peccatũ confiteri. Aidetur impꝛopꝛie loqui.quia iuſtificatio antecedit omne meritum.ergo nullus iuſtificari
meretur. Item querik cum omnes virtutes dentur homini.:.fides.charitas ⁊c.quare magis vocatut iuſtifi /
catio deletio culpe qᷓ; aliud. Item cum anima dicat᷑ viuificari. ſanari.⁊ renouari.queritur que ſit differentia
inter bec.Rꝰ dicendũ ꝙ iuſtirficatio nõ cadit ſub merito cõdigni. cadit tamẽ ſub merito congrui.dicit᷑ autem
geꝑatio anime iuſtificatio. Peccatũ em̃ actuale eſt deoꝛdinatio ſiue obliquatio circa aliquẽ actũ aic.⁊ per bãc
ſepatur aia a deo. æ ex boc incnrrit duplex malũ.ſcʒ difficultatẽ ad bonũ.⁊ ideo dicit᷑ tuſtas q̃ aĩa ia inuete⸗
rata eſt. ⁊ ꝓnitatẽ ad malũ ⁊ ̊ di infirmitas.vñ omne petm̃ dẽ iniuſticia. dꝛ moꝛs. dẽ tuſtas. dẽ infirmnita 8.
Per oppoſitũ igit᷑ aia in aduẽtu gre viuificat᷑.⁊ ex ſuſceptiõe vᷣtutu oꝛdinãtiũ vniuerſas cotẽtias iuſtiſicat᷑.

R

=
S

S

¹———

2 we quidẽ fit i inſtã/
ti.vñ iuſtificatio dẽ a
luſticia gen erali.ſed
ſanat᷑ vlteriꝰ ꝑ gratia
ſacramẽtoꝝ.et reno/
uat᷑ ꝑ bonũ exercitiũ
⁊ fit ſemp ad bonum

abilioꝛ. Uñ dicit apo

ſtolꝰ.ij.: Coꝝ.iiij.ꝙ re

diem coꝛruũpit᷑. Anð

notandũ ꝙ peccatuʒ

vno mõ dicit᷑ infirmi

tas et vctuſtas.alioꝰ

ſeq̃la peccati.Et pꝛio
quideʒ mõ ſtatim fit
ſanatio ⁊ renouatio.
ſecũdo mõ ſucceſſiue
Mec ꝑuẽit᷑ ad ꝑfectã
ſanitatẽ ⁊ nouitatem
niſi in gloꝛia. eo q; 133
manet pꝓnitas ⁊ diffi
cultas ivia. Qd ergo

gquerit᷑ quare dicitur
iuſtificatio.dicendu,

q dicit᷑ a iuſticia ge/⸗

nerali non a iuſticia

cardinali.Qð queri/
tur quõ hec differũt.
iam patz. Patet etiã

illud qð cõſueuit qᷓri

cuius ſit ſanare.dico

cfm̃ qꝙ cõtritiouis iuqtũ

——

guãtur. vi

ſacramentũ. Si ꝑ virtutẽ. dicit ꝑ penitentiã. Si ꝑ ſacramentũ. .
eſt cõfeſſio ⁊ baptiſmꝰ. Aliter põt dici ⁊ melius ꝙ Criſo.loquit᷑ de adultis.⁊ hij purgant᷑ duplici ſacrainẽto
ſcʒ cõfeſſione ⁊ baptiſmo.⁊ pᷣparatoꝛiũ ad vtrũq; eſt cõtritio.⁊ hanc nomie penitentie dat intelligg.
emo dicat ſibi.occulte ago penitentiã ⁊c̃. Aidet᷑ ex hoc ꝙ pen erca in onbite T ü

det᷑ ꝑ literã ſequẽtem de Job. Si erubui peccata mea ⁊c.videt᷑ ᷣm hoc

6 f

in coſpectu populi.ergo nõ eſt vere penitens qui cõfitet᷑ in pᷣuato.
tione que fit reſpectu ſacerdotis cui pᷣcepit dominus manifcſtari.
Aenialis eſt culpa quã ſequit᷑ ↄfeſſio delictoꝛũ. Nidet᷑ male d

7g ¶ Neniali
cpuis aggrau

nitẽtiã qualis agit᷑ in ecchia. Nemo dicat ſibi. occulte

ago penitenni apnd deũ ago. nouit deꝰ qͥ mihi igno⸗
„ „ . . O. ſi ⸗. N46 ſI πια☚1 gH
nouat de die in dien ſcit.qꝛ in coꝛde ago.Ergo ſine cauſa dictũ ẽ.q̃ ſolueris
ſicut exterioꝛ de die i

ſupꝑ trã ſoluta erũt ĩ celis?: Ergo ſine cauſa claues da⸗
te ſunt:fruſtramꝰ vᷣbũ xpᷣi. Job dicit.Si erubui in cõ⸗
ſpectu pli peccata mea cõfiteri. Itẽ Ambꝛo.ꝰ Venia/
lis ẽ culpa quã ſequit᷑ ↄfeſſio delictoꝝ. Itẽ Augꝰ.ſup

illũ locũ põ.Nõ abſoꝛbeat me ꝓfũdũ.nec vꝛgeat ſup-

me puteꝰos ſuũ. Puteꝰ ẽ ꝓfunditas iniqᷣtatis.in quã

ſi cecideris non claudet ſuꝑ te os ſuũ. ſi tu nõ claudis

os tuũ.Cõſfitere &̊ ⁊ dic.De ꝓfundis clamaui ad te do

mine ⁊c̃.⁊ euades.Claudit ſuꝑ illũ qͥ in ꝓfundũ ↄtem

nit.a qͥ moꝛtuo velut qᷣ nõ ſit perit cõfeſſio. Itẽ.Null⸗
debite gꝛauioꝛis pene accipit veniã.niſi qualẽcũq; (et

ſi lõge minoꝛẽ qᷓ; debeat)ſoluerit penã. Ita em̃ impꝑtit᷑

a deo largitas miſcòie.vt nõ relinquat᷑ iuſticie diſcipli

na. Itẽ Hiero. Qui peccatoꝛ ẽ plangat delicta ppꝛia

vel ppli.⁊ ingrediat᷑ eccleſiã de q̃ ꝓpeer peccata fuerat

egreſſus.et doꝛmiat in ſacco.⁊ pteritas delicias ꝑ q̃s

deũ offenderat. vite auſteritate cõpenſet. ijs alijſq;

abſolutiõe pene.neminẽ a peccato mũdari.

autoꝛitatibꝰ nitunt᷑ aſſerere.ſine cõfeſſiõe vocis ⁊ aliqᷓ

IIII.
peccatũ cõfiteri. illa cõfeſſio nos liberat q̃ fit cũ penitẽ
tia. Penitẽtia vo eſt doloꝛ coꝛdis ⁊ amaritudo aie ꝓ
malis qᷓ quiſq; cõmiſit. Itẽ Joh. Mõ põt quiſq; gr̃aʒ
dei accipe. niſi purgatꝰ fuerit ab omni peccato ꝑ peni
tentiã.cõfeſſionẽ.⁊ ꝑ baptiſmũ. IJtẽ Augꝰ.Agite pe/

e ttreeü.
Aug. de pe /

f nitentia.

