ſi attendat᷑ figura
ibi impoꝛtabat᷑.quaʒ
notat aug.in li.de ba/
ptiſmo. ⁊ vᷣba eius de
ciui.xvj. pꝛima poſi/

tio eſt verioꝛ. Si vero

querat᷑ q̃ fuit vxoꝛ

rioꝛ inter rachaeleʒ 2

lyam. dom ꝙ vtraq;
fuit. qꝛ ſeruiuit in vx/

oꝛem. ⁊ in vxoꝛẽ ſerui
uit ſicut dꝛ oʒee. DSech
tñ m affectũ gacob.

rachel verioꝛ.⁊ maiꝰ

bẽbat dominium ſiue
poſſe ad iacob.ſᷣ pᷣm

diuing viſpõnez lya.
de cui ſemie oꝛtus eſt

xpᷣs dñs. ꝗpter auue—
tota generatio iacob ĩmo oĩs generatio bñdicta ẽ.
cũ em̃ miti mrfionialr copi Fenerakio bßli

em dſiderãt. ⁊ a deo qrijt. oſtat ꝙ imo. Item qͥs modꝰẽ iſte loquẽdi.nõ q̃ri᷑ elcctio mũeris.qð ẽ illud mu

õ

—— —

Siqs ommonat ꝙ ſidem thoꝛi no ſeruabãtill pfes. Di

cimus in h̊ ſetuaſſe fidẽ thoꝛi.qꝛ nõ alijs ̊ pprijs vxo/

ribꝰ vel ancillis miſcebant᷑.Ecce qͥ fuerit cõſuetudo in

lem copulã fieri cũ matre. ceũ nouerca. cũ ſoꝛoꝛe.cũ ne⸗
pte.cũ amita. cuʒ materterea.cũ nuro.⁊ alijs quibuſ⸗
dam. Permiſit aũt diuoꝛtiũ fieri dato libello repudij.
Permiſit aũt aliã ducere dato pꝛioꝛi libello.qð ꝓpter
duriciã coꝛdis eoꝝ pꝑmiſſum xpᷣs dicit.nõ vt ↄcederet᷑
diſſidiũ.ᷣ vt tollerer homicidiuʒ. Permiſit fieri mala.
ne fierent peioꝛa.⁊ hoc ꝑmittendo nõ dei iuſticiam de⸗
monſtrauit.ſed in peccatoꝛe minuit culom.
¶ Querit ⁊ determinat vtrũ ſeruauerüt mandatũ le⸗

¶ Sʒz nundq ſub lege licebat hĩ̃e plures vxoꝛes: Audi

qᷣd ſcriptũ cſt in DHeut.MNon hẽbit vxoꝛes plurimas q
alliciat aiam eiꝰ.Suꝑ quẽ locũ ait Augꝰ. Manifeſtũ
eſt ſalomonẽ h̊ pᷣceptũ tranſiſſe.Oauid aũt plłes hũit.

ALue erat cõ
conſuetudo
legalis

Deut. xvij.

nec pᷣceptuʒ pᷣterijt. Permiſſuʒ ẽ em̃ regi ples hr̃e.non

plurimas qᷓ alliciãt aiam multiplicate. Cũ tñ additur
vt nõ eleuet᷑ coꝛ eiꝰ.alienigenas ꝓhibuiſſe videt᷑. Ve
rũtameu multiplicatio vxoꝝ generalr ꝓhibita ẽ. Der
miſſum eſt aũt regi plures hr̃e.ſᷣ nõ multiplicare.Ve⸗
niente aũt plenitudinis tꝑe qͥ xpᷣi gr̃a vbiq; eſt dilata⸗

ta.reducta eſt lex nuptiaꝝ ad prioꝛẽ honeſtioꝛẽq; inſti

tutõeʒ vt vnus vni in figura xpᷣi ⁊ ecclie ↄiugat᷑ Nec
querit᷑ electio muner in ſucceſſione gener. ſ in pfecti⸗

one vite ⁊ ſinceritate ſcientie.et virginitas fecunditait

pᷣfertur.⁊ ſacerdotibus ↄtinentia indicit᷑.

eterminat que virginitas eſt melioꝛ ⁊ ſanctioꝛ an .

mentis an carnis.

Helioꝛ eſt aũt virginitas mẽtis qᷓ; carnis. Vñ ambᷣ.

Tolerabiliꝰeſt mentẽ vᷣginẽ qᷓ; caꝛnẽ hr̃e.vtrũq; bonũ

eſt ſi liceat. Si nõ liceat.ſaltẽ nõ caſti hoĩ ᷣ deo ſius.

vginibus.

Virgo ꝓſtitui põt.adulterari ñ põt.nec lupanaria in

famãt caſtitatẽ.ſᷣ caſtitas etiam loci abolet infamiam.

Idem. Non põt caro añ coꝛrũpi.niſi mens ãte fuerit

coꝛrupta. Item yſiðᷣ.? NHõ põt coꝛpꝰ coꝛrũpi niſi pꝛius
animꝰcoꝛruptfuerit. Mũda em̃ a cogitatõne aia.ca⸗
r0 non peccat. In fine huiꝰcapli aꝑit᷑ quõ ven ſit. niſi

aĩa pꝛiꝰfuerit coꝛrupta coꝛpꝰñ poſſe coꝛrũpi ſcʒ pecca⸗/

to. Illud etiam auguſtini aduertendũ eſt. Sicut inqt

—

Aus.in ll. de

h bo, eo.

is generatio bñlcta⸗ ee art electio mũeri ſucceſ gener. Añ B eẽ falſuðs.
opulent᷑ ⁊ nõ ob aliud q; ꝓpter ꝓlem pꝛincipalr. vi ꝙ H qrat᷑. Item nõne ↄiuges p⸗

S 0 14 . „1 „ —
nus. & dm ꝙ oia bond quecũq; bẽmꝰtona dei ſunt 2 mũera dei.intelligendũ eſt S bmoi dona müůe⸗

qrũüt hoies cũ ea deſiderqt. ⁊ c oꝛqt deũ ꝓ eis acquirẽdis.⁊ laboꝛãt vt ea beant.

ig

ñt igi᷑ hec munera dun⸗

is er in uikl. Ret Hm affectũ humanũ.⁊ ſic adpuc querii xſiderat᷑ ⁊ eligit᷑ mun ſucceſſionis ⁊ pꝓlis. VUet
rim imn euangelicũ. 2 qm lex euãgelica ꝓmittit ꝑfectõeʒ in pñti ⁊ gloꝛiã in ſutnto. z wna ſenalis nor

Carnalia. hinc eſt ꝙ bñ dꝛ nõ
emman

Ar illud vbũ yſid

2n ꝗjrit electio mũeris ac. pm inten tõez euangelij. g Mõ põt coꝛp
tu intelligyde coe Alifeſte falſum. qꝛ mult vginib a viris e Lerglliet enupedd 1e
uc ineeſlicit burrhi
WασαHμ de conruptôe qᷓ redudat in am iſſionẽ decoꝛis pginitatis cum eñ̃ ſit is boni
pot perimi vel anfer rne 5 dudat in amim one dcoꝛis vᷣginitatis.cum em̃ ſit de maguis bonis.

coꝛtüũpi 2c.

dicit maf Contta. oẽ petm̃ in li. ar. nõ in carne vel in coꝛpe. ilen F
nilo mno

olenci. Sʒ ie opponit de qllibet coꝛr uptõne. h¶ Sanctius eſt moꝛi famc qᷓ;

