quia moꝛbus erat recens.⁊ non erat tanta cogni/ ſit curari ab oꝛiginali.quia nec ꝑ circumciſioneʒ.nec wenbn
tio peccati. Sed poſt tercia etas eſt ſicut iuuentus.? galio modo.quia non crat aliud remedium tradituʒ. ſelſren
magis babuerũt cognitionẽ peccati.ideo potuerüt ¶¶ Item ſi determinatio tempoꝛis fuit de neceffita/ ohliat
magis onerari.Secũda eſt euidentia quã ponit hu te.ergo omnes illi viri qui fuerunt in deſerto fuerũt Plonbn
go in nona ptc.qꝛ circũciſio fuit ſignũ euidentius. tranſgreſſoꝛes.quia nullus eoꝛum fuit circumciſus. l nncligt
EKTercia eſt certitudinis.qꝛ ſi puer circũcidebat᷑ a q; ¶ Item ſi erat de ſubſtantia.tunc ergo non debebat dcvo
buſcunq;.ſiue ꝑentes eſſent boni ſiue mali munda/ pꝛeueniri.ergo paruulum moꝛientem ante octauuʒ ndnen
bat᷑.⁊ certum erat.ſed non ſic de fide. Quia in lege diem neceſſe erat damnari.quia maſculus incircum ſopc
nature non erat certum vtrũ mundaret᷑ ſi alter eſffſet ciſus damnabatur.et ante non debebat circumcidi. luqtun
infidelis.⁊ dedicarent ipᷣm ydolis.⁊ de parẽtibus pꝑ ecrgo videtur ꝙ octauꝰ dies non fuit de ſuba circum ftads
terat dubitari pluribus modis. Quarta ratõ eſt e/ / ciſionis.¶ Sed contra. Oꝛ ſit de neceſſitate pꝛobat᷑ Mae
ficacia.qꝛ magis remittebat᷑ fomes in his qͥ circim/ quia circumciſio eſt ſacramentum neceſſitatis.quia cheftn
cidebant᷑ qᷓ; in his qͥ ſolis ſacrificijs ⁊ fide mundabã ecadit ſub pꝛecepto.ſed omnia iſta tria pꝛecepta ſunt rin
84 tur. ¶ Ad illud quod querit᷑ quare fuit data antele vt babetur Geneſis.xvij.ergo omnia ſunt de neceſſi 4
gem.ði ꝙ hoc fuit ad pꝛeparãdũ ⁊ ſegregandu, tate. Ibi enim dicitur. Maſculus cuius pꝛepucij ca ſinn
ppłin cui danda erat lex.Quare aũt magis abrabe ro circumciſa non fuerit peribit. Et iterum. Infans D
Dum ꝙ circũciſio fuit data non tm̃ in remedium.ſj octo dierum circumcidetur. ergo videt᷑ ꝙ octauus
etiam in ſignum. In ſignum ineꝙᷓ diſcretionis ſᷣm fi dies ſit de neceſſite ſacramenti circumciſionis. ſie
dem ⁊ ſcᷣm carneʒ.ſᷣm ꝙ in illo ppulo pꝛecipue o Item qꝙ tempus ſit de ſubſtantia circumciſio /
lendus erat deus. ⁊ ex illo ſm carnẽ naſciturus erat nis oſtẽdit᷑.quia circumciſio ſigbat vtrãq; circumci
chꝛiſtus.Et quia abꝛaham pꝛimus fuit qui reliquit ſionẽ.ſ.pmã in anima a culpa.et ſcdᷣam in coꝛpre a N

ſ.

g

eizſt
sgie
äpt
i

eſenge

Nbidc
ſoſcni⸗
hmnenſ
leinte⸗
enng

6Gn
eſtrin
hunn
Grehe
Chtlonn
lckir
Ncknen
ſen.

odhenck
Hnirten

ſccfeni⸗
Gafacc
rtnnpee
6 lonet
febe

vurmi

pre&
uns.

ſoei.

G N
titgun.
ien
gini⸗
toe
ſ
mct⸗

uft

funi

lis.
wehe

Nuucz
hataun
ncii⸗
zcrcum
Nohi⸗
gs⸗
cht ſe
md
e⸗
en
mnte⸗
an

rs

1 ½
.

836

87

88

89

90

modo nõ. Eſt em̃ in boc ſacramẽto tria conſiderar

miſeria.que futura erat in octaua reſurꝛectionig.er/
go octauus dies erat de integritate ſignificationis.
ergo ⁊ de integritate ſacramenti. ¶ Item pꝛeceptuzʒ
de circumciſione eſt pꝛeceptum affirmatiuum quod
obligat ad aliquod tempus.non ad omne.ergo det᷑/
minato tꝑe in pꝛecepto obligabar ad illud. ergo cuʒ

in pꝛecepto illo ſit determinatio tꝑis in quo inſtitui

tur circumciſio. tempus determinatum eſt de neceſi

tate circũciſionis.¶ Rꝰ.dm ꝙ duo ex iſtis.ſ.ſexus

et membꝛum.ſunt de neceſſitate circumciſionis ſun/
pliciter.ſed tempꝰ vno modo eſt de neceſſitate.alio
e.

ſcʒ efficaciã.ſignificantiam.⁊ obſeruantiam.
ad efficaciam nihil facit.qtum ad ſignificantiam eſ

decongruitate.qꝛ expꝛeſſius ſignificat.q;tum ad ob/

ſeruantiaʒ eſt de neceſſitate.quia cadit ſub pꝛecepto.
vnde peccat qͥ negligit obſeruare. ¶ Ad iullud ergo
quod obijcit᷑ pᷣmo ꝙ in moꝛbo nõ eſt diſtinctio.g ⁊c
Hdm ꝙ circũciſio nõ tm̃ fuit in remedium.ſed etiaʒ
in ſignum diſtinctionis.vt gens iudeoꝝ ab alijs di/
ſcerneret᷑.exquo xpᷣs debebat ab ea naſci.et qꝛ ꝓpa/
gatio ⁊ genealogia attenqit᷑ penes mares.iõ illis da
ta fuit non mulieribus.¶Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ;

*

membꝛum illud nõ deberet eſſe qꝛ eſt verecundum.

