pᷣparatio ad aliqͥd. YZletus em̃ et doloꝛ attritionis diſponit ad pniam. cũ q̃s & ddlet et atterit᷑.lauat᷑ quia ad

mundiciã diſponit᷑. Sed tñ dũ recidit ſei.
lauaret.et ſtatim poſt ali
metaphoꝛã exponendi.

7

du recidit ſe iterũ inqͥnat.et ideo nõ⸗ eſt mũdus. Et eſt exemplũ.ſi mulier pannũ
quantulã lotionẽ in lutũ imergeret. Añ ſermones ſunt tropici.et ſunt m quandã
Oð querit᷑ cuiuſmodi ſit illa lotio.dico ꝙ eſt interioꝛ.et nõ eſt cõtritionis attritio

nis. vel ſi eſt cõtritionis.nõ tiñn denominat mundũ.quia nõ ꝑſeuerat.vt paſſio in tercia ſpecie qualitatis.

b ij ¶ Mibil pſunt lamẽta ſi replicant᷑ pct. Ridct Aug. bic falſum dicere.quia ꝓſunt ad remiſſionẽ pte

ritoꝝ peccatoꝝ. quia ſaltẽ illa dimittunt᷑. Aliquid ergo ꝓfunt.nõ ergo uibil. Itẽ ſi tu dicas ſicut mgr dicit.

nihil ꝓſunt ad ſalutẽ.ergo pari rõne deberet dicere nihil ꝓſit baptiſmꝰcũ replicant peccata.Re.ddm q;

intelligit de replicatione habituali.quia nihil pꝛoſunt lamenta cum eſt voluntas replicandi. quia deeſt pe-

nitentie fundamentũ.et ideo lachꝛyme ille ſunt ficte. VNel dicendũ ſicut dicit magiſter ꝙ nihil pſunt ad ſaln
tem. NMec eſt ſimile de baptiſmo.quia qᷓ;uis ad ſalutẽ nõ ꝓſit quando peccata rchlicank paͤck tamen pter

impꝛeſ

nitentig autem cũ homo

c ij

ui cõmiſſa plaugit.nec tamen deſerit.

—

ionem caracteris.et quia confertnr fundamentũ omnium ſacramentoꝝ.ideo non eſt ſimilce. Oc pe⸗
peccat nihil manet. ⁊ ideo iterari poteſt et dbett. er p.

fene grauioꝛi ſe ſubijcit. Nidetur SGꝛcgoꝛius bic malc dicere.

—

=Z
=

O
pe⸗

Zrmun
pi⸗

Peepee.

nigen
anten

i
rant
ſthen⸗
ehi
ege z
nit
ente

uiginf
ules ernn
rincune
niogimn

Alnd. ſ eplam
ad Coꝝ.

Aug. ſuper d
octonariũ.xxij.

2. ſit pnia.
Determinatio

Aug. in Ench.

Pius papꝛ.

1
.

——

i illũ tangit explicite.

—
. „

Sʒ Amb.dicit.hec vera pnia eſt ceſſare a pctõ.Et itẽ
Abagni ꝓfectus ẽ renũciaſſe erroꝛi. Imbutos em̃ vi⸗
cijs aĩos exuere atq; emẽdare virtutis ẽ gfecte ⁊ cele⸗
ſtis gr̃e.⁊ iõ ſane ita diffiniri põt.ꝰ Pnia ẽ virtus qua

cõmiſſa mala cũ emẽdationis ꝓpoſito plangimus et
odimus.⁊ plangẽda vlteriꝰcõmittere nolumꝰ.Quia

pnia vera ẽ in aio dolere ⁊ odire vicia. Vñ illa vba
pᷣmiſſa.penitere ẽ añacta deflere.⁊ flenda nõ cõmittè.

eſt ne qͥs exiſtimet nephanda illa crimina q̃lia qꝗͥ agũt

regnũ dei nõ poſſidebũt qtidie ꝑpetranda.⁊ elemoſi
nis qᷣtidie redimẽda. In melius ẽ em vita mutanda.
⁊; elemoſinas de pctis pᷣteritis ꝓpiciandus ẽ deus.

nõ ad hoc emẽdus quodãmõ vt ea ſemꝑ liceat impu
ne cõmittere. Nemini em̃ dedit laxamentũ peccandi.
⁊ ſi miſerãdo deleat cõmiſſa pctã.ſi nõ ſatiffactio con
grua negligat. Itẽ pius papa.MNihil ꝓdeſt hoĩ ieiu⸗
nare ⁊ oꝛare ⁊ alia religionis oꝑa agere niſi mens ab

cõmiſſa plangat ⁊ plangẽda cõmittere non velit.nec

ſatiffacere negligit. vere penitet. Hec iõ nõ ẽ vera pe-
nitentia.qꝛ foꝛte nõ de ꝓpoſito ſᷣ caſu vel infirmitate

peccabit. Ille aũt irriſoꝛ eſt ⁊ nõ penitẽs qᷣ ſic cõmiſſa

plangit. vi plangenda volũtate vel oꝑe cõmittere nõ
deſinat. Ylle etia qꝗ poſt lachꝛimas repetit q fleuit.la⸗
uatur ad tpᷣs.ſᷣ mũdus nõ eſt.i.illa mũdicia nõ eſt ei

ſufficiens ad ſalutẽ.qꝛ eſt momẽtanea nõ ꝑſeuerans.

Itẽ illud. Inanis eſt pnia quã ſequẽs culpa coinqui

nat. ſic intelligendũ c. inanis eſt ſcʒ carens fructu illiꝰ
pnie qnã ſequẽs culpa nõ inqnat.Illiꝰem̃ fructꝰẽ vi⸗

tatio gehenne ⁊ adeptio gloꝛie. Moꝛtificat enim illa

pnia ⁊ alia anteacta bona ſequens pctm̃.vt nõ ſoꝛtia
mur mercedẽ quã meruerũt cũ fierẽt.⁊ quã haberẽt ſi
pctm̃ nõ ſuccederet. Sed ⁊ ſi de pctõ ſuccedenti pnia
agat᷑.⁊ pnia que pᷣceſſit.⁊ alia anteacta bona reuiui⸗

ſcunt.ꝑ illa tm q̃ ex charitate ꝓdierunt. Illa em̃ ſola
viua ſunt q̃ ex charitate fiunt. Ideoq; ſi ꝑ ſequentia

