fſfpᷣale nec accidẽtale. om̃e pᷣmiũ debet᷑ charitati.
¶ Iiẽ ſi virginitati debet᷑ aliq; pᷣmiũ ſuꝑadditum.

aut boc ẽ rõne difficultatis.aut rõne ꝑfectionis.Si
difficultatis.ᷣ difficiliꝰeſt ſuã voluntatẽ oino abne/
gare ⁊ ꝓ xpᷣo mẽdicare ꝙᷓ; cõtinentiã ſeruare. mul
to foꝛtius tali actu debet᷑ aureola.Si rõne ꝑfectõis.
ßz multo pfectius ẽ diligere inimicos.g̊ ⁊c. ¶ Itẽ ſi
virginitati debet᷑ pᷣmiũ ſpale.aut &̊ rõne incoꝛruptio
nis carnis aut mẽetis.Si carnis.g violent᷑ coꝛrupta
nõ habẽt aureolã.cuiꝰꝛiũ bꝛ ꝑ verbũ lucie.ſi inuitã
me violaueris caſtitas m̃ duplicabit᷑ ad coꝛouã. Si
ſ̃m incoꝛruptionẽ mẽtis.aut qꝛ nunq; coꝛrupta.aut
qꝛ regata.Si qꝛ nunqᷓ coꝛrupta,.tunc g pauciſſimis

debct᷑ aureola.⁊ etiã non btõ iohi qꝛ voluit nubere

ſicut dẽ.⁊ tñ eiꝰvirginitas multũ cõmẽdat᷑. Si quia
reparata.ꝙ qᷓntũcũq; fuit luxuriatꝰ. dñmõ perfecte
peniteat hẽbit aureolã.Si ᷣʒ vtrũq; redit adhuc ma

ius incõueniens.qꝛ nullis aut paucis aureola debet
Itẽ cũ virginitati debeat᷑ fructꝰcenteſimꝰ.⁊ ↄſtat

ꝙ hoc nõ eſt pᷣmiũ ſbale ̊ accidẽtale.videt᷑ g&̊ ꝙ ideʒ
ſit aureola qð fructꝰ.ſᷣ cũ fructꝰ cõueniat ſtatui vir/
ginali.qᷓre nõ aureola.q̃re & dꝛia. ¶ R.dom ꝙ tri⸗
plex pᷣmiũ legimꝰin ſcpᷣtura.ſcʒ pᷣmiũ auree.pᷣmium
qʒ eſt fructꝰ.et pᷣmiũ aureole.diſtinguit᷑ aũt a diuer
ſis hoc diuerſimode.Oicunt em̃ qͥdã ꝙ pᷣmiũ auree

debet᷑ radici charitatis.pᷣmiũ fructꝰdebet᷑ rõne refre

nationis ꝓnitat.̊ aureola rõe incoꝛruptõis.Quia

em̃ charitas influit in oẽs virtutes.iõ aurea oi vᷣtuti

⁊ actui debet᷑. Et qm̃ vis concupiſcibilis qtũ ad ge/

nerationẽ eſt coꝛrupta ⁊ infecta.iõ in ipſa viget ꝓni

tas.iõ ſoli cõtinẽtie q̃ illã refrenat pᷣmiũ fruct debe⸗
tur. Quia vo incoꝛruptio attendit᷑ qntũ ad fidez õ
fermentũ erroꝛis ⁊ falſitatis.⁊ q;'tũ ad carnem ̊ vo

luptatẽ.⁊ qtũ ad cõſtantiã vſq; ad moꝛtẽ.iõ tribus

actibus debet᷑ aureola.ſcʒ pᷣdicationi.ↄtinẽtie virgi
nali.⁊ ipſi martirio. Añ ᷣm hos aurea eſt gaudiũ de
deo.fructꝰ de ꝓnitatis reſtrictõe.ſᷣ aureola gaudiuʒ
de incoꝛruptõe.Sʒ hec poſitio nõ videt᷑ cõueniens.

qm̃ incoꝛruptio nõ tm̃ eſt in hijs qᷣbus debet᷑ aureo-
eſt ꝑpetua ⁊ imoꝛtalis.⁊ in cha
ritate qᷓ̃ nunqᷓ; excidit.⁊ iõ modus iſte ſumẽdi nõ vi
detur ↄueniẽs.Alit᷑ dicunt alij ꝙ pᷣmiũ auree debe
ipſi radici charitatis.ſᷣ fructꝰ rõne difficultatis.⁊ au
reola rõne ꝑfectõis.vñ qꝛ difficultas maxia ẽ in co/⸗
tinendo oino.imo quoddã martyriuõ.⁊ ſuſtinendo
terribilia qᷓ moꝛtẽ inducũt.iõ fructꝰ debetmartiribꝰ
ct cõtinentibꝰ.ꝑfectio vo maxia eſt in actibꝰ tribug
ipſiꝰaie.ſcʒ rõnalis.cõcupiſcibilis.⁊ iraſcibilis.Et h

—

la.ᷣ etiã in iuſticia

duplxr. per cõuerſionẽ ad deũ.⁊ ita debet᷑ eis ꝑfectio

auree Et per ↄꝑationẽ ad bonũ inferius, ⁊ ita dee

tur aureola.q̃ aſt diminitiuũ.qꝛ eſt renuneratio in.
beno creato.⁊ ſᷣm actuʒ perfectũ triplicis potentie
aſſignat᷑ vel redait᷑ aureola. Mã perſectiſſimꝰ actus
rõnalis per cõpationẽ ad inferius ẽ veritatẽ fideipᷣ⸗
dicare. cõcupiſcibilis carnẽ oino a coitu refrenare.
iraſcibilis moꝛtẽ ſuſtinẽ.⁊ iõ tribꝰdebet᷑ aureola tri
plex.Sʒ adbuc poſitio iſta ñ videt᷑ oino ↄueniẽs.qꝛ
rõe ꝑfectionis oia relinq̃re.⁊ ſeipᷣm abnegare.ſicut
Sdicare ⁊ oino cõtinere nõ videt᷑ ꝙ pᷣm ꝑfectionem

vel rõne ꝑfectionis vᷣginitati debeat᷑ aureola. Aliter

igit᷑ dm ꝙ ſicut dictũu eſt S ꝙ in vᷣginitate tria con/
ſiderant᷑.ſcʒ habitꝰ.ſtatꝰ.⁊ decoꝛ.babitui rñdet au/
rea.ſtatui fructus.ſᷣ decoꝛi integritatis aurecola. Et
ꝙ habitui aurea boc nõ eſt dubiũ.Ox vo ſtatui fru/
ctus hoc pʒ ſic.qꝛ fruetꝰ maioꝛ ⁊ minoꝛ quem ponit
dñs in euãgelio attendit᷑ ſᷣm nobilitatẽ terre.ſic fru
ctus maioꝛ et minoꝛ ᷣm ſtatũ.Eſto em̃ q tres in tri
bus ſtatibꝰ cõtineãt pᷣm ꝙ melius pñt.adhuc exce/
dit cõtinẽtia vidualis ↄiugalẽ.⁊ virginalis vidualẽ.
Vñ aꝛ in cõtinentia maxie ſtatꝰdiuerſi ↄſiderant᷑ et
hm illã diſtinguunt᷑.iõ ſoli ↄtinentie pᷣmiũ fructus
aptatur.nõ quin ⁊ alijs poſſit aptari.ſi eſt diuerſos
ſtatus aſſignare. O aũt aureola rñdeat alicui deco
ri exterioꝛi pʒ.qꝛ aureole aſſignant᷑ hijs actibus qui
ↄſiderant aliqͥd exrrinſecũ.vtputa qð ẽ infra.vt coꝛ
pus.vel qð eſt iuxta vt ꝓximꝰquẽ cõuertit.⁊ ad pa
triã p bonã doctrinã ducit. AUñ decoꝛ quidã erit do/
ctoꝛibus de cõuerſis ꝑ ipſos.⁊ quidã etiam decoꝛ et
gaudiũ erit martiribꝰin coꝛpoꝛe qͥ ſe xpᷣo paſſioni
bus expoſuerũt.quidã decoꝛ virginibꝰin coꝛpoꝛe qð
ꝓ xpo incoꝛruptũ ſeruauerunt.⁊ ille decoꝛ vel gau/
dium de illo decoꝛe aureola recte dẽ. Credo tñ meliꝰ
ꝙ ille decoꝛ aureola dicat᷑ q; gaudiuz.qꝛ oẽs gaude/
bunt de decoꝛe.nõ tñ oẽs hẽbunt aureolã.Sʒ vt to⸗
tum vnũ dicãt.meliꝰẽ dicere ꝙ vtrũq; ſcʒ decoꝛ cuʒ

