taria aſſumptio.et ideo non competit eis relaxatio.

niſi foꝛte ꝑ medium ſiue per accidens.Si quis enim
vellet crucem ꝓ moꝛtuo patre aſſumere non cſt ali
qualiter negandum qꝙ ſi voluntas ſit ſummi ponti⸗
ficis quin indulgentia illa pꝛoſit.Ex his patent ob/

iecta ad vtranq; partez. Ad illud em̃ quod obijci 74

tur ꝙ poteſt.dom ꝙ verum eſt ꝑ modum adiutorij
et ſuffragij. Lamẽ ad illud quod obijcit᷑ de poteſta/
te clauis.ꝙ põt vſq; ad apertionem celi. Dðm ꝙ ſi
intelligat ꝑ modũ iudicij non habet veritatem ni/
ſi q;tum ad eos qui ſunt de eccleſia militante.Si q;;
tum ad adiutoꝛiũ.ſic qᷓtum ad omnes bonos qͥ ſũt

extra celum. Unde nota ꝙ quidam ſunt de eccleſia 7 5

triumpbante.et ſuꝑ tales non poteſt nec iudicando
nec adiuuando. Quidam de militante.⁊ ſuper tales
põt tam adiuuando qᷓ; iudicando. Quidam in ſtatu
interno qui iam indicati ſunt et tamen miſeri ſunt.
et ſuper tales non poteſt iudicando ſed poteſt adiu/
uando.quia dum viuerent meruerunt a

uuari. Et
ſic patent obiecta ad pꝛimam partem. ¶ Ad illud 75

quod obijcitur ad oppoſitum ꝙ non poſſit pꝛopter

boc quod dicit ſuper terram. dicendnm ꝙ illud in/
telligitur de iudiciaria p oteſtate. Nibilominus tamm̃
poſſit dici ꝙ quodammodo ſuper terram ſunt dum 77

ſuper terram hoc meruerunt. Ad illud quod ob⸗

ijcitur de abſolutione et ligatione poteſt reſponderi
ꝙ non eſt ſimile.quia pꝛonioꝛ eſt deus ad miſericoꝛ/

diam. et ideo abundantioꝛem dedit potentiaz ad mi
ſerendum. Ael dicendũ ꝙ aliꝰſe põt in hac vita lig

re ꝓ eo ꝙ ex vinculo charitatis alius abſoluif.
Ad llud qð obẽ de relaxatõne ꝙ indudit iudiciũ 28

ñdendũ ꝙ ipſe ꝓccdit trelapatio pie diiie 7
79 obijcit q̃re
7² nõ abſoluit ſolo verbo omnes qui ſunt in purgato/
rio. dům ꝙ ſi deus ꝑ ſeipᷣm ſic miſeret᷑ vt ſemꝑ velit
tenere ſuam iuſticiaʒ.multo foꝛtius dei miniſter.vñ
diſpenſatio bonoꝝ eccleſie diſcrete ⁊ cũ moderamie
ſupplenda eſt. Alioquin niſi diſcrete fieret.deus non
acceptaret.et ne bona ſpũalia poſſent diſſipari.aut
contra diuinã acceptationẽ tribui.qᷓ;uis poſſent bo
na tꝑalia non ſolum diſpenſari.verũetiam diſſipari
de facto.ideo taliter dictat ius diuinũ eſſe faciendũ.

ſic reſpicit ſolos viuos.¶ Ad illud quo

Si quis aũt ↄtendat vicariũ ieſu chꝛiſti habere iudi

ciariã poteſtatem ſuper eos qui ſunt in purgatoꝛio.

nõ eſt ei multum impꝛobe reſiſtendum.dum tñ hoc
dictat ratio vel autoꝛitas manifeſta.Quicqͥd em̃ lo/

quamur diſputantes vel etiam pꝛedicantes.hoc ſa⸗

na fide tenendum eſt ꝙ dñs vicario ſuo plenitudinẽ

potcſtatis ↄtulit.⁊ tantaʒ recepit poteſtatẽ quantã
debebat homini puro dari.⁊ hoc ad edificationẽ coꝛ

poꝛis ſui.quod eſt eccleſia.vnde ſuper boc non iudi

care ſed gratias plurimas deo debemꝰ agrer.

= QAueſtio. vj — n2
¶ Quantum valuerint bomini hmõi indulgentie q̃ fi/
unt:Et ꝙ valeant tantum quantũ pꝛedicant᷑ videt᷑
quia dicit᷑ Job.xiij. Non indiget deus noſtro men
dacio.ergo videt᷑ ꝙ ſummus pontifex ſuis lr̃is me/

tiri non debeat. Si ergo verum dicit. tantam tribuit
indulgentiam quantã ctiam ſuis lr̃is ꝓmittit.

Item qui ꝓmittit aliquantã ſummã pecunie te.
net ci ſi eſt in ſoluendo. Sed ſummꝰ pontifex ⁊ alij
qui dant indulgentias pꝛomittunt aliquam ꝑtezs pe

nitentie relaxare. ergo ſi poteſt ſoluere tenetur.

aũt poſſit videt᷑ ꝑ illud q; dicit᷑ ij. Coꝝ.ij. Si qͥd do
naui in ꝑſona chꝛiſti.glo.ac ſi chꝛiſtus donaſſet.ſed

vpᷣs potuit totum ↄdonare.ergo ⁊c. ¶ Item aliquiſ

cpiſcopus poteſt aliquantã indulgentiã facere. eſto

w. xx. vel.xl. dieꝝ. ſed ſummꝰ pontifex plꝰpõt qᷓ; om
nes cp̃i. co ꝙ plenitudinem bhabet poteſtatis ſuper

omnes.& plus poteſt dare qᷓ; om̃es.ergo videt᷑ ꝙ to

tum poſſit condonare.ergo ſi totũ.⁊ ꝑ ↄſcqauens q̃n
tamlibet partẽ.

pari ratione vni poteſt dare quod diuiſim dat oĩbꝰ.

ergo totũ ↄdonare.g tantũ valent indulgentie qn/
Contra. Si tantũ va

tum ſonant e pontificales. t
lent indulgentie quantũ dicit᷑.g cũ multe ⁊ large in/

dulgentie fuerint.⁊ merita ſint adeo pauca nunc
vix poteſt homo ſibi ſufficere.vr ꝙ iam totus theſau
rus eccłeſie a longo tꝑe defeciſſet.⁊ ita nulla indulgẽ
Grkgi tantum valẽt quantũ dicit᷑

tia nũc valeret.¶ .
ſed in aliquibus indulgentijs ꝓ adiutoꝛio facto fa/

bꝛice eccleſie vel cõſimili.indulgentie partis tercie

pnie ꝓmittunt᷑.ergo ſi detur pꝛimo vnꝰ denariꝰ.⁊ ſe

cundo ſecundus.⁊ tercio tercius.vr qꝙ ille qui mille
peccata cõmiſit.ꝓ tribus obolis vel dvenarijs ſit libe
ratus.quod non tm̃ falſum ſ᷑ etiam irriſione dignuzʒ
clice tẽ ſi tantũ valẽt qᷓn/
tũ dicitur.ergo ſi peccatoꝛi qui debet nouẽ annos re
mittunt᷑ anni tres ¶ Similit illi qͥ debet.xxx.remitti
tur tercia ꝑs.⁊ ita decenniũ.vẽ ꝙ repoꝛtet cõmoduʒ
tẽ ſi tantũ valẽt quantũ dicit᷑.er

iudicat omnis anima recta.

