bln bec aũt abſolutio nulla ẽ niſi pᷣcedat abſolutio cul/
rhuf pe. in nullo hʒ illud ſacẽ̃m eficaciã niſi in eo qui hʒ
krilnfn gram. ſed qui recipit ſacrm tenet᷑ ſe diſponẽ ad effi⸗
ten rd caciam ſacri (alioquin ficte accedit.⁊ omis talis pec
runm cat moꝛtalit᷑ſ efficacia ↄfeſſionis nõ eſt niſi in ba/
enm bente charitatẽ. tenet᷑ homo cõfiteri ex charitate.
Ntpoſe⸗ Contra. Sacr̃m pnie eſt ↄ moꝛbũ moꝛtalis culpe
loſe cfficax medicamentũ.̊ in eo moꝛbus ille curatur.g
mnnintl recipit᷑ ibi ſalus mẽtis ⁊ coꝛpoꝛis. videt᷑ ꝙ nõ opoꝛ
t dit teat ad illud afferre ſanitatè ſed querere. nõ opoꝛ
des tet ꝙ accedat᷑ ad cõfeſſionẽ ex charitate.nec ad hoc
oſen tenet᷑. ¶ Itẽ ad oꝑa pᷣceptoꝝ ⁊ etiã virtutũ.ſicut cõ
zao / tinẽ. obedire. pentes honoꝛare.nõ tenemur ex chari
L tate. videt᷑ ꝙ nec ad cõfeſſionẽ. Itẽ nullus ſcit
Zin ſe hĩe charitatẽ. ſi tenemur ↄfiteri ex charitate. cñũ
ſni nemo boc ſciat vtrũ boc fecerit. nemo ẽ abſolutus.
i ergo adhuc tenet᷑.ergo ſemꝑ tenetr iterare. Pꝛete
e rea ſi accedit ſinc charitate videt᷑ peccare moꝛtalit᷑.
kin ¶ Itẽ ↄꝓfeſſio nõ eſt opus pᷣailesiatũ imo confeſſio

tis. Illa eſt ſeci
4

neſcimus.

XVII

peccati eſt pctõꝝ et impijſſimoꝝ.ſed nõ tenet᷑ quis
ad aliqua oꝑa facienda ex charitate niſi quia ſunt
oꝑa valde nobilia.g ⁊c.¶ R.ad hoꝝ intelligentiaʒ 9
notandũ ꝙ quedã ſunt ſacr̃a oꝛdinata ad grãm ac/
quirendã ſiue obtinendã.vt baptiſmꝰ⁊ pnia.Que⸗/

dam oꝛdinata ad grãm ꝓmouendã ſiue augmẽtan/

dam.vt cõfirmatio ⁊ euchariſtia. Dico igit᷑ ꝙ ſicut
ſacr̃a augmẽtantia grãm nõ bñt efficaciã niſi in ba-
bentibus charitatẽ.ſic ſacr̃a grãm impetrantia non
bñt efficaciã niſi in eis qͥ ſe diſponũt.Et ſicut dictũ
eſt in pᷣcedentibꝰ ꝙ nõ tenemur ad euchariſtiã acce/
dere cũ charitate ᷣm veritatẽ.ſed ſufficit ꝙ p̃ᷣm ꝓba
bilitatẽ.ſic dico ꝙ ad ſacr̃m pnie nõ eſt neceſſe ꝙ ac.
cedat hñs charitatẽ.vel diſpoſitionẽ ad charitatem
ſufficientẽ ᷣm veritatẽ.ſᷣ ſufficit pᷣm ꝓbabilitatem.
Hec aũt diſpoſitio attritio eſt.que frequẽter ob con
feſſionẽ ſupadiunctã ⁊ abſolutionẽ ſacerdotis foꝛ/
matur ꝑ grãm vt fiat cõtritio.ſiue ad ipſã contritio
ſubſequit᷑.⁊ multis ibi gra concedit᷑. Añ dico ſuf
ficit ꝙ ꝓbabiliter ſe diſſonat ad grãm ꝑ oẽm pctõꝝ
deteſtationẽ.qꝙ ſi ſe nõ diſponit.imo cum voluntate

peccandi accedit. dico ꝙ peccat moꝛtaliter. quia ſa/

cramentũ irritñ facit qntũ in ſe eſt.⁊ hoc nõ eſt ſine
cõtemptu.vñ tenet᷑ iterũ reuerti ad ſacerdotẽ ⁊ pe-
tere abſolutionẽ. Et ſi tu queras vnde exigat hoc cõ
feſſio cũ nõ ſit opus pꝛiuilegiatũ.dico ꝙ hoc habet
quia eſt opus ſacramentale ad iuſtificationẽ inſtitu
tum. vnde bec confeſſio ad abſolutionẽ eſt oꝛdina/
ta. Concedo ergo ꝙ nõ eſt neceſſariũ nec obligatur
quis confiteri ex charitate.ſed tenetur confiteri vel
ex charitate vel ex diſpoſitione ad charitatem diſpo/
nente ſufficienter. ve hbm ꝓbabilitatẽ vel ᷣm verita

tem. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ in contrarium ꝙ nõ 92

confitetur niſi reſuſcitatus.dicendũ ꝙ vocat reſuſci

tatum diſpoſitum ad charitatẽ.qui iam incipit reſu
ſcitari cum atteritur ꝑ doloꝛem.⁊ in confeſſione ple
rũq; recipit vitam. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de lau/9
de ſpecioſa. dicenduʒ ꝙ laus eſt ſpecioſa dupliciter.
Vel ſᷣm acceptationẽ dei.vel ᷣm pſcientiã laudan/
ioſa m acceptationẽ dei in qᷓ pctõꝛ
fit iuſtus.vel quã facit poſtqꝙ eſt iuſtus.Alia vero ẽ
ſpecioſa ſᷣm iudicium conſcicntie noſtre.in qua cõ/
ſcientia ⁊ voluntas ↄfoꝛmat ſe laudi ſᷣm ſuã exiſti/
mationem.⁊ ad banc ſpecioſitatẽ tenemur non ad

illam. quia neſcimus quã deus acceptat. credimus

tamen pꝛobabiliter ey deus acceptat vel ſemper vel
frequenter que conſcientia recta appꝛobat.tamen
d illud quod obijcitur de oꝛdine. di/ 94
cendum ꝙ contritio dicit duo.quia dicit peccati de⸗
teſtationcm. ⁊ dicit gratie infoꝛmationem. Ratione
pꝛimi opoꝛtet ꝙ pꝛecedat. alioquin confeſſio ẽ ſub
fictione. Ratione ſecundi non oppꝛtet. quia in hoc
nõ conſiſtit fictio. cum nemo illud in ſe habẽ ſciat.
Ad ulud quod obijcit᷑ de abſolutione.dicendum 5
ꝙ; nemo recipit effectum niſi charitatẽ habeat ſaltẽ
in pᷣncipio ↄfeſſionis vel in medio vel in fine. Mul
ti autẽ babẽt in fine qui tamẽ nõ habẽt in pᷣncipio.
⁊ aliqñ ſe credunt babere in pꝛincipio ⁊ in fine qui
foꝛtaſſis nõ habent. ⁊ aliqᷓ nõ habent nec credunt ſe
babere. Pꝛimi nõ incurrunt offenſam ſed acqͥrunt

gratiam. Secundi euadunt offenſam q;uis non ac

quirant gratiam. Lercij vero non acquirunt grãm
ſed iram.⁊ ſic patent obieccas.
rU— 898 2

.⸗.

