trarium.auſi ſunt dicere ꝙ falſum dixerunt.⁊ a iobã
ne coꝛrepti ſunt.Ecce quomodo erꝛoꝛ paruꝰin pꝛin/
cipio multus eſt in finc.tñ tam ipᷣi ↄficiũt qᷓ; nos.hc
em̃ nõ eſt de ſubᷣa ſacramenti.ſed ↄgruentia.⁊ hoc pʒ
ex imitatione vel inſtitutione ſacroꝝ.

Che modo quo chꝛiſtus ↄfecit qᷓ ad contentũ interiꝰ
et querit᷑ quale coꝛpꝰ dedit diſcipulis in cena: Et ꝙq;

impaſſibile ⁊ immoꝛtale videtc᷑. Mth.xvij.tranſfi/

guratus eſt ante eos.glo.illud coꝛpus quod habuit
E naturꝗ.dedit diſcipulis ſuis in cena nõ moꝛtale ñ
palpabile. ¶ Item rõnc videt᷑.qꝛ ois caꝛo paſſibilis

eſt ↄuertibilis. ſi coꝛpus paſſibile dedit.fuit ↄuerti

bile in manducantes.qdð eſt inconueniens.¶ Item
omni paſſibili põt inferꝛi paſſio.et om̃e illud cui põt
inferꝛi paſſio.ledit᷑ ꝑ cõtactũ foꝛtẽ agentis.ſi ẽ̊ xrpᷣus

ſub foꝛma panis fuit tũc.g̊ ꝑcuſſione dentiũ ⁊ maſti⸗/

catione poterat ledi.¶ Item ſi paſſibile ⁊ moꝛtale.
eſto ꝙ eſſet reſeruatio in triduo.tunc g&̊ moꝛeret᷑.et ſi
hoc.nõ eſſet ibi aia.& nec plenũ ſacramẽtũ.cũ ẽ̊ H̊ nõ
ſit ponere.ↄſtat ꝙ nõ moꝛeret᷑.S ⁊c. ¶ Item eſto q;

aliqs cõſecraſſet in triduo.ↄſtat ꝙ verba eandẽ ha/

berent virtutẽ.ſed virtute verboꝝ eſt ibi modo totꝰ
xpᷣs.g totus xps eſſet ibi.g ſil eſſet viuus ⁊ moꝛtuus

Aluus ſub ſacramento.moꝛtuus cxtra. pari rõne

immoꝛtale ſub ſacr̃o.moꝛtale extra.

in pluribus locis.ſil poſſet moueri ⁊ quieſcere.⁊ ſił
moueri ⁊ nõ moueri.g one ſunul pati ⁊ nõ pa
ti.moꝛi ⁊ nõ moꝛi.g ⁊c.(¶ Cõtra.j.Coꝝ.xj. dicit glo.
Solet queri quale coꝛpus diſcipulis ſuis dedit dñs.

⁊ rñdet dñs tale quale erat.qꝛ palpabile ⁊ moꝛtale.

Item ſi dedit impaſſibile ⁊ immoꝛtale.cũ haberet
in ſe paſſibile ⁊ moꝛtale. aliter dedit in ſigno qᷓ i ſe.
ergo fuit ibi fictio. ¶ Item ſi immoꝛtale.eſto ꝙ reb/

uet. ſimul eſſet viuus et moꝛtuus.ꝗ ſimul viueret et
no viueret.⁊ ſi hoc.due ↄtradictoꝛie oppoſita eſſent

ſimul vera de eodem.quod nõ poteſt credi nec intcl-
ligi. ¶ Item cum dicit᷑ hoc eſt coꝛpus meum.panis
ſolum cõuertit᷑ in coꝛpus.ſed anima eſt ibi ſolũ per
concomitantiam. ergo ſi in triduo fuiſſet confectuʒ.

ſet moꝛtuum coꝛpus. cum anima eſſet ſeꝑata.ergo

ars inb 130 o ¶ Item illud
ſit nullũ incõueniens videt᷑.qꝛ ſi aliquod coꝛpus eẽt

II

ſimiliter ſi eſſet reſeruatutm.ergo paſfibile 2 toꝛtale

Ge. circa boc duplex eſt opinio. Ana magiſtribu 773

gonis ⁊ ſuorũ ſequaciũ ꝙ xpᷣs coꝛpus ſuum immoꝛ/

tale ⁊ impaſſibile dedit ſub ſacramento.⁊ nõ eſt incõ
ueniens.ꝙ ſit habens alterum ⁊ alterum moduʒ eſ/

ſendi habitu ⁊ actu.Habitu quideʒ eꝛat moꝛtale.ſed

ex aliqua cauſa ſumpſit ad tempus immoꝛtalitateʒ.
ſicut ſubtilitatem in natiuitate.agilitatẽ in mari.cla

ritatem in monte.ſic immoꝛtalitatem ſub ſacramen

to. Mec ẽ ibi ↄtradictõ vcra.qꝛ coꝛpꝰxpᷣi ex boc ꝙ in
pluribus locis ẽ.oppoſitas habet pꝛopꝛietates.ſicut

poꝛtare ⁊ poꝛtari.quieſcere et moueri.ſic pati ⁊ non

pati. Mtũ em̃ ad hoc accipit rõnẽ vniuerialis.licʒ Nx
re ſit ſingulare.Et pᷣm opinionẽ iſtoꝝ ſi reſeruatũ fu
iſſet ñ eẽt moꝛtuũ iĩ pixide.Sʒ qꝛ h opinio ſil ↄdicto⸗
ria ponit dici de codẽ ᷣm ꝙ idẽ.⁊ hoc nõ eſt necriuʒ

ponere in B̊ ſacr̃o.iõ minꝰ eſt rõnabilis. Pꝛopterea

eſt alia opinio mgri ⁊ innocentij ⁊ ſequaciũ.ꝙ dedit

tale coꝛpus diſcipulis qᷓle habuit.uis em̃ coꝛpus
xpᷣi ſil virtute ſacri ſit in plibus locis.eaſdẽ tñ bʒ ab/
ſolutas ꝓpꝛietates tanq; vnũ nũero.Et ꝓpter hoc ad

intelligentiã obiectoꝝ in öriũ dᷣm ꝙ duplex eſt pp
etas que ↄuenit coꝛpoꝛi chꝛiſti. Quedam abſoluta.

quedã relata ad locu. Pꝛopꝛietas abſoluta qᷓ ↄueit
coꝛꝑi xpᷣi vt in vno loco eſt. cũ ſit vna.ↄuenit tamen
vt in oibus.Sʒ ꝓpꝛietas relata ad locũ cum ſit in di

uerſis loc.⁊ ſi ↄueniat ei in vno loco.nõ tñ opoꝛtet

qꝙ in oibus.AVñ nõ opoꝛtet ꝙ ſi coꝛpus xpᷣi ſit in mul

tis locis.qꝙ ſi mouet᷑ in vno moueat᷑ in altero.Silit᷑
non opoꝛtet ꝙ ſi aliquis ꝑcutit ipᷣm i vno loco.ꝙ in
alio ſimilit᷑ ꝑcutiat.qꝛ talis oꝑatio reſpicit pñtiã lo/

calẽ agentis. Ita ſiłr nõ opoꝛtet ꝙ ſi videat᷑ in vno
loco.ꝙ in alio videat᷑.qꝛ hoc reſpicit pñtiã viſibilis.