. 5 WW ⁊ gaudiũ cũ decoꝛe.Hijs viſis patẽt obiecta

8 em̃ obꝛ ꝙ debet᷑ radici charitatis om̃e meritũ:
dum ꝙ venꝝ eſt de pᷣmio ſbᷣali.de accidẽtali nõ ẽ veꝝ
pᷣ et ꝑ ſe.&̊ nõ ſine illo. Añ eſt cã ſinc q̃ non. Silr ptʒ
qre vᷣginitati debet᷑ aureola.nõ rõne pfectõis. ſᷣ röe
decoꝛis. Rõne pꝑfectõis ſtatꝰ debet᷑ fruct? centeſimꝰ.
f rõne decoꝛis auꝛeola. Ad illud qð q̃rit᷑ rõne cu/

ius incoꝛruptõis debeat᷑ aureola.triplex eſt ad hboc

opinio.Quidã em̃ vicũt ꝙ cũ meritũ ↄſiſtat in aia.
ꝙ incoꝛruptioni mẽtis debeat᷑ aureola. Silr ꝑfecte
voluntati ſuſtinẽdi moꝛtẽ ꝓ xpᷣo.⁊ hoc cõfirmant ꝑ
ill qd dẽ de beato martino.o beata aia.quã ⁊ ſi gla
dius ꝑſecutoꝛis nõ abſtulit. palmã tñ martirij non
amiſit.Sed iſta poſitio nõ videt᷑ cõöueniens.qꝛ q̃n/

tũcunq; velit aliq̃s pᷣdicare niſi exeatur in opus nõ

credo qꝙ habeat aureolã. Uñ illud bti martini de pᷣ/
mio eſſentiali intelligendũ c̃.qꝛ equalis fuit martiri
bus ꝓpter magnitudinẽ charitatis.Alia opinio ẽ q;
debet᷑ actui exterioꝛi. Añ ſi aliqͥs ñ martirijet᷑ actu.

nõ bahebit aureolã. Silr ſi auferat᷑ virginitas vio

lenter ꝑdit᷑ aureola. Vñ loo papa dicit ꝙ coꝛrupte
ꝑ violentiã ſe nõ audent ſacris virginibꝰ cõparare.
nec etiã annulo deſponſantur.⁊ ᷣm hos qᷓntũcunq;
hõ pᷣdicet.repoꝛtat pᷣmiũ ſed nõ aureolã niſi aliquz
cõuertat.Sed durũ ẽ dicere ꝙ; ſi violet᷑ oino ꝑ vio
lentiã ꝙ aliqͥd ibi ꝑdat.dũ nullꝰ conſenſus interue
niat.nulla culpa.Et iõ tercio mõ dðʒ ꝙ aureola de
betur actui interioꝛi ꝑ cõpationẽ ad decoꝛẽ exterio/
rem.⁊ exterioꝛi relato ad interius. Añ avirgo velit
* ge ee

coꝛũpi ⁊ nõ coꝛrũpat᷑.⁊ poſt peniteat.quia ſaluata
eſt incoꝛruptio in carne.iõ aureolã babebit. ¶ Itey
ſi nolit coꝛrũpi ⁊ coꝛrũpat᷑.coꝛrupo illa nõ eſt iudi
canda coꝛruptio decoꝛis virtutis.⁊ ivo manet decoꝛ
integer.qꝛ decoꝛatio virtutis ab interioꝛi ꝓcedit.et
boc cſt qð dẽ in ̃a.nõ põt coꝛrumpi caro niſi pꝛius
mens coꝛrũpat᷑ ſcʒ coꝛruptiõe qᷓ obuiet virginitati.
Añ qdð dẽ ꝙ ſe nõ audeãt ſacrig vᷣginibꝰ cõpare. ẽ
ꝓpter piculũ.qꝛ foꝛtaſſis in actu illo conſenſerũt.vñ
59 ſempꝑ eſt eis timẽdũ.Ex bijs põt patere qñ vᷣginitas
apmittat᷑.Cũ em̃ ad ꝑfectã virginitatẽ duo cõcurrãt
ſcʒ incoꝛruptio mentis ⁊ incoꝛruꝑtio carnis.incoꝛ/
ruptio mẽtis eſt ſicut foꝛmale ⁊ cõplementũ.incoꝛ/
ruptio carnis ẽ ſicut male. Si ergo vtrũq; ꝑeat.totũ
gitũ eſt ⁊ nunꝙ recuꝑari põt.Si autẽ amittat᷑ in/
coꝛruptio carnis ſalua incoꝛruptione mẽtis.manet
qð foꝛmale ⁊ cõpletiuũ ẽ virginitatis.ideo meritũ ⁊
pmiũ.quis etiã illð ꝗð mãle erat ſit ꝑditũ.vñ ꝑdita
eſt ſᷣm qͥd.tñ manet ſimplr.pdita ẽ in ↄſpectu hboim
nõ in cõſpectu dei. ⁊ hoc ẽ qð dicit Amb. ⁊ habet᷑ in
Ira. Si aũt perdat᷑ incoꝛruptio mẽtis ſalua incoꝛru⸗
ptione carnis.tunc perdit᷑ qdð foꝛmale ẽ ⁊ manet qð
eſt male. ⁊ qꝛ illa redit ad ſuũ ꝓpoſitũ.⁊ bʒ male ſub
ſtratũ.redeunte virginitate virgo iudicãda eſt. licet
nõ in tanta glłia.in qnta eſſet ſi nunqᷓ; cõſenſiſſet.⁊ B
ſentire videt᷑ eſſe magis puum. .
Onſequẽter qᷓ;tũ ad terciũ articuluʒ querit᷑ de
repudio.⁊ circa hoc tria q̃runt᷑. Pꝛimo q̃ritur
vtrũ licitũ fuerit vxoꝛẽ repudiare.Scdo vtrũ debue
rit ꝑmitti.Tercio q̃rit᷑ de ipſius repudiate reconci⸗

liatione. —.ô
.— AAueſtio.ſ.:/
¶ Oꝛ fuerit licitũ vxoꝛeẽ repudiare ondit᷑ ſic Lex moy
ſi illicita puniebat.qdð g nõ puniebat᷑ in lege.tꝑe le⸗
is erat licitum. ̊ repudiatio nõ puniebat᷑.ergo ⁊c̃.
Ftem licitũ eſt qd nulla lege ꝓhibet᷑. ſᷣ iudei non
eraãt aſtricti alij legi qᷓ; ſibi a deo date.g licitum erat
onmnnec qð in lege illa nõ pbibebat᷑.̊ repudiũ nõ p/⸗
hibebat in illa. & c. Ehe⸗ licitũ cſt om̃e qð diuina
inſpiratione mandat᷑. Sʒ moyſes diuina inſpiratõe
afflatus dedit legẽ in deut᷑.in qͥ.xxiiij.ca. eipit libel/
luui repudij dari.ꝙ̊ videt᷑ ꝙ ſit licitũ. Itẽ licitum
eſt qð fit rõnabili cauſa. Sʒ rõnabil cauſa ẽ vt odio⸗-
ſa ſocietas ſeꝑetur. maxie qñ ſurgit ex cauſa exteriꝰ
mouente. ſi vixr ꝓpter defoꝛmitatẽ bẽbat vxorẽ exo
ſam. videt᷑ ⁊c.¶ Ytẽ lex matrimonij pfectioꝛ eſt in
noua q; in vteri.Sed in noua licitũ eſt ab vxoꝛe ſe/

