anima? Item hieronymꝰad algaſiã.Semina paula⸗
tim foꝛmant᷑ in vtero.⁊ tãdiu nõ reputat᷑ homicidiũ.
donec elementa ↄfecta ſuas imagines membꝛaq; ſuſci

piant. His apparet tunc eos homicidas eſſe qui aboꝛ

tum ꝓcurant.cũ foꝛmatũ eſt ⁊ aĩiatũ puerperium.
Determinat ꝑ quem modum bona coniugij ex⸗
cuſant coitum.

72 um ergo hec tria bona in aliquo cõiugio ſimul ↄcur

runt.ad excuſationem coitus carnalis valent. Quan

do em̃ ſeruata fide thori cauſa pꝛolis coniuges conue

niunt. ſic excuſatur coitus vt culpã nõ habeat.Quã⸗

do vo deficiente bono pꝛolis.fide tamen ſeruata coue
niunt cauſa incontinentie.nõ ſic excuſatur vt non ha⸗

NXI
Solet queri cũ maſculus ⁊ femina.nec ille maritꝰ.nec
illa vxoꝛ alterius ſibimet nõ filioꝝ ꝓcreandoꝛũ ſᷣ ꝓ in
cõtinentia ſolius ↄcubitus cauſa copulant᷑ ea fide me⸗

vAInforme nuerr 4
rium nõ habet aiam

nihil aliud eſt q; oſte/

dere prius non fuiſſe

¶ Si vero ambo ta 3

les non ſunt ⁊c.aut il

la meretrix eſt mariti

⁊æc. Videtur male di/

cere.quia matrimoni
um eſt vinculum qð
impoꝛtat relationem
ſicut ſimilitudo.ſᷣ eti/
am in relatiuis neceſ
ſaria eſt cõuertentia.
ergo ſi iſta nõ ẽ vxoꝛ.

nec ille vir eſt. g ſi iſta
eſt adultera.⁊ ille ſili-
ter. Reo. dicendum qꝙp

eſſe adulterum ẽ duo
bus modis. Aut rati

one actus.aut rõe in/

tentlonis.Si ratione
actꝰ. ſic dico ꝙ ſi iſta
eſt adultera. ꝙ ille qͥ

cam cognoſcit eſt ad/

ulter. Si ratione intẽ
tionis.ſic dico ꝙ vna
pſona intẽdit cogno/

ſcere affectu maritali

⁊ alia affectu libidis.

et ſic loquit᷑ auguſti /
nus in ꝓpoſito. quia

ſi matrimonialiter cõ
iuncti ſunt.ita ꝙ taliſ
pactõ non intercedit

ſed poſtmodum in al

tero vel in vtroq; fit

intentio extra generã

di ꝓlẽ eſt adulteriuzʒ.
nõ ratiõe genen actꝰ.
ſed ratione intentio
nis.ꝓ eo ꝙ facit con/
tra bonũ pꝛolis.⁊ ita

acduerſat᷑ matrimoio
non excuſak. Oꝛ ipſ/ſe
obijcit tenet de adul/

terio quod eſt ratone
generis actus.

ideoq; mulctat᷑ pecu

nia. Querit᷑ hic vtrũ
2⁊vtrum ſit irregulan

Et ꝙ nõ videt᷑.qꝛ nõ
videt᷑.qꝛ nõ punitur

niſi ſolum pecunia ñ
pena moꝛtis.ergo vi

det᷑ leue peccatuʒ eẽ.

qꝛ? moꝛtalia peccata i

lege puniebant᷑ pena
mortis. Item ſi ẽ gc

catuzʒ moꝛtale.quero
ſub quo genere. ſz nõ
S 5

—

Ti.

fnb genere bomicidij ·

ergo ſinon eſt homi/
cinn de quo magiſ
videt᷑.videt᷑ ꝙ nonẽ
moꝛtale peccatum.
Cõtra. Aidet᷑ ꝙ gra⸗
uius peccet qᷓ ille qui
ꝓcurat aboꝛtum pu/
erperio iaʒ foꝛmato.
quia plus nocet qui
maius bonũ impedit.
ſed maius bonũ im/
pedit qͥ impedit ani/
me pcreationẽ qᷓ; qui
umpedit coꝛpis vxege/
tatõnẽ.g mag peccat
ille qͥ aboꝛtũ ꝓcurat.
ꝙ ille qͥ aniaʒ a coꝛpe
ſeꝑat. Itẽ ex hac rõe
vr ꝙ mag peccet qui
int᷑ficit puerũ nõ ba/
ptizatũ qᷓ qͥ interficit
puneꝝ xpᷣianũ.qꝛ facit
pire in aia ⁊ in coꝛpe.
Itẽ pctm̃ ꝓcurantis
gboꝛtũ.aut pẽſat᷑ ᷣm
Intitatẽ bonitat rei q̃
Evl q futura ẽ Si rei
q̃ eſt.tũc nullũ vr pec
catũ.qꝛ nõ ẽ niſi q̃dã
ſuꝑfluitas i vẽtre.Si
rei q̃ futura ẽ.ſᷣ̊ futu/
rus ẽ hõ viuẽs.& taliſ
iudicandꝰ ẽ hoicida.
Re d. ꝙ talis nõ eſt
iudicãdꝰ wicida qᷓ;ẽtũ
ad factũ.qꝛ nõ cecidit
nec aliqͥs moꝛit᷑ ante
puerpꝑiũ foꝛmatũ.tñ
cꝙtũ ad wlũtatẽ puer
ſaʒ iudicandꝰ ẽ wici/
da.nõ rõ e homicidij.
H etiã maleficij.vñ ta
lis int᷑ maleficos cõ⸗
putat᷑.⁊ tale crimẽ g/

5 ue eſt. Oꝛ obꝛ ꝙ nõöõ

ſit moꝛtale. qꝛ nõ pu/

nikt᷑ moꝛte. rõ ñ valet.

qꝛ mita ſt moꝛtalia q̃
moꝛte nõ plectebãt᷑.

tñ illud grauius ſcelꝰ

Eẽ dũ ex certa ſcia oꝑpa
tur nam. ↄtra ei na
turã beſtian ẽ qᷓ ꝓleʒ
expectãt. Mꝛ q̃r ſub q̊ᷣ
gne pcti ſit. d. ꝙ ſpe
ctat ad maleficiũ.
obꝛ ꝙ plꝰ nocet.dom
non oſiderat᷑ q̃nti⸗/
tas nocumẽti ſm id
qð põot eſſe. m id ꝗ

eſt. qꝛ ſi ̃m id qð poõt

eſſe. cum vnus bomo ꝑ ſu

q ẽ aia.ncqi ẽ tãtij bon

—

Krr—

iugalis concubitus generandi gratia. nõ habʒ culpã.

concupiſcentie vᷣo ſatiande.ſed tamen cum ↄiuge pꝛo

pter thoꝛi fidem venialem habet culpam. Iteʒ. hoc ꝙ

coniugati victi cõcupiſcentia vtuntur inuicẽ vltra ne

ceſſitatem liberos pꝛocreandi.ponam in his ꝓ quibꝰ
quotidie dicimꝰ.dimitte nobis debita noſtra ⁊c̃. Vbi
autem hec bona deſunt. fides ſcʒ ⁊ pꝛoles.non videt

coitus defendi a crimine. Vnde in ſentẽtiolis ſexti pi⸗

tagoꝛici legi᷑. Omnis ardentioꝛ amatoꝛ ꝓpꝛie vxoꝛiſ

adulter eſt. Itẽ hHieronymus.Sapiens iudicio amat

coniugem non affectu.non regnat in eo impetus volu
ptatis.nec pꝛeceps fert᷑ ad coitum. Nihil eſt fedius qᷓ;
vxorem amare quaſi adulteram. Qui dicunt ſe cauſa
humani generis vxoꝛibus iungi.imitentrr ſaltem pe⸗

cudes.et poſtq; venter vxoꝛis intumuerit.non perdãt

filios. nec amatoꝛes ſe vxoꝛibus ſe exhibeãt maritos.