74

Concedendũ ꝙ xpᷣs coꝛpꝰpaſſibile ⁊ moꝛtale babe 75

bat ſub ſacr̃o.ſᷣ tñ non poterat ibi ſibi paſſio inferri
quantũcũq; hõ ꝑcuterct.vñ dm ꝙ ſub ſpẽbus illiſ
erat paſſiblis.ᷣ erat ibi impaſſibiliter. Ande loquen

do de paſſione illata ſi querat᷑ vtrum poſſet ibi pati.
iſta diſtinguenda eſt. Aut em̃ h̊ quod eſt ibi determi

nat actũ. aut cõpoſitionẽ intellectã circa ſubiectum.
Si determinat actum falſa eſt.quia ſenſus eſt ꝙ ſub
ſacramento poterat ei paſſio inferri.⁊ hoc eſt falſuʒ.

quia ſicut ibi nõ ꝑoterat ſentiri.ita nec poterat ei paſ

ſio inferri. Si aũt determinat cõpoſitionẽ intellectã
circa ſubiectum.ſic locutio eſt vera.⁊ eſt ſenſus.exi/

ſtens ibi poterat pati.quia ſi paſſio in alio loco ei in

ferat᷑.etiã ibi paſſionem ſentiret.et moꝛeret᷑.vnde ſi
fuiſſet reſeruatuʒz coꝛpus illud habuiſſet plagas ſub
ſacramento ſicut extra.ſed tamen non eſiet illi illa/
ta paſſio ſub tali modo exiſtendi. Pꝛopter hoc dicũt
magiſtri ꝙ ibi exiſtens erat paſſibilis paſſione illata
ſibi alibi.tamẽ erat impaſſibiliter. Et ſi ſic magiſter

Lugo intellexit habet veritatẽ. Sed tũc illa adap/
tatio de dotibus non valet. Si em̃ dotes dicunt qua/
litates aliqᷓs.nõ video quõ coꝛpus nõ ſit alteratũ ſal
tẽ ad tp̃s.Conſtat aũt ꝙ qñ dedit ſacramẽtũ.coꝛpuſ
eius actu ⁊ habitu hẽbat ꝓpꝛietatẽ pafſibilitat. cũ

non habebat oppoſitũ modum exiſtendi in alio.ali⸗
um tñ habebat qͥ modus ſublimabat ipᷣm ſupꝛa hãc

paſſionem.ac ꝑ boc ſupꝛa paſſibilitateʒ ſentiendi vt

erat ibi v ↄtingendi.Vñ q;uis eẽt paſſibilc.tñ nũqᷓ;

poterat ibi palpari.ſitᷣ nec paſſio ibi inferri.Ex ᷣ pa
tent obiecta.qꝛ glo.dicit ꝙ dedit imoꝛtale ⁊ impaſſi

llen
fuckor

xop

fuuoil
prtol⸗

tn
id
umn.
ckni
nnths

ning
nan
ſone
tboegin
cͤſar
Muithor
lslr
mnmmfu
zde
neen
dyre
ig

Nactgg
nabiol.
Uraq A
cuit tanen
in ſtnd
thoport
iſtinn
Atco e
vologe
ſct ſti⸗
er u
iſble
tenltn
o ie
ſcs
Kehin,
bdun
aſncch.
ſcke⸗
neckſi⸗
nutit
4 tcleen
nic
olooe
p
i
G nint
he lli
Ltugſt
udtnp

chans
Peeen
—

õ
.
...

—

AX e

terat tñ alibi.Sic ptʒ ſilr ſequens quare ibi nõ pote rum que modo ſit maioꝛ.ſed ꝓpter aliũ ſtatũ coꝛpo/

Aibi pame ei nõ poterat inferri vel moꝛs. po erat cõiuncta i5 nõ eſtet ibi. non pter virtutẽ vl

rat ↄuerti.qꝛ nõ erat ibi paſſibile. Siliter patet tere ris.verba aũt ſacralia ſunt oꝛdinata ad ↄuertenduʒ

unm.aqꝛ paſſio poterat ei inferꝛi.ſᷣ nõ ſᷣm omnẽ ſtatũ. in coꝛpus quale erat m ſtatũ platiõis verboꝝ. SS
elg 76 vtputa m illu m quẽ eſt inſenſibile. ¶ Ad illud qd nunqͥd poterat xpᷣs facere ſi coꝛpus erat moꝛtuũ ſõᷣ

quenit᷑ ſi in triduo fuiſſet reſeruatũ. Odin ꝙ moꝛtu- ſacrameto. e aia cegrediẽs de coꝛpe pendẽte in cruce
us eẽt ſub ſpẽbus.⁊ ſilr ſi aliq̃s cõficeret nõ eſſet ibi intraret coꝛpus ſub facr̃o.⁊ ita ſil eẽt viuũ ⁊ moꝛtu
niſi coꝛpus moxtuũ.Qd obẽ ꝙ tüc imꝑfectuʒ eẽt ꝛ7. um.ddm ꝙ boc facere nil aliud eſſet q; redire vñ exi
dm ꝙ ſacrm̃ ect ꝑfectũ ab efficacia. qꝛ coꝛpus crat crat. vñ boc eẽt coꝛpus ſuũ viuificare.qꝛ oino vnum

vnitũ dipinitati.pfectũ a ſigntia. ſed tñ nõ a ↄtinen / eſt ibi.⁊ iõ eſt imaginatio mala.qꝛ imaginat᷑ coꝛpus
tia. Et rõ hui? eſt. qꝛ pfectio erat in ipſo ſigto.qꝛ coꝛ xpi eſſe vnitũ vt diuerſa coꝛꝑa.⁊ qꝛ vnũ ſit et ꝑfectũ

pus erat moꝛtuñũ.Silr dᷣm qꝙ nõ ẽ eẽ ibi aiaʒ virt/ ⁊⁊ viuũ ⁊ aliud nõ.hoc aut non debet intelligi. qꝛ tm̃

te verboꝝ ꝓpter piunctionẽ. Añ qꝛ in tniduo non vnũ eſt coꝛpus.

Diſti.XII.de ↄſequentibus ad cõfectionẽ coꝛꝑis chꝛiſti q;tum ad fractionen.
J autem querit᷑ de accidentibus que remanent ⁊c̃. Supra egit męr de ↄfectione ſiue cõſecratione. in
hac di.agit de ↄſequentibus.Et qm duo ſunt ↄſequentia.i.fractio ⁊ iteratio ſiue frequentatatio. iõ di.
iſta diuidit᷑ in duas ꝑtes. In pᷣma agit de fractiõe. In ſeda de huiꝰſacri frequẽtatiõe ibi. Doſt hec q̃ri

tur.ſi qd gerit ſacerdos. Et qm fractio illa nõ põt eſſe niſi circa illud qd remanet poſt trãſſubationẽ. ⁊ hec ſunt

accidentia. Ideoqʒ pꝛimo querit vtrũ ibi ſint accidentia in ſeipᷣis ſubſiſtentia. Scoo vero querit vtrum ibi ſit
fractio vera.ibi.ſolet etiã queri de fractione.Et illa ꝑs babet tres partes. Jn pꝛima determiat queſtioneʒ m
alioꝝ opinionẽ. In ſca ſm veritatẽ ⁊ opinionẽ ꝗpꝛiazʒ.ibi. Sed qꝛ coꝛpus xpᷣi incoꝛruptibile ẽ. oſtendens
fractio illa eſt vera. ⁊ tñ eſt tm̃ circa accidẽtia. In tercia vo oſtendit qͥd partes ille ſignificent.ibi. Quid auteʒ

partes ille ſignificent. Subdiuiſiones partiũ manifeſte ſunt in litera.

