de nuptijs a dño eſt vocatꝰ. ⁊c̃. ¶ Item nullꝰ oſen
nalẽ põt ſine pctõ cõ/

— „

⁊ ipſa innuit in r̃ſione ſua qua dixit.S peccauit ſi un

actũ ſiuc in carnalẽ copulam cõſenſit.⁊ cõſtat ꝙ ſine
petõ nupſit. ̊ ⁊c.

¶ Item poſſibile eſt inten⸗ duos eẽ
J 3

—— — . .

28 ctu. põt eſſe in cõſenſu ⁊ cauſa.

ßlenu matrimoniũ ? ꝑfectum ſine ↄmixtõne carna/
li

li. ̊ poſſibile eſt ꝙ alids cõſentiat in mrioniñ nõ ↄſẽ
tiendo in omixtõceʒ carnalẽ.ſi bopõt eſſe in re ⁊ effe
dom ꝙ quoꝛu/
dam opinio fuit ꝙ ad hoc ꝙ cõtrabat᷑ matrimoniuʒ

neeceſſe eſt abſolute cõſentire in copulam carnalẽ.Et

vicũt hij ꝙ beata virgo ⁊ iohes ↄſenſit.tñ ſine pctõ.
qꝛ: iohes nec vouerat nec ꝓpoſuerat vᷣginitatẽ ſerua
re.beata virgo qꝛ nõ vouerat.ſed tm̃ ꝓpoſucrat. Sed
bec opinio iniuriaʒ facit virgini gloꝛioſe.qꝛ qᷓuis ex/
cuſet a culpa.minuit tñ vᷣginitatis eiꝰgloꝛiaʒ.vt iam
nõ debeat virgo ſuꝑ om̃s virgines nũcupari.qð no/
ſter refugit anim? piter ⁊ auditus. Añ hec opinio ſa/
tis ↄuenienter a mgr̃o Hug.repꝛobat᷑.¶ Alioꝝ opi
nio fuit ⁊ iſtius fuit altiſiodoꝝ ꝙ neceſſe eſt cõſenti/

Xc in copuls carnalẽ.nõ in ꝑticlaꝛi ſ̃ in vniuerſali.nõ

29

explicite ſ̃ impꝑlicite. oꝑtet em̃ cõſentire in copulam
piugalem q̃ cõtiuet qᷓtuoꝛ.ſ.cohabitatõcʒ. mutuum
obſequiũ.mutuã coꝛtoꝝ ptãteʒ.⁊ copulã carnalem.
Sed illud nõ videt᷑ ſufficicns.qꝛ cõſtat q; beata vᷣgo
bene ſciebat legem cõiugij.⁊ ſciebat explicite.⁊ cogi/
tabat de actu ↄiuguz. aut g& ↄſentiebat aut diſſentie/
bat. Si cõſenticbat.redit pꝛimũ incõueniens. Si diſ
ſentiebat.g nec in generali nec in ſpeciali conſentie/
bat. ¶ Tercia opinio eſt ꝙ; oꝑtet cõſentire in carna/

lem copulam vel abſolute vel ſub cõditõne. vicz niſi

deus aliter diſponat. vel ſi placuerit deo.⁊ tali modo
oↄſenſit virgo beata vt videt᷑ dicerc beatus Aug.⁊ B
nõ repugnat virginitati. Sed certe om̃is qͥ recte con
ſentit. taliter cõſentit. Pꝛeterea nõ eſt ↄſenſus cõdi/
tionatus ſed abſolutus ille qui matrimoniũ facit. et
maxime cũñ non ſtet cõditio.deus aũt nolebat virgi/
nem carnaliter copulari viro.⁊ ꝓpterea dom ꝙ con/
ſenſus qui matrimoniñ facit eſt cõſenſus in mutuaʒ
ſuoꝝ coꝛpoꝝ ptãtem. Et hoc ſonant verba cũ dicãt
accipio te in meà vel in meũ.⁊ ſic cõſenſit beata vir/
go ⁊ ioſeph. Sed notandũ q aliter dat᷑ poteſtas coꝛ
poꝛis in ↄtractõne matrimonij. aliter in ↄſummati/
one. In cõtractõne ita dat᷑ vni vt nõ poſſit illo viuẽ

te dari alij. ita etiam dat᷑ illi vt ius habeat petendi.

⁊ neceſſe ſit reddere petenti niſi moꝛiatur mũdo per
votuũ caſtitatis ſolenne ⁊ ingreſſum religionis. Om̃
igit᷑ beata virgo diuina inſpiratõne vouerat.vł foꝛ/

taſſis ipſius ioſeph relatõne ꝙ nunqꝙᷓ vellet vti eius

coꝛpis poteſtatc.ſᷣ cius cuſtodire virginitatem.ideo

potuit ⁊ debuit ei cõmitti ſiue dari. Sciebat etiã ꝙ ſi

vellet exigere. ꝙ poſſet publicãdo votum contraire.

⁊ ſic patet iſtud. Si gͤ volumus iſtam mutuã coꝛpo⸗/

rum poteſtatẽ vocare copulam ↄiugalem. ſic beata

virgo cõſenſit in copulaʒ vt om̃s nubentes. In ma/

trimonij aũt ↄſummatòne oino tranſfert᷑ poteſtas.

ſta ꝙ nec voto pꝛiuato nec ſolenni poſſit petenti de/

. *

Doꝛtet autem conſenſum coniugalem liberũ eſſe a coactõne ⁊c. Supꝛa egit magiſter de conſenſu

bitum aduerſari. vnde gloꝛioſa virgo matrimoniuz

conſenſit cõtrabere. certa fuit ſnunqᷓ; matrimoni
um cõſummaret. ⁊ hoc ſciuit ſpᷣſſancti reuelatione.
vel ioſeph relatõne.vel quia cõſiderabat de voti pu⸗
blicatõne.quia in lege pᷣceptum erat ſeruare. nul-/
lus fuerat auſus hoc vouere.et hoc tangit᷑ in libello
illo quẽ tranſtulit biero.de natiuitate Marie. qui q;
uis ſit apocriphus. ↄtinet tamen multa veriſſima.
Ad illud g& að obijcit᷑ ꝙ velle nubere damnabile z0
eſt. dom ꝙ Hicro.loquit᷑ de illis qui volũt nubere ex
carnis petulantia. ⁊ tales magis appetũt ↄiunctio-
nem coꝛpoꝝ q; animaꝝ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ in z1
omnia frater ⁊ ſoꝛoꝛ pᷣterq; in copulã carnalcʒ poſ-
ſet conſentire. dᷣm ꝙ falſum eſt.non em̃ poffunt ſi-
bi ſuoꝛum coꝛpoꝝ dare mutuam poteſtatem. nd

