giſtri vniuerſalis.¶ Ad illud quod quenit᷑ quid ſi/ 9
gnificet. dᷣm ꝙ gẽam.⁊ ꝙ ibi non ſit vt ſupꝛa habi/
tum eſt. hoc eſt ex defectu ſuſcipientis tm̃.¶ Ad il/lo
lud quod obijcit᷑ de ſcdᷣo actu.dvᷣm ꝙ diſponit ſicut
quoddaʒ lumen ⁊ caloꝛ datus. Diſpoſitio aũt illa ñ
eſt neceſſitatis ꝙ; agens non poſſit aliter agere. vel
ſuſcipiens capere.ſed tm̃ congruitatis.Quia em̃ na

tura coꝛrupta eſt per pctm̃.⁊ indiſpoſita ad gratiaʒ.

congruum fuit ꝙ intercidat diſpoſitio media. nõ ſic
gratia ad gloꝛiã.Et ſic patet reſpõſio ad tria obiecta
Ad pꝛimum quia non eſt diſpoſitio Apter agentis i/
digentiam. Ad ſm quia nõ eſt diſpoſitio neceſſaria.
Ad tercium quia non eſt ſimilis diſpoſitio in nã pec
catrice ad gam ſicut gratie ad gloꝛiam. illud 1 1
quod queritur de aſſimilatione.dm ꝙ eſt aſſimila⸗
tio per vnius qualitatis participatõem.vel imita-
tiõem.vel ꝑ omnimidam indiuiſionẽ. Pꝛima ẽ crea
ture ad creaturam. Scda eſt creature ad deuʒ. Ter⸗
cia eſt dei ad deum ſiue vnius pſone ad alterã. Aſn/

milatio aũt creature ad deum vel eſi fecta.vł ſuffi/⸗

ciens vel ad ſufficiẽtem diſponens. Pꝛima eſt i glo⸗
ria. ⁊ bec non ↄpatit᷑ diſſimilitndinem aliquaʒ. nec
culpe.nec miſerie. Scda in gratia.⁊ bec compatituꝛ
diſſimilitudiem miſerie.ſed non culpe. Tercia in ca
ractere.⁊ hec compatitur vtrãq;.quia ſolum eſt gra
tie gratis date.⁊ multum longinqua. ⁊ ſic patet rñ/
ſio ad duo de aſſimilatiõe. unod

lio qui caracter dicitur.vcl ctiam quia baptiſati di⸗
cuntur induere xpᷣm. quia ipᷣe eſt caput ⁊ dux exerci⸗
tus.⁊ quia ſicut patebit caracteꝛ ꝑ appꝛopꝛiatõnem
reſpicitfiem. Oe diſtinctõne ſoluunt quidam q ca
racter diſtiguit eos qui ſunt ð ecclia numero ab bis
qui nõ ſũt numero qtũ ad meritũ. Sed hoc nibil ẽ
quia hereticus pᷣciſus habet caracterem.nec tamen
eſt de ecclia. Alij dicunt qꝙ caracter diſtinguit ꝑcipi-
entes ſacr̃a ab hijs qui perceperũt tm̃ ſignũ ꝑticipa
tõis ſacramẽtoꝛum.⁊ ꝑ ↄñs diſtinctõis qtum ad nõ
pticipãtes. Sed tũc videt᷑ ꝙ idẽ eſtet ſignũ ſuiipius.
Et ꝓpterea dð ꝙ rõ diſtinguẽdi in caractere venit ex
rõe ſigniſicãdi.caracter ant ſignificat gaz fidei ſcðʒ
aliquẽ ſtatũ.vñ diſtiguit vel fidelẽ ab ifidcli.vł fidelẽ
a fideli. ⁊ ꝙ omiſcẽt Bñ ẽ ex vicio ſigni ſj ſignatoꝝ.

⁊ ̊ pʒ ſe’ques. qꝛ ſignũ ẽ nobñ ſe.ſ roe pↄiũctiõis

cñ elo.Et ẽ exẽplũ ſi aliq̃s aſſumerʒ arma regl.ſignũ
eẽt e eẽt ð exercitu regis.pᷣt tñ nibilominꝰ eẽ ex ꝑte
Iria. qᷓ;uis arma ſp ſignificẽt ꝙ ſit ex ꝑte illa.⁊ nõ eſt
falſitas in ſigno.ſed in accipiẽte.ſic in ppoſito itelli⸗
gendũ.qm̃ ſicut arma fiũt ad diſtinguedũ exercitus
⁊ tamen vt plurimũ confundũtur qñ ſunt ĩ bello.ſic
etiã eſt nobis q;diu ſumus in conſflictu huius vite
ſent miſerie.Exẽplũ eſt de hitu religiõis qͥ eſt ſignũ
bonitat.tñ cõmunicãt in H̊ boni cũ mał ⁊ carnales
cũſpũalibus ⁊ amãtes mm cũ ↄtemnẽtibus.

„

Queſtio.iij.

3b duo de latiõe. ¶ Avillud quod querit᷑ i 2
cui pꝛincipaliter aſſimilat. dʒ ꝙ appꝛopꝛiate ißi fi⸗

.
(alia
Mie
awos

ods

luced
ntt
glito
Hordi
ſiplur
fnoſ
ntnbe
Mina⸗
(on
Kin
c
Cten
eet
ſn
le

oſptr
Ptolcirie
Nerſtͤk
. !
gckaſii.
nWontn
Pitmic
da
Natoi
ſatr o,
inickig
Nz ar
Gnprti
Tonina
ltteter⸗
epetti/
dcetk li
piutict⸗
wrald,
tumncnd
Noiuhen
adunge
Unend
neetni
tnuttn
npnngn
ſoie
tein
ſpi

2
S=

—
=
=
=
=

☛ — —
— =☛
S Brr
— =
— Su = —=

4

15.

17

8

In quo ſit caracter ſicut ĩ ſubiecto. Et q tota aia

videt᷑.qꝛ caracter diſtinguit ouẽ xpᷣi a nõ oue.mẽbꝛũ
xpᷣi a nõ mẽbꝛo.ᷣ aia nõ dẽ ouis nec mẽbꝛũ bm potẽ/
tiã.ſ̊ pᷣm ſubaʒ.g caracter vᷣm ſbaʒ diſtinguit. ¶ Itẽ
cuieſt diſpoſitio.⁊ habitꝰ.ſᷣ caracter diſponit ad gra
tiã ⁊ remiſſionẽ oꝛiginalis qdð reſpicit totaʒ anima.g
caracter eſt in aie ſuba.¶ Sed ꝙ ſit tñ̃ in potẽtia co
gnitiuavidet᷑.omne qð eſt in aia ꝑtinens ad cogniti⸗/
onẽ eſt in potentia cognitiua. ſeq caracter ꝑtinet ad
cognitionẽ.cũ ſit ſignũ.ergo ⁊c.

