OQuia eni ſacrm nõ habet vere rõnem cauſe.nec grã ſacrm ex ſctificatione cõtinet aliquã inuiſibilẽ ⁊ ſpi⸗ lin
rõnẽ effectus.ideo grã ſublimioꝛ eſt. ⁊ a ſenſibus no ritualẽ grãm. ergo grã eſt in ſacr̃o ſicut in cõtinẽte. nun
ſtris remetioꝛ.Et etiã quia coꝛpoꝛale nobis eſt ꝓpꝓin ¶ Atẽ icẽ rõne videt᷑qꝛ in ſacfo altaris coꝛpus xpᷣᷣ Min
quius.ideo recteꝑ illud grã aſſignat᷑ ⁊ nõ ecõnerſo. verũ qð ſigtur nõ ſolũ ibi eſt tanqᷓ in ſigno.ᷣ m ve ſi
poſitio vero illa locũ h in vera cã ſicut eſt ſol ⁊ lu ritatẽ cõtinet᷑ ibi.alioq̃n nõ differret a ſacriſicijs e. Ptch
23 na. (Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſacrm̃ nõ ſigt paruulo. legis. ſilr ſi baptiſmus eſt ſacrm noue legis.nõ ſo/ ginn
ddm ꝙ ſignũ duplicẽ babet cõparationẽ.⁊ ad illud lum eſt ibi gr tanꝙ in ſigno ſ etiã ibi eſſentialit᷑ cõ⸗ Ninn
qð ſignificat. et ad id cui ſigt. et pꝛima eſt eſſentialis tinctur. Itẽ ſi dicas ꝙ illud nõ cõueniret. quia gra/ ſt
et habct ipſam ſemꝑ in actu. ſcᷣam aũt habet in ba/ tia eſt accidens.⁊ debet eſſe pen ectio creature nobi⸗ ſye
bitu. ⁊ a pᷣma dẽ ſignũ nõ a ſcdᷣa.vnde circulus ſuꝑer liſſime ſcʒ rõnalis.et ita nõ debet cõtineni in creatu/ ſͤſi
tabernã ſemꝑ eſt ſignũ etiã ſi nullus aſpiciat.ſiec ſa- ra irrõnali.Contra.nobilioꝛ eſt diuina eſſentia ꝙᷓ ſit n⸗
cramentũ ſemꝑ ſignum eſt iuis nullus cognoſcat. grã que ꝓcedit ab ipſa.ſed creatura non rõnalis eſt U
Segd tñ adbuc nõ ſoluitur. quia quis ſit ſignũ. non ¶capaxr diuinc eſſentie.ꝗ multo foꝛtius grẽ. Item i⸗
tñ ſignificat huic ¶ Ydeo dom ꝙ ſicut puulo ſufficit accidens qð nõ babet oꝛtũ a pꝛincipijs ſubiecti. nõ ſan
fides aliena.ita ſufficit ꝙ ſignificetur ipſi paruulo in determinat ſibi materiã.ſ gratia eſt hmõi.ergo non al
alio. vnde quis non ſignificet ei in ſe. ſignificat tñ in determinat ſibi materiã. poteſt eẽ in qualibet crea ſ
24 alio. ¶ Ad illud qð querit᷑ quo genere ſigni ↄtinẽ. tura.ergo ⁊c̃. ¶ Itẽ in ſacramẽto altaris videmꝰ ꝙ
dm ꝙ aliqua ſacra ſignificauerunt qð futurũ erat. ſunt accidentia materialia. tñ virtute ſacri ſuſten⸗
vt legalia. aliqua qd pᷣteritũ in ſacr̃a noſtra.q̃ ſigsnt dunt᷑ a materia.ita ꝙ non ſunt in aliquo ſubiecto.S ul
paſſionẽ pᷣteritã ſicut dicit gloſa ſup illud Rom̃.vſ. cñ grã ſit multo ſpnalioꝛ.videt᷑ ꝙ magis ſit apta vt
cõſepulti eſtis. Glo.quicqͥd geſtũ eſt in cruce tpᷣi.in ſit in alijs ſacrfis ſᷣm eſſentiã et veritatẽ.nõ tamẽ vt 4 4
bijs nõ tm̃ dictis ſed etiꝗ geſtis figurat᷑.loquitur de in ſubiecto.ergo videt᷑ ꝙ ſit ponendũ ꝙ grã ſit in ſa “
ſacramẽtis. Sunt etiã ſigna demonſtratiua.qꝛ ſiSnt ecramento ſicut in cõtinẽte. Contra. grã eſt media
quod donat᷑. Ende duplicẽ habent ſignificatione3Z. int᷑ nãm ⁊ gloꝛiã. ̊ nihil eſt capax grẽ qð nõ ẽ capax .
Paia; ſcʒ et allegoꝛicã. Pꝛopꝛiã reſpectu pñtis.ſed gloꝛie.cũ ipſa ſit tanqꝙᷓ intima diſpoſitio.Sed nullũ e
allegoꝛicã reſpectu pᷣtenti. Qðd ergo obijcĩ ꝙ ſignũ ſacrm̃ eſt capax gloꝛie.ᷓ nec grẽ. ¶ Item ſi gra eſſet ſel
⁊ ſignatũ ſimul ſunt natura.dam qꝙ verũ eſt ſub röõe pꝛius in ſacro.cũ accidẽtia nõ mutent ſubiectũ.nũqᷓ
ſigni. nõ autẽ opoꝛtet ꝙ ſimul ſub rõne rei ſignifica- illa grã trãſiret ad animã. fruſtra eſſet. ſed boc n i
te.qm̃ bec intentio ſignoꝝ nõ ponit rẽ eſſe niſi apud eſt ponendũ.ꝗi nec pꝛimũ.¶ Item grã cũ ſit ꝑfectio u
animã.¶ Similit᷑ qd obijcit᷑ ꝙ ſi ſunt demõſtratiua aie.et ꝑfectio q̃ eſt accidens dependet ab aia.multo
tũc ſunt falſa.dᷣm ꝙ ſignũ duplicẽ habet veritate,ʒ magis qᷓ aia a coꝛpoꝛc.ſed ania nunq creat᷑ niſi in 1

vt dicit Anßbel. Ana ab inſtitutione.aliam ab vſu. coꝛxvꝛc. ſimul creatur ⁊ eſt cũ coꝛpoꝛc.ů multo foꝛ

29 trãſrfundit᷑ mediãte alio vaſe.

3 eſſe includit eſſe.

34 ſic alie creature irrõnales.

tiis grã ſimul creat et eſt in aia. no eſt in ſacam?

to. ¶ Itẽ ſi grã eſt in ſacro tanqᷓ in vaſe ↄtinẽte.cõ/⸗

ſtat ꝙ hoc no eſt ob aliud niſi vt a ſacro trãſfundat᷑

in ils animã. ſi nõ trãffundit᷑.fruſtra eſt ibi.Sed
pomſibile ẽ ꝙ aliqͥs ficte accedat ad ſacrm̃.tũc cõſtat

5 ꝗ nõ traſfundit᷑. fruſtra fuit grã in hoc ſacro.

