ineſt pm aliqͥd cõe angelo ⁊ homini. non eſt em̃ niſi

ſpũs ⁊ potentie ſpñales.ᷓ beatitudo eſt tiñ in poten
tia ſpnali.¶ Itẽ ſi aliqua duo cõicant in aliqua n⸗

⁊ nõ pñt cõuenire in eo qd ſuꝑadditũ eſt nature.il/
lud ſuꝑadditũ nõ ineſt ſm naturã in qua cõicant.S
bõ cõicat cũ bꝛutis in coꝛpoꝛe ⁊ in potentijs ſenticu
di. et non põt cõicare in beatitudine.g non ineſt ᷣm

coꝛpus.¶ Reꝰ.ad hoc dixerunt aliqui ꝙ btitudo dĩ 9

duplxr. ꝓpꝛie et cõiter. Pꝛopꝛix eſt gaudiũ de partici-
patione dei pfecta ꝑ cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ. Cõmunit᷑

vero dẽ omnis remuneratio excudens omnẽ miſe/
riam. Pꝛimo mõ cõpᷣhendit pꝛemiũ ſubſtãtiale tĩ.
ſcdo mõ accidentale. Pꝛimo moo eſt tm̃ in aia.ſe/
cundo mõ eſt in aia ⁊ coꝛpoꝛe et toto cõiuncto.et ꝑ
boc ſoluũt rõnes ad ꝑtes oppoſitas.Sed iſta ſolu/
tio nõ videtur cõueniens.qm̃ ſicut dicit Augꝰ.bea/
te viuere eſt bonũ veris certiſq; gaudere.ſed etiã do
toꝛ ſicut dicit.xiiij.de trinitate eſt ipſius anime.ergo
et gaudiũ beatitudinis.eſt aũt in aia ſicut in ſubie/
cto.ſiue ſit de bono increato qð eſt deus.ſiue de bo/
nis coꝛpoꝛis. Ideo dicunt alij aliter ꝙ gaudium eſt

accidentale.et btitudo accidentalis eſt in aia ſicutin

ſubiecto. Sed buiꝰgaudij mã eſt in coꝛpoꝛc.qꝛ gau/

det anima de bonis coꝛpoꝛis.⁊ ideo btitudo non eſt

in coꝛpoꝛe ſicut in ſubiecto. ſic in mã ⁊ obiecto.nõ
ꝛincipali tñ. Sed iſtud nõ ſufficit dicere.quia ſimi

*

poſt iudiciũ.g̊ nõ magis diceret᷑ ſᷣm hoc coꝛpus no/

ſtruz beatificari qᷓ; alie creature. qð nõ eſt coueniẽs
dicere. Si tu dicas ꝙ magis ꝓpter boc ꝙ hbʒ cõditio

nes nobilioꝛes.hoc non valet.quia ſur coꝛpus ſolis

eaſdẽ cõditiones q̃s coꝛpus noſtrũ habebit. Et iðo
dm aliter. ꝙ beatitudo cum ſit gaudiñ de bonis eſt

in aliquo ſicut in ſubiecto pᷣmo per inberentiã.et ſic

dico ꝙ ẽ in ſola aia.Et eſt in aliquo ſicut in ↄiuncto

ꝑ quandã redundantia. ⁊ ſic qꝛ coꝛpus eſt cõiunctũ
aie. gaudiũ rdlundat in coꝛpus. Concedende igitur

ſunt rõnes ꝓbantes ꝙ beatitudo non ſit in coꝛpoꝛs

tanq; in ſubiecto pᷣmo. ſed tñ eſt ibi ꝓpter cõiunctio
nem ꝑ quandã redundantiã ⁊ cõparticipationem.
Ad ullud ergo qð obꝛ ꝙ ex vtriſq; bonis conſtat
btitudo. dm ꝙ Aug dicit illud m opinionẽ tullij
¶Ad illud qdð obꝛ de xpᷣo qͥ fact?eſt bõ vt totũ bo/

minẽ btificaret. dm ꝙ ibi eſt quedã cõgruẽtia.quis

iter mã gaudij eſt in omnibꝰ creaturis remanẽtibꝰ

10

11

etiã ⁊ ſi nõ eſſet incarnatꝰ hõ eſſet beatus. dũ ect re

demptus ad viſionẽ dei pfecte. d illucd qð di/
cit Anbbel SZem ꝙ bene cõtinet bona coꝛpoꝛis.ſed
itudo nõ dẽ eſſe illa bona ſᷣ gaudiñ de illis bonis.
qillud qd obꝛ de merito.ddᷣm ꝙ aia nõ põt me
reri extra coꝛpus.nõ ꝓt᷑ defectum virtutis.ᷣ ꝓpter
defectũ ſtatus ⁊ t̃s merendi.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ

miſeria ẽ ex ꝑte coꝛpoꝛis. dm ꝙ miſeria ſubiectiue

et ꝓpꝛie eſt in nã rõnali.ſᷣ maliter põt eſſe rõne coꝛpo
ris ſicut dicit Aug.viij.de ciui.dei. ¶ Ad aliud patet
rñſio ꝙ coꝛpus neceſſe eſt reſurgere vt fiat btm̃ per

quandã cõparticipationẽ ⁊ redundantia. Et eſt ſite
in gratia. quia ſi gratis exiſtens in aia ᷣm netenti;

4

12

13

14

15

rationalẽ redundat in ſenſibilẽ.⁊ qũ abundaſis eff ? obijcit᷑ ꝙ pꝛius eſt viuificari animã qᷓ; potentias. di⸗
ipſam tranquillat. ⁊ qñ delectatio magua eſt ſimilkr. cendum ꝙ veruz eſt de vita que eſt actus pᷣmus.ſed
ſieut dẽ in . Sitiuit in te anima mea. cum in gloꝛia nõ de vita que eſt actus ſcs.¶ Ad aliud iam patet I 9
ſit ꝑfecta abundantia ⁊ delectatio.nõ ꝓſt mirũ ſi re- reſpõſio.quia nõ eſt gloꝛia in potentijs m ꝙ diſtin/⸗
dundat in coꝛpus. ⁊ hoc nemo du bitat niſi inexper· guuntur ſed ſm qð vniuntur in rõne ima inis. per
tus. E . . . S quã capacitatẽ ſunt vnius deifoꝛmitatis. 6 21d ill 20
¶Queſtio. iij‚. d ʒð obicit᷑ ꝙ deus eſt intimus anime.ergo pꝛocedit

