athanas imini in idipᷣm ne te onõ ꝓpter deũ ᷣ ⁊c. ¶ Itẽ qͥ delectat᷑ in ci⸗
hinadun tite . ꝓpter incontinentiam. tentet vos nõ peccat n Pter ipᷣm cibñ qꝛ boni ſape in ci⸗
ds indulgenti nentiam. hoc autez dico m õͤ peccat moꝛtaliter. pari rõ ũ qꝛ boni ſapoꝛis õ.
taiddi ſi gentiam non ᷣm imꝑi autez dico hm no ſit moꝛ oꝛtaliter. pari rõe cũ dele apoꝛis 6.
* ine peccato ſi ꝑium.ſed ſi meritoꝛiũ eẽ ſit moꝛtalis. ſi vult delectari nõ delectatio ↄiugał
orädtr beret i c vxoꝛem cognoſce itoꝛin eet. Contra. dicit auã ectari nõ peccat mo Lar.
E et indulgeri erũetiã pꝛeci ere poſſet. nec tĩ Contra.dicit auẽtas ⁊ hr̃ in l peccat moꝛtalit.
niginntti olee. & vi geri wrũetiã pꝛecipi tm̃ de toꝛ vxoꝛis eſt adult 82 bf in l̃a. Aebemens ama.-
“ e. vir qui co pꝛecipi. J8o Greg. dicit ſux l. vxoꝛis eſt adult᷑.ſj qᷓ a. Vebemens ama-
misigimnt ingredi niſi la ognouit vxoꝛem reg. dicit ſup lectet in i ult. q amat vxoꝛem ꝗpt bocv ⸗
Gigem ingredi niſi lauet᷑ oꝛem non debet eccleſias Aolt ipſa eſt ehemes amatoꝛ. ꝛc k boc vt de
ocicatd non extendi a k. Et poſt dicit. ha „ Aanſtief laz Aolupta Ees amatoꝛ. ⁊cc. ;
ng i ad eos qui vxoꝛes nc conſtitutione,z re ptates qᷓ de meretricũ amplexib Itẽ Hiero,
No inini gnoſcunt. ergo ali qui vxoꝛes ſolo a enge re damnãde ſunt. ricũ amplexibꝰ capiũt i vro.
o ali es ſolo amoꝛe lis co. ade ſunt. ¶Itẽ mplexib? capint i vxo·
inn ei nolcunt canſa den anin a amplioꝛ eſt in Dis qui o petere ſola Wlecratione eſt 6Arn⸗ velle coire ſiue ap
imie Seeo A Rinmebanetoten⸗ c tach peredlt in ecees nent aceomachs
ai fomicgtion ein Went un oanoſert ad vitandens vir vecr ſolae Wrcenetonerm nerif. ſeut c comedit
emmg impellit᷑.ergo vtit᷑ remedi a carne. ant non. Sinõ lect oꝛtale.¶ Item q onem. tunc eum comedere
tintn qua din eees vene i ercra af re Kuls a deic al fn Patr kainr de⸗
Eaun npu ne talis non en ſine pets 6 H ed Ms tiadt ak fallk frui veens. Reies
üſtiun uf. Infirmitas carnis excipi FS c. ¶Contra. au ſerã tꝙ q̃ finalit᷑ cognoſci 2c. 6KRK d . 29
Ptttmiun nij ne cadat in Sarnn i p bonum kanerfiwo⸗ ſr delectationẽ qᷓ dr Ae dſere xoꝛẽ vt bẽat illã mi 2
– ree vigdommhrn 1dcckl. ſec cum coit cauſa foꝛni ⸗ taliter.q illã ponit tanq; finẽ zn peccat ſemꝑ moꝛ.
ni, Aeerxaun Glore Koaer rrbrobnofttraſnang
A uolerchinde eſt ꝓpter foꝛni eee e pctõ.ſed ↄi e. e E i.ficut de aliq̊ q̊ͥ finaliter pᷣdi xlectato⸗
eiamidhn itum eſt amare ↄtinenti es. g magis licituz ?· p enialiter. Ad h̊ em̃ ꝙ ↄiugal coitꝰfit ſi
Re tiam ꝙ; ple E pctõ neceſſe ẽ ꝙ illa delectati ↄiugal coitꝰſit ſine oĩ
ng re ↄtinentie ſeruande. ¶ oteſt ſine pctõ. ergo qͥ amo ceat rõni. Taãta em̃ eſt vtauf placeat imo diſpli⸗
Huten,an . e ſeruande eſt ſine pctõ. ergo qͥ amo pbetie m i eſt vtauferat vſũ rõis ⁊ ſpũm pꝓ
eeaG tie ſernuande nᷣ ¶ Item qui coit amoꝛe ↄtinẽ pbetie ſm illud tps.et iõ nõ põt tũ. rõis ⁊ ſpꝛim ꝓ
isnboi biti in altero non peccat. moꝛe ↄtinẽ̃ iõ ca nõ öt qs 5 2et iõ nõ põt tũc referꝛi i um ꝓ
tint itum vxoꝛi ne in foꝛnicatie cat. vt cum reddit de- alijs d pot q́s bene vti voledo nolẽd iin deu. et
issote 8 debet eſſe ſollici tionem labat᷑. ᷓ ſi nõ ma alijs delectationibꝰ qʒ ſenſus pñt a lédo. nõ ſic ẽ de
elion 24 fu 1elekus e all n labat. ſinõ ma ⸗ ñũ. Eñ ſ ionibꝰ qᷓꝝ ſenſus pñt a rõc actu referriꝭ
zirliekmf ua. patet æc. ¶ R don iena coneinentia ; de Añ ſᷣm bos aliud eſt delectationẽ qrer referri
n s aange Aror N engantis caufſommnti,⸗ Aar vehlacrese, wlerse Pab mettmmanat.
eniſti ro vt reddat vebi ant in altero. Si in alte babili venial tereiũ ẽ pfectiõis. Et h oztak.
chticſiin erculat. Duf is matrimonij. ideo o e. Doeenn/ vxoribꝰ iocari ⁊ etiã .licet em̃ viris cun
de at᷑. Qui vo coit cauſa j. ideo omnino a cul . ari ⁊ etiã delectari.⁊ veniale c.i s cum
mrolfucn cſo peccat venialiter. quia di vitandeine nereferie in ri pecci neroporer ommne delectatio⸗
ee Aut ſi no quia aut pulſat᷑ eferꝛe in deũ. peccãt tñ veni⸗ . ectatio/
is nrutttin n pulſat᷑.e pulſat᷑ a carne. a t tñ venialiter. MN rari
ſrt uiſin nec com . exquo tam̃ vult atura eſt moꝛtale iſi ita t Allrere⸗ ec ſp frui cre
ccompellit᷑ debitu vult ꝓcreare pꝛolem. ſi⸗ niſi ita ponat ibi finẽ ꝗ etiã faci reE
ae ibi. ⁊ ideo peccat.& 5reddere aliqua ſupfiuitas emſit iotra deum eſſet. tũc em̃ ponit finẽ g etig faceret
itnenin, bere ne ſitis cat. Et fi tu obijcias ꝙ li s oſt non eſt ſimile de pꝛcdicatione qᷓ ẽ ltimũ ibi. And
WG lat. ſic etiaʒ ſů cias ꝙ licet bomini bi⸗ . x pꝛcdicationc q ẽ opꝰ pᷣuilegiatũ
haig petat. non eſt ſimi a ſine pctõ coire ne foꝛnicani ppter boc eſt ali opinio ꝙ q cogne pᷣuilegiatů. Et
a ee auenti pi..caplo. reddere debitum coniu ngr̃ in ſe eã cognoſceret etiã ſi nõ ſiẽ meretricẽ. boc tũc ẽ qñ
bſec , eſ criminis.exigere a e debitum coniugale nulliꝰ 3 cog oſceret etiã ſi nõ eẽt vxoꝛ.⁊ tũc pee. tũc ẽ qñ
Hüdſeele ijcitur de aug. dam qꝙ fou illud ergo quod ob/ nimis vehementer amat. Si aũt in 2 pꝛie
rN 26 tal aug. dom ꝙ foueam i b⸗ lcctari qꝛ vxor. ? ni amat. Si aut in ea vule *
irge 26 tale. ¶ Ad illud n pcti vocat petm̃ mo c iqꝛ vxor.⁊ nullo mõ eã cos vule de
. quo mor cſſet. tunc mõ eã cognoſceret ſi vxvoꝛ nõꝰ
aſecg Dico xy ag boc eſt ur abiſcicut ꝙ ad boc eſt ꝛ. ue rencen aonkincnie ſi vxoꝛ nõ
c ſquigentiam non m impe- nij um veniale. et excuſatur per bonu ⁊ cunc eſt
impe nij vt non ſit moꝛtale. In boc cau die m mr̃imo⸗
dieunt locututn

