habitum ſed non q;tum ad vſum. 831 eue ün⸗
quid vocatur ibi vſus.aut facultas vtendi.aut actꝰ.
Si facultas.tunc qui habet babitum habet faculta/⸗
tem.nec eſt diſtinguere. Si actus. ſed adulti nõ ſem
per vtũtur virtutibus.vt quando alijs intẽdunt. et
tamen complete habent babitus.ſed vſus vocat᷑ qᷓ⸗

daʒ aſſuefactio addita mumeri virtutis.ſicut patiẽ
tia dicitur fuiſſe in JYob. Adhuc non ſoluit. ntts hec

non eſt in oibus adultis bonis.¶¶ LZercia poſitõ eſt
ꝙ dantur eis babitus ſed ſcᷣm er imberlectio⸗
vis. vnde habitus iſte quaſi mediꝰ eſt inter potẽtiaʒ

uudam ⁊ perfecte diſpoſitam. ſicut eſt viſus in ocło

canis ante nonum diem. Sed iſta poſitõ non pᷣt ſta
re conueniẽter.quia ꝑfectio babituum infuſoꝛum wve
nit ex parte gratie.⁊ per id quod habent abſq; addi/
tione poſſunt paruuli bene operari cum creuerunt.
Et pꝛeterea dom eſt ꝙ; dantur eis habitus ꝑfecti vir
tutum ſicut ⁊ adultis,. ꝙᷓuis per illos non operẽtur.

Pꝛopter qð notãduʒ ꝙ potentie anime duplicit᷑ im ʒ

pediũtur ne debite excaut in actus ſuos. AVno mo/
do a coꝛpoꝛis imperfectõne ⁊ coꝛruptione.⁊ ſic im/
pediuntur in paruulis ⁊ ſtultis et doꝛmientibus.et
cõtra hoc impedltiuũ eſt coꝛpoꝛis perfectio ⁊ bona
diſpoſitio. Alio modo impediunt᷑ ab babitu malo
⁊ a conchpiſcentia ſiue a culpa.et cõtra hoc impedi

mẽtũ ẽ gra ſiue vtutes. Airtutes ergo reddunt potẽ⸗

tias faciles ipſas perficiendo. ⁊ ſic remouendo cul/
pam.aliam autẽ expeditionẽ non faciunt.vnde cuʒ
paruulus ſit habens vtrũq; impedimentũ.alterum

remouetur per virtutes.nõ vtrũq;.⁊ ideo nõ eſt om

nino facilis. Huinſmodi autẽ habitus expeditiuus
babet triplicẽ oꝛtũ. Ham quidã eſt innatus.quidaʒ 64
acquiſitus.quidã iufuſus. Pꝛimus incipit cũ natu/
ra. et ab eius pꝛincipijs oꝛtum babet.et ideo ẽ in na
tura imꝑfecta imperfectus.et᷑ cum natura creſcente
creſcit. ⁊ cum natura perfecta perficit᷑. vt patet ĩ na
turali iudicatoꝛio. Secundus vero ſcʒ acqͥſitus oꝛ/
tum habet a libero arbitrio.qui nõ babet vſum do/⸗
nec natura aliquo modo perficiat᷑.ct ideo ſequitur
naturã perfectam. Tercius vero oꝛtuʒ habet a deo

non a natura. nec a libero arbitrio. Et quia nõ habʒ

oꝛtum a libero arbitrio.poteſt eſſe in paruulo ante
vſuʒ liberi arbitrij. Quia vero nõ habet oꝛtũ a natu
ra. poteſt eſſe perfectus natura exiſtente impfecta.⁊
per hecpatent obiecta. Mam fides aliqͥd babet infu
ſum. aliquid acquiſitũ.vt cognitionẽ ſubſtratã.ra-
tione pꝛimi eſt in paruulo.nõ ratõne ſecundii⸗⸗ Ad
illud qd obijcitur de facilitate patet rñſio. quia ba/
bitus ille reddit potentiam facilem ſed nõ omniuo.
¶ Ad illud qð obijcitur q virtus eſt babitus perfe-
ctus ⁊c.dicendũ ꝙ perfectio moꝛis quedã eſt acqui/
ſita.⁊ H pᷣſupponit ꝑfectionẽ nature.Quedã infuſa.
et hec nõ pᷣſupponit neceſſario. Poſſʒ tamen dici q;
potentie naturales in paruulo in quibus nate ſunt
eſſe virtutes.qᷓ;ẽtum eſt de ſe ꝑfecte ſunt.licet non ex⸗
eant in actum ꝓpt᷑ impedimẽtum coꝛpoꝛis. Eñ ſta/
tim cum anima ꝑuuli ſoluta eſt a carne.habet opati
ones ſibi debitas.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ babi⸗q&
tus cognitiui pꝛecedunt ⁊c.dm ꝙ; licet habitus co
nitiui ſint ſcᷣm acquiſitionem. tamen gratuiti ꝑ in
uſionem. Sed qr.cũ cognitiui poſſint infundi qua

re non dantur paruulis. Ratio eſt. quia ſunt ad co/

gnoſcẽdum.⁊ bunc actum non babent ante vſũ rõ/
e

Ai.

nis. Sed habitus motiui non tm̃ ſunt ad dirigẽduʒ
ſed ad faciendum dignum gloꝛia.⁊ purificãdũ a cul

pa. . Rm . „
. ¶ Queſtio. iij.

¶ Atrum cqualis gratia detur omnibus ꝑuulis in ſa

eramento.⁊ ꝙ ſic videtur.quia ꝙ cauſa differẽt imp
mat cfectus. non eſt niſi vł quia agens volũtariũ.
aut quia ſi non eſt volũtarium.tñ differenti modo ſe

habet. vel ſi eodez mõ. mã recipiẽs ſe habet alio mõ.

Sed nec ſacr̃m nec virtus paſſionis eſt volũtarium
agens. nec ipᷣm diuerſificatur. nec puulus vnus eſt
magis diſpoſitus qᷓᷓ alter. ⁊c. ¶ Item qualicunqʒ
diſpoſitione infas naſcatur.⁊ qualiacũq; hẽat nalia.
vnus non naſcitur magis peccatoꝛ qᷓ; aliꝰ?. pari rõe
in regeneratione ynus non debet regenerari magis
vel melius alio. htem vnus non punit᷑ magis a/
lio.g̈ nec remuneratur.¶ Cõtra.bonitas nac diſpoſi
tio eſt ad gratiã.g vbi melioꝛ nã.melioꝛ diſpoſitõ. ſʒ
cauſa vnifoꝛmiter agens magis impmit in mag di/
ſpoſito.vt lux in aere qᷓ; i aqua. cuʒ vnus ꝑpuulꝰme

lius ſit diſpoſitus q; alius.pʒ ⁊c.¶ Item quia deus

pꝛeuidit Jacob fu turum bonũ dedit illi gram. alte/

5 —

vidit. ſi uuloꝛum q baptizãtur quoſdã p̃uidʒ dãa

nandos.qͥſdã ſaluãdos.videt᷑ ꝙ ſaluãdis dare debe

at maioꝛẽ gratiã. ¶ Re dð ꝙ gra meſurat ſom libe⸗ 6G7

ralitatẽ dei dãtis.ñ ſcᷣm eqlitateʒ ſuſcipiẽtis niſi de
ↄgruo.⁊ G̊ ſᷣm ꝙ ſuſcipiẽs ſe pᷣpat.ã ſʒ ꝙ ẽ capax qꝛ
§ deus oꝑatur ibi pᷣm exigentiã ſacramenti. vltekis

