3 gijs ſiue adiutoꝛijs que moꝛtui impꝑtiũt᷑ viuis.ibi. Sp
foꝛte queres nunqͥd pꝛcces ſupplicantium ⁊c. Pꝛima pars habet duas. In pꝛima determinat veritatẽ. In ſe
cunda mouet dubitationes.iti. Solet moucri queſtio de duobus vno viuite ⁊c. Et pꝛima pars habet duas.
In pꝛima determinat que ſunt illa que pꝛoſunt defunctis. In ſecunda que ſunt illa que nõ ꝓſunt.ibi. De põ⸗
pis vero exequiarum idem auguſt. ⁊c. Similiter a da varwigaua mouet queſtiones duas habet. In pᷣma
nunar . fragt ibus equaliter. In ſecunda vo inquirit dein
firmo mediocriter bono cui decedenti in fine mudi nõ poſſunt ſubucnire ſuffragia eccleſic qualiter babeat li /

2ðò

N

cpo

As

Auh
ni

Von

gu⸗
M—KZũW
lhn
Tong
Win
letd⸗
ninie
thtetnr.
rcchean
Ni ſi
nimh,
K
üdpc⸗
thot
chu
mmptd⸗
Wpen
Cncot
Pimmiz

zuloge r
naisſ
nnedt
Nots
igidan

wedne

ns
ibiin
tinefnt
iibuser
8Nm:
fatu

bte

Egaztn

NReterea ſciendum eſt ꝙ omnes anime (vt ait

male vo toꝛmenta. Sed cum facta fuerit reſurrectõ.et
bonoꝛum gaudium amplius erit.⁊ maloꝛum toꝛmen⸗
ta grauiora quando cum coꝛpoꝛe toꝛquebuntur.

Ex his oſtendit᷑ maius erit gaudium ſanctoꝛum in
reſurꝛectione ⁊ poſt qᷓ; fuerit ante.et ꝙ diuerſa recepta

Aug. de vbiſ cula habebunt anime ſanctoꝛum. De quibus idẽ Au/
apoſtoli. 5 guſtinus ait. Lempus quod inter hominis moꝛem et

unerert.
tiunk moꝛtuis oſtendens que ſunt illa que ꝓſunt
Aus. iĩ ench. ¶ Meq; negandum eſt vt ait auguſtinus. defunctoꝛum

animas pietate ſuoꝛum viuentiũ releuari.cum pꝛo il⸗

lis ſacriſicium mediatoꝛi offertur vel elemoſyne fiunt
M in eccleſia. Sed hec eis tantũ ꝓſunt.qui cum viuerẽt.
Quibus pſint hec ſibi vt poſtea poſſent ꝓdeſſe meruerunt.Eſt enim
oꝛõnes.ᷣelye.ſa. quidam viuendi modus nec tam bonus vt nõ requi⸗ ad coꝛpꝰ qᷓ ̃aʒ retar
dat ne intenſiꝰ ferafß
in ſummũ celũ q; il
l aufert᷑.⁊ ſic pʒ qu?5
iſtud põt intelligi du-
plicit᷑. Aliqui tm non

crificũ/ bmõi rat iſta poſt moꝛtem. nec tam malus vt ei non pꝛoſint
llllſlſta poſt moꝛtem. Eſt vo talis in bono vt iſta nõ requi

rat. et eſt rurſus talis in malo vt nec his valeat cũ hec

vita tranſierit.adiuuari.Quocirca hic omne merituz
comꝑatur quo poſſit poſt hanc vitam quiſpiam gra-
uari vel releuari. Nemo aũt ſperet quod hic neglexit
cum obierit apud deum pꝛomereri. Non ergo iſta q̊ ꝓ
dDdelfſunctis cõmendandis frequentat eccdleſia illi apoſto
Ro.xiij. luice ſunt aduerſa ſententie qua dictũ eſt.Omnes ſtabi
mus ante tribunal chꝛiſti vt referat vnuſquiſq; ᷣm ea

auguſtinus) cum de hoc ſeculo exienint diuer⸗
as habent receptiões. bone habent gaudiuʒ.

vltimã reſurrectionem interpoſitum eſt animas abdi
tis receptaculis cõtinet. ſicut vnaqueq; digna eſt vkre
quie vel erumna.ꝓ eo quod ſoꝛtita eſt in carne duʒ vi

diuz ſanctoꝝ in reſux
rectione. Nidet᷑ male
dicere. qꝛ gaudiũ bez
top totũ cõſiſtit in vi
ſione dei. viſio dei to
tsa eſt aĩe nõ coꝛpoꝝ. S
ſi aie ſunt in ſtatu obß
degoise cõplete e⸗
onis. S ipaꝝ gaudin,
nüch anchii Pe. dö.
gaudiũ augeri ẽ dvu
plicit᷑.vel nũeroſitate
vel intẽſiõe ſiue qltſita
tine. Augmentũ gau
dij eỹtũ ad nueroſita⸗
tẽ nõ ponit augmẽtũ

in pmio eentiali. qꝛ il

rminat: is que viuentes imperti / lud e in vno ſolo.ſ̊ in
¶ Determinat de ſuffragijs que viuentes imperti / Saio gechtale as olk
ſtit in gaudio de bono
creato. ⁊ illud põt au
geri. marxime q;tũ ad
obm. vt de pluribus
gaudeat tunc q;ᷓ pꝛi?ꝰ.
Si loquamur intenſi
accñs.qꝛ incliatio aie

bñt ꝓ incõueniẽti &

ſimpir tũc augeat᷑ et

gaudiũ.qꝛ mag aperi

et dei vᷣbũ ad illumi/
nadũ ⁊ ꝑ ↄñs ad dele
ctãdũ. bAias ab ?

un Aue p corp geſſit. ſ;d bona vel mala. QAula en h me/ Auent g, anems .
—K riiitiitum ſibi quiſq; cum in coꝛpoꝛe viueret cõparauit. vt cunt᷑ abdita recepta-
nundn vovovovproſſent ei iſta pꝛodeſſe. HMon enim omnibus proſunt. cula. ⁊ vᷣm ꝙ recep⸗
Bhäalt et quare? non niſi propter differentiam vite quam qſ-⸗ tacula illa dicunt᷑ ab⸗
qʒ; geſſit in coꝛpoꝛe.Cum ergo ſacri:icia ſiue altaris ſi⸗ EE EH K
KM ue quarũcunq; aliarum elemoſynarum pꝛo baptiʒat ſa aiaꝝ nũc ⁊ poſt iu
gin ovuypmnibus offeruntur. ꝓ valde bonis gratiarum actio/ qdiciũ.ſ qꝛ eadẽ nũc ſe
nng nes ſunt. pꝛo nõ valde malis ſunt ꝓpiciationes.ſed ꝓ neobis incognita.S ꝰ

mnitgd ecen

umnin
er
nuhi
i

vialde malis et ſi nulla ſint adiumenta moꝛtuoꝛũ.ta—⸗ iudiciũ ær
mBen qualeſcunq; viuoꝛũ cõſolatiões ſunt. Quibꝰ vo
ꝓſunt.vel ad hoc ꝓſunt vt ſit plena remiſſio.vel certe

