mo queritur vtrũ in boc ſacramento ſit alid

pᷣmo per ip̃am formam. quia cun
pus meum. aut falſum dicit vcritas.aut panem con
uertit in coꝛpus.ſed non dicit falſum. ⁊c. ¶ Jtem

bocipᷣm ꝓbatur auẽte doctoꝛum.autoꝛe pᷣdicta am/

bꝛoſij.ſ.⁊ euſebij.⁊ aug.⁊ dam̃. Panis 7 vinũ ſuper⸗
naliter in coꝛpus ⁊ ſanguinem traſit. ¶ Item rone
videtur.quia conſtat ⁊ verum eſt ꝙ coꝛpus xpᷣi ſccũ/
dum veritatem cſt in altari ⁊ pus non fuit. ſecũdũ
aliq mutatõem ſui vẽl alterius. Mon ſui. quia ẽ im/
mutabile. Mon alterius niſi panis.ergo ⁊c̃. Si di⸗
cas q; coꝛpus chꝛlſti eſt mutabile ſcᷣm locum. quia

H ẽ mutatõ entis ↄpleti.⁊ Hẽ in coꝛꝑe xpi.Cõtra oẽ

meritis ⁊ pᷣcibꝰnim ſacrificiũ deo acceptari. Vñ ipᷣe ẽ potifex ⁊ aduocatus noſter ⁊ apꝑet oↄtinue vultui dei

formam.quia cum dicitur hoc eſt coꝛ

agliud. ¶ Iter ur. uic duen
in coꝛpus xpᷣi. aut conuertit᷑ in coꝛpus xpᷣi quod eſt.
aut quod non eſt. Si quod non eſt.g̊ coꝛpus de no/

7

illud

añt intelligit᷑ ſi in ꝑte ↄuerteret᷑.

quod mutat᷑ ſcdᷣm locũ ſi accedit ad vnũ recedit ab

altero.g ſcᷣm hoc xpᷣs recedit a celo. Pꝛeterea nihi

quod mutat᷑ ſcᷣm locũ ſimul tendit ad differentias

diuerſas põnum. Sed ſimul ↄſecrat᷑ coꝛpus xpᷣi Ro
me ⁊ pariſius.& ſi coꝛpus xpᷣi mouet᷑ rome.nõ & pa/

riſius. ⁊c̃. ¶ Contra. grego. dicit ⁊ babet᷑ in lᷣa. qᷓs
fidelium habere dubiũ poſſit in hoꝛa imolatõnis ce/

los aperiri.ſũma ⁊ ima ſociari.ſed hec non fierent ſi
aliquid in coꝛpus xpᷣi ↄuerteret᷑. immo videt᷑ ſcᷣm
grego. ꝙ deſcendat. ibi non eſt conuerſio.¶ Item
dam̃.quia conſuetudo eſt hominibus comedere pa

nem ⁊ bibere vinum.ↄiugauit eis diuinitatẽ.⁊ fecit

ea ſacim coꝛpoꝛis ⁊ ſaguinis ſui.ſi ↄiugauit illis di/
uinitatem.S ſaluãtur in ſua nã.non cõuertũtur in
tem rõne videtur.quia ſi aliquid ↄuertit᷑

uo fit.g̊ plura coꝛpoꝛa ſimul. Si quod eſt.ſed quãtũ⸗
cunq; e puertitur in id quod eſt auget᷑. coꝛpus
ↄſecratõne ſiue conuerſione fit maius.¶ Itẽ in nul
lo alio ſacio elm ↄuertitur in id quod ſigt. ſed ſuffi⸗
cit illuq adeſſe. videt᷑ ꝙ ſimiliter debeat eſſe in boc
ſaczo. egene miracula non ſunt ponẽda vbi eque
bene pᷣt fieri ſine miraculo. Sed coꝛpus xpᷣi cum ſit

gloꝛioſum ſimul cñ pane pᷣt eſſe.⁊ ideʒ faciet ac ſi pp
nis conuerteretur.quod non p⸗t eſſe ſine miraculo.ᷣ

⁊c̃. ¶ Itẽ in nullum coꝛpus conuertit᷑ cibus niſi qð
indiget refectione. ſed coꝛpus xp̃i non eſt tale.S 26.
Si dicas ꝙ nõ abſoꝛbct vt terra ſed vt radius.ſ.nõ

indigentia ſed potẽtia. Contra.radius non cõuertit

enge. . . Tti
aqua in ſe.g nec xpᷣs panem in coꝛpus ſuũ.¶Re ſi/
in dicit mgr.quorũdam fuit poſitio ꝙ nõ eſt ibi ali/

qua conuerſio.ſed ad inuocatõeʒ verboꝝ ſine ↄuerſi

one fit diuina virtute vt coꝛpus xp̃ᷣ ſit ibi. Sed bec
poſitio ↄtraria ẽ autoritati ſãctoꝛum ⁊ rõni. Rõni qͥ
dem. quia aufert ſacꝛi veritatez.ↄgruitatẽ.⁊ miracu/

li vtilitatem. Aeritatem.quia ponit ex boc falſitateʒ

in foꝛma. Ponit etiã mutatõeʒ circa xpᷣi ſůam.ſicut

ꝓbatũ eſt in opponẽdo. Congruitatẽ tollit.quia cuʒ
manet ibi panis. non eſt adeo ductiuũ in alteꝝ ſicut
cum manẽt ſola accña q̃ dependent ⁊ ſe ſtare non

pñt. Atilitatem etiã.quia dum ptãtem ⁊ rõem q̃rit.
minuit meritum fidei. Pꝛopter hec g hec poſitio eſt

repꝛobãda.⁊ neminem bʒ ex doctoꝛibus defẽſoꝛem .
immo oↄmuniter tenet ecclia ꝙ eſt ibi ↄuerſio panis

in F xpᷣi.non inqᷓ; ꝑtem coꝛpis ſʒ in totũ.¶ Ad

mo ille eſt tropicus.⁊ dicunt᷑ celi aperiri quia diuina

bonitas large nobis tunc tribuit panem celeſtẽ. Sũ

ma etiam ⁊ ima dicũt᷑ ſociari ꝓpter coꝛꝑis xpᷣi pᷣſenti

anm. Et rurſus ꝑ manus angeloꝛum vicit᷑ deferri /
tum ad deuotõem offerẽtis qui mittit ſacrificium et

oꝛõem in celuʒ q;tũ ad angelos ſpectat dño pñtare.
ſed hoc in literalibus dubis patuit.Quod aũt dicit
dam̃ intelligẽdum eſt qtum ad ↄtinẽtiam ſpẽruʒ vi
ſibilium. vel in rõne ↄuerſionis ſbᷣſtãtie panis.qꝛ pa

nis ↄuertit᷑in coꝛpus diuinitati vnitũ.⁊ ſpẽs poſt cõ

uerſionem ↄtinẽt illud. ⁊ ſic diuinitasvtriſq; dicituꝛ
ↄiugari. ¶ Ad aliud patet reſponſio.quia totũ in to/
tum oↄuertitur.ideo nec fit nouũ.nec fit maius.illud
¶Ac illud ꝗð obij
citur de alijs ſacẽis pʒ ſimiliter rñſio.q; non eſt ſimi/⸗
le.quia hoc eſt maius q;tum ad rem ↄtẽtam. Pꝛete

res in alijs res eſt gꝛa qᷓ creatur. Sed coꝛpus xpᷣi nõ

606

quod obijcit᷑ pᷣmo de verbo grego. dð ꝙ; ſer⸗

creatur tunc in ſacto. ¶ Aa illud quod obijcit᷑ de mi

raculo patet ſimiliter. quia miraculum ponit bic p⸗

ter veritatem ſaſi ⁊ congruitatem etiam ⁊ vtilitatẽ

ſicut viſum eſt¶ Ad vltimũ quo d obijcit᷑ de cibo et 0

cibabili.dᷣm q; panis non ↄuertitur in coꝛpus xpi
ſicut eibus in cibabile. nec coꝛpus xpᷣi ↄuertitur in ſe
ſed deus ↄuertit. vt vbi erat panis qui eſt cibus coꝛ
palis.ſit coꝛpus xpᷣi.non ꝑ mutatõeʒ in coꝛꝑe factã.
ſed in pane in ipᷣm pᷣus erñs trãſeũte.
Aueſtio. ij.

