aũt in iſtis eſt compactio ⁊ oꝛdinatio.in illis nõ.pʒ. ſ ad illã q̃rendã et recupandã.Alia poſitio eſt ꝙ in
qꝛ tũc fuit tpᷣs figure et vincẽdi difficultas.mõ ẽ tÿòꝭ his ⁊ in illis eſt grã diſferens ꝑ effentiã.ſicut ꝓbant
grẽ. Ex bis pʒ rñſio ad obiecta ad vtrãq; ꝑtẽ.nã illa iſte rões.et ſicut i vno hoie plures ſũt grẽ gtis date.
ꝗᷓ ꝓbãt ꝙ nõ iuſtificãt.intelligunt᷑ ꝑ fe loquẽdo.alia ita et plures gratũ faciẽtes.pter boc ꝙ oꝛdinãt ad
vecro ad oppoſitũ per accicens. dDdDdeieilu erſa. virtutes eni et dona oꝛdinãt ad opa bona.
Queſtio. vN. f. 6 Hſacfa curant vicia. nec oꝛdinant ad oꝑa bona niſi
¶ Se grã ſacrali.vtrũ ſit eadẽ ꝑ eſſenti cũ grã virtu ex ↄſequenti. Vñ ſᷣm ꝙ mita ſunt vicia.multe ſunt
tum. Et ꝙ eadẽ ſit videt᷑.qꝛ ſacroꝝ grã eſt gratũ fa grẽ ſacrales.Lercia poſitio ẽ ꝓbabilioꝛ et melioꝛ.q
ciens.qꝛ facit dignũ vita eterna.vt pʒ in baptiſmo.bjᷣ grã gratũ faciẽs vna ẽ.et buiꝰ ſignũ c.qꝛ tollit᷑ vno
in vna aia. vna grã gratũ faciens. ⁊c. ¶ Itẽ tñ̃ pctõ tota.Sʒ attẽde.cũ dico graʒ vᷣtutũ dico grãm
vnũ vni opponit᷑.vᷣ grã in vᷣtutibꝰ? opponit᷑ peccatis Stũ faciẽtẽ ⁊ hitũ.⁊ grã gtũ faciẽs vna ẽ. ſᷣ hitus ſſ
Mlr et grã in ſacris. eſt vna. ¶ Itẽ baptizatus ba/ ſtratꝰaliꝰ ⁊ aliꝰ.Silr cũ dico grãz ſacralẽ.ñ tm̃ dico
ptiſmo flaminis ſi accedit ad ſacrm nõ recipit aliaz grãs.ſʒ etiꝗ effectũ curatõis.et grã qͥdẽ vna ẽ.ſ effe⸗
grãm vt dicit mgr̃.ᷓ nõ ẽ alia grã in ſacram̃tis ꝙᷓ in ctus curationis plures ſunt.Diſtinguit᷑ ẽ grã in ſa-⸗
virtutibꝰ.qꝛ iſte nõ bẽbat niſi grãz vtutũ.¶ Itẽ idẽᷓ cram̃tis.donis. et virtutibꝰ.cõcernẽdo cfrectꝰ et ba
keſt qdð dirigit ſepando a fmino.⁊ inclinãdo ad mibitus ſubſtratos.vñ ſacr̃alis grã ſupꝛa grãm vᷣtutũ
num.ſed ſacra ſunt cõplentia aiaʒ ſeꝑpando a malo. pter pctm̃ addit aliquẽ effectũ. Exẽplu in eo qͥ gra
virtutes ad terminũ oꝛdinãdo. ⁊c̃. ¶Cõtra. Ois tusẽ et baptiʒatus.dat᷑ illi grẽ effectus.quia nõ t̃
i nõ accedit ficte b grãz vᷣtutũ.qͥ autẽ accedit ficte abſoluit᷑ a culpa ſed etiã a pena.ſic ẽ ⁊ in alijsvirtu
nullaʒ grãm recipit in ſacro.& aut alia saeur ei tibus.et donis.et btitudinibꝰ.penes habitꝰſubſtra⸗
ꝙ; grã virtutũ.aut ſacr̃a nibil dat oino. ¶ Itẽ que tos.qui differũt ꝓpter differentiã in actibꝰad qͥs oꝛ⸗
hñt diucrſas dꝛias eſſentialr.ſunt eẽntialr diuerſa. dinant. MHã vᷣtutes oꝛdinant ad oꝑa pᷣma. tona ad
ſed talia ſunt grã in ſacram̃tis ⁊ virtutibꝰ⁊ donis megia.btitudines ad ꝑfecta.vt alibi pʒ. Sacramen
btitudinibꝰ. ⁊c. ¶ Itẽ dona⁊ virtutes ⁊ btitudies ta vero addunt remediũ curatõis.Et rõnes pcedũt
eſſent ſi nũꝙ eſſet petĩ.nõ aũt grã ſacroꝝ.ergo ⁊c. bm has duas vias.
Incidentaliter agit hic de circumciſione.
Fuit tñ int illa ſacr̃a ſacr̃m qͥddã ſcʒ circũciſionis. Poſt ꝑtẽ ꝓbemialẽ et pꝛineipalẽ.mgr̃ ponit bic partem
incidentalẽ.et hec ꝑs hʒ oꝛtũ ex diia pᷣaſſignata. Dixerat em ꝙ ſacr̃a veteris legis nõ efficiebant ſiue pᷣſtabqjẽt
grãm iuſtificantẽ.et hoc habebat inſtantiã in circũciſione.ideo illã excipit.⁊ ondit circũciſionis efficaciã.Et
hec ꝑs hʒ duas ptes. In pᷣma determinat circũciſionis efficaciã. In ſcda determinat eius foꝛmã ſiue integri
tatẽ et ſam.ibi.Hic dᷣm eſt in quo inſtituta fuerit. Dꝛima ꝑs hʒ duas ꝑtes. In pᷣma oñdit circumciſionis
efficaciã. In ſca vero remouet et determinat qõem anncxã. ibi. Querit᷑ autẽ de viris qͥ fuerũt ante ⁊c̃. vbi
detminat qð remediũ fnerit ↄ oꝛiginale ante circũciſionẽ. Scda ꝑs in q̃ determinat de bis q̃ ſpectant ad bu/
ius ſaeri foꝛmã et ſõam bʒ duas ptes. In pꝛima determinat ſiue dicit writatẽ. In ſcdᷣa vero remouetvubiũ
wi. Si vero querit᷑ de ꝑuulis.Subdiuiſiones partiũ mauifeſte apparent in liter. e
ars icidẽtał in q̃ dermiat cireũciſiõis eſſicaciã. g ſacra ſacrm q̃ddã ⁊c.
a ¶Fuit tñ int illa ſacr̃a ſacrm quoddã ſcʒ circumciſio⸗ Qucrturne masis
nis. idẽ cõferẽs remediũ ð pctm̃ qð nüc baptiſmꝰ. vyñ cxeipit Nerm circuc⸗
Anaꝰ? ꝗad vale- A1 inſtirra ir e ſ ſionis qᷓ; alia.videtur
Ang ad vale· Aug. Exq inſtituta ẽ circũciſio in plo dei qᷓ erat tunc eni ꝙ potius deberet
nũ )ᷣ Julian. ſignaculũ iuſticie fidei.ſad purgationẽ valebat ma / excipere alia. qꝛ ſiſa⸗
gnis ⁊ ꝑuulis oꝛiginał veteriſq; pcti.ſicut baptiſmus ¶ cramẽta poſterius in
ſud euãẽ E illo valere cepii ad inuocationẽ hoĩs.exqͥ inſtitutꝰ ſtituta ſunt efficacio⸗
c uꝑ cus eſt. Itẽ Beda. Idẽ ſalutifecuratõis auxiliũ circum atn eee de
Uliſioni in lege ↄtra oꝛiginalis peccati vulnus agebat. umitura tunt un ie 6
qꝗ baptiſmus agere reuelate gratie temꝑe confueuit ꝙᷓ circũciſionẽ q̃ ẽ in-
excepto ꝙ regni celeſtis ianuã nõdñ intrare poterãt. ſtituta ante.R.ddm 2
FSf e ð ꝙ circũciſio int᷑ om̃ia
ſacfa legis fuit eicaciꝰſacrm. Si qᷓras ꝗᷓ ſit rõ ſiue cã efficiẽs. DPico ꝙ pactio diuina ꝗᷓ in hac ſpãlit᷑ fuit. io
H̊ ſacrm efficacẽ hẽbat oꝛdinatõeʒ ad curationẽ oꝛiginal. Si aũt qᷓrit᷑ qᷓre magis in ̊ fuit pactio.dm ꝙ rõ 5