ſo
ld

pieg

wfnln
apinuqe
Gnntnet

eſtgn

fteeirn

ſſtfetͤbt
ote

hoſtcbt

(Mckcör

ncllapotb
recarnatr

6öiugatatl

ihuipti
telatecap
tenulionap

ollicutnno

lon to.

lriprüͤ
onopo

ſci gyri
Wecolenn
Malicac⸗
Atbbi
nnidict
ſiape
mi fmoſt
llegintr
Müniſſͤra
itchtuncie

Aſtdl

Pſliedir⸗
lehabari
Achabins
tlltntetn
Nerdencin
ctcnend⸗
Antodicgt

5 — 3 — — *% ——— —

Ncis veſc Ita ſanctius eſt deſungiſnellbens c; erll „golotpicle vefa i
licito coitu ſtirpẽ querere. VUndecũq; vo naſcant᷑ ho/ get᷑ male dicere.quia
mines.ſi ꝑpentum vicia nõ ſectent᷑.⁊ deuʒ recłe colant. vygdolũ nibil ẽ in mun⸗

Q honeſti ⁊ ſalui erũt. Semen em̃ ex qualicũq; homine do. Et iterũ. nibil eſt
dei creatura eſt. ⁊ eo mali vtenti male erit. non ipſum reijciendũ ſicut dr. j.
Gluag HH um eeff. aad Tbi.iiij. Et ſimili⸗
iiquando malum eee. rrbe aa Eor v. N
5 . S B D — , “ ð”ðMB „ . de om̃ibꝰlicet veſci.
1d. dm è; ſllud intelligendũ eſt de illo q̃ veſcit᷑ ydolothicis in reuerẽtiã ydoli.vel qñ ſcit alios ꝓpter ignoꝛan
A tiam ſcandaliʒari.verũtamen ꝓpter ſcandalũ in articulo neceffitatis nõ eſt ydolothicũ dimittendũ.ſᷣ cum ꝓ/

teſtatõne ꝙ nõ facit in reuerentiã ydoli eſt ſumenqũ.⁊ tũc nõ ſcandaliʒat.

D intelligentiã pñtis diſtinctõnis ſcᷣm tria in finẽ. iudicat qꝙ; nõ recte dueniũt.niſi equaliter et
qᷓ dterminat mgf. tria pꝛincipalr querũtur. inſepabiliter dueniãt in actu ilio. Sʒ ſi ſic. tunc vir 2
Puimo qjrit᷑ de cõtinẽtia cõiugali in antiqds. vxoꝛ ſolũ debent ↄuenire.ſᷓ ⁊c. ¶ Item q nõ debe⸗
Scdo vo querit᷑ de vᷣginali.Cercio de repudio.Cir · at habere ↄcubinam cum vxoꝛe videt᷑. quia vxoꝛ nõ
ca pꝛimũ querunt᷑ tria. ODꝛimo querit᷑ vtrũ cõtra le· pt auenire cum alio viro quin cõmittat adulteriuʒ
gem nature ſit hr̃e cõcubinã. Scdo vtrũ cõtra legey qð eſt cõtra ius naturale. nec vir cum aliq̃ alia mu
Anature ſit ꝙ vnꝰ hõ heat plures vxoꝛes.CTercio que/ liere q; cum vxoꝛe.¶ Item ius naturale dictat ꝙ bo
rit᷑ vtrũ de debuit in hᷣ diſpenſare ꝙ licitũ eẽt bomi mo qð ſibi vult fieri faciat alij.⁊ nõ faciat alij qd ſibi
5 D ſer Sen manius ßm nect⸗ ratõnem abbo
„AWeetecei. 4944 unununnat odit ꝙ alius ſuam cognoſcat vxoꝛem.S ⁊c̃.
Oꝛ nõ ſit cõtra legẽ nature br̃e concubinã oñdit᷑ ſi. ¶ N. dm ꝙ ius naturale gplicler derie . ar-

