tercius exoꝛciſtaruz. quartus accolitoꝝ. quintus ſbᷣ
dyaconon.ſextus dyaconoꝝ.ſeptimus ſacerdotum.
NHic gradꝰ diſpes in codẽ oꝛdie habet dignitates.ſ.

Item diſtinctio graduũ ⁊ oꝛdinũ ois eſt pꝛopter

.⁊c.̊ epᷣatus ſoluz dicit dignitatẽ nõ oꝛdineʒ ⁊c̃.

altaris miniſterium.ſ.ppter ſacrificiuz in quo eſt cõ

ſummatio om̃is diuini cultus.S cum ꝑuentũ eſt ad
illam iht debz eſſe ſtatus. ſed in pꝛeſbyteratu puenit
tem gradus eccleſiaſtici talem hñt oꝛdinẽ

patet per illud qð dicitur diſt.lij. ſollicitudo ⁊c. et ex
tra. de clerico ꝑ ſaltum oꝛdinato.tue littere ⁊c᷑. Sed

impoſſibile eſt aliquẽ pꝛomoueri in epᷣm ſacerdotio

omiſſo. ſicut ꝛ extra de exceſſibus prelatoꝝ.ex lit te
ris ⁊ ifra.vbi dicit Inno.pontificale officiũ. ſine al⸗
epatus non ſit oꝛdo alius q; ſacerdotiũ: j
motus in ſabbato ad oꝛdinem ſacrum.non debʒz in

taris miniſterio non valet adimpleri 54 eenn ÿ

ſpiritualis poteſtas ⁊c. dᷣm ꝙ cpᷣatus deficit quan-
tum ad vtramq; partem diffinitionis. Primo nãq;
deficit a ratione oꝛdinis quantum ad boc ꝙ dicit᷑ ſi

die ſequenti alium oꝛdinem ſacrũ ſuſciꝑe. Sed pro⸗
motus in ſacerdotem põtiin die ſequenti.ſ.dñico in
m ꝓmoueri.& videt᷑ ꝙ epᷣ̃atus non ſit oꝛdo ſacer

Zedðm cq ſiciꝑ tactum eſt. cuʒ oꝛdinis poteſtas 722

pꝛincipaliter ſit oꝛdinata ad diſpenſatõem ſacramẽ
toꝝ.et maxime illius ſacramenti nobiliſſimi ſcʒ coꝛ
poꝛis dñi.quia ibi eſt ſtatus graduũ ct oꝛdinũ aſcen

dentium.et ita vltra ſaccrdotium non eſt gradus oꝛ

dinis. Sed tñ intra bunc gradum ⁊ oꝛdinem contin
git eſſe diſtinctõem dignitatũ et officioꝝ.que tñ no/
uum gradum vel ordinẽ non cõſtituũt.vt archipreſ
byter. epᷣs.archiepᷣs.patriarcha.põtifex ſummꝰ.que

Vltra ſacerdotiũ non addunt ordinẽ nec gradũ no/

uum. ſed ſolũ dignitateʒ et officiũ.et ita eatus ꝓut
ↄcernit oꝛdinẽ ſacerdotij bñ poteſt dici oꝛdo.ſʒ put
diſtinguitur ↄtra ſacerdotiũ dicit dignitateʒ quan/⸗

dam vel officium ipᷣi annexũ.et non eſt pꝛopꝛie no/
men oꝛdinis.nec nouꝰ? caracter impꝛimit᷑.nec noua
ptãs dat᷑.ſed ptãs data ampliat᷑. Vñ ficut non reci

pit alias claues. ſic nec alium oꝛdines.et ̊ ſenſit ma
giſter hugo. hoc etiam ſenſit magiſter ſniaꝝ ſicut pʒ

per id qð dicit in littera.ꝙ non ſunt nomia oꝛdinuz

ſed dignitatum. hoc etiã tenet cõis opinio ꝙ in ea/
tu caracter nouus non impꝛimat᷑.ſʒ illi aliqua emi/
nentia confert᷑ que ſemꝑ manet cum ipᷣo caractere
oꝛdinis.ablata tñ iuriſoictiõe.Hanc Gopamone ſu⸗
ſtinendo dicamus ꝙ epᷣatus pᷣciſe loquendo nõ eſt

oꝛdo.ſed oꝛdinis eminentiavi dignitatis.¶Ad illo

qð primo obijcit᷑ de yſidoro ⁊ pclagio.ddm ꝙ ad
eoꝝ auẽtes et conſiles vinca rũſione põt reſponde-
ri.ꝙ ipinomẽ oꝛdinis ampliãt ad officia et dignita

tes.ſed magiſtri nr̃i ſtrictius accipiũt.ſ.ꝓ gradu po

teſtatis.⁊ hoc patet ꝑ boc ꝙ yſidoꝛus dicit ꝙ epᷣoꝝ
quadriptitus eſt oꝛdo. Cum em̃ oꝛdinatus in em ſi
aſſumat᷑ ad archiepatuʒ nõ cõſecret᷑ de nouo.ſed ſo
lum accipiat pallium. patet q; nõ poteſt intelligi q;

nouus ſit ibi oꝛdo ſed ſolum dignitas altioꝛ. Si g di
cit ipos eſſe diuerſos oꝛdines.maniteſtũ eſt ꝙ nom̃
oꝛdinis ad officia et dignitates extendit.et ꝑ hoc pa

tet aliud ſequens. Sicut em̃ ampliat᷑ vocabulum ⁊
ſignificatio oꝛdinis.ita et verbũ cũ ðꝛ iſte oꝛdiaturi

epm. vnde non ita ꝓpꝛic dicitur aliqͥs oꝛdinari cuʒ
pꝛomouct᷑ in ep̃m.ſicut cũ ꝓmouet᷑ in ſacerdotem

ſed magis pꝛopꝛie dicitur conſecrari. VUñ et apoſto/

lus loquens pꝓpe dicit. Act xx. poſuit vos ſpũs ſan/
ctus epos ⁊c̃. Et.i.Thi.iij. Si quis epatũ deſiderat

bonum opus deſiderat.¶ Ad illud qð obijctt᷑ ꝙ per q
epᷣum oꝛdines diſpenſant᷑.dᷣm ꝙ nũqᷓ; pñt ꝑ eom
diſpenſari niſi oꝛdines illos quos diſpenſat haberct
maxime niſi haberet ſacerdotiũ.et ideo concedo bñ
ꝙ epᷣ̃atus includit neceſſario oꝛdinẽ pfectiſſimũ ſcq
ſacerdotiũ.et illi ſupaddit aliquã eminentiã quã et
ſpᷣm nomẽ nobis inſinuat.ðꝛ em̃ epᷣs ab epy ꝙ eſt ſu
pra. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ oꝛdo eit ſignaculũ in qᷣ

bic non impꝛimit᷑in ep̃atu.cuius ſignũ eſt ꝙ nõ põt
epᷣs ↄſecrari niſi ſit ſacerdos.et ita per ſe caracterẽ
non impꝛimit.Amplius deficit.qꝛ non datur libi no
ua ptãs.ſed ſolum poteſtas ligandi et ſoluendi am
pliatur. et ideo in huius ſignum baculus paſtora/
lis poꝛrigitur ¶ Ande ſicut collatio pallij non dat

gnaculum. quia ſignaculuz ibi accipit᷑ ꝓ caractere.⁊

4
.

.

