pꝛecedit faciem iudicis.et purgando amicos.et in⸗
flammabit in circuitu inimicos. Eſt etiam ignis fu/
turus ad purgationem mundi.et purgabit.et dein/

de repꝛobos cruciabit. Concedende igitur ſunt ra⸗

tem ignis cõfla-

tiones ꝓbantes ꝙ aliquis ignis pꝛecedet iudicium.

Quogd vᷣo obĩ eꝙ nullus pᷣcedat et dominꝰ inuẽiet
mu ltos viuos.dm ꝙ ſlle iguis erit ad purgationẽ

elemẽtoꝝ nõ ad cõſumptõʒ.et iõ ſicut tres pueri in
ſic fiet in ilogne qui eos purgabit.

. 1.

Alet etiam qucri in qua foꝛma xpᷣus iuqicabit ⁊c. Supꝛa determinauit magiſter de oꝛdine iudicij. In

n pꝛima de/

camio ignis ardẽtis diuina ſũt vᷣtute ↄſeruati illeſi.

terminat de foꝛma iudicantis in ſe. In ſecunda ð effectibus in quibus oſtẽditur magnitudo poteſtatis ſu.

. *

ſcʒ luminarium obſcuratio et poſtmodum melioꝛatio.ibi. Aeniente autem ad iudicium domino ⁊c̃. ꝛzia
pars habet duas. In pꝛima parte determinat de foꝛma in qua ſe geuce ſ fecunda determinat de loco.

ibi. Putant quidam dominum. ⁊c. Et ita tangũ cur hic in vniuerſo duo.
pgqueniet. Scom vero eſt de innoustione et perfectione coꝛpoꝛum mund.

umũ eſt de foꝛma in qua iuder

S 4

Li. uII

De loꝛma iudicia in qua ſe oſtendet. a·

Ague oibꝰ in iudicio apparebit vt videant mali in quẽ pupugerũt.diui

gloꝛiã dei. Humanitatẽ videbũt vt timeant. diuinitatẽ vo non ne gaudeãt.

Olet etiã qri in qᷓ foꝛma xſuis iudicabit. In foꝛma vtiq; ſᷣui iudicabit

nntatem vo eius mali non videbũt. Uñ Eſaias. Tollat imp usne vigeat

.

Apocë .

diuinitas eniʒ ſine gaudio videri non poteſt. Sed cum in humana foꝛma
conſtet eum appariturum. queritur an in foꝛma illa glorioſa appareat ſicut
vere eſt. an in foꝛma qualis in paſſione extitit. Quidam putant a malis to⸗

lem videri qualem cruciſxerunt. id eſt infirmam. quia dicit ſcriptura vt
vigeant in quẽ pupugerũt. Sed aꝑte Aug. dicit foꝛmã ſerui gloꝛiſicatam 4
bonis et a malis tũc videri ſic.Cũ in foꝛma ſerui gloꝛificata iudicantẽ vide

—

Ita em̃ legit in euangelio Johãnis. ⁊ ptãtẽ dedit ei iudiciũ facere.qꝛ filius
homis eſt.nõ ꝙ ipe ex virtute hominis ſit iudicaturꝰ.vel ꝙ ipᷣe ſolꝰ ſine pa/

tre et ſpũſancto iudicium ſit facturus.ſed qꝛ ipᷣe ſolꝰ in foꝛma ſerui iudicãss

bonis et malis videbit᷑. Cum ergo pater nõ iudicat quẽquã.ſed oẽm ptãtẽ

Dedit filio.nõ ita eſt intelligendũ qſi filius ſolus iudicet et non pater. ſed qꝛ

foꝛma filij humana cũctis in iudicio apparebit.nõ in foꝛma infima ſed glo⸗

Auare xp̃us dẽ

rioſa. Judicabit autẽ ex virtute diuinitatis nõ ſine patre et ſi pũſancto.et ap

parebit ternbilis impijs.ðet mitis iuſtis. erit em terroꝛ malis ⁊ lumen iuſtis.
Et ſicut dicitur xpᷣus ſᷣm foꝛmam ſerui iudicaturus ꝓpter cauſam pꝛemiſ⸗

ſam.ita etiam dicitur ſuſcitaturus coꝛpoꝛa moꝛtuoꝛum ſᷣm humanitatem.

cum tñ virtute diuinitatis ſit ſuſcitaturus.non humanitatis. Sed hac rati
one illud dicitur quia in humanitate ſuſcepit quod eſt cauſa noſtre reſurrec
tionis.id eſt paſſionem et reſurrectionem. Ideo ei aſcribitur ſm hominem
ſuſcitatio moꝛtuoꝛum. VUnde Augꝰ. Per verbuz filiuʒ dei fii animarum re /

lurrectio.per verbum factum in carne filium hominis fit coꝛpoꝛum reſurre

ctio. Item.iudicat et ſuſcitat coꝛpoꝛa non pater.ſed filius ᷣm diſpenſationẽ

mmnãs ſerui dicit
xpᷣs ſuſcitaturꝰ
coꝛeas.

humanitatis in qua minoꝛ patre eſt chꝛiſtus. In eo quod eſt filiꝰ dei.eſt vi,
ta q viuificat animas.in eo ꝙ eſt filius hominis.iudex. Ecce ſᷣm foꝛmaʒ hu
manitatis dicitur ſuſcitaturus coꝛpoꝛa et iudicaturus. Judicaturus autem

quia illa foꝛma cunctis in iudicio apparebit.et ſuſcitaturus quia in eadem
ſoꝛma meritum et cauſam reſt ur ectionis noſtre ſuſcepit.Et quiãm eandẽ
ſoꝛmam vocem dabit qua moꝛiui de monumentis reſt urgent et pꝛocedent.

ſcoõm ꝙ deus eſt viuificat animas non pater tm̃.ᷣquia non tm̃ pater vita eſt.
ſed et filius cum eo.et ſpirituſſanctus eadem vita eſt que pertinet ad animã
non ad coꝛpus.Coꝛpus enim non ſentit vitam ſe apientie.ſed anima que illu

minatur a lumine eterno. Licʒ ergo chꝛiſtus potentia diuinitatis viuificet

Animas. et ſuſcitet coꝛpoꝛa et iudicet. non ocioſe tamẽ et pꝛeter rationemei
fſcõdm foꝛmaʒ dei tribuitur viuiſicatio animarum. xet ſm foꝛmom ſerui iudicG

um et reſuſcitatio coꝛpouum.
Be loco iudicij vbi iudicabit. b

. .

