loꝛẽ vel aliam ꝓpꝛieta

tem rei ſenſibilis. Reꝰ

ddðm ꝙ qᷓ;uis peccatũ

Vnũ ſit in ſe. tñ ſᷣm di

uerſam compꝑatione;
Qad iudiciũ veruʒ tria
ſoꝛtit᷑ vocabula. Ju/
diciũ cm̃ noſtrum tri
pliciter ſe habet. ſ. vel

modũ ſpeculatiuũ.

vel pꝓut ſe extẽdit ad
affectũ. vel ꝓput ſe ex/
tendit ad effectũ. Si /
militer viuinũ iudici
uunm in triplici ratione
bhoabet cõſiderari reſſe
ctu peccati. Aut ꝑ mo
Adum ſpeculationis.?
ſic dr̃ pctm̃ macula ꝓ
pter rõnẽ turpitudis

gqguam ibi conſiderat.

Aiel per modum af
fectus.⁊ ſic dicit᷑ pec
catum fetoꝛ eo ꝙ ip
rrrrefugit affectus recte
oꝛdinatus. Ael put
cEeyxit in effectum puni
cngdi.et ſic pctĩ̃ eter
ne moꝛtis debitũ dici
tur. Soꝛtit᷑ ergo tria
nomina ſᷣm compati
onem ad actũ tripli-
cenm diuini iudicij. ſcʒ
diſcernendi. appꝛobã
Ali vll reſpuendi.⁊ ter
peccatũ comparatur

ad id in quo eſt. ⁊ ſic

qjuia eum maculat di
aglium ꝓximum in cu

ius affectu non cſt. et

ſic dicitur fetoꝛ in eo.

Vel ad deum.et ſic di

cirir et᷑ne moꝛtis vin

um.

¶ Auerit quid ſacerdos virtute dauiũ in cõfeſſio,

one dimittat.

ſum eſt a deo ꝑ coꝛdis ↄtritioneʒ. exqͥ penitẽs

a ſace dote: Video em quo vinculo eum ligat.ſ.tẽpo

ralis pene.ſed nõ a quo euʒ abſoluat.Et ideo quero.

Ante penitudinẽ quippe coꝛdis anima rei macul ha⸗
bet ⁊ fetoꝛem peccati.atq; eterne vltõnis vinculo liga
ta exiſtit. Si vo ad confeſſionẽ ꝑ coꝛdis ↄtritioneʒ de

–

N Ic queri ſolet ſi peccatum iam omnino dimiſ- Diſt. X VIII
xotum habuit ↄfitendi.qͥd poſtea dimittat᷑ eii

us ſeipſum ſine miniſterio ſacerdotis ⁊ debitum om
nino relaxat. et animam interius purgat a contagione

? fetoꝛe peccati.quid ergo mũdat:quid dimittit ſacer⸗
dos: vbi ſũt claues ille quas dñs tradidit petro ⁊ ſuc⸗
ceſſoꝛibus eius dicens.tibi dabo claues regni celoꝛuʒ.
et quecunq; ligaueris ſuꝑ terrã erũt ligata ⁊ in celo.et
quecunq; ſolueris ſuꝑ terram erũt ſoluta ⁊c̃. Vt autẽ
pꝛemiſſa queſtio plenius explicari valeat. quaſi altiꝰ
ducto rhete de his clauibꝰ ⁊ vſu eaꝝ diſſeramus.
¶ Determinat queſtionem motam. b
Claues iſte ſunt nõ coꝛpoꝛales ſed ſpũales.ſ. diſ cernẽ

di ſcia. ⁊ potentia iudicandi.i.ligandi ⁊ ſoluendi.qua

dignos recipere. indignos debet excludere a regno ec
cleſiaſticus iudex. Qui ſicut habet ius ligãdi ita ⁊ ſol

uendi. Unde Ambꝛo. Dũs par ius ⁊ ſoluendi eſſe vo
luit ⁊ ligãdi.q vtrunq; pari cõditione ꝑmiſit. Ergoqͥ

MHath. xyj.

ſoluendi ius nõ habet.nec ligãdi habet.Et infra. Cer

tum eſt ꝙ eccleſie vtrunq; licet.hereſis vtrunq; nõ ha

bet. Jus em̃ hoc ſolis pmiſſuʒ eſt ſacerdotibus. Recte

ergo eccleſia hoc ſibi vendicat. que veros ſacerdotes

habet. hereſis vẽdicare nõ poteſt q veros ſacerdotes

non habet. ¶ Vſus vᷣo harũ clauiũ multiplex eſt. di / De vſu clauiñ

ſcernere.ſ.ligandos ⁊ ſoluendos.ac deinde ligare vel
ſoluere Qui em̃ indignos ligat vel ſoluit. i
ſtate ſe pꝛiuat.i.dignũ pꝛiuatione ſe facit

¶ Querit vtrum ſacerdos Poſſit abſoluere 7 ligare

A pecacto.et oponit ad vtrãq; ꝑteʒ. oſtendens p⸗

mo ꝓꝙ non poſſit.

¶Sed querit᷑ vtruʒ a pctõ ſoluere valeat ſacerdos. i. A⸗
culpa.vt culpe maculã abſtergat. vel debitum etene
moꝛtis ſoluere valeat:QAuidam arbitrati ſunt.cũ pec Hbinio qrun⸗

„

catoꝛ dupliciter ligatus teneat᷑ vt pꝛedictũ eſt.ſ.men/

tis ↄtagione ac cecitate.⁊ debito future pene.alterũ cu

doꝛmis ⁊ illuminabit te chꝛiſtus. Solus em̃ xpᷣs nõ
ſacerdos aiam reſuſcitat.ac pulſis tenebꝛis interioꝛi /

2 bus ⁊ maculis.eã illumiat ⁊ mũdat. q aie faciẽ lauat.

debitů vo eterne pene ſoluere conceſſit ſacerdotibus.

AQAuogd in reſurrectiõ

—

e laʒari ſignatũ aſſerũt. quẽ xps

piꝛius ꝑ ſe interius viuificauit. deinde foꝛas exire iuſ⸗

ſit. eüq; ad huc ligatü ſoluere aplis pꝛecepit.qꝛ vt aiũt

₰ 2

rari ꝑ deũ.alterum ſoluiꝑ ſacerdotẽ. Patit᷑ em ꝑ pe2
catũ quaſdã tenebꝛas interioꝛes ⁊ maculas,a quibaain
f liberet᷑. ꝓujciet in tenebꝛas exterioꝛes.Cũ aũt libraer
tur ab his.ſuſcitat᷑ a moꝛte peccati. Vñ apls. Surge Ephe. v.