eſt vnus caracter ꝑ vnũ ſacramenti.ſed ois babitus

eſt in potẽtia vt in ſubiecto.ergo cũ accidẽs ſit in vno

ſubiecto.caracter eſt in vna potentia.ſᷣ potentia que
huic cõuenit eſt cognitiua.ergo ⁊c. ¶ Sed ꝙ ſit ĩ to⸗/
ta imagine videt᷑.caracter eſt quedã cofiguratio.ſed
cõfigurari dicit᷑ aia trinitati ᷣm tres potẽtias in vnꝗ
tm.ergo ⁊c. ¶ Itez caracter diſponit pᷣneipaliter ad
imaginis refoꝛmationẽ.ſed refoꝛmatio imaginis at/
tendit᷑ qᷓtũ ad infoꝛmatiõzʒ ipᷣaꝝ potẽtiaꝝ vt ↄuertũ
tur ad deũ.ergo ⁊c.¶ Rꝰ dicendũ ꝙ circa boc triplex
fuit opinio. Quidã dixcrũt ꝙ caracter eſt in tota aĩa
ꝓpter rõnes pᷣdictas.qꝛ diſtinguit ouẽ ab oue.vel ab
ca ꝗ̃ nõ eſt ouis.⁊ hoc reſpicit aie ſubſtantiã. Quidã
ep in cognitiua ꝓpter ronem ſigndi.⁊ qm̃ ſignũ qð eſt
ratio cognoſcẽdi reſpicit potentiã cognitiuã.ergo ⁊c.
Quidã ꝙ in tota imagine ꝓpter rõnem cõfigurandi.
2aqꝛ actꝰ caracteris a q̃ nomẽ accepit pᷣncipalis ẽ cõ/

figurare.ideo hec tercia melioꝛ ẽ ꝙ ſit in aia m ima/

ginẽ. m ꝓpꝛietatẽ.⁊ ᷣm veritatẽ. Sʒ qꝛ imago ſi ſit ĩ
tribus. tamẽ appꝛopꝛiat᷑ cognitiue.ſᷣm ꝙꝙ dicit᷑ in li.
de ſpñ ⁊ aia.ꝙ imago eſt in potẽtia cognoſcẽdi.ſimili/
tudo in potẽtia diligẽdi.ideo ꝑ appꝛopꝛiatiõeʒ eſt in
potẽtia cognitiua. ¶ Ad illud g qd obijcit᷑ ꝙ diſtin/

guit aiaz. § eſt i aia. veꝝ c.ſᷣ nõ opoꝛtʒ ꝙ ſit ĩ tota aia.

ſicut coloꝛ diſtiguit coꝛpꝰ.ſᷣ tñ pᷣmo mõ ẽ in ſuꝑficie.
E* Ad illud qdð obijcit᷑ cuiꝰ ẽ diſpoſitio.ẽ ⁊ habitꝰ.di/
cendũ ꝙ verã eſt de illa viſpoſitiõe qᷓ fit hbabitꝰ.ſed de
alia nõ ſic.qꝛ babitꝰ vniꝰ potẽtie diſponit ad habitũ
alteriꝰ.vt habitꝰ fidei ad habitũ charitatis. Ad il/
lud qdð obijcit᷑ ꝙ ſpectat ad cognitiouẽ.dicendũ ꝙ ve
rũ eſt ſi ſit habitꝰ cognoſcẽdi.vᷣ potẽtia nõ tm̃ ad co/
gnitionẽ ſpectat.ſᷣ etiã ad gratia refoꝛmãtẽ totã ima⸗
ginẽ.¶ Ad illud qʒ obijcit᷑ ꝙ eſt vnũ in aia vna.dici
põt duplicit᷑ꝙ vnũ accidẽs ẽ in pluribꝰſicut vna gra

in plunibꝰ potẽtijs. ⁊ vna ſanitas in pluribꝰ mẽbꝛis.

qñ actus nõ reſpicit determinate vnã potentiã.ſᷣ eas
An ꝙ fundant᷑ in vno. Ael aliter.imago vna eſt ⁊ tñ

in tribꝰ potentijs.qꝛ dicit relationẽ ad vnũ. Silr dici

pst in caractere.qꝛ em̃ imago impoꝛtat diſtinctionẽ.
ideo comꝑat᷑ ad plura ſicut ad vnũ ſubiectũ.Et exẽ/
plũ ẽ in numero.Lernariꝰ em̃ vnꝰ ẽ in tribꝰ homibꝰ.
Z vnꝰ eſt qᷓuis illi ſint plures ĩ ſe qui ſunt vnũ ſubie/

ctũ ternarij.⁊ nulli eoꝛũ ꝑ ſe tm̃ eſt ſubicctũ.ita ⁊ i ca/

ractere intelligendũ eſt ꝙ dicit ſicut pᷣtactũ eſt quãdã
coõfigurationẽ aie q;tum ad numerũ.⁊ cõfigurationẽ

eiuſdẽ qtũ ad gratiã gratũ facientẽ.
. AQueſtio. üiſj. »„9ͦͤ .—
¶Per quid caracter impꝛimit᷑vtrũ imp mat᷑ ꝑ vir/

tutes ſicut ꝑ ſacramẽta. Et ꝙ ſic videt᷑. qꝛ caracter ẽ
ſignũ confoꝛmatiuũ ſiue cõfiguratiuũ.ſed ꝑ virtutes

cofigurat᷑ aia deo. ꝑ vᷣtutes impᷣmit᷑ caracter Itẽ

o vtrũ imp mat᷑ ꝑ ſacr̃a veteris teſtamẽeti.Et vi/

.

det᷑ ꝙ ſic.qꝛ caracter ẽ ſignũ diſtictiuũ diſtinguẽs po/
pulũ a nõ populo.ſed dns tꝑe legis babuit populũ qͥ

dant caracterẽ.Cõtra. car .
ergo omne illnd ⁊ ſolũ impᷣſſiuũ eſt caracteris qð nõ

¶ Itẽ in vna anima iterat᷑ circa ſbiectũ.ſ tm̃ tria ſunt ſacra nõ iterabilia.

ſecundũ.quia ibif oboꝛatur.⁊ vt pugil inung
bomo ad pᷣliandũ.⁊ ab infirmis diſcernit᷑.Oꝛdo ter/

S

debuit diſtingui ſiẽ ⁊ mð. ergo ſi diſtinguebant᷑ ꝑ ſa
cramẽta. patet ꝙ in illis impᷣmcbat᷑ ſignaculũ diſtin-
ctiuũ.hmõi aũt ẽ caracter.g ⁊c.
oia ſacramẽta no.teſta. Et videt᷑ ꝙ ſic.qꝛ qð poteſt i

Itẽ querit᷑ vtrũ ꝑ

maius põt in minꝰ.ſed oia dant gratiã ꝗᷓ maioꝛ eſt
caracter.ergo ⁊c.¶ J
ergo cũ oĩa ſacr̃a dent gratiã ⁊ diſponãt ad illaʒ.oia
Cõtra. caracter ẽ ſignũ indelibile.

vt baptiſmꝰ.ↄfirmatio.⁊ oꝛdo.ergo tm̃ illa tria imp/
mũt caracterẽ.¶ Querit᷑ ̊ vlterius gr̃a buiꝰ cũ ois
paſſio que ineſt aliquibꝰ inſit ꝑ aliquã n aturã cõmu
nẽ.que ſit illa natura cõmunis reꝑta in his tribus et
nõ in alijs.Et ↄſtat ꝙ nõ eſt materia.qꝛ nõ eſt cõmu/
nis.nec foꝛma qꝛ necilla ẽ comunis.Et ſi dicas cõ

tẽ Caracter diſponit ad gratiã.

ueniũt in inuocatiõe trinitat.obẽ ꝙ ſur ⁊ in alijs ẽ in.

uocatio trinitatis vt efficiẽs.⁊ qꝛ illa eſt vna in oibꝰ

ſacris. neceſſe & eſt ꝙ illa natura ſumat᷑ cx ꝑte finis.