alter poteſt alij nubere altero cõtradicente.¶ Ad il

lud quod obijcit᷑ ꝙ dicit Aug.ꝙ cõſenſit in copulaʒ 32
carnalem. ddm ꝙ illud intelligit᷑ quia cõſenſit ĩ mu
tuam coꝛpoꝝ poteſtatem que ad carnalem copulaʒ
oꝛdinat᷑.nõ tamen de neceſſitate.⁊ beata virgo in il⸗
lam mutuã coꝛpoꝝ ptãcm abſolute oſenſit.reſiduũ
vo ſcʒ oꝛdiatõʒ iĩ actũ diuine diſpoſitõni ↄmiſit. cre/
dens ſemꝑ ꝙ dominus ipſam ſeruaret ſine macula.
Exemplum eſt de beata cccilia. ¶ Aid illud qdð obijci 3
tur ꝙ conditio illa impedit.dicendũ qꝙ veruz eſt cõ⸗
tra collatöõnem mutue poteſtatis.in conſenſu enim
in copulam cõiugalem datur poteſtas petendidebi⸗
tum. licet nõ teneat᷑ ad ſtatim.ſi viã habet ꝑ quam
euadere poſſit.que ⁊ ſi nõ erat nota omnibꝰ. erat tñ
nota ſpiritualibꝰmentibus.ſicut certuʒ eſt nobis de
gloꝛioſa:virgine. ⁊ ꝓpbabilius pᷣſumitur de ioſeph. q/
niam hoc nõ cſt iuris poſitiui ſed magis eſt iuris di
uini. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ eſt ꝓpter carnalẽ copuʒ
lam.ddm qꝙ; verum eſt ꝙ pꝛima ⁊ pꝛincipalis inſtitu
tio ad hoc fuit.⁊ tamen hoc nõ eſt tota ratio ſiue cau

ſa matrimonij.ſicut melius patebit infra. immo etiã
fidei ⁊ ſacramenti. ⁊ mutue educatõnis.⁊ hoc ſupꝛa

determinatuʒ eſt vbi agit᷑ vtrum carnalis copula ſit
de integritate ſacramenti. Hec autem ſine pᷣiudicio

dicta ſint maxim epter reuerentiam virginis. nõ.n.
poſſumus negare quin inter mariam ⁊ ioſeph fucrit

verum ↄiugium.cum boc dicat ſcriptura euangeli-

ca. ⁊ ſancti omnes in hoc cõſentiant. Rurſus pietas

fidei ⁊ reuerentia virginis non patit᷑ nos ſentire ipſi
us beatiſſimam ⁊ puriſſimam ⁊ integerrimam aiam
ad opus carnis fuiſſe aliquantulum inclinatam. nec
credo ipſaʒ in dubio ſe ſuper hoc poſuiſſe. Si qͥs ta⸗/

men aliter dicat. dum tamen virgini non faciat iniu-

riam.non eſt magna vis facienda. Cauendũ eſt eniʒ
diliguent vt hoynoꝛ domine noſtre in nullo ab aliquo
minuatur.qui etiam ĩ periculo capitis debebat inte⸗
ger cuſtodiri. .

¶ Wiſtinctio. xxrix. Conſenſus qui eſt effciens matrimonij cauſa nõ debet eſſe defectiuus er

„

7

——

ui deficit a parte exterioꝛi. bic agit de ↄſenſu qui deficit defectu interioꝛi.ſ.a ratõne volũtarij.taim̃
iſte 2 p̃cedens.⁊ interiꝰ⁊ exterius deficit. Sed h̊ ꝑ artatõeʒ dictũ eſſe intelligendũ eſt. Conſenſꝰau
tem duplł deficit.aut a ꝑte voluntatis ꝑ coactõeʒ.aut a ꝑte rõnis ꝑ erroꝛẽ. Ideo pꝛimo queritur
vtrũ ↄſenſus coactꝰfaciat mrionin. Sedo vtrũ erroneꝰ.infra.xxx.di.nec ſolũ coactio impedit vel excludit cõ

ſenſum ⁊c. Pꝛima ps habet tres partes. In pꝛima veritatem determinat. In ſcda explanat.ibi. Ex bijs ap/
paret ↄiugiq fieri ⁊c. In cercia vᷣo illud að determinat circeg matrimoniũ applicat ad ſponſalia. i. cõſentire