Rutant quidam dominuz deſccſtſurdᷓ in vallẽ ioſaphat in iudicio. eo ꝙ, iſe

per Johelem ꝓphetam ſic loqui Congregabo omnes gentes. et deducaz
m n & ss in vallem iolaphat et diſceptabo ibi cum eis.
1a (õ in terra s i ſpa

Johel. ijſj.

io ho gen ſegebit In cuius capituli expoſitione ita reperi. oc qu:
Db⸗ 5ocrecicr: dam pueriliter intelligunt ꝙ m̃ vallem q̃ eſt in latere

dis. quia tota terra ꝓ Montis oliueti deſcenſurus ſit dominus ad iudiciuz.

miſſionis non poſſee gð friuoluʒ eſt. qꝛ non in terra ſed in ſpacio hꝰ aeris

pere oẽs bomies q̊ᷓ ſedebit contra locum montis oliueti ex quo aſcendit.

„.
— —.
*
*

8 „
7

rint boni et mali.tollet᷑ impiꝰ vt nõ videat claritatẽ dei que deus ẽ.quã ſo⸗
li mũdo coꝛde videbũt.qð erit eis vita eterna. Foꝛma ergo hũana ĩ xpᷣo glo
rificata videbit᷑ a cunctis.vñ et xpᷣs dicitur iudicaturꝰ.quia filius homis ẽ.

iudicaturus.

Quare m fo:

Jo.

—

nfafn
ſi
8ſeicrn
.

N

i⸗

terre. et ſupeffluentia ſicut nũc equoꝛa

Et ſicut Yo. Chꝛiß. dicit. Angeli deferent ante eũ ſig⸗
Mat. xxiij. nũ crucis. Vñ in euãgelio veritas dicit. Et tũc appa
rebit ſignũ filij homĩs.⁊c̃. Joſaphat aũt inxerpᷣtat᷑ iu
iciũ dñi. In vallẽ ergo ioſ. aphat.i.iudicij domi con
HW gregabunt᷑ oẽs impij. Juſti vero nõ deſcendẽt in val
lem iudicij.i.damnatiõis.ſed in nubibꝰ eleuabuntur
obuiam chꝛioo..—
De effectibꝰ in qᷣbꝰ oñdit᷑ magnitudo ptãtis iu⸗
dicis. ſcʒ lumina rium obſcuratio.et poſtmodũ
melio:ꝛatio ....
¶ Neniente autem ad iudiciũ dño in foꝛtitudine et po⸗
b teſtate magna. ſol et luna dicunt᷑ obſcurari.nõ ſui lu

. minis pꝛiuatione.ſed ſuꝑueniente maioꝛis lumis cla

ritate. Virtutes quoq; celoꝝ.i.angeli dicũtur moue⸗
ri.non metu damnatiõis vel aliqua ꝑturbatione pa⸗
uoꝛis.ſed quadam ãmiratione eoꝛuʒ q̃ viderint. Vñ

Job. xxvj. Job. Columne celi pauent aduentum eius. Ante diẽ

Joel ij. vero iudicij ſol et luna eclipſim patientur. ſicut Jo⸗
el teſtatur dicens. Sol conuertetur in tenebꝛas.⁊ lu
na in ſanguinẽ anteq; veniet dies domini magnus et
o hoꝛribilis. Aagnꝰ vero dicitur pꝛopter magna que
ibi fient. Cum autem factum fuerit celum nouuʒ ⁊ ter

Eſa.xxx.· tra noua.tüc erit lux lune ſicut lux ſolis.teſtãte Eſaia.
xrx,

det lux ſolis erit ſeptempliciter.i.ſicut lux ſeptẽ dierũ.

quia qntum luxit ſol in pꝛima ↄditõe ſeptẽ dieꝝ ante

ſiudicandi ſunt. S di
cas q er̃t in aere. Cõ
tra.coꝛpa damnatoꝛu

erunt põderoſa. &noõö

erũt in aere. Si dicas
ꝙ erunt in aere electo
rum coꝛpa.cũ damna
toꝝ ſint innumerabili
ter plures.quõ potert
eẽ in terra.¶¶ E ·. dd,-
ꝙ credendũ ẽ in iudi /
cio dñm deſcenſurum

in eum locũ vñ aſcen/

dit ſic colligit ex textu
Acxt.j.Oð q̃rit᷑ vtruʒ
deſcendat ad terram.

credendũ ẽ ipᷣm in lo/
co eminentioꝛi eẽ fu/

turũ.vñ ceteri nõ poꝝ-
terũt videre ipᷣm. Si

queras Z multitudie.
dici põt ꝙ multi erũt
in terra.ct in ꝑua ter/
ra innumerabilia mi⸗/
lia bominũ eẽ poterft.
qim̃ cõſtringẽt᷑.nec in-⸗
telligendũ ẽ ꝙ ipi os

inter illã valliculã in⸗/

dqludant᷑. quia hoc eſt

puericie vt dicit. Hie⸗

ro.ſed qꝙ erũt ibi in locis circũi acentibꝰ.et ſi neceſte fuerit electi erũt in aere pᷣ coꝛpoꝝ agibilitate. et danati

ctiã eẽ poterũt diuina ſuſpẽdẽte virtute. b ¶ Sol ⁊ luna vicunt obſchranin

7

male dicere.qꝛ Rabanꝰ ſuꝑ MWat. dicit.nihil ꝓhibet inqᷣt intelligere veraci

rari nõ ſui lumis puatiõe. Vr 2
ter ſolẽ et lunã cñ ſyderibꝰ cete/

xris ſuo lumie pᷣuari.quõ factũ de ſole ↄſtat tꝑe dñice paſſionis. Itẽ rõe vꝛ.qꝛ turbulẽtia ẽ in mundo ꝓpter

peccatũ hoĩs.et coꝛpa oia debẽt oñdere ſe ad bonoꝛez diuinũ. et nihil innouat niſi aliq̊ mõ vetereſcat. vñ bõ
nõ gloꝛificat᷑ niſi reſurgat.ſi g̊ in fine pctm̃. hois excreſceret. ⁊ ſuꝑbia antixpᷣi ſuꝑ celos aſcẽderet in vitupi ⸗

9* .

um dei. qᷓuis nõ poſſet vituꝑari.et illa coꝛa debẽt renouari. totꝰ mũdus dʒ obſcurari.tũ ꝓpt᷑ petm̃ hois. H

tũ pꝓpter ↄtumeliã dei.tũ ꝓpter

em̃ eẽ ꝙ obſcuratio in ſtellis accidet pᷣmo.Sʒ poſt renouationẽ ex pñti
obſcuratio ſolů