vnus non eſt diſpoſitus magis qᷓ; alter.ideo eq̃liter
oibus ꝑuulis dat qᷓtum eſt de lege cõmuni.Quia cñũ
ptãs eius non ſit alligata ſacro.non eſt neceſſe ꝙ ſo

t egualiter.ſed poteſt facere cui vult pꝛiuilegiũ ſpã

le.¶¶ Ad illud quod pꝛimo obijcit᷑ de agente diuerſi oS
modc.dm ꝙ illud non valet.quia deus operat᷑inn
ſacr̃o vt agens volũtarium. Similiter nec ſcᷣm va/ 69
let. quia ꝓpagatio libidinoſa hoc facit que conuer ·
ſa eſt in nam. ⁊ ideo vnifoꝛmiter. ¶ Ad illud qð ob/
ijcitur tercio de pena.dᷣm ꝙ illud non valet.qꝛ iu/

ſticia reſpicit meritum pᷣciſe.ſed mia reſpicit dãtꝛ be-

nignitatem. ¶ Ad illud quod obijcitur ad oppoſitã 2
dom ꝙ bonitas nãe non diſponit ad gr̃am vt neceſ-
ſitas.nec etiã vt congruitas.niſi interueniat pᷣpara/
tio determinata. vt ſic pᷣparet ſicut nã nata eſt cape

n bonũ dedit illi gam. alte/ re. Altimum pʒ quia virtus ſacramẽti non reſpicit
ri vero.ſ.fratri non dedit.quia ꝑmaſuruʒ in malicia .

futuꝝ ſed diſpoſitõem.deus aũt ⁊ ſic ⁊ ſic.

Ur
N

. n
¶ Diſtinctio.v.de baptiſmo ꝑ c em ad dãätes. .
Aſt bec ſciedum eſt ſacramẽtũ baptiſmi ⁊c. Supꝛa determinauit magiſter de baptiſmo per comꝑa
p Ntõem ad ſuſcipientes. hic agit de ipo per comꝑatõem ad dãtes. ⁊ hij ſunt quibus collata eſt ptãs boꝛ2,
ptiſãdi. Et diuiditur hec ꝑs i duas ꝑtes. In pꝛima agit ð ptãte collata. In ſcda agit de hijs que bãc
ptãt em expediunt vł impediunt.infra.di.ſequeuti circa medium.ibi.Hoc etiã ſcienduʒ eſt ꝙ lʒ ter ⁊c. Pꝛi⸗
ma ps habʒ duas. In pꝛima oſtendit m? que ſit ip̃a ptãs que miniſtris eſt collata. In ſcda vero determiat
quibus eſt collata.j.di.vj. Nunc quibus liceat baptiſare. Pꝛima ꝑs hʒ tres ꝑptes. In pꝛima pte oſtendit
ꝓtãs baptiſãdi eliter eſt efficax in oibus miniſtris. In ſcda vero oſtendit q̃ ſit iſta ptãs.qm̃ eſt ſolius minun /
ſtter ij exterioꝛis.ibi.Odð miniſterium tm̃ hñt. In tercia vero ꝑte oſtẽdit que ſit illa ptãs quã dñs potuit drer
miniſtris.ſed non dedit.ibi.Queritur q̃ ſit illa ptãs.vbi dicit ꝙ eſt ptãs cooꝑationis. UW

a ¶ Juſtos opoꝛtz e ¶ Pe poteſtate collata miniſtris baptiſantibus.q eft·a
ꝑ quos baptiʒat᷑.Se equaliter efficax in omnibus.ſiue a bono ſiue a malo.
cũdum boc vr̃ ꝙ ſia- pet᷑ bono velmalo, l
r rentenlit in Q ſt hec ſciẽdum eſt ſacramentum baptiſmi a
ptiʒet ꝙ moꝛtalit pec⸗ bonis ⁊ a malis miniſtris dari.ſicut a bonis 4
cʒ. Sʒ Z. fac ad id q K malis ſumitur. Nec melioꝛ ẽ baptiſmus qq Glyꝛ
tenet. baptisãdp nõ melioꝛem datur.nec minus bonus qui per minus bo-
1 peceate e 98 int nũ datur. nec malus qui per malum dat᷑. MNec maius
geccatb notono⸗ aur Munus datur in baptiſmo dato a bono. nec minus in
occulto. ſiuc ſic ſiue ſi baptiſmo dato a malo. ſed equale.quia non eſt munꝰ “
diſtinguẽdũ eſt. qꝛ aut hominis ſed dei.Qdð totuʒ ſubditis declaratur teſtio .
eſt neceſſtas ⁊ timek nijs.Aug.ait.Baptiſmus talis eſt qualis eſt iſte in c“ Aug.ſuxg Jo.
poteſtate datur.non qualis eſt iſte per cuius miniſte X e
rium datur. Item.pꝛoꝛſus fieri poteſt vt aliqui qͥ veꝝ

ſcãdalũ.⁊ tũc nõ pec/
cat baptizando.ſed in .
habeant baptiſma non habeant veram fidem. Jtem nel

aop⸗

boc ꝙ negligit ſe pᷣpa/
neretia ad ſacfm aece, ſi inter bonos miniſtros cum ſit alius alio melioꝛ.non did
dere. Si aũt nõ eſt ne eſt melioꝛ baptiſmus qui per melioꝛem dat᷑.nullo mõ in
ceſſitas.nec timetſca⸗/ malus qui etiam per malum datur.qꝛ idem baptiſ⸗ .
alr no banener. mus dat᷑. ⁊ ideo her miniſtro⸗ diſpares. dei munꝰ? eſt
ug ſe edeteEquale. qꝛ non illo:ũ ſed eius eſt. Idẽ cũ baptiſat ma Aua ceſcẽt t⸗
Rintcatscznaan lIus illud q datũ eſt. vnũ ẽ.n impar ppterimpares am gumaticd. im
facit. non tiñ peccat miniſtros. ſed par ⁊ equale ppter hoc. Hic eſt qͥ bapti JSõ han
negligedo. ſed etiz ſa / Zat. Itẽ ego dico ⁊ nos dicimꝰoẽs.qꝛ iuſtos opoꝛtet a ͤfe
ameto.ↄtumeliq fa eẽ ꝑ quos baptiʒat᷑.iuſtos opoꝛtet eſſe tãti iudicis imim· a

N
Mldde
ie
ichne
nete

==

oc
nii
ucſ
lgiiſ
nedrt
bcpernki
ſn /
ecnue,
lſͤſt

D

herie
tegi
fngl
wuf
nctee
nnbſie
e.

wogeckt
metgü
Nbipg
Bt
fndunt
Nerktan

Aen.

ſopen

.

ſtiiß
ich

petp.

