phiſtaꝝ in pꝛimis ſignis. qꝛ in theologica ſcia dictio ſimul accipit᷑ moꝛaliter. ⁊ literaliter. ⁊ allegoꝛice ſic fallit
in bis ſignis.qꝛ vnũ pᷣncipalit᷑ ⁊ ꝓpꝛie ſignificant.⁊ aliud allegoꝛice. Poſſet tñ dici ꝙ vnum ſigt ꝑ alterum. vt

animam ꝑ ſanguinem.ct ſic nullum eſt inconueniens.
c.ij.¶¶ Caro xpᷣi ꝓ ſalute coꝛꝑis offert᷑. Scm illud ambꝛo.vid

ct᷑ ꝙ iſtud ſacramentũ ſanat coꝛpaliter. et boc

ctiam videt᷑ apls dicere.j.ad Cox.xj· Jdeo inter vos multi infirmi. imbecilles, ⁊ dormiũt mulci. loquit de

N

iui

S„ —

ng
ng
e

==

ſpiohn

a

Uhſcent
N
lſtucrſe
tkinſag

mnſibn
engnint
ſummgli

aagi

. *
s

hidigne accipientibus. Sed contra. eſt cibus ſpũalis ⁊ remediũ gtra peccatum. ergo non videtur ſanitatẽ?
coꝛpoꝛis tribuat. Itẽ ſi tribuat ſanitatẽ coꝛpalem. vr̃ q coꝛpoꝛe exnte ſano nõ deberent hoies reciꝑe niſi ſan
guinem.qð nõ eſt vᷣm.Rꝰ.dm q ambꝛo.loquit᷑ d ſalute coꝛpoꝛũ nõ que eſt in via ſed que crit in patria.q̃ ʒ 2
annexa eſt ſpñali.⁊ apls de infirmitate loqtur ſpñali.Si quis aũt de coꝛpali velit intelligere.hoc ſolũ referen⸗
dum et intelligendum eſt ꝑ accidens et valde ex conſequenti.qꝛ nec ad boc nec ꝓpter hoc eſt inſtitutũ.

in 5„ (zqua so admiſcenda eſt vino. qꝛ aqua populum ſi⸗ d Aaua vero
gnat qui ꝑ chꝛiſti paſſionẽ redemptus eſt. Calix ergo miſcenda eſt vino.

deoovm inicus iuxta canonũ pꝛeceptum aqua ⁊ vino mi Aueni ven ſufficiat
nßIitttus debet offerri. qꝛ videmus in aqua pplin intelligi. videt᷑ ꝙ lic. qꝛ añ in⸗
in vino oſtendi ſanguinem chꝛiſti. Cũ ergo in calice vi ceptionem miſſe mi⸗
no aqua miſcet᷑.xpᷣo populus adunat᷑.⁊ credentium ſceri põt.⁊ admixta
6 plebs in quem credit copulatur.que copulatio aque et tran bor unnn B
e vVini ſic miſcet᷑ in calice chꝛiſti vtᷣmixtio illa nõ poſſit nures mchi tacen⸗
ſepari.nam ſi vinũ qs tm̃ offerat.ſanguis chꝛiſti inci/ ad ſacramentũ. e:di 33
pit eſſe ſine nobis. ((cLcendum ꝙ admixtio
Inquirit vtrum hec mixtio vini cum aqua ſit de aque cum vino ẽ ſac⸗
CSiveoquent amirmd it quod genf ſaquapreter. iiuerdn sdee
Si vero querit᷑.an irritũ ſit quod gerit᷑ ſi aqua pꝛeter, eſt ſacerdotis.et ẽ ad
mittat᷑. audi qd ſequit᷑ in eodem canone. Hon potei conen ecicen the 34
. inquit calix domini eſſe aqua ſola.aut vinum ſoluʒ ni⸗ inchoant᷑ ſacra miſte
Cypꝛianus. ſi vtrunq; miſceat᷑. Iteʒ Cypꝛianus.Calix dñi nõ eſt ria. Et in miſſa ſoleni
qaaqjua ſola.aut vinum ſolum.niſi vtrũq; miſceat᷑.ſicut poni debet poſt offer
nec copus domini poteſt eſſe farina ſola. nec aqua ſo⸗ toꝛiũ. in miſſa aũt pꝛi
la niſi vtrunq; fuerit adunatũ.æ panis vnius compa⸗ Uata ter piculũ ob⸗
e1 N d . 2) EEi liuionis.⁊ ꝓpter hoc
ge ſolidatum. Si quis tamen non intendes introdu⸗ vt foꝛte dinturno tpe
cere hereſim obliuione vel ignoꝛantia aquã pᷣtermiſe⸗ bene cõmiſceat᷑ ſecu/

Noſe ä⸗äirtt. nõ videt᷑ eſſe irritij ſacramentum. ſed ille grauiter rius eſt tonere ſtatim
eſt coꝛripiendus. Hã et grecoꝛum eccleſia non appo / cum ponit᷑ vinum in
or . nere aquam dicit᷑ Quod etiam ex dictis Cypꝛiani vi pꝛincipio miſſe. Qs
JGMU!D ergo obijcit ðR limpba

det poſſe colligi.Ait enim. Si quis de anteceſſoꝛibus ergo obhet umnpba
noſtris vel ignoꝛanter vel ſimpliciter non hoc ſeruuue nein wlio. dom æ
rir quod nos dominus facere et exemplo et magiſte- talis. et idco nibil fa⸗
rio docuit.poteſt ſimplicitati eius indulgentia domi/ cit ad ſacramentum.
fni venia cõcedi.Nobis vᷣo nõ põt fignoſci.qui nunca MB
domino inſtructi ſumus.vt calicẽ dñi cum vino mixtũ e ¶Wittio illa non
Sm ei Armi& Ere ͤ10 Iifß Wſſit ſegari. NHidetur
Ffm ꝙ dñs obtulit offeramus. Ex hoc videtur ꝙ ſi quiſ Ppoſfie ſepart. arexr⸗
ris l ſimplr vl ignoꝛter vinũ offerat ſine aqᷓ.ſacrm ↄficiat. perimentum eſt pba
aqua miſceatur. iuncus appoſitus attrabit aquam ⁊ ſegregat. videt᷑ ꝙ nunqᷓ ita pomſt miiccri vt magi-
ſter dicit.Rꝰ.ſicut dicit phᷣus qñ pᷣdominat᷑ vinũ ſoluit᷑ ſpecics aque ⁊c̃.⁊ cũ ſoluta eſt ↄuerſa in vinũ.totũ 3 5
eſt vinũ.et ſic conuerti põt.nõ em̃ conuerti poteſt niſi panis vel vinũ. Aliqui tamen volunt dicere ꝙ aqua nõꝰꝰ

