ari niſi aſſit ſemẽ et debitũ vas ſuſcipiẽs.ſ.matrix.
petitu nature dupłr pᷣt mñderi. Ano mõ q; ppoſitõ
illa falſa ẽ. quedã em̃ ſũt in nature appetitu ꝗᷓ tñ nõ
ſũt in eꝰ ptãte.et talia nõ ſũt naturalia. vt ptʒ de be
atitudie.q ãt ſũt in eiꝰappetitu ⁊ ptãte ſunt natura
lis. tale ãt nõ ẽ reſurrectio. Aliter ſolui põt ꝙ ex pte
aie ẽ appetitꝰ.ex ꝑte pulueꝝ nõ ẽ appetitꝰ.nec ex il-

la pꝑte ẽ naturał H cõtra naturã. Añ nota de pulue ʒ1

ribus tres opiniões. Quidã em̃ dicũt ꝙ bñt appeti
tij et naturalẽ oꝛdinationẽ ad incoꝛruptionẽ ꝓpter
alam. et rõe illiꝰ hñt ꝙ pñt reſolui vſq; ad elemẽta.

cũ poſſint eẽ materia quoꝛũlibʒ coꝛpũ.Sʒ iſtð ñ ca

pio ꝙ in coꝛpꝰ vermis poſſit reuerti bõ. vel in coꝛ/⸗
p lupi.et nõ reſolui in elemẽta.imo in glo. ſuꝑ il/
ud ps. poſuerũt moꝛticina. vult dicere ꝙ ſurrectio
ẽ ex occultiſſimis nature ſinibꝰ. Aerbũ etiã Aug.in
ench.repug.qð innuit ꝙ ipᷣa etiaʒ ela poſſint rſolui.
Alia opinio ẽ ꝙ reſoluũt᷑ in elemẽta.⁊ tñ manet ap
petitꝰ ꝓpter boc ꝙ elemẽta illa nõ fuerũt coꝛpis bu

mani materia.et iõ habuerũt multũ de natura lucis

qᷓ ſtat cũ oibus elemẽtis.et rõe illiꝰ nature hñt appe
titũ et oꝛdinationẽ. Sʒ nec hoc itelligo quõ lux ma/

neat ſimul cũ terra.et ꝙ terra q̃ ẽ materia coꝛpis hu
mani magis ſit lucida.et ꝙ vermis qͥ generat᷑ ð bu⸗

mano coꝛꝑe plus bẽt & natura lucis qᷓ; aliꝰ vermis.

Tercia opio ẽ ꝙ pulueres reſoluunt᷑ vłreſolui pñt
in elcmẽta.nec elemẽta illa hñt aliquẽ apeptitũ nec
oꝛdinationẽ ad coꝛpꝰ ſᷣm naturã.ſ̊ ſolũ ſᷣm diuinaʒ
ꝓuidẽtiã q̃ diſponit illud idẽ coꝛpꝰ rfoꝛmare vel re⸗

uniri aie vt in eo remuneret᷑. nec ẽ diſticta illa pars

ab alijs ꝑtibꝰ elemẽti in ſe ſ̊ in cõpatiõe ad diuinaʒ
ſapiaʒ quã nihil latet.nihil ſubtelznoite hec opinio
ꝓbabilioꝛ ẽ vt credo.et tũc pʒ rñſio ad illud q; nũqᷓ;
coꝛpꝰ ex vniõe ad aiaʒ aliqᷓ; recipit qualitatẽ creatã

vel diſpoſitioneʒ incoꝛruptibilitatis ſᷣm ſtatũ pᷣſen⸗

tẽ.niſi foꝛte dicas meritũ vel demeritũ.ſ illud manʒ
in aia non in coꝛpe. aut ſi quã aliã des diſpoſitõcʒ.
aut pꝰ coꝛruptionẽ vel reſolutionẽ nõ mãcat niſi in
potẽtia valde fmota. Hoc tñ ſine calũnia veꝝ eſt ꝙ
coꝛpꝰ exquo vnit᷑ aie rõnali.oꝛdinationez ſtatim bʒ

ad immoꝛtalitatẽ ſᷣm diuinã puidẽtiã.Et ſi tu qras

quõ aia hʒ appetitũ ad bãc ꝑtẽ clemẽti cum ſit oino
omogeneũ.et vniꝰ nature cũ alijs ꝑtibꝰ elemẽti.nec
etiã diſtinctionẽ hẽat.qꝛ põt oino alijs cõmiſceri.Et
iteꝝ. eque bene poſſit ei coꝛpꝰ ex alia ꝑte elemẽti re/
parari.et eiuſdẽ cõplexiõis et hitudis et cõplemẽti.
dom ꝙꝙ qᷓntũcunq; fuit ſile et cõmiſceat᷑ alijs elemẽ
tis ſiue vni ſiue pluribꝰ.ſemꝑ tñ manʒz ſubſtãtia ma
terie cũ rõne ſemiali.⁊ ꝑs ſubᷣe illiꝰ matcrie.⁊ ſi ñ ſit
actu ſeꝑata ab alijs ꝑtibꝰ qͥbꝰeſt cõmixta.ẽ tñ ſepa/
bilis. et q;uis nõ ſit ſepabilis nec diſtinguibilis ᷣm
bumanã potẽtiã.ẽ tñ ſepabilis et diſtinguibilis ſᷣm
potẽtiã et ſapiaʒ diuina qᷓ nouit in qͥd redierit coꝛ⸗
pus humanũ.q̃cunq; et qbuſcũq; mutatõibꝰ et cõ/
uerſionibꝰ ſit mutatũ.et ſic ꝑ illiꝰſapie diſcretioneʒ.

et potẽtie oꝑationẽ.illð ꝑ eaſdẽ foꝛmas ꝑ q̃s diſpo-
nelt ad foꝛmã cõeʒ aie poſtmodũ diſponit᷑. Et ſi 3

queras qᷓre anima appetat magis illud qᷓᷓ aliud.cuzʒ

nulla ſit pᷣelectio ppter vnifoꝛmitatẽ. dðʒ ꝙ magis
unpfrie ꝓpter colligantiã et cõiũctionẽ quã hũit ad
illu

d. et hoc pʒ ſic. Anima em̃ rõnalis qꝛ ẽ aia differt
ab angelo et couenit cũ alijs aialibus. et ꝑ hoc babʒ
inclinationẽ ad coꝛpus.qꝛ rõnalis qq coꝛpꝰbinjanũ.

et iõ nõ ẽ ſiłe de ſerpentibꝰ.¶ Ad illð qð obꝛ de ap ʒ0

u
,
gub⸗
zusc⸗
ſo
uti
feui⸗
Mitn
aubat.
tertvn
ni
arvr.
Anne
nh
ſceauct
use
ince
ſtipe
Ayltin
peerbe
is ij
erend
itingt
nnentzwe
tistede

(Aeet
Mloiet
tuoubie
lau teſir
Nveppen
vbſca
Ge⸗ .

4

ulocans
ttonen
aſun
Goſuſc
hone,g⸗
euutte ⸗
uttabon
b roi

W⸗
Pllaſe
ſuncnſe

Mskonn

gttenen
ſfansch
intüet

ergz
Ky
Mgen
net
Mande
en
umne
igiie
,
nicglot
iniien
yinfco.
Uiuͤmen
itahen
imnus
humine

1

logabr

wiſtcciſe
Sbüfndang
fümmt⸗
diicln
gnöen u
NE
ſcriri

S=

Gtüflndn
iw ohi
iiniaii
uech
Cugzfnnh
lris
itonſteis
pinlut
1Nrdofin
va cn
lat ise

nrmei
niruini

Di.