Alath. xvj.

Job. xxxj.

g Ambꝛo,

Aug. ſuper

Ps. lxviij.

Põ.cxxix.

ñ eſt actus virtutũ eſt iuſtificare. ſed eius inqtuʒ eſt ſacramẽtalis eſt curare. Sacramẽ⸗
ta em̃ ꝓpꝛie ſanant.⁊ virtutes rectificant. Sed inq; tũ eſt gratie eſt viuificare.inq;tum boꝝ omniũ.renouare.
mn purgatus fuerit ab omni peccato ꝑ penitentiã. cõfeſſionem. ⁊ baptiſmu. Querit᷑ quõ iſta tria diſtin⸗

idet᷑ em̃ cõfeſſio ab hijs nõ differre. Re dicendũ ꝙ curatio a moꝛbo eſt duplicit᷑.

7 —— „ „

— —m

⸗

eit du aut ꝑ virtutẽ.aut ꝑ
Hoc eſt duplicit᷑.ſicut duplex eſt tabula.⁊ ſi

itẽtia ois ſit facienda in publico.⁊ illud vi
.ο quilibet teneat còfiteri peccata ſua
ſRe dicendũ ꝙ Augꝰ. intelligit de occulta⸗/
nan eſvectu aliamn henarum. enube
Actozii. Cudet male dicere. qꝛ culpa nõ alleuiat᷑ ex effectu ſequẽti
et᷑. ergo videt ꝙ moꝛtale nunc̃ tp confeſſione ſat venlale Jtem ventale nõ fit H
ecõuerio. Item ſi fit veniale.qꝛ deus dinittit ꝑ confeſſionẽ.multo a foꝛtioꝛi debet dicere de cõtritione.Rꝰ dicẽ
dum ꝙ in abſolutiõe que eſt in cõtritione culpa recipit veniã q;tum ad penam eternã. In cõfeſſione vo par-

tim recipit veniã.partim nõ.qꝛ ad vnã partẽ pene ligatur. ab alia abſoluit.⁊ ideo dicit Ambꝛoſiꝰ ꝙ venialis

efficitur nõ q;tum ad maculam.ſed q;tum ad obligationẽ ad penam aliquã.⁊ ſic patet illud.
oꝛmiat in ſacco ⁊c. NMon videt᷑ eſſe vctrina cõpetens.quia multi in ſericis aſperas pen
Ze dicendũ ꝙ ſaccus accipit᷑ ꝓ qualicũq; hu miliatiõe eo
ꝙ nõ eſt ꝑfectiõis ſed ↄſilij.nec intelligit᷑ de ſacco exterius. ſed ꝙ interius feratur veſtimẽtũ aſperũ. Ael dic⸗
dum ⁊ melius ꝙ ita eſt intelligendũ q ingrediatur eccleſiã.ſic vt doꝛmire in ſacco.nõ intelligit᷑ de templo ma

8 b C0

ſericis aſperas penitentias agunt.
tropo quo ſpecies accipit᷑ ꝓ genere. Ael dicenduzʒ

teriali.ſed de vnitate ſpirituali.⁊ ſic interius debet eſſe amictus ſacco.quia vera penitentia debet eſſe humilis

⁊ auſtera.quoꝛũ vtrũq; notatur in ſacco.⁊ fuit in nininitis.Sed illa autoꝛitas non videt᷑ ad poſitum de co⸗ .
feſſione.⁊ ideo dicendũ ꝙ adducta eſt non ꝓpter confeſſionẽ ſed Apter ſatiſfactionẽ. facit tantbag confefno⸗/

nem quaſi a poſterioꝛi.⁊ ſic patet illul.

Ugtan

ln

ie
en
thictckea

leeGone
nCap
ſtgtiotf

(Wone
ch.

Awucfe
ſpſi hoii
capoe
inctn

Aiigignis
ctreac

epagel

eten

Pſastnin

ſediſpo
Nloergen
komnndd
ſckeniiin
htieno⸗
Ukhintif
fianſent
ingie

Aug'.

WMꝛ ad iuſtificationẽ impij nec

S c.

culpe erit ante habitũ gratie

ficat
cũ refoꝛmatio rñdeat defoꝛmatõi.dʒ bõ in puram
reſtitui. bec media eſt inter culpam ⁊ O.

([Meterminat queſtionem ppoſitam. c ́YMMMMNNẽE*
¶ Quid ergo ſuper his ſentiẽdũ:? Quid tenẽdũ? Sane dici põt ꝙ ſine cõfeſſi

one oꝛis.et ſolutione pene exterioꝛis peccata delent᷑ ꝑ contritionem ethu⸗
militatẽ coꝛdis. exquo em ꝓponit mẽte cõpũcta ſe confeſſurũ.deꝰ dimittit.
qꝛ ibi eſt confeſſio coꝛdis et ſi non oꝛis.ꝑ quã anima interiꝰmundat᷑et a ma

4

cula et cõtagione pcti cõmiſſi.⁊ debitũ eterne moꝛtis relaxat᷑. Illa ergo qᷓ
ſuꝑius dicta ſunt de cõfeſſione et penitẽtia. vel ad cõfeſſionẽ coꝛdis vel a d
interioꝛẽ penã referenda ſunt.Sicut illud Augu.ꝙ nullus dicit᷑ veniã con⸗
ſequi niſi pꝛius qntulamcunq; peccati ſoluerit penã. Vel de exterioꝛi pena
accipienda ſũt.et ad cõtemnẽtes vl negligẽtes referẽda ſicut illud. Nemo
dicat occulte ⁊c. Nõnulli em̃ in vita peccata cõfiteri negligũt vl erubeſcũt.

et 1õ nõ merent᷑ iuſtiſicari.Sicut em̃ pᷣcepta ẽ nobis interioꝛ penitentia.ita
oꝛis cõfeſſio ⁊ exterioꝛ ſatiſfactio ſi aſſit facultas.vnde nec vxe penitens ẽ qͥ

Augu. ſuper
pſial.

confeſſionis votũ nõ habet.et ſicut peccati remiſſio munus dei eſt. ita peni
tentia et confeſſio ꝑ quã peccatũ delet᷑ nõ põt eſſe niſi a deo. Ut Augu, ait.
JZanm iuquit donuʒ ſpũſ.ſ.habet qui confitet᷑ et penitet.qꝛ non põt eſſe con

feſſio peccati et cõpunctio in homine ex ſeipo.Cum em̃ iraſcit᷑ ſibi qᷣſq; ⁊ di/
plicet.ſine dono ſpũſ.ſ.non eſt. Oꝑtet ergo penitentẽ cõfiteri ſi tempus ha

hic magi

„

lute. Secundo querit᷑ de ipᷣis in cõpatione adinui/-
cem. Circa pꝛimũ querunt᷑ quatuoꝛ. Pꝛimo ꝗqritur
vtꝝ ad iuſtificationẽ impij ſit necria gratie infuſio.

