git vtrumq;. ¶ Ag illud quod obijcitur ꝙ oꝛdo re 28
ſpicit inferius ⁊c̃. daᷣm ꝙ ipſe obijcit de oꝛdine ꝓut
dicit religionẽ.ſed boc mõ nõ ẽ ſacr̃m ᷣ ꝓut dicit po
teſtatẽ ſuꝑ quã fundat᷑ illa relatio.⁊ hͥ ponit aliquiq

¶Ad illud qð obr ꝙ oꝛdo eſt ꝛ2 7

31 gurata.ſic in ſaczo oꝛdinis.

in hijs qᷓ pᷣferunt g aliqd ſibi vatũ. nibil vo in bijs cᷓ
29 ſubijciunt.

Adillò qð obꝛ ꝙ ſcia ⁊ actio nõ dicũt
ſacrẽm.dm ꝙ ſcia ⁊ actio ſunt aniexa.⁊ oꝛdo ẽ pᷣn/

cipale.vñ cũ ponit᷑ oꝛdo eẽ ſacr̃m.illa uo ſimul in

dudunt᷑.⁊ iſtud ſuꝑius tactũ eſt qũ agebat᷑ de pote⸗/
ſtat e cauiuum. Dõ. iif.
Atrũ ſacrẽm oꝛdinis ſit no.le. ꝓpꝛiũ. Et ꝙ nõ vides

qꝛ in õ.dẽ.tu es ſacer.in eter.ſᷣm oꝛ.mel.hoc dictũ ẽ
de xpᷣi ſacerdotio ſicut exponit apłs ad heb. ſacer/

cas ꝙ pceſſit in figura '. ita pꝛeceſſit et figura in
ſacerdotio aaron. dʒ dici m oꝛdinẽ aaron.qð tñ ñ
decuit dici vt patet. Bas Cor roes ande eſcã
ſpũalẽ mãducauerũt. vere fuit ſacrificiũ.ſᷣ oꝛdo eſt
ſacrificiũ ad miniſtrandũ. idẽ oꝛdo ⁊ idẽ ſacramẽ/
tum. ¶ Itẽ ecclia ẽ vna ab abel vſq;ʒ ad finẽ mundi.
⁊ in vnica vnitate vnꝰdʒ eſſe oꝛdo.g ſacrẽᷣm oꝛdinis
eſt vnũ in no.et ve.teſta. ¶ Itẽ ſacrm oꝛdinis eſt de
dictaminc legis nalis.ct h̊ pʒ.qꝛ ab inicio fuerũt ſa/
cerdotes.vt pʒ exẽplo melchi. vt Jero.dicit.Et qð ẽ
de dictamine nãe ſꝑ idẽ pſeuerat.⁊ h̊ manifeſtũ ẽ in
mrt̃imonio.& idẽ dʒ eſſę oꝛdo in ve.teſ.et no.g ſaccr̃m
hoc cõe eſt nõ ꝓpꝛiũ.¶ Contra.beb.vij. trãſlato ſa/
cerdotio.neceſſe ẽ vt ⁊ legis tñſlatio fiat.ſi ꝙᷓ aplłs ꝓ
bat diuerſitatẽ legis ꝑ diuerſitatẽ ſacerdotij.cũ alia
⁊z alia ſic lex.videt᷑ ꝙ aliꝰ⁊ aliꝰſit oꝛdo.¶ Itẽ oꝛdo ẽ
ſpũale ſignaculũ in qͥ ſpuũalis ptãs tradit᷑ oꝛdinato.
vtpote in ſupᷣmo oꝛdine tradit᷑ ptãs cõficiendi coꝛ/
pus xpᷣi.ſᷣ hoc eſt ꝓpꝛiũ ſoliꝰno.le.ᷣ ⁊c.¶ Itẽ ſacr̃a
no.le.alia ſunt ⁊ noua. ad diſpẽſanda bec cum ſint
maioꝛa et dignioꝛa.maioꝛ et dignioꝛ ptãs requirit᷑.
ſi &̊ ſacr̃a q̃ diſpenſant᷑ ſunt diuerſa.g ⁊ ſacẽm ꝑ qð
diſpẽſant᷑. Sʒ hoc e oꝛdo.g ⁊c̃.
iterãdus.S oꝛdinatꝰin lege ſi veniat ad euãgeliũ ibi⸗
dem oꝛdinat᷑.g̊ videt᷑ ꝙ aliꝰſit oꝛdo ⁊ aliud ſacr̃m.

dotiũ xpᷣi pᷣus in = ⁊ oꝛdo.Si tu di/

30 Be. dom ꝙ ſicut ſigunũ nõ ſoꝛtit᷑ nomẽ ſigti ⁊ ecoõouer

ſo.⁊ tñ ſignũ ⁊ ſigtũ ſunt diuerſa.ſic figura nomẽ ve
ritatis ſoꝛtit᷑.ct vnum dẽ eſſe in alio ſicut rota in ro/
ta.et tñ alia ẽ figura aliud ẽ veritas.ꝑ hũc modũ in/
telligendũ ꝙ lex noua differt a veteri.et ſacrificiuʒ a

ſacrificio. et oꝛdo ab oꝛdine. Ande ſicut ſacriñ cucha

riſtie eſt no.le.ꝓpꝛiũ.qᷓ;uis in veteri lege fuerit ſacrifi
ciũ qð erat huiꝰſignũ.ſic ſpũal ptãs pᷣm quã attẽdit᷑
oꝛdinis ſacr̃jm no.le.ꝓpꝛia eſt ſacerdociũ.igit᷑ ſimilr.
(quis inferius )oꝛdinis et ſacerdocij pceſferit ſignũ
figuratiuũ. Añ licet multũ differt iut᷑ agnũ verum ⁊
typicũ.nõ tñ differt int᷑ ptãtẽ offerendi bũc agnũ et
illũ.ct iõ cõcedendũ ꝙ ſicut baptiſmꝰ et euchariſtia
ſunt ſacra no.le.pꝛia.licet in anterioꝛibꝰfuerint pᷣfi
Ad lud qð obꝛ.ſᷣm oꝛ
dinẽ melchi.dom qꝙ boc intelligit᷑ ſ̃m expᷣſſam pꝛefi
gurationẽ ſicut ibidẽ apls oñdit.qꝛ ſᷣſigurauit xpᷣm
qntũ ad oꝛiginẽ.et qᷓntũ ad dignitatẽ.et qᷓntũ ad ri/
tum.Oꝛtũ ad oꝛiginẽ.qꝛ ſine geuealogia ſcʒ expꝛeſſa
in ſcpᷣtura.tũ ad dignitatẽ.qꝛ fuit ſacerdos ⁊ rex.
Et abꝛahãꝗ bñdixit qᷓntũ ad rituzʒ.qꝛ obtulit panẽ et
vinũ. Mõ ſic in ſacerdotio aaron.etiõ poptime ap/
pꝛopꝛiat ĩ pſalmo.ſ.i.et elegant᷑ valde exponit apls.
d illud qð obẽ ꝙ eandẽ eſcam manducauerũt.
dom ꝙ hoc intelligit᷑ nõ de mãducatõne ſacr̃ali ſed
ſpũali qᷓ eſt ꝑ fidẽ ⁊ charitatẽ.et qꝛ idẽ qd nos credi/
derunt ⁊ amauerũt. eandẽ eſcam mãducauerũt. et
ę eadẽ eccia fuerũt.nec tñ eadẽ ſigna ſenſibilia ba/⸗
buerũt.nec eadẽ ſacr̃a.⁊ rõ huiꝰviſa ẽ ſupꝛa cũ age/

tẽ idẽ oꝛdo nõ ẽ

batur de ſacioꝝ dꝛia. et ꝑ hoc pʒ rõ de vnitate ecclia
ſtica. quia illa Sn fidei cõuenientiã nõ m ſacfoꝝ
indifferentiã. ¶ Ad illud q obꝛ ꝙ eſt de dictamine
nãe.ddᷣm ꝙ verũ ẽ in vli nõ in ſpãli. Bene em̃ dictat
rõ recta deũ eẽ colendũ.et ad hoc ſpales miſtros cõ/
ſtituendos.vᷣ tali cultu colendũ.⁊ tale ſacrificiũ offe
rendũ.⁊ talẽ ptãtẽ collatã eẽ boibus.hoc nõ eſt nãe.
ſed gratie. Qõ.iiij. h