IJdeʒ.In mrionio oꝑa liberoꝝ ↄceſſa ſunt voluptates
aut q de meretricũ amplexibꝰ capiũt᷑ ĩ vxore dãnate.

Determinat quandam autoꝛitatem apoſtoli que
videtur eſſe contraia. “

¶ Sed ſi concubitus qui fit cauſa pꝛolis culpa caret.

quid apoſtolus ſm indulgentiam permittit.ita enim
ait.Hoc autem dico ſᷣm indulgenniam.cui enim pꝛeſta

tur vemia niſi culpe? Per hoc etiam quidam pꝛobare

volunt nuptias eſſe peccatũ.ſed vt pꝛedictum eſt.in⸗
dulgentia alia eſt conceſſionis. Egerat apoſtolus de
nuptijs ⁊ de carnali coitu.et ad vtrunq; retulit illud.

hoc autem dico ſᷣm indulgentiam. Indulgent᷑ em̃ nu⸗

beat culpam ſed venialem. Unde Auguſtinus. Con⸗

li.
Math. vj.

Hieronymꝰ.

j.Cox.vij.

ptie ſcdᷣm conceſſioneʒ.⁊ concubitus nuptialis qui fit

tm̃ cauſa pꝛolis.Concubitus vo qui eſt ꝓpter neceſſi /

tatem gnnerandi.ob incontinentiam indulget᷑ ̃m ꝑ⸗
miſſionem.quia ibi eſt aliqua culpa.ſed leuis.ideoq;
nõ iubet᷑ nec concedit᷑ ſed permittit᷑.quia non eſt lau/

dabilis ſed venialis. De hoc auguſtinus ſic ait. For⸗

te aliquis dicet.ſi venia conceſſit apoſtolus.ergo pec⸗
catum ſunt nuptie.cui em̃ venia niſi peccato cõcedit᷑:
Plane quod infirmitati ꝑmiſit ſm veniam.audeo di⸗
cere peccatum eſſe. Veniaʒ nanq; concedens apoſto/
lus concubitum attendit cõiugatoꝝ vbi eſt incontinẽ
tie malum. Incontinentie malum eſt ꝙ vir cognoſcit
vxoꝛem.etiam vltra neceſſitatem ꝓcreandi liberos.ſʒ
et ibi eſt nuptiarum bonum. Non enim quia incõtinẽ

tia malum eſt.ideo coniugium. vbi eſt concubitus pꝛe

ter intentionẽ generationis nõ eſt bonũ. Mõ ꝓpter il⸗

lud malũ.culpabile eſt hoc bonum. ſed illud malum

fiu veniale pꝛopter bonum nuptiale qnod non repꝛe⸗
hendit apoſtolus.ſed malum incontinentie. Item.cõ⸗

cubitum qui non fit cauſa pꝛolis nuptie non cogunt fi

eri.ſed impetrant ignoſci.ſi tamen non ita ſit nimiꝰ vt
impediat tempoꝛa que oꝛationi debent᷑.nec immuten

tur in eum vſum qui eſt ↄtra naturam. Concubitꝰ em̃

neceſſarius cauſa generandi inculpabilis.⁊ ſolus ipſe

Auguſtinus

Qð ſit malũ
incõtinentie.

Aug.in li. de
Bond cõiuga

cceſſoniẽ poſſit eſſe oꝛigo mille.qͥ occidẽt vnũ occideret mille q falſuʒ ẽ.et iõ qꝛ nõ⸗

ij Euis eẽ poſſit.iõ nõ ſic grauit peccat.⁊ ſic patẽt obiecta. c

6 Apt illug mali

Aug. in li. de
bono cõugs

ſher

A
Müheus
Co⸗

Behek

goin

it

ssl

E
—

2
nuptialis eſt. Ille vero qui vltra neceſſitatem pꝛogre⸗
ditur. non rationi ſed libidini obſequit᷑.⁊ hunc nõ exi⸗
gere ſed reddere ↄiugi ne foꝛnicet᷑ ad cõiugem ptinet.
Si vo ambo tali ↄcupiſcentie ſubigunt᷑.⁊ reʒ faciunt

qque nõ eſt nuptiaꝝ.cuius delicti nõ ſunt nuptie hoꝛta⸗

· Coꝝ. vij.

Aug. 3 iulia⸗
nũ heticũ.
C 0. vyj.

BGene. ix.

trices ſed depꝛecatrices.Decus quidem ↄiugale eſt ca
ſtitas ꝓcreandi ⁊ reddendi carnalis debiti fides. hoc

eſt opus nuptiaꝝ qð ab omni peccando defendit apo
ſtolus dicens. Hon peccat virgo ſi nupſerit. Cum er⸗

go culpabils non ſit generandi intentione ↄcubitꝰqui

ꝓpꝛie nuptjs imputandus eſt.quid ſᷣm veniã ↄcedit

apoſtolus niſi ꝙ coniuges debitũ carnis expoſcũt.nõ

ꝓpaginis voluntate ſed libidinis voluptate.que ta⸗
men voluptas non pꝛopter nuptias cadit in culpam.

ſed pꝛopt nuptias accipit veniaʒ. Iinmmoderata ergo

pꝛogreſſio ſm veniam conceditur. Quocirca 7 h lau/
dabiles ſunt nuptie.quia etiaʒ illud quod nõ pertinet

ad ſe ignoſci faciunt ꝓpter ſe. Mõ enim concubitus eſt
quo ſeruit᷑ ↄcupiſcentie.vbi agitur vt impleatur fetus

quem poſtulant nuptie. Omnino ergo in genere ſuo
nuptie bone ſunt.qᷣa fidem thori ſeruant.⁊ pꝛolis ſu⸗

ſcipiende cauſa vtrunq; ſexum commiſcent.⁊ impieta
tem ſeparationis hoꝛrent. Sonctitati etiam coniugij

nec ↄiunx infidelis obeſſe poteſt.ſed potius fidelis p⸗

deſt infideli vt apoſtolꝰdocet.Ex his oſtendit᷑ ꝙ con⸗

iuges qui cauſa pꝛolis tm̃ ↄueniunt.vel qui exigenti⸗
bus debitum reddũt.defendit a peccato ſanctitas con
iugij.bonumq; nuptiale. Si em abſq; peceato nõ poſ

ſet fieri cõcubitus coniugalis.non pꝛecepiſſet dominꝰ
poſt diluuiũ eos copulari dicens.Creſcite ⁊ multipli/

camini. cum iam ſine carnali concupiſcentia non poſ⸗

Gregoꝛus

ſint commiſceir.