Scdo vtrum neceſſariꝰ ſit motus li.ar. Tercio vtꝝ-
neceſfaria ſit cõtritio. Quarto vtrũ neceſſaria ſit con gratiã. ꝗᷓ non tm̃ f⸗ .
natlura debilitatã habilitaret ad bonũ. vã cõceden/

feſſio. 0 Duckiol.. g
ſio vi. Ro. iiij. Juſtificati ꝑ gratiã ⁊c.

niſi ꝑ collationẽ habitus. cofertur in deletiõe pec/

cati aliquis habitꝰ.ſed peccatũ deo diſplicebat et diſ

plicere faciebat. ab oppoſitis habitꝰ ille deo placõ

et placere facit. bunc dicimꝰ gratiã gratũ facientẽ.
tem p peccatũ ſepatur bomo a deo. ab op
poſitis in iuſtiſicatione vnit᷑ deo.ſed vnio in deo no

ſine diſpoſitiõe vniente.qꝛ tũc peceatoꝛ inimic? So

baberet gratiã dei.S ⁊c. tem nõ decʒ eſſe poſt hũc
ſtatum miſi duo loca.i.gloꝛie et pene. nõ decz homi
nẽ eſſe niſi in ſtatu in quo poſſit eſſe in altero iſtoꝝ.S

hominẽ moꝛtalẽ neceſſe eſt eẽ vel in culpa vel in gra
tia. ꝑ iuſtificationẽ recedit a ſtatu culpe. neceſſe ẽ

ſibi conferri habitũ gratie ¶ Contra. Vſa. xliij. Ego
ſum qui deleo iniquitates tuas ppter me. S deletio
tẽ nõ minꝰ ẽ impiũ
ſuſtificare ᷓ creare.ᷣ deꝰ creat ſine medio.& et iuſti/

tẽ lapſus fuit ppꝛie ab innocentia in culpã.

2—

pocena
tiã. ⁊c. ¶ Itẽ ſi gra cxpellit culpã.aut qn ẽ.aut qn n

eſt. Si qñ eſt. accidẽtis eẽ eſt ineſſe. expellit cul⸗

pã cum ſubiecto ineſt quero a quo ſi ubiecto. Hõ ab
galieno. neca ſuo.qꝛ pꝛ? ẽ culpam expelli q;ᷓ bomineʒ
gloꝛificari. Si qñ non eſt. ſed nibil agit quando non

eſt. ergo non expellit.

dam ergo ſi a gratia. ſimilit alia ab alia. ⁊ ſic in infini
9 ti.¶R. dom qꝛ in omni oꝑe dñi ẽ mia et veritas.

mneellige em henne queſtionis quã ponit
er querit᷑ in ꝑte illa de iuſtificatione
mpij. et circa boc duo pꝛincipaliter querunt᷑. Dꝛio
de bis qᷓ ſunt neceſſaria ad iuſtificationẽ impij abſo

v: Itẽ ratione
videt᷑.qꝛ peccatũ ẽ pꝛiuatio.ſ̊ non remouet᷑ puatio

quin daret gratiã. rõe pꝛius habita
tur aut grati
et expellit

¶tem iuſtificatio eſt gra que/

beat. et tamẽ anteq; ſit confeſſio in oꝛe.ſi votũ ſit in coꝛde.pᷣſtat᷑ ei remiſſio.

maxime in nobili ope oꝑtet eẽ ſ. in ope iuſtificatõis.

Om̃ igit᷑ bõ peccauit et nihil ante gratie infuſionem

apud deũ meruit.deus iuſto iudicio nõ oino cffectũ
culpe tollit.immo penã relinquit.et iõ in pꝛioꝛeʒ ſta/
tum hominẽ nõ ſtatim reſtituit.Et qm miſericoꝛs ẽ.
iõ etiã ãpliꝰ bonũ reddit.Quia magis indiget.iõ nõ

tm̃ reſtituit innocentiam. ſ̊ etiã dat gratiã.iõ q;uis

delere poſſet deꝰ ſinc medio culpã.decreuit tamẽ de
lere ꝑ gratiã.q̃ non tm̃ facerct innocẽtez.immo etiã

de ſunt ratiões ad boc.¶ Ad illud qð obẽ in contra

rium ꝙ deus ſolꝰ delet. dom qꝙ ven eſt effectiue. ſed

foꝛmaliter delet ipa gratia. Oeus aũt nullius eſt foꝛ

ma pfectiua Ald illud qd obẽ ꝙ ſolus creat. dðʒ ey

foꝛmalem Ad illud qð obꝛ ꝙ culpa auferet innocẽ
tiã. dᷣm qꝙ non decreuit deus reſtituere innocentiã
¶ Ad ül qð ꝗ̃ri
la expellit qñ eſt ⁊c. dom qñ eſt. et ſil ẽ
L Ad illud qð obẽ ꝙ accñtis eẽ eſt ineſſe.
dm qꝙ gratia ẽ accidẽs.et hʒ oꝛtũ realiter ab alio

a ſubo ꝓpꝛio.ſ.a do. Añ triplicẽ h compationẽ ad
pꝛincipiũ a quo ꝓcedit. ad peccatũ contrariũ qd ex-
pellit. ad ſubiectuũ qð pficit.et oẽs iſte cõgpatiões ſũůt

„ —

ſimul tpe.tamẽ naturaliter pus gra cõpat᷑ ad pꝛinci
pium a quo ꝓcedit.ſcdᷣo ad peccatũ qð expellit. ter⸗
cio ab ſubiectũ qð pficit.vñ ꝓpꝛie loquendo pꝛiꝰ eſt
gratia ab efficiente q́; expellat culpam ꝑ naturaʒ. et

ſic patz rñſio ad illud. Obijcit em̃ de eẽ gratie inqtũ

.„2

infoꝛmat ſubiectũ. pꝛiꝰ aut ẽ gratiã creari ꝑ naturazʒ
iỹ ſubiectum eẽ gra infoꝛmatu. vñ ſicut in actione et
pꝓductione aliarũ foꝛmaꝝ intelligim? ꝙ foꝛma pꝛiꝰ

ſe babeat in ratione virtutis agetis qualitatis in-
foꝛmantis.ſic in ꝓpoſito intelligat᷑.tñ pꝛioꝛitas non
tempis ſed nature. Ad illnd qð vltimo obẽ. dd.qꝙ
gratia aliquando dicit᷑ habitꝰ. aliqndo act?. Alian
ſtatus eſt in habitu. iuſtificatio ant dĩ magis actus

H gratie vel ſtatus ꝙᷓ dicatur ipᷣe babitus. Quare aũñt

r

nõ ſimile.qꝛ creare dicit opus qð nõ reſpicit mate-
riam pᷣiacentẽ. ſed iuſtificare reſpicie materiã ſubiec/
tam. et iõ nõ tm̃ reſpicit cfriciẽtẽ cauſam. verũ etiam

12
13
14

15

.

magis ſc appe .7 ſ⸗ videbitur.