et quantũ ad hoc ꝙ dicit idẽ.⁊ qtũ ad boe

in foꝛma nõ in quatitate. Otum ad boc qs eſt curationis.qꝛ dicit cõuenientiã in remedio ð̊ malũ.non ꝓut
S5ehabilitat ad bonũ.et per hoc ſoluunt᷑ illa duo obiecta. Ault em̃ dicere Beda ꝙ ſicut baptiſmus digne ſuſci

pientẽ mundat ab oꝛiginali ⁊ actuali.ſic circũciſio.vnde quantũ ad remotionẽ culpe eſt cõuenientia.ſed nõ

ad apertionẽ ianue.nec inquantũ ad habilitatẽ rõne cuus baptiſmus ſemꝑ exceſſit.
56 c ¶Tamen in ſinuu en aner J .
abꝛahe poſt moꝛtẽ ⁊c.
Querit᷑ qͥd ſit iſte ſi -
nus abꝛabe. glo. diG

cit Luce.xvj. Sinus
abꝛabe ẽ requies bea
toꝝ pauperũ.ſed illa

eſt regnu celoꝝ.⁊ hec

eſt viſio dei. Sð circũci/

ſi qͥ moꝛiebant᷑ babe/

bant viſionẽ dei bea⸗
tam.cui cõtradicit ſe/

quens lra. Rꝰ. dm

ꝙ ſinus abꝛahbe poteſt
dici reqnies in qᷓ fuit

abꝛaham. ⁊ hoc attri⸗

buit᷑ abꝛae ꝓpter per

fectionis fidei exem /

plum quaſi pꝛimariũ
Ael ſinus abꝛahe di/
citur requies dei pꝛis
qui dicit᷑ abꝛaham.qꝛ
ſummꝰ pater eſt oim
maxie fideliũ. Atro/
q modo dictus dicit
idẽ ex diuerſa rõne di

57 cendi. Lamẽ duplex

poteſt dici reqes.aut
per ablationẽ omnis

mali. ⁊ ſic fuit locus

in quo ſancti patres
expectabant xpᷣm. et
ita intelligit hic. Aut
per collationẽ omnis
doni. ⁊ ſic eſt locꝰglo⸗
rie ⁊ padiſus.ad quẽ
locũ nunc optamꝰ.eęt
oramꝰ moꝛtuoꝝ aias
pucnire.

58 b ¶Mec ei ſoli pꝛece

pta fuit circũciſio ⁊c᷑.
Videtur male dicere.
qꝛ ᷣm hoc videtur q;
yſmahel ⁊ oẽs de ſtir
pe abꝛahe tenerentur
ad circumciſionẽ.Si
tu dicas mihi ꝙ tene

£△

bantur illi ſoli de qbus naſciturus erat
tur qꝙ non illi ſoli ſed omnes.quia ſi cir

ETamen in ſinu abꝛahe poſt moꝛtẽ requie beata conſo

lati.ſuꝑne pacis ingreſſũ ſpe felici expectabant.hijs

aperte traditur per circũciſioneʒ exquo inſtituta fuit.
remiſſionẽ peccati oꝛiginalis ⁊ actualis.ꝑpuulis ⁊ ma⸗

ioꝛibus a deo pꝛeſtitã.ſicut nũc ꝑ baptiſmũ datur.

¶ Remouet dubitationẽ annexã de viris qui fuerũt

ante cireũciſionẽ.⁊ de femis que fuerũt añ ⁊ poſt. h
Querit᷑ etiam de viris qui fuerũt ante circũciſionẽ ?
de feminis que fuerũt ante ⁊ poſt.qð remediũ contra

pctm̃ habuerũt.Quidã dicunt ſacrificia ⁊ oblatõnes
eis valuiſſe ad remiſſionẽ peccati. Sed melius eſt di/

cere illos qui de abꝛahã ꝓdierũt ꝑ circũciſionẽ iuſtifi

catos.mulieres vero ꝑ fidẽ ⁊ oꝑationẽ bonã.vel ſuã
ſi adulte erãt.vel parentũ ſi ꝑuule.Eos vero qui fue⸗

runt ante circũciſionẽ ꝑuulos in fide parentũ.pentes

vo ꝑ virtutẽ ſacrificioꝝ ſcʒ quã intelligebant ſpũalit᷑

in illis ſacrificijs iuſtiſicatos. Vnde Gꝛeg. Qð apud

nos valet aqua baptiſmi. hoc egit apud veteres vel
ꝓ ꝑuulis ſola fides.vel ꝓ maioꝛibus virtus ſacriſicij.

EFv' quoꝛund.

vel ꝓ his qui ex abꝛahe ſtirpe ꝓdierunt miſteriũ ci ·/
cumciſionis. e

¶ Determinat veritatẽ de his que ſpectant ad hui⸗

ſacramẽti foꝛmã ⁊ ſubſtantis. i

¶ Hhic dicẽdũ eſt in quo inſtituta fuerit circũciſio.⁊ q̃re

⁊ cur mutata ꝑ baptiſmũ.Abꝛahã pᷣmus mandatum

circũciſionis habuit ad ꝓbationẽ obedientie. nec ei

ſoli pᷣcepta fuit circũciſio.ſᷣ et ſemini eius.i.omnibus

hebꝛeis.q̃ fiebat ſᷣm legẽ octauo die lapideo cultro in

carne pᷣpucij.Data aũt fuit circũciſio pluribꝰde cauſ.
ſcʒ vt ꝑ obedientiã mandati abꝛahã placeret deo.cui
ꝑ pᷣuaricationẽ adã diſplicuerat. DNata etiã fuit in ſi⸗
gnũ magne ſidei abꝛahe qͥ credidit ſe habiturũ filium
in q̊ͥ fieret benedictio oim. Deinde vt h̊ ſigno a cete/
ris nationibꝰdiſcerneret᷑ pplus ille.In carne vo pᷣpu⸗
cij iõ iuſſa ẽ fieri circũciſio.qꝛ in remediũ inſtituta eſt
oꝛiginalis pcti.qð a ꝑentibus trahimꝰ ꝑ ↄcupiam.q̃
in ꝑte illa mag dñat᷑.Et qꝛ in ꝑte illa culpã inobedie
pᷣmus hõ ſenſit.decuit vt ibi ſignũ obedie acciperet.

