plici virtute ꝓut dicitur cõmunicari creature.ᷣm ꝙ;
dicitur virgini data eſt ptãs ↄcipiẽdi.⁊ ſacerdoti per
verbũ ptãs ↄficiẽdi.⁊ ſic loquẽdo ſimpir virtꝰↄcipiẽ
di ẽ dignioꝛ ⁊ excellentioꝛ.qꝛ ſubᷣm magis nobilitat.
maius em̃ ẽ eſſe mr̃em dei qꝙᷓ; eſſe ſacerdotẽ.Oꝛ etiaʒ
actio virginis eſt gloꝛioſioꝛ ⁊ pclarioꝛ. maius em̃ ẽ cõ
cipere q́; conficere. quia terminus actiõis plus acci-

pit a ↄcipiente mr̃e.qᷓ a ↄficiente ſacerdote.Accepit

em̃ a mr̃e hũanitatẽ ⁊ eſſe.nõ tm̃ eſſe hic vel eẽ ibi in

ↄſecratõe vᷣo ſicut melius patebit coꝛpꝰ xpᷣi non inci

pit eſſe ⁊c. ¶ Ad illud qd obijci᷑ de nobilitate coꝛ 46
poꝛis xpᷣi iam patet reſponſio. Nã coꝛpus xpᷣi in cõ/
ſecratione non fit. ꝙ ſi fieret tunc vtiq; bñ ↄcederem

rõem. Sed certe tunc non fit eius hũanitas.quia fa

cta eſt in ↄceptiõe. Mõ fit gloꝛia coꝛpoꝛis.quia facta
eſt in reſurrectõc. Mõ fit pfecta etas.qꝛ.xxx.annoꝛũ

ſpacio ẽ ꝑfecta. Añ argumẽtũ defic.qꝛ arguit ac ſi fa⸗
ceret. Sʒ ꝑ ↄſecratiõem nihil nouũ fit.ᷣ ̊ ſolũ fit vt
qð erat i celo ꝑfectũ ⁊ gloꝛioſũ.vtute trãſrbandi idẽ
ſine mutatione ſit in altari.
ꝙ minoꝛ eſt diſ poſitio.ddm ꝙ; ex vtraq; pte erat o/
tentia obediẽtie.verũtñ eſto ꝙ minoꝛ ſit diſpõ.tñ vir
tus data verbo vel ſacerdoti nõ efficit vel reducit ad
actũ.ſicut virtus ↄceptõis data vᷣgini.⁊ hoc melius
patebit in tercio ꝓbleumate.¶ Ad illud qð obijcit
de ↄmunicatõe ꝙ nobilioꝛ eſt virtus q̃ ſe magis cõ/
municat.dð q; hoc veꝝ cſt ceteris alijs paribus. Sʒ
non ſic eſt in ꝓpoſito. Mã beatiſſima vᷣgo maria tãtã
babuit diuinitus ſibi collatã virtutẽ ꝙ recte mr̃ dñi
dicit᷑. ⁊ eſt veriſſime. Sacerdos autẽ vel verbuʒ. nec
pr nec mẽ xpᷣ pſ̃t dic.qᷓ;uis ad eiꝰminiſteriũ ↄuertat
panis in beaeifm corpus xp̃i.

Qneſtio. iij. b
EGe vᷣtute trãſſᷣatõis ꝑ compatõem ad vᷣbũ.Et q̃rit
vtꝝ vᷣtus trãſſ ᷣandi ſit data vᷣbo plato.an ſolũ ſit vᷣ
tus vᷣbi increati. Et q; vbo plato vi. Amb. Sermo

xpᷣi creaturã mutat. Sed ois actio q̃ eſt ab aliquo ẽ

medliãte vᷣtute.ſ ẽ mediãte vᷣbo ꝓlato.g ⁊c. ¶ Itẽ

euſebiꝰ. inuiſibil ſacerdos viſibiles creaturas in /
ſtãtiꝗ coꝛpis ⁊ ſaguis xpᷣi vᷣbo ſuo ſecreta ptãte vmu
tat d yte rõne vꝛ.q: eſie aduenis alicui qð eſt in ſo-
la ptãte ad aliq̃d ⁊ faciẽs ipᷣm eſſe in actu.bʒ virtutẽ
aliq;.ſ̊ᷣ verbo adueniente ad elm ſtatim trãſit in coꝛ/
pus xp̃i.g in vᷣbo eſt aliq̃ vtus ad h̊. Bte ci nõ ſit
vtus in ſpẽbus.ſi nõ eſt vᷣtus in vᷣbo.tũc nõ eſt ſa/
cr̃m no.le.cuius eſt efficere qð figurat ¶tẽ in omni
nali ope vbi ðs oꝑatur mediãte creatura data eſt v/
tus creature ꝑ qᷓm oꝑat᷑.ꝗᷓ ſimili rõne in oꝑe miracu
li. ſi illud oꝑatur ꝑ vᷣbũ.pʒ ꝙ verbo collata eſt vtꝰ.
Lontra. Aug. de verbis dñi. ſicut de vᷣgine ꝑ ſpĩ/

ſãctum xpi caro ſine coitu creat᷑.ita ꝑ eũdem ex ſů=a

panis ⁊ vini ideʒ coꝛpus xppᷣi miſtice oſecrat᷑. ſ illud
fit ſolum virtute increata. ⁊ iſtud. ¶ Itezʒ Amb. ⸗
mo xp̃ᷣi creaturam mutat.quis ſermo: b per quẽ om
nia facta ſunt.ſed illud verbum eſt increatũ nõ crea
tum. g c. ¶ Item rõne videt᷑.quia coꝛpus xp̃i ẽ no/
biliſſimum inter creata.ſed potentia tranſſ bandi pᷣt
in illud.quis ↄuertit aliuq in ipʒ.ſed nihil poteſt ſu/

Ad illud quod obijcit᷑ 47

un
ipt
b
to⸗
ſagi
naft

.
eg
dir
mo
Nch
ſicle
une
Malf
ſunn
cuin⸗
ſpfven
ſtng⸗
ſtunri
ſutyn
letps
aber⸗
irnn
t
ngn
Kol
iage
kuin
altan
eren
Ctitam

4,lurptr.

Wcp
r⸗
Gperanrnn
Cerande
en
Pn.⸗
Agens
tem
boſup⸗
Nunt.
Urvi
Nerop⸗
cceſ
onin
box
Ar
ibo.
ſbewnig
ſchoe

ſunirnr
Numgt
Poſnblrt,
Wie
tllgtſii
lo,
ri
ſüͤbtn
Phri
unclmeen
ofitrc⸗
ghlinn
üntgntt
wsgeſre
Bemi
rruit
ifrsbtüͤſt
ueriſind
lutaotcend
mngtonp
olſtähoci

7

ſteddur

nuſfbi
rnardiͤtt
Anb gen
ſtag
uci
rvinb⸗
igͤctne⸗
zttt
ſtriſtoch,
gi tͤtt
(nöckt⸗
Peinon
onnck
ſogefing
Annck⸗
cepſen
S

A9 rumpitur.cedit om̃ino in non ens.

