illud qd obijcit᷑ de indelebilitate ⁊ ꝑpetuitate.dðm
caracter oim ordinum manet in anima.ſiue reuer
tentis ad laycatum ſiue moꝛientis vt ſignaculum di
ſtinctiuũ.⁊ hoc vel ad gloꝛiam ſi bene vſus eſt.vł ad
ignominiã ſi male.nec opoꝛtet ꝙꝙ maneat ſemꝑ quã
tum ad vſum miniſterij.quia iſte vſus quodãmodo
conuertitur in pꝛimum.⁊ per hec patet vltimum-
¶ Atrum in diuerſis oꝛdinibus
pꝛimãt᷑.Et ꝙ ſic videt᷑.quia oꝛdinis eſſe naturaliter
loquendo eſt ſignaculum.& cuz ſint plures oꝛdines
ſunt ergo plura ſignacula ſpiritualia. ſʒ illa ſignacu⸗
la ſpiritualia caracteres appellant᷑.g. ¶ Item pote/
ſtates oꝛdinũ ſunt ſimpliciter diuerſe. ſicut patet in
oſtiario ⁊ accolito. claudere enim oſtium ⁊ ferre ce/
reum ſiue coꝛpoꝛaliter ſiue ſpiritualiter tntelligatur
eſt actus omnino diuerſus.Si ergo poteſtates diſti
guũtur per actus ⁊ ſignacula diſtinguentia ſcm di
uerſitates poteſtatum.ergo diuerſi ſunt caracteres.
¶ Item ſignum debet reſpondere ſignato.et ſigna/
tum ſigno.ſi g̊ ſeptifſoꝛmis gratia datur que eſt res

diuerſi caracteres im

d illud qð obijcit᷑ ꝙ eſt ſignaculũ ſpiri 46

d illud qð obijcit᷑ de conſignatiõe ꝗ

48

tetck

Gernr
elgat
Piniurpn
*
turtedboe
Pganfe
Culinengel
pͤtunei
ltni
Piiruusca
tonoghr⸗
Hyeſucaſt
gtoe
nur ſegoo⸗
igplrfie
Prüngturll
mmuntur aut
U.Monvon
tig eiuſden
ſea tert
husdiperſi
haltenus.
Atmstaalea
ſacamentom⸗

Patperp
urſor.

ſtmiſar⸗
ceritordine

Ggguareptorsse

hreropinn

midipeero

Eepolteruntg

rdſckronet
ienſatſiſg
ftusa
Ehusuor
tonoctns
breuſtergt
Legſiboce
ſagnention
Albocyen
niißmmm
poteſtitesl
date Po
lemags.
Plboceſe
tglopſe
Ntdicaturb⸗
s, au
leſſens ban
Pblise
Mantet
unngalde
eie⸗ d
Klocte
ſſeneinn
ſſtanun
ſchindn
hini
niet
fannn
Mmuntin
ſtheecfige

— —— —/

imiwannit
ncomnonths
itgckinnnliti
innns unrgie

tmdäbenisd

isge untigh
ricifimuit
igedt

7

bjckdegigni
ſtconſeumsinO

taſiniuid i
Eh Ngeta

Küntntſin
õ

ugtenm
miartnaunc

NrwöINRN
epgen dte

—

1
4
4

=—

=

—

7

=
E

=-

walem
mas
r iNpu
nctünmins

6

=
=e=-

☛6
—

—

Se
==

=
—
—
=

=

=
S=
=

S=
=§
= =E
S=

=☛

=
—

=
=—

—

—
E-
—

=

GN.,
ſt tie

S==

—
— £
=

vltima.et exterioꝛa ſigna in diuerſis oꝛdinibus ſim/
pliciter ſunt diuerſa.videtur ex boc ꝙ caracteres q̃
ſunt ſignata et ſigna. ¶ Item in quolibet oꝛdine im/
primitur vnus caracter.⁊ cũ in quolibet oꝛdine im/
pꝛimatur vt ſupꝛa ꝓbatum eſt.tunc idẽ caracter ite
ratur.ſed hoc eſt impoſſibile.et hoc facere eſt contu/
meliam facere ſacramento.videtur g ꝙ poſt pꝛimuʒ
oꝛcdinem qui alium recipit nibil recipiat.ſʒ ſacramẽ

—

Coen a faciat.ſed hoc eſt inconueniẽs. ⁊c̃.

Contra. in ſacramento baptiſmi non impꝛimitur
niſi vnus caracter.et ſimilr in ſacramento confirma
tionis. pari ratione in ſacramento oꝛdinis Item
boc ſacram̃tuʒ oꝛdinis eſſentialius recipit earacterẽ
q;ᷓ aliquod aliud ſacram̃tũ in quo caracter impꝛimi
tur.ſi ergo oꝛdo vnum eſt ſacramentum. quantum/
cũq; plurificetur.videtur ꝙ vnus caracter in eo im/
primatur¶ Item ſi plures ⁊ diuerſi caracteres imp
muntur.aut ergo diuerſitate ſpecifica. aut numera/
li. Mon numerali.quia impoffibile eſt plura accidẽ
tia eiuſdem ſpeciei eſſe in eondem ſubiecto. Si ſpeci-
fica.ſed ex diuerſis ſcᷣm foꝛmã et ſpeciem manenti
bus diuerſis non fit vnũ niſi vnũ materiale ſit reſpe
ctu alterius.ſi ergo caracter reſpectu caracteris nõ

eſt materialis et ſpecie differt. ꝙ nunqᷓ; faciũt vnum

ſacramentum ſi diuerſi ſunt ¶Item natura inferioꝛ
nõ facit per plura qð poteſt facere per vnũ. nec na
tura ſuꝑioꝛ. Si g oꝛdinati per vnuin caracterẽ pñt
diſtingui ſicut ⁊ baptiſati.videt᷑ ꝙ vnus ſolus cara/
cter in oꝛdine ipꝛimatur.querit᷑ g̊ que ſit neceſſitas

49 quare plures caracteres impꝛimant᷑.¶ R.ddm eſt

ꝙ inter opinantes in omnibus oꝛdinibus eſſe cara/
cterẽ duplex opinio eſſe conſueuit. Quidam em̃ dice
re voluerunt ꝙ om̃s oꝛdines in vno caractere vniũ
tur. differente tñ ᷣm maioꝛem cõpletionem ⁊ mino⸗-
rem. ſſicut ſi ſigillum impꝛimat᷑ in cera tenuerit ydeã
foꝛtius et amplius paulatiue procedendo ſᷣm plus
et plus.quouſq; veniatur ad ſtatum pfectuʒ.Si au
tem queras que ſit ratio talis impreſſionis. rñdent
bꝛeuiter ꝙ hoc eſt propter caracteris imperfectõem
Selg ſi hoc eſſet.tunc impoſſibile eſſet ꝓmoueri ad
ſequentẽ oꝛdinem omiſſo prioꝛi.qð eſt contra iura.

