Et baptiſmus dicit᷑ peccata remittere ratione rei in

terioꝛis quaʒ ſolus deus infundit.ſimiliter et penitẽ
tie ſacramentũ.Sed poteſtas clauis dicit poteſtatẽ
creature rationalis.nec ↄcernit gratiaʒ ſed quod ex-
terius eſt. quia clauis eſt extra in ſacerdote.et ideo ñ
ſic ei attribuitur.ſi enim ſibi attribueretur mũdatio.
cum boc non poſſit intelligi ꝑ modum infoꝛmandi.

n. d illud q ob⸗
ijcitur de ſacramento baptiſmi. DOm ꝙ baptiſmmus

— —

IIII

intelligeret ꝑ modum efficicndi.

Queſtio. ij “ d

¶ Atrum ſacerdos poſſit aliquid in penam: Et ꝙ ſic.
oſtendit᷑ ꝑ magiſtrum in litera.ibi.Ligant q̊ʒ ſacer/⸗
dotes dum ſatiſfactionem penitentibus imponunt.
ſoluunt autem dum de ea aliquid remittunt. vide-

tur ꝙ aliquid remittunt de pena. ¶ Item nihil ẽ in
peccatoꝛe remittenduʒ niſi vel offenſa.vel pena.ſed
offenſam remittit deus non ſacerdos.g ſi penam ſo
lus deus remittit.videt᷑ ergo ꝙ ſacerdos a nullo ab
ſoluit.falſum ergo dicit ſacerdos dicẽs.ego te abſol⸗
uo tẽ ſicut ſacerdos noue legis ſe bʒ ad ſacerdo
tẽ veteris.ſic ſacramenta no.le.ad ſacramenta ve.le.
ſed ſacramenta ve.legis exhibẽt quod illa demõſtra
bant ⁊ ſignificabant.ergo ſacerdotes noue legis dãt
quod illi pꝛefigurabant.ſed illi pꝛefigurabant in ſu/
is actibus remiſſionem.ergo videtur ꝙ iſti ſacerdo/
tes eam tribuant.ſed non niſi remiſſionẽ culpe aut

pene.ſed non culpe.ergo pene.¶ Itez qui peccauit
peccato occulto ⁊ poſt conteritur.ante abſolutioneʒ

ſacerdotis non apparet ligatus nec ſibi nec alij. Si/

bi non. quia videt ſe babere bonam volũtatẽ. Alijs
non. qꝛ nõ vident in eo niſi bonũ.ergo videtur ꝙ nõ
ſit alicuius vtilitatis ipᷣm oſtendere abſolutum. im /

mo ꝙ non oſtendatur.¶ Contra. Hieronymꝰ. In re

mittendis ⁊ retineudis culpis id iuris habent eunn
gelici ſacerdotes. quod olim babebant ſub lege legz
les.Sed illi nõ oſtendebant niſi mundatũ.ita ꝙ; nõ

mundabant a culpa.nec abſoluebant a pena.ergo ſi

militer et iſti. ¶ Item ſi remittat penam.aut eternã

aut tempoꝛalem.Eternam non. iſtud conſtat.quia
illa inſeparabilis eſt a culpa.et pꝛeterea eſt infinita.
ergo non poteſt remitti niſi a virtute remittente cul⸗
pam ⁊ a virtute infinita.non ergo a ſacerdote. Pꝛe/

terea ſi deus remitteret culpam ſine pena eterna.er /

go aliquis eſſet ſine culpa et reus moꝛtis eterne.ſed
non caret quis culpa niſi per charitatem.ergo ſimul
haberet charitatem ⁊ reatum pene eterne.et ita ſimł
eſſet dignus moꝛte eterna et gloꝛia.quod eſt impoſ/
ſibile.non ergo remittit culpam ſine ꝑena.ergo ſacer
dos non remittit penam eternam. ¶ Item non re⸗

mittit penam tempoꝛalem.quoniam ad illam ligat.
et conſtat ꝙ non ligat et ſoluit reſpectu eiuſdem. Si

tu dicas ꝙ abſoluit a pena purgatoꝛia.⁊ ligat ex pur

gatoꝛia ſiue ſatiſfactoꝛia. Contra. Pena purgatoꝛia

eſt de alio foꝛo.ergo ab illa non poteſt ſacerdos ab/
ſoluere. ¶ Item ſi quis moꝛiatur ante perfectioneʒ
penitentie.punietur in purgatoꝛio.ſed non debet pu
niri pena a qua eęſt abſolutus.ergo ab illa nunq; fu/
it abſolutus.
remittit penam totam.nec obligat ad penaʒ niſi q̃n
tum exigit ſua iuſticia.ergo ſi aliquis remittit aliq̃d
vlterius de illa pena.pꝛeiudicat diuine iuſticie. Sed
nullus poteſt diuine iuſticie pꝛeiudicare.ergo nullꝰ
de pena tempoꝛali ad quam obligatur peccator po/
teſt aliquid remittere. ¶ Item ſi poſſet partem re/

mittere.aut plus remittit ei qui plus peccauit. aut

plus ei qui minus. Si plus vel tantum ei qui minꝰ.
AWo vigerun gy ſi aliquis parum peccauit.ita etiam
parum debetur ei de pena ꝙ totum relinqueret.ergo
pꝛo paruo pctõ nõ eſt imponẽda aliqua pena.qd eſt

tem dominus dum remittit culpã

uun
ſeu
ſenen
ſlen
e
lſue⸗
slpent
epg
onisa
spen
lolerutu
fiacno
iunns
1ſluitae
Uumnnatio
Albenppe
ſſumnl
Nucrora
Gugrine
Cctlco
Clcſonen
zinadp
oe dich
letosebt
egporg
Mhänutn
Gonenninie
lutst
nmon
eoye
logſucha
hendivi
gocha⸗
odost
orerc
ſonnut
fuun
lutcrin
halre
meenſ⸗
iuunmn
W

3

rtſt
Ni
nnpon
mrie
moblin
pn
ſpmb
inllob
pnebſe⸗
ſn
menaw.
drö
icodi
tdnuft
lüt
Kalgen
gigaut
eAortg
neeni
Nitni i
tigenn gi
ſolututtein
Nrmd Ne
bwhent eun
ſwiexte
uti ino
tapeucp

marceN

Cote an
tckuint.
mnemrah

a

inconueniens. Si rẽmittit minus. ergo ei qui minꝰ

dignus eſt magis remittit.ſed boc eſt inconueniẽs.S
⁊c. ¶ Item ſi remittit partem.alius ſacerdos poteſt
remittere aliam ꝑptem.⁊ ſic deinceps.⁊ ſic totum re

wteſgugd⸗ non competit vt videt᷑ m foꝛum cõmu
23 ne. ¶ E“. dm ꝙ pꝛeter poſitionem illam quam ma

giſter ponit in litera.qua aliqui ſenſerunt ꝙ abſoluit

A pena eterna quam etiaʒ ſatis efficaciter impꝛobat.

tres ſunt bic modi dicendi. Anus modus dicendi ẽ
ꝙ ſacerdos abſoluit.non a pena ſed a vinculo cõfeſ/
24 ſionis ligando ad penam ſatiſfactionis.Et iſta poſi⸗

tio videtur trabi ex verbis hugonis in libꝛo de pote.

