gnificationẽ cõiunctionis dei ⁊ anime. qu
in mutuo reſpectu ſenſibili. pᷣterea non concdludit hoe

ꝙ ⁊ iſtud ſacramentũ ¶ Item hocipᷣm videt᷑ extra de
clerico oꝛdinato ꝑ ſaltũ vbi dicit᷑ ꝙ iufra ãnos diſcre
tiõis ad minoꝛes oꝛdines eſt ꝓmotus.⁊ poſt ſine ite
ratione cõceſſum eſt ei in huiuſmodi miſtrare.¶ Ite
ſacerdoti quando oꝛdinat᷑ dant᷑ claues ligandi ⁊ ſol/

— ⸗ . 4

uendi etiã ſi ſacerdos ſcientia careat.ergo multo foꝛ/
ns puero dari poterit oꝛdo ſi careat vſu rationis.

Item ſi aliqͥs timoꝛe moꝛtis cõpulſus ſe oꝛdinari

patiat᷑.⁊ malit oꝛdinari qᷓ; moꝛi.eſt oꝛdinatus.ſicut ?

in baptiſmo manifeſte patet. ergo ſufficit voluntas

coacta.ergo nõ eſt neceſſariũ ꝙ libere cõſentiat.ergo
nõ videt᷑ neceſſaria etas.¶ Item ſapiẽtis eſt reſpice.
re non tm̃ pᷣſens ſed etiã qð futurum eſt.ergo ſi multi

carent diſcretiõe de quibꝰ pᷣſumit᷑ ꝙ aliquando fiant

34

diſcreti.videt᷑ ꝙ ſaltem oꝛdo poſſit eis comitti.⁊ exe⸗
tem ſi aliquid ex parte
ſuſcipiẽtis ceſſet neceſſariũ in ipᷣa oꝛdinatõne.opoꝛte/
ret ꝙ ſaltẽ cõſenſum ſuũ expmeret.⁊ ꝙ ab eo require
ret᷑.ſicut fit i matrimonio.ſed hoc modo nõ fit in oꝛ
dine.ergo nõ vidget᷑ ꝙ ſit neceſſariꝰ cõſenſus.ergo nec
vſus rationis.¶ Reꝰ.ad hoc dicunt aliqui ꝙ ad oꝛdi/

cutio maneat in ſuſpenſo.

nũ omniũ ſuſceptionẽ querit᷑ rationis cõſenſus.ꝓ eo
ꝙ in quolibet oꝛdine officiũ cõmittit᷑ reſpectu actus

cliciẽdi a rõne.⁊ officiũ nulli cõmittit᷑ niſi ei qui vult

recipere.⁊ ideo dicunt ꝙ vſus ratiõis requirit᷑ in oꝛ/

requirit᷑ vſus rationis de neceſſitate ſacramẽti.ad ali
quẽ oꝛdinem de neceſſitate pᷣcepti.ad aliquos de ne
ceſſſtate ⁊ cõgruitate.Ad epiſcopatũ nãq; (quoniam
ibi cõtrabit᷑ matrimoniũ ſpũale) neceſſario requiri᷑
cõſenſus ſine quo non fit matrimoniũ nec ſpirituale
nec coꝛpoꝛale.vt infra videbit᷑.ac ꝑ hoc neceſſario re
quirit᷑ vſus ratiõis ⁊ diſcretiõis de neceſſtate ſacra/
menti. licʒ multa alia requirant᷑ de neceſſitate.ſ.pꝛe/
cepti.Ad oꝛdines vo ſacros requirit᷑ ratiõis vſus de
neceſſitate pᷣcepti.ꝓ eo ꝙ ad illos oꝛdines nõ debent

qqui oꝛdinant ſcienter eos qui nõ poſſunt obligari.qꝛ

dinato.alioquin nibil oino fit. Sed tamẽ illud videt
eſſc contrariũ decretali de clerico ꝑ ſaltũ oꝛdinato.vbi
tangit᷑ ꝙ ad minoꝛes oꝛdines infra annos diſcretio⸗-
nis ꝓmotus eſt. Amplius.tota die videmus paruu/
los ad oꝛdines minoꝛes ꝓmoueri.qui nec ſciunt qd

ſit oꝛdo.nec quid ibi detur.⁊ iterũ vſus cõfirmatiõis

nõ eſt ante adultam eratem. ⁊ tamẽ ſacramentũ dari

poteſt. Et ideo eſt alia opinio magiſtroꝝ ꝙ ad aliqͥd

admitti niſi qui poſſunt ad cõtinentiã obligari.⁊ ido

ratione carent.faciũt contra ſtatutũ ⁊ pᷣceptum eccle

ſie. ⁊ ideo ſi tales oꝛdinant᷑.exterius caracterem reci/-

piunt de facto.quia nõ contradicũt. q́;uis non cõſen/

tiant. Ad minoꝛes vᷣo oꝛdines requirit᷑ de honeſtate
rationis vſus.quia ibi cõmittunt᷑ officia que ſpecctãät

non ſolum ad babentes vſum rationis. ĩmo etiaʒ ad

habentes ſcientiã literature. Sed tamẽ qꝛ illi oꝛdines
ſunt ad quãdam aſſuefactionẽ. vbi ex aliqua vtilita⸗

te vel neceſſitate videt᷑ expediens.poſſunt ad mino/
res oꝛdines ꝓmoueri etia ante anos diſcretõnis. S,
ꝙ ita paſſim pꝓmouent᷑.⁊ bñficijs eccleſiaſticis ditẽ

tur. vix poteſt eſſe ſine cõceptu canonũ.⁊ ſcandalo hbo

—

minũ.⁊ ꝑiculo animarũ. Cõcedende ergo ſunt ratio-

nes oſtendentes ꝙ non eſt neceſſarius vſus rationis

ad ſacramenti eſſe vel ſuſcipere. ſed ſolum qᷓtum ad

lene eſſe ⁊ digne ſuſcipere.loquẽdo de oꝛdinibꝰ ꝓpꝛic.
35 4 trenn

Ad illud quod obijcit᷑ de matrimonio. dicendum

E, non eſt ſimile.q;ꝛ in matrimonio non requirit̃ vſus

onis.

rationis pter dignitatem ſacramentiſed pꝛopter ſ⸗-
enõ eſt niſi

generaliter de ſacramẽto oꝛdinis.ſed ſolum de digni/
tate epiſcopi. .
dicendum ꝓꝙ illa oblatio ſignificat magis imperium
⁊ poteſtatem dantis qᷓ; executionem ſuſcipientis.vn⸗
de illius non tm̃ eſt offerre ſed conferre. ⁊ niſi ſit ober
Otrarie voluntatis.ita ꝙ omnino ſit inuitus recipit
ſacramentũ.ſm ꝙ iudicat᷑ de ſacramẽto confirmati⸗

ſi non habeat ſtatim vſum. quia ſperat᷑ aliquãdo ba
bere.non fruſtra datur ſaccrdotibus.ſicut etiã datur

