digent miſcòia. vbi nilla ẽ miſeria.in terra homis abũ
dat miſeria. ⁊ ſuperabundat dei miſericoꝛdia. Miſe⸗

ria ergo homis ⁊ miſericoꝛdia dei plena ẽ terra nõ ce⸗

li.qui nõ indigẽt miſcðia.indigẽt tñ regente dño.Oia
em̃ indigẽt dño.⁊ miſera ⁊ felicia.qꝛ ſine illo miſer nõ
ſubleuat᷑.felix nõ regit᷑. Itẽ alibi.Miſericoꝛdia ẽ erga
miſexos.bonitas erga quoſlib

miſericoꝛdia ⁊ veritas. e

ligentiũ ſic p ilO. domini dicant᷑ miſencoꝛdia ⁊ veritas.hoc multiplicẽ

milero er bet. Interdũ tamẽ miſe⸗
ricordia large accipit᷑ vtbontitttas.

Augꝰ ſup ps

Jdẽ ſuꝑ pſal

xxxij.

Po xxxj.

„ „. * „*2 .

„ „

N

to
ni
Get
cuua

ers

e
N

n

☚D

—

SS

recipit expoſition?. AUniuerſe em̃ vie dai miſericoꝛdia ⁊ veritas quibus ad
nos venit (vt ait Aug ſup pſał.)intelligunt᷑ duo aduẽtus.pᷣmus ĩ quo ma⸗
nifeſtã ⁊ multiplicẽ miſericoꝛdiã nobis exhibuit.⁊ ſecũdus in quo requirẽ⸗
do merita iuſticiã exhibebit. Uniuerſe etiã vie dñi.i.quibꝰ ad dñm aſcendi⸗
mus ſũt iuſticia qua a malo declinamus. ⁊ miſericoꝛdia qua bonũ facimus.
In hijs em duob omne bonũ meritũ includit᷑. Sed cũ ſupius Caſſiodoꝛ
dixerit in hijs duobꝰ oĩa oꝑa dei includi.merito queri põt an in omni opere
dñi hec duo mutuo ſibi iũgant᷑: Quibuſdã placuit nõ in omni oꝑe domini
hec duo cõcurrere. ſm ęffectũ dico.nã ſm eſſentiã nõ diuidit᷑ miſericordia a
iuſticia.ſed vnũ eſt. Nrũ ſᷣm effectũ nõ in omni oꝑe dñi dicũt eſſe miſericoꝛ
diã ⁊ iuſticiã. Sed in quibuſdã fatent᷑ ti miſericoꝛdiã. in alijs iuſticiã.atq;

Lalijs miſericoꝛdiã ⁊ iuſticiã.
* iuſte.referẽtes rationẽ dicti a

Fatent᷑ tñ dũm oĩa q fecit miſericoꝛdit agere ⁊
d dei volũtatẽ que iuſticia eſt ⁊ miſcsia.nõ ad

effectus miſcdie ⁊ iuſticie qͥ ſunt in rebꝰ. Alijs aũt videt᷑ ꝙ ſiẽ dicit᷑ deus oĩa

opa ſua iuſte facere 2 miſericoꝛdit.ita cõcedendũ ſit in omni oꝑe dei iuſticiã
eſſe ⁊ miſericoꝛdiã.i.clementiã ſᷣm effectũ vel ſignũ.qꝛ nullũ opus dei eſt in

uo nõ ſit effectus vel ſignũ eqtatis ⁊ demẽtie ſiue occulte ſiue aꝑte. Aliqñ
em̃ maniteſta eſt clemẽtis ſiue benignitas ⁊ occulta eqͥtas.aliqñ ecõuerſo.

que determinat magiſter in lr̃a duo pᷣncipali-
— uerunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrũ pena malo/
rh recip
coꝛdia ⁊ veritas eandẽ reſpiciãt oꝑationẽ.Circa pꝛi/

9 „ ₰

cundo vtrũ fiat mitigatio Apter pietatẽ miſericoꝛdie.
Tercio vtrũ deus agat miſericoꝛdiꝰcũ vno qᷓ; cũ alte

ro. Quarto vtrũ agat iuſtius cũ vno ; cũ altero.

(Dueſtig.cf.
(Orter ſams. ecdeſie aliqua mitigatio fiat dam
natis oſiendit᷑ pmo ꝑ Auguſtinũ in ench.qui dicit.
quibꝰ ꝓſunt.vel ad boc ꝓſunt vt plena fiat remiſſio.

.

vel vt tolerabilioꝛ ſit eis damnati
in damnatis. videtur ꝙ illa poſſit mitigari. ¶Ite
Auguſtinꝰ dicit ꝙ pena arrij nõ eſt determinata ſ au
getur ſᷣm ꝙ peccantes ſuo erroꝛe multiplicant᷑.ſᷣ deꝰ

* mozehach miſerendũ q; ad cõdemnandũ.ergo ſi in
atu in quo ſunt poteſt eoꝛũ pena augeri.poteſt ⁊ mi

nucdiri.ſed eccdleſia oꝛat ꝓ omnibus damnatis ⁊ fide

libus qui moꝛiũtur de quibꝰ non conſtat ꝙ vadant i
infernũ. ſed multi talium vamnãtur. ergo ſi eccleſia

nõ fruſtra oꝛat.patet ⁊c. ¶ Itẽ ratione videtur.quia

plus placet deo impꝛopoꝛtionabiliter pena quã quis

ſuſtinet volũtarius. q illa quã quis ſuſtinet inuitus.

ſed damnatus ſuſtinet penaz inuitus. aliqs vir iuſtꝰ
qͥ ei ſuffragat᷑ ꝓ eo ſuſtinet volũtarius.ergo iſte plus
ſoluit deo pꝛo illo patiendo ꝙᷓ ille pꝛo ſe.ergo ſi dmi
nus
ini f. banc pe 20 illo.
in inferno. ergo deus acceptat banc penam o ilo.

tem iſte punit ſe ex charitate.⁊ pꝛo eo qui eſt

ſed non punit bis in idipſum. ergo cc. l⸗
guſtinꝰ de cura pꝛo moꝛtuis agenda dicit ꝙ eccleſie

ſuffragia pꝛo valde bonis ſi unt gratiarũactiones.pꝛo

valde malis ſunt qualeſcũq; viuoꝛum cõſolationes.
ergo non pꝛoſunt valde malis.ſed valde mali ſunt qͥ

ſunt in inferno. ergo ⁊c. ¶ Item autoꝛitas dicit ꝙᷓ in

.

