tur in moꝛte coꝛꝑali.ſic nec matrimoniũ in quo ẽ cõ
iũctio mentiũ et aioꝝ põt ſolui niſi bõ moꝛiat᷑ ſpũa/
liter huic mũdo ſiue oꝑi carnis.et hoc fit intrãdo re
ligionẽ.⁊ emittẽdo votũ caſtitatis ſolẽne. Extũc eĩ

0

ſoluit tale mrimoniũ exquo ſpũaliter moꝛi᷑.et hoc

ꝓbat᷑ ꝑ illã decretaleʒ alexandri de cõuerſione ↄiu.

ex parte tua.Concedendũ ẽ igit᷑ mr̃imoniũ illud eẽ

inſolubile ſuo mõ cũ ſit ſacramentũ.nec ſepat᷑ ab bo

mine ſed a deo cui ſolẽne votũ ↄtinẽtie pmittit᷑.Et
ex hoc patẽt obiecta pᷣter vltima duo.Ad uls qð
obẽ de tranſiatiõe ptãtis.dm ꝙ ptãs coꝛpꝑis nõ ſim
pliciter trãſfertur in mr̃imonio rato ſed ſub cõditio
ne vtriuſq;.ſcʒ ſtatu et vita manẽte.VAñ dico ꝙ ſi vx
oꝛ peteret ſibi ſtatim debitũ.nõ teneret᷑ reddere.nec
eccleſia cogeret ꝙ ſtatim redderet. ſed ſalteʒ dat in/
ducias vſq; ad duos mẽſes.vltra qð tpᷣs tenet᷑ aut
mulieri debitũ reddere. aut ad vitã aliã ſe trãſferre.

tuũc & & vinculũ ſolutũ.cũ homo ad vitã aliã eſt irre/

greſſibiliter tranſlatus.et ideo dicit᷑ moꝛtuꝰ.Et ex hH̊ᷣ
patet illud qð vltimo querit᷑ q.ſ.ſoluit᷑ vinculũ.vi/

delicet qñ ita ligat᷑ vt nõ poſſit redire ad ſeculũ.⁊ ſi

vxoꝛ inſtet.neceſſe b vnũ ſibi de duobꝰ eligere infra
duos mẽſes m canones.ct ꝑ hoc ptʒ tot.

Ic queri debet vtrum conſenſus de futuro ⁊c.

Si. vxviij. Inquirit qualis ſit ille cõſenſus ꝗᷣ ẽ efficiens matrimonij

—

cauſa.oſtendens ꝙ non debʒ eſſe defectiuus ex aliquo exterioꝛal.

c queri debe n cor futuro ⁊cc. Supꝛa oñdit magiſter cõſenſum eẽ cauſã matrimonij.
uic excludit differentias cõſenſuũ nõ efficiẽtiũ matrimoniñ.et talis ẽ conſcnſus defectiuus. Om̃ autes
ſus dupliciter põt deficere.ſ.vel ex aliquo exterioꝛi vel ex aliquo interioꝛi.vtputa ꝑ errorẽ vł ꝑ coactio/

nem. ideo bec pars bʒ duas. In pꝛima agit de conſenſu defectiuo exteriꝰ. In ſecũda vero interius.infra di.
xxix.opoꝛtet aũt conſenſum cõiugalẽ libeꝝ eſſe a coactione. Pꝛima pars ſm tnplicẽ conſenſum ſiue ſcdʒ qð
cſenſus põt tripliciter conſiderari.ſ.quantũ ad tpᷣs in quo ſiue ꝓ quo fit.quantũ ad alienũ teſtimoniũ co
ram quo fit.et quantũ ad terminũ in quem virigit᷑.om hoc hec pars tres habet partes. In pꝛia inquirit ma
giſter de cõſenſu de futuro iuramẽto firmato.vtrum faciat matrimoium. In ſecunda de conſenſu cum te⸗
ſtimonio. ibi. Pꝛemiſſe autem ſententie videtur obuiare ⁊c. In tercia querit in quaʒ rem opoꝛteat conſenti
re aq hoe ꝙ contrahatur matrimoniũ.an in carnalẽ copulã an non.et hoc ibi.ic querit᷑ cũ conſenſus depᷣ
ſenti. Quelibet aut iſtaꝝ partiũ dyas bʒ. In pꝛis oppohit. In ſecũc⸗ ſoluit. Partes ãt in lr̃a mũifeſte ſũt.

* . —„ S
—

2£
K⸗

S

Detemt

AMenie

Autktuf
aoknd
enht
tin

4

i
Nas gin III
tite
Ceunuiz
Puiie
mmin
den ngcke
i
Lgalne
waguwui
ißſi
nr
Pemoie
hnuüumm,
itpiin
niniagerht
bltnrnlernit
Inmmmi ingtt
maN
iniüböneniſi⸗
Cboeſtiriht b
Esſla i.
ltertort ee
midecinn
norigin
n es
mielinugi,
woti Ale
Nar ktel,
ngte
reinälrin
Aeifticfft
out tinit
ce 4 A

Determinat

—

—☛nr = =

=S=ẽ = 5

Determĩatio

ſen Que ad neceſſi
zinſt, tateʒz. que ad de⸗

lacramenti.

lam

. faciat matrimonium.

coꝛem ptinent

2

—

XV/ tofimmaus facdat matrinonif. e t⸗
2 MWIc queri debʒz vtrũ cõſenſus de futuro addito
etiã iuramẽto ↄiugium efficiat. vt ſi qͥs ꝓmit⸗

—R tat vel etiã iuret alicui ſe vſq; ad tpᷣs placitũ il

duct
q̃d talis ſponſio eos ↄiuges fecit: Si mutato ꝓpoſito
glter vel vterq; ad alienã copulã tranſit. nunqͥd ob pᷣ⸗
oꝛem ſpõſionẽ iuramẽto ſubnixã.ſcðᷣe federatõnis pa⸗
ctũ ſcindet᷑: ¶ Cõſidera.quia longe aliud ẽ ꝓmittere
2 aliud facere.Qui pꝛomittit.nondum facit. Qui er/⸗
go ꝓmiſit ſe in vxoꝛẽ ducturũ aliquã nõdũ eam duxit

vxoꝛẽ.⁊ q̃ ſpopõdit ſe nupturaʒ nõdũ nupſit. Quõ g̊

ↄiuges appellari pñt qꝗͥ nõdũ ↄtrahũt.ᷣ in futuro ſe cõ⸗

tracturos iurãdo ꝓmittũt. Item ſi ex vi iuramenti ad

futurũ ꝑtinẽtis mox efficiunt᷑ ↄiuges.cur iurãt in futu
ro ſe facturos qð in pñti efficiunt. Item ſi exq iurant
mox efficiunt᷑ ↄiuges.tũc rẽ hãc efficiũt quã iurãt ſe fa