ↄuertit᷑ in ſacramento.ſed tenet ſemꝑ rõnẽ aque.⁊ eſt ibi ppter ſiẽtionem ſolum ſicut ſiſ uꝑinfunderet᷑ aqua
poſt traſſubationem ſiue ↄuerſionẽ vini.HNanc duplicem opininonm ponit Inno. in decretali quadã de coꝛ⸗
poꝛe domini. Pꝛimã tñ magis appꝛobat ⁊ magis videt᷑ appꝛobanda. Ainũ em̃ põt conuertere aquam in ſe
ii parua quãtitate vt phs dicit in fine pꝛimi de generatiõe. uerunt etiam aliqͥ dicẽtes aquã ↄuerti in alios
bumoꝛes.⁊ vinũ in ſanguinẽ.ſed boc nihil eſt.cũ ſolũ ſubſtantia panis vini poſſit tranſſubſtantiari.vnde ſi
aliquis puram aquã in calicẽ poneret.oino nihil cõficeret.nõ ſic eſt de vino.⁊ iõ pꝛima opinio tanq; ꝓbabili⸗
oꝛ eſt tenenda. Qd g obr de iunco. dm ꝙ nõ ſepat aquã mixtã.ſᷣ ꝑ naturã ↄueniẽtẽ aque attrabit partes vi

Batsunon vini.nõ qꝛ ibi ſit aqua.ſed ꝑtes debiles vini que minus habent de virtute.
abil

f¶ Mobis vo non pot ignoſci ⁊c. Obijcit᷑ cotra bec cypꝛiani verba. Aut em̃ hoc dicit q; tale pctm̃ eſt irreme
diabile. aut quia culpabile. Si quia irremediabile. hoc falſum eſt. Si quia culpabile. ſiliter fuit in ignoꝛanti
bus. quia ignoꝛanntia iuris nõ excuſat. ergo ⁊c. ſe.doᷣm q boc dicit nõ qꝛ peccatum ſit in nobis irremedia ʒ
xòe bile. ſed quia non habet coloꝛem excuſationis ſi fiat ex certa ſcientia.ſed qui ex ignoꝛantia faciebant habebét
4 excuſationem que tamen no excuſat a toto ſed a tanto.quia foꝛte non erat in eis moꝛtale. Hec erat ſimplici-⸗
l ter ignoꝛantia iuris.immo quodammodo dici poterat ignoꝛantia facti.quia dominũ feciſſe neſciebant. cum
non habeatur ex ſcriptura. conijcitur tamen ex hoc ꝙ de latere eius exiuit ſanguis zaqua.vbi etiam quodã⸗

mo pꝛeſigurata funt ſacraments.
t⸗ 5

—

—

58

—

(O: iſtud ſacrim̃ debeat cofici in ſpecie panis ipᷣa dñi

cies panis ⁊ vini. ¶ 4 ꝛin legen
pta agnus ⁊ eius ſanguis offerebat᷑.S cero mag ex/⸗
pꝛimit carnẽ.et ſanguis ſangninẽ. magis in illa ſx

Ai.

—

37 ¶ Aqua vo nullatenus ſine vino poteſt offerꝛi. Obijcik. ponat᷑ ergo aliquis decipiat᷑ credens aquam eẽ
vinum. ⁊ ꝑcipiat hoc tꝑe ꝑceptionis ſacramenti.quid faciendum eſt ei Rendent quidam ꝙ debet vinũ pone

re ⁊ nõ deberx cõſecrare.ſᷣ panem frangere ⁊ mittere in vinũ.Sed ad quid hoc faceret.ſi em̃ vinũ non coſecrz

tum nõ eſt maioꝛis efficacie qᷓ; aqua.ſufficit aquã ponere vel poſitam tenere.Et ideo dicunt alij ꝙ dʒ foꝛmã

verbi ſuꝑ vinũ dicere vt plenum ſit ſacramentũ.ſi ꝑcipit hoꝛa debita.tũ ꝗpter ſigtionẽ.tũ etiã qꝛ ccedo ꝙ ſan

‚,UD intelligentiã huius partis ſm duo qᷓ de᷑⸗

minat magiſter duo ꝑꝛincipaliter querunt᷑.
Pꝛimo ad intelligentiã pꝛimi queri᷑ de ſpe
n quibus nunc cõficit ccclłeſia. Scdo querit᷑

„
ciebus ĩ

de modo quo cõfecit xpᷣs.Circa pꝛimũ querunt᷑ bꝛe
uiter quatuor. Pꝛimo querit᷑ vtrũ hoc ſacramentũ

cõfici debeat in ſpecie panis ⁊ vini. Scdo vtꝝ vtra⸗/
q; harũ ſpecierũ ſit de integritate ſacramẽti. Tercio
querit᷑ vtrum aqua ſit de integritate ſacrain enti.

Quarto vtrum in omni pane ⁊ vino poſſit cõfici ſa/
cramentum boc.

¶Queſtis. ſ.

— —

inſtitutio ſiue ↄſecratio.⁊ ecie catholice o bſeruatio

ſufficientẽ p̃ᷣbet auẽtem ⁊ roncẽ. Sed ꝙ nõ vr̃.qꝛ ßᷣm
æy dicit hugo.creſcente veritatis cognitiõe.ſigna de/
buerũt eſſe euidentioꝛa.S cũ panis ⁊ vinũ fuerũt ſa
cramenta legis nature.nullo mõ debẽt eẽ ſacramen/
ta leg gre. in qua tm̃ ↄcurrit cognitio veritatis

lex ſcripta plus cognitiõis dabat ⁊ habebat ꝙᷓ natu/

ralis.g eius ſigna erant certioꝛa et expᷣſſioꝛa.g mag

lex noua debuit ↄficere in ſacris ſiue ſignis traditis

2- 5

l
t

Ge⸗ em hocipᷣm vr̃.qꝛ in lege ſcri

cie debet cõfici ſacrm̃ euchariſtieqᷓ; in iſta.¶ Itẽ ſpe

cics ſacri naturalitenhũñt repñtare.ſᷣ panis ⁊ vinum

te?

guis aliquo modo ad .
dat ad efficacias.bᷣ tñ SAqua vo nullatenus ſine vino poteſt offerri in ſacri⸗ g
pſulendu eſet ali ficium. nec panis niſi de frumento. nec granũ frumen
Tertonegißentig. n mſi redactũ fuerit in panẽ.quia chꝛiſtus ⁊ panem ſe Joh. vj. ?. xij
uiuDiiricit ⁊ grano frumenti ſe comꝑat. Qõð ergo ſupꝛa di: Determinatio
b ¶ Coꝛpus vo ⁊ ſan ctum eſt nõ poſſe vinũ ſolũ offerri. determiari opoꝛtʒ. pꝛemiſſoꝝ.
guinem chꝛiſti añ cu, recipit em̃ exceptionem. MHõ poteſt. niſi ſimpliciter vel
alijs diſcipulis perce ignoꝛanter fiat. Vel nõ poteſt.i.non debet. Quibuſ⸗
perat. Videt᷑ boc ma dam tamen videt᷑ hoc generaliter verum. 6
le dicere de iudaquia ¶ Qſtendit ꝙ ſic fuit in cõfectione pꝛima que fuit ĩ ce⸗
petõꝛ erat ⁊ malus.? . ag ſpoẽ ſubſtantiam. ſicnt hodie cot
oc dñm nõ latebat. S na q;tum ad ſpẽm vel ſubſtantiam.ſicut hodie con
cãtũ ſacramẽtũ nõ de ficit eccleſia.⁊ quale eoꝛpus dedit diſcipulis.et qua
bebat ei cõfer:ꝛi. cum le nos ſumimus. i
nõ debeat dari niſi di ¶ Colligit᷑ etiam ex pꝛedictis ꝙ xpᷣs vinũ aqua mixtum
gne accedentibus et dedit diſcipulis. Coꝛpus vo tale dedit quale tunc ha⸗
ſer ren Jo: buit. i.moꝛtale ⁊ paſſibile.nunc vo ſumif a nobis im⸗
tbanas. glo. non vt q́ moꝛtale ⁊ impaſſibile.nec tamen maioꝛẽ habet efficien lio e
dã putant. iudas tũc tiam. Euchariſtia quoq; intincta nõ debet dari popu⸗ Juliꝰ papa cy
reccpit coꝛpꝰ xpi. R lo ꝓ ſupplemento cõmumonis. qꝛ nõ legit᷑ xp̃s alicui pan hoſtig po⸗
dom q dñs dedit coꝛ diſcipuloꝝ pꝛebuiſſe panem intinctum niſi iude. Tũc pulo. a bo⸗
pug s ude netnn vo nõ accepit iudas coꝛpus chaſſti ſed tm panem.coꝛ
lerotibus varet. Ece Pus vο? ſanguinem chꝛiſti ante cum alijs diſcipulis
quod obi de glo. dö. percepert. J
p glo. hoc nõ negat. S=Mð
ſed negat ꝙ non dait ei tunc quando dedit ei buccellam intinctam. M
aliter oſtẽdit᷑ de pane.qꝛ in ̊ ſacro ſpẽaliter dʒ ſigri

