unguen hijs peccatis que habet tunc.Si autẽ habet cauſa pꝛiuilegiũ concedendũ.qdð nõ eſt adeo amplianduʒ
imgicn legitimã ꝓpte- quã rõnabiliter refugit ipſum.vel qꝛ r pᷣiudicium fiat poteſtati ſacerdotali.nec a deo re
ntt ſollicitat ad malũ.vel quia timet reuelationem con ſtringendũ vt obſit fideliũ pietati.vnde nec ſunt pe
R feſſionis.vel quia ſimplex eſt ⁊ ydiota.dico ꝙ cõfeſ- nitentes artandi ad illa enoꝛmia iteruʒ confitenda
Ganort ſus iterũ nõ tenet᷑.etiã ſi exigat ſacerdos.quia in fa cũ ſemel pᷣdicanti liberrime ſunt confeſſi.nec ita li⸗
T uoꝛem clauiũ expꝛeſſe hoc pꝛiuilegiũ datũ eſt.Alio- beri ſunt iudicandi quin etiã ſemel in ãno que alias
telote⸗ luin ſi nõ habet excuſationẽ.⁊ ipᷣe exigente nolit cõ occurrunt in ↄſcientia teneant᷑ ſacerdotibus ꝓpꝛijs
initt⸗ fiteri.vix crederẽ talem pſonã vere penitentẽ. Ideo confiteri ſi illi velint. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ 19
mintre omnibus ſanũ conſiliũ eſt ꝙ remittant ad pꝛopꝛios tenet᷑ a ꝗꝓpꝛio ſacerdote euchariſtie ſacramentũ acci
RK ſacerdotes.vt ſi non eſt contentus illa confeſſione. pere. ⁊ ſacramentũ pnie.dicendũ ꝙ non eſt tanti
“ iterum audiat᷑.Quando e querit᷑ vtrum teneat piculum in ſuſceptione illius ſicut in ſuſceptõe hu/
znisi confiteri ꝗꝓpꝛio ſacerdoti.ddðm ꝙ ſi intelligat᷑ de con ius.Dico taten ꝙ ſufficit ſacerdoti ꝙ alius qui po
lcoͤm feſſione in qua eſt abſolutio.de ꝓpꝛio ſacerdote lar/ tuit ⁊ debuit ſuppleuit locũ eius.vnde nõ tenet᷑ nec
nmmiit go mõ ſumendo ſcʒ qui habet poteſtatẽ abſoluẽdi. debete iure amplius exigere:maxime ſi parrochia
Z dico ꝙ; tenet᷑.nec ſufficit alij confiteri.Si vero inte nus nõ ex contemptu ſed ex rõnabili cauſa ad aliũ
6 un ligatur de parrochiali.ſic nõ eſt generaliter verũẽ yt accedat petita licentia. Rõnes vero ad oppoſitum
ine viſum eſt.põt em̃ alij confiteri.nõ ſolum ex licentis verũ ꝓbant.Et illud verbũ Aug.nõ intelligit᷑ gene
imint. eius.verũ etiã ex licentia ſuperioꝛis.vnde conſiliu, raliter de omm ſacerdote ſciente.ſed de ſacerdote ſci
nlezinl dandũ eſt omnibus qͥbus imminet ꝑiculũ ꝙ recur ente ⁊ potente.vel ſi ſcit et nõ poteſt.cum licentia ſa
mmimnuih rãt ad ſuperioꝛes ſi ſacecdos nõ vult eis licentiam cerdotis ꝓpꝛij qui habet poſſe q;uis nõ habeat ſcire.
mtpiin⸗ dare.vel ad cos qui habent poteſtatẽ dyoceſani.xl ¶ Ad ülud qð obijeit᷑ de ꝑiculo.dᷣm ꝙ illud non I 10
linen 0 penitentiariũ dñi pape. alioquin nõ poſſunt ab- dat poſſe ſed rõnabilẽ cauſam dat vt poſſet ſugior
in het ſolui ab alijs.quin teneant᷑ ipſi ſaltẽ ſemel confiteni. adire.vel ab ipſo licentiã petere.qð ſi nõ põt alicq
anin Concedo crgo ſicut oſtendunt rõnes ꝙ in caſu bene boꝛum facere debet in cõmuni loco confiteri.i Ad i11
migſut poteſt confiteri alij.nec tenet᷑ confiteri ꝓpꝛio ſacer illud qð obijcit᷑ de pꝛiuilegiatis credo ꝙ malo vlle
huncor⸗ coti. in caſu vero põt confiteri alij. ⁊ tamẽ adbuc te ſacerdotũ parrochialiũ poſſint conficeri ex licentia
ſunto netur ꝓpꝛio confiteri ꝓpter hoc ꝙ alius nõ habʒ au pꝛiuilegij.⁊ ſacerdos nõ eſt gudiendus ſi ꝓpibet.qꝛ
gſueng 106 toꝛitat plenariã. ¶Zid illud ergo qd obijcit᷑ pumo. manifeſte male mouet᷑. ¶ Ad illud qd obijcitur ꝙ i 12,
ſickun ꝙ debet cognoſcere vultũ pecoꝛis. dom ꝙ ipe abſol nõ dbet iterum confiteri. dicendũ ꝙ nõ tenetur d
d, uitur dũ alius vicẽ eius ſupplet.et hoc qũ ſuperioꝛ eiſdem.tenet᷑ tamen de alijs ꝗpter mandatũ decreta
pcpſ⸗ platus vel habens licentiã ab ipſo el a plato audit. lis.quia nõ poteſt ſacerdotẽ iure ſuo pꝛiuare.
lc inſp 107 ⁊ideo ipſe nõ tenet᷑ audire.nec alius ↄfiteri. ¶ ARd —.
giori lud qð obijcit᷑ ꝙ nõ poſſit confiteri alij ſine licen· AAueſtio.iii, rr-
niſgonen tia ꝑ decretalem etiaʒ ſi cauſam habeat.vnde dicit. ¶ Ntrum neceſſe ſit confiteni ꝓpꝛio ſacerdoti coꝛam
tuatt petat ⁊ obtineat.dm q concedit᷑ in eadẽ decretali. populo.an ſufficiat ei confiteri in occulto.Eeꝙ ne⸗
6a Ser quia alius nõ põt abſoluere. vnde loquit᷑ de eo qui ceſſe ſit confiteri coꝛã populo videt᷑. Aug.dicit ⁊ hba
iſcet⸗ nõ habet iuriſditionẽ aliquã ſuꝑ penitentẽ niſi ꝑę cõ betunſupꝛa eadẽ diſ. Hemo dicat ſibi occulte ago pe-
KMW miſſionẽ ſacerdotis. Similiter ad ſequẽs decretum nitentiã. Et Job ait. Si erubui in conſpectu popu/
rtet vꝛbani patet rñſio.quia intelligit᷑ de illo qui non ba li ↄfiteri peccata mea. admiratio eſt ⁊ impcatur ſibi
ce bet poteſtatẽ aliquo mõ niſi ꝑ ſacerdotẽ abſoluedi. malũ.ergo videt᷑ tum ex verbo Aug. tum ex concoꝛ
pen ⁊ boc patebit melius iufra cum agetur de poteſtate dia quaʒ adducit.ꝙ confeſſio ſit facienda ſacendoti
108 clauium. ¶Ack illuc qd obijcit ꝙ aut tenet aut nõ coꝛã multis. ¶ Item Oꝛegoꝛius de magdð. in ome /
i tenet. ddin ꝙ Annad tenet᷑ ſed tamen nõ fruſtra lia.quia ſemetipſã grauiter erubeſcebat intus.nibij
Mu alij confitetur. putile em eſt piuribus ſacerdotibus eſſe creqebat að verecundqaret᷑ ſoꝛis. vñ cõmendat