cturos. Ideo dico ꝙ ↄiugiũ tũc nõ fuit ſ̊ futurũ ꝓmit⸗
tik. Si vo ille pꝰvxoꝛẽ duxit.⁊ illa marito nupſit.ↄiu⸗
giü vtrimq; fuit ⁊ nõ põt diſſolui. Pꝛecedẽs &̊ mẽda⸗
ciũ vel ꝑiuriũ pnia eſt coꝛrigendũ.b ↄiugiũ ſequẽs nõ
eſt diſſoluẽdũ.ꝰ Mõ aũt ſic eſt qñ iuramẽtũ ↄiugij.pñ⸗
tis ↄſenſus atteſtatõne ſirmat᷑.qꝛ pꝰ talẽ ↄſenſum ſi qͥs
alij ſe copulauerit.etiã ſi ꝓlem ꝓcreauerit.irritũ dʒ fie⸗
ri. ⁊ ipſe ad pꝛioꝛẽ copulam reuocarri.
uerit ⁊ opponit vtrum ↄſenſus teſtinionio firma⸗
ꝛemiſſe aũt ſnie videt᷑ obuiare illud quod leges tra⸗
ſt. Si qᷣs tact diuis ſcpturis iurauerit mulieri ſe eã
legittimã vxoꝛẽ habiturũ.vel etiam ſi in oꝛatoꝛio tale
ſacr̃m dederit.fit illi legittima v xoꝛ.qᷓ;uis nulla dos.
nulla alia ſcptura interpoſita ſit. ¶ Sed hic oñdit᷑ qͥd
fieri vel eẽ debeat.nõ ꝙ tũc fiat.nõ em ꝑ illud iuramẽ⸗

tũ tũc fit vxoꝛ.ſ fieri dʒ.qꝛ iuramentũ c. Põt ⁊ de illo

iuramẽto h̊ dictũ intelligi. vbi de pñti ↄſentiũt.ac ſein

uicẽ ſuſcipiũt. Illi etiã ſnĩe qᷓ dictũ ẽ ſolũ ↄſenſuʒ face
ↄiugiũ.videt᷑ obuiare qð euariſtꝰpapa ait. Alit legit⸗
timuũ nõ fit ↄiugiũ niſi ab hijs qͥ ſuꝑ feminã dnatoõnem
hfe vident᷑.⁊ a quibꝰcuſtodit᷑ vxoꝛ petat᷑.⁊ a ꝑentibꝰ

ſponſet᷑.⁊ legibꝰdotet᷑.⁊ a ſacerdote vt mos bñdica m copu
EB uitur ꝑ wtũ ſolenne.

tur. t a panimphis cuſtodiat᷑ ac ſolẽniter accipiatur.

Item ita legittima ſcitote eẽ ↄnubia. aliter. vo pᷣſump⸗
ta nõ ↄiugia ſᷣ adulteria vel foꝛnicatones ſunt.niſi vo

lũtas ppꝛia ſuffragata fuerit ⁊ vota ſuccurꝛerint legit⸗

tima. Hoc aũt nõ ita intelligẽdũ eſt tanq; ſine enume⸗
ratis nõ poſſit eſſe legittimũ ↄiugiüũ.b qꝛ ſine illis non
hʒ decoꝛẽ ⁊ honeſtatẽ debitã. In huiꝰem̃ ſacri celebꝛa
tione ſiẽ in alijs queda ſunt ꝑtinentia ad ſubam ſacr̃i.

vt ↄſenſus de pñti.ꝗᷣ ſolus ſufficit ad ↄtrahendũ ma⸗

*

trimonium. Quedam vero pertinentia ad decoꝛem
et ſolennitatem ſacramenti. vt eſt parentum traditio.

rã.⁊ illa ꝓmittat vel iuret ſe illi nupturã.nũ

XXVIII

¶ Querit ⁊ opponit vtrum ↄſenſus de futuro.iuramẽ⸗

a ¶ At ſi qs pmittat
vel etiam iuret alicÄui
⁊c.Querit᷑ vtrũ iun⸗
mẽtum addat ad pꝛo
miſſionẽ. Si em̃ nibil
addit. fruſtra appo

nitur. Si addit. fir/

mioꝛ ẽ ꝓmiſſio ⁊ ma/
ius vinchm. Sʒ ↄtra.
maius vinculũ ſuꝑpue
niens ſoluit minus.
vt votum pꝛiuatũ ſol
uit᷑ ꝑ matrimonium
ↄſummatũ.& ſi aliq̃s
ſpondeat alicui cum
ſimplici fide ⁊ ptꝰalij
cum iuramẽto.videt᷑

ꝙ teneat᷑ ad ſcdam.

Be. dom ꝙ in hijs qᷓ
ſunt eiuſdẽ foꝛi gene/

ris.qᷓ;uis vnũ ſit ma

ius alio.tñ nõ ſoluit.
Anñ matrimoniũ con
ſummatum nõ ſoluit
ratuʒ.eo ꝙ vtrunq; ẽ
mr̃imoniuʒ ⁊ ligat in
facie ecclie.ſiliter nec
ſponſalia ſoluũt ſpõ/
ſalia.ᷣ matrimoniuz
ſponſalia ſoluit. et iõ
ſtandũ eſt pꝛime fidei
⁊ obligatõni. Maʒ ſe/
cundũ iuramentum
nullũ eſt eo qꝙ ↄotra il/
lud eſt qdð fideliter ad
implere tenet᷑. Vñ fa
ciendũ ẽ ſm illð yſið.
in malis pmiſſis re/
ſcinde fidem.ideo iu/
rando peccauit. ſᷣ nõ
peccauit adherendo

b¶ Mon aũt ſicẽ qũᷓ 2
iuramentũ viugij. p/
ſentl ↄſenſus atteſta/
tione firmat᷑. Uidet᷑
male dicere.qꝛ matri-/
moniũ añ copulã ſol

cum mr̃imoniũ cõ/
ſummatum tante ſit
obligatõnis vt votũ.
videtur ꝙꝙ ſimilit᷑ ſol⸗
uere debeat. R. dom
ꝙ; non eſt ſimile.quia
hic ſunt obligatõnes
eiuſdem generl. Pꝛe⸗
terea vteꝛq; viuit mã

do. Et iteruʒ in ſeq̃n-

ti matrimonio fides

Smittit᷑ ⁊ dat mulie

xri. In voto aũt ſolen
ni eſt obligatio alteri
us generis. Pꝛeterea
moꝛit᷑ hõ mdo.quod
ſoluit tale vinculum.
Et iterũ fides ⁊ obſe/
quiũ ꝓmittit᷑ deo cui
plꝰtenemur qᷓ; alij.ct
lõ nõ eſt ſile.qꝛ ſtatus
ꝓfectõnis aſſumit᷑.et
iõ tale votũ licitũ eſt.
ac ꝑ ̊ obligatoꝛium.
Scom aũt mr̃ioniuʒ
nõ eſt licitũ.⁊ ivdo nec
robur hʒ nec obligati
onez. ⁊ ſic pʒ ꝙ nõ eſt
ſimile.
¶¶ Sacerdotũ bene/
dictio ⁊c. Innuit ma
giſter ꝙ ſine bñdictio
ne nõ fit ↄiugiũ qᷓ;tuʒ
ud hon eſtatẽ ſacramẽ
ti. Aidet᷑ hoc falſum.
Aꝛ in ſecũdis nuptijs
maxime eſt ſacr̃m ho
neſtum.⁊ tñ nõ eſt be
nedictio.R.ddm q; i
ſecũdis nuptijs maxi
agne qñ mulier eſt vi/⸗
AQqua nõ fit bñdictio ꝓ
pter defectum ſacra/
mBenti ſicut infra pa⸗
tebit. ſic auteʒ et cele/
bꝛatur miſſa determi
nate ꝓpter triplex bo⸗
num matrimonij.qð
tribus pꝑſonis appꝛo⸗-
pꝛiat᷑.bonũ ꝓlis pfr̃i.
bonũ fidei filio.bonũ
ſacramenti ſiue vin/
culi indiuiſibilis ſpiri
tui ſancto appꝛopꝛia⸗

ſacerdotum benedictio ⁊ hmõi ſine quibꝰ legittime fit c

ↄiugiũ ꝙ;tum ad vtutẽ.nõ qᷓ;dtum ad honeſtateʒ ſacci.

