emꝑ iſte dum fuit in pnia fuiſſet in culpa.conſtat qui ſunt in grauibus pcccatis. Grem de angelo imn⸗

Perſce
ied
n S,
thonſ,
dmhe⸗
dnigt
chgeſn
lernuze
ckane
Whiscͤri
in bo.
efanun
eſonnt
pmuackee
neſtt⸗
hins,
N
Sbäyn⸗
infin
diſcnttc
Woginf
doſttnne
0isdN
dugtorg
bancyitin
Antbepiin
imnpfitan
gröcktqrun
seno
tligoals

mptmintte

vtoticfiaii/
ereſgh
iatnugte
nfnüni
ae
ithe
wente 1
Niiſhtii
AAwartne
niünlit
in
inn
ns1 ed
owil
Bdluſil
julfrl Al⸗
lunihinin
dila
iynnſcl

uittel

ti

orua

„ 11
Grti
Pb/

59 hoſſunt. AAd illus
ſtinctionẽ pᷣhabitã ꝙ nõ penitebunt ꝓpter amoꝛem

Di

A demonibus dicit vſis.in li. de oꝛdine creaturaꝝ.

¶ Itẽ ſnia diffinitiua eſt irreuocabilis. ſi aliquis
damnatus ẽ ꝑ ſniam diffinitiuã.quãtũcunq; peni/

teat. nõ inuenit veniã. ſed dãnati penitebũt ſicut di /
citur Sapᷣ.v.dicent intra ſe pniam agentes ⁊c.ergo

cũ eis nunqᷓ; detur yenia. nõ oĩs agens pniam apud
deũ inuenit venia. ¶ Contra. Math. xviij. quotiẽs
peccauerit in me ⁊c.et poſt.nõ dico tibi vſq; ſepties
ſed vſq; ſeptuageſies ſepties. glo.finitũ ponit ꝓ infi/

nito. ſi pᷣcepit nobis miſcdiaʒ ad infinitas culpss

ſi querat᷑ venia.cũ nõ maioꝛẽ miſcdiã qᷓ; faciat pꝛe/
cipiat.et ipſe ſit etor oraenenun. it. multo ma
Fisa ipſe petenti ſibi veniã parcat. Itẽ Berñ. in
de gradibus humilitatis dicit de dyaboli damna/
tione. Sic comparauit in vindictam ſniam. vt ſi nõ
Vllet deſpicere.deus vniã nõ neget. Ir Itẽ mileri⸗/
coꝛdia dei ſuꝑexcellit omne pctm̃ intenſiue.vñ quia
ipſa eſt infinita.videtur ꝙ quantũcunq; iteret᷑ pctĩ
adhuc ſuꝑexcellit.ergo plus poteſt deus remittere qᷓ;
homo poſſit peccare.ergo ſi veniazʒ petit.miſericoꝛ⸗
liam nõ negat. 736 Chꝛyß. dicit. etiã ſi ad ſůũmũ
quis pueniat maloꝝ ⁊ inde velit reuerti ſuſcipit li/

benter ⁊ amplectit᷑.ergo videt᷑ ꝙ omnis agens gxni
5§5tentiam apud deũ inueniat veniam.

¶Re. dom c
agere penitentiã ſiue dolere de culpa cõmiſſa eſt du
pliciter. Aut ꝓpter leſionẽ nature.aut ꝓpter offenſio
nem maieſtatis diuine ⁊ ipſius iuſticie. Pꝛimã peni
tentiã ſuꝑ culpa cõmiſſa habere poteſt qͥs ex ſola na
tura ſine aliqua gratia. Sicut em̃ homo naturalit᷑ ſe

diligit.ita etiã odit omne ꝓpter qð malũ incurrit.et

hec penitentia eſt in malis ⁊ in damnatis.et erit ali
quando in angelis malis cũ abſoꝛpti erunt a penis.
Sed in hac viuit et regnat mala voluntas.cum ſit

ꝓpꝛij boni inimica.ideo deus eam non acceptat.nec

quis ſic penitens inuenit grãm vel veniã.Alia ẽ pe/
nitentia qua quis penitet ꝓpter dei offenſam ꝑatus

ei facere emendã.⁊ bec nõ eſt ſine diuina gratia gra
tum faciẽte vel gratis data.⁊ hec adeo diſponit ad
grãm ꝙ nullus ẽ ſic pctõꝛ quin inueniat gram ⁊ ve

niam.⁊ ideo nulli eã dat niſi cĩ quo ponit facẽ mi/
ſericoꝛdiã.Et qm̃ dyabolus hanc habere nõ poteſt.
ideo nõ poteſt habere veniã.ſed ſi ꝑ impoſſibile po/
neretur ꝙ; dyabolus hanc haberet. vtiq; dñs daret

ei grãm. Hec igit᷑ eſt potiſſima cauſa irremediabili/

tatis peccati dyaboli.quia nõ poteſt penitere.nec li
berũ arbitriũ eius verti ad veniã petendã.Que aũt

buiꝰſit ratio habet locũ in ſcdo libꝛo.Conccdenduʒ

igit᷑ ꝙ omnis agens pniam ſuꝑ culpam ſm aſſigna
Peer pᷣdctã quantũcunq; peccauerit inuenit veniã

56 ¶Ad illud ergo qð obijcit᷑ de antiocho. doᷣm ꝙ pe⸗/
nituit ꝓpter leſionẽ nature quã incurrerat.nõ ꝗꝓpter
diuinq offenſam. vnde nõ attendebat ſatiſfacere ꝓ

offenſa. ſed ſicut pʒ ex litera deſperabat quaſi men/

5 tiendo ↄtrariũ diceret.¶ Ad illð qð obijcit᷑ de eſau
ter amiſſionẽ benedi/

dom ipſe ſimilr penituit 1
ctionis.et ꝓpterea nolebat facere emendã ſᷣ potius

58 de fratre qrebat vindictã.ſicut pʒ ex tertu.¶ Ad il/
lud q obꝛ ꝙ dyabolus ⁊ demones veniã nõ hꝛent

ſi peniterẽt. dᷣm ꝙ loqt᷑ de petitione venie tuʒ ad
pᷣmũ modũ.ſcʒ ꝓpter penas non oꝓpter iuſticiã.ſi em̃

alio mõ peniteret.haberẽt ſicut dicit Berñ. ſed non
Aduind qð obꝛ de dãnatis.ddm ſᷣm di/

XII

is dicit yſid.in dine creatu iuſticie. ſed ꝓpter odium pene.
nõ penituerũt. 2 ſi penituiſſent. vniã nõ inueniſſent