Dintelligentiã p̃ſentis diſtinctõnis m duo

iat mitigationẽ. Secũdo querit᷑ quõ miſeri/

mũ querunt᷑ quatuoꝛ. pᷣmo querit vtrũ aliqua miti/
gatio pene fiat damnatis ꝗpter ſuffragia ecclelie Se

o. ergo ſi punitio ẽ

tem impoſſibile eſt multoꝛũ pꝛeces non ex/

mittit qd minus placet pꝛo eo d magis. patet

inferno nulla eſt redemptio. èt ecdleſia iſtud can tat.
ergo ſi nulla redemptio eſt ibi.videtur ꝙ ⁊ nulla mi⸗
tigatio. ¶ Item ecdleſia non facit ſuffragia pꝛo dam
natis. qd patet.quia in coꝛpoꝛe chꝛiſti in quo eſt ſpe/
cialiter ſuffragiuʒ defunctoꝛũ vt dicit magiſter ſupꝛa
diſt. xij uon fit memoꝛia niſi pꝛo viuis ⁊ illis qui ſunt
in purgatoꝛio. ⁊ q̃ ſunt in paradiſo.ſed faceret ſi da⸗⸗
natis pꝛodeſſet. ergo ⁊c. ¶ Item ratione videtur. q -ꝛ
damnati non ſunt ex charitate diligendi.quod pats:
uia naon ſunt oꝛdinati ad vitam. ergo cum charitas
iat ſuffragiũ acceptabile. nullum ſuffragiũ pꝛo eis
factum deo eſt acceptum.ergo nec debet pꝛo eis fieri.
¶ Item ſuffragia facta pꝛo beatis quia ſunt in ter
mino non augent gloꝛiã.ergo cum damnati ſimiliten
ſint in termino non minuũt eis penam. ¶ Item q;.
nõ minuit de culpa nec de pena.qꝛ tante culpe debef
tanta pena.ſed damnatoꝛũ culpa non poteſt minui.
ergo ⁊c. ¶ Item ſi minuit.aut extenſiue.aut intenſi/
ue. Si intenſiue. ergo cum non ſit intenſione infinita
poterit auferri per ſuffragia. Si ergo extenſiue. ſech
infinita eſt extenſiõe.⁊ ab infinito nibil adimitur. Si
dicas ꝙ eſt finita expte ante. et ex illa eſt diminutio.
quia eſt pene dilatio.ergo tunc dedecus peccati eſt ſi
ne decoꝛe inſticie.I Ra dicendũ ꝙ aliquoꝛũ fuit po/ 7
ſitio vt magiſtri ppoſitiui ꝙ ſuffragia damnatis pꝛo/
ſunt.non tamẽ omnibus. quia non valde malis ſed
mediocriter. vtpnta illis qui babuerũt opera bona ꝑ
que merẽtur ab alijs adiuuari. Sed in modo poſiti-
onis diuerſificati ſunt. Nam quidam dicunt ꝙ pꝛo-
ſunt ad dimiſſionẽ pene qᷓtum ad interpolationẽ. et
ideo non totaliter aufert᷑ ſed ſolum ad modicũ tem ·
poꝛis. Sed iſta poſitv no videtur cõueniens. Cũ em̃
deoꝛdinatio culpe non recipiat intermiſſionẽ. qno⸗
modo deoꝛdinatio pene recipiet: ¶ Item dicũt alij
ꝙ fit remiſſio ſimpliciter non ad tempus.ſed tamen
nunqᷓ tota pena aufertur.quia fit ablatio ſ̃m ꝓpoꝛti⸗
onem ariſmetricã.nõ ſᷣm ꝓpoꝛtionem geometricã.i.
ꝙ h̊ remittit᷑ pᷣmo aliquotta pars pene.in ſecũda vi/
ce adimit᷑ tm̃ nõ ſᷣm quãtitatẽ.ſed ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ. vt
ſi pᷣmo auferet᷑ eẽteſima ꝑs.ſimilit᷑ ⁊ ſecũdo ⁊ tercio.

ccuteſima pars eius remanetct ideo ſetmß retnanet.
Segc certe iſtud non ſoluit. quia ſuffragia ſequentia

nõ minus valent qꝙᷓ; pᷣcedentia. ergo tantũdem de pe/
na faciunt remitti m quãtitatem pene remiſſe. Jdo

dicunt tercij ꝙ ꝓſunt in abſolutionem totalis pene.
nec ad abſolutionẽ de parte pene diminuẽdo puniẽs.

ſed foꝛtificando ſubiectũ vt melius ⁊ tolerabilius poꝛ
tet.Sed iſta opinio nõ videt᷑ poſſe ſtare.quia ſi foꝛti-
ficatur.aut foꝛtitudine gratie.aut nature. Mon gra/
tie.hoc conſtat. Mon nature.quia bec foꝛtitudo non
Eſt a natura.ergo nullo modo. Ideo eſt aliquoꝛũ opi
nio ⁊ verioꝛ ꝙ ſufragia damnatis non pꝛoſunt.nec
8 eccleſia intendit oꝛare pꝛo eis.(¶ Ad illud ergo quod

pmo obijcit᷑ in contrariũ ꝙ ꝓſunt ad tolerabilioꝛem

damnationẽ. dicendũ ꝙ non intelligit de damnatiõe

facta in inferno vbi nulla eſt redemptio.ſed in pur-
gatoꝛio.Et vult dicere ꝙ illis duplicit᷑ ꝓſunt. Ael li/

berando.vt illos qui parũ habent de cremabili. Ael
mitigando.qtum ad illos qui multũ.¶ Ad aliud di

cendũ ꝙ; nõ eſt ſimile.quia remiſſio debet fundari ſu.

per fundamentũ charitatis.⁊ quoniam arrius habet
malã volũtatem.ideo poteſt augeri pena ⁊ nõ remit⸗
10 ti. ¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙꝙ multoꝛũ pꝛeces exau⸗

diunt᷑.dicendũ ꝙ vbi cõſtaret eccleſie ꝙ eſſet damna

tus non oꝛaret.ſed nõ conſtat.ergo oꝛat.quia valet ſi
nõ eſt damnatus.aut ſi eſt damnatus reuertit᷑ in ſiuũ
11 ſuum.

na voluntaria ꝙᷓ inuolũtaria. dicendũ ꝙ verum eſt.
vnde deus remunerat virum iuſtum ꝓ illa pena. ſed
iſta pena volũtaria nõ poteſt aſſumi nec acceptari ꝓ

eo qui non habet charitatẽ.⁊ ideo patet ſequẽs.

¶ Aitrum fiat mitigatio pter miſericoꝛdie pietateni
&Nepenis damnatoꝛu.Et ꝙ non videt᷑.qꝛ dicit᷑ Apoẽ.

xxviij.quãtuʒ ſe gloꝛificauit ⁊ in delicijs fuit.tantũ da

te illi toꝛmentũ. ¶ . Itez JIſaie. xl. Suſcepit de manu

domini vuplicia.dicit᷑ de anima peccatrice. ¶ JY”tem
ſup illud pſal.ex vſuris ⁊ iniquitate.glo.vſure dicun-

tur ꝑeccata.quia plus mali inuenit᷑ in ſupplicijs qᷓ; cõ
miſſum eſt in culpis.igit᷑ ibi nõ eſt aliqua mitigatio.