6 — SZe confeſſione ſacramenaeaXll. t
Munce pꝛiuſq; pᷣmiſſis niocbgbes ⁊cc. Hec eſt tercia ps in qua mgf terciã pſequit᷑ queſtioneʒ.Et diuidii i
bec ꝑs in tres ꝑtes. In pᷣma mouet queſtionẽ. In ſcda ſoluit.ibi. Sane ad hoc põt dici ⁊c. In tercia iam de ingi

erminata veritate. reſpondet autoꝛitatibus ſupꝑius inductis ad falſam partẽ.ibi. Cum igitur ex bijs alijſcq
piuntbus timonis 2 Ex quibus rñſionibus duo pᷣcipue circa confeſſionẽ manifeſtant᷑ ſicut patet in Irg.
c cui ſit confitendum ⁊ quid ſit confitendum.

pé a ij ¶ Si tñ defuerit S
Rchos, Pri vel o Mouet queſtionẽ vtrũ ſufficiat confiteri layco.an

2
—
nmnenß

pꝛimum ſatiifaciat

penitens in eccleſia eſſe.⁊ ad eccleſie vnitatẽ tendere⸗

cio facienda ẽ ↄfeſſio ſſo ſj rer terer
õ neceſſe ſit confiteri ſacerdoit. f
ger mer oc unc pꝛiuſq; ᷣmiſſis autoꝛitatibꝰque hijs cõtradice
non poõt abſoluere. 5 re vident᷑ reſpondeamꝰ. terciã queſtionẽ intueamur.
nec locum ſacerdotis Qð em̃ ſecunda queſtio cõtinebat ſcʒ an ſine ↄfeſſio/
ſupplere.G'.nõ ſit ſo ne ⁊ iudicio ſacerdotis ſoli deo cõfiteri ſi ufficeret. expe
cio vt vupplert locuſ qitum eſt ⁊ certiſicatũ pᷣmiſſis teſtimonijs ꝙ nõ ſuſmi/
tr oe ner ocba cit confiteri deo ſine ſacerdote. nec eſt vere humilis ⁊
beat᷑. ſed vt volũtas penitens ſi nõ deſiderat requirit ſacerdotis iudiciũ.
cõfitentis ꝓbet᷑ ⁊ in ę Scd nundqd equiualet alicui cõfiteri ſocio vel ꝓxſimo
oteſcat ve oad anr deen Reerdogs ßU zur
m le eſt faciat. tixere Soluit queſtionẽ motam. 6 N
ñ aliaui c alia inõ (Sane ad hoc põt dici ꝙ ſacerdotis examen requiren
cofofnone Bieut ein dum eſt ſtudioſe. quia ſacerdotibꝰ conceſſit deuspo,
quinq; modis ba- teſtatem ligandi atq; ſoluendi.Et ideo qᷣbus ipſi di /
bes ptãs abſoluẽdi. mMittunt ⁊ deus dimittit. ſi tamen defuerit ſacerdos. q
Nauẽte ⁊ ſic eſt di. ꝓximo vel ſocio eſt faciẽda confeſſio. Sed curet qᷣſq r
Excellentia ⁊ ſicẽxpti ſacerdotẽ querere qui ſciat ligare ⁊ ſoluere. Talẽ ei Qualetn debei
kann i Poceſtate elſſe opoꝛtet qui alioꝝ crimina diiudicat. Unde Aug. Acrare ſacer⸗
miſſa. ꝛ ſic eſt ſicerdo Qui vult confiteri pctã vt inueniat grãm.querat ſa,/ Augh.in ii
tis. Merito vite ⁊ ſi· cerdotẽ qui ſciat ligare ⁊ ſoluere.ne cũ negligens cir/⸗ nis
eſt iuſti ⁊ ſacti. Et vir ca ſe extiterit.negligatur ab eo qui eũ miſericoꝛditer d⸗
tute vnitatis eccleſia monet ⁊ petit.ne ambo in foueã cadant. quã ſtultus
ſtice. x ſic eſt cuiul ·euitare noluit. Tanta itaq; vis ↄfeſſionis eſt. vtſi de⸗
bicnt elie cat eſt ſacerdos. confiteat ꝓximo. Sepe em ↄtingit ꝙ pe
ſio quodmocdo éſa nitens nõ põt verecundari coꝛ ſacerdote. quẽ deſide
gamentum ecclelie. Tanti nec tẽpus nec locus offert.Et ſi ille cui cõfitebit᷑
Pꝛobabiliꝰ tñ eſt di · poteſtatẽ nõ habeat ſoluendi.ſit tñ dignus venia ſa/
cere ꝙ nõ ſit ſacramẽ cerdotis deſiderio qͥ crimen ↄfitetur ſocio. Mundati
cum cecleſie. cum defi em̃ ſunt lepꝛoſi dũ ibaut oꝛa vel ſe oñdere ſacerdoti⸗
ed anle Vbus anteq; ad eos puenirẽt. vñ pʒ deũ ad coꝛ inſpicè.
quid loco eis. du ex neceſſitate ꝓhibent᷑ ad ſacerdotes ꝑuenire. Se
V7 b ij ¶ Qui g confite pe quidẽ qrunt eos ſani ⁊ leti.ſᷣ dũ Itunt antece; pdeee
97 nur ommno 26. Ce⸗ niãt moꝛiunt᷑. Sed miſcdia dei vbiq; 4 ? iuſns pce.
detur 'm boc ꝙ ſiſa re nouit.? ſi no tã cito ſiẽ ſoluerent᷑ a ſacerdote QAui H
cerdos ſuus non ett Sↄfitet᷑ oino ſacerdoti melioꝛi q; pt ↄfiteat᷑.⁊ ſi pctm̃
optimus. q poſſit eaꝛ· occultũ eſt. ſufficiat referre in nonciã ſacerdotis. NnlãS
eſerere. as eſt corra in reſurrectione puelle pauci interfuerũt qͥ viderent.
enes don e Mondu em erat ſepulta. nõdũ extra poꝛtam delata. V
ſ auedſtinng en nõdũ extra domũ in noticiã poꝛtata. Intus reſuſcita
tate anteq; cõmittat Uit.qua intus inuenit.relictis ſolis petro iacobo ⁊ io⸗
le alicui ſacerdoti hanne.⁊ patre ⁊ matre puelle.in qͥbus figuralit conti
debet cligere quanto nent᷑ ſacerdotes ecclie. Quos aũt extra inuenit.ad⸗
malioꝛe hoteſt. ſiautẽ uertendũ ẽ quõ ſuſcitauit. Flebat em turba poſt filiſũ Ue
Batrr Porcclt entelli. vidue.fleuit martha ⁊ maria ſupplicãtes ꝓ fratre.fle⸗ e
gendum cuz lisentia bat ⁊ turba mariã ſccuta. In qͥ docemur publice pec⸗
ſui ſacerdotis. æl ita cantibꝰnon ꝓpꝛiũ ſ eccleſie ſufficẽ meritũ. Laboꝛet ꝙS

