De effectibus in qͥbus oſtendit᷑ magnitudo poteſta
tis iudicis.ſcʒ luminariũ obſcuratio ⁊ poſtmodũ
melioꝛatio..
¶Hiſt. xlix.
Determinat beatitudinẽ ⁊ gloꝛiã ex ꝑte aĩe.oñdens
quid ſit beatitudo ⁊ qͥd eſſe beatum.a.
Determinat de beatitudinis appetitu an ſcʒ omnes
bomines velint eſſe beati.b.
Determinat modũ ꝑticipandi beatitudinẽ.vtrum
equaliter participetur a diuerſis.c.
Determinat ꝙ in reſumptione coꝛpoꝛũ erit gloꝛie
augmentum. d.
Determinat modũ ꝑ quẽ glia ſpũs augebitur.e.
Determinat quale coꝛpus reddetur anime beate ſcʒ
ſpirituale non anmlalg⸗.
Ut. l.
Determinat ſubuerſionẽ voluntatis an ſcʒ mali in
inferno peccabuntaa.
Determinat excecationẽ rõnis qua intelligunt᷑ te
nebꝛe exteripꝛes ⁊ quare ſic dicantur.b.
Determinat dralu cognitio repꝛobaꝝ animarũ
ſe habeat ad nosÄc.
Determinat qualiter cognitio repꝛobaꝝ animaruʒ
ſe habeat ad beatos.d.
Determinat qualiter cognitio beataruʒ animarum
ſe babeat ad repꝛobos.oſtendens ꝙ nõ minuitur
gloꝛia bonoꝝ ex aſpectu penarum.c.
Expꝛimit penas repꝛoboꝝ quas damnati videbunt
ſcʒ vermem ⁊ ignem. f.
Concludit epilogando bꝛeuiter que in hoc libꝛo et
oomnibusecedentibus determinata ſunt. g.

„
.
1
2
*
.
*
. . .
. 4 .
2
. .
. . — 2 *

es

—— ð . —-

ʒ—r

ren

3

.

* W .
— — J

.

bile accipit bic p ſenſibili ſenſu etterioꝛi matime iũ ad duos ſenſus diſciplinabiles. Añ viſibile cöpꝛeten 4

dit audibile. Sʒ ma gis dꝛ viſibile qᷓ; audibile. ꝓpt᷑ hboc ꝙ rõ ſignãdi vt infra videbit᷑ magis reſidet penes ele

mentũ.⁊ boc ẽ ꝑceptibile viſu.⁊ vtrũq; ↄcurrit ad ſacrm. Qð obꝛ de caractere.ddm ꝙ nõ eſt ſacrm niſi quia
annexũ ẽ ſenſibili ſiue viſibili exterioꝛi.⁊ mgr̃ diffnit pᷣncipalr qð eſt exterius.OQð obꝛ de foꝛma.dm ꝙ foꝛ⸗/

ma vno mõ dẽ ꝑfectio rei.alio mõ ꝑadigma ſiue exẽplar.tercio mõ dꝛ foꝛma q̃ſi foꝛis manẽs.i.aliqᷓ ſititudo

