vnũ ſonum vᷣm regulam tangentis.ſic omnes virtu

tes bm dictamẽ pꝛudentie. Sʒ iſta poſitio nõ ẽ cõue
niens. Si em̃ iſte actus ẽ bonus et difficilis.et circa

quem eontingit errare.ſicut ira ꝑ zelum eſt habitus

quo homo iraſcitur vicijs alienis. ſic penitentia eſt
bahitus quo homo iraſcitur vicijs ꝓpꝛijs. Si em̃ ñ

eſſet habitus.tũc non diceret᷑ habere penitentiã ni/

ſi actu penitens. Secunda opinio fuit ꝙ; eſt habitꝰ
non virtutis ſed gratie.nec tm̃ nominat gratiaʒ bᷣm
ſubſtantiam ſed etiam ſᷣm actum. vt ſicut gratia ba
ptiſmalis dicit᷑ in nocentia. ſic gratia iuſtificationis
penitentia. Sʒ hec poſitio non debet ſtare. quia gra
tia non dirigit li. ar. ad aliquẽ motũ ſpecialẽ ꝑ ſe ni/

7

ſi mediante virtute.qdð facit penit entia. Lercia po/⸗
ſitio ẽ ꝙ penitentia eſt virtus.ſed non eſt virtus niſi

extenſo nomine virtutis. Maz virtus ꝓpꝛie ẽ in di
rigendo ad bonũ. virtꝰ em̃ eſt qualitas mentis qua
recete viuitur. ̊ penitentia reuocat a malo. Sed hec

poſitio non videt᷑ adhuc ſufficiens. quia penitentia
non facit tm̃ volere de culpa peꝛpetrata.ſed etiaʒ fa

cit emendare. vñ eius eſt ſubiectum punire. et ideo

—— „

ffinitione.et ita eſt vir

cõmunem.et hec ꝓbabilioꝛ eſt vt credo. ſicut pate⸗

bit melius in ſequentibus. Ad intelligentiam autez
obiectoꝛum notandum ꝙ penitentia eſt exrpulſiua

eccati actualis qð eſt macula animã defoꝛmans.⁊
iterum ad malum declinans.ſiue a bono dehabili/

ratie refoꝛmantis. vt dchabilitantem virtutis ha/

bilitantis. vt vulneratã rõe ſacri curantis.vt actu

1. —

ꝑ actũ ſilt volutatis.yt cij del ectatiõe ꝑpe

trat eum paſſionc contraria.·iẽ penitẽtia recte dicit
gratia. virtus.ſacramẽtũ.actus.paſſio.et iſte modꝰ
&m diuerſas naturas in ea reptas. tñ p oꝛcdinatio
nẽ ad vnũ.vñ nõ dicit penitẽtia his modis oino eqᷣ
uoce ſ analogice. et ppter hoc cõcedẽde ſũt rões ad
pꝛimã ptem A illud aũt qd obẽ in contrariũ. 26
ſacramẽtũ et paſſio. pʒ rñſio ⁊ ratio illius analogie.
non ſicẽ d alis ſacfis. Quia om penitctia fſpicit cui
pam actualem in cuius delectatione cõcurrit motꝰ
li.ar.cõcoꝛdãs gratie ad culpe expulſionẽ.qͥ quidem
motus rectus et virtuoſus ẽ. ⁊ ꝓpter diſplicentiam

peccati qdð neceſſe ẽ eẽ ꝑpetratũ ñ potuit eẽ ſine paſ/

ſione doloꝛis.pʒ quare penitẽtia magis eſt virtus qᷓ
alia ſacramẽta.pʒ etiã qᷓre magis hʒ paſſionẽ cõiun/
8 ctam qꝙᷓ alia ¶Ald illud qd obẽ ꝙ oĩs virtꝰ hʒ obiec-

tum bonũ.dem ꝙ falſum c. Inſtãtia em̃ ẽ in tẽpan/

tia in pietate.et etiã in foꝛtitudine.ſed ſufficit ꝙ actꝰ
ſit bonus. Mihilominus tñ penitẽtia duplicem ha/
bet actũ.ſ.refugere vlł deteſtari malũ.⁊ emẽdare.iſti
aans oꝛdinati.et rõe ſecundi hʒ obiectũ bonũ.

9 modi.dm ꝙ virtutes hbñt connexionẽ ⁊ durationẽ
SFm id qð pfectionis ẽ in ipis pnia aũt hʒ aliquid ꝑ/
fectionis.et hocẽ velle emẽdare ſi in aliquo cõtigat
offendere.et bec qͥdez volũtas ẽ in oibus iuſtis. Im
poſſibile em̃ ẽ ꝙ ſit volũtas recta ſiue boc.Nabʒ eti
am aliquid imꝑfectiõis ſicut ẽ luctus ꝓ peccato ꝑ/
petrato.et rõe huius nõ attendit᷑ cõnexio nec dura.

cio.iĩmo poti? fit euacuatio taꝙ; eius qdð ẽ exparte.
. 4,OQueſtio ij.i.hb
¶ Atrum penitentia ſit virtus generalis an ſpecialis.
Et oſtenditur ꝙ generalis. Aug.in li. de.v. reſponſi/
onibꝰ. Penitẽtia ẽ qued res optima et ꝑfecta oẽs
defectus reuocãs ad ꝑfectũ. Sʒ alio babitu reſtau-
ratur defectus cõcupiſcibilis et iraſcibilis. penitẽ/
tia reſpicit oẽs habitꝰ.ſed hoc nõ poſſet facere ſi eẽt
ſpalis virtus. ⁊c. ¶ Item rõe vꝛ. qꝛ eiuſdẽ virtutis
ẽ delectari.a quo ẽ triſtari et deteſtari oppoſituʒ.ſed
cõtinẽtie eſt delectari de actu caſtitatis.S eiuſdẽ ẽ de
teſtari actũ incõtinẽtie.et ſic de alijs.ſed penitẽs de/⸗
teſtatur oẽ peccatũ. ⁊c ¶ Item habit? ↄgnoſcũt ꝑ
actus.et accꝰ? ꝑ obiecta.ſed obiectũ pnie ẽ peccatũ in
cõi.qꝛ ipᷣa oẽ peccatũ deteſtat᷑ et oẽ peccatũ expellit.
penitẽtia ẽ virtus generalis et cõis.( Contra.ſpi⸗
ritualis vtutis ẽ diligẽ bonũ qꝛ bonũ. ſ. eharitatis.
Sa ſimili ſpẽalis virtutis ẽ odire vl veteſtari maluʒ
qꝛ malũ.ſed hoc ẽ penitẽtie.õ ⁊c ¶ Iteʒ ſpẽalis doni
ẽ refugere malũ faciendum ſine declinare a malo vt
amoꝛis.g ſpecialis virtutis ẽ ffugere malũ iq factũ.
ß hocẽ penitẽtie. S EGian pnia oꝛdiat᷑ ad vnũ
actũ tm li.ar.nõ ad oẽs.quia ſolũ ad penitere et dole
o e.S ⁊c. ¶ Re. dm q hic fuit młtiplex poſitio. Qui
10 dam em̃ voluerũt dicere ꝙ virtus generalis.· et eſt
pars iuſticie generalis.cuius ẽ facere bonũ et decli/
nare a malo.vñ ſicut facerc oẽ bonũ ẽ iuſticie gene/
ralis.ſic declinare ab omni malo facto eſt iuſticie ge
neralis. et hoc ẽ penitẽtie.et iõ penitẽtia eſt pars iu/
ſticie generalis. Et qm iuſtus generalis dẽ nõ ꝑ pꝛe
dicationẽ ̊ ꝑ qᷓndã virtutũ aggregationẽ. quia com
ꝛehendit multas virtutes.ſicut vna vinea multas
vites vt dicit Chꝛi.ſic pnia cõpꝛebendit oẽs virtu/