Joh. xj.

higonrr
aodo

Nnn

ahn⸗

Onithint
n.

Caſſiodoꝛꝰ.

dat.ſacerdotibus vero dedit vinculum eterne moꝛtis

Alioꝝ ſentẽtia ſoluere. ¶ Alij vo dicunt ſolũ deũ nõ ſacerdotem de/
verio.

bitum eterne moꝛtis dimittere.ſicut ⁊ animã interius

Aiitam ptãtẽ pctã dimittendi ⁊ retinendi quibꝰ dictuʒ
Joh. xx. eſt.quoꝝ remileritis pctã ⁊c. Sicut em̃ vxpᷣs retinuit ſi

fterius gratia ſua aiam illuminat.ita et ſimul debitum
eterne moꝛtis relaxat. Ipſe em̃ ꝑ ſeipᷣm peccata peni/
tentiũ tegit.⁊ tunc tegit quando ad penam non reſer⸗
uat.Tunc ergo tegit.quando debituʒ pene ſoluit.
gũt ipſe tegat aperte dicit auguſt.exponens illum lo⸗
cum pſalmi. Quoꝛum tecta ſunt peccata.id ẽ cooper/

beiſ poteſtatem baptiſmi. ita ⁊ penitentie.Et ideo ſiẽ in⸗

Põ. xxxi.

ta ⁊ abolita.Si em̃ texit deus peccata.noluit aduerte.

Si noluit aduertere.noluit animaduertere.id eſt pu⸗

nire b ignoſcere. Ita ergo diẽ a deo tecta. vt deꝰ nõ vi
deat.i.eternaliter puniat. Nidere em̃ dei.peccata ẽ ad
penam imputare.Auertere aũt faciem a peccatis.hoc

ea ad penam nõ reſeruare. Iteʒ hieronymꝰ. Qui⸗
Hierony'mꝰ. Ekitca ad pe Itez ym⸗.

us mputat.alijs ꝑ miſericoꝛdiam nõ imputat.
aperte o

Ratõe vtit ad
ꝓbãdũ qð dic.

— —

ergo tunc ligatus debito eterne moꝛtis.filius enim ire
eſſe deſijt.exquo diligere ⁊ penitere cepit.Et tũc ergo
ſolutus eſt ab ira que non manet ſuꝑ illũ qui credit in
chꝛiſtũ.ſed ſuper illum qui non credit.nõ ergo poſtmo

ꝑ ſe viuificat.nec tamen diffitentur ſacerdotibus tra⸗

bus deus dimittit peccata tegit ne in iudicio reuelent
Itẽ Caſſiodoꝛus.Qui grauia habẽt ercataaliisde
ndit᷑ ꝙ deus ipſe penitentez ſoluit a debito
pene.⁊ tunc ſoluit quando intus illumĩat inſpirando
veram coꝛdis cõtritionem.Cui ſententie ratio ſuffra⸗
gatur ⁊ autoꝛitates atteſtant᷑. Nemo enim vere cõpũ
gitur de peccato habens coꝛ contritum ⁊ humiliatum
niſi in charitate.Qui aũt charitatẽ habet. vita dignꝰ
eſt. nemo aũt ſimul ⁊ vita ⁊ moꝛte dignus eſt. Hon eſt

*

dum ꝑ ſacerdotem cui ↄfitet᷑ ab ira eterna liberat᷑.a qᷓ
iam liberatus eſt ꝑ dominum exquo dixit. confiteboꝛ.

Solus ergo deus hominem interius mundat a pecca Rium Anum inß⸗

— macula.⁊ a debito eterne pene ſoluit.qui ꝑ ꝓphetaʒ

Ila. xlij. ait. Ego ſolus deleo iniqtates ⁊ peccata populi. Iteʒ
b·Ambꝛoſius. Verbũ dei dimittit peccata.ſacerdos et
iudex. Sacerdos quidem officiũ ſuũ exhibet. ſed nul⸗
lius poteſtatis iura exercet. Idem. allle ſolus peccata ſer coꝛdi e⸗Allud in⸗
dicium poſtremũ. ⁊2 i ꝭ/

Ambroſij)
guẽte ꝓbat ið.

dimittit.qui ſolus ꝓ peccatis noſtris moꝛtuus eſt.

Aug. Z iulianũ
Joh. j.

4

7 alioꝝ quoꝛundam peccata retinet.

Item auguſtinus. Nemo tollit peccata niſi ſolus deꝰ
qui eſt agnus tollens peccata mundi.Tollit aũt et di
mittendo que facta ſunt.⁊ adiuuando ne fiãt.⁊ peꝛdu
cendo ad vitam. vbi omnino fieri non poſſunt. His
ꝑ ſe peccata dimittere.⁊ ſicut dimittit quibuſdam. ita

2
== „
2 8 . 4

eiippfſe interius animã a caligine maculaq;; peccati emun b ¶ AUerbum dei di

mittit pctã.ſacerdos

2 iudex. Querit᷑ cir
ca hoc verbũ ambꝛo.
quid vocet᷑ verbum
dei. Si filius dei. ß ille

idem eſt iudex.ſ.dei fi

lius.ergo nõ bene di/

uidit ex oppoſito.
tez iudicis nõ ẽ c
cata dimittere ſᷣ poti
us krine male igit
videt᷑ hoc aſſignare.

Dicit᷑ em̃ in po. Cuʒ

accepero tpᷣs ego iu⸗
ſticias iudicabo. Itẽ

videtur litera ſequẽs

ↄtradicere.ſacerdos
officiũ ſuum exbibet.
ſed nullius poteſtat;
iura exercet.R dom 2·
ꝙ ambꝛo. tangit hic
triplicem modum di
mittendi pctã.ſcʒ PSiꝝ
clauẽ autoꝛitatis.⁊ H
eſt dei iudicantis. Se
cũdũ clauem excellẽ/
tie. ⁊ bec eſt verbi in/
carnati. Scm clauẽ
miniſterij.⁊ hec ẽ ipi/
us ſacerdot᷑.Et ſic pa
tet quõ illa diſtnguũ/

tur. et patet ꝙ non

contrarietas in litera
Ault enim ambꝛoſiꝰ

dicere ꝙ peccata diec.

te.nõ ꝑ modũ effi ciẽ⸗

tis ſed miniſtrantisB-
ct boc. dicit litera ſe⸗

quẽs. Ad illud quod ʒ3
obijcit ꝙ iuder puit.