Quare data

fuit circũciſio.

xpᷣus.ergo m boc illi ſoli de tribu iuda fuiſſent obligati. Item vide⸗
d omnes cumciſio erat in remedium.⁊ tale taneginſe don mochwe prt
rat. ⁊ omnes eo eqᷣliter indigebant. ergo videt᷑ ꝙ cum circumciſio nõ eſſet bona niſi quia pꝛe
bus eſſet pᷣcepta.cũ oibus ꝓdeſſet. Sed ↄtra hoc eſt.quia dicit NHugo ⁊ Gꝛego.
legit᷑ circũciſus.⁊ tñ credit᷑ fuiſſe de ſtirpe eſau.Rꝰ.ddm ꝙ in datione circũciſio
tutio ⁊ pᷣceptũ. Inſtitutio fuit ↄ moꝛbũ oꝛiginalis pcti.vt eſſet remediũ.⁊ ſicut

cepta. ꝙ omni

ſuꝑ ꝓlogu Job. 5 iob non
nis duo ↄſiderant᷑
moꝛbus ille oẽs reſpicit.ita

ſcz inſti⸗

⁊; inſtitutio. Sed pᷣceptio fuit in pactũ.⁊ dñs pactũ fecit cuʒ abꝛahã de certitudine natiuitatis xpᷣi ⁊ de terra

ꝓmiſſionis.⁊ iõ illi ſoli ᷣ̊ intelligunt᷑ pᷣ

to aſtricti ad quos ſe extendit pactũ.⁊ bi fuerunt oẽs filij iſrael.et

ideo poterant omnes circũcidi.⁊ omnibꝰerat vtilis.Sed bi ſoli tenebant᷑ ad quos ſe extendit pactũ.et qui

terrã recepturi erant. ⁊ ideo cũ dicit magiſter ꝙ data eſt ſemini ſub pᷣcepto
iacob fuerunt generati.⁊ ſic patet rñſio 6
dicunt ꝙ fuit de nachoꝛ. Oꝛ at abꝛahã

ſtricte accipit ſemen ꝓ bis qui de
de iob. Tamen nõ eſt omnino certũ de qua ſare ertte guns iaui

oẽs vernaculos 1 ſmahel archcidit. tiit iuſticie ſuꝑabundatie⸗

ſchin

iri

aiie

*.
2
12,„
... E
.

NQuare die. viij.? petrino cultro. k

to aptius. R. dõm qp culter petrinꝰ? eſt de ſba. ſʒ nes ad obſeruantiã nõ qᷓntũ ad effica
ficantiã. ⁊ hoc pʒ.qꝛ ſi aliq̃s circũcideret᷑ cultro
in inſtitutõe.fuit tñ in ſequẽtis pᷣccpti renouatõ
ſignificat᷑ ꝙ ꝑ petrã xpᷣm oẽs circũcidendi erãt.Significat᷑ et duricia ipſoꝝ ⁊ d
tis erat nõ neccſſitatis.vñ dẽ ꝙ iudei nõ circũcidunt nunc cultris pctrinis. g
ſacr̃i. Aidet᷑ male dicere.qꝛ ſi due ſunt res.g videt᷑ ꝙ duplex ſit
res buiꝰſacr̃i duobꝰmodis c. Ano mõ illa quã ſignificat ⁊ donat.

— —

(Fichat aut octa⸗

¶ Due g ſunt res ſunt illius
B ſacr̃m. aut ſacrmẽ multiplex.Rꝰ.ddin ꝙ & x
Alio mõ illa quã ſignificat faciendã. Illa

autẽ res erat ꝓpꝛia ⁊ pᷣncipalis quã ſignificabat ⁊ donabat.⁊ bec erat vna pᷣncipalr.ſcʒ curatio ab oꝛiginali.
lla vero qua ſignificabat faciẽdã ↄtingit eſſe duplicẽ ſᷣm duplicẽ ſtatũ ſcʒ vie ⁊ goꝛie.vᷣm ꝙ duplex ẽ ſpũa
is circũciſio.ſcʒ a culpa et a miſeria.⁊ vtraq; fit ꝑ petrã xpᷣm.⁊ ſic in octaua die.

b ¶ Mihil eni intus cõtulit. Nidet᷑ falſum dicere.qꝛ abꝛabã melius et fideliꝰ

fecit qᷓ; alij. &̊ videt᷑ ꝙ alijs ni/⸗

59

¶ Fiebat aũt octaua die ⁊ petrino cultro.qꝛ ⁊ ĩ reſurre ua die. Nidet᷑ nõ be
crione cõi octaua die etate futura.ꝑ petrã xpᷣm oĩs ab paninonaigeiſn
electis abſcidet coeruptio. ? xpi reſurrectoeʒ octaua bato pccpt ſabbati
Die facta circũcidit᷑ a pctis aĩa cuiuſq; in eũ credẽtis. erat maius.vnde ⁊ in
g oue ergo ſunt res illiꝰſacrameni. decalogo ↄtinet᷑ ergo
Quare in baptiſmũ mutata ſit circũciſio. l magis deberẽt differ⸗
õ aũt mutata ẽ circũciſio ꝑ baptiſmũ.qꝛ ſacr̃m ba⸗ erin in erce
ptiſmi cõius ẽ ? pfectiꝰ.qꝛ plenioꝛi grã accumulatu;ʒ. no. Ad woe rezoͤdent
Ibi em̃ pctã ſolũ dimittebant᷑.ᷣ nec grã ad bñ opꝛn⸗ qͥdã ꝙ ob reuerentiã
dũ adiutrix.nec vᷣtutũ poſſeſſio vel augmẽtũ ibi pᷣta ſabbati debrbat differ
vatur vt in baptiſmo.vbi nõ tantũmõ abolent᷑ pctã. ri.⁊ pᷣceptũ de ſabba/
f etiã grã adiutrix cõfert᷑. ⁊ vtutes augent᷑. Vñ aq̃ re to datum pᷣiudicabat
ſectionis vel regeneratõis dr.qꝛ aridos fecũdat.etiã e Ss dboer
fructificãtes amplioꝛi voertate donat.qꝛ qntũcũq; ꝑ dicit Jo vij. geireſ⸗
fidẽ ⁊ charitatẽ añ habitã aliqs iuſtꝰad baptiſmũ ac. ciſioneʒ accipit bõ in
cedit. vberioꝛẽ ibi recipit grãm.ᷣ nõ ita in cireũciſlõe ſabbato. vt nõ ſoluat᷑
NVUinnde abꝛae ꝑ fidẽ iam iuſtiſicato ſignaculũ tm̃ fuit. lex moyſi. ꝓpt H̊ vᷣm
h nihil em̃ intus cõtult. ꝓvꝓ opus circũciſionis
emouet dubitationẽ de paruulis defunctis ante cpſialc Tita lab⸗
Diem ocauu. ., nm buatä noô ſolucbat. nec
¶ Si vero qrit᷑ de puulis qͥ ante diẽ octauũ moꝛieban ei repugnabat.qꝛ ꝓ⸗
anteqᷓ; fiebat eircũciſio ex lege.vtrũ ſaluarent᷑ vel nõ bhibebat᷑ in lege ſolũ.
H Igẽ pꝛt rñderi qð ſentit᷑ de ꝑuulis ante baptiſmũ de⸗ Jr
HBedaea functis.q̊ͥs pire ↄſtat. VUñ beda. Qui nũc ꝑ euggeliũ ¶ Petrino cultro.
Joh.iiſ. ſuũ terribilit᷑ ⁊ ſalubꝛit᷑ clamat niſi qs renatꝰ fuerit ex Aidet᷑ male dicere.
dQq̃ᷓ ⁊ ſpũſctõ nõ intrabit in regnũ dei.ipſe dudum cla qꝛ in inſtitutõe circũ/
BGeñ. xvij. mat ꝑ ſuã legẽ.aia cuiꝰppuci caro circũciſa nõ fuerit ¶cciſionis facte ipi abꝛa
preribit de lo ſuo.qꝛ pactũ meũ irritũ fecit. Foꝛte tñ be nulte fit mec de
ſub lege in gruente neceſſitate moꝛtis ante octauũ diẽ ru ſir mulro aytius.
circũcidebant ſine pctõ filios.ſicut mõ fit ĩ eccleſia de Itẽ ꝗᷓ ẽ vtilitas vl ne
baptiſmo. H ceſſitas de cultro pe/