Di.

eain ep coꝛam omnibus ſe peccatricẽ oſtendit. ergo

videt᷑ ꝙ quilibet peccatoꝛ ita deberet facere. ¶ Itẽ

Berñ.ſuꝑ Cant᷑.omel.xliij.ſi veritatis amatoꝛ effe/
ctus es.velles ꝓcul dubio in eo qð in te eſt eandem
de te oẽs tenere ſniam.quã ipſam apud te habere co
gnoſcis veritatẽ.Alioquin ſi puato amoꝛe ↄtentus
detines intra te iudiciũ veritatis.cui dubiũ eſt minꝰ
te veritatẽ diligere.cui pᷣponis ꝓpꝛiũ comodũ vel ho

noꝛem.̊ᷓ ᷣm hoc nullus eſt veritatis amatoꝛ.qͥ qdð

veraciter de ſe ſentit.nõ omnibꝰ publice confitetur.
tẽ rõne videt᷑.quia verus penitens ſeipſum pu
nit ⁊ iudicat loco dei.⁊ ſacerdoti offert ſe iudicandũ
vt deo. debet 'ᷣm qð põt ſe diuino iudicio cõfoꝛma
re.ſʒ in iudicio finali pctã omniũ oibus innoteſcẽt.

quia tunc aperient᷑ libꝛi.g& nunc debet vere penitẽs

libꝛũ ſue ↄſcie omnibꝰaperire. ¶ Itẽ aut penitens
vult ꝙ alij reputent eũ peccatoꝛẽ.aut bonũ.Si vult
ꝙ reputent eũ bonũ.ergo nõ eſt verus penitens.ſed
bhypocrita ſuꝑpbus.Si vult ꝙ reputent eũ ꝑeccatoꝛẽ.
ſed nullus põt cũ reputare peccatoꝛem niſi ab ipſo
ſciat. ergo debet omnibꝰreuelare. ¶ Itẽ pctõꝛ confi
tetur ſacerdoti vt reconciliet᷑ nõ deo tm̃ ſed etiã ec-/
cleſie.quia deo recõciliatus eſt ꝑ contritionẽ.ſed ec/
cleſia nõ eſt ꝑſona ſingularis.immo multitudo fide
lium.ergo videt᷑ ꝙ ſacerdoti pñte multitudine debe
ret ↄfiteri.¶ Contra. In decretali Innocẽtij.om̃is
vtriuſq; ſexus ⁊c.⁊ poſt.oia ſua ſolus pctã ſemel in
anno ↄfiteat᷑ ꝓpꝛio ſacerdoti. ſolus debʒ eẽ. ¶ Itẽ
q̃ debent ſecretiſſime cuſtodiri nõ debent in conſpe/
ctu multitudinis ꝓpalari. Sed ea que in cõfeſſione
dicunt᷑ debent ſecretiſſime cuſtodiri ſicut infra ha/
bebitur de ſigillo ↄfeſſionis.ergo nullo modo debent
coꝛã multis dici. tẽ Berñn. Qð ex charitate in/
ſtitutũ eſt.ↄtra charitatẽ.militare nõ debet. Sed cõ
feſſionẽ conſtat ꝑ charitatẽ eſſe inſtitutã.ergo nõ de
bet ↄtra charitatẽ militare.ſed manifeſtatio pecca/
ti aliquibꝰeſt occaſio labendi. multis ſuꝑbiendi. et
etiã peccatoꝛc cõtemnendi.g nõ debet multis mani
feſtari. & Jeé nullus tenet᷑ ſemetipᷣm diffamarc.ſed
cũ manifeſtat᷑ pctm̃ in ↄſpectu multitudinis efficit᷑
hõ infamis.&ᷓ nullus tenet᷑ nec debet ſic pctm̃ confi/

113 teri. ergo videt᷑ ꝙ ſoli ſacerdoti. ¶ R. dᷣm ꝙ con/

feſſio ſacramentalis ſacerdoti ſoli ⁊ in ſecreto debet
fieri.niſi ſit pctiñ aliq; enoꝛme quod totam cõmo/
uerit vꝛbem. vel etiã totũ oꝛbem.qd quidẽ debet qͥs
ↄfiteri in publico.vt in publico pnia ſolennis impo
natur.⁊ vt oſtendat ⁊ recognoſcat ſe reum. vtputa.
ſi ſit hereticus manifeſtus.Quãtũ vo eſt de cõfeſſio
ne ſ̃m legẽ cõmunẽ debet vnico ſacerdoti fieri in pꝛi
uato.ſicut expꝛeſſe dicit illa decretalis.Ratio auteʒ
huius eſt.quia occultatio duplici ex cauſa compꝑetit
ſacramẽto.tũ quia bic manifeſtant᷑ pctã ſacerdoti.
nõ vt manifeſtent᷑ ſed vt delcaut᷑ et occultent᷑.quia
charitat confeſſio operit multitudinẽ pcccatoꝝ.tũ

ctiã quia manifeſtant᷑ ſacerdoti vt deo ad teſtimo⸗/

niũ ↄſcie interne.⁊ ideo vt homo totam ↄſcientiam
reuclet homini tanqᷓ; deo.⁊ hoc teſtificante teſte ſe/
creto.in tali manifeſtatione nõ debet annecti alienꝰ.
ſed ſacerdos vnicus qui teneat locũ xp̃i.⁊ ſic occul/
tatio competit duplici ex cauſa. Ana eſt quia con/
feſſio eſt adeo oneroſa ſiue ignominioſa ꝙ vix aliqͥs
aut nullus audet coꝛam multitudine confitcri. cum
pauci audeant plene ⁊ integre confiteri etiaʒ coꝛam
vnico ſacerdote. Alia ratio eſt ꝙ manifeſta ↄfeſſio ẽ

