appetit laudari. ⁊ ſic lingua.⁊ ſic patʒ ſufficiẽtia. Ael vt diſtinguat᷑ munꝰ a manu.a lingua.⁊ coꝛde.⁊ duplex

„ — 7„ ——

motiuũ timoꝛ 2 amoꝛ.⁊ ſic erũt.v.modi.⁊ ꝑ hoc pʒ numer? ⁊ ſufficiẽtia.Ad illud q obijcit᷑ de fama.dicendũ
q; fama magnũ bonũ eſt nõ appetẽti ſicut viro iuſto.ſᷣ appctẽti ⁊ latoꝛati ad hoc nõ eſt magnũ bonũ ſic hypo⸗
crite. Añ Pꝛouerb.x. Memoꝛia iuſti cũ laudibꝰ.⁊ nomẽ impioꝝ putreſcit. O obijcit᷑ de ↄſanguinitate nõ ẽ

D intelligentiã pñtis diſtinctiõis duo pᷣnci/
paliter qᷓrunt᷑. Pꝛimo q̃rit᷑ de poteſtate oꝛdi/

—

ca pꝛimũ qrunt᷑ qtuoꝛ. Dꝛimo vtrũ ſolꝰ epus pofſit
oꝛdinare. Secũdo vtrũ epᷣus bereticꝰ poſſit oꝛdines

dare. Tercio vtrũ ſymoniacꝰ epus aliquẽ valeat oꝛ/
dinẽ vendere. Quarto vtrũ oꝛdines dans ſymoniace

hocipᷣo fiat hereticꝰ. M
¶Mꝛ ſolus epus poſſit oꝛdinare oſtẽdit᷑ Hacb. xiij.

ſine vlla ↄtradictiõe qd minꝰ ẽ a maioꝛe.ſed oꝛdinũ

collatio ẽ ꝑ bñdictiõs. neceſſe ẽ ꝙ ille qͥ oꝛdines cõ/
fert eminetiã hẽat vltra oẽs oꝛdines.ſᷣ talis nõ ẽ niſi
epᷣus.S ⁊c.¶ Itẽ Iſidoꝛꝰ i li. Ethimolł.ca.xij.loquẽs
de officio ep̃i dicit.ipᷣe ⁊ ſummꝰ ſacerdos coipᷣo ⁊ põ/
tifex maximꝰ noiat᷑.ipᷣe em̃ efficit ſacerdotes atq; le/
uitas.ipᷣe oẽs eccliaſticos oꝛdines diſtonit.
eccleſiã gubernare.ſᷣ gubernatio eccleſiaꝝ ſpectat ad

tẽ eius ẽ in ecchia oꝛdines ↄferre ad quẽ ſpectat i

ecclia filios gñare pfectos.ꝓ eo ꝙ oꝛdo collocat i ſta
tu pfectiõig. Sʒ B e illiꝰ ſoliꝰ qͥ ẽ ſpõſus.hᷣ aũt ẽ eᷣus

ergo ⁊c. ¶ tẽ maioꝛis dignitatis ẽ oꝛdines diſpen/⸗
ſare qᷓ; ſit ſaccẽm ↄfirmatiõis dare.ſed pᷣmũ eſt epᷣoꝛũ
tm̃. ⁊ ſecudũ.¶ ¶ Cõtra.j.Thim̃.iiij. Moli negligere
gratiã q̃ tibi data ẽ ꝑ impoſitionẽ manuũ pᷣſbyteri.g

ipᷣmitiua ecclia erat manꝰ epᷣis imponere. g

fit ꝑ manuũ imꝑoſitionẽ. cui cõpetit manuũ imꝑpo/
ſitio. cõpetit ⁊ poteſtas oꝛdinãdi.bᷣ pᷣma cõpctit pᷣiby
teris. ⁊c. Pꝛobatio medie dilſ.xxiij.pᷣſbyter cũ oꝛdi/
nat᷑ epᷣo eũ bñdicẽte.⁊ manũ ſuꝑ caput cius tenente.

2 0ocës p̃ſhꝛi q pñ̃tes ſunt manꝰ ſuas iu manꝰ epᷣi te/

neãt ſuꝑ caput illiꝰ.Sᷓ ⁊c.¶ Itẽ qd ꝑfectũ eſt. põt in

tale q̃le ipm eſt.ſᷣ oꝛdo ſacerdotalis ẽ oꝛdo ꝑfectus.S

põt in tale q̃le ipᷣm eſt.ergo videt᷑ ꝙ ſacerdos ſacer⸗
gotẽ poſſit facere. ¶ Itẽplus ẽ coꝛpꝰ vñi cõficere q;
aliquẽ oꝛdinare in aliquo gradu ecclłiaſtico.ſed pᷣmũ
eſt nõ tm̃ epᷣi ſed etiã ſacerdot.ergo pari rõne videt᷑
qꝙ oꝛdinatio clericoꝝ. ¶ Itẽ plus pᷣeſt ſacerdos dia/

cono qᷓ; pᷣeſt epᷣus epo.ſed epᷣus põt aliũ ꝓmouere et
cõſecrare in ep̃m. multo foꝛtiꝰ ſacerdos põt facere

diaconũ. ꝗpter boc ẽ q̃ſtio cũ minꝰ a maioꝛe bñdicat
quõ epᷣus poteſt bñdicere epᷣm.⁊ qd amplius ẽ archi/

nãdi.Secũdo de poſſibilitate oꝛdinãdoꝝ.Cir

¶ Item
rõne videt᷑.qꝛ eiꝰ ẽ in ecclia oꝛdines coſtituere.cuiꝰ ẽ

ßr ſunt ſupintendẽtes. ergo ⁊ diſpẽſatio oꝛdinũ

teʒ oꝛdinatio oꝛdinũ pᷣncipaliũ

men ratio multũ valet.

ſimile.qꝛ ſacerdotiũ veteris legis erit carnale.5 illud noue cſt ſpnale.⁊ ſic patẽt ea qᷓ ſunt circa iſtã partẽ.

ep̃ᷣm.qð adbuc maius ẽ hoſtiẽſis bñdicit papã. ¶ ¶ Re?
dicendũ ꝙ ſicut ſacri canones dicũt. ſᷣm ius cõenon
põt aliqͥs oꝛdines diſpenſare pᷣſertim oꝛdines ſacros
niſi ſolus ep̃us. HMuiꝰ ſtatutũ oꝛtũ bʒ ex ſacra ſcptu/
ra.⁊ ſpũſſancti oꝛdinatiõe. Ex ſacra ſcriptura.qꝛ cuʒ
dñs dũſio genera diſcipuloꝝ habuit.quoſdã in nume-
ro duodẽo.quoſdã in numero ſeptuageſimo. pᷣmos

aplos nomiauit ſuꝑ quos fundauit ecdeſiã.ipos tñ

pmo fundaundo in ſe.alios ſimplices diſcipulos ap/
pellauit. aplis pᷣmo fuit collata poteſtas imponẽ/
di manus ⁊ cõſecrandi. nõ aũt ſimplicibꝰ diſcipulis.
ſicut patz ex textu ⁊ ex glo. Act᷑.viij.Et qm̃ aplis ſuc