Onſequẽter q;tum ad ſcᷣm articulũ querit᷑ d
effectu pnie iterate. Et circa hoc querant᷑ tria.
Pꝛimo querit᷑ vtrum ſit neceſſe reſurgere in equali
charitate vel etiã in maioꝛi. Scdo querit᷑ vtrũ ꝑfe/
cta pnia reſtituat in pꝛiſtinũ gradũ.TLercio vtrũ ꝑfe
cta pnia reſtituat hmini oꝑa bona pᷣus moꝛtificata
der culpam. AQueſtio.j. K
Circa quã ꝓcedit᷑ ſic. Ro. viij. diligentibꝰ deũ om̃ia
cooꝑant᷑ in bonũ.glo.etiã lapſus i moꝛtale.Sʒ ſi re
ſurgerent in minoꝛi charitate nõ cooꝑaret᷑ eis in bo
num. S ⁊c. Si dicas ꝙ caſus reddit cautioꝛes ⁊ dili/
gentioꝛes. Contra.augmẽtata vna virtute augmen
tant᷑ ⁊ oẽs. ſi aliquis ẽ pꝛudẽtioꝛ ⁊c.¶ Itẽ dñs di
cit ꝑ Eech.xviij.de peccatoꝛe penitẽte oĩm iniqui/
tatũ eius nõ recoꝛdaboꝛ amplius. Sed ſi in minoꝛi
reſurgit charitate recoꝛdat᷑.S ⁊c. Si dicas ꝙ intellii /
gitur de recoꝛdatione ad penã eternã. Contra.dimi

nutionẽ gratie ſequit᷑ diminntio gloꝛie.& ſi in mino⸗

ri charitate reſurgit.minoꝛẽ gloꝛia habebit.g cũ ab/
latio gloꝛie ⁊ diminutio boni eterni ſit pena.ptʒ ⁊c.
Itẽ Aug.ad macedoniũ loquẽs ð recidiuantibꝰ.
deus facit oꝛiri ſuꝑ tales lumen ſuũ.nec minus tri/
buit qᷓ; ante tribuebat.dat largiſſima dona vite ac
ſalutis. Et ſi dicas quantũ eſt de ſe.Contra.menſu/

ra gratie eſt ſᷣm donationẽ illius. ſi ᷣus magna et

larga.⁊ nunc.et ſic ⁊c. ¶ Itẽ rõne videt᷑.quia ſicut
determinat mgr̃.ꝑ pniam oꝑa moꝛtificata viuifican
tur.qꝛ fiunt remuneratõe digna. ꝙ remunerabũtur
opꝑa pᷣus facta.ſᷣ cõſtat ᷣm qð meruerũt.g tantũ ba
bebunt gloꝛie ex quãta charitate ſunt facta.⁊ tanta
gloꝛia in quãta charitate ſunt facta.g neceſſe ẽ ꝙ in
equali reſurgat.cũ nullus poſſit pᷣmiari vltra quãti
tatẽ charitatis finalis.¶ Itẽ difficilius ẽ reſurgere
q́; reſiſtere.ꝙ̈ maioꝛis virtutis et gratie.cũ & ꝑ gräm
quã habuit nõ reſtiterit pctõ.ad hoc ꝙ reſurgat ne
ceſſe eſt habere maioꝛẽ. Itẽ deus nibil mali ꝑmit
tit fieri de quo nõ eliceat bonũ equale vel maius.qꝛ
ſi boc eſſet.aliqũ turpitudo remaneret in vniuerſo.
ergo ſi ꝑmittit hunc peccare pctõ qð adimit tantuʒ
de grã. neceſſe eſt ꝙ tantã vel plus reſtituat.Con
tra.cõtingit ꝑfectũ cadere.ſed cũ reſurgit ſtatim nõ
eſt ꝑfectus.quia nemo repente fit ſummus.g nõ ne/
ceſſeẽ ꝙ reſurgat in eq̃li. ¶ Itẽ mima charitas po/
tens ẽ delere oẽm culpã.ᷣ nõ ẽ neceſſe niſi de gratia
q̃ntũ ſufficit ad delendũ culpã. neceſſe nõ eſt ꝙ in
eq̃li ſi pot in minoꝛi. ¶ Itẽ deus in donatone grẽ de
cõgruo cõſiderat diſpoſitionẽ ſuſcipiẽtis. Sʒ poſſibi
le eſt ꝙ qͥ magnã charitatẽ habuit parũ ſe diſonat.
§ omnbale eſt ĩm ꝑuã charitatẽ accipe.¶ Itẽ qnto
gradus altioꝛ. tãto caſus guioꝛ.⁊ qᷓnto guioꝛ eſt ca/
ſus.tãto minꝰeſt bõ diſpoſitꝰ ad grãm.g ex H̊ ꝙq ma-
ioꝛẽ habuit charitatẽ minus ẽ diſpoſitꝰ.g potius re
ſurget in minoꝛi qᷓ; in eqli. 1 iſte nibil meretur
ꝓpf charitatẽ a q̃ cecidit.ſilr nec ꝑ aliqͥd qð hẽbat.S
grẽ donatio oino ẽ a liberalitate dei.̊ põt eẽ minoꝛ
⁊ cq̃lis.
ſot opoꝛtet reſurgẽ. Et rõ eoꝝ p boe eſt ꝙ dñs nõ
pmitteret electum cadere niſi videret ꝙ deberet ſibi
pꝛodeſſe. Alterius dicunt ꝙ dominus ſemꝑ electos
in melioꝛi ſtatu vite accipit. Tercio ꝙ remuners
opus qᷓntũ meruit radix ex q̃ fuit. Sj hãc poſitionẽ
credo falſã ſicut monſtratũ eſt. et rationẽ poſitionis
minug congruazʒ. Lum quia fundat᷑ ſuper falſum.

R. ad ̊ dixerũt qͥdã ꝙ ſꝑ in ẽti vel ma ö60

I.
Zum quia ſuper incertũ. Super falſum.in boc
dicit ꝙ remuneratio operis reſpicit radicem ex qua
facta ſunt.qð falſum eſt.ſed potius radicem in qua

reuiuiſcũt. MHunqᷓ; em̃ remunerarent᷑ niſi finał cha⸗
ritas ſuꝑueniret.nihil em̃ efficaciter eſt dignũ remu

neratione ſine finali ꝑſeuerantia. Alia duo ſunt du/
bia ſcʒ ꝙ deus ſemꝑ electos in melioꝛi ſtatu aecipiat
et ꝙ ſemꝑ ꝓſit caſus ad augmentũ gratie.cũ videa/
mus ſigna ad contrariũ. Ideo credo ꝙ pbabilioꝛ eſt
glia opinio ꝙ reſurgat in equali et maioꝛi et minoꝛi
hm ꝙ ſe melius pᷣparat.et diuina largitas diſpẽſat.

61 ¶Acd illud qd obẽ ꝙ caſus cooperat᷑ in bonũ.dom
ꝙ boc dicit᷑ nõ rõne gratie augmẽtande.ſed recupe

rate cõſeruande.Et melius eſt modicum habere de

62 gratia vſq; in finẽ.qᷓ multũ ad tẽpus tm̃.(¶¶ Adiillᷣ
qd obijcit᷑ ꝙ non recoꝛdatur deus iniquitatũ.dom

verũ eſt. vnde nõ dat ei minoꝛẽ grãm merito pec/
catoꝝ.ſed quia nõ bene ſe pꝛeparat ad tantã gram.

