chꝛiſti non tm̃ a culpa ſed etiam a pena debet eripe/
re.om̃i ſcilʒ quã inflixit. ¶ Itez remota cauſa remo⸗/
ueri debet effectus.ſed cauſa noſtre xenalitat ⁊ moꝛ
talitatis fuit culpa.ergo reſtituta innocentia.iaʒ nõ
bet durare penalitas aliqua vel moꝛtalitas.Si tu

dicas ꝙ culpa fuit cauſa moꝛtalitatis.nõ ſic innocẽ
tia cauſa ↄtrarij.Contra.ſi oppoſitum eſt cauſa op/

poſiti.⁊ ꝓpoſitum. ꝓoſiti.ergo cuʒ culpa ſit cauſa po
nens moꝛtalitem.ſimiliter innocentia ponet impu/
nitatẽ ⁊ imoꝛtalitatem.jᷓ ſi baptiſmus redqucit inno⸗

centiam.videt᷑ ꝙ tollat omnem penam. ¶ Contra.

Aidemus paruulos baptiʒatos qͥ nullã culpã ↄmi
ſerunt poſt baptiſmum multis cruciatibus ſubiace
re. ⁊ ↄſtat ꝙ non iniuſte.ergo baptiſmnus non abſol⸗/
uit ab omni pena. ¶ Item vidct᷑ ꝙ nõ debeat ab ali
qua pena abſolucre.quia Augu.dicit. Aut deus pu/⸗

nit aut hõ. Et iteꝝ.ij. ad Thi.ij. Juſtꝰ? eſt. ſeißm ne⸗

gare nõ p̃t.ẽᷓ cum dimittere malum impunitum ſit
relinquere vniuerſum inoꝛdinatũ ⁊ etia facere ↄtra
iuſticiam. videt᷑ ꝙ deus in baptiſmo non deberet ab
omni pena abſoluere. ¶ Item baptiſmus mag! eſt
remedium ↄtra oꝛiginale qᷓ; contra actuale. Sʒ non
curat a penis contractis ꝑ oꝛiginale. ꝙ nec abſoluit

a penis debitis actuali. ergo videt᷑ q a nulla. Si tu

exercitium in penis perſonalibus qᷓ ſit in naturali⸗
bus. potius deberet illas dimittere. Pꝛopter boe
9

III.