Biculoſa. Si em̃ ↄſcientie manifeſtarentur. infinita
mala oꝛirentur.⁊ rixe ⁊ diſcoꝛdie ⁊ infamie ſicut ma
nifeſte apparet. Et ideo dom eſt ꝙ nõ tenetur quis

confiteri niſi vnico et ꝓpꝛio ſacerdoti.⁊ huic ſolita/

rio ani eſt de pᷣcepto apoſtolico ſiue eccleſiaſti
co. ¶ Ad illud ergo qð obijcitur de Aug.dicendum

ꝙq loquitur de occultatione reſpectu iudicij ſacerdo/

talis quibꝰdominus cõmiſit autoꝛitatẽ ⁊ officiũ iu/
dicandi inter lepꝛam ⁊ nõ lepꝛam. Et ſi tu obijcias
de Job. dicendũ ꝙ illa tranſlatio nõ eſt recta. ſᷣ alia
quã habemus.Tamẽ ſi velimus illam ſuſtincre.di⸗
cendũ ꝙ intelligitur de generali ↄfeſſione qua om/
nes ↄfitentur ſe peccatoꝛes. Ad illud quod obijci
tur de magð.dicendum ꝙ illud fuit pfectionis et ſu⸗
pererogationis.vnde non omnibus competit. Ae
dicendũ ꝙ ipſa nõ fuit cõfeſſa pctã ſua coꝛam omni
bus que feccrat occulte.ſed quia ſigna laſciuie non
occulte poꝛtauit.ſed in publico.ideo etiã ſigna peni
tentie in publico manifeſtauit.⁊ hoc eſt dignum et
laudabile ⁊ imitanduʒ.nec tamen dico ꝙ homo ad
boc teneat᷑ niſi de bono ⁊ equo. ae illucd qð obij
citur de Berñ. dicendũ q; facienda eſt vis in hboc qd

Berũñ.dicit qʒdð in te eſt.⁊ ipſe met facit ibi vim.ſane

ꝙ in te eſt dixcrim.quia plerumq; nõ expedit inno/
teſcere omnia que nos ſcimus de nobis.atq;ʒ ipſa ve
ritatis charitate vetamur palam nõ eſſe qð noceat
cognoſcenti.Et ſic patet ꝙ; q;uis homo quantuʒ eſt
de ſe debeat eſſe pmptus.nõ tamen dehet palam pec
cata dicere.ne alij inde damniſicent᷑.
obijcitur de diuino iudicio qd omnibus ꝓpalabitur
dicendũ ꝙ ſecus eſt.quia illud erit iudiciu ſeuerita/
tis.hoc autẽ eſt miſericoꝛdie ⁊ benignitatis/Pꝛete/
rea nulli nocebit illa manifeſtatio.ſed in hoc dei iu/
ſticia clarioꝛ Sõ autem nulli ꝓdeſſet et
multis obeſſet. Ad illud qð obijcitur ꝙ penitens
debet velle ꝙ alij reputent eum peccatoꝛẽ.dicendũ
ꝙ verum eſt ꝙ debet velle ſuã humiliationẽ. ita ta⸗
men ꝙ alij nõ peccent ↄtemnendo vel inimicando.
⁊ ideo ſufficit ꝙ peccatoꝛes ſe dicant in generali.ſed
nõ expedit in ſpeciali ita multis dicere.maxime qui
nõ ſunt ſacerdotes.nõ ergo debet celare peccatum

ꝓter ſuum comodũ ⁊ gloꝛiam.ſed ꝓpter cauenduʒ

culpam alienã. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ confite/

tur vt reconcilietur.dicendũ ꝙ ſacerdos habet po/
teſtatem reconciliandi deo.quia ipſe rõne autoꝛita/
tis fungit᷑ iure dei ⁊ eccleſie tãq; mediatoꝛ vtriuſq;.
⁊ ideo nõ opoꝛtet multitudinẽ adeſſe.ſecus autem
eſt in iudicio contentioſo.vbi homo ſe nõ accuſat ſᷣ
defendit.vbi ꝓducuut᷑ teſtes.hic aũt nõ oppꝛtet.

Onſequenter quantũ ad ſecundũ articuluʒ
queritur quid ſit confitendum. Et circa hoc
AAquerunt᷑ tria. Pꝛimo vtrũ opoꝛteat confi/
teri omnẽ venialẽ culpam. Secũdo vtrum opoꝛteat
confiteri omnẽ peccati moꝛtalis differentiã.Lercio
vtrũ opoꝛteat confiteri omnẽ circumſtantiã.

Qucſtio.ſ. s

¶ Circa quã oſtendit᷑ ofvateat confiteri omnẽ cul⸗
pam venialem. Jaco.vltimo.confitemini alterutrũ

Ad illud qd

114

11

116

119

pctã veſtra.glo.pctã que ex hũana ignoꝛãtia veniũt

dicit ⁊ pcipit ↄfiteri.⁊ talia ſunt venialia. ergo pꝛe⸗
ceptũ ẽ ↄfiteni illa. ¶ Itẽ Aug. Si cepiſti fluctuare

&
mMſ⸗
Mpo
Giud
lita
tir
libt
Meotn
itfen
egn
l
4 Her⸗
(ſre
Noli
mnncick

aſen
CCon
ſctorene
otenten
Eian
ſnotzir
i (
Sloniat
ſertrace
beſaui
notenet.
ſtoitan
Koͤnſo⸗
cigus
ninſine
Cfcſiode
Pöuxen.
gepfutte
S
giinſor
un gren
ſobhüſte
alyuicgn
ntenli
ndtnil
Ctotebi⸗
ſe gterce
iitn on
füͤerit
lozciſt
htorein