Quia nobilis.ad nobiliꝰ oꝛganiʒatũ. ſed ad boc tmh ·

is ꝙỹÿ ad aliud ꝓpter cõiunctionẽ quã habuit ag il⸗
ud. Exemplũ eſt ſi qs velit cõtrabere cũ duabꝰ vir⸗
ginibꝰexiſtẽtibꝰeq̃ pulcris.⁊ bonis ⁊ ꝑibꝰcõditioni

bus ceteris.bic erit indifferẽs reſpectu vtriuſq;. SS

eſto ꝙ cõiungat᷑ alteri.ipſa cõiunctio eũ iam alliga/

uit iſti (ſi fuit ex amoꝛe) vt iã nõ conſulat᷑ ſibi hbabe

re aliã.nec daret hanc ꝓ alia pulcrioꝛi ⁊ melioꝛi. ſic

anima tanto affectu vnit᷑ ſbᷣe carnis quã pᷣus viuifi

cabat.qꝙ nõ cõplete ei ſatiſfit niſi illi eadẽ vbicũq; la

teat vniaf᷑.⁊ ſic pʒ ꝙ aia hʒ oꝛdinationẽ ⁊ appetitsʒ
quẽ oꝛdinat᷑ ad illud coꝛpus qᷓ;tũcunq; alijs cõfoꝛ

metur.Sed coꝛpus bʒ oꝛdinationẽ rõne diuine pui
dentie. O aũt habeat ꝑ aliqd qð ſit in ſe exq̊ͥ piene
reſolutũ ẽ nõ audeo aſſerẽ ꝓpter hoc.quia nec ratio
nec auẽtas nec fides compellit.attñ quia põt eſſe ꝙ;
deus dedit.nõ audeo ꝑtinaciter negare.iõ certũ tenẽ
tes.incertũ ꝓfundioꝛibꝰ reliunqᷓmus. Mã eſto ꝙ nõ
ſit in pulueribus appetitus.⁊ ꝙ fiat reſolutio vſq;
ad vltia.nõ ꝑit tñ aliqͥd qdð ad reſurrectionẽ ſpectet.
ꝓter hoc ꝙ ſic dicit Aug.nõ ꝑit deo terrena mate/

ries de qᷓ moꝛtaliũ creat᷑ caro. Sed in quẽcunqʒ pul

uerem cinerẽ v vertat᷑.in qſtibet alitꝰaures ve defu
giat.in quãcunq; alioꝝ coꝛpoꝝ ſbam vel in ipſa ele

menta vertat᷑.in quẽcunq; cibũ ⁊c.illi aie etiã pũcto

9 ₰

tꝑis reddittur q̃ ipſa pꝛimitus animauit.
L N¶ Queſtio. vv. f

Due ſit cauſa nfe reſ urrectionis. Et ꝙ reſi urrectio
pfpi dicit glo.ſuꝑ illud Rom̃.j.ex reſurrectione moꝛ

tuoꝝ hieſu xpᷣi.xpi reſurrectio noſtrã efficit genera/
lem reſurrectionẽ.illud ipᷣm dicit glo.ſuper illud xe.
ad veſperũ demoꝛabit᷑ fletus. Itẽ rõne videt᷑.q̃a
apls ſic arguit.Si xpᷣs reſurrexit ⁊ nos reſurgemus
Sed talis argumẽtatio nõ valeret niſi aliqua habi/
tudo cauſalitatis eſſęt reſurrectionis xpᷣi ad reſurre
ctionẽ noſtrã. ⁊c. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ vox xpᷣi ſit cauſa.
quia ſuꝑ illud e. dabit voci ſue vocẽ virtutis. dicit
glo.ſuſcitandi moꝛtuos. ¶ Itẽ bocipᷣm videt᷑ ꝑ ra⸗
tionẽ.qꝛ illud ẽ cã excitatõis in doꝛmiente qͥ audito
excitat᷑.ſcʒ vox vocantis.ſᷣ moꝛtui in monumentis
excitabunt᷑ auditu vocis filij dei.gᷓ ⁊c. Minoꝛ patet
Johᷣ.v. oẽs qͥ in monumẽtis ſunt audient vocẽ filij
dei. ¶Sʒ ð ꝙ reſurrectio xpᷣi ñ ſit cã aliq̊ mõ videt᷑.
qꝛ illud ſine q̃ res eſſet nõ eſt cã.ſᷣ ſi xpᷣs etiam nõ re
ſurrexiſſet tũ moꝛtui reſurgerent.qꝛ neceſſe erat bo/
nos remunerari in aia ⁊ coꝛpdꝛe.⁊ malos puniri pᷣm
ꝙ meruerũt. ¶ Itẽ ſi eſt cã. quero in qͥ genere. Non
efficiens cõſtat.qꝛ xpᷣi reſurrectio ẽ pᷣterita.̊ quicqͥd
pᷣteritũ eſt nõ efficit id qdð futurũ eſt. Mõ finalis nec
mãlis.cõſtat. eſt exeplaris.Contra.cã exemplaris

nõ infert ſuũ effectũ.ᷣ reſurrectio xpᷣi infert noſtr.
S ⁊c.¶ Itẽ maloꝝ reſurrectio nõ afſimilat᷑ reſurrc⸗

ctioni xpi. ̊ non eſt exẽplar reſurrectõnis maloꝝ.g
nec general reſurrectõis. ¶ Itẽ ꝙ vox xpi ſit cã vi/

detur.q; reſurrectio fit ſubito.⁊ equalis virtutis eſt

coꝛpus refoꝛmare ſicut animꝗ.Sʒ hoc ẽ potentie in
finite. ⁊ illa eſt filij dei.̊ ⁊c. ¶ Itẽ ſi moꝛtui audiunt
vocẽ. aut anteq; reſurgant.aut poſt. Si ante.g̊ ante
audiũt ꝙ viuãt.Si poſt. vox nõ erit cã reſurrectio
nis. ¶ Itẽ ſup illud dabit voci ſue vocẽ virtutis.di
cit glo.reſuſcitandi coꝛpoꝛa. Sed qñ aliqᷓ potẽtia da
tur alicui q;uis miraculoſe detur. oꝑatio tñ egrediẽs
ab illa eſt nalis. ſicut patʒ in ceco illuminato.j ſi eſt.
potentiã datã voci.reſurrectio eſt nalis.cuiꝰ Zꝛiũ

cauſalitas

lu3
tura

XILIII

oſtenſunn eſt ſupꝛa. ¶ Ree dom cy in tßo aſfigtt ar

nir e reſurrectionis duplicẽ cãm ſcʒ e

icientẽ ⁊ fina⸗/

lem. Efficientt aũt dupir eſt aſignare. aut ſicut pꝛi⸗
mum pꝛincipiũ.aut ſicut inſtrumentũ efficiens.Si/
cut pꝛimũ pꝛincipiũ eſt xpᷣs ſᷣm diuinitatẽ ⁊ tota tri/

nitas. eficiẽs ſic inſtrumẽtũ eſt vox xpᷣi ad cuiꝰ pla-/
tione ⁊ vocationẽ moꝛtui reſurgẽt.Silr cã exempla

