ſio. ⁊ epiſcopalis benedictio. ⁊ contritio.⁊ miſericoꝛ/

die exbibitio. ⁊ oꝛationis dominicc. deuota exoꝛatio.

faciunt ad venialium deletionem. non ꝑ ꝓpꝛiam na/
turam.ſed ꝑ eam naturam qua gratia gratum facien
tem ad banc actum adiuuant ⁊ vigoꝛant. Si queras
quomodo adiuuant.dicenduʒ qꝙ in talibus vt pluri/
mũ eſt bumiliatio ⁊ deuotio.que eſt inqᷓ; gratia infoꝛ/
mans repugnans ipſi veniali peccato.qð feruoꝛem
chbaritatis ⁊ deuotionem quãtum eſt ex ſe diminuit.
Ael ea ratione qua eſt in eis penalitas que repugnat

inoꝛdinate delectatiõi.vt pꝛo illa pena iuncta ẽ oꝛdini

15

14

15

16

17

gratie. Et ſic poteſt reſpõderi ꝙ qꝙᷓuis venialia valde
congrue ꝑ penitentiã deleant᷑.poſſunt tamẽ ꝑ gratiã
aliter adiutam deleri.Et cõcedende ſunt rationcs ad
hoc inducte. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ pᷣcedere de/
bet aliquãtula contritio.dicendũ ꝙ magiſter non de/
terminat pᷣciſe modum delendi veniale peccatuʒ. ſed
modũ pfecte ſatiſfaciendi. Nemo autẽ ꝑfecte ſatiſfa/
cit pꝛo culpa niſi etiam interius in coꝛde doleat.quã/
tumcãq; ſe exteriꝰ puniat.⁊ hoc dico vel in generali
vel in ſpeciali. Aenialia autẽ non ſolum ꝑ vim peni/
tentie ſed etiam alijs modis deleri poſſunt vt tactum
eſt. ¶ Ad iüllud quod obijcitur ꝙ veniale eſt maioꝛis
adberentie.dicendũ ꝙ dupliciter eſt loqui de adherẽ
tia wnialis.aut qtum ad maculam.aut qtum ad p/
nitatem que eſt via ad illam. Si loquamur q;tum ad
notam diſplicentie.plus adberet moꝛtale ꝙᷓ veniale.
Si autẽ qᷓtum ad pꝛonitatem. econtrario eſt.deletio
autẽ non eſt reſpectu pꝛonitatis.ſed potius reſpectu
macule peccati. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ veniale
ſe compatit᷑ cum gratia ⁊c.dicendũ ꝙ verum eſt ꝙ ſe
compatit᷑ q;tum ad inberentiam. et ideo gratia non
delet ꝑ ſui eſſentiam vel inherentiã.⁊ ꝓpter hoc opoꝛ⸗
tet ei addi aliquod adiutoꝛiũ.vel li.arhi.vel alicuius
alterius penalitatis.vel ſacramenti. rationę cuiꝰ effe

ctus vel actus gratie repugnat veniali. Quis enim
gratia m eſſentiam ſtet cum veniali.tamẽ charitas

ad feruoꝛem excitata conſumit culpam. ſicut foꝛnax
ignis modicam aque guttam. ¶ Ad illud quod obij

atur ꝙ veniale eſt voluntariũ.dicenduzʒ ꝙ non ſic ſi /

cut moꝛtale. tamẽ quia aliquo modo voluntariũ eſt.
nunqᷓ deletur niſi voluntas deteſtet. AUnde vix con/
uenit ꝙ ei qui pꝛoponit manere in veniali peccato.
vtpote in verbis ocioſis. ꝙ etiam ſi confiteat᷑ remit/

tatur ei culpa. niſi foꝛte pꝛo opere illo contra ſeipſumn
inſurgat. ⁊ adeo rugitus rationis fremat.qꝙ beſtiales

motus ſenſualitatis greſſum figant.ad modũ leonis

uo rugiente cetera animalia greſſum figunt. ¶ Ad

illud quod obijcitur ꝙ veniale vnuʒ deletur ſine alio
dicendũ ꝙ hoc poſſibile eſt duplici modo. Ael quia

volũtas babitudinalit᷑ adberet vni
pa remittitur cui nõ inberet.⁊ remanet culpa cui vo⸗

eſt labi in veniale ꝙᷓ; liberari a veniali.

⁊ nõ alij.⁊ tũc cul

catum magis deteſtatur qᷓ; alterum. Ande gratia ma
gis delet culpam venialem in cuius deletione magis
voluntas cõſonat vel adiuuat.

Onſequẽter qtum ad ſecundũ articulũ que/

qua duo querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrum in
purgatoꝛio poſt hanc vitam fiat aliqua purgatio ab
aliqua culpa. an ſolum a pena. Secũdo vtrum pur/
gatio illa fiat ꝑ ignem materiaMleny.

((Atueſtio. ſ. c
ſſoꝛ fiat ibi purgatio a eita edit pꝛimo per
illud quod dicit᷑ Math.xij. Qui dixerit cõtra ſpiritũ

ſanctũ verbum.non remittet᷑ ei neq; in hoc ſeculo ne
qʒ in futuro.ergo implicat dominꝰ aliqua peccata re/

mitti in futuro.ſed non niſi in purgatoꝛio.ergo ⁊c.

¶ Item Gꝛegoꝛiꝰ in.iiij. dyalogoꝛũ dicit ꝙ quedam
leues culpe remittunt᷑ in futuro.⁊ ibi multa dicit que
ad hoc oſtendendũ faciunt. Si dicas ꝙ; hoc non in⸗/
telligit q;tum ad reatum pene.hoc non ſoluit.quia in
fnturo vtpote in purgatoꝛio non ſolum fit purgatio
a reatu culparũ venialiũ.verũetiam moꝛtaliũ in hijs

qui penitentiã in hac vita non complent.¶ Itẽ om⸗
nis purgatio vᷣm ꝙ buiuſmodi reſpicit feditatem ali⸗

quam. feditas autẽ anine culpa eſt. ergo videt᷑ ꝙ pur
gatoꝛius ignis ſit contra culpam.Si dicas ꝙ eſt con

tra pꝛonitatẽ vel ſequelam vel aliquid tale.tunc que
ro cum li.arbi.poſt hanc vitam ſit ita ĩimobile reſpe/

ritur de purgatione que fit ꝑ purgatoꝛiũ. De

luntas adberebit. Vel ideo quia voluntas vnũ pee

ctu pꝛonitatis ſicut reſpectu voluntatis.quare talis

ſequela poteſt purgari ⁊ non venialis culpa.cũ plus

* e

⸗ animam ſequela moꝛtalis qᷓ; culpa venialis.
Item qð purgat aliquid aliquo modo habet oppo
ſed pena pene non opponit᷑.ergo ſi