6 5 (Ad ills Aug. ad macedo. dm ꝙ de? patus ẽ ſi h̃

ſe diſponẽt.⁊ hoc dicit ꝓ aliqͥbus nõ ꝓ oibꝰ.qꝛ illud
apli.niſi babũdauerit ⁊c.veꝝ fuit alicubi ſᷣ ñ vbiq;.
64 ¶Ad illud qð obijcit᷑ de viuificatõne. dm ſicut pa
tebit ꝙ opus viuificati eſt dignũ remuneratione fie

ri.et opa remunerabunt᷑ ᷣm menſurã charitatis fi/

65 nalis. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ foꝛtius eſt reſurgere.

dm ꝙ foꝛtius quantũ ad actũ.ſed nõ opoꝛtet quia
ex foꝛtioꝛi habitu.quia nec in reſiſtendo nec in reſur
endo opari eſt neceſſe m totã virtutẽ nobilitatis.

Ad aliud dᷣm ꝙ elicit bonũ nõ facienti ſemꝑ.ſed

in vniuerſo.et hoc eſt declaratio ſumme miſericoꝛ-/
die et iuſticie.et aliquo mõ faciendi. niſi negligat qͥ

habet maioꝛem occaſionem feruoꝛis et humiliatio/

nis ex ipſo caſu. .
¶ Aitrum ꝑfecta ꝑenitentia reſtituat in pꝛiſtinũ gradũ
Et ꝙ ſic videt᷑ Aug.in lib.v.rñſionũ.penitentia eſt
res quedam optima et pfecta omnes defectus reuo
cans ad perfectũ. Sed ſi nõ reuocaret in gradũ pꝛi/
ſtinum nõ eſſet ꝑfecta reuocatio.ergo ⁊cc. ¶ Itẽ ra⸗
tione videt᷑.quia peccatoꝛ deũ offendit non tm̃ quia
contra eius imperiũ facit.ſed etiaʒ ꝙ ſe ſeruũ ſuum
et eius ymaginem defoꝛmat et peioꝛem reddit.ergo
nõ poteſt ꝑfecte reconciliari qᷓ;diu aliqͥd manct mi/
nus bene ꝙᷓ ante.quia non tantũ deo reſtituit quan
tum abſtulit.¶ Item ꝑfectus medicus ꝑfectũ largi
tur antidotum. Sed perfectũ antidotũ non eſt nin
pꝛiſtinam plene reſtituat ſanitatẽ.cum ergo dominꝰ
ſit gfectus medicus animarũ.patet ⁊c. ¶ Item do⸗
minus cũ ſanauit in coꝛpoꝛe ſemꝑ reſtituit ſanitatẽ
pꝛiſtinam ꝑfecte.ergo ſimiliter cum ſanat in ſpiritu
per penitentiam.ergo ꝑpenitentia ꝑfecta reſtituit in
pꝛiſtinam ſanitatem. ¶ Contra. poſſibile eſt vt di⸗
ctum eſt reſurgere in minoꝛi charitate.et in eadem
ſuam perficere penitentiam.ergo penitentia perfe/
cta non reſtituet ſemper in ſanitatẽ pꝛiſtinã.¶ Itẽ
aliquis per peccatum amiſit virginitatem. ſed im/
poſſibile eſt ipſum vlterius virginem fieri.ergo im/
poſſibile eſt 5 penitentiã in ſtatum pꝛiſtinũ redire
Item gloꝛia magna eſt hbomini in hoc ꝙ nunqᷓ;
offengit deum. Sed eum qui penitet poſt peccatum
neceſſe eſt dminũ offendiſſe.ergo nunqᷓ in ſtatum
pꝛiſtinum et gloꝛiam redibit. ¶ Item potentioꝛ eſt
baptiſmus et efficacioꝛ qᷓ; penitentia. Sed baptiſmꝰ
nun eꝙ reparat omnes defectꝰ quos iucurreramus

IIII

per oꝛiginale. quod patet.quia remanet quadruplex
pena anime.et pena coꝛpoꝛis multiplex.ergo nec pe
nitentia reſtituet omnia que incurrimus ꝑ actuale.
Hey. vicendum q penitentia pfecta poteſt conſide 6
rari dupliciter. Aut quantũ ad durationẽ. Aut q̃n-
tum ad durationẽ et feruoꝛem. Si quantũ ad dura⸗
tionem. vt ſcʒ ieiunet q;diu imponitur.et compleat
quod ſibi imponit᷑ ſᷣm rectam taxationẽ ſacerdotis
non eſt neceſſe reſtitui in ſtatum pꝛiſtinum.quia ita
negligenter poteſt exequi ꝙ non pꝛeparat ſe ad tan
tam gratiam quantã amiſit. Si autem ſit perfecta
quantum ad feruoꝛem et durationẽ.ſic dico ꝙ ſi ita
feruenter penitet et dolet de culpa m qð congruit
ei qui de tanto ſtatu cecidit.credo ꝙ ꝑ banc redit in
pꝛiſtinam ſanitatẽ. Et de hoc intelligit Auguſtinꝰ.⁊
concurrunt pᷣdicte rõnes.quia antidotũ illud opa/
tur ſᷣm congruentiã ſuſcipientis. Intelligenduʒ eſt 6S
tamen ꝙ duplr eſt loqui de ſanitate. Aut quantum
ad ſubſtantiã et habilitatẽ gratie.et habilitatẽ natu
ralinm.et ſic reſtituit in ſanitatem pꝛiſtinaʒ. Eſt etiã
loqui quantũ ad aliquẽ ſtatum ſiue integritatem ob
decoꝛem accidentalem.et quantũ ad boc nõ eſt ne/
ceſſe reſtitui.et hec eſt continuatio innocentie et in/
tagftac carnis ⁊c. ¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ po- 69
teſt in minoꝛi reſurgere et penitentiã pficere.dicen-
dum ꝙ ſi non negligenter perficit penitentiam ad
vlterioꝛem gratia ſe diſponit. ¶ Ad illud ergo qʒ 70
obijcitur de virginitate et gloꝛia ⁊ de innocentia.di/
cendum ꝙ quantũ ad boc nõ reſtituit.ſed quantum
ad omne qð fuit ſubſtantiale circa meritũ.ilald il/ t
lud quod obijcitur de baptiſmo ꝙ nõ reſtituit.dicen
gqum ꝙ verum eſt. ⁊ ratio huius eſt quia ſanat tm̃ p⸗
ſonam. Sed oꝛiginale inficit et naturã et perſonas.
⁊ ideo nõ omnes pene tollunt᷑.non ſic autẽ eſt in ꝑe
nitentia. ipſa em̃ ſanat moꝛbũ ꝑſonalem tĩ.et ideo
totaliter ⁊ omnino ſanat cum perfecta eſt.

