atus eſt iniuſticia. ſc omnnia caueat ne de hijs que ei cõfitent᷑ peccata slieeuoauu· Euuineh
unblicter pᷣuat iuſti recitet.non ꝓpinquis.non extraneis.nec qð abſit ppos
babeat moꝛtalis cõo⸗ bus diebus Vite ſue ignominioſus ꝑegrinando ꝑgat. JM (6SAvonpun
ſcientiã. Alio molglo (Oſtendit ꝙ nõ debet abſoluere alterius ꝑꝛochi /½ pornialo
iuſtũ put pᷣuat iuſti · ¶ à vo dictum eſt vt penitens eligat ſacerdotẽ ſcienn iiaurh
——EDE tem ligare ⁊ ſoluere. videt᷑ contrariũ ei qð in canoni nicd
elt ſe iniuſtuz ſaten. bus renitur. vt nemo. ſ.alterius parꝛochianũ iudicener nnl
m illud Yſa. lxiijvt Blumat. Sed aliud eſt fauoꝛe vel odio ꝓpꝛium ſacer: G midinenſs
pãnus mẽſtruateyni dotem cõtemnere.qð canones ꝓhibent. aliud ceetum Crmdillin
eerſe iuſticie veſtre. vitare. qdð Vrbanus facere mouet. ne ſi cecus cecũ du Math. xv. inirt
MNoec iuſtiſicat homo cat ambo in foueam cadant. Ait em Vrbanus ſecidꝰ ctdh
õ Slacuit vt nulli ſacerdotũ deinceps liceat quẽlibet cõ Uwetl
ADicebat ſeno aſſ ug. miſſum alteri ſacerdoti ad penitentiã ſuſciꝑe.ſine eius Gtene
42 ſtum. Et nota ꝙ con. (olſenſu cui ſe pꝛius cõmiſit. niſi ꝓ ignoꝛãtia illius cui ööſenn
feſſio debito mõ fa pꝛius cõfeſſus eſt. Qui vo cõtra hoc facere temptaue³-⸗ nin
cta debet habere. xvj. rit.gradus ſui ꝑiculo ſubiacehbſitt. 3 rjtoh
Satores ri vfne. ô ð n ſani
Sit ſimplex. bumilis. confeſſio. pura. ſidelis. Et frequẽs. nuda. diſcreta libens. vereci WX.
rnabilis accclerata. Foꝛtis 2accuſans. ꝛ ſi parere pata. Suſſicientia aut ei ikedggtee Iftgidn
Bae — Queda enim ſunt cõditiones aue ſunt a debent eſſe in cofefſione ſm ſut rectam quatitacem. ſlmf
nat An nectum oꝛqinem ⁊ ſocietatem. Quedã m rectam qualitatẽ ? m rectam quãtitatem. Et boc tri⸗ luligpor
lirio er. Nut eytum ad integritatẽ. aut q;tum ad numeroſitatẽ. aut qtum ad diuturnitaté. ⁊ ſic ſunt tres con⸗ hlteraſn
itiones.ſ. ꝙ ſit integra. frequẽs. ⁊ accelerata. Si qtum ad aſſociationẽ. ſic debet habere duarum ſocietatem cenii ſp
darac eamn, 7 ſatiſfactionis.qtum ad contritionẽ ſit lachꝛymabilis. q;tum ad ſatiſfactionẽ ſit parere Matpecen
parata. ,Ael q;tum ad vtrũq;. ⁊ ſic foꝛtis. Oꝛtum ad qualitatẽ. aut ipſius confitentis aut cõfefſionis. Si con⸗ onſeſon
Allltentis.ſic ſunt quinq; conditiones. m vim rationalem eſt ſimplex. ſm concupiſcibilẽ debet eſſe libens. m ſaſbnonoe
iraicibilem hunailis. in ſermone fidelis. in ſigno verecũda.⁊ ſic ſunt quinq;. Si in ſe conſideret᷑.ſic debet eſſe innſenane
nibi vt nibil intermiſceat. debet eſſe nuda vt nihil celatũ teneat q́;tum ad circũſtantias. debet eſſe diſcreta vt᷑ foigetn
ni il addat. debet eſſe ſecreta vt alijs non noceat. debet eſſe accuſatoꝛia vt ſeipſum puniat. Et ſic ſunt tres ex utnpnit
te qualitatis. tres ratione adiuncti.quinq; rone ſubiecti.a. quinq; ratione ſui.⁊ ſic in vniuerſo ſunt.xvj. tdgnbestu
43 K ¶ Sed aliud eſt fauoꝛe vel odio ꝓpꝛium ſacerdotem contemnere ⁊c. ANidet᷑ hic male ſoluere.quia ex bac ſcplegtine
olutione quilibet cui vult poſſet conſiteri.dũmodo non cõtemnat ꝓpꝛium ſacerdotem. Sed contrarũ habe⸗ Muhnen
tur in decretali. vbi dicit᷑ ꝙ ſi ex cauſa vult accedere ad alium. petat pꝛimo ⁊ obtineat licentiã. quia aliter nõ htgtdo
Poterit ſoluere vel ligare. R dicendũ ꝙ illud verbum Auguſtini intelligit̃ q; tum ad electionem ſacerdotis. aanſte
antecy ſubditus alicul ſe ſubijciat ⁊ curam anime cõmittat.ſed verbũ Arbani poſt cõmiſnonem. extũc enim Arontnd
4 tenetur ei confiteri. j niſi petat licentia. Pam in n N poſt comimnonem. exti nck⸗
A4 1 Pamgennſtener debet alij niſi petat licentis. Tamẽ in quinq; caſibus habet᷑ licentia petita p obten⸗ iaſhuſſe
n rnachi e vagabũdus. Secudus eſt ſi renũciauit domicilin. Tercius ſi peccauit vel offendit in alie⸗ ſtfecin
ad malg. Dlein nartus ꝗpter ſacer dotis ignoꝛantiã vel maliciã. quia eſt reuelatoꝛ còfefionis vel ſollicitatos himet
. ! us eſt in caſu neceſſitatis vt ſi ſit in articulo moꝛtis.vel debeat intrare iuſtũ bellũ. vnln
D intelligentiã bui? partis ᷣm duo que tan/ liceat ali in⸗ itter n
. gunt in litera duo pᷣncipaliter querunt᷑. Pꝛi uno vum Reeaderca S. ann
Secid 55 querit de confefſone qtum ad modum na peccacs refrrrre. ece
Bec pꝛuni qehe e one peum ad ſig llum. òMBꝰ N
Aita haini qucrfurtnig. Daimo quer for um (Qucſtiodſ. „ achet

Aun

telnl
mionuin
ungttim
Gten Eban
S
nmhctn
iſeu
ſcnis
Celtal in
ſe ec
Keniannt
ſeſprnns
grantit
Cnmmitt,
gung

nia confiteat᷑ vni.