Si boc verũ eſſet.non eſſet etiam dꝛia inter oꝛdines

niſi m magis et minus qð eſt manifeſte falſuʒ. cum
poteſtates in diuerſis oꝛdinibus ſint ad diuerſa oꝛ/⸗
dinate. Poſtremo ſi hoc eſſet erum. caracter recipe

c ſi hoc eſſet.tunc eſſʒ delebilis.Quare etiã caracte

res alioꝝ ſacram̃toꝝ magis ⁊ minus non recipiunt

5

vt dicatur baptizatus vel confirmatus magis ⁊ mi⸗
nus.Qð cum non ſit conueniens dicere. non eſt cõ
ueniens hanc põnem ponere.Et ideo dicit᷑ aliter ⁊
ꝓbabilius ꝙ in diuerſis oꝛdinibꝰ diuerſi imprimũ/
tur caracteres. Ratio autem huius eſt. quia non ſo⸗
lum ꝙ ad dei cultum aſſumunt᷑ diſtinguũtur ab a/
lijs. imo etiam inter miniſtrantes oꝛdo eſt ⁊ diſtin/
ctio.et vlterius gradus illi et poteſtates miniſtrãdi
ſi ſemel dantur. nunqᷓ; auferunt᷑ etiam ſi ad altiꝰmi/
niſterium eleuetur qui in minoꝛi miniſtrauerat. et
ideo in diuerſis oꝛdinibus diuerſa ſignacła debent
impꝛimi.ſcᷣm que nobis diuerſitas poteſtatũ mini
ſtrandi et ꝑpetuitas innoteſcat.tale aũt ſignaculuʒ
eſt caracter. ⁊ ideo in diuerſis oꝛdinibus diuerſi im
pꝛimuntur caracteres.et concedende ſunt rationes
o hoc oſtẽgentes. ¶ Ad illud ergo qð obijcit᷑ de ſacra/

cteres vnum faciunt ſacẽm. ¶ ri
vtrum differant ſꝑecie vel numero.dom ꝙ duplici⸗/

poſito ſuo mõ.nõ ſic ſiłe oio.
tur vltimo iam patet reſponſiò.qſ iſtud verũ eſt et
locum habet qñ per vnũ poteſt ita fieri vt ꝑ plura.
in pꝛopoſito autem non eſt ſic. pꝛo eo ꝙ non opoꝛtz
oꝛdinatos non ſolum ab alijs ſed etiam inter ſe di⸗

mento baptiſmi et confirmationis patet. ; noõ

eſt ſimile.ꝓ eo qenon ponunt ita diuerſitatem ſicut
ponit oꝛdinis ſacramentum.qð de ſui ratõne impli
cat diuerſitatem graduũi d illud qð obijcit᷑ ꝙ ca/
racter eſſentialit᷑ eſt ſacramentũ.dm ꝙ verã eſt. ſz
non niſi ꝓut cõꝑatur ad vlterius ſignatũ. Sicut er/
go vna linea eſt ſcripta ⁊ due et tres et quattuoꝛ.et
tñ multarum lineaꝝ aggregatio ad vnam ſententiã
expꝛimendam non eſt niſi vna ſcriptura.ſic in ꝓpo/
ſito eſt intelligendum. quia omnis talis anime con/
figuratio oꝛdinat᷑ ad hoc ꝙ ei inſcribatur ſignaculũ

51

ſcᷣm qd homo dei miniſter perfectus eſſe iudicat᷑.

Et cum ſacramentum dicat quid ad alteruʒ.et cara
cteres vniuntur ſᷣm quid ad alterũ.ido plures cara

ter eſt loqui de caracteribꝰ. aut in ſe. aut ꝓut vniũ/
tur in vnitate et integritate ſacramenti. Si in ſe/ſic

ifferunt ſicut diuerſe ſpecics nnmeri.ſicut binariꝰ⁊
iternarius.Si ꝓut vniunt᷑in vnitate ſact̃i.ſic quẽ/

admodũ binarius ⁊ quaternarius conſtituũt ſena/

rium.et hñt rationem partis conſtitutiue.⁊ comple

mentũ ponitur in ſenario.ſic intelligendum eſt in ꝓ

„

Dueſtio.iifſ. I

õ

trum caracteres diuerſoꝛũ oꝛdinuʒ ſint eſſentia⸗/

liter ad ſe inuicem oꝛdinati.et ꝙ ſic videt᷑.quia ma/
ioꝛ eſt connexio oꝛdinis ad oꝛdinẽ.qᷓᷓ oꝛdinis ad ba/

ptiſmum.⁊ caracteris vnius oꝛdinis ad caractereʒ

alterius qᷓ; ad baptiſmaleʒ. Sed eſſentialis eſt oꝛdi/
natio caracteris oꝛdinis ad baptiſmalem ſicut dicit᷑
in decretali de preſbytero non baptiſato.li.iij. non
baptiſatus non poteſt oꝛdinari. AUnde ſi de facto oꝛ
dinatus eſt. debet baptiʒari et poſt iterũ oꝛdinari.g
caracter oꝛdinis
tiſmalem. c. Ite nagis c
q̃ᷓ numero.ſed ſic eſt in numeris ꝙ nũerus poſteri/-
oꝛ neceſfario preexigit pꝛioꝛem.⁊ figura ſimilr poſte
rioꝛ añcedentem. vnde nunqꝙᷓ eſt quaternarius ſine
ternario. nec tetragonus ſiue trigone.g nuuqᷓ ẽ gra
gua(Se ine pꝛimo.nec tertius ſine ſco.⁊ ſic de a-
lijs vni
nſi adinuicem oꝛdinent᷑.ſed om̃es oꝛdines vnũ cõ/

entiali oꝛdine preſupponit bap-
Item oꝛdo magis cõpetit oꝛdini

tem ex dinerſis foꝛmaliter non põt fieri vnũ

pletum reddũt miniſterium. g neceſie ẽ ꝙ adinuicẽ
oꝛdinentur. ¶ Item ſi quis ſcienter pꝛomoueretur
ad oꝛdiuem poſterioꝛem pꝛioꝛi omiſſo.bocipᷣo ſuſpẽ
ditur ab executione ſicut dicitur in decetali.Sed hᷣ

non eſfet niſi opoꝛteret ibi ſeruari oꝛdinẽ.ẽ ⁊c¶ Itẽ
vbicuũq; ſunt gradus opoꝛtet ponere oꝛdinem. Sed
in ſacramento oꝛdinis diuerſi oꝛdines ſunt gradus

Ad illud qd querit᷑ 52

illud qd obijci 53

ſpiritualiuʒ officioꝝ ſicut dicitur in littera.ſi ergo p

caracteres in illis gradibus ſituant᷑.videt᷑ ꝙ ſit ibi
eſſentialis oꝛdo. Contra.in his in quibꝰ eſt oꝛdo eſ-/
ſentialis deſtructo pꝛioꝛi deſtruit᷑ poſterius. Sed nõ
babito pꝛioꝛi oꝛdie nibilominꝰ baberet᷑ poſterioꝛ. ſi
cut patcet in oꝛdinatis per ſaltum qui non ſunt reoꝛ

dinandi.S τ. Maioꝛ patet per ſe.minoꝛ probat᷑ ꝑꝓ
illud qd dicitur di.lij.ſollicitudo.⁊c̃.et extra de cle

rico per ſaltũ oꝛdinato tue litterc 1e. Zicn⸗ elece

1.