xps paſſus.vñ ipe ditit.hoc facite in meã ↄmemoꝛa

tionẽ.ſᷣ panis integer nõ ſigt paſſionẽ. non ↄgruit
buic ſacrco. ¶ Itẽ in hoc ſacro ↄtinet᷑ xpᷣs vt cibus
puuloꝝ qͥ pᷣus erat cibus angeloꝝ.S cibꝰ ꝑpuuloꝝ eſt
lac. in lacte dʒ ↄfici.¶ Itẽ obꝛ de vino. qꝛ Hᷣ ſigtur
xpᷣs vt cibus ſiue potus ſanans.ſ vinũ nõ dat᷑ infir⸗
mis. nõ dʒ in vino ↄfici h̊ ſacrẽm qð eſt ſanatiuum
infirmitatis ſpũalis. ¶ Itẽ effectus iſtiꝰſacri eſt exti

guere moꝛbũ cõcupiſcetie.ſᷣ vini eſt gccẽdere. Pꝛo/
uer. xx. luxurioſa res eſt vinũ. ⁊c. ¶ RE dom q iſti?ꝰ 59
ſacfri duplex eſt res.ſ.coꝛpꝰ xp̃i verũ.⁊ miſtici.⁊ q; fſi·
gna ſunt inſtituta ſpter expᷣſſionẽ rei ſigte. talia debu

erũt eẽ qᷓ de ſui nã nata cẽnt vtrũq; expmene. Et am̃
coꝛpomiſticũ ẽ ex multis aggregatis in vnũ.talia cka
eẽ debuerũt qᷓ ex multis aggregant᷑ in vnũ. tale autẽ

eſt panis.qꝛ eſt ex multis granis pu ris. Tale ctiaʒ ẽ

vinũ.qð eſt ex multis racemis puris.iõ recte vnionẽ

coꝛpis xpᷣi miſtici ſigt. Coꝛpus aũt xpᷣi xeꝝ ↄtinct᷑ in 40

B ſacro vt cibus.qꝛ ꝓpt h̊ inſtitutũ eſt ſacr̃m.non vt
cibus q̃liſcũq; ſit.ſᷣ vt cibus cõueniẽs.cibus cfficax.

cibus ſanãs.cibus oibꝰcõis.iõ debuit inſtitui ſignũ.

qð qͥdẽ eẽt cibus hñs iſtas ꝓpꝛietates.Cibus aũt ma

. gis ueniens eſt panis de frumento.⁊ vinũ. ⁊ hmõi
i

gnu eſt qd nature nõ generat ex frequẽtatõe faſtidi
um.qð nõ ↄuenit de aliquo alio cibo. Eſt etia efficax
in ↄfirmãdo.qꝛ panis confoꝛtat ⁊ vinũ lctificat. Eſt

etiã ſanꝰ ſicut dicit Yſaac in diet᷑.qꝛ vterq; ad ſanita
to facit. Alteri? eſt abus cõis ⁊ vſitatus.maximein

ſcickti
–
41 Wlun
antn
liſcir
nias⸗
glfatin
nrro
4 —
ſctogbo
Cbancibat
ſepaſio
ſtipoſ
4 Nbncteni
nſnr
cher⸗
tcbrog
Ctuaur.
uoſung⸗
ſhhpmnea
ghicnnog
Nicdubus
rcyiſuah⸗
nocrin
ltcetig
ntacch

1
4

(dhlintin

Snmne
Cſeſtüge⸗
ſuintn
ftike
Cinenifene
nbtpnezi
Ntugtre
fümng

ieſt
Alnnnento
gufbocnon

nltaine
kunaa ſpa
mlizi *
ietot
marengt

hutn
mhone⸗
ens
Dini

eß,
aminte
iſor.

pepte
nct no
Ri
lo

2

iinini
dunon
aicken

agblen

ter gehtes rõnabiliter viuentes. Vñ dam̃. Conſuetu

do eſt hominibꝰ manducare panem ⁊ bibere vinnʒ.
ideo ↄiugauit eis dominus diuinitatẽ.⁊ fecit ea coꝛ/

pus ⁊ ſanguinem ſuũ.vt ꝑ bec qᷓ̃ ſunt ᷣm naturaʒ cõ

2

r R

43

45

47

ſueta in qͥbus vita ↄſeruat᷑.ad ea q̃ ſunt ſupꝛa natu/

ram aia tranſferat Ex bis patẽt obiecta. Qð em̃ ob-
ꝙ ſacr̃a in no.lege ſunt euidẽtioꝛa.Dðm ꝙ euidẽtiꝰ

factũ eſt rõe verbi additi boc eſt coꝛpus meũ.ſ̊ non

opoꝛtuit a pꝑte elemẽtali.qꝛ ſufficiebat illa euidẽtia.

Ad üllud qð obẽ de ſignis legis ſepte.ddm ꝙ eui

dentioꝛa ſigna erant paſſiõis.qꝛ ſicut Sᷓ dictũ eſt.ad

illã ſigndã pꝛincipaliter oꝛdinabant᷑.Sᷣ nõ euidentio

ra qtũ ad expꝛeſſionẽ gr̃e ſacr̃alis.⁊ boc pꝛin ciplir ſi

gnificat᷑ in ſacr̃is no.legis.⁊ hoc ꝑtʒ de carue.qꝛ non

ſigtur caro vt caro.vᷣ vt reficiẽs.