Itẽ grã imediate adducit ⁊ ffoꝛmat ad deũ aiaʒ.
O a deo exit imediate influente in ipſã animã.non g
¶N'. dom eſt ad boc
hm qſdã.qꝙ ipſa ſacr̃a ſunt vaſa grẽ.cũ ſint in vltima
diſpoſitione.q eſt ſctificatio ꝑ verbũ.⁊ mediantibus
lllis trãſfundit᷑ in ipſaʒ animã.et in ipſa aia trãſfuſa
abluit ſiue vngit interius.ſicut in ſigno viſibili ſig⸗
tur exterius.et pꝛo tanto dicunt ꝙ ſacr̃a noue legis
ſunt cã grẽ.et efficiũt qdð figurãt.Sed tñ ſicut oñſuʒ
eſt ꝑ plures rõnes.nõ aliq̃ͥ mõ dm ẽ ꝙ grã ↄtineat
in ipſis ſacr̃is eſſentialit᷑.tanqᷓ; aq̃ in vaſe.vel medi/
cina in pixide.ĩmo boc intelligẽ eſt erroneũ.Sed di/
cunt᷑ ↄtinere grãm.qꝛ ipſã ſignificãt.et qꝛ niſi ibi ſit

cxxfectus erx ꝑte ſuſcipiẽtis.in ipſis grã illa intelligen

do ꝙ grã ſit in aia nõ in ſignis viſibilibꝰ.ꝓ tãto etiã
dicunt᷑ vaſa grẽ. Pñt etiã dici vaſa alia rõne.quia ſi
cut qð eſt in vaſe.nõ eſt de ipſo nec ex ipſo.ſᷣ cũ ipſo

haurit᷑.ſic grã nõ eſt a ſacris.nec de ſacr̃is.s oꝛitun a
fonte eterno.et ab illo baurit᷑ ab ipſa aia in ipſis ſa

cramẽtis.et ſicut qͥs recurrit ad vas cũ reqͥrit liquo/
rem.ſic qᷓrenti liquoꝛẽ grẽ et nõ hñti recurrenduʒ eſt

QA ipſa ſacr̃a. ⁊ ita pʒ rũſio ad illa duo verba hugo/
30 nis.¶ Ad aliud qð obꝛ ꝙ latet remiſſo pctõꝝ in ba

ptiſmo.dom ꝙ boc intelligit᷑ de latentia ſigti i ſigno
qð quidẽ hʒ vlterioꝛẽ rõnẽ qᷓ; ronẽ ſignificadi.nò tñ
eſſ. nrialeer danadlſin ſe. ᷣ quia ipᷣm qʒð ſigt ↄtinet᷑

31 in aia. ¶ Ad illud qd obijcit̃ de ſacro altart. doᷣm

deus poſſet ſile facere ſi vellet. Sʒ tñ nõ ita congruit
hic ſicut ibi.qꝛ iĩ illo ſacro ẽ trãſſubſtãtiatio.vñ illud
qð ſignificat᷑ ibi vere eſt ſba.quã cõgruit eẽ ꝑ ſe.con
gruit etiã illis ſpẽbus velari ad noſtrã vtilitatẽ. Sʒ
grãm nõ cõgruit ſic eſſe ꝑ ſe.cũ nõ ſit ſᷣa. Mec conti
neri in illis ſacris coꝛpoꝛalibꝰ.cũ de ſui nã ſit creata⸗
vt ſit in multo nobilioꝛi.quia g̊ potentia nõ derogat
ſapie et oꝛdinationi.iõ q;uis deus poſſit facere.non
tñ facit.nec ẽ ſe ſicut monſtratũ eſt. Si ̊ obijcias

ꝙ nõ differt a ſacf̃is veteris legis.quia ibi erat rac
4

in ſigno. dom ꝙ illud ſignũ hʒ aliquã rõnẽ curan

ſicut poſtea patebit.nõ tñ bʒ rõnẽ ↄtinendi maliter.
32 Ad illud q obẽ ꝙ diuina eſſentia eſt in qualibet

creatura.̊ grã põt eſſe.dm e nõ eſt ſile.nec locus
a minoꝛi.⁊ rõ eſt.qꝛ eſſe ꝑx gram inhabitantẽ pᷣſuppo
nit eſſe ꝑ eſſentia.et addit ad illa multo maioꝛẽ no/
bilitatẽ a ꝑte eius qd recipit. ⁊ iõ eſt ↄſequẽs in illo
argumẽto. Bene em̃ ↄcluderet ſi eſc ꝑ grãm nõ in/
cluderet in ſe eſſe ꝑ efrentiã. ſed includit ſicut bene
ſe incht .Ad illud qd obẽ ꝙ grã nõ deter/
minat ſibi ſubiectũ.quia nõ babet in illo cãm. dom

Vet ſi nõ bahet cãm.hʒ tñ occaſionẽ.quia aia crea⸗

ta eſt vt grã ꝑficiat᷑.⁊ ad boc cſt habilis de ſui nꝗ.nõ
al⸗ (24 illud qd obꝛ ꝙ in
ſacfo altaris manẽt accidẽtia ſine ſubiecto.& ſir in
alijs ſacramẽtis grã. dom p nõ eſt ſile.quis ibi ma/
nent accidentia.et ꝓpter noſtri ſenſus infirmitatẽ.ct
ꝓpter fidei vtilitatẽ. Sed ſi grã illa eſſet in ſacramẽ/

tis. nulla eſſet vtilitas. ꝓpter hoc. quia deus ſemꝑ eſt
ſens vt det gram digne accedẽti.imo eſſet ibi deoꝛ/

dinatio ⁊ derogaret᷑ iã ipſi gratie.qð nou debet fieri

–
— —

anim et in es eſe.

¶tr ſacfa ſint gs effectiua.et q ſi videk. uia iſta

aſſignat᷑ diſferentia ſacroꝝ noue legis ad ſacr̃a vete

ris legis ꝙ hec efficiñt.illa ſolũ figurãt.Sed qð effi-

cit eſt cq efficiens.g ſacr̃a no.leg ſuut grẽ effectiua.
¶ Itẽ hugo dicit ꝙ ſacr̃a no.legis infuſa pꝛimũ be⸗
nedictione ſctificant. Et alibi dicit ꝙ ſunt ex ſctificz
tione ſctificantia. Sʒ nõ ſctificat᷑ aia niſi ꝑ grãm.g
efficiũt ipſã grãm in aia. ¶ Itẽ mer in innition⸗
ſacr̃i in lrã dicit ꝙ ſacrm̃ eſt qð ſilitudinẽ gerit et cã
exiſtit.F̊ non foꝛmal.neq; final.neqʒ mãalis.vt ſupꝛa
monſtratũ eſt. & a diuiſione eſt cã efficiens. ¶ Item
idẽ videt᷑ rõne.qꝛ ſignũ inſtitutũ hũana inſtitutõne

pC̃t in nobis aggregare ſpũalẽ cognitionẽ et affectio

nẽ.ſicut circulus ante domũ aggregat cognitionẽ in
aia trãſeuntis ꝙ ibi ſit vinũ.⁊ patibulũ ⁊ ſigna belli
aggregant timoꝛẽ. ſi diuina inſtitutio multo poten
tioꝛ eſt q; humana.⁊ ſacꝛa ſunt ſigna ſᷣm diuinã in/
ſtitutionẽ. poſſunt iu nobis aggregare multo nobi/
lioꝛem effectũ.&̊ poſſunt efficere grãm.¶ Itẽ oppo
ſita nata ſunt fieri circa idẽ. AVñ nihil eſt ſuſceptibi/
le culpe niſi ſit ſi nſcoberrlegrk ecõuerſo.cũ g caro
q̃ eſt qd coꝛpoꝛale poſſit adeo viciari vt efficiat ⁊ ge
neret culpã in aia que ſibi vnitur.g ſacrm̃ coꝛpoꝛale
poſſit ſctificari adeo ꝙ trãſfundat fnn. nibil ergo
ꝓhibet qꝙ efficiãt in ren ſpuaglem. ¶ Itẽ ſicut
in generatione carnis eſt generãs.⁊ generatꝰ.⁊ vlte