5Ttia in ꝑtibus.

res cõpationẽ hñt ſicut ptãtes ⁊ actꝰ oꝛdinũ ad q̊s
oꝛdines cõpantur.ſed in illis ptãtipꝰnullus oĩo ẽ oꝛ
do. ſicut in ptte expellẽdi demonès ⁊ ferẽdi ceros.
5 nullus ẽ oꝛdo in talibꝰcaracteribus.(¶ Itẽ in hijs
que reſpiciunt coꝛꝑale ⁊ ſpirituale pꝛus eſt coꝛpale
qᷓ;ᷓ ſpñale.ſʒ exoꝛciʒatõ dicit liberatõʒ a vexatõe ſpiri
tuũ.ſed accolitus reſpicit officiũ illuminandi. pᷣoꝛ
eſt oꝛdo accoliti qᷓ; ſit exoꝛciſte/nõ g recte oꝛdinatur
.——— tercius alter quartꝰ. ¶ Itẽ pri⸗

us eſt qð liberat a malo ꝙᷓ qd habilitat ad bonũ.ſed

in ſcdo eſt habilitatio ad bonũ.in tercio eſt liberatio
a malo. vult ꝙ tercius oꝛdo ſit pꝛioꝛ qᷓ; ſeus.Sed
ita vide? ꝙ nullus ſit oꝛdo certꝰ inter iſtos gradus
Be dom eſt oꝛdo neceſſitatis ⁊ ẽ oꝛdo ↄgruita
tis. Si &̊ loquamur de oꝛdine iſtoꝝ graduũ eccliaſti
coꝝ dᷣm ꝙ non eſt oꝛdinatio neceſſaria nec eſſentia
lis.ꝓ eo ꝙ oꝛdo poſterioꝛ haberi põt ⁊ ſuſcipi ſine pᷣ
oꝛi.Si aũt loquamur quantũ ad oꝛdinatiõcʒ cõgrui
tatis.ſic eſt ibi oꝛdo.eo ꝙ ad bñ eſſe miniſterij ſequẽ
tis pᷣexigatur oꝛdo ſiue ptãs miniſterij precedentis.
quẽadmodũ igit᷑ ſi qͥs velit oꝛdinate ꝓcedere prius
debet exoꝛdiũ pᷣmittere.poſt narratõeʒ.et poſt racio
cinatõeʒ. et poſtremo ↄcluſionez.tñ ſi vellet incipere
poſſzʒ a poſterioꝛi. licet non ita oꝛdinate.ſic in oꝛdini
bus opoꝛtet intelligi.cũ em̃ oꝛdines inferioꝛes mini/
ſtrẽt ſacris.et ſacri oꝛdines miniſtrẽt ſacerdotio.⁊ in
ferioꝛ Kaous gno⸗ ſit in aſcẽdendo.et ptãs miniſte/
rialis ſit inferioꝛ.patet ꝙ ibi eſt oꝛdo.nõ tñ neceſſita

tis.qm̃ ptãtes diuerſe ſunt.⁊ per ſeipᷣas obtineri et

haberi pñ̃t.licet non ita ꝑfectè ſine alijs. Eſt igit᷑ oꝛ/
do in hijs gradibus ſcʒ maioꝛẽ acceſſuʒ ad vltimũ
gradum.ſ.ſacerdotiũ. Ande primo hõ introducitur
ĩ eccleſiaʒ per oſtiariũ.Secudo mãuducit᷑ ꝑ lectoꝛe⸗

ꝓphetaꝝ.Cercio adiuuatur per exoꝛciſtã vt liberet᷑

à malo. Quarto excitat᷑ ꝑ accolitũ vt ꝓficiat i bono
Deinde ſunt alij duo oꝛdinès qui miniſtrãt ſacerdo
ti in oblatõe ſacrificij.⁊ ſic patet ꝙ eſt ibi oꝛdo ↄgrui
tatis non neceſfitatis. Mee valẽt ille ròes in ↄtrariũ
de exoꝛciſta et accolito. ꝓ eo ꝙ oès oꝛdines ptãtem
ſpũalez dicunt.⁊ ꝓ eo ꝙ eruditio pᷣcedit liberatõeʒ
a malo.⁊ iõ ↄcedendũ eſt qꝙ ſit ibi oꝛdo in caracteri/
bus.ſed nõ eſt oꝛdo eſſentialis.ſicut in elemẽtis oꝛ/
do eſt.tñ vltimũ elementũ ſiue littera anteſcribi põt
cũ ſit pꝛima littera.vltima oꝛdine retrogrado in ſcri

ſuſcipi deſcẽdẽdo ſiue retrocedẽdo.¶ Ad illud
obijcit᷑ de baptiſmo.dm qꝙ nõ ẽ ſimile.qm̃ ſicut ta/
ctũ fuit ſupra in tractatu de baptiſmate. ⁊ in cõcilio
apud opendiũ determinatũ fuit.⁊ decretalis Inno
centij de pᷣſoytero nõ baptiſato ↄfirmat.baptiſmus
eſt fundamentũ et Janua oim ſacramentoꝝ. ⁊ qm̃

fũdam̃to nõ exiſtente nibil pᷣt ſupedificari.iõ caract᷑

E i alios pᷣcedit eſſentiali oꝛdie.nõ ſici alijs.
515 (Ad illud að obijcit᷑ de nueris. ddðim ꝙ nõ eſt iile.

56 gradus ſequẽg bʒ pᷣcedentẽ ꝑtẽ ſui.ſed vt diſponen⸗

cẽ de ↄgruo.¶Ad illud qð obycit᷑ ꝙ ex pluribꝰ dif/

ferentibꝰ nõ ſit vnũ.dom ꝙ ven eſt ꝙ non fit vnum
p eſſentiã.fit tñ vnũ ſacramto que eſt vnitas in ↄpa
tone ad vnũ ſignandũ pfecte.et ſacramentũ oꝛdinis
non hʒ oiode vnitatẽ abſolutã ſʒ ꝑ cõꝑatocʒ.ad quã
vnitateʒ cõſtitudã nõ requirit᷑ effentialis dependẽ
Ad ill qdð obijcit᷑ ibi vltimo de ſal

