¶ Atrñ coꝛpoꝛa ſi uꝑceleſtia quietabunk. Et 4 ſie vide

obſequij ſunt creata.ergo omnia debẽt habere vſu,

⁊ actum conuenieutẽ humano obſequio.ſed homo
incoꝛruptibilis poſt reſurrectionẽ non indiget obſe
quio variabili.ergo ⁊c. ¶ Contra. Coꝛpoꝛa ſuperce
leſtia ſeruiunt homini.luci.⁊ motui.ſed quia luci ſer
uiunt maioꝛi luce remunerant᷑.ergo cũ ſeruiunt in
motu debent velocioꝛi motu remunerari. ¶ Item
coꝛpus oꝛbiculare naturaliter eſt aptũ ad motũ.ſed
ꝑ gratiam aptitudo naturaliter ꝑficitur ⁊ nõ efficit

imperfecta. ſed vnũquodq; pfectius eſt quando eſt
coniunctũ ſuo actui.ergo coꝛpoꝛa oꝛbicularia atua

liter mouebunt᷑ ⁊ continue. ¶ Item nihil qð ineſt

alicui ſᷣm aſſimilationẽ ad deũ ſemꝑ debet ꝑ remu/
nerationẽ pꝛemiari.ſed coꝛpoꝛa ſupꝑceleſtia vt dicit

cõmentatoꝛ mouent᷑ vt aſſimilent᷑ deo.⁊ in ipſo mo

tu aſſimilant᷑.ergo ⁊c. ¶ Itẽ motus oꝛbicularis ꝑ
naturã eſt interminabilis.ſed deus per gloꝛiam non

deſtruet natura.ergo motũ coꝛpoꝝ ſuꝑceleſtiũ non
terminat.⁊ ſi boc.ergo ſemꝑ mouebunt᷑. ¶ Re.di/
cendum ꝙ ſicut dicit yſidoꝛus ⁊ habetur in

itera

ſol ⁊ luna poſt iudiciũ non tendent ad occaſum.ſecd

ſtabunt in oꝛding ſi ati ſit
gentiam autẽ obiectoꝝ notandũ ꝙ in motu eſt du⸗

plicem finem conſiderare.ſcʒ fineʒ intra.et iſte dicitᷣ

terminus ſiue conſumptio.⁊ finem extra ⁊ iſte ẽ ter

ſuo in quo creati ſunt. Ad intelli

minus intentionis.vt verbi gratia cum lapis deſur

ſum ad terram deſcendit.locus terre eſt finis qui eſt

terminus intra. ſed quies in loco eſt finis qui eſt ter
minus intentionis. Dico ergo ꝙ quidã motus ſunt

recti.quidam vero motus ſunt qui babent alterum

per naturam.vtputa finem intentionis.alterũ vero

habent ſolum ratione ipſius pꝛincipij mouentis.vt
eſt motus circuaaris ipſi

tellus factus eſt acutus.cuʒ motus ille oꝛdinaretur

ad hoc.neceſſe fuit quietari vel fruſtra fieri. Quãdo
igit᷑ motus coꝛpoꝛum ſuperceleſtiũ oꝛdinat᷑ ad com

plendum numerũ electoꝛum. ⁊ illum neceſſe eſt cõ/
plcri ideo ⁊ motum terminari.qᷓ;uis per naturã nõ

us rote que voluit᷑ ad acu/
endum cutellum Oꝛ enim rota quieſcat modo vel
poſt non eſt determinatũ.quia ſemper poſſit moue
ri ſi eſſet qui poſſet ⁊ vellet mouere.ſed quando cu⸗

habeat terminũ intra ſe. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ 2 8

remunerant᷑ in luce.ergo debent remunerari in mo

.

tu. dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile. quia obſequium mmotus
nõ ita competit coꝛpoꝛibus beatoꝝ ſicot obſequiuʒ
29 luminis. ¶ Ad illud qd obijcitur ꝙ aptitudo natu
ralis eſt perficienda.dðm ꝙ verũ eſode aptitudine
naturali que eſt ad actum pꝑfectionis.ſed que eſt ad
30 actum impfectionis nõ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de
aſſimilatione. dicendũ ꝙ; nõ aſſimilatur ſimpliciter
ſee in cauſando. ⁊ ideo ad tempus aſſimilat᷑ in hoc.
31 Ad illud qð vltimo obijcitur ꝙ eſt naturaliter
iterabilis. dicendũ ꝙ hoc eſt falſum.quia ſᷣm inten/
tionem nature que eſt regulata m inſtitutõnem di
uinam terminabilis eſt. licet nõ ſit terminabilis rõe
termini qui reſpicit conditõnes mobilis ⁊ ſpacij.

¶ QLueſtio. iſ. G

¶ Atrum innouabũtur elemẽta. Et ꝙ ſic videt᷑.pᷣma
ad Coꝝ.vij.pꝛeterit figura buiꝰmundi.aut igitur in
nihil. aut in melius.aut in peius. In nihil non. quia
deus nihil permittit omnino perire. Mon in peius.
quia ſi homo melioꝛatur.⁊ mundus.ergo in melius
Scd qð ſeneſcit ⁊ in melius mutat᷑ innouat᷑.ergo
mundus iſte. ſed elemẽta ſunt partes mũdi. ergo ⁊c.
tẽ Auguſtinꝰ de eccleſiaſticis dogmatibus.ele/
menta nòõ dicimus abolenda ſed in melius commu
tanda. Weenm ratione videt᷑.quia aut innouabun
tur omnia. aut nulla.aut queda. Si omnia. habeo
Apoſitum.Si nulla.ergo cõſiſtẽt in cõtinua trãſmu
tatione ⁊ impuritate quã contraxerũt.ſed hoc eſt in
coueniẽs.cum ſint ꝓpter hominẽ incoꝛpoꝛalẽ ⁊ om/
nino mundqũ.Si quedã.⁊ quedã non. ergo ſoluitur
armonia elementoꝝ.ergo ⁊ pulcritudo ⁊ decoꝛ vni/
uerſi. tem ignis eſt completiſſimũ elementoꝝ.
vnde ⁊ ſpẽs elementoꝝ dicit᷑.Quero igit᷑ aut ignis
innouabit᷑ aut nõ. Si nõ innouat᷑ ſic conſumit᷑.er/
go perit nobilitas ⁊ decoꝛ elemẽtoꝝ. Si innouatur.
ergo cum alia elementa magis ſint accedentia ad
vetuſtatẽ.videt᷑ ꝙ omnia debeant innouari.¶ Sed
cõtra Math.xxiiij.celum ⁊ terra tranſibunt. ſi ergo
terra eſt ſtabiliſſimum inter omnia elementa ⁊ ipſa
non innouat᷑ ſed tranſit.nec alia innouabunt᷑.Si di
cas ꝙ nõ tranſit quantũ ad ſubſtantiã ſed quantum
ad figura.ſicut dicit᷑ pᷣna ad Coꝝ.vij.pꝛeterit figu/
ra buius mundi.tunc ergo cum figura reſpiciat qn/
titatem ⁊ diſpoſitionem partiũ non qualitatẽ.videt᷑
ergo ꝙꝙ alterius figure erit vniuerſum. eum ergo mõ
ſit circulare tunc fiet triangulare vel quadrangula/
re ⁊c.ſed hoc eſt inconueniens.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſuper
ij. Petri vltimo dicit glo. elementa quatuoꝛ quibus
mundus conſiſtit ille maximus ignis abſumet. nec
cuncta intm̃ conſumet vt nõ ſint.ſed duo ex toto cõ
ſumct.duo vero in melioꝛẽ reſtituet faciẽ.¶ Item
ratione videtur.quia ſi elementa innouabunt᷑.aut