Sed hoc nõ videt᷑.qꝛ in fine cõmuni vident᷑ oĩa con⸗/
uenire.in finibus aũt ꝓximis oĩa differũt.Et ſi dicas

ꝙ hoc eſt. qꝛ iſta tria ſacr̃a ſunt reſpiciẽtia ſtatũ fidei

determiatũ. ergo cũ fides ſit eandem ſᷣm diuerſos ſta/

tus.videt᷑ ꝙ in omnibꝰ iſtis ſacramẽtis vnꝰimpmat᷑

caracter.ſed ↄſtat ꝙ multi ſunt caracteres.alioqͥn nõ

poſſet quis oꝛdinari ſi nõ eſſet ↄfirmatus. Qucrit᷑ G

que ſit ratio multitudinis.⁊ videt᷑ ꝙ ſuꝑfluant.cum

ſufficienter ꝑ vnũ poſſint diſtingui. Ox aũt ſint mul/

ti videt᷑.qꝛ caracter interioꝛ ſimilitudinẽ babet cum

ſigno exterioꝛi.ſed ſigna ſũt diſſimilia ⁊ diuerſa.ergo

⁊ caracteres.¶ R* ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notan

dum ꝙ caracter eſt ſignũ interius diſtinctiuũ.quia S
ſigre nõ cõuenit ei niſi rõne ſigni viſibilis.ideo ſoluʒ
in ſacramẽtis nõ in virtutibꝰ impꝛimit᷑. Quia ðvo in/

terius ſpũaliter diſtinguẽs.ideo in ſacramẽtis q̃ ſunt

nõ carnalis populi ſed ſpũalis. Ideo mnpmit᷑ in ſa/
cramẽtis noue legis nõ veteris. Quia diſtinctiuũ nõ
vniꝰ ſed multoꝛũ.ideo vnitiuũ multoꝛũ in vno ſtatu
fidei.ideo in his ſacr̃is ſolũ impꝛimit᷑ que reſpiciunt
ſtatum fidei determiatũ.lLres aũt ſunt ſtatus fidei
ſcʒ genite.robvꝛate.⁊ iam multiplicate. ⁊ m hoc at⸗
tendit᷑ triplex diſtinctio in populo.ſ.bonoꝛum a ma⸗
lis.foꝛtiũ ab infirmis.clericoꝛũ a laicis.Et hec triplex
diſtinctio pᷣceſſit in figura in populo iſrael pᷣmo cum
omnes ſunt diſtincti ab egyptijs ad veniendũ in ter/
ram ꝓmiſſionis. Secũdo cum foꝛtes ab infirmis ad
pugnandũ in beilo. Lercio cum leuite ab alio popu⸗

19
20
21

22%

lo ad miniſtrandũ in templo. Similiter triplex fuit

diſtinctio in domo dauid. Pꝛima.domus eius ab in⸗

fidelibus. Sechda.quia erant ibi ſpecialiter pugna/

toꝛes. Tercia.qꝛ leuite ⁊ ſacerdotes ⁊ ſcribe ab alijs
etiã diſtincti erant.et etiã duces ⁊ pᷣncipes habebãt.
Quia ergo tria tm̃ ſunt ſacramẽta que reſpiciũt ſta/
tum fidei determinatũ. baptiſmus pꝛimũ.quia idi fi⸗

des gignit᷑. ⁊ bomo ab egyptijs ſeꝑpatur. Cõfirmatio

77

bi fides roboꝛatur.⁊ vt pugil inungit᷑

ciũ.quia virtus multimoda dat᷑. ⁊ homo vt ſanctus
ad miniſteriũ templi a laicis ſeꝑatur.idᷣo iſta tria tim̃

impꝛimũt caracterẽ. Matura ergo cõmunis reꝑta in

bis ⁊ non in alijs eſt. quia ſunt ſigna viſibilia interi⸗
operantia. reſpicientis ſtatum fidei determinatũ. Et
gquia diſtinctio populi a non populo pᷣcedit alias di/

ſtinctõnes. ideo baptiſnialis caracter pᷣcedit lios d

15

„

24 inuocatio. ⁊ ſic patent omnia
25 bile extra.

20 nalis. Aa
poteſt in n:nus. Sicendũ qd iſtud non eſt generaliter
27. nõ feſtucã.

gratia non
28 minat?eſt.

neceſſitate. Sed diſtinctio foꝛtiuʒ ab infirmis p̃cedit

diſtinctionẽ aliã ſolũ de cõgruo.nõ de neceſſitate.Ex
boc ergo patet oꝛdo caracterum.patet ⁊ numerus.qꝛ
tres ſunt ſᷣm tres ſtatus.⁊ tres diſtinctiões.⁊ tria ſa⸗
cramẽta. Patet etiã ratio impꝛimẽdi. Pꝛeſ uppoſita
nãq; identitate ex ꝑte materialis elementi ratiõe cu⸗
ius competit ſigtio.ſumitur ratio pᷣncipalis ex parte
finis. Quia tamẽ finis mouet efficiente.⁊ efficiẽs vᷣm
exigentiã finis introducit foꝛmam in materiã.cõcur/
rit triplex ratio. ⁊ pꝛima eſt ſtatus fidei determinatio
ex ꝑte finis.ex parte efficiẽtis inſtitutio que ad talem
finem oꝛdinans dedit talem virtutẽ vt in bis impꝛi/
meret᷑ caracter. ex parte vo foꝛme eſt ſancte trinitat
pa pꝛimo obijcit᷑ de
virtutibus iam patet.qꝛ nõ eſt cõfiguratio ſᷣm quam
attendat᷑ ſignũ diſtinctiuũ.eo ꝙ no ceſt ſignum ſenſi⸗
QAd illud quod obijcit᷑ de ſacrametis ve⸗
teris leg.ſimilit᷑ patet rñſio.quia ibi erat tm̃ cõfigura
cio cxterius in carne. qꝛ erant ſacramẽta popuii car/

dillud quoq obicſtur. q poteſt in maius
verũ.quia frequẽter virtus creature oꝛdiunat᷑ ad ma⸗
ius nõ ad miuus.homo em̃ poteſt generare bominẽ
Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ oia ſacramen-
ta diſponũt ad gratiã.dicendũ ꝙ actus diſponẽdi ad
ꝛius caracteris ſed magis qͥ pᷣdeter/
28 poſtmodũ querit᷑ ſatis patet ſi bꝛe
uius reſumant᷑ pᷣdicta. Oꝛdo em̃ ⁊ ſumma pᷣdictoꝛũ
cſt.qꝛ caracter eſt ſignu interius diſtinctiuũ pariter ⁊
vnitiuum in aliquo fidei ſtatu. ideo impꝛimit᷑ a ſigno
viſibili interiꝰ oꝑante.reſpiciẽte ſtatum fidei determi
natũ. Status & fidei determinatꝰ eſt pꝛima ratio im⸗
pꝛimẽdi.qꝛ finis imponit neceſſitatẽ his que ſunt ad

