ni ſͤeſt buit inſtitui poſt baptiſnũ.Sʒ baptiſmꝰ inſtitutus
füfi poſt reſurrectionẽ. Mat. vlt. ⁊c. ¶ Itẽ in hoc ſaẽ/
Nbonit mẽto ↄtinet᷑ xpᷣus ſacralit᷑.vt qui non ẽ nobiſcũ ſen/
nſaganm ſibiliter. ſaltẽ ſit nobiſcũ ſacramẽtaliter.et in aſcenſi
orgl one receſſit a diſcipulis coꝛpaliter. tũc debuit iuſti
ſoblitn tuere hoc ſaccmi¶ Itẽ hocipᷣm vꝛ.qꝛ ẽ ſignũ memo⸗/
an dhor riale.ᷣ talia melius memoꝛic impᷣmunt᷑ cuʒ vltimo
ntuen⸗/ exbibent᷑ ſicut dicit Aug.in quadam omelia. inter
ſc cbin⸗ omnia q̃ fecit ilud debuit eẽ vltimũ.Sʒ multa fecit
zonn tre coꝛã diſcipulis pꝰ c ec ae⸗ hoc ſacrm dcbuit
N dcuren 2 3 poſt oĩa inſtituere.¶ He.dð.qꝙ ſacrm illud cũ ſit viſi /
eſatiu, bile ↄtinet coꝛpus xpᷣi ven.et vere ẽ ibi cibꝰ.⁊ pᷣcipu

iſPen⸗

—KH inſtituit. Cibus etiã paſchalis.ct iõ in paſchali cena.
RK OAuia vero erat ſignũ amoꝛis.⁊ in receſſu dʒ hõ oſtẽ
— dere amoꝛis ſigna et memoꝛiale vt artius in memo
RK 24 ria maneat.iõ in vltima cena.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ſi
ſcereß tunc inſtitutũ ẽ.ꝙ tũc deberem? illo vti. dðʒ. ꝙ boꝛa
ulrt illa cõueniẽs fuit pᷣme inſtitutiõi.ᷣ vſui nr̃o nõ ↄue/
liin nit. qꝛ inſtitutio reſpicit effectũ ſacramẽti vel matri/
ſatten monij.ſᷣ vſus vlterius ydoneytatẽ ſuſcipientis.et qꝛ
Gne, hõ ſatur nõ ẽ ydoneꝰ ad ſpualia ꝑagenda.iõ nõ ſer/
üitn⸗ uat hoc ecclia nec dʒ ſeruare. Si obijcias ꝙ tũc apli
l pmo idebite acceperũt.dð.qꝙ ipi ſobꝛie comedebãt
n i exẽplo mgri. et iteꝝ comederũt eihh al chalẽ qᷓ erat
s , 25 quodãmo ſpũalis ppter ſigntiami Ad illð de bap
nſtan tiſmo.dð.qꝙ; nõ ẽ credibile ꝙ tũc cẽt foꝛma inſtituta.
ete ß ꝙ alias inſtituit. ibi eõfirmauit et publicauit. Si/
militer ſubdidit de hoc ſacramẽto.ccce ego vobiſcũ
nou 1 26 ſum ¶Id aliud de receſſu. d. ꝙꝙ xp̃s receſſit in paſſi
nne one. vñ ille fuit tranſitus et via.⁊ trãſitus ille fuit ad
em noſtrã ſalutẽ.iõ tũc inſtituit cibũ paſchalẽ. in aſcen
gt 27 ſione fuit ad ſuã gloꝛiã ¶Ad illud de memoꝛia dðʒ.
ui

um ſignũ.Cibus inq; reficiens.ct iõ tꝑe refectionis

ꝙ; ante paſfionẽ fuit cũ eis vt ſocius.
ſigna amoꝛis.ſᷣ pꝰ reſurrectionẽ fuit

et iõ tũc reliq̃t
vt dñs et quaſi

extraneꝰ.vñ dicebat h̊ eſt qd dicebã cuʒ adhbuc eẽ m

vobiſcũ.et iõ receſſus ille debuit ex
cramẽtũ amoꝛis.
Dueſtio iiſ.c .
¶ De mõ inſtituedi ſacr̃m euchariſtie. et cũ inſtitutio

licare ſignũ ⁊ ſa

buiꝰ ſacr̃i fuerit in inſtitutiõe verbi.q̃ritur vtꝝ pꝛiꝰ

cõfecerit q; verbuʒ ꝓtulerit.Et ꝙ ſic oñdit᷑ ex textu
euangelij. Mat.xxvj.cenantibus illis accepit ihus
panẽ.benedixit ac fregit. ac dedit diſcipulis ſuis di/
cẽs.accipite ⁊c.Et poſt.Hoc ẽ coꝛpus men.Ex hoc
verbo duplex elicitur rõ. Pꝛima qꝛ pꝛius bñdixit q;
verbũ ꝓferret.̊ bñdictio fuit cõſecratio.g pꝛiꝰ bñdi
xit et ↄſecrauit qᷓ; vbũ ꝓferret. ¶ Itẽ arguit᷑ ex alio
verbo.qꝛ pꝛiꝰ fregit q; verbũ ꝓferret.ſᷣ fractio ↄſeqͥ/
tur ↄfectionẽ in hoc ſacramẽto ſicut pʒ.g̊ pꝛius con
fecit ꝗᷓ ꝓferret verba. nõ inſtituit verba cõficien/
qoi¶ Sʒ contra.ſi verba nõ ꝓtulit conficiẽdo.aut cõ
fecit alijs verbis.aut ſine verbo. Si cõfccit alijs ver
bis.ꝗ illa maxime debẽt habere virtutẽ. Si ſine ver⸗
bo. vꝛ ꝙꝙ eccleſia nõ imitet᷑ ſummũ magiſtrũ in cõöo/

ficiædo.qð v incõueniẽs.cũ in iſto ſacr̃o pᷣcipue ſum

mꝰ ſacerdos foꝛmã et exẽplar ᷣdcrit ↄſecradii Itẽ
ſi nõ cõfecit his verbis.æ verba in ore xpᷣi fuerũt t̃
ſignificatiua.g nõ habuerũt virtutẽ neq;ʒ cfficaciaʒ.
Si tũc nõ babuerũt.vẽ ꝙ ꝙ nunqᷓ; hẽant.qꝛ non bñt
nunc.niſi ꝓpter illud qð factũ ẽ tunc.( E.dð.q cir/
ca boc ſunt tres opinioes ſatis ꝓbabiles. Pꝛima ẽ
ꝙ dñs pᷣus ↄfecit qᷓ; verbũ inſtituerit.ſicut pᷣus bap
tiat⸗ ẽ q; foꝛmã baptiſmi inſtitueret.Et rõ eoꝝ c.qꝛ
ße qJ ẽ verbũ pr̃is ↄfecit ſeipo ſine vᷣbo.nob aũt qͥ in
digemꝰ vtute vbi dedit foꝛmã pꝰ ↄſecrationeʒ.Alia

opio ẽ ꝙ dñs ↄfeẽ ſił ⁊ ba ꝓtulit.ſᷣ bis ꝓtulit. Pꝛio

i occulto ad ↄficiẽdũ.Scdo i aꝑto ad foꝛmã iſtitutã
mãifeſtandũ. Pꝛimũ quidẽ intelligi feciſſe cũ dꝛ be
nedixit et fregit.ct exponut bñdixit.ſ.ecclie dicẽdo.
hoc ẽ coꝛpꝰ meũ.et pꝰ fregit diſtribuẽdo.et dixit ap/
te illð verbũ hoc ẽ coꝛpꝰ mcũ. Tercia opio ẽ ꝙ dñs
ſil coòfecit et verbũ inſtituit.et ſicut ſeł tm cõfecit.ita
ſeł tm̃ vᷣba ꝓtulit.et illò̊ vꝛ ↄuenientiꝰ.Ad qͥd em̃ to

