etudo in gliq̊ ebßa⸗
viis. t Puella⸗

Ghi

jee
tültene
ropetnt

Düͤral
Aututl
ehrons⸗⸗
ſetfoitearn
ckfen Qun
wpaiflar

Unngeſtf
cfonssfun

nt Etate

ſte Gedona
Paliaeoni
niguispar⸗
eninſin
Uutnlarotno⸗
Unet oouit
enkorat
Mittusvigen
hürenbune.
enaterusg
Geſignncen
ccposnarn

siſtoius

cofinen
ſechinartbu
ltapld ec
ſeageſhne
lotavicſoras
ne ffcripe
tooen,
fockinper.
ſhegegſaner
ſinolunson

ſipenepſias

E

ihanſuti

hiͤeſnſe
icnſoenc

.

2*
–

⁶

--- .

di

4 nnutm eöſecratio cõſulto epiſcopo ꝑ pꝛeſbrutm fieri valeat. Aidetur male dicere. quia

lle deſponſant᷑ cbriſto.er

go a ſolo epiſcopo eſt eis imponendus anulus. ſe dom ꝙ quatũ eſt de iure communi boc licitu eſt ſolis epiſ

recipienda? dicimus ꝙ eſt. Vnde in apanenſi cõcilio.
Si aliquis fuerit moꝛtuus qui nõ ſit ↄfeſſus.⁊ teſtimo
niũ habet bonũ.⁊ nõ poterat venire ad ſacerdotẽ.ſed
pꝛeoccupauit eum moꝛs in domo vel in via.faciãt pio
eo ꝑentes eiꝰoblationẽ ad altare.⁊ dent redemptionẽ

pro captiuis.

quia ipſi ſunt ſponſi
qui debent xpᷣo anias
conſecrare.ſᷣm ꝙ di/
cit apoſtolus.ij. Coꝝ
ix. Deſpondi ws vni
viro virginem caſtaʒ.
ct debent filios perfe
ctos generare. ⁊ ideo
habent clauium pote

ſtatem in ercellentia. et eis ſolis iſta que ſunt excellentie ſunt cõmiſt. a. Ande boc quod dicit magiſter locale ſo

lum. et pꝛo tanto illud eſt intelligendum.
O intelligentiam huius partis querit᷑ de ſa⸗
Ntiſfactionis diminutione. Et circa hoc que/
.rnruntur ſex. Primo querit᷑ vtrum poſſit fieri
ſatiſfactionis commutatio. Scðdo vtrũ poſſit vel de
beat fieri relaxatio. Lercio dato ꝙ ſic.querit᷑ a qͥ po
teſt fieri. Quarto querit᷑ pꝛo quo poteſt fieri.Quin/
to cui valeat. Sexto et vltimo quantũ valeat ⁊c.
Queſtio. j.

aciat: Et ꝙ ſic videt᷑. Gal.vj.Alt᷑ alteriꝰ onera por/

ſꝙ aliquis partem vcl totum poſſit ꝓ eo poꝛtare.

¶ Item in lr̃a dicit᷑.amicoꝝ oꝛationibus ⁊ elemoſy

narum largitionibus pondus penitentie ſubleuan/
um eſt. loquit᷑ de eo qui grauiter infirmat᷑.¶ YItem
boc videt᷑ ꝑ rationem. Pꝛimo ꝑ ſimile in rebus na/
tuuralibus. videmus em̃ in aliquo coꝛpoꝛe anialis q;
väv3“ s-nũ membꝛum ſe cxponit vt ſnſtineat leſionẽ ⁊ gra/

uamen alterius.ſicut patet ꝙ bꝛachiũ ſe exponit pꝛo
capite.ſi g̊ in coꝛpe miſtico eſt ↄnexio ꝑ aſſimilatõnẽ

ad coꝛpus naturale.videt᷑ ſimiliter ꝙ vnũ membꝛũ
onus alterius poſſit ⁊ debeat ſuppoꝛtare.
videt᷑ ꝑ ſimile in humanis actibus.Aidemus em̃ q;
ſic eſt in actibus ꝙ ſi aliqͥs eſt alicui debitoꝛ. non re/
fert apud creditoꝛẽ vtrũ ipſe vel alius ſoluat. immo
ꝓ eodẽ vtranq; acceptat.ſi ͤ multo benignioꝛ eſt de

us ⁊ auidioꝛ ad ꝑcipiendã ſolutionẽ qᷓ; homo terꝛc/
nus.vr ep ipſe ſit ↄtentus ⁊ ſibi ſufficiat ſi alius ſatiſ⸗

facit pꝛo eo. ¶ Item hoc videt᷑ ꝑ locum a minoꝛi.qꝛ
plus eſt impetrare remiſſionem culpe qᷓ remiſſionẽ
pene. Sed ſanctus vir impetrat alicui qui eſt extra

grãm ꝑ ſuas oꝛationes remiſſionẽ culpe.g et remiſſi
¶ Item xpᷣs punitus

onẽ pene ꝑ ſuas afflictiones.
eſt. ⁊ pena ſua ſatiſfecit nõ ꝓ pꝑctò ſuo.hoc ↄſtat./p
alio. xpᷣs ſatiffecit ꝓ nobis.ſi &ͤε nos vnũ ſumꝰ?

in cbꝛiſto. ⁊ niẽbꝛa eius ſumus.⁊ imitatoꝛes eiꝰ cẽ de

H Ena gn ꝓ alio poſſit ⁊ debeat ſatiſfacere.
¶Contra.ij.Coꝝ.v. Omnes ſtabimus añ tribuna

chriſti vt recipiat vnuſquiſq; ꝓut in coꝛpoꝛe geſſit ſi

ue bonum ſiue malũ.g vnicuiq; retribuit᷑ iuxta ope
rag ſua. nõ vr̃ alius ꝓ alio ſatiſfaciat.qꝛ tũc deus
alicui retribueret m opa aliena.
dis vnicuiq; iuxta opera ſua. idem quod pꝛius.
¶¶ Item ratione videt᷑. qm̃ nõ exigit deus ſatiſfactio
nem ab aliquo qꝛ delectet᷑ in pena.ſᷣ vt velut ꝑ reme

Quium ſanctur offenſa. ſed qꝛ ſatiſfactio eſt remediuz

Stra culpam. ⁊ antidotũ ſiue remediñ circa mẽbꝛum
infirmans dʒ appoyi. videt᷑ ꝙ nõ po ſſit in aliũ ho⸗

¶ Ntrum poſſit fieri ſatiſfactionis cõmutatio. ⁊ bocẽ
ueſtionis fundamentũ.ſ.vtrum vnus ꝓ alio ſatiſ/

tate. Sed onera que maxime ſunt poꝛtãda ſt onera
ſpũalia.ergo ſi alicui impoſita eſt pnia grauis.vidct᷑