fHiſie auguſtinũ. Latmen illa ratio nõ valet. delecta gture fruitione. ꝓcedunt vm ꝙ coitus fit m imtettu· H
ri non eſt malũ.ergo nec velle.qᷓuis eññ laudari non voluptatis. Rationes vᷣo ad o ppoſitũ ꝓcedunt ſm ni
ſit malũ.tamen velle laudari malũ eſt.⁊ m has du ꝙ babet᷑ reſpectus ad matrimonij ſacramentum. g-· v
as vias pꝛocedunt ratõnes ad ꝑtes oppoſitas. Ille cognoſcit eam qꝛ vxoꝛ. nec aliter delectaret᷑ in ea niſi irttc
em̃ que pꝛobant ꝙ ſit moꝛtale libidinis ardoꝛe.⁊ cre eæẽt matrimonialiter ↄiunces.

(Mint. XxXXII. De matrimonio m cauſam finalem q́;tum ad fidem thoi.
Ciendum etiam eſt ꝛc. Supꝛa egit magiſter de bonis matrimonij in cõmuni. hie ſpecialiter agit quõꝰ
Vvir obligat᷑ vxoꝛi ⁊ ecõuerſo qᷓtũ ad ſolutionem debiti.Habet aũt hec pars duas. In pma determiat
Agque ſit obligatio inter vxoꝛẽ ⁊ virum q;tum ad fidem thoꝛi. In ſecunda determinat quõ ⁊ qualit᷑ hec
süſfſigdes fuerit in patribus antiquis.j.di.xxxiij.querit᷑ hic de antiquis patribus ⁊c. Pꝛima pars babet duas par⸗
C tes. In pꝛima determinat de modo obligationis. In ſcdᷣa d tꝑe in quo debet debitũ peti.ibi.Et licet debitum
poſcenti ſit ſol. c. ¶ Pꝛima ꝑs habet duas. In pꝛima oſtendit ꝙ vir ⁊ vxoꝛ in hac lege ſiue fide iudicant᷑ ad
paria.⁊ ꝙ vnus ſine voluntate alterius ↄtinere nõ valeat. In ſcᷣa autoꝛitatibus cõfirmat.ibi. Oꝛ vᷣo ſine cõ⸗
ſenſu vxoꝛis ⁊c. (Siliter ſcda pars in qua determinat de tꝑe in quo debitũ dʒ peti hʒ duas. In pꝛima deter
minat qꝙ non ſemp eſt debitũ petendũ.qꝙuis ſꝑ ſit ſoluendũ. In ſca incidenter determiat ꝙ non eſt ſemꝑ nu⸗
pprtias celebꝛare opoꝛtunum.ibi. Mec ſolũ in operc carnali ⁊c. ”ôòMB

1 a ( In loc em pares ¶ vir ⁊ vxoꝛ q;tum ad fidẽ thoꝛi ſeu ſolutionez
unt c Rlice⸗ 5 fal- carnalis debiti iudicantur ad paria. ⁊ ꝙ vnus alio
cheiſti ? ccleſe. dewi et ( RCiendum etiam eſt. qꝛ cu in omnibus alijs vir Di. XxXXII.
anime inter qs nulla 9 pꝛeſit mulieri vt caput coꝛꝑi. eſt em vir caput j.Coꝝ.xj.
nec viri ad vxoꝛẽ. IjIgdco apoſtolus vtriq; pariter pꝛecipit in hac cã ſibi⸗

cino eſt paritas. ergo ulieris. in ſoluẽdo tũ carnis debito pares ſt. ⁊? Ephe.v.
1 Ephe. v. mulieres ſůmjnuicem ſubijci.inquiens. Vir debitum reddat vxoꝛi ,. · Cox. vij.

ſrd
. Ker terin e ſimiliter ? yxoꝛ viro.qꝛ mulier non habet poteſtatem DðWßU
diligant eas ſicut cꝛ ſui corpoꝛis ſed vir.ſimiliter ⁊ vir nõ habet poteſtatz)Zzʒ Olen
proꝛa ſua.ergo cũ co-i ſui coꝛꝑis ſed mulier. Quia nec mulier ad alium vir. lg
pus ſit pars inferioꝛ. nec vir ad aliã mulierẽ ptãtem ſui coꝛpoꝛis habet. nce
ptz ⁊c. Rꝰ. dᷣm q; in vir ad cõtinẽdũ nec mulier poteſtatem habet ſine mu
matrimonio ſtcetuo cõſenſu. ſed alter alterius ptatem habet coꝛpoꝛis. .
derare ſerun diſtin- us cEeII Ieo aire, arerms Pratem Daber cosbolss,
ctiones. ⁊ cõfoꝛnem vt poſcenti alteri.no liceat alteri negare debitũ. Inb 4
ciunctionẽ. ⁊ poſtre em̃ pares ſunt.qꝛ nec viro nec mulieri coꝛpus ſuũ licet
mo mutuam obliga/ glij tradere.ſed ſibiinuicem debitoꝛes ſunt in hac cau-
tionem. Rõe duoꝛuʒ ſa ne peccandi detur occaſio.ꝑ quod nõ dominiũ tooł½
haimoꝛum ſit dum litur viro ſed vicium. De bent em ſibi cõiugati non ſo Amb. in li de
ſercleſim. deſe mu lum ipſius ſexus ſui cõmiſcendi fidem liberoꝝ perea/ bono piuga⸗
ctionis inſepabilis ? verũetiam infirmitatis inuicẽ excipiẽde ad illicitos cõ
cõiunctioneʒ. Ratõe tem. vtet ſi alteri eoꝝ cõtinentia placeat. niſi ex alteriꝰ
obiißationiano el ſiconſenſu nõ poſſit. Ad hoc enim neuter habet poteſta
go iber e a nulli oli tein. ſui coꝛpis. quod adeo verũ eſt. vt etiam ꝙ nõ ſilio
obligat᷑. iñ dʒ eẽ inę rum procreandoꝝ.ſed inſfirmitatis ⁊ incontinentie cõ .
virum ⁊ muliereʒ ob expedit.vel ille de matrimonio vel illa non ſibi alteru⸗ hiee
ligatio.q; aliter nõ in trum negent.ne ꝑ hoc incidant in damnabiles coꝛruua⸗ ui
interuenirer infegabi prelas. mieddere cm debitum cõiugale nullius eſt eang. i
lis vnis ct añ confo; minis. exigere aüt vltra generandi neceſſitatẽ culpex
mis eſt obligatio. 2 iõ Venialis. ſoꝛnicari vo vel mechari. puniendi ẽ crinis. Mu
q;tũ ad boc pares u⸗ 2 Autoꝛitatibus ↄfirmat quod dirit boho
dicant᷑ qꝛ cõfoꝛmiter ¶ &Æρ vo ſine conſenſu vxoꝛis vir conninere non voleatt
ſbiinuicem obligan?ꝭ ſubaitis ꝓbatur teſtimonijs. Ait em auguſt. Si dicat ¶ Aug. ſux po. Giaſe
3 AdAudquedobie vir continere iam volo.nolo aũt vxoꝛ.ñ põt.Qdð em̃ xly. rg
doͤm cv ſlud incellig. tu vis illa non vult. nunqͥd ꝑ continentiaʒ tuã illa de dl
tur qen ad illos act? bet fieri foꝛnicaria. Si alij nupſerit te viuo adulta erit

