Math, xxiij. ctibus terꝛe reſpuere xpus videret᷑. hec inquit opꝑtuit & cſ ſbi dur 2 alj65
Aacere. ſcʒ iudiciũ ? charitatem dei.⁊ illa nõ omittere. pius. Aug. aũt int elli

iid eſt elemoſynas fructuũ terꝛenoꝝ.Ex his dat᷑ intel⸗ git de ſpnali nõ coꝛçũw
f ligi ꝙ in pctõ moꝛtali pmanentes ⁊ ſi elemoſynas lar⸗ poꝛali. e¶ Eſt eniz 3 6
g gas faciant non tamen per eas ſatiſfaciunt.quia in⸗ elyna opus miſericoꝛꝛ
oꝛdinate agũt dum a ſe non incipiunt. Nec pꝛopꝛie di⸗ die. Didc ingledice⸗
citur elemoſyna tale opus. dum ſibijpſis crudeles v deſeht ſiniſtra 2.
ä r gllo. elyna eſt ꝑs iuſti ⸗

cie.· Itetn ſatiſfactio eſt ts iuſticie. ⁊ clyna eſt ꝑs ſatiſfactõnis. cc.

põt eſſe dupliciter. Aut ſolũ quia ↄſiderat indigentiã.⁊ ſic eſt pietati

tum. q; ſibi impoſitũ vł quia ipſe dʒ cum bẽat ſuꝑfluum.⁊ ſic eſt ꝑs iuſticie.⁊ ſic eſt in
nus tñ pietas ad iuſticiam reduci.
f in peccato moꝛtali pmanentes ⁊ ſi elynas largas ⁊c.

₰

paruas.⁊ videt᷑ ꝙ nõ.quia aut homo eſt extra charitatẽ.aut i
uas.⁊ ecõuerſo ſicut dicit ma giſter in litera.Silin charitate.ſed deus penſat oꝑa ſᷣn
ſiue parum ſiue multũ fiat.ex quantitate charitatis tantũ valet vna quantũ alia.
tum ſed ex quanto.ſicut patet. Oñs em̃ Luce.xxj.dixit

. dm e; dare elemoſynꝗ indigenti bv.
ia s. Aut quia ↄſiderat indigentiã ? debi-
ſatiſfactone.nibilomi/⸗

37

moſynã indigenti hc

Querit᷑ vtrum vtilius ſit facere elynas largas qᷓ;
n charitate. Si extra.ita amittit magnas vt ꝑ/
1 quantitatem charitatꝭł.
Item deus nõ penſat qn
de vidua que miſit duo era minuta in gazophilatiuð.

amen dico vobis ꝙ bec vidua plus omibus miſit. Sed ↄtra.ſi hoc eſſet. ſtultus eſſet diues qui daret mag

„

ſunt multiplicare interceſſoꝛes qui ꝓ eis tenent᷑ oꝛaꝛe. ”sü „. ,
6 inoꝛdinate agunt dũ a ſe non incipiunt ⁊c. ANidet᷑ ̃ᷣm boc ꝙ oꝛdo ſit neceſrarius ad elemoſynam.er/

go ſi quis dat elemoſynam pꝛius cui debet dare poſterius non ſa
genti cum nõ teneatur dare alij.⁊ vterq; poſſet licite recuſare.non
& non vigetur perdere fructum elemoſyne. Item querit᷑ vtrũ ino

*

icos ⁊c. Si autem ꝑ com
meritum ⁊ ſatiſfactõneʒ.

nam pecuniam deo.nec ſacerdos deberet ei imponere niſi obolum.ſi tãtũ ei valet quantũ vna marcha. Re.
dom ꝙ de quãtitate elemoſyne eſt loqui vł ꝑ comꝑatõnem ad eundẽ vel ad diuerſos. Si
⁊ vtilius eſt dare plus qᷓ; minus.Et eſt triplex vtilitas. rit⸗
cunda.quia ſi eſt extra magis diſponit ſe ad graʒ.Tercia.quia ſiue ſit extra ſiue intra
res.⁊ hoc eſt qd dominus ſuadct Luce.xvj.facite vobis am
elemoſyna non pcellit elemoſynã ſᷣm ꝓpoꝛtõnem q;tum ad
cula in donatõne modici panis quantũ diues in dnatõne maioꝛis. In boc tamen p

ad eundẽ ſic meliꝰ
ꝛima. quia ſi eſt in charitate amplius ſatiſfacit. SS
multiplicat interceſſo⸗
patönem ad diuerſos.
Tãtũ em̃ meret᷑ paup
cellunt diuitie. qꝛ poſ/

tiſfacit. Eontra.eſto ꝙ nõ det minus indi-/
ſeruat oꝛdinem.et tamen non peccat. ex.
ꝛdine dandi elynaʒ ſit attẽdẽda bonitas

M M”M

vel indigẽtia.Et ; i⸗

digẽtia vꝛ.qꝛ qui dat᷑
diuiti elynazʒ nõ facit.
facit eliam qui dat

aupꝑi malo cũ ſit ꝓxi
iner ſuſtendãdꝰ.Cõ⸗

trariũ hꝰ hẽ Ecci. xij.

Da iuſto.⁊ ne recepe-
ris pctõꝛem. Querit
& de oꝛdie daãdi eliaʒ.
Pey. dð ꝙ q̃dã ſunt qᷓ
faciũt ad oꝛdinatiõeʒ
cline qᷓ;tum ad eẽ.q̃/

dam q;tum ad bñ e-

ſe. Ex pte.ſ.dantis ad
eſſe facit miſcdia ve/
ra ⁊ pictas.et hec ẽ q̃
ꝓcedit ex caꝛitate re/
cta.⁊ ſinc hac non eſt

clina.j.Coꝝ.xiij.ſi di /
ſtribuero ĩ ciboſ pau⸗
perũ ⁊c. Quedam ex

pte ſuſcipieni.⁊ H̊ eſt
indigẽtia vel vera vel
apparens. Hera. de

hac Luc.xiiij.cũ facis

ↄuiuiũ voca pauꝑes
⁊2 debiles. QNuedaʒ ex

pte mũeris.⁊ h eſt ꝙ

poſſit illug dare pꝛo⸗
pter h̊ ꝙ illiꝰ hbʒ vdmi

niũ. Pꝛouer.iij.hono
ra dñim de tua ſuba.
Ecẽci.xxxiiij. Im mo/⸗
lantis ex iniqͥ obło ẽ
maclata. Quedam ex

ote intentõnis.ſ. ſit
intentio recta.qꝛ ma/

thei. vj. dicik de hypo⸗
critis qꝛ receper̃t meꝛ

edem ſuã.⁊ iõ ibi dᷣ.

te aũt faciente elinaʒ

neſciat ⁊c.Quedã au

tem de bñ eſſe. ſ. ꝙ ſit

in recipiẽte ſctitas et
bonitas.et de h Ecci.