¶ Itẽ hoc

¶ Itẽ in õ. tu red

lum fuit. ⁊ nunc non habet locum niſi in viduisvclandis.quibus poteſt ſ acerdos de conſilio epiſcopi dare ve

minẽ cõmutari. Itẽ nõ poteſt cõteri nec confiteri
vnus ꝓ alio.imo opoꝛtet qꝙ ipſe qui peccat ↄterat᷑ ⁊
ↄfiteat᷑.gᷓ videt᷑ ſiliter ꝙ opoꝛteat ipᷣm ſatiſfacerc et
penam pati. ¶ Item ſi ſani poſſunt ſupꝛa ſe ſuſciꝑe
ſatiſfactionẽ infirmi.ponat᷑ igit᷑ ꝙ aliquis debeat pe
nitentiam ſeptennẽ.⁊ ↄſanguinei recipiant ſuꝑ ſe.et
infirmus moꝛitur.quero g a te aut euolat.aut ñ euo
lat. Si non.ſed punit᷑ in purgatoꝛio.⁊ illi puniunt ſe
ꝓ eo.& deus punit bis in idipſum. Si nõ euolat.po⸗
nat᷑ ꝙ illi nihil faciant de ſatiſfactione ſuſcepta.tunc
ergo ſaluabit᷑ quis.⁊ culpa remanebit impunita q
eſt contra diuinam iuſticiam. ¶ Itẽ nullus põt me/
reri alteri quin mereat᷑ ſibi.m qꝙ dicit illa autoꝛitaſ.
qui ꝓ alio oꝛat.ꝓ ſeipᷣo laboꝛat.& pari rõne nullus
poteſt ſatiſfacere p alio quin ſatiſfaciat ꝓ ſe.g ſi põt
vnus ꝓ alio ſatiſfacere.põt vnus ſimul ⁊ vna pena
ſatiſfacere ꝓ ſe ⁊ illo.et ita pari ratione ꝓ tercio et
quarto.⁊ ſic deinceps.g p oibus.g vr̃ ꝙ ſi hoc veruʒ
eſt ꝙ vno ſatiſfaciẽte ſatiſfaciãt ⁊ oẽs.¶¶ Rꝰ.dm ꝙ ꝗ4S
pena ſatiſfactoꝛia babet in ſe duplicẽ rationẽ ſiue ve
ritatem. Pena enim talis ꝓpter duo eſt maxime.⁊ ꝓ
pter medicamentum contra ſequelas peccati.et in pᷣ
cium ad ſoluendum reatum peccati. Si ergo loqua/
mur de iſta pena pᷣm ꝙ eſt purgatoꝛia ſiue medicina
lis.cum moꝛbus non recipiat medicinaʒ ex pena ali⸗
ena ſed pꝛia. vnde non extinguit᷑ concupiſcentia in
me ſi tu ieiunas ꝓ me.q;tum ad hanc rationem pe/
na ſatiſfactoꝛia nec poteſt nec dʒ commutani in aliã
pſonam. Poſſet tñ cõmutari in penam internaʒ. qꝛ
gemitus coꝛdis plus frequenter medet᷑ vt reꝑpet ani
mã qᷓ; diuturnitas pene exterion. Si aũt loquamur
de pena ᷣm ꝙ babet rationẽ pꝛccij.hoc mõ eſt ↄcedẽ
dum poteſt cõmutari.qꝛ põt vnꝰ ꝓ alio ſoluere pe
naz. Sʒ bec cõmutatio debet fieri autoꝛitate ſacer/ 49
dotis.cuius eſt hic duo ↄſiderare.ſ.debitam in ſubdiꝰ
tis diſpoſitionem. ⁊ debitam ꝓpoꝛtionem in pena vł
debitam diſpoſitionem in voto.qꝙ in vno ſit ſufficiẽ⸗
tia. ⁊ in alio indigentia. et in vtroq; ſit charitas que
facit bona communia. Si vero alterum hoꝛum de/

ſitt. non fit commutatio pene. Debitam vᷣo ꝓpoꝛtio⸗

nem voco vt minoꝛ pena in maioꝛem commutetur.
quia plus ſatiſfacit deo pena propꝛia ꝙᷓ aliena. ſicut
efficacius bomo meretur ſibi qᷓ alij. Unde ſicut pe/
na aſſumpta commutat in maioꝛem ꝑenam purga/
toꝛiã. eo ꝙ; multo minoꝛ eſt illa accepta. ꝓ eo ꝙ iſta
eſt voluntaria ſimpliciter.illa minime voluntaria.
(Lanur debet ꝓpꝛia pena commutari in maioꝛẽ alie
nam ad boc vt fiat commutatio recta. Sic igitur cõ
cedendum eſt ſicut pꝛobant pꝛime rationes ꝙ pena
ſatiſfactoꝛia commutari poteſt ratione vnitatis ca/

pitatis qtum acdhillud quod babet in ſe precij ſol/

uendi.ſed non q;tum ad illud quod habet in ſe me⸗
So dicamenti.¶ Ad illud ̊ qð obijcit᷑ ꝙ vnicuiq; red/
det᷑ ſᷣm opera ſua.dm qꝙ charitas oꝑa aliena facit
ſua.maxime quando charitas alterius volũtarie qð
5S1 ſuum eſt alteri donat.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ de re
medio iam patet reſponſio.qm̃ quantũcũq; aliqͥs ſu
en ſe penam recipiat alterius.tñ ille non eſt omnio
iberatus a pena quouſq; conſũmat᷑ pcti ſcoꝛia quã
contraxit ex culpa.que etiã non poteſt deleri niſi ꝑer
52 penã exterioꝛem.vel ꝑ contritionem internã.¶ Ad
illud quod obr̃ ꝙ non poteſt conteri nec confiteri.di
cendũ ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ pꝛima.ſ.cõfeſſio ⁊ contritio
ſunt oꝛdinata vt ingrediatur vnitatem eccleſiaſticã.
p quam fit vt bona vnius fiant alterius. ſatiſfactio
vo vtranq; cõſequit᷑.et quia fundamentuʒ iſtius cõ
mutationis eſt in charitate.iõ nõ eſt ſimile.Alia ra/
tio eſt. quia in poteſtate cuiuſſibʒ eſt confiteri.in nul
lius poteſtate eſt conteri niſi eius qui nouit occulta
coꝛdis.ſ.ſpũs hominis.ſed penaʒ pati eſt in poteſta/
te cuiuſlibet tam pꝛo ſe qᷓ; ꝓ alio.attamen nõ eſt in/
utile nec a ſatiſfactione alienum ſi vir iuſtus peccata
S3 deſleat minꝰ iuſti.¶ Ad illud qð qucrit᷑ vtrꝝ ſtatim

euolct ille cuius ſatiſfactio cõmutat᷑.dom ꝙ; non.tũ

quia opoꝛtet ꝙ ſcoria peccati purget᷑.tũ etiam quia
nullus ingreditur ꝑadiſum quouſqʒ ſit extra debitũ
omne.ita ꝙ nec ipſe ſit debitoꝛ nec alius pꝛo eo. Si
ergo obijcias ꝙ tunc bis punit deus in idipſum. Di
cendum ꝙ falſum eſt.qꝛ ſᷣm ꝙ ili cclerius faciũt ipᷣe
libcratur.⁊ computat dominꝰin ſoꝛtem penaz quaʒ
ille ſuſtinet p ſe. ⁊ quam alij ſuſtinẽt ꝓ eo.vnde ſi de
buerit penam duoꝝ menſium.taliter poterit iuuari