Vtrum ad iuſtificationẽ ſit neceſſariꝰ motꝰ li.ar. Et
c ſic vi.Aug.qui creauit te ſine te.nõ iuſtificat te ſi⸗
ne te.& neceſſario ad iuſtificationẽ requirit᷑ eiꝰmotꝰ.
tẽ Ber. de li.ar.opus ſalutis duo requirit.i.deũ

dantẽ.et li.ar.recipiens et cõſentiẽs. neceſſario cõöo/

currit opus li.ar.¶ Itẽ rõe vꝛ.qꝛ deus q̃ntum eſt de
ſcſemꝑ paratꝰ ẽ iuſtificare hoĩem.& ꝙ hõ mõ iuſtifi/
cet᷑ et no pꝛius.nõ ẽ ſm variationẽ ex ꝑte dei. a ꝑte
homis.ſᷣ adultus iuſtificat᷑ ſine aliqua variatiõe cir
ca ſenſum. neceſſe ẽ ꝙ ſit variatio circa li. ar. ¶ Iteʒ
vcus plus exigit ab homic qui plꝰ põt.g plꝰ ab adul
to qᷓ; puulo.cũ plus poſſit.ſed illud qð exigit nõ põt
minus cẽ q; motꝰ li.ar. ad iuſtificationẽ illum exi⸗
git. ¶ Cõtra. Juſtificatio ẽ ꝑ virtutẽ.ᷣ virtus eſt bo
na qualitas mẽtis quã deꝰ in nobis ſine nobis opa/

tur. g ⁊c. ¶ Itẽ in iuſtificatiõe accedit hõad deũ.bᷣm

illud Jo.vj. Memo venit ad me niſi traxerit eũ par.
ſed tractus ẽ motus violentus.⁊ li.ar.nõ põt inferri
violentia. nõ eſt ibi motus li.ar. Itẽ potentius
agens ẽ deꝰ qʒ aliq agẽs creatũ.ſᷣ agẽs creatũ ſine
aliqua cooꝑatiõe ſuſcipiẽtis expellit oppoſitũ.vt pʒ
in luce quę expellit tenebꝛã ſine aliqua coopatiõe ae
ris.S 23e q̃ro quis ſit illę motꝰ.cũ em̃ omis mo

tus merito2iꝰ ſit a li.ar.vẽ ꝙ ille poſſet eẽ cuiuſlibet
Re. dʒ ꝙ ſicut iuſtificatio nõ eſt niſi volẽ

virtutis
tis.ſic etiã nõ dat eã deus niſi volenti.dum ſit in ta/
li ſtatu ꝙ conſentire et diſſentire poſſit.iõ ad ſuſcep/
tionẽ iuſtificatiõis in adulto requirit᷑ motꝰ li.ar.ſᷣm
quẽ cõſentit gre.Et qꝛ pꝛimꝰ motꝰ ꝑ quẽ ↄſentit gr̃e
E motus fidei.ideo motus iſte ẽ motꝰ fidei. Añ Ro.
v. Juſtificati ꝑ fidẽ. Glo.i.ex motu li.ar.qͥ eſt ex fide.
iõ dꝛ Act᷑.xv.fide purificãs coꝛda.qꝛ motus fidei pᷣ-/
16 mo requirit᷑ ad purificationẽ¶ id illud qd obẽ q;
deus opat᷑ virtutẽ ſine nobis.dᷣm q veꝝ ẽ ſine no⸗
bis cſficientibꝰ.nõ tñ ſine nobis diſponẽtibꝰ vel con
17 ſentientibꝰ Ad illud qʒ obꝛ deus trahit. dom q
Strahi ꝑ coaciionẽ ⁊ ſic ñ trabit.et ẽ trahi ꝑ iductio⸗
nẽ et ſubleuationẽ et ſic trahit.qꝛ inducit et etiã ſub/
18 leuat hominẽ ad illò ad qð ꝑ ſe nõ põt ꝑtigere.¶Ad

illud qd obẽ ꝙ deus ẽ potẽtiſſimꝰ.dm q; boc non ẽ
ꝓpter impotentiã ex parte dei.ð̊ ꝓpter cõgruentiazʒ l

in agẽdo. Mõ em̃ facit deus quicqͥd põt.ſᷣ qd decʒ
qd ↄgruit.⁊ decẽs ẽ ꝙ impmat foꝛmã in materiã ſiẽ
petit foꝛmeę et materie ſuſcipiẽti.et foꝛma ẽ iuſticia
q̃ eſt libertatis.et mã ſilr ẽ voluntas libera.libera in
agendo et recipiendo.et iõ non dat᷑ ſine actu eiꝰ cuʒ
12 duo nata éagere lo'n
quis ſit.ddm ꝙ ſicut glo.dicit expꝛeſſe q̃ pꝛius habi/
ta ẽ.ille ẽ motus fidei.li.em̃ ar.ẽ facultas voluntatis

et rationis.et gra adueniẽs vtranqʒ potẽtiam facit

in actu. vt ratio ſit in actu credẽdi qͥ eſt fidei. et vo⸗

luntas in actu peteſtandi qͥ eſt contritiis.
Sèð Auaor i Cc.
¶ Ntrũ ad iuſtificationẽ neceſſaria ſit contritio. Et ꝙ;
ſic videt᷑.ſuꝑ illud ps.Sacrificiũ deo ſpũs contribu
latꝰ.ſpũs cõtribulatꝰ et ↄtritus ẽ ſacrificiũ i quo pec
cata ſoluunt᷑. ¶ Itẽ ſuper illud põ.iuſticia añ eum
ambulabit.Glo. Aug.pᷣuia homis iuſticia ẽ vt putet
ſe malũ ⁊ faciat ſe bonũ. hec eſt via dñi vt veniat ad
deñ ¶ Itẽ roe videt᷑qꝛ impoſſibile ẽ peccatoꝛẽ iuſtifi
riqn ſequatur pena ſatiſfactoꝛia:p poſſihile ẽ iõm

d illud qð querit᷑ de illo motau

„

ſtatim moꝛi.et nulla erit pena ſatiſfactoꝛia niſi volũ

tarie ichoata in vita ſicut dicit Aug. neceſſe ẽ in

ſpo actu uſcaoi ſit motus penalis.ſᷣ nõ eſt niſi

cõtritio.ꝙ ⁊c. ¶ Itẽ ſicut culpa volũtate ẽ introduc-
ta.ſic etiã conſeruat᷑ ꝑ ipam. & ſi li.ar.exquo ſemel
conſenſit ſemꝑ habet᷑ ꝓ cõſentiẽte niſi diſſentiat.ne
ceſſe ẽ diſſentire. Sed diſſenſus eius ante aduentuʒ

gratie nihil põt.g optet ꝙ diſſentiat cũ gratia Itez

aliqͥd plus requirit᷑ in iuſtificatiõe eius qͥ poſt fidesʒ

peccauit vltra motũ fidei.ſᷣ hoc nõ ẽ niſi contritio.