ſinem.ideo quia ille inſtituit ad hunc finẽ ſacramen- q

29 ta. ddit virtutẽ ⁊ foꝛmã vᷣboꝛũ cõgruo.Eſt etiã ratio

.

qui bonus eſt poſſit malus fieni.
eſt indelibilis.qᷓro vnde ülud habeat. Si ab efcien⸗
te. gratia gratũ faciẽs a deo ẽ ⁊ tamẽ delibilis ẽ. Si

multiplicãdi.qꝛ em̃ tm̃ tres ſtatꝰ fidei ſt. ⁊ tres diſtin

ctiones. ideo tm̃ tres caracteres. Eſt etiã ratio oꝛdi⸗
nandi. nã fidei generatio pᷣcedit confirmationẽ. ⁊ cõ⸗
firmatio multiplicationẽ.ſed pꝛimũ de neceſſitate pᷣ/
cedit ſecũdũ ⁊ terciũ.de congruo talis oꝛdo eſt in di⸗
ſtinctionibꝰ populi. nam pᷣmo eſt ſepatio fidelis po/
puli ab egyptijs vel malis. Secũdo foꝛtium ab infir

tnis.Cercio ſanctoꝝ ⁊ ꝑfectoꝛũ ab alijs.⁊ ſic eſt oꝛdo

in caracteribus. .
— Aueſt d. en ””
¶ Atrum caracter impꝛimatur delibiliter vel inde⸗

libiliter. Et ꝙ indelibiliter videtur. quia ſacramenta

in quibꝰ impꝛimit᷑ caracter nullatenus iterant᷑.ſed ſi

Celcret᷑ woſſent ⁊ deberẽt iterari. ergo nõ delet. ¶ Itẽ
caracter ſtat cum culpa ſicut patz in ſacerdote malo.
ergo nõ repugnat culpe.Stat etiã cũ ignoꝛãtia vt in
paruulo baptiſato.ergo videt᷑ ꝙ nõ habeat cõtrariũ
ꝑ quod deleat᷑⁊ eſt in ſubiecto pꝑpetuo.ergo eius im⸗
pſſio eſt indelivilis. ocra pohibile⸗ aliquẽ bapti⸗

xiij.ſed nullus ſimul põt placere deo ⁊ dyabolo.ergo

nullus emulpot habere ſignũ huiꝰ ⁊ illius.ergo vnꝰ
caracter potceſ

Ppoteſt alterũ delere ⁊ deſtruere. ¶ Item ca⸗
racter beſtic eſt delibilis. qꝛ nullus eſt adeo malus qn
poſſit fieri bonus.ergo a ſimili caracter chꝛiſti. cũ ille

a ſubiecto. ergo quicqͥd eſt in aia. eſt indelibile. Pꝛe⸗

per petrata.in quo eſt anima ꝑ obſtinationẽ

¶ Item ſi caracter

terea eꝙ magis ſit delibilis ratiõe ſubiecti videt᷑.quia

„* 4

volũtarie rccipit᷑. ſed qð ſubiacet volũtati eſt varia⸗
bile. ergo ꝛc. ¶ Iteʒz ꝙ poſt banc vitã deleatur videf
in beatis. qꝛ ex parte. multo em̃ magis eſt impfectiuũ
lumẽ ꝙ fides.ergo ſi fides excidit. ⁊ caracter. tex

in damnatis deleatur videt᷑.qꝛ caracter aliquo mò

babilitat ad nara irglecrte ipßi oino inhabiles. S
carebũt caractere. ¶ e dicenqũ ꝙ cõmunis opinio
eſt ꝙ caracten eſt ꝓpꝛietas indelibilis. ſed in huis in⸗

delibilitatis cauſa differẽter ſentiũt diuerſi. Quidam

em dicunt ꝙ quia caracter eſt in anima m ſubſtan
tiã vel eſſentiã. ⁊ ipſa eſt ꝑpetua ⁊ inuariabilis.ideo

⁊ caracter. Sed iſtud ſupꝛa impꝛobatũ eſt. Alij dicũt

V quia eſt in anima ſᷣm potentiꝗ cognitiuã que non
ſubiacet variabilitati vt volũtas. quedam em cogno
ſcimus volũtate nõ volẽte. ⁊ ideo inuariabilis. Ge⸗
boc nõ valet.quia ꝑ ignoꝛantiã expellunt᷑ habitꝰ co
gnitiui. ſed nõ caracter. Lercij dicunt ſicut ex ma⸗

trimonij obligatione co

ſe0 ntrahit᷑ vinculi indiſſolubi⸗

—/

4. r £ —— — 2 2— — „
eVII Vuit. ita ex colitmhili in ſuſceptiõe ſacramẽti.

Sed quia ibi eſt quoddã matrimoniuʒ ſpũale.⁊ qm̃
tam deus qᷓ; anima ſunt ꝑpetuam durationẽ haben⸗
tia. ideo caracter ſemꝑ durat. Sed qᷓ;uis iſtud poſſit
dici de baptiſmo vbi eſt quedam cõtractio matrimo/
nij.nõ tamẽ in alijs ſacramẽtis. Et ꝓpterea dicenduʒ

aliter ꝙ ꝑpetuitas caracteris pꝛincipaliter ſumit᷑ b
eius cõditione ⁊ natura. Unde notandũ ꝙ eſt habi/30
tus innatus.⁊ hic eſt indelibilis oino.Et ẽ babitꝰ ac
quiſitus. ⁊ hic quia eſt ex acquiſitiõe perdi poteſt. Ect·

eſt babitus infuſus vel datus.⁊ bic eſt duplex. Qui⸗
dam eſt datus ad dirigendũ.⁊ quia potentie poſſunt

obliquari.ideo eſt elibilis. poteſt em̃ inuenire repu-⸗

gnantiã in ſubiecto. Eſt ⁊ aliꝰ impſſus ad diſtinguẽ/
um. ⁊ buic directio vel obliquatio potentie nõ repu

gnat. Si em̃ quid repugnaret boc ſolum eſſet oppo/

ſita conſigtio. Sed oppoſita non poteſt eſſe.quia ſo/

lus deus poteſt imaginem ſuam cõſigre.ido ſi debet

oppoſito ſigno ſignari.a ſolo deo fiet. Sed ipᷣe nunqᷓ

7

tas eſt exiſtens in ſubiecto ꝑpetuo.in quo nõ poteſt

P repugnantiã.ideo eius impſſio eſt perpetua.
Ad illud quod obijcit᷑ de caraciere beſtie. dicendũ 31
ꝙ caracter beſtie nõ dicit᷑ aliquod ſignaculũ qð dya

bolus anime impᷣſſerit.ſed culpa ſᷣm eius voluntatẽ

ſita ad ꝑpetuitatem. ⁊ ideo non eſt oino ſimile.¶ Ac
id quos querit᷑ vnde hoc babeat.dicendũ ꝙ a ſui cõ⸗
ditione ſubiccto cõcoꝛdante nõ repugnante.⁊ effici/

ente nõ ꝓducente contraniũ nec ſubtrabente. ¶Ad 33
illud quod obijcit᷑ de damnatis.dicendũ ꝙ in dam/

natis manet ad confuſionem. in beatis ad quãtulũ/

cũq; decoꝛem. ¶ Oꝛ obijcit ꝙ eſt ex pte. dicenduz y z4

nae Lotra. ſua impfectio.charitatis compatit᷑ ſecum pfectiont.
ſatum habere caracterẽ beſtie de qua habet Apocal.