*

tiẽs verba pferret cũ bñ poſſʒ facere ſeł ꝓferẽdo.Al

terius quis poſſet cõficere ſine vᷣbo.dbuit tñ cõfice/
re vbũ dicẽdo vt aplis foꝛmã traderet.qꝛ dñs ñ tĩ
ibi ſuã potẽtiã oñdebat.ſᷣ etiã diſcipulos infoꝛma/
bat. et hec poſitio ẽ cõioꝛ ct ꝓbabilioꝛ.Hac ſuſtinen
do dʒm ẽ ꝙ dñs ↄficiẽdo vba inſtituit.qsvᷣba ꝓfe/
rendo pꝰ ↄfecit.Ad illᷣ qd obẽ ꝙ pᷣus bñcdixit. dð.

ꝙ; bñdictio illa nõ fuit ↄſecratio.ſᷣ fuit quedã ppara

tio vł magis q̃dã oꝛõnis ſiue grarũ actiõis pᷣmiſſio.
in qᷓ oñdit nobis nullũ cibũ attrectãdũ niſi pᷣuia be/
nedictiõe.vñ mos ẽ eccliaſticoꝝ viroꝝ ad omneʒ ci/
bum pᷣmittere benedictionem. ulud quod obẽ
de fractione.dm qꝙ duplici de cauſa potẽſt eſſe fra
ctio.vel ad figurandum vel ad diſtribuendumAd
figurandum ſicut ſacerdos frangit in altari.⁊ bec ſe
quitur confectionem. Alia vero eſt ad diſtribuẽdũ.
et ſic ſi aliquis cõficeret ꝓ multis ita ꝙ bẽet vnũ pa
nem nõ hoſtias diſtictas. ↄgrue poſſʒ pus frãgere.
⁊ ſic feẽ dñs.Vñ fregit vt int diſciplos diſtribueret.

Re ſacramento euchariſtie m ꝙ duobus integrat verbo ſcz et elemento.

29

30

Foꝛma vero eſt quã ipe ibidem edidit ⁊cc. SGu

pꝛa egit magiſter de añcedentibus ſacratnentũ eukariſtie. Hie

agit de integrantibꝰ ipᷣm.q̃ ſunt duo.ſceʒ verbũ et elemẽtũ ſiue viſibile ſignũ.et hec ꝑs bʒ duas ptes. In pꝛi/

ma agit de foꝛma verbi. In ſecũda vero de ſignificatiõe ſiue cõueniætia

ſigni.ibi. Nunc qͥd ibi ſit ſacramen/

tũ. Atraq; pars habet duas Mam in puma determinat pᷣmo q̃ ſit foꝛma. Scdo qualiter ẽ vtendũ ea. vtruʒ
ſcʒ ſicut inſtituta ẽ qᷓntum ad tpᷣs.⁊ hoc facit.ibi.Abi cõſideratiõe dignũ eſt. Similiter ſecũda ꝑs in qua agit
de rõne ſigndi habet duas. In pꝛima veterminat qͥd ſit ibi ſignũ et ſignatũ. In ſecunda determinat ſimilitu
dinem et conuenientiam vnius ad alterum.ibi. Poꝛo illa ſpecies viſibilis.

31 a ¶ Attende qᷓ ſũt ver

ba. accipite et comedi
te. Videt᷑ hic innuere

magiſter eꝙ hec ſit foꝛ⸗

ma. Sed contra hoc ẽ
eccleſia bis vᷣbis nõ
vtit᷑.& ñ cõficit. echia

aut male facit.aut ma

giſter falſum dicit.Re.
dom ꝙ circa hoc ſunt
duc opiniones. Aliqͥ
dicũt ꝙ vis data ẽ v/
bis. ꝙ ſolũ his verbis
fit ↄfectõ q̃ dicit eccle

ſia. et ſi verba immu/

tant᷑. qᷓntñcũq; ſit ſen
ſus idem nõ ↄficit᷑.et
iõ dicũt ꝙ in his verd
nõ fit cõfectio ſiue cõ/
ſecratio.⁊ dicũt ꝙ ma
giſter ñ dat ibi foꝛmã.
Alij dicũt alit᷑ ꝙ mu/
tatio in mõ enũciãdi
dũ tñ ſeruet᷑ ſenſus ñ

impedit cõſecrationẽ.

Vñ i foꝛma quã põit
mgr ita bene ẽ ↄſecra
tio ſicut i foꝛma q̃ po/
nit᷑ in canone. Verũ/
tñ hoc aſſerendũ eſt q;
in foꝛma q̃ in canone
ſcribit᷑ cõficit᷑ ſacẽm.
De bac ẽ vtiliꝰ dubi⸗
tare. Quis em̃ põt ſci

re vtꝝ euãgeliſte vt ip
ſe aplłs foꝛmã intende

rẽt deſcribere.iõ meli⸗
us ẽ hic pie dubitare

q̃ᷓ pᷣſũptuoſe diffinir̃.

Credo tñ ꝙ ſi qͥs ita

conficeret.nõ eſſʒ pui

pendẽdũ.imo honoꝛ

et reuerẽtia ẽ expiben

da ꝓpter ꝑiculum.et
ꝓpt᷑ hboc ꝙ nõ poſſu/
mꝰdiſcernere.qꝛ maiꝰ
periculũ ẽ in cõtemnẽ
do boſtia ↄſecratã. qᷓ
nõ cõſecratã venerari

P cõſecrata.vtputa ſi nõ cõſecrata cõmiſceat᷑ alijs ↄſ. eeratis a quibꝰ nõ poſſit diſcerni.meliꝰ

¶ Determinat q̃ ſit foꝛma ſacr̃i eucariſtie. c

Foꝛma vero ẽ qu ipe ibidem edidit dicens hoc ẽ coꝛ

pus meuʒ.et poſt. Hic ẽ ſanguis meꝰ.Cũ em̃ hec ver⸗

ba ꝓferunt᷑.cõuerſio fit panis et vini in ſubam coꝛpo

ris et ſanguinis xpi. Reliqua ad laudẽ dði dicunt᷑. Vñ
Amb.Sermõe xpᷣi hoc cõficit᷑ ſacrm. quia ſermo xpᷣi
creaturã mutat. et ſic ex pane fit coꝛpus chꝛiſti. et vi /
num cum aqua in calicem miſſum fit ſanguis cõſecra⸗

tione verbi celeſtis. Attende q̃ ſunt verba. Accipite

et comedite ex eo omnes.hoc ẽ coꝛpus meũ.Et iteꝝ

accipite et bibite ex hoc oẽs.hic eſt ſanguis meꝰ. Per

reliqua omnia qᷓ dicunt᷑ laus ðo refertur.oꝛatio pᷣmit
titur ꝓ populo.ꝓ regibus.Itẽ Aug.Credendũ eſt ꝙ
in illis verbis xpi ſacramẽta cõficiant᷑.reliqua omnia
nihil aliud ſunt qᷓ laudes vel obſecrationes fidelium
et petitiones.Ecce q̃ ſit inſtitutio et foꝛma huiꝰ ſacfi.
¶ Determinat qualiter foꝛma ſacramenti eu
cariſtie ſit vtendũ.vtꝝ ſcʒ ſicut inſtituta eſt
quantum ad tempbus „