ſitionem ad illuc
eſt ibi purgatio non eſt a pena. ergo a culpa aliqua.
Contra. ſuꝑ illud.j. Jo.v. Eſt peccatũ ad moꝛtem
o. Quod in hac vita non coꝛrigit᷑.fruſtra poſt moꝛ/
tẽ venia eiꝰ poſtulat᷑.ergo nulla poſt moꝛtẽ ibi culpa
purgatur. 8

tem Dam̃. q eſt hominibus moꝛs.

boc angelis caſus ⁊ econuerſo. Sed angeli poſt co⸗

ſum a nulla culpa poſſũt liberari.g nec bomies poſt
moꝛtem. ¶ Item BGꝛegoꝛiꝰ? in dyalogo. talis in iudi⸗
cio quiſq; futurus eſt.qualis de coꝛpoꝛe exiuit.ſi ergo
exiuit cum veniali. patet ⁊c. ¶ Iteʒ liberũ arbitrium
mediũ eſt inter pꝛofectus in bono.⁊ liberationẽ a ma
lo culpe. Sed poſt moꝛtẽ nõ poteſt qͥs ꝓficcre in bo⸗/
no.ergo nec a culpa aliqua reſi gere zen faciliꝰ
ſed poſt moꝛtẽ

non poteſt anima venialiter peccare.ergo neca veni

ali reſurgere. ¶ Item veniale in nobis nõ eſt niſi ra⸗
tõne fomitis.ergo ablato fomite.vniale non manct.
ſed fomes aufertur in moꝛte non poſt moꝛtem. ergo
2 veniale. Re dicendũ ꝙ aliquoꝛum magiſtroꝛũ et

tene intelligentiũ opinio fuit ꝙ nullum peccatũ poſt

moꝛtem dimittat᷑.pꝛo eo ꝙ vſus liberi arbitrij ꝙẽtuʒ

ad meritum vel demeritum omnino ceſſat. vnde di/

cunt ꝙ venialia omnino remittunt᷑.aut per peniten/
tiam. aut per finalem gratiaʒ ſi non aſſit locus peni/

centie. ſi foꝛte moꝛte poccupatus moꝛitur iuſtus bo/

mo. Rationem autẽ buius poſitionis ⁊ intelligentiã
per bunc modũ aſſignant. Dicunt enim ꝙ tripler eſt
gratia.ſ. baptiſmalis.penitentialis.⁊ fin

.

3 2

is.⁊ queli-

*

—

lct iſtaru gratiarũ p ſui initio tomminiũ babet ĩ impij
anima. ꝓ eo ꝙ dominat᷑ in ipſo aen⸗ in impij ani

ma velut gratia baptiſmalis que ĩ ſui pꝛincipio delet

omnẽ culpam non tantũ moꝛtalẽ verũetiam venia⸗

lem. Oominat᷑ aũt gratia baptiſmalis ex virtute ſa⸗

eramenti. gratia penitẽtialis ex ſubiectiõe ⁊ cõfoꝛmi⸗

tate liberi arbitrij.gratia finalis ex ꝑfecta cõfoꝛmita/
te omniñ viriũ anime ad ipſam gratiã. Cum em̃ ipſa
ſeꝑatur a carne. iam pꝛonitates ⁊ ꝑturbationes que
inerant anime ex carne recedũt.⁊ potentie anime trã⸗

quillant᷑ ⁊ gratie ſubijciunt᷑.ac ꝑ hoc venialia delen/

tur.ſiue ſint in parte anime rationali. ſiue in ꝑte ani-
me ſenſibili.⁊ ita nullũ veniale dimittitur poſt bang
vit am. ſed expellit᷑ in puncto illo in quo poteſt dici H

eſt finalis gratia que dominiũ ſibi vendicat ⁊ omnẽ

expellit culpam. Si ergo obijciat᷑ eis ꝙ in futuro pur

gant᷑ ⁊ remittunt᷑ peccata. Re ſm cos ꝙ remittunt᷑
qᷓ;tum ad reatum ſiuc penã.⁊ purgant᷑ q;tum ad ſco

riam ſiue ſequelam.⁊ illud dicit᷑ magiſter Hugo ſen/

ſiſſe.qui ait ſic loquens de remiſſione peccati.Aliquã/
do deus remittit ᷣm pietatem.aliquado vᷣm ſeuerita/
tem. aliquãdo ſᷣm vtrũq;. Per incendiũ purgatoꝛij
ſcoꝛia peccati excoquit᷑.per lauacrũ baptiſmi peccati
macula abluit᷑.per flagellum ſatiſfactõnis peccati pa

lea excutit᷑. Sed licʒ iſta opinio ſit multũ rationi cõ/

ſona.tamẽ autoꝛitates ſanctoꝝ vident᷑ expꝛeſſe con

——

traire. Mã ipe O:egoꝛiꝰ dicit in moꝛalibus.q; aliqua
peccata dimittunt᷑ poſt hanc vitam. Et ſi tu dicas

intelligit q;tum ad reatum ſicut obiectum fuit. ſic de
omnibꝰ poſſet intelligi culpis. San Iſidoꝛus tra

ctans illud Marci.j. Jpᷣe vos baptiſabit ſpũſancto

⁊igni. Peccata que pᷣceſſerunt ſpirituſſanctꝰ ꝑ aque

baptiſmũ abluet.⁊ quedã ex eis que poſtea ſequũtur

criminibꝰ per ignem purgatoꝛiũ remittet. cum ergo

peccata pꝛecedentia non ſolum q;tum ad penam ſed
etiã ad culpam abluant᷑.ergo in purgatoꝛio quedam

Stum ad culpam ſunt remittenda. Rurſus cum gra

aad deletionem venialis ſufficit ꝙ li.arbi. ſe confoꝛinet

19

tia dominiũ habeat in anima ſtatim in ipᷣa ſepatione.
ꝓpter quid non purgat a peccati ſcoꝛia vel ſequela ſi⸗
cut a veniali culpa.Et ꝓpter hoc eſt ſecũdus modus

dicendi quem appꝛobat magiſter in litera. et ſancto⸗
rũ multiplex cõſonãt autoꝛitates. dicenduʒ qꝙ; aliqua

peccata vtpote venialia non ſolum in hoc ſeculo ſed

etiã in purgatoꝛio remitti poſſunt ⁊ remittunt᷑.quã/

do quis tranſit cum venialibus.pꝛo eo ꝙ gratia non
fuit adiuta finaliter ad illa delenda. ideo indiget au.