¶ Atrum totus panis ↄuertatur in coꝛpus xpᷣ̃i. an ali

quid remaneat pᷣter accña.Et q totus non cõuertatf
videtur. quia nihil eſt in gencre quod non ſit in aliqᷓ
eius ſpẽ. Sedq tranſſubatio eſt mutatio.⁊ in omi ſpe
tie motus aliquid manet. zil Rran ſicut in nali

mutatõne eſt potentia materie.ſic ⁊ in hac potentia

obedire. Sed ex ꝑte trãſmutati vbi eſt potentia mã/

lis non oino tollitur. ⁊ ideo remanet illud in quo fũ⸗
datur obedientie potetia.&/

. ia. ¶Item de rõne mutatoõis
eſt ꝙ illud qd mutat᷑ aliter ſe habʒ nunc q́; pus. Sʒ
panis mutatur in coꝛpus.j aliter ſe bʒ nunc qᷓ; pꝛiꝰ.

Sůʒ3 qð aliter nunc qᷓm pꝛius W mõ manet. et

panis ſcᷣm aliquid ſui manet. ¶ Item qñcũq; duo
extrema cõmunicant in aliquo.iſllud in quo comuni
cant manet idem in tota traſmutatõne.ſed panis et
coꝛpus xpᷣi cõicãt in mã.gᷓ mã manet.¶ Contra. vir
tute verbi fit tranſſubatio.ſed verbum demonſtrat
ſbam ſbᷣ actñtibus.totam inquã ſbam panis.ꝗᷓ totã
Zuertit. ¶ Item ↄuertit in totum coꝛpus xpᷣi.gᷓ con
uertit in totum panem.quia ſi tm̃ mãʒ panis.tũc vi
veretur ꝙ eſſet conuerſio in ſolã mam. Iteʒ ſi ma
net aliquid de panc.aut vt ↄmune in tranſmutatõe.
aut non vt cõmune. Si vt ↄmune.g coꝛpus xpᷣi ha/
beret aliam mãm vel aliam foꝛmã quod ſtultum eſt

dicere. Si non vt cõmune.tunc querit᷑ vtrum rema

neat mꝗ ſine foꝛma.vt foꝛma ſine materia. Sʒ vtra-

qʒ iſtarum ꝑ ſe eſt ocioſa.ſed in ſacio nihil oĩno ẽ oci
oſum. neutrum manet .¶ Item ſi conuertit ſcð p
tem ſue eſſentie.quero ſcᷣm quã.⁊ oſtẽditur ſecũ⸗
dum foꝛmam.quia illa eſt magis ydonca conuerſio⸗
ni. Et pᷣterea ſacm eſt inſtitutum non rõe mãce qᷓ in
oibus cõmunis eſt ſed rõne foꝛme.Si ẽ verba reſpi⸗
ciat magis foꝛmã tũc illã ↄuertũt. Sed .tũc rema
net mã incõpleta. ſ̊ diuine viꝛtutig nõ eſt incõpleta
facere.ſᷣ potiꝰicõpleta ↄplẽ gᷓ ⁊c.⸗
nio aliquoꝛum fuit quã tamen mgꝛ non ponit quia
modernoꝝ.vel etiã qꝛ non multũ eſt ꝓbabilis.ꝙ nõ
totus panis ſcᷣm ſbam. aliq̃ ps eẽntialis remanʒ.
ↄſtat.n.ꝙ accña remanẽt ſcʒ cẽ oꝑpatõem.Qꝛ vfr
ꝙ remanẽt ſcᷣm ecẽ̃.fuerũt qͥ dicerẽt ꝙ remanet ctiã
mãa qᷓ illa ſuſtinʒ ⁊ tꝛãſit foꝛma.Sed p̊ nihil ẽ.qꝛ ma
nõ
uaiit accña bñt oꝑatõem.⁊ ois oꝑxa/
tio oꝛtũ hʒ a foꝛma ſbᷣali.dixerũt q; trãſit mã ⁊ rema
net foꝛma. Sed b̊ iteꝝ nibil eſt. qꝛ foꝛma nõ opat᷑ ni

ſi in mãa. ꝓpter hoc q;uis ill ſacim ſit plenũ miracu/

lis.quia tamẽ non ponũtur eſſe niſi q̃ faciũt ad ſacii
veritatem ⁊ eius occultãtõem. JIßo ponũt ↄmunit
doctoꝛes ꝙ totum trãſit in totũ ſoł accñtibus rema-
nẽtibus cauſa nccria ⁊ vtili.Et ꝗpterea relicta pᷣma
rõe q̃ tollit ↄuerſionẽ mãe.relicta alia que tollit con
uerſiõem foꝛme.magis catholicam tenemus ꝙ totꝰ
panis in coꝛpus xpᷣi ↄuertit᷑.⁊ optio mõ iſta ↄuerſio

traſſubatio dr. Si ãt qͥras ſbᷣ q̊ genere mot?vel mu⸗ 12

—

Re' dom q opi/!1

ata ſuſtinere accña nec eſſe in actu niſi cũ foꝛ

n
wi
gletun
pniie
focken
em⸗
pis
Plisng

eari
aſtu⸗

Mam
ſunnert

Ninton
ctgnend
Purs
ſplaa⸗
Neſlicc
grilud

etomt

ſanog

ſron

o Nll.
ooptsa
Nelotan

ſege

Uuſtel

prec

elinnet

ſelua
il
Mbleio

Mlptor
cer
u
ns

Mjtutee

—

ſncſe
tinnbi
ſͤnete

Mbllt
ſnpoͤeſ
ulaſni

ppe
art

in
ſih
umaſc
N Nchet
anni
ahi
uilin
Elnntänen
unſtnii
afif
mlatitdt
drens
iheruri
tiugsgos⸗
eheltuis
meizfug
öuiet
fnonnate
lnchaig
lingloate
Reſalpete
(Caunt
indenontt
npans et
dhusrier
Hijdalsit
n at
Ueuſhnet
oepilt
ANylurck

„

nbli
NuNRN
nAisſt
ſtnätm
aöͤht
Mein
itti

ſationis continetur. Dom ip bie eſt mutatio ſin⸗

gularis que nullum ſimile plenum habet.aſſimilat

tamen in aliquo. QNuia cm̃ in hac mutatiõe nibil cõ/

mune manet.aſſimilat᷑ creationi. Quia vo pꝛincipi⸗
um iniciale non eſt nibil ſed aliquid.ideo diſſimilis

eſt creationi ⁊ ſimilis generatõni. Quia vo terminũ
finalem non habet.nõ habet aliquid de nouo factũ.
ſed pꝛius exiſtens.ideo eſt diſſimilis generationi ⁊ ſi
milis augmento.Quia vᷣo coꝛpus ex hoc non creſcit