ergo quantũ ad ſubſtantiã.aut quaſũ ad quantita

tem. Mon quantũ ad ſubſtantiam. quia ſubſtantia
erit eadem nõ recipiens magis ⁊ minus. Non quan
tum ad qualitatẽ. quia accſdentia ſunt inalterabilia
ergo nullo modo. Si dicas ꝙ quantũ ad qualitates

erit innouatio. quia qualitates iſte tranſibunt.Con

tra. Foꝛma ſubſtantialis in materia eſt cauſa imme

„

iata ipſarum qualitatũ elementariũ.ergo ſi poſita

—

cauſa imtmèdiata neceſſario pohit᷑ effectusſi rems⸗

nebit foꝛma ſubſtantialis in materia. ⁊ qualitates.

Item calidum in ſummo eſt diſpoſitio ad foꝛ/
mam ignis. ſed remota diſpoſitione ⁊ ꝑʒiuata. per
conſequens pꝛiuatur foꝛma. ergo ⁊cc. . dicen/ 32
dum ꝙ vbi eſt innouatio ſubſtantia remanet eadeʒ.
ſed ſub alijs ꝓpꝛietatibus.ideo dicendum ꝙ omnia

elementa ̃m ſubſtantiam remanebunt. ſed quan/

tum ad qualitates innouabuntur. Sed circa ipſas
qualitates duplex eſt opinio. Quidam enim dicunt
ꝙ tria ſunt genera qualitatum in elementis. Que/⸗
dam ſ̃m quas oꝛdinantur in mundo. vt grauitas ⁊
leuitas.⁊ iſte remanebunt.quia remanebũt in mun⸗
do oꝛdo ⁊ ſitus elementoꝛum. Qnedam ſunt quali⸗/
tates pᷣm quas eſt receptio influentie luminis ſine
omni coꝛruptione.vt perſpicuitas ⁊ tranſparentia.
Ziſte ſimiliter remanebunt ſicut influentia luminis
Quedam autem ſunt ſᷣm quas oꝛdinantur ad agen

dum ⁊ patiendum. ⁊ ita per conſcquens ad trãſmu
tationem ⁊ coꝛruptionem. et ſᷣm has non remane/

bunt. Sed inter bas quedam ſunt actiue vt calidi⸗
tas ⁊ frigiditas.quedam paſſiue vt hbumiditas ⁊ ſic-
citas. Et que ſunt actiue ſunt ille que excitãt ⁊ faci/
unt tranſmutationem.⁊ iſte tollentur ab elementis
⁊ non redeunt in nibil.ſed cadent in regionem dam
natoꝛum ſicut vult baſilius ſuper illud.vox domini
intercidentis flammã ignis. Dicitur em̃ ꝙ caloꝛ ce/

it in partem damnatoꝛum. ſed lux in regionem ſal
uandoꝛum. Similiter ⁊ in aqua frigiditas ad affi-
gendum. ſiccum vero et humidum non tollent᷑.ſed

terminabuntur. et ideo dicunt ꝙ beda dicit ꝙ duo
totaliter abſumentur ꝓpter coniunctionez que erat
ex duplici qualitate.non quantum ad integritatem

ſubſtantie ſed quautũ ad totalitatem duplicis qua⸗
litatis ratione actiue. Sed quia Auguſtinus dicit

xx.de ciuitate dei ꝙ omnium elementoꝛum qualita/
tes ardendo penitus interibunt.⁊ ſiccitas ⁊ bumidi

tas ſunt qualitates coꝛruptibiles. non videtur ma/
Sa de caliditate ⁊ frigiditate qᷓ; de hijs duabus

Ideo dicunt alij aliter ꝙ omnes res quantũ eſt

de dperunt eſſe perpetuum ⁊ diuinum. ſed que/
dam fo

foꝛme ſunt que appetunt continuare eſſe per
multiplicationem ſui in altero. vtputa ſunt foꝛme
accidentales ⁊ ſõales. Quedã aũt appetunt conti/

nuare eſſe ſuum per continuã adberentiam cũ ma/

teria. vt ſuut foꝛme ⁊ qualitates paffiue.quia igitur
poſt iudicium aufertur ab elementis omnis ratio
multiplicandi ſe.⁊ dabitur virtus continuandi ſe in
ſe.quia erunt incoꝛpoꝛalia. hinc eſt ꝙ elementa que
habent qualitates actiuas dicuntur totaliter abſu/

mi.quia omnino auferetur ab eis ratio agendi ⁊ ſe

multiplicandi. Alia vero duo dicuntur in melioꝛem
faciem reſtitui.quia appetitus continuandi in ſe
eſſe qui mõ eſt in eis ſ̃m eſſe imperfectum comple-

bitur 2 herſeietur inancbunt ergo aualitares om/
nium e mm um ad ſun
quantum ad ratõnem coꝛruptionis innouabuntur.

