illa nõ fit ſatiſfactio.ſed dei miſcia illã remittit ſua tra. Iſa.lviij.ecce ad lites ⁊ ↄtentõnes ieiunatis.Ect Nitachn
pando gratiam. libido autẽ ꝑuerſa finita eſt. Et quia poſt. Nunquid tale eſt ieiunium qð elegi. quaſi dice gofti
deus iuſtus eſt. ⁊ nõ totum remittit. ſed ꝓ illa exigit ret.non. nõ placet deo p pctõ ieiunium. quia ieiu⸗ Hotſtſces
penam ↄdignam.⁊ q;tum ad boe poſſibile eſt doo ſa nando ↄmittunt᷑ peccata. ¶ Item Greg.in omelia. leſoctch
tiſfacere.Et ſic patet rñſio ad duo pꝛima.Ad pꝛimũ quſ ſic alia plangit vt alia ↄmittat. penitentiã agere llioceytn
nõ fit ſatiſfactio de offenſa. Ad ſcm qꝙ dyabolꝰnõ aut ignoꝛat aut diſſimulat. ¶ Item ratõne videt᷑.qꝛ ſthſist
pot ſatiſfacere ꝓpter impoſſibilitatem ꝑcipiendi gti in boc peccatoꝛ eſt pena dignus qꝛ dei imaginem de/ chatiatannn
am in qua remittat᷑ ſibi diuina offenſa. Patet etiam foꝛmat.g nunq; ſatiſfacit niſi ꝑ refoꝛmationeʒ ima/ ttteimpler
rñſio ad tercium. Deus em̃ ꝑ miſcdiaʒ relinquit om ginis.Sed in eo qui ſatiſfacit ⁊ rurſus peceat nunqᷓ; (iiſaone
nN'ino offenſam dando gram.ſed ſatiſfactõeʒ exigit refoꝛmat᷑ imago.ꝙ talis nunqᷓ ſatiſfacit.¶ Item in ſiantnc
ipſo damno qð intulit ſibi pctõꝛ ꝑ culpam ⁊ delecta pctõ eſt ↄuerſio ⁊ auerſio.⁊ pena debet᷑ pctõꝛi rõne wumaran
tionẽ libidinoſam. Et quia adam intulit ſibi danu, auerſionis.ſed peccata om̃ia ↄueniunt in auerſione. ſnonzlenſi
moꝛtis ⁊ toti poſteritati.ideo non potuit plene ſatii· S ſatiſfactio reſpicit peccata ſᷣm id in quo ↄueniunt. umtocit
facere niſi ille qui non eſſet moꝛtis debitoꝛ ⁊ valeret ¶S impoſſibile eſt ſatiſfacere de vno ſine alio. ¶ Re.q; 1 Uſtelanioi
totum genus humanũ. Sʒ petõꝛ quilibet dum pee gliqui poſuerũt ꝙ de vno peccato poterat fieri ſatiſ/ oreßben
cat infert damnũ in imaginis defoꝛmatõe que reꝑpa C.ctio pctõꝛe ꝑſiſtente in alio.⁊ ratio eorũ erat diuia (Curnr
bilis eſt. ⁊ infert dãnũ ſibi nõ alijs.⁊ ideo nõ ẽ ſimile. largitas ⁊ benignitas que acceptat ſatiſfactõem qn⸗ Uotechn
10 Alius eſt modus dicendi etiam ſatis ꝓbabilis.⁊ v. tumcũq; modicam. Sed tamen hij nõ ↄſiderauerũt —
detur rõnal ꝙ ſi diuina miſcdia relinquit offenſam ſufficienter quid ſit ſatiſfacere. non em̃ ſatiſfacere di- nagb icſfa
bomini dando gratiam.nõ tamen ita oino relinquit cit tolerantiam pene tm̃.qꝛ deus in malis noſtris nõ ſei
quin etiam exigat de offenſa ſatiſfactõneʒ ꝑ iuſticiiã. delectat᷑.ſed delectat᷑ in iuſticia voluntatis noſtre et hebasan
⁊ quia bomo non potuit ꝓ tanta offenſa ſatiſſacere. reconciliatõne.que nõ poteſt haberi de vna culpa ſi⸗ ſttödabne
ideo deꝰdedit ei mediatoꝛe qui ſatiſfaceret ꝓ offenſa. ne alia. tum ꝓpter ↄuentõnem virtutum in vna gra/ lusdarnnt
AVnde in ſola fide paſſionis xpᷣi remittit᷑ om̃is culpa. tia que delet culpam omneʒ moꝛtalem cum bhabeat᷑ Peraloz,
⁊ ſine fide eius nullus iuſtificat᷑. Et ᷣm hoc dicũt ꝓ omnẽ virtutem annexam.tum ꝓpter diuinam largi/ lolnattd
orfm̃is ſatiſfactio noſtra virtutem babet a ſatiſfactio/ tatem que ſcᷣmptem nõ gratificat.imo omnem of⸗ ſiſuctnii
ne xpᷣi. Sed ipſa ſatiſfactio xpᷣi habet effectũ in mem fenſam ↄdonat.tum ꝗꝓpter pctã moꝛtalia que omni⸗ Crlaßti
bꝛis ꝑ ſacramentũ baptiſmi plenũ.ꝑ ſacramentũ pe- ↄmunicant in auerſione ⁊ ↄtemptu dei et omnia ſũt nonttecon
nitentie ᷣm paꝛtem. per fidem ante nouam legem. ↄtra deum ⁊ otra vun riden ſi deus remitteret cul/ tifcent
⁊ etiam poſt.et in bis qui nõ poſſunt ↄfiteri eftectu, pai de vno ſinc alio.ſimul eſſet is cui reinittit᷑ ami -, /) ſeget
babet adhuc minoꝛeʒ. vnde om̃is ſatiſfactio non tm̃ cus ⁊ inimicus.ↄuerſus ⁊ auerſus.⁊ ideo ſicut dicit ſſtie 3
xæ pctõ pꝛimi ꝑentis ſed etiam de alijs fundata ẽ ſu/ magiſter erꝛoꝛ eſt hoc ponere ꝙ; hõ ſatiſfaciat deo of-/ linn
per ſatiſſactõnem mediatoꝛis.⁊ ſᷣm hanc viam faci - fendendo deũ.qꝛ ſemꝑ manet auerſio.⁊ imaginis d itdlck
lis eſt rñſio ad obiecta. Sicut em̃ offenſa eſt infinita. foꝛmatio.⁊ inimicicia.Et ideo dꝛ. Ecẽs.ix.qui in vno ⸗
ſic ꝙ deus placet᷑ eſt ſatiſractio infinita. Siliten ſcðom peccauerit. multa bona ꝑdet. Et beatꝰ Jaco. ij. capi⸗ R
patet.quia dyabolus nõ habuit mediatoꝛẽ ſuꝑ quYj qui offendit in vno fact?eſt oim reus.qꝛ q peccat in e tf
poſſet fundari eius ſatiſfactio. Similiter patet tercei vno nõ ſatiſfacit ꝓ aliq̃̊. eo ꝙ in omi pctõ vnꝰoffendi utddn
um de adaz. qm ſicut ipſe nõ potuit ſatiſfacere de eec tur.⁊ impoſſibile eſt ꝙ de? ſit amicus ⁊ inimicciuſo. i nn
cato ſuo.ſic nemo poteſt ſufficiẽter ſatiſſacere de ſuo ¶ Av illud qd obijcit᷑ d illa glo.ꝙ nõ pibit. dðʒ ꝙ 1
niſi ſuꝑ ſatiſfactõz paſſionis xpᷣi ꝑ fidem eſſet funda/ intelligit᷑ ꝙ opibus pietat pᷣꝑat᷑ quis ad gratiam ꝑ 1
tus. Agqus ſatiſfaciat de oibus. ¶ Ad ill q; obiſcit 8 trſ⸗ 15 aud,
Nueſtio.ij. b Ffreſſione. dom ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ em̃ mala facim? ideo 2 in
Atrum poſibile ſit deo ſatiſfacere de vno pctõ ſine mali ſumꝰ.⁊ ideo qꝛ actꝰnõ ſunt ↄnexi nec traſgreſſi . eſel
alio. Et ꝙ ſic videt᷑j.Lhi.iiij. Pietas valet ad om 2— ones.ſ nõ qꝛ bona facimꝰbani ſumꝰᷣ ecõtra.⁊ ideo arkn
nia. Glo. ſumma xpᷣiane diſcipline in pietate ⁊ miſe optet ꝙ añ ſit amicꝰq; ꝓ aliquo pctõ ſa tiſfaciat. et ſi i ſcodiee
ticoꝛdia eſt. quã qui ſequit᷑. etiam ſi lubꝛicum carnis amicꝰ S nullũ pctim̃ bʒ moꝛtale.¶ Ad aliud qad obx ¶ aleiſ
dom ꝙ iſti peto debet tanta pene de ſe niſi remittaẽ· Re