Determinat quandaʒ autoꝛitatez Gꝛegoꝛij æns

oĩs delectatio carnis peccatum eſt.

ed foꝛte aliquis dicet omnem carnis cõcupiſcentiaz

et delectationem que eſt in coitu malam eſſe ⁊ peccatũ

quia ex peccato eſt ⁊ inoꝛdinata.Et nos dicimꝰ illam

concupiſcentiaʒ ſemꝑ malam eſſe quia feda eſt ⁊ pena
peccati.ſed non ſemꝑ peccatũ eſt. Sepe em̃ delèctatur

vir ſanctꝰpᷣm carnem in aliqua re:vt requieſcẽdo poſt

laboꝛem.edendo poſt eſurieʒ.nec tamen talis delecta⸗

tio eſt pctm̃.niſi ſit immoderata.Sic ⁊ delectatio que
fit in coitu cõiugali.cui aſſunt illa tria bona a peccato
defenditur. Videtur tamen beatus Gregoꝛius aliter
ſentire.ſ. ꝙ ſine pctõ nõ poſſit fieri carnalis cõmixtio.
dicens. ir cum pꝛopꝛia coniuge doꝛmiens. niſi lotꝰ
aqua eccleſiam intrare non debet. Quamuis diuerſe
hominũ nationes de hac re diuerſa ſentiant.⁊ alia eu⸗
ſtodire videant᷑. Romanoꝛũ tamen ſemꝑ ab antiquio
ribus vſus fuit. poſt admixtionem ꝓpꝛie coniugis et

lauacri purificationem querere.et ab ingreſſu eccleſie

paululũ temperare. Hec hoc dicentes culpaz deputa⸗
mus eſſe coniugium. ſed quia ipſa licita admixtio coo.
iugis ſine voluptate carnis ſieri nõ poteſt. a ſacri lod

NXI

culpabüle eſt boe bo⸗
nũ. Didet᷑ falſum di/
cere.quia pᷣma ad co
rinth. v. dicit᷑ mo⸗
dicum fermentuʒ to-
tam maſſam coꝛrum

pit.g videtur ꝙ mo/⸗

dicum malum fedat

bonũ potius qᷓ; econ/
uerſo.Redðm ꝙ ma

lum eſt coꝛruptio bo

ni. dico igik ꝙ maluz

dupliciter poteſt iun
gi bono.aut vt coꝛru
pꝓtibili.aut inq;tũ me
dicinali. Si inquan⸗
tum coꝛruptibili.ſic
malum fedat bonuʒ.
Si inq;tum medici/
nali.ſic curatur ⁊ ex/

pellit᷑. Et eſt eremplũ

quia moꝛbus iunctuſ
nature ſane eam vici
at ⁊ infirmat. moꝛbꝰ
vo iunctus medicine

nõ reddit medicina,z
curat᷑ ab ipſa.⁊ quo/
niam matrimonium

eſt bonũ medieinale.
ideo non fedat᷑ a ma
lo fed potiꝰ curat ma.

f Admirxtio piugis

ſine carnis volupta/

te fieri non poteſt. Et
ſtcrum dicit. Carna/
lis voluptas ſine cul/

pa nullatenus eſſe co

teſt. Moc videt᷑ fallil.
quia tũc nullũ coituzʒ
contingeret eſſe ſine

peccato.⁊ hoc eſt con

tra grego.qui excipit
cum qui gratia pꝛoli

coit.ſiue pꝛo generan

da pꝛole. tamen eſt
caꝛnis commixtio.
Płe'dicendum ꝙ faci
enda eſt vis in verdb.
quia non dicitur car-

nis admixtio quilibet
actus coniugalis.ſecd

ille qui fit ad delecta-⸗
tionem carnis.vel ad.

eius exercitationem.,

in qua quidem ſemo
eſt aliqua culp..

64

ſe eſt appetendum.ſicut viduis ſolu
piculo cõcedunt᷑ ſeccunda cõnubia.

ingreſſu eſt abſtinendũ.qꝛ voluptas ipa ſine culpa nullatenus eſſe põt.
¶ Hoc autem ne pꝛedictis obuiet intelligen dum eſt in illis qui non gratia
pꝛolis conueniũt.quoꝝ voluptas non eſt ſine peccato.⁊ vix aliqui reꝑiri pñt

Detminatio
autoꝛitatis.

adhuc amplexus carnales expientes qui nõ interdũ ↄueniũt pᷣter intentionẽ
ꝓcreande ꝓlis.hoc aũt quotiens fit.ab ingreſſu eccleſie abſtinenduʒ eſt. Et

wꝓiita intelligendum ſit Grego. conſequenter oſtendit.Si qͥs vo ſua cõiuge

nõ cupidine voluptatis raptus.ſᷣ tm̃ ꝓcreandoꝝ liberoꝝ gratia vtit᷑.iſte ꝓ/

fecto ſiue de ingreſſu eccleſie.ſiue de ſumẽdo coꝛꝑis dominici miſterio ſuo eſt

iudicio relinquẽdus.qꝛ ꝓhiberi a nobis nõ dʒ accipere.qͥ in igne poſitꝰneſcit

D intelligentiam huius diſtinctiõis duo pᷣn
cipalit᷑ querũt᷑. Pꝛimo querit᷑ de bonis ma/
rimonij in ſe. Seccũdo qualiter excuſant coi

tum.Circa pꝛimũ tria querũt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrum

bona matrimonij ſint in generc ↄferentis ſiue vtilis

an honeſti. Scdᷣo querit᷑ de numero ⁊ ſufficientia eo
rũ.Tercio querit᷑ de neceſſitate hoꝝ bonoꝝ.

—

Dueſtio. àa
(H: ſint ngencfehoneſt videt᷑.ſuꝑ illud.j.ad Co/

rinth.vij. Mon vt laqueũ ⁊c. Glo.nõ eẽ turpe demõ

ſtrauit.ſed ꝙ honcſto honeſtiꝰcſt generali noie hbone
tẽ hoc videt᷑ ratione.qꝛ caſtitas
cum ſit virtus eſt in genere honeſti.ſᷣ actus coniuga
leæ ꝑmiſcet᷑ triſticie ⁊ anguſtie. Qm̃ ergo bonuʒ eſt tñ
tẽ actꝰ q̃ͥ als eſict foꝛnicariꝰ fit nõö
foꝛnicarius ꝑ cõiugiũ.ſed nihil tollit devncſtatezʒ ni-

ſti coõmendauit.

lis eſt actus caſtitatis.qm eſt caſtitas cõiugalis ſicut
vidualis.& ⁊c.

