di.Temio ꝙᷓtum ad actum memoꝛandi.

Pꝛoceditur ꝛ oſtenditur ꝙ nõ erũt ibi tenebꝛe eoꝛ
poꝛales.quia conſtat ꝙ repꝛobi habent potentiam
vigendi vel etiam habituri ſunt poſt iudicium. ergo
cum viſus natus ſit exire in actũ.videt᷑ ꝙ videre de/
1 m. beant. ſed non eſt videre ſine luce. ergo ⁊c. ¶ Itẽ bo
fectiones que habent annexam delectationem. atta⸗

ni videbunt alios ſanctos ad ſuam gloꝛiam maxime

ndi.maxime qui alijs malum exempluʒ

eſt aggregatio ignis.ibi ⁊ luminis.ſed bec eſt in infer

no. ergo ⁊c¶ Contra. Math. xxij. Ligatis pedibus
2⁊ manibus ꝓijcite eum in tenebꝛas exterioꝛes. Su⸗
ferauo Gregoꝛlus. Si illi lucem heberent qui epet

ntur in tenebras exterioꝛes mitti nequaqꝙ; diceren

tur. ¶ Item ratione videtur. quia ſicut boni pꝛemi/
anxt ꝑ viſum.ita mali ſimiliter debent puniri.ſed te⸗
nebꝛe plus grauant homines bhabentes oculos ad
vigẽdum. ergo ⁊c.¶ Item dulce eſt lumen 2 delecta
bile. ergo ſi damnatis eſt omnis delectatio auferen/
da. ergo ⁊ omnis delectatio coꝛpoꝛalis.
reſpõdit yſideꝛꝰ inquiens ignẽ icbenne babere lucẽ
Qag aliquid.ad aliqͥd non habere verum eſt. Lucebit
eñ ad deſolationẽ vt nõ habeât vnde gaudeãt. Ad 17
qjuod intelligendum notandum ꝙ ignis eſt in tripli
ci differentia. Eſt em̃ iguis purus vt eſt in ꝓpꝛia ma⸗
teria. ⁊ eſt ignis incoꝛpoꝛatꝰ vt eſt in materia alienæ
vt in terra vel acre.⁊ eſt ignis nõ tĩ incoꝛpoꝛatus F̊ᷣ
etiam permixtus.vt ignis ſulphureus ⁊ fumoſus.
Haꝛimus eſt lux. ⁊ pure lucet ⁊ abundãter. Secundꝰ
eſt ignis carbo ⁊ flamma.bic autẽ lucet ⁊ tenebꝛam

expellit.Lercius eſt ignis fumoſus.⁊ talis eſt tene/i

bꝛoſus.⁊ iſte erit in inferno. Motandum ꝙ lux illu⸗
minat oculum ad videndum.poteſt ergo illumina⸗
reæe ad videndum delectabilia. xl ad videẽdum indiſte
rentia. vl ad videndum triſtia boꝛribilia. Pꝛimo
⁊ ſecundo modo non erit illuminatio. ſed tercio mo
do tm̃. Scln boc igitur patent obiecta. Nam rati-
ones ꝓbantes ꝙ nõ ſit ibi ignis lucens ꝓcedunt n
luacis puritatem illuminantem ad delectandum. Ræ
tiones vo ꝓbantes ꝙ ſit ibi ignis lucens ꝓpcedüt de
luce communiter ſm qꝙ tenebꝛis fumoſitas eſt adms
xta ⁊ illuminat ad deſolationem ⁊ hoꝛrom.ꝛ

*

¶ Atrum erunnt ibi tenebꝛe ſpirituales tum ad actũ

cognoſceni.Et ꝙ ſic videtur.quia ceco vbicunq; ẽ
eſt tenebra.ſed mali ⁊ damnati ſunt excecati ꝑ mali

ciam Sapientie.ij. Excecauit eos malicia eoꝝ. ergo

ſi ibi creſcit malicia.ægo ⁊ cecitas. ¶ Item auguſti

pus dicit ſuꝑ tõ. vij. vbi tenebꝛe exterioꝛes erũt.quia

penitus extra deum erunt. Quid em̃ eſſet extra deũ

ſi hoc.nulla ergo erit illuminatio ſpiritualis.

¶ Item ſicut intellectiua nata eſt illuminare ad æ

4 rum ita affectiua inflammare ad bonum. ſed affecti
ua omnino pꝛiuatur caloꝛe ſiue amoꝛe boni.ergo co

4

uerterunt.ergo ſimiliter ſi mali debẽt in

Pebe

gznitiua lutninè Nri. ¶Item ſicut affeckiua del ctak
in bonitate. ſic cognitiua i veritate.ſed a rępꝛobis au⸗

fert᷑ oĩs delectatio.ergo ⁊ ois illumiatio ⁊ cognitio x
ritatis pari ratiõe.¶ Cõtra.repꝛobi baꝑent multoꝛẽ
cognitionẽ naturalẽ.ſed nec pena nec culpa debet v⸗/
na nature deſtruere oĩno. ergo aliqua in eis cognitio

remanebit. ¶ Itẽ damnati babent remoꝛſum cõſciẽ⸗

tie ⁊ vermẽ.ſed cõſciẽtia nõ remoꝛdet niſi de peccatis

que cognouit. ergo ⁊c. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ amplius ſit in
datmnatis de luce qᷓ; in viatoꝛibus.qdð patet.qꝛ multi
interficiũt martyꝛes arbitrũtes ſe bene facere. multi
credũt impune peccare. ſed tũc certi erũt ſe fuiſſe de/
ceptos. ergo lumẽ cognitionis eis accreſcet. et ſi hoc.
vigetur ꝙ deus det nouas illumiatiões damnatis.
NNItsẽ videt᷑ ꝙ ſaltẽ a ꝑte ſpeculationis tantũ lumẽ
ſiit in eis quãtum nũc. qꝛ ſi puatio lumis eſt ꝑ meritũ
peccati. et meritũ ⁊ demeritum eſt in potẽtia peactica
29 vel motiua. nõ in potẽtia ſpeculatiua.ergo ⁊c.¶ R
dicendũ ꝙ ſicut eſt triplex actus lucis coꝛꝑalis.ſ.ma/
nikeſtare. virigere. ⁊ delectare.ſic ⁊ i luce ſpũali.Si lo⸗
gquamur qᷓtum ad pꝛimũ actũ ſic dico ꝙ non oino cx/
tra lucem erũt.qꝛ aliqua erũt eis manifeſta.ſed illa ſo
lum que faciunt ad cumulũ pene.alia non.x ideo iſta
lux eſt ad manifeſtandũ tenebꝛas ⁊ ducẽs in tenebꝛo⸗
ſitatẽ.⁊ ideo nõ cõſiſtent in lumie. Si loquamur qᷓtũ
ag ſecundũ actũ qui eſt dirigere. ſic dico ꝙ oino erũt
cxextra lucẽ.quia nõ poterũt dirigi.erũt em̃ extra omnẽ
viã ⁊ tempus ⁊ locũ bene agendi.ſicut dicit Ecẽs.ix.
qꝛ nec opus nec ratio nec ſciẽtia eſt apud inferos. Si
IFIFſtum ad terciũ qui ẽ delectare.ſic dico ſimilit᷑ ꝙ erũt
extra lucẽ oino.qꝛ nihil cognoſcent actu in quo dele/
cctent᷑. erũt em̃ oino abſoebel a magnitudine penarũ.
Ro itavt nõ liceat eis cogitare alia delectabilia. Qdò ergo
dicunt᷑ oino excecani ⁊ extra deum eſſe.hoc intelligit
R1 q́;tum ad directionem ⁊ delectationẽ. ¶ Ad illud vo
qò obijcit᷑ ꝙ nullã habẽt cognitionẽ.qꝛ nec affectus
xon babet boni amoꝛẽ.dicendũ qꝙ ſicut nõ babebunt
ggywmoꝛẽ boni honeſti ſed comodi. ſic nec cogitabũt de