¶ Ad illud qð obr
ꝙ ſunt ab artificio.dðm ꝙ babilitas ẽ a natura.ſᷣ pꝑ/
fectio ab oꝑe humano.ſic ⁊ xpᷣus a ſua oꝛigine hnit

cibandi habilitatẽ.ſᷣ actꝰẽ cibus effectus decoctõe in
igne paſſionis.⁊ cõpꝛeſſiõe in toꝛculari crucis.ſic eſt
in ipſo ſigno.ſ.pane ⁊ vino.Et ꝑ hoc pʒ ſequens q
obijcit ꝙ nõ ſigt paſſionẽ. Dm em̃ ꝙ falſum cẽ.im/

mo ſigt ꝑ decoctionẽ vel etiã impᷣſſionẽ. Poſſʒ tñ di
ci q; nõ expꝛimit᷑ xpᷣes vt paſſus pꝛincipaliter.ſᷣ vt ci/

bus. ¶ Ad illud qð obꝛ qꝙ; eſt cibus puuloꝝ.ddᷣm ꝙ;

eſt cibus paruuloꝝ ⁊ hũiliuʒ.eoꝝ tñ qͥ aliquo modo
creuerunt.non accedentium ad fidem. Uñ Aug. Ci

bus ſum grandium.creſce nandurziis oze. Et .
Ad illud qBG

ideo in pane nõ in lacte fuit inſtitutũ.

obꝛ de vino ꝙ nõ ſanet.dm ꝙ vinum datur iã con/

ualeſcentibus.⁊ non actu infirmantibus.in quo ſig/

tur ꝙ iſtud ſacrm̃ dari debet iam cõfidentibus ꝑ bo.
nam ↄſcientiam.nõ iacentibꝰ in lecto peccati.Ad
illud qd obẽ ꝙ auget luxuriam. Ddm eſt hoc facit

qũ ſumit᷑ ad ebꝛietatẽ.nõ qñ ſumi
iocunditatẽ ſcruata ſobꝛietate.

¶ Queſtio.ſj. h

ad refectioneʒ et

¶ Atruz vtrac; bay ſpecieꝝ ſit de integritate ſacri. Et

ge.

ꝙ ſic videt᷑.qꝛ dñs cũ illud ſacrm̃ tradidit.in vtraq;

ſpecie cõfecit.ſᷣ nõ eſt ſacrm̃ cõpletũ niſi ̃m q ipᷣe in
¶ Item foꝛma verbi ẽ de integritate ſa/
cramenti.ᷣ foꝛma coꝛpis nõ eſt niſi ſuꝑ panẽ.⁊ for/
ma ſanguinis no eſt niſi ſuꝑ vinũ.g vtraq; ſpecies ẽ

ſtituit. & ⁊c̃.

de integritate. ¶ Item nullum ſacrm̃ eſt iteranduʒ
ꝙdiu manct. nec ↄſecratio ſupꝛa conſecrationẽ eſt

addenda cũ eſt ꝑfecta. Sed ad ↄſecratõnẽ panis ad

dit᷑ oſecratio vini.gᷣ nõdũ eſt ꝑfecta.g ⁊c. ¶ Itez in

hoc ſacramento expꝛimit᷑ miſteriũ noſtre redempti/

onis.ᷣ hoc non fit in ſolo pane ſiue etiã coꝛpoꝛe.ſed

etiam ſanguine.⁊ ſic ⁊c. ¶ Contra.in hoc ſacramen⸗

to qtum ad ſpẽm panis totus xpᷣs ↄtinet᷑.nec aliqͥd

amplius in duobus qᷓ; in vno.nec aliud.̊ oino ideʒ.
Svidet᷑ ꝙ nõ ſit de integritate ſpecies vini.qꝛ illa re
tẽ fideles in-
tegrum ⁊ perfectum ſacramentũ recipiunt.nec reci-

mota remanet totum completum.

piunt niſi in altera ſpecie ti. ⁊c. ¶ Item quero qꝗᷓ

-

neceſſitas eſt in boc ſacramento ſanguinẽ chꝛiſti ſig⸗
ri. Si quia eſt de integritate.multo magis anima.er
go anima multo magis debet ſignificari. Si dicas ꝙꝓ

in boc ſigtur anima.quia ſedes anime eſt in ſangui-

ne. vt dicit magiſter. Contra. anima vt perfectio eſt
in toto coꝛpoꝛe et in ſingulis partibus.nõ ergo in ſa

eiPan bap quedam animalia ſunt ſine ſangui⸗/
Item baptiſmus eſt ſacramentum valens ad

vt reficiẽs vᷣ in vtroq;
non quoſcunq; ſed manducantes ſpũaliter. Man/ S0o

.
I

—

gnum niſi vnicum. ergo nec hic. ¶
in ſacramento duo ſunt.ſ.efficacia.⁊ ſigentia.Eſſe igi

reinediutn coꝛpoꝛis ⁊ anime. ⁊ tamen non eſt ibi ſi 4

R' dicendum qꝙꝙ

tur de integritate ſacramenti dupliciter eſt. Aut qdta

ad efficaciam.et ſic neutra ſpecies eſt de integritate.
ß quelibet eſt totum quod babet efficaciam. Aut q́/
tum ad ſigtionem.⁊ ſic ſunt de integritate.qꝛ neutra
p ſe expꝛimitur res huius ſecramẽti.ſed in vtraq; ſi -

tualiter. ꝑfecta aũt refectio non eſt in pane tm̃. necĩ
vino tm̃.ſed in vtroq;.iõ nõ in vno tm̃ ꝑfecte ſigtur

n vtroq;. Reficit aũt hoc ſacramẽtum

ducare aũt ſpnaliter.eſt cognoſcere ⁊ affici circa eiuſ
paſſionem que fuit in coꝛpoꝛis eius multiplici afffli/

ctione ⁊ ſanguinis effuſione.in quo manifeſtat im

menſa dei charitas.et in boc anima perfecte reficit᷑
et delectatur.⁊ ideo vtrũq; diſtincte ſignificat᷑.ſ.coꝛ
pus et ſanguis. Rurſus delectatio ⁊ refectio non eſt

in paſſione quia paſſio.ſed quia noſtra redemptio.

ibi etiaʒ mira noſtra vtilitas nos delectat.et quia re

mul. et hoc patet ſic. Hic ſignificatur xpᷣs cibus per-
fecte reficiens manducantes ſacramentaliter ⁊ ſpiri

49

dempti ſumus in coꝛpoꝛe ct anima.ad hoc eſt perfe-

cta redẽptio.⁊ xpᷣs expoſuit coꝛpus ⁊ animam. et iõ

vt perfecta eſſet vel ſigretur redemptio.et ex boc ꝑp
fecta refectio debuit ſigri coꝛpus in pane.⁊ aima cu⸗

ius ſedes eſt in ſanguine in vino. Ratõ igit᷑ integri

tatis eſt ſignificantia xpᷣi nos ꝑfecte reficientis i me/
ditatione ſue amãtiſſime paſſionis.⁊ noſtre iocũde

redemptionis.que non ꝑ alterum hoꝛũ perfecte ſig⸗/

ri potuit.ſed per vtrunq;. Rationes autem ad pri /

am pirten inducte ꝓcedunt q;ẽtum ad ſigntiam.
Ad illud quod obijcitur pꝛimo ad oppoſitum pa ð I
tet reſponſio.qꝛ et ſi in vtraq; ſpecie ↄtineatur. non

tamen per altcrũ perfecte ſigtur.et ideo fidelcs reci/

piunt perfectum ſacramentum ſub vna ſpecie.quia
ad efficaciam recipiunt.Sed qᷓ;tum ad ſigntiam ſuf

ficit qd ecclcſia facit in eoꝝ pꝛeſentia. nec opoꝛtet q;
ipſi recipiant ꝓpter ꝑiculũ effuſionis.et ꝓpter ꝑicu/