ſi honeſtũ.g ↄiugiũ ⁊c.¶ Itẽ ſeruare fidẽ ↄiugij hoc
ontra. Aug. de

2—

Seg boneſtũ eſt ꝓpter ſe appetendũ.ᷓ ⁊c. ¶ Item

Hieronymus in libꝛo de virginibus. Foꝛnicationis

piculo cõcedunt᷑ nuptie.⁊ excuſabile fit qd nõ ꝓpter
foꝛnicationis

det᷑.qꝛ boneſtum eſt quod ſua vi nos trabit.⁊ digni⸗
tate nos allicit. Sed omne tale eſt ab omnibus appe

tendũ.ↄiugiũ aũt nõ eſt ab omnibus appetendum.

ergo ⁊c. ¶ Item om̃is verecundia recta eſt de eo qdᷣ
babet aliqͥd inhoneſtatis nõ de boneſto. ſᷣ omnis ho

mo ſane mentis actum ↄiugalem erubeſcit.ergo ⁊c̃.
HMR. ooᷣm q cum triplex bonũ ſit in coniugio. ſ.fi⸗
des.pꝛoles.ſacramentũ.Yides eſt ꝙ ſuaʒ cognoſcat

⁊ nõ alia.hoc eſt bonũ moꝛis de ſe oꝛdinatum. ⁊ ca⸗
dit in genere honeſti. Pꝛolis vᷣo bonũ cadit in gene/

re ↄferentis.dfert em̃ pꝛolis multiplicatio ad ſpeciei
2ſeruationẽ ⁊ pfectionem numeri.ſicut cibus ad cõ/

ſeruationem indiuidui. Bonũ vero ſacramenti ca⸗

dit in genere delectabilis.quia tãta eſt ibi vnio vt re

linquat bomo patrẽ ⁊ matrẽ.et ſint duo i carne vna.

AInge pꝛecipit᷑ viris vt vxoꝛes diligaut ſicut coꝛpo⸗/
ra ſua.⁊ ſic patet ꝙ cũ tria ſint in electione ſicut vnlt

tẽ ratione vi

ardere. Cum vo nõ amoꝛ ꝓcreande ſobolis ſ̃ᷣ voluptas dñat᷑ in oꝑe cõmixti
onis.hẽant ↄiuges etiam de cõmixtione ſua quod defleant.Tũc aũt vir qui
poſt admixtionem cõiugis lotus aqua fuerit.etiã ſaciã cõionẽ valeat accipe
re. cum ei ᷣm pᷣfinitamſententiam eccliam etiã licuerit intrare.

phᷣs.ſ.honeſtũ.ↄferens.⁊ delectabile.in triplici gene
re eſt bonũ cõiugij.⁊ hec tria bona pura eſſent in ſta
tu pnritatis ⁊ innocentie.ſed ꝑ ꝑeccatuʒ ſunt ſuis cõ
trarijs admixta. Quoniã in actu illo eſt quedaʒ in-
honeſtas ↄtracta ratione impꝛobitatis libidinis et
pruritus.⁊ in bono honeſto quedam pꝑmiſcetur inbo

neſtas.Eſt etiaʒ quoddam damnum.qꝛ impedit᷑ bo

mo a rationis inſtantia. vnde ꝓcreando ꝓlẽ ad cul
tum dei impedit᷑ vt tunc perfecte colere deum. Sic
igit᷑ bono conferenti ꝑmiſcetur damnũ.⁊ etiam de/

lectabili.ſ.ſacramenti indiuiſioni quedã tribulatio ?
anguſtia.qꝛ qͥ cum vxoꝛe eſt cogitat que ſunt mundi

quomodo placcat vxoꝛi.et diuiſus eſt.quoniam tri/
bulationem carnis babet hmõi.⁊ ita bonũ delectabi

permixtum.id eo appeti poteſt.⁊ etiam melius ẽ nõ
appeti. AUnde qui iungit virginem bene facit.⁊ qui

non iungit virginem melius facit Concedende er
eſt opus iuſticie de ſe.ſ̊ talia cadunt in genere bone
ſti.⁊ hoc eſt bonũ mr̃imonij.& ⁊c.
bono ↄiugali.Quedã bona data ſunt a deo qᷓ̃ ꝓꝓter
ſeappetẽda ſunt vt ſapia. ſalus.amicicia. Quedã vo
ꝓter aliud neceſfaria.vt toct rina.cibus. ⁊ ↄiugiuʒ.

go ſunt rationes oſtendentes matrimonium vel qͥd
ſui eſſe in genere honeſti. ¶ Ad illud ergo qð ohijci
tur ꝙ eſt ꝓpter aliud appetendũ.pdᷣm ꝙ loquit᷑ ra/
tione boni cõfcrentis qð ibi eſt¶ Ad illud qð obij/
citur de hicronymo ⁊ ad rationes ſequentes ſoluen/

dũ eſt ꝙ nõ eſt pure bonum ſ aliquid babens admi

xtum.⁊ quia bonũ iſtud eſt medicinale.ideo bonuʒ
non fit malũ ꝓpter malum quod ibi cſt.ĩmo curat et

excuſat malũ.nõ vt nõ ſit penale.⁊ ideo eſt ibi vere/

cundia ⁊ tribulatio.ſed ſolum non vt ſit culpabile

ſicut patebit infra.

¶ Oe numero 2 ſut cientia bonoꝝ matrimonij. ⁊ aſſi/
gnant᷑ ab aug.tria bona in libo de bono ↄiugali.ſ. fi⸗

10

des pꝛoles ⁊ ſacramẽtũ. Pꝛimo videt᷑ ꝙ hic ſit defe-

ctus. Ham pꝛeter boc eſt in ↄpiugio mutuũ obſequi/
um.⁊ hoc quidem aliquod bonũ eſt ſicut dicit᷑ Ccci
iiij. Melius eſt duos eſſe q; vnũ.et nõ eſt aliqͥd iſto/
rum.S ⁊c. ¶‚ Item iſta tria cõpetũt matrimonio vᷣm
ꝙ eſt in officiũ.ſed matrimoniũ nõ ſolũ eſt in officiũ
ſed etiã in remediũ.ergo vident᷑ plura eſ e. ¶ Item
bonum pacis eſt aliquod bonũ.imo maximũ bonuz
vt dicit aug.ſed boc eſt bonum quod frequent᷑ facit
ↄpiugiñ.g inſufficiẽter enumerat.Si dicas ꝙ enume
rat ea que ſunt bona matrimonij nõ vt freqnterſᷣ vt
ſp. Obꝭ. qꝛ nec fides nec ꝓles ſꝑ ẽ i mrionio¶ Sʒ õ

ſgan

Pthi
ſine
rpthan
zinside,

eileä
ſancest/

isſcen
ncpdn
chilon
ngte

hhrun
entp⸗
(beantn
ponüpis.
latnocunm
Ntanineg
Mineaſee⸗
kepiripi
noniñbobe
ſindo. n

oſetts⸗
iidckeri⸗

Peſteſbete
otanaun

onebonibe

Nedcteshl
Aaltergt⸗

ſiſſtuuzinea

ſtiß natrino

Artatisin⸗

fantöeinee
ſſen gic

uit vnlace

m Ebon⸗

gbonabe
loheerpar na
Ctranegun
Ahneſoic

hüi

nhlienh

yſnali⸗
(Aulinigbabe

fidebonoſe
fnunißinſa
iſeſtofie
rcigtio i
ctaumt

n

umigtt
mäge,
mmgie
gatmag
damnit N
icntiͤniet⸗
inrene
Hicumtdsn
S
Serst
Gange hnn
Cticman

rdckhi

uſtſre

viqdet᷑ ꝙ ſupflue. quia vnius rei vnicꝰ eſt finis. ergo
ſi matrimonin ſacramentũ eſt vnũ.ergo vnũ dʒ ba/
bere pꝛincipalem finẽ.g̊ vnũ eſt bonũ eius.qꝛ bonuʒ

