boc ſacr̃o. non debet facere vt coꝛpus xpᷣi ſit cum
quãtitate.⁊ cũ abſtractio ſit magis rõnabilis ⁊ ma/
gis intelligibilis.facit quod rõnabilius eſt. ¶ Item
multo congruẽtius eſt ſepari ſoſtãtiã ab accidente.
qᷓ; econuerſo.Sed in hoc ſeꝑpatur accñs a ſba in ſpẽ⸗
bus.g in re contenta ſba a quãtitate.(¶ Contra aug.
de verbis euãgelij.totus per ꝑtes mãducatur in ſa/
cio. ⁊ manet integer totus in celo.ſed totus ⁊ ꝑs di/
cunt quãtitatem. ⁊c. ¶ Itez coꝛpus xpᷣi eſt viuens.
⁊ ſi viuẽs oꝛganicũ.⁊ ſi oꝛganicũ qutu. ſi in altari
i abſtꝛabit᷑ a vita.nec a quatitate. ¶ Iteʒ coꝛpꝰ xp̃i
ſiue xpᷣs ibi videt ⁊ audit q;uis nõ loquat᷑ ne depꝛe/
hendat᷑.ſed ſẽſus exterioꝛes pᷣſupponũt quãtitatex.
g eſt ibi ſcᷣm quãtitateʒ. ¶ Item ſi non eſt ibi quã⸗
titas.deponit quãtitatem.ſed depoſitio accid entis

abſoluti inducit trãſmutatõem ſcᷣm foꝛmã.̊ coꝛpꝰ

14 xp̃ᷣi gloꝛificatum trãſmutatur. ¶ R quidã dix erunt
ꝙ in ſacio altaris eſt xpᷣs non tm̃ vt ſignificatus ſed
etiã contẽtus.ſed tamẽ non eſt ſcdᷣm ſuã quãtitateʒ
nec etiã ſcᷣm alia accidentia:qꝛ iſta nihil faciut ad fi-
nem buius ſacr̃i qui eſt cibare.Et rõez huius habẽt
ex boc ꝙ ibi eſt coꝛpus xpᷣi quia trãſfertur aliquid in
lipm.ſed illud eſt pure ſoſtãcia ⁊ non accñs.quia alia

X

accña manent.ideo trãſihſtãtiatur in ſᷣam ita ꝙ; eſt

abſtracta ab oibus accñtibus.Scd hec poſitõ q;uis
non ſit erronea.eſt tamen erroꝛi ꝓpinqᷓ.ideo quia et
ſi ſa coꝛpoꝛea poſſit intelligi eſe ſine quãtitate ⁊ a⸗
lijs accñtibus.nunqᷓ tñ intelligit᷑ bene eſſe.ſi g̊ non
habet. tunc male eſt.Et rurſus quãuis ſba poſſit ab/
ſtrabi a quãtitate.tñ q; coꝛpꝰviuat ⁊ ſit oꝛganicuʒ et
non ſit quãtum.hoc nec eſie nec intelligi pᷣt.⁊ ex boc
ſequitur coꝛpus xpᷣi nec bene ibi eſſe.nec viuere.qd
nephas eſt dicere. Pꝛopterea dom ꝙ in altari ñ tm̃
ẽ coꝛpoꝛ xpᷣi veritas.imo etiã quãtitas.Et ad intelli

gęẽtiã obiectoꝝ notãdũ ꝙ ⁊ ſi in ſacr̃o fieri debeãt mi

racula.non tñ debent fieri niſi qᷓ congruãt ſacꝛo.ſac.
mẽtum aũt illud eſt miſterium fidei.⁊ ideo eſt veruʒ
⁊ occultum.Quia verum.ideo cum dicit᷑ hoc ẽ coꝛ/
pus meum.coꝛpus panis trãſit in coꝛpus xpᷣi ⁊ B et
vbicunq; dicatur.Et ex boc oꝛitur duplex miraculũ.
Pꝛimum eſt quia panis trãſit in coꝛpus xpᷣi integꝝ
⁊ ꝑfectum.⁊ aliud.quia coꝛpus xpᷣi integrum eſt vbi
cuqʒ fit bec tranſſbatio ita totum ⁊ ꝑfectum in par⸗/
uo.loco.⁊ vnum in pluribus locis.Quia vero occul
tum.ideo debẽt manere ſpẽs ⁊ oĩia ſenſ.bilia ipo non
appꝑente.Et ex hoc eſt duplex miraculuʒ. Anũ quia
accña ſunt ſine ſbᷣiecto.Alterum vero ꝙ eſt ibi coꝛpꝰ

☛

5§

clariſſimum.⁊ eſt pñs ⁊ non videtur.Ex bijs patent 16

obiecta. Pꝛimũ em̃ quod dicit Aug.ꝙ veritas vbi/
q; ⁊c.non diſtinguit veritatem contra quantitatem
que eſt de veritate eoꝛpꝑis.ſed contra appꝛopꝛiatõeʒ
ſenſibilẽ.qꝛ tm̃ in vno loco apꝑet. Patet ctiã ſeq̃ns
quia quãtitas facit ad ſacẽi veritatem ⁊ ꝑfectõnem.
vt coꝛpus ↄtentuʒ ſit habens oẽm ꝑfectem. ¶ Ad
aliud dm q diuinitas noſtre infirmitati ſe contem

pat ſaluata integritate ſacẽi.⁊ pꝛeterea ſic ſe contem.

pat vt intellectũ excedat.⁊ fides locum ⁊ meritũ ha/
beat. ¶ Ad vltimũ dðᷣm ꝙ ⁊ ſi dus vtrumq; faciat.
tñ nulla eſſet vtilitas.nec q́;tum ad veritatẽ.nec qᷓ;
tum ad coloratõem.ſi coꝛꝑis xp̃ᷣi veritas a quãtitate

abſtraheret᷑.⁊ ꝓpter hoc nõ valet.qꝛ nõ debet h̊ fieri

niſi qd ↄgruit ſacio.
etle⸗ ueſtio. if. c
¶ ir coꝛpus xßi ſit i ſoẽbus diffinitiue.· ⁊ c/ nõ vf.
quia illud loco diffinitur quod eſt in vno ſolo loco.
ſegd coꝛpus xp̃i ſub ſacr̃o eſt in pluribus locis. ⁊c.
Pꝛobatio minoꝛis.oſe quod eſt vbicunq; cõſecra/⸗

—
0.

tur.in pluribus locis eſt.ſed coꝛpus xp̃i eſt tale.g c̃.

☛☚

18

9

¶ Itẽ om̃e illud in quod poſſibile eſt plura in plu-

ribus locis conuerti.poſſibile eſt in pluribus loceẽ.
ſed coꝛpus chꝛiſti eſt hmõi.ergo ⁊c. Sed nulluʒ tale
dit virtus verbi ⁊ elm.extendit etiam ſacm.ſed vir/⸗

tus verbi non eſt determinata ad locum ſicut patet.