es.qm qñ penitet de malo luxurie.tãgit coꝛdã cõti

a ſe contra deũ

tẽtie ẽ in ffoꝛmãdo¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ eiuſdẽ vir⸗

q ülud & qd obẽ de cõnexione virtutũ et huiuſ⸗

quis peccatum ſiuè d
quis ſeꝑpationẽ ab aliquo niſi qʒ diligit cõiũgi cñ co.
ſed hoc eſt charitas. D penitentia eſt charitas ¶⸗

nio. Quidã em̃ voluerũt dicere qꝙ; penitentia non ẽ

—

nentie. qñ de malo ſuꝑbie coꝛdam bũilitatis. vt ſic

venter conſcientie reſonet in fletu q̃ſi citbara.ſᷣm il⸗
lud Ya.xvj.venter meus ad moab q̃ſi cithara ſona
bit. qꝛ ſi m oẽs virtutes flenda ſunt peccata aliena.
milto magis ꝓpꝛia. Sed hec poſitio nõ poteſt ſtare.
qꝛ et ſi pnia reſpiciat malum in cõi.tñ reſpicit ſub p
pꝛia ratiõe,et bʒ actũ ſpecialẽ qͥ indiget virtute.non

tiſn pᷣcipiẽte ſed eliciẽte.vt ſicut ira ꝑ zelum qꝗ̃ deteſta
tur omne peccatũ in ꝓximo ẽ ſpecialis virtꝰ.qꝛ re/
ſpicit illud ſub ratione digni. pena et obediẽtia ẽ ſpe
cialis virtus.qꝛ reſpicit ſub rone mandati. ſic etiazʒ

penitentia ſpecialis.qꝛ reſpicit ſub ratiõe mali ꝓpꝛij
petrati ꝓvt bomo ex hoc dignꝰ eſt
puniri.¶ Ad illud g qð obꝛ in contrariũ ꝙ effectuʒ I 1
hʒ generalẽ.dm ꝙ illud ẽ veꝝ ratiõe cõnexiõis vir
tutũ.qꝛ oẽs defectus reꝑat.et magis ẽ ven de ipᷣa qᷓ
de alia.q; alioꝝ actus ẽ infoꝛmando. ſ actus peni⸗

—

2
tutis ẽ gaudere de aliquo.⁊ de oppoſito triſtari.dꝗ.

ꝙ verum ẽ imꝑatiue.ſᷣ nõ elicitiue.et hoc ptʒ.qꝛ cha

ritas dictat ⁊ impat fugere peccatũ.ſ tñ timoꝛ elicit
motum fugere. Alterius em̃ virtutis ẽ impare. et al

terius elicere.vt obedientia dictat deo obedienduz
in hoc pᷣcepto non mechaberis.et continentia elicit.

Agd illud quod obẽ de obiecto. dm ꝙ ⁊ ſi nõ con 13
tràhat᷑ ad ſpeciale peccatũ.tñ illud oſiderat ſub ſpe

ciali et ꝓpꝛia ratiõe.hoc S.inquantũ a ſe ꝑpetratũ ⁊
dei offenſiuũ cui vult reconciliari et emẽdam facere.
et ido ẽ virtus ſpecialis nõ rõne obiecti qd eſt mate

riale. ſed baba agnen motiui.
Oueſtio iij. G
Atꝝ ſit virtus theologica vcl cardinalis. Et q; theo
logica videt᷑.quia penitẽtie eſt reconcilisre deo ⁊ de

teſtari peccatũ inqntum dei offenſiuũ. reſpicit ibm

deũ non tm̃ vt finem. ſed etiam in ratione obiecti. S
om nis talis virtus eſt theologica. ⁊c. ie
tur ꝙ ſit charitas.qꝛ penitẽtie eſt deteſtari peccatũ.

tem vide L

/

ue dei offenſiuũ. ſed nõ deteſtat᷑ ali

tez
penitentia et charitas eſt eadem naturalitcr. qꝛ refu
git malũ ne fiat.aſpernatur cum factum eſt.ſed cha/
ritate refugit homo ſepari a deo.g eadem refugit ſe/
pationẽ iam factam.ſed hoc eſt penitentie.g 76.(KCö

tra. ꝙ ſit virtus cardinalis vivet᷑. quia omnis virt⸗
cheologica vm actum ſuum tranſit in deuz vt in ob⸗
icctum.ſed penitentia non tranſit in deum vt in ob/

ſectum qntum ad actum penit di.g ⁊c ¶ Item q ſit

iuſticia videt᷑.ſuper illud p . Sacrificate ſacrificiuʒ

iu ſticie. Olo. quid iuſtius vt ſuis quiſq; peccatis po/

tius q́; alienis peccatis iraſcat᷑.ſeq; puniens per pe
nitentiam et ſatiſfactionem deo offerat. ¶ Ytem Iſi

doꝛꝰ.tunc iudiciũ bõ de ſe ſumit.q̃ndo ꝑ dignam pe
nitentiam ſua pꝛaua facta dãnat.ſed iudicii ſume/
dum ꝙ bic duplex fuit opi/i 4

aliud ꝙ charitas ſm ſubſtantiam. differens ſm ſta/
tũ. Dicit em̃ charitas inqᷓntũ amat deũ. ſ penitẽtia
inqntũ fſurges. Et eiꝰ ẽ deteſtari malũ inqntũ di of
fenſiuũ.ſ certe ſi timoꝛ qͥ facit declinare a malo dif/
ert a charitate nõ in veo.q̃re penitẽtia nõ differt. S̊