xilio. Quoniã ergo voluntas poteſt gratie poſt banc

vitam eſſe cõfoꝛmis.quis nõ poſſit eſſe adiutrix.pꝛo
eo ꝙ ceſſauit tempus meriti.ideo indiget adiutoꝛio

exterioꝛi. ⁊ cum nõ ſit locus ſacramẽti.babet adiuto/
rium ignis punitiui ſiue purgatoꝛij.qui ideo dicitur

purgatoꝛiꝰ.quoniã anima purgatur a peccati ſcoꝛia

⁊ a veniali culpa ſi cum illa tranſeat.⁊ boc poſſibile
eſt. quia ſicut oſtenſum eſt in pꝛecedenti ꝓbleumate.

nigo⸗ Paſ hanc vitam a veniali culpa poſſe purga
ri. ¶ Ad illud ergo quod obijcit᷑ ꝙ fruſtra poſt moꝛ⸗
tem venia poſtulat᷑ de eo qd non coꝛ:igitur. dicendũ
ꝙ illud intelligit᷑ de moꝛtali. Ael fiat vis in hboc quod
dicit ꝙ in hac vita non coꝛrigit᷑.verum eſt wl in ſe.vł
in merito. Muis autẽ non coꝛrigat aliquod veniale
cum quo quis tranſit.non coꝛrigat᷑ inqᷓ in ſe.meruit
tamẽ coꝛrigi.quia qui diſcedit in charitgte. per illam

gratie.nec eſt neceſſe ꝙ adiuuet. Concedendum ergo

meruit etiam poſt hunc ſtatut
retardant pꝛemiũ charitatis.
citur de caſu angeloꝝ ⁊ moꝛte bominũ.dicendũ ꝙ ſi⸗
mile eſt qᷓtum ad liberi arbitrij inuertibilitatem ſiue
qᷓ;tum ad peccatũ moꝛtale.non q;tum ad omnia. nã
mali angeli poſſunt in penis pꝛoficere. qᷓuis nõ poſ/
ſint a malo reſurgere. Per oppoſitũ.ratione boni me
riti pᷣteriti boni bomines poſſunt a malo eripi.qᷓ;uis
non poſſint in maluʒ lapi.quia in bono in quo moꝛi

untur ſunt cõfirmati.¶Ad illud quod obijcitur de 2 1

ꝛeg. dicendũ ꝙ ſicut ipemet ſubiungit.illud intelli
git q;tum ad moxtalia nõ qᷓ;ẽtum ad venialia. qꝛ ipſe/
met excipit illa.
bitriũ tenet mediũ.dicendũ ꝙ; falſuʒ eſt pꝛo ſtatu illo
Eſt em̃ in ſtatu in quo poteſt ad ingreſſum in gloꝛiaz
diſponi per impedimẽti remotionẽ. quis non poſſit
mereri. Quoniã ad deletionem venialis ⁊ ad remiſſi
onem reatus peccati.ſufficit pᷣſentia gratie ⁊ pene cẽ

conſonantia liberi arbitrij ⁊ adiutoꝛio meriti pᷣteriti.

¶ Ad illud quod obijcit ꝙ facillius eſt labi in maluʒ. 2

dicendũ ꝙ verum eſt qᷓ;tum ad liberũ arbitriũ verti/

bilet. non ꝙtuz ad omnẽ ſtatũ anime. ¶Ad illud qd 24
obijcit᷑ ꝙ, ablato fomite aufert᷑ veniale. dicendum ꝙ

verũ eſt ꝙtum ad poteſtatẽ peccandi de futuro.non
tamẽ opoꝛtet auferri veniale pꝛius ꝑpetratum. quia
nõ omnis cauſa introducendi eſt cauſa conſeruandi.
ſicut in multis exemplis patet. Deſtructo em̃ cultel/
lo nõ poteſt infligi plaga. ſi tamẽ cultellus deſtruat.
non opoꝛter ꝓpter hoc ſanari plagã pᷣus inflictã.
„ (Aueſtio7.:t(„
¶Utrum purgatio illa fiat per ignem materialẽ.aut
. ſoiritualẽ. Et q; ſit ſpiritualis videt᷑ per glo.ſuper

illud. j. Coꝝ.iij. ſi cuiꝰ opus arſerit. Exurit aũt illud

opus qui tẽpoꝛalia dilexit.qm̃ ſine toloꝛe non peunt
que hic cum amoꝛe poſfeſſa ſi. unt. Et Auguſtin? de ci⸗
uitate dei. xx. exponens illud dicẽs.neceſſe eſt vt tan/

tn vꝛat doloꝛ quãtum heſerat amoꝛ. ſi ergo hoc totũ

eſt ſpirituale. nõ videt᷑ ꝙ ille ignis pur ans ſit aliud
niſi ſpirituale quid. ¶ Item qð purgat᷑ 2 a quo pur

gatur ⁊ ipᷣa purgatio eſt quid ſpirituale.ergovidet᷑ ꝙ

illud ſimiliter ꝑ quod purgat᷑. bic autẽ eſt iguis pur/

gatoꝛius.ergo ⁊c.¶ Item nihil coꝛpoꝛale extrinſecũ
facit aliquid ad anime iuſtificatione. ergo nec ad cul/
pe remiſſionem. ſed in purgatoꝛio emuũdatur anima
a culpa.ergo videtur ꝙ non vꝛatur flama materiali.
Wtem ſi anima purgatur ꝑ penam coꝛpoꝛalẽ.cuns⸗
pena moꝛtis ſit ſuᷣma penarum.ergo videt᷑ ꝙ ibi de
beret omnino purgari non igne materiali. ¶ Iten⸗
videt᷑ ꝙ nulla ad boc ſit neceſitas.quia vebemens
vloꝛ ⁊ feruens amoꝛ per ſe ſine aliquo exterioꝛi ſuf/
ficit delere penam et culpam.ſcd ſtatim ſeparata ani⸗
ma cum liberũ arbitriũ conſonet gratie feruet chari⸗

tas. aninsa deteſtatur quãtum poteſt culpam pꝛius

cõmiſſam.⁊ hoc generat feruoꝛem ⁊ doloꝛẽ.ergo ſta⸗

tim delctur omnis culpa. Contra. Sicut dicitur in
glo. ſuꝑ illud ſic ſaluus erit ⁊c. ⁊ habet᷑ in Fa.grauioꝛ

eſt ille ignis qᷓ; quicquid poteſt pati in hac vita. ergo
anime babebũt aliqdð afflictiuũ extra.illud autẽ autẽ
coꝛpoꝛale aut ſpirituale.nõ ſpũale.quia tunc v eſſet
angelus.vel effet anima.vel deus.quoꝛũ nullum eſſe
poteſt. ergo neceſſe eſt q; ſit coꝛpoꝛale. ¶ Item nos
videmus ꝙ recta oꝛdinatione fit ꝙ anima que re⸗/

bus coꝛpoꝛalibus ſe ſubiccerat libiqinofe. vtpote

ab hijs emüͤdari. qus
Ad illud auocodc⸗ 20

Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ liberũ ar-22

tef⸗
lel
er
ga
zumn
ities
giadcen
(eiten
nerape
Ptulsa
itunis
ennr
uuge
4 n
funigis
alvuc aua
cumde
hon ſoliſu⸗
teecxi
lollu ſa⸗
nsopin
luee
Gogtafenit
Atotieer⸗