ſed in pluribus locis exiſtit. ideo diſſimilis augmen/

to.⁊ ſimilis loci mutationi. Quia vero in alio loco

exiſtit 2 a ꝓpꝛio non recedit.ſed aliqd in ipᷣm trãſit.
ideo omni motui ⁊ mutationi diſſimilis eſt.⁊ eſt ꝓꝛ

1

ſus mutatio ſingularis. Coꝛruptioni vo ⁊ diminuti/
oni nullo modo aſſimilat᷑.qꝛ oꝑationes ſunt imꝑfe/
cte que nõ decent diuinam virtutem hec oꝑantem.
Rurſus quia in alteratione variant᷑ accidentia ſen⸗
ſibilia.⁊ hoc non ↄtingit huic ſacramento ꝓpter fidẽ
nec illi aſſimſlat᷑.ex his patet pꝛimũ ⁊ ſcᷣm ⁊ terciũ.

qꝛ illud eſt verũ de mutatione in qua habent aliqͥd

cõe termini.ſed hic nibil babent. Ad illud qð obi
vltimo ꝙ babent coõmune. Dum e cõe babent vᷣm

naturam pꝛedicationis.ſed nõ ſᷣm naturã mutatio/
nis. In illa em̃ mutatione nibil pñt habere ↄmune.

qꝛ coꝛpus cbꝛiſti nõ põt habere nec nouam materiä

nec nouam foꝛmam.⁊ ſi aliquid maneret.impoſſibi
le eſſet ꝙ coꝛpus chriſti idem eſſet oino.cũ aũt totũ
tranſit.nulla oino innouatio nec foꝛmatio fit circa

coꝛpus chꝛiſti.vnde illud argumentum locuʒ habet

in naturali mutatione.
eſtio.iij.

”U”MUMU u ec
(Aerum iſta ↄuerſio ſit adnibilatõ:Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ

om̃e illud quod ſic mutat᷑ ꝙ nihil de ipo remanet ad
nibilat᷑.ſed taliter eſt de ſuba panis in ꝓpoſito.g eſt
adnihilatio. ¶ Itẽ ſuccedens generatio non aufert
coꝛruptionem pꝛecedentẽ.g ſuccedens ↄuerſio non
aufert coꝛruptionẽ pꝛecedentem. ſed bic coꝛrumpit
materia ⁊ foꝛma.⁊ ita totũ. quicqͥd ſuccedit.nihilo
minus eſt adnibilatus panis. ¶ Item eſto ꝙ pari
virtute conuerteret᷑ totũ vniuerſum in coꝛpus xpᷣi.
ipᷣm eſſet adnibilatũ. Pꝛobatio.toto vniuerſo cedẽ
te.in nibil ſolo xpᷣo remanẽte.nil minus remanet qᷓ;
ſi cõuerteret᷑ totũ in xpᷣm.qꝛ tm̃ xpᷣs eſt.& ſi ibi eſſet
adnibilatio.⁊ hic.¶ ¶ Item argumẽtũ hoc eſt neceſſa
riũ.a nõ eſt b.nec pars b.nec aliquid eius.nec aliqͥd
aliud.⁊ fuit.&ᷓ eſt adnihilatũ.ſed panis nõ ẽ xpᷣs.nec

pars xp̃i.nec aliquid aliud.g̊ ⁊c.¶ Cõtra. Mihil qð

conuertit᷑ in rem dignioꝛem ſe adnibilat.ſed panis

ↄuertit᷑ in rem multo dignioꝛẽ ſe.g̊ ⁊c. ¶ Itẽ actio
penes terminũ denominat᷑.g cũ adnibilatio denomi
net᷑ ab hoc qð eſt nibil.⁊ adnihilatione nihil fit.vᷣ ni
hil nõ habet aliquid de bono.g nec adnihilatio.ſed
nulla actio eſt a ſummo bono niſi bona. ⁊c̃.¶¶ Itẽ

a ſummo bono nunq; id qð eſt bonũ fit malũ. a ſi-

mili nunq; id quod eſt ens fit non ens ſiue nibil.
Itẽ aug. Conditoꝛ nãe nihil facit contra naturã.
ſed omnis natura appetit eſſe.ſicut dicit phᷣs.natu/

ram inguimus deſiderare qð melius eſt. ⁊ eſſe q́; nõ
eſſe. ¶ Item in ſacramẽto debet ſaluari ratio ſigni ſi
ue cõueniens ſigtio.ſed hoc ſacramentum non ẽ coꝛ

ruptiuum ſᷣ ↄſeruatiuum ⁊ melioꝛatiuũ. in ipᷣo nõ

14 debet eſſe adnihilatio. ¶ Reꝰ.dm ꝙ ſicut tangit ma

Aliſter in lr̃a quoꝛundã poſitio fuit ꝙ eſſet adnihila/

tio panis.cñ̃ nihil de eo remaneat.Quia videbat᷑ in-

XI

dignumm dicere p aliquid extraneñ in corpus chꝛiſti
tranſiret.ideo rationabiliꝰ videbat᷑ eis ꝙ panis coꝛ/
poꝛis chꝛiſti cederet nõ mutando locũ.ſed deſinen
do eſſe.⁊ chꝛiſti coꝛpus ſuꝑueniret. Sed bec poſitio
ſtare non poteſt. cum boc non deceat deum facere q̃ᷓ
eſt tota cauſa in hac conuerſionc.nec deceat ſacram̃-
tum opus tam vile.ideo cõiter ponũt om̃es ꝙ nõ ẽ
adnibilatio panis imo in melioꝛẽ ſubam commuta/
tio.⁊ ideo tranſſubſtãtiatio nõ aduihilatio talis cõ⸗
uer ſio eſt. ⁊ ſic appellari debet. Amplius.ſi panis nõ
cõuerteret᷑ in coꝛpus chꝛiſti.nõ eſſet intelligere quõ
coꝛpus chꝛiſti inciperet eſſe in altari ſine ſui mutati/
one ſicut pꝛius oſtenſuʒ ſult. ſpter quod ↄuerſio pa⸗
nis nõ adnihilatio dicenda eſt. ¶ Ad illud ergo qd 15
obẽ nihil remanet de pane.g adnibilat᷑.m qꝙ iſtð
non ſequit᷑.qꝛ adnihilatio eſt nõ tm̃ nibil de re manc
re.ſᷣ illud in nibilum cederę.ſed hic nõ cedit in nibil.
immo in aliquid melius. illud quod obr̃ ꝙ po 16
ſterioꝛ generatio nõ tollit pꝛioꝛẽ coꝛruptõnẽ ⁊c.d.
ꝙ verum eſt.qꝛ foꝛma coꝛrumpit᷑ q̃ non cedit in foꝛ⸗
mam cõtrariã. Sed ſi foꝛma illa ↄuerteret᷑ in ↄtrari
am.nõ diceret᷑ oino coꝛrumpi ſed in aliud tranſire.
¶ Ad illud quod obijcit᷑ de vniuerſo.dm ꝙ ꝓpter 1
boc nõ adnihilat᷑ oino.Quod obijcit᷑.nõ plures res
remanent qꝙᷓ ſi in nihil.verũ eſt nõ plures res.ſed tñ
xpᷣs fit in pluribus locis ⁊ ſub oibus ſpeciebus.⁊ lo⸗
cum oim ſubſtantiaꝝ ſupplet.⁊ illa accidentia ex pᷣ⸗
ſentia dominici coꝛpoꝛis habent oꝑationem quã ba
beret ſubſtantia.ſicut patebit infra.Et cum dicit᷑ ali
qua oꝑatio conueniens ſpeciei.codem miraculo ce/
dit foꝛma panis ⁊ eius materia ſicut melius patebit
infra.ideo nil perit ꝓpter natura.ſed quodam