ſimiliter elm quod eſt panis. nec hoc ſacẽm.g nec
coꝛpus xpᷣi interius contẽtum. ¶ Item quod eſt in

vno loco ⁊ poteſt ſine ſui mutatõe eſſe in alio nõ eſt

ibi diffinitiue. ſed c

lo et poteſt ſine muts
altari. & ⁊c̃.

oꝛpus xpᷣi eſt hmõi.quia eſt in ce.
utatione ſua eſſe in loco alio vt in
ontra.om̃e indiuiduum eſt h ⁊ nüc.
ſed coꝛpus xp̃i eſt indiuiduum. & eſt hic ⁊ nunc.ſed
quod eſt hic ⁊ nunc eſt in loco diffinitiue.g ꝛc. Si di

cas ꝙ coꝛpus xpᷣi qᷓuis ſit indiuiduum.tñ eſt vnitu,

ſoſtantie immenſce.⁊ ratione illius vnionis habet q;
eſt in pluribus locis.ſi iſta eſt ſufficiens rõ.g ab inſtã

ti ↄceptõnis fuit in pluribus locis.quod ſtultum eſt
ticere. Pꝛeterea illa vnio non aufert ei quin ſit indi

11

26 teꝛ locoꝛum paucitatem.

niduum. non aufert eſſe h ⁊ nunc.nec eſſe diffini/
tum. ¶ Itẽ ſi xp̃ᷣs in ſacramẽto poteſt eſſy in pluri/
bus locis.eſto ꝙ tria loca ſint.in illis poſſibile ẽ eſſe
coꝛpus xpᷣi. poſſibile eſt eſſe vbiq;.ſed hoc cum ſit
ſolius dei. impoſſibile eſt alteri ↄuenire. g ⁊c ¶ Itẽ
quod ſic eſt in aliquo ꝙ mouetur ad motum illius.
in illo eſt diffinitiue.ſed xpᷣs mouetur ad motum to
talis ſpeciei. &Q ⁊c. Pꝛobatio minoꝛis. cũ tranſfertur

ſpẽs.vere dicitur tranſferri coꝛpus xpᷣi verum.g̊ ⁊c.
ſicut dicit innocẽtius.quẽadmodum dei filiꝰ

ſcm diuinitatem habet triplicem modum eſſendi.

in oibus per eſſetiam.in iuſtis per gratiam.in xpᷣo ꝑ
2 1 vnionem Sic coꝛpus xpᷣi localit᷑ eſt in celo.ꝑſonalit᷑
in verbo.ſacramẽtaliter in altari.hoc tercio mõ dicit

ipᷣm reperiri in pluribus locis.quia plures ſunt ſpe/

cies continentes.vnde per ſe loquẽdo eſt in vno lo/

co tm̃ in quo diffinitur ſicut indiuiduum. quia vero
multa in ipo conuertũtur que ſunt in diuerſis locis.

⁊ ipᷣm ꝑ ↄñs eſt in diuerſis locis ſcdᷣm illum moduʒ

ſcdᷣm quẽ multa in ipᷣ ↄuertũt᷑ ⁊ hoc ſb ſacramẽto.

22 Aunde notãdum ad intelligẽtiam obiectoꝛum ꝙ cor

pus xpᷣi eſt indiuiduum.⁊ indiuiduum in quod plu⸗
ra conuertũtur ſcm ſe. Quia indiuiduum eſt.in ce-/
lo tm̃ in ꝓpꝛio ⁊ diffinito loco ẽ.Qꝛ vero in ipᷣm plu/

ra conuertũtur.non habet terminum ſõſt ãtie limita

tum ad vnum locum.ſed extendit ſe ad locum ↄuer
ſionis.⁊ ꝙ ↄuerſionis loca non poſſunt eẽ om̃ia nec
vnum ſolum immo plura.qᷓ;tum ad boc nec immen
ſe eſt ſicut deus.nec oino diffinite ſicut aliquod indi
uiduum.ſed medio modo ſicut deus ſcðm modum
eſſendi.per gratiam non in omnibus ſed in pluri/
bus. Si queratur ratõ quare coꝛpus xpi eſt iu plu
25 ribus locis.credo q; bec ſit rõ.quia plura conuertũ/
tur in ipᷣm totum.⁊ in pluribus locis.Si querat᷑ qᷓ/
re plura. doᷣm ꝙ dñs inſtituit.Et ſi queratur rõ inſti

tutõnis.ddᷣm qꝛ cibus ſpũalis ⁊ comunis.ideo natũ

eſt cibare plures.⁊ ideo plura ↄuertuntuꝛ in ipᷣm.ap
titudinem aũt cibandi ſpſaliter habet ex vnione cuʒ
diuinitate. actũ vero ex illo ſacramento.⁊ ideo inſti⸗
tutum eſt vt plura in illud coꝛpus conuertãtur ⁊ ſbᷣ
24 boc ſacramẽeto. ¶ Quod obijcitur pꝛimo de indiui/
duo patet. quia vltra rõem indiuidui habet ꝙ plura

conuertãtur in ipᷣm in diuerſis locis.vnde ſicut indi

uiduum in quod alia poſſunt conuerti ſcᷣm par/
teʒ poteſt eſſe in maioꝛi loco.ſic illud in quod alia cõ
nertũtur totaliter in diuerſis locis pᷣt eſſe in pluribꝰ
Aa aliud patet reſpõſio.qꝛ non in oibus po
teſt eſſe conuerſio.quia ſacerdos non haberet locuzʒ
ad cuius miniſteriuʒ fit. Poſito aũt per impoſſibile
ꝙ tm̃ eſſent tria loca.tunc dʒᷣm ꝙ eſſet vbiq;ʒ. ß non
ſicut deus.quia deus eſt vbiq; ꝓpter ſui immẽſitatẽ.
vnge nulli poteſt abeſſe.ſeg coꝛpus xp̃ᷣi eſt vbiq; ꝗꝓp/
dillud quod obijcitur
de motu tranſſbonis.dᷣm ꝙ coꝛpus xpᷣi medium te
net inter eſſe immẽſum ⁊ eſſe diffinitum. ⁊ ideo qd/
ammõ eſt immotum ⁊ quodãmodo mobile. Mobi⸗
le quidem in vno loco.⁊ immotum in alio.⁊ in eadẽ
hoſtia non mouetur ad motum ꝑtiuʒz.nec per ſe.nec

per accñs.niſi tranſferatur tota boſtia.ſi &̊ ſimplicit᷑
mutaretur ⁊ omnino.bene argueret.ſed hoc nõ ha /

bet veritatem.

Atrum coꝛpus xpᷣi ſit dimẽſiue ſᷣ illis ſpẽbus ſiue

7772

uertatur.ſed coꝛ

circumſcriptiue.⁊ ꝙ ſic videtur.quia omne quod ꝰʒ
extenſionem ſiue dimẽſionem ⁊ ab iſta nõ abſtrabi/
tur ſed eſt alicubi.eſt ibi dimẽſiue.Sed coꝛpus chꝛi⸗

ſti ſ ſacramento non abſtrabitur a dimẽſione. cum

ſit oꝛganicum ibi.⁊ babeat partem ⁊ ꝑtem. &̊ eſt ibi
dimẽſiue ſiue circũſcriptiue. ¶ Item coꝛpus xpi nõ
abſtrabitur a ſuis ꝓpꝛietatibus.Sed ſicut dicit ps.