bono boneſto ſed tm̃ comodo. AUel dicendũ ꝙ nõ eſt

Aſmile.qꝛ plus coꝛrumpit᷑ ꝑ peccatũ affectus ꝙ intel⸗
22 lectus. (Ad illud q obijcit in contrariũ ꝙ babent
Senltlonnatura vcognſklone pecnton vieeraig
wecognitio peccatoꝝ non abolebit᷑.ſed tamẽ nulla in
eis cognitio exibit in actũ que aq ipoꝝ nõ faciat cru/
23 ciatũ. vel per ſe vel ꝑ accidens. ¶ Ad illud qð obijcit
WF amplioꝛẽ habebut illumiationẽ. nicendũ ꝙ aliqua
peccata cognoſcẽt que mõ non cognoſcũt.no ꝑ noui
luſminis donationem. ſed pene afflictionẽ. qꝛ vt dicit
24 Pueg. Pena aꝑit oculos quos culpa daudit.¶ Ad
u

potentijs anime ⁊ mnembais coꝛpoꝛis.ideo nõ tiñ pu/

NZe ſtatu ? cõditione damnatoꝝ vel mal
¶ Pꝛeterea queri ſolet ſi de repꝛoloꝝ ⁊c. Supꝛa determinauit magiſter ſtatũ damnatoꝛũ poſt iudiciũ qtum

qð obijcit᷑ ꝙ ſm intellectũ ſpeculatiuũ non eſt
demeritũ. dicendũ ꝙ volũtas demeret᷑ ſibi Z omnibꝰ

II

—

nit in feipͤa ſed etiã in omnibꝰ potentijs v tnetnbꝛi

licʒ ipᷣa puniat᷑ pᷣncipalius.⁊ ſicpatet illud.
Queſtio. iij f

¶ Atrõ in damnatis ſint tenebꝛe ſpũales q;tum ach

actũ memoꝛãdi.Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ illud Eccki.xij.ma/⸗

licia vnius hoꝛe obliuionem facit luxrurie maxime.

ergo maioꝛẽ obliuionẽ facit eterna peua ſic patet.
Item hoc videt᷑ illud qð dici
tenebꝛe intelligi poſſunt quedã malignitas odij ⁊ qᷓ⸗
dam obliuio dei que tũc excreſcent. Se hoc videt᷑
ratiõe.q; recte oblitus eſt qui nõ babet copiã memo

randi.ſed damnati nõ babent copiã memoꝛandi. vñ
vicit Augꝰ in litera ꝙ qꝛ nimio doloꝛe pᷣmunt᷑.adeo

ſtupeſcũt ⁊ terrent᷑ vt iteruʒ mentẽ in aliã cogitatio/

nem nõ ferant. ergo ⁊c. ¶ Itẽ damnati erũt ſubiecti

tẽpoꝛi pᷣm illud pð.erit tempꝰ eoꝛũ ⁊c.⁊ alijæinfirmi⸗

omniũ obliuiſci ſicut nũc videmus in nobis.i¶ Con⸗
tra.imaginatio nõ tollet᷑ a damnatis.ſed imaginatio
conſiſtit in memoꝛia intellectiua ⁊ volũtate reſpectu
dei. ergo ſaltẽ dei babebũt memoꝛiã.
ꝙ nõ habẽt remoꝛſum niſi de peccatis.ſed de nullo ba
bent remoꝛſum niſi de quo cogitant.ergo cogitãt de
peccatis p̃teritis.ergo ⁊ eoꝛũ memoꝛant᷑. ¶ Itẽ boc
videt᷑ ꝑ illud qd damnati dicent Sap.v.Dicẽt intra

in l̃a.exterioꝛees

tatibus.ergo videt᷑ ꝙ ex longitudine temꝑis poſſint

Item conſtat

ſe penitentiã agẽtes.hij ſunt quos aliqñ habuimꝰ in⸗
deriſum. ergo rememoꝛabunt᷑ pᷣteritoꝝ. ¶ Itẽ abꝛa/

ham dirxit diuiti. recoꝛdare qm̃ recepiſti bona in vita
tua. ⁊ Lazarus ſilr mala, ſed hoc nõ dixiſſet ſi nõ po/
tuiſſet recoꝛdari.ergo ⁊c. ¶ Reꝰ dicendũ ꝙ ad boc fa/

cile eſt rñdere ſi reuocat᷑ ad mentẽ diſtinctio pᷣcedẽs.

qm̃ eſt recoꝛdatio aliquoꝝ ad meſticiã ⁊ doloꝛẽ ⁊ cõ/
uſionem. aliquoꝝ ad itineris directionẽ. aliquoꝝ ad

cõſolationem.ſecundã ⁊ terciã nõ habebũt damnati

nec reſpectu dei nec reſpectu alioꝝ.qꝛ nõ erit eis me/

moꝛia dei vel vt cõuertant᷑ ſiue reuertant᷑ ad ipſum.
aut vt delectent᷑ in ipᷣo.vigebit tñ in eis actus memo⸗

rie q;tũ ad pꝛimũ.ſ.deſolationẽ.qꝛ ſemꝑ babebũt me/

moꝛiꝗ peccatoꝝ q̃ cõmiſerũt.⁊ dei quẽ offenderũt ad

ſuã cõfuſionẽ. nec hoc repugnabit penis.qꝛ pene er
terioꝛes ducẽt ad cogitandũ interius ſuũ demeritſ.?