ciã.nec qᷓntũ ad ſigni⸗/ q0
crreo.idẽ eſfet effectꝰ.⁊ in huiꝰ rci ſignũ nõ fuit facta mẽtio
efacta ſub ioſue. Joſue.v.fac tibi cultros lapideos.in quo
V uricia legis. hoc aũt cõgruita

bil tribuat. ſi ſibi nõ tribuit de q magis videt᷑.Rꝰ. dm qꝙ nihil ↄferre bic põt eẽ duplr. aut qꝛ nõ eſt indigen ex

„ ₰

tia a parte recipientis.aut quia nõ eſt qð adiuuet in ea.⁊ ex pꝛima cauſa nihil ↄtulit.non quia nõ eſſet in ſe

incfficax.ſed quia abꝛabã non indigebat.

remedio qð pᷣceſſit baptiſmũ. Et pᷣmo de
qð pꝛeceſſit tpe legis nalis.Scdo de illo

Dintelligentiã huius ptis querit᷑ de dupli/
ci
q8 pceſit tꝑe legis ſcripte.ſcʒ de circũciſione. Otũ

ad pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vtrum ad re

mediũ oꝛiginalis ſuffecerit fides infoꝛmis. Seenn/
do vtrũ paruulis et adultis ſuffecerit virtus ſolius

7

ſfidei. Cercio.vtrum adultis eſſet neceſſaria virtus

O fides infoꝛmis non ſuffecerit oſtendit᷑ ſic. Mibil

debat:

placet deo niſi ex charitate. ſed pꝛofeſſio fidei infoꝛ-

mis eſt ſine charitate. ꝙ̈ dño non placebat.g ꝓpter
illã vel meritũ illins iuſtificationẽ ꝑuulo nõ infun-
Itẽ ſi aliq̃s poſſet mereri alij.tñ efficacius
meret᷑ ſibi.S ſi parentes ꝑ fidẽ infoꝛmẽ nõ poterãt

ſibi mereri iuſtificationẽ.& nec ꝑuulo:Cõtra.p fidẽ

infoꝛmẽ meret᷑ qͥs.⁊ facit oꝑationem miraculoꝝ.et

impetrat alij ſanitatẽ coꝛpoꝛalẽ. ſi deus eq̃ ꝓnus ẽ

et magis ad ſanãdũ ſpũalit᷑ qᷓ; coꝛpoꝛalit᷑.videt᷑
fidẽ infoꝛmẽ poſſit ſpnalis ſanitas impetrari.ei ſE

tem à non poteſt ſe ad ſanitatẽ pparare. ¶ Item ſi

63

64

65

—

non poſtet tria dr boc inconuenientia ſequerentur.
Pꝛimũ quia pctm̃ actuale iputaret᷑ filio.quia alias

mũdaret᷑ ſi eẽnt ꝑentes ſine pctõ. Scdᷣo qꝛ cũ nullꝰ
ſit certꝰ vtrũ ſit in charitate.nulla ei eſſet certitudo

de curatõe ꝑuuli.g̊ ſp debẽt curare et remediũ offer/

re.Terciũ qꝛ potiꝰdebẽt dici ꝑuulus mũdari in cha
ritate ꝑentũ q; in fide.qð nõ dicit Gꝛeg.¶ R.ad B

dixerũt aliq̃ ꝙ fides pentũ erat remediũ puulo non
rõne act? credẽdi pᷣncipalr. rõe ipſiꝰ crediti.a q̊ in-
ꝗntũ creditũ fluit vᷣtꝰ i oia ſacra.Et qꝛ creditũ nũqᷓ
E ifoꝛme ſᷣ vnifoꝛme reſpectu fidei ifoꝛmis ⁊ foꝛate.

iõ ꝑ fidẽ qntũcunq; infoꝛmẽ dũ tñ eſſet vera.dabat᷑
remediũ puulo. Alit᷑ tñ dici pᷣt ꝙ nõ iõ creditũ erat
remediũ ſ̃ ipſa fidei ꝓfeſſio.q̃ vel fit motu fidei.vel

actu exterioꝛi erat diſpoſitio curatõis.⁊ bec ẽ in cir/
cũciſione ⁊ baptiſmate.qꝛ ẽ ibi feſſio fidei ipſo fa/
cto.̊ ꝓfeſſio fidei quã faciebãt ꝑentes iĩputat᷑ par/

uulo ex diuina mia.⁊ qꝛ ꝓfeſſio fidei in hñte oꝛigina
le tm̃.ſufficient᷑ diſponit ad grãm.etiã ſi nõ fiati cha

ritate.hñs em̃ oꝛiginale.cũ nõ teneat᷑ conteri ex ſola
volũtate credẽdi et captiuatõe intellectꝰad grãm ſe
pᷣparat.ſic ⁊ pꝑuulus pᷣparat᷑ merito cõgrui. In iuſti
ficatione eni ſiue in curatõẽ ꝑuuli potiꝰrequinit᷑ me
ritũ cõgrui q; cõdigni.ſicut etiã in iuſtificatõe adul-⸗
ti.iõ dicit ſine pᷣiudicio ꝙ fides infoꝛmis ꝑentũ eſſe
poterat remediũ ꝑuulo.

tanq; meritoꝛiũ ex ↄdigno.bene tñ placet deo ſicut
diſpoſitũ de congruo.(¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ fides in-/

foꝛmis nõ ſufficit ad remiſſionẽ ꝓpꝛie culpe.dom qꝙ

illud non valęt. qꝛ maioꝛ diſpoſitio requirit᷑ ad hoc
vt remittat᷑ oꝛiginale.qꝛ eſt ex maioꝛi culpa ↄmiffũ.
iõ requirit᷑ attritio cũ fide.ſed in hñte oꝛiginale ſuf/

ficit fides. qñ & dicit magis meret᷑ qlibet ſibi qᷓᷓ alij.
intelligendũ ẽ ceteris ↄditionibꝰexiſtentibꝰ paribꝰ.