ceſſerũt epi.diſcipulis vo ſacerdotes ſimplices ſicut

theo.j.Thim̃.v.dic.manꝰ cito nemini ipoſueris.Cõ

ſiliñ etiã ſpſſſancti cõcoꝛdat.quo ⁊ ſcripture ſũt edi/
te ⁊ cõſtitutiones eccliaſtice.qꝛ eſt oꝛdo.poteſtas eſt.
ſiuc in oꝛdine poteſtas tradit᷑.ideo ab eo debet tradi

habet᷑ diſt. xxj.ca.in nouo teſtamẽto.⁊ ita patꝭ ꝙ au-
toꝛitas oꝛdinãdi ⁊ manꝰ im ponẽdi ᷣm foꝛma eccie
pᷣ mitiue ep̃is appꝛopꝛiat᷑. Añ ⁊ apls ſcribẽs LChimo

qui poteſtatẽ habet.⁊ inqtũ habet poteſtatẽ. oten

tem autẽ gradus diſtribuere ⁊ cõferre nõ eſt cuiuſti/

bet potentis. ſed eius qui in potẽtia ſupeminet. ſicut

patct ctiam in regimie curie ſecularis. Ad hoc ergo
ꝙ oꝛdo recte tradat᷑ diſponit ſpũſſanctꝰ.qꝛ tradit᷑ ab

eo qͥ nõ ſolũ oꝛdinẽ habet. ſᷣ qui etiã habet oꝛdines ꝑ
quos eſt potẽs ſicut ⁊ alij.⁊ eminentiã dignitatis per

quã potceſt ſuꝑ alios. Hunc autẽ dicimꝰ oꝛdinẽ.qui

dicit oꝛdinẽ cum eminẽtia.ideo patet ꝙ duo requirũ/

„

tur ad hoc ꝙ epus poſſit oꝛdinẽ ↄferre.ſ.ꝙ ille babeat
illuz o: diné. ꝙ habeat epalem digitatẽ. Alia ratio

eſt. a ſi paſſim omnibus eſſet cõceſſum.tot admitte⸗

rent᷑ ad oꝛdincs. ꝙ nõ ſcruaret᷑ oꝛdo.imo potius ge/
neraret᷑ cõfuſio. ⁊ ideo diſpoſitũ eſt dei cõſilio ꝙ ſo/
lis epiſcopis oꝛdinũ diſpenſatio ct alioꝝ officioꝝ vt
cõſecratio abbatũ.monialiũ.⁊ eccleſiaꝝ ⁊ conſimiliũ
concedat᷑. Poſſet etiã alia ratio afſignari.ſiue ex hoc
ꝙ cpiſcopꝰ ſponſus eſt. ſiue ex hoc e ſacrament oꝛ⸗
dinis ſtatum pfectionis dicit.ido hijs qui babent po

teſtatis eminentiã debuit reſeruari. ⁊ epᷣus tanq;ᷓ ſpõ

buit generare. Pꝛima ta⸗
dillud qð obijcit᷑ de im/
poſitione manuñ pᷣſbyteri. dicendũ ; pᷣſbyter vocat
ibi ſenioꝛ. ⁊ aplus intelligebat ſeipᷣm ꝑ impoſitioneʒ
manus pᷣſbyteri. Glo. p̃byterum vocat cpigopi vdl