45 ꝙ confeſſio poſſit dimidiari. *
nialibus nõ eſt vis. ſicut em̃ nõ eſt vis neceſſe ea co/
fiteri.ſic non eſt neceſſe ea ſimul ⁊ omnia integre con-
fiteri. Sed de moꝛtalibus dicitur ꝙ neceſſe eſt omnia
confiteri vni ſacerdoti. omnia inqᷓ quoꝛũ eſt memoꝛ.
46 de quibus non fuit als legitime confeſſus. Et tunc

—

¶ Dꝛ non liccat de confitendis omittere oſtenditur
pꝛimo autoꝛitate Auguſtini in libꝛo de penitẽtia.Ca/⸗
ucat ne verecũdia ductus diuidat apud ſe confeſſio/

neʒz. vt diuerſa diuerſis velit manifeſtare.quod eſt ſe
laudare ⁊ bypocriſi intenderc.⁊ ſempꝑer venia carere.
ad quam fruſtra ſperat peruenire. ¶ Item ratione
oſtendit᷑ ſic. Confeſſio oꝛdinatur ad peccati cognitio
nem. ſed nunqᷓ recognoſcit egritudinem ſufficienter

qui ſolum peccatum vnum nouit.cum bomo multis

egrotet. ſicut patet in medicinis.ergo non ſufficiẽter

peccatũ dxtegit qͥ nõ dicit vni ſacerdoti peccata oĩa qᷓ
cõmiſit. ¶ Item confeſſio eſt ad peccatoꝛis accuſati

onem.ſed cum peccatoꝛ ſe accuſat de tribus peccatis

⁊ fecit decẽ.boc ipſo pᷣtendit ſacerdoti ſe non peccaſſe
niſi ter. ſed boc ẽ falſitas ⁊ bypocriſis manifeſta.ergo
⁊c̃. ¶ Item confeſſo fit ꝓpter abſolutionem.abſolu/
tio autez ſacerdotis ſignum eſt diuine abſolutionis.

ſed deus nunqᷓ abſoluit ab vna culpa quin abſoluat

ab omni culpa moꝛtali. ergo abſolutio ſacerdot aut

nulla eſt. aut eſt ab omni culpa.ſed non meret᷑ abſol/

ui a ſacerdote peccatoꝛ qui celat ci peccatũ.ergo nul/
teat᷑ ſacerdoti vni omnia a
Contra. Omnes ſacerdo-
L Nchꝛiſti. ergo idem eſt confi /
teri diuerſis qd confiteri vni.ergo tantũ valct ſi pec⸗
catoꝛ diuiſim diuerſis confiteat᷑ omnia quãtuzʒ ſi om
Item confeſſio eſt in remediuzʒ.

la eſt abſolutio niſi con
quibus indiget abſolui.
tes tenent locum vnius.ſj.

go non debet fieri

confiteri duo.ergo videt᷑ ꝙ confeſſo poſſit dimidia/

ri.¶ Item ſufficit ſi quis confitetur ſacerdoti ꝓpꝛio

£△

illud a quo poteſt abſoluere. ſed poſſibile eſt ꝙ aliqd s
babeat caſum vel peccatum a quo non poteſt abſol/

uere niſi mperio: ergo ictt munor confiteatur
d confiteat᷑ maioꝛi.ergo videtur
dicendum qꝙ in æ

vni.⁊ peccatum illu

in ſcandalum. ſed poſſibile eſt c
penitens confiteat᷑ pꝛopꝛio ſacerdoti aliquod pecca⸗/
tum quod ſcandaliſabit eum. vtpote ſi cognata ſacer
Qotis fuerit eius adultcra. ergo videtur ꝙ poſſit pec·
catũ &̊ reſeruare. ⁊ alia ſibi dicere.⁊ ita confeſſonem
dimicdiare. ¶ Itẽ aliquis confeſſus eſt vni.x.et com/
miſit. xij. ⁊ oblitus duoꝛũ poſt recoꝛdatur non babẽes
copiam ſacerdotis. iſte fuit legitime confeſſus de.x.
ergo ſi non debet bis puniri pꝛo eodem. ſufficit nunc

voco legitime confeſſum quãdo nibil interuenit q3

abſolutõnem ſacerdotis irritam faceret.qdð eſt in.iiij.

caſibus.⁊ duo ſunt a parte abſoluentis. Anus ſi non

ſciat. alter ſi non poſſit. Anus contra dauem ſcientie

atert cantt⸗ anem porenti Duo a arde oußfen *S S
tis. Anus ſi ficte confiteat᷑. Alter ſi poſt confemſnone,z „ ce wccene Ne S
ſatiſfactionem contemnens cius obliuiſcat. Si autẽ ¶ Utrum liceat aliquid in confeſſione addere. Et ᷓ

5

legitime confeſſus eſt.non opoꝛtet i

terare niſi in vni -
uerſali.ſi vo non. opoꝛtet ꝙ omnia dicat.pꝛo eo ꝙ; ſa-

cerdos abſoluit ab omni culpa. aut nulla eſt abſolu⸗

tem ab o Mirelatad boc ergo ꝙ confeſſio ſit in
eſt ꝙ, omnia que ſimul habet in conſci/

tegra ne

— 2

entin auibugtejeeur- anftert la, ribe⸗ ic⸗
alioquin ſicut expꝛeſſe dicit Auguſtinꝰ pꝛobat con/
47 feſſio ficta. (iq mluc 5 ad obijcit æ oẽs ſacerdotes

tio. Mullus autẽ ſacerdos intendit abſoluere penitẽé

. —

XXI.