kabe
ogr;

ht

S=
SE

Di. XVII

ä

—

ꝓꝛio ſacerdoti. vt nullo mõ contemnatur ſacerdotis autoꝛitas ⁊ m iniſterin. c ij Ouerẽdus eſt emñ̃ la⸗

cerdos ſapiens et diſcretus. Querit᷑ quare boc debeat fieri. Mã cũ ſimplex ſacerdos ita bonã miſſam cantet

ſicut ⁊ ſapiens.⁊ ita bene baptiʒet.S videt᷑ ꝙ ita bene abſoluat. Querit᷑ etiã vtruz ſimplex ſacerdos peccet
in abſoluendo vel in audiendo cõfeſſiones.Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ illud qð ante pᷣdixit.talem opoꝛtet eſſe qͥ alioꝝ

Beda

E gco. y.

crimina iudicat ⁊c̃. Itẽ qui intromittit ſe facere qð neſcit.vſurpat alienuʒ.et ois talis

Niſi em̃ vnitas ecclie ſuccurrat. niſi qð deeſt peccato
ri ſua oꝛatione compleat.de manibus inimici non eri⸗
pietur anima moꝛtui.Credendũ eſt em̃ ꝙ omnes oꝛa⸗

tiones ⁊ elemoſyne eccleſie.⁊ opera iuſticie ⁊ miſeri/⸗

coꝛdie ſuccurrant recognoſcenti moꝛtẽ ſuã ad conuer

ſionem. IJdeoq; nemo digne penitere poteſt quẽè non
ſuſtineat vnitas eccleſie. Ideoq; nõ petant ſacerdo⸗
tes ꝑ aliquaʒ culpam ab vnitate eccleſie diuiſos. Ex
hijs ſatis aperit᷑ ⁊ abſoluitur pᷣmiſſe queſtionis arti⸗
culus. Q.uerendus eſt em ſacerdos ſapiens et diſcre

tus qui cũ poteſtate ſimul habeat iudiciũ.Qui ſi foꝛ⸗

te defuerit.confiteri debet ſocio. Beda vero inter con

feſſionem venialiũ et moꝛtaliũ diſtinguit ſuper illum

locum. Cõfitemini alterutrũ peccata veſtra. Ait enim

Coequalibꝰquotidiana ⁊ leuia.grauioꝛa vero ſacer⸗
doti pandamus.⁊ quanto iuſſerit tpe purgare cure⸗

mus.quia ſine confeſſione emendationis peccata ne/⸗
queunt dimitti. Sed ⁊ grauioꝛa coequalibꝰ panden⸗

da ſunt cũ deeſt ſacerdos et vꝛget ꝑiculum. venialia

vero etiam ſacerdotñ ablata copia licet confiteri coe⸗
quali.⁊ ſufficit vt quibuſdã placet.ſi tamẽ ex contem
ptu nõ pᷣtermittat᷑ ſacerdos.Tutius eſt tamen ⁊ pfc/
Cctius vtriuſq; generis peccata ſacerdotibus pande/
re. ? conſiliũ medicine ab eis querere.quibꝰ conceſſa

eſt poteſtas ligandi et ſoluendi.

¶ Zeterminata veritate reſpondet autoꝛitatibus ſu⸗

(EKum ergo ex hijs alijſq; pluribus teſtimonijs perſpi

. *

cuum fiat ⁊ indubitabiliter conſtet peccata pꝛimum

deo. deinde ſacerdoti eſſe confitenda. ⁊ ſi ipſe defue⸗

rit etiã ſocio. illud Johanis chꝛiſoſtomni ſupius poſi⸗

tum no eſt ita intelligendũ. vt liceat alicui ſi tpus ha
beat ſacerdoti nõ confiteri.ſed quia ſufficit vbi crimẽ
occultũ ẽ ſoli deo ꝑ ſacerdotẽ dicere et ſemel.necopoꝛ
tet publicari coꝛi multis qd occulti eſt. Að notauit

dicens.nõ tibi dico vt te ꝓdas in publicũ. Sicut em̃

publica noxa.publico eget remedio.ita occulta.ſecre

„

ta confeſſione.et occulta ſatiſfactione purgaturꝰ MNec
neceſſe eſt vt qðᷣ ſacerdoti ſemel confeſſi ſumus. iterũ
confiteamur. 5 lingua coꝛdis nõ carnis apud verum

peccat moꝛtaliter ſiue

grauiter. ergo ⁊c. Rꝰ. 98

dom ꝙ ſiue ſciẽtia ſit
clauis ſiue nõ.tamen

neceſſaria ẽ ſacerdoti

tanta ſcientia ſciat
diſcernerc in peccat?

cõmunibus. et qð ſit
Exniale ⁊ qd moꝛtale.
et ꝙ ſciat ſemꝑ ad q̃ᷓ
ovctã poteſtas ſua po

teſt ſe extendere.et H
quia alia pnia danda
eſt ꝓ veniali.alia pꝛo

moꝛtali.⁊ ſi ad aliq

genus pcti nõ poteſt

extendere manũ. illᷣ

neceſſarium eſt ei co⸗
gnoſcere.alioquin in
piculum anime ſue ⁊
confitentiũ audit cõ/
feſſiones.Et ſi ſubdi⸗

ti cognoſcunt eiꝰ ſim/

plicitatem. tenentur

diſcretos conſulere.

