paliter cõtra illas.qm ſolum R accidens et ex cõſe/⸗
7 quẽti vt pꝛius oſtenſum c.(ſ⁊

in quo poſſunt venialia ꝑfecte curari. Et ꝙ üᷣlud ſit
verum ptʒ.quia qᷓntũcũq; quis infirmet᷑.non dat᷑ ei
hoc ſacramẽtũ niſi pᷣſumat᷑ ꝙ moꝛiat᷑ vel ꝙ ſit in ar/
ticulo moꝛtis Et ſi conſtarct nobis de aliquo ꝙ libe
raret᷑ ab infirmitate.nõ deberet dari ei hoc ſacramẽ

8tum ſicut patebit inferius.¶ Ad illud qð obẽ de ve

niali ꝙ cotidie iterat᷑.patet iam rñſio.qꝛ non datur
hoc ſacramentũ contra iſtud peccati genꝰ.niſi in ſta
tu in quo pᷣſumit᷑ ꝙ liberet᷑ et a culpa et a peccandi
9 neceſſitate¶ Ad illud qð obẽ ꝙ non valet pᷣncipalr.
dom ꝙ verum eſt.et hoc innuit ipᷣa foꝛma oꝛationis
in qua non fit mẽtio niſi de remiſſone peccatoꝛum.
10 Quod tñ obꝛ ꝙ nullo mõ debet valere a ſimili.quia

coꝛpꝑalis medicina nõ ſanat ſpiritualẽ moꝛbũ. dam

ꝙ non eſt ſimile.quia ſpũs continet coꝛpus.vñ paſſi
ones aiales multũ redundant in carnẽ. Añ Sap̃.di
cit.ſpiritus triſtis exſiccat oſſa.ideo non ẽ mirũ ſi trã
quillat᷑ anima et vigoꝛat᷑ et letificatur.ſic etiam hoc
redundat ad coꝛpus.ſicut etiam hoc ſacramentũ re
ſpectum habet ad coꝛpus releuandum ꝓpter alleui
11 ationẽ ſpũsiAd illud qað querit᷑ ꝑ quã virtutẽ hoc
facit. dm qꝙ ꝑ virtutẽ ſupꝛa naturã. ſed illa opatur
ſm diuinam inſtitutionem.que voluit per hoc ſacra

mẽtũ latere ſecretũ fidei.et ita nec ᷣm legem cõeʒ ab

infirmitatibus incurabilibꝰ liberare. Et iteꝝ in boc
ſacramẽto aliquid ẽ naturale.aliquid ſupꝛa naturã.
Effectꝰ nanq; qͥ eſt in ſpiritu ẽ ſupꝛa naturã.ſᷣ ꝙ ille
redũdet in carnẽ.ill naturale ẽ ſᷣm ꝙ in ps.dicit hõ
deuotꝰ.ſitiuit in te anima mea ⁊c.Et iteꝝ alibi. Re/
floꝛuit caro mea c.
(Aueſtio⸗ij. bf
(He cãꝗ efficiẽte ſiue inſtituẽte.et querit᷑ vtrũ hoc ſac/
mẽtũ inſtituit xpᷣs vel aliq̃s eiꝰ diſcipulꝰ.Et ꝙ xpᷣus
vꝛ.qꝛ legiſlatoꝛis ẽ leges inſtituere. Sʒ ſacr̃a oia ſũt
leges et ſtatuta in lege euãgelica. nõ ſolũ hoc inſti/
tuit xpᷣs.verũ etiã omnia.¶ Itẽ deus ꝑ ſeipᷣm inſti/⸗
tuit omnia ſacr̃a ve.le.moyſi loquẽdo et pᷣcipiendo.
Añ in pᷣncipio cuiuſiibet ſacramentalis pᷣcepti dꝛ in
euit᷑.locutus ẽ dñs ⁊c. Si g ſacr̃a euangelica ſunt
multo dignioꝛa. vẽ ⁊c. ¶ Ite ſacrm ſicut habituz eſt

ſupꝛa. di.xiij.eſt in quo diuina virtus ſecretiꝰ oꝑat᷑.

illud g quod obẽ ꝙ
non dar niſi in ſtatu infirmitatis. dam ꝙ nõ eſt ppt
infirmitatẽ.ſ̊ ꝓpter hoc ꝙ appꝛopinquat egreſſui.

ſis virtus diuina opatur in ſacramẽtis pᷣncipaliter.

cum inſtituere ſacr̃m ſit maioꝛis dignitatis q; opari
in ſacro.et oꝑatio eſt a diuina virtute.& et inſtitutio.
¶ Itẽ Marci.vj.dẽ ꝙ diſcipuli inungebãt oleo mul
tos infirmos et curabant᷑. Sʒ conſtat ꝙ apli nondũ
erãt tante auctis ꝙ ꝑ ſe auderent aliquid inſtituere.
videt᷑ ꝙ dñs eis mandauerit.& vẽ ꝙ ipᷣe inſtituit.
¶ Kontra.mgfj dicit in littera.hoc ſacrm legitur ab

apoſtolis inſtitutũ. ¶ Itẽ alibi. nõ habemus mãda⸗

tu de hoc ſacr̃o niſi Jacobi.v. videt᷑ ibi inſtitutum

fuiſſe. ¶ Item oõẽ ſacrjm qð yps inſtituit ipe ꝑ ſe exbi

buit. xpᷣs boc ſacr̃m nõ exhibuit.qꝛ nũqᷓ; infirmos
oleo ſed ſolo verbo ſanauit.g ⁊c. ¶ Itẽ omne ſacr̃m

qð vp̃s inſtituit habuit figuram in veteri teſtamẽto.
6ß boc nõ habuit ibi figura.qꝛ nunq; legimꝰinfirmos

ꝓpter curationẽ in ve.te.inungi. videt᷑ ꝙ inſtitu⸗

tio huius ſacr̃i nõ ꝑtinuerit ad xpᷣm.R.ad boꝛum 12

intelligentiã notandũ eſt ꝙ aliqui dicere voluerunt

onmnia ſacr̃a inſtituta fuiſie a xpo.qm̃ ipe fuit legiſ-

latoꝛ. Añ qᷓmuis nõ expꝛeſſe legat᷑ de cõfirmatione
⁊ extrema vnctione.tñ credendũ ẽ ipᷣm inſtituiſſe.et

hoc aliquo mõ innuit᷑ de confirmatõe cũ manꝰ pꝛiꝰ

impoſuerit Mat.xix. De extrema vnctione cũ diſci
pulos ad pꝛedicãdũ miſit qͥ oleo vngebãt infirmos
⁊ curabant᷑.ſicut dꝛ Marci.vj. Nec dubiũ qͥn ꝑ mã
datum ipᷣius hoc fecerit. Si aũt apoſtoli dicunt᷑ aliqᷓ
inſtituiſſe.hoc ẽ qꝛ inſtitutionẽ ꝓinulgauerunt.ſicut
beatus Jaco.confeſſiõis et vnctiõis.Sed tñ cum in
euãgelio ſufficienter lex euãgelica expꝛimat᷑.et euan
gelica lex cõtineat xpᷣi ſtatuta et facta.et magis ſtatu

ta qᷓ; facta.quõ ꝓbabile eſt vt omnes euangeliſte ſic

ſub ſilentio tam nobilia ſacramẽta ptrãaſiſſent ſi xpᷣs
inſtituiſſʒ.cũ ex his nr̃e ſalutis ãminiculũ eliciat᷑ Et

