ꝙ boc factum eſt ꝓpter terꝛoꝛem.ne foꝛte ꝑ aſſuetu⸗
diuem ⁊ periculum otemptꝰincideret.

¶ De abſolutionc.et queritur vtrum aliquis poſfit ab
ſolui inuitus. Et ꝙ; ſic videtur.quia pater carnalis

multa bona pꝛeſtat filio inuito.ergo pari ratõne im⸗
mo multo foꝛtioꝛi (cum magis pius debeat eſſe) vi⸗
xtur ꝙ pater ſpiritualis poſſit ſoluere ſubditum ip/
ſo inuito.

communicare inuitum. ergo multo magis abſolue/
re. ¶ Item excommunicatio eſt pena inflicta exten.
us pꝛopter emendationcm.ergo ſi ꝑccatoꝛ nõ emen
datur ſed deterioꝛ efficitur. cum ceſſante cauſa ceſſet
ct effectus.videtur ꝙ poſſit ⁊ debeat talis etiam no⸗
lens abſolui.¶ Sed contra. nullus poteſt nec debet
abſoluere aliquem inuitum in foꝛo penitentiali . ego

dillud quod obijcitur ꝙ non pꝛiuan/j7
tur ſacramentis niſi moꝛtaliter pcccantes.dicenduʒ

Item pꝛonioꝛ debet eſſe ad miſerenduz
ꝙᷓ ad condemnandum. ſed aliquis de iure poteſt ex

uisc⸗
lanane
ſſiiturtg
culli
urcyn
7 aurc
giocun
Cniani
Anaff
rxfeto
tenprt
Cotnvnicn
ſcurdarm
tuciatur
un den
ſomins:
Chonicatn
lmsd
ſoneq po
Deiorenn
ſccſetacea
Vluntate
nfanec
Peacnther
ithocdio
tiſueiiu
Neennt.
tonrbet
ſeipote
ltepoſcre
opopter
Gpaterco⸗
umgno
nlatep
noncone
ſcutone
lutigſeql
ickinno⸗
mcuocbe
Inrelſu
iralien
aontn
ſakoc⸗
ſscnteen
gonnena
Anltceg
nguin
Ch
Moal
1Ain
fonen
etian

ere
e
higan⸗
ſdte
nokrienn
ſifin,
nr
nmgheng

nckct

Nemnaean

Nnciez
Mnniits
nmnicg ſne
tchgfiſt

kannmn⸗
npatsront

heenobutn ,
Emwritad
ioruncec
iscinhn

e Detercen⸗

rwörtbetae

Stengaunc
Ncar Angee
Btcnta dnnn⸗
agen fthl

PEetcſinn,nd

chto önen
cnim tnpen
Nhertfnngn
Grdogicl
nbnertiz
n wotis wen
i d/
Aunckqvene⸗
chfeeven
func wan⸗
Gncunpe⸗
Gcundri
AN ſn/
Centsdi

Lirrh ar

g roꝛem pꝛopꝛium.
4

Di.

6

B pari ratõne nec in foꝛo iudiciali. (Item dictum eſt

Petro quodcunq; ligaueris ſuper terꝛam erit liga/
tum ⁊ in celis.ergo confoꝛmari debet ligatio que fit
in terris ei ligatoni que fit in celis et econuerſo.alio
quin non fit vt debet. ſed in celis nullus abſoluitur
inuitus.ergo nec in terris debet.
cauſa manere debet et effectus.ſed cauſa ꝗꝓpter quaʒ
infligitur excommunicatio eſt rebellio et contuma/
cia.ſed qdiu non vult abſolui eſt rebellis et contu/

max.ergo inuitus non debet abſolui. Juxta hoc que
& ritur quis ſit modus ſᷣm quem debet abſolui.¶ R“.

dicendum ꝙ eſt loqui de potentia abſoluendi ⁊ excõ-
municandi pꝛout poteſt in hos actus vel de iure vel
de facto.differt enim facere ⁊ iuſte facere.Si loqua/
mur de facto.ſi epiſcopus excommunicet non contu
macem pꝛetermiſſo iuris oꝛdine.in facie eccleſie ex/
communicatus eſt. q;uis iniuſte lata ſit ſententia. et
tenetur eam ſuſtinere.alioquin ex hocipſo contemp/
tu efficitur dignus excommunicari et ligatur apud
deum. De iure autem eſt excommunicatus quando
ſcᷣm iuris dictamen ab eo qui habet iuriſdictionem

canonicam fertur ſententia in contumacem.et bec li

gat apud deum. Similiter intelligendum in abſolu⸗
tione ꝙ poteſt aliquis abſolui de iure vel de facto.
De iure nullus excommunicatus abſolui poteſt ni/
ſi ceſſet a contumacia. De facto abſolui poteſt ſcðᷣm
voluntatem pꝛelati.in cuius poteſtate fuit ſententi/
am ferre et reuocare. Ande ſi talis abſoluatur. nec
peccat nec eſt excommunicatus qui ei communicat.
et hoc dico ſiue qui abſoluitur ſit ligatus iuſta ſentẽ/
tia ſiue iniuſta.⁊ boc maxime verũ eſt de dmino pa⸗
pa. Nerumtamen ſicut ratõnes pꝛobant talis abſol/
ui non debet ſi iuſte excommunicatus eſt.nec de iure
abſolui poteſt. Si autem excommunicatus fuiſſet i
iuſte.poſſet eum pꝛelatus abſoluere ctiam inuitum.
non pꝛopter ſuum meritum.ſed ad reuocandum er/
¶ Ad illud quod pꝛimo obijcitnr
ꝙ pater coꝛꝑalis beneficia pꝛeſtat inuito filio.dicen/
dum ꝙ non eſt ſimile.quia illa ſunt beneficia tempo/
ralia que pꝛeſtantur contra voluntatem.et in quibꝰ

non conſideratur equitas ex parte ſuſcipientis. non
ſic autem eſt hic.Et pꝛeterea talia beneficia pꝛoſunt

inuitis.ſed beneficium abſolutionis nullo inuito ꝓp/

deſt.immo obeſt. Unde ſicut faſtidioſis non eſt inge

rendus cibus coꝛpoꝛalis.quia obeſt ct iſtum pꝛoijci-

urnt. vel ſi ſuſcipiũt magis grauantur.ſic in pꝛopoſito
S0 eſt intelligenſtum. ¶ Ad ulud quod obijcitur ꝙ po/⸗

teſt excommunicare inuitum. dicendum ꝙ excoõmu/
nicatio eſt coꝛreptio de contumacia.⁊ ideo vtilis eſt
talis contumaci ⁊ nolenti.Econtra abſolutio eſt vti-
lis redeunti non in contumacia exiſtenti.⁊ ideo talẽ
excommunicatum abſoluere potius eſt pꝛeſtare iraʒ
qᷓᷓ miſericoꝛdiam. ſicut facit ille qui dimittit iniuri/

am inultaz. AUnde ſic melius eſt ꝙ ſathane tradatur
coꝛpus q; ſpiritus.ſicut melius eſt iſti ꝙ permaneat

in vinculo q; det᷑ ei beneficium cum contemptu.