¶ Item ratione videt᷑.quia delectatio eſt momenta
nea ⁊ modica.ſed punit᷑ pena eterna et aeerbiſſima.
ſed hoc in infinitũ excedit iſtuq ergo punit᷑ ſupꝛa cõöo/
dignũ.& nõ eſt ibi mitigatio.(¶ Contra in p̊. NHun⸗

quid obliuiſcet᷑ miſereri deus.aut cõtinebit in ira mi⸗

ſericoꝛdias ſuas.quaſi diceret.non.ergo tunc aliquic⸗

relaxat. ¶ Item peccatoꝛ cũ peccat moꝛtaliter offen/
dit deum a quo eſt omne bonũ. ergo meret᷑ amittere
om̃e bonũ.ergo ⁊ eſſe.ergo cum deus neminẽ reducit
ad nõ eſſe.omnes punit citra condignũ. ¶ Itẽ offen⸗

dit deum a quo eſt omnis oꝛdo.ergo ſe deoꝛdinat.ᷓ ſi

peccantes merent᷑ in ſupplicijs oꝛdinari. ſtatim ergo
merent puniri.ergo cum nõ puniant᷑ ſtatim.patet q;
citra condignũ. ¶ Item peccatoꝛ offendit deum qui
eſt bonũ infinituʒ omni infinitats.ergo infinita pene

₰„

natoꝛũ dupliciter põt intelli

gatio.qꝛ diuina iuſticia non tm̃ exigit ꝓ eo quin eius

prietate interueniẽte aliquã partẽ pene infligendo re

mittat. Alio mõ poteſt intelligi mitigatio poſt pene

taxationẽ ⁊ inflictionẽ.⁊ hoc modo nulla cadit miti /
gatio a diuina miſericoꝛdia. qula extũc cdlaudit eis do

¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ plus placet deo pe

dupliciten ligi.Aut q;tum ad taxatio
nem ⁊ iuflictionẽ pene.⁊ ſic abſq; dubio eſt ibi miti/

ſminꝰ? viſcera pietatis. Mationes igitur oſtendẽtes
eſt ibi mitigatio omnes ꝓcedũt m iſtã viam.ſ.qtuʒ
ad inflictionẽ. Ande oſtendit ibi mitigationẽ qtũ ad
ea in quibus homo punit᷑ ꝙᷓtum ad tempus. ⁊ qᷓ;tux
ad menſurã.quia nõ tantũ infert quaãtum bomo me⸗

ruit. Treñ.iij. miſericoꝛdie domini eſt ꝙ nõ ſumꝰ cõ⸗

ſumpti.⁊ iterũ penam differt. ⁊ poſtremo acerbitatẽ
minuit. ⁊ ideo ille ratiões cõcedende ſunt.( ¶ Ad op/
poſitũ reſponderi poteſt ꝑ vnicã viſtinctionẽ.¶ Ad
illud ergo quod obijcit᷑ de ſcriptura que dicit ꝙ tan⸗
tũ ⁊ q duplũ.⁊ ꝙ amplius.ad illa omnia rũdendũ q;
eſt comꝑare delectationẽ ad penam ſᷣm duplicẽ com
pationẽ.Aut pᷣm intenſionẽ in genere delectatiõis. et
ita multo maioꝛ eſt pena qᷓ; delectatio.nec eſt ibi ppoꝛ
tio ſed exceſſus. Eſt iteruʒ comꝑare hoc ad illu pᷣm
rationẽ meriti vel demeriti.⁊ ſic dico ꝙ meritum de⸗/
lectationis inoꝛdinate excedit penam.qꝛ dignus eſſet
amplius puniri.Seruat᷑ igit᷑ in punitioe ꝓpoꝛciona⸗
litas.quia magne culpe magna infligit᷑ pena.ſed nõ
Aꝓpoꝛcio.quia q;tum ad intenſionẽ ⁊ durationẽ pena
excedit culpam.ſed q;tum ad meritũ culpa penam.et
boc patet pᷣma rñſio.qꝛ ⁊ ſi delectatio ſit mementa/
nea.tamẽ qꝛ cum ea offendit᷑ bonum infinitũ meret
penam ectens.
Queſtio. iif. c

—

Atrum deus miſericoꝛdius agat cum vno qᷓ; cum
altero. Et ꝙ ſic videtur. Roma.ix.cui vult miſeret᷑ et
quem vult indurat.ſi ergo miſericoꝛdius agit cũ vno
quẽ reuocat qᷓ; cum eo quẽ indurat.patet ⁊c. ¶ Itez
oꝛdo ⁊ gradus eſt in effectibus diuinis ꝓpter ſapien/
tiam cuiꝰ eſt oꝛdinare.ſed diuina miſericoꝛdia nõ mi
ſexet᷑ niſi ſapienter ⁊ oꝛdinate.ergo magis vni ꝙᷓ alij.
&Srem miſericoꝛdia intuet᷑ miſeriaʒ.ſed vnus ma/
gis eſt miſer q; alter. ergo deus debet magis miſereri
vnius qᷓ; alterius. ¶ Item magis miſeret᷑ qui mie⸗
riam totam aufert q; qui miſeriã mitigat.ſed deus ab
aliquibug aufert totam miſeriazʒ. aliquibus mitigat.
ergo ⁊c ¶ Cõtra.Auguſtinꝰ.actus ⁊ effectus reſpon⸗

deut habitui ſiue oꝛigini in quolibet.ſed diuina miſe/

ricoꝛdia eſt ſumma.ergo cuiuſq; miſeret᷑.¶ Itẽ miſe
ricoꝛdia intuet᷑ miſeriam.ergo magis miſeret᷑ alicui.
ergo mag miſero.ſed in futuro mag miſer ẽ qͥ magis
peccauit.ſᷣ̊ hoc ẽ incõueniẽs. ⁊c.¶ Itẽ qꝛ deꝰ ẽ ſapi
entiſſimꝰ iõ facit ſapiẽtiſſime qͥcqͥd facit.& cũ ſit miſe
ricoꝛdiſſimꝰ.miſericoꝛdiſſime ſe bʒ ad quẽlibet.g ⁊c.
Re dicendũ ꝙ; mag miſcreri bic põt intelligi tripli I4
citer. Aut maioꝛi habitu.aut actu.aut effectu. Pꝛio
mõ ⁊ ſecũdo impoſſibile ẽ.ſᷣ̊ tercio mõ.ſ.qᷓtũ ad effe⸗
ctũ qͥ eſt releuatio a miſeria verũ eſt tam in pñti qᷓ; in
futuro.ſ̊ alit᷑ nũc.aliter tũc.Quia nũc miſcdie effeet⸗

ſunt pᷣncipales.⁊ effectꝰ iuſticie ſunt annexi.tũc autẽ

effectꝰ iuſticie erũt pᷣncipales.⁊ miſcdie erũt annexi.