ueſtio.j. W

222ð —
==

aꝛ nõ eſt cõtra legẽ nature br̃e ancillã ⁊ ſeruuʒ. Sed niter. ꝓpꝛie.⁊ magis pꝛic.⁊ pm boc tripliciter diffini⸗
ancilla põt homo vti vt liber. S nõ eſt cõtra legẽ na⸗ cur ab yſido. Ano modo ſic.ius naturale eſt quod in
ture carnalr eã cognoſcere.ſic ⁊c. ¶ Item mulier nõ lcge ⁊ euangelio cõtinet᷑. Sic diffinit᷑ in pꝛincipio de
1 cõiugata ⁊ libera bʒ ptãtem ſui coꝛpis.ſᷣ qui hʒ rem cceti. Si ſic accipit᷑ ius nale.ſic hr̃e cõcubinã eſt ↄptra
aliquã põt illam dare cui vult.S ⁊ ille q acquirit lici / ius nale, qꝛ eſt ↄtra legẽ ⁊ euangeliũ.Sʒ cõtra legem
te. licite accipit.qꝛ nulli facit iniuria.̊ qñ de volunta moyſi iĩplicite.qꝛ nõ pᷣcipit expᷣſſe foꝛni Boore nteri.
te mulieris ꝓcedit vt cognoſcat eã ſine pactõne con/ ci niſi in caſu.ſicut pʒ Oeut᷑ xxij. tñ implicite claudit᷑
iugali.cum nõ ſit alteriꝰnec alicui fiat iniuria.vẽ ⁊c. ibi nõ mechaberis.vbi phibet᷑ om̃is coitus non ma/
Item yſid. in. v.li.etby. ius naturale eſt cõe omni/ trimonialis. Cõtra legẽ euangelicã eſt expᷣſe.naʒ di/
1 um nationũ.ſ hr̃e cõcubinã nõ:eſt cõtra hmõi.ᷓ ⁊c. cit foꝛnicarios nõ hr̃e ꝑtem ĩ regno dei.ſ.ad coꝝ.vij.
7 Item ꝙ poſſit de iurenature habere eã cũ vrore dicit ꝙ; hẽat vnuſquiſq;ʒ ſuam ꝓpter foꝛnicatönem.
videt᷑.q; vir nõ babet ſui coꝛpis ptãtem ſᷣ mulier.YS Matõ aũt pceptõnis eſt ſacramentũ matrimonij q
vxoꝛe volente ſuſciꝑe ſemen de ancilla ſua.tenet᷑ vir eſt inſtitutum a deo in ſistioneʒ ⁊ in curatönem. In
7 ancillã cognoſcere. ¶ Item bocipſuz facit exemplũ MSronen añ lapſum. in curatõnem poſt lapſum.
abꝛahã.qui ad petitõnem ſare cognouit agar.vbi ¶ Quia em̃ coꝛrupta eſt illa vis ⁊ deoꝛdinata vt dictuʒ
. Mel etiã dicit Aug.ꝙ boc fecit ſara eo iure q̃ͥ nõ babʒ vir eſt ſupꝛa. adeo ꝙ; nõ exit in actũ quin regnũ aie puer-
p ſui coꝛpis ptatem.S hoc ẽ m ius nature.S E; tat᷑nõ poteſt fieri polapſum ſine pctõ niſi excuſet p
tra. ſm om̃s leges filij qui de ↄcubinis ſunt vitupa/ matrimoniñ.ideo taliter cognoſcere cõcubinã ẽ pec
biles ſunt. ⁊ contumelia eſt eis ſic naſci.ᷣ nõ eſt vitu- catũ quantũ eſt de ſe.⁊ cõtra legẽ ⁊ euangelium.⁊ ita
periũ niſi pcedat inoꝛdinatõ.j ſi ̃m dictamẽ nature ctra ius naturale cõiter dictũ. Scdo mõ dicit᷑ pꝛo/
L eſt contumelia in filijs qͥ ſic naſcunt᷑.videt᷑ ꝙ in tali pꝛie.ꝛ ſic diffinit᷑ in pꝛincipio decretoꝝ. Jus natura
actu ſit deoꝛdinatio.a ſicpʒ. ¶ Item recta ro dictat le eſt qd eſt cõe oim nationũ.⁊ boc ius ẽ qd dictat ra
9 v filius debet ſuccedere patri.̊ pena eſt filio qũ non tio recta. Contra illud adbuc eſt cognoſcere ſiueba
habet hereditatẽ paterna.ſʒ ſm oim moꝛes ẽ ꝙ nati bere ↄcubinam.⁊ hc patet.qꝛ ius naturale dictat q/
dæ cõcubinis nõ ſuccedũt in hereditate paterna.ẽᷣ cũ conueniat vir ⁊ mulier in tali actu ad generatönem
ſimiliter recta ratio dictet ꝙ; nõ eſt pena iuſta niſi pꝓ / Pꝓlis.que vtriq; ſuccedat.⁊ cui cõiter pᷣſint.⁊ illa vxtri
“ pter deoꝛdinatõeʒ culpe.cum non fuerit in eo culpa q; equaliterſubſit.⁊ qm̃ actus ille eſt oſimilis in ſpẽ.
NN poſt generatõeʒ.fuit culpa in generando.¶ Itez r· ⁊ ad generandũ ↄoſilem in ſpẽ.dictat natura vt cõue
. . cta ratio dictat ꝙ vir ⁊ mulier in actu illo vniunt᷑ et niat in quadã eqlitate.ſᷣ hᷣ eſt cũ pꝛ ↄiungit᷑ illi vt ſit
fit vna caro. ⁊ actus ille eſt equalitat. qm̃ ſunilis vxoꝛ ⁊ mrfamilias.⁊ iõ recta rõ diciat ꝙ nõ ↄueniat
g6eN in ſpẽ ⁊ natura. Sʒ vnio ad equalitatẽ nõ eſt niſi vx vt cõcubinc. Sʒ iſta in mult ẽ obfuſcata pꝑ libidinex.
nuß en oꝛis ⁊ viri.aliter nõ ſunt equales. recta ratõ ſiue di tñ ſalua manʒ in his qͥ nõ depꝛauãt iudiciũ ꝑ mala
miͤt ctamen naturale refugit coitũ cum cõcubina. opa. Tercio mõ dẽ ius naturale ꝓpꝛijſſime qd natu/
ing. Item recta ratio dictat ꝙ pentes ambo dñt filiñ ra docuit om̃ia aialia.⁊ bocmõ no eſt otra naturam
fmni equcare.⁊ ꝙ plus eſt poſtmodũ in ſenectute filiꝰ de- nec tñ oino ſm naturã.⁊ G qꝛ quedã aialia bꝛuta ſüt
, bet educare pentes. ⁊ equaliter eos educare tenet᷑. Iʒ nõ oia ꝗᷓ ↄigunt᷑ ꝑ indiuiduã copulã.vt ſunt tur
S Fcum iudicet virũ nulierẽ debere piũgi ꝓpter ꝓ/ tures.⁊ qm̃ ſicut vult phᷣus om̃es virtutes que ſunt
wufi , lis generatõʒ.qꝛ ad hoc data eſt vis generatiua.iudi in animalibus diſperſe in bomine colliguntur. ſicut
ttd 6, cat᷑ eos ex hoc ſimul ↄuenire ad ꝓlis educatõnem.⁊ arma omnium animalium in manu bominis. q;unſis
nr urſus ad plis recipiende obſequiũ et bonoꝛeʒ vſq;ʒ nõ om̃is alia animalia habeãt inſtinctum. tñ natura

totninis bʒ. vnde ad boc inclinat᷑ recta natura bois.
vt ſi adheret mulieri ſic adhereat vt ꝓ ipſa patrem ⁊
matrẽ deſerat.⁊ ſic accipiat in copulgm indiuiduaʒ.
Scdm h̊ igit᷑ pʒ ꝙ bꝛe foꝛnicariã vel ↄcubinã nõ ſo/
lnm eſt malũ qꝛ ꝓbibitũ.ſ̊ ꝓhibitũ qꝛ malũ. AUñ ↄce/
10 dende ſunt rõnes ad hoc. Ad illud & qð obijcit᷑ᷣ
põt vti re ſua ⁊c.ddm ꝙ; q̃ ad taleʒ vſum accipit᷑.ac
equalitatẽ accipit᷑.⁊ ſi oꝛdinate accipit᷑ oꝑtet ꝙ eqliſ
fiat.⁊ ideo nunq; recte vtit᷑ nec ancilla nec libera niſi
11 cũ ea tanqᷓ; cũ vxoꝛe ↄtrabat.¶ Ad illud qð obijcit

q nulli facit iniuriã.quia illa vòluit.ddm ꝙ facit in/

iuriã ſibi eo ꝙ ſe deoꝛdinãdo in coꝛpꝰſuum peccat.
nam vir facit ſibi iniuriã q;uis ipſa velit.qꝛ vt frene/
tica vult malũ ſuũ.vt ſi aliq vellet vt ſe occideret vel
ea abuteret᷑ ↄtra nãm.qͥs auderet dicere h̊ nõ eẽ ma
12 lum:? ¶ Ad iüllud q obijcit᷑ ꝙ ius nale eſt cõe. ddʒ q;
quoddã magłeſt aptum.qddam magis occultum.⁊
pᷣm qͥd plus apertũ eſt cõius.ſᷣm qͥd minꝰ.et qm̃ iſtʒ
magis eſt occultũ.ideo minꝰcõe.tam̃ lex matrimonij
13 apud om̃s repcrit᷑. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ mulier
habzʒ ptãtem coꝛꝑis viri.dm qꝙ ⁊ ſi cetera bona ſint
cõia.hoc tñ bonũ dehet eſſe pꝛiuatũ. AUñ nulli alij pt
vxoꝛem ſuã cõicare.nec ptãtem exigere in alio ſed ſo
14 lum in coꝛpe ſuo.ſic nec mulier de viro. ¶ Ad illud
qð obijcit᷑ de ſara.dðm ꝙ abꝛabã nunc obtemꝑaſſʒ
nec obtemꝑare debuiſſet niſi diuina diſpenſatio int᷑/
ueniſſet. Ande illud qð dicit Aug.nõ fuit tota cauſa
excuſans.ſed ſignum fuit.
Atrũ ↄtra legem nature ſit vnus hẽat plures vxo

res.Et ꝙ ſic oñdit᷑ aucte.qꝛ Geñ.iiij.dicit glo.de La⸗

mech qui habuit duas vxoꝛes.pꝛimꝰ ↄtra moꝛem et
naturã adulteriũ cõmiſit.g̊ ⁊c. ¶ Item rõne videt᷑.
qꝛ ᷣm dictamen nature eſt ꝙ vir ⁊ mulier q;tum ad
actũ illũ pares ſint.ſᷣ vxoꝛ illa nõ põt eſſe pluriũ viro
rum.g nec ecõuerſo. ¶ Item m rectã ronem vir te
net᷑ vxoꝛi debitũ reddẽ. cũ ipoſſibile ſit ſi j plibꝰred/
ẽ.ñ p̃t ſe ſił plibꝰ obligare.ſᷣ ſi płes poſſʒ ſil hꝛe.ſil ſe
pluribꝰobligaret.g ⁊c.¶ Item qð dictũ eſt homini
à ſua cõſtitutõne ſpectat ad ius naturale.ſᷣ a ſua cõ/
ſtitutõne dictũ eſt relinquet hõ pꝛem ⁊ matrẽ et erũt