4

. exteꝛius repñtans.et
Aug .de doctri. res pᷣter ſpẽᷣm quã ingerit ſenſibus.aliquid aliud ex ſe ſic accipit in ꝓpoſito
xpᷣiana. faciens in cognitionẽ venire. Signoꝝ vero alia ſunt e ¶ Sacxm eiꝰrei 7.
nãlia vt fumꝰſignificãs ignẽ.Alia data.Et eoꝝ q̃ da / Didet᷑ male dicẽ. q̃ʒ
Oꝛ differãt ſi ta ſunt.q̃dã ſunt ſacr̃a.qdã nõ.Om̃e em̃ ſacr̃jm eſt ſi / ſacrm ẽ res coꝛpoꝛał⸗
gnü 2 ha m. c gnũ ß nõ ecõuerſo. Sacrm eiꝰrei ſilitudinẽ gerit cuiꝰ 6 dr nalle
Quid ꝓpꝛie dę ſacra ſunt.ꝓpꝛie ſacr̃a nõ dicerent᷑. Sactᷣm em̃ ꝓpꝛie la.q necẽ ſilitudo.Re.
ſacramentum. ꝓf qð ita ſignũ ẽ grẽ dei.⁊ inuiſibił grẽ foꝛma.vt ipiꝰ dum qꝙ ſilitudo duo/
imaginẽ gerat.⁊ cã exiſtat.Mõ g ſignificãdi tm̃ grã. bus mocdis attendit᷑.
Oꝛ legalia me ſacra inſtituta ſunt.ᷣ etiã ſctificandi.Que em̃ ſigniſi vno mõ ſᷣm vniꝰrõis
lius dicunt᷑ ſi / candi grã tm̃ inſtituta ſunt.ſolũ ſigna ſunt ⁊ nõ ſacca Pꝛietate enom
gnacẽ ſacca. ſicut fuerũt ſacrificia carnalia. ⁊ obſeruãtie cerimonia pm vniofoꝛme opara
. les veteris legis.q̃ nũq; poterãt iuſtos face offerẽtes tionẽ. Pꝛima dẽ ſimi
Heb.ix. dè Quia vt ait apls. Sanguis hircoꝝ ⁊ thauroꝝ. ⁊ ci/ litudo ꝓpoꝛtõis.ſcda
nis vitule aſpſus.inqnatos ſctificabat ad emũdatio: di ſilitudo ꝓpoꝛciona
nẽ carnis nõ aĩe.HNã inqᷣnatio illa erat ↄtactmoꝛtui. litatisg. Sacrm gerſt
Vñ Aug. Mihil aliud intelligo inquinationẽ quã lex ſitaengne graei o
muũdat niſi ↄtactũ moꝛtui hois. quẽ q; tetigerat imun Geut ad abluitcarn.
edus erat ſeptẽ diebꝰ. Sʒ purificabat᷑ ſᷣm legẽ die ter ita grã mundat aiam
cio ⁊ ſeptimo.⁊ ita mũdus erat vt iã intraret ĩ tẽplũ. Et ſicut oleũ lenit ex/
Aug. ſr eplaz f fᷣ ũdabãt etiã interdũ a coꝛpoꝛali lepꝛa illa legalia. terius.ita grã interiꝰ
ad bebꝛeos. Sʒ nunq; ex oꝑibꝰlegis aliqs iuſtificatꝰẽ.vt ait apls ¶Et bec ſilitudo ẽ in qᷓ
Roma.iij. etiã ſi ĩ fide ⁊ charitate fierẽt. Quare:quia ĩpoſuit eaa tuoꝛterminis.
Roma.v. deus in ſeruitutẽ nõ in iuſtiſicationẽ.⁊ vt figura ſuu p ¶ Et cinis vitule
ri eſſent. volens ſibipſi potiꝰ offerri ea q; ydol. Illa aſperſus ⁊c. Aidetur
ergo ſigna erant.ſᷣ tñ ſacr̃a(licet minus ꝓpꝛie)in ſcri⸗ falſuʒ dicere.quia im
ppptturis ſepe vocant᷑.qꝛ ſigna erant rei ſacre quã vti; mũdicia carnis non
Que diuntur nõ pᷣſtabant.Illa aũt apls opa legis dicit.que tm̃ ſi⸗ roncbar im nens
oꝑa legis. guificandi grã vel in onus inſtituta ſunt. unmückicia carnis dẽ

Pꝛima cã g ¶ & Tniplici aũt de cauſa ſacramenta inſtituta ſunt. ꝓpt

ſignũ ẽ.Si em̃ ſacr̃a nõ haberẽt ſiſitudinẽ rerũ qᷓrum

uare ſacramenta ſunt inſtitttu.. 97

tia ĩ aliq̃ ꝗᷓlitate int᷑ il

nõ qꝛ pure crat carna

„
8

lis.ſed qꝛ erat irregau

laritas ↄtracta ex ſo-

lo actu carnali ſicut erat tangere moꝛtuũ.ex q̊ dicebat᷑ imundus. HNon qꝛ macula erat in aia v in carne.ſed

quia ex hoc aliquã ↄtraxerat irregularitatẽ vt nõ eſſet ydoneus ingredi tẽplũ. e ¶ Sed purificabatur c.