dm ꝙ membꝝ illud maxime conueniebat ſignifi/
cationi circũciſiõis ⁊ efficacie.Circũciſio em̃ data fu
it in pactum ſicut dicit᷑ Geñ.xvij.et hoc pactum eſt
certitudo ꝙ xpᷣs ex gente illa eſſet naſciturus. Fuit
ctiam data in remedium contra oꝛiginale peccatuʒ
vnde dicit᷑ Geñ.xvij. Maſculus cuius caro pᷣpucij
circũciſa nõ fuerit ꝑibit ⁊c. Fuit ſimilter data in me
ritum obedientie.meruit em̃ abꝛaam ⁊ poſteri eius
ſic domino obediendo. Fuit etiam data in ſignum
repꝛeſſionis concupiſcentie.vnde ſignat quid ſit agẽ
dum.ſiue a quo ſit ceſſandum.Et qꝛ ꝑ pꝛepuciuʒ eſt
generatio.et ſic cõuenit pacto generationis.Eſt oꝛi/
ginalis culpe tranſfuſio.et ſic ↄuenit remedio circũ/
ciſionis.Et in pᷣpucio regnat inobedientia ⁊ cõcupi
ſcentia.ab oppoſitis ꝑ ipſius ſignationem.⁊ ab ipſo
factamablationem.et meret᷑ obediẽtia.⁊ ſignificat
continentia.ideo rectiſſime ↄuenit.¶ Oꝛ &̊ dꝛ ꝙ eſt
membꝛum ignobile.doᷣm ꝙ de ſui natura eſt nobile
ſed factum eſt ignobile ꝓpter culpam.vñ ꝑ remediũ
nobilitat᷑. Ande.j.Coꝝ.xij.dicitur q; membꝛis igno
bilioꝛibus abundantioꝛẽ honoꝛem circũdamꝰ.⁊ boc
intelligit᷑ dũ paſſionibus ⁊ deſiderijs obuiat᷑.¶ Ad
illud quod querit᷑ de tꝑe.dm ſic̃ dictũ eſt ꝙ qtũ ad
cfficaciam nihil facit.vnde eque bene curabat circũ/
ciſio ꝓſelitos vt etiam HH congru/
entia q;tum ad ſignificationem. ¶ QOð obijcit de ba
ptiſmo.ddm ꝙ res circũciſionis erat circũciſio a cul
pa ⁊ a miſeria.Circumciſio a culpa ſignificabatur in
actu et materia.ſed circumciſio a miſeria ꝑ actuʒ et
materiã nõ ſignificabat᷑. ⁊ ideo congruum fuit tpᷣs.
addere ꝑ qð ſignificaret᷑.baptiſmus aũt rõe immer/
ſionis ⁊ eleuationis expꝛeſſe ſignificat moꝛtem ⁊ re/

ſurꝛectionem.iõ non fuit congruũ addere.⁊ ſic dics

octauus eſt de bene eſſe circũciſionis q;tum ad ſigni
ficatõem.eſt tamen de neceſſitate qtum ad obſeruã/⸗
tiam.qꝛ cadit in pꝛecepto.Et ratio huius fuit.qꝛ ſac/

mentum illud fuit penale.ideo opoꝛtuit obſeruare

tempus.qꝛ ſi ante octauũ diem circumcideret᷑.pteꝛ
teneritudinẽ poſſet ꝑire.Si vltra differꝛet. eſſet pi/
culum Apter moem. et libenter diferrent ꝓpter do⸗

. ½
2

2 ideo voluit eis dminus figere terminum.

illud q obẽ ꝙ eſt de neceſfitate pꝛecepti iõ nõ 9

poterat differꝛi nec pᷣueniri ſine pctõ. deᷣm ꝙ circa B
duplex fuit opinio. Aua quidẽ ꝙ pᷣueniri non pote-
rat nec differꝛi ſine pctõ niſi interueniret dei autoꝛi/
tas vel etiam neceſſitas.et vtraq; fuit in viris qͥ fue
runt in deſerto incircumciſi vt dicunt. Meceſſitas ꝓ
pter ꝑiculum.qꝛ ad motum nubis mouebant᷑.⁊ id80
circumciſionem ſeruare nõ poterant. DSiuina etiam
autoꝛitas fuit diſpenſans.quia in deſerto erant in q̊
non poterant gentibus commiſceri.nec indigebant᷑
diſtingui. Rurſus dñs voluit ob figuram circumci/
ſioneʒ differri.vt vna generalis circumciſio fieret in
terꝛa ꝓmiſſionis.in ſignum illius que futura erat in
patria.Et iſti dicũt ꝙ ſi de paruulis timerẽt ꝙ tẽpuſ
circũciſionis poterat ⁊ debebat pᷣueniri.alioqui pu/
er damnabat᷑.ſicut mõ damnat᷑ puer nõ baptizʒatꝰ.
Sed hec poſitio licet ꝓbabilis videat᷑.tñ moꝛi repu

gnat iudeoꝝ quem nunc obſeruant.⁊ credibile eſti-

a patribus acceperũt. Multi em̃ ante octauũ diem
circumcidunt.Contrarietatem etiã hbʒ in ſeipᷣa.qꝛ ſi
ob neceſſitatẽ infirmitatis poterat differꝛi.cũ ꝑuulꝰ
erat in graui infirmitate.nõ debebat ᷣm eos circum
cidi ſed diutius expectari.Et iterũ. Si nõ poterat ſi
ne peccato differri.qualiter poterat pꝛeueniri.exquo
dñs illum pᷣfixerat.Et ideo alio opinio eſt ⁊ ꝓbabili
oꝛ ꝙ nõ debebant pꝛeuenire nec differꝛe niſi dñs ipſe
diſpenſaret.alioquin peccarent. Et ſi tu obijcias ꝙ;
tũc B damnaret᷑.qꝛ ſcribit᷑. Maſculꝰ cuius caro
⁊c̃. Ddm ꝙ ſᷣm tranſlationem.lxx.habet᷑ cuiꝰ pꝛepu
tij caro octaua die circũciſa nõ fuerit.⁊ q;uis in nr̃a
tranſlatiõe nõ repetat᷑.tñ intelligit᷑ repeti ſub ea ↄdi
tione in qua fuit pꝛeceptuzʒ. Et quia nõ erant obliga
ti. eodes remedio curabantur quo mulieres.Sʒ hu
ic poſitioni occurrit difficultas. eſto enim ꝙ paruu/
lus ille nudatus illo remedio viueret vſq; ad octo
dies. et tunc nõ circũcideretnr.aut ſaluatur.aut nõ:
Si non ſaluat᷑ ergo ex peccato patris amittit grati/⸗
am.aut eam nõ habuit.ſed conſtat ꝙ; ꝓpter peccatũ

patris non poteſt eaʒ ꝑdere.g nunq; habuit. Si ſal

uatur.⁊ nõ eſt octauo die circũciſus.ergo nõ eſt voꝝ
quod dicit dñs. Maſculꝰcuiꝰcaro ⁊c. Pꝛopter hoc
ergo reſpondendum e curꝛente circumciſione alia
remedia non diſponebant paruulum niſi cũ hac cõ/
ditione ꝙ ipſe effet impoſſibilis ad implendum mã
datum de circumciſione.⁊ ita ꝓpter impoſſibilitatẽ

abſoluebat᷑.et ſi moꝛiturus erat ante octauũ diem

diſponebãt ⁊ curabat᷑. S victurꝰnõ curabat᷑ qͥuſq;
mandatum eẽt totũ impletũ.et totũ eſt ꝓbabile.Et
ideo banc opinionẽ credo ſanioꝛes. Si autem domi
nus diſpenſaret.tunc ſecus eſſet.⁊ ita dicunt factuʒ
eſſe circa viros qui fuerunt in deſerto. Aliqui tamẽ
dicunt ꝙ peccauerunt.quia ex contemptu dimiſef̃t.

