iun la defoꝛmitas dicit aut quia aliquid eſt remotum.aut quia aliquid qd nõ debet circa rem ponit᷑. ſicut patet.
nre truncatus naſo eſt defoꝛmatus.ſed habens moꝛpheam vel aliquid tale eſt maculatus.ſed pctm̃ nõ coꝛrumm
D pit bona naturalia. quia nibil coꝛrumpit in eo qð eſt exiſtentia vel natura.aut ſi coꝛrũpit tñ nihil ponit. ergga
en nullo mõ debet dici macula. Si tu dicas q; ponit malã habilitateʒ 2 ꝓnitatem ad malum.et illa eſt macula.
ir, Contra.illa ꝓnitas põt auferꝛi ꝑ oppoſe itam pnitatem. ̊ macula peti deleret maculã. qð incõueniẽs ẽ dicere
nii Item ꝓnitates liberant᷑ ꝑ aſſuefactoeʒ.ſolus aũt deus libcrat a macula vt dẽ in Ir̃s.R.ddᷣm gpem̃ nõ eſt 49

9 „

Hic queritur que ſit illa macula ⁊ que ſint ille tenebre
interioꝛes a quibus deus interius animã purgat.cum

i autem talium crimen ſit occultum.toleranda eſt talium ſententia.ſicut ⁊ ipſi tole

c ij. ¶ De tenebꝛis et 46

interioꝛi caligine ſat

4

4

eſt reſecandum. ſed in ſpnalibus dtingit membꝛa eẽ
putrida per petm̃.⁊ alia membꝛa coꝛrumpentia. er

quo.Quarto vtruʒ excommunicatio poſſit iterari. 3 li. ar. ↄſentire.& nullꝰeſt excõicandꝰniſi volẽs. 1 q⸗

(Dꝛ aliquis poſſit excmunicari oſtendit᷑ pꝛimo au/

regiminis oꝛdinem.ſed boc fit ꝑ excõmunicatönem.

nec excommunicare. Mꝛ nemo poſſit auferꝛi charita
ltem videtur.quia nemo amittit cbaritatem inuitus

ſic. Omis fidelis aut eſt iuſtus ⁊ ſanus.aut pctõꝛ et

Bi petõꝛ ⁊ infirmus.⁊ indigens medicinis ſpiritua⸗
bus. imn gis eſt attraben lus arcenlus ego ꝛc.

aliud q;ᷓ pꝛiuatio oꝛdinis debiti.⁊ voco oꝛdinem debituimn pht Opꝛehendit moqum. ſpeciem. oꝛdinem. put
circa ipſum ↄſiſtit pᷣcipue ratio boni.Iſta ꝗ̊ deoꝛdinatio remanens in anima eſt culpa ipſa ⁊ pctm̃:quia e epx
pꝛio actu vbi debet eſſe oꝛdo iuſticie. Hic aũt habet ↄſiderani ⁊ m rõeʒ auerſionis ⁊ m rõnẽ duerſionis.?
roneʒ vtriuſq;. Scom pꝛima ratõnem opetit ei ratio pꝛiuatõnis.vᷣm ſcdm modũ ratio infectõnis.et hic iũgit
S ſibi rem turpem.ſᷣm tercium modum ratio obligatõnis.O tum ad pꝛimum modum dicitur beccatum tene/

bꝛa ⁊ defoꝛmitas.Qf̃ bonuʒ dupliciter põt ↄſiqerari.ſ.in ſe ⁊ ſic dicit᷑ lux.⁊ ꝑ oppoſitum pctm̃ dicitur tene⸗
bꝛa. Et in compatõne ad vim cognitiuaʒ.⁊ ſic dicit᷑ pulcritudo anime.⁊ pꝑ oppoſitum peccatum defoꝛmitas.

OPtum auté ad auerſionem ſic dici᷑ macula ⁊ fetoꝛ. ⁊ boc ſimiliter m duplicem compatõnem illius cõiun

q; ſic opetit eſſe vinculum moꝛtis eterne.
¶ Item excõmunicatio aut eſt moꝛbus gut medici⸗
na. Si moꝛbus. g nulli eſt infligenda. quia omni ſa⸗
lus eſt deſideranda.Si medicina.g cum medicina ſit
ommnibus aptanda. ⁊ non ꝓſit niſi ei qui vult in eam

Dintelligentiam hui? partis ſex querunk.
Pꝛimo querit᷑ vtrum aliquis poſſit vel de/
beat excõmunicari. Scdo dato ꝙ ſic. querit
quis ſit excõmunicandus.Tercio queritur a

bet debet velle ſe excoicari.quoꝝ vtrũq; falfum eſt.
¶ Item in excõicatõne tradit᷑ ſathane ipſe excõica/
tus.ſicut pʒ in excõicatõne ipſiꝰapli. aut g tum ad
animã. aut q;tum ad coꝛpꝰ.Sʒ qtum ad coꝛpꝰ non
videm ꝰad literã. O: tum ad aiam nec põt nec debet.
nullo mõ videt᷑ aliqs eſſe excõicandꝰ.iE

Quinto de ↄmunicatõne cum cxcõmunicatis. Sexx
to de ab ſolutöne. ðð
toꝛitate dñi Mat h.xviij.ſi peccauerit in te frater tu
us ⁊c.vſq; ibi.ꝙ ſi eccleſiam nõ audierit.ſit tibi ſiut
etbnicus ⁊ publicanꝰEt poſt. amen dico vobis. qdð/
cunq; ligaueritis ſuꝑ terꝛam ⁊c.ſ ethnici ⁊ publica/
ni extra ↄmunicatõnem reputant᷑ ã ⁊ talis frater..
it. &τι. (Item boc

plex eſt modꝰ inſtruendi.⁊ duplex modꝰarguendi.ſ.
oſtenſiuꝰ ꝑ impoſſibile.et in medicinalibꝰduplexẽ
modus curandi.ſ.p medicamẽta lenientia ⁊ ꝑ medi⸗
camenta aſpantia. Curat᷑ em̃ aliqͥs ꝑ emplaſtri appo
ſitõnem. aliqͥs ꝑ ſectonem. Sic in moꝛalibꝰ ẽ duplex
mogdus coꝛrigendi. Unꝰ p dulces monitiones alter
p aſpas increpationes.et hoc ſᷣm duo gencra hoim.
qꝛ quidã ſunt tractabiles ⁊ plicabiles.quidã duri et