ſacerdotiuʒ ei qui longe poſt differt celebꝛarc.Ad 38

illud quod obijcit̃ de recuſante. dicendum q bie eſt
ſopbiſma coſequẽtis.recuſans non recipit. ergo non
opoꝛtet ꝙ recipiẽs conſentiat.quia med ium eſt inter

recuſantẽ omnino ⁊ cõſentientem. ¶ Ad illud quod 59

—

obijcitur de temwꝛe ⁊ etate.dicendũ ꝙ determinatio
iſta tpis nõ eſt q;tum ad ſacr̃i neceſſitatẽ. ſed potius
cq̃tum ad ſuſceptiõis cõgruitatem ⁊ ſolẽnitatẽ.quaʒ
in maioꝛibus oꝛdinibus opoꝛtet ſeruari.ſaltem qtuʒ
annos diſcretionis. ꝓpter votũ cõtinentie ⁊ oꝛdi/
num diguitatem.vlterioꝛ vo ꝓtelatio tempoꝛis qᷓtũ

ad ſacerdotes q́;ẽtum ad tempoꝛa moderna non exi-

7

gitur. quia ſicut in multis malicia ſupplet etatem.ita
in multis bonitas ⁊ ſanctitas ſupplet. Pꝛeterea mul
ti nüc oꝛdinant᷑ qui non p̃ficiunt᷑ populo.vt religioſi.
ideo nõ opoꝛtet in eis ita ſeruare tempoꝛa vt in alijs.
maxinie ſi ſit ſanctitas vite.⁊ ſciẽtia.⁊ maturitas mo
rum. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de cõtinentia iam pa⸗

tet rñſio. nam cõtinentia in ſacris oꝛdinibus non eſt

de eſſe ſed de bene eſſe. .
¶ Queſtio. ii,j. g

¶ Atrum ad oꝛdinis ſuſceptionẽ neceſraria ſit indi⸗

uiſio carnis. Et ꝙ ſic videt᷑.j.ad Thimo.iij.opoꝛtet
epiſcopũ Teein vxoꝛis virũ.⁊ hocipᷣm dicitur de
diacono.
xxiij.diſt. cognoſcimus non ſolũ de epiſcopo ⁊ pᷣbyte
ro apoſtolũ ſtatuiſſe.ſed etiã patres in cõcilijs inuicꝭ

tractatũ addidiſſe.clericũ quẽpiam non debere eſſe q

ſecũda cõiugia ſit ſoꝛtitus. ¶ Item ille nõ poteſt p/
moueri qui habuit vxoꝛem cuiꝰ caro eſt diuiſa.ergo
multo minus poteſt ille qui habuit plures vxoꝛes.

Pꝛeterea patet ex hoc qdð dicit Inno. diſt. xxxiiij. Si

quis viduam licʒ laicus duxerit vxoꝛem.ſeu ante ba
ptiſmũ ſeu poſt.nõ admittat᷑ ad derum. ¶ Item ſa
cerdos ſiue epiſcopus gerit figuram chꝛiſti. ſed chꝛi⸗
ſtus nõ fuit diuiſus imo vnitus vnitate nature.ergo
deficit in tali ſignificatio oꝛdinis.ergo ⁊ oꝛdo. qm̃ ſi⸗
gnificatio eſt eſſentialis ſacramẽto.¶ Item bigamia
eſt ꝓpꝛietas que nũqᷓ; relinquit᷑.nec poteſt ille qui eſt

2

bigamus fieri nõ bigamus. ergo ſi impechr ſacramẽ/

tum. videt᷑ ꝙ reddat ſe impoſſibilẽ ad oꝛdinis ſuſce/
ptiont.¶ ¶ Contra.carnis coꝛruptio non impedit ſa⸗/

cramenti ſuſceptionẽ. ergo nec diuiſio conſimili ra
tiõe. ¶ Itẽ ſi carnis diuiſio impedit qᷓ eſt cum vxoꝛe
vituꝑabilioꝛ ſit illa que eſt cum meretrice. multo foꝛ
tius illa impediret. ſed illa nõ impedit. ergo nec iſta.

tem ſi carnis diuiſio impedit. aut ratone alicuiꝰ

dʒ5 fit in carne. aut ratõne eius qð fit in anima. Ra/
tione alicuius qʒ fit in carne non videt᷑ ꝙ relinquat

aliã diſpoſitionẽ qᷓ; in cognitione vniꝰ. Rõne alicuiꝰ

d5 ſit in gnima nonj.qm moꝛtua vxoꝛc nibil remanet

¶ Ad illð quod obijcit ꝙ dicit accipe. 36

d illud quod obijcitur de vſu. dicendũ qyet 37

Item Ambꝛoſiꝰ ad Aercellẽſes. ⁊ babet

Crupte⸗
ſreinl,
40 hlt p
Caopn
tutbuce
Gacbbe
ſeſc
Pttchiſ
baliſa
gaickſat
ſattnul
ſchifen
pmanac
leceſe
Motenx
csyyi
ſuntado
bonnoizt
feclitin
ſori ꝛp
MbyNuna
ſcament
arctco ⸗
olliraron
luteitord
diſpenfatio
gente C
*
41 o
dicendu
ſacamit
Rlogfeo
4¹ ſghifa
obijefk an
cumgn⸗
tritnonü
nogeie
alt
fatoone:
chiſti.n
leſſel
Ratisg
4 tee
Wiſ
nlli
iig⸗
Mnat
baa ho⸗
6o er
ſatusi
uncf
uudeſt
Werze

Näiigi

A
hnnn

milti
ictigine
amuf
ſappactan
pplolhit

moon KNünn

anumn
ouinime

Anſnuſent
Dhmii g
hicntſtt
nclyli
wurerch⸗
leinig⸗
nchnuſg
ſnis un
wügrn
nrnlarn
nn. n
tuklt
Muenturl⸗
ſimbin
vekleig
AtoG
htli
Viteit ,
inin⸗

41 uiſio.

„.+

de matrimonio. ¶ Item quero quarè impedit. Si c
pter defectũ ſacramẽti.quero cuius. Contra. ſi mr̃i/

monij. plus deficit a ſacramẽto matrimonij qͥ nunqᷓ

cõtraxit qᷓ; qui bis cõtraxit.ergo nõ deficit a ſacrame
to matrimoniali. Si a ſacramẽto oꝛdinis.Contra.hi/⸗
gamia non attendit᷑ ᷣm ſacramentũ oꝛdinis.ſed ſᷣm
matromoniũ.ergo nõ deficit oꝛdo. ¶ Eſt igi᷑ queſtio

quare diuiſio impedit ⁊ nõ coꝛruptio.Et itcrũ quare

coꝛruptio impedit in muliere vt nõ ↄſecret᷑.quare nõ
ſilr ⁊ in epo.Et iterũ.quare foꝛnicatio vxoꝛis potius
faciat virũ irregularẽ q́; foꝛnicatio vni.cũ potiꝰpuniẽ⸗

40 dus ſit ꝓpter diuiſionẽ carnis ſue ꝙᷓ aliene. ¶ G' ad
p̃dictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ ſacramentũ oꝛdi

nis abundat ab alijs in roõne ſigndi.qm̃ nõ ſolũ illud
qd adhibet᷑ exteriuſ ſignat.ĩmo Ge ſuſcipiẽs ſignum
eſt. ⁊ ſizt ipᷣe ep̃us cõſecratus vel pᷣſbyter oꝛdinatus

ipm chꝛiſtu m ꝙ tactuz eſt. ⁊ in bac ꝓpꝛietate differt
ab alijs ſacramẽtis pᷣterꝙ; a mrimonio in quo ipᷣe vir
qui eſt ſubiectũ ipᷣius ſacramẽti ſignũ eſt ipius chꝛiſti

licut mulier ſignũ eſt eccleſie.⁊ ita cõcurrũt ad idem
ſignificandũ. Quoniã ergo de ſignificatione oꝛdinis
pmaria eſt ꝙ oꝛdinatus ſignificet chꝛiſtũ vt ſponſum

eccleſie.⁊ boc nõ poteſt ſignificare bigamꝰqui babuit

vxoꝛem viduã. qm eccleſia vnicũ habuit ſponſum.et
epᷣus vnicam babet ſponſam. hinc eſt ꝙ tales inepti

