peccauerit.⁊ qta victꝰfuerit ipugnatõe. Sũt eĩ qͥ nõ
ſolũ ñ vincũt᷑.v vltro ſe pctõ offert.nec expectãt teta⸗
tõeʒ. pueniũt voluptatẽ. ⁊ ꝑtractet ſecũ q mitiplici
actoe vicij delectabir peccauit. Ois iſta varietas cõ⸗
ſitẽda ẽ ⁊ deflẽda.vt cũ cognouerit qð pctm̃ ẽ.cito in
ueniat deũ ꝓpicium. In cognoſcẽdo augmẽtum pcti
iueniat etiã cuiꝰetat fuerit.cuiꝰſapie 7 oꝛdis. Immo/
ret ĩ ſingukłiſt ⁊ ſẽtiat modũ crimis purgãs lachꝛy⸗ h
miſ oẽʒ qlitatẽ vicij. Defleat vᷣtutẽ qᷓ iteri caruit.DDo i
ledũ ẽ enim ñ ſolum ꝙ peccauit.ſᷣ qꝛ ſe vᷣtute pꝛiuauit.
Defleat etiã qm offẽdẽs in vno factus eſt oim reus.
Ingrat?ꝰ enim extitit.qui plenus vᷣtutibꝰ deũ oĩno ñ
tiimuit. In hoc em̃ quiſq; peccatoꝛ fit culpabilioꝛ quo

Jacobi.ij.

g (At m qua/ 7
qualitatem culpe ⁊ quantitatem. Cum enim
videt᷑ ꝙ non differunt. Item ſi ßm qntita

tem culpe eſt quãtitas pene. ſed tanta eſt culpa quãta eſt offenſa. ⁊ tata eſt offenſa quãta eſt is qui offeditur.

ſed ille eſt infinitus.̊ debet imponi pena infinita. Item quõ pen

a poteſt eſſe p̃m qualitatem cum ſint diuer/

ſoꝛum genera culpa ⁊ pena. e dom ꝙ poſſibile eſt quãtitatein qualitatem culpe cauſari ab eodẽ pᷣncipio.

ſed tamen m aliam roem.ſicut cognoſcere ↄiugatam auget culp

am.⁊ vlterius ponit in ſpẽm peccati.vñ q̃n/

titas culpe attẽditur vᷣm id quod diſtinguit peccatuʒ ſᷣm ꝙ dicitur iiauimenten Peceas
en u gunt! ꝙ eſt iniquinamẽtum carnis ⁊ ſpũs.quãti⸗-
tas ſem ꝙ aggrauat in codem genere. ⁊ hijs duobus modis reſpondet qualitas pene. vt Peccatoſpos pe/
na ſpnalis.ſ.oꝛatio.peccato carnali pena in carne.ſ.ieiunium. ⁊ quãtitas quãtitati in eodem genere. Et nota
ꝓaquãtitas peccati non accipit᷑ hͥ penes eum ↄtra quem.ſe penes libidinem peccantis. ⁊ ſic patent obiecta.

quia bec quãtitas eſt finita. ⁊ aſſimilatio quatitatis pene ⁊ cuſpe attẽditur in eodem genere.

urgãs la⸗

chꝛimis oẽm qualitatem vicij. Queritur aut hoc eſt pꝛeceptum aut ↄſilium. Sip eſt vicetur Hericu⸗
lum.quia pauci aut nulli ita diſcurrunt deflendo — ↄſtans . SHH ſ icheur Se
non poteſt oẽs qualitates oſiderare. Si oſilium. otra. ſicut dicit ps ſpẽs deiectationis mouet rla 4
ſi aliqs ita ſigillatim vicium recogitet. videtur ꝙ det ſibi occaſionem tẽptationis lapſus. g melius eſt obli⸗
uiſci ꝙᷓ ita ante oculos reducere. N dom ꝙ qtum ad aliquq qualitatem vicij eſt in pꝛecepto.vtpote quan/
tum ad illam que trahit in genus peccati aliud. Quãtum ad aliquas eſt in ↄſilio ſcilicet quãtum ad illas que
non mutant peccati genus. Siue aũt ſit ↄſilium ſiue pꝛeceptum. non obligat ad ſemper. ſed quãdo eſt locus
⁊ tempus.⁊ quãdo penitens ita macerauit ſe ⁊ domuit ſenſualitatem ita ad recogitatõem circunſtãtiaruzʒ

ignis non incaleſcit.ſed magis indignatio volũtatis.tunc debet
oꝛonis ⁊ gemitu.alias potius debet abigere.qᷓ; talia ruminare.

talia recogitare. maxime quado eſt in actu
maxime in peccatis carnis.in quibus habʒ ho

mo incitatoem intra.pꝛopter quod ſignãter dicit᷑.j.coꝝ.vj fugite foꝛnicationem. quaſi diceret non tm̃ in ope

Xel in volũtate.ſed etiam in recogitatione. i
ontra. contritus nõdebet doler

ti ¶ Defleat virtutem qua interim caruit.ꝰ
lere niſi de culpa. ergo ſi debet dolere de carentia virtutis. videtur ꝙ boc ſit cul

pa. ſed infinitis inſtantibus caruit. ergo in infinitis peccauit Item cum multe ſint alie circunſtancie ſicut

Gpti
Me
ebon
ſun

4

S=

=S
=

—

ſiio
lihichoſo
Nuoſoplaa
tc,

ſͤec-
Nrumgt
dongu
Obodt⸗
ſlenün
ltuioſ⸗
ſceror
fanitztig⸗
lolei aue
Ccrataton
Gcdfoni
enfni
nbgen
megdee
difiie
muleg
lornig
narte
ſeßus 4
ligirp
de
ſaual
iee
hunn

g

Wuiit
.

lie

diuerſos ſacer/

determinat tullius.ſ.quis.quid.cur.qñ.vbi.quõ.quibus auxilijs.Et illã que eſt q̃s diuidit in.xij.circumſtãti
as.ſ.numerus.moꝛa.conditõ.ſcientia.⁊c.q ibi patent.videt᷑ ꝙ Aug.nimis inſufficiẽter hic tãgat.Re dd. ꝙ nõ
ſolum ↄtritione deflẽtur peccata.ſed etiam pene peccatoꝛum.pene inqᷓ; que ſunt ſequele.⁊ que dehabilitãt et
reddunt boiem ineptum ad bonũ. Inter has pᷣcipua ẽ carentia virtutum. ⁊ per hãc aug.intcelligit alias ſcq̃/

las vicioꝛum.que ↄſiderande ſunt ⁊ deflende.non quia ſunt culpa ſed pena.non inflicta ſed acta.Ad illud qd