xij. Da bono ⁊ ne re/

ceꝑis pctõꝛem.G̊ non

dicit abijciẽdo.ᷣ poſt/
ponendo.Ael intelli⸗/
git de heretico cui nõ

exiſtunt. no placentes deo. Hon? dicenda eſt illa pec-

—

cati ſatiſfactio.quaʒ quis agit ꝓ vno peccato.dum ꝑ⸗
durat in altero.quia nihl ꝓdeſt ieiunare ⁊ oꝛare ⁊ alia

bona agere niſi mens reuocet᷑ a peccato.⁊ ſi aliqusdo

conuerſus tacitum peccatũ ſacerdoti fuerit confeſſus.
de vtroq; imponenda eſt ei ſatiſfactio.quia de primo

ↄdigne nõ ſatiſfecit. —. .. 8
Ponit falſam. grauem. ⁊ ꝓbabilem rñſionem. e

UQοuibuſdaʒ; tamen videtur fuiſſe ſatiſfactio. ſed infru⸗

ctuoſa.dum in peccato altero ꝑſiſtit. ꝑcipietur tamen

fructus eius.incipietq; ꝓficere cum peccati alteriꝰ pe⸗

nituerit.Cunc em̃ vtrunq; dimittit᷑ peccatum.⁊ ſatiſ/⸗
factio pꝛecedens viuificat᷑ que fuerat moꝛtua.ſicut ba

ptiſmus illi qui ficte accedit.tũc pᷣmitꝰvalet cum fictio

a mente recedit ꝑ penitentiã.⁊ in huiꝰ opinionis mu⸗

nimentum autoꝛitates inducunt.Ait em Aug. Pium
eſt credere ⁊ noſtra fides expoſtulat vt cum gratia cri
ſti in homine deſtruxerit mala pꝛioꝛa.etias remuneret
bona.et cum deſtruxerit qð ſuum non inuenit.diligit

bonum quod in peccante plantauit. Item Hiero. Si
quando videris inter multa peccata quenqᷓ; facere ali
qua iuſta opera. nõ eſt tam iniuſtus deus vt pꝛopter

multa mala obliuiſcatur paucoꝛũ bonoꝛum. ſed faciet

ea metere ⁊ in hoꝛrea congregare que bona in terꝛa ſe⸗

minauit. Sed hec dicta intelligimus de illo qui iĩcha /
ritate quodam temꝑe bona facit.⁊ bonus eſt. alio ᷣo

tempoꝛe malus eſt ⁊ multa peccata facit. Hon g intel⸗

ligendum eſt eum inter multa peccata iuſta opera fe/

ciſſe.quaſi ſimul eodemq; temꝑe peccata fecerit et iu/
ſta opera.ſed diuerſis tempoꝛibus vtraq; feciſſe. Niſi

eniʒ bonus foꝛet qñ bona fecit.nõ ſeminaſſe diceret᷑ in

terra bona. Deſtructis ̊ malis poſt opera bona com/

miſſis.pꝛioꝛa bona in charitate.ſ.facta que ſequentia
mala moꝛtificauerant.penitentia de illis malis habi⸗
ta viuiſicantur remunerant᷑. Vnde apoſtolus. Ja⸗
cientes fundamentum penitentie qhoperibus moꝛtu⸗

is.opera moꝛtua nominãs.pꝛioꝛa ona ſignat.que ꝑ

ſequens peccatũ erant moꝛtua.quia hi peccando pꝛi⸗
Oꝛa bona irrita fecerũt. hec ſicut peccãdo irrita fiunt.

ita ꝑ pniam reuiuiſcũt.⁊ ad meritum eternitatis pꝛo /

Auguſ. in li. de
penitentia au⸗
toꝛitates indu⸗

*△

Hiero.

ſponſionẽ iam
poſitam

Apoſtolꝰ? ĩ epi⸗

ſtola ad hebꝛc/

os.

deſſe incipiũt. Similiter et illud. Bonum amat deus

qð plantauit in peccante.in illo.ſ.qui poſt illud bonũ

peccauit. nõ ſimul peccans ? bonum oꝑans extitit.q̃a

eſt faciẽda elina niſii

neceſſitate extrema.

Exigit᷑ etiã ꝙ in dõẽte

ſit bylaritas.ij. ad co/
rin.ix. Mylarẽ datoꝛc
diligit deus. Exigitur

y in domo ſit habun⸗

dantia vel vere vtpp
poꝛtõnaliter. Lbobᷣ.

iiij.ſi multũ tibi fue⸗
rit abundanter tri/
bue. Exigitur ꝙ in do
natione ſit veloci⸗

munerari et non dari obliuioni.non quia ꝓficiant
yvitã eternã obtinendã.ſᷣ ad tolerabiliꝰextremi iu

talis hominis opus nõ diligeret deus ad remunerati⸗

onem. Poõt etiam accipi de ope:ꝛibus bonis que ab ali

quo fiunt dum malus eſt. et in peccato moꝛtali pſiſtit

vel ad tempꝰ vel vſq; in finem. Que dicunt᷑ a deo re⸗

ſuppliciũ ſentiẽdum.ſic de fide ⁊ ceterq̃ ſine charitate

hñtur Aug.ait.ſi qs nõ hñs charitatẽ q ꝑtinet ad vni

tatẽ ſpũs ⁊ vinculũ paeis quo ecclia ↄnectitur.in aliq

ſciſmate ↄſtitutus.ne xpᷣm neßer patit᷑ tribulatões.fa⸗
mẽ.pꝑſecutõeʒ.vlł flamas.vel beſtias.vlł ipam crucem

„

„*

Deoperbbe.

Aug.in libꝛo

penitentia.

Uaer.

atann
ungsſc
un.

ine.

ZtH

ſonirins
poſten

j.Coꝝ.xiij.

Bons que ſine
charitate fiunt
ad quid ꝓſunt.

Eʒech. iij.

Gr eg.

dei lel dicit. Si auerteit ke iuſtus a iuſticia 2 fece
rit iniquitatem nunqᷣ viuet: om̃es iuſticie eius ꝗs fe⸗

fſiciunt nõ ad vite fructum.

tia de vno pctõ ſi quis pꝑmaneat in alio. f

XV

timoꝛe gehenne.nullo mõ iſta culpanda funt.ĩmo et h
laudanda eſt patia. Mõ em̃ dicere poterimꝰ meliꝰei fu
iſſe. vt xpᷣm negando nil hoꝛũ pateret᷑. que paſſus eſt
ↄfitendo.ſᷣ eſtimandũ eſt foꝛtaſſe tolerabilius ei eẽ fu/
turũ iudiciũ q; ſi xpʒ negando nihil hoꝝ pateret᷑.vt il
lud qð ait apłs.Si tradidero coꝛpꝰmeũ ita vt ardeã.
charitarẽ aũt nõ habuero nihil mihi ꝓdeſt.nihil ꝓdeſ⸗
ſe intelligat᷑ ad regnũ obtinendũ.ſᷣ ad extremi iudicj
tolerabiliꝰſubeundũ ſuppliciũ.Et infra.Hhec ꝓpt᷑ cha⸗

