ade nõ dei.ã fuit inſtitutũ ab hoĩe nõ a deo ¶ Itẽ ſa

cramẽtũ matrimðij ẽ inſtitutũ a veo.et in bis q̃ ſunt

a deo inſtituta nõ põt bõ etiã aliqͥd mutare nec diſ/
ponere.g nec circa matrimõiũ.ſed tota die diſpẽſat
qᷓntũ ad boc ſacrm.ẽᷓ ⁊c. ¶ Itẽ nõ legit᷑ deñ ee locu
tu de matrimõio niſi qñ dixit. Creſcite et mitipli. ⁊c.
⁊cũ h̊ dictũ ſit beſtijs ⁊c.vꝛ ꝙ etiã iuter beſtias con
ſtituit. ſed boc ẽ incoueniẽs. ⁊c ¶ ¶

8 cõtractꝰ hũani ſũt inſtituti ab boibꝰ. ⁊c. Re. dd. g
inſtitutõ mr̃moõij ẽ a deo. S nota ꝙ quedã ſut ſac/
mẽta que ſuut pure ftdei.ſicut baptiſmꝰ et cõfirma⸗
tio et ↄſiliaquedã aũt nõ tm̃ ſũt fidei. etia natura-
lis dictamis.et talia ſũt pnia et matrimbiũ. ᷣ tamen
nõ oino ſüt de dictamie iuris natural. Què pꝛio mo

g tur inſtitutũ fuiſſe mrimoniũ ſub pcepto.
¶tra.

tẽ matrimõiuzʒ

contrabif᷑ p bũanũ ↄſenſñ. ẽ cõtractꝰ hũanus.ſeld ad myimon⸗ init᷑ lib
Artari debuit hõ ꝑ pᷣceptu

ſunt deꝰ inſtituit mãdando.q̃ ſcdᷣo mõ inſtituit inte

rius illuſtrãdo.⁊ ſicinſtituit matrimõiũ. Vñ ipᷣe nõ

pcepit adã ꝙ euã duceret in vxoꝛẽ.ſ illuſtrauit eum
Pcepit ada &̈ en ret in vxoꝛẽ. auit eum
interiꝰ.vt intelligeret eã ſibi dandã in vxoꝛẽ.et om 2 Q

nibꝰ poſteris ꝑ liberũ cõſenſũ vxoꝛes illo mõ cõoun

gi. VUñ adã ſic illuſtratꝰ dixit.hoc nõ os ex oſſibꝰ ⁊c̃
Et ſicut dicit moꝗr̃ in lr̃a ꝓphetice ẽ locun. et 5 ver
bum illud nõ fuit a ſemetipo ſ a deo. et iõ inſtitutõ
buiꝰ ſacri fuit a deo.et ſic ptꝭ pᷣmuz. ¶ Ad illud qð
obꝛ ꝙ tũc homo etiã nibil mutare põt.dᷣm ꝙ hõ ni

bil mutare põt qð dñs inſtituit ſacr̃alit᷑ quo ad foꝛ/

mã et quo ad materiã q̃ntũ illi tpi congruebat.exci ⸗

piendo ſolum patrem et mr̃eʒ.et qꝛ alie ꝑſone ſcoᷣm

diuerſa tꝑa debebãt ↄgruere inſtititutõi.de legitimi

tate ꝑſonaꝝ reliquit eccleſie diſpẽſandũ.et circa hãc
diſpenſat eccleſia.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ vñs nõ ẽ lo/

cutꝰ de mr̃imonio niſi ibi creſcite et multipli.dʒ q;

falſum ẽ.imo locutꝰ ẽ ꝑ adã qñ adã ſpũſacto illuſtra

tus dixit illud vbũ in pſona dei.et hoc pʒ.qꝛ Mat.
xix. repetit illud vt verbũ dei Ad illud qð obꝛ ꝙ eſt

cõtractꝰ hũanꝰ.dom qꝙ nõ ẽ pure hũanꝰ.et hoc ptʒ

ſic. In mr̃imonio nãqʒ duo ſũt.et mutua obligatio.
et obligatiõis mutue indiſſolubilitas.et qmuis pꝛi/

—

1

mũ ſit hoĩs.ſecũdũ ẽ tñ inſtituẽtis.et rõe illiꝰ indiſ/

ſolubilitatis pᷣcipue mfimoniũ tenet rõʒ ſacri et ſig/
ni.et iõ nõ ab hoie ortũ babet ſed a deo.et hoc meliꝰ

patebit infra qñ aget᷑ ve inſolubilitate mfimonij.
Auecſtio ii, c .

¶ Qualiter fuit inſtitutũ mrimoniũ. Et ẽ qõ vty inſti

tutio mr̃imonij fuit ſub pᷣceꝑto.et q ſic vꝛ ꝑ textum
geñ. qꝛ pᷣceptũ eſt eis ꝙ creſcerẽt et multiplicarent᷑.
ſed nõ poterat hoc fieri niſi ꝑ cõiunctionẽ maris cũ
femina.hocaũt eſt mr̃imoniũ.g̊ mr̃imoniũ fuit inſti

tutũ ſub pᷣcepto. ¶ Itẽ mgj̃ in lr̃a.pꝛima inſtitutõ

mfimonij habuit pꝛeceptũ.ſed pᷣma fuit in padiſ o. S
⁊c¶ Itẽ roe vꝛ. qꝛ mr̃imoniũ oꝛdinatũ erat ad con/
ſeruationẽ ſpẽi qntũ ad generatiuã. et eſus lignoꝛũ
oꝛdinatꝰ erat ad cõſeruationẽ indiuidui qᷓntum ad

nutritiuã. qꝛ et ſi nunq; moꝛeret᷑.tñ determinato tẽ⸗
poꝛe in aliã vitam tranſferret᷑. eſus cadebat ſub pᷣ
cepto. et coitus. ¶ Itẽ oẽs qui poſſunt tenẽt᷑ 4 lo
0

co et tpe multiplicare ꝓlem ſpnñalcm. reuocando.ſ.
hoiem a pets., cũ m ſtatũ pᷣmũ mitiplicatõ coꝛpo
ralis eẽt ↄiñcta ſpñali.vẽ ꝙ; oẽs tenebant᷑.et ſic vide
niſſe myimoniu ſub Peept e
ſi fuit inſtitutũ ſub p̃cepto.aut & illud pᷣceptũ fuit iu

ris naturalis.aut poſitiui. Mon poſitiui.qꝛ vnũ ſo⸗

lum fuit. Mon iuris naturalis.qꝛ adbuc maneret.S

nullo mõ fuit inſtitutũ ſub pꝛecepto. ¶ Itez ſemper

licitũ fuit bomini facere qð meliꝰ ẽ.̊ meliꝰ eſt oino

cõtinere ᷓ coire.qꝛ caſtitas oirginalis ẽ dignioꝛ cõ⸗/
iugali. g licuit no coire nec nubere.ſed nõ licuiſſet ſi
fuifſet vel eſet ſub pꝛecepto.et ſic ⁊c. ¶ Itẽ ſi pcep⸗/
tũ fuit. cũ abel vxoꝛẽ ñ babuerit.v q peccauerit.ſᷣ
conſtat ꝙ boc ẽ falſum.qꝛ abel ẽ pꝛimꝰ iuſtoꝛũ ſicut