pꝛa aliud niſ quod eſt nobilius.⁊ nibil creatum eſt
ipᷣo nobinne ſunn virtute creata fit.ꝗᷓ nec virtute
verbi ꝓlati. ¶ Itẽ ſi virtus eſt data verbo a chꝛiſto.
aut verbo i mentc.aut in ſcripto.aut in ꝓlatiõe.Nõ
in verbo.nec in ſcripto.g in ꝓlatione.ſed vᷣbũ quod
xpᷣs ꝓtulit nunꝙᷓ reſumi p̃t.g dicitw᷑ aliud. Sed illud
nunqꝙᷓ fuit niſi nunc.g nec data eſt ei ptãs ſiue vtus.
tem ſi datur in ꝓlatione.aut ſubito aut ſucceſſi-
ue.Si ſucceſſiue.̊ ſucceſſiue oꝑatur.quod ſtultũ eſt
dicere. vt manifeſtum eſt. Mõ em̃ dare eſt ꝙ vna ꝑs
panis pᷣmo trãſſubſtãtiet᷑ ꝙᷓ alia.cuʒ verbũ reſpici/
at equaliter totum.nec ꝙ vna ꝑs xpᷣi pᷣus ſit ibi qᷓ; a

lia.quia tunc ꝑtes xpᷣi gloꝛificati eſfent ſeꝑabiles.q

ſtultum eſt dicere.Si ſubito.aut in pᷣncipio.aut me/
dio.aut fine. Si in pncipio.⁊ ſtatim eſt cum oꝑatur.
in pncipio fit traſſ batio.g ſi non ↄpleret verba.tñ
ctum eſſet. Silr de medio.Si in fine.Sed verbuʒ
in fine non eſt. ᷓ datur nõ enti.¶ Item ſi in fine. con/
ſtat ꝙ deſinente verbo deſinit et virtus.ergo in eodẽ
inſtanti virtus incipit ⁊ deſinit.⁊ eſt ⁊ non eſt.i’¶ Itẽ
ſi dat᷑ virtus. aut toti.aut alicui ꝑti. Si toti.g aut qli
bet pars habet totã virtutem aut ꝑtem. Si totaʒ. g
quelibet pars facit.Si ꝑtem virtutis.cum ptes non

ſint ſimul. nec erit vᷣtus ſimul nec oꝑatio ſil. Si ali/

cui parti.quero cui.¶ Item ſi i deus dat virtutẽ ver
bo in ꝓlatione.tunc cum verbũ ꝓlatũ deficiat.videt

ſur ꝙ illa nobilis virtus ſtatim deſinat efſe.⁊ incoue

niens eſſet ꝙ deus ſic taz nobilẽ virtutem daret que

ſtatim deſinat eſſe. ¶ Item ſi coꝛrũpit᷑.quero in qᷣd
cecdit. aut in aliqᷣd. aut in nibil. In aliquid non.quia
non ex aliquo. Si in nihil.tunc videt᷑ ↄotra cõmuneʒ

ſentẽtiam ⁊ ſãctoꝛum ⁊ phoꝝ que eſt ꝙ nibil qð coꝛ
xdom ꝙ he
duplex opi io ſicut tactum eſt ſupꝛa di.j.Quidã em̃

ponunt ꝙ datur verbis aliqua virtus ſpũalis ꝑ quã

operantur tranſſpationem deo nibilominus intime
operante.⁊ hec virtꝰ verbi habet poſſe.⁊ reſpicit pa
nem.non eñ ſe extendit ad coꝛpus xpᷣi.Et eſt exem/

plum. ſi eſſet datoꝛ foꝛmarũ ſicut aliqui poſuerunt.

agens particulare ſolum operaretur ꝑer comꝑatõez

A termino a quo non ad quem. ⁊ datur bec virtꝰ xer

bo ſupꝛa nãm ⁊ ſupꝛa intellectum. ⁊ datur ſubito vt
dicunt. Sed non opoꝛtet vt oꝑetur ſtatim cum da⸗
tur.quia oꝑatur ſm nutum dantis.⁊ eſt virtus ſim/
plex oꝑ: ns inſtantanec.⁊ tamen eſt in ſubo ↄpoſito
⁊ ſucceſſiuo.qm̃ eſt ibi ſupꝛa nãzʒ.Scd qꝛ difficilimũ
⁊ non intelligibile videtur quando iſta virtus datur

verbo.vtrum tunc detur vel añ ſit data.⁊ quõ ⁊ q̃lit

datur ⁊ quõ operatur.ſi ponat᷑ eſſe aliqua qlitas da

ta vᷣbo. Pꝛopterea eſt alia via ꝙ virtus verbi exten · pt ↄficere niſi ſacerdos.ſic nec ipᷣe ſacerdos ꝓficit ni⸗

ſo nomine dicitur.non quia aliqua qualitas ſit data
verbo per quam operatur.ſed ex diuina inſtitutõne
boc firmatum eſt vt iſto verbo ꝓlato a ſacerdote ſu/
per paneʒ cum intentõe conficiẽdi.panis tranſſube-

tur. Ande ad ꝓlatõem illius verbi verbum increatũ

facit.iſta ̊ oꝛdlinatio vᷣbi ifallibilis ad talẽ effectũ x/
tus dicitur. q̃ nõ ẽ aliqua qualitas data vbo.nec ali/
quid ð nouo creatuʒ. Et ex boc patent rões ad vtrã
qʒ ꝑtem.quia pᷣme ꝓcedunt de virtute cõmunit᷑ di/

50 cta.pᷣter vltimuʒ.Ad quod dom ꝙ non eſt ſimile.qꝛ

nã eſt agens pᷣcipuum ⁊ efficiens.ſed hic ſolus deus
eſt inſluens Könnes ad oppoſitum patent.quia ſicut
rerum creatio eſt a ſola virtute increata.ſic ⁊ traſſba
tio. Sed in boc eſt hic additio.quia hoc fit ad ꝓlatõ.

nez verbi ꝓlati.illud ſine aliquo miniſterio.Alic rõ
nes oẽs patent.quia nihil abſolutum eſt verbis da/
tum.ſed xpᷣs vnica inſtitutõc non tm̃ verbum ꝓtu/
lit. ſed omne conſimile platum a ſacerdote ſupꝛa na
turam oꝛdinauit.vt ſtatiz ipo ꝓlato.ipᷣe ſacerdos in⸗
uiſibilis aſſiſtens cõuerteret. Ande nil datur verbo
de nouo quando ſacerdos illud pꝛonunciat.ſed illa
inſtitutõe pᷣmaria efficacem babuit oꝛdinatiõem ad
hoc. ꝓpter quod non immerito dicitur habere virtu
tem. Per hunc ctiã modũ intelligo ſacr̃a no.le.eſſe S1
cãm ⁊ efficere ſicut ſupꝛa determinatum eſt.non
gaʒ donent.ſed quia efficacem oꝛdinatõem habent

ex diuina pactione ad gram.non ſic ſacꝛa ve.le.exce/

pta circumciſione.habet tamẽ nibilominus hoc ſa/
crm cauſalitatem rõne rei contente.ſ.carnis xpᷣi que
¶ Aucſtio. iii. 4

ad gratiam diſponit. Et bec poſitio magnoꝛum eſt 2

¶ Be virtute tranſſ vᷣante ꝑ comꝑatõem ad eſn.⁊ que

ritur vtrum virtus verboꝛuʒz poſſit conuertere quã⸗

tatncunq; mam.Et ꝙ ſic videtur.quia eque difficile

eſt conuertere vnam hoſtiam ſicut duas. ⁊ ita duas
vt tres.⁊ ſiccedendo.& pari rõne eque facile eſt cõ⸗
uertere magnam ⁊ ꝑuam quãtitatem. ¶ Iteʒ ↄueꝛ⸗
ſio iſta eſt a virtute immẽſa.ſed illa virtus poteſt ſu/
per quãtamcunq; mãm. ⁊c̃· Pe vnus ſacerdos
toti mundo poſſet conficere.eadem rõe ſi duplo plu⸗
res eſſent.⁊ ſic aſcendendo. ⁊c. ¶ Item panis ẽ to
tum omogenium.g eiuſdem nae eſt in toto ⁊ in par⸗
tibus.⁊ ſi ᷑ᷣm hanc ptem ↄuenit ad conuerſionem.⁊
m oẽm.&̊ ſi aſſit verbum ⁊ elin. cum iſta faciant ſa⸗
crm.patet ⁊c. ¶ Item ſicut medium coꝛrumpit᷑ per