¶ Rñdet auẽtibus que vident᷑ oñdere pꝛimã partẽ
entons . —
¶ Hij alijſq; pluribꝰ vtunt᷑ in aſſertionẽ ſue opinionis

quia plàgere eominæ
nõ eſt petm̃. ſ hõ nõ
ſubijcit ſe pene guio⸗
ri niſi ꝓpt᷑ culpã.g ⁊c̃.
Itẽ plangere bonũ ẽ
⁊ penale. potius di
ſponit ad gram q; ad
pena.Ne.dom ꝙ boc

nõ dicit de qcunq; fle

tu ſ bypocritarũ.qui
in lachꝛymis exteriui
pᷣtendũt ſctitatẽ.et in

B . coꝛde poꝛtant iniqui:
recte ſic accipi pñt vt nõ ad diuerſa tꝑa.ſᷣ ad idẽ refe⸗
runt᷑.yvt ſcʒ tꝑe qͥ deflet cõmiſſa mala nõ cõmittat vo
luntate vel oꝑe flenda.qð innuit᷑ ex verbis ↄſequẽti/
bus.Mã qͥ ſic alia deploꝛat ⁊c.hinc Aug.ait.Cauẽdũ

tatẽ.⁊ iſti peccant du
icecr⸗ Intũ ad ta/-
es loquit᷑ Oꝛeg. Alit
pᷣt dici ꝙ loquit᷑ de eo
q flet oꝛdinate.⁊ in de

teſtationẽ culpe ꝙ ꝑe

ne grauioꝛi ſe ſubijcit

nõ ppter fletũ bᷣ pter

ↄtẽptũ. Fletus enim

ille ẽ ab aliqͥ dono di.
⁊ qͥ iterat pctm̃ ↄtem

nit donũ dei. Pꝛetea
in ipſo fletu oſiderat
pcti enoꝛmitas. Jʒo
cũ iterat᷑.auget᷑ offen

iniqtate reuocet᷑. Qui g a malis ſic mentẽ reuocat vt ſa oꝓpter actualẽ ↄſide

rationẽ. VUñ ſicut ba/

bitus ſcie aggrauat.⁊
tñ bonũ eſt ſcire pctm̃
⁊ cognoſcere. ita con
ſiderare ⁊ plangẽ pcti

enoꝛmitatẽ ẽ bonũ.et
ſi qͥs poſt hoc peccat.

aggrauat᷑ culpa ꝑ ac-
ns. ðDGdUN
d ¶Pnia eſt virtus 34

3 celende mala ⁊c.
Aidet᷑ iſta diffinitio

mgfr̃i nõ eẽ ↄueniẽs.
qꝛ diffinitio totũ eſſe

rei debet indicare. et

partes pnie ſunt con
feſſio ⁊ cõtritio et ſa/
tiſfactio. vñ videt᷑ q;
nõ ſolũ ꝑ actũ contri
tionis qͥ eſt plaugere
⁊ odire pctm̃.ſᷣ etiã ꝑ
actꝰ alios deberet dit

liniri. Itẽ pnia eſt reſpectu pᷣteritoꝝ ⁊ nõ reſpectu futuroꝝ. male diffin it᷑ reſpectu futuri. cũ dicit.⁊ plangẽ
ga iterũ nõ cõmittere.Rꝰ. dm ꝙ actꝰpᷣncipalis pnie ẽ actꝰcoꝛdis et actꝰinterioꝛ.et iõ ꝑ illũ magis diffinit.⁊
ñ planctꝰnõ attendit᷑ bic quantũ ad effuſionẽ lachꝛymarũ exterioꝝ ſed interioꝝ.qꝛ

iſte exterioꝛes nõ ſunt de eſſe.ſᷣ de bene cẽ.nibilominꝰtñ alios actus includit cũ dicit. emẽdationis ꝓpoſito.qꝛ

emẽda fit ꝑ ↄfeſſionẽ et ſati

ſfactionẽ.et qm̃ pnia ſᷣm qdð virtus ẽ reſpicit emendã.⁊ emẽda nõ ſtat cum itera

tione culpe.iõ ex ↄſequẽti reſpicit culpã nõ iterandã. Et iõ mgf diffinit ꝑ futurũ.qꝛ qᷓuis pnia vt eſt affectio

ſit reſpectu 5
actus pnie ſ

emẽdare. ⁊ bct
cõmittere. iſte

teriti. tñ pnia virtus etia futurũ reſpicit. Añ in diffinitõe pnie tangit mgfr̃ triplicẽ actũ. Anus ẽ
m qð pnia. ⁊ bic ẽ dolere de culpa cõmiſſa. Alius ẽ actus m qð pnia ẽ virtus.⁊ iſte actꝰeſt velle
angit cũ dicit cũ emẽdationis ꝓpoſito ⁊c. Et tercius ẽ annexus vtriq; ſcʒ nolle offendere vel
pficit vtrũqʒ. Mullus em̃ vere penitet de pᷣterito.nec ꝓponit emendã facẽ niſi Aponat vltra
e¶ Seg et ſi de pctõ ſuccedenti ⁊c. Aidet᷑ ̃m hoc ꝙ viuificare ſit actꝰpnie.Sed õ.videt᷑ ʒ ę

magis iuſticie.qꝛ moꝛtuũ viuificare nõ eſt aliud ꝙ iuſtificare.s iuſtificatio eſt ꝑ generalẽ iuſticiã. et viuifi⸗

n 5

catio. Et boc videt Eʒech. xviij. In iuſticig quã opatus ẽ viuet et nõ moꝛiet᷑. Itẽ videt᷑ ꝙ boe ſit fidei IH eb. iht
Arie Seberer Ee ſene Zniuges videt᷑ ꝙ boc ſit charitatis.qꝛ charitas ẽ vita aie ſicut dicit Aug. et
1. gr̃ hugo de ſctõ vic. Itẽ videt᷑ multo magis eſſe gre.quia vita diuidit in vitã nature.gratie.⁊ gloꝛie.R. di biu
cendũ ſicut viuere in nalibus aliqñ dẽ actus pᷣmus.aliqñ d ſignũ vite.ſic etiã aliqũ attribuit vita eia quo . trſrol
aliqñ ei in quo manifeſtat᷑.dm ꝙ iüllud qð viuificat ꝓpꝛie gratia eſt.illud autẽ qð manifeſtat virtus eſt. mlirt
Pot igit᷑ manifeſtair· ” .. .
vita vt in fieri. vel vvt
in facto eſſe. Si vtin Y Mi
er ſic detribuit vi peccata moꝛtificant᷑. p ſubſequentẽ pniam reuiuiſcce Ru
ſeſtak “ Wuiſicatio re poſſunt. Que vo ſine charitate fiunt moꝛtua ⁊inaz *