ab intimo. dom ꝙ influentia iſta ab intimo pcedit.
Scdm quid inſit beatitudo. Atrũ ſit in anima hm ſed nõ ꝓcedit ſm ꝙ intimũ cõſeruans in eſſe natu/
ſulubſtantiã an ᷣm potentiã. Et ꝙ ſ̃m ſubſtantiã vi /re. ſed m qð obiectũ cõſummans in eſſe gloꝛie. ⁊ iõ
Qetur. quia beatitudo eſt vita. vnde Aug. vult ꝙ eẽ Sm banc viã magis eſt intimus ⁊ immediatius po/
beatũ eſt viuere in deo ⁊ deo.ſed pᷣus naturaliter vi/ tontie ꝙᷓ eſſentie.vnde nõ ſequitur q; ſi diuina eſten⸗
uit anima q; potentie. ergo pꝛius viuificatur a deo. tia eſt intima ꝙ quelibet eius influentia.
¶ Itein beatitudo in anima eſt vna. ſed potentie .
ſunt plures.ſed multiplicato ſubiccto pꝛimo necefſſe Queſtio. x.
eſt multiplicari ꝑfectionẽ.ergo ⁊c. tem dveuset „
intimus ipſi anime.ergo cũ beatitudo ſit in anima ꝑp (He actu gloꝛie ſiue opatione cuius ſit.⁊ oſtenditur
influentiꝗ a deo.illa influentia pcedit ab intimo. ſeehd ꝙ actus eius ſit omniũ potentiarũ.quia gloꝛia eſt p⸗
ſubſtantia rei create interioꝛ eſt pꝛioꝛ qᷓ; potentia. er- fectio plena ⁊ vltima. Quia plena ideo perficit totã
go beatitudo pꝛius influit in ſubſtantiã ontra. snimã.ergo omnẽ eius ſpiritualẽ potentiam. Quia
beatitudo ineſt ᷣm qð capax eſt dei pꝑticeps eſſe po vltima vltra quã nõ eſt alia.cum vltimate pfecta ſit
teſt. ſed capax eſt m imaginẽ.⁊ imago ᷣm mentem. cõiuncta actui.quia actus ꝑficit habitũ.crgo om̃es
⁊ mens eſt oculus ⁊ potentia anime.g beatitudo in, potentie ponunt᷑ in actũ.¶ Item gloꝛia totũ perfi⸗
eſt anime ſᷣm potentiã. Weem beatitudo ineſt ani cit qð gratia diſponcbat. ſed gratia diſponit. ergo p/⸗
me ſᷣm modũ ſpalem vnionis dei ⁊ anime.ſed mo/ ficit actus anime.nõ tm̃ qui ſunt in deũ ſed etiã qui
dus ſpãlis nõ eſt niſi ꝑ cognitionẽ pfectã ⁊ amoꝛem ſunt in bonũ creatum per virtutes cardinales.ergo
⁊ hec eſt ꝑ potentias.ergo ⁊c.¶ Itẽ beatitudo ẽ ha gioꝛioſi actus nõ tm̃ erunt in deũ ſed etiã in creatu⸗
bitus ſcòs ⁊ pfectio ſcda. Sed omnis ſcdᷣs habitus ram. ¶ Item boc oſtendit᷑.quia virtutes cardina⸗
eſt impꝑfectio m aliã potentiã recipiendi q̃ differt a les manebunt in patria in ſtatu ꝑfecto.ergo in actu.
ſubſtantia. ergo beatitudo nõ ineſt aie ꝑ ſubſtantis ſed actus eoꝝ eſt in hijs que ſunt ad finem.⁊ penes
imediate.¶ Item ſi imediate ⁊ pᷣmo ꝑ ſubſtantiaʒ. eas conſiſtit actus gloꝛie. quia ſicut earũ E⸗

ergo abſtractis potentijs poterit intelligi aĩa gloꝛio. ſunt gratuiti.ita tunc erunt gloꝛioſi. ergo ⁊c. ¶ Itẽ
da.ꝛ.. ergo abſtracto ꝙ deũ nõ videat nec amet erit glo quenitur vtrum ſit ibi actus pficiens memoꝛiaʒ. Et
16 rioſa.qð ſtultũ eſt dicere ⁊ ↄtra ſanctos.( B .ddm ſic videt᷑ per rationẽ.quia ſi gloꝛia refoꝛmat ima/⸗
wWwopinio qͥꝛundã eſt ſicut de gratia ita de gloꝛia.ꝙ ſi gincm. ⁊ imago attenditur quantũ ad memoꝛiam ⁊
cut differt gratia ⁊ virtus.ita beatitudo et dos.et ſi- intelligentiꝗ ⁊ voluntatẽ. ergo opoꝛtet ꝙ memoꝛia
cut grã reſpicit anime ſubſtantiã ⁊ ideo eſt vna vir ſit in actu. chran hocipſum dicit Berñ. Deus fu
tus.potentiꝗ ⁊ ideo plures.ſic ⁊ gloꝛia que aie ſub/ turus eſt intellectui plenitudo lucis.voluntati mul
ſtantiam reſpicit.ideo eſt vna.ſ̊ dotes potentias.iõ titudo pacis.memoꝛie cõtinuatio efnitatis. ¶ Itẽ
plures. Et exemplũ naturale eſt in anima humana oſtendit᷑ ꝙ ſit ibi actus iraſcibilis.quia qdð eſt perfe
Pficiente coꝛous.que inquantũ viuificãs reſpicit cõ ctibile virtute.eſt ꝑfectibile gloꝛia.ſed iraſcibilis pfi
plexionẽ que eſt vna in toto coꝛpoꝛe.inquantũ mo/ citur ſpe.ergo ⁊c. ims illud.j.ad Coꝝ. xiij.nũc
toꝛ reſpicit oꝛgana diuerſa. Sed credę boc eſſe ma- autem manent ⁊c̃. mbꝛoſius dicit ꝙ ſpei ſuccedat
sis p appꝛopꝛiationẽ q; ꝓpꝛietatẽ ⁊ vèritatẽ. Coꝛpꝰ beatitudo.⁊ Aug. ſimiliter hoc dicit de doctrina xpᷣia
eñm̃ nunꝙᷓ diſpoſitũ ad vitã qualẽcunq; habet com/ na. ergo ⁊c ¶ Sʒ cõtra q; nõ ſit actus gloꝛie ſᷣm oẽs
plexionẽ niſi etiam habeat oꝛganizationẽ.vnde nec potcntias videt᷑.ſup illud . oſtendam illi ſalutare
inſfluentia vite nec motus ẽ ab aia in coꝛpus niſi na meũ.gl o. dicit ꝙ viſio eſt tota merces.ergo tota ra/
turaliter p̃exiſtat diſpoſitio oꝛganizationis.ſilr cre tio beatitudinis cõſiſtit in actu intelligentie. Si di/
do in gratia ⁊ gloꝛia. qꝙ anima non eſt capax gratie cas ꝙꝙ hoc dictũ eſt per quandã concomitantiq. ea/
twnec gloꝛie niſi ꝑ mentẽ.vnde credo ꝙ tam gratia ᷓ gem rõne debet dici ꝙ fides eſt totũ meritũ. ¶ Itẽ
15 gioꝛia pᷣmo eſt in potentia. Sʒ eſſe aliquid in poten uerit quare magis dicit de viſione q; de dileclõne:
ttiea hoc eſt duplr. Aut ſᷣm diſpoſitionẽ ⁊ habilitatio tẽ Aug.de moꝛibus eccleſie. btũs eſt optimum.
neuñm eius aq actum ꝓpꝛium.quia ſic potentie diſrin ⁊ cũ amat optimũ amat.ergo videt᷑ ꝙ tm̃ ſit in actu
guuntur.⁊ qð ſic eſt in potentia multiwicat᷑.⁊ eſt in motiue.ũ Itẽ Aug. vltimo de ciui.dei. Videbimuſ.
potentia ſm rõnẽ potentie.Aliquid vero eſt in po/ amabimus. laudabimus. iſti ſunt actus gloꝛie. ꝙ fi
tentia m cõfirmationẽ ipſius ad aliq ⁊ vnionẽ ad ſi ufficienter eos numerat Augꝰ. ⁊ bic ẽ nullus actus
illud. ⁊ q ſic eſt in potentia mõ multiplicat᷑ in tten memoꝛie nec potentie iraſcibilis.patet ⁊c. ¶ Item
tijs immo eſſe in potentia dẽ ſᷣm rõnẽ ſubſtantie. et dotes diſti nguunt᷑ penes actus gloꝛie.Sed due affi
ſic gratia ⁊ gloꝛia quarum vnaqueq; eſt deifoꝛmitas gnanaur penes actũ rõnalis ⁊ cõcupiſcibillis ſcʒ vi/
ad deũ.Et quia vni ⁊ eidẽ confoꝛmat᷑ ⁊ refoꝛmatur ſio ⁊ dilectio.ergo ſi diſtinguunt᷑ alique penes actus
ipſa anima.ideo vna eſt gratia ⁊ gloꝛia in pluribus memoꝛie ⁊ iraſcibilis tunc erunt quatuoꝛ dotes. qð
potentijs.ſicut vna aia in pluribus oꝛganis. et vna eſt contra omniũ opinionẽ.nõ em̃ ponunt᷑ niſi tres.
ſanitas in pluribus membꝛis.⁊ hoc clarius in ſco Similiter opponitur ꝙ ſi ponant᷑ actus gloꝛie ſᷣm
18 diſputatu eſt 1xxvl diſ de gratia. i2i iſud quogd omnes virtutes ꝙ tunc erunt ſeptem. queritur ergo