ſuꝑfluũ.ita per diminutum. ſed in quantacuq; pux

quãtitate poteſt verbum conuertere. in quãtacun-
q; magna. ¶ Contra.Oia creauit deꝰ in numero.põ

dere. ⁊ menſura.ſicut dicit᷑ ſap.xj.g in hoc ſacꝛo con

cernitur determinata mẽſura. non ꝗ̊ poteſt in quan
tãcunꝙ mam. ¶ Item baptiſans ſi intenderet ver/
bo conſecrare totum marc.non tamẽ conſecraret ni
ſi eã ꝑtem que venit in vſuʒ. videtur ſimilit᷑ ꝙ nec
hic totũ panẽ.¶ Itẽ virtute ſacẽi nõ dʒ fieri aliqͥd qdᷣ
ſit in ↄvtumeliã ſacꝛi.ſᷣ ſi vᷣtute vbi h̊ fieret.poffʒ ſtul⸗

veniret in ↄtumeliã.g̊ ⁊ci Itẽ nã nihil facit fꝛuſtra.

tus ſacerdos ↄficere totũ Ge de foꝛo.⁊ ſi h. ſacr̃m

O multo minꝰnec deꝰ.Sed ſi in qᷓntalibet qᷓ;titate fi

eret ↄſecratio.eſſet fruſtra. ꝛc. ¶ REꝰ ad ̊ͥ wluerũt 5
aliqͥ dicẽ ꝙ; nedũ ñ panẽ de ſoꝛo.imo etiã niſi pᷣuet᷑ ri

tus ab ecclia inſtitutꝰ nõ ↄficit ſacerdos.qꝛ ſicut nõ

7—

△

ſi modũ ſacerdotũ ⁊ ritũ ſᷣuet in ↄficiẽdo.⁊ h̊ dicunt
fuiſſe reuelatũ.qui aũt aliter facit. non ſacerdos ſed
ſacẽi temeratoꝛ ᷣm iudiciũ eoꝛum reputat᷑. Sed bec
poſitio eſt nimis arta.quia ſicut dicit Aug. ⁊ habet
di. viij. foꝛma verboꝝ in qbus ↄſiſtit vis ↄficiẽdi val
de modica eſt.⁊ conſtat addita eſſe hmõi ad ſolẽni⸗
tatem. Alia põ eſt ꝙ ſi aſſit intẽtio ⁊ vbum ⁊ clin. eſt
ſacẽm in quantacunq; materia. Ande ſi ſacerdos to
tum panem de foꝛo intenderet conficere. coufectum
eſſet. ⁊ ſimiliter totũ vinum de celario. Sed hec po/

ſitõ nimis ãpla eſt. ⁊ dũ nimis tribuit vbo ⁊ miſtro.

infeꝛt cõtumeliã ſacio. Nec credẽdũ eſt ꝙ chꝛiſtus h̊
daret. cum nec ſapiens homo dictaret hoc eſſe dan⸗
dum. ⁊ ipᷣe ſapiẽtiſſime oia fecit.⁊ maxime ſapient ̊
liiij