ſed tamen illud nõ eſt credibile ꝙ omnes ita mãda/
tum dei cõtemnerẽt. Si aũt obijcias ſiliter de paruu

lo qui pꝛeuentns moꝛte non baptiʒatur. vtrum in ſi
de pentum ſaluetur. Dico ꝙ nõ.quia baptiſmus ꝓ

pter ſuam generalitatem et ꝑfectionem et tempoꝛis

indeterminationem alis remedia euacuauerat.non
ſic aũt circumciſio.Huius autẽ poſitõis ꝓbabilitas

habet᷑ ex autoꝛitate.quia Prouerbioꝝ.iiij.dicit Sa
lomon. Anigenitus eram coꝛam matre mea. vbi di
citur ꝙ filius Berſabee alius paruulus nõ fuit no⸗
minatus quia ante octguum diem eſt moꝛtuus. et

b 2

¶ Se efficacia circũciſionis.et querit᷑. Atꝝ ſacramen/
tum circũciſionis ſit gratie collatiuũ: Et ꝙ nõ. dicit

lud.ſignaculũ fidei accepit.glo.

na non fuit circutmciſus. Habetur ex ratione. quia
nullum aial offerebat᷑ domino ante octauum diem.
HNHabet᷑ ex moꝛe iudeoꝝ quem modo obſeruant. Et

icqeo bec poſitio magis eſt tenenda.

magiſter in litera. Hocipᷣm dicit Roma.iiij.ſuper il/
In circũciſione tm̃

pctã remittebant᷑.ſed non gratia ꝑ eam pꝛeſtabat᷑.

¶ Item boc videt᷑ ratione.quia in ſacramẽto eque

vel amplius ſe extendit ratio ſignandi qᷓ efficiendi.
ſedq rõ ſignandi in circumciſione ſolum eſt in ablati/

one. ergo ⁊ efficacia.¶ Item ſicut ſe habet culpa ad
gratie amotionẽ.ſic gratia ad remotionẽ culpe. deꝰ

cum bhomo peccat ſubtrahit gratiã. nec tamen facit

culpam. ergo a ſili poſſibile eſt ꝙ aliqð remediũ re/

moueat culpã.qdð tñ non dat gratiam.ergo ſi hoc eſt

one non dat᷑ gratia.

poſſibile.et cõcoꝛdat ratio ⁊ autoꝛitas.in circumciſi

marum. virtus pꝛimi agentis eèt ſolũ in abijciendo.
nõ in ponẽdo.&̊ cum deus ſit datoꝛ gratie.virtus cir

cumciſionis erit ſoli in amouendo oppoſitũ gratie.

Lontra. ꝙ in circumciſione detur gratia oſtenditur

9

quia eadem vi eſt coꝛruptio vnius oppoſiti ⁊ gene⸗
ratio altcrius.⁊ eadem qua recedit᷑ ab vno oppoſi /

toꝝ.accedit᷑ ad reliquum. ergo cũ gratia⁊ culpa ſint
oppoſita.eadẽ vi qua delet᷑ culpa.ↄfert᷑ ⁊ gra.ergo ſi
circũciſio eſt ad delendũ culpam.neceſſe eſt in ea con
ferꝛi grãm. Si dicas q; hoc non tenet in moꝛibꝰ. hoc

nibil eſt. qꝛ ambꝛoſiꝰ dicit.ꝙ egreſſus vicij eſt virtu/

tem accidens coꝛrrumpit᷑ dupli/

tis ingreſſus.

citer. aut ꝓpter coꝛruptionem ſubiecti. aut Pter in/
ductionem ↄtrarij.ergo ſi circumcilio aufert culpaz
cũ non coꝛrumpat ſubicctum.d nerveſſitate inducit

ↄtrariũ.ſed hoc eſt gratia.igit᷑ ⁊c. Ei dicas ꝙ; culpa
non eſt accũs ſed pꝛiuatio.idẽ ſequit᷑.ergo qꝛ pꝛiua/
tio non remouet᷑ ab aliquo niſi ꝑ poſitõnẽ habitus.

ergo ſi culpa 7 pꝛinatio gratie. nunq; delebit᷑ niſi po

natur gratia.

Item pctm̃ dicit nõ eſſe moꝛis.ſᷣ im
poſſibile eſt ꝙ deus auferat alicui nõ eſſe nature niſi

dando eſſe. immo nõ intelligibile. impoſſibile ⁊ nõ

intelligibile eſt ꝙ auferat noeſſe moꝛis niſi dando eſ

ſe. ſed non eſſe moꝛis eſt ꝑ culpã.eſſe ꝑ gratiã.g ⁊c̃.

Si dicas ꝙ non eſt ſimile. qꝛ eſſe et nõ eſſe ſunt im/

mediata.non ſic culpa ⁊ gratia. Contra hoc eſt. pᷣua

tio habitus ↄtra ſuun ſuſceptibile ſunt imediata.

ſicut affirmatio ⁊ neg.io. impoſſibile eſt pꝛiuare
vnũ quin ponat᷑ reliquuʒ.

Item ſi circũciſio delet
culpam.⁊ gratia delet.aut ergo circũciſio delet ꝑ gra
tiam. aut econuerſo. aut vtrũq; ſimul. ᷣ ↄſtat ꝙ; non

vtrũq; ſimul.qꝛ cũ non ſint idem in ſubſtantia. non

babent eandem opationem immediatam. Item nõ

gratia p circumciſionẽ.qꝛ ſi nõ eſſet circũciſio.gratia

ꝓ ſe ſufficienter deleret culpam tãq́; immediata cau-

OͤEe

ſa cir cnciſio delet o grati Gp paus oꝛclluat eaen
ciſio ad gratiq qᷓ ad culpam delendam. ¶ .vom.
ꝙ cirea hoc diuerſi diuerſimode ſenſerunt.Quoꝛun
dam em̃ poſitio fuit ꝙ oꝛiginale vt eſt culpa ẽ ↄcu⸗
piſcẽtia cum debito non ↄcupiſcendi. et ideo eſt cul-
pa qꝛ ↄcupia. bec em̃ eſt in iuſtificatis.ſ ideo. qꝛ ẽ cũ
debito nõ ↄcupiſcendi.cum ergo deletur culpa oꝛigi

nalis.qꝛ deletur q;tum ad reatum. ⁊ remanet qtum

ad acti.dicunt ſoluit᷑ debitũ.i.non imputat᷑.⁊ tũc

Item ſi deus eſſet datoꝛ foꝛ⸗ꝛ

=— —

go remanet concupiaaau pena boeero eſ e

cunt oꝛiginale deleri.i.debitum ↄcupiſcendi non im
putari.et hoc quidem ſine alicuiꝰgratie collatione fi
eri põt.et fit in circumciſione.Sed hec reſponſio nõ
poteſt ſtare.duplici rõne.Ana quidem qꝛ ſi deus nõ
imputat hoc debitum ipſi anime quod pꝛius impu/
tabat.aut ergo aliqua innouatio facta eſt circa aiaʒ.
aut mutatio facta eirca deum. Mõ mutatio circa de-

um.ergo innouatio circa aiam. ergo aut aliquid eſft
ab ea ablatum. aut poſitum. Si ablatũ. aut bonum.