ideo ꝓbabilius alij dicũt ⁊ mgr̃ videt᷑ boc ſẽtire.im/

mo apte dicit ꝙ ſpũſ.ſ.ꝑ aplłos hoc ſacr̃m inſtituit ſi
cut ſupꝛa dictũ eſt ̊ ſacro cõfirmatõis.Et ꝙ boc po
tuerit eẽ manifeſtũ ẽ.cũ ipᷣe ſit doctoꝛ pᷣcipuus ſicut
ct xpᷣs.Et exemplo patet.qꝛ apli ſpũ.ſ.dictante foꝛ⸗
mã baptiſmi a xpᷣo inſtitutam et ↄfirmatã ad tẽpus
mutauerũt.qnto magis qdð xpᷣs inſinuauit inſtitue⸗
re potuerf̃t.Et ꝙ ita fuerit congruũ manifeſtũ ẽ ſi at
tendatur diuerſitas ſaccfoꝝ.Quedã em̃ ſũt ſacr̃a cõ
munia le.ve.et no.quedã ꝓpꝛijſſima legi noue.que⸗
dã medio mõ.Cõmunia ſunt illa que ſũt quodãmõ
ex dictamie nature.qð qꝛ ſemꝑ idẽ manet.illa ſacra
mẽta ab initio cucurrerũt.vt matrimonium et pnia
ßm ꝙ deo recõciliat.et hec quidẽ dñs ibus conſum/
mauit et cõfirmauit in le.no.nõ euacuauit.Quedã

ſunt ꝓpꝛijſſima legis noue.et bec ſunt ꝗᷓ ſignant gra
tiam in tali ſtatu qᷓ ꝓpꝛie cõpetit le.no.hec aũt duo

—

5

ſunt.confirmatio et vnctio.vbi ſignat᷑ gra ſpuſ.ſ.õm

quã inungit᷑ q̃s ĩ pugilẽ vt ꝓ xpᷣo audeat moꝛi. et in
regem vt in regnũ celoꝝ poſſit introiꝛe tanqᷓ in ſuũ.
Hoc ẽ no.le.ꝓpꝛium.iõ in ve.teſ.nõ habuerũt certã
figuram bec duo ſacra.Et qꝛ ſignat ſpũſ.ſ.gratiã in
aliqua abundantia.et ſpũſ.ſ.abuudãter nõ fuit dat?
quouſqʒ ihs nõ fuit gloꝛificatus ſicut dꝛ Joh̊.vij.iõ
bec duo ſacr̃a a xpᷣo fuerũt inſinuata.ſ poſt a ſpũſan
cto fuerũt inſtituta.Quedã ſũt ſacramenta media q̃
in ve.le.nõ fuerũt in vitate.fuerũt tñ in figura et ſig⸗

nificatione.ſicut baptiſmus.euchariſtia.et oꝛdo.et

q rp̃us legem impleuit. et figuras euacuauit. bec
tria ſacramẽta ꝑ ſeipᷣm inſtituit . ſic ptʒ quomõ con/

ſrchic
ſepſanctes

i efeucen
.
boeſe
cnirukſe
nictty

urpropalte
ſctoprehi
s nicrosinpes
ebantol
tunſdinin
lterſcata
ſpiglenpna
Habehantap/
ſcolmius.

Wlig ugcai⸗

ſatinptntn

Orſtond
Mtbeßo
eencboeeuus

ſönckpcte

Ujmnineine
Eweddoha
ninltätkt.
Glbnnen
nitfei
hnfinnucs
Norcſenier
jnügim
gletſcortö

Mßreſi

ſiot
un
Kn doog
Uminic⸗
hüiglete
ahaigcni
ſleigt
tiadhen
ſbccſnne⸗
fecfſigf

ſiten
enigä
Pinem
nchtc

=
EE S

☛
==

1ometir
WAEN
milunifns
M Näat

Aeſahe

aninclen
mn chfiir
eei Aafmmn
ahiniti
Nmmadkäini,/

4

4

4
mmnnſacintidi
Nn gtin⸗
Hedoügn
ne ginugonne
nctiis dian
icacnenietn
lctfackang
tommncs angti
mmetagriſaic
gaminaitit
witihini
sbocten it
ſnmtsl⸗
tdoctrgces
lhil ant
mazimili

.

gsindnuu in

=

= , 2
—

14 tuiſte.

ſic ſpũſranctus aplis.et ipſi vt miniſtri ppłis ero
bant. vñ ſacroꝝ inſtitutionẽ nõ attribuimꝰ niſi deo
vel ꝑ filiũ vel ꝑ ſpm̃ſanctũ.nec credendũ eſt quemn;

——

gruentiſſime ſtatuta ⁊ inſtituta ſunt eccleſiaſtica ſa/
cramenta.vt nihil ſit geſtũ ꝑ obliuionẽ.ſᷣ ſm inenar
rabilem dei diſpenſationẽ. oncedende igit᷑ ſunt ra⸗

antes ſpm̃ſanctũ ꝑ aplos hoc ſacrm inſti
Ad illud g qð obꝛ ꝙ boc eſt legiſlatoꝛis.
dom qꝙ ſpũſſanctꝰ ſuppleuit hoc qð ipſe dñs dimiſe
rat in doctrina.ſicut dẽ Joh̊.xvj.multa habco voh
dicere qᷓ nõ poteſtis poꝛtare mõ.⁊ poſt.cũ venerit⁊c.
AVñ ſicut ſuppleuit qð deerat de doctrina ſᷣm dei oꝛ/
dinatã diſpenſationẽ.ita etiã de inſtitutione ex cau/
ſa cõgrua qð dimiſſu

tiones

moyſes pᷣcipiebat pplo ſicut nũcius dei et miniſter.
ne
i deo
apłoꝝ boc ꝑ ſe inſtituiſſe.ſed totũ collegiũ.ſᷣ iacobꝰ

ꝓmulgauit.ſicut ſententiã tulit de obſeruantia lega
lium Act.xv.Et ꝑ boc pʒ ſequẽs.quia ſicut deꝰ oꝑa/

tur pncipaliter. ⁊ ſacerdos vt miniſter.ſic inſtitutio
ſacroꝝ reſpicit deũ vt autoꝛẽ.⁊ aplos reſpicit vt mi/
16 niſtros in pꝛomulgando.
vngebant oleo. dom qꝙ ibi nõ fuit hoc ſacr̃m inſtitu

¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ apli

tum ſed inſinuatũ.et hoc pʒ.quia vnctio illa pncipa
liter fiebat ad ſanitatẽ coꝛpoꝛalẽ.nõ ad curatiouem
ſpñalem Pnelalicee in ſicut grãm ſanitatis tunc
habebant apli.⁊ ideo potentiã ligandi ⁊ abſoluẽdi.
ſic olim illud deſeruiebat ſiue oꝑabat᷑ ad ſalutẽ coꝛ/
poꝛis. nunc aũt pᷣncipaliter oꝑatur ad ſalutẽ ſpũs.
ſicut in ipſa foꝛma euidenter expꝛimitur.