*△ ð

—

inſtituit ſacr̃m. Et pterea dᷣm ſine pᷣiudicio non dum q ibi ſit verum coꝛpus xp̃i.⁊ quod ſi veruzʒ eſt.·
fit virtute verboꝛum conuerſio niſi aſſit intentio. et integrum eſt ⁊ vnum. videt᷑ intelligamꝰ (Stez . nn
intentio concoꝛs inſtitutõni ⁊ intentioni ecclie.quia quod eſt ſupꝛa intellectuʒ E ſupꝛa verbũ ⁊ ſermon.. vin
ſicut dicit hugo.om̃e ſacrm irritum reputat᷑ ſi cotra quia ſermo oꝛtũ habet ab intellectu.̊ non videt q h
inſtitutõem celebꝛatur. Intentio aũt eccleſie ⁊ inſti · aliquis poſſit de hoc ſacr̃o loqui. Querit᷑ etiẽ iuxta ia
tuentis eſt conuertere ad vſum fideliũ.vnde cũ vir boc ſi totum eſt fidei quod eſt in hoc ſacr̃o. videt᷑ ꝙ ſe⸗
tus verboꝛum ſm intentõem regule ad tãtam nam peccat quicunqʒ ſe intromittit diſputare de ipo. Et P
ſe extendit. ad qᷓtam poteſt ſacerdos conijcere qd ð iterum cum alij articuli fidei ſiut ſupꝛa intellectũ. p⸗ c
beat ⁊ congruit ſumi in vſum fidelium. per hoc pa ter quid magis dicit᷑ de iſto q; de alijs.¶¶ R dom ꝙ; S6 n
tet ꝙ ſacerdos volens ↄficere totum panẽ ð foꝛo ni · aliqui voluerunt hic ſubtiliari ⁊ dicere ꝙ bᷣ aliqͥ mo⸗ Snet
5§S3 hil facit.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ iſta virtus non do erat intelligibile. Et ꝙᷓuis exñtia tał ſit ſupꝛa na/ ſcs
pt ſup quãtamcunq; mam.dom ꝙ veꝝ eſt. ſed b no turam coꝛꝑis hũani nõ gloꝛificati.non eſt tamen ſu⸗ n⸗
54 Vnit eximpotẽtia verbi ſed ex defectu intentõis. Si · pa nam coꝛpis gloꝛificati.quia coꝛpus illud bʒ ꝓpꝛi ni
nmiliter patet ſequens. quia ſi tot eſſent fideles bus etates lucis. ⁊ nobilitates lucis.coꝛpus aũt lucis ta⸗ ſe
neceſſe eẽt babẽtãtũ de hoſtijs ꝙtũ de pane in foꝛo· tee nobilitatis eſt ꝑ nam ꝙ in maioꝛi ſpacio ⁊ minoꝛi win
tunc oꝛdinata intentiõe poſſet coficere.¶ Ad aliud poteſt eſſe ita ꝙ ipᷣm nec ſit maius nec minus. Exem
55 dom ꝙ non eſt defectus ex ꝑte mãe.ſed intentionis plum aũt dant ſic.ſi lux candele ſiue lumẽ ſit in ma⸗ *
oꝛdinate vt dictum eſt.non inqꝙᷓ ad finem.quia talis gna domo ⁊ poſtmodũ trauſferat᷑ in ꝑuã.lux cande· di
oꝛdinatio non facit ad boc ꝙ fiat conuerſio. Si em̃̃ letanta eſt in ꝑua qta in magna.non rarioꝛ nec den Goger
aliquis conficit intentiõe lucri.nibilominus cõficit. ſioꝛ. Similiter radius ſi dirigat᷑ in ppinquũ ⁊ longin iche
Sʒ ſi aliquis conficeret non ad vſũ ſed vt piceret in quũ.Similiter volunt dicere in coꝛꝑe gloꝛioſo⁊ ma⸗ HK
latrinaʒ.oicit᷑ ab aliquibus ꝙ nibil faceret. Quicqd xime in coꝛꝑe xpᷣi. Sed iſta manuductio ad intelligẽ un
ſit de boc. tamen illud veruʒ eſt ꝙ opoꝛtet ꝙ hilitas dum potius intellectuzʒ obfuſcat qᷓ; agpiat Pꝛimuʒ. P
fici in qᷓntacũq; qᷓntitate. ꝓpter hoc ꝙ quantitatis eſt coꝛpus. nec defluxus coꝛpis. nec rarefit.nec
nimietas aufert vtendi ydoneitatem ex parte mate· condenſat᷑. Rurſus non cſt conueniẽs ad ꝓpoſituʒ. ſtii
rie. Sed quãtacunq; ſit ꝑua quãtitas.ſine indecẽtia quia diffuſio luminis eo q; artat᷑ ſcm ſpaciũ.confi⸗/ nue
pᷣt venire ad vſum.ideo quãtitas pua non impedit. guratur ſm illud in quod diffundit᷑. Si g coꝛpꝰ xpi
quia quantũcunq; modicũ poteſt venire in vſum. ſic eſſet in hoſtia.opoꝛteret ꝙ figura naſi ⁊ alioꝛum “
vnſequẽter queritur de virtute appꝛeben / membꝛoꝝ configuraret᷑ planiciei hoſtie. Et iterum
dente exiſtẽtiam xpᷣi veram in altari. Et cir - non poteſt intelligi ꝙ contrabatur qͥn vna pars coꝛ- ifin
ca boc querũtur duo. Pꝛimo querit᷑ vtrum poꝛis intret ſuᷣ alia.ac per hoc uon maneret coꝛpor⸗ unci
talis exñtia ſit ſupꝛa intellectuʒ viatoꝛis. Scdo que quantitas ⁊ figura. ⁊ multa in ↄueniẽtia ad ᷣ ſequ’ẽ —
ritur vtruʒ ſit ſupꝛa ſẽſum compᷣbẽſoꝛis. tur. Ideo dom aliter ꝙ eſt ſupꝛa nam coꝛpoꝛis glo⸗ ee
Mer Queſtio... ifficati. nec pꝛictates ille poſſunt conuenire alicui ꝑ
¶ Oꝛ exñtia coꝛpoꝛis xpi in ſacro altaris ſit ſupꝛa in nam.⁊ ſi ↄueniat. ſolũ eſt p miraculũ. ⁊ iõ nõ eſt - i
tellectum viatoꝛis oſtẽditur ſic. Ois cognitio intel / rẽdũ ſimile per qdð capiat᷑. Si querat᷑ rõ per quaz 57 Kun
lectiua m nam conueniẽtem noſtro intellectui inci intelligat vel vtruz ſit intelligibile. dom ꝙ eſt loqui ſnd
pit a ſeſu. Dꝛopt quod etiã dicit phs ꝙ nihil ẽ in in- de intellectu noſtro vt eſt hũanus.vel vt eſt fidelis. nn
tellectu quod pꝛius non fuit in ſenſu. Sed coꝛpꝰ xpi Si vt eſt hũanus.ſic intelligit conuerſus ad ymagi/ e
eſſe ſbᷣ illis ſpeciebus eſt tale quid quod nũqꝙ fuit in nem ⁊ ſenſũ.⁊ iudicat ſm cas intrinſecas ⁊ inferio/ 4
aliquo ſenſu. nec in ſe. nec in ſimili.& c. ¶ Item q res. ⁊ ideo deficit in aſſẽtiendo.quia non aſſentit ni⸗
eſt ſupꝛa experiẽtiam eſt ſupꝛa intelligẽtiam hũanã. ſi ſᷣm manuductõem que oꝛtuʒ bʒ ab ymaginatione . hee
qm̃ cognitio generat᷑ in nobis ꝑ exꝑientiaʒ (vt dicit ⁊ ſenſu. Item quia iudicat ᷣm cãs intrinſecas ⁊ cre n
ppÿõs )ſicut ex multis ſenſibus vna memoꝛia ⁊c. Sed atas.⁊ ita comꝑãdo potẽtiam continendi ipᷣius bo/ d
exiſtentia coꝛpoꝛis xp̃i ſõᷣ ſacro eſt ſupra expientiaʒ. ſtie ad potẽtiam continẽdi paſſiue.⁊ ipius coꝛpis.et Knn
quia fides non habet meritum cui buana ratio pßet qꝛ inuenit repugnatiã ⁊ impꝛopoꝛtionabilitatẽ. idðo nni
experimẽtum.ꝗ ſupꝛa intelligẽtiam nr̃am. ¶ IJItem adicit in rõcinado. ⁊z ita iſte articulus dicit᷑ eẽ ſupꝛa Mop
intellectus noſter ſupponit hoc tanqꝙᷓ pᷣncipium per intellectũ ⁊ intellectũ ſᷣm ꝙ eſt intellectꝰ bñanus. Uuun
ſe notum cui non poteſt cõtradicere ꝙ om̃e cõtins ¶ Si aũt loqmur de intellectu ᷣm ꝙ eſt fidelis. ſic dðz e
coꝛpus maius eſt vel equale illi quod continet. Secd caſſetit m dictamẽ fidei. ⁊ ʒ regulã vitat eterne. i
ſpẽs ſiue hoſtia nec eſt maioꝛ nec equalis ſicut dicit iõ ſufficit in aſſẽtiẽdo ⁊ ↄcoꝛdat i. rõcinãdo. Intelle Gne
fides. ſi intellectus h̊ ponit.ponit & ↄtra ſe. tez ctꝰem̃ fidẽ bñs ſtatim credit. exq poſitũ ẽ ſibi. ſ 6
oĩs intellectus hnanus boc dicit. ꝙ ſi aliqͥd eſt in ali/ chꝛiſtus eſſet ſbᷣ ſpẽbꝰ ill. ad B adiutꝰ lũine fidei.Si⸗ G
quo toto.⁊ fiat in minoꝛi.ꝙ neceſſe habet contrabi: milit᷑ ↄcoꝛdat in rõcinãto.qꝛ aſpicit ad cãs ſupioꝛes. D
aut illud exctdit ſimplłr. ſed fides noſtra dicit ꝙ in ſic em̃ dicit intellect? s pᷣt facere oẽ qdð eſt ↄgruuʒ.et 6
ſacr̃o coꝛpus xp̃ᷣi eſt in magna hoſtia.⁊ iterum in me fides aſſumit. ↄgruũ eſt q, caro xpi exrponat in cbũ.
dietate hoſtie ita magnũ ⁊ non contractũ.g intelle 2Zido rõ ↄcludit ꝙ deꝰhoc poſſit ibi facẽ. Itẽ intelle g
ctus hoc non poteſt capere¶/ Cõtra. nullus tenetur ctdicit ꝙ veritas nõ pᷣt dicẽ fſin. fides aſſumit. ve
ad impoſſibile.g ſi hboc eſt oino ſupꝛa poſſe nr̃i intel- ritas dixit hoc ẽ coꝛpmeũñ ⁊ pᷣcepit vt diceret᷑.̊ di/
lectus.nullus tenet᷑ credere. qui non credit ibi eſ/ſe xit veꝝ.Cũ ẽ ſit in nobᷣ duplex intellectꝰ.ſ.fidel hu
coꝛpus ſicut fides pᷣdicat non peccat. ¶ Item Aug. manus.ideo ſentimus in nobis aliquando collucta
dicit. quod credimus debet᷑ autoꝛitati.quod intelli - tiones.fidelis tamẽ intellectus pꝛeualet ei quiẽ bu⸗ J
gimus rõni.ſed multas roõnes habemus ad monſtrẽ manus qui eleuat ipſum extra animalitatem. atta⸗