ementoꝛum quantum ad ſubſtautiam. ſed

ſimiliter ⁊ foꝛine ſubſtantiales. Et hec opinio eſt p/
baRlioꝛ. Et patent obiecta pꝛeter pꝛimum quod di
cit ꝙ figura buius mundi tranſibit. Dico enim ꝙ 3

figura dicitur tripliciter, AUno modo diſpoſitio ex

quia omnino eſt oꝛbicularis.Secundo mõ dicit᷑ fi· tur penes hec duo.ergo bec ad vniuerſi ꝑfectionem
gura exterioꝛ rei facies ſiue pulcritudo.⁊ bec tranſ · dCebent innouari.¶¶ N'. dicendũ ꝙ plante ⁊ anima/ 4
ibit ſicut dicit᷑ in gloſa.nõ ſubſtantia.ſ ed pulcritudo lia nõ innouabunt᷑ ꝓpterea ꝙ vltima eoꝝ ꝑfectio eſt
Nn Tercio mõ figura dicit᷑ fictio vel fragilitas a fingo coꝛpoꝛalis ꝑvaturã et oꝛtum.⁊ radicẽ habet a ma/
en fingis vt vaſa figuli.⁊ ſic etiam pertranſibit nõ ſub/ teria. vnde nõ ſunt ydonea ad viuendũ ſiue duran/
Sen ſtantia ſed diſpoſitio partium quo ad terram ⁊ pul⸗ dum eternaliter. foꝛme autẽ coꝛpoꝛum ſuꝑceleſtium
Uan critudo et fragilitas. fuiunt incoꝛpozales oino. ſimiliter foꝛme elementoꝛũ
nies „ incoꝛpoꝛales ſunt ſm totũ et m partem quantũ eſt
a ¶ Dueſtio.iiij. b in ſe. quia ſunt coꝛpoꝛa ſimplicia. vnde q; coꝛrũpan/
1 ( , õ tur hoc eſt per actionem venienteʒ ab extrinſeco. et
* Atrum innouabuntur plante ⁊ animalia bꝛuta. Et ideo remota illa actione remanent incoꝛpoꝛales.ex
in ꝙ nõ videtur.Quia que ſunt ꝓpter bominis neceſi boc psatet ꝙ plante et animalia non ſunt ad oꝛna-
iugl tatem. homine de neceſſitate traſeunte debent ⁊ ipſa tum terxre ſed ad hominis obſequiũ.nec ad dei lau/
it tranſire.ſed plante⁊ animalia ſunt buiuſmodi.quia dem.nec ad vniuerſi perfectionẽ niſi ſᷣm ſtatum cũ
M Aꝗpter hominis cibum.ergo ⁊c. es omnia que in· qui eſt coꝛpoꝛalis et variabilis.⁊ ideo nõ opoꝛtet in
ns nouabuᷣntur habent foꝛmã perfectam oꝛdinatã ad nouari.vnde terra habebit illum oꝛnatũ.nec opoꝛ
incoꝛruptionẽ.ſed plante ⁊ animalia nõ habent ani/ tet ꝙ multifoꝛmis ſit.immo ipſa vnifoꝛmitas erit ei
* mas incoꝛruptibiles.ergo ⁊c. ¶ Item ſi innouant᷑. in oꝛnatum.⁊ ex hoc patet pꝛimũ.quia celi oꝛnatus
Arim aut ergo omnia.aut quedã.Si omnia.tunc omnes naturaliter eſt diſpoſitus ad incoꝛruptionẽ.Similr
Nlm plante que fuerũt ab initio ⁊ omnia animalia occu- buiuſmodi nõ cõuenit eoꝛum obſequiũ poſt reſurre
etadn parent centũ tales mundos.ergo opoꝛteret mundũ cctionem ſicut obſequiũ ſolis et lune.⁊ ideo nõ remu
wii dilatari. Si quedã innouant᷑ quedã non.quero que nerantur. Sitiliter ſunt ad laudandũ deum pm ſta
hiti ſunt illa que innouant᷑.⁊ nõ videtur eſſe maioꝛ ra /⸗ tum infirmitatis.quoniã ipſe in ſe nõ eſt eis manife
hanms tio de vno qᷓᷓ de alio. ¶ Item innouatio eſt eiuſdem ſtus.ſed cum in ſe cognoſcetur ſufficienter in ſe lau/
unde Sm ſubſtantiã.ſed foꝛina ſubſtantialis bꝛuti nõ coꝛ; gdabitur.nec opoꝛtet ad hoc eſſe multitudinẽ creati
Morn rumpitur.ergo ſi iterum generet᷑ erit noui rei foꝛma rarum.Similiter ſunt de ꝑfectione vniueeſi que eſt
igaͤne tio nõ innouatio.¶ ¶ Contra.celi oꝛnatus innouabi/ habitaculum hominis viuentis coꝛpoꝛaliter.̊ poſt
gm tur vt patet in coꝛpoꝛibus ſuperceleſtibus.ergo pari ſpiritualis effecti nõ.⁊ ideo concreata ſunt homini.
nedi rõne oꝛnatus terre.ſed oꝛnatus terre ſunt plante et quia homo alimonijs indiget.⁊ pᷣterea deus eũ pec⸗
gtloit animalia.ergo ⁊c.alioquin ſi nõ innouabunt᷑. ergo catuꝝ eſſe pᷣſciebat.¶ Ad illud vero qð obijcitur ꝙꝙ 35
mnutn remunerabit᷑ terra ſine oꝛnatu. ⁊ ita imptecte.S ⁊c. nobilius eſt. magis eſt de ꝑfectione vniuerſi.dicen-
ggn ¶ Item ſicut coꝛpoꝛa ſuꝑceleſtia ⁊ elementa ſeru gdum ꝙ habere eſſe nobilius bic eſt dupłr. Ael quia
lugtun unt homini ⁊ ideo remunerant᷑.ſic plante ⁊ anima/ pmanentius. ⁊ quod ſic eſt magis eſt de integritate
sc lia ſeruiunt.⁊ magis ſeruiunt.quia pᷣſtant cihbum.et vniuerſi. Ael nobilius quia cõplctius.⁊ hoc nõ ma
gient magis laboꝛant in ſeruiendo quia dant ſuã ſubſtan gis eſt de integritate niſi cum pfectione cõpletionis
urcalin tiam ⁊ moꝛiunt᷑.ergo magis ſunt renouãda.¶ Itẽ babeat incoꝛruptionẽ durationis.hoc em̃ ipſo ꝙ eſt
iutmnd plante ⁊ animalia ſunt ad laudẽ dei.quia vt patet in coꝛruptibile nõ eſt de ꝑfectione.¶ Ad illug q; obij ʒaqʒ
kun .inuitant᷑ ad laudandũ deũ.ergo ſi laus dei poſt iu citur vltimo de differentijs. dicendũ ꝙ iſtud nõ opoꝛ
tuns dicinm nõ debet minui nec decreſcere ſed augeri. er · tet diuiſio generis in differetias has ſit m ſtatũ.
R go nõ debent cẽſſare plante ⁊ animalia. ¶ Itẽ que poteſt nihilominus dici ꝙ homine innouato om̃es
mnitte ſunt de ꝑfectione vniuerſi nõ debent ceſſare. plan differentie que ſpectant ad cõpletionẽ eius ſaluan-
RD te ⁊ animalia ſũt huiuſmodi.ergo ⁊c. Dꝛima patet. tur.vt coꝛpoꝛeuʒ.animatũ.ſenſibile.rationale.Alie
iine quia tunc vniuerſum erit pꝑerfectius. Secũda patet. differentie.insnimatũ.inſenſibile.irrationale dicũt
e quia nũc ſuꝑfluerẽt ſi nõ eẽnt de ꝑfectione.⁊ pᷣterea perfectionẽ cõiunctam impfectioni. Piſtinguendũ
. 4 ſunt creata inter opera ſex dierũ in quibꝰmundus ẽ eſt igitur ꝙ differentie quedã ſunt ꝑfectiue ſimplr.
nun 4 cõſtitutus ante hominis lapſi/ umE Yeem que ſunt qucdam perfectiue cum diminutione.et ſic ſoluen/
n nobilioꝛa magis ſunt de ꝑpfectione.ſed vegetabilia ? dqum eſt illud. quia pꝛime ſunt de perfectõne vniuer
mui alia nobilioꝛa ſunt coꝛpoꝛibus elcmẽtaribus.qͥa ba ſi ſimpliciter.ſecunde vero ſolnm vᷣm vnum ſtatum.
Pong bent vitã. ergo ⁊c̃. ¶ Item differentie diuidẽtes ge. ù”
i, ¶ Diſtinctio.xlix.De ſtatu et conditione bonoꝛum poſt iudiceuum.
id Oſt reſurrectionem vero facto vniuerſo impletoq; iudicio R᷑. Supꝛa egit magiſter de iudicio. In
Ean n bac parte agit de ſtatu poſt iudiciuz. Et quoniã duplex eſt ſtatus ᷣm duplicem ciuitatem. vnam ſcʒ
– bieruſalem. alteram babilonis. ideo pars iſta duas babet ᷓu pꝛimaeterminat ſtatum ⁊ condi⸗
nun, onem bonoꝛum. In ſecunda ſtatum et cõditionẽ damnatoꝝ.infra diſt.l. Hic oꝛitur queſtio ex pᷣmiſſis ꝛc.
Nunhu⸗ HH Pꝛima pars habet duas. In pꝛima parte Negninae beatitudineʒ ⁊ gloꝛiam a parte ſpiritus. In ſecunda
Piic, vero ex parte coꝛpoꝛis.ibi. Poſt hec queri ſolet᷑ ſi beatitudo ⁊c. Pꝛima pars babet tres partes. In pꝛima de/
uret terminat quid ſit beatitudo ⁊ quid ſit eſſe beatum. In ſecunda vero determinat de beatitudinis appetitu.
Note ibi. Solet etiam queri de beatitudine. In tercia vero determinat modum participandi.vtrũ equaliter par⸗
e ticipetur a diuerſis. ibi. Solet etiam queri vtrum aliquid de deo cognoſt.

