D intelligentiã eoꝝ q̃ in pñti diſtinctõe de- ſunt nõ vdonei ⸗ e. Mig
. ia conq nctoõe de⸗ ydonei ad mrimoniũ. ⁊c.¶ Itẽ ſccdd
terminant᷑ ſm tria qᷓ in e tangunt᷑ tria pᷣn / inſtitutũ ẽ in remediũ.ſ multi r . pot Sir ſtln
ſipalit grunt. Dꝛimo qrit᷑ de impedimetis remediũ.qꝛ nõ pñt cõuenire. ⁊c. ¶ Itẽ multi ſunt Plehn
Tercio i. Scdo in ſpali de ipotẽtia coeũdi qͥ nõ pñt vnq ſine pctõ actũ illũ exercere.vtputa qͥ mifͤl
.ereo de defectu qui venit ex ꝑte li. ar. Circa ᷣmũ vouerũt ↄtinẽtiã. vel qbus ẽ pbibitũ ↄiungi ab eo mle
3 runt᷑ duo. Pꝛimo qrit᷑ vtrũ mrimoniũ hẽat impe quipõt.Sʒ oſne ſacr̃m pᷣt venire in vſum ſine pctõ. ſffi
auneun. Dco dato qꝙ hẽat plura q̃rit numero oꝛdinẽt ad ſalutẽ.ᷓ ahi ſunt inepti ad mr̃ioniũ. uar n
D nstnoniinnenk⸗ „ (6[Oö.j. q d⸗ nihil ẽ ſacrũ qdð fit ↄ diuinũ mãdatũ.ſᷣ ſacrm Pinon
miin negid Sva ienentn oñdit᷑.qꝛ matri eſt ſacrũ ſignũ.ẽ nibil ẽ ſaccm qð fit ↄtra diuinã pꝛe ſtnpla
4 iu c renedin moꝛbũ ↄcupie.ꝗ ſi ille moꝛbus ccptionẽ. Sed diuinũ pᷣceptũ Leuit.xviij.pꝛohibet lucie
ad oès ſe extẽdit nullo ipediente. vr ſitr ꝙ mrionin. mfimoniũ fieri int multa genera ꝑſonax. ſi cõtra⸗/ ngſtula
chmecialga vebeat ex oppoſito rñdẽ moꝛbo. / ma/ bhant de facto nõ ẽ ſacr̃m. bʒ ipedimẽta. ¶ R.dᷣ. I IK ubſoſ
f m almaß⸗ oib eẽ poſſit nullo ipediẽte.¶ Itẽ nul ꝙ ſacrjm mr̃imonij bʒ impedimentũ multiplex ſicut ufiwatt,
e deſene⸗ cin bʒ ipedimẽtũ quin ſi aliqͥs ſuſcibDi onñdunt rõnes ad ̊ adducte. Rõ aũt qᷓre boc ſacẽm mite⸗
liſe ts ſeſectrg ſit. ſitr videt i mfimonio ꝙ; qᷓ magis hz impedimẽta qᷓ alia ẽ duplex. AUna ẽ rõne lcſſgin
a Emd. ie aliqs. tñ ſi de facko Zhit ſuſcipit mfimonij cauſe efficiẽtis.quia q;uis oia ſacr̃a ſint a diuina in⸗ niſinng
pbatu aſ Kein noniñ inſoluubile vinculũ vt ẽ ꝭ ſtitutione ⁊ hũana diſpẽſatione.tñ hoc ſacr̃m maxie ätn
qgon li vtrahat nũꝙᷓ dirunit. g nullũ ẽ ivedimẽ coſiſtit in bumana diſpẽſatione. qꝛ ꝑ cõſenſum con ifiin
HSõ 12 otractn. ¶Itẽ mrioniũ cũñ ſit ſaccʒ tcrahentiũñ oꝛitur. nec bʒ diſpenſatoꝛẽ determinatum. NN
Sy diuin oc rimoniali dicunt᷑ oiñcti a do. Alia ro eſt roõne finis. quis cuʒ oia ſacramẽta fint in rale
nobiliſſimuͦ d mi nõ hʒ ipedimẽetũ.cũ deꝰ ſit agens remedium.iſtud non tm̃ eſt in remedium ſed etiaam fktutn
Matrimon iß inſtituti e 4 hgitectmern dere. in officium. et cum alia ſint ſpiritualia. buic coniun- Ntigin⸗
ðR—n ltituti e in officiũ. ß multi ſunt in / cea eſt actio carnalis.ſcilicet coniunctio que eſt per firpf

epti ad oficii. vtputa ad generãdũ ꝑ coitũ. multi coitum. ct ideo facilius recipit impedimenta. gtne

„ —

iintaf
rnöipetmnis

nch pnl⸗
Ginti
gerar thel
nti ng nn
ce n nun⸗
inütniiiin
ftomnnit

15ita vt hoc vinculo nõ vinciant᷑.

trimoniũ ẽ in determinatis ↄditionibꝰ.gꝙ ⁊c̃.

ditura moꝛbo ↄcupie. dom qꝙ; moꝛbus ille aliter re
mediabilis ẽ qᷓ; ꝑ mr̃imoniũ. vtputa per ↄtinentiã.

1 3 ¶Ad illud qd obꝛ ꝙ alia ſacr̃a ſe extendũt ad oẽs.

pʒ rũſio.qꝛ nõ eſt ſile de boc ⁊ de alijs vt viſum eſt.

14 ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ eſt vinculũ inſolubile.ddm q;

verũ eſt exquo ligat.̊ poſſibile eſt aliqͥs ineptos eẽ
Ad illud qd obẽ.
ꝙ diuina opatio non põt impediri.dm ꝙ verũ eſt
vbi deus oꝑatur vt tota cã.ſᷣ nõ eſt ſic in mrimonio
imo neceſte è interuenire ↄſenſum legittimũ. Pꝛese
rea oꝑatio iſta pᷣ Vbonir materiã in uua.