teſtat dñs MMat. xxiij.a ſãguie abel iuſti. c. ¶ Itẽ

—

ad mr̃imoniũ requirit᷑ liber conſenſus.ꝙ nullo mõ
pth. K. do. Pma inſtituto
matrimõij pᷣceptũ habuit ſicut dicit mgr.et pᷣceptũ
illud fuit affrmatm̃ et fuit iuris naturalis. Sʒ attẽ/
dendũ ꝙ ius naturale qᷓdam dictat ſimplr. qauedam
ſcm tp̃s. Simptr.vt deñ amãdũ.Scðʒ tpᷣs.vt oĩa

eẽ cõia · Dico g pᷣceptũ de vſu mrimonij D na⸗

12

13

14

25

„

turale ſcdo mõ.aꝛ in aüci erãt. dictabat ius na⸗
turake ꝙ; mitiplicãda ele ples ad cultũ vei. Sʒ ceſ/⸗
ſante iſto ſtatu ceſſauit pᷣceptum.et iõ inſtitutio ſcdᷣa
tꝑe legis gratie e ueſuleuri nõ pᷣceptuʒ.et ex
boc pʒ rñſio ad obiectũ.¶ Ad ſcdᷣm dom ꝙ nõ tpe
legis nature inſtitute nec etiã coꝛrupte in ſtatu pꝛis
pfectiꝰ fuit cõtinere q; nubere. Pꝛimo quidẽ.qꝛ nõ
erat pꝛuritus nec turpitudo aliqua. Scdo vero qꝛ
erat obedientie meritũ. Eñ celibatꝰ iohis nõ pᷣfert
coniugio abꝛae¶ Ad illud q obꝛ de abel.dum ꝙ il.

lud erat pᷣceptũ affirmatiuũ et iõ ñ obligabat ad ſẽꝑp

ſed ꝓ loco et tꝑe.⁊ iõ nõ peccauit.quia nõdum ſemi
naulr.Ad illuci qð obẽ de libertate cõſenſus. vᷣm
wſicut pᷣceptũ nõ aufert motum caſtitatis qͥ magis

motus gratuitus et liberalis ẽ.ſic nõ aufert liberta⸗

vtrumc.

trabentis.

tem cõſenſus nec virimit.iõ q;uis dñs pᷣciperet con
tractionẽ mfimõij cũ aliqua.tñ vt cũ hac quis con⸗
trabercet vel cum alia reliquit in mera libertate con.
Snſequenter quantũ ad ſcm articulũ queri⸗/
tur de mr̃imonij integritate et circa hoc qrunt᷑
Pꝛimo querit᷑ de ne een ad ſignifi/
cationẽ. Scdᷣo qᷓntũ ad cãlitatẽ. Tercio qᷓntum ad
Queſtio. ſ.

d

¶ Qnid ſit in ſacfo mr̃imonij ſignum.⁊ quid ſignatũ.

et cũ ſignũ in ſacr̃is ſit elementuʒz ſicut dicit

qꝛ ſacrm ẽ elemẽtũ ex ſilitudine repſentãs. et cũ bic
nullum ſit elemẽtum.vẽ ꝙ hic nullum ſit ſacr̃m.et ſi
nulluzʒ ſacrʒ.nõ vẽ habere ſignificationẽ ſacramẽti.
Si tu dicas ꝙ vir et mulier ſe habẽt in rõc ſacramẽ
ti. Contra differt elemẽtum ab eo qui ſuſcipit ſacr̃ʒ.
S ſi vini et mulieris ſacrm illud vt ſuſceptiuũ.non
S vt figuratiuũ.¶ Item ſicut in no.le. appꝛopinꝗ;

uit veritas.ita no.le. tpꝑe ſcʒ veritatis debuerunt ſig

—. .

46

v

na ſacramentoꝝ euidẽtioꝛa cẽ. cum g vir et mulier
fuerunt ſemꝑ mã huius ſacri. vĩ ꝙ in noua lege nõ
ſunt materia ſiue elemètũ. Si dicas ꝙ; verbũ quo e
fuit opoꝛtunũ. Si dicas ꝙ addita ẽ bñdictio annli
et nuptiaꝝ.hoc nibil ẽ.qꝛ bec nõ ſunt de ſuba ſacfi.
¶ Item quero quiq ſit ſignatũ in hoc ſacro.et vide
tur. Apls dicere Eph̊.v. coniunctio xpᷣi et ecclie.vbi
ait. boc ſaccẽ̃m magnũ ẽ. eęgo aũt dico in xpᷣo et ecde-/
ſia. Sʒ ſi bõ non peccaſſet xpᷣs incamatꝰ nõ eèt bᷣm
cõioꝛem et ꝓbabilioꝛẽ opinionẽ.et nibilominꝰ naßg
nü fuiſſet Cenn. non tm̃ coͤiũctio xpᷣi et eccleſie
ſignatum. ¶ Itẽ ſi ſignificat cõiũctionẽ fidelis anie
cum deo.ſ hec ſepabilis et ſolubilis ẽ. et matrimo
niũ.Similit᷑ cũ duplex ſit còiunctio.⁊ e alia.

4

videt᷑ & illuc ſ. acr̃m nõ ſit vnũ ſᷣ plura. ¶ Itẽ cuz
ſin alijs ſacris ſit aliquid qð eſt res tm̃.aliquid qð eſt
ſignñ tm̃.aliquid qs ẽ res et ſignũ.quero vtrũ illud

ſit in hoc. et ſi eſt. quero Zuich ſit illud. Si dicas ꝙ cõ
.

ſenſus exterioꝛ ẽ ſignũ tin. interioꝛ res et ſignũ. vnio
xhii et ecdeſic res tm. Obꝛ. quia ſicut oꝛdinant᷑ ̃m

cãlitatẽ ſic oꝛdinant᷑ ᷣm ſignificationẽ. g ſi nutn

nõ eſt cauſa ſcdi ſed magis ecõuerſo. pʒ ⁊c.
ꝙꝙ ſicut in alijs ſacramentis aliquid eſi quod eſt res
tm̃.aliquid quod eſt ſignum tm̃. aliquid qð eſt res
et ſignum. ſic et in matrimonio. et boc in omnibus
ſactis eſt generale.ifferunt tñ in mogo compan/

i.et hoc qꝛ qddam ſacrm totalit᷑ ẽ ab inſtitutõe q⸗

am ſune ptin nature dictamie. ꝑtim ab inſtituti⸗

ugo.

one. Illa qᷓ ſunt totaliter ab inſtitutiõe quog vſus

reſpicit ea que ſunt ſcleipure vt baptiſmꝰ et eucha
riſtia.iſta bñt ſigna ſigniſicãtia pᷣm inſtitutionẽ exte
rius et interius.et iõ talia hñt cõueniẽtia inſtituta t
Eexterius adhibita. ⁊ in talibꝰ veꝝ eſt ꝙ; ſigna iſta eui
dentioꝛa ſunt ſcᷣm appꝛopinquationẽ veritatis.⁊
in talibus ven ẽ ꝙ; pꝛimũ ſignũ ẽ cauſa ſcdi.et ſcᷣm
quodãmõ cauſa tereij. vt ptz in baptiſmo. Sunt et
alia qᷓ quodãmõ ab inſtinctu nature ſunt. vt matri⸗
moniũ.in quo ẽ maris et femine cõiunctio. et pnia
in qua eſt offenſe emendatio ptim a fide.ſ. ꝙ illa cõ⸗
iunctio ſignificet cõiunctionẽ dei et anie. et illa emẽ
datio facit reconciiationẽ dei cũ anima. et talia ſu⸗
am pᷣmã inſtitutionẽ habuerunt in padiſo.mr̃imo⸗/

