non eſſe moꝛituros ſed viuos reꝑtos in ĩmoꝛtalitateʒ

repẽte mutãdos.Hoꝝ ãt qð veriꝰ ſit non eſt humani
iudicij diffinire. WDW

¶ Dererminat quomõ intelligitur chꝛiſtus
iudex viuoꝛum et moituoꝛum. f

¶ Mijs autẽ adijciendũ eſt dupſi intelligi qð dicit᷑ chꝛi/⸗
ſtus iudicaturꝰ viuos et moꝛtuos. aut em viui acci/
piunt᷑ qͥᷣ in aduentu eiꝰ viui reꝑient᷑.licet in raptumo

riant᷑.⁊ moꝛtui qui ante deceſſerãt.vel viui et moꝛtui

qui accipiuntur iuſti et iniuſi.

Determinat quomõ intelligitur ꝙ& moꝛtui R

rreſurgent incoꝛupti.

—

credendũ ẽ etiã ꝙ oẽs reſurgẽt iucoꝛrupti.non vtiq;

ipaſſibiles.qꝛ moẽ patient᷑ eternã.ſ ſine diminutõe

mẽbꝛoꝝ oĩa hũani coꝛꝑis hituri mẽbꝛa.nec tũ gloꝛia

ac ſpecie ĩpaſſibilitatis induen.

„

„

expꝛeſſum in ſcriptura. Vñ nõ irratiõabiliter putari
põt peccata hic ꝑ penitentiã tecta et deleta. illic etiã
tegi alis. alia vo cũctis ꝓpalarr.—

dij. Jdo bene dicit

memoꝛiã mala pterl⸗

ta ſub rõe abſolnta.qꝛ

cũ ſimꝰ tũc oino diui⸗

ni. oia referemꝰ ad dñ̃
aliq̃̊ mõ vt ibi laudett

et honoꝛificet᷑ 8ꝰ.⁊ ſic

ꝑ pniam tecta et dele/

ta illic etia tegi alijs.
AQAuerit᷑ qꝛ cum pctĩ

petri ⁊ magdalene oĩ/

bus ẽ notũ ad laudez.
Ire g pꝰ? diem iudicij
erit occultũ.et ſi pecca
tũ petri nõ tegat᷑. qre
peccatũ roberti. ſi vo
pctã credamꝰ detegẽ/
da.q́s nõ incipiat eru
beſcere ſi facta ſua in
coõſpectu totius mũdi

ꝙ ᷓuis fas ſit vtran/
q; ptẽ opiari.rõnabi⸗

lioꝛ tñ ẽ ꝙ oim electo/
rũ pctã oibꝰ iuſtis tũc
patebũt.⁊ hoc ꝓpter⸗/
eca.qꝛ magna erit dei

glia. duũ manifceſtatur

ciꝰ ad filios mia.⁊ dũ
oñdet᷑ eius mia. nulla

erit erubeſcẽtia. Et ſi

qᷓras quõ h̊ poſſit eẽ.
vð ẽ ꝙ rõ ẽ a pꝑte eius
cuiꝰ pctã mãifeſtan᷑.
qꝛ erubeſcẽtia ẽ timoꝛ
in expectatòe cõuicij.

Vñ eũ in btis non ca
dat timoꝛ.nõ erit eis

erubeſeẽtia. Oꝛz nõ ca
dat timoꝛ ptʒ. qꝛ ꝑfec
ta charitas foꝛas mit/
tit timoꝛ. Moõ ãt ẽ ex

pte vidẽtium. qꝛ nullꝰ

ibi vitupat.nullus ibi

unq; ex pᷣdictis ſane credi valeat oẽs rſurrecturos. aſpnat. ᷣ potiꝰ dũ col

laudat dũ attẽdit vir

tutẽ dei in ipo. Et ẽ ex
emplũ i magdalẽa cu⸗
ius pctã publice reci/

tamꝰ.nec tñ facimus

boc bʒ erubeſcẽtiã.nec

——

amiciſſimi. vbi vnꝰ viliget aliũ ſicut ſe.quõ erubeſcet vn? de alio aliter q; de ſe nullo mõ videtX᷑.

¶ Duoſã in fine ſecli adueniẽte xpo ꝛc. r̃ male dicere.q 1ps nõ fuit imunis a moꝛtc. et tñ nõ fuit ſub· S

*

24

erit ibi malaꝝn memo
ria ſ nõ triſticia.Ad il
lud qð obꝛ de diſcipli
na. dd. ꝙ nõ veniũt in

pz illg. dPcetã b

——
— —

lectus peccato. nec aliquis alius.( Item gratiã quã nõ fecit matri ſcʒ SD immunitate moꝛtis. quõ ẽ creden

dum qꝙ alij faciat

¶h RBe.dm ꝙ credeudum eſt ſicut dicit Ambᷣ.ꝙ omnes moꝛiantur H̊ qualiter.illud babet

dubitationẽ.et exꝑientia tũc magis docebit. Quod Sobẽ de MNiero.dom ꝙ Hiero.hoc nõ dicit aſſerendo.g
nec recitando opinionem ſuam.ſed ꝓpinionem cuiuſdam greci.

DO intelligentiã eoꝛũ 3 hic determiat mgr. duo
pꝛincipaliter querunt circa pñtem diſtinctõʒ.
Pꝛimo querit᷑ de reſurrectione.Scdo de libꝛoꝝ aꝑ
ritur an reſurrectio ſit futura. Sco dato ꝙ ſit.que/
ritur vtrũ reſurrectio ſit oim. Zercio dato ꝙ ſit om
niũ.querit᷑ vtꝝ ſit oim ſimul an ſucceſſiue. Quarto
querit᷑ vtrũ reſurrectio ſit eoꝛũdẽ ᷣm nũerũ.Quin⸗
to vtrũ reſurrectio ſit naturalis vel miracloſa. Sex
to queritur de cauſa noſtre reſurrectionis.

(¶ Circa quã ſic ꝓcẽdit᷑ et oñditur ꝙ reſurrectio ſit fu

tura.pꝛimo autoꝛitate Job. xix.in nouiſſimo die de
terra reſurrecturꝰ ſum.¶ Itẽ Jo. xj. martha fidelis
dixit.ſcio qꝛ reſi brger in reſurrectiõe et in nouiſſimo
die. ¶ Itẽ röne vi
gagpima meret᷑ in coꝛpe.dʒ etiã remũerari in ipᷣo coꝛ
poꝛe. Sed deus ẽ iuſtus remũcratoꝛ.ᷓ opoꝛtz q; ani
ma reſumat coꝛpus.et ſic ⁊c. ¶ Itẽ ala bʒ naturalẽ
gppetitũ ad coꝛpus.qd ptʒ. qꝛ nõ vult ſepari a coꝛ/⸗

poꝛe exiſtẽte miſero.ſᷣ beatitudo ẽ quies omniũ deſi

derioꝝ.g ad hoc ꝙ perfecte btificet aia neceſſe ẽ ſibi
coꝛpus reddi.et ſi boc.ptʒ.⁊c.¶ Itẽ ꝑfectioꝛ eſt foꝛ

ma cõpoſiti qᷓ; aliqua pars.qꝛ ptes oꝛdinant᷑ ad foꝛ

mã cõpoſiti. cõpletioꝛ et ꝑfectioꝛ ẽ foꝛma bñanita
tis ꝙᷓ; ĩa foꝛma q̃ eſt aia.gᷓ cũ ꝑfectio gloꝛie pᷣſuppo