81 ¶Ad illud quod obijcitur ꝙ inflicta eſt ad emenda

tionem. dicendum ꝙ non tm̃ ad emendatõnem. im⸗

mo etiam ad inſtructõnem alioꝛum. vt alij diſcantñ
contradicere ⁊ rebellare ſicut Dathan et Abyron. et
ideo ne alij ſumant exemplum malum debet in tali⸗

bus excommunicatio continuari. vt alijs pꝛoſit ad

Item manente

rioꝛi. excepto ſolo articulo moꝛtis

vitandum caſum. Nerumtamen quia neſcit᷑ vtrum
deus det ei ſpiritnm bonum q;diu viuit.ideo ſemper
expectanda eſt conuerſio eius.⁊ ideo nõ eſt ante ab/
ſoluendus quantumcunq; incoꝛrigibilis vidcatur.
Nemo enim eſt omnino incoꝛrigibilis per pꝛiuatio/
nem q;diu viatoꝛ eſt.⁊ ideo excommunicatio medi/
cina eſt ¶Ad illud quod queritur qualiter debeat 82.
fieri.dicendum ꝙ excommunicatio ex triplici cauſa
poteſt eſſe inflicta.ſcilʒ quedam pꝛopter contumaci⸗
am pure.quedam pꝛopter offenſam manifeſtã. que.
dam pꝛopter offenſam occultam.vt quando aliquis

incidit in canonem ex peccato aliquo quod non eſt

publicum. Pꝛimus debet abſolui recepto ab eo ſac̃/
mento qꝙ; ſtabit mandatis eccleſie.et illi vᷣbet man/
dari ꝙ pareat iuri.et ſi quid aliud in ſententia excom
municationis iuſte lata continetur. vtpote quando
condemnatur in expenſis. Si autem eſt excommuni
catus pꝛopter offenſam manifeſtam per ſententiam
vel facti euidentiam.tũc ante abſolutõnem debet pᷣ/
ſtare emendam. Si autem pꝛopter occultam.tũc ſuf
ficit ad relaxandam ſententiam ꝙ ſufficiens cautio
pꝛebeatur parendi mandato¶ Ad illud quod que/8 3
ritur a quo quis poteſt abſolui.dicenduzʒ ꝙ de mino⸗
ri excommunicatõne abſolui poteſt a quolibet habẽ
te poteſtatem tunc abſoluendi a peccato. AUnde duo
excommunicati minoꝛi excommunicatõne inuicem

ſe abſoluere poſſunt. Pꝛo regula autem babenduʒẽ 8 4

qy de omni excommunicatione lata a iure ſiue ma/
ioꝛe ſiue minoꝛe poteſt quis abſolui a pꝛopꝛio epiſco
po ſiue a ſacerdote.exceptis ſex caſibus in quibus ſi⸗
bi reſeruauit iuris conditoꝛ poteſtatem. Pꝛimus ſi
verberat clericum.in quo caſu non poteſt abſolui ni
ſi a dmino papa vel eius legato.viij.caſibus excep/
tis. Secundus caſus eſt de illo qui incendit eccleſiaʒ
⁊ denunciatꝰ ẽ ab epiſcopo.Tercius caſus eſt de ilio
qui frangit cccleſiam ⁊ denunciatus eſt. Quartꝰ ca⸗
ſus eſt de eo qui ſcienter ⁊ ſponte participat cum ex/
communicatis a papa.⁊ recipit eos in officijs.maxi⸗
me quando nominatim expꝛimuntur. Quintus de il

lo qui falſat litteras apoſtolice ſedis. Sextꝰ eſt de il⸗

lo qui coinmunicat excommunicato in crimine. tũc
enim debet abſolui ab eo qui excommunicauit etiaʒ
ſi non ſit eius ſubditus. M ſi difficile eſt ei accedere
ad ipſum.pꝛeſtita viatoꝛia cautione ꝙ parebit eius
mandato.poteſt abſolui ab epiſcopo vel a ſacerdote
pꝛopꝛio. A pꝛimo autem caſu excipiuntur.viij.caſuſ. 8
Pꝛimus eſt ſi ſit in articulo moꝛtis.Sccundus eſt fi

fuit oſtiarius potentis. et percuſſit non ex odio vel

pꝛopoſito. Tercius ſi percutiens clericum ſit muli⸗
er. Quartus ſi regularis regularem. Quintus ſi ſit
ſeruus ⁊ non grauiter leſit.⁊ dominus eius damnifi⸗
caretur de eius abſentia. ⁊ ipſe dominus eſt ſine cul/

pa. Sextus ſi ſit pauper. Septimus ſit impubes vel

ſenex vel valitudinarius. Octauus ſi babet inimici⸗
cias capitales. De excommunicatõne vᷣo illata a iu⸗

dice nullus poteſt abſolui niſi ab ipſo vel eius ſupe⸗

„

6 6 Voenz

¶ Hiſtinctio.xix.de ↄfeſſione ſacramentali in ↄpatõne ad ſuſcipientes.

— — — „.

Aſtq oſtenſum eſt ꝗᷓ ſint claues aplice ⁊c. Supꝛa determinauit mgr clauium vſum ⁊ ſubam. Hie
teterminat qñ iſte claues ⁊ quibus dant᷑.Et habet bec ꝑs E oſtendit ꝙ clauis ſcien
tie nõ dat᷑ ignoꝛantibꝰ⁊ inſcijs. In ſcda querit᷑ vtrũ poteſtas ligandi ⁊ ſoluendi cõpetat mab. ibi.
4 Cunqʒ iam ↄſtet nõ om̃s ⁊c. Et bec ſcᷣa ꝑs babet tres. In pꝛima ponit ⁊ innuit opinionẽ falſam.
imo hereſim.qꝙ claues in illis ſolis ſunt qui habent doctrinã ⁊ vitã aploꝝ ſeruãt. In ſcda ponit opinionẽ ve⸗
W ram Jꝙ ſint in quolibet ſacerdote.⁊ rñdet falſe.⁊ innnit eam ibi. Alijs aũt videt᷑ qð ⁊ mihi placere. In tercia
vo ipſam defendit a quibuſdã qᷓ vident᷑ ipazʒ oſtendere falſam.ibi. Dꝛemiſſe vo ſnie qua dicit᷑ ⁊c.