Apꝛium eſt põnis pᷣmo loco adberere ſõſtantie in ſex

pncipijs.̊ ſi non abſtrahitur ab alijs ꝓpꝛietatib?ẽma
gis remotis.nęc a põe. ſed poſitio eſt oꝛdinatio ꝑtiũ
in loco.g c. ¶ Itẽ om̃e coꝛpus quod eſt alicubi lo/
caliter eſt ibi circumſcriptiue.Sed coꝛpus xp̃i in ſa/
cramẽto eſt localiter. quia dicit innocẽtius ꝙ in plu-
ribus locis exiſtit. Sed hoc non eſt niſi ſbõ ſacramen
to. ̊ ⁊c. ¶ Itez omne coꝛpus quod eſt alicubi ita
nec excedit nec excedit᷑ ab co in quo eſt.nõ eſt tm̃ lo/
caliter ſed etiaʒ circumſcriptiue ⁊ dimẽſiue. Sʒ coꝛ⸗/
pus xpᷣi taliter eſt ſõ ſacramento.g ⁊c¶ Contra.eſſe
diffinitiue eſt ſuperius ad eſſe circumſcriptiue. Sed
coꝛpus xpᷣi non eſt diffinitiue ſb̊ ſacramẽto vt ꝓbatũ
eſt. & c. tem omne quod eſt dimẽſiue alicubi eq̃‚⸗
tur illi in quo eſt.g̊ ſi dimẽſiue eſt equatur hoſtie.ſci-
datur hoſtia ⁊ tunc ſimiliter equabitur ꝑti.g̊ vnũ
⁊ idem eſt equale ꝑti ⁊ toti.quod quidem deus non
poteſt facere.quia tunc idem eſſet maius ⁊ minus ſe
ip̃o.⁊ duo ↄtradictorie oppoſita ſimul vera.⁊ bicu/
bitum equale monocubito. ¶ Itez omne quod eſt
in aliquo conterminatiue. ſſi ſit dimẽſiue neceſſe ẽ cõ
figuratiue.h̊ᷣ patet.g cum coꝛpus xpi ſit ibi conter/
minatiue.quia nec excedit nec exceditur.ſi eſt dimẽ
ſiue.eſt eiuſdem figure.g̊ orbicularis ⁊ ſbᷣtilis. Iteʒ
oẽ qʒ eſt alicubi inſeꝑabiliter.ſi eſt ibi dimẽſiue mo/
uet᷑ ad motuʒ eius in qͥ eſt.ſiue tranſfcrat᷑ ſiue tranſ⸗
r.ſed coꝛꝑus xpi eſt in hoſtia inſepabiliter.
ſi eſt ibi dimẽſiue.ſicut hoſtia vertitur. ita ⁊ coꝛpus.
⁊ita habebit aliquãdo caput ſuperius.aliquãdo pe/
des. Si ad hec om̃ia reſpondeas ꝑ miraculñ.qꝛ ill
eſſet verum ſi eſſet per nãm.hoc non ſoluit.quia per
miraculum nunqꝙᷓ ſeꝑpatur diffinitio a diffinito.ſᷣ iſt
rõnes ꝓcedunt non ſcᷣm accñtales ꝓꝛietates ſed ꝑ

Apꝛias rõnes ſiue dntes Ei dom illud di/ 27
citur eſſe dimẽſiue alicubi.quod ita eſt in illo q to/

eum in toto.⁊ ꝑs in parte ſcom commenſuratiõeʒ.⁊
hmõi nõ debuit eſſe coꝛpꝰ xpᷣi ſᷣ ſacramẽto.quia tũc
ncẽrium eſſet illi equari ⁊ configurari ſicut ꝓbãt rõ/

nes pꝛedicte.Sed bhoc non congruebat veritati ſacäd·

mẽti.qꝛ ſupꝛa ſicut ꝓbatum eſt ad veritatẽ ſacramẽ/
ti requiritur ꝙ ſit ibi in quãtitate ſua.⁊ ſi equaretur
hoſtie non eſſet in ſua quãtitate.ſed confoꝛmaretur
non in ſua figura.⁊ ideo hoc non debuit fieri.ſʒ de/
buit fieri vt coꝛpus habens ſuam pfectõcʒ eẽt in bo
ſtia illa.⁊ ita habens ſuam dimenſioneʒ non eẽt ibi
dimenſiue.Concedende g ſunt röõnes ad hoc indu/

cte.¶Acd illð quod obijcitur.qd habet dimenſiõem g

7 7 7

eſt dimenſiue.ddm q; hoc verum eſt ſi ſit ibi ſicut lo⸗/
ceatum in loco.ſed non eſt ibi ſic.ſed tanq; ſignatum
contẽtum in ſigno.⁊ quia eodem modo ſignificatur
in pua hoſtia vt in magna. codem modo continetur

¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ non abſtrabitura ppᷣ 29

etatibus.ddem qꝙ; ꝓpꝛietates coꝛpoꝛis xpᷣi ſunt dupli
ces. Quedã abſolute.vt eſſe bicubitum ⁊ talis figu⸗
re.Quedaʒ relate.vt videri ⁊ tangi.⁊ tm̃ locum oc⸗
cupare.Ab abſolutis non abſtrabit᷑.tum ꝓpter ve⸗

☛

geckbe

H

nnt

nnla⸗
ihußu
l
Grirn
aͤti
gnnenica
lectt⸗
guc
ithen
WRGe

e
trnlen
Culetera
Cecinni
Nepeino⸗
cloaſce

stßi 1
ttecjti

ecdioron

ncun
tohe di
berprebo

Mucktotun
ennupne
uuncapu

litein
Wrgboel

hcttone

ſletolet
Pefnoh

nort

Rnncn

AVlnd
nce

Glinator

fſtuscſt
R glunbus,

niſofer
ſocktotn

omotins

Cfbagtztn
ſſoinf
gßnoe
ſebe. Aut
Pſ g
ſtoti. G

uktin

fandſt
llipe
ſogfn
tars P
enge
ulisq

ftuts
totſ,
dactthͤ
mienan
Nen
hp
tditche
Rnee

Se
—

Micreka.

htinttzi
Hbepzint⸗
msoio⸗
ſianmn
linin
gen
AlCncke
nageneg
mnpſtcbri
ittinig

biinrgitci
igon daung
Gist mnt
ulpenz de
onecuiti
ueneckid
iſtiam⸗
Curſichgn

innͤlig
mntoop
eiigi
nmmiei
pſlutgun
brofnmift

ainlen
neninnn
Gurin u

mnatem ſac ramenti qua opoꝛtet vt magnum coꝛpꝰ
ſit in ꝑua ſpẽ.tũ ꝓpter vtilitatem fidei quam opoꝛtet
occuliaꝛi. Scdᷣm hoc ſciẽdum ꝙ poſitio eſt oꝛdinatõ

tium in toto.⁊ ab hac non abſtrahitur.de bac loqͥ/
rphᷣs. Et ꝑtiũ in loco.⁊ ab hac abſtrabitur ꝓpt᷑ ſa
ʒo cramenti veritatem.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ eſt
ibi localiter.ddm ꝙ aliquid dicit᷑ ibi eſſe localit᷑. aut
quia eſt ſcdᷣm coꝛpalẽ pꝛeſentiã.aut quia ᷣm cõmen