nat pfectionẽ nature.neceſſe totũ hoicʒ noltm̃ ani
mã gloꝛificari. ¶ Itẽ ad ꝑfectionẽ vniuerſi requirit
ſuba ſpũalis et coꝛpalis.et cõpoſita ex vtraqʒ. cuʒ
vniuerſum ſit coꝛruptibile.et aliqñ nõ ſtet generatõ
vt infra videbit᷑.neceſſe ẽ compoſitũ aliqd ex aĩa et
coꝛꝑe remanere.hoc aũt nõ ẽ niſi bomo.& poſt con/
ſumptionẽ iſtius diſcretiõis vel ſegregatiõis neceſ-
ſe ẽ hominẽ reſurgere.¶ Cõtra. Job. xiiij.bõ cũ doꝛ
mierit nõ reſurget donec atterat᷑ celũ.ſᷣ celũ nũqᷓ; at
teret᷑ cum ſit incoꝛruptibile. hbõ nõ rſurget. ¶ Itẽ
.ad Coꝝ.xv.caro et ſanguis regrtũ dei nõ poſſide/
bunt. se rõe videt᷑.qꝛ nullũ inſtrumẽtũ remune
rat᷑ ꝓpter actionẽ factã ꝑ ipᷣm.ſᷣ coꝛpꝰ ſe bʒ ad ani⸗
mã vt iſtrumẽtũ.g ⁊c. Si dicas ꝙ in inſtrumẽto cõ
iuucto nõ ẽ veꝝ. ¶ Contra. angelus aſſumit ſibi coꝛ
pus ꝑ qð miſtrat. ⁊ tñ illud nõ reſurget. ⁊c.¶ Itẽ

nihil qdð ipedit viã ꝑueniẽdi ad beatitudinẽ.dʒ reſu
mi ad btitudinẽ. ſᷣ coꝛpꝰ impedit qꝛ ↄcupiſcit aduer
ſus ſpũʒ .& ab ipo nõ dʒ reſumi.¶ Itẽ aia viuit do
ſicut coꝛpꝰ aĩe.ſ̊ merito peccati còtingit ꝑ diuinam
ſniam aiam ſeꝑari a coꝛpe in moꝛte nature.et aiam
à deo in moꝛte damnationis future.ſᷣ anima dãna⸗

ta ꝑ ſententiã nunqꝙ; viuificat᷑ ꝙᷓ nec coꝛpus moꝛtu/

um ꝑ diuinã ſniam dʒ reiimere vitã.¶ Itẽ facilius
coniungunt᷑ qᷓ̃ ſegant᷑ volũtate qᷓᷓ qᷓ neceſſitate. Sʒ
us malus ſeꝑatur a deo ꝑ voluntatẽ. et nõ põt ei
Vniri. g aia non põt vniri coꝛpi qᷓ ſeꝑat᷑ ab eo neceſi
tate. ¶ S. dm ꝙ recta fides dicit reſurrectionẽ coꝛ
poꝛi eẽ futurq.et ad hoc credendũ adiuuat᷑ ꝑ fideʒ
eſurrectiois xpi iam facte. Si ẽ xps ẽ caput.et mẽ/

tione.Quantũ ad pꝛimũ qᷓrunt᷑ ſex. Pꝛimo ãt que/

et᷑.qꝛ pᷣmiũ reſpõdet merito.g ſi

bꝛa vñt ↄfoꝛmari capiti.cñ xpᷣs reſurrexerit. ↄñs eſt
vt et nos reſurgamꝰ.vt añt credat fidelis reſurrecti
onẽ xpᷣi ꝑſuaſum ẽ ſibi ꝑ multa teſtimõia aploꝝ. qui
etig ꝑ multa ſunt argumẽta certificati. Perſuadet
etiã ipa pietas fidei qᷓ nullo mõ coꝛpꝰ xpᷣi incinera-
cuʒ pot excogitare. Suꝑ boc fidei fundamẽtũ ſuꝑ⸗
ificatur ꝑſuaſio rõnis.qꝛ ꝙ reſurrectio ſit futura

exigit remuneratio diuine iuſticie qᷓ homini retribu

ſt ſicut et meruit. Scdo ↄfirmatio gloꝛie qᷓ oẽm aie
appetitũ cõplebit vel quietabit.Tercio ꝑfectio na⸗
ture q̃ ↄſiſtit in toto cõpoſito nõ in altera eius pte.
et hee ſunt rõnes ſupꝛa fidez fundate.:
qð pᷣmo obr in contrariũ.dm ꝙ illa attritio intelli
git᷑ qᷓntum ad figurã nõ q̃ntũ ad ſubam. figuraʒ ãt
accipit ſᷣm qð accipit aplłs ꝓ exterioꝛi rei facie. Ad
illũd ꝗqð obꝛ q caro et ſanguis ⁊c.dm qꝙ illud non
intelligit᷑ de carne qᷓntũ ad ſubam.ſᷣ q̃ntum ad coꝛ/
ruptionẽ et maliciã.ſicut accipit᷑ ad Gal.v. ¶ Ad il
lud qð obẽ ꝙ inſtrumentũ nõ dʒ remunerari.dðʒ ꝙ
ẽ inſtrumẽtũ qð ẽ ſepatũ.et ẽ inſtrumentũ ſiue oꝛga
nũ vnitũ nõ tm̃ ad aliq; opationẽ faciendaʒ.ſed ad
vnã foꝛmã cõſtituẽdã.et boc ꝑficit᷑ et cõuenit cum
motoꝛe in vnitate foꝛme totius.et opatiõis ꝑ conſe
quẽs.et ſine tali nunqꝙ bʒ motoꝛ pfecte cõpleri ꝓpt
colligantiã ad illud.iõ nõ eſt ſimile de inſtrumẽto ſe
parato.vel de coꝛpe ab angelo aſſumpto( Ad illud .
qð obꝛ ꝙ impedit.ddᷣm ꝙ nõ impedit ſᷣm ſubaz. qꝛ
natũ ẽ obedire.ᷣ rõe coꝛruptiõis.et illa non reſume/
tur ſed coꝛpus incoꝛruptũ.¶¶ Ad illð qd ob ꝙ ani
ma viuit deo ſicut coꝛpꝰ aie.⁊c.ddʒ ꝙ nõ eſt ſimile.
qꝛ ſnia damnationis ẽ miſeria eterna.ſed ſnia moꝛ/
tis nõ eſt eterna.Rõ aũt huius ẽ meritum.qꝛ culpa
ade deleta ẽ moꝛte xpᷣi.ſed culpa aic poſt moꝛtẽ ẽ in⸗
delibilis.ꝓ eo ꝙ in culpa illa ppetuo vixit. Ampliꝰ.
ſnia moꝛtis lata cõtra hominẽ nõ fuit ſentẽtia diffi⸗
nitiua ſed potius ꝓpter inobedientiã fuit ſuia int᷑-
locutoꝛia. ſed vltima ſẽtẽtia eſt diffinitiua a qua nõ
põt appellari nec põt retractari¶ Ad illud qs obẽ
ꝙ faciliꝰ cõiũgunt᷑ q̃ ſeꝑant neceſſitate ⁊c. doᷣm

qdam ſeꝑant᷑ ita ꝙ poſt ſepationẽ vnũ non bʒ incli
nationẽ ad alterũ.et talia nõ ſunt apta ad reiungen
dũ.et qꝛ ſic ẽ angelicꝰ ſpũs a deo ſepatꝰ vt ipʒ odio
non inclinatione appetat.iõ non pt nec dʒ ei ↄiun
gi. Quecã ſepant᷑ ita tñ ꝙ; vnũ bʒ appetitũ et incli-
nationẽ ad alterũ.et talia ſunt ad iteratam cõiuncti
onẽ habilia.talia aũt ſũt aia et coꝛpus.Odð Sobr de
volũtate et neceſſtate.dm ꝙ boc nihil facit ad re-
iũctionẽ ſcʒ modꝰ ſepandi.ſ qlitas ſepatoꝛum.vel
potiꝰ diuinũ iudicum.