Seterminat qñ iſte caues ⁊ quibꝰdant᷑ oſtendẽs ꝙ clauis ſcie non datur XIX
igno:antibus ⁊ inſcjs.

gare qñ iſte claues dent᷑ ⁊ quibꝰ. Dant᷑ hee claues ꝑ miſteriũ epii ali⸗
* cui in ꝓmotiõe ſacerdotij.Cũ em̃ recipit oꝛdinẽ ſacerdotalẽ.ſił⁊ has

Acaues recipit. Sʒ nõ videt ꝙ om̃es vel ſoli ſacerdotes has claues hẽant. qꝛ
pleriq; añ ſacrã oꝛdinatõeʒ ſciam diſcernẽdi hñt. ples pꝰoſecratõeʒ ea carẽt. —
BSane dici pᷣt ꝙ alterã clauiũ iſtaꝝ.i.ſciam diſcernẽdi nõ hñt om̃s ſacerdoteſ nõ omniſ

vñ dolendũ ẽ atq; lugẽdũ.Multi ei lʒ indiſcreti atq; ſcie q̃ eminere dñt ex. ſacerdos al/
oꝛtes ſacerdotij gradũ reciꝑe pᷣſumũt.vita ⁊ ſcia eo indigni qͥ nec añ ſacerdo teram claues

2

tiũ nec pꝰſciam hñt diſcernẽdi qͥ ligandi ſint vł ſoluẽdi. Ideoq; illã clauem habet ſcʒ ſciẽ
in ↄſecratõne nõ recipiũt.qꝛ ſꝑ ſcia carent. Qui vo añ ſacerdotiũ ſcia diſcer⸗ tiaʒ diſcernẽ /
nengdi pditi ſunt.licet hẽant diſcretõeʒ. nõ tñ in eis eſt clauis.qꝛ non valẽt ea di.
claudere vel aꝑire.Ideoq; cũ ꝓmouẽt᷑ in ſacerdotes.clauẽ diſcretõnis recte
dicũt᷑ acciꝑe.qꝛ ⁊ an habita diſcretio auget᷑ ⁊ fit in eis clauis.vt ea iaz valeãt
vti ad claudendum vel aperiendum. ð
Queritẽ᷑ vtrũ hrae lgdir ſolnedi ↄpetat malł.Et ponit opinionẽ falſam
(Ta aues illie ſolis ↄceſſe ſunt qͥ hñt doctrinã ⁊ vitã aploꝝ ſeruãt. b
Cũq; iam ↄſtet nõ omes ſacerdotes illas duas claues hfe.qꝗꝛ ſcia diſcernẽdi
pleriq; carent. de altera.i.potentia ligandi ⁊ ſoluẽdi querit᷑ vtrũ om̃s ſacer/
dotes cam hẽeant. Quidã em̃ hãc ptâtem putant illis ſolis eſſe ↄceſſam. qui
Doctrinã ſimul ac vitã aploꝝ ſeruant. Illas em̃ claues ꝓmiſit dñs Petro et
imitatoꝛibus eius tm̃ vt aiunt. Qui etiam auẽtibus vtunt᷑ in munimentum .
ſue opinionis.hoc em̃ dicũt auguſtinum ſenſiſſe vbi ſuperius ait.Kemiſſio⸗ Aug. iin li. de
nem peccatoꝝ vel ꝑ ſeipſum facit deus.vel ꝑ columbe membꝛa. Dicit etiem baptiſt. mo.
igem pctã dimitti vel teneri a ſanctis. Idem ſuꝑ exodum vbi de lamina au- Exo.xxviij.
rea legit᷑. Erat aũt lamina aurea ſemꝑ in fronte ſacerdotis.hec inquit ſignifi
cat fiduciam bone vite.quam qui vere ꝑfecteq; non ſignificatõne ſed verita .
te ſacerdos habet ſolus poteſt auferꝛe petã. Item Grego. Alli ſoli habent in SGrego. in tra
hac carne poſiti poteſtatem ligandi ⁊ ſoluendi ſicut ſancti apoſtoli.qui illo / ctatu euange
tum exempla ſimul cum doctrina tenent. Item ex dictis Orige. lhec poteſ/ lioꝛum.
tas ſoli petro ↄceſſa eſt ⁊ imitatoꝛibus petri. Nam quicunq; veſtigia Petri
inmitantur. habent recte ligandi ⁊ ſoluendi poteſtatem. Hijs alijſq; teſtimo⸗
nijs inituntur qui aſſerunt poteſtatem ligandi ⁊ ſoluendi illis ſolis ↄceſſam
ſacerdotibus qui vita ⁊ doctrina pollent ſicut apoſtoli. DMVMU
Ponir opinionem veram ꝙ claues ſint in quolibet ſaceidote.⁊ reſpõ⸗
Ndet opinioni fallſe. 0

Ulijs autem videt᷑ (quod ⁊ mihi placere fateoꝛ) cunctis ſacerdotibus hanc
auem dari ſcʒ ligandi ⁊ ſoluendi.ſed non eam recte ac digne hñt niſi qͥ vitã
⁊ doctrinam apoſtolicã ſeruant. Nec pᷣmiſſe auẽtes malos ſacerdotes hanc
poteſtatem negant habere.ſed illos ſolos digne ac recte hac ptãte vti ſigni/
ficãt.qui pꝛediti ſunt vita ⁊ doctrina apoſtolica.qꝛ ſoli ipſoꝛum apoſtoloꝛuz
imitatoꝛes digne recteq; poſſunt ligare 7 ſoluere. Et per dominum tantum

aaa I
Oſtqᷓ; oſtenſum eſt qᷓ ſint claues aplice.⁊ qͥs eaꝝ vſus.ſuꝑeſt inueſſi —

nen
ctere
ſhi

in
ui
r n dig
Augenlie
ſtonus no
Naa,tel
orner

Geisſue
Uücrnn

vel ꝑ ſanctos in quibꝰhabitat ſpũſſanctus digne ⁊ re⸗

cCte fit remiſſio vel retentio pctõꝛum.fit tamen ⁊ per il/

los qui ſancti nõ ſunt.ſed nõ digne vel recte. Dat em
deus benedictõnem digne poſcenti etiꝗ ꝑ indignũ mi

om̃s ſacer⸗

cerdotibus ↄgruit. alia que ab omnibus bonis cõmu⸗
niter exhibet᷑. Deniq; illi ſacerdotes in quibus chꝛiſtꝰ
habitat. benedictõnis plenitudinẽ tribuere dicunt᷑.nõ
quia ſoli illi tranſfundant gratiã.ſed quia illi ſoli licite
⁊ digne id agũt.nec ſubditos mala vita ſacerdotis le⸗
dit.ſi bona faciunt que ille dicit. Unde Greg. Multi

