nõ opoꝛtet aliã violentiã digitis fieri.nec aliquo actu
coꝛpoꝛis vti.ſed ſolus actus anime ſufficeret.cũ ergo
opoꝛteat violentia digitis inferri.patet ꝙ eſt ibi vera
diuiſio.¶¶ Reꝰ.quoꝛũdã opinio fuit ꝙ ibi non eſt vera
diuiſio ſed tm̃ apparensg. nec tamẽ eſt ibi falſitas vel
&ceptio.quia nõ fit ad fallenduʒ ſed ad inſtruendũ.
ſicut etiã dñs alio mõ apparuit qᷓ; eſſet diſcipulis eũ⸗
tibus i emaus.nec vlla fuit ibi falſitas.Sed iſta opi⸗
nio ſtare non põt.qꝛ ſi nõ eſt ibi vera fractio.ergo nec
vere maſticant᷑ ſpecies.⁊ ita totũ videtur eſſe fictio.
Pꝛopter boc fuit alia opinio que dixit homo fran
git.quia actus eſt a pꝑte homis.ſed tamẽ nihil ibi frã/
git᷑.quia accidẽtia frangi ꝑ ſe nõ poſſunt. Hec poſi/
tio etiã nõ poteſt ſtare.qꝛ actio ſi complet᷑.infert paſ⸗
ſionẽ neceſſario. Et ꝗpter hoc eſt alia poſitio rationa
bilis. ꝙ diuiſio eſt ibi vera.quãtitas vera.ſoliditas xæ
ra. ⁊ quia diuiſio cõſequit᷑ quãtitatẽ ꝑ ſe.ſicut eſt ibi
46 vera quãtitas.ita ⁊ vera fractio. ¶ Aid illud ergo qʒ
obijcit᷑ ꝙ nõ eſt fractio in ſignato. dicendũ ꝙ fractio
illa nõ ſiat fractionẽ coꝛpoꝛis xpᷣi ibi cõtenti. ſed ſigni
4 ficat paſſionẽ que pᷣterijt. ¶Aid illud quod obijcit
actio termiat᷑ ad ſubſtantiã.dicendũ ꝙ verũ eſt ꝑ na⸗
turã.ſed ſi accidens poſſet ꝑ ſe ſtare.vtiq; ſuſceptiuũ
eſſet actionis.nũc aũt miraculo ſtat.⁊ ideo accidens
48 eſt actionis ſuſceptiuũ.¶ Ad illud að obijcit᷑ ꝙ ſieut
accidẽtia apparẽt ⁊c.dicendũ illud eſt ex ↄſequẽti.
ſed diuiſio pᷣmo apparet. inde accidẽtia apparent.et
ꝑ ↄſequẽs ducũt in cognitionẽ ſubiecti.⁊ anteqᷓ; ve⸗
niat᷑ ad hoc põt fides obuiare. Sʒ ibi pᷣma frõte ap/
paret diuiſio.⁊ ideo neceſſe eſt ibi eſſe deceptionẽ ſine
aliqua weritate.ex alia pie veritatẽ ceſſie ſine deceptiõe.

uid ſignificẽt ꝑtes.⁊ earum ſignificatio bis xxrx
BDe cõſe quẽtibus ad cõfectionẽ coꝛpis xpi.

ſibus continet᷑. Hoſtia diuidit᷑ in ꝑtes.tincta beatos.
Plane ſicca notat viuos.ſeruata ſepultos.O bijcitur
pᷣmo cõtra ſignificationẽ diuiſionis.qꝛ in coꝛpoꝛe xpᷣi
myſtico nõ eſt diuiſio ſed vnio.ergo ſi ſacramentũ eſt

verũ ſignũ.in ſacramẽeto diuiſio fieri non debet. aut ſi

fit.falſum ſignificat.¶ Itẽ videt᷑ ꝙ ſufficeret in duas
tm̃ ꝑtes diuidere.qꝛ eccleſia ſufficiẽter diuidit᷑ in vi⸗
uos ⁊ moꝛtuos.Si dicas ꝙ moꝛtui ſunt i duplici dif⸗
ferentia. qꝛ quidã in purgatoꝛio.quidã in ꝑadiſo.boc
nõ ſoluit.qꝛ viui nõ indigent ſacrificio.ergo nõ debẽt
ĩ nr̃o ſacrificio ſigri.
viui ſunt i multiplici differẽtia. Quidã em̃ ſunt acti/⸗
ui. quidã cõtemplatiui.quidã pᷣlati.quidã ſunt boni.
quidã mali.ſed ſi debent ſignificari viui ſicut moꝛtui.
ergo multo plures debent eſſe ꝑtes. Si dicas ꝙ; mali
nõ debẽt. Cõtra.xpᷣs ꝓ oibꝰ ſe obtulit in cruce.ſed hec
oblatio eſt rememoꝛatio illiꝰ.ergo ⁊cc. ¶ Itez obijcit
cõtra hoc qdð dicit᷑ ꝙ ꝑs intincta ſigẽt beatos.Sed cõ
tra.calix ſigt paſſionem.ergo nullo modo cõgruit ad
ſigndũ beatos. Bee dicli ꝑs comeſta ſigt ambu

¶ Itẽ videt᷑ ꝙ i plures ꝑtes.qꝛ

lates ſuꝑ terrã.Sed cõtra.illa ꝑs comeſta incoꝛpa᷑.

ſed atnbulãtes min i⸗ poſſunt incoꝛpoꝛari.ergo per

illã nõ debẽt ſigri.
moꝛtuos.Cõtra
pficiũt ſacrm.

Item dicit᷑ ꝙ pars ſeruata ſit

Re dicẽdũ qꝙꝙ ſicut dicit mr ipᷣa fra/

ctio ſigt paſſioneʒ. ſed ꝑtes iſte ſignt ꝑtes coꝛpis xpᷣi

myſtici. Et qꝛ ꝑtes ĩ coꝛpe xpᷣi myſtico ſunt in triplici
differẽtia. Quidã em̃ regnat in ꝑadiſo.quidã ſecuri

expectant in ſepulcro.quidã aũt pugnãt in merito.&
tm̃ tres ptes fiunt in hoc ſacramẽto.¶ Ad illud ergo

qð obijcit᷑ pᷣmo ꝙ falſa eſt diuiſio.dicendũ ꝙ nõ eſt.
imo ſignificat diuiſionẽ q̃ fuit in paſſõe.(¶¶ Ad illud
qð obijcit᷑ ꝙ deberẽt eſſe tm̃ due ꝑtes patet rñſio. qꝛ

moꝛtui ſunt in duplici differẽtia. vñ due ptes ſunt ad
¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ nõ debe-

ſignificandũ illos.
ret eſſe ꝓ beatis.dicendũ q hoc ſacrificiũ nõ tiñ offer
tur in expiationẽ.ſed etiã in grarũactionẽ. ⁊ ideo pꝛo
miſeris ⁊ beatis.¶A

piantea culpa. quidã autez moꝛtui liberantea pena.
alij ſolũ laudis memoꝛia.¶ Ad illud qdð obijcitur de

auci.aut nulli reſeruant.ergo nulli

is ⁊ beatis. ¶ Ad illud að obijcit᷑ ꝙ viui ſunt i
multiplici differẽtia ſicut moꝛtui. dicendũ ꝙ nõ ſunt
ĩ tanta differẽtia.qꝛ omnes viui indigẽt ſacrificio ex/