de malicia ſua. ¶
go ille ꝗ habitat iuxta cccleſiam in qua eſt indulgen
tia vniꝰ anni.dũ viſitat ecciam.tantũ bʒ quantũ ille

tẽ. ¶ Item ſummus pontifer põt face.
re indulgentiam generalem vnius diei. g centũ mili
bus poteſt dare vnum dicm.ita ꝙ cuilibetvnũ.ergo

III

qui longe diſtat p duas dietas. ⁊ diues offeꝛens vnũö⸗·

obolũ tantũ hʒ quantũ vna pauꝑcula. Sed hec om⸗

nia ſunt abuſioncs.& nõ tantũ valent indulgẽtie qᷓn
tũ eccleſia pꝛedicat. e dn q; cõiter hᷣm doctoꝛes
ad hoc ꝙ indulgenti

tie vel relaxationes aliqͥd valeãt
exigit᷑ duplex conditio ex parte donantis.et duplex

ex partce recipientis.Ex parte dantis reqͥrit᷑ potẽtia.

requirit᷑ etiã honeſta ⁊ rõnabilis cã.Mõ em̃ creden/

.

₰

da eſſet indulgentia alicuiꝰvaloꝛis ſi quis daret ea5
euntibus videre toꝛneamẽta.Ex ꝑte recipientis du/

plex. ſ.ↄfeſſio cũ vera contritione.⁊ fides cũ vera de
uotione.vt vere de pctis ſit penitens. ⁊ vere ↄſidẽs
paſtoꝛis indulgentia ſibi valcat. His pꝛeſuppoñi/
tis dixerunt aliqui hmõi indulgentias aliquid vale-

re.ſed nunq; tantũ quantũ ꝓmittit᷑.ſed aliquid va/
lẽt modicũ ſᷣm ꝙ meret᷑ fides ⁊ deuotõ. Pꝛedicat tñ

boc eccleſia.vt filios ſuos bona quadã deceptiõe ad

bonũ alliciat.ſicut młier filio pomũ ꝓmittit qð poſt
ea nõ donat.Sed iſtud eccleſie eſt derogare.dicẽdo
cã ſub ſpecie quadã mentiri.⁊ oꝑa inania ⁊ puerilia
⁊ iocoſa eẽ que facit.quod abhoꝛret mẽs recta.Alij

dixerunt ꝙ ſimpliciter tantũ valent quantũ ꝓmit/

tunt.qꝛ nõ ↄſiderat᷑ hic emptio.ſed eccleſie largitas.
⁊ equa eſt hic conditio q̃cũq; ſit ille qui ſe diſponat.

Vngde ſicut viues mittens ad tavernam tantum ba
bet de vino quantũ bʒ vetula pauꝑcula ſi par pꝛeciin

mittat.ſic in eccleſiaſtica volunt intelligi indulgẽtia

Scd iſta poſitio vr adhuc nimis magnũ foꝛũ facere

de indulgentijs.ac ꝑ hoc potiꝰfacit ad vilificationeʒ
ipfarũ q; ad laudẽ.Tercij dixerunt.qꝙ ad hoc ꝙ vale
ant iſte in dulgentie tantũ quantũ ꝓmittit᷑necrio re

cauerũt qñ libere tantũ ełyne facit p eccleſie ſubleua
tionc.quantũ vellet dare ad hoc vt remitteret᷑ ter/
cia pars pnie ſue.ſiue quantũ debvret velle dare. Sʒ
certe ſi ita efſet.nulla eſſet in mũdo relaxatio ſed ſo/
lum cõmutatio ſi qͥs inſpiciat. Doſſumꝰ igit᷑ dicere.
ꝙ quantitas indulgentie attẽdit᷑ reſpectu pene ſᷣm
ꝙ; bʒ rõnẽ pꝛecij vel debiti ſoluendi.nõ rõne antido/
ti vel purgatõnis ſcoꝛie pcti.quã ncce eſt amoueriꝑ
ſcdam penam.vtputa pꝑ ↄtritionẽ.vel alicꝰ pene ꝑer-
peſſionem. Hec aũt quantitas menſurat᷑ ſᷣm rectuʒ
iudiciũ ſui pontificis vel e qͥ indulgentias facit. Il

le aũt qͥ dat indulgentias cũ eas tribuit.ↄſiderat cãʒ
pꝓ qua reputat cũ dignũ tanta gra.⁊ m ꝙ plus vel

minus accedunt hoĩes ad illã cauſam.plꝰ vel minuſ
pticipant de indulgentia. At verbi gra.ſtationes ro/

me inſtitute ſunt vbi ſunt indulgentie determinate.
boc inſtituerũt ſancti patres ꝓpter pegrinos qͥ veni/
ebant de locis remotis.nec exiſtimauerũt dignũ eſſe
tanta gẽa cũ qͥ eſt natꝰ iuxta eccliam. ſicut eũ qͥ ꝑ lon
gã venit viam.vñ nec tantã recipit indulgentiã ß̃ ali
quantã. Concedo igit᷑ indulgentie quantuz eſt ex
ptãte dantis tantũ valent quantũ ꝓmittũt.ſicut on
dũt pme rõnes. Coneedo nihbilomin? ꝙ cuilibz valẽt
tantũ.nec cequalit᷑ oibꝰ.ſ̊ ſᷣm exiſtimationẽ eiꝰ quam
hñit vel habere debuit qͥ indulgẽtiã fecit.quam non
opoꝛtuit expꝛimere. quia omnes fideles debẽt illud

in coꝛde pᷣſupponere ꝙ dona ⁊ miſerationes ſancti

ſpũs donent᷑ cũ cq̃ libramine. nec hoc dʒ aliquẽ ab

qjuirit᷑ exiſtimatio iuſta. Juſtã aũt exiſtimatiões vo⸗

bis retrahcre.qꝛ ſo plus valẽt ſi hõ ſit in charitate q

valeat obſequium vel aliud aliqͥd ꝓ qᷓ indulgeẽtia cõ
ceædit vel donat Ex boc patẽt oia obiecta.

