tates merent᷑ viri iuſti.diccnduʒ qꝙ; ꝑ aliquid mereri
eſt dupłr. Aut qð habʒ imꝑfectionẽ ſᷣm ſtatũ meriti
nõ tamẽ ſᷣm ſua foꝛmã ⁊ naturã.aut qð habet imꝑ/
fectionẽ ſᷣm ſuã naturã.ſicut patet ꝙ quis meret᷑ ꝑ
charitatẽ cui ineſt ipfectio ſolũ rõne ſtatus.⁊ meret
P fidẽ cui ineſt imꝑfectio rõe foꝛme. In pᷣmo remu/

neramur ꝑ eius ꝑfectionẽ. In ſcdo remuneramur ꝑ

eius cuacuationẽ.quia nõ eſt nata fides ſtare cũ per
fectione cõpleta.ꝑ hunc modũ in coꝛpoꝛalibus opoꝛ
tet intelligi. AUnde cũ coꝛpus humanũ ſtatui ꝑfectio

nis mõ repugnet qᷓ;'tũ ad naturã.ſed q;tum ad ſtatũ.

defoꝛmitas vero quantũ ad ꝓpꝛiam ſuã rõnẽ repu/
gnat ꝑfectioni. hinc eſt ꝙ coꝛpus debet reſurgere ⁊

22 Heic

23

reſumi.defoꝛmitas vero minime. ¶ Ad illud quod 24

obijcitur de cicatricibus.dicenduzʒ ꝙ aut cicatriccs

non reſurgunt.aut ſi reſurgunt ita facient ad decoꝛẽ

et gloꝛiã anime ꝙ nõ minuẽt pulcritudinẽ coꝛpoꝛis.

unentnd,
miersarn
nman.
turhigt

Unncteen.

imung!
iane
intagrm

Kine
ninctut
Aind
lnen
ſtrasge⸗
8ini M
ninni
iitl
Engid
iupaſt
irhtd

S

— 3

qnia frequẽter talia ſigna reddũt coꝛpus tmhagis d.·
coꝛum. qm̃ igit᷑ cicatrix põt carere turpitudine.ſᷣ de⸗/
foꝛmitas ſemꝑ defoꝛmat.iõ nõ ſic competit defoꝛmi

tas coꝛpoꝛibus ftok de cicatrix.
Queſtio. iij. f.

— —

¶ Atrã defoꝛmitates reſurgãt in coꝛpoꝛibꝰ dãnatoꝛũ.
⁊ ꝙ ſic videt᷑ ꝑ Aug.in ench̊. Mulla dʒ eẽ ꝗõ de pul/
critudine vbi ẽ certitudo de dãnatione. ſi & certi ſu⸗
mus qꝙ; repꝛobi danabunt᷑.certi ſumꝰ etiã ꝙ pulcri.

tudine nõ decoꝛabunt᷑. ¶ Itẽ a coꝛpoꝛibꝰ danatoꝛũ

nõ tolletur tarditas nec paſſibilitas. nee defoꝛmi/

tas ↄſimili rõne. Pꝛeterea pʒ ꝙ paſſibilia erũt dᷣm
natoꝝ coꝛpoꝛa ⁊ quia. ⁊c.¶ Item ꝙ defoꝛmitates
tollant᷑ ab electis h̊ gre eſt.ſ̊ᷣ nulla gra dʒ fieri dana

tis & ab eis defoꝛmitates nõ debẽt auferri. ¶ IJItem
defoꝛnũtates aiaꝝ ab aiabus nõ tollunt᷑.Sᷓ nec a coꝛ
poꝛibꝰrõnc ↄſili.imo a cã.qꝛ defoꝛmitas culpe ẽ cau
ſa defoꝛmitatis ꝑene. ¶ Itẽ coꝛpus dãnatis aiabus
reddit᷑ nõ ꝓpter ꝑfectionẽ ̊ ꝓpter maioꝛẽ punitonẽ.

ſ defoꝛmitas coꝛpoꝛis redundat in penã aie.cũ ergo

nõ debeat in eis pena minui ſᷣ augeri.nõ dʒ coꝛpus
eoꝝ defoꝛmitatibꝰexui ᷣ reindui(¶ Cõtra.defoꝛmita
tes in effectu wniũt ex erroꝛe virtutis ꝓducẽtis.ſeld

coꝛpoꝛa reſurgẽtiũ ſola vᷣtus diuina reficiet. ſi illa
nõ põt errare.ipoſſibile ẽ ꝙ babeant defoꝛmitatem.

Itẽ artifex qui effectũ cũ defoꝛmitatibꝰ ꝓducit ñᷣ

dꝛ refoꝛmatoꝛ ſ defoꝛmatoꝛ. ſi deus coꝛpoꝛa dana
toꝝ cũ defoꝛmitatibꝰfacit reſurgẽ.ñ dʒ diei refoꝛma/
toꝛ ̊ defoꝛmatoꝛ.ᷣ hocẽ facẽ ctumeliã ipſi artifici.

q̃ longe dz a deo relegari. nullo mõ cũ defoꝛmitati ⸗
Se⸗ optimi eſt optima pducere.ſi g

bus ꝓducit. ma .
deus optimꝰẽ artifex.̈ optima artificiata ꝓducit.ſ
ipe ẽ artifex in reſurrectõe.⁊ coꝛxoꝛa defoꝛmia nõ ſũt
bene facta nec oꝛdinata.S i eſt oꝛdo ptiñ in
toto. ⁊ oꝛdo rei ad finẽ.⁊ pꝛimꝰreſpicit ſapiam.ſcðs

reſpicit bonitatẽ.ſᷣ deus cũ ſit bonꝰ nõ põt facere v-
fine carentẽ ſiue a fine deoꝛdinantẽ. cuʒ ſit umme
ſapiẽs nõ põt rẽ ꝓducere deoꝛdinatã q;tũ ad oꝛdinẽ
q̃ eſt ꝑtiũ in toto.ᷣ nec defoꝛmitates. ¶ Itẽ ab elec linatione quc eſt in
nitas coꝛpus ſit oꝛdinatũ in ſe.eſt tñ oꝛdinatũ in mũdo

auferet᷑ defoꝛmitas q̃ eſt ꝑ diminutionẽ.vñ ſi caret

manu nõ carebit manu. pari rõne ⁊ dofoꝛmiſas
25Reſt ex ſupfluitate.⁊ ita vt vr̃ ois defoꝛmitas. ¶ R.