ſus filios id eſt ꝑfectos

11

pꝛeſbyteri.id eſt pᷣſbyteroꝛũ.quia ſicut dicit ius.ſaltẽ berxetieus epiſcopus vere oꝛdinat ſi foꝛmã eccleſiaflt.· ai
eres ſacerdotes debent manus imponere.ſed tamen cam ſeruat. ¶ Item ſi aliquis catbolicus intra eccle- icce
ipſi non imponũt vt dantes potłſtatem vel oꝛdiney. ſiam oꝛdinet᷑.⁊ poſt in hereſim labat᷑.ſi iterum reuer n
quia ab vno ſolo dari poteſt ⁊ debet.vnde ipᷣi nõ beę tat᷑ non reoꝛdinat᷑.ergo oꝛdines labendo in hercſim ulteri
nedicunt.ſed ſolus epiſcopus.ſed hoc eſt in ſignũ cõ/ nõ amiſit.pari ratione nec epiſcopus dignitatem ſiue ſafuͤr
ſecrationis ſue. Et per hoc patet ſequẽs.quia manuũ gradũ epiſcopaleʒ. ergo epᷣus hereticus habet illam 4 ſig
impoſitio non facit oꝛdinẽ niſi illa que iuncta eſt be- dignitatem ſiue excellentiã oꝛdinis.ergo ⁊ operatio/
12 nedictioni. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de ꝑfectione.di / nem conſequẽtęm ipᷣam de facto. ergo ſi oꝛdinat oꝛ⸗ nu
cendũ ꝙ eſt ꝑfectio ſufficientie ⁊ redũdantie.Ad hoc dinatuʒ eſt. ¶ Item caracter eque vere eſt in malis ul ſn
autẽ q aliquid faciat aliud ſibi ſimile vel ꝑfectum nõ vt bonis.⁊ eque vere impꝛimit᷑ malis vt bonis. ergo hin
ſufficit ꝙ ſit ꝑfectũ pfectione ſufficiẽtie ſed redũdan/ pari ratione eque bene datur a malis ſiue puerſis vt ſgtigſu
tie. Et quoniam in ſacerdote eſt ꝑfectio ſufficiẽtie.ein a bonis.ergo cum eſſentia oꝛdinis in caractere cõſi⸗ Slgliſu
epiſcopo ratione cminentie ſupaddite eſt ꝑfectio re/ ſtat. patet ⁊c. ¶ Contra. Innocẽti? dicit ⁊ habeæ in –
dundantie.ideo hec ꝑfectio ſum̃cit ad generãdum fi/ litera.conſtat eum qui honoꝛẽ amiſit. bonoꝛem vare MN
13 lios ꝑfectos nõ pᷣma. ¶ Ad illud quoq obijci᷑ plꝰ nõ poſſe. ſed talis eſt hereticus. ergo ⁊c. ¶ Itẽ. . q.. oi
cſt coꝛpus domini cõſecrare ⁊c.dicendũ ꝙ illud argu benedictio illi in maledictionẽ conuertit᷑ qui ad boc J huſfenl
mentũ peccat duplicit᷑. Pꝛimo qꝛ poteſtas oꝛdinan fiat hereticus oꝛdinat᷑.ergo ſi ꝑx maledictionẽ nul- keitacnr
di pᷣſupponit oꝛdinationẽ ⁊ ſuꝑaddit.per quã non ſo, lus ꝓmouet᷑ ad oꝛdinem.patet ⁊c. ¶ Item plus eſt
lũ eſt oꝛdinatus ſed etiꝗ oꝛdinatoꝛ.⁊ ideo pᷣma eſt fal aliquẽ ad oꝛdiuem pmouere qᷓ abſoluere vel ligare
ſa.Et iterũ conſequẽtia non valet.quia non ſequit᷑ſi ſed hereticus pᷣciſus nullũ poteſt abſoluere vel liga⸗
aliquis poteſt in maius ꝙ poſſit in minus. niſi maiꝰ re.ergo nullũ poteſt ad ſacrum oꝛdinem ꝓmouere. ſannl
includat illud minus. vt ferre duos modios includit ¶ Item inferioꝛ poteſtas nõ poteſt agere niſip con in tuie
14 vnum. nõ ſic eſt in ꝓpoſito. Ad illud quod obijcĩ tinuationẽ cum ſi upioꝛi 2 ꝓpꝛia poteſtate.ſed poteſta iſhin
ꝙ; magis ſuꝑat ſacerdos diaconũ ⁊c.dicendũ ꝙ verã tis plenitudo eſt in ſummo pontifice. a quo ſeꝑatus tlwnonl
eſt ꝙ magis ſuꝑat q; epiſcopus ſuꝑat epiſcopũ qͥ eſt ⁊ diſtinctus eſt hereticus pꝛeciſus.ergo vterq; nihil luco ingt,
iam. ⁊ ſuꝑ illum nõ habet poſſe.ſed non magis quey omnino poteſt dare de hijs que ſpectant ad eccliaſti⸗ lchde
ſupat ille qui eſt epiſcopus in actu. illuʒ qui eſt e=ͥus cas poteſtatea. ¶ Reꝰ dicendũ q ⁊ ſi iſta queſtio ali⸗- 1 G onſtl
ſaborchela. Pꝛeceſe⸗ 2 ſi magis ſupet in oꝛdine ſm quãdo fuerit dubia multũ apud pᷣdlaros doctoꝛes mut
quem accipit᷑ ratio oꝛdinati.non tamẽ in oꝛdine ſm omnibus ſacramẽtis tam de baptiſmo qᷓ; de alijs. ꝙ ſulten
quem accipit ratio oꝛdinatis qualis eſt in io non in nõ eſſeut apud hereticos. tamẽ ꝑ illuſtriſimũ docto ſutnäme
15 pſbytero. ⁊ ideo nõ valet illud. ¶ Ad illud quod vlti rem Auguſtinũ apte eſt nobis bec queſtio patefacta haucen
mo queritur quõ epiſcopus benedicit epiſcopũ.dicẽ ꝙ ſacramẽta ecclhaſtica apud bereticos qui foꝛmam ntſſien
dum ꝙ boc nullũ eſt incõueniens.quia nõ benedicit ecdeſie ſeruant. ⁊ intentionẽ habent faciendi qᷣ fa/ hulknd
niſi inq;tũ caret oꝛdine ſiue dignitate epiſcopali. ⁊ ſiccit eccha.ſunt q;tum ad veritatem.q́uis nõ ſint qtũ iutlhnit
maioꝛ eſt. Sed tunc adhuc reſtat queſtio quo bñdicit ad vtilitatem. quia ſacramẽta diſpenſant. ſed tamen hmundſe
archiepm cum ille ſuꝑioꝛ ſit. ⁊ non poſſit dare quod fructum ſacramẽtoꝛũ nõ repoꝛtant. ꝓ eo ꝙ ſpũſſan⸗ loppfzmnen
non habet. Si tu dicas ꝙ hoc facit autoꝛitate ſummi ctus nõ confert gratiã extra catholicꝗ eccleſiã. ⁊ ideo ngitn
pontificis qui ſupeſt. tũc non minoꝛ reſtat queſtio de in omnibus ſacramẽtis que babent veritatẽ differẽ⸗ umcltcti
ipᷣo qualiter ſummꝰ pontifex benedicat ab epiſcopo tem ab vtilitate. gencraliter verum eſt. ꝙ apud here⸗ oſmni
boſtienſi. Si tu dicas ꝙ chꝛiſtus dedit ei bãc poteſta ticos poſſunt eſſce. omnia autẽ ſacramenta ſunt taliæ uſlin
te autoꝛitatiuc.quero.dato ꝙ ipᷣe nõ eſſet.nec eſſet cõ⸗ pᷣter ſacramentũ penitẽtie.cuiꝰ res eſt interioꝛ cõtri- iodittb
miſſa alteri.nũquid nõ poſſei ſummꝰ pontifex conſe- tio.ſine qua nulla vera eſt abſolutio. ⁊ cum qua nul⸗ ſonmonit
cari. ⁊ ꝗꝓpter hoc dicendũ ꝙ inſolubilit᷑ verum eſt ꝙ la abſolutio eſt vana vel inutilis.ideo omnia poſſũt ffocodie
dicit apoſtolꝰ ꝙ, minoꝛ a maioꝛe benedicit᷑ p ſtatu in diſpenſare ⁊ diſpenſaut veraciter pꝛeter ſolam ab⸗/ ſſchiapp
quo benedicit᷑.nam ſine cõtradictione verũ eſt.ꝙ nul ſolutionẽ penitentie. ⁊ ideo nulla iterant pꝛeter illa irntſc.
lus dat alij maioꝛem dignitatem ꝙᷓ habeat.nec mini niſi foꝛte vnctio extrema. ⁊ ſic cum oꝛdo babeat ca⸗ ſgen
mũ oꝛdinez dare põt quẽ nõ habet.⁊ ideo epiſcopus racterem qui pᷣter ſpirituſſancti gratiaʒ qua peccata etarinei
cõſecrans archicpᷣm vel papã oino non tribuit ei niſi delentur exi t. dicendũ ꝙ per eos poſſunt veraciter Macapiun
cõſecrationẽ epalem. Sed ille amplioꝛẽ habet autoꝛi diſpenſari.(/d illud g qð obijcit᷑ de Innocentio ⁊ 17 ſegernongg
tatem ⁊ iuriſditionẽ a ſubditoꝝ electione ſuo conſen Gꝛegoꝛio. ad illas duas autoꝛitates. dicendũ ꝙ ideo fiufing
ſu. ⁊ domini inſtitutiõe qui oꝛdinauit Petrũ et eius dicit᷑ recipere maledictionẽ qꝛ gram nõ recipit.ideo in bnnctiin
Lcceſſoꝛes ſun totam eccleſi. volens vt omnes qui dicit᷑ nõ reciꝑe bonoꝛcʒ:. quia nõ recipit executionẽ qᷓ munnn
anroteſta. ſi uerint. candẽ quam ⁊ Petrus habe⸗ oꝛdinat᷑ ab beretico pꝛeciſo.qui ideo dicitur oꝛdineʒ nets
nep “ amiſiſſe.ꝓ eo ꝙ oꝛdinis executionẽ amiſit. non quia ehzlte
, (Sucſkloif. b naie⸗ Gaeterem deleri non poteſt. ¶ Ad ülud ſiin
QAtrum epiſcopus hereticus poſſit dare oꝛdines. eſt ſimile guia ebDtio ſgec tstee aur e Kae ſann
Et ꝙ ſic videt᷑ Augꝰ cõtra ꝓmenianũ dicere.ſiẽ dici ſine fictione eſt. nullus autè ſcienter ab heretico ab. anntn
ein izosbar oleirar ioꝛdinatiõe. ſoluit᷑ qui careat fictione. Aliter tamen poteſt dici q; ui
da po⸗ ures autoꝛitates i litera. ¶Item ra/ poteſtas quadruplex reperitur in miniſtris ecdleſi i
tione videt᷑.quia ſicut ſe habet ſacerdos Piant⸗ Quedam nãq; eſt fuj mem hntchaliecr gun
clknn ſobaber epiſconns ad poteſtatẽ oꝛdinã vt poteſtas n en un nnan nhale⸗ n
gos quaeumcũq; hereticus ſi habeat in / nonicã pᷣncipaliter. vt poteſtas exco mmunicãdi. Que⸗ wie