¶ Queſtio ij. b

Atrum reſurrectio ſit omniũ.Et ꝙ ſic videtur. Jo.
v. veniet hoꝛa in qua omnes qui in monumentis
ſunt audient vocem filij dei. Sʒ nõ pñt oẽs audire
niſi oẽs reſurgant. ⁊c. ¶ Nem. j. ad Cox.xv.oẽs
qdem reſurgemus.ſed non oẽs imutabimur. Gteʒ
roe vẽ.quia ſnia moꝛtis data eſt ꝓpt᷑ culpã oꝛigialẽ.

d illud & W

10

is
w
odebe
esß
Nene
tßhnii
piesp
rhet⸗
eneſeil
miy⸗
Pewuc
P
Glbie
aug
Jo
⸗ ſtci⸗
hoc pin
des ven
fone
cnteryp
ſucke
föineſ
tin
hes fel
eſttan
hanimm
11 fgtions
goin
vnit aj
hami
lrinpo⸗
dibine p
blotei
1A
etAg
usloeg
fcend
ſorger
nen⸗
14 hebt
don
geriu
ſabte⸗
lunett
1, müo⸗
puget.
anſti
feytü⸗
fituitd
Mts
dhenne
1s ſunic⸗
ndti
ane
ſone

ült,
umthi
niphi
Nrghlle

Pngor
menz

nmiſuen
unttſn
igngtan
rös o
rähng
eNiſnncht
ungndr

ſituungtl̃
NMupo
i r
nümii
gank fun
ſtii
Nnerje
etitit/
Gatmäind
O
llictint,
ſemmn

17

16 ſumi coꝛpus. et ſic ptz illud.¶¶ Ad illud q
ſurrectio xpi ẽ cauſa nr̃e reſurrectiois in gia ⁊c. dom

—.,

fed oẽs ba bẽt culpam bãc. oẽs ⁊c.ſed reſurrectio
iſta vt ꝓbatũ ẽ pꝛius debet eẽ vt aia coꝛpi iungat᷑.S
oẽs debẽt reſurgere
tales. ̊ moꝛtale et coꝛruptibile de neceſſitate coꝛrũ/
pit᷑. S neceſſe ẽ oẽs homies coꝛrũpi urſus. pena
et pᷣmiũ ſunt eterna.et hec debent homi. 5 neceſſe ẽ
hoĩes pᷣuari hac vita.et iterũ dari ſibi aliã vitam. F
reſurgere. ¶ Itez bocipᷣm oñditur ꝑ ypotheſij.quia

bene ſequit᷑ ꝙ ſi aia ſocratis ẽ immoꝛtalis ꝙ ois ani

ma. pari rõe ſequit᷑ EHS reſurgit et omne.
vnũ coꝛpus reſurrexit.ſ.xpi.ꝗ̊ᷣ et oẽ. Coõtra Dañ.
xij. Multi de bis qui doꝛmiũt in puluere terre euiꝰ

gilabñt. 5 cuz hoc nomen multi ſit pꝑtitiuum. ſi mul
ti euigilant. nõ oẽs. nõ oim ẽ reſurrectio. ¶ Iteʒ

„

Jo. vj.nemo venit ad me niſi pater q miſit me tra/

rerit eũ.t ego reſuſcitabo cũ in nouiſſimo die.cuʒ G

boc ꝓmittat ad ſe veniẽtibus.ſ.xeſurrectionẽ. ⁊ nõ
oẽs veniant. nõ oẽs reſurgẽt¶ Item idez videtur

roõne.quia ꝓ peccato qð oꝑata ẽ aia in coꝛpe.ſuffici

enter punit᷑ in purgatoꝛio ſine coꝛꝑe. et in i nferno
ſufficienter punit᷑ ꝓ vtroqʒ pari rõne. ſic ⁊c. ¶ Itẽ
xpᷣi reſurrectio ẽ cauſa neſtre reſurrectionis in ania
et in coꝛpe.Sʒ nõ oẽs reſurgent in anima.g nec om
nes reſurgent in coꝛpe.¶ Item reſurrectio ad hoc
eſt vt anima rmuneret᷑ in coꝛpe ſicut in illo meruit.
ſ anima puuli nihil ẽ in coꝛpe oꝑata. ad remune-

12 rationẽ eius nõ oꝑtet coꝛpus reſurgere.N. dom

ꝙ oim eſt moꝛs.ᷣ et oim erit reſurrectio. Coꝛ us em̃
nit᷑ aie immoꝛtali ꝑ naturã.et moꝛtue ꝑ culpaʒ in

fppᷣa vnione.et iõ neceſſitatẽ cõtrabit ad moꝛienduʒ.

et impoſſibilitatẽ ad ſemꝑ viuendũ.qᷓ jm oꝛdinem
diuine puidentie ad acũ ſemꝑ dz ꝓdire.exigente h

nihilominꝰ? merito vel demerito et etiã diuino iudi
13 cio. ¶Ad illud qd obẽ ꝙ multi euigilabũt. Reſpon

det Aug. xx.de ciui.dei ꝙ multi.i.omnes.⁊ talis mo
dus loquendi frequent᷑ inuenitur in ſcriptura. Ael

facienda ẽ vis in verbo.qꝛ cuigilare plus dicit qᷓ re/

ſurgere. qꝛ vigilia ẽ vſus ſenſuum et dicit diſcretio/

nem ꝗ non vigebit in ꝑuulis damnatis.q; non erit

14 in eis triſticia-. Ad illud qd obi ꝙ nemo venit ⁊c.

dðm ꝙ vita accipit᷑ duplicit᷑.ſ.large et ppꝛie. Lar/
ge viuificatio coꝛꝑis. Dꝛopᷣe viuificatio coꝛpis cum
ſalute. Sic et reſurrectio.et ſco mõ ꝓmittit de? re/

R

ſurrectionẽ bonis ad ſe “ qᷓntũ ad pꝛi
15 mũ modũ omnibꝰ pᷣdicit

dillud q obẽ de pena
purgatoꝛij.dᷣm ꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ purgatoꝛium dicit
tranſitũ nõ terminũ. nec dicit ſtatũ ſ̃ ſtatus ſupple/
mentũ.vt q; p̃cluſa ẽ bomini ꝑ moꝛtẽ via merendi.
et pctm̃ inultũ tranſire nec poterat nec debebat. cõ⸗/
ſtituit dñs locũ pene ꝑ quẽ anima tranſiret ad patri
am. vt aia ſoluat ſeꝑata.qð tñ fecit coniuncta. et qꝛ
boc magis dicit ſupplementũ ꝙᷓ terminu. io optz re
illud qð obꝛ re