obijcitur ꝙ plures po
JJUD, ðMV nmniit tullius.dò ꝙ aug.
eſt deo acceptioꝛ. Ideo em̃ adam plus peccauit.quia non ponit bic omnes
omni bono abũdauit.Alio etiam modo offendens in circũſtantias ſed ſolũ
vno factus eſt oim reus. quia ois virtus pati᷑ detri ↄg&uares rullius e
mẽntum ab vno vitio. Donat ſe oĩno in iudicio ⁊ ptẽ tiab que continue nc.
te ſacerdotis nihil ſui reſeruãs ſibi.vt oĩa eo iubẽte pa gociũñ vel pſonã. Poſ⸗
tus ſit facere ꝓ recipiẽda vita aniĩe.q̃ faceret ꝓ euitã⸗ ſunt aũt oẽs circuſta⸗d
Dda coꝛpoꝛis moꝛte.⁊ hoc cũ deſiderio. quia vitam re / tie reduci ad. xiiij.que
h; cuperat infinitã. Cũ gaudio em̃ facere debet immoꝛ hijs verſibus lenh⸗
talis futurus.qᷓ faceret ꝓ differenda moꝛte moꝛiturus seraualorco⸗ 1 5.
Sempꝑ depꝛecetur deũ.offerat deo mẽtem ⁊ coꝛdis cõ Beabconqtto nune
„ tritionem.deinde ⁊ quod pᷣt det de poſſeſſione.⁊ tunc rus.moꝛa.copia.cau⸗
Geñ.iiij. quod offerat. ſecurus offerat. Reſpexit dñs ad Abel ſa. Eſt modus in cul/
ad munera eius. Pꝛius dicit ad abel.qᷓ; ad munera pa. ſtatus altus. lucta
eius. In iudicio ergo coꝛdis conferẽda eſt elemoſyna bullia: E„bbis at ſer
tribuentis. Mec conſiderãdum eſt qntũ.ſed qua men ſeeig eoetns. eo.⸗
te. qua affectiõe dat qð pᷣt. Qui ergo ſua peccata redi ditio. pſona. ſtatus.
mmere vult tpalium oblatione. pꝛius offerat mentem. Tres reſpiciũt crimẽ
Oꝛ ñ ẽ d · 1 Caueat ne ductꝰ verecũdia diuidat apud ſe cõfeſſi: ſiue actuʒ.ſ.numerus
uidẽdaofeſſo p onem. vvt diuerſa diuerſis velit ſacerdotibus manife-⸗ moꝛa ⁊ moqus agen⸗
ſtare. Quidaʒ enim vni celant q̃ alteri maniſeſtanda * Tresr chreiut uri⸗
conſeruãt.quod eſt ſe laudare ⁊ ad hipocriſim tende⸗ ue ſinc aamne
re. ? ſemꝑ venia carere.ad quam fruſtra putat ꝑueni⸗ tæs locus 2 tps.
m re. aueat ctiã ne pꝛius ad dñicũ coꝛpus accedat q; Eum gaudio cm̃ de/10
confoꝛtet ſe bona conſciẽtia.⁊ doleat ꝙ nondũ aude / bet facere immoꝛtalis
at ſumere quẽ multũ deſiderat cibum ſælutarem. futurus. Aidet᷑ maic⸗
òMMẽM dicerc. quia penitẽtia
maxime conſiſtit in doloꝛe ⁊ lachꝛimis. non debet facere cum gaudio ſed potius cum doloꝛe.Si tu dicas ꝙ
vtrumq; ibi concurrit. queritur quare potius dicit cum gaudeo eſſe faciẽdum.ꝰ dom ꝙ ido hoꝛtat᷑ ad gau/
dium. quia illud eſt conſeruatiuũ oim virtutum. ⁊ maxime virtutum que conſiſtũt circa penalitatem. Einde
phs dicit.q̃ ↄtinet.⁊ hocipᷣo gaudet.iure caſtus ẽ. Et ille bʒ ꝑfectã vcre foꝛtitudinẽ.qui non ſ olũ nõ ſuccũbit.
ſed etiã in penalitatibꝰ ve penalibꝰgaudet. ⁊ hec eſt pᷣncipalis rõ qᷓre boꝛtat᷑ ad gaudiũ.qꝛ alit aſſũptio pena
litatis nõ eſt viꝛtuoſa. Rõ aũt qᷓre gaudẽdũ eſt in pnia eſt multiplex. Pꝛima eſt ↄſideratio eqtatis. Scda ẽ cõ
ſideratio vtilitatis.Equitas eſt maxime ibi vt caro qꝗᷓ traxit pctin. ⁊ ſbiugauit ꝑ delectatõem ⁊ inimica eſt ſpui
veritatis. econtra ſubijciat᷑ ꝑ afflictöem. ⁊ ꝑ boc recociliet᷑. ⁊ de inimico vindicta ſumat᷑. Añ ſicut bõ carnal
multũ gaudet in depſſione inimici.ita ſpũalis dʒ gaudere de afflictione carnis. Et ſicut iudex iuſtus gaudʒ in
exercitatione iuſticie.ſic penitẽs dʒ gaudere.⁊ iSo dicit᷑ puer.xxj.gaudiũ eſt iuſto facere iuſticiã. Et. ꝓuer.xiiij.
coꝛ qd nouit amaritudinẽ.aie ſue ⁊c.Alia ẽ ↄſideratio multiplicis vtilitatis qᷓ eſt tabula liberatois a naufra⸗
gio. AUñ ſicut gaudet q̃s qñ de naufragio euadit.ſic penitẽs dʒ gaudere.Alia rõ pᷣt eſſe ex ꝑte boni.qꝛ renouat
hoĩem. ſm illð .renouabit᷑ vt aquile iu.⁊c. Oamna etiã ſpũalia ibi reſtaurãtur.Et ſic ps multiplex rõ gau⸗ H
dij. Et q obijcit ꝙ dʒ facere cũ doloꝛe.ddᷣm ꝙ iſtud non impedit.qꝛ qñ qͥs vehemẽter dolet. in ſolo doloꝛe in S
uenit delcctatõem. VUñ exemplũ eſt de Aug.q̃ narrat in.iiij.confeſſ.q; qñ moꝛtuus crat ſocius in nullo drleci
bat᷑ niſi in gemitu. ⁊ pena erat ei oĩs alia delectatio.⁊ in bac ſola qͥeſcebat.quãto magis igit debet qs in ane 11
re ᷣ ꝓpꝛia moꝛte letari.⁊ iõ recte diẽ ꝙ; cuʒ gaudio facẽ debet ⁊c. I ¶ Caueat ne ductus verecuchir Cß,
apud ſe ↄfeſ. r̃ male dicere.qꝛ quãto pluribꝰreuelat.tãto maioꝛ erit verecũdia.⁊ plus hbz vñ ennbt cat. Ein
vr ꝙ hᷣ nõ ſit ex verecũdia.ſᷣ verecũdiam. ꝰ dð ꝙ verecund ia pᷣt eẽ maioꝛ duplr. Aut qꝛ rep uta ePet .
enoꝛmis ⁊ magnꝰ. aut qꝛ a pluribꝰ eẽ pctõꝛ cognoſcit᷑.⁊ pᷣma verecũdia maioꝛ ẽ.⁊ iõ ꝓ vitada . Lnan
meret qͥs minoꝛẽ.ac ꝑ H̊ derogaret veritati ↄfeſſionis ꝗᷓ nõ ẽ diuidẽda ſicut patebit infra. Eancat ccig i Z
ne pᷣus ad dũicũ coꝛpꝰ accedat qᷓ; ↄfoꝛtet ſe bona ↄſcia. Querit᷑ qͥd vocat h ofoꝛtari bona ⸗ nadber In ꝙ
ẽ in gia poſſit accedere ſine culpa.⁊ tałẽ ↄtritꝰañ ↄfeſſionẽ. Sʒ in oriũ ẽ að dicit Hugo in epla a ganau 3
cter dico. ſi fuerit otritynon tamen dz ↄmunicare anteqᷓ; ↄfeſſus fucrit. pꝛopt hoc eſt queſtio vtꝝ aliejs otrit?
in caſu aliquo poſſit accedere ad ↄfeſſionem. Nꝰ dom.q tũc aliquis confoꝛtat ſe bona conſcientia dum ꝓbabi
lit᷑ percipit cuſpam ſibi eſſe dimiſſam. hoc autem percipit quando ſacit qued in ſe eſt ad obtinẽdam veniam.