11

⁊ finis idẽ. ¶ Itẽ nibil dꝛ eſſe bonũ ſuiipᷣius.ſ̊ mr̃i-

monium eſt ſacramentũ.g ſacrm̃ nõ ẽ bonũ mrfimo

nij. ¶ Item nihil debet ↄnumerari ſuis ꝓpꝛietatibꝰ.
ſed ſides ⁊ ꝓles ſunt ↄditiones ⁊ ꝓpꝛietates mr̃imo
nij. ſacramenti. nõ debẽt diſtingui neq; ↄnume/

rari cuʒ bono ſacramẽti.Si dicas ꝙ ſacrm̃ aliter ac
cipit.ſ.ꝓ ꝗpꝛietate matrimonij.querit᷑ que ſit illa ꝓ
pꝛietas.⁊ quare magis ſibi apꝛopꝛiauit nomẽ ſacri
¶ Reꝛ dom q numerus ⁊ ſufficientia bonoꝝ mr̃imo

nij põt accipi a ꝑte cauſe inſtituentis ſiue efficientis
2⁊ ſica triplici pꝛincipio.a dictamine.ſ.nature.vt vir
cubet cum muliere ad ↄſeruationẽ ipᷣiꝰ nature.⁊ ſic

ẽ bonũ ꝓlis.A dictamine rationis recte.vt vir cim
ſua ⁊ nõ cum alia cubet muliere.⁊ ſicẽ bonũ fidei.A¶
dictamine gratie.vt ſignificet᷑ vnio dinine nature et

bũane.⁊ ſic ẽ bonũ ſacramenti. Põt etiã accipi a par
te pꝛincipali ↄſtituẽtis.⁊ G̊ triplłr.qꝛ ad boc ꝙ matri‚
moniñ habeat eſſe cõpletũ tria ſunt neceffaria.ſ.in/
ſtitutio.vſus.⁊ fructꝰ.Roõne inſtitutiõis eſt bonum

ſacramenti.rõne debiti vſus bonũ fidei.ratione fru/
ctus ↄferẽtis vſum eſt bonũ pꝛolis.⁊ ſic patet ꝙ eſt

triplex bonũ. Poteſt deniq; accipi a parte finis mo/
uentis ſiue terminantis.⁊ hoc vel qꝛ ad bonũ vel qꝛ

ptra malum. Quia ad bonum.cum triplex ſit eligẽ/
Adum bonum.ſ.honcſtum. ↄferens.⁊ delectabile. Ra

tione boni boneſti eſt fides.rõne cõferentis ꝓles.rõ
ne delectabilis eſt ſacrm̃ ſᷣm ꝙ ſuꝑiꝰ eſt monſtratũ.
Ael aliter.qꝛ ↄ malũ ↄcupie que bʒ in ſe triplex ma/
lũ.ſ.fluxuʒ.inoꝛdinationẽ.⁊ faſtidiũ. Contra fluxuʒ

eſt in matrimonio vnio ſingularis.õ inoꝛdinationẽ

vnio vtilis.ð faſtidium vnio inſeꝑabilis. Ratiõe ſin
gularitatis in vnione eſt fides.ratione vtilitatis pꝛo

les.ratiõe inſeꝑabilitatis ſacrm̃.Et hec tria ſignt tri

plicem ꝓpꝛictatem vnionis cbꝛiſti cũ eccleſia.quia.ſ.

vnit᷑ vni.⁊ quia ex ea filios generat.⁊ qꝛ nunc ſeꝑa⸗
tur. Ex his patent obiecta.qꝛ cõnumerant᷑ nõ quecũ

12

1* .
4

13

¶ De neceſſitate boꝝ triũ bonoꝝ.vtrũ.ſ.ſint de necKita
te ſacramenti.Et ꝙ bonum ſacfi ſit de neceſſitate di
cit aug.⁊ hr̃ in litera. Sacrm̃ ita inſepabilit᷑ cõiugio

3

ti non eſt bonũ.aut neceſſario ineſt.

bona ᷣ q̃ communia ſunt ſtatui nature coꝛrupte.

io nec pax nec obſequiñ nec bonũ qð accipit᷑ inqtũ
eſt remedium inter bec bona ↄnumerant᷑.ſᷣ bec tria
bona ſolũild lll q obẽ ꝙ ſuꝑfluũt.qꝛ vnus finis
⁊c.d ꝙ vnũ ẽ bonũ pᷣncipale ⁊ inſepabile.ſ.ſacram̃/
tale vinculũ.⁊ alia ſunt huic annexa.⁊ nihil impedit
ꝙ aliquid habcat vnũ pꝛincipalem finem. ⁊ plures

vtilitates adiunctas. Patet etiam rñſio ad illud q

obẽ de bono ſacramenti.nã ipᷣa vnio dicit᷑ ſacrm̃ ma
trimonij.ſ inſepabilitas vnionis dicit᷑ bonũ ſacram

ti ſiue ſacrmñ quod eſt bonum matrimonij. Rõ autẽ
quare cõditio inſeꝑabilitatis vendicat ſibi nomen
iſtud eſt.qꝛ matrimonio eſt cõſbᷣalis ⁊ coſequẽs ißnm
inſeꝑabiliter. nõ ſic alie conditiones.⁊ ſic patent ob⸗

lecta.

5

¶ Queſtio. ij.

beret vt ſine illo eẽ nõ videat᷑. ¶ Itẽ rõne vẽ.bonuzʒz

ſacramenti eſt ratio inſeꝑabilitatis.ſ̊ inſeꝑabilitas

q̃ rei ſemꝑ ineſt eſt neceſſitas.aut ò̊ bonũ ſacramen/

ꝓPlis de necitate cõſequat᷑ matrimonium vꝛ.qꝛ dicit
aug ⁊ habet᷑ in ̃a.ꝙ qͥ venena ſterilitatis ꝓcuraue

rint nõ ſunt cõiuges. ¶ Iẽ rõne vi/qꝛ inſtitutu fuit

de ſba. ac.

cit᷑ ↄditio pᷣꝛia bone

⁊iõ q;uis ñ ſit ibi h bonũ.p ſe alia bona.ſi ãt
Wmo ſtetiſſet. tunc ſemꝑ fuiſſet hoc bonũ.qꝛ tm̃ fuiſ
ſet in officiũ.⁊ boc bonũ nõ deeſſet.quia nulla eẽt ſte

ſine oĩ culpa. Scdo qr vtꝝ coitus ꝓpf᷑ foꝛnicationes
vitãdã poſſit eẽ ſine oĩ pctõ veniali.Cęrcio vtꝝ coi

mr̃imoniũ ad treſcendũ multipliczdu. Sfruſtra
ſi boc fine caret. ̊ nõ põt eẽ oĩno fr

S⁊c̃. ¶ Itẽ qꝙ bonũ fidei ſit de neceſſitate ſacramẽti

₰

dũ aliã accipiat.nõ eſt ſacramẽtũ. ᷣ eſt ꝓpte
ctum fidei. &O ⁊c. ¶ Itẽ rõnce vꝛ.qꝛ lʒ ex cã foꝛnicatio

vr.q; dicit aug.ꝙ ſi qs ↄſentiat in aliquã vt poſtmo
ter defe

nis matrimoniũ diuidere.ᷣ nõ liceret niſi fides eſſet

pñti eſt mr̃imoniũ ctũ.⁊ tñ illo tranſeunte ad reli/

. 7c. ¶CLontra. ꝙ ſacramẽtũ non ſit de ſuba
matrimonij vr.qꝛ ſi aliquis ↄhat cũ aliqua ꝑ vᷣba de