(atitine

Cahonliken
fſpyllanton
nate⸗
cheßhi
autflagn
enchinren
ſcen guoni
Pbhznüi⸗
Mudtänmn
W
ulrust⸗
hutgnibn
Negutan. Q
eciterdoe

fieninoun
luratione
ſeniſcone
liſdidati.
acori
ahn
ſſtnis
imtirponit
flngnttbi
Wanſfgn
lagzudt⸗

onroch⸗
Pugane
ſümmttn
utqn
ſeung

Püͤke
D
Ngi
nhianſe
mulemi
Nuigehn
moani
Mizglone,
utenzeme,
Kllgati⸗
Züntni⸗
nigeiz
gumſſt
nluemſ⸗
gntgah
Wnniſtni.
”
Nirhriet
ine Augn
Gidentnie
Mdideftmen
1sgpannn git

CAuſcatigtnd.

krwcniig
culclurht
äesincl

Gentrni
rlGe
brtilut
eNerRgN
16 i
SadtcKr,
ziepheri
senelelul

petugee

nneggtif

icte .

uemniii
Anrr
mutnuin
mmiuni
Napaſt
Prdtgid
nmn. n
guſehne⸗
mamn
enn N
tenton

p conuerſionẽ ad bonum cõmutabile. iuſtificat᷑ per
materialia ⁊ coꝛpoꝛalia ſacramẽta.ergo pari ratione

oſt banc vitam purgari debet ꝑ afflictiua coꝛpoꝛa/

ſia. ¶ Itez ſi anima poſt moꝛtem puriſicat᷑.aut ergo

Vloꝛe qui veniat ex contritione. aut doloꝛe qui veni/

gt ex exterioꝛi afflictione. Non pᷣmo modo.quia non
eſt amplius locus meriti.nec q;dtum ad contritioneʒ.
nec qᷓ;tuʒz ad alios actus virtutũ. Mõ ſecũdo modo.
quia doloꝛ de amiſſione eſt potius ſapiens rationem
culpe ꝙᷓ rationẽ purgatiõis.quia venit ex inoꝛdinato
amoꝛe.ergo tercio modo purgat᷑ doloꝛe qui venit ex
afflictione exterioꝛi.ergo ⁊c̃. Pren ſi ignis ille eſſet

ſpiritualis. cum non ſit deus. hoc conſtat. neceſſe eſt

win diuerſis diuerſificetur ⁊ plurificetur. ergo quot

eſſent anime tot eſſent ignes purgatoꝛij ⁊ tot purga/
toꝛia.ſi ergo hoc eſt incoueniens.patet ꝙ non eſt ſpi/
25Rritualis. Pe dicendũ ꝙ Auguſtinꝰ? videt᷑ dubitare

vtrum ignis ille ſit materialis an ſpñalis qͥ cruciabit

vcl nũc cruciat animas.non ſolũ de igne purgatoꝛio.
ſed ctiam de igne infernali. in quo diucs ille ardebat.
non ſolũ ſuꝑ Geñ.ad literã.wrũetiam in libꝛo de ciui
tate dei. Ande ⁊ per modũ dubitationis dicit in glo.
ſup illud.j.ad Coꝝ.iij.qui edificat lignum fenum ⁊c̃.

ponens opinionem dicentiũ igne materiali ⁊ tempo⸗
rali animas poſt han vitam purgari. dicit nõ redar/
guo.quia foꝛſitan verũ eſt.et hocipſum ponit᷑ in l̃a.
⁊ ſatis videt᷑ rationabilis ſua dubitatio.Diues enim

Qqui erat in inferno. ⁊ cuiꝰ lingua vꝛebatur.linguam

coꝛpoꝛalẽ non babebat. Et qui poꝛtat lignum. fenũ.
ſtipulam.non poꝛtat ſecũ hec materialia ſed ſpiritua
lia que ſic nominant᷑ ꝑx methaphoꝛã.quare non ſimi⸗
liter de igne ſpũali methaphoꝛice cõpetit meellegere⸗
Sed q;uis egregius doctoꝛ Auguſtinus viſus fuerit

hic dubitare. alij tũ doctoꝛes nobis auferunt dnbita/

tionem. quoniã hoc cognouerũt multiplici ratione.

vt Bꝛeg.in.iiij. dyalogoꝛũ.⁊ Iſidoꝛus de oꝛdine crea

turarũ.⁊ cõmuniter tenent doctoꝛes tempoꝛis noſtri
ignem purgatoꝛiũ eſſe materialẽ ſiue coꝛpoꝛalẽ.Sed
qualiter talis ignis agat in animas eas affligendo.
boc magnã habet queſtionẽ.⁊ infra inquiret᷑ de pe/

nis animarũ. Qualiter autẽ agat purgando. diuerſi/
tas eſt inter doctoꝛes.Quidã cenim dicere voluerunt

ꝙ p̃ter vim punitiuã data eſt igni vis ſpiritualis pur

gatiua ratione cuiꝰ purgat a veniali macula. vl etij
a peccati ſcoꝛia.ſicut ſacramẽta babent vim ſatiſfaci/

endi ſibi datã.Sed lllud nõ opoꝛtet ponere.ſ.ꝙ vltra

punitionem habeat vim nouã. cum multas animas
dicat Gꝛegoꝛius purgari ꝑ diuerſa loca. ⁊ talis culpe

mũdificatio ꝓpꝛie fit ab ipᷣa gratia. Et ideo eſt alioꝛũ

poſitio vt videt᷑ magis recta.qꝙ ille ignis ꝑer eandem

naturã ⁊ punit ⁊ purgat.quoniã puniẽdo iuuat gra/

tiã. ⁊ gratia habens adiutoꝛiũ pene ⁊ cõſonãtiã volũ

tatis noſtre.que qᷓuis non ſit adiutrix.non tamẽ im/
pedit. eſt potens purgare culpam ⁊ peccati ſcoꝛiam.