ꝙ liberaret᷑ infra menſem. nunq; tamen inde extra-

Lit᷑ quouſq; debitum ſit plene ſolutũ.quo ſoluto.iaʒ

illud quod ſoluit᷑ deinceps eſt ipſius qͥ ſatiſfacit. oꝛa-.

tio cm̃ in ſinu ſuo conu

m unnun uertit. vel ſi ipſe non indiget.
54 ↄuertit᷑ in ſinũ ecclcſie.

d illud quod obijcit᷑ ꝙ qͥ

meret᷑ alij ⁊ ſibi.Ddm qꝙ; nõ eſt ſimile de opere meri-

toꝛio ⁊ ſatiſfactoꝛio.Opus enim meritoꝛium eſt ca
ratione qua eſt ex radice charitatis que ſemꝑ placet

deo. ille in quo eſt illa radix.et que omnes commu/

niter reſpicit.⁊ omnia communia facit.ideo non po
teſt aliquis mereri alij quin ipſe placcat apud deum

qꝛ hoc ipſum deo placet maxime.Opus vo ſatiſfac/
toꝛium eſt ratione pene.⁊ tanta pena ſoluit tantum

debitum.⁊ maioꝛ maius debitũ.ideo ꝑ candem penã

non põt quis in integrũ duo debita ſoluere.⁊ ideo ſi
ſatiſfacit ꝓ ſe.ꝓ alio q;tum ad totum non ſatiſfacit.

⁊ ſi ꝓ ſe non ꝓ alio.ſibi quidem meret᷑ cternam glo

riam.q;ꝛ opꝰ illud placituʒ eſt deo.⁊ faciens ill deo
placet faciendo.acꝑ boc dignus retributione a deo

udicatuuunr. .
A Queſtio.ij.
¶ Dtrum poſſit fieri ſatiſfactionis relaxati.
videt᷑.quia vniuerſalis eccleſia bas relaxationes ac/
ceptat.ſed conſtat ꝙ ipᷣa non errat.ergo vere fiunt.

Pꝛobatio minoꝛis. Ita dictum cſt petro Luce.xxij.

Ego ꝓ te rogaui petre vt nõ deficiat fides tua. con/
ſtat ꝙ boc dictum eſt petro in perſona eccleſie. x̃s
exauditus eſt in omnibus ꝓ ſua reuerentia. ergo et

in iſto. et ſi hoc. eccleſia vniuerſalis non decipit᷑ nec
errat. Item.ij. ad Coꝝ.ij. Mam ⁊ ego ſi quid vo/

bis donaui in ꝑſona chaiſti. glo. ac ſi xs cõdonaſſet.

panlus.ergo ⁊c̃.

tioꝛ: Et ꝙ; ſic.

ſed ſi tpᷣs vere condonat.vere eſt condonatum exrgo
quod donauit aplłs vere condonatũ et relaxatũ fuit
Sed non eſt minoꝛĩs poteſtatis ſummꝰ pontifex q;
Item aug. in li. de penitẽtia. Ere⸗
dendum cſt ꝙ omnes oꝛationes ecclcſie ⁊ elemoſy⸗
ne ⁊ opera iuſticie ſuccurrant recognoſcenti moꝛteʒ
ſuam ad conuerſionẽ.ſi ergo opera eccleſie valent.S
bona ſatiſfactoꝛia que ſũt in eccleſiaſtica vnitate va/
lent ad ſatiſfaciendum.ergo videtur ꝙ ille ad quem
ſpectat hec diſtribucre poſſt peceatoꝛes iuuare.⁊ ita
ſatiſfactionem minuere.ac ꝑ boc condonare ⁊ rela/
Biem chꝛiſtus cõdonauit multis.nõ ſolum
culpam ſed etiam penam. vt patet in muliere adul/
tera.ſed deus plenitudinẽ poteſtatis reliqͥt in eccle
ſia.ergo ⁊ poteſtatem relaxandi ⁊ condonandi.
Contra.xſa.xl.Dimiſſa eſt iniquitas illius.ſuſce⸗
pit de manu domini duplicia. ̊ videt᷑ ꝙ pena ad ꝑ/
fectam remiſſionem ſit duplicanda nõ relaxanda.
¶ Item ſup illud.ij. Lhimo.ij.negare ſcipᷣm nõ po
teſt.glo. Quid faceret ſi dicta ſua non impleret. ne
ceſſe eſt ꝙ dominus dicta ſua impleat. ſed ipſe pꝛedi
xit Deut.xxv. Scom menſuram delicti erit ⁊ plaga⸗/
rum modus.ergo neceſſe eſt ita puniri ſicut ⁊ pctõꝛ
meruit. nõ põt aliquid relaxari. ¶ Item ratioe vi⸗/
dei. facere dignos fructus penitentie eſt in diuino pᷣ
cepto a quo non poteſt quiſq; homo purus abſolue
re.ſed dignos fructus facere ẽ ſm magnitudinẽ ſce⸗
leris magnifice ſatiſfacere. videt᷑ ꝙ nõ licʒ alicui 9
eccleſia de illo m mnu geergo nec relaxationẽ aliquaʒ
facere velp̃cipere.¶ Item inferioꝛ nõ poteſt abſol/
uecre a pena ad quam ligat ſuꝑioꝛ.ſed deus remittẽ/
do culpam ligat ad aliquotã penam tempoꝛalem.
viclet᷑ ꝙ nullus homo poſſit de illa aliquid dimitte/
re.ergo ⁊c.¶¶/E
ſunt.ſed qualiter poſſunt fieri diuerſimode nobis in
ſinuant diuerſi.Quidam em̃ diſtinguentes foꝝ dei.
⁊ foꝛum eccleſie.dixerunt hmõi relaxationes non fie
ri nec intelligi q;tum ad foꝛum dei.ſed qtum ad foꝝ
eccleſie.Hoc aũt ſic intelligunt. Sacri canones pꝛo
moꝛtalibus peccatis graues ⁊ diuturnas penitenti⸗
as taxant.vt ꝓ vno moꝛtali ſeptennium vcl ampliꝰ
ſm ꝙ grauius cſt.que pena adeo grauis ẽ ꝙ vix aut
nũq; poſſet quis facere.⁊ pauci inuenirent᷑ qui vel/
lent.ideo conſtituerũt rectoꝛes eccleſie penitentias
Im arbitrium imponi.⁊ de reſiduo relaxationes cõ/
ſtituerunt fieri.quod et facere poterunt.quoniã con
ſtitutio humana erat.⁊ in bumana cõſtitutione põt
bic diſpenſare ⁊ temperare.que diſpenſatio quedaʒ
relaxatio non indebite appellat. Bectama iſta opi ⸗/
nio et ſi relaxatiões videat᷑ ponere.verius tamẽ in.
terimit.quia ſi relaxant ita ꝙ deus non relaxat.poti
us deceptio qᷓ; relaxatio vera iudicanda eſt. ⁊ potiꝰ
crudelitas qᷓ; pietas dici poteſt.dum minuendo h̊ pe
nitentiaʒ in futuro ad grauioꝛa trabit ſupplicia. Iõ
aliter dicendum ce relaxatio illa non ſolũ valet in ſfo