ſenti et hoc ẽ iudiciux—

in penitentie foꝛo. et

coꝛdie q; iuſticie. q l
modo eſt tempus mi

lud eſt iuſticie.quod

ſignanter notans di
cit. cum accepero t⸗

pus.et de illo oppoꝰ

nit. non auteʒ de ſſto.

¶ Oſtendit ꝙ ſacerdotes poſſii ſolnereet⸗

garea pccd.

teſtatem dimittendi ⁊ retinendi peccats, cum hoc vy0o⸗

* 1. =
Ti. —

8
„

— oceat. Hinc auguſtinus ait 3 va wkerza
tas ritas in =ð
4 Ecaeſtechar teg⸗ Eeclene antenepipiritum ur ſ⸗ mnt peccaa es In li. de pnis. ⸗
b Aogutin⸗ ineonun anan nin ener. Idem. S ueirand Yob. j
Ettrus oeccaen di⸗ mittit conſitentibus parcere. q numento ſuſcitatũ —ð
ius veus Fceſc es⸗ poſſuntc⸗ 8. Laʒarum em̃ de mor oſtendens pote
mittit. ſed ec zus.ſz niru Reno: ſoluendum. per hoc oſtendet nim.
nit. e eus d„ emitnit der s ſoluen Dixit enim. th. xvj.
ritas non eſt de mny/··obtulit diſcipuli eſſam ſacerdotibus. ⁊ in ce /· Math.
miega conois di ſtatem ſoluendi conc ſup terꝛam erit ſolutum ⁊ in ce H
ſtici. ergo ⁊c. Si ti le. odcunq; ſolueris ſuꝑ ter: es celeſtis curie oꝛdies.
— 4. ꝛma/ c. hoc eſt. Es ar udant vo
ſic accipit᷑ nõ rma⸗ lo ⁊c. he ſan loꝛia mea laudant vo os puta⸗
liter ſed eren s lancti in gloꝛa me HNon dixit quos pute
liter ſed exemp ſpi et omnes ſancti 1 ſoluitis. . opnenKtiake
e eeſpi Ee uos ligatis ⁊ſ rcetis opus iu
ters me s ſot firmant q luere. ſed in quos exerce ſtra in pec/ RW
rituſſanctus. S de is ligare ⁊ ſoluere. ſit vel alia opera ve uneri
erze ede uis ligar aüut vel a d deuz Ma
ter poſſet dicere . ⁊ miſericoꝛdie.Alitera dem. Cum veraciter ad deu⸗
bocglicetenepececg. en ꝛes non cognoſco. Idem. beis dimittuntur qui⸗
ta dimittit. et ita eter catoꝛe ſo peccata dimittuntur. ab eis Spirituſſã /
magis con e 110 Peccat ior neiur. Spintuga/ Mune
eclke 5 ali te vicc. conuer aci conuerſione coniun ſanctis ſibi cha Mo
dũ ꝙ charitas ibi 8 ccus ea dimittit qui ſe nouerint coꝛpoꝛa HSõ i.
eata. q . gerentibus.ſiue ab eis tenẽ⸗
P cancate enaina⸗ ritate coherentib licuius tenent᷑ peccata. ue no⸗
patet per de ta z non. Similiter ſi alicui itate diſiungitur ſiue n .
anenacincices non. uibus ille coꝛdis pꝛauitate s mali ſpiritualiteꝛ
dicit. que per nairur tura quibus ſiue ignotis. Omnes mal dimitti et
di Fund aliter ſiu icit peccata
ſanctum victuntten tis coꝛpoꝛal ſunt. Ecce hic dicit p mnendl,
1 neti ſunt. iritumſanctum e
Hec autem dicit tũ a bonis ſeiun iris. et tamen ſpiritumſanctu ü eſt.
mittcre peccata q teneri a ſanctis vir 4 maioꝛi cõſideratione dign tin
ad meritum. ſicut exx t ittere dicit. Et quod erſe vel per ſanctos ſuos
Ponit eſc een idem eriaz dicit ꝙ deus ſic. Sacramentũ gratie de .
ſaucri por chari grati dimittit eccata.Ait enim ſic. ratiam non niſi per “
ſuam ens Cel gen oimtit pec⸗ malos.ipſam vog raomiſſz em pec⸗
ſuam n 1 m per malo St ideo remiſſionem
am pꝛimaʒ. A gqa deus etia er ſanctos ſuos.Et i ipſius columbe mẽ⸗
vialurolinierere da ſeipᷣm. vel per ſanct facit. vel per ipſius colt Ecce dʒ
eut plmleruneur ni. catoꝛum velp ſeißm fa imiſeritis. dimittent. Ea ta
ſi eis qui recipiunt ds quibus ait. Si cui di k ſuper his. et in hactant
intra eceſtaſlics vn varia a doctoꝛbus tradun ſane dicẽ ac ſentire poſ HW
tatem. vnde bere „ varia te qd erit tenẽdũ: hoc ſe ta ⁊ retinet.⁊ tamẽ gitn
cſunatic hdn e varic ſolus deus dimittit peccat. ſoluendi. ſed ali alten
ra eccleſiam in bere- nus deus igandi et ſoluendi. ſed al
tra eccleſiam in ſumus ꝓ ſolus eſtatem ligandi et ͦ perſe nmñ D
ſi et ſciſmate per eee eccleſie contulit Parentatem eceleſia. Ipfe em hert int
E Sl vec ſ. ter ipſe ſoluit et ligat. et animaʒ mundat ab in tioet
bi nianns valent alt ita dimittit pctm̃.quia emoꝛtis ſolut. —“
analirränperrare ula. ⁊ a debito eterne mo em ſacerdotes ſol: .
adultis loquendo. Pekeminet modum Pauem l len
eris uper lein iſts AMo tatẽ ſoluendi et ligane nitati pꝛiꝰꝑ ſer a
AObijcitur contra iſt tribuit ptaãtẽ tos.vñ dñs lepꝛoſuz ſanitati pꝛi oe ſi
Wiebc ermnaſ . I . tos. vñ dñse 7 iudicio oñ
7: Micro rpoſtkfone; ligatos vl ſolu dotes miſit.quoꝝ ge r DdS ae.
cuia ſi iſtud eſſet ſo⸗ ligatos v ad ſacerdotes miſit.qui. atu. obtulit di ſin
quia ſi iſtud aſ nez ſtituit. deinde e. la g iam viuifica J* tſe H
lum per oſtenſione f᷑ mũdatus. Ita etiã 3zan liquis apud deuzʒ ſit 0 hock
rrlcago dertee ret lis ſoluendum. quia ei ſi aliq lutus habetur niſt wut
Aee lacccoele noui ſcipulis tamen in facie eccleſie ſo ulus o culpis vol hinne
teſtamenti ad vetu s lutus. non ſacerdotis. In ſoluendis erg cus riudi⸗ hull
mentt v» ꝑ iudicium ſacerdotis. In euangelicus ⁊ iudi⸗ lure
Et iteruz. ſi ſacerdo ꝑ iudicium acer eratur ſacerdos euangelict t le/ 9
eſt arbiter 2 nas retinendis. ita operat illis qui contaminati erant le/ Hieronym⸗ L
eR m arbieniym v cat ſicut olim legalis in illt diero. ſup matheuz. th. xvj.
detur ꝙ ad volunta/ Pꝛa auepe ait petro. Tibi dabo m erit ligatum et d ebn
ren ione Nen ale vhid voccune ligaueris enerterramerll ent ſolu/ u
re ⁊ ligare. Item et quodcunq; nq; ſolueris ſuper terram erit
quis bypocrita q ba/ in celis et quodcunq; ſoluen .