Math.xxiij,. eſſe iuſti qui ſedent in cathedra moyſi.ſecurũ me facit
magiſter meus.ſ.xpᷣs de quo ſpũſſactũs dicit.Hic eſt
qui baptiſat. Item quos baptiſauit Judas. xpᷣs ba⸗
b ptiſauit.? Si qͥs ̊ baptiſauit ebꝛioſus.homicida.ad
Alullter. ſi xpᷣi erat baptiſmꝰ.xpᷣs baptiſauit. Non timeo
adulteꝝ.nec ebꝛioſũ.nec homicidã.quia colubam at⸗
tendo ꝑ quã mihi dicit᷑ hic eſt qui baptiſat. Item ho⸗

Aug.de fide ad ctum eſt.vt nec homicida miniſtrãte polluatur. Iteʒ
ſi in hereſi quacunq; vłſciſmate quiſquam in nomie
patris ⁊ filij et ſpũſſancti baptiſmi ſacramentum ac⸗
ceperit.integrũ ſacramẽtum accepit.ſed ſalutem que
virtꝰeſt ſacramẽti non habebit.ſi extra eccliam catho
licã ipᷣm ſacr̃ᷣm habuerit.Debet ̊ ad eccleſiã redire.ñ
vt ſacramẽtum baptiſmi iteꝝ accipiat quod nemo de
bet in aliquo repetere.ſed vt in ſocietate catholica vi⸗
tã accipiat. Baptiſmus em̃ extra eccliaʒ nequit ꝓdeſ⸗
ſe. Ibi em̃ cuiq; ꝓdeſſe pᷣt baptiſmus vbi pᷣt ꝓdeſſe e/

miniſtratẽ gr̃am baptiſmi licet paganꝰ ſit qͥ baptiʒat.
In hiüs perſpicue cernis baptiſmũ verũ bonis ⁊ ma/
ſis dari.⁊ a bonis ⁊ a malis.⁊ ipᷣm tamen eque ſactuʒ
elſſe.⁊ munus eius equale in bonis ſiue mal ſiue a bo/⸗
nis ſiue a malis baptiſetur.
¶ Oſtẽdit que ſit illa ptãs baptiſmi.qm̃ eſt ſoliꝰ mi⸗
niſterü exterioOlis..
MAuia miniſteriũ tm̃ hñt ñ ptãtẽ baptiſmi. Poteſtatẽ
em ſibi retinuit. qð nouit Johes cũ vidit colũbã de
ſcẽdẽtẽ ſux xpᷣm. Uñ Aug.Quid nouerat Johãnes
bap: Dñm. Quid ñ nouerat: Ptãtẽ dñici baptiſmi in
nullũ hoĩem a dſio trãſiturã.ſed miniſteriũ plane trã
ſiturũ. Ptãtẽ a dño in neminẽ.ſᷣ miniſteriũ in bonos
⁊ in malos.Non exhoꝛreat colũba miniſteriũ.reſpici
at ptãtem dñi.Quid faciat ibi miniſter malꝰ.vbi bo⸗
naus eſt dñs. MNeq; qui plãtat neq; qui rigat eſt aliqᷣd.
ſed qui incremẽtũ dat ðs. Si ſuꝑbus fuerit miniſter.

Joh. j. 2

ej. coꝝ.iij.

micida dedit baptiſmũ xpᷣi.quod ſacramẽtum taʒ ſã/

lemoſina.ſ.in eccleſia.teʒ iſidoꝛus. Romanꝰ ponti⸗
fex non hoĩem iudicat qui baptiʒat.ſed ſpm̃ dei ſub⸗

niſtros. Sint miſtri iuſti ſi volunt. Si autẽ noluerint

ciendo.⁊ vſurpãdo ic
ad quod non eſt ydo/
neus Si aũt notoꝛius
eſt peccat ſcãdalilãadd.
⁊ ideo dicit Augu. qp
mũdos opoꝛtet eẽ mi/
niſtros. pʒ & reſpõſio
ad obiectum. Mõ eĩ̃
peccat quia facit qd ñ
debet ſimplr. ſed non
facit vt debet. b

¶ Si quos g baptiſauit

cbꝛioſus.⁊c. VNidetur
male dicere. qꝛ ebꝛie/
tas aufert vim rõis et

intentõem. ſed intẽtio

neceſſaria ẽ ad baptiſ/

mũ.& ſi ebꝛioſus caret

intẽtõe non baptiʒat.
Item querit᷑ ſi aliqͥs

eſt ita ebꝛius ꝙ nõ eſt

oino in eo ligata ratio
q̃ͥn poſſit aliquid dice
re.ſed tamẽ balbuciẽ/

do dicit. vtrũ ſit bapti
ſatus quem talis ba/

ptiſat. O non videt᷑.

quia ligatio lingue ſi/

gnum eſt ligatois rõ/

nis.⁊ neceſſe eſt růem
eſſe ſolutaʒ ad ea que

ſpectat ad miniſteriuʒ
ſacramẽtig ⁊c. dðᷣ
differentia eſt inter

ebꝛium ⁊ cbꝛioſum E/
bꝛius em̃ dicit᷑in actu.

ſeg ebꝛioſus in conſue

tudine. ⁊ benc poteſt

aliquis conſuetus in⸗
ebꝛiari aliquando ſo/

bꝛius eſſe ĩ actu. ita

non biberit multuz. et

tunc ſi baptiſat.bapti/
ſatum eſt. Quod que/-

cũ dyabolo cõputat᷑.ſᷣ nõ ↄtaminat᷑ donũ vpᷣi.Að ꝑp

illũ fluit purũ eſt. Per lapideũ canale trãſit aqua ad

greolas. In carnali lapido nil generat᷑.ſᷣ oꝛtꝰ fructus

plurimos affert. Habẽt & nõ mõ boni ßᷣ etis mali mi⸗

rit de ebrio. doᷣm ꝙ ſi

habeat ligatã rõ ezʒ a⸗/

do ꝙ tollat᷑ intẽtio ba
ptiſadi.et neſcit qᷣd fa-
ciat.tunc nõ baptiʒzat.

ſi aũt ratio ſoluta ẽ in/

tm̃ ꝙ ſcit quod fac.tñ

non oĩnode eſt bene compos ſui.tune iudicãdum eſt ꝙ ſit baptiſatus.ctiam ſi lingua aliquo modo balbuti⸗/
at.quia id non eſt ſignum ligaminis rõnis ſemꝑ efficax. Multi em̃ ſunt qui ex modico vino balbuciũt ⁊ ha⸗
bent vſuʒz rõnis. Diſtinguẽdũ tamen eſt in ligamiue lingue.nam ſi foꝛmat verba intelligibilia. licet non oino
perfecte. baptizatus eſt ꝑuulus.Si aũt ita coꝛrupte ꝙ intelligi non poteſt. ⁊ foꝛmam ita infringit vt cõ/

ueniẽter intelligi non poſſit.eſt rebaptiſãädns. c

uod nouit Johes ⁊c. Aidetur dicere contra hieroui/

mum ⁊ criſo.qui dicũt ꝙ non nouerat eſſe xpᷣm.⁊ ita videtur contrarietas. Queritur g quis melius int eos
ſenſerit. wicetnd g quia quãdo ihs ad iohem venit tũc dixit Johes. ego a te debeo baptiſari ſicut di /
cit᷑ Mathᷣ.ðiij.̊ cognoſcebat ipᷣm eẽ xpᷣm.Oꝛ aũt meliꝰ dicat Criſ.vr.q; Johᷣi quãdo miſſus eſt ad baptiſas
dictum fuit. ſuper quem videris ſpm̃ deſcendẽtum hic eſt qui baptiſat.g antcqꝙ veniret ad eum ſciebat ꝙ ſo/
lus iße eſſet qͥ baptiſaret interius.ſed tamen non cognoſcebat exterius ipᷣm.N dom ꝙ vtrũq; veruʒ fuit ſic
docet nos intelligere Criſo. Pꝛimo enim Johannes nouit xpᷣm in infantia notitia coꝛꝑali.poſtmodum re/