ro eccleſie.verum etiam in foꝛo dei.qꝛ deus habe pi-⸗

condonato qð ſic condonat᷑. Modus aũt intelligẽ/
di qualiter fieri poſſit talis pꝛeſupponendum eſt ꝙæ
bonum obtinemus ex triplici merito.ſ.ex merito ꝓ/⸗
pꝛio.⁊ ex merito capitis.⁊ ex merito eccleſiaſtice vni

tatis.Et ꝙ ita ſit in ſc manifeſtum eſt.qꝛ quilibʒ me.

ret᷑ ſibi ꝑ gratiam quam habet. O vxpᷣs meruit noſᷣ

uemo dubitat niſi qui fide caret. Oj eceleſis mereat

.dm ꝙ relaratiões fiunt ⁊ fieri woſ 4

lue
ite
(in
rarne

ſigſn
ſubh⸗
ve⸗
eCaohn
clek⸗
ingi⸗
cunuci⸗
ixa
enltone⸗a
ſteſponn
ancitsebl
anton
Carronen
(bkttucin
Gohict⸗
linbtteke
foncns
euill
1llam glo
ſficit uct
Mone ſ
Gitliteri
eeikaua
ſtthunne

4 ſun. (

irosf
Alec
idge⸗
Gtmot
9Eſguenun
iſantde
dig o⸗
codicdce
poretb⸗
auckſbit
Mutgo
r
ſromnft
Clgeguie
losdn

Athnöͤge
Wiante
Wamtn
Nrtckun
Imminie
ntite,
ornügett⸗
ſkumnti

n wan.

igtmnt
Gmanmaſe
mmunſing
git n
Bainigit⸗
rmimg
dnntoned
nit enig
Feutenent
Glrocrn
amniifncht
Giotthe
innt N
d/
iuanbbn
ichicn
güan
ophen
iitini⸗

eesas pare alceri. ¶ Contra. Plus eit facere in

nobis ⁊ eius merita patet per verbum Aug. predi/
ctum.⁊ per illud quod ipſe ſubiũgit.nemo poteſt di
gne penitere quẽ nõ ſuſtinet vnitas eccleſie.Aerbuʒ

5F6 iſtud eſt verbũ aug.in li.de penitentia. Per bũc mo/

dum ſicut meritũ obtinendi eſt triplex.ſic meritũ libe
randi a malo. Meritũ.ſ.ꝓpꝛiũ.et hoc eſt meritũ no/
ſtre contritiõis.⁊ ꝑ hoc meremur liberari a pena et᷑/
na.ita ꝙ ſimul ſunt hec duo.ſicut in angelis gratia ⁊
gloꝛia. Scdo modo meritũ xpᷣi.⁊ boc opat᷑ in ſacra/
mentis ⁊ poteſtate clauiũ.⁊ ꝑ hoc remittit᷑ pars pe/
ne.Tercio modo eſt meritum vnitatis eccleſiaſtice.
⁊ per illud adbuc fit remifſio.Et ſic ᷣm triplex meri/
tũ triplex fit pene cõdonatio.vt ſic currat miſericoꝛ/

dia cum iuſticia.⁊ in qualibet eſt cõmutatio maioꝛis

in minus. AUnde pena eterna pꝛimo mutat᷑ in tꝑalẽ
in remiſſione culpe.Scdo temꝑalis magna⁊ ſupra

vires in penam competenteʒ viribus commutat᷑ in

ſacerdotis abſolutione.Tercio vᷣo commutat᷑ pena
ad quatn tenet᷑ iudicio eccleſie adhue in minoꝛeʒ in
helaxatione.et ꝓ alio reſiduo merita eccleſie ſatiſfa/
ciunt.ita ꝙ in nullo pꝛeiudicat᷑ iuſticie. ¶ Ad illud

57 gq obijcit᷑ ꝙ duplicat᷑ pena.⁊ ꝙ iuxta menſuraʒ de⸗

licti debet eſte ⁊ plagarũ modus.ddm ſicut tactũ fu/
it ſupꝛa qñ agebatur de baptiſmo.ꝙ pctm̃ noſtrũ ſa/
tis punitum fnit quando xpᷣs penaʒ ꝓ nobis ſubijt.
⁊ ſuam ꝓuobis penam expoſuit ⁊ noſtraʒ fecit.nos
ſufficiẽt iundicamur puniri.ſiue q;tũ ad duplicẽ i aia

⁊in catne.ſiue q;tum ad menſuram acerbitatis pe/

ne. Similiten intelligendũ in ꝓpoſito ꝙ penalitates
que ſunt in eccleſia ⁊ que ſunt ſuꝑerogationis. ꝓ eo
cui fit relaxatio ſubueniunt vt deus reputet ſibi ſa/

8 tiſfactum. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ tenet᷑ ad fa/

ciendũ dignos fructus pnie.Ddm ꝙ facere dignos
fructus pnie eſt dupliciter.ſ.vere ⁊ interpᷣtatiue.Et
ille dicit᷑ dignos fructꝰpnie facere.qͥ nõ ſolũ ꝑ ſeipᷣm
ſed etiam ꝑ ſuffragiũ alienũ babet ſufficiens pꝛeciuʒ
ad ſoluendum debitum.¶ Ad illud qued obijcit᷑ ꝙ
inferioꝛ nõ abſoluit ab eo ad quod ligat ſuperioꝛ. di/
cendũ ꝙ nõ abſoluit oino ↄdonando.ſed ꝓ eo ſoluẽ
do de eccleſiaſtico theſauro. Vel poteſt dici ꝙ inferi
oꝛ poteſt abſoluere ab eo ad qð ligat ſuꝑioꝛ.ſi ad hoc

data eſt ſibi autoꝛitas a ſuperioꝛi ſicut patet.⁊ talis

autoꝛitas a chꝛiſto data eſt rectoꝛibꝰ ecclie.
QOueſtio.iij. i

¶ Aquo poſſit relaxatio fieri:Et videt᷑ ꝙ a quolibʒ ſa
cerdote.quia relaxationes fiüt ex vi clauiũ.et om̃is