n
,

— M

XVII

tum et in celis.Hunc inquit locum quidam non intel/

—

ſicut ſacramenta pꝛiuantur efficacia.aut quia nõ recte adminiſtrantur. aut quia non recte ſuſcipiuntur.ſic de

dauibus opoꝛtet intelligi.
NMintelligentiam buius partis queritur de
clauibus ᷣm ꝙ ſpectant ad foꝛum peniten/
tiale. Et circa hoctria pꝛincipaliter querun/

tur. Pꝛimo queritur de clauibus in generali. Secũ/

do de poteſtate ligandi et ſoluendi que eſt dauis pᷣn

cipalis.Tercio de ſcientia diſcernendi. ¶ Otuʒz ad

primum queruntur duo. Primo queritur vtrũ cla⸗
ues eccleſie date ſint. Secundo ſuppoſito ꝙ ſic.que

ritur ad quid date ſunt.

. Bueſtioe... cd
Cireaqu oſiendit q daes ecdeſint datep illud
oabae Math.xvj.Zibi dabo claues regni ce

num. ¶Item hocipſum pꝛobatur per illud quod
dicitur Job. xx. Quoꝛum remiſeritis peccata remit

tuntur eis ꝛc. ergo in poteſtate apoſtoloꝛum fuit in⸗

troducere ad iuſticiam.ergo ad vitam.ſed omnis qͥ
poteſt admittere vel excludere a regno babet claueʒ

regni. ergo apoſtolis date fuerunt claues. nõ niſi q̃n

tum erant pꝛelati ecccleſie.ergo ⁊c̃. ¶ Item ratione
videtur.quia nullus poteſt ingredi regnum celoꝛuʒ
niſi per eccleſiam.et hoc ſignificatum eſt Geñ. xxviij
vbi dicitur. Mon eſt hic aliud niſi dmus dei 2 poꝛ⸗
ta celi. Sed conſtans eſt ꝙ; ad rectum oꝛdinei opor
tuit pꝛelatos in eccleſia inſtitui.ſed nullus ſuſſ cien/

ter poꝛte pꝛeeſt niſi qui phabet auem ipſius.ergo vi

detur ꝙ dominus claues apoſtolis conceſſcrit.
poꝛte ſuis ſeruis committat qui miniſtrant in eius
curia.ſedq non eſt liberalioꝛ rex terꝛenus qᷓ rex eternꝰ
t 5

abſoluitur a ſacerdo/
ligentes aliquid ſumunt de ſupercilio phariſeoꝛuʒ. vt te.quero & hic an cla⸗/
dDdiaruaiaiaaamnare innoxios. vel ſoluere ſe putent noxios. cum uis errat. an non. Si
aoyopud deum non ſententia ſacerdotum. ſed reoꝛum vi⸗ eetetn ond GS
Leuitici.xij ta queratur. In leuitico ſe oſtendere ſacerdotibus iu⸗ boc falſuʒ eſt. quia iu
bentur lepꝛoſi.q̊s illi non faciunt lepꝛoſos vymũdos. derx ſm ea que appa
ſed diſcernunt qui mundi vel imundi ſunt. Ita ⁊ hic rent debet iudicare.
aperte oſtenditur ꝙ non ſequitur deus eccleſie iudici⸗ SSH errat. ergo vi
um que per ſurreptionem ⁊ ignoꝛantiam interdum iu⸗ muoin eelia Zu vteen
dicat. deus aũt ſemꝑ iudicat ſm veritatẽ. Et in remit⸗ dum q; qᷓ̃tum n
tendis vel in retinendis culpis.id iuris ⁊ officij habẽt ſolutionem a culpa.
eccleſiaſtici ſacerdotes.quod olim habebant ſub lege ſacerdos ſe babet er
legales in curãdis lepꝛoſis.hi ergo peccata dimittüt modum demonſtran
vel retinent. dum dimiſſa a deo vel retenta iudicãt ? tis.· crum ad abſolu⸗
Humeri.vj. oſtedũt. Donunt em ſacerdotes nomen dñi ſup ſfilios berpmodam, dimer⸗
D iilrael.ſed ipſe benedicit vt dicitur in numeris. Hunc tentis. Sed attendẽ/G
fftmmodum ligandi et ſoluẽdi hieronymꝰſupꝛa notauit. ũ eſt ꝙ efficacia ſa⸗
Alius modꝰ ¶ Lisgant quoq;ʒ ſacerdotes dum ſatiſfactionem peni cramenti pendet ex
ligandi et ſol tentie confitentibus imponunt.Soluũt cum de ea ali iqdoneitate ſuſcipien/
uendi. quid dimittunt. vel per eam purgatos ad ſacramento cis acrus enim acti⸗
1 . ². uoꝛum ſunt in patiẽ/
rum communionem admittunt. Quemadmodum ſu tediſpoſito. Dico igi
perius leo papa notauit. Scom hunc modum dicun-⸗ tur qꝙ in talem qui vi
tur etiam ſacerdotes dimittere peccata vel retinere. gdert᷑ contritus babet
Vnde ſuperius auguſtinus dixit.Quibus remittunt cdauis effectum quã/
remittit deus ⁊c. Opus enim iuſticie exercent in pecoaa tum eſt de ſe. ſed ꝙ;
toꝛes cum eos iuſta pena ligant. opus miſericoꝛdie dů gon baber boceſt er
de ea aliquid relaxant.vel ſacramentoꝝ communioni qqᷓuis clauis on er⸗
conciliant.alia opera in peccatoꝛes exercere nequeũt. ret. tamen ille erꝛat 2
Et notandum eſt quia quos ſatiſfactione penitentie li tæcipit. Si autem ille
gant.eoipſo a peccatis ſolutos oſtendunt.quia nõ im qui ſoluit obligat m
ponitur alicui ſatiffactio penitentialis. niſi quem ſacer Larunezeem ſta ꝙ nõ
dos vere penitentem arbitratur. Alij non imponit. et ſenfan glocgan i⸗
D eoipſo peccatum retineri a deo iudicat. autem hod nis yihalen eif
Aug.in li. de ad claues ꝑtineat Auguſtinus oſtendit dicens. Fru⸗ caciam. et contra ta⸗
penitentia. ſtrat claues eccleſie qui ſine arbitrio ſacerdotis peni-⸗ les qui volebant ad
tentiam agit.ſi ſine oꝛis confeſſione criminis indulgẽe⸗ votum ſoluere ⁊ liga
nia impetratur. re loquitur Mierony
M mus. oſtendens boc
de ſupercilio et ſuper-
bia pꝛocedere. vnde