₰☛

ritatem dicta ſunt.ſine qᷓ in nobis nõ põt eſſe vᷣa pnia.
¶ Ex his oſtendit᷑ bona que ſine charitate fiũt ꝓdeſſe qͥ
dem ad tolerabilioꝛem penam ſentienda.ᷣ nõ ad vitã
obtinenda. Illa etiã que in charitate quis facit.ſi po⸗

rannr Beit it nec exſurrexit. non eſſe in memoꝛia
Eʒechiel dicit. Si qauerteit ſe iuſtus a iuſticia ⁊ fece

cerat nõ recoꝛdabunt᷑ in peccato ſuo moꝛiet᷑.⁊ nõ erut
in memoꝛia iuſticie quas fecit. In cuiꝰloci expoſitione
Greg.ait.hic nobis maxime ↄſiderandũ ẽ qꝛ cũ mala
ↄmittimus ſine cauſa ad memoꝛia tranſacta bona re⸗
uocamus. qm in ppetratone malon. nulla debet ee fi⸗-
ducia bonoꝝ pᷣteritoꝛum. Intelligendũ eſt hoc'ad v
tam eternam ꝑcipiendam bona pᷣterita nõ dare fiduci

ti Auguſtini obuiaret. Bona g ſine charitate facta et

bona in charitate facta qᷓ concomitat᷑ moꝛtalis culpa.

quã nõ delet ſequens pnia.ad ſenſum mitioꝛis pene ꝓ

Adducit autoꝛites ꝓbantes ꝙ nõ poſſit fieri pemtẽ

¶ Satis arbitroꝛ illis eſſe reſponſum qui aſſerũt de vno

ctatõne retento.vel ꝑ confeſſionem non expoſito.qui
non modo pmiſſis autoꝛitatibus ↄfutantur. ſed etiam
ſubditis. Ait em̃ Auguſti. Sunt plures quos penitet

peccaſſe.ſed tamen omnino reſeruantes ſibi quedam

Marci. vj.

Aarci. xvj.
Marci. v.

dit quis fiſt indigna ⁊ dicunt moꝛtificata. ꝛ ideo nõ ſunt digna remunerari vita

in quibus delectent᷑. non animaduertentes dominuz

ſimul mutum ⁊ ſurdum a demonio liberaſſe.ꝑ hoc do
cet nos nunq; niſi de omnibus ſanari. Si enim vellet
peccata ex parte reſeruari. habentem ſepteʒ demonia
pficere potuit ſex expulſis.expulit auteʒ ſepteʒ vt om⸗

nia crimina ſimul eijcienda doceret.legionem vᷣo de⸗

monum ab alio eijciens nullum reliquit de omnibus
qui liberatum poſſideret.oſtendens ꝙ ſi etiam pecca /
ta ſint mille opoꝛtet de omnibus penitere. Nunq; ali
quem ſanauit dominus quem non omino liberauit.

ZA „ „

tenitoꝛum. Intelligendü eſt hoc'ad vi⸗

tis peccatis.

tas.quia qui cito dat᷑
bis dat. Pꝛouerb. lij.
ne dicas amico tuo
vage et reuertere. Et

Ecẽi.iiij.nõ ꝓtrabas

datum anguſtianti. 7

ſic patet ꝙ. viij.ſunt

oↄditõnes.iiij. de eẽ et
iiij. de bene eſſe. ⁊ oꝛdi
nate dare q;tũ ad pꝛi
mas ↄditõnes ẽ de el⸗
ſe. qtum ad ſcdas mi
nime. hb (Ad vitã
eternã gcipienda bo/
na pᷣterita nõ dare fi-
ducia et ſi ad mitioꝛẽ
pens. Loquit᷑ de bijs
um ſunt moꝛtifica/
ta. Sed ↄtra.illa ope
ra fueꝛunt digna vita
nerent. videt᷑ ꝙ r̃mu
nerent citra ↄdignn.
gvidet᷑ ꝙ poſſit ex il⸗

59

lis vitã eternaʒ ſpare

cũ remũcret bona ci-
ꝙ nibil faciat ad miti
oꝛem penaʒ. q: mala
pꝛiꝰfacta extra chari -
tatem nõ minuũt glo

riam qñ hõ eſt in celo

nec bona penẽ. Itẽ?
qꝛ.ij. Pe.ij.melius il /

lis erat viã veritatis

nõ agnoſcere qᷓ poſt
agnitã retro ↄuerti.

Ry.ꝙ bona illa faciũt

ad mitioꝛẽ penꝗ.non

ꝙ minuãt penã debi/

tam pctõ.ſᷣ̊ qꝛ minu/

unt tpᷣs peccadi.⁊ tũc

nõ fuit in pctis qũ fu

it in gr̃a. Sʒ rõne c·

catoꝝ poſt ↄmiſſoꝛũ
nõ minuit ßᷣ occaſio⸗
naliter auget ↄtemp/

tum.⁊ ideo bona con
uertit ſibi in mala ſi/

cut penitenti deꝰ? ma9

la conuertit in bona.
O obijcit ꝙ ſunt

meritoꝛie vite eterne.

vdm ꝙ nõ ſũt digua
niſlſi ſuppoſita ꝑſeue⸗
rantia.⁊ ideo cum aza
eterna. Mec tamen oino re
manent irremunerata. qꝛ ille qui fecit habuit gaudiũ.⁊ vlterius de illis operibus gaudent qui ꝑmanſerũt in
coꝛpoꝛe myſtico.poteſt etiam eſſe ꝙ deus mentto illoꝛũ retrabit bominem a mul tne

9 „

¶Munqᷓᷓ aliquem ſanauit dominus quem non omnino liberauit. Aidetur hic falſum dicere.quia Marci. 40⁰

viij.dicitur de ccco quem dominus illuminauit ꝙ pꝛimo vidit homines velut arboꝛes ambulantes.Si dicaſ
W paulatim totum ſanauit. Qucritur cum poſſit ſanare ſubito quare ſanauit ſucceſſiue.Re.dom ꝙ tot? la⸗

pena. Vñ glo.ibi.quẽ?
vno vᷣbo ſanare pote
rat.paulati curat.vt
magnitudineʒ hũaue

qſſi ꝑ gqus ad lucem
redit. K Pnia. n.
vera ad baptiſini pu.
fitatẽ conat᷑ ducẽ. Ai
get᷑ h falſum.qꝛ dici᷑
Amos. v. nõ acliſciet
vltra vt reſurgat vir⸗
go iſ. Eiuſdeʒ. viij. ca⸗/
dent ⁊ nõ reſurgent,
Glo.non reucrtet᷑ ad
pꝛioꝛẽ felicitatẽ. Be.
dom ꝙ differt dicer
reſurget ad pꝛioꝛẽ di
gnitaté7 puritatem.
Mã digiitas feſpicit
ſtat? gliaz. puritas voO
reſpicit emũdatiõöem
ab oĩ macula. poſſibi
le aũt ẽ ꝑ pniam oẽm

ℳ 1

42

vr ꝙ lachꝛymatio ni/

natus fuit qꝛ coꝛpe ⁊

mente.ſalus em̃ coꝛ/

poꝛalis non eſt vtilis
niſi ꝓut oꝛdinata eſt

ad ſpũalem.⁊ qꝛ dñs
ꝑfctẽ ⁊ vtilr faciebat.