iroch
Utſemt,
W
Gkiint
oſee
Medeii8
at
W
iin
Atipunn
Scktnat
ligtzn
iͤlet⸗
Mehrtlon
Snmghn
Uniſthtn⸗

Miſgae

rmin fude
ingtütlo
egorohen
Nosinti
gint Pun.
Vunend
erureft
d poſin⸗
ſoncüchl
Deoye
ntuen
Ne binn
unugns
nent c
in bli
napeh
ummi⸗
lürhläcke
D

ſcostuien

=—
S
=☛
=

S⸗
⸗ =— S S S-

=
=

hnen

ES

Kitel
Giotrte
init
oſti

☛

=
=

=

1

cir

8ctg 6

n,n —

ut ibi exiſtit.

2

men non ita eleuat & compꝛebendat. vt meritum fi-

dei integrum maneat.Et hoc patet.quia intellectus
humanus dicit ꝙ impoſſibile eſt ꝙ maius continea/
tur a minoꝛi.⁊ fidelis reſpondet ꝙ verũ cſt localiter.
⁊ coꝛpus xpᷣi magnũ non eſt ibi localiter.ſed ſacmen

talit᷑.⁊ quis illud ſit impoſſibile tamẽ pᷣt eſte ðo poſ
ſibile. quia neſcimus quid deꝰ poſſet mutato mo/
do eſſendi.ideo licet intellectus ibi pꝛeualeat.tamen
nondũ compꝛehendit.⁊ ſic patent rões ad vtrãq; ꝑ/

tem. Pꝛime em̃ ꝓcedunt de intellectu ſcᷣm ꝙ hnña/

58 nus.⁊ ſcde de intellectu ſcm ꝙ fidelis. ¶ Ad illud
tñ qd queritur quare plus h̊ dicitur eſſe ſupꝛa intel /

lectum. dom ꝙ in hoc quodã mõ cõmunicat noſtra

ymasginatio cum coꝛꝑe ymaginabili.⁊ qm illudit᷑ ei.
quia vt ẽ ſub ſacr̃o ſterfugit imaginatõem.imo ſu/

pꝛa ipᷣam eſt.vt pꝛehabitum fuit.cũ accipiat moduʒ
eſſendi quẽ babet ſpũs.ideo cum repugnet ymagia/

tio.magis eſt contra intellectũ. Sed in articulis ali/

is ſcilicet diuinitatis oino deficit ⁊ non adeo repu/

59 gnat. ¶ Ad illud quod qucrit᷑ quare diſputat᷑ de B
ſacr̃o cum totũ ſit fidei.doᷣm ꝙ non ad generãdaʒ fi
dem. ſed ad nutriẽdam.ne ꝓpter ignoꝛatiã aliqͥs con

cedat repugnans fidei.vel neget ↄñs ad fidem. et h̊

perutiliſſimuʒ ⁊ nccriũ eſt:quia multa ponũtur in
ſacr̃o ab incautis in quibus eſt periculum in aſfer⸗

do. Ande diſputamus non vt meliꝰ credamꝰ.ſed vt

fidem illibata ſeruemus.duʒ ipᷣa cognita erroꝛes ca

uemus.⁊ cauẽdo in veritate ꝑſiſtamus.
ueſtio. ij.

¶ Mtrum exiſtentia xpi ſb ſacramẽto ſit ſupꝛa ſenſum
cõpꝛehenſoris.⁊ ꝙ ſic videt᷑.quia mgf dicit in ſcq̃n/⸗

ti diſtinctõe. ꝙ bec eſt ratio quare ſub alia ſpẽ tradit᷑
coꝛpꝰ xpᷣi vt fides habeat meritum. Sed in beat fi/

des non babet locũ.S videtur ꝙ debeat eis appare

re in ꝓpꝛia ſpẽ. ¶ Item quis ſtatus gratie ſuſtineat
aliquod velamen ⁊ cõpaciatur.tñ ſtatui gloꝛie om̃e

velamen reuelatur. ſi coꝛpus xpᷣi velat᷑ ſenſui no/
ſtro ꝓpter ſpẽm. videtur ꝙ btis ſit reuelatũ. Item
ſenſus decipiũtur ꝓpter boc ꝙ ibi latet xpᷣs ſẽſus no.

ſtros.ſed in beatis nulla cadit deceptio.g̊ nullo mõ
pᷣt latere ſenſui beatoꝛum¶ Item
non gloꝛioſi non pᷣt latere viſum non gloꝛioſum. er/

go nec claritas coꝛporig gloꝛioſi viſum gloꝛioſũ. ſed
ariſſmum. g ⁊c. ¶ Contra. exi ·
ſtentia illa ⁊ modus exiſtendi eſt ſupꝛa intellectum.
ſed nunqᷓ; ſenſus eleuatur ſupꝛa intellectum.& eſt ſu
te coꝛ/
pus xpᷣi ſub ſacramẽto habet modum exiſtendi ele/

coꝛpus chꝛiſti eſt c

per oẽm ſẽſum qᷓ;dtumcũq; gloꝛificatum.

uatum vltra modũ exiſtendi ſpũs creati.ꝓ eo ꝙ ẽ in

qlibet pꝑte totum. ⁊ ꝓ eo ꝙ in pluribus locis ſimul.ſpʒ
nunqᷓᷓ oculus gloꝛioſus videt ſpm̃.oOnec coꝛpꝰ xpᷣiup
tez ſenſus guſtus eſt in beatis ſicut

tem claritas coꝛpoꝛis

—

dicit Aug. de quinq; mſionibꝰ æ infra patebit s eſto
beatus ſumeret xpᷣi coꝛpus.conſtat ꝙ guſtus non

