q; ſolꝰ deꝰeſt doctoꝛ. ſicut ſolꝰbaptiſat in-
teriꝰ. Sʒ in boc nõ ↄdicit dyo.nõ em̃ vult excludere
diſpoſitõeʒ doctoꝛis exterioꝛis qᷓ eſt ꝑ mod cuiuſdaʒ
extẽſionis. H vult ꝙ habit?a ſolo deo infũdat᷑. nec in
boc excludit coopatõem lumis nalis. Aliq̃ em̃ ſunt
q̃ poſſum? cognoſcere ꝑ lumẽ naliter inditu. Simili
ter aliq̃ bona ſũt ad que poſſumꝰaffuefieri ꝑ rectitu-
diem naliter inſertã. ⁊ ſicut ad ea q ſupꝛa nam ſunt
ſol?ꝰde? eleuat cognitiuã infudẽdo babitũ cognitiuũ
vtpote illuſtratoem phie vel fidei.ſic cũñ gia Ftũ fa⸗
ciẽs ⁊ charitas eleuet ſupꝛa nãm.ñ inſũt ibi niſi ꝑ in
fuſionẽ. ⁊ ſicut cognitiua deo coopꝑante pᷣt ſe ꝑficere
aliquo habitu nli. vtpote cognitois nalis. aliqͥ ñ vt⸗
Pote infuſe.ſic ⁊ ex ꝑte affectie eſt intelligẽdũ q; tñ ad
babitus morales ⁊ infuſos.⁊ qꝛ gratia gꝛatũ faciens
nam ſupꝛa ſe elcuat. habitus eſt infuſus.⁊ iõ ab illo
ſolo eſt qʒ pt illabi aie. Quãuis aũt vtrũq; ſit a deo.
tamẽ i habitu cognitõis doctoꝛ pᷣparat non ſolũ vᷣbo
exterioꝛi.̊ᷣ etiꝗ ꝑ habitũ interioꝛe.⁊ ita vnꝰ eſt meli-
oꝛ doctoꝛ qᷓ;ᷓ alter. Ita deꝰ potuiſſet facere in baptiſ⸗
mo. ſed noluit vt ei ſoli om̃ipotẽtia honoꝛ ⁊ glia at⸗
tribuat᷑ ¶ Ad illud qd obẽ de medicina coꝛpali pats 29
rũſio ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ medicine ſanitatẽ nõ efficiũt
ſᷣ diſponũt adiuuãdo nãm. õ eſt etiã ſil. .qꝛ coꝛpa
lia mutuo agũt ⁊ patiunt᷑.nõ ſic qt aia influit ĩ aiaʒ.
⁊ rõ buius aſſignata fuit in pᷣmo libꝛo.(¶¶ Ad illð qð 30
obijcit de expulſione demonũ.dð ꝙ illð nõ eſt maiꝰ
ſed minus.qꝛ demõ ppᷣt expelli ſine melioratõe ⁊ iufu
ſione gratie.ſed nõ culpa.demõ em̃ pᷣt expelli.qꝛ po/
teſt artari ꝑ contrariã ptãtẽ.¶¶ Ad illð qd obijcit᷑ ð 31
gratia.dð ꝙ gratia expellit infoꝛmãdo nõ efficiẽdo.
⁊ quia aia nõ pᷣt aiam infoꝛmare.iõ nec actũ illũ cõ/
municare. effectiue ãt ſolus s qui pᷣt gratiaʒ dare. 2
Patet gůᷣ de qua ptãte Aug.intellexit.ſ.de ptãte coo
patõis.qua dicit᷑ aliquis cooꝑari.non quia ſimł cuʒ
illo efficit.ſed quia aliquo dono ſibi dato aliquid fa
cit.quo facto deus facit.ſ.ſolo uutu mentis ſine actu
ſacramẽti. AUnde ſicut btũs petrus dr moꝛtuos ſu⸗
ſcitaſſe.⁊ infirmos curaſſe.⁊ hbabere virtutẽ curandi
⁊ gratiã ſanitatũ.non quia ipᷣa faceret.ſed quia deus
nutu ſuo faciebat ſine aliquo viſibili ſacramẽto. ſic
diceret᷑ aliquis purgare ⁊ purificare et deo cooꝑari
ſi data eſſet ei couſimilis gratia ad animas purgan
das. qð noluit deus ſicut dicit Aug. Jdo etiã no de
dit ꝙ vnus baptiſaret melius qᷓ; alter.⁊ ſi magiſter
ita intellexit bene intellexit. et rones inducte ad op/
poſitũ non ſũt cõtra ipᷣm.verũtamẽ ipᷣe in litera mul
tũ expꝛimit.⁊ ideo in ꝑte iſta nõ cſt ei vſq; quaq; cõ⸗
ſentiẽdum. ⁊ ita patet ſolutio obiectoꝝ. Ad boc pꝛo
bleuma terminadũ valent q̃ ſcripta ſt de tonatiõe
gratie.xiiij.di li.pmi.
— Dueſtio.ij. f
¶ Atꝝ rpo data ſit ptãs dimittẽdi pctã. Et ꝙ ſic viᷣt᷑
Ante reſurrectõem em̃ dicit Math.ix.vt aũt ſciatis
qꝛ filiꝰbois hʒ ptãtẽ dimittẽdi pctã. Poſt reſurrecõ
nẽ dic Math.vltio. data eſt mibi oĩs ptãs ⁊c. ¶ Itẽ