quia in cõtritione pꝑci nia generant᷑.⁊ iõ ꝑ pniaʒ reuiuiſcere nõ valent. Sik
pennt ignr mullo⸗ ntchigenai⸗ en lud mihi glunt lamenta ee Eer i/
nis peccati. Si vt in lud nihil valet ⁊c. Si em̃ replicant᷑ peccata.nihil va
facto eẽ. ſic põt mani ad ſalutẽ vel ad veniã in fine pᷣcedens lamentũ.qꝛ
ſedar wſen gneusa nihil relinquit᷑ de vite muudicia.qꝛ aut peccata dimiſ
nta mte Aut niz ſa redeunt vt quibuſdã placet cũ replicant᷑.vel ſi non
captiuãtẽ. Aut qᷓntũ l VN ꝗt der Pucantr. ve i
ad affectũ.et ſicp ca redeunt. eis tñ deletis. ꝓpter ingratitudinẽ ita reus
ritatẽ vigoꝛantẽ. Aut ⁊ immũdus ↄſtituit᷑ cũ adhuc in expiandis implicat᷑
ntndde Keews ac ſi iam Reletalzdacht, e Ho⸗ tñ ſ⸗ en hei recde⸗ t
iuſticig regin antey. poſt plenius agemus. Silr nihil valet ad ſalutẽ obti
ꝛa ba iſ Jevig ncncz. vel ad mnndici⸗ vite habendã. veniã de ma⸗
obiecta. quia nõ attri le factis poſcere.⁊ male facta denuo iterare. Ita etiaʒ
buit᷑ hijs vita tanᷓ intelligendũ eſt illud qð idẽ Augꝰ.alibi ait Pnia eſt f Aug. ili. de
vncipio. tanq́; ma queda dolentis vindicta ſemꝑ puniens in ſe qð dolet vnica pnia.
nifeſtatiuo. ⁊ talia pſ omiſiſſe. Ef᷑ infra. Quotidie dolendũ eſt de peccato.
ſunt eſſe plurg. qõ declarat ipſa dictionis virta. Penitere em eſt pe/
nnnanm tenere. vt ſemꝑ puniat in ſe vlciſcẽdo.qð cõmiſit
Bacanct, Hning nenetec ems vindlieat q gonni
f¶ Pnia eſt quedaz Iiſſe ſe dolet. Pnia eſt vindicta ſemꝑ puniens in ſe
ze 4.Pnia eſt quela; qð dolet cõmiſiſſe. Quid reſtat nobis niſi dolere ĩ vi
Aidet᷑ Aug hic male ta: vbi em̃ doloꝛ finitur.deficit ⁊ pnia. Si vero peni
dicere.qꝛ nullus ĩ ea tentia finitur.quid relinquit᷑ de venia? Camdiu gau
gem cauſa põt eẽ re gqeat et ſperet de gratia qᷓ;diu ſuſtentat᷑ s penitentia.
et iudex. ſiqs pecea dxicit em̃ dñs. Vade ⁊ amplius noli peccare.nõ dixit.

At vo botꝛedllk Me pecces. ſed ne voluntas peccandi in te oꝛiatur.
ſe punire. Itẽ hõ ma : ſeruabit iſi doloꝛ i ten⸗ Gertis
gis tenet ex charitate Quod quo modo ſerua bitur. niſi doloꝛ: in peniten⸗ düſt
ſe diligere ꝙᷓ aliũ. S tia continue cuſtodiatur.sſed ſemꝑ doleat. ⁊ de dolo g i,
hõ debet alij parcere re gaudeat.et nõ ſit ſatis ꝙ doleat.ſed ex fide doleat
nõ vindicare. nõ de æ non ſemper doluiſſe doleat. “
bet vindicare nec vyvin .
dictam de ſe exigre. 1èMWUĩb Molnae
Itẽ vindicta ẽ ſoliigs JG . ☛
dei ſicut dꝛ Rom̃.x-ij.. .ẽ .. . .
mihi vindictꝗ. g pnia eſt ſolius dei ſiue vindicta in pnia.R. dicẽdum iſta ro eſt cõueniens.quia pnia vir- ninnii⸗
tus eſt ad deſtructionẽ veteris bominis oꝛdinata. et nemo poteſt vitã nouã inchoare niſi repudiet veterem itin⸗
et nemo poteſt dñi amicus effici niſi odiat qd deus odit. quia de⸗ odit pctm̃ odio vindicte et ipſum pecca⸗ 4 in
toꝛẽ. ideo penitens etiã ipᷣm debet odire.et de ſe rõnẽ et vindictã expetere.Ad illud g qð obijcit᷑ ꝙ nõ ꝑtinet gühenn
ad ipᷣm.dm ꝙ; nõ ꝑtinet ad ipſum inquantũ reus eſt iudicare.ꝑtinet tñ iudicari inquantũ reus eſt. ⁊ iudica ing
re inqᷓntũ iuſtus.AUnde ipſa rõ cõfoꝛmata legibus eternis.ſeipſam punit vt cõfoꝛmis fuit legi pcti. ⁊ ſic acci- fiuen
pit autoꝛitatẽ a deo.⁊ nõ ipſe punit ſed deus. Itẽ deus inſeruit homini naturale iudicatoꝛiuzʒ cui cõmiſit ro/ uni⸗ 3
gnũ anime iudicanqũ.et li.arbi.illi cõfoꝛmatũ debet vindicare trãſgreſſionẽ ⁊ in ſeipſo nõ autoꝛitate ſua ſed ni ſ
Vi et natuxalis iudicatoꝛij qdð nõ errat.Cũ g dẽ ꝙ nõ eſt idẽ reus et iudex.verũ eſt idẽ ᷣm idẽ.Odð obijcit ꝙ Pg
dDebet parcc.dd.q; ⁊ ſi hõ debeat parcẽ iniuriã ſua.tñ iniuria dei ẽ iudicanda ab eo cui cõmiſſa eſt. et qꝛ bõ in- 4 en
iuriat? ẽ deo.iõ debet eſſe miniſter dei in parte iſta. Ex hoc pʒ vltimũ ꝙ vindicta eſt dei.verũ eſt de vindicta q̃ eer .
aliquis vindicat ſe.qꝛ nullus debet ſe vindicare.ſed debet vindicare aliũ de ſe vel de alio. ARel dicendũ ꝙ dei ni
eſt tanꝙᷓ pʒincipalis autoꝛis. bominis tanqᷓ; miniſtti.

57 Sed ſemper toleat et de woloꝛe gaudeat. non ſit ſatis ꝙ dolcat. ſed ex fide doleat. Nidetur Auguſtinus uunn
bic male dicere.quia gaudũ et doloꝛ ſunt oppoſita.⁊ oppoſita nõ ſunt nata ſimul ineſſe eidẽ s inpoſſibite ẽ G

biüihc⸗
kange
gade
thceggi

fNle
adr.

gtuſt⸗
aemn
ginhet
oröene
Gm
inii
tn.
72
DtN
Kins

538

—

XIII

ſemð doleat 2 gaudeat. Si tu dicas doloꝛ eſt de pctõ. et gaudiũ de oloꝛe. ſic nõ bñt oppoſitionẽ. Con⸗

tra. videt᷑ ꝙ bũt oppoſitionẽ quia ſiue de eodẽ ſiue de diuerſis impoſſibile eſt ꝙ eadem aia ſimul ſit triſtis ee
audens.ergo impoſſbile eſt ꝙ ſemꝑ doleat et gaudeat. Itẽ in doloꝛe mouet᷑ coꝛ ᷣm cõfractioneʒs.in gaudio

dilatationẽ. Sed nõ põt ſimul et ſemel moueri oppoſitis motibꝰ.g ⁊c. Si tu dicas ꝙ gaudiũ eſt ᷣm qͥd.
et doloꝛ ſimplieiter. Contra.nulla eſt virtus in qua non ſit delectatio.et ſi eſt virtus ſimplicite r. eſt delectatio

ſimpliciter. virtus em̃
deſiderat wolere. videt᷑ ꝙ ſi multũ dol

Detrmiatio in
telligẽtie dicto⸗
rum.