¶ Abi conſideratione dignũ ẽ. quare illud ſacramẽtuʒ

etiã dedit diſcipulis: DOñs igitur ihũs ad inuiſibilia

paterne maieſtatis migraturꝰ. celebꝛato cum diſcipu⸗
lis typico paſcha.qͥddã memoꝛiale eis ↄmẽdare vo

lens.ſub ſpecie panis et vini coꝛpus et ſanguinẽ ſuuʒ
ita eis tradidit.vt oſtenderet legis veteris ſacramen

ta(inter qͥ pcipuũ erat agni paſcalis ſacrificiũ imoꝛ

te ſua terminari.ac legis noue ſacr̃a ſubſtitui.in qbus

excellit myſteriũ eucariſtie. Jdðo etiã poſt alia dedit.

vt hoc vnũ artius memoꝛie diſcipuloꝝ infigeret᷑.⁊ ab
eccleſia deinceps frequentaret᷑. Sʒ nõ exinde diſcipli
na ſanxit ĩ poſterũ.vt poſt alios cibos ſumat᷑.ſed po

tius a ieiunis ſumi oꝑtet ſicut aplus docet. vt ſingu /

lari fuerẽtia dijudicet᷑.i.diſcernat᷑ ab alijs cibis.Qdð

dyñs aplis diſponendũ reliquit. Vñ Augu. Apparet

cum pꝛimo acceperunt diſcipuli eucariſtiam nõ eos

accepiſſe ieiunos. NHon ideo tñ calumniandum eſt
vniuerſe eccleſie ꝙ a ieiunis ſumitur ſemper. Placu/

it em ſpirituiſancto vt in honoꝛe tanti ſacramenti pꝛi
us in os chꝛiſtiani dominicum coꝛpus intraret qᷓʒ alij
cibi. ideo vbiq; mos iſte ſeruatur. Non em̃ quia poſt
cibos dedit dominꝰ. iõ pꝛanſi vel cenati illud acciꝑe
debent. vtilli faciebant quos apoſtolus redarguit.

ſacramẽtis.

QAuare poſt ali
um cibum de⸗
dit coꝛpꝰ et ſan

guinẽ diſciplis

Aug. in li. re

ſpõſionũ ad
b ianuariũ

ẽ totũ venerari

iᷓ deſpicere aliquã ex eis.cũ nõ poſſit cognoſci.Si quis tñ foꝛmã ecclie ex certa ſcia mutat. grauiter peccat.

32 b ¶Mon iõ tñ caluniandũ ẽ vniuerſe eccleſie.vẽ em̃ ꝙ i
factũ q verbũ.et iteꝝ magis qð dicit dñs qꝙᷓ; ſeruꝰ.ſed
magis pꝰ cenã ↄficiendũ ſit. .dd.qꝙ; in bis qᷓ dñs pᷣc

—

mo valde calũniandũ ẽ.qꝛ ſeruãdũ ẽ et imitãdũ tam
dũs cõfecit pꝰ cenã. qᷓ;uis apls dicat cõtrariuʒ. vꝛ
i nclenau ſit. H. vo. g in bis ꝗᷓ dns pᷣcepit magis obediendũ ẽ dño q́; alicui alij.ſᷣ tñ nõ oẽ fa
ctu. dſi E pceptũ. qꝛ nõ oia fecit ad imitationẽ. qᷓdã fecit ad ſignationẽ et mãifeſtationẽ veritatis ſicut dẽ fe⸗

ciſſe dñs qñ fuit circũciſus.qꝛ hoc nõ fecit ad imitationẽ ſ potius ad inſtructionem alicuius rei cognoſceu/

7

de vel ſpiritualiter faciende.ſic cibum illum inſtituit pꝰ cenã in ſigtionẽ effectꝰ vl etiã alioꝝ qᷓ tãgunt᷑ in lr̃a.

i
l

hor
eh
No

E

K
A
hit

Ag

A

ſhe
ai⸗
tiunne,
ueen
ſuug
tſenig

VIII.

Mam ſaluatur quo vehementius cõmendaret myſterij illius altitudinem.

vltimũ hoc voluit infigere coꝛdibus et memoꝛie diſcipuloꝝ.a quibꝰ ad paſ⸗
ſionem digreſſurꝰ erat. Quo aũt oꝛdine deĩceps ſumeret᷑.apoſtolis ꝑ quos

eccleſias diſpoſiturus erat reſeruauit docendum.

¶ Determinat quid ſit in hoc ſacr̃o ſignum et qͥd ſignatũ. c

Au g. ci. di. ¶ Munc quid ibi ſacramentũ ſit et quid res videamus? Sacramentũ ẽ inuiſi

lia paſchali.

Hiero. ſuper

epi. ad ephe.

He trib⸗ qᷓ bic
pryt diſtingui.

bilis gratie viſibilis foꝛma.foꝛma ergo panis et vini que ibi videt᷑ eſt ſacra /
mentũ.i.ſignum ſacre rei.qꝛ pᷣter ſpeciẽ quã ingerit ſenſibus. aliquid aliud
facit in cognitioneʒ venire. Tenent ergo ſpecies vocabula reꝝ q̃ ante fue-
runt.ſ.panis et vini.huius aũt ſaeramẽti gemina ẽ res.vna ſcʒ contẽta et
ſignificata.altera ſignificata et nõ contẽta. Res contenta et ſignificata ẽ ca⸗

ro xpi quã de virgine traxit.et ſanguis quẽ ꝓ nobis fudit.Res aũt ſignifi⸗

cata et non contenta ẽ vnitas eccleſie in pꝛedeſtinatis. vocatis. iuſtificatis
et gloꝛiſicatis. Hec eſt duplex caro chꝛiſti et ſanguis. VUñ Hiero. dupliciter
inquit intelligit᷑ caro xpᷣi et ſanguis.vel illa q̃ crucifixa eſt et ſepulta. et ſan⸗

guis qui militis lancea effuſus eſt. vel illa ſpũalis ac diuina de qua ipſe ait.
Caro mea vere eſt cibus.et ſanguis meus vere eſt potus.Et niſi manduca
ueritis carnem meam et biberitis meum ſanguinẽ. non habebitis vit in vo
bis. Sunt ergo hic tria diſtin guenda. vnũ quod tmeſt ſacramentũ. alterũ
quod eſt ſacramentũ et res.et tercium quod eſt res et non ſacramentũ. Sa⸗
cramentũ et non res eſt ſpecies viſibilis panis et vini. Sacramentũ et resz

caro chꝛiſti ꝓpꝛia et ſanguis. Res et non ſaeramentũ miſtica eius caro.