⁊c̃. ¶Ged cõtra.Ecci.j.timoꝛ dñi expellit peccatuʒ.Sẽ
põt fieri ſᷣm hoc iuſtificatio ſiue peccati expulſio mo
tu timoꝛis.nõ & neceſſe ẽ ꝙ contritõis.¶ Itẽ ſuper
illud. Luoe.vij. dimittunt᷑ ei peccata multa ⁊c. Glo.
ardoꝛ charitatis pctõꝝ rubiginẽ in ea conſumpſit. S
nõ oꝑtet ꝙ ſit doloꝛ.¶ Itẽ rone videt᷑.qꝛ due ſunt ꝑ/
tes iuſticie ſcʒ facere bonũ et declinare a malo. Sed
pᷣma ẽ maioꝛ.g multo magis ſe diſponit bõ ad grati
am faciendo bonũ qᷓʒ vitando malũ ̊ appetitu bo/
ni qʒ deteſtatiõe mali. ¶ Itẽ cum qͥs iuſtificatꝰ ẽ põt

3

moueri motu ois vᷣtutis. cum motus ois virtutis

ſit gẽe cognatꝰ.motus cuiuſlibet virtutis infoꝛmis
diſponit ad gratiã.nõ neceſſaria ẽ contritiot Iteʒ
poſſibile ẽ aliquẽ auerti a deo nihil de ipᷣo cogitãdo.
Sſir poſſibile ẽ aliquẽ a peccato recedere nihil cogi/
tando de peccato.& abſq; contritiõe. c di⸗
cunt aliqui ꝙ iuſtificatio tripliciter di. Ano mõ dici
tur iuſtificatio ad iuſticiã pparatio.et huic quidẽ ne
ceſſaria ẽ attritio vł doloꝛ.Alio mõ iuſticie infuſio.⁊
huic necria eſt infuſio gre et expulſio culpe.Lercio
mõ iuſtificatio ẽ in iuſticia exercitatio.⁊ huic quideʒ
necria ſunt duo a gratia.ct duo ab aia.ſcʒ motus li.
ar.et contritio.et dicũt verbum Aug.de iſta iuſtifica
tiõe intelligi qui creauit te ⁊c. Sed certe ſi ad hoc ꝙ
gratia infundat᷑ neceſſe ẽ ꝙ bõ ſe pꝛeparet coſentiè/
do gratie.et deteſtando peccatũ.neceſſe ẽ in ia gẽe
infuſione iſta quatuoꝛ eè.ſc; gratie infuſionẽ. ⁊ li. ar.
motũ.et contritionẽ.⁊ peccati expulſionem. Deꝰ em̃
expellit culpam infundendo gratiã.ſed nõ infundit
niſi ei qui concoꝛdat.et neceſſe eſt concoꝛdare gratie
aduenienti et peccatũ expellenti. Gꝛatie ſic adueniẽ
ti concoꝛdat ꝑ motum li.ar. Gꝛatie vt peccatũ expel
cnti ꝑ motum contritiõis. Añ duo ſunt ibi a deo.ſ.
gratie infuſio.et peccati expulſio.⁊ duo a nobis bijs
duobus modis conſona.et hec quatuoꝛ tãgunt᷑ in il
lo verſiculo.ps.Cõmouiſti terram ⁊ conturbaſti eã.
ſana cõtritiones eius quia commota eſt. Gꝛatia em̃
adueniens in animã commouct rõnem ſᷣm ꝙ eſt ꝑs
lib.arbi.et conturbat voluntatem ꝑ contritionem.
⁊ poſtmodũ ſanat ꝑ peccati expulſionẽ. Et ratio hꝰ
redditur.quia pᷣceſſit duplex cõmotio ꝑ qᷓm anima
ipſa ſe gratie iuſtificanti confoꝛmauit. et iõ ſubiun⸗
git ꝙ commota eſt.Concedende ſut igit᷑ rationes ad

banc parteʒ inducte. ¶ Ad illud vᷣo quod obijcit᷑ in 1

contrariũ ꝙ motu timoꝛis et amoꝛis cõuenit iuſtifi-
cari.ddm ꝙ in peccato tria ſunt.ſ.actio mala. et ißa
interioꝛ macula.et ſequela.Actio mala expellitur ti-
moꝛe.macula doloꝛe.ſed ſequela chaꝛitatis ardoꝛe.
Vñ timoꝛ eſt in iuſtificatione vt dicit pᷣparatio ad
iuſticiam. Doloꝛ vt ifuſio iuſticie. Charitatis ardoꝛ
in conſummationẽ.¶ Ad illud quod obẽ ꝙ melius 22
eſt facere bonum ⁊c.dm c reuera melius eſt.ſed ta

mẽ non ẽ ita conſonuʒ gratie delenti culpam vt de⸗

ad hoc di/ 20

for

ſiniß
a
nktt
toenizn
lopoſt vin
ſſonepun
ſymnlaue
isboei
ſconegbbee
9Cfren

Usflaithhe
milcn
cangpoe

ſoßie ten
tiſtcaming
ſnenc
ickierein
ckac
pirtcbenae
foutntt
Urcant
Knegwwua
Necchariun
kebconni
tiinmek.

mbocobiſt

ſconſiteboꝛ

(un ptif

roneiudie
nnsconſt
Kheceatadi
ſiſio⸗
Arci
aapnie
ſiccoo
ütltafo
Neſlig
Cncdoto
aker

chſſon
ngiit

incocke

glo.⸗
lünui⸗
nn

wäi
ss⸗
ſuti
4.
niidiſn

E
Sz=

1

=—
— =
See

☛ r
S=

=
=
=

S

lundh S
nhugr
eͤpelh
üſkertizi
Musdßzints

ninroſfns
—
lNeincgzt⸗
cocgenblc
eadbe
di Aorinl
abucr
ziſtcenhiet
ſoalheon
otbuigg
ii ſnon

eifniuſfa
Meſiadn

Gnttchti
Miniing
onic.
lonn N
iſctiö i
nenhey
teſeM
epti
ürtiuml
nntehe
matinru
mnnſt,
st Haunch
mingch⸗
tinn
1 gunn
vocin
4 ſbiun
olchic;
Ptentu

