unnoinid,
mignig
wupkn⸗
D
Meducztten
Snctant
innaten
potckußri
inſeltinc
onmniginn
Non ecnet
Athoeſthe
Eauisyrb
clontet
daueantunt
idwsperen
ibfffil
utintidn
infrochnk
Oinlta ge
Atln
mnini
mndi en,
ſenicet
un Cenn

Di. H .

nouo teſt. vbi offertur vera xpᷣi caro. In lege ce. offe
rebatur caro bouis vel agni que erat buiꝰ ſiguum.
11 Acillud quod obijcitur ꝙ babuerunt diſcernẽdi
auẽtem ⁊ ſimiliter expiãdi.ddm qꝙ illud erat carna/
le non ſpuale. Quod obijcit ꝙ non mundabat ab in
mundicia carnis.dᷣm qꝙ expiatio ⁊ illa ſactificatõ ꝓ

pꝛie non erat carnalis nec ſpũalis ſed figuralis.vn/

de non fiebat ad mũdiciam carnis vel ſpũs conferẽ

dam. ſed potius ad ſignãdam mũdiciaʒ ſpũaleʒ.Or

tamen carnalis ꝓ eo ꝙ de mũdicia carnis certificat

auẽte ⁊ iud icio ſacerdotis.

Atrum malus ſacerdos ↄmunicet cum bono in po

teſtate clauis. an ſit in ſolo bono.Et ꝙ ſit tm̃ in bo/
no videtur. In donatione ſiue ꝓmiſſione clauium q̃
facta eſt petro.pꝛimo ↄmendatus eſt petrus.beatus
es ſymon ⁊c.⁊ pꝰ.ego dico tibi ⁊c̃.gẽ videtur ꝙ ſi om̃i
bus date ſunt in petro.⁊ date ſunt petꝛo rõe fidelis
⁊ bone ↄfeſſionis.ꝙ ad illos ſolos deſcendat qui ſũt
petro ſimiles ⁊ eius imitatoꝛes. Ad huius aũt con/
firmatõem adducit᷑ verbum Aug.quod dicitur ſuꝑ
llud tibi dabo.Sicut dictum eſt iude pauperes ſem
per vobiſcum habebitis ⁊c̃.gerenti typum maloꝛũ.
ſic dictum eſt petro.tibi dabo claues gerenti typum
bonoꝛum. g& c. ¶ Item Jo. xx. vbi pꝛimo date ſunt
hee claues dicitur.Accipite ſpmſãctum.quoꝛum re/
miſeritis peccata ⁊c̃.g ſi ante donatõem ptãtis dedit
ſpm̃ſactũ.qñ hñt ſpmſactũ ñ bñt ptãtẽ clauiũ.ſᷣ mali
n hñt ſpm̃ſãctũ.̊ ⁊c In huiꝰaũt affirmatõeʒ adduci
tur.glo. Aug.ibidem.Ecce caritas que diffundit᷑ per
ſpm̃ſãctum in coꝛdibus eoꝛum in quibus eccia pec/
cata dimittit.ſed ſoli boni habent caritates;.ergo ⁊c̃.
Ad hoc etiam ſunt multe auẽctes in literea. An
boc videtur rõne.quia bonus diſtributoꝛ nulli dat a
liquam potẽtiam diſtribuendi qui eſt oino indignꝰ.

Sed peccatoꝛ in peccato exñs indignus eſt tam no/

bili ptãte.ſ.ſoluendi ⁊ ligandi.hoc apertum eſt.⁊ de/
us boc ſcit.⁊ ipᷣe eſt qui hanc ptãtẽ tribuit.g&̊ aut ma
le donat dona ſua.aut talis non habet ptãtẽ ¶ Item
ſtultus eſſet rex qui clauem camere ſue cõmitterʒ ini
mico ſuo.ſi g&̊ peccatoꝛ inimicus xpᷣi eſt.cum xpᷣs ni/
hil ſtulte agat. peccatoribus claueʒ camere ſue non
ↄmittit.ſed hec eſt clauis celi. ⁊c.¶ Cõtra. Mathᷣ
xxiij.dicit dñs diſcipulis ſuis.ſupꝛa cathedram moy
ſi ſeder̃t ſcribe ⁊ phariſei.quecunq; dixerunt vob ſer
uate ⁊ facite.conſtans eſt ꝙ dñs loquitur de mal ſic
ibidem patet.⁊ illis dicit reuerẽtiam exhibendam et
obedientiam.vult g& dñs etiam pᷣlatis malis ſbeẽ bo⸗/
nos ſbᷣditos.ſi g&̊ ptãs pᷣlationis in nouo t.in poteſta
te clauium conſiſtit.g dñs vult hanc ptãtem mał cõ
monicare Föcen ſicut clauis ligandi ⁊ ſoluendi ẽ
a deo.ita ⁊ clauis ſciẽtie eſt a deo. Sed dns clauẽ ſci
entie legis peritis dedit.qui mali erant ⁊ etiam mali
vtebãtur vt dicitur Luc.xj.& nibil ꝓhibet clauẽ iſtaʒ
malis tribui.¶ Item rõne videtur.quia gratia non
tranſfunditur ab vno homine in alterum vt in pᷣce/
dentibus viſum eſt. ̊ gratia gratum faciens nihil fa

cit ad hoæ ꝙ in iſto gratia fiat. nec ad bocꝙ iſte il/

li regnum aperiat. ¶ Item nibil refert ad boc ꝙ ali⸗
quis cellarij claues gerat debito vtrum ipᷣe bibat. ſʒ

ſufficit q, alijs adminiſtret. a ſimili vigetur in
nullum pꝛeiudicium generetur eccie ſi qᷓs habet cla/

—

neg celi. licet iᷣe non babeat ſenſum gratie ⁊ guſtuʒ.
Item ſi non babet clauem niſi iuſtus.cum nemo
nec de ſe nec de alio ſciat vtrum ſit iuſtus.nemo ſcit
vtrum ſoluat vel liget. an vtrum ſit ſolutꝰ xel ligatꝰ.
dubitatio maxima ⁊ pplexitas in eccia dei relinqͥt
quod eſt contra bonam inſtitutõnem eccie.que de/
bet eſſe fũdata in fundamẽto veritatis eterne.¶Itẽ