¶ Atrũ oꝛdo ſit ſacrᷣm vnũ velplura. Et ꝙ, ſic vnũ vl⸗

detur ꝑ diuiſionẽ ſacioꝝ q̃ diuidunt᷑ in.vij.ðſi ẽᷓ alia

nõ ſubdiuidunt᷑.videt᷑ ꝙ oꝛdo ſit vnũ ſacr̃m.⸗ JItẽ

ſacr̃Dm vnionis ſiue cionis ẽ vnũ ſacr̃Dm. ẽ pari rõe
et ſacrm oꝛdinis. ¶ Itẽ ab eodẽ eſt vnitas a quo ẽ
pꝓfectio ⁊ cõplemẽtũ.ſᷣ ſacrm oꝛdinis vnũ bʒ cople⸗
mẽtũ ſcʒ ſacerdotiũ qdð cõplet oẽs oꝛdines pᷣedẽteſ.
5 vnũ eſt ſaczm. ¶ Itẽ qnto aliqᷓ virtꝰ potetioꝛ.tãto
magis vnita.g qᷓnto ſacim maius⁊ excellẽtius.tãto

tu excellẽti ⁊ collocat ⁊ oꝛdinat. ⁊c.( Cõtra.mul/
tiplicato inferioꝛi multiplicat᷑ ſuꝑius.ᷣ ſacim eſt ſu
perius ad oꝛdinẽ. cũ ſint plures oꝛdines.ſunt ergo
plura ſacꝛa. ¶ Iteʒz cũ oꝛdinis ſacim diuidat᷑ aut S
in ꝑtes integrales aut ſubiectiuas. Mõ integrales.
e nulla ps integralis recipit pᷣdicationẽ ſui totiꝰ.ſʒ
ibet gdus eccleſiaſticus ẽ oꝛdo.Si in ſubiectiuas.
Aredit idẽ qd pᷣus.qdð illud ſacm mitiplicat᷑.¶ Itẽ
hoc ſacẽm eſt oꝛdinatũ ad diſpẽſationẽ alioꝝ ſacloꝝ
Sʒ alia ſacꝛa differũt ſpẽ.g potẽtie oꝛdinate ad illa
debent differre ſpẽ. ꝗ̊ videt᷑ ꝙ iſtud ſacẽm ꝑ ſpẽs di/
uerſas plurificet. ¶ Itẽ ſacerdos cum ſacerdote bʒ
cõuenientiã in ſacẽo oꝛdinis.ſᷣ ſacerdos cũ dyacono
bz diſtinctionẽ et dꝛiam.cõſtat ꝙ nõ ſolũ malẽ. ſxe
cificã hʒ dꝛiam. cũ vtrũq; hoꝝ ſit ſacim.videtur q;
oꝛdinis ſacrm diuerſas bʒ ſpẽs ſacioꝝ. ¶ B.dm
ꝙ; ſacrm oꝛdinis vnũ eſt.multas tñ bʒ ꝑtes qᷓ ſacrm
nõ plurificãt.ꝓ eo ꝙ nõ ſunt oino ꝑtes ſubiectiue.ꝛ
tñ recipiũt pᷣdicationẽ totius.quia nãm hũt qͥqãmõ
ꝑtiuʒ ſubiectiuaꝝ.⁊ tales ſunt ꝑtes poteſtatiue que
maxie cõpetũt oꝛdini.tũ qꝛ oꝛdo dꝛ oꝛdinata ptãs q̃
ex oꝛdine multoꝝ ad vnuʒ reddit᷑ ꝑfecta.et qdlibet

magis vnũ. Sʒ ſacẽm oꝛdinis eſt .e et in ſta⸗

illoꝝ ꝑticipat rõnẽ ptãtis licet nõ gfectõis.tũ etiam

qꝛ oꝛdo cõcernit diſtinctionẽ in ꝑtibus ſic ⁊ numerꝰ
vñ quẽadmodũ ꝑtes numeri qdãmõ bũt nãm ꝑtiũ
integrantiũ ita ꝙ ſimul cõueniẽtes ꝑ oꝛdinẽ reddũt

numerũ ꝑfectũ.vt ꝑtes ſenarij ↄſtituũt ſenariũ.⁊ tñ

—

libz ꝑs numeri ẽ numerꝰ.ſic oẽs gdus oꝛdinũ vnũ
aciũt ſacim ꝑfectũ. ⁊ tñ qᷓlibet gdus oꝛdo d.⁊ con-/
cedende ſunt rõnes oñdentes h̊ hoc ſacim eſſe vnũ
q́;uis alique nõ ſint multũ cogentes. ¶ Ad illud
qð obꝛ ꝙ multiplicato inferioꝛi.ddm ꝙ illud verũ ẽ

in eo qð hʒ nꝗm ſpẽi ſiue ꝑtis ſubiectiue ſolũ.nõ ſic
illud qð qᷓ̃rit᷑ vtrũ diuidat᷑ ĩ ꝑtes ʒʒ

eſt i ꝓpoſito.
integrales ant ſubiectiuas.dm ꝙ diuidit᷑ in ꝑtes
ptãtiuas q̃ vtrarũq; ꝑtiũ bñt nãm. vñ ſicut diuiſio
analogi tenʒ mediũ int᷑ diuiſionẽ eqͥuoci et vniuoci.
ſic talis diuiſio mediũ tenet int᷑ diuiſionẽ totiꝰvlis ⁊
totiꝰintegral.
alioꝝ oꝛdinat.ddm ꝙ pᷣncipalr oꝛdinat ad viſpen/
ſationẽ ſacii altaris qdð vnũ c.
dꝛia.dm.ꝙ q̊dãmõ ẽ ſpecifica.qdãmõ nõ.vna em̃
ſpẽs nõ diſponit ad alia.ſicut vnꝰoꝛdo ad aliũ diſpo
nit. ⁊ iõñ ẽ ibi ſpecifica diſtinctio.ſ tñ aliqͥ mõ diſtin
guunt᷑.quia cũ ad vnũ pplemẽtũ 6:dinet ice vnũ
ſacramentũ faciunt. =è

5F[55

=e=
=
— =
—

S=
=

luly.

luhi⸗

¶ Ad illud qð obẽ ꝙ ad diſpẽſationẽ ʒ
¶ Ad illud qð obi de ʒ8

ckmiuigt
Auizge
Pnchtzulit
imſetth
iſt⸗
nsine
rin
ins Föingts
i
1Guſing
lronilinter
eoili
lud haͤnhhün
oumſucteß
ſcadosaien
tnoͤſciii
Nſeſtinſin
ln