—

rõne vi. qꝛ xpᷣs eſt redẽptoꝛ ſcᷣm ꝙ bõ ⁊ mediatoꝛ.
ſicut dicit in li. tercio ſẽtẽtiaꝝ di.xix.ᷣ magis ẽ redi/
mere genꝰbũñanũ ꝙᷓ hũana pctã dimittẽ ⁊c.¶ Itẽ
bũana nã eſt vnita diuie in vnitate pſone. multo
foꝛtiꝰ in vnitate opatõis. & quis ſit dei ſolius. eſt tñ
bois xpᷣi etiã dimittẽ pctã.¶ Cõtra. ille ſolꝰ pᷣt pctã

dimittere qui poteſt aminas vimificare. ſʒ ſolius dei

Di

honot
Monn
zuune⸗
gpoſ
nſone
ſocbus
ggui

toph

VI

—

Ni msn aleerius eſ anithas vinißcako ſfcnc dieit ug . etache
hur Aenakaius e atimas uiſareſſoutnicr us, eus Falie non gieele lloz
echturn Sinir porantie dd aninre, polanar ſauonhteveret cutba ſeutockeaierz
Kiüu geare cum ſit facta mibil p petißn eſt infi anima re/ pblemate talis deictio f in prino li. in ecdenci
Mi Fillud ñ pᷣt xp̃ᷣs ſcom e bo. be⸗ fmur vaͤtctie⸗ atõein. ⁊ iſte eſt actust fit per gratie infuſionẽ ⁊ cre⸗
as d poreſer effectiua dimittedi pccca üinkelligat potentie infinite non Eregge inſiults entuna aüt
Ea 25, — 2 2 EN . „ . 1 ½ 4 A S,S . — . .α α⅓ E
Higtii poſitiua. vtpote per mocdũ meriti “ poteſtate diſ ptas baptiſandi inte cnon vnite creature conuenit
“ bis dimittere peccata q;ꝛtum a palz ißrun ac fectiue ſecd lum diſpoſitine⸗ an tteuncll peccaca ef
Ebinipi culpam. AUnde quia deus.dedit ztum acd to xpi. vel tm̃ foꝛmali ⁊ hoc competit meri/
e,A uia deus. dedit dona hominibu J m foꝛmaliter ⁊ hoc competit grati
gfegfn donauit culpam. Quia vero bomo innocẽ s. et impetrat xpᷣs.¶Ex bijs competit gratie quaʒ
güzi ꝛit aũt x s eimniſſioné culs em?. Me onẽ. ñ ſcvᷣm ꝙ bõ bᷣ poſſit. ¶l⸗ atũ ↄmunicati
in nes txps nobis remiſſionẽ culpe ⁊ relaratõe; pe ptõ ñ ſcm ꝙ bo b̃ voſſtt. Ud uis 5o nicati⸗;
, ſuc⸗ Hainof quc fuit deo gratiſſima. ⁊ in ſe fuit a⸗ Ber vo ꝙ in redeptõe duo ſũt.ẽ em̃ ibi ſolgidgeiſ „35
üble erbiſſima. nu o mõ er delicto ſuo. immo ꝓpter ſe 12 cramus obligati. 2 donatio mn idi ſobto bej.
ſi. uẽda debita noſtra. ⁊ in boc ꝰabet xpᷣs e b pter ſol · reconciliati. Dꝛimuz quidem gratie ꝑ quã ſumus
ebita noſtra. oc vabet xps exccllẽ in tũ ſcᷣm maioꝛi nuz quidem eſt minoꝛis potentie
al Bdonareneut . f. nittenai vena quia per ſe pt totuꝰ e ioꝛis.⁊ rone pꝛimi dicit ecepeor wnehn
nn 2nunc etia pt ſſeet nirriin gaulterio wpreheſf. mene ſmneritufgivaran etcene bia
mu 1 eclaue aliqua. Alij aſt bomines ſi ꝙ vnitas ſet niſi deitati vnita ect. ¶ Ad alis: 36
R boc poſſũt. poc eſt ꝑ ptaãtem qua dñs eis cõmiſi ꝓ vnitas q̃ eſt oꝑpatõnis non ſequit (Ag alid vd.
anis tbeſaurn: . oñs eis coõmiſit ſue 1 aacen op õnis non ſequit᷑ vnitatem ꝑſõe ſᷣ
nenaſc paſſionis theſaurũ ⁊ meritum diſpeſãdum quaſi jature. Et quia patr ⁊ filij vna eſt nã qui n pſõe
Nain D Siri dii lum quaſi cn pſone.ideo vnã filij vna eſt na q;uis due ſint
aiſttid ſtodibus theſauri. Ido amplioꝛ modo nobilitatis ꝑſone.ideo vnã babent opatõ Fuis vuc ſint
76 attribuit᷑ xpᷣo cti moG., tatis tas 2 diuinitas in rp̃o opatõem. Quia vero hnani
igon attribuit xpᷣo etiam ᷣm ꝙ homo ptãs dimueréi ias 2 diuinitas in xpo ſunt diuerſe nãc.i o huani
Wininctio⸗ i. Qulbus eſt collata Pigepaptit Zanr Habent. crngc ded ainet⸗
(Seläg cquibus liceat baptiſarc addamus. c. al. 8„ SJ
Gröckf ſcdo determinat quibus eſt collat. ius. ⁊c. Supꝛa oſtẽdit magi . ””
tan Aat daptitare e ec collata. Eet habe ber oa le meiſe⸗ que ſit ptãs collata miſtris. Nic