tu 2 de gradu. dom ꝙ ille duo rõnes nõ oſtendut

bendo.ſed tñ oꝛdinata in ſcriptura.ſic⁊ delin ges
4

qm̃ nñerus ſequẽs bʒ pᷣcedentẽ ptes ſui. Sʒ non ſic

ſit ibi niſi oꝛdo cõgru itatis quãtuʒs eſt de integritate
ſacramenti.eſt tñ ibi o ꝛdo neceſſitatis quantũ eſt de
obligatõne pᷣcepti.qua quis tenet᷑ oꝛdinate aſcẽden
do nõ ſaltando oꝛdinar.
C impꝛimat᷑ caracter in diuerſis oꝛdinibus.et cux
in oꝛdinibus ſit iſta qu inq; reꝑire.vtpote in oꝛdine
ſacerdotali.ſ.bñdictõeʒ.inunctõeʒ.manũ impoſitio
nẽ.et alicuius poꝛrectõeʒ.vt libꝛi vel vaſis vel da⸗
uis.⁊ verbi expᷣſſionẽ.querit᷑ in quo iſtoꝝ fiat cara⸗
cteris impreſſio.Et primo vr ꝙ nõ in bũdictiõe.qm̃
ſemꝑ in oꝛdinibus fuit caracteris impꝛeſſio. ⁊ illud
cſt oꝛdini eſſentiale in quo impꝛimitur caracter. ſed
bñdictio nõ eſt de effentia oꝛdinũ.cũ nõ legat᷑ talis
ſolẽnitas fuiſſe in eccleſia pꝛimitiua.g ⁊c.¶ Itẽ illꝭ
in quo impꝛimit᷑ caracter interioꝛ dʒ habere aſſimi⸗
lationẽ cũ exterioꝛi caractere.Sʒ caracter ille reſpi/
cit aliquã ptãteʒ. bñdictio aũt fit ad ſanctitatẽ. ⁊c.
¶ Itẽ qꝙ nẽ detur in inunctõne videf᷑.qꝛ ſi aligqua
paſſio in aliquibus ineſt.ineſt ſcʒ aliqd cõc. Sʒ ca
racteris impreſſio eſt in oibus oꝛdinibus ſc inun⸗
ctio eſt in vno ſolo.ſ.in ſacerdotio.& ⁊c.¶ Itẽ vbi ta
lis cauſa ibi talis effectus.Sed in epᷣatu eſt noua in
unctio.g̊ noui caracteris impᷣſſo.hoc aũt eſt falſuʒ.
qꝛ ſi nouus caracter ipꝛimeret᷑.ſicut ſacerdos poſſʒ
eſſe ſine dyacono.ſic epᷣus ſine ſacerdotio.cuius cõ/
trariũ determinatũ eſt in decretali.li.iij.¶ Item qꝙ½
non detur in manuũ impoſitõe videt᷑ pꝛmo ꝑ con
ſimilẽ rationẽ.qꝛ cũ nõ fiat impoſitio niſi i ſolis duo
bus oꝛdinibꝰ.nõ ipꝛimẽt᷑ caracter niſi i hijs duobꝰ

ſoluz. qd eſt manifeſte falſuz ſicut patz er pcedẽtibꝰ

¶ Item oꝛdo traditur tm̃ ab epo. et oꝛdo traditur
in impreſſione caracteris.g ſi caract᷑ impꝛimit᷑ in im
poſitõne manuũ.vr q ſolus epᷣs debeat manũ ipo⸗/
nere in oꝛdinatõe.qð eſt falſuʒ.qꝛ vt dicit canon di.
xxiij. pᷣſbyter cũ oꝛdinat᷑ ⁊c om̃s ſacerdotes aſſiſten
tes debẽt in oꝛdinatõc ſacerdotis manus impone/
re. QO aũt in libꝛi vel vaſis traditõe non ipꝛimat᷑
videt᷑.qm̃ eſto q tales libri vel vaſa deeſſent ſicut
foꝛte deerant in eccleſia pꝛimitiua. nihilominꝰ tales
oꝛdines dari pñt.g. ¶ Item multa talia confert ar⸗
chidyaconus.vt ampullã.et aquãmanilẽ ſubdyaco
no ſicut in littera tãgit᷑.⁊ claues ipᷣi hoſtijario.ſi ̊ ſo
lius epᷣi eſt conferre oꝛqines.vr ꝙ in tali traditõenõ
imprimat᷑ caracter. ¶ Oꝛ aũt in verbi erpᷣſſione nõ
impꝛimat᷑ vr̃ pꝛimo.qꝛ in vbis illis ſignat᷑ recta ptã
tis executio.vt patʒ ſi quis inſpiciat. cũ illud ſequa
tur oꝛdinis eſſentiã ⁊ caracterẽ.videt᷑ ⁊c. ¶ Item ca
racter non põt impꝛimi niſi a deo. Sʒ vᷣbi expreſſio
ẽꝑ vᷣbuʒ ĩpandi cũ dꝛ Accipe ptãteʒ ⁊c. in tali foꝛ
ma nõ eſt cõpetens impmi caracterẽ.Eſt igit᷑ qõ q̃re
boc ſacrameutũ hʒ foꝛmãverbi ꝑ modũ iꝑatiuuʒ cũ
alia habeãt indicatiuũ vlł depcatiuũ.Eſt etiã qõ vñ
oꝛtũ habuerũt bec circa oꝛdinẽ.ſ.manuũ ipoſitio.ec
bñdictio.⁊ vnctio. Eſt ⁊ qõ quare impoſitio manuũ
eſt in duobus oꝛdinibus.ſed vnctio in vno ſololoꝛdi
ne.ſ.ſacerdntio.Eſt quarto qõ quare dyacono ſolꝰ
epᷣs manus imponit.ſacerdotibꝰvo alij ſacerdotes.
Eſt vltimo qõ in quo eſſentialiter ↄoſiſtit ſacram̃tum
illud exterius.et cũ non habeat elcmentũ nec foꝛmã
ſtatutã. videt᷑ ꝙ nihil cſentiale habeat.Et ꝙ non ba
beat foꝛmꝗ detcrminatã vr̃.cũ antiqua oꝛdinaria a/
lium modũ habeant. ¶ R' ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽg

babendã bec ſunt pᷣſupponẽda ꝙ om̃e ſacmmẽtum

—

con
zait
imiu
npintte
Carate⸗
lreſtil
o gdota
rinorin
Rniprit
Gckgt
gtolbeeen
gtob ig
iouoco
ſſcvtizerpr
lcbliſign
ſfenſbdi.
hicgeſigi
gomnſiueve
Valludv
becdooſar
ſictentinſaa
hopinope
lturofenr
gadinerepi
ſo. Ged
dignitsten
gnaq verd
Mttinm
nidat ibin
poſtionotf
ioꝛgꝛno
fanal vnlco
iciſtiouoo⸗
inonbusfit

valibri.

tent vnie
meſtc ge⸗
dheprinee
facterenon
defecthern
ſgturgin⸗
ft ppten
Gnoeſtot
faguͤtfityl
Cuntingat
iniih
ſncta apin
nharcſe
epeenboi
tiungnon
coneſtanto
ſhettzgd
1 Unbuim
gon
Wherire
lancnnii
titugnoch
6, Nootcht
nponupt
dorcn
Piſeaten
Malicong
nagigle

R alsſten
Genfug,
Atlitnef
weinpeſ ,n
mnmaen i
mäſglaß⸗
mrufi giſt
ohrattſen⸗
Gatrleice
adititi.
Dnenis gin
ſhigi
s ouinizſcten⸗
hraiziNiti
icndtn
fioberüt⸗
k ſarſagtepi⸗

neſacdandgr

railiiſton
töericeign
poſtioniſec

taete li ſtpi

cnt etſcin
ded unt
aarmerpmntis
cw iß⸗
tNcta
suntts in
dotsmm
6Sdirie
d nſſi
iin thitiſil
inmn
söibofn
fcuultn
tinrotic in
sloſi
hiarga
ria
geict in

=
= =

,

=
—
E

17
7

=☛

=e
SS
=

E
S

S

=e

☛G

Se
SS
SS

=

=

Se
—
S=

=
=—

☛
S

— —
— —

=
S

7 .