. —
—

”ͦ”ͤ ò.ê
. EEEES Rõ 2
2 .
.
☚ „.
4 .
D „—
.
—

nounm oꝛdinem archiep̃o vltra epᷣm. ſic nec colla/
vltra ſacerdotem.talia enim potius ſunt ſacramen-

talia qᷓ ſacramenta. nõ enim ſacramentalia tm̃ pꝛe/
cedunt ſacramentum.ſed etiã ſeq

et datur ibi eminentia ſtatus et dignitatis paſtoꝛa/

is in qua debet eſſe eminentia ſanctitatis. Ande il-

la ſanctitatis eminentia ꝑ ſupabundantẽ inunctõ/

unem dʒ ſignari.ſcdᷣm ꝙ; ꝛ de ſummo põtifice aaron

ſicut vngentũ in capite eiꝰ qd deſcendit in barbam

tas q;ᷓ requirat᷑ ad oꝛdines. binc eſt ; maioꝛ fit inun
ctio. Reges em̃ 2 principes ↄſueuerunt inungi in ſi
gnũ dignitatis.qͥbus nõ oꝛdo ↄfert᷑ ſʒ regalis digni⸗/

tas.ſic ⁊ ep̃i quibꝰ cõfert oꝛdo ſacerdotalis.⁊. bter
hoc rõ illa non valet.qꝛ inunctio nõ reſpicit oꝛdine,ʒ

inqtum eſt oꝛdo ſed magis dignitatem. AUñ ⁊ ſacer
dos non inunsit᷑ ad oꝛdinis neceſſtatẽ ſʒ magis ad
ſolẽnitatẽ.vt digne poſſit coꝛpus xpᷣi ſacratiſſimum
conſecrare.
. Queſtio.iiij.

Atrum oꝛcies ſint ſe eptem. an plures vl paucioꝛes.

⁊ tm̃ ſeptem ſint ̊ expᷣſſe magiſter hugo dicit. ma

giſter etia dicit in littera ¶ Item neceſſe viget. qꝛ ſi
gnũ dʒ rñũdere veritati.ſʒ in ſacramẽto iſto ſeptifoꝛ/

mis grã ſpũs.ſ.dat᷑. videt ꝙ ſi gradus in oꝛdie aſſi

gnant᷑.ꝙ ſeptẽ debeãt eſſe.¶ Sʒ ꝙ debeant eſſe t̃

tr es videt᷑ autoꝛitate dyoni.8 eccliaſtica ierarchia.

vbi non ponit niſi tres gradus.ſ.miniſtros.ſacerdo

tes. ⁊ eos. ¶ Itẽ boc videt᷑ rõne.qꝛ diſtinctio gra⸗

duũ dʒ eſſe penes actus ierarchicos.iſti aũt actꝰ ſũt

tres tm̃modo.ſ.purgare.illumiare.
tur ꝙ; ſint tiñ tres gradꝰ ſiue oꝛdies

ficcre.g vide
3 ꝙ ſint plu

res videt᷑.qm̃ ecclia militans im itattriũphantẽ.ſᷣm

qò vꝛ Exo. xxv. Inſpice fac ſm cxemplar qð tibi
mõſtratũ eſt ⁊c. Sʒ in illa eſt diſtinctio
angelis ſcdᷣm numeꝛũ nouenariũ.g ⁊c.

adus in
Itez quã/

to maioꝛ eſt receſſus a principio.tanto magis tendi

tur in multitudinẽ. Sed ierarchia eccliaſtica plꝰ di/
ſtat a principio oim deo ſummo ꝙᷓ angelica. pluri

bus gradibꝰa oꝛdinibꝰ debet diſtingui qᷓ; angelica

78

. .
*

ſumunt

& plures deberẽt eſſe oꝛdines qᷓ;
pter qͥd in h
alijs. Et ppt qͥd i nũero ſeptenario oes
i ̊ ↄcoꝛdãt ſcʒ buic ſacramto ↄpetit graduũ diſti

cLtio. ſiue ꝓpter h̊ ꝙ penes ipᷣm membꝛa eccie in coꝛ⸗

poꝛe myſtico oꝛdinãt᷑ ſm diuerſas oꝑatõnes ⁊ grãs
hm ꝙ dicit aplus.j.ad Choꝝ.xij. Siue pter hoc q;
hm illud ſacramtuz ↄfigurat᷑ ⁊ ↄfoꝛmat᷑ pulchꝛitu⸗

do ecclie militantis pulchritudini eccie triũphantis .
Siue ꝓpter h̊ ꝙ illud ſacram̃tuʒ in ſuo ſupꝛemo po

ijt ⁊ diſponit boiem ad grãm pfectõis. ⁊ gratia ꝑfe/
cra in pluritate donoꝝ ſpũs.ſ. conſiſtit. Siue ꝓpter
h ꝙ illud ſacramtuz oꝛdimat᷑ ad digniſſmũ miniſte

riũ qð eſt ↄſecratio dñici coꝛpis.ad quã nõ ſtatim ẽ

uolandũ.ſed ꝑ gradus paulatiue aſcendendũ.cuʒ

ditur m dona grãꝝ que veterminat aplus.j. Coꝝ.

i poſſunt. ¶ Ad il
lud qð obẽ ꝙ ſolennioꝛ eſt inunctio. dom ꝙ; verum
eſt pꝛo eo ꝙ; ad ſummum pontificatum aſſumitur.

nouẽ. Eſt igit 95
ſacram̃to magis eſt grag⸗ diſtinctõcỹ i
doðm ꝙ oẽs

i antum oꝛdinat ad gratiam per
ſacramentũ ꝓpter ſui nobilitatẽ ⁊ reuerẽtiam mul/

ta debeat habere myſtena ſiferioꝛa. Om̃ibꝰ hijs mo/
dis accipit᷑ rõ pluralitatis in gradibꝰoꝛdinuʒ. ⁊ hm
aſpectũ ad has rõnes plurificandi ſumit᷑ ſufficiẽtia
graduũ eccliaſtioꝝ diuerſimode a diuerſ Quidã ei
penes diſtinctõem mẽbꝛoꝝ cccie que atten

„
₰

IIII

tio bacli aut anuli aut mitre aut alicuius cõſimilis

nouẽ eſſe oꝛdines ſcm genera graꝝ que ibi ponun
tur que ſunt nouc᷑. Nñ adaptant ſic. Alij dat ꝑ ſpññ̃

ſermo ſapic. ſ. ẽo. Alij mo ſcie. ſ. ſacerdoti qui dz

ſcire ligare ⁊ ſoluere. Aln fides.ſ.dyacono qͥ dz euã
geliũ nũciare in quo fides noſtra ↄtinet᷑. Opatõ vir
tutũ ſubdiacano qͥ
tio ſermonũ accollito cui?eſt alios illuminare? tene

aggredit᷑ opa pfectõis. Interpᷣta

bras effugare. Grã ſanitatũ exoꝛciſte. Genera ligua

rñ pſalmiſte Dophetia lectori. diſcretio ſpuuz oſti
Ario qladmittit bonos ⁊ repellit malos. Sʒ iſte mo
barbam dus ſumendi non eſt omnino cõpetẽs. qm̃ iſta dꝛia
aaron. Unde ad oficiũ illud maioꝛ requirit᷑ ſancti-