dum plus vitam ſacerdotum q́; ſuam diſcutiũt. in er/
roꝛis foueam dilabunt᷑minus cõſiderantes ꝙ nõ eos
vita ſacerdotum lederet.ſi humiliter bonis ſacerdotũ

niſtrum. OQ vo hanc ptãtem habeãt om̃s ſacerdotes.
dotes bẽant pp MHaiero.teſtat᷑ ſuꝑ illum locum cuangelij.vbi dñs dixit
teſtatem ligan / petro. Tibi dabo claues regni celoꝝ ⁊c. habẽt inquit Mat. xvj.
di ⁊ ſoluẽdi· egandem alij iudiciariaʒ ptãtem apoſtoli. hʒ et omis
eccleſia in epiſcopis ⁊ pᷣſbyteris. Sed ideo petrus eaʒ
ſpecialiter accepit. vt omes intelligant ꝙ quicunq; ab
vnitate fidei ⁊ ſocietate eccleſie ſe ſeꝑauerit.nec a pec⸗
Oꝛ etiã ꝑ indi⸗ catis ſolui nec celũ poteſt ingredi.Iteʒ ꝙ ſacerdos eti⸗ ßMU
gnos traſfundi am ſi malus ſit gratiaʒ tamen tranſfundit ꝓ ſue digig
tur g&ra dignis tatis officio Aug.oſtendit dicens. Dictũ eſt a domio Nüe. vy.
Augꝰ in li.que- in numeris ad moyſen ⁊ aaron ſacerdotes.vos ponniißß y
ſtionuz noui ct te nomen meuʒ ſup ſilios iſrahel.ego dñs benedicam
aer teſtamẽ eos. vt gratiã traditio ꝑ miniſteriuʒ oꝛdinati tranſſun
ti ↄfirmat dat hominibus.nec voluntas ſacerdotũ obeſſe velpp
deſſe poſſit.ſed merituʒ benedictõneʒ poſcent. Qusc/
ta aũt ſit dignitas ſacerdotalis officij et oꝛdinis hin
Joh. xj. aduertamus. Dictum eſt de nequiſſimo caypha inter l
a (ctera. Hoc autẽ a ſemetipſonon dixit. ſed cum eſſet a Sʒ c cet ponti⸗ 1
ppontifex anni illius ꝓphetauit. ꝑ quod oſtendit᷑ ſpiri⸗ anuilllug Elidje⸗
tum gratiaꝝ non ꝑſonam ſequi digni vel indigni.ſed Rentpalet tcnen ig
oꝛdinem traditõnis.vt q;uis aliquis boni meriti ſit.cñ ſe dixit animo interſi
tamen poſſit benedicere niſi fuerit ordinatꝰ. vt officj endi chꝛiſtum. pec/
miniſteriũ exhibeat. dei aũt eſt effectuʒ tribuere bene⸗ cauit dicendo nõ ꝓꝑ
dictõis.inc euidenter oſtendit᷑ ordo nõ pꝛiuari po⸗ ꝓbetauit. Item ſann
teſtate tribuendi gratiã ob miniſtri indignitatẽ. Huic cencſctecdros.
Eſicius ſuprr tamen Auguſtini ſententie videt obuiare quod ait eſi ali. conſtans eſt au⸗
Leuiticom (uus. Sacerdotes inquit nõ ꝓpꝛia virtute benedicũt. tem illud fuiſſe falſũ.
ſed quia figuram xpᷣi gerunt.et ꝓpter eum qui in ibpſis By. dicendum qꝙ in ꝓ
eſt plenitudinem benedictõnis tribuũt.nec ſolum is pbetatione illa duo ẽ
ſacerdotiũ ſoꝛtitus eſt. ſed quicunq; xpᷣm in ſeipſo ha⸗ conſiderare cllz ver⸗
bet. ⁊ eius figuram gerit ꝑ ↄuerſioneʒ bonam ſic moy ino verynm er
ſes idoneus eſt vt benedictõneʒ pᷣſtet. Ecce hic habes terioꝛis bominis. In
ꝙ nõ ſolum ſacerdos ſed om̃is in quo xpᷣs habitat be / verbo autem ipſo in⸗
nedictõnem pᷣſtat. Sed alia eſt benedictio que ſolis ſa terioꝛi eſt conſidera-

re duo.ſeilʒ ipſius im

miſſionem vel inſpi/
ratõnem. ⁊ poſt imiſ⸗
ſionem. verbi immiſ/
ſi diiudicatõnem.que
fuit ab intellectu cay⸗
pbe.Et cum verbum

haberet duplicem in⸗

tellectum. ſcilicet car
nalem ⁊ ſpiritualem.
ſpuũſanctus immiſit

bm intellectum ſpiri⸗
tualem. ⁊ ipſe intelle
xit ᷣm carnalem. Et

Pm bunc duplicem intellectum verbum exterius du licem facit intelligentiam in auditoꝛibus. Unam car⸗

nalem in iudeis. Et aliaʒ ſpiritualem in chꝛiſtianis.⁊ ſᷣm pꝛi zum intellectum non fuit verbum pꝛopheta tio
nis ſed ↄſpiratõnis. ⁊ ſic intellexerũt iudei ↄſpiratoꝛes. Scom vᷣo ſecũdũ intellectũ verbum fuit verum. ⁊ p
pbetia facta fuit cbꝛiſtianis. vnde ꝓpbetauit neſciens quid diceret ꝙtũ ad verũ intellectũ ſcom quem inſpira
tum fuerat verbum. Et m duplicem intellcetum vicit verbi ill fuiſſe factum ſpuſſancti vel male volunta.

tis ipſius pontificis.

. .

—

bß Sʒ nullꝛofficio ſacerdotis vti debet niſi immunis ſit ab illis ⁊c Contra. quia ſᷣm h̊ cum nullus ſit qui ca

reat venialibꝰ.nullus deberet ab eis abſolui.Si tu dicas ꝙ intelligit de moꝛtalibꝰ.Contra.ſacerdotẽ qui ba/

bet curam aiaꝝ ↄtingit peccare moꝛtaliter. ⁊ tñ tenet᷑ penitẽtes audirc.⁊ nullus peccat faciendo illud ad qd

tenet᷑.g̊ nõ peccat moꝛtaliter. Item abſolutio fructuoſa ⁊ vtilis fieri põt ſine gratia gratũ faciente.ergo non

opoꝛtet ꝙ ſit in gra. nec tenet

re bominẽ in conee
ctu ei. im autez om ⸗ ¶ Defendit opinionem veram a quibuſdaʒ que vidẽ
neſoeeln dig⸗ Aur ipſam oſtendere falu. „
eſt 2 in eadez damna⸗ ¶ Pꝛemiſſe vo ſententie qua dicit᷑ etiã ꝑ mali ſacerdon