„
4
*

Qucrit᷑ vnde hoc erat ꝙ ſacerdos erat puriſicans ſᷣm legẽ.cũ idẽ nõ debeat eſſe cã purificatõis ⁊ inqnatio
nis.Reꝰ.rõ huiꝰerat lr̃alis.allegoꝛica.moꝛał.Literalis.quia tangebat cinerẽ aialis moꝛtui.⁊ ſummꝰetiã ſacer· ⸗
dos in pctõ ppſi cõicabat.iõ in penam ↄtrabendi immundiciã cõicabat.Allegoꝛica rõ eſt.qꝛ in hoc ſignifica
batur ꝙ imundicia iudeoꝝ nõ erat totalit᷑ auferẽda vſq; ad finẽ qñ reliquie iſrł ſalue fient. Ro.ix. Moꝛalis
vero rõ erat.qꝛ illa imundicia ſignificabat ꝙ hõ debeat ſe reputare imundũ.⁊ ſacerdos qui ꝓ alijs purificꝗ⸗
dis oꝛat. debet ſe reputare imundũ.qꝛ aliena pctã debet reputare q̃ſi ſua.vel etiã debet credere ſe in illo offi /
cio aliqͥd cõmiſiſſe.iuxta illud Gꝛeg.bonaꝝ mentiũ eſt ibi culpã agnoſcere vbi culpa nõ eſt. JM

Wungdabant etia interdũ a coꝛpoꝛali lepꝛa illa legalia. Contra.qꝛ verũ erat. tuc gilla ecratm
virtutis ꝙᷓ ſunt iſta.Reꝰ.dm q; mũdare dicunt᷑.qꝛ mundatũ oñdebant.Et ſi tu ꝗᷓras q vtilitas ſit.Rꝰ.dᷣm 9

ſi boc verũ erat tũc e illa erat maioꝛii

ꝙ magna.qꝛ lepꝛoſi eijciebant᷑ extra caſtra. ⁊ nõ poterant redire niſi purificarent᷑ ⁊ iudicio ſacerdotis eſſent

mundi.Sed tũc obijcies.cũ lepꝛa ſit moꝛbꝰincurabil.videt᷑ ꝙ nullus mũdaret᷑.Dici põt ꝙ aliqui radicitus
hẽbant cãm moꝛbi.⁊ iſti nunq; mundabant᷑.nec ᷣm veritatẽ.nec ſᷣm iudiciũ ſacerdotis.Aliq ero habebãt
ſigna.⁊ iſti mundari poterãt.i.mundati oſtendi.cum illa ſigna iam ceſſabant. g ¶ Triplici autẽ de cauſa

iauea une ſacra.Aidet᷑ male dicere.quia vnius rei vnicus ẽ finis. videt᷑ ꝙ vna ſola ſit cã pꝛincipalis.

X. dm ꝙ vna eſt ſola cã pꝛiucipalis ſcʒ aie omatus ſiue repatio.Sed qꝛ aia plures bʒ potentias.poſſune

fines plurificari penes illas.vno tñ paincipali fine exiſtente. Eſt em̃ in nobis vis regitiua.⁊ qtum ad hãc eſt
eruditio. Eſt vis iraſcibilis. ⁊ ᷓtum ad hac eſt humiliatio. Eſt vis ncupiſcibilis.⁊ ᷓtum ad bac ne faſtidiat
cſt exercitatio. Acl alit.eruditio q;tũ ad cognitiuꝗ.bũiliatio tũ ad aſfcctiuã. exercitatio q;tũ ad oꝑatiuã.

10 15 20 25

HM MIIII.,.

15

S r 0%½ vV8

BR

Balance Q

N Focus O

H J K .

G

P

E

10

-Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard“

Copyright 4/71999 VxVMaster GmbH www.yxymaster. Com