paeigk ſine dubio vapulabit, uõ tamen gibit/ Et co⸗

idſcfi
hrevice⸗
chngap
ſfucfir⸗
fingtot
enel
fhne me
döfnhenmn
nunntzit
UCnmntten
ſtor do⸗
ognuſniee
“
gloge
Cnbene
tmheizil⸗
Gnrii⸗Cn
ne6
dtinin
iun eia⸗
Gtzrence.
ſPontgrüee
ngaieſcr
Ninngnend⸗
ſematoncne

ſspeeg nnz
ſ
Abck ittne
iunkinaucitk.
in oo ut
ſrealalge
l
amn d
ſigtion p
adrman
ſutinet
gisnotron
Gtnts teftt
rmmaltt
Uunm mig
ſenantie
rpninn
iwentmi
liceonti
Nctatniſ
Gnitanci/
fanitit im.
ooſato
“
imngnod
rantn
oicht

—

ſ̃ grãm.quã impoſtibile eſt illi pſoluere.qꝛ infinita.?

ideo nunqᷓ taxari põt pena debita quouſq; manet in

15 culpa. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ deus vult plus ſatiſ/

factioneʒ qᷓ creditoꝛ ſolutionẽdm qꝙ dens ſilr reci⸗
pit ſatiſfactionẽ paulatim. ſed q;diu eſt in aliqua cul

pa. non eſt in ſoluendo aliqͥd. imo in obligãdo ſe po/⸗

Oin .
16 tius. et ideo deus non recipit. Aa illud quod obꝛ

de veniali.dm qꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ veniale ſtat ſimul
cũ gratia ꝑ quã ↄtingit ſatiſfacere.nõ ſic moꝛtale.im
mo qðslibʒ moꝛtale tollit fundamẽtũ ſatiſfactiõis ſi
ut melius patebit in ſequenti ꝓblemate.
¶ Atrum extra charitatez abſtinentẽ a pctis poſſibile
ſit ſatiſfacere. Et ꝙ ſic videt᷑ Lu.xj.date elynaʒ ⁊ ec
ce om̃ia mũda ſunt vobis.oↄſtat ꝙ ibi loquit᷑ de pec/
catoꝛibus. põt ſatiſfacere quis ꝑ elynam ſine gtia.
Et hocipᷣm Dañ.iiij.Dixit dañ. Nabuchodonoſoꝛ.
pctã tua elynis redime.⁊ ↄſtat ꝙ ille erat pctõꝛ ma/
gnus. c. ¶ Item Treñ.iij.venatõne ceperũt me.

BGlo. ⁊ ſi fides deeſſet.pena ſatiſfaceret.ſᷣ vbi deeſt fi/

des nõ eſt charitas.g ⁊c̃. ¶ Item rõne videt᷑.qa ad
nullũ pᷣceptum diuinũ tenet᷑ bõ ex charitate.̊ con/
ſtat.qꝛ ſi qs ꝓ loco ⁊ tꝑe pentes honoꝛat etiã nõ hñs
charitatem.nõ peccat.q̊ multo minꝰ tenet᷑ ex chari/
tate implere ſacerdotis mandatũ.ᷣ ſatiſfactio ẽ mã/
datñ ſacerdotis. põt fieri extra charitates. ¶ Item

ſi tenet᷑ ex charitate ſatiſfacere. cuʒ nullus ſit certus

vtrũ amoꝛe aut odio ſit dignus.ſemꝑ eſt in dubio.g
ſemꝑ dzʒ ſatiſfacere.Si tu dicas ꝙ ↄcluſio eſt vera qꝛ
ſo ↄcedenda ẽ pnia tibi vſq; ad moꝛtẽ.̊ eſto ꝙ ipoſi
ta ſit alicui pnia dare centũ marcas.vꝛ ſᷣm hoc ꝙ ſp
tenet᷑ vare.vᷣ boc eſt impoſſibile.g tenet᷑ ad impoſſi/
bie¶ Contra. nõ reſpicit dñs quãtũ ſ̃ ex quãto.ſᷣ w
luntas ſine charitate non placet deo. nec opus nec
ſe atiſaclo. , Itemepdin hõ eſt extra charitatẽ ẽ ini⸗
micus.h ſatiſfactio eſt recõciliatiua.& talis nõ põt ſa/
tiſfacere. ran apigl.nd coꝝ.xiij. Si diſtribuero
in cibos pauperũ om̃s facultates meas.charitatem

aũt nõ habuero nibil mibi ꝓdeſt.g ⁊c.¶ Item nul/

lus damnat᷑ ꝓ culpa ꝓ q ſatiſfacit.⁊ nullꝰdãnat᷑ niſi

Apter culpã.& nullus ſatiſfaciens damnat᷑. Sʒ nul/
lus euadit damnatõeʒ niſi qͥ hʒ charitatẽ.̊ nullꝰſa/

17 tiſfacit niſi qui eſt in charitate. ¶ N. dm qꝙ ſatiſfa/⸗

cere quantũ eſt de vi nois impoꝛtat diuinã acceptati
onem ⁊ reconciliatõez ⁊ amiciciã.Etiã qꝛ ſine gratia
gratũ faciente ⁊ charitate impoſſibile eſt aliqueʒ deo
placere. ⁊ oꝑa cius acceptari.ideo nec ſatiſfacere eſt
poſnibile. pot tñ hõ anteq; hẽat charitatẽ pᷣparare ſe
ad hñdam charitatẽ.⁊ ad exequendam ſatiſfactõeʒ.