tentioné ſgctendi a facit ccleſig yere coficſt. ergo et pam ſuꝑ oꝛqginem ⁊ eminentiq yt poteſtas oꝛcinadi⸗

ins Crpe
Eicer⸗
Neſilinn
Meorckün

nüsili, D

nsnnantei,

gänſutdle

ningene
donmfniie
Ficarglgn.
rubendetg
nmeunmn gna
wectawriüig
Ghchuitgen
Nafae moſr
risapngtt

eßeruneti
iorlih chd

Aödmengsl

MPtiſnofells

„

eg Auſmire
Stgri unn
lbarmsgtmn
NertMde
nniptnttem
Ntu zoeiit
Nartrtint
õ
bonnanitn
Prsckinttn⸗
Gitotanu
isidponnu
n en iut
Alutmnimi

nenhblu H

iuinn

Di.

—

Quedã ſuꝑ oꝛdinẽ ⁊ iuriſditionẽ. vt ptãs abſoluẽdi

2⁊ ligandi in foꝛo penitẽtiali.Et quoniaʒ caracter au/
ferri nõ poteſt. ideo poteſtas que cõſequit᷑ caracterẽ
de facto auferri nõ poteſt. Sed quoniã iuriſditio de

ſcendit oꝛdinate a ſuꝑioꝛi ad inferius.ita ꝙ plenitu/
do eſt in ſummo pontifice.ideo poteſt auferre eam. ⁊

poteſtatẽ que cõſequit᷑ ipam minui. ARñ poteſt excõ

municãdo auferre poteſtatẽ abſoluendi ⁊ excõmuni⸗-

candi.ſed non oꝛdinãdi. Et ꝑ hoc patet rñſio ad mul

ta.⁊ ad ſequẽs etiã.OQd em̃ obijcit᷑ ꝙ in ſummo pon
tifice ẽ plenitudo poteſtatis.verũ eſt ſm ꝙpoteſtas
cõſequit᷑ iuriſditionẽ᷑. que maxima ⁊ in termio eſt in
eo.ſed non inq;tum ſequit᷑ caracterẽ.quia ille imedi⸗
ate a deo impꝛimit᷑.⁊ eſt in omnibꝰequalis.tamẽ exe
cutio omnis poteſtatis debet fieri m eius regnũ.et
ideo ſi ipe ꝓbibeat nõ poteſt talis poteſtas licite exi/

re in actñ.quia ab ipo dependet.⁊ ſic patet totũ.

¶ Queſtio.iij. c

J ¶ Utrum ſymoniacus epiſcopus aliquẽ valeat oꝛdi

nem vendere.Et ꝙ ſie videt᷑.quoniã nihil pꝛohibet᷑

niſi qd fieri eſt impoſſibile. alioquin fruſtra ꝓhibet᷑.

ſed ſacri oꝛdinis venditio ꝓhibetur.j.q.j.ca. ꝓhibet.

ſanctoꝝ inq̃t patrũ exempla ſequẽtes oꝛdinari quẽqᷓ

in eccleſia dei vel ꝓmoueri per pecuniam autoꝛitate

ſedis apoſtolice modis omnibꝰ ꝓphibemus. ergo ⁊c.

¶ Item quod poteſt furtiue accipi poteſt etiã pecu⸗
nia emi ⁊ vendi.ſed oꝛdo ſacer poteſt furtiue accipi.
ſicut dicitur extra de eo qui furtiue oꝛdinem ſuſcepit.
vbi cum eis diſpenſat᷑ ſi ingrediant᷑ reli
ſunt in ſuſceptis oꝛdinibus miniſtrare.ergo ⁊c. Iteʒ
quod eſt in bumana diſpenſatiõe poteſt emi ⁊ vendi
ſicut ⁊ liberaliter miniſtrari.ſed oꝛdinum collatio in
bumana diſpenſatiõe conſiſtit. ergo poteſt emi ⁊ en
di.ergo ſymoniace dari. ¶ Itez caracter oꝛdinis ſtat
cum quãtacũq; culpa ⁊ malicia.ergo ⁊ poteſtas oꝛdi

nandi ⁊ oꝛdinem ſuſcipiẽdi.ergo quãtacũq; ſit in ali/

quo ſymoniaca pꝛauitas.tamẽ non videt᷑ dationem
vel ſuſceptionẽ oꝛdinis impedire. ¶ Contra. Gꝛego/

rius dicit ⁊ habet᷑.j.q.j.quicũq; ſtudet pꝛecij datione

ſacrum oꝛdinẽ accipere.nõ eſt ſacerdos.ſed inaniter
tm̃modo dici cõcupiſcit.ergo ꝑ ſymoniã oꝛdo nõ põt
ſuſcipi.ergo nec ſymoniacus dare. ¶ Itez Leo papa
ſic arguit.j.q.j.ſinon gratis datur vel accipit᷑.gratia
nõ eſt. Symoniaci autẽ nõ gratis accipiunt gratiam
que maxime in eccleſiaſticis oꝛdinibus operat᷑.ſi aũt

non accipiunt.nõ habent.ſi autẽ nõ habent.nec gra/

tis nec non gratis cuiq; dare poſſunt. ¶ Item dona

ſpirituſſancti ſunt in poteſtate dei nõ hominis.ideo

enim ſanctiſpiritꝰ dicunt᷑ ⁊ ſunt.quia ipᷣe ea donat.
ergo nemo poteſt ea babere niſi a ſpũſancto.ſed ſpi/
rituſſanctus cum ſit liberaliſſimꝰ nihil poteſt vẽdere
neq; vendit.ergo eius dona nec pecunia poſſunt yen
di. nec pꝛecio comꝑari. ſi ergo donũ ſpirituſſancti eſt

impoſſibile pꝛecio vendi vel emi. ergo nec ab aliquo
tem in ſacris oꝛdinibus.ſcʒ dia/
conatu ⁊ ſacerdotio ſpiritꝰ datur.quod patet ꝑ boc
dqð dicit᷑ ibi. Accipite ſpiritũſanctũ. ſed ſpirituſſanctꝰ
nõ poteſt vendi.ergo nec oꝛdines ſacri qui etiã eius

ſymoniaco dari.

datione conferunt᷑. Pꝛobatio minoꝛis.Quod poteſt

emi ⁊ vendi. poteſt in ſeruitutẽ redigi.ſed ſpinituſſan
ctus nõ poteſt redigi in ſeruitutem. ergo ⁊c. Querit

gionẽ ꝙ Bes⸗

de donis ſpirituſſancti ⁊c̃.di
qui de buiuſmodi donis gratis datis. Aut ratiõe ſui.
aut ratione annexi.⁊ ſᷣm hoc duplicẽ habent diſpen⸗
ſatoꝛem.qᷓ;tum ad ſe habent diſpenſatoꝛẽ ſpiritũſan-