aut malum. Mon bonum.ergo malum. Non malũ
pene tm̃.ergo culpe.ergo culpa eſt pꝛiuatio que non
aufert᷑ niſi aliquid ibi ponat᷑.g neceſſe eſt aliqͥd po/
ni. Sed nibil ponit᷑ in anima quod expellat culpam
niſi gratia. Alia ratio en ge ſi debitum tm̃ non impu
taretur.et gratia nõ dare

ginali pctõ mundatus ꝑ circumciſionem.ſi moꝛiat᷑.

cum non habuit gratiam. non videbit deũ. ergo ean

dem penam habebit ac ſi haberet oꝛiginale. Alia po

ſitõ magis vltra pꝛoceſſit ⁊ dixit ꝙ in circumciſione
dabat᷑ gratia. ⁊ delebat᷑ culpa.ſed culpa nõ delebat

vi circumciſionis.gratia non dabatur vi eius ſed ex
liberalitate dei.qua non delet culpam. quin decoret
animam ⁊ gratiam ſibi faciat.qᷓ;ᷓuis poſſet aliter fa/
cere.qꝛ ſᷣm naturam medium eſt inter culpam ⁊ gra
tiam.ſ.ipſa innocentia.et delere culpam hoc eſt red/
dere innocentiam.ſed deus nunq; reddit innocenti

am quin ſuꝑaddat gratiam.Et per hoc reſpondent oq

ad obiecta de ↄtrarietate ⁊ de habitu.⁊ de pꝛiuatiõe.
quia gratia nõ eſt directe ⁊ immediate habitus op/
poſitus culpe.ſᷣ innocentia. Ad hanc innocentiam
hm c eſt pꝛiuatio culpe oꝛdinat᷑ circumciſio diſpo/
nens ex parte ſuſcipientis.ſed gratia ex parte agen/
tis. Sed hec poſitio non poteſt ſtare duplici ratone.
Pꝛima quidem.aquia ſi innocentia eſſet mediuʒ ſᷣm

naturam inter culpam cet gratiam. pꝛius naturaliteꝛ
reſtitueretur innocentia ⁊ expelleretur culpa qᷓ; in-

funderetur gratia. Sed hoc eſt manifeſte falſum.qꝛ
tunc gratia non deleret culpam. Si enim deleret. pꝰ
innocentia q; culpa deleret᷑.Alia ratio eſt.quia et ſi
deus poſſcet delere culpam ſine gratia.non tamen de

creuit delere niſi ꝑ grãm.ergo ſi dat virtutem ſacra/

mento conſonantem ſuo decreto.non dat virtutem

aq culpam delendam niſi diſpoſito ad gratiam. Ter

cia poſitio eſt.ꝙ in circumciſione delebatur culpa ⁊
conferebat᷑ gratia.et ad vtrunq; oꝛdinabatur circũ/

ciſio.ſed gratia quoſdam effectus habet pꝛiuatiuos.

quoſdam poſitiuos.et circumciſio non oꝛdinabatur
pꝛimo et pꝑ ſe niſi q;tum ad cffectus pꝛiuatiuos.⁊ iõ

ſolũ ſignificat ablationem. Sed quia effectus pꝛiua

tiui nõ ſunt ſine poſitiuis.ex ↄſequẽti erãt ibi effectꝰ
poſitiui.⁊ quia ex conſequenti.nõ opoꝛtebat eos ſi⸗
gnificari.Exemplũ autem manifeſtuʒ eſt in conuer⸗

ſione panis in coꝛpus chꝛiſti in quo eſt conſequent
et ſanguis. ſed tamen ſignificatur ibi. Effectus autẽ
gratie poſitiui ſunt.ſicut habilitare ſe ad bona ope-

ra.pꝛiuatiui ſicut remouere culpam. Sed iſta poſi⸗/

tio non poteſt ſtare duplici ratione. Pꝛima quidem
quia ſi vi circumciſionis ponit᷑ gratia in anima ⁊ ſo

tentijs. qꝛ delet culpam que in his eſt. cum poni gra/
tiam in anima non ſit aliud q; gratificari.⁊ in poten
tijs q; potentias habilitari.ergo nõ ſeꝑant᷑.nec ᷣm

rem nec ßm intellectum. ergo impoſſibile eſt ponere

Cur

daret. cum nullus poſſit videre
deum quin habuerit gratiam. tũc ergo iuſtus ab oꝛi/