eh
n.
hepit
osptea

ocos⸗

Vbe

net,
ſertnu
lteiti⸗
lungi
ngen
ltened
eſten
Ancn
fbcha
N
morz
cume
Mhatin

Foſent

fypolu
ſaet
ehen

autem pꝛobat qui cnienter non contradicit.
uünain Querit᷑ hic de ſitu huisptis. videt᷑ em̃ male bic ſituari.quia ſi coactio eſt impedimẽtũ matrimonij.ergo in il⸗
utr lo capitulo deberet determinari vbi agit᷑ de impedimentis matrimonij.R.ddᷣm qꝛ magj agit bic de mrio⸗
urai nio a ꝑte cauſe efficientis. ⁊ cauſa efficiens eſt ↄſenſus.nõ quilibet ſed n9. 2 plenitudo ↄſenſus deficit ſeo,
Kür modos pᷣdictos.ideo bic agit de coactõne ⁊ crꝛoꝛc. Infra vo agit de ꝑſonaꝝ legirtiinitare ebenanarfer
hnanmin deſn J ↄñs matrimnoniuũ im⸗/
lender 41. R⸗ orfſeateere e Ttttg e enf ediri.ideo inferius
– XXIX Querit determinat veritatem. vtrum vſenſus co ngit de multis impedi
ei actus faciat matrimonum. mientis. bec eſt ratd
ltgchi Poꝛtet aũt ↄſenſum cõiugalem liberũ 3 o⸗ guare tracrze⸗ ille ab
aninig rbanus actõne.Coactus em̃ ↄſenſus qui nec cõſenſus boc ſepat᷑.qꝛ ratõ im-
atnei Sn „ aſppellari debet ↄiugiuʒ nõ facit.ſiẽ teſtat᷑ Vr⸗ pecſendi enit cralio
mmitni — .banꝰpapa ſcribens ſanctõ regi arꝛoganũ in hec verba Senere
antr De neptis tue ↄiugio quã te cuidã militi daturũ necen
ien ſitatis inſtante articulo ſub fidei pollicitatõne ↄfirma.·
imamn ſti. hoc equitate dictante decreuimꝰ.vt ſi illa virum ii⸗
KWWICt 2 . , 1 1 ſti .
rtheſi . lum oĩno vt dicit᷑ renuit. et in eadem volütate pſiſtit. a Meqnac eaz in⸗ 1
ſen iaſtt a vt viro illi ſe pꝛoꝛſus deneget nupturã. nequaq; eam airomac renitefitem
tnniinnl inuitã ac renitentẽ eiuſdẽ viri cogas ↄiugio copulari. eiuſce viri cogas cõ⸗
enfumt Idem. Si verũ eſſe ↄſtiterit qð nobis legati ioꝛdanis iugio coplari ⁊c. Do
Ei piincipis retulerũt. ſcʒ æ ipſe coactus ⁊ dolens filiaim natur ꝙ aliqua con⸗
iti fuã flentem ⁊ ꝓ viribs renitentẽ farnaldo deſholanc⸗ ſentiat in aliquem r
ryorteznid⸗ rit. qm̃ legum ⁊ canonũ auẽtas talia ſponſalia nõ ap- nuncium. Tante ae⸗
une pꝛobat. ne ignoꝛantibꝰleges ⁊ canones nimis durũ vi veitn nolit eomenti⸗
Anotnoni i deat᷑ita ſniam temꝑamꝰ.vt ſi pꝛinceps cuʒ aſſenſu ſi⸗ re. vtrũ ſit ↄpellenda
ſrcemainn lie id qð ceptũ eſt ꝑficere voluerit ↄcedamus.Sin au⸗ Et ꝙ ſic videt quia ſi
mimdi tem. legatus noſter vtraſq; ꝑtes audiat.⁊ ſi nihil fue⸗ poteſtatem ſuam cõ/
ic metin H rit ex paꝛte reinaldi qð amplius impediat.ab ipſo ioꝛè/ miſit procutaroꝛttuc
gegrain dane ſacrm quo cõſtent hec que dicta ſunt accipiat· et itaratum cſt guiah⸗
tii nos canonũ ⁊ legum ſcripta ſequẽtes. deinceps nõ p⸗ curatoa erhr
ttitinnti L . hibemꝰquin alij viro ſi voluerit pᷣdicta eiꝰ filia tm ido curatoꝛ ⁊ nunci?con-
nnangll ¶Explanat veritatem determinatam. b poſtmodun recla⸗
hrumnfi FEFEFE rx his apparet oiugiũ fieri int ↄſentiẽtes ⁊ ſpõtaneos mer vicere ger ma
mneie bo no int renitẽtes ⁊ iuitos. Verũtñ qͥ inuiti ⁊ coacti ↄdiũn tra. ponatur ꝙ ſtatim
nn cii ſt.ſi poſtea ab aliqͥ tis ſpacio ſine ↄtradictiõe ⁊ q; no penitet antec̃
ntn Hr UKẽ nnuncius perueniat.
cum alio contrabat.
utinſuit Conſtat ̈ matrimo-
geipmmmi H . s zſtat. Ite mnon fit matrimoniuz ni⸗
len anrtm nium eſt. cum adbuc alij non ſit alligatus. ergo aliud matrimonium non ſtat. Item non fit matrimon ni.
– ſi per mutuum conſenſum conſenſos autem mutuus nullus eſt niſi ſimul ſit actu Re babitn. Ne nnchiect
tgnionbetut anteq; tũc conſentiat. patet ⁊c. Queritur ergo vtrum matrimonium poſſit contraht inte ſalig ct
elorii dum qꝙ ſi aliquis conſentit in abſentẽ ꝑ pꝛocuratoꝛem poteſt fieri matrimonium.non ſolum ſponſalia cõtra
nala bi. dum tamẽ oſ unq; conſentire. ſicut in p̃ᷣſentiaꝝ poteſt vnus alteri conſenſum expꝛimere ꝑ interpoſi
Cirrunlefici bi.dum tamẽ ↄſtet vtrunq; conſentire.ſicut in pᷣſentiaꝝ poteſt ii contrabat dicenci d reuera i non ante
pisnhrnd tam ꝑſonam. Oꝛ autem querit᷑ vtrum ipſa penitente matrimoniun contrahat.dice era li non ante

peniteat q; ille ↄſentiat. res eſt ſalua. Et ſi penitet in coꝛde.⁊ reclamet in ona in Sſhrcz HH
ſit pbari. vtpote negando.vel matrimoniũ cum alia derabendo⸗reuet en ſe nn vr euocalio volunta
tis eiꝰad nunciũ ꝑueniret.⁊ hoc pʒ.qꝛ ſi ſtatim exq penitet cũ alia te ete remanente. qᷓ eſt de eèntia
dit alteri ſuã ptãtem. din ꝙ ſemꝑ intelligit᷑ ptatẽ ad hũc actũ dare ↄſenſu in ipie ſüt c. U dicere ſino re. 2
edetaun mfionij interiꝰin facie dei.⁊ exteri?i facie eccie. b ¶Aeruen aj muie rcoscnid⸗ —— no vicet ſie
— clamat ꝙ ẽ mr̃ioniũ.Cõtra.illð põt eſſe ex negligentia.ſᷣ negligẽtia no ſuppꝑlet locu ↄſenſus. Er NE

7

mngite 1, matrimoniũ. Re. dm qꝙ m faciem eccleſie ↄſenſus pᷣſumptus matrimoniñ facit.qñ ſcilʒ ꝓbabiliter pᷣſuj
.

V E Hom chr „Te E . of qñ ↄſentit oꝛe ſcdo vᷣo qñ ⁊ ſi nõ ↄſentit oꝛe. 3
Gjerolice⸗ ↄſenſus ille ſit maritalis. Hoc autẽ põt eſſe tripłr.pꝛimo mõ qñ oſentit oꝛ⸗ ſcdo vo an 1 enee e. 5
mail⸗ Voinnkane oↄſentit in carnale opus.petendo ⁊ recgeno as erigit eemnaihe n0,,
copim e locũ ⁊ tps ⁊ nõ reclamat.ↄſentire pᷣumit᷑⁊ ideo ampliꝰnõ zudikino e! * S, Wle eogeraos.
lg, ppter negligentiũ ſed pter ↄſenſum qui cedit᷑ indine 72 volutari⸗ mon quis in pun we 1
uk

2 2 =

III

—èðʒ⸗J/ʒ//”õů⸗

rimonia cohabitauerint (facultate diſcedendi vel reclamandi habita)con⸗

ſentire vident᷑.⁊ ↄſenſus ille cõſequens ſuplet.qð pᷣcedens coactio tulerat.
Aclicat ad ſponſalia qð circa matrimoniũ determinat.

——

Conſentire aũt ꝓbatur qui euidenter nõ ↄtradicit ſcm illud. In ſponſalib⸗
eoꝝ ↄſenſus exigendus eſt quoꝝ in nuptus deſiderat᷑.J ntelligit᷑ tamẽ ſem/
per patri filia ↄſentire niſi euidenter diſſentiat. Item ſponſalia ſicẽ nuptie cõ⸗

ſenſu fiũt ↄtrahentium.⁊ ideo ſicut in nuptijs.ita ⁊ in ſponſalibus patriſfa⸗
milias filiam conſentire opoꝛtet.que ſi patris voluntati nõ repugnat conſen

tire intelligitur.

—
—

rñt᷑. Pꝛio qrit᷑ vtꝝ ↄſẽſus coactꝰ faciat mr̃io
mium. Scdo vtrum cõſentiens in renitentẽ
Seneret ſibi pᷣiudicium. Tercio vtrum aliquis poſſit

bendun. .
.DueſtioeelJJl. 4
(H ↄſenſus coactus faciat matrimoniũ videtur.q̃ͥa

Aug. dicit ꝙ coacta volũtas.volũtas ẽ.̊ a ſili cõſen⸗
ſus coactus conſenſus eſt. ſed poſita cauſa ponit᷑ ef⸗
fectus. poſito tali ↄſenſu eſt matrimoniũ.

tur. g ſimiliter eſt in matrimonio.¶ Item hoc vide⸗
tur ꝑ ratonem.qꝛ conſenſus non põt cogi ſed tm̃ in⸗

dquci.ſed ſicut inducit᷑ aliquis minis ita inducit᷑ blã.
dicijs.ſed ſicut ſi aliqs inductus blandicijs conſenti
at in matrimoniũ.matrimoniũ tenet. ſuiter ſi indu
citur minis. ¶ Item qui negat xpᷣm timoꝛe moꝛtis
peccat.ſᷣ nullus peccat niſi liber.g cõſentiens in ali-

quid timoꝛe moꝛtis libere cõſentit. Sed conſenſus li
en matrimoniũ.& qui cõſentit timoꝛe moꝛt᷑ ⁊cc.