Sine his nõ qſi legittimi cõiuges.ſ q̃i adulteri vel
foꝛnicato:es ↄueniũt.vt illi qͥ clanculo nubunt.⁊ vtiq;

foꝛnicatoꝛes eſſent niſi eis ſuffragaret᷑ volũtas verbis

expᷣſſa de pñti.q̃ legittimũ int᷑ eos facit matrimonium
Nã ⁊ ↄſenſus occultꝰꝑ vᷣba de pñti expᷣſſus ↄiugiũ fa⸗
cit.licet nõ ſit ibi honeſtus ↄtractꝰ.ſᷣ mr̃imoniũ non fa
cit ↄſenſus qͥ in occulto fuit.Si eĩ alter alteruʒ dimiſe⸗

rit.nõ cogit᷑ iudicio ecclie redire ⁊ ↄmanere qſi cũ ↄiu⸗

ge.qꝛ nõ põt ꝓbari teſtibꝰↄtractꝰqͥ in occulio ẽ factus.
Qꝛ ſi ipſi qͥ in occulto ſibi ↄſenſerũt.eundem ↄſenſum
volũtarie in moanifeſto ꝓfiteant᷑.tũc vtiq; ꝓpꝛia volũ⸗

tas ſuffragat᷑.⁊ legittima vota ſuccur:ũt ad ſanciẽdu/⸗
ↄiugiũ.qð pꝛius occulte fuerat ↄtractũ. Volũtas g̊ vᷣ⸗
bis expᷣſſa in occulto ad hoc ſuffragat᷑ vt fiat ↄiugiuʒ.
manifeſte vo expᷣſſa ſuffragat᷑ vt ſanciat et roboꝛet.ac

liberũ ſit ecclie de hoc iudicare ſi expedierit ⁊c̃.

¶ Querit ⁊ opponit in quã rem oꝑtet ↄſentire ad q̊
(Kiendt mfimoniũ.an in carnalẽ copulã.annõ.

ic querit᷑ cum conſenſus de pᷣſenti matrimoniuʒ fa/

bitatõis.an vtriuſq;. Si cohabitatiõis ↄſenſus mfio⸗

nium facit.tũc frater cum ſoꝛoꝛe.pater cuʒ filia.poteſt
ↄtrahere matrimonium. Si carnalis copule.tũc inter
maꝛiã ⁊ ioſeph nõ fuit ↄiugiũ. Pꝛopoſuerat eĩ maria ĩ
virginitate manere niſi dealiter facere iuberet ſᷣm qðᷣ

videt᷑ angelo dixiſſe.Quõ fiet iſtud.qm virum nõ co⸗
gnoſco.i.me nõ cogniturã ꝓpoſui: Neq; em̃ qꝛ viruʒ

tũc nõ cognoſcebat neceſſe erat inquiri quõ poſſet ha⸗
bere filiũ.ſed quia ſe nunqᷓ; cogniturã ꝓpoſuerat. Di⸗

cit em̃ Beda ꝙ in virginitate manè diſpoſuerat. ſi er/⸗

go ↄ ſuũ ꝓpoſitũ poſt oſenſit in carnalẽ copulaʒ.vide

tur facta voti rea.mente ⁊ ſi nõ oꝑe violata.¶ Dica⸗
mus ergo ꝙ ↄſenſus cohabitatõis vł carnalis copule
nõ facit viugium ſed ↄſenſus ↄiugalis ſocietatis ver/
bis m pᷣſens tempus expꝛeſſus.vt cuʒ vir dicit. Ego

cccipio te in meam. nõ dominã.nõ ancillã.ſed coniu⸗

de ſummo nec de ym
lem ſocietatem. Si d

creata. Si vo de ymo vt de pedibus.videret᷑ ad ſeruitutẽ ſubijcienda. Sed

quia nec in dominam nec in ancillam aſſumitur. facta eſt de medio. id eſt de
latere. qꝛ ad coniugalem ſocietatem aſſumit. Cum ergo ſic ↄneniũt vt dicat

gem. Quia em̃ nõ ancilla vel domina datur.ideo nec
oa pꝛincipio foꝛmata eſt.ſed de latere viri ob coniuga⸗
e ſummo ſfieret vt de capite.videret᷑ ad dominationem

VYir. accipio te ĩ meã ↄiugeʒ.⁊ dicat mulier.accipio te in meũ virũ.hijs ver /

bis vel alijs ideʒ ſigniſcãtibꝰexpꝛimit᷑ ↄſenſus.nõ copule carnalis vel coha

bitatõis coꝛꝑalis.ſed

ↄiugalis ſocietatis.ex qua opoꝛtet eos cohabitare. ni⸗

ſi foꝛte cauſa religionis pari voto copoꝛaliter ſeparentur vel ad tempus vel

VYſq; ad finem.
D intelligentiã p

ſus tacitꝰ. Quinto v oſenſus uarto vtruũ ↄſen⸗
8s ſanſza! tri occult?.
ſolus oſenſus in carnalẽ copulã, ciſe⸗ Sezto ylx

tur. Pꝛimo querit᷑ vtrum ↄſenſus de futuro

ſtis diſtinctõnis. vj.quer,ß (Queſtio.ſ.

ciat.cuiꝰrei ↄſenſus ſit ille.an carnalis copłe.an coha⸗

Luce.j.

Beda ſuper

Lucam.

Determiatio

in quã rem fu

it ille ↄſenſul

Quare de la
tere viri for/

mata ſit mu⸗
lier.

arigeo quen nenſu uro (Oꝛ ↄſenſus de futuro faciat matrimoniũ oñdit᷑ bac
ciat mrimoniũ. Sedo vtrũ ↄſẽſus ad tõↄs. rõne. Sicut ſe hʒ pñs ad pñs.ita futurũ ad futuruʒ.
ſ oſenſus de pñti facit matrimoniũ in pñti. conſen
ſus de futuro facit matrimoniũ de futuro. ¶ Itet
ſimile viqet᷑. Sicut qui ꝓmittit aliqᷣq in pñti obligat

tem ꝑ

pte
uifa
ctunm
oniivfu
fonſica⸗
litocſte
ninmml
rſann
hißſfoma
Eeun
tael
tiatovet
undecvr
or (Ien
cholentt
ſoniiſhe.
ſögſentit.

nuuninoni
not
Salge

doligrtiten
ſenſtfnfi
docapp
ſallutt4f
fiſterpuim
defuturoin
Göſentiico⸗
nige oo
9ſenſus ie
mniſioti.