ℳ

lů in apparẽtia com di
tis ꝓpbabile. c Abagn⸗ vero dꝛ ꝓpt᷑ magna ꝗ ibi fiẽt. Querit qᷓ ſüt illa magna ꝗᷣ
dent. Be. dom ꝙ ita confueuit reſerni. gina vie maria oia exaltabunt᷑v. cubitis ſutꝑ excelſos motee⸗ 5
aciũt. Scdo oĩa equoꝛa ꝓſternent᷑ in ymũ ꝓ undi.ita ꝙ; vix queant

renouationẽ mũdi. male dicit in Ira. G. dᷣm ꝙ bicnõ ẽ cõtrarietas. pe
a coꝛpis xpᷣi⁊ alioꝝ coꝛpoꝝ erit
arẽtia. vel etiã in compatoe. et ita vtrunqʒ põt eẽ verũ ſcom diu erſa tpa ct vtrungz ſ-
1 fiẽt tunc. et ſigna qᷓ pᷣce ʒ

excelſos mõtes oꝛbis

bũanis obtutibꝰ aſpici. Lercio oia maria redigent᷑ in antiquũ ſtatũ ꝗᷓlia ab exoꝛdio creata fuerunt.Quarto
belue oẽs et oĩa qᷓ mouent᷑ in aquis cõgregabunt᷑ et leuabunt᷑ ſuꝑ pelagꝰ moꝛe ↄtentõis inuicẽ mugientes.
neſcientqʒ hoĩes quid cogitẽt.ᷣ tm̃ deꝰ. Quinto oia volatilia celi ↄgregabunt᷑ in cãpis vnũqdqʒ genꝰ in oꝛ/

dine ſuo. eodẽ mõ volucres inuicẽ ploꝛantes erũt.nõ guſtãtes neqʒ bidẽtes. H aduẽtũ iudicis timetes. Sex
to flumia ignea ſurgẽt ab occaſu ſolis cõtra faciẽ firmamẽti vſqʒ ad oꝛtũ tendẽtia. Septimo Aranti ſyde⸗
ra et ſtationaria oia ſpargẽt ex ſe igneas comas qliter in cometis appet ſignũ oꝛbi cũ habitatoꝛibꝰ ſuis. Oc⸗
tauo terre motꝰ erit magnꝰ vt nullus bõ poſſit ſtare et nullũ aial.ſed ſolo ꝓſternẽt᷑ oia. Mono oẽs lapides

—

tã pui qᷓ; magni ſcindent᷑ in qͥ

tuoꝛ ptes. et vnaqueqʒ ꝑs collidet alterã ptem. neſcietqʒ bõ ſonũ illiꝰ niſi ſolꝰ

des Decima die oia ligna ſiluan et olera berbaꝝ ſanguineñ fluent roꝛẽ. Andecio oẽs mõtes et colles et oia

7

edificia bũana arte cõſtructa in puluerẽ redigent᷑ Ouodecio oĩia aialea terre veniũt ad cãpos ð ſiluis ⁊ mõ/

. 9— 9 ——

tibꝰ rugiẽtia et mugiẽtia. nõ guſtãtia neqʒ bibentia.Lredecimo die oia ſepulchꝛa ab oꝛtu ſolis vſq ad o
caſũ paebut cadaueribꝰ reſin getite vſqʒ ad hoꝛã ſepulchꝛi final.i. diẽ iudicij. Quartodecio die oẽ buanum

genꝰ qð inuẽtũ fucrit de hitacu

—

Hoies moꝛiẽt᷑ vt reſargã

is ſcẽdit velocit᷑ nõ intelligẽtes neqʒ loqꝗᷓ ntes. diſcurrẽtes. Quindecio die
t cñ moꝛtuis lõge añ fũctis. Mec vtꝝ ita ſe hẽant des nouit. d ¶ Et lux ſolis erit ꝗ

ſeptẽpliciter.i.ſicut lux ſeptẽ dieꝝ Af̃ male deere. qꝛ lux ſolis tũc nõ excedebat luce⸗ quã mõ bʒ tantũ q̃n/

9

tum lol excedit lumina.quia ſi luna luxiſſ ſicut nũc ſol. certe non fuiſſet nox. g ſi E per ꝓpoꝛtio ſeru⸗/

ri in coꝛpoꝛibus mundi ergo male exponit cũ vicit erit ſicut fuit in pꝛima cõditiõeſRe. vð. ꝙ ſicut ñ dicit ſi /

militudinem ſed qualitatem pꝛo eo ꝙ aplio poſt
bomine melioꝛato. Etiã bomo erit melioꝛ in celo poſt reſurrectione

„

erat in

22

.

plioꝛ lucis qualitas erit poſt ꝙᷓ ante quia omnia debent melioꝛari
B paradiſo ante peecatuð. vn. ꝑ
Aludj qʒ dicit ſeptempliciter intdligitur ꝙ augmentabit vſq; ad perfectaʒ aditionem. ”è”

5§

¶ Mon erit viciſſitu

do diei et noctis. Ni⸗

det᷑ male dicere.quia
ſi hec luminaria facta
ſunt ꝓpter diem ⁊ no
ctem ſic dicit᷑.j. Geñ.

ceſſante nocte dbet

ceſſare lumiare qò fa⸗-
tuz eſt vt pꝛeeſſet no

cti.¶ R. dm q cum
dicit᷑ ꝙ luna facta eſt
vt pꝛeeſſet nocti.non
aſſignat᷑ ratio ꝓduc/
tionis ſubſtantie ſed
paucitatiſ lũinis vt eſ
ſet tm̃ ꝙ compateret
noctem. Scom ſbam
vero factum ꝓpter p/
fectionem vniuerſi.et
n non crit tunc nox
ed dies. perfecta da/

bitur lune luminoſi-

tas competẽs diei qᷓ;

lis eſt luminoſitas ſo⸗

lis.et ſolis lumioſitas
creſcit vſqʒ ad perfec
tum diem.

f¶ Significat bijs q̃

tũc erũt in eterna bti⸗
tudine nullum lucis
vſum pᷣſtare. Nidetur

male dicere. quia oia

facta ſunt ppt᷑ homi/
nẽ.g ſi nullam facient

homini vtilitatẽ fruſtra erunt. ſi ergo nihil Etunc fruſtra. nõ debent remanere.e. dʒ boc erit ad gloꝛiam
electoꝛum. Sicut em̃ gloꝛia ẽ regi babere plurimas cameras in palatio

celum ſydereum et antiquum habitaculum.

peccatũ pꝛimi homĩs.tantũ lucebit poſt iudiciũ.aCi⸗
noꝛata em̃ fit lux ſolis et lune alioꝛũq; ſyderũ ꝑ pec

catũ hꝛluhe mis led tunc recipiet ſol mercedẽ ſui la⸗

boꝛis.qꝛ ſẽptupliciter lucebit.et tũcinõ erit viciſſitu/ e
do diei et noctis.ſʒ tm̃ dies. Vñ ʒacharias. Et erit di⸗ Zach. xiiij
es vna que nota ẽ dñio.nõ dies neq; nox.et in tꝑe ve/
ſperi erit lux.quia tũc non erit varietas diei et noctis
que mõ eſt.ſᷣ cõtinua dies ⁊ lux.Eſaias tñ videt᷑ dice Eſa.lx.