Di.

. —„

dauſione linearum. ⁊ bec nõ perit quãtũ ad terrati.

AIN

nus ſunt de pfectione vniuerſi.ſᷣ differẽtie accipiun

*

gi. in

Beterminat beatitudinẽ ? gloꝛis ex patte anime oſtendens quid ſi beati Diſ Xl. x.

tudo.⁊ quid eſſe beatum. *

Oſt reſurrectionẽ vero facto vniuerſo impletoq; iudicio.ſuos fines
hẽbunt ciuitates due. Vna xpᷣi.alia dyaboli. Vna bonoꝝ.altera ma
loꝛum.vtraq; tñ angeloꝝ ⁊ hominũ. Iſtis volũtas.illis facultas nõ
poterit eſſe peccandi.vel vlla conditio moꝛiendi. Iſtis in eterna vita felicit
vyiuentibꝰ. illis infeliciter in eterna moꝛte ſine moꝛiendi poteſtate durantibꝰ.
m̃ vtriq; ſine fine. Sed in beatitu dine iſti. alius alio pᷣſtabilius.in miſeria
yero illi. alius alio tolers ilius pꝑmanebũt.Ex hijs apparet ꝙ ſicut boni diſ⸗
ferenter gloꝛif abunt aij magis. alij minus.ita ⁊ niali differenter in inferno
punient᷑. Sic it em in pomo patris.i.in regno celoꝝ manſiones multe ſunt.
id eſt pᷣmioꝝ differentie.ita ⁊ in gehenna diuerſe ſunt maſiones.i.ſupplicioꝝ
differentie. O mnes tñ eternã penã patient᷑.ſicut oẽs electi eundẽ habebunt
denariũ quẽ paterfamilias dedit omnibus qui oꝑati ſunt in vinea. Nomine
denarij aliquid omnibꝰ electis cõmune intelligit᷑ ſcʒ vita eterna deus ipſe q
omnes fruentur ſed imꝑiter. Nam ſicut erit differens clariſicatio coꝛpoꝝ. ita
dDifferens gloꝛia erit animarũ. Stella em̃ a ſtella.i.electus ab eledo differt in
claritate mẽtis ⁊ coꝛpoꝛis.Alij em̃ alijs vicinius clariuſq; dei ſpẽm contẽpla
buntur.⁊ ipſa contẽplandi differẽtia diuerſitas manſionũ vocat᷑. Domꝰ er⸗
go eſt vna denarius eſt vnus.ſᷣ diuerſitas ẽ ibi manſionũ.i.differentia clari⸗
tatis. quia vnũ eſt ⁊ ſummũ bonũ beatitudo ⁊ vita oĩm.i.deus ipſe.hHoc bo
no oẽs electi ꝑfruunt᷑.ſ alij alijs plenius.ꝑfruent᷑ vero videndo ꝑ ſpẽm non
ꝑ ſpeculũ in enigmate. Habere ergo vitã eſt videre vitã.i.cognoſcere deũ in
ſpecie. Vnde veritas ait in euangelio.hec eſt vita eterna vt cognoſcãt te et
quẽ miſiſti hieſum xpᷣm eſſe vnũ et ſolum verũ deum.hoc eſt habere vitam.
id eſt cognoſcerete.nõ eſt ipſa cognitio que tu es.ſed per cognitionẽ habere
bonum qs tu es.i. vttaags.