niũ aũt magis.et quia quodãmõ ſi unt a natura. ⁊ in

ſtatu nature non debebat bõ ſubdi elemẽto. iõ non
fiunt in elemẽto extra ſenſibili.hũt tñ exterius ſignũ
qd quidẽ ſignificat interioꝛc coniunctionẽ ꝑ naturã
ſue ſigtionis. ſicut verbum vel virtꝰ.et luc additũ
qð ſignificat naturalit᷑ cõſenſum interioꝛẽ animoꝝ.
ſcʒ copula carnalis m qð ſignificat cõiunctionem
xpᷣi et eccleſie.vel dei et
inſtitutionẽ. eſt em̃ habile ꝑ naturam.⁊ ſignificat ꝑ
inſtitutionẽ.quia vnus mas ceſignificat xpᷣm.alius
autem femina et ſignificat animam. et ex boc patet
rñſio ad pꝛimũ qͥd ſit hic ſignũ.quia pꝛio et pᷣncipa⸗
liter eſt hoc verbum vel virtus in quo expꝛimit᷑ cõ/
ſenſus. vt annexum ẽ diſtinctio ſexuũ. Patet ctiam
quare nõ habet elemẽtũ ſicut alia ſacr̃a. Patet & q̃
re ſignũ non creuit in euidentia.qꝛ nõ erat oino ſᷣm
inſtitutione.iõ immutabile ẽ quantũ ad ipᷣm ſignifi

cans.augmẽtum tñ eſt in euidentia ſignificandi.qa

certius nũc ſcit᷑ quid ſignificat mfimonium qᷓ ante
ſciret. ¶ Ad illud qʒ; obẽ quid ſit ibi ſignatum. dðʒ

—

vnum ẽ ſignatũ pᷣncſpale ſcʒ coniunctio xpᷣi et ec

9

eſie.et qꝛ iſta cõiunctio ẽ duplr. ſ. per cãlitatem et

teria ſiue elemetũ. Si verbu quo ex p nature confoꝛmitatẽ. duplicit᷑ in hoc ſcro ſignifica
pꝛimit᷑ cõſenſus ẽ elemẽtũ. Cõtra hoc eſt ꝙ illð ſẽꝑp

tur. Pꝛima ꝑ ↄſenſum aioꝝ. ſcda ꝑ Smeirtiond ſexu
um. ¶Ad illud qð obꝰẽ ſi hõ nõ cẽt lapſus ⁊c. dom

adhuc ſignificaſſet vnionẽ xpᷣi ſiue dei cũ ecckia. li

cct non expꝛeſſe cõiunctionẽ cũ fideli anima. Sʒ tñ
dus ita pꝛeuiderat futuꝝ eẽ et iõ ſic inſtituerat. Si

tñ hõ non peccaſſet. ſacr̃m a ſignificatiõe vacuũ nõ
Ad illud qꝗ& obẽ ꝙ pꝛimũ nõ ẽ cauſa ſcdi. dem

cet¶Ad ill⸗ uſa ſcoi. dð
; vbi eſt ſigtio ſcom inſtitutionẽ. pᷣmũ põt ecẽ cauſa
ecu

ſecundi. niſi ꝑ naturã pm ꝙ intentio ẽ cauſa erteri
oꝛis.quia effectꝰ exterioꝛ ſignum ẽ cauſe interioꝛis.
yt verbum cõſentiẽdi extenus.ᷣinterioꝛis ↄſeuſus ẽ
ſignum. ſicut in pnia viſum eft.

Queſtio ij. e

—

¶ Qui ſit in boc ſacro cauſans ⁊ quid cauſatũ. Et &

aliquid efficiat pꝓbatur. qꝛ vt dicit Aug.et habet᷑ in
in littera. q; ſanis erat ad officium. egris ẽ ad reme

dium.g ſi mrimoniũ pᷣſtat remediuʒ.aliquid efficit.

AItẽ ſi ẽ ſacrm no.le.ẽ emcit qd ſigurat. J
mrimoniñ ẽ ma
pꝛeſentationẽ ſec

tem
nũ ſacrz innoua lege. non tm̃ re
etiã inſtitutionẽ et ſãctificationeʒ

continet. ſed ſacrm ſanctificãs donat gratiam. τ. GG

¶ Itẽ fieut ſacrm repꝛeſentat ex ſimilitudine. ita fi⸗
gurat ex inſtitutiõe. et ita ſanctiſicat ex bñdictions.
SDzʒ in no. le eſt bñdictio nuptiaꝑ. g vꝛ ꝙ ſit ſctifica⸗
tio. ſic ⁊c Cõtra.ſi ſacrm aliquid efficit. efficit qð fi
urat.ſeq iſtud ſignificat coõiunctionẽ xpi ct eccleſie

nime. et hoc ẽ ſcʒ fidem et

5

8

9

1h anettl
rainni
digſaun
gofnw
nhefin
tiom
tünfma
ihnmuse⸗
atinon⸗

hebicic

neſcinl
llabidi
tonagsſ⸗
hybocſact
lis gau⸗
lihati
getiecthi
unetpelag
alc⸗
gierantat
NAaoninicnl
Nuilamit
ſtaudiſaan