* . .
. .
. . „ . . „
—¶—
—

ſmmo multo minoꝛ. ergo videtur Aiquibu⸗ Fuis.

ſiue hbominibus claues commilit. oppoſitum
ſta arguitur. Mul la neceſſitas eſt clauium vbi oſtin
ſemper eſt patens ⁊ apertum.ſed oſtium celi ⁊ eccle
ſie ſemper eſt apertuʒ.ergo ⁊c. Minoꝛ pꝛobatur ſic.

oſtium paradiſi chꝛiſtus dominus eſt qui dicit Sohb.

x. Ego ſum oſtium.ſcd illud ſemꝑ eſt apertum. quia

Johis.vj.dicit ipſe.Eum qui venit ad me non eijci

am foꝛas.Et Apocal.iiij. Aidi ⁊ ecce in celo oſtium

apertum. ergo ⁊c. ¶ Item illi ſoli conceditur clauis
qui poteſt caudere ⁊ aperire.ſed hic eſt ſolus chꝛiſtꝰ

Vſa.xxij. Dabo clauem domus dauid ſuper bumerũ
eius.et claudet ⁊ non erit qui aperiat ⁊c. ergo ſolius
chꝛiſti eſt aperire ⁊ claudere.ergo ⁊c. cem ſolus
ille fert clauem qui poteſt obſtaculum amouere.ſed

obſtaculum regni celoꝝ ſolus chꝛiſtus potuit amo⸗-
uere.ergo ⁊c̃. Pꝛobatio minoꝛis ſuꝑ illud vſaie.xxij

Dabo clauem domus dauid.glo.in paſſione reſera⸗/
uit quod ante non poterat.ſi hoc fuit ſolius chꝛiſti.ꝗ
⁊c. ¶ Item maius quid eſt habere claues paradiſi
qᷓ; habere claues moꝛtis ⁊ inferni.Sed chꝛiſtus cla/
uem moꝛtis ⁊ inferni ſibi ſoli reſeruauit nec dedit ec/
cleſie.ergo clauem regni multo foꝛtius.¶ R
dum ꝙ nomen clauis tranſlatum eſt ad ſpiritualia
ab ipſis coꝛpoꝛalibus. In his autem coꝛpoꝛalibus
clauis eſt inſtrumentum ad remouendum aliquod
obſtaculum.Quoniam igitur in ſpiritualibus inue/
nimus obſtaculũ ad ingrediendum in regnum cele/
ſte. neceſſe eſt illud remoueri. ideo ad ſpiritualia no/
men dauis tranfferimus. vocantes clauem illaʒ vir/
tutem per quam obſtaculum remouetur.ſiue ꝑ quã
excluditur vel includitur. Scom boc igitur notadũ

ꝙ cum triplex ſit obſtaculum ingrediendi in regnuz.
et triplex poteſtas illud remouens.triplex eſt clauis
ſpiritualis differens ᷣm gradum ⁊ dignitatem. Ob/⸗

ſtaculum aũt ingrediendi in celum eſt debitum alicu
ius peccati. hoc autem eſt triplex. Pꝛimum peccati
moꝛtalis commiſii.et hoc eſt debitum eterni ſuppli/
cij. hoc autem obſtaculum ſolus deus amouct. quia
hoc remouetur per culpe deletionez. ⁊ ideo poteſtas
boc remouens eſt poteſtas diuina que ab aliquibus

dicitur clauis autoꝛitatis. Secundum obſtaculum

eſt debitum peccati contracti.et illud eſt debitum ſo/
lutionis pꝛecij. et hoc ſolui potuit per eum qui potu
it ſatiſfacere.talis aũt fuit ſolus xpᷣs.et ideo hec po/

teſtas remouens illud obſtaculum eſt ſolius chꝛiſti.

eęt vocant eam aliqui clauem excellentie. Lerciũ ob/
ſtaculum eſt debitum peccati dimiſſi.quia poſtq; ho
miui dimiſſa eſt culpa.adbuc eſt obligatus ad tem/
poꝛalem penam.et hoc remoueri poteſt ꝑ illum qui
poteſt peccati penam taxare.⁊ talis eſt miniſter chꝛi
ſti non tm̃ chꝛiſtus.et iſta poteſtas eſt hominibus cõ
municata.et vocatur iſta poteſtas clauis miniſterij.
Cũ igit᷑ triplex ſit ptãs pᷣm triplex obſtaculũ.triplex
eſt clauis. Pꝛima ſcilicʒ autoꝛitas a qua eſt.ſecunda
ſcilicet excellentie et hec eſt in ſolo chꝛiſto.⁊ tercia ẽ
clauis miniſterij que deſcẽdit a claue autoꝛitatis me
diante claue excellentie. et de hac dictum eſt petro.ti
bi dabo claues regni celoꝛum Mathei. xvj. ⁊ de bac
Pcedunt autoꝛitates et rationes ad pꝛimam parteʒ
Sed racſenen ad oppoſitum pꝛocedunt de alijs cla⸗/
uibus. Acd illud ergo quod pꝛimo obijcitur ꝙ oſti
um ſemper eſt apertum. dom ꝙ boc verum eſt de ſe.