cſt queſtio. cum bonus medicus intendat ſemper ra cauſa cfficiens ⁊ conſeruans. quedain indurens ſed 8
dicem moꝛbi curare. ⁊ bonum remediñ ad hoc fera non conſeruans.pꝛimo modo babet veritatem. ſecũ (o
tur. ꝓpter quid baptiſmus relinquit magis penã fo- do modo non. Exemplum boꝛum eſt in ſole ⁊ lumi⸗ r
mitis que inclinat as peccatuzʒ. qᷓ; alias penas debi/ ne.gladio ⁊ vulnere. Pꝛimo modo culpa nõ eſt cau ſue
11 tas pꝛo peccatis.¶ H.ddm q; diſtinguenduʒ eſtin ſa pent.ſed ſecũdo modo.¶ Oð tamen obijcit & ſi en
penis. Qucdam em̃ pene ſunt eternales.et quedam oppoſitum cauſa oppoſiti ⁊c.dm q illud eſt verũ. u
temꝑales.Ab om̃i temꝑali abſoluit baptiſmus delẽ vbi eſt tota cauſa. Poteſt nibilominus dici qꝙ inno⸗ mede
v omnem culpam. In tempoꝛali vero diſtinguen/ centia non eſt cauſa immoꝛtalitatis meritoꝛia. ſicut nn
dum.ꝙ quedam contrahunt᷑.quedam aſſumuntur. culpa fuit meritoꝛia moꝛtalitatis. ⁊ q;uis mercatur. ſcen
Contrabunt᷑ aũt ſicut fames.ſitis.⁊ paſſiones con/ tam̃ diuina diſpenſatõne vt dictuz eſt non redditur u .
tempꝑanee vite. Qucdam imponunt᷑ ⁊ aſſumuntur. ſtatim.¶¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ; aut punit deꝰ aut 16 uin
vt ieiunia. ⁊ coꝛpoꝛalia ⁊ ſpũalia exercitia.⁊ laboꝛio⸗ homo.ddm q homo aliquã penam habuit cum ꝑec ſerr
ſa opera. Baptiſinꝰ ergo abſoluit ab om̃i pena eter / cauit.aliquã non cum conteritur.reſiduuz vo ſoluit we 4
nali. abſoluit nibilominꝰ ab om̃i temꝑali ſatiſfacto / chꝛiſtus de ſuo.⁊ ſic non remanet impunitum. ¶ Ad g
ria ſiue aſſumpta.non aũt ab om̃i contracta.vtpote aliud dm qꝙ baptiſmus eſt remedium reſpiciẽs ꝑ/ ſlin
a fame.ſiti.⁊ infirmitate.⁊ ccteris penis ſpiritualibꝰ ſonam non naturã.⁊ ratõnes huius dicte ſunt. Jdo nuunt
12 MKatio aũt huiꝰ eſt ꝙ deus ad hoc ipſum non oꝛdina penam perſonalem non naturalem remittit. ¶ Ad 17 ſſut
uit. Et ratio quare non oꝛdinauit eſt.qꝛ congruũ fu/ illud qð obijcitur de medico ꝙ curat radicem. dᷣm nnen
it q bmõi penalitates in nobis relinqueret. ⁊ boc ad ꝙ deus vtroqʒ modo curare potuit. ſed tamen mag? R
manifeſtandũ equitatem diuini iudicij.ad demõſtrã boc modo curare diſpoſuit. non vt totum genus cu⸗ ſfii
dum meritum paſſionis chꝛiſti.ad pꝛomouenduʒ li- retur ſimul.ſed quilibet qui vellet curari ⁊ quilibeti fuun
berũ arbi.Ad manifeſtandũ equitatei diuini iudi- pꝛopꝛia perſona.quia magis aſtringebat᷑ dum ᷣ re⸗ ipe
cij. vt illa ſententia quam dictauerat de moꝛte ade ? cognoſcebat beneficium. Et diuina etiam inſtituta ſocun
poſteroꝛũ eius immobilis permaneret. Ande ab il / boc exigebant tanqᷓ; congruum ⁊ decens.Si ei vnuʒz lient.
la nemo cuadit.Ad oſtendenduʒ fructum paſſionis quẽq; noſtrum deus curaſſet in radice.non ſic grati⸗ idza
chꝛiſti.quia ſi dᷣminꝰcuraret naturam ⁊ fomitem. et am dei eognoſceret quilibet.nec ita gratus eſſet de be ung
filius naſceret᷑ immunis a culpa.nec indigẽt regene neficio pꝛeſtito in alio ſicut de pᷣſtito in ſeipſo. Mlo
rari a chꝛiſto.ideo vt om̃es ſe ipſius paſſione noſcãt he
egere. data eſt virtus ſacramento a paſſione. ſiue ad (Queſtio. iij. c ſe
hoc oꝛdinatum eſt vt penas remittat perſonales nõ M
naturales.quia remediũ reſpicit perſonam non na/ ¶ AUtrum digne recipientes ſacramcntũ baptiſmi. onmꝛ 9
turam ⁊c.Ad amplificandum meritũ libe.ar. Pꝛo/ nes ⁊ equaliter recipiant eius efficaciam.Et ꝙ ſic vi
mouent em̃ ad bonum multipliciter hmõi penalita/ getur Auguſ.in libꝛo de vnico baptiſmmo. Baptizari 1
tes. Dant᷑ cm̃ pꝛpter humilitatem. Job.iij. Sagitte alius glio magis non dicit᷑ vel minus.ergo equali/ lſ
domini militant in me.quaruz indignatio ⁊c. Cimo ter. ¶ Item ratõne videtur.quia baptiſmus reſtitu Ghre
ris incuſſionem. Job. vj.Terroꝛes domini militant it quemlibet ad plenam innocentiam.ita ꝙ baptiza mht
contra me. Pꝛopter ſuijpſius cognitõnem. Iſai.xx· tus ſtatim euolaret ſimoꝛeretur. Sed vnus non eſt ioan
viij.tm̃modo ſola vexatio dabit intellectuʒ ⁊c. Pꝛo/ altero innocentioꝛ.ergo ⁊c. eem baptiſmus ba⸗/
pter ſtimulatõnem ad bonum. Mich.ij. Surgite et bet efficaciam a paſſionce chꝛiſti.ſed chꝛiſtus ſe equa⸗- G
ite quia non habetis hic requiezʒ. Pꝛopter exemplũ liter obtulit pꝛo omnibus.ergo ⁊ ſacramentũ equa/ J
non peccandi.Zaeh.xiij. Adam exemplum meũ ab liter babet efficaciam in omnibus. ¶ Item querit 0 1
Aadoleſcentia mea in cxercitiũ virtutum. Judicũ. iij. in quo maioꝛem babet cfficaciam.aut in eo qui ma/ gedii
Hee ſunt gentes quas reliquit vminus vt erudiret gis peccauit.aut in eo qui minus.Oꝛ in eo qui ma⸗ ſanbin
iſrahel. Pꝛopter hoc vt ſit ſignum adoptõnis filioꝝ gis videt᷑.qꝛ vtriq; totũ remittitur.⁊ illi magis qͥ ꝑec mnento
NHebꝛe.xij. Si extra diſciplinam eſtis ⁊c. Pꝛopter cauit amplius.Sed ꝙ in eo qui minus videt᷑. qꝛ ille con
etiam vt nemo accipiat hoc in retributõnis pꝛemiũ. eſt gratia dignioꝛ.ergo ⁊c.(¶ Contra.dicit᷑ Mathei tit
ne ſo; homines ꝓpter boc ad baptiſmũ venirent. Si xxv.dedit vnicuiq; ſᷣm pꝛopꝛiam virtutem.ſed vnuſ eon
em daretur ibi immoꝛtalitas. ꝓpter hoc plures acce- cſt diſpoſitus magis qᷓ; alius.ergo vnus plus acci/ Nlten
derent q; ꝓpter gratiam. nec fides tunc baberet meri pit a deo in baptiſmo qꝙᷓ; alter. ¶ Item Damaſcenꝰ. ſſcn
tum.cui humana ratio pꝛeberet experimentũ. Pri · Peccatoꝛum omnibus ſimiliter per baptiſmum ve⸗ d
ma ergo ratio que dicit ꝙ remanet pena coꝛpoꝛalis nia datur.gratia autem ſᷣm pꝛopoꝛtõneʒ fidei ⁊ pur/ r
3 concedenda eſt. Sed qð dicit Auguſti.ꝙ coꝛpus re- gatõnem. ¶ Item deus datoꝛ eſt gratie in baptiſ⸗ uu
ſtitutum eſt in ſtatum pꝛimi bominis.dᷣm ꝙ intelli mo.⁊ conſtat ꝙ; voluntarius ⁊ ratõnalis. Sed ratio le
gitur qtum ad innocentiam non q;ẽtum ad naturaʒ. dictat eum qui wonat ſᷣm qdð melius inucuit aliquẽ ſuc
14 (Ràd ülud q8 obijcitur ꝙ deus pꝛonioꝛ eſt ad miſe· diſpoſitum plus ei donare.ergo ⁊c.¶ Rꝰ.dicendũ ꝙ g aſche
randum.ddm ꝙ ſic decet deum miſereri.vt inuiola/ ſicut ſupꝛa dictum eſt. pꝛima res baptiſmi eſt carac/ Ner⸗
bilis maneat ſententia veritatis. ⁊ ideo patet ꝙ non ter.ſecunda eſt infuſio gratie.tercia eſt reſtitutio in/ co
debuit ſententiam latam contra honoꝛem retracta/ nocentie. Otuz ad caractereʒ non eſt magis vłmi⸗ Con
e.ſed manente ſententia remediũ miſcricoꝛditer ad nus. Anus enim alio non eſt magis baptiʒatꝰ. O/ ug
hibere. Et pꝛimum fecit quaſi compulſus. ſcdᷣm v tum ad tercium ſcilicet innocentiã equaliter. Sʒ qꝛ Pwe
ex ſe. Rurſus.meritum chꝛiſti non oꝛdinatur effica vnus non eſt magis innocens alio. O?tum ad medi ne
1 citer niſi his qui ei adherent. ⁊ ita perſonas reſpicit. um vo qð eſt gratia. dᷣm ꝙ eſt magis ⁊ minus. Sʒ nne
¶ Ad illud qð obijcitur de cauſa. dᷣm ꝙ eſt quedaʒ gratia duplicem babet actum.ſ. delere pcccatum·et AA

Kanet
tten ſech
gbcken
hntig
chei.
Ngine⸗
kwinſn
nbfetn

hfln
tpunt

atang
igzvſir

1,

.

=

enhiee
Gnnsgſtn
bp.