wün
WDü

nb

lres
zan

mngcitgt

alan.

iikinni
wis

emaſer

NNegiin

coniugijs

bitũ reddere. Si qᷓras vtrũ debeat obedire.dð ꝙ ſi votũ nõ emiſit pᷣt

— .

q̃reſpiciũt ſexũ virilẽ ſpãliter.iſ.qtutn ad regimẽ dotꝰ⁊ cõſiliũ. b ¶ Mam vouenda talia nõ ſunt a cdiu/ S
atis. Querit᷑ vtrũ peccet moꝛtalr qͥ ſic wuet. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ q̃ ſcienter vſurpat alienũ peccat moꝛtalr etiã
ſi in ełazʒ. & cum talis vouens vſurpet alienũ.pʒ ⁊c. Item q̃ vouet qdð nõ licet vel iurat.hocipſo periurus
eſt. qꝛ temerarie iurat. ꝙᷓ̈ cum nõ liceat viro continere vxoꝛe inuita.videt᷑ qſi voueat moꝛtalr peccet. Item ſi
iuraret ꝙ nunꝙ; mulierẽ cognoſceret.peccaret moꝛtalr. pari rõne ſi voueat.Re.dðm ꝙ cũ quis vouet cõti/
””MB nenciã. duplxr bo do⸗
Mõ vult tali lucro deus tale damnũ ↄpenſari.Redde ucaut intentõe frau⸗
debitũ. ⁊ ſi nõ exigis.redde. Pꝛo ſctificatõe ꝑfecta de dãdi vxoꝛẽc. aut amo/

„ „ . . — „„ „ W „ . 2 re ↄtinẽtie. inten⸗
us tibi ↄputabit.ſi nõ qð tibi debet᷑ exig.ſᷣ reddis qo elteclzal aron⸗

Auguſtinus debes vxoꝛi. Idem.Scðm vᷣba aplica etiã ſi vir cõti⸗ ſicẽ iniquuʒ ⁊ phibi⸗

nere voluiſſet ⁊ noluiſſes.devitũ tibi reddẽ cogeret᷑ et tũ.⁊ tale votũ eſt illi⸗
illi deꝰximputaret ↄtinentiã.ſi nõ ſue ſ̊ tue ↄcederetur citũ.Si ↄtinẽtie amo
infirmitati ne in adulteriũ caderes. Quiſqᷣs ̊ ↄpatici e — iuges,
infirmitati vxoꝛis reddit nõ exigit debitũ.aut ſi pꝑpter merita alicſe bydo⸗
ꝓpriã infirmitatẽ ducit vxoꝛem.plangẽs potiꝰqꝛ ſine neſtat. Air em̃ nõ bʒ
vxoꝛe eẽ nõ potuit q; gaudens qꝛ duxit.ſecurus expe: ſui coꝛpis ptatem qᷓ;
ctat diẽ nouiſſimũ. Ideʒ. Vna ſola cã eſſe põt q̃ te ad tum ad debitũ ſoluen
id qð vouiſti nõ mõ hoꝛtaremur.ſᷣ etiã ꝓhiberemꝰim⸗ u nf nun en enn
plere.ſi foꝛte tua ↄiũx hoc tecũ ſuſciꝑe animi vł carnis debitũ petendi. et

Se 5 D ideo pꝛimuũ nõ pᷣt vo
b infirmitate recuſaret. NHam vouẽda talia nõ ſt a con- ucreß ſedm t iſconi

ad editiam

iugat.niſi ex ↄſenſu ⁊ voluntate cõi.⁊ ſi pᷣpꝛoꝑe factũ ſi vxoꝛ cõſentiat votũ

fuerit.magis ẽ coꝛrigẽda temeritas qᷓ; ꝑſoluẽda ꝓmiſ eſt reuocandũ q;dtum
ſio. Mõ em deexigit ſi qͥs ex alieno aliqd vouerit.ſed ad dbiti redditõez.
ſ. cox. vj. potivſurpare vetat alienũ. Ideʒ. apls nec ad ts vt Car heñz ad olute.
vyvyvj/2acet oꝛatoni niſi ex ↄſenſu voluit ↄiugẽ carnali inui / ve ſt

nin⸗ r n vonuit caſtitatẽ tenet
Aug.in li. de cem fraudari debito. Ildem. Manifeſtũ ẽ ita voluiſſe quãtũ in ſe ẽ cõtinere

adulterinis legẽ femineã ſub viro eẽ.vt nulla eiꝰvota q abſtinẽtie tv—t debitũ nõ petat.ſi
iu cã vonerit reddant᷑ ab ea niſi autoꝛ fuerit vir ꝑmitten tñ vxoꝛ petat ſoluere

do. Mã cum ad pctm̃ eiuſdeʒ viri ꝑtinẽ voluerit lex.ſi dz. ſic nulli fit pᷣiudi
pꝛiꝰ pmiſerit ⁊ poſtea ꝓhibueit.ñ tñ dixit vt faciat mua u⸗cno offert Zdo ali

lier qð vouerat.qꝛ ꝑmiſſa iam pꝛiꝰa viro fuerat. Vliri ee Et ee⸗
dixit eẽ pctm̃.qꝛ abnuit qð pꝛiꝰ ↄceſſerat.nõ tñ mulic: ⁊⁊ patʒ m̃ adobiecta.