¶ MQuerit vtrum in ſacramento euchariſtie ſint ac⸗
lentia in ſeipſis ſubſiſtenitia. ⸗
Y aũt querit de accidentibus que remanent.i.
de ſpeciebus ⁊ ſapoꝛe ⁊ pondere in quo ſubie⸗
dcto fundent᷑.ponus mihi videt᷑ fatenduʒ exi⸗
MUBð, C ſtere ſine ſubiecto eſſe q;; in ſubiecto.qꝛ ibi non eſt ſub
lſſtantia niſi coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dominici.que nõ affi⸗

;RR — —-

—
—

Cit᷑ illis accidentibus. Hõ em̃ coꝛpus xpᷣi taleʒ hʒ in ſe
foꝛmam ſed qualis in iudicio apparebit. Remanent g
illa accidentia ꝑ ſe ſubſiſtentia ad miſterij rituʒ.ad gu⸗

ſtus ſideiq; ſuſragiũ.quibus coꝛpus chꝛ
¶ Auenit᷑ vtrum ibi ſit fractio vera. Et determiat
„ gqueſtionẽ ſm alioꝝ opinions. b
¶ Solet etiaʒ queri de fractione ⁊ partitione q̃ ibi videt

ſieri vtꝝ vera ſit.et ſi vera fractõ eſt.cuiꝰrei ſit vel in q̃

qua ſubſtantia eſt illa fractio.in coꝛꝑe chꝛiſti videt᷑ eẽ.

Sʒ cõtra.cum ipᷣm coꝛpus incoꝛruptibile ſit. qꝛ imoꝛ⸗
tale ⁊ impaſſibile.in ipio nõ poſſe eſſe videt᷑. Nam et
Joh. vſ⸗· pfs redar guit carnalem ſenſum diſcipuloꝝ qͥ putabãt
carnẽ xpi ſicut aliam in partes diuidendã ⁊ moꝛſibus

Opinio ᷣma,. dilacerandã.Ideo quibuſdaʒ placet ꝙ non ſit ibi fra⸗

2 8

ctio ſicut videtur.ſed dicit᷑ fragi.o: videt᷑ frãgi. Qui⸗

bus obijcit᷑ qd ait Ambꝛo. Nihil: lſi putandũ eſt i ſa⸗

crificio veritatis.vel ſicut ſit in magoꝝ pꝛeſtigjs vbi

Deluſione quadam fallunt᷑ oculi vt videant eſſe qð nõ

eelt. Ad hoc illi dicunt. Hon fallit nos viſus nec falli?.

.

„ 494⁰ eẽt ſi crederet᷑ ita frãgi vt videt᷑. Nec illuſio eſt. q
Marci a ad vtilitateʒ fidei.nõ ad deceptionẽ ita fit.ſicut ⁊ x-ps
xvj. et Luce ſeoñdit duobꝰ diſcipulłin via ĩ ſpecie pegrini. necĩ eo
j. tmtai ſoꝛma erat. oculi eoꝝ tenebat ne eũ agſcerent.

.*

„ 4 .*

„
* —

. .

a ¶ Cbꝛiſtus ſe oſten
dit duobus diſcipulii
in via in ſpecie pere
grini. Nidetur in boc
multiplicari inconue
niens non ſolui.quia
xpᷣs qͥ eſt veritas nul
lam falſitatem habe/
re potuit in verbo. er·
go pari ratõnue nec in
facto.ergo cum nõ eſ
ſet ꝑegrinus. non de-
buit ſe in illa ſpẽ oſtẽ⸗

dere. Pꝛeterea coꝛpꝰ

xpᷣi erat gloꝛioſum.ꝙ

fieri v a ſit. et ſi vera fractõ eſt. cui⸗ nos erat viſibile nec vl
er fiat: Cunq; nõ ſit ibi alia ſubſtantia qᷓ; chꝛiſti.ſi ĩ ali liꝰcol vc a
i ſe mõſtrauẽit q;ᷓ fuit.

liꝰ coloꝛis. vr ꝙ al

S vf ꝙ in oꝑe mẽda/
ciñ cõmiſit.Re? dð.

dys oñdit ſe in ſpecie

pegrini.nõ vt oſtẽde/
ret ſe eẽ peregrinum.
ſed vt talẽ ſe exbibẽt
oculis coꝛpis. ſic diẽ
Sꝛe.qualis erat coꝛã
oculis mẽtis. Uñ dñſ

aliqñ oñdit ſe dilect?
ſuuis ſub diuerſis mo⸗
dis apꝑendi.nõ vt ta
ea foꝛma in qua p-
teſt percipere. vel eti
amm vt poti? occultet.

. 2äl

Hom & in iſta oſte
ſione nulla fuit dece
ptio. Senſus em̃ exte
rioꝛ foꝛmam videbat

cveram.interioꝛ nõ de⸗

cipiebat᷑ ſᷣ claudeba/
tur. ſicut dicit᷑ in l̃a.
oculi eoꝝ tenebãt᷑ ne
eum agnoſcerẽt. et iõ
iſta nõ fuit deceptio.
ſed veritatis occulta-

tio.⁊ ritatẽ occulta

re nõ eſt mentiri. vnd
nõ eſt ſimile in ꝓpoſi

to.qꝛ cum tactus ap⸗

pꝛebendit particionẽ
2 numeꝝ pꝑtiuʒ ſicut
ſenſatum cõe ⁊ ꝑ ſe.⁊
ſenſus cõis necrio ſe/

quat᷑ ad cõpletã appᷣ

2

henſionẽ ſenſus par

ticularis.nõ poſſet hᷣ
eſſe ſine deceptione.⁊
ideo qd inducũt pꝛo
ſimili nõ eſt ſile bᷣ diſſi
mile.

b ¶ Wanet integer

totus in celo. Ai

ſic dicendũ eſt de ſan⸗

reſurꝛexit cuʒ chꝛiſto.

qui dicunt adhuc dñi

pᷣpuciũ eſt in terra.et
aliqᷓ dicunt ſe habere
de ſanguine dñi. nõ F
totus eſt in celo. Reꝰ.
dom ꝙ in chꝛiſto re/
ſurꝛexit totuʒ qð fuit
de veritate huane na/
ture.⁊ q ſpectat ad
decentiam.⁊ iõ dr to/
tus eſſe in celo. Oð g
obüjcit de pᷣpucio.dð.