*

quia habit? cognoſcũt᷑ ꝑ actus.nõ quoſcunq; foꝛ

gpfegi

brrche
heſeim
aliniet
Sknaie
ſern Gics
laccaccſ
eſttneti
Eiegin
Nurpethe
ſackingatn
peinuͤctbe
chliphture
ſicthwh
nekelanr
ubotonri
nſtmtenenci
nonsiscd
K ſi
tulicſen
Cltnsſoltin
ommorctad
inoſpas
boinanoe⸗
mngppeori
Pfolſtaeri
epgzqu⸗
ſlictigeona
ſegiritus
ſl lnoge
mG l
ueg,
Ptut
tir
Dfügeret
ztemn
meepi⸗
nluin
ſalensſa
ſontene
lickt
dchit

tde o
gnocfinz
örr
ainc
fngen
igcileen
ſtonhniz
tarſhgen
ſejümit
iinorten
hedant
tinetaie
ngtltücnn
ſcertihhe
1legpenti
wilunfun
igdck tut

ls Cothen
laredontde
chitiön
necbict
Denc
güncki
Gtcig⸗
D
alter d
Uncktdn
unnigt,
ck
onnonet
ahtio⸗⸗
nttinoh⸗
Denoſt
tlorfo⸗
etege
eſenn
4 Non 1

males ſiue pꝛimos. Motandũ ꝙ pnie actus eſt detẽ
ſtari culpã ſiue pctm̃.quia dei offenſiuũ.⁊ hoc in re/
conciliationẽ ſiue emendã.⁊ quia hec rõ eſt ipſiꝰ iu/
ſticie.dico ꝙ pnia eſt virtus cardinalis cõtenta ſub
luſticia. Sicut em̃ foꝛtitudo mitos habet ramos ab
vna radice pcedentes ad patientiaʒ. ꝑſeuerantiã.fi⸗
duciã q̃ indicant vnã rõnẽ.ſic etiam iuſticia.vtputa
largitatẽ.pietatẽ.humilitatẽ.obedientiã.pniaʒ.que
foꝛte ſunt ꝑtes potentiales ipſiꝰvirtutis iuſticie.ſi/

15 cut melius patebit infra. ¶ Ad intelligentiã autem

obiectoꝝ notandũ ꝙ virtutes ſe inuicẽ adiuuant et
inuicẽ ſibi imperant ſicut pʒ cõſideranti motus eaꝝ
vt pʒ.Aliquis em̃ obedit ad hoc ſolũ qð pᷣcipit᷑.⁊
eſt obedie pure.Aliquis obedit pᷣcepto dñi qꝛ amat
eum.et hoc ẽ obedie imꝑate a charitate.Aliqͥs obe/
dit in hoc pᷣcepto ↄtinentie quia diligit ipſam.⁊ hoc
eſt obedie imꝑate a cõtinẽtia.vñ obedire ſempꝑer ab
obediẽtia elicitur.aliqñ ꝑ ſe.aliqñ ab alijs imꝑerata.
Silr pʒ in alijs.qꝛ cõtinere eſt actus elicitus a conti
nentia.Si qͥs aũt cõtinet amoꝛe caſtitatis.tal actus
eſt elicitꝰ a caſtitate. Si qͥs amoꝛe dei.ſic eſt elicitus
a caſtitate et impatus a charitate.Si ꝓpter pᷣceptuʒ
dei.ſic eſt impatus ab obedia. Silr dᷣm qꝙ pꝑnia dete
ſtatur petm̃ aut quia dei offenſiuũ vt ei reconciliet᷑ ⁊
emẽdet.et facit ſᷣm ſe.aut quia a deo ſeꝑatiuũ.⁊ hoc
facit imꝑata a charitate.aut qꝛ ſpãlis virtutis coꝛ⸗
ruptiuñ et hoc facit imperata et adiuta qᷓlibet ſpe/
ciali virtute.et ſic ptʒ ; ꝓpꝛic eſt iuſticia.tñ cõtingit

16 aliarũ virtutũ motus ſibi cõmiſceri. ¶ Ad illð qð

obꝛ ꝙ theologica quia bʒ deũ ꝓ obiecto.dðm ꝙ; fal⸗
ſum eſt. qꝛ ſicut obedia ꝓpꝛie reſpicit dei mandatuʒ.
⁊ latria honoꝛẽ deo dehitũ.ſic pnia offenſam deo fa/

12 ctam ⁊ emendã faciendã ¶ Ad aliud patz rñſio.qꝛ

ille motus ẽ a charitate ꝑ modũ imꝑantis.ſʒ a pnia
kinaan eliciẽtis.vñ q;uis charitas moueat ad dete
andũ q ſeꝑat a deo.nõ tñ elicit.qꝛ ẽ ibi ſpãlis diffi
cultas ſicut in alijs actibꝰvirtutũ.vnde ſicut chari/

tas mouet ad omne bonũ imꝑando ſ nõ eliciendo.

imo ſpãles vᷣtutes ſunt neceſſarie.ſic i actu pnie in/
Ad iũllud qð obꝛ de virtute naturali.
dm qꝙ nõ eſt ſimile.quia virtus nãlis nõ dicit tan/
tam appꝛoximationẽ ad actũ ſicut virtus infuſa vel
gequiſita.et ideo magis diuerſificat᷑ q́; naturalis. et
boc ptzʒ.quia plures virtutes ſunt in eadẽ potentia

nãli.et ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſi nãlis eadẽ eſt.q ꝓpter ho

ſit eadẽ virtus moꝛalis.
Onſequenter quantũ ad ſcᷣm articulũ querit
de pnia in cõparatione. Et circa hoc querunt
tria. Pꝛimo querit᷑ de ipſa ꝑ comparationẽ ad ſubie
ctum. Scdᷣo quantũ ad actũ ſiue oꝛiginem. Lercio
quantũ ad oꝛdinem. K
Queſtio.ſ. d

¶ Que vis aie ſit ſubiectũ virtutis pnie.et oſtendit᷑ ꝙ

ſit in vi anime iraſcibili.Aug.in li.de pnia. penitẽtiã
diffiniens dicit ꝙ eſt quedã dolentis vindicta.ↄſtãs
aũt eſt ꝙ vindicta ẽ ipſiꝰiraſcibilis ⁊ vindictã appe/
tere.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſuꝑ illud xv. Iraſcimini ⁊c.glo.
quid iuſtius qᷓ; vt ſuis quiſqʒ iraſcatur ꝑctis potius
ꝙᷓᷓ alienis.ſeq; puniens ꝑ pniam et ſatiſfactionẽ deo

offerat. ergo iraſci peccatis eſt ꝑx pniam. Sed cõſtat

ꝙ iraſci eſt ipſius iraſcibilis.ergo ⁊ penitẽ. ¶ Item
Job. chꝛiſoſto. perfecta pnia cogit penitentẽ omnia
libenter ſufferrc. Sed box eſt ipſius iraſcibilis.ergo
henitentia eſt in vi iraſcibili. tem penitere ſicut

oſtendere per glo.ſuꝑ illu

XII

patet ex rõne nominis eſt penã tenere.⁊ ipſe augꝰ.
banc ethimologiã ponit.Sed vis que reſpicit penã
⁊ ſuſtinet eſt iraſcibilis.ergo ⁊c. ¶ Item pnia virtꝰ
eſt nõ ſolũ ſᷣm qð reſpicit culpã.ſi
iectum ſcʒ in hominẽ qui offendit vt puniat᷑.et per
penam emẽda fiat.vt pʒ ꝑ duo que mgfr dicit in ̃a.
Dicit em̃ ꝙ pnia dẽ a puniendo.Dicit etiã ꝙ ꝑ peni
tentiã mala plangimus cum emẽdationis ꝓpoſito.
ergo cũ virtus qua voluimus ꝓximũ peccantẽ pu⸗
niri ſit in iraſcibili ſcʒ ira ꝑ zelum.pari rõne ⁊ peni-