ſunt ad oꝛdines. maxime pᷣncipales ⁊ ſacros ĩ quibꝰ
bomo iam incipit expſſe figurare xpᷣm. vnde bigamia

reddit ineptũ ad diaconatũ ⁊ ſubdiaconatũ ⁊ ſacer/

dotiũ.⁊ potiſſime ad epiſcopatũ.⁊ idco in hijs oꝛdi⸗
nibꝰ nunqᷓ; legit᷑ diſpenſatũ.nec diſpẽſari debet.nõ qaꝛ

ſacramentũ eſſentialiter deficiat. imo bigamꝰ recipit

caracterẽ. ſed quia pfectio ſacramẽti in ipſo deficit qᷓ

nulla ratione poteſt ſuppleri ꝑ bominẽ nec repẽſari.

tamẽ in oꝛdinibus inferioꝛibus ex cauſa neceſſitatis

diſpenſationẽ recipit.ſicut dicitxxxiiij.q./j.neceſſitate

cogente.Et iterum.lectoꝛ ſi viduam ⁊c̃. Ex bijs pat t
iviſararnis impedit.⁊ quarc impedit.⁊ aue di /
dillud ergo quod obijcitur de coꝛruptõne.

diceudũ ꝙ nõ eſt ſimile. quia nõ repugnat neceſſitati
ſacramẽti nec ſignficationi vt bigamia. Similiter di⸗
uiſio ꝑ foꝛnicationẽ nõ impedit. quia nõ eſt diuiſio ꝝ.

Az ſignificationẽ. ſed hec eſt diuiſio ſiens. ¶ Acd illud ad
obijcit᷑.aut ex parte anime.aut ex parte carnis.dicen/

dum ꝙ ratio ſumit᷑ ex parte totius homis cuiꝰ ẽ ma⸗
trimoniũ cõtrabere.⁊ qð eſt ſubiectũ matrimonij.in
quo quidem eſt impedimentũ non ratiõc immũdicie
vel qualitatis abſolute que fit ĩ carne.ſed ꝓpter ſigni⸗
ficationẽ deficientẽ.Quia em̃ ↄtraxit cum vna ſiguit
chꝛiſtũ. quia vᷣo ab vna receſſit ⁊ ↄtraxit cum ſecũda.

receſſit a ſignificatiõe. ⁊ ita eſt defectus ſacramẽti.ſc,
vnitatis que in ſacramẽto matrimonij ⁊ oꝛdinis de-
ꝗʒ bebat ſignificari.Et ꝑ hoc patet ſequẽs qð obijcit᷑ de

defectu ſacramẽti.dico em̃ ꝙ in eo deficit ſacramentũ
vnitatis.qdð ſiue deficiat ex ꝑte ſua.ſiue ex parte vxo/
ris. reddit ipſum minus idoneũ ad oꝛdinis ſacramẽ/
tũ. Si ᷓ qucras qdð ſacramentũ deficit.vtruʒ oꝛdinis

vel matrimonij. dico ꝙ ſacramentuʒ oꝛdinis deficit.

quia nõ eſt ꝑfectio que poſſit ſignificare qð exigit oꝛ/

do. Pꝛeterea eſt defectus ſacramenti matrimonij. de⸗
fectus inqᷓ; non ſimplicis negationis. ſicut eſt in eo qͥ
ketus pꝛiuationis vbi ali
quid eſt de ſignificatione.aliquid de pꝛiuatione.que

nunqᷓ fuit vxoꝛatus.ſed d

generat quãdam enoꝛmitatẽ ſiue oefoꝛmitatẽ.ratiõe

S 4 1 .
4 * .

cuius ad taʒ nebile ſacramentũ nõ debet admitti. Ex

/

bijs patent queſtiones ſequẽtes.quare ſcʒ impedit di

uiſio. non coꝛruptio. quia non pꝛiuatur ſacramentũ
aliquod.nec efficitur defectiuũ pꝛopter coꝛruptioneʒ

ſicut pꝛopter diuiſionem. ¶ Acd illud quod queritur 44

nare nõ impecdit coꝛruptio conſecrationẽ viri ſicut
et mulieris. dicunt aliqui iuriſte ꝙ epiſcopus ſignar
eccleſiam militantẽ. ſed virgo ſignat chꝛiſtuʒ qui fuit
virgo.ſed illud non capit ratio recta. Et ideo aliter di
cendum ꝙ epiſcopus ſigt chꝛiſtũ. ſed mulier ſiat ec/

cleſiam trũphantem. ſiue ipſam eccleſiam que virgg

eſt. ⁊ nunꝙᷓ fuit niſi vxoꝛ epiſcopi.chꝛiſtus autem et ſi
virgo fuit.tamẽ ſynagogam habuit.non vt vxoꝛem
ſed vt concubinã. Et per hoc patet vltimũ quare illi

qui deſponſat coꝛruptã ab alio ⁊ cognoſcit ẽ ineptus.

⁊ bigamus iudicat᷑.dicenduʒ ꝙ quia non eſt vnicus
vnicc.iſta eniʒ nõ eſt vnica.⁊ maioꝛem opoꝛtet ſigni⸗/

ficare vnitatem cx parte vxoꝛis qᷓ; viri.quoniã eccle-.

ſia nõ fuit copulata chꝛiſto nec matrimonialiter nec

alio modo.chꝛiſtus autẽ copulatus fuit ſynagoge.qᷓ
uis non inſolubiliter.⁊ ita non matrimonialiter.⁊ ſic

patet ꝙ omnia talia ſtatuta ſunt valde rationabilia.

quia ĩ eoꝛum conſtitutiõe non
tius ſignificatio cõgrua cc.
¶ Queſtio.iij. et vlti.qt bbb
¶ Atrum ad ſuſceptionẽ oꝛdinis ſit neceſſaria con⸗
ditio libertatis. Et ꝙ ſic videtur. Diſtin.liiij.nullus

penſat culpa. ſed po/ H

epiſcopoꝛũ ad clericatum ſceruum alterius ꝓmouere

pᷣſumat. ¶ Item in eodem decreto capitulo ſequẽti.

nulli de ſeruili cõditione ad ſacros oꝛdines ꝓmoue-

ant᷑niſi a dominis pꝛius ſuis legitimã libertatem cõ
ſequãtur.
tur tomino ſuo.⁊ nõ poteſt ingredi nifi efficiat᷑ liber.
ergo pari ratione.niſi efficiatur liber non poterit ad
ſacros oꝛdines ꝓmoueri. (Zrenm nemo poteſt duo⸗

₰

tem ſi ſeruus intret religionem.reddi

bus wominis ſcruire ſicut ipſe ſaluatoꝛ teſtatus eſt. ẽ.·
cum officiũ clericale totum bominẽ ſibi requirat de-

dicari.nullus aq hoc poterit ꝓmoueri qui ſit in alte⸗
rius poteſtate.¶ Contra.ſeruus ſapiens dominabit᷑

ſtiultis filijs dicit᷑ Pꝛouerb.xvij. ergo videtur ꝙ vbi

eſt fapientia ⁊ vite bonitas.ꝙ nibil ex parte ſeruitu·
tis obſiſtat. ¶ Itẽ oꝛdo dicit poteſtatẽ ſpiritualem.