grqꝝ non eiſdẽ ſed diuerſis ↄuenit mẽbꝛis.om̃s aũt
oꝛdines eiſdem dant᷑ licet ſucceſſiue. Scdiſi umunt
aliquãtulũ aptius penes ↄfoꝛmitatẽ exempli ad ex
emplatũ.dicunt em̃ ꝙ ſicut in angkica ierarchia ẽ di
ſtinctio oꝛdinum̃ penes purgare.illuminare. 2 perfi-
cere.ſic eſt in ecchiaſtica. Aũ.ix.ſ. unt oꝛdines pᷣm hoſ

tres actus triplicatos. Primo cm̃ actui purgatõis

rñdent tres. Qm̃ aut purgari bʒ exterius.aut interi
us.qut ꝑtim ſic.ptim ſic. Si exteriꝰ pꝑ ſegregationeʒ

coꝛpꝑalẽ bonoꝛũ a malis. ic eſt oſtiarius qui admit·

tit bonos ⁊ excludit malos.Si interiꝰ.ſic eſt poſtre/
mus inter inferioꝛes ſcʒ accolitatus. quia talis nõ
purgat tenebras coꝛpoꝛales.cum lumẽ ferat de die.
ſed ſpirituales. Si ꝑtim ſic. ptim ſic. ſic eſt exoꝛciſta.
qui purgata vexatione dyabolica.que eſt quodãmõ
intra reſpectu coꝛpoꝛis.quodãmõ extra reſpectu a/
nime.qꝛ non illabitur demõ aie. licet obſideat coꝛpꝰ
Silr quantũ ad actũ illuminatõis tres oꝛdines acci
piuntur. ᷣm ꝙ triplex ẽ lu mẽ.ſ.plenũ. ſubſequens.
precedens. Lumen plenum eſt in doctrina euã
gelica. ſ. doctrina xpᷣi q̃ ſpectat ad diaconos. Lumẽ
ſubſequẽs in doctrina aplica qͥ ſpectat ad ſubdya/-
conos. Lumẽ pᷣcedẽs in ꝓphetica qᷓ ſpectat ad le⸗
ctoꝛes. Silr pʒ opꝰpfectõis ſiue cõſũmatiõs triplex
eſt oꝛdo. Quia quedã eſt ↄſũmatio prima. vtpote ꝑ
gratiam baptiſmi et penitentie. hec debetur ſacer-
dotibus.Quedã excellentioꝛ.et hec ep̃is.q uoꝝ ẽ oꝛ
dinare et cõſecrare abbates et virgines. Quedã ex
cellentiſſima. vtpote conſecrare epos.archiepos.et
bec pertinet ad ſummũ pontificẽ.quia eſt pater pa⸗
trum. in quo eſt plenitudo autoꝛitatis. 2 ſic ſtatus
iſtius oꝛdinationis cõſummatur in vnitatc.⁊ deſcẽ⸗
dit per gradus nouẽ.vt ſic ↄfoꝛmetur hirłin celeſti.

et iſte nouenarius reducitur ad ternarium vt ſic aſ-

cendat ⁊ confignretu: beatiſſime trinitati. Maʒ pur
gatio ptinet ſeu reducitur ad bonitatẽ. illuminatio
vero ad ſapientiam.ſed conſũmatio ad poteſtatem.
cet ſc regnum eccleſie per ſpiritum ſanctuʒ et filium

traditur deo patri.dum ad ipſam ſupꝛemam ⁊ pat᷑-/

MU

ntct
tnihun
Gpotckpfit⸗
rcittbot
tethfronie
idmcen
GGpbstolveru
uigk
heandoccſtub
Gtoracgnial
Freſeinnuitf
Neonusgaſt
hiſter alzinfe
Pnrigocorpu
ſen dignepc
Cgnadruptr
lendoadloc,
codocumenn
phi ꝛhoca⸗

ngov maneg
lam ccens
Zutacgaͤti
incanggtde⸗
ſca odee⸗

N

naʒ vnitatem reducictur. vltra quã nõ eſt cogitareaſ⸗

cenſuʒ. Et iſte modus ẽ ſatis pꝛobabilis. Zamẽ ad

buc aliquantulum a pꝛopꝛictate recedit.dum nõ ac

cipitur oꝛdinum diſtinctio per id quod eſt pꝛopꝛiuʒ

lum aptius penes gratiam ad q́; oꝛdinat oꝛdo. qm̃

mis eſt. ideo oꝛdinum cccleſiaſticoꝛum ſeptẽ compe

ſum panem celeſtem in quo eſt om⸗
4 Dꝛdines intermedij reſpondent inter⸗/
medijs donis Et iſte modus i dict?agbuc ſatis eſt

ſibi et intrinſecum. Tercij adbuc ſumunt aliquatu⸗/

ectam que ſeptifoꝛ

tit eſſe gradus.vt oꝛdo hoſtiarij reſpondeat dono a
moꝛis.ꝓ quod recedit homo a malo DODꝛco ſacerdo
tij dono ſapientie.quia guſtat et adminiſtrat ibſum
lignuz vite. i
nis ſapoꝛ.

zi

aine⸗

Heariening

R

tokrtsgi mn⸗
ſuns urni
nlniiern
nſekeckenc.
taginu
mam hen⸗
Aler ſta
omso
ſgeni. iblenes
bckindocning
MNards
Pearrac ſubcn
biſanttt
Gſünatͤstiie
topnima whren
bet dcheuriun
betchigcevin
pnes. Quit

cosacheſine.

cack ure
caraus. 1eſtns
ruſntar:
nupbitntccf.
nanun eian
mnmnin Mn
itari, Vomna
topoonfton
Hſunnefun
ſpemmlyn,⸗
ttcgtin
Pii nin
Alt uno
Gackoppnn⸗

nuptdicit.

tun
unge hun
unſet

pꝛobabilis ⁊ magis attingit ad ſufficientiã oꝛdinu,

vere aſgnandaʒ qᷓ; aliquis predictorũ. Licet autez
omnes bij modi ex dictis magiſtroꝝ tracti ſint.naʒ

primꝰex dictis yſidoꝛi.ſcdᷣus ex dictis dioniſij.tertiꝰ

ex dictis bugonis ⁊ magiſtri.tamen ad huc aliquid
videt᷑ rationabilius poſſe dici.ſi quartũ modum ſu
mendi attendamus qui eſt penes id ad q̊d oꝛdo oꝛ
dinatur.⁊ hoc quidẽ eſt ad coꝛpꝰxpᷣi verũ diſpenſan
dum ad vtilitatem coꝛꝑis xpᷣi myſtici. VUñ in ſacer/
dotio ẽ ſtatus in quo eſt cõſummatio ptãtis. ⁊ vtra
q; poteſtas in xpᷣo cõcurrit.ſ.conficiendi coꝛpus xpᷣi

verũ.⁊ abſoluẽdi myſticũ.Hic aũt oꝛdo nobiliſſimꝰ

debet br̃e oꝛdines ſibi ſi ubminiſtrãtes ᷣm exigẽtiaz
buiꝰduplicis potẽtie.Añ quidã miſtrt quantũ ad
coꝛpus xpᷣi verũ.⁊ hij ſunt oꝛdines vpᷣo ꝓpinqͥoꝛes

Mã duplex eſt miſtrare.aut gerihrd hoſtias a ple

be.⁊ hoc eſt ſubdyaconi.aut oñdendo ſacerdoti ⁊ B
eſt dyaconi.⁊ illud eſt pꝛincipale eoꝝ officiũ ſicut ex
preſſe innuit yſidoꝛus.⁊ B eſt ꝙ ſic denominat᷑.ſ.dy
aconus quaſi miſter.at ſubdyaconus quaſi ſubmi/
niſter. alij inferioꝛes ſubminiſtrãt ſiue ſubſeruiũt p/

parãdo corpus xp̃i myſticũ.ad ̊ ꝙ poſſit ꝑduci ad

ven digne pcipiendũ.⁊ ad boc ſunt.iiij.oꝛdines ᷣm
ꝙ quadrupir põt ad h̊ pparari. Primo mõ admit/