7 „

¶ Nrum penitẽtia reſtituat homini opera bona pᷣus
moꝛtificata per culpam. Et ꝙ non videtur. Hugo.
MNemo in ſpe coꝛreptõnis peccare debet.quia quod
ſemel amittit᷑. ipſum amplius non recuperat᷑ ergo
ſi bona opera pꝛius facta ſunt amiſſa ꝑ culpam.im⸗
poſſibile eſt ea reſtitui.ergo nec viuificari. ¶ Item
omne quod viuificatur eſt aliquo modo.ſed qð om
nino pᷣterijt nullo mõ eſt.⁊ talia ſunt opa bona pᷣus
facta.ergo nec viuificari nec recuperari pñt.¶ Itẽ
impoſſibile eſt babitũ ſemel amiſſum. amplius illũ
eundẽ recuperare.ergo a ſimili impoſſibile eſt opa
bona pᷣus moꝛtificata ⁊ amiſſa eadẽ recuperari ⁊ vR⸗
uificari. ¶ Itẽ ſi opera moꝛtificant᷑ ⁊ viuiſicantur.
ergo idẽ actus ſm idẽ ſui eſſet ſuſceptibilis oppoſi/
tarũ conditionũ qdð eſt impoſſibile.quia impoſſibile
eſt ꝙ motus vnug pᷣm eandẽ partẽ pꝛimo ſit velox.
⁊ poſtea tardus.U¶ Contra.Joel.ij.reddam vobis
annos ⁊c̃.glo.nõ patit᷑ perire vbertatẽ quã cũ ꝑtur
batione amiſiſtis. Sed vbertas illa erat ex multitu
dine bonoꝝ operũ.ergo ſi illa nõ patit᷑ pire.pnia re/
ſtituit opa bona moꝛtificata ꝑ culpã.¶ Itẽ rõne vi
detur.quia opera bona facta pus digna erant remu
neratione eterna.ſed ꝙ nũc nõ remunerent᷑ boc eſt
quia iſte nõ ꝑſeuerat in gratia.j ſi iſte reſurgit 2 pſe
uerat in grã. oꝑa illa remunerabunt᷑. ⁊c.¶ Itẽ
iſte gaudet de bonis que fecit ante lapſum ⁊ oꝛdina
te.ergo in gloꝛia gaudebit.ſed non gaudet in goꝛia

Guln
inl.
ppenten
35 en
uslet⸗
bnnt
grahuno
nudalunt
rtgntte
Aehniut
dgutnuen
EMingin
funchetzn
onucmi⸗
nauttd
tanomf
Munfft
diszuntn
iibrggend
Ggluickii⸗
Oiealtin
uuneiſacu
nſactodec⸗
Ghtetchtuen
beebabes⸗
Nincopenm
ſenons ausg
ſlirions⸗
upsdic
atoeGerbin
enoocat
lligrtun
ltſllrttea

1

gitpſlepe

Miio⸗
hontenma⸗
Dar
Pur
uer
NEN
upeinn
miibi A⸗
lihanrii
iebvedn

W

—,à)
=

—
— —

N

e
N

neene

tenite
izui
unnn
ncant
iſtgtni

,

Punltſeggeg

tchltiͦ
nüimbiti
eneginene⸗
Uberch
ochterip
obicnted

i cgeen

pententunt

4Aidegen

kimmocented⸗
Utſeiqennn
neti lel
Phöſckitaen
ttgulnuni⸗
mie wen
lenichen
nis e
tnt,

uinpoſbi
no ſtſehg

fiunnan

niſi miſedia feciſſet. ex illis operibus tmmoꝛtificat

culpam accreſcit gaudiũ eternũ.gᷓ ⁊c. ¶ Item plus

põt gra penitentie qᷓ culpe.ſᷣ culpa oꝑa viua moꝛtifi
2 cat. gra moꝛtificata viuificat.¶¶ Rꝰ.ddᷣm ꝙ b verũ
eſt. ⁊ cois tenet opinio ꝙ oꝑa que pꝛius fuerũt viuua.
qꝛ ex charitate facta ⁊ digna vita eterna.poſtqꝙ adue
niente culpa moꝛtificant᷑ in iſto.qꝛ amplius in h̊ q;/
diu eſt culpa in eo nõ ſunt digna remuneratõne pꝛo
pter indignitatem ipſius.ſed rurſus gratia redeunte
que iſtum facit dignũ vita eterna.iam opa in h ſunt

digna remuneratone. ⁊ ideo reſtituunt᷑ ⁊ viuificant
Ad intelligen/

Et ↄocedende ſunt ratõnes ad hoc. in
tiam obiectoꝝ aũt notandũ ꝙ quidam dicũt ꝙ oꝑa
bona in charitate facta qꝛ bona ſunt ⁊ a deo.fiunt in
laudem dei.⁊ inde debet laudari deus.Quia vᷣo ĩ vni

tate coꝛpis myſtici.⁊ qꝛ in charitate.ptinent ad coꝛ/
pus myſticũ.Quia ex libera volũtate et iuſta.ad ra/
dicis pᷣmium ſiue facientis meritũ.vnde qꝛ iſte cadit
qui fecit.opa nibilominus remanẽt in coꝛpoꝛe myſti
co.quia inde aliaB membꝛa gaudebũt.⁊ deus inde lau
dabit᷑. Sed tñ nõ manent ad gloꝛiã facientis.⁊ ideo
moꝛiunt᷑ iſta cuʒ iſte moꝛit᷑ ſed ipſo reſurgentea cul/
pa.⁊ facto de coꝛpoꝛe myſtieo ſibi bona opꝑera reuiui-
ſcunt.et q;tum ad hoc dicũt intelligi illud Apoc.iij.

tene qd babes ⁊c. Cñ quicqͥd ſit de hoc ſiue remane

ant in coꝛpe myſtico ſiue non.verum eſt ꝙ manẽt in
memoꝛia eius qui fecit.⁊ dubiũ etiam nõ eſt q̊n ma
neãt ĩ mẽoꝛia dei oꝑa pꝛiꝰfacta.⁊ q;diu manet culpa.
manet in dei cognitõe cũcta reſpiciẽt ⁊ i mẽoꝛia pec
caton.Sed ibi nõ manent ad remuneranduʒ.nec in
modo peccatoꝛ. modo iuſtus.⁊ ita alteratꝰ. Szʒ opꝰ
lendũ qꝙ de tantis bonis ad tanta mala denenit. S ex cõſequenti eſt oꝛdinatum ad vitam.vel hoc ordi⸗
cum reſurgit manẽt in deo ad remunerandũ.⁊ i me/
moꝛia ipſius pctõꝛis ad gaudendqũ.⁊ ideo pꝛius aliq̊

memoꝛia peccatoꝛis ad gaudendũ.ſed magis ad do/

peꝛ ſe nõ eſt motus.

thodo manebant ſed moꝛtua. poſtmodũ nanebunt

viua.¶ Ad illud g& qð obijcit᷑ de Hug. dᷣm ꝙ intel⸗ 75
ligit de illo opꝑe bono qd homo potuiſſet facere vel fe
ciſſet illo temꝑe quo peccauit.qð quidem nõ recuꝑe
rabit.qꝛ ſi alio temꝑe velit facere opus qð omiſit.ꝑ/

dit opus qð deberet in illo temꝑe facere. THñ Sene-

ca dicit Taalllucke eſt iactura temꝑis qꝛ nõ põt re-

cupꝑari. ¶ Ad illud qð ſcdo obijcit᷑ pot rñderi dupli⸗ 74

citer. Ael ꝙ manent in coꝛpe myſtico ſicut tactũ eſt.

