ſicut fictus baptixatur.ſed tñ nõ abluitur interius. re ad grãm. In viſu qtum ad neutrũ eſt pctm. In ng
33 ¶Ad illud qð obr ꝙ indecẽs eſt q intret in pctõꝛẽ. tactu vcro eſt medio mõ.nã ſi eſt pctm̃. hoc eſt ſolũ Kiſ⸗
dom ꝙ decentiſſime ⁊ ſũme mie ⁊ dignationis eſt.? ꝓpter irreuerentiã.quia non eſt oꝛdinatũ ſacr̃m vt innn
Fuis indecẽs videt eſſe maieſtati. no tñ xi bumi tactu det grãm. Sed qͥ eſt immũdus et fetidus ſpiri nenn
litati. ob quã in cruce decentiſſime fuit. Pꝛeterea nñ̃ tualiter.peccat ſi tangit.quia tante rei qᷓntũ in ſe eſt izont
inq̃nat᷑ ꝓpter G.nec etiã ẽ in ipſo pctõꝛe niſi qꝛ eſt in facit iniuriã. Diſtinguit᷑ tñ in tactu.quia aut pᷣue/ nichsi
534 ſpẽbus ſctiſſimoꝝ ſimboloꝝ.¶ Ad illud qð obijcif᷑ nitur et neceſſitas vꝛget.qꝛ coꝛpus xpᷣi in locũ imun macftt
vtrũ ſit iuſticie ⁊c.dðᷣm ꝙ mie.Oð obẽ ꝙ ẽ recipiẽti dũ caderet niſi colligeret.et hoc mõ ſi tangit nõ pec 4 durtden
i malũ.dm ꝙ ſicut dei benignitas occaſionalit᷑ růe cat.quia nõ eſt irreuerẽtia.alias peccat.Et ſi tu obij fühan
duricie pctõꝛis ↄuertit᷑ in ira. ſic in ꝓpoſito. licet ſit cias ꝙ ſemꝑ eſt pctm̃.quia bethſamite videntes ar- ſun
mia. tñ pctoꝛ miſcdiã in irã ↄuertit. ſicut dẽ Ro. ij. cham ſunt intefecti. ſ. Res. vj. Silr oʒa pcuſſus eit. luki
An ignoꝛas ꝙ benignitas dei . quia archã tetigit. ij. Reg. vj. dm ; boc nõ fuit fi⸗ uunfn
eſtio⸗ii/fſ. gura viclentiũ et tangentiũ xm. ſed bethſamite fi⸗ en
¶ Atrũ pctõꝛ d eſt in pctõ ex certa ſcia. manducet coꝛ gurã gerunt ſimplicin huis ſacri archana videre vo jtin,
pus xpi dãnabilit᷑. Et ꝙ ſic videt᷑j.ad Coꝝ.xj. Ju/ ſentiũ.qͥ ꝓpter timoꝛoſitatẽ frequẽter in fide ꝑeunt lon
diciũ ſibi mãducat et bibit.de malis loquit᷑.Et iteꝝ. et moꝛiunt᷑.Et oʒa figurã gerit ſacerdotũ carnaliũ ſaffcone⸗
reus erit coꝛpoꝛis ⁊ ſanguis dñi. grauiter peccat. qui in pctis exiſtentes ad oficiendũ accedũt. Mam iake
¶ UWtẽ Aug. mala pſunt bonis. vt angelus ſatbane aliqui dicũt ꝙ nocte cũ vxoꝛe iacuit.Literał autẽ rõ ſuffcete
paulo.et bona obſunt malis. ⁊c. ¶ Itẽ rõe videt. quare illi interfecti ſunt.eſt.quia ð dñi mandatũ fe/ izussnot
qꝛ qui ꝓijceret coꝛpus dñi in ſterqᷣliniuʒ grauiſſime cerunt.quia dñs pᷣceperat ꝙ nullus de plebe videret lusa
peccaret. 5̊ nõ eſt maius ſterqliniũ qᷓ; bõ pctõꝛ.g̊ ꝛc. archã. Pꝛeceperat em̃ vt ſacerdotes eã ferrent.⁊ qꝛ Pwnedi
a⸗ in boc ſacro deus offert grãm hoi.ſ pctoꝛ ac · vbiq; ↄtra pᷣceptũ dñi fecerũt.iõ ꝑcuſſi ſunt. Nunc 4 (Mln
cipiens in pctõ opponit ſe F e. ſed qui repellit gram auũt dom eſt ꝙ qꝛ guſtus facit irreuerentiã.ſimplicit᷑ nenragt
dei peccat.g& ⁊c̃. ¶ Contra.ſacrm illud ẽ de bonis no pcccat qͥ guſtat.Quia vᷣo in tactu eſt irreuerẽtia.li/ jeſtpboe
biliſſimis. nobiliſſimis bonis ſiue maximis ſicut di cet nõ ſemꝑ nec tanta.iõ nõ tãtũ peccat.et põt eẽ ꝙ lir
cit Aug.de li.ar.nõ còtingit male vti.gᷓ nec G̊ ſacco. ſine pctõ faciat.quia in viſu irreuerẽtia nõ eſt.ideo 6Mlid
Apctõꝛ nõ peccat ſumẽdo. ¶ Item nõ cgent qͥ ſani nulla culpa.niſi aliqua ↄditio ſuꝑaddita faciat cul⸗ bidigkt e
ſũt medico ſ̃ qui male hñt. cũ pctõꝛ male habeat. pam ex ſua defoꝛmitaatt. Cyngole
pctõꝛ indiget hac medicina.ſᷣ qui accedit ad mediiccd· (NQueſtio. i. g . idn
guꝛ ingiget nõ grat aſins erat no pecat z7. ¶ Atrũ pctoꝛ ſumendo coꝛpus tpt ſemp motali? re anſiſ
tẽ nullus faciẽdo illud ad qð tenet᷑ peccat.ſed cet.Et ꝙ ſic videt᷑.quia int᷑ dignũ et indignũ nibil tiſloneee
pctõꝛ aliquo tꝑe tenet᷑ mãducare.s nõ peccat. Si di medium. ſed nullus pctõz acccdit digne. oĩs pctbꝛ wigiige
cis ꝙ peccat qꝛ nõ debite facit. Contra. actus eſt in accedit indigne. ⁊ oĩs talis peccat. pctoꝛ ſemꝑ pec Euiholtos
pᷣcepto nõ modus mãducandi. ⁊c. ¶ Itẽ ſi madu cat ſumendo. ¶ Itẽ ois qui accedit tenet᷑ ſeiᷣm p⸗ pnigras
carce petm̃ eſt. ̊ ſicut pctõꝛ eſt indignus maducare. parare. q; dicit aplus.j.Coꝝ.xj. ꝓbet autẽ ſeipſun ingzm
35 ita er videreg; peccst vſdendo, N vom petö; Poſſed ſibparatletadlidd in e getii boc me Nus zurſc
ſumit ſibi coꝛpus xpᷣi ad dãnatõnẽ.nõ qꝛ ipᷣm coꝛpꝰ facit qð in ſe eſt.⁊ tũc nõ ẽ pctõꝛ. ſi eſt pctõꝛ ⁊ acc⸗ 45ngC
aliquã maculã det aie.ſed quia pctõꝛ ipᷣm cõtẽpnit. iit.no ſe pᷣparauit. ois talis peccat.¶ Itẽ accibi gtſenmg
dũ ſe pᷣparare cũ imũdus ſit negligit.et dñm in tam ens ſacrm et nõ rem ficte accedit.ſed ois pctõꝛ ma/ ſacntie
feqũ boſpiciũ introducit.Et eſt ibi pctm̃ omiſſionis nens in pctõ moꝛtali qui accipit ſacrm accipit illud noͤfeahie
in boc ꝙ fe nõ ꝑauit tanto hoſpiti ſuſcipiẽdo.Et pec ſine re. ficte accedit.ſed qͥ ficte accedit peccat moꝛ nayere
catũ ↄtẽptus.qꝛ xpᷣo qntũ in ſe ẽ otumeliã facit. Jõ taliter.S⁊c. ¶ Itẽ ſicut dẽ in glo.j.ad Coꝝ.xj. Indi
36 dicit apłs ꝙ reus ẽ coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi.quia ei gue manducat qui accedit infidelis vel indeuotus. rüte
ↄtumeliã facit et ↄtẽpnit. dillud qꝗ obꝛẽ ꝙ hoc Segd omnis peccatoꝛ eſt indeuotus.quia charitas toſepe
ſacko nõ otingit male vti. dm q falſu eſt. aꝛ nõ ſo facit deuotũ qua caret pctõꝛ. ergo ois peccatoꝛ indi ⸗/ dn⸗
lum ſacro ᷣ deo ↄtingit male vti. cñ ipſe diligit᷑ pt gnc accedit. ¶ Itẽ ſi peccatoꝛ q habet peccati moꝛ/ iztun
aliud. Quare añt virtutibꝰnon ↄtingit male vti pʒ. talis oſcientia peccat moꝛtalit accedendo.aut ergo mäe
qꝛ ipſe ſunt boni vſus.⁊ qpus vtit᷑ hõ foꝛmałr. ↄtin quia babet pctm̃.aut quia ↄſcientiã. Mon quia con uclen
git tñ male vti vt obiecto. ſic in ꝓpoſito intellige. ſcientiã.quia non eſt malũ cognoſcere ſuum pctm̃. cias
357 TAdiliuda ob: de meclicina Dön e, ſieut npo ergo rbbet pctiß et ſicſemd mwortaliter peceat⸗ i