Aug.i ſer⸗ c vyt tolerabilioꝛ ſit ibDſa damnatio. Oꝛationibus er⸗

erũt nob nota. Si auu
tẽ a rõ. ddᷣ.ꝙ ratõ
hui? eſt vt fides bẽar
locũ qᷓ ẽ& nõ viſis. v5
merent᷑ et in credẽdo

mone de ver go ſancte eccleſie ⁊ ſacriſicio ſalutari.⁊ elemoſinis que t in cred?
bis api. aräckgadſedan
e „„wö =è ſernũ cũñ iã nõ videan
mus. Beati ciñ qui nõ viderunt ⁊ crediderũt. Mon tm̃ eſt aũt ad fidei meritũ.s etiã ad ꝓbãdũ bumanũ affe

gpin 4 ctuz. vñ noluit dñs ꝙ moꝛs noſtra ſilis eẽt moꝛti beſtiarũ.vt ꝓbarcet coꝛda filion hoim. c ¶ Oꝛoͤnibꝰ ſctẽ ʒ
eccicſie ⁊c. Innuit mgr̃ ſacrificio ſalutari nõ ẽ dubiũ moꝛtuos adiuuari. r falſũ dicẽ.qꝛ ſacriſiciũ altamſẽ

NH. ſacrm eccleſie.ſ ſacr̃a eccie nõ ꝓſunt niſi in ſtatu viatoꝛis.ᷣ ⁊c. Itẽ q̃r iuxta h̊ ci ſefe vo Eſur pꝰmoꝛtẽ.·
Nron vñ eſt ꝙ; ᷣ ſacrm̃ altaris pdeſi.Re:dð ꝙ alit pdeſt ſacrm̃ altanj viuis alit᷑ moꝛtuis. Aiuis ei pdeſt ſeᷣ rõe ſacfi
r.. ⁊ cbi.moꝛtuis autẽ pꝛodeſt ſub ratione ſacrificij. Inẽtum em̃ ſacrm eſt cbat et dat graciam ⁊ perfectionem·

nanducanti. m autem ſacriſicium deutn placat.boſtie enim placant.et quoniã deus iratus eſttanö
ege noder dum placando nou ſedat ipſius affectionem.ſed remitti facit pene acerbitatem.
4 Quod queritur quare alia ſacramẽta nõ ꝓſunt.dᷣm qꝙ alioꝝ ſacramẽtoꝝ diſpenſatio reſpicit actũ in pſona
vel circa ꝑſonã.ſic pʒ in baptiſmo.⁊ iõ i pᷣt baptiʒari niſi qͥ pCto ẽ in aquã mergi.S ſacrificiũ eſt actꝰ p ꝑſona.
et qm̃ actus in ꝑſonã S
requirit ꝑſonam actu

exntẽ.ſed ꝓ ꝑſona ñ.
ſic xpᷣs obtulit ſe pr̃i

turi ſunt. ſic ſacrifi/
ciũ ꝓdeſt his qui fini/
erunt vitä.

d ¶ Per pauperes q
rũ eſt regnũ celoꝝ ⁊c.

Cõtra hoc obijcit᷑.qꝛ

qui diligit aliũ ⁊ oꝛat
pꝛo pecunia dat ſpiri

tuale pꝛo tempoꝛali.

et omnis talis eſt ſy⸗
moniacꝰ.ergo ⁊c.Reꝰ.
dðm ꝙ mammõöa hic

apꝑellat᷑ poſſeſſio ter
rena.de hac facit bo-
mo ſibi paupes ami/
cos dum eoꝝ ſubue-
nit neceſſitatibꝰ.pau⸗/
peres aũt chꝛiſti oꝛat
vt grati ſuis benefici-
is.et ita patet ꝙ bene

ficiuʒ tpale nõ eſt ſic
finis motiuus.ſed ſi⸗

paliter.intendunt.iõ
Ipter hoc non oꝛãt fi/

naliter. ⁊ o non ven
dit᷑ ſed impetrat᷑ per
accidens.ſ.p acquiſiti

onem amoꝛis.

e¶ Iniuria ẽ p mar

tyre oꝛare in eccleſia.

Aidr̃ male dicere. qꝛ

oꝛõnes ꝓ valde bo⸗

nis ſune gratiarũ acti
ones. qui agit gam jacia.non adiutoꝛi⸗ iquid pꝛ
pſanctis no facit eia lacia.non adiutoꝛia moꝛtuoꝛum.quia ſi aliquid pꝛo/
iniuriatn. ergo ⁊c. It
quod licet nobis deſi/
dgerare licet ⁊ petere.
ſed deſiderare ponu⸗

mus honoꝛem ſctõꝝ.
ergo oꝛare debem?
ſpoꝛum honoꝛe

dom ꝙ Aug. B oꝛare
pꝛo aliquo dicit oꝛare
ꝓ alicuiꝰ ſalute quaʒ
ia bz. ſi ð oſtare deret
nobis ꝙ martyres ſta

% &

pꝛ:o eoꝛum ſpiritibus offerunt᷑ non eſt dubium moꝛtu /

os adiuuari.vt cum eis miſericoꝛdius agat᷑ a domino

illis qᷓ fuerunt ꝙ; eoꝛum peccata meruerunt. hoc enim a patribus tra⸗
6 ditũ tota obſeruat eccleſia. vt pꝛo eis qui in commu⸗
nione coꝛpoꝛis et ſanguinis domini defuncti ſunt.cuʒ

ad ipſum ſacrificium loco ſuo'cõmemorentur oꝛet᷑. ac

ꝓ illis q; id offerri commemoꝛetur. Mon eſt ergo am⸗

bigendum iſta pꝛodeſſe defunctis.ſed talibus qui ita
vixerunt ante moꝛtem.yt poſſint eis hec vtilia eſſe p⸗

moꝛtem. Nam qui ſine fide operante ꝑ dilectionẽ eiuſ

q; ſacramentis de coꝛpoꝛe exierunt.fruſtra illis a ſuis

huiuſmodi pietatis officia impendunt᷑.cuius dum hic

eſſent pignoꝛe caruerunt.nõ miſericoꝛdiaʒ ſibi theſau⸗

riʒzantes ſed iram. Mon ergo moꝛtuis noua merita cõ/

parant᷑ cum ꝓ eis aliquid boni operant᷑ ſui.ſed eoꝛuʒ

pꝛecedentibus cõſequentia iſta reddunt᷑.nam iſtaʒ qͥſ
qꝙ; finiens vitam.niſi quod in ea meruerit non poterit

habere poſt eam. Ecce quibus et qualiter pꝛoſint illa
que pꝛo defunctis frequentat eccleſia.Mediocrit᷑ ma⸗

lis ſuffragantur ad pene mitigationeʒ. mediocriter bo

nis ad plenam abſolutionem. Qui non habent tante

ꝓfectionis merita vt nõ indigeant iuuari per pauꝑes
notiuus. ſed ſi- quoꝛum eſt regnum celoꝛum quos ſibi fecerunt ami⸗
cut aliquid inducẽs.
et qm̃ hoc non pꝛinci

cos de mammona iniquitatis.Quoꝝ tanta eſt perfe/⸗

ctio vt his adiutoꝛijs non indigeant.quales ſunt apo

ſtoli ? martyres. At enim ait Auguſtinus. iniuria eſt
ꝓ martyre oꝛare in eccleſia cuius nos debemus oꝛatio
nibus commendare.pꝛo alijs autem defunctis oꝛat᷑.