.
iptiticn
nCtoſet
Mnzi
d glal
tis tin
10 bipt)
lsnanckt
Hüümsbe⸗
ihusſecn⸗
nontn e⸗
CDenge
tno utn
ois
ingeft

=

21

pabilitare ad bonum. Or?tum ad deletõnem pecca/

20

ti maioꝛem babet effectum in eo qui plura commi/
ſt. ſed non tamen ꝓpter boc eſt maioꝛ.quia modica
gratia poteſt delere omnẽ culpam. Mtum vᷣo ad ba
bilitatoͤnem ad bonum in eo qui magis diſpoſuit ſe.
maioꝛem babet efficaciã. Et pꝛcterea ipſa eſt maioꝛ.
quia ex bac parte attendit᷑ augmentum gratie. Per
boc patent omnia pᷣter illud de paſſione. Ad qð dicẽ
dũ ꝙ ⁊ ſi cꝛiſtus pꝛo om̃ibus paſſus eſt.non tamen
babet paſſio eius in om̃ibꝰ efficaciam.quia non om

nes ſe diſponũt ſic. Et ſi equaliter paſſus ẽ.nõ tñ ha/

bet equalem in om̃es efficaciam. quia non om̃s eqli
ter ſe diſponũt.ſed qui ꝛopinquiꝰaccedit magis ac/
cipit. ſicut ad ignem. Pꝛime due rationes curꝛunt

ßßm illã iaem quam eſt equalitas caracteris ⁊ in-
nocentie.

d illud qd queritur cui plus donat. vl
ei qui plus peccat.vel ei qui minus. dicendũ ꝙ tuʒ
ad remiſſionem culpe ⁊ dimiſſioneʒ pene ei qͥ plus.
qᷓ;tum vero ad babilitatõnem ad bonum aliter po/

teſt eſſe.ᷣm ꝙ magis ſe diſponit ⁊ deus acceptat.qꝛ

frequenter vbi habundauit delictũ ſuperbabunda/

7

uit ⁊ gratia. Lamẽ ceteris paribus minoꝛ pꝛepara/

„

tio ei qui miuus peccauit pꝛo maioꝛi reputanda eſt.
Vñ credo magis eum diſpoſituzʒ ad gratiazʒ. Et ſi tu
obijcias.cui plus dimittitur plus diligit Luce. vij. di
cendum ꝙ illud non ponitur quia ita ſit ſie emper. ſed
quia de bono ⁊ equo debet plus diligere ex dimiſſo.
ſed non opoꝛtet ꝙ plus diligat ex bono dato et com
miffo. ⁊ ſic patent om̃ia circa hec queſita.

Onſequenter qᷓ;ẽtum ad ſᷣm articulum que/
ritur de ficte accedentibus.Et circa hoc que
runt᷑ tna. Pꝛimo querit᷑ vtrum aliquis in/
nitus ſiue coactus ſuſcipiat ſacramentum baptiſmi.
Scdo vtrum fictus recipiat ſacramentuʒ ⁊ no rem.

Tercio vtrum recedente fictõne.baptiſmus babeat

in eo plenam efficaciaam.
QDueſtio. ſſ. d

—

(O aliquis inuitus non recipiat baptiſmuʒ videt᷑.

qꝛ dẽ in decretali Innocentij.ꝙ ſi aliquis oino recu/
ſans immergat᷑ nõ eſt baptisatus.¶ Item in ſacra/
mento baptiſmi ↄtrabitur matrimoniũñ ſpirituale.⁊
deſponſatur anima deo. Sed matrimoniũ ſpirituale

aut tãtũ aut plus exigit de ↄſenſu q; mr̃imoniuʒ car

nale. ergo ſi coactio impedit matrimoniũ carnale.ſi-

militer videt᷑ ꝙ enine ne quis ſuſcipiat baptiſma
tis ſaeramentũ. ¶ Item ſacramentuʒ eſt donum dei
non ſolum ratõne gratie gratũ facientis. ſed etiã ca-⸗
racteris impꝛeſſi. Sed gra dei non tm̃ non datur re/
————— etiam ſubtrabit᷑.ergo videt᷑ ꝙ ta
i nullo modo conferat lcrunenut d/ 3eg, lex euã⸗

gelica eſt lex libertatis. ergo ⁊ ſacramenta euangeli⸗

Sinale. ſed oꝛiginale contrahbit neceſſario puer cum

ca ſunt libertatis. Sed qʒ libertatis eſt libere ſuſci/
pitur a voluntate.ergo videt᷑ ꝙ nec de iure nec de fa
cto aliquis ſacramentũ baptiſmi recipiat inuſtus.
Contra. Paruulus ⁊ furioſus recipiunt ſacramen/
tum q;tumcunq; renitant᷑ ſicut patebit infra.Si er/

go hoc verum eſt. ad receptõnem eius non concurꝛit

actus voluntatis. ergo ita recipit inuitus vt volun/
tarius. ¶ Item baptiſmus eſt remedium contra oꝛi

