qtum ad moꝛtem xpi Ex his patet quare in lege ſufficiebat ſola ſdes.modo vᷣo nõ.facit em hoc certituto di
uine diſpoſitönis. obijcitur de adulto.dᷣm e vterq; excuſat᷑ a pꝛecepto. ſed adultus habet gratiam pe/ 43
nitentie ad quam ſe diſponit ꝑ ↄtritõnem que diſponit ad illam gratiam. ⁊ illa ſupplet locum baptiſmi.par-
uulus nõ. ideo poteſt diſponi ad gratiã alterius ſacramenti anteqꝙᷓ ad gratiam baptiſmi. ⁊ ad illam non põt
diſponi niſi ꝑ ſacramentu.ideo moꝛit᷑ ſine gra. ⁊ mnoꝛit᷑ in culpa.⁊ ideo damnat᷑.Odð obijcit ey fidem paren⸗
tum reputat ſuam. dᷣm ꝙ non facit niſi virtute ſacramenti.Ad caſum quem ponit patet reſponſio. Diſtin/
guendũu em̃ eſt vt pᷣdictum eſt. Ad vltimũ quare antiquitꝰ ſaluabant᷑ in fide pentum ⁊ nõ modo iam patꝭ rñe

A, ſponſio.nec ſequit᷑ ꝙ tũc melioꝛis ↄditõnis eſſet.quia nullus ſtatꝰ ẽ melioꝛ ꝓpter generalitatem remedij.ꝑti
nnthh culan autem ꝑſone ↄditio põt eſſe deterioꝛata.deus aũt in inſtitutõne ſacramentoꝝ ſtatum ↄcernit genera ⸗
on lis eccleſie.non ꝑticularis perſone.⁊ quoniã certitudo remedij maioꝛ eſt ⁊ ↄmunioꝛ eſt in ſacramento q; i fi⸗
oin dei merito. ideo patet illo.
e ¶ Firmiſſime tene paruulos qui vel in ⁊c. Dicit Aug. paruulos nondum baptizatos eterno ſupplicio cru

ciandos. Aidet᷑ falſum dicere. quia paruuli nibil ↄmiſerunt. nec actualiter ad aliquid conuerſi ſunt. ſev pe.·
nime ſunt inculpandi. ergo pena eoꝛum debet eſſe mitiſſima. .dicendũ ꝙ ſicut dicunt magiſtri puuli non
mitiſſima. banc auteʒ vocat Aug.ſuppliciũ.licet impꝛopꝛie.nõ quia vꝛantur igne.vel quia coꝛrodantur ver-
me.ſed quia in illis bec ipſa carentia.magnum eſt ſupplicium. ꝛopten remoꝛſum autem pa nninon we⸗

na ignis debetur delectatõni ⁊ ↄuerſioni.ergo non debetur eis. Item paruuli nõ potuerũt vitare culpa. &Omi·
na. ggil 4*%
habent penam ſenſus.nec qtum ad ignem nec qtum ad vermem.ſed ſolum penam damni.⁊ ideo pena crit
duuraurg diuino iudicio ⁊ miſcdia faciente.ſtatu quem babebunt contenti erunt. Sed boc alibi plenius di-

4

f¶Oꝛ fideliũ oſoꝛtio
non ſepant᷑. Nidetur
male dicere.qꝛ nõ fit
oꝛatio niſi ꝓ peccato/

ribus. ſi eccfia oꝛat
ꝓ ꝑuulis.reputat eoſ

peccatoꝛes.& facit in/

iuriaʒ ſacro baptiſmi
uaſi nõ purificet.
45

do ꝙ nõ iõ oꝛat ꝓ

eis vt ipſi indigeãt.ᷣ

vt oñdat ꝙ ſt ð eꝰgre
mio ⁊ eꝰfilij. Hec fru

ſtra oꝛat.qꝛ oꝛatõnes

ille ꝓ puulis ſunt gti⸗

arũ actões.ꝓ indigẽ/
tibus vᷣo ſuffragia cõ

putant᷑.qꝛ alijs ꝓſũt.