modo ad tempus ceſſat.¶¶Ad illud qð vltimo obij 18
cit᷑. Ddm q illa diuiſio eſt inſufficiens.qꝛ nõ ſeqͥtur
ꝙ ſit adnibilatũ.ſi nõ eſt hoc nec aliud.qꝛ hec hʒ du/
as cauſas veritatis nõ eſt hoc nec aliud.aut qꝛ ceſſit
in nihil.aut quia tranſit in aliud.et rõe hbiuꝰẽ vera.⁊·
boc nõ eſt adnibilar.
¶ Aueſtio.iiijj. 9
(Dtr panis ↄuertatur in totum chꝛiſtũ: Et e ſic vi⸗
det᷑. Quia ad id ſe extendit ↄuerſio ad quod ↄtinen
tia.ſpecies em̃ non ↄtinẽt niſi virtute conuerſionis.
ſed ibi cõtinct᷑ totus xpᷣs.g panis ↄuertit᷑ in totum
xpᷣm. ¶ Item ꝙ ſpecialiter panis cõuertat᷑ in diuini
tatem videt᷑.qꝛ intentio conſecrantis eſt.vt cibꝰcoꝛ/
poꝛalis conuertat᷑ in ſpũalẽ.ſed cibus ſpũalis eſt deꝰ
qui eſt cibus ſanctoꝝ ſpũum.cum ergo cõuerſio ele-
menti ſequatur intentionem videt᷑ ꝙ cõuerſio ſit in
deum.¶ Itẽ ꝙ in aiam videt᷑.qꝛ anima in vno loco
eſt ꝑ naturam ſicut coꝛpus.&ᷓ ſi coꝛpus cbꝛiſti nõ ſit
in multis locis niſi aliquid ↄuertat᷑ in ipſuzʒ.pari ra
tione nec anima chriſti.ſed anima eſt ſub ſacramen/
to.alioquin coꝛpus eſſet exanime.quod eſt inconue/
. mcno. . Res ſanguis ſit ibi videt. qꝛ aut cõ
uerſio panis expectat conuerſionẽ vini. aut non. Si
non expectat. ante cõuerſionẽ vini virtute buiꝰ xer
bi. boc eſt coꝛpus meñ. eſt ibi ſanguis. Sed ad id ex-
tendit ſe elementũ paſſiue ad quod verbum opera/
tiue. g̊ elementum panis ↄuertit᷑ in ſangninem. Si
expectat.eſt ibi ſucceſſio.&ᷣ nõ deberet eleuari coꝛpuſ
in ↄſpectu ppli ante ↄſecrationẽ vini.qð eſt ↄtra cõ
munẽ ritũ totius ceccleſie.tunc em̃ tota eccleſia facit
qᷓtum in ſe eſt ſimplices ydolatrare.cum nonduʒ ſit
ibi chꝛiſtus. Sed & in wiutn coꝛpis connertat 2nõ

Ai.

2 —

m diuinitatem videt᷑qꝛ ſi in diuinitatem. tune crea
tura poſſet fieri creatoꝛ.qð eſt inconueniẽs. ¶ Iteʒ

viuinitas eſt vbiq;. ex cõuerſione non põt de noue
in aliquo loco eſſe.ſi g̊ cõuerſio facit de nouo eſſę vxbi

res ↄueꝛtit᷑.S& nõ ↄuertit᷑ niſi in coꝛpus vnieũ. Itẽ

non in animã videt᷑.qꝛ ſacrm̃ habet rationẽ ſigni/
ficandi ⁊ efficiendi.⁊ ratio ſigendi tantum vel ampli⸗
us ſe extendit quantũ ratio efficiendi.ſed ↄſtat ꝙ pa
nis non habet ſimilitudinẽ ad chꝛiſti animam. ergo
nec babet ↄuerti in ipam.Pꝛeterea ſi in animam cõ
erteret᷑ cum illa pars ſit dignioꝛ.ab illa deberet de⸗
nominari.g deberet dici. hoc eſt aia mea.¶¶ Item ꝗ
non in ſanguineʒ. vr̃.qꝛ ſi panis ↄuerteret᷑ in ſangui
nem ſicut in carnem.fruſtra ſub duabus ſpẽbꝰ fie⸗
ret boc ſacramentum. ¶ Pꝛeterea iſte due oratiões

hoc eſt coꝛpꝰmeũ.bic eſt calix ſanguinis mei.hñt di /

19 ſtinctas ſigtiones. ⁊ efficacias.¶¶ ꝰ dm ꝙ pꝛeei
ſe panis in id cõuertit᷑ cũ quo habet ſilitudinẽ.ſuper
hanc cm̃ ſilitudinem fundat᷑ inſtitutio.⁊ aduenit vᷣ/
bi ſanctificatio.qꝛ & panis hʒ ſilitudinem tm̃ ad coꝛ/
pus.ideo eſt inſtitutũ tiñ ↄuerti in coꝛpus.⁊ verbuʒ
⁊ ſanctificans.ſ.hoc eſt coꝛpus meũ. ſigt conuerti in
cxoꝛpus nõ in diuinitatẽ. Nec in aiaʒ.nec i ſanguinẽ
aliquid panis ↄuertit᷑.nec eſt ſub ſacramento coꝛpꝰ
ſine iſtis.quia nõ ſunt ibi ꝓpter cõuerſionem. ſed ꝓpt
o inſegabilẽ oiunctionẽ ſiue indiuiſiõeʒ. Sanguis ei ẽ