—; — — 7„7

dom qꝙ Aug.in ench.iſtã qõnẽ dimi

nõ ſit magne vtilitatis.attamẽ cũ aſſignat rõneʒ qre nia h voluit kee
puniri debet ⁊ toꝛqueri.

circa hboc nõ dʒ laboꝛari.determinatõnẽ qoͤnis tamẽ

(Meterminat quomodo damnatoꝝ co:pora erunt paſſiblſin.

menm ſtatui vyabolico picturã BriePui in ſe Biete

ttit inſolutã. qſi nem volũtatis.que qm̃ oim mẽbꝛoꝝ fuit rectrix.et

omnia babere voluit licet nõ habuit.ideo in oibus

XLHII

ninuit. Oũ em dicit ꝙ ñ debem? moleſtare cirea nos

pulcritudiſẽ vbi eſt certitudo circa danationẽ. ſi er̃
dad hoc reſurgãt vt dãnent᷑.nõ vt melioꝛis ſᷣ peioꝛns

ſint cõditionis.manifeſte apparet ꝙ nõ dat eis puł
critudo quã nõ habuerũt.nec auferetur eefoꝛmitas

quꝗᷓ habuerũt. Uñ deus qtũ ad eos eſt purus refoꝛ

matoꝛ.quia ſᷣm eandẽ foꝛmã infoꝛmat quã eis natu

ra dedit in generatõe pᷣmaria.in q̃ refoꝛmatõe appa

ret dei ſapia ⁊ iuſticia. Sapia.quia ſcit oino eodem

mõ repare ſicut ante fecit. Juſticia. vt ſicut qui me/

ruit in coꝛpoꝛe pulcro remunerat᷑ in eius pulcritu/
dine.ſic qͥ in turpi peccant in eiꝰturpitudine crucia/
ri debent.nec debet auferri ſᷣ potius cõfirmari.Et ra

tiones hoc oñdentes concedende ſunt. ¶ Ad illud 26

q obꝛ pᷣ ꝙ venit ex erroꝛe virtutis.dom ꝙ verũ eſt

in opatione nature qᷓ ꝓducit effectũ qᷓnto meliꝰ põt.

ſᷣm ꝙ meritis cius melius cõgruit. ¶ Adi

ß nõ ſic in opatione dei qͥ nõ repat m ꝗð melius p̃t.

ꝓducẽs effectũ defoꝛmẽ eſt defoꝛmatoꝛ dom q eſfe
ctus defoꝛmit᷑ pductus põt duplr cõſiderari.aut ab

ſolute aut in cõparatione. Si abſolute. verũ eſt. Si
gdũi in cõparatõne ad meritũ aut ad pᷣcedentẽ ſtatũ.

⁊ qm effectus cõpetit meritis dnatoꝝ. cõpetit nibi/
lominus ſtatui pᷣterito.ido talis repatio nõ ẽ defoꝛ/

matio. refoꝛmatio ⁊ cõfirmatio debet dici. ⁊ eſt er⸗

emplũ in artifice qui picturã dyaboli facit turpem.
ipſe em̃ nõ dẽ defoꝛmatoꝛ ſᷣ cõfoꝛmatoꝛ.quia confoꝛ
ra ſit defoꝛmis.ſic etiã in ſpoſito intelligendũ. Ad 28

illud qð obẽ ꝙ optimi eſt optima ꝓpducere.dom ꝙ

verũ eſt in oꝛdine.⁊ coꝛpus defoꝛięg optime oꝛdina/

tur in inferno ſicut pulcrũ in celo. Ad illud quod 21 9

obr de oꝛdine duplici.dom ꝙ oꝛdo creature q;tũ ald
finẽ eſt duplr.vel q́;tũ ad finẽ creatñ.vel q;tum ad fi

nem vltimũ qͥ deus ẽ qui eſt finis vlis.Simiir oꝛdo

partiũ eſt dupli ſcʒ partiũ in toto et in vniuerſo. et
ſicut creatura nõ poòt ꝓduci a deo veo:dinata a fine

vltimo. ita ꝙ illã deoꝛdinationẽ habeat a deo. ſic nec
ab oꝛdinatione que eſt in vniuerſo.⁊ quis defoꝛme

Ed illud ꝗð obẽ ꝙ auferet᷑ defoꝛmitas ꝑ diminu ʒ

tionẽ.ergo ⁊c.dm ꝙ hoc eſt ꝓpten ꝑfectã punitioo

D

„

¶ Si vero queritur de coꝛpoꝛibus maloꝝ quomõ in igne ardeant ⁊c. Supꝛa determinauit magiſter quanta ?

qualia ſunt reſurgent iũ coꝛpoꝛa. In hac parte determinat quõ damnatoꝝ coꝛpoꝛa ae ire vne crenabii
⁊ tamen ſunt immoꝛtalia.⁊ quoniã ille ignis cremat coꝛpoꝛa.cremat demon es. cremat etiũ animas epatra/

tas.ideo pars iſtababet tres. In pꝛima determinat qualiter cruciet coꝛpoꝛa. In ſecunda ꝗq

aliter cruciet de

mones. ibi. Queri ec ã ſolet an demones. In tercia vero quatiter cruciet animas.ibi. Cum autẽ conſtet ani⸗

mas. In vltimo vero capitulo determinat vtrũ reſurgant monſtra. ibi. Meq; em 7 monſt.

ð

Determinat qualiter ignis inferni cruciet coꝛpoꝛa ⁊ nõ conſumat. ęæ

i vero queritur de cèpoꝛibus maloꝛum quomodo in igne ardeant ⁊ non
conſumantur. Auguſti. varijs exemplis aſtruit ⁊ ſempiternis ignibus ea ar⸗
dere. nõ cõſumi illa cõbuſtione ſicut animus cuius pᷣſentia coꝛpus viuit.et
doloꝛem pani poteſt. ⁊ moꝛi n poteſt. Hoc enim eru tunc in copoꝛib dam/
natoꝛum.quod nunc eſſe ſcimus in animis omſu.