vel ꝙ manent in memoꝛia eius qui fecit.⁊ dei ꝓ quo
fecit.¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ impoſſibile eſt recupe 7½

rare habitum amiſſum eundẽ nũero.dm ꝙ aliud
eſt viuificari.aliud recuꝑare. Recuꝑatio em̃ reſpicit

eſſe.ſed viuificatio reſpicit oꝛdinatũ eſſe.ſiue oꝛdinẽ
vel tale eẽ. Et qm̃ qð deſinit eſſe.ſi iterum incipiat eſ/
ſe nõ eſt idem numero ſed aliud.ideo habitus ſi coꝛ/

rũpat᷑ ⁊ amittat᷑ idem nõ recuꝑatur.ſed qꝛ poſſibile

eſt ꝙ idem manens idem babeat aliuz ⁊ alium oꝛdi-
nem. ⁊ ꝙ in hoc attendit᷑ viuificatio et moꝛtificatio iĩ

operibus.⁊ foꝛtaſſis in habitibus.ideo poſſibile eſt

opus moꝛtuũ viuificari.ita ꝙ maneat idem. Ex boc
ſoluit᷑ vltimum.quia aut dicit᷑ opus viuũ ⁊ moꝛtifi/
catum.hec nõ dicit diuerſas diſpoſitõnes circa ba⸗
ſeg dicit circa opus diuerſas oꝛdinatõnes.ſcʒ oꝛdia/

tõnem ad remuneratõnem dum viuit.⁊ pꝛiuationeʒ

illius cum iam moꝛtuũ eſt ſiue moꝛtificatuʒ. Sed in

ſuſcipiente ſiue homine dicit diuerſitatem penes q̃li

tatem gratie.que eſt accidens abſolutum ipſius ſub/
iecti. ſᷣm cuiꝰſubiectõnem ⁊ amiſſionem ſubiectũ al⸗

teratur.⁊ dicit᷑ modo homo moꝛtuus.modo viuus.

ne pꝛiuatum.⁊ hoc non dicit motuʒ.quia in aliquid

¶ Diſtinctio. xv. de penitentia ſpaliter tum ad eius ꝑtes.elidens erꝛoꝛem eoꝛum qui dicũt

„

penitentia põt fieri de vno peccato ſine alio.
T ſicut pᷣdictis autoꝛitatibus illoꝝ erroꝛ ↄuinci
tur q;tum ad pnie iteratõnem.hic repꝛobat erroꝛem qui ↄſiſtit q;dtum ad pnie diuiſionem. ⁊ hoc ma/
xime ratõne ſatiſfactõnis. Hicebant em̃ aliqui ꝙ poterat quis penitere ⁊ ſatiſfacere de aliquo crimi/
ne ita q; de alio eſſet impenitens. Et qm̃ iſte erroꝛ ſuam habebat defenſionem. ideo bec pars diuidit᷑ in du/

k c. Supꝛa repꝛobauit mgr̃ erroꝛem qui attendeba

as. In pꝛima rñdet ⁊ excludit defenſionẽ quã hẽbat ex aucte ſcripture. In ſcdᷣa defenſionẽ quã hʒ ex auẽtibꝰ
patrũ.ibi.Alias quoq; auctes inducũt. Pꝛima diuidit᷑ in duas. In pꝛima rñdet auẽcti. In ſcda expoſitioni.

ſoluit.⁊ hoc ſatis manifeſtum eſt in litera.
¶ Nüget aue

penitere d

ibi. Mam ⁊ ſi ſuꝑ eundẽ locum Hiero.⁊c.Quelibet haꝝ ꝑtium duas babet. In pꝛima opponit. In ſecunda

a ¶ Mõ cõſurget du.

impenitens

ſic pꝛedictis auẽtibꝰilloꝝ erroꝛ ↄuincit᷑.qui
niaʒ ſepe agendã ⁊ ꝑ eã a lapſu peccãtes fre⸗
Anter ſurgẽ diffitent᷑.ita eiſdẽ illoꝝ opio elidi: ¶ .vm ꝙ; tribulatõ
qꝛ plibꝰirretitũ pctis aſſerũt de vno ve penitè.eiuſ Põt ruzirmectier
daemq; veniaʒ a dño ↄſequi poſſe. ſine alteri pnia. Aut tum ad ſubm
auẽtibꝰaſtruere conant᷑. Ait enim ꝓpha. Nõ iudica/
a bit debis in idipᷣm.vel vt alij trãſtulerũt. Mõ cõſur⸗
geet duplex tribulatio. Si ̊ inquiũt illi aliqs ſacerdo/
iuiuiuifuerit ↄfeſſus vnũ de duobꝰ vel plibꝰ pctis.⁊ de illo
iniũctã ſibi pniaʒ a ſacerdote ſatiſfactõneʒ expleuerit.
ceter tacitis.nõ ꝓ illo pctõ ampliꝰiudicandꝰẽ.de q ſa⸗
tiſfecit ad arbitriũ ſacerdotis.qͥ vicẽ xpᷣi in eccia gerit.
Igeoq; ſi de eo iterũ iudicet᷑.bis in idipᷣm iudicat de

a tribu. Ar cõtrarium
eyno⸗ ſta e glio ſit Ecc̃i.xj.erroꝛ et tene/

bꝛe pctõꝛibꝰ ↄcreta ſt
Itẽ in tõ. Induat᷑ ſi⸗
( diploide ↄfu.ſ.

punitũ.aut qtum ad
modum puniẽdi.aut
hm diuerſitatẽ ſtat?. ·
aut ſᷣm ꝓpoꝛtõneʒ ad
merituʒz. Dico igit᷑ q
trib? modis duplie *
ſiue duplat᷑ q;tuʒ ad
effectũ.qꝛ duplex ẽ to
mis ꝑs.ſ.coꝛpꝰet aia.

et duplex vis in li. ar.
peccate. IJdeo punit
bõ in aia ⁊ coꝛꝑe.i ra/
tione et voluntate.et
iſte eſt vnꝰ modꝰ du/

plicandi.Alio mõ du
plicat᷑ q;tum ad mo
dum puniẽdi.quia ꝑp
carentiã ⁊ caloꝛcẽ. per

ignẽ ⁊ frigꝰ.ſicut pec/

cauit ꝑ timoꝛẽ ⁊ amo

rem. Lercio mõ du/
plicat᷑ q;tum ad ſta/

tuʒ. qꝛ punit᷑ quis in
pñti.⁊ ſi eſt impenitẽſ

punit᷑ in futuro.Sed
ꝙtum ad ꝓpoꝛtõnem
ad meritũ nõ oſurget

duplex tribulatio.qa
ſp deꝰ punit citra con
dignů. ⁊ B mõ intelli

gitur auctas ꝗphete.
Scum alias vias mł
te inueniunt᷑ auctes.
ſic etiã eſt intelligen/
dum dictũ Hiero.ſe/
quẽs. b¶ Quinq;