–—

MMeterminat de ipſis oꝛdinibus. l
¶ Hoſtiarij ijdẽ ⁊ ianitoꝛes ſunt æc. Supꝛa egit ingf de diſponẽtibus ad oꝛdine. bic agit de oꝛdinibꝰ. Et becgDs
bʒ duas. In ma agit de gradiboꝛdinũ. In ſca de vignitate ſiue offici ſihadditis oꝛdinibꝰ.ibi. Sunt et
weenii uao aſtinn ptes. In pma ponit gradꝰ oꝛdinũ qs in Ir̃a diſtinguit. 2 ptes
in ſuis locis manitfeſte ſunt. In ſcda vo aſſignat vꝛiam oꝛdinũ minoꝝ ad maioꝛes.ibi.Cũq; oẽs ſint ſpnales
In tercia vo determinat in q cõueniũt.ibi.Si aũt querit᷑ qͥd hoc ſit qd hic vocat᷑ oꝛdo. Dꝛima harũ in.vij.
ꝑtes diuidit᷑ ̃m ſeptẽ oꝛdines qᷓ patẽt in lr̃a q̃libet ſuo loco.¶ Silr ſca ꝑs in qua agit᷑ de dignitatibꝰ ſup/
additis oꝛdinibꝰ hʒ tres ꝑtes ᷣm tria de qbus agit. Quedã em̃ tenẽt noia officioꝝ pᷣcipue ma gis qᷓ; dignita
tum.vt cantoꝛ ⁊ ſubcantoꝛ.Quedaã noia dignitatũ.vt arcbiepᷣs.patriarcha.Quedã media.vt epᷣs qð ẽ no ⸗
men dignitatis ſimul ⁊ officij vt dicit in lr̃a. Dꝛio igit᷑ agit de hijs qͥ dicũt officiũ ⁊ dignitatẽ. Scdo de hijs qͥ
dignitatẽ ibi. Oꝛdo aũt epoꝝ qdriꝑtitus ẽ ⁊c. Tercio vo de hijs qͥ dicũt offici.ibi.Cantoꝛ ſic vocat᷑ ꝛ.

Dir XxII

N¶ Mgit de gradibus oꝛdinũ.Et pᷣmo de hoſtiaris. c
¶ Moſtiarij ijdẽ ? ianitoꝛes ſunt qͥ in veteri taſtamẽto electi ſũt ad cuſtodiã tẽpli.
vt nõ ingrederet᷑ in illud ĩmũdꝰ.Dicti ãt hoſtiarij eo ꝙ pᷣſint hoſtijs tẽpli. Ipi
em̃ tenẽtes clauẽ oĩa intꝰ⁊ extra cuſtodiũt.atq; int bonos ⁊ malos hñtes iudi
ciũ dignos recipiũt.ĩdignos reſpuũt. Vñ ⁊ eis cũ oꝛdinant᷑ claues ecclie dant
ab epᷣo.et dr eis.ſic agite tanq; rõnẽ deo reddituri ꝓ rebꝰ q̃ clauibꝰiſtis reclu⸗
oh.ij. dunt᷑.Hoc officiũ dñs ĩ ſua ꝑſona ſuſcepit qñ flagello de funiculł facto vẽdẽtes
oh.x.· ⁊ emẽtes eiecit de tẽplo. Ipe em̃ ſe hoſtiariũ ſigꝗns dicit.Ego ſũ hoſtiũ.ꝑ me ſi
is introierit ſaluabit᷑.⁊ iCecien ⁊ egrediet᷑ ⁊ paſcua iueniet. D
¶ Scos?ẽ gradꝰlectoꝝ.Lectoꝛes a legẽdo.ſic pſalmiſti a pſalmis canẽdis voca
ti ſũt. Illi em pᷣdicant pplis qͥd ſeqnt᷑.iſti cantãt vt excitẽt ad cõpũctionẽ aĩos
audiẽtiũ.licet q̃dã lectoꝛes ita miſerabilr ꝓnũciẽt vt qſdã ad luctũ lamẽtatio⸗
nẽq; cõpellãt. Jidẽ etiã ꝓnũciatoꝛes vocant᷑.qͥ poꝛro ante nunciant.qꝛ tã erit
QAalara eoꝝ vox vt etiã longe poſitoꝝ aures adimpleant. Ad lectoꝛes aũt ꝑtinet
lleectões ꝓnũciare.et ea q̃ ꝓphete nũciauer̃t pplis pᷣdicare.vt iã ex officio ĩ eccia
legãt ꝓphetias ⁊ lectões. Vñ ⁊ ei vidẽte pplo tradit᷑ ab
eppo codex diuinarũ lectionũ.⁊ dr ei. Accipe ⁊ eſto verbi
a dei relatoꝛ. habiturꝰ(ſi fidelit impleueris officiũ) ꝑtẽ ci
hijs qꝗͥ bñ vᷣbũ dei mĩſtrauerũt. Qui ad hũc gradũ ꝓue a ij ¶ Nabitur ſi f 39
hikt᷑ l̃aꝝ ſcia dʒ eſſe inſtructꝰ.vt ſenſum vᷣboꝝ intelligat. elicer in leueris of
vim accentuũ ſciat. diſtincte legat. ne ↄfuſione ꝓlatoònis pn aul bene verbuß
inellectũ auditoꝛibꝰ auferat.Attẽdat qͥd indicatiue.qd de mingnnennne
interrogatiue ſit legẽdũ.vbi ſit ĩ oꝛõe faciẽda diſtinctio. Zidet᷑ male dicẽ. q̃ʒ
Hec em male ſeruata intellectũ turbãt.⁊ alios ad riſũ ꝓ cũ tales babuerũt au
Eſa.lxj. uocãt.Auribꝰ⁊ coꝛde cõſulere dʒ vox lectoꝛis.hoc offi: reolam. videt᷑ ꝙ oẽg
ciũ impleuit xpᷣs cũ ĩ medio ſenioꝝ libꝝ E ſaie aꝑiens di⸗ lecsres haheandt n
ſtincte ad ĩtelligendũ legit.ſpũs dm̃ ſupꝑ me. Ex qͥ lectoꝛi cerdotes. Zad bo
be dat᷑ intelligi ꝙ gra ſpũali clarere debẽt qͥ aljs verbũ põt dici q; officiũ le
dei ãnũciant.hic oꝛdo foꝛmã ⁊ iniciũ a ꝓphis accepiſſe. ctoꝛis eſt nõ tm̃ ꝓphe
Eſa.lviij. videt᷑.qbꝰdr. Clama.ne ceſſes.q̃ſi tuba exalta vocẽ tuã. tiam legere nudam.
“ Be exoꝛciſts. e ſed etiaʒ exponerc. ?