—

W(WBeterminat qualiter cruciet demones . la
¶Queri etiã ſolet an demones coꝛpoꝛali igne ardeat. Ad qð Aug. rñdens ait. Aug⸗. ſuprr nrnir
Cur nõ dicamus q;uis miris.ve is tñ modis etiã ſpũs incoꝛpoꝛeos poſſe pe geñ Conod
na coꝛpoꝛalis ignis affligi.ſi ſpũs hoĩm etiã ipſi incoꝛpoꝛei ⁊ nũc potuerũůut vnptn
includi coꝛpoꝛalibꝰmẽbꝛis.⁊ tũc poterũt coꝛpoꝝ ſuoꝝ vincuł inſolubiłr alli / U
gari. Gehenna illa q̃ ſtagnũ ignis ⁊ ſulphuris dicta eſt.coꝛpoꝛeus ignis erit. Apoca.xix.
⁊ cruciabit danatoꝝ coꝛpoꝛa hoĩm vel demonũ. ſolida hoĩm.aerea demo/ ea x.
nũ. Vnus em̃ vtriſq; ignis erit vt veritas ait.De qͥ igne ſi qrit᷑.qlis vel vbi Qualis vel vbi
ſit. Aug.ſic rñdet.Ignis eternꝰcuiuſmodi ſit ⁊ in q̃ mũdi vel rerũ ꝑte futurꝰ ſit illeignis. Aebin
ſit. hoĩem ſcire arbtroꝛ neminẽ niſi foꝛte cui ſpũs diuinus oſtendit. S= i
Determinat qualiter crucient᷑ aie ſine coꝛpoꝛibu. g
¶Cũ aũt cõſtet aias igne mãli in coꝛpoꝛibꝰcruciandas.queri ſolet an interim
ante reſurrectionẽ coꝛpoꝝ aie defunctoꝝ repꝛoboꝝ mãii igne crement᷑. De h
Julianꝰtoletane ecclie eps Oꝛegoꝛij dicta ſecutꝰita ſcripſit. Si viuẽtis hoĩs Julianus
incoꝛpoꝛeus ſpũs tenet᷑ in coꝛpoꝛe.cur non poſt moꝛtẽ etiq coꝛpoꝛeo igne t⸗ 2
neat᷑.Teneri aũt ꝑ ignẽ ſom̃ dicimꝰ vt in toꝛmẽtis ignis ſit vidẽdo atq; ſenl,
tiendo.&α aũt nõ ſolũ videndo etiã exꝑiendo aĩa ignis tonẽtũ patiatur. ofien
ex euangelio colligit᷑.vbi veritatꝭ voce diues moꝛtuus dr̃ in inferno ſepult?. Luce.xvj. nw
cuiꝰaia ꝙ in igne teneat᷑ inſinuat cũ abꝛahã depᷣcatur dicẽs.Mitte laʒarum . ginnen
vt intingat ex di. ſ.in a.vt re.lin.mea.quia cruci.in hac flama. Dhũ g pctõꝛeʒ ſſut
diuitẽ damnatũ in ignibꝰveritas ꝑhibet.quis ſapiens repꝛoboꝝ aias teneri ngnenn
ignibe neget: Oꝛecipue cũ humanã anim coꝛpoꝛis ſilitudinẽ habẽ doceeert mn
Aug.ita inquiens.ꝓfiteri animã habẽ poſſe ſimilitudinẽ coꝛpoꝛis.⁊ coꝛpo⸗ Aug. ſuper nuil
raliũ oino mẽbꝛoꝝ quiſquis renuit.põt negare animã eſſe que in ſummis vKe geneſunn güahl
det vel ambulare ſe vel ſedere.vel huc vel illuc greſſu vel etiã volatu feri. N
hoc ſine quadã ſimilitudine coꝛpoꝛis nõ ſit. ꝓinde ſi hanc ſimilitudinẽ etiaʒ R
apud inferos gerit.nõ coꝛpoꝛalẽ b̊ coꝛpoꝛi ſimilẽ.ita etiã in locis videt᷑ eẽ nõ D
coꝛpoꝛalibus ᷣ coꝛpoꝛaliũ ſimilibꝰſiue in requie ſiue in doloꝛibus. In caſſiis· in whn
ni etiã voluminibꝰlegitur ꝙ nõ ſint ocioſe. neq; nihil nõ ſentiant. cum diues “ Lmtonui
ille in inferno ſe flãma cruciari clamet. vnde ꝓbatur animas defunctoy non gat
ſolũ ſuis ſenſibus nõ pᷣuari.5 nec iſtis affectibus ſcʒ ſpe.triſticia. gaudio. ac Ennſt
metu carere.⁊ ex hijs qͥ ſibi in illo generali examine reſeruant᷑ eas quiddam —
iam incipere pᷣguſtare. & inatden . nmndei⸗
èòèGM NVWeterminat de aboꝛtiuis fetibus ꝙ t. ctemnalite
quia nõ vixerunt. p bus g non teiurgent. triion
z1a inſyllzeriz inue En — uinn
iga oboꝛtet ſi aboꝛ ¶ IYllud etia inueſtigari opoꝛtet ſi aboꝛtiui fetꝰ ? mon in
onta ſtra reſurgent. ? qual lta ai 2 5 8
reſurgent. Queritu la relurgent. ? qualia. De quo Aug. ita ait. Occur Aug. i ench. min
bic de monſtris ⁊ gj it de aboꝛtiuis fetibꝰ queſtio qui iam nati ſunt in ĩte-— öönide
gantibus vtrũ reſur- ris matrum.ſed non ita vt iam poſſint renaſci. Si em̃ ſnanei
gant. Et ꝙ ſic videf. reſurrecturos eos dixerimus. de hijs qui iam foꝛmati ſenicun
auia nihil debet degi · ſunt tolerari poteſt vtcunq; qð dicit. Infoꝛmes vero Attende D
Jnone beure⸗ quis nõ ꝓcliuius pire arbitretur.ſicut ſemina que con Anendo ſes
Suenire huiuſmodi cebta ſimul nõ fuerunt. Scrupuloſe quidem inter do ugs
moles tam magne de· (toꝛes queri ac diſputari poteſt. quãdo incipit homo ſtemut
coꝛpoꝛibus hominũ In vtero viuere.an ſit quedã vita occulta que nondũ ſflech
cñ nati fuerit ex ada Motibus viuentis appareat. Negare em̃ vixiſſe fntn
dan E monſra peria que ideo membꝛatim excecantur A chaiannu
no eſt ibi na itevenl teris gnantiumm ne matres etiam ſi moꝛtua ibi man
tas ſed potius erroꝛ. eunquan occidaut.impudentia nimia videtur. Ex camſe
vnde ſi ſunt magnitu quo aurem incipit homo viuere.ex illo vtiq; iam mo⸗ ninnd
patria non erunt. nire. quomodo ad reſurrectionem non pertineat re- Ctming
32 Si vo q̃ras vnde ba periri nequeo. 5 re nieckionem non pentineat e/ ſe ſ

ldunn

Pe.

un

ent

eH

geſupe
heſn

pꝛincipales ſunt hoĩs.

9 BDOintelligentiam huius partis queritur de
paſſibilitate damnatoꝝ.Querit᷑ igit᷑ qualit
atiunt᷑.Et circa boc tria querũt᷑. Pꝛimo q̃ᷓ
ritur de punitione ſi eſt. Secundo querit᷑ quid eſt.
Tercio qualiter agit. Circa pꝛi

ctam ſed potius coꝛrectionem.Si ergo in tentioi

—

XLImI

buerunt oꝛtum. dm q ſicut narꝛat Joſepbus demones incubi aſſumptis coꝛpibus generant. et demon on/
dit mulieri cũ qua cõcubuit figurã talem bominis maximi. ⁊ ideo tum ꝓpter ſeminis multiplicationem.tũ ꝓ
pter virtutẽ animaleʒ generatus fuit bomo mire magnitudinis.⁊ ille poſtmodũ alios generauit.Si queras 3 3
quomodo demon generare ꝑoteſt cum ſolus homo generet bominẽ.A boc reſponderi põt.ꝙ demon pᷣus aſ