rius quo mediante fit generatio.ita in ſpũali rege/

neratione eſt regenerãs xpᷣs.regeneratus hõ.⁊ quo
mediãte fit regeneratio ſcʒ ſacrm̃. ſicut ſemẽ quod
erat mediũ in gñatione carnali defert culpã.eadem
rõne ſacrm̃ defert grãm q̃ facit filiũ. Sed non defert
efſentiałr. g defert cãliter. Si dicas ꝙ nõ eſt ſile. q̃a
facilius ẽ male facẽ ſiue viciari qᷓ; bene facẽ.Hoc ni.
bil eſt.qꝛ nũqᷓ; adã fuit potẽtioꝛ vel eius culpa.quin

xps ſit potentioꝛ ad bonũ ⁊ eiꝰ paſſo. Sed adã ſua

culpa potuit viciare oẽm carnẽ. g xpᷣs ſua paſſione
potuit adeo ſctificare ſacꝛa.vt ipᷣa ſanctifſicata aias
ſanctificarẽt ⁊ grãm darent. ¶ Item dicit Anupbel.
de cõceptu virginali.ꝙ ſi adã ſtetiſſet tranſfunderet
iuſticiã oꝛiginalẽ. Sed hoc nõ põt eſſe niſi mediãte
carne coꝛpoꝛali.ergo multo magis xpᷣs põt median
te coꝛpoꝛali ſacramẽto tranſfundere iuſticiam gra/
tuitã.¶ Contra. Ois cã efficiens ẽ nobilioꝛ ſuo effe
ctu.⁊ nullũ coꝛpoꝛale nobiliꝰeſt aliqͥ ſpũali.cũ g grã
ſit ſpnalis.ſacrm̃ coꝛpoꝛale.vt dicit hugo.nullũ ſa/
cramẽtũ eſt cã efficiens ipius grẽ. ¶ Itẽ mor in lrã
dicit ꝙ non eſt grã ab illis.ᷣ p illa.ᷓ videt᷑ ꝙ ſint ſi⸗
cut cannales nõ ſicut fons.g nõ ſunt cã efficiẽs grẽ
ſicut nec cannale aque. ¶ Itẽ hugo dicit ꝙ grã nõ
eſt ex ipᷣis ſacr̃is.ſᷣ in ipis.Sed ↄſtat ꝙ ex dicit cãm
efficientẽ ſicut patet. ꝛc.¶ Itẽ ſuꝑ illud m. Bene
dicam dñm qͥ tribuit mihi intellectũ.glo.dicit.deus
ꝑ ſemetipᷣm irradiat pias mẽtes.& cũ illa irradiatio
fiat ꝑ lumen grẽ.cõſtat ꝙ gratia eſt a deo imediate.
nõ ergo a ſacramẽtis. ¶ Itẽ virtus eſt quã deus in
nobis ſine nobis oꝑatur.ſi ergo non oꝑatur in no/
bis virtutẽ per fubiectã creaturã.p conſequens nec
per grãm. ¶ Item oꝛdo debet ſeruari in agentibus.

ergo deus ꝑ minus nobile nõ debet influere in mag⸗

nobile. Sed anima nobilioꝛ eſt ſacr̃o. deus nõ in/
.—r à „

Ruit ꝑ faccẽm grãm in animã.ẽ grãa ſolo deò eſt effe
Flue. Si g ſacrm eſt grẽ cã.hoc eſt ſolũ diſpoſitiueę.
Qucrit᷑ ergo vtrũ ſacr̃m ſit cã diſponens ad grãʒ
Oꝛ ſic videt᷑.quia ſiſacr̃a noue legis eſſent ſolum cã
ſinc q̃ nõ.tunc & in rõne cauſandi nõ differrent a ſa
cramentis legis veteris.⁊ eſſent in onus. Sed hoc
eſt incõueniens.ergo ⁊c.¶ Itẽ tã bugo qᷓ magiſter
in lr̃a qᷓ; etiam alij dicunt ꝙ deus ꝑ ſacr̃a regenerat
animã.ergo ſacrjm eſt mediũ actionis diuine in ani/
mam. Secl omne mediũ agendi aut eſt deferens vir
tutem aut diſponens. Sed ſacrjm nõ defert.S diſpo/
nit. ¶ Itẽ ſacra ſunt medicine ſpnales.Sed medici
na coꝛpoꝛalis diſponit ad ſanitatẽ barae e⸗
dicina ſpũalis diſponit ad ſanitatẽ ſpnalem. ¶ Itẽ
ſi nibil diſponerent nec cooperarent᷑ ad fanitatem
anime.eque bene ſine bijs poſſet fieri ſalus ſicut cũ
eis.ergo impoſita nobis in noua lege potius dicen/
da ſunt onera qꝙᷓ; medicamina.⁊ lex noua lex oneris
nõ ſuauitatis. d contra. Diſpoſitio pᷣcedit illoᷣ
ad qð diſponit.nõ ſolũ natura ſed etiã tꝑe.Sed ſi⸗/
mul eſt ſacr̃i ꝑceptio ⁊ grẽ infuſio tẽꝑe.ergo ſacẽᷣm
nõ diſponit ad grãm. ¶ Item grã ex nibilo ⁊ ſubito
creatur.ergo nullo indiget diſponente ad boc vt ſit.
ergo ſacr̃a nõ diſponunt ad grãm. Si dicas ꝙ non
diſponũt ad boc ꝙ grã ſit.ſed ad hoc ꝙ inſit ipſi ani
me.vnde habilitant ipſã animã diſponendo ad grẽ
ſuſceptionẽ.Contra.eſſe grẽ eſt ſuũ ineſſe.cũ ſit acci/

ens.ergo ſi nõ habet diſpoſitionẽ ad boc ꝙ ſit.ncc
ad hoc ꝙ inſit. ¶ Itẽ ſi ſacra diſponunt animã ⁊ ba

bilitant. ergo influunt in ipſã. Sed nullũ coꝛpoꝛale

influit in aliqd ſpũale.ergo ſacr̃a cũ ſint coꝛpoꝛalia.

nõ influunt in animã.g nõ habilitant ipſã nec diſpo
nuut.Si dicas foꝛte ꝙ in ipſis ſacr̃is eſt aliqua vir⸗/
tus ſpũalis ꝑ quã inſtuunt in animã. Querit᷑ gra⸗/
tione huiꝰ vtrũ in ſacr̃is ſit aliqua virtus ꝑ quã in/
fluãt in ipſã animã. Et q nõ videt᷑.quia illa virtus
aut eſt ſᷣa.aut accidens.Si ſpᷣa.aut deus.aut ange/

lus.aut anima.nullũ hoꝝ eſt certũ eſt.quia ſi illa vir

tus eſt de ſacr̃o.tunc deus eſt de ſacr̃o. Si accidens.
ſed nullũ accidens ſpnalc eſt in ſubiccto coꝛpoꝛali.&
ut illa virtus eſt coꝛpoꝛalig.⁊ ſic non inſtuit.aut ſi
eſt ſpnñalis nõ eſt in ſacr̃o.( ¶ Itẽ illa virtus eſt bonũ