nõ ſic autẽ eſt de ꝑfectione fidei. quia fides ſᷣm ꝙ eſt
virtus dicit enigma ⁊ abſentiã rei credite.⁊ hec repu
gnat ſtatui gloꝛie.⁊ ideo euacuat᷑. non ſᷣm q; lumen

ti.ſed ſ̃m ꝙ habet annerxũ enigma ⁊ abſentiã rei in
ſe. quod eſt eſſentiale fidei ſm ꝙ virtus. alioqͥn ſi vi/-
deret᷑ certitudinaliter. nõ efſct meritũ. Mon autẽ eſt
ſimile de caractere.quoniaʒ dicit quãdam conſigtio/
nem ⁊ lumen quoddam. ⁊ illud nõ habet oppoſitio

nem ad lumen ꝑfectum.nec babet oppoſitionem ad
tenebꝛã pene pꝛopter lacis modicitateʒ. ideo neeibi

impꝛimit ſignum ſibi contrariñ.ideo neceſſe eſt ca.
racter eternaliter ꝑſeueret. Qm̃ ergo caracter ꝓpꝛie/

Mare⸗

Ghen
leh
ſpſebe
gn
lloſon
Geite
Urcpi
Zm
cti
Quas
Pin
ghelsr
Gp
tpoſc
annde
ſche

Mtiun
Pined.
Ooeid
Qun
duici
ktiͤſo
Gahon
Mat
op
Ctol

an
gſ

olrn
ſfinhen

Cuote
hor
s

3

8 1

35

3 Queſtio. y. .
¶Eaum baptiſmus debeat iterari. Et ; ſic videt᷑.

quoniã poſſibile eſt aliquẽ ficte accedentẽ baptiſari.

qui nibil gratie ꝑcipit per baptiſmũ.ergo ſi nõ debet

eſſe ſibi via ſalutis pꝛecluſa.debet ⁊ poteſt iterari iſti

baptiſmus. ¶ Item duo dant᷑ in baptiſmo.ſcʒ cara/
cter ⁊ gratia.ſed qᷓ;uis caracter ſit indelibilis.tamen
gratia eſt delibiſis.ergo ſaltẽ ratione gratie poteſt et
debet iterari. ¶ Cõtra.ſi baptiſinꝰpoſſet iterari.ergo

poſſet quilibet imoune peccare. cum ibi fiat remiſſio

culpe ⁊ pene. Item ſi effectus nõ poteſt iterari.nec

cauſa.ergo ſi caracter nõ poteſt iterari.nec ſignuʒ vi /

ſibile ſiue baptiſmus. ¶ Item multa nõ debent fieri

de iure que ſi fiunt de facto.facta ſunt.vt Reaasß.

ciſus non debet conficere.ſed ſi conficit ↄfectum
querit᷑ ergo vtrũ in h̊ caſu aliquid fiat.Et ꝙ ſic vide⸗
tur.quia accedente verbo ad elementũ fit ſacramen/
tum.¶ R dicendum ꝙ baptiſmus nec debet nec po
teſt iterari.Quia nõ poteſt.ideo qui iterat nihil facit.

Quia vo non debet. qͥ ſciẽter iterat grauiſſime pec-/

cat. Ratio autem quare nõ debeat iterari triplex eſt.
Pꝛima eſt ratione moꝛbi quem curat.ſcʒ peccati oꝛi⸗

ginalis qui nõ poteſt iterari. Secũda eſt ratione eius

qð pᷣncipaliter ſigt vt paſſionẽ ⁊ reſurrectionẽ quam
impoſſibile eſt iterari. Lercia eſt ratione efficacie in

curando.quia abſoluit a pena ⁊ a culpa.⁊ tunc mali
nõ eſſent puniend: ſi ſemꝑ cũ peccarẽt deberẽt bapti-

l

fari. Ratio quare nõ. poteſt eſſe caracteris impꝛeſſio.
quia exquo ſemel impꝛimit᷑. amplius impꝛimi non

poteſt. ⁊ ille eſt effectus ſacramenti pꝛimus ſine quo
nibil facit ſacramentũ.Alia eſt diuina inſtitutio.quia
vominꝰ inſtituit vt ꝑfectam ⁊ vnicam baberet effica
ciam.⁊ ſemel tm̃ fieret. ſi ergo fit ſecundo.nihil fit in
auima. ⁊ ita caſſat ſacramentũ ſcienter.⁊ ꝓpter hoc
iterans baptiſmũ nihil facit oino.⁊ magis peccat qᷓ

ille qui ficte accedit.quia facit contra oꝛdinationem

diuinã.facit etiam contumeliã ſacramẽto.facit ⁊ con
tumeliã chꝛiſto.quia quãtuʒ eſt de ſe filiũ dei crucifi/
git ⁊ ſibi irriſui habet.cum vnicũ ſit baptiſma.⁊ vni/
cam efficaciam habeat ꝑfectam a paſſione vnica. Et
ideo ſancti patres grauem penã impoſuerũt rebapti
ſantibus ⁊ rebaptilatis ſcienter. ꝓpter grauitatẽ cul/
pe.quia rebaptiſatio aut ſapit bereſim. aut ſi nou ſa-
pit. grauifſimũ cõtemptũ dei æ ſacramenti inducit.et
ideo grauiter debet puniri. illud quod obijcit
de ficte accedente.dicendũ ꝙ caracter totum ſup
qð ſacramentuʒ ſine fictione faceret.¶ Ad illud að

obijcitur de gratia. dicendũ ꝙ gratia non eit effectus

imediatus ſed mediante caractere.⁊ ideo nihil fit qñ

non impꝛimit᷑ caracter. ¶ Ad vltimũ dicendũ ꝙ qui

iterat baptiſmũ.nec de facto nec de iure ſacramentũ

recipit. quia ille nõ eſt ſuſceptibilis. Sed quãdo ex/
terius abluit.ſi ſcienter vel negligenter facit ulter
0

peccat. Si vo diligentia adhibita. ⁊ ſi nihil faciat in⸗

¶ He his que poteſtatem baptiſandi expediunt vel impedtiddlt.
¶ Illud etiã ignoꝛandũ non eſt ⁊= Supꝛa egit magiſter de poteſtate baptiſandibicagit de almnexis illi po/