.„ * .

ðõ

—

lccd quare gctus gloꝛioſi appellantur totes.⁊ quare tiũ/ãñ
nee tres ſint.⁊ penes quid accipiantur ⁊ diſtinguantur.
N et cum laus ſit actus maxime gloꝛioſus ſᷣm qð dici -
tur ſuper illud . laudate dominũ quoniã bonus ẽ
R 2 1 pſalmus. ꝓpter quid nõ eſt vs: R/.ad intelligen
ts tiam obiectoꝝ notandũ ꝙ actus gloꝛioſi nõ tm̃ ſunt
Nͦc. in deum vt in obiectũ.ſed etiam in bona creata (gau
tutn⸗ ebit em̃ hõ ⁊ diliget ꝓximũ) Scd quia ſubſtantia-
di; le pꝛemium beatitudinis in deo conſiſtit. ideo actus
äů gloꝛie pꝛincipales ſunt pᷣm quos anima conuertitur
ci uin deuz. 2 ?m hos actus dotes aſſignantur. quia ſᷣm
pos aniina vnitur deo tanqᷓ; ſponſa ſponſo.⁊ ia his
ditatur ⁊ repletur.nõ ſolum vigoꝛatur. Et ideo di/
22 cuntur dotes quaſi diuitie anime deſponſate. Hos
autẽ actus quidã dicunt eſſe tres.quia tria reqͥrunt
in ad hoc ꝙ anima perfecte gaudeat de deo ſcʒ perfecta
u viſio.perfecta dilectio.⁊ ꝑfecta ipſius fruitio. ⁊ frui⸗/
n tionem nõ dicunt ineſſe ᷣm aliam potentiam qᷓ; ra-
NAd tionalem ⁊ concupiſcibilem. Mai iraſcibilis nõ ba
u bet ibi actum in deum. babet tamen aliquem actum
t fſczʒ gloꝛiari per virtutes que manent in ipſa.manet
f g em̃ amoꝛ et foꝛtitudo.Sed iſta poſitio dupliciter vi
ii⸗ detur incompetens. Pꝛimo mõ quidẽ quia tũc ter/
targ cia dos nõ differt a pꝛima ⁊ ſecunda niſi ᷣm rõnem.
küt V et hoc ſtultum eſt dicere.Alia via videt᷑ incõueniẽs
Son ſcʒ ꝙ iraſcibilis nõ habeat in gloꝛia actũ tendentem
dac in deum.cum in via habeat ſpem ꝑ cuius actum ten
üin dit in deum. Et ideo aliter dicendũ ꝙ omnes vires
Hü. que habent ꝑ gratiã actum in deum. babebunt p glo
n riam actus ꝑfectos euacuatis imꝑfectis. Unde ra/
gi tionalis cuius eſt modo credere per fidem.tunc vi/
10 debit aperte. Concupiſcibilis cuius eſt amare. dili/
nrizb get tunc pfecte. Iraſcibilis cuius eſt erigi ⁊ inniti ꝑ
mnte, ſpem.tunc tenebit continue et certe. Unde ſᷣm bos
er tres actus diſtinguunt᷑ tres dotes.ſcʒ viſio.dilectio.
Sanun compᷣhenſio ſiuc tentio.ſiue fruitio per appꝛopꝛia/
Da65 23 tionem. MHam fruitio iſta tria complectitur. ¶ Ad
id illud qð obijcitur ꝙ actus gloꝛie ſunt plures.quia
GHG hm om nes virtutes.patet rñſio.quia et ſi ſm om̃es
in virtutes ſint.nõ tamen ̊ᷣm omnes dotes accipiunt
“M 24 ſed m cos qui tendunt immediate in deum. ¶ Ad
hccG illud ꝙ obijcitur ꝙ viſio eſt tota merces ⁊ buiuſmo
ßr Aii. dicendũ ꝙ iſti tres actus ſunt omnino coniuncti
ni ⁊ connexi. vnde qui pfecte videt.perfecte augit ⁊ ha
“ bet. ⁊ ideo in ſanctoꝝ verbis per connexionẽ qð eſt

ltet . omnium attribuitur vni.magis autem viſioni attri
6G buitur ꝓpter hoc ꝙ in viſione diſtinguitur ſtatus pa
un trie a ſtatu vie.non ſic in dilectione.quia vtrobiq; ẽ

Sn dilectio. ſed in patria eſt viſio non in via ſeo credu/
A 25 litas de non viſo. ¶ Av illud quod obijcitur quare
4 non vnus actus pencs memoꝛiã. dicendum ꝙ me/
e mDaoꝛia nõ refoꝛmatur pꝛimo ſed ex conſequenti per
nn B refoꝛmationem iraſcibilis in rcfoꝛmatione gratie.⁊
lc ratio huius eſt. quia quodammodo conueniunt in
duu 26 actu. Atriuſe; enim eſt continue tenere. Gew ilun
14 gq6 vltimo obijcitur de laude. dicenduzʒ ꝙ aut intelli
ggeitur de laude vocali. ⁊ ſic non eſt actus pꝛincipalis
% nec debet eſſe wos. Aut de laude mentali. ⁊ ita com/
NH ü . pꝛehendit actus trium potentiarum interium. et
SSH ideo non eſt diſtingucnda ab alijs.immo dicit᷑ tota
SGn zserces. M

et oꝛemij.