ſeruitus dicit ſi ubiectionẽ coꝛpoꝛalẽ.ſed ſubiectio coꝛ.
poꝛalis nõ habet repugnãtiam cum eo q ſpirituale

eſt. ergo vc ¶ Itẽ veus nõ —
tm̃ placet ci obſequiũ ſerui ſicut obſequium domini.

ergo ſicut poſſunt ad diuinũ cultun ⁊clericatũ aſſu⸗

Itẽ deus nõ eſt acceptatoꝛ ꝑſone.ergo

mi tomini.ita etiã poſſunt ſerui. Item alia ſacra⸗

menta ita libere poſſunt accipere ſerui vt domini.et

ad ea ita cõuenienter admittunt᷑.ergo pari ratione

videt᷑ ꝙ ad oꝛdinem. ¶ Juxta hoc querit᷑ ſi ſeruus
ſit oꝛdinatus ignoꝛante domino. vtrũ ſit ei reſtituen
dus. ¶ Item ſi reſtituit᷑.quare nõ res alie cõſecrate.
⁊ iterũ quãto tꝑe poſſit repetere.¶ Gꝰ ad pꝛedictoꝝ·
intelligentiã notandũ ẽ ꝙ ſacramentũ oꝛdinis nõ ſo.

lũ abundat ab alijs m rõnem ſigni. ꝗꝓpter boc ꝙ nõ
tm̃ ſacramentũ ſed etiaʒ ſuſcipiẽs ſacramentũ tenet

46

rõnem ſigni.imo etiã abundat ſm rationẽ remedij.

quia nõ ſolum ibi gratia ad curandũ ſubiectũ oꝛdi/

nat᷑.ſed etiã datur gratia que oꝛdinat ad curandum

alios. vnde collocat hominem non tm̃ in ſtatum ſa/
nitatis. imo etiam in gradũ boneſtatis ⁊ dignitatis.

5

z ideo ad boc ſacramentũ requirit᷑ nõ gſona quelibs.

47

O●
½

ſed ꝑſona honeſta cui bonoꝛ ⁊ dignitas cõpetat cleri

calis. Et qm̃ honeſtas multa reſpicit exterioꝛa.ido nõ

ſolũ ꝓpt᷑ defectũ vite efficit᷑ qͥs inbabilis ad h̊ ſacr̃m

ſuſcipiẽdũ.ſᷣ etiã ꝓpter defectũ multoꝝ alioꝝ.Ad hoc

em̃ ꝙ pſona ſit honeſta opoꝛtet ꝙ i ea cõcurrat hone/

ſtas a ꝑte nis Ranrts corgrs Retibta Hoge

ↄuerſatõis. Pꝛopt᷑ defectũ a ꝑte oꝛiginis ineptꝰẽ filiꝰ
ſacerdotis.ſpuriꝰ.vel etiã qlibet illegitimꝰ. diſt.xxiij.
Apte nomis ſiue fame inepti ſunt infames.⁊ publice

penitẽtes. diſt.v. ex penitẽtibꝰ. Pꝛopter defectũ a ꝑte

cigdit in pctm̃ enoꝛme ſuum factũ vt homicidiũ. diſ.l.

coꝛꝑis coꝛꝑe viciati.⁊ demoniaci.⁊ epilẽtici.di.xxxiij.

cõiter diffinimꝰ. Pꝛopt᷑ defectũ a ꝑte actiõis vt qñ i/

fere ꝑ totũ.⁊ boc ẽ ꝓpter magnũ erroꝛẽ qͥ ẽ in ſanguis

effuſione ſiue iuſte fiat ſiue iniuſte. vel ꝓpter h ꝙ diui
dit vnitatẽ aie ⁊ coꝛpis. Pꝛopter defectũ ↄditiõis vt
ſeruꝰ.diſ.liiij. Pꝛopt᷑ defectũ ↄuerſatiõis vt curiales.

di. Ij. In oibꝰ aũt tradũt diſtinctiões ſiue exceptiões.

ſ ille ſpectãt ad ſciẽtiã inferioꝛẽ. Hec tm̃ in gñali di/

xiſſe ſufficiat.ꝙ qꝛ ſaccẽm oꝛdinis nõ tm̃ pſone meritũ

gi. 1 i0 nõ põt ſe totũ mãcipare cũ alij ſit ſubicctus.

ſ honeſtatẽ cõſiderat.qꝛ clericꝰ eſt ꝑſona cõis.⁊ oꝛdo

ponit in gradũ dignitatis.debent excludi illi in quibꝰ

ſacr̃m ⁊ alia ꝑ ↄñs poſſũt depneſtari.qm̃ ſeruꝰ.qdiu
in tali ſtatu ẽ.eſt ignobilis.⁊ ad ignobilia oꝑa põt co/

ideo nõ põ
ſacramẽti vneſtate. recipit tñ oꝛdinẽ. ¶Ad ill gᷓ qd 48

t ad ſacros oꝛdines ꝓmoucri quãtũ eſt de

obijcit᷑ ꝙ ſeruitꝰ nõ impedit. patet rũſio p iam dicta.

Verũtamẽ qð q̃rit ſi ſeruus debet reddi dño ſuo.ſRꝰ

ꝙ aut ẽ oꝛdinatꝰ dño ſciẽte ⁊ ↄſentiete.aut ignoꝛante

⁊nolẽte.Si ſciẽte ⁊ oſentiẽte.vel etiã nõ ↄtradicẽte.

gen erat ſibi pᷣiudiciũ vt ampliꝰ nõ poſſit reꝑetere eũ.

Si ignoꝛãte dño ⁊ nolẽte.aut ignoꝛãte pᷣſentatoꝛe et

epᷣo.aut altero.vel vtroq; ſciẽte.Si eis ignoꝛãtibꝰtũc

ſeruꝰ tenet᷑ ſe redimere ſi bʒ pecuniã.ꝙ ſi non bʒ.nec

eccłia vult eũ redimere.dño ſuo debet reddi. Si autẽ

ſciẽte oꝛdinãte ⁊ pᷣſentãte.tenct᷑ dño i pecunia vel in

alio ſeruo.vel in duplũ.ꝙ ſi non hʒ.dñs põt ſibi reſu/
mere ſeruũ. Aliqui tñ dicũt ꝙ nõ.ſi ꝑuenit ad ſacer/
dotiũ.ſed de omibꝰ videt᷑ qð dñs debeat ſeruari indẽ
nis. habet tñ ius petẽdi infra annũ.⁊ quidã dicunt q;
poſt oꝛdinationẽ.quidã dicũt ꝙ pꝰcognitionẽ.Et hec

oia ꝓbant᷑ ꝓꝑ illa iura qᷓ dicunt᷑ diſt.liiij. Sunt ⁊ alia

multa q̃ determiant᷑ i iure q̃ inqᷓ; cõpetũt oꝛdinãdis.
q̃ ex diuerſis locis ſcripture ſunt tracta.⁊ maxime de
pᷣma ad Cbimo.iiij.⁊ hec oia determiant᷑ a di.xxxiij.

vſcq; i finẽ pᷣme ꝑtis. ⁊ qm̃ hec diſtinctio mag ſpectat

ad ſciẽtiã inferioꝛc.ideo ad pñs iſta ſufficiãt.ne extra
metas nr̃e ſciẽtic exeã.⁊ oia ad ipᷣam ſicut ad oꝛiginẽ

poſſent reduci. ſi quis haberet peritiã iuris canonic

et diuini.

¶ Diſtinctio. xxvj. De matrimonio m cauſam foꝛmalẽ.