boc ſᷣm iudicium eccleſie vt dici
ꝓbatur exemplo Apoſtoli qui pꝛima Coꝝ.v. foꝛni⸗
catoꝛem manifeſtum tradidit ſathane. Et pꝛima ad
Thi. j. ex quibus eſt imneus ⁊ alexãder.quos tradi⸗
Qi ſathane. Et gal. j. ſi quis vobis euangelizauerit pᷣ/
ter id qð accepiſtis.anathema ſit. Et. j.ad Coꝛinth.
lti. ſi quis non amat dominuz ihm xpᷣm anatbema
lſit. Si crgo Paulꝰeccleſie admiſtratoꝛ ſubiectos ex-
cõmunicauit. videt᷑ illud eſſe ↄueniens ⁊ licitum,.b
Item bocipſum ratõnabiliter ꝓbatur per exem/
plum in moꝛalibus. Pater enim Rancias hßm rectuz moꝛb
oꝛdineʒ rectitudinis filiũ inobedientem extra tdmũãũ nõ curant᷑ ꝑ emplaſtrũ apponit vulnꝰ ⁊ cauterium.
20 tempus eijcit vt ſaltem ſic coꝛrigatur. pari rati / ⁊ inuitis ⁊ incoꝛrigibilibꝰfit curatio ꝑ flagellũ. ſic eẽ
one ille qui pᷣeſt in dmo dei põt ⁊ debet oſimileʒ eij opoꝛtuit in eccleſie rectoꝛibꝰ.⁊ ideo dñs inſtitutoꝛ ⁊
xere extra domum. Sed cijcere extra womũ eſt eijce- fundatoꝛ ecclie.eidez nõ tm̃ dvedit medicamenta ſac/
re extra ↄmunicatõnem. ⁊ hoc nõ eſt aliud q́; excom mentoꝝ ad curandũ accedẽtes.ſ etiã gladiũ ſxõ qð
mMunicare. c. ¶ Item videmus in arte medendi
V Fm rectum iudicium artis mem bꝛũ putridũ oꝛdi-
natum ad alioꝛum membꝛoꝝ infectõnem a coꝛpoꝛe

eſt inſtructio. curatio. ⁊ coꝛreptio. duplex reperit᷑ mo
dus inſtruendi coꝛrigendi. ⁊ etiã curandi.Quẽad-
mocdũ igit᷑ nolentibꝰ acceptare ratõnem oſtenſiuam

fit argumentatio ducens ad impoſſibile.⁊ moꝛbis eqᷓ

ptoꝛes ⁊ rebelles.⁊ tales licet ⁊ debituʒ eſt excõicari.
ſicut oſtenſum eſt aucte dei. ⁊ exemplo apli.⁊ ratõne
in ↄſimili. ¶ Ad illud & qð obijcit᷑ q; excaicare eſt ex
Bo videtur ꝙ talia recte ſint amputanda im rectum plex eſt. Quedã ſpũalis omnino.2 hec eſt qtũ ad di/
lectõnem interioꝛem. Quedam coꝛpoꝛalis. ⁊ hec eſt
qᷓ;tum ad exterioꝛem ↄuerſatõnem. Quedaʒ medio
modo. ⁊ hec eſt ꝙ̃tum ad ſacramentoꝝ ſuſceptõem.
⁊ pᷣcipue qtum ad ſacr̃m altaris. Dico S⁰ a paima
nullopoteſt nec debet exeludi qdiu eſt viatoꝛ.nec ex-
cõmunicatio dicit pꝛiuatõnem illiꝰ cõis. O?ꝛ tum ad
ſacr̃alem excludit᷑ quilibet qͥ dꝛ excõicatus.ſiue ma/

S ”c. (Contra. excõmunicatio eſt ſeparatio a com
mMunicatõne. ſed amunio eſt p charitatem. ſed extra
ccharitateʒ nemo põt nec debet aliquem eijcere. ergo

Kttem nemo eſt qui nõ ſit ex charitate diligendus
Iqiu eſt in via. ⁊c. ¶ Item excõmunicatio eſt ſe⸗ ez e
paratio a ↄmumione ſacramentoꝝ. Sed a ſacramen tendit᷑ excõicatio maioꝛ. in qᷓ ↄmunicatio negat ſm
tis nullus eſt ſeꝑandus nec phibendus.ergo nullus actus legittimos q̃ attendunt᷑ in quinq;.i.in oſeulo.
Eſt Acomunicandus. Maioꝛ patet. Minoꝛ ꝓbatur in colloquio.in ↄuiuio.in oꝛatoꝛio.iĩn valefacendo.
. NR.
Sic igit᷑ pʒ ꝙ cum triplex ſit cõio.vna ſpũalis.⁊
ſcfaſſts 1 ailn Coꝛpalis. Gbm pꝛim nullꝰ excdicat.
Fm ſacr̃alem excõicat᷑ omis qͥ dꝛ excõicatꝰ.ſm terci

infirmus. Si iuſtus.non eſt arcendus a ſacramẽtis.

Emnullo mmo vid eexcoicand?. Had w 51
rũ intelligentiã eſt notandũ.ꝙ ſicut in diſciplinis du

rebelles. Sic in diuinis ⁊ ecchaſticis iudicijs in qbꝰ 2

eſt verbũ dei. ⁊ ptãtem amputãdi ⁊ reſecandi ↄtem⸗/

tra cõionem eijcere ꝗᷓ eſt ꝑ chaꝛitatẽ.dᷣm ꝙ cõio tri/

ioꝛi ſiue minoꝛi.tum ad ↄuerſatõeʒ extcrioꝛeʒ at/ 64

Mohe
turmmtt
Kitoopn
nerinc⸗
lintey
Cteluged⸗
cclenn
uafmngt
ſblenipn
Noronctan
unnan
Gtusffinget

eicͤna

bac nedi

perontirer
ug
ſſhneocent

Unfeumnetien
Nletgaltcd
leeconencoen
iarezfn
Mepeccinen
gpcf
ulrtenc
anen

ſtnantfi
Hnocchlte
Eſeutdidt⸗
Nautin
cercelent
nur taſ̃⸗
modicuntn
ſonatobi
Watto.
feanang
umnopep
geeßfan
Uucſpbin
fonſt