ſtate ligandi.vbi diſtinguunt᷑ ſeptem vincula.ſ.ob/

durationis.ſeruitutis.captiuitatis.eterne damnati/

onis ſiue punitionis.ꝑpetue deteſtationis.cõfeſſio/
nis.⁊ penalis expiationis.A pꝛimis tribus abſoluit
deus ꝑ gratiam et miſericoꝛdiam. vinculo obdu/
rationis abſoluit ꝑ gratiam pꝛepantem que emollit
coꝛ ad penitentiam.⁊ eſt gratia gratis data.A vincu
lo ſeruitutis ꝑ gratiam pꝛeuenientem. que eſt gratũ
faciens.⁊ liberat a ſeruitute peccati.A vinculo capti
uitatis ꝑ gratiam cooꝑantem.que expedit homineʒ

⁊ ſoluit ad bona opera.A vinculo quarto.ſcʒ eterne

damnationis ſoluit ligando ad quintum.ſ.ad vin/
culum ꝑpetue deteſtationis.A ſexto vo ſoluit ꝑ mi/

niſtrum ligando ad ſeptimũ. Sacerdos enim ſoluit

peccatoꝛẽ cõfitentem vt nõ teneatur confiteri.ſed li/
gat ad vinculum ſatiſfactionis. Sed illud non ſuffi/
cit.qꝛ ſacerdos in abſoluendo non dicit abſoluo te a
confeſſione ſed a peccatis.Ab illis ergo abſoluit vel
qᷓ;tum ad penam. vel q;dtum ad culpam. ergo plus
opoꝛtet dicerc. Ideo eſt ſecundus modus dicẽdi.ꝙ
ſacerdos abſoluit non tm̃ ab hoc vinculo.ſed etiam
apena purgatoꝛia ligando ad penam ſatiſtactoꝛiaʒ.
ſed nõ ſoluit aliquam partem pene relaxando.ſed ſo
lum cõmutando.⁊ hoc ſub cõditione ſi explet ſatiſfa
ctionem iniunctam. Sʒ ſi illa ſatiſfactio ſit cõdigna.

abſoluit a tota.ſi non.abſoluit a tanta.et ideo ſi pec

catoꝛ moꝛiat᷑ ante complementum ſatiſfactionis cõ
digne. opoꝛtet eum puniri in purgatoꝛio. Sed nec il/

lud ſufficit adbuc.quia iſte peccatoꝛ poſt abſolutio/

nem diuinam non ligatur ad penaʒ purgatoꝛiã ma/
gis qᷓ; ad aliam. Et hoc patet.quia tantum põt cõte/

i ꝙ deus totum remittit.⁊ ſtatim euolabit ergo nõ

opoꝛtet ꝙ illam commutet.Et iterum.ſi non facit ni
ſi commutare.vel ligat ad condignam.ergo nullum
fructum repoꝛtat inde penitens.et pꝛo nihilo dicit.
ego te abſoluo ab omnibus peccatis.que omnia ma
la ſunt et inconuenientia.ſunt ⁊ alia que omittunt᷑
bꝛeuitatis cauſa.Et ideo eſt tercius modus dicendi
magis conſonus rationi et fidei pietati.ꝙ ſacerdos
gliquam partem pene abſoluendo dimittit ex vi cla
nium.et hoc poſſiunns intelligere ſic. quia vniuerſe
vie domini miſericoꝛdia ⁊ veritas.ideo in iuſtificati
one que eſt opꝰ miſericoꝛdic.miſericoꝛdia ſic remit/
tit culpam vt iuſticie regulam nõ pꝛetereat. Pꝛeter/
ea adbuc detinet obligatum ad penam. illa autem

pena ob rigoꝛem diuine iuſticie eſt viribus noſtris

impꝛopoꝛtionabilis.et noſtre cognitioni ignota.⁊ ꝓ

illa opoꝛtet ꝙ ſatiffaciat deo. puidit adbuc ergo no-

his viam miſericoꝛdia diuina.et conſtituit arbitrum
Kegorerrerlliriltpotedoca arbitrandi ⁊ tax-

ctionem.tum pꝛopter maioꝛem certitudinem. tum
pꝛopter cius interceſſionem.tum pꝛopter verecun⸗

—

mittere ex virtute paſſionis chꝛiſti.vt diuina iuſticiã
illa parte ſolutionem ab iſto nõ exigat.ſed ex paſ/
ſionis chꝛiſti pena ſit contenta.Quanta ſit illa pars.
noſtrum nõ eſt determinare ſed dei. Et tunc ſacramẽ
tum penitentie non tm̃ erit oneroſum ſed etiaʒ fru/

etuoſum. Hanc ergo opinionem ſuſtinendo conce-
gendum eſt ꝙ ſacerdos remittit aliquam partem p

ne ſicut oſtendunt rationes. non eterne ſicut oſten⸗
dunt alie.non purgatoꝛie ſed communiter illius pe/
pene qua deus obligat peccatoꝛem poſt abſolutionẽ