ic em̃ reddet de? p̃m oꝑa ſua vnicuiq;.nũc aũt pᷣm

benignitatẽ ſuã.⁊ iõ ſimplicit᷑mag miſeret᷑ in pᷣſenti

01 ni infinitate. eius cui magis vult. in futuro magis eius que magis
acerbitate debet puniri.ſed nõ punit᷑.ergo citra con-
12 dignũ punit᷑.¶ Re dicendũ ꝙ mitigatio pene damK

indiget. vnde magis miſero plus cõdonabit ᷣm quã

titatem ꝓyſolutã. non tamẽ ᷣm qualitatẽ relatam. vt

patebit poſtea. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ effectug 1 5
rñdet habitui. dicẽdũ ꝙ verũ eſt ĩ ageẽte inferioꝛi.qui
facit om̃e qdð põt.nõ ſicẽ in deo.¶ Ad illð qð obijcit᷑ iõᷣ
ꝙ peccatoꝛ repoꝛtat comodũ.dicẽdũ 7 falſum eſt. qꝛ
ſemꝑ ſibi remanet tena maioꝛ. ¶ Ad illud qð obijcit 17
de ſapiẽtia. dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile. qꝛ ſapietia cõno⸗
tat oꝛdinẽ nõ eſtectũ abſolutũ yt miſericoꝛdlia.

flitti
ſeic
ort
remi
mheru
Cleſit
ſtiqu
muoril
tra.
Tuſtl
luſtiſt
tanto
juſtm.
Hoten⸗
gusg/
denari⸗
0dponnr
üͤ
Alio md
Nbſolu
ritate
Tſedi
bptitne
meord
geyn
miri.
prennid
tumli
heemid
mnugs
cndeci
ſone
10 cmd
kocſ
uttt
(opa
2 bbſol
dicen
coꝛgi
quati
gual
ſer.
ſig
Oin
in

hone
his
n
n
ugtun
gui
ſt
kös
ibipe
lrifn
nunde
duckt
Mrn,
nien
onn
nennn
ünoi

Wäan
tuihit
täͤed
gſc⸗
würin
mnicai
nusfnn
sigen
gini⸗
lads
stingt
noſeht⸗
Muinni⸗
elai
iimnßs
Wei
än
lali
Dö
e h
inſt,
pißn
en
imti
iiit
ßeen
lennag?
lmaqn
gtnnt

—((Aueſtio iil.t 9
¶crum deus agat iuſtius cum vno q;; cum altero.
Et ꝙ; ſie videt᷑.qꝛ ſicut iuſticie eſt punirẽ.ſic miſericoꝛ

die eſt parcere.ergo cum magis puniat vnum q; alte
rum.ergo iuſtius agit cum vno qꝙ cum altero. ts

quãtuʒ iunteidit᷑ miſer:icoꝛdia tantũ minuit᷑ rigoꝛ iu

ſticic.⁊ econuerſo.ergo cum agat miſericoꝛdius cum
vno ꝙᷓ cum altero.ergo ⁊ iuſtius. ¶ Item quãtũ iſte

meruit pᷣmiari tantũ iuſtũ eſt iſtum pᷣmiari.ſed vnus

magis meruit ꝙᷓᷓ alter.ergo iuſtius eſt magis vnũ pꝛe

miari qᷓ; alterum. Si ergo deus nagis pᷣmiat vnun

ſᷓ alterum. ergo iuſtius agit cum vno q; cum altero.
Item de moͤſtratis duobus quoꝛũ vnꝰ peccat du/
plo magis q alter.qui minꝰ peccauit meruit ſex. qui

magis pẽccauit meruit.xij.tunc eſto ꝙ dominꝰ remit
tat duo illi qui minus peccauit.quero quãtuʒ illi re-
mittit qui magis peccauit. Si amplius qᷓ; duo.g mi⸗/

ſericoꝛdius agit cum eo qui magis peccauit.⁊ ita re-

poꝛtat comodũ de malicia qð eſt incõueniens. Si ant
remittic duo. arguit ſic. ille punit᷑ plus duplo.ꝙ non
meruit nini duplo. ergo eſt magis dignus quatuoꝛ ꝙ

ille ſit dignus.x.qꝛ ita dignus eſt ſex ſicut ille.xij.ergo

ĩta quatuoꝛ ſicut ille octo.ergo ſi deus iſti infligit qua

tuoꝛ illi.x.iuſtius agit cum illo qui recipit.x.¶ Con⸗/
tra. ꝙ nõ iuſtius videt᷑.qꝛ ſicut deus eſt optimus ita

⁊ iuſtiſſimus.ſed qꝛ optimus eſt.optime agit.ergo qꝛ

Iuſtiſſimus iuſtiſſime.¶ Itẽ quãto aliquis eſt iuſtioꝛ

tanto magis accedit ad mediũ in iudicãdo.ergo ſi eſt

iuſtiſſimꝰ ſumme accedit ad mediũ. cũ ergo ſumme.

non eſt ibi magis ⁊ minꝰ. ¶ Item ſicut Petrus ẽ di.
gnus gloꝛia ſua.ita ⁊ clemẽs ſua.ergo ſimiliter ex ꝑte
penarũ.Si ergo conſiderat dignitatẽ meritoꝛũ. ergo
non magis iuſte agit cum vno qᷓ; cum alio. ¶ R di⸗

cendũ q; iuſticia in opere vno modo dicit ſe eueritatẽ.

alio modo oꝛdinẽ.ſicut ⁊ bñfacere vno mõ qualitatẽ

abſolutã.alio mõ oꝛdinẽ. Si iuſticia in oꝑe dicat ſeue

ritatẽ ſiue qualitatẽ abſolutaʒ. dico ꝙ ſic iuſtius agit

cã vno qᷓ; cum alio.qꝛ ſeuerius.⁊ ſic melius facit vnũ

ꝙỹᷓ aliud. Alio mõ iuſtũ dicit oꝛdinẽ pᷣmij ad merituʒ.
⁊ ſic dico ꝙ iuſtiſſime retribuit. Sicut em̃ que ꝓducit

optime oꝛdinat. ſic in remuncrãdo optime ⁊ equiſſi

me oꝛdimat pᷣmia ad merita. Cõcedende igitur ſunt

8 vo obijcit᷑ quãtõ quis meruit tantũ iuſtũ eſt pꝛe

ue pᷣme ratiões oſtẽdentes ꝙ iuſtius agit ꝙᷓ ſeueriꝰ

20 cum vno qᷓ cum altero.¶ A

21

miari. dicendũ ꝙ verũ eſt alterũ compando ad illud

—

pꝛemiũ.vnde ſi deus tantũ oꝛemiũ daret Petro quã⸗
tum lino. dico ꝙ iuſtius agit cum Petro.ſed maius
pꝛemiũ dat petro ⁊ minus lino.ita ꝙ petrus non eſt
magis dignus ſuo pᷣmio qᷓ; linus ſuo.quoniã & iuſti⸗
cia dicit oꝛdinationẽ vᷣm diuerſitatẽ pꝛemioꝛu coꝛre
ſpondentẽ diuerſitati meritoꝛũ. ideo nõ iuſtius agit

remiſſiõe dico ꝙ ſi remittit duo ei qui meruit ſer. re-
mittit quatuoꝛ ei qui meruit.xij.nec magis remittit
cõpando ad merituʒ ſiue ad quatitates diuerſas. icʒ

„

abſolute magis. Oð ergo dicit ꝙ repoꝛtat comoduz.