iehe
ſein

ſartleon
firnat

gtaſt
yine
Ncun
e
ſr
grin
Gurel
Nenc⸗
Naun
ſetſche
Ctnetio

oEe

AA
Pltes

ſchie
micig
Ceiara
Päfiu
Man
nie

⸗

uti
trunon
nleig

Accue

geale

tis
acae
ganlſa
ſigſen

zͤſeſt
ur
n

eP

1

.2 D

t gel intelligere ep eircumciſio babest vim ad vnũ quꝝ glo. tec magiſter voluerũt negare q; nullo modo da
ine etiã babeat ad reliquum. Alia ratio eſt. quia effectꝰ ret᷑ gratia habilitas. ſed ꝙ parum hahilitans. ⁊ ita
Hſid poſitiui aliqui pᷣm rem idem ſunt cum pꝛiuatiuis.qꝛ parum repꝛimẽs cõcupiſcentiam.ita ꝙ ſolum mere
Man ſicut lumen materiale nunqᷓ; delet tenebꝛas niſi illu bat᷑ diei deletiua culpe non habilitatiua potentie.
ſdeß minando acra.ſic nec lumen gratie tenebꝛas pecca/ Ad illud quod obijcit᷑ de ſignificatiõe pʒ reſponſio 5
ueſnpt ti. Quarta poſitio fuit ꝙ in circumciſione dabatur ꝙ iſtud debet ſacramentum ſigre.quod plene ⁊ per
amn gratia. ſed tamen paruula reſpectu eius que dat᷑ in fectef. ecte Aa ut⸗ quod facit ex conſequenti ſine
haan baptiſmo. Et ratio huius videt᷑ in ſequenti diſtincti imperfecte.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ deus ſubtra⸗ 96
linti one cum de ꝓfectu ſacramentoꝝ diſputabit᷑. Et qa bit gratiam.⁊ non facit culpã.g ⁊c. Dum ꝙ deus di⸗
tomn gratia quantũcunq; parua plenum effectum habet citur ſubtrabcre gratiam non quia perimat datam.
Puumi ad delendum omnem culpam moꝛtalem.ſed ſemiſed quia vltra nõ apponit. Sʒ bomo ꝑ culpam per/
O ie plenũ ad habilitandũ potẽtias aie ⁊ ad ꝓficiẽdũ.iõ imit datam.⁊ ita nõ cõueniunt in effectu deus ⁊ cul/
it circumciſio dicit᷑ oꝛdinari ad effectum abłatiõis cul pa.¶ Ad vltimũ dᷣm illud nihil valet.quia ſicut ꝰ
kaipe pe.non qꝛ ipſum ſolũ haberet.ſed quia ſolum bʒ cõ/ ſſolus deus dat gratiã.ita ſolus delet oppoſituʒ. VUn⸗
nnpr pletum. Et qꝛ ſaeramentum non omne ſigniſicat qd de Vlſaie.ᷣxliij. Ego ſuʒ qui deleo iniquitates ⁊c. Pꝛe
ſece facit.ſed quod plenius et perfectiꝰ facit. ideo in cir/ terea ſi illa poſitio eſſet vera.nunq; agens particula-
nbe⸗ cumciſione ſolum eſt ſignum ablationis pꝛincipali / re aliquid abijceret. JMM
Hlintn. ter. Et per hoc patent autoꝛitates ⁊ obiecta.qꝛ nec
apen . . . . .. ð
i (Miſtinctio. ij. de ſacramentis in ſpeciali. M
faneſce m ad ſacramenta noue legis accedamus. Hec eſt ſecunda pars in qua magiſter agit de ſacameniti
nͤe in ſpeciali.Et habet hec pars duas partes. In pꝛima determinat quedã p̃ambula. In ſcdᷣa aũt deter
—RZfKl mnminat de vnoquoq; ꝑ ſe infra di.iij. Doſt hec videndũ eſt quid ſit baptiſmus. Pꝛima ꝑs babet duas
idun partes. In pꝛima parte determinat pꝛeambula ad omnia ſacramenta.ſ.tempus inſtitutionis ⁊ numerij. In
ſeui cda vo determinat pᷣambulũ ſpecialiter ad baptiſmũ.ibi. Nunc vᷣo de baptiſmi ſacramẽto videamꝰ.¶¶ Pri⸗
RK ma iterũ pars habet duas. In pꝛima determinat numeꝝ. In ſecunda vᷣo inſtitutionis tempus.ibi. Sl vero
D queritur quare non fuerunt ⁊c. ¶ Similiter ſecunda pars in qua agit de pꝛeambulo ad baptiſmũ xpᷣi.quod
M quidẽ fuit baptiſmus iobannis.babet tres partes. In pꝛima magiſter æterminat dæ vtilitate ſiue ad qͥd fuit
eſcht In ſecunda vo de eius inſtitutione ſiue denominatione.ibi.Sed querit᷑ quare dictus eſt baptiſmus iohan/
1nnui⸗ nis. In tercia vero agit de foꝛma.vſu.ſiue de variatione.ibi.Hic cõſiderandũ eſt ſi baptʒari ꝛ7.
tnn 4 ¶ De ſacramentis noue legis qᷓtum ad numeꝝ. a 2 (Quon alia reme
—RZHZ Dit. II =— mad ſacramenta noue legis accedamus. q̃ n cage. ecta⸗
anmp ſunt baptiſmus.confirmatio.panis benedicii Aide male diuide⸗
nir onis in euchariſtia. penitẽtia. vnctio extrema. re abinuicem. quia
i⸗ Q oꝛdo. ↄiugium. Quoꝛum alia remedium contra pec: omnia ſacr̃a ſunt in
nuni⸗ catum pꝛebent.et gratiam adiutricem conferũt vt ba- remediñ õ petſñ.Nꝰ
nte. ptiſmus.Alia in remediũ tm ſunt.vt ↄiugiũ.Alia gra om ingr nõ dicit
inder, tia et virtute nos fulciunt.vt euchariſtia ⁊ oꝛdo. impliciter ꝙ quecla
nne⸗ . Heſac . ainſtituionis t50. ſunt in remediu. di
dc ſit ¶ De ſacramentis q;tum ad inſtitutionis tvöõsĩ. b ct qdã ſunt in reme⸗
n⸗ . Si vo querit᷑ quare nõ fuerũt hec ſacramẽta inſtituta dium g pctm̃.⁊ talia
ru morx poſt hominis lapſuʒ cum in his ſit iuſticia ⁊ ſal?? ſunt q̃ gram cõferũt.
int .. ü eereret oꝛnant aniam. Ex
want beac autẽ diniſione quã ponit bic męr innuit᷑ ſufficientia ſacrõꝝ.Quedã em̃ eſt medicina pᷣſeruatiua que cu/
Grmni⸗ rat a moꝛbo.ſed nõ liberat.⁊ talis eſt mrimoniũ. Quedã eſt curatiua.⁊ iſta liberat ꝑ gratiã. ⁊ bec variat᷑ ſm
ios, triplicẽ gratiã.ſ.gratiã baptiſmalẽ. ⁊ ſic eſt baptiſmus. Pnialem et ſic eſt pnia.Finalẽ.et ſic ẽ vnctio extrema
elunt QAuecdam autẽ eſt medicina ↄfoꝛtatiua. DOuplici aũt ex cã indiget homo confoꝛtari. Ael ꝗpter difficultatem
6 pugne.⁊ ſic eſt ↄfirmatio. Ael ꝓpter laſſitudinẽ itineris ⁊ ſic eſt viaticũ.i.euchariſtia. Oꝛdo aũt eſt ad mini/
loptis ſtrandũ vtruuq; ⁊ ad ↄfoꝛtandũ mõ vtroq;. Ael ſic. Confoꝛtatio et fulcimentum eſt tripłr. Aut ↄfoꝛtation
bicfet virtutis.⁊ ſic eſt ↄfirmatio.Aut ſubminiſtratione cibi. ⁊ ſic eſt euchariſtia.Aut fulcimẽto alicuiꝰ ſubſidij ⁊ ſic
ceſ eſt oꝛdo. Et ſic pʒ ꝙ diuiſio mgri eſt recta.⁊ patet etiã ex hoc diuiſio ſacramentoꝝ.Et differt iſte modus aſſi/
i⸗ gnanci ſufficiẽtiã a pꝛeaſſignato.qm̃ ille accipit᷑ penes moꝛbos.bic vᷣo penes modos curandi. Itẽ qr.quare
ie 4 magis ſic oꝛdinat.vr̃ em̃ ꝙ; ratio ſua coñdicat enumeratiõi q;tũ ad oꝛdinẽ. Si em̃ mr̃imoniũ eſt medicina pᷣ/
dic ſeruatiua.⁊ pꝛius etiã eſt inſtitutũ.vẽ ꝙ deberet pᷣmo de ipᷣo agere.Silr᷑ ↄtra alia põt obijci.Rꝛ dðm ꝙ; magi
me 4 ſter bene oꝛdinat.⁊ ratio ſui oꝛdinis patet ſic.Sacr̃a em̃ quedãa reſpiciũt cõiter omnes.⁊ ſic ſunt quinq; pꝛe/⸗
hon⸗ 4 xedẽtia. Aut aliq̊s ſpãliter. ⁊ ſic ſunt duo ſequẽtia.ſ.oꝛdo.⁊ ↄiugiuzʒ.Et ſic aut cõe aut ſpãle.Si reſpiciũt cõi᷑
i oẽs.ſic ſũt pᷣma.v.Oꝛdo em̃ triũ ex q̃nq; pꝛus patet ex ſe. Baptiſmus em̃ eſt ad vulnerũ curationẽ.cõfirma
tio ad curationis vite conſeruationem.euchariſtia ad curationis habite ⁊ ↄſeruate ꝓmotionẽ.Et qꝛ nõ om
nes qui reſpuunt cõſeruant ſꝑ.ideo eſt pnia ad reꝑationẽ.eſt vnctio extrema ad ipᷣius ↄſummationẽ.ct ex H
nie⸗ batet oꝛdo ⁊ ſufficiẽtia illoꝝ.v.qᷓ reſpiciũt cõiter omnes.Que aũt reſpiciũt ſpales ſtatus duo ſunt.Aut enim
nen reſpiciũt ꝑfectos ⁊ ſic eſt oꝛdo.Aut infirmos ſᷣm ↄgruentiã.⁊ ſic eſt mr̃imoniũ pꝛincipaliter.aut oꝛdo ꝓpter
nen facramenti dignitatẽ. Ael oꝛdo eſt ꝑſonuꝝ generantin ſpnalit᷑.mr᷑imoniũ vo generãtiũ coꝛꝑaliter.et Each