dicen /

ſed tamen bomo ſibi claudit per debitux peccati qð
incurrit. a qu

ſtus poteſt claudere. Dm ꝙ illud intelligitur de da

one dicitur in oꝛatione paſchali. Deus qui eternita/

tis aditum deuicta moꝛte reſeraſti.de bac intęlligitur

textus ⁊ gloſa. ⁊ ita patet ſequens obiectio. Ad il/
lud quod obijcitur de clauibus inferni.poteſt reſpõ/
deri pᷣm aliquos ꝙ iſte etiam ſunt claues inferni.ſed
tamen denominantur a dignioꝛi.quia dum axeriunt
celum claudunt infernum.ſed pꝛincipaliter ſunt ad
aperiendum celuʒ. Poteſt aliter dici ꝙ claues infer/
ni habet chꝛiſtus vᷣm ꝙ deus.quia ipſe eſt qui poteſt
animam ⁊ coꝛpus perdere in ichennam. et qui põ:

incur . oꝛtet hominem per aliquam claui -
unm liberari. Ad illud quod obijcitur ꝙ ſolus chꝛi

10

ue excellentie per quam clauſit lymbum ſanctis ne
ibi deſcendant.et aperuif paradiſuʒ.⁊ de iſta aperti

11

liberare ⁊ ibidem includere.vnde hoc cõpetit ei hm

clauem autoꝛitatis que eſt in remouendo culpam.ꝰ·

ideo plus dicit ꝑ clauem inferni qᷓ; per clauem reg/

ni. ſicut plus eſt liberarc a culpa ⁊ moꝛte eterna q

liberare ab aliqua pena tempoꝛali introducendo in

gloꝛiam. ideo non valet ill uck. .

¶Ad quid ſint iſte claues.Et ſuppoſito ꝙ; ſint ad ape
riendum.queritun vtrum ſint ad claudenduʒ:Et q;

ſic videtur.vſaic.xxij. Dabo clauem domus dauid ?

aperiet et nemo claudit.et claudet et nemo ⁊c. Sed
poteſtas collata eſt miniſtris confoꝛmis poteſtati
chꝛiſti. ergo ad claudendum ⁊ ad aperiendum.
¶ Item in datione clauium dominus dedit non ſo
lum poteſtatem ſoluendi ſed etiam ligandi.non ſo/
lum dimittendi peccata ſed etiam retinendi ſicut pa
tet Matbei. xvj. et Johᷣ. xx. et per hoc ꝙ ſoluunt ſũt

ag aperiendum.ergo ab oppoſitis ꝑ hoc ꝙ ligant ct

retinent erunt ad daudendum. non ergo ſolum ad
aperiendum. Item clauis dicitur methaphoꝛice

in ſpũalibus ad ſimilitudinem clauis in coꝛpoꝛali/

bus.ſed officium clauis nõ tm̃ eſt ad aperire ſed eti/
am claudere.ergo ⁊c.
endum.ergo pari ratione cum baptiſmus ſit ad ape
riendum ianuam. omnia ſacramenta et pꝛecipuc

euchariſtia ⁊ vnctio extrema que remouent obſtacu

la ad ingrediendum in gloꝛiam. ergo omue ſacramẽ

tum eſſet dauis.quod non admittit vſus nec ratio.
ontra. claues date ſunt ad noſtram vti/
litatem.ſed vtilitas noſtra non eſt ꝙ regnum celi no

ergo ⁊c.

bis claudatur.ergo non ſunt ad claudendum.
¶ Item nibil claudit regnum celoꝛuʒ niſi quod ap⸗/
ponit obſtaculum. appoſitum autem obſtaculuzʒ ad
ingrediendum non eſt niſi debitum quod eſt ex pec/
cato.ſed claues non ſunt ad faciendum homies pec
care.ergo videtur ꝙ claues non ſint ad claudendũ.
¶ Item quicunq; vtitur inſtrumento ad illud ad
quod eſt. recte vtitur illo.ſed ſacerdos claudẽdo ad-
itum regni non recte facit ſed peccat.ergo clauis nõ
eſt ei ad hoc data. Pꝛobatio minoꝛis Mathei.xxiij.
Ae vobis ſcribe et phariſei qui clauditis regnum ce
loꝛum ante homines.ergo peccabant in bo.
tem nihil idem eſt ad oppoſitos fines. ſed clau⸗
dere ⁊ aperire regnum celoꝛum ſunt oppoſita.ergo

dauis non oꝛdinatur ad bec duo.¶ Queritur etiam

Item ſi ſolum eſt ad aperi/

Mrppe
Mitni
iitn
etepi
tumna
lelſt
atme
Abchiet
livul
AAApn
Ctnue
gotone
ſchiſi
ckin
mlint
ee
hodtn
ſatigc⸗
eens
Derperd
chnlig
tualbbus
sel
totan
gckgen
uipſen
enſoec

ſine
Kut
ſoſ
haſe⸗
lprnre

—

uni
gin
fen
icen
itſe

E

4

E =;

S

4

taſl

Matnhi
glini
meeiut
Uir ien
tusufn
igihet
neigi
Ftoſn⸗
ahm
ranent,
wreng
rdchwd

—
Sſtae
andrz
Nnusdaut
*
mmis gatt

SE
S:
=£
— =

W

ſt

=
=

En
e
nckat

eiNn

Notchſe
ue ſuri
oeetn.

luxta boc cum maluin exemplum claudat regnũ ce/
loꝛum.et bonum aperiat.quare non dicitur cauis:

12

1 tcerialis.