De officijs ſepulture. êMU
¶ Qſtendit que ſunt iſta ſt uffragia que non pꝛo⸗

ſunt defunctis vtpote exequiaꝝx pompe. c

¶ De pompis vero exequiarum ideʒ Auguſtinus ita
dicit. Pompa funeris.agmina exequiarum.ſumptuo

ſa diligentia ſepulture.viuoꝛum ſunt qualiacunq; ſo⸗

„

deſt impio ſepultura pᷣcioſa. oberit pio vilis vłnulla.
Pꝛeclaras exequias in conſpectu hominuʒ purpura
to illo diuiti exhibuit turba famulorum. ſed multo cla
rioꝛes in conſpectu domini vlceroſo illi pauperi mini/
ſterium exhibuit angeloꝛum. qui eum extulerunt non
in marmoreum tumulum. ſed in abrahe gremiuʒ. Sit
tamen cura moꝛtuos ſepeliendi et ſepulcra couſtruen⸗-

9 Math. v.

e Aug⸗. de
vbis apli.

Aug. i ßᷣmöe
de vxhbis apli.

Aug. ĩ eodẽ.

diquia hec in ſcripturis ſanctis inter bona opera de/
putata ſunt.Nec ſolum in coꝛpgribus patriarcharum

tim beiſiccant᷑ ſicut nitus debet de eoꝝ glia dubitare. ita nullus debet pꝛo eis oꝛare. Si em̃ orat videt᷑ pꝛeſu

mere ꝙ n ſint in ghia.vita æᷓ nõ ſint monyres vere.et nõ tĩ pᷣſumere ſed etiaʒ exteriinnuere.acꝑ hᷣ iniontiẽõ

—

witts

diger

SWDBð

2 . —URNWNb
——— ð ,ð . —

.

aliorumq; ſanctoꝝ. ſed etiam in ipſius domini coꝛpo⸗
re qui iſta fecerunt laudati ſunt. Impleant igitur ho/
mines erga ſuos officia poſtremi muneris.e ſui huma

ni leniamenta meroꝛis.verũ illa que adiuuant ſpiritꝰ

ſeruantius ꝓcurent.

¶ Determinat vtrum ſuffragia pꝛoſint omni⸗
bus equaliter. HWZ „H

De duobus ¶ Solet moueri queſtio de duobꝰvno diuite altero pau

bonis q̊ꝝ alt
pla pꝰ moꝛtẽ
hʒ auxilia.

pere piter ſed mediocriter bonis.qui pꝛedictis ſuffra/⸗

gijs indigent ⁊ meruerunt piter poſt moꝛteʒ iuuari. ꝓ

ꝗltero vo id eſt pꝛo diuite ſpeciales ⁊ cõmũes fiũt oꝛa⸗

tiones.multeq; elemoſy g pauꝑe vo
nõ fiunt n 1 uerit ergo
an tantũ iuuet᷑ pauꝑ paucioꝛibus ſubſidijs quantum
diues amplioꝛibus? Si non pariter iuuat᷑.non ei red⸗
ditur ſᷣm merita. Meruit em̃ pariter iuuari.qꝛ pariter
boni extiterunt. Si vᷣo tantum ſuffragij conſequit᷑ qn
tum diues.quid contulerunt diuiti illa ſpecialiter pio mi F.
le⸗ ſed eo ꝙ oꝛare ꝓ ali-
quo eſt petere ſalute-ʒ
cius vel acceleratõeʒ

nõ fiunt niſi cões largitiones ⁊ oꝛatiões.

eo facta:Sane dici poteſt non ei magis valuiſſe gene⸗

ralia ⁊ ſpecialia q; pauperi ſola generalia ſuffragia.et
tamen ꝓfuerunt diuiti ſpecialia.nõ quidem ad aliud
vel magis aliquid.ſed ad ideʒ ad quod generalia. vt
ex pluribus ⁊ diuerſis cauſis vnum perciperetur emo
limentum. Poteſt tamen dici aliter illa plura ſubſidia

contuliſſe diuiti celerioꝛem abſolutionem nõ plenioꝛẽ.

¶ Inquirit de inſirmo mediocriter bono.cui dece⸗

denti in fine mundi non poſſunt ſubuenire ſuffr
gia eccleſie.qualiter habeat liberani.. e

di articulo cum reliquis migrabit. ſi ſaluꝰ fuerit: Pꝛo

eo non offertur vlterius ſacrificium vel oꝛatio vel ele⸗-

moſyna. nec habebat tante ꝑfectionis merita.que hiſ
ſuffragijs non egerent. Nunquid g ſaluabit᷑ Eſtimo

eum quaſi per ignem tranſeuntem ſaluari meritis ⁊ in
terceſſionibus celeſtis eccleſie.que pro fidelibus ſem/
per intercedit voto ⁊ merito donec impleat᷑ chꝛiſtus.

eterminat de ſuffragijs que moꝛtui impertiun
tur vinuis. f

ed foꝛte queris.nunquid pꝛeces ſupplieantium ſan

cti audiunt.⁊ vota poſtulantium in eoꝛum noticeiaʒ p/

ueniunt? ¶ Hõ eſt incredibile animas ſanctoꝛum que
in abſcondito faciei dei veri luminis illuſtratiõe letan

tur.in ipſius contemplatione ea que foꝛis agunt᷑ intel
ligere.quantum vel illis ad gaudium vel nobis ad au
xilium ꝑtinet. Sicut enim angelis ita ⁊ ſanctis qui ðo

aſſiſtunt petitiones noſtre innoteſcũt in verbo dei qs

contemplant᷑.vnde et dicuntur angeli oꝛationes ⁊ vo

oꝛãdo ad de-

um.

ta noſtra offerre deo.nos quia eum doceant.ſed quia
eius voluntatem ſuper eis conſulũt. Vnde Aug.An⸗

gelis qui ſunt apud deñ innotefcũt petitiones noſtre.

defunctoꝛum.ſcilicet oblationes.oꝛationes.multo ob

martyri facere. Oꝛ rr
obijcitur ꝙ ſũt ga
tiarũ actiones.dicen/

dum ꝙ iſtud eſt verũ
quando ecdeſia de ſa

lute alicuius põt po

abiliter dubitare.

QMÆtRꝗobijcit᷑ ꝙ deſide/

randus eſt honoꝛ ſã
ctoꝝ.Dicendũ ꝙ ve⸗

rum eſt ſed cum Bh̊ pe

timus.non ipſis ſan
ctis petimus.ſed peti
mus nobis. vt nobis
innoteſcat coꝛuz vir /
tus ꝑfecta.et detur af
fectio bona ad laudẽ
diuinam ſiue ipſoꝛũ.
Si quis tamen cõtẽ/
dat hoc eſſe oꝛare pꝛio
martyre. Oðʒ ꝙ iſto
mõ nõ intelligit aug.