re ꝙ tũc non luceat ſol vel luna loq̃ns congregatõni
ſanctoꝝ. Mon erit tibi inquit ampliꝰ ſol ad lucendũ 5
diem. nec ſplẽdoꝛ lune illuminabit te.ſ erit tibi dũñs in
lucẽ ſempiternã.Sʒ hijs verbis nõ negat ſolẽ et unun’“ä;ögu
tunc lucere. ſſignicat his qui tũc erunt in eterna be f
atitudie.nllũ lucis vſũ pᷣſtare. Quia vt ait hiero.ſu
per eundẽ locũ.Celi terreq; ſolis atq; lune nobis ceſ⸗
ſabit officium.et erit ipe dñs lumen ſuie in ppetuum.
Poteſt etiam intelligi illud Eſaie ea rõne dictum. qa
ſol et luna tunc nõ habebũt oꝛtuʒ ⁊ occaſuʒ ſicut nũc.
Vnñ Iſidoꝛꝰ illud Eſaie q̃ſi exponẽs ait. poſt iudici⸗
um ſol laboꝛis ſui mercedẽ ſuſciꝑlet. Vñ ꝓpheta.lu⸗
cebit ſeptẽpliciter.etᷣnõ veniet aꝗ occaſuʒ nec ſol nec
luna.ſ in quo creati ſunt ſtabũt.nè impij in toꝛmẽtis
ſub terra poſiti fruant᷑ luce eoꝝ. Vñ Abacuc. Sol et
luna ſteterũt in oꝛdine ſuo. Ecce aperte dicit ſolem et
lunam tũc lucere.ſ̊ ſtabiliter pymanere. Vbi etiã ſigni
ſicat infernũ eẽ ſub terra. Si vo q̃ritur quis ſit vyſus
lucis ſolis et lune tũc: fateoꝛ me ignoꝛare.qꝛ in ſcio
tunris non memini me legiſſe.

Eſa . xxx.
g

Abaẽ. iij.

et pulchꝛam coquinã quis non in/

Hon veniet ad occaſum nec ſol nec luna ⁊c. Ai⸗

grediatur.ſic electis erit gloꝛia et honoꝛ ꝓ. non ſolum aula darac et celum empirreum ſit pulchꝝ. ſed etiã

Jetur male dicere.quia impij ſuut in medio terre veß circa medium.ergo non ſunt in ymo.immo quia ſuꝑfi
les terre eſt ſuperioꝛ reſpectu medij. ſicut non vident ſolem cum

2

2

eſt in noſtro emiſperio. ita non vident

dicẽdũ ꝙ non eſt intelligendum q in fernus ſit ſub terra. quia ſit in alia ſuperficie

HM ppoſita cui nos ſi umus inferioꝛes ſicut et ipſa nobis. verumtũ poſſibile eſt ꝙ inferuus habeat
“ lum os. et ſi ſol reuolue poſſibile eẽt ꝙ aliqñ eis bñficiũ lucis pᷣberet. ⁊ ꝓ tato loqr Iſidoꝛꝰ.
D intelligentiam pꝛeſentis diſtinctionis ſcm ſicut omnes honoꝛificant patrem.ſed filius non eſt
hduo q determinat magiſter duo pꝛincipaliter vonoꝛandus vt pater niſi ſolum m diuinitatem. S
gqgueruntur. Pꝛimo queritur de iudicis appitione. cum iudicium ſit ad boc datum. ꝙ ſᷣm diuinitatem.
Secundo de coꝛpoꝛum ſuperioꝛum innouatione. ( Item eius eſt iudicare cuius eſt retribuere. ſed re/
Alxrca pꝛimum queruntur quatuoꝛ. Pꝛimo queri tribuere eſt ᷣm diuinitatem.quia de deo opoꝛtz cre
de Raccbe Aae Secundo de foꝛma in qua dere qm eſt.et remuueratoꝛ eſt eb̃.xj. ergo et iudi
apparehit. Cercio de qualitate foꝛme. Quarto que ciaria poteſtas eſt ei ratione diu nitatis. Item a
tur de hoꝛa iudicij. 7. ſerntentia xpi nullus potcrit appellare. ergo vᷣm illã
́R——— 8 dpotentiam iudicabit pm quã nyn habet ſuperioꝛeʒ.
¶ Queſtio. j. IJ‚—.—.—— ſſec hec eſt diuinitas.ergo ⁊c. ¶ Cõtra Joh. v. pater
TISW „„ wwvwvon iudicat quemqm ſed omne iudiciuz dedit filio.
2 Vtrum poteſtas iudiciaria tt xpi pᷣm bumanitate,z ſed omnis actus qui conuenit filio ſcᷣm diuinitatẽ
an ſcom diuinitatem. Et ꝙ ßm diuinitatem videf. conuenit patri. ſed iudicare non. ergo ⁊c ¶ Item
quia Dañ.vij. vbi agitur de iudicio dicitur ꝙ troni Joberxxvj. cauſa tua q̃ſi impij. Glo.iudicata ẽ a px
psſiti ſunt et antiquus dierum ſedit. et gloſa expo- ſatoa HH recipies vt iuſte iudices. En
nit de patre. ſeg quod conuenit xpᷣo cum patre con/ iudicatus ſcm hũanitatẽ ptãtẽ iudicãdi bẽbit
uenit ratione diuinitatis. iudicare eſt buiuſmodi vt huanitatẽ. ¶ Itẽ Joh. v. expꝛeſſe dicſt ptãtẽ dedit ei
pꝛobatum eſt. ergo ꝛ⁊c. tem Joh. v. pater omne iudicium facere quia ſilius bois eſt. ¶Itẽ roe ↄſtat.
ſudicium dedit ſilio vt omnes honoꝛificent filum quis ipᷣe ßm bumanitatẽ pmulgabit ſententiam. et

—

t

s

8

gm illaz naturam ptnulgabit m quam bʒ auẽtetm
ad boc faciendum.alioquin eſſet iudiciũ vſi Bean

Sᷓ m hũani:atẽ babebit auẽtem et ptãtem. Item
ipᷣe xpᷣs erit iudex ſᷣm hũanitatẽ.aut pᷣncipal aut /⸗
legatus.Si delegatus.& ab eiꝰ ſnia poterit appella/

dex pᷣncipalis in iudicãdo babet auctem nri le
d3

vm hũanitatẽ babet pᷣcipuã auẽtem. ¶ Re.doʒ ad
hoc ꝙ iudiciũ ſit firmũ concurrit auctas ⁊ ptãs.Au
toꝛitas in ſentẽtiando.et ptãs in retribuẽdo pᷣmiuʒ

Fm meritũ.ſi alteꝝ hoꝛũ deſiciat nõ eſt iudiciũ.Nc
duo pᷣncipaliter ſunt in deo. Mam in ipᷣo eſt auẽtàas
ad ſnianduʒ.qꝛ dñs oim eſt.et nos oẽs ſerui eiꝰ.Eſt

tiã ptãs ad retribuendũ.quia potẽtiſſimꝰ. et nõ eſt

cõtra ũ ſe valeat erigere vel eius ſniam irritare.