49

malis.dicendũ ſᷣm Aug ꝙ ſacrificiũ coꝛpis xpᷣi ſolu,

ꝓ his offerri debet qͥ ſunt de coꝛꝑe xpᷣi. Nec valet ꝙ

xpᷣs ꝓ omnibꝰ ẽ oblatus.qꝛ hic nõ ſignt᷑ oẽs ꝓ qui ⸗

Ged oblatus.ſed tm̃ illi qͥ ſunt de coꝛpoꝛe myſtico.

dillud ꝙ calix ſiet paſſionẽ. dicẽdũ q; alia pꝛie

tas eſt. . maalis ſumptiois p qua trati ſnt. dul ſine
aliqua retardatiõe deguſtt.¶ Ad illud qð obijcitur
ꝙ comeſtio dicit incoꝛpationẽ.dicẽdũ ꝙ nõ tm̃ incoꝛ

poꝛationẽ dicit ſed etiã dicit ꝑditi reſtaurationt᷑.⁊ .
hoc ſignificat ambulãtes.(¶ Ad vltimũ dicẽcũ y mõ
nõ reſeruat᷑ ꝓpter pꝑiculũ.nihilominꝰ tñ in diuiſione
trimẽbꝛi triplex ſtatus mẽbꝛoꝝ xpᷣi ſigt᷑.⁊ reſeruatio
ptiũ oliz ac cuidentis ecceftt.

q́;tũ ad frequẽtationr.

¶ Poſt hec querit᷑ ſi qð gerit ſacerdos ⁊c. Supꝛa esit mr de fractiõe.bic agit de frequẽtatiõe.Et qm boc ſa⸗

ame ntũ frequẽtari ↄtingit. ⁊ a ſacerdote ↄficiẽte.⁊ a pplo.⁊ vtraq; frequẽtatio reſpicit ſuũ finẽ. Hã ſacer-

„*

dotalis pcipue reſpicit ſignificationẽ᷑.ſ ppli frequẽtatio reſpicit ſinationẽ.ideo ꝑs bec bʒ duas ꝑtes. In pᷣma
querit qre frequẽter nat Buleanch termiat qre fideles frequẽter recipiũt.ibi. Inſtitutũ aũt ẽ

hoc ſac̃m ⁊c.
poteſt. ¶ Simili

“ ſtionẽ de frequẽtia. ibi. Si ant querit᷑ vtrũ quotidie cõmuni

1

ꝛima ꝑs hʒ duas. In pᷣma mouet q̃ſtionẽ. In ſecũda determiat. ibi. Ad boc bꝛeuiter dici
ſecũda ꝓs duas habet. Pꝛimo determiat bui⸗ ſacramẽti efficaciã. Secũdo vᷣo mouet que⸗

„7ð

p.in
nis

Apbeo,
phmae
lloe,

utſfte
tont
Kote
(6
ſglos
eiiter
Panrſen
Fuiigi
ſpochern
uedict
lreken
poſöis:
–☛-
uto⸗
iclgn
ſuz
enſc
hnti
ſente
„n
ſnnee
ſuntn
oyne
at
lin
fuun

=

Di.

Quuerit quare ſacerdos frequẽter cõſiceit. e .ij.¶ Or in h ſaãmẽę
ahu⸗ ¶ Poſt hec queritur ſi quod gerit ſacerdos pꝛopꝛie di / to recoꝛdatio fit illi?ꝰ
ngi catur ſacrificiu vel imolatio. ſi chꝛiſtꝰ quotidie ĩimo/ õ factuz eſemcl. Di
e letur.vel ſemel tm̃ imolatꝰ ſiis· kos verſſen eſß ſe⸗ H
gnnng Determiat queſtionẽ motä. f vno ſacerdote et ſek
ikin ad hoc bꝛeuiter dici põt. illud qð offert᷑ ⁊ ↄſecrat᷑ a ſa⸗ mãducar. Itbap/
i d hoc euiter dici pot. i u⸗ qð offert 7 ↄlecrat a la⸗ mãducari. Itẽ bap/
tatoh cerdote vocari ſacrificiũ ⁊ oblationẽ.qꝛ memoꝛia eſt ? tiſmus q ſigt paſſio/
plödte rep̃ſentatio veri ſacrificij ⁊ ſancte imolationis facte in ne ſkciat⸗g 50
WZ/l D evara crucis.Et ſemel xpᷣs moꝛtuꝰ ĩ cruce eſt. ibiq; imo⸗ cut viect mar ir lif=ia.
firn a latus ẽ in ſemetipᷣo.quotidie aũt ĩmolat᷑ in ſacro. qꝛ in hic ſitur paſnio xp̃ᷣi
ſurh ’J hoc ſacr̃o recoꝛdatio fit illiꝰ qð factũ eſt ſemel. Unde tanc̈ in ſigno. tac
Nnom Aug. ſuper Aug. Certũ habemꝰ qꝛ xpᷣs reſurgẽs ex moꝛtuis iam ĩ ſigno remẽoꝛatiuo.
en pſal.xx. nõ moꝛit᷑. tñ ne obliuiſcamur qð ſemel factũ eſt in me / ⁊ qm frequẽter reme
Ean moꝛia nr̃a omni anno.ſit.ſ.quotiens paſcha celebꝛa. mden reene r
eci 5. mel paſſi. ideo illud
Gi nec iñ totiens xpᷣs occidit᷑. ſed tm anniuerſaria recoꝛ Nſacramẽtũ iterat᷑ plu
höglieh Aaatio repᷣſentat qð olim factũ eſt.⁊ ſic nos facit moue/ tries. Scd ſi tõc obij/
ſmin Augꝰ. in ſen ri tanq; videamꝰ dñm in cruce.Itẽ ſemel imolatus eſt cias de ſacro baptili
hugi, tentijs ꝓſꝑi. xyps in ſemetipᷣo.⁊ tñ quotidie ĩmolatur in ſacramẽto. mi. dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſile
Gand Qð ſic intelligendũ eſt.qꝛ in manifeſtatiõe coꝛpoꝛis?ẽ?¶ qʒ baptiſinꝰ ſist paſ⸗
un diſtinctiõe mebꝛoꝝ ſemel tm̃ in cruce pepẽdit. offerts ſione Hut not Billa
nn ſe deo patri hoſtiã redẽptiõis efficacẽ. eoꝛũ.ſ.qͥs pᷣde⸗ me hecto an
Ne O Ambꝛo.ſuꝑ ſtinanit. Itẽ Ambꝛoſiꝰ. In xpᷣo em̃ oblata ẽ hoſtia ad Sanin Nhoonofael.
coisti hoz0,.! amt. Ite Ambꝛoꝑ“. In xpo em oblata ehoſna ad adam. ⁊ hoc nõ facit
dunni Slom ad be ſalntaatee⸗ dd nos: Hane Ansul ai adi quolcet in
niciſtun ꝛeos. mus. Et ſi quotidie offerimꝰ. ad recoꝛdationẽ moꝛti ſemel. binc eſt ꝙ bap
ettot: eius fit.⁊ vna ẽ hoſtia.nõ multe.Quõ vna ⁊ nõ mul/ tiſmꝰnon põt iterari.
luge c teꝛ:qꝛ ſemel ĩmolatꝰ eſt xps. Hoc aũt ſacrificũ exem⸗ ⁊ ſi s iterat facit co.
ſgiic lum eſt illius/ idipm ſemꝑ ad ipm offertur. Pꝛoinde cumclia ſacfo. In tz
te plum eſ ulus igipm lemꝑ ad ipm oftert * Pꝛ ajũt ſignificat᷑ chꝛiſt?
tertiiog praſſus vt nos refici⸗
*K ens. qiñ ſepe reficit ĩ omni memoꝛatiõe.ideo ſepe iterat᷑ illud ſacramentũ ſine ↄtumcelia. Mec dicit᷑ ꝓpꝛie ite
olohe⸗ rari ſacramentũ.ſed frequẽtari.qm̃ vnũ ⁊ idem ↄtinet᷑ in hoſtia beſterna ⁊ hodierna.tũc aũt iteraret᷑ ſi ſuper
Pcß ci eandẽ hoſti fieret iteratio foꝛme.⁊ hoc nõ poſſet fieri ſciẽter abſq; peccato.