*

lum erꝛoris.quia nõ crederet ſimplices in altera ſpe

cie totum xpᷣm recipe.Exemplum patet de co cui cxi
uit ſanguis ab hoſtia.qꝛ nõ credebat ꝙ eſſet ſauguiſ
in ſpecie coꝛpoꝛis.¶ Ad illud quod obijcit᷑ tercio ꝗᷓ 52

neceſſitas eſt ꝙ opoꝛteat ſanguinẽ ſigri.dðʒ ꝙ h̊ͥ eſt

tum ꝓpter paſſionem.tum ꝓpter anime redemptio-.
nem. Auima enim cum ſit ſpiritualis nõ potuit in ſe
ſigri.ſed in annexo.vtputa in ſanguine in quo eſt ſe
des anime.non quia in ſolo ſanguine.ſed quia ania
rationalis vnitur mediante potentia ſentiendi. ⁊ il -·
la mediante potentia vegetandi.⁊ qꝛ illa hʒ tres vir

tutes. Pꝛeterea fundamentum oim eſt nutritiua. et

nutrimentũ ſanguinis vel aliquid loco cius.ideo ⁊c

¶ Ad illud qdð obijcitur de baptiſmo.ddm ꝙ bapti 5 5

ne et ſanguinis effuſione.ideo vtrunq; hic ſigri de/
bet. Unde non eſt ſimile.quia iſta non eſt tota cauſa

nec pꝛincipalis.ſed pꝛincipalis eſt ſigtio refectionis
perfecte ſeᷣm ſtatum vie.Cauſe autem congruentie

ſmus pꝛincipaliter ſignat moꝛtem ⁊ ſcpulturam.ſed
hoc ſacramentum ſigt eum paſſum.et quoniam paſ
ſus eſt in anima.⁊ in carne paſſus coꝛpoꝛis afflictio

multe ſunt.et accipiuntur tum ex pꝛopꝛia rei ſignifi

catione quam efficit ſacramentum.ct hec eſt nr̃a re

fcetio. tũ rei quã ſigt ollegouce.ct bec eſt xpᷣi paſſio.

5 4

Refectio aũt põt ſignificari vt perfecta.⁊ ſic ſignifi/
cat᷑ ꝑ hec duo qᷓtum ad modum duplicẽ.qꝛ alij ſua/
niter.alij cum maioꝛi laboꝛe reficiunt᷑. Pꝛima ſigni⸗
ficat᷑ ꝑ ſanguinem ⁊ ſpeciem vini.Sca ꝑ ſpeciẽ pa
nis. Vel q;tum ad effectus.qꝛ confoꝛtat.⁊ boc ꝑ ſpe
ciem panis.⁊ letificat ſiue delectat ⁊ hoc ꝑ vinũ./⸗
tum ad ſigtionẽ allegoꝛicaʒ debet ſigri coꝛpus ⁊ ani
ma.qꝛ xpᷣs vtranq; aſfumpſit.⁊ in vtraq; paſſus eſt.
⁊ vtranqʒ redemit.⁊ hec oia ad congruitatẽ faciunt.
⁊ inſtitutio que pꝛeexigit congruitatem.ſuperueni⸗
ens inducit neceſſitatem. S
(Atrum aqua ſit de integritate ſacramẽti euchariſtie
Et ꝙꝙ ſic vꝛ.Cypꝛianus.Sicut in ſanctificando cali/
cem dñi offerꝛi ſola aqua non poteſt.ſic nec vinũ fo⸗
lum poteſt.ſed vinũ eſt de integritate.⁊ ſine illo non
poteſt eſſe ſacramentum.& nec ſine aqua.¶ Itẽ rõ⸗
ne videt᷑.qꝛ ſacramentum coꝛꝑis nõ poteſt fieri i ſo⸗
la farina.niſi ꝑ cõmixtionẽ aque fiat panis.̊ nec ſa⸗
cramentũ ſanguinis ſine cõmixtione aque. ¶ Item

* -— J B —

aut dñs poſuit.aut non poſuit. Si poſuit.⁊ qdð ipſe
inſtituit eſt de integritate ſacramenti.qꝛ qui aliter fa
cit nil facit.S ⁊c.Si nõ poſuit.&ᷣ 5n umptio fuit pone
re. ¶ Item qð ſit aliquid qd eſt de ſuba ⁊ pꝛincipa
liter in ſacramento eſt de eius ſubſtãtia.ſed vnio aqd
cum vino ſignificat vnionẽ membꝛoꝝ ad caput.vt
dicit Beda. ⁊ habet᷑ in Ĩa.¶ Item vinũ ſigt ſangui
nem q̃ fluxit de latere xpᷣi.ſed non tĩ ſanguis fluxit.
immo ſanguis ⁊ aqua.g impfectum eſt ſacramentũ
niſi vtrũq; apponat᷑. ¶ Sed ↄtra. Mibil eſt de ſuba
ſacramẽti huiꝰmaterialiter qd nõ remanet neq; m
ſiham neq; ſᷣm accidentia.ſᷣ aqua eſt hmõi. 7.
¶ Item elementũ quod eſt de ſubſtantia vnius ſa⸗
cramenti nõ eſt de ſubſtantia alterius.cũ ſint ſacra/
menta diſtincta.ſed aqua eſt materia baptiſmi.̊ nõ
eſt de neceſſitate huius ſacramenti.¶ Itẽ omne qd
eſt de ſubſtantia.aut eſt q;tum ad ſignificantiã. aut
q;tũ ad efficaciam. Mõ q;tum ad ſigntiam.qꝛ debẽt
ſigre coꝛpus xpᷣi verum ⁊ miſticum.⁊ ſanguis ſuffici
enter ſigtur ꝑ vinum.et ſimiliter vnio coꝛpoꝛis mi⸗
ſtici. Mec q;tum ad cfficaci.qꝛ ſine aqua eſt trãſſub
ſtantiatio. ¶ Item quiqͥd ſie de integritate.quero de
congruitate. ⁊ videt᷑ ꝙ nõ ſit congruuʒ aquam apꝑo
vi. quis hoc ſacramentũ eſt rei habentis ois ſapoꝛis
ſuauitatem.S aqua eſt inſipida.ergo non congruit.
ytem pani nihil addit᷑.ergo nec vino.vel ſi addi⸗
tur.querit᷑ quare. ¶ Item dns nõ legit᷑ appoſuiſſe.
& videt᷑ ꝙ nõ peccet qͥ non apponit.ſᷣ multo magis
qᷓ apponit.¶ Oꝛ aũt ſit de ncceſſitate ct cõgruitate
pꝛecepti. Cypꝛianus oſtendit dicẽs. Mobis ignoſci
oino nõ põt.qͥ admoniti ſumus vt calicem dñi cum
vino ⁊ aqua mixtum ſᷣm ꝙ dñs obtulit offeramus.
. Feſtloero eſt ſi moꝛtaliter peccat qui omittit.
4 ¶Reidum ꝙ de integritate ſacramẽti buius ſũt qua
tuoꝛ.ſ.materia.et foꝛma.⁊ oꝛdo.⁊ intentio ↄſecrani
See congruitate aũt ⁊ bene eſſe ſunt que ſunt his an
nexa.aqua ergo cum non ſit aliqͥd hoꝝ nõ eſt de ne/
ceſſitate.ſed annexum eſt materie.ſ.vino.qꝛ adiun/
git vino ⁊ in iſᷣm conuertit᷑.⁊ poſtmodũ in ſangui/
ne.⁊ iõ eſt de cõgruitate. Ratio aũt huiꝰ connexiõis
eſt expꝛeſſioꝛ ſigtio.qꝛ aqua ſigt pplm.⁊ ꝑ cõiunetio
hem ſui cũ vino ſigt vnitatem capitis cũ membꝛis.
P vinũ aũt ſgtur vnio membꝛoꝝ adinuicem. Ratio