vssceſfaria eſt eccleſie ſed pᷣma eſt de pꝛincipali intentione. ſcda ex cõſequenti et ita patet oꝛdo. b ¶

ante aduẽtũ xpi qͥ gratiam attulit gratie ſacra fuiſſe danda.qꝗᷓ ex ĩius moꝛte ⁊ paſſione virtutem —
Contra.vr̃ male dicere.qꝛ ſacr̃a ve.le.⁊ fides totã virtutẽ iuſtificandi babebant ex moꝛte xpᷣi. Itẽ vr̃ ꝙ ma
2 ex reſurrectione xp̃i.qꝛ Ro.iiij.dicit᷑. Reſurrexit pter iuſtificationẽ noſtram..dm ꝙ ſacramenta alei
magnã habent virtutẽ.qꝛ eã babent a paſſione.nõ tiñ̃ ꝓmiſſa.S etiã ꝑſoluta.et perſoluta aſtringit diuinã mi n
ſericoꝛdiã vt liberali/ ”ce 1
us pꝛebeat.et hoc nõ Dicimus ꝙnõ ante aduentũ xp̃i ꝗᷓ grãm attulit gra, b
mienin poſt moꝛten tie ſacramenta fuiſſe danda. qᷓ ex ipiꝰ moꝛte et paſſiöe r
one duͦm ꝙ meritum Virtutem ſoꝛtita ſunt. Chꝛiſtus aũt venire noluit añq; WMW HW
v̈ncipaliter fuit ĩ paſ· homo de lege naturali ⁊ ſcripta conuinceret᷑ ꝙneurag
ſionc ſed ſigtõ noſtre iuuare poſſet. ¶ Fuit tñ cõiugiũ ante pctm̃ inſtitutum Coniugiuz fuit e
iuſtiſicationis a pec nõ vtiq; ad remediũ.ſʒ ad ſacr̃m ⁊ ad officiũ.poſt pec ante peccatum r
cato ſigtur in moꝛte catũ vo fuit ad remediũ cõtra carnalis ↄcupie coꝛruũ³/ e
areſe erioe vt telã. de quo ſuo loco tractabiilus.
Rat »ouus. e pꝛeambulo ad baptiſmũ chꝛiſti.qð quidem fit
„ boaptiſmꝰ iohãnis ⁊ cuiꝰ vtilitatis ⁊ ad qͥd fuerit. c 2 Zune
e¶ Baptiſmũ xpi io ( Munc ⁊o de baptiſmi ſacramento videamꝰ.qð int no De aifferenti Gin
bãnes ſuo baptiſino ue gratie ſacr̃a pꝛimũ eſt. Baptiſmũ xpi iohes ſuo ba / c Ptiohe wie⸗ .
Snunctanie. Auc . ptilmo pᷣnunciauit.qͥ pꝛimꝰbaptiʒaſſe legit᷑ ſed ĩ aus Job.ſſ.
ersregunciattigie nõ in ſpũ.ſicut ipᷣe ait.Ego baptiʒo vos in aqua.i.ĩ pe H
Si dicas vt aſſueface nNitentiã.ſola em̃ coꝛꝑa abluebat.a pctis vo nõ mũda⸗
ret. quero ſiłr q̃re alia bat. Baptiſmus iohis erat in pniam non in remiſſio⸗ .
ſacramenta nõ habu- nẽ. Baptiſmus vo chꝛiſti in remiſſionẽ.qꝛ iohãnes ba H
erũt aſſuefactoꝛia. Si ptiʒans hoĩes ad pniam vocabat.? qͥs baptizabarpe
hecili⸗ Eantin f nitere docebat.ſm illud veniebãt ad iohãnẽ in ioꝛda / Marci. f. tr
dus boe no ſoluit. qi ne ↄfitentes pctã ſua. Sed in baptiſmo iohis n⸗õ dabb ſen
eucariſtia magne dij tur pctõꝝ remiſſio que data eſt ĩ xpᷣi baptiſmo. Ad qͥd Attillitas bapti 9
ficultatis eſt? magne ergo vtilis erat baptiſmus iohannis? Quia homines ſmi iobannis. 6
ceſſicacie. G. doᷣm. ꝙᷓ vſu baptiʒzandi pᷣꝑabat ad baptiſmum chꝛiſti. . t
baptiſm? congrue ba ¶ De inſtitutione ſiue denominatione baptiſmi iohã Ftmt
buit pꝛeambuli. ⁊ ra nis quare.ſ.dictus ſit baptiſmus iohannis. d ne
tio huiꝰ eſt.qꝛ ẽ ſacra q Se ef unSb, “
mentum pꝛimũ 1 ne ¶Sed querit᷑ quare dictus eſt baptiſmus Johannis. ſii⸗ nie
WF Gonig eſfi ne ( tas dici tiſmꝰ s vnde eſ- nia ihꝭ Warci. xj. rdne
ceſfariũ. Quia em̃ ne cut veritas dicit.baptiſmꝰ Johis vnde eſt: Quia ibi ſein
ceſſarium. opoꝛtebat iohannis oꝑatio tm̃ viſibilis erat exterius lauãtis.nõ tui
oẽs ſuſcipe.Quia pꝛi inuiſibilis gratie dei virtus oꝑantis interius. Sed tñ Oen
mü. ne boies inhabi/2z illa iohannis oꝑatio a deo erat.⁊ baptiſmꝰ ille a deon omt
lee eſehe hhater. erat nõ ab hole.bᷣ hominis dictus eſt. qꝛ nihil ibi gere S Fucrit Vcka n
aliquid ſimile. nõ ſic bat᷑ qð nõ ageret hõ.Si ⁊o qf an ſacrm̃ fuerit: Satiſ mẽtũ baptiſin? de
aũt eſt in alijs ſacra põt cõcedi ex eo ſenſu qͥ legalia ſigna dicunt᷑ ſacca. Si ille. . n
mentis. Baptiſmꝰ ei gnificabat em̃ baptiſmus iohannis eſſe rẽ ſacri.ſ.bap⸗ gen
ſuſceptꝰ viſponit ad tiſmũ xpᷣi.qᷣ nõ tm̃ ẽ pnĩe ſ̊ ⁊ remiſſionis pct. fnut
cetera alia. et iõ nõ in e foꝛma.vſu.⁊ variatiõe baptiſmi iohannis.⁊ de lotn.
digent alia.immo aſ/ attgs eneree n e Lr ſen
ſucfactoꝛiũ baptiſmi baptizaiis. ⸗. ehr
p conſequens ad alia ¶ Hic ↄſiderandũ eſt ſi baptiʒati a iohe iteꝝ baptiʒati ſrt nuc
aſſuefacit. paptiſmo xpi.⁊ qᷓ foꝛma vboꝝvſus ſit iohes. IAlli q ba nna
dHominis dictus ptizati ſũt a iohe.neſciẽtes ſpm̃ſcm̃ eſſe.ac ſpem ponẽ⸗ en
eſt. qꝛ nihil ibi gereba tes in illiꝰbaptiſmo.poſtea baptiʒati ſũt baptiſmo xpi *
enr acen Aa Baptiſinus aut iohannis in noie venturi tradebat. .⸗.
bicit ae älgin ve Job.⁊ math.et tñ in euãgelio aliqd agit᷑ qd nõ agit bõ.Si dicas ꝙ; euãgeliũ dẽ niun⸗ ncti
cium.et dicit qͥd exteriꝰ.et hoc eſt ipſius nunciantis nõ tiñ mandantis.Obẽ de toctrina q̃ dꝛ eẽ tocentis.⁊ tñ ul
vt dicit aug.ſolus deus docet intus. Ry. doᷣm ꝙ doctrina dicit petri.non qꝛ petrus totum agat effectiue quod hur
ibi fit. ſed quia nihil ibi fit quod petrus non faciat.vel effectiue ſicut veꝛbum exterius.vel diſpoſitiue ſic ẽ eru te
ditio interioꝛ. melius em̃ docet bonus clericus q́; malus. e¶ Baptiſmus aũt iohannis in nomine ven⸗ ne
tiuri tradcbat᷑.Contra. Videt᷑ boc falſum.qꝛ iohes ſciebat iã xpᷣm veniſſe.cum baptiʒauit ipᷣm. nõ in nomi u
ve veuturi.ſed eius qͥ venit potiꝰbaptiauit.vel baptiʒare debuit. Re/ dm./ æ dñs veniſſe dicit Ftu gd aſſu⸗ 8