Eoe⸗ põt nubere. nõ erat ibi vinculũ inſepabi

le. ¶ Itẽ ꝙ nec fides videt᷑.qꝛ mr̃imoniũ põt eẽ int᷑
ppetuo ↄtinẽetes.et ꝑõt eẽ inter incõtinẽtes.qꝛ neut᷑
cñ alio æl alia põt cõtrabere. ⁊c. ¶ Itẽ ꝙ ꝓles nõ

um ratũ.ſi pꝰcoierũt fuit
nullo pacto rumpit᷑.S ⁊c.

iſta ſunt de necitate mr̃imonij.ꝑ ↄñs ⁊ ſacr̃m.ᷣ alia

duo bona q̊dammõ ſuna de eſſe.q̃dãmõ de bene eſſe

Si em̃ loqmun qtũ ad mr̃imonij vſuʒ ſic ſunt de bñ

eſſe.qm̃ vſus mr̃imonij abſq; bis eſſe põt. ſicut tota
die eſt. et nõ ſolũ abſq; bis ſ̃ etiaʒ cũ ſuis oppoſitis.

ſit 8 necitate vꝛ.qꝛ mr̃imoniũ eſt inter ſteriles ſic pʒ.
FP nõ eſt bonũ ꝓlis. Querit᷑ ; qͥd ẽ qd dicit aug. q;
nõ ſunt cõiuges.ſi em̃ pᷣus cõſenſerũt fuit mrfimoni/
ſummatũ.ſᷣ h̊ nullo eaſu.
1. Rſicut tangit mgt in
in Ĩa.⁊ accipit ab aug.cũ ſint tria bona mr̃imonij.ſ.
fides.ꝓles.ſacramẽtũ.vnũ.ſ.ſacrm̃ ẽ de necitate ma
trimonij. Sacrm̃ em̃ venit ex mutua obligatõe.⁊ di
nina inſtitutione.⁊ ſigtione illius vnionis.⁊ iõ quia

Vñ ſterilitatis.⁊ aboꝛſus ꝓcuratõ.⁊ fidei fractio.nõ

diſſoluũt mr̃imoniale vinculũ ↄᷣctũ.Si aũt loqᷓmur

q'tũ ad matrimonij ↄctũ qͥ ẽ ꝑ mr̃imonialẽ ↄſenſuz.

fic põt eẽ Zctus abſq; his duobꝰbonis.vtputa in ſte

rilibꝰ ⁊ incõtinẽtibꝰ.Sʒ qñ ſub tali pacto ↄſentit᷑ vt

ꝓlis ſterilitas ꝓcuret᷑ vel vxoꝛ alij ꝓſtituat᷑.tũc em̃

nõ eſt ↄſenſus vl pactio mr̃imonij.ſᷣ potiꝰadulterij.
cñ directe repugnet inſtitutiõi mr̃imonij.Sʒ carẽtia
ſiue abſentia hoꝝ duoꝝ nõ repugnat.qꝛ fides venit

ex recto mr̃imonij vſu.⁊ qꝛ pñt boies abuti ipo. iðo
poöt deeſſe fides. Siliter ꝓles venit ex fructu vẽtn. 2

qꝛ ſteriles pñt eẽ vł natura vel arte.iõ mr̃imoniũ Hᷣ
bono põt carere. (ald illud & qd obꝛ ꝙ ſacri bonuz
nõ ẽ in mr̃imonio añ carualẽ copulã.dd.ꝙ falſuzʒ ẽ.
qꝛ eſt inter cõiuges inſolubile vinculũ.nec ſoluit᷑ niſi
p moꝛtẽ ſpũalẽ.ſicut pꝰↄſummationẽ ꝑ moꝛtẽ coꝛpo
ralẽ. verũ ẽ tñ ꝙ nõ ẽ ibi ſacrm̃ ſᷣm ↄpletã ⁊ plenariã
rõnẽ Aid illud qð obẽ ꝙ fides ñ ſit de necitate.qꝛ q̃

ſic oſenſit vt tñ aliꝗ ducere poſſit.pꝰnõ õbit.ddᷣm ꝙ
boc nõ ẽ tm̃ ꝓpt᷑ defectũ fidei ſ̃ etiã pt᷑ defectũ ſacri.
etuo.⁊ qꝛ in pactiõe inerodu/

ꝛ nõ vult iſti viũgi ꝑt
fbone dei. nec ꝓpt infidelitatẽ ſoluit
mr̃imonij ſacri.ſ̊ ſoluit᷑ obligatio ad reddẽdũ debi
tũ. ¶ Ad illud qd obꝛẽ de bono ꝓlis ꝙ ꝓpt᷑ bᷣ̊ inſtitu/
tũ eſt.d ꝙ nõ tm̃ ꝓpt᷑ h̊ ſᷣ etiã in remediũ ⁊ in ſignũ.
is ñ ſit ibi bonũ. pñt tñ eſſe alia bona.ſi ãt

AVrllitatis peaeaean.
Onſequent q;tũ ad ſcᷣm articulũ q̃r de ex⸗
cuſatioe actꝰↄiugal ꝑ bona mẽimonij.Et cũ

2

tiõis vitandr. ⁊ ca plis pcreãde.circa ̊ ſcᷣm Hᷣ tria.

tria qᷓrunt᷑. Pꝛimo q̃r vtrũ coitꝰ ꝓpter ꝓlẽ poſſit eẽ

rech vxoꝛe cõ ↄcupie ſatidge ſit ſo petm̃ moꝛtale.

15

+R

–

det᷑.quia dicit aug.de bono ↄiugalitt habet᷑ in lite/
ra. Coniugalis ↄcubitus generande pꝛolis gratia ñ

babet culpam.

tutum.⁊ ↄfirmatũ ꝑ pꝛeſentiam ſuam ad nuptias.ij
Job.⁊ approbatũ ꝑ reſponſionem ſuam Mat.xix.
Sed ſancto poteſt hbomo ſancte vti ⁊ ſine pęccato.

cum hoc ſit maxime cauſa bꝛatiebale 2c. Q Itẽ oẽ=ẽ
i.

quod deus pꝛecipit poteſt fieri ſine peccato.ſed deuſ
pꝛecipit pꝛolem ꝓcreare Gene.ij. poſt lapſum. ergo
poſſibile eſt hoc facere ſine peccato. ¶ Itẽ nulla po
tentia eſt mala de ſe. ergo omni potentia bene poſſu

mus vti.ſed potentia generandi eſt potentia nobis
data. ergo poſſumus ea bene vti.ſed bene vti ſiue me
lius nõ eſt aliter ꝙᷓ ad illud ad quod eſt. ⁊ m ꝙ ad il

lud eſt. hoc aũt eſt cum cognoſcit vxoꝛem ꝗpter pꝛo/
lem. ergo ⁊c. ¶ Contra. Omnis delectatio immode-
rata eſt peccatum.quia vbi eſt defectus modi eſt ma

lum culpe. ſed in coitu eſt delectatio immoderata eti

am quando coit quis cauſa pꝛolis ꝓcreãde.& eſt ibi
peccatum. ¶ Item omnis delectatio in qua puertit
rectus oꝛdo eſt peccatum.ſed in coitu ↄiugali eſt de/

lectatio in qua anima abſoꝛbet᷑ a carne etiam cũ co/

it ꝓpter hoc.ergo⁊c̃.¶ Item omnis actus in quo ra

tionabiliter homo erubeſcit eſt peccatum vel fedita

tem babet. vt purgare ventrem.attamen non ita rõ/
nabiliter de hoc erubeſcit qͥs.qꝛ nõ debet homo eru⸗/
beſcere de pena ſed de culpa.ſed in coitu cõiugali ra/
tione vel amoꝛe pꝛolis erubeſcit.⁊ nullo modo coꝛã
alijs faceret. eſt peccatum. ¶ Item ois coitus in qᷓ
regnat libido eſt pctm̃.ſed in actu ↄiugali ꝓ generã/

da pꝛole regnat libido.qꝛ dicit Aug.ꝙ peccatũ non

tranſmittit ad poſteros ꝓpagatio ſed libido.& .