ideo vtrunq; reſtitue

bat. Oꝛ g querit᷑ qre

paulatim.dom ꝙ ibi

ſigt᷑ curatio a ſeque⸗
la cuiuſmodi eſt ceci -
cas.q;uis autẽ culpa

curet᷑ in inſtãti.nõ tñ

culpã deleri.⁊ q;tũ ad

maculã ⁊ qꝙtũ ad rea-
tũ cñ ↄpleta ẽ.⁊ q;tuʒ
ad bᷣ intelligit. qꝛ boc
fuit i baptiſmo.q;tuʒ
vo ad dignitatẽ inno
centie nõ ſurgit peni⸗
az re-
ſurꝛexit. ¶ ¶ Sciat
ſe culpabilr durũ qui
deflet ⁊c.⁊ pcti doloꝛẽ
nõ oñdit lachꝛymis.
Videt᷑ male dicẽ. qa
nõ eſt in ptãte nr̃a la
chꝛymari. g vr ꝙ nul
lus ſit ulpabilis ſiñ
„Item la⸗-

tẽs ſicut nec

lachꝛyma
chꝛymc ſüt exteriꝰ.

cũ ita poſſit penitere

cecꝰſicut hñs oculos.

bil faciat. R. dom q;

aliqs eſt durꝰ duply.
Quicã ex nã vel ſicui

tate capit.⁊ talis eſt
durd ad lachꝛymas ex

5.
4 — — “
Totũ em̃ hoĩem ſanauit in fabbato.qꝛet coꝛpus ab oii
inſirmitate.⁊ aĩam ab om̃i ↄtagione indicãs peniten/
tem oꝑtere ſimul dolere de om̃i crimine. Scio em̃m do⸗
minũ inimicũ om̃i criminoſo. Am̃ g qui crimen reſer⸗
uat de alio reciꝑet veniam.ſine amoꝛe dei cõſequeret᷑
veniã ſine quo nemo vnq; inuenit gratiã.Hoſtis eniʒ
dei eſt dum offendit ꝑſeueranter. Quedaʒ em̃ impie⸗
tas inſidelitatis eſt ab illo qui iuſtus ⁊ iuſticia eſt dimi
diam ſperare venis. Jam em̃ ſine vera pnia inueniret
gratiam. OPnia em̃ vera ad baptiſmi puritatem cona k
tur ducere. Necte em̃ penitens quicq̃d ſoꝛdis poſt pu⸗

riſicatõnem baptiſmi ↄtraxit.oꝑtet vt abluat ſaltẽ lla·⸗ .

chꝛymis mentis. ſed ſatis durus eſt cuiꝰ mentis dollo

rem oculi nõ declarant. Sʒ ſciat ſe culpabiliter durim I u

qui deflet damna temꝑis vel moꝛtem amici.⁊ doloꝛeʒ
pcti non oſtendit lachꝛymis. Quẽ &ᷓ penitet. oino pe⸗ :
niteat. Yde. penitentes ſi vere eſtis penitẽtes ⁊ nõ e
irridentes. mutate vitam. reconciliamini deo. Penitẽ
tiam agis.genua figis ⁊ nides.ſubſannas dei patienti
am.Si pniam agis penitet, ſi nõ penitet.non es peni /
tens. Si ergo penitet. cur facis que male feciſti. Si fe⸗
ciſſe penitet. noli face. Si adhuc facis. certe nõ es pe⸗

nitens. Item Innocentiſecundus. Ammouem fra⸗ Inno. ſcõs

tres noſtros ne falſis penitẽtijs laycoꝛũ animas deci⸗
pi? in infernum ptrapi patiant᷑. Falſam aüt peniten/
tiam eſſe oſtat. cum ſpꝛetis pluribus de vno ſolo peni/
tentia agit. vel cum ſi agitur de vno. vt non diſcedat

balto⸗
Epilogat de vera penitentia vtaddaat.

Cr pmmiſiis pſpicua ſit noticia penitentie vel ſatiſfacti⸗
onis. Ylla em vera eſt penitentia que peccatũ abolet.
qð illa ſola facit que ſcelus coꝛrigit. Jlla vo ſcelus coꝛ
rigit. que odiũ ↄmiſſi criminis ⁊ ↄmittendi cuʒ deſide
rio ſatiſfaciendi affert. Judas em penituiſſe legit᷑ ſine
aſſecurõne venie. qꝛ tali penitentia nõ coꝛrexit crimẽ.
Vnñ Hiero. NHNihil iude pfuit egiſſe penitentiã pꝑ quem

. Mihil in n Hieroni. ſup
ſcelus coꝛrigere nõ potuit. Sic qñ frater peccat in fa⸗ Matß.
trem vt emendare nõ valeat qð peccauit. põt ei dimit
ti.ſinaũt pꝑmanent oꝑa.fruſtra voce aſſumitur penitẽt:·⸗
tia.Hoc eſt qð de eo dicit᷑.⁊ oꝛatio eiꝰfiat in peccatuz. Ps.cviij.
vt nõ ſolum emendare nequiuerit ꝓditõnis nephas.õ =
ꝓprij homicidij ſcelus addiderit. Caue qualiter intel⸗
ligas illud.vt emẽdare nõ valeat qð peccauit ⁊c. RGõößö
em̃ emendatio hic intelligenda eſt rei dempte recom⸗
penſatio.ſed delicti exprobꝛatio abhominatio cũ ſa⸗
tiſfactõnis deſiderio. Demit em̃ iniuſte quis alicui qʒ
reſtituere non valet. vt oculum. vel vitam. ⁊ huiuſmo .
di. ⁊ tamen ſi penituerit peccati cum amoꝛe ↄdigne ſa⸗
tiſſactõnis veniam habet. Nec ideo quiſq; putet qͥ rẽ
alienam iniuſte abſtulerit quaʒ reddere poteſt.de illo
peccato penitere ac veniam ↄſequi niſi reſtituat ablo
tum, O'diu em̃ res ꝓpter quaʒ peccatum eſt non red.
dit᷑.ſi reddi poteſt.non agitur penitentia ſed fingit᷑.

õ .

.
„
.

noes icſs mpeſad lacbymas eytenocs p no nõp petb. iſe vici? ſe durtulpabalita vda:

un
ngin

on
4 ſune
Eeno
croge
neebe
in
ſtktfua

aog
artt
gun
Grrchncr
tßatoe⸗
6scoce
Mhintn,
Manatſe
Nemmno
ſaore. G
roere
tyecryl
ckoummc.
aarlack⸗
ordcberc
Cnptleſtnn
(ſperelie
Vckitpol
ugfoyvun
ipß.9
icnon
ſuncſoge
inſdd
tundeo
efine
icder⸗
ſendogn
iſfretepe
ln tboee
icllortn

.Aeer

noſſc

Noii

I,»

4 hee diffinitões

„

45

di.

———...2

eſt ſequela culpe pterite. vel negliẽtie pñtis.quia petm̃ non diſcutit vt debet. nec odit.vel quia vehet ſe culpa

ium.