n

di

en
Me

iug
ihne

girti

l

ſie
ANn

2

Mierenünus

Vngde hieronymus ſuꝑ Joelem. Qui dicit ſe in xpᷣm
credere ⁊ nõ credit in ſpũmſctm̃.nondũ habet claros
oculos. Vnde baptizati a iohãne in noie venturi.id ẽ
domini ieſu dixerunt.ſed neq; ſi ſpũſſanetus eſt. au/
diuimus.iterũ baptizabant᷑.imo verũ baptiſma acci⸗
priebant. Illi vo qui ſpem nõ poſuerũt in baptiſmo io
hannis. ⁊ patrẽ et filiũ ⁊ ſpm̃ſcm̃ credebant.nõ bapti⸗
zati fuerũt.ſᷣ impoſitõe manuũ ab aplis ſuꝑ eos facta

„

ptionem carnis. tuin
qꝛ nõdũ erat manife/

in nomine vnturi de
futuro.⁊ iõ qñ dñs ſe
cepit ꝑ mirabilia ma⸗/
nifeſtare.baptiſmꝰ eꝰ
debuit ceſſare. AUñ et
io. in carcere exñs vo

Eymſcm receperũt. Alij vo q; nõ ita credebat. baptiza-⸗ ens oñdere diſcipu/
Hiero.in epyka i ſunt baptiſmo xpᷣi vt pᷣdictũ ẽ. Vñ hieronimꝰ. Qui li iaten miiel,
de yniꝰ vxoꝛis ſpm̃ſcm̃ neſciebãt cũ baptiſmũ a iohe acceperũt.iterũ baptiſmũ ceffaſſe. mi
Fio⸗ baptiʒati ſunt baptiſmo xpᷣi.vt pᷣdictũ eſt.ne qͥs ex iu- ſit cos ad xpᷣm.marci
deis vel gentibus putaret aquaʒ ſine ſpũſancto ad ſa⸗ xi.Tu es q venturuſ
Ambꝛo in li. de lutem polſe ſufficere. De hoc etiã Ambꝛoſiin li.de ſpi es vcp verba dñi co⸗
pulancto. nituſctõ ait. Quidã negauerunt ſe ſcire ſpũmſcm cum gcllnt in mno⸗
baptiʒatos ſe dicerent baptiſmo iohis.qui aduenien⸗ mine baptizsaucrat io
tis ieſu non in ſuo baptiʒauit noĩe.Iſti &̊ qꝛ nec in xpᷣi bannes.et iõ cuʒ iam
noĩe.nec cum fide ſpũſſancti baptiʒati fuerant.nõ po⸗ ampliꝰnõ debeat dici
tuerunt accipere baptiſmi ſacramentũ. Baptiʒati ſũt venturꝰ? ſacrm eiꝰ ceſ
ergo in nomine chꝛiſti. nec iteratuz eſt in bis baptiſma e tee n re
ſed nouatum. tizauit in noie ventu⸗

D intelligentiã huius diſtinctionis õm duo
u.qᷓ determinat mgr̃.duo pꝛincipaliter querũ/
tur. Pꝛimo de inſtitutide ſacramẽtoꝝ q;tuʒ
ad pꝛimã ꝑtem. Oꝛ?tum vo ad ſecundã querit᷑ de ba
ptiſmo iobanuis. Circa pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛi/
mo querit᷑ vtrũ omne tpᷣs fuerit yponeũ ad inſtitu/
tionẽ ſacroꝝ.Scdo vtrum in diuerſis tꝑibus debue
runt diuerſa inſtitui. Lercio vtrum in tꝑe gratie de/
buerũt inſtituni vnum vel plura.
. 4 Aueſtio.].