duo in carne vna.g̊ ſᷣm dictamẽ nature eſt ꝙ tiñ ſint

duo.g vna vniꝰ2 nõ plures.¶ Contra. Aug.dicit et
babet᷑ in litera.qũ erat mos hꝛe plures vxoꝛes.pec/
catũ nõ erat. Sed mos vel ↄſuetudo cõtra naturam
nõ eſt appꝛobanda.nec excuſat a culpa. habẽ plu/
res vxoꝛes nõ eſt cõtra naturam. Seen Aug. dicit
p contra pᷣceptum non erat.qꝛ nul
tum erat. Sed qð eſt cõtra ius nature eſt ꝓhibitum
in lege nature.; ⁊c̃. ¶ Item rõne videt᷑.qꝛ qdð eſt ci/

bus ad ſalutẽ indiuidui.hoc eſt piugiũ ad ↄſeruatõ/

nem ſpeciei.ſed licitũ eſt pluribꝰcibis vti ad conſer/
uationem indiuidui.g ⁊ plures vxoꝛes habere ad cõ
ſeruatõeʒ ſpeciei. ¶ Item cõiunctio maris ⁊ femine
eſt ꝓpter ꝓlis multiplicatiõeʒ.⁊ hec eſt ᷣm dictamen
nature. ſi mlier ſterilis enatura dictat ꝙ poſſit ex
aulullio generare.cum vnuſquiſq; quantũ eſt de natura
15Reſt cõtra ſed m naturam.(¶ Ry. dicendũ ꝙ ſicut di⸗

turale dicat᷑ qð in lege ⁊ euangelio ſcribit᷑.ſic ius na/

turale eſt ꝙ ſit vna vnius. erunt inquit duo in carne

vna tam in veteri qᷓ; in nouo.Si aũt ius naturale di

catur qð ratio recta dictat.adhuc verũ eſt.qꝛ adbuc

a hoc lege ꝓbibi ½

edetnt ſemen ⁊ ꝓlem relinquere ſuꝑ terꝛam. non

ctum eſt ſupꝛa illa diſtinctione pᷣſuppoſita.ſi ius na

dictat natura hm ꝙ ratonis recte eſt i no faciat alij

qd ſibi nõ vult fieri. Sed vir nõ vult ꝙ vxoꝛ babeat
aliũ virũ. nec ipſe debet velle habere aliam vxoꝛem.

cum in tali actu vt ſupꝛa viſum eſt ad paria iudicen⸗

tur ⁊ tanq;ᷓ pares ↄueniãt. Si dicat᷑ ius naturale qd
natura impſſſit aialibus.ddm ꝙ nõ om̃ibꝰp aliquibꝰ

aialibus bꝛutis impᷣſſit. Sʒ tñ i natura eſt aliquoꝛuʒ

animaliũ irratõnalium ⁊ in noſtra natura platauit.
⁊ boc pʒ experimento.eo ꝙ in mr̃imonio eſt quidam

amoꝛ ſingularis in qͥ nõ cõicat alienꝰ.vñ naturaliter

qm̃is vir zelat vxoꝛẽ qẽtum ad hoc vt nulluʒ diligat
Aer ipſum in actu illo.⁊ omis vxoꝛ ſimiliter zelat vi
rum q;tum ad hoc.vnde ſtante natura nunqᷓ fuiſſet
ibi cõitas etiã ſi cetera fuiſſent cõia. Siliter charita⸗
te adueniente q̃ facit om̃ia eſſe cõmunia nunqꝙᷓ facit
vxoꝛẽ cõem ꝓpter pꝛiuatũ amoꝛẽ qui dʒ eſſe.qui etiã
eſt ſacr̃m illiꝰ amoꝛis q̊ deus zelat aiam vt nolit eam
gliquẽ aliũ diligere.ſic et aia a deo nullo mõ vult ꝓ/
ptcr aliã deſeri.⁊ in hoc pʒ ſapia dei qᷓ ie nobis in no⸗/

bis oñdit. ⁊ nobiſipſis oñdit quid agere debeamꝰin

creaturis ſubditis.ſᷣm illud Job. Interꝛoga iumen⸗
ta ⁊ tocebũt te.ſᷣů mens hoĩm obfuſcata hoc nõ attẽ/
dit.Cõcedendũ igit᷑ ꝙ vti pluribꝰvxoꝛibꝰ ẽ ↄtra ius
nature. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ qñ mos erat pec-
catum nõ erat.dᷣm ꝙ mos ille erat appꝛobatus nõ
ab bominibꝰ?tm̃ ſed a deo.vt pꝰpatebit.⁊ ideo pctñ
nõ erat.¶ Ad ill qð obijcit᷑ ꝙ nõ erat ↄtra pᷣceptũ
ddm eꝙ weat pᷣceptum expᷣſſum exteriꝰ ꝑ vocem vel
ſcripturã.ſicut legeʒ moſaycam. Ad illud qð obij/
cit᷑ de cibo. dᷣm ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ ibi eſt vſus rei in/
ferioꝛis.hic eſt vſus paris.⁊ ideo vniꝰ.alioquin ſupꝑe
rioꝛ fit. Pꝛeterea ibi eſt mutuus amoꝛ.⁊ ideo mutuꝰ

ʒelus.⁊ ideo ſingularitas. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ; i

eſt ad multiplicatõeʒ talis actus.eſt etiã dðᷣm ꝙ et ſi
nã dictet ꝓlem eſſe multiplicãdam.tam̃ dictat debi⸗
te ⁊ oꝛdinate.⁊ ita ꝙ nulli fiat iniuria.⁊ ideo magis
ceſſandum eſt a generatõe ꝓlis qᷓ iniuriã inferꝛe ali/
cui.⁊ ideo nec vxoꝛem aliam duci.¶ Item ⁊ ſi natu
ra dictet querendo bonum cõmodi.nõ tamen pꝛeiu
dicium boni boneſti.⁊ honeſtas conſiſtit in rectitu/
dine iuſticie ⁊ obſeruatõne fidei.ſed bonum cõmodi
eſt in fecunditate ꝓlis.hinc eſt ꝙ ad ꝓlem generãdã
non debet alia vxoꝛ adijci niſi deus diſpenſet.