parari aliq̃ decauſa.vtputa cauſa foꝛnicatõis.g vide

tur ꝙ in lege vteri licuit aliq̃ de cauſa fieri repudiũ.
Contra. nihil eſt licitũ qd eſt õ diuinã inſtitutio/
nem. ſed diuoꝛtium eſt cõtra diuinã inſtitutionẽ.qꝛ
deus cõiunxit maſculũ ⁊ feminã. ⁊c. ¶ Itẽ nihil
eſt licitũ qð eſt õ ius nature.Sʒ nãe ius dictatvt nõ
faciat alij qð ſibi ũ vult fieri. cũ vir nollet repudia
ri ab vxoꝛe.nõ debet repudiare eã. ¶ Itẽ nibil licet
in q̊ eſt pctm̃.ſ̊ in diu oꝛtijo eſt pctm̃. qꝛ dicit Chꝛyß.
y qui ſᷣm legẽ dimittit qtuoꝛ cõmittit iniq̃tates.iqa
Apud deũ eſt bomicida ⁊c.¶ Itẽ maioꝛ eſt vnio viri
et vxoꝛis q; patris ⁊ filij.qꝛ dꝛ.ij.Geñ. relinquet bõ
hatrẽ ⁊ matrẽ ⁊c. Sed nulli licet repudiare patrem.
S⁊c. ¶ Itẽ auẽte dñi Math.xix. nõ licet vxoꝛem di
mittere excepta cauſa foꝛnicatõis.ſ̊ ꝓpter illam nõ
erat diuoꝛtin. imo mulier lapidabat᷑.nec alia cã fuit
40 & nunc fuit licitu. ¶R.dom ꝙ m qd vicit dñs re

Altimũ vo pʒ vt patebit.j

II

pudiuin vłoꝛis nunq licitũ fuit vt ſine eulpa fieret.

fuit tñ licitũ vt fieret ſine pena. Añ aliqd licere ali ⸗

cui hoc ẽ duplici de cã. Aut qꝛ nõ obuiat iuris recti⸗/

tudo.⁊ ſic ñ fuit repudiũ licitũ. Aut qꝛ nõ obuiat iu

ris punitio.⁊ hoc mõ licuit vxoꝛẽ repudiare.qꝛ tunc

nõ obuiauit iuris punitio. Ex boc igit᷑ pʒ qd obijcit 41

ꝙ ñ punicbat lex moyſi nec phibebat.qꝛ nõ decreue
rat pnire.tũ nihilominꝰ lex nae ⁊ dictamẽ rõis ↄꝛiũ

dicebat. ¶Ad illud qð obꝛ q moyſes mãdat. dd q, 42

moyſes aliqͥd ꝓhibuit i repudio.aliqͥd mãdauit.ali

Ad ꝓꝑmiſit. Pꝛohib uit vxoꝛeʒ dimittẽ ſine cã. Der⸗

miſit vxoꝛẽ dimittere ex cã feditatis.⸗. pᷣcepto libel/

lum dayi. ⁊ in datione libelli nõ erat pctm̃ ſᷣ in dimiſ
ſione. ¶ Ad illud qð obẽ de cauſa rõnabili. dd. q vir 4

vxoꝛ indiuiqualit᷑ cõiungunt᷑ a deo.ido nulla põt
eſſe cã ſepationis q̊ͥ ad vinculũ.ſ qͥ ad debitũ põt eẽ
canſa defectus fidei.qꝛ vnus nõ ſeruat alteri fidem.

2Z qꝛ iſta tũc nõ fuit ca.ido nulla fuit rõnalis cauſa.
¶; foꝛnicatio pᷣt eẽ rõ qre ꝗq

vxoꝛ ñ poſſit viro debitũ reddẽ. vt iĩ q peccat qͥs.in B
⁊ toꝛqueat᷑.⁊ illa rõ tũc fuit.nec alia pᷣt eẽ.⁊ ido ⁊c.
= Aueſtio. ij. b

¶Atru repudiare vxoꝛẽ debuerit ꝑmitti Et ꝙ non vi

detur.q; qui nõ ꝓhibet malũ cũ poſſit bꝛ ꝓ conſen/
tiente.ᷣ legiſlatoꝛ potuit ꝓbibere ⁊ non ꝓbibuit re
pudiũ. cõſenſit.ſ̊ᷣ cõſentiens malo peccat.ergo ⁊c.
tẽ nõ ſunt faciẽda mala vt veniant bona. nec
ꝑmittẽda mala ne veniãt maioꝛa mala.g nec debuit
repudiũ ꝑmittere ꝓpter vitandũ boinicncis. Peee

vir ⁊ vxoꝛ pares ſunt qᷓ;tũ ad legem thoꝛi.Sed ſicut

vir põt occidere vxoꝛẽ.ita vxoꝛ odiens virũ põt ma
chinari in moꝛtẽ eius. idẽ ꝑiculũ ⁊ idem ius eſt ex
vtraq; ꝑte.ſ̊ nõ pmittebat᷑ in lege vt vxoꝛ repudia/
ret viꝝ.g c. ¶ Itẽ tꝑe legis nature nõ legimꝰfuiſſe
ꝑmiſſum repudiũ.tꝑe gfr̃e ſilr legimꝰ fuiſe ꝓhibitũ.
qre ergo tꝑe legis ſcpᷣte fuit pmiſſũ.Si dicas ſic.do⸗
minus dedit ad duriciã coꝛdis eoꝝ. Contra. qꝛ duri
erãt.iõ ad eoꝝ duriciã cõfringendã impoſuit legiſla
coꝛ onera grauia.g ſi graue ẽ babitare cũ vxoꝛe exo/
ſa. cõgruebat g non pmitti repudiũ. Cõtra.in lege
nõ debuit ꝓhiberi aliqd qð nõ debuit puniri. nec pu
niri debuit niſi ex qͥ deberent effici melioꝛcs. ſaltẽ in
oꝑe q;uis nõ charitate. Sʒ ſi repudiũ nõ ꝑmitteret
hoics illi qui ꝓni erant ad bomicidiũ laberentur in
peius.g ⁊c. ¶ Itẽ nulla ſacra ita ꝑpfecte fuerũt in xe
teri teſta.ſicut in nouo.& nec ſacrm cõiugij. ſi perfe
ctio in ſacr̃o cõiugij cõſiſtit in indiuiſibilitate.nõ er/

7 debuit ꝑfecte in lege veteri idiuiſibilitas impari.

tẽ ſi tanta eſſet artitudo int᷑ virũ ⁊ vxoꝛẽ ꝙ nul
lo mõ ſeꝑari poſſent.cũ foꝛnicatio tũc nõ puniretur
oẽs efficerent᷑ foꝛnicarij.⁊ pauci aut nulli ducerent
vxoꝛes. ſi pᷣceptũ fuit tunc ſemen legittimũ multi/⸗
plicari. repudiũ nõ debuit phiberi.
miſſio eſt q̃qruplex. Ano mõ pꝑ pꝛiuationẽ pᷣceptio/
nis. ⁊ ſic apłs ꝑmittit minus bonũ.qꝛ nõ pᷣcepit ma

ius bonũ.ſicut virginibꝰnubere ꝑmittit. Scoo mõ

per pᷣuationẽ ꝓbibitionis.⁊ ſic venialia dicunt᷑ per⸗
miſſa. quia nõ ſunt ꝓhibita. Tercio mõ per pᷣuatio
ne punitionis.⁊ ſic repudiatio vxoꝛis eſt ꝑmiſſa. qꝛ
no punit᷑ in lege. Quarto mõ per pᷣuationẽ ꝓhibi/
tionis.⁊ ſic oĩia mala dlicunes deo ꝑmiſſa.quia non

pꝛohibet. Pꝛima permiſſio eſt ꝓpter boni q̃litatem.