Aueſtio. ij.

¶AUtrũ ad remiſſionẽ oꝛiginalis ſuffecerit ſola fides.

66

Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ verbũ Oꝛeg.qð ponit᷑ in ſr̃a.ꝓ par
unlis ſola fides. ¶ Itẽ LHugo. de ſctõ victo. dicit ꝙ
tꝑe legis nature nõ fuerũt aliq ſacra in pᷣcepto.& ſi⸗
ne oibus potcrat hõ ſaluari.Sʒ nullus poterat ſal/
uari ſine remiſſione oꝛiginal.& remiſſio oꝛiginalł po/
terat fieri ſine aliqͥ ſacro exterioꝛi in ſola fide.¶ Itẽ
ſi tꝑe illo ſacr̃a virtutẽ totã hẽbãt a fige.& tãtũ facie
bat ſola fides q̃ntũ cũ illis ſacr̃is.ꝗ̊ videt᷑ ꝙ ſola fi/
de ꝑentũ potuerũt ſalnari. ¶Contra.ſi ꝑuulis ſuf⸗
ficiebat ſola fides tũc tꝑis.⁊ mõ nõ ſufficit. nec tꝑe
circũciſionis ſufficiebat.g videt᷑ ꝙ fides tũc eẽt ma/
ioꝛis vᷣtutis qᷓ; poſt.g videt᷑ poſt fuiſſe deterioꝛis cõ/
ditionis.ſᷣ poſt nõ fuit deterioꝛis ↄditõis.& ſi poſt ñ
ſufficẽt.nec pᷣus.¶ Itẽ ſi ſola fides ſufficiebat.ergo
ꝑuulus in oi ſtatu ſaluari poterat.cũ nihil opꝛteret
circa coꝛpꝰpueri fieri. vẽ ꝙ poſſit iuſtificari in ven.
tre matris. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ non poſſit puulus moꝛi
ſine remedio ꝑentibꝰexiſtentibꝰ fidelibꝰ.ſed mõ nõ
ſic ẽ.ĩmo pñt.⁊ pᷣpediunt᷑ etiã nati.g ſunt peioꝛis cõ
ditionis in ſtatu grẽ qᷓ; in ſtatu nature K a hoc
eſt duplex opinio cũ dẽ ꝙ fides ꝑentũ erat in reme/
diũ ꝑuulo.Quidã dicũt ꝙ nõ fides hitus.ſed fides
rõne actꝰ ⁊ motꝰſiue pfeſſionis.⁊ nõ cuiuſcũq; pꝛo/
feſſionis.ſed eiꝰq ꝓfitebant᷑ puulũ curandũ eſſie ab
ceo quẽ expectabat.⁊ de hac ꝓfeſſione q̃dã dicunt q;
op oꝛtebat ꝙ fieret pfeſſio nõ tĩ actu mẽtis vł oꝛis
ſed etiã ſigno viſibili.vtputa in oblatõe.vel in ſacri⸗

¶ Ad illud ꝗᷓ qd obẽ ꝙ fi
des infoꝛmis nõ placet deo.ddᷣm ꝙ non placet deo

CLimatio ſüt it

ſiio ſiue decimatõne. el aliq̃ alio figno. qmñ cccleſias

fideliũ ſꝑ aliqᷓ ſigna habuit in qͥbus fideles collige⸗

bant et ꝓfitebant᷑ fidẽ in facto. Vñ Aug. fauſtũ.
MNullũ nomẽ religiõis ſiue veꝝ ſiue falſũ coadunari

poſſet hoines qn aliqͥ ſignoꝝ velut ſacr̃oꝝ viſibiliũ
ↄſoꝛtio vnirent᷑. Añ dicũt ꝙ aliqð erat ſignũ cũ fide
Et qð dicit Gꝛeg.ſola fide intelligit fide pentũ ſine
ↄſenſu vel fide ꝑuuli. Sʒ hec poſitio nõ cõgruit.qͥa
Oꝛeg.adadit in aucte.vel ꝓ maioꝛibꝰvirtꝰ ſacrificij.
re & dicit ſola.cũ de maioꝛibꝰaddit et dicit virtꝰſa
crificij. Pꝛeterea cũ nulla eẽnt neceſſitatis.et ſi talis
ꝓfeſſio de ↄgruo deberet eẽ cũ fide.nõ tñ neceſſario.
ñ Hugo.cõmonemur ꝙ illa ſacra pᷣmi tpis magẽ
ad deuotionẽ pᷣpoſita fuerũt qᷓ; ad obtinẽdã ſalutez
indicta. Pꝛopt᷑ hoc alia poſitio dicit ꝙ ꝓfeſſio fidei

ſufficiebat qᷓtitercũq; fieret. ſiue ſigno. ſiue verbo. ſi
ue actu coꝛdis.dũ tn fieret a pentibꝰ.et haberet᷑ re⸗

ſpectꝰad ꝑuulũ.Si ãt qᷓrat᷑ qre magis fides pentũ.

dici põt ꝙ ꝑentes dicunt᷑ hic oẽs qͥ curã gerebãt de

*

puulo. Aut ſi dicant᷑ ꝑentes ꝓpꝛie.rõ ẽ qre magis in
fide ipſoꝝ.vt qꝛ per ipſos ꝑuulus ↄtra at culpã.
ↄgruũ erat vt eoꝝ fide mereret᷑ grãz. ¶ A
obẽ ꝙ videt᷑ fides deterioꝛata.ddᷣm ꝙ illud nõ ſeqt
ſimplr. ̊ ꝙ vel deterioꝛata ẽ.vel aliqͥd ſit ei adiũctũ
qð neceſſitate ſeruari opoꝛtet. ſicut ſunt inſtituta ſa
cramẽta ſbᷣ pᷣcepto. Exeplũ de obᷣuãtia mãdatoꝛũ
in eo qͥ ẽ libere volũtatis.et in eo q̃ intrauit religio/

67

Ad ills q8 68

nẽ.pᷣmo ſufficit ad ſalutẽ.ſcdo nõ.¶ Ad illð qdð obẽ o

ꝙ m h̊ ꝑuulus in ventre matris poſſet iuſtificari.
dðm ꝙ nõ hẽbat efficaciã fides pᷣm rõcm neclegem
niſi qũ natꝰerat ex vtero.ſicut nec baptiſmꝰ.deꝰ eni
m viſionẽ nõ regenerat niſi pᷣus ꝑ nam natũ.Qua
re aũt nõ.dicet᷑ infra ĩ tractatu de baptiſmo. Sʒ qd
de natis obijcit doᷣm ꝙ hñt in ſe oꝑa excedłẽtia et ex-
ceſſa. In h̊ eni excedit illud ' puulo facili? piclitari

poterat ꝙᷓ ſubueniri. Sʒ in hᷣ aliud excedit.qꝛ penti
bns infidelibꝰ adultus ſaluari poterat.S puulus nõ