li⸗ tos ab br tcltin liceat neb⸗ 8qꝙ oibus in caſu neceſſitatis. In ſcð⸗ In pꝛima determinat quibus lice
apl cicis liceat rebaptiſari.ibi. De illis vero qui ab h cda vero quenit ⁊ determin at vtruzʒ bax cc
6 ri ma determinat veri tatem. In ſcdᷣa remouet falſitatẽ ibi Süt cticis baptiſãt᷑.Et iſta pꝑs habet duas baptiſa⸗
i nus qui dixit baptiſatos ab bereticis eſſe rebaptiſãdos rreteſtn aton nulli doctoꝝ ꝛc egegeno tiba
* Quibus licest baptiſare. Oſtẽ n Z
Au l. uneceſſitans Oſeédens goibnainca adt Meconſeltett 1
D —“ Vnc quibus liceat baptiſare addamus De h tatia mnbratta it⸗
ugttie Sugener baptiſmũ ſolis ſacerdoti⸗ iſta bede non valere.
irmiann vyaconi raduuz. eiusq; miniſteriũ. nec ipſis qꝛ qñ aliqs plꝰ⁊ pluri
ts eſbfteno. n is implere eſt licitũ abſq; epiſcopo vel es inuocat trinitate,z
ſani Nelbler niſi hijs ꝓcul abſeẽtibus vltima lan guoꝛi 3frer. n annihilat
tmon H ogat neceſſitas.qð etiꝗ laicis fidelibus ꝑmi nguoels K r hec obone⸗
nsii “ Ex cõcilio karthaginẽſi qnto. Iteʒ mu pmuntk. Item ſi hec ro bona ẽ
Noem baptiſare non pᷣſumat niſi necchiate eane Guis ſaäcta teran ln opus dehet
ſe SS 1Querit e determinat veritatẽ Ete in quo fit inuo
riptr H ¶ Querit ⁊ determinat veritatẽ gete. terartin duo ſe
u Eereticis liceat rebaptiſari. matevind baptiſatos ab garlo rinugris gud .
zae e illis vero qui ab hereticis baptiſat d. iſta noͤ eſt ro he⸗
n Ji ſj qui ab hereticis ba d. iſta nõ eſt ro be⸗
ſen ſandi ſint queri ſolet.Ad inshennni Rerte rebapti * qꝛ inuocct᷑ trinitas
Lrnnt H cũq; ſit qui baptiſet.ſi ſeruat᷑ foꝛma a xp imus. qaq/ eenuter n
Bedas: rũ baptiſmũ dat.⁊ ideo ui illũ ſt xpᷣo tradita.ve⸗ effectũ qui iterari non
ptiſari. vnde Beda. Si quiillü ſumit non debet reba ca eutac infechon
ſii ue facinoꝛoſus quiſq; i nenerricn s. ſiue ſciſmatic. ſi inuocat alihs ſiſedo
etn ptiſet. non nul oöfeſſione ſãcte trinitatis ba uocat aliqs. ců non
iliu Rßtiſct. non valet cBin ot Mont igte Nontate ba / poſfſit bic effcctũ. adni
ug Aug ad qnes licis rebaptiſari. ne confeſſio ?tn eſt a bonis catho⸗ chilat inuocatbem ⸗
er hboꝛoſij. deak annullari. Item A trinitanis inuocato VI cedẽtem vel ſequẽteʒ. B
n, ä ma ⁊ hereticoꝛum.ſ.eo us. Quãuis vnuz ſit baptiſ⸗ borautenan ſ eſt in
MMM ſpuſſancti ba n. oꝝ qui in nomine patris ⁊ filij ⁊ alus generibus open
ccliaz; baprilat anagrec. catholice.tamẽ qui fori NScrameton nile
ig En berrnere nũt ad ſalutẽ baptiſmũ , . que caracterẽ inp/
cith H ſalutẽ bapti mü. ſed ad ꝑ luc caractere inß⸗
tae ees „ce ia non cos rebaptiſat. quia inno
mine irinitatis baptilati ſut. ⁊ ißa eſt Kemolactainer. Hr

2*

ſacr̃o ᷣm certaʒ ſciam

Sed nũc determina/⸗

fi eſt ꝙ ſacramẽtuʒ re

₰

cipit ⁊ caracterẽ ⁊ẽ rem

niſi ſit obſtaculũ fictõ/
nis. ⁊ ideo petm̃ eſt. qꝛ

ignorantia iuris nõ ex
cuſat a toto.⁊ hic ẽ ig⸗

—

noꝛãtia iuris.Cũ ãt rebaptiſat᷑ catholicus de qno conſtat ꝙ rece
mẽti.tũc ex certa ſcientia fit iniuria ſacramẽto ⁊ xpᷣo.quia effec
vult reiterare. ⁊ q;tum in ſe eſt xpᷣm iterũ crucifigere.⁊ ſacra
ctificare aquã poteſt cum ip̃e immũdus ſit. Obijcitur contr

vellet boc defendere peruẽiret ꝙ nullus niſi ſãctus
nent quoꝛũ dam bereticoꝛũ ſecte. d ¶ Sʒ ſi quid

—

leret᷑. Nec nos qui baptiſmi veritatẽ ⁊ hereticoꝝ ini

quitatẽ agnoſcimus.ideo Cipꝛiano melioꝛes ſumꝰ.ſi

cut nec petro.qꝛ gẽtes iudaiſare nõ cogimꝰ.