2 20

G hui?ſacramẽti mã. et dicit mgr ꝙ mã buiꝰ ſacfi

eſt oleũ ab epo ↄſecratũ. Sed videt᷑ ꝙ magis debe/
ret adhibere aliud elemẽtũ q; oleũ. Pꝛimo.quia hoc
ſacr̃m eſt ꝑidlitantium ⁊ moꝛti appꝛopinquantiũ.et
bij maxime ſunt in articulo neceſſitatis.g talibꝰ ma
xime de oleo cõmuni ꝓuideri debet.ſi ꝙaqua cõmu
nioꝛ eſt. videt᷑ ⁊c̃. Se in ↄfirmatõe in qua datur

gra abundans nõ ſolũ eſt elementũ olei ſ̊ etiã balſa

mi qꝗð eſt pcioſum. cũ boc ſacr̃m introducat bomi
nem in regnũ qð eſt pᷣcioſiſſimũ pᷣmiũ.videt᷑ ꝙ in eo

deberet eſſe balſamu.¶ Itẽ videt᷑ ꝙ nõ opoꝛteat eẽ
ↄſecratũ.qꝛ baptiſmꝰ⁊ euchariſtia in qͥbus eſt mag

gra et efficacia nõ indigent mã ↄſecrata alia ſctifica
tione qᷓ; que ſit in ſacri foꝛma.& pari rõe nec vnctio
extrema. ¶ Itẽ ad ꝑfectũ eſſe ſacri iſta duo ſufficiũt
ſcʒ ſignificatio ⁊ ſanctificatio.ſignificatio eſt ꝑ ele/

mentũ.ſctificatio eſt p verbũ.ſed bec duo ſunt ſi q
inungat de ſimplici oleo. videt᷑ ꝙ ſit ibi ſacẽm pfe
tẽ ſi opoꝛtet ſacrm vnctionis fieri e oleoo
ↄſecratò.quero cui cõpetit nomẽ vlł rõ ſacr̃i.an oleo
an vnctioni. Oꝛ vnctioni videt᷑ ꝑ ipſa denoĩiationeʒ
ſacr̃i. Sed ꝙ oleo ↄſecrato videt᷑.quia oleũ ẽ ſignũ.
et oleũ oↄſecratũ eſt ſaccẽm qd nõ tĩ hʒ ſignificatõe,ʒ

ctum.

ſed etiã quoddã genꝰ cauſalitatis ꝑ benedictionẽ.ꝗ

videt᷑ ꝙ babeat in ſe completã ſacr̃i rõnẽ.¶ Itẽ pa

nis cõſecratus ẽ ſacẽm nõ ipſa mãducatio.imo po/
tius eſt vſus. videt᷑ ſitłł in ꝓpoſito ꝙ oleũ ↄſecratũ

ſit ſacrm. ⁊ vnctio ſit vſus. nõ cõuenient᷑ noiatur.

ſi nõ eſt verum.nõ videt᷑ bic exigi ma ↄſecrata
¶ Itẽ videt᷑ ꝙ nec opoꝛteat eẽ ↄſecratã ab epᷣo.qͥa
Roe ↄſecrare ſiue coꝛpus dñi cõficere vbi eſt traſ/
bſtantiatio ꝙᷓ oleũ vbi manet eadẽ vſia.b ſimplex

1 iſſung erat. Mec ſunt duo legiſlato
15 res xps et ſpũs eius. ¶Ad illud qð obꝛ ꝙ ꝑ ſemet-
ip̃m. dom ꝙ ipſe imediate loquebat᷑ moyſi.et poſt

noö

XXIII

ſacerdos põt pᷣmũ. et ſcᷣm. Juxta boc eſt queſtio

re debet eſſe oleñ.⁊ q̃re ſimplex nõ mixtũ.⁊ quare
ↄſecratũ ab epᷣo.? ſi illa ↄſecratio facit oleũ ↄſecra.

aliqui dicere voluerũt ꝙ mã in ̊ ſacro eſt oleũ.ſed

ↄſecratio epał ſugueniẽs facit eſſe ſacr̃m.ſᷣ inunctio
ↄſequens eſt ſacri vſus ſiue diſpẽſatio. Sed qm̃ iſtꝭ
repugnat denoiationi ſacr̃i.⁊ etiã cõi opinioni.ideo

tum. N.ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ 1 7

melius dẽ ꝙ ſicut aqᷓ in baptiſmo ẽ elemẽtũ.ſic in cõ
firmatione criſma.et in vnctione oleũ ↄſecratuʒ ab

epᷣo. Rõ aũt ſumi põt a ꝑte inſtituentis.et etiã a ꝑte
finis.A ꝑte iſtituẽtis.qi em̃ xpᷣs ꝑ ſemetipᷣʒʒ iſtituit
q ꝑ ſemetipᷣm potuit ſctificare baptiſmũ ⁊ euchari⸗
ſtiam. iõ nõ eſt alia ↄſecratio pᷣparans neceſſaria.ſʒ
ſolũ ad ſolennitatẽ facit.ſed hoc ſacr̃m ſpũſſanctus

inſtituit ꝑ apłos qͥ nõ poterant ſctificare niſi ꝑ deʒ’.

ideo mã eſt nõ ſimplex elementũ.ſed oleũ ꝑ verbũ

et inuocationẽ ſanctiſpũs ↄſecratũ.et boc ꝑ verbũ
epoꝝ qͥ ſũt ſucceſſoꝛes apłoꝝ.vt ſicut ſpũs iſtituit ꝑ

aplos.ſic etiã nũc ↄſecret᷑ꝑ epᷣos.A pꝑte finis ſumit᷑

rõ.qm̃ hic datur gra ſanans languoꝛes ſpũales.et

dat᷑ gra oꝛdinans ad ſanitatẽ ꝑfectã.que quidẽ eſt
glie.ideo debet ſignari ꝑ oleñ qð eſt curatiuũ rõne
curationis.⁊ ꝑ oleũ cõſecratũ rõne oꝛdinatõnis ad
ſuꝑuenientẽ curationẽ.⁊ ꝑ oleñ ſimplex nõ ꝑmixtũ.

qꝛ ad ingreſſum in gloꝛiã requirit᷑ et ſufficit bona cõ

ſcientia.Hijs viſis facile ẽ ſoluere ad obiecta d 1

illud em̃ qð obẽ de cõitate medicine.vm ꝙ iſtudñ
eſt ſacẽm neceſſitatis.et pᷣterea modicũ de elemẽto

ſufficit. et hoe põt vbiq; locoꝝ haberi. et ideo nõ eſt

piculũ aliqdᷣ. Pꝛeterea euitatio piculi nõ debet pᷣiu-
dicare dignitati et congruitati ſacr̃i. ¶ Ad illud qð

obꝛ ꝙ deberet miſceri cũ balſamo ſicut in confirma/

tione.dm ꝙ nõ cſt ſile.qꝛ in cõfirmatione dat᷑ gr̃a
ad pugnandũ in vita.p quã opoꝛtet ambulare non

ſolñ ᷣm placentiã ad deũ verũ etiã ad ꝓximũ. Sed

in vnctione datur gra ad reſiſtendũ dyabolo ne ꝑoſ

ſit detinere.et ad hoc nõ eſt neceſſaria fama ſed boꝰ

na ↄſcia. et qꝛ balſamũ aromatiʒans ſignificat bonã
famã.oleũ nitens bonã ↄſciam.iõ ⁊c. Ad illud qð
obẽ ꝙ euchariſtia nõ indiget alia ↄſecratõe.dm ꝙ;

nõ eſt ſile. tũ ex ꝑte inſtituùctis.tũ ex ꝑte finis vt viſũ

eſt. Ad illud qd obẽ ꝙ in oleo nõ cõſecrato ſi fiat ?⁊ 1
vnctio eſt ſignificatio et ſctificatio. doᷣm ꝙ falſum ẽ

Pꝛimo ejñ deficit ſignificatio.ꝗqᷓ nõ tiñ exigit repꝛe/

ſentationẽ ſed etiã inſtitutionẽ.ſic autẽ inſtitutũ eſt

fieri. Scdᷣo deficit ſctificatio.qꝛ non bʒ verbũ effica⸗/
ciam niſi habeat cõpetens elemẽtũ.