alioquin vtriq; pec/
cant grauit᷑.et de hac

diſcretione loquitur
Aug. Alia eſt diſcre/

tio qua ſciat per habi
tum acquiſitũ diſcer-/

nere inter perplexita

tes peccatoꝝ.et hec

bus autẽ debet ſecu⸗

rioꝛem viam ſemper
eligere et ſapiẽtes cõ

obijcit᷑ de miſſa.dom

vnon eſt ſimile.quia

ibi eſt vis in verbis æ
domino ſtatutis. hic

aut requirit᷑ vt conſu

lat et iudicet m cou
ſcientiã que eſt in iõ
2D8 queritur vtrum
peccet.dicendũ ꝙ ca⸗

rens diſcretione ne⸗

ceſſaria peccat ipſe et

qui eumn ſuſtinet. de

d ij ¶ Mec neceſe

eſt vt qd ſacerdoti ſe-

mel confeſſi ſumd ite⸗
rum cõfiteamur. Ex

bac litera videtur ꝙ peccata que ſemel bomo cõfeſſus eſt nõ debeat iterũ confiteri.ſiue nõ ſit neceſſe. Et il⸗
lud videtur per rationẽ ꝙ in eodẽ foꝛo nõ debet quis bis puniri.ſi ergo quis ꝓ peccato commiſſo ſemel pu
nitus eſt. videtur ⁊c. Item certũ eſt ꝙ peccata nun redeunt ſm veritatẽ. ergo ſi ſemel abſolutus eſt. *
ligatur iterum,ergo nuniᷓ tenetur iterũ eadem confiteri Contra.ponat᷑ ꝙ quis ſicrecooftthe coe ſans

& talis non repoꝛtat

comodũ immo dam/

num de confeſſione.

Si ergo nibil rema⸗
net in eo de confeſſio

nei.quia caracterẽ nõ

impꝛimit. ergo tenet᷑
iterum confiteri. Itẽ

ponatur ꝙ aliquis re
memoret᷑ pcti moꝛta

lis qd oblitus fuit cõ
fiteri. conſtans eſt ꝙ;
noõ eſt confeſſus inte/
gre pꝛo ſtatu in quo

nüc eſt. Sed cõfeſſio

que nõ eſt integra ſi/

cut infra videbitur ꝓ

nulla reputanda eſt.
ergo tenetur iterũ to⸗
tum ↄfiteri ac ſi nũqᷓ;

fuiſſet confeſſus. Itẽ

ponatur ꝙ aliquis re

cidiuet. conſtans eſt

w peccatum ſequens

ex pꝛecedentibus ag

granatur. tum ꝗpter
Ingratitudinem.tum
ꝓpter conſuetudinẽ.

ergo non poteſt ſciri

quãtitas peccati nec

qualitas confitentis

niſi ſciatur totũ.g ⁊c̃.
9 RPe'. dicendũ ꝙ ſi con
feſſio kegitime facta ẽ
et ea que ad ipſam ꝑ
tinent ſceruata ſunt.
nõ opoꝛtet iterũ con⸗

fiteri que alias ſumꝰ
confeſfi. Sed quia cõ

tingit ꝙ confemſo vel
quando pꝛimo facta

eſt irrita fuit.vel poſt

moduʒ irritatur.idᷣo
opoꝛtet aliqñ iterari.
Bunt auteʒ quatuoꝛ

caſus cõmunes ⁊ vſi
tati in quibꝰdoctoꝛes

dirxerũt ofeſtionẽ eſſe

iteranda. Pꝛimꝰ? eſt
Apt enoꝛmitatẽ ſcele
ris ob quam opoꝛtet

preccatoꝛẽ ad ſuperio

rem remitti.qui con⸗/
feſfionẽ remiſſi audi/
re debet ⁊ abſoluere.
niſi malit alteri com/
mitterc. Secundus ẽ

Aꝓpter ignoꝛantiã ſa/⸗
cerdotis. vtpote qñ

ſacerdos ignarns eſt.
querẽdus em̃ eſt tũc

ſacerdos qͥ ſciat liga/

re et ſoluẽ ⁊ ei iterũ ẽ

peccatoꝛ fit humilioꝛ et cautioꝛ.

‚—

iudicem id iugiter confiteri debemus. Unde idẽ Jo
hannes ait. Nunc aũt ſi recoꝛderis peccatoꝝ tuoꝝ.et
frequẽter ea in conſpectu dei ꝓnuncies.et ꝓ eis deb,)/
ceris.citius illa delebis. Si vero obliuiſcaris.tũc eo /
rum recoꝛdaberis nolens qñ publicabunt᷑.et in con /
ſpectu omniũ amicoꝝ et inimicoꝝ. ſanctoꝛũq; ange⸗
lox ꝓferent᷑. Ita etiã illð ambꝛoſij.lachꝛyme lauãt de
lictũ. Qð voce pudoꝛ eſt ↄfiteri.ad publicã pniaʒ re

ferendũ eſt. Ibi em̃ virtutẽ lachꝛimarũ et cõfeſſionis

oñdens.ſignificare voluit ꝙ lachꝛyme occulte et con⸗

feſſio ſecreta ſicut q̃ fit ſoli ſacerdoti.lauant delictum
qð pudet aliquẽ publice ↄfiteri. Oꝛ vo dicit ſe lachꝛy
mas petri legiſſe.nõ ſatiffactionẽ ⁊ confeſſionẽ.ꝑ hoc

nõ excludit illa.Muulta em̃ facta ſunt que ſcripta nõ

Hanc expoſitio

nem confirmat

verbs Joh.

ſunt.⁊ foꝛte nondum facta erat inſtitutio confeſſionis

que mõ eſt. Similiter ⁊ illud pꝛoſperi.Si ſui iudices
fiant.mutabunt eterna ſupplicia.Et illud.faciliꝰdeũ

placabunt ſibi.qui aut ꝓpꝛijs confeſſionibus crimen
ꝓdunt.aut neſcientibus alijs in ſe ſententiã excõmu⸗
nicationis ferunt.ad publicam confeſſionẽ et ſatiffa/
ctionem referri opoꝛtet.Mõ eniʒ ſolis ſacerdotibꝰius

ligandi atq; ſoluendi datum eſt.ſi cuiq; ſuo arbitrio

ſe pena vel excõmunicationis ſentẽtia ligare.⁊ abſq;

ſacerdotali iudicio ſeipſum deo ⁊ alteri reconciliari

licet. Qð eccleſiaſtice inſtitutioni et conſuetudini pe/

nitus repugnat. Potius ergo ſi publice peccaſti.pu-

liquiſti.etiam ſic nõ taceas.nec tamen dico vt publi⸗
ces. Taciturnitas em peccati ex ſuperbia naſcit᷑ coꝛ⸗

dis. Ideo em̃ peccatum ſuum quis celat.ne reputet

foꝛis qualeʒ ſe iam diuino conſpectui exhibuit.quod

ex fonte ſuperbie naſcitur. Species enim ſuperbie eſt
ſe velle iuſtum videri qui peccatoꝛ eſt atq; hypocrita
ↄuincitur.qui ad inſtar pꝛimoꝛum parentum vel ter⸗
giuerſatione verboꝛum peccata ſua leuigare conten⸗

querit. Abi ergo ſuperbia regnat ⁊ hypocriſis. bum

Eſeius ſuper

litas locum non habet. Sine humilitate vero alicui

feſſionis.non eſt ſperanda venia criminis. Jam cer⸗

tiſſime liquet q; ſit deteſtabile peccati ſilentiũ.⁊ econ /
uerſo qᷓ; ſit neceſſaria ↄfeſſio. Eſt enim confeſſio teſti⸗
monium oↄſcientie deum timentis. QAui enim timet iu
dicium dei.peccatum non erubeſcit confiteri. Perfe⸗
ctus timoꝛ ſoluit omnem pudoꝛem.confeſſio peccati
pudoꝛem habet.⁊ ipſa erubeſcentia eſt grauis pena.
Ideoq; iubemur confiteri peccata.vt erubeſcentiam
patiamur ꝓ pena. Ham hocipſum pars eſt diuim iuu·½
ria.cum in contritione iam deletum ſit peccatum. Di-⸗

dicij. Si ergo queritur ad quid confeſſio ſit neceſſa/

cimus quia quedam punitio peccati eſt ſicut ſatiffa⸗

ctio operis. Per confeſſionem etiam intelligit ſacer⸗

confeſſo.