¶ Veterminat conuenientiam et ſimilitudineʒ vnius ad
allterum ſigni ſcʒ ad ſigtum. 290 en

¶ Poꝛro illa ſpecies viſibilis ſacramentũ eſt gemine rei.quia vtranq; rem ſi

gnificat.et vtriuſq; rei ſimilitudinẽ gerit expꝛeſſam. Mam ſicut panis pG ce⸗

teris cibis coꝛpus reficit et ſuſtentat.et vinum hominem letificat atq; inebꝛi

J. Cox. x.
Aug. ð ſacra
mẽtis fideliũ

Aug. de blal
phemia ſpiri

vieir gine ſumptum. quia vt coꝛpus xpi ex multis membꝛis puriſſimis et im/

—

at. Sic caro xpᷣi interioꝛẽ homineʒ ceteris gratijs ſpiritualiter reficit et ſagi

nat. Vñ calix meus inebꝛians qᷓ; pᷣclarus eſt.Habet etiam ſimilitudinẽ cum

re miſtica que eſt vnitas fidelium.quia ſicut ex multis granis cõficitur vn⸗

panis.et ex pluribus acinis vinum in vnuʒ confluit.ſicex muitis fideliũ p⸗

ſonis vnitas eccleſiaſtica conſtat. Uñ aplus. VUnus panis et vnuʒ coꝛpus
multi ſumus.⁊c. VUñ Augu.vnus panis et vnũ coꝛpus eccleſia dicit᷑. ꝓeo
ꝙſiẽ vnus panis ex multis granis.et vnũ coꝛpus ex multis memb:is cõpo
nitur.ſic eccleſia ex multis fidelibus charitate copulante connectit᷑.hoc mi

ſterium pacis et vnitatis noſtre xpᷣus in ſua menſa cõſecrauit. Qui accipit

hoc myſteriũ vnitatis.et non tenet vinculum pacis.nõ accipit hic myſteriũ

pꝛo ſe ſed contra ſe.Cuius etiam ſaeramentũ eſt coꝛpus chꝛiſti pꝛopꝛium de

nmnmnaculatis oſtat. ita ſocietas eccleſiaſtica ex multis perſonis a criminali ma
qque ſunt imputribilia et albe ſpine ſimilia.

cula liberis conſiſtit. In cuius rei typo facta ẽ arca domini ð lignis ſethim.

Dintelligentiam buius partis ſᷣm duo q̃ dter meum.Queritur pꝛimo qᷓntum ad ſubiectuʒz.ſ. quo
Aminat bic magiſter duo pꝛincipaliter querunt᷑. ad pꝛonomen.Cum em̃ hoc ſit ꝓnomẽ et nõ nomè.
Pꝛimo queritur de foꝛma verbi in ſacramento eu/ eſt demonſtratim.qꝛ aliter eẽt caſſũ vt dicit pꝛiſt. Si
kariſtie. Secundo de ſigtione ipſius ſacramenti. ö demõſtrat. aut ad ĩtellectũ aut ad ſenſũ. Si ad in.

, Linrca pꝛimum queruntur duo. Pꝛimo queritur de tellectum.tunc qᷓro quid. Hon poteſt dici niſi coꝛpꝰ
foꝛma verbi ſuper panem. Secundo de foꝛma ver chꝛiſti verum. ergo ſenſus eſt. coꝛpus meum ẽ coꝛpꝰ

vi ſupen vinum.

–
—
—

meuũ · Hoc nibil vꝛ. q; nullq rõz opadi dic. Si ad ſen

.

¶ QDueſtio ſ. 5 Sès”M” ſũ. ſenſus ẽ.panis ẽ coꝛpꝰ meum.ꝑ h̊ ſimplſi falſuʒ.

ergo neutro mõ poteſt accipi. ¶ Item boc pꝛonomæ

¶Muantum ad foꝛmam panis queeſt hoc eſt coꝛpus impoat demonſtrationẽ non vt conceptam. ſed vn.

—

exercitam. Sʒ demõſiratio nõ exercet᷑ niſi cirea ills

að actu eſt tpe ꝓlatiõis. ſi cñ ꝓfert᷑ ꝓnomẽ nõ eſt
be niſi pãis dmõſtratũ. panis. idẽ qð pꝛiꝰ.¶ Itẽ
regula ẽ eꝙ terminꝰ ſupponẽs verbo de pnti non ba

bẽti vim ampliãdi ſupponit ꝓ eo qd actu ẽ.ſᷣ actu ñ

E ibi niſi panis.g ſupponit ꝓ pane.Sʒ illi nõ conue
nit pᷣdicatũ.ꝗ locutio falſa.Querit᷑ ẽ̊ᷓ de cõpõe.ſ.hoc

verbo ẽ.et cũ iſta foꝛma ſit foꝛma oꝑatiua.vẽ ꝙ debe
ret ibi poni verbum oꝑatiuum. Sed boc verbum ẽ.

eſt verbum pꝛohereticum.extra operationem. ergo
nullo modo deberet ibi poni. ¶ Item boc verdo

xpᷣs cõfecit.et ſacerdos intẽdit cõficere ſicut deꝰ ver

bo increato creauit.ꝗ ſi ad pꝛolatõʒ hꝰ verbi ſtatim

fit tranſſbᷣatio.verbuʒ illud ẽ impioſũ. vꝛ ꝙ potiꝰ

cut in creatione non dẽ ſit.ſ̃ᷣ fiat lux.¶ Itez ſubiec⸗

verbo impꝑatiuo vti debercet ſicut fiat PGe meñ. ſi/
tũ et pᷣdicatũ dicũt foꝛmas incõpoſſbiles.Sʒ vᷣbuʒ

ſubpſtatm̃ pᷣſentis tꝑis dicit ſiltatẽ foꝛmaꝝ pᷣdicati ?ꝰ
ſubiccti. & nõ debet dici ð pñti hoc E.ᷣ hoc erit. Que
rit᷑ etiã de hoc pᷣdicato coꝛoꝰmeum.v em̃ ꝙ dᷣberet

magis dici caro.qꝛ caro magis ẽ cõueniẽs cibo cõi.

tercia ꝑſona.nõ debet dici meũ ſed xpᷣi. Si dicas q;
xpᷣs vim dedit his verbis.ſicut vim dedit in nomie
ſuo demonia expcllere cũ dixit in nomie meo demo
nia cijcient. Marci.xvj.et tñ eijciẽtes dicebãt in no
mine rpiſſee cũ de foꝛma alioꝝ ſacroꝝ ſint actꝰ p/
tinẽtes ad intẽtionẽ et vſum ſiue ad cõſecrãteʒ.ẽᷣ v‚

ꝙ illud qð añcedit.accipite et comedite.et hboc qð .
ueri=–

de in mci memoꝛiã facietis ſit de Pri⸗
qꝗᷓ ſit foꝛma pciſe et quare nõ ponit᷑ in verbo expꝛi
nde acki miſtri. Ge. d. ꝙ circa h̊ mitiplex fuit opi