2.

teſtati.Et diuidi

t hec pars in duas. In pꝛima agit de annexis ſacramẽto baptiſmi. In ſecũda de ſacramen/

talibus.ibi.Illa autẽ interrogatio ⁊c.Et quonia quatuoꝛ ſunt annexa.Ex ꝑte baptiſati ydoneitas.ex parte
baptiſantis intẽtionis cõfoꝛmitas.ex ꝑte tempoꝛis opoꝛtunitas.⁊ ex pte leuantis reſponſions fidelitas. Jdo
pꝛimo determinat quis poteſt baptiſari. Secũdo vtrum intentio ſit neceſſaria ad baptiſmum.ibi. Solet etia
queri de illo qui iocans ⁊c̃.Cercio de tẽpoꝛis opoꝛtunitate.ibi.Agnoſcendũ eſt etiã in baptiſandis electis ⁊c.
Quarto de leuantis reſpõſione.ibi. Poꝛro cũcti. Medijs duabus partibus remanẽtibus indiuiſis. Pꝛima

diuidit᷑ in duas. In pꝛima parte determinat quis baptiſari poſſit. Secũ

do quis baptiſari debeat.ibi. Queri

etiã ſolet ſi coꝛrupte verba pferant᷑. Pꝛima pars diuidit᷑ in duas. In pꝛima determiat veritatein. In ſecũ⸗

da ſoluit obiectionẽ ibi. Si vo opponit᷑ de Hieremia ⁊c. Secũda ſimiliter diuidit᷑ in duas. In pꝛima veter⸗
minat ſi ille qui baptiſatus eſt coꝛrupta foꝛma debeat rebaptiſari. Secũdo vtrum ille de quo nulla eſt certi⸗
tudo poſſit vel debeat baptiſari. Pumũ ibi.Solet queri ſi coꝛrupte ⁊c̃. Secũdũ facit. ibi. Pꝛeteres ſciendum
eſt ꝙ illi de quibus ꝛ⁊c. Item quarta pars babet duas. In pꝛima determinat veritatem q;tuʒ ad baptiſanris

interrogationẽ.⁊ vel ba
bitationem.ibi. Seda

tiſandi ſi adultus eſt. vel patrini ſi paruulus eſt reſponſionẽ. n ſecũda ſoluit
huc queritur ex quo ſenſu ⁊c. Similiter ſecũda pars in qua agit de ſacramẽtalibus

oluit du⸗

exoꝛciſmo ſcʒ ⁊ catheciſmo babet duas. In pꝛima ponit oꝛdinem in exoꝛciſando ⁊ catheciſando paruulum.
⁊ boꝛum nominũ.⁊ alioꝛũ quoꝛũdam notificationẽ. In ſecũda ponit exoꝛciſmi efficaciam.ibi. Daruuli ex

ſufſtantur ⁊c.
vtero ba Meramma tveriraten auis poreſ banitan tco tu⸗ Jodin end
ptiſek. (Illud etiam ignoꝛandũ non eſtꝙ in materno vtero bbuit vſum literi ar
„ er nullus baptiſari poteſt.etiã ſi mater baptiſet᷑. Vnde pitrij. Et ſic videt.
Iſidoꝛus. Qui in maternis vteris ſunt.baptiſari non quia exultauit ad w⸗
poſſunt. quia qui natus adhuc ᷣm Adam non eſt.ᷣm c& beate Manie ſicut
cchꝛiſtũ nõ poteſt renaſci/neq; regeneratio in deum di dicitur in textu. Sech
c(i poteſt. in quem generatio non pceſſit. IAtem Aug*. encnencto o ⸗
HNron poteſt quiſq; renaſci anteq; natus iit. rei amate res aut 6
Soluit obiection?. e non appꝛehendebat
. Aàa (Si vo opponit᷑ de Hieremia ⁊ de Johanne baptiſta ratne ne ama⸗
..e eet an

k .

ergo videt᷑ cumvſus
liberi arbitrij ſit m
actũ ratiõis ⁊ volun

* h . . . d
.. L

bllis erat niſi volun⸗

tate rõnata.ſ.pᷣſentia

ppi vel eius matris.

tatis.ꝙ; ſimplicit᷑ ha
buit vſum. Sed con/
tra. Aug. ad Darda
nũ. nõ eſt dictũ quia
credidit infans.ergo
ſi motus fidei pᷣmus
Eeſt inter motus virtu
tum.videt᷑ ꝙ non ba
buit actũ alicuiꝰ vir-
tutis.ergo cũ hoc nõ
fuerit ꝓpter defectuz

gratie.fuit ergo ꝓpter

defectum liberi arbi-

circs

opinio. ⁊ Augꝰ.lo qͥ-

tur dubie. Fucrunt

eñm̃ qui dicerẽt Jobã
nem nõ habuiſſe mo

tũ li.ar.nec exultatio.
ncʒ illã fuiſſe ab eo.5
magis in eo non per

naturã ſed ſupꝛa na/
turã.ſicut aſina bala⸗

ai locuta eſt. ⁊ tamẽ
noõ intellexit. ſic dicut

Johbem motũ fuiſſe

a ſpũſancto ad aduẽ-

motu pueri dominũ

ℳ0

tum dñi. ⁊ illũ motũ
fuiſſe ad motũ exul⸗
tantis.non quia ipſe

Pciperet. ſed qꝛ vole/
bat dominꝰ vt mater

ciperet ⁊ matrẽ eiꝰ.

⁊ vt hoc eſfet futurũ

p̃ſagiuʒ. Et buic opi⸗
nioni verba cõſonãt
Aug. Fuerunt alij qͥ
dixerut Johãni ſta⸗/⸗

tim datum motũ li.
arbi. ⁊ illuſtrationeʒ
cognitiõis q̃ cogno/

uit dñm pᷣſentẽ ⁊ ga

uiſus eſt ſupꝛa natu/
ram.Et ſi tu obijcias

ꝙ dñs non ſubtrabit
dona. ⁊ ita poſt ſemꝑ
babuit vſum li. arbi.