—

uliqð ſignum eſſentiale babeat exterius. nullo enim
mõ accidit ſacrto eſſe ſignũ ſʒ eſſentiale ẽ ſimplicitẽ

Amplius ſupponendũ eſt q; in om̃i ſacram̃to i quo

umpꝛimit᷑ caracter iſtò eſt eſſentiale ſacr̃o in q̊ fiue ꝑ

qð caracter imprimitur. Amplius.cũ ſignũ debeat
babere ſimilitudinẽ ad ſignatũ.in eo impꝛimit᷑ cara
cter qd exteriꝰmagis eſt in ſacram̃to ſibi ſilłe.qm̃ igi/
tur in ordine impꝛimit᷑ caracter qð eſt ſignaculũ ad
aliquã ptãtem ſpnñalem.hoc ꝓ generali regula habẽ
dũ eſt q; in illo ſigno exterio: impꝛimitur caracter in

quolibet oꝛdine.in quo pꝛincipalis ptãs quã reſpi/

cit oꝛdo.ſignat᷑ tradi oꝛdinato. Ad hanc aũt ſignan
dã duo cõcurrunt exterius.ſ.traditõ alicuius inſtru
menti.⁊ expreſſio vbi.vt ſic in ſigno viſibili ſimul et
audibili ſignificetur dari.nec ſufficit ſignũ audibile
ſine viſibili. ꝓpter boc ꝙ aliud verbũ.aliud debet re
ſpicere ſignũ.vt pʒ in alijs ſacram̃tis.nec ſufficit ſig⸗
num ſiue verbo.quia ad multsa põt tale ſignũ.ſ.liber
vcl illud vas dari.et ideo oꝑtet vᷣbum coaptare.et
bec duo ſunt eſf entialia ⁊ intrinſica ſacram̃to et per
ficientia ſacramtuʒ. Qm̃ em̃ manus eſt oꝛganũ oꝛga
noꝝ in oꝑpando.⁊ ligua in expꝛimendo.recte ſignifi-

catur ↄfeꝛri ptãs in officio vtriuſq;.⁊ hec in quolibʒ

oꝛdine repiuntur.ſc ᷣm ꝙ reperit᷑ ⁊ caracteris impᷣſ
ſio. Sed qm̃ caracteres ſunt diuerſi hñtes maioꝛem

dignitatem ⁊ minoꝛẽ ſcdᷣm gradus ptãtum.iõ taʒ ſi/

gna q; verba diuerſificant᷑.maxime in oꝛdinibus ſa
cris et in minoꝛibus. In oꝛdinibus em̃ ſacris (quo/
niã dat᷑ ibi nobilis ptas et excellens)fit manus im/

poſitio nõ tm̃ inſtrumenti traditio.qm̃ manus ẽ oꝛ/

ganũ oꝛganoꝝ in quo.ſ.pꝛincipaliꝰ reſidet ptãs ope
randi.vñ ſic oꝛdinabant in eccleſia primitiuavbi nõ
niſi iſti duo oꝛdines explicite erãt. Sed in oꝛdinibꝰ

minoꝛibus fit traditio alicuius inſtrumenti. vt cla/
nis.vel libꝛi.vel exoꝛciſmi ⁊c.Et ſi plura inſtrumẽta

tradant᷑ vni.illud ꝓ principali habendũ eſt qð epᷣs
tradit cũ ꝓlatõne verbi accipe ptãtem.vñ in omiſſi
one principalis debet oꝛdo iterari.qꝛ preſumit᷑ ꝙ ca
racterẽ non receꝑpit.Sed in alijs ↄſequẽtibus ſi fiat
defectꝰvel negligentia dñt ſuppleri. Concedẽduʒ eſt
igitur ꝙ in vnctone non imprimit᷑ caracter.ſed tan
tũ fit ꝓpter ſolẽnitatem ⁊ dignitatẽ coꝛpoꝛis dñici.

qd nõ eſt ↄtrectandũ niſi manibus ↄſceratis. Põti

fici aũt fit vnctio in capite.in quo ſignificatur abun
dantia gratie que in prelatis debet in excellentia re
periri. Et binc eſt ꝙ manus ſacerdotisvngunt᷑ oleo
ſancto.caput põtificis criſmate.vt ſignificetꝙ in eo
debet eſte excellẽtia vite in ↄſpectu dei.in ↄſcia.⁊ in
cõſpectu hoim quantũ ad famam. Cõcedenduʒ eſt

etiam ꝙ non fit caracteris impreſſio in ipſa benecdi/

59

60

ctione ſicut oſtendunt ille rationes. quia potius eſt

inſtituta ad deuotionem excitandam.et impetran/

dum gratiam.qᷓ; ſit de ſacramenti ſubſtãtia. Ac il⸗
lud vero quod obijcitur de manuũ impoſitiõe ꝙ nõ
reperitur in omnibus.ratio iam dicta eſt. reperitur
tamen aliquid ſimile.quia collatio alicuiꝰ inſtrumẽ
ti in quo eſt pꝛotenſio manus.⁊ fit ſignatio collatio/
nis poteſtatis.¶Ad illð qð obijcitur ꝙ ſacerdotes
imponunt manus.ddm ꝙ illa manus impoſitio nõ
eſt ad oꝛdinis collationem ſed ad ſigiificatõem.Si
gnificat᷑ enim gratia cõmunionis que in oꝛdine ſac/
dotali confertur.et per ſacerdotem debet ammini/
ſtrari. ido non imponunt manus ſacerdotes dyaco

no ſed ſolus epiſcopus. in cuius impoſitione manꝰ

*

—

—

non tſñ eſt ſignatio ſed etiam poteſtatis collatio. 61

¶ Ad illud qð opijcitur de libꝛivel vaſis traditõne.
dom ꝙ ſicut omne inſtrumentum ſiue armatura in
virtute manus eſt.ſic etiam per impoſitionem ma/
nuum vbi deeſſent talia poſſunt ſignari.vnde ſicut
poſt videbitur in impoſitione manuũ in eccleſia pꝛi
mitiua ceten oꝛdines implicabãtur.qui poſtmodũ
ꝓceſſu tempoꝛis explicati ſunt ſiue expliciti.et quã/

tum ad verbum.⁊ quantum ad ſignum. et quantuʒ

ad perſonas. Preterea in hoc ſignificatur ꝙ ille qui

oꝛdinatur.in illo oꝛdinc conſecratur.cũ ſacerdotes
manus ſacratas imponunt

B t nota ꝙ et ſi riulti
fint afſiſtentes.ſufficit tũ ꝙ tres manus imponant.
aliud eſt ex abundantia.nec tñ illud eſt de neceſſita
te ſacramenti. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ archidy
aconus confert multa talia.ddm qꝙ boc eſt ad pote/
ſtatis explicatõem Ande in tali traditione facta ab

archidyacono non traditur noua poteſtas. ſed tra/

62

dita erplicarur. 4 illud quod obijcitur de verbi ?