ſtituti. ⁊ ſic cone

—
igitur quotnõ ſymohiaci ſtudioſa voluntas emendi
vel vendendi ſpirituale poſſit incidere in ſacroꝛum
oꝛdinum collatione vel alioꝛum ſpiritualium. cum
illa vt videt᷑ vendi non poſſint.¶ Re ad pꝛedictoꝛũ

intelligentiã eſt notandũ.qꝙ ſpirituale dicit᷑ triplicit

Ano modo ꝙ eſt ſpirituale pure.vt gratia⁊ virtutes
⁊ dona.⁊ hoc nec facto nec de iure vendi poteſt.imo
ſi quis babens vellet vẽdere.nõ ſolum nõ acquireret
amplius.ſed ctiaʒ qd haberet amitteret. Alio modo
ſpirituale eſt qd adiungit᷑ ſcʒ rei coꝛpoꝛali.que tamẽ
ratione illius ſpiritualis conſecrat᷑ ⁊ accipit rationẽ
ſpiritualis.⁊ hoc ſpñale de iure non poteſt vendi.pꝛo
eo ꝙ nõ poteſt poni ſub pꝛecio.de facto tamẽ ratione

☚

9

rei coꝛpoꝛalis vendi poteſt.⁊ talia ſunt ſacramẽta ec

deſiaſtica.Quoddã eſt ſpnale quod adiungit᷑ rei coꝛ
poꝛali. que tamẽ habet rationem rei tempoꝛalis.vt
calix cõſecratus vel etiã ius patronatus. quia ibi cõ⸗
ſecratio iuncta eſt argento. ⁊ ius patronatus fundo.
⁊ illud dicit᷑ ſpirituale.quia ſpirituali annexũ.⁊ hoc
de facto vendi poteſt.de iure nõ poteſt vendi.tamen

poteſt cum eo cui adiũctum eſt in venditiõe tranſire.

calix em̃ conſccratus vendi poteſt. ita tamẽ ꝙ conſe/
cratio non vendat᷑ ſed argenti valoꝛ.⁊ fundus ven⸗
di põt cui annexũ eſt ius patronatus.ſed nõ ipᷣm ius
patronatꝰ de iure quin cõmittat᷑ ſymonia. Hijs
notatis ad oꝛdines vèniẽdum eſt.in quibus eſt aliqͥd
de pꝛuno genere.ſcʒ gratia ſ. anctificans. aliquid de ſe⸗
cũdo.ſcʒ poteſtas miſterialis per aliquod ſignũ exte-
rius diſpenſata.cui inſepabilter eſt adiuncta. Pꝛimãꝗ
impoſſibile eſt pꝛecio comꝑare nec vendere.ſecundã
vo poſſibile eſt pꝛo pꝛecio dari.quia inſeꝑabiliter eſt
adiũcta cxterioꝛi ſacramẽto. ⁊ cũ illud poſſit ꝓ pecu/
nia dari.põt ⁊ illa poteſtas vendi.⁊ ſic patęt ꝙ ſymo⸗
niacus ſymoniace oꝛdines dare poteſt. ¶ Ad ilud
ergo quod obijcit᷑ de Gꝛegoꝛio ⁊ de Leone papa pa/

tet reſpõſio.ꝙ loquũtur de gratia gratũ faciente.que

non poteſt niſi gratis dari.⁊ hec eſt que ſacrum facit

nõ qtum ad poteſtatem que iũcta eſt rei exterioꝛi x
ſite in bomis diſpenſatiõe. ¶ Ad illud quod obijcit᷑

*

dũ ꝙ; dupliciter eſt lo

ctum qui caracterem impꝛimit vel totam trinitateʒ.

Mtum vo ad annexũ diſpenſatoꝛem babent bomi⸗
nem purum.⁊ pꝛimus nunq; vendit.ſed ſecũdus vẽ-

dere poteſt annexũ illi qd eſt quodamode ſpiritua.
le.⁊. ꝓpter illud emit᷑.⁊ ideo ipᷣa dona dicit᷑ vendere.
⁊ poteſt. cum in eius poteſtate cõmiſſa ſint tempo/
ralia diſpenſanda. ¶Ad illud quod obijcit᷑ vltimio
qꝙ ſpirituſſanctus nõ poteſt redigiin ſeruitutẽ.dicen-
dum cꝙ in ſeipᷣo vendi non poteſt. tamẽ eius eſfectus
vendi poſſunt.ꝓ eo ꝙ ſunt in bumano dominio con
needendũ eſt veros oꝛdines a ſymoni-
acis poſſe dari. ꝙᷓuis nõ dent᷑ nec recipiant᷑ ad vtili-

tatem ſed potius ad damnationẽ. ⁊ bonũ cõuertat᷑

eis in malũ.

Aueſtio.üiij. d
¶ AUtrũ dans baiſtes rnomiace cr bocio fiat be⸗

reticus. Et ꝙ ſie videt᷑. Gꝛeg.in regiſtro ⁊ babet᷑ pꝛi⸗

ma.q.j.pᷣſht ſi per pecuniã ⁊c̃.decimas.⁊ altare ⁊ ſpi

rituſanctũ emere vel vendere GGnopigcalzerchin

20

21

22

cus fiat hereticus.

nullus fideliũ ignoꝛat. ¶ Item in eodem. quiſs per

ccuniã oꝛdinat᷑.ad hoc vt fiat hereticus ꝓmouet᷑.

Item. j.q.j.eos q pecunias ⁊ infra.tolerabilioꝛ eſt

macedonij ⁊ eoꝝ q̃ circa ipᷣm ſt᷑ ſpũſſãcti impugtoꝝ

ipia bereſis.illi em̃ creaturã ⁊ ſeruũ dei pr̃is⁊ filij ſ.ſ.
delyꝛãdo fatent᷑.iſti vo eũdẽ ſpm̃ſanctũ efficiũt ſeruũ
ſuum.ergo videt᷑ ꝙ ſit ibi ꝓpꝛijſſima bereſis. ¶ Iteʒ
omnis qui extimat donũ dei poſſideri errat ⁊ bereticꝰ
eſt iudicãdus.ſed omnis vendens vel emẽs oꝛdines
extimat donũ dei pecunia poſideri.ergo ⁊c̃.
nullus eſt maioꝛ erroꝛ circa naturalia ꝙ; vni contra/
rio attribuere ſuum contrariũ.vt ſi quis ponat albũ
nigrũ.⁊ circa maioꝛes nullus maioꝛ ꝙᷓ ponere bonũ
malũ.ergo nec circa diuina aliquis eſt maioꝛ erroꝛ qᷓ;
ponere dei gratiã non eſſe gratiã.hoc autẽ ponit om⸗
nis qui cã emere vel vẽdere cõtendit.ergo ⁊c. ¶ Itẽ
ſicut filio attribuit᷑ ſapiẽtia.ita ſpniſancto largitas.