Solennis i et vſum ſequentis amittit.de ſolenni intelligitur. So in ſenſualitate. et gau
pnia qᷣd ſit m lennis ergo penitentia vt Ambꝛoſius in eodem ait. gium in ratõne.⁊ tũc
Amb. eſt que fit extra eccleſiam in manifeſto in cinere ⁊ cili⸗ nullum endonibt
cio. q̃ ꝓ grauioꝛibohoꝛrendiſq; ac manifeſtis delictis n eher enr⸗
Mimponitur. et illa no eſt iteranda reuertia ſacwi alia. Acl vicendum
Aug ad mace ⁊ ne vileſcat ⁊ contẽptibilis ſiat hominibꝰ. Vñ Aug. ſunt in eadem vi
donium. Fßm ꝙ ſupꝛa ſe cõuer⸗
M tiit. vnde ſicut non cẽ
actu ſimplici ſed compoſito vis conuertatur ſupꝛa peccatum et ſupꝛa doloꝛem.ſic nec affectus. vnde ſicut in
ratiocinatione dicimus ꝙ eſt actus vnus.tamen nullus conuertit ſe ſupꝛa plura que diuerſimode agnoſcit.

De penitentia pfectoꝝ vel ad ſalutẽ ſufficienti intelli

gendum eſt quod ſupꝛa dixit ſcʒ. Penitentia eſt vin

dicta ſemꝑ puniens qð cõmiſit.⁊ alia huiuſmodi.Il⸗
lud vero ſi penitentia finitur.nihil de venia relinqui⸗
tur. dupliciter accipi poteſt. Si em̃ iuxta quoꝛunda,
intelligentiã peccata dimiſſa redeunt.facile eſt intelli
gere nihil de venia relinq.quia peccata dimiſſa iteꝝn

replicant᷑. Sicut em̃ ille qui ex ſeruitute in libertatẽ
manumittit᷑.interim vere liber eſt.⁊ tamẽ ꝓpter offen

ſam in ſeruitutẽ poſtea reuocat᷑.Sic ⁊ penitenti pctã
vere dimittunt᷑. ⁊ tamen ꝓpter offenſam que replicat
iterũ redeunt. Si vero nõ redire dicant᷑.ſane põt dici
etiã ſic nihil de venia relinqui.non ꝙ dimiſia peccata
iterum imputentur.ſed quia ꝓpter ingratitudinẽ ita

reus ⁊ immundus conſtituit᷑.ac ſi illa redirent.

Meſpondet autoꝛitatibus que videntur oſtendere
ſecundã partem erroꝛis qͥᷣ eſt circa ſolennem et vnica

penitentiam. g

¶ Nlud auteʒ quod Ambꝛo. ait. Reperiunt᷑ ⁊c᷑. et ſicut

vnũ baptiſma ita et vna penitentia.non ſᷣm generalẽ
ſed ſᷣm ſpecialem moꝛẽ eccleſie de ſolenni penitentia
dictum intelligitur.que apud quoſdã ſemel celebꝛata
non iteratur. Itẽ illud aliud Ambꝛo. Penitentia ſe/

mel vſurpata nec vere celebꝛata.⁊ fructũ pᷣoꝛis aufert

e

delectat ſuũ poſſeſſoꝛẽ. Item gaudiũ eſt de pᷣſentia rei amate. ergo ſi penitens multuʒ
et. gaudet ſimpir. R.dm &ꝙ vtrũq; eſt in vere penitẽte.ſc; doloꝛ ⁊ gau⸗
Aiuiium. nec vnuʒ dimi

nuit alterum ſed per-

ficit. ſicut velle wolere
deſiderium doloꝛis do

loꝛem nõ minuit.im/

mo auget. ſic et gau⸗
dlium. nam in penitz?

tia cum ſit virtus nõ
tm̃ eſt dolo: ſed doloꝛ
voluntarius.⁊ tamẽ̃
quia babet q amat
et deſiderat. neceſſa/

rio gaudet. Jdeo pe/

nitens cum habet d %
loꝛem queʒ deſiderat
gaudet. nec gaudi/
um remonet dolo⸗
rem immo perficit.⁊
ſimul eſt doloꝛ ⁊ gau⸗
dium ſicut Auguſti/
nus de ſe dicit. iiij. co
feſſionũ. qꝙ ſolus fle-
tus erat ſibi dulcis lo
quens de amico moꝛ
tuo.et hoc erat ꝓpter·
doloꝛis vchementis.

ſic et in ꝓpoſito. Q

ergo obucitur ꝙ im
poſſibile eſt ſimul in-
eſſe eidem ⁊c̃.dici po⸗
teſt ꝙ; vel non ſunt in
cadem potentia ſed
in diuerb. vt coloꝛ ſit

ſic et affectus conſequens ſine aliqua repugnantia diuerſimode afficitur.⁊ ſic patent obicca.
Penitentia eſt vindicta ſemper puniens quod commiſit ⁊ alia huiuſmodi. Dicit hic magiſter &ꝙ intelli

gitur de penitentia perfectoꝛum. Contra. videtur em̃ ma
relinquitur de venia. ergo ſemper punire ſpectat ad omnes.
tum ad tempoꝛis durationem.aut quantũ ad ſtatus ſublimitatem. P

le dicere Auguſtinus.qꝛ ſi penitentia finitur.nibil
edicendum ꝙ perfectus dꝛ dupłr.aut quan/

ꝛima perfectio eſt que diuiditur con

tra incipientes pfici entes ſ̃m ꝓfectum tempoꝛis. Alia perfectio conſiſtit in operibus ſupererogationis.

Masgiſter autem intalligit de perfectione pꝛimo modo.et vocat perfectoꝛum pen
ad finem vite.et de hac dicit intelligi ilud Auguſtini ꝙ ſemper punit.

re xybet non ſimpliciter.ſed quãdiu durat culpa.⁊ ſic patet illud. õäl M
FSelenm⸗ ergo penitentia vt Amb. in eodem ait eſt que fit extra eccleſiam in manifeſto. Hic quatuoꝛ

cam. quis nõ tm eſt in manifeſto.ſed qꝛ fit cũ ſolẽnitate ãdam. In capite em̃ ddrageſime ciſcſtur pemn

itentiam que durat vſq;
Motandum tamen ꝙ ſemper puni/

ſunt notanda. Pamo qualis ſit ſiue que ſit eius foꝛma.Et doᷣm ꝙ pnia ſolennis eſt pnia addens ſuꝑ publi

ens
H

40 k

Quãuis caute ⁊ ſalubꝛiter puiſum ſit.vt locus illuis
humilime pnie ſemel in eccleſia concedat᷑.ne medici⸗
na vilis minꝰvtił eſſet egrotis.q̃ tãto magis ſalubꝛis
eſt.q̃nto minꝰↄtẽptibil fuerit.qͥs tũ audeat deo dicc.
AQuare huic homi qͥ poſt pniam pᷣmã rurſus ſe laqis
iniquitatis obſtringit.adhuc iteꝝ parcis: Oꝛigenes

extra eccleſiã. nec ad/

mittit᷑ vſq; ad diẽ co
ne. ⁊ tunc etiã nõ cõ⸗/

cat.Eijcit᷑ aũt a ꝑſo/
na autentica ſicut ab
epᷣo pñtibꝰſacerdoti/

bus qͥ nouerũt culpã

De h.l.di.penitẽtes.
⁊ ca.ſe. Scdo notãda
eſt rõ huiꝰ ſolẽnitatis
triplex. Ana ẽ ad ter-
roꝛẽ alioꝝ.alia ꝓpter
erubeſcentiã delinqn
tis.⁊ fcia ꝓpt ſignifi⸗
cationẽ eiectõnis ade
de padiſo. AUñ h̊ debz
cũ crebꝛis ſuſpirijs de

nunciare ep̃ᷣus. ita

eijcit᷑ ſicut adã eiectꝰ
fuit de ꝑadiſo.⁊ iõ nõ
eſt iteranda.⁊ de ̊ bẽ
l.di. penitentes. ⁊ ca.
ſe.⁊ e.di.ca.ſi qͥs pꝰre
miffionẽ · S· p̃t ⁊ alit᷑.
Tercio notadũ eſt ꝙ;
hec pnia nõ iponitur
niſi ꝓ graui ⁊ enoꝛmi
culpa.maxie ꝓ culpa
ꝗᷓ totã vꝛbẽ comouit.