Plclan
cigi
Noſtie
l
ruchn
Naßizing,
undin
Meplinc
ännai

Mansſlfei
uglonnit,

Fonftiiſe
gaciegeitege
nd
igftint
ſhnttin
Mlufinn
Stunttopn
nnanetfedde

ſngſad

N

ſatitdiglten
ſeroorott
laticnabh
alenieningen
sgenuti
inmoulne

g oninns

.
7

frdomcttit

bls iit

Atestazic

twmmonmin
cicnud
mimenin
gtülimhs
undtchoin

nrorteanii

S

EVY

unu
6s. Olu⸗
r

5S municatõnis.⁊ ſic pʒ illud pꝛimum.¶

era boſtis inſi⸗

am excõmunicat᷑ ille qui maioꝛi excõmunicatone ex
cõmunicatus dicit᷑.quia maioꝛ eſt hic pꝛiuatio com/
4 ill quod
obijcitur ꝙ nullus ſeparandꝰ eſt a ſacramentis.dicẽ
dum ꝙ immo. qm̃ ct ſi ſacramenta ſint medicine.tñ

non ꝓſunt niſi diſpoſitis. Ande ſicut bonus medicꝰ
pᷣm artem probibet infirmum a medicinis non tin a

cibis ꝓpter indiſpoſitõnem.ſic in ꝓpoſito eſt intelligẽ

dum.Atilius em̃ eſt alicui medicinaʒ ſubtrahere
dare ↄtra diſpoſitõnem.imo tali differꝛe medicinam
56 eſt medicabile. ¶Acd illud qð obijcit᷑ ð excõmunica
tione vtrum ſit moꝛbus vel medicina. dicendũ ꝙ ſi/

cut ſectio de pꝛima ſua ratõne plaga eſt ⁊ doloꝛem fa

cit.tamen in comꝑatõne ad vulnus apoſtematis eſt

medicina.ſic ipſa ſeparatio a ↄmunione fidelium di

cit malum ⁊ damnum ⁊ penam.in comꝑatõne tam

ad rebellem medicina eſt.vt cius rebellio ⁊ cõtuma-
cia frangat᷑. Ande ſicut ille qui ſilogiʒat per impoſ/⸗

ſibile ad ipoſſibile deducit nõ vt ibi ſiſtat ſed vt redc

at ad veritatem.ſic ecclia ſeparat ⁊ excõmunicat vt
redeuntem cum humilitate ⁊ ↄfuſum de cõtumacia

artius ſtringat ⁊ interius claudat.⁊ ſic patet ꝙ q;uiſ

ſit medicina quia curat moꝛbum rebellionis.qꝙ nul/
lus hãc medicinam debet appetere.nec debet dari ni
ſi querenti veram medicinam non ↄtemnenti.

52 dillud qð obijcit᷑ ꝙ ercõmunicare eſt tradere
ſatbane.dicendũ ꝙ ſatban eſt toꝛtoꝛ.nõ tantũ aima/
rum verum etiam coꝛpoꝝ.Tradere autem toꝛtoꝛi ẽ

dupliciter. aut ceſſando a pꝛotectoiue toꝛquendi.ſi/

ue exponendo aut iubendo toꝛtoꝛi vt affligat.Excõ/

municare g m pñtis eccleſie ſtatuʒ eſt ſathane tra/
dere ptectoõnem ſubtrabendo ⁊ ci exponẽdo.ſubtra/

*

hit ergo ſi nkeo ⁊ ſacramenta ꝑ que munimur con
1

immo coꝛꝑaliter ad mandatũ apoſtolicum verxabã/
tur ſicut dicit᷑.j.Coꝛinth.v.⁊ in textu et in glo. et il/

lud decuit in pꝛincipio eccleſie fieri ad terꝛoꝛeʒ. vel ꝓ
pter excellentiam apoſtoloꝝ.nũc aũt qᷓ;uis nõ ita ve
xentur.tam̃ coꝛpoꝛe ⁊ ſpũ vexandi exponunt᷑.⁊ pꝛo
rzenzi⸗ tradi ſathane ⁊ vere excõmunicaꝛi.⁊

ſic patent obieca.

Pꝛo quo quis debeat excõmunicari.⁊ quare.vtrum
ꝓ damno vel ꝓ iniuria illata eccleſie.Et ꝙ ſic videtk.
ſi quis em̃ frangit vel incendit eccleſiam excõmuni/

catus eſt ipſo iure.non aũt ſi aliam domũ frangeret.
Sc. ¶ Item ſi quis ꝑcutit clericum ẽ xcõmunicatꝰ
ipſo iure. et incidit in canonem late ſententie. Sed

non incidit ſi ꝑcutit laycum ſecularem. & ſi ius rete

dictat. videt᷑ ꝙ ꝓ iniuria etiam ſibi illata poſſit eccle⸗
ſia excoõmunicare. ¶ Item ratõne videt᷑.quia gladi/
us vnicuiq; datur ad defenſionem. Sed ptãs excom
municandi eſt gladius ſpũalis.ꝗ̊ poteſtate excomu/
candi põt eccdleſia ſe defendere ⁊ ↄtra damni et ↄtra
iniuria. ¶ Itẽ iuſtũ eſt vnũquẽqʒ puniri ĩ eo in qͥ pec
cat ̊ ſi gcat in matrẽ eccleſiam inferendo damnuʒ
⁊ iniuriã.iuſtũ ẽ vt ꝑdat eiꝰbñficia ⁊ ſuffragia.ſᷣ hoc

eſt excõmunicari.ꝗ̊ ⁊c. ¶ Contra.excõmunicatio ſi⸗

ue anathematiʒatio eſt maledictio.ſed Ro.xij. dicit

benedicite maledicentibus vos.benedicite et nolite

maledicere. maledicentibus vel male facientibꝰnõ

ias. In tempe autẽ eccleſie pꝛimitiue
uia demones ipſis apoſtolis ſubijcicbant.⁊ mani/
eſtanda erat fides ꝑ miracula. non tiñ exponebant

damnikficat ſe

malo ⁊ incoꝛrigibilis.⁊ maledictio illata ſibi non po

debet ecclia maledicere. nec eos excõmunicare.
Item excõmunicatio eſt beneficioꝝ ſubtractio.S
us nõ ſubtrahit miſcdiam et beneficia ab hijs qui

offendunt ipſum. & ſi pceptum eſt neceſſitatis viris

vt ſint miſericoꝛdes ⁊ ꝑfecti ſicut pater celeſtis qͥ fa⸗

cit ſolem oꝛiri ſuper bonos ⁊ malos.ſicut dicit᷑ a

thei quinto.g non debet eccleſia hoc ſubtrahere pꝛo/

pter damnum vel iniuriam aliquam ſibi factam.

Item in excõmunicatiõibus damnatur homo in
ſpiritualibus.ſed impꝛopoꝛtõnaliter maius eſt dam
num in ſpiritualibus qᷓ; in temꝑalibus. ſed ſi quis i-/
cendit vel fregit eccleſiam. vel percuſſit clericum. xel

gliquod tale. non damnificauit niſi in temꝑalibus.g

cum non debeat iufligi maioꝛ pena qᷓ; ſit damnũ.vi/
ſenr qꝙ; pꝛopter hoc non debet excommunicari.
Item eccleſia militans debet imitari triumphan/
tem.ſes dicit᷑ in caꝛnonica iude ꝙ cum michael alter
caret᷑ de coꝛpoꝛe moyſi.non eſt auſus iudicium infer
re blaſphemãdo.ſed dixit.impꝑet tibi dominus.ergo
videtur pari ratõne ꝙ eccleſia nulluʒ altercantẽ cuʒ
ipſa debet excommunicare ſiue anathematizare.