Contra.decre.de ſponſalibꝰ ⁊ matrimonio.cum lo

cum nõ babeat ↄſenſus vbi metus vel coactio inter-
cidit.neceſſe eſt vt vbi ↄſenſus cõis requirit᷑. coacti/
onis materia repellat᷑.ꝗ ⁊c. Conſenſus vᷣo matrimo

nialis ſignũ eſt ↄiunctònis aic ⁊ dei. Sʒ aia nõ con/

iungit deo ↄſenſu coacto.j ſi ſignũ eſt ↄgruũ.matri⸗/

moniũ nõ ↄtrahit᷑ timoꝛe coacto.¶¶ Itcz nunqᷓ; aia

fit ſponſa dei niſi vniat᷑ ei ꝑx amoꝛẽ.g̊ nunqᷓ; fit ſpon/
ſum coactũ nõ fit ꝑ amoꝛeʒ.g ⁊c. ¶ Item in cõſenſu
matrimonij acquirit᷑ poteſtas in a

ſa viri niſi vniat᷑ ei ꝑx amoꝛẽ.ſᷣ vnio que eſt ꝑ conſen/
I

ſu nõ ↄtrahit᷑ matrimoniũ. ¶ R.ddm ꝙ conſenſus
coactus põt eſſe dupłr.ſ.vi vel metu. Vis eſt maioꝛ?
rei impetus que repelli nõ põt.Metus ceſt inſtantis
periculi trepidatio. Cũc aũt fit vis qñ capit᷑.ducit᷑.
trahit᷑ inuitꝰvcl ligatꝰipſo reclamante ⁊ renitente.ᷣ

eſt coactio in qua nõ eſt oↄſenſus.Et in bac oino non q

eſt matrimoniũ. Eſt ⁊ alia coactio ꝑ metũ.vt cuz ali
quis minat᷑ moꝛtẽ vel intendat niſi ↄſentiat.⁊ de hac
coactõne diſtinguũt aliqui ꝙ talis ↄſentiens aut cõ-
ſentit oꝛe ſed nõ coꝛde. ⁊ tũc nõ eſt matrimoniũ aliq
mo.aut coꝛde ↄſentit qᷓ;uis coactꝰ.⁊ tũc matrimoni/
unm eſt in ↄſpectu dei.qꝛ volũtas coacta volũtas eſt.
nõ eſt in ↄſpectu ecclie q̃ pᷣſumit ꝙ talis nõ oſenſe/

rit coꝛde. ⁊ ideo iudicat ⁊ ſentẽtiat vt vterq; alteri in

5dyño nubat. Sʒ certe in iſud nõ vicet oſentire decre

—

*

ene ſentio viſtincebnis tria .

compelli ꝑ pᷣceptum patris ad matrimonium ↄtra/

hoc videt ratõne ꝑ ſimile. quia qui baptizani conſen
tit timoꝛc moꝛtis baptiʒatus eſt.⁊ ꝓꝑ baptiſato hbabe/

monij acquirit erutrũ. & neceſſe
eſt ꝙ in ↄſentiendo ſint equales. Sco cuz alter cogit
alterũ ad ↄſentiendũ nõ ſunt cquales.g tali conſen/

In li. pande⸗

talis p̃dicta. ꝗᷓ dicit cõſenſus nõ bʒ locũ vbi metus

vel coactio intercidit.Et ideo diſtinguit᷑ aliter.ꝙ me
tus duplex eſt. quidã leuis.quidã iuſtꝰ. Juſtus vtpo⸗
te q̃ in virũ ↄſtantẽ cadere põt.Leuis eſt cũ qͥs puuʒ

malũ minat᷑.vel cũ talis minat᷑ de qͥ pᷣſumit᷑ ꝙ imple
re nõ poſſit.⁊ talis metus nõ facit cõſenſum adeo de

fectiuũ ꝙ impediat mrimoniũ ↄtrabenduʒ vel diri/
mat iam cõtractũ.vᷣ cõſenſus cũ tali metu facit ma/

trimoniũ.Tũc aũt eſt metus iuſtꝰ qñ aliqͥs ↄminat

damnũ moꝛtis. mutilatiõis.ſeruitut.⁊ ſtupꝛi. Lũc
aũt cadit in virũ cõſtantẽ qñ pᷣſumit᷑ ꝓbabiliter q il⸗
le qui minat᷑ poſſit minas implere.nõ tñ eſſet timẽ/
dqum ſi ſimplex ruſticus minarẽ duci. In hoc metu
dicũt iura cõſenſum nõ facere mr̃ioniũ.Sʒ rõ huius
ſumit᷑ a diuerſis diucrſimode. Quidã em̃ dicũt ꝙ; B

eſt ex indulgentia iuris. Jura eniʒ indulgẽt tales ſe/

pari. Pꝛimũ qꝛ pᷣſumũt cõſentientẽ oꝛe nõ cõſenſiſſe

coꝛde.et qꝛ verbñ ſoluʒ dixit vt penã redimeret. Ael

etiã ratõne finis.qꝛ coacta mr̃ionia peſſimos cxitus
cõſucuerũt habere.Alij dicũt ꝙ nõ cx iuris indulgẽ/

tia. ſed hoc facit ꝑfecti ⁊ libe.aꝛ.ↄſenſus qui debʒ eſſe
in matrimonio.qꝛ(ſicut oſtẽſum eſt)plenꝰ debet ibi

eſſe cõſenſus.⁊ hboc videt᷑ ꝓbabilius.ſi tñ poſt coacti/

onem in carnalẽ copulã cõſenſit.extũc incipit eẽ ma/
coacta
volũtas. volũtas eſt. dom ꝙ verũ eſt. nunq ſufficit
talis velũtas ad faciendũ bonũ.nec etiã ad ↄtraben

trimoniuʒ. ¶ Ad illud g& qð pꝛimo obijcit

bi pꝑ cẽſenſnm liberũ nõ coactũ.¶ Ad illud qð obij/
cit᷑ ꝙ qui coactꝰcõſenſit in baptiſmũ baptiʒat᷑. Rñ/
det᷑ ꝙ baptiſmꝰeſt opus dei nõ hoim.ſ̊ matrimoniũ