AVn alia ſacramẽta poſt peccatũ ⁊ ꝓpter pctm̃ ⁊c. NHec ẽ vltima ps totalis ptis in qᷓ agit męr de ſacra
mẽtis. In bac em̃ ꝑte agit᷑ vltimo de ſacro mr̃imonij.⁊ qm̃ tũc vnaqueq; res ꝑfecte cognoſcit᷑ qũ co/
gnoſcit᷑ ̃m qᷓdruplex genꝰ cauſe. ideo ꝑs iſta hʒ qᷓtuoꝛ ꝑtrs. In pᷣma agit de mr̃imonio ſᷣm cauſam

foꝛmalẽ. In ſecũda ᷣm cam efficientẽ.infra diſ.ꝓxima. Poſt h̊ aduertẽdũ ẽ qͥd ſit ↄiugiũ. In tercia ſᷣin cãm

finalẽ.infra diſ.xxxj. Poſt bec de bonis ↄiugij. In quarta ſᷣm cãm materialẽ q̃ eſt ꝑſonaꝝ legitimitas.hec em̃
diſ⸗ poſitio a ꝑte ſuſcipiẽtis.⁊ ꝑ oppoſitũ agit de illegitimitate.⁊ hoc facit infra di.xxxiiij. NMũc ſupeſt attẽgere
q̃ ꝑſone ⁊c. Pꝛima ꝑs in ꝗᷓ determiat de mr̃imonio ᷣm cãm foꝛmalẽ hʒ duas.qꝛ em̃ mr̃imonio foꝛmalit᷑ cõue

nit ſacrm.⁊ ſignũ.⁊ ſignũ ſacramẽtale duo in ſe cõtinet.ᷣm ꝙ tale ſiguũ ſigt diuinã inſtitutionẽ.⁊ naturalem
rep̃ſentationẽ.iõ ꝑs iſta bʒ duas. In pᷣma agit de mr̃imonij inſtitutiõe. In ſccũda de repᷣſentatiõe ſiue apta/

tie ſigni ad ſignatũ.⁊ hoc ipi.Cũqʒ ↄiugiũ ſacr̃m ſit. ¶ Pꝛi⸗ i
tpᷣus. In ſecũda modũ.ibi·Pꝛima maitutii habuit pceptũ. In tercia remouet quoddã dubiũ qð hʒ ex pᷣdi/

ctis oꝛtũ.ibi. Fuerũt aũt nõnulli heretici. ilr ſecũda ps in qᷓ poſt inſtitutionẽ agit de ſignificatiõe.habet

tres ꝑticulas. In pᷣma determiat qͥd ſit in h̊ ſacro ſignũ.⁊ qͥd ſignatũ.ex quibꝰ intelligit᷑ vnicũ fieri ſaccm ſiue

integrari. In ſecũda ex vbis ſuis introducit dubiũ.ibi. Inde eſt ꝙ quidaʒ doctoꝝ. In tercia vo diſſoluit.ibi.
Hoc ſi ᷣm ſuꝑficic.Et ita in duobꝰ ẽ cõtinẽtia huiꝰ diſtinctiõis.ſ.in huiꝰ ſacramẽti inſtitutiõe.⁊ in ſacramẽti

conſtitutione ſiue integratione.

bitatiões circa literã. ( Betermiat de mfimoniij inſtitutiõe qtũ ad ts. a xXXVI

n pte iſta ſũt du⸗

⁊ pmo querit᷑ de ſitu

achn matmong AVm alia lacka poſt petm et pptperm eroꝛcfi6
debẽt pᷣmo ſituari fi / ſũpſerũt.matrimonij ſacrm etiꝗ an pctm legit
ue pᷣmo de eo tracta⸗ Ainſtitutũ a dño.nõ tñ ad remediũ ſᷣ ad officiũ.
ri. Pꝛimũ quidez.qꝛ Refert em̃ ſcbtura Geñ. in adã miſſo ſopoꝛe atq; yrna
pᷣus ẽ qdð aiale ẽ.dein. de coſtis eius ſũpta.⁊ exinde muliere foꝛmata.virũ¶ in
Qde að ſpuale.ͦ matri ſpũ intelligentẽ ad quẽ vſũ mulier facta eſſet. pꝰ exta⸗
moniũ reſpicic ſtatm ſim ꝓphetice dixiſſe. hHoc nũc os ex oſiibꝰ meis.?⁊ c⸗ Geñ.ij.
aialẽ. aliud ſpualẽ. lim ꝓphence dixule. Mo nuc os c oſib“ meis. 7 c⸗ HBeñ. h.
⁊c.¶ Itẽ mrimoniũn ? ro ð carne mea. ꝓpter h̊ relinq̃ t hõ patrẽ ⁊ mr̃eʒ ⁊ aa·
pmũ int᷑ oia iſtitutũ. herebit vxoꝛi ſue.⁊ erũt duo in carne vna.¶ Cõiugi/ Cõiugij inſtitu⸗
pꝛimo debuit de eo autẽ inſtitutio duplex ẽ. Una ante pctm̃ ad officiũ fa-⸗ cio vuplex eſt.

1 tractari¶¶ R ꝙ ſicut

cta eſt in ꝑadiſo.vbi eſſet thoꝛus ĩmaculatus ⁊ nuptie

ar eacfang oꝛdi, honoꝛabiles er quibus ſine ardoae concipent. ſine do
onis vel impfectõis. loꝛe pareret. Altera poſt pctm̃ ad remediũ facta extra
nec vʒ tps iſtitutõis. Padiſũ.ꝓpt illicitũ motũ deuitãdũ.Pꝛia vt nã multi/

ꝛia ps hʒ tres ꝑtes. In pᷣma determiat inſtitutiöis

a⸗

he
ſlivepn
caiahi

4 ſc

Rünei
che ihal

nlne
mägiung
detg
rmigenigt⸗
nüſfiti
Wanit
meml
kin t
ritti
Nr:unn
vminttdini⸗

ngtni
ecliit⸗
finonſta
legtnehe
nontinltcn
tunninen
mitumm
üchtß
nuüſnumni
ruwoſenn
mrirtN

Augꝰſup Geñ.

in li. de nuptijs
et cõcupiſcẽtia.

ej. Cox. vij.

9

Quibꝰ modis
accipit᷑ indul/⸗

gentig.

Joh.ij.
Aath. v.
ritũ q;tum ad aureolã ſiue itum ad fructũ ſexageſimũ. c ¶ De minoꝛib? malis.i.de

fit cauſa incõtinẽtie. Aidet᷑ falſum dicere.qꝛ incotinentia eſt peccatũ moꝛtale.ergo ⁊ cõcubitus q̃ fit ꝓpter in

coneinentiã eſt moꝛtale peccatũ.R dicendũ qꝙ cõcubitũ fieri cauſa incotinẽtie dupliciter poteſt intelligi. Aut

C

plicaret᷑. Secũda vt natura excipet᷑ ⁊ viciũ cohiberet᷑

MNaʒ ⁊ añ petm̃ dixit deꝰ. Creſcite ⁊ multiplicami. 7 p

peccatũ oibꝰ pene hoiĩbꝰ ꝑ diluuiũ ↄſũptis. Or vᷣo añ

peccatũ inſtitutũ fuerit coniugiũ ad ofnciũ.poſt pctm̃
vo ad remediũ cõceſſũ.Augꝰteſtat᷑ dicẽs.Qõð ſanis

ad officũ.egrotis ẽ ad remediũ. Infirinitas em̃ incõ⸗
tinẽtie q̃ eſt ĩ carne ꝑ pctm̃ moꝛtua.ne cadat ĩ ruinã fla

gicioꝝ.excipit᷑ honeſtate nuptiaꝝ.Si vᷣo nõ peccaſſet

pꝛimi homies.ſine carnis incẽtiuo ac feruoꝛe libidinis
ipi ac ſucceſſoꝛcs eoꝝ ↄuenirẽt.Et ſiẽ remunerabile eſt
aliqð bonũ opus.ſic coitꝰeoꝝ bonꝰeẽt ⁊ remunerabił.