—

ceſſit in deſertum.⁊ tunc poſt lõgum tpᷣs quã

do miſſus eſt ad baptiſãdum victũ eſt ei.ꝙ xp̃ᷣs ptãtẽ baptiſãdi

wiretinẽt. ſed iã obli niſteriũ baptiſãdi.ſed neutri ptãtem bapti ſmi. Mini⸗ 2
——— itegis bae ihi, fuis.ſed ptãtẽ ſibi ret inuit.quã ſi
moꝛã quis vel qualis vellet poterat ſeruis dare vt ſe eruus daret baptiſmum
eſſct xpᷣs in ꝑſõa.⁊ iu⸗/ ſuũ tanq; vice ſua.⁊ ptãteʒ ſuã ↄſtituere Ppoterat in a⸗ 6
dicio coube viruc di ſiquo vel in aliquibꝰ ſeruis ſuis. vt tata vis eſſz in ba. a
Nda priſmo ſerui quata eſt in baptiſmo di. ied noluit. ne d
Dler r dimitteret. 4 ſeruus in ſeruo ſpem poneret. Baptiſat ſuus vt mini ie
ſpiſactu daret. vtru ſter. baptiſat dñs tãq; ptãtem hñs.quã ſi daret fuis. E
qʒ pus ſciebat in ge⸗· vt ſcʒ ipoꝝ eſſet qð domi erat. tot eſſẽt baptiſmi qᷣt ß⸗ e
necrali.ſecd poſtmoclu, u. vt ſicut dict'eſt bapciſmꝰ Johis. ſic diceretur baxg en
didicit in ſpãli.pᷣus tm tiſmꝰpetri vł pauli. Qð ne fierzʒ.retinuit ſibi dñs ptã/ lel
ehs ptano er. ſon. tem baptiſmi. puis aut miniſteriü dedit. Si g ſeruus 4
mücf ſciuit ꝑ ↄuerſa dicit ſe baptiſare.recte dicit. ſʒ tãqᷓ; miniſter baptiſat.
tõeʒ infatie.ſcom ꝑre ⁊ ideo non differt ſiue bonus ſiue malus baptizet. In tut
uelatoem pbe ſic de etiam nemo dicit baptiſmus meus. cũ tamẽ dicat iſe
pzvtruqz;. d Meß/ euageliũ meũ.pꝛudentia mea.licʒ hec ſint a dño.in qᷣ hi
unsin ano r. Quc. bus differentia eſt. Alius em̃ alio melius oꝑat᷑ in euã .
lin derone ne ruus geliſãdo.⁊ alius alio pꝛudẽtioꝛ eſt. Alius aũt alio ma ic
poneret ſpem in boie. gis minusue baptiſatus.ſiue ab inferioꝛi ſiue a maio⸗ in
qꝛ ill nullũ vꝛ incon · ni haptiſet᷑ dici non bt. 2 . anin
ueniẽs. q; poſſum⸗ in ¶ QAue fuit illa ptãs baptiſmi quam xpᷣs potuit dare nlor
oꝛlbus ſaccon ofdY. miſtris. Fno dedtit. C— A
. anaehta ¶ Mic querit᷑ q ſit illa ptãs baptiſmi quã xpᷣ ſibi retinu
Ppes nia ſaluc. d d it. ? potuit dare fuis:ſbecẽ vt plurimi voliit ptãs di⸗
q eſt ſpes auxilij. ⁊ eſt mittẽdi pctã in baptiſmo.ſ ptas dimittendi pctã q̃ in i
ſpes pmij. oom. Sſi deo eſt. de⸗ eſt. Ideo alij dicũt hac ptãtẽ non potuiſſe l
ptãs dimittedi pecca⸗ opare alicui uoꝝ. qꝛ nulli potuit dare vt eſſet qd ipᷣe ẽ. 4
eſer vata homini · vel vt haberet eſſetiã qua ie hʒ. cui ßh eſt eſſe qd poſ⸗
age ſhen rts, ſe. Dicũt em̃ ſi hãc potentia alicui dare potuit.potuit
ita per ↄñs gliam ad ei dare creaturas creare.qꝛ nõ eſt hoc maioꝛis potẽtie a
quã gia eſt lut viſo q; illð. Ad qð dici pt. qꝛ potuit eis dare potẽtiã dimit iin
ſitio necria. ſed hecab tẽdi peccata. 2 nõ ipam eãdẽ qua ipe potens eſt. ſʒ po⸗ eg
boie ſpari ñ pᷣt nec v. tentiã creatam qua ſeruus poſſet dimitte peccata.nõ ill
Se en h bonſit , tamen vt autoꝛ remiſſionis ſed vt miniſter. nec tamẽ ißi
uaradnnans Hc ſine deo autoꝛe. vt ſicut in miniſterio habet exteriꝰ ſã⸗ 1
in aliquo ſacto taq in ctificare.ita in miniſterio haberet interiꝰmũdare. ſic id
adiuuãte nõ tãq́; i re id facit deo autoꝛe qͥ cuʒ eo ⁊ in eo oꝑat᷑ illõ exterius. en⸗
leuate. qz hoc gꝛatia ita interiꝰmũdaret dᷣo autoꝛe q eivbo velut qdã mi⸗ ton
alis ſol pi. ſic v ſterio vteret᷑. Ita etiã poſſz de p aliquẽ cr eare aliq.ñ ſig
rni en e e Peu tãcq; autoré b miſtrui. ci q ? in qͥ oparet ſij in bo⸗ hrn
8 n r e Wi nis oꝑibꝰ nf̃is ipe oꝑat᷑ ⁊ nos.nec ipᷣe tm̃.nec nos tã⸗ d
dicit. ne tot eẽnt ba- tũ. ipe nobiſcũ ⁊ in nob.⁊ tñ in illis agẽdis miſtri ei⸗
ptiſmi qt baptiſte. A ſumnõ autoꝛes. Ita ̊ potuit dare ſfuo ptãtẽ dimittẽ ſere
cem̃ rõ no eſſe bona. i di pctã in baptiſmo.i.vt i mũdatõe iterioꝛi ſᷣuꝰcũ dñ=Do
aut itelligit tot nume ⸗ oꝑet᷑. ñ fusſine dño.nec dñs ſine fuo.ſᷣ dñs cũ ſuo.⁊
Wenſtat, ſ dot in ᷣuo.ſic ĩ exterioꝛi miſterio dũs oꝑat᷑ cũ fuo ⁊ ĩ fuo t
ihé ſi ſect⸗din Vnñ ⁊ dũs dr̃ ſctificare ⁊ ᷣuꝰ.ſᷣ dñs iĩuiſibli gra. uꝰ vi. Aue
oibꝰ). Si tot numero. ſibli ſacro. Vñ Aug. lup leuiticũ. dñs ait. Ego dñs q Aug .R
nullum eet icõueniens ſctifico. Et ð moyſe etiã dictũ . ⁊ ſctificab eũ. Sʒ mo. Leui xxj.
Hc iutelligek q tot vſes ſctificabat viſiblibꝰ ſacrfis p miſteriũ. dñs qt iuu⸗
a ſe, ee ſibli gra p ſpm̃ ybi ẽ tot⸗fructe viſibiliũ ſacfoꝛu. Sine 4
cleſia. quia vnus poſſʒ hac ſcificatoe viſiblia ſacra nil pſũt. Si qꝗͥs hͥ meliꝰa⸗ ,
dicere ego ſum pauli. perire poterit ñ iuideo.
alius añt e

danet o ſum apollo.⁊ ſic non perfecta eſſet vnitas in eccleſia. cuuis vnitatis perfectio fundamentũ bʒ in
Vno bhaptiſmo.