es igit᷑ oſtendẽtcs ꝙ aqua nõ ſit de ſuba ſacramẽ/

IIII

ti ſunt concedende. ¶Ad illud ꝙ̈ quod obꝛ de Cyßa 55
no.ddᷣm ꝙ Cypꝛianus dicit illud nõ poſſe ficri qð ñ
bene poteſt. vel nõ de iure põt. Ande alexan vbi cy-
pꝛianus dicit põt.dicit debet.
de farina. dm ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ farina nõ cõmixta

—

ſiue ꝑ ſe nõ eſt cibus.ſed vinũ potus ẽ ꝑ ſe. ¶ Ad il⸗S2.

lud quod obꝛ vtrũ dñs poſuerit.dam ꝙ ſic.ſᷣ nõ tan
qᷓ; neceſſariũ ſᷣ tanqᷓ; congruũ.⁊ hoc pʒ.qꝛ vinũ erat
ex quo cõfecit.S aqua tranſierat in vinũ anteqᷓ; con/
ficeret.⁊ qꝛ appoſuit.peccat qui nõ apponit.nihilo/

minus confictt tamen. Ac illud ar obijcit de vni 58

one.dom ꝙ illa vnio ſignificat᷑ ꝑ vinũ.qꝛ ſigniſicat᷑
vnio membꝛorũ adinuicem.⁊ ꝑ conſequens ad ca/

put.non tamẽ ita expꝛeſſe. ideo cõgruit. Siliter qd

dicit᷑ ꝙ fluxit ſimul.ddᷣm ꝙ ꝑ aquãa illã nõ ſigtur ad
iſta nec ecõuerſo.ſ aqua illa aquaʒ baptiſmalẽ ſist.
Vel põt dici ꝙ ex hoc innuit cõmiſcẽdã aquã vino.
vñ illud fuit figura huiꝰ.nõ h̊ ſacrm̃ illius.bic em̃ ſã
guis nõ ille tm̃ ſ᷑̊ totus qͥ fluxit de coꝛꝑe ſigtur ⁊ cõti
net᷑. ¶ Ad illud qð querit᷑ de cõgruitate.dom qꝙ eſt S9
de cõgruitate.Oꝛ dicit de inſipiditate.ddm q ſigt oo
pulũ qui eſt inſipidus.⁊ ſapidus fit ꝑ ↄiunctionẽ e"
ſapia chꝛiſto. ſicut aqua cũ adliungit᷑ vino. ¶ Adiũl/ ò0o
lud qð obijcit᷑ ꝙ nõ cõmiſcet᷑ aliquid pani.Ddm ꝙ;
nõ eſt ſimile.qꝛ nõ põt ei ſic aliquid cõmiſceri vt traſ
eat in ipᷣm.qꝛ durioꝛ.ꝓpterea nõ habet virtutẽ ↄuer
ſiuam vt vinũ. Pꝛeterea pᷣncipalius refert᷑ ad ſign

dum noſtrã reqẽptionẽ. ¶ Ad aliud dom ꝙ dñs ap

poſuit.et quidã hoc cõijciunt ꝓpter dñi ſobꝛietatẽ.q;

nõ biberit vinũ purũ. maxime foꝛte tale quale eſt in

terꝛa pꝛomiſſionis. Sed h̊ ↄiectura debilis eſt. ̊ ſci/
mus ꝙ apli qᷣ cene dñi interfuerũt.ita eccleſie reliq̃-
runt. Mec obiectio valet de euãgelio.qꝛ nõ oia ſcri/
pta ſunt.⁊ rõ gquare de aqua nõ eſt ſcriptuũ eſt ne pu
tet᷑ de ſuba ſacri.ne aũt putet᷑ pꝛeter.necriũ fuit i paſ
ſione dñi inſinuatũ cũ exiuit ſanguis ⁊ aqua.⁊ iõ c
cat qui omittit.⁊ qui ex hereſi vel cõtemptu omitte/

ret.peccaret moꝛtaliter. Qui em̃ negligit ex H̊ ꝙ nul

lam habet diligentiã peccat moꝛtaliter.qͥ negligit ex
hoc ꝙ habet diligentiã ſemiplenã ſecce venialiter.
ſed tamen grauiter peccat.qꝛ hoc ſacramentũ cũ om
ni diligentia eſt cõſecrandũ.Et quãtũ iſtud opus et
boc ſacrm̃ pꝛecellit alia oꝑa.tantũ negligentia in boc
pᷣponderat alijs negligentis. UMW

¶ Atrũ hoc ſacrm̃ poſſit cõfici in om̃i pane ⁊ vino. Et

ꝙ ſic vr.qꝛ eſt cibus cõis.& dʒ ficri in materia cõi ſic
baptiſmus ꝗpter excuſationẽ pauꝑuʒz.g in omni pa
ne ⁊ in oi vino q̃ habent rõnẽ reficiendi ⁊ potandi.
¶ Itẽ oſtendit᷑ ꝙ poſſit cõfici in pane ⁊ vino coꝛru⸗
pto.qꝛ dic Junocctiꝰ.Et ſi diligenti ſtudio vinũ op⸗/
timũ ſit querendũ.viciũ tñ vini nõ maculat mundi/
ciã ſacramẽti.eadẽ rõe nec panis. ⁊c. ¶ Itẽ oñdũt
ꝙ in pane ⁊ vino mixto.qꝛ ſicut vino ↄmiſcet᷑ aqua.
ita granis frumẽti cõmiſceri pñt alia grana. ſed i vi/
no mixto aqua fit ⁊ debet fieri ſacramẽtũ.g ſiłr ĩi fnru
mẽto P61. 0 Fté ꝙ in oĩ aqua videt᷑.qꝛ oĩs aqua po
teſt cõnerti in vinũ.et ↄuerſa põt ↄuerti in ſanguinẽ
⁊c. ¶ Contra.ꝙ nõ in pane vr.qꝛ ſicut dñs bapti
ʒancdo dedit vim regeneratiuã aqͥs.ita ↄſecrãdo in/
ſtituit huius ſacramenti materiã.ſed conſecrauit in
pane de frumento.qꝛ ille eſt ſolum cibus paſchalis.
⁊Zin vino vitis.ergo⁊c̃.¶ Item ꝙ nec in vino.nec in

pane coꝛrupto videt᷑.q; vinũ coꝛruptũ nõ eſt vinuz.