ita recoꝛdatio illa non eſt via lucis ſed tenebꝛarũ.nec
ponet hoiem in ſtatu bono coꝛã deo. ſed potius elon
gabit a deo ⁊ a vero lumie.⁊ ſic patẽt ratioes ad vtrã⸗
q; ꝑtẽ. ANerũtamẽ illud argumẽetũ qdð facit de tẽpoꝛe

⁊ paſſibilitate damnatoꝝ nõ valet.quia ſicut coꝛpꝛa
paſſibilia erũt ĩmoꝛtalia.ita ⁊ ſi anima ſit ſubiecta vv

riationi paſſionũ.adeo tamẽ erit actus memoꝛãdi cõ

uerſus ad ea que ſpectant ad penam.⁊ adeo ſine int᷑/-
miſſione ꝙ nõ poterit anima obliuiſci. ⁊ illud magis
patebit vltimo cum aget᷑ de verme. Hec aũt ſufficiãt
ad pᷣſens.quibꝰ intellectis ſatis patet liter.

op ante iudiciũ qtum ad cognitionẽ.

AQd rationẽ ⁊ voluntatẽ.hic ineidẽter determiat ſtatũ ante iimiiciũ maxime q;tum ad cognitionẽ. Et diuidit
hec pꝑs in tres. In pᷣma determiat qualiter cognitio nepꝛobarſ animaꝝ ſe babeat ad nos. In ſecũda vo qua/-
liter ſe habeat ad beatos.ibi. Queri etiaʒ ſolet vtrum viciſſim. In tercia qualſter ſe babeant beati ad repꝛo-
bos.ibi. Poſtremo querit᷑ an viſa ene atone ⁊c̃. Altima ꝑs babet duas ꝑtes. In pᷣma oſtendit ꝙ non

minuetr᷑ gloꝛia bonoꝛũ ex aſpectu penarũ.
eſt autẽ mirandũ ſi ſancti ꝛ.

—

—

A

SGiego. ſuper re. De hocita eiꝰ ait. Sicut repꝛobia penis ad glo toꝝ tranſi
Siego. upe⸗ volüt ⁊ non poſſunt.ita ⁊ iuſti ꝑ miſericoꝛdiã mente ire volunt ad poſitos in
teoꝛmentis vt eos liberent. ſed non poſſant.quia iuſtoꝛũ anime etſi in nature

¶ eterminat qualiter cognitio tepꝛobarum animarum ſe habeet·

¶ Pieterea quer ſolet ſ repꝛoboꝝ anime que nune in infemmo cruciant noticisẽ

Aug ſuper
põcvyijj

Qusð gecipien/
da ſunt que de
LZazʒzaro ⁊ diui/

habent eoꝝ que circa ſuos in hac vita gerunt᷑.⁊ ſi aliquo modo doleant ſue
infoꝛtuuijs ſuoꝝ caroꝝ.Hanc queſtioneʒ Augꝰ. commemoꝛat ex parte eã ex.
plicans.ex ꝑte vo inſolutaʒ relinquens.Ait em̃.Queret aliquis an vllus do

loꝛ tangat moꝛtuos de his que in ſuis poſt moꝛtem ↄtingunt. Vel quomodo

ea que circa nos agunt᷑ nouerint ſnũs defunctoꝝ? Cui reſpondeo magnam
eſſe queſtionẽ nec in pꝛeſenti diſſerendam.verũtamen bꝛeuiter dici poteſt ꝙẽ
cura moꝛtuis de ſuis caris.vt de diuite legit᷑.qui dũ toꝛmenta apud inferos
pateret᷑.leuauit oculos ad abꝛaam.⁊ inter alia dixit.habeo enim quinq; fra⸗
tres.mitte aliquem ex moꝛtuis vt teſtetur illis ne et ipſi veniant in hune loccũ
toꝛmẽtoꝝ.lhabent enim moꝛtui curaʒ de viuis quos ſciunt viuere.quia nec
in locis penarũ vident eos vbi diues ſine fratribꝰ. erat nec ĩ requie beatoꝛũ
vbi laʒarũ ⁊ abꝛahã qᷓ;uis longe agnoſcebat.non tamen ideo conſequẽs eſt
eos ſcire que circa caros ſuos agunt᷑ hic vel leta vel triſtia. ¶ Si quis auteʒ

querat quomõ intelligat᷑ qð de laʒaro ⁊ diuite legitur. audiat Auguſtini re/
ſponſum dicentis. Si quis putat animas coꝛpoꝛe exutas locis coꝛpoꝛalibus

cõtineri cum ſint ſine doꝛpoꝛe.nõ deerũt qui faueant ⁊ diuiteʒ ſitientẽ in loco

coꝛporali fuiſſe cõtendant.ipſam anims coꝛpoꝛeã pᷣparaſſe linguaʒ.a ſtillam

de Laʒzari digito cupijſſe. Sed melius eſt dubitare de occultis q; litigare de

incertis. Diuitẽ in ſupplicio. pauperẽ in refrigerio eſſe non dubito. Sed quõ
intelligatr᷑ diuitis lingua. digitus Laʒari.flama inferni.ſinus Abrahe. ⁊ hu /

.

iuſmodi vix a mãſuetis.a cotentioſis nunqᷓ; inueni.

Aut ·

5

(NDeterminat qualiter cognitio repꝛobarum animarũ ſe habeat ad bea⸗
AQueri etiam ſolet vtrũ viciſſim ſe videant illi qui ſunt in inferno ? illi ꝗ ſunt
I gloꝛia: Sicut ſancti tradũt. ⁊ boni malos.⁊ mali bonos vident vſq; ad iu⸗
Sꝛego ſuper diciũ. Poſt iudictum vo boni videbunt malos.ſed non mali bonos. VUnde
Lucã. Sꝛegoꝛius. Infideles in ymo poſiti ante diem iudicij.ſideles ſuꝑ ſe in requie
nos 2 malos

XZuce. xvj.

malos in toꝛmẽtis videant.nõne aliqua compaſſioe erga eos mouent᷑: Mõ/
ne eos de tormentis liberari cupiunt: Recole iſtud euangelicũ qð Abꝛaham
diuiti reſpondit. Inter nos ⁊ vos chaos magnũ firmatũ eſt.vt hij qui volũt

hinc tranſire ad vos non poſſunt. neq; inde huctranſineare. QAuid eſt illud
chaos inter bonos ⁊ malos.niſi hinc iuſticia.inde inidtas.que nullaten⸗ ſo⸗

ciari valẽt. Adeo enim ſancti dei iuſticie addicti ſunt vt nulla compaſſioe ad
repꝛobos tranſire valeant.nulla ꝓ eis inter ſanctos ſiat interceſſio.Auomõ
ergo inde volunt aliqui tranſire ad illos ſed non poſſunt.quia ſi dei iuſticia
admitteret.non fieret eis moleſta liberatio eoꝛum. Vel ita dicunt᷑ velle ⁊ nõ

poſſe.nõ quia velint ⁊ non poſſint.ſed quia ⁊ ſi vellent nõ poſſent eos iuua-⸗

re.De hoc ita Gꝛegoꝛiꝰ ait.Sicut repꝛobi a penis ad gloꝛis ſanctoꝝ tranſire

ſue bonitate miſericoꝛdiã habeãt iam. tunc autoꝛis ſui iuſticie cõiuncte tanta
reciitudine cõſtringunk. vt nulls ad repꝛobos capaſſoncmouesnt.