¶ Rł·.ad pᷣdictoꝛum intelligentiam eſt notandum. 8
eduplex eſt cxcõmunicatio ſiue excõmunicãdi mo/
dus.Quedam em̃ excõmunicatio eſt a iure.quedam

a iudice. Pꝛima excõmunicatio eſt pꝛeſeruatiua.ſe/
cunda eſt curatiua. Pꝛima excõmunicatõ ⁊ ſi fieri vi
deatur ad ↄſeruandam libertatem eccleſiaſticam. ſi⸗
cut ſecũda fieri videtur pꝛopter emendam.tamẽ pꝛi.
ma pꝛincipalioꝛi modo fertur ad cauendum culpaʒ.
quia magna culpa eſt ⁊ multum grauis quãdo quis
peccat in eccleſiam. Similiter ſecunda pꝛincipalioꝛi

modo fit ad frangendam contumaciam. ⁊ ideo taliſ

bm foꝛmam iuris nulli debet infligi niſi contumaci.
et ideo debet monitio pꝛemitti. vt ſic de contumacia

ↄuincat᷑.Contumax autem dqui ſemel ⁊ bis moni S9

tus.tercio pꝑemptoꝛie citatus.non compꝑet.aut ſi cõ/

paret non vult ſtare iuri.vel quando offenſa eſt ma⸗

nifeſta. vel iuſſus a iudice non vult emẽdare.tali au/
tem competit hec medicina.ſicnt in pꝛimo ꝓblema/

te viſum eſt. Ex hijs patent ratõnes ad vtramq; par
tem. Concedo em̃ ꝙ; pꝛo damno vel iniuria poteſt ex

cõmunicatõnis ſententia dictari a iure ſed nõ pꝛinci

Paliter Apt᷑ B. ⁊ ſiliter ꝓ emenda poteſt ferꝛi a iudice

ed non pꝛincipaliter pꝛopter hoc ſed pꝛopter contu

madam- Racones as paſnanu earten⸗ oſtendunt q;

excõmunicatõ fert᷑ ꝓ damno. Rõnes vo ad oppoſi
tum oſtendunt ꝙ non pꝛincipaliter ꝓ damno ſed ꝓ
peccato. vnde ecdeſia maledicit et ſubtrabit benefi/
cia ob meritum illius.non pꝛopter damnnm ſuum.
ob illins culpam non pꝛopter vindictam. Si eniʒ il/

le velit redire ⁊ non poſſit emendare.ſtatim ecdeſia

parcet. ¶ Ad illud quod obijcitur qꝙ; eccleſia damni. i
ficat illum in ſpiritualibus. dicendum ꝙ eccleſia nõ
4 ille qui peccat ⁊ eſt contumax ſcipᷣm
damnificat. ſed ecclia oſtendit ibſum damniſficatu;.
vt ſic ſalte malũ ſuum erubeſcat ⁊ deſerat.⁊ ſi quo/
dam mõ magis damnificaret. hec aggrauatio dam/
ni ad vtilitatem ipſins finaliter m intentionem ec/
cleſie oꝛdinatur. ¶ Ad illò quod obijcit̃᷑ ꝙ michael 61u
non maledixit.dicendum ꝙ dyabolus eſt obſtinatꝰi

ai eum necper ſenecperaccidenaondinareav be-
nedictõnem.⁊ ideo nulla fuit vtilitas in maledicen/
vVv x2

At.
do vyabolum.ſed dum eccleſia maledicit ſubditum
facit ei confuſionem ꝓ peccato.⁊ quia tali confuſio/
ne poteſt a peccato reſipiſcere.ideo maledicit vt ptꝰ
penedicat.ideo ligat vt abſoluat.⁊ nõ eſt ſimile ð hac

maledictõne ⁊ de illa.
. ¶ ueſtio. ij. ””cä

PE quo poſſit excõmunicatio fieri.⁊ ꝙ a ſolo haben/
te clauem oſtendit᷑ ſic. Soluere ⁊ ligare ſunt actꝰ cla
uium. ſed excõmunicare eſt ligare vt dicit magiſter i.
litera.ſed cuiꝰeſt actus eius potentia. ⁊c. ¶ Itez
excõmunicare eſt a ↄmunione ſacramentoꝝ ſepara/
re.ſed eius eſt a ↄmunicatione ſiue a participatione
ſeparaꝛe cuiꝰeſt adminiſtrarc.ſed ſolus ſacerdos qui
habet claues põt ſacramentum coꝛpoꝛis ⁊ ſanguiniſ
adminiſtrare. ſolus põt c nnmcre Aſei Pe⸗
tro data eſt poteſtas ligandi ⁊ ſoluendi in foꝛo iudi/
ciali ⁊ penitentiali.quero igit᷑ quando.⁊ videt᷑ ꝙ nõ
niſi quãdo date fuerunt ei claues. ergo qui non ba/
bet claues nõ habet hanc poteſtatem. ¶ Item ma⸗
ioꝛis virtutis eſt ⁊ poteſtatis ligarc vinculo excõmu
nicatõnis qᷓ; pena ſatiſfactõnis. Seo ſolus ſacereos
põt penitentiã inponere ⁊ confeſſiones audire qͥ ba
bet claues.g ſolus talis põt excõmunicare.quia qui
nõ poteſt in minꝰnõ poteſt in maius. ¶ Contra. iu⸗
dices delegati habent potentia excõmunicandi.⁊ cũ
multi eoꝛum claucs nõ habeant.quia nõ ſunt ſacer⸗
Qotes.j̊ᷓ aliquis poteſt excõmunicare qui non habet

claues. Si tu dicas ꝙ non ſua autoꝛitate excommu/

nicant. Obijcitur tũc de archidyacono ꝙ ex ſuo offi⸗
cio cauſas audit ⁊ deſcindit.g excõmunicare poteſt.
⁊ tamen ſi non eſt ſacerdos non habet claues.Si tu
dicas ꝙ ſimiliter habet ꝑ demandatõnem vel cõſue⸗
tudinem. Quero quare non ſimiliter babet actuʒz li⸗
gandi in foꝛo penitentiali ꝑ ↄmiſſioneʒ vel conſuetu
. igern han em̃ videt᷑ maioꝛ ratio in vno q; in alio.
¶ Item electus canonice ⁊ appꝛobatus certũ eſt q
Anteqᷓ oꝛdinet᷑ in pꝛeſbyterum non habet claues. et
tamen poteſt cauſag audire ⁊ excõmunicare pꝛopꝛia
autoꝛitate. ⁊c. ¶ Item ſacerdos parꝛochialis non
habet ſm iura poteſtatem excõmunicandi niſi ꝓ fur

tis ⁊ rapinis ⁊ ↄſilibꝰ.⁊ ↄſtat ꝙ ipſe bʒ claues et vſũ

clauium. excõmunicatio non eſt a poteſtate clauiũ
¶ Item multitudo tota vt caplin excõmunicat ita
c nullus. ſed multitudinẽ habere claues ita q; nullꝰ
eſt impoſſibile cum dicat ꝓpꝛietatem abſolutaʒ. ergo
actus excõmunicandi non eſt a claue. ¶ Juxta hoc
queritur cum multitudo non poſſit excommunicari
ita ꝙ nullus.quõ poſſit excõmunicare ita ꝙ nullus.