¶ Quia ſi a fena bo
mines ꝑ baptiſmũ li/
berarent᷑.ipam puta/

rent baptiſmi preci/
um. Videtur ꝙ illud

nnlium ſie negnent Solet etiam queri de illis qui iam ſanctificati ſpiritu

ens.quia ſi baptiſmꝰ
reſtitueret coꝛpus in

oimodam puritatez.
inde baberet bo im/

moꝛtalitatem. et hoc
eſt pꝛeimiuʒ baptiſmi
⁊ pars beatiudinis.
.bom ꝙ immoꝛta⸗
tatem ſiue ſanitateʒ
carnis poſſet baptiſ⸗
mus duplir reſtitue/

re.aut ita ꝙ ibi darek
gratia ↄſummata. et
hoc nihil aliud eẽt q;

minus nõ decreuit fa
cere.quia vult ꝙ vo/

luntas pueniat ita li
bere vt inſtituta ẽ ab
initio. Si autem fie-
ret imoꝛtalitas in car

ne. non eriſtente per⸗
fecta gratia in aima.
tunc poſſet ibi eſſe er

roꝛ ⁊ rõ deuiandi.q̃a
appeteret hꝰmõi me⸗
dicinam ſpiritualen
ꝓPter remedium coꝛnꝛ
poꝛale.⁊ ita in ſalute
coꝛpoꝛis deoꝛdinaret᷑

⁊ infirmaretur. quod
non eſt vueniens.

2
P

vteris matrum viuere incipiunt et ibi moꝛiuntur. vel
de matribus nati ſine ſacramento baptiſmi de hoc ſe⸗
culo tranſeunt.eterno ſupplicio puniendos.quia ⁊ ſi a
pꝛie actõnis peccata non habuerũt. oꝛiginale tam̃ pec⸗

catum traxerũt carnali cõceptõne.et ſicut paruuli qui
ſine baptiſmo moꝛiunt᷑ infidelium aſcribunt᷑ numero.

ita qui baptiʒant᷑ fideles dicunt᷑. Quia fidelium con⸗
ſoꝛtio non ſeparantur cum oꝛat eccleſia ꝓ fidelibus de
functis. Fideles ergo ſunt non ꝓpter virtutem. ſed fi/

dei ſacramentum. VUnde Augꝰ. Paruulũ ⁊ ſi nonduʒ

fides illa que etiam in credentium voluntate conſiſtit
iam tamen fidei ipſius ſacramentum.i.baptiſmus fi/

delem facit. ſicut credere reſpondet᷑. ita etiam fidelis

vocatur.non rem ipſam mente annuendo.ſed ipſiꝰrei

ꝑcipiendo ſacramentum.

re ſacramentum.Et inquirit quid ſacrm in his efficiat

ſiue conferat.

cum fide ⁊ charitate ad baptiſmum accedunt quid eis
ↄſerat baptiſmnus. Nihil em̃ eis videt᷑ pꝛeſtare.cũ ꝑ fi⸗

dem ⁊ contritõneʒ iam remiſſis peccatis iuſtificati ſint
Ad quod ſane dici poteſt eos quideʒ per fidem ⁊ con⸗
tritionẽ iuſtificatos.id eſt a macula peccati purgatos.

7 q debito eterne pene abſolutos.tamen adhuc tene⸗
ri ſatiſfactõne tempoꝛali q̃ penitentes ligant᷑ in eccle⸗
ſia.Cum autem baptiſmum ꝑcipiunt.⁊ a peccatis ſi q̃
interim poſt conuerſionem traxerunt mundant᷑.et ab
exterioꝛi ſatiſfactione abſoluuntur.et adiutrix gratia

omniſq; virtus in eo augetur vt vere nouꝰ? homo tůüc
dici poſſit. fomes quoq; peccati in eo amplius debili⸗
daꝛe gloriã. quod do- tatur. Ideo Hieronimus dicit ꝙ fides que fideles fa⸗
cit in aquis

Aug. ad. Boni
facium.