ſalutis.

¶Mec babebat tan
te pfectionis meria.

que bis ſuffragijs nõ
egerent. Aidet᷑ ꝙ om

nes ſint tales. qꝛ ſup

illud.ij. Coꝝ. viij. vt
illoꝛum abundantia.

9 E rart. ./glo. Qui viuunt in H
¶ Sed iterum queritur de aliquo mediocriter bono qui
talibus indigens fuffragijs in ipſo cõſummatiõis mũ⸗ rita ad vit.
entia niſi iuuent me

ſeculo nõ habent me⸗
rita ad vitam ſuffici

rito chꝛiſti ⁊ angeloꝝ
Sʒ cõtrariũ videt᷑.qꝛ
aut habet verã chari
tatẽ.aut nõ. Si non.

ergo nullũ babʒz me-

ritum. Si habet. cẽ

habeat ſpũm ſanctũ.
et ita pignꝰ hercdital
eterne hʒ ſufficientiãs.
PSe. dm ꝙ tria ſunt
geuera hoim habẽti/
charitatem pfectã et
abſolutionẽ ab oĩ cul

pa 2 pena. ⁊ tales ſibi
ſufficiũt. ſ hi potiꝰ ſt

in celis ꝙᷓ; in terris.ta
liũ em̃ ↄuerſatõ in ce

lis ẽ. Quidã bñt ꝑfe/
ctũ amoꝛẽ.tñ ꝓpt᷑ ma
la opa pcedẽtia ſt ob
ligati ad penã.⁊ taleſ
indigent ſuffragijs m

ad ſaluſ obtentionẽ.

ſ accelerationẽ. Qui

dã hñt charitatẽ img

fectaʒ ita ꝙ ꝓni ſunt ad caſuz ⁊ obligati ſuntimultis reatibꝰpctõꝝ. ⁊ tales viuũt in hoc ſeculo lʒ nõ oio ſe co⸗
foꝛmẽt ſeculo.⁊ indigẽt ſuſtragijs vt in charitate ꝑmaneãt.⁊ vt excũtes de terꝛa toꝛmẽta nõ eos detineãt.

—-—

8 g (At quodammo/ Syt quodammodo eas offerãt deo. ⁊ de his conſuläůt. S
do eas offerant do. ęæt quod deo iſbente implenduʒ eſſe cognouerint. hoc
Zuere her gr nttt nobis euideyter vel latenter repoꝛtent. Vnde ⁊ ange Tho. xij.
petttibes noſtras vty lus hoibus ait, Cum oꝛaretis oꝛationem veſtram obb.
ſe; ꝗpter ſe an pꝛopk tuli deo. Ad omnia quidem ſcienda ſufficit deo ſua ꝑ / Aug. li.xv. ð
nos.Redd. ꝙ ſicut vi fectio.habʒ tñ nuncios.i.angelos nõ qui ei que neſcit trinitate.
demꝰ in cauſis terre annuncient(non em̃ ſunt vlla que neſciat) ?ſed bonuzʒ h
nis. æ qui neſcit taaul eoꝝ eſt de operibꝰ ſuis eius cõſulere veritatem. ⁊ hoc
e ro vr ſoaua. elſt ꝙ ei dicunt nõ nulla nunciare. non vt ipe ab eis di⸗
tur ⁊ alleget p ipᷣo.ſie ſcat.ſᷣ vt ab eo ipi ꝑ verbũ eius ſine coꝛꝑali ſono. Nũů⸗
in ſpnalibus intelligẽ ciãt etiã qð voluerit ab eo miſſi ad quos voluerit.to⸗
dum eſt. cũ nos nec tũ ab illo ꝑ illud verbũ eius audientes.id eſt in eiꝰve⸗
gosarehne ne SS nareinuenientce: gic faciendũ.quid. quibus.⁊ .
tire ſciamu coia de. quando nunciandũ ſit. Mam æ nos oꝛantes eũ.nõ eũ
ange ue eac eu Ddocemus. qꝛ nouit (yt ait verbu eius) pater veſter d
gnus in illa ſupna cu· vobis necariũ ſit pꝛiuſq; petatis ab eo. Hec iſta ex ꝑte Aug. in li. de
ria aſſumat verbũ v cognouit.ſed futura omia tꝑalia atq; in eis etiã quid gęa noui teſ.

oꝛationẽ noſtraʒ ꝓpo⸗

nat. Si aũt querit᷑ ꝑer

⁊ quãdo ab illo petituri fueramus.⁊ quos ⁊ de quibꝰ

rebꝰ vel exauditurus vel nõ exauditurus eẽt ſine ini /

N—— tio ante pꝛeſciuit.nõ ergo dicit᷑ angelus oꝛationes no
7 oꝛatio noſtra eſt d· ſtras offerre deo.quaſi deus tunc nouerit qͥd velimus
ſideriũ alicuiꝰrei vype ⁊ quo indigeamus.que oĩa anteq; fiant ſicut et poſtqᷓ;
titio foꝛmata m deſi - facta ſunt nouit.ſed qꝛ neceſſe habet rõnalis creatura.
deriũ.⁊ qũ deſideriux temꝑales cauſas ad eternã veritatẽ refer:e.ſiue peten
nanri ex d VV do quid erga ſe fiat.ſiue cõſulendo quid faciat.
rficthaelte damnaund: A dictũ̃ eſt de angel attribuit ſcis aiabꝰ

auribus dei tũc opti ESi aũt angeli a deo ꝑ verbũ eius diſcũt petitiões no i

me poꝛamꝰ.⁊ quoniã ſtras.⁊ qͥd de his implẽdũ ſit ⁊ quid nõ.cur nõ creda⸗

affectiones noſtre ſüt

tepide.⁊ affectiões an

geloꝝ feruentiſſime 2
magis eleuate ad ipᷣʒ

deſiderando ꝓ nobis
qð nos deſideramus.

cum accedant ad deũ

familiariꝰ ꝓximius

10

dicunt᷑ ſibi offerre. et

quod deus vidit nos

pꝛimo petere ⁊ appꝛo

bare ꝑ os noſtrum. ſe

cundo magis appꝛo/

mus ⁊ alas ſanctoꝝ dei faciẽ ↄtẽplantiũ.i eiꝰ veritate

intelligere pᷣces hoim. ⁊ que implende ſint vel nõ. In
de eſt ꝙ deus dicit᷑ exaudire pᷣces quoꝛũdã nõ ſolũ qñ
effectui mãcipat.ſed etiã quãdo innoteſcit curie ange⸗
loꝝ ⁊ ſctãꝝ aiaꝝ qͥd inde futurũ ſit vel nõ.⁊ q̃d cogno
ſcuũt in dei volũtate eẽ.volũt et ipi. Adeo em̃ ſuꝑne vo

luntati addicti ſunt.vt nihil pᷣter eiꝰ voluntatẽ queãt

velle. Intercedũt & ad deũ ꝓ nobis ſãcti.⁊ merito.dũ
illoꝝ merita ſuffragant᷑ nobis.⁊ affectu duʒ vota nr̃fa
cupiũt impleri.QQ.5 tñ nõ faciũt niſi in volũtate dei im
plenda didicerint. Oꝛamꝰ vt intercedant ꝓ nobis.