lbi rõne cõmixtõiſ.aia rõne cõiunctõis.ſed deitas ra

tione vnionis.Ex his patent obiecta.qꝛ ⁊ ſi totꝰvpᷣs
ptineat᷑ nõ tñ in totum eſt conuerſio.vnde falſuʒ eſt
ꝙ quicquid cõtinetur in ſacramento eſt ratione con/
uerſionis.imo rõne ↄuerſionis vel indiuiſionis.
21 ¶ Agd aliud patet rñſio.qꝛ coꝛpus eſt cibus ratione
⁊2 vnionis cum diuinitate. ¶ Silr aliud de anima ptʒ.
ꝗꝛ coꝛpus eſt in pluribus ratione conuerſionis, con
2 3 ſequenter aũt rõne vnionis ſiue ꝑfecctionis. ¶ Ad
illud quod obẽ de ſanguine.ſimiliter dᷣm ꝙ ille con
uerſioues non ſe expectant.ſed vtrobiq; eſt totũ pa/
nis.⁊ tñ virtus ſue foꝛme oꝛdinat᷑ ad coꝛpus pꝛimo.
ad cetera ſicut ex conſequenti.ſimiliter eſt de conuer
ſione vini ſicut et panis. 2èM
Queſtio.x. er
* Atrum bec ↄuerſio ſit ſubita an ſucceſſiua.Et ꝙ;
ſubita.videt᷑.quia ſucceſſio eſt ꝑ reſiſtentiam ſuſcipi
entis vt patet in diffuſione lucis in aera.qꝛ nihil eſt
ibi reſiſtens. Sed ex parte panis nulla eſt r ſiſtentia.
ergo nec ſucceſſio aliqua. ¶ Itẽ quantũ opꝑatio eſt a
virtute potentioꝛi tanto velocioꝛ.vt patet in.vj.phi
ſicoꝝ.ſed hec eſt a virtute infinita.& eſt in inſtanti.
¶ Item nõ ob aliud eſt ſucceſſio in opatione niſi ꝓ
ꝛ pter pꝛeparationem ⁊ inductionẽ ꝗꝓpꝛietatũ. ſed hic
nulla eſt preparatio.ergo nulla ſucceſſio. ¶ Itẽ ſuc
ceſſio aut h̊ eſt qꝛ panis ſucceſſiue abijcit᷑.aut qꝛ coꝛ
ꝓus ſucceſſiue introducit᷑. Nõ quia panis.quia non
eſt ponere quare citius conuertat᷑ vna pars qᷓ; alia.
nec materia qᷓ; foꝛma. Mec qꝛ chꝛiſti coꝛpus.quia il/
lugd nen poteſt habere niſi eſſe ꝑfectum ⁊ integrum.
¶ Contra.et ſi diuina virtus ibi immediate oꝑetur.
opꝑatur tamen ad verbi pꝛolationem.ſᷣ verbi pꝛola/
tio eſt ſucceſſiua.̊ et conuerſio. ¶ Item ſi dicas ꝙ
nõ opꝑatur ꝑ ſermonem.tamen ſimul opꝑatur cũ ſer/
mone.quia nec ante nec poſt.qꝛ ſermonis pꝛolatio ẽ
ſucceſſiua. ergo cum ſucceſſtuñ nõ ſit ſimul cum in/
ſtantaneo.patet ⁊c. ¶ Item ſi conuerſio eſt in inſtã

. *%
.*

. —

ti. quero in illo inſtanti in quo eſt mutatio qᷣd ſit St

panis nut conus. Mõ panio. panis eſt terminꝰ a

quo. Mõ coꝛpus.qꝛ eſt terminꝰ ad quẽ eſt mutatio.
Mec aliquid alis. nihil.ſed hoc ẽ impoſſibile.ẽ̊ mu
tatio nõ fit in inſtanti. ¶ Item panis in illa cõuerſi⸗
one hʒ eſſe vltimũ.ſimiliter coꝛpus chꝛiſti pᷣmũ.aut
F in eodẽ inſtanti.aut in alio.Si in eodẽ. ergo ſil eſt
panis ⁊ coꝛpus. Si in alio ⁊ alio.ſed inter quelibet
duo inſtantia cadit ts mediũ.⁊ in illo medio eſt cõ⸗
uerſio. ⁊c.
in inſtanti. Ozuis em̃ fiat ad verbi pꝛolationẽ.nõ tñ
verbũ ſicut ꝑ effectiuũ pꝛincipiũ.ſed ꝑ verbũ incre
atum opat᷑ in inſtanti⸗
ſimul. Dðm ꝙ ſucceſſiuũ non eſt ſimul cum inſtãta⸗
neo nec ſᷣm totũ nec ſᷣm ꝑteʒ.ſᷣ tñ ſᷣm aliquid ſui.vt/
puta factũ vel dictum eſſe.qð eſt vel in ratione me⸗
dij.vel pꝛincipij.vel finis. Vnde certũ eſt ꝙ qñ totũ
dictum eſt. totũ factũ eſt.ſed qñ dñs facit.ipᷣe nouit.

Ad illud vero quod obẽ de illo inſtanti vtrum ſit 26

panis. Ddm ꝙ in mutatione ſubita eſt ſimul fieri et

factum eſſe.et ſil deſinere ⁊ deſijſſe.qꝛ g̊ in inſtanti de ⸗
ſinit eſe panis.nõ ẽ panis. Rurſus qꝛ incipit eẽ coꝛ/
pus vel conuertit᷑ in coꝛpus.eſt coꝛpus chꝛiſti.¶ Ad 27
illud vo quod querit᷑ de vltimo eẽ panis. multipłex

eſt poſitio. Quidam cm̃ dicũt ꝙ qꝛ panis bʒ eẽ tpale
ſed coꝛpus xpᷣi eternũ.ꝙ eſſe panis nõ eſt niſi in tpe.

pꝛimũ eſſe coꝛpoꝛis in inſtanti.vñ ſicut inſtans copu
lat᷑ ad tpᷣs ita ꝙ nibil eſt mediũ.ſic et in ꝓpoſito ha⸗

bere ſe dicũt. Sʒ hoc eſt fuga. Pꝛimũ.qꝛ ſi panis hba⸗
beret eſſe in inſtanti.manet obo.et nõ eſt ibi ſolutio.
Scd.qꝛ ꝙ coꝛpus xp̃i ſit in altari vel ſub ſpeciebꝰ h̊
eſt tcinpoꝛale.Tercio vo qꝛ vtrũq; bʒ eẽ pmanens.
⁊ ideo eſſe vtriuſq; eſt in inſtanti. Pꝛopter bhoc eſt
alia poſitio ꝙ in codẽ inſtanti eſt vltimo cẽ panez.⁊
pꝛimo eſſe coꝛpus.eodem inquã ᷣm ſubſtantiã. dif⸗
ferente ᷣm rationẽ. Oꝛ ſᷣm qꝙ eſt menſura vltimi eẽ
panis.eſt terminꝰ pᷣteriti. Scom ꝙ eſt menſura pᷣmi
eſſe coꝛpoꝛis.eſt pꝛincipium futuri. Sed bec poſitio
nõ poteſt ſtarc.qꝛ quecunq; ſit diuerſitas in ratõne.
in vno inſtanti nunqᷓ; ↄtradictoꝛia ſunt ſimul vera ĩ
eodẽ.ergo nec diſpata de codeʒ.Et pꝛeterea ſi prete
ritum in ſuo termino eſſet.et futurũ cẽt in ſui initio.
nunqꝙ; ↄtinuarent᷑ ꝑ vnum inſtans.ĩmo eſſent ſimł.
Pꝛopterea eſt tercia poſitio ꝙ eſt in vno inſtãti ſᷣm
rem.ſed plura ᷣm virtutem.Sicut em̃ vnus punctꝰ
fit duo puncti diuiſione linee ⁊ cõmenſuratione.vt⸗
puta ſi duaꝝ linearũ fiat contiguatio ſuꝑ lineam cõ:
tinuã ſubſtratã.ille vnus punctus ad quẽ contiguã
tur eqͥualet duobꝰ.ſic in inſtanti q;uis nõ multiplice
tur.qꝛ tpᷣs nõ diuidit᷑.tñ duobꝰcqualet ꝓpter menſu
rationẽ duoꝝ vltimoꝝ durationis.ſ.panis ⁊ coꝛpis
Sed illud nõ põt ſtare.qꝛ in ↄtinuis vltima ſił ſunt.
ſed in durationibus q̃ ſe habent ſᷣm pꝛius ⁊ poſteriꝰ
impoſſibile eſt ꝙ vltima ſint ſimul.vnde in illa con/
tiguatione punctus ſubſtratus non fit duo.ſed duo
puncti vniunt᷑ in vno.nec tamen cedunt in vnũ ꝓpt᷑
diſtinctionẽ coꝛpm in qͥbus ſunt.Et iteꝝ.quantucũ
qʒ illud verũ ſit ꝙ duo indiuidua ſint ſimul.nũqᷓ; tñ
verum ceſt ꝙ duo ↄtradictoꝛie oppoſita ſimul inſũt
eidem.et qꝛ ſunt incõpoſſibilia.nec etiaʒ ea qᷓ̃ necrio
reqͥrunt oꝛdinẽ nõ tm̃ cauſaliter ſiue ſ̃ᷣm naturã.ſed

etiam ſm eſſe in actu ⁊ durationẽ actualẽ. Pꝛoptea
eſt quarta poſitio. ꝙ eſt in alio ⁊ alio iuſtanti m reʒ