ſic intelligit᷑ ↄſiliũ dñi ⁊ ↄſilium Dañ.vt ſe ꝓparẽt
ad elemoſynã ꝑ gram.qua accepta.multiplicãdo ele
18 moſynas Keinbcake d 0
in Treñ.ddm ꝙ fides ibi dꝛ ↄſcia pcti.Aliqñ em̃ ha

d illud qd obijcit᷑ de gloſa

bens gram ꝑ penã ſatiſfacit de culpa cuiꝰnõ bʒ mẽo/

riaʒ. vñj tatuũ valet dicere ſi fides deſit quantũ ſi deſit
19 ↄſcia. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nullus tenet᷑ ex chari
tate implere mãdata.dom q qñ ſatiſfactõnis opus
ab hoiĩe imponit᷑ hoi. nõ tenet᷑ illud opus facẽ ex ca/
ritate ſiue in charitate.qꝛ pᷣceptũ.ſed neceſſe bʒ in ca
ritate facere ad hoc ꝙ ſit emendatoꝛiũ ⁊ deo placitũ.
⁊ ideo dico ꝙ opꝑe illo iniũcto ↄpleto.nõ tenet᷑ illud
iterare.ſ ſi dubitat ꝓbabiliter ſe deo nõ ſatiſfacẽ. nõ
dʒ a ſatiſfactõne ceſſare quouſq; ꝑ ſigua ꝓbabilia ha

—

4 —

— „ „ — —
beat certitudinem de culpa dimiſſa ⁊ pena.vnde ſiẽ
dictũ eſt de alijs ſacramentis maxime de euchariſtia
ꝙ nõ valet niſi habenti charitatẽ. nõ tñ tenet᷑ qͥs ac⸗
cedere ex charitate ſm veritatem.S ſe ꝓbabiliter diſ⸗
ponere.ita etiam de ſatiſfactõne dᷣm ꝙ opera iniũ/
cta in ſatiſfactõnẽ tenet᷑ facere.⁊ tenet᷑ ſe diſponere
quantũ eſt in ſe.⁊ ſic abſolutus eſt in foꝛo eccleſie ⁊ a
pena ſue ↄſcie.⁊ in foꝛo dei abſolutus eſt vt non pec
cet in ̊ faciendo.Sed tñ ꝑ H̊ oꝑa non abſoluit᷑ om/
nino.⁊ ideo ſanum ↄſilium cſt ꝙq bomo ſemꝑ penite
ar. ſufficit tũñ cum ſignis ꝓbabilibꝰfeciſſe pniam iniũ
ctam.nec opoꝛtet eam iterare.vnde ſi centum dedit.
non dʒ iterare.nec ſacerdos debet iterum imponere
niſi ꝓ aliqua culpa de nouo ↄmiſſa. Satiſfecit enim
talis in foꝛo eccleſie ⁊ ſue ↄſcie. Añ notandum ꝙ; du ⁊0
plex põt diſtingui foꝛum ſᷣm duplex iudicium. ſcʒ fo
rum ↄſcientie.⁊ foꝛum diuine iuſticie. Pꝛimũ ẽ ma/
nifeſtum. ſcᷣm eſt occultũ.Si quis igit᷑ impleat pe/
nitentiã impoſitam ſine remoꝛſu ↄſcientie.ſed tñ ex⸗
tra charitatem.nõ tenet᷑ ſatiſfacere amplius nec iu-
dicio ſacerdotis nec ſuo tenet᷑ tamen iudicio dei.qʒ
adhuc deus exiget penam.illud aũt foꝛum diſtingui
tur ↄtra foꝛum eccleſic. Sʒ illud vocatur foꝛum ec-

cdleſie qð eſt in facie eccleſie publicum.

¶ Queſtio. iiij.
¶ Ntru

m opa ſatiſfactoꝛia extra charitatem. adueniẽ/
te charitate reuiuiſcant ſiue viuificent᷑.⁊ an debeant
ↄputari in ſoꝛtem.Et ꝙ ſic videt᷑.ſuꝑ illud Leui.xxv
ſi attennatus frater tuus ⁊c̃ glo.exponit ꝙ fructus
bone ↄuerſatõnis debent ei ↄputari ab eo tempore
ex q̊ ꝑeccauit.⁊ ex ̊ videt᷑ ꝙ charitate aduen ſetepnr
bona oꝑa ↄputari. ¶ Item baptiſmꝰ acceptꝰa ficto
extra charitatẽ adueniente charitate incipit valẽ.er/

go ſimiliter cum ſatiſfactio ſit opus ſacramentale po

terit valere adueniente charitate. Si dicas ꝙ non ẽ
ſimile.qꝛ in baptiſmo impꝛimit᷑ caꝛacter. Cõtra.hoc
eſt de reſtitutõne que tũc valet ad ſalutes cnm adue/
nit charitas.nec opoꝛtet iterari. ¶ Item facilius eſt
in natura viuificare quod nõ vixit. qᷓ; qd vixit et eſt
moꝛtuũ ſiue moꝛtificatũ.pꝛimũ em̃ eſt naturale.ſecũ
dum ſuꝑ naturam.S cum opa moꝛtificata adueniẽ-
te charitate viuificent᷑multo mag moꝛtua vel ſaltẽ
equaliter. ¶ Item bonum moꝛis magis ꝓpinquum
eſt gratie qꝙᷓ bonũ nature.ſᷣ naturalis viuificaur̃ ⁊ G
tia refoꝛmant᷑.S ⁊ bona in genere pꝛiꝰ facta. ¶ Itez

rõ qre deꝰ remittit culpã ⁊ ñ remittit penã ẽ ne pctin

remaneat ipunitũ. ſi iſte pctõꝛ punit?ꝰẽ añ aduentũ
gratie. nunqᷓ; debet puniri poſt gratiam.vel in parte
dz. aut nullo mõ puniri dz. aut nõ tantũ.S bona ope
ra ↄputant᷑. ¶ Contra.qð nullo mõ viuit.nec eſt a

pꝛincipio viuẽte. nec hʒ potentiã ad vitaʒ.nõ põt vi/

ficari. 5̊ tale eſt opus extra charitatẽ factũ.&̊ 2c.
Item of̃e ſatiſfactoꝛiñ eſt meritoꝛiũ.Sʒ nullum
eſt meritoꝛiũ niſi ex charitate. Sʒ opus illud nõ fuit
ex charitate.nec ampliꝰpõt eſſe.qꝛ impoſſibile eſt ꝙ
mutet oꝛiginẽ. impoſſibile eſt inter opa ſatiſfacto/
ria ↄputari. ¶ Item pctõꝛ ante ſatiſfactõnes eſt ob/
ligatus ad penam infinitam. Sed ab infinito nihil
adimitur. ergo q;tumcunq; pctõꝛ ſe affligat tenetur
ad aliqualem penã. nõ debẽt talia oꝑa ↄputari.
¶ Item opus ex charitate ꝓcedens excedit impꝛo/
poꝛtõnaliter opus extra charitatẽ factũ.ſᷣ qd impꝛo