d illud qð obijcit᷑ 56

Neg
hün
mifenen
ckenin
ſpunit
ſengſite
4 e
tniucd
rtugi
litgeßte
gunirtſo
ſiclgon
ichiocſe
Ncädfun
ſcaboe
Atpaned⸗
ebiiſtdi
ant uic
6) Vhsyini

rcti

Ctbicoſa
neai
Nbage lot

E
=
=

pentn

ian⸗

aber
eKuau
u
huzo
Fuarvin

i-

mückn
iſi
Mulir
ugeit
*
tmmain
anun
cc
uo

4
nſ
onmigt
Grnudt
co*
üͤcp⸗
unci⸗
koſeſt
agt
ſclinp
ſhifn

ſicut imo moꝛtuus nõ eſt bomo. AVñ acetũ vi dicit
phs in.viij.methaphice.nec eſt vinũ nec põt eẽ. ſilr

tde pane. ⁊c. ¶ Item ꝙ nec de mixto vf. qꝛ mixtio ẽ

62

miſcibiliũ alteratoꝝ vnio.vñ in mixtione tranſmu/

tant᷑ foꝛme mixtoꝝ ⁊ reſultat tereũ.g vinũ mixtum
nõ eſt vinũ.⁊ ſiliter panis.g ⁊c. ¶ Itẽ ꝙ nõ in aqua
nõ naturali videt᷑.qꝛ baptiſmus qui eſt ſacrm̃ neceſ-

ſitatig nõ poteſt.ergo nec illud quod dʒ fieri ſolenni
us.Be dom ꝙ materia cõgrua buic ſacramẽto de
natura ſua eſt panis de frumento.⁊ vinũ de vite. ꝓ/
pter hoc ꝙ iſte cibus inter omnes cibos.⁊ potus il-/
le inter om̃es eſt ↄuenientioꝛ.efficacioꝛ.ſanioꝛ.⁊ cõ/

munioꝛ. ⁊ iõ dũs ſe grano frumẽti compauit Joh.

xij. et ligno vitis Yo. xv. et ex bac cã in hbis duabꝰ ſpe
ciebus cõfecit.⁊ cõficiẽdo inſtituit. Jdeo in alio pa/⸗

neqᷓ; de frumento. vel in alio vino qᷓ; de vite nõ põt

cõfici.⁊ boc determinauit cõciliũ cartagineñ. In oi
aũt pane de frumento.ſicut in omni vino de vite. ſi⸗

ue ibi ſit differentia accidentalis ſiue ſpecifica vt di/

cunt quidam. põt cõfici ſaluata ſpecie illius panis ⁊

63

64

35

66

illius vini.(¶ Ad illud ergo qdð obẽ de omni pane p/

pter cõitatem.ddm ꝙ nõ tm̃ cõitas ſᷣ etiã cogruitas

eſt hic ↄſideranda. Pꝛeterea baptiſinus eſt ſacramẽ
tum neceſſitatis ſᷣ illud nõ.iõ non eſt ſimile. Pꝛetea

ois aqua naturaliter oi aque eſt eadẽ ſpecie. non ſic

omne bladũ.¶ ¶Ad illud qd querit᷑ de coꝛruptione.

dm ꝙ eſt quedã coꝛruptio a ſtatu optimo.nõ tam̃

ab eſſe ſimpliciter.vtputa qñ vinũ trahbat᷑ vel acceſ-

ſit quedã coꝛruptio ab eſſe ſimplr.vel qũ ſimpliciter
deſinit habere foꝛmã panis ⁊ vini.vt q ꝑfecte con

uerſum eſt in acetũ. Pꝛima coꝛruptio nõ tollit potẽ
tiã ↄficiendi. ſcdᷣa tollit. Hec aũt coꝛruptio poterit

diſcerni ꝑ guſtum ab illis qui noſcunt naturas rerũ
¶Ad illud quod obẽ de mixtiõe. Pdm qꝙ mixtio di

cit᷑ dupliciter.ſ.cõiter ⁊ ꝓpꝛie. Cõmuniter qñ miſcet᷑
aliquid alicui alterius nature quod tamen nõ habet

ꝓpoꝛtionẽ in quanto.ſᷣ illud tanq; pdominãs ſoluit

ſpẽm ⁊ ↄuertit in ſe.⁊ tunc nõ eſt mixtio ꝓpꝛie.et ta/

lis põt eſſe in boc ſacramento.Et de boc dicit᷑ in fi⸗
ne pꝛimi de generatiõe ꝙ ſi gutta aque miſceat᷑ am/
phoꝛe vini nõ eſt mixtio.qꝛ ſoluit᷑ ſpẽs.Eſt alia mix/
tio ꝓpꝛie dicta miſcibiliũ alteratoꝝ vnio.⁊ hec repu/

gnat.vñ tot grana pñt cõmiſcerigranis frumenti.et
tantũ de aqua vino ꝙ alterant a ſuis naturalibꝰ ſa/
poꝛibꝰ.⁊ hec mixtio tollit potẽtiaʒ cõficiendi.⁊ ideo
frumenti grana diligenter ſunt ſecernenda. ⁊ valde
aqua eſt apponẽdũ.maxime qñ vinũ eſt debi
e.¶ Ed illò qð vltimo querit᷑ de aqua. dᷣm qꝙ nul/
la aqua roſacea nec artificialis.ſed ſolũ naturalis q̃ᷓ

dj̃ aqua viua eſt apponẽda.⁊ ſi apponat᷑ alia aqua

1
4

vt tranſeat in vinũ fit ſacramentũ.ſ ille qui apponit
peccat ſicut ille q omitteret ponere aquã. ꝙ em̃ aqua

ſigt pplin hoc eſt ratõne multitudinis. ⁊ talis eſt aqᷓ

no artificialis ſ naturalis. “W
QSOnſequent᷑ qtũ ad ſcᷣm articulũ querit᷑ de
mogo quo xps cõfecit.Et circa hoc querũt
Aduo. Pꝛimo querit᷑ de mõ ↄficiendi quo ad
ſignũ exteriꝰ. Scdo q̃ ad ↄtentũ interiꝰ.
ueſtio. j.

¶ ANtrũ xp̃s cõfecit in aʒimo an in fermẽtato: Et ꝙ in

aʒimo videt᷑. Math.xxvj.pꝛima die aʒimoꝛum. .
Itẽ Mar. xiiij. Et pᷣma die aʒimoꝝ.Et Luce.xxij

Benit aut dies azimoꝝ i q nece erat oc paſ. Sʒ iſto

„

ni nõ teneant.

die nõ repiebat᷑ fermẽtatũ in oibꝰfinibꝰ iſrtl ſi cöſt
ciens in domo iudeoꝝ voluit comedere paſcha.nõ
teʒ rõne vẽ.qꝛ dñs

potuit cõficere niſi in aʒimo. ¶
nõ venit ſoluere legẽ ſ adimplere mãdata legis.ſed
pᷣceptũ erat Exo.xij.⁊ Deut᷑.xvj.ꝙ comederent pa/
ſcha cũ aʒimis.g̊ comedit aʒima.ſᷣ de illo pane cõfe/
cit queʒ in eena comedit. ergo ⁊c.
eo mõ cõſficere.q̊ magis ſacramentò ↄuenirct.ſᷣ aʒi⸗
mũ rõne integritatis magis ↄuenit huic ſacramen/

v. Mõ in fermento veteri ſᷣ in aʒimis.¶ Contra
eſt ꝙ oñs pᷣuenit diẽ aʒimoꝝ.ſed ante illũ diẽ nõ co/
medebant aʒima.g ⁊c.M aũt pᷣuenerit oñdit᷑.qꝛ ſi