4 IIII

naſcitur.ergo videtur ſimiliter ad ba tiſmum pof
ſit inferꝛi alicui ncceſſitas violentie.¶¶ Item nõ po/
teſt magis cogi voluntas qᷓ; cõminando vel intentã
do moꝛtem.ſed ſi aliquis compulſus timoꝛe moꝛtis
ſacrificet erit ydolatra.ergo ſimiliter ſi ſacramentũ
recipiat timoꝛe moꝛtis ſacramentum verum eſf.
¶ Item ſi aliquis baptizatur ex amoꝛe male infla/
mantce baptiʒzatus eſt de facto.& ſi nõ minus repug-
nat baptiſmo amoꝛ male inflamans q; timoꝛ male
humilians.ſi ſic baptiʒatus ex malo amoꝛe baptiza/
tus eſt. ſimiliter videtur ꝙ baptiʒzatꝰex timoꝛe ſit ba
ptiʒatus.¶ RBy. dicendũ ꝙ coactio duplex eſt. ſcilicʒ ?2
ſufficiens ⁊ inducens.Si aliquis mergatur coactio/
ne ſufficienti.vtpote quia cum violenter acceptꝰeſt.
⁊ ipſo renitente manibus ⁊ pedibus merſus eſt.ta/
lis nullo modo baptiʒatus eſt.quia nullo modo fu/
it in eo conſenſus nec voluntas.immo fuit oino re/
pugnans. Si autem aliquis immergat᷑ coactõne in/
ducente.vtpote minis vel flagellis.ita ꝙ mag vult
ſe ſubijcere ſacramento ceccleſie q; moꝛte perire.dico
qꝙ aut intendit alios illudere ⁊ moꝛtẽ euadere.et tũc
quia non eſt intentio.nõ ẽ ſacramentuʒ.cum nullus
dicatur baptizatus eſſe qui conſenſit ſe immergi ad
iocũ.Aut ipſe vult illud qdð facit eccleſia circa ſe fie/
ri velle magis qᷓ; velit perire.et tunc ſiue credat ſiue
non.ſiue velit habere gratiam ſiue non. dicenduʒ qꝙ;
recipit ſacramentum.eo ꝙ q;uis non ſit ibi volũtas
meritoꝛia.eſt tamen ibi conſenſus et volũtas.nec eſt
ſimpliciter inuoluntarium. AUnde quia talis vult ex
terius ſacramentum recipere.vult aliquid in ſe ficri
qð fit pꝛopter hoc ꝙ ſubijcit ſe ei. ſubijcit ergo ſe ne⸗
ceſſario annexo.⁊ ideo ᷣm canones ⁊ doctoꝛes theo
logie talis iudicandus eſt baptiʒatus. Ex hoc patct
illud qd pꝛimo obijcitur.nam iſta eſt intentio inno/
centij. ¶ Ad iũllud qð obijcitur de matrimonio car/?3
nali.dicendũ ꝙ non eſt ſimile.quia enim coacta con
nubia conſueuerũt habere malos exitus. ideo ſacri
canones intdixerũt ipſa.Alia tamẽ poteſt eſſe ratio
buius vt dicitur infra. Mihilominus tamẽ illud ve
rum eſt ꝙ non tanta voluntas requiritur in aliquo
ad ſuſceptõnem baptiſmi ſicut ad cõtractõnem ma⸗/
trimonij. Si enim pr exponat paruulum ad bapti/
ʒandum.non poteſt paruulus cum ad adultam cta-
tem venerit reuocare. non ſic eſt de matrimonio. qͥa
quantumcũq; pater obliget paruulum. nunqᷓ; obli-
gatur niſi conſentiat cum ꝑpuenerit ad annos diſcre
tionis.¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ ſacramentum eſt 24
donum dei. dicendũ ꝙ eſt donum gratie gratis date.
⁊ gratum facientis licet autem donum gratie gratũ
facientis non detur habenti duplex coꝛ et duplicem
voluntatem. datur tamen donum gratie gratis date
q non exigit tantam diſpoſitönem in ſuſcipiente.
Ad illud q obijcitur ꝙ lex euangelica eſt lex li/ 25
bertatis. dicenduʒ ꝙ verum eſt ꝙ de iure non datur
nec dari debet ei quid libera voluntate non accedit.⁊
ius diuinum hoc dictat. et conſtantinus de boc le-
gem condidit. De facto tamen ſi fiat. factũ eſt. B ta⸗
men babet veritatem in re ſacramenri.qd facit eẽ in
lege libertatis.¶ Ad illud qd obijcitur in contrariũ 26
ꝙ q;dtumcunqʒ renitenti ſacramentum daꝛi poteſt ꝓ
ter paruulum ⁊ furioſum. dicendũ ꝙ non eſt ſimi/
e. vnde non ſtatur appetitui ſuo.ſed volũtati offerẽ
tiũ.Tamen de furioſo diſtinguitur.quia aut habuit
8 2

Li.

—

ahquando vſum libe.arbi.aut non babuit. Si non

habuit.iudicandũ ẽ ſicut de paruulo. Si babuit ⁊ in
illo baptiʒari voluit.iudicandum eſt cum baptiſmũ
recipere.ſed ſi nullo modo voluit.non eſt credendũ
⁊7 ipſum recipere ſacramentum.¶ Av illud qð obijci9/
tur ꝙ oꝛiginale ↄtrabit quis inuitus.doðm ꝙ non eſt
ſimile.quia oꝛiginalis ↄtractio eſt quaſi uaturalis et
ideo incuitabilis.ſed remedium baptiſmi non reſpi/
cit naturam ſed potius voluntatem perſonc. et ideo
28 non eſt ſimilc.
minatõne moꝛtis.dicenduz q maioꝛ poteſt eſſe coa/
ctio qᷓ; bec. Nam hec eſt ſolum inducens non ſuffici-
ens.Sed cum accipitur.velit nolit.⁊ immergit᷑.ibi ẽ
ſufficiens coactio. Muis eĩ voluntas non poſſit co
gi in volendo.poteſt tamen ſimpliciter homini fieri
coactio in actu exterioꝛi. Ande voluntas inducta w
luntas eſt.⁊ ideo hic impꝛimitur caracter et ibi non.
Exemplum in eo qui ponit thura timoꝛe moꝛtis.ct
de eo cuiꝰmanus trabitur violentcr.pꝛimus conſen/
tit ⁊ pcceat.⁊ dicit᷑ ſacrificare.ſcdᷣs no.Sic qui ſacra⸗
mentuʒ inductus ſuſcipit dicit᷑ ↄſentire ſiuc iuduca-
tur amoꝛe bono vel malo.ſiue timoꝛe bono vel ma⸗/
lo.ſiue temꝑe bono vel malo.ſuſcipit ſacramentum.
quia ſacramẽti ſuſceptio eſt bonis maliſve ↄmunis.
⁊ ideo talis voluntas ſufficit ad ſacramentum vt ſe⸗

nioꝛes dicunt.⁊ ſic patet quibus caracter baptiſma/

lis impꝛimitur.
¶ Queſtio.j. e

¶ Atrum fictus recipiat ſacramentum ⁊ non rem. Et

ſic videt᷑. Sapien.j.ſpũſſanctus diſcipline effugi⸗
et fictum. ¶ Item ratõne videt᷑.quia gratia nõ ſtat

nec ſtare poteſt cum ꝓpoſito peccandi.imo habita ex

pellitur.ſed talis accedit in ꝓpoſito peccandi.& ⁊c̃.
¶ Item baptiſmus cſt ſacramentum fidei.ergo ne/
ceſſe eſt accedentem ad ipſum credere ſi eſt in ſtatu
in quo poſſit. Unde Mathᷣ.vltimo.qui crediderit ⁊
baptizatus fuerit ⁊c. ( Contra.ſacramenta no.leg.
ſunt cauſa.ſed poſita cauſa ponit᷑ cffectus.ergo ſi ali
quis recipit ſacramentũ.etiam ſi fictus eſt. recipit et
rem. Si dicas ꝙ cauſa iſta poteſt impediri vt non ef
ficiat ꝓpter malam diſpoſitõnem in ſuſcipiente.tamẽ
pnon põt impediri quin ſignificet.ergo ſi ſignificat ibi
eſſe gratiam ⁊ non eſſe.falſum cſt ergo ſignum.
¶Htem qucro quid impedit.⁊ conſtat ꝙ nibil repu
OEbuat gratic q; culpa.ſed culpa non impedit. imo ex/
pellitur.ergo a nullo alio poteſt impediri. em
ſi fictio impedit.qucro quid faciat bominem fictum.
Si defectus fidei.ergo eadem ratõne defectus chari
tatis.⁊ tũc om̃is non babeng charitatem cſt fictus.
29 ergo nullus recipit grackhz.G e vdin ꝙ ad hoc vo