ſicut ibidem dꝛ. NMec

iponẽda ẽ ſacerdoti/

bus Apt᷑ reuerẽtiã oꝛ⸗/

giniſ. Et pᷣt qͥdẽ ivvni
publica pnia ꝓ pctõ
maifeſto. Quarto no
tandũ ꝙ ꝑenitẽs non
recõciliat᷑ ſolẽnit᷑ niſi
ab epo vel ſacerdote
de mãdato ep̃i. pᷣſerti
in articulo nccitatis.
Recociliari aũt pᷣt in
octã paſche ſi bñ peni
tucrit. hůe igreſſum

eccie.ſin aũt manebit

ſic vſq; ad finẽ vite.⁊
de h dꝛ. xxviij. q. ij.
238 tñ in qui. ⁊c.
Obꝛ. vidẽt᷑ em̃ tales

eccie peccare cũ facist
3 rõnẽ ſacfi ⁊ ſigtõöis
ſolenis pnie. B. dʒ
ꝙ h̊ nõ eſt de nccitate
pnie. ſolũ de bene eẽ.
vbi ſũt tes dure
Arcin ofimget munt yberius fleuero. ſi melius vixero.ſi pauperes largiꝰ
ſuſtentauero.ſi charitate ardentius flagrauero.quis
pit vt huic homini dicat nihil tibi iſta
in poſterũ ꝓdeunt: vade ſaltem huius vite ſuauitate
fruere. Auertat deus tam immanẽ ſacrilegamq; de/

duricia ↄfringat᷑ mul

tiplici fuſiõe.q̃ vni ⸗
a n ofundebat᷑. ⁊ vix
talibꝰpoſſit ĩponi pnia

occulta ita diuturna
ꝙ ſuſciperẽt vel ſua⸗

ent. i tal pnia itera⸗

41 tur ex cj. I

ro pnia ⁊c̃. Niqet᷑ ma

q; de hac ſolenni pnia q̃ ꝓ grauioꝛibꝰcriminibꝰ iniun

gitur ait. Si nos aliq̃ culpa moꝛtalis inuenerit.qᷓ̃ nõ

in crimine moꝛtali.vel in blaſphemia fidei.ſᷣ in ſermo
nis vel in moꝝ vicioↄſiſtat.hec culpa ſemꝑ reparari
põt. Mec interdicit᷑ aliqñ de hmõi pniam agere.Sed
nõ ita de grauioꝛibꝰcriminibꝰ. In guioꝛibus em̃ cri/

minibus ſemel tantũ pnie cõcedit᷑ locus. Cõmunia q̃

frequẽter incurrimꝰ ſemꝑ pniam recipiunt ⁊ ſemꝑ re⸗
dimunt᷑.Cõmunia dicit venialia pctã.⁊ forte moꝛta⸗
lia quedã alijs minus grauia. Que ſicut ſepe cõmittũ
tur.ita frequẽter ꝑ pniam redimunt᷑. Sed de grauio⸗

ribus criminibꝰſemel tantũ agit᷑ pnia ſcʒ ſolẽnis.Nã

⁊ de illis ſi iterent᷑ iterat᷑ pnia ſᷣ nõ ſolẽnis d tñ in

7

uſdã eccleſijs nõ ſeruat᷑.

ealaducn auẽtes ad impꝛobationẽ illiꝰerroꝛis qᷣ di⸗
it ſemel tm̃ pctã ꝑ pniam dimiti. G.e
¶ vero pnia nõ ſemel tm agat᷑.ſed frequẽter iteret᷑.

7 per eã frequẽter iterũ venia pᷣſtetur.pluribꝰſanctoꝝ
teſtimonijs ꝓbat᷑. Ait em Aug.ſcribens ptra qͥſdam
hereticos qͥ peccantibꝰ poſt baptiſmũ ſemel tantũ di⸗

cebant vtilem eſſe penitentiã.ita. Adhuc inſtant per/

ſidi qui ſapiunt plus q́; opoꝛtet.nõ ſobꝛij.ſed excedẽ⸗
tes menſurã. dicunt. ⁊ ſi ſemel peccantibus poſt ba⸗
ptiſmũ valeat pnia.non tñ ſepe peccantib⸗ pꝛoderit

iterata.alioquin remiſſio ad peccandũ eſſet incitatio.
Dicunt em̃.Quis nõ ſemꝑ peccaret ſi ſemper redire
poſſet.Dicunt em̃ dominũ incitatoꝛẽ mali ſi ſemꝑ pec
cantibus ſubuenit.et ei pctã placere quibꝰ ſemꝑ pᷣſto
eſt gratia rrant aũt.Conſtat em̃ ei peccata diſplice
re qui ſemꝑ p̃ſto eſt ea deſtruere.ſi ea amaret.nõ ſem⸗

per ea deſtrueret. Idẽ ad macedoniũ. Intantũ homi

num iniqͥtas aliqũ ꝓgredit᷑.vt etiã poſt ꝑactã pniazʒ.

poſt altaris reconciliationẽ. vel ſimilia vel grauio:a
Comittant. ⁊ tamẽ deus facit etiã ſuꝑ tales oꝛiri ſolem
ſuũ.nec minꝰ tribuit qᷓ; ante tribuerat largiſſima mu⸗

nera vite ⁊ ſalutis.Er quis eis ĩ eccleſia locus ille pe

nitentie nõ concedat᷑.deus tñ ſup eos ſue patiẽtie nõ
obliuiſcit᷑. Ex quoꝝ numero ſi quis nobis dicat.dici⸗

te mihi vtrũ aliquid ꝓſit ad vitã futurã ſi in iſta vita
illecebꝛoſiſſime voluptatis blandimẽta contẽpſero.ſi
me penitendo vehementius qᷓ́; pꝛius excruciauero.ſi

yeſtrum ita deſi

mentiam. Item Johannes Chꝛiſoſtomus de repara

pietas dei, Nunq; ſpernit penitẽtiã ſi ei ſincere ⁊ ſim⸗

Oꝛigenes ſup

leuiticum.

1

Aug). in lib. de
pnia.