ris duplex eſt. vna in qᷓ res cognoſcit᷑ ⁊ diſponitur.⁊

ſic eſt dei filius ᷣm diuinã nãm ⁊ tota trinitas. Alio
mõ in qͥ res inchoat᷑ ⁊ exeplificat᷑.⁊ ſic eſt reſurrectõ
xpᷣi.quia vt dicit Aug.de trini.talia erũt coꝛpoꝛa nr̃a
quale xp̃ᷣs ſua reſurrectõe monſtrauit. Añ eſt quaſi
exemplũ in quo nr̃a reſurrectio ẽ inchoata.tãqᷓ; mẽ/
bꝛoꝝ in capite.ſicut dꝛ Eph̊.ij.conuificauit nos xpᷣo
⁊ conreſnſcitauit ⁊c.patet igit᷑ quõ xpᷣi reſurrectio ⁊

vox eius eſt cã nr̃e reſurrectionis.⁊ quia reſurrectio

⁊ vox eſt filij dei in carne.ideo dicit Aug.ſuꝑ Joh.j.·

p verbũ creature facta ſit reſi urrectio coꝛpoꝛum.
¶Ad illud qdð obẽ ꝙ reſurrectio xpᷣi nõ eſt cauſa⁊c.

douͤm ꝙ cũ deus aliter decreuiſſet no eſſet cã.ſed cum

creuit ſic facere.iõ ̊ eſt ca.¶ Ad illud qð obijcit
ꝓꝙ exemplar nõ infert.ddm ꝙ verũ eſt de exemplari
in quo res cognoſcit᷑.ſᷣ tñ exemplar in qͥ res inchoa
tur vbi nõ poteſt relinqui impfectũ de neceſſitate in
fert.vñ ſicut caput nõ pot eſſe ſub mẽbꝛis.ſic nec re/
ſurrectio capitis quin cõſequat᷑ reſurrectio mẽbꝛoꝝ
¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ nõ afſimilat᷑ dem q nõ ꝑfecte

emplata.aſſimilat᷑ tñ ĩ coꝛpoꝛis iterata viuificatiõe

33

zy4

⁊⁊ indiſſolubili vnione.⁊ ideo generał reſurrectönis

exemplar.¶ Ad illud qð obẽ de voce xpᷣi ꝙ nõ ſit cã

quia reſurrectio ẽ opus virtutis infinite.dici põt ſi

cut pᷣdictũ eſt ſupꝛa de ſacr̃is ꝙ; deus virtute infinita
faciet.licet ag plationẽ vocis.vnde non eſt ibi ꝓpꝛie
dillud qð obẽ ꝙ aut añ audiũt vocẽ
dom ꝙ ſimul tꝑe.tñ pᷣus non reſurgunt qᷓ; audiunt.

—

vñn vocis auditus nõ reſuſcitat.ſ̊ virtus virtutũ cõ/

36

37

comitans.in euigilatione autem coꝛpoꝛali auditus
vocis excitat.ᷣ in auditu ſunt duo.ſcʒ receptio ſpẽi

⁊ oꝛgani.⁊ iudiciũ de re recepta.qᷓ;tũ ad receptione⸗

pcedit excitatio.ſed q́;tũ ad iudiciũ ſequit᷑. ¶ Ad il/

s Meinz⸗ obꝛ ve opatione illius vocis qꝗᷓ̃ eſt na/
is.dðỹ ꝙ ſicut ſctis viris datur gr̃a miraculoꝝ
⁊ virtus ſuſcitandi moꝛtuos.nõ quia ipſi ſuſcitent ꝑ

ipſoꝝ. Sic in ꝓpoſito eſt intelligendũ q; deus facit.⁊

ita miraculũ eſt ſi ſuſcitant᷑ ad vocẽ illam ſicut ſi ad

pꝛeces pauli ¶ Pꝛeterea eſto ꝙ data ſit. quia eſt ad

38

gliqͥd qd ſit in ſe. ſed quia deus facit ad petitionemn

actum ſupꝛa naturam.et modum operandi ſupaꝛ

naturam. hinc eſt ꝙ miraculoſe exit in ſuam opatio

nem. ſicut exẽplo patet de potentia pariendi qᷓ dicit᷑

data beate virgini. Sic igit᷑ patet ꝙ reſurrectio xpᷣi

eſt cauſa. ⁊ vox aliquo mõ.tñ pꝛincipalis cauſa ẽ dei

virtus ⁊ dei ſapia.⁊ reſurrectio xpᷣi noſtrã infert re/
ſurrectionẽ ſiue ꝑ vpoteſim.vt ſi vna anima eſt imoꝛ
talis ⁊ oẽs.ſilr ſi vnus reſurrexit.⁊ omnes.Siue per
locum a minoꝛi. quia anima xpᷣi beata minus ege/

bat coꝛpoꝛe qᷓ; alie. Siue per locũ a cauſa exemplari

relata ad efficientem.ſcilicct quia ibi eſt reſurrectio
noſtra inchoata.et pꝛopter nos chꝛiſtus eſt incarna
tus.paſſus et moꝛtuus.⁊ reſurrexit.⁊ noſtra reſurre

ctio ideo eſt inchoata.⁊ tanqᷓ; in quodam exemplo.

ergo ſi dei perfecta ſunt opera. opoꝛtet coꝛpus hoc

. „ . „ — „ 4 35
aſfimilat᷑ reſurrectioni maloꝝ.⁊ iõ nõ ſunt ꝑfecte ex

ee

Pꝛimo qjrit᷑ de libꝛo vite. Scðo de libꝛis ↄſcie. Circa
pmũ ꝗqrũt᷑ tria. Dꝛimo qrit᷑ de eiꝰ quidditate. Scdo
de ſcriptura ipſius.Lercio de aꝑtione.
——.— . neſtig. g. „
Eirca quã ſic ꝓcedita oñdit᷑ ꝙ liber ille ſit dei filius.
ſup illud m.deleant᷑ de libꝛo.glo.i.de qᷓ noticia pᷣde/
ſtinauit et pᷣſciuit confoꝛmes fieri imaginis filij dei.
ee Apoeakeralu liber aptus ẽ. glo.liber iſte ẽ

3 ſtinatio in qᷓ oẽs ſaluandi ſcripti ſunt. Oꝛ autem

liber vite ſit xp̃s ᷣm bumanitateʒ videt᷑ qꝛ grego.in

moꝛalibꝰdicit. liber vite ẽ viſio iudicis aduenientis.

qꝛ quiſqͥs eũ viderit mox teſte cõſcia qcqd boni vel
mali fecerit intelligit. S xpᷣs iudicaturꝰ ẽ in foꝛma

xps qͥ tunc potens oibus apparebit.ᷣ nõ apparebit
oibus niſi ̃ᷣm humanitatẽ.ꝗ ⁊c.Sed ꝙ ſit vis q̃daʒ

nec diuinitas nec humanitas videt᷑ dicẽ Aug.xx. de

trini. vis qᷓdazʒ diuina noie libri intelligẽda. ꝗᷓ fiet vt

Alie nec bona nec mala ẽ legere.S cc.