dſasn

Gu

n erbe

Agtongia

ninoniſhn
urot

gitubonn

ſblchruit
apſcitacti

litlurun

tledit

lenmminid

ygtiiege

mggntp
Nltpnädl
ſoſoodat

fagr,

hiſan
femrch
hſnimnͤ⸗
Wgtlne
nngsvn⸗
unep
ßoince
cdosd
miodrt
Mmd

ſnikiin et hãc non efficit. nec aliquid aliud. ¶Item ſacrm
chnitin q dat gratiã et babet efficaciã. ab oibus dʒ accipi q̃
wchinin bñt moꝛbũ.ſᷣ oẽs hñt moꝛbũ cõcupiſcentie.̊ oẽs de
unnin bẽt nubere. bonũ ẽ boĩ nõ nubere. nõ dat grati.
Miaie ¶ Itẽ ſi dat gratiã. quero quã. Si coiungit aiaʒ do
übgrinn et deſpõſat. vel vnit etiã mẽbꝛa adinuicẽ.cũ aiaʒ fie
durſeet ri ſponſam xpᷣi.et mẽbꝛa vnire ſit effectus baptiſmi
näumt et euchariſtie. vi hoc ſa cr̃m ſuꝑſluere¶ Itẽ ſacrʒ qd
Pintſtlel dat gratiã ſi vendat᷑ vel ſub pacto peccunie accipiẽ
Puanitlen facit ſymoniã. qui aliã duceret vxoꝛẽ cũ pacto pec
irnt · ** nnie eet ſymoniacꝰ.qð falſuʒ ẽ. ¶ R.ad hoc volue
mrinhi, runt aliqui dicere illud ſacrm nõ dat gram. ct qð
nmmn dr ꝙ ſacramẽta no.le.dant gratiax dicñt intelligi de
zidtrin bis qᷓ in no.le.ſunt inſtituta.nec ẽ boc ſaccẽ̃m remedi
DSä um p efficaciã b p indulgentiam.et inde ẽ ꝙ cõcupiſ
dnn centiã nõ minuit m babitũ. minuit tñ ym indulgẽ⸗
RK tiã 1 Fm actũ vt nõ vrat ſcom ꝙ dicit.j.ad Coꝝ. vij.
Mantin &ꝙ melius ẽ nubere qᷓᷓ vri. Alij dicũt ꝙ in ſacramẽto
Kage matrimonij dat᷑ gra digne et deuote ſuſcipientibus
nenigie rõne bñdictiõis ſupaddite. deꝰ em eis bñdicit ad be
nedictionẽ ſacerdotis. Sed bec poſitõ nõ v valere.
tin qꝛ illa bñdictio ẽ ſacramẽtalis.et ſi ſacrale efficit qn/
Maſti to magis ſacr̃jm. Et iõ tercio mõ doᷣm ꝙ ſuſcipienti/
tumangen bꝰ hoc ſacr̃m dat᷑ remediũ qntum ẽ de rõe ſacramẽ
nngueſe⸗ ti q; excuſat coitũ.qꝛ facit illũ eẽ venialem ſiue non
wingegnmi; cẽ pcti.qdð alias cẽt peccatũ.⁊ hoc põt eẽ ſine dono
oſcni ren 2 1 gratie.et hũit hoc illud ſacr̃m ſtatim pꝰ lapſuʒz ¶ Sʒ
tlaſtiſu nunc tpe legis no.nõ tm̃ pꝛeſtat illud remediũ. ſ eti
guanictif au aliqð gratie donũ digne ſuſcipiẽtibꝰ.vtpote his
igninite qui ex caritatis cõſenſu vniunt᷑ ad ꝓcreandũ ꝓlem
nuſgiun ad diuinũ cultũ. Roõne em̃ expꝛeſſionis cõſenſus in/
trimmnir diuiduam cõſuctudinẽ vite.et rõne bñdictõis eccle/
ndktipnng ſie cuiꝰ ẽ ſacramẽta eccleſie debite tractare ſubleua/
Gcmcditn tur aia a cõcupiſcẽtia inoꝛdinata. ⁊ dat᷑ gratia ad co
rLKderae pulã ſingularẽ. ad copulã vtilẽ.ad copulꝗ inſepabi⸗
ſetn nſpe em. Et ex bac gratia fit remediũ cõtra triplicẽ inoꝛ-
Mpnunt dinationeʒ cõcupiſcẽtie et naſcitur triplex bonũ ma
ntilpisinn trimonij. Concupiſcẽtia em̃ inclinat ad multas. qa
bewad luxurioſus nõ ẽ vna cõtentꝰ.et in matrimonio dat᷑
ictinimn gratia bomini vtiſoli vxoꝛi velit coniungi. et ita pꝛo⸗
gölenkmat nitas ad multas excludit per copulã ſingularẽ. Cõ/
niire it cupiſcẽtia etiã inclinat ad delectationẽ non ad vtili
sicttn tatẽ.quia luxurioſus nõ querit niſi ſatiſſactionẽ ap
ziiua petitiuc. vat & gratia in matrindio et non recon
untialit lat vroꝛe niſ Ppter glen ſeit⸗ exdudit᷑ velectatõ
nialeiini⸗ appetitiue ꝑ copulã vtilẽ. ¶ Itẽ cõcupiſcẽtia faſtidi
4 ai is um generat pꝰ ipletionẽ. Añ luxurioſus poſtqᷓ; cog-
ingnnn nouit vnã illã reſpuit.et vadit ad aliã. In matrimo
4“ nio vero dat᷑ gratia vt ſemꝑ velit eẽ cum vna. et ita
alüh · Excludit variarũ concupia p copula inſegabilez. Ex
eopula ſingulari orif bonũ fidei. vt ad alia non accc
e n dat. Ex copula vtili honũ plis. Ex copula inſepabi.
22² li bonu ſacrameéti,Ad illud & qd ob: auõ efficit q
fiilgurat. doᷣm ꝙ figurat cõiũctionẽ aĩoꝝ. ⁊ hac efficit
Gfon 4 H noò minuẽdo ᷣ magis augẽdo.ſicut confeſſio contri
uce n B tionẽ.et hoc verã quodãmõ efficit cõiunctioue cum
ſie eo. ſi membꝛu mebꝛo magis vnit p conſequẽs
vonngnt⸗ magis vnit᷑ xpᷣo.ſed in euchariſtia dũ mẽbꝛa magis
initea vniunt᷑ xpᷣo. per ↄſeqᷓns magis vnintur adinuicem.
ſng nic 2 3 vñ xpo incoꝛpant᷑.ct ſic patet dꝛa. ¶ Ad illð qð obꝛ
et 4 g tũc oẽs berẽt acccipere vxoꝛes.dm ꝙ in matri
cfi⸗ g monio dat᷑ gratia ad remediũ.ſᷣ in voto diſponitur
o. anima ꝑ gratiã ad perfectius remediũ. Añ q; ꝑfec/

tũ minꝰ pᷣfecto ẽ pᷣponendũ.iõ nõ oẽs ðbẽt nubere.
ß meliꝰ faciũt qͥ vouẽt cõtinẽtiã. Sʒ qꝛ nõ oẽs capi/
unt verbũ.iõ virunq; ẽ neccſſariũ.⁊ remediũ voti ⁊
religiõis.et remediũ matrimonialis piũctiõis.iAd
aliud ꝑtʒ rñſio.qm̃ in ſacramẽto nõ fit deſpõſatio ſᷣ
figurat᷑ ipᷣa deſponſatio qᷓ eſt dei ad aiaʒ. Sʒ deſpo/
ſatio qᷓ fit et figuratur ẽ deſpõſatio viri et mulieris.
vbi ꝑ cõſequẽs dat᷑ gratia aliqua ad efficacioꝛem de
ſponſationẽ et vnionẽ ipᷣius aic.hoc tñ ẽ ex cõſequ⸗
tiſid illud qð vltimo obꝛ de ſymonia. dom ꝙ ma
trimoniñ accipit rõʒ ſpnalitatis et gratie qũ cõſenſꝰ
iungit᷑ benedictioui.vbi cxplicat᷑ ſignificatio.et obti
net᷑ per benedictioneʒ ſctificatio.et iõ in benedictõe
ſacerdotali ↄſiſtit rõ ſpũalis pᷣcipue.nã matrimoniũ
bʒ aliquid de ↄtractu voluntario.et ãnexũ tꝑale vt
tꝑale.et iõ ſi aliquis vendcret bñdictionẽ eẽt ſymo⸗/Pl
niacꝰ.qui aũt cõſentit finaliter ꝓpter peccunia.qᷓm/⸗/⸗
uis peccet.nõ tñ iudicat᷑ ſymoniacꝰ.maxime qꝛ ipᷣe
nõ ẽ ſacramẽti diſpenſatoꝛ. Et pᷣterea multa tꝑalia
ſunt adiuncta. vt mutua educatio. et filioꝛũ enutri/
tio.et alia plura.et iõ licet dotes accipere.et ſiqs cuʒ
pactione magne dotis cõſentiat.ſymoniacꝰ non eſt.
qꝛ id ſacramentũ et ſi aliq̊ͥ mõ cum alijs cõueniat in
pᷣſtando remediñ.habet tñ carualẽ effectũ cõiunctũ.
rõne cuius et pactionẽ.cadit tñ in peccatũ.qꝛ cõtra
gratiã diſponit᷑.hec ãt potuit eẽ ratio qᷓ̃ mouit illos
qui dixerũt in hoc gratiã nõ dari.Sʒ qui recte vutt
reſpicere et iudicare. neceſſe bʒ pᷣcioſum a vili ſeꝑa/
re.rõne quoꝛũ diuerſa bũit ſacramento cõiter attri/
buere.et ſacri canones boc innuũt in quibꝰab anti/
quo ſtatutũ fuit vt vir cuʒ vxoꝛe in pꝛimo die bene/⸗
dictiõis carnaliter nõ coiret ob reuerẽtiã illiꝰ bñdi⸗
ctionis eccleſie.que ⁊ ſi videat᷑ ãnexa ſacro.vtiq; fit
inquantũ ſignũ.inqᷓutũ tñ habet efficaciã et ẽ eccle/
ſiaſticũ.ſpectat ad eiꝰeſſe cõpletũ.et ſic patet totũ.