Aug. ad mace/
donium.

tone lapſi. Talis mihi ſoſ⸗ para Zoh. Chꝛiß.
tione lapſi. Talis mihi crede.talis eſt erga homines

mtine
zubiut
ginliin
ſnun

züng
ſuuis

lnoy
tui
nultma⸗
tulvepyf
fipantten
fnwnfef
ürlin

Di.. XIII

le dicere.qꝛ ſup illud Amos.j.ſuꝑ tribꝰſceleribꝰdamaſci et ſup.iiij.nõ Suertã eũ.glo.ibi.qᷓ̃rto eadẽ pctã cõ/
mittenti. nec pniam nec indulgentiã ſc daturũ denũciat.ᷣ nõ videt᷑ ꝙ frequẽter ſi tm̃ ter. N. dm qꝙ Yero⸗
nimus iutelligit ; pᷣmũ pctm̃ ſit cõſentire in coꝛde.ſcᷣm ẽ facere in oꝑe.terciũ ẽ vertere in cõſi uetudinẽ.q̃rtũ
eſt finalit᷑ nõ penitere.et de boc nec pniaʒ dat nec Venta dr poſt moꝛtẽ nõ ẽ locus pnie.Ab alijs tribꝰliberat.
et dat pniam et veniã ſimul ſicut ꝓbat᷑ et innuit᷑ in reſuſcitatõe triũ moatuoꝑ. quoꝑ vnñ ſuſcitauit ĩ domo.
E MMD aliũ in poꝛta.⁊ terciũ
nian mnmn pliciter offerat᷑ etiã ſi ad ſũmũ qͥs pueniat maloꝝ.et in ſepulch.
7 uuinfde tñ velit reuerti ad vtutis viã.ſuſcipit libenter et m ( Etiã ſi ad ſũ.⁊c. 42
amplectit᷑ ⁊ facit oĩa qtinus ad poꝛẽ reuocet ſtatum. Sicdet᷑ male dicẽ cri-
Qðq; ẽ adhuc pᷣſtantiꝰ ⁊ eminẽtius.etiã ſi nõ potue⸗ ſoſto.qꝛ nullus ẽ ita
rit qͥ; explere oẽm ſatiſfaciendi oꝛdinẽ. q̃ntulamcũq; Palacbe lustoi
tñ ⁊ qualibet bꝛeui tꝑe geſtã nõ reſpuit pniam. ſuſci/⸗ hec aͤn dhbue wane.
pit etiã ipſam.nec patitur quẽuis exigue cõuerſionis fieri deterioꝛ. Iteʒ in
perdere mercelen. Pe. d. ſupbia con qui
Adducit exẽpla ad impꝛobationẽ erroꝛi eiuſdẽ. i teoderũt aſcẽdit ſp.
VWVVEremplis etis hoc idẽ aſtrui põt. Dauid em̃ ꝑ pniaz S ſi eſt ſemp et creſcit
Amb in apolo adulterij ſimul ⁊ homicidij venia impetrauit. graui aqachi⸗ Rarns ntuz.
ga dauid. n t poſtea delidqt in ppli enumeratione.qð ppli mul-⸗ pot intelligi Fin getch
“ titudo ꝓſtrata oſtendit. Illud aũt mirabile ẽ ꝙ ange vt ita ſit malꝰ nullꝰ
j. Paral.xxj lo ferienti plebem ſe obtulit dicẽs. Gꝛex iſte qͥd fecir. peioꝛ ⁊ g, ñ intelligat
fiat manus tua in me ⁊ in domũ patris mei.QAuo fa / H potẽtiã. vl dicat ꝙ
H cto ſtatim ſacriſicio dignus iudicat᷑.qͥ abſolutõe eſti ᷓintelligit hin genuſ
„ mabat᷑ indignus. Mec mirũ ſi tali ſua oblatione pꝛo Nari Nalide tcad
Exo.xxxij. pplo.pcti ſui adeptus eſt veniã.cũ moyſes offerendo bue ogatuge parce
ſe ꝓ plebis erroꝛe pctã diluerit. Hijs alijſq; teſtimo / dũ eſt in via. et vo/

Apilin mnijs pluribꝰ euidẽter oñdit᷑ ꝓ pniam nõ ſemel tm̃ ſed cat ſũmũ maloꝝ. Oꝛ
nii. hed. r, ſepius nos a pctis ſurgere.⁊ verã pniam ſepius agi. en —
eb.x. wvoluntaric em peccantibenobisc(vt ait apłs) ꝓ pctis n an herimer t5es

nõ relinquit᷑ hoſtia ſcdᷣa ſcʒ.qꝛ ſemel tm̃ xpᷣm opoꝛtu⸗ vepinriS ey
it pati. Hec relinquit᷑ ſcdðᷣs baptiſmꝰ. Relinquit᷑ vero B vunii Keeſ miaig
Joh.cryß. ſcvðda pnia ⁊ tercia ⁊ deinceps vt Yoh.chriſoſto.ſuper xt zodomiticũ.2 illᷣ
hũc locũ ait. Sciendũ inqᷣt ꝙ bic quida exurgũt hoꝝ eſt peſſimũ.Delſi qq
verboꝝ occaſione pniam auferẽtes.q̃ſi ꝑ pnrĩam non alid genꝰpcti ſit peiꝰ.
valeat pctõꝛ poſt lapſum reſurgè ſcðᷣo ⁊ tercio ⁊ dein⸗ Vt blaſphemia in deũ

ceps. Verũetiã in ̊ pniam nõ excludit.nec ꝓpiciatio s Paabraſ anie 45

nem qᷣ ſepe ſit ꝑ pniam.ᷣ ſᷣm baptiſmũ ⁊ hoſtii. enumeratioe.· Hidek·
r r lIlud verbu Aug. fal⸗
Ad ſum.qꝛ moyſes numeranit pplm. Nume.xxvſ.et ſilr ſaul.j. Reg.xſ.⁊ tñ neut peccauit.g pari rõe nec dauid
ſun. Itẽ dauid peccauit.ꝗ nõ debuit pplłs puniri ſed potius ipſe qͥ peccauerat.R.ad pᷣmũ dᷣm ꝙ moyſes nu /
merauit mãdato dñi.et ſaul ꝓpter expeditionẽ ad pugnã.ſed dauid ꝗꝓpt᷑ ſuꝑbiã.volebat em̃ gloꝛiari in mu
6N titudine ppli numeroſa.OQð querit᷑ qre pnnitus ẽ ppłs. Rñdet᷑ ꝓpter cõnexionẽ ppli ad pꝛincipẽ.ꝓpter quã ꝗ

gtiꝗ puniti funt filij iſrt in pcto achaʒ. Joſue.vij. Ael põt dici et melius ꝙ dñs puniuit pᷣncipẽ in pplo.vt in
codẽ puniret᷑ in qͥ gloꝛiabat᷑.ſicut aliqͥs punit in ſua poſſeſſione.Eſtimãt tñ aliq ꝙ iuſto dei iudicio pmiſfſu
ſit H vt illi punirent᷑ qͥ adheſerãt abſolon. Figura tñ et inſtructio in h̊ magna fuit vt oñdat᷑ qntũ malus p/
latus ⁊ eius pctm̃ obeſt ſubditis.⁊ q̃ntũ eius oꝛatio ꝓdeſt in ipſius pnia et ſeueritate. M