ſentiret ſapoꝛeʒ carnis. pari rõne nec viſus pcipit

vt eſt ibi. ¶ Itẽ regula eſt ĩ pſpectiua ꝙ vbi due ma⸗

gnitudines vidẽtur in equali ſpacõ. maioꝛ magnitu

do videtur ſpᷣ angulo maioꝛi. Nidere em̃ eſt pᷣm triã⸗

gularẽ directõem radioꝛum.ita ꝙ banis eſt res viſa.
⁊ angulus intelligitur fieri circa pupillam. cũ coꝛ/
pus xpᷣi maius ſit iſta ſpẽ.ſi videt intra ſpẽm maioꝛẽ

magnitudinem. maioꝛ angulus eſt infra minoꝛem.ſᷣ
boc non poteſt eſſe niſi ꝑx miraculũ.g̊ impoſſibileẽe

p nãm coꝛpꝰ gloꝛificatũ videat᷑.immo videre ita e
miraculũ ſicut exiſte ne
ſti ſõ ſacramento eſt ſõlimata ſupꝛa modum cſſẽdi.
⁊ omnis coꝛpoꝛis ⁊ omnis rei coꝛpalis ⁊ dimenſiue.
cum viſus non abſtrabat a qtitate.quia eſt rõe ſen/

ſatoꝛum.⁊ pcipcre babeat coꝛpus ſcdm modum exi
ſtendi coꝛꝑalem.qꝙ nullo modo viſus quantũcunq;

gloꝛioſus ad h̊ attingit vt videat ibi xpᷣm ſicuti eſt.

etiã ſi pꝛeſens ſit. Et ſi alicui miraculoſe oſtenſũ eſt.

nunq; tamen oſtenſũ fuit in forma quã ibi habet vt

cõmuniter dicitur.quia oſtenſum fuit in foꝛma ꝑuu

li. 2 ipe eſt ibi m cadem qᷓtitateʒ quã habet in celo.
⁊ ſic eſt in qlibet ꝑte.⁊ iſte modus exiſtẽdi abſtr Dis
4A61

ab ofni ſenſu. vñ concedẽde ſunt rõnes ad h̊. ¶⸗
illud ꝙ quod obijcitur de merito fidei ⁊ de velatõne

dõom ꝙ; q;uis ſenſus non pꝑcipiat.tamen intellectꝰ H
clare nouit. Alterius.⁊ ſi viſus non videat.hoc non

eſt quia velatur illa ſpẽ.ſed ꝙ eſt ibi ꝑx modum aliuzʒ
qᷓ; ſit coꝛpusvt eſt ſenſibile.Credo tamen ꝙ aliquibꝰ
certis indicijs cognoſceret quodãmodo cſſe ibi coꝛ/

pus chꝛiſti intellcctus conuerſus ad ſenſuʒ ſicut co⸗

mentum veritati

nit Aug.exciplũ in vltio de ciuitate dei de viſu glo⸗
rioſo.vtrum videat deuz. vbi dicit ꝙ intellectus per
ſenſum cõpꝛehendit ꝙ deus eſt omnia in omnibus.
ſicut ego per viſũ cognoſcere dicoꝛ ꝙ aliqͥs ſit viuus
⁊ babeat aiam quãdo video eum loqui.¶
quod obijcitur de recchtone voͤtn q in hoc ſacramẽ
to nullus ſẽſus decipit᷑.nec aliquid aliud.quia ẽ ſac⸗
ed ꝙ dicuntur ſenſibus decipi
hoc dicitur quia ſunt via vt opinio in nobis fallat᷑.

que iudicaret ibieſſe ſubiecta ſpecierum niſi intelle/

ctus fidelis purgaret erroꝛem. multo magis in bea/
tis purgat ⁊ pꝛeuenit vt nõ decipiant᷑ Ad illud qð oʒ

obijcitur de claritate coꝛpis nõ gloꝛificati.dð ꝙ nen
tra latet ſẽſum.dũ tamẽ coꝛpus hẽat modũ exiſtẽdi

debitũ coꝛpi. quẽadmodũ coꝛpus xp̃ᷣi paſſibile ſbᷣ ſa/

cramẽto datũ fuit impaſſibiliter. q;uis ſm veritateʒ
eſſʒ paſſibile ante paſſonẽ.ꝑ bunc modũ ⁊ viſibile ⁊
ſenſibile eſt inſenſibiliter roe modi eſſendi ibi. in G̊
aũt nolo pᷣiudicare ſẽſui beatoꝝ.ſed opus dei in hoc

ſacrfo mirificũ p dicare.

¶ Di. xj. de euchariſtie ſãcfo p cõpatõem ad diſpenſãtes vel ↄficiẽtes.Et pᷣmo ð ↄfectõe.

aũt queritur qualis ſit illa conuerſio.an foꝛmalis ⁊c. Supꝛa egit mgf̃ de ſacro eukariſtie in ſe et in

pꝛaui ſacerdotes ⁊c.

comꝑatõe ad maducãtem. In bac ꝑte agit deipᷣo ꝑ compatõem ad cõficicteʒ. Et diuidit hec pars in
tres ꝑtes. In pᷣma ꝑtelagit de ipᷣa confectõe. In ſcda de conſequẽtibus ad ↄfectõnem infra di.xij. ibi.
Si aũt querit᷑ de accñtibus qᷓ remanẽt ⁊cc. In tercia agit de ptãte ↄficiẽdi infra.di.xiij. Solet etiã queri vtruz
¶ Pꝛima ꝑs habet duas ptes. In pᷣma pte agit de ipᷣa confectõe qtũ ad actũ traſſuban

ꝛima ꝑs hʒ du/⸗

di. In ſca qtũ ad mam.ibi.Sub alia aũt ſpẽ tribus de cauſis. Pꝛima ꝑs habet duas ꝑte Sn pᷣma determi

nat veritatẽ. In ſcdᷣa repꝛobat falſas opiniones.ibi.quidã vo ſic dicũt ↄuerſiõem illã ⁊c.¶¶Pꝛu
as. Pꝛimo em̃ determinat qͥd ſentiẽdum eſt. Scdo vo qͥd loquẽdũ.ibi. MNec tñ concedũt aliqͥ ⁊c᷑.

ds bʒ duas. In pᷣma ponit opiniones. In ſcda repꝛobat.ibi.Sʒ ꝙ nõ ſit ibiſba niſi coꝛpus xpi 7.

d ꝙ exñtia coꝛpis chri/

d illud z

credi ſalubꝛiter pᷣt.in/
ueſtigari ſalubꝛit᷑ non
poteſt. Contra. videt
em̃ ſcᷣm hoc ꝙ om̃es
peccẽt grauit᷑ qͥ diſpu/

tant de bijs que ad fi

dẽ ſpectãt.
faciẽda eſt vis tam
in hoc ꝙ diẽ miſteriũ
fidei.qᷓ; in ̊ verbo in/
ueſtigari. Miſterium

em̃ ſecretum eſt.⁊ illʒ

non eſt inueſtigãdum
vt bomo velit rõe cõ/
pꝛebẽdere quod domi
nus voluit occultare.
⁊ qui aliter facit pec/

cat.⁊ pᷣſũptuoſus ẽ dũn
ſe eleuat ad id ad qd ñ
autẽ diſputat de fideñ
ad miſterij inueſtiga⸗

tõem.ſed potiꝰ ad de/

fenſionẽ. ille non facit
contra hoc quod dicit

Alij vero concedũt il

lð quod erat panis vł
vinũ.poſt conſecratõ/
nem eſſe coꝛpus ⁊c̃.
VNVigdetur falſum dice/

re.quia.quod.eſt rela,
tiuũ identitatis.ſᷣ ibi

nihil manet ↄne.ꝙ tal
locutio eſt falſa. Pꝛe⸗
terea quero ꝓ quo ſup

ponit cuʒ dicit᷑ q erat

panis. aut ꝓ ſuppoſito

panis. aut xpᷣi. Si pꝛo

ſuppoſito panisCõ/

tra.iſti nũq; ↄuenit p/
dicatũ. Si ꝓ ſuppoſi /
to coꝛpis.g iplicatio ẽ

fła.qꝛ coꝛpꝰxpi nũq; fu
pe loqᷓndò cũñ ̊ relati/

uũ qð ſit relatiuũ idẽ/

idẽ cũ pᷣdicato.ꝙ fim/
plr loqndo ꝓpe flaẽ᷑.
nec mgr dicit ↄcedẽdã
ʒ opinionẽ ſuã. Si ãt

legat a ſctis exonẽdãa
eẽ credo. Nñ cũ augu.