(Ser deus debucrit diſpenſare e licitũ eſſet bꝛe cu
inas.Et ꝙ licet hꝛe plurcs vxoꝛes ⁊ nõ debuerit di⸗
ſpenſare vꝛ.qꝛ cõditoꝛ nature nõ facit cõtra naʒ.nec
cõtra ius nae.ſᷣ hr̃e plures vxoꝛes ⁊ plurcs concubi⸗-
nas eſt ↄtra ius nãc.& ⁊c̃. Seem nunq ded diſpen⸗
ſauit ꝙ vna eẽt pluriũ viroꝛum. cũ magis ſufficiat
vna mulier pluribꝰviris q; ecõuerſo.nõ debuit diſpẽ
ſare ꝙ vnꝰ vir eſſet pluriũ. ¶ Item in inſtitutõe ma⸗/
trimonij ⁊ eius cõfirmatõne dicit᷑ ꝙ erũt duo in car⸗
ne vna.⁊ Math.xix. ſuꝑ illud adberebit vxoꝛi. Olo.
nõ vxoꝛibus.& ſi deus cõtra ſuã inſtitutõeʒ nõ debn/
it facere. videt᷑ ⁊c. ¶ Item diſpenſatio recta dʒ eſſe
Apter maius bonũ.ſᷣ cum vnus habet duas.hic non
ſaluat᷑ bonũ fidei.qꝛ cogſcit aliam vxorẽ.cũ tñ mlier

ℳ 7

nõ cogſcat aliũ virũ. Hec etiã bonũ ſacri.qꝛ xpᷣs vni
cam hʒ ecciaʒ ſpõſam nõ ples. vẽ ꝙ male ſit diſpen
ſatũ. ¶ Itẽ ſi ois diſpenſatõ dʒ eẽ ꝓpter aliquã cam.
qro q̃ ſit illa.Si mitiplicatio ꝓlis ad cultuʒ dei.cum
iſta cã oĩ tꝑe ſtct.qꝛ cultꝰdei ẽ młtiplica nd. in omm
tꝑe dz iſta diſpẽſa? ſtare ( Itẽ vĩ ꝙ iſta diſpen ſe ex⸗

—

6

18

19

fiſlitnru

1

ka
Grpou
Ulgeg
tohenp
Ntciderr
ölen
Nonu
ſocont
Pon
hnn
frorñ⸗
ehuubn
filkhal
litnnilat

(stmüole

Atfaibos

ucteige⸗

Gureticet
Aopone
Hantn
lochyuie
Neuni

ſthafutfi

octflos
Kicszuati
onüfage
ſocſting
ingeunt.
ſcraprfit

11

hri
flspae

tctr
funtticpin
donkapent

topbren

Cgkteptie

gfetl

fuarttcfi
riüdeeh
gholtet
on pabi.
aßſrſen
nporte
Uehighe
uſtkueene
eretnee
Auftfen
ultgieni
ſatsli
tplhtin
gankſan

NENN
lenimmt
weſtuluz
nlmlirzet
amußfie
in;f
Anlggti
Arintkan
diedenn
d hunn
oangind
dalandruͤt
kgeimann
con nmn
hicn nn
naadewe
1(Ahe
gibich innn
oalonin
8anar tinnn
Seſ nidit
Eun. nñden
tinfint
in
rodbenuſt
s riſtrn n
oderun
tongan
wunh

zMöhuetn

ſictäimi,
tämgin

tenderit ad ſolos patres. quia Deut xvij d, non ba

bebit vxoꝛes plurimas qꝗᷓ alliciat animũ eius.hoc dẽ
de rege. multo foꝛtiꝰalijs ẽ iſtud ꝓhibitũ. Eõtra.

ꝙ diſpẽſatũ fucrit videt᷑.qꝛ abꝛahã ſimł cũ vxoꝛe ha
buit cõcubinã.et tñ no rephendit᷑.imo dñs appꝛoba
uit cũ dixit de yſmaele.ꝙ ipᷣm faceret creſcere.g cum

boc nõ liceret ꝑ naturam.diſpẽſatũ eſt ergo cum eo.

Item iacob habuit duas vxoꝛes et duas cõcubi/
nas.et conſtat ꝙ hoc placuit veo.qꝛ ſemẽ qð ex om/
nibus accepit eſt appꝛobatũ.g cũ eo fuit diſpenſatũ

Item dauid habuit plures vxoꝛes et cõcubinasꝰ

⁊ tñ nõ repᷣbendit᷑. diſpenſatũ ẽ cũ regibꝰ. ¶ Item
helchana babuit plures vxoꝛes.⁊ tñ nõ repᷣbendit᷑.
O videt᷑ ꝙ cũ oibus ſit diſpenſatũ. ¶ Itẽ lex ſuppo
nit taniq; licitũ Oeut.xxj.ſi habuerit hõ duas vxo/

res.vnã dilectã et alterã odioſã.nec hoc nõ redar/

guit. oibus erat licitũ.S cuʒ omnibꝰdiſpenſatum.
Querit᷑ igit᷑ quõ et qñ ſit diſpẽſatũ.⁊ vbi expᷣſſum.⁊

20 quare tũc et nõ mõ.et qtũ ſe extendat.¶ E.dd.qꝙ

ad diſpenſationẽ ad hboc ꝙ debite fiat. et couenient᷑
hõ ea vtatur.iſta qtuoꝛ ſunt cõcurrentia.ſcʒ neceſſi/
tas.cõgruitas.vtilitas.⁊ honeſtas.⁊ iſta qtuoꝛ ſunt
bic. Pꝛimũ quidẽ cõgruũ fuit illud tpᷣs diſpẽſatõni.
qm̃ tpᷣs fuit figure.et qm̃ xpᷣs generare tebebat libe/

ros ct filios ꝑ baptiſmũ.et in ecclia catbolica.⁊ i be-

reticis diuerticul.iõ in figura debuit pᷣcedere matri/
moniũ ſiue generatio ex libera et ex ancilla.Et rur/
ſus qm̃ inter illos qͥ ab hereticis baptizant᷑ qͥda he/
reſim ſecunt᷑.quidãa ad eccleſiã reuertũt᷑.iõ vtriuſq;

figura pᷣceſſit. Pꝛimi in yſmahele de q̊ dictũ ẽ Genñ.

xxj.eice ancillã et filiuʒ eius. Scdi in ancillis iacob
q̃rũ filij ſunt int᷑ liberos cõputati. Hoc hẽ ab Aug.
in li.de baptiſmo.Fuit g tꝑis cõgruitas.Fuit etiaʒ
neceſſitas.qꝛ pauci erãt deñ colentes.⁊ vt cultus di
uinus nõ piret neceſſe fuit vt filios multiplicarẽt.et
cõtigit ꝙ vxoꝛes ſteriles hꝛent.iõ neceſſitatẽ habue/
runt tũc plures hꝛe.Fuit etiã vtilitas.qꝛ filij erudie
bant᷑ a pentibus.et moꝛes patrum ſeruabãat.et ideo
qnto plures.tanto cultus dei erat celebꝛioꝛ.et ideo

erat tuc vtile mitos ꝓcreare. Yuit ętiã boneſtas.qa
noõ affectu libidinoſo caſto.nõ affectu adulterij ſy

mariti etiã cõcubinas cognoſcebãt. In cuiꝰ? rei teſti
moniũ de abꝛabã dꝛ.ꝙ nõ ipſe accepit ancillã ſᷣ̊ vxo

ri obediuit.et cum ea debitũ ei reddit.et affectu viri

cognouit.et iõ dẽꝛ Geñ.xvj.q ſara dedit agar in vxo
rem abꝛahã.nõ qꝛ fuerit vxoꝛ.qꝛ poſtmodũ fuit eie/