ſed qui attribueret filio inſipientiã laberet᷑ in here/
ſim.ergo qui attribuit ſpũiſancto auariciã hereticus

eſt.ſcd qui credit dona ſpũſſancti per pecuniã vendi
vel emi eſt huiuſmodi.quia ponit ſoiritũſanctũ eſſe
venalem.ergo ⁊c̃.¶ Contra.nulla hereſis eſt in con/
tractu ſed in credulitate.ſed ſymonia eſt in cõtractu
emptionis ⁊ venditiõis.ergo non videt᷑ ꝙ ſymonia/
tez hercſis eſt peccatũ in filiũ
⁊ contra veritatẽ.ſed ſymoniacus peccat cõtra ſpiri/

tuſſancti gratiã ⁊ bonitatẽ.ergo non videt᷑ eſſe bere/
ticus. Q Item nõ videt᷑ labi in aliqd peccatũ vendẽ⸗

do ſpũſſancti donũ.qꝛ dicit᷑.j.Regꝗ.ix.de Saul.et.iij.
Neg.xiiij. de vxoꝛe Hieroboam ꝙ vtriq; ad ſanctos

ꝓpbetas pꝛeciũ detulerũt ꝓ ꝓphetia.⁊ manifeſtů ⁊ cõ

ans eſt ꝓphetiaʒ donũ dei eſſe. ergo ⁊c. tem per

apoſtolũ.j.Coꝝ.ix.ſi nos vobis ſpũalia ſeminamus.
nõ eſt magnũ ſi carnalia veſtra metamꝰ. ergo licituʒ

eſt ꝓ ſpnalibus carnalia accipi. non ergo videt᷑ pec/
care.

habes. ergo ⁊c̃. tem qui emit dat tꝑale ꝓ ſpũali.

ergo carius habet ſpirituale q; carnale.ergo nõ auer-
tit ſe ab incõmutabili bono.imo ſe potius conuertit.

ergo nõ peccat.qꝛ peccatũ eſt auerſio ab incõmutabi⸗/
li bono ⁊ cõuerſio ad cõmutabile.¶ NN dicendũ ꝙ ſa

cri oꝛdines nec aliquod ſacramentũ pꝑer pecuniã dari

poteſt ſine graui ⁊ enoꝛmi peccato.ꝓ eo ꝙ ſpũale qð
ex ſola libertate ꝓ ſui dignitate dandũ eſt mercat᷑ et
facit vile. Rurſus qꝛ illud qð erat impᷣciabile ſub pꝛe
cio ponit.qd nullo mõ poteſt fieri quin fiat cõtume/

lia ſpnñiſancto.ideo illud non tm̃ eſt malum in ſe imo

etiã m ſe. Si aũt tu queras a me vtrũ ſit peccatoꝛ in
fide vel in moꝛibus.dicendũ ꝙ ille qui emit vel vẽdit

ſpiritualia.aut credit ea ꝓ pꝛecio poſſe eſtimari.⁊ va
loꝛi rei terrene equari.⁊ ꝓ pecunia poſſideri.⁊ hec eſt
hereſis manifeſta.⁊ ſic eſtimauit ſymon magus.talis
em̃ erat infidclis.quia credidit gratiã nõ eſſe gratiã.
Aut ille qui vendit ⁊ emit nõ credit ꝙ gratia dei per

pecuniã compꝑet᷑.ſed tamẽ putat ſe ſpirituale aliquid

aſſequi qd ad humanã ſpectat diſpenſationẽ.⁊ ſic nõ

eſt peccatũ fidei ſed moꝛũ.quoniã talis poptime no⸗

uit ⁊ male facit. ſicut ⁊ ille qui foꝛnicat᷑ ſciens foꝛni/

cationẽ eſſe peccatũ nõ errat in fide ſed in vla moꝛũ.
⁊ ſic ſymoniacus eſt auarus.⁊ in peſſima ſpecie aua/
ricie.nec eſt hereticus ꝗpꝛie.ſed tamẽ a ſanctis bere/

tey

Wtem nõ videt᷑ peccare qui emit.qꝛ reguum
celoꝛũ qdð eſt ſupꝛemũ inter omnia vendi põt ⁊ emi.
ſicut dicit Gꝛegoꝛiꝰ.regnũ celoꝛũ tantũ valet quãtuʒ

IIII

ticus vocat᷑. ſiueqꝛ id mod beretici opat᷑ ſiue put

hereticꝰ pijcit᷑ a dei ſeruitio ⁊ cultu pꝛopter enoꝛme
ſcelus.⁊ ſic patet quomõ reſpõdendũ ſit ad iſlud qʒ
obijciebat᷑ ꝙ ſymoniacꝰnon ſit bereticus. Patet etiã
qð ad vtrãq; partẽ obijcit᷑.¶ Ad illud do quod oſtẽ/

ditur ꝙ non ſit peccatũ vendere exemplo ꝓphetarũ.

dicendũ ꝙ nullus ꝗꝓpheta donũ vendidit ꝓpbetie qui
eſſet bonus ⁊ ſanctus.ſed ſolum mali. ſicut expꝛeſſe
repᷣhendunt᷑ tales in Michea.iij.vbi dicit᷑.ſacerdo/
tes eoꝛũ in muneribus iudicabant.⁊ ꝓphete in pecu⸗
nijs diuinabant. ꝓpter ws ſyon quaſi ager arabitur.

¶ Ad illud quod obijcit̃ de vxoꝛe Hieroboã ⁊ Saul 25
dicendũ ꝙ nunqᷓ legit᷑ ꝙ ille ꝓphete aliquid recepiſ-

ſent.ſed ignoꝛãter illi dicebant.quia moꝛẽ iſtũ accipe

cõſueuerunt quodãmodo a diuinis ariolis. qui non
d illud quod obijcitur ꝙ ſe/ 26

erant ꝓphete veri.
minans ſpiritualia poteſt metere carnalia. dicen/
dum ꝙ ſi pꝛopter hoc ſeminat vt illa metat finaliter.

maxime ſi pactio interueniat nõ eſt iuſticia.imo ma/

licia ⁊ auaricia.ꝙ ſi hoc nõ intendat pᷣncipaliter.imo
carnalia metit vt ſe ſuſtentet ⁊ ſpũalia ſeminet.nulla
eſt auaricia. nulla eſt mercatio. ĩmo manifeſta iuſti/
cia.ſicut multiplici cxemplo apoſtolus.j.Coꝝ.ix.p/
bat.quoniã talis debet ſuſtentari. AUnde ex hoc patet
ꝙ ſi doctoꝛ ⁊ cõſiliarius ⁊ medicus ⁊ alij qui laboꝛãt
d conſilio ſiue de doctrina pꝛeciũ recipiant ꝓpter la/
boꝛem ⁊ ſuam ſuſtentationẽc.nulla eſt culpa.nulla eſt
ſymonia. Si tamẽ quis venderet donũ diuinitus da
tum non laboꝛem ſuum iudicaret᷑ ſymoniacus.Silx
dicendũ eſt de celebꝛatione miſſarum et conſimiliũ.

d illud quod obijcit᷑ regnum celoꝛũ emunt. di ?7
cendũ. ꝙ emptio illa non eſt emptio ꝓ co ꝙ pꝛecium

eius nõ eſt niſi bona voluntas.que mercedẽ non in/
tuetur.vnde q;uis ſine mercede non poſſit ſeruire.tñ
quia liberaliter deſeruit᷑. nulla omino pactio interue
nit.totum ſpirituale eſt.