((NDeterminat vtrum reſurgant monſtra. i

fmedia ne caloꝛ ⁊ ſboi
ritus euaneſcat.ſed h̊

¶ meq; em̃ ⁊ monſtra q̃ naſcũt᷑ ⁊ viuũt.quatũlibet ciro totũ magis eſt ↄiectu
moꝛiant᷑.aut reſurrectura negabũt᷑.aut ita reſurrectu reqꝙᷓ rationis recte.
ra credẽda ſunt.ſᷣ potius coꝛrecta eoꝝ emẽdataq; nã.
De bimẽ b Abſit enim vt illum bimembꝛem quem nup natum in HD
bꝛi oꝛiente fratres fideliſſimi qai eũ viderunt retulerũt. et b iij ¶ Abſit ei vt illũ: 4
H ſanctus Hieronimus ſcriptũ reliquit.et vnũ homineyʒ bimembꝛem qui nu-
dupliceʒ ac nõ potius duos.quod futurũ erat ſi gemi⸗ ⁊c. Querit qñ aliqs

.· ni naſcerent᷑ reſurrecturos eſtimemus. Ita etiam q̃ ni eſtin parte bimẽbꝛiſ.
mia defoꝛmitate monſtra dicunt᷑ ad humane naturef in parte by mebꝛa de
guram reſurrectione reuocabuntur. ſurgere vnus vl dvuo.
qꝛ qua rõne dʒ reſur

gere vnicus. vẽ ꝙ duo ⁊ ecõuerſo. Item ſimilis caſus eſt qñ eſt ermofroditus ⁊ natꝰ in vtroq; ſexu. querit᷑ in

quo debeat reſurgẽ.qꝛ qua ratione reſurget in vno.⁊ in altero. vl reſurget in neutro vel in vtroq;.Rꝰ.dn
ꝙ in monſtro quod in parte babet duo membꝛa in paꝛte vnũ.in parte diſtincta.in parte vnita.diſtinguendũ

eſt. qꝛ aut habet diſtinctionẽ in membꝛis pꝛincipalibus.⁊ vnionẽ in nõ pꝛincipalibus ⁊ ecõuerſo.Si bʒ diſtin

ctionem in membꝛis pꝛincipalibus.ſunt ibi due anime.⁊ tunc reſurgunt duo coꝛpoꝛa.Si aũt habet vnitateʒ

in illis. diſtinctionem in alijs. reſurget vnũ coꝛpus.Av illud quod querit᷑ de ermofrodito.dom ꝙ ſm naturã
impoſſibile eſt ꝙ ſit oino indifferens ſicut dicũt medici quis diſcerni nõ poſſit.⁊ ideo dʒ reſurgere in eo ſexu⸗
qui dominat᷑ ꝑ naturam. Si vo querat᷑ de mõſtro quod partim eſt homo.partim eſt beſtia.ddm ꝙ ſi partes

qu . ꝛimũ querũt duo. Prii
mo querit᷑ vtrum infernus ſit. Secundo vbi ſit.
Quſtio.j.

Atrum ſit ponere cruciatum eternũ quem voca 97

9*

infernum. Et ꝙ non videt᷑. Deut.xxv. Juxta menſu

ram pcti erit ⁊ plagarum modus.ſed nullus peccat

eternaliter. nullus cruciat᷑ eternaliter. Sie Fſa.
rriii onoregabun ve egtõne vnius falcis.⁊ pꝰ
multos dies viſitabunt᷑.ſed ↄgregatio maloꝝ eſt in

die iudicij pᷣm ꝙ dicit᷑ Matb.xiij. S viſitatio erit pꝰ

liberationẽ.̊ nõ cruciabunt᷑ eternaliter.¶ Item B
ip̃m videt᷑ ꝑ noum teſtamentũ Math.vij. Qua mẽ
ſura mẽſi fueritis eadẽ remetiet᷑ vobis.ↄſtat illud eſ

iudicium.ſᷣ̊ non erit ad intenſionẽ alkercen ad

ſi vixit habuit aiam bũanã.⁊ ideo oꝛdinatũ eſt ad reſurrectionẽ ⁊ reſurget hõ ſᷣm totũ.

naliter cruciat. ¶ Item non eſt ponere cruciatũ ctc⸗/
num.ac per hoc nec infernum. ¶ Contra. Yſa.vltio.
Vermis eoꝝ nõ moꝛiet᷑ ⁊ ignis eoꝝ nõ extinguet᷑.J
eternaliter cruciabunt᷑ in infinitũ.g eſt ponere infer
nũ cruciatũ eternũ.¶ Itẽ Mat. xxv. Ite maledicti
in ignẽ eternũ.ignẽ aũt cternũ vocamus eternũ ſup
plicium. ergo c. ¶ Itẽ ratione videt᷑.quia ſi de dus
bus contrarijs eſt repire alterũ extremoꝝ ⁊ mediuũu.
neceſte eſt ppnere alterũ extremum.boc em̃ eſt radix
et via ſtabiliendi ↄtraria apud phos.ſed eſt poncre
perfectam beatitudinem in patria. ⁊ medium ſtatuʒ
in via inter beatitudinem ⁊ ꝑfectam miſeriam. ergo
eſt ponere perfectam miſeriam poſt banc vita.hanc
aũt dicimus infernum. g ⁊c.(¶ Item peccatum op⸗
ponit᷑ merito iuſticie.ſed merito debet᷑ gloꝛia eterna
m eꝙ dicit᷑.ij. Coꝝ.iiij.ergo ⁊ peccato pena eterna.
p locum a cõcomitata ꝓpoꝛtione.ſiue per conſequ⸗d6
tiam in ipſo. Quia ſicut ſe habet meritum ad pꝛemi

ſe dictum q;tum ad peccati punitionex.ſed om̃is px um.ita demerirũ ad ſupplicium.Et iterum.ſi oppo/

cati menſura finita eſt cũ ſit a virtute finita. ergo pu

nitio peccati finita eſt. ergo nullus cruciatus eternꝰ.

tem Jaco.ij. Miſericoꝛdia ſuꝑexaltat iudiciũ.

g̊ᷓ magis miſericos eſt deus qᷓ; iuſtus in effectu. ergo

ſi eternaliter punire hoc ẽ ſumme ac no ,
ſibile eſt ꝙ deus eternaliter puniat.¶ Hocipſum vi

det᷑ ratione.qꝛ ad boc ꝙ iudicium ſit iuſtum requi/

ritur iuſtus oꝛdo.iuſta cauſa.⁊ iuſtus animus. Ju⸗/

ſtus aũt animus dicit᷑ qñ punit nõ libine vindicte ß

ꝓpter aliquod bonũ.ergo deus non intendit vindi/

uina nõ fruſtrat᷑ dum adeo punit᷑.ſᷣ cum coꝛrect? eſt

nõ indiget ampliꝰpuniri. & neceſſe eſt ißam penam
¶ Itẽ ſumme miſericoꝛdis eſt a ſuma mi
feria liberare.ſed ſumma miſeriarum eſt pena debi/
ta damnatis. ergo deus ab illa liberat. ergo nullũ ek