XXV

— —

emplũ. ⁊ boc cerofereoꝝ ſiue accollitoꝝ.ad q̊s pti -
net vt luceat lux eog coꝛã hominibꝰ vt videãt ⁊c. et

ſic patet ꝙ miro:modo ꝓcedit oꝛdo a multitudie in

vnitatez. Hã principalis gradus vnus.⁊ ſubſeruiẽ⸗

tes debent eſſe du o.qꝛ em̃ a primo deficiũt cadunt
in dualitatem.⁊ rurſus ſubſeruientes duobus ſunt

quattuoꝛ.qꝛ deficiũt etiã ab illis.⁊ ſic patet ꝑfectio

⁊ conſũmatio oꝛdinũ.⁊ diſtinctio ĩi numero ſeptena

rio ſcᷣm gradus poteſtatũ que ſunt eſſentiales oꝛ

dini.quaꝝ nũerus ⁊ ſufficia ſumit᷑ penes id ad qd
directe ſunt.Hijsviſis obiecta defacili ſatis patent.

QO ei oijbcit᷑ ꝙ ſunt.vij.concedendũ.ꝛ vo obijcit᷑ „. 9

ꝙ ſunt tres ꝑ dyoniſiũ. Dicẽdũ ꝙ dyoniſius ſub mi
niſtris cõprehendit.vij.gradus q̃ om̃s adminiſtrat

ſacerdoti.Ad illð qð obẽ de illo triplici actu.dðᷣm So

ꝙ diſtinctio oꝛdinũ ñ ſumit᷑ penes illũ triplicẽ actũ
ſed potius ſcᷣm actũ miſtrandi.⁊ ſi etiã ſumeretur

adbuc nõ valeret.qꝛ illi plurificant᷑. vt patz i ange

lis.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ imitat᷑ ſupnã ibrim. dom 1
veꝝ eſt ſm ꝙ ſuo ſtatui cõpetit. In illa aũt ſuona
iherim oꝛdines aſſignãt᷑ ſupmi.inferioꝛes.⁊ medij.
m aſpectꝰad diuerſos.ſicut patet in diſtinctõe ier
archiarũ angelicarũ.oꝛdines aũt ecclłiaſtici ſimunt᷑
ꝑ cõꝑatõeʒ ad vnũ principatr.qꝛ ad hoc ſũt.⁊ hinc

tendo ad locũ ſacrũ.⁊ h eſt hoſtiarioꝝ.Scdo pᷣben/
do documentũ.⁊ hoc lectoꝛũ.Cercio pꝛeſtando au
xihũ ⁊ hoc exoꝛciſtarũ.Quarto monſtrado bonũ ex

quot oꝛdines angelici.

iſt. xxv. De diſpenſatione ſacri oꝛdinis.

eſt ꝙ necillo mõ plurificant᷑.nec in tot membꝛa in

Olet etiam q̃ri ⁊c. Supra egit magtr̃ de oꝛdie.hic agit de ptãte cõferẽdi oꝛdines.Et qm ptãs exigit
debitã oꝛdinatõz. Jdo primo agit magr̃ de poteſtate ↄferẽdi oꝛdines. Scdo vᷣo de eo qð incidit cir
a oꝛdis dationẽ ⁊ ſuſceptõez qð eſt ſymonia.ibi.De ſymoniacis vᷣo. Tertio vᷣo de ydoncitate o ꝛdi
nandoꝝ maxie quantũ ad etatẽ.ibi. Sacri inquit canones.
falſam.oñdens ꝙ beretici nõ pñt oꝛdines dare.In ſecun
In tercia aũt pᷣdictas ↄtrarietates ad cõcoꝛdantiã reducit.

drima ꝑs bʒ tres. In pꝛima arguit ad ptem
da ad ꝑtẽ verã.ibi. Ecõtra aut alij ſentire viden tur
ibi. Hec aũt quidã ita determinãt. Silr ſcda ps

in qua agit de vicio qð incidit circa oꝛdinũ dationẽ qð eſt ſymonia habʒ duas. In prima agit de culpa. In
ſca vᷣo de pena.ibi.Diftfert tamẽ inter eos ⁊c᷑.Lertia ꝑs remanet indiuiſa.

9
Breg. iiij.dya.

— —

falſaʒ ꝙO heretici nõ pñt oꝛdies dare. a

—

¶Agit de ptate ↄferendi oꝛdines arguens ad ꝑtem

Vlet etiã queri ſi heretici ab ecclia pᷣciſi ⁊ dã⸗

nati poſſint tradere ſacros oꝛdies. ⁊ ſi ab eis

NS

dent᷑ em̃ qͥdã tradere hereticos ſacros oꝛdines dare
non poſſe.nec illi q̃ ab eis oꝛdinat᷑ vident gram reci⸗
pere. Dicit em innocẽtius.arrianorũ clericos nõ vi⸗

deri ſuſcipiendos cũ ſacerdotij vel miſterij alicuiꝰ di

gnitate. qbus ſolũ baptiſma ratũ eſſe ꝑmittit.qð ĩ no-

mie pf̃is ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti ꝑcipit᷑. Dicit etiã eos non
poſſe dare ſpm̃ ſctm̃ quẽ amiſerũt.⁊ oꝛdiatos ab here

tic caput hr̃e vulneratũ.⁊ eũ qͥ honoꝛeʒ amiſit hono
rem dare nõ poſſe.nec illum aliquid accepiſſe.quoniã
in dante nihil erat qð ille poſſʒ acciꝑe.Tradit etiã ve
nientibus ab hereticis per manus impoſitõneʒ laycã
tm̃ tribuendã ↄmunionẽ. nec ex hüs aliquẽ dericatꝰ

honoꝛem vel exiguum ſurrogare. Gregoꝛius etiam

oꝛdinati redeũtes ad ecclie vnitatẽ debeãt re
oꝛdinari. anc q̃ſtionẽ ꝑplexã ac pene ĩſolubilẽ faci
unt doctoꝝ verba q̃ plurimũ diſſentire vidẽtur. VUi⸗

a ¶ Mec ab bijs alic 1
clericatus honoꝛẽ

exiguum ſurrogare.

Nigdetur male dicere

quia aut iſte habet oꝛ

dinem aut nihil habz

Si nihil bʒ ergo pote

rit ab epiſcopo catbo
lico pꝛomoueri cũ di

ſpenſatione. ſicut pa/
tet i hereticis. Si ha

bet oꝛdines.ergo iam

promotus eſt. Reè
boc nõ dicit quia nõ
ſit oꝛdinatus.ſed qꝛ

male ſit oꝛdinatus.