₰

ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ reſurrectio aieẽ tm̃ ad bonũ. ſ̃ re-
ſurrectio coꝛpis ẽ ad bonũ et ad malũ.et reſurrectio
anime fit noſtra volũtate.ſed coꝛꝑis exigente viuie

12 iuſticie equitate.iõ iſta eſt oim licet nõ illa. (Ad ills

q obẽ de puulis.dm ꝙ et ſi aia nõ exierit in ctũ.
tñ oꝛiginale traxit in coꝛpe etꝑ coꝛpꝰ.et iõ illi vnini
pebet. vt ſicut ex cõiunctiõe coꝛpꝰ peccauit. ita ſimt

cum illo mulctet᷑ pena damni. mpliꝰ. remuneratõ
po ẽ tota rõ quare fiat reſurrectio.b diuine oꝛdinati

tem oẽs bomies ſunt moꝛ

ſurgere.

ð

—

ohis vecretũ. qui cõiungẽdo aiam imtnoꝛtalẽ coꝛpi.

per boc decresit illud coꝛpus ꝑpetuo viuificari. Si

viuinũ decretũ nõ põt infringi.neceſſe ẽ illud coꝛ/
pus anima reumificari.vt ſicut coꝛpus ſcpatuʒ ẽ ab
gia pꝓpter diuinã ſentẽtiã qᷓ reſpiciebat culpã.ita re

iungat᷑ aie ꝓpter diuinã diſpoſitionẽ qᷓ ſic decreue/
rat cõſtituere hñanã ſubſtantiã. Rõe cuius decreti.
coꝛpus bũanũ dẽ oꝛdinari et poſſibilitatẽ habere ad
incoꝛruptionẽ.qᷓmuis in ſui natura nihil bẽat plus

de incoꝛruptibilitate q; alia coꝛꝑa mixta vt patebit.

cm ſtatũ pᷣſentẽ loquoꝛ. Qöõ.ij.
trum reſurrectio ſit oim ſimul an ſucceſſiue. Et ꝙ;
ſi; videt᷑.j ad Coꝝ.xv. in momento in ictu oculi ⁊c.
Itẽ rõe videt᷑.qꝛ moꝛs et incineratio debent᷑ me⸗/
rito pᷣmi peccati quo peccauimꝰ in adã. et oẽs ſimi
peccauimꝰ.qꝛ ſimul en in adam.& et in xpᷣo ſimł
debemus reſurgere. Item decẽs ẽ vt habitatio cõ⸗
gruat hitatoꝛi. Sſicut mundus peioꝛatus ẽ hoie fac
to moꝛtali.ita dʒ melioꝛari hoie facto imoꝛtali. ſed
nõ debet melioꝛari qmdiu hõ eſt moꝛtalis. qmdiu
Norne iuũt nõ debet eẽ reſurrectio.g erit omniũ
imul.

teʒ poſt reſurrectionẽ conſũmatur gloꝛia.

ſed angeli nõ habent omnino gloꝛiam confirmataꝰ

ante noſtrã gloꝛificationem.nec ſimiliter demones
penam. ſi maio: eſt colligatio bominum ad inui/

cem qꝙᷓ; ad angelos.non debet vnus ſine altero reſur
gere.et ſic ⁊c Contra.reſurrectio coꝛpum ſequitur
reſurrectõz animarũ.ſᷣ reſurrectio animaꝝ ẽ ſucceſſi
ua et non ſimul.q̊ et reſurrectio coꝛpum

9

tius debent remunerari. & melioꝛes citiꝰ debent re/
ere. ¶ Item maioꝛ ẽ confoꝛmitas ex parte ani/
marũ qᷓ; coꝛꝑum ꝓpter vinculũ caritatis.ſed gloꝛi⸗
ficatio vnius anime nõ expectat gloꝛificationẽ alte-

rius. ⁊ẽ.· ¶ Item xpᷣus non expectauit noſtrã reſur

— ——

rectionẽ qui ẽ caput nr̃m.et qui magis fouet ſingu

la mẽbꝛa. S nec membꝛũ expectat reſurrectionẽ mẽ-
bꝛi. et ſic ⁊c. ¶ Re.ddim ꝙ reſurrectio coꝛpoꝛuʒ non
erit ſucceſſiua ſed ſimul.et buius pñt eẽ rõnes con/

gruentes ſex. Pꝛima eſt ſeueritas diuini iudicij qð

inflixit penam incinerationis coꝛpi vſq; ad aduen-
tum ſcm filij dei.ſicut pena carẽtie viſiõis vſq; ad
aduentum pᷣmũ Et ratio buius cſt.qꝛ omnes ſimul
fuimꝰ in vno pᷣncipio peccãte. Secunda rõ eſt meni
tum fidei qᷓ multũ meret᷑ in crredendo nos remune-
rari.qui videmur ſimiles beſtijs in moꝛiendo.qꝙ ſi il
lud experimentũ homo videret.nõ baberet meritũ.
q; bũana ratio ſibi pꝛeberet experimentum. Tercia
ratio eſt vnitas coꝛpoꝛis miſtici.qꝛ em̃ oẽs vnũ coꝛ-
pus ſumꝰ? in xpᷣo.iõ neceſſe eſt ꝙ qntuʒ ad aliquam
gloꝛiã reſurgamus ſimul.ſᷣ nõ qntum ad gloꝛiã ani
me. qꝛ ibi eét maximũ damnũ et quaſi ĩpoꝛtabile.
quantũ ad gloꝛiam coꝛpis.Quarta ratio eſt ſubſidi

um infirmitatis nr̃e.qꝛ ſancti dũ ſua deſiderant coꝛ

poꝛa. vebementius etiam deſiderant ſalutem nr̃aʒ.
AVñ aplus dicit Heb.xji.deo ꝓ nobis aliquid meliꝰ
puidente ne ſine nob ↄfnmarẽt᷑. Quinta ratio eſt
manifeſtatio diuine iuſticie. quia eniʒ omnibus de/
bet eſſe notum quanta iuſticia damnet malos et
ſaluet bonos.ideo vltimam diſtributionem diſtu/
lit vſq; ad nouiſſimum. vt omnes comparerent.
Sexta ⁊ vltima ratio eſt conſummatio gloꝛie.quia

eſ . tem p/
mium reſpondet merito. qui citius meruerunt ci/

18

em̃ angeli adbuc ſũt viatoꝛes qntuũ ad admiſtratõʒ.