* „

de.

nnkidſ
neſhinn
füäne
Sigome
Nnchend
tiisand
s thertn
lenin
mslalnle
tiltiihe
üecei⸗
mint
dnerdann
Aitaintn
Marösf
Nartamint
eleniecher.
Hemnun unnn
gcrkizrtri
mnagifiſn
ctid flini⸗
ntgniefti
Ntnetiinen
NKimi

Ninane

E
—

HW . . 5

venialiů.

—

let etiam queri vtruz poſt banc vitam ⁊c. Supꝑꝛa egit mꝗr̃ de temꝑis opoꝛtunitate q;tũ ad remiſſio
nem moꝛtalin.bis ſecundo agit de opoꝛtunitate ꝙtn ad remiſſionẽ venialiũ. Et bʒ bec pars duas. vn
pꝛima pcedit ad veritatẽ oſtendendã. In ſecũda ſe exercet ad veritatẽ defendendã.ibi. Hic obijci po
eſt ſi ꝑ lignũ.fenũ ⁊c. Dꝛima pars bʒ duas. In pꝛima oñdit a quibꝰhomo purget᷑ in purgatoꝛio.ſ.vtrũ a p-

na an etiã a culpa. oſtendens ꝙ a culpa. In ſca agit de diuturnitate purgationis. ibi. In illo aũt igne purga/

„ . „ —

toꝛio cc. Sily ſcda pars in qua veritatẽ oñſ am defendit bʒ duas. In pᷣma em̃ diſſoluit quãdã ſopbiſticã rati/

onem. In ſcda vo exdudit quandã appentem ſolutionẽ.ibi.Sed foꝛte dices illud accipiendũ

Sſtedit ꝙ homo purgat᷑ in purgatoꝛio a culpa. a

Olet etiã queri vtrũ poſt hanc vitaʒ aliꝗ pctẽ
Diſt. XXI. remittãt. aliqᷓ pꝰ hãc vitꝭ remittãt chꝛiſt⸗
Math. xij. oſtẽdit in euãgelio vbi ait. Qui peccauerit in

(ſpmſctm̃ nõ remittet᷑ ei neq; in hoc ſeculo neq; in futu⸗
ro. Ex quo dat᷑ intelligi ſicut ſancti doctoꝛes tradunt.
ꝙ quedam peccata in futuro dimittentur. Queda em̃
culpe in hoc ſeculo relaxant᷑.quedã vo ꝑue etiaʒ in fu
turo. que quidẽ poſt moꝛtem grauãt.s dimittunt᷑ ſi di
gni ſunt.ſi bonis actibus in hac vita meruerunt vt di /
mittant᷑ eis. De illis etiam qui ediſicant lignum. fe⸗
num. ſtipulã. dicit Aug. ꝙ ignem tribulationis tranſi//
toꝛie inuenient cremabilia edificia que ſecũ poꝛtaueft
cremantem. Ait em̃ ſic. Poſt iſtius ſane coꝛpoꝛis moꝛ⸗
tem.donec de igne purgatoꝛio veniat᷑ ad diẽ damna/
tiõis vł remuneratõis.ſi hoc tempoꝛis interuallo ſpiri
tus defunctoꝝ qui ediſicauerũt lignũ.fenũ.ſtipulam
huiuſmodi ignem dicant᷑ ꝑpeti.quem alij non ſentiũt.
qͥ hmõi edificia poꝛtauerunt.vt inueniãt ignem tranſi
toꝛie tribulatõis venialia cremãtẽ.nõ redarguo.quia
foꝛſitan veꝝ eſt. Sʒ qꝛ dicit᷑ ſaluus erit qᷣſi ꝑ ignẽ. ↄtẽ/
nit᷑ ille ignis. Gꝛauioꝛ tñ erit ignis ille. q; qcqͥd poteſt
homo pati in hac vita. Hic aꝑte inſinuat᷑ ꝙ illi qͥ ediſi
cãt lignũ.fenũ.ſtipulã.quedã cremabilia edificia.i.ve
nialia pctã ſecũ poꝛtãt.q in igne emẽdatoꝛio cremat᷑.
vñ ↄſtat quedã venialia pctã pꝰhac vitã deleir.
(¶SDe diuturnitate purgationis. b

¶ In üllo aüt igne purgatoꝛio alij tardiꝰ. alij citius pur⸗

gant᷑. ᷣm ꝙ iſta peüna magis vel minꝰamauerũt. Vñ
aug. Poſt hãc vitã incredibile nõ eſt nõnullos fideles

2

Aug.in li. de
ciui.dei.

Aug. in enchi.

Quid ſit b
edificare lignũ.

peũtia dilexert tãto tardiꝰcitiꝰq; ſaluari Vlñ ñ fruſtia
illa tria diſtixit apłs lignũ.fenũ.ſtipulã.q illi edificãt.

qᷣt ſi aliena nõ rapiũt.rebꝰtñ iſirmitati cõceſſis aliq di

fenũ. ſtipulã. fectiõe inherẽt.qui ſ̃m ſuos amandi modos vł diun⸗
vt lignũ.vel minꝰ vt fenũ.vł minimũ vt ſtipulã.ignẽ
cluſtinebũt. Qui vo ſupediſczt aur arid abine⸗
Aug. ſuꝑ pſal. pcioſum. de vtroq; igne ſe ri ſunt. nõ ſolũ de illo eter
cxcij. no q cruciaturus eſt impios ineternũ.ſed etiaʒ de illo

emendatoꝛio quo purgabunt᷑ quidam ſaluandi.

bil coburit᷑ qẽ de ſpnali edificio.b lig. ⁊ fe. ⁊ ſti.ſupedificãt᷑ S̊ nõ cremãt.i
duplr. m ꝙ dupir poſſum? exponere. P