dotes.

Mon autem plene facit quod in ſe eſt ante confeſſionem ſi babet ſacergotis copiam.tunc enim ſi confitetur

Mc

—

exterius.conſcientia interioꝛ confoꝛtatur.⁊ bene poteſt accedere.Si aũt babet copiam ⁊ non co
facit ſi accedit. Si vero non habʒ copiam. aut habet neceſſitatem ↄfitẽdi vt ſ decros paꝛ torcecnen Lrunr e
teſt accedere cum voloꝛe ⁊ ꝓpoſito ↄſitendi. Aut non habet nccitatem.⁊ ſic nullo mõ dʒ accedere añ ↄfeſno⸗
nerym. ſquia qui fuit ꝑ moꝛtale pctm̃ excõmunicatꝰ.ad ſacr̃m vnitatis ecclie non debet accedere niſi pus recõ/
13 ciliat ecchie. niſi alias cogat᷑.⁊ tũc euidens excuſatio hr᷑. n Cobibeat etiã ſe a ludis a ſpectacuł. Querit q/

re notãtur iſta duo. ⁊ quare dicit ipᷣm debere ſe cobibere. aut em ſunt mala. aut bona ⁊ licita. Si
oẽs debẽt ſe cobibere bona ⁊ licita. Si mala. tunc g

Si do bona ⁊ licita. ẽ

n Cohibeat etiã ſe a ludis. a ſpectaculis ſeculi. qui ꝑ⸗

llus deb 4 Hõ n
wer Bo⸗ dadene dat ſectã vult conſequi remiſſionis gram. Iſti ſunt digni
I·ad coꝝ. x. in glo udꝰ fructus penitentie. aiam captiuaʒ elaqueãtes ⁊ in libö⸗ ner
eſt geſticulatio libidio tate ſeruãtes. Et infra. Qucerat aia dignos fructꝰ.⁊ ſi *
ſa cuiuſmogi eſt in co ſ dignos penitentie.Sũt em̃ digni fructus virtutum titm
res. Spectacula ſunt qui non ſufficiunt penitẽtibus. Penitentia enim gra⸗ laſert
ſicut dicit Auguſtinus niores poſtulat. vt doloꝛe ⁊ gemiti .
citbara 2 Wnar r bu⸗ poltulat.) oꝛze ⁊ gemitibus moꝛtuus ĩpe⸗ lenbpße
iuſmoõi. dico igit q lu⸗ tret vitã. Ex hijs oñdit᷑ qᷣ ſint digni fructꝰ penitẽtie. nuf
dus coꝛearũ nõ ẽ ma / qbꝰ va ſatiſfactio explet᷑. Et ꝙꝰ ñ oẽs digni fructꝰ? ſũůt o nſhen
ſus ſm ſe. ſicut patz de digni fruct pnie. Qð de iſta penitetia intelli gitq ma nn
ſoꝛoꝛe moyſi exo.xv.ᷣ iorũ eſt criminum. Mon em̃ ſufficiunt grauiter delin⸗ taa
fit malus quadrupli · quentibus que ſufficiunt minus vel paꝝ peccãtibꝰ. funnit
ci cauſa. Pꝛopt᷑ mo Mſten dit modu — U ſckuſf,ſe
dum. quãdo ẽ modus (Oſten im quõ quidam non veram pen itẽ ogtim
laſciuus. Pꝛopt᷑ finey tiam faciunt ſed falſam. c vr
qñ fit ad puocãduz li- ¶ Et ſicut ſunt digni fructus penitentie ac vera ſatiſfa⸗ neen
bidinem. Paꝛoprer te ctio. ita v indigni fruct, c falla ſatiſfactio.i falſa peni⸗ urn
₰ . . . „ „ . 8 2 „
D epe e in rentia. VUnde Grcpo. falſas penitẽtias dicimus q nõ Grego. Aefi
vt ſiffiat a pſona relii Em autoitates factoꝛum ꝓ qualitate criminum immo *R
oſa. bijs remotis pᷣt f⸗ Nuntur. Ideoq; miles vel negociatoꝛ vel alicui offi⸗ bp Aun
eri. Om̃ igit᷑ penitens cio deditus.quod ſine pctõ exerceri non poſſit.ſi cul⸗ Miglſ
pſona ẽ cui non cõpe/ pis grauioꝛibus irretitus ad penitentiam venerit.vł Plurli
tit. ⁊ quãdiu vere pe/ qui bona alterius iniuſte detinet.vel qui odiuʒ in coꝛ⸗ figar
en nt ofitti de gerit. recognoſcat ſe veram penitentiam non poſ⸗ –
militer iudicadum eſt ſe agere. niſi negocium relinquat. vel officium deſe / ncpolbe⸗
de ſpectaculis. bis em̃ rat.⁊ odium ex coꝛde dimittat.⁊ bona que iniuſte ab⸗ anenſenn
quatuoꝛ de cauſis pnſt ſtulit reſtituat. Ne tamẽ deſꝑet.interim quicquid bo⸗ (enits
male fieri ⁊ fiñt.bis ex ni facere poteſt.hoꝛtamur vt faciat.vt deus coꝛ illius ſatan
1 Be bñ pñt ſen. 0, illuſtret d penitẽtiam.Et cum ſit penitẽtia interioꝛ ⁊ mne
Non oes disni ſuct?H. exterioꝛ. de vtraq; per pꝛemiſſa ſatis apparet que ſit eed
ſüt digni fruct? penitẽ⸗ = que ſit fall⸗ n Cſefzenn
tie. NAidet᷑ male diceꝛe. vera *qi e lr falla, ”l cunſtt
quia oꝑa q̃ facit peniẽts ex virtute penitentie ſunt fructus virtutis.⁊ non niſi penitentie. c. Pꝛeterca. ſi⸗ is polit⸗
cut virtꝰ penitentie ẽ circa bonũ ⁊ difficile. ita alie virtutes.g ⁊c. Item cũ fructus dicat᷑ a fruendo.quõ opera figtweini
penitentie pñt dici fructus ddðz oꝑa pnie dicũtur fructus.non quia eis fruamur.ſed quia ad fruitõeʒ c1.
ducuut. Ael fructus metbaphoꝛice.ſicut ex arboꝛe naſcitur pomum quod dicit᷑ fructus arboꝛis.ita ex volun MNR
tate penitẽtis bonum opus.Et nota ꝙ differt dicere. bonũ fructum ⁊ dignũ fructum penitẽtie. Bonus fructꝰ isbabe
pt dici om̃e opus bonũ.dignus fructus plus dicit.ſcʒ bonuʒ opus cum ↄuenientia ad ſtatũ. Bonuz enim eſt M Oedo
opus ⁊ ita ꝑfectum ſi ↄpetat ſtatui. Sed dignus fructus penitẽtie non dicit ſolummõ bonum opus ꝓut cõ/ Poitiea
petit ſtatui.ſᷣ etiã vt ↄpetit merito peccati.qꝛ qui plus peccauit. amplioꝛa dz pati vt Greg.determinat i omel ckiſ
15 P ¶ Ideoq; miles vel negociatoꝛ vel alicui officio deditus. Cõtra.ſi boc verum eſt.ergo nullꝰ negotiatoꝛ vel ckifa
miles ſaluatur. ⁊ hoc eſt ↄtra ſacram ſcripturam. Mam btũs Johes militiam non repꝛobauit.ſed dixit. ↄtẽ/ Fückoe
ti eſtote ſtipendijs veſtris ⁊c. Luc.iij. Itẽ de negociatoꝛibꝰ Geñ.xlix.ʒabulon in littoꝛe maris habitabit.vbi Nahnen
ſm literam terra zabulon benedicitur negociatoꝛibus. Item ſi hoc verum eſſet periret militia que neẽria eſt ftiice
ad defendẽdã fidem.perirent negociationes ſine quibus multe terre non poſſent viuere.Reꝰ ddin ꝙ militia.⁊ Vre
negociatione. ⁊ officio theolonei.ſiue vectigalium exactone a qua dicitur matheus publicanus poteſt quis re Nteſty
cte vti ſi facit eo modo quo inſtituta ſunt.vt miles nemini iniurietur. negociatoꝛ neminem circũueniat.⁊ the D
olonarius non exigat vectigal immoderatum.ſed quod inſtitutum eſt ex certa cauſa ⁊ vtili. ⁊ boc totum po nn
teſt eſſe ſine peccato.⁊ hoc modo penitens poteſt in hoc ſtatu ſaluari.Sed hijs ꝓpinquiſſime ſunt abuſioes nhdi
in militibus violentie.in negociatoꝛibus.deceptiones.in alijs immoderate exactiones.⁊ ideo hmõi ſũt pe atecd
riculoſa. Et quãtum ad tales abuſiones dicit Grego.non penitet quis quouſq; dimittat. hec ſcilicet quãtum it
ad abuſionem. “ rgat