ri ex hoc iuſſum dedit.vt cũ pꝛius vir ei ↄceſſerit.po / TLñ as obijcit de iu⸗
ſtea ſi ꝓhibuerit ↄtẽnat᷑. Ex his apꝑet ꝙ vir vel muli/ ramẽto nõẽ ſitc.qꝛ iu
er ↄtinentiã deo offerꝛe nõ põt ſine cõi ↄſenſu.nec alteꝛ: enncnen temer efa⸗
c alteri debitũ negare debet. Si vo quilibet eoꝝ alteri cere Gaii. Elſi peccat
a ſuo iure abſoluerit.ad pᷣteritã ſeruitutẽ nunqd reuo ſtati cuʒ ſic nnerch ſic
care poterit: hoc em̃ videt᷑ Augꝰ.ſupᷣ voluiſſe.Qui/ cũ voueat. (¶ Si vo
buſdã videt᷑ ꝙ mulier nõ diſcedens a domo viri.q vi ꝗqlibz eoꝝ alteꝝ a ſuo
Fxo pmittente ↄtinentiã vouerit vel ꝓmiſerit.eodẽ ꝓhi un alſoluerie po
bente ſolue nõ valeat. ? ꝓpter dignitatẽ viri q eſt ca nac & mlicr e coſen⸗
poput mulieris. Sʒ melih intelligit in tali caſu. vbi vir votũ ⁊ poſtmodũ R
ↄcedit mulieri vouè ↄtinentiã.⁊ añ votũ ꝓhibʒ imple peniteat. vtrũ teneat᷑
ree. Si vo habitũ maranen ng vo reuocari n ilud. ei vebici reade Er vf
Ex eõcilio re Qui vxoꝛẽ ſuã velare ꝑmilſerit.aliã nõ accipiat. ᷣ ſili, ꝙ nou. qꝛ ſuo iuri re.
ment. ierconuertatur. ((tſit ſoluendüͤ. c S
¶ Determinat ꝙᷣ nõ ſꝑ ẽ debitũ petendũ.licet ſemper cendi debitu. In op⸗
— poſitũ aũt vẽ auẽtas

DM Aus ſup Mue ex vbi dẽ. Sinaũt cõtradixerit ⁊c. ſup ill& dicit aug. ⁊ hr̃ in lr̃a.ꝙ vir p̃ᷣt retractare votũ vxo

ris in qd ↄſenſerat.⁊ pᷣterea vir ñ ẽ aſtrictꝰpᷣuare cõtinẽtiaʒ.qꝛ vxoꝛe moꝛtna poſſet ducere aliã.g vꝛ ꝙ poſſit
debitũ reddẽ.Rx.dð ꝙ ſi mir wuet aſſenſu viri.aut h̊ ẽ aſſenſu pᷣuato.aut aſſenſu qͥ ẽ in ↄſpectu eccie ſiue pᷣlax
ti. Si aſſenſu qͥ fit in cõſpectu pᷣlati.ſic pᷣm iuris foꝛmã nõ pᷣt debitũ petẽ.qꝛ renũciat ſuo iuri.Si ãt occulto cõ
ſentit. ponit cõtinere. intẽdit ſimpir iuri ſuo renũciare.iam mir in ↄſpectu dei abſoluta ẽ nec tenet debi⸗
tũ redderẽ ſi ̊ ex deliberatõe vir cõceſſerit. Sʒ qm̃ h nõ conſtat ce opelias p excõicatõeʒ ab eccia viro de⸗
ine pctõ debitũ reddere ⁊ tenet᷑ ad mã/
datũ eccie.Si ãt emiſit votũ.credo ꝙ vir eã reuocareñ poſſit.nec tenet᷑ aſſentire ei. Nec ẽ ſilłe de wto abſtinẽ

tie. p eo ꝙ qtñ ad oia vir pᷣeſt vxo pᷣterq; in lege tboꝛi. Aerũtñ talẽ modũ voud ſappiolt chapt peri⸗

culũ qð imminet. vñ
nõ patit᷑ ꝙ vn? voue⸗
at ⁊ religionẽ ingredi

at᷑.niſi alter ſir voue

gt. talis ſit gſona de
q̃ ñ poſſit ſuſpitõ oꝛi
ri. Si aũt alr fiat.co/

rã deo tenet᷑ obuaẽ.

dð¶Et lʒ debi. po. ſit
⁊c. Vẽ hoc falſum. qꝛ
ſi nõ licet petere.g illi
cite ⁊ iniuſte pꝑetit.ſed

iniuſte petenti rem ñ

tenet᷑ quis reddere.

qꝛ nõ eſt ei reddendũ

niſi ius ſuñ. ſi nõ pt

ſemp iuſte petere. nõ

ſemꝑ tenet᷑ debituʒ
ſoluere. R. dð ꝙ tũc
nõ licet. qñ pꝛiuat in/
ſticiã ⁊ equitatẽ.ↄde⸗/

cẽtiã et honeſtatẽ. ſiẽ
per lr̃am ſequentẽ

ſto tñ ꝙ pꝛiuet iuſti
ciꝗ. adbuc nõ valʒ ra
tio illa.qꝛ iniuſte pete

re eſt duplr. Aut qꝛ ñ

hz ius in re petita. ſic
ille qͥ petit reʒ alienꝗ.

⁊tali nõ optet redde⸗
re. Aliter eſt peteꝛe in
iuſte.qꝛ ⁊ ſi bẽat iuſti/

ciã. tñ modũ debitũ i

petẽdo ñ ſeruat.vł pᷣt
eſtſe ꝙ nõ ſit phibitũ.
ſ̃ tñ ſit ꝓhibitũ aliqñ
petere. Aerbi gratia.
platus ſuꝑioꝛ ſi iniũn/

gat inferioꝛi vt nibil

pcipiat ſubdito. tam̃
ſubdito nõ dicit ꝙ il⸗
le nõ obediat.ſi pᷣlatꝰ

₰ —— „ „

—.——.

“ —

¶Et licet debitũ poſceti ſit pioluendũ. nõ licʒ tñ qlibʒ
die poſcẽ. VUñ aug. Xpᷣiano cũ vxoꝛe ſua aliqñ licʒ cõ⸗
uenirealiqñ nõ. Pꝛopter ꝓceſſionis em̃ dies ⁊ ieiunio
rũ aliqñ ñ licʒ ↄuenire.qꝛ etiã a liciti abſtinendũ ẽ᷑. vt
factliꝰimpetrari poſſit qð poſtulat᷑. IJdem.Quotiens
em̃ vel dies natiuitat.vel reliq̃ feſtiuitates aduenerit
nõ ſolũ ↄcubinaꝝ ↄſoꝛtio.ſᷣ etiã a ꝓpꝛijs vxoꝛibꝰabſti⸗
nete. Item Amb. Si ca ꝓcreandoꝝ filioꝝ ducit᷑ vxoꝛ.
nõ multũ tpᷣs ↄceſſum videt᷑ ad ipᷣm vſum.qꝛ ⁊ dies fe
ſti.⁊ dies ꝓceſſionis.⁊ ipſa rõ cõceptꝰ⁊ ꝑtus.iuxta le.
gem ceſſare vſum carnis his debere tꝑibꝰdemõſtrãt.
Illi aũt qð dictũ eſt reddẽ debitũ nõ eſſe pctm̃.videt᷑
obuiare qð ait hiero. Quicũq; vxoꝛi debitũ reddit.
vacare nõ põt oꝛatõni.nec carnes agni edere. Iteʒ.ſi
panes ꝓpoſitõnis ab his qͥ vxoꝛes ſuas tetigerãt co/
medi nõ poterãt.quãto magis panis qͥ de celo deſcen
dit nõ põt ab his qͥ cõiugalibꝰpaulo añ heſere ↄplexi⸗
bus violari atq; ↄtingi.Hõ ꝙ nuptias cõdẽnemꝰ.ſ ꝙ
eo tꝑe q̊ carnes agni mãducaturi ſumus.vacare a car
nalibꝰoꝑibꝰdebeamꝰ.hhoc caplm maxie ad miniſtros
ecclie ꝑtinere videt᷑.quibꝰnõ licebat ſacra officia cele/
bꝛare atq; myſteria tꝑe ↄiugalis amplex. qͥ etiã pᷣſen
tia ſpũſſcti nõ dat᷑. Vñ ideʒ ait.Cõnubia legitima ca⸗
rent quidẽ pctõ.nec tñ tꝑe illo qͥ ↄiugales actꝰ gerunt
pftia ſpũſſcti dabit᷑ etiaʒ ſi ꝓpheta eſſe videat᷑.q̃ off
cio generatõnis obſequitur.