Scda ꝗpter noſtrã infirmitatẽ. Cercia ꝓpter vitan
qa maioꝛs mala. Quarta pter elicienda maioꝛ to

,dom ꝙ p/ 45

Supe⸗
in
ve
ſp
uton⸗
Gnau
erte
Enhi
Nicfen
Gober
Gnrn
ulere⸗
AAnftee
Myofit
lͤfit⸗
Ertzo
Auepol
lerſtpon
,futipone
ieddine
mons
ltri riᷣ
Cercca
bentwito⸗
ſtoꝛedimn
(dom
tno Gi
ſitrpndue
nnanlti.
kacuer
.G
aatmlifu
ictpanti⸗
Feduit
Gülontn.
guciärepe
kanse
Axp⸗

1 n
limn

fcpeeun
Nünpegien
inee
ſbici
a vbos⸗
lehhceſ
hcebiz⸗
ſbltpaeſ⸗
ießmnn
ſpuontua
wügn
tahtide

Dikem

Halee

rgi

mide

enrimſis
inis
manſtäg
iineis
nſim

tenrt
ioltiſot
e:nor ſdun
moggangi.
rmünhnir
Gicns inin
itinint
entnnnnd
unmhöltni
en
Wbentaänpre⸗
iCiraue
ur won u
ſiins lin
üͤgritni
S
inilin
miigtin⸗
uibiraed
ſcplinsih

Grünwroi

hiiſun
Atnuliun

vleitmind

tniſn
iniſn

q do. lo nõ ẽ ſile qd ſcᷣo obijciebat᷑.¶ Ad illud qua
obꝛ q̃re nõ pꝑmittit᷑ mulieri.dm ꝙ tge legis nõ iu/

40 fuit iponendũ.A

46 na. Permiſit moyſes. qꝛ nõ poterat pbibere boc
malũ quin triplex malũ inde ſequeret᷑. Pꝛimũ qͥdẽ

defectus ſacr̃i.qꝛ nõ vellẽt vxoꝛes ducẽ. Scdo mul/
tiplicatio foꝛnicatõis.Lercio homicidiũ.Ex hoc pa
tent duo pᷣma.qꝛ movſes nõ ꝑmiſit niſi coactꝰ ꝓpter
ſcʒ maius malũ vitanduʒ.vñ fuit ibi potius pati qᷓ;
agere.ſ qͥ facit malũ vt veniat bonũ peccat facien/

dicabant᷑ ad ꝑia vir cũ muliere.tũ rõne cõditionis.
qꝛ vir pᷣncipiũ ẽ mulieris.tũ rõne pᷣuaricatõis.quis

mulier ẽ iniciũ pcti.iõ dictũ ẽ ei Geñ.iij.ſub viri po
48 teſtate eris.

d illud qð q̃rit᷑ qᷓre potius tꝑe illiꝰ
legis fuit ꝑmiſſũ.ddʒ ꝙ ad hoc triplex fuit rõ. Ana
qꝛ nõ fuit eis oino reuelandũ mr̃imonij miſteriũ.qꝛ
erat ts vmbꝛe. Scda qꝛ ipſi erãt imꝑfecti.vñ tãtũ

onus noluerũt reciꝑe.CTercia qꝛ duri ⁊ B onus no/

luerũt poꝛtare.⁊ occulte poſſent abijcere.⁊ ideo nõ
d illud qð obꝛ de cõfractõe duri
cie.dm ꝙ frangẽda erat ꝑ penã q̃ nõ cſſet occaſio
maioꝛis mali qᷓlis fuiſſet obligatio ad talẽ inſeꝑabi
litatẽ. ⁊ iõ nõ ſic debuit frangi. 6 Qõ. iij. i

De recõciliatione.⁊ q̃rit᷑ vtrũ vxoꝛ poſt repudiũ de

beat viro recõciliari. Et ꝙ ſic videt᷑.quia pctm̃ fuit
vxoꝛẽ dimittere vt ð oñſum ẽ. iuſtũ ẽ ipſã reſumẽ.
¶ Itez mulier repudiata ſi ↄᷣhit cñ alio.aut peccat

aut nõ.Si nõ peccat. cũ ꝓpter nullũ pctm̃ eius fue

rit repudiata.⁊ nõ debeat infligi pena niſi ꝓpt᷑ culpã.
manifeſtũ ẽ ⁊c. Si peccat.g manet vinculũ cũ pᷣoꝛi.

G adbuc ẽ vxoꝛ eius. Sʒ dñs vult vxoꝛ ſit cũ viro.

& ⁊c.¶ Itẽ de oĩ malo licitũ eſt penitẽ.ſ̊ pnia retra/
ctat malũ factũ.g̊ cũ repudiare vxoꝛẽ ſit malũ.& lici
tũ eſt peuitẽ.g ⁊ retractare.̊ ⁊ vxoꝛẽ ſibi recõciliare
Itẽ diuiſa ꝑ diuoꝛtiũ põt recõciliari.g̊ et ꝑ repu/
diũ.Contra.Deut.xxiiij.dẽ ꝙ nõ ẽ recipiẽda poſt re
pudiũ ne peccare facias terrã. qͥ recipit facit ꝑecca
re terrã. ⁊c. ¶ Item Jere.iij. vulgo dẽ ſi dimiſerit

d illud quod

IIII

vir vxoꝛ tilla recedẽs duxerit virũ alterũ. nũqd re

uertet ad eũ: qſi dicat.nõ. ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ iſte repudian
vxoꝛẽ ꝙtũ imſe ẽ amiſit ius in eã tanq ĩ vxoꝛc.S
ſi recipit accipit qð nõ ẽ ſuũ. Bee ſnia iudicis m
legẽ dʒ irretractabilr obſeruari. Juſta em̃ ſnia nõ ẽ
retractanda.ᷣ cũ vxoꝛ dimittebat᷑ dato libello repu

Aij i ↄſpectu ecclie fiebat ꝑ ſniaʒ legis repudiũ.Sꝛc.
NRe:dð.ꝙ pꝰrpudiũ aliqͥd fuit licitũ ⁊ ↄceſſũ.vt atos ð0