lig.fenũ.⁊ ſtipu.⁊c. Ar·

ꝑ ignẽ quẽdã purgatoꝛiũ quãto magis minꝰ ve bona

a ¶ De ülis etiã qͥ edi. *
. B intelligẽ venialia.
Sʒ 5 Vſa. v. Ae qͥ diõ
git domũ ad domn ⁊c.
glo. hiero. Heretici do⸗½
gmata dogmatibꝰ piũ
gũt.⁊ qͥ ſupꝛa fundamſm̃
tũ debuerunt edificare
auꝝ.argẽtũ.⁊ lapides
pcioſos. ecoñ edificãt
lignũ. fenũ. ⁊ ſtipulã. H
ↄſtat ꝙ beretici ĩ fietio
ne dogmatũ ſuoꝝ moꝛ
talit᷑ peccãt. iſtud nõ
intelligit᷑ de enialib?Dꝰ⸗.
Itẽ q̃r q̃ tropo dicun
enialia lig.fenũ. ⁊ ſti.
et cũ multe ſint venia⸗
liñ vꝛñtic. quõ ad tres
pñt reduci.Et rñdẽdũ
eſt ad h̊ ꝙ vna ſcriptu
ra multis modis pᷣt ex
oni. vnꝰ tñ ẽ pᷣncipa/
is ⁊ l̃al intellectꝰ.plu
res tñ eẽ pñt ꝑ adapta
tionẽ. Lrãlis añt itelle
ctꝰ ʒ ꝙ; pʒ ex glo.⁊ lrfa
ſeq. eſt deenialibꝰ.nec
biero.qᷓndã adaptatio
nẽ exponit. Si q̃rat᷑ rõ
hꝰ itellectꝰ. d.ꝙ apts
loqͥt᷑ de venialibꝰ iniᷓ⸗
tũ ſũt cremabilia. Cre/
mabile ãt qð pᷣſtat pa
bulũ ⁊ ↄſumit᷑ ab igne
in triplici dꝛñtia ẽ.QS
dã em̃ ẽ qd durat diu⸗
tius.qdᷣdã citiſſime cõ
ſumit᷑. q̊ddam medio
mð. Pꝛio mõ dẽ lignũ.
ſcdᷣo mõ dẽ ſtipula.⁊ ⸗
cio mõ dꝛ fenum.qð te

net mediũ int᷑ xtrunqʒ
extremũ. Esn 3
fruſtra illa tria diſtixit
apls. li.fe.⁊c. Ar̃ male

icere. ſupꝛa fidẽ nibil edificat᷑ niſi bonũ. nullũ . venialia ſũt pctm̃ g nullo mõ ſuꝑedificãt᷑. Itẽ ni⸗/
dicere. qꝛ ſupꝛa fidẽ nihil edificat᷑ niſi bonũ. nullũ p ayle Eiſti Bpecdiſieani vient
öt em̃ ꝑ lignũ intelligi opꝰbonũ.cui tñ ẽ annexn aliqð veniale pctm̃.ſi

cut pʒ in multis actibꝰ.⁊ tale opꝰex alio bʒ ꝙ ſit ve edificio.ex alio hʒ ꝙ ſit cremabile. Mã ſupedificat᷑ ea rõe
̃ bonũ eſt ꝓpter pᷣncipalẽ intentionẽ. ſed cremat᷑ ea rõe qͥ bʒ amoꝛẽ terrenis annexũ. ⁊ vix ↄtingit niſi in perfe
ctis quin in bonis opibus cadat aliquid a latere repꝛebenſibile. Aliter pot expon ĩvt ꝑ lig fe. v ſti. recte intdlli/
gant᷑ venialia.⁊ ita dicũt᷑ ſi uꝑedificari. nõ vt ſint de edificio.ᷣ qm̃ fundamentũ edificij nõ ſubuertũt.vᷣ ſil ſtant

—„

cum illo. nõ ſic in moꝛtaſibus peccatis.⁊ ꝓ tanto dicutur ſupedificari.tñ nibilomin? e. emabunk. c¶¶Qui 4
vo ſuꝑedificant aupꝑ.argentũ.la.pꝛede vtroq igne ſecu.ſut· Ar mals dicere. quis in guro intelligit contem⸗

. .

E

*
„
.
. . .
. —*

platio dei. in argento
dilectio ꝓximi. in la

pidibus pꝛecioſis bo
na opera. Sed om̃es
iuſti boc ſupedificãt.

ergo nullus iuſt? trãſ

ibit ꝑ ignẽ purgatoꝛi

um. Si. dicas ꝙ intel
ligitur cũ pꝛeciſione.

Contra.Ecẽs.vij.nõö

eſt qui faciat bonum

⁊ nõ peccet.& nullꝰ p

ciſe hec ſupedificat.
Item qucritur de ſuf
ficientia hoꝛũ trium.
et quomõ diſtinguũ/

tur. Aidet᷑ em̃ ꝙ au-/

ruʒ potius deberet at

tribui dilectioni qᷓ;ᷓ cõ

templationi.qꝛ dilec/
tio eſt pꝛecioſiſſima.
Re. dom ꝙ ſuꝑpedifi-
catõ contemplatõis.
dilectionis.⁊ bonè a⸗

ctionis.intelligit᷑ per

pꝛeciſione. ita ꝙ alia
non ſuperedificent.
Tunc aũt dicunt᷑ ve
nialia ſuꝑediſicari.ñ
quando committũt.

edificationem auri ⁊=

urgenti ⁊ lapiduʒ cuʒ

ſed quando in vſum
⁊ in habitum ↄuertũ

tur.ſicut in dilectõne

filioꝝ ⁊ vxoꝛis ⁊ bu/

ſuſmodi. ⁊ ſine tli ba
bitu 2 vſu bene põt

homo eſſe.q;uis non
poteſt peccata aliqua
q;tum ad actuʒ vita
re.vtputa que ex ſur/
reptione vel ignoꝛã/

go perfectis compe/
tit ſuperedificatio au
ri ⁊c.⁊ hi ſecuri ſunt.
Quog queritur de di
ſtinctione iſtoꝛum. di
cenduz ꝙ eſt loqui de
oꝛdinatione mentis

itum ad partẽ ſupi ⸗

dꝛẽ et ſiciintelligit cõ

templatio dei squo⸗
nia h

nia h dicit eminẽs in
anima. recte intelligi
tur per aurũ. Mtum

vo ad partem inferi/
oꝛeʒ oꝛdiuatur dupli

citer. Aut ꝓut dirigit

voluntatem in ſe. et

ſidg eſt dilectio pximi.
Aut put voluntatẽ

dvirigit in opere. ct ſic

turo dimitten

ðð

MHiſſoluit quand ſophiſtic ratonẽ.

5.

Hhicobijci põt. ſi p lignüi fenũ ſtipulam. venialia intei

ligunt᷑ pctã.et nullus adeo ꝑfectus eſt qͥ venialiter nõ

peccet. qui edificãt aurũ argentũ lapidẽ pꝛecioſum.