ralis medicina nocet imꝑato.ſic ſpnñalis ẽ imparato

occaſio nocumẽti.qꝛ medicina qᷓrenda eſt cũ pᷣpara

tionęe.nõ tm̃ coꝛpoꝛalis.ſed etiã ſpñalis illa ſcʒ q̃ no

¶ Itẽ qui ꝑeccat et ignoꝛat minus eſt diſpoſitus ad

medicinã.vnde Amb.dicit ꝙ peccat grauiſſime qui

ignoꝛat. Si ergo peccat qui accedit cũ peccato igio

ranter.multo foꝛtius qͥ accedit cũ peccato ſcienter.

38 biliſfima ẽ. Ed aliud aũt dom ꝙ; nõ peccat rone
acctus ſ circũſtantie.ſicut ſi aliquis elemoſinã daret tẽ iuſtus credens ſe eſſe in peccato moꝛtali.pec
cat ſi accedat.ſed iuſtus ẽ magis diſpoſitus ꝙᷓᷓ quili
bet peccatoꝛ.ergo multo magis peccat peccatoꝛ.
Contra.ſi omnis pctõꝛ dãnabiliter mãducat.cũ
nullus ſcit ſe eſſe iuſtũ.omnis hõ exponit ſc diſcri/
mini ſumendo.¶ Item apoſtolus.nibil mihi con/
ſcius ſum.ſed in hoc iuſtificatꝰ non ſũ.ſed nõ tenet᷑
bõ ampliꝰ ſe diſponere q; ꝙ nõ hẽat remoꝛſũ oſcie.

in ↄtẽptũ dei. ſic et ille peccat qꝛ bonũ malo mõ facit
39 ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ videre ſit pctĩ ſicut mãduca/
re.dam ꝙ nõ eſt ſile. Pꝛimo quidẽ quia nõ eſt tante
irreuerentie videre ſicut mãducare. Scdᷣo vo quia
mãducando ſacrm ſumit᷑.et gr offert᷑.et qñ pctõoꝛ:
pſeuerat in pctõ tpe quo dñs viſitat ipᷣm pſonalit᷑
no tĩ vocaliter. auget ↄtẽptũ.iõ peccat moꝛtaliter.

Agte
drſeſn,
knen)
nnͤi
nſtäͤn
eſike
rit
ulg ei,
D
rEſnuce
eſitatsze,
alſises.
Uheoſit,
Chekünieß,
emgiger⸗
Gunitegane
Chägmnli
Haaſth
dtuis
5Riittucriͦ⸗
Xoeſe
estifmmee
Nouſtnrhn
amniſthen
lchnacinh
NMaghi⸗
Cn öcki

Midiaſete

ſenptertt
t indgub

digre Fcrtn

Seriefan
it teickin

cauti
ſbod

—.
=

=, —

zickriu
Nca. (Nen

tſdogein
R
uttlinn
ſailpgN
eanton

S

gagtlunil
Cbetenn
AMncoantß
Tor au
e un
rlter heun
Fihoſtet
eganiſing
ſanß
endſi
gonmei,
Ermun
“
tg ii⸗
hl gack
lnen

.

— —

Ergo ſi ꝑ boc hõ eſt iuſtificatus.⁊ q̃ accedit nõ iuſtifi

4o catus peccat.tũc q̃ͥlibet ſumẽdo peccat.¶¶ R? ad pꝛe

dictoꝝ intelligentiã dᷣm ꝙ in hoc ſacr̃o tenet᷑ perci
piens ſe pᷣparare.qꝛ deus venit ad babitãdũ in hoie
Pꝛeparatio aũt no ſꝑ ẽ ſufficiẽs.ſᷣ h̊ eſt ſufficiẽs qũ
lInimicus dñi expellit᷑ de hoſpicio ꝑ veram examina

tionẽ ⁊ ↄtritionẽ ſiue iudicin pnie. Rurſus qꝛ diuia
maieſtas ſũma ſe dignatõe humiliat.⁊ diuina boni

tas offert gram. debet hõ cũ metu ⁊ reuerẽtia ⁊ cum

q deuotiõe accedere ad h̊ ꝙ digne mãducet. Digne S
mãducare ẽ ſufficient᷑ ſe pparare.ſcʒ pcti ois expul/

ſione. reuerentia ⁊ dilectione: Quidã igit᷑ ſunt qͥ ſe
ſufficient᷑ pᷣparant ſᷣm veritatẽ.Quidã aũt nõ ſuffi-/

cienter ſm veritatẽ. ſufficienter tñ ſᷣm ꝓbabilitatẽ.
Quidã aũt ncutro mõ ſe pᷣparant.immo cõtẽnunt.
Qui g ſufficient᷑ ſe pᷣparat manducat digne.Qui ſe

nullo mõ pᷣparat mãducat indigne.Qui aũt minus

—

ſufficient᷑ ſe Darat ſcʒ ſᷣim ꝓbabilitatẽ potius q; ve
ritatẽ nõ mã
ſufficiẽter. Mec indigne.qꝛ ſe pᷣparat ꝓbabilit᷑.talis
q́;uis nõ recipiat gram.nõ tñ incurrit offenſaʒ.et ſic
pʒ illud qð obijcit de digne ⁊ indigne ſumẽte.quia ẽ
Rantai q;uis nõ ſit mediũ int᷑ dignum ⁊ indignũ.
42 G.
netur ad hoc ſufficient᷑ pᷣparare ſe.qꝛ nullus põt ſci/
re vtꝝ hoc faciat.ſed ꝙ ſe pᷣparat ſᷣm ſufficiẽs dicta⸗