tnn b. ij. ¶ Et ſi quotidie offerimꝰ ad recoꝛdationẽ moꝛtis eiꝰ fit. Contra. eſt em inſtantia ĩ die veneris ſancto. qn
4 ſacerdos nõ cõficit ſacrificiũ.⁊ videt᷑ ꝙ tũc magis deberet.ſi em̃ hoc eſt memoꝛiale paſſiõis.ergo cum illo die

r ſpecialiter memoꝛia babeat᷑.videt᷑ ꝙ tũc magis eſſet cõficiendũ. Itẽ querit᷑ iuxta hoc quare ſacrametũ reſer·
ſniut⸗ 5] uatur ſub foꝛma panis non vini. Et reſpõdet᷑ ad pꝛimũ ꝙ aliud eſt cõficere ſiue oſecrare. aliud eſt offerre. et
RKr Fuis in illo die nõ fiat cõfectio.fit tñ oblatio.q; ſacerdos coꝛpus in pcedenti die cõſecratũ offert in altari.Si.
Caner 52vo queras quare fit oblatio ⁊ nõ cõſecratio. Rõdet᷑ ꝙ oblatio ſiue ſumptio fit a ſacerdote ne oꝛatio dñicalis
Gtͦb que dicit᷑ quotidie in illo die ab eccłia in qua petit᷑.panẽ noſtrũ quotidian .vacua fiat.Sed cõſecratio nõ fit
Pna ſed reſeruatio ꝓpter boc. ꝙ in illo die fuit dñs paſſus i ꝓpꝛia effigie nõ in ſigno.Et qꝛ tota dies eſt memoꝛiale

“ poſſõis ⁊ totũ officiũ.ideo nõ fit cõſecratio a cena vſqʒ ad ſabbatum.in quo eſt memoꝛia reſurrectiõis.vnde
ſin 5S vcantaf miſſa de reſurrectiõe.OQð querit᷑ de ſanguie quare nõ reſeruat᷑. Aliqui dicũt nõ opoꝛtet.q;ꝛ vinũ qd
Enffuc. ſacerdos ponit in calicẽ ꝑ appoſitionẽ coꝛpoꝛis ↄſecratur. Sed illud non pot hr̃e veritatẽ ſicut pbari põt de

u ſfacli.qꝛ nullo fit trãſſubatio ſine vbo.Et ideo dicũt alij ꝙ triplici de cauſa nõ reſeruat᷑. Ana eſt ꝓpter piculũ
tan eſffuſiõis. Alia ꝓpter verbũ dñi qdð dixit ſuꝑ calicẽ.nõ bibã de hoc genimie ⁊c.⁊ iõ nõ ſumit ſanguinẽ ſacerdos
don⸗ a cena yſq; ad reſurrectionẽ.Tercia eſt qꝛ ſacerdos mag ſumit ad refectionem qꝙ; ad ſignificationẽ.qm̃ totus

fſiin xpᷣs eſt pfecte ſub ſpecie panis q́;uis nõ ꝑfecte ſignificet᷑. ideo ſolũ in ſpecie panis ſumit᷑.⁊ ſolũ ſacrificiũ ſiue

nin ſacrametũ coꝛpis reſeruat᷑. Cc.ij. nel imolat? ẽ xp̃s. Cõtra. Si em̃ ſel imolatꝰ ẽ xpᷣs.videt᷑ ꝙ ſaltẽ i die
üne nõ liceat ſacerdoti pluries cõficere.Querit᷑ g& quõ liceat ſacerdoti pluries ↄficere ⁊ ſumere i eodẽ die.cũ pplo
ine nõ liceat niſi ſemel.⁊ videt᷑ ꝙ magis ſit licitũ populo.cũ minꝰ ſit hoꝝ alterũ.ſ.ſumere.qᷓ; vtrũq;.ſ.ↄficere ⁊ ſu

cenero Sqmere.g dicendũ qꝙ ꝗꝓpter reuerentiã ſacramẽti ſunt duo inſtituta circa modũ ſumẽdi boc ſacramentũ.ſcʒ eꝙ
ſumatur ieiuno ſtom acho.⁊ ꝙ tm̃ ſemel vt ab alijs cibis diſcernat᷑. In pᷣmo cõmunicat ſaccrdos ⁊ populus.
opoꝛtet em̃ ꝙ ſacerdos ieiunꝰ ſit ſieut populꝰ.⁊ hoc habet᷑ in quada decretali.de celebꝛatione miſſarũ ex ꝑte
nra.⁊ ita ſemꝑ ſacerdos vino pfundere debet poſtq́; accipit totũ euchariſtie ſacramentũ. niſi emu eodem die

S aliã miſſam celebꝛare debuit.qꝛ ſi foꝛte vinũ ꝑfuſionis accipet.aliã celebꝛationẽ impediret.Se in illo differt
iin quia alicui de populo bis cõmunicari nõ licet.ſed licitũ eſt ſacerdoti ꝓpter hoc ꝙ eſt ꝑſona cõmunis.⁊ debet·
in celebꝛare miſt. am omni opulo. ⁊? qꝛ poteſt eſſe ꝙ vnus ſ. acerdos Pter temeritate ⁊ vicinitate deſe crnik duabꝰ?
gri eccleſijs.vel quia in eadẽ eccleſia ꝓpter ſolẽnitatẽ officij opoꝛtet plures miſſas cantare ſicut in natiuitate dñi

N ⁊ qñecũq; celebꝛãt tenent᷑ cõicarc.ideo indultũ eſt eis plures miſſas celebꝛare in eodem die.⁊ pluries hoc ſa

5 5

2

hoc ẽ ſacrificiũ. alioqn qm̃ ĩ mitis locis offert᷑ multi ſt

d ¶ Quia qjtidie pec.

camꝰpeccat ſine qͥbꝰ

moꝛtalis infirmitas
viuere nõ põt. Aide⸗/
tur h̊ male dicẽ Aug.
qꝛ nullꝰ peccat in eo
qd vitare nõ pᷣt. ta/
lia nõ vident᷑ eſſe ꝑec
cata.Rꝰ dicẽdũ ꝙ ad
hoc dupliciter põt re
ſponderi. Ano mõ q
q́;uis peccata nõ poſ⸗

ſint vit ari generalit᷑?

vniuerſalit᷑. poſſunt
tñ vit ari pticulariter

boc ⁊ illud.Et ponit

exemplũ i naui ĩ quꝗ

ingredit᷑ aqua. Sed

quõ poſſũt vitari mo
tus qui veniũt ex ſur
reptiõe ⁊ in ꝑticulari
difficile eſt dicere. Et

icdeo aliꝰ modꝰ eſt di
cendi ꝙꝙ eſt diſtinguẽ

vult Aug?. de pfecti-/
one iuſticie homis. qꝛ

dum in neceſſitate et
in peccato. Eſt enim
neceſſitas ex nature
inſtitutiõe. ⁊ ẽ neceſ/

ſitas ex coꝛruptione.
Rr eſt data. ſecũ
da eſt quã incurrit hᷣ

ex culpa. Pꝛima ne/
cefſitas omino exclu-
dit culpã.ſecũda vᷣo
excludit culpã actua

lem moꝛtalez. non tñ

venialem. AUnð ſicut

hõ noluit vitare pec/

catum cñ potuit.infli
ctum eſt ei non poſſe
cum velit.

