alterũ diiniſit.nec foꝛnicationẽ cõmiſit.cõpellendi ſunt inſimul cohabitare.⁊ affectõne maritali ſeinuicẽ tra⸗

ctare.ſi aũt alter ab altero diſceſſerit refert qs. vtru fidelis ab infideli.an ecõuerſo. Si fidelis li. l
libere potuit ⁊ ſine culpa.vnð illud in nullo ſibi pᷣiudicat. Si infidelis ab infideli.põt fidelis etiã poſtq; venit
ad fidẽ excipe.⁊ ſi vult põt cã reciꝑe.tñ cõpelli nõ dʒ.qꝛ ſtatim ab eo abſ. olut?. Sʒ de foꝛnicatiõe diſtinguẽdũ.
qꝛ pᷣmo cõuerſus aut dedit occaſionẽ foꝛnicãdi. vtpote q; repudiauit. aut nõ. Si dedit.nõ põt ꝓpter foꝛnica
qð obijcit᷑ ꝙ oia dimittunt᷑ in babeiſino⸗ dicendũ ꝙ xenꝝ
eſt q;tũ ad deũ.ſed nõ opoꝛtet qꝙ dimittant᷑ ita ꝙ libertati ꝓximi iniuriet᷑.⁊ ſic patet il

tionẽ exciꝑe.Si vᷣo nõ dedit.tũc põt exciꝑe.Ad illud

penitentia. .dẽß ,
D intelligentiã pᷣſentis diſtinctiõis querit᷑ de
impedimẽto qð hʒ eſſe in mrimonio ex cultꝰ
„ diſpitate. Et de hoc duo querunt᷑ pᷣncipaliter.

Pꝛimo q̃rt᷑ de oiſpitate cultus ꝑ cõpationẽ ad mr̃i-
monij ↄtractionẽ.Secũdo ꝑ cõpationẽ ad diſſoluti⸗

onẽ.Circa pꝛimũ q̃runt᷑ q̃tuoꝛ. Pꝛimo q̃rit᷑ vtrũ ma

trimoniñ poſſit cõtrabi inter fidelẽ ⁊ infidelẽ. Secũ/
do querit᷑ vtrũ poſſit inter fidelem ⁊ infidelem. Ter/
cio vtrũ matrimoniũ cõtractũ inter infideles excuſet

a peccato. Quarto vtrũ mr̃imoniũ cõtractũ in infide
litate ponat in numerũ cũ mr̃imonio fideliũ.

¶ Oueſtio.j. 9

¶ Eirca quã ſic pcedit᷑ ⁊ oſtẽdit᷑ ꝙ mrimoniñ poſn ſit
contrabi inter fidelẽ ⁊ infidelẽ.Et pᷣmo exemplo.qm̃

Joſeph ↄtraxit cũ muliere egyptiaca.nec rephendit᷑

ſicut dicit Geñ.xlj. Sily Moyſcs cũ ethiopiſſa ſic in/
nuit᷑ Mume.xij.nec ipe rephendit᷑ ſicut dicit᷑. ¶ Jtẽ
hoc videt᷑ aucte Deut.xxj.Si egreſſus ad pugnã vi/
deris mulierẽ pulcrã in medio caſtroꝛũ captiuoꝛũ et
adamaueris eã. intrabis ad eam toꝛmieſq; cum ea. 2
erit vxoꝛ tua.cõſtat ꝙ de infidelibꝰ loquit᷑.
ma ad Coꝝ.vij. ſanctificat᷑ mulier infidelis p virum
fidelẽ.⁊ ecõuerſo. inter fideles ⁊ infideles eſt cõiu/
giũ ſanctũ. ⁊ licitũ.¶ Itẽ rõne videt᷑.qꝛ diuerſitas
ſiue diſpitas moꝛũ nõ impedit mr̃imoniũ pᷣhendũ.g
pari rõne nec diuerſitas fidei ſiue cultus diuini mri⸗
Itẽ mrimoniũ eſt ſacc̃m cõmune
fidelibꝰ ⁊ infidelibꝰ.& ſi ad oẽs ſe exẽdit. diſpitas ſi/

Itẽ pꝛi/⸗

ue talis repugnãtia ipᷣm nõ tollit. ¶ Itẽ om̃e impedi

meuitũ mr̃imonij impedit ꝓ eo ꝙ obſiſtit alicui bono

.7

mfrimonij.ſed cultus diſpitas nec nocet bono ꝓlis.qꝛ
põt educari ad cultũ dei. nec fidei. nec ſacr̃i.ꝙ nullo
mõ impedit. Coutra ꝓbat᷑ exemplo.j. Eiqre vlti.dr̃.
ꝙ Eſdras ſeꝑauit viros ab vxoꝛibꝰ alienigenis.ergo
nõ erat inter eos mr̃imoniũ.
Deut.vij.nõ ſociabis cũ eis cõnubia.loquit᷑ ð infide

tẽ autoꝛitate legis

libus ⁊ alienigenis.¶ Item Amb. iin li. de pꝛiarchis.
Caue xpᷣiane gẽtili vł iudeęo filiã tuã dare.¶ Itẽ po⸗
tiſſima diſtantia eſt inter fideles ⁊ infideles.ſicut xpᷣi.
ad belial.⁊ lucis ad tenebꝛas.Si gᷓ in mfimonio ma.

7 gna eſt vnio.nullũ põt cſſeint᷑ eos mrimonin.¶ Rꝰ
dicendũ ꝙ in veteri lege diſtinguẽdũ erat inter infide
les. qꝛ quedã mulieres ert infideles de fra chanaan
qua dñs ꝓmiſerat filijs iſrł. ꝓpter illiꝰgentis obſtina-⸗
tionẽ in infidelitate.mãdaueratq; eas occidẽdas.⁊ S
talibꝰ ꝓhibitũ exat. Ande ſi qͥs de populo iſrł cũ illis
cõtraberet. cũ eſſet cõtra dñi pceptu.nõ erat mrimo/
niũ. Quedã erãt infideles de alijs natiõibus.⁊ de ta-
libus nõ erat ꝓhibitũ.b ꝑmiſſuʒ ⁊ ceſſum. ybi non

„

fidelis ab infideli. boc

ud ſicut ſupꝛa dictũ eſt

timebat᷑ lapſus in idolatriã. ſicut in Joſeph 2 Moy⸗

ſe. Ratio aũt quare ꝓbibuit gentes illas ⁊ nõ alias
fuit duplex. Ana quia iudicauerat oẽs reos moꝛtis.