*
tur. Pꝛimo queritur de mõ in generali. Scdo queri

tur de modo in ſpeciali. Circa pᷣmum querũtuꝛ qua
tuoꝛ.Pꝛimo queritur quid ſit ſatiſfactõ.Scdo cui

DO intelligẽtiam huis partis quia ſupꝛa que

ſit ſatilfaciendũ.Lercõ per qualia opera. Quarto ꝑ

que.

cere ⁊ habetur in litera.ſatiſfacere eſt pecca/
toꝛum cãs excidere.⁊ eoꝛuʒ ſuggeſtiõibꝰ adi
tum non indulgere Nidetur pᷣmo iſta diffinitio ſiue
notificatio ſuꝑflua. quia idem eſt pꝛoꝛſus peccatoꝝ
cãs excidere. mñ ↄſẽtire ſuggeſtionibus.
tur diminuta.quia hoc totum vere dicit᷑ de eo quia
peccato ceſſat.g̊ ſᷣm boc ceſſare a peccato habʒ com
pletam rõnem ſatiſfactõis.ẽᷓ non opoꝛtet ampliꝰſa/
tiſfacere. ¶ Item videtur falſa cum dicit peccatoꝛũ
cãs excidere.quia hoc eſt ſolius dei.ipᷣe em̃ eſt qͥ de/
let peccata.( Item videtur fli implicatiua cum dicit
peccatoꝛum cãs.pctm̃ em̃ nihil eſt.g&̊ non habet cãs.
quia cauſa eſt ad cuius eſſe ſequitur aliud. Si dicas
ꝙ non babet cãm efficiẽtem ſed deficiẽtem.Sʒ tunc
cum talis ſit noſtra voluntas. videtur ꝙ opoꝛtʒ cx/
cidere volũtatem.ſed non volũtatem potẽtiazʒ.quia
hoc eſt impoſſibile. Non wlũtatem affectionũ.quia
bec eſt per dei gratiã. Mon volũtateʒ actuʒ.qꝛ iſta ẽ
p ipᷣm pctm̃. Si dicas ꝙ cauſa ideʒ eſt quod occões.
ontra.non eſt in noſtra ptãte vitare occõnes. et
iterum eſto ꝙ eas vitet.dum tñ non xeccet ſatiſfacit.
tez anſel. diffinit ſatiſfacere. ſatiſfacẽ eſt honoꝛẽ
debitum deo impẽdere.¶ Queritur & quõ differant
ad pꝛedictoꝝ intelligẽtiam no/
tãdũ ꝙ hec notificatio tripliciter exponi᷑. Ano mõ
vt ſequens pars ſit expoſitio pᷣcedẽtis.vt ſit ſẽſus.ſa⸗
tiſfacereẽ peccatoꝝ cãs excidere.i.motiua ⁊ occaſio
nes.⁊ hoc quidem eſt eoꝝ ſuggeſtionibus aditũ nõ
indulgere.tũc em̃ excidunt᷑.quãdo nullo mõ admit/
tũtur. Aliter exponit᷑ ꝙ motiua ad pctm̃ ſunt dupli
cia. Quedam intra nos ⁊ iſta ſunt excidenda.ſic ꝓ/
nitas ad malum.⁊ difficultas ad bonũ.vel etiã radi
ces peccatoꝛum. Quedam extra. ⁊ iſta non ſũt intro
ducenda. ⁊ quãtum ad hec duo genera. duas ponit
differẽtias. Sʒ tamen pᷣmi expoſitioni repugnat nu/

44 gatio. ſimiliter repugnat relo eius quod eſt eaꝝ. Et

ideo tercio modo dicit᷑ ꝙ ad ſatiſfactõem completã
duo requirũtur.ſ.emẽda ꝑñs ꝓ culpa pᷣterita.⁊ ꝓpo
ſitum firmũ in vitãdo futura.⁊ iſta duo tãgit in hac
notificatione. Quantũ ad emẽdaʒ ꝓculpa ꝑpetrata
dicit peccatoꝝ cãs excidere.non em pᷣt ꝓ culpa meli
us emencda fieri.qᷓ ea a ſe doloꝛe ⁊ pena pᷣcidendo re

mouere.que cũ amoꝛe ſequẽdo ꝑpetrauit.Quãtũ ad

firmũ ꝓpoſitum ð futuro.dicit.⁊ ſuggeſtionibus adi
tim non indulgere.⁊ ꝑ hoc patet reſpõſio ad obiectũ
pᷣmo.quia non eſt nugatio.Et vltra que ſit differen/
tis diffinitionũ.quia bec diffinitio tãgit receſſũ a ma
lo.iſta anſelmi acceſſũ ad bonum. 2

to ceſſare. dom qꝙ peccatoꝝ cãs excidere duplicit eſt
Ano mõ per diuinã clemetiam.alio mõ per pugnã

ſitum eſt de potentia ſatiſfaciendi.querit᷑ bic
de modo. ⁊ circa hoc duo pᷣncipaliter querã

Irca quam ſic ꝓceditur Aug.diffinit ſatiſfa

tẽ vide

i⸗ d illud quod
obẽ ſcdo ꝙ totã babet rõem ſatiſfactõis q pᷣt a pecca

bilem reputare.⁊ foꝛtaſſis hijs modis voluit Aug.dicere ipᷣm culpabiliter duꝝ.de vltimo tñ modo nõ ceſt du

⁊ violẽtiam. Pꝛimo mõ opponit.ſcdo mõ accipit Bᷣ
excidere cãs peccatoꝛum per penalitates affũptas ⁊
ↄtrarias.ꝑ quas violẽter excidũtur.¶ Ad illð quod
obijcitur tercio ꝙ pctm̃ non habʒ cãm ⁊c.d ꝙ cãs

„*
2

—

Quedꝗ ꝓxime.vt ceua ſplendida eſt occaſio edaci/
tatis. Quedam remote vt inuitatio ad bonã ccnaʒ.
Et qͥ bene vult ſatiſfſacere.neceſſe habet occaſiones

ꝓpinquas excidere. ⁊ tales ſunt in nr̃a ptãte.remo

te ãt non.
ueſtio.eiij.

¶ Cui ſit ſatiſfactio facienda. Et q deo videt. Anſel.

ita diffinit ſatiſfacere. Satiſfacere eſt honoꝛem debi

tũ do impendere.ſed ei ſatiſſit impendẽdo bonoꝛeʒ.
cui hbono:em impẽdimus.cum g̊ honoꝛẽ impenda/

mus deo.ſatiſfaciẽdum eſt deo.¶ Item illi fit ſatiſ/

factio qui exigit penazʒ et emẽdam. ſed iſte qui exigxit

aut deus.&̊ ſatiſfactio fit deo. ¶ Item buic fit ſatiſfa
ctio cui iniuriatũ eſt per culpã.ſed hic eſt deus.quia
pctm̃ eſt ſpꝛeto incõmutabili bono.rebꝰ cõmutabili
bus adherere.& ſatiſfactio ꝓpꝛie fit ipi deo. ¶ Item
xpᷣi ſatiſfactio fuit exemplar noſtre ſatiſfactõis.⁊ in/
de non tm̃ exemplum trahit᷑ ſed etiã fundamẽtũ no
ſtre ſatiſfactõis.ſed xpᷣs ſatiſfecit patri quia ſemel ſe/
ipᷣm obtulit oblatõcm ⁊ hoſtiã deo.&̊ noſtra ſatiſfa/
ctio ſimilr cſt deo facienda.