poꝛtõnaliter excedit aliud nõ accreſcit ex additione

0°535

*

ius. qtumcunq; opa fecerit ante charitatem. ni/
bil adducit ad opꝑa poſt charitatem.ſicut nec punctꝰ
21 ad lineꝗ. & in nibilũ debent ↄputari. (K. do qkir⸗
ca G̊ duplex fuit opinio.vna quidẽ fuit ꝙ opꝰfatiſfa⸗
ctoꝛiũ quantũ eſt de ſua rõne ꝑfecta meret᷑ collatio/
nem gloꝛie.⁊ meret᷑ remiſſionẽ pene.Collationẽ glo
rie. quia fit ex charitate. Remiſſionẽ pene.qꝛ in cha/
ritate inqtuʒ ſacrale eſt.⁊ ideo ſufficit qtũ ad h.qꝛ ꝑ
ꝙ fiat iĩ caꝛitate q;tũ ad h̊ caritatẽ pena debita ſatiſfa
ciẽti.fit ꝓpoꝛtõnał pene quã ſuſtiet. Dicũt ̊ ꝙ opa il
la viuificari q́;tum ad meritũ vel retributõnem vite
cterne eſt impoſſibile.qꝛ non fuerunt ex charitate. et
amplius.impoſſibile eſt eſſe ex charitate.ſᷣ q;tum ad
meritum remiſſionis pene.qꝛ nõ erat alius defectꝰni
ſi quia pena nõ erat ꝓpoꝛtõnalis. Iſto poſito in cha/
ritate. ⁊ pena facta ꝓpoꝛtõnali.viuificant᷑ q;tum ad
BH ꝙ ↄputari debent in ſoꝛtem.vel aliter viuiſicantur
qᷓ; opa moꝛtificata.qꝛ illa ad eternam retributõneʒ.
H ſolum ad pene dimiſſionẽ. Alia eſt poſitio ꝙ om/
ne opus ſatiſtactoꝛium eſt meritoꝛium vite eterne.⁊

*£

Suppoſito qᷓ ꝑ opa facta er cbaritatẽ nõ fiat ſatifrfa

ctio nec viuificẽt. Querit᷑ vtꝝ hõ ꝑ ea aliq̃ͥd mereat᷑.
Et ꝙ ſic vꝛ.qꝛ ſiẽ dicit auctas cõis nullũ malũ ipuni⸗
tũ ⁊ nullũ bonũ irremũeratũ.ſᷣ diuia iuſticia nunq;
malũ qᷓntulũcũq; dimittit qͥn puniat. nec qᷓntulũ/
cũq; bonũ qͥn remũeret. Itẽ ſi ñ remũerãt᷑.g eq̃nt᷑
ad eũ q̃ͥ nullũ bonũ fecit.⁊ eũ qͥ fecit mita bona. ſtui
tũ ẽ alicui pctõꝛi ↄſulẽ ꝙ faciat aliqd bonũ opꝰ¶q
Exo.xx.honoꝛa pꝛẽm tuũ vt ſis longeuꝰ.aut h̊ dꝛ ba
beti charitatẽ.aut ñ bñti.Si hñti tm̃.H̊ͥ ẽ ꝑua remũe

ratio.qꝛ ipᷣe nõ amat iſtã vitqᷓ ̊ aliã.Si ñ hñti.̊ me/

ret᷑ aliqͥd ſi honoꝛat.⁊ ſic ⁊c. Itẽ dñs diẽ de hypocri
ta math. vj. q facit opꝰ bonũ ꝓpt᷑ gliaʒ ꝙ recepit mer
cedẽ ſuazʒ.eſto & ꝙ aliqͥs faciat opꝰ bonũ ꝓpter deuzʒ
non ꝓpter gloꝛiam. cum nõ ſit peius qᷓ; illud qð fuit
1rin imo melius.ergo dignũ eſt mercede aliq.

¶ Contra. Augꝰ.pctõꝛ nõ eſt dignus pance qͥ veſcit᷑.

Sſi pctõꝛ nõ eſt dignus viuere.multo minꝰẽ dignus
remunerari. ¶ Item qui nihil eſt in ↄſpectu alicuiꝰ

apud illũ nibil meret᷑.Sᷣ pctõꝛ nibil ẽ in ↄſpectu vei.

opoꝛtet fieri ex charitate mouente impio ↄiuncto v B.ad nihilũ redactꝰẽ in ↄſpectu eiꝰ ma. ⁊c. ¶ Itẽ

ſaltem pꝛemio.ſicut eſt de eo qͥ vadit ad ſctm̃ iacobũ.
vnde dicũt ꝙ talia nullo modo viuificant᷑ nec ↄpu/
tant᷑. Pꝛima poſitio eſt multũ ꝓbabilis.ſed bec ſecu
22 rioꝛ eſt. ¶ Ad illud g qd obijcit᷑ in ↄtrarium bꝰꝙ de⸗
bent fructus ↄputari.dðʒ ꝙ illud intelligit᷑ ſi ſtatim
poſt pctm̃ incepit ↄteri.⁊ tunc oꝑa ſatiſfactoꝛia fue/
tunt ab illo temꝑpe etiã anteqᷓ; abſolueret᷑ a ſacerdo⸗/

te. Ael dom ꝙ fructus ↄputant᷑ qtum ad ſuperexr

ereſcentiã vſurarij.quia merito illoꝝ fructuũ dyabo

23 lus nõ traxit illũ ad multa ſcelera. ¶Ad illud quod

obijcit᷑ de baptiſmo.ddm ꝙ eſt opus dei ad hoicm.⁊
hoc nunqᷓ;ᷓ eſt moꝛtuũ. tam̃ ꝓpter incõuenientiaʒ ſu/
ſcipientis pꝛiuat᷑ effectu.⁊ tale eſt baptiſmꝰ. Eſt opꝰ
hominis ad boicem.⁊ talc ↄſiderat᷑ ſolum exteriꝰ.q̃a
homo nõ videt niſi ea que extra ſe ſunt.⁊ talis eſt re/
ſtitutio.⁊ hoc nõ opoꝛtet eſſe viuum.Aliud eſt opus
hominis additũ.⁊ tale pot eſſe moꝛtuũ.ſed debet eſſe
viuũ ad hoc ꝙ ſatiſfactoꝛium.aliter em̃ deo nõ eſt ac
ceptum.⁊ tale eſt opus ſatiſfactõnis q̊ hõ reconcilia/
tur do.⁊ ideo nõ eſt ſimile de baptiſmo ⁊ ſatiſfactio/
24 ne. ¶ Ad aliud dᷣm. ꝙ nõ eſt ſimile de babitibꝰ ſo/
tentijs ⁊ actibus.quia iſti manent.illi non.nec infoꝛ
25 mari nec viuificari pñt.¶¶Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vi⸗

uificare qdᷣ nunꝙᷓ vixit eſt facilius.dom ꝙ; hoc verũ

eſt in hijs que ideo viuunt quia recipiunt vitaʒ.vᷣ nõ

in hijs que R viuere quia ꝓcedũt a vita.⁊ ta/

26 lia ſunt oꝑpa. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ cauſa ſatiſfa⸗
ciendi eſt ne ſit peccati impunitas. Ddm ꝙ illa non
eſt tota ratio.ſed ⁊ bec.quia homo eſt amicus dei ef-
fectus ꝑ gratiã.⁊ dignus aliqñ beatificari.ideo ſoluʒ
ad penam tꝑalem aſtrictus eſt.⁊ ideo anteqᷓᷓ ſit ami/
cus ad eterna reſtringit᷑. Pꝛeterea opus factũ ex ca/
ritate impꝛopoꝛtõnaliter ſicut tactũ eſt in oppouen/
do excedit opus factum extra charitatem. ⁊ ita pena
ſuppoꝛtata ex charitate ⁊ mera voluntate excedit pꝑe
nam ſuppoꝛtatam ſine charitate.⁊ ideo deus penam
eternam eternaliter poꝛtandã ex mala voluntate cu
iuſmodi eſt in damnatis.rõnabiliter in penam tem/
poꝛalem ↄmutat ex charitate poꝛtandaʒ.qꝛ tantum
placet ei talis tolerantia. ⁊ ideo alia pena extra cha/
ritatem poꝛtatam tanqᷓ; oino impꝛopoꝛtõnalis non
leugmetat illa. S illz ſolã reputat ſatiſfactoꝛiã cuiito/
erantia ⁊ aſſumptio ſumit᷑ ex charitate.qꝛ in aliam
no ↄmutat penam. Qucſtioev. e