. 22 —
— —

tenent locum vnius xpi. dicendũ verum eſt ſec ita

4

tenent locum vnius ꝙ non ſimul omnes.ſed quili

ſi recte con

toꝛi celauit.⁊ ita chꝛiſto. ¶ Ad uludq quod obijcit᷑ de
ſcandalo ſacerdotis.dicendũ qꝙ; vbi timet᷑ ſcandaluʒ

ſe. ⁊ ideo Anevule confiteri ſacerdoti tanqᷓᷓ cbꝛiſto.
Ieren tet neceſſe eſt ꝙ omnia dicat vni.qꝙ ſi ali
quid celat vni qᷓ;uis dicat alij.quãtum eſt in ſe media

48

.

non eſt cofeſſio dimidianda.ſed licentia petenda.etſi
non datur.ſuꝑioꝛ eſt adeundus vel alius qui babeat

eius autoꝛitatẽ. nam in tali caſu licentiam petere eſt
obrinere. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de eo qui ꝑ obliui⸗

onem omiſit.x.confiteri.dicendũ ꝙ ſanum conſilium

49

eſſet ꝙ totum diceret ſicut in pᷣcedentibus tactum ẽc.
tatẽ non credo ꝙ teneat᷑ dicere niſi in generali. niſi
foꝛte aliquis pᷣdictoꝛum caſuum interueniſſet. Nam
aliud dicere.eſt viam cõfeſſionis ⁊ ſalutis multis au-
ferre. cum multi confiteant᷑ aliquãdo aliquod pecca

tum enoꝛme. qð deinceps vix alij ſacerdoti dicerent.
nec autoꝛitates ſanctoꝛũ hoc cõpellunt dicere.qꝛ boc

nõ eſt confeſſionẽ diuidere. pꝛima cm̃ fuit integra. et
ſecũda ſimiliter.quia nõ opo:tet hunc de alijs babere
remoꝛſum nouũ.nec nouam abſolutionem.ſimiliter

iudicandũ eſt de recidiuo.¶ Ad illud quod obijcitur

50

de recurſu ad ſuꝑioꝛem. dicendũ ꝙ aut recurrit p ab-
ſolutionẽ a culpa.aut a pena ꝓpter excõmunicationę

vel irregularitatẽ. Si ꝓpter abſolutionem a pena xeł

penali vinculo. ſufficit ꝙ confiteat illud ſolum. Si
pꝛopter abſolutionẽ a culpa.ſi ſupioꝛ nõ remittit ad
ꝓpꝛium confeſſoꝛem. ſanum conſiliũ eſt ſi non babet

cauſam excuſantem niſi ſolum erubeſcentia vel opi⸗

nionem falſam.qꝙ omnia de quibus habet remoꝛſuzʒ
ipi dicat.⁊ ꝓ omnibus illis generalem abſolutionẽ ?
penitentiã ſuſcipiat. Si autẽ aliquã excuſationẽ ba-

bet ꝓbabilem ratione cinꝰ magis vult confiteri alte/

ri. tenet᷑ totum inferioꝛi reuelare.⁊ peccatũ illud qð

ſuꝑioꝛi eſt confeſſus.⁊ cetera alia.⁊ ſic non erit con/

feſſio diuifa. ⁊ ille extunc poterit ab omnibus abſol⸗
uere.qm̃ ſi aliqua peccata abſolutioni ſuꝑioꝛũ reſer
uant᷑ in quibus minoꝛes ſacerdotes cum eis non cõ/
municant.hoc magis factũ eſt ꝓpter taxationem pe-
ne quã tali peccato ſuꝑioꝛ debet ſapient᷑ infligere ſiue

7

iniũgere ꝓ culpa qᷓ; ꝓ ali

o. ⁊ idco ſi talem culpã con

feſſus eſt. ⁊ penã pꝛ0 ea a ſupioꝛe ſuſcepit. poteſt illã
cum alijs inferioꝛi integre confiteri.⁊ ille abſoluere

eum ab omni culpa.ita dũtaxat vt ille faciat peniten
tiã a ſupioꝛe ſibi iniũctam.Et ſi tu obijcias q; iſte qui

adit ſupioꝛem. ⁊ vnicum tm̃ vel duo alijs tacitis con
fitetur. videt᷑ eſſe hypocrita ⁊ ſe laudare.diceudũ x
verũ eſt ſi iminẽt ſe ſibi generalit᷑ cõfiteri. tunc em̃ vi-
det᷑ ip̃m alia crimia nõ baberc.ſed dũ oſtẽdit ſe ſpeci⸗
aliter ꝓ illo vnico adueniſſe. ⁊ aliũ confeſſoꝛẽ ꝓ mi⸗
noꝛibus habere. ⁊ boc acceptat fuꝑioꝛ.nulla ẽ ibi de·

ceptio. ꝙᷓuis totũ dicere ſit maioꝛ ꝑfectio.

* 2

⁊ babet᷑ in litera. Si cauſa bumilitatis mentiris. effi
cieris qð vitaras.ſi ergo aliquis cauſ. a humilitatis
accuſat ſe amplius qᷓ; meruit. videtur ex boc culpam
incurrere. ¶ Item iniquus teſtis eſt qui accuſat aliũ

in eo in quo non eſt culpabilis qnatumcunqʒ faciat

bona intentione. ſed bic in confeſſone contra ſeteſti

ficatur. ergo ſi ſe accuſat in eo in quo non peccauit.

vicer inique agat. ¶ Item nibil obijctengum eſt

Ai.

in iudicio manifeſto quod nõ poſſit manitfeſie pꝛoba

ri. ergo pari ratione nibil imponenqum eſt in iuchcio
penitentiali qdð non poſſit per teſtem rectum pꝛobari.
teſtis autẽ eſt conſcientia.ergo nihil dicenduʒ eſt niſi
de quo accuſat cõſcientia.ergo ⁊c. ¶ Item confeſſio

eſt ad dirigendum medicum ſpiritualem.ſicut cogni

ſta ⁊ i
eſt ibi culpam agno

tio carnalis infirmitatis eſt ad dirigendũ medicum
carnalem.ſed ille facit errare medicum qui dicit ſe ha

bere moꝛbũ quem non babet.ſicut qui dicit ſe nõ ha/

bere duen habet. exgo ſicut peccat ille qui dimittit.
auiaaclr i men
cere vbi culpa non eſt. ergo ſi po⸗
teſt ⁊ debet ſe bomo accuſare pᷣm ꝙ agnoſcit ſe.⁊ bo/

na mens poteſt ſe magis culpabilem reputare qᷓᷓ ſit
hm veritatem.videt᷑ ꝙᷓ magis poſſit ſe accuſare qᷓ; ſit

in re. ¶ Item qui conterit᷑ plus ꝙ; meruit.⁊ ſatiſfa/
cit puniendo ſe vltra qᷓ; meruit.iuſte ⁊ laudabiliter et

bene heit. eg⸗ pari ratione qui ſe accuſat vltra qᷓ; pec

cauit. bene facit. ¶ Item confeſſio eſt ad bumiliatio
nem confitentis.⁊ hoc ꝑ accuſationẽ.ſed nemo pvteſt

ſe nimis hũiliare etiã ſi ſe ſubijciat omnibus pꝛopter
deum. ergo pari ratione nemo poteſt ſe nimis accu-
Rein ponatur ꝙ aliquod peccatum cõmiſit
quis de quo dubitat vtrum ſit moꝛtale vel veniale.

quero qualiter debeat illud confiteri.⁊ videt᷑ ꝙ ſicut

moꝛtale.quia in dubijs ſecurioꝛ ꝑs eſt eligenda.alio⸗

quin ſi ſicut veniale confitet᷑.diſcrimini ſe cõmittit.