—

Imdiu bomines viuuht. et gaudium ſemper creſcit tis taterie ſicut iſte ignis ab illo differt. Tercia q ofn
m multitudinẽ electoꝝ.nõ debuit pfecte gloꝛia cõ venit ex diſcontinuatioe et duratiõe. et hec diuerſi⸗ Aln⸗
ſũmari in aliquo ſingulariter donec conſũmaret᷑ in tas ᷣm numerũ oꝛtũ habet vt dicũt ex tꝑe. Tp̃ᷣs em̃ 160
omnibus ſimul.Ex hbis patent obietta. NMam reſur durationẽ ſicut et actionẽ hʒ. Pꝛima diuerſitas ym gipn
rectio coꝛpum nõ attẽdit᷑ ſm reſurrectionẽ aie. Ani numerũ ẽ magna. ſecunda minoꝛ. tercia mima. Pꝛi fuern
me em̃ reſurrectio pᷣma reſpicit reſurrectiõʒ p grati ma et ſcda diuerſitate carebit coꝛpus reſurgens.ſed gtam
am. et hec ẽ in via. et iõ ſucceſſiue. Iteʒ aie gloꝛiica/ tercia nõ carebit nec põt carere. qꝛ ppoſitio de pᷣte⸗ s O
tio ſubam impoꝛtat pᷣmij.qſi diferretẽ magnuʒ dã⸗ rnito nõ põt nõ eſſe vera. Añ ſicut virgo coꝛrupta nõ uncit
nn eet expectati. nõ ſic de coꝛpe.qꝛ nõ multũ quat ex põt fieri virgo. qꝛ non põt non fuiſſe coꝛrupta.nec a le
19 Pectare coꝛpꝰ dũ gie tenet deum. ¶ Ad illud qd obz deo.neca natura. hoc ẽ intelligibile. ſic coꝛpus coꝛ hniccon
de reſurrectiõe xpᷣi patet rñſio.qꝛ nec cõcurrit ibi ſe ruptũ nõ põt oĩmoda identitate reꝑari idem.qꝛ nõ Auge
ueritas iudicij.cũ nõ eẽt ſuꝑ eũ inducta maledictio. poõt non fuiſſe coꝛruptũ.tñ bic ẽ ita modica diuerſi⸗ linshi
nec faceret ad meritũ fidei imo ecõtrario ẽ in fidei tas.vt nõ mereat᷑ aliquid ꝓpter hoc dici diuerſum. ſtbial
20 adiutoꝛiũ. id aliud qð obẽ ꝙ pꝛemiũ reſpodz me gqm idem ẽ ſcoᷣm aliũ duplicez modi identitatis.ſczʒ hcn⸗
rito.dem qꝙ veꝝ ẽ ꝓ loco et tꝑe.et pᷣmiũ eẽntiale cõ ꝓpter identitatez materie et foꝛme.qꝛ identitas ma Nſcuia
petit vt ſtatim reddat᷑. Sed ſtola ſca debet expec/terie et pᷣncipalis foꝛme erit in reſurgentibꝰ. Hinc ẽ ſclicſu
tari quouſq; cñ ſolennitate et magnificẽtia ⁊ gloꝛia ꝙ reſurrectio eſt eiuſdez. Od gᷓ dicit phᷣus ꝙ foꝛma uctil
2 1 dantis cõferat᷑. ¶ Ad illud qd ob: ꝙ maioꝛ ẽ vnio coꝛrupta et iterũ generata eſt alia nũero. intelligit ᷣ leo
et couenictig aiaꝑ. dvm ꝙ falſum ẽ immo minoꝛ ꝓ iſta diuerſitate. Sʒ iſtud nõ videt᷑ multũ rõnabile. Kiknon
ceo ꝙ oia coꝛpꝑa in vno coꝛpꝑe fuerũt.ſed non oẽs ani Pꝛimũ quidem. qꝛ ſtultũ viqet dicere ꝙ deus non ttinaet.
mein vns aa poſſit oĩno idem coꝛpꝰ refoꝛmare identitate m nu fonün
Queſtio. iiij. odo — merũ.Amplius identitas pᷣm materiã in ſubſtãtia ban lie
C Non venit ex accidentibus licet ꝑ illã innoteſcat. nec Mickdin
Atrum reſurrectio ſit eoꝛundẽ ſᷣm numeꝝ.Et ꝙ ſic etiam diuerſitas.Et iterum q; diſcontinuatio nõ in⸗ ſnstor
videt. Yob. xix. in carne mea videbo deũ ſaluatoꝛe, ducat diuerſitatẽ in numero.videt expꝛeſſe in arti⸗ Elneitt
men. que viſurus ſũ egoipe et nõ alius. Cõſtat ꝙ nõ ficiatis.vt ſi archa diſſoluatur et iterum ex eiſdezʒ ta döefneere
dicit aliꝰ ſm ſpẽm bᷣ m numen. S ⁊ẽ. ¶ Itẽ pᷣus. bulis et ſᷣm eundem oꝛdinem repetur. non dicitur lsckgen
v.topicoꝝ. ſi ex moꝛtali fiat immoꝛtale.nõ dicimus alia archa uumero ſed eadem.⁊ tñ deſijt eſſe archa. ibserat
guͦ alia vitã ſumere, s ſi non alia vita. nec aliud vi· Et ppter hoc dicunt alij aliter ꝗ duplex eſt coꝛrup⸗/2 3 dußzeril
ues. iem. 5 ac. ¶ It roõe vꝛ. q; identitas rei veit tio. quedam ꝑ diſſolutionem ſiue ſeparationem pn tuͦibns
ab identitate pᷣncipioꝛũ ſubaliũ Sʒ idẽ eſt pᷣncipin cipioꝛum cõponentinm ſiue partium. quedam prr genoni
materiale et idem foꝛmalc.g idez hʒ qð pꝛiꝰ ¶ Itez coꝛruptionẽ foꝛme. In prima poſſibile eſt idem nu ſnapls
pꝛia foꝛma nõ E nata fieri niſi in ꝓpꝛia materia. E mero reparari ei qui ſcit ad eundem modum et ad lulctti
cn anima ſit ppꝛia foꝛma coꝛpis qð pficit.nõ eſt na eadem loca reducere. In ſecunda qꝛ quod coꝛrup/ ſinpoſbi
ta vniri niſi illi. ſi vnit᷑ in reſurrectioe ynit᷑ eilem. tum eſt nõ poteſt eſte idem.qm̃ noua eſt eſſentia foꝛ ſherorſs
et ſi hoc. cũ ipa ſit eadẽ. totũ erit idem Loͤrra. ois ine.ſic de nouo generatur.dicunt ꝙ neceſſario optz ascenn
foꝛma oꝛrupta et iterũ generata nõ ẽ eadẽ nũero ß eſſe aliud. et de bac intelligit phᷣs. Reparatio et diſ 6einid
ſpecie ſicut dicit phs in ſecũdo de generatiõe. cum g ſolutio coꝛpoꝛis bumani eſt qntuz ad pꝛimũ modũ. Gimmute
huanitas coꝛrũpat᷑ in iſto in moꝛte. et iterũ generer igeo reparat᷑ idem ſicut artificiatuʒ.quia ſalua ani Niigat
in reſurrectione. alia numero. Si tu dicas ꝙ iſtud ma et coꝛpoꝛe fit ſeparatio vnius ab alio. et poſt ſal Codeoozt
tenet in coꝛruptõe qᷓ ẽ in cõtrariũ nõ in moꝛte.¶ Cõ uis partibus materie fit incineratio.et deus ſiẽ bo/ tlickinn
tra.maioꝛ ẽ coꝛruptio in pᷣuationem q; in ↄtrariuʒ. nus artifex cineres colligit et vnit et refoꝛmat idem digautnö
qꝛ ad hoc ꝙ fiat reꝑatio neceſſe ẽ fieri reſolutionem coꝛpꝰ.et qm illꝭ coꝛpus habet eandem perfectionẽ. Aütrana
vſq; ad vltima 2 oia rurſus de nouo generari. c. ideo totum cõſũmatum eſt idem. Sed iſtud non ſol *
te uis artifex de eadẽ materia faciat ſtatuaʒ. uit ſufficienter. Certum eſt enün ; foꝛma carnis bu tglaplie
tñ alia ẽ ſtatua poſt q; ante. pari rõne vi ꝙ qmuis mane coꝛrumpitur dum generatur inde vermis et 4 lettlte
bomo fiat ex eiſdem pulueribꝰ.tñ ẽ aliꝰ. Si dicas ſerpens.et ſicut poteſt coꝛrumpi in carnem ſerpen niſi
lus vor facere plus natura vel artifex. veruz ẽ ; tis vel alterius ammalio ſi⸗ reſolui poteſt et in iluc ntmng
plus põt. tñ nõ facit niſi qdð cõgruit ⁊ congruũ ẽ.nec animal et in quatuoꝛ elementa. et vnumquodq; ele olon
E intelligibile quõ aliquid coꝛrũpat᷑ et cedat in non mentoꝛum coꝛrumpi in aliud. t ita coꝛrumpitur foꝛ ne
ens.et iten fiat ꝙꝙ ſit idem. ut ſi ẽcongruuz. qre non ma mixti et elementi. ergo neceſſe eſt alia elementa intt Part
dat iſtz potẽtiã nature: ¶ Itẽ dꝛie eẽntiales rem di eſſe numero. cet aliam carnem.et ita non poteſt ſta annee
uerſificant. nõ tĩ numero ſed etiã eẽntia.ſᷣ moꝛtale reiſta rñſio Et ꝓpterea notandum ꝙ eſt reſurre =
et imoꝛtale ſunt eẽntiales differetie. cũ reſurgens ctio eiuſdẽ nij ero.quia aliter non eſet reſurrectioo. hillei
ſit immoꝛtalis.et ante moꝛtalis. patet ⁊c. ¶ Itẽ pꝛi Si queras a me ouomõ boc eſe poſnt. dico ꝙ hoc ſaluna
ma regeneratio et refoꝛmatio ſunt opationes diuer poteſt eſſe per virtutem diuinam quamuis non poſ annen
ſe. ſi diuerſarũ opationuꝰ diuerſi ſunt termini im ſit eſſe per naturaʒ.et iſtud intelligere poſſumus ſic. einte
22² oenn ae alind Ecopus qð pꝛimo generat᷑.aliud Sugnonamus nunc ꝙ natura aliquid agat.et illud ſpakd
intellig o moda retoꝛmat. (IR.ad p̃dictoꝛu, nongit ex nihilo. et cum agat in materiam. opoꝛtet DKR
aſ ſentiunt Qu u circa hoc viuerſi diuer · perqucat foꝛmam. et cuʒ materia non ſit pars fo. oſtine
nt. Quida em dixerunt ꝙ triplex ẽ diuerſi ½ me.nec foꝛma fiat ꝑs materie.neceſſe eſt aliquo mo⸗ 8
tas 'm numerũ.· Ana qᷓ viit er diuerſitate ptis ma o foꝛmas naturales eſſe in materia anq; pducant. anen
terie et foꝛme ſpecificate. icut differt in numero h et ſuba materie pᷣgnãs ẽ oibꝰ. rões ſeminales oiĩna alttr
aqua et bic ignis. Queq que venit ex diuerſitate foꝛmarum ſunt in ipſa ¶ Seq ad illuq ſtat reſolutio Mngt