ſc viꝝ ⁊ mlierẽ manẽ innuptos.vł etiã añ nuptias
alias inuicẽ recõciliari.Aliqͥd fuit licitũ ⁊ ꝑpꝑmiſſũ.vt
ſcʒvir vxoꝛe repudiata aliã ducẽt vxoꝛẽ.ñ ei fuit ꝓhi
bitũ bẽe plures vxoꝛes.Aliqͥd fuit illicitũ et ꝓhibi/
tũ.vt vicʒ vxoꝛ repudiata viro viuẽte duceret aliuʒ
Oꝛ em̃ nũqᷓ licuit vni vxoꝛi plures bꝛe viros.cũ pꝛi
mus vir repudiate viuat. nõ licet ei bie ſcdᷣm. Hoc

tñ nõ fuit ꝓbibitũ directe. obliꝗᷓ in penã eiꝰimpo/

ſitũ.vt nunqᷓ; poſſit redire ad virũ pᷣoꝛc̃.qꝛ volunta/⸗

rie ſe polluit cñ ſcdo.⁊ iõ dᷣ in deut᷑.⁊ iere.ꝙ pollu/⸗

ta ⁊ cotaminata ẽ mulier illa ꝓpter adulteriũ ſcʒ qdᷣ
cõmiſit cũ ſco.Cõcedendũ ẽ igit᷑ ꝙ licitũ ẽ pꝰ repʒu
diũ vxoꝛẽ viro recõciliari niſi culpa adulterij intue/
niat.ꝓpt᷑ quã puniẽdã ꝓbibet᷑ ne ad virũ redeat.qꝛ
tunc licite fiebat diuoꝛtiũ.vñ miro mõ licet occulto
tñ vere ipſa lex iudicabat inſepabile eẽ piugij ſacr̃ia
⁊ boc magis expꝛeſſe tangit Yere.iij. Oꝛ ergo dicit
lex ꝙ nõ ẽ recipienda.intelligit᷑ ꝓpt adulteriũ coin/
miſſuũ.nõ qꝛ nõ ſit vxoꝛ.ſᷣ qꝛ ↄ mrimoniũ fecit. ha⸗
gis aũt punit᷑ mulier ꝙᷓ vir rõnibꝰpᷣdictis.qꝛ in lege

inferioꝛ erat.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ nullo mõ licʒ cũ 51

ꝑdiderit ius.dð.ꝙ nõ hʒ ius repetendi poſtqᷓ; repu
diauerit.Si tñ vxoꝛ velit.de eiꝰvolũtate ⁊ ↄſenſu pt

iterum licite fieri. Ad illud qd obꝛ ꝙ ſnia lata m S2

legẽ nõ ẽ retractãda.dð.qꝙ lex q̃dã pᷣcipit.quedã ꝑ/
mittit. Snia lata ſᷣm legẽ pᷣcipientẽ ojno iuſta ẽ.⁊ re

tractanda nõ ẽ.ſed ſᷣm legẽ ꝑmittentẽ cũ ibi ſit ali⸗
quid iuſticie ſine ommi pctõ reconciliari põt.immo

. . .„

meritoꝛie ⁊ licite.

Diſt.xxxiiij.De mr̃imonio ᷣm cam mãlem 4 eſt ꝑſonaꝝ legittimitas vel illegittimitas.

tũ ad tria genera cau

ſarũ ptũ ad qrtũ gen? cauſe.ſcʒ qtũ ad cãm malẽ.qᷓ quidẽ eſt ꝑſonaꝝ legittimitas vel illegit
tinmitas. Et diuidit᷑ hͥ ꝑs in duas.qꝛ q̃dã ꝑſone ſunt ſimplr illegittime deſprten mr̃imonij.Quedam

VAnc ſuꝑeſt attẽdereꝗ ꝑſone ſint legittime ⁊c. Supꝛa egit mgr̃ de mrimonio
n ſarũ.hic agit q;tũ a

reſpectu mrimonij ꝑfecti.vtpote ille q̃ alias nupſerũt.⁊ iã moꝛtuus eff vir vel functa vxo
de impedimẽtis. Scdo circa finẽ iſtiꝰtractatꝰagit de ſcdᷣis nuptijs.ibi. Sciendũ ẽ ꝙ nõ ſolũ pᷣme ve

ncta vxoꝛ. Jõ Eekn it
ſecude

nuptie ⁊c. Pꝛima ps bʒ duas. In pᷣma agit de ipedimẽtis q̃ nõ oino auferũt illegittimitatẽ. In ſcᷣa vero de

bijs q̃ oino faciũt illegittimitates.ſ.diſ.xxxvij.Sunt g qͥdã oꝛdines.

ꝛima ꝑs hʒ duas m duo ſpedimẽé/

ta de qbus pᷣncipalr agit. Pꝛio em agit de impotẽtia cocundi ꝗᷓ reſpicit defectũ viri. Scdo vᷣo de cõditione
reſpicit ſtatũ legis bũane.j.diſ.xxxvj. Mũc de cõditõe videamꝰ. Pꝛia ps bʒ duas.qʒ ad ipedimẽtũ ſeqt᷑ di
uoꝛtiũ. Jdo pᷣ agit de mfimonij ipecdimẽto licet ſemiplene. Scdo vᷣo de diuoꝛtio.j.diſ.xxxv.NHoc etiã notan/

dum ẽ ꝙ cũ dñs ⁊c̃.

ꝛima ꝑs bʒz duas pꝑtes. In pma detminat bmõi ipedimẽta ĩ gñali. In ſcdᷣa in ſpali.

ibi. De bijs em̃ qͥ c frigiditatis ⁊c Et illa ſcda ps ſubdiuidit᷑ in duas.q;ꝛ impedimentũ põt venire vel ex ꝑte

vis imꝑate ſcʒ gñatiue.vel impantis vt li.ar. IJdDo pᷣ ponit ĩpedimẽta reſpicientia

mã vim. Scdo vᷣo ſcdaz.

ibi. Furioſi q̊ dũ in amẽtia ſunt ⁊c. Et q̃libet barũ hʒ duas ſᷣm ſubdiuiſionẽ ĩpedimẽnti. Inpedimẽtum in

Seratiu impotẽtia coeundi.⁊ bec duplex.nalis ſcʒ ⁊ accidẽtalis.Silr ipedimẽtũ ex li.ar.eſt aut ꝓpter

ectũ cognatõis in crimine. aut boneſtatis in voluntatc.⁊ ſic ſunt duo.ſcʒ criminis enoꝛmitas vel inceſtꝰ.

et coꝛpoꝛis defoꝛmitas et horroꝛ.

illegittimitatem.
. Vnc ſuꝑe

7

n

¶ Determinat in generali de impedimento matrimonij ꝙᷓtuʒ ad pſonarum
ſt attendere q̃ ꝑſone ſint legittime ad ↄhendũ mrfimoniũ.
Legittime iudicãt᷑ ꝑſone ſᷣm ſtatuta pãtrũ q̃ diuerſa ſũt.Alie nãq;
fucrũt legittime ante legẽ.alie ſub lege.alie in tꝑe gr̃e. Itẽ in pᷣmiti
ua ecclia quedã erat legittime qᷓ mõ nõ ſunt. Earũ vero que mõ legittime
ſunt vel illegittime.quedãa ſunt plene legittime.q̃daʒ oĩno lllegittiide Ad
5

*

6 1 .

„ (Plene legittime

ſunt ⁊c̃. Nidet᷑ male
dicere. qꝛ legittimitaſ
eſt hitꝰ.illegittimitas
eſt pᷣuatio. ᷣ ꝑ hitus
cognoſcunt᷑ pᷣuatões

nõ ꝑ pᷣuatiões hitus.
&̊ male diffinit legitti

mitas ꝑ pᷣuationẽ ille

cut ſolutio vno mo/
do dicit hitũ reſpectu

ligatõis.alio mõ pᷣua
tionem. ſic in ꝓpoſito
Si em̃ ↄpent᷑ ſolutũ
⁊ ligatũ reſpectu actꝰ
qᷓ;tũ ad quẽ ẽ expedi⸗-
tio.ſolutio dicit hitũ.
Si vo cõpent᷑ reſpe/

ctu vincnli.ſolutio di
cit pᷣuationẽ vinculi.
⁊ ſic dupłx põt diffini

ri. ꝑ hunc modũ de le

gittimitate opoꝛtet in

b ¶ AHolo eſſe mr ac.