luerũt aliqui dicere ꝙ fictus accedens ad baptimmũ

recipit ſacramentñ ⁊ rem ꝓ inſtanti illo quo baptiʒa
cur.vt vrificet᷑ illud apli. quicunq; baptiʒzati eſtis in
chꝛiſto. chꝛiſtum induiſtis.ſed ſtatim poſi recedũt vi
cio fictõnis.⁊ hoc dicunt Auguſ.ſenſiſſe. Sed magi/
ſter hoc impꝛobat in litera.⁊ oſtendit Aug ſenſiſſe cõ
trarium. ſpeere⸗ aliter eſt dicendum ꝙ ficte acce/
dens recipit ſacramentũ ⁊ non rom. Fictus autẽ di
citur ille qui aliud exterius pᷣtendit. aliud habet inte
rius. Talis eſt qui exterius ſe coꝛpoꝛaliter ſubijcit. ſ
5o interius voluntate aduerſat᷑. Unde cum tniplex ſit

d illud qð obijcitur vltimo de cõ/

potẽtia interioꝛ.triplicit᷑ põt aduerſaꝛi.aut diſcredẽ
do q;ẽtum ad ratõnalem. aut malum appetendo q̃ᷓn/
tum ad ↄcupiſcibilem. aut ſacramentũ contemnen/
do qᷓ;ẽtum ad iraſcibilcm. ⁊ in tali non babet cffectuʒ
ſacramentũ.quia deus nulli inuito dat iuſticiam nec
gratiam.alioquin non eſſʒ iuſticia.⁊ per hoc patʒ qð
obijcit de cauſa. ¶ Ad aliud dicendũ ꝙ ſacramentũ 31
ſignificat ſe facere in recipiente remiſſionem.⁊ quan
cum eſt de ſe ſemꝑ facit.ſed ꝙ non fiat.vicium eſt ſu⸗
ſcipientis. ⁊ ita veritas eſt in ſacramento ſemper.ſed
falſitas in ficto. ¶ Ad aliud dicendum q; gratia ex/ʒ2
ellitur recipitur in anima ᷣm confoꝛmitatem vo⸗
untatis.ſimiliter ⁊ culpa. VUnde culpa non obſiſtit
gratie niſi q;diu voluntas cſt illi ↄſentiens.quando
autem dolet. tunc conſona eſt. Cum ergo dicit᷑ ꝙ ni⸗
bil magis repugnat gratie qᷓ; culpa.intelligenduʒ eſt
ꝙ repugnare poteſt eſſe dupliciter.vel q;'tum ad re/
ſiſtentiam. vel qtum ad oppoſitõneʒ ſᷣm foꝛmã. Ex⸗
emplum eſt de tenebꝛis in aere.⁊ de opacitate reſpe/
ctu lucis.ſic dicendũ in ꝓpoſito ꝙ culpa et gratia re/
pugnant ſᷣm oppoſitõncʒ foꝛme.ſed fictio ſᷣm oppo
ſitõnem reſiſtentie.vnde foꝛtius repugnat. Ad il 33
lud qð obijcit᷑ de defectu fidei.dicendũ ꝙ neceſſe eſt
ratõnẽ concoꝛdare ſacramento ⁊ voluntatẽ.ſed non
opoꝛtet ꝙ perfecta cõcoꝛdia que eſt per gratiaʒ gra-
tum facientem.ſed ea quc eſt per gratiam gratis da/
tam. Scd ratio non cfficit᷑ concoꝛs niſi gratia fidei
ſaltem infoꝛmis.voluntas autem cfficit᷑ concoꝛs at-
tritõne.ſimiliter iraſcibilis quadam humilitate ſiue
ſubiectõne.ideo non eſt ſimile de charitate. Bene au
tem oppon eret ſi intelligeret de fide foꝛmata ⁊c.

¶ QDueſtio. iij.
*
¶ trum fictus recipiat rem poſt ſacramentum rece/
gente fictõue. Et ꝙ ſic videt Augꝰ. dicit et babet᷑ in
litera.tunc incipit valere baptiſmus ad ſaluteʒ.quã
do illa fictio veraci confeſſione de coꝛde receſſerat.
¶ Item fictio crat ſola cauſa quare ſacramentũ nõ
habebat cfficaciam. ergo illa remota habet effectuʒ.
Item ſi non baberet effectum. cum ſacramentũ nõ
poſfit iterari.et nullus ſine efficacia baptiſmi poſſit
ſaluari.non pateret huic via ſalutꝭ. ¶ Contra. ope/
ra moꝛtua non viuificant᷑.ſed iſte ad Aerma,
extra charitatem.⁊ ita ẽ opus moꝛtuuʒ. ¶ Item ne⸗
ceſſe eſt cauſam eſſe coniunctam cffectui.alioquin ſi
cauſa pꝛeterit ⁊ non eſt. ergo nihil facit.ſed ita eſt in
hoc.g ⁊c̃. ¶ Item ſi aliquis indigne recipit coꝛpus
domini. recedente indignitate non ꝓpter boc aliquid
efficit. ergo ⁊c. ¶ Item quid erit de eo qui medio tẽ/
poꝛe peccauit.Si enim babet cefficaciam.tũc cum re⸗
mittat omnem culpam remittit᷑ fictio et alia pecca-/
ta.ſed hec nõ fierẽt ei niſi fuiſſet fictus.ergo repoꝛtat
comodum de malicia. ¶ Ry. dicendũ bꝛeuiter ꝙ ſa/ð4
cramentum baptiſmi cum non ſit iterabile unpmit
caracterem.⁊ ilie habet omnem efficaciam receden/
te fictõne quã habuiſſet añ.vnde peccata illa remit/
tit q;tum ad penam ⁊ culpam que pꝛeceſſcrunt.que
autem poſt commiſit virtute penitentie remittnut᷑.
⁊ pꝛo lisfn penitentia imponenda. Ex hbis patent