539

cuiq; bona ⁊ mala ad memoꝛiã reuocent᷑ ꝗᷓ libꝛi no
men accipit. ¶ Itẽ libꝛi intẽtio ad legẽdũ e.g ꝓpꝛie
vẽ liber id ꝑ qð recolit bõ mala.boc aut ẽ virtꝰ.g ⁊c.
Sed ꝙ nõ ſit dei noticia vr.qꝛ in libꝛo ẽ ſcpᷣture
Impſſio.in deo aũt nulla ẽ impᷣſſio. ſi trãſlatio dʒ cẽ
m ſilitudinẽ.nõ videt᷑ talis tranſlatio recta. ¶ Itẽ
nõ humanitas videt᷑.qꝛ in libꝛo ẽ legẽ.ſ in xpᷣo ho
Fees ꝙ nõ ſit
virtus videt᷑.qꝛ illa virtus ita mala reducet ad me/⸗
moꝛiã vt bona bᷣm diae Quß⸗ Sʒ mala ſunt ratio
noꝛtis. ergo eſſet tũc dicẽdus liber moꝛtis nõ vite.
¶ Beo. dom ꝙ libꝛi duplex eſt 1
ſcie retentio in ſimultate ⁊ vnifoꝛmitate.⁊ rõne huiꝰ
ꝓpꝛietatis nomẽ libꝛi trãſfert᷑ ad dei noticiam. Alia

pꝛietas ẽ ad nos.qꝛ ꝑ libꝛũ ẽ in nobis oblitoꝝ recoꝛ

AQatio.⁊ rõne buiꝰtrãſfert᷑ ad vim illã p quã fit recoꝛ

datio p̃ᷣteritoꝝ.humanitas aũñt ſiue viſio eius nõ dĩ

liber. qd dicit grego.⁊ glo.intelligit᷑ ꝑx quandã con

comitantiã. Concedendũ igit᷑ ꝙ liber dẽ dei noticia.

40⁰

oñdunt rõnes ad hoc inducte.(¶ Ad illud qd obẽ ꝙ

⁊ dẽ ula virtus diuina ᷣm dup licẽ gpꝛietatẽ ſicut
in libꝛo illo ñ ẽ boennae m qꝙ qntũ ad hãc

Apꝛietatẽ nõ trãffert᷑ imo in bac differũt.qꝛ liber iſte

liber vite.

repñtat qð in eo fit. liber ille repꝛeſentat qð facit.
Ad illud qd obẽ ꝙ virtus illa reducit mala ad me

moꝛiã ꝗᷓ ſunt cã moꝛtis.dm ꝙ liber ⁊ vis dei cauſa

vite in ſe eſt. ⁊ ꝙ moꝛtis ſit bocẽ ſolũ ꝑ occaſionẽ et
rõnẽ alioꝝ libꝛon.ſ.ↄſciaꝝ. ⁊ iõ ab eo denoiat᷑ ad qꝗd
pᷣncipalr eſt. Ael dᷣm ꝙ nõ dẽ liber vite qꝛ det vitg.

ſed iõ dẽ liber vite qꝛ oĩa ſibi ſunt vita. Silr vis illa

liber dẽ qꝛ recolit.ᷣ vite dꝛ qꝛ hoc nõ facit ꝑ ceature
defectibilitatẽ ⁊ fallibilitatẽ.ᷣ pᷣm diuine potẽtie mi⸗
ſericoꝛdiã ⁊ veritattt.
— AAueſti

¶ Due ſit bui⸗ libꝛi ſcptura Et q oĩa ibi ſenbant vide

tur.qꝛ ipſe dei filiꝰ oĩm exẽplar ⁊ oia cognoſcit q̃ dẽ
Itẽ videt᷑ ꝙ etiã mali ſcribant᷑ in eo.qꝛ

dꝛ in p.deleant᷑ de libꝛo viuentiũ.ſ̊ nihil delet᷑ de ali

quo niſi qʒ eſt ſcriptũ in eo.o ⁊c.¶ Itẽ liber ille eſt
immutabilis.ꝗᷓ ſi mali ſemel ſcripti ſunt.ſemꝑ ſcpᷣti
ſunt.nõ delent᷑.¶ Cõtra.qꝙ nõ oia ibi ſcribant᷑ vide
tur.qꝛ tune ſᷣm hoc videt᷑ ꝙ lapis eſſet ſcriptus in li
bꝛo vite. qð eſt falſum.qꝛ boc nõ dẽ niſi de electis.
¶ Itẽ ꝙ mali nõ ſint in eo ſcripti videt᷑.qꝛ malum

6( Enſequẽter q;tũ ad ſeam partẽ qjrit᷑ de apa-
tione libꝛoꝝ. Et duo de pocptopal ꝗjruntur.

tẽ go. Apoca. xx. dicit ꝙ liber vite eſt

ꝛietas. Ana in ſe ſcʒ

tet c. ¶ Itẽ Luce.x.dixit dñs diſcipulis.gaudete
quia noia veſtra ſcripta ſunt in celis. Sʒ ſi bic liber
eſſet oim.tũc oĩbus eſſet gaudendũ.qꝙ cũ non ſit.pa
tet ⁊c̃. Juxta hoc querit᷑ quõ põt in illo libꝛo trãſſu/
mi deletio.cũ dicat variationẽ ⁊ pꝛiuationẽ ⁊ coꝛru/
ptionẽ.q̃ nullo mõ ſunt in deo.
ars ⁊ exemplar eff totius trinitatis.tñ appꝛopꝛiat᷑ fi
lio.ſic liber vite. Sed notandũ ꝙ creaturarũ ad deũ

eſt duplex cõparatio. Ana in exeundo.⁊ bec eſt oim

cæaturarũ.qꝛ oẽs a deo exierũt.Alia ẽ in redeundo.
⁊ hec eſt creaturarũ ab btitudinẽ oꝛdinatarum.quia
regreſſus ẽ ꝑ virtutẽ.quies ꝑ beatitudinẽ. Mtum g
ad pꝛimã cõparationẽ dẽ filius ars plena oim rõnũ
viuentiũ.⁊ ſcriptura iſtius libꝛi eſt eterna diſpoſitio
oim ꝓducendoꝝ qᷓ;tũ ad ſuas rõnes ⁊ ydeas. Oꝛtũ
ad ſcdam cõparationẽ dẽ filius liber vite.⁊ ſcriptura
iſtius libꝛi eſt pᷣdeſtinatio oim ſaluandoꝝ q;tum ad

ipſos ⁊ gratiã ⁊ gloꝛiã quã habituri ſunt.Sed atten 43

dendũ ꝙ grãm ꝑ quã eſt regredi ad deũ quidã baht

tpaliter. quidã vero finalr. Qui hñt finalit᷑ ipſi ſcri

bunt᷑ ⁊ eoꝝ gra.quia ipſi redeũt ꝑ grãm.Qui auteʒ
tꝑaliter.ipſi qnidẽ in pᷣdeſtinatõe ſcripti nõ ſunt.qͥa
nõ ſunt pᷣdeſtinati.Sed eoꝝ gratia ſcripta eſt ᷣm ve
ritatẽ ⁊ merita que ſemp remunerabunt᷑.⁊ rõe illiꝰ
ſcribi dicunt᷑.nõ ſimplir ſed ſolũ ſᷣm reputationẽ.qͥa
iuſticia diuina ad tẽpus iudicat eos gloꝛia dignos.⁊

cũ cadunt iudicat indignos.ido dicunt᷑ deleri.nõ qiꝛ

vpns ſint ſcripti⁊ poſtmodũ deleti.ſed quia pᷣus ſᷣm
merita ſcripta iudicantur digni.deinde indigni.Ex
hijs patẽt queſita. Pꝛimũ patet.quia liber vite non
cõtinet rationẽ exemplaris totã ſed tm̃ pᷣdeſtinatiue