63 ¶P''. dom ꝙ inter ipſos iuriſtas de hac queſtiõe eſt

ptrouerſia. Quidam dixerunt ꝙ poteſtas excõmu/
nicandi ſolum eſt in epiſcopis. Alij dixerũt q; nõ ſo/
lum eſt in epiſcopis ſed etiã in archipꝛeſbyteris ⁊ ar-
chidyaconis ⁊ abbatibus ⁊ alijs pᷣlatis.Tercij dixe/
runt ꝙ hoc competit bijs ⁊ etiam ſacerdotibus par/
rochialibus. Sʒ licet in bac queſtione canonum ſint
Differentie. quia tamen theologie eſt dicere ꝓpter q̃d
tanq; ſcientie ſuperioꝛis. ideo dicendũ q; cum in ec-
cleſia aliquis habeat poteſtatem boc eſt ab ipſo xpᷣo
NJuiptatem ↄtulit aplis.⁊ pᷣcipue ipſi petro vtranq;
Zun ptatẽ. ⁊ ligãdi ⁊ ſoluẽdi ĩ foꝛo pniali ⁊ ligãdi ⁊
olueai in foꝛo iudiciali. Pꝛima ptos reſpicit oꝛdinẽ.

ſecũda platõnem. vnde m pꝛimas palpoteſt abſol/
uere parem.ſcᷣm ſcdᷣam non põt par ligare parem

nec ſuperioꝛem. Etiam huiꝰ ratio eſt.quia illa eſt oꝛ⸗

dinis.hec aũt pᷣlatõnis.ſ.poteſtas excõmunicandi.
Pꝛima poteſtas ligandi ⁊ ſoluendi in foꝛo peniten/
tiali aditum celi apit.⁊ ideo recte dicitur clauis. Se/
cunda ꝑ cenſuram iudicum ſubditos coercet.⁊ idèo
dicitur gladius. Pꝛima poteſtas eſt aꝛbitrandi inter

deum ⁊ bominẽ.ſecũda vᷣo inter hoĩeʒ ⁊ hoieʒ.⁊ ideo
pꝛima reſpicit oꝛdinem.ſcdᷣa plationem. Pꝛima po⸗
teſtas quoniam collata eſt Petro vt ſacerdoti deſcẽ⸗
dit in omnes ſacerdotes.q́;uis non om̃s babeant ex
ecutõnem.Scda quia collata eſt Petro vt pᷣlato de/
ſcendit in om̃s pſonas eccleſiaſticas qui babent pᷣla-
tionem vel iuriſdictõnem. Vñ qui babẽt iuriſdictio-

nem oꝛdinariam in iudicando aliquos. habẽt potc-

ſtatem coercendi eos ꝑ cenſuram eccleſiaſticam. vt
iudicium eoꝝ inuiolabiliter obſeruetur. Et qm̃ iuriſ
dictõnem babent nõ ſolum habentes claues.ſᷣ etiaʒ

non habentes. habent inq; vel ex iure. vel ex conſue⸗

tudine.ſicut archidyaconi et aliqua capla. ideo poſ/
ſunt excõmunicare. Rurſus quia aliqui habent cla/
ues qui non habent iuriſdictõnem in foꝛo iudiciali.
vt ſimplices ſacerdotes.ideo non poſſunt excõmu/
nicare niſi ꝑ ↄmiſſionem.vel niſi in caſibus determi⸗

natis vt in furto ⁊ rapinis.Concedo g ratõnes pꝛo⸗

bantes qꝙ hec poteſtas non ſequit᷑ pꝛeciſe poteſtatẽ

clauium.¶ Ad illud qd pꝛmo obijcit᷑ ꝙ ſoluere ⁊ 64

ligare ſunt actus clauium. doᷣm ꝙ verum eſt in foꝛo
pniali.ſed in foꝛo iudiciali non ſunt clauiũ. niſi acci-
piat᷑ poteſtas clauiũ ſm plenitudinẽ ſᷣm quẽ modũ
dicit᷑ eſſe in epiſcopis.qui qñ ꝓmouent᷑ a ſacerdotio
in epatum non recipiũt nouam clauẽ.ſed clauis po/
teſtatis in eis ampliat᷑.i
eſt excõmunicare cuiꝰeſt ↄumunicatõnem dare.dðm
ꝙ non ſolum eius eſt.verũetiam eius qui pᷣeſt vmu/
nitati.vel etiam adminiſtranti ſacramenta.⁊ qm̃ ta/
les ſunt qui habent iuriſditõnem q́;uis non babeũt

claues.ideo ⁊c. ¶ Ad illud qdð querit᷑ quando data òꝙ

eſt hec poteſtas petro.dici põt ꝙ ſimul data eſt vtra
q;.quia data eſt ei poteſtas clauis iu ſua plenitudie.
Uel põt dici ꝙ nõ ſimul.ſed ptãs clauiũ ꝓmiſſa fuit
Mathei.xvj.⁊ data Joh.xx.Aceipite ſpm̃ſctm̃ ⁊c.
Poteſtas vo excõmunicandi inſinuatur fuiſſe data
NMWath. xviij. vbi poſtq; dictum eſt. ſi eceleſiam non

audierit ⁊c. Additũ eſt. Amen dico vobis.quodcun
d illud quod obijcit ꝙ bec eſt 3

q; ligaueritis ⁊c̃.
maioꝛis virtutis.ſ.excõmunicare.ddim ꝙ ſe habent
ſicut excedentia ⁊ exceſſa.⁊ ſunt alterius oꝛdinatio/
nis.⁊ ideo non ſequitur ꝙ qui habet vnam poteſta/
tem habet aliam.vtraq; tamen concurꝛit ad poteſta
tis plenitudinem.⁊ vna ſinc alia eſſe poteſt. Pluri-
bus tamen conceditur clauis q́; gladius.quia plu/

res habent oꝛdinem ſacerdotalem qᷓ; pꝛelationem et
eccleſiaſticam iuriſdictõnem.Et ſi queratur ratõ hu/ qg