Pꝛetea dubiũ ẽ an opoꝛteret vtrũq; eẽ fidelẽ.⁊ alia
multa. vtputa. maioꝛ certitudo ſalutis. maius mu/⸗
nus grẽ.et alia bona qᷓ pueniũt.ſcʒ obedia et humi
liatio et ↄſilia.et iõ nõ ſequit᷑ ex boc ꝙ ſtatꝰille eſfet
elio¾ 6.iiſ. i.
Atrũ reqrat᷑ virt? ſacrificij in remediñ oꝛiginalis in
adultis.Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ Oꝛeg.in lrã.qͥ dicit ꝙᷓ ma⸗

ioꝛibꝰ? neceeſſaria erat nõ tm̃ fides ſʒ virtꝰſacrificij.S

cũ greg.loq̃tur pᷣciſe.detminat qð ẽ neceſſariũ.Si di
cas ꝙ loqͥtur ſine pᷣciſione.vt tangat qͥd ſit cõgruũ.
tũc nulla eſſet dꝛia.qꝛ ſilr cõgruebat ꝓ puulis offer⸗
tẽ plus poterat adultꝰq; paruulus.
et maiꝰdebitũ pcti hẽbat.& et plus tenebat᷑ facere qᷓ
paruulꝰ.Ecõtra tpᷣe legis nãe nõ fuit pᷣceptũ niſi ngꝗ
le. Sʒ ſacr̃a nõ ſunt nalia vt S patuit.gẽ nullum fuit
ibi ſub pᷣcepto/nullũ fuit g neceſſitatis. ſine ſacrifi
cio poterat eẽ ſalus adulto. ¶ Itẽ bugo de ſacfis di
cit ꝙ remediũ ð oꝛiginale fuit decimatio.Gꝛego.di
cit ꝙ ſacrificiũ.Sʒ S.vniꝰ genenis moꝛbi vnũ dz eẽ
remedij genꝰ¶l Itẽ moꝛbooꝛiginal pcti nõ iterat᷑.
dzʒ hie remediũ nõ iterabile. Sʒ tã ſacrificiũ qᷓ; de⸗
abilia. & nõ ſunt ↄueniẽtia remedia
oꝛiginale.¶ Itẽ q̃ erat iſta virtꝰſacrificij.⁊ videt᷑
ꝙ nulliꝰvtilitatis.qꝛ hmõi oblatio nõ erat pᷣceptuʒ
qꝛ bonũ.qꝛ tunc ſemper eſſet pᷣceptũ. erat bonũ qͥa

p̃ceptũ.ſed nõ exat pᷣceptũ.ᷓ nõ erat bonũ.Si tu di

cas ꝙ valet ad fidẽ q erudiebat᷑ in illo ſigno.Con⸗

4

.

M
Fürun
funit
heiute.
Gantt
ͤhhi⸗
tltf
hhunt
ctnegt
Alune
hrlt
ſofate
kaan
drlcge
te
Eenpe⸗
Auume
lusbi
Rr
gufum
unrgi
adeont

Contre
ickfe
bſußc
ſungan
NN

“
Uengzen

t
itnu
mtger
tuidn
ner
M
sſ⸗
em
elet⸗
nnniet
Nth
mti
niihe
gui.
geſe⸗
fnulos,
ſgej
nin
lunfit
ſeen
Nadh
Brpd
cine
Pötot⸗
ſii⸗
ſt
eht
ii⸗
Gnd
C

S=

——

cra. IJbi fiebat oblatio ⁊ fum?ꝰ materialis. ſi crede
bat fumum acceptum a deo. credebat deum adoꝛare
materialiter. ̊ credebat eũ eẽ coꝛpoꝛeũ. videtur q;
potius eſſet in nocumẽtũ fidei. Si dicas ꝙ valebãt
ad excitationẽ deuotiõis.Cõtra.oĩs deuotio q̃ eſt cõ/

tra pietatis opus nõ dot eẽ accepta.vñ dona iniq̃rũ
9

70

nõ ꝓbat altiſſimꝰ.ſ iſta erat ↄtra pietatẽ.qꝛ ↄſi ume⸗
bant fruſtra qð erat vtile pauꝑibus. ⁊c. ¶ Reꝰ. ad
hoꝛum intelligentiam eſt pꝛenotandum ꝙ ſicut di/

cit magiſter hugo.in lege nature tria fuerunt ſacröꝝn
genera.ſ.decimationes. oblationes. ⁊ ſacrificia. Ad

quoꝛum noticiam tria ſunt notanda. Pꝛimo que ſit
ratio inſtituendi illa ſacramenta. Secundo quis ſit

modus. Cercio que efficacia. Pꝛima ratio eſt dei ho
noꝛificatio. Motandum ergo ꝙ fides in iuſtis omni

tpe cucurꝛit.⁊ nullus niſi in fide ſaluatus eſt.ᷓ tem/

poꝛc legis naturalis hec fides erat que fideles illumi

nabat ad boc ꝙ crederent ꝙ deus erat creatoꝛ.ꝙ re/

doemptoꝛ. ꝙ remuneratoꝛ.ideo fides illumiabat. Et
dictamen nature conſonabat vt bomo des ſeruiret.
Z ſua ab ipſo recognoſceret.et boc quod credebat ſi/

o viſibili etiam quodammodo manifeſtaret.ideo

ſigna fucrũt tꝑe legis nature in quibus deus hono/
rabatur qui omnia creauerat. vt in oblatione. Simi
liter honoꝛabatur vt redemptoꝛ. vtputa in ſacrificio

At perfectus remuneratoꝛ in decimatione. Denari/
us em̃ eſt numerus ꝑfcctiſſimus.quia tres ꝑfectões

pabet in ſe. Pꝛima eſt vnitatis.ſecunda ternarij.ter

nari⸗Weſann iuncta faciunt denarius. ⁊ ideo

ibi ſtatus eſt. ꝓpter boc honoꝛabatur deus vt pfectuſ

fectio. Terarius.quia conſtat ex omnibus partibꝰ
ſuis.ex parte aliquota.⁊ nõ aliquota. Senarius xᷣo
conſtat ex omnibus partibus aliquotis. Secũda
ratio eſt fidei redemptoꝛis ꝓfeſſio. Sicut enim nul⸗
lus ſine fide põt deo placere.ſic nullus ſine fide me/
diatoꝛis a peccato reſurgere.Et ſicut fides ſimplici/
ter dictabat dei honoꝛificationẽ.ita ⁊ bhec ꝓfeſſone⸗
Et qꝛ tunc profitet᷑ hmo qñ qð interius credit.ex/

terius manifeſtat.ideo tpe legis nature fuerũt ſigna

ad boc manifeſtãdũ.Etiã honoꝛabat᷑ vt redemptoꝛ
⁊ boc modo tria cõſiderant᷑. Redemptum.et boc p