ſed poſſibile eſt ꝙ iſtud peccatuzʒ non ſit niſi veniale.
ꝛtale. ergo ad con
Reꝰ ad pꝛedictoꝛũ

ergo poteſt veniale confiteri vt
feſſionẽ addere ad ſe accuſandũ .
intelligentiã pᷣnotandum eſt ꝙ differt mentiri ⁊ fal/
ſum dicere.
vox qᷓ; ſentiat mens.etiam ſi per vocem verum dicat
in re. Falſum dicere eſt quãdo vox diſcoꝛdat a re ſi/
gnificata. Mentiri quidẽ quia ſemꝑ impoꝛtat abu/

ſum ſigni ⁊ obligationẽ hominis q;tum ad vim intel
lectiua ⁊ exterioꝛem inter quas eſt diſcoꝛdia.ſemper

malum eſt.⁊ ita m ſe malũ ꝙ nulla poteſt bona cir/

cũſtantia veſtiri vt bene fiat.ſicut dicit Auguſtinꝰ in

libꝛo cõtra mendaciũ. FYalſum vᷣo dici poteſt frequẽ/
ter meritoꝛie cum mens decipitur.⁊ ita credit eſſe vt
loquit᷑.ſicut dixit apoſtolus ſe in hijſpaniam ꝓfectu⸗
rum. Roma.xv. Si ergo tu queras vtrum liceat ad/
dere ad ↄfeſſionẽ. Reſpondendũ eſt ꝙ aut tu loque/
ris qᷓ;tum ad teſtificationem cõſcientie.aut qtum ad
confoꝛmitatẽ veritatis in re. Si q;tum ad conſcien/
tiam.vt cõſcientia minus accuſet ⁊ vox amplius. ſic
eſt peccatũ ⁊ mendaciũ.⁊ perdit᷑ confeſſionis meritũ
in qua debuit eſſe verbũ verax. m illud Eccleſiaſtici
xxxvij.ante omnia verbum verax pꝛecedat te. Aerbũ
verax eſt quãdo id expꝛimit lingua qð ſentit conſciẽ/
tia. Si autẽ intelligas de additione q;tum ad rei veri

tatem.ita ꝙ cõſcientia non diſcoꝛdat a lingua.dicen/

dum tunc ꝙ talis additio poteſt eſſe meritoꝛia. Qui
enim in paruis ſe credit grauiter offendiſſe.⁊ ſic con-/

fitetur quaſi grauiter offenderit. multũ abſq; dubio

ꝓficit. Ratiões igit᷑ ad pꝛimã partẽ pcedẽtes cõclu⸗
dunt ꝙ non poteſt nec debet addere vltra teſtimoniũ
conſcientie. Ratönes ad ſecundã partẽ pcedunt ſᷣm
ꝙ in additione lingua conſonat cum cõſcientia. ⁊ ſic
icet addere.quia nullum fit veritati piudicium dum
ſimul iungit᷑ veritas mentis ⁊ oꝛis p humilitate coꝛ/
dis. et ſic inteiligit iſtud Gꝛeg. bonarum mentiũ c.
Similiter ⁊ ſequens de contritione ⁊ punitõne ⁊ ad⸗

Contra. Gꝛeg. bonarũ mentiũ

entiri enim eſt quãdo aliud expꝛimit

I.

ditione. Poſſet tamẽ dici ꝙ non eſt ſimile de contri⸗

tione ⁊ punitione ⁊ de confeſſione.quoniã confeſſio

eſt actus veritatis.⁊ contra bunc non poteſt aliquis
dicere aliquid qdð non ſit falſum ⁊ pꝛeiudiciũ verita/
tis. non ſic eſt de punitione. quia iuſte poteſt aliquis
ſuſtinere penam quã non meruit. etiã ꝓpter gloꝛiam

dei. vel pꝛopter ſalutem ꝓximi.vel in amplioꝛẽ pꝛofe/
fectum ſui.⁊ hoc eſt abundantis iuſticie. Aeritas vᷣoO

debet nec deficere nec ſupabundare.quia eſt rectitu⸗/

do intellectus. ⁊ hec rectitudo eſt indiuiſibilis.ſed re.
ctitudo voluntatis babet latitudinẽ.ideo plus ⁊ mi-
nus factum eſt iuſtum. ſed non plus ⁊ minus dictuʒ

eſt erum.niſi dicatur verius quod eſt durabilius.vt

neceſſariũ ⁊ perpetuũ.qᷓ; cõtingens ⁊ momentaneũ.

Agd illud quod obijcit᷑ ꝙ confeffio eſt ad bumilia-

tionem. dicendũ q; non omni modo eſt ad bumilia/

52

tionem.ſed per accuſationẽ que veritatem debet ba/

bere pꝛincipiũ vel comitem ad boc ꝙ recta ſit. Et nõ
ſequit᷑ ꝙ ſi bumilitas nõ habet exceſſum in reputa⸗

tione.ꝙ veritas non babet exceſſum in locutione.

Ad illud quod querit᷑ de peccato dubio.dicenduʒ
E ſicut dicit Auguſtinꝰ in. xv. de trinitate.non ſolum
eſt mendaciũ dicere ſcienter falſum. ſed etiã aſſerere

dubium. quia lingua a coꝛde diſcoꝛdat. Quãdo ergo

dubitat vtrum ſi
ita dubitando debet confiteri. tamẽ debet conteri et

55

t moꝛtale. dicenduʒ qꝙ; ſicut dubitat

penam ſuſtinere ac ſi eſſet moꝛtale.⁊ tunc mens aſſe

curatur.⁊ in nullo veritati pꝛeiudicat᷑.⁊ ſic patet re⸗

ſponſio ad obiecta. Illud tamẽ quod vltimo obijciẽ

ad partem op
cendnm ꝙ falſum eſt. quia aggrauatio penitentie nõ
aggrauat naturam ſed alleuiat. vbi ſic eſt in tempo/
rali ⁊ coꝛpoꝛali medicina. nocet enim ſinon afſit moꝛ
bi materia.Sed iſta eſt ratio.quia lingua diſcoꝛdat a

oſitam q; facit medicum cerrare.di-

cõſcientia. ⁊ illud pᷣcipue exigitur in confeſſione recte

2 oꝛdinate facta.