Augꝰ. in liö.

de queſ. no⸗

ui et ve. teſt.

Ambꝛoſius.

Hiero. in qͥ⸗

e dam ſer/
mone vider
diſſentirea p

miſſis.

Hieronymuſ/

ſuꝑ Mathe⸗

¶ Beterminat incidenter nõ eſt ſemꝑ nuptias cele⸗

bꝛare opoꝛtuuum. odoAdbed
Mec ſolũ in oꝑe carnali obſeruanda ſunt tpa.ſ etiã in
celebꝛandis nuptijs ᷣm illud. MHõ opoꝛtet a ſeptuage⸗
ſima vſq; in octauã paſce ⁊ trib-ebdomadibꝰ añ feſtũ

bꝛare nuptias. y ſi factũ fuerit ſeꝑent᷑. Item nicola⸗
papa. Hec vxoꝛẽ ducẽ.nec ↄiugia facere quadrageſi/
mali temꝑe ↄuenire poſſe vllo modo arbitro.

*

ſancti Yohis.⁊ ab aduentu dñi vſq; pꝰepiphaniã cele
Nicolaus ad
olulta bulga
roum.

inferioꝛ pcipit. ille tenet᷑ obedire. qꝛ nõ ẽ cxemptꝰ attñ ille peccat moꝛtalj. Sic in poſito põt intelligi. Quic⸗

qᷣd ſit de cremnplo inducto.verũ eſt q; ⁊ ſi aliqs ius ſuũ inoꝛdi õs
. g; q dz reddere. And ꝙ; ⁊ ſi aliqͥs ius ſuũ inoꝛdinate exigit.tñ ex h̊ non dat
ovrenet telere ied ille peredo peccat. Et ſic intelligeni eſt ad Aug. dicit ſuꝑ Leui. xviij. ꝙ neceſſa-⸗
nio vtrich ingicit otinetia. vterq; in Leui.xx. pcipit᷑ interfici. vterq; facit ↄtra bonuʒ plis vt Hiero.dicit.
Hocem intelligere eſt rõnep ſone petẽtis.ꝗᷓ recte dr̃ accedere ⁊ ↄtra h facere vt ex pdictis patet. .
5 zuicnq; vxoꝛi debitũ reqdit. vacare nõ põt oꝛoni. Ar male dicẽ. qꝛ. j.ad thy.v.dẽ ſine intermimnõe oꝛate.
HB eſt pᷣceptn. ſi nõ põt oꝛare qͥ reddit debitũ. pat⸗ ⁊c̃. Item vr illud ſimpłr eẽ falſum.qꝛ nihil impedit oꝛocʒ

Ternir Eee : eexigit tãteʒ alteri retinen⸗
e dñs ſolũ pbibuit accedere ad mẽſtruatã.⁊ ideo iſta phibitio nõ ſe extẽdit ad mulie-/

⁊tñ habuit plures vxoꝛes ⁊ liberos. Si tu dicas illud intelligi de eo tpe in qͥ qs coit/ſil poſſes dicere de tene·
ins Hs e. „. Es ddero. itt intelligi pe in q̊ qs coit.ſilr poſſes dicere de tẽꝑe
in q bõ doꝛmit. Re. mgr vicit H intelligendũ ee de clericis. tñ iſtud nõ plene ſatiſfacit oblectõibꝰpᷣdictis. et iõ
d q cñ de aliqͥs non poffe. necio dr̃ potentiã negare ſimpir vel facultatẽ. ꝛ iſte modꝰ ſepeẽ in ſcriptura. Mõ

vult hiero.negare potentiã ſᷣ facultatẽ. vñ nõ dicit ꝙ nõ poſſit oꝛare.ſ dicit ꝙ nõ põt oꝛoni vacare.qꝛ actꝰ

ille multũ deijcit mentẽ ſpũalẽ.ſiẽ diẽ Aug. niſi ſit gra excellẽs ⁊ ſpaãlis ſiẽ fuit in dauid.Et iõ aliud ẽ ↄſilium.

vt cũ quis vult ſe totũ oꝛoni dare.dʒ a tali actu abſtinere. 2 ſic pʒ ꝙ nõ repuãt oꝛonis pᷣcepto.tñ de illo qd di⸗

nõ ceſſat oꝛare qͥ nõ ceſfat bñ facere.Q
intelligentiã bꝰptis ꝗᷓ

Oꝛio qᷓrit᷑ de obligatõne ꝑ ↄpatõeʒz ad vo⸗
cum otinẽtic. Scdo p ꝑatõez adq accidẽs ſupueniẽſ vir otinere vxoꝛe nolẽte.

cit ꝙ oꝛandũ ẽ ſine dc on mre end eſt ꝙ noie oꝛonis ois bon? actꝰintelligit᷑ ̃m gio. AUñ dicit ibi.
at aεο0 .àâ no ce facere. Qð obꝛ ꝙ ꝑctm̃ magis guat.dðᷣ ꝙ; falſum ẽ de veniali pctõ ꝓpter multã
ein eſt in illo actu. ſuere ai 1 ltũ inpehi p aliqᷓs feditates wel etiã infirmitates Henales
Firi 5 6G „AII E obligatoe piugi Tercio ꝑ ↄꝑatõeʒ ad tps in qͥ delitũ dʒ peti ⁊ ſoluũ.
tu ad olutöz debiti Clſca qð qᷓtuoꝛ bꝛeuiter DSuano de Pe 3, oßn mpeteweletanf Circa pᷣmũ
duo qᷓrũt᷑. Pꝛio vtrũ ꝑ votũ pꝰcarnalẽ coplaʒ poſſit
Scho vin poſſit ↄtinẽ vxo⸗

Choneren
cunn doit
natpoſe
nnertine⸗
geelus
Jenn
gtnſti
rwtoei

peltoſee
ſig dbt,

dblinn
ſpotori
ncpeV
ſetwrert
ohtäpen
cſppet,
ihecuci
lenteneſe
nad
Hogſine
tutici⸗
ni
lipotpr
eitr
feqipon
11 Ataäpone
blauſe
Innnusbon
Niſten
onon
Nakebabe
utabieſi
1hoenor.
ſendon⸗
lotn
londeh
gligſe
tner
Aborhe
indn
Gie
Norenol
itdbin
ſrtiohe

i
.
„ Maue
Mng
pun,

itcig O⸗
tiejtenten
gitnn⸗
geigc
lttbenun
ate.

10

go ⁊c.