XS

25 eſt nec aria. iõ c

24

teſtatio peccati.⁊ quia cõtritio ꝓpter conſonantiaz
Ad ülud qd obẽ ꝙ quilibʒ mo
tus virtutis eſt cognatus gratie. doᷣm ꝙ verum eſt.
tamẽ oꝛdo ẽ in actibꝰ virtutũ.nunqᷓ; em̃ amat quis
niſi moueatur motu fidei.ſic dico ꝙ motus virtutis
pnie in iuſtificatione poſt motũ fidei ẽ motus pᷣmo
neceſſariꝰ.et iõ ſil eſt cũ ipᷣa gratie infuſione. ¶ Ad il⸗
lud qð obẽ qꝙ põt quis auerti a deo nihil cogitando.
dum ꝙ nõ valet. tum quia receſſus a deo eſt inoꝛdi/
natus. regreſſus oꝛdinatus. exẽplũ eſt de eo qui ca

dit de ſcala.tũ quia plura exiguntur ad bonũ qʒ ad
S ¶ Queſtio. iij. d

¶ Atri ad iuſtificationẽ neceſſaria ſit confeſſio. Et g

ſic oidet Pꝛouer. xxviij. qui abſcõdit ſcelern ſua no
diriget᷑. qui autẽ cofeſſus fuerit et rcliquerit ea miaʒ
conſequet᷑.ſed iuſtificatio nihil aliud ẽ q; ſpũalis di
rectio.quia iuſticia rectitudo voluntatis.cuʒ S nul
lus poſſit dirigi niſi pᷣcedat confeſſio.nullus ſine cõ/
feſnone pꝛeuia poteſt iuſtiſcari. Item Yſa. xliij.
Marra ſi quid habes vt iuſtificeris.ſic expoit Amb.
et Oꝛig. hoc intelligit de narratiõe culpe qᷓ eſt in cõ/
feffione. ã bec necria eſt ad iuſtificationem. ¶Itez
Jo. Chꝛib.non põt quis gratiã accipere niſi purga/
tus fuerit ab omni peccato ꝑ confeſſionẽ.S neceſſa/

7

ria ẽ¶ Item Amb. in li. de padiſo. Mon põt quis iu

ſtificari a peccato ante ↄfeſſionẽ. confeſſio neceſſa-

rio ßit ¶ Item roe videt. quia omnis babẽs gratiaz

et iuſticiam ingreditur in regnum celoꝝ.nec aliquis

feſſone pꝛeuia.

darius conſtat coꝛ

põt poꝛtam claudereſſalua iuſticia et gratia. s null⸗
poteſt intrare in regnũ celoꝝ. niſi ꝑ oſtiariũ petruʒ.

cũ data ſit ei dauis a qua nullus eſt exem t2. 5 nul⸗

lus põt obtinere nec babere remiſſionẽ culpe niſi ha

beat ꝑ autoꝛitatem ſummi pontificis et eoꝛuʒ qui in

hoc cõicant. ̊ nullus abſoluit᷑ a ſacerdote ſine con/

neceffarium ad ſalutem. partes eius ſunt neceſſa⸗

rie. contritio ẽ neceſſaria ad impij ni Won⸗

vt viſum eſt. pari rõe neceſſaria ẽ confeſſio
tra boc obz ſicut magiſter obijcit ᷣmo aucte pẽ. Di.

ri confiteboꝛ. ⁊c Caſſiodoꝛꝰ.magna pietas dei q; ad
ankinckauri eun⸗ dimittit. votũ em̃ ꝓp ope

Item Aug. ſup illud idez. Luce
coꝛdis cõtritione non oꝛis confeſſio/
ne peccata dimitti. iuſtificatio eſt ibi vbi eſt pecca/

ratione iudicatur

ti dimiſſio. ſine confeſſione eſt iuſtiſicatig. et ſic ⁊c.
Ad boc etiã ſũt autoꝛitates męfri in lr̃a..
vr.quia ꝓnioꝛ ẽ deus ad miſeranduzʒ ꝗs ad condem
nãda. ſed ſolo actu coꝛdis cõſentaneo ſubtrahit gra⸗
tiã. ̈Smultofoꝛtiꝰ actu coꝛdis peccata dimittit? Itẽ

Iteʒz rõe

deus nõ alligauit ſuam potẽtiam ſacramẽtis. qn/

cunq; bomo facit qð in ſe eſt. deus facit qð in ſe eſt.
gſi coꝛde doleat quis de culpa. ſi non ſit confeſſoꝛ vl

25 confeſſio extra. de? facit qð eſt in ſe. S iuſtificat.¶Re.

dom ꝙ ſi iuſtificatio dicat᷑ iuſticie infuſio. nõ eſt ne
ceſraria confeſſio. ſicut expꝛeſſe oñdunt ille rationes

q̃ inducte ſunt. Vñ ſoluz iſta quatuoꝛ ſunt neceſſa/
ria.ſ.gratie infuſio. motus li.ar.contritio.et peccati

„

expulſio. Scdʒz em̃ rectuũ oꝛdiuẽ ſicut patebit confeſ

ſio ſequit᷑ tpe et natura contritionẽ. 7 ſi ſequit᷑ cõtri

tionem. cum ipa contritio non ſit ſine iuſtificatione.
nec econuerlſo ipſa iuſtificatio pot ee ſine confeſſiõe.

Sc. ¶ Itẽ penitẽtia eſt ſacramẽtuʒ

tie virtutis.et illa eſt pꝛima virtus
ſalus peccatoꝛi adulto. Etiazʒ ſimul eſt in actu et ba-
bitu virtus illa in ipa tranſfuſione.quia inuenit lib.
Ar. in actu ſibi confoꝛme in iuſtificatione vt viſum ẽ.
Piꝛeterea eſto ꝙ contritio penitentialis ꝓut eſt ſa-
cramentalis ect neceſſaria. non ſequit᷑ ꝓpter boc d
confeſſione q eſt actus exterioꝛ ſuꝑaddẽes contritõi.

Artichj 80
circa hoc quatuoꝛ queruntur. Pꝛimo queritur vtꝝ

ſonem videtur. Amb. dicit. Quemad

XVII.

——————
—
—

(2 nuc qd obꝛ in contrarium de ülis auẽtibus. 26
dðʒ qꝙ ſicut dicit Aug.quãnis aliquis iuſtificari poſ

ſit ſine ſacramentis. tamẽ nullus iuſtificat᷑ contem/
nẽs ſacr̃a.qſñ igitur confeſſio ẽ peccãtibus impoſi/
ta.impoſſibile eſt aliquẽ iuſtificari qui nõ habeat cõ
feſſionẽ in facto vel in ꝓpoſito.Si em̃ ↄfeſſonẽ cõtẽ

nat.qᷓntũcũq; doleat.nõ acquirit iuſticiam. Si autẽ

confeſſionem habeat in ꝓpoſito.cum deu
voluntatem ⁊ ꝓpoſitũ in talibus reputet bre ſacto⸗
ſi bona ⁊ efficax eſt. tunc ſi aſſit doloꝛ poteſt eſſe iu/
ſtificatus.iõ ꝓ tanto dicũt auctes ſanctoꝝ et ratio/
nes pᷣdicte ꝙ confeſſio neceſſaria ſit ad iu ificatiõʒ.
Aoluntatẽ em̃ confitẽdi ↄfeſſionẽ vocat.vt patʒ diſ
currẽdo ꝑ ſingulas. NHam qð pᷣmo dẽ qui abſcondit
ſcelera conſtas ẽ qdð loquit de ypocrita.qꝛ nõ tĩ ca⸗
ret ꝓpoſito confitendi.immo cetiã hʒ maliciã celan/
di ⁊ excuſandi die
quitates ⁊c.dᷣm ꝙ qndo homo vult buic mandato
obedire.ſe diſponit de congruo ad gratiam. ⁊ diuina
miſericoꝛdia largiſſima cum inuenit animaʒ diſpoſi

tam gratiam tribuit ac ſi eẽt confeſſa per ſermoneʒ.
Alie duc auctes ita intelligẽde ſunt.Ael ſi intelligan

tur de actu confitendi.tunc ſumunt confeſſionem ꝓ

peccati recognitione ꝗᷓ interiug eſt inter animam ⁊
deum. et ſic non concludunti Ald illud quod obẽ ꝙ 28

nullus intrat ſine poteſtate clauium. dom q; ſine po
teſtate clauium intrare dupliciter põt intelligi. aut