Rcerdos claues babet.ergo videt᷑ ꝙ om̃is ſacerdos
poſſit relaxationes facere. Si tu dicas ꝙ nõ eſt ex vi
cdanium.ſed ex theſauro eccleſie. Contra.quilibʒ ſa/
cerdos hʒ theſaurum ſue parꝛochie.ſicut eps ſue p/
uincie.ergo ⁊c. ¶ Item qui zohnecollegi babẽt
daues ad ſoluendum ⁊ ligandũ in vtroq; foꝛo.⁊ ha/
bent theſaurũ ſuperogatanũ.ſicut pꝛelati religionũ.
Sdidet᷑ ipſi poſſint. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ quilibʒ bomo.
quia quilibet libere conditiõis eſt dñs bonoꝝ ⁊ me⸗/
ritoꝝ ſuoꝝ.ergo poteſt merita ſua alteri concedere.
⁊ dum illi concedit eius penitentia minuit᷑ ⁊ relaxa/

tur.ergo videt᷑ ꝙ quilibet hoc poſſit. ¶ Item bona

ſpiritualia ſunt maioꝛis cõmũicationis ꝙᷓ tempoꝛa/
lia. ſed ſi aliquid datur alicui.exquo plene dat᷑ illi po
teſt ilud concedere alij.ergo videtun pari ratõne im
mo foꝛtioꝛi ꝙ cui date ſunt relaxationes. ille een

☚

ulgen

tias q; imponere penitentias.ſed penitentias impo
nere non poteſt niſi ſolus ſacerdos.ergo indulgenti
as dare non põt niſi ſacerdos. ¶ Itẽ nemo ſcit vtꝝ
plura habeat merita q;ᷓ ſibi ſufficiãt. imo neſcit ſe ba
bere merita ſufficientia.ergo nullus de ꝓprio poteſt
relaxare aliquid de pena conferendo aliquam ex cis
indulgentiam.ergo nõ ſpectat indulgẽtias facere ni/
ſi ad Kelatos ecce. U Jrem maius eſt indulgentiaſ
cõcedere q́; excommunicare vlł eccleſie reconciliare.
ſed pꝛimũ eſt pꝛelatoꝛum tm̃ ſicut pꝛius ꝓbatum ẽ.
ergo multo foꝛtius indulgentias facere. Querit᷑ er/
go cum vnus cpiſcopus nõ poſſit alienos ſubditos
abſoluere nec ligare.nec in foꝛo penitẽtiali nec in fo/
ro indiciali.vnde eſt ꝙ poteſt indulgentias in aliena

dyoceſi facere.ſicut videmus tota die ficri. Re? di/õO

cendum qꝙ ſicut in pꝛecedenti ꝓblemate tactum eſt.
relaxationes ⁊ indulgẽtie fiunt de meritis ſuperoga
tionis que ſunt in eccleſia.que quidem ſunt ſicut the
ſaurus ſpũalis eius.hec aũt merita ſuꝑerogationis
non omniũ eſt diſpenſare ſed epiſcopoꝛum tm̃.⁊ iõ
relaxatõnes facere ad ſolos epiſcopos pertinet. Ra
tio auteʒ quare theſaurus cccleſie ſolis epiſcopis cõ
mitti diſpenſandus eſt.quia eccleſia theſauru iſtuʒ
hbabet ex deſponſatione ſui cum cbriſto qui eſt vir eꝰ
⁊ ſponſus.et cui generat filios ⁊ filias.id eſt perfec/
tos et imperfectos.ad quoꝛum educationem chꝛiſtꝰ
vult ſeruare hec bona.Et quoniam in lege tactũ eſt.
ꝙ qui recipit vxoꝛem fratris ſui vt ſuſcitet fratri ſuo
defuncto ſemen.debet ſuccedere in bonis que perti/
nent ad filiotum educationem ſᷣm ꝙ innuit᷑ Ruth.
iiij.illis ſolis competit iſte theſaurus diſpenſandus.
qui ſun: ſponſi eccleſie.talcs auteʒ; ſunt epiſcopi qui
ſponſi ſunt ⁊ batent vim generandi filios ⁊ filias.id
eſt ꝑfectos et imperfectos.ideo omnes epiſcopi qui
habent pꝛolem.poſſunt facere indulgentias.⁊ pꝛeci-
pue ſummus pontitfex qui eſt totius vniuerſalis ec/
cleſie ſponſus ⁊ rectoꝛ.quia ipſi competit totius ſpi
ritualis theſauri diſpenſatio ſᷣm ꝙ; curam habet de
tota eceleſia ⁊ omnibus eius filijs.vnde om̃es ſunt
eius filij.⁊ ipᷣe eſt pater oim. Concedendũ igit᷑ eſt ꝙ
indulaztias facere nõ tm̃ ↄcedit᷑ laicis.ſed nec etiaʒ
Scerchtivtto ue ꝛelatis inferioꝛibus vt abbatibꝰ

vel pꝛioꝛibus.¶ Ad illud quod obꝛ in contrariũ iaʒ õ ¶
patet rñſio.qꝛ nõ eſt tota ratio virtutis indulgẽtias

faciende dauis.ſed requiritur poteſtas clauis cũ iu/
riſditione. ⁊ theſauri diſpenſandi autoꝛtate. ꝗᷓ oꝛdi/
narie ſolis competit epiſcopis. Nam ꝑ cõmiffioneʒ
quilibet ſacerdos poteſt dare indulgentiã ex ꝑte epi
ſcopi ſicut patet in ſimplicibus pꝛedicatoꝛibus.

Ad illud quod obijcit᷑ de illis qᷓ pꝛeſunt collegijs. õ2

ddm ꝙ tales qui pꝛeſunt ſubditis:aliquã auẽtẽ ha⸗
bent bonoꝛum ſui collegij.non tamen reſpectu meri
toꝝ chꝛiſti quod dedit diſpenſandũ ecdlcſie ⁊ eiꝰ ſpõ
ſis.ideo nõ habent autoꝛitatem plenariaʒ reſpectu
theſauri eeclcſie.⁊ ideo ſolum bona ſui collegij poſ-
ſunt communicare ſed nõ poſſunt relaxare.qꝛ neſci/
unt vtꝝ ſupabundent.qꝛ poteſtatem plenam ſuper
boc non habent.Et voco largo mõ plenã poteſtatẽ
prout dicit plenitudiuem ſufficientẽ.per quem mo/
dum eſt in epiſcopis ad bunc actum. non ꝓut dicit
plenitudinem ſuꝑexcellentie.ſic em̃ eſt in ſolo ſum /
mo põtifice plenitudo.i.ptãtis ⁊ autoꝛitatis. ¶ Adiqʒ
illuq qð obẽ ꝙ quilibet homo põt bona ſua alteri cõ

Li.

cdere. dᷣ ꝙ relaratio plus dicit ꝙᷓ cõicationẽ. dicit

em̃ quandã auctẽ ratione cuius dicit᷑ iſti indulgen/

tiam pꝛeſtare. ⁊ ideo q;uis quilibet habens charita/

tem bona ſua poſſit coicare.nõ tñ om̃is poteſt rela-
xare.ſed qui habet ad hoc cõceſſam ſibi autoꝛitateʒ.