lta vt purgatio talis ſit a gratia li.arbi.ↄſonante.etijõ

exterioꝛe pena adiuuante m confoꝛmitatẽ ad remii⸗
ſionem venialiũ que fit in hac vita. Si tamẽ queras

quomodo pena adiuuat gratiã ad delendũ ſiue pur/
= Snaun maculã.dicendũ ꝙ boc facit diuina iuſticia

leia per eum modũ poteſt intelligi pꝑ quem dicit᷑
is imitas grauis ſobꝛiam facit anim ꝗ. id eſt virtꝰ
boe acit quodamodo adiuta ꝑ penam. Si autẽ que.

ras vtrum ſtatim cuʒ gratia habet illud adiutoꝛium

ante extremũ iudiceium.

culpatn deleat t purget ſcoꝛiaz. Dici poteſt ; vtrũch
eſt ſatis ꝓbabile. vel ꝙ ſtatin: vigoꝛet᷑ gratia vt ve/
nialem culpam veleat cum a pena eſt 96
ceps punit᷑ pꝛo obligatione. Ael poteſt dici ꝙ pena
magis ⁊ magis viſponat.⁊ poſtmodũ exquo diſpo⸗
ſuit ſufficiẽter gratia ipᷣa in inſtanti delet eculpã ſi qua
eſt. Quodcũq; hoꝛum dicat᷑ nõ videt᷑ defacili impꝛo⸗
bari poſſe. Concedendũ igit᷑ ignem illũ materialem
eſſe ſiue coꝛpoꝛalẽ.¶Ad illud ergo quod obijcit᷑ de
glo. ⁊ de Auguſtino. dicendũ ꝙ; Auguſtinꝰ nõ negat

iuta. 2 dein⸗/

qn ille ignis materialis ſit qui animas purgabit.ſed

exponit hoc de ſpnali poſſe intelligi. Lamẽ ipᷣe Augꝰ

ſatis in ſermonib? ſuis de purgatoꝛio loquens innuit
ignem materialẽ eſſe ſicut eſt ignis inferni. ¶ Zid ils

quod obijci? ꝙ ſpiritualis eſt hurgatio.dicendum -
verũ cſt. ⁊ ideo effectiue ſiue foꝛmaliter eſt per quic
ſpirituale.ſ. gratiã.ſed tamẽ qꝛ anima peccauit cum
carne.⁊ peccando carnẽ ſibi pᷣpoſuit.⁊ ita coꝛpus pᷣ/

poſuit ſpiritui.diuina iuſticia decreuit etiam in pur/

gatione rei coꝛpali ip̃am ſubijce e.¶ Ad illud quod
Obiüjcit᷑ ꝙ non iuſtificat.dicendũ ꝙ verũ eſt ꝑ ſe.tamẽ

26

27

28

exterioꝛ punitio exercitat ⁊ adiuuat interioꝛem gra-

tiã vt poſ e ꝑducere ad iuſtificationẽ ꝑfectam.¶ Ad
illud quod obijcit᷑ de pena moꝛtis.dicendũ ꝙ ipᷣa pe
na moꝛtis eſt debitum oꝛiginalis peccati.nec
iata ad anime purgationẽ niſi volũtarie ſuſcipiatur
cum quis poteſt euadere. vt in martyꝛibus. vel etiaz

oꝛdi⸗

ſuſtineat᷑ voluntarie cum ab alio infligitur.ſed pena

purgatoꝛij ad hoc eſt.¶ Ad illud quod obijcit᷑ dexo/
loꝛe ⁊ amoꝛe.dicendũ i illi ſunt motus voluntarij.⁊

ideo non opoꝛtet ꝙ ſint in ſummo in anima iam exu

ta. Pꝛeterea iam ꝑ ſe non ſumiciunt.cum non reſtet
amplius merendi ſpacium. ⁊ ideo neceſſe eſt exterius

adhibcri ignẽ purgatoꝛiũ.ſicut paruulis qui nõ pol⸗

ſunt ꝑ ſe mereri ſubuenit baptiſmatis ſacramentũ.

ritur de liberatõne a purgatoꝛio.Et circa hoc
querunt᷑ duo. Pꝛimo qucrit᷑ vtrum vnus li⸗

beretur ante alſum. Secũdo vtrum aliquis euolet

DQueſtio. j. e

¶ vnus liberetur ante alium oſtendit᷑ pꝛimo ter
illud quod dicit apoſtolꝰ.ji.ad Coꝝ.iij.qui edificat li⸗
gnum. fenum. ſtipulam ⁊c̃.facilius ⁊ citius conſumit᷑
ſtipula ꝙᷓ; lignum. ergo cum aliquis ferat ſtipulã. ali-
quis ferat lignum. videt᷑ ꝙ citius liberetur vnus ꝙᷓ

alius. ¶ Item in litera babet᷑ ⁊ eſt Erbum Augu. in
ench. Poſt hanc vitã incredibile nõ eſt nõ nullos fi⸗

deles per ignem purgatoꝛiũ.quãto magis minuſve

bona peuntia dilexerunt.tanto atius tardiuſq; ſalua⸗
ri. ¶ Item in foꝛo penitentie grauioꝛi culpe reſpon/

det grauioꝛ pena. non ſolum q;tum ad intenſionem
ſed etiã q;'tum ad durationẽ. vt patet iuſpicienti ca⸗

nones in quius penitentie tarantur. Si ergo iudi⸗
cium ecclie rectũ cõfoꝛme eſt diuino iudicio.patet ⁊c.

¶Item per peccatũ meruit anima non ſolũ in igne

cremari ſed etiã a dei viſione pꝛiuari.ergo vtroq; mõ

non ſolum acerbius puniri. verũetiam diutius debet
a dei viſione ſepari.ergo tardius purgari.Contra.
Quãtũcũq; merita ſint equalis. tã in celo ꝙᷓ in infer

N Onſequẽter qtum ad terciũ articulum que/

.I.

nso ſunt bmia ? ſupplicia equalitr durãtis. ègo p

riter vt videt᷑ debet eſſe in pena purgatoꝛia. ¶ Item
quãtum poteſt minoꝛ pena ſuꝑ minoꝛẽ culpam.tan⸗/

tũ poteſt maioꝛ ſuper maioꝛem.ergo ccito liberatur

in purgatoꝛio paruus peccatoꝛ per paruam penam.
tam cito liberat᷑ magnus peccatoꝛ per magnã penã.
Item ſi alius citius alio liberatur. aut ratione ma

ioꝛis charitatis.aut ratione minoꝛis reatus. Ratõne

maio:is charitatis videtur. quia charitas eſt tanto
maioꝛ quanto anima eſt deo ſimiſiioꝛ. et tanto ſtatui
gloꝛie vicinioꝛ.ergo tanto citiꝰcurat ⁊ purgat᷑ ⁊ in ce
lum fertur. Sed ꝙ ratione minoꝛis reatus videtur.