dicendũ ꝙ falſum eſt. qꝛ ſemꝑ duplo pu nit. Meri/
coꝛdia em̃ quãdo currit cum iuſticia.magis remittit
quãtitate abſoluta.⁊ ibi eſt maioꝛ miſeria.ſed tamen

equaliter loquẽdqo ꝓpoꝛtionabiliter.qꝛ ſicut vni ita ·

alteri. Ratiões vo ad partẽ oppoſitã pcedunt de iu-

ſticia ſᷣm ꝙ dicit oꝛdinẽ.⁊ ſic quẽadmoduʒ ſapientia

ene pducit pᷣm oꝛdinẽ conditionũ.ta iuſticia iu⸗

ſime remunerat 'm oꝛdinẽ retributionj.

illud quod obijcit᷑ de

Onfequẽter qtum ad ſecundũ articulũ queę
rtur quomo miſericoꝛ dia ? veritas eandenm
reſpiceant com itio iẽ. ⁊ cæca hboe querun

— -—

quatuoꝛ. Pumo querit᷑ vtrum in aliquo oꝑe dmini

miſericoꝛdia ⁊ veritas.Et dato ꝙ in eodem ſᷣm ꝙ; mi

ſericoꝛdia ⁊ veritas dicũt᷑ largiſſime. Tercio queri

vtrũ ſᷣm ꝙ pꝛie accipiant᷑ cõcurrãt in eodẽ. Quarto

quo opere ſeꝑpari.
(Aueſtio⸗. e rMM P
¶ Dꝛ in aliquo ope domini ſit miſericoꝛdia oſtendit᷑
Luce.vj.Eſtote miſcricoꝛdes ſicut ⁊ pater veſter mi/
ſericoꝛs eſt.ergo ⁊c. ¶ Item in po.Reddes vnicuiq;
iuxta oꝑa ſua.ſed hoc eſt iuſticie.ergo ⁊c.¶¶ Itez iſta
duo decoꝛant rectoꝛẽ. Ande Pꝛouerb.xx. Miſericoꝛ
dia ⁊ veritas cuſtodiũt regem.⁊ clemẽtia ⁊c.ſed deus
eſt rectoꝛ omniũ rerum.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ratõne vide
quia iſte ſunt due virtutes in nobis.ergo ſunt exem /

plaria in deo.⁊ ſi hoc.ergo cũ nos oꝑemur iuſte ⁊ mi⸗⸗

ſericoꝛditer. ergo ⁊ deus ſimiliter. ſe ntra. Dam.
miſericoꝛdia eſt cõpaſſio de alienis malis.ſed deꝰ ni -
hil oꝑatur ex cõpaſſione qꝛ nõ compatit᷑ ergo in nul
lo oꝑe eius cõcurrit miſe i oꝛdia.¶ Item iuſticia eſt
cũ fit qð debet fieri.ſed deus nihil opat᷑ ex debito.q ꝛ
nulli eſt obnoxius.ergo nihil cõfuſe.⁊ ſic ⁊cc. ¶ JOtem
qꝛ miſericoꝛdia ⁊ veritas ⁊ cõditio dei opantis relu

vtrum miſericoꝛdia ⁊ veritas poſſint abinuicẽ in al⸗

cet in opere.vt patct.q;ꝛ em̃ bonus eſt ideo bona ſunt

facta. ergo pari ratiõe qꝛ iuſtus cſt omnia facta ſunt
iuſta. ergo ⁊ lapis eſt iuſtꝰ.⁊ lapis eſt miſericoꝛs.Od
ſi nõ cõcedit᷑.ergo nec deus opatur ſᷣm miſericoꝛdiã
aut veritatẽ.¶ Item nihil ponendũ eſt in deo qd nõ
debeat poni in ſummo.ſed iuſticia non debet poni in
aliquo ſammo. Vnde Ecchiaſtes.vij.noli eſſe multũ
iuſtus.¶¶ R dicendũ ꝙ miſericoꝛdia ⁊ veritas eſt in 22
ope creature rõnalis. ⁊ hoc quidem nobilitatis eſt. ,
multo foꝛtius ⁊ nobilius in opibus dei.¶ Ad illud ⁊ 3

ergo qð pᷣmo obijcit᷑ ꝙ in deo non cadit cõpaſſio nec

debitũ. dicendũ ꝙ miſericoꝛdia ⁊ veritas ſiue iuſticia
(quia veritas. ꝓ iuſticia accipit᷑)duo dicũt in creatu
ra.ſ. effluxũ bonitatis in alterũ ᷣm merita vel ſupꝛa.
⁊ in eo qͥ effluicõpaſſionẽ vel debitũ.Et pᷣmũ quidẽ
nobitatis cſt. alterũ vᷣo impfectõnis eſt.⁊ quia omiine
qd nobilitatis eſt deo attribuendũ eſt. ideo in eo eſt
miſericoꝛdia et iuſticia q tum ad pꝛimũ.ſicut pbant
ratiões ſequẽtes. Adillud quod obijcit᷑ ꝙ tũc oia 2 4
opera dei deberent dici iuſta.dicendũ ꝙ eſt conditio
opantis que reſpicit actum.⁊ eſt cõditio oꝑantis que
reſpicit naturã. vt dicit Boetius in li.de ebdomadi/
bus. Cõditio ergo illa que reſpicit naturam opantis
cõmunicat᷑ rei ꝓducte.vt dei natura bona.⁊ natura

opantis bona. Sed cõditio que reſpicit actũ. cõmu/

nicat᷑ nõ in natura rei ꝓducte ſed ipi ꝓductioni.vñ
cum deus ſit iuſtus.nõ opoꝛiet ꝙ omnis creatura v
factũ ſit iuſtũ.ſed qꝙ ipᷣa Sacta ſint iuſta.⁊ ſic patʒ illð8.

Et ex hoc pʒ qð ↄſueuit queri quare miſcdia vel ri/ 2 5

tas magis dicit᷑ cõditio oꝑis diuini q́; monitas vl po/
tẽtia. Dico em̃ illa reſpiciũt naturã.ſᷣ illa reſpiciũt
actũ.⁊ ideo nõ tm̃ cõditiões oꝑis ſed etiã vie wmini
appellant᷑ ĩ po.vniuerſe ⁊c̃.(¶A
timo de termio.dicendã ꝙ terminꝰ in ſummitate ali

cuius põt attendi ꝓpter exceſſum vel ꝓpter acceſſum

ad mediũ.Et pᷣmũ in iuſticia rephendit᷑. Sccũdũ cöo⸗

mendat᷑ ⁊ rõne hmõi dicit iuſtiſſimꝰ nõ rõnc pᷣmi.·

d illud qð obijcit᷑ vl 2 6

27

—

—R(Aueſtio⸗iſĩ. f-.
¶ Atrã in eodem ope tomini ſit miſericoꝛdia ⁊ veri/
tas.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ in nobis eſt alius effectus miſe
ricoꝛdie vt parcere.alius effectꝰ iuſticie vt punire.& ſi
a nobis tranffert᷑ ad deum.videt᷑ ꝙ ſimiliter ſit ĩ deo.
cũ hoc nõ repugnet diuine ſimplicitati. ¶ Item etſi
miſericoꝛdia ⁊ iuſticia in deo ſicut pᷣncipale ſiguatum
ſint idẽ. tamẽ ratio dicendi eſt altera ⁊ altera.⁊ ᷣ erit
a pꝑte cõnotati.ergo aliũ effectũ cõnotat miſericoꝛdia
a iuſticia. Oꝛ ſi eundẽ.tũc nec eſt differẽtia a ꝑte con⸗
notati nec in ſe. ¶ Itẽ rõue videt᷑.qꝛ miſericoꝛdia fa/