XXXIII

ſationẽ hanc 23 oẽs extendi qͥ erant imitatoꝛes oꝝ

in caſtitate. et męs fuit ex hoc introductus durans

vſq; ad xpᷣi aduentũ. Sed tũc ceſrauit congruitas ⁊
neceſſitas vt viſum ẽ. Añ omnibꝰquiblicuit.licuit
ſolũ ex diſpenſatione ꝗᷓ fuit ꝑ inſpirationẽ.et hoc dẽ

extra de diuoꝛ.in quada decretali Innocẽtij. vbi dẽ

4

ꝙ nunqᷓ licuit alicui niſi diuina inſpiratione. (Ad

illud qð obẽ ꝙ deus nõ facit ius nature.dom ẽ ꝙ

nature qð oꝛdinat ad ꝓximũ põt.nõ tñ facit contra

21

non põt z ius nature qð oꝛdinat in ip̃m. ſᷣ ↄtra ius

ſed ſupꝛa. quia ratio recta ſic dictat hoc non eſſe faa

denad cũ dicit in eius oppoſito deo eſſe obedien

n. ¶Ad illud q obẽ ꝙ vna ſit pluriũ. dom & ſi
vna ſit pluniũ nulla eſſet vtilitas.quia vnus põt fe/
cundare plures nõ vna a pluri bꝰ.Eſſʒ etiã dãnũ.

quia defectus trãquillitatis.nõ em̃ põt cñ pace vnꝰ
duobꝰ? dñis ſeruire.ſicut vnus dñs duobꝰſeruis im /

perare.⁊ vir caput ẽ et dnatur mulieri. Oceſſet etiã
bonũ ſacr̃i.quia vna aia nõ duobꝰviris.ſed xpᷣs mul

tis copulat᷑ aiabus.Et amplius eſſetincertitudo ꝑ
lis et cõfuſio hereditatis.

d illud qð obẽ ꝙ de?
inſtituit duo. dom ꝙ verũ eſt tpe legis nae et tꝑe

gratie. Seq ex cauſa tpe legis debuit diſpenſare.nec
facit cõtra ſuã inſtitutionẽ ipſe qui rẽ inſtituit.cum

ꝓ loco ⁊ tꝑe diſpenſat.¶ Ad illud qd obẽ ꝙ diſpen
ſatio debet eſſe ꝓpter maius bonũ.ddm ꝙ bonũ ꝓ/

lis adeo neceſſariũ eſt vt ꝓpter ipᷣm vellet de? in ali⸗
quo detrahi bono fidei et ſacri.nõ tñ oĩno.quia tunc
galiqui fidẽ ſeruabãt.⁊ ratio ſigtionis ibi manebat.

¶Ad illud qð obꝛ ꝙ multiplicatio ꝓlis nõ eſt cau/

ſa.vm ꝙ imo.quia cultus dei creſcebat tũc nõ ꝑ ꝛo
cationẽ ſed ꝑ ſucceſſionẽ. quia illis tm̃ fuit lex tradi
ta. et iõ tunc erat opoꝛtunn.
ad qͥs ſe extendebat.ddm ꝙ rõne inſpirationis tm̃
ad patres.ſᷣ röne honeſte imitatõis et moꝛis deriua
tum ẽ ad poſteros qͥ vxoꝛibꝰ vtiliter vti ſciebãt.OS
gobꝛ ꝙ regibus erat ꝓbibitũ.dð.qꝙ nõ fuit ꝓhibitũ
ne bient plures.ſ̊ vt nõ hẽent plurimas.nõ dẽ etiã il
lud ſimplłr. ̊ cũ determinatõne.que alliciant animũ

¶ Ad illud qð querit᷑

⁊tales erant alienigene.

Onſequẽter qntũ ad ſcòm articulũ q̃rit᷑ de cõ
Atinentia virginali. et circa hoc tria qᷓrunt᷑. Pꝛi/
mo querit᷑ de ipſa vᷣginitate qᷓntũ ad genꝰ ſuũ. Scdo
de ↄꝑatione cotinentie vᷣginalis ad mr̃imoniuʒ ſiue

22

25

24

25

26

cõiugiũ.Tercio de vᷣginitate ꝑ cõꝑatõnẽ ad pᷣmiũ.

Aueſtio.ſ.

cta.ᷣ vt ſignificet᷑ ꝙ eo affectu ea cognouit q̊ͥ et vxro ¶ AHtrã virginitas ſit virtus. Et ꝙ ſic videt᷑ . diffini/

rem. Uñ Aug.xvj.de ciui.dei.viꝝ femis virilit᷑ vten

tem. vxoꝛe tꝑant.ãcilla obtꝑant᷑.nulla intpant᷑.Ex

boc pʒ ꝙ bec diſpẽſatio nõ ſe extendit ad tpᷣs natu/
re inſtitute nec gre.qꝛ in nã inſtituta non erat tẽpus

figure.nec neceſſtas ſterilitatis.Similr in tẽpe gre
ceſſauerũt figure.et oẽs vocant᷑ ad xpᷣi culturam.et

multiplicatũ eſt genus humanum valde. Roõne vti⸗

litatis nõ ſe extẽdit ad tpᷣs abꝛabe.quia em̃ nõ mul-
tiplicabant᷑ ad cultũ ſed ad maluʒ.quia imitatoꝛes
erant paternoꝝ ſcelerũ.et ideo deleti ſunt cũ terra.

Noõne wro honeſtatis ad illos ſolos ſe extendit qui

vxoꝛibus et cõcubinis tpanter et ad cultũ dei multi
plicandũ ſciebant ⁊ volebãt vti. aliter eis diſpenſa

tio nõ valebat. Iſta autẽ diſpenſatio facta ẽ diuina

inſpiratione in patriarchis et rege dauid.qñ vtriſ
de ſemine facta ẽ repꝛomiſſio.et qꝛ iſta exant capita

et imitandi erant tanꝙᷓ ſcti.intellexerũt recte diſpen

tionẽ virtutis.qꝛ virtus ẽ bona qlitas mẽtis ⁊c̃.Et
p diffinitionẽ phi illud idẽ. ¶ Itẽ hoc oñditur per
diffinitionẽ virginitatis quã ponit Aug.dicẽs.Air-⸗

ginitas in carne coꝛpoꝛali incoꝛruptõnis ꝑpetue eſt

meditatio. Sed meditari incoꝛruptionẽ ꝑpetuã hoc
eſt maxime arduũ et difficile.et tale ẽ virtutis genꝰ.
¶ Itẽ boc iterũ videt᷑ rõne.qꝛ abſtinere a coitu illi/
cito eſt virtutis.ſʒ difficiliug ẽ ab om̃i coitu abſtinẽ

ỹ ab illicito. ſi illud eſt virtutis.multo foꝛtiꝰiſtud.

¶ Itẽ in virginitate meremur nõ tm̃ aureã ſ̃ etiaʒ

aureolã.ſᷣ omne meritũ conſiſtit mediante virtute.

vel vono. vel btitudine. ac. ¶ Contra. ois virtus

q̃ nõ eſt in fiuẽ in medio cõſiſtit. Sed virginitas cõ
¶ Item

ſiſtit in extremo.quia oino abſtinet.g ⁊c.
actus ois virtutis eſt in pᷣcepto.quia ſunt neceſſa/
rio ad ſalutẽ. Sed actus vginitat/ nõ eſt in pᷣcepto.
ergo virginitas nõ eſt vlrtus. ¶ Itẽ nulla virtute

boc nõ ẽ de virginitate. ⁊c̃.

quis male vtitur.vt pʒ.ſed virginitate cõtingit mna/
ſ vti. vt pʒ de fatuis virginibꝰ Mith̃.xxv.