¶ Atrum in confeſſione liceat aliena peccata referre

Et eꝙ ſic videt. Meemie.j. ego et dmus patris mei

peccauimus.⁊ ſimiliter in oꝛatione Oanielis.ergo ſi

recte confitebat᷑.videtur ꝙ nos ſimiliter facere debe.

remns. ¶ Item ex charitate poteſt ⁊ debet quis ꝓxi
mi peccata deflere.⁊ ex charitate non ſolum pꝛo ſuis
verũetiam ꝓ alienis Peccatis poteſt ſatiſfacere. ergo
patxi ratione poteſt aliena peccata confeſſoꝛi referre.
¶ Item peccatũ alienum frequẽter aggrauat ſuum.

ſicut ſi pater cognoſcit filiam.vel ſi mulier cognita eſt

a patre ſpirituali qð abſit.vel a pſona excellentis re/

Z

ligioni
videtur ꝙ liceat aliena peccata referre.¶ Item con.
feſſio non ſolum eſt in remediũ peccati pꝛeteriti.ſed

*

etiam in conſilium vitandi futuri.ſed frequẽter alie/

—

num peccatũ pꝛeſtat ſe in ſcandalũ ⁊ ruinam.vtpote

cuim luxurioſus aliquã infeſtat.ergo ſi debet penitẽs

ſacerdoti exponere peccatoꝛũ occaſiones vt ſm cõſi
liñ eiꝰ ⁊ adiutoꝛiũ penã euitet.videt᷑ ꝙ poſſit ⁊ debeat
aliena peccata in confeſſione referre ¶ Coutra. Põ.

Dixi confiteboꝛ aduerſum me iniuſtixias meas do

mino.Glo.peccata mea nõ aliena.ergo aliena confi⸗

tenda non ſunt.

licʒ non ita ſtricte. ergo qui reuelat alienam culpam
peccat grauiter. ¶ Itẽ ſi licet peccata ꝓximi referre

s,. ergo ſi debet peccatũ ſuum plene explicare.

. Item Chanaan fuit maledictus
quia operuit verenda patris. Geñ.ix. ergo tenebat
illa operire. pari ratione ⁊ ꝓximus vereuda primi.

niuscni
mipiuris
ncl ſunteq
Uunt Zorpe
littsitnq.
glcnirtun
nonpoteſt
tctabe
zlatus an
ingeneralt
be Sidor
acſtolon
noſeinaui
cipoſſt p.
kar fi
llaffeyuar
ſſons bi⸗
ſs yope⸗
Mobedatani⸗
Chitcc tun
Glcnpotckal
ſndchetate
aſcge
lutdientn
Planceec
ſorgcitn
Tuulinee⸗
Heahenn
Coinincet
lun igr
Conlttet
nlſtunfn⸗
Nſinnon eſ⸗a
untbilonin
Phrfuinene
ſeniard⸗
inlanail
Kmparnck
honoſe⸗
CKaufe
ſüſntien
iätnre
ogoled
ccſzilin
ſſeun ccſ
Curqfie
aumgint

ia,

Wüͤcgfei

Apackhin
RKõr
kenti

Amfan
unſor .
5* iſe

Catgſe
gkfrin
Kuibistt⸗
Upglun,
bamusdinn
akduehige,
inonenni.

Gchubeniſ,,

WNumdha
Aneuſt ni
uümürge

inübarn .
Neench

Tntretorſe

1.ltiſe

diat
nidchdea
1tmnenes
adeiwe

om ane

ui winnti
ſibcfnen⸗
mimtſem
lemalkrt

1cgteſiedte

uuſtttt
Pmsourofe

mlitiutrtt⸗
Hicheeg
Grobnppts
Pletluere⸗

55§onem vulneris ſui.

S6 ideo tm̃ pꝛopꝛia peccata dicere debet. ¶
obijcitur oe contritiõe ⁊ ſatiſfactione. dicendum ꝙ ſi
cõdoleo peccato pꝛoximi ⁊ punio me pꝛo illo.miſcri

g7 eum accuſo.⁊ ideo nõ eſt ſimile.

vni ſacerdoti. cum liceat confiteri mille ſicut erx p̃ce⸗
dentibus habitũ eſt. ergo liceret peccata ꝓximi mille
tem aut fuit par

reuelare.⁊ ita ꝓpximũ infamare.
ticeps illius peccati. aut non. Si non. ergo nõ tangit
peccatũ ſuum.ergo non debet illud confiteri. Si fuit
ꝑticeps.ſed in nullo foꝛo poteſt quis aliũ accuſare in
crimime in quo ꝑticipat. ergo male facit ſi alium ac/

5 cuſat. ¶ Be dicendũ q; aliena peccata aut ſunt imꝑ/

tinentia ad peccati noſtri accuſationẽ.ſed ex quadaʒ

aſſociatione refert ea. ⁊ ad quãdam excuſationes ille

qui confitet᷑.quia ſolacium eſt miſeris ſocios habere
penarũ.⁊ male facit qui ſic cõfitetur.ſicut multi ſim/

plices aliquãdo accuſant omnes vicinos ſuos vt ipi

minus confundant᷑.vt ſi dicant.ſumus latrones.vſu
rarij.piuri.⁊ cõſimilia.⁊ tales a cõfeſſoꝛibus coꝛripi/
endi ſunt.quia rectam foꝛmã confeſſionis non ſer/
uant. Aut peccata aliena ſunt noſtris coniũcta ⁊ ad-/
mixta.ita ꝙ ſine illis nõ poteſt bene culpa pꝛopꝛia ex
plicari.⁊ tunc licitum eſt confiteri eatenus quatenus

non poteſt ſine alieno peccato culpa ꝓpꝛia erplicari.
Ande ſufficit aliquãdo in generali.vt ſi mulier cogni
ta eſt ab ep̃o.qdð abſit.ſufficit dicere ꝙ aliqs magnus
p̃olatus eam cognouit. Si a ꝑſona religioſa.ſufficit q;
in generalitate ſua ſtet.quia ſatis apparet genus cul

pe. Si vo deſcendat ad pſonam ſingularẽ.increpan/

da eſt pſona confitẽs.Similiter nec debet ofeſſoꝛ cu/

rioſe inquirere de perſona.ſed ſi ſuſpicat᷑ ꝙ ſit ꝑſona
cui poſſit ꝓdeſſe.⁊ comꝑtẽs ⁊ vtile ſit illum ſcire.po/
teſt extra foꝛum confeſſionis illam inquirere. NMam
talia frequẽter ſunt occaſio frangendi ſigillum con/
feſſionis.vbi eſt maximũ ꝑiculum ſicut patebit infe/
rius.Si vo peccatũ nõ põt explicari ſine explicatõne
pꝑſone determiate. vtpote ſi mulier inoꝛdinate a viro
cognita eſt.tunc ſi dicat de maſculo non peccat.ꝓ eo
non poteſt aliter confiteri pꝛopꝛiã culpam. ⁊ tunc
non debet attendi accuſatio aliena ſed accuſatio ꝓ/

pꝛia.⁊ ſic generaliter rum eſt ꝙ peccata aliena non

ſunt dicenda in cõfeſſione niſi eatenus quatenꝰ ſunt
ꝓpꝛia. nec confeſſoꝛes debent inquirere. Ande illi cõ/
feſſoꝛes qui ramuſculos in cõfeſſionibns inquirunt