BDeterminat de btitudinis appetitu. an ſcʒ oẽs hoĩes velint eẽ beati. b
Solet etiã queri de beatitudine vtrum eam oẽs velint ⁊ ſciant que ſcit vera
beatitudo: De quo Aug.in.xiij.li.de trinitate ita diſſerit. Mirũ eſt cũ cape⸗
ſcende retinendeq; beatitudinis voluntas vna ſit oim. vnde tanta exiſtat de
ipſa beatitudine rurſus diuerſitas voluntatũ.nõ ꝙ eam aliquis nolit.ſed ꝙ
nõ oẽs eã noꝛint.Si em̃ eã oẽs noſcerẽt.nõ ab alijs putaret᷑ eſſe in viute ani
mi.ab alijs in voluptate coꝛpoꝛis. ab alijs atq; alijs alibi atq; alibi. Quõ g
oẽs amant qð nõ omnes ſciunt? Quis põt amare qð nelſcit ſicut ſupꝛa diſpu
taui? Cur beatitudo amatur ab omnibꝰnec tñ ſcitur ab omnibꝰ? An foꝛte ſci⸗
unt oẽs que ipᷣa ſit.s nõ oẽs ſciunt vbi ſit.⁊ inde cõtentio eſt: An foꝛte falſuʒ
eſt qð ꝓ vero poſuimꝰbeate viuere oẽs homines veile. Si em̃ beate viuere
eſt(verbi gra)ſᷣm animi vtutẽ viuere.quõ beate viuere vult qͥ hoc nõ vult:
Nonne verius diximꝰhõ ille nõ vult beate viuere.quia nõ vult ſᷣm virtuteʒ
viuere.qð ſolũ eſt beate viuere.Non g om̃s beate viuere volunt.imo pauci

zZob. xiij.

Caſſiodoꝛus

Aath. xx.

j. Coꝝ. xiij.

ZJoh. xvij.

hoc volunt.ſi nõ eſt.beate viuere niſi m vᷣtutẽ animi viue.qð multi nolũt.

Ita ne falſum erit.vnde nec ipſe cicero dubitauit.ait em.Beati certe omnes

eſſe volumus.abſit vt hoc falſum eſſe dicamus. Quid ergo:an dicendũ eſt

etiã ſi nihil aliud ſit beate viuere & ſᷣm virtutẽ animi viuere.tñ ⁊ qui hoc nõ
vult beate viuere vult.nimis quidẽ hoc videt᷑ abſurdũ.Tale em̃ eſt.ac ſi di
camus.qui non vult viuęre beate.beate vult viuere. Iſtam repugnantiam
quis audiat:quis ferat? ⁊ tamen ad hanc cõtrudit neceſſitas.ſi ⁊ omnes bea
te viuere velle verũ eſt.⁊ non oẽs volũt ſic viue.quõ ſolũ viuitur beate.An

1 .

illud ab hijs anguſtijs poteritnos eruere.ſi dicamus nihil eſſe beate viue/
re niſi viuere m delectationem ſuam. et ideo falſum non eſſe ꝙ omnes be⸗
ate viuere velint. quia omnes ita volunt vt quemq; delectat. Sed illud
quidem falſum eſt. Velle enim quod non deceat,. eſt eſſe miſerrimum.

. e

E

2=2

— —

nec tam miſerum eſt non adipiſei qð velis q; adipiſci velle quod nõ opoꝛteat
Quis ita cecus ſit vt dicat aliquem ideobeatum.quia viuit vt vult.cum ꝓ/
. fecto ⁊ ſi miſer eſſet.minus tamen eſſet.⁊ ſi nihil eoꝛum que perperã voluiſſʒ
haꝛabere potuiſſzʒ. Mala enim voluntate vèl ſola miſer quiſq; efficitur.ſed mi
ſerioꝛ cum deſiderium male voluntatis impletur. Qua pꝛopter quoniam ve
rum eſt ꝙ omnes homines eſſe beati velint. idq; ardentiſſimo amoꝛe appe⸗
tant.⁊ ꝓpter hoc cetera quecunq; appetunt.nec quiſqᷓ; poteſt amare qð om/
nino quid vel quale ſit neſcit.nec poteſt neſcire quid ſit quod ſe velle ſcit.ſe/
quitur vt omnes beatam vitam ſciant.omnes autem beati habent quod vo
lunt.qᷓ;uis non oẽs qui hñt qð volunt continuo ſint beati.Continuo aũt mi
HW feri ſunt qui vel non habent qð volunt.vel id habent qð non recte volunt.
Duis ſit btũs. Beatus ergo non eſt niſi qui ⁊ habet omnia que vult.⁊ nihil vult male.lle
. q quippe beate viuit qui viuit vt vult.nec male aliquid vult.Cũ ergo ex hijs
V 2 duobus conſtet beata vita.licet in malis ſit aliquis bonus.non tamen niſi fi
1 nitis omnibus malis eſt beatus.um ergo ex hac vita qui in hijs miſerijs fi⸗
delis ⁊ bonus eſt venerit ad beatam vitam.tunc erit vere qð nunc nullo mo
do eſſe poteſt.vt ſic homo viuat quomodo vult.Mõ enim ibi volet male vi /
rl uere.aut volet aliquid qð deerit.aut deerit aliquid quod voluerit.quicqͥd
Amabitur aderit.nec deſiderabitur quod non aderit. Et omne quod ibi erit
bonum erit.⁊ ſummus deus ſummũ bonum erit.⁊ quod eſt omnino beatiſſi
mum.ita ſemper foꝛe certum erit.Beatos autem eſſe ſe velle omniũ hominũ
eet. beatos ſe eſſe velle omnes in coꝛde ſuo vident.nec tamen omniũ eſt fides
qua ad beatitudinem peruenitur. ðð