ſi ptãs clauis ſequeretur ſactitatem. cum tota die fi/

at tranſmutatõ in ſanctitate.quia ille qui eſt minus
ſãctus fit magis ſãctus.⁊ econuerſo.mõ ſpᷣditus fie⸗
ret pᷣlatus.mõ pᷣlatus ſhᷣditus. nulla ſtabilitas eſſʒ

in ecclia.quod abhoꝛret fides recta. ¶ R dom ꝙ ẽ 12

loqui de collationc clauis aliter quãtum ad ea q̃ ſũt
de neceſſitate.⁊ aliter quãtum ad ca que ſũt de ydo/
neitate.Si loquamur q;tum ad ea que ſunt de neci/
tate.ſic ad eſſe clauis ſufficit donum ſpũſſacti ſcðm

gr̃aʒ gratis datã.hec aũt infallibilit᷑ ⁊ ᷣim diuinã in/

ſtitutõem datur omni ſuſcipienti oꝛdinis ſacramen/
tum.ſiue ſit bonus ſiue ſit malus. Rõ aũt buius eſt.
quia donum gratie gratis date non repugnat iniqͥ/

tati qͥn ſimul ſtet cum ea.ſicut patet in ſcientia ⁊ ali/
is donis.Et rurſus. puerſitas non repugnat vtilita/
ti illius doni.ſicut em̃ malus pᷣdicatoꝛ bene pᷣdicat ⁊

frequenter fructificat. ꝓpter quod dñs noluit ꝓhbi/
bere eum qui in nomine eius eijciebat demonia.q;/
uis eum non ſequeretur.quia hoc erat ad vtilitateʒ
alioꝛũ.ſic quia bonũ illud gre gratis date oꝛdinatuʒ
eſt ad vtilitatem vmunem.⁊ q́;uis non valeat acci/

pienti.tamen valet alijs.ideo dñs qui in diſtributõe
ſacramẽtoꝛu m vtilitatem ↄũñem ↄſiderat.⁊ ſuam in

ſtitutõem non retractat.malis confert iſtam poten/
tiam.qui oꝛdinati ſunt ᷣm ecclie katholice foꝛmam.
Sic g̊ quãtum ad id quod eſt de nccitate clauis.ſiue
qᷓ;dtum ad eſſe.ſiue q;tum ad executiõem. cum nihil
exigatur ad boc niſi oꝛdo ⁊ iuriſdictõ.⁊ hunc diẽ do⸗
num gratie gratis date.tam in bonis iᷓ in malis eſt.
Si aũt loquamur quãtum ad ea que ſpectãt ad ydo
neitatem. cum ad debitum vſum officij cõcurrat me
ritum.⁊ auẽtas pᷣlationis debeat eſſe cum ſanctita/

te.maxime tale officium ⁊ talis auẽtas opetit ei qui

habeat charitatem. Et hoc patct.quia officium illud
eſt officium mediatoꝛis ⁊ reconciliatoꝛis.⁊ cum auẽ⸗
tas iſta ſit iudiciarie ptãtis.⁊ nullus ſit bonus medi
atoꝛ qui eſt inimicus.nullus ſit hbonus iudex in ea cã
in qua eſt reus.opoꝛtet ipᷣm eſſe mũdum ⁊ ſanctum.
alioquin ⁊ ſi ſit miniſter.non tamen eſt ydoneus vel

dignus. Hijs viſis facile eſt reſpondere ad obiecta.

Concedende em̃ ſunt rõnes ꝓbantes claues eſſe

in malis.¶ Ad autoꝛitates aũt in oppoſitum diſſol
uẽdas dici poteſt ꝙ loquũtur q;tũ ad ydoneitatem.

non q;tum ad nccitatem. Ael doᷣm ꝙ ſicut ſupꝛa di/
ctum eſt in baptiſmo.qꝙ fides ⁊ caritas ecclie oꝑatur
in baptiſmo collato a malis.quia cõfertur in foꝛma

ecclie.ſic in ꝓpoſito eſt intelligẽdum.¶ Ad illð qd 14

obijcit᷑ de bono diſpenſatoꝛe ꝙ non dat indigno po

teſt reſponderi ꝙ deus non dat ei ꝓpter ſe. ſed ꝓpter

omunem vtilitatem. 2 quis malus non ſit dignus.
poteſt tamen eſſe vtilis.ideo ei confert. AUel dm ꝙ
deus boc facit ad oſtendẽduz habundãtiam largita
tis ſue.qua ſolem ſuum oꝛiri facit ſuper bonos ⁊ ma

los.¶Ad illud quod obijcitur de claue camere.dð. 5

ſi clauis talis eſſʒ nãe ꝙ nec aꝑiret nec apire poſiʒ

„„₰ ,„ „ „

niſi amicis.ſecure poſſet talis clauis cuilibet dari.ta

lis aũt eſt dauis ce li vt patet ex dictis in pꝛecedenti

ritur quãdo claues dent᷑. Et circa hoc duo
aquerntur. Pꝛimo queritur vtrum claucs dẽ

7

ine.ſ.ſacerdotali. Scdo vtruʒ ↄtingat eas

gab eodem oꝛdine ſeperari.