tione.ideo dico ꝙ ſa⸗

miniſteriũ tranſfundi gratiam benedictõnis. videtur

exquo habet ſui effectů. R. dom ꝙ abſoluere hoiem a moꝛtali boc eſt iudica⸗-

cerdos quãdo abſol· obuiare qð dñs ꝑ malachiam ꝓphetam malis ſacer⸗ Malach. ij.
uit penitentem tenek dotibus ↄminat᷑.Aaledicam benedictõnibus vr̃is. . .
e culpa ſua penitere. Et alibi. Ae his qui viuificant animas q̃ nõ viuunt.? Eʒech. xiij ·
oauin indigne “moꝛtificant aias quenõ moꝛiunt᷑. Si eĩ maledicit o
ideo grauiter eccat. Minus benedictõnibus eoꝝ. ? ſi anime quas viuificãt
quia in quo alterum nõ viuũt.quõ eos gratia benedictõnis tranſfundit᷑:
iudicat ſeipſum con / Sed illud capitulũ. maledicam ⁊c.quidã referunt ad
demnat. Quod obij hereticos.qui ab eccleſia pᷣciſi ſi unt. ⁊ ad excõmunica/
ſetn de we ial. no A tos. quoꝝ benedictõnes fit maledictõnes. his qͥ eoꝝ
Kdn nod bine ſequunt᷑ erroꝛes. Illud vo alterum.ſ.viuificãt ⁊c᷑. ſupꝑ
tur ꝙ facit quod dʒ. om̃s illos ſacerdotes exponunt qui abſq; claue ſcien/ Qusalis
vicendum ꝙ verũ eſt tie.⁊ foꝛma bone vite pᷣſumunt ligare vel ſoluere. Sʒ des R
ſed non omni modo nullus officio ſacerdotis vti debet niſi immunis ſit ab iudex ecciaſtic⸗
quo debet. Qð obijfad illis que in alijs iudicat.alioquin ſeipſum condemnat
tench fructuoſa maf NQualem aũt opoꝛteat eſſe qui alioꝝ iudex conſtituit᷑. Aug in libꝛo de
ulcipienti. ed vam. Aug. delcribit ita dicens. Sacerdos cui omnis offerk pemitentia
noſa eſt abſoluenti ſi · Peccatoꝛ.ante quẽ ſtatuit᷑ om̃is languoꝛ.in nullo eoꝛũ
ue adminiſtranti ꝓ- ſit iudicandus que in alio iudicare eſt pꝛomptꝰ. Ju⸗ c
pter contemptum ſa dicans em̃ alium qui eſt iudicandus.ↄdemnat ſeiſßm.
qament. Lognoſcat g ſe ⁊ purget in ſe qð alios videt ſibi offer.
ôM re.Caueat vt a ſe piecerit quicqͥd in alio damnoſuʒ re·
perit. Animaduertat.ꝙ qͥ ſine peccato eſt pꝛimꝰin ill Johᷣ.viij
lapidem mittat. Ideo em̃ liberauit peccatricem. quia d
nõ erat qui iuſte pꝛoijceret lapidem. Quõ lapidaret.
qui ſe lapidandum cognoſceret: Nullus em̃ erat ſine
peccato.in quo intelligit᷑ omnes fuiſſe reos. Nam ve⸗
nialia remittebant᷑ per cerimonias.Si qð &̊ in eis pec
catum erat.criminale erat. In hoc ̊ patẽtiſſimũ eſt cri .
maen ſacerdotuʒ ⁊ deteſtabile.qui nõ pꝛius ſe iudicant Mota. veni⸗
c¶¶ Judicans enim ⁊ alios alligãt.Caueat ſpũalis iudex ſic nõ ↄmiſit cri: alia hie viece
alium qui eſt iudica⸗ mẽ neqᷣcie.ita ñ careat mũere ſcie. Optet vt ſciat cos⸗ legemee ena.
penetrezs. ſcẽ qcqd dʒ iudicare. Judiciaria ei ptas 6 poſtulat. vt
ſcat parꝛochianaʒ ſu DB =
am. vel vt dicatur bo

neſtius furetur cum ꝑꝛochianis ſuis res aliquas. vtrum poſſit eos abſoluere.Et q ſic videtur.quia in quocũ
; = exiſtit abſoluit de facto.ergo videtur ꝙ de tali poſſit eos abſoluere. Sed ↄtra boc eſt.quia non po⸗
keſt eſſe idem in eadem cauſa iudex 2reus.⁊ hoc patet. ſi talis ſacerdos reus eſt.iudex eſſe non poteſt. Py.
dicendum eſt ꝙ non video quare nõ poſſit abſoluere.Eſto em̃ ꝙ aliquis det malum conſilium. vtpote de bo⸗
micidio faciendo. non video quare ille idem non poſſit penitenti dare bonum. verumtamen neutri credere
eſt tutum. Mon ipſi abſoluenti. quia videtur in eo manifeſta pꝛeſumptio. MHon ipſi penitenti. quia videt᷑ in
minus vera contritio ⁊ peccati veteſtatio.dum non vult detegere niſi noſcenti.vnde ſi ſacerdos nolit eum

icentiare. debet ſuperioꝛem adire. Ael ſi ille non habeat ſuperioꝛẽ.vel non vult ad eum ire.poteſt ab illo ab/
ſolutoneʒ recipere quia reuera abſoluit.ſi contritio adeſt. ſi vlterius ad maioꝛem certitud

cerdoti peccatum detegere bonum eſt. ⁊ hoc dico ad maioꝛem ſecuritatem babendam.

incm vult alij ſa⸗
4 Q2Edeo enim liberauit peccatricem.quia non erat qui iuſte pꝛoijceret lapidem. ontra. ſedm b vi i⸗

ls peccgerix non fuit liberata ex miſeriooꝛcia / ſed quis non agerat bumana iuſticis ¶ Item cſto æ prelatus

gewbetp
IAigens
n Sedor

fiizant
lechipi⸗

ninntone

eroting

lieriͤcef

tluſtce
ſe .
ti
chle

☛ =

5
= 2

l

—

S
=.
E
SE

„ N

eA

ſader eutt

„Nginlnd
1 im

Parten

lunnui

guhete
Ginmufn

bãt qᷓ p cerimo-

nialia dimitte⸗

te vel mutil ati⸗
ꝗ̊ moꝛtẽ vl mu⸗

one. Crimialia
tilatonem infe ⸗

Aalach. ij.