conſtat.aut ergo eſt bonũ magnũ.aut mediocre.aut

paruũ ſicut dicit Aug. Mon de maioꝛibꝰ.quia tunc
eſſet grã vel virtus gratuita q̃ eſt in ſola anima. Mõ
mediocre.quia talia ſunt otentie anime. eſt bonũ
infimũ.Sed boc eſt bonũ coꝛpoꝛale.& illa virtus nõ
eſt ſpũalis et nõ influit in animã. ¶ Item nullũ coꝛ
poꝛale recipit᷑ in ſpnñali coꝛpoꝛaliter ſed ſolũ ſpũalit᷑.
ergo ſũr nullũ ſpuale recipitur in coꝛpoꝛe ſpũaliter
ſed coꝛpoꝛaliter.ergo illa virtus cũ ſit in ſacris ẽ ibi
coꝛpoꝛaliter.et ita nõ eſt potens influere in animã.
ergo fruſtra eſt ibi. ¶ Item omne qð recipitur in ali
quo eſt ibi ꝑ modũ recipientis ⁊ nõ recepti.ſicut di/
cit boetius.ergo illa virtus recipit᷑ in ſacramẽto coꝛ
poꝛali ꝑ modũ coꝛpoꝛis.ergo ⁊c. Si dicas ꝙ verum
eſt loquendo nãliter. ſed illa virtus eſt ibi mirabili/

ter et ſupꝛa nãm.Contra.quãtumcũq; ſit ibi contra

nãm et qualitercũq;.tamẽ eſt ignobilioꝛ ipᷣa anima.
nõ ergo inftluit in ipſã.ergo ſi nõ ponit᷑ ob aliud.ma
nifeſtũ eſt ⁊c.¶ Contra. beda dicit ꝙ dñs contactu
mundiſſime carnis ſue dedit vim regeneratiuã aqͥs.
ergo aliqua vis collata eſt ipſis aquis.ſed bec nõ po
tuit eſſe niſi creata.quia collats eſt creature.et cum

eſſet ad reg
oꝑis ſpũalis virtꝰẽ ſpnalis. ⁊c. ¶ Itẽ Aug. dicit et
babet᷑ in tercia diſtinctione. que eſt virtus aque.vt
coꝛpus tangat.et coꝛ abluat.ergo ſi aliqua virtus eſt
in ſacramento qua abluitur coꝛ.ergo eſt ſpiritualis.
Ntẽ videmus ꝙ opera diuine iuſticie unt mini⸗
ſterio creature coꝛpoꝛalis.que habet a deo vim ali⸗
quã per quã poſſunt agere in animã. alioquin non
poſſent.ſicut patet in igne purgatoꝛio.g in oꝑibus
miſericoꝛdie q̃ fiunt ꝑ ſacr̃a erit ꝙ ſacr̃a habeant ali
quã virtutẽ a deo ſibi collatã per quã agant in ani/
mam.¶ Itẽ videmus ꝙ ſi aliquis cõtritus accedat
ad baptiſmũ.⁊ ſi non conferat᷑ ei grã.quia iã habet
eã.tamẽ cõfertur ei remiſſio omnis pene quã nõ ba
bebat pꝛius. baptiſmus ſupꝛa collatõnẽ grẽ addit
remiſſionẽ pene.ergo aliqua virtus eſt in baptiſmo
Hter virtutẽ grẽ.eadẽ rõne in alijs ſacr̃is noue legis.
Itẽ ſi nulla eſſet virtus ibi.tunc ergo rediret incõ
ueniens ſepe dictuʒz. ꝙ nõ differrent a ſacr̃is veteris

legis. ¶ Rx.aliq̃ volunt dicere ꝙ in ſacr̃is veteris le ʒ

gis eſt aliq̃ virtus creata.ꝑ quã influunt in animã.⁊
babẽt rõnẽ curandi diſferent᷑. Dicũt em̃ ꝙ in ſacra-
mentis datur gratia gratũ faciens. datur etiã in eis
grã gratis data.ſicut eſt caracter et oꝛnatus anime.
datur etiã debilitatio fomitis ſiue expeditio poten/
tiarũ.hec eſt efficacia gratie. dicunt ergo ꝙ reſpectu

gratie gratũ facientis ſunt ſicut cã ſine qua nõ.reſpe

ctu caracteriſticationis et oꝛnatus ſunt ſicut cã effi-
ciens reſpectu illius virtutis.reſpectu debilitatõnis
fomitis ſiue roboꝛis potentiarũ ſunt cã diſponẽs.⁊
hoc ſic manifeſtũ eſt. Mã ſicut videmus ꝙ in purga
tione per ignẽ purgatoꝛiũ eſt ipſa anima purgabilis
habens reatũ vel maculã venialẽ.eſt grã intra ani/
mã.quia ſine ipſa nõ fieret purgatio.eſt rurſus vir/
tus ignis.Sic in ſacr̃o ẽ anima babens defectũ ⁊ de⸗
bilitatem potentiarũ.Eſt iterũ grã in anima virtus
operans. Eſt iterũ virtus ſacr̃i exterioꝛ.⁊ his cõcur
rentibꝰroboꝛant᷑ et ſanant᷑ potẽtie.et grã fit effica⸗/
cioꝛ in ſua oꝑatione mediãte virtute ſacii. Sic ergo
dicũt eꝙ ſacẽm eſt cã gratie eau; ſcʒ gratũ facen
tis.Eſt cã caracteris ⁊ oꝛnatꝰefficiẽs.Eſt cã efficien
tie grẽ et ſanatõis potentiaꝝ vt diſponẽs.⁊ hoc per
virtutẽ que eſt in ipſo ſacro ſpũalem ⁊ a deo collatã

ſihi. HDijs viſis maifeſta ẽ ̃m ipos rñſio ad obiccta.
Ad illud em̃ qð querit᷑ pꝛimo.vtꝝ ſint cã efficiẽs ʒᷣ

grẽ gratũ faciẽtis.dicũt ꝙ non.OQð ergo obzẽ de dꝛia
boꝝ ſacr̃oꝝ et illoꝝ.dicũt ꝙ dꝛia attendit᷑ rõne cara
cteriſticationis. et oꝛnatꝰ.⁊ efficacie grẽ.⁊ ſic rñdẽt
ad illud hugonis q de illa ſctificatione intelligitur.
Silr dicũt de co qdð dicit mĩ ꝙ ſint cãꝗ efficiens.ꝙ ſi
intelligat᷑ qtum ad grãm gratũ facientẽ dicũt ꝙ eſt
cã ſine q̃ nõ.Aliter etiã dicũt ꝙ pᷣt dici ꝙ ſit cã diſxo
nens vel ad boc ꝙ inſit.vel ad hoc ꝙ efficax ſit.⁊ boc
rõne opis opꝑati.et hʒ virtutẽ a paſſione xpᷣi. non ſic

humana inſtitutione generat cognitionẽ et affectio
nẽ ſpũalem.dicũt ꝙ hoc eſt ſolũmõ diſpoſitiue ſiue
occaſionalit᷑.nõ effectiue.imo ipſa aĩa ↄferẽdo in ſe⸗
meribſa cognitionẽ generat ⁊ affectionẽ.ſicut patet
exẽplo manifeſto qdð alij vident patibulũ et timent.
alij nõ.tñ ꝑ hoc nõ põt oſtendi ꝙ ſacramentũ ſit cã
efficiens grẽ. ¶ Ad illud qð obi de trãſfuſione culpe ʒ
mediante carne.dicũt ꝙ ſicut grã nõ eſt in aliqͥ coꝛ/
coꝛali.ſic nec culpa.Sed tñ vicoſitas i came hie põt

enerandũ nõ potuit eſſe niſi ſpnᷣalis. qq

aut erat in illis ſaciis. ¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ ſignũ ex 37