ſine poteſtate ita ꝙ intelligatur contranie. ſicut con-
temnens clauez petri. vel ſine poteſtate ita ꝙ pꝛiua
tiue. Et adbuc dupliciter. vel ſunpliciter puatiue ita
ꝙ non habet effectum abſolutiõis. nec in opere.nec
in deuotione.ſiue in deſiderio.aut ita ꝙ babet in de/
uotione ⁊ pꝛopoſito.et iſta quodammõ babet. Pꝛi⸗
mo ⁊ ſecũdo mõ non intrat nec iuſtificatur.ſed ter·
cio modo intrat.et aliquo modo ꝑ clauem licet non
ſicut illi qui abſoluunt᷑ actualiterAd illud quod 2
obꝛ ꝙ penitentia eſt ſacramentum neceſſarium. d. 9

ꝙ; nullum ſacramentum eſt adeo neceſſarium quin

fides ⁊ deuotio ſuppleat locum eius. ſicut patet in
baptiſmo. et ideo ſine ſacramento penitentie ſalus
alicui eſſe poteſt. Et quod obẽ de contritiõe ꝙ eſtne
ceſſaria. dm ꝙ non eſt neceſſaria ᷣm quod eſt pars

penitentie ſacramenti.ſed m quod eſt actus penitẽ

DOnſequenter viſo de bijs q̊ concurrunt ad iu⸗
ſſtificationem impij in ſe.quantum ad ſecundũ
rticiulum queritur & oꝛdine ipſoꝛum adinuicẽ. Et

infuſio gratie neceſſario pᷣcedat expulſionem culpe.

„

Secundo queritur vtrum expulſio culpꝑe neceſſario

b̃cedat contritionem. Tercio vtꝝ añ cõtritionẽ ne-/

ceſſe ſit pᷣcedere attritiõez. Quarto vtꝝ ↄfeſſio necei

ſario ſequatur iuſtificationem.
gratie infuſio neceſſario pꝛccedat peccati cpil⸗

Ad illud ſimilit᷑ qd dicit᷑. DOic tu ini 27

ſine qua non eſt

TLi.