—

querit᷑ de frequẽtatiõe. Circa pᷣmũ qucrunt᷑ tria. Pꝛi

Sintell gentiã bui? ptis m duo qᷓ determi⸗
nat hic mãr.duo pᷣncipaliter qrui i⸗
guerit᷑ de huius ſacrameti efficacia. Secũdo

xpi?nõ.ſᷣ vnꝰ vbiq; eſt xpᷣs.⁊ hic plenꝰ exiſtens.⁊ illic

plenꝰ.ſiẽ qð vbiq; offert᷑ vnũ eſt coꝛpꝰ.ita ⁊ vnũ ſacri
ficiũ. Chꝛiſtꝰ hoſtiã obtulit.ipᷣaʒ offerimus ⁊ nũc.łᷣ qð

nos agimꝰ recoꝛdatio ẽ ſacrificij. Nec cauſa ſue infir⸗

mitatis repetit᷑.qꝛ ꝑficit hoĩem.ſ̊ nfe.qꝛ quotidie pec.

camꝰ.¶ Ex his colligit᷑ eſſe ſacrificiũ ⁊ dici qð agit᷑ in

altari. ? xᷣm ſemel oblatuʒ. ⁊ quotidie offerri. ſed alit

tũc.alit᷑ nũc.Et etiã q̃ ſit virtꝰ huiꝰ ſacri oñdit᷑.remiſ⸗

ſio.ſ.pctõꝝ venialiũ.⁊ ꝑfectio virtutis.

ℳ- 6

*„

¶ Determiat q̃re fideles frequẽter recipiũt oſtẽdens
huiꝰ ſacramẽti efficaciã. .

₰ℳ

tũ vᷣtutis.ſ.charitatis.⁊ ĩ medicinã qͥtidiane infirmita
tis. Vñ Ambꝛo.Si quotiẽs effundit᷑ ſanguis xpᷣi.ĩ re⸗
miſſionẽ pctõꝝ effundit᷑. debeo ſemꝑ acciꝑe qͥ ſp pec/

co.debeo ſꝑ hr̃e medicinã. Itẽ Augꝰ.Iterat᷑ quotidie

hec oblatio licʒ xpᷣs ſemel ſit paſſus.qꝛ quotidie pec/⸗

camꝰ uꝓctis ſine qᷣbꝰ moꝛtalis infirmitas viuere nò pᷣt.

Et qꝛ qͥtidie labimur.qͥtidie xpᷣs myſtice imolat᷑ ꝓ no

bis. Dedit em̃ nob h̊ ſacẽm ſalut.vt qꝛ nos quotidie
peccamꝰ. ⁊ ille iã moꝛi nõ põt. ꝑ hoc ſacrm remiſſionẽ
ↄſeqmur. Quotidie comedit᷑ ipe ⁊ hibit᷑ in veritate.ſ
integer ⁊ viuꝰ manet.Itẽ myſteriũ fidei dr̃.qꝛ credere
debes ibi ſalus nr̃a cõſiſit.
Frober q̃ſtionẽ circa huiꝰ ſacr̃i frequẽtiäã. h

¶ Si aũt qrat᷑ vtrũ quotidie cõmunicãdũ ſit: Audiqͥᷣd

De virtute ſa⸗

¶ Inſtitutũ eſt em hͥ ſacrm duabꝰ de cauſis. In augmẽ⸗

Ambꝛoſſius.

Aug'. ad Ja
d nuariu.

inde tradit Augꝰ. Quotidie inqᷣt euchariſtiã accibe

nec laudo nec vituꝑo.omibꝰ tñ dñicis diebꝰcõicandũ

hoꝛtoꝛ.Si tñ mẽs ĩ affectu peccãdi ẽ.grauari magi di

co euchariſtie ꝑceptione qᷓ; purificari. Et licʒ qͥs pctõ
moꝛdeat᷑.ſi peccãdi iñ decetero nõ habeat volũtatẽ.⁊
ſatiſfaciat lachꝛymis ⁊ oronibꝰ.accedat ſecurꝰ. ſᷣ hoc

de illo dico quẽ moꝛtalia peccata nõ grauãt.Si nõ fre
quẽtiꝰ.ſaltẽ ter ĩ anno homiĩes cõicent.niſi foꝛte qͥs cri

minalibꝰ impediat᷑. in paſcha.ſ.pẽthecoſte.⁊ ĩ natali.
Oẽs ̊ cõicẽt qͥ noluerit carere eccliaſtic¶ liminibus.

7

paliter qᷓrunt᷑. Pꝛimo

Fabian pa/

fit tactũ carbonis mãlis.ð ergo ſimiliter bñs ſenſum
ſpualem ꝑ contactũ carbonis ſpũalis.ð ſed ois iuſtus
ſenſum habet ſpiritualẽ, ergo ⁊c. ¶ Item ſi aliquid
requirit᷑ vltra charitatẽ in ſuſcipicnte.querit᷑ quid ſit

mo querit᷑ vtrũ hoc ſacr̃m babeat efficaciaz in qlibet

viro iuſto. Secũdo vtrũ habeat efficaciã in aliqͥ pec-

catoꝛe exiſtẽti.ſ.in moꝛtali peccato. Lercio querit᷑ de

*

ſpᷣa efficacia in ſe.

¶ babeat eff caciq in quolibet viro iuſto oſtẽdit᷑.
qꝛ ſacrjm babet efficaciã niſi habeat obicẽ.ſed in nullo