ſuratõem coꝛpoꝛi debitam. Pꝛimo modo ẽ ibi loco2⸗

liter. ſco mõ nõ.imo tm in cclo.vñ innocẽtiꝰ diſtin
31 guit eſſe localiter cõtra eſſe ſaerametaliter. & d il,

lud quod obicit᷑ ꝙ conterminatiue eſt ibi.dð ꝙ eſſe
conterminatiue dicit᷑ dupliciter. Ano mõ pꝛiuatiue.
quia nec excedit nec excedit᷑.⁊ ſic ex hoc no ſequitur
eſſe dimenſiue.Alio modo poſitiue.quia pꝛimũ rn/
det pꝛimo.⁊ poſtremũ poſtremo.⁊ medium medio.
⁊ quod ſic eſt eſt ibi dimẽſiue. Sed ſic non eſt ibi coꝛ

pus xpᷣi. ⁊ ideo non eſt ibi dimenſiue ſiue circumſcri
ptiue.q;uis non excedat nec excedat᷑.quia medium
medio non reſpondte.

¶ Ntrum coꝛpus xpi ſit in qualibet ꝑte boſtie. Et ꝙ ſic

videtur.quia ita dicit hilarius ⁊ babetur de conſec/
tione.di.ij.vbi ꝑs eſt coꝛpis.ibi ⁊ totum.&̊ cum in q̃
libet ꝑte hoſtie ſit aliqͥd de xpᷣo ponere.g̊ in qualibet
ꝑte eſt totum ponere. ¶ Item ſignemus vnam pꝑteʒ
eque magnaʒ. impoſſibile videtur ꝙ ſit ibi pes ſicut
totum coꝛpus. cum maioꝛis nobilitatis ſit totum

continere qm partem.⁊ non ſit maius ipoſſibile.vi -⸗

detur ꝙ boc ſit tenendum. ¶ Item conſtat poſt fra⸗·
ctõeʒ eſt totus xpᷣs in ſingulis ꝑtibus in quotcunqʒ

fiat ꝑtitio.ſed per fractõem nihil nouũ ibi effici᷑. excx·
go ante fractõem erat totum in qualibet ꝑte.Si di/

cas ꝙ eſt ex ↄñti ſicut in ſpeculo.non valet.qꝛ in ſpe

de nouo venire.quia verba longo tꝑe ſũt ante dicta.

S ſemper eſt ibi totum. ¶ Item coꝛpus xpᷣi ſb ſacxo

WGlimatur ad excellẽtioꝛem modũ eſſedi q; ſpũs.ſpi/

ritus em̃ tm̃ in vno loco eſt.ſed coꝛpus xpᷣi pſens eſt
pluribus.& ſi ſpũs eſt ita in toto ꝙ in qualibet ꝑte.
tem in ↄuerſione pa/
nis eſt totum omogeneũ. quelibet pars babet rõ/

multo foꝛtius coꝛpus xpᷣi.

nem totius.jᷓ cum non ſit maioꝛ ratio quare iſta ꝑs

conuertatur in hanc ꝑtem q; in illaʒ.qua rõe in vna
⁊ in oẽs. ſi quelibet pars in totum.patet ⁊c¶ Iteʒ
hocipᷣm oſtendit᷑ per impoſſibilc.ſignemus ali ꝑtẽ
eſſe ibi. aut eſt ibi totum aut pars.Si totum. habeo
ꝓpoſitũ. Si ꝑs.tũc diuidat᷑ hoſtia.bec aut eſt ꝑs aut
eſt totũ. Si ꝑs.& xpᷣs eſt diuiſus.Si totũ.⁊ pus non
erat.g plus cõtinet h̊ pars hoſtie qᷓ; pᷣus.j de neceſſi
tate eſt aliquid ibi conuerſum in ꝑtes quod pꝛiꝰnon
fuerat.⁊ vlterius locus eſt mutatus.quia alee HD
ſit alijs ꝑtibus qᷓ de nouo eſſe ibi incipiunt. Jtem . io ab ymagine. Sed quade
eſto ꝙ fieret conſecratio in pane qui eſſʒ maioꝛis qꝙ;/ita ponitur ꝙ totus ſbᷣ q̃libet ꝑte.hoc nullatenus ca
titatis qᷓ coꝛpus xpᷣi.tunc vel aliqua pars boſtie eſſy
vaeua a continentia coꝛpis xpᷣi.aut coꝛpns xpᷣi ẽ ibi
maius q; ſit per nãm.aut eſt in qualibet ꝑte.Sed p
mum eſt contra pfectõem ſacramẽti.ſcdᷣm (Art⸗
ſi vbi pars.ibi totum. vbi vna pars ibi quelibet.S
pars non eſt a ꝑte diſtincta. ̊ coꝛpus xp̃i eſt ibi con/

fectõem coꝛpis xpᷣi. terciũ eſt ponẽdum.

fuſum. ¶ Itẽ ſi totuʒ eſt in qualibet ꝑte. cuʒ poſſi-
bile ſit boſtiam diuidi in infinitum. videtur ꝙ coꝛpꝰ

pꝛauitatem intellig
in contrariuzʒ ꝙ;

kpi erit ibi infinities. ¶ Itez tantũdem facit ſi eſt in
toto totum. ꝙgtum ſi eſt in qualibet ꝑte totum.̊ po⸗
nęre ꝙ ſit in qualibct pte eſt ponere ſi uperfluitatem.

Item ad hoc ſacim concurrit verbum ⁊ elm ⁊ in

tentio. ſed intentio miniſtri eſt æͦ b totali ſpẽ tot? ſit

xpᷣs.nec fertur intentio eius ſuꝑ partes.quia partes
ſunt innumerabiles. in illis non eſt totꝰ. Et⸗ do.