I3 nio. Quidã em̃ dicũt ꝙ vba illa dicit ſacerdos nõ vt

ſua.ᷣ vt xpᷣi.vñ materialiter tenent᷑ nec tũc ẽ q̃rere
quid ibi demonſtret᷑ ꝑ ꝓnomẽ.vel qͥd cõplet᷑ ꝑ ver/
bũ. Sʒ hoc nõ ſufficit dicere. Pꝛimo quideʒ. qꝛ et ſi
verba in ꝑſona alteriꝰ ꝓferant᷑.nõ ppter hoc oino
materialiter tenent᷑ ſᷣ ſignificatiue. cũ recitent᷑ in eo
ſenſu in quo ille vixit. Pꝛeterea ſilr poſſumꝰ quere/
re ſᷣm ꝙ a xpᷣo ꝓlata ſut.Alij dicunt q verba tenẽt
ſignificatiue.ſᷣ oꝛatio nõ bʒ veritatẽ ꝓ tempe in quo
ꝓfertur.ſᷣ ꝓ tꝑe in quo pꝓlata ẽ.vt hec oꝛatio ego bi
bo.non ẽ vera ꝓ tꝑe ꝓlationis.ſ̊ p tpe ſibi cõiunc-/
to.Sʒ illud nõ ſoluit.qꝛ aut dmõſtrat᷑ ibi panis aut
coꝛpꝰ xpᷣi. Si panis.nullo tpeẽ oꝛo vera.Si xpᷣi coꝛ/
pus.ẽ omni tꝑe vera.Alij dicunt q; tenet᷑ ſignificati

ue oꝛatio.et vera ẽ etiã ꝓ tꝑe in quo ꝓfertur.ſ̊ non

demõſtrat᷑ ibi aliquid ad ſenſuz.ſᷣ ad intellectũ. Ad

intellectũ inqᷓ nõ ſicut ſimile in ſili.vt cũ dĩ hec ber/

ba crcſcit in oꝛto meo.ſ ſicut ſiãtũ in ſigno.vt ſit ſen

ſus hoc.i.ſigtum ꝑ hoc eſt coꝛpꝰ meum. et hec ſigtio
oꝛatiõis vera ẽ etiã ſi nihil fieret. Sʒ rurſus.qꝛ ſiẽti

oni vere addita ẽ ex inſtitutiõe diuina virtꝰ efficaciſ

ſima. vlteriꝰ oꝛatio illa et ex dñi inſtitutõe et ex ſacer

dotis intentiõe eſt conuerſiua. vt ſit ſenſus.ð ſignifi⸗
catũ ꝑ boc qð eſt cõuertendũ in coꝛpꝰmeũ eſt coꝛpꝰ
meũ.ct hec opinio ꝓbabilioꝛ ẽ pdictis. Adbuc tñ il/
lud nõ plene ſatiſfacit. Si em vt dicit Aug. verbů d.·
bet accedere ad elemẽtũ vt fiat ſacrm. et elemẽtũ nõ
eſt ibi ſigtum. 6H magis ulluc q in coꝛpus cöuertik.
nõ demoſtrat᷑ coꝛpꝰ xpi. ſuba panis ſub acciden
ibꝰ qᷓ p ocul cõſpici. et hoc qdẽ veꝝẽ marime cũ

intentio conficientis ſuꝑ panẽ ferat᷑ vt cõuertat᷑ in

coꝛpꝰ.et illud ᷣmõſtrat ſuꝑ qd fert ſua intẽtio. Pꝛo

pter hoc notandũ ꝙ iſta oꝛo ſingularis ẽ inter om̃s
orones.Alie em̃ ſunt indicatiue veritatis ſiue exiſtẽ
tie. bec aũt ad ipᷣm qdð figurat facit.vñ ẽ verbũ opa/
tiuũ.non opatone ſucceſſiua ſ̊ inſtãtanea. et opati

uũ nõ alicꝰ rei noue vel nõ exiſtẽtis.ſᷣ fminus eiꝰ eſt

ens actu cõpletũ.⁊ non mutatũ.et ad illud qd termi
nat᷑ vt ẽ alteriꝰſignũ.i.coꝛpis xpᷣi miſtici.⁊ totũ facit
virtute verbi increati adiũcto miſtro circa matcriaʒ
nihil agẽte. Ex his ſex cõditõibꝰ pʒ rõ oim̃ dictoꝝ in
hac foꝛma ſi quis inſpiciat.qꝛ em̃ bic ſermo cõuerſi⸗
uus ⁊ trãſitiuꝰſiue ad trãſitionẽ oꝛdinatꝰ ẽ oꝑatiuꝰ.
et opatio ẽ circa ſubſtãtiã panis.iõ ꝓnomẽ demon
ſtrat pauis ſubſtãtiã ſub accidẽtibꝰ que oculis cõſpi
ci pñt.⁊ tãgit᷑ illð qð cõuertit᷑ ꝑ ſubiectũ.ſiẽ ill i q8

pꝛedicatũ. Qꝛ vo terminꝰ oꝑatõis eſt actu ens nõ

innouatũ.iõ dʒ poni ibi vᷣbũ eendi non fiẽdi.vt ſigni
ficet cõuerſio ee ſine mutatiõe termini .ſ. in eo qdð ẽ.
OQꝛ ſubito.iõ ſilẽ fieri et factũ eẽ .iõ ẽ pñs vᷣbũ inſtã

magis iẽ i. taneũ. et non futurũ. ct taleẽ pꝛeſens hꝰ verbi ẽ.ido
vñ Job. vj. caro mea vere ẽ cibꝰ. ¶ Itẽ iſta vba p⸗/
ferunt᷑ a cõficiente. cũ cõficiens loquit᷑ ve xpᷣo vt &ᷣ

melius dẽ ẽ q;ᷓ erit. Quia vᷣo oꝑatio terminat᷑ ad coꝛ

e xpᷣi verũ.vt ſignũ miſtici.iĩ quo ẽ diuerſitas oppo

i
eherogeneũ et omogeneũ.caro at dicit omogeneñ.
Quia vero boc opꝑat᷑ virtute verbi increati coiunc/

*

ta et vt cõiuncta.iõ dicit meũ. Loquit᷑ em̃ ſacerdos

in pſona xpᷣi.iõ ꝓ xpᷣo dicit meũ. Quia vo miniſter

nihil opat᷑ circa materiã nec ĩmutat.iõ nihil plus eſt
de foꝛma. etem̃ ſi miniſterinõ tãgat nec frangat. dũ
tñ intẽdat et verba dicat cõfectũ eſt. non ſicẽ in bap

tiſmo. Ex bis patẽt oia obiecta. hoc ſolo excepto.ſc
de vcritate locutionis.Quõ em̃ ẽ locutio vera ſi de/

mööſtrat᷑ ſubſtãtia panis.cũ hec ſit ſemꝑ falſa.panis

ẽ coꝛpus xpᷣi cũ ſint foꝛme incõpoſſibiles Et ſi tu di/

cas ꝙ; bocverbũ ẽ non dieit ibi inberẽtiã ſ poti?con
uerſionẽ. tũqs ſᷣm hoc potiꝰ cõpeteret verbũ impa⸗

tiuũ.Et ꝓpterea notandũ ꝙ ſicut in veꝛbo eterno fi

lio di dño nfo ihu xpo eſt veritas ⁊ omnipotẽtia. ſic
in verbo ſuo ab ipᷣo ꝓlato ẽ veritas ⁊ efficacia. vt ta

le verbũ ſacris no.lc.cõpetat.iõ debuit ita dicere v⸗
bum cnunciatiuũ veritatis. ſicut ẽ ia veritas. ac ꝑ
H idicatiuũ.Et qꝛ ñ eẽt veꝝ ſimplici enũciatiõc.vt hᷣ
eẽt falſꝰ iunxit vbo efficaciã oꝛe ſuo. Et qꝛ mãdauit
alijs facere et dicere.et ipᷣe nõ iubet aliquẽ eẽ falſuz.
iõ in oꝛe eoꝝ qͥbus dedit mãdatũ dedit verbo effica
ciã.Et iõ boc verbũ ẽ in hac oꝛõce nõ ydentitatez nec

ſilitudinẽ ſigt. ̊ hoc eẽ coꝛpus.hoc ẽ ad buiꝰverbi ꝓp

lationẽ hoc totũ trãſire in coꝛpꝰ.vñ oꝛatio iſta ĩ oꝛa/

tiõ e alteri? ꝙᷓ in oꝛe ſacerdotis falſa ẽ.qꝛ nõ conuer/

tit neqʒ tranſſbat in ill.nec vera ẽ ꝑ ydẽtitatẽ. Et

hic ſenſus quãuis ſit huic oꝛoni ꝓpꝛiꝰ. et ſilr foꝛme

ſanguinis.tñ nõ ẽ alienꝰ a rõne penſatis ↄditiõibus
ſuperiꝰ aſſignatis.Ex qͥbꝰ alia obiecta patent. Nec
videatur inconueniens dicere ꝙ hoc verbũ eſt non
ydentitatem dicit.ſed potiꝰ conuerſionẽ in hac oꝛa/
tione qᷓ non tm̃ ẽ ſigniſicatiua ſed ctiam operatiua.