Quia do ꝓpter pctm̃.letalis cõcupie lex mẽbꝛis nris

inheſit.ſine q̃ carnalis nõ fit cõmixtio.rephẽſibilis ẽ ⁊

malus coitus.niſi excuſet᷑ ꝑ bona cõiugij. H

¶ Dermiat de mf̃imonij inſtitutõe q́tũ ad modũ. b
Pꝛima inſtitutio habuit pᷣceptũ.ſecũda indulgẽtiam.
Didicimꝰ em̃ ab aplo.hũano generi ꝓpt vitãdã foꝛni

cationẽ indultũ eſſe cõiugiũ. Indulgẽtia vo qꝛ melio⸗

ra nõ eligit remediũ hʒ nõ pᷣmiũ. a qͥ ſi qs decliauerit.

meret᷑ exitiale iudiciũ. Oꝛ ſᷣm indulgẽtiã cõcedit᷑.vo/⸗

lũtariũ ẽ nõ neceſſariũ.alioqͥn trãſgreſſoꝛ eẽt qui illud
nõ faceret.Et põt ſane intelligi illud ſub pᷣcepto dictũ

hoĩbꝰ pᷣmis añ pctm̃. creſcite ⁊ multiplicami.quo etiãẽ
pꝰpctm̃ tenebant᷑ vſq;qͥ ẽ facta mitiplicatio.poſtq; ̃m
indulgẽtiã mr̃monij cõtractꝰ fuit.Ita etiã pꝰ diluuiũ.

q̊ vniuerſuʒ pene hũanũ genꝰ deletũ ẽ pm pᷣceptũ di⸗

ctũ eſt filijs Hoe.creſcite ⁊ multipli.Multiplicato o
homine.ſᷣm indulgẽtiã contractũ eſt.nõ ſᷣm imperiũ.
¶ Indulgentia aũt diuerſis modis accipit᷑.ſ.ꝓ cõfeſ⸗
ſiõe. ꝓ remiſſiõe.ꝓ ꝑmiſſiõe. Et ẽ ꝓꝑmiſſio ĩ nouo teſta

mẽto de minoꝛibꝰ bonis ⁊ de mioꝛibꝰ malis. HhZe mi/⸗

noꝛibus bonis ẽ ↄiugiũ qð nõ meret᷑ palmã.ſ eſt in re⸗

mediũ. DHe minoꝛibꝰ malis.i.de venialibꝰeſt coitus q
fit cauſa incõtinẽtie. Illud.ſ.ↄiugiũ indulget᷑.i.cõce/⸗
dit᷑. Illud vo.i.coitus talis ꝑmittit᷑.id eſt tolerat᷑ ita
ꝙ non ꝓhibet.

Remouet dubiũ de ſecũdis nuptijs qð habet oꝛtũ

Fuerũt aut nõnulli heretici nuptias deteſtãtes q taci⸗
ani appellati ſunt.Hi nuptias oĩno damnãt.ac pares

foꝛnicatiõibꝰ alijſq; coꝛruptiõibꝰ faciũt.nec recipiũt ĩ

ſuoꝝ numero.cõiugio vtentẽ marẽ vł feminã. aũt
res bona ſit cõiugiũ nõ mõ ex eo ꝓbat᷑ ꝙ dñs legit᷑ cõ
iugiũ inſtituiſſe inter pᷣmos parẽtes. ſᷣ etiã ꝙ in chana

galylee nuptijs interfuit xpᷣs.eaſq; miraculo cõmẽda/⸗

uit aqua in vinũ cõuerſa.Qui etiã poſtea virũ dimit/
tere vxoꝛẽ ꝓbibuit niſi cauſa foꝛnicatiõis. Aplus etiã
ait. Virgo nõ peccat ſi nubat. Cõſtat rẽ bonã eẽ mr̃i
moniũ.alioqͥn nõ eẽt ſaccm. Sacr̃m em̃ ſacꝝ ſignũ cẽ̃.

ſed oꝛdinant bᷣm cõ⸗

pationẽ ad ſtatũ ho-

minis indigẽtis hijs
ſacr̃is.⁊ qm̃.v.pꝛima
ſacr̃a reſpiciũt indigẽ
tiã pᷣncipaliter in ſce.ᷣ
duo vltima ſunt ad
alterũ.ſ.oꝛdo ⁊ cõ iu/
giñ. inter cetera minꝰ

habẽt de ꝓpꝛietate ſa⸗

cramẽtoꝝ no. le.?⁊ mi

nus de pfectiõe.cum
nũc tꝑis ſit indulgen
tia. ideo recte pꝰ alia
determiat de ißo.⁊ ſic
pʒ rũſio ad obiecta.

a ¶ Scom pᷣceptum

dictuz eſt filijs Moec.
creſcite ⁊ multipł.⁊c.
cũ illud ideʒ dictũ ſit
beſtijs qᷓ nõ ſũt rõnis

capaces.quõ tale pꝛe
ceptũ potuit dari.Rꝰ

dicendũ ꝙ homi fuit

moꝛale ⁊ ſacramẽta/
le. Bñdictio rõne po
tẽtie i generãdo. Pꝛe
ceptũ rõne capacita/

ceptũ ſacramẽtale ra
tione ↄiũctiõis indi/

2 bñdictõ ⁊ pᷣceptũ.⁊

tis in rõcinãdo. Pꝛe·

uiſibilis in ſignificã/
do. Ex ̊ patet ꝙ be/

ſtijs ſolum fuit bñdi/

ſunt rõnis capaces.
Patet etiam ꝙ non
fuit ſacramẽetale niſi
rõne inſtitutiõis mr̃i
monij iĩ ↄiñctiõe adã
⁊ eue que poſtmodũ

eſt ſecuta.
b¶ De minoꝛibꝰ bo⸗

nis eſt cõiugiũ qð nõ

ctio ill̊ verbũ. qꝛ nõ

meret᷑ palmã. Aidet᷑
hoc falſum. qꝛ omne

quod fit ex charitate
meret᷑ palmã.ſed ali

quis põt ex charitate
ↄtrabere ⁊ vxoꝛẽ coꝛ

gnoſcere. ⁊c. Rꝰ di⸗
cendũ ꝙ illud verbũ

aut intelligit qñ qs

vtit᷑ ↄiugio ad vitan-

dã foꝛnicationeʒ. aut

intelligitur de palma

bm ꝙ dicit quãdam
ſuꝑexcellentiã ad me
venialibꝰ eſt coitus qͥ̃

vt cõtinentia intendat᷑ vt aſpernẽda.aut ꝙ ita intendat᷑ vt aſſequẽda ſiue ecndr pꝛimo modo intelli/

git magiſter. ſecũdo modo opponit.Atrũ aũt ſit peccatũ in eo ſic coire intẽ

it melius patebit.