tentia erit in iraſcibili.¶ Sed cõtra videtur ꝙ peni

tentia ſit in ſinderiſi.quia cuiꝰeſt actus eius eſt habi

tus. Sed actus pnie eſt gemere.⁊ gemere eſt in ſin⸗
deriſi. ergo et pnia. Pꝛima patet. Secunda ꝓbatur.
quia ſcribit᷑ Rom̃.viij.ſpũs poſtulat ꝓ nobis gemi

tibus inenarrabilibus. Sed glo.dicit ꝙ ſpũs eſt ſin/
deriſis.ergo ⁊c. ¶ Item videtur ꝙ in rõnali.quia in

ea vi eſt penitentia cuius eſt agere penitentia. Sed

agere penitentiã eſt ipſius rõnis.ergo et penitentia
Pꝛima patet. Minoꝛ ꝓbatur.ſuꝑ illud to.ſpera in
domino ⁊c.glo.i.de peccatis penitentiam agam.Et

vt habet᷑ in glo.quare triſtis ⁊c.ratio confoꝛtat ani/
ſenſibilem. ergo ratio agit penitentiã.ergo ⁊c̃.

Item videt᷑ ꝙ in cõcupiſcibili.quia oppoſita na⸗

ta ſunt fieri circa idẽ.ſsʒ delectatio ⁊ triſticia ſunt op⸗

poſita.ſimiliter toloꝛ ⁊ gaudiũ.amoꝛ ⁊ odium.Sed
in pnia eſt doloꝛ.triſticia.et odiũ peccati.ergo hoꝛuʒ
oppoſita ſcʒ amoꝛ et gaudiũ ſunt in cõcupiſcibili.et
per pᷣdictam regulam penitentia eſt in cõcupiſcibili.

nõ ergo in iraſcibili. ¶ Item videt᷑ ꝙ ſit in qualibet

vi animeę.quia que mutuo ſe expellunt habent eſſe

circa idem ſuſceptibile. Sʒ pnia expellit omnia pec
cata. ergo cũ diuerſa genera peccatoꝝ ſint in diuer/
ſis viribus. pnia non eſt in vna vi ſed in diuerſis.

Ry. dicendũ ꝙ circa hoc varie opinati ſunt diuer
ſi.Quidã em̃ dixerunt ꝙ pnia circuit omnes vires.

quia expellit omnia peccata.⁊ omnia deflet. Et qm̃

ꝓ omnibus deflet.et ad perfectum ſletum concurrit
motus omniũ virtutũ.et ad expulſionẽ vicioꝛũ ba⸗/

bitus virtutũ omniũ.voluerunt ꝙ pnia in omnibꝰ

viribus eſſet tãqᷓ; iuſticia rale. Et hoc nitunt᷑
d Iſa. xvj. wnter meus ad
moab quaſi cythara ſonabit.interlinearis exponit.
ſonabit plangendo..Et glo.dicit ſicut cythara com
poſitum ſonum non emittit ſi vna coꝛda rupta fue/
rit.ſic ſpũaliter enter ꝓphete ſi vna coꝛda virtutuʒ

rupta fuerit. dulces melodias nõ reſonabit.⁊ ex hoc
volunt habẽ ꝙ ſimiliter eſt in luctu penitentie.⁊ ita

q penitentia ſit in omni vi.et ideo dicunt ꝙ peniten

tia diffinitur ꝑ actus diuerſarũ viriũ.et ꝙ ei reſpon
det actus virium diuerſarũ. Satiſfacit em̃ penitẽs
oꝛando.et hoc eſt rationalis. Jeiunando. ⁊ boc eſt

concupiſcibilis. Miſerendo ſiue elemoſynã tribu/

endo.et hoc eſt ſimiliter concupiſcibilis. Penã ſuf/

ferendo.et hoc eſt iraſcibilis. Sed iſta poſitio ꝑtim
ſupꝛa impꝛobata eſt. Si em̃ penitentia eſt babitus
ſpãlis et vnꝰvt ſupꝛa monſtratũ eſt.⁊ vnꝰ habitꝰ in

vna ẽ potentia.cuũ vnũ accidẽs ſit ĩi vno ſubiecto.et
ſubiectũ virtutis ſit potẽtia neceſſe eſt ꝙ pnia nõ in

oibus ſed in aliqua vi ſit determinate.Sed illud eſt

qd decipit ponentes in omnibus viribus eſſe.quia

enitentia ab omnibus imperatur.et hinc eſt ꝙ ad
uctũ penitentie omnes virtutes concurrũt vt an/
nexe.ergo videt᷑ ꝙ penitentia ſit in omnibꝰviribus

hm qð eſt in ſÜb⸗

19

2virtutes ceteras complectat᷑. Iſtud etiað decepit
eos.quia actũ ſpãlem ⁊ ꝓpꝛium penitentie nõ reſpe
xerunt qui nõ eſt cõmunis ſed alicuius ſpalis vis.⁊
ideo hec poſitio non eſt multũ pbabilis. Secunda