Viget᷑ male dicẽ. qa
Apt ſterilitatẽ vxoꝛis

nõ põt vir allegare ʒ
vxoꝛẽ ꝙ velit eẽ pꝛ.g

nec ꝓpt᷑ frigiditatem

viri mulier ꝙ velit eẽ
mr. Item mf̃imoniũ
ſtat ſine bono ꝓlis.g

Apter h̊ ꝙ velit eẽ mr

nõ dz diuidi. R. ddðʒ

ꝙ ſancti curialiter loquunt᷑ ſᷣ

atet ꝙ nõ eſt ſilłe de cauſalitate ſ̊ ben

iũ gunt᷑ ignoꝛant᷑.cõmanere pñt qbuſdã
cauſis.⁊ eiſdẽ deficientibus diuidi.
¶Ponit impedimẽta ꝑte virtutis generatiue que

— —-—

vel cõdilio.vel nãe fragilitas.⁊ ſi qͥd ẽ aliud. Penit⸗

xo illegittime ſunt ꝑ votũ.ꝑ oꝛdineʒ.ꝑ cognationẽ.ꝓ
diſparẽ cultũ. Medie vᷣo ſunt nec plene legittime.nec

oĩno illegittime ꝑ frigiditatẽ ꝑ cõditionẽ.Si em̃ tales

—

eſt frigiditas.

¶ De hijs em̃ qͥ cã frigiditatis debitũ reddẽè nõ pñt. con
ſulit Gꝛeg.ꝙ ꝑmaneãt.Sʒ ſi mulier cauſat᷑ dicẽsꝰ vo⸗
lo eẽ mr ⁊ filios ꝓcreare.decreuit vt vterq; eoꝝ ſeptia
manu ꝓpinqͥꝝ iuret.ꝙ nũqᷓ; carnalr ↄuenerũt.⁊ tunc

mulier ſcdðas nuptias ↄᷣhat.vir aũt qui frigide nãe eſt

aAbſq; ſpe cõiugij ꝑmaneat.Ait em̃ ſic. Introgaſtis de

hijs qͥ mr̃imonio iũcti ſunt ⁊ nubè nõ pñt.ſi ille aliam
vel illa aliũ ducè poſſit.de qͥbꝰſcpᷣtũ ẽ᷑. Vir ⁊ mulier ſi

ſe ↄiunxerint.⁊ poſt dixerit mulier de viro ꝙ nõ poſſit
cCcoire cũ ea.ſi põt ꝓbari qð dicit.ꝑ iuſtũ iudiciũ alium
accipiat. Si vo ille acceperit aliã.ſeꝑent᷑. Itẽ. de hijs
reqſiſti qͥ ob cãm frigide nãe dicũt ſe nõ poſſe inuicem
opꝑpam carnis dantes cõmiſceri. Iſte vo ſi nõ pᷣt ea vti
ꝓ vxoꝛe.hẽat eã q̃ſi ſoꝛoꝛẽ.Oſi retinaculũ cõiugale

medie. Pene legittime ſunt qbus nõ obuiat votũ cõ
tinẽtie.vel oꝛdo ſacer.vel cognatio.vel diſpar cultus.

accedẽtibus

voluerint reſcindè. maneãt vtriq; inupti.Hã ſi huicñũ

potuit nãliter concoꝛdare.quõ alteri cõueniet: Igit᷑ ſi
vir aliaʒ vxoꝛẽ vult acciꝑe.manifeſta ptʒ rõ.ꝙ ſugge⸗/
rente dyabolo odij fomitẽ.exoſam eã habuerit.⁊ ideo
eam dimittere mẽdacij falſitate molitur. &α ſi mulier

cauſat᷑ ⁊ dicit volo eſſe mr̃ ⁊ filios ꝓcreare.vterq; eoꝝ
ſeptima manu ꝓpinqͥꝝ tactis ſacroſanctis reliquijs

cti curialiter k ſm ꝙ ipſe mulieres ſunt verecunde.mulier em̃ nõ pᷣt ſepari a viro ſpter defectũ
potentie generãdi.ſ̊ potentie coeundi.⁊ in illa circũlocutione intelligit᷑ ꝙ carnalit᷑ vult cognoſci a viro.⁊ ita
e eſt ſũe de artitudine.Si em̃ adeo arta ẽ ꝙ cognoſci nõ põt.vir põt al/

g legare ⁊ dicere ꝙ velit eſſe pꝛ.i.nolit cõtinere ſi põt coire.⁊ ſic pʒ illud. c ¶ Retinaculũ cõiugale voluerint

reſcindere maneant vtriq; innupti.
naculũ.cũ ſit vinculũ inſolubile.ſol

Aidet᷑ vtrũq; eſſe falſũ.pꝛimũ ſcʒ de retinaculo cõiugali.qꝛ ſi eſt ibi reti/
ui nõ põt.Si vero nõ.quõ reſcindit᷑: ſRurſus videt᷑ falſum dicere ⁊ male

pᷣcipere.q; cũ alter coꝝ nõ babeat ipedimentũ aliqd poſſit licite cũ altero cõtrabere. Juxta boc qucrit᷑ vtrũ
ſi ille qͥ eſt frigidus.vere diuoꝛtiũ petat vtrũ audiẽdus ſit. Et ꝙ nõ videt᷑.qꝛ foꝛnicans non põt petere diuoꝛ

tium.qꝛ fit ob culpã ſuã. nec talis frigidus cũ ipſe ſit in cã.Sed ) hoc eſt.qꝛ cũ nõ ſit ibi mrimoniũ ꝙ neu⸗
ter teneat. Rꝰ.dm ꝙ diuoꝛciũ ꝓpter impotentiã cocundi aliqñ ſt
ꝓPter hoc q; impotẽtia ẽ in vtroq;. Si ꝓpter hoc ꝙ ſit in vtroq;
boc ꝙ ſit in altero ſiue in viro ſiue in muliere.
tanq pſona illegittima. ꝙ ſi Zhat ⁊ poſſit.
fertur ad eũ in q repitur cã illegittimitati
veritatẽ nõ ſit ibi retinaculũ cõiugale.
gatio.qꝛ affectu maritali inuicẽ cohab

trãſire ad artioꝛẽ vitã.
4 mr̃imoniũ vadit.ſuſpi
dicat ſe cognitã eſſe ab isſo.Oꝛ ſi mulier confiteat᷑.

*

manere.vel etiã nunq; ſeꝑari.pꝛo quo ecdleſia debet diligentiã quã poteſt adbibere.

5 dBeptima manu ꝓpinquo

„

vel pauci.nũqd poterũt ſepari.
vix aut nuũqꝙ habeat᷑ certitudo
ſufficia nt ad generandã ſciam.
ad hoc ꝙ diudꝛtin fiat vterq;

ꝓpter h̊ ꝙ impotẽtia eſt in altero.aliqñ
troq;.vterq; debet ſine ſpe cõiugij remanẽ.Si ꝓpt
poſt diuoꝛtiũ ille in qͥ eſt cauſa debet remanere ſine ſpe cõiugij
tunc dʒ redire ad pᷣoꝛa vota. OQð g dicit ꝙ remaneãt iunupti.re/
§9 ſiue in viro ſiue in muliere.OQðò obꝛ de retinaculo.dm ꝙ ⁊ ſi vᷣn
tñ ᷣm apparentiã vel extimationẽ ibi ẽ.vel etiã quedã ſponſio ⁊ obli-
uic itare pñt.vnde valde laudandũ eſt eis ꝙ inſimul pmaneãt niſi velint
Oð querit᷑ ſi viro petente debeat fieri.dᷣm ꝙ ſic ſi ꝓbari poſſit.attamẽ quia õ ſe ctx
tiꝗ mala de viro colligit᷑.⁊ ideo abundans ꝓbatio tali viro indicit᷑maxime ſi mulier
aut opoꝛtet euident᷑ ꝓbare.aut debent ambo innupti re V

2 ⁊ ⁊c. Aidet᷑ male dicere.qꝛ nullus dʒ iurare niſi de eo de q̊ certus ẽ. Sʒ nullus
ꝓinquoꝝ cert ẽ ꝓ eo ꝙ actꝰille latebꝛas reqͥrit. videt᷑ ꝙ nullꝰpoſſit iurare. Itẽ eſto ꝙ nullꝰ ſit pinquus
Itẽ qᷓre magis h dʒ fieri manu ꝓpinq̃ꝝ qᷓ; alioꝝ.R.ddᷣm ꝙ qeuis de actu illo
p fœi euidentiã. bĩ tñ vt plurimũ ꝑ ſigna pbabilia.⁊ ꝑ cõiecturas.q̃ qᷓuis nõ
ſi ufficiũt tñ ad generandia fidẽ ſiue credulitatẽ q̃ aliq robur p̃ſtat.dico igitur
debet iurare ꝙ nunꝙ carnaliter cõuenerint.nec cõuenire potueriut.⁊ ꝙ ope

a
titi
at
ſuonn
Uton

ſAn
Hllnar

hene
chießs.

chian

— —
—

=

Se.