ENX.
fiiſoniaaat

frytnulcri⸗
enenarqo
urpſs dr
ſtboienfine
n tſiedietd
ſtaſcoonͤft

ſiſhihon

Fadſung
ctatgniſce
pmmine ticeoe
Pet peerbe
ſe Dan

Inöſtnüt

tenus. atan
tncſotco⸗
inver⸗
ſencognol.
ſchitus ilecd
.Niistnfi

Amcdeſie⸗

urlin
lſs
Ragun
becktin
öſſonepe
lbabetfn
ded cͤſer
ſte f
deene
ubgence
nſho oſin
Eum is

Lu

Aut
wenmi
guuſtpcn

.

5§

S xo.s ſolũ ſponſalia ↄtrabunt᷑.

7

5

in pñti. ſic qui pmittit aliquid de futuro obligat᷑ p il⸗

lo tge. ſicut ꝓiniſſio eſt cã obligatõnis.ita oſenſus
eſt cã mr̃imonij.g vꝛ ꝙ cõſeſus de futuro faciat mr̃i⸗
moniũ de futuro. ¶ Itẽ ↄſenſus de futuro facit mr̃i-
moniũ ſi carnalis copula ſubſequat᷑.ſed carnalis co⸗
pula nõ eſt cã mfimonij.ſᷣ ipᷣm ſequit᷑.O pꝛiꝰfuit ma
— coirent. 1öItem ſi ↄſentiat de futu
ro ⁊ ſequit᷑ ſtupꝛũ.cũ iam nõ cognoſcat affectu mari
tali ̊ foꝛnicario facit matrimoniuzʒ. Sʒ magis obli/

gat iuramentũ qᷓ; ſtupꝛũ.& ſi ↄſentiat cũ iuramento

eſt ei vroꝛ. ¶ Contra. iura dicũt ꝙ ſi in aliquã cõſen
tiat ꝑ verba de futuro.⁊ in alterã ꝑ verba de pñti.ſe/
cunda eſt vxoꝛ.ſi & vniꝰeſt vna vxoꝛ.pꝛima non fuit
vxoꝛ. ¶ Item rõne videt᷑.qꝛ qdð futurũ eſt nõ eſt.er/
go cũ ↄſentit de futuro.nõduzʒ ↄſentit.g̊ mõ ñ ẽ mr̃i/
moniũ.Oꝛ aũt nec in illo futuro ptʒ.qꝛ ponat᷑ ꝙ tũc
nõ oſentiat.nõ eſt cõſenſus tũc.ncc pꝛiꝰfuit.g non eſt
matrimoniũ nec fuit. ¶ Item q ſemel ↄſentit in ali⸗
nõ dʒ iterũ cõſentire ad G̊ ꝙ fiat matrimonium
Sed ↄſenſus de futuro cum dẽ accipiaʒ te in meam.
obligat iterũ cõſentire. ꝑ verba de futuro nõ eſt cõ/
ſenſns mr̃imonialis. ſe obliget patʒ.qꝛ ſe obligat
ad accipiendũ in vxoꝛẽ.⁊ nõ aliter accipit᷑ qᷓ; pꝰ con/
ſenſum. ¶ Re. dom qꝙ cõſenſus nõ facit mrimoniuʒz
niſi expꝛimat᷑ ꝑ vba de pñti. Si em̃ expꝛimat᷑ ꝑ vᷣba
de futuro.in veritate nõ eſt ↄſenſus tũc.ſᷣ ꝓmiſſio de
cõſentiẽdo.AVñ ſi dicat quis.ego cõſentiam in te.tũc
quidẽ nõ ↄſentit ſᷣ ſe cõſenſurũ ꝓmittit.⁊ qꝛ nõ ẽ ibi
ↄſenſus.ideo nõ eſt mr̃imonij ↄtractio.qꝛ vo eſt ꝓ/
miſſio.⁊ ide. obligatio.pᷣterea nõ matrimoniũ ſᷣ ſpõ
ſalia dʒ dici. Et hec uice firmata ſunt qñ ſimplici ꝓ
miſſoni addit᷑ iuramentũ. Scᷣm em̃ iura cogendꝰẽ
vir vt mulierẽ accipiat in vxoꝛem.niſi aliqͥs caſus in
terueniat qͥ ſoluat ſponſalia.¶ Ad illud qð obir ꝙ ſi
cut pñs ⁊c.dᷣm ꝙ verũ eſt. Añ ſicut ſi ↄſentit hodie
fit hodie mrimoniũ.ſic ſi cõſentit cras fit cras. Sed
eum nũc dicit de futuro nõ ↄſentit ſᷣ cõſentire ꝓmit/
tit. ⁊ ideo nõ fit matrimoniũ.nęc de pñti nec de futu/
d illud qð obijcit
ꝙ qͥ de futuro pmittit obligat᷑ ad futurũ.dð q verũ
eſt. qꝛ ꝓmiſſio eſt pñs.vñ cũ dicit ego faciã hoc.actu
ꝓmittit.⁊ ideo obligat᷑.Siliter ⁊ iſte obligat᷑ ſpõdẽ/
do. ͥ nõ ꝓpter hoc fit matrimoniũ.ſicut nec ꝓmiſſio ẽ
ſolutio. Ad illud qdð obijcit᷑ de carnali copula.dðʒ
ꝙ iura pᷣſumũt ꝙ ipſe ↄſentit.⁊ ̊ ꝑ ſignum expᷣſſum
exterius.qꝛ tanq; vxoꝛẽ cognoſcit.⁊ pᷣſumunt etiã ꝙ
tanqᷓ; vxoꝛẽ cognoſcat.ne repoꝛtet comedũ de mali⸗
cia. AUñ in veritate ſi nõ cõſentit.ſᷣ ſoluʒ tanq; mere
tricem cognoſcit.matrimoniũ ᷣm veritatẽ nõ eſt.qa
tñ coitus ille cũ pᷣcedenti ſponſione ſignũ eſt ꝓbabi/
le ↄſenſus mr̃imonialis.ideo mr̃imoniũ eſt vm iudi

cium ecdeſie.⁊ conſulendũ eſt tali ꝙ ↄſentiat ſi non
onſenſit interius in animo. QDoõ. ij.

trũ ↄſenſus ad tps faciat matrimoniũ. vt cũ dicit᷑
Bec io te ĩ meã vſq; ad.x.annos. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ
ic eſt
expᷣſſione ꝑ verbũ.S ⁊c̃. ¶ Item boc vꝛ rõne.qꝛ ſicut
ſe babet ſimplr ad ſimpłr. ſic m tpᷣs ad ſcᷣm tpᷣus.
Sed cõſenſus ſimplr facit vxoꝛẽ ⁊ matrimoniũ ſim/
pliciter. & ſiiter ↄſenſus ad tpᷣs facit matrimonium
ad tempꝰ.