3 vl nõ fuit de carne

m ſpẽm.̊ diuina di⸗
ſpenſatiõe paꝝ de car
ne vᷣm materiã ibi fu⸗
it vt daret᷑ vel i deuo⸗
tionem ſicut reliqͥe.⁊

ame Adr aliquid fu
t de veritate. 2 illud

Tillud eſt in celo.⁊ re

ſiduũ manſit. Aliqui

tñ dicunt ꝙ circumci
ſi reſurgẽt ſine pꝛepu
cio.qꝛ illud ſignaculũ

eſt ad decoꝛẽ.Et ſi tu o

c anet integer

nihil frangit.

en

¶ Alij vo dieunt ꝙ ſicut ibi ſpecies panis eſt. ⁊ non ẽ

ibi res cuius vel in qua ſit illa ſpecies.ita eſt ibi fractio

que non fit in aliqua re.quia nihil ibi frangitur. quod
miräbiltetoeiporene fieri dicunt.vt fiat fractio vbi
lij tradunt coꝛpus chꝛiſti eſſentialir

frangi ? diuidi.2 tamen integrum ⁊ incoꝛruptibile exi
ſtere. Quod ſe colligere aſſerunt ex cõfeſſiõe berenga⸗

rij.qui cõfeſſus eſt coꝛam nicolao papa ⁊ pluribus epi
ſcopis.panem ⁊ vinum que in altari ponũt᷑.poſt con⸗
ſecrationem non ſolum ſacramẽtũ.ſed etiam verũ cowꝛꝛ

pus ⁊ ſanguinem xpᷣi eſſe.⁊ ſenſibiliter non ſolum ſaẽ/
mento.ſed in veritate manibus ſacerdotuʒ tractari et

frangi.⁊ fideliũ dentibus atteir.
¶ Determinat queſtionẽ ꝓpoſitam ſᷣm veritatem ?2 p

pꝛiam opinionem.

c
Sed quia coꝛpus chꝛiſti incoꝛruptibile eſt.ſane dici pt
fractio illa ⁊ partitio non in ſuba coꝛꝑis.ſed in ipᷣa foꝛ
ma panis ſacramẽtalis fieri.vt vera fractio ⁊ partitio
ſit ibi q̃ fit nõ in ſubſtãtia coꝛpoꝛis.ſed in ſacramento.
id eſt in ſpecie.He aũt mireris vel inſultes ſi acciden⸗
tia videant᷑ frangi.cum ibi ſint ſine ſubiecto.licet qui⸗
dam aſſerant ea fundari in aere.Eſt ibi vera fractio et

partitio que fit in pane.i.in foꝛma panis. Vñ apls ait
Panis quẽ frangimus.qꝛ foꝛma panis ibi frangit᷑ ⁊ in
partes diuidit᷑.xpᷣs vᷣo integer manet ⁊ totꝰ eſt in ſin⸗
zulis. Unde Aug. Quando xpᷣs manducat᷑.vita mã
lucat᷑.ſed quis audeat manducare dñũm ſuũ: et tamẽ
veritas inuitans nos ad manducandũ ait.Qui man⸗
ducat me.viuet ꝓpter me. Nec occidit᷑ xpᷣs vt mãdu⸗

cet᷑.ſ moꝛtuos viuiſicat qñ mãducat᷑.reſicit non defi⸗
cit.viuit manducatus.qꝛ ſurrexit occiſus.nec qũ man

ducamus partes de illo facimus.⁊ qͥdẽ in ſacramento
ſic fit. Itẽ. Hoꝛũt fideles quõ manducẽt carnẽ chꝛiſti.
vnuſqᷣſq; accipit partẽ ſuã.vnde ⁊ ipᷣa gra ꝑtes vocã⸗

tur.ꝑ ꝑtes manducat᷑.⁊ manet integer totꝰ. Per ꝑtes
manducat᷑ in ſacro. manet integer totꝰ ĩ celo. manet
integer totus in coꝛde tuo. Ideo iſta dicunt᷑ ſacramen

ta.qꝛ ĩ eis aliud videt᷑ ⁊ aliud intelligit᷑. Videt᷑ panis
⁊ calix.qð ⁊ oculi renunciant.qð aũt fides inſtruenda
poſtulat panis eſt coꝛpus chꝛiſti.calix eſt ſanguis.Ex

his dat᷑ intelligi ꝙ fractio ⁊ partes que ibi vident᷑ fie⸗

ri.in ſacramento fiunt.id eſt in ſpecie viſibili. IOdeoqʒ
illa berengarij verba ita diſtinguenda ſunt vt ſenſua⸗
liter nõ modo ſacramento.ſed in veritate dicat᷑ coꝛpꝰ
xpᷣi tractari manibus ſacerdotũ.frangi vᷣo ⁊ atteri den
tibus vere quideʒ ſed in ſacramẽto tm̃. Vera ergo eſt
ibi attritio ⁊ partitio.ſed in ſingulis partibus totus ẽ

. — „ 2
1K(„5
. 4

Confelſio be⸗
rengani

j. Cox.x.

Aug. in ſermo⸗

ne de vbis euã⸗

gelij
Joh. viji.

u obijcias ꝙ totũ reſurget. dicunt ꝙ verũ eſt totũ qð ſpectat ad eſſe vel pułeritudinem.et
ideo non eſt inſtantia de pꝛepucio. Quod aũt hoꝝ ſit verius difficil
totus xp̃s.i.pfectus qᷓtũ ad eſſe ⁊ bene eſſe eſt in clo.
totus in coꝛde tuo. Aidet᷑ male dicere.qꝛ co

e eſt ſcre.tñ quocũq; modo dicat᷑ verum
us xp̃i nõ intrat coꝛ tuum cũ ſit qd coꝛpale

qꝛ ſolus deus illabit᷑ aie.& ſi xpᷣs integrat᷑ ex aia ⁊ coꝛpe.nõ põt eſſe in coꝛde nec manere.R.ddm ꝙ xpᷣs babi
tat in coꝛdibus noſtris nõ coꝛꝑaliter ſed ſpũaliter ſiue ꝑ fidẽ ſicut dicit᷑ ad Epbe.iij.binc eſt ꝙ xpᷣs dicit᷑ ma/⸗
nere integer in coꝛde.quia quantũcunq; ſpecies frangatur.coꝛ fidele credit coꝛpus xpᷣi manere integrũ ⁊ alli⸗
batum.non coꝛpus ᷣm veritatem animam ingrediatur.

Arbooſus

nn.

Menn
enſcigre

higeiiſen
Hfätandn
nagn bie⸗
icſeauade
rtods p

ſtinſigon

Popitſigi
ſukcjtot⸗
Popotetin
ſocncop
ſcgainat
ſloamert
Achumdc
ſu
Niydic
latri
illonon