¶ Hiero.ſuꝑ eplam ad Romanos. W

¶ Moc etiã ſciẽdũ eſt ꝙ lʒ ter immergat᷑ ppter miſteriũ

trinitatis.tamẽ vnũ baptiſma reputat᷑.

„

7

b ¶ Mebaptiſare bere (Stez b rebaptiſare hereticũ qui hec ſãctiñcatõis ſigna b Aug ad

ticum qui bec ſactifiia Pceperit oĩno pctm̃ eſt.catholicuʒ vero immaniſſimũ maximianu.
tõis ſigna pcegerit ⁊c. ſcelus eſt.Ex hijs apꝑte colligit᷑ ꝙ qui etiaʒ ab hereti /
Querit᷑ circa h vbum cis baptiſati ſuut ſeruato caractere xpᷣi.rebaptiʒãdi ñ
aug. cñ heretic) det ia ſunt. ſed tm̃ ipoſitõne manus reconciliãdi vt ſpmſan
eyn baptiſina vt ca (tj gcciplãt. ⁊ in ſignũ deteſtatõis hereticoꝛũ.
olic?⁊ ſilr recipiat.qᷓ 4 . c —
re maius petm̃ t ima· ¶ Remouet falſitatem oſtendens ꝙ Cipꝛianus qꝗ di/
ne ſcelus ẽ rebaptiſaꝛe xit baptiſatos ab hereticis eſſe rebaptiſados non re/
rbolicn. be derui ſental “ lli D C
qñ̃ hbereticus baptiſat unt tamẽ non nulli doctoꝝvt Cipꝛianus ⁊ alij qͥdã
rebaptſſacu nonen qui dicere vicetur ab hereticis nõ Poſſe tochidopii ⸗
nbalte.⸗ borg s rõ Mũ. ⁊ eos eſſe rebaptiſãdos cũ veniũt ad eccleſiã qui
eſt tũ a pte rei ſacramẽ ab illis dicũtur baptiſati. Sed hoc de illis verũ eſffd·
ti. tũ a pte ipius ſacra extra foꝛmã eccleſie baptiſare pᷣſumũt. Cipꝛianus ta / / Cipꝛianus.
. cramẽti. A nte rei ſa⸗ mẽe ie veritate Deuinſſe Fidetur qui ait de heretico.
mẽtti. quia en non rec. quò ſactificare aquã poteſt cuʒ ipe immundus ſit.et
Hi etlkr g ſoen apud quem ſpũſſanctus non eſt. cũ dñs dicat in lege.
Soc effi catia nõ gemi ,/ Quecũq; tetigerit immũdus immũda erunt. Quis
nat᷑. Apte ſacramẽti. poteſt dare quod ipᷣe non habet:Hoc q ex ignoꝛantia
quia dubiũ fuit ppa eũ dixiſſe Aug. innuit dicens. Martirem Cipꝛianuʒ Aug. de vnico
biliter moti ſunt ꝙ be gloꝛioſũ qui apud hereticos vel ſciſmaticos datũ ba- baptiſmo.
rctici carẽtes fide ñ ba ptiſmũ nolebat cognoſcere.duʒ eos nimis deteſtarrre
ptizẽt. ⁊ vbi dubitat? xtanta eius merita vſq; ad triumphuʒ martyrij ſecut
eſt pᷣt in caſu quis re⸗ cq — ritaft F or Jucuta
baptiſari. ⁊ iõ nec oĩo ſüt vt 7 charitat qᷓ excellebat luce.obumbꝛatio illa fu
fac iiuriã rei nec oino garet᷑. ſed ſi quid purgaãduʒ erat.paſſionis falce tol⸗

epit ſacmẽtũ. ⁊ ꝓbabilit᷑ credit᷑ ꝙ recpit rẽ ſaẽ
fectu vnice paſſionis.ſ.remiſſionẽ peccatoꝝ oim
eenn ent 7 grauiſſime peccat. c
ctif oteit cum ipe immudus ſit. Qbijci c verba Cipꝛiani.qui voc vi .
keic mus non fiat niſi in aqua ſãctificata.g ſi aliquis baptiſetur in aqua ſiamini⸗ Mieostzand Bern n⸗
liter ſoluitur ad eius argnmenta ad que męfr non reſpondet. Si em̃ nulla eſt ſãctificatio niſi ꝑ ſpm̃ſãctum. et
hunc heretic?non habet. g nihil ſactificat..ddm qꝙ du
quedaã ad neceſſitatem. Illa que eſt ad ſolẽnitatem eſt
aliquid nec adimit baptiſmo. Alia eſt per verbum adueuiens ad etin. per verbum inqᷓ quod eſt de integrita/
te foꝛme ſacramẽti.⁊ qm̃ iſtud non habet efficaciam a dicente. 8 ituten
efficax.non virtute miniſtni ſed xpᷣi. Sic
qᷓuis notarius non placeat nec aliquid quod ſit in i
regem. ſic intelligẽdum eſt in ꝓpoſito. Et ſic