ↄuertat.tamẽ cõuertit ſe inoꝛdinate ⁊ boc eſt magis
auerti ꝙᷓ conuerti. Exemplo buius eſt in lucifero qui
ad deũ ſe ↄuertẽs volens ei equari.magis rececdit qᷓ

accedit. ſic qui cõuertitur ad emendũ donũ ſpũſſan/

cti.magis a deo recedit ꝙᷓ; ad eum accedit ⁊c̃.

Onſequẽter q;dtum ad ſecundũ articulũ que/
ritur poſſibilitate ſuſcipiendi oꝛdines.de q̃ᷓ
quatuoꝛ querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrum
hoc ꝙ ab aliquo poſſit oꝛdo ꝛecipi requirat᷑ ſexus vi/
rilis.an femina poſſit ſuſcipere. Secũdo vtrũ ad oꝛ/

dinis ſuſceptionẽ necefſarius ſit vſus rationis. Ter-
cio vtrũ neceſſaria ſit indiuiſio carnis. Quarto vtrũ
neceſſaria ſit cõditio libertatiss

(Oꝛ: ſexus virilis requirat᷑ oſtendit᷑ oͤmo ſic. Mul⸗
lus oꝛdo poteſt conferri niſi ei qui babet naturalem
poſſibilitatẽ vel aptitudinẽ ad illum.nullus autẽ ba-

bet poſſibilitatẽ ad oꝛdinẽ qui non babet ad tonſurã
⁊ coꝛonam.⁊ nullus ad boc babet naturalem aptitu/
dinem quẽ decet ſemꝑ habere velatũ caput. Si ergo
ſolum virum ꝑ naturã decet oꝛare capite nõ velato.

mulierẽ auteʒ velato capite. ſicut dicit.j.ad Coꝝ.xj.
qð nec ipᷣa natura docet. ergo ⁊c. ¶ Item nullus eſt

. d illud quod obijcit᷑ ꝙ 28
ſc conuertit ad bonum ſpirituale.dicendũ ꝙ quis ſe

grtunen
1o tetama
lcgzaregs
chsti
fmneſt
Ccerils:
tminin

9 hen

nicencie
ſcwosoꝛun
Colſtrij
uWaar
ſichcaltzre
Cccofunar
ſelagient
Ntontaene

incas d

Genwunte
dubäet
dict ſuntc⸗
lutbus inn
1pfendn
Cinesſua
Mennos
larncki⸗
ſſun E
ſattendat⸗
Nſendttgn
ncs ꝛcrb
muncabate
ſchriq
ionq
es Pno
ann
nmri
uath
chin ſan
peliuen
fit )e
liteſn

Klot
ſccte

insmsgin
Namln z
tneritn
hiinſhiun⸗
inonmittii
wilz lai
e!
luckainmt
rdoniduim
aüſſnonimd
nncini
Wnddeint!

1

Nrpafre

Cemmung
ſtli
Sõ
lilpgtiiſ
Leuitfu

Sõ

igatlün
mnnlii
miniſii
nuurl

winde⸗
Nceninn
niniſn
tinnfnit⸗
iornih,
nsOunc

poſſibilis a oꝛdines ſuſcipiendos niſi qui dei gerit
imacine. aꝛ in boc ſacrameto bomo quodãmodo fit

eus ſiue diuinus.dum poteſtatis diuine fit ꝑticeps.

ſed vir ratione ſerus eſt imago dei ſicut dicit᷑.j.Moꝝ.

xj ergo nulle modo mulier poteſt oꝛdinari. ¶¶ Item
in oꝛdine ſpũalis poteſtas datur oꝛdinato. ſed calis

poteſtatis nõ eſt mulier ſuſceotibilis. ſicut dicit. ..acd
Thimo.ij. mulierẽ in eccleſia docere no pmitto. nech
wominari in virũ. ergo nec oꝛdinis. ¶ Item oꝛdines

—

alij pparant ad epiſcopatũ ſi quis benc in illis cõuer⸗
ſetur. ſed eus ſponſus eſt eccleſie.ergo cum mulier
nõ poſſit ad epiſcopatũ ꝓuebi ſed tm̃ vir.alioqͥn ſpõ
ſus ecdeſie nõ eſſet. ergo ad oꝛdines antecedẽt
moueri eſt tm̃ viroꝝ.¶ Contra. Judicũ.iiij.legit᷑.
delboꝛa iudicauit iſrael ⁊ ei pfuit.ergo videt᷑ ꝙ muli/
eri cõpetat poteſtas iudiciaria. maxime qñ abundat
in gratia. ergo ⁊ poteſtas ſ. accrdotalis.
uo teſtamẽto videmus abbatiſſas quibꝰ cõmittant᷑
collegia regenda.ergo videt᷑ ꝙ eis cõmitti debeat po/

teſtas abſoluẽdi ⁊ ligandi. ergo pari ratione videt᷑ æ
¶ Item oꝛdo ſa⸗

cerdotalis ⁊ alij reſpiciũt animã ⁊ nõ carnẽ. Sʒ q;tũ

cõferri poſſit eis oꝛdo ſacerdotalis.

ad animã nõ eſt diſtinctio ſexus. imo ita imago dei E
mulier vt vir. ergo eque bene eſt ſuſceptibilis oꝛdinis.
Item nõ eſt maioꝛ pfectio ꝙᷓᷓ ſit ſtatus religionis.

nec maio: foꝛtitudo ꝙᷓ ſit in ppeſſione martyꝛij.ö mu
lieres admittunt᷑ tam ad religionẽ q; ad martyꝛum.
2 ergo debent 2 poſſunt admitti ad oꝛdinẽ ſacrũ.¶ Re

.

dicendũ ꝙ cõmunis hoc tenet opinio ꝙ mulieres ad

ſacros oꝛdines admitti nõ debent. Mam expꝛeſſc di⸗
ci᷑ diſ. xxiij. ſacratas deo fenias vel monachas.ſacra
vaſa vel ſacratas pallas penes vos cotingere.⁊ ince⸗

ſũ circa altare deferre platum eſt ad apoſtolicã ſedẽ.
que omnia vituꝑatiõe ⁊ reppenſione plena eſſe nulli
recte ſapienti eſt dubiũ.qua ꝓpter huiꝰ ſancte ſedis

autoꝛitate ne peſtis hec latius diuulget᷑ p omnes ꝓ.

uincias abſtergi citiſſme mãdamus.⁊ ſicut omnes

cõſentiunt ꝙ ꝓmoueri nõ debent. ſed vtrum poſſint
dubiñ eſt. Sane quoꝛũdaʒ opinio fuit voſſunt qui

dicti ſunt cathaſtige.qui etiã non ſolũ pᷣmiſſis autoꝛi-

tatibus innitunt᷑.ſed autoꝛitatibꝰ adherent canonũ

⁊ ꝓ ſe adducũt.in quibꝰ oſtendit᷑ mulieres antiquitꝰ

oꝛdines ſuſcepiſſe. Dicit᷑ em̃. xxvij.q.j.diaconiſſam.
ante annos.xl.nõ debere oꝛdinari ſtatuimꝰ. Et in ea/