obꝛ ꝙ oleũ cõſecratũ ẽ ſacc̃m.dom 4pa loquẽdo
4 Et rõ hui? . qaa

ſacr̃m ſed ad ſacr̃m oꝛdinatũ. bt
non bʒ nec ꝑfectã ſe ignificationẽ.nec ſanctificationẽ
quſq; applicet᷑ infirmo.et ſupꝑerueniat ſacerdotalis

oꝛdo.tũc em̃ ſignificat᷑ gra inungẽs.⁊ tũc eſt pꝛimo

pᷣſens nõ ante.et iõ non eſt ſile de coꝛpoꝛe dñi.vbi in

pᷣma ſctificatiõe fit cõuerſio ⁊ poſt nõ addit᷑ vberioꝛ
interioꝛ ſctificatio qᷓ̃ nouã introducat virtutẽ. Ad 2 3

illud qd obẽ ꝙ ſicut ſacerdotes pñt coꝛpus dñi con

ficere.ita ⁊ oleũ cõſecrare.vdm ꝙ; nõ valet.qꝛ tanta
eſt ptãs in miniſtris eccłe qᷓntã diſtribuit dñs mem

bꝛis.nec opoꝛtuit ptãtẽ conſecrandi oleũ ita cõicari
ſacerdotibꝰſicut cõficiendi coꝛpus xpᷣi.qꝛ vnus epᷣs

faciliter toti ꝓuincie põt vnctionis oleũ cõſecrare.