terminari

ſitum in oppoſito.⁊ ꝓpoſitum in poſito. ¶ Item q̃
peccat moꝛtaliter p̃ᷣponit bonũ commutabile bono
eterno ⁊ infinito.ergo cõtẽnit ⁊ offendit bonũ infi
nitum.ſed tanta eſt offenſa quantus eſt is qui offfü⸗
dit᷑.ergo cũ ipſe ſit infinitus.offenſa dʒ iudicari infi
nita. Cum igit᷑ pena debeat ꝓpoꝛcionari offenſe. ne
ceffe eſt ꝙ peccato moꝛtali reddat᷑ pena infinita. ſecd
non poteſt reddi infinita intenſione ſed duratione.
ergo ⁊c. ¶ Itez ſic deus eß ſumme miſericoꝛs ita G
ſumme iuſtus.ſicut ergo ſumme miſericoꝛdis eſt ſũ/
me miſereri ⁊ miſericoꝛdiã ſuam ſumme manifeſta⸗
re ꝑ effectum.ſic ⁊ ſumme iuſti eſt ſumme punire ct
ſuam iuſticiam manifeſtare ꝑ effectum. Si ergo infi
nita iuſticia non poteſt manifeſtari niſi per effectum
infinitum. videt᷑ ꝙ aliquibus peccatoubus reddi de
beat cruciatus infinitus.ſed nõ poteſt eſſe an iatus

tio recta.que ita dictat ꝙꝙ malum non debet remane

q; reqdat᷑ ſᷣm merita ſua cũ ventũ fuerit ad iudiciũ.

⸗*

in immenſutn. ergo nec eſſe eſt eſſe cruciatñ etemus.
bunc aũt dicimꝰinfernũ.ergo ⁊c.¶ Rꝰpum ad pꝛe/

dictoꝝ intelligentiã eſt notandum ꝙ aliqui negaue-

runt infernũ eſfe ꝓ eo ꝙ dixcrunt nul um cruciatuʒ

eſſe poſt hanc vitam.⁊ iſtoꝛum erroꝛem ↄuincit ra/

xre impunitum.Si ergo multi peccant in hac vita.qͥ
in hac vita nõ cruciant᷑.ĩmo gaudent ⁊ letant᷑.ẽ ne
ceſſe eſt eos poſt banc vitã cruciari.aut deſtruere oꝛ⸗
dine vniuerſi. aut diuinã iuſticiam negligentez ⁊ re/
miſſam eſſe circa punitionẽ peccati. Alij vo negaue/
runt infernũ eſſe ꝓ eo ꝙ negauerunt impios eterna
liter cru 3
neat cruciatus. Dixerunt em̃ ꝙ diuina miſencoꝛdia

hoc nõ poteſt ſuſtinere.qꝙ creatura ſua quaʒ nõ odit

ſed diligit eternaliter ſit in penis.cũ ipſe nõ deleetet
in pnuitione nimia vt ſatiet᷑ cruciatibus noſtris.nec
aliquid obſiſtat quin bene poſſit eos qͥ puniunt᷑ ſi/
ne aliquo pꝛeiudicio liberare a penis.⁊ ſi aliquando

ſcriptura cõminat᷑ pctõꝛibus penam eternã.boc di

cunt non eſſe dictum ſm veritatẽ impletionis.ſᷣ pᷣm
terroꝛẽ cõminationis.qua intendit deus malos libe
rare a peccatis. Iſte aũt erroꝛ oꝛigenis fuit ⁊ ſuoꝛuʒ
ſeqnaciũ.qui tanto eſt immanioꝛ quanto videt᷑ eſſe
mitioꝛ ⁊ miſericoꝛdioꝛ. ꝓ co q; diuinã iuſticiaʒ blaſ⸗
phemat dum eã diminuit.dũ tantũ dat miſericoꝛdic
æ nõ relinqͥt locũ iuſticie. Sco vᷣo qꝛ ſpem noſtraʒ
euacuat.Si enim ſcriptura ſupplicium cõminat᷑ nõ
ſm veritatẽ ſed vt deterreat.quid cauſe eſt cur ctiazʒ
hõ intelligamus pᷣmia ꝓmittere non ſᷣm veritatem.
ta ⁊ fides noſtra vana ⁊ friuola poterit iudicari.Et
ideo eſt tercia poſitio rationabil ⁊ fidelis q ſit pone
re cruciatum eternũ.⁊ boc manifeſte dicit diuia ſcri/
ptura.ofirmat fidcs.⁊ concoꝛdat ratio recta. Et p
ſeriptura dictat.⁊ ꝙ fides ↄſ. entiat. hoc planũ cſt ex

——

obicctis. etiam rõ cõcoꝛdat hoc patet.qꝛ boc di/

ſed vt ad opus iuſticie alliciat.ac ꝑ hoc Eripkun⸗ to⸗
i

ctat ⁊ p modum congruitatis ⁊ neceſſitatis.Crucia

tum em̃ eternũ

em̃ eternũ ponere facit ad complementuz vni/
nerſi.⁊ iuſtũ iu

iciũ dei. Pꝛima eſt ratõ neceſſitatis.

ſeda cõgruitatis. Congruũ em eſt vt pulcritudo vni
uerſi decoꝛct᷑ quibuſdã antidotis.vt ſicut bonis red

dunt᷑ bona cterna. ita ⁊ malis eterna ſu pplicia. Me/
ceſſarium eſt ad ſeruandũ oꝛdinẽ iuſticie vt vnicui⸗

ctõꝛ aũt cũ peccat.peccat ↄ̊ bonũ eternũ infini⸗

tũ.⁊ ex hoc dignꝰ eſt cruciatu eterno.dũ in petõ pſe/⸗
uerat peccat in ſuo eterno.i.peccãdi ꝓpoſito etno.⁊
vñ deceſſerit nõ ẽ ampliꝰlocꝰ meriti.ac ꝑ ̊ nõ remiſ
ſionis pcti.⁊ ideo ſemꝑ eſt culpa.⁊ qꝛ culpa oꝛdinat

ad penam.ſempꝑ dʒ eſſe in pena.Quia igit᷑ peccat in
bonũ eternũ.ideo cruciatu eterno eſt dignus. ſed qa
in ſuo eterno.ideo cruciatum cternum aſſ. equit᷑. Et

ſiſta eſt vna ratio cõpleta que colligit᷑ ex greg. ⁊ aug.