.7
„2

e

o. dom ꝙ hec cõuerſio eſt ſubito et 24

28 obꝛ; ꝙ non ſüt 25

Cffne⸗
Nociſc
nchenn
tacton
Krrtßs
Cpitden
Gheur.
fnoekpe
ſockcpe
ſaponrer
ſeboppfe
ſoneſe
Mistan
nhkmn
fögtuet
Ctorridct
Cnſincei,.
einpofbie
hattaſi
noftnin
aſoeii⸗

7*

Pin

Cune⸗
itn⸗
Hicds
Anhns
iphe
ltotüft
Nn eput
ſitſibſc
lusbiexb
ltitir,
lnſti/
Mröftpi
Mieret
Mn.
N
WMäge
nit

Gb
Nehe
lahhe⸗
lge
ng
lnt
N

--- —

—

al kxo modo H tempe eſt ponere inſtantia multa. qᷓa ergo c. tem cũ ppoſitõe.vr̃. Ambꝛo.ð ſacr̃is.
ſirn vnum eſt ym ſuam eẽntiaʒ cuiꝰfluxus eſt cõtinuus. vbi acceſſit ↄſecratio.de pane fit coꝛpus xpᷣi. ¶ Itez
nrtn vnge eſt ponere plura inſtantia vt ↄñter ſe babẽtia rõone videt᷑.qꝛ hic eſt tranſſubatio. Aut ̊ de aliquo.
ſſeeen ſm ſe.ſed tñ ſ̃m ꝙ menſurat duas actiones diſcõti aut de nibilo. Hõ de nibilo. de aliquo. de panc.cũ
nllut, nuas eſt in eo duo ſigre.ſicut linea ſi ſecet aliam ſist nõ ſit dare de alio. Cõtra.boc verbũ eſt notat id;d
fffi duo puncta. Sed illud non poteſt ſtare.qꝛ in nullo titatẽ.ſᷣ panis ad coꝛpꝰ nõ eſt idẽtitas nec in foꝛꝛma
Kegt continuo nec eſſe nec intelligi nec ſigri poſſunt vere nec in matcria. ꝗꝙ talis locutio.ſ.cum verbo ſubſtan/
e a duo indiuidua ipo manente continuo que ſe babeãẽt tiuo qð notat idẽtitatẽ eſt ſalta. d hre fieri termi
nadoti ↄſequenter.alioquin intelligit᷑ de neceſſitate vt mul nat᷑ ad factũ eẽ.ſᷣ in hoc ſacro nihil factũ eſt.qꝛ coꝛpꝰ
dckituen tiplicatum. ſi ergo t̃s manet non interciſum. pʒ ⁊c. nõ eſt nunc factũ.̊ᷓ nec fieri eſt ibi.& ſunt falſe cũ ver
niii⸗ Aideo dom eſt vltimo ꝙ tempus ſiue inſtans men bo fiendi. ¶ Itẽ ois potentia aut eſt actiua. aut paſ:
dotie ſura vltimi eſt panis ⁊ pꝛi eſſe coꝛpoꝛis poteſt dupli ſiua.in pane nõ eſt actiua nec etiã paſſiua.qꝛ tũc eẽt
fnmtitn citer acccipi. Ael in diuiſione ꝓpꝛia vniuſcuiuſqʒ.ſiẽ ad actũ. cũ boc verbo põt eſt falſa locutio. ¶ Itez
unſtkin⸗ dicit pᷣs ꝙ vnũqdq; ꝓpꝛia ꝑiodo mẽſurat᷑.q quidẽᷓ hec ppõ de et ex dicit cauſalitatẽ.aut oꝛdinẽ.vt ð ma
iſirt⸗ cum reincipit ⁊ deſinit.⁊ ſic ſunt diuerſe menſure diſ ne fit meridies. Hec nõ poteſt ſtare.ſᷣm ꝙ dicit cau/
ninete continue.⁊ diuerſa inſtãtia ↄñter ſe babẽtia.ſicut ſt ſalitatẽ. Nec ſᷣm ꝙ dicit oꝛdinẽ.qꝛ tũc eſt ſenſus.ptꝰ
6tere vuo ec.ſ.eẽ panis a eẽ coꝛpis. Si aũt accipit᷑ inſt panẽ rnnen rõe poſſʒ dici de verbo coꝛpꝰ ptꝰ
etietnit hm cõem menſuram que eſt tempus continuũ non bũ.¶¶ Rꝰ.dm ꝙ iſta ↄuerſio eſt ſingularis.qꝛ to 28
M interciſum.vt eſt menſura motus pꝛimi mobilis.xl tum in totũ tranſit.⁊ hoc virtute ſupra naturã.ideo

tinnltei⸗ etiã vt tp̃s ↄſideret᷑ ſm eſſentiam nõ ̃m eſſe.tũc ac panis ad coꝛpus nõ eſt idẽtitas.nõ eſt cauſalitas in