Nin

Gego.

Pintdligẽtiam huius partis queritur ð cõ
eehen hoc ncipalite quatuoꝛ qᷓ/
runtur. Pꝛimo querit᷑ de ↄtritione qᷓ;tuʒ
tum ad duratõem. Quarto q;tuʒ ad intẽtõeʒ. Quã⸗
tum ad pᷣmum querũtur duo. Pꝛimo querit᷑ de cõ/
tritione qd ſit quatum ad ſuã ſubam. Scdo quid ſit
in genere moiisz.
¶ Queſtio.... a

¶ Circa quam ꝓceditur ſic. Magiſtri dicunt ꝙ cõtri/
tio eſt doloꝛ voluntarie ꝓ peccatis aſſũptus.⁊ ꝙ ita
ſit videtur. quia ſicut dicit Amb. penitetia eſt ↄmiſ/
ſa deflere. Et iterũ.penitentia eſt doloꝛ ⁊ amaritudo
mentis ꝓ peccatis que q̃ſq; ↄmiſit.ſed hoc non ẽ cõ/
feſſio neq; ſatiſfactio. ↄtritio.¶¶ Item Aug. volen⸗
dum eſt ⁊ dolere purgãdum.. ſed ↄtr.tio eſt S

nitentia quod pctã purgat.& ↄtritio eſt doloꝛ¶ Itẽ
rõne videtur.quia pᷣmum quod eſt in pnia ẽ diſſen/
tire a peccato facto.ſed quod factũ eſt neceſſe eſt eſſe

factum.ſed cum aliquid diſplicet alicui vehementer

quod tamẽ non pt facere qͥn fuit.generat doloꝛẽ.er/
Go ⁊c.¶ Contra.ſicut vere penitetem neceſſe eſt do/
ſere.ita ⁊ opoꝛtet pudere.g pudoꝛ eſt de penitentis.
⁊ non eſt confeſſio nec ſatiſfactio.g contritio.⁊ ſic ⁊c
tem in penitẽtia non tm̃ eſt doleꝛe verum etiaʒ
gaudere. vñ in pᷣcedenti diſtinctõne.doleat.⁊ de do/
loꝛe gaudeat.S quẽadmodum oↄtritio dicit᷑ doloꝛ.ita
etiam debet dici ganchunhz. d Geern videtur ꝙ nõ ſit
doloꝛ. quia ſicut dicit Aug.xiiij.de ci.dei.oloꝛ ẽ diſ-
ſenſus ab bijs rebus que nobis nolẽtibus accidunt.
S ⁊c̃.Sʒ contritio eſt diſſenſus a peccatis q̃ nob no/
lentious accidunt.g ⁊c. Si dicas qꝙ peccata pᷣus ſũt

placita ⁊ volita.poſt aũt diſplicent ⁊ non ſunt voli/

ta. et pꝛo illo tꝑe eſt doloꝛ.ontra. doloꝛ eſt ex ↄpiun
ctione diſconueniẽtis.g̊ ab oppoſitis ex diſſenſu diſ⸗
conueniẽtis nõ eſt doloꝛ ſed gaudium. ſi pctã diſ/
plicent. ⁊ per contritõcm diſſentit qͥs a peccatis.vi/
detur ꝙ non doloꝛ ſed gaudium eſt ↄtritio. ¶ Item

ↄtꝛitus dolet de peccato facto.aut g quia vult ipſuʒ

eſſe factum.aut quia non vult. Si quia vult. cuʒ fa⸗
ctum ſit.tunc euenit quod vult. Si quia non vult.S
oĩs volñtas ẽ indiſcxeta que appetit impoſſibłe.⁊ re

fugit necrium.g cum volũtas ↄtriti non ſit talis.pa/
tet ⁊c. Si dicas ꝙ verum eſt de volũtate abſoluta.ſʒ

non de vlleitate. ⁊ talis eſt contritio. Contra. con/

tritus habet volũtatem a virtute ⁊ gratia infoꝛma/
tam. Sed oĩs talis conſiſtit in pleno conſẽſu.ꝭ volũ
tas ↄtriti non eſt velleitas ſed plena voluntas.⁊ ita

nulla eſt iſta Reꝰ. ¶ Itenn differt doloꝛ ⁊ timoꝛ.q;ꝛ do-
loꝛ eſt affectio de pᷣſenti malo.ſed timoꝛ de futuro.ſᷣ

pctm̃ eſt pctm̃.⁊ de eo eſt ↄtritio.g non eſt doloꝛ.Si

dicas ꝙ non eſt pᷣſens ᷣm affectum.ſed ſᷣm aſpectũ.