cit cõtra merita. vt bonũ ei qui male meruit.ſed iuſti/

cia ſm merita. Sed idem opus nõ poteſt fieri contra
merita ⁊ m merita.g 24 Kontri. uꝑ illud põᷣ. vni
uerſe vie dñi miſericoꝛdia ⁊ veritas.dicit Caſſiodoꝛꝰ.
Hec duo in omni oꝑe dñi ſimul ſunt.⁊ ſi nõ nobis ſił

appareãt. ¶ Itẽ Aug de cõcoꝛdia euãgeliſtaꝑ.deus
q̃ res hbnanas curat.iuſte ⁊ miſericoꝛdit᷑ curat.vt nec

ſecludat miſericoꝛdia iuſticiꝗ. nec iuſticia mibicoꝛdiã
excludat. ¶ Itẽ ratiõe videt᷑.qꝛ deus remunerat ali/

quẽ ſupꝛa cõdignũ.cõſtat q iſtud vnũ eſt.nec eſt miſe
ricoꝛdie tm̃ qꝛ meruit pᷣmiari.nec iuſticie tm̃ qꝛ nõ tm̃

meruit pᷣmiari.gᷓ ſimul mibicoꝛdie ⁊ inſticie. Rꝰ di

cendũ ꝙ miſericoꝛdia dicit᷑ tripliciter. Similit᷑ ⁊ iuſti

cia. Ano mõ miſericoꝛdia largiſſime dicit᷑ diuine bo/

nitatis affluentia.Cõmuniter vᷣo dicit᷑ benignitas in

ſuꝑerogatiõe bonoꝝ. Stricte vᷣo dicit᷑ pietas in ſub/
leuatiõe maloꝝ.Silr ⁊a iuſticia dicit᷑ cõmuniſſime di/
uine bonitat cõdecentia.Cõmnniter vo dicit᷑ libera/
litas in retributiõe pᷣmioꝝ.Stricte ſeueritas in puni
tione maloꝝ. Scm igit᷑ hos tres modos cõcurrunt

in eodẽ ope. NHam pᷣmo mõ miſericoꝛdia diuine boni
tatis affluẽtia. ⁊ iuſticia diuine bonitatis cõdecentia

ſunt in eodẽ ope.ita e in omni oꝑe.qꝛ omnia facit ex
affluẽti bonitate.⁊ nihil facit ex affluenti bonitate q

nõ decet bonitatẽ ſuã. Silr ſecũdo miſericoꝛdia q̃ eſt

benignitas in ſuperogatiõe bonoꝛñ.⁊ iuſticia q̃ eſt li/

beralitas in retributiõe pᷣmioꝝ ſimul cõcurrũt.qꝛ cuʒ

retribuit bona nõ retribuit niſi merenti.⁊ ſupꝛa illud

qð meruit.Similiter tercio mõ miſcdia q̃ eſt pietas ĩ
ſubleuatiõe maloꝛũ.⁊ iuſticia que eſt ſeueritas in re/

tributiõe maloꝝ ſimul currũt.qꝛ nunq ſta ſeuere pu⸗

nit qͥn aliquod debitũ de pena dimittat.Sic igit᷑ pa/
tet quomõ miſericoꝛdia ⁊ veritas cõmuniſſime ſunti
omni oꝑe.qꝛ in omni oꝑe dei.ſed cõiter ſunt in omni

ope retributiõis bonoꝝ. ꝓpꝛie ſunt in retributiõe pe/

narũ ⁊ ſupplicioꝝ.ſunt tñ in eodẽ oꝑe ſᷣm aliã ⁊ aliã
cõditionem. Munq; em̃ tribuit quod meruit iuſticia

65 ſempꝑ ſupꝛa vłl infra. Ex bijs patent omnia obiecta.

qꝛ in eodẽ oꝑe cõcurrit miſericoꝛdia ⁊ iuſticia.⁊ diffe
runt in cõnotatis.ideo nõ in ratõne diuerſoꝝ operũ.
ſed ratõne diuerſarũ cõditionũ in eodem ope. ( Ad

illud qð obijcit᷑ ꝙ miſericoꝛdia facit cõtra merita.di⸗-

cendũ ꝙ nõ facit contra merita.ſed facit ſupꝛa.⁊ hoc

cũ iuſticia ſtat. .

Queſtio.. g
¶ Dato in omni ope dñi ſit miſericoꝛdia⁊ iuſticia
⁊ veritas ſm ꝙ dicit᷑ largiſſime. vtrũ bm ꝙ pꝛie ax⸗
cipiunt᷑.aliquãdo ſepent᷑.Et q; non videt᷑.Quia ſup

illud põ. miſericoꝛdiã ⁊ iudiciũ dicit glo. In pᷣmo ad-

uentu miſcdia. in ſecũdo iuſticia.ſed pᷣmus aduẽtus
eſt ad iuſtificandũ.ergo nõ cocurrit ibi mifericoꝛcis.

¶ Itẽ nos petimus ꝙ; deus nõ retribuat nobis pec⸗

catoꝛibꝰ ſᷣm merita.ita oꝛat eccleſia.ſed iuſticia retri -

buit ᷣm merita.ergo in iuſti ficatiõe impij nõ eſt iuſti
cia. alioqᷣn ſi ibi iuſticiã petimꝰ.ergo nõ iuſti. ¶ Ites
quõ iuſtificat᷑ vir peccatoꝛ qͥ nõ eſt dignus pane.cum
nihil apud deũ meruit.⁊ iuſticia de q̃ loquimur meri-
ta reſpicit.ergo nõ eſt ibi iuſticia. ¶ Itẽ iuſtificatio ꝑ
gratiã fit.ſed ſi gratia eſt ex meritis. iaʒ nõ eſt gratia.
ergo aut ẽ ibi iuſticia.aut nõ eſt ibi gra.ſed eſt gratia.

nõ ergo iuſticia. ¶ Cõtra.vniuerſe vie dñi miſe.⁊ w.

ergd ſi iuſtificatio eſt via dñi. eſt ibi miſcdia ⁊ iuſti-/

cia. ¶ Itẽ in pg. Juſtus dñs in omnibus vijs ſuis

ſanctus. Et alibi.miſeratiões eius ſuꝑ oia oꝑa eius.

ergo in omni oꝑe cõcurrit miſcdia ⁊ iuſticia.¶ Iteʒ
Augꝰ. Qui creauit te ſine te.nõ iuſtificabit tſine te.
ergo non oino eſt iuſtificatio a deo ſi aliqͥd cõcernit a
pte nr̃a.ſed miſcdia nõ cõcernit niſi miſeriã. q
teʒ
ratiõe videt᷑.qꝛ miſcdia cõſiſtit in remuneratiõe cul/
pe ⁊ pene.ſed nulli oino remittit culpã ⁊ e
vi

ampliꝰ ibi cõcernit hoc eſt miſerie nõ iuſticie.J

qꝛ ſine penalitatibꝰ nõ poſſumꝰ viuere. ⁊c.