quia anima non eſt obligata niſi ad ſolnenduzʒ quod

.

traxit ex bac vita.Sed quãto debitum eſt minus.tan
to citius ſoluit᷑. ergo videt᷑ ꝙ talis citius purgetur et
in celum feratur. Re oicendũ ꝙ ſicut dicit Auguſti
nus expꝛeſſe in litera. in illo igue citius purgat᷑ vnus

ꝙ alius. Qui enim diutius i peccato ꝑmanſit. dignũ

eſt vt diutius ſuſtineat penam. Rurius.qui grauius

offendit. dignum eſt vt puniatur pena acerbioui. ⁊ di⸗
latione patrie longioꝛi.diuina hoc iuſticia faciente q̃

omnibus decentiſſime reddit ſtipendia meritoꝛum.
724 illud quod obijcit̃ in coutrariũ de equalitate
durationis in cclo. dicendũ ꝙ non eſt ſimile.quia in

.

inferno penia cterna infligitur. ⁊ eterno nõ eſt maius

⁊ minꝰ ex parte poſt.ſiue ex parte ea qua eſt eternuʒ.
Similiter in celo pꝛemiũ eternũ datur.in purgatoꝛio
vo ſola pena tempoꝛalis infligit᷑. ⁊ in hac eſt diutius

⁊ bꝛeuius.¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ pena grauis
eque cito delet 6

grauem ⁊c. dicendũ ꝙ vrũ eſtet ſi om

nino pena intenderet᷑ ſm ꝙ intendit᷑ culpa.ſed diui-

na diſpenſatio ſic oꝛdinat vt non omnino intendat᷑

ſiſtum ad acerbitatem ꝗꝓpter magnam difficultatem.

ſiue etiã quia vult vtroq; modo punire. ⁊ ita vt ma/

94

ioꝛ acerbitas et diuturnitas recompenſet ſi quid in
altero deficiebat. illud qd obijcit᷑ ꝙ quis citiꝰ⸗
purgatur.dicendũ c ille qui minoꝛẽ habet reatum.

quoniã locus purgatoꝛius nõ eſt debitus niſi ratõne

reatus vel alicuiꝰ culpe. Et ſi tu obijcias ꝙ charitas
maioꝛ debet facere citius euolare. dicenduz ꝙ chari⸗

tas maioꝛ auget gloꝛiã intenſiue.ſᷣm autẽ durationẽ
non. Ande ſi duo innocentes inequalis charitatis ſi⸗
mul moꝛerent᷑.ſimul euolarent.non tamẽ equaliter
bene eſſent. Quod ergo obijcitur ꝙ eſt ſimilioꝛ ſtatui
gloꝛie.dicendũñ ꝙ verum eſt ratione oꝛdinationis adq
bonum. ſſed non magis qᷓ;tum ad liberationẽ a malo.

⁊ velocioꝛ purgatio reſpicit ereptionẽ a malo direccte

nõ habilitationẽ ad bonũ.

4 (Queſtio.ij. f
L ¶ Etrumn aliquis ſanctoꝛũ euolet in celum antè iudi
cium. Et ꝙ non videt᷑. Hcb.xj.apoſtolꝰ loquens de
viris ſanctis ⁊ fidelibus vicit.Hij omnes nõ accepe/
rũt repꝛomiſſiões deo pꝛo nodis allquid melius pꝛo/
nidente ne ſine nobis cõſummarent᷑.ergo ſi ſancti pꝛi
ſtolis. cum vſq; ad diem iudicij creſcat numerus
ctoꝛũ.patet ꝙ vnus non euolct ante alium. ¶ Item
Math.xxv. ſtatuet agnos a dextris.edos autem a ſi⸗
niſtris.⁊ dicet hijs qui erunt a dextris venite benedi⸗
cti patrig mei geipite reguum. ergo videt ꝙ non ſint

oꝛes non debuerũt cõſummari ſine alijs — .
an⸗

nte illud iudiciũ gloꝛiã pcepturi. Si enim pꝛimo ꝑ/

cepiſſent. non viceret domin? gcipite regnum. ¶ Itẽ

cipes gratie in abundantia. participes
2 gloꝛie. luchgrodobiſckurr harre⸗ agonos 57
õõ

nullius pofſſefſio què babet᷑ ꝑ ſententiã obtinet ante

lationem ſententie. ſed vite eterne poſſeſſio babetur
per ſententiã.ergo cum ſententia detur in die iudicij.
videt᷑ ꝙ ante diem iudicij non euolet aliqua anima
in celum. ¶ Item magnifici regis eo modo eſt ſtipẽ⸗
dia elargiri per quem modũ eius magnificentia ma⸗

gis dedlarat᷑.ſed hoc eſt pᷣcipue dum fit curia vna ex

multitudine ⁊ ex aggregatioe multoꝛũ. ergo videtur

dominꝰ reſeruet gloꝛiã eternam vt eam ſimul om⸗

nibus conferat.¶ Itẽ anima peccauit in carne.ergo

7

viget᷑ ꝙ in carne debeat puniri.ergo nũq;ᷓ pfecte pur⸗

gatur nec punit᷑ quouſq; reſumat coꝛpus in quo pur
getur. ſed ante ꝑfectam purgationem non euolat ani
ma in celum. ergo non ante diem iudicij. ¶ Item coꝛ
poꝛa non gloꝛificabunt᷑ ante diem iudicij quãtũcũq;
ſit ſanctus qui moꝛitur.ergo pari ratione nec anime.

„*

chꝛiſto. Sed conſtat ꝙ chꝛiſtus poſtmodũ non abſtu
lit quod pᷣus ꝓmiſit.ergo ſemꝑ poſt fuit cum chꝛiſto.