lex eſt ſactificatio.quedã que ſpectat ad ſolẽnitatẽ.
Acta a pꝛelato ecclie per ooem. Sed bec non addit

am a dicente.ſed potius ab inſtitutente ideo ſanctificat ⁊ eſt
ut notariꝰ odioſus ⁊ malus ſcribit literas quas mittit regi filius eius
ipo regi. placet tamen litera filij 1 omnido efficax ẽ apud
.ſic intelligedum eſt patet ꝙ obo ſua non valet.quia non ſactificat ſacramẽtum ſpiri
tus baptiſãtis ᷣ ſpũs xpᷣi.Et hoc eſt quod cipꝛianũ decepit.quia baptiſmi ptãtem miniſtro traditã non bene
conſiderauit. ⁊ de ſacramento ſcᷣm ꝙ de eius efficacia iudicauit.⁊ ſi quis hoc diceret.in erroꝛẽ manifeſtum ſi
nr ſacrar 1 errletiaſticn diſpenſare. quod modo te/
. ꝛu dei dum erat paſſionis falce tolleretur. Nidetur Aug.
bic male dicere.quia hereſis eſt ꝙ baptiſatus ſit rebaptiſãdus.⁊ grane petm̃ eſt re 1 aerur. Ricer e
cipꝛianus.erat hereticus.ſed ſi bereticus patiatur.non ꝓ anus bocñ
Diyit aſſerendo nec defẽdendo.ſed opinado.⁊ ideo non fu
Pꝛeterea ʒelꝰ fidei ⁊ deteſtatio bereticorũ q̃ młtũ

bter hoc ſaluatur. g ⁊c. R“ dom q; cipꝛianus boc ñ
wenetn beelengqu non erat in eccleſia verermmalk.
. e: eticoru q mitu vigebat in eo facicbant ipᷣm ex hũana i itate excedẽ.
⁊ideo venialiter credendus eſt peccaſſe ſi peccauit. Similiter et petrus r Sem or ü⸗ mnarm e toͤerur er⸗
g gregem. ⁊ ideo ſi ex hoc malum cxemplum gentibus d zite ni
caſſe. Et hoc innuit Augu.cum dicit ꝙ non ſumus eis
ferẽdus alij. Aenialia em̃ oia ſecãtur falce martirij.

edit. non grauiter ſed venialiter credendus eſt pec-
melioꝛes.quiaꝓpter veniale petm̃ non eſt quis minus

u

uõ ſa⸗
ſſſedy

uItiß

Mitn
agie
ipos
gualtn
biusn

iobel

ubtus

uulee
arn

Uusautea

ial

„(ee
ipchk
atrft
ſenck
W
Gict
urie
Mten
tmni⸗
lbun⸗
Rn
wüde
Uſe⸗
gocc
ytd

n

4

ſintat.
or tt
tigrta
her!
sens
inpne
unn ſyn
jnande
giicmi
gnoctt⸗
den
eiht
e
mitn⸗
aut⸗

Di.

di. ad intelligẽtiam huius ꝑtis querit᷑ bic de

(NR ſupꝛa queſitũ eſt de poteſtate baptiſan

. iteratõe baptiſãdi. Et quia cã quare non pᷣt
iterari baptiſmꝰ eſt caracter queʒ impmit.iõ querit
pᷣmo hic de earactere.⁊ circa hoc ſex querunt᷑. Pꝛio

querit᷑ de caractere qd ſit ſᷣm eſſẽtiã. Scdo querituꝛ

ad qͥd ſit. Tercio in quo ſit ſicut in ſbiecto. Quarto

querit᷑ ꝑ quid caracter impꝛimat᷑.Quinto q̃liter im

pmit᷑ vtꝝ delebiliter an indelebilit᷑. Sexto ⁊ vltimo
querit᷑ vtꝝ daptiſadeheat iterari. MDW
Ner vape .

Queltio. ſ. HRM 4 R
. (.◻6£ caracter ſit habitꝰſic oſtendit᷑.qꝛ tria ſũt in aia.ſ.

R *

puietas ſunt in potentia reſiſtendi.

potẽtie.paſſiones.⁊ habitꝰ.Sed caracter nõ eſt potẽ

tia.quia non eſt in oibus. Hec paſſio.qꝛ ſcᷣm ipſuʒ
anima non patit᷑. eſt babitꝰ. ¶ Itẽ ↄoſtat caracterẽ
aliquã eſſe qualitatẽ ſpnalẽ aie.ſed nihil eſt ĩi genere
aliquo determinato qð non ſit in aliqua eiꝰ ſpẽ.g cũ
qualitas ſpũalis ſit in ᷣma ſpẽ qualitatis.⁊ iſta ẽ ha
bitus vel diſpoſitio. caracteꝛ eſt habitꝰvel diſpoſi⸗
tio. Sed non eſt diſpõ.quia non eſt facile mobilis.g
habitus.
quẽ aliquis aliqͥd agit.ſed caractere non agit hõ ali/
qͥd.g caracter nõ eſt habitus.
bitus.aut eſt nalis ſiue innatus.aut acqͥſitus.aut in
fuſus. Mõ innatus hoc conſtat.g acqͥſitus vel infu/
ſus. Sed ois talis habitus cũ ſit in aia ꝑ modũ ꝑfel/
ctõis eſt ſciẽtia vł virtus.caracter ant nihil hoꝛũ eſt.
g non eſt babitꝰ. ¶R ad hoc dixerũt aliqui ꝙ cara
cteris inſtitutio non eſt aliud qᷓ; ↄſignatõ.⁊ caracter