—
—

¶ Circa quaʒ oſtenditur q in ſolo illo oꝛdine dẽturp/

mo aucte Amb. in li.de padiſo loquentis de ptate

ligandi ⁊ ſoluendi vbi dicit.ᷣ ſolũ eſt ꝑmiſſum ſacer
dotibus. ¶ Itẽ ſuper illud tibi dabo cla. glo. Jero.
babent iudiciariam ptãtem oẽs apli.habet etiã ois
eccleſia. etiꝗ epi ⁊ pꝛeſbiteri.ſed om̃is eps eſt ſacer/
vos. 5 ⁊c. ¶ Itez rone videt᷑. Quia ptãs clauis apo/
ſtolis data fuit cum dñs dixit Jo. xx. quoꝛum remi/
ſeritis pctã ⁊c. & illis ſolis aſſignatur bec ptãs dari
quibus hec verba dicuntur. bec aũt non dicunt᷑ niſi
ſolis ſacerdotibus. ac. ¶ Item ois habens hanc
ptãtem mediatoꝛ eſt.⁊ ois talis conſtituitur in hijs
que ſunt ad deum vt offerat dona ⁊ ſacrificia. p pec/
catis.g ad eum ꝑtinet hec ptãs ad queʒ ptinet ſacri-
ficium offeꝛre.⁊ hoc ꝑtinet in no.le.⁊ ve.ad ſolos ſa⸗/
cerdotes. c. ¶ Cõtra. Jero. hoſtiarij inter bonos
2⁊ malos habentes iudicium dignos reci iunt ⁊ in⸗
dignos deſpiciunt. ſed hoc eſt officium clauiuz ſicut
patuit in pcedentibus ꝑ glo. Math. xvj. ⁊c. ¶ Itẽ
roõne videtur.quia ſi alicui ↄpetit dari claues.ei ↄpe
tit qui habet officium oſtiarij. ſed multo inferioꝛ ſa-
cerdotio eſt oꝛdo ille.in:mo pᷣmus inter oꝛdines.S
tunc vr̃ ei dari ptãs clauiũ. ¶ Itẽ exteriora qꝗᷓ ſt in
oꝛdibꝰ.ſũt ſigna interioꝛum ⁊ſ pnñᷣalium. qm̃ ſacmẽ/
tũ eſt inuiſibil gratie viſibilis foꝛma. in illo oꝛdine
datur clauis ſpualis interius.in quo dat᷑ clauis mã
lis exterius. g cum ille ſit oꝛdo oſtiarioꝛum.patʒ ⁊c.
¶ Item in om̃i oꝛdinẽ eſt aliqua ptãs ſpũalis.⁊ illa
ptas oꝛdinata eſt ſõ ſacerdotali ꝑ modum miniſte/
rij in oꝛdinibus inferioꝛibus.Sed nos videmꝰin cu
ria regis ⁊ alijs curijs claues ñ dari pncipibꝰ et oſi⸗
liarijs.ſed clientibꝰ ⁊ miniſtris.ẽ̊ vr ꝙ magis cõpe/
tat hanc clauem dari in traditione alioꝛum oꝛdinuʒ
ꝓᷓ ſacerdotij.cum officium ſacerdotis ſit in pñtia do/
mini miniſtrare. ⁊ gratiſſimum ei ſacrificium offer/
re.hurta hoc queritur cum detur nouus vſus li/
gandi ⁊ ſoluendi in vignitate epãli.cum etiã ibi tra/
datur ptãs ⁊ auẽtas pontificalis.vtruz tradatur ibi
glia clauis.quod ſi verum eſſet.non & tãtuz due ſũt
claues.quod eſt contra p̃determinata. ¶ Re dom ſi
16 cut vicunt ſ. ancti. ⁊ hoc etiam innuit ipᷣe modus tra/
dendi oꝛdines.qꝙ in oꝛdine ſacerdotali clauium po/
teſtascõfertur. huius aũt ratio eſt inſtitutio diuina.
Inſtitutõnis aũt congruitatem videre poſſumus.
qm̃ harum clauium cõſeruatoꝛ habet officium medi
atoꝛis ⁊ officiũ recõciliatoꝛis. Mediatoꝛ ãt ẽ int᷑ deũ
⁊ hoieʒ.recõciliatoꝛ vᷣo reducẽdo adlecchiaʒ ⁊ recõcili
ando ecclie. Ad hoc ãt vt poſſit eẽ mediatoꝛ ꝑfectꝰet
Ppetens inter deum ⁊ bominem.opoꝛtet ꝙ poſſe ha
beat offerẽdi dona ⁊ ſacrificia ꝓ peccatis in quibus
deus placet᷑.Ad boc q poſſit reducere ad coꝛpꝰ xpᷣi.

miſticum cuius caput eſt ipᷣe xpᷣs.opoꝛtet vt recta ſit

⁊ oꝛdinata ptãs.opoꝛtet ꝙ habeat poſſe oficiẽqi ſã/

Onſequẽter quãtum ad ᷣm articulum que/

—

oꝛdinans eccleſiaſticas ptãtes. hanc ptãtem ligandi
⁊ ſoluendi ſolis ſacerdotibus ↄmiſit. ⁊ ita oꝛdini ſa⸗/
cerdotali dantur claues. Et qm cpãtus non dicit no
uũ oꝛdinem ſed quãdam oꝛdinis eminẽtiain. d. eſt
in eo non dari nouã clauem. ſed ptãtem hmõi extẽ⸗
di ⁊ ampliaꝛi.vt ſic pateat vltimo queſituʒ. Amplia
tur añt ptãs iuriſdictõnis ad coꝛripiẽdum. in cuioſi/
gnum baculus ei traditur paſtoꝛalis. ¶Acd illud er-
go quod obijcit᷑ de oſtiarijs ꝙ babent iudicium. od.
ꝙ habere iudiciũ ⁊ ptãtem ad repellẽduʒ vel admit
tẽdum eſt duptr. Ael ad ipᷣa ſacra ⁊ eoꝛum efficaciã.
ea quidem ꝓut opoꝛtet admiuiſtrando. ⁊ hoc quidẽ
ſpectat ad claues celi.⁊ hee ſunt claues de quibꝰ loc
mur. Alia eſt ptãs admittẽdi ⁊ repellẽdi ad locũ A
ad loca ſacramẽtoꝛum. ſicut eſt eccfia. ⁊ bec ſpectat
ad infimũ oꝛdinem. bec aũt non dicitur clauis celi.

magis ptãs quedam reſpectu templi malis. ⁊ iõ ma

gis pᷣt dici clauis ercubatium in cuſtodijs ſ. ſctuarij.
Et ꝙᷓuis aliquo mõ ſit hec ptãs ſpñalis.quia ineſt ra
tione officij. ⁊ oꝛdinat ad ſpnᷣale.tamen ex boc nõ di
citur clauicularius celi nec oſtiarius. Et ꝑ boc patẽt
duo ſequentia de clauibus ⁊ oſtiario.quia aliaʒ po⸗/
tẽtiam ſignant.nõ illam que pᷣdicta eſt ⁊ de q̃ nuca/
gitur. ill quod obijci
rum ꝑſonarum in curijs hoim. dᷣm ꝙ nõ eſt ſimile.
quia bec dicit ꝓpꝛie ptatem reſpectu hoim oſtium in

grediẽtium. ex qua non acquirit aliquã excellẽtiam.

Sõ ptãs clauiũ ẽ ptãs reſpectu ingrediẽtiuʒ ecchiaʒ
⁊ diuinum cultuʒ. ⁊ ideo ille cui collata ẽ plena ptãs
ſup om̃es cõſtitutꝰeſt.ſicut btũs petrus.Et quia pᷣn
cipi collata eſt pꝛimo hec ptãs.patet ꝙ; nõ vilitatꝭ ſʒ
maxime nobilitatis eſt. ⁊ ideo nobiliſſimo oꝛdini cõ
QOueſtio. ij. d
¶ Atrum hec ptãs comitetur inſepabiliter oꝛdinẽ ſa⸗
cerdotalem. Et ꝙ ſic videt᷑.quia ſicut nũqᷓ; iterat᷑ oꝛ
dinis conſtitutio.ſic nec iteratnr verbum in quo dat
ptãs clauiuʒ. ergo ſicut uᷣle oꝛdo inſepabiliter poſſi/
det ꝓpt caracterẽ.vr ſimiliter ꝙ ptas Item ptãs
iſta in aliquo eſt.⁊ cõſtat ꝙ non niſi in ſacerdote.nõ
hm carnem ſed ſm aiam.jed que ſᷣm aiam habẽtur.
cũ aia ſit incoꝛruptibiłñ pñt auferri.vt patet in ſcis
⁊ virtute.& tal ptãs ñ pᷣt auferri.¶ Itẽ ſi amittũtur.
aut g ꝓpt ignoꝛantiã.aut ꝓpter malitiam.aut pt ſb⸗
diti carẽtiam. Mon ꝓpter ignoꝛãtiam boc ↄſtat. Hõ
ꝓpter malitiam iſtud conſtat.quia mali habẽt vt vi⸗
ſus eſt pᷣus. Mon ꝓpter ſditoꝛum carẽtiam.qꝛ ſi tał
faceret carere claue.tunc vicio ſbᷣditoꝛum amitterẽt̃
claues.quod eſt manifeſte flm. re ſi aliq;
necrio ponit aliud. ñ poteſt aliud auferri quin ipᷣm
auferat᷑ quod ponit.ſed aliquo fctõ ſacerdote ſcᷣm
ecclie foꝛmam.ſtatim babet clauem. remota claue
remouetur oꝛdo. Sed oꝛdinis caracter non pᷣt amo
ueri. gπτ. Cötra. hoc oſtẽditur pmo de bereticis
⁊ ſciſmaticis.qͥ ſm ꝙ dicitur in litera ⁊ habet᷑ in pᷣn⸗
cipio pᷣcedentis di.non poſſunt ſoluere ⁊ ligare.⁊ ta
men oꝛdines habent. ſicut infra patebit. clauis nõ
ſequit᷑ oꝛoines inſepabiliter. quia ſi non poſſunt nõ
habent potẽtiam. ¶ Item oſtendit᷑ de degradatis.
conſtans eſt ꝙ oꝛdines ñ poſſunt auferni.q; von pᷣt