„*

gduim
Aucſe
Gunsig
gnr

nünſcli

ſcnucchiit
ecſan
nnaalz
Mndür
dchtcheren
wertkgen!
Gnüſe
bieckian

modnen

42r1
Gackcone
„

— =—

Dormtd
H ulluu
iucn⸗
euslen
nwoſete
uiimd⸗
Gmmanetn
e wnst
mon ſ

S =

vmmgul
owurne
ia
von ik.
nt
e Ao.
1,oNN
nuisnont
fumne
ugr
aſten
Drſtrn
n

a quo incipit generatio.& nulla foꝛma oino coꝛrum
pit᷑ ̊ manet in materia anteq;;ᷓ ꝓduceret᷑.et ſic dicit
Aug. Añ foꝛmas in materia ante ꝓductioneʒ dicit
eẽ qᷓntum ad rönes ſeminales.Dicit etiã reſolui ad
mat eriã ſiẽ ad occultiſſimos ſinus nature.idẽ vtro⸗.
qʒ nomine ſm alterã et alteraʒ rationẽ intelligi vo/
lens. Quid ãt hec ſint alibi melius patet in ſecũdo.

Munc ãat hec dixiſſe ſufficiat. oẽs foꝛme cũ coꝛrũ/

prunt᷑ non oino coꝛrumpunt᷑ ſᷣ manẽt aliquo mõ.et
buic concoꝛdat ratio et auctas phica.et auctas bti
Alug.et qð maius ẽ auẽtas ſacre ſcripture q̃ ẽ auto-
ritas ſpũnſ.ſ.Hoc pᷣſuppoſito ddin ꝙ; qᷓmuis foꝛma

ſit ibi aliquo mõ poſt coꝛruptionẽ.tñ natura nõ põot

ꝓducere ad idem qdð babuit pꝛius. Et ratio huius

.

eſt.quia agens naturale influendo agit et imꝑtiẽdo

aliquid ſui quo mediate ꝓficit illud qd erat in ma/
teria.et illud qð influit᷑ a ꝑte agentis fit aliquid de

cõpleto eẽ ipius ꝓducti.et iõ neceſſe ẽ ꝙ natura det

aliqd noui qᷓntũ ad modũ eẽndi ſubſtãtialẽ qͥ eſt eẽ
eæt in actu. Mui s em̃ natura ñ det nouã eẽntiaʒ.dat

— — 1 „ ——

tñ nouũ modũ eẽndi.nõ tm̃ accidentalẽ.imo ctiam

ſbᷣalem.ſicut eẽ in actu ſᷣm quẽ põt res ſbᷣalit᷑ nume/

rari et diuerſificari.et ꝓpterea natura cũ repat.non

idem ſᷣ nouũ ꝓducit.bᷣ deus qͥ pᷣt ĩas rõcs ſemina/

les ſine immiſſiõe alicꝰ noui ad ꝑfectũ eẽ deducere.
põt facere ꝙ ſit idẽ.et ſic facit in ꝓpoſito ꝙ ex ilk ſo

lis et ꝑ eundẽ oꝛdinẽ in refoꝛmatõe rem coſtituit ex
qbus erat ante. Añ ſi oia elemẽta cõuertãt᷑ in ignẽ.
deus ex illo igne reſoꝛmat eadẽ elemẽta que ibi erãt

in rõnibus ſeminalibꝰ.et ex illis foꝛmã carnis ꝑx eun
dem oꝛdinem.et ſic pʒ ꝙ deus põt refoꝛmare idem

hm coꝛpus ſᷣm materiã.et ſic põt dici ad pñs.Ad

illud qd obꝛ pᷣmo et ſcdᷣo iam ꝑʒ rñſio.qꝛ q;uis iſt8
ſit impoſſibile agenti inferioꝛi.ẽ tñ poſiibile agenti
ſuperioꝛi ſcʒ ipi deo.et quare iſtã potentiã nõ coicat
deus creature patet.qꝛ nulla creatura agit in ſeiſßa,ʒ