omnia. ¶ Ad illud ergo qd pꝛimo obijcit᷑ ꝙ operaʒ 5

moꝛtua ⁊c.diceudum ꝙ baptiſmus non eſt opus b

vt
un
Prcpen
ece
ne⸗
tl
Nan

et
vri
tt
bioe
NG
er
Oim
bebed
tol
ſporun
ſoce
Gant

Ain
Tali

Aotr
t
Uhin
Knv

. dei. ⁊ ileo nunq poteſt eſſe tnoꝛtuum. Il/ bil relinquit gratis datum diſponens ad gratiã gra⸗
nafn eſn, qð dicit orerus moꝛtuis intelligitur tum facientem. tum etiam quia eſt iterabile. ¶ Ad 38
keen 56 de operibus nr̃is. ¶ Ao illud qd obijci ꝙ cauſa de illud quod obicitur de eo qui medio tempe commi ⸗/
4 nn bet eſſe ↄiuncta effectui.dicendũ q; caracter ſemper ſit. dicendũ pe omnia remittunt ei. ſed non repoꝛtat
man manet. ? illud eftcit q faceret gratia fictone recedẽ cmodum. qiñ tam de fictione qᷓ de peccatis poſt p/
onnn 37te. ¶ Av ülud qd obiſcit᷑ e ſacramento euchariſtie petratis eſt ci penitentia imponenda. ⁊ ſi patet to⸗
n patet reſponſio ꝙ non valet.tum quia tranſit et ni / tum. s
n ¶ MHe his qui ſuſcipiunt rem ſacramentiim. l
i alij vt ſupꝛa poſuimus qui ſuſcipiunt rem ⁊ nõ ſacramentũ. Supꝛa egit mgr̃ de bis qͥ uſcipiñt ſacra
na E en bis qui ſuſcipiunt rem ſacramenti tĩ Et habet hec ps duas partes. In pꝛima inquirit
nr magiſter vtrum poſſint habere rem ſine ſacramento. In ſecũda querit vtrum pꝛimo debeant ſuſcipe ſacrm.
W ibi. Solet etiam queri de bis qui iam ſanctificati.¶ Pꝛima pꝑs habet duas. In pꝛima determinat veritatem.
nin⸗ In ſcda remouet dubitatõnem.ibi. His autem videt᷑ obuiare qdð tominꝰ vicit. Et pꝛimo remouet dubitatio
fate nem babentem oꝛtum ex verbo dui in Johe. Scdo vᷣo ex verbo Aug.ibi. Sed dicunt aliqui nullum adultũ

nirit ¶ Similiter ſcdᷣa pars in qua magiſter determinat vtrum iam babentes rem debeant ſuſcipe ſacramentum
eE .

In pꝛima inquirit quid ſacramentum in his efficiat ſiue ↄferat. In ſcdᷣa vo querit quid in
tnſte⸗ Raber nane gten. niepꝛnyinniti kanunte ſit ſacramentũ.vbi determ ar undnignftenn. 9 olet ctiã q̃ri
namnm⸗ ſi paruulis in baptiſmo datur. Hec eſt ſcdᷣa pars pꝛincipalis diſtinctõnis in qua magiſter determinat ſpecia⸗
aance⸗ liter eſfectũ baptiſmi in puulis vtrũ ſc paruuli recipiaut cona virtutum. Et bʒ bec ꝑs duas ꝑtes. In pꝛima
aſ⸗ querit. In ſcda determinat m veritatem ⁊ opinioneʒ.ibi.Aidet᷑ ꝙ nõ recepeiin.
iencit . . Mec eiitlels,
ntriſtim S ð ffrro nomine chriſti
reicn ⸗ ä
“ ¶ Inquirit ⁊ determinat veritatẽ vtrũ aliqui poſſint eeöme
ſchnnfa habere rem ſine ſacramento. g martyr. quia martyꝛẽ
tanas ¶¶Sunt 7 alij vt ſupꝛa poſuimus q ſuſcipiũt rem ?7 nõ ſa non facit pena ſᷣ cau⸗
liſ cramentũ.Qui em̃ effundũt ſanguinẽe ꝓ noie ieſu. Z ſi ſa. Sed ↄtra. NHiero.
ehen Augꝰ. in li. xiij. non ſacramentũ.rem tñ accipiũt.VUn Aug. Quicũq; bs de erues kcranz
. unt. tantü eis valer ad dimittenda pctã. quaniũ ſi ab q ſend eéuerſione.
modo paf, luerent᷑ ſacro fonte baptiſmi. Audiſtis g vaſſio p ri bomicidij penãꝗ. fecit
unnt⸗ Fra eſe nomine ſuſcepta ſupplet vicẽ baptiſmi. ¶ ec tm paſ⸗ eſſe martyꝛiuz. Item
tmin ptritio implet ſio vicem baptiſmi inplet.& etiã fides ⁊ ↄtritio vbi ne act?maꝛtyꝛij ẽ ſuſtinẽ
nhel vicem baptiſ/ ceſſitas excludit ſacramentũ.ſicut aperte docet Aug. Hen⸗ haritzte ed
nl mi. dicens. baptiſmi vicẽ aliqñ implere paſſionem. De la⸗ S ge, enn.
Re trone illo cui non baptiʒato dictũ eſt. hodie mecũ eris daiñ zpletuj buo e.*
cnncun in ꝑadiſo.beatꝰ Cypꝛianus in li.iiij. de baptiſmo non curꝛũt.ſcʒ iuſta volũ/
Peſmioſn leue documẽtũ aſſumit. Qd etiam atq; etig ego ↄſide tas ⁊ iuſta cauſa. Dꝛi
Counc rans inuenio nõ im̃ paſſionem ꝓ nomine xpᷣi id qð bo mum vefeclt nug vo
e ptiſino deerat poſſe ſupplere.ſed etiã fidẽ ↄuerſionẽ enen rln deſe
ſe coꝛdis.ſi fone ad celebꝛanduũ myſteriũ baptiſmi in an-⸗ in latronc. comple
nan guſtijs tempoꝝ ſuccurri nõ poteſt. Meq; enim ille la / tum martyꝛium. Sʒ
— tro ꝓ noie chꝛiſti crucifixus eſt ſed ꝓ meritis facinoꝛũ tominus innocẽtibꝰ
mnai ſuoꝝ.nec qnia credidit paſſus eſt.ſed duʒ patitur cre⸗ quia ſimul cũ ipo na⸗
imt AUuit. quantum ergo valeat ſine viſibilis baptiſmi ſacra ti ſunt. Ppter bare
nidnt Ro.x. mento qð apoſtolus ait.coꝛde credit᷑ ad iuſticiam. oꝛe S ag we et
htiin auauulẽ confeſſio fit ad ſalutem.in illo latrone declaratuʒ riante vlßratm,
nme eſt. Sed tunc implet᷑ inuiſibiliter cũ myſteriuʒ baptiſ⸗: ſci latrone quod de/⸗
numn mi non ↄtemptus religionis ſed articulus neceſſiiatis erat ex parte cauſe.
excludit. Et baptiſmus quidẽ poteſt eſſe vbi cõuerſio Ande optime diẽ bie
n coꝛdis defuerit.ↄuerſio autem coꝛdi poteſt quideʒ in⸗ ronymus ꝙ fecit eſſe
i⸗ eſſe non pcepto baptiſino. ſed ↄtempto baptiſmo non martyꝛium qd domi
iunet eſſe non ꝑcepto baptiſmo.ſed ↄtempto baptiſmo no nus de ſe ſuppleueꝛit.
mmt. poteſt nec vllo modo dicenda eſt conuerſio coꝛdis ad aſi⸗ patet controuer-
teemt deum. cum dei ſacramentũ ↄtennitur. Ecce hic habes ſia. quia de ſe nõ fuit
ol non ſolum paſſionẽ.ſed etiam fidem ⁊ contritõneʒ cd⸗ martyriuz completũ

ferꝛe remiſſionẽ vbi nõ ↄtemnit᷑ ſacramentuʒ. vt in la/
trone illo oſtendit᷑.qui non ꝑ paſſionẽ ſᷣ ꝑ fideʒ ſalua/⸗

ſed dñs feccit.