dos qualiter debeat iudicare de crimine. Per eam

Job. chꝛyb.

*.

Krd
c
bt
ſeneti
nthest
ftrign
ſptone⸗
ſtetigus
ehisalte

dtone.

nonnoͤcſe
itenno e
ghltetde
ſevato
ſentot
out.

lturtna.
Gean

dpon

ſtin T
entneg

En

doct n

olbyoco

lut cenm
Mubres v
E

uiſſi

nnr

mcat⸗
W
lurti

Munſ

enchimn.

Sfitendu. xl ex licentia ſacerdotis ꝓpꝛij vel auẽte ſuꝑioꝛis. Lerci caſus ẽ ꝓpt᷑ maliciã fictionis. vt ſi ſcient
galiqd pctiñ in coꝛde retinuit. vl ſi acceſſit cũ volũtate peccandi. Quartꝰẽ ꝓpter contẽptũ ſatiſfactõis.vt qñ
negligit ⁊ contẽnit facere penitentiã ſibi iniunctã. Et intelligantur iſti duo vltimi caſus quãdo mutat ſacer/
tem. Si em̃ ad eundẽ reuertitur. tunc diſtinguendũ eſt. quia aut recenter confeſſus eſt. aut iam de memo/

— —

ria ſunt elapſa ab ipſo ſacerdote ꝓpter diuturnitatẽ tempoꝛis. In pꝛimo caſu nõ tenetur iterare. In ſecũdo

tenetur. In bijs caſibus cõmuniter concoꝛdant omues confeſſionẽ iterandã eſe. Sunt et alij duo caſus in

quibus doctoꝛes ſibi aduerſant.Aliqui em̃ dicunt ꝙ tenetur homo iterare confeſſionẽ ꝓpter peccati obliti
recoꝛdationẽ. et ꝓpter recidiuationẽ. quoniã aliter confeſſio integra nõ eſt.et confeſſionẽ opoꝛtet habere in
tegritatẽ ad hoc vt babeat vtilitatẽ ſicut melius patebit infra. Alij dicũt ꝙ ſufficit in generali dicere ſe alias

/

peccaſſe.et hoc de nouo peccatũ cõmiſi

ſſe vel recoꝛdatũ eſſe in ſpeciali.quoniã pꝛioꝛ coufeſſio valuit ⁊ bona

fuit. Alij dicunt ꝙ peccata eiuſdẽ generis tenetur referre in ſpeciali. ſed alia in generali.⁊ ſic ſatis eſt conſue
tudo. Sed quid ſuꝑ hijs ſit ſentiendũ melius patebit in diſ.xxj ad pᷣſens autẽ tantũ dixiſſe ſufficiat. Quod
ſi igitur velis pᷣciſe ſcire quid ſit neceſfaniũ in iteratione confeſſionis.dm ꝙ aut eſt ꝓpter defectuʒ ex parte

ſacerdotis.et boc nõ eſt niſi dupliciter. Aut quia neſcit abſoluere.aut
defectũ ex parte penitentis.et boc dupliciter. Aut quia cõtemnit ſacer

uia nõ poteſt. ⁊ ſic ſunt duo.Aut ꝗpt᷑
tis abſolutionẽ.aut quia contemnit

ligationẽé. In duobus illis caſibus credo ꝙ confiteri iterum eadem ſit conſiliũ.et hoc in ſpeciali.niſi interue
niat aliquis caſuum pꝛedictoꝝ. vtpote ignoꝛantia ſacerdotis quia nõ recte ligauit. vel contemptus ſue liga/

—

tionis.aliter nõ credo verũ niſi conſcientia liget.et hoc melius patcbit infra cum a

tur de confefſionis de/

nudatione.Ex hijs ſatis patent obiecta.et melius atebunri:diere NNRationes em̃ que oſtendunt cõfeſſio/

nem nõ eſſe iterandã ꝓcedunt de illa confeſſione qua quis

aliter nõ concludunt. Rõnes vero ad oppoſitũ ꝓcedunt de confeſſione circa quã fuit aliquis defectus.vel
a parte abſoluentis.vel a parte abſoluti.qui poteſt eſſe conditionis neceſſarie.⁊ tunc opoꝛtet iterum confi⸗

teri vel totuz vel partem ᷣm qualitatẽ defectus. Si vo ſit defectus conditionis expedientis ⁊ congrue tunc

iteratio eſt de congruitate nõ de neceſſitate.vt quãdo interuenit obliuio vel etiã recidiuatio.⁊ ſic patet iſtuch

tangit hic magiſter duo pncipaliter querun
tur. Pꝛimo queritur cui ſit confitendũ. Se

tcundo qucrit᷑ quid ſit confitendũ.Circa pꝛimũ que/

runtur tria. Pꝛimo querit᷑ vtrum ſufficiat confiteri

layco. Secundo dato ꝙ nõ.queritur vtrũ contra v

luntatẽ ꝓpꝛij ſacerdotis poſſit quis confiteri alij di/
ſcretioꝛi.Tercio querit᷑ vtrum ꝓpꝛio ſacerdoti de/
beat quis confiteri in publico vel in occulto.