dum matrimoniũ.ꝓ eo q dñs e ſacrm cõtra

eſt a cõſenſu hoĩm. Aliter põt dici ꝙ; nõ eſt ſile. qꝛ nõ

tanta libertas ibi requirit᷑ quãta in mrimonio.totuʒ

cm̃ eſſe mr̃ionij a cõſenſu cauſat᷑.¶ Ad illud qð ob/
ijcitur ꝙ conſenſus inducit᷑ ꝑ blãditias.dicenduð ꝙ
blandicie nõ ita detrabũt de ratõne cõſenſus ſic mi/
ne.qꝛ blandicie ad amoꝛẽ excitant.ſed minc ad terꝛo
rem ¶ Ad illud qd obijcit᷑ de co qui negat chꝛiſtum

timoꝛe.dm ꝙ faciliꝰeſt peccare qᷓ; bene facere.vnde

plura exigunt᷑ ad cõſtruendum bonum q; ad facien-
dum malum. Pꝛeterea nullus timoꝛ reſpectu pꝑecca
ti ꝑpetrandi poteſt nec debet cadere ratõnabiliter in
virũ cõſtantẽ.ſed reſpectu alicuiꝰ rei faciende q̃ non
eſt noſtre ſaluti cõtraria.ſicut vir conſtans rationa/

biliter pꝛiꝰ deberet ꝑmittere ſe interfici qᷓ; deñ negaꝛe

8

Sed ratõnabiliter ageret ſi dimitteret ſe interfici an

teq; in aliqͥd indifferẽs cõſentirct. Mfioniũ aũt no
eſt de his qᷓ ſunt ſaluti cõtraria vcl cõtra ſalutẽ. et ſic
pʒ quõ intelligit᷑ de meiu

ui põt cadere in ↄſtanteʒ

„ 2

ueſtio. i.· b.

. 4 —
—

X

Crnm)
ropoſi
ſenide
hosde⸗
camntna
tomen
nico
ſenn
Mimigui
tinalign
röpotet
Nanan
tc
nimul
ſeltit quis
rerpo ho
nientg
titenius⸗
ſeiciun
aunchl
natrimon
ſcands.
ſctdic⸗
facumntar
ſtimutuß.
uatrimon
trimoniali
venſoalter
fis ſemin
Oteguipan
naienton.

T

osaſinii⸗
rinonii
biobligtion
tutminoni
Urehpean⸗
ſotſegnite
letduchitg
obligitusi
ſenlsqui
ſenſuo ui
cperealqu
ſenſumulie
tuncnegve
ctonſllue
Miintmule
d cka ho vice
cece
Utkeſtan
ſnint
eeckapen
linaſtert
coſal⸗
Nefpntgre
utmumnicde
numdan
Ftumade
RG
nerumpe
Phin
ſih ai

hͤhinn
Niigiinen

=

ien

lasgi
riimnign
faroinnn
Btre
Scänlinenfun
tidis mi
ſntn mdi
öümi ttog⸗
loe iͦdtni

d dud Nenn

enfoni Jins
Qcänin
niindlinst
tchtiortii
tpcni rinn
foni aſnec⸗
tgrögirie
gaisict
Piistinfer

mtti enn
ric iti
Nincititt

. he;
alibiinct,
,
i tgtßi

teinsrann
gtͤckſeen
uitinoon
tintſh
ctusditi

17

int illein
mltni i
Ggnite
tatmi,
–

ut
Gl id d

Atrum dſentiẽs in renitentem generet ſibi pᷣiudiciũ
vt nõ poſſit cum alio contrahere matrimonium. Et

ꝙ ſic videt᷑.quia vnuſquiſq; poteſt abꝛenunciare iu/

ri ſuo. de iure vniuſcuiuſqʒ eſt ꝙ poſſit in aliam per
ſonam matrimonialłr conſentire. buic autez iuri ho/
mo renunciat cum alij ꝑ conſenſum ſe obligat.Si er

go qui conſentit in inuitũ ſuo iuri renunciat.pʒ ⁊c.

0 poteſtas ꝓpꝛij coꝛpis tranſfert ꝑ cõſenſum

animi qui peſt ei.ſed vnuſquiſqʒ ſibi pᷣcſt.̊ cuʒ ↄſen
tit in aliquam.poteſtatem ſui coꝛpis ci tribuit.gᷓ iam
nõ poteſt dare eam alij. gean iſte conſentit in in/
uitam ⁊ renitentem. ⁊ poſtmodũ illa conſentit.con/
ſtat ꝙ cum illa conſentit matrimoniũ ratum exiſtit.

ergo ſi mulier virum ſibi obligat.nõ ex hoc ꝙ ipſa cõ

ſentit. quia conſenſus vnius ꝑſone alterã non obli⸗/
gat.ergo hoc eſt ꝓpter ꝑꝛioꝛeʒ cõſenſum quẽ ille pꝛiꝰ
emiſerat. pꝛius obligatus erat. ¶ Item efficacius

zintenſius cõſentit qui non ſolum fauet conſentien

10

ti. ſed etiam ↄſentit ⁊ aliam ꝑſonam ad conſentien/
dum cõpelllt.ſed pꝛtimus modus conſentiendi facit

matrimoniũ ⁊ obligatõnem inducit. g̊ multo foꝛtiꝰ
ſecundus. ¶ Item charitas eſt vinculum pꝑfectiõis.

ſicut dicit᷑ Cołiij.hoc autem vinculum quis ſit per⸗
fectum. tamen põt eſſe vnius ad alterum.ita ꝙ non
ſit mutuũ.ita pari ratõne ⁊ vinculum carnale.ergo⁊
matrimoniũ.ẽᷓ videt᷑ ꝙ aliquis poſſit eſſe iunctꝰma/

trimonialiter alicui ſi in aliquã conſentit.aut econ/
uerſo altera diſſentit.¶ Contra.matrimoniũ eſt ma
ris ⁊ femine coniunctio. omnis auteʒ talis ↄiunctio
eſt equipantie relatio. Sed omnis talis requirit con
nenientiam inter extrema.quia ad minꝰeſt inter du/
os.vnde ſi alter duoꝝ deſinat eſſe ſilis.nõ eſt ſimilitu
tlo.i a ſimili in matrimonio ſi alter diſſentiat nõ eſt
matrimoniũ nec ſponſalia. conſtat ergo ꝙ nulla eſt
ibi obligatio nec aliquod pᷣiudicium.
matrimonialis obligatio eſt vir ⁊ vxoꝛ.ſed vxoꝛ dici
tur reſpectu viri ſicut pꝛ reſpectu filij.⁊ econuerſo.g

ſicut ſequit᷑ iſte non eſt filius huiꝰ.ergo iſte nõ eſt pa

ter buiꝰ.ita non eſt obligata iſti vt vxoꝛ. & iſte nõ eſt

obligatus iſti vt vir nec alio modo. ⁊c. ¶ Itez cõ⸗
ſenſus qui tranſfert coꝛpis ptãtem in alterã eſt con/

ſenſus.qui dicit accipio te in meam.ſᷣ̊ nullus põt ac⸗
cipere aliquã in ſuã niſi qui facit ſe ſuam. abſq; cõ/
ſenſu mulieris nullꝰeſt cõſenſus viri.¶ Ytem quan/

tumcũq; vendã tibi aliquid nõ fit contractꝰnec aſtri
ctio niſi tu emas.̊ pari ratõne nunq; tranſfert᷑ ptãs
viri in mulierẽ niſi mulier cõſentiat.Si & ipfa eſt co/
acta.nõ videt᷑ eſſe obligatio aliqua. ¶ Rꝰ.dicenduʒ