a culpa. ⁊ pro illa nunq; punitur in purgatoꝛio nec

alibi. ſed pꝛo alia parte a qua non abſoluit. vel puni
ctur hic ſufficienter.vel dominus exiget in purgato/
rio.¶ Ad illud ergo quod obijcitur de Hieronymo 2
Ddm ꝙ eſt oſtendere per ſolam demonſtrationem.
ſicut oſtendit ille qui digito monſtrat aliquid.Et eſt
oſtendere ꝑ quandã exbibitionem vt artifex oſtẽdit
imaginem inchoatam quando eam cõſummat. Di⸗
co ergo ꝙ hicronymus vult dicere ꝙ ſacerdos euan
gelicus q;tum ad abſolutionem a culpa abſoluit ſo/
lum oſtendendo.ſc; demonſtrando abſolutum. ⁊ BH
verum vt intelligatur oſtendere non ſolũ ſenſui ma
nifeſtando.ſed etiam perficiendo ⁊ expibendco.
¶ Ad illud quod obijcitur de pena purgatoꝛia et et᷑ 26
na. Dicendum ꝙ concedendum eſt ſed aliter et ali/
ter.quia ab eterna nullo modo ſoluit.a purgatoria
abſoluit.non ꝑ ſe ſed per accidens.quia cum in pe-
nitente virtute clauium minuitur debituʒ pene tem
poꝛalis.non ita acriter punitur in purgatoꝛio ſicut
ſi non eſſet abſolutus.¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ 27
boc pꝛeiudicat diuine iuſticie. Dicendum qꝙ falſlum
eſt. Sicut enim in baptiſmo per paſſionis chꝛiſti me
ritum et ſolutionem ſoluitur peccatoꝛ a tota pena.
ita in penitentia ꝑ eiuſdem paſſionis chꝛiſti virtutẽ
ſoluitur a parte pene.ita ꝙ in nullo pꝛeiudicatur iu/
ſticie. immo verificatur illud pſalmiſte.miſericoꝛdia

et veritas obuiauerunt ſibi. miſericoꝛdia em̃ ſupere

rogando pꝛecium.iuſticie ſatiſfacit. ¶ Ad illud qð 2 89D
queritur.ſi remittit partem. aut maiorem ei qui ma

gis habet ⁊c. Dicendum ꝙ miſericoꝛdia non conſi/
derat meritum ſed miſeria.et ideo diuina miſericoꝛ/

dia que ſubuenit hic miſeris nõ conſiderando in eis
meritum ſed demeritum.ſubuenit per meritum chꝛi
ſti. ⁊ remittit partem equalem omnibus.non inquas
ſ̃m abſolutam comꝑationem ſed pꝛopoꝛtionalem.

vt ſi illi qui debet centum remittit decem.et ei qui dꝰ

bet decem remittit vnum.et ideo qui magis pecca/

uit. dum penitet tenetur ad magnas gratiarum acii
ones.et hoc melius patebit cum oſtendetur quema
go in omni opere domini eſt miſericoꝛdia ⁊ veritas

Acillud quod obijcitur ꝙ ſi quilibet remittit par 2 9
tem. tunc videtur ꝙ tota aliquando remittatur. Di

cendum ꝙ pꝛimus ſacerdos cui confitetur ſi para-

tus eſt totum remittit de ipſis culpis quod per vim
clauium debet remitti.et ideo alius non remittit. bo
num eſt tamen alteri confiteri.tum pꝛopter inſtru/

icmentum et artam ſyriſoctionem etbumiſſtio⸗

ndinobis, parics pener

¶ Circa quam oſtendit᷑ ꝙ ſcia ſit clauis pᷣmo ſic.ſuper
illud Matb. xvj. Tibi dabo claues.glo. Clauis dici
tur ſcientia ⁊ potentia qua debet dignos reciꝑe ⁊ in
dignos repellere.ergo ſcientia eſt clauis. ¶ Item in
quodam ſermone de apoſtolis petro ⁊ paulo dicitur

„ 1
2 . . „7

Snſequenter q́;tum ad tereium articulutt

querit᷑ ſpecialiter de claui que dicit᷑ ſcientia.
Et circa hoc duo querunt᷑. Dꝛimo queritur
vtrum ſcientia ſit clauis. Secundo querit᷑ vtrum ſit

,

alia clauis qᷓ potentia. .
(([[ADQueſtio.,.

Petrus accepit clauem potentie.paulus clauẽ ſciẽ/
tie.ergo ſcientia eſt clauis.

l de genere ſcientie.ſed clauis aliqua eſt hmõi.ergo

⁊c. Pꝛobatio mioꝛis.Hiero.ſuꝑ illud.tibi dabo cla/
ues.Sciat pꝛudens lectoꝛ hoc eſſe de futuro ꝓmiſfũ.
qꝛ ſi ſtatim date eſſent.nunqᷓ in eo erꝛoꝛ pꝛaue cõfeſ⸗
ſionis locũ habuiſſet.g aliqua clauiũ excludit erroꝛẽ

Item aug. dicit ⁊ habet᷑ in diſt.pᷣcedẽti.Qui vult
pctã cõfiteri vt inueniat gratiam.querat ſacerdoteʒ

qui ſciat ligare ⁊ ſnge ne cum negligen circa eu,
extiterit negligat᷑.ergo neceſſariũ eſt abſoluenti ba

bere ſcientiam.ergo ſi illud quod tenet rationem ad

onem pter ſuam nequitiã.ergo mali nõ babent cla
ues.Si tu dicas ꝙ infundit᷑ ſcientia que ẽ gratis da
ta ſiẽ ſalomoni. Contrariũ videmus aperte.qꝛ om /
nes fere ita ſunt ſimplices et ydiote poſt ſuſceptio/
cerdotij v PReꝰ. dm qꝙ circa hoc du⸗
plex fuit opinio antiquoꝝ. Quidam em̃ dixerunt ꝓ
ſcientia eſt clauis ꝓut ſcientia nominat babitum ſci
endi diſcernere.ſed nõ eſt clauis pꝛincipalis nec ꝑ ſe
ſed pꝛout iuncta eſt autoꝛitati ligandi ⁊ ſoluendi.et
hec clauis nõ eſt de eſſe oꝛdinis.ſed de bene ec. ita q
ſi aliquis recipit oꝛdinem ex facto nõ habens ſcienti

30

aperiendũ eſt cauis.videt᷑ ꝙ ſcia clauis ſit. ¶
contra.ſuꝑ illud.tibi dabo claues ⁊c.glo.pᷣſentis iu⸗
dicij poteſtatem.g videt᷑ ꝙ vtraq; clauis eſt ptãs.ñ

ergo ſcientia. ¶ Item claues dant᷑ in oꝛdinne.⁊ ↄſe
qnunt᷑ pꝛeciſe oꝛdinẽ.fed multi habent oꝛdinẽ qͥ nõ
habent ſcientiam.et cconuerſo.ergo ſcientia non eſt
eſt clauis.¶ Itez clauis ſemel habita nunq; amitti
tux.ſicut nec oꝛdo.ſed ſcientia habita poteſt amitti.
ergo ſcientia non eſt clauis. ¶ Itẽ ſi ſcientia eſt cla-
uis.aut ſciẽtia innata.aut acqſita.aut infuſa.Si in/
nata.ergo claues ſunt a natura.Si ſcientia acquiſi-/
ta.ergo claues ſunt ꝑ acquiſitionem nõ per gratiim

Si infuſa.ſed multi ſunt qui nihil nouerunt ꝑ infuſi

nem ſacerdotij vt ante.