Ge Sorma in aua rps apparebit. et qjritur vtrumm in

bhec duo cõicauit deus trinitas homi xpᷣo auẽtẽ dan

lo et dñium ſicut dicit᷑ Act᷑.ij⸗ Oñm fecit deꝰ hũc
ihᷣ m. Ptãtem ctiaʒ bʒ ſibi cetera ſubijciẽdo. Mat.

vltimo.vata eſt mibi oĩs poteſtas.⁊ iõ ipᷣe ẽ qͥ conſti
tutus ẽ a deo iudex viuoꝛuʒ et moꝛtuoꝛũ ſicut dicii

Act.x.Am̃ ̊ ptãs iudiciaria reſpicit illa duo iã di/
cta.et illa ſunt in deo ꝑ naturã.in xpᷣo boĩe ꝑ gratia.

iõ indiciaria ptãs eſt xpᷣi m diuinitatẽ ꝑ naturam.
Hᷣm humanitatẽ collata ꝑ gratiã. Añ vᷣm vtrãq; na

turã hʒ auctem.ſed ſᷣm diuinitatẽ pᷣncipalẽ et natu
ralem. ſᷣm hñanitatẽ cõmiſſam vñ conſtitutꝰẽ. Cuʒ
igit᷑ ſit ptãs pᷣmaria in deo.ſed cõmiſſa in hoie xpᷣo.
latio ſnie debʒ fieri a xpᷣo bomie ſcdᷣm hũanitatem.
qꝛ ſi fieret ſcʒ ptãtẽ pᷣmariã.cũ ſcdᷣa uibil ðbeat pᷣ⸗
me.nõ eẽt vere iudex ᷣm bumanitatẽ.ſed qñ ſecun/
da oꝑatur ( cum recipiat a pꝛima )iõ latio ſnie fiet a

xpᷣo ᷣm bumanitatẽ.Sed quia xpᷣs ẽ deꝰ et bomo.
ſnia eius non erit tanqᷓ; iudicis delegati.ſᷣ tanq; pᷣun

cipalis.et iõ ab ea ppter vtranq; ptãteʒ nullus po/
terit appellare. Cõcedende ſũt igit᷑ rões ad vtranq;

ꝑtem. Pꝛime.quia verum cõcludunt.qꝙ iudiciaria
poteſtas ſit xpᷣi ̃n diuinitatẽ.Similiter ad oppoſi

tũ.qꝛ verũ cõcludunt ꝙ ſit xpᷣi ſ̃m bũanitatem.ma/
xime qᷓntũ ad ſnie lationeʒ;. robur tñ ſnie vt dictum
eſt non pᷣncipalit᷑ eſt ex bumanitate xpᷣi ſed potius
ex eius diuinitate. . M

foꝛma diuinitatis appareat malis.Et ꝙ non bẽtur

in littera.in foꝛma qua iudicatus eſt videbunt eum
ut ne gau

vt doleant. in foꝛma diuinitatis nõ videbũt ne gau
deant. ¶ Item ratione videt᷑.quia lux illa eſt inac⸗
ceſſibilis oculis intellectus noſtri ̃m ſtatum infir/

mitatis. ſi damnati ſurgent cum infirmitatibus ⁊

imperfectionibꝰ. inacceſbilis erit ipis ¶ Ytẽ Jo.

xvij. hec eſt vita eterna vt cognoſcant te verum de/
um. cum viderẽ deum ſit vita eterna. et mali non
ſint babituri vitam eternam.̊ non videbunt eum
in foꝛma diuinitatis.l Item repꝛobi debent puniri

et qᷓntum ad rationem et quantũ ad voluntatẽ.ſed

quantum ad voluntatẽ deum non poterãt amare.

ergo nec quantum ad rationem videre Contm. re

pꝛobi qui noluerunt xpᷣm credere eſſe deum.tũc nõ
dubitabunt ip̃m eſſe deuz. ergo chꝛiſti diuinitas erit
eis manifeſta cognitione certiſſima. ergo ipᷣaʒ vide/
bunt non ſolum per ſpeculũ ſed ꝑ ſeißam. Gteʒ vi

eia debennt videre quis repꝛobi debet terrerigg

la autem lux cum triſticia videri non poteet.

—

nitatis et maieſtatis.et ꝙ ita ſit dicit᷑ Math. xxiiij.
er filius hominis cum poteſtate magna. ⁊c.

tem nemð punitur per

Atem nei rfecte ex amiſſione alicu/
clegat b eiꝰ rit appella/ius boni niſi illud cognoſcat. ergo ſi repꝛobi debent
ri.qd nephariũ ẽ dicere.erit g̊ iudex pᷣncipalis.ſᷣ iun/

puniri carentia viſionis dei. debet eis oſtendi quunꝝ
tum bonum ſit viſio dei. ſed boc non poteſt ſciri niſi
videatur.ergo ſaltẽ in iudicio debent videre ¶¶ tez3ʒ

qu˖uero rationeʒ; quare non debent videre. Si dicas
ne gaudeant ſicut dicit Yſidoꝛꝰ ⁊ Aug. Contra. om-
ne quod recipitur in aliquo eſt ibi per modum reci⸗
pientis. ergo ſi habent oculos infirmos.lux vera

potius contriſtabit ꝙᷓᷓ delectet.ſicut patet etiam in
uce coꝛpoꝛali. ¶ Item poſfibile eſt deo ſeparare in

repꝛobis cognitionem a delectatione. ſicut in igne

lucem a caloꝛe.et ſi hoc.tunc videtur ꝙ; ꝓpter iſtaz

rationem non debeat dimittere ¶ Item ſcom bu⸗
manitatem apparebit blandus iuſtis et terribii ma

lis.quare non poteſt ſimiliter facere ſᷣm deitatem:
.dðʒ ꝙ ſicut dicit Aug.etyſidoꝛꝰ ⁊ magiſter in

littera et etiam Hugo de ſacramentis.patrem uul-
lus de repꝛobis videbit in iudicio.ſed omnes filiuz3.
gend filius hbominis eſt vt ab hominibus poſſit vi
deri.vñ non apparebit malis in foꝛma dei. Pꝛopt᷑
quod nota ꝙ duplex eſt cognitio diuinitatis. Ana

10

per ſigna et effectus.alia in ſua foꝛma et eſentia.di

co g& ꝙ repꝛobi bene babent cognitionem de chꝛiſti

diuinitate ꝑ ſigna certiſſima.et per effectus manife
ſtos cognoſcent.quia ipſe eſt deus omnipotẽs.Cog
nitionem autem q̃ eſt in pꝛopꝛia foꝛma qᷓ eſt per vi /