E

NR ¶ Determinat modum participandi beatitudinem. vtrum equaliter partici
J etur a diuerſis. ?? è.
Solet etiam queri vtrum aliquid de deo cognoſcat aliquis magis meritus
vt petrus.qð non cognoſcat aliquis minus meritus vt linns. Pluribꝰvide⸗
tur ꝙ omnia de deo ad beatitudinem ſpectantia omnes communiter electi
cognoſcant.ſed differenter. Nihil enim in deo noſcibile maius digniuſq; vi
detur q; eum intelligere trinum ? vnum.hoc auteʒ omnes tunc per ſpeciem
cognoſcent. vnde ſequitur vt non ſit aliquid beatitudini pertinens incogni
tum alicui beatoꝛum. Omnes ergo cuncta illa videbunt quoꝛũ cognitio ſer⸗
uit beatitudini.ſed in modo videndi differunt. Alius eniʒ alio magis. alius
—H” alio minus fulgebit.
De paritate (¶ Solet etiã qri an in gaudio diſpares ſint.ſicut in claritate cognitionis diffe
ug· h, de, varie pꝛemioꝛum dignitates. Sed vbi deus erit omnia in omnibus. erit etiã
iiiin diſpari claritate par gaudium. vt qð habebunt ſinguli.commune ſit om/
nibus.quia etiaʒ gloꝛia capitis omniũ crit per vinculum charitatis.Ex hijs
datur intelligi ꝙ par gaudium omnes habebunt.⁊ ſi diſparem cognitionis
claritatem. quia per charitatẽ que in ſingulis erit perfecta.tm̃ quiſq; gaude⸗
bit de bono alterius.quantum gauderet ſi in ſeipſo haberet. Sed ſi par erit
cunctoꝝ gaudiũ.videt᷑ ꝙ par ſit omniũ beatitudo?qð cõſtat omnino nõ eſſe
Ad qs dici poteſt ꝙ beatitudo par eſſet ſi ita eſſet par gaudiũ.vt etiam par
eſſet cognitio.ſᷣ quia hoc nõ erit.nõ faciet paritas gaudij paritatẽ beatitudi
nis. Poteſt etiã ſic accipi par gaudiũ vt non referat᷑ paritas ad intentõnem
affectionis gaudentiũ.ſed ad vniuerſitateʒ rerũ dę qbus gaudebit᷑.quia de

. oouopnmne re vnde gaudebit vnus gaudebunt omnes.
ND intelligentiã hnius partis querit᷑ de bea/ l Qucſtio. I. ”õ
A] atudine.⁊ de boc ſex querunt᷑. Dꝛimo queri ¶ Circa quain ſic pceditur ⁊ oñditur ꝙ beatitudo ſit

appetibilis. Lercio in quo ſit. Quarto ſm quid in / ommis pfectio creature eſt creata. quia deus null ius
ſit. Quinto de eius actu ſiue oꝑatione. Sexto di eſt foꝛma ꝑfectiua.ergo beatitudo eſt bonũ creatů.
ferenti participatione. H ¶ Itẽ omne creatũ qð nõ eſt tranſcengeng vt ens
;ð T 53
—
O

Li.

c vnũ eſt alicuius generis determinati. H beatitudo

eſt bonũ creatũ vt ꝓbatum eſt. ⁊ nõ eſt ttaſcendens

eo ꝙ in pauciſſimis reꝑitur.ergo ⁊c. ¶ Item qð eſt

generis determinati ⁊ eſt in aliquo ita ꝙ ſine eo res
põt eſſe eſt in genere accidentis.ſᷣ beatitudo eſt hu/
iuſmodi.ergo eſt in genere accidentis. .
bonũ generis determinati ᷣm qð homo denominat᷑
qualis.⁊ qð eſt ꝑfectio ipſius anime eſt in pᷣma ſpe/

cie qualitatis ꝗᷓ eſt habitus ⁊ diſpoſitio.ſᷣ beatitudo

eſt bonũ creatũ ⁊ generis determinati vt ꝓbatuʒ eſt
⁊ ꝑficit naturã.boc conſtat.ergo ⁊ci¶ Contra.ꝙ nõ
ſit bouũ creatũ videt᷑.quia beatitudo ſatiat noſtrũ
appetitũ.ſᷣ nibil ſatiat aie humane appetitũ niſi ſo/
la trinitas. quia cũ ſit nata capere den. nibil minus
deo ipſam implet.ergo ⁊c. ¶ Ite beatitudo eſt finis
vltimus vltra quẽ nõ eſt finis alius.ſᷣ finis vniuer/

ſalis eſt ſolũ bonũ increatũ ſicut pꝛincipium pꝛimũ.

ergo ⁊c. ¶ Itẽ cꝙ nõ ſit generis determinati videt᷑.
quia vt dicit boetius. beatitudo eſt ſtatus oĩm bo/
noꝛum aggregatione ꝑfectus.ergo complectit᷑ om̃e
bonũ. Sed omne bonũ in pluribꝰgeneribꝰ determi⸗
natur nõ in vno.ergo 2/3
cidentis videt᷑.quia beatitudo eſt nobilifſima oim
pfectionũ.ſed accidentalis foꝛma minꝰhabet de no/
bilitate qᷓ; ſalis.ergo impoſſibile eſt ꝙ beatitudo fit
in genẽ accidentis.¶ Itẽ ꝙ nõ ſit ĩ qlitate videt᷑.qͥa
phs diffinit felicitatẽ dicens ꝙ eſt actus ᷣm virtutẽ
pfectus.⁊ ꝙ ita ſit patet.quia habitus ꝑficit᷑ ꝑ actũ
Si ergo beatitudo eſt vltima perfectio eſt actus.ſed
1 actus eſt in genere actionis.ergo ⁊c.¶ R.dðm q;

beatitudo eſt finis ſatians noſtrũ appetitũ. Satiäs

autẽ noſtrũ appetitũ eſt duplr. Ael ſicut obiectũ vel
ſicut infoꝛmãs.Satians noſtrũ appetitũ ſicut obie/⸗

ctum ſolus deus eſt. ad quẽ capiendũ humana ani /

ma oꝛdinat᷑. Satians autẽ ſicut infoꝛmans eſt ipſa
influentia dei in animã que eſt ipſa deifoꝛmitas ⁊ ſa
tietas. Mon beatitudinis cõmune eſt ᷣm pᷣus ⁊ po/
ſterius ad beatitudinẽ increatã. que eſt finis ſatiãs
vt obiectũ.⁊ ad creatã que eſt ſatiansvt infoꝛmans.
2 per pᷣus dẽ de beatitudine increata.ꝑ poſterius de
creata.quia nõ ſatiat influentia obiecti niſi ꝓpter ob

iectum.Et ex hoc patet pᷣmũ.quia boetius loquitur

de obiecto ſatiante. ſimilr de fi
tionẽ.⁊ de fine qui infoꝛmat.¶ Ad illud
2 tur qꝙ nõ eſt generis determinati. dico ꝙ immo. Oꝛ

qui terminat inten

obijcit ꝙ eſt ſtatus cõtinens omnia bona.dico ꝙ cõ
plecti omnia bona.hoc põt eſſe dupir vel ſᷣm verita

tem.vel ſᷣm equiualentiã. Scom veritatẽ nõ opoꝛ/

tet ꝙ omnis generis bonũ cõtineat.continet tamen

m equiualentiã.quia cõtinet ti bonũ qdð ſufficit ⁊
equiualet mmo pᷣponderat omni bono.⁊ tale non
5 poteſt eſſe generis determinati 2
citur ꝙ nobilioꝛ eſt perfectio ſalis.dom ꝙ iſtud eſt
verũ quantũ ad pꝛimñ eſſe.nõ tamen uantũ ad eẽ