H ꝑ aliquid ſui imittendo virtutẽ.ſicut et coloꝛ ad h̊

ꝙ immutet viſum facit ſpẽm ſui in medio.vnð agit

gliqͥd extriſecũ in intrinſeco.nõ ſic deus.Hoc aũt di
co de oꝑatione naturali.¶ Ad illud qdð obꝛ de moꝛ

dꝛia aut nõ.qꝛ non ẽ pᷣſentis cõſideratõis.cũ ratiões

ad vtranqʒ ꝑtem ſint.qꝛ vẽ dicere defectũ et impfec/
tionẽ.et nõ hbʒ dr̃iam in eodem genere cõdiuidentẽ?.

et alia plura.tñ hoc abſqʒ calũnia verũ eſt ꝙ moꝛta-

24 le tripliciter accipit᷑. Ano mõ dicit naturalem apti-/
tudinẽ ad moꝛiendũ. Alio mõ poſſibilitated ad mo
riendum.Tercio modo neceſſitatẽ.Et pꝛimo quidẽ
modo moꝛtale ineſt homini ea ratione qua cõpoſi -

tum ex partibus ethogeneis. Añ Hylarius non ex

tis ethogeneis ex diuerſis naturis ⁊ diſpoſitionibꝰ.
impoſſibile ẽ ꝙ vitam babeat niſi cũ aptitudine ad
moꝛiendum.ct ſicut talis cõpoſitio eſt homi natura

lis.ita et moꝛtale.et boc modo accipiendo moꝛtale
contra immoꝛtale nunq; concurrunt in idcʒ.ſic nec
ſpirituale aut ſimplex et compoſitũ.et ſi aliqua ino⸗
do eſt diffcrentia iſto modo ẽ nõ diuidẽs aial ſᷣ ſu-

ſtantiq viuentẽ.cuiꝰ vna dr̃ia eſt immoꝛtale.et ꝑ op

poſitũ moꝛtale.Sco mõ moꝛtale ineſt eo mõ quo

compoſitum ex ꝑtibus ethogeneis habentibus de⸗

fectibilitatẽ.ſicut in ᷣmo homie qui habebat ſtatu,

digalem: et hoc mõ dicit ſtatum meqiũ inter miſeria,

mõ manct in ratione ſeminali.

on ex bito in ictu oculi. & non eſt a natura.
cõpoſitis eſt deus qꝛ vita eſt.ſi g&O homo eſt ex cõpoſi

et gloꝛiã. Tercio mõ moꝛtale ineſt ea rõne qua vni⸗
ens eſt compoſitũ ex cont rarijs habentibꝰ defectibi

litatẽ 2 pugnã dinuicem.cet ſic ineſt homi lapſo.?ꝛ B

mõ dicit ſtatum miſerie. 2 immoꝛtale bis oppoſituʒ

dicit aliuz ſtatũ. et qm ſtatus mutari p̃t vnitate ſᷣm
numeꝝ remanete. hinc eſt ꝙ ex moꝛtali ſm hunc du
plicẽ modũ fit immoꝛtale ſine diuerſitate ſubſtãtie.

⁊ hoc modo fit in homine gloꝛificato qui eſt moꝛta

lis pꝛimo mõ.ſ.ſm naturalẽ aptitudinẽ.̊ immoꝛta⸗
lis ꝓut dicit pᷣuationeʒ potẽtie et neceſſtatisiRd
illud qð vltimo obẽ ꝙ diuerſe ſunt opationes.dom
q diuerſe oꝑationes diuerſos effectꝰ inducũt q di
uidunt᷑ ex equo.ſᷣ qñ ſic ꝙ vna ad alterã oꝛdinat᷑.⁊

25

vna ẽ repatiua effectus alterius.ſi ſcda egrediat᷑ ab

agente oino potente.pᷣt oino idem reꝑari.⁊ ſic eſt in
ꝓpoſito. Sʒ obꝛ quõ põt hoc intelligi.cuʒ iſte opa/
tiones ſint diſcontinue.⁊ eſſe rei ſit diſcontinuum.ct
vnius continui duo ſint vltima tm̃.ſi g̊ eſſe diſcon/
tinuatur. g eſt aliud ⁊ aliud. cũ ̊ vnum nnmero cõ/
ſequatur idem actuale.neceſſario videt᷑ ſequi q ſit
aliud et aliud. Et iterum.quõ poteſt bis incipere ali
quid ⁊ eſſe idem.impoſſibile em̃ eſt eẽ et intelligere
ꝙ aliquis currat bis eodein curſu.Et poteſt ad boc
reſpõderi ꝙ de eẽ rei eſt loqui dupliciter. Aut q̃ntũ

ad defluxum cet durationẽ. aut ᷣm ſe. Si quantũ ad

durationẽ ⁊ defluxuʒ. ſic neceffario oꝑtet ꝙ duratõ
ſit alia et alia ſicut menſura durationis. Si qᷓntum
ad ipᷣm eẽ m ſe.ſic numerat᷑ et plurificat᷑ a pꝛinci
eadẽ qmuis defluxus durationis ⁊ inceptio ſit alia

eſt ſimile de actionibus ſucceſſiuis.quia ille neceſſa

rio numerant᷑.et pᷣteritũ et futurũ reſpiciũt ptes di

uerſas actionis ſiue mutationis ſiue duratiois ſuc

ceſſiue.non ſic oꝑtet iudicare de foꝛma abſoluta. q̃ᷓ

coꝛru pta poteſt adeo numerari eadem.quia aliquo

NQueſtiov. e

Ad illud qð obꝛ de mo Duinto querit vtrum reſurrectio ſit naturalis an
tali et immoꝛtali.dð.qꝙ quicqͥd ſit ðR moꝛtali.vtꝝ ſit

miraculoſa.Et ꝙ non ſit naturalis oñdit᷑ a ꝑte ini⸗

26

pijs permanentibus. Et qm̃ pꝛincipia pꝑmanetia ſüt

et alia.hinc eſt ꝙ res eſt vna.et eſſe rei eſt vnũ. Hec

cij.quia a pꝛiuatiane in habitum ꝑ naturam nõ fit

regreſſus.ſᷣ in moꝛte eſt ſumma pꝛiuatio. reſurre

tio cum ſit a moꝛte non eſt ꝑ naturã. ¶ Item hocip

ſum oñditur a ꝑte termini.quia omne qd natura ꝓ

ducit eſt coꝛruptibile et moꝛtale.ſed coꝛpus gloꝛifi
catum eſt immoꝛtale et incoꝛruptibile. ⁊c.¶ Itez

tercio oſtendi a parte modi operandi.quia natura

operatur ſucceſſiue nõ ſubito.ſed reſurrectio erit ſu

ditur etiam a parte pꝛincipij effectiui. quia natura
eſt vis inſita rebus ex ſimilibus ſimilia pꝛocreans.

ſeg in reſurrectione nõ fit ſimile ex ſimili.g ⁊c¶¶ Al⸗
timo oſtenditur a parte omnium hoꝝ.quia eſt arti/

culus fidci.qᷓ non eſt de his qᷓ fiunt per naturaʒ ſed
ſupꝛa naturam. g ⁊c. ¶ Contra. Job compat reſur

rectionem hominis germinationi ligni.xiiij. Job.