——

confiteatis Motũ ne plangas ruinã. Si piculũ eſt aliter poſſit vitari ruina niſi ꝑ confeffionẽ. ſed quia
mere qͥnõ confitet exponit ſe ꝑiculo. S oes tenẽt ber via eſt Fdonea et ſalubꝛis. vnde nõ dicit hoc q;
ln ſllud fugere. ergo ⁊c. ¶ Iẽ de omni ⁊ de qcunq; do ſemp ruat ille qui nõ confitet᷑ motũ.ſed quia ad ru,·
i minus punire ⁊ iudicare dꝛ in futuro.cõmiſit in pꝛe endum ſit ꝓcliuioꝛ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ domi/ 12
PDB ſenti iudicio ſacerdotũ.⁊ pꝛecipue petri.ſed dñs in nus puniet ⁊ iudicabit in futuro. doᷣm ꝙ aliter iudi
ii die iudicij iudicabit de venialibꝰ vbi opoꝛtebit red cabit veniale ſiue ꝓ veniali.aliter pꝛo moꝛtali. Pꝛo
nan dere ronẽ (vt dicit Matb. xij.) de omni verbo ocio⸗ moꝛtali nach ſudicabit ⁊ condẽnabit.ꝓ veniali ne
ſunt ſo.S ⁊c. Si tu dicas ꝙ requiret rõnẽ.ſed tñ nõ pter quaq; condẽnabit.ſed tꝑaliter cruciabat. niſi foꝛte
hh hoc condẽnabit.Obijcit᷑ de eis qui cũ moꝛtali deſcẽ ſit annexũ moꝛtali.⁊ boc nõ ratione ſui ſed ratione
ati dunt. ꝓ venialibus in eternum cremabunt᷑.ergo moꝛtalis. Et ideo exquo quis confitet᷑ moꝛtale. ſol-
Hſitrordy viget᷑ ꝙ impius veniens ad ↄfeſſionẽ. cũ ꝓ vtriſ; uitur ꝓ quo cõdemnandus erat a dño.et ideo non·
ecugn⸗ eſſet ęternaliter puniendus ꝙ debet vtrẽq; confite opoꝛtet illa confiteri quantũ eſt de neceſſitate obli/
cuat füe ri. ¶ Itẽ de aliqbus venialibus difficile eſt iudicare gationis. ¶ Ad illud qð obijcitur de venialibusq; 124
munotſ⸗ vtrũ ſint moꝛtalia vel enialia.quedã ſᷣm veritatem dubiũ eſt vtrũ ſint moꝛtalia.dm qꝙ in tali caſu niſi
her ſunt vnialia.ſed vbi eſt difficultas ⁊ ambiguitas re certificetur penitens ꝑ aliquẽ virũ ſapientẽ cui poſ-
ammmn currendũ eſt ad ſacerdotes ſic dꝛ Deut᷑.xvij.ſi diffi ſPiit adhibere fidẽ.tenet᷑ illud vtiq; confiteri.ſi autem
litietn cile et ambiguũ ⁊c.ergo venialia talia ſunt confiten tollatur dubiũ ⁊ ſciatur eſſe veniale.tũc non obliga
cüignp da. ¶ Contra.pnia eſt ſcda tabula poſt naufragin. tur. Sicut ſi cõſcientia alicuiꝰ ꝓbabiliter dubitat de
tchont ſed ꝑ veniale nemo naufragat᷑.ergo ꝓ venialibꝰnul aliquo vtrũ ſit moꝛtale.tenetur amplius illud nõ fa
gd lus tenet᷑ recurrere ad pniam. ergo nec ea confiteri. cere manente dubitatione. ſed amota tali ↄſcientia
Miutcdos 1 ¶ Itẽ venialia nõ ſunt in ꝓbibitione.ergo nec eoꝝ non tenet᷑.et ideo ſane dictũ eſt ꝙg ad confeſſionem
ſtnoag remedia in pᷣcepto.ergo nõ eſt pᷣceptũ confiteriveè 5p]enialis ligatur quis nõ ex inſtitutione diuina ſed
atbiſtike. nialia. ¶ Itẽ confeſſio fit ad reconciliandũ eccleſie. ex conſtitutione eccleſiaſtica ⁊ conſcientia ꝓpꝛia.et
pelind ſed ꝑ veeniale nullus factus ẽ inimicus eccleſie.nul/ ſic patent obietcaa. JU
bisatg lus extra eccleſiã eiectus eſt. in nullo dãnificata eeftt · ¶ Queſtio⸗⸗j..
aſe oner cleſia.quia charitatẽ nõ qauferũt nec minuũt.ergo ¶ Aerum ſit confitenda omnis peccati moꝛtalis dif/
annt nemo tencet᷑ illa confiteri. SPie quicq̃d hõ tenetur ferentia ſcʒ pctm̃ coꝛdis. oꝛis.⁊ operis.pctm̃ etiam
Wahunt confiteri. tenet᷑ amplius nõ iterare. quia pnia vera latens vel manifeſtũ. Et ꝙ omnẽ diffcrentiã videt᷑