certum tps poſſit fieri matrimoniũ.¶ Item qui ali⸗

aſenſus viri in vxoꝛẽ. ⁊ vxoꝛis in virum.facta

Item ſicut aliquis fit ſeruus ſimplicit
ſe ſubdendo.ita etiam fit ſeruꝰad tpᷣus ſe ſubdendo
ad tps. ſimiliter videt᷑ in cõiugio.et ſic videt᷑ ꝙ ad

quid põt dare ſimpliciter. pot dare ⁊ ad tps.ſed vir
põt daꝛe ſimpliciter ptãteʒ ſui coꝛꝑis.ẽ ⁊ ad tempꝰ.
ſed nõ põt ptãtem ſui copꝑis dare niſi vxoꝛi. poteſt
habere vxoꝛeʒ ad tpᷣs.Si tu dicas ꝙ dñs inſtituit ad
ſemꝑ.Contra.nihil debet dñs inſtituere qð poſſit vᷣ/
gere in diminutõeʒ ſui honoꝛis vel noſtre ꝑfectiõis.
Sev ſi matrimoniũ eſſet temꝑale.poſſet quis ſe to/
tum ad dei obſequiũ deputare qñ vellet. ⁊c.Con
tra.in quadã decretali Greg.ix.de ↄditõnibus appo
ſitis in deſponſatõnibꝰdr̃.Si quis dicat.ↄtrahaʒ te/
cum donec inueniã aliam bonoꝛe vel facultatibꝰdig
nioꝛem.matrimonialis ↄtractus quantũcunqʒ ſit fa
uoꝛabilis caret effectu. ¶ Item ad boc eſt diffinitio
Hugo.qui dicit ꝙ matrimoniũ eſt conſenſus indiui
duam vite cõſuetudinem tenens. Item hoc vide⸗
tur ratõne.quia de eſſe matrimonij vt ſupꝛa oñſum
eſt. eſt indiſiolubilitas.gᷓ qui conſentit in matrimo/
nium.ad om̃e tempꝰſe obligat. ſi expꝛimit ꝙ nõ ob
ligat᷑ niſi ad tempꝰ.nullo mõ eſt matrimonium.
Item nulla anima vnit᷑ deo ꝑ deſponſatõem niſi
ſimpliciter conſentiat ⁊ ꝓponat ↄiũgi. ſimiliter ĩ ſi/
gno.ſ̃ ſi boc ẽ ↄueniens ſignum nõ fit matrimoniuʒ
niſi Far⸗ ſimplr ↄſẽſꝰ.ł̊ mr̃ioniũ ?ẽ ↄueniẽs ſignũ

c. ¶ Rꝰ.d ꝙ ad boc ꝙ fiat matrimoniũ neceſſe
eſt conſenſum eſſe ⁊ expꝛimi ſimpliciter. Añ dici de⸗
bet. Accipio te in meum. ꝙ ſi alio modo conſentiat
nõ eſt conſenſus matrimonialis ſiue cõiugalis ſᷣ ad-
ulteriũ. Ande deficit matrimoniũ verũ. ſiue deficiat
in coꝛde ſiue in oꝛe cõſenſus ſimpliciter.ſed quando

in coꝛde tũc in cõſpectu dei ⁊ m veritatẽ.quando in

oꝛe tũc in facie eccleſie. Ratio aũt quare oʒ ſimplici⸗
ter conſentire ⁊ ꝙ nibil valet conſenſus ad tempus
eſt. quia cõſenſus nõ facit matrimoniũ niſi eatenus
quatenus pᷣſupponit diuinã inſtitutõez. diuina autẽ
inſtitutio reſpicit cõgruam ſigtioneʒ. Si ergo eſt ſig
tio rei indiuiſibilis ſiue cõiunctõis.ideo cõſtituit do/
minus cõiunctõnem talem ad ꝑpetuitatem. Et huic
etiã cõpetit dictamẽ iuris naturalis.⁊ ideo ſi cõſen/
ſus cõſonat inſtitutõni.neceſſe eſt ꝙ ſit ad om̃e tem/
pus. Sed vir põt vxoꝛi dare ſimpliciter poteſtatem
ſui coꝛpis.alioquin cauſa ꝑticularis nõ ↄcoꝛdat vni/
uerſali. ⁊ ideo nihil fit.nec cõſentit in talem vt in vx/
oꝛem ſed potius in cõcubinam.Et concedende ſunt
ratões ad boc.qꝛ in foꝛma verboꝝ implicat᷑ aliqͥd qðᷣ
eſt cõtra matrimonij ſubſtantiã. ¶ Ad illud g quod
obijcit᷑ e ſiẽ ſe habet ſim pliciter. dvðm ꝙ boc verum
eſt vbi cõtingit reperire ᷣm quid in vtroq; extremo/
rum. Sed matrimoniũ nullo modo eſt m tempus

⁊ ideo non valet illud.¶ Ad illud að obijcit᷑ de ſer/

uitute. dom ey nõ eſt ſimile.quia ſeruitutis vinculuʒ

pt eſſe temꝑale ppetuum.ſed matrimoniũ eſt per

petuũ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ptãs coꝛꝑis pᷣt dari

ad tp̃s. dð q ñ pᷣt dari ad tps niſi det ſimplr. ⁊ ẽ ſile.

qꝛ de?nõ accptat bonã volũtatẽ vel buitiũ alicuiꝰni/
ſi velit vel ꝓonat ſemꝑ ſibi ſeruire. ¶ Adillud q
obijcit q dns non debuit inſtituere.ddin ꝗ in buini
ſacramenti inſtitutõne magis cõgruitas in ſigndo ⁊

neceſitas qᷓᷓ; aliud conſiderat᷑.ct bec exigunt ipſum
eſſe perpetuum. “

¶ Atrũ ↄſenſus conditõnatus faciat matrimouiũ vt

accipio te in meaz ſi dederis mibi centũ libꝛas.Et ꝓ
ſic videt᷑ ꝑ ſimile.qꝛ votũ cõditionatũ votũ eſt. ſilr

viet cI»„condſtonat ſit conſenſus. Itez

aliquis ↄſentiens in aliquam ſpe pecunie babende

matrimoniũ ↄtrabit. ſi conſenſus talis ↄpetit ma/
trimonio. ipſius expꝛeſſio non repugnat. ſi dicat
cõſentio ſi dederis.patet ⁊c.¶ Itetn qñ aliquis pꝛo/

mittit aliquid ſub ↄditõne.ſi ſtet conditio.ſtat obli/

gatio ⁊ ꝓmiſſio.Sed poſſbile eſt ſtare cõditionem.
ergo ⁊ cõſenſum ⁊ obligationẽ ⁊ matrimonium.
Contra.plus ſe obligat qui ſimpłr de futuro pꝛo/
mittit qᷓ; qui ſub ↄditõne. Nam pꝛima eſt obligatio
ſimpłr.ſcdᷣa vᷣo nõ.ſed conſenſus ꝑ verba de futuro
expꝛeſſus nõ facit matrimoniũ. ⁊c. ¶ Item pꝰ cõ/
ſenſum iſtũ aut eſt vxoꝛ aut nõ.Si vxoꝛ.ſed poſſibile
vſt conditionẽ nõ ſtare.et ſimnpłr nõ cõſenſerat ſᷣ ſub
conditione. eſt vxoꝛ ſine conſenſu. ſed nõ eſt vxoꝛ.
S talis conſenſus nõ cfficit matrimoniũ.¶ Itẽ ma⸗

trimoniũ eſt vinculũ nullo mõ ſolubile. Sed omnis

obligatio vel pactio ſub conditõne facta eſt ſolubil.