2 querere vtrũ conſentienti in renitentẽ fiat pꝛeiu/

7

qtum ad vineulum.quia ſi mulier in vita eſt.⁊ i diſ/
ſenſu ꝑſeuerat tam ſigno qᷓ; coꝛde.nullum eſt matri

monium. Mec vnus acquirit poteſtatem aliquaʒ in
alterum ꝓ eo ꝙ in altero extremo defuit conſenſus.
Añ pꝛimus nõ ſe habet ꝑ modum efficientis ſed di

pponẽt ⁊ ideo ſi ſecundꝰ adueniat tũc ꝑficit matti/

tem vbi ⸗
go põt hoc filio pᷣcipere. obedi
te ꝑentibus veſtris ꝑ om̃ia. ergo in om̃ibus qᷓ ñ ſunt
oↄtra ſalutem tenet᷑ patri filius obedire. Añ glo. pla/

cium.eſt querere vtrum matrimoniale vinculum
claudicet vt ex ꝑte ſit ſolidum ⁊ ex parte contritum.
⁊T⁊ hoc eſt querere vtrũ aliquis ſit vir cuiꝰnõ eſt vxoꝛ.
⁊ aliqua ſit vxoꝛ que nõ habet virum. ⁊ hec in ſeipſa
queſtio ſoluit᷑ ꝓ eo ꝙ in ea oppoſita implicant᷑ pꝛo/
pter naturaʒ matrimonialis vinculi qdð eſt relatiuũ
⁊ mutuũ.qdð ſigt ipſa comꝑatio ⁊ relatõ vxoꝛis ad vi
rum.dico igit᷑ ꝙ matrimoniũ nõ poteſt eſſe clauduʒ
tur pr̃i obedire.

XXNK

moniũ ꝓ eo q; iam babet ↄſenſum mutuũ qui ẽ eius

pꝛincipiũ cõpletuzʒ. et extũc vir obligat᷑.⁊ ei pᷣiudiciũ

ad ↄſentiendũ in ꝓꝑſonã aliã generat᷑.¶ Ad illud er/i1
go gů obijcit᷑ ꝙ pot renũciare iuri ſuo. Odm ꝙ buic
iuri nõ renũciat᷑ niſi ꝑ wtũ aut matrimoniũ.⁊ qm̃ in
tali cõſenſu nõ eſt votũ nec eſt mrioniũ.⁊ nemo eſt qᷣ
accipiat illud ius.ideo ille cõſenſus nullũ põt ꝑ ſe p
iudiciũ generare.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ ptãs trãſ.
fert᷑ ꝑ coſenſum ai.dðdin ꝙ in tranſlatõne ptãt huiꝰ 12
duo ſunt.ſ.donatio ⁊ acceptio.Oꝛtum ad donatõem
attinet hic eſt cõſenſus ꝓpꝛij.q;tum ad reccptiouem
hec eſt cõſenſus alieni.⁊ qꝛ ille nõ eſt ibi.ideo non eſt
tranſlatio.¶ Ad illux qð obijcit᷑ ſi illa ↄſentiat.dðʒ i ʒ
qꝙ tũc incipit obligari.⁊ nõ rõne cõſenſus alieni tm̃.ſᷣ
ratõne ſui qͥ pᷣceſſerat in actu ⁊ erat in habitu.qui et
ſi nõ obligaret qꝛ nõ erat qͥ acciꝑet.ideo alieno con/
ſenſu adueniente ille cõſenſus habet vim obligandi
q;uis pꝛius non haberet. Poſſʒ tñ dici ꝙ in tali caſu
conſenſus viri renouari debet vel vᷣbo vel ſigsno.
Ad illud qð obijcit᷑ qð efficacius cõſentit.ddðᷣm ; i 4
ſi iſte nõ obliget᷑ hoc nõ eſt ꝓpter defectũ intenſionis
qꝛ nõ ſic ſufficienter eſt intenſus.ſᷣ qꝛ nõ eſt mutuus
d illud qd obijcit᷑ de vinculo charitatis.ddᷣm ꝙ I5
aritas ꝓut eſt vinculũ qdð facit vnũ coꝛpꝰſpiritua
le.nunq; eſt quin ſit in vtroq; extremoꝝ.alioqͥn non
facit vnũ.Et in matrimonio fiũt vnũ ſponſus ⁊ ſpõ/
ſa.⁊ ſictur ↄiunctio dei ⁊ aie que nunqᷓ; caudicat.iõ
nullus eſt ↄſenſus q;tum ad vim ſacramẽti ſi liberta
tem habet in vna ꝑſona ⁊ coactõnem in alia.

⁷%

Queſtio iij.

¶ Itrũ aliquis poſſit ad matrimoniũ cõpelli ꝑ pꝛece

ptũ patris. Et voco hic ↄpulſioneʒ vt obedire tenea
tur. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ Geñ.xxviij.dẽ ; yſaac vocauit
filiũ ſuũ iacob.pᷣcepitq; ei dicẽs.ne accipias vxoꝛem
⁊c.oſtat ꝙ vſaac nõ pcepit niſi qð potuit ⁊ debuit.er
pere. ¶ Item Cob.iij. Filij obedi

cet deo ſi per omnia obeditis.ita tñ ſi dmino obedi/

tis. Si ergo matrimoniũñ nõ eſt ↄtra ſalutẽ. pʒ ⁊ců.

Itẽ ſicut ſe bʒ pꝛ ſpũalis ſſpectu mr̃imonij ſpuũal.
ita pater cannalis reſpectu carnalis. Sed dñs papa
põt pᷣcipe alicui ſub pena excõicatõnis ꝙ epatu ac/
cipiat. pꝛ carnalis ꝙ filiꝰcũ muliere qᷓ vult ↄtrabat
e Item ſtultus eſt qui iurat ⁊ ſe obligat ꝓ alio qui
nõ eſt ci obligatus. vt ſi iurarem ꝓ extraneo ꝙ ipſe

ad ſanctum Oyoniſium iret. ſi pentes iurant ꝓ fi
lijs. ̊ videt᷑ ꝙ filijs ſuis poſſint pᷣcipere.vt iuramen
ta ſua debeant implere.

Item ſi aliquis cõtrabat
ſponſalia cum aliqua.nondũ eſt matrimoniũ coõtra/

cctũ.⁊ tñ p cccleſiaſticũ pᷣceptũ compellit᷑ ad otraben

dum.ſi põt cõpelli ab epo.pari ratõne videt᷑ ꝙ poſ
ſit ↄpelli a pꝛe ſuo.¶ Contra. in eo in q̊ paꝛes ſumꝰ
vnd nõ tenet᷑ obedire mãdato alteriꝰ. Sz q;tum ad
ius matrimonij om̃s ſunt pares. nõ videt᷑ ꝙ pater
poſſit filio impare. ¶ Item patre impante mrioniũ
filius ſine peccato poteſt caſtitatẽ vouere.& nõ tene⸗
tem fili? ſi vult religionẽ intraꝛre
uõ tenet᷑ patri determinãti religionẽ obedire.imo in

quãcũq; põt ſine pctõ intrare. qꝛ tale votũ eſt ſpon/
taneum. Si matrimoniũ debet eſte libeꝝ. pʒ c.