¶Queſtio. p

(NDerutt fufficiat confiteri layco. Et videt᷑ ꝙ ſic. quis.

dicit᷑ Jaco.v.vbi inſtituit᷑ confeſſio.confitemini al⸗

terutrum peccata veſtra. conſtat ergo ꝙ loquit᷑ om

oꝛdinatur vt bomo ab homine erudiat᷑ ⁊ cognoſcat

nibus.ergo videt᷑ q illud dictũ eſt omnibꝰ.ergo di/

ctum eſt et laycis confitemini alterutrum. ¶ Item
glo. ibidem vicit. Minoꝛs minoꝛibus.maioꝛa ma/

loꝛibus.conſtat autem ꝙ maioꝛa omnia confitenda

ſunt ſacerdotibus.ergo ſi minoꝛa dicit cõfitenda mi
W icten ꝙ alijs qᷓ; ſacerdotibus eſt confiten/
um.
mini nõ ꝙ homo remittat culpam. ſed vt penitens
erubeſcat.ſed plus crubeſcit aliquãdo aliquis de ſo
cio layco qᷓ de ſacerdote.ergo magis ſaluat᷑ ibi finis
ſiue vtilitas confeſſionis. Geen⸗ confeſſio ad boc

peccati plagam. Sed plerũq; melius hoc nouerunt

aliaa iᷓ etis ſacerdotes.ergo ⁊c. ¶ Item con

feſſio eſt ad multiplicationezs adiutoꝛum ſiue inter/

cxeſſoꝛum. ſed frequentius plus valet oꝛatio layci q;;
Hce —— vtilius eſt confiteri plerũq; layco.

tibus viſum eſt. ergo ſi deus ꝑ ſacramenta nõ artat
viam ſalutis. videtur ꝙ omnibus dari debuit pote/
ſtas audiendi confeffionẽ. ct econuerſo confiteri cui
ichtt. ¶ Contra. Augꝰ. de penitentia viſ.vj.qui vult

¶ Item confeſſio eſt neceſſitatis ſicut in pꝛeceden/

Dintelligentiaz buius partis ßm duo que

conceſſa. patet igitur ⁊c.

tem videt᷑ ratione.quia confeſſio fit ho/

confiteri peecata fua vt inueniat gratiatn. querat ſa
cerdotem.ergo videtur ꝙ confiteri alij nõ ſufficiat.

Item veritas debet reſpondere figure.ſed in le

ge nullus iudicatur mundatus a lepꝛa nec recipie-
batur in caſtra per alicuius iudicium quantũcunq;
eſſet ſapiens niſi per iudicium ſacerdotis.ergo vide

tur pari ratione ꝙ nullus poſſit reconciliare peni/⸗
tentem eccleſie niſi ſolus ſacerdos.ſfed confeſſio oꝛ/

dinatur ad boc.ergo ⁊c. ¶ Item confeſſio oꝛdina/

ta eſt pꝛincipaliter ad abſolutionẽ. Sed poteſtas li

gandi ⁊ ſoluendi data eſt pꝛincipaliter ſummo pon
tifici ſc; petro et alijs. ergo ſolis apoſtolis. ergo ſo/

„

lis ſacerdotibus.ergo ab illis ſolis poteſt 6 abſo⸗

lutio.ergo ipſis ſolis debet fieri confeſſio..¶ Item ſi
alijs ſufficit confiteri.ergo fruſtra eſt conceſſa po/
teſtas abſoluẽdi Kacrct es ergo nõ eſt fruſtra
qui de confeſſione dupliciter. Uno modo pꝛout eſt
opus virtutis directe repugnans hypocriſi.in quo

*

quis ſeipſum accuſat. ne alius q; ſit appareat.vel

etiam mala ſua aperit ad inueſtigandam moꝛbi cu,
rationem.⁊ hoc modo confeſſio cuilibet poteſt fieri
qui poteſt adiuuare inſtruendo vel oꝛando.de quo
homo potcſt erubeſcere ⁊ humiliari.⁊ ille cxemplo
bumidiationis melioꝛari. nõ peccatoꝛum cognitione
depꝛauari. ⁊ ſic quis poteſt peccatum ſuũ cuilibet cõ

fiteri ſiue clerico ſiue layco. ſicut etiam dicit Berñ.

ſuper Cant. vir perfectus tantus eſt veritatis ama/
toꝛ ꝙ vellet omnes noſſe ſua mala.dum tamen eis

nõ eſſet occaſio mali ſed boni.Alio modo confeſſio

eſt opus ſacramentale ꝓut oꝛdinatur ad reconcilia

poteſtas collata eſt ſolis ſacerdotibus.ſicut melius
patebit infra.ideo bec nulli niſi ſolis ſacerdotibꝰ eſt

Kacienda. Et concedende ſunt rõnes ad h̊ inducte.

dicendum ꝙ eſt lo/ 10

legitime confeſius et abſolutus.ſicut patet.qda

Ad illud ergo qð obijcitur.cõfitemini alterutrũ 10 ½

peccata veſtra ⁊c. aliqui dicũt hoc dictũ de veniali/

8 4

vel niſi ſaccrdos licentiet.

bus. de bus ſicut patebit nõ eſt neceſſe ðfiteri.Alit᷑
põt dici ꝙ eſt confeſſio duplex.ſcʒ in generali.vt qũn
js dicit ſuũ cõfiteoꝛ.Et in ſpãli.qñ qͥs dicit pctã ſua L
3 ergo ſimiliter qð inſtitutũ eſt in remediũ non debet

n vtraq; harũ ↄfeſſionũ ẽ alternatio. Sed in con/

feſſione ſpãli eſt alt᷑natio qᷓntũ ad ſolos ſacerdotes.

in generali vero qᷓntũ ad oẽs.⁊ ideo patzʒ auẽtas et
glo. et innuit᷑ hoc ex pluribꝰ verbis que ponunt᷑ in

ctione ⁊ oꝛatione.ddm ꝙ in omnibꝰargumentis eſt

coõſequens.ꝓ eo ꝙ nõ accepit totã cauſam.nec etiã

pᷣncipalẽ cauſam q̃ᷓ eſt reconciliatio faciẽda ecclie.⁊

ideo omnes ab inſufficienti ꝓcedunt te confeſſione
m qð eſt ſacramentũ.tamen verum concludunt ꝓ

vtile etiã eſt aliquãdo ↄfiteri nõ ſacerdoti.ſicut etiã

audiui de muliere q̃ in moꝛte cõfeſſa fuit viro ad ve⸗
hementẽ cõfuſionẽ.cuiꝰpniam ꝑ ſigna valde euiden
tia dñs acceptauit.pꝛius tñ fuit coufeſſa ſacerdoti.
¶ Ad illud qdð obꝛ qꝙ cũ ſit neceſſitatis debuit oibus

cõmitti.ddʒ ꝙ nõ oꝑoꝛtuit nec debuit. Non debuit.