„ . „ . Z „. . 2 1 „ 9 ₰
De diſferenti participatione beatitudinis.Et queri

tur vtrian omnes habeant equalem beatitudinem.

et ꝙ ſic videtur ex textu Mathᷣ.xx.vbi dicit᷑. ꝙ om/

nes accexrunt ſingulos denarios.⁊ ꝙ dominus tm̃

edit nouiſſimo quantũ pꝛimo. Et gloſa dicit.j.adð
Coꝝ.xv.ſuper illud.ſtella differt a ſtclla.cundẽ dena
rium paterfamilias dedit omnibus qui operati ſunt
in vinea.quo vtiq; nõ aliud ſignificat᷑ qᷓ id qd om/
nes communiter habebunt. Seo illud non ceſt niſi

beatitudo.ergo ⁊c. ¶ Item ratione videtur. quia

beatitudo conſiſtit in deo qui eſt bonum ſummum
in fine ⁊ omnino inuariabile non recipiens magis
et minus. Si dicas ꝙ conſiſtit in dei participatio/
ne que magis ⁊ minus recipit Contra.vnuſquiſq;

tiñ participabit deum in gloꝛia nõ valet nec pote

rit plus participare.ergovnuſqͥſq; in ſummo.ſed qð
ſummum eſt. eſt in termino.⁊ qð eſt in termino non
necipit magis ⁊ minus.ergo ⁊c. ¶ Item tm̃ diliget
vnuſquiſq; homo pꝛoximum ſicut ſcipſum.ergo tm̃
gaudebit linus de gloꝛia petri.⁊ intm̃ volet eam pe/
tro quantum ſibi. ⁊ ſi hoc.tantũ gaudebit de gloꝛia
petri quantũ ſi eqᷓ haberet.ſʒ ſi hꝛet.tantũ gauderet
quantuzʒ petrus gaudet.ergo ⁊c.¶ Contra. Joban
nis.xv.in tomo patris mei manſiones multe ſunt.
Auguſtinus. Multe manſiones in vna vita erunt.
quia varie pꝛemioꝝ dignitates. Item apoſtolus

pima ad Conꝝ.xv.ſtella differt a ſtella in claritate. Si
ergo claritas cognitiouis generat gaudium et dele/

ctationem ⁊ viffereus eſt.ergo differens erit gaudiũ
Item ratione videtur.quia pꝛemium reſpondet

mengeledeſ⸗ ſtat aliquos eſſe maioꝛis meriti. er/

emij. tem Auguſti. Si eſſent cequalia non
eſſet oꝛdo ibi.quia oꝛdo facit ad perfectionem.ergo
quia ſuperna ciuitas eſt ꝑfectiſſima.ergo ⁊c. Rꝰ.
dicendũ ꝙ diuerſitas ⁊ diſtinctio eſt in pꝛemijs ſᷣm
maius ⁊ minus ſicut fuit in meritis. Ad intelligen/
tiam autem obiectoꝝ notandum ꝙ ſicut beatitudo
vt dictum eſt ſupꝛa dicit᷑ dupliciter.vel ſatians effe⸗

ctiue ſicut obiectum.vel ſatians infoꝛmatiue ſicut ꝑ
fectio. ſic et pꝛemiũ ſiue donũ. Mam ſi dicatur ſicut
obiectum omnino vna eſt merces. vnus deus. vna
beatitudo. vnum pꝛemiũ. Si autẽ foꝛmaliter.dicit᷑
beatitudo ona vnitate confoꝛmitatis. vnitatc con/
nexionis.ſed tamẽ differens ẽ quantitate gaudij et
remuncrationis. vnus cm̃ alio clarius videt deum.
2 magis de illo gaudet ⁊ ſtrictius tenet.Et ſic patet
pꝛimũ de venario. Patet etiã ſecundũ quomõ gau/

dium pax dicit᷑.non inq;ᷓ intenſiue ſed extenſiue.qa

de eiuſdem ⁊ tot gaudet vnus de quibꝰ ⁊ quot gau/

det alter¶ Ad illud qd obijcitur ꝙ quilibet partici 27
pat deũ in ſummo. dicendũ ꝙ ẽ ſummũ ſimpliciter.
et ſummũ huic. Nullus participat in ſummo ſim/

pliciter ſcò in ſummo ſibi.quilibet em̃ tm̃ participat

nõ quin pſſit participare plus.ſed nõ plus ab ipſo
quia nõ poteſt vltra pficere ⁊ contentus eſt omni/

no eo quẽ habet. id illud qd obijcitur ꝙ tm̃ gan ; 89
det de bono ꝓximi duantũ de ſuo.dicendum ꝙ ve/

rum eſt. vnde petrus plus gaudet de bono lini q; ipẽ

linus.ſed ex boc non ſequitur ꝙ; tantũ gaudet quan

tum ſi haberet illud.quia ſi haberet illud bonũ ha⸗
beret maioꝛem charitatem et poteſtatem intenſius
gaudendi. Hijs viſis ſatis pateut ea que poſſent di⸗

ci eirca literam.

—
— —

¶ Beterminat beatitudinem et gloꝛiam ex parte coꝛpoꝛis.

Ga bee queri ſolet ſi beatitudo ſanctoꝝ ⁊c. Supꝛa egit magiſter de gloꝛia ſpũs in qua conſiſtit pᷣma ſtola.
dic agit de gloꝛia coꝛpoꝛis in qua conſiſiet ſtola ſcᷣa. Diuidit᷑ aũt hec pars in tres partes ſm tria que deter
minat. Pꝛimo em̃ determinat ꝙ in reſuſceptione coꝛpoꝝ erit gloꝛie augmentuʒ. Secundo vero determinat
modũ per quẽ gloꝛia ſpiritus augebitur.ibi. Si quẽ mouet quid opus ſit. Tercio determinat quale coꝛpus
reddetur anime beate ſcʒ ſpirituale nõ animale.et boc facit.ibi. Pꝛoinde cum hoc coꝛpus iam nõ animale.

¶Zeterminat ꝙ in reſumptõe coꝛpoꝝ erit gloꝛie augmentũ. 5
¶ Poſt hec queri ſolet ſi beatitudo ſanctoꝝ maioꝛ ſit futura poſt iudiciũ q; in /
terim. Sine omni ſcrupulo credendũ eſt eos habituros maioꝛẽ gloꝛiaʒ poſt
iudiciũ qᷓ; ante.quia ⁊ maius erit gaudiũ eoꝝ vt ſupꝛa teſtatus ẽ Aug.⁊ am
plioꝛ erit eoꝝ cognitio. Vñ hiero. Peracto iudicio amplioꝛẽ gloꝛiã ſue cla⸗ Miero.ſr oſee.
ritatis deus demonſtrabit electis. = *
Determinat modũ ꝑ quẽ gloꝛia ſpiritus augebitur. eg
i quẽ mouet quid opus ſit ſpiritibus defunctoꝝ coꝛpoꝛa ſua in reſurrectio
ne recipere.ſi eis põt ſine coꝛpoꝛibꝰſumma beatitudo pᷣberi: Difficilis q̃ſtio
eſt.nec põt a nobis ꝑfecte diffiniri.ſᷣ tñ dubiũ nõ eſt.⁊ raptã a carnis ſenſibꝰ
hominis mentẽ.⁊ poſt moꝛtẽ ipſa carne depoſita nõ ſic videre poſſe incõmu
tabilem ſubſtantiã.id eſt deum.ſicut ſancti angeli vident.ſiue aliq̃ latentioꝛi
cauſa.ſiue iðo quia ineſt ei naturalis qͥdã appetitꝰcoꝛpus ãminiſtrandi qͥ re⸗
tardatur quodãmõ ne tota intentione pergat in illud ſummũ celum donec
ille appetitꝰ cõquieſcat. Poꝛro ſi tale ſit coꝛpus cuius ſit difficilis et grauis
ãminiſtratio.ſicut hec caro que coꝛrũpitur.multo magis auertitur mens ab