poſitio eſt ꝙ pnia eſt in vi determinata ſed nõ eſt ali

qua triuʒ viriũ pᷣdictarũ.ſed in vi ſuperioꝛi ad illas
tres.⁊ hanc vocant liberũ arbitriũ.in quo cõiugate
ſunt vis cognitiua ⁊ motiua.eo ꝙ imperat alijs viri
bus ⁊ ei nõ imperat᷑.⁊ circa qdð reſidet meritũ ex ꝑ/
te noſtra.Et quia virtus a nulla ꝑpotentia imperat᷑.
quia etiã virtus eſt ad merẽdũ.poſuerũt omnes vir
tutes ⁊ penitentiã eſſe in libero arbitrio tanqᷓ; in ſb/
iecto.Quia vero liberũ arbitriũ regit potẽtias infe/
rioꝛes.⁊ per vnã virtutẽ poteſt regere multas poten
tias.ſicut ꝑ iuſticiã ⁊ penitentiã.binc eſt ꝙ peniten/
tia videt᷑ eſſe in inferioꝛibꝰviribus.videt᷑ etiã eſſe in
pluribus.q;uis ſubiectiue ſit in vna ſola. Aerumta/
men ſicut alibi melius patet liberũ arbitriũ nõ dicit
aliam potentiaʒ ab hijs ſcʒ rõnali.concupiſcibili.et
iraſcibili.licet dicat ꝑ alium modũ.quia dicit ꝑ mo⸗
Adum mouentis ⁊ imperantis. ſed iſte potentie ſunt
ei obcdientes.ita ꝙ eadẽ potentia inquantũ libera.
imperat ſibi vt natura.⁊ ideo ſi iſta poſitio velit di/
cere ꝙ liberũ arbitriũ dicat potentiã ſᷣm rem et na/
turam diſtinctã a rõnali.concupiſcibili ⁊ iraſcibili.
tamẽ non intelligo nec credo ꝙ habeat veritatem.
Sed ſi vult dicere ꝙ nominent eandẽ potentiã.ſed
tamen ſm aliũ modũ ſe habendi. hoe ego nõ nego.
Sed adbuc remanet eadẽ dubitatio.ſi potentie ani
me diuerſe ſint in qua ſit õm rem. quia vel opoꝛtet
ad hoc venire ꝙ ille tres potentie ſint in vna poten/
ttia ſᷣm rem.vel ꝙ liberũ arbitriũ ſit potentia diſtin/
cta ab illis. vel ꝙ omnis virtus ſit in aliqua iſtarum
trium. ſcʒ vel in rõnali.vel in concupiſcibili.vel in
iraſcibili. in qͥbus conſueuerũt cõmuniter a toctoꝛi/
bus ⁊ a patribꝰ noſtris tres virtutes tbeologice ppni
cum actus barũ virium imediate tendant in deum.
et certe ſi tbeologice ibi reponunt᷑.quare nõ et car/
Ainales ᷣm aſpectũ earũ ad inferius. Tercia poſi/
tieo eſt ꝙ pnia eſt in rõnali. ⁊ ratio huius poſitionis
hec eſt. quia penitentia eſt ꝑs iuſticie cardinalis. cũ
eñm̃ ſit virtus.et no ſit theologica.neceſſe eſt ꝙ redu
catur ad aliquã virtutem.cum ergo virtus cardina
lis ſufficienter ⁊ ᷣm ſanctos et ſᷣm ph̊os diuidat᷑ in
quatuoꝛ.⁊ penitentia nõ ſit ſub aliqua illarum. con
ſtat ꝙ penitentia vt pᷣmiſſũ eſt ſub iuſticia contine/
tur. Juſticia autẽ cum ſit habitus vnus non poteſt
eſſe in pluribus viribus.ergo neceſſe eſt ꝙ ſit invna
Rurſus. cum actus iuſticie qui eſt reddere vnicui⸗-
q; quod ſuũ eſt ꝗꝓpꝛie ſit rationis.quia iſte eſt actus
iudicialis.et ratio eſt iudex in regno anime.dicunt
c iuſticia eſt in rõe vt eſt iudex.ſicut pꝛudẽtia vt eſt
dux ſiue cõſiliarius. Et quoniã ratio vt iſte iudex im
perat toti anime.hinc eſt ꝙ iuſticia cardinalis dicit
omues vires anime circuire.⁊ hinc eſt ꝙ habitꝰcon
tinet qui vident᷑ ad affectionẽ ꝑtinere.ſicut obedien
tiam et penitentiã.⁊ hinc eſt ꝙ pnia in vna vi eſt. ta⸗
men multas circuire videt᷑.⁊ ideo in rõnali eſt vt eſt
regitiua iraſcibilis et cõcupiſcibilis.vt moueat con/
cupiſcibilem ad gemendũ ꝓ culpa. et iraſcibileʒ ad
puniendũ ipſam animã. Sed nec illud eſt multum
rõnale inſpicienti ꝙ penitentia que eſt in affectu ma
xime.⁊ humilitas que eſt ſpecies iuſticie ſit in ra/
tionali.⁊ vlterius habitus virtutis non dxebet poni

4 —

IIII

circa virtutẽ imperantẽ ſed elicientẽ. Mam iu elici⸗
endo eſt difficultas.⁊ reſpectu illius ſiue rõne illius
eſt habilitatio.vnde motꝰ virtutis nõ dicit᷑ eſſe hu⸗
ius ꝓpꝛie vel illius niſi virtutis elicientis.ſicut ſi cha
ritas imꝑet continẽ.vel iuſticia pugnare.tamen con
tinere ſemꝑ eſt continẽtie.⁊ recte pugnare eſt foꝛti/
tudinis.ſicut ergo penitẽ nõ eſt niſi pnie.ſic habitus
eſt nõ in virtute impante ſed eliciente.bhec autẽ non
eſt vis rõnalis ſed vis affectiue.et maxime iraſcibił.
ſicut patet ex rõnibꝰpꝛius viſis. Nam pnia nõ tan/
tum reſpicit viciũ qdð abhominat᷑.quantũ ſubiectũ
peccati contra qð inſurgit.⁊ qð inſurgendo punit.
et ꝙ nõ tam reſpicit culpam ſiue offenſam qᷓ; etiam
emendã.⁊ iſta emenda eſt in pene ſufferentia.⁊ iv o
recte dicitur vindicta.Et ideo eſt alia opinio ꝙ pe⸗
nitentia vt eſt ſpãlis virtus eſt in iraſcibili.hanc po
ſitionẽ credo ꝓbabilioꝛẽ̃. Hon em̃ capio quõ pnia iĩ
oibꝰviribꝰ eẽ poſſit cũ ſit hitꝰſpãł.Sic nec ſcᷣm ca⸗
pio quõ ois virtꝰ?ſit i vna vi.ſuppoſito ꝙ potẽtie rõ/
nales ſint plures q̃ ſunt ꝓpꝛie ipſiꝰaie rõnal.ſiue ſint
plures potentie.ſiue vt dicũt alij plures vires. HNec
terciũ quõ pnia ⁊ humilitas ſint in rõne.cuʒ dicant
qð eſt affectõnis.vt etiã ipſa ſpes vel charitas.Et iõ

dom ꝙ cũ penitentia de ſe dicat babituʒ affectionis
ꝙ eſt in potentia affectiua.Cum autẽ dicat affectio

nem odij vl doloꝛis vt vindicte ⁊ vt puniẽtis. ſicut
patet ex multiplici autoꝛitate ⁊ rõne in opponẽdo.
⁊ illud odium qð eſt cuʒ vi ſurreptio ſit in iraſcibili

. 7 „

potentia.dico ꝙ ipſa pnia eſt in iraſcibili. Si obijcia 20

tur quõ hoc poteſt eſſe cũ ſit ſpecies iuſticie.iuſticiã
autẽ neceſſe ſit eſſe in vna illa potentia tanqᷓ; babi/
tum vnũ.hec autẽ nõ poteſt eſſe iraſcibilis.quia ma
gis eſt vis rõnis ius reddẽ q; potẽtie iraſcibilis.dðʒ
ꝙ ipſa iuſticia eſt in tribus viribus ſᷣm qd dicit glo⸗
ſa ſuper Geñ.ij.ꝙ compar atur iuſticia eufrati. Si
obijcias quõ poteſt eſſe habitus vnus.dico ꝙ iuſti/
cia cardinalis poteſt eſſe habitus vnus.nõ ſicut con

cluſio ꝑticularis dicit᷑ habitus vnus.ſʒ ſicut vna to

talis ſcientia dicit᷑ vnus.vt grãmatica que multos
cõtinet habitus ꝑticulares ⁊ geometria. ſic et iuſti/
cia obedientiã. humilitatẽ.pniam. largitatẽ ⁊ vrita
tem.et ſᷣm iſtos habitus ꝑticulares poteſt eſſe in di
uiſis potẽtijs. Mam veritas eſt in rõnali. largitas in
cõcupiſcibili.pnia ⁊ bumilitas in iraſcibili.vniunt
tamẽ omnes in vnã rõneʒ que eſt reddere vnicuiq;
ius ſuũ.⁊ ideo ſubeunt rõnem vnius virtutis cardi
nalis.Si ergo iuſticia cardinalis eſſet vnus habitꝰ
particularis ⁊ ſimplex omnino ⁊ indiuiſus.tũc ha/
beret locũ obiectio.quod cum nõ ſit. patet illud ⁊c.