De numero ⁊ ſnfficientia impedimẽtoꝝ mẽrimonij

Et ꝙ ſint multa videt᷑.qꝛ impedimẽta ſunt ꝓpt᷑ pꝛi-
uationẽ vel defectũ boni mr̃imonij. Sʒ defectus bo
ni malũ eſt.⁊ vt dicit dyo.malũ eſt infinitis modis.
Fruis bonũ ſit vno mõ. infinitis modis videtur q;
poſſ.t᷑ impediri. ¶ Itẽ impedimẽta mr̃imonij acci/
piunt᷑ pᷣm accidẽtia ꝑſonarũ.Sed vt vult phᷣs acci
dentia ſunt infinita.g et ivedimẽta. Maioꝛ ptzʒ diſ/
currendo in ſingulis.minoꝛ pʒ ꝑ phᷣm. ¶ Itẽ impe⸗
dimenta mr̃imonij reſpiciũt mrimonij cõditionẽ.et
illud reſpicit pſonas ſingulares.Sʒ ſingularia ſunt
infinita ⁊ indeterminata.g mr̃imonij ĩpedimenta
¶ Cõtra. Mibil ipedit mfimoniũ niſi ᷣm inſtitutio
nẽ dei vel ecclie. inſtitutio dei vel ecclłie q;tũ ad ma
Itẽ
ipoſſibile ẽ ſcire legẽ mr̃imonij ⁊ vinculũ niſi ſciant
illa q̃ iſtud vinculũ ſoluũt.ſ̊ lex mr̃imonij eſt nobis
determinata.g ⁊ impedimẽta.gꝙ ſunt in numero de/
finito. ¶ Itẽ hocipᷣm pbat᷑ ꝑ hoc qdð mgr̃ de hmõi
determinat ⁊ doctrinã dat. Sed ſi nõ eẽnt in nume/
ro determinato nõ daret. æc. ¶ E.dom ꝙ hoc ſa/⸗
rxramentũ bʒ impedimẽta plura.̊ quedaʒ ipediunt
ex cõgruitate.⁊ iſta dicunt᷑ impedire ↄᷣhendũ.ſʒ nõ
dirimere iam ↄtractũ.vt eſt eccłie interdictum.ſi fit
clanculo.⁊ tpᷣs feriatũ.qꝛ talia reſpiciunt ſolẽnitatẽ
mfrimonij. Quedã reſpiciũt de neceſſitate.qꝛ nõ ſtat
cũ eis ſacr̃m.vñ dicunt᷑ ipedire ↄhendũ et dirimere
ptractũ.qꝛ qᷓ;uis eſſet ↄtractũ de facto.tñ in veritate
nõ fuit ſacr̃m nec mr̃imoniũ verum. Jmpedimẽta
aũt illa hijs verſib? cõtinent᷑ de qͥbus oibꝰ infra ha⸗
bebit᷑ ſigillatim. Erroꝛ.conditio.votũ.cognatio.cri/
men. Cultus.diſꝑitas.vis.oꝛdo.ligamen.honeſtas.
Si ſis affinis.ſi foꝛte coire nequibis. Hec facienda
necant.cõnubia iũcta retractant.De ſufficiẽtia g̊ im
pedimentoꝝ dom ꝙ ipedimentũ fit ſiue põt fieri ex

qdruplici cauſa. Mã ex efficiente puenire pñt tria.

Efficiens cã eſt cõſenſus.ad cõſenſũ aũt cõcurrit rõ
2 volũtas.Contra rõnis actũ ẽ exroꝛ.õ actũ volun/
tatis vis vel violẽtia.ð actũ vtriuſi cõditio ſeruitu
tis qᷓ impedit ꝑtim ꝓpter defectũ libertatis ptim ꝓpt᷑
erroꝛẽ.Ex ꝑte cauſe malis tria.qꝛ mr̃imoniũ eſt con
iunctio volũtarie introducta. eſt pᷣus nãliter diſꝑi
tarũ.Cõiuncti em̃ pximitate ſunt inepti ad mr̃imo
niũ.Sʒ cõiuncti pñt eẽ tripłr.ↄſanguinitate.affini/
tate.iuſticie publice honeſtate.q̃ ↄhitur ex ſponſali⸗
bus ꝑ verba de pꝛeſenti.⁊ ſic ſunt tria impedimẽta.
Ex ꝑte cauſe foꝛmalis tria.qꝛ mr̃imoniũ ẽ vinculuʒ

in q̃ eſt mutua ptas viri ⁊ vxoꝛis.iĩpedimentũ aũt ᷣ

boc eſt q nõ põt dare ſui coꝛpoꝛis ptãtẽ.⁊ hoc põt
eſſe triplr.Aut qꝛ tradit alteri qͥ adhuc viuit.⁊ ſic ẽ

obligatio. Aut qꝛ ſe dedicauit deo ⁊ ſic eſt ſacer oꝛdo

12 Ex bijs patent obiecta O em̃ obꝛ ꝙ; nullus exclu / Aut qꝛ deo eoplato. ⁊ ſic eſt votũ qñ vouet qͥs iugrẽ

tria.qꝛ mr̃imosiũ eſt ad ꝓcreandũ ꝓlem ad cultuʒ
dei. vel ſaltẽ in remediũ honeſtatis.Lõtra rõnẽ pꝛo⸗
creandi vel remedij eſt impotẽtia coeundi. Contra
cultũ dei qᷓ eſt in fide ẽ diſpitas cultus qͥ eſt in moꝛi/

bus ⁊ crimiuis enoꝛmitas.ita ſunt.xij.ipedimenta.

Silr aliquã recipiũt diuiſionẽ vt impotẽtia coeũdi
⁊ crimen ſicut meliꝰpatebit infra. Poſſet tñ aliter
hoꝝ ipedimentoꝝ ſumi ſufficientia. In mr̃imonio
em̃ ↄſiderant᷑ pſone q̃ iungunt᷑ ⁊ ĩm vinculũ.⁊ illð
ꝑ qð vinciunt᷑.⁊ illud ad qd vinciũt᷑. QOð vincitur.
et vinculũ.⁊ ad qð ⁊ ꝑ qð.⁊ pſone q̃ vincinnt᷑ debẽt
aliq̊ mõ cõuenite in cultu dei ⁊ fide.ſᷣ diſtare vincu/
lo nali ⁊ ↄſili ꝓpter hoc ꝙ nã abboꝛret ꝑſonas mul.
tum oſiles in actu illo ſociari. Multũ igit᷑ diſtãt qñ
ſunt diſpes in cultu.multũ appꝛopinquant qñ ſunt
iuncti cognatõe vel affinitate.vel publice iuſticie ho
neſtate. Pꝛopinqͥtas cõſanguinitatis eſt ex fructu

di religionẽ vel cõtinentiã ſolennẽ. Ex pte finis ſi'-·

mr̃imonij.ſed affinitatis ex actu.iuſticia publice g

neſtatis tenet mediũ int᷑ vtrũq;.⁊ ſic ſunt qtuoꝛ in
pedimẽta.ſcʒ cultus diſpitas.cognatio.affinitas.et
publice honeſtatis iuſticia. Cõſiderat᷑ iteꝝ ipᷣm vin

culũ qͥ vinciunt᷑ indiuidualit᷑ ⁊ hboc nõ pñt cõiungi

q́ ſunt alijs obligati.Obligari aũt alij eſt dupłr. aut
deo. aut hoĩ.Et homi duplr.aut ꝑ mr̃imoniũ.⁊ ſic li
gamen.uaut ꝑ ſeruitutẽ ⁊ ſic cõditio.Obligari ſimii
deo eſt duplir. aut ꝑ votũ.aut ꝑ id qd bʒ annexũ vo/
tum vt ſacer oꝛdo.⁊ ſic ſunt alia q̃tuoꝛ.ligamen.cõ
ditio.vtũ.⁊ oꝛdo.Lercio circa mr̃imonin ↄſiderat
illud ꝑ q obitur.⁊ ſic ẽ cõſenſus.⁊ hic reſpicit actũ
rõnis ⁊ ↄtra hunc eſt erroꝛ.⁊ actũ volũtatis ⁊ cõtra
hic eſt violentia. ⁊ ſic ſfunt duo.Quarto ↄſideratur
vſus mr̃imonij.⁊ hic dupłt impedit᷑.aut ꝑ impoſſi/

bilitatẽ vtendi ⁊ ſic ẽ impotentia coeundi. Aut per
abuſum. ⁊ ſic enoꝛmitas criminis.⁊ ſic pʒ numerus

⁊ ſufficientia hoꝝ impedimẽtoꝝ.⁊ ſunt in nume⸗
ro determinato ſcʒ.xij. ¶ Ad illud ; qð obꝛ ꝙ malũ

eſt modis infiuitis.ddm ꝙ dyoniſiꝰloquit᷑ de malo

qᷓ'tũ eſt de ſe.qꝛ pꝛiuatio ⁊ nõ ens cẽ.⁊ caret fine ⁊ de⸗
terminationc.Si autẽ loqᷓmur de malo ꝓut ei ſub/
ſternit᷑ actus.vel ꝑ cõparationẽ ad bonũ qð pᷣuat᷑.
ſic ponit in numerũ ꝑ reductionẽ.⁊ ſpẽs determina
tas bʒ ſicut ptʒ in vicijs. Nerũtũ iſtud nõ valet ad
ꝓpoſitũ.qꝛ ipedimẽta mr̃imonij nõ ſunt vfectꝰ vel

mala.ſ ⁊ alia bona huic incõpoſſibilia. Ad illud 12

qð obꝛ ſcdᷣo penes accidẽtia.dð.ꝙ nõ pꝑenes q̃cunq;
accidẽtia.vtpote ꝙ ſit albꝰvel niger.ſᷣ penes accidẽ
tia q̃ directe reſpiciũt Permanii ken ad aliqd bonũ
⁊ ita ſunt ĩ numero det᷑minato. Ad illð qð ſunt cix
ca ſingularia.dð.ꝙ ſic opatões vᷣtutũ ſunt circa ſin
gularia. tñ ᷣmo et cognitio ẽ de eis ꝓut reducuntur
ad aliqð vle.pᷣ mõ nõ hʒ incertitudinẽ.ſcdo mõ hʒ.