dic ꝙ coꝛpꝰ vpᷣůi dicimꝰ
ill qð ex fructibꝰterre
collectũ ⁊c.d ꝙ illð di

ctũ ẽ qtũ ad ſignũ exte
riꝰ.⁊ ſcdm metbapho⸗

ram eſt intelligẽdum
ſcom ꝙ ſignum pro ſi
gnato ponitur. ⁊ vo/
catur h coꝛpus xpᷣi ſa/
crm coꝛꝑis xpᷣi.

——

—

ſpẽs rerum que ante fuerant remanẽt.⁊ ſapoꝛ ⁊ pon/

ſui pꝛemiſſe autoꝛitates conſentire videntur
huic ſentẽtie ſic opponit᷑ ab alijs. Si ſbᷣa panis inqui

unt vel vini conuertit᷑ ſbaliter in coꝛpus vel ſãguineʒ
xpᷣi.quotidie fit aliqua ſbᷣa coꝛpus vel ſa guis xpi que

ante nõ erat.⁊ hodie eſt aliquid coꝛpus xpᷣi quod heri
non erat.⁊ quotidie augetur coꝛpus xpᷣi atq; foꝛmat᷑

de mã de qua in conceptõe non fuit factum. Quibꝰ SH

—

—

¶ Agit de confectoe

zit de confectõe q;tum ad actũ trãſſbᷣandi.deter
minas veritatẽ. ? quid ſit ſentidum. n
Yaũt querit᷑ qualis ſit illa ↄuerſio.an foꝛma-
lis an ſpalis vel alterius generis. Diffinire nõ
fficio. Foꝛmalẽ tamen non eſſe cognoſco.qꝛ

144½
1
. . 7
4 —
4

v5. dus. Quibuſdã eſſe videtur ſpalis. dicentibus ſic ſöõ,
ſtantiã ↄuerti in ſam vt hec eſſẽtialit᷑ fiat illa.Cui ſẽ⸗c⸗,
¶Sed

modo reſponderi poteſt.quia non eadẽ rõne dicitcoꝛ

pus xp̃i confici verbo celeſti. ꝙ ipᷣm coꝛpus in ↄceptu
vir ginis ſoꝛmatũ deinceps foꝛmet᷑ qꝛ ſba panis vel

yvini que ante non fuerat coꝛpus xpi vel ſanguis. ver ·
bo celeſti fit coꝛpus ⁊ ſaguis.Et idᷣo ſacerdotes dici,.·
tur conficere coꝛpus xpᷣi ⁊ ſãguinem. quia eoꝛũ mini//

ſterio ſba panis fit caro.⁊ ſba vini fit ſanguis xpᷣi. nec

.

coꝛpus xpᷣi vel ſanguis.

Si vero queris modum quo id fieri poſſit: breuit re⸗

tamen aliquid additur coꝛꝑi vel ſãguini.nec augetur

ſpondeo. Aiſteriũ fidei credi ſalubꝛiter pᷣt. inueſti /
gari ſalubꝛiter nõ pᷣt. & coꝛpus xpᷣi panis mutatõe

Aug.i li. ſniarũ

in id nõ augmẽtat᷑.nec ſaguis ex vini ↄuerſione.eius
voluũtati ⁊ potẽtie aſcribat᷑ qͥ idẽ coꝛpꝰ de virgie edu,

xit. Fit g ſba illa iſta ſine eius augmẽto.

¶Determinat qͥd ſit loquęddum. b

dec tñ concedũt quidaʒ ꝙ ſoſtãtia panis aliquando

fit caro xpᷣi.⁊ ſi fiat caro xpi ſicut farina facta ẽ panis.
⁊ aqua ſacta eſt vinuʒ. nec tamẽ dicitur farina eſt po-
nis. ? aqua c vinũ. Alij vero cõcedũt illð qð erat pa
nis vel vinum. poſt conſecratõem eſſe coꝛpus ⁊ ſãgui
nem. non tamen ſequit᷑ panis eſt caro xpᷣi.vel vinũ eſt

*

ſãguis.quia ſbᷣſtantia panis vel vini poſtqᷓ; facta ẽ ca

ro xi vel ſãguis.non eſt ſbſtãtia panis vel vini vS c⸗.

bſtat gmar deo diſnguenäum viceur. cum dicik
dn d e Nend id.. hltatia panmis. vel id quod erat panis mõ eſt coꝛpus
iet eſup wut no ſt rpi. aanens em panis non eſt copus pl. ba mu⸗
tata. i id qð facta eſt. eſt coꝛpus xpii. Hec dicimꝰſbam

panis vel vini mm eſſe coꝛꝑis vel ſãguinis.qꝛ nõ de
ea vt de mã foꝛmat᷑ coꝛpꝰ.ſᷣ ia foꝛmat᷑ in illõ ⁊ effici⸗

tur illud. VUñ Aug. Coꝛpus xpᷣi dicimiilud qð ex fru

☚

ctibus terre acceptũ ⁊ pᷣce miſtica cõſecratũ ſumimus
in memoꝛiꝗ dñice paſſionis.Qð cũ ꝑ man⸗hois ad il
lã viſibilẽ ſpẽm ꝑducat᷑.nõ ſanctificat᷑ vt ſit tã dignũ
ſacrm.niſi oꝑante inuiſibiliter ſpũ dei. “

¶ Agit ð ↄfctõe qᷓ;tũ ad actũ trãſſubandi 7 aſſignat
falſas opiniones. c

¶ Quidã xo ſic dicũt ↄuerſiõem illã eẽ intelligẽdã.
vem vO. dcit duert ã. vt
ſub illis accidentibus ſi ub quibus erat pꝛius Vbnan⸗
tia panis ⁊ vini.poſt con ecratõem ſit ſubſtantia coꝛ⸗

poꝛis et ſanguinis. ſic tamen vt ex eis nõ efficiatur. et

Auguſt. in li. de

tri.

nt⸗

Stot

Di.

ſic aſſerunt dictũ panẽ trãſire in coꝛpꝰ xpᷣi.qꝛ vbi erat
panis nunc eſt coꝛpus xpᷣi. Qðõ ſi eſt.quid & fit de ſbᷣa
panis ⁊ vini? Illi dicũt vel in piacẽtẽ mãm reſolui.vł
in nihilũ redigi. Alij vero putauerũt ibi ſõam panis ⁊
vini remanè?. ⁊ ibidẽ coꝛpus xpᷣi eſſe ⁊ ſaguinẽ.⁊ hac
röoõne dici illã ſᷣam fieri iſtãa.qꝛ vbi eſt h.eſt ⁊ illa. Qð
mirũ ẽ.Et ipᷣam ſbam panis vel vini dicũt eſſe ſaccẽm.