expꝛeſſione.dm q; ſempꝑ intelligendum eſt fuiſſe v⸗
buʒ aliquod in quo exprimeret᷑ poteſtas talis dati.

xit.⁊ ideo in alijs et ſi verba ſint nece aria. non ta/
men ſunt determinata vocaliter. ſed verba quecũq;

ſenſum exprimentia quantũ eſt de ratione ſacrame-

ti ſufficiebant.ſi quis in bereſim iutroducere non in
tendebat. Sed nunc neceſſarium eſt ſeruare foꝛmã
ab eccleſia ſtatutã ⁊ appꝛobatã.
citur de mõ imꝑatiuo.ddm ꝙ pontifex ſummꝰgerit

perſonam xpᷣi ⁊ ꝑſonam ſuperioꝛis ſicut dicit yſido

rus in li.de officijs.⁊ qm poteſtas ſcðᷣʒ plus et minꝰ

traditur. ⁊ ſcᷣm illam qui conferunt preſunt. quibꝰ

conferunt ſubſunt.ideo rectiſſime mõ impatiuo vti
tur.et ſic patet rñſio ad pꝛimã queſtionẽ.Om̃ es alie

queſtiones ex dictis patent.pꝛeter illam que eſt oꝛ

tu iſtoꝛum. Mam benedictio et manus impoſitio a

patriãrchis Geñ.xxvij.et ge. vlt. ſed inunctio figurã

habuit in lege.leuit᷑.viij. vbi dicitur ꝙ inunctus eſt

ſumtmus ſacerdos.

nſequenter quantũ ad ſcom articulũ querit᷑

eoꝛdinibus quantũ ad nũeruʒ ⁊ diſtinctõcʒ.

et circa hoc querũt᷑ bꝛeuiter quattuoꝛ. Pꝛimo queri
tur de diuiſione oꝛdinũ in ſacros ⁊ non ſacros.Se/
cundo vtrum pſalmiſtatus ſit inter oꝛdines mino⸗/
res.Lercio queritur vtrum epiſcopatus ſit inter oꝛ

dines maioꝛes. Quarto vtrum ſint ſeptem vel plu⸗

res aut paucioꝛes ordines.
eſtio.j.

„
¶ De diuiſiont oꝛdinum. ⁊ videt᷑ ꝙ iſta diuiſio nulla

ſit.primo.quial omnis oꝛdo eſſentialiter et vniucr/
ſaliter eſt ſacram̃tuzʒ. Sed omnc ſacramentum dicit
rem ſacramẽti.g̊ oꝛdo vniuerſalr eſt res ſacra. g̊ om
nis oꝛdo eſt ſacer. Item in inferioꝛibus oꝛdinibꝰ

ſic dat᷑ ptãs miniſtrãdi circa altare ⁊ ea q̃ ꝑtinẽt ad

ſacr̃m ſacmẽtoꝝ.ſ.coꝛpꝰdñicũ.ſicut in dyxacouatu ⁊?-

ſubdyaconatu licʒ non ita de ꝓpinqͥ. vr ꝙ ſicut illi

ſũt ſacri.ſic ⁊ iſti. ¶ Itẽ in eccſia pᷣnita nõ fuerũt oꝛ
dies niſi ſacri.ſ.pᷣbyteratꝰ ⁊ dyaconatꝰ. vel illa ec/
cleſia fuit diminuta.vel iſta ſuperfluit. ¶ Itẽ etiam

ea q̃ ſpectant ad ſubſtãtiã ſacramti ſempere adẽ ꝑpſe

¶ Ad illud qd obij⸗/6

ſed nõ fuerunt verba prefixs niſi in ſolis duobus ſa
cramentis quibus dũs.verba ſpalia oꝛe ꝓpꝛio pꝛedi

4

uerãt.ſi &ͤ oꝛdines minoꝛes vere oꝛdies ſunt.aut tũc

eſſe debucrunt.aut vere oꝛdincs nõ ſunt. O ſi tune

non fuerunt ſicut pateri poteſt. uõ videtur ꝛc. Cõ

iiij

.