Eccimationem. bomo em̃ ſigtur per decimã dꝛagmã
gitam. IJpᷣe modus redimẽdi.⁊ hoc ꝑ oblationem
Iypfſum pꝛeciũ.et hoc pꝑ ſacrificiũ.in quo erat ſangui

nis effuſio.Et iſta ꝓfeſſio in hmõi ſignis maxime ne

a maioꝛibꝰ in quibus fidẽ implicite ꝓfiterent᷑.Ter-

ne fide redemptoꝛis.ſic nec in bono ſtare ſine bono
opere.⁊ fidei adiecta ſunt ſigna que ſigniſicarent ea

tria ſunt exterius q̃ his ſequẽtibus ſignt᷑. In deci/

maatione pcti recognitio ⁊ eius dimiſſio.qꝛ in ea dat

—

interna contritõ. quia ſacrificiũ deo ſpũs ↄtribulatꝰ?
exterioꝛ camis maceratio.qꝛ occidebat᷑ pecus.vñ

tem dei. ſigtur receſſus a peccato. In ſacrificio ſigt᷑

de efficacia.

mad. gqgamus naeimpuce Hnceren,, nalis curationẽ.
cia ratio eſt vite agẽde inſtitutio. Sicut em̃ aliqͥs nõ
poterat deo placere ſine fide.nec a pctõ reſurgere ſi-

.
. :
4 K.
8

moꝛtificanda ſunt mẽbra noſtra. Roma. xij. Exrhibe

gatis coꝛpa veſtra hoſtiam ⁊c. In oblatione meni de.·
uotio.⁊ exterioꝛ bona opatio.que ſi aſſunt cum fide

ſufficiũt ad ſalutẽ. Sic & patet qᷓ̃ ſit rõ inſtitutiõis il/
loꝝ.ſ.dei honoꝛificatio.fidei redemptoꝛis ꝓfeſſio.vi
te agende inſtructio. Scdo debet attendi modus in 73
ſtituendi.nõ em̃ inſtituta ſunt ꝑ modũ pꝛecepti vt di
cit hugo.pꝛimo ꝑuulos cõſilio nutriui.loquens pꝛo

illis qui fuerunt tꝑe legis nature. Et ſi queras quõ⸗
dm ꝙ fides dictabat vt viſum eſt.⁊ natura conſo⸗/
nabat.⁊ inſpiratio auẽtem dabat.⁊ ideo ꝑ modũ cõ
ſilij data erant.et hoc ꝑ ſuꝑioꝛes in quibꝰ erat fides

explicita. Lercio attendẽda eſt efficacia ĩ his. Et no ?4
tandũ ꝙ de ſe nullam babebũt efficaciam mundan/

i. vel iuſtificandi.ſed ſolum rõne fidei redemptoj.
non em̃ erant inſtituta ad hoc.ſeq ad bec que pꝛedi/
cta ſunt. Ex bis patent obiecta.¶ Oꝛ em̃ obijcit pꝛi

mo gns ſunt de neceſſitate.ↄcedẽdũ eſt. ¶ Ad illud 7
od obijcit de hugone ꝙ remediuzʒ erat decimatio.
ddm ꝙ nec decimatio nec ſacrificiũ erat ꝑ ſe remedi

unm. ſed tm̃ ratione fidei.⁊ qꝛ omnia illa erant ſigna
redemptionis.ideo indetminate fides cuʒ quolibet
iſtoꝝ mũdare poterat.Ex hoc etiã patet aliud de ite 76
ratione.qm̃ ideo poterãt iterari.qꝛ nõ erant medici
ne ex ſe impoſite contra moꝛbuʒ nõ iterabilẽ. ¶ Ad 77

illud qð querit᷑ de virtute ſacrificij. doᷣm ꝙ virtꝰ ſa⸗
crificij vł dicit᷑ h̊ fides que faciebat ſacrificiũ valere.

vel interna mentis contritio.q̃ faciebat exterius ſa/
crificiũ virtuoſum.⁊ qꝛ adultis neceſſaria erat cõtri
ꝛaba tio ꝓpt actuale.iõ Gꝛe. dicit ſacrificiũ curaſſe ma/
remuneratoꝛ. vnitas eſt em̃ ꝑfecta.qꝛ eſt ois nũeri ꝑp⸗/
verũ eſt illis qui accipiebant ipᷣm vt rem.ſed nõ bis
qui accipiebant vt ſignũ.⁊ qꝛ fideles accipicbant vt
ſignũ.ideo eis non erat via erroꝛis.
obijcit᷑ ꝙ erat ↄtra pietatem. Odm ꝙ nõ eſt verũ.qꝛ
gadeo abundabant animalia. ⁊ paupes ita pauci erãt
wꝙ ſufficiebaut pietati q;tum ad cultum dei ⁊ q;tum

ioꝛcs.

O obẽ ꝙ ſacrificiũ erat via erroꝛis.dom ꝙ 78

—*

ad ſuſtẽtationẽ ꝓximi. M “
Vnſequenter querit᷑ de remedio contra oꝛi
ginale quod pꝛeceſſit baptiſmũ tpe legis ſcri
Rte. ſ. de circũciſiõe. Et circa hoc querũt᷑ tria.
Paimo qucrit᷑ de inſtitutiõe circũciſionis. Scdo q̃r
de foꝛma ipſius ſiue de integritate. Lercio queritur

¶ Dueſtio. j.

fuſ ſta hmoi ſig (ꝛ remediũ circumciſionis ↄgrue ſit inſtitutũ oſten
ceſſaria erat ꝓ ipᷣis impfectis.ꝑfectis em̃ deus reue,
lauit ſacramenta fidei.imꝑfectis celauit. Unde mi-
noꝛes adberebant fidei maioꝝ.⁊ credebant implici ⸗
te.⁊ ſicut implicite credebant.ſic ſigna data ſunt eis

dit᷑ pꝛimo ratione ſignificatiõis.qꝛ eſt inſtituta in ſa
cramentũ qð eſt remedium ↄtra oꝛiginale. Sed oꝛi/
ginale traducit᷑ ꝑ ꝓpagationẽ. g cum circumciſio fi-
at ab eo mẽbꝛo ꝑ quod eſt ꝓpagatio.expᷣſſe ſigt oꝛigi
Itẽ hoc videt᷑ rõe curationis.qꝛ
ↄtrarijs ↄtraria curant᷑ tã materialit᷑ q;ᷓ ſpᷣaliter.g

cum oꝛiginale ↄtrabit᷑ ꝑ delectationẽ circa membꝛũ
illud. in paſſione illius membꝛi expꝛeſſe curatio deſi⸗
en e ligni gnat᷑.g ſi ſacramentũ eſt oꝛdinatum ad hoc.ptʒz ⁊c̃.
que necria ſunt cum fide.hec aũt tria ſunt in coꝛde.

Itẽ oꝛiginale ẽ moꝛbus currens circulariter.quia

ſicut dicit Anſel.ꝑſona coꝛrumpit naturam ⁊ natu/
ꝛ in e ra oſonam. expꝛeſſe ſigtur ꝑ ablationem ſm circu⸗
deo qò ꝑfectũ ⁊ quod bonũ eſt.⁊ remanet nobis q;ʒ
eſt impfectum.vnde ſigtur ꝙ bona tm̃ ſunt a deo.ſed
mala a nobis. Rurſus in ſepatõe decime ꝑtis in par

lum.ſed boc eſt in circumciſione.ergo ⁊c.¶ Contra

Deus non delectatur in penis noſtris.ergo medica
maenta dei tebẽt eſſe ſuauia.ſed circumciſio eſt ena/
lis. ergo ⁊c̃. ¶ Item originali non debetur pena ſen
ſus.ergo in eius ablatidne non debet ſentiri pena.er
go ſi circumciſio non eſt ſine ſenſu pene.non elcon⸗

£ “ B .. „
1. C.--- — ʒ—ʒ— 8 . . .