3

ðä .cſ

¶ Agit de matrimonij ſignificatiõe. deter minãs qͥd ſit in hoc ſacramẽto
ſignũ.⁊ quid ſignatü. ́;‚R ”DG
¶ Eũ ̊ ↄiugiũ ſacrm ſit.⁊ ſacrũ ſgnũ c.⁊ ſacre rei.ſ.coniũctiõis xpii ⁊ ecclie ſic
ait aplus. Scriptũ ẽ inqͥt. Relinquet hõ patrẽ ⁊ matrem ⁊ adherebit vxoꝛ
ſue. ⁊ erunt duo in carne vna.ſacr̃m hoc magnũ eſt. Ego aũt dico in xpᷣo et
in ecclia. Vt em̃ inter cõiuges ↄiũctio eſt ᷣm ↄſenſum aĩoꝝ ⁊ ꝑmixtionẽ coꝛ
poꝛ:ũ.ſic ecclia xpo copulat᷑ volũtate ⁊ natura.qꝛ idẽ vult cũ eo.⁊ ipe foꝛmã
ſum pſit de nã homis.Copulata eſt &̊ ſpõſa ſpõſo ſpũaliter ⁊ coꝛꝑalit᷑.i.cha
ritate ac ↄfoꝛmitate nature.Hhuiꝰvtriuſq; copule figura ẽ in cõiugio. Cõſen
ſus em̃ ↄiugũ copulã ſpũalẽ xpᷣi ⁊ eccleſie q fit ꝑ charitatẽ ſigt.Cõmixtioo
ſexuũ illã ſigt que fit ꝑ nature cõfoꝛmitat.
Introducit ex verbis ſuis dubiũ.quibꝰ dicit mulierẽ iſtam nõ ꝑtinere
ad matrimoniũ cũ qua nõ eſt cõmixtio ſexuuũ. e
¶ Inde eſt ꝙ quidaã doctoꝝ dixerũt illã mulierẽ nõ ꝑtinere ad matrimoniũ q̃
nõ experit᷑ carnalẽ copulã. Ait em̃ Augꝰ. MNõ dubiũ eſt illã mulierẽ nõ ꝑti⸗
nere ad matrimoniũ.cũ qua docet᷑ nõ fuiſſe cõmixtio ſexus. Itẽ Leo papa
Cũ ſocietas nuptiaꝝ ita a pᷣncipio ſit inſtituta vt pᷣter cõmixtionẽ ſexuũ nõ
habeat in ſe xpᷣi et ecclie ſaccm.nõ dubiũ eſt illã mulierẽ nõ ꝑtinere ad matri
moni ũ.in q̃ docet᷑ nõ fuiſſe nuptiale myſteriũ.Itẽ Augꝰ.Mõ eſt ꝑfectũ con
iugiũ ſine cõmixtiõe ſexuũ.
N¶ ODiſſoluit dubiũ ex verbis ſuis introductũ. f
¶ oc ſi ᷣm ſuꝑficiẽ verboꝝ qͥs acceꝑit inducit᷑ ĩ erroꝛẽ tãtũ.vt dicat ſine car/
nali copula nõ poſſe cõtrahi mr̃imoniũ.⁊ int Mariã ⁊ Joſeph nõ fuiſſe cõ/⸗
iugiũ.vel nõ fuiſſe ꝑfectũ.qð nephas ẽ ſentire.Tanto em̃ ſanctius fuit atq;
pfectius.quãto a carnali oꝑe imunius. Sed ſuꝑius poſita ea rõne dicta in⸗
telligendũ eſt.nõ qͥn ꝑtineat mulier illa ad matrimoniũ.cũ q̃ nõ eſt ꝑmixtio
ſexuũ.ſed nõ ꝑtinet ad mr̃fimoniũ qð expᷣſſam ⁊ plena teneat figurã ↄiũctio
nis x pᷣi ⁊ ecclie. Figurat em̃ illã vnionẽ xpᷣi ⁊ ecclie q̃ eſt ĩ charitate.ſed non
illã qᷓ eſt in nature cõformitate.Eſt & ⁊ i ilo mfimonio typus ↄiũctiõis xpᷣi
et eccłie.ſed illiꝰ tm̃ q̃ ecclia xpᷣo charitate vnit᷑.nõ illiꝰ qᷓ̃ ꝑ ſuſceptionẽ car/
nis capiti mẽbꝛa vniunt᷑.Nec ideo tñ minꝰ ſanctũ ẽ cõiugiũ.qꝛ vt ait Augꝰ
In nuptijs plus valet ſanctitas ſacr̃i qᷓ; fecũditas vẽtris. Eſt etiaʒ cõiugiũ
ſignũ ſpũalis ↄiũctiõis ⁊ dilectiõis aioꝝ q̃ inter ſe cõiuges vniri debẽt. Vñ
aplus ait. Viri diligite vxoꝛes veſtras vt coꝛꝑa veſtra.

Auguſtinus
Leo papa.

Aug“ in lib.
ð ſoliloquijs

Augꝰ in lib.
de bono con⸗
iugali.
Eph. v.

ta ĩ officiũ ⁊ poin remediũ ſiẽ mrimoniũ. ¶ Stẽ ſacra
ſunt ſignaviſibilia rerũ inuiſibiliũ.ꝑ qᷓ h manuducit
ad ſpnalia coòſcẽda.ſed Adã nõ indigebat manudu-
ci.qꝛ ſpnali mẽte erat pᷣditꝰ.g nõ fuit neceſſe inſtituiĩ

D intelligẽtiã pᷣſentis diſtinctiõis ſᷣm duo qᷓ
determiat magiſter de ſacramẽto matrimonij
puo pᷣncipalit᷑ querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de eiꝰ
inſtitutiõe. Secũdo de eiꝰintegritate.Circa pᷣmũ tria

niebat ſtatui innocẽtie.ergo tũc debuit inſtitui.

querunt᷑. Pꝛimo qꝗ̃rit᷑ q fuerit inſtitutũ. Secũdo a
quo.Tercio querit᷑ qualit᷑ fuerit inſtitutũ.
VDu ſtio. „3
O matrimoniũ fuerit inſtitutũ ante lapſum oſtẽ/

dit᷑ ꝑ illud qd dicit᷑ Math̊.xix.nõ legiſtis ꝙ ab initio

qui fecit homies.maſculũ ⁊ feminã fecit illos ⁊ dixit
ꝓpter boc ⁊c.¶ Itẽ mag in lr̃a.cũ alia ſacr̃a poſt pec-⸗
catũ exoꝛdiũ ſumpſerũt.matrimoniũ ſacrm etiã ante
peccatũ legit᷑ inſtitutũ. ¶ Itẽ rõne videt᷑.qꝛ vſus cõ
iugij eſt ad ꝓcreationẽ ꝓlis.ſed ꝓlis ꝓcreatio Et⸗
tẽ
matrimoniũ ẽ apud oẽs. eſt de dictamie nature.ſed
talia ab initio bomi ſũt imp̃ſſa. ⁊c.¶ Cõtra. Hugo
de ſcõ Aict.tpᷣus inſtitutiõis ſacroꝝ extũc eẽ cepit qñ

l a gaudijs padiſi eiectꝰ ẽ.⁊ ita videt᷑ q; mr̃imoniũ

poſt lapſũ ſit inſtitutũ. ¶ Itẽ rõne videt᷑qꝛ ſacr̃m eſt
medicina ð moꝛbũ.ſ tꝑe ſtatꝰ inocẽtie nullꝰ fuit moꝛ
bus. ⁊c. Si tu dicas ſiẽ dicit m&r ꝙ inſtitutũ ẽ ĩ offi
ciũ nõ in remediũ.q̃rit᷑ tũc q̃re ſur alia nõ ſũt inſtitu/

ſtatu inocẽtie. ¶ Itẽ añ lapſuz nõ erat maioꝛ inoꝛdi/

natio vel libido ĩ actu gñatiue ꝙᷓ in actu nutritiue.ſed

licuit ade comedere de omi ligno. ſilr videt᷑ ꝙ licuit

ei coire cũ omi mliere.aut ſi nõ.qᷓrit᷑ qre magẽ arta/
tus ad iſtũ actũ qᷓ; ad aliũ. 6 tẽ cũ poſt lapſũ hoim
ſacr̃Dm qdð reſpicit actũ nutritiue ⁊ gnatiue ⁊ vtruq; ẽ
in remediũ.ꝗqre adã ſiłr nõ hũit ĩ ſtatu inocẽtie ſacrm
qᷓ;tũ ad vtrũqʒ actũ in officiũ.⁊ videt᷑ ꝙ; mag debuit

hꝛe qtũ ad nutritiuã.qꝛ nutritiua mag erat ibi in vſu

qᷓ; giatiua.(¶ Reꝰ dicẽdũ qꝙ qꝛ inſtitutio reſpicit vſuʒ.