idem eſt qd ſignũ.⁊ hoc ſignũ nihil addit ſupꝛa po/

tẽtias aie qð ſit qͥd abſolutũ.ſicut nec ſignatũ in cir⸗/
culo.ſed fundat᷑ ſupꝛa potẽtias aie nudas.⁊ ẽ ibi ſe/
cũdum inſtitutõcm ⁊ actũ cõſignificãtis nulla facta
mutatione.vñ eſt pura relatio vt paternitas.⁊ dicũt

verbũ phi intelligitur de illis que dicũt aliqͥd ab/
ſolutum.Et ponũt exemplum ꝙ caracter eſt in ani /
ma ſicut conſecratio in ecdeſia.in q̃ ↄſecratòe ecclie

non dat᷑ noua qlitas.ſed ſolũ oꝛdinatõ ab eo qui pᷣt
ad ſacra ibidem celebrãda. ſic dicunt ꝙ caracter eſt

quoddꝗ anime ſignaculũ in quo dicitur aia ſactifica
ri vyt deus in ea habitet vt in templo.⁊ hoc dicũt ſen
ſiſſe dyoniſium in li. de ecclia. Jeꝛarchia. vbi dicit. c⸗

racter eſt ſignum ſctĩ cognitois vel cõmunicatiois

fidei.etiã ſacre oꝛdinatõis datũ accedẽti ad Jerarch
iã. Sed illud non ße ſtare.quia caracter dicit aliquã
l

aſſimilatõem ⁊ cõſiguratòem ad xpᷣm. ſicut caracter

beſtie ad dyabolum. Oe quo Apoc xiiij. Sed aſſimi

latio fundat᷑ ſuper qualitatem. & ſi de nouo fit ſimił

3Zo.⁊ ñ fit ex ꝑte mutatio alteriꝰextremi ſcdᷣm quali /
tatem. videt᷑ ꝙ neceſſe ſit dare anime aliã qualitatẽ
Pꝛopterea dixerunt aliqui ꝙ ⁊ ſi caracter dicat re/
latõem. dicit nibilominus qualitatem aliquam ſuꝑ
Ilm fundatur. ⁊ illa qualitas eſt ſieut diſpoſitõò ad re

cipiẽdum lumen ⁊ caloꝛem gratie.ſicut ſiccitas in li⸗
gno ad caloꝛem.⁊ ꝑuietas in vitro ad lumen.⁊ ideo
oſpcrunt caracterem in ſcdᷣa ſpẽ qualitatis. Sed il

ud non poteſt ſtare.quia iſta eſt nalis potentia vel

impotentia que ſpᷣſequitur nam. Pꝛcterea ſiccitas ⁊
caracter eẽt in
potentia.quod ſtultum eſt dicere.¶ Pꝛeterea alij di/

xerunt ꝙ caracter non tm̃ eſt ad diponẽdum Fſᷣ etiã

4 diſtinguẽgum. ꝛ eſt ſic quedam qualitas aiaʒ fi/

ötra Aug.de bono ↄiugali.habitꝰ eſt

tẽ ſi caracter ẽ ba

delem decoꝛans ⁊ oꝛnans per quã ab infideli diſtin.
guitur. vnde infert ſenſui ſpnali paſſionẽ mulcebꝛi?;.

⁊ideo cſt paſſibilis qualitas ⁊ in tercia ſpẽ qualita/⸗
tis. Sed illud nõ poteſt ſtare. quia non dicitur paſ/

ſibilis qualitas que infert paſſonem ſenſui interio/
ri vel intellectui. Cum em̃ ois veritas ſit obiectuʒ in

tellectus.tunc oĩia eſſent in tercia ſpẽ qualitatis.qd
ſtultum eſt dicere. g ſimiliter de caractere. Pꝛopte/

rea alij dixerunt ꝙ caracter q́;dtum eſt de ſuõ nomie
impoꝛtat configuratõem. vnde vbi nos habem?bebᷣ

vᷣmo figura ſpᷣſtantie.alia trãſlatio dicit caract᷑ ſᷣſtã
tie.⁊ ideo caracter eſt in quarta ſpẽ quc eſt foꝛma ct
circa aliquid conſtans figura. Et ſi tu obijcias ꝙ fi/
gura eſt in quantitate ⁊ quãtitas in coꝛpoꝛe. Dicũt

WwwWſicut duplex eſt quãtitas ſcilicet ſpũalis.⁊ coꝛpa⸗/

lis ſine molis.ſic duplex eſt figura.Sed iſtud nõ vi/
detur poſſe ſtare.quia figura eſt clauſio terminoꝛuʒ
ſcᷣm ꝙ eſt quarta ſpẽs. Sed in ſpũalibus configu⸗/

ratio non eſt ſimilis terminoꝛum clauſioni.ſed eſt ſi/

militudinis ipꝛeſſio ſiue aſſimilatio. Item ſi figura

ponatur in ſpnñalibus.non eſt niſi trãſlatiuc.ſicut er/⸗
go quãtitas virtutis non ponit᷑ in genere quatitat⸗
nature. ſic nec figura in ſpẽ figure. Et iterum. quo/
modo ſᷣm qualitatem virtutis aetu dicit᷑ clauſio ter
minoꝛum.Et iterum.ſuper quid fundatur illa clau/