BGBreg.em̃ dicit in.iiij. dyalogoꝝ. ep iõ pctõꝛ cternalit᷑

cruciãdus eſt. qꝛ peccat in ſuo eterno. Aug. vo dicit
ꝙ ideo eternaliter punit᷑.qꝛ peccauit contra bonum
eternũ. Et ꝙ iſtud ſit iuſtũ oſtendit ꝑ boc exempluz
in bumanis iudicijs ⁊ legibus vbi dicit. Peccans õ
rempublicam aliquo grandi crimine moꝛte moꝛit᷑.
nð qꝛ moꝛa qua occidit eius ſuppliciũ leges eſſe eſti

ment. cum ſit hoꝛa pbꝛeuis.ſed quia eum in ſempit /

num auferunt alſocictate viuentium. Sic igit᷑ conce

32 dende ſunt rõnes oſtendentes infernum effe. (Aad

ciari.quis eis poſt hanc vitam aliquis ma-

IIII

Alud quod obijcit de commenſuratone pene ? culte

Dðin ꝙꝙ in pena duo ſunt.ſ.duratio ⁊ intenſio. ⁊ in⸗
tenſio reſpondet intenſioni libidinis. duratio vo di⸗
cit᷑ a ratione peccati.qꝛ pctm̃ qᷓuis ſit finitum.tñ du
lat in infinitum. ideo punit᷑ finita acerbitate. tñ in
finita duratione. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de viſita⸗
tione ⁊ ↄgregatione. ddm e eſt loqͥ de cõgregatione
dupliciter. aut de ↄgregatiõe i fieri. aut in facto effe.
Si in fieri.ſic quotidie ↄgregant᷑ q;tum ad animas.
Si in facto eſſe.ſic ↄgregabunt᷑ in iudicio qᷓ;tum ad

ad animas ⁊ coꝛpoꝛa.⁊ de pꝛima cõgregatione loqᷣ

MW. poſt quam eſt viſitatio in iudicio ad incremen/
tum pene.de ſcdᷣa vero eſt ſermo in Mat. poſt quaʒs
non eſt viſitatio ſ eterna damnatio.Acd illud q8
obẽ de menſura retributõnis.dm vm ꝙ dic aug.
ſſtud intelligit᷑ nõ qtũ ad commenſurationẽ in qu
titate. 5 q; tum ad ſunilitudinẽ in qualitate.vt q̃ ma⸗
le fecerunt male recipiant. Ael poteſt dici ꝙ hoc in⸗
telligit᷑ qᷓtũ ad cõpationẽ ꝓpoꝛtionabilitatis.nõ q̃n
tum ad cqualitatẽ ꝓpoꝛtionis. vt magna pena rñde⸗
at magne culpe.nõ ꝙ pꝛeciſe ſit tãta pena qusta cul

Z

pa. Ael dm ſicut pꝛius dictum eſt q̈ hoc nõ intelli
24 illud quod obijcit᷑

git q;tum ad acerbitatẽ.
miſericoꝛdia ſuꝑexaltat iudiciũ.dom ꝙ illud eſt eꝝ

7

38

40

qñ eſt tempus iniſericoꝛdie.vtputa in pꝛeſenti.in fu

turo aũt crit tps iuſticic.iuxta illud. Cum accepo tẽ/
pus ego iuſticias iudicabo. Aliter poteſt dici qꝙ; intel

ligit᷑ de miſericoꝛdia in merito ꝑ quam quis meret᷑

cuacdere ſcucritatẽ diuine iuſticie¶ Ad illud qð obẽ
ꝙ iuſtus animus nõ punit amoꝛe vindicte.dðᷣ de⸗
us punit amoꝛe iuſticie nõ vindicte.⁊ quis nõ puni
at ad coꝛrectionem.punit tũ ad iuſticie manifeſtati⸗
onẽ. Aliter em̃ ſunt puniendi coꝛrigibiles. aliter in. .
corꝛigibiles. Si quando tamen legat᷑ ꝙ deus vlciſci
tur ſe de ſuis inimicis ⁊ vindicat ſe de eis.hoc non

eſt in pꝛciudicium iuſticie. qꝛ cuz ipſe ſit iuſticia. vin

dicare ſe boc nõ eſt aliud qᷓ; ſeruare iuſticiã. hoc aũt
in hoĩe nõ ↄtingit.qͥ em eſt iuſtus iõ nõ dʒ appetere
vindicare ſe. N
cordis eſt ſumme miſereri.ddm ꝙ ſicut deus eſt ſum
me milſericoꝛs ita etiam decet vt ſit ſumme iuſtus.et

d illud quod obẽ vltimo ꝙ miſeri- 42

ideo effectus ſumme miſericoꝛdie non excludit effe⸗

ctum iuſticie. et ꝓpter boc deus duo tpa ſibi diſtinxit
Anũ in quo oſtenderct miſcdie ſue infinitatẽ tradẽ/
do vnigenitũ filiuʒ ſuũ p oibꝰinimicis ſuis ⁊ parcẽ⸗
do oibus ad ſe redire volentibꝰ.Aliud in quo oſten⸗
dit iuſticic ſue immẽſitatẽ. et hoc eſt t̃s qd deputa⸗/
tũ eſt eternis cruciatibus. .
“ Bueltio ij = 5
¶Abi ſit infernus.Et ꝙ ſit ſub ter:a videt᷑ pᷣmo ꝑ ſim

bolũ vbi dicit᷑. Deſcẽdit ad inferos ⁊c. Deſcẽdit.cuʒ

deſcendere dicat motuʒz ad illud qdð deoꝛſum eſt.ipſe

erat in terra. infernus ſub tcrra.¶ Itẽ boc oſtẽi⸗
tur pꝑ ſcripturam Fſa.xiiij. Infernus ſubtus ↄturba
tus eſt. ¶ Itẽ hoc oñdit᷑ ꝑ denoiationẽ. qꝛ vt diẽ gre

—

Si terra ad celi. hoc eſt infernus ad terram.
bilis tanto locus debet᷑ ci nobilioꝛ.ſi ergo nobiliſſ
mis coꝛpoꝛious vtpote gloꝛioſis debet locus ſupꝛe⸗
mus.iſ.empvreum.ergo reſtat vt coꝛpoꝛibus ignobi-

libus vtpote coꝛpoꝛibus damnatoꝛum deheat locꝰ?
infimus.hic autem eſt ſub terra. ergo ⁊c. ¶ Item lo

cus debet per concoꝛdantiam reſpondere fatui.ſed

80. in.iiij.dyalogoꝝ.infernus dicit᷑ qꝛ infra iacet. q8

Item boc videt᷑ ꝑ rõnem.qꝛ quanto coꝛpus ẽ no

4 ſlbasin

lus
ſopdd
gſi
ſnfer,
ſlas
widet
lſeſu
ſun
lutan
ſerioꝛ
onſi
fortor
ite
ſr
cuinal
ſoco ſi
ſtpeca
lecgo⸗
pornet
kesſunt
ctioftm
beutbi
etnlocl
cutniut⸗
ſectel
ſchleet
ſontmun
mundo
npote.
leloaus.
tuan noß
lcoliſun

Aünelo

entiſt
usarditr
lhlteraſe
doneſeg
Aglremn
liogigviu
ctiiio⸗
ncnafbig
feigtenen
Palnisen
unaſoe
pbeyrusin
ſpllsauto
Corcuſn
ſpan.
gaten
kunbente
Nttudinis

ahugdei
ani
hngninch

gbeeti

Cgotckicetg
cinlcke
unconufr
Cnugot⸗
ckdagic
un sne
iugci

Finiee een
vettead

1tg de

ſe N Nen

ſeſtilſut⸗
ciuſtici N⸗
oroen

plinmg ine

yſormugin
ſtünmntüfk
crtatiitff

enfimirt⸗
nassl
ligit giin
e

Cäroſin

eitaj
wtünckie

ͤeroſet.⸗

odenntt
icntteht
ePfrice,
Ataran.
twohlgit
ſop in
Hſuntte
iefe
mnH
o.