ANtrum carnalis cõmixtio ſit de ĩitegritate matrim
nij qᷓntum ad ſigntiã et efficaciam. Et ꝙ ſic vẽ.qꝛ in
inſtitutione matrimonij dẽ erũt duo in carne vna. ct
dñs ipᷣe repetit Mat.xix.ᷣ hoc nõ ẽ ante cõmixtio/
nẽ. cõmixtio eſt de integritate. õ Aug.dicit et ha
bet᷑ in la. nõ dubiũ ẽ illã mulierẽ ad ↄiugiũ non ꝑti-
nere.cũ qua docetur ↄmixtio ſexuũ non ſiſſe Ste
rõne vr.qꝛ cõiugium ẽ ſignũ cõiunctiõis xpᷣi et eccle
ſie in cõfoꝛmitate nature.ſ̊ hec ſolũ ẽ ↄmixtio.g ⁊c.
¶ Itẽ matrimoniũ ẽ inſtitutũ in remediũ ̊ ↄcupiſ⸗
centiã.ſᷣ hoc remediũ habet᷑ ab hijs ſolum q matri⸗
monio ſunt ↄiuncti.g hoc remediũ nõ ẽ ꝑ ↄtinẽtiã.
ſᷣ ꝑ ↄmixtionẽ.quia aliter nõ eẽt magis remediũ nu
bere qᷓ nõ nubere. ¶ Contra. ꝙ non ſit de integrita/
te qᷓntum ad ſigntia videt᷑.qꝛ perfectũ matrimoni/
um fuit inter adã et cuam ante cognitionẽ carnaleʒ.
et ante dixit hoc nũc oꝗs ꝙᷓ eã ↄgnoſceret.g ↄmixtio
nõ ẽ de integritate. ¶ Itẽ ꝑfectũ matrimoniũ fuit in
ter mariã et ioſeph.qꝛ fuit ꝓlis bonũ.fidei.et ſacra
menti. et ſine ↄmixtione. ⁊c. Itẽ ꝙ non ſit de inte
gritate in rõne remedij vꝛ.qꝛ Aug.dicit ꝙ ſanctioꝛ ẽ
copła mentiũ qᷓ; coꝛꝑalis.̊ maioꝛ dat᷑ ibi efficacia ꝰ
ↄcupiſcentiã in vnione mentali qᷓᷓ; carnali.¶ Item
in actu illo efficit᷑ bomo totꝰ caro. ꝑ oppoſitũ cus
gratia que eſt remedium õ ↄcupiſcẽtiam haaise ſpi⸗
2

25

ritualẽ.nunqᷓ; dat᷑ in illo actu. ¶ Itez in illo actu ſa ſolum qᷓntũ ad cõiũctionẽ coꝛpoꝝ.Et pᷣmũ ẽ de ſub

tiſfit concupie. Sed duʒ ſatiſfit ei ia intendit᷑.õ q ſtantia matrimõij qᷓntũ ad eẽ neceſſariũ.ſcᷣm qntẽõ

intendit cõcupiſcẽtiã uõ ẽ remediũ immo venenũ. ag eẽ plenũ.Et ſic ptʒ reſpõſio ad vtrãq; ꝑtẽ.diſtin/
carnalis cõmixtio nõ ꝓdeſt immo obeſt ad reme guendo pfectionẽ duplicẽ ſiue duplicẽ integritatem
26 diũ matrimõij. ¶ R. dom ꝙ integritas rei duplicit ſi ufficientie et plenitudinis.Et ſcᷣm hoc diſtinguũt
acccipit᷑.vicʒ vel qntum ad eẽ neceſſitatis.vel qntu?; iuriſte —‚—— ratũ et mr̃imoniũ cõ
ad eẽ cõpletiõis ſiue plenitudinis. Si loquamur qͥn ſũmatũ.⸗ 7
tum ad eẽ neceſſitatis.veꝝ eſt ꝙ ſacm mrimonij eẽ actu. nõ ẽ remediũ ↄtra pcti . dom ꝙ remedium
bxʒ ſine cõmixtione carnis. Si añt qᷓntũ ad cẽ pleni / aliqð cõtra pam̃ ẽ duplr. aut qꝛ liberat a pctõ ↄmiſ
tudinis.ſicẽ de eius integritate.et ſic ꝓcedunt ratio ſo.et hocẽ ꝑ gratiã que in eo ↄfert᷑.qdᷣdam qð libe/
27 nes ad ꝑtes oppoſitas.Et hoc ptʒ ſic. In mr̃imõio rat a peccato.q̃ddã qð cõmitteret᷑ alias.⁊ taleẽ ma
er cõſiderant᷑ tria hec.ſ.ſignũ.officium, remedium. crimoniũ.qꝛ multi infirmi vrerent᷑ ↄcupia niſi babe
Quantũ ad ſigtionẽ dom ꝙ; duplex ẽ eius ſignifiez rent vxoꝛẽ. quã cognoſcẽdo carnis aduſtioneʒ cua/
tio.ſignificat em̃ cõiunctionẽ xpᷣi et eccdleſie ꝑ chari gerxẽt. et in tali qntũ ad vſum nõ ẽ neceſſe gratiã da
tatẽ. et ↄiunctionẽ eo:ũdẽ ꝑ nature ↄfoꝛmitatẽ. Si/ ri.quis in actu illo poſſit boc mereri ſicut hẽbit᷑ in/

militer duplex ẽ officiũ. Anũ em̃ ẽ mutue cducatio- fraAd illud vero qd vltimo obꝛ ꝙ nõ eſt in reme/2 9

nis et fomẽti.et aliud ꝓcrcande ꝓlis. Silr duplex ?ꝭ dium immo cõtra.qꝛ intendit ↄcupiſcentiã in ſatiſ⸗
remediũ. Anũñ ẽ qntũ ad ↄcupie deſluxionẽ.vt.ſ.nõ faciendo ci.dm ꝙ qͥ cognoſcit vxoꝛẽ debite.ↄcupiſ
ad omnẽ mulierẽ intẽdat.Aliud q̃ntum ad inoꝛdi/ centie nõ ſatiſfacit.s potiꝰ obuiat ne vrat᷑.et iõ non
nationẽ. vt ſc; nõ libidine ſ amoꝛe ꝓlis.nec ſine ma intendit᷑ ſ remittit᷑ in eo feruoꝛ libidinis. Sʒ qͥ cog⸗
trimoniali affectu mulierẽ cognoſcat. Pꝛimũ igitur noſcit vt delectet᷑.nõ habet remedium. immo pᷣſtat
ſigtũ.et pᷣmũ officiũ.et pᷣmũ remediũ.ſunt in ſacra⸗ concupiſcentie fomentum.
mẽto mrimonij qᷓntũ ad cõiunctionẽ aioꝝ. Scom