– —

—

+ — — —

—

miurn ri
lopr
angien Nn
idigteR.
zuglagickbinn/
Tmnabeecot
inrſaliin
iiffimiͤgte
zucku uml
Gnctitſtd
emuni
geule g
Pelifen

S

Di.

ram dederint.⁊ vnuſquiſq; ꝙ ꝑ ſe nõ ſteterit.?⁊ ꝓpſnqui debent iurare ita credunt.⁊ tunc exquo ſimul co/
habitauerũt ꝑ tẽpus ſufficiens diuidi poſſunt.Si autẽ alter eoꝝ vtpote mulier dicat ꝙ nõ ſit cognita.et vir
dicat ꝙ ſic.ſtandũ eſt viro.quia vir eſt caput mulieris.quia etiã loquit᷑ e cauſa matrimoniali qᷓ eſt maxcime
fauoꝛabilis. Si autẽ mulier velit offerre ⁊ replicare ipſum eſſe mentitũ ꝑ oſtenſionẽ clauſtroꝝ.ſtandũ eſt p/

bationi mulieris. Si vero vir petat diuiſionẽ ⁊ dicat ſe nõ cognouiſſe.⁊ muli dicat ſe

Roma. vſ.

E

j. Cox. xj.

Hiſmarius
Kemeñ „9r2
chieb9.

iureiurãdo dicat vt nũqᷓ; ꝑ cõmixtionẽ carnis ↄiuncti

vna caro effecti fuiſſent.tũc videt᷑ mulierẽ ſcdᷣas poſſe

ↄtrahẽ nuptias.Hhumanij dico ꝓpt᷑ ĩſirmitatẽ carnis

eoꝝ.vir aũt qͥ frigide nãe ẽ maneat ſine cõiuge.&α ſi

c ille aliã cõiugẽ acceꝑit.tũc hij qͥ iurauerãat ꝑiurij cri
mine rei teneant᷑.⁊ pnĩa ꝑacta pᷣoꝛa cogant᷑ reciꝑe cõ⸗
nubia.hoc ſeruandũ ẽ cũ vterq; ideʒ fatet᷑. Sʒ vir ſi
aſſerit ſe debitũ reddidiſſe vxoꝛi.⁊ illa diffitet᷑.cui po

tius fides habẽda ſit.merito q̃rit᷑: De h̊ ita ſtatutũ ẽ.

Si qͥs ita acceꝑit vxoꝛẽ ⁊ habuerit eã aliqͥ tꝑe.⁊ ipa fe
mina dicit ꝙ nunqᷓ; coiſſet ceũ ea.⁊ ille vir dicit ꝙ ſic fe/

cit. in vcritate viri cõſiſtat, quia vir eſt caput mulieris
Hoc de nãli ĩpoſſibilitate ſtatutũ eſt.De maleficij aũt

ipedimẽto h̊ tenẽdũ decernit᷑. O ſi ꝑ ſoꝛtiarias ⁊ ma⸗
leficas ↄcubitꝰnõ ſequit᷑.hoꝛtãdi ſunt qᷣbꝰilla eueniũt
vt ſpũ ↄtrito ⁊ humiliato deo ⁊ ſacerdoti de oĩbꝰ pec/⸗
catis ↄfeſſionẽ faciãt.⁊ lachꝛymis atq; elemoſinis.oꝛa

tionibꝰ⁊ ieiunijs dño ſatiffaciãt.⁊ ꝑ exoꝛciſmos ac ce/⸗

tera eccleſiaſtice diſcipline munimina miſtri ecelie ta⸗

les ſanare ꝓcurẽt.Qð ſi nõ potuerint.ſeꝑari valebũt

Sʒ poſtq; alias nuptias expetierint.illis viuẽtibꝰqui
bus poſt iücte fuerint.tpoꝛibꝰqͥs reliq̃rant etiq ſi poſſi

bilitas cõcubendi eis reddita fuerit.reconciliari neq⸗

bunt. Qð in fine huiꝰcapituli ↄtinet᷑ ex rigoꝛe magis
dictũ intelligendũ ẽ qᷓ; ex canonica eqᷣtate. Vel intel⸗
ligendũ eſt non poſſe reconciliari poꝛibus niſi iudicio
eccleſie qͥ diuiſio facta fuerat. MM

¶ Ponit impedimentũ ex parte li. arbi. quod ẽ furia⸗

litas. C

.

¶ Furioſi qᷓ; dũ in amẽtia ſunt.mr̃imoniũ ↄhè nõ valẽt

Fabianꝰ g

AVñ fabianꝰ.s Neq; furioſus neq; furiola mr̃imoniũ
here pñt.ſᷣ ſi ↄtractũ fuerit ñ ſeꝑent᷑. Itẽ nicolaꝰ pᷣpᷣ.
Hij qͥ mf̃imoniũ ſani ↄtraxerũt.⁊ vni ex duobꝰ vlam
bobus amẽtia vel furoꝛ vel aliq̃ infirmitas acceſſerit.

ob hãc infirmitatẽ taliũ ↄiugia ſolui non pñt.Silr eſt

etiã ſcienduʒ de hijs qui ab aduerſarijs excecant᷑. vel

mẽbꝛis truncant᷑.vel a barbaris eiecti fuerint.

Exauret cõ⸗.

cilio.

¶ Me hijs qᷓñ c duabſoꝛoꝛibus doꝛmiunt. d
De hijs etiã qͥ cũ duabꝰ ſoꝛoꝛibꝰvel cũ duobꝰ fratribꝰ
doꝛmiũt videndũ eſt qͥd cenſeant canones. Qui doꝛ⸗

e fuiſſe cognitã. q;uis

vir ſit caput mulierd.
tamen nõ eſt ſtanduʒ
iuramento viri. ꝓ eo

WwWipſe contra matri/
moniuz agit. ⁊ multi

reliuquunt vxoꝛes ſiu
as. vnde ſi alie pꝛobz
tiones nõ ſunt.nõ eſt

ſtandum ꝓ eo ſed ꝓ

matrimonio.Qð q̃ri
tur quare manu pꝛo/
pinquoꝝ.dicendum
hoc ẽ ex duplici ra

tione. Tum quia eis

masgis conſtat. tum
etiã quia ꝓbabile eſt

ꝙ magis pꝛo matri/
monio ſtent.