Ti.

retractaſſe. Retractauit quideʒ exemplũ.ſed ſniam ñ.
Ait em̃ in.iiij.li.de baptiſmo.Cum dicerẽ vicẽ baptiſ⸗
mi poſſe habere paſſionẽ.nõ ſatis ydoneũ poſui illius
latronis exemplũ.qꝛ vtrum non fuerit baptiʒatus in /

b. ij QDus regenera
turus erã amiſi.Obij
cit̃ 3 verbũ Amb.
qꝛ ſi ꝑdidit eum.g vi⸗

detur peccaſſe. Item

ipſe dolebat aut ꝓpter
pctm̃ illiꝰ.aut ꝓpter
petm̃ ſuuʒ. Mon ꝓpt᷑
petm̃ illiꝰ. qꝛ ipſe di/
cit ꝙ ille nõ amiſit g/⸗

tiam quã popoſcit. S
40 ꝓpter petm̃ ſuũ. Reꝰ.

ddm ꝙ ↄſuetudo ec

cleſie erat differꝛe ba-

ptiſmuz vſq; ad tem/

poꝛa determinata ni /
ſi immineret pericu⸗

luʒz moꝛtis. ⁊ vſq; ad
eruditõeʒ pfectam.et

ĩdeo quia ibi ambꝛo/ un ponund ? 4 131I. *
dum eſt.niſi quis renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpirituſan⸗

ſius vidit nõ immine
re periculũ diſtulit.et
ideo nõ peccauit.nec
ille damnatꝰ fuit. q̃a
petijt.⁊ ita cum volũ
tas fuerat ĩ eo. ñ fuit
ↄtemptus.⁊ iõ ſalua/

tus eſt. Mec amb do/

lebat ð culpa ſua nec
ð8 dãͤnatone illius ſed
vlebat doloꝛe ↄpaſſi
onis. Quia em̃ nõ fu/
it baptizatus. ideo de
pctis ſuis aliquaʒ ſu/
ſtinuit penã purgato
riam. ⁊ ideo Ambꝛo.
cõpatiebat᷑ ad modũ
Iſa.qui dicebat ven/

ter meus ad moab q/

ſi citbara ſtabat.

c ¶ Excepto marty⸗

rio vbi tota ſacramẽ/
ta baptiſmi ↄplentur
Videtur falſum di/
cere. quia in baptiſ/
mo ſluminis impmit
caracter.in baptiſmo
flaminis nõ.nõ ergo
ſacr̃a tota cõplentur.
aut ſi tota ↄplentur.
tũc g caracter ßm
tur. vbi maxie cõſiſtit
ratõ ſacr̃i. Sed ↄtra.
Qui bʒ caracterẽ nõ
pot recipe caracterezʒ
eiuſdẽ generis. qͥ eſt
baptiʒatꝰaq̃ non põt
martyꝛiʒari. Item ſi

tota ſacr̃a.vẽ q; aut ẽ

implicatio facti. aut
baptiſmꝰ cõtinet pla

41 ſacr̃a. Reꝰ. ddm ꝙ ba⸗
ptiſmꝰ vr̃ pluralr ſa⸗

—.,.— —,

certum eſt. Conſtat & ſine baptiſmo aliquos iuſtifica⸗
n ⁊ ſaluari. ElInde Ambꝛoſiꝰde Valentiniano.ventrẽ

neraturꝰeram amiſi.verumtamen gratiam ille quam

oſein non amiſit.

8 2
¶ Remouet dubitatõnem oꝛtam ex verbo domini in
8

His auteʒ videtur obuiare qð dominus dicit. Niſi qs
renatus fuerit ex aqͥ ⁊ ſpũſancto.nõ poteſt intrare i re⸗

gnũ celoꝝ.Qð ſi generaliter verũ eſt.non vident᷑ eſſe

vera ſuperius poſita. Sed illud intelligendũ eſt de il⸗

lis qui poſſunt ⁊ ↄtemnũt baptiʒari. Vel ita intelligẽ/

cto.id eſt ex ea regeneratõne que fit ꝑ aquam ⁊ ſpiritũ
ſanctũ non ſaluabitur. Illa autem regeneratio fit non
tm̃ ꝑ baptiſmum.ſed etiã per penitentiã ⁊ ſanguinem.
Vñ autoꝛitas dicit.ideo aplin pluraliter dixiſſe fun/
damentum baptiſmatum.qꝛ eſt baptiſmus in aqua.in
ſanguine.in penitẽtia.Hoc autem non ideo dicit ꝙ ſa⸗
cramentũ baptiſmi fiat niſi in aqua.ſed quia ipſiꝰ vir /

Aug. in ijli.e ce
tracta.

b 7
Jere.iiij.

Determinatio

Sup epiſtola,
ad Hebꝛe.ix.

tus ⁊ ſanctificatio datur nõ tmmmõ p aquã ſ etiã ꝑ ſanâ

guin ? penitenti. ro em id ſuadet. Si em non valen

tibus credere puulis ſufficit baptiſmus.multo magis

ſufficit fides adultis volentibus ⁊ nõ valentibus bap

tiʒari. Vñ aug.queris quid ſit maius: fides an aqua:
non dubito quin rũdeam fides. Si ergo qð minꝰẽ ſan
ctificare põt. noõne qð maius eſt.id eſt fides.de q xpus
git. q crediderit in me etis ſi mo:tuus fuerit viuet.