ſimiliter ⁊ futurum pꝛeſens ᷣm abeere t⸗ ſicut eſt

doloꝛ de pꝛeterito.ita etiam de futuro.¶ Item cum
ↄtritio ſit doloꝛ.vt quid magis denominatur nomi/

16 neↄtritõis ꝙᷓ doloꝛis.¶ E ddm ꝙ ſicut peccatum

perpetratur ꝑ conſẽſum.ſic econtra deletur ⁊ deſtru

itur ꝑ diſſẽſum volũtatis rõnalis.⁊ quia diſſẽſus ab

ea re quã impoſſibile eſt non eſſe generat doloꝛeʒ.ſic
vicit Aug. Ideo dom ꝙ ↄtritio eſt doloꝛ per eſſẽtia.
1 Se attededum ꝙ voloꝛ dici᷑ dupir. Ano modo ip

ſe diſſẽſus volijtatis.alio mõ paſſio reſultãs in ſenti

Scdo qntuʒ ad qᷓ;titatem.Terecõ q;;

entem cx illo diſſẽſu ꝑ quã prũpit hõ in lacbꝛymas.

⁊ille diſſẽſus eſt de eentia ↄtritõnis.ſed illa paſſo ẽ

effectus eius. Quod & obijcit᷑ ꝙ ſit pudoꝛ ⁊ gaudiuʒ 8

ſicut ⁊ doloꝛ. d ꝙ pudoꝛ ↄſequit᷑ ad iliũ diſſẽſus ſᷣm

quod diſſentit a pctõ tãq; a turpi. Conſcquit᷑ etiim

gaudiũ ſm ꝙ ex illo diſſenſu ſẽtit ſe elgari a pecca/

to. immediaciꝰ aũt ↄſequit᷑ paſſio qᷓ eſt doloꝛ. Nam
ipe diſſẽſus vebemẽs a re quã nolumus eſſe.⁊ tñ ẽ.
immecdiate doloꝛem gencrat quia diſſẽſus.ſed quia
a turpi pudoꝛe.ab illo elongat Faucium Ad ills 19
quod obijcit᷑ ꝙ pctm̃ nobis nolẽtibus accidit.ddm
y pctm̃ eſt volũtarium quo ad delectatiõem.ſed nõ

volũtarium rõne malicie ⁊ defoꝛmitatis ⁊ pene.Sʒ

illud non ſoluit.quia doloꝛ non tm̃ eſt de defoꝛmita
te immo etiã de delectatõe. Ideo dð ꝙ in boc ꝙ do⸗
leat.ſufficit ꝙ illud de quo dolcet ſit nolitum ꝓ tꝑe in
quo dolet.tamen opoꝛtet ꝙ ꝓ om̃i tꝑe.t quod in/
contrarium adducit ꝙ diſſẽſus a re diſcõueniẽti ge/
nerat gaudium.verum cſt qñ eſt tm̃ diſſẽſus.vtputa
cuz refugit ne faciat pctm̃.non dolet ſed gau det.ſed
quãaãdo eſt diſſẽſus cum coniũctione.tunc eſt doloꝛ.⁊
ita eſt in contritione.quia nollet peccaſſe.⁊ tamẽ ne/
ceſſarium eſt ipᷣm peccaſſe. A illud quod obijcit᷑ 20

wWecontritus vult impoſſibile. dom ꝙ velleitate vult

non wlũtate abſoluta.ſicut aliqͥs ex pietate de illo j
moꝛtuus eſt vellet ꝙ viueret.Et q; obijcit ꝙ virtꝰeſt 2 1
in pleno conſẽſu.doʒ ꝙ conſẽſus ſemiplenus aut eſt
ꝓpter defectum volũtatis.ſicut piger vult ⁊ nõ vult.
⁊ talis velleitas non eſt gratie ſed pigritie.Aut ẽ ꝓp/
ter defectum voliti.quia non eſt natum eligi cum ſit
impoſſibile.⁊ talis bene cſt a virtute.vt patet in pie/
tate.⁊ h eſt plenus conſẽſus a parte volũtatis.quia
reflectit᷑ volũtas ſupꝛa ſe ⁊ vltra ſe ſic velle. Ad il/22.
lud quod obijcitur ꝙ doloꝛ eſt de pñti.dm ſicut di
ctũ fuit ꝙ eſt de pñti ſ̃m aſpectũ.OQò obijcit᷑ in ↄtra ⁊2 5
riũ ꝙ non ſufficit ꝙ ſit pñs ᷣm aſpectũ. Reſpõdent
aliqui ꝙ; eſt pꝛeſens ᷣm reputationcm.quia pꝛo tali
reputat ſe vere contritus ac ſi eſſet infectus peccato
pꝛius facto. Sed illud nõ ſoluit.quia eſto ꝙ; cõſtaret
ſibi de iuſtitia pꝛeſenti.ta men adhuc doleret de pꝛe/

terito. Ideo dicũt alij ꝙ eſt pñs ſᷣm affectũ.qꝛ rema⸗

nẽ reliquie.Sed tũc adbuc eſto ꝙ nulle reliqe rema
nerent. adhbuc tñ dolcret hõ de malo qð fecit. Jdeo
ddm ꝙ ad doloꝛem faciẽdum ſufficit ꝙ res q̃ diſpnlii.
cet voluntati ſit pñs aſpectui.non ſᷣm piecturã.ſed
Fm certitudinem.quia ita eſt ⁊ non poteſt aliter eſſe.
⁊ tunc eſt doloꝛ. ſiue illud de quo genitus eſt ſit pꝛe/
ſens ſiue pᷣteritum ſiue futurum. AUnde cum dicitur
mihi certitudinaliter ꝙ aliquis queʒz diligo cras mo
reretur.generat in me doloꝛem.multo magis de pꝛe
terito in quo eſt perfecta certitudo. Ad ill quod 4
queritur quare magis denominat᷑ nomine ↄtritcois.
⁊ que conueniẽtia doloꝛis ad contritõem. Dicũt ali
qui ꝙ ideo hboc nomine cenſet᷑.quia ſicut vnguẽtuʒ
ſanatiuũ conficitur ex multis herbis in moꝛtario cõ

tritis. ſic vnguẽtum compunctionis conficit᷑ ex her

bis peccatoꝛum que nate ſunt in terra noſtra cũ con
teruntur in moꝛtariolo conſcientie.ita videtur berñ.