Magis tñ debuit poni verbũ eſſẽdi qᷓ; opandi.quia

magis cõpetebat foꝛme vt ſimul eſſet eficacia cum

EESEE,

venitatis enunciatione.ſimul ciam notaretur termi

72

ni immutabilitas cum conuerſione.

Queſtio ij. b

e Gernavchinatn nn Abocbabekin cano

tionũ.iõ dẽ coꝛpꝰ nõ caro.qꝛ coꝛpꝰ cõe eſt ad totuz

Me
n
e
in
r

fadlt

a⸗
ſto
ſonm
Cvre
hetpe
ſenen
N
Cſe

Ms

õ

tli

n

die

man

ob
nun
eſegie
tuntn
nay⸗
leſer
ſicten
unt
d
noree

Mche
ode

aid
ait.
ſigd
lani
terte
buse
lute
ſn

tüte
lninechn

*

SZe

rsſun.

gepeni
mnutgi
krinisgſ
ledgtn
fiithi
ammng
doi Nr
lodigt
Gwigngn
Nhni nr
Ndaloci
üſiſceic
Mikigi
ulnol
ihis tüc
sbreni
tenmnign
Piuſtuin
Gheck unn
Ncktoßgt
nareati
Ecñſa⸗
nigo ni
önhl
neefuge
thonſcin
cſoera
dantor
ſonti
ſhist
ii
e
irtchkemi
toniptinte
Becftäkr
Cktindett
ne
Gtnücttieft
Gnitu:
tictiki⸗
Ckrentf
pung
dhi ſnß
ruolhion
igſpon
ei ben
isoattöe

vumn 1.
hückin
n opon.

=

—
Se

7
7

=
S
==

V

==
Eas
=

4

=S=
S=
==

— =

4

=
S

ES

1

=—
S=
— =

—

—
S
SS

4
1

==
SE=
=
=

=

1
1

=

Hic eſt ſangui

VII

ge. Hie eſt calix ſanguinis mei ⁊c. Sed videt᷑ bec nõ
eſſe foꝛma. ꝓpter hoc ꝙ męr dicit ꝙ bec eſt foꝛma.
is meus. cũ ergo nõ ſint due. patet ⁊c.
¶ Itẽ in nullo euangeliſtarũ babet᷑ hec fomna.quia
in Mar.et Math.dꝛ.Mic eſt ſanguis. In Luca.bic
eſt calix in meo ſanguine. Si nõ debet credi alicui
qʒ nõ ſit in nouo vel veteri teſta.ſed nouo et veteri
ſimplr eſt credendum. iſta foꝛma eſt abijcienda. et
foꝛma ꝗᷓ eſt in euangelio tradita eſt tenẽda. ¶ Item
quero de buiꝰfoꝛme cõgruentia.⁊ cũ in foꝛma nõ de-
beat poni niſi qd ſpectat ad eſſentiã ſacri.⁊ calix nõ
ſit nec de materia nec de foꝛma.ſed vas cotinẽs.ergo

nõ debet in foꝛma poni. Si dicas ꝙ; tenet᷑ trãſſum-

ptiue.quero ad quid. Si ad paſſionẽ. ſenſus eſt. H
eſt paſſio ſanguinis.Si ad potũ. ſenſus eſt. bic eſt
potus.Sed ſicut ſanguis eſt potus.ſic coꝛpus eſt ci
bus. ſi in foꝛma panis nõ dicit᷑ hic eſt cibus coꝛpo
ris.nec in foꝛma vini debet dici.hic eſt potus ſangui
nis. Utẽ vbi eſt ſermo trãſlatus ibi eſt impꝛopꝛie
tas.⁊ vbi impꝛopꝛietas ibi eſt occaſio erroꝛis.⁊ om/
nis talis excludenda eſt. ergo ⁊c. ¶ Itẽ vbi trãſſum
ptio ibi plures intellectꝰ ſcʒ ꝓpꝛius et trãſſ umpt?. ſʒ
multiplicitas intellectuũ ẽ ro euagãdi.qdð ſpãlit᷑ dʒ
eſſe alienũ a diſpenſante ⁊ cõficiente hoc ſacramen/⸗
tum.ergo ⁊c. bꝛ autẽ vltra de hoc qð eſt ſangui
nis. Si em̃ hoc eſt pꝛincipale in ſacro.videt᷑ ꝙ debe/
at expꝛimi in recto potius qᷓ; in obliquo. ¶ Itẽ ſi ca
lix ſtat ibi ꝓ cõtento.⁊ contentũ nõ differt a ſangui/
ne. et obliqui ſunt trãſitiui.ergo nõ debet poni in ob
liquo. ¶( Querit᷑ etiã Vlera e qð dicit noui ⁊ eter/
n teſtamẽti.quia ſi teſtamentũ nouũ.non ergo eter
num. male cõiungit᷑ vnũ cñ altero. Itẽ videtur
ꝙ nõ deberet poni miſteriũ fidei.quia in alijs ſacra/
mentis eſt miſteriũ fidei et nõ ponit᷑.ergo nec in iſto
Item additur qui ꝓ vobis ⁊ ꝓ multis tradetur.
Quare ſilr nõ dꝛ de coꝛpoꝛe tradet᷑. ¶ Itẽ q̃re diſtin
guit cũ em̃ equaliter ꝓ omnibꝰſit effuſus.videtur ꝙ
uõ deberet dicere ꝓ vobis et ꝓ multis ſed ꝓ omni/

34 bus.¶ R.dm ꝙ bec foꝛma hic eſt calix ſanguinis

mei.eſt foꝛma recta ⁊ cõgrua.ſed vtrũ ſit tota.an qð
ſequit᷑ ſit de integritate dubiũ eſt. credit᷑ tñ ꝙ ẽtota.
ñ qd ſequit᷑ nõ eſt fruſtra additũ nec debet aliq̃d re

ſecari. Oz autẽ iſta ſit foꝛma recta patet ꝑ hoc ꝙ ipſã

tenet romana eccleſia que fuit ab apoſtoloꝝ pꝛinci/
pibus edocta. Ande Innocẽtius. Romana eccdleſia
illud ſemꝑ integra fide ſeruauit.qð ab ipſis apoſtoł
q̃ cã pꝛincipalr factis ⁊ doctrinis eccleſiaſticos ritus
docuerũt accepit.ab ipſis ſe; aplis petro ⁊ paulo q̊s
viuos autoꝛes habuit et defunctos cuſtodit hunc ri
tum ſacrificij accepit.quẽ hactenus immobili cultu
ſeruauit. Accipienda ẽ igit᷑ foꝛma a canone. quia il/
la tradit᷑ non ꝑx modũ narrationis ſed inſtitutionis.
mgf autẽ non intendit dare foꝛmã ſicut nec in alijs
ſacris fecit. illi ↄſimilẽ inſinuare.Accipiẽda eſt ab
ipſis aplis nõ ab euãgeliſtis.quia apli eccleſiã inſti/
tuerunt ᷣm ꝙ a dño acceperũt.euãgeliſte vᷣo diuina
verba ⁊ opꝑa narrauerũt.attendẽtes ad intellectum

nõ ad vocẽ. Ideo nec euãgeliſte in foꝛma cõueniũt.