. 3 ⸗ß . e
gruum reinedium. ¶ Item quero ad quod tempus terram ſuam ꝓpter cultum dei. excellens fuit in ſ · 1
pertineat inſtitutio circumciſionis. Hon ad tempꝰ d. ⁊ ſibi facta fuit de chꝛiſto pꝛomiſſio. ideo inter pa ſplot
legis nature.quia lex nature communis eſt omnibꝰ. tres pꝛecipue data fuit abꝛabe.¶ Ad illud quod q̊/S5 cw
ſc circumciſio ꝗꝓpꝛia eſt generi abꝛabe. Mec ad tem riitur quare magis confirmata eſt ſub Joſue q; ſub ſere
pus legis ſcripte.quia latoꝛ legis moyſes circumciſi moyſe.Re eſt ad hoc.⁊ ſpiritualis.⁊ literalis.quia le tone
T onem non inſtituit. Ande obis. vij. Circũciſio ex giſlatoꝛ repetijt quomodo pᷣcepta fuit abꝛabã ꝓ to/
patribus eſt nõ ex moyſe. Nec ad tpᷣs gratie.g nulli ta poſteritate.⁊ ipſi iam habebant vſuʒ.nec vnqᷓ di⸗ m
tempoꝛi ↄuenit eius inſtitutio. Si dicas ꝙ ꝑtinet ad miſerant.et ideo nõ opoꝛtuit dari a moyſe vel moyp- dac
legẽ ſcriptam.qucro quare ante dationem ſegis fuit ſi. Sed tempoꝛe ioſue neglexerant circumciſioneʒ i
inſtituta. ⁊ quare magis abꝛabe data qᷓ; alij. Itẽ qre ſerto.ideo opoꝛtuit dari mandatum ſicut ibi dicit᷑ net
data nõ fuit in latoꝛe legis cõfirmata.ſed potiꝰacce Alia ratio fuit ſpũalis.quia ct ſi circumciſio ſignifi/ .
So pit ioſue mandatũ qᷓ; moyſes.¶ NRꝰ.dm ꝙ inſtitu/ eet circumciſioneʒ pꝛeſentem ⁊ futuram. tamen illa i
tio circumciſionis congrua fuit.qꝛ fuit expꝛeſſum ſi/ ubꝛahe eniftcae pꝛeſentem.illa autem ioſue in ter/
gnum curationis oꝛiginalis.tum ꝓpter ablationem ra ꝓmimiõis facta poſt peregrinationẽ ſigt futuraʒ. 4
a membꝛo ꝓpagationis.tũ ꝓpter ablationẽ penalez. rne
81 tũ etiam ꝓpter ablationem circularẽ.¶ Ad illud Gddddq ¶ Queſtio.iij. Nuch
obijcit᷑ ꝙ dñs non delectat᷑ in penis.dᷣm ꝙ penac777sss ſulknn
1parat᷑ ad punitum.⁊ ſic non placet deo.non em̃ crea C De foꝛma ſiue de integritate circumciſiõis. Et dicit tn
uit nos deus ad puniendum. Comꝑat᷑ ad meritum. MHugo in li. de ſacramentis ꝙ tria ſunt que ſũt de in Be
cʒ ad exiſtentem culpam.⁊ ſic eſt in ea manifeſtatio tegritate eius.ſ.ſexus maſculinus.membꝛum pꝛepu nſin
ſiuſticic et oꝛdinis.⁊ ſic placet deo inqtum iuſtꝰ.Cõ/ cij.⁊ dies octauus.Sed oſtẽdit᷑ ꝙ de integritate bu ſenet
parat᷑ ad finem vel effectum.vtputa iuſtificatione, ius ſacramenti non debet eſſe ſexus.qꝛ remedium de gnoih
rci. ⁊ ſic placet ei inq̃tum miſericoꝛs.vnde in puniti bet reſpondere moꝛbo.ſed in moꝛbo non eſt ſexꝰ di/ itne
one que eſt via ad iuſtificationẽ relucet miſericoꝛdia ſtinctio nec determinatio.qꝛ communiter eſt in om/ Herben
luſticia.⁊ ita eſt deo placens.⁊ talis fuit pena circũ Aeu er⸗ nec in remedio debet eſſe diſtincttiio. Dng
ciſionis. Oò obijcitur ꝙ non delcctat᷑ in pena.dom Item videt᷑ ꝙ membꝛum pꝛepucij nõ debeat eſſe· Coni
ꝙ nõ delectat᷑ in pena ſᷣm ꝙ pena ſed ſᷣm ꝙ iuſta vll de ſubſtantia ſacramenti.quia ſacramẽta ſunt in bo (hyach
iuſtificatoꝛia.tñ bec delectatio ſemꝑ eſt cuʒ aliquo ri / neſtatem ⁊ decoꝛem.ſed illud membrum eſt verecũ/ aniuce
goꝛe.⁊ qꝛ lex vetus fuit lex rigoꝛis.ideo debuit in eaa dum et inboneſtum.ergo nullo modo debet ficri cir n
82 ceſſe penalis curatio.¶ Ad illud ude obijcit᷑ ꝙ oꝛica illud membꝛum.Aut ſi fit.quero quare magis cir ſgil⸗
ginale nõ meruit penam ſenſus.Hdm ꝙ verum ẽ de ca illud iᷓ circa aliud.¶ Item ꝙ octanus dies non nunii
Ma que eſt pena tm̃ ⁊ nullo mõ via ad ſalutes.vtpu ſit de ſubſtantia ſacramenti.oſtẽditur.qꝛ nec in bap⸗/ fmerte
ta infernalis.ſed bene illaʒ meruit que poteſt eẽ via tiſmo nec in ſacramentis legis nature eſt determing (hne
83 in ſalutem. vtputa pꝛeſentem. ¶ Ad illud quod qᷓri tio tempoꝛis.ergo nec in ſacramẽtis legis ſcripte de/ lſnse
tur cui legi conuenit. Dm ſᷣm Hugonẽ ꝙ fuit ſac/⸗ hekent e determinatio tempoꝛis.vicʒ dies octauus. lrg
mentũ legis ſcripte.ſuccedẽs ſacramẽtis legis natu/ Item ſi tempus illud eſſet de neceſſitate. ſi poſt fi ot
re.⁊ hoc quadruplici de cauſa.ſ.ratione grauitatis ? at.ſacramentum nullius eſt efficacie.ergo nibil va/ Glscu
euidentie.rõne certitudinis ⁊ efficacie.Gꝛauis eſt ra luit abꝛabe nec aliquibus de domo eius. Et iterum. (onish
tione penalitatis ⁊ debet ſequi.qꝛ pꝛima etas fuit q/ Mihil valuit illis quos circumcidit Joſue.Et iterũ (inah
ſi infantia. ſcdᷣa quaſi puericia. et ideo nõ debuit gra nihil valebat ꝓſelitis. Et ex boc ſequitur ꝙ ſi aliqs kmme
uari ſacramento onerantce.ſed leui manuduci.⁊ etis negligebat diem octauuʒ.ꝙ vlterius nullo modo co Crtine