Alia qꝛ obſtinate erãt in malo. In nouo teſtamento g

alio mõ eſt. qꝛ infidelis eſt duplicit᷑. Aut qꝛ caret fide.
aut q; fidei ſacro. Si qꝛ fide tm̃. ſic talis diſpitas vbi
nota eſt impedit matrimoniũ.ſ̊ nõ dirimit iã cõtra⸗

ctũ. vt ſi catbolicꝰ ↄtrahat cuʒ heretica baptiſata. Si
aũt ſit ifidelis qꝛ caret fidei ſacro. vtputa baptimmo.

q; ſacroꝝ ecclhiaſticoꝝ ⁊ fideliũ ianua ⁊ fundamentũ
eſt baptiſmꝰ.fidelis q̃ cõtrahere hʒ pᷣm ſacr̃a eccleſie.
ſi cũ tali cõtrahat nihil facit.vel ſi ſit fidelis dũ tamẽ
nõ habeat baptiſmũ. An dirimit iã cõtractũ. Cultus
vo diſpitas pᷣſtat ipedimentũ in lege wteri.nõ ſimplt
ſed vbi metuebat᷑ piculum ⁊ diuinũ aderat iudiciũ.⁊
ſuꝑ hoc additũ crat mandatũ. ſic ⁊ in noua impedit
nõ ſimplicit᷑ ſiue de ſe.̊ ob vitationẽ piculi.⁊ diuerſi
tatem ſacramẽti baptiſmi. et inhibitionẽ eccleſiaſtici
ſtatuti. qꝛ oꝛtũ habet a duobꝰ pᷣdictis.⁊ ſic patẽt duo
pima obiecta.
tur mulier.dicendũ ꝙ nõ loquit᷑ aplus de mr̃imonio
cõtracto ante cultus diſpitatẽ qd dicit manẽ.qꝛ fide⸗
lesviri plerũꝙ ſaluãt occaſionałr ſiue ſanctificãt mu
lierẽ.ſicut fides pturit filios.
de diſpitate moꝛũ ⁊c.dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ diſpi
tas fidei facit diſpitatẽ ſacroꝝ.nõ ſic diſparitas moꝝ
qꝛ boni ⁊ mali cõueniunt in ſacramẽtis.Hõ tamẽ di
ſparitas fidei ſemꝑ facit diſpitatẽ in ſacramẽtis.ſed
eatenꝰ qᷓtenꝰ facit ꝑiculoſioꝛẽ.
ꝗ eſt rõne vtriuſq;. dicẽgũ ꝙ eaten? ẽ comune q̃tenꝰ
eſt legis nature.ſed nõ inqᷓ;tũ ecclie.⁊ ſi fidelis cotra/
hit. ſacramentũ eius iã eſt ecclie.ideo in hoc nõ cõmu
nicat cũ infideli imo multũ diſtat.
obijcit̃ ꝙꝙ nõ eſt cõtra aliqd bonũ mrimonij.dicendũ
2 falſum eſt.imo cõtra bonũ ꝓlis.qꝛ alter cõiugiũ de
acili põt impediri ne ꝓles dño dedicet᷑. Eſt etiã con
tra bonũ fidei ꝓpter ꝑiculum fidei. Eſt etiã cõtra bo/

num ſacramẽti.qꝛ ex ꝑte fidelis matrimoniũ natũ eſt

eſſe ratũ ⁊ inſolubile.cuʒ ſit fundatũ ſuꝑ ſacramentũ
fidei. nõ ex alia ꝑte cõtractñ.qꝛ nõ babet fundamen⸗
tũ.⁊ ſic patet. DBM
ueſti

¶ Atrñ ſacrm mrimonijſit inter fidelẽ ⁊ infidelẽ Et
ꝙ ſiginnuit aplus.j.ad Coꝝ.vij.Si qͥs frat᷑ bʒ vxoꝛẽ
infidelẽ vocat vxoꝛẽ cui cobabitãdũ.ſed nõ fuit vxoꝛ
ꝓpter cõtractionẽ q̃ fuit poſt fidẽ ſᷣ añ. c. ¶ Item
rõne videt᷑.qꝛ mr̃imoniu ẽ de dictamiẽè legis nature
lex nature cõis ẽ apud oẽs. ⁊c. ¶ Itẽ mrimoniũ

diffinit᷑ ſic. mr̃imoniũ eſt maris ⁊ femie cõiunctio in-

qiuſcuã yite coſnetuginẽ retinens. Seg oe eſt inter

4.

dillud aũt qð obijcit᷑ ꝙ ſanctifica/

¶ Ad illud qð obijci᷑ ſ0

d üllud qd obijcit i 1

¶ Ac illud quod 12

ſcc
fattve
cͤrthi
Pudin
prii⸗
gan
ffinoni.
ſiſe
ſaͤclii
uitrl
laleſe⸗
ni
ſone⸗
cpiti
3 .
künteneea
leting
ſmnrben
Plslezt
Clltüdr.
talitr.
nonebi
liaffectun
löͤdatge
tuin qrſi
natureb
ſufcles
marinecd
14 ia
gult. ctxin.
tfigclü
Dod
1Stmonafe
ftinonizin
Ncctiſacr
Guie
Golacran
nopoteſt
Unſimari
nnaniteno
16 Mockrti⸗
Cunallu
17 Cnmancet
miercen
15 cüilezen⸗
Nendig⸗
ſſictagbe
brtigne

ſcin
iglanaen
ſunnif
tungn
gori
voltnage
tgonmns
finoniie
ecntd
ſſclsd
nocog
indu

ntüſnin,
odi
asaiſten
Nrinft
titiheii
sigtͤls
Nhöſe en,
akzaft
eradin
nm: ienai
diſikäin
ntüͦcrrilt
nler roiſtgt
uinüantiui
Kꝛuwun
Miorigol
dobiei e
a
ͤctinunt
leainiſ,
mis Ma
wmis ſt
ulſſeni
mkicönuneg
ſelti⸗
Connwew⸗
Aillet

4
6dtterc
luhu⸗
. ici intn

verra ſacramẽta eccleſie qᷓuis nõ habeãt fidem.⁊ ha/
bent verboꝛũ foꝛmã.ergo ſi mrimoniũ apud fideles
cõtrabit᷑ ꝑ verba expᷣmẽtia cõſenſuzʒ.⁊ talis foꝛma ẽ

—

Infdles ergo at. 4Its infidles 1 bereticibabent

apud infideles.̊ 1 mr̃imonij ſacramentũ. ¶ Cõtra.

xxviij.q.j.nõ eſt ratũ cõiugiũ qð ſine deo eſt.ſed tale
eſt cõiugiũ infideliũ.ergo nõ eſt ratũ.ergo nõ eſt ma/

trimoniũ. ¶ Item Amb. ibidẽ nõ eſt putandũ cõiu/
giũ qdð extra dei decretũ eſt factũ.ſed tale eſt coniugiũ

infideliũ. ergo ⁊c. ¶ Itẽ matrimoniũ eſt ſacramentũ

13

eccleſie. ſed baptiſmus eſt fundamentũ ſacramẽtgꝛũ
cccleſie. ergo nõ habẽtes baptiſmũ nõ habẽt mr̃imo/
niñ.¶ Itẽ matrimoniũ eſt ſacramentũ ⁊ ſignũ vnio/
nis dei ⁊ aie.ſiue diuine nature ⁊ hũane.ſed hanc nõ

ꝑcipiũt infideles nec credũt.ergo nõ eſt eoꝝ ſacramẽ
tũ. ¶ Rꝰ dicendũ ꝙ mr̃imoniũ eſt inſtitutũ in officiũ