Ad illud ergo quod obijcitur ꝙ ſit in ſinderiſi.di ?

cendum qꝙ illud argumentñ deficit.quia gemere nõ
eſt ſinderiſis vt elicientis.nec vt perfecte imꝑantis.
quia ſic nibil poteſt imꝑare libero arbitrio. Sʒ po/
tius eſt vt remurmurautis malo ⁊ dictantis bonũ.
quia naturaliter remurmurat malo.⁊ in hoc errare
nõ poteſt. Et quoniã virtus ẽ in potẽtia penes quã
reſidet facultas ⁊ imperiũ eliciendi actum. ideo nõ
eſt in ſinderiſi ſ̊ in libero arbitrio.libertas aũt arbi
trij nõ ſolum ẽ in rõne. ſed etiam in cõcupiſcibili et
iraſcibili.quia complectit᷑ rõnẽ ⁊ voluntatem.⁊ vo⸗
luntas cõtinet potentiã amandi ⁊ deteſtandi ſᷣm cõ

cupiſcibilẽ ⁊ iraſcibilem.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ ſit ?⁊2

in rõnali.dðᷣm ꝙ ratio dꝛ multipłr.tñ qt ptinet ad
Apoſitũ dẽ cõmuniter ⁊ ꝓpꝛie.Cõmuniter cõpꝛchen

ſtmnsck
aanc
cept i
ooꝛnap
alletob⸗
Noſckin
mfolckar
ſcanepee,

Vflal H

Nondi r⸗
imeſtaie
Met
ata
Gona
Pſla⸗
Pöuhn
ine perin
tognoleee
inlofe
ſinidfa
toogiti
ſüuoblcg
ſordin
Uiwan
maoguiti
Cniſtonis
innki
kſigcp
iuinis
ny
nencei,
ti
Rdchte
Wice.