¶ Item nemo poteſt me apellere ad ppetuã ſuitu
tem. 5 vir eo ꝙ ↄtrabit cum vxoꝛe dat ei ſui coꝛpoꝛis

cerpetuã ptãtem. nõ videt᷑ ꝙ in boc teneat᷑ s ali⸗
cui obedire. Ween ſi teneret obedire.tunc ſponſa⸗
lia ꝑ ꝑentes cõtracta abſq; cõſenſiꝭ filioꝝ nubentiuʒ
eſteut ſtabilia.ſᷣ h̊ eſt ↄtra iura canonica ⁊ ciuilia.er/

16 go ⁊c-.¶ Reꝰ.dðʒ ꝙ ſicut oſtendũt rõnes vltime.ma⸗

trimonij ↄtractus debet eſſe liber oino.tũ rõne ſiãti
onis.tũ ctiam rõne talis ⁊ tante obligatõnis q̃ in il/
lo cõtractu ↄſiſtit.⁊ ideo nõ eſt pᷣcipiendũ a parenti/
bus filio pᷣcepto obligatoꝛio ꝙ ↄtrahat.qꝛ põt caue
re ſi vult.⁊ iterũ ſi vult cõtrabere.adhuc ꝑ pᷣceptum
nõ põt pꝛ ad cõtrabendũ cũ bac vel cum illaleum ob
ligare.niſi charitas vel ratõnabilis cauſa eũ liget.vł
pꝓppiſſio ipſius volũtaria. atõnabilis aũt cauſa li⸗
gat.qñ pater hʒ inimicicias.⁊ nõ põt euadere niſi fili
us cũ ↄſanguinea inimici cõtrahat. Uel qñ pater p/
bibet filio ne cõtrabat cum muliere mala ob ꝓmiſſi
onem voluntariã.vt qñ ipſemet ſe obligat ↄtraben/
do ſponſalia.pᷣiudiciũ ſibi generat in boc ꝙ inchoat

matrimoniũ.vñ tenet᷑ ad jↄſummandũ.⁊ ad boc cõ/

pelli põt ꝑ mandatũ eccleſiaſticũ.Et ꝑ hoc patet re
ſponſio ad pꝛimũ in contrariũ et ad vltimum. Nam

tilie. Si aũt q;tum ad alia intelligat᷑. ↄſiliumn ẽ non
pᷣceptum.⁊ hoc innuit gloſa que dicit placet deo ⁊c̃.

Ad illud qð obijcit᷑ de matrimonio ſpũali mñdent g

44

aliqui ꝙ papa nõ põt pᷣcipere.qꝛ cõſenſus debet eſſe
liber. poſt ſuſceptõncʒ.põt pᷣcipere adminiſtratõʒ.
Sed tñ iſtud nõ videt᷑ ſecurũ dicerc.cũ tota die vide
amus fieri ↄtrarium. Et ideo dicũt aliqui q; ſimplici
ter põtpᷣcipere. Nec ẽ ſile de patre carnali.qꝛ pꝛ ſpiri⸗
tualis ptãtis plenitudinẽ ſuꝑ filios ſuos habet am-
plius q; pater carnalis.Et pᷣterea nõ eſt tanta ſerui/
tus ⁊ tam indiuiſibilis copula in matrimonio ſpiri/
tuali ſicut in carnali.⁊ hoc pʒ.quia papa põt deponc
re ⁊ abſoluere ab epᷣatu.Terciꝰ modus diccndiẽ q
vbi rõnabilis cã eſt.ſ.neceſſitas vel ↄmunis vtilitas
põt pcipi. ⁊ ille tenet᷑ obedire.⁊ qm̃ ſemꝑ pꝛeſumen/
dum eſt ꝙ tantꝰpater ex cauſa ratõnabili moueatur
niſi expꝛeſſe appareat ↄtrariũ.credendũ eſt ꝙ ſubdi/
tus obedire tenet᷑. O ſi ſciret ſe inſufficientẽ ⁊ indi9⸗
gnũ.⁊ videret ſibi imminere periculũ anime.creden⸗
dum eſt ꝙ nõ teneret᷑ obedire.Hec enim obedientia
modicũ aut nibil de ſuo debet habere.maxime tẽpi/

yſaac rõnabiliter pᷣcepit illud qd iacob alias teneba⸗
tur facere.tũ ꝓpter maliciã mulierũ.tũ etiam quia ſe
men chanaan de terra illa crat diſperdenduz. ⁊ illud
dare inſinuat᷑ in textu. ⁊ clarius in quodaʒ iibello qᷓ ris.ſed cuiuſdã ſolacij ⁊ ſolẽnitatis. q parentes iu⸗
17 dicit᷑ teſtimoniũ pꝛiarchaꝝ.¶ Ad illud qð obijcitur rant ꝓ paruulis.nec obligant᷑ ad aliud niſi ꝙ bona
de obedi᷑tia reſpectu patris.dm qꝙ illa diſtributio e hoc laboꝛabunt ꝙ matrimoniũ ↄpleatur.

bus modernis.Quicqͥd tñ ſit.nõ eſt ſimile ð iſto ma
trimonio ⁊ de illo ratõne iam viſa. ¶ Ad illud quod
obijcit᷑ de iuramẽto infra patebit.qꝛ nullius eſt roto

intelligit ſoluz q;tum ad ea que ſunt de paterna bo ¶ Ultimũ patet. qꝛ talis ſibi piudiciũ generauit ex⸗
noꝛificatõne.⁊ q;tum ad ea q̃ ſpcctant ad regimẽ fa / pꝛia obligatöne. “
iſtin. xxx. Conſenſus qͥ eſt efficiens cãẽ matrunonij nõ debet eſſe defectiuus a pte rõnis.