Scdm pʒ.quia mali qui hñt pᷣſentẽ iuſticiã ſᷣm repyu

tationẽ ſcripti ſunt.⁊ poſt nõ reputantur.ideo deleri
dicunt᷑. Ex bijs patet vltimum.quia ꝙ deus iudicat
aliquẽ pꝛius dignũ ⁊ poſt indignũ.ſolũ dꝛ ꝓpter mu
tationẽ in homie nõ in deo.⁊ ita deletio illa nõ dicit
pmutationẽ in ſeriptura ſed in bijs que ꝑ illã ſeptu⸗
ram repᷣſentantur.
¶ He apertione iſtiꝰ libꝛi. Et videt᷑ ꝙ nulla ſit neceſſi/
tas hunc libꝛũ apire.quia ſufficient᷑ videbunt᷑ meri/
ta in cõſcientijs oĩm.S ſi ſuperfluũ eſt facere ꝑ plura
qd põt fieri ꝑ paucioꝛa. patet ⁊c.¶ Itẽ quia ſi liber
ille ſufficienter repñtat.videtur q; ſupfluat alios li/
bꝛos apire. ¶ Itẽ querit᷑ quoꝝ oculis aperietur. Et

videtur ꝙ oĩm.quia oẽs iudicabunt᷑ ſᷣm ea que ſcri-

pta ſunt ibi. g̊ ſi omnibꝰ debet manifeſtari ⁊ ſenten⸗
tia ⁊ ratio ſnie.patet ⁊c. ¶ Itẽ glo.xx.apocal.aliug
liber apertus eſt. dicit ꝙ aperte ſcient mali tunc ſenõ
eſſe pᷣdeſtinatos.⁊ hoc eſt in apertione libꝛi.ergo ⁊c.
Sed cõtra.Liber iſte nõ eſt aliud qᷓ; dei natura.

cñ dei ſubſtantia ſolũ a bonis videnda ſit in iudicio.

patet ꝙ nõ oẽs videbunt in iſtius libꝛi apertione.
¶ Itẽ in libꝛo vite nõ ſunt ſcripta niſi bona.g ſi ma
li nõ debent videre niſi mala ꝑ que condẽnent᷑.non
videbunt in iſtius libꝛi apertone.⁊ ſic ⁊c. ¶ R. dom
qMRicut dictũ eſt liber vite eſt liber redeuntiũ.ars eſt
exeuntiũ.differunt autẽ exitus ⁊ regreſſus.quia exi/
tus tm̃ a deo dependet.ſed regreſſus a dei gra et vo/
luntate noſtra.Quoniã igitur iudiciũ erit ſm meri/
ta noſtra ⁊ demerita. ⁊ ſunt a nobis ⁊ a deo. ideo ad
diſpenſandũ quantitatẽ ⁊ dignitatem meritoꝝ. ne⸗
ceſte eſt aperire libꝛos cõſcientiarũ et ſibꝛum vite ig

nð babet crẽplar in deo. ſi liberille eſt ereplar pa

¶ Bỹ. dom qꝙ ſicut 42

ven

o/
nst
hoepe
Nip
ognt
oohu
gt
ſatſe
ettel
rſep⸗
ſonol
nen
llsn
nunna⸗

fo Le

rfo

mane
Cotm⸗
ltca.
udalrtb
luczoon
Popiziio
wl
oigcon
ge
Gobtön
. Ge⸗
liinlenn
tolodhen
lliobore
ſuhelege
nnfogni
iftoſe⸗
Henmniüm
nütupsse
tnbona⸗
ſigtopatt
afenoc
neſoize
mliia
Meckenci
ſonii
glope

al ſa⸗

ſobi
Meiuſt
üue

H

lhͤneir 1

Uminiten
Pengia
mgri
wmildi
ocen

giurteng.

Wnrnngt
riifii
temdſi⸗
nigfnt
nin Am

Arücitüue

üimid⸗
cotöinrg⸗
Kucrcffnr
initil
dinidone

Xitcr dis
tepulr
ntifuen
Urz
guagan⸗
nia
1n/hi

h li⸗

atui
utibe
ickagn,gn
(diͤgauſ

„*

quo ꝗpparet quantitas gratic ᷣm menſurã liberali⸗

tatis ſcʒ diuine ſᷣin cuius menſurã eſt in gloꝛia.⁊ ex
4A4 boc patet pᷣmo queſitũ.¶ Ad illud qð querit᷑ qbus

axerit᷑.ddᷣm ꝙ dupir eſt loqui de apertione.aut q;tũ

ad ipſius libꝛi tuitione. aut quantũ ad ſubſequentẽ
cognitionẽ. Otum ad tuitionẽ aperit᷑ tm̃ ꝓpter bo/⸗
nos.quia ipſi ſoli videbunt.tum ad ſubſequentẽ
cognitionẽ omnibus.quia boni ſe ibi legẽtes cogno

ſcent ſe pꝛedeſtinatos.mali vo ex hocipſo ꝙ in libꝛo
aperte legẽ nõ potuerunt ſcient ſe nõ eẽ pᷣdeſtinatos.
⁊ ſic patet rñſio ad obiecta.Et eſt cxemplũ.ſic ſi psu
per nõ habet merellũ regis.i.ſi maculi q pauperes
poꝛtant ad elemoſinã ꝑcipiendã.ſcit bñ ꝙ recedit va

cuus.nõ ꝑ poſitionẽ ſᷣ ꝑ pꝛiuationẽ cognoſcẽs. Sic

damnatʒj cum nõ legent ibi noia ſua.ſcient ſe nõ eſſe
ſcriptos ad gloꝛiaz.ac ꝑ hoc ſcient ex ꝑte dei ꝙ deus

ipſos danabit.⁊ ex ꝑte ſue cõſcie ſcient ꝙ ſunt digni
pena.⁊ ita ex comparatõne vtriuſq; libꝛi hoc ſcient.
nõ tñ .
nſeguẽter ꝙ̃tũ ad ſcm articulum circa boc
querit᷑ de libꝛis ↄſcientiaꝝ.Et de hoc tria qᷣrun
imo querit᷑ vtrũ oia merita legant in cõſcia

ſic legẽdo ſicut legunt boni in libꝛo vite.

vel quedã. Scdo vtrũ qlibet legat oia in ↄſcia alte/

rius. Lercio vtrũ ſimul oĩa videant᷑ ab oibus.