cendũ q; opꝰ iuſtificatiõis ẽ miſcdia ⁊ xeritas.non tũ
m idẽ.⁊ hoc patct ſic.qꝛ impius ex peccato offendit
deũ ⁊ dignus eſt pena eterna.⁊ ita ibi eſt offenſa ⁊ re
atus ad penãꝗ.⁊ miſcdia ẽ ⁊ in remittẽdo offenſam et
reatũ ad penã eternã.ſed iuſticia eſt i obligãdo ad tẽ
poꝛalẽ penã tm̃.⁊ ſi baptiſmus liberet a pena eterna
⁊ ſatiſfactoꝛia.nõ tamẽ ab omni pena.imo penalita.

tes remanẽt in coꝛpe ⁊ aia.¶Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ
in pᷣmo aduentu ẽ miſcdia.dicendũ ꝙ hoc nõ eſt di⸗

ccũ pciſe.ſed ſᷣm quid.qꝛ ⁊ ſi vtrobiq; ſit miſcdia ⁊ iu

ſticia.hic tñ magis relucet miſcdia. ibi iuſticia.Ad

rita. dicendũ ꝙ boc intelligitur ſm iuſticie rigoꝛem.
¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ deus gratis iuſtificat.

dicendũ ꝙ pꝛimũ ad gratie còmunionẽ eſt tm̃ miſeri

29

agis reluce . ibi i 30
illud quod obijcit᷑ ꝙ ꝑetimus q nõ retribuat ᷣm me .

31

coꝛdia nõ iuſticia.niſi dicat᷑ iuſticia cum decentia bo

nitatis. q́;tum vo ad pene exactionẽ dico ꝙ eſt ppꝛie

iuſticia.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ad oppoſitũ.dicen/

32

dum ꝙ aut intelligit᷑ de iuſticia vt eſt determiatio xox

9

nitatis. aut ſi ꝓpꝛie. intelli
cõiuncte iuſtificationi.
¶ Queſtio. lij. h

—

¶ Utrum poſſit deus aliquid pure remitterè ex iuſti

git᷑ inſticia rõne punitõnis

cia.vel pure ex miſericoꝛdia. ita ꝙ iſta duo ſepentur.

Et ꝙ ſic videt᷑.quia Hugo de ſancto Victoꝛe dicit.

ꝙ ſi deus totam penaʒ relaxaret nõ pꝛopter hoc eſſet

iniuſtus.ergo ſi miſericoꝛdia velit relaxare penam et

iuſticia non repugnat.patet ⁊c. ¶ Item rõne videt᷑.

quia deus eſt ſumme iuſtus ⁊ ſumme miſericoꝛs.ſed

albius eſt qð eſt nigro impmixtius.ergo cum miſeri⸗
coꝛdia nõ temꝑet iuſticiã.neciuſticia miſericoꝛdiã.id
ſumme miſericoꝛdie que nibil habet de iuſticia.et

econuerſo.ergo ſi deus ſummus eſt in vtroq;.poteſt

gcere opus de iuſticia in quo non ſit miſericoꝛdia.
Item tante culpe oebet᷑ tanta pena.querit᷑ ergo

vtrum deus poſſit eam infligere. Si non. ergo non

eſt omnipotẽs. Si poteſt hoc.⁊ boc erit pure iuſticie.

ergo poteſt facere opus pure iuſticie. ſimiliter cõclu/
ditur opus pure miſericoꝛdie. ¶ Item bomo põt

bominẽ punire tantũ quãtum meruit.poteſt etiam

totum remittere. ergo ſi deus eſt iuſtioꝛ ⁊ miſericoꝛ-
gioꝛ homine. multo foꝛtius deus poteſt hoc facere.

Aukade
lorögil
ſoaurde
Ligis.
quiseri
miſteni
tagunt
lien iug

M

n,
wn
ſſce
Me
hmmjne
D
ͤgt.
tänn.
iniere⸗
uniß
nbſ
uchts
tele

*

din
alg

„

nonbect

i

mesni
efi
enrn⸗
ſcnane
cchtt
Uencen
ndpeit
elictn
ſtnin
utuſt
miuin
faun,
mmiüin
licünn
l
weche
wpſaiai⸗
nutmns

retid

en,
eN
tyamt
Senct,
nint
Mnt
dii
iſftint

bꝰ ad iudiciũ.ii fra.dii.xlix.poſt reſurrectionẽ facto vni 8 babz duas. In agit 8
do ſᷣm quẽ iudiciũ illud dabit᷑. In ſcdᷣa vero determinat de ptate et foꝛma ipᷣius iudicis.infra diſ.xlviij. So
G let etiã queri in qua foꝛma iudicabit xpᷣs. Dꝛima ꝑs habet duas. In pꝛima ꝑte determiat modũ iudicij qᷓn/

.
7

ciem iudicis.

Mat. xxv.

C(Contra. by.ij. Juſtus ẽ et negare ſeipᷣm nõ põt.
ſi ẽ nõ põt facere cõtra ſe vt ſe negare.nõ põt facere
qn puniat. et ſic ⁊c. ¶ Item ꝓpꝛiũ ẽ dei miſereri.ſed
Ppꝛium nõ põt relinquere cuiꝰ ẽ ꝓpꝛium.̊ impoſſi
bile ẽ ꝙ aliquẽ remuneret qͥn miſericoꝛditer faciat.

¶ Item culpa eſt totã culpã ꝓſequi.⁊ culpa eſt ma

lum relinquere impunitum. ſicut deus non poteſt
mẽtiri qꝛ malũ ẽ ſiue culpa.ſic nec oino iuſte punire.
ſic nec oino miſericoꝛditer parcere. ¶ Item ſicut de

„

us creat inqntuʒ vnus verꝰ? et bonus.ita reg .
munerat inꝗntum miſericoꝛs et verus. Sʒ impoſſi

bile ẽ deuʒ facere effectũ qͥ nõ babeat modũ. ſpecẽ?.
ęgt oꝛdinẽ qᷓ reſpondẽt bonitati et vnitati. impoſſi

bile ẽ ꝙ cũ retribuat.in effectu illo aliquid retribu-

at iuſticje aliquid miſericoꝛdie.¶ R. dom ꝙ in omi
retributione dñi ſic ſunt coniuncta mia et inſticia

impoſſibile ẽ ſepari eas ab inuicẽ.Et ratio huius ẽ.
qꝛ ſicut in nobis qᷓdam ſunt virtutes qᷓrum ꝑfectio

gttendit᷑ ꝑ acceſſum ad extremuʒ. vtputa charitas.