ſð totali ſpẽ ſit totum coꝛpus ita ꝙ ſb̊ nulla pte totũ

Ante fractõem.ſed poſt fractiõem eſt in qualibet ꝑte
totum.⁊ hoc dicunt venire non a virtute conuertẽ/
di. quia hoc non eſt ꝑ conuerſioncm. ſed per inſepa-
bilem vnioneʒ. Sicut em̃ vbi coꝛpus ibi anima chꝛi⸗
ſti ꝓpter coniunctõem.ſic cum hec pars cõtineat ali/

quam pteʒ coꝛpis ⁊ inſepabiliter. Rurſus illa pars

non poſſet diuidi ab alijs.quia coꝛpꝰ eſt incoꝛrupti/
bile ꝓpter coniũctõem. Quia ſeꝑat ꝑtẽ boſtie ab bo/

ſtia. totum trahit ſecum. Et ponunt exemplũ in ſpe/

culo.quia imago habet eſſe ſpnñale quod non pᷣt diui

2i. ⁊ in altera parte ſpeculi remanet pars ymaginis.
ſimiliter ⁊ tota. Simile etiam dicunt in anima ſenſi⸗

bili que nata eſt eſſe in coꝛpe anuloſo pꝛopter conſi /

milem rõem in partibus ⁊ toto. Ande quando diui

ditur pars a toto. remanz in ea tota anima. Sic ſuo

modo in ꝓpoſito. AUnde quia non eſt ponẽdum in Rᷣ
ſacramẽto niſi quod neccſſe eſt. ⁊ ratõo cogit poſt fra
ctõem eſſe in partibus diuiſiuis hoſtie.ante fractõ/
nem aũt ponunt eſſe in oibus ptibus.quia ratio co/
git nolunt amplius ponere Alorn opinio eſt ꝙ

coꝛpus xpi ita eſt in toto ꝙ in qualibet parte in qua
ſaluatur ſpẽs totius.⁊ boc quidem ponunt non ꝓpt᷑
neceſſitatem.ſed ꝓpter rõem inducẽteʒ ⁊ in conuer/

ſione ⁊ in fractõne. In conuerſione.quia cum totuʒ

et. qꝛ ſit omogeneum. non cſt maioꝛ ratio qᷓre magis vna
culo generatur ſpẽs in ſingulis ꝑtibus ab obiecto. )
ibi non eſt aliquod amplius bis faciens coꝛpus xpi

pars in vnam ꝑtem qm in totum conuertat᷑.exquo

non requiritur determinata ꝑs Unde innocentius.
ego ſane conceſſerim ꝙ totalis panis in totale coꝛ/

pus conuertitur.ita tamen qꝙ nulla pars panis in a-
liqm ꝑtem corpoꝛis tranſit. In fractõe ſimiliter vi/
demus ꝙ qᷓ rone poſt in qualibet ꝑte totus.eadẽ rõ/
ne ſimiliter ⁊ ante. Ande innocẽtius.reoꝛ (ſalua fi/

de maieſtatis) ꝙ vbi eſt panis conſecratus.totũ in
ſingulis ꝑtibꝰ cõtinetur.quod in ð cognoſcit᷑.qm̃ in
gquotcunꝙ ꝑtes ſpẽs diuidãtuꝛ.in ſingulis eſt totus
xps.Et hec poſitõ eſt ꝓbabilioꝛ.⁊ huic magis conſẽ/
tio.quia facit ad veritatem ſacramẽti ⁊ vtilitatem fi
dei. Ad veritatem.quia xpᷣs ibi continet᷑ vt ſignatuʒ

in ſigno.⁊ qꝛ ratio ſignandi vnifoꝛmiter eſt in ꝑtibꝰ

in toto.ad veritatem ſacramenti ſpectat ꝙ vnifoꝛ/
miter ſit in ꝑtibus ⁊ in toto.Ad vtilitatem fidei fac.
quia fantaſtica imaginatio multum impedit nos ab
eleuatõe ad contemplãdum credenda. Sed ſi coꝛpꝰ
rpi ponatur ibi ita ꝙ ꝑs in parte ⁊ totuʒ in toto. nõ

eſt omnimoda abſtractio ab ymagine. Sed quãdo

dit ſb ymaginatõe. VUnde multum ſbᷣleuat᷑ homo ad
pꝛauitatem intelligentie. ¶ Ad illud & quod obijcit᷑

2 ſi ptes non diſtinguãtur ſcdᷣm poſitõem in loco.di

ſtinguutur tamen ſcom poſitõem in toto.⁊ ideo nõ
eſt ibi cõfuſio.quia eſt ibi poſitio qᷓ ẽ oꝛdinatio ꝑtiuʒ
in toto. que nimndest
ꝙ q;uis anima ſit in qlibet ꝑte coꝛpoꝛis.tñ ſemel eſt.
quia vnum eſt coꝛpus.ſimiliter in vna hoſtia.qᷓʒuis

d illud quod obijcit᷑ ꝙ infinicies eet.dʒ

i ij

*

ꝙ duplex eſt hic poſitio. Aliquoꝛum em̃ poſitio ẽ ꝙᷓ ʒ 2

i eſt confuſio. dʒ ꝙ non eſt. quia 3

mouendo ipᷣm intellectũ. ideo non ſupfluit. ¶ Ad 3
illud quod obijcitur de intentõe.ddᷣm qꝙ non opoꝛtʒ
qꝙ; ſpecialiter ⁊ diſcrete feratur intentio miniſtri ſup et
omnes pꝑtes.ſed quia omnes ꝑtes habent rõem toti 4
us. ſufficit ꝙ ſuper totum. ⁊ ſic in qualibet ꝑte quod in
in toto. òMWKẽd

in omnibus ptibus eſt ibi. tñ ſemel. nec boſtia eſt di⸗
ui ſibilis i partes infinitas.ita ꝙ ratõ totius.ſ.panis
vel ꝓpꝛietat ↄñtis ſaluetur.quia in diuiſione conti/
ʒ5 nui eſt ſtatus nalis qtũ ad partes ᷣm foꝛmã.Ad
illud quod obijcitur de ſuꝑfluitate patet reſpõſio ex
iam dictis. Oꝛ em̃ coꝛpꝰ xpᷣi ſit in ſingulis ꝑtibus h̊
facit ad ſacramenti veritatem ⁊ fidei vtilitatẽ in ꝓ/

¶ Veritatem fidei confirmat oſtendens ꝙ coꝛpus xpᷣivere eſt in altari multiplici auẽte.

Satis reſponſum eſt bereticis ⁊ obiectõibus eorum ⁊c. Supꝛa repꝛobauit magiſter erroꝛeʒ ponẽtiũ cerpus
xpᷣi non eſſe vere in altari.⁊ hoc reſpondendo eoꝛum ſopbiſticis obiectiõnibus.in parte iſta veritatem fi

dei

confirmat. oſtendens ꝙ coꝛpus chaiſti vere eſt ni altari multiplici autoꝛitate. ⁊ ſimiliter cum hoc oſtendens

qua virtute ſit ibi.Et habet hec pars tres partes. In pᷣma reſumit erroꝛem ſuperius poſitum cñ ſua rone. vt
ipᷣm infringat veritatis oſtenſione. In ſcda manifeſtando veritatem conuincit erroꝛem.ibi. Hec ⁊ hijs ſimi/
lia obijciunt ⁊c. In tercia concludit veritatem iam ꝓbatam.ibi.Ex hijs alijſq; conſtat ⁊c. Pꝛima pꝑte ⁊ vltia
remanẽtibus indiuiſis. media diuiditur in duas. In pᷣma oſtẽdit duplici autoꝛitate ꝙ corpus xpᷣi vere po/

uif
in
⸗

teſt eſſe in altari. In ſcda oſtendit ꝙ non ſolum pᷣt eſſe immo vere eſt poſt conſecratõem.ibi. Item ante be/
nedictõeʒ alia ſpecies nominat᷑ ⁊c.Et vtreq; autoꝛitates habẽt ſecum rõnes coniũctas. Maʒ pᷣme due dicũt
verbi virtus.⁊ virtus ſpirituſſancti que potuit in vtero virginis mirabiliter ⁊ pꝛeter oꝛdinem nature foꝛ/
mare coꝛpus chꝛiſti.poteſt ſimiliter ymo multofoꝛtius ſbas in id quod non erãt mutare.Similiter due ſeq̃n

res dicunt ꝙ panis conuertatur in veꝝ coꝛpus. ⁊ ibi

tute ſpũſſancdit.
57 20 Sas reſpoõſuz eſt
hereticis ⁊c. Contra.