Aeſhe in hoc cõtentus debet eſſe ꝓbabilitate.
45

Ad illud qð obẽ de indeuoto. dm ꝙ indeuotus
ibi dicit᷑ ille qᷓ accedit cuʒ peccandi ꝓpoſito.ſicut ibi

44 pʒ in glo ¶¶ Ad illud qꝗ obꝛ de eo qui bʒ ↄſcientiaz

pcti.dm ꝙ nõ dicit᷑ qͥ peccare qꝛ recognoſcit pec
catum ſuũ.ſed qꝛ cognoſcit pctm̃ ⁊ de illo nõ penitet
et cũ illo accedit.hoc aũt nõ põt eſſe ſine ↄtẽptu.ſe/
cus ẽ qñ ignoꝛat. ¶ Silr pʒ ſeq̃ns ꝙ ignoꝛans minꝰ

penitere.⁊ nolens ſciente qͥ vult in culpa pſiſtere.ñ
minus ſᷣ magis ẽ diſpoſitus.vñ ignoꝛantia pcti nõ

excuſat rõne ignoꝛantie.ſed rõne ꝓbabilitatis ꝙ ſit

§ in gra. ¶ Ad vltimũ dᷣm qꝙ iuſtus ex tali ↄſcia red

dit ſe magis inhabilẽ.nõ ꝓpter culpã ſed ꝓpter con/
ſcientiã erroneã.que quidẽ qdiu ꝑſiſtit obligat vt
nõ recipiat.ꝓpter hoc ꝙ nõ poteſt cum hac ↄſcientia

recipere quin conttnat.
¶ Queſtioiiij b
¶ Atrũ peccet dã 3
ſcit eſſe peccatoꝛc.Et ꝙ ſic vidẽ Math.vij. Moli⸗

te ſcm̃ dare canibꝰ.Et.xv. Mõ eſt bonũ ſumere panẽ
1Zee Cipᷣanus.qꝙ hiſtrionibꝰ

ſilioꝝ ⁊ dare canibꝰ.ꝗ us. hiſtri.
ſacra cõio debeat dari.puto nec maieſtati diuine nec
euãgelice diſcipline cõgruere.¶ Itẽ rõne videt᷑.qͥa

medicus qͥ daret egroto medicinã de q̃ ſciret eũ mo

riturũ.peccaret moꝛtalit.g ſiłr ſacerdos peccat qui

latrinã. nõ

ucat digne.quia nõ ſe pᷣparauit digne

dillud qd obẽ de pᷣparatione.ddðm ꝙ nullus te/

dent.i. nõ offerant. nõ quin reddant. ¶ Ad illud qd
obꝛ de medicina ct de illo qui pijcit pʒ rñſio.qꝛ ipſe
nõ dat ſed reddit vt alienũ.

nabiliter ille qͥ coꝛpus dñi dat ei qu·

—

dat hceatoꝛi coꝛpus xpᷣi cui ſcit cedere in motem.
Ste qcunq; daret coꝛpus dñi alicui vt pijceret in
a. nõ tĩ ꝓijciens et dans peccaret moꝛtalit᷑.
Sſilr in ꝓpoſito.Si dicas ꝙ ipſe non dat ſed reddit.
Contra.ſi furioſus peteret gladiũ ſuũ vt ſe interfice
ret.qui illi redderet moꝛtalit᷑ peccaret. ⁊c. ¶ Jten
ſi pctõꝛ peteret in occulto peccaret qͥ ei daret. § ſii=n
in manifeſto. Si dicas ꝙ ꝗꝓpter ſcandalũ.Contra.G̊ᷣ
eſt ↄð veritatẽ vite.ſed õᷣ veritatẽ vite nihil eſt facien
dum ꝓpter ſcandalũ.g æc. ¶ Item aliter põt vitare
ſcandalũ.vt ſi p boadarer panẽ benedictũ.g ꝓpt
ſcandalũ nõ tenet᷑. ¶ Contra.dñs dedit coꝛpus d⸗
iude.ne ꝓderet pctm̃ iude.& ſiłr ⁊ ſacerdos ei quezʒ
ſcit eſſe in pctõ debet dare. ¶ Itẽ Aug. de ↄſecratõe
diſ. pᷣma. Non ꝓhibeat diſpenſatoꝛ pctõꝛẽ menſam
dñi mãducare.ſed exactoꝛẽ moueat timere. ¶ Itẽ·
rõne videt᷑qꝛ ipſe ẽ diſpenſatoꝛ. nõ eſt ſuũ qð dat
ſed reddit alienũ.& in facie eccleſie tenet᷑ dare. Sed
nõ peccat faciẽdo qð tenet᷑.S ⁊c. ¶ Itẽ nõ debet ſa
uare ita animã vnius ꝙ ꝑdat aias multoꝝ.ſᷣ multi
pñt ſcandaliſari ſi nõ daret. ⁊c. Item ſi nõ dat.
1 it crimen ⁊ reuelat ↄfeſſionẽ.qd tenet᷑ nõ facere
Itẽ ſi nõ dat.ille nibhilominꝰtñ peccat.quia facit
totũ qð in ſe eſt.¶ Itẽ ſi dat ſimplicẽ hoſtiã ille ni/
hilominꝰ peccat.⁊ eſt ibi ſimilatio in ſacro veritatis
5ͤ ſi boc nullo mõ eſt faciendũ. patet ⁊c. ¶ R.dom Ac
ꝙ ſacerdos debet dare illi quẽ ſcit eſſe pctoꝛem ſi pe
tat in aperto.ſi ſit occultꝰ pctõꝛ.⁊ ipſe ſolus ſcit. Si

manifeſtus.nullo mõ debet dare.ſiue petat ſiue nõ.