*

Uncey

gir elt „ „ Da⸗ „ „₰½ % . 2 .
rtd dit totã poꝛtionẽ aie diuiſam z ſenſualitatẽ in qus moꝛ pparet ad pniam. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ pmia 26
Rns ponũt᷑ tres potẽtie.⁊ ſic accipit᷑ in glo. pᷣdicta. Dꝛo / ante dona.dm ꝙ eſt donũ ſpũfſancti cũ quo eſt ſpi
tut ſebe⸗ pꝛie accipit᷑ ꝓ poteutia diuiſa contra cõcupiſcibilẽ rituſſanctꝰ ⁊ dat᷑.et boc eſt gratie gratũ facientis:et
meiil, et iraſcibilem. ⁊ ſic obijcitur. ⁊ ſic nõ valet obiectio. d boc verũ eſt qʒ obijcit. Et eſt donũ qð eſt ſine ſpi
lungn 253 ¶Ad iülud qð obijcit ꝙ ſit in concupiſcibili. ꝓpter rituſſancti donatõe ꝓpꝛia dicta.qᷓ eſt ꝑ inbabitatio/
N poc q; odiuʒ eſt in eadẽ. dom ꝙ odinm dicit᷑ duplx. nemet boc ẽ gratie gratis date.⁊ tale donũ ẽ timoꝛ
beſchhin Aut cũ quadã diſciplina.aut cũ vi ſurreptionis vin ſeruilis.et hic antecedit virtutes.⁊ tali timoꝛe conci
thatuinn dicta ⁊ ira.⁊ pꝛimũ eſt in cõcupiſcibili.ſcdᷣm in iraſci pitur pꝛimũ.et ideo nõ valet obiectio.
Nnreich bili. et tale eſt in pnia. Sicut em̃ ꝑ iram et per zʒelum·
nngnuſßty iraſcit᷑ bõ ⁊ indignatur peccatis ꝓximi.ſic ꝑ pniaꝰ ¶ ueſtio.iij. ff
unczſhi 24 pctis ſuis.¶ Ad ill qð obꝛ ꝙ ſit in oibꝰ.dᷣm ꝙ erx· älü
ochpnit pellẽ oia vicia ẽ dupłr.vel ꝑ modũ deteſtãtis. vel ꝑ ¶ Heoꝛdine pnie ad alias virtutes. et ꝙ ſit pᷣma vir/
aſinci modũ infoꝛmãtis. Der pmam expellunt᷑ omnia vi tus videt᷑ Math̊.iij. Denitentiã agite.glo.pᷣma vir
ſmmrih cia ꝑ modũ deteſtantis et ſatiſfacientis. Sed ꝑ mo/ tus eſt ꝑ ꝑniam ꝑimere veterẽ bominẽ.(¶¶ Itẽ rõne
chinoghe⸗ dum infoꝛmãtis vnũquodqʒ viciũ expellitur ꝑ vir/ vigdet᷑.quia pus ẽ declinare a malo ꝙᷓ; facere bonum
Chühmh tutẽ ſibi oppoſitã. 28 me mõ expellit neceſſe eft ſed ꝑ pniam ẽ declinare a malo.ꝑ alias facere bonũ.
igiͤgti eſſe in eadẽ potentia. ſed qd ſecundo modo non. et ergo ⁊c. ¶ Itẽ egreſſus vicij.virtutis oꝑat᷑ ingreſſũ
Auſn⸗ ſic patet illud. “ ſeg pnie eſt pctã expellere. ⁊c. ¶ Contra. fides eſt
ingine⸗ ¶ Queſtio ij. ⸗e fundamentũ totius ſpũalis machine ſᷣm apoſtoluʒ
ieo iuet A0 bebzeos. et hoc py rone. qꝛ pᷣus actus intellectꝰ
mormake (Be oꝛigine pnie.⁊ dicit magiſter in lr̃a ꝙ ꝑenitentia q; affectug.& fides dirigit intellectũ.pnia affectum.
ſſinrajdar wirtus timoꝛs concipit᷑. Sed cõtra boc eſt.quia ſi ẽꝭ ergo ⁊c. ¶ Itẽ cum dꝛ pnia virtus pᷣma.aut hoc eſt
Jomtub virtus eſt ꝑ iufuſionẽ.nõ ergo ꝑ cõceptionẽ. Itẽ quantũ infoꝛmis.aut quantum foꝛmata. Infoꝛmis
irjfrins eñ conceptio nõ ſit ſine generatõne.qre magis diceit ¶nõ.quia ipſa generat᷑ ex fide et ſpe et timoꝛe vt oſtẽ
utidin frd concipit᷑ qᷓ generat᷑. ¶ Itẽ quare magis timoꝛe qᷓ ſum eſt.virtus em̃ pnie timoꝛe cõcipit᷑. Si defoꝛma⸗
Ntonätin alio pꝛincipio.et videt᷑ magis amoꝛe.quia timoꝛ ta.contra oẽs ſimul infundunt᷑. pnia infundit᷑ cũ
inchi⸗ cauſat᷑ ab amoꝛe.ergo pꝛima rõ generandi et conci alijs.g ⁊c.¶ Itẽ pᷣmus actus ẽ viuere.ſed iuſtus ex
Moftikicht piendi eſt in amoꝛe.ergo ⁊c. ¶ Item tam timoꝛ q́; fige viuit vel ex charitate nõ ex pnia ꝓpꝛie. pᷣus eſt
ſchiigha amoꝛ eſt extra fidei cognitionem. deberet dicere caritas et fides qᷓ; pnia.¶ Itẽ nulli diſplicet offen
sinouitei fide concipit᷑. ¶ Itẽ ſi timoꝛc. aut ſeruili.aut iniciali ſa alicuiꝰ niſi quia diligit illũ.ſi em̃ odiret placeret.
—½ gut filiali. Mon ſeruili.quia cũ illo manet voluntas ergo diligere deñ ꝑ natura pᷣcedit odiũ pcti. Sʒ pꝛi/
achlsgin peccandi. Mon iniciali neq; filiali. quia anteq; béat mum eſt charitatis. ſcoᷣm pnie.̊ ⁊c.¶ Itẽ naturalx
intäikr, timoꝛẽ filialem vel inicialẽ neceſſe eſt ꝙ de peccato ¶pus eſt intentio ad terminũ ad quẽ ꝙᷓ ſeꝑatio a ter-
RR peniteat. ¶ Item timoꝛ ẽ donũ.ſed pnia virtus eſt mino a quo. Sed charitas dirigit ad terminum ad
Gſtauf5 ante tona nali oꝛdine. non cõcipit᷑ timoꝛe alique quẽ. pnia ſepat a termino a quo ſcʒ pctõ. charitas
Cruef⸗ 25 ¶ B. dᷣm q; oꝛigo pnie virtutis effectiua deus ẽ. S pꝛioꝛ BRe dom ꝙ pꝛius duplr dꝛ. vel m ſbam el 27
–Rũ diſpoſitiua a nobis.quia qͥ creauit nos ſine nobis. vm vſum. Scom ſbam oẽs ſi unt ſimul. Scom vſuʒ
sfiunn nõ iuſtificat nos ſine nobis. Piſpoſitio autẽ hoc oꝛ· diſtinguendũ. Aut em̃ ſjm ymaginis infoꝛmationẽ.
—RK dine ꝓcedit. Pꝛimo neceſſe ẽ dei bonitatẽ et iuſticia et ſic eſt ſides pᷣma.aut ſᷣm regreſſũ aut reparationẽ
anithͤh cognoſcere cui diſplicet ome malũ et inoꝛdinatio. ? ⁊ ſic actus pnie eſt pᷣmus.qꝛ imediatioꝛ eſt. Mã et ſi
lraut⸗uI. in illa offendit᷑. et nullo mõ relinquit impunitũ.⁊ ſe ſimul ſtet motus li.ar.en contritione.qui quidẽ mo
icini aliquid feciſſe qd ſue diſplicere debeat bonitati.⁊ tus a pluribꝰdꝛ motus dei.eñ gratia adueniens ꝑ
lan tet eſt cognitio culpe.⁊ ex boe cognoſcit ſe hõ ex diuna modũ repantis et expellentis culpam imediate re-
ſnia obligatũ ad penã. Meceſſe eſt etiã ſcdo cogno/⸗ ſpicit motũ vel actñ pnie. Sicut em̃ grã pᷣus culpã
Urnini ſcere dei miſcdiã qua patus ẽ omni reuertenti et d/ expellit ꝑ naturã qᷓ; habilitet ad bonũ.ſic neceſſe eſt
iuat lenti de culpa cõmiſſa ſibi remittẽ et indulgẽ.Ex pꝛi ꝙ hõ ex parte ſua in iuſtificatione ᷣmo aſpernetur
te ma cognitione generat᷑ timoꝛ. ex ſcdᷣa generat᷑ ſpes culpã qᷓ; dirigatur in bonũ opus. Per hanc dupli/
gt, remiſſionis.⁊ ex bijs voluntas reuertendi ⁊ confe- cem diſtinctionẽ patet ſolutio ad pᷣmũ et ſecundũ.
ue ſi derandi deo.⁊ ſatiſfaciendi ꝑ gemitũ ⁊ alias penas. rit quia fides eſt pꝛima infoꝛmando. Secun/
nliſd 4 et ſi incipiat facere qð in ſe eſt. diſpoſitus ẽ ad iuſti cdum quia om̃es virtutes ſimul infundunt᷑.et ſimuil
ficationẽ. Ex hoc igit᷑ pʒ rñũſio quõ pnie virtus con / ſunt quantũ ad ſubſtantiã et eſſentiã. Q Ad illud 28
ugeni 4 cipitur ꝑ diſpoſitionẽ ſuſcipiendi eã.et quare mag quod obijcitur de actu viuendi.dicendum ꝙ pꝛioꝛ
eithen D dꝛ concipi ꝙᷓ generari.qꝛ generare ẽ efficientis et pn actus eſt viuificare qᷓ; viuere. vnde et ſi fides ⁊ cha
n in cipij effectiui.Sᷣ conciꝑe receptiui.Ex ̊ pʒ quare ma ritas faciant viuere. penitentie tamen eſt vinificare
und de⸗ gis dicit timoꝛe q; amoꝛe.quia pctõꝛ nõ bʒ amoꝛem et ſic poteſt dici pꝛioꝛ.¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ ⁊2 9
nhnin dei ſed ſui.et iſte amoꝛ nunqᷓ; generat pniam niſi qͥa diſplicet offenſa gpter dilectionẽ. dicendum ꝙ non
upgeig timet.vñ qᷓ;diu amat et credit nõ reſurgit peccatoꝛ. neceſſe eſt actu pᷣcedere dilectionẽ i ſam diſciplinã
n u ſed qñ timet. et ideo concipit᷑ fide.quia ante timoꝛẽ ſed ſufficit ꝙ comitetur in habitu. ¶ Ad vltimum 30
nin, . nõ eſt pnie ſemin ariũ.qd eſt ceſſare a malo. Ex hboc dom ꝙ ven eſt vbi eodẽ modo receditur et accedi-
e etiã pʒ quare magis timoꝛe ꝙᷓ ſpe.quia timoꝛ ↄcipit tur. ſed in ſpiritualibus non tenet. vbi alio motu
untre⸗ ſ ſpes ꝓmouet.ex hoc pʒ ꝙ concipit᷑ timoꝛe ſeruili. recedit᷑ a termino et fertur in terminũ.tunc em̃ ne/

Mec eſt incõueniens.qꝛ conceptio iſta nõ eſt ꝑ ꝓdu
ctionẽ in eſſe.ſᷣ ꝑ diſpoſitionẽ et pparationẽ.et ideo
nõ opoꝛtet ꝙ pnia ſit cũ timoꝛe ſeruili. ſufficit ꝙ ti

ceſſe eſt ꝙ pꝛimo reſiliat ſi vult accedere.vnde pᷣus
opoꝛtet exire domum qᷓ; ire ad eccdleſiam.

n 2

vnus ẽ ꝙ pnia nõ iterat᷑.Alius ẽ qꝙ pnia põt fieri de vno pctõ ſine alio. õ diuidit᷑ h
elidit pᷣmũ erroꝛẽ. In ſcdᷣa ſcᷣm.j.diſ.xv.Et. ſicut pᷣdictis auẽtibus illoꝝ erroꝛ ⁊c.