*

edificant etiã li la. g per ignem traſii
Ad quod dicimus.qꝛ non omnis qui venialit peccat.

lignu.fenũ.ſtipulam edificat.ſicut econuerſo nõ om̃is
qui ↄtemplatu deũ ⁊ diligit ꝓximũ ⁊ opa bona facit.

gnũ fenũ ſtipulã. per ignem trãſibũt.

edificat aurum.argentum.lapidem pᷣcioſum.⁊ tamen

in auro intelligitur contẽplatio dei.in argemo dilectõ
ꝓximi.in lapide pꝛecioſo bona oꝑa. Sʒ illi qͥ edificãt

lignũ.fenũ.ſtipulã.deũ ↄtemplãtur.et ꝓximũ diligũt

et opera bona faciunt.nec tamen edificant gurum.ar⸗

gentum. lapidem pꝛecioſum. ec em̃ edificat qꝗᷣ ſic illa
tria facit. vt cogitet que ſunt dei.et quomodo placeat
deo.nõ mũdo.Lignũ vo ⁊ fenũ ⁊ ſtipulã accipi pñt ſe
culariũ rerũ qᷓ;uis licite ↄceſſarũ.tales cupiditates vt
amitti ſine animi doloꝛe nõ poſſint.hhec Sedificat is qͥ

cogitat q̃ mundi ſunt.quomõ placeat mundo. q circa .

diuitias ſuas quodammõ carnali affectu tenet᷑. ⁊ tñ ex

eis multa beneficia facit.nec ꝓ eis aliquid fraudis vel

rapine molit.Ex his patet ꝙ nõ idem homo ſilł h et
illa edificat. Illa em edificatio ꝑfectoꝝ tm̃ eſt. q nõ co⸗

gitant placere mundo ſ im̃ deo.q etſi aliq venialiter

peccant.feruoꝛe charitatis ita abſumit᷑ in eis peccatũ
ſicut guſta aque in camino ignis.⁊ iõ nunq; ſecuʒ poꝛ⸗/

tant cremabilia. hec aũt inferioꝛ edificatio minoꝝ eſt.

q̃ nõ tm̃ deo ſ etiã mũdo placere cogitant. deũ tñ pᷣpo

nunt.ſi vo mũdũ pꝛeponerẽt.nõ ſuꝑedificarent ̊ de.

ſtruerent fundamentũ. Affectiones O carnales qᷣbꝰ de

diti ſunt domibus. ↄiugibꝰ. poſſeſſionibꝰ. ita vt nihil
ꝓbonat xpo.illis tribus ſigniſicant᷑ q in mentes perfe
ctoꝝ nõ cadũt.⁊ ſi alia venialia admittant. In coꝛdi⸗

bus vo minoꝝ interdũ durant vſq; in finẽ.ꝗᷣ cũ talib⸗
edificijs tranſeunt.ſed diſſoluentur in igne.ipſi vᷣo me
rito fundamenti ſalui erunt. grauiſſimꝗ tñ penam ſen⸗

tiẽt. Ex q̊ͥ apꝑet quantã hic miſericoꝛdiã exhibet de⸗.
et quantam ibi exerceat ſeueritatem. cum ꝓ eodeʒ pec

cato multo grauius ibi puniat qᷓ; hic.

Z.Ercludit quandam apparentem ſolution?.
¶ Sed foꝛe dices illud neceſſe accipipiẽdũ de pena poezx-

cati.nõ de ißo beto gregoꝛiꝰdicit quedã leuia in fu⸗
o dimittenda. Si em̃ verã pniam habuerit q̃ͥs.pec
cata oĩia dimiſſa ſunt ei.ſed pena foꝛte remanſit.ideo/

ch; ſi vere penitens obijt. ſine peccato tranſijt. Si aut-
Yere penitẽs nõ eſt in obitu.maculã poꝛtat qᷓ nunq́; de
lebitur. Qui vo edificat lignů.fenũ.ſtipulã vere peni

tet.qꝛ bonꝰeſt ⁊ charitatẽ hʒ.2 in charitate de hac vita

tranſit. g ſine pctõ tranſit:?nõ ſeqt᷑. Veꝝ qdẽ eſt.qꝛ bo

nus c.⁊ charitatẽ hʒ.⁊ vere penitet.⁊ tñ cũ veniali pec

cato tranſit.qdð nõ deleuit pnia.Pnia em̃ nõ delet niſi

petm̃ illud qð deſerit homo. Tale aüt petm̃ ſepe ĩi hac

vita nõ delinquit᷑ ab hoĩe ⁊ iñ vere penitẽs ẽ.⁊ ſi non

de oibꝰ yenialib geniteat.· Põt em̃ qs de oĩ moꝛtali et

Auid ſit edi
ficare auf.ar.
la. pcioſuz.

EN.
o
uu
ſenn
ayur,
Ntporprte
iuts
lerdace
ſotnenkrt
aſcom

(dei
Utnoclan
Pigespene
0ſetpuef
figeäit
Uecfſvege
ooſs
Uctentn
Mlnsnoy
pcchunter
Rnodictd
tnadboni
ſucboſeie
Fitüpotet
ſpre
ſcilcna ſel
lpenillan
ſorigoe⸗
Mnlneaa
cherone
eloannt
migore
cckoiei
Ceffeigen
nleſöee
ſuiine
numig
nſmnnnt
Pern

Aaliqs ve⸗
re penitet ? ſi
nõ de oĩ veni

ali. wpnuln

— —

.ùẽere —

eenn
Nodeiß
4l⸗

deoe omni veniali penitere. excepto vno vel pluribus
venialibꝰ quidẽ.ſicut habet quis charitatẽ ⁊ vnũ vel
plura venialia.qð de criminalibꝰ nullatenus eſſe põt
Eſt em̃ aliquis bonus charitatem habens.ſed adhuc
quodam cupiditatis affectu amans hec ſecularia. Ta
lis exiſtens ſu bita moꝛte oppꝛimit᷑.In illo terreno af/
fectu moꝛtuus eſt.⁊ tamẽ ſaluabit᷑ a quo non ſe hic ab
ſoluit.ergo poſt hanc vitaʒ ab illo purgabit᷑. Conſt at
ergo quedaʒ peccata ſed leuia poſt hanc vitã dimitti.
Si ↄo de pena peccati illud intelligi voluiſſent auto/⸗
res.cur magis cõmemoꝛaſſent leuia qᷓ; grauia.cũ etiã
grauiũ pena hic inexpleta poſt hanc vitã reſtet.

Dintelligentiã buius partis incidit bic que/⸗
ſtio de purgatione peccatoꝛũ poſt hanc vita.
d quod intelligenduʒ tria querunt᷑. Pꝛimo

—

querit᷑ de purgatiõe peccatoꝛũ ante purgatoꝛin. Se/
cũdo de purgatione ꝑ purgatoꝛiũ.TLercio de liberati/
one a purgatoꝛio. Oꝛ?tum ad pꝛimũ.Cum in pᷣceden/
tibus ſit queſitũ de iuſtificatiõe a moꝛtalibus.querit
bic de deletiõe venialiũ. Circa qd duo querunt᷑. Pꝛi/
mo querit᷑ vtrum venialia poſſint deleri ſiue gratia.

Secũdo vtrũ poſſint deleri a gratia ſine penitẽtia.