4

Sap.xiiij.ſiliter odio ſunt deo impius et impietates
eiꝰ. Sʒ impietas oino diſplicet deo.̊ et impius.vᷣ q̃
oino diſplicet alij nibil meret᷑ apud ipᷣm.Sð ꝛc.
Item nibil meret᷑ oꝛganũ niſi viuũ in oꝑatiõe ſer
uitij.vñ ligo nibil meret᷑ q;uis cum eo oꝑetur o
in vinea. Sʒ pctõꝛ oꝛganũ eſt nõ viuum. ⁊c. ¶
aliqͥ dicunt ꝙ pctõꝛ nihil oino meret᷑ apud deũ neqʒ
ex ↄgruo neq; ex ↄdigno.ſᷣ tñ deus rõne habũdãtiſſi
me largitat bona eiꝰoꝑa nõ dimittit irremũerata.iĩ/

mo remunerat. ⁊ eſt bonũ pctõꝛi bñ opꝑari.quis non
ſit iuſtũ eũ remũerari.sðͤ magis benignũ.Alij dicũt et

ꝓbahilius. ꝙ eſt mereri de ↄgruo ⁊ de ↄdigno.ꝙ pec/
catoꝛ apud deũ nihil meret᷑ de cõdigno.ſᷣ mereri pot
de ↄgruo.pctõꝛ em̃ aliqñ facit bonũ opꝰin genere ad
gliam ſuã.vt cum dat ełynã ꝓpter gliam.⁊ ex hͥ oꝑere
nõ meret᷑ mercedẽ ſ᷑ᷣ penam.qꝛ ꝓcedit ex ↄtumelia.
Aliqñ facit ad dei gloꝛiã ⁊ ꝓpter amoꝛẽ dei quã babʒ.
⁊B non põt effe ſine aliqua gra gratis data que diſ
ponit de ↄgruo ad gram gratũ facientẽ quazʒ deo aliqͥ
mõ acceptat.⁊ ex h̊ meret᷑ de ↄgruo. Illud aũt meri
tum ↄpatum merito charitatis eſt impꝛopoꝛtõnale.
ſicut linea latitudini ⁊ ſupficiei.vñ ſicut linea nihil ẽ

in ↄpatõne ad ſupficiẽ.aliquid tñ eſt in ſe.ſic ẽ de pec
oꝛe ad amoꝛem charitatꝭ·
de merito ad meritũ. ¶ Ex his patẽt obiccta. ⁊ pꝛi/28
mo ad illud Aug.nõ eſt dignꝰ⁊c̃.dico bñ ꝙ nõ mere

catoꝛe ad iuſtũ.⁊ de eiꝰ

tur ex ↄdigno.ſiłiter ad duo ſequẽtia ꝙ nihil ẽ in cõ⸗/
paratõne charitat.¶ Ad illud de Sapie
odio impiꝰ⁊c.dðm ꝙ illud intelligit᷑ ꝑ ſeſm qð im/
pius.nõ ſᷣm qð babẽs naturã bonã ⁊ aliqua dona g̊

tis data. ⁊ cuʒ facit opus ᷣm qð impiꝰnibil meret᷑. S
qñ ſᷣm gram gratis datã aliqͥd ad ſalutẽ meretur &
ↄgruo.¶ Ad vltimũ de inſtro rñſio dðm ꝙ nõ viuũ ʒo

dicit duplr. Negatiue.qd nõ viuit nec natũ eſt viue
re:Et pꝛiuatiue qd nõ viuit ſ̊ natũ ẽ viuẽ.Et ꝑ pᷣmũ
nec de ↄgruo nec de ↄdigno meret᷑.per ſeᷣm aũt me/

ret᷑ de ↄgruo.eo ꝙ; nõ pꝛinat᷑ ſimpłr vita.viuit enim
in moꝛte. ⁊ volũtarie oꝑat deyeyne eſt quodãmo/

eſtio.v

———

do dei adiutoꝛ.

¶ Duerit᷑ vtrum bona opa extra charitatẽ valeant ad

2*

tolerabilioꝛẽ penam.Et ꝙ ſic videt᷑. Aug.dicit de ta-

libus in Ench.ꝙ ad boc eis ꝓfunt vt tolerabilioꝛ ſit
Item ratõne videt᷑.qꝛ ꝓbatũ eſt ſupꝛa
ꝙ aliquid meret᷑ illo oꝑe g eſto ꝙ ſtatim moꝛiat pt?

damnatio.

dillud de Sapien. ſiliter eſt 2

kaitto
Penrumalo
reltiſ
tonitͤbit
nann
eſörec
ui(Cone
ofelffno⸗
ſachttee⸗
unnuet
Utintenin
emnc,
tinta aodin
laertpena.
1Gogabon
iunt lpa.
Utbetbiopb
lamcuntaten
Ainnlea A⸗
eitzaudien
Aspenedinm
Uchabconͤm
Zagfeinper
Hiun pterop
nire
Cni in
Neuo uge
Elotone
gtserouct
ſoctog aui
ſbulunptiser
hileifgen
ainhohnf
Ahertnisoft
ſcnisprmaner
Panin
runffignen
olizinſpi
Piina pͤſt
Pdg
hꝛegſhoe
ien
foͤ ſun
Mab Anb/
oumn

en

SNdbppont
pra
gligegfe
enkig
emittt.
lonctens
ohetn ſon
iin gend
mgſi

ucitltin

Feimai
tüngt.
ünognit

eo ng
un N

wuldün

ſhebthidn
it immicn
iegigteng
ngi Nou
nrr
ofem
igipnn
gunhel
ukcgemnn
miring
us mud
tniggjit
un
inngeint
arlnustbid
ieutinn
umcmni⸗
cbicen 9,
higone⸗
Publene⸗
enſitc
ſefn n ⸗
c vng
neren
Gwanin
ibi/⸗
run
Gm
og
min

31

chhielem.

Di.
—

Alud. 5 cutn hõ ſit irremuneratum et nõ pᷣmi ei

collone boni.̊ᷓ ſaltem in diminutõne mali.
&clinare a malo ſemꝑ vitat penam q́;uis nõ ſꝑ con-
ſequat᷑ palmã.ſed melius eſt bonum facere.̊ multo
foꝛtius vitabit penaz. ¶ Item pctm̃ aggrauat᷑ ex ſe⸗
quenti euentu ⁊ grauius punit᷑.vt pʒ in pctoõ ocij.er/
go pctm̃ qd reddit bominẽ magis ocioſuʒ ad bonuzʒ

magis brsuclpter qd fint bona opa minus.