6 Itẽ differt cõicatio a relaxatõne.qm relaxatio fit
te pꝛeteritis malis ꝑ merita xpᷣi vel eccleſie que pᷣceſ-

ſerunt.cõicatio aũt ꝓpꝛie reſpicit futurũ bonũ nõ ſo

luum pꝛeteritũ. ⁊ uis poſſit dare alicui qd iam nõ ẽ

datũ nec determinatũ alicui.ſicut vnã miſſam qua,ʒ
cantat ꝓ aliq̃ moꝛtuo.tñ ſi cãtauit eã ꝓ ſuis pctis vel
dedit alij nõ poteſt ſua autoꝛitate cõmutare.binc eſt
ꝙ qui recipit relaxationes ꝓ ſe.non põt dare alteri.
qꝛ ſi eccleſia ſoluit debitum ſuũ apud deũ nõ ꝓpter h̊
dedit poteſtatem ꝙ ſolueret ipſe pro alio. Et ſi deus
dimiſit iſti debitũ.nõ ꝓpter hoc põt iſte dimittere alij
quod deo debet᷑. Mec valct illud argumentũ de cõi/
catione naturali.Quia em̃ aliqͥs oino liber eſt in oſ/
ſidendo tꝑalia.quicunq; eſt libere ↄchtionis ⁊ libere
poſſidet.libere põt alteri dare.qui aũt ſeruus eſt nõö
põt ſine autoꝛitate dñi.oia aũt noſtra ſunt chꝛiſti. et
omnia merita ſpũalia.et nos ſumus eius ſerui.et iõ
nihil poſſumus in alterum trãſferꝛe vel dare niſi ſit
data autoꝛitas a xpo.⁊ ſic patet ſequens.¶Ad illud

ð quod querit᷑ vltimo vtrum epũs poſſit indulgẽtias

*

facere in aliena dyoceſi. Dicunt aliqui ꝙ ſicut põt li/
garc ct ſoluere in aliena dyoceſi ex conſenſu dyoceſa
ni.ita et relaxationẽ facere.et ita due virtutes vcur
runt in vnam.⁊ tantũ pñ̃t ſi ſunt multi quãtũ ſi vnꝰ
ſolꝰ. Sed tunc nõ videt᷑ eſſe aliud qᷓ; deceptio ſi hoc
eſſet. IJdeo dᷣm ꝙ quia relaxatio dicit theſauri cõi/
cationem.⁊ vlterius auctem qua epũs in alicena dyo
ceſi põt cõicare bona ſua ſubditis alienis.bona inqᷓ;

ſuc dyoceſis. ꝓpꝛijs aũt ſubditis relaxare ſiue indul/

gere. vnde iſte relaxationes propꝛijs ſubditis ve/
re ſunt relaxationces.ſi contingat ſubditos pergere
ad obtinẽdam indulgentiam quam ibi facit epiſco
pus.alienis potius ſunt comicationes qᷓ; relaxatio/⸗
nes. Per quem modũ abbates.pᷣoꝛes.miniſtri com-

mu nicant bona ſui collegij ſed non relaxant quicqᷓ;.

niſi foꝛte hoc ſit ex conſenſu ⁊ voluntate ꝓpꝛij ep̃i.
Et hoc dicit᷑ de penitẽtijs ⁊ remiſſ. Oꝛ autezs conſu/
luiſti. et.j.cũ a non ſuo iudice ligari nullꝰ valeat vel
abſolui.remiſſiões illis pꝓdeſſe tm̃ modo arbitramur
quibus ꝓprij iudices indulſerunt.
DODueſtio. iiij. k
¶ Pro quo debeat relaxatio fieri.vtrum.ſ.pꝛo ſpũali.
an ꝓ coꝛpali bencficio:Et ꝙ ꝓ tempoꝛalibus ⁊ coꝛ
poꝛalibus actibus ficri debeat vel etiam beneficijs.
oſtenditur ꝑ communem vſum eccleſie.vbi indulgẽ
tie fiunt ꝓ elemoſynis.pegrinationibus.viſitationi
bug reliquiaꝝ.⁊ bmõi.¶ Item ratione videt᷑.quia
hmõi relaxationes aliquo modo ſacramentales ſũt.
ſed ſacramenta attendunt᷑ in rebus exterius geſtis.
ergo ⁊c̃. ¶ Itẽ iſte relaxationes non ſunt a culpa ſʒ
a pena.ſed pena ſi recte commutatur.com mutat᷑ in
culpam.ſed abſolutõ fit a pena exterioꝛi in carne.vt
pote a ieiunijs ⁊ conſimilibus.ergo debet fieri com/

mutatio in penam exterioꝛem. ergo ꝓ tali commu/

tationes fieri debent. ¶ Item ſi non pꝛo opere exte
rioꝛi ſed pꝛo interioꝛi.ergo cum bona voluntas ſim
poſſit eſſe in aliquo reſpectu omnium relaxatõnuʒ.
quia ꝑfectus omne bonum vult ⁊ ſibi placet.videt᷑
tunc ꝙ quilibet iuſtus haberet omnes indulgentias

IIII

quod non eſt ↄueniens dicere. tunc em̃ fruſtra dmi

nes laboꝛarent.¶ Contra. Indulgentia ſiue relaxa

tio dicit beneficium ſpũale.ſed quicũq; dat ſpnale p
tempoꝛali committit ſymoniam.ergo videt᷑ ꝙ in oĩ
bus relaxationibus ſit ſymonia ſi fiunt pꝛo exterio⸗
ribus obſequijs vel elemoſynis. ¶ Item maioꝛ eſt
miſericoꝛdia ſpũalis qᷓ; coꝛpoꝛalis.vnde magis ẽ ali
cui parcere q; hoſpitio colligere vel elemoſynaʒ da/
re.ergo facit magis hominem dignum remiſſione.
potius pꝛo illo oꝑe debet fieri relaxatio. ¶ Item in
maioꝛi ruina ⁊ ꝑiculoſioꝛi eſt eccleſia in qua eſt ſciſ⸗
ma qᷓᷓ ecclcſia cuiꝰpietes minant᷑ ruinã.g magis in/
diget talis eccleſia muniri q;ᷓ alia. Si ergo relaxatio-
nes debito modo fiũt ꝓ eccleſia materiali repanda.
vt qui iuuat habeat indulgentiã.vr multo foꝛtiꝰin/
dulgentia deberc dari pro ſpũali ruina repanda.vt
qui oꝛat vt deus det ei concoꝛdiã.indulgentiam ha/

beae. een maioꝛis ꝑfectionis ⁊ plus deo accep/

tum eſt religionem intrare qᷓ; crucem accipere.ergo
potius deberet dominus papa indulgentiam dare
intrantibus religionem qᷓ; euntibus vltra mare.
Juxta hoc querit᷑ ſi aliquis accipit crucem ⁊ habet
votũ ⁊ voluntatẽ ꝑfectam cundi vltra mare.vtrum

babeat remiſſionem oim pctõꝝ: Oꝛ ſi ſic.tunc indul

gentia fit ꝓ ſola volũtate et ita pꝛo re ſpirituali. Si

vero non.tunc eccleſia non videt᷑ eſſe cofoꝛmis deo.