am. factum eſt hm cxecutionem iuriſditionis abſol/

uendo.ſed nõ recipit ſine periculo anime.eo ꝙ alte
ra clauium caret. Et hi dixerunt ꝙ quidam habebãt
ſcientiam clauium.vt üili qui habent ſcientiam acq/
ſitam. Quidam clauiculam vt illi qui carent acqui/
ſita. cum per naturalem induſtriam noſcunt qð ars
docet ⁊ ſcriptura.Quidam vᷣo nullam.vt qui carẽt

vtraq;ʒ.et videt᷑ fuiſſe opinio magiſtri. Sed non vi/

detur hoc bene poſſe ſuſtineri.licet aliquam habeat
pꝛobabilitatẽ eum dicam? has claues oꝛdinẽ ↄſeqͥ ⁊
ita dari ſic oꝛdinẽ.⁊ ita durare ſicut oꝛto durat.Et iõ
eſt ſecunda opinio ꝙ ſcientia nõ eſt clauis ſᷣm ꝙ di/

eit habitum.ſed inq;tum dicit autoꝛitatem ſiue offi/
eium diſcernendi.boc autem officium ſiue hec auto
ritas eſt conſequens oꝛdinem inſepabiliter. ⁊ bec eſt
clauis eſſentialiter. Et hec fuit pꝛepoſitiuiet bãc te⸗

nent eommuniter toctoꝛes c addentes q& ſcientia
e
pmo ſic. ſuper
Iteʒz ratione videt᷑.qꝛ

omnc illud quo directe repugnat erroꝛi ſcientia eſt

habitus eſt ſicut diſpoſitio faciens ad bene eſſe. vel zy
etiam ſicut diſpoſitio materialis ſine qua altera la,/- pnen
uis exire non poteſt in actuʒ. Sicut enim vis viſiua i
non eſt bumidum chꝛiſtallinum. tamen illud exigit ,form⸗
ad ſuam oꝑationẽ.ſic ipſa autoꝛitas diſcernendi r⸗ fulb
quirit habitum ſcientie. et quanto melius babet᷑ ſci niiaſ
entia.tanto melioꝛi modo habet᷑ clauis.et ideo ma/ ſtuſfnn
luerunt ſancti banc clauem vocare hoc noie qᷓ; alio. ſnien
Ex his patent obiecta ad vtranq; partem. Ham pꝛi 35 1 ioni⸗
me autoꝛitates que dicunt ſcientiam clauem. intelli ltntie
guntur de ſcientia ꝓut dicit autoꝛitatem diſcernẽdi. numn
Asd illud quod obijcit᷑ e bieroni. Ddm ꝙ nõ in/ʒ52 und
telligit tm̃ quantum ad eſſe.nec etiam ſolum qtum eni⸗
ad benc eſſe.ſed etiam vlterus q́;tum ad ꝑfectuʒ eẽ. nuſnog
ſicut fuerunt in apoſtolis.qui poſt aduentum ſpiri - ſibnüan
tuſſancti non fuerunt decepti nec a veritate abducti esn
¶ Ad illud quod obijcitur de auguſtine. ꝙ ſolus ſci ʒ ʒ nhae⸗
ens poteſt vtiliter ligare.ddᷣm ꝙ boc non eſt qꝛ babi Nenens:
tus ſcientie ſit clauis.ſed quia diſpoſitio eſt ad cauẽ aanit
ſicut dictũ eſt. Que autẽ ad oppoſitum inducuntur Nthipote
concedenda ſunt.quoniam verum cõcludunt.ſ.ſci/ ſcofiat
entiam vt dicit habitum non eſſe caaum. uflotl
((Queſtio.ij. — Gtintclig
¶ Atrum ſcientia ſit alia clauis qᷓ; potentia ſoluendiꝰ ktpenes
Et ꝙ ſic.videtur.pꝛimo autoꝛitate dmini Matbei Cltig30
xvſ. ZLibi dabo claues regni celoꝛum.ſi ergo domi gectka
nus vere ⁊ ꝓpꝛie eſt locutus.nõ ergo t̃ clauem ve- 3 tprni⸗
rũetiã claues dedit.ergo plures ſunt claues.ſed non ſacodo
niſi potentia et ſcientia. ergo ⁊cc. ¶ Iteém habit? ⁊1 po Miſctyp
tentie ꝑ actus dinoſcunt᷑.ergo pari ratione ⁊ inſtru/ enti
menta.ſed ſcientia eſt ad diſcernendum ſiue nomiet ſnugiain
habitum ſiue autoꝛitatem.potentia vᷣo ligandi ⁊ ſol mmlln
uendi eſt ad alterum actũ.g ⁊c. ¶ Itẽ que habẽt op cbzb
poſita diuerſa ipſa ſunt diuerſa.ſed ſcientia opponi tnnuns
tur erꝛoꝛi vt dicit Hiero.⁊ habet᷑ in pꝛecedenti pꝛo⸗/ fratberd
blemate.potentia aũt ſoluendi opponit᷑ difficultati rätön
ergo ⁊c. Item que reſpiciunt diuerſas anime vi · nt dicht
res diuerſa ſunt.loquendo d bis que ſupadduntur ufecch⸗
potentijs. ꝓ eo ꝙ accidentia ⁊ ꝓpꝛietates ꝑ ſubiects anond
Apꝛia diſtinguuntur.ſcientia autem ad intellectuʒ. ? ſenoc
potentia ad affectum refert᷑.ergo videtur ꝙ ſint due l
Contra.clauis vel eſt oꝛdo ſacerdotalis vel ꝓpꝛie-⸗ tiln
tas inſepabiliter annexa ſicut infra videbitur.ſed oꝛ tket
do ille eſt vnus.ergo ⁊ clauis ad illum oꝛdinem ſpe/ ctimmtn
ctans eſt vna.¶ Item claues ſunt directe ad reguũ leifr
celoꝝ aperiendum ⁊ ad obſtaculum remouendum.
ſed regnũ illud nõ eſt niſi vnũ.ct oſtiuʒ qd ſacerdos .
aperit nõ eſt niſi vnũ.ſ.debitũ pene eterne.ergo vꝛ ꝙ/ ſPran
vna tm̃ debeat eſſe dauis ſcientia ⁊ potentia.¶ JO!étvtt ſeigſust
gaut potentia ligandi ⁊ ſoluẽdi aꝑit ꝑ ſe ſolã.aut un ſlte
cta auẽti diſcernendi. Conſtat ꝙ nõ ꝑ ſe ſolam. ſicut . gigne
pus viſum eſt.⁊ boc ptz.quia nulli cõpetit de aliquo Aulgn
diſcernere. de quo nõ cõpetit diſcernere et alij.ſi ergo tunke)
actus aperiendi non competit ei niſi cum ſcientia.? heal⸗

dauig ab actu aperiendi denominat᷑. ergo ambe ſũůt
vna clauis. ¶ Item ſi claues iſte diſtinguuntur. aut
penes id a quo ſunt.aut in quo.aut ad quod. Si pe⸗ .
nes id a quo.vt ſcientia a filio. et potentia a patrre.