Zita ⁊c. ¶ Contra.Augꝰ.in ench.dicit damnat non

Faͤeſſe ſuffragia eccleſie. Sʒ iſta ſunt potentioꝛa cũ
i

int ex charitate q; opa extra charitatem facta. & illa
multo minus pſunt. ¶ Item ſi meret᷑ remiſſionem
pene. aut intenſione.aut duratõne.Hon duratione.
quia pena eſt infinita. Si intenſione.bᷣ qᷓtum ad hoc
eſt finita.ergo intantũ pñt multiplicari bona oꝑa ꝙ;
nulla erit pena. ¶ Item tante culpe debet᷑ tanta /
na. Sʒ opa bona extra charitatẽ facta ñ imutt nec
minuunt culpã.g nec penã.Querit erge ad qᷣd vale
ant hmõi oꝑa bona. ¶ E.dm ꝙ hmõi oꝑa bona
extra charitatem facta qn bona fiũt intentõne valẽt
ad multa. Ad tꝑalium multiplicatõez Iſa.j. Si vo/⸗
luerit ⁊ audieritis me bona terre comedetis. Ad te/
ꝑalis pene diminutõeʒ.iij. Regũ.xxj. Nonne vidiſti
Achab coꝛã me bumiliatuʒ.idcirco nõ inducam ⁊cc.
Ad gr̃e impetratõnẽ ſicut raab Joſue.vj.inuenit ꝗ
tiam ꝓpter opa q̃ fecit nuncijs. Ad bone vite ſuſten/
tatõnem.iij. Treñ. Bonũ eſt viro cuzʒ poꝛtauerit iu/
gum ⁊c̃. Ad pcti reſiſtentiã.qꝛ pctm̃ trahit ſuo pon/
dere.ad aliud Ecẽi.iij. Agnem ardentẽ extinguit ad.

——

¶ Elidit erroꝛem eoꝝ qui dicũt ꝙ pnia põ

2⁊ eła reſiſtit pctõ.Ad tolerabilioꝛẽ penam eternam.

ſicut dicit aug.qꝙ valʒ vt tolerabilioꝛ ſit danatõ.Sy
illud diuerſimode intelligit᷑ a diuerſis. Quidam em̃

iei facit penã tolerabilioꝛẽ nõ mutando penã.
1

ſ foꝛtificando ſubm. hoc nõ eſt ↄgruũ dicere ꝙ vir
tus aliqᷓ de᷑ damnato ꝓpter opa illa qᷓ facit mitiꝰſu/

ſtinere. quia aut daret᷑ ad ſp.aut ad temꝑpꝰ.⁊ vtrun/

qʒ eſt inconueniẽs. Illa em̃ virtus aut eſt naturalis
aut gratuita.uoꝝ qneutrũ facile eſt intelligibilit᷑ aſſi
gnaꝛe.Aliq̃ dicũt ꝙ valẽt ad rmiſſionẽ ꝑene vermis.
quia nõ tãtũ habebũt remoꝛſuʒ ↄſcie q;tum ſi nulla
opa bona feciſſent.Sʒ illud non valet.qꝛ remoꝛſus
ↄſcie erit ᷣm quantitatem eulpe.ſicut ⁊ ignis.ergo ſi

nõ valet ad ignẽ.nec ad vermẽ. Ideo tercio mõ dicẽ

dum ꝙ valent ad tolerabilioꝛem damnatõneʒ ex cõ⸗

ſequenti. quia impediũt culpã factam aggrauari.cet

etiam retrabũt bominẽ a pcti frequentia. ⁊ ab inten

tione libidinis ⁊ ↄ temptus.quia nõ ex tanta libidi⸗/
ne peccat qui aliqñ bona oꝑa facit ſicut qui dei obli/

uiſcit᷑.Et ad vermẽ.quia minus cruciabit᷑ ⁊ minoꝛẽ

habebit remoꝛſum qᷓ ſi opa illa non feciſſet.nõ de il⸗
la culpa quã ↄmiſit.ſed de malis q̃ ↄmiſiſſet ⁊ de bo/

nis que obmiſiſſet ſi illa bona opera nõ feciſſet.⁊ ita

intclligendũ eſt de eo qui ſtatim moꝛitur. ⁊ de co qui
magis moꝛitur q; neget xpᷣm.⁊ de cõſimilibus. Hijs
viſis patet rñſio ad vtrãq; ꝑtem. Ratõnes ad pᷣma,

ptem ꝓcedunt de pena quam poſſet incurrere ſi ilæ

opa negligeret. ratõnes vᷣo a oppoſitum ꝓcedunt
de pena qᷓ debet᷑ culpe iã facte.⁊ ſic pʒ totũ circa hoc.

t fieri de vno pctõ ſine alio.rũdens ratõnibus ſum

ptis ex auẽtibus ſanctoꝝ ⁊ ↄſuetudine eccletſiae. .
Alias quoq; auẽtes inducũt ⁊c. Supꝛa rñdit mgr̃ ratõni ſumpte ex ſacra ſcriptura. In bac ꝑte rñdet ratio/
nibus ſumptis ex auctibus ſanctoꝝ ⁊ ↄſuetudine eccleſie.Hʒ aũt bec ꝑs quatuoꝛ. In pꝛima ponit ratones

ꝗ̊̃ vident᷑ facere ad huiꝰopinionis defenſionẽ. In ſcda vᷣo ponit veras rñſiones.ibi.Hijs rũderi põt ⁊c. vn·

tercia impꝛobat falſam grauẽ ⁊ ꝓbabilem rñſionẽ.ibi. Quibuſdam tñ videt᷑ fuiſſe ſatiſfactio ⁊c. In quarta
ad veritatis ↄfirmatões ⁊ erroꝛns ↄfuſionem adducit aucẽtes ꝓbantes ꝙ nõ poſſit fieri pnia de vno peccato
ſi auis pmaneat in alio.ibi. Satis arbitroꝛ illis eſſe rũſum. Quelibet aũt ptium poſſet ſubdiuidi in duas ꝑ/
tes. Mam in pꝛima ponit dnas rõnes. In ſcda ponit duas rñſiones ad pᷣdictas rões. In tercia pᷣ ponit alio/

vum rñſionem.deinde impꝛobat. In quarta pꝛimo ⸗

firmat veritatem ꝑ autoꝛitates. ſcdo epilogat ꝑtes.vt

cuilibʒ inſpiciẽti pʒ. ¶ Ponit rõnes que vident᷑ facè ad huiꝰopiniones defenſionem.n

Pꝛima rõ ſum
pta ab autoꝛita
te Gꝛeg. ſuꝑ eʒe

Scda rõ ſum/
pta ab Amb. ſu
per octannariũ.
xFYFYy.