Di.

enolente añ carnalẽ ↄmixtõe3. ¶¶ Qõ. ſ. Ia

Atrũ ꝑ votũ pꝰcarnalẽ copłaʒ poit vir ↄtinẽ vxoꝛe

nolente. Et v? ꝙ nõ.qꝛ pꝰ carnalẽ copulaðʒ vir nõ bʒ

ptãtem ſui coꝛpis.ſi nõ bʒ.ᷣ nõ põt de ipſo facere ſa-

crificiũ ↄtinẽtie vxoꝛe nolente. ¶ Item aug. dicit et
babet᷑ in la.nõ mõ nõ hoꝛtamur ᷣ etiã qð vouiſti

bibemꝰ implere.ſi foꝛte ↄiunx tua h̊ tecũ ſuſciꝑe ani -
¶ Item rone vide
tur. qꝛ mulier nõ tenet᷑ ↄtinere.nec vir põt eã ad cõti
nentiã cogere.ſed cogit cam ſi ipſa inuita vult ↄtin-

mi vel carnis infirmitate recuſat.

—

ruare. 5 cũ nð poſſit cogere nõ põt cõtinere.
tem ſicut ſeruꝰtenet᷑ dño obſeqͥ.ſic vir vxoꝛi de
bitñ reddere.⁊ foꝛtiꝰ.qꝛ eſt wa dño ↄfirmatũ.ſᷣ ſeruus

tiam ſeruare.g

ꝓbibente dño nõ põt religionẽ intrare. vel a ſeruitö
c. ¶ Contra. Licitũ eſt vro vxoꝛe

eius ſe auferꝛe.g̊ ⁊c.
etiã phibente accipe crucẽ in ſubſidiũ terꝛe ſancte. H
votũ cõtinentie adbuc meli?eſt.ꝗ ⁊c.(¶J
ꝓbibente põt quis coꝛpꝰſuũ ad martyꝛiũ ⁊ moꝛtem
exponere. ⁊ tũc ↄſtat ꝙ ſe reddit impoſſibilẽ ad ſoluẽ
dum debitũ. .6 .
ueat vel ſe obliget vt nõ impleat ↄſilia nõ tenct iura
mentũ nec votu. nullꝰpõt ſe obligare quin ſꝑ faci/
at melius. ̊ meliꝰ?eſt ↄtinere ſicut dicit apłs. ⁊c.
¶ Item qui impedit aliquẽ volentẽ aſc?c cre ad al/
tioꝛem ſtatũ peccat guiter.qꝛ ſpũiſctõ obuiat.ergo ſi
vir vult ↄtinere ⁊ religionẽ intrare.videt᷑ ꝙ vxoꝛ te/
neat᷑ oſentire. ſi nõ vult.pᷣt ad h̊ cõpelli de iure.er-
ee m ꝙ ↄtinere ẽ duobꝰmodis.aut oĩo
ita ꝙ debitũ nec petat nec ſoluat: aut non oino ita ꝙ
debitũ nõ petat.tñ petenti ſoluat. Pꝛimo mõ nõ pẽt
vir ↄtinere vxoꝛe inuita.qꝛ non põt ei auferꝛe ius q8
bʒ in coꝛpꝰviri.Scdo mõ ↄtinere põt ipſa ↄtradicẽ/
te.⁊ vouere põt.⁊ ſi voueat ſeruare tenet᷑.vicʒ vt nũ
qᷓ; debitũ petat. Concedẽde ſunt o rõnes ꝓbantes q
nõ oino põt ↄtinere.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ poteſt
accipe crucẽ.dm ꝙ ̊ factũ eſt in fauoꝛẽ ⁊ neceſſita/
tem terꝛe ſctẽ. nec facta ẽ oĩno derogatio viri ⁊ muli⸗/
eri.qꝛ dʒ mulier velle ꝓ neceſſitate tanta ↄtinere ad
tpᷣs.ꝙ ſi nolit põt virũ ſuũ ſequi.Sʒ cũ vouet᷑ ↄtinẽ/

tia. tũc Aaln viro ſuo pꝛiuat᷑.etiã ſᷣm tpᷣus totius

vite.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de martyꝛio.ddᷣm ꝙ mo⸗

ri põt ꝓ xpo ſi neceſſitas ĩmineat.qꝛ mlłier tenct᷑ hoc

11

velle. ⁊ ſi vir volũtarie ſe offerat. mulier nõ põt nega
re.qꝛ ipſo moꝛtno poterit cũ altero ↄtrabere.ſᷣ nõ ſic
eſt cñ vouet vxoꝛe viuẽte.
ſp licet facere qdð meliꝰeſt.nec põt ſe hõ obligare ad

minus bonũ.dm ꝙ verũ eſt de eo qui bʒ ſui coꝛpis
ptãtem. Ael dom ꝙ ſi ↄtinet nõ petẽdo ſed ſolũ red
dendo.nõ minꝰmerct᷑ qᷓ; ſi oino ↄtineret. VUñ augꝰ.

dicit ⁊ babet᷑ in la.ꝓ ſanctificatõne ꝑfecta deus tibi

reputabit. ſi non qdð tibi debet᷑ exigis.ſ̊ reddis qð de/
12 bes vxoꝛi. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ de eo qͥ impedit ali
quẽ ⁊c.ddᷣm ꝙ peccat q impedit aliquẽ ea rone qua
in illo extinguit bonũ ꝓpoſitũ ⁊ ſcti ſpũs donũ.ſᷣ mu/

lier in hoc nõ poteſt ↄſentire quin ſit ſibi pᷣiudicium.

qꝛ ſi ↄcedit viro ꝙ voucat cõtinentiã tenct ⁊ ipᷣa cõ/
tinere.qm igit᷑ ipſa nõ poteſt cogi ad continentiam.
qꝛ hoc eſt conſiliũ.ideo dico ꝙ ipſa non peccat.ſed ſi

alia mulier impediret.tũc pctm̃ eſſet.

„

¶ Derã vir ante carnalem cõmixtionẽ poſſit cõtinere

mixtionem ſunt vir 2 vxoꝛ. aũ cõmixtionẽ tenent.

vxoꝛe nolente. Et ꝙ non videt᷑.j.ad Coꝝ. vij. vxori

vir debitũ reddat.ſimiliter ⁊ vxoꝛ viro.Sed añ com

continere. concedit licentiã cõtinendi.
ↄſenſum ↄtrabit᷑ matrimoniũ eſto ꝙ nõ ſit in copu/

tem vxoꝛe

Item q;tũcũqʒ quis iuret vłvo

¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ

tinentiã niſi cõiunx piter voueat.

ergo ⁊c. ¶ Item vxoꝛ viro obligat voluntarie ⁊ per

mutuũ ↄſenſiꝝ ſi & ante cõmixtionẽ eſt mutuus con-

ſenſus.ergo ⁊ obligatio ad redditionẽ debiti.i¶ Itẽ

mulier nõ tenercontinere ⁊ nõ poteſt cũ altero con/
trabere. poteſt iuſte debitũ exigere. Sed iuſte exigẽ
ti iniuſtũ eſt negare.S aiem eſto ꝙ vir pꝰ con⸗

ſenſum de pñti violenter extoꝛqueat copulaʒ carnis

eſt matrimoniũ cõſummatũ. tenet᷑ ad ſoluendũ de
bitũ oino ipſa vxoꝛ ei.ſᷣ violentia nõ inducit nouam

obligatõeʒ. ergo pꝛius obligabat᷑.¶ Contra.decrek.
de couerſione coniugatoꝝ ↄcedit viro ptatẽ intrãadi
religionẽ vxore nolente.vᷣ plus ẽ religionẽ intrare G