Dintelligentiã huius partis duo pꝛincipa iñ poſt peccauit in enumerãdo populũ.ij. Regum
liter querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de iteratione vltimo. SBe zuẽte dñi. Joh. v. vbi dixit paraliti/
enitentie. Scdo de effectu penitẽtie itera⸗ co.vade et amplius noli peccare ne deterius tibi ali
te. Circa pᷣmũ querunt᷑ tria Pꝛimo querit᷑ vtrum quid contingat. Sed nõ fuiſſet cõminatus malum
cxontingat cadere a vera pnia. Secũdo vtrũ contin ¶ ꝓpter recidiuũ niſi poſſet. ergo ⁊c. ¶ Item ratione
gut per penitentiã reſurgere. Lercio vtrum omnis videtur.quia penitẽtia habet eſſe in libero arbitrio
agens penitentiã ſuper culpã inueniat veniã a doo. Sm ſtatum vie.et boc non eſt coactum. Sed tale eſt
ns pelttt d vertibile. et per vertibilitatem poteſt cadere a ſtatu

¶ ueſtio. . g gratie ct iuſticie. ergo et penitentie. ¶ Item gra⸗
⸗ s tiia baptiſmalis eſt maioꝛ ꝙᷓ penitentie ⁊ confirma
e. Circã quã pceditur ſic et oſtendit᷑ ꝙ cõtingat a ve tionis ſimiliter.ſed poſt verã gratiã baptiſmatis ect .
7

ra pnia cadere.exemplo dauid qͥ de peccato moꝛtis confirmationis cõtingit cadere. ⁊ ſoſt grãm peni
vꝛit penitens.ꝙ dñs eius penitentiã acceptauit. tentie.¶ Contra.Amb.⁊ Aug.ſic diffiniũt pniam.