Item
oẽs virtutes ſunt cõnexe.vndę qui hʒ vnã hʒ oẽs.ſᷣ

pellitur vel amittit᷑ niſi ꝑ vicin ⁊ pctm̃.ſ̊ virginitas

28

pcditur ſine pctõ in hijs qᷓ violenter coꝛrũpunt᷑.ꝗ ⁊c.
Si tu dicas de hijſ ꝙ ñ amittũt.obẽ de hijs q trãſeũt
de cõtinentia virginali ad cõiugalẽ q̃ virginitatẽ ꝑ/
dunt ſine culpa. ¶ Itẽ ois virtus ꝑdita recuꝑat᷑ per

pniam.qꝛ ex grã in ꝗᷓ eſt ois virtus. Sʒ virginitas ꝑ
27 dita nunqꝙᷓ recuperat᷑.S ⁊c̃.

Zeo. dom ꝙ cõtinẽtia
virginal ſiue virginitas tria dicit. Pꝛimũ eſt abſtinẽ
tia ab oi coitu illicito. Scom ẽ cõtinẽtia ab oi coitu

licito. Lerciũ ẽ integritas mẽtis ⁊ carnis. Quantũ
ad pᷣmũ dicit habitũ.q;tũ ad ſcᷣm dicit virtutis ſta
tum. ꝙᷓtũ ad terciũ dicit decoꝛẽ.vñ virginitas ẽ habi
tus cõtinẽtie ꝑfectus ⁊ decoꝛus.Cõcedende igit᷑ ſt
rõnes ꝓbantes virginitatẽ virtuteʒ eſſe m illud eꝓ
noiat habitũ. Que vo obijciunt᷑ in ↄtrariũ oia ꝓce
dunt rõne ſtatus vel decoꝛis.⁊ qntũ ad hũc ſtatũ ad

extremũ tendit. Rõne etiã ſtatus non eſt in pᷣcepto.
rõne cuiꝰſtatus põt ꝑdi ꝑ deſcenſũ ad inferioꝛẽ ſta/
tum rõne cuiꝰſtatus nõ ẽ alijs cõnexa. Rõne vo de/
coꝛis cõtingit ꝙ ꝑdat᷑ hoie inuito. Contingit etiam
ſuꝑbe ⁊ male vti.Cõtingit etia vt amiſſa ñ poſſit re
cuperari. Mtũ vo ad illud qð eſt ibi habitꝰ ſubſtra/
ti. ocẽs conditiones virtutũ in ea reꝑiunt᷑.⁊ ſic patẽt
oia pᷣter pᷣmũ qò obijcit de medietate. qꝛ ita ſiłr poſ/

ſet opponi de cõtinẽtia viduali. Et ꝓpterea dᷣm ꝙ

qñ dẽ ꝙ virtus ↄſiſtit in medio.hoc nõ ẽ intelligen/
dũ reſpectu obiecti.qꝛ ſic nullus eſſet caſtus niſi co/

Gnoſceret medietatẽ oim mulierũ de mũdo.qꝛ illud

eſt meqiũ inter aliquã ⁊ nullq. Sʒ iſtud intelligit vt
ſic mediũ teneat᷑.vt virtꝰ ſit mediũ circa delectatio/
nes ⁊ triſticias.nã q̃ oino nihil ſentit de paſſionibus

carmnis hic inſenſibilis iudicat᷑.et hoc bʒ ꝑ nãm.qui

vero oino eis cõſentit hic luxurioſus c.qͥ vero excita
tur ſed tñ nõ ↄſentit talis virtuoſus cẽ.⁊ hoc oiĩno be
ne eſt in virginibꝰ.qꝛ aliq̊ mõ caro excitat q;uis non
ita ſicut in coꝛruptis.hoc aũt intelligit᷑ loquẽdo vᷣm
virtutes politicas ⁊ nãm lapſã.nã ꝑ ſuꝑabundantẽ

grm põt eẽ ꝙ nõ ſentiat.⁊ tñ virtutẽ habeat vt ptʒ

in xpᷣo ⁊ eius matre dulciſſima.
Queſtio.iij. e

—

¶ De cõparatione ↄtiuentie virginalis ad mr̃imoniũ

ſiue cõiugiũ.⁊ ꝙ virginitas ſit melioꝛ et pfectioꝛ vi/
detur.qꝛ virtus cõſiſtit circa difficile ⁊ arduũ. circa
maius arduũ maioꝛ virtus.ſᷣ magis arduũ eſt oino
Anee a coitu qᷓ; aliqñ tm̃.ergo maioꝛis virtutis.
¶ Itẽ opꝑa pfectionis ſunt in conſilio.imꝑfectionis
vero in indulgentia.Sʒ virginitas ẽ in coſilio. ma⸗
trimoniũ in indulgẽtia.S ⁊c.¶ Itẽ cui debet᷑ fructꝰ
maioꝛ illud ẽ maioꝛis virtutis.ſᷣ cõtinẽtie virginali
debet᷑ fruct? cẽteſimus ſicut dꝛ Math̊.xiij.in glo. cõ
iugali.xxx. ⁊c. ¶ Itẽ qʒ ſilius ẽ ſtatui glie.ẽ ꝑfectiꝰ.
Sʒ cõtinẽtia virginalis ẽ ſilioꝛ ſtatui gloꝛie.qꝛ ibi eſt
incoꝛruptio.ibi nõ nubunt.ñ Hiero.dicit ꝙ ange
lis eſt cognata virginitas. ⁊c. ¶ Contra.Augꝰ.de
bono cõiugali uõ eſt impar meritũ in iobãne qͥ nul⸗
las exptus ẽ nuptias.⁊ in abꝛabã q filios generauit
Ité Aug. de bono viduali. In cõtinẽtia cõiugali
bene vtit᷑ hõ malo.qͥ ↄcupiſcentiã reſtringit in con