ſicut dicit dñs.⁊ cipᷣanus de hijſtrione. Rõ aũt qua/
re debet dare eſt multiplex. Pꝛima eſt qꝛ neſcit vtrũ
deus occulte opꝑetur. Scda ẽ ne ꝓdat crimen eius.
Tercia ẽ ne alios ſcandalizet.Quarta.qꝛ ille ius hʒ-

Air u igno e eccleſie.⁊ tũc tenet᷑ illi ius ſuũ petenti reddẽꝰ
eſt diſpoſitus ceteris paribꝰ.Sed ignoꝛãs ꝓponens

Ad illud g̊ q pᷣmo obꝛ.dm qꝙ dñs ꝓbibet vt nõ 42
d illud q 48

Ad illud qd obẽ ꝙ nõ 49
eſt reddẽdus gladius furioſo. dᷣm ꝙ in iudicio te-
neretur reddere ſi nõ ↄſtaret eũ eſſe furioſum. et qa
hic pctõꝛ in iudicio et facie eccleſie petit.⁊ nõ appa/
ret ſuũ pctm̃.iõ debet ei dare.Ad illud qð obꝛ de 0
occulto.dᷣmiqꝙ pctõꝛ indignus ẽ et in veritate non

bxzʒ ius.bʒ tñ ius m iudicium eccleſie.qꝛ nõ ↄſtat de
pctõ. ⁊ iõ qñ oꝑat᷑ ᷣm veritatẽ et iudiciũ ſuũ non te/
netur dare.qñ pᷣm iudiciũ ecclie tenet᷑.⁊ ex boc pʒ q

nõ facit veritatẽ.bᷣ pᷣm veritatẽ. Judex em̃ in foꝛo
ecclie iudicat ſᷣm ea q̃ patẽt nõ m ea qꝗᷓ latent.vnde

ſcandalũ nõ eſt tota ca. Altimũ pʒ.qꝛ ſi deberet da/

re hoſtiã. nibilominꝰtñ peccaret ille.⁊ ipᷣe ſimulãdo
niſi foꝛtaſſis ipſe pctõꝛ boſtiã peteret ob vitandam

infamiã. ⁊ in dñici coꝛpoꝛis reuerentiã.

¶WDiſt. x. De ſacro euchariſtie q;tũ ad cibũ qui manducat᷑reſpondens ſophiſticis rõnibus

illoꝝ qui dicunt coꝛpus xpᷣi verũ in altari nõ eſſe.

— —

NAnt itẽ alij pꝛecedentiũ inſaniã tranſcendẽtes. Supꝛa oñdit mgr̃ coꝛpus xpᷣi verũ ſumi. In hac pꝑRte

Wris. Et diuidit᷑ hec ꝑs in duas ꝑtes. In pᷣma mgfj rñdet ſophiſticis rõnibus illoꝝ qui dicebant coꝛpꝰ
pypi verũ in altari nõ eſſe. In ſcᷣa veritatẽ ↄfirmat multiplici auẽte.oſtendens ꝙ coꝛpus verũ eſt in altari. ?

oñdit ꝙ coꝛpus xpᷣi verũ eſt in altari.pcedens a deſtructione minoꝛis erroꝛis ad deſtructionẽ maio/

*2

qua virtute hoc fiat.ibi.Satis rñſum arbitroꝛ eſſe vereticis. Pꝛima ꝑs habet duas. In pᷣma ponit auẽtes
Trõnes. In ſcda ſubiungit expoſitiones et determinationes.ibi.Que ex eadẽ rõne oia accipienda ſunt.Et
lilula ſiłᷣ duas bʒ. In pᷣma exponit et determinat quaſdã autoꝛitates quas illi male intelligendo depꝛauabãt

In ſcda vero incidenter exponit quandã locutionẽ tr
ris.ibi.Attende hijs diligenter quia tropico quodam ⁊c.

—

opicã Aug.que poſſet. alicui miniſtrare fomentũ erro

N¶ Ponit auẽetes ⁊ rõnes contra eos qui dicunt coꝛpus xp̃i nõ eſſe in altari e
niſ in iganaaggs. ê— Di 1
Aint itẽ ali pᷣcedentiũ inſaniã trãſcendentes qui dei virtutem iuxta 1. X e
modũ naturaliũ rerũ metientes.audacius ac ꝑiculoſius veritatiõ⸗ .

dicũt.aſſerẽtes in altari nõ eſſe coꝛpꝰxpᷣi vel ſanguinẽ.nec ſam p⸗··
nis vel vini in ſbam carnis ⁊ ſanguinis cõuerti.ſᷣ ita xpᷣm dixiſſe hoc eſt coin Math. xxvj
pus meiũ.ſicut apls dicit.petra aũt eꝛat xpᷣs.Dicũt em̃ ibi eſſe coꝛpus chꝛiſti j.Coꝝ.x.
tm̃ in ſacr̃o.i.in ſigno.⁊ tm̃ in ſigno mãducari a nobᷣ. Qui errãdi occaſionẽ
ſumũt a verbis veritatis. Vñ pma hereſis facta eſt in diſcipulis xpᷣi.Cũ em Aug.ſf̃ ̃iiij.
diceret. Niſi qͥs mãducauerit carnẽ meã ⁊ biberit ſanguinẽ meũ nõ habebit Joh. vj.
vitã eternã. Illi nõ intelligẽtes.dixerũt.Durus ẽ hic ſermo.quis pot eũ as:·
dire? ⁊ abierũt retro. Illis diſcedentibus inſtruxit duodecim qͥ remãſerant.
Spũs eſt inqᷣt qͥ viuiricat.caro nihil ꝓdeſt.verba q̃ locutꝰ ſum vobis ſpũs
2? vita ſunt. Intellexiſti ſpũaliter ſpũs ⁊ vita ſuut. Intellexiſti carnalit.etiiä
ſic ſpũs ⁊ vita ſunt ᷣ tibi nõ ſunt. Spũaliter intellige q̃ locutꝰ ſum. Nõ hoc
coꝛpus qð videtis mãducaturi eſtis.⁊ bibituri illũ ſanguinẽ quẽ fuſuri ſunt
qͥ me crucifigent. Sacrm aliqð vobis cõmendaui.ſpũaliter intellectũ viuiſi
cabit vos.caro aũt nõ ꝓdeſt qͥᷣcq;. Sũt etiã ⁊ alia illoꝝ inſanie fomitẽ mini
ſtrantia. Ait em̃ Aug.donec ſeculũ finiat᷑ ſurſum eſt dñs.ſᷣ tñ etiã hic nobi / Aug.ſr m̃ iiij.
ſcum eſt veritas dñi.Coꝛpus em̃ in quo reſurrexit in vno loco eſſe opoꝛtet.

veritas aũt eius vbiq; diffufa eſt. Itẽ vna ꝑſona deus ⁊ hõ.vbiq; ꝑ id qð ẽ .
deus. in celo ꝑ id qð hõ eſt. vpᷣs etiã dicit. Pauperes ſemꝑ habebiiis vobi⸗ Math. xxvi
fſcum.me aũt nõ ſemꝑ habebitis.hHijs alijſq; vtunt᷑ pᷣfati heretici in aſſertio
ne ſui erroois. MM6
¶ Subiungit determinationes ⁊ expoſitiones q̃ꝛundã autoꝛitatũ quas illi
nale intelligendo depꝛauabant. bͤbR S
Que ex eadẽ rõne oia accipienda ſunt. Non em̃ hijs negatur verũ coꝛpus
xpᷣi a fidelibus ſumi.vel in altari eſſe.ſed hijs veritas aplos ⁊ in eis nos in/
ſtruxit ꝙ ipſiꝰcoꝛpus nõ in ꝑtes direptũ vt putauerint illi diſcipuli qͥ retro⸗
ierunt.ſᷣ integrũ.nec viſibilit in foꝛma humana ſ̊ inuiſibiliter ſub foꝛma pa⸗
nis ⁊ vini.coꝛpꝰ⁊ ſanguinẽ nobis traderet.Auẽ ſenſũ Aug.ↄfirmat dicẽs.