iſtinctio.xxvij.de mr̃imonio ſcõᷣm cauſam efficientem.deter⸗
minans generaliter ꝙ conſenſus ſit matrimonij cuuſſaaa.
Oſt bec aduertendum ẽ quid ſit coiugiũ.et que ſit efficiẽs cã. Nec ẽ ſcᷣa ꝑps in qua agit᷑ de cã efficiente
coõiugij.que quidẽ eſt ↄſenſus.⁊ qm̃ nõ ois coſenſus facit cõiugiũ. Ideo pᷣmo determiat ingf in genera
li ꝙ ↄſenſus ſit matrimonij cꝗ. Scðᷣo inquirit q̃lis ſit ille cõſenſus.infra diſ.xxviij. Hic qᷓri dʒ vtꝝ cõſenſus
de futuro ⁊c. Pꝛima ꝑs habet duas. In pᷣma determiat de ipᷣo coniugio qᷓntum ad Zagitars. In ſecunda
vero qᷓntũ ad cãlitatẽ.ibi. Efficiẽs aũt cã matrimonij. ⁊c. Et in pᷣma ꝑte duo facit. In pᷣma bꝛeuiter pᷣmittit
de quibus intẽdit agere. In ſcda diffinit cõiugiũ mrimoniale.et hoc ibi. Sunt ẽ nuptie vel mr̃imonium ⁊c̃.
et hec ſunt quaſi duo pᷣambula ad cognoſcendã m rimonij cauſalitatẽ ſiue oꝛiginẽ efficientie. ¶ Silr ſecun⸗
da pars buius diſtinctiõis in qua agit de cauſa efficiẽte diuidit᷑ in quatuoꝛ ꝑtes. In pᷣma vitat narrat. Ji

ſecũda auẽtibꝰ cõfirmat.ibi.O aũt cõſcnſus mr̃imoniũ faciat.⁊c. In tercia ipugnat.ibi.Quidã tñ aſſerunt

⁊c. In quarta obiectiones in cõtrariũ determinat.ibi.His ita rñdemꝰ ⁊c. Subdiuiſiones ptiũ manifeſte ap
arẽt in lra maxime in hijs duabus ptibus vltimis. maxime vtrũ ex ſolo cõſenſu cõtrabat᷑ inſolubile vincu⸗

i. et ſic tria cõtinent᷑ in hac diſtinctione.ſ.matrimonij quidditas. cãlitas. et inſolubilitas.

Pꝛemittit de quib intẽdit agere. “ Lyvr
Oſt hocaduertendũ e q it aiug ii ct que ſit XXVII
mulieriſh coict Rficiẽs eã cõingij.et cauſa ꝓpter quã cõtrahi de⸗
2. uet c iſt diſſe Veat. et que ſut bona cõiugij ei quõ p ea excuſet᷑ cot?
eige e Cainid carnalis. que ſint legittime pſone ad mrfimoniũ. Sũt
ſemp ſimul cobabita- et alia plura in młimonio ↄſiderãda qᷣ ſub cõpendio

.

1a (Matrimoniũ vi/
ri mulieriſq; cõiũctio

re. nõ neceſſe ad perſtringeuhuus.
ſit mr̃imoniũ ey ſit Diffinit quid ſit coniuguum. b
ſbi indiuidua vite con ( Sunt g nuptie vel matrimoniũ viri mulieriſq; cõiüu⸗ ꝗ
Kerudo. Are videt ctio maritalis inter legittimas pſonas. indiuiduã vNi⸗
indiuiſibilsſi cau Vite ptinet ꝙ abſq; cõſenſu alteriꝰ neuter cõtinẽtiam
dit᷑ in ᷣmo mẽbꝛo. v· pfiteri põt.vel oꝛatiõi vacare.⁊ ꝙ inter eos dũ viuũt
ꝙ ſuꝑſluat illð adde-· vinculũ cõiugale ꝑmanet vt alij ſe copulari nõ liceat.
re. g Be voz bic dif et yt inuiceʒ alter alteri exhibeat qð qſq; ſibi. Hac t
ui enuen deſcriptõe legittimoꝝ ⁊ fideliũ tm mrimõiũ includir.
matu iſta aũt diffini /· ( Agit de c efficiẽte mrimoniũ que ẽↄſenſus.
tio. Matrimoniũñ eſt determinans veritatse .—
maris et femine cõiñ. ¶ Efficiẽs aũt cõẽ mr̃imonij ẽ conſenſus.nõ quilibz. H ꝑp
cio maritalis. ſuffici · Verba expᷣſſus.nec de futuro ſed de pñti.Si em̃ ↄſen⸗
ens ẽ qntũ ad eẽ diſſt⸗ tiüt in futuꝝ dicẽtes. Accipiã te in virũ ⁊ ego te in vx
ulciig ingit ibi gen? oꝛem. non e iſte oſenſus efficax matrimoij. Itẽ ſi con⸗

d illud g qd obꝛ ꝙ gratia nõ dat᷑ in illo 28

oapp⸗

b.

Mßbinli
ubus.

Nilchi
ologar.
Apnlde
bo al,

Ohanenss
nik
gnöen
ind

Dmi phinite
morniinoan
nmenucſegnin
Cronſothiei⸗
winigiͤckunen,
Kegiminſt
midong
Rirneſriköne
mlhans gier

eter⸗

na gt Nuͤfin
ctonmarifgocen
icqic at⸗
gocri inn
nöabulgf
Nteſc hinenitt
Uprutttim)
1 Miin
ſensgünmniit,
õ
hits

MI

4
9

— —
— —
—

it
4
k.

Micolaꝰ ppᷣ.

Johᷣ. Chꝛib.
Amb.

Amb. in li. ð
vginibus.

Iſið.i li.ethi
mologiaꝝ.
Aug. in li.de
bo. ↄiu.

„

,BTBT,ßf — f

ſentiãt mẽte et nõ expꝛimãt verbis vel alij certis ſig⸗

☛

nis. nec talis conſenſus efficit mrimoniũ. Siĩᷣt ver/
bis explicãt qð tamẽ coꝛde non volũt. ſi non ſit coac/⸗
tio ibi vl dolꝰ. obligatio illa vboꝝ qͥbꝰ ↄſẽtiũt dicen⸗
tes.accipio te ĩ viꝝ et ego te ĩ vxoꝛeʒ.mr̃imoniũ facit.
N¶AXffirmat auẽtibꝰ ꝙ ſolꝰ ↄſẽſꝰ facit mfimõiũ. d

E&οt cõſenſus matrimoniũ faciat ſubditis ꝓbat᷑ te⸗
ſtimõijs. Ait em̃ yſidoꝛꝰ.Cõſenſus facit matrimoniũ.

Itẽ Micolaꝰ papa. Sufficiat ſolus ſᷣm leges eoꝝ con

ſenſus.de quoꝝ cõiũctionibꝰ agit᷑. Qui ſolus ſi foꝛte

tio cõiu galis.Ex his apparet ꝙ cõſẽſus.i.pactio cõ⸗

iugalis matrimoiũ facit.et extũc cõiugiũ ẽ etiã ſi non
pceſſit vel ſecuta eſt copula carnalis.

¶ AQnñ incipit eſſe coniugium. .