¶ Queſtio. j. Rk

¶Circa quã ſic ꝓcedit᷑ ⁊ oñdit᷑ ꝙ oĩa legent᷑ in libꝛis

ↄſcie.Aug.de ciui.dei.xx.dicit ꝙ vis diuina aderit q̃ᷓ

fiet vt oia ad memoꝛiã reuocent᷑. ¶ Itẽ hocipᷣm vi⸗

detur rõnę.quia lectõ eſt vt ſciat᷑ quatitas meritoꝝ.
ſed meritũ hois ſic legit᷑ vt ſciat᷑ quot ⁊ quãta bona
⁊q quot mala ⁊ quanta fecerit. ſi ibi plene oſtendet

iuſticia.pʒ ꝙ omnia ibi debent legi. ¶ Item dei iuſti
cia declarabit᷑ ibi ſumme.⁊ quantũ ad retributionẽ

gloꝛie pene.gᷓ merita debent ſumme declarari.ſed

nõ pñt niſi oia bona ⁊ mala ad memoꝛiã reuocẽtur.

ergo ⁊c.¶ Contra.qꝙ nõ oia videt᷑.qꝛ ibi erit tm̃ me

moꝛia eoꝛum de quibus erit retributio.ſed malis de
quibus fuit penitentia non retribuet. pꝛo bonis in

quibꝰ nõ pſeuerauer̃t nõ retribuet᷑.ꝗ talia nõ legen
Itẽ memoꝛia pᷣteritoꝝ bonoꝝ generat oble
ctationẽ. maloꝝ boꝛroꝛẽ. ſi in malis nõ erit delecta
tio.uõ debent recoꝛdari bonoꝝ factoꝝ.⁊ ſi in bonis

tur.

nullus hoꝛroꝛ.nõ debent recoꝛdari maloꝝ. ¶k Item

illa ſola legent᷑ in libꝛis qꝗᷓ ſũt ſcpta.Sõ mala bonoꝝ de
leta ſt ꝑ grãz. bona maloꝝ deleta ſt᷑ de eoꝝ aia ꝑ cul /

¶ Re. dom

pã. nõ legent᷑ in libꝛis nec bec nec illa.

ꝙ omniũ meritoꝝ erit ibi lectio ⁊ memoꝛia. qꝛ ſicut

dicit apłs. erunt cognitiones aſtantes ⁊ defendẽtes.
⁊ita bona ⁊ mala ibi patebũt.⁊ ꝑ cõſequẽs affectio
nes ⁊ opꝑationes.omnia aũt reducunt᷑ ad memoꝛiã.
quia reuocatio actuũ ⁊ cogitationũ pᷣcedentium ad

memoꝛiã erunt ad oſtenſionẽ iuſticie diuine ſᷣm ſta

tum illũ. ⁊ mie m ſtatũ pᷣteritũ ſiue tranſactũ. Dꝛo/

pter oſtenſionem iuſticie in retribuendo rememoꝛa

buntur bona ⁊ mala in qbus ꝑmanſerunt finaliter.

Hec em̃ ſola digna ſunt retributione. Pꝛopter oſtẽ

ſionẽ miſericoꝛdie de pᷣterito rem emoꝛabunt᷑ mala
bonoꝝ a quibus ſunt miſericoꝛditer liberati. ⁊ una

maloꝝ que in eis miſericoꝛditer oꝑatus eſt deus qᷓ

ſolẽ ſuum oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos.ideo bona ⁊
qꝗ5S mala ſua omnino erunt ſibi in memoꝛia.⸗
qð obijcit᷑ pᷣmo ꝙ illa lectio ⁊ memoꝛatio ẽ ad oſten
ſionẽ iuſticie.dm ꝙ verũ eſt ſed A ad hoc ſed
Aꝗũ etiã ad declarationẽ miſericoꝛdie.

Ad ills

dillud quod

riam ſuã manifeſtã in futuro.ergo omnibꝰoſten det
¶ Itẽ ꝙ mala maloꝛũ pateant bonis ⁊ malis certũ
eſt. ꝙ iterũ bona eoꝛũ pateãt bonis certũ cẽ.qꝛ de illis
gaudebunt. ¶ Itẽ ꝙ bonoꝝ bona pateant malis cer
tum eſt. ⁊ eoꝝ cõparatione iudicabunt᷑.¶ Item q=

bomo.ergo nõ denudat pxccata amicoꝝ.
cendũ ꝙ omnia nota erunt omnibus ta bona q; ma
la in ipſo iudicio ᷣm qð vult Ansbel.⁊ Berñ. ⁊ tex⸗

XII

9 9

obijcit qꝙ; mmoꝛia malom facit triſticiã. 2 bonoꝛutia
leticiã.dᷣm qꝙ hoc verũ eſt in hijs qui pñt triſtari ct

letari.Sed mali nõ pñt letari.boni vero uõ poſſunt
triſtari. Sʒ iſt nõ ſufficit.quia nõ pñt triſtari.ergo
nõ cognoſcere vnde debeant triſtari.ido dom ꝙ me
moꝛia maloꝝ dupir põt eſſe.aut cõſiderando malũ
euentũ ⁊ ſic generat triſticiã.vt patet in eo qͥ conte/
ritur. Ael cõſiderando bonũ euentũ ſcʒ ꝙ de tantis
malis miſericoꝛditer eſt ereptus.⁊ hoc generat leti/

ciam.⁊ hec erit in bonis. Similr de memoꝛia bonoꝝn
diſtinguit᷑. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ in malis bona 47

ſunt deleta. dom ꝙ deleta ſunt ꝙtũ ad veritatẽ eſſen
tie.manẽt tñ quantũ ad notam ⁊ ſimilitudinẽ.ſicut

patet in eo qͥ amiſit charitatẽ ⁊ recoꝛdat᷑ ſe habuiſſe

AVñ ſuꝑ illud Roma.ij.cogitationũ aceuſantiũ.di/
cit glo. Sciendũ eſt ꝙ in illa die cogitationes accu/

ſabunt animã vel defendunt.nõ ille que tunc erunt.

ſ iſte que mõ ſunt in vobis.quarũ note ⁊ ſigna relin
quuntur in coꝛde veſtro.velut facta que in occulto
nunc ſunt poſita in illo die reuelari dicunt᷑.⁊ ita vᷣm
ſimilitudinẽ remanẽt. Ael eſto ꝙ ſimilitudo penitꝰ

deleat᷑ (qð vix eſt poſſibile)diuina virtute tũc repa/
ratur ad dei gloꝛia ⁊ vindicationeʒ maloꝝ.laudem

vero donomett⸗ ſtio. ij

¶ Utrũ quilibet legat oĩa in conſcia alterius.Et ꝙ ſic

videt᷑.quia Berñ.tractãs illud.j.ad Coꝝ.iiij.illumi
nabunt᷑ abſcondita tenebꝛarũ dicit.cuncta archana
eunctoꝝ.cunctis ibi patebunt. ¶ Itẽ glo. geſta ⁊ co
git ata.bona ⁊ mala extunc aperta ⁊ nota erunt om
nibus. ¶ Item roõne videt᷑. quia aut ſunt bona aut

mala.Si bona laudat᷑ ibi dei largitas ab omnibus

Si mala laudat᷑ dei iuſticia puniens vel miſericoꝛ⸗
dia liberans. ſi ex omnibus elicere debet deus glo⸗

mala bonoꝝ pateant bonis certũ eſt.quia vniꝰmen

tem ab alterius oculis coꝛpulentia nõ abſcondet vt
dicit Gꝛeg. Et ixerũ Aug.xv.de trini. In futuro vno
aſpectu videbit᷑ oim cogitationes.

es. Sed cõtra. ꝙ
mali nõ videant mala maloꝝ videt᷑.quia ſolaciũ eſt

accuſato alicui dũ vdetur multos babere ſocios in
ſcelere.ergo ſibi ſoli debent eſſe nota mala. Iten
mala bonoꝝ nõ manifeſtent᷑ exterius videt᷑.quia
vↄñs cõminatur in penã manifeſtanda ⁊ referenda.