ſcdᷣin ſiue bene eè. imo accidẽtalis foꝛma eſt pfectio

ipſius cõpoſiti qᷓntum ad bene eſſe.ſicut patet de co
4 loꝛe et odoꝛe in roſa. Aliter põt dici ꝙ accidens eſt
pduplex. Quoddã nãq; eſt qð cauſatur ex pꝛincipijs
ſubiecti.⁊ tale ignobilius eſt ſᷣali foꝛma ꝓ eo ꝙ ab
ipſa hʒ oꝛiginẽ. Quoddã qð cauſat᷑ a ſuꝑioꝛi.⁊ tale
pot eſſe nobilius ꝓ eo ꝙ dirigit cui iungit᷑. Et qꝛ bea
titudo iungit animã ſummo deo vbi eſt terminatio
omnis appetitus. ⁊ oꝛtũ habet a deo nõ ab aia. ideo
S vpatet illu (Aan qð querit᷑ cuiꝰgeneris ſitdi⸗

7

tẽ omne

tẽ ꝙ nõ ſit in genere ac

Ad illud qð obijci-

dillud qd obij/

cend q; beatitudo creata nõ dicit dctutn pue. quia

conſtat ꝙ; actus gloꝛioſus ab aliquo babitu ꝓcedit.

Mec dicit babitũ pure. quia dicit ꝑfectionẽ fũmã qᷓ
eſt in actu cõtinuo. ideo neceſſe eſt vt dicat habitũ
vt actũ ſiue in actu.ſicut ſi diceret ſcientiã que ſemꝑ
eſt in cõſiderando.quia vero pᷣncipalius dicit babi⸗
tum ⁊ deifoꝛmitatẽ.ideo ⁊ ſi dicat rem duplicis gene
ris.tñ pᷣncipalius genus qualitatis.Et eſt exemplũ.
quia figura dicit diſpoſitionẽ qualitatis in quantita
te.pᷣncipalius tñ diſpoſitionẽ.vnde dicit qualitatex
in quantitate.⁊ eſt in genere qualitatis.ſimilr intelli
gesdum eſt in ꝓpoſito.

¶ Dualiter beatitudo ſit appetibilis.Et querit᷑ vtrũ
omnes appetant beatitudinẽ verã.Et ꝙ ſic videtur.
quia dicit Boetius ꝙ inſerta eſt mẽtibus boᷣn veri
boni cupiditas.ſed verũ bonũ eſt qd nos beatos ef⸗
ficit.ergo om̃s appetunt beatitudinẽ verã.¶ Item
phs dicit q omnia bonũ exoptant. aut exoptaut
bonũ qdᷣcunq;.aut bonũ qʒ ſufficit.Si qdcunq;.tũe
pꝛoceſſus eſt in infinitũ. Conſtat ergo ꝙ bonũ quod
ſufficit. ſed nullũ bonñ eſt ſufficiens implere animã
hbumanã niſi beatitudo vera.ergo oẽs bomines ap/
petunt beatitudinẽ verã.¶ Itẽ ꝙ hõ appetat beati
tudinem. aut hoc eſt naturale. aut deliberationis. Si
deliberationis.ergo põt appetere cõtrariũ ſcʒ m iſe/⸗
riam.cuiꝰcontrariũ dicit Aug.in.iij.li.de li.ax. ap/
petit appetitu nali.ſed nalis appetitus eſt cõmunis
omnibꝰ⁊ ꝑpetuus.ergo ſi talis eſt appetitus beati/
tudinis.patet ⁊c ¶¶ Item vnũquodq; ꝑfectibile na
turaliter appetit ſuã ꝑfectionẽ.vðͤ anima bumana na
ta eſt pfici bernegire vera.& omnis aia appetit bea
titudinem verã.¶ Contra.in vita poſſumꝰ diligere
incognita nequaqᷓ vt dicit Augꝰ.ſed multi ſunt qui
ignoꝛant qͥd ſit ⁊ vbi ſit beatitudo noſtra.qdð patet.
quia ponunt beatitudinẽ in diuitijs ⁊ honoꝛibus.æ
⁊ beatitudinẽ verã nõ appetunt. ¶ Item peccatũ
eſt ſpꝛeto bono incõmutabili rebꝰ cõmutabilibꝰ ad⸗
berẽ. btitudo ẽ bonũ incõmutabile. ois pctõꝛ bea
titudinẽ veraʒ ſpernit.ẽ nullus appetit. Si dicis q;
ſpernit appetitu deliberatiuo.ſᷣ appetit naturali.c
nihil eſt. quia qd; naturale eſt nõ aſſueſſit in ↄtrariũ.
ergo nunqᷓᷓ ꝑ aſſuefactionẽ ſpernere poterit. ¶ Ite,
beatitudo aut appetit᷑ ꝓpter ſe aut ꝓpter aliud. Si
Apter aliud.ergo nõ appetitur vt beatitudo.quia il⸗
lud facit beatũ in quo finis conſtituit᷑. appetit᷑ ergo
. Aprer ſe.ſed multi ſunt qui fruunt᷑ vtendis ⁊ vtunt᷑
fruendis. ergo multi ſunt qui verã beatitudinẽ non
appetunt ꝓpter ſe. ̊ nec appetunt.¶ Itẽ ſi appetit
aut in rõne comodi.aut in rõne honeſti.Si in rõne
comodi.cũ appetitus comodi ſit in animalibꝰ bꝛu/⸗
tis.ergo ⁊ beatitudinis.Si in rõne boneſti.cũ amoꝛ
honeſti nõ ſit in malis.ergo nõ appetit᷑ ab ipſis ma/
lis. ¶R. dm ꝙ cũ duo ſint que faciant appetituʒ
ſcʒ cõuenientia ⁊ indigentia.qm̃ igit᷑ anima rõnalis
creata ẽ ad dei imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ ⁊ facta eſt ca/
pax boni ſufficientiſſimi.⁊ ipſa ſibi non ſufficit.cũ ſit
vana ⁊ deficiens.ideo dico ꝙ verã beatitudinẽ appe
tit n Kuraliter. ¶ Ad illud ergo qð obijcit᷑ in cõtra/7
rium ꝙ multi ignoꝛant veram beatitudinẽ. Rñdent
aliqui ꝙ ante appetitum deliberatiuũ opoꝛtet cogni
tionem pᷣcedere.ſed nõ appetitũ naturalẽ.Sed boc
nibil eſt. quia ſicut in nobis eſt duplex amoꝛ. natura
li ⁊ deliberaciunpe fie ſilt 1 vuplex cognitio. ſicut