inithnd cipit determin atũ inſtans ſᷣm noſtram ſignationem cchꝛiſti coꝛꝑe.ᷣnulla eſt innouatio in pane.nulla ẽ ſᷣm
ichtti Signetur ergo vnum inſtans in tempoꝛe in quo vl cauſas inferiores oꝛdinatio.Ex his cliciũt᷑ quatuoꝛ ⁊2 9
R timo eſt panis. Signet᷑ ⁊ vltimũ inſtans in quo pꝛi / regule. Pꝛima eſt ꝙ oĩa verba ſigntia idẽtitatẽ paĩis
nninne mo eſt coꝛpus.ego dico ꝙ nõ eſt ſigre duo inſtantia ad coꝛpus xpᷣi facit ſermonẽ falſum.vñ om̃s tales
RK cõſequenter ſe habentia in cõtinuo manente.vñ qd/ locutiões impꝛopꝛie ſunt et exponẽde.panis erit coꝛ
atnſͤt libet hoꝝ ꝑ ſe ſigri poteſt.ẽ̊ duo ſimul impoſſibile ẽ pus xpᷣi.vel qd fuit panis eſt coꝛpus xpᷣi.i.cõuerſuʒ
WDũlR ſignare. et ſie patet ꝙ in alio ⁊ alio inſtanti babe: eẽ eſt in coꝛpus.ſimplr nõ ſunt recipiende cũ relatiu
ppntn panis ⁊ coꝛpus ſᷣm rem.⁊ ſᷣm ꝙ eſt menſura realis? ⁊ verbo ſubſtantiuo.⁊ iõ nõ valet ratõ quã adducit
Gitnit Apria.lʒ jm mẽſurã cõeʒ duo inſtantia ĩimediate ſig Quia em̃ totũ in totũ tranſit.nõ eſt maioꝛ idẽtitas.
ekſee⸗ re nõ Penfe: Hi aũt modus ſoluendi rõnabilioꝛ; ? imo minoꝛ.ĩmo nulla.Scða regula eſt.ꝙ oĩa verba
ibſutt certior videt᷑ oibꝰ pꝛedictis.qm ſupꝛa tria pꝛincipia ſigntia innouationẽ circa coꝛpꝑꝰ xpᷣi ſunt falſe dicta.
geinoi certa fundat᷑. Pꝛimũ eſt ꝙ in eodem inſtanti ſimpli qᷓ añt ſiont cõuerſionẽ ⁊ tranſitũ vere dicunt᷑.⁊ qꝛ ge
pbtet ci impoſſibile eſt ↄtradictoꝛia eẽ qᷓntũcũq; inſtas ha nerari dicit innouationẽ.fieri põt dicere tranſitũ.vt
niigng⸗ beat diuerſitatẽ 'm ↄſiderationẽ. Scom eſt ꝙ in cõj· cũ dicit᷑ boc fit illud.iõ cũ verbo fiendi põt concedi
tunini tinuo manẽte ↄtinuo impoſſibile eſt inſtãtia eẽ vnt nõ cum verbo generandi.⁊ cõcedende ſunt rões ad
nſni nec vere ſigri. Lerciũ eſt ꝙ inter eſſe panẽ ⁊ coꝛpus boc. Rõ ad oppoſitũ nõ valet.qꝛ obijcit de fieri put
ganhri xvᷣi vł inter duo ↄdictoꝛia nihil eſt medium. dicit alicuius generationẽ.vᷣ nõ ſic accipit᷑ h.vñ h̊ eſt
uin Queſtio. v. magis /pꝛia panis fit coꝛpus. qᷓ; de pane fit coꝛpus.
an Auibus verbis debeat expꝛimi iſta ↄuerſio. Et oſtẽ ⁊ hec ſimplr eſt impꝛopꝛia.coꝛpus xpᷣi fit.ſᷣ cõcedi᷑.
u ne dit᷑ e ꝑ verbũ ſuſtẽtatiuũ. vt dicat᷑ panis erit coꝛpꝰ fit hic.Tercia regula eſt.qꝛ nõ eſt oꝛdinatõ panis ad
ninlicr xp̃i. et qd fuit panis ⁊c.et boc auẽte ⁊ ratione.Quia coꝛpus xpᷣi ᷣm cauſas inferioꝛes.iõ verba h̊ ſigẽntia
unuffe Ambꝛo. dicit ꝙ crat panis añ cõſecratõnẽ.eſt coꝛꝰ ſicut hoc verbũ põt abſolute dictũ faciũt locutionex
eite xpᷣi pꝰ ↄſecrationẽ. ¶ Itẽ rõne vꝛ.qꝛ vbi totũ trãſit falſam.vt ſi dicat᷑ panis põt eſſe coꝛpus.Sed ſi dita
. ſn in totũ fit maioꝛ vnio ꝙ; vbi ꝑs ĩ ꝑtẽſ vxa ẽ vbi ꝑs in tur oꝛdinatio ſᷣm cãs ſuꝑioꝛes tũc eſt in locutiõe vx
ngilif ptẽ.vtputa ᷣm accñs albũ.erit nigrũ ᷣm ſbaʒ.vt qd riitas.vt ſi dicat᷑ panis põt ↄuerti a deo.⁊ ſic dic am/
inlen fuit ſub foꝛma ignis mõ ẽ ſ̊ foꝛma aeris. mito fo;ꝝ bꝛo.⁊ rõ ↄcludit.qꝛ actus ille eſta potentia ſuꝑioꝛi.
ſtip tius hic vbi totũ tranſit in totum. ¶ Itẽ ꝙ in vbo Quarta regula eſt.qꝛ nulla eſt cauſalitas ſᷣ ſolũ tra⸗
igkunſ⸗ mutãdi vr.dam̃. panẽ ⁊ vinũ fecit coꝛpus ⁊ ſangui/ ſitus panis in corpꝰxpᷣi.ꝙ om̃s pᷣpõnes cãlitatẽ im/
Cicnen nem ſuũ. ¶ Itẽ rone vꝛ.qꝛ qdð mutat᷑ ⁊ nõ adnibila poꝛtantes reddũt locutionẽ impꝛopꝛiã.vñ impꝛope
itit tur nõ fit nibil ſ aliquid.ᷣ panis mutat᷑ ⁊ non adni ſunt cũ bac pᷣpõne de vel ex.ſᷣm ꝙ dicunt cauſalitatẽ
ſulnun bilat᷑.nec fit aliud q;ᷓ coꝛpus.gᷓ ⁊c. ¶ Item qꝙ cũ ver ſed cũ eſt aliq̃ aceptõ oꝛdinis.nec tñ ſᷣm illam ono
nbtetß bo poſſendi.Ambꝛo.Oð eſt panis pot eſſe eoꝛpꝰ ↄpſe pꝛia.Et doᷣm ꝙ illa eſt vera ⁊ ꝓpꝛia in qua verbus
uſ in cratõe ꝗᷓ fit x̃i ſermone. ¶ Item ratõne.qꝛ om̃e q ſiꝗns nõ idẽtitatẽ.nec innouationẽ.nec oꝛdinatiõe,ʒ
lt mutat᷑ in aliquid babet poſſe ad illud.qꝛ omnẽ actũ nalẽ.ſ ſolũ ↄuerſionẽ cũ pᷣpõne impoꝛtãte trãſitũ ñ
inucr antecedit potẽtia aliqua.ſᷣ panis mutat᷑ in coꝛpus. cãm.vñ bec ẽ ꝓpꝛia panis ↄuertit᷑ in coꝛpꝰxpᷣi.
oſin (Agit de cõfectione q;tum ad materiã in qua debet fWier.
tnni ¶ Sub alia aũt ſpecie tribꝰde cauſis carnẽ ⁊c. Supra egit męr̃ de ↄfectiõe qᷓtũ ad tranſſuhationẽ ſiue ↄuerſio/
eͤ nẽ. hic agit ſcdᷣo in qua ſpẽ vel ſba debeat fieri talis ↄfectio.Et bʒ becꝑs duas partes. In pᷣma deteriniat in
i qua ſpẽ yel uva nunc licere debeat ecdeſia. In ſca oñdit ꝙ ſic fuerit in ↄfectiõe pꝛima que fuit in cena.ibi.
6 Colligit᷑ etiã ex pdictis ꝙ xpᷣs ⁊c vbi oñdit in qbꝰſbijs ↄfecit.⁊ quale coꝛpꝑꝰ diſciplis dedit.⁊ quale nos ſumi/
ſich mus. Pꝛima ps hʒ tres. In pᷣma oñdit᷑ q̃re illud ſacrm̃ ſiue xp̃i coꝛpꝰdat᷑ ſub alia ſpecit. In ſcda quareſb du
n 8 plici ſpecie. ibi. Sz quare ſub duplici ſpecie ⁊c. In tercia vo determinat ꝙ aqᷓ vino cõmiſcenda e.ibi. Aqua e·
o ro admiſcenda eſt vino. Et illa ꝑs duas habet. In pᷣma oñdit modũ ↄmiſcẽdi. In ſcda vero inaͤrit vtruz hoc
fon ſpectet ad ſacramenti neceſſitatẽ ibi. Si vᷣo querit᷑ an irritum ſit quod gerit᷑ ſi a.qua ⁊c.