Male autem eſt os

dinatꝰ dupłr. aut qꝛ
eſt oꝛdinatꝰ a qu o nõö

debet. aut qꝛ ſicut nõ
debz. Prio mõ tripl
Aut qꝛ oꝛdinatus ab

——

heretico vlł ſimõiaco
ſiẽ hic in ꝓpoſito.tũc
enim ſi ſcienter facit⁊
cõicat bereſi vel ſimo
nie nõ poteſt excqui.
nec deſpenſatur defa⸗
cili.⁊ hoc vult dicere
in littera Aut oꝛdina
tur a catholico ſiue li
centia ep̃i ꝓprij ⁊ au
toꝛitate.talis debz de
poni. vij.q. i.epᷣus in
dioceß. diſpenſari tñ
pt ſi talis oꝛdinãs po
nit ſpẽ i ratibitiõe epᷣi
ꝓpᷣij Aut oꝛdinat᷑ ab

cepo qͥ́ renunciauit lo

co ⁊ officio.qꝛ talis ñ

IIII

dicit ſacrilegã eẽ arrianoꝝ ↄſecratõʒ cũ ex eoꝝ manu

ↄmun ꝑcipit᷑.Ciprianꝰetiã dicit.Oiĩia q̃cũqʒ faciũt

heretici carnalia ⁊ iania ⁊ ſacrilega eſſe.⁊ eoꝝ altaria
falſa.⁊ illicita ſacerdotia.⁊ ſacrificia ſacrilega qͥ moꝛe

ſymeaꝝ q̃ cũ hoĩes nõ ſint foꝛmã imitãt᷑ humanã.vul

tũ eccleſie catholice ⁊ autoꝛitatẽ ſibi vẽdicãt.cũ ipᷣi in

debz ↄferre ordines.

ſi vo renũciauit loco
tm̃ põt dare minoꝛes
oꝛdines. ⁊ de licentia
epᷣi põt dare oẽs.⁊ q̃
ſine licentia epᷣi ꝓpꝛij
rccipit oꝛdiues.poſſʒ
depõi ð rigoꝛe iuris.
põt tñ cũ eo diſpenſa
ri. ¶ Primo mõ dici
tur male oꝛdinatꝰ.qꝛ
nõ recipit eo mõ qͥ dʒ
tũc aut furtiue aut
p ſaltũ. Si furtiue h
ẽ dupliciter aut quia
duos recipit ⁊ eodeʒ
die ita ꝙ alterũ fura⸗/
tur loquẽdo de ſacris
⁊ pena oim taliũ ẽ de
poſito ſicut ðꝛ diſtin
ctõe.lxxvij.ſubdiaco/
nus.extra de eo qͥ fur
tiue.inotuit ⁊c̃. Si ãt
furtiue recipit vnũ tã
tũ.tũc aut fuit ꝓhibi
tũ ſub interminatiõe
anatbhematis ⁊ tũc ſo
lus papa diſpenſat.

cextra de co qͥ fur. Si

gauüt nõ fuit ꝓhbibitum
tũc põt ꝑmitti in mi
noꝛibꝰ ⁊ ſi intrat clau
ſtrũ pᷣlatꝰpõt diſpen/
ſare cũ eo. Si vᷣo ẽ oꝛ
dinatꝰpꝑ ſaltuʒ h̊ ẽ du
pliciter. Aut ex mali⸗„
cia.aut ex negligẽtia.
Si ex malicia.licet ca
racterẽ recipiat.tñ dʒ
depõi. Si ignoꝛãt᷑ ſic
pena ſibi impoſita ab
epo poterit ad inferi/
oꝛẽ oꝛdinẽ ꝓmoueri.
ſuſpẽſo eo interim ab
executõe ſuꝑioꝛis/di.
lij. extra de cle. ꝑ ſal.

ecclia ñi ſint.⁊ cũ ſint ſacrilegi ſacerdotiũ qminiſtrãt.
⁊ altare ponũt cũ nec ſacrificari oblatõ illic poſſit vbi
ſpũs ſanctꝰnõ ſit.nec cuiqᷓ; dñs per eiꝰpꝛeces ⁊ oꝛatio
nes ꝓſit qͥ dũm ipᷣm violauit.( ieronimꝰ quoqʒ aſ
ſerit oia que offerunt᷑ ab hereticis cõtaminata eſſe in
cõſpectu dñi.qꝛ licet ſctã videant᷑ ſpecie ſui.tñ qꝛ con
tacta ſunt ab illo qͥ pollutꝰeſt.polluũt᷑ oia. Idẽ.odit
deus ſacrificia hereticoꝝ ⁊ a ſe ꝓijcit.⁊ quotiens ĩno
mine eiꝰcõgregati fuerint.deteſtat᷑ fetoꝛẽ eoꝝ ⁊ clau⸗
dit nares ſuas. Idẽ. Illi offerũt panẽ ſacrilegum ⁊c̃.
Leo etiã teſtat᷑ extra eccliam nec rata eſſe ſacerdotia.

nec vera eſſe ſacrificia.Idẽ etiã dicit.ꝑ crudeliſſimaʒ

veſaniã in alexandrina ſede om̃e ſacramẽtoꝝ lumen
extinctũ. Intercepta eſt ſacrificij oblatio.defecit chriſ
matis ſanctificatio.⁊ patricidalibꝰmanibus impioꝛũ
omnia ſe ſubtraxere myſteria.his alijſq; teſtimonijs
aſtrui vidẽt᷑ ſacram̃ta eccliaſtica.pᷣcipue coꝛꝑis ⁊ ſan
guis.oꝛdinatõis ⁊ cõfirmatiõs.per hereticos nõ poſ
ſe miniſtrari.

¶ Arguit ad partem veram. b.

Ciprian? mar/
tyr in epiſtola

Cotra bereticos

Hieronim?ſu⸗
ꝑ aggeum.

Idẽ ſuꝑ amos

Idẽ ſup oſee.

Leo ad anatbo
liũ ↄſtatinopo

¶ Ecõtra aũt alij ſentire vidẽtur ꝙ ab hereticis etiã pci

ſis ſacri oꝛdies ſicẽ ⁊ baptiſmꝰ tradi valeãt.nec ab he/

reticis redeũtes qᷣ illic oꝛdinati ſũt ⁊ baptiʒati .iteꝝ oꝛ

dinãdi ſunt ſicut nec baptiſandi. Vñ Aug.de hereti⸗
cis etiã dãnat.Qð quidã dicũt baptiſma qð accepit
nõ amittit q recedit ab ecclia.ius dandi qð accepit a⸗
mittit.młtis modis apparet inaniter dici. Primo qꝛ
nulla oñdit᷑ cauſa.cur ille qͥ illð baptiſma amittere nõ
põt.ius dandi poſſit amittere vtrũq; em̃ ſacræamentũ
eſt. ⁊ quadã cõſecratõne vtrũq; homĩ dat᷑.illud cum
baptiʒat᷑.⁊ illud cũ oꝛdinat᷑. Jðᷣo nõ licet in catholica
ecclia vtrũq; iterari.Mã ſi qñ ex ipᷣa ꝑte veniẽtes eti⸗
am pᷣpoſiti ꝓ bono pacis coꝛrecto ſciſmatis erroꝛe ſu
ſcepti ſunt.⁊ ſi viſum eſt opus eſſe vt eadẽ officia ge⸗
rerẽt que agebãt.nõ ſunt rurſus oꝛdinãdi.Sed ſicut
baptiſmus in eis.ita in eis manſit oꝛdinatio integra.
qꝛ in preciſione fuerat viciũ qð ĩ vnitate pacis eſt coꝛ
rectũ.nõ in ſacramentis que vbicũq; ſunt ipᷣa ſũt. Et
cũ ipi expedire videt᷑ eccleſie.vt pᷣpoſiti eoꝝ venitteſ
ad catholicã ſocietatem honoꝛes ſuos ibi non qmini⸗
ſtrent.non eis tñ ipa oꝛdinatõis ſacramenta detrahũ
tur ſed ſuꝑ eos manẽt. Jðoq; nõ eis manus imponi⸗
tur.ne nõ homi ſed ipᷣi ſacramẽto fiat iniuria. Sicẽ au

tem in baptiſmo eſt ius qð ꝑ eos dari poſſit.ſicĩ oꝛdi⸗

natõne ius dandi eſt.vtrũq; qdem ad ꝑniciẽ ſuã. ſed
aliud eſt nõ habere.aliud ꝑnicioſe habere.aliud ſalu
bꝛiter habere. Idẽ.de his qͥ ab eccievnitate ſeꝑati ſũt

nulla iã qõ eſt qͥn habeãt ⁊ dare poſſint.ſʒ pernicioſe

hñt ꝑnicioſeq; dãt.qꝛ extra vinculuʒ pacis ſũt.neutri

Aug). in epiſto
la ad parmenia
num.