13 ergo ⁊c.¶ Rꝰ.dᷣm q cõſenſus cõditionatꝰſi fiat er

verba de futuro. iudicium habet ſicut ⁊ conſenſus de

futuro. Añ ſicut ↄſenſus de futuro nõ facit matrimo
nium ſed deſpõſationẽ ſiue ſponſalia.ſic nec talis cõ
ſenſus ſub ↄditõne.Attendendũ tamen ꝙ conditio

aut apponit᷑ ꝑ modũ pene.aut vt determinatio con/
tractus.Si ꝑ modum penc.nullius eſt vigoꝛis ꝓ eo
ꝙ matrimonia debent eſſe libera. Vñ ſi q̃s ꝓponat ꝓ/

mitto cõtrahere tecũ ſub pena cẽtuʒ marcaꝝ.vecl ſi ñ

pↄtraxero.dabo tibi centũ.etiam ſi nõ contrabat non

debet nec tenet᷑ ad illam penam. Si aũt apponit᷑ vt

Teterminatio ↄtractus ſiue conſenſus diſtinguendũ

Eſt. Aut em̃ ẽ cõditio honeſta.aut inhoneſta. Si ẽ bo
neſta. ſtante ↄditõne ſtant ſponſalia.non ſtante non
ſtant.vt ſi quis dicat.Contraham tecum ſi placuerit

patri meo.⁊ ſi tu volueris ↄuerti ad fidem.Si anteʒ
eſt inhboneſta.duplex eſt. Aut eſt contra ſubſtantiam
matrimonij. aut nõ. Si cõtra fubſtantiã matrimonij
tũc nulla eſt obligatie.vt ſi dicat cõtraham tecum ſi
ꝓcuraueris venena ſterilitat vel aliq hmõi. Si au
tem eſt inhoneſta ⁊ nõ contra ſubſtantiã matrimo/
nij.vt ſi dicat᷑ contrabam tecuʒ ſi furatus fueris.vel
ſi deũ offenderis,.talis conditio ꝓ nõ adiecta habẽda
eſt. Et boc totum ꝓbat᷑ ꝑ illa que dicunt᷑ in extra.iiij

li.de cõditõnibꝰappoſitis in deſponſatõne. Si auteʒ

conſenſus fiat ꝑ verba de pᷣſenti. Aut cõditio eſt pᷣte
rita.aut pᷣſens.aut futura.Si conditio eſt pᷣterita vt

accipio te in meam ſi moꝛtuus eſt pater tuus.vel de

pᷣſenti.vt accipio te in meã ſi es virgo.ſtante cõditio
ne.ſtat matrimonium.Si aũt conditio eſt de futuro.
aut futuri neceſſarij.aut futuri cõtingẽtis. Si futuri
neceſſarij.vt accipio te in meã ſi ſol oꝛitur cras.tunc
eſt matrimoniuʒ. Si aũt conditio eſt ↄtingens.dico
ꝙ non eſt matrimoniñũ.eo ꝙ conſenſus pendet de fu

turo ſicut ⁊ cõditio.⁊ ideo iudicandũ eſt tunc ſicut

futuro.nec eſt matrimoniũ niſi carnalis copula ſub/
ſequat᷑.quia tũc intelligit᷑ a ↄditõne appoſita receſ⸗
14 ſiſie. ¶ Ad illud ꝙ qð obijcit᷑ ad ſcdam ꝑtem ꝙꝙ non
ſtat matrimoniũ ꝑ ↄſenſum ↄditionatum.dicenduʒ
verũ eſt vbi eſt conditio de futuro ↄtingenti.quia
5 eũc conſenſus pendet ex futuro. ¶ Ad illud vo qd
obijcitur ꝙ ſimpliciter ſtat ꝑ ſimile in voto. dicendũ

ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ votũ ẽ pura obligatio mfioniũ ãt eſt
coniũctio.⁊ nõ eſt coniunctio niſi ꝑ pꝛeſens. ſed obli

Ad illud qð obijcit̃ ꝙ conſenſꝰ

46 gatio eſt ꝑ futuruũ. ¶ A B
ſpe pecunie facſt matrimonin: vcri eſt qñ ſimplex

—

eſt abſolutus. Sed cum expꝛimſt᷑ ſub conditõne. nate 8
expᷣmit᷑ ſimplr.nec vt abſolutꝰ.nec vt pñ̃s.⁊ideò nõ ſe ea
eſt ſimile. ¶ Ad aliud doᷣm ꝙ matrimoniũ plus exi/l7 in
git q; obligatõnem. VUñ dico ꝙ nõ ſequit᷑ iſte eſt ob⸗ gllu⸗
ligatus iſti mulieri vt eam accipiat in vxoꝛẽ. Seſt eiꝰ ¹ hobi
vir.ſicut nõ ſequit᷑.obligauit ſe ad ꝑſoluendum.er/ anen
go ſoluit. vnde matrimoniũ nõ tm̃ eſt obligatio.im/ c⸗ n
mo etiã ipſius vinculi indiuiſibilis vnio. nne
¶ Utrum cõſenſus tacitꝰ faciat matrimoniũ. Et qp ſic kand
videt᷑ ꝑ decre.iiij.li.ð ſponſalibꝰ.tuc fraternitati ⁊c. Macbt
M'jimoniũ in veritate ↄtrahit᷑ ꝑ legittimuz viri et xnſt
mulieris cõſenſum.ſed neceſſaria ſunt verba q;tum wiie⸗
ad eccleſiam ad cõſenſum expꝛimendũ de pñti. ergo 1 dule
vi ꝙ qtũ ad deuʒ ſit matrimoniũ. en uroe S
glia videt᷑.qꝛ peccatũ adulterij ſiue foꝛnicatõnis ſo rgun
lo interioꝛi cõſenſu iudicat᷑ ↄſummatũ.etiam ſine ſi⸗ Aſehona
gno aene raſt us põt conſenſus caſius qᷓ ine⸗ li licl
ſtus. patet ⁊c. ¶ Item cõſenſus verboꝝ exterioꝛum u Ve⸗
nõ vnit niſi ꝑ ↄſenſũ interioꝛẽ.s vbi vnũ ꝓpter alten ntens die
vtrobiq; tm̃.o videt᷑ ꝙ ſi aſſt vnꝰconſenſus extcrioꝛ vrſue
idem oino faciet. ¶ Itẽ aliqᷓ due ꝑſone cõſentiũt cqᷓ non vltus.
intenſe ⁊ plene ante expᷣſionem ⁊ poſt ſi poſt expᷣſ ſatconrii
ſionem eſt mrimoniũ.⁊ añ nee d en ſi alis Cuck
voueat interius im̃.nibil vouet.⁊ tñ obligat᷑ ad vo⸗ Auft
tum. S ſilr ſi conſentit interius tm̃. Si tu dicas ꝙ nõ .
eſt ſimile.qꝛ votum fit deo qͥ videt coꝛda.matrimoni (Snmon
um vᷣo reſpectu homis qui coꝛda neſcit.Obijcit᷑ tũc kunfucun
ꝙ ſaltem in cõſpectu dei da eſſe matrimoniũ. ¶ JItẽ ſtopupz di
boc oſtendit᷑ ꝑ ſile.qꝛ quijvere cõteritus eſt interius. caumgefn