¶ Dueſtio. j. i

— *£½

viro iuſto hʒ obicẽ. S in quolibet bʒ efficaciã. ¶ Itez
ſacramẽtalis mãducatio qñ cõiuncta eſt ſpnali ſemꝑ

habet efficaciã.fed ſp ↄicta eſt ſpnali in viro iuſto.qꝛ

ſpnalit᷑ mãducare ẽ in io mauere vt dicit Augꝰ.ſed
ois iuſtus manet ĩ ipo. ⁊c. ¶ Itẽ Oam̃. dicit ꝙ; caro
hi ẽ ſicut carbo ignitꝰ.ſᷣ hñs ſenſum coꝛꝑalẽ ſꝑ cale/

illud. que. ⁊ quot. ¶ Contra. baptiſmus non babet
efficaciã in adulto niſi ſe pparet. ergo nec hoc ſacra⸗
mentũ habet efficaciã in iuſto.niſi ſe pparet. ⁊ ad hoc
facit verbũ beati dauli. j. Coꝝ. xj. Pꝛobet autem ſe⸗

gltmn homo. ¶ Item poſſibile eſt ꝙ iuſtus babeat
coſcientiã ſe grauiter peccaſſe vel eſſe in graui pecca-
to. quia frequẽter peccatũ veniale ꝑpetratum repu/

tatur moꝛtale a perfectis ꝓpter boc tamen non cadit
a uſticia. Sʒ ſi talig accedlt igigne. ⁊ calia no recipit
efficaciã. ergo ⁊c. ¶ Item efficacia huiꝰ ſacri cõſiſtit

in deletione venialiũ ⁊ augmẽto virtutũ.ſed venialia

nõ dimittunt᷑ niſi bomo ſe pᷣparet ꝑ contritionẽ.cum
ex actu noſtro ſint cõmiſſa.ſimiliter nec virtutes au/

gent. ergo nõ in omni iuſto babet efficaci. ¶ RK di/ 50c

tocic⸗
4 noffen
NeNNi
Gato⸗r
tiſſolicin
roniic
ſohniche
NWehigen
Krühe⸗
Cuenk
Ghuncft
dcen
ſtlogn
nocſcaaie
konpgöͤch
Abiſes
einſu
Couati
Cpaſtons
isſein
ſtpico
Agrͤho
ale
RNong
due
Mper
lanie
uiz
taien
Gp
Gh
ſint
fic
pnobe
zfiia.
legti
gupſe
len
i

5Siſtum ab alijs diſcernat. ¶ Ad boc ergo q
tum boc habeat in aliquo efficaciam. Pꝛimo opoꝛtet

61 repoꝛtat effectũ.

ſens eſt diuina maieſtas.⁊ ſumma expꝛimit᷑ charitas

ideo debet recicipi cum honoꝛe ⁊ deuotione.Et quia

cum bonoꝛe ⁊ deuotiõe non ſuſcipit᷑ tam nobilis ho/
ſpes in imundo boſpitio.neceſſe eſt ꝙ homo hoſpitiũ

deo pparet ꝑ ſui dijudicationẽ.⁊ quia nõ pᷣparat ho/

ſpitiũ hoſpiti niſi ißm cognoſcat. neceſſe eſt ꝙ cibum
¶ Ad boc ergo ꝙ ſacramen/

cibũ iſtũ ab alijs diſcernere ꝑ fidez. Secũdo bhoſpitiũ

pᷣparare ꝑ ſuijpſius ꝓbationem.Tercio in hoſpitiũ
paratũ recipere cum honoꝛe ⁊ deuotiõe.Et pᷣmũ ⁊ ſe

cundũ habemꝰ ab apoſtolo.j.ad Coꝝ.xj. Pꝛimũ ibi.

Pꝛobet ſeib̃m homo. Secũdũ ibi.nõ dijudicans coꝛ
pus dñi. De tercio habemꝰ exẽplũ in Zacheo.Et qꝛ

multi recipiũt hoc ſacramẽtũ qui ſe nõ debite pᷣparãt

58 ideo multi imbecilles ⁊ infirmi ⁊ doꝛmiũt młti.¶ Ad
illud quod querit᷑ vtrũ vir iuſtus recipiat efficaciam.
dicendũ ꝙ; ſi ſe debite pᷣparet recipit.alioqn ſi ex quo⸗/

dam toꝛpoꝛe vel ex diſtractiõe nõ ſe pᷣparet.aut nullã

aut moclicã repoꝛtat efficaciã.qᷓuis nõ incurrat moꝛ/
59 talem offenſionẽ.

lem of ¶ Ad illud quod obijcif̃ de obice.
dicendũ ꝙ ad illud ſacramentũ requirit᷑li.arbi.coo/
peratio.⁊ ideo obmiſſio obex eſt nõ tm̃ peccatũ.verũ

Gᷓo etiã ſollicitudo vel diſtractio. ¶ Ad illud quod obij/

citur ꝙ mãducat ſpũaliter.dicendũ ꝙ vir iuſtus non
ſemꝑ mãducat ſpuᷣalit.vtputa quãdo doꝛmit vel qñ
diſtrabit᷑ ꝑ cogitatiões extriuſecas.Sed tunc ſpũali/
ter mãducat quãdo mouet᷑ motu fidei ⁊ charitatis.

„

qꝛ tunc maſticat incoꝛpoꝛat.⁊ ideo ſi negligit non

ignito. dicendũ ꝙꝙ operatur in ſenſum ratiõe oꝛgani.
ſed ſi oparet᷑ in ſenſum rõne ſui.tunc ſenſus occupa/

tus circa aliud nõ ſentiret nec calefieret. Huiꝰ auteʒ

exemplũ eſt in viſu.quãdo quis doꝛmit vel occupat
alibi. ſi ergo ſenſus mentis noſtre vult ab hboc carbo/
ne inflamari. neceſſe babet ad ipᷣm conuerti ⁊ dirigi.

Cõuerti autem ad ipſum debet ſicut ad memoꝛiale
6G62 paſſionis viuũ.Lriplex em̃ habemꝰ memoꝛiale paſ/

ſionis.ſ.in ſcripto.in verbo.⁊ ſacramẽto. In ſcripto
vt quãdo paſſio deſcribit᷑ vel narrat᷑ ꝑ ſcripturam.
vel quãdo imaginibꝰ expꝛimit᷑.⁊ hec ẽ memoꝛiale.q.
moꝛtuũ.⁊ habet fieri ad viſum qui appꝛehendit ma/
gis de longinquo. In verbo. vtpote quando aliquis

verbotenus narrat paſſionẽ chꝛiſti.⁊ illud partim eſt
viuũ ⁊ partim moꝛtuũ.Aiuũ eſt in coꝛde bonoꝛũ pꝛe
dicatoꝛũ.ſed moꝛtuũ in coꝛde tepidoꝝ ⁊ maloꝝ. NHel
viuum in coꝛde ⁊ cogitatione.nõ viuũ in voce.⁊ bo
eſt audiendũ. Auditus autem non ita appᷣhendit de
longinquo. In ſacramento vo eſt memoꝛiale cũ ißm
coꝛpus chꝛiſti ſignificat᷑ ⁊ continet᷑ in ſpecie panis.?⁊

ſanguis in ſpecie vini.⁊ hoc eſt memoꝛiale viuũ.quia

ipᷣe chꝛiſtus ſeipm ibi pᷣbet offerens nobis coꝛpus q
ꝓ nobis fuit occiſum. ⁊ ſanguinem qui ꝓ nobis fuit

effuſus.⁊ hoc eſt ad guſtum qui de ꝓximo appꝑꝛeben/
dit.vt iam non quaſi ſpeculatione ſed quadã exꝑien-

Sʒ3 lia paſſionis eius memoꝛes ſimus. Si ergo accendit
affectum noſtrũ paſſio deſcripta. ⁊ amplius feruẽter
pꝛedicata.multo magis inflamare ⁊ afficere debet in

boc ſacramẽto expꝛeſſa.⁊ hoc abſq; dubio facit.ſi qͥs

cendũ ꝙ ſacramentũ hoc non habet efficaciam in ali⸗
quo niſi in digne accedente. Digne autez accedere in
boc cõſiſtit ꝙ homo ſe pᷣparet ſicut debet. Tantũ em̃
ſacramentũ recipere ſicut recipit᷑ alius cibus.non eſt
cõgruũ nec fructuoſum.Et quia ĩ hboc ſacramẽto pꝛe/

alia que obijciunt᷑ de carbone

—

7

verba dicit vel audit ſine deuotione.ſed ad boc me/

moꝛiale totã mentis intentionẽ cõuertit.