ſuper cantica dicere. Sed tunc ab bac contritiõe nõö.

diceretur bomo contritus ſed conterens. Jdeo ad⸗?*

vendum qꝙ in hac ↄtritõe tria ſũt attẽdẽda.qð ↄte-

conterit᷑ eſt coꝛ peccatoꝛis.quod eſt tanꝙ; vas fictile

— „
— .
—

repletum veneno peccati. Juxta illud deut᷑.xxxij.fel

draconũ vinum eoꝛuʒ ⁊c.A quo conterit᷑ eſt duplex

mola. vna ſuꝑius ſurſum eleuans. ⁊ bec eſt ſpes ve

nie ex conſiqeratõc mie. Alia mola deoꝛſũ depᷣmens
eſt timoꝛ pene veniens ex conſideratoòe diuine iuſti/

tie. Et de hijs molis di

V38

⁊ quãdo in maioꝛes ptes eſt fractio.ſapoꝛ aliqͥ mo⸗
do remanet.vt aũt non remaneat.nec ſapoꝛ.nec ve/

ritas.ido in ꝑtes minimas ↄterit᷑.Et hec delectatio

totaliter remouet᷑ ꝑ pena eternam.⁊ remouetur pe
gram. ⁊ ideo vtrobiqʒ ↄtritio ⁊ in pena eterna.ſcdm
illud Ecci xxvij. Conteret᷑ cuʒ delinquẽte delictũ. Et
gram.xv.Codr ↄtritum ⁊ hũiliatũ deus non deſpici
es. Sed aliter.quia ibi conteritur in puluerem. non
vt aliud vas fiat.quia de impijs dicitur. non ſic im⸗
pij non ſic ß tanqꝙ; pul.⁊c. Sed in ↄtritionc gratie eſt
ↄtritio ad generadum vas nouũ ⁊ ſolidum ꝑ humo
rem gre ⁊ lachꝛymarũ.⁊ ideo recte dicit᷑ ↄtritio non

Attritio. quia ptium terraꝝ eſt vnio vt fiat vas in bo
noꝛem ſcm illud de paulo. vas electõnis eſt mibi.

Acxt.ix.Et. ij. thi.ij.ſi quis emũdauerit ſe ab hijs erit
vas ⁊c.⁊ ſic pʒ rõ dicti.

QDuid ſit ↄtritio in genere moꝛis. Et ꝙ ſit actus vir⸗
tutis videtur. quia omnis actus difficilis merito/
rius eſt actus virtutis.vel doni.vł beatitudinis.ſed
contritio eſt hmõi.et non eſt doni nec beatitudiuis.
8ꝗſt virtutis. ytem ois actus meritoꝛius ſpalis q
egredit᷑ a potẽtia determinata eſt virtnt ſpalis. Sʒ
ↄtritio eſt hmõi.g ↄtritio eſt virtut ſpãlis. ¶ Item
penitentia eſt doloꝛ ⁊ amanitudo me ntis. Sed con/
ſtat illud eſſe dictum. quia penitẽtia vt dicit Amb.
facit dolere.& ſi ↄtritio eſt doloꝛ.ↄtritio eſt actus vir
tutis penitẽtic. ̊ ⁊c. ¶ Sed õ. ↄtritio eſt volor. wo⸗/
loꝛ eſt paſſio.⁊ paſſio non eſt actus virtutis nec grẽ̃e.
& nec contritio. Oꝛ doloꝛ ſit paſſio patet. quia toloꝛ
opponit᷑ delectationi. ¶ Item otritio eſt expulſiua
peccati. Sed ꝑctm̃ expellere eſt ipius gre. ↄtritio ẽ
gratie actus.Si tu dicas hoc eſſe virtutis. ¶ Còtra.
aut hoc eſt virtutis ꝑ gram aut ecõuerſo. Conſtat ꝙ
virtutis rõne gratie qꝗᷓ eſt vita.⁊ ideo expellit moꝛtẽ.
cum g ↄtritio ꝑ ſe ſit epulſiua peccati.patet ꝙ ↄtri/
tio eſt actus gratie.¶ Item otritione oia pctã expel
lũtuꝛ. ſed ome tale eſt ↄvñe ad oẽm anime potentiam
⁊ babitum. ↄtritõ non eſt actus virtutis ſpecialis.

27 R dom ꝙ circa hoc triplex fuit opinio. Quedam ꝙ;

ↄtritio eſt motus liberi ar. infoꝛmati ratia non vir⸗
tute.pꝛopter quod eſt expulſiua pcti. lia ꝙ motus
oĩm virtutum.quia ðᷣ oia pctã.Tercia q motꝰvirtu
tis ſpalis.ſ.penitentie. Et hñt iſte tres opiniones oꝛ⸗
tum ab opinionibus de penitẽtia.quia quidam dice
bant ꝙ penitentia eſſet gratia.quidam q; virtus ge⸗
neralis.q̃dam ꝙ ſpalis. ¶ Sed cum ſupꝛa oſtẽſuʒ ſit
ipam eſſe virtutem ſpãlem. cuius motus eſt pecca/
tuʒ deteſtari omiſſum ad emẽdam. ⁊ hoc eſt ↄfiteri.

dd. ꝙ ↄtritio eſt motus ſpãlis virtutis.ſ.penitẽtie

¶Ad ullud quod obijcit᷑ ꝙ eſt pamo. dom ꝙ doloꝛ

dicit᷑ dupliciter. Ano mõ diſt. eſus volutatis rõnalis

. cit᷑ deutro.xxiiij. Nõ accipies
26 loco PGnone infe rioꝛem ⁊ ſupioꝛem molam. Jſtud
terit᷑ vt emolleſcat qꝛ duꝝ ẽ. Coꝛ em̃ duꝝꝑ ma
le habebit in nouiſſimo. Ael meliꝰ vt peccati delecta
tio totaliter effun dat᷑.ideo dicit᷑ ↄtritio non fractio.
quia fractio eſt in maioꝛes ꝑtes.ↄtritio in minoꝛes.

necceſſe

dci. ¶¶ J

—

Alio mõ paſſio redundãs in ſentiẽtem. Pꝛimo mo⸗
do eſt motus volũtatis.⁊ ſic ↄtritio eſt ꝑ eſſentiam.