Hiero.
aptiſmi datur vel nutritur. quia non hbo⸗
benti aliquando ibi datur? iam habenti vt pleniꝰ ho⸗
beat datur. Sic ⁊ de alijs intelligenduʒ eſt. Qui ergo
mundus accedit. .ibi fit mũdioꝛ.⁊ om̃i habenti ibi am⸗-
plius datur. &ρvo omnis exterioꝛ ſatiſfactio ibi rela ,/
xetur. Ambꝛo. oſtendit ſuꝑ ilum locum.ſine peniten⸗
tia ſũt dona dei ⁊ vocatio dicẽs. Gfa dei in baptiſmo
non requirit gemitum ⁊ planctum vel aliquod opꝰ.et
om̃ia gratis condonat. Q quidem de exterioꝛi gemi
tu vel planctu accipiendum eſt. Nam ſine interioꝛi ne

O ibi exterioꝛ

ſatiſfactio di

mo adultus renouatur.ſed exterioꝛes ſatiſfactöõnes et

afflictõnes ſcilicet ſoꝛdes penitentium ibi dimittütur.
Aultum ergo confert baptiſmus etiam iam p fidem
Acolumba poꝛtatur in archam. ante intꝰ erat iudicio
dDei. ſed nunc etiam iudicio eccleſie intus eſt. Cum vo
in baptiſmo peccatum deleatur. et ſatiſfactio exterioꝛ:
inmmputetur. querit᷑ cur penalitas cui ꝓ pctõ addicti ſu⸗
mus nõ tollat. Hoc ideo tradũt fieni ſcti.qꝛ ſi a pena

hoĩes ꝑ baptiſmum liberarent᷑ipᷣaʒ putarẽt baptiſmi

np

. „* 4 .
— 9 . — =-—
. .
6 .
.
s — . .

pꝛecium.non eternum regnuʒ.ideo ſoluto reatu peccati.tempoꝛalis pena tm
manet.vt illa vita ſtudioſius queratur que erit a penis omnibus aliena. JG
etiam manet vt ſit fideli ⁊ certandi materia.⁊ vincendi occaſio.qui non vin/
ceret ſi non pugnaret.nec pugnaret ſi in baptiſmo fieret immo H

ꝛtalis.
¶ Muerit quid in his qui habent rem baptiſinus ſignificet. 1

¶Siquent cuius rei bap tiſmꝰille ſit ſacramentũ qui dat᷑ iã iuſto.dicimꝰſacra
mentũ eſſe ⁊ rei que pceſſit.i.remiſſionis ante ꝑ fidem date.⁊ remiſſionis tẽ/
n poꝛalis pene ſiue peccati ſi habet᷑ qð interim cõmitti.⁊ nouitatis ac omnis
gratie ibi pᷣſtite. Om̃is etem rei ſignuʒ eſt cuiꝰcauſa eſt. NHec mireris rem ali⸗
quando pᷣcedere ſacramentũ.cum aliqñ etiaʒ longe poſt ſequat᷑.vt in illis qͥ
ficte accedũt.quibus cuʒ poſt penituerint incipiet baptiſmus ꝓdeſſe.in qͥbꝰ
fuit baptiſmꝰſacrjm huiꝰſanctificatõnis quã penitendo habent. Sed ſi nun/
q; peniterent. neca ſigmento recederent. cuiꝰrei ſacramentũ eſſet baptiſmus
ab illis ſuſceptus:poteſt dici rei que ibi fieret.ſi non coꝛum enoꝛmitas impe⸗

dirtet. Mã
¶ Querit ſpecialiter de effectu baptiſmi in paruulis vtrum recipiãt dona
vVirtuum. l m—