ſionem apertam hanc quidem non hbabebunt. Et pᷣ

ma ratio huius eſt.quia talis foꝛma omnino eſt im

Faopoꝛe onalie oculis peccatoꝛis.impꝛopoꝛtiona/

sD oculis oibus qui nõ ſunt ſublimati per gloꝛiam.
vel per ſupabundantiam gratie.et quia repꝛobis,’/
dabitur gratia nec ſimpliciter nec ad tempus. ideo

non videbunt. Ratio autem quare non dabitur eis
virtus q̃ facit eoꝛum aſpectuʒ habilem ad videndi?⸗
illam lucem eſt illa quam tangit yſidoꝛꝰ et Aug.
ſi haberent oculum aptum. haberent ſummam de⸗

lectationem quam impoſſibile eſt eſſe et indecens

in peccatoꝛibus. Ex bis patent obiecta. Pꝛima em̃
tria oſtendunt & habebunt cognitionem de deo gqn
tum ad maieſtatem et bonitatem.ſed non oſtendut

ꝙ per ſpecieʒ.ſed ſufficit ꝙ per ſigna certa.i
ud iam patet reſponſio.qꝛ ſcʒ ſunt impꝛopoꝛtiona/

les.et impoſſibile eſt intelligere ꝙ fiant ꝓpoꝛtiona/

les et non gaudeant.non ſic eſt in luce creata.quia

oculus eſt ppoꝛtionalis per naturam. et per infir⸗

mitatem non omnino efficitur imp:opoꝛtionalis.
inuitur ꝓpoꝛtio. et ideo videt cum triſticia. iſl/

Se qualitate foꝛme in qua apparebit chꝛiſtus. vtrũ
ſcʒ in ſoꝛma gloꝛioſa appeat repꝛobis.Et ꝙ ſic vide
tur.quia in pꝛimo aduentu appuit paſſibills.qꝛ ad/
uẽtꝰ ille fuit in infirmitate.g cũ ſcdᷣs aduẽtꝰ ſit in ᷣ⸗
tẽ in iudicio apꝑebit ta⸗
lis q̃lẽ decʒ appere ad confuſionem inimicoꝝ et le

tute.S apꝑebit gloꝛioſꝰ

ticiam amic oꝛum.ſed inimici maxime confundunt

in gloiz ziĩ exaltatõe illi? quẽ aſpeycft. ⁊ ccouerſo.