bat ꝑ os ⁊ deſiderium id eſt vt merita eoꝝ nobis ſuffragẽt᷑.⁊ vt ipᷣi velint bo
angcloꝝ. Et qm iſtul nũ noſtrũ.qꝛ eis volentibꝰ deus vult ⁊ ita fiet.Ex pꝛe
dicit voſer a appꝛo · miſſis ↄſtat ꝙ cũ quibuſdã miſericoꝛdius agit deus q;
bar benee dililt apd eoxꝝ peccata merueruut.ſ.cũ mediocriter malis.qͥ ſuſ-⸗
deũ innoteſcere. nõ ſo fragijs eccleſie iuuantur.
lum ꝑ nos verũ etiaz

p angelos. Angeli em̃ dicunt᷑ loqᷓ affectiões voluntatis ⁊ p adminiculũ rationis.ſicut exponit greg. ſuꝑ pᷣn

cipiuz iob. b ¶ Sʒ bonũ eoꝝ eſt de opꝑibus ſuis eiꝰↄſulere writatẽ. Aidet᷑ male dicere. qꝛ iſtud ↄſiliũ dicit
inquiſitionem ⁊ ita rõcinationẽ.ſed angeli vt dicit dyoniſius habent intellectũ deifoꝛmẽ.i in eis nõ cadit ↄſi/

lium. Ro. dicendum qꝙ conſułtre aliquem hoc eſt dupliciter. Aut vt ꝑ indagationem ⁊ inquiſitionis diſcuſſio/
nem ꝑueniat ad cognitionem rei dubie. Aut vt ꝑ illuſtrationem eius ſubito cognoſcat quomodo debeat face

re. Pꝛimum eſt humanũ.ſcᷣm vᷣo nõ ſolũ humanũ ſed etiam asgelicum ceſſe pbibet᷑. ¶ Si aũt angli a deo

⁊c̃. AUidet᷑ male dicere.Quia bcatus Gꝛego.cdicit.quid eſt qdð nõ vident qͥ videntẽ omnia vident.R ddᷣm.
multa addiſcunt angeli ſiue per ipſum verbum ⁊ ꝑ alios angelos ſiue ꝑ expientiam. Oꝛ aũt dicit grego.nõ in/
telligit᷑ quia omnia videant.ſed qꝛ vident iſtud vnum quod eſt melius videre q́; omnia. Vñ ſicut ille qͥ bʒ d
um dicit᷑ oia habere.nõ qꝛ oim ſit poſſeſſoꝛ.ſᷣ qꝛ habet illud vnũ cui nõ poſſunt equiꝑari om̃ia.iõ ꝑ equipollẽj

tiam vcl ſuꝑualcutia dici᷑ habere oĩa. Sic qui nouit deum deum dici᷑ omnia noſſe.

„
7
.*

r

α☚

„
—

ttgo ſi
ſſelngen
le luce⸗
1Mluite
ginloen
Alites⸗
requien
od̃
ferosg
bonoae

hu Ab:
coni
ſitus.ſ
dickin
mUs.
11 leuſus.
liiſoa
de h
ltipatte
Ntigene
Peiufe
ſans

üln
NNlu

nuipen
Galto

11

12

ꝙ in locis diſtantibꝰ erãt.

Rintelligentiã huius pᷣtis ᷣn: tria q̃ deter/
minat msr in lr̃a pᷣncipalit᷑ tria qᷓrunt᷑. Pꝛi/
LHMmo querit᷑ de receptaculis aiaꝝ exutaꝝ. Se/
cñdo de ſuffragijs q̃ recipiũt a viuis.Lercio ð ſuffra

gijs qᷓ impendũt viuis.Circa pꝛimũ qᷓrunt᷑ tria. Pꝛi.

mo qꝗ̃rit᷑ de receptaculis aiaꝝ ante aduentũ xpᷣi. Se/

cũdo querit᷑ vtrum poſt aduentũ xpᷣi babuerũt loca

determiata. Lercio vtrũ egrediant᷑ ad exterioꝛa.

¶ Circa quã pcedit᷑ ſic.⁊ ꝙ ante xpᷣi aduentũ deſck.

derant ad infernũ oſtẽdit᷑ pᷣmo ꝑ vetus teſtamentũ.

Ita dixit patriarcha Jacob Geñ.xlij. deducetis ca/⸗

nos meos cũ doloꝛe ad inferos.Et Geñ.xxxvij.deſcẽ⸗

dam ad filiũ meũ lugẽs in infernũ.ergo ⁊c. Item
Job. xvij. In tenebꝛis ſtraui lectulũ meũ.infernꝰ do⸗
mus meaẽ.⁊ cõſtat ꝙ iuſtꝰ crat.S ⁊c. ¶ Itẽ bocipᷣm
oſtẽdit᷑ etiã ꝑ nouũ teſta.qꝛ dicit᷑ in ſymbolo.deſcedit
ad inferna.còſtat ꝙ nõ niſi ad ereptionẽ iuſtoꝛũ.iuſti
ergo deſcẽdebãt. 6
ſolutis Feend⸗ inferni.ergo oẽs alij detinebant᷑ i in/
ferno. ¶ Itẽ debitũ oꝛiginalis peccati nõdũ erat ſo/

lutũ. ꝙ̈, nec hõ de poteſtate dyaboli ereptus. quãtũ⸗/
cũqʒ eſſet iuſtus. poterat ipᷣm dyatolꝰ trabere deoꝛſũ.
¶ Sed o. Infernꝰeſt locus debitꝰ malis ⁊ iniuſtis.ſ

ante aduentũ xpᷣi multi moꝛtui ſunt boni ⁊ iuſti. illi
nõ deſcẽdebãt in infernũ. ¶ Itẽ vnaqueqʒ aia babet
locari ſᷣm exigentiã meritoꝝ.ergo cũ viri ſancti ante
aduẽtũ xpᷣi multũ diſtarẽt ab impijs qᷓ;tũ ad meritũ.
F etiã q;tũ ad locũ.¶ Itẽ in inferno nulla ẽ redẽptio.
ergo ſi iuſti deſcẽderũt ad infernũ.videt᷑ ꝙ nunq fue
rũt inde liberati.qd manifeſte falſũ ẽ. ¶ Itẽ ſicut pa/
tet Luce.xvj. cbaos magnũ firmatũ erat int᷑ Lazarũ
⁊ diuitẽ. vt nõ poſſent mutuo ad ſe trãſire.ergo videt
¶ Itẽ Augꝰ. xij. ſup Geñ.
ad literã.videmꝰ inferioꝝ mentionẽ nõ eſſe factaʒ in
requie paupꝑis.ſed in ſupplicio diuitis. Et iterũ ideʒ.