¶Item gꝑ

lam carnalem vt ſupꝛa oñſum eſt. ſi non obligatur

1
niſi ad illud in q conſentit.pʒ ⁊c̃. Item ſi omnis

vir eſſet obligatus ad ſoluendũ debitũ ante carnalez

copulaʒ. ergo nibil adderet carnalis cõmixtio ad cõ-
ſeruationẽ matrin nij. ¶Iten B. Unñ
boc eſt ꝙ copula ↄiugalis violẽter extoꝛta mrimoni

um conſummat.⁊ cõſenſus coactus matrimonium

tem qucrit᷑ iuxta B. Añ̃

non ratificat.⁊ vtꝝ buic liceat poſt copulã mulieris

Vuere continentiã.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ ſi pꝛius licebat

nullus põt ei ius ſuum violenter auferꝛe.patet ⁊c.

dm ꝙ ante ↄſummatõneʒ matrimonij vtra⸗

q; pſona nec oino obligat᷑.nec oino eſt libera. Mon

5

oĩno obligat᷑.qꝛ põt moꝛi mundo.et ſic matrimoniũn

ligioſam ſiue ſpũalem.ideo ſacri canones terminuʒ

ſoluit᷑ ipſo viuente in carne. Mec oĩno libera. quia ſi
vult huic mũdo viuere neceſſe bʒ petenti debitũ red
dere.⁊ qꝛ in medio eſt inter vitã huiꝰ ſeculi ⁊ vitã re

p̃fixerũt vt poſſit deliberari.vicʒ terminũ duoꝝ mẽé

ſiũ vel circa illud. Et idco dᷣm qꝙ vxoꝛe petente põt
ↄtinere ꝑ duos menſes.ſᷣ poſt vel tenet᷑ reddere de/
bitũ.vel manifeſtare ſe mũdo moꝛtuũ ꝑ ſolẽne votũ
ad rcligionis ingreſſum.qꝙ ſi nõ faciat tenet᷑ ad debi/
tum ſoluendũ ſicut pꝛime rõnes oſtẽdũt.( Ad illud
H qð obijcit᷑ in cõtrariũ ꝙ põt intrare religionẽ.ergo
in ſeculo ↄtinere.ddᷣm qꝙ nõ valet.qꝛ introitꝰin reli/
gionem facit moꝛi mũdo ⁊ ſolui vinculũ.vñ in nul/

lo fit ſponſe pᷣiudiciũ.nõ ſic eſt cum manet in ſeculo.
¶ Ac illud qð obijcit᷑ ꝙ nõ oꝑtet cõſentireĩ carnalẽ

copulã.dᷣm ꝙ qᷓ;uis nõ opꝑteat in eã ↄſentire.oꝑtet

15

tñ ↄſentire in copulã cõiu alẽ qᷓ necio oꝛdinat ad i /

lam.niſi interueniat moꝛs ſpnalis. Ad illud quod
obijcit᷑ ꝙ nihil addit.dðim ꝙ falſum ẽ.ĩmo addit q;/
tum ad ſigtionẽ ⁊ q;tum ad obligationẽ. Quia enim
fuit vnũ coꝛpꝰ⁊ vna caro.ideo nõ põt vnꝰ tranſire ðᷣ

16

boc mũdo reliq̃ remanente.⁊ ideo nõ põt vouere cõ/

u oueat. Pꝛeterea tenet᷑ ad
ſtatim reddendũ pꝰ?carnalẽ co ula. ß añ dat ei ſpaci
um duoꝝ menſiũ.⁊ iõ addit.¶ Ad illud qð q̃rit᷑ de

17

ea q̃ coꝛrupta eſt violenter a viro.ddm ꝙ qꝛ mr̃ioni

um ẽ ↄſummatũ.nõ põt ſine aſſenſu viri religionem
intrare nec votũ vouẽ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ q ma⸗
trimoniũ dʒ eſſe liberũ.dom ꝙ verũ eſt q;tũ ad con/

18

ſenſum in qͥ eſt matrimonij fundamentuʒ. iſta tñ co/

pula qᷓ;uis ſit violẽta.qꝛ tñ maritalis ẽ ⁊ fundata ſu/

per cõſenſuʒ volũtariũ.ideo volũtaria iudicat᷑.⁊ ivᷣo
mfionium radicatũ cõſũmat. pᷣterea cõſenſus de ſui

rõne impoꝛtat liberatẽ.non ſic ↄiunctio coꝛꝑalis.

. obligatõne ↄiugũ q;tum ad accidens ſuꝑueni⸗

Onſequẽter q;tum ad ſcuᷣm articulum q̃rit᷑ de

teat debitũ reddere ſi alter fiat lepꝛoſis. Scdo vtrũ

——

Item esiuges ad paria iudicant tuin ad toꝝ.

qjuis teneat᷑ debitũ reddere ſi alter fiat foꝛnicariꝰ vel Seen nõ facit vnus alteri vel non vult facere. nec

econuerſo.

AOueſtio.ſ) c
Et ꝙ lepꝛoſo cõiugi oꝑteat debitũ reddere vꝛ.q; di/
cit decretalis de cõiugio lepꝛoſoꝝ.vxores viros ⁊ vi/

rni vxoꝛes ſcquant᷑.⁊ ei ↄiugali affectione miniſtrent.

¶ Item rõne vꝛ.qꝛ mr̃ioniũ eſt vinculũ inſolubile.

nõ ſoluit᷑ ꝑ infirmitatẽ. & manet ptãs petenti etiam

fpuenisẽte lepꝛa. ſiir mlier non hʒ ptãtem ſui coꝛ/

—

poꝛis.⁊ ſic ⁊c.

mediũ nõ põt hr̃e niſi ipſa reddat debitũ. vẽ ⁊c. ¶ tẽ
lepꝛoſi eoipſo ꝙ lepꝛoſi nõ tenent᷑ ad Retce nec
pñt cogi neceſſe eſt vxoꝛes eoꝝ eis reddi. C

tra. Leui.xiij.pᷣcipit᷑ vt lepꝛoſi extra cõionẽ ſanoꝝ cij
ciant᷑.g cũ vxoꝛ ẽ ſana.dʒ ꝑ legem ſequeſtrari ab vxo

re. ¶ Item lepꝛa ẽ moꝛbꝰↄtagioſus.̊ moꝛbꝰ quem
licet hoi fugere.g mulier cũ viro lepꝛoſo nõ tenet᷑ co
babtare. ſi h. &nec debitũ reddere¶ Item lepꝛa eſt

moꝛbꝰhereditariꝰ. tranſmittit᷑ ad ꝓlem.ᷓ cũ coitꝰ

ſit ꝓhibitꝰ. g null

ij eſt cã defoꝛmitat in ꝓlem ſit cõtra bonũ ꝓlis.⁊ tał
õ licebit mulieri coire cũ lepꝛo/

ſo aut ecõuerſo. ¶ Itẽ ſicut lepꝛa reddit inbabilem
ad oꝛdinis ſuſceptõcʒ. ita reddit inhabilẽ ad oꝛdinis
ſuſcepti adminiſtratõeʒ. ſiẽ reddit inbabilẽ ad mr̃i

19

monij cõtractõnem pꝰſponſalia. qꝛ ſoluit ſponſalia.
ita vꝛ ꝙꝙ reddit inhabilẽ ad debiti ſolutõez. Ryꝰ. d

ꝙ q;uis lepꝛa ſoluat ſponſalia. tñ nõ põt ſoluere ma/
trimoniũ. ⁊ ideo cñ aliqs efficit᷑ lepꝛoſus ⁊ ↄiunx eſt
⁊ lepꝛoſus.⁊ qꝛ cõiũx ẽ hʒ ius petendi debitũ ⁊ reddẽ