ſed chꝛiſtus aſcendit in celum. ergo anima latronis
aſcndit.ergo pari ratione alie ſancte anime. ¶ Item

Phil.j.cupio diſſolui ⁊ eſſe cum chꝛiſto ita dicebat
apoſtolꝰ. GBeaconſiat ꝙ deſideriũ ſuuʒ non erat caſ.
ſum. ergo ſtatim poſt diſſolutioneʒ fuit cum chꝛ ſto.
¶ Item Apocal.vj. date ſunt illis ſingule ſtole. ſech
non ẽ ſtola niſi gloꝛia anime ⁊ ſtola coꝛpoꝛis.ergo ⁊c̃.
Item charitas eſt pondus ſufficienter indinans
⁊ ſurſum eleuans.ergo ſi nõ ſit retardans.ſtatim per
charitatem anima ſurſuʒ euolat.ſed qui purgatur in
purgatoꝛio poſt purgationè non habet aliquod retax

dans.ergo ſtatim euolat.¶ Iteʒ differre mercedem

mercẽnarij facit pᷣiudiciũ iuſticie.ſed deus eſt ſumme

iuſtus. ergo ſtatim quãdo inuenit bominẽ diſpoſitu
ſtatim retribuit. ¶ Item ſpas que differtur affligit

animã.ſi ergo differtur pꝛemiũ ſanctoꝛũ vſq; ad iudi

ciũ.videt᷑ ꝙ ſint in continua afflictione ⁊ gemitu ⁊ ex

pectatione.ergo ſi deus tm̃ differt. videt᷑ ꝙ ipᷣe ſit cru
deliſſimus.
rant dicentes animas nõ eſſe gloꝛificandas.ſed poti⸗
expectare vſq; ad extremũ diem iudicij. Hos ſtultos

dixi.quoniã talis erroꝛ nec fulcimentũ habet ab auto

ritate. nec ab efficaci ratione. nec habuit iſta poſitio
aliquem magnũ autoꝛem nec defenſoꝛem.ſed impo/

nitur quibuſdã grecis. Nidetur tamẽ pꝛo iſto erroꝛe

facere.glo.que eſt ſuper pð. Noli emulari.vbi dicitux
ꝙ iuſti qui moꝛiunt᷑ nõ ſtatim ſunt vbi etiã erũt poſt

iudiciũ.ſed in illa requie vbi erat Lazarus cuʒ Abꝛa⸗

bam. Sed ſicut patet i ipᷣa glo.ex cõſcquẽtibus iſtud
dictum eſt qᷓtum ad ſtolam coꝛpoꝛis.non qtum aq
gloꝛiam vel locum.Certum cm̃ eſt ꝙ cbꝛiſtus expoli⸗

auit pꝛincipatus ⁊ poteſtates tenebꝛaruʒ. ac per boe

conſtat ſanctos qui in limbo erant ad celum cũ chꝛi/

ſto ſublimatos.ac per hoc ⁊ omnes iuſtos qui nõ ba2³
bent reatum pene. ¶ Ad illud ergo quod obijcit᷑ ꝙ; 36

non acceperũt repꝛomiſtões.didendũ q apoſtolus

vocat conſummationẽ qtum ad illius ſuperne ciui-
tatis impletionem poſt quã nullus intrabit. Vel di⸗

*

cendum qꝙ apoſtolꝰ intelligit qẽtum ad tempus gra-
tie.quod conſeruauit vſqʒ ad nos.vt nos facti pari-
etiã fienemus

⁊c dicenq ꝙ iudici iſind

Contra Luẽ.xxiij. dixit dominꝰ latroni.bodie me⸗/
cum eris in paradiſo. ergo anima latronis fuit cum

dicendũ ꝙ aliqui ſtulti circa hoc er. 3

Uhahep
Atcuun
Gpunsdi
Churenn
Mcſedi
lictei
ſtperſe
Giapne

l iſy
heſione
gime

fiſa
eſi
naſug

Glrmni
lmnmneſin
timt
—
ann
mnciiſ
anſget⸗

ietce
ncfnkh

tüisſtgete
wluceugi
ſuftdatan
ronrwirtn
aiee
nbarigtt
Gofnrh
eſaldanin
itbonnii
r iin
edil
r effin
iatulie
baathufin
uir t
gbeer r⸗
ignfngt
ennenſhinc

tſigitit

ttaruuihe
gnustn
i ufi
eteng,
angirn
uni⸗

–
d⸗
bane

40n
ingſg,
Günrti/⸗
naltte/,
leten
oge ſ
ftee
1in

dicere quia iteratio nõ trabit in aliud genꝰ. ergo quãtũcũq itere
fireri ſicut 2 alia. Ze dicẽ frequẽter ducit ĩ libidinẽ ⁊ ↄtẽptii.ideo
cöfiteri ſicut ⁊ alia.Rꝰ dicẽdũ qꝙ ↄſuetudo frequeter endu eſt 2 ſufficit ſtare in

tet ad ſingula deſcedere.ſi t velit deſcẽdere laudabiie ẽ valdea vcile ⁊ ꝑneceſſariũ vol

Ad iliud qð obijcit᷑ de ſentẽtia. dicendũ ꝙ ſicut du⸗
plicit cõtingit regnũ obtinere.ſ. integre ⁊ pfecte. ſiue
itoto ⁊ in ꝑte.ſic duplicit eſt indiciũ ſiue etiã duplicit᷑
ſentẽtia. Mã ſicut ho glificat᷑ ſᷣm ꝑtẽ.ita⁊ ꝑticulariter
iudicatur ⁊ de eo ſententia pꝛofert᷑ quãdo anima de
coꝛpoꝛe egredit. Judiciũ autem vniuerſale ⁊ ſenten/
tia erit quãdo homo erit gloꝛificãdus totaliter. ⁊ tũc
conſummabit᷑ curia celcſtis. et ſic duplex iudicium
competit duplici modo poſſidendi gloꝛiam. Et du⸗

picx modus competit duobus.ſcʒ diuine magnificẽ/

. DH .

tie ⁊ noſtre indigetie. Pꝛopter noſtrã in
lendam ſtatim quãdo anima eſt apta ſublimaturlad
gloꝛiam. quia fruſtra expectaret cum non poſſit am/
plius mereri. Pꝛopter diuinam magnificentiã oſtẽ
dendaʒ reſeruat᷑ generalis ⁊ vniuerſalis reſurrecttio
coꝛpoꝛũ in fine ſeculoꝛũ.⁊ ſic in nullo p̃iudicatur cõo⸗
modo noſtro. dum anima aſſumit᷑ in gloꝛiam. in nul
lo diuine gloꝛie.dum in fine fieret in reſumptiõe coꝛ
poꝛũ totuʒ qdð fieret ſi gloꝛia differret᷑ ab animabus.
⁊ ꝑ hoc patent illa tria.ſ.de poſſeſſione ꝑ ſententiã.de
dei magnificatione. ⁊ de coꝛpoꝛũ reſuſcitatione. De
qua quare differat᷑ ſuo loco babet᷑ inra.

digentiâ tol

(Juxta oꝛdinẽ poſitũ ſt upꝛa diſt xvij. agit hic de cõfeſſione ſ⸗ acramẽtali q;tum ad vtilitatẽ 2

Poſt hec conſiderandũ eſt quid pꝛoſit confemio ⁊c᷑. Supꝛa egit magiſter de confeſſionis neceſſitatea pte

E finis.oſtendens que cõfeſſio ſit vtilis.

cõfitentis.⁊ poſſibilitate a ꝑte abſoluentis.⁊ opoꝛtunitate a ꝑte tempoꝛis.hic agit de vtilitate a ꝑte finis. Et