ius.duplex eſt. Ana ẽ diffuſio boni.qui poteſtas cla

uium eſt ad reconciliandum. poteſtas gladij ad com
pellendum. Alia ratio eſt vitatio periculi.quia pau-

ci ſunt qui ſciant hoc enſe percutere.ideo ꝓpter peri-

culum.paucoꝛum manibus tradi debuit. Ideo etiaʒ
ſolennem ercõmunicatiouem que fit cum candelis
pꝛius accenſis.⁊ deinde extinctis.⁊ pulſatis campa/
nis.opoꝛtet a ſolis epiſcopis fieri.licʒ alie poſſint ab

d illud qð obijcit ꝙ eiꝰ

yN

Peunt
Aopoſt
funcub
meckln
ſpeni
ſtponiou
ſteinfigi
Cmnsilre
Untitgeti⸗
necume
dennigt
Tcrcöfrun
Nkapan,
lcllane
ſopoſent
ſalligviſan
uligni er
Mreömunn
ſulsekec
6Föhmue
giönuncnr.
lhioneet
ficheui
ſecrttn
Tllvsin
geiNen
fuspnurn
Unesyon
Nocens
Gmnit
lus hecige
fbncrue
1In
Grunicni⸗
ladſuumm
ealheon
uſute
Sar
nicäterte
mi
efnretne
ſeratben
Pleſen
ntaler
nptſi⸗

.

alijs fieri. ¶ Ao illud qd queritur vltimo quare cõ⸗

69
ag gregatio ſiue multitudo poteſt excõmunicare. ita ꝙ
tige noullus. ⁊ ñ excõicari. dm ꝙ peccata multitudis nl/
gaite, la ſunt.ſed iuriſdictio multitudinis non nulla eſt.Et
Könnng ſi tu queras vnde hoc eſt.Ddm qꝙ multitudo bñ fa/
foogig cit ad augmentũ potentie in excellentia. vñ multitu
Ctwdue, do põt trabere nauẽ ita ꝙ nullus trabat nauez ꝑ ſe.
chaldee ſed multitudo inq;tum bꝰmõi nõ facit defectum nec
abinndi⸗ impotentiazʒ. vñ multitudo nõ trahit᷑.⁊ ſi quilibet de
Gtboigtie multitudine trabat᷑.ſic tota multitudo ita ꝙ nullus
ſonunuen non ſic excömunicatur. ad minus ᷣm noua iura vt
thatnds luriſte dicunt.
“ MWMWMueſtio. iiiſ. k
W (He excõmunicatõnis iteratõne.⁊ querit̃ vtrum ali⸗/
Nekhüſet quis poſſit pluries excõmunicari. Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛi
igttan mum.quia boc babet vſus eccleſie vniuerſalis quas
nantßii, erꝛare eſt impoſſibile vt videt᷑. ¶ Item videmus in
elngii alijs penis impoſitis q ſimul ⁊ ſemel plura poſſunt
rtregatie imponi ieiunia. vigilie.⁊ oꝛatõnes.S pari ratõne poſ
Aegl iift ſunt infligi plures excomunicatõnes. ¶ Itez ita vi⸗/
Acibrartn demus in remedijs ꝙ ſi iteratur moꝛbus.⁊ rem edi/
niniertic. um. ita etiã ⁊ i penis ꝙ multiplicent᷑ pene ſᷣm meri/
pefuntin ta. cum excõmunicatio ⁊ remedium ſit ⁊ pena. vi/
geaſteodtet detur igit᷑ ꝙ ſicut cauſa põt iterari ⁊ multiplicari.ꝙ
Cokning ⁊ excõmunicatõnes. Et ꝙ cauſe poſſint iterari illud
gtut ntt eſt apertuʒ. põt em̃ aliquis eſſe incendiarius.fractoꝛ
icig inn eccleſiaꝝ.ꝑcuſſoꝛ clericoꝝ.2 ſic de alijs. ꝛc. ¶ Item
fenncti ſi nõ poſſent excõmunicari exquo ſunt excõmunica/
r auiir ti. v illi aui ſunt abſ; ercomunicatõne poſſunt excõ.
tiſncin municari. ſice⸗ ſunt melioꝛis ↄditõnis qᷓ;
Latzdunte non excõmunicati.¶ Contra.excõmunicatus inter-
loctusn fectus eſt gladio ſpũali.ſed interfectus nõ poteſt ma
Eei kote gis nec minus interfici.ꝙ nec excõmunicatus iteruʒ
cöchie 4 excõmunicari. ¶ Item ſi excõmunicatus extra com
indn⸗ , munionẽ eccleſie eſt eiectus ſicut dicit Aplłs.j.ad co/
tsclifkien⸗ rinth̊.v.quid mibhi de bis qui foꝛis ſunt iudicare.ſed
nmamhin poſſe excõmunicare eſt poſſe iudicare. ſi nõ ꝑtinet
zuencrfi de talibus iudicare.videt᷑ ſimiliter ꝙ; nec excõmuni
S care. ¶ Item excõmunicatus eſt beneficijs eccleſia-/
mi Nadn ſticis pꝛiuatus.⁊ excõmunicatio eſt pꝛiuatio.ſed pꝛi/
bleſt uatõnes non recipiũt mag ⁊ minus.non em̃ dicitur
aninii vnus cecus altero magis cecus minus.ergo ⁊c̃.
Ghie ſiſchi Item alter altero nõ eſt abſolutus magis nec mi ·
nnn ſln nus. nec idem magis ſeipſo. pari ratõne nec excom
1aden municatus magis ⁊ minus.ĩmo multo foꝛtius.
optat o ¶ R. dm ꝙ excõmunicatus bene poteſt iterum ex

wic/ 7 cõmunicari.vel eiuſdem excõmunicatõnis iteratio/

ddrei ne ad ſuam maioꝛem ↄfuſionem.vel etiaʒ alia ꝓpter
nnthin, noue culpe ↄmiſſionem.⁊ tũc tot erunt excõmunica/
— 4 tiones quot cauſe puncipales ꝓ quibus excõmuni/
mimuin catur. Sicut em iteratur culpa.ita ratõnabiliter ite/
4 e hu rari põt ⁊ debet ipſa pena.⁊ ↄcedende ſunt rationes
un 71 2 banc ꝑtem. ¶ Ad illud qd pꝛimo obijcit̃᷑ de in⸗
inbnn, terfectõne. dm ꝙ quẽadmodũ qui peccat moꝛtali-
ponmm ter moꝛtuus eſt T interficit ſeipſum ꝑ expulſioneʒ g/
giet / tie.⁊ adbuc magis põt peccare.quia quis nõ viuat
“ nd bene agenduʒ. adbuc tamen viuit in eo voluntas
nalen, ad male oꝑandum. ⁊ qᷓuis gratia ſit expulſa. poteſt
S tamen magis a gratia elongari.ſic intelligendum eſt
tu i in ꝓpoſito. quia quis m ſtatum illum nihil ꝓſint ci
n cgeſiaſtica ſacramenta ⁊ ſuffragia.põt tamẽ adhuc