¶ Elidit erroꝛes eoꝛum qui dicunt ꝙ penitentia noniteratur.
Mijs verbis quidã vebemẽtius inberẽtes ⁊c᷑. Supꝛa egit mgr̃ de pnia in generali determinãs veritatem ſceʒ

qd ſit ct quõ diuidat᷑.et ad ſacr̃a alia oꝛdinet᷑. In hac ꝑte oñndit duos erroꝛes ex pᷣdictis oꝛtũ hñtes.Quo

ꝑs in duas. In pma
Pꝛima ꝑs bʒ tres. In

pꝛima ponit erroꝛẽ cũ cõfirmatione. In ſca rñdet ipſoꝝ auẽtibus.ibi. Hijs alijſq; pluribꝰ vtunt᷑. In fcia

adducit multiplices auẽtes ad elidendũ iſtũ erroꝛẽ.ibi.Oꝛ vo pnia nõ tm̃ ſemel agat᷑ ⁊c᷑.
Fm duo mẽbꝛa erroꝛis. In pꝛima adducit auẽtes q̃ oñdunt ꝙ vera pnia non eſt a q̃ qͥs
ꝓbat ꝙ poſt recidiuñ nõ ẽ iteranda.ibi. Itẽ Amb

Pꝛima ꝑs duas bʒ
recidiuat. In ſcʒa
repiunt᷑ qͥ ſepius ⁊c̃. Similr ſcda ꝑs duas bʒ. In pꝛima
rñdet auctibus qᷓ vident᷑ oñdere pꝛimã ꝑtẽ erroꝛis. In ſcda rñdet auctibus qᷓ oñdunt ſcdam.ibi. Illud anit

qð Amb.ait ⁊c. Silr tercia ꝑs diuidit᷑ in duas. In pꝛima adducit auẽtes ad impꝛobationẽ illiꝰ erroꝛis. In
8a erepia. Pꝛim facit ibi. Oꝛ vo pnia nõ ſemel tiñ agat᷑ ⁊c. Scom ibi.Exemplis etiã aſtrui poteft.

0%

31 9 ij auami. můi
. eſtote ⁊c. Supꝑ illud

dicit JIſidoꝛus.laua/
tu der nõ munns
plangit qðò geſſit ꝛc̃.
Aidechnale dicẽ. q̃a
lauare nõ eſt aliud qᷓ
mũdificare.g lauari
æt nõ eſſe mundũ nõ

eſt aliud q; mũdifica

ri et nõ eſſe mundũ.⁊

ita ſunt oppoſita. Jtẽ

cũ dicit lauat᷑ qͥ plan

git ⁊c. aut intelligit de
planctu exterioꝛi aut

de interioꝛi. Si de ex⸗

ſtatim recidit. lauaef

32

55.

terioꝛi.cũc ex boc nõ
lauat᷑. Si de interioꝛi
tũc ↄſtans ẽ ꝙ viuifi⸗

catur ſi ex coꝛde ̊ fa⸗
ciat.gᷓ eſt mũdus.Reꝰ.
pvom ꝙ different ex.
ponunt aliqͥ bũc locũ

Quidam eim̃ dicũt q;

differt lauari ⁊ eẽ mũ malis
Hꝛeg. Qui cõmiſſa plangit nec tñ deſerit.pene gra/⸗
uioꝛi ſe ſubjcit. ʒ “

dum ſicut actꝰ⁊ babi
tus.⁊ ſic qͥ penitet.ſʒ

quidẽ.qꝛ babet actũ
pnie.ᷣ paulo poſt ca/

it. et ita nõ hʒ hitũ.

⁊ideo nõ dĩ mũdus.
Aliter exponit᷑ ꝙ dif
fert lauari et eſe mũ

dñ ſicut via et termi

nus.ſiue diſpoſitio et

grauit᷑ peccauerit.verã nõ ꝑcepiſſe pniaʒ. Qðdð etiam

alijs muniũt teſtimonijs.Ait em̃ Iſið.Yrriſoꝛẽ et nõ

penitẽs qͥ adhuc agit qð penitet. Nec videt᷑ deũ po/

ſcere ſubditus.ᷣ ſubſannare ſupbus. Canis reuerſus
ad vomitũ ⁊ peniutẽs ad pctm̃. Multi lachꝛymas in/

deſinent fundũt.⁊ peccare nõ deſinũt.qͥſdã acciꝑe la

chꝛymas ad pniam cerno.⁊ affectũ pnie nõ hr̃e.quia

incõſtantia mẽtis nũc recoꝛdatõe pcti lachꝛymas fun
dunt.nũc reuiuiſcẽte vſu ea q fleuerẽt iterãdo cõmit⸗

tunt.Eſa.de peccatoꝛibꝰdicit. Lauamini.mũdi eſto
te.Lauat᷑ ⁊ mũdus ẽ qͥ pᷣterita plangit.⁊ flenda iterũ
nõ cõmittit. Lauat᷑ ⁊ nõ ẽ mũdus qͥ plangit q̃ geſſit.
nec deſerit.⁊ poſt lachꝛymas ea q defleuerat repetit.
Itẽ Aug. Inanis eſt pniĩa quã ſequẽs culpa coinqui
nat MHihil ꝓſunt lamẽta ſi replicant᷑ pctã. Mihil va/

let veniꝗ a malis poſcere ⁊ mala denuo iterare.Item

Pꝛobat ꝙ poſt recidiuũ pniĩa nõ ẽ iteranda. e

¶ Stẽ Amb. Repiunt qͥ ſepius agend pniam putãt. q
luxuriant᷑ in xpo. Nam ſi vere pniaʒ in xpᷣo agerent.

☛

iterand poſtea nõ putarẽt.quia ſicut vnũ baptiſma

ita eſt vna penitentia.

Ponit erroꝛẽ cũ cõſirmatõe adducẽs auetes ꝙve
ra pnia nõ eſt a qua qs recidiuat. d
¶Wis verbis quidã vehemẽtius inherẽtes cõtendunt
vere penitentẽ vltra non poſſe peccare dãnabilit᷑.et ſi

ſummo bono.

Aug.in li. oli⸗
b loquioꝝ.
BBꝛegoꝛius.
c—

Ambꝛo. in lib.
de ynica pnia.