¶ Oꝛ non tm̃ ſacerdotes ſed etiaz layci
ſare.Et qꝙ ſic oñdit᷑.Si baptiſarʒ vetla ſuata foꝛma

*

a pꝛincipaliter queꝛũtur. Pꝛimo queritur
de ptãte collata baptiſaturis ſiue baptiſãti⸗
bus qᷓ;tũ ad extenſiõeʒ. Scdo de ipᷣa qᷓtũ ad intẽſio⸗

ſãtiũ ꝑ ↄꝑatõem ad dãtẽ.Circa pꝛimũ bꝛeuiter que
runt᷑ duo. Pꝛimo q̃rit᷑ vtrũ ſoli ſacerdotes ſiue cle/
rici hẽant ptãtem baptiſãdi.Scdo dato ꝙ etiã lay/⸗
ci.querit᷑ veꝝ herctici ptãte illa cõmunicẽt cũ catho

licis.

oſſint bapti/

verboꝝ. iſte quẽ baptiſat nõ rebaptiſat᷑. eſt baptiſ-

mus.Sed vetula non baptiſaret niſi haberet ptãtẽ.
⁊c̃. ¶ Iteʒ alia rõe videt᷑. Baptiſmus quia eſt ſa/
cramẽtũ neceſſitatis iõ inſtitutũ eſt in elło oibꝰ ↄmu⸗
ni.ſed elm non ſufficit niſi aſſit qui poſſit baptiſare.
ptãs baptiſãdi oibus debuit conferri tam clericis
qᷓ laycis. ¶ Item.iiij. Joh.dicit᷑ ꝙ dñs non baptiſa
bat ſed diſcipuli.ſed diſciplis nondũ erat collata po/
teſtas ſacerdotalis. ⁊c.¶¶ Cõtra.yſidoꝛus.ↄſtat ba
ptiſmũ ſolis ſacerdotibus traditũ eſſe.nec ipᷣis dya/
conibus eius miniſteriũ eſſe ꝑmiſſũ.¶ Item baptiſ
mus eſt ſacr̃m ecclie.ſed oꝛdo eſt in eccleſiaſtica ie/
tarchia. & ab hijs ſolis pᷣt tꝛadi qui ad ̊ in ecclha ſũt
oꝛdinati.ſed illi ſoli ſunt qui habẽt oꝛdis ſacramẽta.
S ⁊ẽ. ¶ Item ſi ꝓpter neceſſitatẽ ſolã confert᷑ oibus.
cũ ſacramẽtũ penitẽtie ſit ſacxamẽtũ neceſſitatis.
videt᷑ ꝙ in caſu illo debet quilibet abſoluere etiã la/
ycus. ¶ Itcʒ ſi in cãau neceſſitatis indultũ eſt.videt᷑
ſi aliqͥs laycꝰ baptiſet pᷣter neceſſitatẽ.dʒ rebapti/
ri. 1 K⸗ dð ꝙ ſacim baptiſmi cſt ſacim eccleſiaſti/

„

cũ.nccriũ.⁊ pᷣmũ.Qꝛ ecciaſticũ.iõ eiꝰ admiſtratio pᷣ

mo ⁊ pᷣncipalit᷑ ẽ ↄmiſſa clericis.⁊ int᷑ hos ſacerdoti

bꝰ. Quia vo nccriũ.⁊ ſacerdos nõ ſꝑ adeſt.iõ eiꝰ ad/

miniſtratio ſe extẽdit etiã ad laycos diuina mia faci
ente.que neminẽ vult perire. Quia vero pᷣmũ. idco

nullo alio ſacramẽto depẽdet.⁊ ideo huius miſte/

rij ptãs ſe extendit ad oẽs qui poſſũt facere ea q̃ ſũt

de integritate ſacẽi.⁊ quicũq; iſta faciat baptiſatũ ẽ.

iſte g ſolꝰ excludit᷑ qͥ non pᷣt. Pꝛopter qð notãdũ q;
baptiſmus ſicut alia ſacꝛa eſt ſacim.⁊ ſacim vnuʒ.ct
verũ.⁊ integrũ.Quia ſacẽm.ideo eſt ſignũ viſiblłc. et
ideo dʒ habere diſpenſatoꝛem viſibilem.vt boĩieʒ nõ

ſpm̃.Quia vero vnũ.ideo debet tradi ab vno diſp-

ſatoꝛe non a pluribꝰ.Quia veꝝ.ideo nõ dʒ idẽ eẽ.ſʒ
alius.quia in foꝛma duplex ꝑſona expᷣmit᷑ cũ vicitur
haptiſo te. Quia vero integrũ.ideo ↄcurrũt in eo ne
ceſſario duo.ſ.ſacim ⁊ vᷣbũ.Aerbũ aũt debʒ dici.⁊ qꝛ
dicere eſt cũ iutentõe ꝓferre.ideo neceſſe eſt ꝙ hẽat
diſcretõem ⁊ non ſit ſtultus. ⁊ opoꝛtet ꝙ bẽat locu/
tiõem ⁊ non ſit mutus.Quia vero in elm dʒ mergẽ.
opoꝛtet ꝙ non ſit mancus.ois g̊ talis pᷣt baptiſare.⁊
in cãu neceſſitatis dʒ etiã ſi nõ ſit oꝛdinatꝰ.pᷣteꝛ cãm
neceſſitatis ſolus ſacerdos debet baptiſare. ⁊ ſi aliꝰ
facit.qᷓuis baptiſaret tũ grauit᷑ peccat. Patẽt g̊ obie
cta.quia yſidoꝛus loquit᷑ ſm congruitatẽ exequendi

non m ptatẽ. Et ſilr patct aliud.qꝛ ⁊ ſi ſit eccłiaſticãẽũ
tñ eſt nccriũ ⁊ pᷣmũ.⁊ ideo etiã ſcᷣm rectã oꝛdinatõ/

nem ecclie ↄpetit eius adminiſtratõ oibus eis q̃ poſ
ſunt exercere que ſunt de integritate ſacramẽti.Ad
illud de penitetia dᷣ ꝙ ⁊ ſi ſit nccriũ.non tñ pᷣmũ.ſ
eoꝝ qui iam ſũt de eccuia. Pꝛeterca hoc ſacꝛamẽtũ ẽ

Dintelligẽtiam eoꝝ que dicunt᷑ in pñti di.