43

44

45

ſuatus vie eſt medius inter penã et gloꝛiamn. ergo t

₰

locus debet eſſe medius.ergo cũ ſit tnſe ſo loco bez

toꝝ.debet eſſe ſuꝑioꝛ loco damnatoꝝ.¶ Cõtra.Au

guſt.ſuꝑ Geñ.ad literã.li.xij. Sub terꝛis dicunt᷑ eſſe
inferi vel credunt᷑.quia nõ congruenter in ſpiritu ꝑ
illas coꝛpoꝛaliũ rerũ ſimilitudines ſic demonſtrat᷑.
videt᷑ ſᷣm boc ꝙ infernꝰnõ ſit ſub terra ſed apparet
eſſe ſub terꝛa.¶ Itẽ idẽ volens rationem nomis aſ-
ſignare dicit. Inferi ꝙ infra ſunt apellãt᷑ latine. Si
cut aũt pm coꝛpus ſi ponderis ſui oꝛdinẽ teneat in/

ferioꝛa ſunt omnia grauioꝛa..ita ſᷣm ſpiritum inferi

oꝛa ſunt omnia terꝛeſtria.ergo ſi terreſtre nõ dicitin
ferioꝛitatem ſm ſitum ſed potius ſᷣm ſpũm.videtur

„

Tetene non ſit inferius ᷣm ſitum ſed ᷣm affectũ

Iteʒ locus dʒ ꝓpoꝛtionari ponderi trahenti ad lo

cum.alidquin pondus nũq; traberet niſi baberet cũ
loco ſimilitudinẽ.ſed pondus trabens ad infernum

eſt peccatum.et hoc eſt quid ſpirituale non coꝛpoꝛa

le.ergo ⁊ locus debet habere ſitum ſpiritualẽ nõ coꝛ.

poꝛalem.ergo non eſt ſub terra. ¶ Item multo plu

res ſunt damnati qᷓ; electi.ſed celum erit plenum ele
ctis ᷣm ꝙ dicit᷑ Math.xxij.vt impleat᷑ domꝰ diſcũ/
bentibus.ergo neceſſe cſt ꝙ damnati habeant maio
rem locum qᷓ ſit locus celi.cum ſint multo plures.
cum infernus complectat᷑ omnes damnatos.neceſ⸗-

ſe eſt ꝙ ſit tante amplitudinis vt celum.ergo imppi

ſibile eſt ꝙ ſit ſub terra.¶ Item oꝛdo partiũ in ma⸗

ioꝛi mundo dʒ reſponderi oꝛdini partium in minori

mundo.ſed nobiliſſima pars bominis eſt in medio.
vtpote coꝛ.ergo ſi mediu terre eſt medium mundi.il
le locus erit nobiliſſimus.ergo in illo loco debet ſi

tuari nobiliſſima pars mundi.non ergo peccatoꝛes.
ergo ſi ſunt in inferno.infernus non eſt ſub terra vl
in medio terꝛe.¶ Eꝰ.dicendum ꝙ; q́;uis temerariũ

videat᷑ iſtam queſtionem determiare ꝓ eo ꝙ auguſti
in litera.ſed opinatus eſt infernũ non eſſe locũ coꝛ/
poꝛalẽ ſed ſpiritualem.ſᷣm ꝙ dicit᷑. xij.ſuꝑ Geneſim.
ad literam. attamen nõ eſt pꝛelumptuoſum moder/

cat.iiij.dyalogoꝝ infernum eſſe locum coꝛpoꝛaleʒ ſe

. 1. e . ¶ Mirum affligens i
nis aliquid ſuꝑ boc dicere.cum Gregoꝛiꝰexpꝛeſſe di

non ambigere.⁊ aſtruit etiam ꝑ autoꝛitatem ſcriptu

re infernum ſub terra eſſe.tum cx illo quod dicit᷑ in

pſalmis.eruiſti animam meam ex inferno inferioꝛi.
tum ex illo quod dicit᷑ Apocalipſis. Hon eſt aliquis
inuentus in celo.nec in terra.nec ſub terra ⁊c.⁊ ideo

ipſius autoꝛitate dicere poſſumus iufernũ locum eẽ

coꝛpoꝛcũ ſub terra babentem ſitum. ⁊ buic cõcoꝛdat

rem ꝑ eſſentiã cum materialiter ibi ſit nõ per gratiã.
Si ergo ignis infernalis eſt inextinguibil.apud nos

ſcriptura concoꝛdat denominatio. cõcoꝛdat ⁊ ratio.
Sicut em̃ ſtatus damnatoꝝ pfecta diſtãtia diſtat a

ſtatu beatoꝛum.ita ⁊ locus a loco.Et ſicut ſtatui be/
atitudinis debet᷑ locus ſupꝛemus. ita ⁊ ſtatui miſe/
rie locus infimus etiam ᷣm coꝛpus. ¶ Ad illud qð

do ⁊ ratiocinando ſed coniecturando.vnde ⁊ illud
retractauit libꝛo retractationum ſcdo dicens. Ma/

obijcitur in ↄtrariũ.dm ꝙ; aug.nõ dixit hoc aſſerẽ/

8 mihi videt᷑ dicere debuiſſe de inferis ꝙ ſub terra

2

int ꝙᷓ rationem reddidiſſe cur ſub terris eſſe credũ/
tur.quaſi nõ ita ſit. ¶ Ad illud qð obijcitur ſec'hco
de pondere peccati. Ddm ꝙ eſt oꝛdo iuſticie.⁊ oꝛdo

nature. Peccatum autem trahit deoꝛſum nõ ſᷣm oꝛ

dinem nature.cum non habeat confoꝛmitatez ad il⸗

lum. ſed ſᷣm oꝛdinem iuſticie.qꝛ peccatum cum ſit vi ad literam.Eſt pꝛoꝛſus inferioꝛ ſupſtanain edl cam

nus arbitratus eſt eam neminem ſcire ſᷣm ꝙ dicitur afflige
ſit ignis ſolus.

XLIII
—

liſſimũ. viſponit boĩem ad locũ viliſſimũ ⁊ infimuõ.

Ad illudeð obr ꝙ celum plenum eſt electis.ddðᷣm 46
ꝓbhoc nõ intelligit᷑ de plenitudine coanguſtationis.

ſed de pleniticline pulcritudinis.qua dicimus celũ

plenum eſſe ſtellis.⁊ mare piſcibus.⁊ mũdũ hoibus

Si aũt queras imaginationẽ qualiter capiat᷑ iſtuv.