em̃ modis flagella cõ ⁊ iſrahelitas in heremo ꝑdidit. ſcitote ideo tpaliterr
rene. Or min melen pctis puniſſe.ne in eternũ puniret.qꝛ nõ iudicabit de·
ſint. Flagella em̃ füt aglioquin mentit᷑ ſcriptura. qð nephas eſt dice.
ad vitã eternã oꝛdia⸗ ¶ Attende lectoꝛ his vᷣbis ⁊ caue ne de om̃ibꝰ generailt
ta.ad. pbatõnez. ⁊ ad intelligas. hᷣ de his tantũ qꝛ inter ipſa flagella pniam Aue ſit intelli⸗
multa alia qᷓ H nõ tã⸗ . gentia pꝛemil /

gunt᷑.g vꝛ ꝙ ſit inſuf⸗
ficiens.Reꝰ.dð ꝙ vti/

litates flagelloꝝ pñt

accipi ex ſcripturis in

⁊ ↄſurget duplex tribulatio.¶ Sed de his optet illud
tm̃ intelligi qͥ pᷣcedentibꝰ ſupplicijs ↄmutant᷑ in bonũ.
⁊ ſic ꝑſeuerãt.ſuꝑ qͥs ñ ↄſurget duplex tribulatõ.QAui
vo inter flagella durioꝛes ⁊ deterioꝛes fiũt vt phaꝛao
pñtibꝰeterna ↄnectunt.vt tꝑale ſuppliciũ ſit eis eterne
pene iniciũ. Vñ Aug.Ignis ſuccenſus ⁊c̃.i.vindicta

bis in idipᷣm.ad om̃ia ꝑtinere flagella.qꝛ quidam hic

qʒ; em̃ modis flagella ↄtingunt.vel vt iuſtis ꝑ patiẽ⸗
tiã merita augeant᷑ vt Job.vel ad cuſtodiã virtutum

marie lepꝛa.vel ad gloꝛiã dei vt de ceco nato.ꝰvel ad

iniciuʒ pene vt herodi.q̃tenus hic videat᷑ qͥd in infer
no ſequat᷑.ſm illud. Duplici ↄtritione cõtere eos dĩe.
Illa g& auẽtas naum nõ cogit nos ſentire oĩa q tẽꝑalit

¶nam ⁊ ſi ſuꝑ eundẽ locũ hiero.dicat egyptios ⁊ iſra⸗
helitas a deo tꝑaliter punitos ne in eternũ punirent᷑.
nõ eſt tñ de omibꝰgenerali intelligẽdũ. Ait em̃ ſic. :

egerũt. credentes in deũ hebꝛeoꝝ.quã ⁊ ſi bꝛeuẽ ⁊ mo⸗
mentaneã.tñ no reſpuit deꝰ. auũt qui ꝑ tpale flagel⸗

hic incipiet.⁊ ardebit vſq; ad extrema daͤnatõeʒz. Hoc
ↄtra illos notandũ eſt qͥ dicũt illud.ſ.nõ iudicabit de
flagellis emendant᷑.alij hic ⁊ in eternũ puniũt᷑. Qui,- MBeg g

Rñdet expoſitoni qᷓ defendũt erroꝛ? eundᷓ. o
HMiero. de egyp
tijs ⁊ iſrahelit⸗
⁊ ſodomitis
genꝰhũanũ diluuio.ſodomitas igne.egyptios mar.

Deter minatio
pᷣcedentium

erita augeant 1 ſtodis tum gunt flagella
ne ſuꝑbia temptet vt paulo.vel ad coꝛrigẽda pctQa t—½⸗n
e

Jere.xvj.

ſoꝛum.

generali vel in ſpãli. In gñali om̃s modi flagellãdi ad bos reducũt᷑. B ps ſi opſideret ſufficientia. Om̃e eniz

flagellũ vtingit ⁊ eſt oꝛdinatũ aut ad vtilitatẽ flagellati.aut ad gloꝛiã flagellantis. Si ad vtilitateʒ flagellati.
aut vt ꝓmoueat᷑ in bono.⁊ ſic pꝛimꝰmodus.⁊ eſi exemplũ de iob. Aut vt ↄſeruct᷑ ⁊ ſic ſcs.⁊ eſt exempiũ in
beato paulo.Aut vt reducat᷑ ad bonũ.⸗ ſic tercius.⁊ eſt exemplũ in maria ſoꝛoꝛe moyſi.Aut ad gliam flagel⸗

lantis.⁊ hoc duplr. Aut vt manifeſtet᷑ otẽtia in miſerando. ſic eſt quartꝰ.⁊ eſt exemplũ in ccco nato quẽ to

minꝰ illuminauit. Aut vt manifeſtet᷑ potentia in iudicando.⁊ ſic eſt quintꝰ.⁊ eſt exemplũ in antiocho.Aliter

pñt diſtingui.q; om̃e flagellũ aut eſt oꝛdinatũ ad bonũ.aut ↄtra malu. Si ad bonũ.aut pmouendum aut de⸗
monſtrandũ. Si ↄtra malũ aut euitandũ.aut coꝛrigendũ.aut vindicandũ.⁊ ſᷣm hoc accipiunt᷑ quinq; modi

Vnñ verſus. Job. pbat.inclinat paulũ. purgatq; mari. HHerodem punit. in ceco ſe manifeſtat. Sũt ⁊ alij mo
di ſpales ⁊ vtilitates qui his verſibꝰ ↄtinent᷑. Erudit.vertit.ꝓbat.⁊ letũ fa
mat.deinde coꝛonat.Erudit.Hiere.vj.p om̃e flagellũ Sdh seEeriersueri ,
9

infirmitates eoꝝ poſtea acce. Pꝛobat. Ecẽi. xxvij. Aaſa figuli pbat foꝛnax. Letum facit.
exiſtimate fratres ⁊c. Artat. Jſa.xxviij.vexatio dabit intellectũ auditui.Confoꝛtat. Job. vſ. bec ſit mihi ↄſo/
latio vt affligens ⁊c. Satiat.i.fecñdat.Exo.j.quanto magis oppꝛimebat.tanto mag⸗ mitiplicabant᷑. Cõſum
mat. Math.v. Beati qui pſecutõez patiunt᷑ ꝓpter iuſticiam. Coꝛonat.ij. Coꝝ.iiij. Ic qd in pñti eſt momen⸗
taneum ⁊ leuc tribulatõnis ⁊c.Oim̃s autẽ ad pᷣdictos modos reducunt᷑. Hic tangunt᷑ flagelloꝝ vtilitates q̃

ſub tribus modis afſignatis ↄtinent᷑. ⁊ anplius ſunt duo modi. c

cit artat.Confoꝛtat.ſatiat.ↄſum/
multiplitate ſũt
co.j.om̃e gandiũ

¶ At iuſtis p patientiã merita augean-

tur.· lidet bic de pꝛimo mõ male eremplificare.qꝛ Job. vj. dicit. Atinam appene ene ren mea quibꝰ iraʒ

merui. Item Greg.in moꝛalłquicqͥd mali patimur. p pctis noſtris acciderè eſt manifeſiũ.ſ cauſe
uſa ſine qua nõ. accipiendo igit᷑ cãm large p cã ſineqᷓ nõ.
H. qꝛ niſi pctĩ pᷣceſſiſet nulla eſſet pena. Si autẽ accipiat

dupli dicit ſ.