e ¶ Tũc bij qᷓ iuraue
rant periurij crimiue
rei teneant᷑. Aidetur
male dicere quia iu⸗

rauerũt ſe ita crederé

ſ qᷓ;uis ita nõ ſit.nom
opter hoc iurauerũt
falſum nec ↄtra men
tem. ergo nõ ſunt per
iuri. R.dicendum ꝙ;

faciẽda eſt vis in ver/

bo. Mon em̃ dicit ꝙ
ſint ꝑiuri.ſᷣ ꝙ rei teneę
antur qꝛ ita reractan
da eſt ſnia diuoꝛtij la

ta ꝑ illa iuramẽta ſi/

cut ſi lata eſſet ꝑ iura
menta falſa.pꝛo eo q;
facti euidẽtia oſtẽdit

illa iuramenta fuiſſæez
nulla qtũ ad illã ſen-

tentiã foꝛtificandaʒ.

nec pᷣbuerũt foꝛtifica

tionẽ.ſᷣ potius erran

di occaſionem.

fPꝛioꝛibus quos 7
re liquerant etiaʒ ⁊c.
Nigetur male dicere

quia ſi copuleut᷑ alijs

⁊ coeunt inuicẽ.tun
apertũ eſt ꝙ ſolutum

eſt maleficiũ.g videt᷑

non fuerit Snanã ago ⁊c.Rj.dᷣm ꝙ cũ dicit᷑ ꝙ nõ poſſunt reconciliari. boc intelligit qñ pᷣſumitur ma⸗

leficium illud f

ficium illud fuiſſe pſonale. ⁊ tũc valet vterq; cdiungi alij. qz no b⸗
⁊ ideo cũ alij cõiungat᷑.vere cõiungit᷑.⁊ ideo nõ põt redire ad pᷣmã.

e.⁊ tũc valet vterq; cõiungi alij.qꝛ nõ babet ille illegittinnitatẽ niſi reſpectu buius
Si autẽ maleficiũ illud fuiſſet ita vniuer

ſaliter vt nullã poſſet cognoſcere mulierẽ.tunc ſi rediret potẽtia cognoſcendi ⁊ vellent.redire poſſent ⁊ debe

rent ſe inuicẽ reconciliare. Sed quis
cottidie eueniant ⁊ cõtingant. g

.

teſt hooexperiri vel dare licentiã ꝓbandi.cum hec ⁊ multa maioꝛa
eq; furioſus neqʒ furioſa mr̃ioniũ õhẽ pñt. ſi õctũ fuerit ñ

ſexent. 8
3 ½

Videt᷑ fabianus hic male dicere.qꝛ ſi tõ ſegant᷑ Spunt.⁊ ſi cõtrabunt pñt here.ſe.dm q; furioſus : actis fth
nõ põt ↄᷣbere.nec de iure nec de facto. Furioſus vo in hitu nõ põt de iure cõtrahere.qꝛ ꝓlem neſcit educare. Gimgt
Sʒ tñ ſi ſit ſane mẽtis in actu põt de acto ᷣhere.⁊ ſi Zhat cõtractũ . Ande negatio pᷣma nõ pᷣuat potentiã gwi
ſimplxr ſᷣ ſolũ de iure.vel ſi ᷣuat potentiã ſimplr tũc intelligit᷑ de furia in actu.⁊ ſic intelligit᷑ verbum mgri. ⁊ ſau
verbũ ſequẽs aduerſatiue intelligit᷑ de furioſis in babitu.ſane mẽtis in actu.qͥ pñt cõtrabere ſaltẽ de facto. ſi
? h ¶ Mec ꝓpꝛie vxoꝛi , .Y ””MW , 4(n
k.a⸗ e male mMierit cũ duabꝰſoꝛoꝛibꝰ⁊ vna ex illis ante fueritvxoꝛ. it⸗
dicẽ. qꝛ nõ pot e iure neutrã ex ipſis hẽat.nec ipſi adulteri vnq; in cõugio Nun
ſuo puare. Nee.iſt n copulent᷑.Itẽ nec ꝓpꝛie vxoꝛ licet ſibi redde debitũ. h ſus
Grinddſ Bintelll quã ſibi reddidit illicitã ſoꝛpꝛẽ eiꝰcogſcendo.nec poſt ”M ter
petẽ neckedgs etiam Moꝛtẽ vxoꝛis licet ei vel adultere copulari in cõiugiũ uchui
vt ſatiſfaciat ſue cou Itẽ Zacharias pᷣpᷣ.Cõcubuiſti cũ ſoꝛoꝛe vxoꝛis tue. Zacha.ppᷣ. ſ
piſcẽtie. Sʒ tñ tener ſi feciſti.neutrã hẽaſ.⁊ vxoꝛ tua ſi ñ fuerit ↄſcia ſceleri. n
Zicn⸗ d roꝛier nauint nz vult.nubat in dño cui vult.Tu vo ⁊ adul/ ⸗
petin ſupuenit woſt tera ſine ſpe cõiugij maneatis.⁊ dũ viuitis pniam agi lick
nnonin eglrime te. Q ait cui vult nubat.intelligẽdũ ẽ poſt moꝛtẽ viri zutni
mnoniũ non claudicet Vñ GOꝛeg. Qui vxoꝛes ſuas in adulterio depᷣhedũt. tm⸗
ꝗqntũ ad vinculuʒ. tm nec ille nec illa aliã vxoꝛẽ accipiat vel aliũ virũ q;diu gefn
e ad debitũ reddẽᷓ aombo viuũt.Si vo adultera moꝛtua fuerit.vir eius ſi minfn
ſ caudicare põt.ſi vult nubat.adultera vᷣo nunqᷓ; ⁊ ſi moꝛtuus fuerit vir D
Rioneane lecds fci⸗ eiꝰ.ſᷣ oibꝰdiebꝰpnie lamẽta ꝑſoluat.ſic de illo aduꝛ: unh,
ris. 2 emictit vot ſo⸗ terio agit᷑· qð cũ cogto viri vł cũ cogta vxo ↄmittif. fintn
lenne. ſicĩ poſito in⸗ ¶ Mon eſt dimittenda vxoꝛ ꝓ aliq̃ macula ſeu defoꝛ⸗ (Gn
tellige. Añ iſta decre⸗ Mitate coꝛpoꝛis. *. Neide
ta qᷓ bic allegant᷑ a Illud etiã ſciendũ ꝙ ꝓ aliq̃ iſirmitate vel macula coꝛ i mnnonih⸗
rogata ſunt. poꝛali.nõ licet viro vxoꝛẽ dimittẽ ⁊ ecõuerſo.ſᷣ dʒ alt ſnte
Allteri ſſidia ꝓuidẽ. Vñ Aug. Si vxoꝛẽ qs hẽat ſte/ due
10 Dꝛ p aliq infirmi rilẽ ſiue defoꝛmẽ coꝛpoꝛe.vel debilẽ mẽbꝛis. vel cecã. uid.(N
tate ꝛc. Aidef᷑ male Yel clauda.vel ſurdaʒ.vel ſi qͥd aliud ſiue moꝛbis vei dmint:
dicẽ.qꝛ magis pᷣt ſuſti laboꝛibꝰ doloꝛibuſ. q; confectaʒ.⁊ qᷣcqd (excepta foꝛni oamnat
neri vt plimũ foꝛnica catione)excogitari pᷣt vehemẽter hoꝛribile.ꝓ ſocieta nmnanib
e culpa in qꝗ o te fideq; ſuſtineat. M nägin
elſe vſus cõiugij. q; illa infirmitas in qᷓ nõ p̃t eẽ vſus cõiugij. ſi ꝑ fomicationẽ dimittit᷑ videt᷑ 6 nlcdl
rinirar⸗ poſſit dinutti. Ne.dᷣm ꝙ nõ fit ſeꝑatio poſt cõiugij oſt. Rnaerons miſt fiat i penã üerger Ba al dah
bpunit niſi p culpa. ⁊ afflicto afflictio addẽda nõ ẽ bincẽ q p licunq; pena vel finmitate nõ ẽ vxoꝛ reciẽda. ciinne⸗