in cõſpectu dei vere penitẽs iudicat᷑ etiam ſi nõ aſſit ſllcnöne

confeſſio oꝛis. ſilr ⁊ in matrimonio.(¶ Contra. ma ohneqt,
trimoniũ eſt ſacr̃m.ſ̊ omne ſacrm eſt ſignũ.⁊ ſignuʒ incng mat,i,
eſt qad offert ſe ſeſui. ac. ¶ Item ſi cõſenſus inten?? niiſſcunc
faceret matrimoniũ. cum neſciat homo occulta al⸗- nkinoſchan
terius.neſciret vtrum cſſet vir illius an non. ſi alij ntncccſe
cõiungeret᷑ exterius.neſciret vtrũ ceſſet matrimoniũ. lcniscot⸗
⁊ ita in periculo ſe poneret. Item qtumcũq; veli inmnſcho⸗
voluntate plena alteri aliquid dare.nullũ ius acqri· tilanype
tur illi ex mea volũñtate ſi nõ ꝓmittã exterius per ſi/ nageiucia
gnum. Sed in matrimonio ius acquirũt cõiugcs in⸗ tenm
ter ſeinuicẽ.ꝗᷣ ⁊c. ¶ Item ratõne videt᷑quia quan/ Abetgcad
tumcũq; credat aliquis ⁊ innuat.niſi ſermonem ex/ tononchſa
pꝛimat ego te baptizo nõ baptiʒzat.erge a ſimili vide Sneem
tur ꝙ non contrabat quantumcunq; conſentiat niſi nwonon
ſermonem expꝛimat.⁊ ex boc videtur ꝙ mutus non fomconſe
poſſit contrabere.¶ R.dicendũ ꝙ ad om̃is ſacram̃/i SD galtngt⸗
ti eſſe neceſſario requiriturſſigtio ſiue expꝛeſſo.omne ltoſutin
cm̃ ſacramentũ ſignum eſt. ⁊ vt ſignum adminiſtra-/ ltoſatin
tur. ⁊ ideo iſtud eſt neceſſarium. ſed in aliquibus eſt nahinonze⸗
mateꝛia determinata.⁊ foꝛma verboꝝ pꝛeſcripta.que Prbusneet
vim babent ſibi ad hoc datam.⁊ talia ſacramẽta nũ⸗ ſöbſentib
q́; fiunt niſi illa verba ꝓnũcient᷑. In aliquibus autẽ eſaphibri
non venit vis a verbo exterioꝛi ſed ab intrinſeco.vt ſieſcſen
in penitentia q;tum ad confeſſionem.⁊ in matrimo⸗ teindaſton
nio.⁊ in talibus ſufficit qualiſcũq; fiat expꝛeſſio ſiue Nndcſeniin
verbo.ſiue ſcripto.ſiue etiam quocumq; nutu alio Cnsei
Concedendum eſt igitur ꝙ matrimonium non con/ 7Neodeni
trabitur niſi conſenſus cxterius expꝛimatur vel ꝑ v/ atto etfuen
ba conuenientia.vel per nutus idem impoꝛtantes. Wꝛem ſae

⁊ ꝑ hoc patet pꝛimũ ad pꝛimam partem. Patet etiã cti Etrnt

ꝙ; inter mutos poteſt contrabi. non tamen ſincaliq̃ ꝰ linoeal
ſigno Simſliter patet vltimuʒ ad oppoſitumꝙ no Kanend

nnnib

inigrni t

muinſphgn
mma diitc
miInnne
nluſnaist,
Immtanntineſ
isalkzie,
teſehegmeun
Lünmigeri
twhongtigaut

genr rie

meeiig
miin leatig
aticchgin
uñ Zuntcgi
raaelaumm
ace ncar Nigin
ſemammeni
ccötennisffünni⸗
ncicticniit
nnone Lnn
nanckſhi r
Nunlcihtsun
authenglnt
erlusnimn tic,
icdenem
(Aniunog
Ceur mliſetl
Ptiricncieſt
s uiitchlſe,
rerai.
ar ünenc

rung Mnt
ſcanonie
g weñe⸗
ſvecb
o ſuecht 1.
rſnn ueli
ter unugt
2tlutmnniin
iiuun
uming
A. 4
n

— —
—
☛ =

—= =⸗

=

=
= – – =,=

=
=-

20

21

22

eſt ſ. mile de baptiſmo vel peccato. (Ad ſllud quod

obijcitur de adulterio vel peccato.dicendum ꝙ non
eſt ſimile.quia peccatum cſt in interioꝛi deoꝛdinatõ/
ne.ſed ſacramentũ conſiſtit in exterioꝛi ſigtione.
d illud qð obijcit᷑ ꝙ eſt ibi vnum ꝓpter alterum
ergo vtrobiq; tm̃.dicendũ ꝙ differt dicere vnum ꝓ/
pter alterum.quia vbi eſt dicere vnũ ꝓpter alterum.

eſt ponere duo quoꝝ alterum eſt ſicut efficiẽs.alterũ

ſicut inſtrumentum.⁊ non eſt verum ꝙ efficiẽs poſ/
ſit tantũ per ſc quantũ põt cum inſtrumento. M au
tem dicit᷑ vbi vnum ꝓpter alteruʒ.weꝝ ẽ cũ loquitur
de vnitate obiecti.vbi ꝓpter dicit cauſam formalem.
vt video coloꝛem quia lucidum. ⁊ amo vinum quia
dulce. ⁊ ſic in ſimilibus. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de

voto. dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile pꝛopter duas ratõnes.

23

Ana.quia votum nõ eſt ſacramentũ.Alia.quia obli
gat ſe bomo deo ad quem cogitare eſt loqui. matri/
inoniũ auteʒ ẽ ſacramentũ p quod obligat᷑ homo ho
mini. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vere contritus dicit᷑
penitens. dicendũ ꝙ verũ eſt de penitentia virtute.ſᷣ

non ſacramento. matrimoniũ autem eſt ſacramentũ

non virtus.⁊ ꝓpterea eſt ad altcrum ſemꝑ nõ ad ſe

ſicut contritio.⁊ ideo non eſt ſimile.vt pʒ.

(ricſtiooy. —

¶ Atrum conſenſus de pᷣſenti expꝛeſſus in occulto ve/

foꝛnicatõnes ſunt.

24

rum faciat matrimoniũ.Et ꝙ non videt᷑.auia euari

ſtus papa dicit ⁊ habet᷑ in litera loquens de occultis

tem hocipſum videt᷑ ratio/
nce qᷓ pſone q̃ ſᷣm inſtitutõneʒ eccleſie non ſunt legit/
time ad matrimoniũ contrabendum. vt frater ct ſo⸗/
roꝛ in ſeeundo gradu.ſi de facto ↄtrahbunt.nihil faci/
unt. imo ſepantur. cum ergo hmõi clamdeſtina ſint
contra eccleſie phibitõnẽ.ergo nihil fit in eis. ¶ Itẽ
ſi aliquis cõtrabat cum aliqua in occulto.⁊ cum alia

clamdeſtinis uf gian piugia ſed adulteria vł

in manifeſto. ⁊ veniat᷑ ad iudicium eccleſie.ecclia di⸗/
cit illam vxoꝛem quam accepit in manifeſto. ergo ſi

recte iudicat illa eſt vxoꝛ.ergo alia nõ fuit vxoꝛ.
tem matrimoniũ eſt ſacramentuʒ cccleſie. ergo
debet accipi in facie eccleſie.ergo ſi accipit᷑ in occul/
to non eſt ſacramentũ eccleſie.̊ nec verum ſacramẽ
tñ. nec matrimoniuz. ¶¶ Contra. ſacramentũ ma/
trimonij pꝓ materia habet᷑ pſonas legittimas.ct pꝛo
foꝛma conſenſum. ſed bec duo integre poſſunt ceẽ in
occulto. ⁊c. ¶ Item ita baptiʒatus eſt aliquis i oc

culto ſicut in manifeſto. ̊ matrimoniuʒ eſt ita in oc-
culto ſicut in manifeſto a ſimili. ¶ Item contrae
matrimonij eſt ꝑ verba maris ⁊ femine alijs nibil a