Item omnis actus qui eſt neceſſario oꝛdinatꝰ? ad
culpam eſt pctm̃. ſed hic eſt in coitu ratione pꝛolis.

qꝛ ↄtrahit pꝑctm̃ pꝛoles. in actu cõiugali ſempꝑ ẽ pꝑec
catũ.¶ Itẽ vbicunq; eſt actus ↄiugalis neceſſe ẽ pᷣ⸗

ta ſaltem veniꝗlia.ꝗ̊ ſꝑ coitus. ꝓpter pꝛolẽ eſt pecca/
tum veniale.
prter pꝛolis bonu. Aut excuſat a pctõ quod eſt. aut a
pctõ qdð nõ eſt. Mon a pctõ qdð non eſt nec fuit. Si a

—

rit ꝓ quanto dicat᷑ mfimoniũ excuſare coitum. cuz
ois oꝛdinatio q̃ cũ vxoꝛe br̃ poſſit etiã haheri cũ alia

muliere.⁊ ita fit libido ⁊ pꝛuritus ⁊ carnalis actus

in cognoſcendo vxoꝛem ſicut etiam aliam muliereʒ
vel pene. (h dim circa hoc qͥdã errauerũt dicẽ
tes ꝙ in actu generatiue non eſt culpa niſi ꝑ exceſſũ.

tſicut in actu nutritiue.Alij errauerũt dicẽtes ſp eſſe
peccatũ.⁊ nullo mõ excuſari.imo ꝓpt᷑ pctm̃ mrioniũ

viciari nõ viciũ excuſari.malũ em̃ inctũ bono ipᷣm vi
ciat.nõ ccõuerſo bonũ malũ excuſat.Et pᷣmi qͥdẽ nõ
intellexerunt moꝛbũ quõ.i.infecta ẽ vis generatiua/

Scdi vᷣo nõ intellexer̃t ſacrm̃ eẽ remediũ vt medica

mentũ qd nõ viciat᷑ a moꝛbo.ſed econtra moꝛbũ ſe/

dat.iõ q recte credunt videntes moꝛbũ ⁊ remedium
dicuũt actũ giugij ꝑ ſacrẽ̃m excuſari tanᷓ moꝛbũ ꝑ re
18 mecdiuʒ. Si qͥs aũt velit rõnẽ moꝛbi ⁊ remedij intue
tri.põt patere ſic. Pꝛimũ quidẽ oĩs actus in q̊ͥ regnat

pꝛuritus libidinis adeo ꝙ abſoꝛbet᷑ rõ.⁊ hõ efficitur

totus caro. eſt gaus. xeoꝛain atu, 2 getus in j qusn

((MDneſtiolj. dn
¶ Ꝙ° coitus ento r eſre ſine omni culpa vi

. Item ratione videtur. matrimoni
um eſt ſanctum ⁊ bonũ.quod patet.qꝛa deo eſt inſti

oꝛdinatiõe exerceri nõ põt.ſicut in eadeʒ glo.tangit᷑.

dã ẽ qͥ dicit deoꝛdinationẽ creature ad creaturã.ſiue

5mÿ potius econtra pᷣceptũ qd ẽ potẽtiꝰ⁊ ſuꝑiꝰfecit abſ

cedere motus in carne.ſed pꝛimi motus ſunt pecca/

tẽ ſi matrimoniũ excuſat coituʒ; ꝓ

pctõ qð eſt. ̊ aliquod eſt ibi peccatũ.¶ Juxta boc qᷓ

tutn eſt de ſe puertit᷑ regnũ aĩe. ⁊ oꝛdinatio qᷓ eſt in vi
ribus aĩe. ̃m quã oꝛdinationẽ attendit᷑ iuſticia que/
dã q̃ nõ tm̃ eſt in oꝛdinatiõe ad alterã.vᷣ in oꝛdinati⸗

one viriũ aie ad ſe.ᷣ hoc eſt in actu cõiugali ſieut ex-
perimento pʒ. ⁊ ſancti dicũt.maxime aug.⁊ oꝛigeñ.⁊

in glo. tangit᷑.j.ad Cod.vj.qui foꝛnicat᷑ in coꝛpꝰ ſuũ
peccat.glo.Hic ꝓpꝛie ſeruit aĩa coꝛpi intm̃ vt ipo mo⸗

mento ⁊ exꝑimento huiꝰ ſlagicij nihil cogitare bõi li
ceat aut intendere.qꝛ mẽtẽ captiuã ſubdit ipᷣa ſub/

merſio ⁊ abſoꝛbitio libidini. In huiꝰ aũt deoꝛdina⸗
ttonis arbitriũ plurimũ facit erubeſcentia nature qᷓ
mendax eẽ nõ poteſt. Erubeſcit aũt motũ illoꝝ mẽé
bꝛoꝝ ⁊ actũ tanto plus quanto eſt melius oꝛdinata.
⁊ ſic pʒ q actus ille de ſe eſt moꝛbidus.qꝛ ſine tãta de

Ecce igit᷑ qualiter poſſumꝰvidere moꝛbũ.Remediũ 19
aũt intueri ſic poſſumꝰ.Quidã em̃ ẽ actꝰ qͥ dicit deoꝛ
dinationẽ mẽt ad deũ.vt ydolatrare ⁊ ꝑiurare.qui⸗

vniꝰad alteꝝ.ſiue eiuſdẽ ad ſe. Pꝛimꝰẽ malꝰ⁊ moꝛ/

bidꝰ.m ſe.⁊ nullo mõ pᷣt fieri bñ.nec diuio madato
nec alit. Scᷣs vo qꝛ nõ hʒ eẽntialẽ deoꝛdinationem
põt ꝑ diuinũ imꝑiuʒ oꝛdinari.vtpote cũ deꝰ pᷣcipit oc
cidere hoĩem.cũ eccia pᷣcipit rẽ alienã accipe.cũ etiã
inſpirat ſeipᷣm occidere.ſicut ſamſon i quẽ irruit ſpi/
ritus dñi Judieũ.xvj.ꝑ hũc modũ oꝛdinauit coituʒ
oʒee cũ młliere q̃ nõ erat ſua vxoꝛ ꝑ dei mãdatũ.Sed
qm̃ actꝰ iſte cõiugalis nõ oibꝰ debebat pᷣcipi. ꝓuidit
diuina diſpõ illã deoꝛdinationẽ oꝛdinare nõ ꝑ man/
datũ ſ ꝑ aliquẽ ſtatũ.⁊ ꝑ ſtatũ qui eẽt ſignũ illiꝰ cõ/
iũctiõis ꝗᷓ erat oꝛdinata ad ↄcupie remediũ.⁊ ita per
ſacr̃m mrimonij.qd qꝛ bʒ rõnẽ medicine potiꝰ excu/⸗
ſat qᷓ; viciet.ſicut cũ dñs pꝛecepit hebꝛeis vt vaſa egi⸗
ptioꝝ abſpoꝛtarẽt. abſpoꝛtatõ nõ facit pᷣceptũ malũ