ueſtio. ij. k

Atrum habeat efficaciam in aliquo peccatoꝛe.vi/

delicet qui eſt in moꝛtali peccato. Et ꝙ ſic videtur ꝑ
illam collectam.ſit ablutio ſcelcrum.ſit foꝛtitudo fra
giliuʒ.ſed ſcelera nõ dicunt᷑ niſi magna peccata.ergo

ſenſum habet. ⁊ illum conuertit ad hoc ſacramentũ.
ille ergo eſt qui ex hoc ſacramẽto efficaciam repoꝛtat
qui ſe conuertit. Ille vere audit miſſam.non qui tmtñm

⁊c̃. ¶ Item Dam̃. coꝛpus chꝛiſti. omnis leſionis eſ,t

vnctio.omnis ſoꝛdis purgatio.ergo ſoꝛdis moꝛtalis.

Item Julius papa de conſecratione.diſt.ij. Cum

omne crimen atq; peccatũ oblatis deo ſacrificijs de/

tur. ergo ⁊c. ¶ Item ratione videt᷑.quia illud ſacra/⸗
mentũ eſt expꝛeſſiuũ ſignum paſſionis.ergo cum effi
cacia ſequat᷑ ſigntiã.⁊ omnia ſacramenta efficaciam

babeant a paſſione.hoc habebit potiſſimã.ergo ſi ba

ptiſmus ⁊ penitẽtia habent efficaciam in peccatoꝛe.
videt᷑ ſimiliter ꝙ ⁊ illud. ¶ Item in ſacramento iſto

realiter continet᷑ autoꝛ ⁊ medlatoꝛ ⁊ fons gratie.qd

in nullo alio.ergo videt᷑ ꝙ ſi aliquod ſacramentũ po
teſt fugare culpam.ꝙ hoc multo magis.ſed aliquod
poteſt vt baptiſmus.ergo ⁊c.

ratione cum uon habeat obicem iuſtificat᷑ in hoc ſa/
cramento.

illud ſacramentũ.⁊ ita eſt vtile peccatoꝛi.

—

¶ Itez eſto ꝙ aliquis
peccatoꝛ attritus accedat ad hoc ſacramentũ nõ ta/
men ſufficienter.ſi talis accederet ad baptiſmũ ⁊ pe/
nitentiã iuſtificaret᷑.quia nõ habet obicem.ergo pari

Item accedens ad baptiſmũ.fictione
recedente habet efficaciam. ergo ſimiliter and.
ontra.
Augꝰ.ad renatũ.quis offerat coꝛpꝰ chꝛiſti.niſi ꝓ his

leatur ⁊c. Seq crimen ꝓ maioꝛibus peccatis accipi

qui ſunt de coꝛpoꝛe chꝛiſti.ſed nullus peccatoꝛ eſt ta⸗

les. ergo ꝓ eo non debet offerri. ¶ Item Ambꝛoſiꝰ.
ſpñaliter mãducat.qui innocentiã ad altare poꝛtat.

ſed nullus exiſtens in moꝛtali poꝛtat ad altare inno/

centiã.ergo ⁊c̃. ¶ Item ratione videt᷑.quia accedẽs
ad hoc ſacramentũ aut accedit digne.aut non.Si di

gne accedit.ergo dignus eſt.⁊ ita non habet culpam.

Si non digne.ergo non repoꝛtat efficaciã.ergo non.

hbabet efficaciam in peccatoꝛe. ¶ Item hoc ſacramẽ/

tum habet efficaciã mediante maducatione ſpiritua
li. ſed mãducatio ſpnñalis fit mediãte charitate.ergo
p̃‚̃ſupponit charitatẽ. & qui accedit ſine charitate.nõ

repoꝛtat efficaciã. ¶ Reꝰ.nõ limitamus largitatẽ dei.
q̃n in hoc ſacramẽto poſſit ⁊ aliqñ faciat remiſſion ẽ
oĩs culpe. Sed vᷣm foꝛũ cõe. ⁊ generalem rõnem in⸗

ſtitutiõis ſacramẽti.dicendũ ꝙ iſtud ſacrẽ̃m datũ eſti

cibũ illis qui ſunt de coꝛꝑe xp̃ᷣi.⁊ oẽs tales habẽt cha⸗/

ritatẽ. ideo effectũ bʒ in ſolis iuſtis. Effectus autẽ in q

iuſtis eſt liberãdo a culpa veniali.⁊ pᷣſeruãdo a moꝛ
tali vt patebit. Ex boc pʒ rñſio ad duo pᷣma.qꝛ illud
intelligit᷑ ꝑ pᷣſeruationẽ vel qtũ ad aliqs reliquias.
¶ Ad tria ſequẽtia.dicendũ ꝙ ſacr̃jm tantã hʒ effica
ciã quãtã cõgruit hẽe his quibꝰ dat᷑.⁊ hc ſolis iuſtis

dat᷑. ideo nõ valet de baptiſino ⁊ penitẽtia.Si g̊ obij⸗
cias ꝙ nobile eſt illud ſacrm inter cetera.dicendũ ꝙ
nobile ẽ rõne ↄtenti nõ rõne effectꝰ vel ceteris aliss.

64

66

7.

Sed tũc obijcit᷑.qꝛ adbuc nõ videt᷑ ſolui.cũ emñ xvöõ⸗

ſit hic pᷣſens.videt᷑ ꝙ abundãtiꝰ cõgrucret hic gratiã
eius comitari. Hã in aduẽtu xpᷣi abundãter gra col/
lata eſt Ad hoc dicendũ ꝙ h̊ ſpectat ad nobilſtatẽ ſa-
cramẽti ꝙ nõ delet᷑ ibi culpa moxalis.tã em̃ ẽ nobile

68

vnit. g auget vtutes.

ergo nõ eſt ad bos duos effetus pᷣdictos.

TLi.

— —

facramentũ ⁊ tam nobilis panis.qꝙ nõ debet dari ni⸗/
ſi filijs ⁊ iaʒ iuſtificatis.⁊ qui tales ſunt nõ habẽt cul-

pã moꝛtalẽ. Ideo de ſpeciali dignitate huiꝰ ſacramẽ-
ti eſt ꝙ non oꝛdinat᷑ moꝛtalẽ culpã.⁊ ſic patet rñſio

ad illa tria. Ad illud qð obijcit᷑ de receſſu fictõnis.
dicendũ ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ in baptiſmo manet caracter

ex quo eſt ſvleeaeg Fe ſic in ꝓpoſito.