C.α enialia poſſint deleri ſine gratia videtur.quia

omnis culpa remifſa eſt oino cũ eſt punita quãtũ ipᷣa

exigit.ſᷣ venialis culpa ẽ digna ſola pena tꝑali.gᷓ cum
om̃e tẽpoꝛale finẽ babet ſbile eſt aliquẽ exiſtentẽ
extra gratiã ſufficiẽter ꝓ üla culpa puniri.ergo poſſi/
bile eſt ſine gratia remitti. Pꝛima ꝓpoſitio manifeſta

eſt. quia nullus ita ſeuerus eſt in iuſticia ꝙ puniat vl/

tra qᷓ; meruit qui peccauit.ergo cuzʒ ſufficiẽter punit.
amplius nõ punit.ſed nõ poteſt eſſe culpa ſine pena.
ergo ceſſante pena ceffat culpa.¶ Item venialis cul⸗
pa nõ dicit defoꝛmitatẽ imaginis ſed ſolum pꝛonita/
tem ad bonũ cõmutabile.ſed ꝓnitas poteſt ſine gra/

tia aboleri.quoniã qui eſt pꝛonus ad auariciam. ſine

gratia poteſt fieri ꝓdigus ⁊ pꝛonus ad ꝓdigalitatẽ.
ergo ⁊c. ¶ Item in moꝛbis ꝑuis natura non indiget
medicina.ſed ſolũ quãdo moꝛbus magnificatus eſt.
ſed venialia nõ ꝓſternũt naturã.imo dimittunt eam
in ſuo vigoꝛe.ergo pᷣter medicinã gratie poteſt ꝑ na/
turã veniale curari.¶ Item quãto moꝛbi minoꝛẽ ha
bent cõnexionẽ ⁊ ſimilitudinẽ.tãto ſpecialiꝰ põt vnꝰ
ſine alio curari.ſed veniale maioꝛẽ conueniẽtiã habet
cum aliquo veniali q; cum moꝛtali.ſed vnuʒ veniale
poteſt deleri alio remanẽte. ergo multo foꝛtius poteſt
deleri veniale remanente moꝛtali.ergo ⁊c̃. ¶ Item ſi
veniale nõ poteſt deleri ſine gratia. eſto ꝙ aliquis in
ſolo veniali moꝛiat᷑.illud nunqᷓ; delebit᷑.ſed q;diu du
rabit puniet᷑.ergo eternaliter ex ſeipo punit᷑.ergo nõ
differt a moꝛtali.¶ Contra. Augꝰ de ciuitate dei.xxj.

Mec magna nec parua poſſũt nobis dimitti niſi nos

dimiſerimus debitoꝛibꝰ noſtris.hoc nõ eſt ob aliud.
niſi quia dum homo nõ dimittit eſt ſemꝑ in peccato.
ergo nullum peccatũ poteſt homi dimitti qᷓdiu eſt in

peccato moꝛtali. ergo ſi ſola gratia a peccato liberat.

veniale nõ dimittit᷑ ſine gratia. ¶ Item ſi aliquid de⸗

let aliquid aliud. babet oppoſitioneʒ ad illud aliquo

mõ. ſed nec pena nec natura babet oppoſitiõz ad cul.
pam ergo nec ꝓpter penam. nec ꝓpter naturã delent

eſt bona oꝑatio. Et dᷣ
lectio ꝓximi comꝑa/
tur ad bonam opera⸗
tionẽ ſicut argentum

—

† eo ꝙ ſicut argentũ
ſubſternit lapidibus
pᷣcioſis. et ꝑ illos oꝛ/
natur.ſic dilectio per
bonos effectꝰ. Et no/
ta ꝙ in comtemplati
one dei claudit᷑ dile/
ctio.⁊ ſic patet rñſio
ad obiecta.

venialia niſi aſſt gratia. ¶ Item omne peccatũ no⸗
cet ⁊ adimit.ſicut vult Augꝰ in ench̊.⁊ multis locis.
ergo veniale aliquid de bono ſpirituali ⁊ rectitudine
adimit.ſed ſolus deus poteſt anime reſtituere bonũ.
ſicut ſolus potuit eam creare.⁊ hoc eſt ꝑ gratiã. ⁊c.
¶ Item deus punit ꝓ veniali.hoc conſtat. ergo ali⸗
quid inuenit diſplicentie in veniali.ſed nihil omino
remouet diſplicentiã dei niſi qd inuenit placentiã et

veniã.ſed ſola gratia gratũ faciẽs eſt illa que deo pla⸗

cere facit.ergo ⁊c. ¶ Item ꝑfectius eſt carere veniali
qᷓ; moꝛtali.ergo eque nobilis doni ſiue eque ꝑfecti vł
magis pfecti actus eſt delere veniale ꝙᷓ; delere moꝛta
le.ſed moꝛtale deleri nõ poteſt niſi a dono gratie gra/
tũ facientl.ergo ⁊c.(¶¶ Rꝰ dicendũ ꝙ aliquoꝝ poſitio
fuit ꝙ venialia ſine gratia gratũ faciẽte deleri poſſint

gratiã gratis data. Et rõnem buiꝰ oſtẽdere volue/
runt. ꝓ eo videlicz ꝙ veniale peccatũ non repugnat

gratie gratũ facienti ſed gratis date.nec offendit ma/
ieſtatẽ diuinã.quia ibi non diligit᷑ aliquid ſupꝛa deũ.
ſed aliquãtulũ inoꝛdinate ſub deo.⁊ ideo ſicut moꝛta
le poteſt deleri ꝑ gratiã.quia ei repugnat.⁊ quia gra/
tia deo offenſo recõciliat.⁊ quia deũ cõtemptũ amare

facit ſuꝑ omnia.ſic veniale poteſt deleri ꝑ gratiã gra⸗

tis datã queillam modicã inoꝛdinationẽ remouet.⁊
illã occaſionẽ minus amãdi deũ ab ipᷣa anima tollit.

ad lapides pᷣcioſos.

*

nec opoꝛtet ibi eſſe gratiã cleuantẽ animã ad dilecti/

onẽ dei ſuꝑ omuia.quia ꝑ veniale nibil amat᷑ ſupꝛa
deum. Sed bec poſitio licʒ ꝓbabilis videat᷑.a verita
te tamẽ deuiat ſi quis inſpiciat.Omne em̃ peccatum
eoipᷣo ꝙ peccatuʒ eſt aliquo modo animã defedat.et
aliquo mõ ipſam deoꝛdinat.⁊ neceſſe eſt ex hboc ꝙ ali
quo modo deo diſpliceat.qm̃ igitur nota diſplicentie
minima que eſſe poſſit ſine babitu qui reducit ad cõ/
placentiã ⁊ ad amiciciã auferri nõ poteſt. tenendum
eſt omino de omni peccato generaliter ꝙ nullũ oino

poteſt deleri ſine gratia gratũ faciẽte.ſic em̃ decreuit

nos ſanare diuina miſericoꝛdia. ⁊ hoc dicunt ſancti.
⁊ ſonat ſcriptura.que maxime ponit gratiam eſſe ne/
ceffariã ad velenda peccata.¶ Ad illud ergo quod
obijcit᷑ ꝙ ſufficiens punitio abſoluit a culpa. dicen/
dum ꝙ ſi illud intelligat᷑ in facie bominũ qui iudicãt
ſm exterioꝛa poteſt habere veritatẽ. Sed in facie dei
qui conſiderat faciem anime internã ⁊ decoꝛem ima
ginis ſue.quãtacũq; ſit pena.nõ poteſt omino abſol⸗
uere peccatoꝛẽ niſi remoueat᷑ interioꝛ defoꝛmitas.et
ideo in foro dei impoſſibile eſt peccatũ ſufficiẽter pu/
niri qtum ad tempus niſi deleatur per gratiã.¶ Ad
illud quod obijcitur ꝙ veniale dicit ſolam pꝛonita.
tem. dicendũ ꝙ falſum eſt. imo amplius dicit quãdaã
3