ꝙ vſus mr̃imonij ẽ in remediũ ⁊ in officin. Aſus at
alioꝝ ſacrpꝝ ẽ tm̃ in remediũ.⁊ iõ mr̃imonij vſus nõ
tm̃ ↄuenit infirmis ſ̃ etiã ſanis.⁊ iõ duplex fuit eius
inſtitutio. Ana añ lapſũ in officiũ.alia pꝰ lapſũ in re-
mediñ.Eſt aũt vſus mr̃imonij i remediũ õ ignoꝛatia
dũ erudit inqtũ ſignũ.⁊ remediñ ↄ cõcupiſcentia oi
illã refrenat vt medicamẽtũ.Sic ⁊ ciꝰofficiũ fuit qtũ

ad duas opꝑatiões potẽtiaꝝ. ⁊ qᷓtũ ad actũ cognitiue

vt hõ videret exteriꝰ ↄiũctionẽ ĩ creatura quã intelli⸗

*

ſictecke⸗
inceediu

ochiict
Quia voppee
Ausnbbion
ſißnorens

uouſc tont
onnad putrii
ncziſtiag
lupum ctint
ſamacinecg
nenrecto
ſoatorons
cſheintenon
rutßo neeli
bichöpatz -
Gelellsopr

Eioftetti
ſol Wnp

wiin,

deo.net.
Uockeſcteetn
Actub ſyatrin
i er
tatebiinna
iſcinſutin
Uuſtradeoi
ſtupamo
Cpopremnagn
fhimmnmor

ſſftutoman
Mshiige

ſhdahfi
meünnrni
inkinta,
Mrietc
üntreſe
ſideſttiri⸗

rüpdcz

Kuihe
nhkhbi
notn
ittunfn
gnelan
igtmis.
ird

ſſu

=à =
S=SE
—–☛

=
S=ð
=

—
=

—
—
S—

—
S
=nd
—
=
=

—
=
—
—
SS

—

—
—
—

*
*½

gcbat interius. nõ ini; vt erudiret᷑ S vt vidẽdo mã/

ratiue fuit in officiũ. vt qꝛ ꝑ ſe bõ nõ potuit ſpẽm cõ⸗
ſeruare. adiuncta ſocia in actũ illũ cõſeruatòis ꝓdi/

à re poſſit. ex hboc patent tria obiecta Ad illud vo qd

obẽ de nutritiua.dᷣm ꝙ nõẽ ſimilẽ.qꝛ ibi fit ↄtinua
depditio ꝑ caloꝛc.iõ frequẽs debʒ fieri reſtauratio.⁊
de multis nõ de vno tm̃.Alit᷑ põt dici ꝙ duplex ẽ ꝑ/
ditio.ſcʒ qᷓntũ ad bũiduʒ nutrimẽtale et radicale.ſi-

milit duplex reſtauratio ſcʒ jntũ ad hũidũ nutrimę
tale ꝑ lignũ ꝑadiſi.⁊ ſiłr qᷓntũ ad humidũ radicale ꝑ

lignu vite. hoc aũt vt dicit Aug.nõ ſolũ fuit in vſum
ſed in ſacrm etiã.ſignificabat em̃ paſtũ ſapie interio
rẽ.et qꝛ vnica ẽ ſapia. vnicꝰfuit ille cibus. licʒ alij eſ/
ſent plures. Similit᷑ qꝛ in actu cõiugij ĩtelligit᷑ coiũc
tio xpᷣi et ecclie.et xpᷣs ẽ ſponſus vnicꝰ.et ecclia vni/
ca. inde ẽ ꝙ diuina inſtitutiõe ẽ mulier viro in mr̃i/
monio cõiñcta.ſicut et lignũ vite ꝓuiſum in ſacr̃m.
Quia vo ꝑ peccatã eſt amiſſa cõſeruatio indiuidui
ſalua nibilominꝰ illa que ẽ ſpẽi.iõ remãſit matrimo
niũ. nõ remãſit illᷣ lignũ.habuerũt tñ aliqð ſignũ

quouſqʒ xpᷣs naſceret᷑. Si tũc querat᷑ q̃re magis qqn

tum ad nutritiuã et generatiuã adã babuit ſacramẽ
ta. qᷓ qntũ ad alias potẽtias.⁊c᷑.ddm ꝙ iſta fuerunt
in vſum.et in talẽ vſum qui veniebat ex indigentia.
nam adã nec ꝑ ſe poterat cõſeruari.nec ꝑ ſe poterat
generare.et iõ indiguit aliquibus qbus vteret᷑.et qꝛ
vſus erterioꝛis homis et indigẽtia impoꝛtabãt ſili/
tudinẽ interioꝛis.qꝛ aia nõ ꝑ ſe põt viuere niſi refici⸗

tur a xpᷣo.nec ſilr ꝑ ſe bona oꝑa facere niſi fecundet᷑

ab ipo iõ patz vltimũ ꝙ vtrũq;ʒ fuit ſacrʒ.nec penes
alios ſenſus oꝑtuit alia ſacra inſtitui.
ueſtio. ij.

QAueſtio b
quo fuerit ſ. acrm mrimonij inſtitutũ. Et ꝙ; a deo

*

vẽ ꝑ ill Mat. xix. Quos deꝰ cõiunxit hõ nõ ſepet.
boc dẽ de cõiũctiõe q̃ ẽ in matrimonio. & ſi iſta eſt a
deo. patet ⁊c. Gtẽ bocipᷣm v.qꝛ geñ.j.dixt eis de⸗
us crelſcite et multi. Sed illud crementuz erat ꝑ vſũ
actus matrimõialis. matrimoniũ fuit a deo inſti/
tutũ.Itẽ hocipᷣm oñdit᷑ ꝑ rõʒ.qꝛ ſi ſacr̃a ſũt a vo/
luntate hũñana.et oẽ tale eſt variabile et mutabile.et
cũ ſacr̃a ſint imutabilia.vẽ ꝙ nõ ſolũ hoc vᷣ etiaʒ oia
alia ſint a deo inſtituta. en ſacr̃a qᷓnto maioꝛa
ſũt tãto a maioꝛi inſtituẽdã ſunt. Sᷣ ſacrm mr̃imonij
ẽ pᷣeipue magnũ ſicut dꝛ Eph̊.v. Sacĩʒ hoc magnũ
v.ſ a maximo deo nõ ab hoie inſtitutũ fuit
inſtitutio matrimõij fuit in illo verbo hoc nũc os ex
oſſibus meis.et caro de carne ⁊c̃.S iſtud verbuʒ fuit