¶ Reſumit erroꝛẽ ſuperius poſitum cũ ſua ratione ꝙ

fit corpus vbi erat panis.hoc fit ſecreta poceſtate ⁊ vir

Kuchi
ſas,

in altari non ſit verum coꝛpꝰxpᷣi. vt ipᷣm infringat v⸗e
. gat ve⸗

quia hijs vuabus obꝰ gxlitatis oſtenſione.
õ ¶ Satis reſpõſũ ẽ hereticis ⁊ obiectionibus eoꝛum e
noſtri. quod videt᷑ ẽe qui negant verum coꝛpus xbpi in altari eſſe.⁊ paneʒ in
ſfirreuerentie. ⁊ de foa- coꝛpus. vel vinum in ſãguinem miſtica conſecratione
matõe coꝛpoꝛis xpᷣi qd conuerti dicentes. Quis audeat manducare dñm ſu⸗
vigetur eſſe vemẽtie. um: Quis etiam audeat dicere quotidie foꝛmari coꝛ⸗
ſe vom eꝙ ſolutõ bu / pus xpᷣi de mã vel ſubſtãtia que nõ fuit caro virgis:
ius ſcdi articuli pate-⸗ S E , H .
bit in ſequenti di. de ¶Aanifeſtãdo veritatem conuincit erroꝛem. oſten/
cõuerſione. Alteriꝰve dẽs duplici veritate ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi vᷣe poſſit eẽ ĩaltari.e.7æ
ro.ſ. de irreuerẽtia pa ec ⁊ hijs ſimilia obijciũt illi in diuio miſterio legezʒ Aug.in li. de ſa
tet ex ſequentibus.qꝛ nature ſectãtes.quoꝛum ꝑfidiam ſubdita conuincunt cris.
non monducar man ¶teſtimonia. Ait em veritas. Accipite.hoc ẽ coꝛpmeü. Warb xvſ.
Püali ſient meclicina Ytẽ Amb. Si tm valuit ſermo helye vt ignem täti b Ambꝛo.
Mlurirns tho⸗ nõ eſt de celo deponẽet. nõ valebit tãtuʒ ſermo xpᷣi vt ſubſttẽt ?
irreuerẽtia. imo mag tias mutet: De totius mũdi oꝑibus legitur.quia ipſe psxxxj.
ir reuerẽetia dñi contẽdixit ⁊ facta ſunt ⁊c. Sermo igitur.i.fſilius qui potuit
Lerenecicinamn. b ex nihilo facere quod non erat.non poteſt ea que ſunt
ER Blui mobe⸗ in id mutare quod non erant: MHon em minus eſt cau
Ambro. vbo vnde ̊ ſare q́; mutare nouas naturas rebus. Item ſi oꝛdinex
pabuit ſermo. Aut a Querimus.viro mixta femina generare conſueucrat.
ſe. aut aliunde. Möõ a Liquet ergo ꝙ pꝛeter nãe oꝛdinem virgo generauit.
ſccõſtat. Mon alinde ⁊T hoc quod cõficimus coꝛpus ex virgine eſt. Quid g
yvt videtur.qm̃ appe/ hic queris nature oꝛdinem in xpᷣi coꝛpoꝛe.cum pꝛeter
Lene vel hetere couſu nam ſit iße ptus ex virgine. .
baſteacis⸗ cuz chari / U ſtendit ꝙ coꝛpus xpᷣi non ſolum poteſt eſſe in al /
tas dictet contrariux. tari.immo eſt vere poſt conſecratéem. f
Se ld ſi non eſt ex cha⸗ ¶ Item ante benedictõem alis ſi pecies nominat᷑.poſt cõ
ritate. non eſt exaudiẽ ſecratõeʒ coꝛpꝰſigniſicat᷑. Añ ↄſecratõem alið dr.poſt ⸗
de s E QOſecratom ſanguis nuncupat᷑.Lu dicis amen.i.verä ili.ſniar.
valuiſte non quia po⸗ eſt quod ſermo ſonat. affectus ſentiat. Item Aug. In Jusiſ. niar ig
tentia fuit in belya v ſpẽ panis ⁊ vini quam videmus. res inuiſibiles id eſt ſpen. ſar
eius ſermone ad illud carnem ⁊ ſãguinem honoramus. Mec ſimiliter pẽ dhi⸗:
faciédum. ſed quia ad mus has duas ſpẽs ſicut ante conſecratõem pẽdeba⸗ 8
cuus pecitõnem aſtitit mus.cum fideliter fateamur ante conſecratõem panzʒ

X

c eſſe ⁊ vinum quod nã foꝛmauit. Poſt conſecratiõem vis ſuperioꝛ.⁊ boc nõö
tminn mnii,3ſa. vero carnem xpᷣi ⁊ ſãguinem quod benedictio conſe / fuit em̃ rõne charitat·
gieg Amb in li.ð ſa crauit. Item Ambꝛo. Panis eſt in altari vſitatus an⸗ que erat in eo. ſed po/
chis. ite verba ſacra. vbi acceſſit conſecratio de pane fit xwi eenen Srate nr,
caro. Quõ aũt pᷣt ꝗð panis eſt eſſe coꝛpus xpi: Conſe me vigcbat meo hec
. cratione que fit ᷣmone xpᷣi. Iteʒ ſi tãta vis eſt in ſmo peccauit in hoc hel-
nni ne dñi vt incipiant eſſe q̃ non erãt. q;tomagis opera⸗ 28. immo digne fecit.
nüuegt toꝛius eſt vt ſint qᷓ erant ⁊ in aliud conuertatur.Et ſic quin illi confitẽtes in
Uerenſt quod erat panis ante conſecratõem.iã coꝛpus xpi eſt multitudine comituʒ
nnintn poſt conſecratõem. quia ſermo xpᷣi creatura et ſrreuereter loqucban-
rülußet ſecratoem. quia xpᷣi creatura mutat. et tur contẽnentes virtu
MKũ Auc in bmon ſic ex pane fit coꝛpus xpi.⁊ vinũ cum aq in calicẽ miſ⸗ teem dei que erat in eo.
H cis er erd ſum fit ſãguis ↄſecratõne vbi eeleſtis. Iteʒ Aug. Si⸗ ꝛideo iuſte expti ſunt
nm, dcut per ſpm̃ſãctum vera xpi caro ſine coitu creat᷑. ita dci iudicium iuſtuʒ. ?
ihmmmg, . per eũdem ex ſbᷣa panis ⁊ vini idem coꝛpus xpᷣi ⁊ ſan-⸗ potẽtiam viri ſãcti. t
nemnit guis cõſecrat᷑.Coꝛpus xpᷣi ⁊ veritas eſt ⁊ figura. Te⸗ nos etiam inſtructi ſu
hmnimnt ritas dũ coꝛpus xpᷣi ⁊ ſanguis virtute ſpũs panis vi mus itam ſeruis ſu⸗
niimtin E Seren n A vigs velit deus reuerẽtia