Mõödũ inueni ⁊ adbuc requiro.nec mihi occurrit in/

feros alicubi in bono poſuiſſe ſcripturã. nõ aũt niſi ĩ

bono accipiendũ ſinũ Abꝛahe.& ſi ſancti patres in ſi/

nu Abꝛabe poꝛtant᷑ ſic dñs ipᷣe de Laʒaro teſtat᷑.ptʒ
*c. dicendũ ꝙ infernꝰ dicit᷑ locus penaꝝ. ⁊ lo⸗/
cus qui ẽ inferioꝛ.tum rõne ſtatus qͥ vilis eſt.tũ rõne
ſitus. Poteſt ̊ infernꝰdenomiari a ſuo ſummo.⁊ tũc
dicit᷑ infernꝰ locus in qͥ eſt maxima pena.⁊ locus infi/

mus. ⁊ iſte nõ cõpetit niſi dãnatis qͥ puniũtur pena

ſenſus. ⁊ ſine ſpe interiꝰ pijciunt᷑. Poteſt iterũ appel
lari locus inferioꝛ in quo qs punit᷑ pena damni. ⁊ iſte
dicit᷑ lymbꝰ.⁊ in hũc deſcẽdebãt ante xpᷣi aduẽtũ ſan/

cti patres. ⁊ deſcendũt nũc paruuli nõ baptiſati. Sed

—

attẽdendũ ꝙ patres fuerũt in ꝑte ſuꝑioꝛi.⁊ paruuli iĩ

15

pte inferioꝛi.Et ratio huiꝰ c.qꝛ iſti babẽt carentiã vi⸗/
ſionis ſine expectatiõe.illi habebãt cũ expectatidc.et
ideo qꝛ in ꝑte ſuꝑioꝛi erãt ⁊ viſionẽ dei expectabant.

nõ tm̃ i lymto ſed in ſinu Abꝛahe dicebant᷑ eſſe. ille

locꝰ dicebat᷑ inferioꝛ. ⁊ qꝛ inferioꝛ.⁊ qꝛ aliquo mõ lo/
cus erat miſerie. Lymbꝰ.qꝛ erat pena carẽtie. Sed ſi.

nus Abꝛabe.qꝛ erat expectatio glie. ⁊ ita infern

hanc diffini

ſitũ. ratiões vo ad oppoſitũ de inferno dicto ꝓpꝛie et

Itẽ Actuũ.ij.quẽ dens ſuſcitauit

non
ſonat niſi in malũ qualitercũq; accipiat᷑. Sinus aũt
Abꝛabe in bonũ.qꝛ ẽ ibi requies aut ꝑ pᷣuationẽ ma/
li.aut ꝑ collationẽ oĩs boni.⁊ ſic eſt locus gloꝛie. ⁊ per
tionẽ patet rñſio ad vtrãq; ꝑtẽ. Ratiõöes
em̃ ad pᷣmã partẽ pcedũt de inferno large dicto 2 m

—

hm pens.ſicut patet diſcurrẽti ſingulas.

—(EHucſtioij.. b—
¶ De receptaculis aiaꝝ poſt aduentũ xpᷣi. et querit᷑
vtrũ habcat receptacula vł loca determiata.Et ꝙ nõ
videt᷑ de bonis.glo.ſuꝑ ill ps.xxxvj.adhuc puſillũ ⁊
nõ e.⁊c. Adhuc puſillũ eſtvſq; ad finẽ vite cuiuſq; qñ
literant᷑ ſcti. Poſt hãc tñ vitã nõ ita erit vbi erũt ſan⸗

cti quibꝰ dicet᷑. Aenite bñdicti. ¶ Itẽ ꝙ mali nõ ha/

beaunt receptacula videt᷑. Augꝰ de ſpũ ⁊ aia.Quedaʒ
aie puniunt᷑ in loco vbi deliqrũt.quedã in abditis re
ceptaculis. ¶ Itẽ ꝙ neuter videt᷑. Augꝰ in ench.Tẽ
pus qð inter bomis moꝛtem⁊ vltimã reſurrectionẽ

interpoſitũ eſt aias abditis receptaculis cõtinet ſicut
e ratioe vi

vnaqueq; digna eſt requie vel erũna.
det᷑.qꝛ aie a coꝛiꝑibꝰ exute ſunt ſpnñales ⁊ oino a coꝛ/
poꝛe nõ dependẽt. locꝰ remuneratiõis.¶ Cõtra.
ꝙ mali habeãt videt᷑.qꝛ Lucc.xvj.dixit dñs.moꝛtuꝰ
eſt diues ⁊ ſepultus in infrno. Et poſt ſubdit᷑.ne ve/
niant in locũ toꝛmẽtoꝝ.ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ ꝙ boni videt᷑.ij.
ad Coꝝ.v.Si terrena veſtra habitatio diſſoluat᷑.do/
mũ habemꝰ in celis. Et Gꝛeg. qui chꝛiſtũ in celo eſſe
nõ dubitat in coꝛpe.nec Pauli aiaʒ eſſe negat. ¶ Itẽ
ratiõe videt᷑.qꝛ loci cõgruitas cõfert ad oꝑationem.
ergo cũ anime beate ſint excellẽtiſſime virtutis cõtem
plando deñ ⁊ oino imutabiles.ergo locus ſupᷣmꝰ eis
debet᷑. ergo ab oppoſitis damnatis infimꝰ. ¶ Item
excellẽtia retributiõis cõſiſtit in ſocietate multa.quia
nulla ſine ſocio iocũda eſt poſſeſſio. ergo aie poſt bãc
vitã ſunt ſimul. ¶ Beꝰ dicendũ ꝙ triplicẽ locũ cõtin/
git intelligere.ſ.remuneratiõis.quiete expectationis.
et purgatiõis. Et rõ huiꝰ ẽ.qꝛ aia exuta ex duplici cã
põt unpediri a remuneratiõe beata. aut ꝓpter hoc ꝙ

14

ianua eſt clauſa.aut ꝓpter hoc ꝙ ipᷣa nõ eſt plene pur

gata. Statui retributiõis rñdet locus ꝓpꝛius ⁊ rece/
ptaculũ determiatũ i ſe ⁊ quo ad nos.ſ.celũ empireũ

quo ad bonos.⁊ quo ad malos locus infimꝰ. Statui

quietis ⁊ expectatiõis rñdet locus determiatꝰ in ſe.
ſed nõ quo ad nos.qꝛ neſcit᷑ ꝑ ſcripturas vbi ſit lym/
bus. Statui vᷣo purgatiõis rñũdet locus indetermia/
tus ⁊ quo ad nos ⁊ quo ad ſe.qꝛ nõ omnes in eodem
loco purgant᷑ lcʒ foꝛte in aliquo multi ſint.⁊ qẽtũ ad
bunc locuʒ loquitur Augꝰ. OQð vo obijcit᷑ de glo.di/
cendũ ꝙ nõ loquit᷑ de loco ſed de ſtatu q;tuʒ ad ſecũ
dam ſtolã. Poteſt tñ aliter dici ⁊ melius.ꝙ anime re
ceptacula aut ſunt m merita bona. ⁊ ſic eſt padiſus
⁊ locꝰ celeſtis. Aut ꝓpter peccata.⁊ ſic diſtinguit᷑ tri/

plex locus m triplex peccati genꝰ.ſ.purgatoꝛiuus.et

hic debet᷑ veniali. Lymbus. ⁊ hic oꝛiginali. Et infer/
nus.⁊ hic moꝛtali.Et bene poteſt eſſe ⁊ ſatis ꝓbabi/
le eſt ꝙ gradatim ſe habeãt iſta tria loca.ſi tamẽ circa
eandẽ partẽ ſint.ſicut colligi poteſt ex ſanctoꝝ dictis.
⁊ ex bijs que in pᷣcedẽtibus dicta funt. And poſſunt

loca animan diſtingui ſic. vt reducãt᷑ ad bimẽebꝛẽ di/
uiſionẽ. Locus retributionis aut eſt gloꝛie aut pene.