¶ Remouet dubitatoſlem oꝛtam ex verbis Aug. 1.
¶ Sed dicũt aliqui nullum adultum in xpᷣm credere vł

charitatem habere ſine boptiſmo niſi ſanguinem fun⸗
dat ꝓ domino.ſubdita introducètes teſtimonia. Aug.
git. ex illo temꝑe quo ſaluatoꝛ dixit. niſi quis renatus

fuerit ⁊c.abſq; ſacramento baptiſmi pᷣter eos qui i ec⸗
cleſia ſanguinem fundũt aliquis vitam eternã accipe⸗
re non põt. Item nullũ cathecuminum qᷓ;uis in bonis
operibus defunctũ vitam eternam habere credimus.
cexcepto martyꝛio vbi tota ſacramenta baptiſmi com⸗
plentur. Item baptizatis tm̃ iter ſalutis eſſe credimꝰ.
ſed qð in his minus dixit. in alijs capitulis ſupᷣ poſi/
I ſuppleuit.Et iõ hec ſic intelligeda ſunt.vt illi ſoli ha⸗
bentes tempus baptiʒzandi excipiant᷑. Si eniʒ aliquis
habens fidem ⁊ charitatem voluerit baptiʒari et non

Augẽe. de vnico

baptiſmo.

In ecdeſiaſti/
cis dogmatibꝰ
c cx vᷣbis aug.
reſponſio.

vyalet neceſſitate puentus.ſupplet omnipotentis digni

tas qð ſacramento defuerat. Duʒ em̃ ſoluere põt. niſi

ſoluat tenetur. ſed cum iam non poteſt et tamen vult.
non imputat ei deus.qꝛ ſuam potentiam ſacramentis

non alligauit. & vo inuiſibilis ſancuficatio ſine viſi.

p

a
ſungie
Wtde
tun
Pboe
gueh
iun
Uled
lient
hbs⸗
Mun
Ue
P

8

cramẽn ta h mõne pꝛincipalis ſig
factoꝛia ⁊ ſeq̃la.q̃ om̃ia qꝛ ſunt in mart⸗
vltimã.⁊ ideo pʒ ꝙ nõ valet obieetio de cʒ

IIII

ni vel effect? rõnd effectuũ ↄñ̃tiumm. qd eſt purgave a culpa et a pena ſatiſ⸗
artyꝛio. ideo dicit ꝙ recipit om̃ia ſacra.i.plenitudinẽ efficacie qtuʒ ad rẽ
ractere. Mam ipᷣe vocat ſacr̃a bic effectus ſacr̃i baptiſmi q̃ ſũt res

tm̃. D ¶ Paruulis ci ñ ſuf.fi. ec. ſi. ſa.qͥ ſi abſq; baptiſmo fuerit defũcti.etiꝗ cũ ad baptiſmũ deferut dãnabũ
tur. Vĩ male dicere.qꝛ adultus cum nõ põt excuſat᷑ a pcepto.gᷓ multo foꝛtiꝰpuulus. Item dñs fidẽ pentum
keruzs Ke-
i bili ſacramento quibuſdam inſit. apꝑte Aug.tradit ſu⸗ e e
per Leuiticũ dicens.inuiſibilem ſanctiſicatõnem qui/ tur ſine baptiimo.
buſdaʒ affuiſſe ⁊ ꝓpfuiſſe ſine viſibilibus ſacramẽt.vi⸗ ¶ Item wonat aliqdẽ·
ſibilem vo ſanctificatõnem que fit ſacramento viſibi/ dert bucrücn de
S li ſine inuiſibili poſſe adeſſe.nõ poſſe ꝓdeſſe.nec tamẽę pa Reizet muneid daes
viſibile ſacramentũ ideo ↄtemnendũ eſt. quia cõtem⸗ mus puulũ damnari
Act.x. ptoꝛ eius inuiſibiliter ſanctificari nõ põt.Hinc Coꝛne ᷓ ppter ſuſceptõeʒ ſa⸗
lius ⁊ qui cum eo erant iam ſpiritu ſanctificati bapti⸗ cramẽti moꝛtuus eſt.
cninn ʒati ſunt. nec ſuꝑflua iudicanda eſt ſanctificatio viſibi Af em hoc eſſe mag
lis.quia inuiſibilis pᷣceſſit ſine viſibili.g inuiſibilis ſã⸗ eudeitas 1 dica
ctificatio eſſe poteſt ⁊ ꝓdeſſe.viſibilis autem que fit ſa mus ſaluart M Ke
cramentotenus ſine inuiſibili ꝓdeſſe non poteſt. cum nõ ſaluant eiaz ſind
Acr. vilſ. iülla ſit om̃is illiꝰ veritas Symoni mago viſibilis ba⸗ baptiſmus defcrant.
ptiſmus non ꝓfuit. quia iuiſibiliter non affuit. Sʒ qui ¶ Item ſi damnant. F
ski burus inuiſibilis affuit ꝓfuit. nec tim̃ valet fides aliena pelentn edaleis par
borß d puulo quantũ ꝓpꝛia adulto. Paruulis em non ſuffi⸗ lee a reſpcct ſtntu
cit fides eccleſie ſine ſacramẽto.qui ſi abſq; baptiſmmo ece enkein d eutä.
fuerint defuncti.etiam cum deferuntur ad baptiſmum gy. vom cq; nuſiopar 42
damnabuntur. ſicut multis ſanctoꝛum autoꝛitatibus uuiꝰ ſaluat᷑ niſi virtu
Augꝰ. in libde compꝛobatur.ad quod hoc vnum ſufficiat. Augu⸗ te ſacfi quantũ eſt de
fide ad De. c ſtinus ait. Firmiſſime tene paruulos qui vel in lege cõi non qꝛ puulꝰ-
”MM kkrkreneak pcepto. qꝛ ſi
nnis ne ſacr̃o vel qd cquꝰ-

D. co.q; q ꝓt᷑ hboc ſolũ occiſus ẽ a ꝑſecutoꝛe cũ poꝛtaret᷑ ad baptiſmũ ne baptiʒaret᷑ moꝛit᷑ ꝓ baptiſmo. ideo in
ſanguie ſuo pie credit᷑ baptiʒatꝰ. Si aũt alia de cauſa occidit᷑ qtumcñq; deferat᷑ ⁊ p eo oꝛet᷑ damnat᷑. ſatio
aũt boeſt. q; pᷣpaſſionẽ xpi foꝛmata eſt ecclia ⁊ ecctiaſtica ſacra. ⁊ omis puulꝰq ſaluat᷑ in fide eccle ſaluatur.
q̃tumcunq; pentes ſint mali.⁊ iõ niſi opus eccliaſticũ vtputa ſacrm tale fiat circa eũ.expers eſt fidei cccłe.c
p boc ⁊ ſalutis. Alia etiã ratõne.quia cum om̃s poſt paſſionẽ ſaluent᷑ p ſidem paſſionis iam reuclateiõ con
gruebat huic tempi vt nullꝰſaluaret᷑ niſi vel in ſe hbaberet fidem.vel circa ipſum fieret expꝛeſſa fidei ꝓfeſſio