14

15

tem cum ſoluere ⁊ ligare nõ ſit clauis vſus.ſed
magis manus.non videtur ꝙ dominus deberet cla/

uibus attribuere vſum ligandi ⁊ ſoluendi quod ta-
men facit Mathei.xvj.queritur ergo vnde hoc ſit
¶ Be. dicendum ꝙ poteſtas ſacerdotibus commu/

niter conceſſa ſuper ſubditos non eſt ad omnino ſol
uendum debitum, quia non debebat hec cuilibet cõ/
mũicari.ne culpa ſine pena remaneret.ideo data eſt

eis poteſtas vt ligando ſoluerent.ligando ſcilicz ad

vnum. abſoluerent ab alio.ſed non eſt data poteſtaſ

ligandli niſi pꝛopter ſolutionem. Quoniam igit᷑ ſol /
uere aliquem a debito eſt remouere obſtaculum. et
boc eſt aperire celum.et per conſequẽs ligare ẽ clau-/
gere.ideo dico ꝙ claues iſte ſimul ſunt ad ligandum

et ſoluendum et aperiendum. Sed actus ligandi et
ſoluendi competit eis immediate et in ſubiectũ.ſed
actus aperiendi in relatione ad finem vltimum. Et
quoniam inſtrumentum denominatur ab optimo ⁊
a fine.ideo magis denominatur illa poteſtas a no/
mine reſpiciente finem. Quia vero inſtrumentuʒ oꝛ
dinatum ad claudendum ⁊ aperiendum in coꝛꝑali⸗/
bus eſt clauis.ideo talis poteſtas recte dicit᷑ clauis.
non tamẽ eſt omnimoda ſimilitudo ſed aliqua. Cla⸗/
uis em̃ materialis ad vtrunq; pꝛincipaliter eſt.⁊ pᷣn
cipalius ad claudendum pꝛopter latrones ⁊ fures.
Sed ſpiritualis pꝛincipalius eſt oꝛdinata ad aperi/
endum.nec eſt oꝛdinata ad claudenduʒ.niſi pꝛopter
apertionem.ſicut nec ad ligandum niſi pꝛopter ſolu
tionẽ.et ita quemadmodum medicina eſt ſcientia ſa
ni ⁊ egri.ſani per ſe.⁊ egri per accidens.ita intelligen
dum eſt in pꝛopoſito.Concedo ergo ꝙ ſit ad claudẽ
n ee on omnino eodez modo quo clauis ma

pter paraliſim. Quedam ſimpliciter expediens ſicut
cum ligatur bomo mediante emplaſtro.ſic ⁊ in ſpiri

tualibus ligatio peccati impedit.ſed ligatio ſacerdo
talis melius facit ad velocioꝛem et expeditioꝛem ſo⸗

lutionem. Similiter intelligendum eſt de clauſione
ꝙ eſt quedã bona ⁊ expediens.⁊ hac ligat clauis nõ
glia. ipſe autem opponit de alia.et per hoc patet re/

d impoſitione ſiue ſuperpoſitione remedij.

do de fine per ſe.ſed de fine quod eſt ad diuerſa. ita
ꝙ ad vnum eſt per ſe ad alterum per accidens nihil
impedit.ſic autem dicimus in pꝛopoſito efſe.
Ad illud quod queritur quare exemplum non di

citur clauis.icendum qꝙꝙ officium clauis eſt ꝙ ea
dem ſoluit ⁊ ligat.et claudit ⁊ aperit.et ſolum eſt hec
poteſtas ſacerdotalis.idco ſola dicitur clauis. vnde
baptiſmus non dicitur clauis eo ꝙ tm̃ aperit.ſimili/

ter nec bonum exemplum. econuerſo peccatum vel

malum exemplum tm̃ claudit.et ideo neutrum dici/
tur dauis. Pꝛcterea exemplum diſponit a remotis.
ſed clauis aperit de pꝛopinquo.ideo clauis non de/
illud quod obijcitur ꝙ clauis non eſt

dillud ergo quod obijcitur ꝙ clauſio ẽ
nobis damnnoſa ⁊ fit per peccatum. Dicendum ꝙ
ſicut in coꝛpoꝛalibus quedam eſt ligatio ſimpliciter
nocens et impediens.ſicut cum ligatur bomo pꝛo⸗/

ſponſio ad tria obiecta.ligat enim non debito pecca

d ülud quod obijcitur ꝙ nihil idem cſt ad op/
poſitos fines. Dicendum qꝙ verum eſt intelligen⸗/

xVII

ſoluere. Dicendum ꝙ; poteſtas illa babet actum in
relatione ad ſubiectum.et in relatione ad finem actꝰ

In comparatione ad ſubiectum reſpicit poteſtatis
vſum.ſed in comparatione ad finem reſpicit fructꝗ.
Et qꝛ denomiatio eſt ab optimo.ideo dominꝰ claues
illam poteſtatem vocauit. Sed quia executio ⁊ vſuſ
reſpicit actum pꝛimum.ideo illi claui actum ſoluen

di et ligandi attribuit.

Onſequenter qtum ad ſecundum articu
lum queritur de poteſtate ligandi ⁊ ſoluẽ

tur. Pꝛimo queritur vtrum bec poteſtas

ſit in culpam. Secundo queritur vtrum poſſit in pe

( Aueſtij.

¶ Circa quã ſic pꝛocedit᷑. Et videtur ꝙ babeat po⸗-
ſe in culpam. Johãnis.xx. Quoꝛum remiſeritis pec
cata remittuntur.et quoꝝ retinueritis ⁊c. ergo vide
tur ꝙ habeat poſſe ſupꝛa peccata. ¶ Item ſacram
tum penitentie eſt remedium contra actuale. ſicut
baptiſmus contra oꝛiginale.ergo ſicut virtute bap⸗/
tiſmi deletur oꝛiginale.ita virtute penitentie actua/

le. Sed virtus penitentie pꝛincipaliter conſiſtit cir/
ca claues. ergo videt᷑ ⁊ꝛc. ¶ Item vir iuſtus merito
vite poteſt alij pꝛimam gratiam impetrare cui non

eſt commiſſum officium mediatoꝛis. ſed ſacerdoti x .
officium clauium eſt commiſſum officium mediato⸗

ris.ergo multo foꝛtius ſacerdos gratiam impetrare
poteſt. ergo et peccata dimittere. ¶ Item communi
ter conceditur ꝙ ſacramentum baptiſmi delet om /

nem culpam.ſed tamen in hoc non derogatur diui⸗

ne potentie in aliquo. Sed maioꝛis virtutis eſt ſu/
ſceptiuus ſpiritus rationalis qᷓ; aqua. ergo videtur
qꝙ;ᷓ ſine aliquo inconuenienti poſſit dici ꝙ ſacerdos
virtute clauuium miniſterialiter abſoluat a cupa.
¶ Eontra. Marci.ij. cuʒ dominus dixiſſet.fili di ·

mittuntur tibi peccata tua.ſtatim dixerunt hic blaſ-/
pbemat.ſed non credebant blaſphemare ob aliud ni