nem ſiue efficaciã.Lercio querit᷑ de ipᷣa ptãtc bapti

ficit ibi rõ ſignificatõis.quia em̃ ſigni
dãs ⁊ mũdatus ſpñaliter.⁊ hoc non pᷣt eſſe idẽ ſ ali/
us. ita neceſſe eſt etiã ꝙ ſit in ſacxo. Pꝛima tamẽ rõ
potioꝛ ẽ.¶¶ Solet etiã poni talis caſus.habeãt ↄſoꝛ

tĩ adultoꝝ.qui pñt adire ſacerdotẽ interioꝛẽ cũ ca⸗

rent extcnoꝛi.ſed non ſic baptiſmus. qꝛ eſt remediũ
ꝑuuloꝝ.¶ Ad vltimũ d ꝙ ptãs ñ tm̃ data ẽ in cau

nccitatis.ſed etiaʒ impoſita. vt ſi alias fecerit pecc;.
tunc vero nõ peccat ſi facit.immo peceat ſi non fac̃.
nibilominus tamẽ ſi fecerit factũ eſt. ⁊ ſit pʒ reſpon/
ſio ad illud. Ex pᷣdictis patent aliqui caũs qͥ circa po
teſtatẽ baptiſantium poſſũt queri.¶ Solet em̃ que-
ri vtrum in articulo neceſſitatis poſſit aliquis a ſa/

☛☚

thana baptiſari.eſto ꝙ ſe trãſfigurat in angelũ lucis

Et ꝙ ſic videt᷑.quia oia verba pᷣt dicere.⁊ oẽm actũ

facere quẽ alius poteſt.Et ad hoc pʒ reſponſio ꝙ ñ.

quia non cõpetit ei adminiſtratio ſacramẽti ſẽſibił.
Poteſt aũt huius triplex rõ reddi. Pꝛima eſt.qꝛ ſpi⸗

ritus eſt. adminiſtratio aũt ſiue diſpẽſatõ ſacramen
toꝝ ꝑ xpᷣm boiem inſtituta eſt ꝑ hoies ad ſalutẽ ho/

minũ diſpenſãdã. Scda rõ eſt. quia ſpũs eſt ita pᷣci⸗

ſus ab ecclia ꝙ nec eſt mẽbꝝ actu nec potẽtia.⁊ ið0
adminiſtratio aut poteſtas que deſcendit a capite
chꝛiſto nõ peruenit ad ipᷣm. Tercia racõ eſt.quia in

oibus ſiniſtram habet intentõem. ſic em̃ xpᷣs oia bñ
facit.ita dyabolus oia male.⁊ ideo etiã ſi faceret ac/
tum. ⁊ diceret verbũ.non tamẽ intenderet baptiſa/
re ſʒ potius deludere.⁊ ſic pʒ ꝙ nõ pᷣt baptiſare. Pꝛi
ma tamẽ ratio melius valet.¶ Solet etiã queri vtrũ

aliquis in articulo neceſſitatis poſitus poſſit bapti-/
ſare ſeipᷣm. videt᷑ em̃ ꝙ ſic ꝓpter ſtatum neceſſitatis.

cũ poſſit ſe mergere ⁊ vbuʒ dicere.Et hocipᷣm videt

innocẽtius in quadã decreali dicere ꝙ ſi iudeus ali⸗

quis aſpergat ſe aqua vtens foꝛma baptiſmi.nõ ha/
bens qui ei ſacr̃m tribuat ⁊ euolat.inter fideles cõ/
putandus eſt vt dicit.Et ad boc patzʒ ratio ꝙ nullus
pᷣt ſibi adminiſtrare ſacim baptiſmi.Et pᷣma qͥdẽ rõ
tacta eſt.quia non ſaluat᷑ veritas foꝛme.cũ in foꝛma
duplex ꝑſona expꝛimat᷑ cũ dicit᷑ baptiſo te. Scda rõ
quia baptiſãs pater eſt ſpũalis baptiſati.ſi ꝙͤnemo ẽ
filius ſuus.nemo ſeipᷣm pᷣt elniſart. Roſtreino de⸗
cat᷑᷑ ibi mun/

tium mutus ⁊ mãcus.Alter non pᷣt baptiſare qꝛ de/
ficit ci vbũ.alter non pᷣt quia deficit ei actus.videtur
ꝙ ambo ſimul poſſint totũ ſupplere ⁊ baptiſare ꝓpt
neceſſitatem. Et ad hoc pʒ ratõ ꝙ non poſſint. Aut
enim dicit baptiʒamus aut baptiſo. Si dicat bapti⸗

ſamꝰ.mutat foꝛmã. Si dicat baptiſo.fim dicit.quia

cũ ſit mancus non mergit.⁊ ita non ppᷣt ibi ſaluari qð
eſt de integritate ſacramẽti. ¶ Si aũt duo baptiſent
quoꝝ vterqꝙ mergit ⁊ dicit vᷣbũ.ſi dicũt ambo bapti
ſamus.neuter baptiſat.qꝛ foꝛma mutat᷑. Si vero di
cunt baptiſo.alter eum baptiſat.ſ.qui pᷣus loquit᷑ et
complcet. alter vero oino nibil facit. ¶ Solet etiã q̃ri
ſi ples ſint i extrema nccitate vtrũ poſſint ſił'baptiſa.

B alit᷑ rñdet᷑ qᷓ ad pᷣdicta. OQd pʒ.qꝛ ſi baptiſaret ita

Baptiſo vos in noie pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpnſſãcti.baptiſatũ

eſt. Et ſi tu obijcias ꝙ mutat foꝛmã ſi dicat᷑ nos ba/
ptiſamus. dð ꝙ in h̊ ẽ mutatõ foꝛme. Mã dic pᷣſcia⸗
nus.nos igemiat ſinglłare ſuũ.vt dicat᷑ ego ⁊ ego.vł
ego ⁊ tu.vel ego ⁊ ille.⁊ iõ ſi dicat᷑ nos baptiſamꝰ ali

q̃d r a foꝛma extraneũ.⁊ foꝛma mutat᷑. Sed cũ d

Fed

14

10

1

3

15

ri. Et ꝙ ſic vꝛ.qꝛ ꝓpt᷑ nccitatẽ indultũ eſt oibꝰ.g vꝛ q
vnꝰpoſſit baptiſare pluresvbi ẽ ꝑiculũ moꝛt?.Et ad

baptiſo vos. ſeſus ẽ baptiſo te ⁊ te.⁊ iõ nõ eſt foꝛme

e iij

Li.

———— ——

mutatio. ̊ gemiatio.nã h ñ introducit᷑ ꝑfõa alia ni/

ſi baptizãs ⁊ baptizata. nõ ſic eſt in foꝛma alia cũ ðr
nos baptiʒamꝰ.Attẽ dẽdũ tñ ꝙ ſi ꝑ plaleʒ numeruʒ
nõ fiat vis aliq̃ niſi qᷓ fit ſcᷣm curſũ ſolitũ loquendi.
ſcdᷣm ꝙ papa de ſe vnico dicit nos dicimꝰ. et in vul/
gari hoc vtimur linguagio.nõ dicerẽ foꝛmã mutari
nec coꝛruptã eſſe. Sʒ ſi iſtũ ſerio dicereð ⁊ cñ pondẽ
ſui ſẽſus:aliũ generaret intellectũ.⁊ iõ nõ eſſʒ baptiſ
mus. qꝛ ſicut pᷣdetermiatũ eſt mutatio foꝛme aufert
baptiſmñ.Ex pᷣdictis ̊ pð ꝙ vnꝰ pᷣt ſil plures bapti
Sare.nõ plures vnũ.⁊ rõ eſt mutatio foꝛme in vno ⁊
nõ in alio. Poteſt nibilominꝰalia rõ aſſignari.qꝛ nõ
eſt nece ꝙ ſi' duo baptiʒẽt ſi vtq; pᷣt vbũ dicẽ ⁊ mer/
gere. Sed necitas ⁊ vtilitas eſt ꝙ ſij duo baptiʒẽtur
qñ ſũt in articulo moꝛtis.Alia tñ rõ eſt.qꝛ baptiðãs
miniſter xpᷣm ſigt.vñ ſic in h ꝙ vnus hẽat ples vxo/
res ſaluari potuit rõ ſacr̃i aliq̃ mõ.qꝛ xpᷣs eſt ſpõſus
multarũ aiarũ.ſᷣ̊ non ecõuerſo.ſic in ꝓpoſito eſt intel
ligẽdum q; vnꝰeſt baptiʒãs interiꝰ.i.xpᷣs dñs a qͥ eſt
vnitas in ſacio baptiſmi.