⁊ audiunt de alijs malum ⁊ ſuſtinẽt.vix aut nunqᷓ; a

peccato detractionis excuſari poſſunt.⁊ neſciunt me.
deri animabꝰ.dum patiunt᷑ eos qui veniũt ad medi/
cinam alios accuſando ſibi infligere vulnus graue.
Concedende igitur ſunt rationes oſtendẽtes pecca/
ta alioꝛum ſᷣm ꝙ alium accuſant. in foꝛo cõfeſſionis
paſſim non eſſe dicenda nec audienda. Concenden/

dum nihilominꝰ ꝙ in caſu poſſunt dici ꝓpter curati/
. . QAd illud tamẽ quod obijcit᷑ de
Meemia ⁊ Daniele.dicendũ qꝙ alius fuit modus cõ/

fitendi.quia ille fiebat deo ad ipᷣius iuſticie laudem.⁊
ad impetrandã miſericoꝛdiã toti populo.hic autem
fit vt homo ſe accuſet coꝛam ſacerdote vt poſſit iudi
cari ⁊ abſolui. Et quia ſacerdos eſt index pꝛiuatus.
illud qð

coꝛdiã illi impetro.non iniuriã facio.non ſic quãdo
citur ꝙ facit ad ꝓpꝛij peccati curam ⁊ cautelã. dicen/

dum qꝙ in tali caſu licet. multũ tamẽ eſt obſeruãdum
ne quis alium accuſet in illo actu.ſed ſi quis videret

expedire ſcire peccatũ alienũ ꝓpter vtilitatẽ cius vel

„*

¶ Ad illuq qð obij/

cõmune bonum. tutius eſt extra foꝛum confeſſionis
ꝑquirere ⁊ audire Hl

Onſequẽter qtum ad ſecundũ articulũ que/
ritur de ſigillo confeſſionis. Et circa hoc tria

querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrum in aliquo ca/⸗

ſu liceat confeſſonẽ reuelare. Secũdo vtrum confi-

tens poſſit ſacerdotem licentiare vt reuelet. Lercio
vtrum illud quod dupliciter nouit ſacerdos.ſcʒ per

confeſſionẽ ⁊ ꝑ aliam viam teneat᷑ cclare.

¶Queſtio. ſ. K

( ſacerdos nõ poffit reuelare confeſſionẽ oſten⸗
ditur. Augꝰ de penitẽtia diſt.vj.ſacerdos ante omnia

caueat ne de bijs qui ei confitent᷑ peccata ſua alicui
Item decretalis edita in concilio generali
de penitentijs ⁊ remiſſionibꝰ.caueat autem ſacerdos
ne verbo vel ſigno vel glio quouis modo pꝛodat ali/
quatenus peccatoꝛẽ. ¶ Item boc videt᷑ ratiõe.quia

recitet.

peccata in cõfeſſione delent᷑.ſed ꝓ peccato qd deus

remiſit nemo eſt accuſandus.ergo ſi ſacerdos eſt mi -
niſter remiſſionis.nõ poteſt accuſare vel detegere pc

catoꝛem quin faciat contra officium veri ſacerdotis.
ergo omnis talis eſt deponendus.⸗

cerdos tenetur occultare. ¶ Item ſacerdos qui au/
dit peceatoꝛẽ neſcit vtrum dicat ſibi verũ.ergo neſcit

vtruʒ ille ſit culpabilis.ergo fruſtra accuſaret niſi eñũ
de quo ei conſtat.ergo peccatũ per confeſſionẽ cogni/
at Wontra ponaur
ꝙ aliquis iuret dicere verũ ſuꝑ aliquo facto.et nullꝰ

tum nuliatenus eſt pꝛodendum.

poteſt nec debet mentiri. nec falſum iurare.nec ꝑiu/

rare ſiue deierare ꝓpter aliquod ſcandalum euitan /

aun 7 magis debet manifeſtare qᷓ; falſum reſpõ/
ere. ¶

fidẽ chꝛiſto ſeruare ſacerdos qꝙᷓ ipi beretico.ergo ma/
gis debet confeſſionẽ illius detegere qᷓ; ꝑmittat eum

gregem domini coꝛrũpere. ¶ Item ponatur ꝙ ſacer⸗
dos ſciat per confeſſionẽ inter duos contractam eſſe
affinitatem per coitum foꝛnicariũ.⁊ poſt eos velle cõ
trahere in facie eccleſie.ſi ſacerdos iungit iſtos. cum
peccent moꝛtaliter. cõſentit peccato eoꝛum.ergo moꝛ

taliter peccat. ergo ſi nõ debet ſceleris alieni fieri par-
ticeps.debet hoc manifeſtare. Similis caſus eſt ĩ de⸗

cano qui audiuit confeſſionẽ habentiũ irregularita/
tem.an debeat eos pᷣſentare oꝛdinãdos ab epiſcopo.
tem ponatur ꝙ aliquis
pꝛioꝛ de oꝛdine monachoꝛũ confiteat᷑ abbati.⁊ q;diu
eſt in pꝛioꝛatu habet occaſionem trabentem ad pec
catum a quo non vult deſiſtere.ſi habet curam anime
ſue tenetur inde illum amoucre.ſed amouendo inno
teſcit ivoſum peccaſſe.ergo videtur ꝙ confeſſo poſſit
.ad hoc voluerũt aliqui S 8

vel reuelare confeſſionẽ.

aliquo modo reuelari.iRe

diſtinguere qꝙꝙ dupliciter poteſt quis ſacerdoti confi-
teri. Aut tanq; penitens ⁊ volens a peccato abſolui.
⁊ tunc ſigillum cõfeſſionis claudit omne quod dicit
ſine aptiòc. Aut ita ꝙ non vult a peccato deſiſtere. vt

ſi reuelat pꝛopoſitũ piurandi vel occidendi bominẽ
vel aliquod tale.⁊ tunc nõ tenetur ſub ſigillo confeſ⸗