penam a peccatore deus eſt. Sreut homo p unit

¶ Item ſi ſatiſfactio nõ

fieret niſi eccleſie.videt᷑ ꝙ cũ peccatoꝛ exiret foꝛũ ec
cleſie.non teneret᷑ ad penã aliqᷓ. oẽs cuolaꝛẽt.ẽ fru
ſtra fiunt ſuffragia eccleſie.?⁊ errant qui ponũt penã

purgatoꝛiã.ſed hoc eſt ↄtra fidcm.g ⁊c̃.

tẽ ſi d8

peccatoꝛi quociẽſcũq; inſtificaretur totũ ↄdonaret.

malum remaneret inultuzʒ. ⁊ darctur vnicuiq; liber/

quia ſi hoc.vniuerſũ fieret inoꝛdinatum.̊ ⁊c¶ Con
tra Aug.dicit ⁊ magiſter ponit in litera infidelitatis

tas trãſgredi ↄtra deum ſimplr. ⁊ Bẽ reeſer .

ſperare veniam. Sed boc eſt erroneũ dicere ꝙ dimi/

on⸗

impietas eſt. ab eo qui iuſtus eſt ⁊ iuſticia dimidiam

diã veniam donet. g ſi dimittit.totũ ↄdonat.ꝭ̊ penã⸗/

⁊ culpã.& ipᷣe amplius non exigit nec opoꝛtet ei ſatiſ/
facere. ſoli ecclie¶ Item deus in ↄtritione dimittit
culpam ⁊ penã eternam q̃ excedit oẽm penã tꝑaleʒ
ipꝛopoꝛtionaliter. ꝭ̊ cum ↄtritio non excedat ↄfeſſio
nem ipꝛo poꝛtionaliter.nec q;tum ad penam.nec qᷓ;;

tũ ad meritum.multo foꝛtius nec ſatiſfactionẽ. ab/

ſoluitur pctõꝛ ab om̃i pena tꝑali q;tum ad deũ.ꝗᷣ 88
non exigit amplioꝛem ſatiſfactõcm.¶ Item tãta ho
teſt eſſe ↄtritio ꝙ; delet oẽm penã ⁊ culpam.⁊ tũc cõ⸗/
ſtat ꝙ deus nihil exigeret ſatiſfactõis. Sed ſi tał ve/
niat ad penitẽtiã. pena ſatiſfactoꝛia eſt ei imponẽda.

5 videtur ꝙ ſatiſfactio non fiat deo ſed eccleſie que

eſt cius ſponſa. ¶ Item ofeſſio vltra ↄtritõem è ſo/
lum nceria ꝓpter reconciliatõem faciẽdam eccleſie.⁊
ideo fit homini. ̊ multofoꝛtius de ſatiſfactõẽ qᷓ con/
ſequit᷑ confeſſionem. ¶ Item videm? ꝙ eccleſia ab⸗
ſoluit a maioꝛi ꝑte pene ſatiſfactoꝛie in hmõi relaxa/
tõibus. Sed nullꝰ pᷣt alicui relaxare niſi qð ſibi debe

ctio non fiat deo ſed magis eccleſie¶ R dom ꝙ cuz

tur. videt᷑ ꝙ iſta debeat᷑ eccleſie.ẽᷣ videt᷑ ꝙ ſatiſſa /

pctõꝛ peccat.ſe ad penã eternam obligat.cum autcʒ 47
diuina mia viuificat. oẽm remittit culpaʒ. ⁊ reatum

15

H vocat occaſiones. Occaſiones aũt duplices ſuntt·

peue eterne quod inſepabiliter adperet culpe. Sed
qꝛ mia non pᷣt pᷣiudicare iuſticie cuius ẽ mala puniꝛe
ideo ſic ſoluit a culpa ⁊ pena.vt non remaneat obli/
gatus ad aliquãtulam penã tꝑalem.Sed qm̃ pecca⸗
toꝛ ipᷣm offẽderat ⁊ eccciam damnificauerat. cõmi/
ſit dñs iudiciariam ptãtem ſuꝑ ꝑccatoꝛes rectoꝛibꝰ
ecdleſie.⁊ in eos ↄpꝛomiſit tanq; in arbitros.vt ſic i/
noteſcat voluntas dei penitẽtibus ꝑ ſacerdotes.⁊ ꝑ
illos imponatur pena peccatoꝛibus.⁊ dño ſatiſfaci/
at pᷣncipaliter.⁊ ecclic per ↄñs.vnde ſatiſfactio ꝓpꝛie
de peccato fit ipi deo.tamen ꝑ eccfiam.⁊ in ecclia. et
q8 ↄcedo rõnes ad hoc inductas ¶ Ad illud quod obij
citur ꝙ non eſt ſperanda dimidia venia. dom ꝙ tũc
venia dimidiatur quãdo vnum moꝛtale dimittit᷑ et
relinquũ tenetur.⁊ hoc eſt inconueniẽs ponere ꝙ de
us qui iuſtus eſt poſſet ↄfederari ⁊ reconciliari hoi
in ſua iiuſtitia pꝑmanẽti.alioquin ſimul eſſet amicꝰ ⁊
inmicus. Mon ſic aũt eſt de aliqua pena temꝑali.qꝛ
obligatio ad penam non facit iniuſticiã in eo qͥ vult
49 lu Ae illud quod obijcitur ꝙ in ↄotritiõc dimit
tit penam eternam. doᷣm ꝙ hoc eſt quia ibi pᷣncipa/
liter oꝑatur mia relaxans.ſed in ſatiſfactiõe iuſticia.
in ↄfeſſione vero vtraq;.vnde q̃ſi mediuʒ tenet. In
cuius ſignum fit ibi ligatio ⁊ ſolutio.⁊ ideo non ẽ ſi/
5§50 mile. (Aa illud quod obijcitur ꝙ tanta poteſt eſſe
ↄtritio ꝙ totũ remittit᷑.dð e veruʒ eſt.ſᷣ ꝗꝛ ecclie nõ
oſtat.ideo dʒ a ſacerdote iponi.ſi ãt ſacerdoti ↄſtarzʒ
reputaret oio ſibi ſatiſſactum.⁊ tunc penam non im
poneret ſed abſolutum abſolucret. Hunc aũt in ali/
quibus decipitur.ſed deceptio eſt fructuoſa.quia ſp
merita cumulãtur.⁊ eccleſie imponẽti.⁊ vlterius ſa/
tiſfacienti.quia em̃ dñs non vult vltra ſoꝛtẽ.reliquũ
J1 in theʒauris eccleſie habetur repoſitum.¶ Ad illud
quod obijcitur ꝙ ↄfeſſio eſt ꝓpter reconciliatiõeʒ.dð
ꝙ non eſt ſolum ꝓpt᷑ hoc.ſed ad arbꝛitãdũ penaʒ int
boiem ⁊ deum.qua ſoluta.tunc fit reconciliatio ꝑfe/
g2 cta. .Ac ill quod obijcitur ꝙ ecclia abſoluit a ma
ioꝛi ꝑte ⁊c̃. dm qꝙ hoc non eſt remittẽdo ſed pꝛo eo
ſoluendo ð theſauris ſuis.vel quia deꝰ plenarie cõ/
pꝛomiſit in eos quibus plenitudinem tradidit ptã/
tis. Quod aũt hoꝝ verũ ſit infra videbit᷑ cũ de rela/
xatõibus agek.