quia foꝛmã foꝛaſſis tradere nõ intendũt.ſed conue
niunt in ſenſu quẽ narrare volebãt.Et ſic ptʒ ꝙ hec
eſt foꝛma. Atrũ aũt illa qᷓ tradit᷑ in euãgelijs ſit foꝛ/
ma in qua ↄficiat᷑ qͥs audeat negare.aut qͥs pᷣſumat
afereye.cũ neſciamꝰ an ipſi intenderũt foꝛmã deſcri
bere. an verba narrare. Mx ſi intenderũt foꝛmã dare

foꝛtma in illis verbis omnibꝰſaluat᷑.et modica nar-
ratio verbi ſaluo ſenſu foꝛmã nõ mutat.⁊ ita ex voc
nõ habet᷑ ꝙ iſta que babet᷑ in canone nõ ſit foꝛma.
imo vere eſt foꝛma.cũ in ſenſu cũ alijs cõueniat.O?-
ſi nõ intendãt.tũc reſtat ꝙ iſta eſt foꝛma.ac p hboc hͥ

foꝛma eſt recta.et patet rnſio ad pꝛima duo obiecta.

Eſt etiã congrua.quia in boc ſacro ſignificatur ſan⸗
guis xpᷣi vt cffuſus in pᷣciũ.⁊ vt adminiſtratus in po
tum.ſanguis aũt neutrũ dicit de ſe expꝛeſſe.ſed ꝑ cõ

iunctionẽ cũ calice.qꝛ ſanguis in calice vt effuſus et

s8 bibere calicẽ

potandus ꝓponit᷑. )do calix in ſaſpenr⸗ ſignificat 55
1

aliqũ paſſionẽ.vt Math.ᷣxx. Pote

quẽ ⁊c. Significat ⁊ potus refectionẽ ꝑ traſſumptio

nem. vt in te. Calix inebꝛians qᷓ; pclarus eſt. Dꝛopt᷑
hũc duplicẽ tropũ melius dꝛ calix ſanguinis qᷓ; ſan/

guis ꝑ ſe. Si queratur ad quid tranſſumit᷑.dico q;

ad ↄtentũ. Ande dꝛ calix ſanguinis.ſicut calix vini.
cũ dẽ bibe calicẽ.Si qᷓras quare nõ de coꝛpoꝛe dicik
cibus coꝛpoꝛis.dm ꝙ coꝛpus xpᷣi de ſe panis eſt. ſʒ
ſanguis nõ dꝛ potus niſi ꝓut ꝓpinat᷑ in calice paſſio
nis. Ad illud qd obẽ de tranſſumptione qð eſt occa-
ſio erroꝛis ⁊ euagationis.dom ꝙ hoc verũ eſt vbi ẽ

trãſſumptio occulta. impꝛopꝛiꝗ. ⁊ incõſueta.ſic non
eſt hic. Ad illud qð vltra querit᷑ quare ſanguinis po

nitur in obliquo.dm cꝙ in recto intelligit᷑.nec obli⸗
quus et rectus ↄſtruunt᷑ trãſitiue vt diuerſa.ſᷣ idẽ/
titas eſt.ſicut cũ dicit᷑ potus vini vel creatura ſalis.
⁊ ſic patet ꝙ eſt foꝛma cõgrua.Eſt etiã tota ⁊ perfe-
cta.ſufficiens em̃ eſt ad ſigndũ trãſlationẽ vini i ſan

guinẽ xp̃i. Ande qð addit᷑ eſt de bene eſe.quia in ſe ʒ &

quentibꝰdeſcribunt᷑ effectus ſanguinis in hoc ſacra

mento figurati ⁊ in paſſione effuſi.qui triplex eſt.

Anus ẽ teſtamẽti innouatio.⁊ innouati confirma/

tio. quia in moꝛte cõfirmat᷑ teſtamentũ ⁊ nouũ effi⸗/
citur.qꝛ vetus in ſanguine thauroꝝ fuerat ↄfirma/

tum.ibi eſt euacuatũ.ideo dicit noui et eterni teſta/

menti. Alius effectus effuſionis ſanguinis eſt fidei

manifeſtatio.quia qð erat ſigillatũ ⁊ ſecretũ.in paſ/

ſione agni eſt apertũ.ideo dicit miſteriũ fidei.i.ſecre

tum. hoc em̃ erat in fide ſecretiſſimũ.et hoc reuelato

reuelata ẽ fides.vel quia difficilius ad credendum.
Tercius effect?eſt ſalus qꝛundã iudeoꝝ ⁊ multoꝛũ

gsẽtiliũ. iõ dicit qͥ ꝓ vobis ꝑ aplos intelligẽs iudeos.

et ꝓ multis ꝑ hoc intelligẽs gentiles. Vel ido dicit.
quia in ̊ ſacro ſacerdotes vebent ꝓ ſe ſpaliter et ꝓ
alijs rogare. Ideo dicit ꝓ vobis ſacerdotibus.et ꝓ
multis ſubditis ꝑ vos couertendis. Poſſet hic qri
de harũ foꝛmarũ variatione qtum ad additionẽ.di
minutionẽ.⁊ cetera ↄſilia.et de hoc ſentiendũ eſt qð
dictũ eſt circa foꝛmã baptiſmi.Hic em̃ ſunt diuerſe
opiniones. Mã qdã dicũt ꝙ; q̃liſcũq; variatio ſaluo
ſenſu nõ tollit efficaciã foꝛme.Alij vo dicũt ꝙ; mini
ma mutatio tollit.qꝛ in hijs vbis ſic oꝛdinat data ẽ
virtus.ſed ſicut tactũ fuit ſupꝛa diſ.iij.melius ẽ viã

mediã tenere. vnde que ibi dicta ſunt hic etiam ſup

onenda ſunt. l
Onſequẽter qtũ ad ſcm articulũ q̃ritur de ſa
cramento euchariſtie ꝙᷓtũ ad ſigtionẽ. Et cir/
ca boe qᷓ̃runt duo. Pꝛimo q̃rit᷑ qͥd ſit ibi res 2 quid
ſacr̃m. Scdo q̃rit᷑ de vnitate buiꝰ ſacr̃i. H
. Queſtio. j.