„

ſe dn diei Ipꝛie ⁊ ↄmuniter.Cõiter ⁊ ſic dicit᷑ ca
ſic oino pena dicit᷑ venire ob meritũ culpe oꝛigina

u. Re. dom qꝙ cauſa

Apꝛie. p cã meritoꝛia vel finali.ſic nõ meruit iob illã penã. Et qð dꝛ vtinã appenderent᷑.hoc eſt potiꝰad oppo

ſitum. qꝛ ſicut ipſe dicit

„ „

d Ael ad iniciũ pene

ſagellũ coꝛrigentis nõ damnant. IKtem q;qiu hõ viuit põ

ↄſequenter ꝙ pena impꝛopoꝛtõnaliter excedit merituÄm. — —„
vt herodi. Aidet᷑ male dicere.qꝛ dicit Aug.de pnia.quicqᷣd de pmiſerit pati. ſcias eẽ
touerti.⁊ pot mereni.⁊ eſt in ſtatu vie non debet

4 obt

vtida

ng

haafrns
Nccron
(uscn
rnsden
metunĩ
tendl
kcß
tſtpple

thice
aun

nig

(yhtit⸗
Oeſegdia

hende

iist idl
1ſodonts

ick angit
enchnt
tn l
cninau,
Hicngrte.
. ne
lßittrf
ſtnid
nt n

Di. XV

gueboati peha. e. dm i flagellum inflictũ babet Zpatsnenm ad infligentetn. 2 ſlla cui infligi?t. Dẽ inſtigen

te aũt eſt loqui aut q;tum ad voluntatẽ añcedentẽ vel ↄvñtem.Si qᷓtum ad voluntatẽ antecedentẽ. ſicom̃e
qð deus nobis facit/⁊ infligit ĩ pñti vita oꝛdinatõeʒ aliquã hʒ ad gloꝛiã.qꝛ ᷣm voluntatẽ iſtã vult fieri. Si au
tem qtum ad voluntatẽ ↄñtem.qꝛ ſᷣm hanc voluntatẽ vult de? vᷣm qð pſcit.⁊ pᷣſcit iſtum in malicia ꝑmanſu
rum.penã dicit᷑ infligere in vindictã grauis culpe.Siliter de flagellato eſt loqui dupłr.Aut q;tum ad ſtatuʒ.

bue

—

et qꝛ ipſe eſt in ſtatu i
agens de fideli depꝛehenſo in adulterio qͥ decollatur. quo pot reuerti. tam
HD i oñdit leuia pctã bꝛeui ⁊ tꝑali ſupplicõ purgari.ma rcloenbat dudo
Ina vo diuturnis eterniſq; ſupplicijs reſeruari ita ind, num. Aut optingit lo⸗
ens. Querat hic aliqᷣs ſi ſidelis dephenſus in adulte⸗ q q̃tũ ad obſtinatio/
ra decollet᷑. qͥd de eo poſtea fiat: Aut em̃ punietur. et nem ai.qᷓ ↄuertit beni
Naum.j. falſum eſt qð dicit᷑ nõ iudicabit deus bis in idipſum. gnitatẽ in a Sgalte
uuut nõ puniet. æ⁊ optandũ eſt adulteris vt hic bꝛeui p enpuat er matio⸗
nna punlantur. vt fruſtrent᷑ ibi cruciatꝰeternos. Ad qd nen ſic patz vtra
riñdemꝰdeũ vt oĩm rerũ ita ſuplicioꝝ q; ſcire menſu-⸗ pars.
ras. ⁊ nõ pᷣueniri ſniam iudicis.nec illi in peccatoꝛem e (Et nõ pueniri ſen
exercende.dehinc pene auferri ptãtem.⁊ magnũ pec / tentia iudicis. Aidet᷑
catũ magnis diuturniſq; lui cruciatibꝰ. Si qͥs vo pu / ale digence ED
nitus ſit tpaliter. vt ille ꝗᷓ iſrahelite maledixerat. ?⁊ qui mcerqoce ampli⸗ no
in ſabbato ligna collegerat.tales poſtea nõ puniri.qꝛ iudicabit᷑ nec punie-
culpa leuis pñti ſuplicio ↄpenſatur. Leuis em̃ culpa tur. ſnia iudicpᷣue/
leui ſuplicio ↄpenſat᷑.hhis ſatis innuit hiero.grauia nit᷑.R. dom q ſacer⸗
pctã ⁊ hic puniri graui ſupplicio.⁊ in futuro punienda dos aut abſoluit non
eternalr.de quibꝰ pnia non agit᷑ inter flagella. LCeuia blrzr ü onie
ʒo q; hic puniunt᷑.leui pena ↄpenſatiõeʒ recipe.qdð¶ in ⁊ ſie acſecat ſimna wvin
bonis fieri nõ ambigimꝰ.⁊ in malis foꝛte etiam fit ita. et nõ iudicis ſuperni.
Satis iam apparet. qð illi de ꝓphetia induxerũt non ·¶⁊ boc mo ſi videat᷑ pᷣ⸗
facere ꝓ eis qui dicũt ei qui crimẽ ſibi reſeruat de alio gerziri nn mack
veniam pſtari ꝑ penitentiam. nen de pols

Vlterius de eo qͥ iſrłite male

.
.

uaato oꝛdint recto ⁊ q̃litate punit.⁊ ſnia ſacerdotis eſt ſnia dei hic boĩem abſolueni.⁊ tũc nõ pᷣuenit᷑.qꝛ ipᷣe iu
H licat ꝑ miniſtrũ ſuũ cui ↄmiſit miſteriũ.tamẽ caſſum eſt niſi pᷣcedat miniſteriũ dei abſoluenttl.
¶ Leuis em̃ culpa leui apzict ↄpenſat᷑. Pꝛemittit hic exempla de iſrahelita qͥ collegit ligna in ſabbato.2
vlterius de eo dixerat ⁊ q etiã blaſphemauerat. ⁊ videt᷑ in vtroq; male exemplificare.tũ ratione
pene.tñ ratõne culpe.Ratõne pene.qꝛ vterq; occiſus eſt ⁊ lapidatꝰ.⁊ bec ẽ guiſima penaꝝ ſcʒ pena moꝛtis.
Pten de culpa videt᷑ falſum.qꝛ blaſi pbemia eſt guiſſimũ pctm̃. Pꝛeterea traſgreſſio mãdati decalogi non eſt
eue pctſ.maxime qꝛ punit᷑ pena moꝛtis qꝗᷓ erat pena debita enoꝛmiſſimis pctis.Rꝰ.dvᷣm ꝙ; Hiero.non vo⸗-
cat ſuppliciũ moꝛtis leue abſolute.ſᷣ in ↄpatõne ad penã eternẽ
trata eſt.tũ etiã qꝛ neutrũ habebat defoꝛmitatẽ notabilẽ.⁊ ideo

dei. Aut ſacerdos ſer

—

⁊ leuẽ culpã vocat.tũ ꝓpter hoc ꝙ ſemel ꝑpe
ſi vterq; voluit penitere.defacili potuit miſe/

ricoꝛcdiaã inuenire ⁊ graues penas euadere.⁊ vterqʒ illoꝝ occiſus fuit ex rigoꝛe legis que data erat in timoꝛẽ.
Et qð obijci᷑ de blaſppemia.dðm q ſᷣm Rich.de ſancto Vict.nõ om̃is blaſphemia eſt peccatũ in ſpm̃ſctm̃.