Selet etiam queri ſi paruulis in baptiſmo datur gratia.qua cum tem paha/
buerint vtendi libero arbitrio poſſint velle ⁊ curꝛere:De adultis em̃ qui di⸗
gne recipiũt ſacramentũ non ambigit᷑ quin gratiam operantem ⁊ cooperan
tem ꝑceperint.que in vacuũ eis cedit.ſi per liberum arbitriũ poſt moꝛtaliter
deliquerint.qui merito peccati gratiam appoſitam perdunt.vnde dicuntur
ↄtumeliam ſpirituiſancto facere.⁊ ipſum a ſe fugare.De paruulis vᷣo qͥ non⸗
dum ratõne vtunt᷑ queſtio eſt.an in baptiſmo receperint gratiã qua ad ma/
ioꝛem veniẽtes etatem poſſint velle ⁊ operari boſnum.

¶ Determinat m veritatem ? opinionrnm. n

(NDigetur ꝙ non receperit.quia gratia illa charitas eſt ⁊ fides que voluntatẽ
peꝛeparat ⁊ adiuuat.Sʒ quis dixerit eos accepiſſe fideʒ ⁊ charitatem? Si ve
rro gratiam non receperint qua bene operari poſſint cum fuerint adulti. non
ergo ſufficit eis in hoc ſtatu gratia in baptiſmo data.nec per illã poſſunt mo⸗
do boni eſſe niſi alia addatur.que ſi non additur non eſt ex eoꝛum culpa. qᷣa
iuſtiſicati ſunt a peccato. Quidã putãt gratiaʒ operantẽ ⁊ cooperantẽ cun/⸗
ctis paruulis in baptiſmo dari in munere non in vſu.vt cum ad maioꝛem ve
nerint etatem ex munere ſoꝛtiant᷑ vſuʒ.niſi per liberũ arbitriuʒ vſum mune⸗
ris extinguãt peccando.⁊ ita ex culpa eoꝛum eſt non ex defectu gratie ꝙ ma⸗
D li fiunt. qui ex dei munere valentes habere vſum bonum. per liberum arbitri
etme um renuerunt ⁊ vſum pꝛauum elegerunt. ll
NN ””MM
* intelligentiam eoꝛum que magiſter dicit ¶ Atrum baptiſmus flaminis ſine baptiſmo fluminiſ
n parte iſta duo pꝛincipaliter queruntur. ſufficiat ad ſalutem.Et ꝙ non videtur.pꝛimo auto/
Pꝛimo queritur de ſanctificatõne adultoꝛũ ritate domini. Joh.iij.niſi quis renatus fuerit ⁊c.
pꝛeter baptiſmum. Secundo queritur de ſanctifica⸗/ (Sechnullus ſic renaſcitur niſi baptizet᷑ baptiſmo a⸗/
tione paruuloꝛum in baptiſmo.¶ Circa pꝛimũ que- que.ꝙ nullus intrat in regnum celoꝝ ſine baptiſmo
runtun tria. cum enim ſanctificatio et purificatio fi- gaque.i baptiſmus flaminis ſiue ſpũs non ſufficit.
at triplici baptiſmo vt dicit magiſter.ſcilʒ fluminis. tem hocipſum ꝓbatur exemplo.qꝛ Act᷑.x.dicit᷑

„

ſaminis. ſanguinis. querit᷑ de his tribus. Pꝛimo q cq coꝛneliꝰ?⁊ qui cum eo erant pꝛius receperunt ſpiri

tum ad effacaciam. Secundo qᷓtum ad pꝛeeminen. tumſanctum et poſtmodum baptiʒati ſunt baptiſ/
an eoe. ↄuenientiam. mo aq̊.g ſine hoc nõ eſt ſalꝰ. ¶ Itẽ ſi aliqs poſſʒ ſal
g nari ſine baptiſmo ad.maxie vẽ de paꝛuulo cui citiꝰ