ſic in ꝓpoſito caſus emergẽtes ſunt młti ⁊ innume/
rabiles circa ſpãles ꝑſonas.tñ oẽs ſub hac gñalita⸗
te impedimeatoꝝ cõphendunt᷑.⁊ ſic pʒ totũ.

SOnſequẽter qᷓ;tũ ad ſcoᷣm articulũ q̃rit᷑ de in
potẽtia coeundi. ⁊ circa h̊ duo qᷓrunt᷑. Pꝛimo
q́rit᷑ vtrũ ipotẽtia nãlis coeundi ſit ixdimẽtũ mr̃i/
monij. Scdo qꝗ̃rit᷑ de ipotentia coeundi accidẽtali qᷓ
eſt ꝑ maleficů8m. (Q5.

2
—

nãlis impotentia coeuũdi nõ ipediat mrioniũ

oſtendit᷑.qa verũ mr̃ioniũ ẽ ſine carnali coitu. qñ/

cunq; aliqs bʒ ꝑfectũ eẽ ſine aliq ñ ipedit ꝑ defccũ

16

QOö.ſ. Cc

19 re vt iuriſtarũ aut medicoꝝ.

„*
A.I.

Rlius. ergo ⁊c. ¶ Itẽ voluntas cõtinendi in vtrocd;

cõiugũ nõ ſoluit mrimoniũ.g nec neceſſitas ↄtinen
di pari rõe.ſᷣ vbi ẽ impotẽtia ⁊c.¶ Atẽ mfimoniũ ẽ
vinculũ inſolubile.ſᷣ poſſibũe ẽ impoteutiã coeundi
accidentalem cõtrabi.g̊ ſi perpetuũ non impeditur
accidẽtali.nec mrimoniũ impedit᷑ ipotẽtia coeundi.
Se nalis impotentia vnit ex frigiditate in viro.
ſ frigiditas ẽ accidẽs.&̊ põt expelli ꝑ caliditatẽ.ergo

et talis ipotentia.ſ̊ accidens cito trãſiens nõ ſoluit

vinculũ ꝑpetuũ.g ⁊c̃.Silr obꝛ de artatione ex parte

1992

mulieris. ¶ Cõtra.Ex᷑ li.iiij.de frigidis et maleficia

tis. Sicut puer qͥ nõ põt reddere debitũ nõ ẽ aptus

cõiugio.ſic qͥ impotẽtes ſunt mime apti ad ↄᷣhenda
mr̃imonia reputant᷑. ¶ Itẽ in mr̃imonio obligatur
bõ ad reddendũ debitũ.ſ̊ nullus põt ſe obligare ad
ipoſſibile.ſᷣ impotẽs coire nõ põt debitũ reddere.g
nõ põt mfimoniũ ↄᷣhere.¶ Itẽ in mr̃imonio trãſit
ptãs coꝛpoꝛis viri in mulierẽ.⁊ ecõuerſo.ſᷣ qñ alter
eſt impotẽs nõ trãſit ptãs.qꝛ nihil dat qd nõ habet.
⁊c. ¶ Jtẽ ſi mr̃imoniũ ẽ in remediũ.&̊ int᷑ ꝑſonas
int᷑ qᷓs nec officiũ nec remediũ põt eẽ.no põt eẽ ma/
trimoniũ.ſᷣ hoc ẽ ꝑ impotentiã. ⁊c. 6 tẽ ad hoc

eſt auẽtas iuris.xxxij.q.j.q dat licentiã ↄhendi alte
ri pſonaꝝ in caſu iſto.g nõ ẽ mr̃imoniũ.¶ R.ddm

ꝙ impotẽtia eoeundi nãlis.aut eſt tpalis aut perpe

tua.Si tꝑalis nõ imꝑedit.Si ꝑpetua tũc ipedit cõ/

trabendũ ⁊ dirimit cõtractũ.⁊ ſi alter cõiugũ petat

ſeꝑationẽ ſepandi ſunt.ſi aũt velint mutuo cobabi/

tare pñt.vt qͥ nõ põt mulierẽ hꝛe vt vxoꝛẽ.habeatvt
ſoꝛoꝛcẽ.Sʒ qꝛ dubiũ eſt vtrũ impotẽtia talis ſit ꝑpe/
tua.iõ eccłia vtrimq; adhibet debitã diligẽtiã ad ſci
endã ꝑpetuitatẽ.⁊ inducit cobabitare ꝑ tres annos
⁊ expiri actũ illũ.⁊ remedia ſi q̃ pñt eſſe ð talẽ impo
tentiã.qͥ cũ pᷣceſſcrint.credit᷑ iuramẽto.vij.teſtium.
vel etiam inſpectõni clauſtroꝝ.alioquin ſtatur ver/
bo viri. Decipit᷑ tñ ecclia aliqñ.⁊ cum cõſtet de dece
ptione.iubet eos q̊s ſeꝑauerat ad poꝛa iura redire.
Cocedendũ eſt igit᷑ ꝙ impotẽtia coeundi q̃ venit ex
naãli frigiditate mr̃imoniũ ipedit ſi ſit ꝑpetua ᷣm ve
ritatẽ.Qualit᷑ aſũt cognoſcat᷑ eius ꝑpetuitas.⁊ q̃ ſit

„

diligentia adhibẽda.h̊ eſt inferioꝛis ſcie determina⸗/

verũ mr̃imoniũ ẽ ſine carnali copula.dm ꝙ veruʒ
eſt.̊ nõ ẽ ſine oꝛdinabilitate ad carnalẽ copulã.qͥa

ſicut dictũ fuit neceſſe ẽ cõſentire in mutuã coꝛpoꝝ

ptãtẽ.hic aũt ↄſenſus nullus eſt.nec talis obligatio
in eo q nõ bʒ poſſe exercendi actũ illũ.⁊ iõ argumen
tũ nõ valet.qꝛ potentia cocundi qᷓ;tũ ad legittimita

⁊0 tem pꝑſone phentis ẽ de eſſentia.nõ ſic actꝰ. Per ho

pzʒ rñſio ad ſequẽs.ꝙ volũtas pᷣbendi nõ iĩpedit ma
trimoniũ.qm̃ adhuc manet oꝛdinabilitas ad actuʒ
cũ volũtate.qꝛ nõ neceſſe ẽ eſſe ꝑpetuã ꝓ eo ꝙ volũ
tas põt verti.⁊ iõ nõ eſt ſile de impotẽtia ⁊ volũtate

21 Ad illud qð obẽ “ eſt vinculũ inſolubile.ddm ꝙ

iſtud verũ ẽ poſtqᷓ;ᷓ cõtractũ ẽ legittime.⁊ extũc ſi ſu/
ꝑueniat illegittimitas hæ ñ ſoluit mr̃imoniũ. ſed ſi
uent ipedit cõtractionẽ. ⁊ adeo impedit.ꝙ ⁊ ſi vi
cat᷑ iur̃ioniũ cõtrahi ſᷣm faciẽ hoim.tñ ſᷣm veritatẽ
nõ ↄtrabit᷑.⁊ iõ dꝛ dirimere iã contractũ.nõ qꝛ illud

vinculũ infringat.ſ̊ tiñ ẽ impedimẽtũ qʒdð et ſi de fa

cto cõſũmet᷑ in facie boim.nullã tñ ſoliditatẽ hẽat.