q̃dam acceſſum ad mediũ vt iuſticia et mia. vnde

nõ dicit᷑ ſũme iuſtus ꝑ acceſſuʒ ſeueritatis. nec ſum/
me miſericoꝛs ꝑ oimodam remiſſionẽ culpe.ſed qꝛ

miſeret᷑ tantũ quantum ẽ cõueniens.et ſimiliter tã/

tiũ punit. Et buius rõ bec ẽ.q; iuſticia et mia dicunt᷑

(Eiſſtinctio. xlvij. de iudicio extremo qntũ ad modũ ym quem dabitur. HDM
BOlet etiam queri qualit᷑ dabit᷑ iudicij ſnia. Supꝛa egit mgf de reſurrectione In bac pte agit de diſti⸗
nitione dei. Siuidit᷑ aũt bec ꝑs in duas. In pᷣma nanq; agitur de iudicio. In ſeunda de ſtatibus ↄñti⸗

——

„

ta regit et re

marime reſpectu actuũ et meritoꝝ nroꝝ. (Ad il 35

qð dicit Huuo.ꝙ põt totã culpã remittere.dom q;

verũ eſt de potẽtia ſim plr.ſed nõ eſt verũ de poten/
tia oꝛdinata & merita. vel intelligitur de pena ſub

ſequente nõ de pena ↄcomitãte culpã.qꝛ vt dicit᷑ in
libꝛo ↄfeſ. Impoſſibile ẽ dedecus pcti eẽ ſine deco/

re iuſticie.¶ Ad illlud qð obꝛ qꝙ ẽ ſũme iuſtus.vdm 54
ꝙ dicit᷑ ſũme iuſtus ꝑ receſſum ab ninKicta 35

illud qð querit᷑ vtrum poſſit iſti tantã penã inflige.
re.dico ꝙ non põt.et hoc qꝛ mia repugnat.et nõ pᷣt

ſuam miaʒ negare. hoc em̃ nõ poſſe ẽ.vñ ſicut ſic nõ

poſſe ẽ minus rigidũ eſſe.nec ſonat in defectũ ſed in

nobilitatem.ſic in ꝓpoſito intelligendũ. Poſſet eti /

am dici ꝙ rõne offenſe q̃ eſt in deuʒ infinitum pena
poſſit ſufficiẽs taxari.nec peccatoꝛũ eẽt capax.vnde
defectug ẽ ex ꝑte nature ſuſcipientis nõ nature infli
gentisild illud qd obẽ ꝙ bõ põt parcere totũ. d. 3

ꝙẽ homo ad quem ſpectat miſereri.vt eſt ille qui re

ſpicit iniuriam.et iſte non põt oĩno punire qͥn exce/
dat. Et bõ ad quem ſpectat punire vt ẽ iudex.⁊ iſte

ñ põt oino dimittere qͥn excedat.et qm̃ deꝰgerit iſti

duplicẽ ꝑſonã.ſc; eius qͥ offendit.et eiꝰ qui iudicat.
iõ cum non poſſit excedere facit vtrunc.

uerſo ⁊c. Pꝛima ꝑs babʒ duas. In pꝛima agit ð mo

tum ad ea qᷓ ſunt de ipᷣo iudicio. In ſecunda vero oꝛdinẽ qntum ad annexa.ibi. Cuz aũt in euangelie legat᷑.
Pꝛima ps Dy duag. pꝛima determinat modũ publicatiõis. In ſcdᷣa modũ dignitatis.ibi. Mon auteʒ ſo⸗

lus xps ludicabit. Abi etiã eſt oꝛdo eoꝝ qui iudicabunt᷑.erunt em̃ in iudieandis oꝛdies. Similiter ſcdᷣa ꝑs
in qua determiat oꝛdinẽ qᷓntum ad annexa habet duas pꝑtes. et quia antecedunt quedã vt pᷣmiſſio angeloꝝ

et ignis. et quedã ſequũtur vt cruciatio damnatoꝝ.iõ pꝛimo determinat qᷓ erunt illa qᷓ pᷣccdunt iudicium et
quis erit oꝛdo. Abi oñdit ꝙ aduentũ xpᷣi pibunt angeli. pᷣibit nibilominus ignis ofla atoꝛiꝰ. Secũdo vtrũ
miſteriũ demonũ in toꝛquendo ſit futurũ poſt iudiciũ.ibi.Et ſolet queri vtrum in inferno ⁊c. Et ſic hic duo

— *

¶git de modo vᷣm quẽ iu
Dlet etiam queri qual lude cuu!
plicare. Hõ em̃ ſcriptura apte diffinit an voce illa ꝓferat. venite be⸗
ecdicti. et ite maledicti. an virtute iudicis ita fiat cõſcientus ſinguloꝝ aite⸗

—

tanguntur. Pꝛimũ ẽ de oꝛdine iudicij. Scoᷣm vero ẽ de his q̃ annexa ſũt.et maxime de illo igne qui pcedit fa

diciũ illõ dabit᷑ reſpectu publicatõis. a
iter dabit᷑ iudicij ſnia.Sʒ nõ ẽ ꝑſpicuũ id ex⸗

ſtantibꝰ. vt mõ dicit᷑ futurũ vt iudicis potẽtie effectus.ipius dictiõe ſignifi
“ cetur. Illa etiam. Eſuriui et non dediſtis mibi manducare.et hmõi magis
jj.Coꝝ. xv. coſcientijs expꝛimẽda plurimi putant q; verbis.qꝛ aplus in momento et in

ictu oculi miſteriũ cõſũmãd
ferũt nõ ad iudiciũ.qui alij iu

ũ tradit. Sed illud ad reſurrectiõis ſtatũ tm̃ re

dicij ſniam et maloꝛũ increpatiões et bonoꝝ

pꝛemia verbis expꝛimẽda aſſerunt.

(Agit de mõ 'm qu
tu dignitatis.quõ

iudiciuʒ illud dabit᷑ reſpec⸗
ſcʒ ſancti iudicabüt. b

¶õ aũt ſolus xpᷣs iudicabit ſed et ſancti cum eo iudicabũt natiões. Ipᷣe em̃

iſrael. Hec ẽ putandũ ꝙ duodecim aplis tm hoc ꝓmiſerit xpᷣus. AUbi em ſe/

Math. xix. aplis ait. Sedebitis et vos ſuꝑ duodecim ſedes idicãtes duodecim tribꝰ

debit paulus qui plus oib laboꝛauit ſi n ibi ſedebut niſt ouodecim: Der
duodecim ergo ſedes pfectõ tribunalis.i vniuerſiras iudicantiũ intelligit.
ſtʒ om̃es pfecti q; relictis oibus ſecuti ſũt xpʒ p duodeciʒ tribꝰ vniuerſitas
uucdicandop. Judicabunt vero eos ſanctin mõ coopꝑatione ſed eti autai

tate et poteſtate. Uñ gladij ancipites in manibus eoꝝ.i.ſnia de bonis et de

alis in ptãte eoꝝ. Si vero quefit᷑ que erit eoꝝ ptãs vel autoꝛitas in iudi⸗
and ephto nõ ante poſſe ſciri qᷓ videat᷑.niſi diuia reuelatõe qͥs didicerit.

¶De quatuoꝛ oꝛdinibꝰ eoꝝ qui iudicandi erunt. c