—

¶ Hato qꝙ dlerici ⁊ layci poſſint baptizare. qꝛ ſi poſſint
baptiʒare heretici. Et ꝙ ſic oñdit᷑ pᷣmo aucte bede.
ſiue bereticꝰſiue ſciſmaticꝰin noic ſãcte trinitatis ba
ptiʒat.non vʒ iſte qui baptiʒatus ẽ a catholic bapti
Sari. ¶ Itẽ Aug.nulli ſacio eſt iniuriãdũ.illi ãt iniu
riãtur q dicũt ea pollui ꝑ pollutõem miſtroꝝ. bere
tici q́;uis polluti pñt baptizare.¶ Itẽ accedente ver
bo ad elm fit ſacim. hereticus dicit vbũ ⁊ hʒ elm. S
p̃t ↄferre ſacẽm. ESte ptãs baptiʒãdi nõ eſt donuʒ
ge gratũ faciẽtis ſᷣ tm̃ gꝛatis date.q; ↄſtat ꝙ mali ſa
cerdotes baptiſãt. eſto ꝙ aliqͥs ſacerdos catꝰolicꝰ
fiat hereticꝰ.tñ ꝓpt h̊ ñ amittit gaʒ gt datã.vr q
poſſit baptizare.¶ Cõtra.cũ tradit᷑ foꝛma baptiſmi
pᷣmittunt᷑ duo.ſ.doctrina ⁊ fides Math.vltio.do/⸗
cete baptiʒãtes i noie pꝛis ⁊c.⁊ rurſus. qͥ crediderit
⁊ baptiʒzatus fuerit.ſᷣ doctrina hereticoꝝ nõ eſt ſcia
ſ inſipiẽtia.⁊ fides eoꝛñ eſt eroꝛ nõ fides.̊ nec ba/
ptiſmus eoꝝ eſt baptiſmꝰ ¶ Itẽ baptiſmꝰ? eſt ſacim
fidei.g vbi deficit fides.deficit baptiſmꝰ. Pꝛobatio
pme. Aug. Accedit vᷣbũ ad elm ⁊ fit ſacim.nõ qꝛ ðr
H qꝛ credit᷑. ſi nõ credit᷑.nõ eſt ſaeꝛm.& cũ hereticꝰ
nõ credat nõ ↄfert ſacim. ¶ Itẽ ad baptiſmũ requi⸗
rit᷑ intẽtio.ſ̊ᷣ hereticꝰnõ hʒ intẽtõem.qꝛ nõ hʒ fidẽ q̃
ſntẽtõem dirigit vt dicit ambꝛo.& non pᷣt baptizare.
e hereß nõ eſt ecclia.g̊ baptiſm?hereſis nõ ẽ ba
ptiſmꝰecclie.ſ̊ ſolus baptiſm? ccclie eſt baptiſmꝰ.he
16 reticoꝛũ ꝗ q nõ ſũt de ecclia nõ eſt baptiſmꝰ ¶ R dð
ſicut dictũ eſt ꝙ iſta tria ſũt de integritate baptiſmi.
ſ.immerſio in aquazʒ. ꝓlatio vᷣbi.intentio faciẽdi qð
facit ecclia.⁊ qꝛ bereticꝰmanẽs bereticpᷣt h tria hꝛe.
p̃ᷣt baptiſare ⁊ baptizat qñ aliqdð iſtoꝛũ non vdeficit.
17 opat᷑ em̃ tũc nõ vt bereticꝰ ſᷣ vt catholicꝰ.¶ Ad ill⸗

G qð obẽ de doctrina ⁊ fide.dᷣ ꝙ iſta nõ ſũt nccitatꝭ

ↄgruitatis.fides inq; baptizãt.nã fides ecclie ncce
18 eſt. ⁊ hec nõ deficit.⁊ ꝑ boc pʒ ſequẽs. Silr ad illud
qð obꝛ de intentõe.dð ꝙ ſicut patebit infra intentõ
pPt eſſe reſpectu oꝑis nõ reſpectu finis.⁊ ſic pᷣt eẽ re⸗
19 cta etiã ſine fide. ¶ Ad vltimũ dð ꝙ illð argumẽtuzʒ
nõ vʒ.⁊ fert Aug.inſtãtiã.egiptꝰnõ ẽ paradiſꝰ.g flu

hius egipti nõ eſt fluuiꝰpadiſi.⁊ eſt fallacia oↄñtis.bõ

nõ eſt azinus. gen? boĩs non eſt genꝰ aʒini. pñt eni
ecclia et bereſis in aliquo ↄmunicare q́;uis multum
differãt. Ex hijs pʒ caus qͥ poſſet queri de heretico q̃ 20
credit ꝙ ecclia nihil faciat.videt᷑ em̃ q; cũ talis nibij
intẽdat facere.nõ baptiʒet. Et ad hoc dᷣ ꝙ bereticꝰ
bñ intendit aliquãtulũ faccre qdð facit ecclia.⁊ tñ in
tẽdit q; ecclia nibil faciat.qꝛ reſpectu alteriꝰeſt intẽ⸗
tõ ⁊ credulitas.Ha credulitas eſt reſpectu effectus.
et ipſe credit ꝙ; nullus effectus ſᷣſit illi operi.nibil/
ominus tamen intendit facere id opus. non tamen
vt eſt act ablutõis coꝛpis.verũetiã vt eſt actꝰq̃dam
ↄpſuetus ficri ab ecclia. ⁊ hoc intẽdẽdo facere.q;uis
pncipalit᷑ nõ intẽdat effectũ.intendit tñ ex ↄñti ſicut
ſupꝛa tactũ eſt de eo qͥ volũtarie ſe ſubijcit oꝑi exteri
oꝛi.ꝑ ↄñs volũtarie ſe ſbiicit caracteri.⁊ ſic pʒ totũ.