W0 Vetermiat qualiter cognitio beatarũ animan ſe habeat ad repꝛobos oſtẽ
Aens ꝙ nõ minuit᷑ gloꝛia bonox ex aſpectu penar’.

Bꝛego ſuper
Zucaãa.

¶ Poſtremo querit᷑ an pena repꝛoboxꝝ yiſa decoloꝛet gloꝛiã beatoꝝ:an eoꝛum

beatitudini gficiat. Deb its Gꝛegoꝛi ait.Apuid animi iuſtop non obſuſcart

=Z

beatitudinem aſpecta pena repꝛoboꝛum quia iam vbi compaſſio miſerie nõ
beatitu rer detoplelclam n0 valepit. Et licet iuſtis ſua gaudia ſufficiant.
ad maioꝛem tamen gloꝛiaʒ vident penas maloꝝ quas ꝑ gratiam euaſerunt.
qula qui dei claritatem vident.nil is creatura agit᷑ qd videre nõ poſſint.
(Expꝛimit penas repꝛoboꝛum quas damnan vichcbunt ſcllicet .

. 5 .

vermem et ignem.

„—. S

Mon eſt a

tem mirandum ſi ſancti iam immortales repꝛobos videant men/

tis intelligentia. cuʒ ꝓphete moxtales adhuc videre hec omnia meruerunt.
Egredientur ergo electi non loco ſed intelligentia vel viſione manifeſta ad Hiero. ſuper
videndum impioꝛum cruciatus.quos videntes non doloꝛe afficient᷑.ſed leti⸗ vſaiã.
cia ſatiabunt.agentes gratias de ſua liberatione. viſa impioꝝ ineffabili cala.
mitate. VUnde Y ſaias impioꝝ toꝛmenta deſcribens.et ex eoꝝ viſione leticiaz Pſa. vltimo.
bonoꝛum expꝛimens. ait. Egredientur electi.ſ.et videbunt cadauera viroꝛ’i
qui pꝛeuaricati ſunt in me.vermis eoꝝ non moꝛie᷑. ⁊ ignis non extinguet.
erunt vſq; ad ſatietatem viſionis omni carni.id eſt electis. Letabitur em̃ iu / Pö. lvij.

. R—

ttur paincipaliter. Dꝛimo queritur de cogniti. cta. Si tcu dicas e hoc eſt pter molem carnis obij⸗
Rone animeſepate. Secungo de verme. Cir⸗ cik de ſtatu ade vbianiima non vabebat eamemeh⸗
ca pꝛimum querunt tria. Dꝛimo queni de cognitio- pꝛimentem nec tñ boc poterat ſolo intellectn. qꝛ fu
us eius p compationem ad virtutem cognoſcentem ſira baberet ſenſus. Aontra lentire vt vult pbs eſt
Sedo p compationem ad ſtatum viatoꝛuʒ. Cercio operatio cõtuncti. cñ facta ſepatione iam no ſit ani
ꝑ comꝑationem ad ſtatum beatoum. mal. iam nõ erit opatio ſenſus. ¶ Item ſenſus ſiue
ôMẽU interioꝛ ſiue exterioꝛ eſt potentia egens oꝛgano deter
(Que 0. —= H . minato. ergo eſt potentia alligata oꝛ ano. F ceſſante
EAttum anima ſepata ha eſenſiti oꝛgano non habet operationem. ¶ Item boc videk
ue. Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo autoꝛitate euangelij LZucte expimento. quia cecus babet potent:am videndi. et
xvſ. eleuans oculos vidit laʒarũ ⁊c. omnia illa qᷓ bi amiſio oculo non poteſt videre. nec freneticus recoꝛ
tangunt᷑ dicunt cognitionẽ ſenſitiuam ⁊ ꝑ modũ ſ⸗7 dari.ergo ſi ꝑdit oꝑationem quando ꝑdit oꝛganum.

Kacrge er er Kerlocrte n li. ſuo de gnima porentia ſenſitiua qñ omnino ſepat᷑ magis perdit

oquens de anſina ſepata dicit. vidit, audit. tangit. ac operationem q; quando oꝛganum ſolum leditur. er
reliquis ſenſibus efficacius valet. A¶ Item ratie vi go ceſſat omnis eius opatio. ¶ Item in omni pote⸗
det q; eanto ſubſtantia per potentiam melius ⁊ faci tiq cognitiua neceſſe eſt repire agentem ⁊ paſñibiles.
lius opatur quanto eſt liberioꝛ ⁊ ab erroꝛe immuni/ 2⁊ bocꝑ differentiam. Si emñ diſterunt in intellectu q

D intelligentiam huius partis duo querun re anima ſepata põt totũ p intellectum nõ aũt coniũ

oꝛ ſed ſubſtantia anime rationalis ſepata babet po/ eſt potentia ſimplicioꝛ ⁊ ſpiritualioꝛ multo magis in
tentiam cogneiuam. qꝛ impoſſibile eſt xeſtrui poten Potentia ſenſtina ſed potentia ſenſitiua non diutdli
ar que fungat in ſubſtantia perpetua. Et iterum. tur in agentem et pamſbilem in ſe. crgo neceſſe eſt ꝙ
BSubſtantia liber ioꝛ tſpualioꝛ ergo ad actuũ cogniti paeter ſe babent paſſibileſed boc no eſt niſi oꝛganu