Hiero. in ſer⸗ chꝛiſtus. Unde Hhiero. Sin guli accipiũt xp̃ᷣm dũm. in d ¶ Abi pe ẽ coꝛ. vc. S
mone quodã ſingulis poꝛtiõibus totus eſt. nec ꝑ ſingulos minuiX᷑. Aidet᷑ jm bec Hyla
opo ſſed integrũ ſe pᷣbet ſingulis. Item hylariꝰ. Vbi ꝑs rij wrba.ꝙ cũñ plures
1 1 ſint ibi partes.ꝙ xvbs
eeſt coꝛpoꝛis. ibi eſt totum. „ ſit ibi pluries.⁊ cũ in·
bi ¶ Oſtẽdit quid ille partes ſigniſficent. d füfnnite. infinicies. qd ñ
4 uid aũt ꝑtes ille ſigniſicent. Sergius papa tradit viget᷑ eſſe cõueniẽs.
inquiẽs. Trifoꝛme eſt coꝛpꝰ xpᷣi. pars oblate in calicẽ ' dicendũ ad hoc di
ſeip miſſa. coꝛpꝰ xpᷣi qð iã ſurrexit mõſtrat.ꝑs comeſta am ct alii gea de o HDM
bulãs adhuc ſuꝑ terrã.ꝑs iĩ altarivſq; ad finẽ miſſe re, q ctam? cocequnt
manẽs.coꝛpus iacens in ſepulcro ſignificat.qꝛ vſq; in eſſe infinicies tum
fiuinẽ ſeculi coꝛꝑa ſanctoꝝ in ſepulcris erũt. Et ſic pꝑtes ad modũ.⁊ ponũt ex
„ illle myſticã tenẽt ſignificationẽ.ita etiã ⁊ fractio paſſi, emplũ in figura inci/
Luc̃.xxij. onis xpᷣi ⁊ moꝛtis ẽ repᷣſentatio. Vñ ipe ait.hoc facite ſionis qᷓ eſt i cera vna
in meã cõmemoꝛationc.i.in memoꝛiã paſſiõis ⁊ moꝛè/ ⁊ R wna ruſt
Ambꝛoſius. tis mee. Nã vt ait Ambꝛoſiꝰ.Quia in moꝛte xpi libe⸗ So hor en g infini⸗
rati ſumꝰ.huiꝰ in edendo ⁊ bibendo carnẽ ⁊ ſanguinẽ tis modis põt foꝛma
. memoꝛes eſſe debemꝰ. Sed caueat quiſq; ne indigne ri. Mã in qualibz pte
j. Coꝝ.xj. ꝑcipiat.qꝛ iudiciũ mãducat. Mõ eſt em̃ iſte panis qui cere eſt oculꝰ.⁊i qua
vadit in coꝛpꝰ.ſᷣ panis vite eterne.qͥ aĩie nr̃e ſubſtãtiã libet eſt manꝰ.⁊ in qͥ9
fulcit. Sic viue vt quotidie merearis acciꝑe.nec ac. libet eſt ae ec,
QAuis man / e cedas indignꝰ. Indignus eſt q aliter celebꝛat myſte / mans arificig poteſt
ducat indigne. riũ q; xpᷣ tradidit.vel qͥ habẽs moꝛtale peccatũ acce⸗ facere. Et ad ̊ eſt au
dit. Ergo ⁊ ſi ſint peccata quotidiana.vel nõ ſint moꝛ toꝛitas phᷣi in.vj.pn⸗
Nr tifera. anteq́; accedas dimitte debitoꝛibꝰ tuis. Si di / cipijs qui dicit ꝙ in
mittis.dimittit᷑ tibi.⁊ ſic ſecurꝰ accede. Panis em̃ ſa / huiuſmõi foꝛmis eſſe
lutaris eſt nõ venenũ. Si ita accedis.ſpũaliter mãdu ẽa nã.· foꝛmani vo ab
cas. Spũaliter em mãducat. qui innocentiã ad altare actu. Et ad hoc eti ẽ
len cas. Spualu t. 4 ltare autoꝛitas Hiero. ſup
fol⸗ poꝛtat. ́MU H ꝓlogũ biblie. mollis
. H . rMMMN cera ⁊ ad foꝛmanduʒ
facilis.etiã ſi artiſicis manꝰ ceſſet.tñ virtute totũ eſt quicqͥd põt eſſe. Sed liq; exemplũ illud aliquid videat᷑
ſupficietenꝰ habere ſilitudinis.plus tñ habet diſſilitudinis.qꝛ tota imago nõ eſt in qualibet ꝑte cere ſicut in
tota cera.hic autẽ quãtũcũq; parua ꝑs ſignet᷑.tantũ eſt quãtum eſt in hoſtia tota. Pꝛeterea quicqͥd dicatur
ibi eſſe a naeur nelc ẽ in actu niſi ars faciat.eſt tñ in potẽtia.Et ideo dicit Hieronymꝰꝙ totũ eſt vᷣtute.hic
aũt totus xpᷣs in qualibet ꝑte hoſtie. Jdeo dicendũ alit ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi cũ ſit in ſacramẽto non quaſi in loco ſed ꝙ
vt in ſigno.nõ tm̃ ſignãte ſed etiã ↄtinẽte veraciter.⁊ ratio ↄtinẽtie nõ diſcedat a rõne ſacramẽti. ſicut q̃libet
ꝑs põt ſignificare ⁊ ſigt ſicut totũ.ſic quelibet ꝑs ſigt ⁊ cõtinet totũ.⁊ qm̃ quãtũcũq; ꝑtes ſignificẽt.tñ vnum
ſunt cũ toto.vnũ inquã ſignũ nõ plura niſi diuidant᷑.hinc eſt ꝙ cñ ſemel cõtineãt.⁊ xpᷣs totus ſemel ↄtinet᷑.
. nõ poteſt inueniri exemplũ in coꝛꝑalibꝰ.imo potiꝰ inueniret᷑ ↄtrariũ. Sed exemplũ querendũ ẽ in ſpnalibꝰ
nõ qꝛ coꝛpꝰ xpᷣi nõ ſit vere coꝛpꝰ.ſed modũ eſſendi habet ibi ſupꝛa naturã coꝛpoꝝ.Sicut in vnico coꝛpe eſft
vnica aia.⁊ tñ in ſingulis mẽbꝛis exiſtẽs tota.⁊ eſt ſemel.qꝛ vnũ eſt ꝓfectibile.ſic ⁊ coꝛpꝰ xpᷣi ſemel tm̃ in onno
eſt ſacramẽto. e ¶ Indignus eſt qͥ aliter celebꝛat myſteriũ q; xpᷣs tradidit. Aidet᷑ male dicere.qꝛ oẽs aliter
celebꝛamꝰ.cõſtans em̃ eſt ꝙ xpᷣs nec tot oꝛones nec tot crucis ſigtiones fccit.quot nos faciamꝰ. Si tu dicas ⸗
ꝙ hoc intelligit᷑ q;‚tũ ad ea ꝗᷓ ſunt de ſuba ſacramẽti.Querit᷑ qᷓre ecclia addit iſtas ſolẽnitates.⁊ tot crucis ſis,
tiões.Reꝰ dicendũ ꝙ quedã ſpectãt ad buiꝰſacramẽti neceſſitatẽ ⁊ itegritatẽ.⁊ talia xpᷣs ꝑ ſe tradidit.Quedã
ad ſolẽnitatẽ ⁊ hec ecclia ſuꝑaddit.hec aũt nõ ſunt diminuẽtia ſed ſaluãtia illa q̃ ſunt de integritate ſacramẽ/
ti. ⁊ ideo nõ aliter celebꝛat ſed ita ſeruat.Si qͥs vᷣo vitaret foꝛmã xpᷣi vel ea q̃ tradita ſunt ab ecclia.mutaret
eice talis eſſet indignꝰ.⁊ de tali loquit᷑. Ad illud qð querit᷑ quare ecchia addit bmõi ſolẽnitates.dicẽdũ q;
additio harũ ſolẽnitatũ eſt ꝓ excitanda deuotiõe.⁊ artada intentione. eſt etiã tercio ꝓpter expᷣſſioꝛẽ ſignifica
tionẽ. Añ addunt᷑ orones ad excitandã deuotionẽ in ſacerdotibꝰ.⁊ ad docendũ qͥd debeãt petere. Anð ſicut
inſtitute ſunt hoꝛe canonice ne ꝓpter negligentiã ꝑtrãſeat hoꝛa in q̃ nõ laudet᷑ deus.⁊ vt populꝰ accendat᷑ ad
deuotionẽ. ſic ⁊ in ꝓpoſito eſt intellgendũ. Pꝛopter intentionẽ vᷣo fiũt crucis ſignatiões.vt ſacerdos actu coꝛ S

dis ⁊ manuũ ↄuertat᷑ ſupꝛa ſacr̃m.ideo qñ nomiat ſigẽt ꝓprer expᷣſſioꝛẽ ſignificationẽ. Ille em̃ quc ſignatio/
nes q̃ ibi fiũt.q̃ ſunt.xxv.⁊ fiũt in.vij.vicibꝰ.ſignificãt expᷣſe paſſionẽ xpᷣi ſicut tradit innocẽtiꝰ. In pᷣma vice