T—.—————— Oec, Hw in Ia- tunc benc patet offi⸗
Tercius ẽ oꝛdo exoꝛciſtarũ.E xoꝛciſte aũt ex greco in la cium. qiñ non ſolum

tinũ adiurates vel increpates vocant᷑. Inuocãt em̃ ſuꝑ legit coꝛticem Ke.ſed
cathecuminos ⁊ ſuꝑ eos q̃ hſñt ſpm imundũ nomen dñi. cttam explicat archa
adiurantes ꝑ eũ vt egrediat᷑ ab eis. Ad exoꝛciſtã pꝑtinet num ꝓpbetie. ⁊ tũc eſt
exoꝛciſmos memoꝛit᷑ retiné. manuſq; ſuꝑ energuminos pꝛedicatoꝛ doctoꝛ. 2
cathecuminos in exoꝛciʒando ĩponè᷑. Debet aũt habẽ er euresten ſi
ſpm̃ mundũ.qͥ ſpiritibꝰimũdis imperat.et malignũ ex⸗ n ſupleat. nl.
pellere de coꝛde ſuo quem expellit de coꝛpoꝛe alieno.ne bebit ex boc aureolã.
Luce.iiijj. medicina quã alij facit ſibi non ꝓſit.et dicatur ei medice qꝛ aureola nõ reddit
cursa teipſum.Hij eum oꝛdinant᷑ accipiunt de manu epi⸗ volũtati vel officio o
ſcopi libꝝ exoꝛciſmoꝝ et dicitur eis.Accipite ⁊ habitote ſe.̊ volũtati iũcte ci
ptatẽ imponẽdi manꝰſuꝑ energuminos ⁊ cathecumios . .

actu pꝛerogatiue ali/
cuius. Poſſet tamen
dici ꝙ id intelligitur
quantũ ad meritum
ſubſtantiale.

b Ab archidyaco/
40 no Bbe candela/
bꝛum ⁊c. Uidet᷑ male

conus nõ põt oꝛdina
re. ergo nec dare va/-
ſa in qbus ſignificat
poteſtas. Itẽ querit
quis ſit actus pᷣncipa
lioꝛ accollitoꝝ.an mi
niſtrare de cereo. an
miniſtrare de vꝛceolo
Et videtur ꝙ de vꝛ/

ceolo.quia vᷣm iſtum al. m . ums Se
de qᷣ legit᷑.erat lux vera q̃ illuminat oẽʒ ho.ve.in hũc

actum quodãmõ iun
gitur cum officio ſub
dyaconi.ſed ad oppo
ſitum eſt. quia vnuſ/
quiſq; oꝛdo denomi/
natur a dignioꝛi ⁊ pᷣn
cipalioꝛi.ſed accoliti
dicunt᷑ quaſi cerofe/
rarij.Ræ.dicenduzʒ ꝙ;

poteſtas traditur ab

cpiſcopo.ſʒ archidya
conꝰtradit vꝛceolum
et candelabꝛum vt ſi
gnificetur ꝙ talis mi
niſtrat ſubdyacono.
et pꝛimũ incipit circa

altare miniſtrare.Ar

chidyaconus autẽ dẽ
pꝛinceps miniſterij.
Quod obijcitur qͥs
actus pꝛincipalioꝛ ſit
dicendum ꝙ actus a
quo denominatur eſt
ferre cercos.quia bũc

actum habent in qus

dam com pletione.
Sed actũ miniſtran/
di babent in imperfe
ctione quantũ ad mi

niſtrationem aque.

Subdyaconus autẽ

completius hũc actũ

babet. Alia ratio eſt.
quia in ferendo cere/

os ſignificatur pote-

ſtas quam habet in

dando bonum exem

plum. et quia boc eſt
cuiuſdam ſuꝑpoſitio
nis. ſed in miniſtra/

tione aque ſubiectio.

idco c.

hoc officio vſus ẽ dñs qũ ſaliua ſua tetigit aures ⁊ lin
guã ſurdi ⁊ muti dicẽs.Effeta qð eſt ad aꝑire.ꝑ h̊ do
cens nos ſpũalit debere aꝑire aures pᷣcoꝛdioꝝ homi

xpᷣs cũ demoniacos multos ſanauit.Hic oꝛdo a ſalo/⸗
mone videt᷑ deſcẽdiſſe.qͥ quẽdã modũ exoꝛciʒandi in
uenit.q̊ͥ demones adiurati ex obſeſſis coꝛpoꝛibꝰpelle⸗

ꝛum ꝛvc. Nidet᷑ male bant᷑.huic officio maãcipati exoꝛciſte vocati ſunt de qᷣ⸗
dicere.quia archidya

bus xpᷣs in euãgelio. Si ego in beelʒebub eicio demo
nia.filij veſtri ſe 4Dꝛeiſte in quo ieciunt.
(NDe accolitis. f

¶ Quarto loco ſuccedũt accoliti. Accoliti vᷣo grece.la⸗

tine ceroferarij dicunt᷑ a depoꝛtãdis cereis qñ legẽdũ

Marci. vij.

d intelligendũ. 1 oꝛa ad ↄfitendũ.vt p ulſo demone.
ſpũſſanctꝰvas ſuũ recipiat.hoc etiã o fficio vſus eſt

eſt euãgeliũ vel ſacrificiũ offerendũ.Lũc em̃ accẽdũt᷑

luminaria ⁊ depoꝛtant᷑ ab eis.nõ ad effugãdas aeris

tenebꝛas.cũ ſol eo tꝑe rutilet.ſᷣ ad ſignũ leticie demõ

ſtrandũ.vt ſub typo luminis coꝛpoꝛałilla lux oñdat᷑

mundũ.Ad accolitũ ꝑtinet pᷣparatio luminariũ in ſa/

crario.Ipᷣe cereũ poꝛtat.ipᷣe vꝛceolũ cũ vino ⁊ aq̃ ſug

geſta ꝓ euchariſtia ſubdyaconis pᷣparat.hij cũ oꝛdi

⁊ vꝛceolũ vacuũ.hoc officiũ dñs ſe hr̃e teſtat᷑ dicẽs.

Ego ſũ lux mũdi.q ſequit᷑ me nõ ambulat in tenebꝛis
Huiꝰ officij foꝛmã illi gerebãt ĩ veteri teſtamẽto q̃ lu⸗

cernas cãdelabꝛi cõponebãt ⁊ accẽdebat igne celeſti
ad illuminandas tenebꝛas aquilonarras.
De ſubdyaconi g

¶ Quintus ẽ oꝛdo ſubdyaconoꝝ. Gꝛecc hij hypodiaco

nant᷑ cũj edocti fuerint ab epo qliter in officio ſuo age
debeãt ab archydiacono accipiũt cãdelabꝝ cũ cero

b
Joh. vihj.

nes vocant᷑.qͥs nos ſubdyacones dicimꝰ.Qui iõ ſic

appellant᷑ qꝛ ſubiacẽt pᷣceptis ⁊ officijs leuitaꝝ. Ob⸗
lationes em̃ in tẽplo a fidelibꝰſuſcipiũt.⁊ leuitis ſuꝑ⸗

ponẽdas altaribꝰdeferũt.hij apud hebꝛeos nathin⸗
nei vocabant᷑.i.in humilitate dño ſeruiẽtes. Ad ſub

dyaconũ ꝑtinet calicẽ ⁊ patenã ad altare xpᷣi deferre.
? leuitis tradere.eiſq; miſtrare. Vrceolũ qᷓ; ẽ aquam

manilẽ ⁊ manutergiũ tenẽ᷑.epᷣo ⁊ pᷣibyteris ⁊ leuiti. ꝓ
lauãdis anie altare manibꝰaquã pᷣbere.hijs lex coti
nẽtie imponit᷑.qꝛ altari ꝓpinqntes vaſa coꝛpoꝛis et „1. 1
mims XPͦ vn erede Ia. lſfj.
dami qui fertis vaſa dñi.Ad hos etiã ꝑtinet tm̃ de ob S

ſangninis xpᷣi poꝛtãt.vñ illud implere debẽt. Mun /

lationibꝰponẽè in altari q̃ntũ ſufficere poſſit ppło.nec

nõ coꝛpoꝛalia ⁊ pallas ⁊ ſubſtratoꝛia lauare.lhij cum
oꝛdinat᷑ accipiũt de manu ep̃ᷣi patenã ⁊ calicẽ vacuũ.
Ab archidyacono vᷣo vꝛceolũ cũ aq̃ manili et manu/⸗/
tergiũ.Hoc officio vſus ẽ dñs qñ lintheo ſe pᷣcinxit.⁊
mittens aquã in peluim pedes diſcipuloꝛum lauit et

De dyaconis., h

men accepit vel traxit.vñ etiaʒ dicunt᷑ leuite. Pꝛece⸗

pit quippe dñs moyſi vt poſt oꝛdinationẽ aaron eti

Zob. xij .