Pnia eſt ppetrata plangere. et plangenda nõ com/ peio: fuiſtet. ᷣ nõ eſt ei pᷣcluſa via. S ſi tunc potuiſtet geuon
mittere. ſi admittit vel cõmittit pꝰ plangẽda.pus pniam ſurgẽ.et nũc põt. ¶ Itẽ rone videt᷑.qꝛ deus
nõ penituit. Si ̊ penituit. pʒ ꝙ vltra nõ cõmittet. ꝓnioꝛ eſt ad miſerendũ qᷓ; ad cõdemnandum. Sed ſai
Si dicas ꝙ refert᷑ ad idẽ tps.hoc ſuꝑfluit.qꝛ nemo quantũcunq; hõ deo ſeruierit.ſi penitet de bono fa⸗ mma e
in eodẽ tpꝑe in qͥ plangit pctã admittit. ¶ Itẽ yſis. cto deus obliuiſcit᷑ bonoꝛuʒ.g ſi penitet de malo re⸗ igit
Inanis ẽ pnia quã ſequẽs culpa inquinat ſi poſt miittit. ¶ Itẽ ſi nõ põt reſurgẽ ſcdᷣo.aut hocẽ quia ecr
peccat. pᷣma pnia fuit inanis. ab oppoſitis ſi fuit nõ põt ſcdo penitere.aut qꝛ deus nõ acceptat. Non iccin
vera. poſtea nõ peccauit. ¶ Item rõne videt᷑.quia pmo mõò.quia li.ar.eſt in nobis vertibile.⁊ tota die Mi
offenla eſt infinita. ⁊ ſatiſfactio ſi vera ẽ debet eſſe tverti videmꝰ. Non ſcdᷣo mõ.penitere em̃ eſt conteri un
infinita. ᷓ cũ nõ ſit infinita intenſionc.ſaltẽ ẽ infini et hũiliari de ꝑctõ.h̊ᷣ dẽ in v.ſacrificiũ deo ſpũs cõtri ſaſhn
ta duratione S ſi nõ ſemꝑ durat.nõ ẽ vera pnia ne bulatus coꝛ cõtritũ ⁊ bũiliatũ ⁊c. ¶ Contra. Hcvᷣ. cin
ſatiſfactio. ¶ Itẽ vere penitẽtis ẽ ſemꝑ dolere ergo lindomhile ẽ eos qͥ ꝓlapſi ſunt rurſus renouari ſeni
ſemp eſt petm̃ deteſtari. ſemꝑ deteſtanti grãm im/ ad pniam. ¶ Itẽ Pꝛouer. xxviij. qui ꝑuerſis gradit Gunſe
poſſibile ẽ reſurgerc. vere penitentẽ cũ ſemꝑ dete· vijs cõcidet ſemel. ¶ Itẽ Amb, picit ꝙ vnica eſt pe Glhln
As ſtetur culpã impoſſibile ẽ cadere. ¶ R.dᷣm ꝙ ſic nitentia ſicut vnicũ bipaſna E he⸗ rõne videt᷑.qꝛ ſamnthn
errauerunt aliqͥ circa pniam ſicut circa charitatem. ſacrm pnie hʒ effectũ a xpᷣi paſſione vt baptiſmmus. ne Hn
Dixerũt em̃ ꝙ bñs ſemel verã charitatẽ nunq; pꝑdit ¶ Sed paſſio xpᷣi ẽ vnica et amplius nõ põt pati.ergo anpe⸗
eã. ſir et hñs verã pniam nũqᷓ; eam pdit. Sed hoc nec pnia iterari. Et hoc ẽ qð dicit apłs Heb.vj. rur⸗ adiſn
eſt manifeſtus erroꝛ ⁊ 3 ſcripturã.Rõ aũt que iſtos ſus crucifigũt ſibi filiũ dei. ¶ Itẽ baptiſmꝰ nõ iterat Heckffn
decepit fuit.qꝛ nõ cõſiderauerũt qͥd dicat᷑ vel qͥd im nec iterari põt ne fiat cõtumelia ſacro ⁊ veniat in cõ hueſne
poꝛtet᷑ ꝑ hoc nomẽ verũ cum dẽ vera pnia vel vra temptũ.& pari rõne nec pnia.¶ R.dm ꝙ peſſimꝰ S0 tnnopoſt
charitas. Muis em̃ vnũ dicat indiuiſionẽ pᷣncipio⸗ erroꝛ eſt et crudeliſſimꝰ ꝙ pnia non poſſit iterari. lemnonnx
rum entis.⁊ verũ indiuiſionẽ entis ab eſſe ſine actu cdaudit viſcera diuine miſcdie.⁊ tũc oẽs pctõꝛes wl Poglenht
abſoluto ꝓut natũ ẽ fieri apud intellectũ.⁊ bonum fere om̃es cogeret deſperare.Et iõ dᷣm ꝙ iterari pt locumn
indiuiſionẽ ab actu vt in finẽ relatũ.tñ qñ verũ re- qtienſcunq; bõ eſt in hac vita.ſᷣ poſt hanc vitã non thimgia
flectit᷑ ſupꝛa bonũ vt dicat᷑ vera virtꝰ.vtrũq; ppteſt põt.Et rõ qre pnia poſſit et debet iterari ⁊ baptiſmꝰ i epertae
q6 impoꝛtare.⁊ vtroqʒ mõ accipi põt.Et iõ intelligen / nõ. eſt triplex. Ana eſt qꝛ in baptiſmo impmit᷑ cara/ Nrr un
dum ꝙ veritas pnie dupir accipit᷑.ſicut ⁊ cuiuſlibet cter q eſt indelibilis.in pnia nõ. Scða rõ eſt quia bz enfuchn
virtutis. Ano em̃ mõ dꝛ virtus vera q̃ hʒ verũ vir· ptiſmus ẽ moꝛbũ nõ iterabilẽ qualis ẽ moꝛbꝰ pec gliſnan
tutis opus.vel nata eſt hꝛe qntũ eſt de ſe.⁊ veritas ẽ cati oꝛiginalis.ſ̊ pnia ↄtra moꝛbũ iterabilẽ qualis ẽ eſerin
de eſſentia virtutis. Alio mo dẽ virtus vera q̃ pꝑꝛdu/ moꝛbus pcti.vñ quia medicina debet aptari moꝛbo Aptiuen⸗
cit in finẽ.⁊ hec veritas nõ ẽ eſſentialis virtuti.ſᷣů ti pʒ ⁊c.Tercia rõ eſt qꝛ baptiſmus hʒ totã efficaciã a epeliani
dicit virtutis ſtatũ ſine ↄtinuatione. Scoᷣm h̊ dom paſſione.ſᷣ pnia nõ eſt tm̃ a paſſione xpᷣi.ſed ab actu Enolnang
ꝙ& ſi pᷣmo mõ dicat᷑ pnia vera q̃ vcrũ virtutis habet noſtro.cet iõ baptiſmus nõ iterat᷑ ſicut nec paſſio.pe Alnbrri
actũ.ſic de veritate pnie ẽ deteſtari malũ cõmiſſum. nitentia vᷣo iterat᷑ ̃m ꝙ voluntas nr̃a cõuertit᷑⁊ re Pibanin
⁊ ꝓ illo tꝑe nullũ cõmittere.⁊ de futuro pᷣponere nõ uertit᷑.indeẽ ꝙ in baptiſmo ois pena remittit᷑.in pe Peſegente
comittere. ⁊ ab oibus bijs p̃t hõ cadere.⁊ ita a pnia nitẽtia nõ.Et ſi baptiſmꝰiteraret᷑ daret᷑ nobis oca ſninqzne
vera veritate pᷣ mõ dicta. Si aũt dicat᷑ ra qꝛ pdu/ ſio peccandi.nõ ſic eſt in pnia.qꝛ bene punit. §2 üegreene
cit in finẽ vt finalis ⁊ cõtinuata.ab hac nõ ẽ cadere. illud g qð obꝛ in ↄtrariũ de vᷣbo apli ipoſſibile ẽ ⁊c. W
Sed hãc nõ eſt dicẽ hoiem bꝛe niſi in fine.⁊ poſt nõ põt fieri vis in H̊ qdð dicit iĩpoſſibile.qꝛ nõ ex viribus Gamon
7 dtingit cadere.(¶ Ad illð & qd obẽ pᷣmo ꝙ ad veri / hũuũanis.Ael ipoſſibile.i.difficile.loquit᷑ em̃ de pfect! Hiann ide
tatẽ eius ſpectat plangẽda nõ cõmittere.dom ꝙ ſi qᷓ difficulter reſurgũt. Ael vt fiat vis in pnia.qꝛ lo monij
loquamur de veritate pᷣmo mõ.ad veritatẽ ſpectat tur de renouatõe q̃ eſt in pnia quã ſeqͥt᷑ baptiſmꝰ. ſconopot
nõ cõmittẽ tũc.nec actu nec ꝓpoſito.ſed non poſt.? eñm̃ virtutẽ totã hʒ ab hoſtia paſſionis.⁊ de hac di/ meturgd
ſic accipit᷑ in illis diſinitionibꝰ. Ael ſi accipit ꝓ fu/ cit aplłs.x.ad heb.nõ relinqt hoſtia ꝓ pctõA¶ Adil sʒ lginhe
turo ſimplr. tunc erit pnie dicte vere veritate ꝑſeue- lud Amb.⁊ Oꝛig.ddm ꝙ intelligi dʒ de pnia ſolẽni. toperczg
rantie ducente in finẽ.⁊ ꝑ hoc pzlle Iſidoꝛi.quia ⁊R̊ ſm moꝛẽ aliqrũ eccliarũ ſicut pʒ in lra. Ad il oſenbini
a8 dẽ inanis ꝓpter fruſtrationẽ finis. ¶ Ad illud quod lud qò obẽ de baptiſmo et cõtumelia ſacri.ptz rñſio bſitreot
obijcit᷑ ꝙ offenſa ẽ infinita.dᷣm ꝙ deus remittit of ex pᷣdictis ꝙ nõ ẽ᷑ ſile.hᷣ̊ em̃ nõ fit cõtumelia ſacro.qꝛ Pigonns
fenſam ꝑ grãm.⁊ ꝓ delectatione exigit pniam.⁊ ido ſic inſtitutũ ẽ et efficaciã bʒ.ᷣ ſcdʒᷣs baptiſmꝰnulliꝰ ẽ mlilti
4q09 nõ opoꝛtet ꝙ ſit infinita. ¶ Ad illud qdð obẽ ꝙ ſemꝑ efficacie.nõ fit etiã ↄtumelia paſſioni.qꝛ nõ ſic totã are
dolere dʒ. dom qꝙ ſemꝑ dolere debet habitu. ᷣ q ba ⁊ plenã efficaciã a paſſione recipit vt baptiſmꝰſicut ſtit eg
bitu dolet de pctõ p̃terito.nibil ipedit qͥn actu comit in pcedentibꝰviſũ eſt et.j.videbif. uife
tat futuꝝ.vel referẽdũ ẽ ad pniaʒ finale ſicut dictũ ẽ6. ueſtio iij. i nli
Queſtio⸗j5.. h ¶ Utrum ois agens pniam ſuꝑ culpã inueniat veniã 7iathn
¶ Atrũ cõtingat pniaʒ reſurgẽ. boc ẽ pniam iterare. ctiã quãtũcunq; peccauerit.et ꝙ nõ videt᷑.ij. Ma⸗ donge
Et ꝓꝙ ſic videt᷑ exemplo dauid qͥ pᷣmo peccauit bo/ chab.ix.Oꝛabat ſccleſtus dñm a q̃ nõ erat miſcdiaʒ gintse
micidio ⁊ penituit. Rurſus numerãdo pplin et pea cõſecutꝰ.loquit᷑ de antiocho q̃ veni pecijt.et ꝓpter Fxfme
nituit. ⁊ deꝰ vtrũq; acceptauit.¶ Itẽ auẽte Eʒech. multa ſcelera nõ inuenit. ¶ Itẽ Heb.xij.de eſau lo/ ca
xviij.ſi impius egerit pniam ab oibus pctis ⁊c.oim quens dicit.nõ inuenit locuʒ penitentie quãq; cum ſenter
iniquitatũ eius nõ recoꝛdaboꝛ amplius.ᷣ nõ deſigt lachꝛymis poſtulaſſet eam. conſtans eſt ꝙ; penite/ tuͤ⸗
pctõꝛeʒ. verũ ẽ de eo qͥ ſe noiauit.qꝛ ᷑minus in cõ⸗ beat et petebat veniam cet non inucuit.et tamen non nn
Alctonal in antecedẽte tenet᷑ vliter. ¶ Item eſto q fuit multum enoꝛmis peccatoꝛ.ergo multo minus Gſing