¶ Que ſit efficacia huiꝰ ſacramẽti. Et dicit magiſter
q eſt venialiũ remiſſio.⁊ augmentatio virtutũ.Et

ita ſit videt᷑. Innocentius dicit.euchariſtia liberat a

malo ⁊ cõſeruat in bono. delet venialia ⁊ cauet moꝛ

talia. NHuiꝰ etiã virtute ſacramẽti vniuerſe virtutes

augent᷑.⁊ oim gaꝝ fructus exuberat. ¶ Item rõöne
videt᷑.qꝛ hoc dici᷑ eẽ ſacrẽ̃m vnionis.autꝗ qꝛ de nouo
vnit. aut qꝛ mag vnit. Nõ qꝛ de nouo vnit. qꝛ magꝗ
tẽ ſi magis.g repugnat ei qu

minus. Sʒ hoc ẽ veniale.qꝛ dicit Aug.minꝰ te amat
ui tecũ aliquid amat.⁊ hoc dicit᷑ de veniali.ergo ⁊c.

teʒ caro xpᷣi eſt ſicut carbo ignitus.ſed carbonis

igniti eſt pellere frigus ⁊ intẽdere caloꝛẽ.ergo hoc ſa⸗
cramentũ repᷣmit motꝰ frigidos AI. ⁊ intẽdit mo/
tus viuos gre.ergo delet ⁊ auget.¶ Item bhoc ſacra/
mentũ quotidie offert᷑.ergo ſi nõ fruſtra. dat & aliqd
quo quotidic indigemꝰSed illud quo quotidie in/
digemus eſt liberatio a veniali malo.⁊ ꝓfectus ĩ bo-
no.quia charitas aut deficit aut ꝓficit.ergo ⁊c.¶ Cõ

tra.vniꝰ ſacramẽti vnus debet eſſe krt Pouns,

nõ ſit ad remiſſionẽ venialiũ oſtẽdit᷑ pᷣmo.qꝛ qui ac/

cedit ad hoc ſacramentñ. aut accedit ↄtritus aut nõ.

Si cõtritus.ergo remiſſa eſt ſibi culpa. Si nõ ↄtritꝰ.

ergo remanet culpa.ergo nullũ habet euchariſtia ecf⸗

fectã ſuꝑ venialia.Si dicas q cõtritio nõ ſemꝑ ſuffi/

cit.eſto ꝙ tanta ſit ꝙ ſufficiat.tũc nõ habebit hoc ſa⸗

cramentũ effectũ. ⁊ tamẽ meliꝰ eſt diſpoſitus.¶ Itẽ
ſi effectus huiꝰ ſacramẽti eſt delctio venialiũ. ergo qͥ;
peccat venialiter irritat effectũ cius.ſicut qui peccat
moꝛtaliter irritat effectum baptiſmi.ſed homo habet
neceſſe peccare venialiter.ergo ⁊ hoc ſacramentũ irri⸗
tare. ergo nunqᷓ; accipi debet.quia nunqᷓ; debet quis
ↄtumeliã huic ſacramẽto inferre.¶ Item ꝙ augmẽ⸗
tum virtutũ non ſit effectus huiꝰ ſacramẽti videt᷑.qꝛ

ſi hoc. tunc ergo valde cito fieret aliquis ꝑfectus qui
hoc ſacramentũ quotidie recipit.ſed boc videmꝰeſſe

falſum.ergo ⁊c. ¶ Item augmentũ virtutũ eſt effe/

ctus baptiſmi ⁊ cõfirmationis ſicut ſupꝛa dixit :

69 ⁊ ſur remiſſio venialiũ.nõ ergo huiꝰ ſacramẽti.(¶ Rꝰ

dicendũ ꝙ cum boc ſacramentũ ſit vnionis.effectus
eius pᷣmus aut eſt vnire aut magis vnire.ſed non de

nouo vnire vt ſupꝛa oſtenſum eſt.ſed iam vnitos ma

gis vnire. Magis autẽ vnire eſt tripliciter. Aut quia
quis vnitur maioꝛi vinculo.vt ille magis vnitur qui
maioꝛẽ habet charitatẽ. Aut qꝛ eodem vinculo vnit᷑
ſtrictius.vt ille qui pᷣm eũdeʒ habitũ feruẽtius amat.
Aut quia eodem firmiꝰ.vt ille qui in eodẽ habitu eſt

vo magis radicatus.Dicit᷑ ergo hoc ſacramentũ magis

vnire.quia digne accedentẽ reddit feruentioꝛẽ vt car

bo ignitus.⁊ iterũ reddit foꝛtioꝛẽ vt bonus cibus.Et
ex hoc ꝙ reddit charitatẽ magis ignitam adiuuat ad
cõſumendã peccati venialis rubiginẽ.Ex hoc ꝙ ma⸗/
gis firmat. adiuuat ad vitandũ oia ſcelera. ⁊ ratione

vtriuſq; valet ad augmentũ v.rtutũ.⁊ maxime chari
tatis.que eſt vinculũ non q;ẽtum ad eſſentiã ſed qᷓtuʒ

Item ꝙ ᷣ

ad feruoꝛẽ vel radicationẽ. Geruoꝛ em̃ minuit᷑ quo/

tidie ꝑ venialia ⁊ radicatio.ideo opoꝛtet per bunc ci
buʒz reſt aurari deperditũ. Ex his patent obiecta. Hã

ratiões ad pꝛimã partẽ ſunt cõcedende.Qð vo obij/⸗

cit᷑ ꝙ vnus eſt effectus.dicendũ ꝙ verũ eſt pᷣmus.et
ille eſt magis vnire.⁊ ꝑ illum habet hos duos ↄñtes.

¶ Ad illud vo quod obijcit᷑ ꝙ venialia delent in cõ⸗/ 71

tritione. dicendũ ꝙ iſte non eſt effectus pᷣmus.ſed ex
ↄſequẽti fit quãdo homo indiget.vtputa.quãdo fer-

uoꝛ charitatis ꝑ ſe non eſt ita intenſus ꝙ peccata ve
nialia deleat. adiũgit᷑ crebꝛo diuinus ꝑ quẽ vigoꝛat᷑.
ẽſi nõ ha⸗/
7 2¾
cẽdũ ꝙ non irritat᷑ huiꝰ ſacramẽti effectus per aliq;
veniale.qꝛ veniale non tollit gratiã ſicut moꝛtale tol
lit. ⁊ poſſibile eſt vynum veniale remitti altero nõ re/

⁊ vigoꝛata delet venialia. nihilominꝰt
bet venialia. charitatis feruoꝛ vigoꝛat᷑¶ Ad aliud di

miſſo. vnde veniale nec irritat antecedẽter faciendo
fictum.nec ↄſequẽter euacuando fructũ.nec opoꝛtet

alia venialia deleri.ſed ſᷣm ꝙᷓ homo melius ſe diſpo/

nit. ſm boc charitas cõtra illa vigoꝛat᷑ plus ⁊ minus
in diuerſis.¶ Ad illud quod obucitur de augmento.
dicendũ ꝙ augmentũ intelligit᷑ q;tum ad feruoꝛẽ nõ

Ißtum ad eſſentiã. Et qᷓ;tum ad feruoꝛẽ non omnes
ita ꝓcedunt. ꝓpter multa venialia que cõmittunt᷑ qᷓ
ltimũ manifeſtũ eſt. qꝛ neutrũ

illum diminuut. ¶ Al
boꝛũ eſt pꝛimus ⁊ ꝓpꝛius effectus huiꝰ ſacramẽti ſed

.

magis vnire vt viſum eſt.

quid ſit melius habenti libertatẽ accedendi.ſi frequẽ
tare. an tarde accedere. Tercio vtrũ homo debeat ſe
abere ab hoc ſacramẽto ꝓpter imunditiã coꝛpo/