ctiſmimum coꝛpus rpi hocañt ptinct ad ſolos ſaccr⸗
dotes. ⁊ ideo mirabilis dei ſapiẽtia oꝛdiatiſſimo mõ

—

7

e illa ptãs eſt infima/18.

glupenor
ſcto ibapt
trellget
ſeteßtnr
kron tbab
Gchnenin
upſiuckt⸗
fiunir
Neſckrar
ftrwc Oui
edipeſtue
ncklalte
Nciiena
ſeſattcat⸗
ilintcttiea
elſctanzua
ichrue
ſunsate
Coistegei
Pettcharte
luncitſac
uccelen⸗
ſanitr̃i⸗
ſſehitos
fneſtdeo⸗r
liconfttu
Un tan

uintii
ktnigue

agit
MWuußs

pialsglne
.

icnäcelit
ingetetget
lmniging
rtei⸗

Uegiüflitß
hliſwenlnio

tundi⸗
iatnüiict
rotunpcylt
ziltirnt,
RwiePend
iincmtns
nainmbhin
Niprii
(Filemiin.
imugi,

us
nmncheſe
iattmnſch
e niinn
toine
4 nttin,
ſere
Gene,
otiit⸗
t.
oſt

guferri caracter.ſi Sð degradatur hoc erit ſolum quã/
tum ad auẽtem ſiue ptãtem. videtur ꝙ illa aufera
tur.maxime cum videãtur magis elongari ab h̊ ac/
tu ip̃i degradati ꝙᷓ beretici. ¶ Item oſtendit᷑ de aĩia
ſepata que habet caracterem oꝛdinis.⁊ non bʒ ptã/
tem clauium.in patria em̃ ceſſat ois pꝛelatio.g̊ non
videt᷑ ꝙ inſeꝑabiliter caracterem comitet᷑.Si tu di/
cas mihi ad bec oia ꝙ omnes pꝛedicti habent pote/
ſtatem ſed non executiõem.hoc impꝛobatur triplici

rõc.Pꝛima eſt.quia illa ptãs eſt ſpũalis ⁊ actiua.po

teſtas em̃ dicitur actiua non paſſiua. ⁊ iterum eſt in
potentia libera ꝗᷓ.ſ.eſt li.ar.quod exit in actum quã/
do vult. ̊ impoſſibile eſt ꝙ aliquis habeat ptãtem ⁊
non habeat executõem quãdo vult.¶Item fruſtra
eſt potentia quã non conſequitur actus. & ſi in tali/
bus eſt potentia ſine actu.fruſtra eſt. Sed in opibus
diuinis nihil debet eſſe fruſtra. Sð ⁊c. ¶ Item ſi talis
potentia non eſt in actu.quero vnde boc ſit.Si quia
papa pꝛohibet vel ſuperioꝛ. Sed contra.quãtũcun/

3 ſuperioꝛ ꝓhibeat.ſi quis conficit confectum eſt de
fa

cto.ſi baptizat baptizatum eſt.g pari rõne ſi abſol⸗
uat vel liget abſolutum ⁊ ligatum eſt.quod eſt ma/
nifeſte fłem.g redit pᷣmum qꝙ tales non habent pote/
ſtatem. ⁊ habent caracterem. g hec ptãs non ſequit᷑

19 caracterem inſepabiliter Bedum ꝙ ſicut de potẽ

tia viſiua eſt loq duplłr.vel quãtum ad eſſẽtiam. vel
qnãtum ad vſum. Et quãtum ad eſſentiam fundat᷑

bec potentia radicaliter in anima.nec animam deſe/

rit vnq. Quãtum ad vſum vero exigit oꝛganum be/
ne diſpoſitum ⁊ medium illuminatum. Sic in ꝓpoſi
to eſt intelligẽdum.ꝙ ſi loquamur de potẽtia ſoluẽ/
di quãtum ad eſſẽtiam. ſic radicaliter eſt in ip̃a ani/
ma ſicut ⁊ caract᷑.nec videtur ab illo differrc niſi ſe/

cũdum relatõem quãdam.⁊ hoc modo inſeꝑabiliter

ſe tenet cuʒ ſacerdotali ordine. Alio modo poſſumꝰ
loqui quãtum ad vſum.⁊ hoc modo nccrio requirit
ſtatus viatoꝛis ⁊ auẽtas iuriſdictionis. O ſtatꝰvia/
toꝛis requiratur patet.quia ſicut rõ merendi non cõ/
petit charitati extra ſtatum vie.ſic nec ptãs reconci/
lian di ⁊ ſacr̃a exhibendi ſiue adminiſtrãdi niſi in ſta
tu eceleſie militantis.⁊ ſic ꝑ moꝛteʒ dicitur poteſtas
vſũ amittẽ i aia ſeꝑata. Oꝛ iteruʒ reqͥrat᷑ iuriſdictio
pʒ ſic.ſacdos em̃ ẽ mediatoꝛ.⁊ inqntũ mediatoꝛ infe
rioꝛ eſt deo.⁊ ſuperioꝛ penitẽte.⁊ arbiter ⁊ iudex ho/
mini conſtitutus loco dei ad aꝑiendum ſiue ſoluen/
dum. ⁊ ad puniẽdum. talis aũt iudicatio non ẽ ſine
aliqua iuriſdictione in euõ qui iudicatur.quia nemo
poteſt aliquem iudicare niſi qui index eius conſtitui
tur ab eo qui poteſt. ⁊ ideo iuriſdictio eſt tanquã vis

motiua ipᷣius clauis ſiue manus.hac aũt deficiente

q̃ dauem moueat. ⁊ ſi aſſit clauis.nũqᷓ; aꝑiret.⁊ ſi a/

20 mittit hec iuriſdictio.ceſſat clauis executio.Hec aũt

amittitur dupłr. Vel ꝑ ablatõnem ſpᷣditoꝛum quã/

tum ad rem. ⁊ ſic eſt in ſciſmaticis.hereticis pᷣſciſis.

foꝛnicarijs notorijs.excõmunicatis.⁊ hmõi.Al q̃n/

tum ad ablatõem yᷣm rem ⁊ m ſpẽm. ⁊ bec eſt in de⸗
gradatis. quibus ſine ſpe recuꝑandi aufertur. vnde

beretici ⁊ excomunicati dicũt habere manuʒ ligatꝗ.
ſed degradati amputatã.ido dico ꝙ ⁊ ſi clauis quã⸗/
tum ad eſſe oꝛdinem conſequitur. tamen quãtuʒ ad

executõem ſeqͥtur ſtatũ ⁊ iuriſdictionẽ.⁊ ſic pʒ rñſio

ad tria pᷣma obiecta de bereticis.de degradatis.⁊ a/
liquibus ſepatis.qui dicuntur nõ poſſe.quia nõ ſũt
ibi q̃ necria ſunt ad vſum. ⁊ tamen habent potẽtia.