„2

Ai. III

atnici letãt᷑. appebit in gloꝛia.¶ Itez nulla erit in adueniens illud nõ docuit aplos. iſtud nõ eſt ſcib
co fictio. talẽ ondet foꝛmã qualẽ babebit.ſed habe le ab aliqua creatura.qꝛ ſi eẽt ſcibile ſpũſſanctus do
bit gloꝛioſam. oſtendet repꝛobis gloꝛioſaʒ foꝛmã. cuiſſet.¶ Item deus reuelauit ꝓphetis multa futu⸗
¶ Lontra. Mat. xxiiij.apparebit ſigſũ filij hois in ra.diem aũt et hoꝛam iudicij nõ expꝛeſſit ꝑ aliquam
celo.hoc erit ſignũ crucis. cũ crux ſit ſignũ infirmi ę· ꝓphetiam niſi ſolum ꝑ ſigna quedã pᷣambula. cuʒ 4
tatis.videt᷑ ꝙ appareat in infirmitate nõ in gloꝛia. dñs illud nõ reuelauerit ꝓphetis.videt᷑ ꝙ ſibi ſoli
¶ Itẽ Chꝛip. ANeniet in iudicio xpᷣs.nõ ſolũ vulneꝝ reſeruaueriti õtra.xpᷣs ñ pfecit nec pᷣt ꝓficere in
cicatrices.ᷣ etiã iam moꝛtẽ expꝛobꝛatiſſimaʒ oſten ſcientia ſicut ſupꝛa dicit᷑ libꝛo iij. diſ. xiij. ſi nunGq)
. dens¶ Itẽ rõne videt᷑.qꝛ ſicut oculus ſpnalis ſe ba ſciturus eſt. modo ee ð angelis videt᷑ Gꝛeg. ”M
bet ad lucẽ ſpũalẽ.ita coꝛꝑalis ad coꝛpalem.ſed ſicẽ quid ẽ ꝙ nõ viqent qͥ videntẽ oĩ⸗ vident. videt᷑ 4
ꝙ oculus ſpũalis maloꝝ nõ videt lucẽ ſpũalẽ.qꝛ eſt illud videãt. ¶ Itẽ videtur q, omnibꝰ debeat reue h.
impꝛopoꝛtionabilis. ſimiliter cũ oculus nõ gloꝛifſi l&gri.qꝛ magis timendũ ẽ iudiciũ ſpeciale q; genera/
catus ſit ipꝛopoꝛtiõabilis nõ videbit claritatẽ coꝛpo le.qꝛ qui hoc euadit cuadit et illud.ſed dies moꝛtis .
ris gloꝛificati.¶ Itẽ ſi videbit.cũ ſenſus exterioꝛ pa pluribus renelatꝰ eſt ſicut dicit᷑ de beato martino ⁊
ſcat᷑ in cõtemplatiõe hũanitatis.ſicut interioꝛ in cõ beato benedicto. ⁊c ¶ Itẽ locus et tpᷣs ſũt circum/
templatiõe diuinitatis.videt᷑ ꝙ habeãt delectatiõʒ. ſtantie negocij.ſed dñs reuelauit nobis iudicij locũ. e⸗
ſed nõ videbũt diuinitatẽ ne delectent᷑. necbũani pari rõne videt᷑ ꝙ et tpᷣs.aut ſi non. quero qre nõ.
aatẽ Altem qᷓuis xpᷣus ſit benignus ᷣm veritatẽ tñ Pr oom abſq; dubio hoꝛa dici iudicij ẽ nota to 0
apparebit terribilis repꝛobis ſicut dicit Iſidoꝛus.g ti trinitati et homini affumpto.ſed ignota ẽ omnibꝰ 7 EPs
pari rone qᷓuis ſit gloꝛioſus.tñ debʒ repꝛobis appa in ſtatu viatoꝛũ exiſtentibꝰ. Sed de hocẽ contentio
13 rere ingloꝛioſus. ¶ R. dʒ ꝙ xpᷣs apꝑebit in foꝛma inter doctoꝛes vtrũ nota ſit angelis et animabus be tu
gloꝛioſa vt ẽ oſtenſum.nõ tm̃ bonis ſed etiã repꝛobᷣ. atis. Quidã dicũt q ſic.qͥdã ꝙ nõ.ſ certe qͥd ſit ſup n
et no enit dria ex parte apparẽtis ſed ex ꝑte recipiẽ ßB tenẽdũ magis docebit experiẽtia p loco et tpe. qᷓ n
tium. boni em recipiũt gloꝛioſaʒ foꝛmã cũ gaudio et nunc doceat ſcia. vtrũ eniz ẽ poſſbile.Cuʒ eniz xpᷣ ap
gloꝛia. ᷓ mali cũ coſuſione et pena. cõfundent᷑ em in cõicata ſit omiicientia. non video quare angeli ills
aſpectu eius.et nõ poterũt eius ſuſtinere intuitũ ꝓ/ n.ignoꝛare non pñt.ct iſtud nõ ſit gloꝛie ĩoꝝ. Rurlſꝰ o⸗
pter cõſcie remoꝛſum.et ꝓpter expectationẽ feren / xcũ deo ſint familiares et nibil in buius rei ſcia pde/ he⸗
14 de ſnie contra cos.ecõtra boni delectabunt᷑ Ad il- re poſſint. quare iſtud nõ ↄgruat reuelari. Hon tñ tur
lud qð obẽ ꝙ apparebit cũ cruce et cicatricibus.dð. ẽ facile hoc diffinire. Añ qꝛ alique auẽtes ſanctoꝛuzʒ (ſea
cicatrices in martiribꝰ nõ ſunt ſignũ infirmitatis vident᷑ ſonare ꝙ ãgeli boc norũt. alique ꝙ ignoꝛẽt. nob
pᷣſentis.h infirmitatis pᷣterite.imo qntum ad gloꝛiã ſane dici põt ꝙ iſtud notũ ſit aliquibꝰ ãgelis et bea⸗ trn
et decentiã et pulchꝛitudinẽ ſũt ſigna victoꝛie ⁊ glo- tis.aliquibꝰ ignotũ.et ſicut dicit᷑ circa incarnatiõis un
rie.ſic in xpᷣo intelligẽdũ.qꝛ ille cicatrices et crux ſig miſterium.ſic et in illa ꝓteſtandum ẽ ꝙ alicui crea Ubil
na erũt moꝛtis viliſſime quã ſuſtinuit.ſed tñ qꝛ ap/ ture hoꝛa iudicij nota ſit. ¶ Ad ilud qd obẽ qne 18 ſant
par ebũt in excellentia gloꝛie. ſignũ ert gloꝛie tüc pꝛꝛ mo nouit. duᷣm ꝙ in illa auẽte ſicut ptʒ ex gloſa.non leie
ſétis. Nũ Chꝛiß. dicit ſuꝑ Mat.ꝙ cux radijs ſolis erxcduditur filius naturalis. ſed adoptiuus.nec exclu nar
15Rerit lucentioꝛ ſimilit᷑ et cicatrices.¶ Ad ill qð obꝛ dunt᷑ oẽs angeli.ſed illi qui ſunt inferioꝛis oꝛdinis. ade
wvoculi eoꝝ ſunt impꝛopoꝛtiõales.dðm ꝙ ꝓpoꝛtio/ nec excludunt᷑ omnes homies ſed ſolum puri bomi
uales erunt ꝑ p:ꝛiuationẽ ſuffcientis ꝓpoꝛtiõis.iõ nes et viatoꝛes. Vel doʒ ꝙ; nõ noucrunt. quia alijs ge
retundet᷑ viſis et ↄfundentur. ſed tũ non erũt oino non notificant.i.non oſiendunt ſe ſcire. ſieut fouea oa
ipꝛopoꝛtiõabiles ꝑ defectũ ois ꝓpoꝛtiõis. Hec ẽ ſiie dicitur ceca non qꝛn n videat.ſed qꝛ qð habet in ſe u
de luce ſpirituali.quia illa excedit multo plus oculũ alijs non oſtendat.& A illud qd obr ꝙ nota fecit 9 me
beccatoꝛis ꝙ lux coꝛpoꝛis gloꝛioſi tulum coꝛpoꝛis omnia aplis xpus et ſpũſſanctus.ddm c iſtud intel mns
16 paſſibilis.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ videbit᷑ terribilis et ligitur de neceſſarijs ad ſalutem. Ad illud quod 20 l
blandus. ſimiliter gloꝛioſus et ingloꝛioſus.ds c obẽ de ꝓphetis. d. ꝙ deꝰ nõ reuclauit illud ppbe
non eſt ſimile. quia terribilis et blandus dicit᷑ ad al ctis quia non erat nobis vtile noſſe ſed putile erat ig uin
terum. vñ benignu hominem põt homo aſpicere vt noꝛare:tum ppter noſtrã vtilitatem. tum etiam p⸗ ?
tertibilem aꝛ eum timet. ſed gloꝛioſum et nõ gloꝛio petr iſtud qd dicit᷑ Jacobi. ij ſic loquimini et ſic fa⸗ Ibu
ſum dicunt diſpoſitionem a parte viſibilis. vñ niſi cite q̃ſi ꝑ legem libertatis iucipientes iudicari.et ita u
ufiat per deceptioncmn. ꝑ miraculũ.ct diuinam vintu patet q dominus manifeſtauit nobis iudicij locum ui
kteñi que teneat oculos ſicut dicitur Luce vltio.ocu/ ſed nõ tempus.¶ Ad illud qð obijcitur ð agelis ꝙ ? 1 e
liecoꝛum tencbant᷑.res talis videtur qualis ẽõm ve omnia vident. dm q illud optet intelligi de bijs ⸗j ua
ritartreen. U„ fſuiſnut de integritate beatitudinis nõ ſui miſterij. dd
— ¶ Qucſtio iij. d IOInſequenter q̃ntum ad ſcm articulũ querit IIjt
CS ES ⸗ . de renouatione coꝛpoꝛum ſuperioꝛum. Et cir AdA
¶ NHe boꝛa iudicij. Et querit᷑otrum alicui creature ſit queruntur qᷓtuoꝛ. Pꝛimo q̃rit᷑ vtrũ coꝛpa ſu die
nota.ct ꝙ non videt᷑ N)at.xiij. de illo aũt die etbo perceleſtia remunerabunt᷑. Secundo vtrum quie/ de
6 idet nouit neq; angeli qui ſũt in celo.neq; fili?ꝰ. taboentur. Tercio vtrũ innouabunt᷑ clemẽta. Quar
3 non nouerit. Q multominus noſcunt to vtrum innouabunt plante et aialia bꝛata. un
alij.Item Jo.xv.omnia quccũq; audiui a pren e d t an
ta feci vobis. ſed iſtud nõ notificauit aplis. iſtuſff·r ¶Dneſtio.eſ e. 1e
meuſſentgen⸗ ipᷣexpᷣs. ¶ Itẽ Jo. xvj. cum venerit ſoi ¶ Atrum coꝛpoꝛa ſuperceleſtia remũerabunt᷑. Circa HWð

ituſſanetus ile vocebit voo omne venttatẽ. ſps quam pceditur ſicet oſtenditur , coꝛpoꝛn ſupeclo⸗

migd
ginnn
Wimm
ichrnr⸗
Uinbosd
ntglſtin
wate;
Ghazen
rmglls
e P
ſrd
n
tuar
gii
ananp
ionmen
4t
Mut
ess
ungesde
n aut
brte
gurtt
rnnii
cininth

Bat!