onis liberioꝛ. ergo melius poteſt ea vti tam interioꝛi coꝛpoꝛale qd recpit ad hoc ꝙ hmo cognoſcat. ergo
ch erterion nuuc. ¶Item conſat q; anima ſepa, cum poſt ſepatione ſit actiua ſine paſſiua.⁊ ſine bis
e Gnoſcit tes abſtractas a ↄditionibus mateniali duapus impoſſibile eſt potentiam cognitiuam firi
bus. cognoſeit res ſub ↄditionibus materialibus ab in actu.ergo ⁊c. ¶ Ne. dom circa banc queſtionez 2 G
ſente materia.⁊ iterũ. cognoſcit ſub conditionibꝰin tripler fuit doctoꝝ opinio. Quidam nanq; dixerunt
viuidualibus pᷣſente materia vel obiecto. hoc cõſtat. anima ſepata cum trahat ſecum omnes potenti⸗
ergo intelligit. 2 imaginatur. et ſentit. S babet vſum. as omnibus vtit᷑ tanq; ſubſtantia liberioꝛ.nec dicũt
xanden idtie. Biu dicas e, hoc facit H ynij eitſe credendum phis in bac parte. quia nec recte in-
uætn m vimn Cotza iſti acrus ſunt maioais abſtra, tellererunt cognicionem poſt ſepationez onime ner
dus ſpiſienalieaet n is fit m gra⸗ ulterius vnitatem pꝛopter quatn in vna anima ſunt
dus ſpirituglicatis potentiarũ. ⁊ vna potẽtia nõ ba tres potentie. Item rationalis ſenſibilis ⁊ vegeta/
bet gradus ſpalitatis maioꝛis minoꝛiæergo neẽce bilis in eadem ihſtantia ppetuo radicant᷑ cum q̃ ne
eſt hoc faclat po tres potentias. Item ſi intelle cefſario ſepant quod phᷣin eu Soeonent. n⸗

ctus anime ſepate poteſt bec omnia tunc videtur cti. quoniam fides noſirs dicit animas cruciariig⸗

cum fruſtra fiat per plura qud poteſt fieni per pau- gnibus. 2 Caſſiodoꝛus dicit ꝙ alijs ſenſibus · efficaci
inn i voteſt tori intelleetus iÿtum ad iſta trig. tentiarbin babere. Secunda polltio eſt c animaba⸗
er go deficientibus nobis nibilomin poterit cogno. beat potẽtias ſenſitiuas.ilia inꝙᷓ que rationalis eſt.
ſere ſenſibilia. auoc eſt manifeſte falſum. cotra er⸗. ſed quoniam omnes ſenſitiue exterioꝛes vniunt in
ere ntra pm qui vicit q, deſicjente ſenſn oꝛigine T in ſenſu cbi. ꝛ diſtinguñt in oꝛganis. ione⸗
Gen eientiam wficene gueeſi im illum ſenſu, ceſfario cum ania era coꝛoꝛerecurtunt otones
Situ diegs e boc habet anima ſepota ego aucro . botentie vnam oꝛiginem. ſcilicet ad ſenſum com⸗

=

ei⸗

ſt
4
4
4

Di

. .*
* —

.

muneʒ. ? illũ ſenſum põt anima libera qd poterat
per omnes alios exterioꝛes ratione alligationis cum

coꝛpoꝛe ⁊ illo vtitur ad actus omnium ſenſuũ.et ita

vtitur ſeuſu interioꝛi non ſolum intellectu.⁊ iſte ſen/
ſus eſt qui trahit ſecum fantaſtica. Et hanc poſitio/

nem ↄfirmant ꝑ auguſtinum qͥ dicit de ſpiritu ⁊ ani/

ma.⁊.xij.ſuꝑper Geñ.ad literam.ꝙ anima trabit ſecũ

imagines nõ coꝛpoꝛales.⁊ ꝑ illas imaginat᷑ ⁊ cogung

ſcit.et vtit᷑ potentia ſenſitiua interioꝛi.Tercia poſi/
tio qꝛ anima ratiõalis ſeꝑata nibil cognoſcit niſi me⸗

diante potentia intellectiua. ꝑ illam aũt põt cogʒo/
ſcere nõ ſolum quod cognoſcebant alie potentie ꝓ/

pter ſui libertatẽ.ſicut vnus angelus ꝑ potẽtias ſen/
ſitiuas nihil poteſt oꝑerari.ſic nec ꝑ vegetatiuas.qm̃

depenaent ab oꝛgano coꝛpꝑali ſicut manifeſtuʒ eſt in

tuẽti. ſic coꝛpe coꝛrupto nihil oꝑat᷑ ꝑ potẽtias q̃ re
ſpiciunt vegetabilem.ita nihil operat᷑ ꝑ potentias q̃

reſpiciunt ſenſibilem.ꝑ intellectuʒ aũt cognoſcit res
ſub cõditionibus materialibus pꝛeſente materia.et

boc eſt ſenſus exterioꝛis.⁊ res ſub cõditionibus ma/

terialibus adſente materia.⁊ boc eſt imaginatiõis.⁊·
illas etiã res cognoſcit abſtract oibꝰmãaãlibꝰ.⁊ ̊ oia

vere facit.⁊ recte dicit᷑ aia ſepata ſentire.imaginari.
⁊ intelligere.non ꝑ diuerſas potentias.ſed per vnaʒ

tentia eſt aliqͥd quo eſt fieri.⁊ aliquid quo eſt facere.

ſic ⁊ in omni cognitione.⁊ cum bhec ſit pꝛima diuiſio

potentie ꝑ actiuum ⁊ paſſiuum.neceſſe eſt iſta dffer/
re.verumtñ ſᷣm gradus minoꝛis ⁊ maioꝛis ſimpli/
citatis ⁊ ſpũalitatis habent maioꝛem ⁊ minoꝛeim dif
ferentiam. Intellectiua nanq; ꝓ eo ꝙ eſt ſpirituali-
oꝛ ⁊ abſtractioꝛ habet vtrauq; potentiam que reſpi-
cit ſubſtantiam ſpiritualem.ita ꝙ actiua ratione ipi /
indiget amminiculo cxterioꝛis luminis.nec eſt arta-
ta ad aliquid. ergo poteſt ꝑ iſtam cognoſcere que cirn

us quo eſt. ⁊ paſſiua ratione ipſius quod eſt. ſ. mate/
rie ⁊ foꝛme. In potẽtia aũt ſenſitiua que eſt minꝰ ſpi

ritualis. actiua potentia eſt ex parte anime.⁊ paſſiua

cx oꝛgano.⁊ ideo quia ſenſus non eſt ſine actione et

paſſione.ideo ſentire dicit᷑ eſſe opatio coniuncti. Et

elterum.cum actiua nihil agat ſine paſſiua.⁊ quando
aia amittit coꝛpus amittit paſſiuaʒ reſpectu actꝰ ſen
tiẽdi.ideo impoſſibilc eſt ꝙ aliquo ſenſu vtat᷑ ſiue in

terioꝛi ſiue exterioꝛi q;diu eſt ſepata. Hec autem opi
nio magis eſt rationi cõſona.nec repugnat fidei.nec