Eintelligentiã bui ptis ſex incidũt h q̃ren

ſed qᷓ dicit ſo blaſphemie.qñ quis voluntatem babet blaſphemãdi deum. Sed illa qᷓ dicit᷑ ex quadã ſurrep
one 7 ſine ↄturbatõne.non eſt ſemꝑ inter pctã enoꝛmia reputanda grauis.licet ipſa graue poſſit eẽ pctm̃.

Deo ſatiſf

cil ari ꝑ fatiſfactõez. Scdo vtruʒ ſit poſſibile

ſfacere de vno pctõ alio retento.Tercio vtrũ
extra charitatẽ abſtinentẽ a pctis poſſibile ſit ſatiſfa-
vere.Quarto vtrum oꝑa ſatiſfactoꝛia facta ext᷑ cha⸗

ritatẽ viuificent᷑ adueniente charitate ⁊ debeãt ↄpu

ari in ſoꝛtẽ. Quinto qᷓ̃rit᷑ vtrũ ꝑ talia oꝑa aliqd me

ret᷑. Sexto ⁊ Aleimo querit᷑ qͥd ſit illud qd meret᷑.

(.◻D„ it poſſibile deo recõciliari oñdit᷑ ꝑ diffinitionem

xiꝰqð eſt ſatiſfacere. Quia dicit anſel. ſatiſfacere eſt

bonoꝛẽ debitũ deo reddere. Sʒ ̊ eſt poſſibile boĩer-

go poſſibile ẽ ſatiſfacere. tem quãto is ↄtra quem

Alinq̃tur miſericoꝛdioꝛ ẽ. tanto minoꝛẽ exigit penã.

nanto minoic etigtt knd tanto facilius poſſibi

ada. TPꝛimoe querit᷑ vtrũ poſſibile ſit deo recõ

lius eſt ei ſatiſfacere.ſed deus eſt mito miſericoꝛdioꝛ
hoie. ſi hoi ſatiſfieri. ⁊ deo ¶¶ Item ſufficiẽter
aliqs punit᷑ qñ tantũ dat᷑ ei toꝛmentũ qntũ fuit dele

ctamentũ. qꝛ hoc eſt iuſticia legis moyſaice Oeutro.

xxv. Juxta mẽſurꝗ pcti erit ⁊ plagaꝝ modꝰac. Et le/
gis diuine.quantũ ſe gloꝛificauit ⁊c. Sʒ aliqᷣs põt ſi⸗
bi hoc facere.g põt deo ſatiſfacere.¶ Contra. tanta

eſt offenſa quantꝰis eſt qui offendit᷑. Sed deus eſt in

finitus qͥ offendit᷑ in pctõ.igit᷑ ⁊ offenſa. Sed quan/
ta eſt offenſa tanta debet eſſe ſatiſfactio.alioqͥn non
fit ſatis. ̊ in infinitum opoꝛtet ꝙ bomo ſe puniat. ſ
boc eſt impoſſibile alicui.g nõ poteſt deo ſatiſfacere
bomo de petõ. Item pctm̃ dyaboli.pctm̃ noſtruʒ
nõ excedit in infinitum.imo quanto eius culpa exce
dit humanꝗ. tanto virtus nature ad ſuſtinendũ ma
la ⁊ faciendum bona eſt foꝛtioꝛ. Sed dyabolꝰnõ põt
D 9 E

— * *

— „ —
ſatiſfacere. nec bomo. ¶ Item pꝛimus parens nõ ſtat q; intelligit de lubꝛico moꝛtali.quia ſi de venial: ſhe
potuit de culpa ſua ſatiſfacere.qꝛ cuʒ eſſet homo vo/ etiam ſine illa nõ periret.g ⁊c. ¶ Item ratõne vide⸗ iu ui
uit in ſcientia affilari deo.ideo ad ſatiſfactõeʒ neceſ/ tur.quia ſatiſfactio reſpondet tranſgreſſioni ex oppꝰ ſenn gfae
ſe fuit ꝙ deus fieret bõ. Sed quilibet peccatoꝛ pᷣfert ſito.g cum impoſſibile ſit tranſgredi niſi ſucceſſiue.pᷣ gdn
voluntatẽ ſuam voluntati diuine.g nõ poteſt ſatiſ- mo vno modo.deinde alio.videt᷑ ſimiliter ꝙ ⁊ poſſit irt
facere. ¶ Item nullus de oꝛiginali potuit ſatiſſacere ſatiſfacere pꝛimo de vno pctõ.deinde de alio.(¶tez mmach
niſi pꝑ moꝛtem xp̃ᷣi.ſed multo miuus ponderat oꝛigi alij pctõ alia debetur pena et alia ſatiſfactio. vnde et iecn ſ
8 nale aetuale. 26. dom e bie eſt vynus mo/ alia imponit᷑.cſto ergo ꝙ ꝓ aliquo pctõ imponatur Nwe
dus dicendi ſatis pbabilis.ꝙ de om̃i co qð eſt in pec pena debita.ſi exequatur illam amplius non põt nec ignng⸗
cato nõ fit ſatiſfactio.qm̃ hoc eſt impoſſibile.vnd et debet exigi ab co aliquid.ſed põt exigi committendo niſctyſe
deus nõ exigit ſatiſfactõnem de om̃i eo qð eſt in cu aliam culpam.& ⁊c. ¶ Item plus deſiderat deus ſa⸗ mli
pa.ſed aliquid ↄdonat ꝑ miſcdiam.de aliquo requi/ tiſfactõnem ſibi fieri a pctõꝛe ꝙᷓ aliquis creditoꝛ ſolu Pe
rit ſatiſfactionem ꝑ iuſticiam.vt ſimul ſit ; miſcdia tionem a debitoꝛe.ſed debitoꝛ qui multũ deſiderat ſo mmen
⁊ veritas.nec vnq; eſt ſatiſfactio niſi pᷣcedat ↄdona lutõnem recipit ſolutõnem de vno ſine alio.ꝗ̊ ⁊ deus Citit
tio.ſic nunq; eſt meritum niſi pcedat donum gratui ſatiſfactionem de vno pctõ ſine alio. ¶ Item bom uüinih
tum. AUnd notandũ ꝙ in peccato duo ſunt.ſ.offenſa poteſt ſatiſfacere de vno veniali ↄmittendo ctiaʒ ali- gufpkhe
dei ⁊ libido deoꝛdinata.ᷣ offenſa dei eſt infinita.?⁊ ꝓ ud.æ pari rõne ð moꝛtali.Aut qrit᷑ quare nõ.¶ Con Chrcind