illa viſione ſummi ceil. =S S
eneterminat quale co:ꝛpus qctur anime beate.ſcilicet ſpirituale non
Animale. . “”
¶ Pꝛoinde cũ hoc coꝛpus iam nõ animale ſed ſpirituale receperit equata an/
gelis. habebit ꝑfectũ nature ſue modũ obediens ⁊ imperans viuiſicata.⁊ vi
uiſicans tam ineffabili facultate.vt ſit ei gloꝛie qð fuit ſarcine.

d intelligenti buius partis querit᷑ de glo. peꝛemij ſbalis conſiſtit in adberentia fruitione illiꝰ
qab ria coꝛpoꝛis.Et circa boc duo pꝛincipaliter ſummi celi.patet ⁊c.¶ Itẽ ꝑfecta beatitudo eſt q̃es
„¾querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de gloꝛia coꝛpoꝛis oim deſiderioꝝ.Si ergo aia ere⸗ nãaliter coꝛpoꝛi

vniri. et iſte appetitus cũ ſit nalis nõ poſſit termina

in generali. Secundo in ſpali.Circa pꝛimũ querunt

prꝛincipaliter tria. Pꝛimo õ gloꝛifi/⸗

catione. Scdo de dotum diſtinctione. Tercio de ſen
ſuum remuneratione.Circa pꝛimũ queruntur duo.
Pꝛimo querit᷑ vtrum gloꝛia coꝛpoꝛis ſit de ſubſtan
tia beatitudinis.Secundo querit᷑ de oꝛigine beati/

ri niſi ꝑ vnionẽ.impoſſibile eſt animã ꝑfecte beatifi
cari quouſq; reſumat coꝛpus. ¶ Contra.aia gaudet
nũc de deo. poſt iudiciũ vero nõ tm̃ gaudebit de deo
ſed etiã de bonis coꝛpoꝛis.&̊ deus eſt bonũ infinitũ.
bonũ coꝛpoꝛis eſt bonũ finitũ.ſᷣ finitũ additũ ſupꝑer
infinitũ nibil auget.g bonũ coꝛpoꝛis nõ auget pᷣmiũ

3

4

tudinis coꝛpoꝛis ſiue gloꝛie.
((AQueſio... g ergo ⁊c. ¶ Itẽ tanta gra eſt in aia exuta quanta ca/
N . 2 OWèð pax eſt coꝛpoꝛi cõiuncta.g ſimiliter videt᷑ de gloꝛia.
(NLirca quã ꝓceditur ſic ⁊ oſtendit᷑ gloꝛia coꝛdꝛis tẽ cũ deus ſe offerat mõ aie in aperta viſione ſi
ſit de beatitudiuis ſubſtantia ſiue augmentet gliam cut poſt iudiciũ.quare nõ eſt ita mõ de ꝑfecta glia ſi
anime.pꝛimo ꝑ autoꝛitatez magiſtri in litera.Sine cut poſt iudiciũ.Si dicas ꝙ ꝓpter apꝑetitũ amitten
ſcrupulo inquit credendũ eſt eos habituros maio/⸗ di coꝛpus.Contra. Berñ.de diligendo deo beatis
rem gloꝛiã poſt iudiciũ qᷓ; ante.quia maius erit gau aiabus dicit.ꝙ ita inebꝛiant᷑ deo vt obliuiſcant᷑ ſui.
dium et amplioꝛ cognitio. Sʒ iſta reſpicit eſſentiaz S ſi ſui obliuiſcant᷑imnlto magis coꝛpoꝛis.¶ Item
beatitudiuis.ergo ⁊c.¶ Itẽ Berñ.de diligendo deo maioꝛes motus abſoꝛbent minoꝛes. cũ motꝰamo
Anima exuta tñ coꝛpoꝛi eſt cõiuncta.⁊ ſi nõ vita el ris in deũ ipꝛopoꝛtionabilr ſit maioꝛ qᷓ in coꝛpꝰ. to
ſenſu tñ affectu. vt ſine eo nec poſſit nec valeat con / talit᷑ asſoꝛbet illũ. ee appctitꝰ ad miniſtrãdi coꝛ
ſummari. ¶ Itẽ Aug. xij. ſup Geñ. loquens de ania pus impedit. ergo multo ſbirfns adminiſtratio. Si
exuta dicit. Ineſt ei quidã naturalis appetitus am / em̃ amoꝛ alicuiꝰpõt retrahẽ a deo cñ eſt abſens.mul
iniſtrandi co:pus a quo retardat᷑ ne tota intẽtio/ to foꝛtius cñ eſt pñs. Se coꝛpꝰ nũqᷓ fiet ſpũs qᷓ;
i feratur in iſtud ſummũ celum. ergo ſi quantitas uis fiat ſpirituale.ergo liberioꝛ eſt ſpiritus a coꝛpꝛe

fu
e

abſolutus alligz tus. ergo melius diſpoſitr ad ſu⸗

29 ſcipiendã beatitudinẽ ꝑfectã. ¶ Rꝰ.dom qꝙ btitudo

ƷJo rõnes ad hoc.

3

3

Be oꝛigine btitudi

vẽ gaudiũ ꝑ eſſentiã. gaudiũ aũt põt dici maiꝰ qua/
drupliciter. Aut quia de maioꝛi obiecto. aut quia ex

maioꝛi habitu.aut qꝛ de pluribꝰ.aut qꝛ ex eodẽ hba/

bitu intenſius. Pꝛimo mõ maius gaudium quia de
maioꝛi non reperit᷑.nec reſpectu eiuſdẽ.nec reſpectu
diuerſoꝛum.quia quilibet gaudet de bono infinito.
Secundo modo maius inuenitur reſpectu diuer/
ſoꝛum.quia maioꝛi hbabitu gaudet petrus qᷓ; linus.
ſed non reꝑitur reſpectu eiuſdem q́;tum ad diuerſa
tꝑa.quia nõ hẽbit maioꝛẽ habitũ petrꝰ poſt iudxiũ
ꝙᷓ bʒ nũc.Cercio mõ maius qꝛ latius ⁊ de plibus re
perit᷑ in eodẽ ſᷣm tꝑa.qꝛ petrus de plibus gaudebit
poſt iudiciũ qᷓ; nũc.qꝛ de glia aie ⁊ coꝛpoꝛis.⁊ de glia
oim ſaluatoꝝ.Sʒ nõ ẽ maiꝰ hoc mõ illud diuerſoꝝ.
qꝛ de tot ⁊ eis gaudebit vnꝰſanctꝰpuus ſicut ⁊ maxi
mus ſanctꝰ. Quarto mõ maius qꝛ intẽſius repitur