qui votum ⁊ bonam voluntatem (ſi plena eſt ⁊ non
deficiat) quantum in ſe eſt reputat pꝛo facto. Reꝰ.
dvum ꝙ ſicut videmus in policijs ⁊ cõmunitatibus
humanis ꝙ theſaurus reipublice ꝓpter duo maxie
conſucuit ꝓferri ⁊ commũicari exterius.ſic eſt i ſpi/
ritualibus intelligendum. Pꝛofert᷑ nanq; theſaurꝰ
extra ad diſpergendum pꝛopter gloꝛiam pꝛincipis.
ſicut faciunt reges curiales.ſicut fecit Aſſucrus Me
ſter.j.Alio modo ꝓpter vtilitatem cõmunitatis.vt
quando leditur communitas. pꝓferunt ſtipendia et

donatiua militibus vt eant ad pugnam. Sic theſau

rus eccleſie ab his qui habẽt diſpẽſare.duplici ex cã
debet diſtribui. AUna cauſa eſt ꝓpter gloꝛiam pꝛinci/
pis ⁊ laudem.⁊ laus ⁊ honoꝛ dei eſt in ſanctis ſuis.
⁊ ſancti honoꝛant᷑ in conſtructionc baſilicarum.vi/
ſitatione baſiticarum. commemoꝛatione virtutum
ſuarum.⁊ idem fit in pꝛedicationibus ⁊ ſermonibꝰ.
ideo ꝓ his omnibus indulgentie recte fiũt. Alia cã

eſt cõmunis vtilitas.que quideʒ vtilitas eſt defenſio

terre ſancte.defenſio fidei.pꝛomotio ſtudij.⁊ cõſimi/
lia.⁊ ideo ꝓ talibus debent fieri. Et quoniam bec cõ
ſiſtunt in actibus exterioꝛibus.ido maximeæ pꝛo acti
bus exterioꝛibus debent ficri indulgẽtie.¶ Ad illud

ergo quod obijcitur ꝙ eſt ſymonia.quia datur ſpiri/

tuale ꝓ tempoꝛali.Dicendum ꝙ falſum eſt.imo ma

ioꝛ pena commutatur in minoꝛem. ⁊ reſiduum ſol/

uit paſtoꝛ eccleſie de gratia. AUel dicendum ꝙ non

dat indulgentiam pꝛo elemoſyna crterioꝛi conſide/
rans datum ſed fructum.videlicet quia ex radice bo

ne voluntatis pꝛocedit.¶ Ad illud quod obijcit᷑
ſpũalis elemoſyna maioꝛ eſt. dicendum ꝙ; in dona
tione indulgentie non cõſideratur operis nobilitas.

66

68

69

quia tunc magis deberet dari docentibus qᷓ; pcregri

nantibus.ſed cõſiderat᷑ hoc ꝙ illud opus ſit mere w

luntatis non neceſſitatis.ſit etiam quid taxabile. ſit
etiã aliquo mõ penale.hec em̃ oia conſiderat qͥ indul

gentiã pꝛeſtat.Ad illud quod obz; de ruina ſpuali. 70
d8. ꝙ ſicut tactũ cſt p talibꝰtenet᷑ hõ oꝛare. Pretcea

ſ
nip
ope
ücopt
lvge⸗
ſottatl
eledgin
unmein
Prgon.
Gergen
Mgera

Pt

=

——
=☛

—

rofn

neg
ſepoſtun
Srtons
Könse
cl eecb
gual⸗
Pltetcentu
tficutn.

Circarr⸗
perwvtou⸗
tnolcerſeaa.
tpüie
Heiceria
nätzisn
olnms
Popgrane.
Clſneirpon
gllitutre
Klurepobe
Ntooniſtn
Ctrapglai
Cuczanne
gtorocbe
ſvcieetauri
lhenra;
golicetfſne
dſinſtatn
ttochecne
mnnneg
ninbotnin
Etdus auri
nll tn

nlns
e

Apine⸗
deligi
og
Nenning
ngit
anſt,
nſchſſn
nn
ncuctte⸗
igtnget,
aponllnntn
Wulknnen
nlnſent,
utnncnet
Untint,
⸗
uchno⸗
Ammn.
ncntble
annefnn
ſſcturnt
fehhemtg
ſechſonsr
lenseine
Nofacto e,
Götmunitri
picr duunne
grus ſeckiß⸗
imig tiin
huin e
uinnnhe
nuncts
nt fyolic
ngrten,
rngoge
Ngrund
nlumsſs
tbriann
none mmn
Etinnt
rſi. .1
tucfrii
citiſni
umgti
e.
us
unintf⸗
ncknon
dunte
cien
eti nſe⸗
ertciee
ginnn
spotii⸗
“
le⸗
Genc
19 ho

=

Son eſt boſiumm talia publicare. Ruinatm aut Materi

alem ecclie publicare nec dicit aliquod malũ nec in/
Famiã. Pꝛeterea magis põt homo ſubuenire ad rele
uandũ inopiã ccclie q; ad ponendũ ibi cõcoꝛdiã.q̃a
pꝛimũ eſt opus bumanũ.ſcᷣm vo opus diuinũ.