cantum muſicoꝛum. ct per emiſſionan vocum

tra. in veteri teſtamento erant diſtincta officia mini oꝛdines et gradus in eccleſia fuerunt. lic non eſſent tuun
ſtrantium.ita ꝙ alij miniſtrabãt circa altare.alij cir explicati et diſtincti vt nunc.non ſolum em̃ nunc de nt⸗
ca cuſtodiam templi. Si ergo maisꝛis oꝛdinis et di- bent diſtingui ꝓpter miniſtrantiũ amplificatõnem. hn .
gnitatis eſt nunc ſacerdotium. et cultus diuinus eſt ſed etiam ꝗꝓpter manuductõeʒ quia ab ipſis cunabu Uul
ampliatus. videtur ꝙ alij dñt ad hoc alij ad illa de lis oꝛdinant᷑ nũc qui debent eſſe clerici. Ideo ſcom . nng
putari. videt᷑ ꝙ cum oꝛdines penes officia maio⸗ pꝓuectuʒ etatis.in ſuſceptione graduũ debent ⁊ poſ⸗ r
ra et minora diſtinguant᷑.ꝙ oꝛdines maioꝛes et mi/ ſunt ꝓmoueri.uec ſtatim ad ſupꝛemũ gradũ ꝓuehi. imiin
noꝛes eſſe debent. ¶ Item ſicut patebit cum de ma dAuca . itaun
trimonio agetur ⁊ babet᷑ di.xxij.in decretis. Aliqui ¶ Atrum pſalmiſtatus ſit oꝛdo. Et ꝙ ſic videt᷑.di.xxi. inſnn
ſunt oꝛdies ipedientes matrimoniũ.et aliqͥ nõ. Si S cleros et clericos.et infra. generaliter clerici dicti ſũt n
in illo oꝛdie in qͥ coꝛpus dñi conſecrat᷑.actꝰ libidis ꝑ omnes qui in eccleſla xpᷣi deſeruiũt.quoꝝ graduset netuſ
oĩa remouet᷑.vr ꝙ aliqͥ fint oꝛdies ſacri et aliq non. noia ſunt hec oſtiarius.pſalmiſta.⁊ lctõꝛ ⁊c. iteruʒ ſe
Itẽ ꝙ nõ dẽat eẽ ꝓbat᷑ prio.qꝛ oꝛdo ẽ ſacr̃m pfe/ di. xxv.ꝑlctis.et infra.ibi enũerat officiũ pſalmiſte in gfuzmm⸗
ctoꝛum.ſed ad ſtatum ꝑfectionis non ſtatim aſcen/ ter alios.⁊ hoc expreſte dicit yſidoꝛ? vi. li. etbio. (ſytẽ Ggui
ditur.ſed paulatiue peruenit᷑ ergo ſi ſacer oꝛdo col - rõne videt᷑ boc etiã ꝓbari. quia ꝓpbetia pſalmoꝛum
locat aliquo modo in ſtatu pfectionis. videt᷑ ꝙ ali nõ eſt minꝰnobilis q alie. quia ergo ſicut eſt oꝛdo in lmngr
uos oꝛdines inferioꝛes habere debeat non ſacros. eccleſia deputatus ad recitãdũ alias ꝓphetias.ſ.oꝛ ſioſnad
tem videmus in curia regis terreni ꝙ ad boc ꝙ do lctõꝛis.ita videt᷑ ꝙ debeat aliquis oꝛdo oꝛdinari Pinan
ſit ſufficienter oꝛdinata miniſtri ſupioꝛes indigẽt in ag recitandũ pſalmos.ſed iſte eſt pſalmiſte.g ⁊c. ſerce⸗
ferioꝛibus qui obediunt et ſubſeruiunt. et maioꝛes tem nobifus et digunius officin eſt ſõ in eccleſia ſvilic
indigent minoꝛibus. ſi domus dei oꝛdinata debet recitare q; ſit oſtia cuſtodire. ſi oꝛdo deputatꝰ eſt ttorhal
eſſe.videt᷑ ꝙ ibi dñt eſſe miniſtri. et rurſus miniſtri ad illud officiũ.milto foꝛtius videtur ꝙ ad dom p. ocſnarin
miniſtrantin. ⁊ pꝛimi ſunt in oꝛdinę ſuperioꝛi.ſecun Contra.di.lxxvij.illud nos.⁊ j.ſi qͥ epᷣus eſſe me eynfea
64 dii minoꝛi.g minoꝛes et maioꝛesR doᷣm ẽꝙ ſa- reæet᷑.ſit primũ oſtiarius.deinde lctõꝛ. poſt exoꝛciſta. noncsnn
cram̃tuʒ oꝛdinis gradus hʒ plurimos. et pꝛimo qui deinde ſacret accolitꝰ.deinde vᷣo ſubdyaconus.dei/ Gni
dem diſtinctio eſt per gradus inferioꝛes et ſupioꝛes de dyaconus.poſtea pᷣſbyter.hic ſufficienter gradus tuteslie
ſiue per gradus ſacros et nõ ſacros. Ratio aũt qua⸗ ct oꝛdines diſtinguunt᷑.et nõ ponit᷑ oꝛdo pſalmiſte. eentne
re hoc ſacram̃tuʒ graqus bʒ eſt. quia oꝛdinat ad di⸗/ **τ. Ctẽ oẽs oꝛdines ſicut melius patebit ab epᷣo eckous
ſpenſandũ ſacram entũ digniſſimũ. ⁊ adminiſtrãädũn dantur non a ſimplici ſacerdote.ſʒ pſalmiſtatus da litöezoꝛ
in templo dei. Ad miſteriũ autẽ illud cõcurrũt que/tur a ſimplici ſacerdote. Ande diſt.xxiij.pſalmiſta lunqvolot
dam officia dignioꝛa. et quedam minus digna. que poteſt abſq; licentia epi ſola iuſſione pꝛeſbyteri offi⸗ Grunckin
2 ſi oia requirat miniſtros ſanctos. illa tñ que attẽ cium ſuſcipere cantandi. ¶, Item ad illud qð com- ſin ondinet
dyür circa altare. ⁊ circa poꝛtatõem vaſoꝝ ſacroꝝ. ? muniter ſpectat ad totum choꝛuʒ non dʒ aliquis oꝛ iſciſeat
circa oblatõeʒ ſacrificijñ conſumandã potiſſime rej inari ſpecialiter. Sed pſalmodia ſpectatad omẽs (iuraibꝛer
runt miniſtros ſanctos.ſcm illud Eſa.lij. inunda/ qui ſunt in choꝛo.et cantus antiphõꝝ et Roꝝ.g ⁊c. Potchnelig
mini q fertis vaſa dñi. Sanctitas aũt vel ſanctifia dom ꝙ; pſa lmiſtatus ꝗprie nõ eſt oꝛdo.ſed ofõ9 cispieleuie
tio potiſſime conſiſtit in continentia. io ſunt qui- ficium oꝛdini annexũ.Et rõ huius eſt.quia non dicit fundendie
dam oꝛdines qui requirũt continentiã in miniſtris. officium cui debeat ſpecialis gradus oꝛdinis depu- mnnoode
quuidam vᷣo mime. Ideo recte quidaʒ oꝛdines ſacri tari.ſed ſolum eſi annexũ oꝛdini. Pſalmiſta enim et niotdncic
dicunt᷑.quidã non ſacri.non rõne ſui.ſed rõne mini cantoꝛ pꝛo eodem reputant᷑.ſicut patet ex hijs que ſecratione
ſterij ad qd requirit᷑ ſanctitas in miniſtro.⁊ ſic paty dicuntur di. xxiij. Pſalmiſta et cãtoꝛ.⁊c. Pſalmiſte poteſteſe
rõ huius diſtinctõis oꝛdinũ per ſacros ⁊ nõ ſacros. eñ eſt non ſoluʒ e cantare.ſed etiã alios cantus ar lelegs
65 et concedende ſunt ratõnes ad hoe Ad illud & moniacos lectionibꝰinterſerere. ⁊ boc vt audientiũ umn ctong
obijcit ꝙ om̃is oꝛdo eſt ſacmentũ.ddm ꝙ oẽs oꝛdi/ coꝛda excitent ad dei laudẽ ⁊ ad eruditõem lctoõꝛis. mMagſſtob
nes ſigna ſunt ſacra et rei ſacre. Sed ab bac ratione vt non afficiant᷑ tedio in auditu verbi diuini.¶ In H hun diat
nõ dicũt᷑ oꝛdines ſacri ſicut viſum eſt. ſʒ a cõſecrati & ꝙ eſt ad laudem dei.cum illò ſit oim fidelium cõ/ ſorays cro
one miniſtri.et qꝛ ip̃i oꝛdines diſponũt ad cõtingen muniter et ſik. nõ opoꝛtet ad hoc oꝛdinem deputari (aconor,
66 dum et miniſtradũ vaſa cõſecrata ¶Ad illud quod In boc enim qꝙ excitat coꝛda ad cruditionem. et ad bigeach⸗
obijcir̃ ꝙ in om̃ibus dat᷑ ptãs ad miniſtrãdũ aliqͥd percipiendum ſenſum quem pꝛcdicat lectoꝛ. eſt offi/ rg
circa ſacramentũ maximũ. ddm q; verũ eſt.tñ ſcoᷣm cium annexum oꝛdini ſectoꝛis. et ſic patet ꝙ ſtricte 4
plus et minꝰ.ſm ꝓpinquũ et remotum. illis eni q accipicndo oꝛdines et gradus.pſalmiſtatus non de Aiismin
ſunt in inferioꝛibus oꝛdinibus cõſtituti non lic va bet inter oꝛdines computari. Sed ſi largius exten/ ufrntog
ſa cõſecrata poꝛtare ex officio.quãuis pter inopis datur nomen oꝛdinis ad officium etiam annxeuz oꝛ ſunihdeh
67 miniſtroꝝ frequẽter talibꝰ ꝑmittat᷑. ¶ Ad illud qʒᷣ dini. et ꝙ ſpecialiter et pꝛincipaliter conuenit oꝛdia/ izen
obijcit᷑ ꝙ in eccleſia pꝛimitiua ſoli oꝛdines ſacri fue tis. ſic pſalmiſtatus poteſt inter oꝛdines computa- pfſi
ruut. dm ꝙ falſuʒ eſt. imo ⁊ alij fuerunt.ſed impli ri.ct ita accipit yſidoꝛꝰ.et per hoc patẽt auctoꝛitates Pe 4
cite dabãt᷑ in impoſitione manuũ.qm manus eſt oꝛ inducte ad hoc ꝙ ſit oꝛdo.loquũtur enim ſcᷣm hãc ie Ne
ganũ oꝛganoꝝ. Ratio aũt quare nõ diſtinguebant᷑ viam ( Ad illud vero qð obüjcitur ꝙ ꝓphetia pſal.70 itoſt,
erat ꝓ Eie panciccare miniſtratiũ et ppter paucie moꝛum ceſt dignioꝛ vel eque digna.dicendum ꝙ di⸗/ oniſt
tatem fidelium.iõ opoꝛtebat ꝙ omia offſieia daren? gna eſt quantum ad intellectum et ſenſum. ita ſica⸗ iiſtin
Vni. MHũc aũt multiplicatus eſt diuinus cultus.ito ſie. Se quia pſalmiſta non tantum erudit per ſen/ rs
58. nõ eſt ſimile. ⁊ per hoc pʒ vlcimũ. Oꝛ em dicit ꝙ ſu- ſum verboꝛum. quantum eciam excitat mentes per nun
ſtãtialia ſꝑ fuerunt e E.dm ꝙ verũ eſt. ⁊ ſemꝑ iſti zut mauni