ꝙ frigiditas duplex ẽ.qᷓdã accidentaliter.qᷓ̃dã com/
plexionalit ⁊ ꝑ nãm. Illa q̃ eſt in hoie accidẽtaliter

dillud g qd obẽ ꝙ;

d illud qd obẽ ꝙ; frigiditas eſt accidẽs ⁊c. dom

— , —

—

Sed frigiditas q̃ eſt ex cõplexione ⁊ nãliter ineſt. ſi⸗
cut in bijs q̊ ſunt inſenſibiles ꝑ nãm vel ꝑ malã diſ⸗

poſitionẽ mẽbꝛi alicuiꝰad hoc oꝛdinati.vt artitulo
in muliere.ſi tanta ẽ ꝙ nullũ remediũ adbieri poſſit

ſm iudiciũ bonaꝝ matronaꝝ. hec eſt q̃ impedit.et

bec ẽ inſeꝑabilis ⁊ ꝑpetua.⁊ de bac nõ valet rö. O¶G

„

em̃ di contrariũ expelli ꝑ contrariũ verũ eſt vt dicie

phᷣus niſi alterũ inſit per naturã.

. Auelio⸗e⸗ 9 ⸗M
¶ De impotentia coeundi accidẽtali q eſt ꝑ maleficii
vtrũ impediat mr̃imoniũ.Et qdð ſic ꝓbat᷑.xxxiij.q.ſ.

ſi per ſoꝛtiarias vel maleficas occulto. ſᷣ nunq;ᷓ niſi
iuſto dei iudicio pmittente ⁊ dyabolo pᷣparante con
cubitus nõ ſcquit᷑ hoꝛtandi ſunt ⁊c̃.⁊ poſt. ſi ſanari
nõ poterũt ſepari valebunt.¶ Itẽ extra liiiij.de fri
gidis ⁊ maleficat in decretali honoꝛij lr̃e veſtre.vbi
eſt qõ de eo qͥ alias mulieres poterat cognoſcere ſed

nõ ꝓpꝛiã vxoꝛẽ. In fine decretalis infert.ipſis ſepti
ma manu ꝓpinquoꝝ iuramẽto firmãtibus ſe com/
miſccri carnaliter nequiſſe.ꝓferatis ſniam diuoꝛtij

inc eos. ¶ Itẽ vbicũq; talis cauſa ibi talis effectus
H frigiditas vel artitudo ipediebat ⁊ dirimebat ꝓpt

impotentiã reddendi debitũ. cuʒ talis cauſa ſit in

maleficatis. videt᷑ ꝛc. ¶ Itẽ maius piculũ eſt i hijs
q pñ̃t cõiũgi alijs ⁊ nõ ſibi.qᷓ in hijs qͥ nullis pñt cõ
iungi.qꝛ nõ põt cẽ multis occaſio adulterij ⁊ homi/

cidij ⁊c. Si ̊ ſeꝑant᷑ ꝓpter impotentiã coeundi cũ

qlibet ꝓpter naturalẽ defectũ.pari rõnę ꝓpter impo
tentiã coeundi cũ vna ꝓpt᷑ maleficiũ. ¶ Itẽ malefi⸗
cia ſunt arte ⁊ ptãte demonũ ſicut dẽ in aucte cano
nis pᷣus ꝓpoſita.ſᷣ dyabolus ẽ potentioꝛ ⁊ verſutioꝛ
qꝙᷓ hõ.Si g̊ hõ põt alterũ oino reddere inhabileʒ ad

actũ mr̃imonij vel caſtrando vel ſecando ꝑ violen/
tiam.vel dando medicinã.vel ꝑ virtutẽ lapidis ali/
quã occultã ſicut aliq̃ medici narrãt.videt᷑ ꝙ mul⸗

to foꝛtius h̊ͥ dyabolus poſſit.̊ per maleflciuʒ pote
rit pᷣſtare efficax ipedimentũ.Cõtra.hmõi ſoꝛtile/

giũ eſt dyabolicũ maleficiũ.ſᷣ mr̃imoniũ ẽ remediũ
⁊ diuinũ beneficiũ.ſᷣ potentius ẽ diuinũ beneficiuʒ
qᷓ; dyabolicum maleficiũ.g potius mr̃imoniũ ſoluit
maleficiũ q; maleficiũ excludit mrfimoniũ.¶ Item
nihil impedit mfimoniuʒ qð eſt tpaneũ.ſed malefi/
cium om̃e eſt diſſolubile.ꝙ̊ per maleficiũ nõ impedit᷑
mr̃imoniũ. M aũt ſit diſſolubile ꝓbatur ex ꝑte eius

cui fit.mõ faciendi.⁊ per quẽ. Ex parte eiꝰ cui fit. qꝛ

talia maleficia fiunt ꝑ dyabolica cõmertia qᷓ nõ hñt
poſſe ſuꝑ viros ſctõs.quia ipſi ſunt triumphatoꝛes
dyaboli. ſolũ ſuꝑ pctõꝛes. Sed iſte pᷣt deſinere eſſe

hꝑeccatoꝛ. ⁊c. Ex parte modi qͥ fit.qꝛ ois res vt dicit
Chꝛyß.per eaſdẽ res deſtruit e q̃s cõponit᷑.ergo ſi

boc factũ eſt per maleficiũ vel maleficia. per illum
vel illa põt deſtrui. Ex parte eie quẽ fit. qꝛ ꝑ dya⸗

bolum. ſed virtus dyaboli expellit᷑ ab hoie per exoꝛ

ciſmos etiaʒ qñ obſidet coꝛpoꝛa. vr ꝙ ſilr qntũ ad
effectũ maleficij. ¶ Itẽ videt ꝙ iſta maleficia nulliꝰ
vigoꝛis ſint.quia qua rõne hñt effectũ in actũ illum

eadem rõne in actũ oẽm.j ſicut ꝑ maleficia poſſent
impedire coitũ.ita poſſent cõmeſtionẽ ⁊ greſſum.et
ſic pimere totũ mundũ per ſuũ ſoꝛtilegiũ.qdð crede-

re eſt ſacrilegũ. ¶ Itẽ ſi maleficiũ impedit.aut de
bilitando vim generatiuã.aut auferẽdo facultatem
exeundi in actũ.Si pᷣ mõ.ergo cuʒ illa vis equaliter
ſe habeat ad omnes.ſi impedit coituʒ quantum ac