Alio modo paſſio.⁊ ſic ↄtritio eſt doloꝛ ꝑ ocomitan
tiam. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ delere culpam eſt 29

gratie.ddm ꝙ ⁊ ſi delere culpam ſit gratie.tamen in
adulto qui pꝛeparat ſe ꝑ vſum li. ar.infunditur gra⸗
tia vt in tali vſu eſt. deletio culpe in illo fit p gratian⸗
vt induit rõem virtutis.⁊ ideo per penitẽtiam q̃ cõ/

cernit gram ⁊ babitum virtutis¶ Ad illud qð obij 30
citur.ꝙ omnia expellit.doᷣm ꝙ expellit ꝑ modũ dete⸗

ſtantis. ⁊ vnius virtutis eſt omne malũ deteſtari ſbᷣ

ea rone qua eſt dei offenſiuũ.⁊ quia ↄmiſſum eſt cõ⸗

tra deum. ⁊ ſic ↄtritio deteſtat᷑ ⁊ expellit ⁊ virtus pe
nitentie. AUnde ſicut obedientia opa oiĩm virtutũ re⸗
ſpicit ſõ rõne mandati.nec ꝓpter boc eſt virtus gene
ralis.quis licet iſta differant per eſrẽtiam. tamen ra/
tio foꝛmalis eſt vna ſᷣm ſpẽm. ſic ⁊ in pooſito. Et ẽ ſi⸗
mile de viſu. qꝛ q̃ videt bominẽ ⁊ plàtam. q̃ nõ ſolũ

differunt ſpẽ ſed etiam genere.videt tamen quia ſũüt
coloꝛata. videt etiam album ⁊ nigrum que ſunt obea

ſe.⁊ differunt ſpẽ.⁊ tamen ipᷣe non differt. quia vi⸗/
det ꝑ nam lucis.ſic ↄtritio deteſtatnr ſi upbiã ⁊ luxu/
riam inquãtum malũ ↄtra deum ppetratum ab ipᷣo
qui ↄteritur. Et ſi tu obijcias q ↄtritio eſt vis vↄcu/
piſcibilis.⁊ penitetia eſt in iraſcibili. ſi upꝛa ſolutũ eſt
am doloe ⁊ odium cum in ſurreptõe ↄſiſtat in ira
ſcibili. nihilominuus tamen cum illo eſt doloꝛ q̃daʒ
in ↄcupiſcibili.⁊ iſte eſt inpatus a penitẽtia ⁊ ↄiun/

ctus cum illo doloꝛe.⁊ ſic non eſt ↄtrarium pᷣdictis.

quia vtrumq; ↄcurrit ad ↄtritõem.ſᷣ pᷣmus doloꝛ eſt

pᷣcipuus ⁊ pᷣncipalis.

DOnſequẽter q;ẽtum ad ſm articulum querit᷑
de pↄtritione quãtum ad quãtitatem. Et cir/
ca boc duo querũtur. Pꝛimo queritur vtrũ
it doloꝛem ↄtritionis eſſc maximum.Scdo
Vtrum poſſibile ſit in illo doloꝛe cadere exceſſuʒ De
q;titate em̃ ↄtritionis a ꝑte gratie non eſt dubiuz. qꝛ
tãtum eſt deo accepta q;tũ eſt gaea. “

¶ Etrum neceſre ſit voloꝛem otritionis eſſe marimã.

id eſt vtruz ad boc ꝙ ↄtritio ſit ſufficiens. neceſſe ſit

plus dolere de peccato qᷓ; de aliquo tꝑali.⁊ ꝙ ſic vF.

Je.vj. Luctum vnigeniti fac tibi. Glo. docct peni.
tenteʒ quid facere debeat. Et alia glo. nibil dolẽtius
moꝛte vnigeniti. tiñ debet quis dolęꝛe de pctõ ꝙ;
de nullo magis.¶ Item Aug.xxj. de ci.dei.neceſſe ẽ
vt tãtum vrat doloꝛ quãtum beſerat amoꝛ. ſi do/

„

let plus de amiſſione rei tempoꝛalis qᷓ; de amiſſione

dei per culpam.plus ergo diligit rem tempoꝛalem qᷓ

deum.ſed nullus talis penitet vere.ergo ⁊c. ¶ Item

ratione vidctur.quia doloꝛ fundatur in amoꝛe ⁊ om
nis affectio vt dicit Aug.ſed amoꝛ dei debet eſſe ma
ioꝛ omni amoꝛe creature. ergo ⁊ doloꝛ ex amiſſione
tem doloꝛ ↄtritionis eſt a gratia ⁊ li.ar.ſed
alius tĩ a culpa 2 an. Sed gratia plus ꝛoboꝛat in
bono qᷓ; culpa inclinet ad malum. motus doloris
foꝛtioꝛ. ¶ Item animus iuſtus plus deo vnitur qᷓ ſi
bi per zmoꝛem.ſed ð eo cui magis vnitur magis do⸗
let cum ſeꝑatur.ergo magis dolet ſe per pctm̃ ſapa/

tum eſſea deo ꝙᷓ de moꝛte xpᷣi ⁊ moꝛteſua ſi eſſʒ poſ
Item omnis habens aim oꝛdinatum plus

dolet de amiſſione maioꝛis boni. ſed deus eſt ſümu

olte

enrt
a
zulot
ectom⸗
Guwmna
ogutit
plar
tnitie
gnuniia
ſorr
(Ni
fiopnt
ated⸗
ſifumatn
nſtnaoro
guicſent
uunchpee
ceifent
ſoeppeca
ſo doloyo
kiltmnoin
Nocno
letorline
ciiuſbbett
guit paunn
oneui⸗

ſoponon

.

nagscri
zdeglgvor
ecſinu Ge

(ddi
6llittaset
noo
fnke

slcdicde
heernc,

ſignisede
en oen
ovdcorn
dedih
Wcttanti
wodora
ſſecſide
aüͤftan
Mrde⸗

Pnamnitre

enon pp;
ling
ſeheni
Utrſco⸗
nhiůſe
untie
L Knk
än
None
ii

Mnn,
ſentn
Ner
Nelhncn
kuieegna
dſthgt
Mlinmg,
blltgeng
toroti
Pigtni
niſunckc,
Utrnmno
funmi
tfmnsgge
ntupeny⸗
inbeiſ⸗
n

tmnehtat

incvenecht
idfetgun,
hrſocdärlnn

vaneundd

ſpprnſclig
töeoſiſttnft
cſdolntſt
cnitiintanz,
trmnunßte,
bönearch

Arluntef
öttun b⸗
nmoqbeimeri
gapumndd
Gereantidt
nonckg

.

—

*

nieſenmnti.
ios ilel
iCe
tbiſt⸗
Nlerſen
Cd aineſt
mm f

4

en ſn
nognch
niRen
anerekon
inhacſenn
tanfn
utirt

1

lorhin/

—

5

bonã. 1 omnis cõtritus babet animũ oꝛdinatũᷣ.ergo
plus dolet de amiſſione dei qᷓ; de amiſſione alteriꝰ bo/⸗
ni creati. ¶ Sed ↄ.oſtẽdit᷑ ꝙ nõ opoꝛtet eſſe maioꝛẽ
qᷓ; de aliquo tꝑali.quia albius ẽ qdð eſt nigro iniꝑmix
tius.ergo maioꝛ ẽ doloꝛ qui minus babet de gaudio.
Sed doloꝛ cõtritionis ẽ mixtus gaudio.alius ſine ali
quo gaudio eſt qũq;.ergo ille maioꝛ.¶ Itẽ magis do/⸗

lendũ eſt de eo qdð recuꝑari nõ põt ꝙᷓ; de co qð recuꝑa

ri poteſt ⁊ recuꝑatũ eſt.ſed amiſſio filij non põt recu-
pari.amiſſio dei in penitẽte eſt recuꝑata.ergo no tan/

tũ dolere debet de amifſione dei quãtũ de amiſſione fi/

lij. ¶ Itẽ ꝙꝙ nõ opoꝛtet tantũ tolere videt᷑.quia quã⸗
tũcunqʒ parua ſit gratia delet omnẽ culpã.ergo ſimi⸗
l iter ex ꝑte doloꝛis quãtũcũq; paruꝰ eſt.dñ tamẽ gr̃a