⁊ reſpectu eiuſdẽ ⁊ reſpectu diuerſoꝝ.qꝛ vnꝰ intẽſius

mouet᷑ ꝙᷓ alter reſpectu eiuſdẽ.qꝛ ex eodẽ habitu in/
tenſius mouebit᷑ aia reſumpto coꝛpoꝛe.qꝛ nullũ ba
bebit retardans.Cõcedendũ eſt igit᷑ ꝙ glificatio coꝛ
poꝛis facit ad maius gaudiũ qᷓ;tũ ad extenſionẽ.fa/

cit etiã q;tũ ad intenſionẽ.nõ augẽdo habitũ ſᷣ remo

uendo ipedimentũ.vñ non facit ad augmentũ pᷣmij

eſſentialis pᷣncipalr ſᷣ ex ↄſequẽti.⁊ cõcedende ſunt
Ad illud qð obꝛ in ↄꝛiũ ꝙ nõ gau-/

det de maioꝛi.dm ꝙ nõ tenet bene.vᷣ ꝙtũ ad hoc ñ
dẽ maioꝛ ſi de eodem intẽſius. Silr ꝙ ſcdo obijcit de
gra pʒ.qm̃ ipſa gr̃a dicit habitũ.⁊ idẽ etiã habitꝰglie
eſt in aia exuta ⁊ ð ꝙᷓ eſt vnita.ſᷣ ꝑ illũ nõ ita intenſe

Imouet᷑.⁊ hoc retardãte appetitu.¶ Ad illud qð obꝛ

ꝙ obliuiſcit ſui.dðm q; hoc nõ intelligit᷑ quin amet
ſe.̊ ꝙ ois amoꝛ puatus qͥ nõ refert᷑ in deuʒ ab alte/

ra auferet᷑.⁊ certe aia nõ appetit coꝛpoꝛa amoꝛe pꝛi
uato ſᷣ ad gloꝛiã dei. Ael dam q; Berũñ.loquit᷑ de beʒ
32 tis poſt reſumptionẽ ſcde ſtole.

ꝙ maioꝛes motus abſoꝛbent minoꝛes.dom qꝙ verũ
eſt ꝙꝙ abſoꝛbent. 5 nõ ita vt nõ ſint.ſ̊ᷣ vt nõ ita intẽſe
appareant.ſunt tñ ⁊ apparent aliqͥ mõ.⁊ ideo q;uis
parũ.tñ aliquo mõ minuũt motus minoꝛes ipſi ma
ioꝛes licct vincant᷑. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ſi appetit
impedit magis pñtia.ðdm ꝙ appetitꝰ duo dicit.ſcʒ
amoꝛẽ alicuiꝰrei.⁊ carentia illius.Qũñ igit᷑ impedit.
aut rõne amoꝛis.aut carentie.Si rõne amoꝛis.tunc
magis impedit res pñs.Si rõne carentie tũc nõ im/
pedit.cũ carentia ꝑ pᷣſentiã remonet᷑. Ad illud qð
obꝛ ꝙ ſpũs abſolutus eſt liberioꝛ.dom ꝙ eſt ſpũs a
coꝛpoꝛe abſolutus ſba ⁊ affectu.⁊ iſte ẽ liberrimus.
Et eſt ſpũs alligatus affectu ⁊ ſolutus ſba.⁊ iſte nõ
eſt liber.qꝛ aliqd vult qð nõ bʒ. Et eſt ſpũs alligatꝰ
ſbᷣa ⁊ affectu.⁊ tũc aut coꝛpus ẽ inobediens.⁊ talis
nõ eſt liber.qꝛ nõ põt bꝛe qdð vult.aut ꝑ oia obediẽs
T talis eſt liber libertate ſibi cõueniẽte.qꝛ nihil vult

bie niſi qd põt.⁊ ideo hʒ omne qð vult.

. 4 aLeerk̃ ——

titudinis ſiue gloꝛie. vtrũ ſit a glia aie
oꝛiginalr. Et qꝙꝙ ſic videt᷑.dyoniſiꝰ ad dioſcoꝝ.ptitu/

do nõ eſt coꝛpoꝝ.ſᷣ ab aiabus redundat in co Poꝛa.

tẽ gloꝛia ineſt coꝛpoꝛi ꝑ reſurrectionẽ.⁊ reſurre
etio ꝑ vnionẽ aie.gᷓ ab aia ineſt coꝛpoꝛi gloꝛia.¶ Itẽ
ſpãlius videt᷑ quo ad ipaſſibilitatẽ.qꝛ vt dicit phus
egrediente aia expirat ⁊ marceſcit coꝛpus. cum ſit

incoꝛpoꝛale boc nõ bʒ ab aia.Si dicas ꝙ loquit᷑ ᷣm

d ülud qð obẽ

„
*„
„

ſtatũ iſtũ. Hoc nõ ſoluit.qꝛ ſicut aĩa nũc cõtinet coꝛ
pus.ita xtunc. Añ Aug.de vera religione.coꝛpꝰ nõ
babebit ſtabilitatẽ niſi ꝑ animã.⁊ hec ꝑ eus,41 Ité
de ſpũalitas videt᷑.quia ſuꝑ illud.j.ad Coꝝ.xv.no⸗

uiſſimus adam in ſpm̃ viuificantẽ.dicit glo.qꝛ ſicut

ſpũs ꝑfecte adheret deo.ſic viuificat vt coꝛpus ſpiri
tuale efficiat. gꝙ̊ manifeſtũ ⁊c. ¶ Contra.qncũqʒ ali/
quid ẽ alicuiꝰoꝛigo pꝑ redundantiã.ſilitudo eſt vtro/
biq; ⁊ vniuocatio. Sed claritas coꝛpoꝛis ⁊ ſpiritus
ſunt claritates eqᷣuoce. hec nõ redundat in illam.
tẽ omne qð eſt ab alio ꝑ redundantia.illo ſeꝑa⸗

to ſã nõ ineſt. ſi aia ſeparet᷑ a coꝛpoꝛe.coꝛpus fieret

obſcurũ.qdð videt᷑ incõueniens dicere.¶ Itẽ qð bʒ
totaliter eſſe ꝑ redundantiã ab aliquo.illi cõiunctũ

participat ꝓpꝛietates illas ſine aliq̃ immutatione ex

pte ſui. ſi aia gloꝛioſa vniret᷑ mõ coꝛpoꝛi paſſibili.
ipᷣm faceret impaſſibile.ſed hoc nõ põt ſtare.qꝛ ꝙ de
paſſibili ꝑ naturã fiat ipaſſibile eſt a virtute infinita
ergo nõ ab aia. ¶ Itẽ aia xp̃ᷣi ſumme erat gloꝛioſa.