— ——

magis ⁊ magĩs elongari. Mec eſt ſimile de interfecti⸗
one coꝛꝑali.in qᷓ pᷣma interfectio reddit impoſſibiles
ad vitam.nõ ſic eſt in poſito.quia adhuc manet ap/
titudo ad redeundũ. Ad illud quod obijcit᷑ ex/?ꝰ
tra ↄmunionem eſt.dm ꝙ quia caracterem baptiſ/
maleʒ habet indelibilem.qntumcũq; ſit malus.ideo
non exit oĩno eccleſie poteſtateʒ. ⁊ ideo ipᷣm punit et
coꝛrigit magis q; paganos ⁊ infideles qui nunqᷓ;ᷓ fue
runt ſub poteſtate eccleſic.⁊ de talibus ſcil paganis
loquit᷑ apoſtolus nõ de malis ſubditis et excõmuni/
catis.nam ipſe de eis iudicabat.¶ Ad illud qð obij/ 73
citur ꝙ abſolutio non recipit iteratõnem nec intenſi
onem. dm ꝙ hoe falſum eſt. ⁊ hoc patet in eo qͥ plu
ribus excõmunicatõnibus diuerſis de cauſis eſt ex/

coõmunicatus ab eodem. vel qui eſt excõmunicatus

a diuerſis ep̃is.qui poteſt abſolui ab vna excõmuni/
catõne ita ꝙ non ab alia.quia nõ ſic eſt cõnexio ĩ ab/
ſolutõne ſicut in gratie infuſione. ¶ Ad illud quod 24
obijcit᷑ ꝙ pꝛiuatones non recipiũt magis nec minꝰ
poteſt reſponderi dupliciter. Pꝛimo quia illud Eve⸗
rum in puris pꝛiuatõnibus nõ in alijs. Ham claudꝰ
dicit᷑ magis ⁊ minus.quia nõ totaliter pꝛiuat virtu⸗
tem gradiendi.ſimiliter ⁊ iniuſtus magis ⁊ minus.
UAel poſſet dici ꝙ ⁊ ſi ratõne actus vel habitꝰ magis
⁊ minus ñ recipiant.tamen ratione cauſaꝝ.vñ ma⸗
gis eſt elongatus a viſu qui leſus eſt in neruo ⁊ ĩ pu/
pilla ⁊ in bumoꝛe criſtallino. qᷓ; qui in altero boꝛum
tim.ſimiliter intelligendum eſt in ꝓpoſito.

¶Queſtio. x.

¶ De excommunicatione q;tum ad communicatio/
nem.⁊ queritur vtrum ↄmunicans cum excommu/
nicato ſit excõmunicatus. Et ꝙ ſic oſtenditur.quia
iura iſtud dicunt. ¶ Item ratõne videtux.quia acce
dere ad vnum oppoſitorum eſt recedere a reliquo.
ſed excõmunicatus eſt extra communicatõnem poſi
tus.ergo qui ei ↄmunicat a ↄmunicatõne recedit.
Item excõmunicatio infligitur in penam erube/
ſcentie.ſed nulla eſt erubeſcentia vbi alij vmunicãt.
ergo ad hoc ꝙ ſententia illa ſit alicuius valoꝛis ne/
ceſſe ẽ ipſo iure alios arcẽ ab exoõmunicati ↄmunio/
ne. ergo ſi cenſura eccleſiaſtica eſt in excõmunicatio/
ne. videtur ꝙ iuſte ⁊ debite talis ſit excõmunicatus.
¶ Item aut licet ↄmunicare excõmunicato.aut nõ.
Si ſic. ergo tales non ſunt vitandi.⁊ boc eſt cõtra il/
lud pꝛima ad Coꝛintbios.v. ſi quis frater ⁊c.et poſt.
cum buiuſmodi nec cibum ſumere. Si non licet. er/
go per aliquam ſententiam alij arcentur communi/
care cum iſto.⁊ non niſi per ſententiam excommu/
nicationis. ergo qui ↄmunicant ei incidunt in excõ/
municatõnis ſententiam.ergo ſunt excommunicati.
¶ Contra. communicans cum infideli ſiue cum al/
tero peccatoꝛe ſiue in cibo ſiue in potu non incurrit
illud vicium niſi communicet in actu conſimili ſiue
crimine.ergo pari ratõne nullus participans cũñ ex/
communicato eſt excõmunicatus niſi ꝑticipet in cri-
mine. ¶ Item excõmunicatio aut eſt moꝛbus conta
gioſus. aut non. Si ſic. ergo qua ratõne iſte ꝑpꝛimo ex
cõmunicatus inficit participantem pari vicio.ita et
alius alium. ⁊ ſic deinceps.ergo ſi hoc falſum eſt ⁊ cõ
tra iura.nõ eſt moꝛbꝰcontagioſus.ergo non videtur
communicans excommunicato ſit excõmunicatꝰ
S WV 5

—
„

Li.