¶ Draconox oꝛdo ſextũ tenet locũ ppter ſenarij perfe.
ctionẽ. Hhic oꝛdo in veteri teſtameto a tribu leui no/

. Arer

Matb. vih

Un

ant.

.
ND c.
6
.
5
P
1
. N
1
6
6 M
ſi Act. vj.
Arhypoca. viij.
4
Abath. xxvj.
4

ſteria oꝛdinarẽtur ⁊ conſecrarẽt᷑ dño.⁊ ſeruirẽtp iſrł
coꝛam aaron ⁊ filijs eius in tabernaculo. Ipᷣiq; geſta
rent arcã ⁊ tabernaculũ ⁊ oĩla vaſa eius.⁊ in circuitu
tabernaculi excubarẽt.⁊ in tranſpoꝛtãdo tabernaculo
ipᷣi deponerẽt rurſũq; cõponerẽt.A viginti vo annis
⁊ ſupꝛa iuſſi ſunt ſeruire in tabernaculo.quã regulam
in nouo teſtamẽto ſancti pr̃es ↄſtituerunt qꝛ hec etas
ad ferenda onera eſt robuſta. Leuite g ex noie auto⸗
ris vocati ſunt. De leui em̃ leuite exoꝛti ſũt.a qͥbus in
templo miſtici ſacr̃i miſteria explebant᷑.hij grece dya
cones.latine miniſtri dicunt᷑.qꝛ ſicut in ſacerdote ↄſe
cratio.ita in diacono miſterij diſpenſatio hr. Ad dya⸗/
conũ ꝑtinet aſſiſtere ſacerdotibꝰ ⁊ miſtrare in oĩbus q
agunt᷑ in ſacr̃is xpᷣi.ſcʒ in baptiſmo.in criſmate.ĩ pate

na ⁊ calice.oblatiões qͥʒ inferre ⁊ diſponere in altari.

Cõponere etiã menſã dñi ⁊ veſtire.crucẽ ferre.⁊ pᷣdi⸗

Septimus eſt oꝛdo pꝛeſbyteroꝛuʒ. pꝛelbter grece. ſe

care euãgeliũ ⁊ epiſtolã ad pplm.MNã ſicut lectoꝛibus

vetꝰ teſtamẽtũ.ita diaconibus nouũ predicare pꝛece
ptũ ẽ. Ad ipᷣm etiã ꝑtinet officiũ pꝛecũ.⁊ recitacio ca⸗
thecuminoꝝ noim. Ipᷣe pᷣmonet aures habè ad dñm.
ipe donat pacẽ ⁊ ipᷣe annũciat.Qð antẽ huic oꝛdini a

moyſe ſtatutũ eſt.hoc etiã in nouo teſtamẽto repᷣſẽtat᷑

cũ dyacono ſuꝑ leuũ humeꝝ ſtola põit᷑.⁊ caſula ĩ die⸗

bus ieiunij cõplicat᷑.qꝛ qͥcqͥd laboꝛis ⁊ ſuſtinẽtie ĩi hac

vita tolerat᷑. quaſi in leua poꝛtat᷑.donec in dextra id

eſt in eternitate reqes habeat᷑.hic oꝛdo ab aplis cele⸗

bꝛatus eſt quãdo vt legit᷑ in actibus aploꝝ ſepteʒ vi⸗

ros plenos ſpũſãcto ad hoc oſficiũ elegerũt.⁊ oꝛatiõe
pᷣmiſſa manus eis impoſuerũt. vnde ⁊ conſuetudo in

oleuit vt in om̃i mr̃ice eccleſia.vij.dyacones circa xpᷣi

aram q̃ſi ſeptem colũbe aſſiſtãt.Hij ſũt ſeptem angeli

tuba canẽtes in apocalipſi.qͥ qles eſſe debeãt aplłs do

cet. thimo.ſcribens.hij cũ oꝛdinant᷑ ſolꝰ epũs eis ma

nũ imponit.qꝛ ad miſteriũ applicãt᷑. Ponit eis oꝛari⸗
um.i.ſtolã ſuꝑ leuũ humeꝝ vt ꝑ hoc intelligat ſe acce
piſſe iugũ dñi ſuaue.qͥ ad ſiniſtrã ꝑtinentia diuino ii/
moꝛi ſbijciant. Accipiũt ⁊ textũ euãgelij.vt intelligãt
ſe eſſe pᷣcones euangelij xpᷣi. Hij aũt añnq; oꝛdinent᷑ ꝓ⸗
bent᷑ vt docet apls.⁊ ſic miſtrent nullũ crimen hñtes.
Hoc officio vſus eſt xpᷣs.quãdo pꝰ cena ſacrm carnis
⁊2 ſãguinis diſcipulis diſpenſauit.⁊ qñ aplos doꝛmi⸗/

entes ad oroem excitauit dicenſ. Digilate ⁊ oꝛate vt
non intretis in tẽptatõem.

¶NDe pꝛel byteris

Al.
ð,

nioꝛ interpretatur latine. NHon mõ ꝓ etate vel decre/

7

pita ſenectute.ſed propter honoꝛem et dignitatẽ quã

acceperunt prelbyteri nominantur·qui moꝛuʒ prudẽ

. uri ioni lere debent in
tia et maturitate conuerſationis precel tin
populo. Vnde ſcriptum eſt. Senectus venerabllie E
non diuturna. nec annoꝛum numero com putata. Ca

ni enim ſunt ſenſus hominuʒ. et etas ſenectutis vita

XXIII

lioꝛum eius. pꝛoꝛſus tribus leui ad diuini cultus mi-

c ij. ¶ Leuite ex no 41
mine autoꝛis vocati
ſunt. Uidet᷑ male di/
cere.qꝛ ſacerdotiũ no
ue legis euacuat ſa/
cerdotiũveteris.g pa
ri ratõne miniſteriuʒ
euacuat miniſteriu.&
nõ dñt amplius leui/
te dici. Itẽ querit᷑ de
hoc ꝙ dicit.ad diaco
nũ ptinet aſſiſtere ſa
cerdotibꝰ.qꝛ cũ vniꝰ
ꝛdinis vnus ſit actꝰ
⁊vna ptãs.videturep
male aſſignet dyaco/
no nouũ actũ ſicut in
telligitnr ex lr̃a. aut
dyaconꝰcõplectit᷑ no
uũ oꝛdinẽ ⁊ nouũ ca
racterẽ.aut nõ bñ nec
ve aſſignat᷑ ei huiuſ/
mõi actꝰ.Rꝰ dicendũ

ꝙlcuite ꝓpꝛio nomi⸗/

ne appellant᷑ dyaco/
ni. in q̊ noie claudit᷑
ꝓpꝛius eoꝝ actꝰ ⁊ pꝛi
cipalis.ſ. miſtrare ſa⸗
cerdoti ſpecialiter eti
mediate in ſacr̃is Ad
dyaconos em̃ ptinct

coꝛpꝰ dñi traſferre.in
pꝛimitiua ecclia etiaʒ
ſanguinẽ dilpenſare.
vñ immediate iſti ſa/

cerdotibꝰ aſſiſtũt⁊ mi
niſtrant. et quãdo da
tur eis ptãs ad hunc

actum tunc eſt dicen
dum caracterem ĩ pꝛi

mi. Unde cum nouũ
nihil circa illud in lit⸗
tera aſſignetur.intel/

ligẽdũ ꝙ alij ſunt an/

nexi.hij principales.