⁊ coꝛpus ſumme paſſibile. et hñs alios defectus.ꝗ

⁊ hmõi defectus nõ pᷣuant᷑ ꝑ gloꝛiã aie ſed ꝑ qualita
tem abſolutã coꝛpoꝛis.ergo ⁊c.¶ Rꝰ.ddm ꝙ eſt lo⸗
qui de dotibus coꝛpoꝛis in qͥbus eius gloꝛificatio cõ
ſiſtit. vel quantũ ad diſpoſitionẽ.vel quantũ ad con
ſummationẽ. Si qᷓ;tũ ad diſpoſitionẽ. ſic dico ꝙ di/
cunt diſipſitiones q̃ᷓ ſunt q̃litates abſolute ipſiꝰ coꝛ/

35

poꝛis q̃ dant᷑ ſibi a deo in eius refoꝛmatõc.Si qtu,

ad cõſummationem.ſic dico ꝙ ſunt a gloꝛia aie ſiue
ab anima gloꝛioſa. Añ ſicut in pñti aia in coꝛpus in/
fluit.⁊ ꝑ illam influentiã coꝛpus eſt coloꝛatius.coꝛ⸗

pus ẽ durabilius.coꝛpus eſt virtuoſius ⁊ agilius qᷓ;

cuʒ anima ſeꝑatur.ſic ſiir dico in ꝓpoſito ſuo mõ.q;
aia gloꝛioſa influens in coꝛpus om̃es dotes iſtas ad
quas diſpoſitões hahebat.ꝑ ſui refoꝛmationẽ pficit
⁊ cõſum mat.Añ credo ꝙ ſi coꝛpus ſeꝑaret᷑.ꝙ eſſet

agile et ipaſſibile.nõ tñ ita vt nunc.Et ꝑ hoc patent

obiecta ad vtrãq; ꝑtẽ. Mã pᷣme rõnes oſtendunt q;

ſunt in coꝛpoꝛe ꝑ influentiã.qð quidẽ verũ eſt qtuʒ
ad cõſummationẽ.Scde rõnes oñdunt ꝙ non ſunt

totaliter in coꝛpoꝛe ꝑ redundantiã a gloꝛia anime.
⁊ hoc quidẽ verũ eſt.pᷣexigit᷑ em̃ ꝙ a deo foꝛmet᷑ ba/

bile vt p influentiꝗ anime illa habilitas cõſummat᷑.
¶ Ad ũlud qu ob de ſpũalitate.dm ꝙ verã eſt vbi ʒ

agens ⁊ patiens cõmunicãt in mã.S nõ eſt ita in aia
⁊ in coꝛpoꝛc.vnde aia iĩmobilis exiſtens ꝑ influctiã
cauſat motũ in coꝛpoꝛe. ſic ⁊ in alijs ꝓpꝛietatibꝰ. ſic
vicit᷑ caloꝛ aialis ſiue ab anin.
DOnſequẽter quantũ ad ſcm articulũ querit᷑
de dotũ diſtinctione. Et circa hoc duo querunt᷑
Pꝛimo qucrit᷑ de numero ⁊ ſufficiẽtia dotiũ. Scoo
querit᷑ de qualitate ipſaruum.
„ ((Aueſtio... 1

—

¶ Lirca qus gotancſſi, dotes coꝛpoꝛis cõſueuerunt

quatuoꝛ aſſłgnari.ſcʒ claritas.impaſſibilitas.ſubti/
litas.⁊ agilitas. Sʒ ꝙ debeãt eſſe paucioꝛes videt᷑.
quia dotes ſunt iu coꝛnoꝛe ſᷣm qð comparat᷑ ad ani
mam. ſed tm̃ duplicit comparat᷑ ſcʒ vt motoꝛ et vt
ꝑfectio.ergo videt᷑ ꝙ tm̃ ſint due dotes. ¶ Item t
tres dicunt᷑ eſſe vires ᷣm q̃s anima regit coꝛpus et
pꝑficiendo ⁊ mouendo.ſcʒ naturalis.vitalis ⁊ anima
lis.⁊ ſᷣm hoc dicunt᷑ tres ſpũs in coꝛpoꝛe.ergo vide/
tnr ꝙ ſint tiñ tres dotes.

coꝛpus.ſi anim non habet niſi tres.nec coꝛpus.

in tres dotes. ¶ SItem dotes anime ſunt
tres.ergo ſi anima pluribus dotibus dotanda eſt q;ᷓ

—

Pi.

Contra.q ſint plures videt᷑.qm̃ ſicut claritas facit
ad pulcritudinẽ.ita ⁊ paxtiũ cogruentia.Añ Augꝰ.
de ciui.dei.pulcritudo eſt quedã partiũ congruentia
cuʒ quadã coloꝛis fuauitate. & ſicut claʒitas eſt dos
coꝛpoꝛis.ſic ⁊ cõgruentia.⁊ ſic ⁊c. ¶ Itẽ ſicut coꝛpꝰ
ad bhoc ꝙ ſit anime cõgruũ oꝛganũ requirit debitam
qualitatẽ.ita etiã debitã quantitatẽ. ſicut aſſignan
tur dotes a ꝑte qualitatis.ita etiã a parte qnãtitatl.

plures ſunt qᷓ; qtuoꝛ dicte.¶ Ite Anbhel. in li. de

ſimilitudinibꝰ ponit ſeptẽ eſſe cõditiones qͥbus aia
gloꝛificat᷑ in coꝛpoꝛe.agilitatẽ.foꝛtitudinẽ.libertatẽ.
ſalutẽ. voluptatẽ.longeuitatẽ.pulcritudinẽ. videt᷑
57 ꝙ ſint multo plures ꝙᷓ pᷣdicte qtuoꝛ.¶ Rꝰ.dome
numerus iſtaꝝ dotiũ ſiue qualitatũ ꝑficientiũ coꝛp