—
R

ſicut in auima ceci ᷑ potentia viſiua ⁊ tamen videꝛe

ctiua ⁊ libera.dem ꝙ q;uis ſit actiua ⁊ in ſba libere
agente.tamen eſt ad alterum ⁊ indiget debito ſuſci/

piente. vnde quẽadmodum mr̃imonium eſt ex con-

ſenſu libero.tamen quia mr̃ ñ eſt ydonea ad contra/
bendum cum filio.quãcumcunq; conſentiãt non eſt

mr̃imonium.ſic intelligẽdum eſt in ꝓpoſito.¶ Ad il/22

lud quod obijcitur ꝙ fruſtra eſt potẽtia quã nõ con/
ſequitur actus.dm ꝙ ſi intelligatur de actu debito

non poteſt. Ad illud quod obijcitur ꝙ eſt ptãs a/ 2

ꝓ loco ⁊ tꝑe ⁊ opoꝛtunitate poteſt habere locum. ſi

añt in alijs intelligatur multas habʒ inſtãtias.Etiã
quis tales ꝑſone carent opoꝛtunitate ad actum. ⁊ ſi

nunq; exeant.non ꝓpter hoc babent potẽtiã fruſtra.
Pꝛeterea illð verbũ intelligitur de actu generaliter.

non de boc vel de illo. quia non opoꝛtet ꝙ potentia
exeat in omnes.ſufficit tamen ꝙ aliquid faciat.ita ;

nihil per illam potẽtiam fiat exterius.tamen illa po/
teſt eſte in anime oꝛnatum quãtum ad bonos.vel in

confuſionem quãtum ad malos.¶ Ad illud ꝗð que 2

ritur quis aufert illi potentie executionem.dð ꝙ po
tẽtia ↄtraria ſiue ſuperioꝛ poteſt ei auferre.Et ſi ob/
ijcias ꝙ non poteſt auferre actum conficiendi.ddʒ.
ꝙ non eſt ſimile duplici ex cã. Pꝛima eſt quia nõ po
teſt tali auferre mam.⁊ ſi poſſet panem de tritico au⸗
ferre.tunc auferret potẽtias. Sed hec aufert mãm.ſ.
ſᷣditos.ſuperior em̃ ptãs poteſt ſbᷣditos eximere a

poteſtate inferioris. ⁊ banc auferendo aufert iuriſdi
ctionem. Pꝛeterea in ptãte cõficiendi omnes pares

ſunt.quia hec immediate datur per impꝛeſſioneʒ ca
racteris. Sed in iuriſdictione ſiue pꝛelatione nõ eſt
equalitas.⁊ ideo in hmõi poſſunt arccri.non ſic in a

lijs.Et hec eſt ratio quare boni ⁊ religioſi ſacti inclu 2 4

ſi etiam ſi ſint ſacerdotes non habent executionem

non ſit ocioſũ in natura. ⁊ ſic eſt in ꝓpoſito.quia ⁊ ſi

clauis in abſoluendo ⁊ ligando.quia non habẽt iu/

riſdictõem in aliquos.⁊ ideo ab hoc actu ꝓhibẽtur.

Ande eugenius papa. Placuit vt nulli monacho/

rum temerario auſu liceat penitẽtiam dare ⁊c. Rõ

aũt huius ꝓhibitionis aſſignatur.xvj.q.j.⁊ in pluri/
bus decretis ſãctoꝛum pr̃jm. babent tamen ſicut ibl⸗/

dem oſtẽditur ydoneitatem ex oꝛdine ⁊ ex vite meri⸗
to.que adiuncta iuriſdictõni que dicitur iudicatõ ſa-

cerdotalis exit in actum. Vñ.xvj.q.j.leo papa.Mo
nachi ⁊ ſi in dedicatione ſui pꝛeſbiteratus ſic ⁊ cete/
ri ſacerdotes pꝛedicandi.baptiſandi.pniam dandi.
peccata dimittendi. beueficijs eccleſiaſticis ꝑfruẽdi.
rite ptãtem accipiant. tamen executionem ſue pote/

ſtatis non habent niſi a pplo fuerint electi. ⁊ ab ẽo

⁊ conſenſu abbatis oꝛdinati. Ex hijs patet quãdo h

ptãs datur. ⁊ ꝙ nunq; quãtum ad potẽtiam aufera

tur. ſed ſolum quãtum ad vſum.

lũ in quos habeant ſacerdotales claues vſũ

Onſequẽt᷑ vidẽdũ ẽ quãtũ ad terciũ articu⸗/

vel effectum. Et circa boc duo querũt᷑. Pꝛi/
mo quetritur vtrum ſacerdos qui poteſt abſoluẽ ſbö/

ditum vnum. poſſit ⁊ quemlibet alium. Scdo vtruʒ

ſſditus ſacerdos poſſit abſoluere pᷣlatũ ſuũ.

(Queſtio.e.. .
¶ Tirca quam ſic pceditur ⁊ oſtenditur qp ſacerdos d

„

in vnum poteſt eadem rõne poteſt ⁊ in omnẽ aliuj.

X 2

Ziꝛin quẽlibet alium.