ſanctoꝝ autoꝛitati. Ponit enim ꝙ anima ꝑ potenti/
am intellectiuam intelligat ⁊ cognoſcat his tribꝰmo
dis quibus nunc.⁊ angcelus ſimiliter his inꝙ; tribus
mocis a pꝑte rci cognite.⁊ illud dicit᷑ intelligere.inia/

ginari. ⁊ ſentire.ſm ꝙ ſancti dicunt.⁊ ita intlligẽde
27 ſunt autoꝛitates ſanctoꝝ.¶Ad illud ergo quod pꝛi/
mo obijcit᷑ de illo diuite.dm ꝙ lingua illa non erat

niſi lingua imaginatiua.Anima enim fert imagines

nõ tm̃ in potẽtia inferioꝛi.ſed etiã cum ſeꝑatur hʒ in

memoꝛia intelligibili que non eget oꝛgano coꝛpoꝛali
28 ¶ Ad illud quod obijcĩ de Caſſiodoꝛo. dom ꝙ non
loquit᷑ de ſenſibus exterioꝛibus ſed de interioꝛibus.q
nibil aliud ſunt qᷓ; ipſe intellectus ꝓut eſt moaꝰ ap⸗/

29 citur ꝙ anima ſepata eſt liberioꝛ.dm ꝙ verũ eſt q;

tum ad potentiam actiuam.ſed quando caret paſſi-

ua non poteſt operari.ſicut nec ignis ſine combuſti.
bili.non pter imperfectionem ſui in ſe ſed Apter qð

pꝛebendendi ipſoꝝ ſenſuum. ¶ Ad illud quod obij-/

ca nos.poterit ⁊ ſeꝑata.

neceffario exigit ad exeundum in .adilg as 30
obijcitur & cognoſcit tripliciter. dᷣm ꝙ boc facit ſe-

parata ꝑ vnam ⁊ eandem. Quod obijcit᷑ de alligati.

onc. Dicendum ꝙ boc non facit diuerſitateʒ. quoni
am vna potentia eſt ᷑ᷣm quam anima oꝛdinat totaꝰ
lineam pꝛedicabilem. ⁊ aſcendit abſtrabendo ſiue re
ſoluendo ab infimo vſq; ad ſupꝛemũ.⁊ deſcendit cõ
ponendo a generaliſſimo vſq; ad indiuiduũ.ſoliꝰ emñ̃

potentie rationalis eſt comꝑare indiuiduum ad ſpe

ciem.⁊ eiuſdem conſiderare genus generaliſſimömlum.
et ideo abſtractio in his tribus actibus non eſt ſuffi
ciens ratio ad diuerſificandum potentias.ſed magiſ
coniunctio ꝑpoptima ⁊ decentiſſima ſpᷣm quam factũ
eſt vt anima qᷓ;diu eſt in carne habeat potentias pᷣm
quas alllget᷑ et communicet coꝛpoꝛi operationez ſu/
am ⁊ in regendo ſiue in videndo.⁊ in cognoſcẽdo.et
ſic ꝓatet quare intellectus nõ habet hoc poſſe q; diu
eſt ↄiunctus ꝓpter alligationem ⁊ oꝛdinem ⁊ conne
xionem potentiarum anime ad ſe ⁊ ad coꝛpus.nõ ſic
aũt cũ eſt ſeꝑatus.⁊ ſic ptʒ totum.

Ee⸗ cognitione anime ſepate ꝑ comꝑationem ad ſta
que potentioꝛ eſt omnibus his cognoſcere.ſicut po/
ncre eſt in angelo.vt patet ex ſcdᷣo libꝛo.Ad maioꝛeʒ
gũt intelligentiam eſt notandum ꝙ ſicut in omni pp

tum viatoꝛum.Et querit᷑ vtrũ anima ſeꝑata cogno/
ſcat ea que circa nos gerunt᷑.Et ꝙ ſic videt᷑.ſalteʒ de
bonis. Grego.Quid eſt qð nõ vident qͥ videntẽ om
nia vident.ſed tales ſunt anime beate.& ⁊c.(¶ JOtem
hoc etiam videtur de repꝛobis.quia Gꝛeg.narrat in
dyalogo ꝙ quidam malus homo pꝛedixit locuʒ ſue
ſepulture.⁊ ſoluit ꝙ hoc fuit virtute anime que ian
abſtrahebat᷑ a coꝛpoꝛe.ſi ergo plus eſt cognoſcere fu
tura qᷓ; pꝛeſentia. ⁊ tanto magis quanto magis ẽ ab-
ſtracta.patet ⁊c. ¶ Item communiter de vtraq; vi
det᷑ ꝙ vtraq; habet potentiam intelligendi que non

ca nos geruntur. ¶ Item quanto ſubſtantia liberiꝰ
oꝛ tanto facilius ⁊ certius exit inactum ſuum. ergo
cũ anima ſeꝑata a coꝛpoꝛe ſit multo liberioꝛ q; ei coꝝ··
iuncta.ſi poterat coniuncta cognoſcere que ſunt cir-
Contra. ꝙ leate anime nẽõö
cognoſcant videt᷑.qꝛ beate anime magis adherẽt So

ÿ̃ aliqͥ viatoꝛes.ſed aliqui viatoꝛes ita adberẽt deo
ꝙ parum vcl nibil ſciunt de bis que bic gerunt᷑.gc.

¶ Item de damnatis videt᷑.quia lumen cognitiöois

nõ accreſcit in damnatis. immo potius obſcuratur.
ſed cum damnati erant hic non poterant cognoſce-
re ea que fiunt apud inferos. ergo nec We. SS

runt cognoſcere ea que fiunt apud nos. ¶ Item ꝙg
nec iſti nec illi videtur. quia tam iſti qᷓ illi babent po
tentiam cognoſcendi finitam.ſed ad hoc ꝙ aliquis

cognoſcat da nono neceſſe eſt pꝛeſentari ipſi virtuti

cognoſcenti.ergo ſi a nobis multum diſtant ⁊ abſen

tes ſunt.patet ⁊c.¶ Item tam iſti qᷓ illi diligũt nos.
ſed qui diligit alterum congaudet in bonis ⁊ contri ·
ſtatur in malis.ergo ſi mali non debent cognoſcere
vnde gaudeant.nec boni vndec dolcãt.videtur q; nec

iſti nec illi nos cognoſcant.Et hoc confirmatum eſt
per illud quod dictum eſt Joſie.iiij. Regum.xxij.