Et ſi tu queras quare

dicuntur leuite. Dicẽ
dum ꝙ non ideo di/
cuntur leuite.quia of
ficium habeant leui/
tarum. ſed quia con
ſimile illi et per illud

officium prefiguratũ

42² b

4

Ad pᷣbyterũ aũt
ptinet ⁊c Aidet᷑ ꝙ di
uiſio actuũ ſacerdota
lium a magiſtro poſi
ta qui ſunt.coꝛpꝰ dñi
conficere.oꝛatiões di
cere.dona dei benedi
cere. nõ ſit ſufficiens.
quia cum aetus ligan

di ⁊ ſoluendi ſit mul/

to nobilioꝛ. vr ꝙ ma
giſter dẽret afſignare
ipᷣi ſacerdoti.R dicẽ
duʒ ꝙ iſti actus ſunt
ꝓprie ſacerdotũ.⁊ re

ſpiciũt ſacerdotẽ hm

ſe.ſed actus ligandi ⁊
ſoluendi reſpicit con/
feſſonem.ideo ſupꝛa
de h actu in ſacramè.
to de pnia determia/

tum eſt. et ido magi/

ſter non repetit. e
anones duos tm̃ ſa
cros oꝛdies appel.⁊c.
Aidet᷑ falſum eſſe.qꝛ
ſubdiaconꝰtangit va
ſa ſacra.g vidctur ⁊c.

Pe dicendũ ꝙ oꝛdies

ſacri dicunt᷑ tribꝰ mo
dis. Primo large.q̃a

ſacrũ exigunt miſtrũ.
Fm illud Eſa. lij. mun

dami qui fertis vaſa
vñi. Unde qꝛ contin-

gunt res ſacratas.ſa/
cri debẽt eſſe. ⁊ ſcom

B oñmes iſti tres dicũ/

tur ſacri. Scoo mo⸗/
do ſtricte ðꝛ ſacer oꝛ/
do.quia ipᷣm ſacrum
diſpenſat.⁊ quodam
mõ tractat deferẽdo
⁊ alijs adminiſtrãdo
⁊ ſic diaconꝰ⁊ ſubdia
conus.Tertio modo
ſacruʒ dicit᷑ ꝓprijfi/

mme.qꝛ ſacrã rem con-

44 f

ficit.⁊ hoc cõpetit oꝛ/
dini ſupremo.et ideo
ſacerdos appellatur.
Si autem querit
⁊c. Innuit magiſter
oꝛdo eſt ſignaculũ

ſacrum. Contra.vide

tur male dicere.qꝛ ſa⸗
cramentũ eſt elemen⸗/
tũ. ſed oꝛdo eſt ſacra/
mentũ. ergo oꝛdo eſt
elementũ.nõ ergo ſpi
rituale ſignaculum.
Item cum in alijs ſa
cramentis imprimat᷑
caracter. ꝓpter quid
oꝛdo magis diffinit

immaculata. Ideo aũt etiã preſbyteri ſacerdotes vo
cantur quia ſacra dant.qͥ licet ſint ſacerdotes.tñ pon⸗

tiſicatus apicem non hñt ſicut epᷣi.qꝛ ipſi nec criſma/

te frontem ſignant.nec ꝑaclituʒ dant.qð ſolis deberi

epᷣis lectio actuũ apoſtoloꝝ demõſtrat. Vnde ⁊ apð

veteres ijdẽ epi ⁊ pꝛeſ byteri fuerũt.quia illð eſt nomẽ
dignitatis non etatis. Sacerdos nomẽ hʒ cõpoſituʒ

ex greco ⁊ latino.qð eſt ſacrũ dans ſiue ſacer dux. Si
cut em̃ rex a rege ſacerdos: ifie
eſt.conſecrat em̃ ⁊ ſanctificat coꝛpus chriſti. Antiſtes

24

vero ſacerdos dictus eſt ab eo ꝙ ante ſtat. Primus
em̃ eſt in oꝛdine eccleſie.ꝰ. Ad preſbyterũ autẽ ꝑtinet
ſacramentũ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi in altari dei con

ficere.oꝛatões dicere.⁊ dona dei bñdicere.Qui cũ oꝛ

dinant᷑ inungunt᷑ eis manus.vt intelligat ſe accepiſ-⸗
ſe gratiam conſecrandi.⁊ charitatis oꝑa debere extẽ⸗

o.ita ſacerdos a ſanctificãdo dictꝰ

Acct. viij.

dere ad oẽs. Accipiunt ⁊ ſtolã que vtrũq; tenet latꝰ?ꝰ.

quia debent eſſe muniti armis iuſticie ↄtra aduerſa et
pꝛoſpera. Accipiunt etiam calicem cum vino. ⁊ pate⸗

nam cũ hoſtijs.vt per hoc ſciant ſe accepiſſe poteſta⸗
tem placabiles deo hoſtias offerẽdi. hic oꝛdo a filijs

aaron ſumpſit inicium. Summos em̃ pontiſñces ⁊ mi
noꝛes ſacerdotes inſtituit deus per moyſen.qͥ ex pᷣce

pto dei aaron in ſummũ pontificem. filios vero eius
vnxit in minoꝛes ſacerdotes.Chriſtus quoq; duode⸗
cim elegit diſcipulos prius quos ⁊ aplos vocauit.q̊/
rum vicem gerunt in eccleſia maioꝛes pontifices.de⸗
inde alios.lxx.⁊ duos diſcipulos deſignauit quoꝝvi
cem in eccleſia tenent pᷣſbyteri. Vnus aũt inter apo⸗
ſtolos princeps extitit petrus. cuius vicarius ⁊ ſuc⸗
ceſſoꝛ eſt põtifex ſummꝰ. Vñ ðꝛ apoſtolicꝰ.qͥ ⁊ papa

vocat᷑.ſ.pater patrũ.Qualis aũt eligi debeat pꝛeſby

ter.aplus ſcribens timotheo oſtendit. vbi noĩe epᷣi pᷣſ

byterũ ſignificat.loc aũt officio vſus eſt chriſtꝰ cum

ſeipᷣm in ara crucis obtulit idẽ ſacerdos ⁊ hoſtia.⁊ qñ

poſt cenã panem ⁊ vinũ in coꝛpus ſuũ ⁊ ſanguinẽ cõ⸗

mutauit. Ecce de ſeptẽ eccleſie gradibꝰbreuit᷑ elocuti

quid ad quẽq; ꝑtineat inſinuauimus.
¶ Aſſignat differentiã oꝛdinũ minoꝝ ad maioꝛes. k
ũq; oẽs ſint ſpirituales ⁊ ſacri.excellẽter tñ canões
duos tm̃ ſacros oꝛdines appellari cenſent. dyacona/
tus ſcʒ ⁊ pᷣſbyteratus.qꝛ hos ſolos primitiua ecclia le
git᷑ habuiſſe.⁊ de his ſolis pᷣceptũ apli habemꝰ. Apo
ſtoli em̃ in ſinglis ciuitatibꝰepᷣos ⁊ pᷣſbyteros oꝛdina⸗
uerũt.Leuitas etiã ab aplis oꝛdiatos legimus.quoꝝ
maximus fuit beatus ſtephanus. Subdyaconos ve⸗

ro ⁊ accolitos pꝛocedente temꝑe eccleſia ſibi cõſtituit.