Sed a bonis aberit omnis pena.ergo nõ manifeſta

buntur eoꝝ mala nec oẽs legent. ¶ Item charitas
operit multitudinẽ peccatoꝝ.h noõ eſt dictũ in cõ/
ſpectu hominũ.quia oꝑata ſunt ſine charitate.ergo

in cõſpectu dei. ergo multo magis in cõſpectu bomi
num. ¶ Itẽ ſi repbenſibile eſt in bomine denugare
amici cõmiſſum.cũ deus ſit fidelioꝛ amicus qᷓ; aliq̃s

tus ⁊ gloſa cõſonant.⁊ hoc ad certã liberationẽ me
ritoꝝ.q̃ ſcitur in omniũ actuũ bonoꝝ ⁊ maloꝝ reco
gnitione.quia oſtenſio maloꝝ in bonis ẽ ad manife

ſtationẽ miſericoꝛdie pᷣus facte.bonoꝝ ĩ eis ad oſten

ſionẽ iuſticie. Econtra maloꝝ in malis ad oſtenſio/

nem iuſticie. bonoꝝ in eiſdezʒ ad oſtenſionẽ

————B
„₰☚

=—

¶Be“. di⸗ 4

Ai.

illud qð obujcit᷑ ꝙ ſolacium eſt vid ere aliena
42 unnsc ꝙ imo erit magna cõfuſio dum atten
dit illius Vieupaig. ex eins vtupeicagoſce et
ſuũ. Anus em̃ alterius pctm̃ nõ appꝛobabit.immo
50 vitipendet.17 Ad illud qdð obẽ ꝙ manifeſtatio ma/
loꝛum eſt in penã. vᷣm ꝙ verũ eſt in malis. ſ̃ in eis
q̃̊ egerunt penitentiã eſt in gloꝛiã. Añ dicunt aliqui
ꝙ ſicut cicatrices coꝛpoꝛales in marairibꝰ remanẽt

ad gloꝛiã.ſic cicatrices ſpũales in penitentibꝰ.quia

vicerunt culpã ſicut illi penã. Sed tamẽ quicqͥd ſit
cCcæ hoc non remanent in cius contumeliã ſed in dei

gloꝛiam qui liberatur de tanta miſeria. Ande bene

concedendũ eſt ꝙ videbuntur peccata iuſtoꝝ vt de
ĩpſoꝛum ſanatione gratie agantur deo.Et hoc dicit
Anbel. AUñ ſicut hõ aget grãs deo ꝑ ſe quia libera/
tus eſt a malis.ita ſocius eius. Ad illud qð obijci
tur ꝙ infidelitas eſt denudari amici cõmiſſum.verũ
eſt in pñti vbi cedit ad infamiã.vᷣ quia in futuro eſt

ad dei gloꝛiã ſine aliqua infamia.ideo non babet ibi

plura intelligere ſimul nec tune poterit. q8 ſitũcpo ne
terit.gẽ ſublimatꝰerit. ¶ Itẽ in iudicio dlteuſts l
q̃ eſt pᷣus de vno ꝙᷓ de alio. pꝛius erit vniꝰrecoꝛla2/ gim
tio q́; alterius. ¶ Reꝰ. dᷣm ꝙ oẽs repente ſimul oia ?2 utn
peccata videbũt.⁊ credendũ eſt magis ꝙ ſimul.Ad aa

qd intelligendũ notandũ eſt ꝙ ſimul videre multa

hoc põt eſſe tripłr. Aut rõne eius in quo videt.quia
videt multa vno.⁊ ſic in ſpeculo eterno ẽ vidẽ mul/
ta.quia ꝑ idẽ ibi hõ videt diuerſa.Aut rõne ſublimi Ang
tatis intellectus q́ efficit᷑ deifoꝛmis ꝑ gloꝛiã. Añ vi⸗ cli

det plura ſicut deus. licet nõ oimode.ſicut angelus

beatus ſimul cognoſcit deũ in ſe ⁊ creaturã in deo et
in ꝓpꝛio genẽ. Aut rõne diuine virtutis hoc faciẽtis
jinn efficit gloꝛiã vt oñdat ei exemplar eternum.
ßſ leuat intellectũ vt poſſit aliqͥd ſupꝛa ſe velad glo/
riam vel ad penã. Hijs tribus modis videbũt ſimł

aie bone in iudicio. Pꝛimis duobꝰmodis in patria.

tercio tm̃mõ aie male in iudicio. Atrũ aũt poſt ſio
videant in inferno hoc non determino.qᷓ;uis nõ im⸗

boc lotuam. pꝛobabiliter dici poſſit vt pena vniꝰ ſit cõſummata
— ¶ Queſtio. iſj. m LcFVunifoꝛtmis. (Ad illud qd obijcit q intelligimus 53
¶ Atrũ omnia videant᷑ ſimul ab omnibꝰ.Et ꝙ ſic vi / vnũ ſolũ.dm ꝙ illud verũ eſt per naturq iſte mo Luc
Aetur. quia ſuper illud Job.viij. induet᷑ confuſione. dus intelligendi erit ꝑ virtutem diuinã. ¶ Ad illud S4
Glo.viſo iudice mala oia ante oculos mẽtis rſan qð obijcit᷑ ꝙ cognitiua in dãnatis nõ debet ſublima
tur. ¶ Item rõne videtur.quia inſimul iufliget᷑ to ri.dicendũ q ills ſublimatio potius eſt depꝛeſſio.ſcʒ
ta pena. ergo ſimul ⁊ ſcient᷑ ponderabit᷑ culpa.ergo in oſtenſione omniũ turpitudinũ.Sicut em̃ recogi/
ſi magnitudo culpe pendet ab actibꝰ⁊ crcũſtantiss tatio multoꝝ bonoꝝ amplificat leticiam.ita recogi
⁊ earũ iteratione.omnia hec manifeſtari debent ſi / tatio multoꝝ maloꝝ amplificat triſticiam. ¶ Zd 5S
mul. ¶ Itẽ maioꝛ confuſio eſt ⁊ doloꝛ in medio duo illud quod obijcit᷑ ꝙ erit diſcuſſio.dicendum ꝙ et ſi
rum qᷓ; vnius.⁊ omniuʒ ꝙᷓ aliquoꝝ maloꝝ.econtra ſigillatim fiat diſcuſſio de ſingulis.quia nõ poſſunt
debenmus hůe maius gaudiũ.g ſi boni habebunt per omnia ſimul dici.tamẽ ad confuſionẽ erit ſimul me
fectum gaudiũ.mali ꝑfectã confuſionẽ.patet ꝙ om moꝛia de multis. Nec mirum.quia potẽtioꝛ eſt vir/
nibus ſimul patebũt.¶ Cõtra.vnũ ſolũ intelligimꝰ tus cognitiua ꝙᷓ expꝛeſſiua ſiue interpᷣtatiua.intelli
ficut dicit phᷣus.gᷓ nõ plura ſimul.nõ ergo oĩia pote- gimus enim ſtatim quod non poſſumus expꝛimere
runt videri ſimul. Fhr⸗ in danatis nõ erit eoꝝ nã tempoꝛe diuturno. “
melioꝛ qᷓ; nunc eſt. ſi eoꝝ intellectus nunc nõ põt
1 Di. xliiij.de reſurꝛectõne q;tum ad modũ.ſiue q;tum ad qualitatẽ ⁊ quidditatẽ reſurgẽtiũ ins
Alent autẽ nõnulli ꝑcontari ⁊ querere ⁊c̃. Supꝛa egit magiſter de reſurrectõne ſi eſt. bic determinat Ren r
quõ eſt. oſtendendo quid.quõ.⁊ quale reſurgat.⁊ habet bec ꝑs duas. In pᷣma oñdit qualia ⁊ quãta un n
cCcoꝛpoꝛa reſurgant. In ſcda teterminat de aboꝛtiuis fetibus.oñdens ꝙ in nulla quãtitate reſurgunt Gtr
quia nõ vixerũt.ibi. Illud etiã inueſtigari opoꝛtet ⁊c. Pꝛima ꝑs babet duas. In pᷣma ꝑte determinat qnta iud
2 qualia erunt reſurgentiũ coꝛpoꝛa. In ſcda determinat quõ damnatoꝝ coꝛpoꝛa erũt paſſibilia. ibi. Si xro 1 leſe
gquerit᷑ de coꝛpoꝛibus maloꝝ quõ. Pꝛima ꝑs babet duas. In pᷣma determinat in quanta ſtatura reſurgant. war
In ſcda determinat qualia reſurgant.ibi.Hoc aũt in coꝛpoꝛibꝰſanctoꝝ. Pꝛima ꝑs duas bʒ. In pᷣma deter⸗ un .
minat in qᷓ etate ⁊ ſtatura reſurgent. In ſca determinat qliter ſtatura coꝛpoꝛis debet reꝑari.⁊ ꝑ quid. vbi de unkſe
terminat quid in quo teſurget.ibi. NHon em̃ perit deo terrena materies⁊c. Similiter ſca ꝑs in q agit de qua niheint
litate coꝛpoꝝ duas hʒ. In pꝛima oñdit q coꝛpoꝛa electoꝝ carebunt om̃i defoꝛmitate. In ſca vo de coꝛpo/ ſtihtn
ribus repꝛoboꝝ relinquet ſub dubio. innuit tñ ꝙ defoꝛmitatibus nõ carebunt.ibi.Oe repꝛobis autem queri aus: 1o
ſolet ⁊c. ⁊ ſic tria determinat. Pꝛimo qͥd reſurget ad ſtaturã hois cõplendã.ſecundo quid in qua parte reſux Kwinti
gat.⁊ tercio quale vtrũ cum defoꝛmitatibus an ſine. ” SSJMMU kii
1 a Mon ezdéreſur, Merminat in etate? ſtatura holes reſurgant. a XLIIII unnen
Entibus aſſignat ꝛ. ( MOlent auteʒ nõ nulli ꝑcontari ⁊ querere ang n ⸗ N
idet male dicer. — )eadé etate ? ſtatura cœpoꝛis oẽs reſurrectuun· unpan
H eſt Ine⸗ A4A ſint: Quidã putauerũt oẽs reſurrecturos fm· Eenn
nis Zrhis erteſio menſurã etanis ? ſtature xpi. 6 quia apls ait. vonec Eph iij. en
diuerſam qntitatem occurram ꝰoẽs in virũ pfectũ in mẽſurã etatis pleni· ꝰ
molis in diuerſa re⸗ detnui