Gere N⸗
niſch

r ſi.

hieonpm
lncle.

S

n
Ne

4

E

be

1 .

2£ .

ſacramẽto faciẽda eſt iniuria. Siẽ nõ recte habet qui ab vnitate recedit.ſed

tamẽ habet.⁊ ideo recedẽti nõ reddit᷑. Sic etiã nõ recte dat qͥ ab vnitate re⸗

cedit.⁊ tñ dat.⁊ ideo qͥ ab eo accipit veniẽti ad vnitatẽ nõ i „ Ali
1. 7. tẽ nõ iterat᷑. Idẽ. Aliõ
eſt nõ habere aliqᷣd. aliud eſtnõ iure habere. vèl illicite vſt rrare H. iðo

nõ ſunt ſacramẽta chꝛiſti ⁊ ecclie qꝛ eis illicite vtant᷑.nõ mõ heretici. ſed etiã
oẽs impij. illi coꝛrigẽdi ſunt ⁊ puniẽdi.illa aũt ſunt agnoſcẽda⁊ venerãda

Bꝛegꝰ. Johi

rauenẽſi epo

Itẽ Gꝛegi. Qð dicitis vt q oꝛdinatꝰ ẽ iterũ oꝛdinet᷑ valde ridiculoſum eſt.
vt em̃ baptiſatꝰ ſemel iterũ baptiſari nõ debet.ita qͥ cõſecrateſt ſemel in eo⸗
dem oꝛdine nõ valet iterũ cõſecrari. Hijs alijſq; autoꝛitatibꝰ videt᷑ aſſeri in
omnibꝰ impijs.etiã in hereticis pciſis ⁊ damnatis xpii ſacfa pmanere cũ iure
dandi.poſſunt em̃ dare.bᷣ ꝑnicioſe.⁊ quib dederint.nõ ſunt iterũ oꝛdinãdi.
Que pᷣmiſſis ex oppoſito obuiare vident᷑. ne e

¶ Reducit pᷣdictas cõtrarietates ad cõcoꝛdiãꝗ5. c

¶ Mec aũt quidã ita detrmiant.dicũt em̃ hereticos accepta ſacerdotali vł epᷣa/⸗

Alioꝝ ſnia.

li vnctiõe ab ecclia recedẽtes. baptiſmi quidẽ dandi ius retinere. ſed nõ hre
facultatẽ tribuẽdi ſacros oꝛdines. vłↄſecradi coꝛpꝰ dñicũ. poſtq; pciſi ⁊ dã⸗
nati ſũt ab ecclia. Siẽ degradatꝰ epus nõ hʒ poteſtatẽ largiẽdi ſacros oꝛdi⸗
nes.facultatẽ tũ baptiſandi non amiſit. O vo Aug⸗ ait. intelligũt dictũ de
heretic qͥ nõ ſentẽtia ecclie ſʒ pꝛauitate ſenſus ſui a ſidei veritate ac doctrine
vnitate diuiſi ſũt. Qui licʒ tales ſint.ius tñ oꝛdinãdi ⁊ ↄſecrandi habẽt.⁊ qͥ
ab eis oꝛdinant᷑ añ manifeſtã pciſionẽ. etiã ſi cũ eis aꝑte exierit.⁊ ſnia ecclie
dãnati fuerit. tñ ſi redierint iterũ oꝛdinãdi nõ ſunt.Et vbicũq; legit᷑ de oꝛdi
natis ab hereticis ꝙ ſeruati eis oꝛdinibꝰ miſtrare valeãt. vel iterũ oꝛdinãdi

nõ ſint.de hmõi accipiẽdũ dicũt.HNã poſtq; pciſi fuerint ⁊ danati iudicio ec⸗

cleſie. ius oꝛdinãdi ⁊ ↄſecrãdi eis detractũ aſſerũt vt degradat vel excõica⸗

„

tis. ¶ Alij vo dicunt ſacramẽta ab hereticis ⁊ pᷣciſis m foꝛmã eccleſie cele⸗
bꝛata. vera eſſe ⁊ rata.quia recedentes ab eccleſia ius

dandi ⁊ ↄſecrãdi nõ ꝑdiderũt.⁊ qſic ab hereticis oꝛdi⸗· ¶ Nota etiã bic ꝙ licz
nant᷑.cũ redeũt.iteꝝ oꝛdinãdi nõ ſunt.Que vo ab he poſſit ſaltari ab vno
oꝛdie omiſſo alio.pꝛe

hieronymꝰ
ſuꝑ Oſee.

b

reticis alit qᷓ; in ecclia fiũt.falſa ſũt ⁊ inania.⁊ q a tali⸗

inarivident no E ermiſſo tñ ſace
bus oꝛdinarivident᷑ nõ munꝰſed vulnꝰ accipiũt.⁊ ſjm terinmo Iññ Scerdo⸗

tio nõ põt eſſe epᷣus.

hãc differẽtiã varie de hijs loquũt᷑ doctoꝛes. Quidã extra de exceſſibꝰ pᷣla
vo dicunt eadem ſacr̃a ab hereticis pᷣciſis poſſe cele⸗ toꝝ ex literis. in fine.
bpꝛari q̃ a catholicis.ſi ab illis foꝛma ecclie ſeruet᷑.⁊ ab Si vo omiſit dyaco/
eis celebꝛata vera eſſe ⁊ rata qtum ad ſe.qtum vo ad daii epus eſt. killnz
effectũ. falſa eſſe ⁊ inania. ⁊ in hijs qͥ male tractant. eti redon Deſger. Jra
hijs qͥ male ſuſcipiũt.ideo irrita ⁊ falſ. a. qꝛ; qð ꝓmittũt tñ nõ eſt in baptiſmo
2 cõferre credũt.nõ tribuũt. Dhamnãda etiã dicunt. qꝛ qʒꝛ eſt ſacr̃m pꝛimũ.

illicite dantibꝰ vl accipiẽtibꝰ ſt ĩ iudiciũ. Polluta etiã

inare volũt. vulnus potiꝰ infligũt qᷓʒ graʒ cõferũt.

b ¶ Omnes tñ ⁊ dã/⸗
tes ⁊ accipientes ſy/

ipo debent denoiari.