—

47

cbzʒz ex miſericoꝛdia dei ſubueniri. ſed paruulus qui
nõ ẽ renatus aq̃ damnat᷑ ſicut dicit Augꝰ.in libꝛo de
fide ad Petrũ.⁊ habet᷑ in litera.firmiſſime tene ⁊c̃.
ergo nullus aliꝰſine aquc baptiſmo quantumcunq;ʒ
aliter baptiʒatus ſit ſaluari poteſt. ¶ Itez ſi aliter ꝙ;
per baptiſmũ aque poteſt quis ſaluari. ergo baptiſ/

mus aque non eſt ſacramentũ neceſſitatis.eꝛgo non

eccant qui nolunt baptiʒari. ſed hoc eſt manifeſte
falſum. ergo ſine baptiſmo aqᷓ nõ ẽ ſalus. & nullꝰali/
us ſufficit ſine hoc.¶ Contra. Joh.xj. om̃is qui vi/
uit ⁊ credit in me non moꝛietur in eternum. ſed iuſti
credunt ⁊ fideles ſunt anteqᷓ; baptizant᷑.ergo ſi moꝛi
antur in tali fide.non moꝛiunt᷑ in eternum. ¶ Item

Ambꝛoſiꝰdicit ⁊ habet᷑ in litera.ille quem regenera/

turus eram.gratiã quaʒ popoſcit non amiſit.& ille qͥ
moꝛtuus erat non regeneratus.erat ſaluus ſine ba-/
tiſmo aq̃.ergo baptiſmus penitẽtie ſine iſto dat ſa/
utem. Iteim gratia gratum faciens eſt diſpoſitio ſuf

ficiens ad ſalutem. diſpoſitio aũt ad gratiã eſt in to/

to coꝛde ad deum redire.⁊ ab erꝛoꝛc diſcedere.et he c

totũ poteſt eſſe ꝑ dei gratiaʒ ſine baptiſmo flumin:æ.

ergo aliqͥs ſolo ſpũſſancti baptiſmate ſaluari poteſt.
Seem wpter qd vnũqdq; ⁊ illud magis.ſed baptiſ
mus fluminis ſine aqua non ſanctificat niſi ꝑer ſpm̃.
ergo ſpũs magis ſanctificat ⁊ facit dignum vita eter
na. Si ergo aliquis babeat baptiſmũ flaminis habet
ſanctificatõneʒ. ⁊ qui hoc habet.habet qð ſufficit ad
ſalutem.g ⁊c. Si tu dicas ꝙ nemo põt habere bap/
tiſmum flaminis niſi pꝛius baptizetur baptiſmo aq̃
oſtendit᷑ eſſe falſum. Pꝛimo.quia deus nullum obli
gat ad impoſſibile.⁊ iterum.nulli ſe negat requiren/
ti ipſum.ſi ergo aliquis qui non põt baptiʒari ad de
um conuertit᷑.deus conuertit᷑ ad ipſum.ſed hoc non
eſt niſi per collatõnem ſpũfſancti.⁊ hoc eſt baptiʒari
baptiſmo ſlaminis.ergo ille poteſt haberi ſine alio.
*. dm ꝙ baptiſmus flaminis ⁊ baptiſmus flu⸗
minis vterq; eſt neceſſarius ad ſalutem. Sed pꝛimꝰ
eſt neceſſarius non qꝛ ſit in pꝛecepto.ſed quia ſine il/

lo nullus liberat᷑ a peccato.Et qm̃ om̃s peccatoꝛes
naſcimur.⁊ nullus ſaluari poteſt niſi liberet᷑ a ꝑcca.