ſionis daudere.ſed tunc poteſt dicere ei qui poteſt

. ¶Item peccatoꝛ
confitet᷑ ſacerdoti.⁊ ſacerdos accipit loco dei.ſed deꝰ
peccatũ penitentis occultat ⁊ non detegit.ergo et ſa⸗

e. ¶ Item ponat᷑ ꝙ audiat bereticũ in confeſſõe
qui nolit penitere ſed alios coꝛrũpere.magis debet

59

60

61

—

ꝓdeſfe 2 non obeſſe. Sed q;uis iſtud videt᷑ dici pꝛo/
babiliter.tamẽ cum mãdatũ ⁊ inſtitutio de omni cul-

pa dicat generaliter.⁊ penitens peccatũ ſuũ nõ tanq;

homini ſed tanꝙᷓ deo reuelet.⁊ neſciat ſacerdos vtrũ

ille verũ dicat an eum ſeducat.niſi manifeſtatũ fuerit

per illã ꝑſonã.nõ debet manifeſtare ꝑpſonã illã. ꝓpter

hoc ſigillũ ↄfeſſionis diligẽtiſſime eſt cuſtodiendum.

pꝛopter ſcandalũ.ne penitens retrabat᷑ a confeſſione
opter qd etiaʒ miraculũ magnũ in quadam naui
cõtingit vt narrat᷑ de quodã qui peccata ſua publice
cõfeſſus eſt in mari.⁊ poſtqᷓ; vent ĩ eſt ad poꝛtum.ne⸗/
mo nouit quid dixerit.vñ ſacerdos taliter debet no/
ſcere quaſi non audierit.⁊ quaſi non nouerit.⁊ ꝓpter
hoc dicendũ ꝙ ſicut dicit Gꝛeg.⁊ habet᷑ in litera pꝛo

nullo ſcãdalo eſt cõfeſſio reuelanda. ¶ Ad illud ergo

quod obijcit᷑ de iuramẽto.dicendũ ꝙ ſecure põt dice/
re neſcio.nec ꝑiurat.quia iuramentũ nõ obligat illuʒ
ad dicendũ niſi illud qd nouit vt homo.non vt deus.
qꝛ ſupꝛa deũ nullus eſt.vnde pꝛo nullo pᷣcepto obedi

entie.ꝓ nullo iuramẽto vel ꝑiculo debet illud dicere.

¶ Ad illud quod obijcit᷑ de beretico.dicendũ ꝙ debet
tacere.nec ꝑ illam cognitionẽ aliquid dicere ſpeciali/
ter. poteſt tamẽ ſine reuelatiõe cõfeſſionis ſuꝑioꝛi di⸗
cere. Aigila ſuꝑ oues.quia lupus eſt in grege.Si pꝛo
babiliter videt illũ qui cõfeſſus eſt verũ dixiſſe.⁊ peri
culũ ouiũ iminere.poteſt etiã ⁊ debet eſſe ſollicitꝰſine
reuelatiõe cõfeſſionis quõ ſciat.⁊ gregi dñico puide/
at.⁊ tũc domino ſuo ⁊ etiã cõfitenti fidem quaã debet
ſeruat. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de pᷣſbytero.dicẽduʒ
ꝙ pᷣſbꝛ debet diſſuadere ei qui eſt cõfeſfus.⁊ ſimiliter
decanus clerico.⁊ ſi ille petat debet differre. ⁊ niſi ille
cogat᷑ ꝑ ſupioꝛem vel ꝑ ſcandalũ populi.nõ debet nec

matrimoniũ tale bñdicere.nec clericos pñtare. extũc
gutẽ põt.qꝛ nõ ipᷣe facit ſed eccleſia.⁊ eccleſia iudicat

62 rat ſed coactus ſuſtincat. quod querit᷑
ſubdito qͥ non vult a culpa ceſſare.dicendũ ꝙ ſuꝑioꝛ

centiari.

ni ea que exterius ſunt.Conſiliũ tamẽ eſt ꝙ ⁊ ſacer/
dos ⁊ decanus faciant ꝑ vicariũ.tum ꝓpter ↄfuſionẽ
illoꝛũ occultã.tum etiaʒ ꝓpter criminis hoꝛroꝛem. ſi
tamẽ ipᷣe faciat.nõ credo ꝙ peccet dũ nõ vltro ſe offe
dillud quod querit᷑ de

debet ei ꝑſuadere voluntariã ceſſionẽ.⁊ ꝙ ipſe petat
abſolui ab onere officij. O ſi non vult nõ debet eum

abſoluere. ſed debet eum ſuſtinere niſi ſit talis religio

in qua ſubditi poſſint tranſmutari vel tranſferri ſine
diffamie nota. .

¶ Utrum conſitens poſſit ſacerdotẽ licentiare.Et ꝙ
nõ videt᷑.qꝛ ad celanduʒ confeſſionẽ artatur ꝑ man/
datũ ſuꝑioꝛis.ſ.pape.ſed inferioꝛ a mãdato ſuꝑioꝛis
non põt abſoluere.ergo nec ad contrariũ mãdato li/
centiare.
ſolũ ꝓpter vitandũ ſcãdalũ cõfitẽtis.ſed etiã eccleſie
totius vnitatis.ergo quãtumcũq; cõfitens velit.ſi re
uelet..pᷣiudiciũ toti eccleſie facit.ergo nõ põt ab eo li⸗/
tem ſigillũ iſtud inſtitutũ eſt ꝓpter ſcan-
dalũ vitandũ.ſed ſiquis reuelat ꝑ licentiã.põt ſuſci/
tare idem ſcandalũñ qdð ſine licentia. quia cõfitens pe/
nitere poſſit de licentia rome.⁊ imponere ſacerdoti cõ
feſſionis reuelationẽ. ⁊ cum habeat iudiciũ ꝓ ſeipo.
poſſet idẽ ſcandalũ cõcitari q ⁊ ſine licentia.
ſi licentiari poſſunt. ergo cũ mali ⁊ impij ſacerdotes

oſſent pᷣtendere licentiã ſibi datã.videret᷑ tũc qp ſub

oc pallio cõfeſſionẽ impune reuelare poſſent. ſed h
eſt incõueniens. ergo ⁊c. ¶ Contra. celatio ofeſſionis