8

vocedi
bin
onis
ſcc
Gic⸗
ſch⸗
ſekt
geſen
Plnne
eie
Gaagt
ung
fne⸗
gitl
lni
mhlin
unii
Cerig
gi
6oH
ntuae
fiuate
ſeobin
len
luig
fhan.
(Win
ſns

Di.

rõneʒ efficiendi culpã in aia.nõ ſic virtus ſacratneti

grãm.Et cauſa huius eſt.quia grã eſt effectus nobi

lioꝛ omni virtute coꝛpoꝛali.et fit ex nibilo.et hoc eſt

ſolius dei.ſed effectus culpe dicit ignobilitatem et

imperfectionem et defectũ.ideo omnia argumenta
illa non valent que fiunt per ſimilitudinem gratie
39 ad culpã. ¶ Ad illud qd obijcitur ꝙ xpᷣs potentioꝛ

eſt in bonũ.dicũt ꝙ veꝝ c. nec tñ ſequit᷑ ex hoc ꝙ ſi

8

adã trãſmittit culpã mediãte carne.ꝙ xpᷣs traſmit/
at grãz mediante ſacr̃o.nã iſtud eſſet inoꝛdinatio.

dꝛeterea ſicut creatura nõ pᷣt recipe ptãtẽ creandi.

4o ſic nec dãdi grãz.¶ Ad aliud Anbel.dicũt ꝙ nõ in

telligit᷑ ꝙ traſfunderet iuſticiã carne mediãte.ſed ꝙ

oẽs poſteri hꝛent illã iuſticiꝗ a deo.qꝛ nõ eſſet impe/
ꝗl dimentũ ex partc carnis.¶ Ad illud qð obꝛ.vtrum

ſacr̃m ſit cã diſponens.dicũt ꝙ ſic.ſicut tactũ fuit.

qꝛ diſponit ad efficaciã grẽ.remittẽdo fomitẽ qͥ im/
pedit oꝑationẽ grẽ. Ael ſicut tactũ fuit.qꝛ diſponit

ad boc ꝙ grã inſit aie.qᷓ;uis ñ diſponat ad h̊ ꝙ ſit.?

hoc ẽ dicere ꝙ grã ↄpat᷑ ad cãm efficientẽ.cõparat᷑
ad ſbam ſuſcipientẽ ſacr̃m.nõ aũt diſponit a parte
agentis qð eſt deus.ſᷣ a ꝑte ſuſcipiẽtis qʒ eſt aia.Et
ſic pʒ rñſio ad illud qð obẽ ꝙ grã eſt ex nibilo.dicũt
eſm ꝙ ſacrm nõ diſponit ad grãm rõe eius ex q̊.ſed
42 rõne ei? qd recipit᷑. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ diſpoſitio

pᷣcedit illud ad qð diſponit.dicũt ꝙ nõ ſemꝑ pᷣcedit

tꝑe.ſicut pʒ in diſpoſitione q̃ eſt neceſſitas ſui in di/
ſpoſitione vltima.ſic ſacrm digne ſuſceptũ diſponit
diſpoſitõe vltima q̃ ſimul ẽ tꝑe cũ grã.ſ̊ nã pꝛioꝛ ſi/
4A3 cut ex ꝑte illa. ¶ Ad illð qdð obꝛ ꝙ ſi diſponit influit
dicunt ꝙ influit. QOð g obꝛ ꝙ coꝛpoꝛale influit in ſpi
rituale.dicunt ꝙ in ſacr̃o eſt aliq virtus ſpũalis per
quã influit in animã. Lñ illa rõ nõ valet ᷣm eos ꝙ
in aia mũdanda ẽ ↄſiderare ipſa ſbam.⁊ ipſã macu/
lam a ꝗͥ mundat᷑.et licct ſᷣn ſbᷣam ſit ſuꝑioꝛ Z cor
44 poꝛe?.tñ rõne macule vel defectꝰẽ inferioꝛ. ¶ Ad ill
qð q̃rit᷑ vtrũ ſit in ſacrcis ponẽ virtutẽ creatã.dicũt
ꝙ ſic. Oð q̊ q̃rit᷑ vtrũ ſba aut accidẽs.dicũt ꝙ acci/
dens.OQð iterũ q̃rit᷑ vtrũ accidẽs coꝛpoꝛale aut ſpi/
rituale.dicũt ꝙ ſpũale.Oð obẽ poſtea ꝙ accidẽs ſpi
rituale nõ ẽ in ſubiecto coꝛpoꝛali.dicũt ꝙ veꝝ ẽ nali
ter. ſ ip̃m ſaerm hʒ illã virtutẽ ſupꝛa nam ᷣm oꝛdi⸗/
nẽ diuine mie.ſicut virtus ẽ in igne purgatoꝛio ᷣm
oꝛdinem diuine iuſticie ſupꝛa nam ignis. Et qð am/
lius ex ꝑte bac.ꝙ ſacrm nõ eſt ſubiectũ nale ſiue
m nam. et iõ nõ eſt mirũ ſi bẽat virtutẽ ſupꝛa nãm.
45 ¶ Ad illud qð q̃rit᷑ vtrũ ſit bonũ maximũ ⁊c. dicũt
ꝙ virtus illa ponẽda ẽ int᷑ bona mediocria.qꝛ eſt in
fra grãm ⁊ ſupꝛa coꝛpus.Si obijcias ꝙ tale bonũ ẽ
aic potẽtie.dicũt q; ugz n excludit ꝓpt᷑ hoc quin
alia ſint. ſ illud dicit exeplando vel artando bonuʒ
nõ ad ſubiectũ humanũ.Si vero obẽ ꝙ nõ agat vel
influat i potentias aie.cũ ſit mediocre.⁊ inſtuxus ſit
a ſupioꝛi.dicũt q; nõ influit in potẽtias roõne poten⸗
46& tiaru. ſ rõne ipſaꝝ deficientiũ pꝑ culpã. O Ad illud
qdð obꝛ de receptõe ſbᷣe ſpũalis.dicũt q nõ eſt ſile.qꝛ
ſi ſa ſpũalis reciꝑet coꝛpoꝛale coꝛpoꝛalit᷑.tũc dero⸗
garet᷑ ipſi ſõe.nec ꝑficeret᷑ in ipſa receptione. ſed ſi
aliqd le eebiat ſpnale ſpũaliter.non derogat᷑ ei
42 in aliquo.