ſſe
ſi

fiitt⸗
oisg
gey⸗
Arar
ſacti⸗
Mlart
ſonebun
ſaßzd
Woytin
ige
icn
ſolaſit
roy⸗
nrzoe
Gulccne
nigrun
unie
loborg
Gaſenn
Nepenenn
eni

nrcinet

duftaicn
tiopinione
Giclise
Oitonin
Gifahe⸗
Cper dantd
Memeti
onenata
potenig⸗
fioniau
Uniitzgin
in Sſenn
aggicone
Dnik iqen
Nohuszut
tgsiteſte
Oinliterin
Armchnst
ſcchcgſene

Mkitäfze

Mnnoͤſiat
ſiniipe
kernd
dakgto
Prorta d
lptpiuee
ſeſigeſen
kinpet

vnã impedit qtu ad omnes ſi g nõ impedit qᷓtuim tius. ¶ Ad illud qd obẽ ꝙ diſſolui poteſt o cm c. 26
ni ad oẽs. videt᷑ ꝙ ꝙtũ ad nulla. ⁊ ita nibil videt᷑ di/ dm q; omnexale maleficiũ diſſolui põt per deum.
ini, cere ꝙ poſſit cognoſcere alias mulieres ⁊ non ſuam diſſolui etiã põt ꝑ dyabolũ. nõ om̃e diſſolui põt ꝑ
r Sili argue de ſcdo mõ ſcʒ auferendo facultatẽ eũdi maleficũ vel bhumanũ ↄſiliũ.quia malefici ſicut per
dii in actũ. ¶ Re. dvom ꝙ aliqui dixerũt q malcficiũ ni· cõfeſſionẽ eoꝝ ſcit᷑ aliqᷓ maleficia ſciunt facere q ipſi
ine bil erat in mundo.nec alicuiꝰvis niſi in ſola extima- ad pmam cõuerſi nõ pñt deſtruere.nec boies ſciunt
tione boim qᷓ multos nales defectus attribuũt ma aſiliũ adhpibere. ꝓpter hoc ꝙ induſtria dyabolica ſu⸗
leficijs demonũ ꝗpter defectũ fidei. Sed iſta poſitio perexcellit bumanã.qi bumanũ ↄſiliũ deficit.⁊ deꝰ
iiſu erogat iuri. ⁊ vrogat opinioni vulgi. et q; maius ¶ Ipter meritũ peccati pteriti frequẽter nõ exandit.?
* eſt expimento. iõ iſtud nõ bʒ ſtabilitatẽ. ꝗuerũt t dyabolus ad hoc nõ debet inuocari.nec eius patro
alij q direi ꝙ maleficiũ non impedit coitũ niſi ad ciniũ im ploꝛari.binc ẽ ꝙ tale maleficiũ dꝛ eſſe rre
— tp ied t nulli eſt ppetuũ quia qlibet diſſolui py tun ¶ Ad illud qe obr ve culpa. dom no ſemp 27
wöm teſt vel ꝑ dyabolũ vel ꝑmaleficũ.vel ꝑ diuinũ auxi recmotio pene ſequit᷑ remotionẽ culpe.Et ſimilit᷑ ex
miiin lium. dixerũt illud capiin pᷣmo ꝓpoſitũ abꝛogatũ. parte facientis multa pñt deſtrui qᷓ nõ poſſunt con/
m Sed certe adbuc iſtud eſt 2 expimentũ. ⁊ cotra ius ſtrui. Et ſimiliter ex parte exoꝛciſmi. no ein ſemp bʒ
einum nouũ.quia decretalis honoꝛij pcipit in talibꝰfieri di efficaciã in expulſionẽ dyaboli pmittente iuſto iudi
Krogſn uoꝛciñ.cũ exꝑimento ꝓbatũ ſit multos habitaſſe ſi cio dei. ¶ Ad illud qdð obẽ ꝙ nullũ maleficiũ aufert 2 8
tnr an mul ꝑ longum tẽpus.⁊ adhbibuiſſe opam magnã.et potentiaʒ cõmedendi.dm ꝙ ſicut dyabolo ꝑmiſſa
mmithuto, queſiſſe multa remedia ⁊ nibil oino valuiſſe.et ideo eſt a deo poteſtas ſuꝑ ſerpentes magis qᷓ; ſuper alia
ns indun . P experientiã cõuicit ecclia tale maleficiũ aliqñ effe animalia in poꝛis facti memoꝛiã. vñ plus ꝑ incan/
— ppetun. Rurſus quia multi ſunt qͥ remediũ inuene tationes ſerpentes ; aues capiunt ſic quia actyille
MAtNni 233 runt. cõuicit nõ ſemꝑ eſſe ꝑpetuũ.Et ivᷣo hoc maleſi vicioſus eſt ⁊ quodamõ fetens.⁊ vt plurimũ cõiun
atisaiſt. cium aliqñ impedit. aliqñ nõ. Ideo ᷣm cõem docto guntur hoies ad illũ actũ libidinoſe.iõ dyabolꝰplu/
eisgiiß rũ opinionẽ diſtinguẽdũ eſt.qꝙ ipotẽtia coeũdi acci- hʒ ibi poſſe ⁊ plus ei ꝑmittit᷑.et hoc ꝓbat᷑ exemplo
isiluſt, dẽtalis ꝗᷓ enit ꝑ maleficiũ.aut ẽ tpalis aut ꝑpetus. ſcpture ⁊ auẽte.qm dꝛ in Chob.ꝙ demoniñ nomie
anlmimn Si tpalis.nõ impedit.tunc autẽ pſᷣumit᷑ eſſe tpalis aſinodeus virum in lecto interfecit non in cõuiuio.
Neriont qñ infra ſpaciũ triũ annoꝝ cobabitantes.⁊ qu pñt ¶Ad iüllud qð vltimo obẽ ꝙ equaliter ſe hʒ vis illa 2 9
itön ven operã dantes.ſiue ꝑ eccleſiaſtica ſacramẽta.ſiue pr ad oẽs.dm bꝛeuiter ꝙ verũ ẽ.⁊ ſi impediret᷑ natu
alia reme ia ſaluari poſſunt. Si autẽ nõ ſanant᷑ ali rali impedimẽto.equaliter impediret᷑ qᷓtũ ad om̃s.
atnitnan quo remedio.extunc pᷣſumit᷑ eſſe ꝑpetua.Hec autẽ ſed qui a demoniaco impedit᷑ qui aſſiſtit ⁊ ſe obijcit
tematti impotẽtia ꝑpetua aut pᷣcedit legittimã cõtractionẽ Sm petitionẽ ſoꝛtilege mulieres impetrante boc me
ehrertinl mfimonij. aut ſequit᷑. Si pcedit facit perſonã illegi rito infidelitat?. ſicut fides impetrat vt deus aſſiſtat
tauuntid timã.ita q impedit ↄtrabendũ dirimit iam cõtra acd faciẽda miracula.ſic ſoꝛtiaria reſpectu pſone de⸗
rrigiit ccum. Si ſequit᷑ nõ impedit. ſicut etiã de ſectis diceit terminate facit ſoꝛtilegiũ.qꝛ dyabolꝰ in actu illo pᷣſto
minuigin ca. xxxij.qõne.vij.vbi tale caplm inſcribit᷑ ⁊ in litera eſt ⁊ nõ in alijs.⁊ tunc vel ꝗpꝛia virtute vel ꝑ berbã
eulufr ponit᷑illi qui matrimoniũ ſani cõtraxerũt.et vni ex xvel lapidem vel natur occultã vim impedit ne in
e duobus aut amentia aut furoꝛ aut aliqua infirmi/ actũ exeat. nõ reſpectu alterius mulieris. q;ꝛ ad hoc
muiſni tas accedit. ob hanc cam cõiugia talin ſolui nõ vñt. inuitatus nõ fuit. aut quia dñs nõ pmittit. occultu,
me Similiter intelligendũ qui ab aduerſarijs excecan᷑ cm̃ dei iudiciũ hic latet.ſicut pʒ in vxoꝛe tobie.
niſ ſic cõcedendũ ꝙ ſicut ſectio que reddit impotenteʒ lectu ſiue impedimento qui venit ex ꝑte ſiberi
dii dQaa coitũ facit perſonã illegittimã ſi pᷣcedat ↄtractio arbitrij. ⁊ circa hoc duo qᷓrunt᷑. Pꝛimo qᷓri᷑ de pe⸗/
nai nem.nõ facit ſi ſequat᷑.quia matrimoniũ non poteſt uerſitate rõnis q̃ eſt i furioſis.Scdo de ſubuerſione
— 6 ſolui niſi per moꝛtẽ vel ſpnalem vel carnalem. Vn / voluntatis in inceſtuoſſſſias.
nunnent de extra de cõuerſione coniugatoꝝ ex parte tua.yvbit (Sueſtio.oſ. .
uneel a⸗ dicit. exquo matrimoniñ inter legittimas perſonas ¶ Atrũ furia impediat matrimonius. Et videt᷑ ſic.
önmnuſft verba de pᷣſenti cõtrahitur.in nullo põt caſu diſſol quia matrimoniũ eſt tm̃ ↄſentientiũ.⁊ cõſenſus eſt
rnn ui.vt viuente reliquo alter poſſit ad ſcda wta tranſ rone vtentiũ.ſed furioſi non vtunt᷑ rõne.ergo ⁊c.
itni ire. ſi igit᷑ ſequat᷑ contractionẽ non impedit. ſi ver· ¶ Itẽ plus tollit conſenſum ſtulticia qᷓ erroꝛ. Sed
arn 24 pcedit impedit ſi ſit ꝑpetuũ. Oupliciter aũt fit male erroꝛ impedit matrimoniũ.ergo multo magis furix
fiscat. ficium perpetuũ. Aut reſpectu omnis mulieris. ⁊ ſi ¶Itẽ furioſus nõ poteſt ſtare in indicio nec teſtifi
cn in reqdit inbabilem ad omnẽ. Aut reſpectu vroꝛis. ſic caſi & nec contractu facere. Sed plus eſt cötractuz
hait * reddit inbabilẽ ad illam.ſed nõ ad omnes.Chꝛyſoſ. facere rõne ſui coꝛpoꝛis ꝙᷓ rerũ.g ſi matrimoniũ eſt
i nt tales ſeparati ᷣm iura poſſunt alijs copulari.nõ ſic cõtractus reſpectu ꝓpꝛij coꝛpoꝛis.patet ⁊c. ¶ Item
hieſan eſt de frigidis.qꝛ ſi copulant᷑ alijs.ſcit eccia ſe eſſe de furioſus nõ meret᷑ nec demeret᷑.ſed ois qui ſuſcipit
brdintl ceptã.⁊ ideo retractat diuoꝛtij ſententiã.Conceden ſacrm ſuſeipit ad mereu vel demeritũ. vel digne vel
einttil⸗ Ae ſunt igit᷑ rones oñdentes ꝙ maleficiũ pᷣſtat inpe indigne. furioſus nõ põt ſuſcipere ſacr̃m.⁊ ſic nec
2 25 dimentũ matrimonio.(¶ ¶ Ad illud qꝗð obijeit᷑ q po⸗ matrimoniũ. ¶ Contra. matrimoniñ eſt ad pcrean
nitni⸗ tentius eſt dei beneficiũ.dʒ ꝙ verũ eſt q; id ð quos dum ꝓlem ad cultñ dei.̊ qui põt hoc facere pᷣt ma
R oꝝlinat᷑.vt matrimoniũ q; moꝛbus cõcupiſcentie. trimoniũ Zhere. furioſus tot generare.Sτ. Itẽ
ve quia moꝛbus nõ viciat matrimoniũ ̊ matrimoniũ furia ꝓuen it accidẽtalit.Sᷣ mr̃imoniũ ẽ vinculũ in/
ineen excuſat. Sed matrimoniũ nõ eſt oꝛdinatũ ad reſti / ſolubile. 5 furia nõ impedit matrimoniũ.¶ Itẽ ſia
ſluſsenn tuendũ potentiã coeundi.⁊ igo maleficiũ nõ vincit fFuria poteſt quis liberari ⁊ nemo põt ſcire vtruʒ ſit
Ga nec expellit. nec ex hoc ſequit᷑ q maleficiũ ſit poten · petua.ſeq impotẽtis coeundi non impedit niſi ſit