ſio. Si ſuper virtutem datã vel innatam. opoꝛtʒ ad

aliam ſpẽm recurrere.g̊ cum figura ſpũalis non ha-
beat conueniétiã cuzʒ illa. videtur ꝙ; caracter non di
cat figuram ſiue configuratõem in tercia ſpẽ. Pꝛop⸗/
terea alij ſe extẽdẽtes dicunt ꝙ non eſt in aliqua ſpe
tie qualitatis a pho aſſignata.quia ipᷣe non aſſignat
niſi ſolum ſpẽs qualitatis innate vel acquiſite. non

infuſc.⁊ hoc etiam ipᷣc ph̊s innuit cum dicit. foꝛtaſ/⸗

ſis ⁊ alij apparebunt qualitatis modi.Et dicunt ca/
racterem ſub alia ſpẽ contineri vt vna ſpẽs qualita⸗
tis ſit qualitas infuſa. Sed illud videtur querere ſu-
gam. quia nos virtutes theologicas ⁊ alias vtutes
] ſũt infuſe in pᷣma ſpẽ q̃litatis collocamus.q̃re ̊ m

ſimiliter caracterem.Et ideo dᷣm ꝙ caracter cuʒ ſit

in anima.⁊ ſit qualitas ſpũalis ꝙ ẽ habitus.nõ paſ-
ſio.nec potentia. Sed notãdum ꝙ habitus accipit᷑ &
dupliciter. AUno modo ꝓpꝛie pꝛout diſtinguitur con
tra diſpoſitõem per ꝑfectum ⁊ imꝑfectum. Alio m
do communiter pꝛout vtrunq; compꝛebẽdit.ſ.omn/

nem qualitatem aiam diſponentem. ſiue facile mo-
bilem ſiue difficile.ſiue perfectam ſiue imperfectam.
⁊ ſic accipitur cum dicitur tria ſuut in anima.poten
tia.paſſio ⁊ babitus. Mam diſpoſitio eſt in anima ⁊
non eſt potentia nec paſſio.ddm igitur ꝙ ſi accipia-
tur habitus large. ſic caracter eſt habitus. Si auteʒ

ſtricte. ſic quia caracter eſt perpetuus.ideo habitus.
non quia perficit.ſed qꝛ diſponit ad vlterioꝛem per

fectionem.ſ.gratie.que ad hoc eſt diſpoſitio.Simili

ter eſt in oculo coꝛpoꝛali. quia ibi eſt lumen gencra/
le inſeparabile. ſed inſufficiens ad videnduʒ niſi ve/
niat ſpiritus viſibilis a neruo obtico. Similiter in i/

tellectu eſt lumen generale inſeparabile.non tñ ſuf⸗

ficiens ad dirigẽdum cognitionem niſi ſuperueniat

habitus ſcientie. Sccũduʒ rem igitur caracter eſt qᷓ
dam qualitas animam non omnino perficiens.ſed
diſponens ad vlterioꝛem perfectionem.ſcilicet gra⸗

tie. Añ poteſ eẽ g ſit addã lumẽ ſppaie ſemipleni

—

Di.

et quidam calo: gratis datus. ⁊ illud lumẽ dicit ſig⸗
naculum aie vel ſignari in aia ſcᷣm ꝙ dicitur in x

ſignatũ eſt ſuꝑ nos.lu.vult.c.d.ſignatũ inqᷓ; ꝑnãm.

ſed ſpãlius ꝑ ſacramẽta diuia. ſpaliſſime ꝑ dona ſpi
rituſſãcti gratuita.Duo igit᷑ obiecta ſoluùtur qꝛ in/

*

eligun⸗ de habitu ꝑfecto qui plene rõeʒ habitꝰ? bʒ.

nã iſte babilitat ad opus aliqd de ſe.⁊ ſic vel habili/

tat cognitiuã ⁊ eſt ſciẽtia.vel motiuã ⁊ eſt virtꝰ.non
aũt eſt veꝝ de habitu qui eſt imꝑfectus diſponẽs ad
aliũ.ſicut lumẽ naturale ad ſciẽtiã.⁊ lumẽ ocli ad ha
bitũ videndi. ſic intelligẽdũ eſt in caractere.nibilomi
nus tñ aliquẽ actũ habet ſicut patebit in ſequenei ꝓ⸗