d illud qd obẽ ꝙ omne qð recipit᷑ eſt

in recipiente ꝑ modũ recipiẽtis.dicũt ꝙ hoc veꝝ eſt

receptione nali,ſed bec ẽ ſuꝑ nãm. Pꝛeterea ipᷣm

ſacrm ᷣm ꝙ hmõi eſt medicina ſpnalis.et iõ dʒ hbr̃e

vitutẽ ſpũglem. In nalibus aut maxime ↄſiderat

Aꝓpꝛietas aliqua ab

— ========——TTTʒ—ʒ M

materia. ſed in diuinis maxie et pᷣncipalit᷑ ↄſidera k
finis.ideo qꝛ in ſacr̃is nõ ↄſiderat᷑ rõ materie ſed fi-
nis.cõueniẽs fuit ſᷣm ipſos virtutẽ ſpũalẽ in eis po/

nere.¶Ad aliud ſ̃m eos iã rñſum ẽ.qꝛ nobilioꝛ eſt 48

virtus ipſa. minus nobilis aia lapſa.nõ rone ſbe. ſʒ
rõe lapſus. Et patẽt hoc mõ cetera obiecta pᷣm bäc

opinionẽ.Et bec opinio eſt magnoꝝ mgr̃oꝝ. 2 Eſt 49

etiã alioꝝ magnoꝝ magiſtroꝝ circa hoc opinio di/
centiũ.qꝙ in ſacr̃is nõ ſit cãlitas neq; virtus aliqua.
nec effectiua.nec Bonein ad grãm q̃ᷓ ſit q̃litas xel
oluta. ſed ꝑ quandã affiſtentiã.
Sac̃o em̃ dicũt aſſiſtere diuinãvirtutẽ q̃ eſt cã grẽ.
et fidẽ ⁊ deuotionẽ ſuſcipiẽtis que diſponũt ad grãʒx
Et adducunt ſile.qm̃ ad verbũ heliſei naaman ſe la
uante aſtitit virtus diuina effectiua ſanitatis.et de/
uotio et obedia naaman diſpoſitiua.nulla tñ cauſa⸗
litas fuit nec in verbo heliſei nec in aq ioꝛdams.Si
g vne ita inſtituiſſet vt ad verbũ beliſei nõ ſoluʒ
ipſe naaman. ſed ceteri accedentes curarent᷑.ct hoc
ex quadã pactione.ita ꝙ ſemꝑ aſſiſteret vis diuina.
aq illa diceret᷑ curare et ſanare lepꝛã. ⁊ eſſe cã cura-⸗
tionis.et hẽe virtutẽ curãdi.Sic in ſacr̃is dicunt q;
ad ꝓlationes verbi aſſiſtit virtus diuina aquis.⁊ in
fundit grãʒ.et regenerat.dũ hõ ſbijcit ſe ei ꝑ fidei ⸗
feſſionẽ et obediaʒ. Dicũt g ꝙ ſacr̃a dicunt᷑ hꝛe vir⸗
tutẽ.et dicunt᷑ cã.et dicunt᷑ efficere ᷣm cõöem modũ
loquẽdi ꝓpter aſſiſtentiã diuine virtutis.Et ſi tu q̃/
ras vtrũ habeãt virtutẽ aliquã creatã ſuꝑ increatã.
rñdent ꝙ pꝛeter virtutẽ increatã eſt dicere aliquam
virtutẽ habere ſacr̃m.ſed extenſo noie virtutis. Si
em̃ virtus dicat aliquã qualitatẽ vel nãm ſiue eſſen
tiam aduenientẽ ſacro. ſicut virtus ꝓpꝛie dẽ.ſic ̃ᷣm
eos nõ eſt dᷣm ꝙ hẽat virtutẽ.ſed ꝙ extẽdat᷑ nomẽ
virtutis ad aliquã oꝛdinationẽc.vt q aliqͥd bʒ effica
cem oꝛdinationẽ ad aliq̃d. dr habẽ virtutẽ reſpectu
illius.Et ponũt hic exemplũ. Rex ſtatuit vt qui bñt
taleſignũ.habeãt centũ libꝛas.poſt iſtã inſtitutionẽ
ſignũ illud nõ hʒ aliquã ꝓpuetatẽ abſolutã qauã non
habẽt pꝛius.ad aliqᷣd tñ eſt oꝛdinatũ ad qð nõ erat
pᷣus.Et qꝛ hbʒ efficacẽ oꝛdinationẽ.dr babẽ virtutẽ
vt faciat aliquẽ habẽ centũ libꝛas.et dicit᷑ illꝰ ſignũ
valere centũ libꝛas.⁊ tñ nihil plus habʒ de bonitate
nũc qᷓ; pꝛius.Si g q̃ras qͥd ſit illa virtus.et ille ſigni
ficationes iu illo ſigno.dicũt ꝙ nõ eſt aliqͥd abſolu/
tum.ſed ad aliqͥd. Sic etiã dicũt ꝙ ſact̃a ſũt talia ſi/
gna a deo inſtituta.vt qͥ ea ſuſceperit debito mõ ba-
beat tãtũ de grã.vel hẽat grãm ad hũc actũ.illa inqʒ

oꝛdinatio efficax m iſtos virtꝰ eſt ſacri.⁊ rõne illiꝰ
diſponit boiem vt habeat grãm.qꝛ efficaciter oꝛdi/
nat ad habendã et ſuſcipiendã grãm. Rurſus dicũt
ꝙex tali pactione dũs aſtrinxit ſe qdãmõ ad dandñũ

grãm ſuſcipienti ſacr̃m. Aſtringit em̃ quodãmõ deũ
ad ↄferendũ.et dẽ habẽ virtutẽ ad efficiendũ ⁊ etiãẽã
diſponẽdũ. Et ſicut extendit᷑ nomẽ virtutis.ita ver⸗
bum efficiendi vel diſponẽdi.qꝛ nõ efficit ne diſpo/
nit influẽdo.ſed efficacit᷑ oꝛdinãdo.Et ſicut hec ex/

tendunt᷑.ita nomen cauſc.qꝛ nõ dicit᷑ cã ᷣm eſt

pꝛincipiũ oꝑandi.ſed ſᷣm ꝙ eſt rõ oꝛdinandi. Huic
poſitioni pietas fidei nõ repugnat.⁊ ratio cõſentit.
Conſentit nãq; rõ.quia valde difficile eſt intellige⸗
re qualiter illa virtus detur ſicut qualitas abſoluta.
difficilius qñ detur. Difficile etiaʒ eſt intelligere cui
detur.verbo ſcʒ an elemẽto.que ſunt duo nipil vnũ
facientia.Difficile etiaʒ eſt giu duret. Difficile eſt

5Fo poꝛtare potuimꝰ.g ⁊c.