¶ Agit de vicio qð incidit circa oꝛdinis dationẽ ⁊ ſui· P dicẽdũ ꝙ ſymon
ceptionẽ.ſ.ſymonia q́tum ad cupq. — igeo voluit emere vt
Ee ſymoniacis vo nõ ẽ abigẽdũ qn ſint heretici. qͥ ti pon ert. e
añ ſniaʒ degdatiõis ⁊ oꝛdinãt ⁊ ↄſecrãt. Et licʒ ſymo⸗ Enputat cid vtriq;
niaci ꝓpꝛie dicãt᷑ qͥ inſtar Symonis mag impciabilẽ ab ſpo denoiant᷑.Od
gratiã pcio cõducè volũt.⁊ q ꝓ miſterio ſacro pᷣciũ re obicit᷑ de voluntate.

cipiũt modũ gyeʒi Oyeʒite vocãdi ſüt oẽs tñ et dã⸗

dicendũ ꝙ qꝛ iſte iaʒ

dicũt᷑.nõ qᷓtũ ad ſe.ſᷣ ꝓpt᷑ indignã hereticoꝝ tractati⸗ accip .
onẽ.Jõ Gꝛeg.cõmunionẽ arrij vocat execratõʒ. ⁊ In menia Kieurt al
nocẽtiꝰ bonoſij oꝛdinatõz. dãnatõz. nõ ꝙ ita ĩ ſe ſint. ? mon ſolũ Daſzirdene
qꝛ male dãtes vł accipiẽtes tales facit. S icẽ etiã hiero. rc. ſoli emptoꝛes ſy⸗
ſacrificia eoꝛũ panẽ luctꝰ vocat.nõ qtũ ad ſe.ſᷣ q;dtum moniaci debẽt dici. et
ad effectũ. Hoõnulli vo tradunt illos hereticos qͥ in venditoꝛes gyezite.
ecclhia oꝛdinati ſũt.ius oꝛdinãdi ⁊ ↄſecrãdi etia cũ ſexꝑa zg glus fecit Pez⸗
ti fuerint hr̃e. Qui vo ĩ ſciſmate vł hereſi poſiti ab eis no re ⸗
oꝛdinati ⁊ iuncti fuerit.illo iure carẽt. ⸗ deoq; cũ oꝛ ezʒi vẽdidit.gᷓ mag ab

5
.
ℳ
H
NE

tp gratie reuelate. ⁊

tes ⁊ accipiẽtes ſymoniaci dicunt᷑.et vtriq; eadẽ ſen⸗ A
maioꝛem poteſtatẽ ⁊ tentia ꝑcellunt᷑. J Y egeiſt
ſpũalioꝛẽ voluit emẽ Eair de ſymonia qᷓtum ad penam. e ſſnan
ter bactuy holuie (Diffeft tñ inter eos qui oꝛdinant᷑ a ſymoniacis ſciẽter. *
Kgeei ne ſcis ⁊ eos q ignoꝛãter. Qui em̃ ſciẽteraſ vymoniacis ſe ꝑmi Ermnin
ß ille qᷣ petijt ex qua ſerint cõſecrari. ĩmo execrari.eoꝝ ↄſecratio oĩno irrita rrdrne
J iber alitate rcre⸗ eſt. Qui vo oꝛdinant᷑ a ſymoniacis quos cũ oꝛdinãä d idſiud
gebat ille ꝙ eſet mo · neſciũt eẽ ſymoniacos.qui ? tũc ꝓ catholitcis habenrr. rnene
gicuʒ. ſed pena lepꝛe eoꝝ oꝛdinatio miſericoꝛditer ſuſtinet᷑. ¶ Si vo aliqui Se bijſq̃ dicũt oglſnen
ſempiterne Alen obiecerint ſe nõ ↄſecratiões emere.ſed res ipas q̃ ex cõ ſe emere coꝛpa⸗ hinn
4 cVericz eade inia ſecratiõe ꝓueniũt. penit⸗ deſipere ꝓbant᷑.nã quiſqᷣs . lia nõ ſpua⸗ minml
ꝑcellunt᷑. Aidet᷑ ma- hoꝝ alterũ vendit ſine quo alterum nõ habet᷑.neutrũ . . maſien
le dicẽ.qꝛ grauiꝰ pecc vẽdere derelinquit. Symoniace aut hereſis triperti⸗ ehon⸗a⸗ Süagiche
aunt vendetes vt vt eſt diſtinctio. Alij em ſymoniacea ſymoniacis oꝛdi in i yrtluu
det᷑ q; minus appci/ nant᷑. Alij ſymoniace a nõ ſymoniacis. Alij nõ ſymo⸗ . tüfnd
nid eeber puni , niace a ſymoniacis. Tlñ̃ Nicolaꝰ papa. Statuimꝰ de⸗ Micola pa⸗ ene⸗
tranu viget ar eme, cretũ de ſymoniaca triptita hereſii.de ſymoniacis ſy-⸗ pa. nirg
tes pᷣſtant illi occaſio moniace oꝛdinãtibꝰvel oꝛdinatis.⁊ de ſymoniacis ſy⸗ .
nemvt accipiat vltra moniace a nõ ſymoniacis.⁊ de ſymoniacis nõ ſymoni R
ſoꝛtẽ. & ſi grauiꝰ pec/ ace a ſymoniacis. Symoniaci ſymoniace oꝛdinati vel t
Uras dceſpess ꝛinatoꝛes em caſones a ꝓpꝛio gradu decidãt.Sp/ lice
neremn 6en moniaci etiã ſymoniace a nõ ſymoniacis oꝛdinati ſilr lnnn
peccati eſt vnifoꝛmi/ ab officio remoueant᷑. Symoniacos vo nõ ſymoniace ucac,
tas. qꝛ nterg gfe ſol⸗ a ſymoniacis oꝛdinatos miſericoꝛdit ꝑ manꝰ ĩpoſitiõʒ cͤoelcge
rituſſancti facit iniu· ꝓtpis neceſſitate ĩ officio pmitiunꝰ ꝑmanere.Qð in⸗ ocjofutbe
ria. Sed graui? pen/ telligendũ eſt de hijs qͥ oꝛdinant a ſymoniacis igno⸗ 4W
lſt patm̃ ßm ☛ eos eſſe ſymoniacos.hos facit ſymoniacos non (Oclu
ſbiciuis ee kan dacd reatus criunnis ſed oꝛqinaua ſymoniaci. ¶ Alexãder ſiion
nis. et tůᷣ 7 3 a S Altoeobicd
pſone vẽgẽtis ⁊ emẽ̃ papa de hijs q violẽter a ſymoniacis vel hereticis 02/ remttcie
tis. grauiꝰ em peccat dinant᷑. Similit cũ decernit Alexãder papa ſymonia⸗ jozi
epus vedens ꝙ; ſdi· cos oĩno damnãdos ac deponẽdos. ſubintelligendũ rfenczin
tus emes. qꝛ tñ genꝰ eſt niſi violet qs attractꝰ fuerit. De hijs em̃ ⁊ a qᷣbuſſli ſſermapinhn
ceneſ i vtrim bet hereticis violẽter oꝛdinatj dicit J nnocẽ. ꝙ pñt hfe itbizedid
D i beclnk. aliquẽ coloꝛẽ excuſationis ſi ſtatim diſcedũt ab eis. et ſlerliig
5 d ¶Qui vo oꝛdinãt peſſimo eoꝝ cõciliabulo renũciant. blighe
a ſymo.⁊c. Aidet᷑ ma ¶ De idonei dinãd ie qᷓʒtũ ad etatẽ f Goſunt
le dicẽ. qꝛ tales ſymo eidoneltate oꝛdinãdoꝝ maxie qᷓʒtũ a ae. ,1.,5 (Feansi
niaci oꝛdinãtes ſunt (acxri inquit canones ſanxerũt. vt ſubdiacon nõ oꝛ⸗ MNicolaꝰ pa⸗ kfaſlogg
irregulares. ⁊ nõ hůt dinet᷑ ante.xiiij.annos.nec diacon⸗ an. xxv. nec pᷣiby- pa. tugfectößse
executiõz. ⁊ null? dat ter ante. xxx.deinde ſi dignꝰ fuerit ad epatũ eligi põt. chor: S
98 nõ halet. 5nõ dat qð nos etiã pari mõ ſeruare iubemꝰ. Itẽ Fabianꝰ. Si Fabianus. recſtat
regetids⸗ Itẽ wonat·¶qs. xxx. etatis nõ impleuerit annos. nullo mõ pᷣ̃ſbyter ͤilu
Anibi nors ſaſtinen? oꝛdinet. ſi valde ſit dignus. qꝛ et ipe dominus.xxx. ſrihten
ab ecclia. ⁊ ipᷣe ẽ eᷣus annoꝝ baptiſatꝰ eſt.⁊ ſic cepit docere. ⸗ niün ir
meus. et ego cõpelloꝛ ””ꝗM “ fommnnuſn
ad ſacros oꝛdines.q̃rit qᷓd nũc facere debeã. Si em̃ ſciẽter oꝛdiner a ſymoniaco ſũ irregularis ⁊ punioꝛ tanq;; ſühtttn
ſymoniacꝰ.Si nõ oledio pecco moꝛtalit ⁊ ſcãdaliſo. videt ĩ tali caſu ſit h ꝑplexus.Reꝰ dicẽdũ in pᷣmo N
caſu executionẽ hʒ a iure.q pter ignoꝛãtiã talẽ reputat eũ excuſatũ. oꝛdinẽ vo hʒ a ſymoniaco. In ſecũdo uicäſei
debet quãtũ põt ſubterfugere. ꝙ ſi nõ põt mag patit᷑ ꝙ; agat.⁊ habet᷑ tũc ꝓ excõicato.vnde vel debet oꝛdines 1Rioſi
differre. vel ad aliũ epm ire. ſi nõ põt ad alin.debet ſuſtinere. ⁊ cũ ecclia ſuſtineat dz ⁊ ipſe ſuſtinere ſicut ille gäin
6 q ignoꝛat. e ¶ Quiſs hoꝝ alterã vendit ⁊c. NHidet᷑ male dicere.qꝛ ius patronatꝰ annerũ ẽ fundo inſeꝑa⸗ egtini
biliter. cũ ius patronatꝰ ſit ſpñale. ⁊ nõ poſſit vendi ſine ſymonia. impoſſibile ẽ ꝙ talis fundꝰ ſine ſymonia ſtintle
vendat᷑.Rꝰ dicẽdũ ꝙ mr nõ loquit᷑ de tpalibꝰ quibꝰ annexa ſunt ſpũalia.ſᷣ ecõtra de ſpnalibꝰ qͥbꝰ annexa ſt oee ſti
tꝑalia.ſicut ẽ pᷣbenda.⁊ ſtalibꝰ bz locũ vᷣbũ mgfri nõ in pᷣmis. Fudus em̃ nõ eſt annexꝰ iuri patronatꝰ.ſ ma⸗/ lineotgin
gis ecõuerſo. Ael dicendũ ꝙ intelligit de eo qd ita iñctũ ẽ ſpnali ꝙ tenet locũ ſpũalis.Sed fundꝰſiue villa cui fͤff
7 ius patronatꝰ annexũ ẽ tenet ve röõnem rei tpalis. f Symoniace aũt hereſis triptita ẽ diſtinctio. Quenit fninch
auibꝰ modis ↄtrabit᷑ ſymonia. ↄſueuit dici ꝙ qͥnq;ʒ modis.qui bijs vᷣſibꝰ cõtinent᷑. Munus.lingua.timoꝛ. zpzche
ro· cñ fama populari. Mõ faciũt grat ſphjale dari mn boc yiget g mor inſufficieter tres mogob aifenet. inne i