blemate.
emace. Queſtio.ijt.id.
(De caractere q;tũ ad vtilitatẽ.ad quid videlicet ca⸗
racter ſit vtilis.⁊ cũ ſit ſignũ ſacꝛamẽtale.dicit᷑ ꝙ eſt
ad ſignificãdũ.nec tm̃ ad boc ſed etiã ad diſponẽdũ
Eſt etiã ad aſſimilãdũ ⁊ diſtinguẽdũ.Querit᷑ ̊ pꝛi/
mo de ſignifcatõe. ⁊ cñ ſignuz ſit qð ſe offert ſenſibꝰ.
vr ꝙ caracter ñ ſit ſignũ. cũ ſenſibꝰ ſe ñ offerat. ¶ Itẽ
ſi eſt ſignũ. aut g eſt nale. aut volũtariũ. Si volũta⸗
riũ.̊ diuerſificat puc inerſoo. as ſtultu ẽ. Si nã⸗
le. bʒ eſſe a ne eſt ſtultũ ſilr dicere. ¶ Itẽ ſu eſt
ſignũ.q? qͥd ſignificat. Si graʒ.Cõtra.mlti habẽt ca
racterẽ qͥ nec habẽt nec habueĩt nec hẽbũt graʒ. De
ſcdo actu qui eſt diſponere obijcit ſilr ꝙ non ſit ad
diſponẽdũ.quia cũ deꝰ ſit agẽs potẽtie infinite.non
ingiget diſpoſitõe pᷣuia ad impꝛimẽdũ foꝛmã.g non
E neceſſe ꝙ caracter vel aliqᷣd aliud diſponat ad gra
tiã. ¶ Item ſi eſt ad viſponẽdũ.querit᷑ g ad qͥd di/
ſponit. Si ad gam. Cotra. gꝛa bẽ in baptitmo ſtami
minis ſine caracteæf.g nõ indigemꝰoiſpoſitõe media
Itẽ gratia vnit᷑ gloꝛie ſine diſpoſitione media. g
videt᷑ Grer nã vniat᷑ gratie.& nõ eſt neceſſaria alia
diſpoſitio.¶ De tercio actu qui eſt aſſimilare queri⸗
tur.cui caracter aſſimilat.⁊ conſtat ꝙ ſi alicui e ei a
quo impꝛimitur. g aſſimilat deo. Sed õ.ſimilitudo
eſt reꝝ differẽtiũ cadẽ ꝗqualitas.ſed creatoꝛi ⁊ creatu
re nihil eſt ↄũe.̊ ⁊c. ¶ Itẽ caracter ſtat cuz culpa ꝗᷓ
oino eſt deo diſſimilis.ſed ſimilitudo expellit᷑ꝑ diſſi⸗
militudinẽ. ̈ culpa expelleret ſiue deleret caracteꝛeʒ
qð flin ẽ. ⁊c..¶ Itẽ cũñ aſſimilet toti trinitati.quia
quicqd aſſimilat vni ꝑfecte.⁊ oibus.querit᷑ cui ꝑ ap
ꝓpꝛiatõem.Et qð pꝛi videt᷑.quia eſt ſacramẽtũ rege
ne ratõnis. ſed eius eſt regenerare cuius eſt genera/
rxre. cũ ꝗᷓ generare ſit ꝓpꝛiũ patris.pʒ ⁊c.Et ꝙ filio vr.
qꝛ filius dicit᷑ eſſe caracter eternus.Sed ꝙ ſpũiſãcto
yf̃. qꝛ caracter ſignũ eſt pparãs ad gam ⁊ donũ gꝛa
tuitũ gratis datñ.ſed gratia appꝛopat᷑ ſpniſancto.g
cc. ¶ De quarto etiã actu.ſ.de diſtinctiõe querit᷑ q̃s
diſtinguit. Et dicit dam̃ ꝙ caracter baptiſmalis di/
ſtinguit ſi delẽ ab infideli. Sed õ.multi ſũt fideles qͥ
non babẽt caracterẽ.⁊ multi fideles qui habẽt.g ⁊c̃.

It em ſi diſtinguit. querit᷑ cui.aut n. deo. aut nob
Deo non. equia ipe non indiget. MNobis nõ.quia non

videmus vtꝝ aliquis habeat caracterẽ. M ſi an elis
vłbeatis.ſuꝑfluit.qꝛ bñ ſine hoc cognoſcũt.i¶ ¶q;
caracter eſt ſignachm ſacramẽtale a deo impᷣſſũ. Oꝛ
ſanaculn ſacramẽtale idco gam ſignificat.⁊ nõ tm̃
igni ſacra
toꝝ non tm̃ eſt in ſignificãdo. Et quia giaʒ ſignificat
ad gꝛam diſponit. ſce⸗ hʒ aliquã ſimilitudinẽ cũ gẽa
due eſt ſimilitudo dei.ideo aliquo mõ ↄfigurat deo.
quia oẽs ↄfigurat vui.aſſimilat etiã gregẽ dũi int

cat. immo aliquo mõ pᷣparat.qꝛ vſus ſacramẽ

IIII

ſe. ⁊ ꝑ hoc diſtinguit ab hijs qui non lüt de grege. v!
etiã diſtinctõem facit in eodẽ grege ſᷣm aliã ⁊ aliam
rõem aſſimilandi. ( Acd illud qd obẽ pꝛimo q; nõ S
eſt viſibile.ddð ꝙ caracter cũ exterioꝛi ſigno facit vnũ
ſacim. vnde non eſt rõ in eo ſignificãdi ꝑ ſe ti.ſed
coniũctõem cum exterioꝛi elemento.⁊ rõne illius
viſibile.⁊ vnũ ſicut em vnum.⁊ rõne eius eſt volũ-
tarium ſicut efm ſignificat ex inſtitutõe.nec eſt tamẽ
diuerſum apud diuerſos.qꝛ inſtitutũ autoꝛitate ma