— * „ —

Alias q́; auẽtes inducũt. Ait em greg. Pluit dñs ſuꝑ vnã ciuitatẽ ⁊ ſuꝑ al/
terã nõ pluit. ⁊ eandẽ ciuitatẽ ex pte ↄpluit.⁊ ex ꝑte aridã relinqt. Cüũ ille q
ꝓximũ odit ab alijs vicijs ſe coꝛrigit vna eademq; ciuitas ex ꝑte ↄpluit᷑ et
ex pte arida remãet. qꝛ ſũt q̃dã cũ qdã qͥ vicia reſecẽt ĩ alijs grauit ꝑdurãt.
Itẽ amb. ꝛĩa ↄſolatio ẽ qꝛ nõ obliuiſcit᷑ miſereri deꝰ. Scoa p punitõʒ.vbi
ſi fides deſit.pena ſatiſfacit ⁊ releuat.Rõne q́; vtunt᷑ dicẽtes. Si qͥs vnũů
pctm̃ ↄfiteret᷑ altero tacito. ? ſatiſfactõz a ſacerdote iniũctam expleuerit. ſnn
q̃d ſi ad pctm̃ tacitũ ↄuerſꝰfuerit ↄfeſſus. ꝓ vtroq; ei pnia ĩponet᷑: Lõgeb·

vf a rõne ⁊ eccie ↄſuetudiĩe q̃ ꝓ eodẽ pctõ niſi reiteret nulli bis pniaʒ impo-
nit. Fuit ergo illa peccati ↄdigna ſatiſfactio.vñ ⁊ pctim deletũ videk.
([Ponit veras reſponſines. .
Re. ad pꝛimam ¶ Mijs rñderi p⸗t ſic illð greg. Pluit dñs ⁊c. Hõ ad crimis veniã ß̃ ad opis peti

ratonem

deſertöeʒ referẽdũ ẽ.vt iõ ꝑs ciuitat dicat᷑ ↄplui.qꝛab actu⁊ delectatõe pecti
cui añ pᷣuiebat mõ ceſſat.nõ ꝙ eiꝰ veniã hẽat.vocat᷑ q;
a pluuia illa tlis ↄtinẽtia qᷓ ab ope pcti reuõt᷑. qꝛ ex ſon
te gfe dei id coꝛdi ĩſtillat᷑.vt vł ſic paulati ad pniaʒ ve⸗
niat. vl eo minꝰa deo puniat᷑ qͥ diut᷑ nioꝛi delcãtõe ⁊ ac⸗
tu pcti maiꝰ ſibi accumulat toꝛmtũ.Si xo ad idulgẽtiã

a. ij.

xxt paulati ⁊ q pau
latim expellat petm̃.
Coñ.ð li.ij.di.xxvj.dẽ

æ ga ᷣueniens eſt fcſco o vilectõue tec nõ ↄopatiatur ſec culp. Redm q de? no em̃ dẽ inſtillare donuz 532

9 4

„ „

ij. ¶ Quia ex fonee
gr̃e ⁊c̃. Vr̃ ᷣm illud
vbũ Orego.ꝙ gratia

Ti.

.4 eie ara ti ficientis iã dᷣ ie gratis vate. Et gra pueniens vtraq; dicit᷑.vel q̃ pᷣuenit ? diſpo itei
Frtio een t ſut enesrarb. bertd S eriectawei me buenit opus. ſed iß fact voluntatebo ui
n nanagſſter le loantt bic de gra gratis data.in ſco de gratia gratũ faciennte. cͤtital
bWulſta em funt Eeners elemoſynaꝝ. Motandũ hic ꝙ quedam eſt elemoſyna coꝛpalis.quedam ſpũalis. nune
53 Elemoſyna coꝛpalis ſeptimembꝛis eſt. ſicut in hoc verſu ↄtinet᷑. Aiſito.poto.cibo.redimo.tego.colligo. ton
do.Sufficientia autẽ ́òM 1”ô 9
haꝝ põt aſſignari ſic. reatus pluuia referat᷑.euangelice ſententie ↄtraire vi⸗
Hee vĩie oꝛdinant õ gqebit᷑. Si eniʒ ppter miſcðiam q̊ quis ꝓximo ſuo non
defect? coꝛpis. vt t⸗ miſeret᷑.etiaʒ q̃ dimiſſa ſunt replicant᷑ ad penaʒ. mſio lin
mnr viſn s. Po magis qᷓ nondũ ſunt dimiſſa ꝓpter odiuʒ fraternũ ad umn
ſuba aiata ꝑ boc tan· penam reſeruariꝓbant᷑.Et ſi ille qui arbiter ſue volũ⸗
git vegetabil. q indi· tatis ↄſtitutꝰeſt.nõ põt inchoare nouã vita vt ait Au⸗
get duplic reſtaurati guſti. niſi peniteat eũ veteris vite.quõ ad nouitatẽ in- r
one .·ſ.calidi et ſicci e¶qulgentie pueniet qͥ odij vetuſtatem nõ depoſuitt. . .
Heſ b bug neigin ( Dllud etia qð Amb. ait ? ſiides deſit pena ſatiſfa , Be ad ſecun/
Ssbubleorchn it ⁊c. nõ de ſide intelligit᷑ qua credit᷑ in deũ.ſ ebſers dam roneʒ
miſcdie ſenſibilis. et tia delicti. Deeſt enim fides. cuʒ ↄſcia pcti non ſubeſt.
buic neeriũ ẽ duplex Mam cũ delicta om̃ia nemo intelligat. eſt aliqñ ĩ hoile
coopimẽtũ otra exte· pctm̃ cuiꝰnõ habet ↄſciam. Vñ aplĩs. Nihil mihi ↄſciꝰ Cox. iii
rioꝛa nocina. l.remo· ſum. ſed nõ in hoc iuſtificatus ſum. Cũ g quis flagel⸗ ·Cox. lii. .
tũ 34 e gaicſer latur ꝓ pctõ cuiꝰnõ eſt ↄſcius.ſi patienter fert penaʒ ? M
&tice vupfr op? humiſiter ampiectt cogitans ſe foꝛte pctĩ hre q nõ
mie ratonalis. ⁊ H eſt intelligit ⁊ ſeꝓ eo puniri a deo.pena illa ſatiſfacitꝛxo,e·
ſuba liba. ⁊ H nata eſt leuat grauatũ. Ad hoc aũt qð obijcit᷑ de ſatiſfactione Augul in libꝛo Up⸗
hie libertatẽ.ſ. a cacæ illa.ſi ſatiſfactio nõ fuit iterum imponẽda eſt.ſi vo ite⸗ de pnia. WH
ſa hulente. Konte⸗ ¶um imponenda nõ eſt. ſatiſffactio fuit.ð et qꝛ ſatiſfactio . htei
vilitatio eotra buitu ·. fuit. veniã impetrauit:? Rñdeni põt ſatiſfac onem ideo
tem redempcio. Do⸗ nõ fuiſſe. qꝛ ille dignos fructus pnie nõ fecit. Eſt enim
ſtremo ẽ vnũ opꝰmi/ ſatiſfactio pnie vt ait Aug.peccatoꝝ cauſas excindgel
ſericoꝛdie motalis.? xre.nec ſuggeſtionibꝰeaꝝ aditum indulgere. Item ſa⸗ Aug. in ench.
Em pãc ineſt ei moꝛſ. ne q ſcelerate viuunt nec curant talem vitam moꝛeſch
7 Pe indiger ei coꝛrigere.⁊ inter ipſa facinoꝛa ſua elemoſynas frequũu
e e eſt . ali tare nõ ceſſant. fruſtra ideo ſibi blandiunt᷑ qꝛ dñs ait. .
ria aut eſt coꝛpis aut Date elemoſynaʒ. ? ecce om̃ia müda ſunt vobis.hHoc Luce. xj. ene
cõiũcti. Si coꝛpis.ſic em̃ qᷓ; late pateat nõ intelligũt. Multa em̃ ſunt gene⸗ b De gene V
eſt ſepultura. Si pij ra elemoſynaꝝ.q̃ cum facimꝰadiuuamur. nõ ſoluʒ qui nnbus cin
cti. aut ab intrinſeco. dat eſurienti cibum. ſitienti potuʒ ⁊ hmõi. ſed etiam q elemoſynap. fleen
nnenl renſeco. Si dat veniam petenti elemoſynã dat.⁊ qͥ emendat ver nnus eii
lnpꝛoportoey zure bere in quẽ poteſtas datur. vel coercet aliqua diſcipli: iuethef
infirmitas. aut ꝓpter na.vel oꝛat vt ei peccatum dimittat elemoſynaʒ datt. ſcenu
ↄſumptõeʒ. ⁊ B vł ca quia miſcðiam pᷣſtat. Multa em̃ bona pᷣſtant᷑ inuitis. „R mitgn
lidi ⁊ ſicci⁊ ſic fameſ. quando eoꝝ ↄſulitur vtilitati ⁊ non voluntati. ſed ea unin
aut humidi ⁊ ſic ſit.. maioꝛ eſt qua ex coꝛde dimittimus qð in nos qᷣſq; pec gn
ceratio. aut nãlis . 5 tibi nihil mali fecit. illud multo grandius vt tuũ etiaz anlae
vel nqe ſuꝑioꝛi ⁊ꝛñ con inimicum diligas.et ei qui tibi malum vult ⁊ ſi poteſt laldqh
tra hc ẽ hoſpicin.x facit.ſemper bonum velis. faciaſq; quod poſſis. Qð aeulen
infenioꝛi et otrabanc ergo dominꝰ ait date ele. ⁊ o.m.ſ.v.ita ne intellecturi ſ
enohanſeit iarftſeptimbuis ſi 5 veſk Minck onſple caſti olanatenitafe
tia aut ſum ſſe Plimebꝛis. ſicut in h̊ verſu Ztinet. Conſule. caſtiga. ſolare remitte. fer oꝛa. Sufficlen ſnin
eſt vlitnc r deg ectus eñ ſpuͦalis aut eſt talis y nõ pot ei ſubuenin p boiem aecliecene S ⁊ tůc nidn
Son mo rnlio Aur põt. ⁊ tũc aut eſt cognitiue.aut affectiue.Si cognitiue.aut eſt ignoꝛãtia cognoſcẽ⸗ lunſie
2tuͦc eſt remiſſto qur i⸗ aut agendoꝝ ⁊ ſic eſt ↄſiliũ. Si affectiue. aut eſt culpa.aut pena. Si culpa.aut in nos in