⁊ in remediũ.⁊ in ſacramentũ.⁊ iſta tria cõplete ha/

bet ᷣm ꝙꝙ eſt apud fideles.Apud infideles vo bʒ iſta

Sm rõnem ſemiplenã. Mã ẽ in officiũ.qꝛ eſt ꝓcreatio

pPlis legitime.ſed nõ ad cultũ dei.apud fidcles aũt ad

14

15

16

18

cultũ dei.Eſt in remediũ.qꝛ excuſat coitũ a culpa moꝛ

tali. Et rurſus dat᷑ ibi gratia remittẽs ↄcupiſcẽtiã ra

tione bñdictiõis adiũcte.Apud infideles vo marita/

li affectu vxoꝛes cognoſcẽtes ẽ excuſatio a culpa.ſed

nõ dat᷑ gratio apud infideles. Atrũq; eſt ita ſacramẽ

tum.qꝛ ſignat vnionẽ dei ⁊ anime.ſiue vnionẽ diuine
nature ⁊ bumanc.non tm̃ aptitudine ſed actu. Apud

infideles vo aptitudine tm̃.⁊ pᷣterea ratio ſacramẽti

maxime cõſiſtit ĩ ratificatione vinculi.apud infideles
aũt vinculũ nõ habet ratificationẽ ꝑfectã. VUñ diſtin⸗

guit᷑. xxviij.q.j.quoddã matrimoniũ ratũ ⁊ legitimũ
vt fideliũ. Quoddã legitimũ ſed non ratũ vt infide/
liũ.Quoddã ratũ ſed nõ legitimũ vt mr̃imoniũ con/
tractũ a fidelibꝰ in occulto.Si aũt querat᷑ quare ma

trimoniũ infideliñ nõ eſt ratũ.dicendũ ꝙ hocẽ ꝓpter

defectũ ſacramẽti fidei.⁊ ꝓpter ſtatũ.qꝛ in tali inñctus

eſt vxoꝛi in qͥ põt vinciri vinculo foꝛtioꝛi.ſ.ſuſcipien/
do ſacramẽtũ baptiſmi et xpᷣo alligari.a quo ſtatu ne

mo poteſt ꝓbibere.⁊ ideo põt in caſu iſtud vinculuʒ
infirmari. HOabet em̃ ratitudinẽ vt illo ſtatu ĩ vtroq;
manẽte nõ poſſit ſolui.Et ꝑ ̊ pʒ rñſio ad illud Aug.
nõ eſt ratũ ⁊c̃.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de Ambꝛo.dicẽ/

dum ꝙillud intelligendqũ eſt ſicut extra decretũ.i.con
17

tra mandatũ diuinũ. (Ad illud q obijcit᷑ ꝙ ẽ ſacra/
mẽtũ eccleſic.dicendũ ꝙ verũ eſt.ſed nõ tm̃ eceleſie ſᷣ
etiã legis nature. ( Ad illud qð obijcit᷑ de ſignatiõe.
dicendũ ꝙ ⁊ ſi nõ actu repᷣſentet.tamẽ habitu.et boc
ſufficit ad boc ꝙ ſit ſacramentũ.Ael dic ꝙ actu repꝛe

ſentat lic nemo ꝑcipiat.

Atr matrumoniũñ infideliũ excuſet coitũ ſiue con

iugalem actum vt nõ ſit ibi peccatũ.Et ꝙ non videt᷑.

Roma. xiiij. Om̃e qdð nõ eſt ex fide peccatũ eſt.ſᷣ actꝰ
cõiugalis apud infideles nõ eſt ex fide.ergo eſt pecca
tum. Si tu dicas q ibi appellat᷑ fides cõſcientia. ⁊ il/
lud nõ dicit᷑ eſſe ex fide.qꝛ eſt cõtra conſciẽtiã.ſicut ex

ponit magiſter in litera. Obijcit᷑ tũc de gloſa qu xxpo

nit ꝙ omnis vita infideliũ ẽ peccatũ.ergo ⁊ vitã ma/

trimonialis peccatũ eſt. ergo mr̃imoniũ nõ excuſat a
peccato. ¶ Item. xxviij. q.j.c. j. nõ eſt vera pudicicia

infidelis cũ cõiuge ſua.⁊ eſt verbũ Aug. ergo infide/

lis nõ cognoſcit ↄiugẽ ſuã pudicc.⁊ cognoſcit pudice

vel impuqice. gͤ impudice. Ecoitus eiꝰ nõ eſt ſine pec

apud infideles. ¶¶ J

4 S *
ð .

cato. Itẽ ſocra ecchaſtica apud bereticos quis ſint
veracia nõ tñ ſunt vtilia.qm̃ ⁊ ſi babeãt foꝛmã.tamẽ

Apter infidelitatẽ nullã habẽt efficaciã.& pari ratõne
oud infideles. ¶Item bereticꝰ baptiſando peccat
moꝛtaliter. qꝛ nõ baptiſat vt ad cultũ dei ꝑducat. ſed
vt ad erroꝛẽ trahat. Sed infideles nõ pcreãt pꝓlẽ ad
cultũ dei.ſed potiꝰ ad ꝑmanẽdũ in ſuis tenebꝛis ⁊ er/
roꝛibꝰ.ergo peccãt coeũdo ꝓpter plẽ.ſed nullꝰ coitꝰ

eſt iſto honeſtioꝛ qͥ fit ꝓpter pꝛolẽ habendã. g nullus

coitus in infidelibꝰ fit ſine peccato. ¶ Contra.Tri/
plex eſt ꝑs cõtinẽtie.ſ.virginalis.vidualis.⁊ cõiuga⸗

lis. ſed infideles cõtinẽtia virginali cõtinẽdo nõ pec-/

cant.ſilr otinẽtia viduali.&̊ pari rõne nec ↄtinẽtia cõ/
iugali. Sed iſta eſt in reddedo ⁊ petẽdo debitũ vxoꝛi.
ergo ⁊c. ¶ Iteʒz infidelis qͥ bʒ vxoꝛẽ ⁊ cognoſcit eain
affectu maritali cognoſcit ſuã oꝛdiato affectu. actꝰ
trãſiẽs ſuꝑ debitã materiã cum oꝛdinatiõe affectꝰ eſt
abſq; peccato. actus ↄiugalis i infidelibꝰẽ abſq; pec
Srol Seemiinoni excuſat a peccato.aut g inq;tũ
ſacrm legis nature.aui inq;tũ ſacrm ecclic.Si inetũ
ſacr̃m leg nature.ergo cũ hoc mõ ſit apud infideles.
ergo excuſat eoꝝ coitũ. Si inq;tũ ſacr̃m ecclie ſolũ.g

nõ excuſauit añ aduẽtũ xp̃ᷣi.g quotqͥ̃t añ aduentũ xpᷣi

vxoꝛes cognoucrũt.foꝛnicatoʒes fuerũt.& cuʒ hoc ſit
nephas dicere.redit pꝛimũ. ¶ Itẽ vbi eſt mrimoniũ
ibi eſt mutua obligatio.&ꝗ̊ cũ apud infideles ſit matri/
moniũ.g eſt ibi mutua obligatio.g alter alteri tenct
debitũ reddere.ſᷣ nullꝰ peccat faciẽdo id ad qð tenet
niſi ꝑ malã volũtatẽ illud depꝛanet. & ille qui reddit
debitũ vxoꝛi ſue nõ peccat.

imꝑfeete ſunt ibi.tũ qꝛ in eis deficit fides.tũ qꝛ deficit

in eis ſacrin fidei.Quia deficit fidei ſacrm.ideo nõ ẽ
pfectũ ſacrm ſiue vinculũ.cũ poſſit foꝛtioꝛi vinculo li⸗

gari. Quia deficit fides. ido nõ eſt ꝑfectũ remediũ in
eis.qꝛ ſine fide impoſſibile eſt deo placere.⁊ q;nis ſine

fide poſſit q̃ͥs in aliquo actu vitare peccatũ.qꝛ nõ agit
maluũ.tamẽ impoſſibile ẽ mereri pᷣmiũ. ERñ ſicut alit
eſt apud infideles ↄtinẽtia ⁊ aliter apud fideles.qꝛ fi
deles ꝑ pudiciciã ⁊ vitãt penã ⁊ acquirũt palmã. illi

itũ Pe dicendũ ſiẽ tactũ
eſt in pᷣcedenti ꝓbleumate. mr̃imoniũ infideliũ eſt re
mediũ ſemiplenũ.⁊ ratio huiꝰ eſt qꝛ bona mr̃imonij