ℳN fiũt ter ad ſiguificandũ trinã traditionẽ xpᷣi.ſ.a deo.iuda.⁊ iudeo. In ſecũda vice fiũt qnquies ad ſigniſcãdũ
v.ꝑſonas qꝗ̃ in traditiõe xpᷣi fuerũt.ſ.pſonã traditi.tradẽtis iude.⁊ ementiũ qui fuerũt tres.ſ.põtifices.ſcribe.
⁊ phariſei. In tercia fiũt bis ad ſignificandũ ↄuerſionẽ duplic elemẽti.iſ.panis ⁊ vini. In q̃rta fiũt qͥnquies
ad ſignificandũ qͥnq; plagas. In q̃nta fiũt bis ad ſignificãdũ vincula quibꝰcoꝛpꝰ fuit ligatũ.⁊ flagella qͥbus
hi ſanguis effuſus. In ſexta fiũt ter ꝓpter cruciñxionẽ factã in linguis iudeoꝝ.qñ ter dixerũt crucifige cum. In
, ſeptia q̃nq;.ter de coꝛpe ſuꝑ calicẽ.⁊ bis a latere.vt ſignificent᷑ tres cauciat .. paſiois: aſſis. hpall e⸗

c 4pter aquã ⁊ ſanguinẽ que de latere xpi fluxerũt. lace om̃es ſunt. xxv.qui eſt numer? cubitus. vt deſignet G

quãtũcũq; multiplicet᷑ ſacrificiũ.ſemꝑ eſt vnũ.⁊ ſic patet ꝙ nibil vacat a myſterio.

—
. — N

R runt᷑. Pꝛimo de exiſtetia ſpecieꝝ ſiue accidẽ/

Rtiũ ſine ſubiccto. Secũdo de actiõe ipᷣaꝝ ſiue

trãſmutatiõe.TLercio de fractione.Circa pꝛimũ que/
runt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vtrũ ſit poſſibile ꝙ accidẽs
ſit ſine ſubiecto etia ꝑ miraculũ. Secũdo vtrũ ſit con
gruũ.Lercio vtrũ ſit verum.ſiue verificet᷑ in boc ſa-
cramento.
— [Aueſtio.f.
C Oꝛ accidẽtia ſit poſſbile eſſe ſine ſubiecto.ſic oſtẽ/

3 . —

dit᷑. Baſiliꝰ in exameron. cũ em̃ deus poſſit plus fa-
cere qᷓ; intellectꝰ intellgere.⁊ intellectꝰ intelligat acci -

dens pᷣter ſubiectũ. ergo deus põt hoc facẽ ꝙ accidẽs
ſit ſine ſubiecto. ¶Eoͤtra. p miraculũ non põt ſepari

a diffinitiõe diffinitũ vła ꝑtibꝰ diffinitiõis.vñ nõ põt

fieri ꝙ aliqd ſit homo.⁊ nõ ſit animal rõnale et moꝛ⸗

tale.ſed accidẽs habʒ diffiniri ꝑ ſi ubiectũ. ergo nõ põt
tez accidens babet

miraculũ eſſe ſine ſubiecto.
diffiniri ꝑ comꝑationẽ ad ſubiectũ.⁊ in cõpatione ad
ſuã oꝑationẽ. ⁊ cõſtat q; pꝛioꝛ eſt compatio accidẽtis
ad ſubiectũ ꝙᷓ; ad cõpationẽ.quia ab illo recipit eſſe.

Sed nõ põt aliquod accidẽs ſepari a diffinitione in

compꝑatiõe ad actũ ꝑ miraculũ.vnde non põt fieri ꝙ

¶ Itẽ ſicut ſe habet eſſe ad ens.ita ineſſe ad inberẽs.
cnꝛ accidentis eſſe eſt ineſſe.ſed eſſe non põt ſepari ab
ente. vt ſit ens ⁊ nõ ſit.ergo nec ineſſe ab inherente.
cum accidẽs ſit inberẽs. impoſſibile ẽ ꝙ ſit ⁊ nõ inſit.
ee facere ꝙ nõ aliquid nõ ꝑticipans rõnem alicu
lus.fiat ꝑticipans eſt hoc tranſmutare in illud. Sed

ratio ſubſtatie eſt ens ꝑ ſe.ſi ergo accidẽtia ꝑ miracu/

lũ fiant entia p ſe. hoc eſt facere ꝙ ſint ſube. ergo ſpe⸗
ces ille fiũt ſube.cuʒ & ſint accidentia. illud conſtat.
ſimul ergo ſunt ſube ⁊ accidẽtia qdð nequaq; capere
pt intellectꝰ. ¶ Itẽ eadẽ ẽ oppoſitio diſtãtin ſpecien

que eſt differẽtiaꝝ ſicut patet.qꝛ que eſt oppoſitio bo

minis ad aſinũ.eadẽ rõnalis ad irrationale. ſRurſus

ſicut opponit᷑ aſinus homi.ſic oppnit rõnali.vnde ſi

cut non põt fieri ꝙ idem ſit homo ⁊ aſinus.ita ꝙ nec
ſit aſinus ⁊ ſit rõnalis.ergo a ſimili imo multo foꝛtiꝰ
nõ pt fieri ꝙ idẽ ſit
H ſit ſuba ⁊ accides. C

differant ꝑ eſſentiã.põt

ꝑ virtutẽ ſuã illa ſepare.¶ Ad rõnes ad oppoſitũ re⸗

ſpondẽt quidã ꝙ eſſe ꝑ ſe ⁊ eſſe in alio dicũt rationeʒ

ſubſtatie ⁊ accidentis quo ad modos ↄñtes qui ſunt

inſeꝑabiles m potentiã naturalẽ.ido ꝑ bmõi babẽt

notificari.qꝛ oppoſitiões currũt quo ad rones dicen⸗
tes eſſentiã. Similit᷑ de oppoſitiõe quo ad differẽtias

eſſentiales. Poteſt tñ dici alit᷑ ꝙ eſt accidẽs vt ẽ acci

dens.⁊ eſt accidẽs ſm ſpecies ſiue difrerẽtias ſpecia⸗
les. Hã inqtũ comꝑat᷑ ad ſbiectũ babʒ dici accidẽs.
inqtũ ad opationẽ habet dici boc. Notanduʒ igit᷑ ꝙ
ſicut compatio accidẽtis ad opationẽ eſt dupliciter.
ſcʒ ſᷣm actũ ⁊ ᷣm aptitudinẽ.ita etiã ad ſubiectũ.Cõ⸗/
Patio vᷣo accidẽtis ad ꝓpꝛiã opationẽ ſᷣm aptitudinẽ
eſt eſſentialis ⁊ inſepabilis.vnde nõ poteſt eſſe eꝙ ſit

albedo.⁊ nõ ſit viſus diſgregatiua. Cõpatio ᷣm actũ

coſequit eſſentiã. vnde poſſet gccidẽs ſeꝑari ab actu/

DO intelligeutiã buiꝰ ꝑtis tria pᷣncipalit᷑ que/

bilis.