Si tu dicas boc facit inſtitutõ non contagio.Con
tra.inſtitutio iſta ab homine eſt ſicut excõmunicatio.
ſed nullus debet infligere penam niſi pꝛo culpa.ergo
ſi non ↄmunicat in merito ſiue in culpa.nec in pena.
ergo inſtitutio illa que facit ↄmunicari in pena ſiue
culpa eſt iniuſta. ¶ Item filius ↄmunicans pr̃i aut
eſt excõmunicatus.aut non.Si ſic.ergo debet vitare
pꝛem.Sev ſi pater nõ poteſt vitari ſine ſuo detrimẽ/
to. ergo filius poꝛtat iniquitatem patris qð eſt cõtra
ius diuinum. Si autem nõ eſt excõmunicatus. ergo
licet alicui ex familiaritate ↄmunicare cum excomu⸗
to. Sʒ laudabilioꝛ eſt ſocietas ⁊ amicicia ⁊ charitas.
ergo videt᷑ pari ratõne ꝙ ex ſociali amoꝛe vel aliquo
tali licet excmunicato cõmunicare.⁊ ita non videt᷑
ↄmunicans excõmunicato eſſe excõmunicatus.
¶ Item excõmunicatio om̃is ſiue maioꝛ ſiue minoꝛ
ſeparat a ſacramentis. Sed nullus ſepandus ẽ a ſa/
cramentis niſi pꝛo culpa moꝛtali.g& omnis cõmuni/
cans excõmunicato peccat moꝛtaliter. Sed ſi boc xe
rum eſt.cum iſta medicina ſit occaſio multoꝝ pericu
loꝛum.videt᷑ tunc ꝙ non ſit meclicina ſed moꝛbus.⁊
quicumq; infert eam cum ponat multos in graui
75 periculo ꝙ grauiter peccet. m ꝙ ſicut tactu
eſt duplex eſt excõmunicatio.ſcʒ minoꝛ ⁊ maioꝛ.Mi
noꝛ tm̃ ſeparat a ſacramentis. Maioꝛ vᷣo nõ tm̃ a ſa
cramentis ſeparat ſed etiã ab actibus legittimis cuʒ
alijs perſonis.⁊ ideo excõmunicatio minoꝛ eſt moꝛ/
bus reſpiciens ꝑſonam abſolute.excõmunicatio vo
maioꝛ eſt moꝛbus reſpiciens pſonam vt eſt pars cõ/
municans ⁊ ſepans a ↄmunicãte.hec autem ſepara/
tio cum ſit relatio equiꝑantie.locum non haberet ni
ſi alij ſepararent᷑ ab co.ergo ad hoc ꝙ iſta excommu
nicatio ſit efficax ſtatuit ius vt alij eum vitent.Et qꝛ
bhomines vt in piuribus magis timent penaʒ ꝙᷓ cul/⸗
pam. in firmitatez ſnie adiunxit penas ↄſimilem.ſed
minoꝛem.vnde nõ ſeparat a municatõne fidelium
ſed ſacramentoꝝ.Et hoc totum dictat ratio recta eſ
ſe ↄuenienter factum ⁊ ſtatutum.ſed qm̃ periculum
eſt om̃s a ↄmunicatiõe ( vtpote qͥ neceſſitate vłigno⸗/
rantia ↄmunicant)pꝛobibere.ideo debuerunt talcs
Plone excipi.vnde qui ↄ municat neceſſitate ſicut fi/
lij ⁊ filie qdiu ſunt ſub manu parentum. ſicut vxoꝛ.
ſicut ſerui ⁊ ſeruientes.⁊ ãcille.ſicut peregrini ⁊ pau

peres dñ vñ ſuſtentẽt᷑ nõ hñt.in talibus ius ſententi

am relaxat. Similiter qui ↄmunicant ex vtilitate vt

dↄujuertatur peccatoꝛ a via ſua mala.cum ſᷣm legẽ cha

ritatis ambulent nõ arcentur. Similiter qui cõmu/
nicant ex ignoꝛantia.excõmunicati non ſunt.ꝓ eo ꝙ;
talis ignoꝛantia facti excuſat.Dicit᷑ autem bic igno/
rare qᷓdiu homo neſcit. vel ꝑ denunciatõnem. vel per
famam. vnde non debet ſibi quis defacili ↄſcientiam
facere.quia de quolibet pᷣumendum eſt bonũ niſi ꝓ-
betur contrarium.⁊ hee circumſtantie hoc verſu cõ/
tinẽt᷑. Atile lex humile res ignoꝛata neceſſe. In quo
tangitur hic triplex cauſa.⁊ neceſſitas conpꝛehendit
tria membꝛa hijs pſonis exceptis. ⁊ ſic cõmunican/
tes ſine aliqua hbaꝝ conditöõnum interucnientiuʒ ex⸗
xõmunicatis.ſᷣm regulã iuris excõmunicati ſunt mi

oꝛi excõmunicatõne.⁊ hoc quidẽ rationabile eſt vt
viſum eſt. Ex bijs patent obiecta. Od em̃ obijcit᷑ de

alijs peccatis ⁊ de contagione ⁊ de filio.in omnibus
patet reſponſio⸗. quia hoc facit inſt:tutio.⁊ ratõ inſti/

Pe. dðm eꝙ ſicut tactũ

——

tutõnis dicta eſt. ⁊ couenientia exceptionis. et quare
maioꝛ tranſit ⁊ minoꝛ non.Et ideo regula eſt ꝙ excõ
municatio nõ tranſit in terciam ꝑſonam. Patet eti/

am ꝙ ↄmunicans non cõmunicat in culpa.ſed quia
non adhibet debitam reuerentiam ſententie. binc iu
ſtum eſt ꝙ repoꝛtet penam. ¶ Ad illud qð obijcitur 76

ꝙ iſta eſt pena tm̃ moꝛtaliter peccantiũ.dðm ꝙ vᷣm
aliquos concluſio ↄceditur. Dicũt enim ꝙ pꝛeter ca
ſus exceptos moꝛtaliter peccat.quia facit contra ec-

cleſie mandatum.⁊ ſcienter videtur ↄtemnere ſentẽ

tiam eccleſie.Sed quia valde durum videt᷑ illud di/
cere.⁊ maximũ periculum eſſet om̃s ↄmunicãtes ex
cõmunicari.vt declinemus periculum vtrunq;ʒ. ſine
pᷣiudicio hic diſtinguendũ videt᷑.Dicere em̃ ꝙ tm̃ ſit

peccatũ veniale non videt᷑ ↄueniens. cum commu⸗/

niter paruam vim faciant homines in peccatis veni
alibus.Dicere iterum qꝙ pꝛo quolibet verbo buma⸗
nitatis qd amicus amico dicit peccet moꝛtaliter du/
rum videtur.Et ideo dicendum ꝙ qui ↄmunicat ſci
enter.aut ↄmunicat in actu exterioꝛi in cõtemptum
ſententie late.⁊ tũc peccat moꝛtaliter. Aut non com/
municat in ↄtemptum.ſed tamen ratõnabiliter vide
ri poteſt ꝙ ſententia veniat in contemptum. adhuc
credendum eſt eum moꝛtaliter peccare. Aut pꝛoba/
biliter creditur ꝙ ex boc nunqᷓ ſententia cõtemnet᷑.

⁊ ipſe cum timoꝛe boc facit.⁊ ex quadam affabilita/

te vel ſocictate aliqua verba pꝛeter neceſſitateʒ dicit
vel alio modo in caſibus non exceptis cõmunicat.
tũc credendum eſt circa tales ſententiam temperari
AVnge ſi quis querat vtrũ homo debeat mag dimit/
tere ſe interfici qᷓ aliqd verbum dicere. dico ꝙ ſi ex H
in contemptum veniret ſententia. deberet vtiq;. Sʒ
quis iudicaꝛet iſtum male facere.cum potius debeat
de furto comedere qᷓ; fame perire. Si qui ergo di/
cunt ꝙ peccat moꝛtaliter.intelligendum eſt quando
contemptus interuenit.⁊ quia vix poteſt frequenta
ri ſine contemptu. ideo ſanum conſilium eſt vnicui⸗
q; vt ſe a talibus elonget pꝛopter vitandum pericu/
lum.ſicut dicit Auguſtinus ꝙ faciendum eſt de iura/
mento. ¶ A