2

IAIßpm qdẽ ⁊ ñ iᷣm coꝛpꝰqð videbat᷑ maducat᷑.ipᷣm iuiſibilr.nõ ipᷣm viſibilr.
Itsẽ et ſi neceſſe ẽ illð viſibilłr celebꝛari.neceſſe ẽ tñ inuiſibilłr ĩtelligi. Ita etiꝰ⸗ Ae
intelligẽdũ ẽ coꝛpꝰxpᷣi eſſe ĩ vno loco ſcʒ viſibilit᷑ in foꝛma hũana.veritas tñ M
eiꝰ.i.diuinitas vbiq; ẽ.veritas etiã eius.i.verũ coꝛpꝰin oĩ altari ẽ vbicunq;
celebꝛat᷑. Sic etiã illud intelligendũ eſt.pauperes ſemꝑ habebitis vobiſecc.
me aũt nõ ſemꝑ habebitis ſᷣm coꝛpoꝛalẽ pᷣſentiã.ſcʒ que cũ eis conuerſabat᷑.
Similiter ꝑ id qð hõ eſt in celo eſt viſibiliter.inuiſibiliter aũt eſt in altari.qi.
nõ in foꝛma hũana apparet.5ͥ foꝛma panis ⁊ vini opitur.vñ ⁊ inuiſibił caro
eius dr̃ que vere eſt ĩ altari.Sed qꝛ in ſpẽ ſua nõ apparet. inuiſibilis dr̃. Att ¶ Aug.in lib.ſen En
ecrm̃ Aug.hoc eſt qð diamus.qð modis omnibus appꝛobare contendimus. centiaꝑ ꝓſpi. eeie
Sacrificiu eccleſie duobꝰconfici.duobꝰconſtare.vi⸗ ꝗ ſiink
6 (Sacrficiñ ecck ſibili elementoꝝ ſpẽ.⁊ inuiſibili dñi nr̃i ieſu xpᷣi carne
ge bobo confict 4. guine. ſacramẽto ⁊ re ſacramẽeti.i.coꝛpoꝛe chꝛiſit. n
Aidet Aus. bic ma- ſicut chꝛiſti ꝓſona conſtat ⁊ conficit᷑ ex deo 7 homi / b gia
le dicere. quia ex coꝛ⸗ ne.cum chꝛiſtus ſit verus deus ⁊ homo.quia omnis mneſu
poꝛe xp̃i ⁊ ſigno viſi⸗ “” Mtt⸗
Hii ncue vnum.
*.dicendũ ꝙ q;uis nõ fiat vnũ per effentiã.fit tamen vnũ . quia facrẽm nõ dicit aliqauid
tum ſeg mage ad aliquid. vñ dichnt facere vnũ ſa ennerſe H c⸗ 3 bci⸗ Enl
2 b Sicut xpᷣi ꝑſona conſtat et conficit᷑ ex deo et homine. Nidet᷑ impꝛopꝛie lequi.quia pſona xpᷣi eſt ſimpli⸗
cimſima. ergo nõ habet compoſitionẽ aliquã. Item nulla videtur ſimilitudo.quia eſt vnio in ꝑſona.et vnio

omnino ſempiterna ⁊ inſeperabilis. hec autem ad modicũ tempus eſt.R.dicendũ ꝙ ſimilitudo .
mine nſe . .Re. dicendũ ꝙ ſimilitudo attenditur
antenn ad duo. ⁊ quantum ad ea que dicuntur componi.⁊ quantum ad modum compoſiti. Quautnum
que dicuntur componi. quia ſicut eſt ibi aliquod ſpirituale et inuiſibile. vt diuina natura. aliquid

= .

coꝛpoꝛale et viſibile. ſic et in ppoſito. O? tũ ad tnodũ cõpoſiti.quia ſicut diuin
nõ quia ex eis cõſtet vnũ.ſed quia vniunt᷑ in vno ſcʒ in vna ꝑſona xpᷣi.ſic in
vnñ. OQð obꝛẽ de cõpoſitione.ddm ꝙ large dictũ eſt ꝑſonã xpᷣi ↄſta
hxʒ3. AUñ dẽ cõpoſita.qꝛ cñ alio poſita nõ ex alijs confecta.Qð obijcit᷑ de inſepabilitate.dm ꝙ qᷓ;tum ad hoc

võ attenditur ſimilitudo

—.—— ————..˙—

—
5
X
—

— C C ——

anã et bumana dicumt öpohi 3ʒ
Apoſito dicunt᷑ cõponi.quia ad
re et confici. qꝛ illas duas naturas in ſe