Contra boc eſt numcrus ⁊ oꝛdo. Numerus.qꝛ cum
tres ſint pſone.tres deberent eẽ claues.Oꝛdo.qꝛ cc

pater m oꝛiginẽ p̃intelligit᷑ ptãs ſolu ẽdi.piret ſciax.
quod eſt inconueniens.Si penes id in quo ſunt.cũ

N
lnnd, dgo tnpler ſit in nobis potentia m quam conſiſtit dig aliig. Iapo s e
. ans confiſtit dtiß algfg lllrrcr
nrinin ſmago eripler deberet eiſe clauis. Aina l iſtit giũ alijs. In boc tñ ocoꝛdant cũ pꝛima. q; due ſun
wlst Zicgin intelligentia.tercia in voluntate Delſinone daue n cõpletã diſtinctionẽ H S
ſnnt in iſtis viribus. cum tres ſint vires in quibſun gnẽdi daues eſt penes id ad quod imediate ſũt. In
istuii, virtutes. deberent tunc g vires in quibꝰſunt treſ foro aũt pniali duo ſt quẽ quod imediate ſũt. In
uoaſi, irtutes. deberent tunc g eſſe tres claues.vna in ra fo aũt pniali duo ſt quẽadmodũ in foꝛo iudiciali
in ofa eenenpeſebeli. 5 1 il aſeian. Si oenn ithr⸗ rig iſc meSa wit
u ſtingunt penes illud ad quod. ſed illud ẽ vnñ cõmit .r r lunt actus niuerſi.xad h ꝙ plene
tmn Ngs ſcʒ apire reg.ergo ⁊c. Si tu dicas ꝙ ſunt ad ſoluẽduũu mittat᷑ alicui auẽtas nece eſt vtrũq; cõmitti.alio⸗
58:⸗ ꝙ ſunt ad ſoluẽdũ enz ns 26 vtrũqʒ cõmitti.alio⸗
dunen int et ligandũ.⁊ ita ad duo.Cõtra.Ad virtutẽ requirik quin plenã nõ hʒ auctẽ.Eſt tñ duplex auẽtas ↄcur
nini! ligan uo. Cötra. Ad virtutẽ requirik reus in vnãꝗ uplex auctas ↄcur/
rdleit ſcire ⁊ velle.⁊ ꝑſeueranter oꝑari.ſ ſcire ⁊ uirit rens in vnã plenam. qò patet ee Ci,
neſt ire ⁊ velle.⁊ pſeueranter opꝑari.ſ ſcire ⁊ velle virtu Cõmittit em̃ aliqñ dñ patet.qꝛ eam ↄtingit diuidi
Nngliu Pein n Hierkieane ino ſunt in vna virtute. pari ELäarteie en aliqñ dñs papa aliquibꝰ vt cam diſcu/
nlnfin 34 ligen Scnere ſolnere Reo ad pꝛedictoꝝ in· 2 bi babe t ante platõuẽ ſnie ad ipm remittat.
uihirpei tln — orandu ꝙ diſtinctio clauiũ pᷣdictari hunc mo autoꝛitatẽ diſcernẽdi non ſniandi. Per 36
nnhi⸗ neha id, ſumitur a diuerſis. Quidã em̃ diſtcitio ſentiendũ uz in autoꝛitate ſacerdotibus cõmiſſa eſt
RKr harũ clauiũ ſumũt penes id a qͥ ſunt. et ad qð fi - di inte lũ. ꝙ cũ ſufficiẽs ſit eis collata ptãs arbitran
* naliter reducunt. D ſñ e ſienut i q8 di inter pctõꝛẽ ⁊ deũ. fen es
gtieli alc feinchut icunt em̃ ꝙ ſicut in angelis ẽ ie· vV—traq; ſit oꝛdinata ac ꝙ vtrãq; hñt autoꝛitatẽ.⁊ cum
medei akengen endens a ierarhia ſupceleſti. ⁊ ad illam uis et ſunt d na apiendũ celũ.vtraq; dicit᷑ cla⸗
ſchcknti⸗ 8? rediens.ſic eſt in militante eccleſia. yn auctas.iõ i oue claues. tñ qꝛ ex his ↄſtat vna plena
mmünm anglica aut ierarchia ſicut dicit Hyo. eſt oꝛdo. ſca ? patet i in vno oꝛdine vant æ vnusrepiciſ: aſ
dhin ſ akan ſſtale as oꝛdinata ſcientia ⁊ actione.ita ꝙ po iectũ in Zrifl de oꝛdi claues.et pʒ rñſio ad pꝛimũ ob/
uic tenas rn en patrlerbec apparetin tbronis. Sein maer rii inis vnitate. Poſſet tñ dici ꝙ pꝛi
nenllag r berapger cherubin. Et actio ſiue opꝰſpi teſtas gcbat 1 Aa dls. a chein ſee gorali eſt ho 5.
4 nſen ec apꝑet in ſerapbin. Per bunc modũ ddm ꝙ ad ill Ad illud qð obẽ ꝙ ſunt ad vnuz. 7
Kenidt. ſtit pencglaamor areßia ecktagie⸗ que maxime ↄſi ſcretio culpe 27 H gcrgnedls requinit .ſ. di
wmmi Mt entia z actionc. ꝛb: inis. in qͥ ↄfert᷑ ptãs oꝛdinata ſcei uis cõſiſtit.nõ ne. ⁊ in his duobꝰduplex cla
nc.⁊ hanc dicunt ptãtẽ clauiũ ſci uis cõſiſtit.nõ g̊ penes fjnẽ vltimũ.ſᷣ A
n ſog i⸗ plectit actu diſcernend: ptãtẽ clauiũ que com tü babent diſcretionẽ. & Ad illude penes imedia/
Pieceir ger rnendi ⁊ ſoluendi.ita as ride- habent diſcretionẽ.¶ Ad illud qð obẽ de aptiõ 8