Ec ſolũ coactio impedit vel excludit cõſenſum ⁊c̃. Supꝛa egit mgf de cõſenſu qͥ deficit a ꝑte volunta/

„ 9

—

minat de cõſenſu q it in erꝛoꝛe.ſcdo vᷣo de cõſenſu qͥ fit mala intentõne ⁊ ꝑ oppoſitum bona.ibi. Expoſito q̃

ſit c efficiens matrimonij. Pꝛima ps bʒ duas. Pꝛimo em̃ determinat varios erꝛoꝛes qͥ incidũt circa cõſen⸗

ſũ. Scdo determinat qualiter cõſenſus Marie ⁊ ioſeph fuerit rectus ⁊ ſanctus.ibi. Pꝛemiſſis aliquis addẽ

duʒ eſt de modo illius conſenſus ⁊c᷑. ſtcrens⸗
Heterminat varios er:oꝛes qui incidunt circa ↄſenſum. a in ennus
Ec ſolũ coactio impedit vel excludit ↄſenſuʒ ſᷣ etiã erroꝛ.nõ aũt oĩis annn
erroꝛ ↄſenſuʒ impedit.Eſt em̃ erroꝛ aliꝰꝑſone.aliꝰfoꝛtune.aliꝰ ↄditõ notachinee
his. aliꝰqualitat.Erroꝛ ꝑſone.qñ hic putat᷑ eſſe hõ ille.⁊ eſt aliꝰ.Er⸗ mereturaſſen
roꝛ foꝛtune.qñ putat᷑ eſſe diues qͥ pauꝑ eſt vel ecõuerſo. Erroꝛ ↄditõnis q̊n/ iteniit
do putat᷑ eſſe liber qꝗͥ ſeruus eſt. Erroꝛ q̃litatis qñ putat᷑ eſſe bonus qui malꝰ tuſanctoſie
eſt. Error fotune ⁊ qlitatis ↄiugij ↄſenſum nõ excludit. Erroꝛ vo cõditõnis —
2iugalem ↄſenſum euacuat.de qua ↄditõne poſtmodũ tractabimus. Error Cran V
quoq; ꝑſone ↄſenſum ↄiugalem nõ admittit.vt ſi quis feminã nobilem in cõ nuinpſol
iugin petat.⁊ ꝓ ea alia ignobilis tradat᷑ ei.nõ eſt inter eos ↄiugiũ.qꝛ nõ con iucn
ſenſit vir in iſtam pſᷣ in aliam.vt ſi quis ꝓmitteret mihi ſe venditurum auruz. alſusetpꝛinn
auro offerret mihi auricalcum.⁊ ita me deciꝑet.nunqᷣd dicerer ↄſenſiſſe ĩ fpaitttͤne
auricalcũ: Nũqᷓ; volui emere auricalcũ.nec &̊ in illud ↄſenſi.qui cõſenſus nõ ggctconſen
niſi voluntatis eſt. Sicut g erroꝛ materie excludit ↄſenſuʒ.ita ⁊ in ↄiugio er⸗ ”ä nuchenn
roꝛ ꝑſone.Sed obijcit᷑ de iacob qui ꝓ rachel ſeptem annis ſeruierat. ſupo⸗ Owoſitio Kalchen .
ſita eſt ei lya.nunquid erroꝛ perſone excludit coniugium cum non in eã hH i n ſutrgun
rachel conſenſerit: Sed qð ibi factum.in miſterio geſtum non impꝛobe tra⸗ Solutio luntitrie
ditur.ibi tamen ⁊ ſi non pꝛeceſſit.ſecutus eſt conſenſus.nec ex illo concubitu nnggingnin
qui conſenſum pꝛeceſſit foꝛnicarij iudicantur.cum ille maritali affectu eã co/ H oſte⸗
gnouerit·⁊ illa vxoꝛio affectu debitum perſoluerit.putãs lege pꝛimogenita⸗ eertnn
( um et paternis imperij ſe illiiure copulatam. Excuſatur ernter

unbabre

=

—-
—

Rin H —

int etiã.qꝛ dei ↄſilio in myſterio ita actũ eſt. hodie etiẽ ex a¶ Si em vyabolus
idec cuſaret᷑ ille cui inſcio vxoꝛis ſoꝛoꝛ lectulum eiꝰiugreſſa tranſfigurãs ſe in an.
ii ſe ſubijcet. q̃ tamẽ ſine ſpe ↄiugij ꝑpetuo manè cẽſeat᷑. gelũ lucis credat bo/
mrämen lllle tñ qͥ coguit e ꝑ irantiã excuſat᷑.qð ꝑ ſile ppatur. vus nõ eſt rroꝛ bei
üigiſn àa SSi em dyaboletranſſigurãs ſe in angelũ lucis creda⸗ dicere qꝛ bic eſt erroꝛ
Kgiii tur bonꝰ. nõ eſt erroꝛ piculoſus. aut vir ille in illaz ꝗᷓ ducit ad ydolatriã.
– mulierẽ nõ ↄſenſerit ex ſili oñdit. Si quis hereticus vt ſi oñdat ſe eſſe chꝛi
l noĩe Aug.vel Amb.alicui catholico ſe offerꝛet.eunq; n. Scrednt et awꝛe
in ad ſue ſidei imitatõcʒ vocaret. ſt ille aſſentiret. in cuius ſoijt de erꝛoꝛe illo ita
MRKRK ſniaʒ fidei diceret᷑ ↄſenſiſſe? Mõ in hereticoꝝ ſectam.o5 ꝙ non pccdat᷑ vltra.
Wotunsftir in integritatẽ fidei quã ille hereticꝰſe mentiebat᷑ habe. qꝛ iſte nõ eſt erꝛoꝛ iuj
nanzeine⸗ KcErroꝛ vo foꝛtune cõſenſum nõ excludit.Que em̃ nu / s facti.Ael ſi vltra p/
uunu bit pauꝑi putãs illũ eſſe diuitẽ.nõ põt renũciare pꝛioꝛi cedat intelligit᷑ ita ꝙ
anin 2ditõni quis errauerit. Hec erroꝛ qlltatis. vt ſi qs du nõ ſimplr bul colli⸗
äinah at vrone meretricẽ vel comupta qua putat eſſe caſtaz reteñ i eſi epe tunc
Praintihi vel vᷣginem.nõ põt eam dimittre. muulia Eydolatria nec
Agrtiittih ¶ Determinat ꝙ ↄſenſus Marie ⁊ ioſeph fuerit rectꝰ deceptio ꝑiculoſa. Si
ſatn zZſanctctus. bb üFüt vltra pcedat tuc
un(Ailet ¶ Pꝛemiſſis aliqd addendũ eſt de mõ illiꝰↄſenſus qͥ int incipit eſſe piculum.
Eenlnd Aariã ⁊ ioſeph interceſſit. Sane credi põt nõ ſolum b¶ Si qs bereticus
eln mariã ſ eti ioſeph apud ſe diſpoſuiſſe ᷣginitatem ſer noie Aug. vel Ambꝛ.
ning uare velle. niſi dee aliter iuberet.eoſq; ſic ↄſenſiſſe ĩ õ ror ie Pegiser⸗
ügm, iugalem ſocietateʒz. vt vterq; de altero reuelante ſpũſ//q; rieſe beretici no⸗
S ſaancto intelligeret ꝙ vginitateʒ ſeruare vellet.niſi de* mine aug. recipit. tũc
Unsegrin d gliter inſpiraret.s illã volũtatẽ vᷣbis nõ expᷣſſerãt. po cedit omia qᷓ ſibi di-
Tietizerit ſtea vo expᷣſſerũt.⁊ in vᷣginitate ꝑmanſerũt.Cõſenſit ¶cit. ⁊ ita contra fidez
rArprni 8& maria in maritalẽ ſocietatẽ.ſᷣ nõ in carnalẽ copulaz. Eeſfceye⸗ äſtccreche.
emmd niſi de eadẽ ſpãliter deꝰpᷣciꝑet. cꝰetiã ↄſilio ĩ maritalẽ etetr de unl 3