. Queſtio. iij. i
¶ Per qualia opa debeat fieri ſatiſfactio. Et videt᷑ ꝙ
tm̃ ꝑ penalia. Greg. in quadam ome. Juſtum eſt vt
peccatoꝛ tãto maioꝛa inferat ſibi lamenta per peni/
nitẽtiam quanto maioꝛa intulit damna ꝑ culpam.
Item rõne videtur.quia pctõꝛ eoipᷣo ꝙ peccauit
eſt debitoꝛ pene.ſed in ſatiſfactione ſoluit quod dʒ.&
penã ſatiſfacit. ⁊c Itẽ vniuerſuʒ remanerʒ in
oꝛdinatum ſi pctm̃ remaneret inpunitum. ſed ꝑ ſa/
tilſfactionem pctm̃ punitur. ⁊c. ¶ Item grego. di⸗
cit ⁊ verum eſt ꝙ ſicut in coꝛꝑalibus ita ⁊ in ſpñali/

bus eſt curatio per ↄtrarium.ſed pctm̃ libidinoſum

ꝑ delectatõem ↄmittitur. ⁊ per ſatiſſactõem curat᷑.S
ſatiſfactio debet eſſe per penam. ¶ Item in peniten
tia ⁊ eins ꝑtibus ſumit pctõꝛ de ſe iuſticiam ⁊ vindi/

ctam ſicut ſupꝛa patuit.ſed vindicta non niſi per pe

nam ſumitur de pctõ.gᷓ ⁊c. ¶ Item ↄtra.Anſel.in li.
cur deus homo.ſatiſfacere eſt bonoꝛem debitum do
impendere.ſed hoc fit omi opere bouo.j non ſolum

ger opera penalia. ſed per oia alia p̃t fieri ſatiſſactõ.
Itẽ non delcctatur deus in penis noſtris. n ma⸗
gis placent oꝑa penalia deo ꝙᷓ alia. ſed per id quod
magis placet ei cui debetur ſatiſfactõ melius ſatiſfit.
S ⁊cc. ¶ Item quedam ſunt peccata q̃ perpetrantur
cũ triſticia.ſed ſatiſfactio deb et eſſe ꝑ ↄtrarium. ſi⸗
ne pena debet de hijs pcccatig ſatiſfactio fieri.vtpu/
ta ſunt inuidia ⁊ accidia ⁊c¶ Itẽ ſatiſfactoꝛiũ eſt pe
nale per ſe loquendo.gᷓ magis penale magis ſatiſſa/

ctoꝛium.ſed auaro eſt magis penale dare obulum qᷓ;

largo dare marcham.& magis ſatiſfacit per obulum
q́ᷓ; ile ꝑ marcham.Similiter pᷣt obijci in ieiunio ⁊ o/
ratione.⁊ B eſt inconueniens ꝙ mali de malicia ſua
commodum repoꝛtarent. ¶ R dom ꝙ eſt ſatiſfa / S 3
ctio ꝑ opera penalia. et buius ratio eſt quadruplex.
Pꝛima eſt.quia ibi eſt honoꝛis ablati redditio.vnde
bonoꝛem iſtum debet homo reddere ampliꝰ qᷓ ſi nõ
abſtuliſſet. ⁊ ideo requiritur vt non tm̃ deo famulet᷑
per oꝑatõem bonam.verũ etiam ſeipᷣm deijciat ꝑ pe
nam aſſũptam. Scòda ratio eſt.quia eſt pmo deoꝛdi/
nati reoꝛdinatio.⁊ quia oꝛdinatum ꝑ culpam optie
oꝛdinatur in pena.ideo ⁊c̃.Tercia ratio eſt.quia ibi
eſt infirmati curatio.quia infirmatus ꝑ delectatiõis
caloꝛem.curatur per penalitatis algoꝛem.⁊ ideo ⁊c.
Quarta ratio eſt.quia ibi eſt debiti abſolutio.⁊ quia
peccatoꝛ eſt debitoꝛ pene.ideo debet ꝑ penam ſatiſ /
facere.Ex hoc patet primo obicctum. Quia cſt debi/4
tum honoꝛis veniens ex bono collato.⁊ hunc debe/
mus per grfarum actõem.Et veniens ex madato in/
iuncto. ⁊ punc debemus ꝑ obediẽtiam ⁊ ſbiectõem.
Et veniens ex maieſtatis imꝑio.⁊ hunc debemus ꝑ
latrie adoꝛatõem.Et veniens etiam ex pctõ ↄmiſſo.
⁊ iſte honoꝛ redditur deo per ſuiipᷣius punitiõem.et
hoc eſt in ſatiſfactione. Ad illud quod obijcitur ꝙ; 55
non delectatur in penis deus. dom ꝙ verum eſt nõ
ea rõne qua pene.ſed ea rõne qua curates culpã no⸗/
ſtram.⁊ honoꝛãtes dininam iuſticiam bene delecta⸗
tur in Cis. &
catis comitetur triſticia. radix tamen eſt ex delecta/
tione libidinoſa.¶¶¶ Ad vltimum dom ꝙ aliquid eſt 57
penale nãe.quia nã eſt.vtputa iciunij abſtinentia.et
erogatio bonoꝛum.in quibus ſuſtentatur hũana in
firmitas. Aliquid rõne culpe ⁊ inoꝛdinatõis volun/
tatis. Pꝛima penalitas reſpicitur ꝑ ſe in ſatiffactõe.
Scda vo non.⁊ pe iſta ſcda opponit.
EPer que oꝑa contingat ſatiſfacere.⁊ aſſignãtur tria
ſ.iciuniuʒ oꝛo ⁊ elia.Et obꝛ pᷣmo ꝙ vidẽtur ſuꝑflua.
pꝛimo rõe elie.quia Math̊. xvij. dicitur hðc genus
demonioꝛum non eijcit᷑ niſi ꝑ oꝛoem ⁊ ieiunium. et
non facit mentõeʒ de elia.¶ ¶ Itẽ Jero. dicit ꝙ ieiu/
nio ſanãtur peſtes coꝛpoꝛis.oꝛoe peſtes mẽtis.Sed
om̃e pctm̃ aut eſt inquinamẽtum carnis ant ſpũs.S
om̃e pctĩ ſanatur ieiunio aut oꝛoe.⁊ ſic . ytem
videtur ſuꝑfluere oꝛo ⁊ ieiunium.qꝛ dꝛ Luc.xj.Da/
te eliaz ⁊ ecce oia munda ſunt wbis.& elia eſt ð ome
pctm̃.g ſuꝑfluunt alia.¶ Item videtur ꝙ diminu⸗

ta.quia oria contrarijs curãtur. Sed multo plura

ſunt genera peccatoꝛũ. multo plura remediai Itẽ
cum opus foꝛtitudinis ⁊ patiẽtie ſit maioꝛis penali-
tatis.videtur ꝙ eius opus ſit magis ſatiſfactioꝛium