Aut facto. ⁊ ſie ſtiil inj alios et tũc eſt coꝛreptio. Si aũt eſt pena. aut tũc releuandꝰeſt verbo. ? ſic conſolatõ
* Aat faeto r ſten poꝛtatio.⁊ ſic ſunt ſeptem. Doctrina. ↄſilium. remiffio.coꝛrcptio. ↄſolatio:ſuppoꝛtatio ct
z. oꝛalecg 54 . 3 a maioꝛ eſt qua ex coꝛde dimittimus. Queritur bic que ſit maioꝛ elemoſyna. vtrum coꝛ⸗
an puahEt coꝛpal vi q; Mat. xxy. di nõ faciet mentoem in iudicio niſi de coꝛpali. S Bẽqꝛ

=

SS

ar
lni

ficut le bʒ ſubſtantia ſpñalis vt animma ad coꝛ pus. ità elytid d elynatn. Sʒ aia multo pluris eſt q; coꝛpꝰ. ergo
eyna ſpnalis qᷓ; coꝛpalis.R.ddm c ſicut dicit Aug.⁊ hbr in Ir̃a elyna ſpñalis dignioꝛ eſt ⁊ nobilioꝛ.coꝛpalis

aũt eſt manifeſtioꝛ.⁊ fege⸗ rudi loquebat᷑.ideo mentõnem facit de coꝛpali inuens de ſpũali a maioꝛi ſi
D ¶ Qui vult oꝛdinate elynam dare a ſe dʒ pꝛimũ incipe.Contra:qꝛ maiꝰ⁊ pfectiꝰ eſt ð ð

quis bẽat intellectũ. d ¶ Qui vult oꝛcinate elynam dare a ſe vz pꝛimi
diligere inimicos ꝙᷓ amicos. a ſili ꝑfectius eſt diligere aliũ q;; diligere ſe.⁊ miſerere alij qᷓ ſibi. rectꝰ oꝛdo ẽ
pꝛius alteri miſere⸗

o ſumꝰvt nõ credentibus in xpᷣm munda ſint om̃ia ſi ele ri. Item hõ ꝑ pniam
dʒ eſſe ſibi auſterus

Quid ẽ eltia e

Zuce.xx.

moſinas iſtas dederint. Qui vult oꝛdinate elemoſy/
nam dare a ſe debet pꝛimũ incipe.⁊ eam pꝛimũ ſibi da
re. Eſt em̃ ełyna opus miſcòie. veriſſimeqʒ dictũ eſt.
Aiſerere anime tue placens deo. HNon & ſe fallãt qui
ꝑ elemoſynas largiſſimas fructuuʒ ſuoꝝ vel pecunie.
impunitatẽ ſe emere eſtimãt in pctis ꝓmanentes.q̃ ita
diligũt vt in eis optẽt verſari. Qui vo diligit iniqui/
tatem odit animã ſuã.⁊ qui odit animã ſuã nõ eſt mi/
ſericoꝛs ei ſed crudelis. Diligẽdo quippe eam ſᷣm ſecu⸗
lum.odit eum ᷣm deum.Si g̊ vult ei dare elemoſyna
ſuam ꝑ quã fit munda.odiat eam ſᷣm ſeculũ et diligat
eaʒ ſᷣm deum.hac elemoſyna quaʒ ſibi homo pꝛimitꝰ
debet. mundant᷑ interioꝛa. Ad qð hoꝛtans chꝛiſtꝰ ait.
Aundate que intus ſunt.immundis em̃ nihil eſt mũ⸗
dum.ſed polluta ſunt eoꝝ mens ⁊ ↄſcientia vt ait apo
ſtolus. Immũdi vo ſunt omnes quos non mundat fi

ſeipᷣm iudicare.et ita

nõ dʒ miſcdia incipe⸗

re a nobᷣ ſ iuſticia.Reꝰ

dom ꝙ duplex eſt in

nobis poꝛtio.ſ. coꝛpa
lis ⁊ ſpũal. et ᷣm bãc

duplex defect?ẽ ⁊ du/

plex miſcdia. Eſt erf=̃
miſcdia reſpectu ĩ co⸗
mogi ⁊ mali qð ẽ coꝛ
poꝛis.pꝛimũ incomo

dũ odire ẽ viri ſpnal.
ſcom incõmo dũ ẽ vi
ricarnalis. Dico &
reſpectu aie vnuſqᷣſqq

dʒ eſſe ꝓuidus ⁊ nul/

lus in hoc dʒ ſibi eſſe

durus.qꝛ B̊ nõ eſt iu

Act.xv. des qua credit᷑ in xpᷣm.de qua ſcriptũ eſt. Madans fi ſticia s nequicia. S,
de coꝛda coꝝ.Sʒ ne iſtas elemoſynas que fiũt de fru⸗ co H K