Ai

hotai diſplicentie. ⁊ ita ſenꝑ mant in anima. etia
ſi eniat pꝛonitas ad oppoſitũ.niſi interueniat chari⸗

8 tas que opit multitudinẽ peccatoꝛũ. ¶ Ad illud qdð

tudo eſt cõſuetudinaria.

10

obijcit᷑ ꝙᷓ in moꝛbis paruis natura non indiget me/
dicina.dicendum ꝙ verum eſt. ⁊ ſimiliter in ſpiritua-
libus eſt ſi recte fiat ſimilitudinis tranſlatio. Natura
igit᷑ habet in ſe fundamentũ ſanitatis.ſ.vtutes natu⸗
rales regentes complexionem 2 expellentes nociua.
Negimen autẽ ſpiritualis ſanitatis nõ eſt niſi gratia
gratũ faciens. et ideo ſicut coꝛrupta vi naturali non
poteſt deleri moꝛbus coꝛpoꝛalis. ſic nec abſente gra/
tia poteſt deleri(quãtũlibet ſit paruus) moꝛbus ſpi/
ritualis. Hon ergo gratia ſicut medicina ſed ſicut re/
gitiua virtus eſt. exterius autem ſacramentũ eſt ſicut
medicina que non indiget gratia neceſſario. expedit

ſibi tamẽ ad curationẽ venialis. maxime cũ illa egri/
2 illud quod obijcitur
ꝙ maioꝛ connexio eſt venialis ad veniale.dicendũ ꝙ
veniale ſine veniali poteſt deleri.quia neutrũ funda/
mentũ virtutis viuificantis ⁊ ſanantis euertit.ſ.gra/⸗
tiam.ſed moꝛtale extirpat gratiaʒ. non em̃ ſimui ſtat
cum vita.⁊ quoniã nõ poteſt deleri aliqua culpa ſine
gratia.ideo nullus moꝛbus etiã minimus poteſt de/

leri quin deleatur omnis moꝛtalis culpa.non ſic aũt

eſt in veniali.pꝛo eo ꝙ vtrũq; ſimul ſtat cum gratia.
¶ Ad illud quod obijcit᷑ de eo qui in ſolo veniali de
cedit.dicendũ q poſitio eſt impoſſibilis.⁊ ideo nou
eſt mirũ ſi accidat impoſſibile. cum aliquis diſce/
dat cum oꝛiginali ⁊ veniali.vel cũ veniali ⁊ alio quo⸗/
cunq; moꝛtali.punietur pꝛo veniali aliquãta pena in⸗
tenſiue. ſed ratione adiuncti pena illa erit eterna.nõ

ratione ipſius culpe venialis.

¶ Queſtio.ij. b
¶ Atrum venialia poſſint deleri a gratia ſine cõtri⸗

tione ſiue interioꝛi pena. Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ illud quod

leri veniale.

habet᷑ in litera qd eſt verbũñ Gꝛeg. qdð eſt gutta aque
ad caminũ ignis.hoc eſt veniale ad feruoꝛem charita
tis.ergo videt᷑ ꝙ in ſolo charitatis feruoꝛe poſſit de9/
tem ſicut colligitur ex verbis Augu/
ſtini in libꝛo confeſſionũ. veniale non eſt aliud qᷓ; mi⸗

noꝛ amoꝛ dei.ergo quod excludit remiſſionẽ amoꝛis
excludit veniale ⁊ delet.ſed charitas nulla facta men

dicatione poteſt magis et magis inflamari. ergo ⁊c̃.

tem poſſibile eſt iuſtum qui habet venialia moꝛi
doꝛmiendo.vel ita ꝙ cadat in furiam.ergo cum vltra
non ſit locus penitentie.⁊ neceſſe ſit illa venialia de/
leri.quia aliquãdo cum habeat gratiã ꝑuenit ad glo/

riam.ergo poſſunt venialia deleri per gratiã ſine pe-
nitentia.

tem moꝛtale impꝛopoꝛtionaliter plus
offendit deum q; veniale.ſed minima contritio ſuffi/
cit ad delendũ moꝛtale cum gratia.ergo ad delẽdum
veniale ſufficit ſola gratia tem venialia delentur
virtute ſacramenti extreme vnctionis.virtute etiam
euchariſtie ſicut ſupꝛa babitũ eſt. Et expᷣſſe dicit Am/
bꝛoſius.⁊ ꝑ oꝛationẽ dominicalẽ.⁊ benedictionẽ epi/

ſcop alẽ. ſicut dicunt magiſtri cõmuniter.ergo non eſt

neceſſarium conteri. quia alia eſt via deletionis.cum

ergo per hoc remittant᷑.⁊ etiã per contritionẽ ⁊ exte/
rioꝛem ſatiſfactionẽ.⁊ per baptiſmũ.querit᷑ ꝑ quam

Uesrnn cõmunem inſit bijs hec paſſio cõmunis.

Montra. ſupꝛa diſt. xvj. habetur. vbi agitur de re/

miſſione venialiũ.ſufficit oꝛatio wominica cuz aliquo

leiuhio elemoſynis. ſic tamẽ vt pcedat contritio ali

quãtula.ergo nõ poteſt pꝛo illa culpa fieri ſatiſfactio

grun niſi pꝛecedat interioꝛ peniteutia. ergo ⁊c.

Item maioꝛis adherentie eſt veniale qᷓ; moale.
ſed moꝛtale nunqᷓ deletur niſi liberum arbitriũ ab eo
diſſentiat per actũ contritionis. ergo multo foꝛtius
videtur de veniali. ¶ Item quãdo alique due foꝛme
ſeſe compatiunt᷑.vna per ſe nõ expellit aliam.ſed ve-
niale ſimul ſtat ch ratia⸗ ergo gratia per ſe non delet
niale.ergo neceſſe eſt aliq̃d addi vltra qd cũ venia⸗
li peccato oppoſitionẽ habeat.ſed hoc non eſt niſi pe⸗

nitentia interioꝛ.ergo ⁊c. ¶ Item ratio quare moꝛta

le non poteſt deleri ſine actu deteſtationis eſt.qm̃ w/⸗

luntate actũ eſt.⁊ volũtate acceptante.⁊ ideo nõ po⸗.
teſt deleri niſi voluntate deteſtante.ſed venialia vt in
pluribus volũtarie cõmittunt᷑. ⁊ durant in nobis qᷓ;
diu voluntas vult in talibus verſari.ergo videtur ꝙ;
venialia non poſſint deleri ſine contritione interna.