19

20

vo ⁊ ſi vitẽt penã cũ a malo ceſſant.non tamẽ acqrüut

palmã.ſic in mſtmonio intelligendũ.qꝛ apud fideles
tũ ꝓpter meritũ fidei.tũ ꝗꝓpter bñdictionẽ eccleſie.nõ
ſolũ datur remediũ qð pᷣſeruat a culpa.ſed etiaʒ dat

gratia que remittit cõcupiſcentiã.apud infideles vo

nulla oino datur gratia.tamẽ qꝛ cõiungũtur ſᷣm di/

uinũ ſtatutũ vitãt culpã.niſi affectio libidinoſa inter

——

ueniat. que etiã apud xp̃ianos actũ ↄiugalem fedat.
2 ſic cõcedende ſunt rõnes oſtendentes ꝙ matrimo/
niũ apud infideles aliquo mõ coituz excuſat. ¶Ad
illud & qd obijcitur ꝙ nõ eſt ex fide. eſt pctm̃.dicen⸗
dũ ꝙ iſllud intelligitur ſicut pdictũ eſt. ⁊ patet ex glo.
qð nõ eſt ex fide.icõtra cõſcientiã.qꝛ qui facit contra

cõſcientiaz edificat ad gebennã. Sed qð ſubiũgit

omis vita infideliũ eſt peccatũ.boc dictũ eſt ꝑ cõco/
mitantiã. qꝛ nunq; eſt ſine peccato. ꝓ eo ꝙ ſola fide

purificẽtur peccata. ⁊ ideo quicquid faciãt ꝙᷓdiu ſine

fide ſunt.abſq; peccato eſſe non poſſunt.Acd üllud
qd obijcitur ꝙ vera pudicicia nõ eſt infidelis ⁊c.dicẽ
dũ ꝙ vera tm̃ valet quãtũ ꝑfecta. vnð dicit᷑ non eſſe
vera qꝛ nõ ẽ pfecta.ſed iſta expoſitio aliquãtulũ ẽ ex/
tranca. ⁊ iõ dicẽdũ ẽ ꝙ nõ eſt vera pudicicia.qꝛ nõ bʒ

wrũ ⁊ Apꝛiñ effectũ virtutis.ſicut non ẽ verũ vinũ qð

W 5

21

22

4
. R “

— *
ð .