1 ¶ Ad iüllud quod obẽ de ingreſſu in religionẽ. Dm

ꝙ ſicut indulgentie nõ debent dari indignis. ita nec
debent dari niſi indigentibus.veri aũt religioſi qͥ ſta
tum aggrediunt᷑ ꝑfectionis.potius ſpũalia bona ali
is largiunt᷑ q; aliunde vendicent.vnde bic maxime
verũ eſt qð dicit᷑ Act.xx.beatiꝰ eſt magis dare qᷓ; ac
cipere. In temꝑalibus aũt nõ habet veritatẽ niſi qñ
vonãs dat de ꝓpꝛio laboꝛe.⁊ accipiens accipit ex ope

2 re. ¶ Ad illud quod queritur de ſola voluntate ⁊c.
Dum ꝙ gm peritos nõ hʒ totã indulgentiã.qͥcquid

iſti vulgares pꝛedicatoꝛcs dicant.tñ valet eis tã no/
bile ꝓpoſitum ad augmentũ charitatis.⁊ ꝑ cõſeq̃ns
cõtritionis.⁊ ita ad remiſſioneʒ pene. Indulgentie
em̃ nõ intelligunt᷑ dari ꝓ ſola voluntate ſed ꝓ cffe/
ctu.vnde qͥ babet voluntatẽ ⁊ effectũ indulgentiam

cõſequit᷑.alius qͥ habet voluntatẽ ſolã. ex deuotione

habet meritũ magnũ.licet nõ omnimodũ conſequa⸗
tur effectum. ind
Queſtio.v. 1

¶ Cui relaxationes pñt fieri. Et querit᷑ vtrũ exiſtenti

in purgatoꝛio.an ſolum viuenti in hoc ſeculo.Et q;
extendat ſe ad eos qͥ ſunt in purgatoꝛio vr̃.qꝛ dicit
Criſoſt.ſuꝑ illud math̊.xvj.Tibi dabo claues re.ce.
Hoi moꝛtali celi ⁊ terꝛe ⁊ oim que in cis ſunt ptãteʒ
cõmiſit dñs.⁊ ecciam validioꝛẽ celo demonſtrauit.
vr q ſummus pontifex habeat poſſe ſuꝑ eos qui ſũt
in purgatoꝛio. ¶ Item ſuffragia eccleſie pſunt bis
qui ſunt in purgatoꝛio ſicut melius patebit infra.ali
oquin ſruſtra oꝛaret cccleſia ꝓ moꝛtuis.ſᷣ̊ indulgen/
tie ſunt de nobiliſſimis ſuffragijs eccleſie. ⁊c.¶ Itẽ
petro cõmiſſa eſt clauis regni celoꝝ.vᷣ q;diu quis eſt
extra palatiũ indiget auxilio oſtiarij ſiue deferentis
clauez. ⁊ in eius manu ⁊ ptãte eſt. cñ ille qͥ ẽ in pur
gatoꝛio adhuc babeat obſtaculũ.vt remouceat᷑ ab eo
indiget auxilio clauis.ſed illud auxiliũ ↄfert᷑ per in/
dulgentias.g ⁊c.¶ Iten: pater miſericoꝛdiaꝝ oibꝰ
pꝛouidet pᷣm oꝛdinatiſſimã diſpoſitiõem ⁊ miſericoꝛ
diſſimã ſuam pietatem. Sed recta oꝛdinatio chari/
tatis que exigit vt vnus poſſit ab alio adiuuari.hoc
maxime exigit circa eum qui ſe iuuare nõ poteſt. Si
enim hominibus in hoc cum indigent auxilio pꝛoui
dit deus auxiliũ ꝑ indulgentiam cccleſie ↄferenduʒ.
cum illi de purgatoꝛio indigeant auxilio et ſe iuuare
non poſſint.videt᷑ ꝙ indulgentie eis facte maxime
pꝛoſint.ct ꝙ; p hanc viam deus eis maxime ꝓuidere
debuit. ¶ E

erit ligatũ ⁊ in celis ⁊c.⁊ ibi collata eſt amplitudo po

teſtat.ſed determinatio fit ꝑ hoc qdð dicit ſup terra.

ergo non babet poteſtatem ſuꝑer illos qui ſũt moꝛ/
tui.cum iam non ſuperſint. ¶ Itẽ mgj dicit in litera
⁊ accipit a Theodoꝛo in ſuo penitentiario.qꝙ moꝛiẽ
tibus nõ eſt penitentia imponenda ſolũ innoteſcẽ
da.& ſi ligatio ⁊ relaxatio pari paſſu ambulant.qꝛ ſi⸗
mul data eſt poteſtas ligandi ⁊ ſoluendi.cũ non poſ
ſit penitentiam imponere in moꝛte.multo min poſt
woꝛtem poteſt relaxationem facere. ¶ Itẽ null? po⸗

teſt alicui relaxationem facere niſi paniter poſſit euauzʒ

t. ¶Contra. Math. xvj. dictũ eſt petro in po/
teſtatis collatione. Quocdlcũq; ligaueris ſuꝑ terram

indicare.ſicut dicitur de penitentijs ⁊ retniſſioniꝰꝰ
in decrer.nullus em̃ põt iudicare niſi cũ qui eſt de fo

ro ſuo.ſed illi qui ſunt in purgatoꝛio non ſunt de fo⸗
ro ecccliaſtico.Sᷓ c. ¶ Item ſi poſſet indulgentias

facere eis qui ſunt in purgatoꝛio. cum talibꝰmaxime

compatiendum ſit.deberet ſummus pontifex totaʒ
ibi experiri ſuã ptãtem.et ita facere ꝙ ſtatim euola/
rent.vt quid ergo ꝓ moꝛtuis amplius oꝛat᷑ Z laboꝛa
tur ſi ſummus pontifex poteſt eos tam defacili libe/
rare. /n⸗ dðm ꝙ ſicut ex pꝛecedentibus colligit᷑ re 75
laxatio ſiue indulgentie collatio duo dicit.ſ.the‚ſauri
eccleſie cõicationem.⁊ cum hoc quandam iudiciari⸗
am abſolutionẽ.ſicut expꝛeſſe colligit᷑ ex decretali il.
la de penitẽtijs ⁊ remiſſionibus.Oð aũt conſuluiſti
⁊c̃. Dico igit᷑ ꝙ qꝛ bona ⁊ thezaurus eccleſie eſt in ſũ
mi pontificis poteſtate.⁊ illi qui ſunt in purgatoꝛio
ratione charitatis ydonei ſunt ſpñalia beneficia reci
pere.ꝙ papa põt eis bona eccleſie cõmunicare. R/
tum autem ad autoꝛitatem iudicandi cum üũli iam
exierunt foꝛum eccie ⁊ ecciaſticum iudiciũ.videt᷑
eis non poſſit fieri abſolutio niſi ꝑ modũ depꝛecatio
nis.⁊ ita ꝓpꝛie loquendo non fit eis relaxatio.ſed ſi
large dicat᷑ relaxatio cuiuſcũq; auxilij impẽſio ⁊ bo⸗
noꝛum eccleſie communicatio.ſic poteſt eis relaxa/
tio fieri.ſed hec nõ tenet modum iudicij ſed potiꝰſuf
fragij. AHimplius relaxatio ꝓpꝛie dieta nõ tm̃ dicit iu/
diciariã abſolutionem. verumetiam dicit aliquã cõ⸗/
mutationem in penam aliquam voluntarie aſſum/
ptaʒ ⁊ cum deuotione.⁊ hoc videmus in omnibꝰin/

dulgentijs. hoc aũt nõ põt eẽ q́;tum ad eos qui ſunt

in purgatoꝛio.quia ſunt cxtra ſtatum illum in quo
poſſet eis perſuaderi alicuius pene deuota et volũ/