= =
☛—– =

ign,
wagiuctgten
1 Gc n
ktinii
fiüztti
ndrene;
Giſtchinin
li int
onihgt
mmcluseuhtt
ote Hanimm
deditgi ri
uſſoreoenm⸗
Jon uluddier
donzwndz is⸗
moduhetn
mßtßeffif
pröctahlt
Misſtu
us onn
Cni Möntnan
ſargne
cdnai
Ctaiiani
wrtta utn
anin
n otirunh
Gſtcinſind
Necunmten
unmt
S

=

1

=-
=

S=
S=e

poffibile eſt poſterioꝛem accipe omiſſo pꝛioꝛi.qð

S CSSuuuu v v
17
. 8
— . D .
.

refonantiũ.⁊ boc competit multitudini.alias vᷣo ꝓ⸗/
phetias cõpetit vni recitare cui alij ſint intenti.ideo
opoꝛet illum qui legit eſſe ꝑfectioꝛẽ.non ratione eiꝰ
q recitatur.ſed rõne modi recitandi. ⁊ ſic patet illð

Ad illud qð obijcit᷑ de cuſtodia oſtioꝝ et pſalmo
71 dia.dom qꝙ maioꝛis auctoꝛitatis et dignitatis eſt ex

cludere indignos admittere dignos ad diuinũ offi
cium ꝙᷓ intereſſe ⁊ pſalmos cantarc.ꝓ eo ꝙ primuʒ
dicit quandã auctoꝛitatẽ ⁊ ptãtem.nec eõpetit ali/
cui niſi detur ab eo qui habʒ aucte eminentẽ ſq; ab

epo. Sed pſalmodia reſpicit ſdam et vocem.⁊ q ba⸗
bet bec ſine donatõe auctoꝛitatis põt hoc facere ſola

iuſnone ſacerdotis vt p̃dictum eſt. quãuis ergo iſtꝭᷣ
officiuʒ maius videatur.tñ ſi conſideret᷑ aucts vtro
bic llud eſt me ch poe.
ueſtio.i

¶ Atruʒ epᷣatus ſit oꝛdo. Et ꝙ; ſic videt᷑.di. xxxij.gela

ſius papa diſtinguens gradus oꝛdinũ in fine dicit.
Primũ ſubdyaconus.deinde dyaconus.et poſtea pᷣ
ſbyter.et exinde ſi meret᷑ epᷣs oꝛdinet᷑¶¶ Item yſido.
in vij. li. ethio. epᷣoꝝ quadriꝑtitus eſt oꝛdo.g epᷣatꝰ
eſt oꝛdo ¶ Item rõnc videtur.quia nullus recte ðꝛ
oꝛdinari nini ab oꝛdinis ſuſceptiõe.ſed qui ꝓmouet᷑
in epᷣm recte dicit᷑ in eᷣm oꝛdinari.ſicut ꝑ om̃es ca/

nones innuitur qui de bac matia loquũtur. .

tem illa inter vrtutes eſt virtus pᷣeipua quevir
tutes alias regit et eis imperat. & pari rõne in oꝛdie
ille erit magis pᷣcipuus qui alios di ſpenſat ⁊ regit.⁊
ille eſt oꝛdo epalis. ⁊c. ¶ Item hoc videt᷑ per diffi/
nitöõeʒz oꝛdinis. Oꝛdo em̃ ẽ vt dicit magiſter ſignacu
lum quo ſpiritualis poteſtas tradit᷑ oꝛdinato.ſed h̊
totum eſt in epᷣatu.vt patet.g ⁊c. Minoꝛ patet ꝑ ip
ſam oꝛdinatõnem epᷣi in qua traditur ſibi baculus
qui ſignificat ptãtem ſpũalem.vnde dꝛ ſibi cum tra/

ditur ei baculus.accipe baculũ paſtoꝛalis officij id ẽ
poteſtatẽ ligandi et ſo luendi.et ſis in coꝛrigendis vi

cijs pie ſeuiens.in fouendis virtutibus aios audito
rum demulcens. in tranquillitate ſeueritatis cenſu/
ram non deſerens.¶ Item ſolennioꝛ inunctio.ſolen
nioꝛ bndictio.et ſolẽnioꝛ manuũ impoſitio fit in cõ/

ſecratione epi qᷓ; ſecerdotis.ſed talis inunctie non
poteſt eſſe vacua a ſignificatõe ct efficacia. cuʒ ſit no

ue legis. eſt amplioꝛis efficacie. Si ergo ſacerdoti/
um eſt oꝛdo. multo foꝛtiusvidet᷑ ꝙ eßtus oera.
magiſter bugo de ſctõ vic. diſtinguens gradus oꝛdi⸗

num dicit ſic. primus eſt oſtiarioꝝ.ſcdus lectoꝛum