Gißcum 35 at patri. ⁊ ſcia flio.⁊ opus ſpũiſanc ꝙ ptãs rñde/ dðm ſ̃m antiquos ꝙ ad eãdẽ ſerã agi indeigeg
ecanste 5 e ſarcdare ms. opus ſpũiſancto. Et ᷣm bos ſi libus videm ad eadẽ ſerg apiendꝗ in coꝛpa
uali L es poteſtates. Ana pꝛincipali bus videmus duplicẽ clauẽ. vnã directiuã. ⁊ dẽ
Denbtih ma. qᷓ eſt ipᷣe 6 do reB. En pꝛincipalis et pꝛi/ ticlauis.⁊ aliã qᷓ „. . n ug. 7 dz; an⸗
Fmndaye . vel ptãs ↄficiẽdi.ſcda et pꝛi / ticlauis.⁊ aliã qᷓ aperit.⁊ Hͥ dꝛ pꝛincipalł clauis. Si
ſnrietiit cernendi. ⁊ tercia abſoluendi.x Iſcda eſt ptãs diſ in ſpũalibus ſcia eſt ſic pancar auis. Ec.
. oluendi. vt ſic Pe . pualib ia eſt ſicut anticlauis q̃ dirigit iudici/
Dlnſuetorit gernendli. 2 tercia abſoluendi. vt ſic appeat pfectiſ-um. 7 nicur anric ilulen
Mlli ctiſſime trinitatis. Si auũt tu ad quod imediate ſun guant. vom e pones ill
te vebahitl ueras is ꝑfectiſſime trinitatis. Si aũt tu ad quod imediate „
Naccantißto, infra.et hec qͥdẽ poſitis ſatis pbabilis . debit obijcias ꝙ ſcia 1 opatio non faciunt duas virtn
widfatn ſumũt ronẽ diſtinguẽdi penes id ilis videt᷑ eẽ. Alij Dðz ꝙ ſcia eſt duplex. vna ꝑ modũ pꝛaxis⸗ tutes.
ein re id in qͥ ſunt. ⁊ ð quod tie.et h lex. vna ꝑ modũ pꝛaxis ⁊ expien ꝗ0
Ets ninen⸗ ſunt. dicũt em̃ ꝙ be due daues reſpiciũt i quod tie.et hec eſt in qualibet virtute et eſt eis eẽntiali 49
5S J ues reſpiciũt intellectuz Alia bet virtute et eſt eis eentialis.
knan ꝛacſect remouendo vupler malũ nobie infiict e. Amer Rdacninſeori difenauia lut peu⸗
egun Keme⸗min⸗ 5 anac ꝑ abſoluendi potẽtiã. Sy es etiam eſt e Ben an e virtutum. 2 fi⸗
A I. ione dauiu no inquirit.tũ qꝛ ⁊ ſi ſcia it ĩ in woſito Er ſi ſuſtut. ſic intelligendu e
ban n lneclectu tñ auctas viſcernedi in eade peẽtia eſt vt te noſtor Er tu queras a me quare nõ ſunt tot po A41
itmnt vicer abtech zuete ſoluẽdi ſiue ſniandi. Nõ aũt re ontbng alf e Nicia quibus ſoluũt.ddm ꝙ; ab
nauncht õs diſtinctionis. Claues em̃ nõ dant᷑ ſa nogumecsſtuntenn. ßm vnam roõnẽ ⁊ vnũ actum
e Cergoti ve. int in remediũ ſibi. vt ſint recte in rene plicari. Gõſtuilem· ticco non opovtt ſic mnlti.
ene „ è — l
retgo (FEſtet alius modus ligandi 1 ſ Eu ct earum vſu in ſoꝛo iudiciail H
ſe, D” .qui quid eſt ab 1 10 uendi ⁊c. Supꝛa Egit agiſter de vſu 2 poteſtate l. „ „ . „
4 r uuciciali. que an anoluttoner iſcelane in foꝛo illo. hic ſecundo agit de norolariane elmwatneſn i.
udiciali.que quidẽ eſt ꝑ excõmunicationem.⁊ habet 1 do agit ge abſolutione v uigacione i ſoꝛo
Eaé, sanc ue et aualitr ut Zn ſnn v antontetelscreſen prrrr eſnrst d rsn Lor dr wien.
trili cn modos. In tercia ac intelligentiã illaꝝ autoꝛitatum quandã qi õfirmat. ibi. Scom hos ligandi ⁊ ſoluẽ/
nit, me maculs vel tenebꝛa a qua deus mundat.ibi. lHaic nagan. ge⸗ ione uetit et determinat.ſ.que ſit ani⸗
3 Pes . L S Iz,, . 25 „% ⸗ ,. „ „ . .
cuns EBſignat modu ligandi in foro iudiciali. quare ⁊ qualiter ſfaat. f-
4 ¶Eſt alius modꝰ ligãdi ⁊ ſoluendi ꝗᷣ p excõicationẽ gerit. dũ aliqs ſm caj
lgal, Kmmnicã diſciplin ꝛerei ꝑ excõicationẽ gerit᷑.dũ aliqs ſᷣm cano⸗
Ktut. ana erde ocnteaneödarlan manifeſti delicti 2 ſatiſfacere vi
ngis endeerenofe oniar acrõꝝ cõione.⁊ fideliũ cõſotio pᷣcidit v
e et pudoꝛe ſceleris ↄuerſus peniteat vt ſic ſpiritus eius ſalui e
l , OQiſi peniten tiam pꝛofite d peniteat vt ſic ſpiritus eius ſaluus ſit.
ilin / NMA ſi penitentiam pꝛofitens reſipuerit.negate communioni admittitur. 2 -
nN aeſie reconciliatur. Hec eſt autem eccdleſie anathematiʒatio. dmiuttitur. ec
16 iciliatur. ec eſt autem eccleſie anathematiʒatio.hanc penã illis