poꝛtationẽ bonã ⁊ meritoꝛiã ꝗᷓ als eẽt eulpabil ma
la. Scti igit᷑ ⁊ omnes catholici dicunt coitũ ꝑ ſacrin
mr̃imonij excuſari a culpa moꝛtali.maxime añ gra
lis fit. Sed de mõ excuſandi eſt duplex opinio.qa
dã voluerf̃t dicere ꝙ excuſat᷑ a culpa moꝛtali ſ nõ a
veniali.qꝛ moꝛtale fit ibi veniale.Alij dixerũt ⁊ P vꝛ
ſentire aug. ꝙ cũ deꝰ pfectũ det remediũ moꝛbũ.et
qũñ gra plis coit᷑.pᷣt eẽ ſine oĩ culpa.⁊ ̊ ẽ mag ↄſonũj
rõni ⁊ pietati fidei.⁊ ↄcedẽde ſũt rões ad h. Si tñ H
intẽtio duret a pᷣn vſq; in finẽ. x Peicten ad ali
ud mẽs.qð tñ ẽ valde difficile. . dillð ꝙ eſt ibi 20
imoderatio.deoꝛdinatõ.erubeſcẽ ia ⁊ libido.dð ꝙ B
qᷓ̃tuoꝛ pñt eẽ cirea actũ rõis aut ſenſualitat. Sʒ circa

actũ rois ſꝑ faciũt culpã.qꝛ faciũt malũ ſᷣm ſe.Si at

ſunt circa actũ ſenſualitai exñte oꝛdiatiõe circa actũ
rõnis.tũc iſta cedũt in penã.⁊ ſic eſt in poſito. Maʒ
ꝑ virtutẽ ſacii rõ oꝛdinat᷑ vt moderate velit ⁊ oꝛdia⸗/
te ⁊ boneſte.nec de illo actu erubeſcit hõ qꝛ vult filios
ꝓcreare.nec in pꝛia volũtate appetit ſᷣ caſta. Sʒ ni
ſi intueniret remediũ mr̃imonij.tũc eẽt inoꝛdinatio.

nõ ſolũ in ſenſualitate bᷣ etiã i rõne.⁊ ſic ſꝑ eẽt pctm̃.

Vñ iſtis q̃tuoꝛ medijs oñdi pᷣt ꝙ actꝰ gnatie ẽ petij/
niſi excuſeti Ad ill qd obẽ ꝙ eſt cã pcti. dð ꝙ falſũ
eſt. qꝛ act?ille vm ſe nõ ẽ cã niſi plis.ſed rõe pᷣme tñſ-
greffiõis plẽ gñari ñ ↄtingit ſine culpa ſua ñ gñant.
qꝛ nõ ꝓpter culpã gnant᷑.ᷣ ꝓpt᷑ culpã pmi ꝑentis na
ſcit ples peccatrix. Ad ũllð qd obꝛ de pᷣmis motibꝰ ⁊ 2

H

1

põt dici ꝙ añcedũt actũ ↄiugalẽ.nec ſꝑ ſunt peccata

vtputa qñ ſurgunt ex cogitatione oꝛdinsta. vtpote

.

S

dong
netrino⸗
etelunt
nchhech
Gſtan
trtet
ginacis
futumn.

4

4

ſamgit
Eſta
gudict
ctzapil
zoangll
Nainns⸗
(o wiite
ſchanas
ſpdvlgont
ſinepecat
rerthCul
llee gvita
ingrecinin
nonentend
golcunt.
holounte
nialoa co
ſomicaton

pellkin⸗
Minorguna

tprlvsta
Nl Jyfrni
inecgcri
onioviti
Nenten
Aqnoge
cweaſer
minsbom
itutnck
Amnoregeon
feptinente
teſcnun

breneccet
Ateſtbe
gallgt Ou
tteſea
uſtonpiu
maongli
eülane⸗
heruſtt
petgtnirch
utone
Aeudipg
cofmit
ſctenn al
ityrea
(
ra

abꝛabain cogitaret cogne
niin Lolem. 2 tunc ſi coghoſecre vxoꝛem vt aecipe-⸗ n ðð
an 5 A id ild auodleim. moucret non peccaret. riutn et ideo veniale peccatumm.e HH
mun ſ Hon eng ho ageſnedim peccato excs Aa ülud quoch ee e in boc oꝛdinatur.
äſpanſ matrimonium interueniret. ? qð alias cſſet ni im eſt. dico ꝙ atinentiam ſern nentia ꝙ maius⸗ 32
eien remedium õä diſterchti moé ſeg non pꝛol en rebet cruare otingit ſine R 27
ilanfi ta. Hoc em̃ eſt in anenmacienoni r Ai are otinentia nas K A n andeon obijcitur 28
ini nochcunreret alia vo liberant releaime Bon el tgeus amninoꝛ, aleer ſne eulna di
Wüdn m quis eſt lapſus. ꝓ tan erant a peccato in quocd icie ratione cuius ten a maioꝛi.qꝛ ibi eſt actꝰ iu
Zl quia actus de ſe in dr Fiuang aũt pꝛeſtat remedium ris continentie. etur excuſat᷑.non röne amg
ntupecr. ES “ ¶ Queſtio.ij. „ gebſit ſi coire cum vxoꝛe ratione ↄcupi „ —
sabtint Atruʒ coitus coniugalis canſa ſ. „ e 2 bab nogale pctĩ: Et ꝙ nõ vid piſcẽtie ſacian/
tnagfta de poſſit eiſe ſine omni pctõ ve ornicationis vitan / tiane * in Ira. Coniugalis ↄcubi get. aꝛ Aug. vicit
Nntiſni W dn Aug. ? habe ere venial ce w no vicet. aneſen eg cun oine⸗ pterthon: fice vcupie ſa
cicfun ieti ↄcupiſcentia vtunt᷑ inuicem ocqubd giugati lectan in voiru noenmigekettongt .
e Nrl creandi liberos k inuicem vltra neceſſitateʒs ari in coitu ↄiugali rati pᷣm videt᷑ ratione.qꝛ de ·
untinmg Pen iberos. ponam in his ꝓ qui ceſſitate,z c oitu ↄiugali ratione boni matrime d de.⸗
e dicimus. dimi lam in his ꝓ quibus quotidie atum non eſt. nec ve boni matrimonij pec
mnugen ſe C¶ 8. dimitte nobis debita noſtra. ¶ quotidie voluntas act? nec velle delectari. qꝛ ſi actꝰ b ij pec
Puecmme⸗ Sen vij. iterum reuertimini in i ta ¶ Item. j.q ad; bo nõ ꝓp bona. g vr c. ¶ 3 bonꝰ? et