tem ſigillũ confefſõis inſtitutũ eſt non

eſt in fauoꝛens conſitentis.ſed quilibet poteſt cederẽ
iuri ſuo.ergo poteſt cõfitens dare licentiã reuelandi.
tem qui põt dicere peccatũ ꝑ ſeipᷣm.põt ꝑ ſacer
dotẽ alij ſacerdoti denudare. ergo ⁊ ꝑ ipᷣm alij reue⸗
lare. ¶ Item qð dicit᷑ homini vt bomi in caſu vtili.
poteſt ⁊ debet ab eo dici. ſed cõfitens qui dicit cõfeſ⸗
ſoꝛi vt deo põt dicere vt homi. ergo põt dare licentiã
reuelandi alij. ¶ Item conſtat ꝙ ſupioꝛ põt mittere
ad inferioꝛem. ⁊ autoꝛitatẽ abſoluendi ab aliquo pec
cato enoꝛmi ei pᷣbere.ſed boc nõ poſſet niſi poſſet per
voluntatẽ cõfitentis peccatum alij reuelare.ergo ⁊c̃.
¶ Rꝰ dicendũ ſicut dictũ eſt ſacerdos nõ debet ꝓpter
duo.ſ.quia nouit ſolum vt deus.⁊ iterum ne populũ
ſcandaliʒet vel etiã ipᷣm confitentẽ. ⁊ qꝛ confitẽs põt
facere qð ipſe nouit vt hbomo.quãdo facit eum nun/
cium.poteſt eum licentiare in caſu in quo non timet᷑
ꝑiculum ſcandali.ſicut oſtendũt ratiões ſecũdo indu
cte.vbi auteʒ ꝑiculũ ſcandali foꝛmidat᷑.quãtumcũq;
penitens licentiat ſacerdotẽ.nõ debet ſacerdos aſffu⸗
mere.Tunc aũt poteſt timeri ꝑiculũ ſcandali.quãdo
ꝓbabiliter poſſit conijci ꝙ ſacerdos confeſſionẽ ſuaʒ
reuelauit. AUnde ſi dicat ꝙ alij referat peccatũ.debet
ipe ſacerdos penitentẽ ſuum conſtituere non ſe nun⸗
cium faccre.⁊ ſic vitatur ſcandalũ ⁊ nõ rumpit᷑ ſigil⸗
lum confeſſionis. Et intelligat᷑ boc cum illa generali
ſuppoſitiõe.ꝙ peccatũ alicuiꝰnullũ eſt manifeſtandũ
niſi ei qui poſſit ꝓdeſſe nec wlit obeſſe.intelligat᷑ etiã
boc de peccatis pꝛopꝛijs non de alienis. nam aliena
peccata dicere nõ pot.neq; dʒ penitens alicui cõmit/

tere.niſi foꝛte in caſu in quo ipᷣe deberet dicere.⁊ me⸗/

lius ꝑ alium qᷓ per ſe poteſt bonum illius pꝛocurare.

ſemꝑ adpibita cautela vt ex hoc nõ ſcandaliſet᷑ eccle

ſia.⁊ ſic patent obiecta.

¶ Oueſtio. ij. m
¶ Atrum ſciens aliquid per confeſſionẽ ⁊ per aliam
viam teneat᷑ celare.Et ꝙ ſic videtur.pꝛimo ꝑ quãdã
decretalem Innocentij de penitentijs et remiſ. Qui

6

peccatũ ſibi in penitentia detectum pᷣſumpſerit reue-

lare. non ſolum a ſacerdotali officio deponendũ de/
cernimꝰ.verũetiam ad agendũ penitentiã in artum
monaſteriũ detrudenduʒ. ergo ſi aliquis nouit aliq
peccatũ ꝑ confeſſionẽ.qualitercũq; illud nouerit alit
non videt᷑ ꝙ poſſit illud idem ꝑ confeſſionẽ detegere.
Item confeſſionis ſigillum vt ſupꝛa ꝓbatum eſt
nullo pacto eſt infringendũ.ſed tunc infringit᷑ quã/
do confefſio reuelat᷑.impoſſñibile aũt eſt reuelari hoc
peccatũ auditũ in confeſſõe quin reuelet᷑ confeſſio.
ſed cõfeſſio nullo modo eſt reuelanda.ergo nec illud
peccatũ.⁊ poteſt fieri talis ſilogiſmmus. Nulla confeſ/
ſio eſt reuelanda.hoc peccatũ eſt confeſſio vel ꝑs cõ/
feſſionis quod dupliciter nouit.ergo ⁊c̃. ¶ Item ta⸗
lis qui ſcit per confeſſionẽ ⁊ per aliam viam nouit vt
homo ⁊ vt deus. Si inq;tum nouit vt deus tenetur
tacere.inq;tum vt homo poteſt dicere ei qui poteſt

pꝛodeſſe.ergo iſte due oppoſitas habent cõditiones.

quãdocunq; auteʒ oppoſita ſunt circa idem. neceſe

eſt ꝙ alterum vel vtrũq; cadat a ſui ꝓpꝛietate.ſi ergo
maius dominat᷑ ſupꝛa minus.⁊ dominãdo vincit.et
cognitio qua cognoſcit her modũ dei ſimpliciter ma/
ioꝛ eſt. ergo videtur ꝙ illam tenetur ſequi ⁊ ita cela-
re. ¶ Item ſigillum cõfeſſionis ita arte inſtitutũ eſt
pꝛopter ſcandalum.⁊ ne mali ſacerdotes malignari

poſſint.⁊ fideles per hoc a cõfeſſione retrabi. Sed ſi

luiochett

6

—

ul
uni
entus

Gon
ſonc
teh
inte
lrihki
Kkhn
Gſtſon⸗
nphieh

—

4

ſockoni
guai
Aivotehe

Flalctſ
omaortit

m Hüin
goſe

coreguic
Poteſincan
hoeßtctſ
beho⸗
ſuͤnte
Huicep
dogbor
tuce
olbioer
Crorten

—

tkliri
Moti
rertn

Kaunat
Auunalech
Npocßlnn
Aavgeit
Cnftaran⸗
oiſont
Nkodchſicfio
hpeE⸗
Pſttönbll
ſeregee
aspat
Nchonnnic

1

ſulns cf

Maeauit

naniag
rucn
nalorctl
R
Gucte
hetlhſte
hoſthan
idyett
benpble
ſeternn
Roirt

kacee
N
minnainti,
cidctſt

minchi
cbre
mropli
Panizn
ſantun⸗
wtin
glücit
akt
itatlii
goricſneis
nrid
tnoenmtin⸗
nnönmit
dl

amged.

äcknmidr
ſeindgici
liens nmden
ſtnsiidtt
eretdidr
nilisgn⸗

ſenie
r.e
Re
noͤunporte
mmin
nianiinmt
inettli
ud ouortii
ſoninn
agunl
irrtwt ud
tmmlnnto⸗
Netolino⸗
wpnal

audit ſe obligat ad ſecreti tu
aliquid et poſtmoduz ꝓmitteres referenti illud