qui digne percelluntur infligit.qꝛ gra dei ⁊ ꝓtectõ illis amplius ſubtrahitux

a ij ¶ Sibijpſis relin ac ſibipſis relinquuntur.vt ſit eis liberũ ruere ininne æ⸗ ⸗
auuntur. vt ſit eis li· Eitum peccati. In quos etiam maioꝛ dyabolo ſeuiendi 1 “
ar. non reſpicit magę meritoꝝ ſuffragia eis nequaq; ſuffragari putant᷑. VYVYVN
et minus. ergo nõ ee¶ ¶ Confirmat modũ ligandi autoꝛitate ſacre ſcri/
modo liberiꝰ poſt ex pture. ſᷣm illud. Qðcunq; ſolueris ? ẽ. g

cõmunicationem ad ¶ Scom hos ligandi ⁊ ſoluendi modos quõ verũ ẽ qð
petm̃ q; ante. Iẽ iu · dicit᷑. Quodcunq; ſolueris ſuꝑ terram erit ſolutumert
etoneur aue in celis. et qcunq; ligaueris ſup terr erit ligatũ etin Math.xvj.
quis p excommunica celis. Aliquando em̃ oſtendunt ſolutos vel ligatos ꝗᷓ
ꝗꝛ tionem. ſe dom ꝙ li non ſunt apud deũ.⁊ pena ſatiſfactionis ⁊ excõmuni/⸗
bertas peccandi non cationis interdũ indigs ligant vel ſoluunt. ⁊ indigs
eſt libertas ſed defe ſacr̃is admittũt.⁊ dignos admitti arcẽt. Sʒ intelligẽ b
ctus lbertatis. ibegum eſt hoc in illis quoꝛum merita ſolui vel ligari p)
vieltur iberum 5eul ſtulant. Tunc enim ſententia ſacerdotis. iudicio deiet ſchti
pa. quia hic non eſt li totius celeſtis curie appꝛobatur ⁊ confirmatur. cũ ita
bertas eẽntialis ſ̊ aca ex diſcretione pꝛodit vt reoꝝ merita non ↄtradicant.

cidentalis.dicit᷑ mag Quoſcunq; ergo ſoluunt vel ligant adhibẽtes clauẽ
2 minus liberũ.⁊ tůc diſcretionis reoꝝ meritis.ſoluunt᷑ vel ligant᷑ in celis
magis eſt liberum qñ

Gr erer i.apud deũ.quia diuino iudicio ſacerdotis ſententia
miun e hodefen de ſic ꝓgreſſa appꝛobat᷑? cofirmaf. Quos ergom me⸗
qñ minus ſe poteſt de rita ſententia eccleſie ꝑcellit.ledit.⁊ illi foꝛis ſũt apud
fendẽ a pcti dminio. deũ.Qui aũt non meruit.ſententia eccleſie nõ leditur

Auoniam igit meri ·niſi ↄtemnat. Vnde Oꝛigenes. Exit quis a veritate. Oꝛigeñ. ſugx
t ranlenurn. ccie a fide.a charitate.⁊ ꝑ hoc exit de caſtris eccleſie. etia,ʒ leuiticũ.
ſenqune a eulpis tye ſi epiſcopi voce nõ abijciatur. ſicut econtra aliquis nnG
dicunt᷑ liberioꝛes ad recto iudicio foꝛas mittitur. Sed ſi non egit vt meret᷑
peccatum perpetran exire.nihil ledit᷑. Interdum em̃ qui foꝛas mittit᷑ intꝰ
dum fieri.quado au/ eſt. ⁊ qui foꝛas eſt intus videt᷑ reuneri. Ecce qualis t
ferũtur eis ſuffragia quantus eſt vſus apoſtolicarum clauiũ. Jam oſtenſũ
. gee ig vare l, eſt ex parte qualiter ſacerdotes dimittunt peccata vel
telligitur. Et nota ꝓ tenent.et tamen retinuit ſibi deus quandam ſingula/
43 multa ſunt incõmo/ rem poteſtatem dimittendi vel retinendi. quia ipſe ſo
da qꝗᷓ incurrunt excõ/ lus ꝑ ſe debitum eterne moꝛtis ſoluit et animam interi
municati quc notan / us purgat. . n
tur his verſibus. Hꝛa ¶ Querit et determinat ad intelligentiaʒ pꝛedicta
tia ſubtrahit. mad ac rum autoꝛitatum que ſit illa macula vel tenebra S
magis obice rupto. 617. „
De vicio ruit in vic· qua deus purgat.
um.ſuffragia perdit. .
Et ſathane citius ve/⸗ . . ””M”M ä . mitzeie
xandus traditur ille. Quem ligat ex ꝓpꝛijs anathematizatio culpis. Et intelliguntur qtum ad expoſitionem mmgr
vel de ſe eiectionem.ſicut rex diceretur militem tradere inimico quẽ non defenderet ab eius vexatione. nnn t
bij ¶ Sed intelligendum eſt boc in illis quoꝝ merita ſolui vel ligari ⁊c. Queritur hic.ſi aliquis ſit iniuſte ti
excõmunicatus.vtrum babere ſe debeat ꝓ excõmunicato:Et ꝙ ſic.videt᷑.qꝛ dicit᷑ in iure.Sententia paſton
ſiue iuſta ſiue iniuſta tenenda eſt ⁊ timenda.Sed contra.magiſter dicit ꝙ illam ſolam ſententiam approbat
curia celeſtis que datur ex meritis. Item fouere ⁊ tenere ſententiam iniuſtam eſt preſtare patrocinium iniu ſann
ſticie. ergo talis ſententia vt videtur nullo modo tenenda eſt. nec ab eo qui excommunicat᷑ nec ab alijs. Iteʒ tlienun
44 queritur quõ ſit ſententia excõmunicationis iniuſte lata:ſeo dom ꝙ ſententia iniuſta dicit᷑ ex animo.ex cau Amun
ſa. ex oꝛdine. Ex animo.vt cum fert᷑ nõ ʒclo iuſticie ſed vindicte. Ex cauſa.vt cum nõ eſt meritũ ſufficiens vel —
certum ꝗpter quod debeat excom municari iſte cui infligitur. Ex oꝛdine.vt cum pꝛetermittit᷑ oꝛdo iuris.Si g n
talis excommunicatio ferat᷑ in aliquem.diſtinguendum eſt.qꝛ aut fert᷑ ab habente canonicam iuriſditionez. 4 N
aut a non habentc.Si ab habente.ddm ꝙ tenenda ẽ ⁊ timenda.qꝛ nõ eſt ſubditoꝝ diſcutere ſententias ma/ l
Aqꝗ5S ioꝛum.⁊ ſi ↄtemnat grauiter peccat.Excipiunt᷑ añt duo caſus.vicʒ.ſi ſententia illa lata eſt poſt appellationẽ ſnan
legitimꝗ.vel quando ↄtinet intolerabilem erroꝛem. vt ſi diceret᷑.excõmunico te qꝛ credis in dcũ. In his duo ihnen
bus caſibus non querentes abſolutionem admittunt᷑ ad eoꝝ ꝓbationem.als autem nõ admittunt᷑ niſi bu/ nbͤt
militer petant abſolutionem. Abſoluit aũt dñs papa in omnibus ad cautelam.nõ ꝓpter hoc ꝙ reputct fuiſſe tnnil

excommunicatos vel excommunicandos.ſed vt oſtendat eccleſic ſententiam qnantũcunq; ſit iniuſta eẽ foꝛ lri

——

2 —

midãdã.vnde timet᷑ ⁊ tenet᷑ nõ ↄſideratõne iniuſticie ſed ob reuerentiã poteſtatis eccleſia ſtice. Hoc ſentien
excõicetur ab babente iuriſdictões canonicã. Si aũt ab alio excoicetur qui nõ babet cano.

dum eſt m iura ſi

nicam iuriſdictõnem. ⁊ hoc conſtat. tunc nõ eſt tenenda. vtpote ſi ſint heretici vel ſciſmatici. apoſtate intraſtiͤi
ſuſpenſi a iuriſdictõne. apolte
rantur ab ccdleſia.