gpetua m veritatẽ. vel ꝓbabilit᷑ cõuſciat᷑. ergo ⁊c᷑.
50O ¶ Itẽ furioſus põt baptiʒari et rechbi⸗ ſacrm bap/
tiſmi. ᷓ cõſimili rõne pot matrimonii Zᷣhere.¶ Re.
ddm ꝙ circa hoc diſtinguendũ c̃.qꝛ furia aut conco
mitat᷑.aut pᷣcedit.aut ſequit᷑. Si cõcomitat᷑.tunc qꝛ
furioſus nõ hʒ ptãtẽ cõſentiendi.iĩpedit mrimoniũ
et nullũ ẽ.Si autẽ pᷣcedit.⁊ ille hʒ lucida interualla.
vel ſequit᷑mr̃imoniũ nõ ipedit. Rõnes ; ꝓbantcs
impedit ꝓcedũt ea via qᷓ furia eſt tpe cõſenſus et
ym actũ.Si vᷣo nõ eſſet actu furioſus ſ᷑ habitu.etiaõ
ſi hꝛet lucidũ interuallũ.nõ deberet ᷣhere ꝓpt᷑ picu/

lum.qꝛ talis ꝓlem neſcit educare.nec cũ vxoꝛe debi ⸗/

31 te cohabitare.tñ ſi beret cõtractũ eſſet.¶ Ad illud

vo qð obꝛ in ↄꝛiũ ꝙ põt ꝓcreare ꝓlem. dom ꝙ m

ſtatũ nõ põt.qꝛ neſcit etia filios educare. pᷣterea ſi H
poſſet.nõ ſequeret᷑.qꝛ hoc nõ dicititotũ eſſe mr̃imo/
32 nij. Ad illud qd obẽ ꝙ accidentaliter venit ⁊ rece
Aiit. dam ꝙ et ſi mr̃imoniũ ſit cõtractũ ꝑ furiã.nõ tñ
ſoluit᷑.ſᷣ impediri põt vt nõ pᷣhat᷑.et ſi etiã cõtrahat
nihil fiat niſi poſtmodũ cõſentiat cũ habuit infual/
33 la lucida. ¶¶ Ad illud qð obẽ ꝙ põt liberari a furia.