„ HMa

4i,

rtptiinß
Pnußi ihn⸗
nin it
Edweetis
itrgtil

2oꝛdinare. ac.

.

Inkta boc querit de ſufficiẽtia boꝝ modoꝝ. cñ em̃ fama ſit tonus odoꝛ ſicut lonũ exemplũ.nd videt᷑ ꝙ ſit qd
tpale. Itẽ i ve.le.halebat ſacerdotiũ iure ꝓpinqͥᷣtatis. cũ illð nõ eẽt pctm̃.nõ videt᷑ ⁊c.Rꝰ dð.q ꝓpꝛie loquẽ

do ſymonia ẽ in pcio qd qͥdẽ intẽdit auariciã.maxie c

intuenit pactio. ⁊ itaſymonia denomiat᷑ H a nigro.Et

põt fieri triplicit.qꝛ pciũ põt dari ita ꝙ ſymoniacꝰ nõ recipit.vtpote.qꝛ dat᷑ collateralibꝰ.wi põt dari a colla⸗
teralibꝰ oꝛdinati. vel põt ipᷣe oꝛdinatꝰ dare oꝛdinatoꝛi.tũc eſt ſymonia i oꝛdinis ſuſceptiõe.⁊ ꝓpꝛie loquedo in
bijs tribꝰ modis. Ael alit᷑.qꝛ aut oꝛdinatꝰ dat ⁊ ille recipit.⁊ tũc ſymoniace oꝛdinat᷑ a ſymoniaco. Aut quia
nec iſte dat nec ille recipit.ſᷣ ille als fuit ſymoniacꝰ.⁊ tũc oꝛdinat᷑ nõ ſymoniace a ſymoniaco. Penes boc ſu/
mit᷑ diſtinctio mgr̃i ſatis ſufficiẽs.ſed in cõi diſtinctiõe modoꝝ accipit᷑ ſymonia gnaliꝰ.a q̃ pauci ſunt hodie
imunes in dero reſpectu miſtitudinis.vtpote.qñ ille qͥ oꝛdines tribuit.vel aliꝰex cauſa inoꝛdinata acqͥrit ſiue
oꝛdinuẽ ſiue bñficiũ.⁊ iſti ſunt.v.modi quoꝝ ſufficiẽtia pʒ ſic. Si aliqͥs inoꝛdinate mouet᷑. aut ex timoꝛe male
bũñiliãte.⁊ ſic eſt vnꝰmodꝰ.Aut ex amoꝛe male inflamate.⁊ tũc cũ triplex ſit amoꝛ.ſ.ſuꝑbiavite q̃ amat homi⸗
nes. ⁊ ↄcupia carnis. ⁊ ↄcupia oculoꝝ. Penes ↄcupiſcẽtiã oculoꝝ accipit᷑ illa qᷓ eſt in nũmo que cõpꝛehẽdit
omne terrenũ ⁊ obſequiũ vile. Penes amoꝛẽ carnalẽ accipit aliud mẽbꝛũ.ſ.caro qd cõpꝛehẽdit inoꝛdinatuʒ
amoꝛẽ ſiue reſpectu ꝓpinquoꝝ ſiue reſpectu alioꝝ.vt ſi qs amoꝛe foꝛnicarie ꝓmoueret filiu foꝛnicarie.Si at
qᷓ;tũ ad ſuꝑbia.dupliciter.Aut ꝓut appetit fauoꝛẽ vt bypocrita.⁊ ſic eſt fauoꝛ ſiue fama popularis.aut put