¶ Circa quã ꝓcedit᷑ ſic. Mgr dicit ꝙ aliqͥd eſt ibi ſa-

cramentũ tm vt ſpẽs viſibilis.⁊ aliqd res tm̃ vt coꝛ
pus xpᷣi miſticuʒ.⁊ alidd res ⁊ ſaccm vt coꝛphs Pi

2 —

veruſn. qd eſt res pᷣmi et ſacrm tercij. Et videt᷑ pᷣmo

2

ꝙ ſpẽs viſibilis nõ ſit ſaccm coꝛpoꝛis.quia ſaccm na

turalẽ debet hꝛe ſimilitudinẽ ad rẽ. Sed ſpẽs nõ by

ſimilitudinẽ.quia tã coꝛpus xpᷣi verũ qꝙᷓ miſticuʒ eſt
totũ etberogeneũ.ſᷣ ſpẽs omogeneũ.g ⁊c. Si dicas
ꝙ ſpẽs ↄponit᷑ ex pluribꝰgranis.hoc nibil eſt.qꝛ illa
nõ ſunt etherogenea ſed vnifoꝛmia. Pꝛeterea ſpen
eſt accidẽs.̊ nõ cõponit᷑. ¶ Item ſacrjm noue leg⸗
efficit. ſed ſpẽs nullã habẽt oĩno oꝑationeʒ reſpectu
ↄtenti. nõ ſunt ſacrm. ¶ Itẽ ꝙ coꝛpus xpᷣi verum
nõ ſit ſacrẽ̃m coꝛpoꝛis miſtici videt᷑.quia ſacramẽtuʒ
eſt ſignũ.ſignũ aũt eſt qð ſe offert ſenſibꝰ.ſed coꝛpus
xpᷣi vt eſt ſub illis ſpẽbus nõ offert ſe.ergo ⁊c. ¶ Itẽ
ſi eſt ſacr̃m. ergo ſignũ ex inſtitutõne ſignificans.ſed
coꝛpus xp̃ᷣi verũ non eſt iuſtitutũ ad ſignificãdũ mi/
ſticum. nec debet inſtitui.quia eſt nobilius ſicut ca/
put toto coꝛpoꝛe.ergo nõ eſt ſaccm. ¶ Itẽ obijcitur
de miſtico ꝙ nõ ſit res.qꝛ res cuiuſlibʒ ſacramenti ẽ
aliqᷓ grã.quia dicit᷑ ſacrẽ̃m inuiſibilis gratie viſibilis
foꝛma.ergo cum coꝛpus miſticũ nõ ſit gratia. nõ eſt
res huiꝰſacramẽti. tẽ res cuiuſlibet ſacri noue
legis eſt effectus eius.ſeq coꝛpus xpᷣi miſticũ non eſt
effectus buiꝰſacramenti.quia effectus non pꝛecedit

7 cãm.ſed coꝛpus miſticum pᷣcedit ſacrm.S ⁊c. ¶ Reꝰ.

ſicut dicit męr̃ tria ſunt in hoc ſacro. ſpẽs viſibilis.

coꝛpus xpᷣi verum.et coꝛpus miſticũ. Et vᷣm ꝙ dicit

38 vñ eſt ſacrm verũ noue legis.

„*

hugo.pꝛimũ eſt ſignũ ſcdi et tercij. Scm eſt res pꝛi
mi.⁊ ſignũ et cauſa tercij.Et terciũ eſt res ſcdi.et ve/
ritas pꝛimi.vnde repitur bic ratio efficiẽdi ⁊ ſiendi.
¶ Ad illud qð obꝛ q;
debet habere ſimilitudinẽ.dᷣm ꝙ ſpẽs cõparationẽ
babet ad materiã cõponentẽ ſiue ex qua conſtat qͥa
eſt ex granis.et cõparationẽ ad effectũ ↄſequentem

ſiuse quẽ dat qui eſt cibare. Si ad materiã.ſic ex gra⸗
nis puriſſimis adinuicẽ vnitis.et ſic habet ſimilitu/

. »„

„

59

40

4

dinem cũ coꝛpoꝛe miſtico qd; conſtat ex fidelibꝰ pu⸗

4*

ris fide et charitate copulatis. Et ſi obijcias ꝙ eſt di

„

uerſarum oꝑationũ.nõ vaiet.quia vniunt᷑ vt conſi⸗
miles in vnitate fidei et charitatis. Si autẽ cõparet
ad effectũ qui eſt cibare.tunc bʒ ſimilitudinẽ ad coꝛ
pus xpᷣi verũ qʒ eſt vere cibus. Poteſt tñ dici ꝙ ad
vtrũqʒ cõparet᷑ rõne eoꝝ ex qͥbus conficit᷑.quia coꝛ
pus xpᷣi verũ eſt ex puriſfimis ſanguinibꝰ.ct coꝛpus
xpᷣi miſticũ ex puris fidelibꝰ. Oꝛ aũt hec mẽbꝛoꝛum
ſignificet᷑ varietas boc eſt ꝑ accidens ſcʒ rõne coꝛpo
ris xpᷣi qð traxit de virgine.qð eſt coꝛpus oꝛganicũ.
Et ſi obijcias ꝙ ſpẽs nõ componit᷑ nec reficit. dᷣm
ꝙ retinent ydiomata ſbᷣe que pꝛius ibi fuit.et ratio/
ne illius ſunt ſigna conuenientia. ¶ Ad illud quod
obijcit᷑ de cauſalitate.dm ꝙ iliud qð eſt ſacramẽtũ
tm̃ ſi comparet᷑ ad mediũ.p ſe non habet rõnẽ effici
endi aliquã vel cauſandi niſi adiuncto verbo.vt pa
tet in aqua reſpectu caracteris.ſic in ſpẽbꝰ reſpectu
coꝛpoꝛis.Silr ſi cõparet᷑ ad terciũ.bʒ rõneʒ efficiẽdi
mediate ſcdᷣo.vt ablutio exterioꝛ cũ caractere. Silr
bic ſpẽs exterioꝛcs rõne coꝛpoꝛis xpᷣi veri interiꝰcon
tenti qd vnit ⁊ incoꝛpoꝛat.

ad repᷣſentandũ. Oꝛ aũt repᷣſentet boc nõ ↄuenit ei
ym ſe ſᷣ ꝓut ſubeſt ſpẽbꝰ viſibilibꝰ inſtitutis. et ytũ
ad hoc eſt ſignũ viſibile iſtitutũ ⁊ noiat in altero nõ

in ſeipſo.nec ad ſigndũ eſt inſtitutũ in ſc.ſ ad efficit=.

dum in ſe tanqᷓ; nobilius.ad ſignificanduz vᷣ vt eſt
otentũ in altero. et h̊ nihil derogat ſibi. (23

oc ſacr̃m vnius effectꝰ

¶ Ad illud qð obijcitur
de coꝛpꝛe vero. dom ꝙ ex ſe bʒ naturalẽ aptitudinẽ

qð obijcitur de coꝛpoꝛe miſtico ꝙ nõ eſt res. dtm ip

res huiꝰſacri nõ dꝛ coꝛpus miſticũ rõne ꝑtiũ.ſᷣ rõne
vnionis.et illa vnio eſt gra et effectus ſacramenti.

ESi obijcias ꝙ cffectus ſequit᷑ cam. dᷣm ꝙ vnio 4²
in coꝛpoꝛe miſtico põt eſſe dupłr. Ael ab vnitate vir

tutũ cõpingentiũ.vel a gr̃a ſacrali ᷣm quã ſumẽtes
magis xpᷣo incoꝛpoꝛant᷑.et ſic ꝑ ↄſequens magis ad

inuicẽ vniunt᷑. Dꝛima pᷣcedit ⁊ nõ eſt res.ſca ſi eat

et eſt effectus ⁊ res huiꝰſacri.⁊ ſic patet illud.

ej vnitate bui?ſacri. Et ꝙ; ſit vnũ ſacrm pꝛobatur.
quia Amb.dicit ꝙ ſimplex eſt facr̃m. Sed hoc ef ſa

7