— — —

EC— —

ſtir
i
nii
ten
Gc
wi
t
lus

fi
.
hei
16.
en
ha
ngi
ico
tuni
nep
mhr
nie⸗
Atn⸗
inns
woden
wern
mit
irgi

Gn

Khr;
nprn
ie
Gs

mi

N.
106
16
bgur
lep
e

delberatiua cognitio deliberatiuũ amoꝛẽ pᷣcedit. ſic
nalis naturalem. Et ꝓpterea doᷣm ꝙ ſicut duplex eſt
inſtinctus ad bonũ ſcʒ in generali ⁊ in ſpãli.ſic ⁊ du
plex appetitus.⁊ dictamen boni in generali venit a
cognitione nali.et qtum ad hoc nõ eſt erroꝛ.ſᷣ dicta/
men in ſpãli illiꝰvel illius nõ eſt oino ab habitu na/
turali.ſᷣ ꝑ aſumptionẽ factam a rõne deliberante.⁊
circa hoc eſt erroꝛ. Silr et de appetitu intelligendũ.

oẽs ergo habẽt appetitũ beatitudinis vere in gene-/

rali.⁊ habent cognitionẽ in generali.oẽs em̃ credũt
ꝙ beatitudo ſit bonũ qd ſufficit.⁊ oẽs iſtud appetũt
In ſpãli vero qñ aſſumit boc ſufficit ſc bonoꝛ .
pecunia.errat cognitio ⁊ dedlinat affectio.Et eſt ſile
de eo qui vult emere aurũ.⁊ credit hoc fruſtũ auri/
calci eſe.et fruſtũ auri credit eſſe auricalcũ.Si que/
ras ab co in generali quid velit emere.rñdet aurum
Si queras qð fruſtũ vult emere.rñdebit ꝙ hoc de⸗
mõſtrato auricalco.Silr᷑ ſi ab auaro queras vtrum
appetat beatitudinẽ verã ⁊ velit babere.rñdcbit q;
ſic. Si queras quid velit.vtrũ paradiſum vel dena/
rium:? Rñdebit denariũ.⁊ huiꝰ rõ eſt.quia hic credit
ſufficientiã.ibi nõ. Si queras quõ cognouit in gene
rali.dico ꝙ innata eſt illa cognitio. Si queras ꝑ qͥd.
dico ꝙ ſufficientiã cognoſcit ꝑ indigentiã.Si po⸗
nas ꝙ puatio nõ eſt via cognoſcendi habitũ.ddm ꝙ;
eſt quedã indigentia oino puans q̃dã diſponẽs ⁊ in/
clinans.et hec ẽ rõ cognoſcẽdi.vñ ſi materia neceſſe
baberet potentiã cognoſcendi.cognoſceret tig⸗ foꝛ
mam ad quã inclinat᷑ et diſponit᷑.ſic anima ſufficiẽ/
tiam ꝑ ſuã indigentiã. Poſſet tñ dici ꝙ cognitio bea
titudinis ⁊ multarũ rerũ naturaliũ vtputa numer⸗
nãlis nobis innata eſt. et ſi anima creata dicat᷑ eſſe
vt tabula raſa hoc intelligit᷑ ſolũ quantũ ad ſpẽs et
ſimilitudines q̊s cognoſcit ꝑ ſenſus. Ael dicat᷑ ter/
cio mõ ſicut in pᷣmo libꝛo dictũ eſt de charitate quõ
cognouerit eam qui non babet.⁊ tũ ſine receptione

ſpeciei a ſenſibus.Quilibet iſtoꝝ modoꝝ multũ eſt

ꝓbabilis. Alia duo patẽt.Ad vltimũ dðm ꝙ beati⸗
tudo appetit᷑ ſub rùne comodi. illud comodũ eſt
ꝓpꝛium nature rõnalis.quia hec ſola eſt capax dei p
cognitionẽ et amoꝛẽ. vnde ⁊ ſi animalia appctãt co/
modũ.illud appetunt a qð ſunt.
i

Queſtio.ij Ü ..
¶ De beatitudinis ſabiecto. Et quent vtrũ bõ ſit ſub

ectum beatitudinis m anima. an totũ cõiunctum
Et ꝙ totũ cõiunctũ videt᷑ Aug.xix.de ciui.dei.ſum/
mum bonũ a quo bõ beatus efficitur. ex vtriuſq; bo
nis conſtat aie ſc; ⁊ coꝛpoꝛis. ¶ Itẽ de ſpũ ⁊ anima
dicit. ꝙ deus factus eſt hõ vt totũ hominẽ beatifica
ret.exterius ꝑ humanitatẽ.interius ꝑ diuinitatem.
3s Anbbel. diffiinens beatitudinem dicit ꝙ eſt
ſufficientia omniũ bonoꝝ.⁊ bona illa diuidit in bo/
na anime ⁊ coꝛpoꝛis.¶ Itẽ rõne videtur.quia pꝛe/

„

mium rũdet merito. ſed meritũ eſt totius cõiuncti.
quia anima exuta nõ meret᷑ergo nec btitudinẽ ſiue
pꝛemiũ. ¶ Item beatitudo orboni miſerie. ß miſe
ria eſt nõ tiñ anime ſed etiã eſt totius cõiuncti.maxi
me rõne coꝛpoꝛis.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſi beatitudo oĩno
reſpiceret animã vt ſubicctum.ergo nõ neceſ eſſet
coꝛpus reſurgere.ergo ⁊c. ¶ Contra.ſuper illud o.
beata gens cuius dñs deus ⁊c.glo.beatitudo bomi/
nis tm̃ in gia eſt. quia aia hois tm̃ capax eſt valens
frui illa. ¶ Itẽ rõne videt᷑.qꝛ beatitudo conſiſtit in
deo. quis ipſe eſt finis vltimꝰ in quo ſtandũ eſt. ſo/

lus ſpũs ad deũ videndũ ⁊ amandũ conuertit᷑.ergo

beatitudo eſt in ſolo ſpn. ¶ Itẽ beatitudo gloꝛie re⸗
ſpondet grtie.ſed gra cũ ſit qualitas ſpũalis eſt bo
minis rõne ſolius aie. et beatitudo.quia quantuʒ
ſe extendit dipoſitio ad foꝛmã tm̃ ſe extendit foꝛmas
Itẽ ſi aliqua paſſio ineſt aliqͥbus ſubiectis. ineſt
m aliquid cõe.̊ᷣ btitudo ineſt angelo ⁊ bomi. ergo