( m ab ipᷣa deſpõſatõe in qua pactio cõiugalis ex⸗
pꝛimit᷑ cõiuges ſint ſctõꝝ teſtimõia ꝓbãt. Ait em Am

bꝛo.Cũ initiat᷑ cõiugiũ.cõiugij nomẽ aſciſcit᷑. cũ con⸗
iungit᷑ viro cõiugiũ ẽ.nõ cũ viri admixtõe cognoſcit᷑

Itẽ Iſidoꝛꝰ.Cõiuges veriꝰ appellãt᷑ a pꝛima deſpõ⸗
ſatiõis fide.qᷓ;uis adhuc inter eos ignoꝛet᷑ cõiugalis
coõcubitꝰ. Itẽ Aug.Cõiũx vocat᷑ ex pꝛia deſ põſatõis
fide quã cõcubitu ñ cognouerat.nec fuerat agniturꝰ.
nec ꝑierat.nec mendax mãſerat coniugis appellatio.
vbi nõ fuerat nec futura erat carnis vlla cõmixtio. ꝓ⸗
pter qð fidele cõiugiũ.ãbo parẽtes xpᷣi vocari merue
rũt.nõ ſolũ illa mr̃.ſ etiã ille pat eius.ſicut cõiũx ma⸗
tris eiꝰ.vtrũq; tñ mẽte nõ carne.Ex his euident inſi⸗
nuat᷑ ꝙ ex tꝑe qͥ ĩtercedit cõſenſꝰ volũtariꝰ ac marita
lis qᷣ ſolꝰ cõiugiũ facit veri coniuges ſunt ſponſus ⁊
ſponſa.Scom quoſdam non ẽ coniugium ante carna
lem copulam.ſed ſponſi et ſponſe ſunt.
Impugnat ꝙ ſolꝰ cõſenſus faciat mrfimõiũ. f

Quidã tñ aſſerũt veꝝ cõiugiũ nõ cõtrahi añ traduc/⸗

tionẽ et carnalẽ copulã.nec vere cõiuges eẽ aliquos
añqᷓ; intercedat cõmixtio ſexꝰ.ſ a pꝛia fide ðſpõſatio⸗
nis vir ſpõſus.et mulier ſpõſa ẽ nõ cõiunx. Spõſos
ãt ⁊ ſpõſas cõiuges freq̃nt appellari dicũt.nõ qꝛ ſint.
Fqꝛ futuri ſũt.cuius rei ſpõſionẽ inuicẽ fecerũt.et ſᷣm

hoc vᷣba pᷣmiſſaꝝ auẽtũ intelligẽda foꝛe tradũt.
Qua ratione vtuntur. g

C do int ſpõſaʒ et cõiugẽ plimũ interſit.ex eo aſtru⸗

unt.qꝛ licʒ ſpõſe añ carnalẽ copulã incõſulto vł nolẽ⸗

te ſpõſo monaſteriũ eligere.quo facto.ſpõſo etiã licet
gliã ducere.Cõiugaius vo vł cõiugata nec cõtinẽti⸗
anm niſi ex cõi cõſenſu ſeruare valʒ. nec mõaſteriũ pe⸗
N ſponſa põt
monaſteriõ eli
gere nõ requiſi
o ſpöſi oſen.

tere.niſi vterq; continentiã ꝑit᷑ ꝓfiteat᷑. v liceat
ſpõſe monaſteriũ eligere auẽtibꝰ ſctõꝝ ꝓbat᷑. Ait em̃
Euſebiꝰ papa.deſpõſatã puellã nõ licet parẽtibꝰ alij

virvo tradere.tñ licet ſibi mõaſteriũ eligere.Itẽ Gꝛeg.
decreta legalia deſpõſata (ſi cõuerti voluerit) nllo pe

in nuptijs defuerit.cetera etiãʒ cũ ipo coitu celebꝛata
fruſtrant᷑. Itẽ Joh̊.Chꝛip. Matrimoniũ qͥdẽ nõ facit
coitꝰ volũtas.et iõ nõ ſoluit illð ſeꝑatio coꝛpis. Itẽ
Amb. Mõ defloꝛatio virginitatis facit cõiugiũ.ſᷣ pac

et differẽtia. Sed qm̃
marital cõiũctio duo
implicat in ſe. ſcʒ le/
gittimitatẽ ꝑſonaꝝ.=
indiuiſiõʒ ꝑſonaꝝ.iõ
ad maioꝛẽ eruditionẽ

ſupaddit᷑ aliud. ſ. int᷑

legittimas pſonas ⁊c̃.

2 nõ ẽ de eẽ diffinitio⸗

nis. hłᷣ explicatio pᷣmi
mẽbꝛi. Poſſet tñ dici
ꝙ notet᷑ ibi qᷓdruplex

genꝰ cauſc.ſ.foꝛmalis

in hoc ꝙ dẽ cõiunctio
maritalis. Efficiẽs in
hoc ꝙ dẽ viri et mulie
ꝛis.qꝗᷓ inqntũ cõſenti/
unt ſe habent in rõne
cauſe efficiẽtis. Ma⸗
terialis in hoc ꝙ dici
inter legittimas ꝑſo⸗
nas. Finalis in hoc q;
dẽ indiuiduã vite ⁊c.
vbi tangit᷑ bonũ ſactr̃i
qð ẽ pᷣncipale bonum

mr̃imonij.et ꝑ hoc pa

tẽt obiecta.qꝛ nõ ẽ ſu/
Pfluitas nec falſitas.
qꝛ nõ notat᷑ indiuiſio
ntũ ad cõiunctũ ſed
qntũ ad ſacem.
b ¶¶ Si añt verbis ex/
plicãt qð tñ coꝛde nõ
volũt ſi nõ ſit coactio
ibi vel dolꝰ ⁊c. Ar̃ ma
le dicere.qꝛ cũ impoſ/⸗
ſibile ſit ꝙ aliud expꝛi
mat᷑ in coꝛde qᷓᷓ ſit in

*

oꝛe ſine dolo.vẽ img

implicare incõpoſſibi
lia. ¶ R. d. ꝙ dolus
dupli pᷣt eẽ.ſ.expᷣſſus
exteriꝰ ꝑ ſermonẽ.vel

ſolũmõ in coꝛde. ſicut
intẽtio iocandi in dan

do baptiſmum.peteſt
eẽ duplr.aut ita ꝙ; tm̃
ſit in coꝛde. aut ita q;
aliquo mõ expmat᷑ in
ſigno exterioꝛi.ſic do/
lus ẽ in coꝛde qñ exte

riꝰ facit oino.ſicut fa/

cit qͥ ſimplir cõſentit.⁊
de boc dolo mgñ non
intelligit. Aliꝰ ẽ qñ ꝑ.
ſignum expᷣmit᷑ ſicut
in decretali quadam

de ſpõſalibꝰ ponit᷑ c⸗
ſus de quodã q̃ cũ vo

caret᷑ ioheſ noiabat ſe
petrũ in cõſentiendo.
dicẽs. ego petrus vel
aliquoq ſimile. ⁊ tunc
ez

tmanifeſte vepbendit᷑
volꝰ exteri?. et de tali
loquit᷑ mgr̃.nõ de do/

lo occulto. Iſtud aũt

verbũ intelligẽguz eſt
babere vitatẽ 'm iu⸗/
diciũ in facie eccleſie.

nõ vᷣm veritatẽ ſiue in

foꝛo cõſcic.
3 efert etiã Hiero.
xc̃.dicit ibi magiſter ð
machario. ꝙ bẽmi ſo
litudinẽ elegit.querit
vtꝝ ſpõſa eiꝰ fuerit
ſoluta ab eo. Et vꝛ ꝙ
nõ. qꝛ iuit in heremũ.
S cũ nõ dederit ptãtẽ