ſacerdos poteſt quemlibet abſoluere.

leuit. riij. dicitur. bomo in cuiꝰ cute apparuerit pla/

ga lepꝛe.adducetur ad aaron ſacerdotem vel adv/
num quemlibet filioꝛum eiu s.ex hoc patet ꝙ q̃libet
ſacerdos in veteri lege poterat iudicare de om̃ibus
fidelibus de populo iſri de quacunq; eſſet tribu.ſed
quod pꝛeceſſit in figura debet ſequi in veritate. vi/
detur ꝙ modo poſſit quilibet ſacerdos de lepꝛa cu/
iuſſlibet iudicare.Et multofoꝛtius hoc videtur.quia
maioꝛ eſt vnitas in eccleſia ⁊ quãtum ad miniſtran/⸗
tes ſacramenta.⁊ quãtum ad charitatem fideliuzʒ qꝙᷓ
tunc tꝑis erat. Sed tunc quod potcerat vnꝰ poterat
omnes.⁊ in quem poterat vnus ⁊ om̃es.g ⁊ mõ de/
bet eſſe ſimiliter. ¶ Item dñs virtutem iſtaʒ ſiue po
teſtatem dedit pᷣmis ſacerdotibus.⁊ ſcdᷣin cõfoꝛmi/
tatem eoꝛum deſcendit in poſteros. Sʒ dñs dixit ge

nerxraliter Jo.xx.quoꝛum remiſeritis pec.re.eis.et B/

ißm ſacerdoti. ͤ videtur ꝙ detur ptãs in omnes. er/
go omnes poſſunt abſoluere. ¶ Item ratione vide/
tur. qm̃ ita videmus in coꝛpalibus ꝙ ignis qui com
burit in vna ma comburit ⁊ in qualibet ſimili ⁊ eiuſ
dem ſpeciei.⁊ lux que fugat tenebꝛam ð vno loco.ſi⸗
militer ⁊ de alio poteſt ſine inſtantia. pari rõne vi/
detur in ꝓpoſito ꝙ ſi aliqͥs ſacerdos poteſt abſolue/
re vnum peccatoꝛem penitentem.ꝙ pari rõuc poſſit
⁊ quemlibet aliuʒ conſimilem. ¶ Item videmus in
aArtificialibus ꝙ clauis que vnam ſeram aꝑit. aꝑit ⁊

opmnes per eum modum factas. ⁊ ecconuerſo multe

claues ſimiles ⁊ quantitate ⁊ qualitate vnam ſeraʒ.
ſi ergo debitum peccati eſt confoꝛme in omnibꝰ pec/
catoꝛibus penitẽtibus.⁊ poteſtas aꝑperiendi in om̃i/
bus dauibus ſacerdotalibus.ergo qui poteſt in vnũ
tem ita videmus in ſuperce
leſtibus ꝙ angelus oꝛdinis inferioꝛis poteſt purga/

ri.illuminari. ⁊ pfici a quolibet angelo ſuꝑioꝛis oꝛ/

dinis.g ſi hec ierarchia illam imitatur.cũ oꝛdo ſacer
dotalis ſit ſupꝛa laycos.videtur ꝙ quilibet laycus a
quolibet ſacerdote poſſit abſolui. tem ſi nõ po/
teſt abſoluere omnes.cum tamen poſſit vnum.que/

rro vnde boc ſit. Aut enim eſt potentie laxatione et
coꝛruptionc.aut ex ligatione. quia ſuperioꝛ ptãs non

ꝓmittit. Pꝛimo modo non.illud patet. Sco modo
non debet. quia bonum eſt diffundẽdum ⁊ multipli/
candum ⁊ colẽdum. non eſt reſtringenda ptãs. et
ita videtur ꝙ qui in vnũ poteſt ꝙ poſſit in om̃es.
Kontra. xvj.q.j.nulli ſacerdotũ liceat parrochianuzʒ

alterius aut abſoluere aut ligare. ¶ Item. ix. q. ij.

uullus alterius parrochianuʒ iudicare. oꝛdiare.aut
excõmunicare pᷣſumat.quia tale iudicium aut oꝛdia
tio vel excõmunicatio nec rata crit.nec vires vllas
babebit. ¶ Item in concilio generali extra de peni/
tentijs ⁊ remiſſionibus ſi quis aliquando cx cã wlu
erit alteri confiteri.licẽtiam petat ⁊ obtineat a ꝓpꝛio
ſacerdote.quia aliter ipᷣm non poterit abſolucre vel
ligare.ſed non quilibet ſacerdos eſt ꝓpꝛius.quia ꝓ/-
pꝛium dicitur quod conuenit vni ſoli.g̊ non quilibʒ
tem rõne
videtur.quia nos videmus in oꝛdinationc pᷣdicamẽ
toꝛum. in rõnalibus. ⁊ in oꝛdine cauſarũ in naturali/
bus. ꝙ reductio fit vſq; ad ſußmum per vnum im/
medliatum ita ꝙ non ſunt plura immediata reſpctũ
vnius. Et hoc patet. quia vna eſt ſpẽs ſpecialiſſima
vniꝰ indiuidui. ſimiliter eſt in cauſis.ergo ſi oꝛdo eſt
in eccleſia deſcendendo ⁊ aſcendendo ſtᷣm graqus

».

a ſummo pontifice vſq; ad pan achianuʒ. videt᷑ tũe
; ꝑ vnum ſacerdotem.per vnum archbidyaconum.
per vnum epᷣm.per vnum patriarcham reducat᷑ ad
ſummum pontificem. ꝙ non poterunt m rectuʒ oꝛ⸗

dinem plures ſacerdotes in vnum.non ergo quilibʒ
quemlibet poteſt abſoluere vel ligare.

it. Itẽ ita vi⸗
demus in exercitibus ꝙ ſuut oꝛdines diſtincti.vt tri
bunꝰ ſuꝑ cẽturiones.⁊ centurio ſuꝑ quinqᷓgenarios
⁊ qͥnqgenariꝰſuꝑ decuriones.⁊ decurio ſuꝑ deceʒ.qͥ
ſunt ſbᷣ vno non ſunt ſbᷣ alio decurione.nec poteſt de
curio compeſcere niſi ſuos.x.⁊ ſic de alijs aſcenden/
do. ſimiliter pari rõne videtur ꝙ nec ſacerdos alteri
us parrochianuʒz. ⁊ epũs alienum ſbᷣditum. ¶ Itez
ſi duo haberent poſſe ſuper onum qui poſſẽt diſcoꝛ⸗
dare.poſſent contraria iubere.ſed nemo poteſt duo⸗
bus dominis contraria iubentibus obtpare ratõna
biliter. & poſſet in iſto ſbᷣdito perplexitas generari.er
go ſcᷣm rectum oꝛdinem non debet duobus ſacer/
dotibus ſuꝑ cundem ſᷣditum equalis poteſtas dari
cc. ¶ E ddm ꝙ ſicut dicit dyoniſius.lex diuinita⸗

tis eſt media per pᷣma. ⁊ vltima per media ꝑducẽ ad 25
purgationem.illuminationem.⁊ perfectiõöem. Ideo

ſicut videmus in omnibus ſiue rõnabilibus.ſiuc in
naturalibus.ſiue in celeſtibus.quod ad hoc ꝙ ſit cõ/

coꝛdia ⁊ decoꝛ. oportet ꝙ ſit oꝛdo. ſic intelligẽdum ẽ
⁊ in ſpũalibus ptãtibꝰ in ipa eccleſia.vnde cant᷑. v.