4
.

fectõne.diſcretionẽ in varietate. doceat pſeuerãtiam.
caueat ne coꝛruat.ne iuſte ꝑdat iudiciariaʒ poteſtatẽ.
Et ſi enim pnia poſſit ei acquirere gratiã.non tũ mor
reſtituat in poteſtatem pꝛimã.Et ſi petrus ptꝰ lapſum
reſtitutus fuerit.⁊ ſepe lapſis ſacerdotibus reddita ſit
dignitatis poteſtas.nõ tamen eſt neceſſe vt omnibus
ↄcedat᷑ quaſi ex auẽtate. Inuenit᷑ auẽtas que ↄcedit
2 quaſi imperat.inuenit᷑ auẽtas alia que non ↄcedit ᷣ
vetat. que ſcripture nõ repugnant ſed ↄcoꝛdant. Cuʒ
ey⸗ tot ſunt qui labunt᷑ vt pꝛiſtinaʒ dignitatẽ ex auẽte
defendant.⁊ quaſi vſum peccãdi ſibi faciãt.reſcinden
a eſt ſpes iſta. Si vo locus eſt vhi iſta nõ ↄcurꝛãt.re⸗
ſtitui poſſunt qui peccãt. Ex hijs ſatis ppenditur qua
lis debeat eſſe ſacerdos qui alios ligat ⁊ ſoluit.diſcre/
tus ſcʒ ⁊ iuſtus.alioquin moꝛtificat ſepe animas q̃ nõ
moꝛiunt᷑.⁊ viuiſicat que nõ viuũt.⁊ ita incidit in ma/
ledictõnis iudiciũ.Illud aũt malachie.ſ.maledicã be
nedictõnibus veſtris.ſiue ſuꝑ hereticos tm̃ ⁊ excom
municatos.ſiue ſuꝑ om̃es ſacerdotes qui vita ⁊ ſcien⸗/
tia carentes benedicere pᷣſumunt dictũ accipiat᷑.ſic in /
telligi põt.maledicã benedictõnibus veſtris.id ẽ hijs
que in eis benedictõnibꝰpoſſidetis.quia faciam ea ce⸗
dere vobis in maledictõneʒ.nõ in benedictõeʒ. Quia
⁊ ſi benedicũt ſanctis.nõ hoc faciunt ex vero coꝛde.?
ideo eoꝝ benedictio eis vertit᷑ in maledictõnem. Vel
maledicam benedictonibꝰ veſtris.id eſt qð a vob be/
nelbicitur a me erit maledictũ.quia benedicunt inique

g5 debet iudicare diſcetnat. Diligens g inueſtigator

—

qð debet iudicare diſcetnat. Dil uen ſit mar qro a te vtra
ſapiẽter interꝛoget a peccatoꝛe qð foꝛſitan ignoꝛat vel
verecũdia velit occultare.Cognito vᷣo crimine. varie

teneat᷑ ſubditos coꝛ/

rigere. ↄſtas ẽꝙ nõ ẽ
tates eiꝰnõ dubitet inueſtigare.⁊ locũ ⁊ tempꝰc.que ehns Necet⸗ 3 5
ſupꝛadiximꝰ.quibus cognitis aſſit beniuolus. patus Ry. d ꝙ duplx e coꝛ⸗
erigere. ⁊ ſecum onus poꝛtare.⁊ hẽat dulcedinẽ in af / reptio. Ana ꝑ modũ
icrepatõiſ ⁊ aꝛgutõiſ.
⁊ tał arguit ꝑ moduʒ
ſupꝑioꝛis. ⁊ qui ſic ar-
gulit aliũ peccat.qꝛ q

facit. non vt dʒ facit.

Sz ſi interioꝛ ſit ma⸗

licia ꝑeccat.ſi exterioꝛ

ſupbiendo peccat ſcã
daliʒado. Et iõ ad H
Ylicite coꝛrigat tene⸗
tur pꝛimo de oclo ſuo

trabẽ eijcere.alioqui

oꝛ:dinẽ coꝛrectiõis ꝑ/
nertit. Ulia eſt coꝛræ/

ctõ ꝑ modũ ſupplica
tonis ⁊ ãmonitõnis.

⁊ bec põt eſſe bonoꝛũ

⁊ etiã mnaloꝝ.ipᷣe aũt
loquit᷑ de pꝛima ⁊ nõ
de ſcda. Qð obijcit de
muliere pʒ.qꝛ ille mo

dus coꝛripiedi erat ꝑ
vindictaʒ. Qð opᷣr iõ
liberauit ⁊c.ddʒ ꝙ iõ
nõ dicit finẽ qꝛ ille fu
it ſue mie habũdãtia.

potius viam 2 mo-

dum ad ipam liberã⸗
daz inſinnat. De coꝛ
reptopne vo fraternnæzæ

notandũ e tucte⸗

t
et 8” inn oꝛz ſapienter interroget.
nam. Sed ↄtrariũ habet᷑ in õ.lxiij.ſcrutati ſunt inqͥt iniquitates.

ontiit J E ner hõ coꝛrigere. q;
ggentibus.adulanturq; peccantibus dummodo diui videt frem Zsiter oc H
tes ſin. Hr. rcrechit pbabilt.
Eneꝛe peſe 205 obeſſe. ̊ tñ cauendũ ne quis foꝛmet ſibi ↄſciam ſtultã ex modica piectur.
¶ Diligens g inueſtigatoꝛ ſapienter interroget. Ex boc videt᷑ ꝙ ad ↄfeſſoꝛem ꝑtinet ꝑſcrutari ↄſciam alie⸗
. ebrerft ſcrutãtes ſcrutinio. Item deut.
xxxiiij.cum repetis a ꝓximo tuo reʒ aliquã quã tibi dʒ.nõ ingrediaris domũ vt pignꝰauferas.ſ̊ ſtabis foꝛis.

ille ribi ꝓfert qd habuit. nõ videt᷑ ꝙ hõ interiꝰdebeat ad ſecreta coꝛdis ingredi. Item ex boꝛum pctõꝛum

ruminatõne frequẽter fetoꝛ oꝛit᷑ ↄcupie in querente.⁊ gencrat᷑ cognitõ mali in audiente. ꝓpter qdð etiã fre/

quẽter ↄtingit eu titillari ad ſciendum ſcia experientie. c. R. doᷣm qꝙ abſq; dubio opoꝛtet ipᷣm ↄfeſſoꝛem

diligentẽ eẽ in inueſtigãdo.Et ratio huiꝰeſt.qm̃ ipᷣe iudex ẽ.⁊ iudex diligẽter inqrere dʒ cãe veritates.maie

gqaz dubia appet m qð dẽ Job. xxix.cãm quã neſciebã diligẽtiſſime inueſtigabã. In talibꝰaũt inquiſitõnibus
cauendũ eſt ſuoflua curioſitas ⁊ negligẽtia. Quedaã em̃ lenr nõ dʒ inquirere in ſpãli ↄfeſſoꝛ ſicut ſunt petã

vij. capitaliũ. abuſio. v. ſenſuñ.⁊ de bis põt querere qñ videt negligentẽ vel igrantẽ eſſe ibm penitentes. Hoc
ait ſp eſt attendendũ vt inq̃ſitio ↄferat ſtatui penitetis. Ideo dẽ puer.xviij. Juſt?ꝰ i pꝛincipio ẽ accuſatoꝛ ſui.