ſi quia peccata dimittere eſt ſolius dei. non eſt ergo
ſacerdotis. ¶ Item Auguſtinus 1 Gregoꝛius di⸗
cunt ꝙ in ſuſcitatione Lazgari moꝛtui ſignificata eſt
reſuſcitatõ peccatoꝛis.ſed Lazxarus eſt pꝛius a dmi
no viuificatus qᷓ; traderetur diſcipulis exoluendus.
ergo abſolutio ſacerdotis nihil valet anteqÜ homo
ſit viuificatus per gratiam ⁊ ſuſcitatus a moꝛte cu /
pe.ergo ſacerdos non poteſt ſuper culpam. ¶¶ Ytem
paris poteſtatis eſt interius baptiʒare ⁊ a culpa ab/
ſoluere moꝛtali.ſed deus non debuit poteſtatem ba/
ptiz andi interius communicare ne ſpes poneretur
in homine. ergo Prne nec poteſtatem abſol ⸗
uendi ab actuali. ¶ Item nullo modo fit remiſſio
culpe niſi per gratiam.ſed gratiam dare eſt potentie
infinite ſicut monſtratum eſt in pꝛecedentibus.g c
¶ Reo. ad pꝛedictoꝛum iu ntiam tan
q circa boc eſt duplex modus dicendi ym diuerſos
doctoꝛes. Aliqui enim dicere voluerunt ꝙ duplici⸗
ter eſt loqui de clauiuzʒ poteſtate. Aut pꝛout operat᷑
in ppoſito ↄfitẽdi.aut in actu ↄfeſſiõis.Si ꝓut oꝑpat᷑
in poſito ↄfitendi. ſic qꝛ illud ꝓpoſitum claudit᷑ in
ↄtritõe, ⁊ in ↄtritõe pᷣma delet᷑ culpa. ſic veus dauid.

di in foꝛo penitentiali.de qua duo queri,

utelligentiam eſt notanduz 17

quodatnmodo ſe extendit ad delendum culpam.nõᷣ

em̃ a culpa poteſt iuſtificari niſi ꝓponat ſacerdoti ↄfi

teri.Si autem loquamur de poteſtate ꝓut oꝑatur in

actu abſoluendi.ſic non poteſt in culpam. ꝓ eo ꝙ di
gne accedens ad abſolutionem accedit contritus et
ſuſcitatus.⁊ ita eſt ei iaʒ culpa remiſſa. Sed iſte mo

dus dicendi licet videat᷑ ꝓbabilis.tamẽ babet in ſu

perficie fantaſiam. Pꝛimũ.qꝛ baptiſmus ſacramen/
tum nõ dicitur operari anteqᷓ bomo baptizatur.ali⸗-
oquin opatum fuiſſet ab initio.pari ratione nec cla⸗
uis. Item plus poteſt vnumquodq; in re qᷓ; in ſolo
ꝓpoſito.ſi ergo in ꝓpoſito delet culpam.quanto ma/
gis dum exhibetur in re ipſa.Et iterum. poſſibile eſt

ꝙ aliquis ad abſolutionem accedat attritus ſicut ad

baptiſmum.quare tunc non fiet attritio cõtritio. cũ
non ſit fictus.Et ideo eſt alius modus dicendi ꝙ ha
bet clauem.et ꝑ poteſtatem clauis mediatoꝛ eſt dei
ad hominem.eęt hominis ad deum. vnde ꝑ ipᷣm pec/
catoꝛ aſcendit ad deum.⁊ ſic eſt ſacerdos os peccato

ris ſiue loquens ꝓ peccatoꝛe. Et per ipſum deſcẽdit

deus ad hominem. et ſic eſt ſacerdos angelus dei im
mo os.eo ꝙ ipſe ſeꝑat pꝛecioſuʒ a vili. Scom ꝙ aſcẽ

dit habet ſe ꝑ modum inferioꝛis ⁊ ſupplicantis. pm

q; deſcendit per modum ſuꝑioꝛis et iudicantis.Se/
cundũ pꝛimũ modũ poteſt gratiam impetrare.⁊ ad
hoc eſt ydoneus.ſᷣm ſecundum modum poteſt eccle
ſie reconciliare.et ideo in huius ſigtionem in foꝛma
abſolutionis pꝛemittitur depᷣcatio ꝑ modum depꝛe/

catiuum.et ſubiungitur abſolutio ꝑ modum iudi

catiuum.⁊ depꝛecatio gratiam impetrat.ſed abſolu/
tio pᷣſupponit tm̃. Quomodo enim ſacerdos abſol/
ueret quemqᷓ;ᷓ de quo non pꝛeſumeret ꝙ eſſet abſolu
18 tus a deo? Si ergo queratur vtruʒ poteſtas clauiuʒ
ſe extendat ad delendam culpam. Dicendum ꝙ be/
ne poteſt ſe extendere ꝑ modum depꝛecantis ⁊ impe
trantis.et illud ſigtum eſt in benedictione ſacerdo/

tum Mumeri.vj.ſed per moduzʒ imꝑantis nõ. QOm̃

ergo poteſtas ſonat per modum actiui ⁊ imꝑantis
ex ſe. binc eſt ꝙ poteſtas clauium ꝓpꝛie loquendo nõ
ſe extendit ſupꝛa culpam.et concedende ſunt ratio/

19 nes ad boc inducte. ¶Ad illud quod obijcit᷑ de Joõo

20 oſtenſionem vel ſolum q;tum ad penam.¶ Ad illð

hanne. dom ꝙ vel illud de remiſſione dicit᷑ qᷓtuʒ ad
quod obijcitur ꝙ ſacramentum genam. eſt con/

tra moꝛbum actualitatis.ddᷣm ꝙ ſacramentũ peni/
tentie accipi᷑ ꝓut compꝛebendit rem interioꝛem.ſ.

contritionem ꝑ eum modum per quem in perfectio
ne penitentie tria concurrunt.ſ.contritio.confeſſio.
21 ⁊ ſatiſfactio.¶¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ vir iuſtus
impetrat gratiam. ODdm ꝙ verum eſt.tamen nõ lar/

gitur. et bene ſacerdos poteſt ibi gatiam impetrare

peccatoꝛi.ſed ipſe non dat eam ſed alius.et ideo ſoli
22 illi attribuitur abſolutio a culpa.

delet culpam ꝑ gratiam.ſed tamen nõ eſt illiꝰ? cauſa

efficiens ſicut ſupꝛa oſtenſum eſt.ſed virtus diuina.