(Ausn

eſt cõmiſſa plangẽ ⁊ plangenda non cõmittere.ſed

ꝑ decretalẽ que dicit cuilibet fideli.omnia ſolus ꝑec

bus gunn nõ tenet quis venialia nõ iterare. ergo nõ tenet᷑ de cata ſua.nõ dicit omnia quantũ ad venialia.ergo di
ucduiiutn 120 illis nfain agere. ergo nec confiteri. ¶R. dom ꝙ cit omnia quantũ ad moꝛtalia. ¶ Itẽ boc videt᷑ ra⸗
—K con feſ⸗ io Enialiũ nõ eſt in pᷣcepto.eſt tñ in conſilio. tione.quia.ꝓ quolibet hboꝝ efficitur homo inimicus
libend⸗ In pcepto nõ eſt. quia cũ ſint de ſit ui naturavenialia. dei et ſepatur ab vnitate eccleſie. Sed confeſſio ad
uul it ſe poſſunt veniã conſequi.ſiue ꝑ pniam internam. bvc directe inſtituta ẽ vt bomo reconcil iet᷑ eccleſie.
imgvine ſiue per exterioꝛẽ aſſumptã.ſiue etiꝗ ꝑ penã purga ⁊ oſtendat᷑ reconciliatus deo.ergo de omnibꝰtenet
uttnnt toꝛiam.ſicut melius patebit infra.ſiue ꝑ aliud reme confiteri. ¶ Itẽ pꝛo omni differentia pcti moꝛtalis
RK dium cõpetens ⁊ ’doneũ. Muis autẽ de rõne ſui ge punitur quis actualiter ⁊ eternaliter ⁊ condẽnabit᷑.
—K neris nõ ſit e confiteri neceſſariũ. tamẽ ea cofiteri ſed ꝓ omni eo ꝓ quo adducẽdus eſt homo in iudi/
ezil congruũ eſt. maxime viris ꝑfectis.quia vtile ẽ mul · cium condẽnationis neceſſario opoꝛtet adduci an/
mnnuni tum.⁊ ena illis debita minuit᷑ er vi clauiũ. hoc eſt te arbitriũ bieſu xpi.ergo ꝓ omni differẽtia moꝛtał
turſeum lgitur de venialibus Sneniter dictũ. In caſu tamẽ tenet᷑ confiteri. ¶ Itẽ petm̃ grauius magis ẽ dignũ
neuot, cotingit ꝙ bõ teneat᷑ ea cõfiteri.ſiue ꝓpter dubium. punitione.ſed pctm̃ coꝛdis aliqñ grauius eſt ꝙᷓ pec
orenid t ſiue ſpter eccleſiaſticũ inſtitutũ. Pꝛopter dubiũ.qꝛ catum opis in alio genẽ.vt bereſis qᷓ; foꝛnicatio.ſilr
kiirn dubitat ꝓbabiliter vtrũ ſit moꝛtale vel veniale. ÿ pctm̃ apertũ grauius q́; occultũ.ſi ergo opoꝛtet con
inenent, ſi nõ penitet ſicut de moꝛtali.diſcrimini ſe exponit. ? fiteri pctm̃ operis ⁊ oꝛs.videt᷑ ꝙ ⁊ pctm̃ coꝛdis.ſili
Uremis ideo dʒ cõfiteri ſicut iacet in ↄſcientia.⁊ iudicio ſa/ ⁊ ſi pctm̃ latens.videt᷑ ꝙ multo foꝛtioꝛi rõne qð eſt
ſuzum cerdotis relinqᷓ̃t vtrũ ſit veniale vl moꝛtale. Dꝛopt manikteſtũ.ergo omuẽ pcti moꝛtalis differentia ne
öatr eccleſiaſticũ ſtatutuʒ tenetur. quia ois fidelis ſemel ceſſe eſt confiteri. ¶ Itẽ ꝑ omnẽ pcti moꝛtalis diffe
607 4 in anno tenet᷑ confiteri.⁊ ideo ſi nõ habet niſi enia rentiã naufragat᷑ homo.Sed patiens naufragium
bcn⸗ lia. ſaltẽ illa ſemel in anno tenet᷑ confiteri. Sed boc neceſſe babet ad tabulã recurrerę.⁊ nõ poteſt ad ba
zric; nõ ꝓpter venialis pcti moꝛbũ.ſed ꝓpter pᷣceptũ.qdð ptiſmũ.ergo ad ſacrm pnie.ſ ſacr̃m pnie inquantũ
inn be quare omnibus ſit iniunctũ ſupius tactũ eſt. Conce ſacrm conſiſtit in confeſſione.ergo ⁊ꝛc. ¶ Contra⸗
Kun dendũ eſt igit᷑ ꝙ venialia pᷣn qd huiuſmodi non eſt ſap.xj.per que peccat quis per bec ⁊ toꝛquet᷑.ergo ſi
– neceſſe confiteri. eſt tamẽ expediens.nec qͥs tenetur aliquis ſolo coꝛde peccat.in ſolo ſpiritu et nõ in arrx
nno. niſi de bouo ⁊ equo.niſi in duobꝰcaſibus.vel quia li ne.nec ꝑ oꝛganũ oꝛis.ergo ſola cõtritione eſt puni/
gti gatur a ↄſcientia. vel quia ligat᷑ a cõſtitutione cclle endus.nõ ergo cõfeſſione. ergo nõ tenetur cõfiteri
kung. 12 1 ſiaſtica. ¶ Ad illud q; obijcit᷑ ꝙ; pctã que ꝑ ignoꝛan pctm̃ coꝛdis.¶ Itẽ Auguſtinꝰ. vbi petm̃ oꝛitur ibi
tiam contrahunt᷑ pcipit confiteri.dm q illud intel petm̃ moꝛiatur. ergo pctm̃ qð fuit in ſolo coꝛde. ibi
ligendũ eſt de venialibus. Sed tunc pᷣcipere eſt dce debet moꝛi.ergo nõ opoꝛtet ꝙ exterius ꝓpaletur ꝑ
re ſᷣin illud Luc᷑.v. pceptoꝛ per totã noctẽ ⁊c. verbũ verbum. ¶ Itẽ in foꝛo iudiciali ita eſt ꝙ nõ addu-⸗
ninid, autẽ beati Jacobi quis pᷣpoſitũ ſit ꝑ modũ impa/ cuntur aliqua ad iudicium niſi que aliquo mõ ma
nimn tiuum. tamẽ ꝓ moꝛtalibus tenetur impatiue. ꝓ ve nifeſta ſunt. AUnde Mathᷣ.xviij. Si peccauerit in te
ii 122 nialibus magis excitatiue. ¶ Ad illud qð dicit Aun frater tuus. coꝛripe eum inter te ⁊ ipſum ſolum ꝛ7.
uchhr⸗ guſtinus. ſi cepiſti ⁊c. vᷣm ep conſiliñ eſt.nõ quia nõ ergo videtur ꝙ ſi peccatũ gliqð in ſolo coꝛde fnit.