incõſueta ⁊ enoꝛmia ⁊ cõtra natura. ⁊ de talibꝰintelligit illud pue rj inueſtigatoꝛ mal
Etrõ huiꝰeſt. qꝛ frequẽter addiſcit penitẽs qð nõ nouerat.⁊ ↄtingit ipᷣm ↄfeſſoꝛẽ in talib

„

roppꝛimet ab eis.
ocuti. ⁊ iõ nõ debbz

ꝓuer.xj.inueſtigatoꝛ malo

talia qᷓrere niſi in generali ⁊ quaſi de longinqͥ ꝑx quaſdã circũlocutõnes. vt ſi fecit q ↄfitet᷑ intelligat.ſi nõ fe-
cit nõ addiſcat. Item huiꝰrei ſistio eſt Judith.viij.vbi di.vos aũt nolo vt ſcrutamini archanũ men. Jucdith

vl obſerricante manu equct?eſt coluber toꝛtuoſus. Alia vo ſunt inarenga Ltraſgren o.r Peepcor am i

eſſe ipᷣm penitentez. Hoc

feſſio interptat᷑ ⁊ dixit ſacerdotibꝰrepꝛimens curioſam inquiſitões.⁊ ideo qꝛa longinqͥ dz eẽ o Job.xr

venit amicus eiꝰ⁊ inueſtigauit eũ.Et cũ magna pꝛudẽtia oꝑtet h̊ facere.⁊ ideo neceſſe eſt of⸗ vꝛes eſſe di⸗
ſcretos. Unde puerbi.xviij. Sapiens ſibi videt᷑ vir diues.paupꝑ añt pꝛudẽs eñ ſcrutabit᷑. f ¶ Cũ em̃ tot ſt

qui labunt vt pꝛiſtinam dignitatẽ ꝛc. Ar̃ male dicere.qꝛ deferqũ ẽ miſtitudini.⁊ vbi multitudo eſt in caſa

opoꝛtet rigoꝛi wetrabcre g magis reſtituancl ſunt in gradũ ꝛiſtinum ſi pauci eſſent. Contra. ius vicit eos
eſſe amouẽdos. qui reſtituit facit ↄtra ius. agit iniuſte.Reꝰ.ddm ꝙ in talibꝰ qñ crimẽ gue eſt vel enoꝛme.
amotio ſacerdotũ ab officio eſt de equitate iuris ⁊ rigoꝛc.ſ reſtitutio eſt de iuris relaratione. In relaxatione
aũt ad hoc ꝙ fiat.ↄſideranda eſt in eo qui facit potentia. vt ſit talis qui ſupꝛa ius poſſit.⁊ nõ ſit illi iuri ſubie⸗
ctus.⁊ in eo cui fit ſit ca ydonea.ſcʒ neceſſitas vel vtilitas.alioquin nõ diſpenſatio ſed diſſipatio debet dici.
Et qm̃ dñs papa nõ eſt ſubiectus ↄſtitutõnibus patrũ.ſed ſuꝑ om̃s eſt.ideo põt in eis diſpenſare. ⁊ tĩũc bene
facit qñ neceſſitas vel vtilitas boc requirit. In mandatis vo decalogi nullo mõ põt.qꝛ ipſe eſt ſubiectus eis.

ideo diſpenſatio ita ↄſueuit dffiniri.diſpenſatio eſt iuris relaxatio.facta cum cauſe cognitione.ab eo qui ba

bet ius diſpenſandi. Añ diſpenſare dẽ qſi diuerſa penſare.⁊ ideo in eis q̃ ſtatũ eccleſie decoloꝛant diſpenſan/

dum nõ eſt. ⁊ in eis qui nitunt᷑ ius infringere.⁊ hoc eſt qũ multis cocedit᷑ qd paucis eſſet ↄcedendũ.⁊ qñ ſic

accipit᷑.nõ fit ſibi de gratia.ſed tanq;ᷓ ſi eſſet de iure ↄmuni.⁊ in talibus loquit᷑ auctas pꝛiꝰ poſita.

minat quibus dant᷑ claues ⁊ quõ.tria querũ
ur. Pꝛimo querit᷑ quibus dant᷑ daues. Se

£$

Ncundo queri

um cõicet bonus miniſter cũ malo miniſtro.
Lueſtio. ſ. 343

—

¶ Atruz ſacerdos legalis habuit claues. Et ꝙ ſic vide

tur.quia ſicut legis ꝑiti inſtituti fuerũt ad populum
tocendũ.ita ſacerdotes ad ſanctificandũ.ſicut patet
pꝑ totum leuiticum ⁊ in exo. ſed legis periti in veteri
teſtamento acceperũt clauẽ ſcientie ad pagendũ ſuũ

officium. ⁊ pari ratõne ſacerdotes legales ad ſuũ.
Minor patet ꝑ hoc qð dicit᷑ Luce.xj.⁊ vobis legis

peritis vc qui tuliſtis clauem ſcientie ⁊c. ¶ Itẽ da/⸗
uis eſt ſequela oꝛdinis ſacerdotalis ſicut meliꝰ iã pa

tebit.ſed ſacerdos legalis habuit oꝛdinem pontifi-

catũ ſᷣm ꝙ pʒ Hebꝛe.v.nec quiſqᷓ; ſibi ſumat hono/
rem.ſed qͥ vocat᷑ a deo tanqᷓ; aaron.g cũ habuit pꝛin
cipale.videt᷑ ꝙ etiam habuit annexum. 7 Iteʒz cla/
uis eſt autoꝛitas diſcernendi ⁊ ligandi ⁊ ſoſuẽdi faci
endo reconciliatõnem pcccatoꝛis cum eccleſia.ſᷣ hoc

totum fuit in ſacerdote ſummo in vete.teſtam̃.quia
ad ipſum ꝑtinebat lepꝛoſuz iudicare ⁊ expiare.ſicut
dicit᷑ Leuitici.xiij.g&ͤ habuit clauem. Si tu dicas ꝙ il

E erat poteſtas carnalis ſicut expiatio et ipſa lepra.