nmnmniiq ſba efficitur. Figura vero eſt id quod exterius ſẽc⸗ exbibere.
Mnet Di ⸗ de ene SISnia veido ene ene 18 exbibere. c ¶ Poſt
Nse Eſcbius emi/titur. Item euſebius emiſemis. Inuiſibilis ſacerdos conſecratõem vo car-
mud⸗ vifibiles creaturas in ſam coꝛpoꝛis ⁊ ſãguinis ſui ⸗ nem xpi ⁊ ſanguinem

povo ſuo ſecreta ptãte ↄmutat. quod benedictio con/
Ex hijs alijſq; pluribus conſtat verũ coꝛpus xp E ſba foꝛme nibil eit per

guinem in altari eſſe. imo integruʒ xpm ibi ſub vtrac; tinens ad benedictõ⸗
ſpẽ. ? ſam panis in coꝛpus.viniq; ſbam in ſa guinem nem ſed dĩ totum peor
ate couerti. B modum naratõis. qd
patet eum dicitur. hoc eſt coꝛpus meum. ſe' dom ꝙ verba in quibus conſiſtit vis conſecrãdi dicunt᷑ benedi. 3 9
eio tij rone benedictõis pᷣcedentis. tũ quia ad eoꝛu platõem dñs benedicit. quia conuertit in coꝛpus quod
ſuper oĩa benedixit dicando ꝑfectis donis gratiaꝑ animam ⁊ ſãctificatõe ⁊ puritate carne illã ſãctiſſimã.

Ointelligẽtiam buius ptis duo pᷣncipaliter aliqua mutationc. illud difficilius. ¶ Itẽ vbicunq;
querũtur. Pꝛimo querit᷑ de ſacro eukariſtie ẽ finita diſtantia inter extrema aliquid manet ↄnñe.
ompatiõem ad virtutem trãſſantem. Sed in tranf hatione nibil ↄñe manet.j inter extre
compatõem ad virtutem a pꝛebendẽtem. ma eſt diſtantia infinita. ⁊ ſi hoc.tranſſ batõ talis eſt

ꝛimo querit᷑ de a virtute infinita. ⁊ ſic non eſt maioꝛis potentie qm

tl
Dim (Scopec 1
Aan Circa pꝛimum querũtur quatuoꝛ.

1 virtute trãſſbandi per comꝑatõem ad virtutem cre iſtud. ¶ Item maioꝛis potẽtie eſt facere quod vnuʒ
andi. Scdᷣo ꝑ comꝑatiõem ad virtutem concipiẽdi. ſit in pluribus locis qᷓ; ꝙ vnum ſit. Sed bhec virtus
himmn Tercio ꝑ comꝑatõem ad verbum. Quarto ꝑ cõꝑa/ que facit coꝛpus xp̃i eſſe in altari facit ipᷣm in pluri/
toem ad einl.. brus locis eſſe. & illud eſt maioꝛis virtutis. dd. 40
. Queſtio.eſ. f fwꝓYꝓY ſi loquamur ve virtute cre ante ? tranſſbante que
¶Atrum equalis virtutis vel maioꝛis ſit panẽ in coꝛ maioꝛ ſit qtum ad ſe non eſt differẽtia. quia vna eſt
pus xpᷣi conuertere. qnti eſt aliquid de nouo creare nec iunteuſa nec remiſſa. Si aũt q;tum ad effectũ qͥs
Et ꝙ ñ ſit eq̃lis virtut vr ꝑ verbũ Amb.OQm̃ Ambᷣ. ſit indicatiuus maioꝛis potentie ſiue magis declara

—

eIarrguit ſic. Si ſermo xpi potuit facere quod nõ erat. tiuus potentie diuine. dò ꝙ in qualibet baꝝ opatio⸗
non pßt ea que ſunt in id mutare que non crant quas num eſt conſiderare pᷣncipium initiale. diſtãtiã me/
ſi dicat pᷣt. ſed iſta ratio nihil valet. niſi illud eẽt ma- diam. 7 terminũ finalem. Quãtum ad pᷣncipiũ initi
ioꝛis potentie. potentia creãdi eſt maioꝛis potẽtie ale maioꝛis virtutis eſt atteſtatio creare qᷓ; trãſi ba/
q̃ᷓ tranſſbandi. re rõne vider quiavbi eſt maioꝛ re. quia ibi ex nibilo h̊ oꝑat᷑ in aliquid. Quaãtũ vero
diſtantia ibi maioꝛ virtus reducens. Sed inter ens ad diſtãtiam mediã eſt equalis virtutis.qꝛ vtrobiq;
⁊ non ens eſt maioꝛ diſtãtia qᷓ; inter ens ⁊ ens.ergo nibil ↄmune reꝑitur.nec manet ᷣm genus ſubᷣm li /
aioꝛ eſt virtus in creatõe in ꝗᷓ de non ente fit ens. cet ſᷣm gen⸗ pᷣdicabile in altero. Quatũ vo ad termi
ſtem maioꝛ eſt virtus que agit paucioꝛibus me. num finalẽ. qꝛ in creatone fit vt quod non erat ſit.in
dijs ⁊ auxilijs. Sed virtus que ꝓducit er nihilo ſibi trãſſbatõe fit vt quod erat alicubi ſi ine ſui mutatõe
ſola ſufficit. que vero ex aliquo aliam rõem pᷣſuppo/ ſit alibi. illuc jgeen eſt maius.ſed boc rarius.⁊ il/

, nit. .c. ¶ Contra. maius eſt de impio facere pium lud maius eſt d iſtud maius videtur.Quãtum er⸗/ .
en ̃ creare celuʒ ⁊ terrã. Sed tranſſbatio panis in coꝛ go ad terminij fin alem maius eſt creare. ſed maius
gi pus xpᷣi multo maioꝛ eſt q; imꝑiũ iuſtificare. illud videtur tranſſbare. Ratõnes pᷣme vere ſunt.qꝛ ma
maioꝛis virtutis eſt qᷓ; creare. ¶ Item illud eſt im G/ ioꝛ effectus eſt creare.⁊ q;tum ad terminuʒ finalẽ. ⁊

„

poſſibilius quod mens bene diſpoſita diſſicilius iu- qᷓ;tum ad pᷣncipiũ iniciale. In hoc tamẽ qꝙ coꝛpꝰ xp̃i
dicat. Sed ois mens facilius credit aliquid de nouo ſup excellit. opoꝛtet creaturam ꝓPut eſt cum anima ?
fieri. ᷓ aliqͥd in aliꝭ trãſmutari ſine illiꝰgugmeto et diuinitate. tranſſbatio facit vt illud coꝛpus ſit in
i iij

41

4²
43

nihil cõmune remanet. ſed non. iſt
44 Sencris pᷣncipalis. ¶ Ad illud qð obijcit maiꝰ?
ſt 4

.Y 7

altari. ideo excellit omnem rei alterius qeationem.

non tamen ſui foꝛmationem.ſ.in vtero ſicut videbi⸗

tur. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ maius eſt de impio
facere pium ⁊c.dð ꝙ illud dicit᷑ maius ſaluo li.ar.qꝛ.

h ex ꝑte li.ar.eſt reſiſtentia.ibi nulla.nõ ſic in ꝓpoſito

Ad illud qð obijcit᷑ de iudicio mentis diſpoſite.dð.