9*

d aliud dom.ꝙ ⁊ ſi in quibuſdaʒ pec/cq

— d⁰GGCG ðẽ

1Aagn
1mnnt
nl⸗
Cn
ntanm:
ſſinehme
ſaſſitom
ſunid dicl
Cumnisftl
ppredict

obomi

Goſolve⸗
ttbinpen
Nuln C
cſitvehi
Gſeron

Mdie
ti)
urdh

Ntpunesta
uſinen
Dſctor
gſfcinn
fninn
nimgi,

Pugi

gagle
Aeſape

Ppopriet
06 A

.

iick res

tnendero

maſeck⸗

rnte

nti

Aeptathus

ſencgpcr⸗
lanoned
icgunrſe
na

tuctu

üd
Hͤle

Mhe
Coſcfet

ſſfmnei
60 ntlter

ſogor

foeie

ret

6dtho
rde

mum

ſeirianor

Anlenan

mrknſ,
hckgugne
Pttanter

ollarotbundp
nenscrtitht
itian kate,
1buneha,
amereint⸗
insnuigt
drogtme
nonnt
narizain
ficinictten.
ſinutelgſdg
amackgnatn

nng l,

bunitfnnuit
oldro
Yliſf.
1
ſinürti⸗ .
6Cnrſefnn.
Gu hegni⸗
mtionnine
Nnnitg
etthfh⸗
mene
1Ri
ſe

58 dentur ſbᷣ hijs otineri. ¶ R

Di.

Eiſtai¶ Itẽ querit᷑ qd iſtoꝝ triũ ſit mag? ſatiſfactoꝛiũ
Et videtur ꝙ oꝛatõ.quia ſatiſfactio deo reconciliat.

ſed oꝛatio eſt que m axime vnit deo. ⁊c.¶ Sed vi⸗
detur ꝙ ieiunium. qꝛ illud opꝰeſt magis ſatiſfacto/⸗
rium quod eſt magis penale.ſed magis penale eſt af
fligere carnem. S 2⸗ auteʒ elina videtur.j.ad
thi.iiij. exerce teipᷣm ad pietatem.pietas em̃ valet ad
omnia. ⁊c. ¶ Item obijcif̃ de peregrinatõibus et
flagellis diuinis que pene ſatiſfactoꝛie ſunt.⁊ nõ vi/
*dm qꝙ oꝛo ⁊ ieiunium
⁊ ełlinã quodlibet hoꝛum accipitur ꝓpꝛie.ↄmuniter.
⁊ ↄmuniſſime. Pꝛopꝛie oꝛatio eſt aſcẽſus ad deũ ad
aliquid deguſtãdum.vel impetrãdum.vel exoluen⸗/
dum. Cõmuniter oꝛatio dicitur ᷣm ꝙ compꝛebẽdit
oẽm actum ↄtemplatiue ad deum relatum. Cõmu/
niſſime ſᷣm ꝙ ↄpꝛebedit oẽz bonũ actũ.ſᷣm ꝙ dicit᷑.
ñ ceſſat oꝛare qͥ ñ ceſſat bñfacẽ in glo.i.ad thi.v.Siłr
ieiuniũ dicit᷑ ppᷣe afflictõ carnis ſ guſtũ. Coiter ois
carnis afflictio qᷓ ↄſiſtit in vigilijs ⁊ flagell ⁊ ieiunijs
ꝓpꝛie dictis.Cõmuniſſime dicit᷑ ieiunium abſtinen⸗
tia ab om̃i moꝛtali.yſaa.lviij.hoc eſt ieiunium qð ele
gi. diſſolue ⁊c. Similiter elina dicitur ꝓpꝛic opus pi/
etatis impenſum ꝓximo ad releuãdaʒ indigẽtiã coꝛ
poꝛalem. Cõmuniter.omne opꝰpietatis ꝓximo im/
penſũ ſiue ſpũale ſiue coꝛpoꝛale.Cõmuniſſime dicit
om̃e opus mie ſiue pximo ſiue ſibi impenſum.ſcðm
ꝙ dicit Augu.ꝙ elina hominis debet incipere a ſe/

metipᷣo. Juxta illud ecci.xxx.miſerere anime tue pla

cens deo. Hijs pꝛeſuppoſitis.dm ꝙ bec tria pꝛo/
ut partes ſatiſfactionis dicunt᷑.accipiũtur nõ com/
munifſſime.non ꝓpꝛie.ſed ↄmuniter.⁊ tunc pʒ eoꝛũ
diſtinctio ⁊ ſufficientia manifeſte.Hijs pᷣmifſis dᷣm
ꝙ ſufficiẽtia ⁊ diſtinctö harum ꝑtium poteſt accipi
hᷣm appꝛopꝛiatõem ⁊ ſᷣm ꝓpꝛietatem. Scom appꝛop
agtõem.cuʒ em̃ triplex ſit radix peccati ſicut dr̃.j. Jo.

ij. Aut ↄcupiſcentia carnis ⁊ ↄtra banc eſt ieiunium.

Aut ↄcupiſcentia oculoꝛum.⁊ contra hanc eſt clina.

Aut ſuperbia vite.⁊ ↄtra hanc eſt oꝛo.hoc dico ßm

appꝛopꝛiatõem. quia vnumquodq; hoꝛum valʒ cõ/
tra oẽs. Appꝛopate tamẽ magis opponũtur ſicut di⸗
ctũ eſt.⁊ ex hoc patet numerus ⁊ ſufficiẽtia. Per ppᷣ⸗
etatem vero ſic.opꝰ penale aut. Oꝛdinat nos ad de-
um. ⁊ ſic eſt oꝛatio.Aut ad nos ⁊ ſic eſt ieiuniuʒ.qð⸗
macerat carnem noſtrã. Aut ad ꝓximũ ⁊ ſic ẽ elina.

⁊ ſic patet ſufficentia ſᷣm illud thi. ij. ſobꝛie ⁊ iuſte et
pie viuamus ⁊c̃.Aliter poteſt accipi ſᷣm recõciliatio/

nem.qꝛ per oꝛoez deo reconliamur.Qꝛ ſic diẽ Aug.
in ſermone dñi de monte.ſi vis oꝛoem tuam volare
in celum. fac duas alas.ſ.ieiunium ⁊ eliam. ZLbob.
xij.bona eſt oꝛatio cum ieiunio ⁊ ełia. Aliter accipit
ſufficientia. quia duplex eſt vita.ſ.actiua ⁊ ↄtempla⸗
tiua.q;tuʒ ad cõtemplatiuã oꝛo.qᷓ;tum ad actiuam

eła. vt aũt homo ſit diſpoſitus ad vtramq; ſic ẽ ieiu-
5S9 niũ.¶ Ex dictis patent obiecta. Quod em̃ dicitur q;