ſit infoꝛmatus.delebit omnẽ culpã.ergo non opoꝛtet
W ſit maioꝛ omni alio. ¶ Item ſi boc opoꝛteret. tune
pauci eſſent cõtriti. pauci em̃ ſunt qui mallẽt eſſe ceci

q; nunq; peccaſſe. Aidemꝰ etiã multos viros penitẽ
tes qui flent ex moꝛte ↄſanguineoꝝ.qui non poſſunt
flere ꝓ peccat. R dð.qꝙ cũ q̃rit᷑ de quãtitate dolo/
ris.doloꝛ põt dici diſplicentia rõnis.vel paſſio ex hac

ryeſultans in ſenſualitate. Si hoc ſecũdo mõ accipiat᷑.

z2

53

dico ꝙ nõ eſt neceſſe magis dolere de peccato qᷓᷓ de re

tempali.nec etiã neceſſe eſt dolere.qꝛ non eſt in ptãte

cuiuſlibet.talis em̃ doloꝛ nõ ↄſcquit᷑ amoꝛẽc.ſed cõſe/

quit᷑ ipſam affectionẽ. ⁊ affectio expimentalẽ cogni⸗
tionẽ. ⁊ quia oẽs habent erꝑientiã diuine dilectiõis.
Ideo non omnes ita ſenſibiliter dolent de peccatis.tñ

ꝙ magis etiaʒ ſenſibiliter doleat aliquis de peccato

qᷓᷓ de aliquo damno hoc eſt ꝑfectiõis ⁊ congruũ.non

neceſſarin. Sed inqtũ doloꝛ dicit᷑ diſplicẽtia ratõnis
ſic dico ꝙ diſplicẽtia mẽſurat᷑ pᷣm quãatitatẽ charita/

tis. quãtitas aũt charitatis dupliciter põt accipi.vel
in ſe. vel in comꝑatiõe ad alios amoꝛes. In ſe. ſic di⸗
co ꝙ eſt pataa ⁊ maioꝛ ⁊ maxima. In comꝑatiõe ad

alios. ſic dicd q; vendicat ſibi dominiũ in coꝛde q;diu

ecſt. nec vnqᷓ ibi eſt niſi ſit dña.vnde dico ꝙ ad hoc ꝙ
aliquis habeat charitatẽ. neceſſe eſt ꝙ diligat deñ ſuꝑ

oĩa.Hoc aũt eſt diligere den ſuꝑ oia ꝙ ꝓ nullo dam-

no vel comodo vclit offendere deum. ſic intelligendũ

eſt de diſplicẽtia cõtritionis. Ande dico ꝙ peccatum

debet tantũ diſplicere rationi ꝙ nullo pacto.nullo co
modo vel incomodo vclit in ipᷣm cõſentire vel cõſen/

ſiſſe.qm̃ volũtas que ex aliqua cauſa cõſentit in pec/

catũ iuſta nõ eſt.vnde ſicut nõ opoꝛtet babentẽ chari
tatẽ velle moꝛi ꝓ xpᷣo. ſed in caſu in quo vel opoꝛtet
ipᷣm amittere charitatẽ vel vitã. tũc tenetẽ᷑ magis vel⸗
lemoꝛi ꝓ xpᷣo qᷓ; charitatẽ amittere. Sic in ꝓpoſito ẽ
intelligendũ ꝙ nõ teneoꝛ nũc ꝓ ſatiſfactione peccati
omuẽ penã ſuſtinere vel recõciliationẽ. qꝛ deus non

exigit. ⁊ ideo ſicut ego poſſum ſaluari nõ ſuſtinendo
martyꝛiũ. ſic poſſũ recociliari deo ſine mitis doloꝛibꝰ

te amiſſiõe rerũ tẽꝑaliũ. Si vo de compatiõe ⁊ pᷣele/
ctione querat᷑. Rndent aliqui ⁊ faciũt in hboc vim.qꝛ

poteſt intelligi reſpectu pᷣteriti vel futuri. Sʒ ego nõ

video in hc vim.qꝛ iuſta volũtas ⁊ vere penitens ita
detcſtat᷑ pᷣteritũ peccatũ qð fecit. ſicut futurũ ne fiat.

⁊ita ẽ peccatũ velle peccaſſe ſicut velle peccare. ðo

T peccati pᷣcedentis doloꝛe ⁊ deteſtatiõe.dicendũ ꝙ i
caſu in quo opoꝛtet pᷣeligere vel cõſentire in peccatũ

ſine cõpiacentia peccati vel tolerantia pene.quilibet
tenet᷑ pᷣeligere ſiue magis eligere penã ꝙᷓ velle pecca⸗
re vel peccaſſe. Pꝛet᷑ caſuʒ neceſſitatis dico ꝙ pᷣelige⸗
re omnẽ pen eſt ꝑfecte virtutis.dubitare vo eſt infir

titatis. quia timor naturalis valde facit dubicare.t

iſta dubitatio ſimul poteſt ſtare cũ charitate.ſed pꝛc-
eligere culpã alicui pene hoc eſt iniq̃tatis.ſi eſt ců de

liberatione ⁊ plena volũtate.quia omnis talis volũ=/

tas eſt iniqua que peccatũ vult vel abſe olute vel cõdi⸗

tionaliter.vñ ꝑiculũ eſt ⁊ ſtulticia querere hoc ab ali

quo infirmo vel etiã a ſeipᷣo.qꝛ hoc eſt hoiĩem ponere
in temptationẽ.vnde nullꝰ cõfeſſoꝛ debet boc ab ali⸗

9 7

quo qui ſibi cõfitetur querere.ſed ſi penitẽs ſe offerat

⁊ dicat ſe malle moꝛtuũ eſſe qᷓ; peccaſſe.vel ſimile ali⸗
quid.gaudendũ eſt. quia ſignũ bone volũtatis ẽ. Si
ergo querit᷑ vtrum doloꝛem oↄtritionis neceſſe ſit eſſe
maximũ.Si dicat᷑ de doloꝛe ſenſualitatis manifeſtũ
eir ꝙ nõ. Si de diſplicẽtia rationis. aut q;ẽtum ad in/
tentionẽ motus abſolute.⁊ ſic nec hoc mõ opoꝛtet eẽ
maximũ. Si in comꝑatiõe ad alios doloꝛes. dico ſiẽ

de amoꝛe.ꝙ opoꝛtet ꝙ habeat pᷣdominiũ.⁊ ſic pꝛoce/

dũt rationes ꝓbantes ipᷣm int᷑ omnes alios doloꝛes