Aantuʒ ad ſcᷣm articulũ Querit᷑ ↄñter de
ptate baptiʒãtiũ ꝑ comꝑatõem ad effectũ.⁊
circa hoc qᷓrunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrum
mali miniſtri licet catholici dent ſacim ⁊ rẽ. Scdo qᷓ

rit᷑ vtrũ herctici ⁊ pᷣciſi ab eccłia dẽt rẽſ. aci vt catbo
¶ Queſtio.. c

lici.
¶.6 mali miuiſtri dẽt rẽ ſacꝛi ꝓbat᷑ multis autoꝛita/
tibus q̃ hñtur in litcra.maxime iſta.ſi q̊s baptiʒauit
ebꝛioſus.homicida.adulter.ſi baptiſmꝰxpᷣi eſt. chꝛi⸗
ſtus baptiʒat.ſᷣ xpᷣs baptiʒat ſãctificãdo.ᷣ ⁊ malus
miniſter ſur. ¶ Itẽ rõne videt᷑.qꝛ ſi baptiſmus mali
hois nõ daret gratiã.tunc ſalus nẽa pẽderet ex alie/
na vita.qdð ſi nephariũ eſt dicere ⁊ iniuſtũ.pʒ ꝙ; ma/
li miſtri ↄferũt rẽ ſac?i. ¶ Gtẽ plꝰ ꝑtiet doctnia ad do/
ctoꝛẽ q́; baptiſmꝰ ad baptizʒãtẽ. ſed malꝰ doctoꝛ dat
doctrinã bonã ⁊ ſanã quã dñs pᷣepit accie Ma⸗/
th.xxiij.& multo foꝛtiꝰiſte qͥ baptiʒat quis malus pᷣt
dare bonũ baptiſmũ ſiue effectũ baptiſmi. ¶ Cötra
Mal.ij. Maledicã bũdictõibꝰ veſtris r ſacerdoti/
bꝰ mal.Et glo. Jero. qͥcqͥd a vob bñdictum fuerit a
me maledicet᷑.& qͥ baptizat᷑ a malo ſacerdote male/
dictus eſt.non & recipit ꝑ eius miniſteriuʒ gratiam.
Atem ccc.xxxiiij. ab immuũdo quid mũdabit᷑:ſᷣ ſa
cerdos malus eſt immũdus. & ab ipᷣo vel ꝑ ipᷣm non
ꝓfertur in baptiſmo gratia que muũdat aiam. ¶ Itẽ
rõne videt᷑.qꝛ ſicut ſeſus ⁊ motus fluunt a capite in
mẽbꝛa coꝛpalia.⁊ ab vno mẽbro in aliud.ita ⁊ in coꝛ
poꝛe miſtico.̊ ſi membrũ aridũ nõ defert ſenſũ.ſac-
dos q̃ eſt in moꝛtali pctõ baptizãdo non ↄfert gam
baptizato Itẽ oꝛo viciat᷑ ex vicio oꝛãtis.⁊ potius
meretur hõ irã qᷓ; gam. Vñ Grego.cũ is qui diſpli/
cet ad intercedẽdum mittit᷑.irati animꝰad deterioꝛa
pꝓuocat᷑.g baptiſmꝰ viciat᷑ ex vitio baptiʒãtis.aut
ſi nõ vitiat᷑.cũ deꝰiudicet de oꝑibꝰ ſcdᷣm interioꝛa.⁊
ſacerdos ſit moꝛtuꝰ.⁊ opus eiꝰmoꝛtuũ.moꝛtuꝰautẽ
nõ viuificet.pʒ ꝙ malꝰſacerdos ↄferre nõ pᷣt gratiã
viuificãtem. ¶ Item querit᷑ vtrũ peccet is qui acce-
dit ad ſacerdote malũ.Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ in lege pᷣce
tũ erat fugere immũdum coꝛpaliter. ſpnaliter il/
ud debemꝰ obſeruare. ¶ Itẽ eſto ꝙ ſacerdos petat
pᷣciũ ꝓ baptiſmo.nunqͥd eſt ei dãdũ.Si ſic.cũ emat
ſacr̃m eſt ſimonia.Si non. remanebit non baptiza⸗
tus.⁊ hoc eſt ꝓpter piculũ aut baptizatus ſine ſacer
dote pᷣter nccitatẽ. ¶ Rꝰ dð ꝙ malꝰ ſacerdos nõ tm̃ 2
ſacim ſed etiaʒ rẽ dat.nõ ipᷣe ſed deus cuiꝰſacia ſunt

En

cpe

e
W⸗
ab
ect
ne
attet
Nine
geſ
cait
ſtir
pe
heh
Mtrl
(itt
fiſed
cid
te
turr

nn
ſttae
catun
gvote
tgthen

i4di

Honin
Ntymnt
ClrOn
ſtonat⸗

t
utoen

Wa

one

ini

d

lur
lone⸗
ſtun

yth⸗
Uhenn
lloyee
fnbe
ſeet
ſtſli

Khan
lnii
ſcii
nchen⸗
tantnen
htn
r s
fiſn
Ro.
pon,

ſine

Uichi
mifmn
ngo

käemen

4

stu

sbegz
Nröichn
ogtn
Prinel

dorat⸗

bfipͤf
Nruad
SPwrtt
uul
ngrpt
lnhe⸗
undett
Chen⸗
nizgn
icthitt
önue
n
tzaplen
Hinth
i
Nmn
,nn
gth/

bona ⁊ impolluta. In baptiſmo em̃ nõ mũdat neq;
interiꝰbaptiʒat miniſter ſᷣ deus. Sed cũ deus lauct

iuterius pᷣcedẽte lotione exterioꝛi.⁊ exterioꝛ diſplicae

at.qꝛ lauãs diſplicet.quõ ↄñs eſtvt lauãte malo ſac/

22 dote exterius. deus lauet interius.Et ad illud eſt no

tãdum ꝙ eſt quoddã opus quod habet virtutem a

caritate interna ſolum. quoddã qð bʒ ab inſtitutöe
diuina. Pꝛimũ opus eſt virtutis ⁊ vicij.⁊ a deo pen

ſatur ſcᷣm qualitatem voluntatis. Scom eſt opus
ſacꝛi ⁊ boc penſatur ſcᷣm meritum ⁊ dignitateʒ xpi
inſtituẽtis.⁊ tale ſemꝑ remanet efficax ⁊ impollutũ.
nec poteſt aliquo modo pollui ſicut nec melioꝛari.
habet em̃ virtutem a xpᷣo non a miniſtro.ſicut ſemẽ
iactum in terrã equ aliter fructificat ſiue ſit bonus qͥ
ſeminat ſiue malus.⁊ ſic hic. Ex hijs patent obiecta
NMã ſacia ſunt benedictões dei non maloꝝ.Et ſic pa
tet etiã ſequens. qꝛ immundus ibi nõ mundat. Si/
militer ad illud quod obijcitur a ſimili de coꝛpoꝛali
nutrimento patet Re* ꝙ non eſt ſimile. quia deꝰ im/

23 mediate dat gratiã baptizato.¶ Ad illud quod q̃ri

tur vtrum peccet qui accedit ad malum ſacerdoteʒ.
dom ꝙ non.immo magis peccat iſte qui eum recu/⸗
ſat credens ſacramẽtum per ipᷣm diſpeſatum eſſe vi
ciatum. quia facit iniuriam ſacramento. Nec valet
quod obijcitur.quia illud intelligitur de tactu ꝑ imi
tatõem ⁊ conſẽſum malum.non ſic auteʒ tangit qui

⁊24 baptiſmum recipit.¶ Ad illud quod obijcitur de ſy
moniaco dicunt quidam ꝙ potius debet quis ſe ba

ptiʒari facere a layco. Sed eſto ꝙ non eſſet alius.di/
cunt qꝙ non poteſt dare pꝛecium vt ſacruʒ emat.ſed

vät emat aquam.Sed eſto ꝙ aqua ſit conſecrata.tũc