güͤp 222 (Konficik ant z. 4
ſlar. res illarũ rerũ naturã ⁊ veritatẽ in ſe continet ex qui / Obijcit. cum illud ſa
c bus conſici᷑. Conficit᷑ aũt ſacrificiũ eccleſie duobus. naeu dical aſtars
Aufüi ſcfo ⁊ re ſacramenti.i.coꝛpoꝛe xhi. Eſt ergo ſactm er crx ſpe vini er paniw.ſt
W ies ſacramẽeti idẽ coꝛpus xpᷣi. Ecce inuiſibilẽ dixit car muiliter ex ſpe et vero
nneeum vpi.quia foꝛma panis operta ſumit᷑ ⁊ tractatur. coꝛpoꝛe.q̃rit᷑ quõ dif
Zaẽ in cogem. Idẽq; coꝛpus xpi dixit eſſe ſacr̃m ⁊ rem. ex quo cõfir ferũt. Ite cñ ↄficitur
matur qð ſupꝛa diximꝰ DHeinde addit qð magis mo ce et re. querit
uet lectoꝛẽ. Caro inquit eius eſt.quã ſub foꝛma panis q a ceft H mo⸗
opertã in ſacro accipimꝰ.⁊ ſanguis eius quẽ ibi vini Peebſhertircnan ite
d ſpecie ac ſapoꝛe potamꝰ.caro videlicet carnis.⁊ ſan⸗ grales. Mõ ſbiectiue.
guis ſacrm eſt ſanguinis.carne ⁊ ſanguine vtroq; in⸗ qꝛ ex eis nõ cõſtaret.
e uiſibili.intelligibili ⁊ ſpũaliſignificat᷑ coꝛpus xpᷣi vi / Si integrales.ſed ꝑs
ufi ſibile ? palpabile. plenũ gra ⁊ diuina maieſtatee intccr alis nõ reciit
xponit locutionẽ tropicã Aug.que poſſet alicui gſaerm no bo confiel
miniſtrare fomentũ erroꝛis. c ecxcrr ſacr o et re. ſe. dd
Gaͤn ittedite hijs diligent. qꝛ tropo qͥdã vtitur hic Aug. ſacrẽ̃m no. leg duo
quo ſoléet res ſignificãtes rerũ ſoꝛtiri vocabula quas babet ſcz ꝙ ſignũ 2
ſignificãt.hic em̃ viſibilis ſpẽs panis uocat᷑ noĩie car res.qm̃ ergo illud ſa/
nis. ⁊ viſibilis ſpẽs vini noie ſanguinis. Inuiſibilis ſan ge aſ habet ronẽ
vo ⁊ intelligibilis dr caro xpii.quia ſm illã ſpẽm non gde ror dandli gray a
viget᷑ caro ß intelligit᷑.ita ⁊ ſanguis.Caro ergo inui carne xpᷣi vera. ido ſi⸗
1 ſibilis dr eſſe ſacrẽ̃m carnis viſibilis.qꝛ ſpẽs panis m gnanter dicit Aug.ꝙ;
quã illa videt᷑ ñ caro.eſt ſacrm carnis viſibilis.qꝛ car ſacr̃m ecclie duobus
ne inuiſibili id eſt ſpẽ.ſᷣm quã caro xpᷣi nõ videt᷑ caro ↄficit᷑.ſcʒ ſacro vel ſi
ſignificat᷑ coꝛpus xpi qð eſt viſibile er palpabile.vbpi doneſa cir ddee ir
in ſua foꝛma apparet. ita ⁊ de ſanguine accipi debet. ſeations er ſeſanf⸗ 35
Ita eſſe intelli Quẽ ſenſum cõfirmat Aug. aꝑiens q̃liter pᷣdicta in⸗ efficit. et ꝑ hoc pʒ ill&
gendũ alijs xxr telligenda ſint.qꝛ obſcure dixerat.ↄſequẽter dicens. qð qrit᷑qꝛ aliter ſunt
bis Aug.cõfi/ ita panẽ vocari coꝛpus xpᷣi cũ vere ſit ſacẽm coꝛpoꝛis ptes ſpẽs ſine re.ſ.px
ma.· .rxrpi qð in cruce poſitũ eſt.ſicut ipſa imolatio q̃ fit ma / nis et vinũ q; ſpẽs c
nibus ſacerdotis vocat᷑ xpᷣi paſſio.nõ rei veritate.ſed icr rga.
ſignificandi miſterio.⁊ ſicut ſacramentũ fidei dicitur tionẽ ſignificãdi com
Efades. IAletã ſicut tactũ ẽ S5.
d aro vic; carnis ⁊c. Aidet᷑ male dicẽ.qꝛ nihil idẽ eſt ſignũ fuijpſiꝰ.Si tu dicas m̃ ꝙ idẽ ibᷣ diuerſ ſtatibꝰ S
Ug riißs pt eẽ ſignũ et ſignatũ.vt caro put ẽ ſub ſacro.ſit ſignũ ſui put ẽ in cclo.qd videt᷑ dicẽ l̃a ſequẽs.Cõtra.ſignũ
nnn l⸗ D eẽ noti? ſenſibꝰqᷓ; ſignatũ.ſ caro ꝓut ẽ ſõ ſacro ẽ inuiſibil et inpalpabilł.⁊ in celo viſibił ⁊ palpabił.g nõ eſt
ſignũ eiꝰ. Si dicas tu ſicut dicit mgr̃ ꝙ caro accipit᷑ p ſigno carnis ſc pane.Cõtra. Spẽs panis ẽ viſibilis 2
dalpabił.iᷣ Aug.dicit ꝙ carne iuiſibili ſignificat᷑ caro viſibil.. d. ꝙ tropologicus ẽ ᷣmo.nec tm̃ vno tro⸗
S duplici. qꝛ qd ẽ ſigni attribuit᷑ ſignato. ⁊ qʒ ẽ ſignati attribuit᷑ ſiguo. Spẽs em̃ panis ẽ ſignũ qm̃ ẽ viſibi
is. caro interi?ptensa ẽ ſignatũ qꝛ ẽ õ inuiſibil ſigt. h eſt dicẽ ꝙ ſpẽs panis ꝗᷓ eſt ſignᷣ
carnis inuiſibil.ſigt coꝛpꝰxpᷣi viſibile ⁊ palpabile.et illa ſpẽs panis ẽ caro inuiſibił.nõ qꝛ no videat᷑.S qꝛ con
Eentũ eiꝰ qd ẽ caro ẽ inuiſibile et itelligibile. eatenꝰvt ibidẽ ↄtinet᷑.q̃ſi vellet aug dicẽ. caro viſibil et palpabił &
igtur et ↄtinet᷑ a ſpẽ panis inuiſibilit ⁊ intelligibilſÿ. e ¶ Significat᷑ coꝛpꝰ⁊c.vr male dicẽ᷑.qꝛ dicit SꝛekX.
omcl.paſche.qd palpari pᷣt. coꝛrũpi neceſſe eſt. ſi coꝛpus xpᷣi eſt incoꝛruptibile.eſt inpalpabile.Rꝰ.dom qꝙ
iter Hꝛego. intelligit de palpabilitate m tactũ coꝛpoꝛis nõ głificati.⁊ de palpabilitate qᷓ aliqᷣd dꝛ palpari ex ne
lipihhe ceſſitate nõ ptate. quõ eſt palpabile coꝛpus xpᷣi gloꝛificti. . . .
n ND intelligentiaʒ huiꝰ partis qᷓrunt᷑ quinq;. dixit hoc eſt coꝛpus meũ.ergo ſi mentiri nõ potuit.
lit PDPꝛimo querit᷑vtrũ coꝛpus xpᷣi ſit in altanri quod demonſtrauit fuit coꝛpus ſuum.et dedit illun
herc hm veritatẽ. Scdo vtrũ ſit ibi hᷣm quãtitatẽ ritum ſᷣm quẽ ipſe confecit.ergo cũ modo confici
lmmin LTercio vtrũ ſit ibi diffinitiue. Quartovtrũ dimen / m illum ritum verũ coꝛpus chꝛiſti eſt in altan. Si

dicas qꝙ illud non intelligitur per ydentitatem ſed
per ſignificationem. ſimiliter poſſet dici de manna.
agno paſchali.et ſacrificio melchiſedecb. tunc ergo

ihun . ſiue. Quinto vtrũ totũ ſit in qualibet ꝑte boſtie.
¶NQueſtio. j. 9 .—R
Oꝛ ſit in altari vm veritate viqetur. quia dominus

8

R

—

— —

non erit differentia inter ſacramentum ſoue legis
et veteris. ¶ Itẽ. j. ad Coꝝ.x. Panis quẽ fragimꝰ
coꝛpus dñi eſt.ᷣ ⁊c. Si dicas ꝙ boc ſir dĩ ꝑ ſigniſi-
cationẽ. Contra. Aplus poſtea infert.xj.ca. Itaq; ꝗᷣ
mãducat et bibit indigne.reus eſt coꝛpoꝛis ⁊ ſangui

nis dñi. Sed ſi ̊ verũ eſſet qꝛ ſignũ.tunc ſilr qꝛ bec
vorx eſt ſignũ.qui ꝓnũciaret in ꝑctõ.eſſet reus coꝛpo

ris et ſanguinis.qð falſum eſt. ¶ Itẽ Math. vltio.
ecce ego vobiſcũ ſum vſq; ad ↄſummationẽ ſeculi.
cõſtat ꝙ boc nõ dicit qntũ ad apłos.quia ſunt moꝛ
tui. qᷓntũ ad credentes. ſ̊ non qntũ ad effectũ diui
nitatis et grẽ. quia m diuinitatẽ eſt cum oibus ho
minibus. m grãm nõ eſt ſemꝑ cũ fidelibꝰomnibus
Intelligit g̊ͤ ᷣm bumanitatẽ.ſed hoc nõ viſibilit᷑ ſed

„

ſub ſacfo. ergo ⁊c. ¶ Itẽ rõne videt᷑.quia caro xpᷣi
vere eſt cibus. Sed cibus qui nõ exponit᷑ ad ciban/
dum eſt fruſtra. ſi caro xpᷣi non eſt fruſtra.exponit᷑
ad cibandũ.Sed nõ in ſe neqʒ viſibiliter ne generet
hoꝛroꝛẽ.ergo eſt vera caro xpᷣi ſub ſacrco Alq Itẽ xpᷣs
pꝛo falute noſtra carnẽ ſuã verã expoſuit ad patien

gum cñ adhuc eſſemus iniuſti.g ſi multo magis de-
beat diligere iuſtos.carnẽ ergo ſuã verã exponet ad

reficiendũ. nõ tm̃ ad ſignificandũ.ergo ⁊c. ¶ Item
ars ⁊ virtus eſt circa difficile.⁊ quanto difficilius eſt
credere.tanto magis meritoꝛiũ.Sed q vps ſit in ſa⸗
ecramento ſicut in ſigno tm̃ nullã habet difficultatẽ.