dinis xpi. Sʒ hijs vᷣbis nõ eadẽ reſurgẽtibꝰ aſſigna a
mrgent. q diuerſa ſtatura etas. oẽs em in eadẽ etate reſurgẽt in qᷓ xxpzſzſuas nagügg
babuerũjt crate in di⸗ moꝛin e ⁊ reſurrexvitcuiuſcunq; etatis moꝛtui fueruinr nquti

Di. XXEKII

don uerſa reſurgent. Itẽ impoſſibile eſt qð eſt pᷣteritũ nõ eſſe pᷣteritũ. ego impoſſbile eſt ꝙ aliquis q̃ babuit att
nos centũ nõ habuit centũ.ꝗ̊ impoſſibile eſt qdð habet ſolũ triginta eoe aod l las lele.
reit S impoſſibile ẽ ſenibus in hac etate reſ⸗ urgere. Itẽ ſi reſi urgentib? cõhutat᷑ etas.aut ab inſtanti natiuitatis
Hinz aut reſurrectõis. Si ab inſtãti natitatis.tũc erũt plus qᷓ centu ani imo ꝙ; mille in aliqͥbꝰ.Si ab inſtãti reſur
un ectõis.tũc ñ hẽbit vnã hoꝛã q añ babuit.xxx.ãnos. Itẽ dñs nulli detrabet de q̃ntitate molis.ſᷣ addet hijs q
wi , ” „. 2 minus bñt. pari ra-
wiiln, b Virũ aũt poſuit nõ vt diſtingueret ſexũ.ſed ᷣvt ſigni tione de etate cũ ſene
i fſfiicaret pfectionẽ viriũ quã tüc habebũt.5ſᷣ nõ oẽs ean⸗ ctus ſit venerabil. Ad
unn Augꝰ.in liö.de gem ſtaturã coꝛpoꝛis obtinebũt. Vñ Aug. Mon ait in facccenrig Rpin w
—* ui. dei. menſurã coꝛpoꝛis vel ſtature etatis.qꝛ vnuſqᷣſq; ſuã teſt intelligi. aut ꝑ cõ
—ã recipiet menſurã coꝛpoꝛis quã vel habuit in iuuẽtute parationẽ ad pꝛinci/
MK etiã ſi ſenex obijt.vel fuerat habiturꝰſi ante eſt defun⸗ pium durationis. ſic
lt ctus.Etas vo erit illa ad quã ꝑuenit rpᷣs ſcʒ iuuenilis Misnar nohls nunc
eie yVr circa triginta ãnos. Triginta em duo qnoꝝ ⁊ triu ſcdn cSputationedt
nain . c menſiũ erat etas xpᷣi in q̃ moꝛtuus ẽ ⁊ reſurrexit. Nõ coͤpuent etaoin neur
kiütſ⸗ eſt aüt fas dicẽ ꝙ in reſt urrectione accedat coꝛpoꝛi ma⸗ gentibus.qꝛ trãſierũt
— gnitudo quã nec habuit hic nec erat habiturũ diu vi: oẽm etatẽ.⁊ extra ſta
— uendo.nec maioꝛa coꝛpoꝛa redigenda ſunt ad modũ tum talem ſunt. Alio
iſſn . Duũici coꝛpoꝛis.periret em mitis de illlis coꝛpoꝛibꝰ. cũ mõ s attenit fu⸗
ii Luce.xxj. nec ꝑiturus ſit capillus vt ait dñs.Capillus de capite gine corpone. ente ac
iribim veſtro nõ periobbbit. ⸗ Alpitur etas iuuenil.
anci Determinat qliter ſtatura coꝛpoꝛis debeat reꝑari ? oss em̃ tales ⁊ tãti re
Guäug (Rbremonn qd in quo reſurgat. db ſuurgent in coꝛpoꝛe q⅛
mn Mon em̃ perit deo terrena materies de qua moꝛtaliũ les fuiſſent in etate iu
riin l creat᷑ caro.ſ in quelibet puluerẽ cinerem ve ſoluat᷑in uenili.⁊ ita etas non
nannſe quoſſlibet alitꝰauraſq; diffugiat.⁊ in qᷓ noĩat vurarlonez ſeg
auine ac; dinugiat. in q; cunq; alioꝛum coꝛpoꝛis viſpoſitönẽ.
mictuͤr coꝛpoꝝ ſbam vel in ipſeẽ a elemẽta vertat.in quoꝛũcũq; ſic ei deꝰ tũc creat bo