ſed nõ põt cotidie in ſingulis parrochijs miſſã can/

tare ſicut decct. ci ille ſit panis cotignan) c om

nibus. et ſic patet iſttddd. niſto ſacro potius eſt oꝛõ de eſſentia ̈ in alio. ge. ud
16.et ueſtio. iiif. »„ r5 pᷣ̈ncipalis ẽ inſtitutio. Si qᷓras rõnẽ inſtitutio/ 26 guin
¶ De foꝛma huiꝰ ſacri.⁊ querit᷑ vtrumn foꝛma verbi ſit nis.dici põt qꝙ bec pʒ rõnẽ cõgruitatis multiplicem ſohe⸗
de eſſentia hui? ſacr̃i.Et ꝙ ſic videt᷑ ᷣmo ꝑ ritũ vlłlis dꝛima ẽ ex ꝑte ſuſcipiẽtis.q ꝓpter infirmitatẽ ẽ de/ liei
ecclie que vbiq; locoꝝ vnctionem tribuit cũ benedi⸗ itutus.iõ oꝛõne eſt releuãdus.Scda ẽ ex ꝑte modi Gcitckin
ctione ſacerdotali. ¶ Itẽ ꝓbat᷑ ꝑ illud Jaco.indu / curandi qͥ eſt ꝑ deuotionẽ et eleuationẽ aic ad ſpũa⸗ ſliſn
cant p̃ſbyteros ⁊ oꝛent ꝓ eo vngẽtes eñ oleo.g̊ pꝛe lia.⁊ q; qð ſuꝑ oia excitat animꝗ eſt oꝛõ.iõ ⁊c. Ter⸗ ſogſtcne⸗
mittit᷑ oꝛõ ante vnctioneʒ.et videt᷑ ꝙ illa ſit de inte· cia rõ eſt ex ꝑte moꝛbi.qm bic fit remiſſio peti inter⸗ Gtchhere
gritate vt vnctio. et boc ꝓbat᷑ ꝑ literã ſequentẽ.oꝛnõ ueniente miniſterio ſacerdotis. ⁊ q in remiſſione “
fidei ſaluabit infirmũ. ecacia ſacri pᷣncipalit᷑ re· culpe ſacerdos non ſe bʒ niſi ꝑ modũ depcantis.vñ tſoctpn
ſidet penes verbũ oꝛõis. ¶ Itẽ hocipᷣm videĩ ꝑ ſi · et in abſolutione ſua vtit᷑ oꝛone depcatiua vt in pꝛe cptnit
mile in alijs ſacr̃is.qꝛ ſacr̃a no.le.ſctificãt ꝑ rbũ vt cedentibꝰ habitũ eſt. bineẽ ꝙ optime inſtitutũ futt ifmmm
dicit hugo. pari rone videt᷑ ꝙ iſtud ſacr̃m. ¶ Itẽ vnctionẽ nõ fieri ſine oꝛõne cuiꝰ expſſio eſt foꝛma ſa Gfmmmt
ſicut in alijs neceſſaria ẽ intẽtio.⁊ iõ eſt verbũ etiags cramẽti vt oñqunt rõnes.Hijs viſis facile eſt r̃de⸗/ nmmihit
urtans intentionẽ.ita ⁊ in hoc neceſſaria eſt intẽtio. re ad obiecta. ¶ Ad illud em̃ qð obꝛ ꝙ nõ hʒ oꝛtum 22 tttſz
&pari rõne et verbi expmẽtis ſiue artantis intẽtio/⸗ ex fonte ſacre ſcripture.dm ꝙ falſũ eſt vt patʒ.imo ntoc
nẽ ꝓlatio.¶ Contra.oia ſacr̃a ex fonte ſacre ſcpᷣtu⸗ Aa Erbo bti iacobi.oꝛõ fidei ſaluabit infirmum. ſcinbinga
re oꝛtũ hñt.qꝛ nullũ ſacrm eſt in ecclia.qͥn deſcriba᷑ ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ nõ eſt eadẽ foꝛma. dom ꝙ m 28 Ooxnlb⸗
in ſcpᷣtura. Sed buiꝰſacri foꝛma nunqᷓ deſcribit᷑ nec id qð eſt neceſſariũ ⁊ eſſentiale ſacro eandẽ opoꝛtet nagſtrib⸗
ab euãgeliſta nec ab aplo. ⁊c. ¶ Itẽ oia ſacr̃a que eſſe. Sed foꝛma verbi nõ è neceſfaria rõne vocis ex Ggednsd
hñt foꝛmã.eandẽ debent hꝛe ꝑ totã eccleſiã catholi/ teerioꝛis.ſed put ẽ expᷣſſiua verbi interioꝛis.¶ Ad il 29 ſbe c btene
cam.qꝛ variatio foꝛme ẽ variatio ſacri.⁊ ſacc̃m debꝝ lud qð obẽ de oꝛone indicatiua.dm ꝙ nõ eſt ſimile ennsinl
eſſe vnifoꝛme ſicut fides ⁊ ecclia.ſed boc ſac̃jm non xeæ hoc ſacro ⁊ de alijs.ꝓ eo ꝙ illud bʒ aliquã ſpãle,ʒ upunin
bʒ eãdẽ foꝛmã.nã in ecclia gregouana ẽ hec foꝛna. rõnẽ quã nõ babuit aliud vt viſũ ẽ. ¶ Ad illud ꝗð ʒo itchecck
ꝑ iſtã ſanctã vnctionẽ ⁊ ſuã pijſſimã miſericoꝛdiam obẽ ꝙ melius oꝛat᷑ gemitu coꝛdis.dm ꝙ in ſacris cjoqnortin
indulgeat tibi dñs quicqᷣd oculoꝛuʒ vicio deliquiſti. qꝛ ſunt ſigna exterioꝛa nõ tm̃ ↄſiderat᷑ qdð ẽ interius Dodchn
In ambꝛoſiana ẽ hec.vngo te oleo ſctificato in noie ſed etiã ſignũ exterius rõne cuiꝰ hʒ rõneʒ ſacri. ⁊ ſic Noͤitanteſe
patris ⁊ filij⁊ ſpũſſcti.vt moꝛe militis vncti pᷣpara pʒʒ totũ. Muis em̃ aliqͥs crederet trinitatẽ.niſi exx igre pan
tus ad certamen aereas poſſis ſuꝑare ptãtes.vel ſi · meret᷑ in haptizando nõ daret ſacr̃m. ſic in ꝓpoſi⸗ aacgo
milis huic.g ñ videt᷑ ꝙ aliqᷓ foꝛma ſit ſbalis.¶ Itẽ co eſt intelligendum. H ſing
oẽs ſacroꝝ foꝛme tradite ſunt ꝑ oꝛõnẽ indicatiuã.ᷣ Onſequenter quantũ ad ſcom articulũ qõnis ſniinnee
foꝛma hui? ſacri tradita ẽ ꝑ oꝛõnẽ xpegeig nõ vi querit᷑ de huius ſacri diſpẽſatione.et circa hoc (rfrmi
det᷑ cõuenient aſſignata. Aut nõ ẽ foꝛma.qm ſacca qᷓdrunt᷑ qtuoꝛ. Pꝛimo querit᷑ qͥs debeat ãmiſtrare Rᷣ chtoſorbin
no. le. certitudinalit᷑ ponũt ſuũ effectũ. ꝑ oꝛonẽ in/ ſaerm. Scdo cui debeat diſpenſari. Tercio in quo tanen
dicatiuã debet expᷣmi nõ ꝑ depcatiuã.¶ Itẽ ſᷣm bea mẽébꝛo ſiue loco. Quarto ⁊ vltimo quotiens. oſtiſat
tum Jaco.oꝛõ fidei ẽ illa qᷓ eſt neceſſaria. ſi & oꝛõ eett/ ((LQZlueſtioſ. e hacden
ad deum.⁊ ad deũ oꝛat᷑ meliꝰ gemitu coꝛdis qᷓ voce ¶ Circa quã pcedit᷑ ſie.videt᷑ ꝙ huiꝰ ſacr̃i ãminiſtra⸗ noſtäisee
oꝛis.videt᷑ ꝙ ad iſtiꝰſacri ꝑfectionẽ nõ opoꝛteat ali/ tio ſolis epis cõpetat.pᷣmo ꝑ ſimile. Sacramentuʒ Vebnobn
eren erpata. Dvertigit ſi foꝛmã bz. qᷓ ſit foꝛ cõfirmatiõis qd hʒ materia ↄſecratam. a ſolis epis weüran
E4 ma. ⁊ ꝑ quẽ modũ. N.dm ꝙ aliqui voluerũt di tradit᷑. pari rõe ⁊ ſacrm illud. ¶ Itẽ in moꝛalibꝰ Pbaftilie⸗
ecere ꝙ iſtud ſacr̃m nõ bẽbat foꝛm verbi eſſentiale,z nobilioꝛis artificis eſt vti inſtrumento facto qᷓ; ĩßm ſeettcts⸗
ſed q̃ ſolũ erat de bene eſſe.⁊ iõ nõ fuit expᷣſſa.nec in facere.vñ nobilioꝛ eſt miles qui vtitur enſe.qᷓ; faber lunſhpfti
erccklia inuenit᷑ vnica ſ̃ diuerſa. Sed tñ iſtud nõ ẽ ſe· q̃ facit. ſi ep̃s ſolũ oleũ cõſecrat.videt᷑ ꝙ ipſe ſolus hitiifn
cuꝝ dicere. nec ſm textũ ſcpᷣture.cũ in iſtiꝰſacri inſi boc oleo inungere debeat.¶ Itẽ in naturalibꝰ vide Dngſat
tutione maximã vim videat᷑ iacobꝰin oꝛõne ↄſtitu mus eadẽ vis q̃ pparat materiã inducit foꝛmã.⁊ ntgi
et ſibi totã eſſicaciã attribuere cũ dicit.oꝛõ fidei ſal · hoc ſpectat ad rectũ oꝛdinẽ opandi.ſi ergo gratia et ar
uabit. nõ dicit vneti o. Oꝛõ aũt fidei dẽ nõ ipſi Xinun virtus cõfoꝛmis eſt nãe.cũ epiſcopꝰ materiã pꝛepa *
gentis hł ipius ecclie in cuiꝰ fide adminiſtrant᷑ ſacfa. ret. videt᷑ ꝙ ipſe ſolus ſacrm cõferat. ⁊ hbocẽ in ipſa ſcaſe⸗
ſicut ẽ in alijs ſacris ñ ſufficit coꝛde credere niſi fat vnctione. ¶ Sed ð oñdit᷑ ꝙ extendat ſe ad oẽs.qͥa aaſace
ꝓfeſſio in verbo exterioꝛi.ſic intelligendũ eſt hoc ꝙ Evxerbũ ⁊ elemenẽũ cõſtituũt ſacramentũ.ſed oleum Cithere
nõ ſufficit oꝛõ mẽtalis ſine vocali.et iõ foꝛma erbi conſecratũ põt qminiſtrari ꝑ ſimplicẽ laycũ ⁊ etiam luſe
eſt de integritate ſacri. foꝛma inq verbi ſm ꝙ eſt ex · verbñ dici. et ſacc̃m ãaminiſtrari. ¶ Item ꝙ ita de⸗ agkuua
pꝛeſſiua oꝛõnis fidei.et h̊ ꝓpter talẽ inſtitutionẽ iſtiꝰ beat eſſe videt᷑.quia illud eſt ſacr̃m eoꝝ qui ſunt in
lacr̃i. AUñ nota ꝙ ẽ foꝛma verbi q̃ expꝛimit actũ ⁊ in extremo moꝛtis articulo.ſed talibꝰfrequẽter nõ põt ſhn
tentionẽ iacobi.et talisẽ ꝑ modñ indicatiuũ.⁊ non ſubueniri ꝑ ſacerdotẽ.ᷓ videt᷑ ꝙ ſaltem ꝑ laycũ eis . iim
eſt de ſacri neceſſitate ſed cõgruitate.⁊ hec in aliqui /- ſubueniri poſſit. ¶ Itẽ boc oſtendit᷑ exẽplo.qꝛ legit niin
bus ecdleſijs habet᷑.ᷣ nõ in romana q̃ᷓ maxime vitat in legenda ſctẽ genonofe ꝙ ipſa inungebat oleo in⸗ glren
ea qᷓ pñt eſſe occaſio deuiandi.Et eſt foꝛma q̃ expꝛi - firmos ⁊ curabat eos. videt᷑ ꝙ boc ſaltẽ ſpectet ad WE
mit oꝛõnẽ.et qm̃ oꝛõ eſt ꝑx modũ depcatiuũ.talis foꝛ viros rs ſ ahnbuchie, viſpẽſatio ex offi 5 Nldund
ma ẽ depcatiua.⁊ hec ẽ de neceſſitate ſacri huiꝰ.⁊ ha cido ſpectat ad ſacerdotes.⁊ illud cõfirmat auẽtas ⁊ ufſi
betur in oibus eccleſijs.qm hec tangit᷑ in inſtitutů rõ.Quia Jaco.vltio dꝛ.inducat pᷣſbyteros⁊c.⁊ oꝛẽt gilne
buiꝰſacri.et qm̃ nõ expᷣmit᷑ verbũ determinatũ ſ ſo/ ſup eñ. Roõ.quia cũ huiꝰſacr̃i materia fit oleũ conſe- nlt
lum oꝛõ fidei.iõ nõ opoꝛtet ꝙ ſit vnifoꝛmitas in ver cratũ.nõ debet ãminiſtrari nec contingi niſi ah eo qͥ en

25 bo oꝛõnis. ſed ſolu ſit in ſenſu. Si aũt qᷓras quare bʒ manꝰcõſecratas. talis eſt ſacerdos. iõ nõ ſe ex⸗ e

gfocffmm
ſltft
gicmn
ictnnin
autifm.
mdrgſnn
hinendine
amfnet
Numd
döndͤckti
Uudzigiſi
ne Allge
1 ngbin

n muü hn
ittikndtN
ain onnue
nmpNen

fheſtüininn
ſr heman

Crn 1lienn

mnwtofunift
iſcumclefi
fitnun hſi
niictitlini
lopgnnnt
murmi inn
nthril
Ger eultu
nmilt un
leibyeittiun

3 ctionis ẽ ad curationẽ oꝛdinatũ.