7

74

QOſeauẽter querit᷑ de buiꝰ ſacramẽti frequi⸗/
tatione. Et circa boc querunt᷑ tria. Pꝛimo qᷓ
itur vtrũ neceſſe ſit accedere ad hoc ſacram
tum.ſiue vtrum teneamur accedere. Secũdo querit᷑

¶ Dꝛ ſit neceſſe ad hoc ſacramentũ accedere oſten/
ditur hoc modo. Joh.vj. Miſi manducaueritis car/
nem ⁊ biberitis eius ſanguinẽ nõ babebit ⁊c. ¶ Itẽ
eccleſia excõmunicat nõ accedẽtes ad boc ſacramen/
tũ determiatis tempoꝛibꝰ.ſed non excõmunicat pꝛo

dere.⁊ ſi hoc.neceſſe eſt accedere.(
neceſſario mãducandus eſt agnus.vt a vaſtante an-
gelo ꝓtegamur.nec exire poſſumꝰ de egypto niſi ce⸗
lebꝛãdo pbaſe.paſcbalẽ agnum comedamꝰ.Et ante
hoc dicit q neceſſe eſt ꝙ homo ſe pᷣparet.ne ceſſando
ſumere incurrat ꝑiculum. ¶ Item de ſacerdote ſpe⸗
cialiter oſtendit᷑ vt dicit Ambꝛo.in quadã oꝛatione.
Gꝛaue eſt ꝙ; ad mẽſam tuã mũdo coꝛde ⁊ innocenti/
bus manibꝰ non venimus.Sed grauiꝰ eſt ſi peccata
metuẽdo.ſacrificiũ nõ reddamus.ſed pꝛimũ moꝛta/
le. ergo ⁊ ſecũdũ. ¶ Item rõne videt᷑.quia ſacerdoti
impoſitũ eſt officiũ.ſed officiũ ſine vſu eſt ocioſuʒ.Et
ampliꝰ.qui habet talentũ tenetur illo vti ne damnct
cñ ſeruo nequã.ergo tenet᷑ ſacrificiũ offerre.Et eſt ex
emplũ ſi aliquis babet officiũ pᷣdicandi ſibi impoſitũ
⁊ videret expedire executionẽ ⁊ negligeret. grauiter
peccaret. ¶Contra. Augꝰ.Quid paras dentẽ ⁊ ven

trem. crede ⁊ mãducaſti.ſi gᷓ ſufficit ad mãducationẽ
credere.nõ ergo tenemur ſumere ſacrẽ̃m¶ Itẽ effectꝰ

huiꝰ ſacramẽti ẽ deletio venialiũ ⁊ augmetũ virtutũ.

veniali culpa vel leui. ergo grauis culpa eſt nõ acce⸗
tem Innocẽtiꝰ

ſed neutrũẽ de neceſſitate ſalutx.s ꝛc. Mtẽ ſi necelfe

fuspeen
hesabi
tepoltu
chopoti
Mlgkde
tti ſen
rtotogt
ececſ
tctäft
lerigtn
Cmalin
deſt
k nihan
ſide n
obns
cerl
Miſthen
(ficident
fnencße
oeen
(eronit
nioncti

Heheban
tenn
punei

Nehunté

rfun⸗
ache
igeie⸗
Nustnine
ugtnt 7
Uſemi
etemn
cönitnti
g tani
ſamamint

tnit ffegk⸗
ma un
Ubel
iͤhni
dilſers
hwwett
ulnicr,H

teco
iſt
weſcmno⸗
önutiothe
ckünt
n nin
nun
eM*
nitt
ecdind
mhrßt
Routole⸗
1nont⸗
figeantn
nünore,
6arndr
ocoſ

eſſet accedere. puuli q̃ non accedũt nec manducãt
75 omnes dãnarent᷑.R.ddm ꝙ ſacrẽ̃m hoc nõ eſt ð ne
ceſſitate qᷓntum ẽ de ſua inſtitutione. ſi eſt. hoc ẽ ex
aſſumpto officio vel mãdato ſuꝑaddito.Ex aſſump
to officio qð.ſ.neceſſariũ eſt exequi.vt cum ſacerdos
viuit de altaxi.vt ꝑrochianis ꝓſit ᷣbet ſeruire alta/
ri. Si aũt non viuat de altari ſ in livertate ſua rema

neat.nõ tenet᷑ magis ꝙᷓ;ᷓ alius homo ex debito.ſ̊ ma/

gis ex bono et equo. Ex mãdato ſuꝑaddito qd inſti
tuit eccleſia vt fideles cõicarẽt ſemel in ãno ⁊ in moꝛ
te. Añ ſi quis negligit.nõ ẽ ſine cõtemptu.iõ peccat
76 moꝛtaliter. Rõ aũt quare eccleſia inſtituit eſt. qꝛ hoc
ſacrm ẽ ſalubꝛe.et multi erãt negligentes de ſua ſa/
lute. Inſtitutis aũt eccleſie fuit ſub pꝛecepto vt patʒ
in decretali de pe.li.vj. Omnis vtriuſq; ſexus fideł
cum ad ãnos diſcretiõis ꝑuenerit recipiat reuerent
ad minus in paſcha euchariſtie ſacc̃m. niſi foꝛte de
pꝛopꝛij ſacerdotis ↄſilio ob aliquã rõnabilẽ cauſam
ab eius ꝑceptione ad tpᷣs duxerit abſtinedũ. alioqͥn
et viuẽs ab igreſſu ecclie arceat᷑.et moꝛiẽs xpᷣiana ca
reat ſepultura. Cõſtat aũt ꝙ hec ẽ pena excõicatoꝝ.
Ex his patẽt obiecta. Nã verbũ Jo.ſiue dãi in iohe
intelligit᷑ de mãducatiõe ſpũali que ẽ ꝑ fidem et cha
ritatẽ.ſine qua nemo adultus ſaluat᷑.et hec etiam ẽ
s8 in puulo aliquo mõ ad incoꝛpationeʒ.¶ Ad illð qð
obꝛ de eccleſia patet rñſio.qꝛ eccleſia iſtituit.et vt in⸗/
ſtitutio eẽt firma addidit penã. Sitr illud innocen/

tij intelligi᷑ aut de manducatõe ſpirituali.aut de ſa⸗
d illud qð qᷓri · inſtitueret᷑ a ſumme
frequentabãt multi et non bene ſe pparabant. inſti⸗
tuit Fabianꝰ vt tribus anni ſolẽnitatibus in quibꝰ

9 cramẽtali rõe inſtitutiõis eccleſie.Ad illi 12
tur de ſacerdotc.vðʒ ꝙ ſi ſacerdos ẽ qui habet curã
S0 tenet᷑.niſi alius eiꝰ defectũ ſuppleat. ¶ Ad illud qð

obẽ de Amb. dom eꝙ loquit᷑ de talibus qͥ tenent᷑.

ſi de omnibus.tunc loquit᷑ de inmundicia veniali ñ
8i moꝛtalii Ad aliud dom ꝙ officiũ ſacerdotale nõ im
ponit᷑ vt hbomo neceſſario exequat᷑.ſᷣ ꝓ loco ⁊ tẽꝑe.
ät ſibi videbit᷑ expedire.et iõ ſi cõſciẽtia dictat e ſit
abſtinendũ ob ſui indignitatẽ ⁊ reuerentiã ſacramẽ

ti.nõ peccat.uec etiã pᷣdicatoꝛ.niſi qñ videt immine