cidentibꝰ. imo nata exiſtere ſunt in alio.
quod obijcit᷑ de oppoſitiõe. dicengũ ꝙ differetie de⸗
bet dicere aptitudinẽ ſiẽ ⁊ diffinitiões. ſi ᷓ accipiant᷑

ccides ⁊ ens ꝑ ſe.ſicut nec ꝙ idẽ
Re dicendũ ꝙ ꝑ miraculũ poteſt
fieri ꝙ accidẽtia ſint ſine ſubiecto ſiue ſuba.cum eni,
s ſine omni incõueniẽtia

ali opatione. vnde albedo nõ ſem ꝑ diſgregat. Sic di

cendũ ꝙ comꝑatio accidẽtis ad ſubiectũ pᷣm aptitu/
dinẽ ẽ eẽntialiſ.⁊ H̊ nũqᷓ; puat᷑ab accidẽte.nec ab illig
ſpeciebꝰ. verũ eſt em̃ dicere ꝙ ſunt nate eſſe iſbiecto.
Cõꝑatio vᷣo actualis quis ſemꝑ inſit actu pm natu/
ram. tamẽ ſequit᷑ eſſentiã. ⁊ ideo ab iſto põt ſepari ſi-

ne aliquo incõueniẽti potentia ſi upꝛa naturã. his vi/

*

ſis patet rñſio ad obiecta. ¶ Dꝛ em obijcit᷑ ꝙ diffini 10
tũ nõ poteſt ſeꝑari a diffinitiõe. dicendũ ꝙ nomia in

diffinitiõe poſita ſimilit᷑ ⁊ verba dicũt interdũ apti/

tudinẽ nõ ſemꝑ actũ. ⁊ ideo dico ꝙ accidẽs qᷓuis nõ
ſit in ſubiecto nõ tamẽ ſeꝑatur a ſua diffinitöne. imd
ei uenit.qꝛ aptũ eſt eſſe in ſubiecto. Patet etiã rũſio i x
ad ſequẽs de oꝑatione.quia ſi illa diffinitio intelligat
ſm actij eſt ſepabilis.ſi ᷣm aptitudinẽ. neutra ẽ ſepa
. MAd aliud qð obijcit de eſt. e. dicenduʒ ꝙ non 12
eſt ſimile. qꝛ eſſe dicit actum entis abſolute. ſed ineſſe
actã accidẽtis in comꝑatiõe ad rem alteriꝰgeneris. ?

qꝛ res alterius generis diuerſa eſt. põt circuſcribi in/

tellectus eius a re illa ſiue ſepari. non ſic eſſe ab ente.
d illud qð obijcit᷑ de ſubſtãtia. dicendũ ꝙ acci/ 15
dentia illa nunqᷓ pticipant rõnem ſi ubſtãtie. nã ſub⸗

ctũ L ſtatia dicit᷑ res ꝑ ſe exiſtẽs. ita q nata eſt ꝑ ſe exiſtere
ſit albedo. ⁊ ꝙ nõ ſit coloꝛ diſgregatiuus viſus.ergo
nec a diffinitiõe ſubiectũ poteſt ſepari per miraculũ.

⁊ nullo mõ in alio.hoc autẽ nullo mõ ↄuehit illis ac/
Ac illud 14

hm aptitudinẽ naturalem. ens per ſe.i. quod natum
eſt eſſetꝑ ſe. ſimilit ens in alio.i.qd natũ eſt eſe alio.
ſicut accidẽs nunqᷓ; pticipat nomẽ ſubſtantie. ita nec

differentiã dicto mõ. Dicitur autẽ accidẽs ens perſe

q;tũ ad actũ.⁊ ſic nõ dicit differentiã eſfentialem.ſed

mogdũ oſequẽtem eſſeutiã. ⁊ in talibus differẽtijs nõ
tenet obiectio.

Atrum Cogruat ꝙ in lvc ſacramẽto ſint ſpẽs ſine
ſubiecto. Et ꝙ nõ ſit incõueniẽs ĩmo cõueniẽs patet.

qꝛ ſi ibi eſſet ſi⸗ ubiectũ. nequaqᷓ tanta eſſet dependẽtia
eer gcanteneß ſic eſt. ⁊ ita nunqᷓ; eſſet ſignũ ita

ductiun.¶ Contra. minꝰ incõueniens eſt coꝛpꝰ non
goꝛificatũ ſimul eſſe cum gloꝛificato qᷓ accidens eſſe
pᷣter ſubiectũ. Si ergo coꝛpus gloꝛificatũ eſſet ſimul
cum pane.multo minꝰ eſſet incõneniẽs q; accidentia
eſſe pter ſubiectũ.⁊ magis credibile.ergo magis con-
gruebat accigetia manere in ſbiecto q; ſepare. ¶ Itẽ
accientia illa ducũt ad intelligendũ ꝙ ibi ſit ſubſtã⸗
nia panis.qꝛ ſunt ꝗpꝛia accidẽtia panis.⁊ ſigna ſub/
ſtãtie. in H̊ ſacro cũ ſit ſuba ẽ aliqua falſitasSʒ nõ
cet in ſacr̃o veritatis eſſe falſitatẽ.ergo ⁊c. tem

oꝑe miraculi nõ debet fieri pᷣiudiciũ nature rei Sed

ũ res ponit᷑ in loco ꝗ ſue nature nõ ↄuenit (quis ſit
nobilioꝛ)tñ fit ei piudiciũ.vt ſi vermis oneret᷑ i celo

vel pes in ſcapulis.ergo ſilr qñ dat᷑ ei ꝓpꝛietas qᷓ na-

ture ſue nõ ↄuenit. ſed eſſre ſine ſubiecto eſt ꝓpꝛietas

nullo mõ cõueniẽs nature accidẽtis.ᷓ nõ cõgruit H

ꝑ miraculũ ſibi dari. ¶ Itẽ infirmioꝛ ẽ intellectꝰ ad

cedendũ ↄtrariũ eiꝰ ꝗð ſentit.qᷓ ſenſus ad recipien-

l aliqd occurribile ſibi. nã ſenſus boc põt ſine gr̃a.
ſicut patet in eo qui comedit medicinã. S intellectus

nõ. ß nõ dz fieri aliqͥd i ſolaciũ mioꝛis infirmitat qd
ſiat in pᷣudici maioꝛis. Si g̈ wilatio accidẽtiũ occul
Lgt intellectui qð ibiẽ.nilo mõ debuerũt ibi acridẽtia

Poprau
muleiie
ſopſtut
Nahthin
Niin

ſO
Eiranbo
nalidup
ſlating⸗
eude
lotblitt
lerine⸗
ſignnoſun
Glcniens?
inoalee
lte dicnd
bloßot
lbjat
hdplerett
slden
ſabafeni
iecßioi
ſchrueni
Tchirtug
lunoote
ſictn po
1 ic
☛
Müſſeite
Deendi
fuihiaho
alkarci

Cann
lenſ
utingſa
linni
litiaia
oſunein
lbetoc⸗
nugpur
ſönmn
Würe
ſailie⸗
Meie
nnif
Plin
teri
ſemſt
eeſe
fim
.
Pen

ungiſſſel
tbinlige
eutniſen
hntpgna
Crſcznck
Aniſnon
Gchäcbie
ſectban.
ibſiietiſß
chttake
Polgelsu⸗
nſelue
uftird
linchu
iggguun
itiin
kumtn
lihesy
ſeriend