dom ꝙ nõ eſt ſile de furia ⁊ de impotẽtia coeundi.qꝛ

furia impedit rõne conſenſus.⁊ cõſenſus eſt in vno

actu ⁊ in modico tꝑe.et iõ ſi tũc ſit furia.cũ tollat cõ

ſenſum.ipedit mr̃imoniũ. Sʒ ipotentia coeundi eſt
ʒ mr̃imonij vſum nõ õ cõſenſum. et qꝛ vſus totũ tẽ
pus vite cõcernit.iõ nõ eſt ipedimentũ niſi ꝓtendat᷑
34 p totã vitã.⁊ ſic pʒ illud.¶ Ad illud qð obꝛ de bap/
tiſmo.dem ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ baptiſmus ẽ ſacr̃ᷣm cõtra

oꝛiginale.qð quia ꝑ aliũ cõtractũ ẽ.ſufficit alienꝰcõ⸗

ſenſus.nec opoꝛtet interuenire ꝓpꝛiũ.nõ ſic in ꝓpoſi

to.ĩmo opoꝛtet ꝙ cõtrabens conſentit.
¶ Be puerſione volũtatis ⁊ inceſtuoſis.vtputa cũ q̃s
iacet cũ vxoꝛis ſoꝛoꝛc.q̃rit᷑ & vtrũ tale crimẽ ipediat
mr̃imoniũ ⁊ faciat pſonã illegitimã. Et ꝙ ſic videt᷑
p auctes qᷓs adducit mgr in lra. (Se⸗ bocipᷣʒ ꝓbat᷑
rõnce.qꝛ in q̊ qͥs peccat in hoc toꝛquẽdus ẽ.Sᷣ mne Aue
ſſte fuit ð bonũ mr̃imonij.& in eo dʒ puniri.
aꝗffinitas cõtrahit᷑ in copula carnali.ſᷣ̊ affinitas impe

Itẽ

—

dit mr̃imoniũ otrabendũ ⁊ dirimit iã cõtractũ ſicut
et cõſanguinitas vel cognatio. ſi factus eſt affinis
vxoꝛi nõ iã manet mr̃imoniũ.¶ Itẽ ꝙ ſaltẽ non de⸗
beat reddere debitũ videt᷑.quia qcunq; coit cũ ↄſan
guinea vel affine peccat moꝛtalit. nullus tenet pec
care moꝛtalit. nõ tenet᷑ reddere debitũ. ¶ Contra.
Axoꝛ nõ debet puniri in pctõ viri. nõ pᷣuat᷑ viro.et
ſi hoc. iſte eſt vir et põt ab eo petere debitũ. ſi ma
net vinculum relationis in vtroq; extremo. ergo
iſta eſt vxoꝛ et ille vir. ¶ Itẽ q; moꝛtua vxoꝛe poſſit
Sðere cñn alia videt᷑.quia om̃e crimen põt deleri per
pniam. g ſi oino deleto crimine nõ dʒ durare pena.
videt᷑ ꝙ talis poſſit öbere. ¶ Item eſto ꝙ cõtrabat.
nundd ecclia ſeꝑabit: cõſtat q; nõ. inceſtus nõ im/
pedit mr̃imonin.¶ Reꝰ.dðm ꝙ aliqͥs põt cõmittere 3 5
inceſtũ cognoſcẽdo ſoꝛoꝛẽ vxoꝛis ſue duplr. Aut an⸗
teq cõtrahat mr̃imoniũ cũ ſoꝛoꝛc. aut poſt õctioneʒ
Si poſt cõtractionẽ mr̃imonij.mr̃imoniũ illud non
ſoluit᷑.amittit tũ ius petendi debitũ.nõ tñ reddendi.
quia nõ potuit petm̃ eius pᷣiudicare vxoꝛi niſi fuerit
conſcia ſceleris. Interdicit᷑ etiã tali ab ecclia vt non
cõtrahat cũ alia. etiã poꝛi moꝛtua.ᷣ diſpenſat᷑ tñ cum
eo maxime ſi timet᷑ de foꝛuicatõe.qꝛ eſt iuienis. Si
vo cõtrahat.nõ dz ſepari oino ſ ad tpᷣs ad pniam fa
ciendã.peccat tñ õhendo ſinc ecclie licentia. Si aũt
ſponſalia de futuro.nullũ ẽ mr̃imoniũ ↄtractũ rõne
affinitatis.vñ ſepandi ſũt iudicio ecclie.⁊ mulier pᷣt
nubere. vir aũt qntũ ẽ de rigoꝛe iuris nubere nõ wot.
et in hoc caſu intelliguntur auctes a mgr̃o inducte.
Ad ill qð obꝛ de crimine.ddm ꝙ quis ſit hõ pu⸗ 36
niendus 5 crimine qᷓntũ eſt de rigoꝛe.diſpẽſat᷑ tamẽ

vbi timet᷑ ꝑiculũ et detrahit᷑ ſeueritati. dillud 37

q; obꝛ de affinitate.dm q affinitas ſupueniẽs non

diſſoluit mrimoniũ iã cõtractũ.qꝛ qd ſirmũ ẽ nõ põt
infirmari aliqͥ caſuali vel accidentali ſupueniẽte.

¶ Ad illud qð obꝛ de debito.dm qꝙ ipſe in petẽdo 58

cognoſcit affinẽ.ſᷣ in reddendo cognoſcit vxoꝛem.qꝛ
illa petit affectu vxoꝛio.⁊ petit ius qd habet in co.⁊

ideo tenetur ille reddere.

„

ault

Diſtinctio.xxxv. De diuoꝛtio quod fit ꝓpter adulterium.
Ac etiã notãdu ẽ ꝙ cũ dñs cõcedat ⁊c.Supꝛa egit mꝗr de triplici ieædimẽto mr̃imonij.ᷣhic agit de di
uoꝛtio qð oꝛtũ hʒ ex culpa et pctõ.Et qm̃ adulteriũ põt pᷣcedere mr̃imoniũ vel ſeqͥ. et m qð pᷣcedit
cau ſat diuoꝛtiũ.⁊ ſm qð ſeqtur ſilr. IRo hec ꝑs hʒ duas ꝑtes. In pᷣma agit de diuoꝛtio qdð fit ꝓpter
iñ qd; ſequit᷑ mrimonin. In ſcda agit de adulterio qd antecedit mr̃imonin.ibi. Solet etiã q̃ri an va⸗

leat duci ⁊c. Pꝛimꝗ ꝑs hʒ qtuoꝛ ꝑticulas. In pᷣma oñdit ingr̃ ꝙ vir innocẽs põt foꝛnicariã dimittere ⁊ econ
uerſo. In ſcdᷣa oñdit ꝙ ſi ambo foꝛnicant᷑.vnꝰnõ põt alterũ inuitũ dimittẽ.ibi.Si vo q̃rit᷑ an adulter aqul/
terã ⁊c. In tcia oñdit ꝙ poſt diuoꝛtiũ cõiuge viuẽte neut᷑ põt nubere.ibi.Si qͥs aũt foꝛnicatõis exꝑs ⁊c. In
rta ꝙ pñt inuicẽ reconciliari.ibi. Pñt aũt reconciliari ⁊c. In ſcdᷣa vᷣo ꝑte pᷣncipali pᷣ opponit deinde ſoluit.

¶ñdit ꝙ vir innocens põt foꝛnicari dimittere et cconr. a Ziſt. xxxv.
WROc etiã notandũ ẽ ꝙ cũ dñs cõcedat vxoꝛẽ dimitti cauſa foꝛnicatöis Math.v.
viro.eadẽ licẽtia nõ tollit᷑ femis.vñ iero. Pꝛecepit dñs vxoꝛẽ nõ Miero.de moꝛ/
dimitti excepta cã fſoꝛnicationis.et ſi dimiſſa fuerit manere innuptã. te fabiole.
Quicq̃d viris pᷣcipit᷑. ↄſequẽter redũdat ad femias.HNõ em̃ adulteri vrvorr·
dimittẽda ẽ.⁊ vir mechus tenẽdus.Itẽ apud nos qð nõ licet femis.eq̃ nõ li
cet viris.⁊ eadẽ ſᷣuitꝰpari ↄditõe cenſet᷑.Ex hijs oñdit᷑ ꝙ mulier pᷣt ſuꝑ fonii
catione virũ cõuenire vt vir mulierẽ. Vñ Inno.ppᷣ.vpᷣiana religio adulte / Inno.papa.

riu in vtroq; ſexu pari rõe ↄdẽnat.ſᷣ viros ſuos muliès nõ facile de adulte⸗
rio accuſant.viri aũt liberiꝰvxoꝛes ſuas adulteras apud ſacerdotes deferre
ↄſueueft. 2 iõ mulieribꝰ ꝓdito earũ crimine negat᷑ cõmunio.viroꝝ aũt latẽte
ↄmiſſo ñ facile qͥſq;ᷓ ex ſuſpitõibꝰarcet᷑.qͥ ti ſõmouebit᷑ ſi eiꝰflagitiũ detegat᷑.