q abſoluẽ dicit actũ alicꝰpſone auẽtẽ bñt. Mõ etiã
opoꝛtuit.qꝛ nullus volens hĩe ſacerdotẽ ⁊ eo carẽs
pꝛiuat᷑ ſalute.ſufficit em̃ ſibi volũtas cõfitendi.⁊ vt

voluntas eius exterius appareat.dat magiſter con
ſilium ꝙ cõfiteat᷑ pꝛio ſocio.nõ ꝙ illa ↄfeſſio ſacrm

eccleſie ſit. ſed vt talis oſtendat ſe ꝑfectã babere vo⸗

luntatẽ ⁊ facere qð in ſe eſt.
¶ Atrũ 3 voluntatẽ ꝗpꝛij ſacerdotis liceat cõfiteri alij
diſcretioꝛi. an teneat᷑ confiteri ꝓpꝛio ſacerdoti. Et ꝙ
teneat᷑ ei cõfiteri oſtendit᷑ pᷣmo auẽte ſacre ſcriptu/
re Pꝛouer.xxvij. Diligent᷑ cognoſce vultũ pecoꝛis

tui.Si g vultus pecoꝛis eſt ↄoſcia.⁊ nullus põt ſcire

vuitũ ſiue ↄſciam niſi ꝑ cõfeſſionẽ.ꝭ ſi pᷣceptũ eſt ſa
cerdoti qui hʒ curã aie ſcire ↄſciam. ſubditus ei te/

netur ↄfiteri. ¶ Itẽ HMeb.xiij. obedite pᷣpoſitis vꝛis

& oia.ipſi em̃ ꝑuigilant qſi rõnẽ reddituri ꝓ aiabus

veſtris. ſi ſacerdos q̃ hʒ curã tenet᷑ reddere rõnezʒ

de aia ſubiti. videt᷑ ꝙ ſubditus teneat᷑ ei ſtatũ ſuũ
indicare. ¶ Itẽ hocipᷣm oſtendit᷑ auẽte canonis in/

nocentij in cõcilio generali. Ois vtriuſq; ſexus fide

lis. exqͥ ad annos diſeretionis ꝑuenerit. oĩa ſua pec
cata ſolus cõfiteat᷑ ꝓpꝛio ſacerdoti.Et in eadẽ decre
tali.ſi qͥs ex cauſa voluerit alij cõfiteri.pᷣus licentiaʒ

8 petat ⁊ obtineat a ꝓpꝛio ſacerdote. ſi & ſacerdos nõ

——

dat licentiã. videtur ꝙ; nullo msoſ confiteri alij.
Itẽ de pnia di.vi.vꝛbanus ſcs. Placuit vt nulli
deinceps ſacerdotũ liceat quẽlibet comiſſũ alij ſacer

oti ſvpesad puigin ſine eins cõſenſu cui pꝛius
ſe cõmiſit. videt

det᷑ ꝙ nõ liceat confiteri niſi ꝓpꝛio ſa/
cerdoti.¶ Itẽ rõne videt᷑.quia cõfeſſus alij.aut te/
netur iterũ cõfiteri.aut nõ. Si ſic.g nullius fuit va/

loꝛis pꝛioꝛ cõfeſſio ſiue abſolutio.vere em̃ abſolutꝰ
ę aliquo.nõ tenet᷑ iterũ abſolui de eodẽ in eodeʒ fo

ro. Si nõ tenetur. videt᷑ ꝙ ſit exemptus a ꝓpꝛio ſa
cerdote.ſed nullus eximit᷑ niſi babeat pꝛiuilegium.
nullus põt alteri cõfiteri niſi pꝛiuilegiũ babeat ipᷣe
. tẽ quilibet tenetur ſa
cramenta ꝑcipere a ꝗꝓpꝛio ſacerdote. ſacr̃m cucha
riſtie.̊ cõfeſſio eſt pᷣparatio ad illud ſacrm. illi te/
netur cõſiteri a quo ſacr̃m tenet᷑ ſuſcipere.ſed bic eſt

—

ſacerdos Seaagontlancs teat᷑ alij. tenet᷑

confiteri ꝓpꝛio ſacerdoti. ¶ Contra. Aug.in lib. de
pnia.qui vult pctã confiteri qucrat ſacerdotẽ ſcien/

tem ligare ⁊ ſoluerene ambo in foneã cadant. ergo

remedia eiuſdem ſpẽi

ſi ſit ſacerdos tpꝛius ſimpler. videk q poſfit alij coe
tẽ ſicut dict Berf O er can ⸗

tate inſtitutũ eſt. contra charitatẽ nõ debet militare.

remediũ militare.igitur eſto ꝙ ſacerdos ſollicitet

muliereʒ.ſi ipſa confitet᷑ ei pctm̃ ſuũ.eſt in piculo. SF
ur onunt᷑ in ſi nõ tenet᷑ piculo ſe cõmittere.nõ tenet᷑ ei confiteri.
102 glo. (Ad illud qd obijcitur de erubeſcentia inſtru-

tẽ pꝛiuilegiũ datũ eſt pᷣdicantibꝰꝙ poſſunt au

dire cõfeſſiones.ſed qui concedit pᷣncipale concedit

⁊ acceſſoꝛiũ. ſi dñs papa cõceſſit pteſtatẽ abſoluẽ
ldi. ⁊ poteſtatẽ peccatoꝛibꝰ tribuit eos adeundi.ᷣ
ʒ voluntatẽ ſacerdotis pñt eos adire. Itẽ ptãs
iuriſditionis deſcendit a ſupioꝛibus ad inferioꝛes.

ſi alidbus dat epᷣs auctẽ ſuã.cũ inferioꝛ nõ poſſit ſu
pꝛa ſuperioꝛẽ ſed ecõuerſo.videt᷑ ꝙ ois fidelis etiaʒ

nolente ꝓpꝛio ſacerdote poſſit eũ adire.(¶ Item q
tali confeſſus nõ teneat᷑ illo ãno amplius confiteri

videtur.quia natura nihil facit fruſtra nec ars. ergo

nec gratia vel regula ſpũſſancti.g ſuperſfiuũ eſt duo

—— /

contra idẽ oꝛdinari.̊ confeſſus eſt ei qui ſupioꝛis au

toꝛitate potuit abſoluere ⁊ abſoluit.g amplius non

tenetur confiteri ſacerdoti. ¶ Item ſi teneret᷑.ergo
fruſtra daretur illud pelnilegin ſiue illa auẽtas.⁊ vi
deretur duplex tribulatio coſurgere.⁊ cũ boc non ſit
equũ nec in iure diuino nec in iure humano.non vi
detur ꝙ teneat᷑ confiteri ꝓpꝛio ſacerdoti. R. di
cendũ ꝙ ſicut ſupꝛa tactũ eſt de cõfeſſone nõ ſacra⸗
mentali que quidẽ fit ad pcti recognitionẽ ⁊ erube⸗

ſcentia. cũ non ſpectet ad aliquẽ determinate. ſed ad
oẽm qui ꝓdeſſe põt.ſine licentia ⁊ mandato poteſt
pctõꝛ cui vult ad libitũ confiteri.dũ tamẽ ſit de fide/

lium numero.ſiue ſit laycus ſiue ſit ſacerdos.ſiue ſe
cularis ſiue religioſus.ita ꝙ nõ ſit vel excõmunica⸗/
tus vel pciſi . S
ad habendã abſolutioneʒ aliter dᷣm ꝙ nõ põt
niſi potenti abſoluere.aliter em̃ nihil fit ab abſoluen

te.⁊ nihil recipit᷑ a penitente.⁊ opoꝛtet iterũ confite

ri. Sed hoc intelligendũ ꝙ ꝓpꝛius ſacerdos dicitur

triplr. Uno mõ còiſſime. alio mõ cõiter. ⁊ tercio mõ

ꝓpꝛie.Cõmuniſſime dicit᷑ pp:ius ſacerdos qcunq;