Itẽ dñs debuit

to. g in pane aʒimoꝝ M 5ece dpade Coꝛz.
Contra hoc

figurc dʒ veritas rñũdere.cũ agnus qͥ erat figura bu/

ius imolaret᷑. xiiij.luna.xpᷣs fuit crucifixus.xiiij.lũa.
ſ añ diẽ crucifixionis ↄfecit.g in fermento.Hocipᷣm

ꝓbat᷑ autoꝛitate.qꝛ dꝛ Jo.xviij. Mõ introierũt in p⸗
toꝛiũ vt nõ ↄtaminarent᷑.ᷣ mãducarẽt paſcha.g añ

ductus eſt ad paſſionẽ q; mãducaret᷑ paſcha.g̊ pue/
nit. ⁊ ſi boc. idẽ quod — dies feſtus pa⸗
ſche dẽ pꝛima dies in qua manducat᷑ paſcha.ſj Joh.
xiij.dẽ ꝙ ante diẽ paſche fecit cenã cũ diſcipulis ſuis
S&c. Brem hoipᷣm ꝓbat᷑ ꝑ Lu.xxiij.vbi dẽ ꝙ mu⸗
lieres in die crucifixionis aromata pauerũt.in ſeq̃n-
ti quieuerũt.⁊ glo.dicit ꝙ nõ licebat aliquid ꝑare ſʒ
legẽ.g magnus dies feſtus fuit in ſequenti crucifixi/-

onis.ſed magnus dies feſtus erat pꝛima dies aʒzimo

rũ. ⁊c. ¶ Itẽ rõne vr̃.q; ſi dñs noluit nos rituʒ iu⸗
deoꝝ ſeruare.vẽ ꝙ nec ipſe ſeruauerit.& nec cõfecit ĩ
aʒimis.¶ Juxta lvc querit᷑ de ↄtrouerſia grecoꝝ et

latinoꝝ vnde venerit. et vꝛ ꝙ nõ poterit eſſe.qꝛ ipſi

23

acceperũt ab aplis.⁊ apli ab vno dño.g vel apli er⸗
rauerũt.vel greci finxerũt. Querit᷑ etiã qui meliꝰ fa⸗

ciunt.⁊ vtrũ vtriq; bene faciũt.cũ aliqui modũ domi

¶ Gead pꝛimũ dm ꝙ dñs paſcha ce
lebrauit.xiiij.luna.vnde non pꝛeuenit ſicut expꝛeſſe

tres euangeliſte cõcoꝛdant.nec pᷣuenire debuit. Si g

manducatio agni typici eſt figura manducatiõis ag

pꝛeire.vnde qꝛ in luna.xiiij.paſcha fecit qñ tin come-

debat᷑ aʒima.patet ꝙ in azimo cõfecerit.¶ Ad illud qg
quod obꝛ ꝙ pꝛeuenit.qꝛ crucifixus eſt.xiiij.luna.Re⸗

ſpondent quidã ꝙ luna.xiiij.eſt crucifixus.qꝛ ſolen⸗

nitates durant a ſero vſq; ad aliud ſero.vñ pꝛimo ſe

ni veri.mancdlucatio agni veri debuit illam ſequi nõ

ro comedit agnü.⁊ anteq; veniret altcrũ ſero eſt cru

cifixus. Aliter dicit᷑ et melius ꝙ paſſio eius inchoa/
ta eſt ſtatim poſt cenã. qꝛ fuit in agonia. ⁊ fuit cõpꝛe/
hẽſus ⁊c̃.vñ optic ẽ factũ ꝙ agni comeſtio ⁊ ipiꝰ im/
molatio facta eſt.xiiij.luna.nõ qꝛ ↄfũmata ſᷣ inchoa/

ta. ¶ Ad illud qd obẽ ꝙ nõ introierũt nꝛeroꝛin ve 6%
ↄta. dm ꝙ paſcha tribus modis accipit᷑. Ano mõ

aſcha cibus paſchalis dẽ.vt aʒima q̃ ꝑ.vij.dics co/
mecebat a neis Alio mõ paſcha dꝛ agnꝰ paſcalis

Luce.xxij. In q̃ nece erat oc.paſcha. Tercio mõ dẽ
R Neaits .ꝑad Coꝝ.v. Paſcha nr̃m imola

tus eſt xpᷣs.Et pᷣmo mõ accipit᷑ in ioe. ¶ Ad illud

feſti.ð pᷣmus erat ꝑ excellẽtiã feſtꝰdies.ᷣ eſt.xv.Am
ae naire excellẽtia ſabbin qð erãt inter illos dies

feſtos.in q̃ nibil debebãt parę.tũ ꝓpt᷑ ſuã celebꝛitatẽ.

tũ gpt azima. qð g dicit Joh.loqt᷑ de die.xv.anteq;

facta eſt cena. M aũt dicunt iudei nõ in die feſto.in/

telligẽgũ eſt de ſabbato. Silr q mlieres qeſcut. eſt

qð obꝛ de die feſto. Dð ꝙ illi. vij. dies oẽs erant dies 70

””

72

coõſilio ſpſſancti ceſſare qͥuſq; erroꝛ ille minueret᷑.ſi

——⸗ñW). —

— —

ob reuerentiam ſabbati.nõ qꝛ pꝛimus dies.qꝛ in pꝛi

mo die aliquid parare.ſed in ſabbato parare nil lice
bat. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ dñs nõ debuit facere nos

iudaizare. dom ꝙ dñs de lege nõ retinuit ſ de nouo
inſtituit.ſicut ptʒ de baptiſmo.qꝛ illi aqua luſtraban
tur. ⁊ nos aquꝗ luſtramur.ſᷣ h inſtituit qꝛ ſacramen
to 56ruebat⸗Af Ad illud qð querit᷑ de controuerſia
grecoꝝ ⁊ latinoꝝ.dᷣm ꝙ ſicut dicit Leo papa.anti/
qui patres ꝓpter iudeoꝝ inſtitutionem.⁊ quãdo er/
roꝛ ille vigebat de legali obſeruantia. decreuerunt ex

cut decreuerunt in xp̃i noie baptiʒzare.vnde ois eccle

ſia pꝛimo in azimis conficiebat.poſtmodum ex hac
cauſa in fermentato.ſᷣ ceſſante iã illa cauſa.redijt iã
romana eccleſia ad ritum pꝛiſtinum. greci vero tan/
qᷓ; ſuꝑbi noluerunt ad ritũ pꝛimũ redire.⁊ ideo ex h̊
ita coacti ſunt defendere.pᷣmo dicentes ſe ita accepiſ
ſc.Scdo vo qꝛ hoc nõ ſufficiebat addiderũt ratõem
ꝓter hoc ne iudaiʒarent.Tercio qꝛ hoc nõ ſufficie/
bat ſi dñs in aʒimis ↄfeeiſſet.auſi ſunt hoc dicere ;
dñs ↄfecit de fermentato. Et qꝛ cuangeliſte dicũt cõ