„

duplex fuit

—.—

“

qui ab vtero ſanctificati legunt᷑. quod etiaʒ de Jacob

quidam putant. Dicimus ſi ſanctificatio ibi accipitur

habendũ.vi Augꝰ. ait ambigue ſuꝑ hoc loquẽs. Si

tionis ⁊ voluntatis.vt inter materna viſcera iã poſſet
agnoſcere ⁊ credere. quod in alijs paruulis expectat
etas vt poſſint.in miraculis habenduʒ eſſe diuine po/
tentie. non ad humane trahendum exemplũ nature.
HNam quãdo voluit deus etiaʒ iumentũ locutum eſt.
ideo de Hieremia legit᷑. Pꝛius qᷓ; exires de ventre ſan
ctiſicaui te. Illa tamẽ ſanctificatio qua efficimur tem/
plum dei. non niſi renatoꝛũ eſt. Niſi em̃ quis renatus
fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſancto.non poteſt intrare in re⸗
gnü dei. Nemo autẽ renaſcit᷑. niſi pꝛius naſcat᷑. vnde
illa ſanctificatio poteſt ſᷣm pᷣdeſtinationẽ accipi. Ecce
videt᷑ dubitanter loqui.qui etiã in eodem dicit. Non
dictũ eſt quia credidit infans in vtero. ſed exultauit.

ro meo. Et potuit eſſe hec ſanctificatio tante rei a ma⸗
ioꝛi cognoſcende indiciũ. nõ a paruulo cognite abſeq;
aſſertione. De hac ſanctificatiõe loquit᷑.non diffiniẽs
qualiter intelligenda ſit illa ſanctiſicatio. an ſit ſignũ
future rei. an veritas iuſtificatiõis per ſpiritum facte.
Sed melius eſt vt dicamus illos pᷣter cõmunẽ legem
in vteris iuſtificatos.⁊ gratia pᷣuentos.dimiſſis omni
bus Eercalis. quod etiam multis ſanctoꝝ teſtimonijs
cdoce.
NDeterminat vtrũ ille qui baptiſatus eſt coꝛrupta
foꝛma deheat rebaptiſari.„· ⸗

¶Queri etiam ſolet ſi coꝛrupte pferantur verba illa an
baptiſmus ſit? De hoc Zacharias Bonifacio ſcribit.
Retulerũt mihi nuncij tui ꝙ fuerit ſacerdos in eadem
ꝓuinda qui latinam linguã penitus ignoꝛabat.? duʒ
baptiſaret neſciꝰ latini eloquij infringens linguaʒ di/
ceret.baptiſato te innomie patria ⁊ filia ⁊ ſpũſſancta.

pꝛopter hoc conſideraſti rebaptiſare. Sed ſi ille qui
baptiſauit non erroꝛem inducens vel hereſim. ſed pꝛo
ſola ignoꝛantia romane locutionis infringẽdo linguß
baptiſans dixiſſet.non poſſumus conſentirevt denuo

¶ Atrum ille de quo nulla certitudo eſt. poſſit vel
pebeat baptiſair . .
= ſciendũ eſt ꝙ illi de quibus nulla extant in⸗

icda inter pꝛopinquos vel domeſticos vel vicinos a

fecit h̊ ſupꝛa natura ob ſpeãl? GS;. Atraq; poſitio ẽ ꝓbabil.nec pñt defacili ipꝛobari. b.ij ¶

interioꝛ emundatio. in miraculis diuine potentie eſſe

vſq; adeo inquit in illo puero acceleratus eſt vſus ra⸗

Nume. xxij.
Hiere. j.

nec Eliʒabet dicit. exultauit in fide.ſed exultauit ĩ vrte

Leo papa

anee crcdit necẽ pbabile. pterea bꝛcuit ̃det ꝙ ſicut dñs gratiã rapto alicui dat ad vnã bvꝛã ſic ciã des

Dʒ ſi ille qͥ ba/

peĩſauit nõ erroꝛẽ inducẽs ⁊c. Aidet᷑ Zacharias dicere ꝙ ſi vellet erroꝛẽ introducẽ ꝙ nõ eẽt baptiſmꝰ. Sʒ
Z. fides vel bereſis baptiſantis nihil facit ad hoc ꝙ nõ ſit baptiſinꝰ. videt᷑ ꝙ ſit idẽ lugicis eineer

rẽ introducere ſiue nõ./R.

7

ad b̊ dixerũt aliq ꝙ qᷓuis infidelitas circa alios articulos

ſiue intẽdat erro-

nihil facit ad baptiſ/-

t fides nec ꝑs fidci. nibil facit ad h̊ vt videt᷑ rõne eiꝰ q̃ẽ fidclitas wl ifidelitas. Jõ dicẽdũ q;
itas aufert baptiſmũ.dũ tñ intẽtio ſit ſalua faciẽdi.ſ.qd facit ecchia.⁊ qm iſte intẽdit introducẽ he⸗

qd facit ccclia infirmare.iõ nõ eſt ſalua intentio. ac ꝑ boc nec baptiſmꝰ.
tant indicis incer ꝓpij quosvel wvmeſt eos yel c· Aidet Leo hic male viccx a ita

—

—

log

mg,
Nj.

Di.

quibus baptil. ati fuiſſe doceantur. agendum eſt vtre /
naſcant᷑ ne pereant. in quibus qð non oſtendit᷑ geſtũ.

ratio nõ ſinit vt videat᷑ iteratum. Conferendũ eis vi⸗
detur qð collatũ eſſe neſci᷑.qꝛ non temeritas interue/
nit pᷣumptionis.vbi eſt diligẽtia pietatis.

Atrũ intentio ſit neceſſaria ad baptiſmüũ. h

¶ Solet etiã queri de illo qui iocans ſicut mimus cõme⸗

de baptiſmo

moꝛatiõe tamẽ trinitatis imergit᷑ vtrũ baptiſatus ſit.

hoc autẽ Augꝰ. nõ diffinit ita inquiẽs. Si totũ ludi⸗
cre ⁊ mimice ⁊ ioculariter ageret᷑. vtrũ apꝛobandus
eſſet baptiſmꝰ qui ſic daret᷑. diuinũ iudiciũ ꝑ alicuius

reuelatiõis miraculũ oꝛatiõe imploꝛandũ eſſe cenſerẽ.

Aug.ad Bo

nifaciũ.

Vigdet᷑ tñ ſapientibꝰ nõ fuiſſe baptiſma. vt cũ aliqui ĩ
balneũ vel in flumẽ mergunt᷑ in nomie trinitatis.non
eſt tamẽ baptiſmꝰ.qꝛ nõ intentiõe baptiſandi illud ge⸗
ritur. Nam in hoc ⁊ in alijs ſacramẽtis ſicut foꝛma eſt
ſeruãda.ita ⁊ intẽtio illud celebꝛãdi eſt habẽda.Illud
etiam nõ te moueat ꝙ quidã non ea fide paruulos ad

boaptiſmũ ferũt.vt ꝑ ſpm̃ ad vitaʒ regenerent᷑ eternã.
ſed eos putant hoc remedio tempoꝛalẽ acciꝑe ſanita⸗

tem. MHõ em̃ ꝓpterea illi non regenerant᷑.quia nec ab
illis hac intentiõe offerunt᷑.
¶ Æρi in baptiſando tꝑis opoꝛtunitas obſeruet᷑. i

Leo papa e Agnoſcendũ eſt etiã in baptiſandis electis duo tẽpo

ra eſſe ſeruãda.i.paſcha ⁊ penthecoſten. vt in ſabba⸗/

to paſche vel penthecoſtes baptiſmi ſacr̃jm celebret᷑.