Him

nec vlli ſit manifeſtũ ꝙ nõ opoꝛteat ad iudiciũ ſacer obijeitur de foro iudicij ꝙ adducunt᷑ manifeſta. Di Grn
dotale deferre.¶ Itẽ ꝙ ſolũ pctm̃ latens ſit cöfiten cendum ꝙ foꝛo iudiciali.qdð pꝛocedit pᷣm rigoꝛem ſun,⸗
dum videt᷑.quia Augꝰ diffiniens cõſeſſionẽ dicit ꝓ iuſticie ad condemnationeʒ.alius eſt actoꝛ.alius eſt gunn
. Trun ꝑ quã moꝛbus latens ſpe venie aperitł. reus.alius teſtis.et ideo opoꝛtet ꝙ pluribus ſit no⸗ glp
Itẽ ſuꝑ illud Geñ.iiij.vox ſanguinis ⁊c.glo.eui/ tum illud de quo quis accuſatur. Sed in foꝛo peni⸗ nee
dentia Katrat ſceleris.nõ indiget accuſatoꝛe.ſed cõ tentiali ſacerdos tenet locum dei.et confitens tenet uſ
feſſio eſt accuſatio. Pꝛouer.xviij. Juſtus in pᷣncipio locũ accuſantis ⁊ accuſati ⁊ teſtis. nam ratio accu⸗ nike
accuſatoꝛ eſt ſui.ꝗᷓ qn pcti eſt euidens non indiget ſat voluntatem. teſtimoniũ ferente ↄſcientia. ⁊ quia Mihftt
cõfeſſione. ¶ Itẽ ideo dẽ cõfeſſio vt inſtruat᷑ ſacer iſſte eſt teſtis pꝛiuatus queʒ nihil latet.⁊ de omni oc⸗ ninetnn
dos de quãtitate pcti. ſed nõ opoꝛtet qñ eſt publiciẽ culto teſtimoniũ ꝑhibet.ideo tali iudicio competit in 0
et notoꝛiũ.ergo de aperto nullus debet nec tenetur occulta iudicare. ¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ; ofeſſio ʒ30 nulustan
125confitcri. ¶ E.dᷣm ꝙ ois pcti moꝛtalis dꝛam ne eſt latentis peccati manifeſtatio ꝑ auguſtinũ. dicen ltan
ceſſe eſt cõfiteri.ſiue ſit latens ſiue manifeſtũ.ſiue ſit dum ꝙ eſt peccati latentis illum cui confitet᷑ ꝑ mo/ ſicklauf
coꝛdis ſiue oꝛis. Deccatũ em̃ manifeſtũ opoꝛtet con dum iudicis. Ael dicẽdũ ꝙ peccatũ omne in anima lanpenm
fiteri duplici ex cauſa. Ana eſt a ꝑte audiẽt.alia ex eſt quaſi apoſtema intrinſecũ.⁊ quantũcunq; komo rnulofm
pte cõfitentis. Ex ꝑte audiẽtis.qm̃ ſicut eſt in iudi / peccet aperte.adhuc virus peccati latet in anima. S ugroße
cio foꝛenſi ꝙ iudex aliqͥd nouit vt pꝛiuata ꝑſona.qdð in confeſſione rumpitur vulnus.⁊ ſanies peceati ad 1 int
tiñ non nouit vt iudex.nec ꝓcedit ad ſniam quouſq; exterioꝛa trahitur vt dixit Gꝛegoꝛiꝰ. hinc eſt ꝗ Au untttten
innoteſcat ei vt iudici.ſic eſt in iudicio pniali ꝙ ſacer guſtinꝰ dicit ꝙ ↄfeſſio dicit᷑ ꝑ quã moꝛbꝰ latens ſpe fllinent
dos aliqͥd nouit vt hõ.qð tamẽ nõ nouit vt eus.qꝛ venie aperitur. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de euiden-/ 131 tutcſäſt
non eſt ꝑ teſtimoniũ cõſcientie accuſatũ.q̃ eſt teſtis tia patrati ſceleris ⁊c.dicendum qꝙ illud intelligitur notnckin⸗
diuinus.⁊ quouſq; ſic nouit.nec ſpectat ad ipſũ ſol / in foꝛo iudiciali.quia factũ illud exterius notum eſt Ntehht.
uere nec ligare. ideo opoꝛtet ei confiteat᷑ peccatoꝛ ⁊teſtibus nõ eget.⁊ quia nulla poteſt tergiuerſatio Cunttron
quãtũcunq; ſit publicũ. Alia rõ eſt ex parte cõfiten · ne celari.ſed nò ſic in foꝛo penitẽtie. credit᷑ em̃ ibi te nrekctait
tis.quãtũcunq; em̃ aliquis ab aliquo accuſet᷑.nunq ſtiimonio ſolius conſcientie. Si eni conſcientia teſti⸗ noti bome
pter hoc iuſtus dr ſiue iudicat᷑.ſed magis iniuſtus. ficetur nunc contra bominẽ.in iudicio teſtificabitur ſocnunt
Sed qñ bõ ſeipſũ qͥ eſt dignus accuſatione accuſat pꝛo bomine.alioquin ſemp erit teſtis contrarius. pnucguß
tunc exercet opus iuſticie.⁊ ideo dẽ iuſtus in pꝛinci · ¶ Ad illud quodobijcitur ꝙ eſt ad ſciendã quanti/I 32 tt
pio accuſatoꝛ eſt ſui. At ergo quis iuſtificet᷑.⁊ iuſt?ꝰ tatem peccati.dicendũ ꝙ iſta nõ eſt tota ratio.imo econettn
eſſe cõpꝛobet᷑.⁊ dignus eccleſie reconciliatione.ne/ raationes que ſuperius aſſignate ſunt.⁊ pꝛeterea ad annſateei
ceſſe eſt ꝙ ipſe ſe accuſet quãtũcunqʒ eius peccatu, hoc eſt vt ſciat ꝑʒ modũ iudicis. rubiles n
126 ſit publicũ. Opoꝛtet eti pctm̃ coꝛdis ſiue peccaatumm Queſtio. i,j. v aiſtonitbe