——

MDi omne tempus fuerit ydoncũ ad inſtitutioneʒ ſa

cramentoꝝ oſtendit᷑.Et pꝛimo de tẽpoꝛe nature.qꝛ
tunc inſtitutum eſt ſacramentum matrimonij. ergo
ſi hoc inter alia ſacramenta minus eſt efficax. videt᷑
ꝙ in illo tempoꝛe debuerunt alia multo magis inſti
tui.Si dicas ꝙ vſus matrimonij illi tpi cõgruebat.
qꝛ erat non in remedium ſed in officin.Sed alia in/
ſtituta ſunt in medicinam.et ideo non ante lapſum.
Contra.deus ſimul cũ ↄdidit angelũ.cõdidit penaʒ

ſiue ignem. vt ibi ſi peccaret puniret᷑.qꝛ eius pecca/⸗

tum eſt irremediabile.Q pari rõne cum condidit bo/
minem cuius erat peccare remediabiliter. debuit in/
ſtituere medicinam. ¶ Itẽ mor dicit di. pꝛecedenti.

ꝓꝙ ſacramentoꝝ vſus eſt ad bumiliationẽ.exercitati

onem. ⁊ cruditionẽ. que nõ tm̃ cõueniunt egro ſᷣ eti-/
am ſano. ergo ⁊c. ¶ Item q tp̃us legis nature poſt
lapſum fuerit cõueniens.videt᷑.qꝛ boni ⁊ aebienris
medici eſt medicinam vſq; ad indigentiã differꝛe. et
cum adeſt indigentia ipᷣam offerre. ſi tempus legiſ
nature fuit tale.tunc ſine dilatione ⁊ anticipatione
debuit ſacramenta inſtituere.¶ Itẽ ꝙ tempus legiſ
ſcripte fuerit magis ydoneũ.vr̃.qꝛ ſacramẽta non iõ
ſunt pꝛecepta quia bona. iõ bona qꝛ pᷣcepta ⁊inſti/
tuta.ᷣ talia pᷣcepta maxime cõueniũt legi ſcripte nò
euangelio vel nature. qm ſunt leges moꝛales.̊ ⁊ ſa
cramentoꝝ inſtitutio.¶Sʒ ꝙ tpᷣs legis euãgelice fu

ſtitutuʒ.qꝛ fuit inſtitutũ in officiũ.

ri qᷓ; chꝛiſti.vt oſtẽde/

ret baptiſmũ ſuũ ad tps eſſe. Mam xpᷣs ſempꝑ vps eſt. ſed uõ ſꝑʒ venturus eſt. et ideo baptiſmna chꝛiſti qd debu
it ſemꝑ durare.fuit in noie chꝛiſti vel trinitatis.ſed baptiſma iohannis nomine venturi.

erit conueniens videt᷑.qꝛ ſacramẽta ſunt medicinc.
ſed illud tempus maxime illoꝝ inſtitutioni cõuenit
in quo aduenit medicus.et iterũ ſunt vaſa gratie.er
go illi tpi congruũt quod eſt tempus gratie. ¶ Cont᷑
ꝛ nõ cõgruerint tꝑi nature inſtitute oñdit᷑. quia qͥ
ſperat reſurgere facilius dimittit ſe cadere.& ſi pᷣmo

bomini eſſent remedia ꝑata.data eẽt ei occaſio pec-

candi.ergo ſi ſacramenta debent cẽ via ad reſurgen
dum uon ad cadendum. non debuerunt illo tempo/
re inſtitui. ¶ Item ꝙ nec tꝑe legis nature videt᷑.qͥa
tpe illo ſolũ cucurrit ius naturale.ſed ea que dictat
ius naturale ſunt de ſe bona.ſnnt etiã immobilia.g
ſi ſacra nõ ſunt talia.nõ ↄueniũt illi tẽpoꝛi.¶ Sʒ q;
nec tempori legis ſcripte.qꝛ lex ſcripta data eſt i onꝰ
aad ↄuincendum de impotẽtia. vt dicit hugo. ſi ſa
cramenta ſunt medicine reꝑantes virtuteʒs. nullate/
nus ↄueniunt legi ſcripte. ¶ Itẽ ꝙ nõ legi euangeli

ce vr.qꝛ bec lex eſt elimiatiua figuraꝝ ⁊ ſignoꝝ.qꝛ a2

perte pꝛedicat veritatẽ ergo ſi ſacr̃a ſunt figuralia.
nullatenus legi euãgelice cõueniũt. ¶ Itez lex euã/
gelij eſt lex libertatis. ad Gat. v. Ros autem fratres

in libertatem vocati eſtis. ̊ ad minus non debueft

inſtitui ſacramenta ſub pꝛecepto.ſed ſolum ſub cõſi
lio.et hoc videt᷑ dicere bugo de ſacramẽtis.pᷣmo par
uulos cõſilio nutriuit.ſco ꝓuectos pꝛecepto tẽta/

uit. tercio pfectes in libertate ſpũs ambulare permi

ſit. Sed hoc S ſtare.qꝛ Jo.iij.dicit᷑.niſi qᷣs
renatus fuerit ⁊c.¶¶ R. dom ꝙ on cramen
excepto matrimonio.quod pꝛimo inſtitutum eſt in
officium.et qꝛ tempus remedij incepit a lapſu.et p/
fecit in lege.?⁊ ſummatuʒ eſt in euangelio.ideo iſta
tria tpa ↄueniunt inſtitutioni.tñ m mag ⁊ minus.

Ad illud ergo qð obijcit᷑ ꝙ conueniũt tempoꝛi na

ture inſtitute pter mnoninnein ꝙ tunc eſt in⸗

b 4

ſtatus. baptizabat. n.

ÿ* dom ꝙ omnia ſacramenta &

dillud quod 8

R

—

. —

obijcit de pena auſelo patet reſponſio.qꝛ pena vel
ignis reuocat a cu

pa.ſed medicina occaſionem pꝛe/⸗
ſtat. iõ nõ fic debebat eẽ ex ſua ꝑte.

crudiri.⁊ in eis a faſtidio liberari nõ eſt de natura h