Si gloꝛie.ſic celum. Si pene.ſic infernus.Gloꝛia vᷣo

diſtinguit᷑.quia charitas que vniꝰſpeciei eſt meretur

gloꝛiã. Sed penalis locus eſt duplex.aut ſm penam

15

16

damni.⁊ ſic lymbus.Aut pᷣm penam ſenſus.⁊ ſic in·

fernus.Et vtrũqʒ membꝛũ diuidit᷑.qꝛ qui pena dam
ni puniunt᷑.aut ſimpliciter ⁊ eternaliter.⁊ hij in infe⸗

rioꝛi illius ꝑtis ꝗᷓ dicit᷑ ymbus. Aut ad tempꝰ. et hij/

in ſuꝑioꝛi que dicit᷑ ſinus Abꝛahe. Similiter illi qui
puniunt᷑ pena ſen ſus.aut ſimpliciter. et ſic mfens.

Apꝛie dictus. aut ad tus ⁊ ſic locũs pugitoꝛius. Et

ſic patet quot anime habent receptacula ⁊ que. et ſi

alique autoꝛitates contrarie videanti.intelligende

ſunt vel qᷓtum ad ſtatum. vel q;dtum ad aliquas ani/

mas que purgant᷑.de quibus ſupꝛa dictũ eſt.ꝙ diſoẽ

cõmunẽ ſit aliquis locus comunis.

(uedtí. c

ſatiue in diuerſis locis anime purgant᷑.licʒ ſᷣm legeʒ

¶ Ntrã anime a ſuis receptaculis laß geest non

g non videtur rõ quare magis ſint in loco determia
to. Si aliquid.& ſi bonoꝝ gloꝛia ñ dʒ minui nec ma/

a ſuis habitaculis.(¶J

multo foꝛtius et aie pñt circa nos eſſe. ſtat cq
reſurrectio erit et iudiciũ oim ſimul. g neceſſe ẽ tã
beata q; danate veniãt ad coꝛpa ⁊ ad locũ cõmunẽ.

videt᷑ xẽ.vt inbabitẽ in domo dñi.
ſpecialiter. Job. vij. qui deſcendit ad inf 5 aſcẽ
Ité aut locus aliquid facit aut nibil. Si nihil.

ee de malis

lor penai nun Püt nec var ered henoand
poſſumus locũ noſtꝝ mutare quin mutemꝰ ⁊ ſtatũ.

Añ oñ meremur non ſumꝰ in ſtatu merendi. nec
illle. Sʒ eaꝝ ſtatus eſt immutabilis. et locus. .Cõ

tra.ſancti multos viſitant et multis apꝑẽt.ſicut ptzʒ

in vitis ſctõꝝ.& ſi aliqua eſt apparitio.videt᷑ ꝙ ſint

vbi appꝑẽt.ſed nõ ſimul in celo ⁊ in terra.& recedunt
Itẽ demones ſunt circa nos et
nos exercct qͥ tñ ſũt digni maioꝛi pena q; aie. ſi illi.
tẽ ↄſtat q;

Item deus vbiqʒ eſt equaliter. ergo anima vbiq;

poteſt equaliter frui deo. ergo ſi beatitudo eſt fruitio.

poteſt beata gnima ire quo vult.ergo pari ratione et

damnata. ¶ Item Gꝛeg. in dyalogo narrat de ſuſci⸗

tatione aliquoꝝ quoꝛũ anime erant in ꝑadiſo ⁊ ĩ in
ferno.ergo ⁊c.

rgo e' dicenduʒz ꝙ huiuſmodi recepta⸗
cula aliquibꝰdant᷑ ſᷣm dei conſiliũ ⁊ cauſas ſupioꝛes.

aliquibus ᷣm ſententiã⁊ cauſas inferioꝛes.Hij ſecũ⸗

dii ꝓoſſunt mutatiõe diuine ſentẽtie ad pᷣces ſanctoꝛũ

18

19

21

ſunt rati⸗ es 5
onis ſue mutant.¶ Ad illud quod obijcit᷑ de malis
ꝑ ſimile de demonibus.dicendũ q nõ eſt ſimile.qꝛ iſti
habent oꝑationem aliquã ad nos exercendos.⁊ ideo

de huiuſmodi locis reuocari.⁊ ſicut mutant ſtatũ.ita

⁊ locũ. Pꝛimi vᷣo qui ſᷣm cauſas ĩmutabiles hmõi lo/

cis deputati ſunt non exibũt finaliter. poſſibile eſt tñ

eos exire ad tempus. Sed exitus ad tempus aut eſt

ad recipiendũ completã remunerationẽ. ⁊ ſic boni et

mali exibũt in die iudicij. Aut ad ꝑficiendã aliquam

opationẽ.⁊ ſic exeunt beati.nunq́ᷓ; tamẽ damnati.Et

ratio huiꝰ eſt.quia beati poſſunt iuuare nos reuocan

ones.pbantes ꝙ boni aliquãdo loca recepti

——

in ſtatu demerendi q́tum ad vim adminiſtratiuam.
¶Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ Lon excunt. verũ eſt fina⸗

. illi qui per ſententiã diffinitiuam ſunt dan:nati.
20 OG

Ad illud quod obijcit᷑ quid facit. dico ꝙ in bonis

tm̃ ad congruentiam. in malis amplius. quis auget
a⸗ ic Ad aliud patet.
Nꝑ.quia nõ eſt nobis poſſibile in celum ire.ſed in ca
lo exiſtentibus poſſibile eſt ad terram venire. qꝛ ani-
ma liberioꝛ quia exuta. et potentio⸗ quia bi

penam. ⁊ ideo iſti non exeñt vt illi.

ta. mali

vᷣo nõ poſſunt quia nõ ſinunk.

eros nõ aſcẽ

Onſequẽter qᷓtum ad ſecundũ articulũ quèᷣ
ritur de ſuffragijs que recipiũt anime defun/

mo qu
mecdiocriter boni. Secũdo vtrum defunctis pꝛoſint
ſuffragia facta ꝑ malos.Tercio quãtum ꝓſint ſuffra

gia. ⁊ cũ non equaliter omnnibꝰ.querit᷑ cui magis.aut

do. ocendo. cofoꝛtando.liberando. ſed damnati ſunt
ligati ad omne opus. Rurſus. pena dependet a loco
⁊ gloꝛia.nõ quia eſt a deo qui vbiq; eſt. Cõcedende ẽS

nõ ſunt ligati nec penitus damnati. quia adhuc ſunt

uarũt. Miſericoꝛdia vo ↄſiderat neceſitatẽ.⁊ Hͥ qui -

merito ſuffragioꝛũ minui

ter p

ci qui magis meruit.aut ei ꝓ quo ſpecialiter fiunt.