eluipe

22

Di.
——

ſtia femunerabunt᷑. Iſaie. xxx.habet᷑ ex textu ⁊ glo/
ſa.erit lux lune ſicut lux ſolis.⁊ lux ſolis ſicut ſeptem
dierum.glo.i.ſol ⁊ luna pꝛemiũ ſui laboꝛis ꝑcipient
Item hoc videt᷑ ratione.quia ꝓnioꝛ eſt deus ad
pꝛemiandũ qᷓ; ad puniendũ. ſed coꝛpoꝝ ſupꝑceleſtiũ
bomine peccante lux eſt diminuta ſicut dicit ibi glo
ſa.ergo homine gloꝛiſicato debet augeri. ¶ Ite oꝛdo
eſt in vniuerſo còuenientiſſimus. ergo vno melioꝛa
to qð eſt de ꝑfectione vniuerſi neceſſe eſt omnia me/⸗
lioꝛari que ſunt de eius conſtitutione.ſed coꝛpoꝛa ſu
perceleſtia ſunt de conſtitutione vniuerſi. ergo aut
oꝛdo coꝛrumpit᷑.aut ſi homo nobilitatur neceſſe
llla magis nobilitari. ¶ Item babitatio debet con/
gruere habitatoꝛi.ergo ſi bomo ꝓpter quẽ factus eſt
mundus eſt nobilioꝛ factus.ergo ⁊ totus mundus.
ergo ⁊ cᷣꝛpoꝛa mundi nobiliſſima. ¶ Eontra. nihil
qð perit remunerabit᷑.ſed celi peribunt.ergo coꝛpo
ra ſuperceleſtia nõ remunerabũt᷑. Minoꝛ patet ex/
pꝛeſſe ad Heb.j.⁊ tu in pꝛincipio ⁊c᷑. Et poſt. Jpſi
pibunt. ¶ Item ratione videtur.quia nihil pꝛemia
tur niſi qdð meretur.et nibil meret᷑ niſi q volunta/
rie ſeruit.et nibil voluntarie ſeruit niſi qd habet libe
rum arbitpium.ect talia nõ ſunt coꝛpoꝛa ſuꝑceleſtia.

ergo ⁊c̃. ¶ Item dupliciter ↄtingit mereri ex opere.

gut quia factũ ex charitate.aut quia laboꝛioſum.ſeq
coꝛpoꝛa ſupceleſtia non faciunt quicqᷓ; ex charitate.
nec mo uent᷑ cum laboꝛe.quia dicit phus ꝙ mouen
tur ſine laboꝛe ⁊ pena.ergo ⁊c. ¶ Item cuʒz duplex
ſit coꝛpoꝝ ſuꝑioꝝ ꝓpꝛietas ſcʒ coloꝛ ⁊ lux.⁊ ſeruiant
nobis quantũ ad vtrãq; remunerari debent qᷓtũ ad

vtraq;.ergo cum non remuneret᷑ ſol in caloꝛe.nec

luna in frigiditate.ergo nec debent remunerari ĩi ma
ioꝛi lumine. ¶ R'. dicendũ ꝙ triplicitcreſt aliquid
remunerabile. Pꝛimo modo qð eſt aptum natũ me
reri.et hoc eſt liberũ arbitriũ.Alio modo qð eſt ipſi

merenti coniunctũ.vt coꝛpus bumanũ.Terc io mõ

2

24
25

qð eſt ad ipᷣm oꝛdinatũ ſicut ad obſequiũ.ſᷣm h̊ pꝛe

miatur hõ aliqũ in ſeipſo.aliqũ in coꝛpꝛe.aliquado

ex eis que ſunt ſibi vtilia.Sic etiã pꝛemiat᷑ in ſeipſo
in coꝛꝑe ſuo.⁊ etiã in ipſo mundo q eius eſt habita/
culum. Ande dico ꝙ coꝛpoꝛa ſuꝑceleſtia pꝛemiari
nõ eſt aliud q; hominẽ pꝛemiari in illis.quia domi/
nus totum mundũ hominis amoꝛe faciet pulcrio/
rem.et ideo quia ꝓpter hominẽ pꝛemiat᷑.coꝛpoꝛa ſu⸗/
perceleſtia ᷣm eam ꝗpꝛietatẽ pꝛemiantur m quam

ſunt conſona coꝛpoꝛibus gloꝛioſis.Hec autẽ eſt lux.

⁊ ideo in luce ⁊ ſplenqoꝛe augebunt᷑ ⁊ creſcent vt ꝓ
bant pꝛime rõnes. ¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ peri⸗
bunt. dicendũ qꝙ iſte textus conſequenter exponitur
per illud. Et ſicut amictũ mutabis eos ⁊ mutabunt᷑.

7

ideo non dicuntur perire NAzſen quia pul-
Ad illud qð obijcit
qꝙ; nõ habent voluntatẽ.dicendũ q ipſa non meren
tur.ſed homo meretur ⁊ in eis renuneratur. ¶ Ad
illud qd obijcitur ꝙ; nõ laboꝛant.dicendum q; laboꝛ
dicit dupliciter. Ano modo ꝗpꝛie.et ſic dicit᷑ opus
penale.⁊ hoc modo nec coꝛpoꝛa ſupꝑceleſtia nec an-

crioꝛa efficiunt᷑ ⁊ innouant᷑.

geli boni laboꝛant.Alio mõ cõmuniter.⁊ ſic dicigir

laboꝛ qdcunq; obſequiũ.ſᷣm quẽ modum angeli di
cuntur laboꝛare in vinea dñi ⁊ circa nos.quia nobiſ
obſequunt᷑. ſic ⁊ coꝛpoꝛa celeſtia. ¶ Ad vltimur
quare non remunerant᷑ in coloꝛe patʒ rñſio.quia in

hijs ꝓpꝛiectatibus debent remunerari qᷓ̃ conueniunt

¶ Ad vltimum

9%
io.if. f
.,

tur.quia motus coꝛpoꝝ ſuperceleſtiũ eſt ꝓpter con⸗

tinuam generationem. ſed omnis generatio eſt oꝛdi
nata ad multiplicationẽ hominũ.⁊ multiplicatio ho

minũ ad pfectionẽ ciuitatis ſuperne.ſi ergo neceſſe

eſt illam ciuitatem perfici.neceſſe eſt cõmunẽ gene⸗
rationem ceſſare.ergo ⁊ motũ coꝛpoꝝ ſupceleſtium.
⁊ ſic ⁊ꝛc. ¶ Item omnis motus eſt ꝓpter aliquem fi⸗
nem.ſed omnis motus oꝛdinatus niſi fruſtra ſit ali⸗
quando conſequit᷑ finem. ſed ꝗqd mouetur ꝓpter ali⸗
q̃d aſſecuto eo quieſcit.ergo cũ coꝛpoꝝ ſupꝑceleſtiuʒ
motus ſit huiuſmodi.patz ⁊c.¶ Itẽ nobilioꝛ diſpo
ſitio eſt quics q; motus.qd patet in deo.ergo ſi mun
dus poſt reſurrectionẽ erit in optima diſpoſitione.
omnia Pon in eo quieſcẽt. ¶ Item boc dicit ra
tio nõ tm̃ fides ꝙ omnia ꝓpter bominẽ et ad opus