ſitr valde intelligẽ quõ influat.difficile eti cuiꝰ nãe
ſit in ſeipſa.⁊ multa talia.Et huic poſitioni ſatis fa/
ciliter rõ ↄcoꝛdat. Pietas etiã fidei nõ repugnat.ca
uendũ ẽ em̃ ne dũ nimis damꝰcoꝛpoꝛalibꝰſignis ad
laudẽ.ſubtrabamꝰhoieʒ grẽ curãti ⁊ a ſe ſuſcipienti
Mec aũt opinio non nimis dat. neq; ſubtrahit ali/
q̃d honoꝛis debiti. Sicut igit᷑ lr̃e regie anulo regis
ſigillate magne ſunt dignitatis ⁊ virtutis ⁊ valoꝛis.
⁊ magna dicunt᷑ ⁊ poſſe ⁊ facẽ.tñ in eis nulla virtꝰẽ
abſoluta.ſᷣ ſola oꝛdinatio ꝑ aſſiſtentiã virtutis regie
Od pʒ.qꝛ moꝛtuo rege nõ plus curat᷑ de lr̃is ſuis q;
de alijs. ⁊ tñ nibil abſolutũ amiſert. Sic intelligẽdũ
in ſacr̃is.⁊ ſic loquunt᷑ ſctõꝝ auctes ſᷣm cõeʒ vſum.
⁊ rõnes ad oppoſitũ patẽt. Et ſi tu q̃ras ſuꝑ qͥd fun
dat᷑ relatio.⁊ quõ aduenit ſine donatõe ꝓpꝛietatis.
vom ꝙ in inſtitutionibꝰſignoꝝ ſuꝑ eo fundat᷑ rela-
tio.⁊ B mõ aduenit ſine ꝓpꝛietatis donatõe.ſicutiqñ
nũmus fit arra.⁊ nibil datur de nouo ipſi nummo.
Atraq; barũ poſitionũ ſatis videt᷑ ꝓbabilis.hec tñ
mihi videt᷑ ad ſuſtinendũ facilioꝛ.neſcio tñ q̃ ſit eri
oꝛ.qꝛ cñ loqͥmur de his q̃ ſunt miraculi.nõ multum
adherendũ ẽ rõni.Concedimꝰꝗ̊ ꝙ ſacr̃a noue legis
ſunt cã.⁊ efficiũt ⁊ diſponũt.extenſo noie vt dictũ ẽ
⁊ hoc ſecurũ ẽ dicẽ.Atrũ aũt plus habeãt.ner volo
affirmare nec negare.⁊ ſᷣm hanc vltimã viã oia q̃ſi-
ta patent. ¶Qö. v. e
De dꝛia ſacroꝝ noue le.et ve.⁊ aſſignat mgr̃ hanc
dꝛiam. qꝛ illa tm̃ ꝓmittebãt grãm et non dabãt.hec
aũt daãt.vñ cõiter ẽ dꝛia ꝙ ſacr̃a no.le.efficiũt qd ſig
nant.̊ wteris nõ.Contra hec ſic obijcit Nugo in li
bꝛo d ſacramentis. Sacramentoꝝ alia ſunt ſub na

tatis babẽtia. ¶ Itẽ Hugo.Exq̊ͥ hõ egrotare cepit.
deus reparando in ſacr̃is ſuis medicinã pᷣparauit.
Sʒ ipoſſibile ẽ mederi deo ſine grã iuſtificãte.g cũ

₰

Sete ſacr̃is ſit grã iuſtificãs.⁊ ſic nulla dꝛia.g⁊c̃.
.

tura. alia ſub ſe ſbᷣ grã ⁊c̃.ſ̊ eundẽ effectũ ſani
0

Itẽ ꝑ rõem videt᷑.Quia ſꝑ decuit vt curreret me
cina cũ moꝛbo.qꝛ ſꝑ ⁊ in oi lege aliqͥ ſunt ſaluati.
Sʒ ſacr̃m nõ cſt medicina niſi curreret ꝑ grãm.& in
oĩ tꝑe ſacr̃a ↄtulerũt grãm.⁊ ſic ⁊c.¶ Itẽ ſacr̃a no.
le.nõ hñt efficaciã niſi ꝑ grãm fidei.qui infidelis eſt
ficte accedit.et repoꝛtat cõmodum.⁊ ſacr̃a illa con/
iuncta fidei iuſtificabãt.qꝛ omne opus niſi ſit ᷣm ſe
malũ.qñ ẽ a fide opante ꝑ dilęctionẽ fit meritoꝛiuzʒ.
& ſicut iſta iuſtificãt.ſic ⁊ nia
ſacr̃is.tꝑe legis nature relictꝰe hõ ſibi.⁊ ſibi relictus
errauit ꝑ ignoꝛantiã.⁊ iõ cõuictꝰ ẽ de cecitate.poſt/

modũ data ẽ lex vetꝰſine grã.in q̃ quid eſſet faciẽdũn)ñ

cognouit.ſᷣ ↄcupia ductꝰ cecidit.⁊ ſic ẽ victꝰ de im/
potentia. ⁊ tunc venit xp̃s.de qͥ Joh.j.grã ⁊ veritas
ꝓ ihm xpᷣm facta c.g ſacr̃a tꝑe legis veteris nõ con/
ferebãt aliquã grãm. ⁊c. tẽ ſup illud Ro. iij.
ex oꝑibus legis.glo.oꝑa legis dicunt᷑ q̃ cũ lege inſti
tuta ⁊ termmata ſunt.q̃ nũqᷓ iuſtificare poter̃t etiã
ſi in fide et charitate fierẽt. ¶ Itẽ ſuꝑ illud Iſaie.j.
Sanguinẽ hircoꝝ nolui.glo.pᷣterito vtens.oñdit ſe
nunq; ſacrificia iudeoꝝ amaſſe.¶ Itẽ rõne videtur
qꝛ lex vetus data ẽ in onus. VUñ Eʒech.xx. Dedi ei

pcepta nõ bona. ⁊ verba in qͥbus nõ viuent. Sed ſi

baberẽt ſacr̃a dantia grãm alleuiarent.Et btũs pe/
trus Act᷑.xv.hc eſt onug ꝗð nec nos nec patres nr̃i
Kesin iſtã dꝛiam alit᷑
intelligit Hugo.alit᷑ intellexit pictaueñ. ⁊ mgr̃.Ma
giſter cem̃ ſecutꝰpictaueñ.diyit ꝙ ſacr̃a w.le.excepta

Cõtra. Hugo in li. de

circũciſione inſtituta eſſent ad ſignandũ tm̃ iu erfe
ctis viris ⁊ fidelibꝰ.qꝛ alijs crãt inſtituta vel in onꝰ

qꝛ duri erãt. vel ad reuocandũ ab ydolatria.⁊ ſi ac
aliquã fuerũt efficaciã oꝛdinata.hoc fuit ſolũ vt ab-
ſoluerẽt ab irregularitate carnali vel pena tꝑali.vt
baptiſmalia ſacrificia.Et quia ſolũ ad hoc inſtituta

erãt. etiã ſi ex fide ⁊ charitate fierẽt.nõ erat ĩ eis me-

ritũ.qꝛ nõ ſe extendebãt vltra id ad qð erant. Ande

ſicut motꝰ?charitatis non erit in patria meritoꝛius.

ſic tũc nõ merebant᷑ in oꝑe exterioꝛi.ſed tm̃ in inte/
rioꝛi. Et ſi tu obijcias ei de medicina.dicit ꝙ fides re
demptoꝛis fuit medicina.ꝓ tpe illo vo nõ iuſtifica/
bant nec ꝑ ſe nec ꝑ accidens.Et huiꝰpoſitionis fuit
pictaueñ. Sʒ hec poſitio mgrõ bugoni nõ videbat
rõnabilis.qꝛ tũc ſacrificia facta a viris ſctis nõ pla/
cuiſſent deo.nec ſacrificiũ abel.nec abꝛahã.nec ſalo/
monis.qð manifeſte falſũ eſt.ſicut pʒ i narratõe ca/
nonis.et etiã de oblatione ſacre vᷣginis q̃ cũ obtulit
par turturũ.nunqᷓᷓ a merito vacua fuit. Pꝛopt᷑ hoc
aliter mgr̃ Hugo voluit dicẽ. ꝙ ſacr̃a ve.le.excepta

circũciſione inſtituta fuerunt pᷣmo ad ſignandũ vel

paſſionẽ vt ſacrificia.wl etiã nr̃a ſacr̃a vt baptimmũ
noſtrũ.et ad efficiendũ nõ ſunt inſtituta niſi ſolũ ex⸗
terius circa carnẽ.ſed qꝛ ſignificant qdð fides credit.
in eoꝝ ꝑceptione eſt pfeſſio fidei nõ tm̃ verbo ſed et

facto.Et qꝛ talis fides diſponebat ad iuſtificationẽ.