„

di.q;ꝛ vo lepꝛoſus dʒ extra ſanos habitaꝛe.ita dico q;

muliere petente debitũ põt ſolucre.ſᷣ tñ nõ bʒ neceſ⸗

ſe copabitare oino. Eñ qd dr ꝙ viri vxoꝛes ſẽquant᷑
2 miniſtrẽt.d pꝑ modũ admonitõis nõ pᷣcepti.nec co
gi põt ſanꝰa d aliud qᷓ; vt reddat debitũ infirmo.cet h

20

Apter periculũ foꝛnicatõis.⁊ ſic cõcedendę ſunt rati/

ones ꝓbantes ꝙ debeat ſoluere debitũ. ¶ Ad rõnes

duas ad oppoſitũ pʒ rñꝰ.qꝛ nõ ſequit᷑ ſi nõ tenet co/
21 babitare. ꝙ nec debitũ ſoluere. ¶Ad illud q; obijci

. .

maenſtruate alio t

„

—-

22 oino nõ eſſe. ¶ .
dom ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ vtrũq; eſt ↄgruitatis.i.ꝙ oꝛdieʒ “ũ

tur de ꝓle.vðᷣm ꝙ ſecus ẽ de mẽſtrua᷑ ⁊ lepꝛoſis. Nã
epñt bonã ꝓlẽ ꝓcreare.ſ̊ lepꝛoſi
nõ pñt.nec oino faciũt ↄtra.qꝛ quantũ in ſe ẽ libẽter
generarẽt ſanũ.attñ ꝓli geuerate meliꝰ eſt ſic effe qᷓ
A illud qð obijcit᷑ de irregularitate

nõ ſuſcipiat.⁊ ꝙ in oꝛdine ſuſcepto nõ miſtret. Scd

matrimoniũ cõtrahere h̊ libertatis eſt.ſᷣ ius reddere

*
4

pa

hoc neceſſitatis eſt ꝓpter inſolubilitatcʒ vinculi.⁊ ſic
aac obiferur. ð

aueſtio. ij.

Auelſtio. ij. „
¶ Atrũ quis teneat debitũ reddere foꝛnicanti.Et ꝙ ſic

videt᷑.qꝛ ſi vterq; foꝛnicet᷑.alter alteri tenet᷑. ᷓ ſi ma/
ius malũ nõ ſoluit mutuã tentõeʒ.g nec qñ tm̃ alter

R

foꝛnicet᷑. ¶ Item vir ſemp tenet᷑ ſeruare fideʒ vxoꝛi

etiã foꝛnicanti.qꝛ nõ licet viro foꝛnicari eſto ꝙ; vxoꝛ

oꝛn
DWem nõ foꝛnicãs põt .
reddere.crgo bʒ ius pctẽdi

icat᷑.ſed ſeruare fidẽ eſt debitũ redderc. ergo ⁊c.
etere. ergo foꝛnieãs tenet
Sʒõʒ vinculuʒ ↄiugale eſt

mutuũ. ergo ſi foꝛnicãs hʒ ius petendi.iuſtũ ẽ ꝙ red
at. ergo tenct᷑ reddere. ¶ Concra. põt dimittere vx

oꝛem cã foꝛnicatõnis.ergo nõ tene

debituz ſoluere.

¶ Item ſi i mulier ꝓcuraret aboꝛtum vir nõ deberet
nec teneret᷑ ei debitũ reddere.qꝛ agit cõtra bonũ pꝛo

/

ls. ſed foꝛnicas agit cõtra bonũ fiqci.ergo nõ tencẽt᷑.

Item lepꝛoſi temptant᷑ de fornicati
one.g pñt ⁊ debẽt hr̃e remediũ.& ſi iſtoq̃ bʒ vxoꝛẽ re

on⸗

prot petere. Sʒ ſi mulier fideʒ nõ ſeruat.ergo nec põt

gere virũ vt fidẽ ſeruet.ergo nec vt debitũ ſoluat.

AR'. doᷣm ꝙ ſi alter foꝛnicat᷑ ⁊ hoc põt alter ſcire . 25

ſigna ꝓbabilia ⁊ ꝑ cõiecturas apertas. nec tenet᷑ ſol⸗
uere.nec ab ecclia eſt cogendus ſi põt illud ꝓbare.ſi
tñ ipſe vel ipſa nõ ſit eiuſdẽ criminis.qꝛ ſi ſunt in co⸗
Oem crimine.non põt alter alteri obijcere qd habetiĩ

ſe.ſi tamẽ petat debitũ. pꝛiuat ſe libertate.⁊ cx obli

at ſe ad reddendũ.quia dum vult debitũ ſibi reddi
A foꝛnicante.⁊ ipſe ſe eidem obligat. Concedẽde ſũt
igit᷑ ratõnes ꝙ nõ tenet᷑. .
tenent᷑ ambo ſi ambo peccẽt. dm ꝙ verũ eſt. Rato
huiꝰeſt. quia neuter eſt tũc ſuꝑ alterũ. ſed cuz aliquis
facit cõtra bonũ matrimonij. alter.i.ille qui facit me
retur puniri.⁊ alter meret᷑ hre libertatẽ.nũc aũt neu
ter eſt liber.qꝛ vterq; peccat.⁊ ideo non cſt ſimile. ꝗꝛ
non tenet᷑ reddere boc non tm̃ erat pena peccan-
tis. ſed etiam libertas non peccantis. d üllud q
obijcit᷑ ꝙ tenet᷑ ſeruare fidẽ. dðʒ ꝙ fides attenditur
q́;tũ ad duo.pꝛimũ vt ñ cognoſcat aliã.ſcdᷣo vt cog/
ſcat ſuam. Oꝛ nõ cognoſcat aliã boc debet eſſe tanqᷓ;
naturale matrimonio.vñ talis fides nunqᷓ põt ſolui

matrimonio durantc.Si aũt bec non durat. cuʒ alie

conditõnes ſint ſuꝑ hanc fundate. nõ tenet᷑ ſeruare
banc cui pꝛima nõ ſcruat᷑.nec ius bʒ petendi qui pꝛi
us infringit. N
ius petendi. quia nihil cõtra fidem fecit. ſed alius fe/
cit contra.ideo ⁊ in boc factus eſt inferioꝛ.et minus
ius habet q́; alttlter.
Vnſequẽter qtum ad terciũ articulum querit᷑
de obligatõnc qᷓ;tum ad tpᷣus.Et circa boc duo
querimmt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrũ tꝑe menſtruoꝝ oblige
tur mulier ad debitũ reqdendũ.⁊ vtrũ poſſit petere.
Scdo vtrum tꝑe dierum ſolennium debitũ licite pol
it peti 2 ſolui. Quecſtio.ei.. e
temꝑe menſtruoꝝ nõ poſſit peti debitũ. oſtendit
Leui.xv.AVir qͥ ad mẽſtruatã acceſſerit imðs erit. vij
diebus. Si tu dicas ꝙ cerimoniale eſt. Cõtra. ezech.
xviij. Air ſi iuſticiã fecerit ⁊c. ⁊ poſt.ad menſtruataʒ
nõ acceſſerit.vbi int᷑ moꝛalia ↄputat᷑.Et glo.ibidẽ pᷣ/