animã ſapientis diſciplina impꝛudentiã tollit.ita mari aliqua bona qualitate vel perfectioné. niſi pa2 45 n,
fecta virtus iniquitatẽ. ſi & iniquitatẽ nõ tollit niſi ꝑ intelligatur expulſio ↄtrarie. Et impoſſibile ẽ ꝙ ali
fecta virt? intrãs. et hec ẽ gratia. cc. Itẽ gratiaz quod intclligatur expulſuʒ ab aliquo quin pꝛius in⸗ un
intfundi nõ eſt aliud ꝙᷓ ipſaʒ creari. Sed qeatio grc telligatur egredi a ſuo pꝛincipio. Quoniaʒ igit᷑ gra⸗ n
p̃cedit expulſionẽ culpe.qꝛ culpa nõ expellit᷑ niſi per tie infuſio non dicit perfectioneʒ ſubiecti niſi per cõ/ 4
gratiꝗ. et gratie infuſio Mtẽ ſi pꝛius naturalit ex comitantiam.ſed potius ipſius gratie pductiõe ab e 4
pellit᷑ culꝑa ꝙᷓ infundit᷑ gratia. cum culpa nõ poſſit agente.ideo patet ꝙ pꝛioꝛ eſt qᷓ; expulſio.ſicut et cux i n
cxpelli niſi ꝑ babitationẽ dei in anima. tñcpꝛius in- ſa pꝛioꝛ eſt ſuo cauſato. ¶ Ad illð ergo quod pꝛimo ʒ2 nngn
babitaret deus animã ꝙᷓ; infunderet gratiã.et hoc ẽ obꝛ in contrarium ꝙ pꝛius eſt terminus a quo.dom ſicou
mpoſſibile. Itẽ cum ignis cxpellit frigiduʒ. pꝛius ꝙ; terminus ad quem non eſt gratie infuſio.ſed ma⸗ N
naturaliter immittit virtutem in materiam qᷓ; illud gis ſubm eſſe gratum et midatum ⁊ gratia infoꝛma ningſe
erxpellit. Si deus expellit culpã immittẽdo gratiiö. tum. Ande bene concedo ꝙ gratia pꝛius p naturazʒ unfni
(Sis⸗ ẽgratie immiſſio ꝑ naturã qꝙᷓ; culpe expulſio. bhabet rationem agentis qᷓ; infoꝛmantis.et ſm q pꝛi ltnul
¶ Seq cõtra. in gua ibetmneatlõc pꝛius eſt termin?ꝰ us habet rationem agentis qᷓᷓ infoꝛmantis ſic eſt pᷣn ſunft
a quo ꝙᷓ; terminꝰ ad quẽ.vel ᷣm naturã vel ſ̃m tps. cipiuʒ iuſtificationis.ſᷣm vero ꝙ babʒ rationem in⸗ hinu⸗
f inſtificatio incipit a malo et terminat᷑ ad bonum. foꝛmantis ſic eſt terminus.¶ Ad illud quod dicitur 3 thgi
S ſi malum a quo incipit᷑ peccatũ eſt. et bonũ ad qd ꝙ pꝛius eſt eſſe mundum ꝙᷓ gratum. dom ꝙ; quãuis grici
tendit eſt gratia. videt᷑ q pꝛioꝛ ꝑ naturam ſit peccati pꝛioꝛ ſit mundatio per naturam qᷓᷓ gratificatio.non a ad
expulſio qᷓ gratie infuſio. Itẽ pꝛius ẽ natura a quo tamen eſt pꝛioꝛ qꝙᷓ; iſſe mũdans.et quia gratia nõ tm̃ gmnpd
non conuertitur ↄñtia m necefſtatem. neceſſario eſt gratificans ſed etiam mundans.ideo pcedit. Añ ndſfnhn
ad eſſe gratũ ſequit eſſe mundum et non econuerſo. ratio illa bona eſſet ſi mundatio nõ eſſet a gratia tã⸗ Uigſe hun
vt patet in pꝛimo homine et angelo.in quibus ante 5 a pꝛincipio immediato et creato. nunc autem rõ mhalpee
fuit ſtatus innocentie ꝙᷓ gratie. naturaliter pꝛius ẽ illa tantũ valet ꝙ; pꝛius ꝑ naturam competit gratie
eceſſe mundum qᷓ gratũ. Sed eſſe mundũ eſt p culpe erpeliere culpam qꝙᷓ; ſuᷣm infoꝛmare. et boc verum Gnnqn
Eexpulſionem.cẽ gratuʒ ꝑ infuſionem gratie.ꝗᷓ ci Re eſt. Yoꝛma eſm q̃ inducitur in materiam aliquamp⸗ nbſe
Cxpulſio pꝛioꝛ. Item medium ẽ ſᷣm naturaʒ ⁊ im us eſt ibi vt potentia ſiue vt agens. qᷓʒ ſit vt perfici/ nefamun
actualem exigentiam. et licet inter culpam et gratiã ens ſiue vt actus. Siue igitur expulſio culpe ſit ides⸗ ſhlench
non ſit mediu ym actualem exigentiã.eſt tamẽ medi qð mundificatio ſiue non.ſequit᷑ infuſionem gratie. genbihen
unm vm naturꝗ. Sʒ medium m natura in mutatõe gratia em̃ mundificat. et hoc per naturam pꝛius ba gaua,
naturaliter pcedit extremũ.g ⁊c ¶ Item culpa expel bet facere qᷓ ſubiectũ denominareAd illud quod 34 lunnfen
liltur aut qñ eſt. aut q non eſt. Mon qñ non ẽ. quia obẽ ꝙ mundicia vel innocentia eſt medium inter Si ltame
tcunc ſempꝑ expellitur. Si qñ eſt. ſed qñ ẽ culpa in aia tiam et culpam.dm ꝙ verum eſt. ſed non ppter ᷣ nnluga
Non eſt infu ſa gratia.quia tunc ſimu: eẽnt duo oppo eſt pꝛius anime mundificatio qᷓ; gratie infuſio. Gꝛa gengur
ſita in codẽ. g ante cxpellitur culpa q́; infundat᷑ gra tia em̃ creata in anima ipam infoꝛmat.et quia infoꝛ Heronn
tia ¶ Item ſi deus ſucccſſiue oparet᷑. pꝛius expelle- mare non poteſt quãdiu ibi obſtaculuʒ ẽ. io ſubiectũ Muptact
ret culpam ꝙᷓ infunderet gratia. Pꝛius inq; tempo/ oppoſito babitu infoꝛmat et culpam expellit. Ande Pfubebli
re. ſed ſubita oꝛdinatio ⁊ ſi tollat oꝛdinẽ tempis.nõ pꝛius eſt culpe expulſio naturaliter q́; anime iufoꝛ/ illigen
tammẽ tollit oedinẽ in natura. cum ſubito iuſtificet. matio. et ante bec duo pꝛiꝰ eſt gratie creatio qᷓ; ali⸗ ſor⸗
zius tame naturaliter culpã expellit q; det gratiaz quod boꝛum. gratie autem infuſio non eſt aliud qz hleckawi
¶ Iitẽ non vedet᷑ aliquis oꝛdo.qm pꝛiuare puatõʒ. ipſius iteratio. Añ cum dicit q; gratie infuſio eſt ipſi Puttonſ
nihil aliud ẽᷓᷓ reſtituere habitũ. culpa ẽ pꝛiuatio. us ſubiecti habilitatio. boc dictum eſt per concomi⸗ ſoahe
gratia eſt habitus. omnino eſt idem gram infundi tantiam ¶ Ad illud quod quenitur quando culpa 5 ſcontito
et culpam expelli. & vẽ ꝙ ſimul ſint temꝑe natura. expellitur. aut quando eſt. aut quando non eſt. dom ſiautoane
30 cum eiuſdem ad ſe non ſit aliquis oꝛdo. ¶ G. ad hoc ꝙ quia expulſio eſt mutatio ſubita. ⁊ in mutatione Aaretura
voluerunt aliqui dicere ꝙ deus ſeißo expellit culpã. ſubita ſimul eſt fieni et factum effe. et ideo ſimul eſt ſonnereſ⸗
Maz ipe de ſe dicit Yſa. xliij. ego ſum qui deleo iuiqͥ expulſio et expulſum eſſe. Unde expellitur quando Mpninoa
tates tuas ꝓpter me. Uñ m hos pꝛius deꝰ mũdat pꝛimo non eſt. dicit᷑ ergo ꝓ tanto expelli. quia pꝛius Meſerer
animã et poſtmodum dat gratiam.ſimul temꝑe. ta- fuit et adbuc eſſet niſi contrarium repugnaret. et ſactgoge
men poſterius natura. Sʒ quia cõiter ponitur et ve non ſemper dicitur expelli. ſed ſoluz in pꝛimo inſtan ſioragu
rum eſſe credo ꝙ deus expellit peccatum ꝑ gratiam ti.et in quo eſſe deſinit.et tunc quidem non eſt Ali⸗ eling
ſicut ſol per radios tenebꝛas.ſicut dicit᷑ Act.xv.fide qui tamẽ volunt aliter dicere ꝙ quia culpa babet eẽ Cinat
purificans ⁊c.et hoc ſupꝛa monſtratum eſt.ideo cu, tempoꝛale.ideo non eſt in ſui termino.ſed gratia eſt Kunin
cauſa pᷣcedat cffectum. infuſio gratie naturaliter pꝛi in termino et in initio.⁊ ideo dicunt ꝙ cuz gratia in/ Mcrlcei
oꝛ eſt expulſione peccati.ſicut lux pꝛeit effugatione, funditur.et incipit et eſt tunc. peccatum autem cuz aanie
1 tenebꝛarumn. ¶Zd qð intelligendum notandũ ẽ ꝙ oeſinit eſſe nõ eſt. Sed quicqd ſit de verbo deſinen- tllnen
7 qualitas aliqua que agit in aliud habet tripliceʒ cõo⸗ di quod babet duplicem expoſitionem tamẽ credo linge
parationem.ſ.ad pꝛincipium a quo exit.et ad contra ꝙ culpa bene babet eſſe in inſtanti ſicut et gratia ct rongof
rium oppoſitum qð expellit.⁊ ad ſubiectuʒ quod pꝑ/ eſt in ſui termino.termino inqᷓ intra.ſed expulſio ẽ fniſn
ficit. Et ſunt iſte comꝑationes oꝛdinate. Pꝛius eſm̃ terminus extra.quia ſimul eſt cum expulſuz eſſe. Et ſopen
compꝑatur ad pꝛincipium a quo ꝓducitur. Scoo ad ſitu obijcias ꝙ duo inſtantia ſunt immediata. tunc Phrati
oppoſitum að expellitur. Cercio ad ſubiectum qd reſpondendum ſicut ſuperius reſponſus fuit ð tran iffeni
perſicitur. Subiectum em̃ infoꝛme cum aliqua qua/ ſitione panis in coꝛpus chꝛiſti. vbi poſite ſũt quinq; ſſio⸗