iõ ſacr̃a illa ꝑ accidens iuſtificabãt.⁊ noue legis ſa⸗
cramẽta nõ ſolũ ex pᷣma cã ⁊ inſtitutõe oꝛdinata ſũt
ad ſignificãdũ.ſed etiã ad grãm obtinẽdũ.iõ ꝑ ſe oꝛ
dinata ſunt ad iuſtificationẽ.ideo ꝑ ſe loquẽdo iſta
iuſtificãt.illa nõ niſi ꝑ accidẽs.Et buiꝰſignũ ẽ ꝙ ſa⸗
cramẽta ve.le.pᷣncipalr ſignificãt id qd credendũ ẽ.
vt xpᷣi paſſionẽ.et ꝑ poſterius iuſtificationẽ.excepta
ſola circũc ſione q̃ pᷣncipałr ſignificat amotionẽ oꝛi

ginalis. Sed ſacra no.le.ecõtrario pᷣmo ſignificant

grẽ efficaciã.et ꝑ poſterius paſſionẽ ſiue id qd ẽ cre
dendũ.vt baptiſmꝰ interioꝛẽ ablutionẽ ⁊ paſſonẽ.
Añ Hugo.ſacr̃a noui teſtamenti pᷣmo loco ſpnalia
grẽ ſigna ſunt. et ad ipſã grãm ſctiſicãdis ↄferenda
pᷣncipalr inſtituta. Qm̃ vo ſigna hoꝝ triũ ⁊ mediã/
tibus iſtis grã iuſtificationẽ ↄtulerũt.mediantibus
iſtis. i. fide iſtoꝝ.qꝛ nõ erãt in re ſʒ i fide.Et bas opi
niones tanqᷓ;ᷓ rõnabiles ↄcoꝛdãt aliqͥ mgr̃i moderni
tpis.dicẽtes mgr̃m locutũ eẽ̃ ꝙ illa nõ iuſtificabãt
p ſe.ſ̊ hugo ꝑ accidẽs.iõ nõ eſt kicce Su etiã alij
q dicũt idẽ ipᷣm alijs vᷣbis.ꝙ iſta iuſtificãt rõe oꝑis
opati.ſ illa rõe oꝑis oꝑant nõ oꝑati.⁊ opꝰoꝑpans ẽ
fides.ſᷣ opatũ exterius eſt ſacr̃m.⁊ ̊ eſt rõne fidei ⁊
charitatis ↄiuncte.Sʒ ſi qͥs attẽdat.hee poſitiones
directe ſibi ↄdicunt. Pꝛimũ quidẽ qꝛ mgr̃ nõ ſolum
dicit ꝙ illa ſacr̃a nõ iuſtificabãt.ĩmo etia ſi in fide et
charitate fierẽt. ⁊ ſic nec ꝑ ſe nec ꝑ accidẽs.Rurſus
vtreqʒ loquũt᷑ de his inqᷓntũ ſunt ſacr̃a. Et ↄſtat.
opus oꝑans nõ ẽ ſacr̃m.ᷣ opꝰopatũ.& vterq; intel⸗
lexit de oꝑato.⁊ illud veꝝ c.⁊ de illo oꝑe oꝑato dirxit
mgr ꝙ ſolum ſignificabat nõ iuſtificabat.ſicut aſꝑ/

2

ſio aqᷓ vel usummig e eni iuſtificabat ſanguus

bircoꝝ aſpſus.ctiã ſi in fide ⁊ charitate fieret.⁊ hoc
mõ nec ꝑ ſe nec ꝑ accidẽs.⁊ h fuit ſatis ꝓbabile. Sʒ
certe mito ꝓbabilius ẽ qd mgr̃ hugo poſuit. ꝙ cũ in
illo oꝑe oꝑato eſſet ꝓfeſſio fidei facta ꝙ rõe fidei cõ

iñcte erat iĩ illiſpᷣmo.⁊ ꝑ illa (ꝑ accñs tñ )iuſtificatio.
Szʒ in h ẽ dꝛia ipᷣoꝝ ad noua.ꝙ in ſacr̃is no.le.qtũ

ad oꝑa oꝑsta ẽ iuſtificatio.nõ tm̃ ꝑ accidẽs etij xꝑ

a
ii
ſitn
Ntun
tre
ſtin
gtütft
gibt
iti
nn

Myi⸗
e
Got
wnas

üͤvri

ſag
Pltol
gint
inch⸗
won
ninlutt
Frutsn
füutl

ni

ſgiyer
Ndoe
Cheni
litulm
Gort

i
ilnt
Giuct
egsbz
Reaſd
ccᷣ
Ninin
lns ſac

G

= =

—

— —
Ee
—

=

SSeu

Aah

inti
nllit
fnad
rert
Nele
tote⸗
i⸗

chi

Hiigt
We
ankis
nütndd
neiute
Cen
Ginmn
fht
Pnitß
heg⸗

ensO

ſeſce
ſtiones
föſlun
inſides

6

Huinat ſignũ euides mo oſum ẽ in mo ſigni/

Itẽ Znexio eſt in virtutibꝰ. nõ aũt in ſacris. ⁊c.

buiꝰeſt duplex. Pꝛio qꝛ ſicut baptiſmꝰẽ ianua et fundamẽtũ ſacr̃oꝝ noue legis.ita in circũciſione vetus lex

—

ſũpſit fundamẽtũ ⁊ exoꝛdiũ.Alia rõ erat.qꝛ circũciſio erat in remediũ oꝛiginal pcti Aena⸗ id ꝙ reus mime

eſt culpabil. ⁊ tñ multũ ipotẽs ſe iuuare.vt pʒ in ꝑuulis.⁊ iõ decuit diuinã miaz vt eſ⸗
b Idẽ ſalutifere cura.⁊c. Obꝛ õ h̊ verba bede.qꝛ ſi ̊ verũ ẽ. in circũciſione ita dat᷑ grã virtutũ adiutrix

„

icaciꝰ remediũ pparet.

ſicut iĩ baptiſmo. Si tu dicas ꝙ nõ ſcqẽ.idẽ. H. imo ẽ ibi ↄñs.h̊ᷣ nõ ſoluit.qꝛ ipe excipit.ſ exceptioꝛnõ fit ab

aliq niſi intellecto vlr. Mibil eni eſt dictũ hõ currit pᷣter ſoꝛtẽ.& intelligit᷑ gũalit᷑ de oi remedio. Itẽ baptiſmꝰ
ante paſſionẽ nõ apiebat ianuã. nõ habebat maioꝛẽ efficaciã.R.dvm ælacienda eſt vis in verbo Bede.S

ſficandi hoꝝ ſacroꝝ ⁊ illeꝝ. Si vo q̃rit᷑ rõ vnde h̊ efſft R.quidã voluerũt dicere ꝙ in his et in illis ẽ oino ꝰ 1
pss rñſio ex pᷣdictis.qꝛ calitas ſacroꝝ nõ eſt aliud qᷓ eadẽ grã. differẽs ſola ꝑticipatione vel ↄꝑatione ½
qdã efficax oꝛdinatio ad recipiendũ grãm ex pactio moõ pꝑticipandi. Illa eni grã q̃ facit vᷣtutes et tona
ne diuina. S aũt fuit ſolũ in ſacris noue legis et non eſſe in aia.ſacr̃alis dẽ ᷣm ꝙ; ꝑ ſacrẽ̃m dat᷑.aut auget᷑
veteris niſi in circũciſionc qᷓ ibi fuit ↄpactio. Quare vel recuperat᷑.nec inſtituta ſunt ſacr̃a ad aliã grãm