accipit᷑ ex ſap.iij.fulgebunt iuſti ct tanqᷓ ſcintille in

barundineto diſcurrẽt. In fulgoꝛe claritas.in ſcin/
tilla impaſſibilitas.in arundineto ſubtilitas.in diſ-
curſu agilitas. Ratio aũt iſtius numeri accipit᷑ mul
tipliciter a diuerſis. Et pᷣmo mõ ᷣm cauſam finales
hoc mõ.Dicunt em̃ quia coꝛpus reſurgit diſponit᷑
⁊ dotatur ꝓpter gloꝛiã anime q̃ cõſiſtit in ꝑfecta co/
gnitione cognitiue ⁊ vnione affectiue.Ad cognitio/
nem aũt duo requirunt᷑ ſq; ſpualitas⁊ luminoſitas.
qꝛ cognoſcens debet eſſe ſpũalc.⁊ debet hẽe lumen.
⁊ ideo ꝓpter cognitionẽ aie eſt in coꝛpoꝛe ſubtilitas
⁊ claritas. Anio autẽ amoꝛis eſt libera ⁊ foꝛtis.foꝛ⸗/
tis em̃ eſt vt moꝛs dilectio. Pꝛopt᷑ libertatẽ debʒ eẽ
coꝛpus agile. ꝓpter foꝛtitudinẽ ⁊ indiſſolubilitatem
debet coꝛpus eſſe ipaſſibile.⁊ ſic patet ꝙ qᷓtuoꝛ ſunt
dTotes. Scdo mõ accipit᷑ ᷣm cãm eſſicientcʒ. Dotes
em̃ hmõi in coꝛpoꝛe vt ſupꝛa oſtenſum eſt conſũma
tum ⁊ pfectum hñt eſſe ab influentia aie in coꝛpus.
Aia autẽ in coꝛpus influit duplr.ſcʒ vt pfectio et vt
motoꝛ. At perfectio aia gloꝛioſa influit viuificando
vita immoꝛtali.vt motoꝛ mouẽdo motu infatigabi⸗
li.alioquin nõ eſſet gloꝛioſa niſi excluderet moꝛtẽ et
penam.Quia ergo viuificat vita.ideo neceſſe eſt in
coꝛpoꝛe eſſe diſpoſitionẽ ad vitã.⁊ hec ẽ lucis abun
dantia ⁊ claritas.Quia vᷣo vita imoꝛtali neceſie eſt
coꝛpus hẽe diſpoſitionẽ ad imoꝛtalitatẽ.⁊ ita eſt im
paſſibilitas. QNuia vero motu infatigabili mouet.
ideo opoꝛtet ꝙ nihil reſiſtat.⁊ iõ ſubtilitas eſt in coꝛ
poꝛe.Opoꝛtet eẽ ꝙ nihil retardet.⁊ ſicagilitas.⁊ ſic
pʒ ſilr ꝙ quatuoꝛ ſunt. Lercio mõ accipit᷑ ſᷣm cãm
foꝛmalẽ.Dicunt em̃ aliqui ꝙ in coꝛpoꝛc noſtro cum

ſit natura celeſtis ⁊ elemẽtaris.mõ dominat᷑ elemẽé

taris.ᷣ poſt dominabit᷑ natura celeſtis que eſt natu
ra lucis.hec erit ſicut foꝛmalis ⁊ cõplettua coꝛpoꝛis
Et quia lux habet quatuoꝛ iſtas ꝓpꝛictates ſicut pa
tet in radio ſcʒ claritatẽ ⁊ ꝙ illuminat.impaſſibilita
tem quia nihil ipᷣm coꝛrumpit. agilitatẽ quia ſubito
vadit. pencetrabilitatẽ quia coꝛpoꝛa diafana ſine eo

rum coꝛruptione ꝑtranſit.ſic etiã coꝛpus gloꝛioſum
in quo dminat᷑ natura lucis quatuoꝛ dᷣabet dotes.

Quarto mõ accipitur ſᷣm cauſam materialẽ ſic.coꝛ⸗
pus noſtrum eſt compoſitũ ex quatuoꝛ elementis.⁊
quia elemẽta ſunt imꝑfecta. quadruplicẽ habet ab
eis defectibilitatẽ.Ab aqua que eſt elementũ humi/⸗

dum ⁊ paſſibile habet paſſibilitatẽ ⁊ coꝛruptionem

Ande humidũ aqueũ coꝛpus coꝛrũpit. A terra xo
habet obſcuritatem.quia eſt elementũ opacum. Ab

igne animalitatẽ.quia caloꝛ conſumit continue.ido

cõtinua indiget alimonia ciboꝛũ.Ab aere veto ha/
bet infirmitateʒ. aer em̃ facilime immutatur ⁊ cedit

III

—
*

cuilibet impellenti. Om igit qtuoꝛ iſti defeetus de⸗

bent per bona oppoſita remoueri ad boc q coꝛpus
ſit perfectũ perfectione completa.ideo quatuoꝛ ſunt
dotes. Contra coꝛruptionẽ impaſſibilitas.cõtra ob-
ſcuritatẽ claritas.contra animalitatẽ ſpũalitas.con
tra infirmitatẽ virtus ſiue penetrabilitas.⁊ hec vlti
ma ſumptio cõuenientioꝛ eſt inter omnes.quoniaʒ

coꝛreſpondet autoꝛitati ⁊ rõni.Autoꝛitati apoſtoli.

j.ad Coꝝ.xv. Ita em̃ ſumit apoſtolus.Seminat᷑ in
coꝛruptione.reſurget i incoꝛruptõne.ecce impaſſibi
litas. Seminat᷑ in ignobilitate.ſurget in gloꝛia.ecce
clas itas. Seminat᷑ in infirmitate.ſurget in virtute.
ecce penetrabilitas.Seminat᷑ animale.ſurget ſpiri-
tuale.eece agilitas. Ande apls ſumit dotes ꝑ com/
parationẽ ad illos quatuoꝛ defectus quos remouẽt

Sitiliter Aug.de ciuit.dei.xxij.Aberit a coꝛoꝛibꝰ

noſtris omnis defoꝛmitas.omnis tarditas.omnis
infirmitas.omnis coꝛruptio. Omnis defoꝛmitas ꝑ
claritatẽ.omnis tarditas ꝑ agilitatẽ.omnis infirmi
tas per ſpũalitatẽ.omnis coꝛruptio ꝑ impaſſibilita

tem. Concoꝛdat etiam bec poſitio rationi.dotes em̃

coꝛpoꝛis dicunt nõ oẽs qualitates ſᷣ qualitates no/
biles ⁊ pᷣncipales & nouo ſuꝑadditas nature.Et qꝛ

& nouo addite nature debent accipi m naturales

defectus.⁊ hij ſᷣm cauſas pᷣncipales q̃ ſunt quatuoꝛ
elementa.patet ꝙ iſta via inter omnes eſt magis cõ
grua. Ex bijs patent obiecta. O? em̃ obijcit ꝙ ania
comparatur dupliciter tm̃. dᷣm qꝙ anima ᷣm illas
duas cõparationes ad coꝛpus vt motoꝛ ⁊ perfectio
requirit in coꝛpoꝛe quatuoꝛ diſpoſitiones vt oſten⸗
ſum eſt pᷣus. a illud q; obꝛ ꝙ plures debent cẽ
dotes anime qᷓ; coꝛpoꝛis.dom ꝙ dotes aie attendun
tur ſᷣm potentias.ſed totes coꝛpoꝛis ſᷣm qualitates

538

39

reſpicientes elemẽta.⁊ idco patzʒ quare illa tres.iſtd

plures. ¶ Ad illud qð obẽ de cõgruẽtia ꝑtiũ ⁊ qnti
tate.ddm ꝙ illa erit q̃ nunc eſt in qͥbus cõuenienter
eſt.iõ nõ eſt aliqua de nouo dos penes ioſam.
Daaiboi, kKkn
¶trã dotes coꝛ

gis ⁊ minus dicit᷑ ꝑ admixtionẽ cõtrarij minoꝛem ⁊

4⁰

tes coꝛpoꝛis equaliter ſint in omnibus vel
ſm magis ⁊ minus.Et ꝙ equaliter videt᷑.quia ma/

maioꝛẽ. Qm̃ ibi tm̃ ſummũ cſt vbi nibil admixtum

eſt de cõtrario.ſᷣ omnes totes in omnibꝰ beatis ni/
hil habent admixtũ de contrario.ergo in omnibus