latens confiteri duplici ex cauſa ſimilitcr. tũ ex ꝑte ¶ Ntrum teneamur confiteri omnẽ peccati circũſtan/⸗ ſicko
audicntis. tum ex pte confitentis. Er parte ſacerdo · tiam. Et q ſic videt᷑ quia Auguſtinus dicit in libꝛo D
tis audientis.quoniã per illũ debet ligari ad penam de penitentia enarrans multipicia genera circũſtan ſenivrglen
aut abſolui.certũ em̃ eſt ꝓ omni moꝛtali meretur tiarum.omnis inquit iſta varietas confitenda eſt et chohunag
quis penꝗ eternã. ideo ſatiſfactio imponẽda eſt ym deflenda. ¶ Item ratione videtur. quia confeſſio Ronebones
arbitriuʒ ſacerdotis. ideo talis habet neceſſe confi · m aaxime fit ad ſciendã peccati quantitatẽ. quia im/ ciopore
teri ei ſcelus occultũ.quia aliter ipſe nõ nouit. Alia ponenda eſt penitentia ſᷣm menſuraʒ; ⁊ extimatio/ nobkdord
ratio eſt ex ꝑte pctõꝛis cõfitentis.vt que nõ erubuit nem peccati ſicut dicit Leuit.v.ſed penes circũſtan tonirart
intra thalamũ coꝛdis in conſpectu diuine pꝛeſentie tias conſiſtit peccati quantitas.ergo neceſſe eſt eas ppoteſti
cogitare et velle. ⁊ volendo cõſentire. tunc coꝛã ocu confiteri. Pꝛima manifeſta eſt. Secunda ꝓbatur ꝑ lonaun
lis ſacerdotis recitet cũ ruboꝛe.vt que ꝑpetrauit in, hoc quod dicit Berñ.qꝙ nuge in oꝛe ſacerdotis bla⸗ guaeronie⸗
uerecunde ⁊ verecundia abiecit.nunc ex hoc in con ſphemie ſunt. hoc autem nõ dicit niſi pter aggraua ſnn pteri
ſpectu hominis erubeſcat. bomo em carnalis plus tionem peccati. ergo ⁊c. ¶ Item in oonfeſſione ne⸗ loifheri
erubeſcit oculos hominis q; dei. Concedende igitur ceſſe eſt genus peccati aperiri.ſed genus peccati va⸗ –
ſunt rationes ꝙ differentie omnis peccati confiten / niatur per circuſtantias.ᷣſicut patet. cognoſcere eni Unſuntis
127 de ſunt. ¶ Ad illud ergo qð obijcit᷑ ſaß r dieen⸗ nõ ſuã que ſoluta eſt foꝛnicatio eſt. cognoſcere non Aintn
duin ꝙ tam verbũ illud ꝙᷓ verbũ chꝛyſoſtomi ⁊ au/ ſuam que habet virũ eſt adulterium. ergo neceſſe eſt Auchr⸗ n
guſtini ſuꝑ bac materia intelligendũ eſt ꝑ appꝛopa/ confiteri circũſtantias. ¶ Itẽ confeſſio potimime fit nint Ghe
tionem. Hon em̃ intelligendũ eſt pᷣciſe ꝑę ventatem ag erubeſcentiam.ſed maioꝛ eſt erubeſcentia in con een ſnn
Peccatoꝛ em̃ qui ſola voluntate peccat que toti bo feſſione circũſtantiarũ adiacentiũ qᷓ; etiã in enarra⸗ nal⸗
mini pᷣſidet.totus punit᷑.ita ꝙ interius ⁊ exterius.? tione actus.ergo videt᷑ ꝙ potiſfime ſit circa circum G
ideo ſi fiat emenda.totus dicit᷑ eam facere et ꝑx om/ ſtantias in confeſſione inſiſtendũ. ¶ Item coͤfeſſio el
128 neg actus ſcʒ coꝛdis. oꝛis. ⁊ manus. ¶ Ad illud qʒ pxincipaliter fit ad accuſationẽ peccantis. ſed accu⸗ Mimgtn
obijcitur de auguſtino ꝙ vbi oꝛitur ⁊c. dicendum ꝙ ſatiomis actio eſt er circũſtantijs.vnde tulius in pꝛi- Ue
verbum illud intelligit᷑ quantũ ad ꝓgreſſum pecea mo retboꝛice. circũſtantie ſunt a quibus trabunt᷑ ar in
ti.vt peccatum non ꝓcedat.ſed vbi oꝛitur ibi moꝛia gumenta accuſationis vel defenſionis Et boetius in „Nn
tur. non intelligit᷑ qntũ ad emendã ¶ Ael dicendũ iiij.circũſtantie ſunt que queſtionẽ retboꝛicã faciũt ſſptan
a ülud eſt inteligenduʒ de penitentia reſpondente de laude ⁊ vituperio perſone. Item ſtictius eſt hſtentigli?
peccato publico et occulto. Oe peccato cm̃ publico diuinum iudicium q; humanũ.ſed in humano iudi nnqwit
publice eſt confitendũ ꝗpter ſcandaluʒ extirpandũ. cio modo fit inquiſitio ⁊ reſponſio de cirrũſtantijs. en
de occulto occulte coꝛam vnico ſacerdote.⁊ illud vnde nò eſt ſufficiens querẽ de actu. erge multo foꝛ. Plazrg
129 videtur magiſter dicere in litcra. ¶ Ad illud quod tius in inddicio diuino, ſed hoc eſt iudiciũ pnic. s tc. hic