ꝙ facilioꝛa iudicat vſitatioꝛa et qᷓ magis apꝑent q/
uis minoꝛa.vnde non valet.Ad illð qð obijcit᷑ de

diſtantia. din ꝙꝙ hoc concedẽduʒ eſt q;tũ ad hoc ꝙq;

—

tũ ad diſtãtiã in rõ

acere ꝙ in pluribus locis ⁊c. dom ꝙ cũ aliquid

*

non ens ſit.aut eſt in potẽtia vt ſit.aut nullo mõ.Si
aliquo mõ eſt in potentia vt ſit.tunc bñ ↄcedẽdũ eſt

ꝙ maius eſt facere ꝙ in pluribus locis ſit qᷓ; ꝙ ſit. qꝛ

eſt in potentia ad eſſe.nõ ad plura loca ſimul.Sʒ qñ

nullo mõ eſt in potẽtia vt ſit.⁊ congruitatẽ habet ad
hoc vt in pluribus locis ſit.pᷣmũ eſt maius.⁊ ſic inꝓ
poſito.quia illud creat᷑ nullam habet potentiam
nec oꝛdinatõem ad hoc vt ſit.Sed coꝛpus xpᷣi iã cõ⸗
ditum ⁊ pfectũ ydoneitatem hʒ ad boc vt ſit in plu/

ribus locis ſõᷣ ſaco.
NQueſtio. iſf. .

“ QAueſt 3383838-3
¶ He virtute tranſſdᷣa di ꝑ compatõem ad virtutem

concipiendi.Et ꝙ virtus tranſſᷣandi ſit nobilioꝛ oñ

vitur ſic. Mobilitas ⁊ magnitudo virtutis ꝑ actũ di⸗
noſcitur.⁊ actus per terminũ.Sed virtus ↄceptõis

in virgine creata eſt ad coꝛpus xpᷣi paſſibile ⁊ moꝛta

le.tranſſpᷣatio aũt ad coꝛpus impaſſibile ⁊ immoꝛta

le. 7 ho Hore eſſe in ꝑfecta etate.ſba. ⁊ qᷓntitate.er/

Iteʒ qto illud vt immoꝛtale.⁊ hoc put eſt

in pfecta etate ex quo incipit actio minoꝛẽ bʒ diſpo/

ſitõem ad terminũ actõis.tãto virtus reducens ẽ ex/

N:

cellẽtioꝛ ⁊ virtuoſioꝛ. Sed panis minoꝛẽ bʒ diſpoſi/
tõem ad carnem xpᷣi qꝙᷓ; caro beate virginis.cũ & vir/
tute traſibᷣatõis panis tranſeat in carnẽ.⁊ virtute cõ
ceptiõis caro btẽ virginis facta ſit caro xã i.videtur
ꝙ virtus trãſſbationis ſit dignioꝛ ⁊ excellẽtioꝛ¶ Itẽ

quãto virtus magis ſe diffundit ⁊ 9 municat tãto po
tentioꝛ ⁊ melioꝛ.quia bonũ ẽ ↄmunicatiuũ ſui. Sed

virtus tranſſbᷣandi eſt ↄmunis toti mũdo.⁊ xpᷣi car-

nem facit eſſe vbicũq; fideles ſunt. virtus aũt conci/
piendi ſolũ fuit in virgine.⁊ xpᷣm ſolũ in vno loco fe

cit eſſe.g bec virtus.ſ.trãſſandi ẽ nobilioꝛ ⁊ excellẽ

tioꝛ. ¶ Contra. illa virtus eſt dignioꝛ que ſubᷣm ſuuʒ

facit dignius ⁊ excellẽtius.Sed virtus ↄcipiendi da
ta virgini marie fecit eam multo dignioꝛẽ qᷓ; virtus
ſiue ptãs conſecrãdi data ſacerdoti vel verbo.ꝗ vir/
tus ↄcipiendi eſt excellẽtioꝛ.¶ Itẽ opus illò eſt ma

ius ⁊ excellẽtius de quo tenet᷑ qs ſcᷣm rectã rõnem

lus laudare deũ ⁊ ei regratiari. Sʒ magis tenemur
audare deũ de ↄceptõe gloꝛioſe virginis qᷓ; de cõſe/
cratõe quã facit ſacerdos in altari.g ⁊c̃. ⸗ iſta
virtus eſt potentioꝛ ⁊ maioꝛ q̃ pᷣt in plus. Sed bea/
ta virgo vnica ↄceptõe ↄcepit illud idem ⁊ tãtũ qᷓ;tũ
oẽs ſacerdotes oibus ↄſecratõibus ↄficiunt a pᷣnci/

pio mũdi vſq; ad finem. ⁊ pᷣterea nouũ aliqd qð nõ

erat.g virtus ↄceptõis ad maioꝛe

45

erat nobis ↄcepit.ſed ſacerdos n

ficit niſi quod
ectũ ſiue ter/
dd.q duplr ẽ loqᷓ

minuʒ ſe extendit.g nobilioꝛ

de vtraqʒ haꝝ virtutum. Aut ꝓut ſunt in ſuo fõte ct

vᷣmo paincipio. vt dicat᷑ virtus ↄcipiendi que oꝑata
eſt ↄceptõem ⁊ pᷣncipaliter ⁊ ꝓpꝛia autoꝛitate. ⁊ ſimi
liter virtus tranſſ bandi.⁊ ſic non eſt comꝑatio ſcᷣm

WS,ðð

. D .
magis ⁊ minus in ſe. Sed ſi competur ad manifeſta
tõem factam ꝑ effectus.iudicãdum eſt ꝙ ſe babẽt ſi/
cut excedentia ⁊ exceſſa. Li cet em̃ vtrũq; ſit nobiliſ⸗
ſimũ.⁊ oſtendat dei potẽtiã eſſe ſũmam.in illo tamẽ
magis laudat᷑ maieſtas diuina. ⁊ in hoc captiuatur
magis ratio noſtra.Alio mõ poſſumꝰloq de bac du-