k 2.

a.ij. ¶ Me abboꝛreret Determinat in qua ſpecie vel ſubſtantia nunc confi

animus quod cerne/
xct oculꝰ. Nidet᷑ nul
la eẽ iſta mgr̃i rõ.qͥa
nõ eſt faciẽduʒ aliqͥd
in ſolaciuzʒ ſenſus q

pꝛeiudicet intellectui

Sel ſicut hoꝛridũ ẽ

ſenſui comedere car-

nes.ita difficile eſt in

poſitũ eius qð ſentit.

vr ꝙꝙ meliꝰ eẽt hoꝛ⸗

roꝛẽ generari in ſen/
ſu.vt ita veritas ma/
nifeſtaret᷑ in intelle/

ctu. R dom q iſta ñ
eſt tota rõ quare ſub

ſpecie velat᷑.qꝛ fit in

.2

ſenſus ſolacium.ᷣ qꝛ

fit in ſenſus ſolaciuʒ

⁊ in fidei meritũ.in qͥ

capitur et illuminat᷑

intellectus.ſi aũt oc/
cultaret᷑ ſenſui.⁊ in/
teellectus nõ releuare
tur ꝑ fidem.tunc ali-

quod pꝛeiudiciũ fie-

ret intellectui. Nunc
aut nõ eſt ita. et ideco

e
¶ Sub alia aüt ſy pecie tribus de cauſis carnẽ ⁊ ſanguinẽ
tradidit xpᷣs et deinceps ſumendũ inſtituit.vt fides.ſ.

III

. .

ſiue coꝛpus xpᷣi dat᷑ ſub alia ſpecie.

cere debeat eccleſia. Oſtendens quare illud ſacrm̃

haberet meritũ que eſt de his q̃ nõ vident᷑.qꝛ fides nõ
habet meritũ.vbi humana rõ pᷣbet exꝑimẽtũ.Et ideo
etiã ne abhoꝛreret animus qð cerneret oculꝰ.qꝛ nõ ha

tellectui credere ob⸗ bemꝰ in vſu carnẽ crudã ⁊ ſanguinẽ comedere. Quia

ergo xpᷣm voꝛari dentibus fas nõ eſt. in miſterio carnẽ
⁊ ſanguinẽ nobis cõmẽdauit.Et etiã ideo ne ab incre⸗

dulis religiõi xpᷣiane inſultaret᷑. Vnde aug. MNihil ra⸗

tionabilius qᷓ; vt ſanguĩs ſimilitudinẽ ſumamꝰ. vt ita

⁊ veritas nõ deſit.⁊ ridiculũ nulluʒ fiat a paganis.qꝛ
cruoꝛẽ occiſi hoĩs bibamꝰ. Me ergo hoc fieret.⁊ ne ve⸗

mus ſacramentũ.Ex pꝛemiſſis iã liquet quare ſub alia
ſpecie et quare ſub iſta hoc ſacramentum dũs celebra⸗

ed quare ſub duplici ſpecie ſumit᷑.cuʒ ſub alterutra
totus ſit xpᷣs: vt oſtenderet᷑ totam hũanã naturã aſſũ
vſiſſe.vt totã redimeret. Panis em̃ ad carnem refert᷑.
bvinũ ad animã.qꝛ vinũ oꝑat᷑ ſanguinẽ.in quo ſedes
gie a phiſicis eſſe dicit᷑. Ideo g̊ in duabus ſpeciebꝰ ce⸗

b.r. jj. e inũ ad ani-/

mã ⁊c. Videtur ma/

gno. Si ergo vinum
ſignat ſanguinẽ chri⸗

———

le dicere.qꝛ regula eſt

in phica ſciẽtia ꝙ ter
mino ſemel poſito ñ
eſt vtendũ equiuoce.

ergo ſimiliter nec ſi/

ſti.nõ ſignat animaʒ
chꝛiſti. nõ ergo aiam
noſtram. BR dom qꝙ
ſicut in ſignis vitali/
bus duplex attendit᷑

ſignificatio. ſ. ꝓpꝛia

allegoꝛica. ita ⁊ i hac
duplici ſigtionce ſilit

accipit᷑ in tkologia.

Sinmile põt eſſe in ſi⸗
gnis ſacramentalibꝰ
vnã rem ſignificẽt

Apꝛe.ſ. vel rẽ quã cõ⸗
tinẽt. vel effectũ quẽ

tribuũt. aliã allegoꝛi

luti quidam hoꝛroꝛ eſſet cruoꝛis.in ſimilitudinẽ accipi

uerit. ⁊ celebrari a nobis inſtitueriit.
uare ſub duplici ſpecie.

lebꝛat.vt anime ⁊ carnis ſuſceptio in chꝛiſto.⁊ vtriuſ⸗
qᷓ; liberatio in nobis ſigniſicet᷑. Valet em̃ vt ambꝛoſi

ait ad tuitionẽ coꝛꝑis ⁊ aie quod percipimus.qꝛ caro

xpᷣi ꝓ ſalute coꝛꝑis.ſanguis vᷣo ꝓ aia noſtra offert᷑.ſi /

cut pꝛefigurauit moyſes.caro inqͥt ꝓ coꝛꝑe veſtro of⸗
fertur.ſanguis ꝓ anima.ſed tamẽ ſub vtraq; ſpecie ſu

mit᷑.quod ad vtranq; valet.qꝛ ſub vtraq; ſumitw᷑ ipſe
totus chꝛiſtus.ſed ſi in altera tm̃ ſumeret᷑.ad alterius
tm̃.i.anime vel coꝛporis nõ vtriuſq; ꝑiter tuitionẽ va

lere ſigniſicaret᷑. Sub vtraq; ſpecie tñ totus ſumitur

chꝛiſtus.nec plus ſub vtraq;.nec minus ſub altera tm

ſumit᷑.Eadẽ em̃ ratio ẽ vt ait hhylariꝰin coꝛpe xpᷣi que
in manna pceſſit.de quo dicit᷑. Qui plus collegeratñ
habuit amplius.nec qui minus ꝑauerat habuit minꝰ.

ce.ſ.rem a qua virtu-

tẽ trabũt.ſicut a paſ/⸗

ſione ⁊ eius fide. Et

ſicut fallit regula ſo/

phiſtaꝝ in pꝛimis ſigni

B.

Et licet ſub vtraq; ſpecie ſumat᷑ totus chꝛiſtus.tamen

non fit conuerſio panis niſi in carnem. nec vini niſi in

ſanguinẽ.Nec debet dici duo ſacramenta ſed vnum.

quia ſub vtraq; ſpecie idem ſumitur. Neq; debet itera

ri ſacramentũ.qꝛ benedictio nõ repetit᷑ ſuꝑ ſpẽm ean⸗
dem. neq; alie ſubſtantie in ſacrificium veritatis offer⸗
ri debent.quia de alijs non põt conſecrari coꝛpus xpᷣi
vel ſanguus.

—

Bꝛe. in ome /
lia paſchali.
9 .

Ambꝛo. ſuꝑ

Hylarius
Exo. xyj.

N¶Beterminat ꝙ aqua vino admiſcenda eſt oſten /

dens modũ admiſcenii. g