34 gis cõicari qᷓ; pꝛimũ.

36 vnctõe extrema.

3 gligẽtiã infirmi. ¶ A

¶ Cui debeat ſacẽm i

tendit ad osS. Mec ad ſolos epos.quia cũ boe ſit ſs
cramentũ piclitantiũ q̃ nõ pñt adire pᷣlatos ſed ma
gis ecõuerſo.opoꝛtet mitos ꝑire.Sʒ a ſolis ep̃is da
ri dʒ.iõ diſpoſuit ſpũſſanctꝰ ꝙ vngentũ nõ ſolũ eſſet
in capite vel in barba aaron.ſᷣ etiã deſcenderet vſq;
in oꝛã veſtimenti ſcʒ vſq; ad inferioꝛes ſacerdotes.
Mec ſolũ ſumitw᷑ rõ a ꝑte vnctõis.vrũ etiã a ꝑte oꝛõ
nis.qm̃ em̃ officiũ mediatõis ſacerdotibꝰcõpetit.ſi/
cut cõpetit offerre tona et ſacrificia ꝓ pctis.nec ſoł
cpᷣis.nec etiã laycis.ſ etiã diſpẽſatio huiꝰ ſacr̃i.cuiꝰ
cfficacia pᷣncipalr cõſiſtit in oꝛõne fidei.cuiꝰeſt ſacer

32 dos et miniſter de rõne ſui officij. Ad illud qð obẽ

de cõfirniatõe.ddm ꝙ nullo mõ ẽ ſile. Pꝛimũ.quia
cõfirmandi pñt adire epᷣm.nõ ſic inungẽdi. Pꝛetea
manuũ iĩpoſitio ſolis apłlis competebat.ᷣ infirmoꝝ
curatio vſq; ad alios diſcipulos deſcẽdebat.at ſacr
ↄfirmatõis eſt ſacrm ipoſitionis manuũ.ſacr̃m vn/
d ülud qð obꝛ
ꝙ in moꝛalibꝰ nobilius ẽ vti inſto ⁊c. dom ꝙ illud
neceſſitatẽ bʒ vt plurimũ in moꝛalibꝰ.Et rõ huiꝰeſt
qm̃ gradus dignitatis eſt in eis ᷣm oꝛdinationẽ ad
finẽ.et vtens inſtrumẽto imediatioꝛ ẽ oꝑans qᷓ; fa/
bꝛicans. in hijs oꝑibꝰeccſie ẽ gradus ᷣm ↄpationẽ
ad pꝛimũ pᷣncipiũ.ex q̊ fluit totũ regimen et oꝑatio
in coꝛpe ccclle.⁊ iõ virtꝰpoꝛ ſuꝑioꝛ eſt. Añ ſuꝑioꝛ eſt
eps qꝛ oꝛdinat ſacerdotẽ ad celebꝛandũ.q;ᷓ ipe ſacer
dos ꝗ celebꝛat.ſic in ꝓpoſito ẽ intelligendũ. Pꝛetea
nõ ẽ tante ſeruitutis oleũ ↄſecrare ſicut infirmos in
ungere. Pꝛimũ em̃ ſufficient potuit fieri ab vno.ſe/
cundũ vero minime.iõ voluit ſpũfſanctꝰ ſcdᷣm ma/
¶Ad illud qd obẽ ꝙ eiuſdẽ eſt
foꝛmã inducẽ cuiꝰeſt materiã pᷣparare.ddm qꝙ verũ
eſt de foꝛma q̃ ꝑficit illã pᷣparatõnẽ.ſicut faber fabꝛi
cando ferrũ inducit foꝛmã enſis.ſic epᷣs qñ bñdicit
inducit conſecrationẽ.̊ ꝓpter hoc nõ opoꝛtet ꝙ illo

Soleo vtat᷑ ſicut nec faber enſe.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ

verbũ et elemẽtũ faciũt ſacim.ddðm ꝙ verũ ẽ in aliqͥᷣ
bus ſacꝛis quoꝝ diſpẽſatio oĩibus ẽ cõmiſſa. nõ eſt
verũ in oibus vt in euchariſtia.⁊ ſic intelligendũ de
d illud q obẽ de extremo moꝛ
tis articulo.dᷣm ꝙ deuotio põt ſupplere abſentiaʒ

uſcerdotis. ⁊ iõ nõ ẽ neceſſe oibus cõmitti.maxie cũ

ſacerdos ſatis defacili poſſit adeſſe.niſi abſit ꝓpt᷑ ne/
d ill qð obẽ de ſctã genenofa.
dom ꝙ ſicut ſupꝛa babitũ ẽ ꝙ; quidã abſoluerũt me
rito.quidã ex officio.Sic intelligendũ ẽ in ꝓpoſito.

Aiñ̃ ſicut ad ſolos ſacerdotes pertinet abſoluere. tñ

ex officio.ſic ⁊ in vnctõe intelligendũ e
Queſtio.j. f
ſtud dari. Et ꝙ ſolis infirmis vi/
detur ꝑ illud qð dẽ Jaco.vltio.infirmat᷑ q̃s in vob.
inducat pᷣſbyteros.& illis indicit᷑ ꝙ pᷣſbyteros indu
cant.et hoc videt᷑ marie ꝑ lrãm ſequentes.oꝛõ fidei
faluabit infirmũ.¶ Itẽ ꝙ ſolis rõne vtentibꝰoñdit᷑
ꝑ textũ.cũ dꝛ.inducat pᷣſbꝛos.et poſt.ſi in pctis fue/
rit. ſi Sðpeccare ⁊ in pctis eſſe ẽ ꝓpꝛiũ adultoꝝ et rõe
vtentiũ.videt᷑ ⁊c. ¶ Item ꝙ ſolis in ꝑiculo moꝛtis
exñtibus videt᷑ ꝑ ipſaʒ denoiationẽ vnctio ex/⸗

viri ſcti freqᷓnter impetrãt vinemorio g alij faciũt

trema.& ſolis in extremis dʒ dari. ontra. ꝙ nõ
ſolis infirmis debeat dari videt᷑ ꝑ ipſam glo.qꝗᷓ dicit
infirmat s in vobis mẽte et eoꝛpoꝛe ſcz vel ſide.
nõ ſolũ infirmantibꝰ coꝛpoꝛalr ſᷣ etiã infirmãtibus

ſpñalit᷑ debet dari. ¶ Itẽ vnctio h debet dari appꝛo

] aia ẽ in qlibet ꝑte coꝛpon tota.g ⁊c.