WS — =

. ceee.
sl

nõ habet compationẽ vini. Cõpatio aũt ſiue effect?ꝰ carne añ baptiſmũ. ſemp poſt iudicat᷑ coꝛrupta enũ⸗ Min
virtut ẽ q; facit declinare a malo et ꝑ hoc vitat penã. ð poterit inter vᷣgines coſecrari.⁊ lc qꝛ amiſſio vir⸗ MWs
facit etiã qd bonũ eſt ct ꝑ boc acquitit gloꝛiã.⁊ quis ginitatis reſpicit aliqd ex ꝑte carnis qn nunqᷓ poteſt ⸗ lin
. apud infideles poſſit repiri pᷣmũ.noh tñ ſecũdũ.ideo recuꝑari.ergo cũ bigamia reſpiciat diuiſionẽ carnis. Mog
pudicicia nõ eſt vera virtus apud eos.⁊ boc eſt qd di patet ⁊c̃. Ete ſi baptiſatus apud hereticos iterum gtoni
cit Augꝰ.vbi deeſt cognitio et᷑ne ⁊ incõmutabilis ve/ baptilſet᷑.quãtũ eſt in ſe iterat baptiſinũ ⁊ puuiẽdꝰeſt oet
. 23 nitatis. Falſa eſt virtus etiã i optimis moꝛibꝰ. ¶ Ad penitẽtia rebaptiſati. ergo cũ ↄiugiũ ſit vnũ apud in/ filfth
illud qd obijcit᷑ ꝙ ſacramẽta ecclie nõ babẽet efſcacia fideles.qui iterũ cõtrahit iterat mrimoniũ. ergo non Vjſe
. apud hereticos.dicendũ ꝙ nõ eſt ſile de mrimonio et pt eſſe niſi bigamꝰ.¶¶ Re dicendũ ꝙ ſicut expſſe ap/⁊ꝛ6 ͦatt
alijs ſacramẽtis.nã in alijs pᷣſtat᷑ remediũ ↄtra moꝛ paret Hiero.⁊ Augꝰ.hic fuerũt ↄtrarie opinati.⁊ ni⸗ ſrp
bũ qͥ iam ineſt. AUnde in alijs dat᷑ gratia vel effectus ſi qͥs velit diſtoꝛq̃re verba. nõ video quõ poſſint re k
gratie. q̃ mediante curat᷑ aia a moꝛbi coꝛruptela. In duuci ad cõcoꝛdiã. Ideo em̃ in hoc babuerũt opinio⸗
4 mr̃imonio aũt inq;tuʒ ſacrm legis nature dat᷑ reme nmcs cõtrarias qꝛ fundati ſunt ſuꝑ diuerſa. Hiero.em̃ wf
. diũ pᷣſeruatiuũ a culpa ne qͥs in cognoſcẽdo mulierẽ voluit ꝙ oĩs vita infideliũ eſſet culpa.⁊ q; mr̃imoniũ uli
peccet. licʒ inqtũ eſt ſacrm eccleſie rõne benedictiöis infideliũ ad veterẽ hoiem ptineret.⁊ qꝛ in baptiſmo AWVbul
. annexe det etia gratiã digne accedẽtibꝰ.qm̃ ergo infi expoliat vetus hõ cũ actibꝰſuis ⁊ induit᷑ nouus.hinc Ptntet
deles nõ ſuſcipiũt gratiã gratũ facientẽ nec eius effe · c ꝙ dixit ꝙ ſicut peccata pᷣterita iſti nõ imputant᷑ nec agſauit
ctũ q;diu ſunt i infidelitate. ideo alia ſacr̃a nõ pᷣſtant cõputant.ſic etiã nec cõiugia. Augꝰ vo poſuit ꝙ cõ⸗ ((
cis remediũ.boc vᷣo ſolũ põt eis pᷣſtare.licʒ nõ ꝑfectũ iugia infideliũ ⁊ ſi nõ eſſent meritoꝛia.nõ tamẽ erant ſgatrwi
2 4 ſed ſolũ aq cauendũ maluʒ. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ culpabilia. imo erãt licita ⁊ bona. ⁊ hoc patet. qꝛ dñs loen
4 hereticus baptiſando peccat moꝛtalit᷑.dicendũ ꝙ pec inſtituit. ⁊ ius naturale dictat. vlteriꝰ apłus confir⸗ iitie
4 cat qʒ vſurpat qdð ſuũ nõ eſt. ⁊ qꝛ ſi actualiter intẽdat mat qui dicit.vxoꝛẽ infidelẽ nõ eſſe dimittendã.et qꝛ ofüale
ad erroꝛẽ ꝑducere.tũc grauiꝰ peccat.ſed ſicut põt eſſe licita ſunt. binc eſt ꝙ per baptiſinũ nõ delent᷑. Et qi opiffe
wꝙ aliqs hereticus baptiſet no intẽdens boiem ꝑdu/ Augẽ melius habuit fundamentũ 2 veri. hinc eſt q; fimuk
H“ cere ad erroꝛc. ſic põt eſſ ꝙ aliqs generet pꝛolẽ non veriꝰ ⁊ ſanius dixit.⁊ ideo canones poſitiõi Aug. cõ⸗ gaͤtagfi
intẽdens ad cultũ idoloꝛũ ptrabere. ſed ſolũ intẽdẽs coꝛdãat.⁊ ill nũc tenet ecclia ꝙ mr̃imoniũ ante bap⸗ los
poſteritatẽ babere.⁊ boc quidẽ qꝛ caret intentiõe foꝛ tiſmũ contractũ cũ vna ⁊ poſt baptiſmũ cũ alia facit 6 onic
4 mata nõ bʒ pfecte bonũ pꝛolis nec meritũ.qꝛ cũ non bigamũ. ſicut expſſe dicit᷑ diſt.xxxiiij. Si quis viduã ngi!
/ habeat intentionẽ foꝛmatã. ideo imõ habet demeritũ. licʒ laicus duxcrit vxoꝛẽ. ſeu ante baptiſinũ ſeu poſt tMbrd
L 2 ideo tales filij iudicari poſſunt legitimi.qd eſt ſignn baptiſmũ.nõ admittat᷑ ad clericatũ. In baptiſizate Ao
g mfimonialiter ſunt generati. aliter em̃ iudicarent᷑ em̃ crimia dimittunt᷑. nõ accepte vxoꝛis cõſoꝛtiũ re/ iic. .
25 illegitimi. Eſt ei quadruplex differétia filioꝝ ita apð laxat᷑. ¶ Ac illud qð pᷣmo obijcit᷑ ⁊ ſecũdo.dicen/ 27 uutcobu
4 . infideles ſicut apud fideles. Quidã em̃ ſunt natura quʒz illud iam ſolutũ eſt. qꝛ nec autoꝛitas Hiero.hᷣ ſeiſe
les ⁊ legitimi.vt qͥ de legitimis vxoꝛibus generant᷑. ? habet robur nec ratio ſua. vñ opinãdo dixit nõ aſſc⸗ D
iſti debẽt ⁊ poſſunt ſuccedere in bonis. Quidaã legiti rendo.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de oꝛdinato añ baptil/28 gr
4 mi ſed nõ naturales. vt filij adoptiui. ⁊ iſti ſitr poſſũt mũ ⁊ poſt. dicendũ ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ in oꝛdine impmit bkn
ſucxedere. Quidaʒ naturales nõ legitimi.vt illi qui caractcer. qui nõ poteſt alicui dari niſi habeat caracte, ito.
nãti ſunt de concubinis.Quidã ſunt nec legitimi nce rem baptiſmalẽ.ſicut in pᷣcedẽtibꝰ ꝓbatũ eſt ⁊ oſten/ 5656ttun,
naturales.vt ſunt illi q de adulterio ſunt nati vel etiã ſum. AUnð qui oꝛdinat᷑ añ baptiſmũ nõ eſt oꝛdinat⸗. R
de inceſtu. . .M ideo cũ oꝛdinat᷑ wſt baptiſmũ ſemel tm̃ eſt oꝛdinatꝰ. unci,
C Lueſtio. iiiſ. 9 nõ ſic eſt de mrimonio.qꝛ em̃ ibi nõ impᷣmitw᷑ caracter fmngi
L Atrũ matrimoniñ ante baptiſmũ ponat in nume/ ideo põt cõtrabi añ baptiſmũ.⁊ ante ↄiugatꝰ ẽ q; bo⸗ dei 8
ru ch mr̃imonio cõtracto poſt bapsiſmũ.ita ꝙ; talis ptiſatus. 4 Ad illud qd obijcit ꝙ eſt m quid. dicẽ· 29 eaail
iudicet᷑ bigamꝰ.Et ꝙ nõ videt᷑.Hiero.ſuꝑ eplam ad dum ꝙ duoliciter eſt bm quid. Anũ qdð diminuat ab nhen
Thimo. Si vnaʒ habuit ante baptiſmũ.alterã poſt eſte. aliud qͥd diminuit ad eſſe ꝑfecto. Pꝛimũ qð di⸗ WS
baptiſmũ.nõ eſt putãdus bigamꝰ. ¶ Item bociõm minuit ab eſſe nõ ponit in numerũ.cum em̃ nõ ptici- tchl
oſtedit rõne Hiero. Pꝛoꝛſus inouato per baptiſmũ pet eſſe nõ poteſt cõnumerani alij i illo eſſe. Aliud vᷣo mketd
oia vetera ſunt dimiffa. cũ tale ↄiugi ⁊ talis actus poteſt. ⁊ tale eſt mrimoniũñ infideliũ. qd quidẽ habet rH piaſa
õingalis ad ſtatũ vetuſtatis ptineat.ergo habet᷑ ta raationẽ cõiugij ⁊ diffinitionẽ.lic nõ habeat in tanta hunii
Pſi nõ fuerit. nec cõputat᷑ cũ mrimonio ſbᷣſequẽti. pfectiõe quãta babet eſſe mrimoniũ fideliij. put
eS oꝛdinat? ante baptiſmũ ⁊ oꝛdinatꝰ poſt bap/ Onſequẽter qᷓtũ ad ſecundũ articulũ queri mßtuͤ
tiſmũ nõ cſt bis oꝛdinatꝰetiã ſi oꝛdiuet᷑ ab alio⁊ alio. de diſparitate cult? cõpationẽ ad mr̃imonij knias
ergo pari rone cõiugatꝰ añ ⁊ cõiugatꝰ poſt nõ eſt bis ſolutionẽ. ⁊ circa hoc querunt q̃tuoꝛ. Pꝛimo rlhe
cõiugat ctiã ſi cõtrahat cũ alia ⁊ alia.¶ Iteʒ ſm qd querit᷑ vtrũ altero veniẽte ad fidẽ. altero remanente Elohofi
nõ cõnumerat᷑ ei qʒ ẽ ſimplicit᷑.ſᷣ vinculũ matrimo/ in infidelitate ſoluat᷑ mr̃imoniũ q;tum ad fidelẽ. Se⸗ haler
niale eſt vinculũ añ baptiſinũ impfectũ ⁊ m qͥd. coſt cũdo vtrũ ſoluat ctum ad infidelẽ. Tercio vtrũ ſol⸗ Mpef
baptiſinũ eſt gfectu. ergo nd detrt vnñ alteri onume uat cũ alter cõiugũ ſit infidelis. Quarto vtrũ vtroq; ih
rart. ergo c. Cõtra. Augꝰ. ſup eplam ad Chimo. veniente ad fidẽ ſoluat matriinoniũ ſpter ꝑſonaruỹ tatnn
qui añ baptiſinũ habuit vnq ⁊ poſt baptiſmũ aliã. nõ ille Erimitatẽ. . ..çVc8 fuſnun
enre ntccius niſi bigamꝰ. tas or videt᷑ ratig⸗ ( (AQDueſtio. j. e Pi. ſine⸗
3. In baptiſmate crimia abolent᷑.nõ qd honeſtũ ẽ Circa quꝗ ſic npeædi? 2 aſtzik s n n ee guiatey
Giteieſlret Sintis 1no awſed acuena. rngadontathee edst,i e1 gi an
S. ie iſſe ↄiugatꝰ.ergo ſi iterũ ↄvtrabat diſcedit ⁊c nõ em eſt ſenſent/ ſinſiddlie
eſt iudicanqus bigamd. S virho n berabat diſcedlit ꝛc.nõ em eſt ſeruituti ſubiect? frater 2 ſoꝛoꝛ iocoe

t q zuptg fat binoh yg aue oeh vlelt im Cotuwelig earo] (

ed
Naiihu
hifri
RK
wtuiani
idega ei
tan gpaf⸗
chnntnle
i n uce
nnesti
Orimnändt

iamm Siti
ntedmtint
rni. Niet
Neiti,
obicitir
eumnik
opinicnid
i u
Ptiniſöckid

lnticiden

ditiitintan
Eeckinitnie
Hipzmalt
inn Pinicn
giunchnihin
SL
äüfd.
utini⸗
Ntminnn

.