nubio. Sʒ laboꝛioſius eſt bene vti malo qᷓ; bene vti

bono. 5τ. té rõne videf. Si optimũ in illo ge⸗

Itẽ nulla virtus ex/

nerẽ melius eſt optimo.⁊ boc illo ſimplic&᷑ tmelius⸗
Sʒ optima fecũditas mielioꝛ eſt oi integritate.vnde
melius ẽ in hbtã virgine ꝙ ẽ mater qᷓ; ꝙ vᷣgo. ſimpl
fecunditas melioꝛ virginitate. Sed fecũditas eſt in
cõiugio. ⁊c̃. tẽ qʒ ad plura valet ⁊ magis fa/
cit ad ꝑfectionẽ gloꝛie illud ẽ melius.ſ cõtinẽtia coꝛꝝ
iugalis nõ tm̃ ꝓdeſt cõtinentibꝰſ etiã filijs genera⸗
tis.facit etiã ad ꝑfectionẽ numeri electoꝝ. Sʒ virgi
nalis ſibi ſoli ꝓdeſt ⁊ ꝑfectionẽ electoꝝ nõ accelerat
⁊c. ¶ Itẽ terra ſterilis ẽ iuſte maledicẽda.ſ virgi
nitas facit ventrẽ ſterilẽ. ̊ merito ẽ maledicẽda.nõ
ergo melioꝛ. ¶ Itẽ ſi hõ ſtetiſſet nõ minus pfectas
habuiſſet virtutes.Sed tũc nõ eſſet virginitas ſ tm̃
cõtinentia cõiugalis. ↄtinẽtia cõiugalis ẽ cõtinen
tia ꝑfectiſſima. virginitas nõ ſupexcellit. ĩmo exce
ditur. R. dm ꝙ ſicut tactũ eſt in virginitate eſt 2 9
tria ↄſiderare.ſcʒ babitũ.ſtatũ.⁊ decoꝛẽ integritatis
Si loqmur q;tũ ad hitũ.ſic ſe bũt vt excedentia ⁊ ex
ceſſa.qꝛ ex maioꝛi virtute põt cõtinere etiã cõiugata
q; virgo.⁊ ecõuerſo. Si aut loqmur qtũ ad decoꝛẽ.
ſic ſo vᷣginitas pᷣfert᷑ ↄtinẽtie ↄiugali.qꝛ ibi eſt coꝛru
ptio feda. hic aũt eſt incoꝛruptio ſctã. Si aũt qtũ ad
ſtatũ.tũc eſt loqui duplxr. aut ſᷣm idẽ ißs. autmor.
uerſa. Si ᷣm idem.dupłr. Aut ᷣm tps legis.aut ſᷣm
tpᷣs gratie.Si ᷣm tpᷣs legis.ſtatus cotinentie conin⸗
galia ein⸗ p̃fertur. ⁊ ſtatus virginitatis ꝓhibetur.ꝛ
ſterilis maledicit᷑ ⁊ in cõtumelia babet᷑. Si ᷣm ſtatũ
gratie vbi nõ requirit᷑ fecunditas ventris. ſ̃ ſctitas
⁊ incoꝛruptio ⁊ puritas mẽtis.virginitas pᷣfert᷑ con
tinentie cõiugali. Si aũt ſᷣm diuerſa tꝑa loquimur.
vtpote ſi cõtinentie ſtatũ ↄſideremus in tꝑe legis.2=
virginitatis in tꝑe gre.ſic vnuſquiſqʒ in ſuo optimꝰ
Sic ſtatus ſtatui nò pᷣfertur.nec meritũ merito.dũ
tñ ſit charitas eq̃lis. Et hoc ẽ qd dicit Aug.qꝙ celiba
tus iohonis nõ pfert᷑ cõiugio abꝛabe.Rõnes igitur
ꝓbantes ꝙ cõtinẽtia virginalis ẽ dignioꝛ.pcedunt
rõe ſtatuũ relatoꝝ ad tpᷣs grẽ. vel rõne decoꝛis vᷣgini
tatis. ie illud qd obẽ in ↄꝛiũ de auẽte Aug.dom 30
ꝙ loquitur m ſtatus diuerſos ſcʒ legis et gratie.
ulua qð obꝛ ꝙ laboꝛioſius eſt ⁊c. dom ꝙ rũ ʒ3 1
eſt ceteris ꝑibus.p licet actiua ſit laboꝛioſioꝛ.nõ tñ
melioꝛ.quia alia purioꝛ.¶ Ad illud að obẽ ꝙ opti/ ʒ2
mna fecunditas ẽ melioꝛ ⁊c. dᷣm ꝙ hoc verum eſſet
ſi fecunditas illa eſſet ꝑ actum cõiugalẽ. ſed nõ fuit
idco nihil ad cõiugiũ Perino magis ad cõmen/
datione virginitatis. ¶ Ad illud qð obẽ. qdʒ valet 5
ad plura eſt melius.dum ꝙ hoc eſt verũ ſi eque in/
tenſe valeat. Sed aliqd intenſe valet ad vnũ quod
pᷣualet remiſſe valẽti ad plura.¶ Ad illud qð obẽ qꝙ; 54
terra ſterilis ẽ maledicẽda.dm ꝙ verũ ðẽ ſi ſterilis
a fructu quẽ tꝑe illo debet ꝓducere. Sed tpe gratie
nõ querit᷑ fructꝰventris ſᷣ mẽtis.nõ coꝛpoꝛalis ſᷣ ſpi
ritualis.¶¶ Qð vltimo obẽ. loquit᷑ de habitu. et hoc 55
verũ eſt.d ſtatu aũt nõ eſt veru.aliquẽ em̃ ſtatũ pa/
tiẽtie ⁊ tꝑantie cõtingit hẽe nobilioꝛẽ 2 foꝛtioꝛẽ poſt
lapſum.ö “
((Qucftio⸗iff. fk
Ee vᷣginitate ꝑ ↄꝑatõnẽ ad pᷣmiũ.⁊ dẽ cõit᷑ pᷣmiũ
vginitat ẽ aureola.⁊ B; pbat᷑ ꝑ figurã Exo.xxv.vbi
pᷣceptũ ẽ fieri ſupra magnã coꝛonã.aliã parua coꝛo⸗
nulã̊. ⁊ m bãc figura duplex ẽ pᷣmiũ.vt dicũt mgfr̃i.
Sbale ⁊ boc dẽ aurea.ad ſilitudinẽ magne coꝛone.
Et accidentale boc dꝛ aureola ad ſilitudinẽ ꝑuc. SS⸗
go coꝛonari debʒ illa coꝛona aia decoꝛa:⁊ maxime

4
coch
foh
nri
ſpan
ng
mcit⸗
n
ſchmptn
gajni
ocni
(t
eyer⸗
llr
Nbore
Nfaltnt
rpt
kloſorot
imlpt
nipinttt
bcanis
lobabirat
neviolaue
Pnnincon
Orepzta
Abct aure
ſartoitiñ
wpanrn
nterthihn
gincöuenea
kajnis
ſhoeſpct
ſunlc

niizen

Neömäle
Gckftuch
ſbodiue
S
mtonss
ichzritas
Uckuidbe
Wwatonden
tggöſolich
u, Quizs
ſmantien
ſptrirgt
nbnode
lrip nn

N/N,
umpti
numnn
Uhoitue
ſuſen
ſein nſ
Nlnce
tun Ppen
Mooizg:
min
Pitanie
ieſgi
perih
oe⸗

chenzu⸗
celsiin
ickunnt
iwngtt
üntuimn
crnmnaüinn
oNmrünt
Muglighin
noſaiguͤßit
hunscrdin
insranmich
Pirgnusii
uan gbnn
Cemsbe
igigrivent
AArninenn
gnugrth
e
leingngen
igindn
õ
elen.
kelhriein N
luti

tppᷣi ſponſa.⁊ talis eſt vigo.ᷓ c. ¶ Itẽ boc oñditur
per ſcripturã Apoc.xij. mulier amicta ſole.⁊ in capi

te eius coꝛona.xij.ſtellarũ.ſi hoc de btã virgine recte
exponit᷑. ſicut xpᷣs vincentibꝰcõicat thꝛonũ.ſic beata

virgo ꝑfecte cõtinẽtibus coꝛonã.ſic ⁊c.¶¶ Itẽ coꝛo/
na debet᷑ certanti. Sʒ maxia pugna ẽ in carne.ergo
q̃ ipſam ꝑfecte vincit ⁊ notabiłr.dʒ notabilit᷑ coꝛo/
nari.Sʒ ꝑfecte vincũt ðgines.g ſunt notabilr coꝛo/

nandi. & aliquã coꝛonã habebũt quã nõ bẽbunt con
iugati.¶ Sʒ S. om̃e meritũ charitatis ẽ.g et pᷣmiũ.g
ſi charitas oẽs vᷣtutes mouet.⁊ oĩibus cõicat meritũ
et pᷣmiũ.g nullũ pᷣmiũ reddendũ ẽ virginitati ma/⸗
gis qᷓ;ᷓ alij virtuti. Si dicas ꝙ verũ eſt de pᷣmio ſbali.

Contra.nullũ pꝛemiñ debet᷑ ei qͥ caret charitate.nec