ꝙ autẽ ſit in ſacramento veraciter ſicut in celo hoc

maximã habet difficultatẽ. ergo hoc maxime meri/

toꝛium eſt credere.ergo ſi xæbuit facere quod magis

eſſet meritoꝛiũ.patet ⁊c. ¶ Contra.oſtendit᷑ ꝙ non

ſit ibi ᷣm veritatẽ.pꝛimo ꝑ impoſſibilitatẽ.quia coꝛ

pus xpᷣi aut nõ erat in altari ⁊ nunc eſt.ergo aliquo

alio genere motus eſt mutatũ. Sed non mutatione

locali.quia tũc a celo recederet.ergo aliquo alio ge/
nere mutationis.Sed alieſpẽs motus ſolũ cadunt
circa mutabile ⁊ alterabile.coꝛpus autẽ xpᷣi gloꝛifi/
catum impoſſibile eſt variari.ergo ⁊c. e te nihil

eſt nec põt eſſe extra terminũ ſbᷣe ſue.ſed coꝛpus xpᷣi

in celo exiſtens habet ibi terminuz ſue ſbe. ergo im/
poſſibile eſt ꝙ ſit alibi qᷓ; in celo.ergo impoſſibile eſt

ꝙ ſit ᷣm veritatẽ in hoc ſacramẽto.ergo ſi eſt ibi.eſt

ſolũ ſicut in ſigno. ¶ Itez hocipſum oſtendit᷑ pter

congruitatẽ.quia ſacramẽta inſtituta ſunt ꝓpter bu

miliationẽ.vt hõ in inferioꝛibꝰ ſe quereret ⁊ inueni-

ret ſalutẽ.g cũ coꝛpus xpᷣi verũ nõ ſit inferius.nõ cõ⸗/

gruit ſacro. ¶ Itẽ oia ſacr̃a ſunt ad dei bonoꝛifica⸗
tionẽ et reuerentiã. Sed ſi coꝛpus xpᷣi verũ eſſet ibi.
cũ reuerẽtia ſit a loco in quo eſt ſe elongare.ſicut di/
ctum eſt moyſi.Exo.iij. Solue calciamentũ ⁊c.nul/
lus deberet ad hoc ſacrm accedere.Si g inſtitutũ eſt
16* qccedat ſalua reuerẽtia.nõ eſt ibi coꝛpus veꝝ.
3 Se hocipᷣm oſtendit᷑ etiaʒ ꝓpter inutilitatẽ.quia
0
veritatẽ nõ reficit.g ſi nõ debet in hoc ſacr̃o eſſe ali/
quid qð nõ ꝓſit. nõ eſt ibi xpᷣs ſᷣm carnẽ. ¶ Item
gratia q̃ datur in hoc ſacr̃o eſt a deo. Sed deus xpᷣs
eque bene oꝑatur vbi nõ eſt pᷣm pᷣſentiã coꝛpoꝛis ſi/

cut vbi eſt. ſicut pʒ in filio reguli.vnde repᷣhendit᷑ re

gulus quia coꝛpoꝛalem pᷣſentiã querebat.ergo nulla

7 eſſet ibi vtilitas.¶ R. ſicut tangit magiſter opinio

quoꝛunda fuit ⁊ erroꝛ peſſumꝰ ꝙ xpᷣs nõ eſſet in alta
ri niſi tiñ ſicut in ſigno.⁊ dicit᷑ maducari.qꝛ ſignum
eius accipit᷑ ⁊ manducat᷑.Et boc quidẽ volũt babẽ
& ſimile in alijs.quia in aqua baptiſmi nõ eſt gratia

vſ.dicit᷑ ꝙ caro nõ ꝓdeſt quicqᷓ;.g̊ caro ᷣm ſui

ſicut cõtenta. ſed tm̃ ſicut in ſigno. ⁊ ad boc quidem

vident᷑ pietate moueri ꝙ nemo ſit dignus tangere

nec etiã comedere verã carnẽ dei. Sed iſte eſt erroꝛ

peſſimus ⁊ contra pietatẽ fidei que tm̃ ſibi beneficiũ
a deo datuz recognoſcit.⁊ grãs agit ꝙ ⁊ in carne ſua
et nã ꝓpꝛia nobiſcũ ſit. Eſt etiã cõtra ſacramenti di⸗
ghitatẽ et excellentiã.in quo relucet diuina potẽtia

et bonitas altius ceteris ſacramẽtis. vnde cetera ſa

cramenta excellit.⁊ qᷓſi conſummatiuũ eſt alioꝝ om
nium. ſicut charitas oim virtutũ. Pꝛimũ igitur bic
manifeſtat᷑ dei potẽtia in operis ſingularitate.Cum
em̃ panis in xpᷣi coꝛpus verũ ⁊ integrũ in multis al/

taribus cõuertitur ſubito. oſtendit ſe deus hoc poſie

ſupꝛa omnẽ potentiã operatiuã in ↄuerſione.ſupꝛa

ymaginatiuã in hoc qð idẽ eſt in pluribus locis.ſu/

pꝛa intellectiuã in hoc ꝙ tã magnũ ⁊ integrũ in tam
parua ſpecie facit exiſtere nõ contractum. ¶ Ex boc
patet rñſio ad illud qd obijcit᷑ de impoſſibilitate.di.
cendum em̃ eſt ꝙ q;uis natura hoc nõ poſſit facere.
neq; ratio intelligere. tamẽ deus poteſt multa in coꝛ
us xpᷣi cõuertere.⁊ ex hoc coꝛpus xpᷣi eſt in multis
ocis.nõ per mutationẽ que fit in xpᷣo.ſed in pane q̃

conuertitur in ipſum. Similiter patet aliud. Muis 9

em̃ coꝛpus xpᷣi terminũ babeat in celo quantum ad
exiſtentiã naturalẽ.nõ tamẽ babet quantũ ad pote/