ꝙ tanta hominũ multitudo ſub terra ſit.dici poteſt

ꝙ omnes homines qui nunc ſunt vix caperent mile⸗

ſimã partem terꝛe ſi ſimul eſſent. Si ergo omnes ho⸗

mines qui fuerunt ab initio vſq; in finẽ vix excedũt

homines qui nunc ſunt in milleſima ꝓpoꝛtionc.om

nes homines vix occuparent ſuꝑficiem terre.Si er/

go cõcauitas maioꝛis eſt capacitatis qᷓ ſit ſuꝑficics.

multo magis poterunt capi in concauitatibus terꝛe
q́;uis nobis non appareant.tamen multe ſunt ſicut
oſtendunt decurſus aquarũ de montibus.⁊ cõuulſi/
ones terre motuum.⁊ infernus credit᷑ eſſe maxima

coucauitas. ac boc et magne capacitatis. ¶ Ad il⸗/

lud quodvltimo obijcit᷑ de oꝛdine vel de ſitu in parti

bus hominis.voluerunt aliqui dicere ꝙ illud quod
eſt coꝛ in coꝛpe hoĩis boc eſt coꝛpꝰ ſolis in medio mũ
di.⁊ ᷣm iſtam viam terra nõ iudicatur media eſſe.ſʒ-
magis extremum.⁊ extremũ infimum.Aliter poteſt
dici ꝙ non eſt ſimile.ꝙ cum vniuerſum ſit oꝛbicula

re ⁊ circumferentia ſit eiuſdem nature.quodlibet ex

tremum tenet rationem infimi. In homine autẽ nõ
ſic. quia vna extremitas vt caput dicit᷑ eſſe ſuperiꝰ.
alia vt pedes dicit᷑ eſſe inferius.et ideo mediocritas
nec inferius nec ſuperius eſt. ſed babet influentiam
ad vtrunq;.ideo nobilis pars debet ſituari in bomi /
ne in medio.non ſic in vniuerſo.ſed potius in extr⸗e⸗

mo.

ig in illa pena ſit ignis verus. Secundo vtrũ
df

—

n inferno ſit ignis verus habens

foꝛmam ⁊ naturam ⁊ ſpeciem ignis.Et ꝙ non vide.

tur. Dam̃.in fine libꝛi ſui. Cradent᷑ dyabolus ⁊ im/

☛☚ „

ratione vi

coꝛruptibile.ſed coꝛruptibile ⁊ incoꝛruptibile variãt

eſt extinguibilis. ergo nõ ſunt eiuſdem nature ⁊ ſpe⸗
ciei. ¶ Ytem lux non accidit igni immo eſt de ignis

ſubſtantia ⁊ conſequit᷑ ignẽ in omni materia in qua

ſaluat᷑ ſpecies ignis.ſed ignis infernał caret luce ᷣm
ꝙ dicit Job. xviij. Mõne lux impij extinguet᷑⁊ ſicut

melius patebit infra. cum dicunt impij pijci in tene
bꝛas exterioꝛes. ¶ Item opatio conſequit᷑ foꝛmam

⁊ ſpeciem.ergo que babeyt diuerſam opationeʒ ſũt
diuerſa ſᷣm foꝛmam.ſed ignis iſte ⁊ infernalis diuer
ſam habent operationem.qꝛ iſte conſumit agendo ⁊

in ſuain naturam ↄuertit.ille vo minime.ergo c.

¶ Item ſpuale ⁊ coꝛpoꝛale diffcrũt no t im ſpect.
em veretiaz m genus. ſed ignis iſte coꝛpoꝛalis eſt.

ignis vo infernalis ſpñalis vt dicit aug.xij.ſuꝑ Beñ.

VOnſequenter qtum ad ſecundum articulũi
querit᷑ de quidditate pene infernalis. Et cir-
ca hoc duo querunt᷑. Pꝛimo queritur vtruzʒ

.

pij in ignem eternũ nõ materialem qualis apud noſ
eſt ſed qualẽ dess nouit. g videt᷑ ꝙ non habeat natu
ram ignis noſtri. Item
bile inekingub e dſſferr ut ſꝛt coꝛruptibile ⁊ iin
2

det᷑. qꝛ extingui

—

ad puni

4 4
2
* .
. aeeee 4 .

non tm̃ ſpecie verumetiam genere ab ilo igne dif

t. Contra. Grego iiij. dyalogoꝝ. Jgnem infer

nalem coꝛpalem eſſe nõ ambigo cum vdicat᷑ ite male
dicti in ignem eternum. Sed omnis aqua materia/
lis omni aque coꝛpoꝛali eſt eadem ſpecie ⁊ natura.&
omnis ignis omni igni. ius dicit
meron exponens illud . Hox dñi intercidentis ſiã

mam ignis.ꝙ ignis materialis cedet ad punitioneʒ

damnatorum cqtum ad id quod babet ardoꝛis. Si
ergo ſpecies eſt non mutabit᷑.ergo iſte ignis aptus ẽ
endum repꝛobos.’

it eiuſdem nature ⁊ ſpeciei. ¶ Item omne coꝛpj aut

tkſt mixtum aut ſimplex.ſed ſi ignis infernalis eſt coꝛ

438

pus mixtũ.ergo non eſt tante caliditatis.ac ꝑ ̊ nec

tante actiõis. Si ſimplex.S oẽ coꝛpus ſimplex aut ẽ

vnum de quatuoꝛ elementis.aut eſt quinta eſſentia.
ergo cum ille ignis nõ ſit quinta eſſentia cũ ſit infra

terram.⁊ ſit maxime repugnans bone diſpoſitioni.

ergo eſt aliquid elemẽtoꝝ quaeuoꝛ. ſed nõ terra.nec
aqua.nec aer.ergo eſt ignis.¶ Item iſte ignis eſt ca
lidiſſimum coꝛpus ſicut dicit᷑ ⁊ verum eſt.ergo cum
infernalis ignis ſit calidifſimus.et quod ꝑ ſuꝑabun-

dantiã dicit᷑ conuenit vni ſoli ſpeciei vel mndin aus.
tẽ ſa
pientie.xj.per que peccat quis per bec ⁊ toꝛquet᷑. Si

ergo ignis ille eſt eiuſdem ſpeciei cum iſto.

ergo ꝑ coꝛpus ⁊ ꝑ ea que ſunt de compoſitiõe noſtri
corpoꝛis peccamus.ergo ꝑ eadem in ſpecie et natu/

tura debemus puniri. ergo videtur ꝙ ignis qui ẽ de

compoſitione coꝛpoꝝ.⁊ qui eſt afflictiuus in inferno
ſit idem vᷣm Pplen W'. dm ꝙ ꝙᷓuis ad banc qᷓ-
ſtionem videat᷑ temeraniũ reſpõdere.qꝛ ſcriptura eã

non determinat. nec doctoꝛ pꝛecipuꝰ Aug. explicat.

ſed magis relinquit inſolueam.& dicendũ eſt ꝙ nul/
li manifeſtum cſt cuiuſmodi ſit ille ignis niſi ei cui di

uinus ſpũs oſtendit. Et amplius opinari videtur ꝙ

igliis ille ſit ſpiritualis nõ coꝛpoꝛalis.tñ ſatis poſſu-
mus ꝓ certo babere ꝑ doctoꝛes poſterioꝛes vtpote
p beatum gregoꝛiũ cui multa diuinus ſpũs renela-