50 moniũ cõfirmatu. ergo nec ſi trãſit ad fidẽ. ¶ Rꝰ di⸗

⁊ mutuã ſeruitutẽ hoc eſt in poteſtate fidelis.ſed lo/⸗
quẽdo de ſolutiõe q;ẽtũ ad ruptionẽ vinculi.diſtinguẽ
dũ eſt.qm̃ infidelis aut vult cobabitare.aut non. Si
vult cohabitare. aut cum blaſphemia nomis xpᷣi.aut

51

ſoluit mrimoniũ i eo qui relinquit᷑ ne accuſet᷑ alij co/
tem matrimoniũ nõ eſt ratũ ſine ſacco

baptiſmi.ſed qð eſt ratũ ſoluit᷑ ꝑ foꝛnicationẽ coꝛpo/

ralẽ. ergo multo foꝛtius qd nõ eſt ratũ.ergo ⁊ ꝑ foꝛni
cationẽ ſpũalẽ. O aũt ratũ ſit ꝑx bapiſſmũ patet per

Inno.ex᷑ de diuoꝛcijs.Quãto te nouimꝰ.Sacrame/⸗
tũ inqͥt baptiſmmi qð ſemel eſt admiſſũ ratũ efficit cõ/
iugij ſacrᷣm.

põt ꝓhiberi vt nõ cõtrabat cũ vir ad cõtinentiã non
teneat᷑. ¶ Itẽ foꝛtius vinculũ ſoluit minꝰ vbi mii⸗
mũ repugnat. ſed foꝛtioꝛi vinculo tenet᷑ baptiſatus

deo qᷓ;ᷓ vxoꝛi infideli.ergo vbi mulier non cõcoꝛdat ei

ſoluit᷑ vinculũ ab ip̃a.¶ Cõtra.j.ad Coꝝ..vij.Si q̃s
vir babęt infidelẽ vxoꝛẽ nõ dimittat eã ſi cõſentit co/
babitare.Sᷓ mr̃imoniũ eſt adbuc inter eos.& nec vin/
culũ ſoluit᷑.nec cohabitatio diuidit᷑ altero conuerſo.
¶ Itẽ matrimoniũ ↄſummatũ ꝑ carnis cõmixtionẽ
ſignat vnionẽ naturaꝝ in xpᷣo.ſed illa eſt oino inſolu

bilis.ergo ⁊ tale mr̃imoniũ.ergo ſi carnaliter ſunt cõ

mixti.tale vinculũ nõ poteſt ſolui.¶ Itẽ qð rectũ ẽ.
ꝑ fidei ſacramentũ nõ infirmat᷑ ſed cõfirmat᷑.ſed int᷑

duos infideles recte contractũ eſt iñimoniũ.ꝗᷓ nũq;
infirmat᷑ ſi ꝑſiſtant i infidelitate.ergo nec ſi alter ve/

niat ad fidem. ¶ Itẽ ſi alter cõiugũ trãſeat ad frugẽ
melioꝛis vite ( vtpote ad religionẽ) nõ ſoluit᷑ matri/

cendũ ꝙ loquẽdo de ſolutiõe qᷓtuʒ ad cohabitationẽ

ſine. Si ſine. aut vt ꝑtrahat ad infidelitatẽ autnõ. Si

vult cohabitare ſine blaſppemia nominis xp̃i.⁊ ita ꝙ;
nõ ꝑtrahat ad peccatũ.nõ ſoluit᷑ matrimoniũ.qꝛ ne
iniuriat᷑ nec facit cõtumcliã deo.nec mr̃imonio.nec
marito. Si aũt diſcedit vel non vult cobabitare ſine
cõtumelia creatoꝛis.vel ſine impulſiõe ad infidelita⸗
tem. in hijs tribꝰ caſibꝰpoteſt a fideli dimitti.⁊ ꝑ con
tumeliã factã matrimonio ⁊ creatoꝛi vinculũ poteſt
frangi.⁊ poteſt cũ alia cõtrabere vt dicit Ambᷣ.extra
de diuoꝛcijs. Quãto te noui.⁊ gaudemꝰ.Coõcedo igit᷑
ꝙ ſolutionẽ mr̃imonij cõtractà in infidelitate tria fa
cCuũt. Pꝛimũ eſt ip̃ius imbecillitas. Secundũ eſt cultꝰ
diſpitas.Lerciũ creatoꝛis vel mr̃imonij iniuria. Pꝛi

mũ reddit poſſbile ad ſolutionẽ.ſecundũ diſponit et

terciũ diſſoluit. Matrimonij imbecillitas eſt ratione
ſignatiõis imꝑfecte quã habet apud infideles.⁊ rõne

defect baptiſmi. And dicit᷑ ꝙ illud mr̃imoniũ ẽ legi
timũ ſᷣ nõ ratũ.qꝛ vt diẽ JInno.ſacramẽtũ fidei.i.ba⸗

ptiſmi qd ſemel admiſſũ eſt. ratũ efficit ſaccm ↄiugij.

ex ꝑte.ſ.ſuſcipiẽtis eſt intelligendũ.⁊ boc eſt qꝛ infide
les nõ poſſunt ita ligari in indiuiduã vite cõſuetudi/
nẽ qͥn alter poſſit tranſire ad fidẽ. ⁊ ita ſi nõ vult co/

oꝛari. põt ſimpliciter ſepari cuui pfecta fides aduenit

7

ſuſcipiẽdo ſacrm fidei.Cultus diſparitas ẽ ſecũda ra

tio.qꝛ tunc aduenit alteri ꝑſone foꝛtiꝰ vinculũ. Iniu⸗

ria matrimonij ſiue dei eſt cũ nõ vult cohabitagg aut
0

nõ ſine ↄtumelia creatoꝛis.⁊ tũc vinculũ illud ſoluit
quia repugnat vinculo quo fidelis alligat deo.Con-
cedendc ſunt &̊ ratiões ꝓbantes ꝙ ſoluit᷑ mrimoniũ
bijs cõcurrẽtibꝰ. ⁊ patẽt rõnes ad oppoſitũ.OQð eniʒ
dicit aplus.hoc verũ eſt qñ mulier vult habitare i pa
ce ſine ↄtumelis dei.Aliud patʒ.q ⁊ſi ſit ↄſummatu.

——

u Itẽ mulier nõ põt ꝓhibere virũ vt nõ
cõuertat᷑ ad fidẽ. ſi nõ vult ſequi vel cobabitare no

XIX.