ſtatem cõuerſionis ſᷣm quã alibi poteſt coꝛpus con/
uerti in ipſum.⁊ ideo illa virtute ſuꝑnaturali fit ali⸗

bi qua aliud conuertitur in ipᷣm. ⁊ hoc melius pate-
bit in tercio ꝓbleumate. Relucet autem ſapientia in

congruitate.xpᷣs em̃ dominus noſter ſatis magnum

populũ domino acquiſierat ipſos in ſuo coꝛpoꝛe mi
ſtico vniendo. In hoc autem coꝛpoꝛe qð eſt ecdeſia
ſunt multi ⁊ diuerſi.ſũt viatoꝛes ⁊ infirmi.ſunt etiã

cottidianis peccatis circũdati. Quia ſunt multi in
vno coꝛpoꝛe indigent cõnexione.Quia viatoꝛes in/
digent refectione. Quia cottidianis peccatis impli-

cati.indigent oblatione.Et hec quidem nõ tm̃ inte/
rius fienda erant ꝑ grãm virtutũ.ſed etiaʒ exterius
per gratia ſacramentoꝝ.Cõgruũ ergo fuit vt babe/⸗
rent exterius cõnectens ſicut babebant vnũ interiꝰ
Sed illud vnũ debuit eſſe vbi erant mẽbꝛa.⁊ ita cuʒ

in multis locis ſint mẽbꝛa.debuit tale eſſe quod con

mueret eſſe in multis. Sed boc non eſt niſi deus vel
diuimcati vnitum. Sed deus eſt interius.diuinitati
vnitũ eſt coꝛpus xpᷣi. ergo coꝛpus xpᷣi debuit dari in
ſacramento exterioꝛi qdð eſt vnũ in quo omnes fide-
les vniunt᷑ in manducãdo vnã ⁊ eandẽ eſcam.Con
gruebat etiã vt haberent exterius reficiens in ſacra
mento.ſed reficiens animã non eſt niſi deus vel de⸗
vnitum.⁊? boc eſt coꝛpus chꝛiſti verũ.⁊ ita congruũ
fuit vt coꝛpus chꝛiſti veruz in ſacramento iſto eſſet.
Congruebut vt haberent oblationẽ exterioꝛem. ſed
dominus vn ica oblatione offerendo ſe omnes alias
oblationes ei acuauerat.ergo ſi non debuit reficere
quod deſtruxei at.debuit nobis illam eandẽ quã ob-
tulit et nõ aliam nſtituere oblationẽ.ergo ſicut coꝛ
pus xpᷣi verum fut oblatum in cruce. ita ſacrificat
in altari.Et ex hoc vatz ꝙ; nõ valet qð obijcit ꝓpter
congrutatem. 2 utẽ obij bon
bumiliatur in hoc ſacraqmento. dicendum ꝙ immo.
quia in ſigno exterioꝛi viſibili eſt bumiliatio. Dꝛete

rea in hoc ſuper omnia bumiliatur ⁊ captiuatur in/

tellectus hominis. quia credere compellitur qd nul
latenus poteſt co mpbendere. Pꝛopter boc etisʒ in

eiod autẽ obijcitur ꝙ bomo nõ 1

Men
mnhn
6 ün
Gtunon
ln
Konori
y
unat
fumnoue
gi
ſttonn
ht
von
ylie
(ſno
(tone
ſckde
glichint
ſtan⸗
ſagiin
nraroen
ſuläͤpee
ſtepne
tgtenſel
iolcoot
larilign
ulterg
eoj,

nnan
onan
nwn
ſadii⸗
(ſgete.
ſaek
leläͤtte
nontoſn
Whlß
tthonie
Fldiuin
lyeſuẽ
ſuͤttare
ſoſncle
nllown
faonnen
ogirre
ebisa
Hettenea
Atcvitt
ſtign
ſiſepe
ſuſeͤ
ſiſ
ti⸗
itne d

ntnrſin
lhnultss,
weborpefe
inelne
blgsſ⸗
ntgiſtta

mnſhed

hſchltnen⸗
oeſtfre
amminicn
ſickitnls
aſcugu,
ciint n
Pogunnget
Cutinlpor
Ntono⸗
unntſtiß
Ntieyr⸗
nlporri⸗
enupn
ſwaapent
cchiin
mi utei
iur nuliß
gitanst
ntonp⸗
onröii⸗
Acuzam
Cpfuntte
rüen
Htinntnc⸗
i
Hckniie
Gisnuunn
jnmiuin
mvil/
lenl
inil

boc ſacramento cſt exempluʒ totius hũilitatis.quia
dñs maieſtatis taʒ modico ⁊ paupere pallio adhuc
in exemplum bumilitatis et paupertatis veſtitur.
11 Ad illud quod obijcit᷑ de reuerentia. dm ꝙ reue
rentia non tiñ fit a deo recedendo. ſed etiaʒ hũiliter
ad ipᷣm accedendo.maxime cũ ipᷣe vocat.quia ſi bo/
mo non iret cũ vocat᷑.non eſſet reuerentia ſed ſtulti
cia.Apparet etiã tercio diuina bonitas in vtilitate.
12. Mam ex boc ꝙ xpᷣs eſt ibi coꝛpaliter pñs.fidei meri
tum auget᷑.dum bhoc credit quod nullatenus rõe co
noſcit. Charitatis etiã deuotio inflämatur quando
entit dñm ſibi pñtẽ in carne. Sicut em̃ ad pꝛeſẽtiaʒ
ignis expellitur frigus.ſic ad pñtiã carnis xpᷣi expel/

litur tepoꝛ. Vnde dam̃ dicit ꝙ caro xpᷣi eſt tanq; car
bo ignitus. Item ſpei fiducia ſbleuat᷑. dum em̃ ißim

eũdem offerunt patri qui oblatus eſt in cruce.quis
eſt qͥ non confidat ſe exaudiri. Per boc etiã patʒ qð

obijcit᷑ de inutilitate.qꝛ qð dicit dñs caro non ꝓdeſt

quicqᷓ;.intelligit carnaliter intelligẽti. Ille aut intel/
ligit carnaliter. non qui intelligit carnem eſſe pᷣſẽteʒ
ſed qui intelligit xpᷣm mãducari ſcᷣm quod cõmedi.
tur caro cuiuſlibet animalis per fruſta. Sed tamen
13 multũ ꝓdeſt eã veraciter aſſumenti ſbᷣ ſacxo ¶ Simi
liter patet aliud.quia pᷣſentia coꝛpis non auget dei x
tutem.ſed congruum eſt ꝙ dñs ex ſua pᷣſentia coꝛpa
li aliquod munus ſpũalibus tribuat.⁊ licet non va/
leat illi qui credit eum non poſſe opari niſi vbi ẽ coꝛ
pꝓaliter.credenti tñ multũ valet.ſicut multuzʒ valuit
gacheo pñtia coꝛꝑis xpᷣi.
bectiaedfdf.
Atrum coꝛpus xpᷣi ſit in altari ſcoöᷣm ſuã nalẽ quan/
titatem. an ſit ibi a quãtitate abſtractum. ⁊ ꝙ magis
abſtractum videt᷑. Aug.in holebe pſalmi.iiij.ð cõ
ſecra.di.ij. coꝛpus in quor urrexit in vno tĩ loco
eſſe opoꝛtet. veritas autẽ eius vbiq; diffuſa eſt. ergo
in ſacꝛo eſt veritas.non tamen eſt ſua coꝛpoꝛeitas ſi
ue quãtitas. ¶ Item videt᷑ rõne.quia in hoc ſacra⸗/
mento ſolum eſt xpᷣs vt cibus ſpũalis.ſed quãtitas
nihil fac ad eſſe cibi ſpalis. ⁊c.¶ Itẽ impoſſibile
et non intelligibile eſt duas dimenſiones eſſe ſimul.
ſi diuina maieſtas contpꝑat ſe noſtre infirmitati in