pinqᷓntibus ad moꝛtẽ et erſtibus in plculo tmoꝛtis.·

Sed q ingredit᷑ iuſtũ bellũ in piculo moꝛtis ẽ᷑.g̊ r7.
¶ Itẽ ꝙꝙ nõ ſolis põne vtentibꝰvidet᷑.qꝛ nõ ſoli ta/

les infirmant᷑.ſed etiã alij qui indigent alleuiatione
vt paruuli et ſtulti.g̊ videt᷑ q dbeat eis hoc ſacrĩ
dari.qð eſt vnctio infirmoꝝ. ¶ Itẽ hoc ꝓbatur ex
textu in quo dꝛ. infirmat᷑ quis in vobis.qᷓs tenetur
infinite. qcunq; infirmat᷑ dʒ inungi ¶ R.dm æ
boc ſacrm̃ eſt pꝛincipalr ad venialia delenda pᷣm ꝙ
pñt cõuenientẽ recige effectũ.et ꝑ boc eſt in alleuia
tionẽ aie aggrauate a cgenaer coꝛruptionẽ habente.
et iõ iſtad ſacrm̃ dʒ dari ſolis infirmis q̃ peccare po
tuerũt venialit᷑.et hijs ꝓut ſunt in articulo moꝛtis.
ſie em̃ pñt a culpa veniali liberari cõuenient᷑ ⁊ ſuffi
cienter. et hͥ innuit᷑ in ipſo textu.ſtatus inqᷓ; infirmi
tatis.Et hoc eſt qð dꝛ.infirmat᷑. Periculũ in hoc ꝙ

38

dẽ quis.q̃ſi diſcretiue ⁊ notabilit᷑ et grauit᷑.ita ꝙ de-

ficit virtus nãe et auxiliũ medicine. Diſcretio vero
rõnis in hoc ꝙ dẽ inducat pᷣſbꝛos.Et iterum in boc
qð ſubinfert. ſi in pctis fuerit remittentur ei. Con/
cedende igit᷑ ſunt rõnes mõſtrantes hoc ſacrm dari
debere ſolis infirmis rõne vtentibꝰ et in piculo moꝛ
tis exñtibus.¶ ¶ Ad illud qd obꝛ de glo. dom q iſtud
intelligitur vel ſubdiſiunctiue.nec excludit᷑ infirmi⸗/
tas coꝛpoꝛalis ſ̊ pᷣſupponit᷑.
bijs qᷓ intrãt iuſtũ bellũ.ddin qꝙ et ſi tales ſint in ꝑi⸗
eulo moꝛtis pᷣm foꝛtunã.nõ tñ ᷣm nãam. Sacr̃a aũt

59

¶ Ad illud qò obẽ de ꝗo

ecdeſiaſtica nõ foꝛtunã ſequunt᷑ ſ̊ů nãm reſpiciunt.
Si tu obijcias de illo qͥ dãnatus eſt ꝑ ſniaʒ.donm

ꝙ; talis infamis ẽ in facic ecclie.etiã ſi ᷣ veritatem
nõ habeat culpa.⁊ ſic pʒ rõ dla. Ad illð qð obꝛ q;
alij indigent alleuiatione. dm ꝙ ad hoc pᷣncipalit᷑
ſacrm̃ iſtud nõ oꝛdinat᷑.ſicut ptʒ in ipſa foꝛma.ſᷣ̊ ad

illud

et iõ nõ dat᷑ infantibꝰnec nãliter ſtultis.
qð obꝛ de hoc noie qͥs.dᷣm qꝙ magis diſcretiue te/
net᷑ q; infinite.Et ſi tu obijcias ꝙ talis modꝰnõ cõ/
petit illi noi.ddm ꝙ falſũ ẽ.qꝛ talis modꝰ ãnexus ẽ
mõ accipiendi interrogatiue. M

pctõꝝ remiſſionẽ.q̃ ꝑ ſenſus exterioꝛes pere ſt.

at inungi videt᷑.qm̃ tal vnctio aut ẽ õ infirmitatem
coꝛpoꝛalẽ. aut g infirmitatẽ ſpũalẽ. Si ↄ coꝛpoꝛalẽ.
cũ g moꝛtał infirmitas ꝑ totũ coꝛpus diffuſa ſit.to/
tũ dʒ inungi.Si õ ſpũalẽ.̊ ſpũalis infirmitas nõ cõ
cernit aliquã partẽ determinate.g ⁊c. ¶ Itẽ vnctio
ſacr̃alis ſigẽt vnctionẽ gratuitã ⁊ ſpnalẽ ꝗᷓ eſt in aia.
deuotionis reſpicit aiaʒ ſᷣm potentiã intellectiuã.ſʒ
illa nulliꝰ ꝑtis coꝛꝑalis ẽ actus. nulla ꝑs coꝛpoꝛis
Itẽ cuʒ qͥs purificat᷑ ab oꝛiginali totꝰ imerglt᷑ ſi
ſit aqᷓ ſufficiẽs. ſiłr ſi oleñ ẽ ſufficiens totꝰvidet᷑ in/
ungedus ¶ Sed . Math. xv. de coꝛde ꝓcedũt co
gitationes male.furta ⁊c. ſm illud oĩa pctã ex coꝛde
ꝓcedũt. ad deletionẽ pctõꝝ ſignãdaʒ ſufficit locũ
coꝛdis inungere. Bee vnctio ↄfirmatõis in vnica
pte ſola fit ſ in fronte. pari rõne et ibi vnctio hu
ius ſacti. ¶ Itẽ ſi in plibus ptibus diſtincte. płes
ſunt vnctões. plura ſunt ſacia. Des em̃ et manus
ſpẽ differũt õm nãm oꝛganiʒatõis.¶ Itẽ ſi in diuer
ſis ꝑtibꝰdʒ fieri inunctio.cũ ↄtingat frequẽter mul/
ta mẽbꝛa coꝛpoꝛis amittere ex ſola egritudine.vide
tur ꝙ cgritugo pfruicheſ. acẽi faciat carcke. nõ eſt

4 ½

Queſtio. iif. g
Gn q̊ loco debeat fieri vnctio.Et q; totũ coꝛpꝰdebe/

defminate dʒ inungi.g totũ coꝛpus inungendũ eſt.

4

45
qs aliqͥs actus ſpãlis potentie ↄcernit᷑.

47 tes.

48 ciunt actus oim potentiarũ. ¶

65
ι

cõueniens.querit᷑ ergo que mẽbꝛa debealt inungi.
35 ⁊ vtrũ mutilata debeant inungi.¶ R. dom q in ta
libus vt ſepe dictũ eſt finis imponit neceſſitatẽ hijs
q ſunt ad finẽ.qm iſtud ſacr̃m pᷣſcipalit᷑ oꝛdinat᷑ ad
veniãliũ deletionẽ.ſᷣm ꝙ ex textu bti Jacobi inueni
tur.et venialia ꝑpetrant᷑ ab aia ᷣm mutationẽ ipſiꝰ
ad carnẽ coꝛruptã.⁊ hoc ẽ ꝑ potentias ꝑ q̃s vnitur
coꝛpoꝛi vt oꝛganico.iõ recte in deletione t aliũ pecca
toꝝ debet medicamentũ exterius adhiberi ſm id ꝙ
bʒ ſenſibile circa oꝛgana ipſarũ potentiarũ.Eſt aũt
triplex potentia aie ᷣm quã regit᷑ coꝛpus ⁊ erudit᷑
nutrit᷑. m quã ad exterius ↄꝑatur.ſcʒ ſenſitiua.ge/
neratiua.⁊ ꝓgreſſiua.et iõ oꝛgana iſtarũ potentiaꝝ

ebent inungi. Et qm̃ qͥnq; ſunt oꝛgana deſeruiẽtia

qᷣnqʒ ſenſibꝰ.ſcʒ.os.oculi.nares.aures.⁊ manus.ct
lumbi deſeruiunt generatiue.pedes vo virtuti pꝛo/
greſſiue.iõ iſte ſeptẽ ꝑtes iungũt᷑.⁊ ſic pʒ ꝙ nec totũ

lud quod obẽ de infirmitate ſpũali ꝙ nõ determinat
partẽ.ddm ꝙ verũ eſt ꝙ nõ determinat ptẽ in q̃ ſit.