Dixit enim dñs ꝙ auferret eũ ne videret mala genꝭ
ſue. ¶ Redð ꝙ ẽ aliqͥd eogſcẽ dupꝑlr.ſ.ꝓpꝛia ↄſidera/⸗

tiõe. l alteriꝰ inſtryctoe. Cognito EPau oſideratõz

2

eſt dupliciter. Aut em̃ eſt rei vt pꝛeſentis ⁊ certitu/
dinem. Aut eſt rei vt abſentis ⁊ per quandam conie
cturationem. Similiter inſtructiõis cogniſto eſt du/
liciter. Aut em̃ eſt ꝑ reuelationẽ alterius.aut reue
ationem dei. Cum igit ſit quadruplex mdꝰ? cogno⸗
ſcendi. Dꝛimus non eſt in animabus ſepatis q̈tum
ad actus noſtros qᷓ;diu ſunt in locis ſibi deputat. Di
ſtant em̃ a nobis niſi foꝛtaſſis diuina ꝑmiſſione veni
ant ad nos. Secũdus vᷣo qui eſt ꝑ quandam piectu⸗
rationem.ſicut nos facimus de illis quos nouimus
cum ſint nobis abſentes. in damnatis eſſe poteſt nõ
in bonis. quia huic admixtus eſt erroꝛ 2 dubietas.
ercius ꝑ reuelationem poteſt eſſe in bonis quib?
referunt angeli boni.⁊ in malis quibus referunt de-
mones vel ipſi damnati.Quartus vo ꝑ illuſtratönẽz
⁊ reuelationẽ tm̃ in bonis.Ande aug.in libꝛo de cu⸗
ra. ꝓ moꝛtuis agenda.poſſunt inquit ſpiritus moꝛ/
tuoꝛum aliqua que hic agunt᷑ que neceſfarium ẽ eos
noſſe.non ſolum pꝛeſentia ſed ctiam pꝛeterita ⁊ fu/

tura ſpiritu dei reuelante Pnon cere. Et Gꝛegoriꝰin

32
33

34

35

36

57

et.
¶ Be cognitione anime ſepate comꝑationem ad ſta

attendunt. (

dyalogo. fit in electis quoddam mirabile vt ᷣm illoſ
quos hic nunq; viderunt vel nouerũt bonos cogno
ſeneen ennnn cognoſcunt.ſed quedam ꝑ reue
lationem. ¶ Ad illud ergo quod obijcit᷑ ꝙ omnia vi
dent boni. qꝛ vident videntem omnia. dom q; Gre.
intelligit de bis que ſunt eoꝝ ſaluti neceſſaria.¶ Ad
illud quod obijcit᷑ de illo qui pᷣuidit locum. Ddm q;

Hᷣ potuit eẽ ex multa ſollicitucdiie anime abſtractöe.
vel etiam aliqua facta interius reuelatione Ad il

illud auod obijcitur ꝙ nõ indigent oꝛgano ⁊ ſunt li-

berrime. dom ꝙ quis nõ indigeãt oꝛgano ad cogno
ſcendum ea quoꝛum habent ſpecies. indigent tamẽ
ad accipiendum de nouo ⁊ cognoſcendum maxime
ſingularia¶¶ Ad illud quod obijcitur in contrariuʒ
ſancti ſunt ab his abſtracti. Dum q; non eſt ſimi⸗
le. quia q;diu ſunt in carne impediunt᷑ a contempla
tione dei ex conſideratione multa noſtroꝛum actuũ.
ſed iam beati nõ impediunt᷑¶¶ Ad illud qd obijcik
ꝙ nõ habent maius lumen cognitionis.Dum q ſiẽ
modo cognoſcimus reuelatiõe.ita ⁊ ipi ſimiliter.ſed

certius conſiderant nos qᷓ; nos ipos.qꝛ nos bactenꝰ
cognouerunt.ſed non nos ipſos. ¶ Ad illud quod
obbeit᷑ ꝙ tolerent boni. m ſicut iam batebit ey

Dr bonis triſticia nec malis gaudiuz aliquid ex hoc

..

tum beatoꝛum. Et qucritur vtrum mutuo ſe cogno
ſcant.ſ.vamnati beatos et econuerſo. Et ꝙ ſic vide.
tur ꝑiillud Luce. xvj. ꝙ diues poſitus in toꝛmentis
vidit abꝛaam. ⁊ abꝛaam econuenſo vidit iᷣm.¶ Jtã
grego. Infigeles in imo poſiti. fideles ſuꝑ ſe in req̃ͥe
atte Item ratiõe videt᷑ quia oppoſita ſibi
inuicem comꝑata et ſimul viſa magis oe et
etiam dvecoꝛant vniuerſum. ergo ſi mali bẽbunt penã
eatenus intenſam qua poteſt cogitari. et ſimilit᷑ bo
ni gloꝛiam.⁊ vtraq; intendit reſpertu alteriꝰ. g vtri
q; debent ſe mutuo vider . Item conſtat ꝙ boni
gaudebunt ⁊ laudabunt dei iuſticiam.mali ſimiliter
vlcbunt de gloꝛia amiſſa. ergo ſi non contingit gau
dere niſi cognito.vtriq; cognoſcent.ſ.honi ſeueri
tatem iuſticie. ⁊ mali dignitatem gloꝛie ſed boni boc
non vident in ſe nec mali in ſe. ergo cõſtat ꝙ vident

inuicem. ¶ Contra. inter eos eſt impꝛopoꝛtionabi

ſcit ſanitatem alterius quam non babet. 4
quod obijcitur ꝙ generat doloꝛem ⁊c̃.patet reſpon/