,Gn
⸗
is
ſeicans

rmun

1,
Nrg

CeN
Mhvſ⸗
Agſhe

oladco

ſie 18
digin
enaue
R
ncäiſn
Wenmt
wnng
Wödu
mchgärn
en;
monöllen
Niiita
rſntüin
ndiattin
Aig
Atlfir,,
udlindi
oniräͤn
Unsnarit
Ganzii
nggsſtit
ntut. ſ
göfrmiini
tniſgi
rfr
ghe

Aug. ſup epi
ſtols ad coꝝ.

Oponit.

—

3à Mequit adultera vxoꝛ dimitti viro. Querit vtru

—

—

XXXV

tn vir qͥ foꝛnica? in occulto poſſit dimittere vxoꝛẽ qᷓ foꝛ i

nicat᷑ in apto. Et ꝙ ſic vr.qm̃ vir põt agere ↄtra vxoꝛẽ.⁊ illa nõ põt expe S virũ. ⁊ ſi excipit nibil valet. cũ nõ

poſſit ꝓbare. Juxta hoc querit᷑ in quibꝰcaſibus cõpetat v

xoꝛi excipe õ virũ petẽtẽ diuoꝛtiũ.R. dm ꝙ talis

foꝛnicans non debet eam dimittere nec poteſt ſine pctõ in conſpectu def licet poſſit in cõſpcctu eccleſie. ꝓ eo

& vxoꝛi nõ defuit ius excipiendi qꝙᷓuis veſit ꝓbatio. Argumentũ eſt. xxxij

¶Oſtendit ꝙ ſi ambo fo:nicant᷑.vnus non poteſt

alterũ inuitũ dimittere.

¶ Si vo quenit᷑ an adulter adulterazs poſſit dimittere cã

Aug?.

foꝛnicatiõis. Dicimus qꝛ neqͥt adultera vxoꝛ dimitti
A viro niſi ⁊ ipᷣe exꝑs foꝛntatiõis exiſtat ⁊ econuerſo.

Vñ aug. Mihil iniqus eſt q́; ca foꝛnicatiõis dimittere

vxoꝛẽ.ſi ⁊ ie ↄuincit᷑ foꝛnicari.Occurrit em illud in qͥ
alteꝝ iudicas teip̃m ↄdẽnas.Quapꝛopt qᷣſqs foꝛnica
tiõis cã vult abijcere vxoꝛẽ.poꝛ dʒ eẽ a foꝛnicatiõe pur

gatus.qð ſilr ⁊ de femina dixerim. Idem. Indignan/

i. Cox. vij.

Ambꝛoſius.

tur mariti ſi audiant adulteros viros pendere ſimi /
les adulteris femis penas. cũ tãto grauiꝰ eos puniri

opoꝛuerit quato magis ad eos ptinet ⁊ virtute vincẽ
⁊ exemplo regẽ feminas.Ex his apparet ꝙ adulter ad⸗

ulterd dimittere nõ valet ⁊ econuerſo.

7 —ä — 7

cti ſũt pᷣcipio nõ ego ſ dñs vxoꝛẽ a viro nõ diſcedẽ᷑.ꝙ
ſi diſceſſerit. maneat innupta. aut viro ſuo reconciliet᷑.
Et de viro addit. Et vir vxorẽ nõ dimittat. Sʒ Am⸗
bꝛo. ait. Ideo nõ ſubdit de viro ſicẽ de mliere.qꝛ licʒ vi
ro aliam ducere.Sed ſů a falſarijs in ambꝛoſij libꝛo po

ſitũ credit᷑. Supplendũ em̃ eẽ in viro qð de vxoꝛe pᷣmi

ſit. apte dicẽ aug.ſic. Quare nõ addit de mliere qð pꝛe
miſit de viro niſi ꝙ ſilem foꝛmã vult ĩtelligi.vt ſi dumi

7—*

ſerit ꝙ cã foꝛnicatiõis pꝓmittit᷑. maneat ſine vxoꝛe.aut

recõcilie᷑ vxoꝛi. Idẽ.Si nec nubè illi ↄcedit᷑.viuo vi⸗

ro a qͥ receſſit.nec huic alterã ducere viua vxoꝛe quaʒ

oimiſit.multo minus fas eſt illicita cũ qbuſlibʒ ſtupꝛa
cõmittere. Idẽ. Vt nõ facile dimittat᷑ vxoꝛ dñs ſolam
foꝛnicatiõis cãm excepit.ceras vᷣo vniuerſas moleſti⸗

as ſi qᷓ extiterint iubet ꝓ fide ↄiugali ⁊ ꝓ caſtitate foꝛ⸗
titer ſuſtineri.⁊ mechũ dixit qͥ a viro ſolutã duxit. Ex

his oſtendit᷑ ꝙ ſi cauſa foꝛnicationis fit ſepatio.nõ po⸗

teſt vir vel mulier in aliam trãſire copulam.

¶ Oñdit ꝙ pñt inuicẽ recõciliri. d

Poſſunt aũt recõciliari ⁊ cohitare ſicut pᷣus.ſi dimiſſũ

alter reuocare voluerit. Dicit tñ Joh̊ᷣs cruoſto. Sicut

crudelis ⁊ iniquus eſt qͥ caſtã dimittit.ſic fatuꝰẽ ⁊ ini⸗

Oñdit ꝙ pꝰdiuoꝛtiũ ↄiuge viuẽte neut᷑ pᷣt nube. c
¶ Si qs aũt foꝛnicatiõis expers foꝛnicariã dimiſerit.aliſj
copulari nõ põt. pᷣ ↄtinere opoꝛtet.vłl ad dimiſſam re⸗
dire. ſic ⁊ de femina. VUñ ⁊ apls.hhis qͥ mr̃imonio iun

q.vj.ꝑ totũ.Si tamen vir egiſſet pe/
niitentig. ⁊ illa accuſa
ta nollet agere pniaʒ
ſi pꝑſeucraret in adul-
terio.eredit᷑ tũc ꝙ vir
poſſit eaz accuſare et
dimittere ꝑ ſniaʒ. Si
vo vir eẽt in crimine
notoꝛio ſic vxoꝛ ñ poſ

ſet. AUnde ſeptem ſũt
caſus in quibꝰ pſᷣm iu

ra adultera põt exci /

pere ↄtra virũ. Pri/

mus eſt ſi foꝛnicaria

ↄuincit᷑xxij.q.vj. per
totũ. ⁊ extra de diuor
tijs. Scds ſi qͥs ꝓſti/

tuit eã.e᷑ de eo qͥ co⸗

gno.ↄſanguinã vxon

ſue.diſcretõni ⁊c.

¶ Tercicum credebat
maritũ in bello defu/

ctũ ⁊ nupſit alij. xxx⸗