Item poſſibile eſt vnum veniale deleri ſine alio.

ſed hoc nõ eſt niſi per aliquid qdð magis aſpicit vnuz

veniale qᷓ; aliud. ratione cuiꝰ gratie effectus potius

eſt ſupꝛa vnum qᷓ; ſupꝛa aliud. ſed tale non eſt gratia

—

nec ſacramentũ. ſed ſolus actus interioꝛ libeni arbi⸗
trij. ergo ⁊c. . ad hoc voluerunt aliqui dicere ᷓ i

peccata venialia qꝛ quodãmodo ſunt volũtaria.ſine
wlũtate deteſtãte illa deleri nõ poſſint.qꝛ tamẽ lon⸗
ge minus habent de ratione voluntarij qᷓ; moꝛtalia.
ideo quãtulacũqʒ contritio ſufficit ſiue in generali ſi⸗
ue in ſpeciali. Unde dixerunt ꝙ ſi quis cũ impenitẽ
tia venialibus diſcedat moꝛtaliter pcccat. Si quis
vo pᷣter vſum liberi arbitrij diſcedat.poſtmoduʒ de/
lentur per gratiã cum deteſtatione voluntaria.nam
anima que eſt in gratia.ſtatim dum in ſe cõſpicit cul

pam. illam deteſtat᷑.⁊ gratia exiſtens in anima eam

delet. Sed tamẽ illud difficile ẽ ſuſtinere tam in hoc
ſeculo ꝙᷓᷓ in futuro. In hoc inqᷓ ſeculo.quoniã multi
ſunt modi remittendi peccata venialia pter peniten/

tiam.vt cum aliquis deuote ſuſcipit epiſcopalẽ bene⸗

dictionẽ. ⁊ aque benedicte aſperſionem.⁊ ↄſilimilia.
In futuro.quia cum nullus ſit vſus liberi arbi.me⸗
ritoꝛius poſt moꝛtem. in nullo videt᷑ poſſibile ꝙ; gra
tia culpam deleat cooꝑante motu voluntatis anime
iam exute.⁊ ſic modus iſte dicendi non videt᷑ omni/

no ↄueniens. Pꝛopter hoc igitur aliter dici opoꝛtet. i2

Et vt intelligamus modũ deletionis venialiũ notan
dum eſt ꝙ triplex eſt genus peccati.ſ.oꝛiginale.actu-
ale moꝛtale.⁊ actuale vniale. Et pꝛimũ quidẽ mini⸗
mã habet rationẽ voluntarij.ĩmo nullam habet ra⸗
tionẽ voluntarij in nobis. Alterũ aũt genus peccca⸗
ti.ſ.moꝛtale ſimpliciter tenet rationẽ voluntarij. licʒ
non ita ſicut peccatũ Ade quod nullum habuit incii
natiuũ. Aeniale peccatũ quodãmodo tenet mediuʒ.
vnde quodãmodo habet rationẽ pene.quodãmodo

culpe.⁊ rurſus quodãmodo eſt voluntariũ.quodã

modo inuoluntariũ. Habemus enim neceſſitatẽ cõ⸗
mittendi aliquod veniale in cõmuni. qᷓ;uis ad nullũ
in particulari. Pꝛimũ igitur peccatũ quãdo aliunde
contractũ eſt poteſt delcri li.arbi. nibil omino agen⸗
te.ſed ſacramento ſolo exterius adiuuante. ſicut pa⸗
tet in paruulis. Secundũ genus peccati quoniã vo/⸗

luntarie contractũ eſt nõ poteſt deleri niſi li.arbi. cõ⸗
ſonante ⁊ adiuuante. ideo in iuſtificatione impij re/

quiritur motus libe.arbi.ꝑ quem conſonet gratie.et
yleerius ofricio ꝑ aus Miunat Neuigle o peccntij

4
onfte
lgtkon

mt
Gnckoni
i nn
iſetpen
Gonnure⸗
un korn
nunn
nahin⸗

ſllisten

Chatbanca
Pmnotoadi
fiekbummii
no kepug⸗

rtuts d
leuranohe
dſtatedi⸗

gte btlche
Goneppent.
Utcadntund
1tartareel
Wigrikh
ſoninßaler
poioſetett
ctyvohuni

0eigg leat⸗
kute
ed

gun⸗
Nt (Ali
entedie
ſwnialsant
Ngtennec⸗
ictemdicia
Dimmtiqfun
gutehonckt
maletpeer
lanpatt a
nptk tn
ſiieſen
Kaacdial

ſusena

ſe aens

Mufmeſen
(ntun

igenine⸗
mngkietn
urieurn

ſhathce

mirpchs,
unmtmrinen.

nlaeſte.

44

mzhhün
mmrckhangi

Citenudeoun.

tamägnini
bfürftinin
wſgtin
Nunrmötent
ctſvenpet
ſiquisdiſnan
litergacni⸗
alat vonnte
nevolunen
uminſeche
ſtens inmma
ſuſtineretmun
ſcolloqnnin
ſenialzittan
S
Mren Ani
üslenntin⸗
ritt
ouetennine
Awrtiltomi
Plirnacorc
Gtsilütetn
tigniemn
nnigcini⸗
pllembirk⸗
iuitcoleſud
iwirni
ulunbtuil
cbtmtiii
Aodin,
untarii c/
inhectſtn
ecnon
ͦ luͤu
bplotim
iuumn
anſen
alto/
ng,
ſrn,
oc,n
Gen

S
=G
— S=

=

poteſt deleri li. arbi. conſonante ⁊ aliquo exterius ad
uuante. AUnde ſi liberũ arbitriũ gratic non repugnat
volendo ꝑſiſtere in culpa.⁊ gratia virtute ſacramen/
ti vel rei ſacramẽtalis vigoꝛatur.culpam venialẽ de/
let. vel vniuerſaliter vel ꝑticulariter. Ande creden/
dum eſt ꝙ aliquo nihil de peccatis ſuis cogitantc.ſed
tm̃ paſſionem chꝛiſti recolente in ſacramento eucha/
riſtie. recogitante inqᷓ; feruenter. ꝙ venialia peccata
vel omnia vel quedam remittant᷑ ei per gratiã ſic ad-
iutam. ⁊ omnia illa ſiue ſacramenta ſiue ſacraniẽta/
lia vt euchariſtia.⁊ vnctio.⁊ baptiſmus.⁊ aque aſper