ſigtionẽ.nec ſtabile fundamentũ.

nõ tamẽ eſt ratum. nec habet apud infidelcs plenam
dillud q obij 32

citur ꝙ fides no infirinat rectũ.dicendũ q; verum eſt

eatenus qᷓtenus rectũ eſt. ſed eatenꝰ qᷓtenꝰ eſt via ad

obliquitatẽ.vt ſi mulier nolit cohabitare niſi vir pꝛo-
trabat᷑ ad malũ.tũc ſoluit. Altimũ patet.qꝛ ille tres
cauſe non cõcurrunt cum aliquis tranſit ad frugem

melioꝛis vite.

¶Queſtio.i. f

¶Atrum ſoluat matrimoniũ quo ad infidelẽ.Et
ſie vdet᷑.quia matrimoniũ eſt vinculũ duoꝛũ ⁊ ſe ba-
bet vt relatio.ſed deſtructa ligatiõe reſpectu vniꝰ ex.

tremi deſtruit᷑ reſpectu alteriꝰ.ergo ⁊c. ¶ Item mu⸗/

lier iſta woſt diſceſſit aut eſt vxoꝛ aut nõ.Si ſic.ergo
vir nõ poteſt cõtrahere.Si non.ergo ipᷣa poteſt.cum

nõ ſit vxoꝛ. ¶ Item eſto ꝙ fidelis cõtrabat poſt diſ⸗

ceſſum.⁊ illa poſtmodũ cõuertat᷑ ad fidem.cõſtat

non reddit᷑ ei vir.ergo ſi nõ tenet᷑ ↄtinere põt nubere.

—

ergo ſi nõ eſt ei ius acquiſitũ adhuc poterat ⁊ pꝛius.
Contra. Ambꝛoſiꝰ dicit ꝙ infidelis diſcedens pec

cat in deñ ⁊ in matrimoniũ.ergo ſi in bono mr̃imonij
eſt punienda.nõ poteſt nubere. 6
repoꝛtare comodũ de malicia ſua.ſed repoꝛtaret ſi de
ſerẽdo virum fidelem poſſet nubere.ergo ⁊c. ¶ Itezʒ

tem nullus põot

ſi mulier que erat pᷣus alligata viro abſoluit᷑.quero ꝗ
quo. Mõ ab cccleſia.quia nõ intermittit ſe.Mõ a deo
quia cõtra deum facit. Mõ a viro.qꝛ ipᷣm inuitũ xeſe

rit. Mec a ſe poteſt. ergo vinculũ manet. ⁊cc.¶ R

dicendũ ꝙ quidã dicunt ꝙ banc queſtionẽ nõ eſt ne-

eſſariũ determinare.quia nec ſpectat ad nos de hijs
qui foꝛis ſunt iudicare.ſed matrimoniũ qð non ſpe⸗

ctat ad nos iudicare publicãdo. ſpñaliter tñ ſpectat
ad nos.cũ ſpũalis homo oia iudicet diſcernẽdo.quis
recte.quis non recte viuat.Et ideo dicendũ ꝙ ſtatim

poſt diſceſſum ſoluit᷑ vinculũ a ꝑte viri.qꝛ poteſt al-

teri ↄiũgi ſtatim.nõ ſic a ꝑte mulicris. Unde notan/

dũ ꝙ vinculũ manet dupliciter.aut ᷣm veritatem ſa-

54

cramenti. aut in penam peccati. Odiu vir fidelis re/
lictus manct in ſtatu in quo poteſt mulier infidelis
redire ad eum.mulier eſt alligata q;tum ad veritatez
ſacramenti. Sed quã do vir eſt in ſtatu in qͥ nõ poteſt
ei cõiungi.vt ſi Aterã ducat.veł intret religionem.vel

acccipiat ſacrũ oꝛdinẽ.mulier ſoluta eſt ſm veritateʒ

ſacramẽti.quia amplius nõ eſt vxoꝛ.ſed tamẽ alliga-
ta eſt in penã peccati.vnde non licet ei nubere quo⸗

uſq; ſoluatur a culpa. et hoc non eſt qdiu eſt infide/
lis. Si autẽ conuertat᷑ ⁊ baptiſet᷑.cuʒ tunc ſoluat᷑ ab
omni culpa ⁊ pena peccati.extunc licite poterit nube
re niſi aliud obſiſtat.⁊ ſic patent obiecta vtraq;. Pꝛi⸗

ma enim pꝛobant ꝙ ſoluitur ſm veritatem. ſecunda

ꝙ manet in penã peccati.¶ Ad illud quod querit᷑ a
quo ſoluitur. dico ꝙ a deo ⁊ ab eccdleſia. ſed per acci/

dens.quia exquo ille deſinit eſſe vir. per cõſequẽs iſta

eſinit eſſe vxoꝛ. Et ſi tu obijcias ꝙ comodũ repoꝛtat

de malicia. dicenduʒ ꝙ falſum eſt. quia qdiu manet

culpa. diuino iudicio eſt altigata. Et amplius.ſi ad fi

dem veniat. ⁊ vir eam repetat. ſi non contraxit cum
alia. eſt ei reddenda. AUnde ſatis ratõnabiliter poteſt

dici ꝙ vinculũ illud nõ om nino ſoluit᷑ ſtatim cũ mu⸗

lier diſcedit.ſed cum vir alligat᷑ alij fideli vinculo in

ſeꝑabiliter. tunc em̃ foꝛtius vinculũ ſoluit minus.⁊ ſi

pꝛius aliquo mõ eſſet ſolutũ. extunc ꝑfecte ſolutũ eſt

nullo vinculo ꝑſiſtente.
W 4

58 uerſiõe 2 lapſu.

△
. Poable .

— Queſtio.iſj;j,. g v
¶ Utrũ mag ug zaine⸗ ſi Ater. cõii gũ ſit infide
lis.ſpecialiter quo ad fidelẽ.Et ꝙ nõ ſqluat᷑ videt᷑.qꝛ
p foꝛnicationẽ coꝛpꝑalẽ nõ fit ſolutio maxime quo ad
ſubſtantiã matrimonij vt ſupꝛa viſum eſt.⁊ tamẽ illa
plus obuiat bono mr̃monij. ergo nec ꝑ foꝛnicationẽ
ſpuũalem.¶ Itẽ mr̃imoniũ eſt vinculũ inſolubile.ſed
cõtingens eſt aliquẽ labi in infidelitatẽ.ſed inſolubile
nõ dirimit᷑ aliquo caſu accidẽtali.ergo ⁊c. ¶ Item ſi
ſolueret᷑ ꝑ lapſum in bereſim poſſet quilibet volens
vxoꝛem dimittere hereſimi ſimulare.⁊ ita ſemꝑ pᷣiudi
caret᷑ mr̃fimonio. Era Aunb ian ⁊ habet᷑ i glo.
ſuꝑ.vij.ad Roma.Cõtumelia creaton ſoluit ius ma/
trimonij in eo q̃ͥ relinquit᷑ vt nõ accuſet᷑ alteri copu/
latus.ergo ſi lapſus in hereſim nõ vult cohabitare ſi⸗
ne cõtumclia creatoꝛis.licet alteri copulari. ¶ Item
ſi alter veniat ad fidẽ ſoluit᷑ mr̃imoniũ ſi alter rema/
net in infidelitate.ſed peioꝛ eſt cõditio labentis qᷓ; re
manẽtis.⁊ magis elongat᷑ a fide. multo foꝛtius ergo
ſoluit᷑ mr̃fimoniũ.