Aui vo neceſſitate moꝛtis vel periculi vꝛgent᷑. omni

tempoꝛe debẽt baptiſari.

quod exterius eſt.nõ põt ſciri niſi ꝑ ip̃m. ſi pᷣus voluit baptiſat? eſt. i noluit non. q2
cõſenſus in adulto.vel coactus vel ſpontaneꝰ.Si querat᷑ qͥd debeat fieri.
ſare doꝛmiẽdo niſi pᷣſumat᷑ ꝙ nõ euigilet añ moꝛtẽ.⁊ niſi pᷣumat᷑ de eius

rentũ ſaltẽ.qꝛ de xpᷣianis natus. In hoc caſu his ↄcurrentibꝰ debet baptiſari.⁊ niſi fu

ℳ₰ℳ

Determiat veritatẽ q;tũ ad baptiſantis interroga⸗
tionẽ.⁊ vel baptiſandi ſi adultus eſt.vel patrini ſi par
uulus reſpõſione. S
Poꝛro cuncti ad baptiſmũ venientes fidẽ ſuam ꝓfi⸗
teri debẽt ⁊ exponere quid petendũ venerint ad eccle⸗
ſiã.vnde etiam a baptiſando querit᷑. quid venuſti ad
eccleſiã petere: Qui ſi adu ltus eſt ꝓ ſe reſpõdet fidẽ.
id eſt ſacramentũ fidei ⁊ doctrinã. Ita etiaʒ ꝑ ſingula

magnũ peccatũ ẽ re⸗

baptiſare baptiſatuzʒ

ſicut obmittere bap/
tiſmũ.ergo qui bapti

ſat illuʒz de quo nulla
extant indicia.cõmit/
tit ſe ꝑicule ⁊ diſcri/

mini.qꝛ neſcit vtrum
rebaptiſet baptiſatũ.

ſed ois talis peccat.S
⁊c̃. Juxta hoc queri

vtrum aliquis poſſit
baptiſari doꝛmiẽdo.

Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ de

litargico qͥ nõ poteſt
euigilare videt᷑ ꝙ de⸗

beat baptiſari. R di

cendũ ꝙ ignoꝛãtia fa
cti adhibita debita di
ligentia excuſat a to/
to.⁊ qm̃ ſi aliqs bap/
tiſet aliquẽ quo nõ
põt cognoſci per ali/
quẽ q fuerit baptiſa
tꝰ.ignoꝛat eũ eẽ bap/
tiſatũ.⁊ adhibet dili/
gẽtiã ſi reqͥrat a noſ.

ideo nõ peccat. Rur⸗

ſus qꝛ aliqð eſt ſignũ
ꝓbabile ꝙ nõ ſit bap
tiſatus.tenet᷑ ⁊ debet

baptiſari. ⁊ ita patet
P baptiſando nõ cõ/

mittit ſe diſcrimini.
OQð querit᷑ de doꝛmi⸗/
ente. dicendũ ſi eſt
adultus.aut pᷣus cõ/

ſenſit ⁊ wluit.aut no

luit ⁊ renuit. Si con/
ſenſit ⁊ voluit.ſi bap
tiſat᷑ baptiſatꝰẽ.Aut
ſi pꝛius negauit ⁊ re.
nuit baptiſatꝰ nõ eſt.

Si auteʒ indifferẽter

ſe habuit q;tuʒ ad id

uit non. qꝛ opoꝛtet ꝙ ſit aliqualis
dicendũ ꝙ nullꝰ debet aliquẽ bapti
voluntate ꝑ ſigna vel verba vel pa⸗
erit fictio in aia ipius añ

doꝛmitionẽ. tũc recipit ſaccẽm ⁊ rem vt dicit Innocẽtiꝰ. Si aũt fuerit fcet⸗ſe⸗ tñ voluntas ad baptiſmũ.re/

cipit ſacramentũ ⁊ non rem. Oino eodem mõ dicendũ eſt de furioſo. d.ij. ¶
ioculariter ageret᷑ ⁊c. Nidet᷑ Aug.hic male dicere.quia intentio eſt de neceſſitate ba

— „ —

Si to

tum ludicre ⁊ mimice ⁊
ptiſmi.ergo ſi totũ factuʒ

eſt iocularit᷑.nõ eſt baptiſmꝰ.g no eſt implorãdũ diuinũ ↄſiliũ.ſᷣ baptiſandꝰ.qꝛ in his ĩ quibꝰcerti ſumꝰ ⁊ ba/

bemꝰ huũanũ ↄſiliũ.nõ opoꝛtet ofugere ad deũ.Reꝰ dicendũ ꝙ ſicut dicit Hugo.Ludus nõ ſempꝑ excludit intẽ

tionẽ ſed cõpatit᷑ ſicut patet.⁊ Hugo ponit exemplũ.qꝛ velle dare ludicre eſt vuobus modis. Uno mõ velle
ludere ita ꝙ nullo mõ dare.Alio mõ NR vult ludere ⁊ nihilominꝰ vult dare.⁊ pᷣmo quidẽ mõ exdudit in/

tentionẽ.⁊ qͥ ſic dat ludẽdo nõ dat.Sec
dũ.vñ põt eſſe intẽtio cũ ludo.⁊ iõ dicit Au

bhabui

o mõ ponit intentionẽ dandi.⁊ vere dat.Sic in ꝓpoſito intelligen
ot eſſe intẽti Au Sa nndloꝛadu eſt diuinũ ↄſiliũ.ꝙ ſi dñs nõ reuelat.rebaptiſandꝰ
eſt tamẽ ſub cõditiõe. Et hoc eſt quod dicit in illo caſu in quo puer athanaſiꝰ ſimulãs ſe eſſe epᷣm baptiſauit
quoſdã pueros ludicre.qͥ poſtmodũ ↄſilio Alexãdri epi nõ ſunt rebaptiſati.qꝛ infe

ſt. 1 ſiui riꝰ ſubdit᷑ ꝙ idẽ epᷣus ſu
uenit.⁊ qᷓſiuit de intẽtiõe.⁊ cognouit ꝑ vᷣba iuuenis ꝙ habuit intentionẽ.⁊ ideo nõ deb ice epus ſuꝑ

qluit de intetio⸗ S vha iut onẽ. debuerũt rebaptiſari. 1
abuit intentionẽ cõijcit᷑.qꝛ nõ baptiſauit niſi cathecuminos.⁊ ſic patet intellectꝰ verbi Aug.
c.ij. Agnoſcendũ eſt etia in baptiſandis electis duo tꝑa eſſe ſeruãda. Aidet᷑
qꝛ oñs fuit in illo baptiſatꝰ.R dicendũ q dies Ephie nõ ſit ita ſolẽniter ꝓpter bereſim extirpandã que dixit 45

ꝙ mag cõpeteret dies Ephie.

ii

41

1

*

ſolũ illa die aqᷓs poſ/
ſe regenerare. Fit ãt
alijſ duobꝰ?diebꝰ?. qm̃
in baptiſmate lauit
nos a pctis i ſanguie

ſuo. In penthecoſte

baptiſauit ſpuſacto.
⁊qꝛ baptiſmꝰ hũc du

plicẽ effectũ hʒ.iõ tũc

gñ aliter oĩbꝰ dat᷑.ſed
ſpecialit᷑ dat᷑ cuilibet
qñ timet᷑ de moꝛte.
44 f. ij. ¶ Paruuli alio
pꝛofitẽte baptiſant᷑.
Aucrit᷑ bic 8 illo ver
bo mgfi vtrũ ille qui
hec⸗ debeat dici pa