„ 6

gaiſtinen⸗

1
Mc
— —

1 Frein auere. ¶Re dicendũ q; cõgruit ibi accidentia re/

zmnanere ſicut dicit łHugo In ſolacium ſenſus ⁊ in fi
dei meritũ. Dũ em̃ velat᷑ verũ coꝛpus carnis.⁊ fides
magis meret᷑ credendo qð nõ videt.⁊ ſenſus libentiꝰ
recipit. Cõgruũ aũt eſt ꝙ ſola remaneãt ſine ſubiecto
ꝓpter efficacioꝛẽ ſignificationẽ.qꝛ efficacius ⁊ ꝑfectiꝰ
ducũt in ſignatũ.cũ nõ habeat᷑ ibi ſtabiliẽs ꝑ natura⸗
Pꝛopter couenientẽ cibationẽ.qꝛ em̃ iſte cibus ẽ ſpi/
ritualis.ideo opoꝛtet aiaʒ ſubleuari a carnalitate ſen
ſus ꝑ fidẽ.⁊ a carnali dilectiõe ꝑ charitatẽ.⁊ ideo nõ

debuit ibi remanere panis malis ꝓpter fidei ꝓmoti/
onẽ. Dũ em̃ ſubleuat᷑ intellectꝰ ad intelligendũ qð ẽ

ſupꝛa naturã.ſ.accha eſſe ſine ſubiecto.fit abilioꝛ ad

16

77

18

19

credendũ qð eſt ſupꝛa ſeipᷣm. ꝙ totus xps ſit ĩ tã ꝑua
bhoſtia.Quarta ratio ꝓpter diuinoꝝ opeꝝ ꝑfectioneʒ

q̃ debct in hoc ſacrameto repiri.cũ ſit pfectiſſimũ. Et

attendit᷑ duplex ꝑfectio in hoc ſacro.pꝛima eſt in hoc

ꝙ accidẽtia accipiũt modũ nobiliſſimũ eſſendi.ſ.eſſe

eſſe.⁊ in h̊ ꝙ ſuba illa ꝗᷓ ſuberat cũ eſſet malis ⁊ coꝛ

⁊ gloꝛioſum. ¶ Ad illud ẽᷣ qð obijcit᷑ ꝙ min) eſt in/

cõueniens.dicendũ ꝙ hoc nõ eſt incõueniẽs iſti ſacr̃o

imo valde cõueniens. Adl illud qd obijcit᷑ de falſi/
tate.dicendũ ꝙ nõ eſt ↄſentiẽdũ ſenſui ſed fidei.⁊ iõ
nihil oiĩno falſitatis ẽ ibi ſed veritatis. ¶ Ad illud qð
obijcit᷑ ꝙ nõ debet fieri pᷣiudiciũ nature rei.dicenduʒ

duplex eſt oꝛdo rerũ.vnꝰ.ſ.vniuerſalis.aliꝰ ꝑticu-/
laris.qui debet᷑ iſti rei vel illi. Dico igit᷑ ꝙ ꝑ miraculũ

nõ debet fieri aliq pᷣiudiciũ oꝛdini vli.⁊ ſi pes eſſet i

capite eſſʒ i pᷣiudiciñ toti coꝛpi.ſiłr nec ꝙ ſit i piudicin
totiꝰvniuerſi. Sed licʒ alicuiꝰ rei nã melioꝛet᷑.⁊ ſtatũ

recipiat mag nobilẽ ꝙᷓ nature ſue cõpetat.dũmõ fiat
oꝛdinatio ↄueniẽs ſᷣm oꝛdinẽ vniuerſi.ↄueniẽter fit.
⁊ ſic eſt in ꝓpoſito.qꝛ hoc oꝛdinat᷑ ad homis vtilitatẽ
Ael dicendũ ꝙ cõpetit nature vniuſcuiuſq; rei obe/

dire creatoꝛi. ⁊ illud eſt cõueniẽs ſue nature qd crea/

toꝛ iuſſerit.qd ſi pᷣus nõ ſit ↄueniẽs.poſtea fit cõueni⸗

20

ens. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ de infirmitate intellectus
dicendũ ꝙ hoc verũ eſt ſi nõ daret᷑ aliud medicamẽ/

tũ ipi.⁊ hoc eſt gr̃a fidei qua foꝛtificat᷑ intellectus ad

credendũ ſine dubio qð nõ videt.

Queſtio. iij. c

¶ NAtrum ſit vcrũ accidẽtia ibi eſſe ſine ſubiecto. ⁊ c

nõ videt᷑.qꝛ mouere ⁊ oꝑari debet᷑ ſubſtãtie q̃ eſt hoc
aliqͥd. ſed accidẽtia illa habẽt mouere ⁊ opari in ſub/
ſtantia. ; ſunt in ſuba. ¶ J
niſi in mã. qꝛ ois foꝛma de ſe ſimplex ẽ. Sed cõſtat ꝙ
accidẽtia illa habẽt extenſionẽ.⁊ maioꝛẽ poſſunt hꝛe.

ergo ſunt in mã. ¶ Itẽ miraculũ nõ aufert oꝑatõeʒ.

ſed albedo eſt lux incoꝛpata. ceſſante & mã coꝛpoꝛali
manet pura lux. ergo albedo ꝑ ſe debet mouere viſũ.
Coõtra. omne accidẽs qʒd eſt in ſubiecto aliquo de/-
nomiat illud vel ſimplicit᷑.vel ᷣm quid. Sed hoc nõ
faciũt ille ſpẽs.qꝛ neęc denomiant panẽ.nec coꝛpꝰ xpᷣi.
nece aerẽ.ergo ⁊c. ¶ Itẽ accidẽtia nãlia nõ ↄſequunt

materiã ym eſſentia. ſed ſolum m eſſe vt foꝛma com
pꝓlrectiua. nec aliter materia eſt accidentiũ ſubiectũ.ſed

nate eſſe in carne xp̃ᷣi.ergo ⁊c.

ſubiecto.neceſſe eſt ꝙ ſit cõueniens ei qd mutat᷑.⁊ in
Muod mutatur. yt ſi de aere fiat ignis. manct caliduʒ.

materia nõ eſt ibi ſub foꝛma panis.boc cõſtat. ſed ſbᷣ
foꝛma ſubali carnis.ſed tales pꝛopꝛietates non ſunt
tem quãdocũq; in
aliqᷓ mutatione ſaluat᷑ accidens vᷣm eſſe qdð babet in

ſunt cõtraria vtriſq;.ergo v
manęét in ſubiecto.ſed manẽt.ergo ſunt ſine ſubiecto.

ſubiecto. ita miraculũ eſt vt opent᷑ per ſe.
ruptibilis.traſſubſtãtiat᷑ in ſubſtantiã ſiue in coꝛpbus
ſpuᷣale ⁊ incoꝛruptibile.⁊ in coꝛpꝰ diuinitati viunctũ
vngdc nõ ſaluat᷑ quatitas niſi ctiã extenſio.ſed tamen
cauſaliter bhabet a ſubſtãtia. ⁊ ideo qꝛ eſſe quãtitatis
X natura oꝛtũ habet a ſubſtãtia. Sed diuina virtꝰ fa⸗
cit ꝙ ſit quãtitas nature ⁊ ſine ſubſtãtia.⁊ faciendo

Itẽ nullũ accidẽs extendit᷑

incoõnueniẽs duplex.

AXII

led pa is cõueltit᷑ in coꝛpꝰ i⸗ calora ſatbr vodos
Anõ manent. vel non re⸗

Re.aliq woluerunt vicere ꝙ ſpecies ille erãt in aere

circũfuſo. Sed illud manifeſte falſum eſt. tũ ꝓprer hᷣ