bente in infidelitatẽ nõ ſoluitur mrimonij ſacrm. Et
ratio huiꝰ duplex eſt. Ana vt pᷣcludat᷑ malis via.ſila⸗
tionis ⁊ deceptiõis.Alia eſt ᷣm veritatem.qꝛ ſacramẽ
tũ cõiugij in infidelibꝰ ꝓpter hoc ꝙ ꝑpfectã bʒ ſigtiõeʒ
⁊ ſignificat vnionẽ inſolubilẽ.ipᷣm eſt inſolubile.Rur
ſus qꝛ fundatũ ſuꝑ ſaccm baptiſmi qð impᷣmit cara/
cterẽ indelibilẽ.ipᷣm eſt inſolubile. Añ Jnno. dicit in
decretali quãto te nouimꝰ.ꝙ ſacr̃m fidei qd ſemel ad
miſſum eſt.ratũ efficit cõiugij ſacr̃m vt dictũ eſt pᷣus

57 Agd illud ergo qð obijcit᷑ in cõtrariũ ꝙ cõtumelia

creatoꝛis ſoluit.dicendũ ꝙ; auctas Amb.intelligit᷑ de
mr̃imonio cõtracto in infidelitate qd non eſt ratũ.qꝛ
nõ eſt fundatũ ſuꝑ fidei ſacrẽ̃m.⁊ ideo nõ eſt ſile de cõ/
¶ Ad illò qd obijcit᷑ de ſundamẽto.
dicendũ ꝙ; fides ẽ fundamẽtũ virtutũ nõ ſacr̃oꝝ. ſed

ſacrm fidei ẽ fundamẽtũ ſacroꝝ.⁊ Gᷓ eſt ſacrm ſtabile

9 qð manct ſemꝑ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ peioꝛ ẽ cõ⸗

Aitio labẽtis. dicendũ ꝙ ſolutionẽ mrimonij nõ tã fa

cit cõtumelia creatoꝛis ⁊ diſpitas cultus qᷓ; etiã facit
imbecillitas ipiꝰ mr̃imonij cotracti in enfidelitate. et
diſpitas cultꝰ nõ ſolũ quo ad fidẽ ſed etiã quo ad ſa/
cramentũ fidei.in que cultu quo ad ſacramentũ qui
baptiſati ſunt diſpes eſſe nõ poſſunt.

¶ Vtrũ in infidelibus veniẽtibus ad fidẽ ſoluat᷑ ma

cõtrario tenet᷑ talẽ vxoꝛẽ dimittere.

.Itẽ fides eſt fundamentũ totiꝰ
ſpũalis edificij.ſed ſublato fundamẽto deſtruit᷑ qͥcqͥd
ſupecdificatũ eſt. ergo ſublata fide pereũt oia ſacramẽ
56 ta. ⁊ mrimoniũ.¶¶ R dicendũ ꝙ altero cõiugũ la/

trimoniũ pter pſonarũ illegitimitatẽ. vt ſi bʒ ſoꝛoꝛ?
iu vxoꝛẽ. Et q; nõ videt᷑ ꝑ illam decretalẽ Junocẽtij.
gaudemꝰ.in qua dicit nõ eſſe ſepandos. röne
videt᷑.p ſacramẽtũ baptiſmi cõiugia nõ ſoluũtur.ſed
crimia tollunt᷑. ergo cũ illud fuerit cõiugiũ apud pa/
ganos.nõ ſoluit᷑ cũ baptiſat᷑. ¶ Itẽ pagani canonic⸗
cõſtitutiõibus nõ artant᷑.ſed tunc ſolũ incipiũt artari
qñ ad fidẽ veniũt. Sed iura ⁊ cõſtitutiões foꝛmã fu⸗
turis inponũt negocijs nõ ad pᷣterita reuocant. ſi
ante cõtraxit qᷓ; artet᷑.cõſtitutio tale matrimoniũ nõ
ſolnit. ¶ Contra.ſi qͥs infidelis cõtraxit cũ duabꝰ.acᷣ
fidèm veniẽs cõpellit᷑ alterã relinquere.⁊ boc eſt con
tra cõſtitutiões canonicas ſicut ꝓbat᷑ ꝑ decretalẽ de

diuoꝛcijs. gaudemꝰ ⁊c.ergo a ſimili in oſito Ie

ſi aliq̃s infidelis repudiauit vxoꝛẽ(qð quidẽ licitum

eſt apud eos)ambobus veniẽtibꝰ ad fidẽ cõptellit᷑ re

cipere eã.qꝛ hoc apud fideles nõ licet.ergo a ſimili in
trario ten. Itẽ apud fide
les ꝓphanũ eſt vxoꝛẽ acciꝑe ſoꝛoꝛẽ.ſed nouiter cõuer⸗
ſus debet ſe fidelibꝰ cõfoꝛmare.ergo debet hmõi oiu/
giũ reputare ꝓpbanũ. nõ debet ampliꝰ ſtare.¶
dicendũ ꝙ illegitimitas ꝑſonarũ ad mr̃imoniũ ẽ du/
plex. Ena eſt ym naturã ⁊ inſtitutionẽ diuinã.vtpu/
ta ꝙ filiꝰ nõ cõtrabat cũ matre.neq; pater cum filia.
Item ꝙ alligatus vxoꝛi nõ ducat alia. vel etiã i gra⸗
dibus diuina lege ꝓhibitis Leuit᷑.xviij.vt dicunt iu⸗
riſpiti vbi ꝓhibet᷑ ſecũdus gradꝰ.⁊ hec illegitimitas

aſtringit fideles infideles.Et ſi in tali illegitimitate

cõtrabit᷑ mrimoniũ apud infideles.ſoluit᷑ cũ veniũt
ad fidem. Quia vt dicit Amb. Qð extra dei decretuz
factũ eſt nõ eſt putandũ mr̃imoniũ.ſed cũ cognoſcit

emẽdandũ. Ande ſi iudeus cõtrahat cũ ſoꝛoꝛe in ſe/

cũdo gradu.ad fidẽ veniẽs ab ea ſeꝑat᷑.Si autẽ con/
traxit cũ vxoꝛe fratris.qꝛ hoc eſt in lege cõceſſum. mi⸗
nime ſepat᷑.Alia eſt illegitimitas ex cõſtitutiõe eccle⸗

ſie. vt ſunt ꝑſone infra quartũ gradũ.⁊ bec non artat

infideles. nec impedit mr̃imoniũ qͥn contrahat᷑.⁊ qꝛ
nõ ad pᷣterita reuocant᷑.nõ ſoluũt legitime iam con/⸗
tractũ. ¶ Ad illud ergo qð obijcit᷑ de bigamia ⁊ repu
dio. dicendũ ꝙ vtrũq; eſt cõtra ius nature ⁊ ↄtra ius

Apbanũ eſt ſoꝛoꝛẽ ducere in vxoꝛẽ vel etiã babere.di⸗
cendũ ꝙ hoc verũ eſt ꝓpter eccleſie mandatũ.quo qꝛ

iſte non conſtringit᷑. nõ debet illud cõiugiũ reputare

Aꝗpbanũ.vnde iſte exquo venit ad fidẽ alligat᷑ vt am⸗
plius nõ contrabat cõtra eccleſie ſtatutũ.ſi tamẽ con

traxit nõ debet ſolui. nec tenet᷑ dimittere.qꝛ ad ipſum
nõ ſe extẽdit conſtitutio eccleſie.