legitur ꝙ terribilis eſt vt caſtroꝛuʒ acies oꝛdinata.qͥ⸗
niam igitur oꝛdo attenditur ſᷣm pᷣlationem ⁊ ſubie/
ctioncm.⁊ pᷣlatio attenditur ſᷣm aſcẽſum ⁊ deſcẽſũ.
non ſcom equalitatem. ⁊ in aſcendento ad ſuperius
eſt ſtatus ⁊ reductio ad vnum.econtra in deſcendẽ/
do eſt multiplicatio. Jdeo ᷣm rectum oꝛdineʒ eccle⸗
ſie opoꝛtuit vnum eſſe pᷣlatum pꝛimum ⁊ ſupꝛemuʒ
in quo eſſet ſtatus omnis pᷣlationis ckache⸗ qꝛ
in illo ſtatus eſt tamquaʒ in pᷣmo ⁊ ſimpliciſſimo in
illo genere. ideo virtus in ea vnita eſt. ⁊ ſolus eſt int
pꝛelatos qui habẽt plenitudinem poteſtatis.¶ Itẽ
qm̃ per receſſum ab vno fit multiplicatio.⁊ per boc
virtutis diminutõ.iõ quãto pᷣlati alij inferioꝛes ſunt
tato plures ſũt ⁊ tãto minoꝛẽ bñt ptãtẽ.ita q ſtatꝰẽ
in ſacerdotibꝰ paꝛrochialibus qui immediate ger̃t

ppli curam.⁊ iſtoꝛum iuriſdictio artata eſt ad poꝛci-

unculam determinatam. ⁊ cuilibet commiſſa eſt ſua
poꝛtio ᷣm rectam oꝛdinationem. ⁊ illa iudicatur eẽ

meſſis ſua. Et qm̃ non licet alij ſacerdoti mittẽ ma/

num vel falcem in alienam meſſem. ideo alius non
babet poteſtatem eius ſbᷣditum abſolucre niſi ſupe/

rioꝛ vel vicem habeat ſuperioꝛis.vt penitẽtiarij dñi

pape.⁊ penitentiarij ci legati ⁊ puilegiati.qui faci/

unt hoc aucte ſuperioꝛis.ſicut nuncius a pᷣncipe ꝓ/
cedẽs poteſt in omues ſpditos alijs inferioꝛes.Hec
aũt intelligenda ſunt ſm legem ↄũem. qꝛ in articulo

neceſſitatis indulget rectitudo iuris cuilibet ſacerdo

ti quemlibet abſoluere ſi ſit in eceleſie vnitate. Dꝛo 2
regula igitur habendũ eſt ꝙ ſolus ſaccerdos ꝓpꝛiꝰbʒ

poteſtatis executõnem in ſuos exceptis quinq; caſi/

bus. Pꝛimus eſt ſi ouis aliena in parrochia ſua deli
quit.Scdðs ſi mutauit ibi domiciliuz. ſicut cſt in ſco/

laribus qui ſtudent pariſius.Cerciꝰ eſt ſi ſit vagabũñ
bus.Quartus eſt ſi ſacerdos ꝓpꝛius ſit inſcius vł ma
licioſus.⁊ petita licentia vult adire peritioꝛem. Alti

mus eſt in articulo neceſſita tis. ⁊ hoc in caſu ñ opoꝛ
tet ſacerdotem alienum eſſe licẽtiatum. In alijs aũt

(chnoſii
(eicer⸗
ds⸗
Politd
Chetoten
irignis
fürlent
ſrenbe

matteni

Erdecn
ckvirtus
ys t⸗
einaigol

17

otutpi
od N
gatgiio
ctutngmo⸗
macſtipui
tconcorch
ſcnckint
Nuinoeim
lmnfungen

ſntfn
oe
ihnti
ſttana
Ulgtnrei
ſüf
ſet.
tktand
Nergots
hn
ſol Fin
uſtutn
fßeel
l

aregnt
danucsſe⸗
Mspcr
ningin
Nnntndet

Ammntget⸗
ganm en⸗
dnöctälft
ſonäin
itachtllefn
nttuld
glan ſnk
tiinhtun
ſrii neti
Wimmatneß
zrtickud e
vnmiſckin
laiudtant
nletimiint⸗
idcoglis Oh
Aroenie,/
tatätun n
ſgit ſt
rn
ziſfenons
cüntiu
ibethct

28

non opoꝛtet a ſacerdote penitentis ſolum. quia ille
non poteſt niſi ſõditum licentiare.ſed opoꝛtet eſſe li/
centiatum ab oꝛdinario.ſ.ab ipᷣo epo.Concedende g
ſunt rõnes ꝓbantes qꝙ non quilibet poteſt in quem,

27 libet. ¶ Ad illud g quod obijcitur de filijs aaron.dð

ꝓnon eſt ſimile.quia ppls iſrł pplłs vnus erat.⁊ vnũ
templum habebat.nec erant ibi regna terrarum ſol/
licitudini ſacerdotum commiſſa ſicut nunc ſunt.et
ideo opoꝛtet modo plures eſſe epiſcopos ⁊ plures
eccleſias quarum quelibet babet ſuam poteſtatem.
¶ Ad illud quod obijcitur de hoc quod dicit do/
imninus quoꝛum remiſeritis ⁊c̃. dom ꝙ clauis ſacer/
dotalis quis quãtum eſt de ſe indifferens ſit ad om-
nes. tamen vis motiua huius clauis qꝗᷓ eſt iuriſdictõ
vt pꝛius viſum eſt. non ſe habet ad om̃es vt in vno
ſolo.⁊ ideo vnus ſolus poteſt om̃es abſoluere.quã/
do ergo dñs dedit clauem ⁊ hanc poteſtatem. ipſe
pᷣſuppoſuit eiꝰ executõem ſᷣm regulam ptãtis colla/
29 te petro ⁊ eius ſucceſſoꝛibus.¶ Ad illud quod obij
citur ꝙ ignis agit in quodlibet cõbuſtibile.d ꝙ nõ
eſt ſimile.quia iſta eſt actio naturalis que eſt ᷣm ne/
ceſſitatem.hec aũt actio eſt ſpũalis ⁊ rõnalis que qͥ/
ʒo dem attenditur ſᷣm oꝛdinem. Q Ad illud quod obij

adeſt virtus motiua que clauem moueat.ſed in ali/
quibꝰ vis iſta artata eſt vt in ſacerdotibus inferioꝛi/
bus.in aliquibꝰ ligata vt in hereticis ⁊ excomunica-
tis.in aliquibus eſt amputata vt in degradatis. Añ
ſicut bij non poſſunt abſoluere aliquem quoꝛũ ma⸗/
nus eſt ligata ſimplr.ita in alijs ñ poteſt clauis clau/
dere niſi ſe manus iuriſdictionis valeat extendere.
3ʒ1 ¶Ad illud quod obijcitur de angelis ſuperioꝛis oꝛ
dinis.dom ꝙ non eſt ſimile.quia in ierarchia angeli
ca non poteſt cadere zelus nec controuerſia. ꝓ eo ꝙ
concoꝛdia in ſᷣlimibus eſt facta.non ſic eſt in eccle⸗
ſia.immo quilibet vult ſibi ius alterius endicare.iõ
2 opoꝛtuit ptãtes diſtinguere ⁊ limitare ¶ Ad illud
quod vltimo obijcitur ꝙ ptãs non eſt artãda.dðm
ꝙ artatio ptãtis poteſt venire dupłr. aut ꝓpter defe/
ctum amoꝛis.aut ꝓpter conſeruatõem oꝛdinis. Pꝛi-
ma eſt inuidie ⁊ repugnat bonitati.ſcda eſt ſapiẽtie
et concoꝛdat paci ⁊ cõmuni vtilitati.⁊ talis artatio
facta eſt in minoꝛibus ſacerdotibus regulante iure
diuino. immo ipᷣo ſpũſancto pꝛes ⁊ aplos qui eccle/
ſiam fundauerunt ⁊ oꝛdinauerunt.⁊ ſic pʒ totum.