ſuã alij. ᷣ fu erit libere

volũtatis.potuit redi
re ad ſeculũ.g vꝛ ꝙ vx
oꝛ ſoluta nõ erat. In
cõtrariũ ẽ.qꝛ ipᷣe non
peccabat. vxoꝛi ni/
hil ſubtrabebat. gilli
licebat trãſire ad ſecũ
da vota.
qᷓ;ᷓuis beremite obedi⸗
entiã nõ ꝓmittant.tñ
ꝛ pſone ſũt religioſe.
votũ cõtinẽtie ãnexuʒ
hpryñßt. et rõe aſſũptiõis
hitꝰ et moꝛe intelligit
ĩ ipᷣo ſolẽnizari votũ.
maxie ſi ẽ cuʒz ſocijs qͥ
vouerũt caſtitateʒ. et
ſipᷣe in hitꝰ talis ſuſcep
tiõe ad cõtinẽtiã ꝑpe/
tuã ſe colligautt.
qꝗ d ¶Solumꝰ vt ma/
ritũ ſuũ illi etiã ſi iam
tonſuratꝰ? eſt reddere
debeas. Querit vtrũ
tonſurat? Zbeat in ſe⸗
culo manere.Et ꝙꝙ ſic
vꝛ.qꝛ ñ abſoluit᷑ a vo/
to. immo pꝰ moꝛtẽ vx
oꝛis nõ licʒ ↄtrahere.
immo tenet᷑ cõtinere.
et iõ cõpellẽdꝰ ẽ. g̊ vꝛ
ꝙ nõ ſit abſolutꝰ a vo
to ſolẽni. vꝛ ꝙ tenet
ferre bitũ.Contra hoc
ẽ qꝛ hoc eẽt in cõtume
lia vxoꝛis.& ſi ipᷣa nõ
dʒ puniri. pð ⁊c. ¶ R.
dð. ꝙ talis qui intra/
uit rligionẽ aut intra/
uit vxoꝛe nolẽte et nõ
ↄſentiẽte.tñ in ſeculo
exiſtẽte et cõtradicen/

te. et talis nõ tenet᷑ ad
religionẽ.qꝛ nõ potu/

it votuz emittere. ĩimo

ſirfpetat ei reddẽdus

nitꝰ cẽſuerũt dãno mlctari. Mefert eciã hiero wꝓ mach
arius inter xpᷣi heremitas pᷣcipuꝰ.celebꝛato nuptiali con

uiuio.cũ veſpere thalamũ eẽt ingreſſurꝰ.ex vꝛbe egredi
ens trãſmarina petüt.⁊ hemi ſolitudinẽ ſibi elegit. Bea

tus etiã allexiꝰ ſiłr ex nuptijs diuina gratia vocatꝰ ſpon

ſaʒ ðᷣſeruit.et nudus xpᷣo famulari cepit.ijs autoꝛitati

bus et exẽplis liquet licere ſponſis ſine cõſenſu ſuaꝝ ſpõ
ſarum et econuerſo continentiam ꝓfiteri.
¶ Mτ cõiugatꝰ vel ↄiugata nequeãt ↄtinẽtiã ꝓfi

n teri ſine alteriꝰ conſenſu.
oc

oc aũt ↄiugatis nullatenꝰ licet.nõ em̃ pᷣt vir melioꝛis
vite ꝓpoſitũ ſumere ſine vxoꝛis ↄſenſu.⁊ ecõuerſo. Vñ
Gꝛeg.ſcribẽs theutiſte patricie.Sũt qͥ dicũt religiõis ẽ⸗
tia ↄiugia debere ſolui. Vñ ſciendũ ẽ qꝛ ⁊ ſi hoc lex hũa⸗
na ↄceſſit.tamẽ lex diuia ꝓhibuit. Si vero vtriſq; ↄue/
niat ↄtinẽtẽ vitã ducere.h̊ qs audeat accuſare. Sic eniʒ
multos ſctõꝝ nouimꝰ cũ ſuis ↄiugibꝰ ⁊ pᷣus ↄtinẽtẽ vitã
du xiſſe. et poſt ad ſctẽ ecclie regimia migraſſe.Si vᷣo cõ

tinẽtiã quã vir appetit mlier nõ ſequit᷑.aut quã vxoꝛ ap
petit vir recuſat.ↄiugiũ diuidi nõ pᷣt.qꝛ ſcriptũ ẽ.Muli/⸗
er ptãtẽ ſue carnis nõ hʒ ſ vir. Silr et vir ptãtẽ ſue car /

nis nõ hʒ ̊ mulier. Idẽ.Agathoſa latrix pᷣſentiũ queſta

ẽ virũ ſuũ ↄ volũtatẽ ſuã in mõaſteriũ eẽ ↄuerſũ.q̃pꝛo⸗

pter experiẽtie tue pᷣcipimꝰ vt diligẽti inquiſitõe diũcuti

as.ne foꝛte eius volũtate cõuerſus ſit.vel ißa mutare ſe

ꝓmiſerit.et ſi hoc reperieris.et illũ in mõaſterio pmane⸗/
re ꝓuideas.⁊ hanc ſic ꝓmiſit mutare vitã cõpellas. Si
vo nihil hoꝝ ẽ.nec quoddã foꝛnicatõis crimẽ ꝓpt qð li⸗

cet vxoꝛẽ dimittere.pᷣdictã mliereʒ ↄmiſiſſe ↄgnoueris.

ne illius cõuerſio.vxoꝛis relicte in ſeculo fieri poſſit ꝑdi
tionis occaſioꝰ volum⸗ vt maritũ ſuũ illi etiaʒ ſi iã tonſu
ratus ẽ red dere debeas oĩ excuſatiõe ceſſante.qꝛ niſi foꝛ
nicatõis cã viꝝ vxoꝛẽ dimittere nulla rõ ↄcedit. Poſtq;
em̃ copulatõe ↄiugij viri et mlieris vnũ coꝛpꝰ efficit᷑.nõ
pᷣt ex ꝑte ↄuerti.et ex ꝑte remanere in ſeclo. Item ex viij.

ſynodo.Si qͥs ↄiugatꝰ ↄuerti ad monaſteriũ velit nõ ẽ
recipiẽdus niſi pᷣus a ↄiuge caſtimoniã ꝓfitẽte fuerit ab

ſolutus.Tales & tũc ſine culpa ſequũt᷑ xpʒʒ relicto ſecło.
ſi hñt ex pari volũtate caſtitatis ↄſenſũ. Itẽ ſi vir et vx⸗
oꝛ diuertere ꝓ ſola religioſa inter ſe ↄſenſerint vita.nul/
latenꝰ ſine ↄſenſu epᷣi fiat vt ab eo ſingularit ꝓuiſo cõſti
tuãt᷑ loco.HNã vxoꝛe nolẽte.vel altero illoꝝ.etiaʒ ꝓ tali
re mr̃imoniũ nõ ſoluit᷑. Itẽ Aug. Si abſtines ſine vxo⸗
ris volũtate.tribuis ei foꝛnicãdi licentiã.et pctm̃ illiꝰtue

iputabit᷑ abſtinẽtie. Itẽ MNicolaꝰ ꝑapa.ſcripſit nobᷣ tha/⸗

berga regina. regia ſe velle dignitate vel copula exui. et
ſola vita puata eẽ cõtẽtã deſiderare.cui ſcripſimus nõ h
aliter fieri poſſe niſi eandẽ vitã vir eius lotharius elege
rit.Ex his pʒ ꝙ ↄiugati ſine cõi cõſenſu mõaſteriũ elige

re.cõtinẽtiã ꝓfiteri.vel habitũ religiõis ſumere non va
lẽt. et ſi fecerit.reuocari debẽt. Spõſi vo pñt ſine cõi cõ/⸗
ſenſu mõaſteriũ eligere. Vñ vf int ſpõſuʒ et ſpõſaʒ cõiu

giũ ñ eẽ. J

Ideoc; allerũ a fide ðᷣſpõſatõis cõiuges
appellari.nõ re pᷣſentiũ.ſᷣ ſpe futuroꝝ.qꝛ ex ſide quaʒ ex

c Exem
pla ponit.
.j) Cox. .
vVj.
0 pot
diſniſſial