diſtantia. ergo ſi ad viſionem requirit᷑ pꝛeſentia. vr
ꝙ nõ poſſint mutue ſe videre. (Wrem gloꝛia eſt qli
tas ſpiritualis.ſed qualitas gratic non videt᷑ exteri⸗
us a nõ habente.ergo nec gloꝛi e. Item conſidera
tio pene incutit terꝛoꝛem.⁊ conſic eratio gloꝛie gene
rat gaudium.ſed in malis nullum erit gaudiũ.in bo
nis nullus terroꝛ.S ⁊c. Si dicas ꝙ recipit᷑ vᷣm modũ
recipientis nõ recepti.⁊ ideo in malis generat confu
ſionem ⁊ in bonis gaudium.&ᷓ ſi duo debent effe ptꝰ
iudicium.ergo poſt ſe cogn ſcerent. quod eſt contra
BGꝛego.vt habet᷑ in litera.¶ Itẽ in bonis eſt cõpaſ⸗
ſio e bonitate nature.ergo ſi nõ tollit᷑ bonitas natu
re.maxime vigebit in eis compaſſio.ergo videt ſi
videant toꝛmenta maloꝝ ꝙ; maxime doleant. Et hoc
videt᷑ Gꝛegoꝛius dicere ⁊ habetur in litera volũt
tranſire ꝑ affectum miſericoꝛdie. ¶ Reo. dicenduʒz
conſideratio ſiue cognitio gloꝛie beatoꝛum eſt repꝛo⸗
bis pena.⁊ conſideratio ſiue cognitio pene repꝛobo-.
rum eſt electis gaudium.qꝛ iſti conſiderant gloꝛiam
ſub ratione amiſſionis.iſti penaʒ ſi ub ratione diuine
vltionis.Ande letabit᷑ iuſtus cum viderit vindictã.
Quoniam igit᷑ gloꝛia electoꝛum ſe emper manet. ⁊ pꝰ
iudicium erit copioſioꝛ.ideo ⁊ nunc ⁊ tunc vident pe
nam damnatoꝛum.ᷣm ꝙ dicit᷑ ſa. vlti. Aident in/
ꝙ in deo ſiue in ſpeculo eterno.cum faciat ad eoꝛum
gloꝛiam cumulandam. Repꝛoboꝛum ena ſimiliter
poſt iudicium intendet᷑.⁊ adeo intendet᷑ vt beatoꝛũ
gloꝛiam non liceat eis conſiderare.nec ab eis conſili
um petere vt diues petijt.quia toꝛmentoꝛum ſuoꝛuʒ
magnitudinem non poterunt ſuſtinere ita ꝙ liccat
alijs vacare.immo abſoꝛbebunt᷑ totaliter a penis.
Concedqende ergo ſunt rationes ꝙ mutuo ſe cogno⸗
ſcant.¶ Ad illud quod obijcitur in contrarium ꝙẽE 38
inter eos impꝛopoꝛtionabilis diſtantia. Ddm q nõ⸗
agnoſcunt mali bonos per intuitum pꝛeſentie.ſed 1
conſiderationem intelligẽtie. boni vero malos in ſte

culo ⁊ in deo.¶ Ad illud quod obijcitur de gloꝛia. di 39

cendum ꝙ non vident ipſam gloꝛie eſſentiam ſed cõ
ſiderant requiem.qꝛ cognoſcunt ⁊ gaudent. ſed ipſi
laboꝛant ⁊ dolent.⁊ cognoſcunt ſicut infirmꝰ cogno
¶ Ad ullᷣ

ſio. quia conſideratio bonoꝛum non eſt in pena quia
afflictiua. ſed fertur vlterius qꝛ iuſta. ⁊ optime ⁊ di·

gne inflicta. ⁊ talis conſideratio amanti generat gau
dium. Similiter nec conſideratio maloꝝ ſiſtit᷑ in bo/
no gloꝛie quia reun ſecj ꝛ ne itenm. abe conſi⸗

deratio generat doloꝛcʒ.¶ Ad illud quod obijcif᷑
poſt iudicium videre debent ⁊c. SDicendum ꝙ tunc 4
maioꝛi pena erunt abſoꝛpti vt iam non liceat eis co- “
gitare gloꝛie dignitatem. ſemꝑ tamen in mente habe⸗

bunt eius amiſfionem ⁊ carentiam vt triſtentur.

illud quod obijcitur ꝙ compati eſt de bonita/

te nature. Dicendum ꝙ boc non eſt verum generali
ter niſi intelligatur de natura paſſibili.

—
geritur de verme qui erit in damnatis.⁊ cir
box tria queruntur. Pꝛimo queritur vtrũ
ſbabeant vermem matcerialẽ ſiue coꝛpoꝛalẽ

damnati bal rialé ſiue coꝛpoꝛali
Secundo vtrum ſit in eis vermis ſpiritualis. Ta-⸗

cio queritur vtrum vermis ille ſit inuariabſlis.

Vnſequenter qᷓtum ad ſecundum articuliũ

n

Hi

her⸗
pa
7⁵
ch

he

NQDueſtio. ſ.

¶ Circa quam pꝓceditur ſic ⁊ oſtendit᷑ ꝙ vermis ille ſt
materialis. Ecci. vij. vidicta carnis impij ignis et ver
* mis.Et Judithb vltimo. Dabis ignem ⁊ vᷣmes in car
e nes eom.g ſi in carne non eſt niſi vermis materialis.
in patz ⁊c. ¶ Item damnati reſurgent cũ penalitatibꝰ
⁊ defoꝛmitatibꝰ.g̈ babebunt coꝛpa putrefactibilia ſi⸗
tei cut nũc habent. ſed ex eoꝛpe putrefactibili generant
vermes.S c. ¶ Item pena vermis ſemꝑ annectitur
n pene iguis velut in plunibus locis ſcripture pʒ. Sed
an ignis nõ tm̃ eſt ſpũalis ſed ctiam materialis.S̊ videt᷑
ſimiliter ꝙ vermis.igne em̃ punit᷑ coꝛpus et anima.
ſumn F ſimiliter ⁊ verme. videt᷑ ꝙ ſit materialis.¶ Cogx/
Eg tra. Eſa. xiiij. dicit᷑ de dyabolo. Operimentũ tuũ erüt
vermes.ſed ↄſtat ꝙ dyabolus nõ habet vermẽ mate
Krcähk rialem. & ⁊c. ¶ Item nullus vermis materialis ẽ im

ce moꝛtali cum babeat foꝛmam coꝛruptibilem. ver⸗

ae mis ille nõ moꝛitur ſicut dicit᷑ vltimo Eſaie. &.e.
id, Item vermis materialis ⁊ in ſua cognitõne et in
gnin ſua oꝛigine aliquid minuit de ſubſtantia coꝛpis.ergo
di ſi coꝛpus illud nõ eſt cõmutabile. nõ igit᷑ punit illud
ſdci talis vermis. ¶ Item ibi erit multo intenſioꝛ ignis
e q; ſit hic. ſed vermes in iſto igne nõ poſſunt viuere.
cr ergo nec in illo poterũt. Si tu dicas ꝙ boc eſt p mi-
ri, raculum.S tũc cum nõ patiant᷑ ab igne vident᷑ habe
toun re coꝛpoꝛa gloꝛioſa ⁊ incoꝛruptibilia. Si dicas qre⸗
ſlte naſcunt᷑.quero quõ.cum nõ ſit ibi ſoli locus.et ma/
ari xime putrefactibilia ꝑ virtutem ſi upꝛaceleſtem habe
42 bunt generari. ¶ Rꝰ.dicendum qꝙ Augꝰ.xx. de ciuit.
nin dei. ponit circa hoc duas opiniones. Quidã eniʒ vo/
1gl luerũt intelligere vermẽ illum eſſe materialem pꝛo/
ni pter verbum ſcripture. Alij vo rationem ſequentes
ecn volunt dicere ꝙ vermis ille ſit ſpnalis.⁊ boꝛum opi /