¶ Item contractꝰ

gentibus nec dicentibus. ergo ita eſt integrum ſi fiat
illis abſentibus ſicut ⁊ pſentibus. Juxta h̊ qri᷑ qre
ecdeſia phibuit matrimoniũ contrabi in occulto.cũ
alias eſſet licitum. ⁊ non ꝓhibuit aliquem baptiʒa/
re in occulto vel etiam conſ. are Re iccncun
ꝙ ad eſſe mr̃imonij iſta duo ſufficiũt.ſ.legittimitas i
ꝑgſonis. ⁊ vnitas in conſenſu.Ad ſolennitatem vero
⁊ decoꝛem ſiue honeſtatem requirit᷑ ⁊ parentuʒ tra/

ditio.et ſacerdotũ benedictio. hec autem ita ſunt ad

decoꝛem ſacramenti.vt tamen ſint de neceſſitate pꝛe
cepti. Et ratio huiꝰẽ vitatio periculi.quia frequẽter
qui in occulto contrabunt penitent.⁊ cuʒ alijs de fa
cto contrabũt. ⁊ cum nõ poteſt pꝛimus contractꝰ ꝓ/
bari.neceſſe habet ecdeſia decipi ⁊ contra veritatem

XXVIII

— —

dare ſententiam. idceo opoꝛtuit talia phibere. binc

eſt ꝙ ſi aliquis cum aliqua contrabit in occulto.q́;

uis ſit matrimoniũ.tamen coniunctio illa non eſt ſi⸗

nime.¶Ad aliò rñdẽdũ ꝙ eccia in caſu illo necio de 26

veritatem latentẽ.

nc peccato.ſicut nec ↄiunctio foꝛnicarij.nõ tñ tantũ. ⸗

⁊ inde eſt ꝙ euariſtus dicit.ꝙ nõ ſunt connubia ſeld
adulteria ꝗꝓpter culpam. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ il/25
lud matrimoniũ fit qdð contra inſtitutionem eccleſie
irritat᷑.dicendũ qꝙ; quedaʒ inſtituit eccleſia circa hoc

ſacramentũ tanqꝙ; neceſſaria. vtpote que ꝑſone ſunt

legittime. Quedã tanq; expedientia.vtpote in aꝑto
ↄtrabere.Et matrimoniũ qd pꝛimo modo fit ↄtra in
ſtitutõneʒ eccleſie irritat eccleſia.qd ſcdo modo mi⸗/

cipit.nõ tamen decipit᷑ vt non iuſte iudicet.quia iu/
ſte iudicare eſt iudicare ſm allegata.decipit᷑ tam̃ pᷣm
d illud qð obijcit᷑ ꝙ eſt ſacra 27
mentũ eccleſie. dðᷣm ꝙ verum eſt. tamen accipit᷑ etiã

ab alijs qui ſunt extra ecdleſiã vt baptiſi mus. nõ tam̃
ad ſalutem niſi ab his qui ſunt in ipſa eccleſia.⁊ bap

tiſmus accipit᷑ in occulto quia ſacramentũ neceſſita

carnalis.

tis.⁊ nõ ẽ ibi periculũ imo vitat᷑ periculũ.ſᷣ illud in
facie ecclcſie accipit᷑ ſalubꝛius.in occulto vo accipit᷑
vere ſed non ſalubꝛiter.quia contra eccleſiaſticã ſan⸗
ctionenm.
eſtio. vj. ⁊ vltima. f

—

n quid debeat eſſe conſenſus.⁊ ꝙ; in carnalem co/

pulam videt᷑.quia ita dicit Hiero.ꝙ vouentibꝰ vir/
ginitatem nõ ſolũ nubecre ſᷣ etiã velle nubere dana/

dile eſt. 5 non eſſet damnabile niſi eſſet ↄtra votum.
⁊ nõ eſſet contra votum niſi cõſentirẽt in opus car/

nis. neceſſe erat in illud conſentire. ¶ Item in om

nia in que cõſentit vir ⁊ vxoꝛ.poſſunt conſentire fra-

ter ⁊ ſoꝛoꝛ licite excepta copula carnali. ſi inter fra/
trem ⁊ ſoꝛoꝛẽc nõ pᷣt licite ctrabi matrimoniũ.pʒ ⁊c.
Si tu dicas mihi ꝙ opoꝛtet conſentire in copulã cõ/
iugalem.quero quid vocet᷑ copula cõiugalis.⁊ tan/
dem opoꝛtet ad hoc deuenire ꝙ ibi includat᷑ copula
¶ Item Aug. dicit ⁊ habet᷑ infra di.xxx.et
loquit᷑ de puriſſima virgine.cõmittens virginitateʒ

ſuam diuine diſpoſitioni cõſenſit in carnalẽ copulã.

tiens ⁊ vouẽs cõtinentiãꝗ virginalẽ põt ſine pcto co/
ſentire in actũ carnis.btã virgo wuit ſicut dicit aug.

ſi S nullũ mr̃ioniũ puriꝰillo.nullũ ſanctiꝰ.in om̃i oꝑ

tet cõſentire. ¶ Item ſi qua mulier dicat cõſentio in
te vt tñ nõ cognoſcas me nõ eſt matrimoniũ.ergo ſi
iſta cõditio eſt ↄtra ſubſtantiad motrimonij.g̊ tenct᷑
cõſentire in copulam carnalẽ. ¶ Item matrimoni⸗
um ad boc inſtitutum eſt vt ſint duo in carne vna. g
neceſſe eſt ad hoc ꝙ ſit matrimoniũ ꝙ carnaliter vni
ant᷑.vel in carne vel in voluntate.ergo nõ eſt matri/
monium ſine carnali copula.¶ Contra.mgf dicit in
litera ꝙ cõſenſus cohabitatõnis vel carnalis copu/
le nõ facit cõiugiũ.¶ Item in di. xxx. dicit᷑ conſenſit
Maria in copulã matrimonialẽ ſᷣ nõ in copulã car-

nalem. ¶ Item bocipſum expᷣſſe dicit Hug.in li.de

virginitate marie. ⁊ tñ ex cõſenſu ſuo matrimonium

——

cotraxit. ᷓ nõ optet in carnalẽ copulã conſentire.

Item ratione videt᷑.qꝛ nullꝰ cõſcntiens in actum

carnis eſt virgo ꝑfecte. beatꝰ Joh̃. eſt virgo pfecte. S

nõ cõſenſit in actũ carnis.⁊ ↄſenſit in mrimoniũ.q̃a