( AQueſtio.. „

Eirca quã ſic ꝓcedit᷑ ⁊ oſtendit᷑ ꝙ; non pſint me
diocriter bonis. quia magis dignis debent ecclie ſuf⸗

fragia ꝓficere.ſed non ꝓſunt bonis qui ſunt in padi

ſo. ergo ⁊c̃. Si tu dicas q non indigent.ideo non eſt

ſimile.Cõtra. in vita iſta peccatoꝛes indigemt. ⁊ tamẽ
neceſſe ẽ ꝙ ipi faciãt penitentiã nõ alij ꝓ ipis. ¶ Itẽ
illi qui nõ eſt in ſtatu merẽdi nec eſſe põt. nibil ꝓaeſt
alienũ ſuffragiu. ſicut patet ſi aliquis ſit ſtultus irre-
uocabiliter. ſed tales ſunt moꝛtui. ergo ⁊c. Si dicas

ꝙ pꝛius meruerũt vt eis ꝓdeſſent in ſtatu illo. Con⸗

tra. quodcũq; meruerũt neceſſe eſt eos meruiſſe.⁊ qd
neceſſe eſt eos meruiſſe neceſſc eſt remunerari:ergo ſi
nune fiu ſuffragia remunerabunt᷑. ergo nibil eis
ꝓſunt.

culpa.ergo nec de pena. nõ minuant de culpa pa

tet. quia ſolus deus habet cffectũ in animã. Si tu di-
cas ꝙ habent effectũ in ⸗ p modũ meriti.⁊ deꝰ

enipe maculã ꝑ ſe.tamẽ reatũ per penam.ſed conſtat

ꝙ in eis q;ẽtum ad reatum opoꝛtet deleri culpaʒ.ergo

per penã purgatoꝛia.ſed hoc nibilominꝰ faceret ſine

ſuffragijs. ergo ⁊c.· ¶ Item boc oſtendit᷑ ꝑ deductio/
em qg impoſſibile. quoniã ſi delet partẽ.ergo poſſi/
bile eſt ꝙ totuz. ⁊ ita ille remanebit impunitꝰ ¶ Sed

nem

cõtra. autoꝛitate ſacre ſcripture.ij. Mach. xij. ſancta
⁊ ſalubꝛis ẽ co itatio p defunctis exoꝛare vt a pecca-
tis ſoluant᷑. ¶ Itẽ Augꝰ. de cura p moꝛtuis agenda.

beneficia et ſacrificia que offerunt᷑ p non valde ma/

lis ſunt ꝓpiciationes. ergo ⁊c. ¶ Item hoc oſtendit
autoꝛitate eccleſie ⁊ vſu qᷓ oꝛat ꝓ defunctis. Si ergo
eccleſia nõ decipit᷑.patet ꝙ ſuffragia valent.

pari ratione ſi fiat ꝓ eo cuius pena poteſt diminui.
valet ad penam diminuendã. ¶ Item ſicut ſe babẽt
oꝛationes ſanctoꝝ moꝛtuoꝛũ ad viuos.ſic viuoꝛũ ad
moꝛtuos.ſed ſancti moꝛtui impetrant nobis bona et
nos adiuuãt.ergo ⁊ viui moꝛtuos.(¶ R.
quia i omni opere domini eſt miſericoꝛdia ⁊ veritas.

duo ſunt que faciunt ſuffragia eccleſie valere.ſ.digni

tas ⁊ neceſſitas. Juſticia em̃ conſiderat dignitatem.
⁊ digni ſunt qui in charitate deceſſerũt.⁊ ab alijs mẽ
bꝛis ecclie adiuuari meruerũt.maxie ſi ipi alios adiu

demgena eſt in hijs que ſunt i purgatoꝛio.qꝛ graui/

ſponſio ad pꝛimũ.quia ſuffragia nõ ita valent cõpꝛe/
benſoꝛibus.ſ.quia non indigent.⁊ nõ ita viatoꝛibus

quia adhuc poſſunt ſe iuuare. ¶ Ad illud quod obij- 24

citur ꝙ nõ ſunt in ſtatu merẽdi.dicendũ q; quis nõ

ſint in ſtatu merendi. ſunt tamẽ in ſtatu ſoluendi.ſol/

ut em̃ que vebent/ igeo ⁊ ſi non adiuuari i merito

ctoꝛũ a viuis. Et circa hoc querunt᷑ tria. Pꝛi-
crit᷑ vtrum ſuffragia ꝓſint defunctis qui ſunt

Item pena purgatoꝛia menſurat᷑ ̃m quã/
titatem cremabilis. ergo cũ ſuffragia nõ minuant de

ontra. ⁊ ſi deus deleat

Item
ratõne videt᷑.qꝛ pena purgatoꝛia eſt determinabilis.
ergo ⁊ diminuibilis. ſed ſi ꝓ eo qui poteſt creſcere in
gratia fiat oꝛatio. valet ad gratiã augmẽtandã.ergo

dicendũ ꝙꝙ 22

niunt᷑ ⁊ ſe iuuare non poſſunt. Ex boe patet re ʒ

r
1

E
Getur⸗ .
lraudt
it par
guiage
noͤſolu
nesnor
ne Glo
mMalus
pſnt

porusol

nllion
G
le

opusei⸗
blleiſee
leſcter
guizynn
ſochumnie
donos7
Ntboni.
tatezde
ſiſerun
ot
quia dd
4 8
Ue
ſtach
nncoſir

diſc
Einnn,
Gn
hnllal
nenſerg
uonagt
Cthlc
imi fnari⸗
öriunnd.

Nl n

nimiGn⸗
üwot.
1ſdesder
nan ao
S
nirfure
digrt
rnt
Daͤtre
Nenerripen
N
heno
a
Nr Don
Comirhie⸗

Nckoron e

inn

nſart

vlepun
unens
r
uhaſſef

Prvaln

25 re ⁊ iuuari.

poſſunt.tatnẽ adiuuari in ſolutiõe poſſuint.ſtatus añt
ſoluendi nõ eſt ſemꝑ cum ſtatu meriti ſed illuʒ pᷣſup/

ponit. ſ.quia s meruit qꝙ in tali ſtatu poſſet ſolue/

ð obijcit᷑ ꝙ ſi meruit neceſſe eſt me/
ruiſſe.dicendũ ꝙ verũ eſt de merito abſoluto.ſed illʒ

26 fuit meritũ cõditionale.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ᷣm

27

quãtitatem cremabilis ⁊c. dicendũ q quãtitas pene