verũtñ determinat partẽ ꝑ quã pᷣbitur.⁊ ꝑ boc pa⸗/
tent duo ſequẽtia de aia ꝙ eſt in qᷓlibet ꝑte coꝛpoꝛis

⁊ de potentia intellectiua.qũm̃ et ſi aia ſᷣm eſſentiam
ſit in qᷓtibet ꝑte coꝛpoꝛis tota.et ſᷣm potentiã intelle
ctiuã partẽ determinatã coꝛpoꝛis nõ cõcernat.tñ bᷣm
potentiã ſenſitiuã ⁊ oꝑatiua detminat ſibi aliqs par
tes coꝛpoꝛis oꝛganiʒatas in qͥbꝰdelectat᷑.⸗ bm qruʒ
delectationes diuerſa incurrit pctã. ¶ Ad illud qʒ
obẽ de baptiſmo.ddm ꝙ; nõ eſt ſile pꝛo eo ꝙ in oꝛigi
nali tota caro fedat᷑.ſed in venialis pcti coõmiſſione
d illud qð
obꝛ in oppoſitũ de coꝛde.dom ꝙ et ſi de coꝛdis affe⸗
ctu ꝓcedãt oia. tñ ꝑ diuerſas potẽtias ſubminiſtrã/
8. ¶Ag illud qð obẽ de vnctõe cõfirmatõis.ddðin
ꝙ nõ eſt ſile ꝓ eo ꝙ illa eſt puſillanimitatẽ vere⸗
cundiã determinate.ſᷣ hec ̊ vepialia pctã que reſpi
Ad illud qð obẽ ꝙ
ergo plura ſunt ſacr̃a.ddm ꝙ ille ꝑtes nõ inungunt᷑
niſi ꝓut cõcurrũt in vnũ cui deſeruiũt. et hm cuius
nutũ mouent᷑.⁊ iõ qꝛ vnctio ẽ in hijs ᷣm vnã nãm⁊

ꝗ9 cõparationẽ ad vnũ.iõ vnũ eſt ſaccm. ¶ Ad illud

50

qðᷣ obẽ de illis qͥ perdunt hec membꝛa. dᷣm ꝙ quis
ſint mutilati tñ debent inungi. Et ſi tu obijcias eſt
implicatio falſi in foꝛma.dm q falſũ eſt. qꝛ ceci li/
benter vellent videre.⁊ ſurdi auditũ deſiderãt.quiſ
nõ audiant. et ideo recte debent in talibꝰmẽbꝛis in/
ungi.quia ꝑ talia mẽbꝛa aut peccauerũt.aut pecca/

per mẽbꝛa genitalia maxime culpa in hoibus ᷣhat᷑
ſiue ꝑpetret᷑ venial ⁊ moꝛtalis vt qͥd uõ inungunt᷑:
dom ꝙ hoc eſt ꝓpter feditatẽ mẽbꝛi ꝓpter quã natu
ra rõnalis erubeicit nõ ſolũ tangere vᷣ videre.ſed qð
plus eſt noiare.⁊ amplius crubeſcit cogitare.⁊ ideo
abſit ꝗ oleũ ſctĩ debeat ibi apponi.ſ loco illoꝝ mẽ/
bꝛoꝝ inungunt᷑ lumbi. Credo etiã ꝙ cõpatit vere⸗
cundie infirmoꝝ. quia nemo eſt rõne vtens qui nõ
erubeſcat mẽbꝛa illa alijs demonſtrare.imo ipemet
erubeſcit vidrer. S

¶ Dueſtio. f. b

¶ QAuotiens debeat boc ſacrm dari. et querit᷑ vtrũ de⸗
beat iterari. Et ꝙ non videt᷑ pꝛimo.quia nulli ſacro

—.

44 coꝛpus dʒ inungi nec vna ꝑs determinata.¶ Ad il-

re voluerũt ſaltẽ veniali appetitu. Si tu queras cũ

fmcienda eſt iniuria.ſ. ed qui itełat ſacrm facit ei inia

riam. ergo ⁊c. ¶ Itẽ per ſimile videtur. quia vnctio
epᷣalis ſiue cõfirmationis nõ iterat᷑ ergo nec vnctio
extrema iterari debet rõne cõſimili.¶¶ Itẽ hoc videt᷑
per denominationẽ. quia dr vnctio ertrema. ſ vni
hominis vna ẽ moꝛs et vnũ crtremd tm̃ ſemel de⸗
bet inungi. ¶ Contra. q̃tiens iteratur moꝛbus.⁊ me
dicina.ſed tã moꝛbus coꝛpoꝛalis qᷓᷓ ſpũalis iteratur
ſcʒ veniale pctm̃.et coꝛpoꝛalis infirmitas. ergo ⁊c.
S⸗ aliquis qui eſt in ꝑiculo ſm humanũ iudiciũ
et opinionẽ medicoꝝ eſt inungendus.quia pᷣſumit
ꝙ laboꝛet in extremis. Si ergo ille idez in extremis
alias laboꝛare põt.videt᷑ ꝙ inungi debet. Jurte
hoc qnerit᷑ ſi aliquis ſacerdos incipit inungere.⁊ in
inunctõne deficit. vtrũ debeat a capite icipi vel ꝑfici
Et iterũ.vtrũ aliquis in eadẽ infirmitate debeat bis
inungi. vtputa in infirmitate incurabili.¶ R. dom
ꝙ iſtud ſacr̃m ſicut innuit᷑ aperte in litera ⁊ debet et
poteſt iterari.Si autẽ querat᷑ ratio buiꝰ.dom eſt
generalis ratio quare ſacr̃m nõ debeat iterari eſt. qꝛ
effectus eius eſt ꝑpetuus qui nõ iteratur. vnde cara
cteris impꝛeſſio nõ eſt generalis ratio.ſed potius ef⸗
fectus ꝑpetuatio. vnde exquo panis ſemel conſccra
tus eſt nõ debet amplius cõſecrari.qᷓuis nõ impma
tur ibi caracter.et ſimiliter oleũ benedictũ nõ debet
amplius benedici.ſiue conſecratuʒ nõ debet am pliꝰ
confecrari. Qm̃ igitur in vnctione extrema nõ impᷣ
mitur nec datur effectus ꝑpetuus.maxime ſi bomo
ab infirmitate reſurgat.ideo ſcdᷣa opatio ſacramen
ti neceſſaria eſt.⁊ ideo iterari poteſt ⁊ debet medici/
na abſq; aliqua contumelia ſacr̃i. ¶ Ad illud ergo 51
qd obijcitur ꝙ ibi fiat iniuria in iteratione.dm ‚
hoc verũ eſt qñ iteratur ſacr̃m et nibil nouũ cfficit᷑.
boc autẽ in ꝓpoſito nõ habet locum.¶ Acd illud qʒ 52
obijcitur de vnctione cõfirmationis.ddᷣm q non eſt
ſimile.quia ibi eſt effectus caracteris qui eſt perve⸗e⸗
tuus.ꝗpter quem amplius ſacramentũ iterari non
debet. ¶ Ad illud qð obijcitur de denominatione. S3
dicendum ꝙ vnctio extrema eſt dupliciter. Aut ym
veritatem aut ſm noſtram opinionẽ. Pꝛimo modo
non iteratur. ſed ſecundo modo ſic.et ita frequent᷑
accidit multos inuugi. ¶ Ad illuq quod queritur 54

ſi ſacerdos deficit vtrum ſit iniciandum. dicendum
WVW botius eſt ſupplendum quod inchoatum eſt. pꝛo

eo ꝙ quelibet vnctio ſpecialem habet foꝛmam ſicut
patet aſpicienti. attamen generaliter conuenerunt