In pꝛima oſtendi

—

pabet hec pars duas.

t que confeſſio ſit vtilis.ſ.confeſſio vera ⁊ bumilis. In ſecũda oſten/

dit quãtum confeſſiõis cõtemptus obſit.infra diſt.xxij.Cñq; multis autoꝛitatibus ſupꝛa ſit aſſertuʒ. Pꝛima
in duas diuidit᷑. In pꝛi ma determinat us ſunt attendenda in confeſſione ex pꝑte confitentis. In 5. De que

ex parte audiẽtis.ibi. Caueat autẽ ſacerdoe
debet eſſe diminuta. In ſecũda parte ꝙ non debet eſſe ſu
militer ſecũda in qua determinat ex parte ſacerdotis qui

os ⁊c. Pꝛima pars duas cõtinet. In pꝛima oſtendit ꝙ confeſſo nõ
paue ibi Siene autem penitens celare non ⁊c. Si/
obſernandum ſit duo continet. Pꝛimũ eſt vt cõfeſ-

ſa teneat ſecrete. Secũdum vo vt non abſoluat alterius parrochianñ.⁊ boc ibi tangit᷑. Quod vo dictum eſt.

Et ita pꝛincipaliter duo tangunt᷑. ſcʒ ꝙ cõfeſſio integra debet eſſe ⁊ ſecrcea.

(YZeterminat que ſunt attendenda in confeſſione ex
parte cõfitentis. oſtẽdens ꝙ cõfeſſio non debet eſſe di⸗
minartar e. ä
¶ Poſt hec conſiderandũ eſt quid pꝛoſit cõfeſſio illa
vbi ſingula peccata que quiſq; fecit non exprimunt᷑.
9 Sane dici poteſt omnia crimialia ſemel ſaltẽ opoꝛ⸗
tet in cõfeſſione expꝛimi.niſi aliqua a mente exciderint

Sůʒ qꝛ nemo delicta intelligit oĩa.generalit ſaltẽ ea cõ

a. ij. .„ oĩa crimi/ ʒ 9
nalia ſemel ſaltẽ ozꝛ
tet in ↄfeſſone expꝛi
mi. Nidet᷑ hoc falſũ.
qꝛ ad hoc ꝙ cotriti
valeat nõ opoxet ſi⸗
gllatim conteri de q̃
libet. imo iuſtificatur
in cõtritione de omi⸗

fitere quoꝛũ memoꝛis non habes. ⁊ ſic nihil celaſti de bus. ergo pari ratiõe
b ſceleribus tuis.? Tlenialia o qꝛ innumerabilia ſunt. Eenen
ſufficit generaliter confiteri. niſi aliqua ſint frequẽter. nile. qꝛ K
iterata. Derfectiꝰ ẽ tamẽe etiaʒ illa expꝛimere ſi vales. in cõſpectu dei qᷣvn
ideoq; quotidie generaliter fit confeſſio in eccleſia pꝛo aſpectu Vidcr oin ſedl
venialibus.ſ. peccatis que quotidie admittimꝰ. ? ꝛ'o cõfeſſo et i coſpectu
lililllis moꝛtiferis quoꝛum noticiaʒ nõ habemus. VUnde boriscel us Poeck
Aug⸗ in x. re / Auguſtinꝰ. Veritatẽ dicit deo penitens. quãdo nihil hi audleo morta⸗
ſponone cõtra illi de cõmiſſis ſceleribus celat.niſi qð etſi voluntate ſis ſingula. Et iteruz.
pelagianog, celauerit. deus ignoꝛet. ſed veritatem ſibi dici vult ab ¶( ofeſſio fit ad erube⸗
l co vt veniam conſequat᷑. Si vᷣo mente aliqua excide⸗ ſcentiã. contritio vᷣo
rint. confitet᷑ veritatem deo cum generaliter dixerit. ad peccati deteſtatio
Deus qui noſti occulta coꝛdis.⁊ opera mea ⁊ delica S—è——
a te non ſunt abſcondita.quibus veniã largiaris pꝛe⸗ ſecciõe multoꝝ mao⸗
M coꝛ.⁊ hec eſt veritas confitentis quã diligit deus. Uñ rũ. ſed erubelcẽtia in
Pfſall. Ecce em̃ veritatẽ dilexiſti.hic inſinuat᷑ ꝗ general cõ/ expletise ſiuguloꝝ.
IFZIielſio etiã moꝛtalia delet quoꝛũ intelligẽtia nõ habek.· b. ij. ¶ Aenialia ⁊c. 40

D Mſtendit ꝙ confeſſio non debet eſſe ſupflua. f.
Sicut aüt penitens celare nõ debet peccatũ ſuuʒ quia

d
culũ qñ timer pbabiliter aliqð hoꝛꝝ eſſe veniale peccatũ. ↄfitendũ

iiiterats.
ʒ eeenk. vehnialia tunt. ergo ſufficit illa generalit
aliud genꝰ. ergo quãtũcũq; iterent venialia iun dubiñ ⁊ vit andũ ꝑi-
gencralitate. nec oxoꝛ⸗
Eti aſcẽdẽ ad ꝑfectiõʒ.

ſufficit gñalit᷑ cõfiteri

niſi aliq ſint frequẽt᷑
Aidet᷑ nõ bñ

4

41 cij. ¶ Mec bũilitatis ſupbia eſt. ita nec hũilitatis cauſa fateri ſe reum illuis e Adm
Zuſa karer ſereum. qo ſe non cõmiſiſſe noſcit.quia incauta eſt talis humlii⸗· ſen
eneri n luitas ⁊ peccatoꝛẽ cõſtituit. AUnde Auguſtinꝰ.Cum hu Aug⸗ de ve nrnn
Si queris a me vtrũ tireris.mẽtiendo efficieris qð vitaras.veritas in ttens·· neurtb
iuſtus ſim. R ꝙ nõö. eſt. niſi ita te dixeris peccatoꝛẽ vt etiã eſſe cognoſas. cunfi
ſeg conſtat ꝙ Augy· Wleritas aũt ipa eſt vt qð es dicas.nam quò eſt veirr,.··r utli
luſtus erat. et bocex tas. vbi regnat falſias ntn
bumilitate diecdat? ¶ Betermiat que ſunt attendenda in cõfeſſioneeer ice
.
reiũ vel iniuſtũ eſt du ¶ Caueat aũt ſacerdos ne peccata confitentiũ alijs pꝛo⸗ Gnid⸗
pliciter. Aut putire- dat. alioquin deponat᷑. AUnde Gꝛegꝰ. Sacerdos ante Gꝛegori⸗, Ilt