Gaüt c veraʒ pniam immittit. De tenebꝛis ⁊ interioꝛi caligi/ facile ẽ ĩtelligẽ. Nide·
ne ſatis facile eſt ⁊ intelligere ⁊ reſpondere.Cũ em̃ qͥs diſen dicere. qa
moꝛtaliter delinquit.⁊ gratia virtutis pꝛiuat᷑.ſi q̃ pꝛe/⸗ ole n Ntos Pecen
ceſſit.⁊ naturaliũ bonoꝝ eliſionem patit. vñ ⁊ intelle/ gqui valde bñ inrelli⸗
ctus obtundit᷑.⁊ totus homo interioꝛ obtenebꝛatur.?⁊ᷣ gunt ⁊ addiſcũt.⁊ it⸗
ita quaſi caligine quadã mens obuoluitur.que caligo exꝑimentũ eſt ↄotra
pcii pena eſt. hanc vo deus pellit. cũ pniam immittit. Item dñi weumetů
Põ.cxlvij/j. p quã ꝑdita bona reſtituit.⁊ viciata repat. vñ ꝓpheta n ej Eli puine
Iebulaã ſicut cinereʒ ſꝑgit. Sed q̃ eſt macula pctia q̃ ſüce urts. Jtemcus
animã lauat:Ecce em̃ quis voluit facere homicidium multo mag ſit pctmj̃
⁊ patrauit.quo patrato deſinit tam velle qᷓ; facere.nõ deoꝛdinatiuũ affectꝰ
dum tñ vere ⁊ humiliter penitet.nec ↄfiteri pꝛoponit. v intellectꝰ.⁊ coꝛrup
Aue z remanſit in aia illius macula: Mala volütas ciuu amoꝛis qᷓ lumi⸗/
quidẽ fuit macula illius aie. ſed illa trãſit. Macla eti⸗ viget charitis q; fidi.
Selrte Alr. HaEeeH viget poti? eſſe doom
am eſt ſi penitere cõtemnit.ſed hoc eſt pctm̃ aliud a j ꝙ pctĩ ſit frigꝰ qᷓᷓ te⸗
.r cegenti. Que g macula remãſit.a qua ipᷣe in pnia pur nebꝛa. '. d ꝙ; gra⸗
Siga 9H gatur? polluta quidẽ eſt aia quouſq; peniteat. ſic erat tia magis dicit᷑ lur ẽ
tci uü in ea pꝛaua erat volũtas. Sicut em̃ ꝗ tangit moꝛti caloꝛ.qm̃ lux in ſe ha-
cinũ vel aliud immũduʒ ita pollutus eſt poſt tactum bet et virtutẽ illumi /
quouſq; lauat᷑ſicut fuit dũ tangeret.ita poſt actũ pec äcrmagvalatren,
cati ita polluta remanet aĩa ſicut fuit in ipſo actu pec⸗ ſef ciencet ideo plꝰ
cati.qꝛ ita eſt longe a deo ꝑ diſſimilitudineʒ qui ẽ vita ↄplectit᷑ lux qᷓ; caloꝛ.
d ⁊ mũdicia mentis.ſicut fuit dũ petm̃ ageret. Ipſa er⸗ t gra inq;tum lux ñ
go diſſimilitudo q̃ ineſt aie ex pctõ ? eſt a deo elonga⸗ tantũ reſpicit intelle⸗
tio. aie macula intelligit᷑. a qua purgatur in pnia. hoc id. erer. ekelf⸗
aüt ſolus deus facit. qui ſolus ſuſcitat aiam ? illumiat noiat eã venſoiekro
. dõ ſacerdotes nequeut. qui tñ medici ſunt aiaꝝ.vnde tam aiam. afn ſicut?
Põ. lxxxvſj. ꝓpheta.Nunqᷣd medici ſuſcitabunt et ↄfitebunt᷑ tibi. foꝛma totiꝰ oꝛbis pꝛi-
dð exponẽs Aug.ait.boni doctoꝛes recte medici dicũ mi ꝑ cuiꝰinfluentiam
tur.qui viuenues curare miniſterio pñt.ſᷣj nõ moꝛtuos fi gener eoches r D
ſuſcitare. Sola em̃ dei gratia reuiuiſcũt. vns actualitat
innuit ⁊ dicit aperte Dyoni.in li. de diuinis nominibus.⁊ quia hoc ↄpetit gratie que ſt⸗ rwcnxr. mimbacb J
lepſttn tuum gratuitoꝝ.⁊ pꝛincipiũ om̃is boni operis.hinc eſt ꝙ dicit᷑ lux.⁊ pctm̃ dicit᷑ tenebꝛa.qꝛ tenebꝛa non tan/
rent en artar actũ lucis ᷣm quẽ eſt in ſenſum viſus.ᷣ etiã alios actus ſᷣm quos eſt oꝑatiua.⁊ iſta tenebꝛa non
usſtni reſpicit intellectum tm̃.ſed intellectum vt extenſum ad caloꝛem affectus. vel ad opationem effectus. Ex hijs
Uent patent obiecta. O em̃ dicit᷑ ꝙ intellectus viget in petõꝛibus. dom ꝙ verũ eſt vᷣm actũ qui eſt pure ſpeculatꝰ
in w ie ſen non ꝓut extendit᷑ ad affectum vel opus. Ande aliter babuit ꝓpbetiam balaam.aliter dauid. Ille ei 47
natunii * un videbat. iſte vidcbat ⁊ gaudebat. ⁊ m boc ſe in opere regulabat.⁊ ſeipſum dirigebat. Exemplũ eſt in
bnie an 7 ono cytbaredo.aliter em̃ nouit ↄſonantiam cytharede muſicus.aliter bonus cytbaredus.⁊ qtuʒ
men turg t 5 Kanecltur intellectus manifeſte. licet nõ ctum ad pꝛimum ita aperte.credo tamen finmiter 5
ig d.. Mpla diſſimilitudo que ineſt anime er petõ. anime macula eſt. AUidet᷑ male dicere. Om̃is em̃ macu/48