mnſi;

gtitk (Item ſicut diligentius curandus eſt moꝛbus ſpi iuepꝑ ſe ſiue ꝑ inquiſitionem alienam. vnde ſapiens
en ritualis q;ᷓ coꝛpalis. ſic magna diligentia eſt baben- et intelligens tenet᷑ eas ↄfiteri abſq; inquiſitiõe. ſim
. lbt da circa ſpm̃.⁊ maioꝛ ꝙᷓᷓ circa coꝛpus.ſed moꝛbꝰ coꝛ plex tenetur ſi ab eo inquiratur. Alij dicunt ꝙ non
tastr poꝛalis nõ detegit᷑ ſufficienter niſi etiã circumſtan / tenemur ad confeſſionem barum circumſtantiaruʒ
nind tie detegant᷑.g̊ ⁊c. ¶ Contra. Tranſſlato pꝛincipali. tentione neceſſitatis.ſed de bono ⁊ equo.⁊ quãto ſt᷑
tainn neceſſe eſt ꝙ tranſferat᷑ annexum.ſicut apls dicit h· magis ſapientes ⁊ pꝑfecti.tanto magis debent diſtin⸗/
untnn bꝛe.vij. Lraſlato ſacerdotio neceſſe eſt vt legis traſ ctiꝰeas explicare.ſᷣ nõ tenemur ad boc niſi foꝛte ex ꝓ
antg latio fiat.ſed pcti eſt pꝛincipale.& ſi ꝑ cõfeſſionẽ do pꝛia cõſcia obligemur. Hanc poſitionem credo ꝓba⸗
Konne minus tranſfert peccatũ.pari ratione ⁊ circumſtan /⸗ bilioꝛẽ. Ande dicendum ꝙ confeſſio circumſtantia/⸗
cvamt tiam. ¶ Item circumſtantie ſunt infinite nobis. et rum in aliud genus trabentium ſpectat ad confeſſio
Cergotſo nullus tenet᷑ ad illud quod ſibi eſt impoſſibile. nõ nem q̃tum ad neceſſitatem.ↄfeſſio vero aggrauanti
kfi dicn tenet᷑ circumſtantias pcti recolligere ⁊ referre.( Itẽ um itum ad congruitatem.cõfeſſio vero alleuianti
nſtiono nõ eſt neceſſe ꝙ peccatoꝛi imponat ſacerdos ita gra / um potius facit congruitatem.et hoc intelligit᷑ exce
mmeitininn uem penam ſicut exigit culpa.ĩmo tota die imponũ ptis caſibus pꝛedictis.Omnes igit᷑ rõnes pꝛoban/
mang wrs tur multo minoꝛes.ergo pari ratõne nõ eſt neceſſe ꝙ tes circumſtantias eſſe ↄfitendas ſunt ↄgruitat q́;
trinmnim’ peccatoꝛ ↄfiteat᷑ ſe ita grauiter peccaſſe ſicut pecca⸗ tum ad aggrauantes.als ſi velint ꝓbare neceſſitatẽ
nöhcerind uit. ¶ Item ſi tenet᷑ ↄfiteri cirumſtantias ad ſciẽdũ ab inſufficienti pꝛocedũt.illa excepta que eſt de circũ
dnchg quantitatem peccati. et quantitas peccati nõ ſcitur ſtantia trahente in aliud genus. vnde verbum aug.
Nclue niſi ſciantur circũſtantie alleuiantes ſicut aggraua coſilium eſt. Et quod obijcitur de quantitate ⁊ eru/
ck danice tes.⁊ circũſtantie defendentes ſicut accuſantes.̊ ho beſcentia.⁊ accuſatione ⁊ diligentia habenda.nõ cõ
lutintgn. mo tenet᷑ in gfeſſione ſeipᷣm excuſare.ſed hoc falſu, cdudit niſi qd competentius fiat ſi expꝛimat᷑ cuiuſ-
gstonnck eſt. ergo ⁊c. ¶ Item videt᷑ ꝙ circũſtantia nõ augeat libet peccati circumſtantia. ¶ Quod obijcitur in cõ 3 4
ektagugitd quantitatem.qꝛ in bonis quantitas meriti nõ cauſa trarium.dðm qꝙ non opoꝛtet eas confiteri.ↄgruu,ʒ
gult ißtit tur ex circũſtantijs.ſed ex quantitate amoꝛis quo cõ eſt tamẽ. Illud quod obijcitur ꝙ circumſtantie alle/ 55
onſctentutck uertit᷑ homo ad deum.& pari rõne cuʒ pctm̃ ſit auer uiantes ſunt cõfitende ⁊c. Ddm ꝙ non eſt ſimile.qꝛ
ſotckikctbi ſio.quantitas peccati ↄſiſtit in libidine ſiue contem/ aggrauantes non tm̃ opoꝛtet confiteri ꝓpter quãti/
chntranis ptu coꝛdis.nõ ergo in circumſtãtia exterioꝛi. 6 Itẽ tatem peccati.verumetiam ꝗpter erubeſcentiam et
incitè vicget ꝙ non det ſpeciem petõ. qꝛ omne illud qð dat accuſationem. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ non au 56
ne moa ſpeciem et foꝛmaʒ dat eẽ eẽntiale ⁊ intrinſecũ ⁊ vni - gent quantitatem. Odm ꝙ non augent pꝛincipalit
taprmen cum.ſed circũſtantie ſunt extrinſece ⁊ accidentales ? ſed quia augent contemptum vel libidineʒ. Mec eſt
variabiles.& nulla circumſtantia trahit in genꝰ pec· ſimile de bono.quia em̃ boni ſumus bona facimus.
cati nouũ.nõ ergo vr̃ ꝙ opoꝛteat circumſtantias cõ⸗ vnde quantitas bonitatis venit ab habitu intrinſe/
tigitn⸗ fiteri. Eſt ergo qõ quas opoꝛteat cõfiteri ⁊ quas nö. co.ſed quantitas malicie ab actu.quia em̃ mala faci
nusdattſer Re'.dᷣm ꝙ circumſtantie que attingunt pctm̃.q/ mus maliſumus. 61 Ad Hillud quod obijcitur ꝙ non 37
genmguh 33 dam ſunt alleuiantes. quedãꝗ in aliud genus traben · mutat ſpeciem. Odm ꝙ eſt eſſe nature.et eſſe moꝛis
eglindsdtt mKes. quedam aggrauantes. Circũſtatias in aliud ge· Et aliquid eſt alicui accidentale ſm eſſe nature. qᷣ
—KZ nus trahentes ↄfiteri eſt neceſſarius.qi genus pcti tamen eſt eſſentiale ᷣm eſſe moꝛis.et quis circũſtã/
ulrtigiun ↄpfiteri opoꝛtcet. Circũſtantias vo alleuiantes ↄfiteri tie ſint accidentales actui m eſſe nature. tamen eſ-
icztnnt⸗ non eſt bonũ niſi ꝓpter hoc vt ſatiſfiat aliene inquiſi ſentiales ſunt ᷣm laudem et vituperiuʒ.que laus xe
i⸗ züt tioni. vel vt pꝛouideat᷑ eius ſcandalo ⁊ ꝑturbationi nit ex parte moꝛis vel eius cõtrarium.Et ſi tu obij⸗/
– 4e⸗ vtpote ſi timeret confeſſoꝛem ex hoc accipere occaſi cias ꝙ non debent dici circumſtantie. Ddðm ꝙ alij
Hn onnnecm ad malum. vel ſi etiã tantũ diminuat vt ſit in eſt circumſtantia reſpectu eſſe naturalis que nõ eſt
mmß * genere venialis.ſicut comedere carnes in quadrage circumſtãtia reſpectu peccati ſed foꝛma.vtpote fur-
e⸗ ſima ꝗpter infirmitatem.ita tamen ꝙ a latere nõ ſit tiaccipere rem non ſuam inuito domino. Aliquan/
innmn, guloſitas aliqua.Et ratio buius eſt. quia in confeſſi do circumſtantia eſt accidentalis reſpectu actus qᷓ;
muiſiun one non debet pctõꝛ ſe excuſare ſᷣ accuſare.¶ De cir tum ad eſſe nature ⁊ in;tum peccatuʒ.quia ſine ea
cumſtantijs autem que aggrauant ſi genus peccati nibilominus eſt peccatum. ſicut accipe rem alienam
— non mutatum eſt.eſt inter toctoꝛes opinio dinerſa. et ſacram de loco ſacro.et ita circumſtantia foꝛma
– Quidam em dicunt ꝙ penitentes tenent᷑ ↄfiteri. ſſj Sed circumſtantia reſpectu peccati furti.qꝛ ſine ea⸗
nng ſt quia pꝛeceptum affirmatiuum eſt. ideo obligat non poterat eſſe furtum.s foꝛma reſpectu ſacrilegij.
lunn ad ſemꝑ ſed pꝛo loco ⁊ tꝑe.ſ.quando eam cognoſcttt· l
n ¶ Diſt. XVIII. de cõfeſſioe ſacramentali in ſe qtũ ad ptãtẽ abſoluentis vᷣtute clauiũ in foꝛo
“ penehkiiiiill;!!! one rif ad ne i
sſtin AZReaueriſolet ſi pcem iam oino dimiſſum eſt a deo c Supꝛa egit mer de cofeſionectu ad neceſſita
ei tẽ a parte penitentis. bic ſco agit de ipᷣa qtũ ad ptãtem ex parte abſolutionis. Habet aũt hec pars
— duas. In paima agit de poteſtate in ſe. In ſcda in ↄpatione ad ſuſcipientes.j.di.xix. Doſti; oñſum ẽ
hus usn q̃ ſint daues apoſtolice ⁊c. Pꝛima pars babet duas. In pꝛima determinat de clauibus et eaꝝ vſu in foꝛo pe⸗
ir nitentiali. In ſcda vo in foꝛo iudiciali. ibi.Et eſt alius modꝰligandi ⁊ ſoluendi ⁊c. Pꝛima ꝑs hʒ duas. In p/
nn ma querit ⁊ determiat veritatẽ. In ſcdᷣa ad maioꝛẽ enodationẽ opponit.⁊ B ibi. Sʒ qr̃ vtrũ a pctõ ſoluere va
t leat. Dꝛima ꝑs duas bʒ ptes. In pᷣma mouet ſuã qõnẽ. In ſcda detminat.ibi.Qlaues iſte nõ ſunt coꝛpales.
m i Silłr ſcda ꝑs tres hʒ. In pᷣma opponit ad vtrãq; ꝑtẽ.oñdẽs pᷣmo ꝙ ſacerdotes nõ pñt ſoluere a pctõ ⁊ liga/
in re. In ſcdᷣa oñdit q; pñt a pctõ ſoluere ⁊ ligare. In tercia determinat modũ ꝑ quẽ ſoluũt ⁊ ligant.ibi. Mõ aũt
ift. hoc ſacerdotibus cõceſſit quibꝰtñ ⁊c.vbi oñdit ꝙ ſacerdotes dicunt᷑ ligare ⁊ ſoluere.vel q;tum ad oſtenſio⸗/
il, nem. vel ̈tum ad penam tempoꝛalem. . 1

—

7

a ¶Anima rei maͤcu

lam habet ⁊ fetoꝛem .
pucti ⁊c. Queritur hic
quõ iſta differant ab/

inuicem.Querit᷑ etiã

quare pctm̃ potiꝰ di
cit᷑ habere fetorẽ ꝙ; ca