¶ Determinat in quo conueniunt. l

Si aũt querit᷑ qͥd ſit qð ̊ vocat᷑ oꝛdo.ſane dici pᷣt ſi/

L2zM6Gw& ——

oꝛdinato ⁊ officiũ.Caracter ergo ſpũalis vbi fit vymo

tio ptatis.oꝛdo vel gradus vocat᷑.Et dicũtur hi oꝛdi
nes ſacramenta.quia in eoꝛum perceptione res ſa⸗
cra id eſt gratia confertur quam figurant ea que ib
geruntur.

Exo.xxix.

AMath. x.

Mat. xxvj.

Act. vj ·

f ℛ Enr

ni Epm

Mä

eaearchiepos dicimꝰ. hoꝝ aũt diſcretio a gentilibus in⸗
troducta videtur.qui ſuos flamies alios ſimpliciter

¶ Agit de dignitatibus ⁊ officijs ſuperadditis oꝛdi⸗
nibꝰ. Et pᷣmo de his q̃ dicunt officiũ ⁊ dignitagẽ. m
Sunt ⁊ alia qdam non oꝛdinum ſed dignitatũ vel of
ſicioꝝ noĩa.Dignitatis ſimul ⁊ officij nomẽ eſt epũs.

Epiſcopatus autẽ vocabulum inde dictum eſt ꝙ ille

qui epᷣs efficitur ſuperintendat curam.ſ.ſi ubditoꝝ ge⸗

rens. Scopin em̃ grece. latie intendere dicit᷑. Epi au
tem grece.latine ſpeculatoꝛes interpretantur. Nꝗᷓ ſpe

culatoꝛ eſt pꝛepoſitus in eccia.dictus eo ꝙ ſpeculetur

atq; ꝓſpiciat populoꝝ infra ſe poſito moꝛes ⁊ vitã.

1 ſacerdotes efficit.ipe omnes eccleſiaſticos oꝛdines

Pontitfex eſt princeps ſacerdotũ quaſi via ſequenti⸗

uʒ. Ipſe ⁊ ſũmus ſacerdos nuncupat᷑.ipᷣe em̃ leuitas

g oeh⸗ que dicũt dignitaten. n

miſſa eſt. Om̃es auũt ſupius deſignati oꝛdines epi nũ
cupantur. Mota ꝙ archiepoꝝ nomine pꝛimates ſu-

ꝛdo autem epiſcopoꝝ quadripertitus eſt. ſ. in pa⸗

H triarchis. archiepis. metropolitanis.? epiſcopis. Da

triarcha grece. ſummus patrum interpretatur. qꝛ pri
mũ.i.apoſtolicum tenet locum.vt romanus.antioce⸗

nus.alexandrinus.ſed omniũ ſummus eſt romanꝰ.

Archiepiſcopus princeps epoꝝ.Archos em̃ grece.la
nine pꝛinceps ðꝛ. Metropolite autem a menſt ura ciui⸗

tatum dicunt᷑. Singulis enim pꝛouincijs preeminẽt.

quoꝝ auetoꝛitati ⁊ doctrine ceteri ſacerdotes ſubiecti
ſunt. Sollicitudo eniʒ totius ꝓuincie ipſis epᷣis com

perius ſignificaſſe videt᷑ 2 metropolitanoꝛũ qͥs nunc

virga deſuper habens aliqd lane.qð cum per eſtũ fer
re nõ poſſent.ſilum tm̃ in capite ligare ceperunt. NHu
dis em̃ capitibus eis incedere nephas erat. Vñ ⁊ a

flamies. alios archiſlamines. alios ꝓthoflamies ap
pellabant. Sacerdotes em̃ gentiliũ flamines dicebã
tur.qui habebant in capite pilleũ in quo erat breiis

per ſignaculum. Itẽ
queritur quid ſit res
et quid ſignum in ſa/
cramento oꝛdinis.
Re. dicendum ꝙ in
collatione oꝛdinis eſt
collocatio poteſtatis

per quam bomo po/

nitur in ſtatu diffini/

to et gradu. et quoni-

am diuerſitas ẽ in po
teſtatibus.diuerſitas
eſt in ſignaculis. et ꝑ
con ſequens diuerſi-⸗
tas eſt et debet eſſe in
exterioꝛibus ſignis.

alr tam̃ ⁊ alr. quia ſi -
gna ſunt ſimpliciter
diuerſa. ſed poteſta⸗

tes conueniunt in ea⸗

dem anima in boc ꝙ;

vnifoꝛm is ratio di⸗
ſtinguendi reperitur
in omnibus caracte/

ribus et ad vnum oꝛ
dinatis. Quoniã er-

go oꝛdo debet difini⸗

n per id qð cõmune
c. ⁊ com munitas nõ

eſt a ꝑte elemẽti exte.

rioꝛis ſʒ ſignaculi im

pꝛeſſio.iõ magis dif-
finitur per id qᷓ; p ele
mentum exterius.Et
iterum. magis hocſa

cramentum qᷓ; aliud.

quoniaʒ caracter plꝰ
habet hic rationẽ ſu.
azʒ.i.rationem diſtin
guendi q; in alijs ſa
cramentis c7c.

filo quo vtebantur flamines dicti ſunt quaſi filamies

Sed feſtis diebus filo depoſito pilleum imponebant

ꝓ ſacerdotij eminentia. Vates a vi mentis appellati

ſunt. cuius ſigniſicatio multiplex eſt. modo em̃ ſacer:·

¶

dotem.modo ꝓphetam. modo poetaʒ ſignificat.
¶ Agit de his que dicũt officuum. o
nto

ſonat Qui auũt nõ ↄſonat necↄcinit.cõcentoꝛ nõ erit.
Hhis bꝛeuiter tractatis ãmonẽdi ſunt xpᷣi miniſtri qua

tenus ſicut excellunt oꝛdinis dignitate.ita precell=st

2 vero vocatur qui vocem modulatur iu can⸗
tu.huiꝰ ſunt duo genera.precentoꝛ ⁊ ſuccentoꝛ. Pre
centoꝛ q vocem premittit in cantu.ſuccentoꝛ qᷓ̃ ſubſe⸗
quenter canendo reſpondet.concentoꝛ aũt ðꝛ qꝛ con.