Apoſtolus viuificationi grani moꝛtui.j.ad Coꝛith̊.
xv. Gꝛcgoꝛiꝰ in omcł.paſchali generationi circulari
coꝛpoꝛis arboꝛis ex paruo ſemine.et in bis oſtende/

re volunt et pꝛobare reſurrectionem. ergo ſi ratio
et ſimilitudo bona eſt quam ponũt.cum oia hec ſint

a. nꝗ. reſurrectio ẽ nalis. Etezʒ hocipᷣm oñdit. qꝛ die

¶Item oſten,

2 6 tio naturalis

29 opante.

cit Aug.in li. de qᷓntitate aie.ſi curſuʒ naturaliũ reꝝ
attendamꝰ. certius erit nobis reſurrectionẽ eẽ futu
rã qᷓ; ſolẽ oꝛiri cras (See apklus dicit Optet coꝛrup/
tibile hoc induere incoꝛruptionẽ.ſ̊ qð ẽ ſupꝛa natu
rã nõ opꝑtet euenire.& reſurrectio ẽ in potẽtia natu/
re ¶ Itẽ rõne ꝓbat᷑ bocipʒ.qꝛ maioꝛ ẽ aptitudo pul
ueris hoĩs ad generationẽ hois ꝙᷓ alteriꝰ animalis.
Sʒ natura ꝑ putrefactionẽ pᷣt de tali puluere aliud
aial generare.g ⁊ coꝛpꝰ hois repare.¶ Itẽ maioꝛ eſt
aptitudo nature coꝛꝑis boĩs ad ipᷣm ꝙ virgaruʒ ad

ſerpẽtes. Sʒ ꝓductio ſerpẽtũ ex virgis magoꝝ( q;
Erſ gio fieret dyabolico )tñ erat natural.g ⁊c̃.

Itẽ qð ẽ in appetitu nature ẽ naturale.qꝛ natu/

ra nõ fundauit appetitũ fruſtra. Sʒ aia naturaliter

appetit reuniri coꝛꝑi.hoc cõſtat ꝑ Aug.ſuꝑ Geñ.ad
litterã.vbi dicit ꝙ aia ꝓpter appetitũ ad coꝛpꝰ re/

tardat᷑ ne tota intentõe ferat᷑ in ſũmũ celũ.ꝭ ⁊c. Si
tu dicas ꝙ appetitꝰ ẽ tm̃ ex ꝑte aie.oñdit᷑ etiã ꝙ ex

ꝑte pulueꝝ.qꝛ coꝛpus hũanũ ex cõiunctiõe ſui cum

gia bʒ oꝛdinari ad immoꝛtalitatẽ. ſᷣ̊ cõiũctio talis ẽ
naturalis. et illa oꝛdinatio.Sʒ illudad qð resna
turaliter oꝛdinat᷑ hʒ naturalẽ appetitũ.vt ignis ſur
ſuʒ.g ⁊c̃. Pꝛeterea.pulueres illi aut reſoluũt᷑ in ele
mẽta pma.aut non. Si ſic.cuʒ elemẽta ſint omoge/
nea.non magis hñt oꝛdinationẽ ad coꝛpꝰ hũanum
ʒ alia ꝑs elemẽti q̃ nunqᷓʒ fuit coꝛpꝰ. nõ ẽ maioꝛ

r quare de eo iten fiat coꝛpus hũanũ qʒ de alio.qd
falſũ ẽ. Si ñ rſoluũt᷑ in elemta pꝛia.aliq vis tenet ꝗᷓ
eſt in ipis pulueribꝰ.et ꝑ ipᷣaʒ oꝛdinãt᷑ ad vlterioꝛc

foꝛmã. naturalẽ. ex ꝑte coꝛpis et aie eſt reſurrec
(.88. in reſurrectiõe tria ſũt. Pꝛi

mũ ẽ coꝛpis ex pulueribꝰ refoꝛmatio. Scdʒ ipᷣi coꝛ⸗
poꝛi refoꝛmato aie vnio ¶ Lercio vnitoꝝ inſeꝑabił
colligatõ. Pꝛimũ ẽ ↄtra naturãꝗ.i.otra ſolitũ curſuʒ
nature.qᷓ põt ꝑfecta deſtruere.nõ deſtructa repare.
Secundũẽ ſᷣm naturã.ꝙ aia optie coꝛpi ſibi oꝛga⸗
ʒato cui deſiderabat vniri vniat᷑.Terciũ ẽ ſupꝛa na

turꝗ.ſ.qꝙ ex coꝛruptibili fiat ieoꝛruptibile nõ ſeꝑabi

le. Qm̃ igit᷑ pᷣmũ et vltimũ ẽ ñ a natura.ſ̊ ſupꝛa vel

cõtra.iõ nõ ẽ vicendũ reſurrectionẽ naturalẽ eẽ ſ ſu
27 pꝛa naturꝗ. Ad iũllud q obẽ ꝙ cõpat᷑ oꝑationibꝰ

nature.ddᷣm ꝙ ꝓbatio eſt bona et ꝑ locũ a minoꝛi.

Si em̃ natura creata põt facere vinũ de moꝛtuo.de

ſemine ꝑuo facere magnũ coꝛpus.q̃ ẽ potẽtie finite.
multo magis deꝰ pᷣt ꝑ ſe facere de hoie.ct ad hoc ce
dunt ille rõnes et cõparationes.Et ꝓpter boc dicit
Aug.certiſſima erit nobis reſurrectio ſi curſum na/
turalez attendamꝰ.nõ qꝛ ipᷣa ſit a natura.ſᷣ qꝛ ab eo
hec melius põt fieri qᷓ; a natura poſſit fieri hm oꝑa

28 ſua. ¶ Ad illud qò obẽ de optunitate. dom ꝙ eſtio/

poꝛtunitas materie et efficietis. ſicut et neceſſitas ⁊
opoꝛtunitas a ꝑte efficiẽtis ẽ rõe imutabilitatis nõ
coactiõis.Et iõ optunũ qꝛ deꝰ decreuit et diſpoſuit.
nõ qꝛ cõpellat᷑.vel materia neceſfario ex pte nature
p̃pet᷑.et ideo talis oꝑtũitas nõ infert huiuſmõi re/

ſit rectto Ss a cã naturali.cũ ñ ſtet cũ cã naturalit᷑

nerata ſũt ꝑ putrefactionẽ. vt de ſerpentibꝰ.dd.ꝙ ꝗᷓ/
dã a natura modicã oꝛganiz ationẽ hñt vtpote ver⸗
mes et aialia coꝛpis anuloſi.et taliũ eſt natura pdu
ctiua ꝑ putrefactione. Quedã cõpletã. vt aĩalia ſen⸗
ſibilia pfecta et gradiẽtia. vt equꝰ.⁊ talia nõ p̃ᷣt ꝓdu

cere niſi ꝑ vim foꝛmatiuã influxã cũ deciſiõe ſemi ·

nis.et tale ẽ coꝛpꝰ hñanũ qdð nõ pᷣt naturalit᷑ oꝛgani

d üllud að obẽ ꝙ natura pt ve his ̊ ge