„

dem queſtione ſi qͥs rapuerit vel ſollicitauerit diaco-
niſfam. Et ſimilit diſt. xxxij. ſit mẽtio de pᷣſbytera. SS

ſi attendat᷑ qdð dicitur diſtinctiõe. xxij. pſb yterã ⁊c.ihi
oſtendit᷑ ꝙ pᷣſbytere vocant᷑ vidue ſenioꝛes ⁊ mar/

tyꝛes.⁊ ex boc colligit᷑ ꝙ diaconiſſe dicebant᷑ que cõ

municabãt cuʒ diaconibꝰ in legendo omeliã.quibus

fiebat aliqua bñdictio. Ande nullo modo credendũ
Eẽ ꝙ dcß en canones mulieres fuerint ad ſacros oꝛ-
dines ꝓmotc Et m ſanioꝛẽ opinionẽ ? pꝛudentioꝛẽ
doctoꝛu non ſolũ non debent vel nõ poſſuut de iure.
verũetiã nõ poſſunt de facto. Et ſi querat᷑ ratio hui⸗
dicendũ ꝙ boc nõ venit tã ex inſtitutiõe eccleſie q;; ex
boc ꝙ eis non competit oꝛdinis ſacramentũ. In hoc
euim ſacramento pſona que oꝛdinat ſignificat xpᷣm

mediatoꝛem. ⁊ quoniã mediatoꝛ ſolum in virili ſexu

fuit. ⁊ per virilem ſexum poteſt ſi ignificari. ideo poſſi⸗
bilitas ſuſcipiendi oꝛdines ſolum viris competit. qui
ſoli poſſunt naturaliter rep̃ſentare. et m caracteris
ſuſceptionẽ actu ſignum bijs conferre. ⁊ iſta poſicio

es pꝛo

Item i no⸗

Pabil ioꝛ eſt ⁊ muitis autoꝛitatibus ſanctoꝛũ poteſt
Pirgls.
cendum ꝙ illa fuit poteſtas tempoꝛalis non ſpũalis.
Mulieribus autẽ bene licet tempoꝛaliter dominari.
ſed non ſpũali dominio. Cuius ratio eſt ꝙ ille qui do⸗
minat᷑ gerit typum capitis chꝛiſti.quoniã ergo mlier
tetee⸗ ecaput viri. idco oꝛdinari non poteſt.n
Ad illud quod obijcit᷑ de abbatiſſis.dicendũ ꝙ nõ
habent locum pᷣlationis oꝛdinaric.ſed quaſi loco ab-

(Ad illud ergo quod obijcit᷑ de delboꝛa. di/ 30

z31

batis ſunt ſubſtitute. ꝓpter ꝑiculum cohbabitandi ceiG

viris.vnde nõ poſſunt oꝛdinarie abſoluere nec liga/

re.officium autẽ ſacerdotale vel etiã cuiuſſibet oꝛdi-

nis cui datur. datur etiã poteſtas iſta. ⁊ oꝛdo ſignifi/-

cationẽ habet que nõ competit mulieri quis regimnẽæ

competat: ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ oꝛdo reſpicit

32

animã.dicendũ ꝙ oꝛdo nõ reſpicit animã tm̃.ſed ani-

mmã vt eſt carni cõiuncta.⁊ hoc ratione ſignificatõnis

que conſiſtit circa ſignũ viſibile.ac per boc etiam cir/

ca coꝛp ꝰ.⁊ cxecutio ⁊ vſus oꝛdinis cõiunctũ reſpicit.

quoniã nec oꝛdinis ſignificatio. nec etiaz diſpenſatio·

ſie cõpetit mulieri ſicut ſupius ꝓbatum eſt. ⁊ ſic pa/
tet illud. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de ꝑfectione religi

onis ⁊ martyꝛij.dicendũ ꝙ eſt perfectio que reſpicit

33

gratiam gratum facientẽ. ⁊ huiꝰ eque bene eſt ſuſce ·
ptibilis mulier vt vir. ⁊ eſt pfectio ſtatus qui reſpicit
aliquid gratis datum. ⁊ bic poteſt cõpetere vni ſexui

qᷓuis nõ competat alij.quia bec nõ tiñ reſpicit qð

interius.ſed etiã qð eſt exterius.talis eſt pfectio oꝛdi⸗
nis in qua eſt collatio poteſtatis quã conſtat mulieri

bus minime cõuenire.
¶ Queſtio. ij.

¶ Atruz ad ſuſceptionẽ oꝛdinis neceſſarius ſit vſus

rationis. Et ꝙ ſic videt᷑. quia nobilius ⁊ pfectius ſa/
cramentũ eſt ſacramentũ oꝛdinis ꝙᷓ ſacramentũ ma/

trim onij.⁊ i

n altioꝛi ſtatu ponit.ſed ſacramentũ ma/

trimonij nõ poteſt a furioſis ⁊ ratione carentibus cõ

trabi. ſicut expꝛeſſe babet᷑ infra.ergo ⁊cc.

tem hoc

videtur per foꝛmam qua nullus offert aliquid nõ in.
telligenti.ſed oꝛdinãdo dicit oꝛdinans oꝛdinato.acci

pe poteſtatem ⁊c.ergo pᷣſupponit i eo diſcretionem.
ſi ergo non babet diſcretionẽ. non videtur oꝛdinem
poſſe ſuſcipere.

tem vſus iſtius ſacramenti nulli

poteſt competere niſi babenti rationis vſum. ergo ſi
alij datur. fruſtra datur. ergo ſi deus fruſtra nibil fa-
cit.videtur ꝙ ei qui non habet vſum rationis nunqᷓ

ſacramentũ oꝛdinis conferat᷑. ¶ Item ſi quis offer⸗

ret poteſtatem recuſanti.nõ eſſet ibi poteſtatis ſuſco⸗

ptio. quoniam ſicut ſe babet collatio ad voluntatean
dantis. ita ſuſceptio ad volutatem ſuſcipientis. ergo

ſi dans non dat niſi velit ⁊ intendat.ſuſcipiens non

ſuſcipit niſi velit ⁊ intendat.

¶ Item tempus ⁊ etas

determinant᷑ in ſuſceptione oꝛdinis diſt. lxxvij. Secd

boc non eſt pꝛopter aliud niſi pꝛopter diſcretionem

2 vſum rationis qui non habet᷑ in minoꝛibus annis.
ergo ⁊c. ¶ Item ſacris oꝛdinibus de neceſſitate eſt
annexa continentia. ſed nullus obligatur ad conti/

nentiam niſi vſum babeat rationis.⁊ ꝑ conſenſuʒ p⸗

pꝛie voluntatis. ergo ſaltem ad ſacros oꝛdines nul⸗

„

us poteſt ante annos di

ſcretionis pꝛomoueri.ergo

neceſſarius eſt vſus ratiõis. ¶ Cõtra. alia ſacramẽta

q̃ impꝛimũt caracterẽ vt baptiſmꝰ 2cofirmnatio ante

Ti 6⁶ 2
. ——f

vſum rationis dari poſſunt. ergo videt᷑ pari ratione trationis pter d atem ſac