(maxime qũ alterũ eſt efficax)

104

ecõfeſſione aũt ſacramentali aſt .
feri

10%

poteſt confitentẽ abſoluere.ſiue per ꝓpꝛiã autoꝛita

tem.ſiue per cõmiſſionẽ vel demandationẽ. vtpote

ſunt illi qui habent pꝛiuilegiũ dũ pꝛedicant audien/
di confeſſiones.Cõmuniter vero dicit᷑ ppꝛius ſacer

dos ois ille qui ex ꝓpꝛia auẽte vel officio tanq; pꝛe/
latus oꝛdinarius põt abſolucre.vt epᷣus ⁊ ſacerdos
parrochianus. Pꝛopꝛie vero dicit᷑ ꝓpꝛius ſacerdos
ille qui ãminiſtrat ſacramẽta. ⁊ cui cõmiſſa eſt ſpecia
lis cura.et iſte eſt ſacerdos parrochianus. Intelli

igitur ꝙ cuilibet hoꝝ licitũ cſt confiteri. ⁊ ꝓpꝛio ſa

cerdoti ſcʒ parrochiali confeſſus non tenet᷑ iterum

confiteri. Similiter confeffus ſuperioꝛi qui curã baz

parrochiali.niſi eũ remittat.ſed ſufficit ꝙ ſacerdoti

bet. dico ꝙ non tenetur confiteri ſacerdoti ſuperioꝛi

ſuo innoteſcat. Et hoc dico ſi fiat ex cauſa. Sed de

tercio ſacerdote qui ſoluit ꝑ demandationẽ ſiue cõ/

miſſionẽ non habens anime curã eſt diſtinguendũ.
Aut em̃ cõmiſſa eſt ei ⁊ licentia data a ſacerdote.et

tunc ſacerdos ius ſuũ commiſit alij.⁊ tunc qui con

fitetur ex licentia ſacerdotis. etiaʒ ipſo exigente illo

anno niſi recidiuet.nõ tenet᷑ iterũ ↄfiteri eidẽ.qm̃ ſa

cerdos ius ſuũ ⁊ ptãtẽ ꝓ illo tꝑe alteri dedit. Aut ẽ

Autoꝛitas cõmiſſa a ſuperioꝛi oꝛqinario.⁊ cunc anpt

un
y⸗
Aſo
ube
Pzute
nſcu
hunge
Peron
Slute
Ueſon
poſos
ohfin
bieu
Koper
ſccottt
Ancg
Orat
ftei
oy
Hisuat
ſgtniz⸗
(lattuc
ſciene
olritd
oenan
üen
Annituof
luolhts
fenmnauch
ſtoig⸗
ſſcene

Hlüſin⸗

otenc
ſguunp
Muncke
nspen⸗
duncick
ſſtagſup
duepal⸗
Adpenten
ſlippal
Ccca D
efcon
Micatn

ier plena. aut in eaſu. Si plena. ſic iudicandũ ẽ ſicut de integre confiteri. tum ꝓpter multiplicationẽ inter⸗
. u oꝛdinario.ſicut patet de hijs qͥ ſunt penitentiarij d ceſſoꝝ.tum quia auget deuotionẽ. tum quia pꝓmo⸗
* mini pape ⁊ epiſcopoꝝ.Aut eſt commiſſa in caſu.ſi/ uet ad bumiliationẽ.⁊ gratie maioꝛẽ impetrationẽ
*R cut hijs qui pᷣdicant datũ eſt pꝛiuilegiũ. Credo em̃ Aliqñ non tenet᷑ vt pᷣdeterminatũ eſt. non quia ſit
gahe talibus data ſit poteſtas audieudi ↄfeſſones.nõ exemptus.ſed quia alius ex cauſa ſupplet cius offi⸗
ganfin in pᷣiudicium ſacerdotũ bonoꝝ.ſed potius in fauo ciũ.Credo tamè ꝙ ſi ſacerdos parrochialis ſit ydo/
finp⸗ rem fidelium.⁊ ꝓpter ignoꝛantiã negligentiũ ⁊ ma neus.qꝙ ſemꝑ bonũ eſt vt ſubditus ad eñ remittaẽ
Lcgut loꝛum quoꝛunda ſacerdotũ.Et credo boc pᷣuilegii a quocunq; audiat᷑ in hijs que ad ipſum ſpectant.
ibd in extremis tpibus emanaſſe.quia iam verificatum nõ tamẽ ſempꝑ eſt neceſſariuʒ. Ande argumenta ad
li⸗ eſt illud.erit ſicut populus ſic ſacerdos.⁊ ꝓ magna oppoſitũ nõ valent.quia cfficacioꝛi mõ curatur.qui
Dint parte ſunt venales et cõducticij.⁊ multi parrochia ex cauſa rõnabili pluries confitet᷑. Poteſt tamen di
fnnn; nos ſuos plus ad malum qꝙᷓ ad bonũ trabunt.vnde ci ſicut aliqui iuris periti ſenſerũt.ꝙ et ſi teneat᷑ iteꝝ
oſte dico ꝙ; ᷣm intentionẽ pꝛiuilegij ſacerdotes ꝑpꝛochia confiteri ꝓpꝛio ſacerdoti in eodem anno. nõ tamen
lei, les iure ſuo nõ pꝛiuant᷑.immo faciendũ eſt ſemꝑ opoꝛtet qꝙ illa eadem.quia vere abſolutus eſt pecca
Ou a ſuis parrochianis debita eis reuerẽtia expibeatur toꝛ.Aliud videt᷑ ſatis ꝓbabile.quia frequẽten pcca
hlſtn nec contra boc pꝛiuilegiũ illud ſuſficit. Ideo credẽ/ t Coꝛes pᷣdicantibus ſuas mõſtrant ↄſcientias.quas
unn dum eſt ꝙ omnes parrochiani qñcũq; ⁊ quotienſj nullo mõ ꝓpꝛijs ſacerdotibus aꝑirent.immo illa di
micne cunq; talibus confiteant᷑.tenent᷑ ſacerdotibꝰ ꝓpꝛijs8s cunt frequẽter que longo tꝑe celauerũt. et licet aliq
nichchen confiteri ſi ſint boni ⁊ ydonei.⁊ ipſi exigũt.nec alias minoꝛa dicerent ſicut expertis notũ eſt.ideo creden
liſgtun contempti ſunt.et hoc dico ſaltem ſemel in anno d dum eſt etiã ſummũ pontificẽ hoc mouiſſe ad illud