¶ Queſtio. . f

¶ ANtrum inferioꝛ poſſit abſoluere ſuperioꝛem ipᷣo vo
lente.Et ꝙ ſic videtur.quia hebꝛe.vj.dicitur.ꝙ pon/⸗
tifex non tãtũ ꝓ ſe ſed etiã ꝓ ppiło debet oꝛare.eo ꝙ
ipe ſit circundatus infirmitate.g ſi peccat moꝛtalit.
indiget confiteri quemadmodum vnus de pplo.ſed
nõ bʒ ſuperioꝛẽ oꝛdinariũ.& pᷣt confiteri ⁊ abſolui ab
inferioꝛi. ¶ Item ad hoc ꝙ de peccato moꝛtali fi/
at reconciliatio n eceſſe eſt interuenire mediationem
ſacerdotis.Sed poſſibile eſt ſupꝛemum pᷣlatoꝛũ pcc
care. indiget ſacerdote reconciliante.ſed non ſuꝑe
rioꝛi. inferioꝛi. ¶ Item qᷓ;uis ſummus pontifex ſit

conſtitutus vt offerat dona ⁊ ſacrifitia pꝛo peecatis.

tñ ipᷣe ꝑ aliũ ſacerdotẽ pᷣt facere hoſtiã offerri.⁊ alius
pt offerre p eo.& quis claues habeat ad ſoluendum.
tamen alius poteſt abſoluere eum. ſed non niſi infe/

— =—

nec abſoluendi. ¶

dein agreene . bij feriore non abſoluatur.
citur de claue ⁊ ſera. dom qꝙ iſtud verum eſt qusdo

2 „ e= *£ 9 .29 — .
rioꝛ. pari rõne in omnibus alijs. ¶ Item ptãs ab/
ſoluendi data eſt ad vtilitatem eius qui abſoluit᷑.ſʒ
ille cui data eſt ptãs hec non eſt peioꝛis conditõnis

ꝙᷓ alij.S⁊ ille poteſt abſolui.ſed non a ſe nec a ſupe/

rioꝛi.quia frequẽter non habet copiam eius. aut nõ
habet ſuperioꝛem vt papa. ⁊c. Contra. relonis
non eſt relo.nec motus eſt motus. nec mediationis
eſt mediatio.nec mediatoꝛis eſt mediatoꝛ.Sed ſupᷣ/
mus ſacerdos ⁊ om̃is pᷣlatus mediatoꝛ eſt inter infe⸗

rioꝛes ⁊ deum.ᷓ non poteſt eſſe nec debet ecõuerſo.

¶ Item ad hoc ꝙ aliquis abſoluat aliquem neceſſe

cſt ꝙ; habeat iuriſdictionem ſuper eum ſicut in pᷣce/

dentibus viſum eſt. ſed inferioꝛ non habet iuriſdicti
onem ſuper ſuperioꝛem.&g ⁊c.Si dicas mihi ꝙ ſupe/
rioꝛ dat ei iuriſdictionem abſoluendi. Contra. nibil
dat qd ñ bʒ.ſᷣ pᷣlatꝰñ hʒ iuriſdictionẽ abſoluẽdi ſe.qꝛ
non habet ptatem ſupꝛa ſe.ergo ⁊c̃.¶ Item pᷣlatus

inferioꝛ non poteſt alium excommunicare. nec ipſe

dare alij iuriſdictionem cxcõmunicandi ſc.g ſimilit᷑
tem in ierarchia angelica non
rcipiunt angeli ſuꝑioꝛes illuminationem ab inferio
ribus. ſimiliter videtur ꝙ in eccleſia ſuperioꝛ ab in
tem ꝓbatum eſt ꝑ cano
nes ⁊ rõnes ꝙ ſacerdos non poteſt abſoluere alienũ
parrochianum. nec ſuum pᷣlatum. per locũ a ma/

ioꝛi. magis em̃ videtur ꝙ poſſit ſupꝛa minoꝛcm. Si

dicas ꝙ pᷣlatus dat ei ptãtem in ſe.queritur quomo

do hoc poſſit eſſe. G dᷣm ꝙ inferioꝛ ſuperioꝛem 3

poteſt abſoluere ſi ſuperioꝛ velit ei ſe ſbijcere.⁊ G̊ pa/

tet ſic. Airtus clauium quãtum eſt de ſe ad omnes

ſe extendit.niſi ex oꝛdine ſuperioꝛum manus artare⸗

tur ꝓpter ſeruãduʒ oꝛdinem eccleſiaſticũ. Sacerdos
em̃ ex ſua oꝛdinatione inſtitutus eſt mediatoꝛ inter
deum iudicem ⁊ hominem peccatoꝛem.⁊ quantum
eſt ex parte dei non eſt differentia.quilibet em̃ ſuuʒ
ſacerdotem reputat mediatoꝛem. ⁊ cuilibet impᷣſſit
epᷣs mediatoꝛis caracterem. Sed differentia eſt ex ꝑ
te hbominũ. quia ſi quilibet eſſet mediatoꝛ cuiuſlibet
eſſet in cccleſia confuſio.⁊ ideo alij alijs ſbiecti ſunt.

2 qui ſbijciuntur vni non poſſunt dare alteri auẽteʒ

in ſe.ſed ſi libera eſſet ꝑſona que poſſet ſe ſubijcere.

tunc abſq; dubio poſſet eam abſoluere.Om̃ g ſupꝛe
mus p̃latus qui mere libertatis eſt ⁊ nulli ſbiectꝰ po

teſt ſe cui vult ſhᷣijcere.⁊ alij exempti ſuis etiam ſbdi

tis. concedo ꝙ ipi poſſunt eos abſoluere. Oꝛ aũt ſu/
pꝛemus pꝛelatus poſſit ſe ei ſhijcere.ius diuinũ con⸗

coꝛdat.quia cum ipᷣe ſit circũdatus infirmitate.debʒ