Contra.a lepꝛa nõ potuit mundare coꝛpoꝛaliter. er/

go piabat aliquo modo ꝑ aſperſionem ſicut ibi
ponit᷑ ergo expiatio illa erat ſpnalis.¶ Contra. cla⸗

ues ſacerdotales ſc ad aperiendũ regnu celoꝝ.ſᷣ reg

nũ celoꝝ nõ fuit aptũ an moꝛtẽ xpᷣi.&̊ claues añ moꝛ
tem xpᷣi fabꝛicate nõ fuerũt. engo nec aliquis eas po⸗
tuit habere. ¶ Item p claues iſtas ſpnales reconci/

liatur quis dum ſoluit᷑ ⁊ ligatur. Sed reconciliatio
fieni nõ potuit niſi ꝑ mediatoꝛem.mediatoꝛ aũt vnꝰ

tantũ eſt ſcʒ xpᷣs dominus.& ante aduentũ ipſius ha
beri nõ potuerũt. ¶ Item lex moyſi carnalis dicit
ab apoſtolo ⁊ lex oceidens.ſed iſta poteſtas eſt ſpiri⸗

tualis ⁊ ad viuificanduʒz vel ad pficiendum in vita.

ergo talis poteſtas dauium nullo modo legi illi cõ/
petebat. By. dum ꝙ aliqui toctoꝛes dicere volue/

runt ꝙ poteſtas clauis fuit in lege moyſi.⁊ ẽ i lege G
tie. ſed diſferenter. Quia ibi fnit imperfecte et ſemi/

ßlene. bic autem ꝑfecte. At ſicut illa fuit imperfecta

ex. ⁊ hec perfecta. ⁊ bec addit ſupꝛa illam. ſic claus

ad daucʒ. Et ſi penitentia inchoauit in veteri teſta⸗

NO intelligentiã huiꝰptis in qua magr deter-

qñ.Tercio ſuꝑ quos vel in quos mini
ſtri ꝑ caues poſſunt.Circa pꝛimũ querũt᷑ duo. Pꝛi
mo querit᷑ vtruʒ claues date ſint ſacerdoti legali an
ſoli ſacerdoti euãgelico. Scdo vtrum in ptãte claui

mento ⁊ fuit ibi.ita ⁊ clauis ſᷣm cuiꝰ arbitrium con⸗

ſũmat᷑ penitentia. Et hoc nitunt᷑ oſtendere ꝑ hoc ꝙ
ſacerdotibus ↄmiſſum fuit vt peccantibꝰp ignoꝛan-
tiam ſacerdos imponeret penam iuxta menſurã de/
licti. ſicut dicit᷑ Leuitici.v.⁊ illud fuit quoddam liga

re ad penam. nõ tamen ꝑfectam habuit poteſtatem.
quia nõ poterant ſoluere remittendo partem pene.

—

et hoc quidem habent a ß paſſione claues in noua
lege. ⁊ per boc reſpondet᷑ ſm illos ad obiecta vtriuſ
q; partis vt patet intuenti. Alia opinio eſt vt credo

ꝓbabilioꝛ ꝙ poteſtas clauium ꝓpꝛie eſt ſacerdotis

euangelici.nec in lege veteri fuit inchoata. ſed mag-
ſgulata iltu apparet clarius ſi reſpiciatur ipſius
ſſentia. oꝛigo. ⁊ finis. Clauis enim poteſtas ſpiritua

lis eſt.que eſt aliq; datum anin:ie in ſigillatõne.qua

ſigillatur caractere ſacerdotali.⁊ quoniaʒ lex illa nõ
ſpiritualis ſed carnalis dicit᷑.ideo non ↄpetebat ciſᷣ
noue que eſt lex ſpũs.Similiter patet hoc ſi reſpicia

tur clauis oꝛigo. Cum em̃ triplex ſit clauis vt in pꝛe⸗
cedentibus viſuʒ eſt. ſe autoꝛitatis. excellentie. mi
niſterij. clauis miniſterij deſcendit a claue autoꝛitat?

mediante daue excellentie.quoniã ⁊ ſi deus per ſe de
let culpaʒ.⁊ ſacerdos aliquaʒ pene partẽ.xpᷣs tñ fuit
qui ſoluit debitum in paſſione ſua.ſoluit inquã debi/
tum ade.⁊ tantũ ſuꝑhabundauit ꝙ miniſtris cõmu⸗
nicauit virtutem ſoluendi a pena.Similiter patet ſi
reſpiciatur finis.quoniaʒ clauis ad aperiendum eſt
per reconciliatõnem.⁊ quoniã in reconciliatõne illa

mediatoꝛ eſt homo qui tenet locum dei. extũc potu/
it ⁊ debuit dari clauis.exquo deus factus eſt hbomo.

vt nos diuinitatis ſue tribueret eſſe participes.et ex
quo pꝛecium reconciliatõnis fuſum eſt.⁊ boc debuit
eſſe in noua lege.⁊ ideo pꝛimo dictum eſt petro.tibi

dabo claues.quaſi ante date nõ fuiſſent.Conceden/

de ſunt igitur ratõnes probantes ꝙ ſolus ſacerdos
euagelicus habet claues. ¶ Ad illud ergo quod ob⸗

ijjcitur de claue ſcientie.dicendũ ꝙ illa clauis ſcientie

dẽ clauis alia qᷓ iſta.qꝛ illa fuit ad docẽdũ ea que iurꝭ
erant ⁊ legis.hec autem oꝛdinatur ad dirigendũ cla/

uẽ potentie ligandi ⁊ ſoluendi a pena.⁊ ita bec ape/

rit celum. ſed illa aperiebat vt adituʒ pꝛepararet ad
ſciendum.Lex autem noua ↄmunicat cum veteri in
ſcientia.quia vtraq; lex docct. licet bic darius aꝑeri/

antur miniſteria legis ⁊ ꝓpbetarum. Sed in redun/

dãtia ⁊ copia gratie ⁊ ſpiritualitate poteſtat diffe:e/
bant. ⁊ ideo non valet illud.¶ Ae qr
tur ꝙ eſt ſequela oꝛdinis.dicendũ ꝙ ſicut in lege ve/

teri non fuit clauis vera ſed figuralis.ita etiam ⁊ oꝛ/

do. Et hoc patet.quia verus oꝛdo eſt qui veram of/

fert hoſtiam ⁊ ſacrificium deo acceptum.⁊ boc eſt in

¶ Ad üllud quod obijci 10

nckyenn⸗
Eſon
Msereſunt
1one ſcto
hohnis
ſhtien
lugtbidpbo⸗
Mfobicun
ſactuneſt
Morumng
Ulaues dig
rtiopece⸗
iſan qi
ſfipcſäci
c Zugtb
licuinine
irittrea
heraant
rblurton
unpotite
perenor
gligkiteſc
nobocſct
ſedonetdon
fulnocſtt,
noſofi
hlulreae
nſttt abe
iijdietois
lane
Uetftate
tngnat
Geltſgrnc
eſtos⸗
cglunnge
ſaheden
tien
tnliedi⸗
unſfinen
atſtigf
titbee

—

gun

ſecelen

ene

nni
Claen
Duntin
Ntürſi
iri
inti
kinteni
Abogih
ur Noin
ini
M.

mntinen
aredn