vite ſanctitate.vt plebs eis ↄmilſa.eoꝛñq; diſcipliDniis

— 2

edocta gratant eis obediat.⁊ eoꝛum imitatiõe de die
in diem proficiat.a quibus diuina ſacramẽta percipi

unt. ⁊ miſſarum ſolennia audiunt. Miſſa autem dici⸗

–—
3

caracter

45 rioꝝ non eſt perpetuꝰ. ⁊c ¶Re

7

IIII

tur vel quia miſſa eſt hoſtia cuius commemoꝛatio fit ĩ

—
—

illo off cio. VUnde dicitur. ite miſſa eſt. i.ſequimini ho

ſtiam que miſſa eſt ad ce
quia miſſus celeſtꝭ venit

leſtia.tendentes poſt eã. Vel
ad conſecranduʒ do minicum

coꝛpus ꝑ quem ad altare celeſte defertur hoſtia. vnde

et dicitur miſſa eſt.
intelligentiã buius partis queritur deoꝛ
dinibus in ſpeciali.circa quos dupliciter du
bitarc conuenit ad enodatõez coꝝ que ma-

giſter in littera tangit. Dꝛimo qnãtũ ad caracteris
impꝛeſſionem. Scdo quantᷣ ad numerũ ⁊ diſtincti
onem. Quantũ ad pꝛimũ querunt᷑ quattuoꝛ. DPꝛio
queritur vtrũ in omnibus oꝛdinibus impꝛimat᷑ ca/

cter. Secũdo vtrum vnus vlł plures. Tercio vtꝝ

babeant oꝛdinem adinuicem. Quarto querit᷑ quan

tum ad ſiguñ exterius qd ei reſpondet.

ueſtio.i. i

¶ Circa quã ſic pꝛoccditur ⁊ oſtenditur pꝛimo ꝙ in oi
pus ipꝛimatur caracter ꝑ diffinitõnez oꝛdinis.oꝛdo
eeſt ſignaculum in quo ſpecialis ptãs tradit᷑ oꝛdina/
to. ſi ergo bec eſt recta ratõ.cõpetit omnibꝰrõ ſigna

culi. Sed non eſt ſignaculum materiale ſed ſpñale.
boc aũt eſt caracter.ergo ⁊c¶¶ Item omne ſacramẽ

tum iteraꝛi poteſt qd non impꝛimit caracterem. SS
nullus oꝛdo potecſt iterari.ſicut dicit Augꝰ.et babe
tur in diſtinctõe ſequenti.ergo in ſingulis impꝛimit
tem caracter eſt ſignaculuʒ impꝛeſſũ cõ
figurans nos dño ieſu xpᷣo.ſed dñs om̃s oꝛdines ex
bibuit ſicut magiſter in diuidendo ꝓbat in littera. ſi
ergoñin oibus eidem configuramur.videt᷑ ꝙ in om̃i-
bpvrus caracter impꝛimatur. cara
ris ſiue ſignaculi eſt ad diſtinctõem ſcdᷣm aliquẽ ſta

tum.ſed in omni oꝛdine ponit᷑ qͥs in ſtatu miniſtrã-

di determiato. ergo in omi oꝛdine impꝛimitur cara/
cter.¶ Contra. caractcr eſt ſiguaculũ ſpnale.ergo in
ilis ſolis impꝛimitur in quibus datur ptãs noua et
ſpũalis.ſed ptãs oim oꝛdinũ infcrioꝝ eſt coꝛpoꝛalis
vt aperire oſtium ſiue cuſtodire.pꝛophetias dicere.

candelabꝛa deferre.ergo in his nullo modo iĩpꝛimi/
tur caracter. ¶ Item caracter eſt ſignaculum qð re
ſpicit ſiue q habet impꝛimi in ymagine ad configu
randã ipſa deo. Sed actus quoꝛũdaʒ oꝛdinũ ſoluʒ
ſunt circa miniſteria inferioꝛa. erga ſi talia non ſoe/
ant ad ymaginem conſignandam deo.patʒ ⁊c.
tem caracter eſt ſignũ indelebile. ergo ſi collocat
bominẽ in aliquo ſtatu.impoſſbile ẽ ab illo ſtatu re⸗
cedere qͥn fiat contnmelia ſacramẽto. Sed qui ſunt
in minoꝛibus oꝛdinibus conſtituti pñt licite redire
ad laycatum.ergo in eis caracter non impꝛimitur.
Item caracter eſt ſignaculuʒ perpetuũ qð manet in
aĩa ſepata.ergo non debet impꝛimi niſi ad actum .
petuum. Sed actus miniſterialis iſtoꝝ oꝛdinũ infe-
* dm cq aliqͥ volue
rmunt dicere ꝙ caracter i ſolo oꝛdine ſacerdotali im/

pꝛimatur. ſed in oꝛdinibus inferioꝛibus ſolũ diſpo

nit᷑ qͥs ad talis caracteris ſuſceptionem. Mam pꝛo/

pter ſuam nobilitatez de congruo exigit oꝛdines in/

ferioꝛes habere pꝛimos. Sed cũ oꝛdines inferioꝛcs
ſaltem ſacri ſint de perfeetõe ſacramẽti.⁊ in bis fiat
ſegregatio perpetus clcricoꝝ a laycis.nõ videtur in
ſolo ſacerdotio caracter impꝛimi. Et ideo dixerunt

alij ꝙ caracter impꝛimitur in omnibus oꝛdinibus ſa

⸗=ððð

tem impꝛeſſio caracte

cris. ſed non in minoꝛibus. Et buius ſignum eſt. qa
iſti non poſſunt laycis cõmiſceri.alij vero ſic. Sʒ cũ
nullus oꝛdo iterari poſſit.⁊ quilibet habeat aliquid
de rõne ſacramenti. videt᷑ ꝙ in quolibet ſit aliquid
q babet rationẽ rei ⁊ ſigni.⁊ rationem ſignaculi ꝑ/
petui. hoc aũt caracterem dicimus.non igit᷑ videtur
ꝙ in illis ſolis impꝛimat᷑ caracter. Et ido eſt opinio
probabilioꝛ ꝙ in om̃ibus oꝛdinibus caracter impꝛi/
matur ſicut rationes expꝛeſſe oſtendunt. Cum enim
caracter ſit ſignaculum diſtinctiuũ.⁊ perpetuum.⁊
xpo configuratiuũ.et hoc eſt i omnibus oꝛdinibꝰ re
perire.non eſt dubitandum caracterem in omnibus
imprimi⸗/
tuale.dᷣm ꝙ in om̃ibus oꝛdinibus datur ptãs vel
ſpiritualis de ſe.vel ad ſpũalem oꝛdinans. Ande po
teſtas hoſtiarij eſt ad admittendũ homines ad diui
nũ ſacrificium. poteſtas lectoꝛis non ſolum ad exci/
tandum auditum exterioꝛc.verũetiaʒ interioꝛẽ. ⁊ ſic
de alijs.ſicutimelius patebit qũ agetur de diſtinctio
ncorginum. .B
döm ꝙ caracter oꝛdinis vt eſt conſeruantis aiaʒ cõ
figurat deo ᷣm ymaginem vt aſſimilatã deo.⁊ hoc
fit in oꝛdine ſupꝛemo Acel dom qꝙ magis ꝓpꝛie con
figurat tale ſignaculuzʒ xpᷣo.quia cuʒz xpᷣs triplex ha/
buit officium.ſ.miniſtri in agendo. pugilis in pacien
do. redemptoꝛis in moꝛiendo.ideo triplex fuit ſacra
mentũ pᷣm ꝙ hõ xpo configuratur hijs tribꝰ modis.
vñ tm̃ triplex eſt ſacr m̃tuʒ in quo fit caracteris im
pꝛeſſio. Nam baptumus configurat moꝛienti et re/
dimenti.vnde conſepelitur homo in moꝛtem. Con/
firmatio configurat patienti ⁊ pugnanti.ideo ſignũ

crucis fit in media fronte. Sed oꝛdo configurat mi

niſtranti ⁊ operanti ſicut recte in littera oſtendit᷑.et
quia in omnibus configuratur quis xp̃o ſᷣm plus ⁊
minus.ideo in om̃ibus caracter impꝛimitur.¶ Ad