L

— —

¶ In ißa imolatio⸗

nis boꝛa ad ſacerdotꝭ⸗

vocẽ celos aꝑiri.vidðt᷑

grego. hic male dicere
quia ſi apiunt᷑.q̃ro ad

d. Si vt deſcẽdat.vx
flin.qꝛ pᷣt deſcẽdere ſi⸗
ne aptione celoꝛum.

n Reprobai ttas dpintano ſuꝑius aſignams. ad alhneſſtenn.
,(Sed ꝗ non ſit ibi ſba niſi coꝛpus xpᷣi ⁊ ſaguis.ex pᷣdi / curi hüb infe
I b in ii de ſe Qis ⁊ ditis apte oſtẽdit᷑. Ait em Ambᷣ Panem iſtũ no. Gi db Hinfe
rio. qluem ſumimus in miſterio. illũ intelligo vtiq; qͥ ma⸗ tropice. q̃ro in q̃ tro/
nu ſãcti ſpũs foꝛmatus eſt in vtero vᷣginis.⁊ igne paſ po.R dðʒ q panis
Zob. vj. ſionis decoctus in ara crucis. Panis em angeloꝝ fa⸗ iſted in altari conficit
So. v. cts eſt cibus hoĩm. Unde veritas ait. Ego ſũ panis elſt panis cdeſtis cel̃
viiinuus qui de celo deſcendi. Et iten. Panis queʒ ego pemes fit fiuttias de
dabo caro mea eſt ꝓ mũdi vita.Ex hijs nãq; duabus fſupiꝰ. Ofm igit᷑ imola
ſentẽtijs aꝑte dat᷑ intelligi.qꝛ panis iſte ⁊ iſte.nõ duo tiois hoꝛa nob panis
ſed vnus panis.⁊ vna caro. ꝓculdubio vnum effici᷑ celeſtis ⁊ ſuperſbalis
Brexo ntme coꝛpus.Jllud vere.illud ſane.quod ſumptum eſt de chein ſrare
. mome virgine.quod reſurrexit.⁊ in celum aſcendit.Itẽ gre i eis natiuitate dicit

go. Quis fidelium habere dubium poſſit in ipa imo
lationis hoꝛa ad ſacerdotis vocem celos aperiri. in il
lo xpᷣi miſterio angeloꝛum choꝛos adeſſe.ſũma ⁊ ima
ſoociari. vnum quid ex inuiſibilibꝰatq; viſibilibus fie⸗
Nsdix d ri. Idem. Eodem momẽeto ⁊ in celum rapitur mini⸗
1 E ſterio angeloꝛum.conſociãdum coꝛꝑi xpᷣi.⁊ ante ocu⸗
los ſacerdotis in altari videtur. Sicut diuinitas vᷣbi
totum implet mom. ita multis locis illud coꝛpus con
ſecratur. Nec ſũt tamen multa coꝛpa xpᷣi.ſed vnũ coꝛ⸗
pus ⁊ vnus ſãguis.ideoq; ſiue plus ſiue minus qᷣs in
de ꝑcipiat. om̃es equaliter coꝛpus xpᷣi integerrime ſu⸗
munt. Poſt conſecratõem g non eſt ibi ſba panis vel
vini licet ſpẽs remaneãt.Eſt em̃ ibi ſpẽs panis ⁊ vini
ſicut ⁊ ſapoꝛ.vñ aliud videt᷑.aliud intelligit᷑.

o totuz mom melli
flui facti ſũt celi.quia

datꝰ eſt nob iſte qͥ dul ·

cioꝛ eſt ſuꝑ mel ⁊ fauñ
d¶¶ In celũ rapit᷑ mi/

niſterio angeloꝝ cõſo

ciãd coꝛpi vxpᷣi. Uidet᷑
falſum dicere.qꝛ illud
coꝛpꝰ ſumit᷑ a ſacerdo
te.& nõ rapit᷑ miſterio
Itẽ quõ ↄſotiat᷑ coꝛꝑi

xp̃i. cũ idẽ ſit coꝛpus.

Itẽ qr̃ quõ intelligit᷑
ill qð ſcribit᷑ in cano

ne. Jube bec pferri ꝑ

manꝰ ſãcti angeli tui.

qͥd eſt ⁊ qͥs eſt angel?ꝰ

q̃ꝑfert¶ Rꝰ dð ꝙ ſiẽ pdicta vba circa cõfectõem figuratiue et ſcᷣm tropũ intelligẽda ſũt. ſic ⁊ iſta. Añ ſicut

manꝰ angeloꝝ nõ intelligũtur coꝛꝑaliter. ſic nec rapi boc ſacr̃m intelligẽdum eſt localiter vel coꝛpaliter.ſitx-
nec conſociari ſpãliter. Sed boc intelligẽdũ eſt ꝙ ſicut angeli intelligũtur deo offerre oꝛocs nĩas ⁊ petitões.
ſily deſideria nõ ꝓpt᷑ ignoꝛãtiã dei.ſed ꝓpter comoditatẽ nꝛam.quia ſuis ſãctis affectibus ⁊ puris nos adiu⸗
uãat. ⁊ merita noſtra in conſpectu dei replicãt. vt ex eoꝝ puritate ſãcta. ⁊ affectõne feruẽti.rone dignitatis nu

cij ſint acceptibilia. Sic intelligẽdum eſt offerre ſacri

„—

icia. quia ſacris miniſterijs aſſiſtẽtes vna nobiſcum pᷣ⸗

cant᷑ vt noſtra nuncra ſint accepta. ⁊ vna nobiſcũ reuerent᷑ ſãctiſſimũ coꝛpꝰxpᷣi ſicut in celo.iõ dicunt᷑ in ce

lũ rapere ⁊ ↄſociare qᷓtũ ad boc ꝙ reputãt honoꝛe dignũ in altari vt in celo.

Per bũc etiã modũ intelligẽda

ẽ oꝛo canonis.qꝛ ſic exponit innocẽtiꝰangelꝰille magne ↄſilij ẽ xpᷣs.ꝑ manꝰilliꝰoꝛamꝰſacꝛificiũ ꝑferri.i.ipius

Ad interpelladũ ꝓ nobis.⁊ ſic patẽt queſita.
QODintelligẽtiã huius ꝑtis vj.querunt᷑. Pꝛi/

onuerſio panis in coꝛpꝰ xpᷣi. Scdo dato qꝙ
ſic. queritur vtrum totus panis conuertat᷑ an aliqͥd
remaneat pꝛcter accidentia.Lercio dato ꝙ conuer⸗/
tatur totus.querit᷑ vtrum talis conuerſio panis poſ
ſit dici adnibillatio. Quarto dato ꝙ nõ. queri᷑ vtꝝ
panis conuertatur in totum xpᷣm.i.in animam ⁊ di/
ninitatem ſicut in carnem. OQuinto vtrum bec auer
ſio ſit ſbita an ſueceſſiua. Sexto ⁊ vltimo querit᷑ qͥ/
Wecp expᷣmẽda illa ↄuerſio. ¶ Qoõͤ. J. a
O ſit ibi vera conuerſio panis in coꝛpus xpᷣi videt

W