to.iõ nullꝰſine baptiſmo flaminis neq; paruus neq;
magnus poteſt ſaluari. Baptiſmus aũt fluminis ſi/
ue aque eſt neceſſarius.quia deus inſtituit.⁊ quia in
ſtituit ſub pꝛecepto.⁊ qm̃ que pꝛecepta ſunt.ſunt ne
ceſſaria ad ſalutem.ideo talis baptiſmus eſt ad ſalu⸗
tem neceſſarius. Sed qm̃ deus neminem obligat ad
impoſſibile ex ſuo pꝛecepto.vt dicit Hicro.Et iterũ.
8 quis non poteſt faccre.ſi velit facere.reputat᷑ eiꝓ
cto.ſicut dicit glo.ſuꝑ illud gv.etem̃ in coꝛde iniqui
tates operamini ⁊c.qð non potes facere ⁊ vis. deus
factum reputat.ideo baptiſmus aque non ſic eſt ne/
ceſſarius.quin ſi aſſit voluntas.⁊ deſit poſſibilitas.ñ
ſaluetur aliquis ſine ipſo. Concedendum ergo eſt ꝙ
baptiſmus flaminis ſine baptiſmo fluminis ſufficit.
dum tamen homo habeat voluntatem.⁊ pᷣpediatuꝛ
vt ante moꝛtem non recipiat pꝛepediente neceſſita/
te ſicut oſtendunt ratõnes vltime.Concedenduʒ eſt
nibilominus ꝙ nullus ſine hoc poteſt ſaluari.ſi poſ-/
ſit ⁊ negligat baptiʒari.⁊ hoc eſt qdð dicit Auguſti.q;
quis poteſt ſaluari non percepto ſacramento baptiſ
mi.ſed non poteſt ſacramento ↄtempto.tunc autem
ↄtemnit.cum baptiʒari poteſt.et locus ct tempus ſe

offert. ⁊ neg igit.⁊ tunc etiam pr uatur bapt ſmo fla
minis.quia a gratia cadit. 72
de domini mandato.⁊ ad illud de coꝛnelio iam patet
reſponſio.quia vtrunq; intelligitur in eo qui faculta
tem habet ⁊ non pꝛepedit᷑ neceſſtate. Mam coꝛncli⸗/
us locum ⁊ tempus habebat.⁊ domini mandatũ af⸗
firmatiuũ eum qui poꝛtat obligabat. CA
obijcitur de paruulo q; tunc paruulꝰmaxime nõ ba⸗/
ptiʒatus poterit ſaluari.dᷣm ꝙ paruulus ſi haberet
baptiſmum flaminis ſine baptiſmo aque nunqᷓ; dã/
naretur. Oꝛ ergo damnat᷑ hoc eſt quia pꝛiuatus ba⸗/
tiſmo aquec.caret gratia ſpũſſancti.quia aliter ad ã⸗
tiam non poteſt diſponi quantũ eſt de iure cõmuni.
niſi deꝰ faciat de pᷣuilegio ſpeciali ſicut in ſanctificat
in vtero. Sed adultus de ſententia ↄmuni poteſt per
fidem ⁊ doloꝛem de peccatis ad gratiam diſponi. vm
illð Eʒech.xxxiij.qᷓcunq; hoꝛa ingemuerit peccatoꝛ.
vita viuet ⁊c.vnde non eſt ſimile.quia vnicuiq; pluſ
valet fides ſua qᷓ; aliena.⁊ ita adulto plus valet vo/
luntas ſua qᷓ; paruulo voluntas aliena. Nec damna
tur paruulus ꝓpter tranſgreſſionem pᷣcepti. ſed pꝛo/
ter culpam oꝛiginalis que remanet non deleta.
(25 vltimo obijcitur iam ſolutum eſt. quia dicit
ſacramentum neceſſitatis.non quia ſine ipſo nõ poſ
ſit homo ſaluari.ſed quia ad hoc tenetur ſi poteſt.et
hoc neglecto non poteſt ſaluari.

¶ De pꝛeeminentia iſtoꝛum.⁊ querit᷑ quis baptiſmus
ſit dignioꝛ.vtrum baptiſmus aque vel ſanguinis.Et
ꝙ aque videtur.quia Damaſcenꝰdiſtinguit nouem
genera baptiſmatum aſcendendo gradatim.⁊ in vl/
timo ponit baptiſmum aque ſiue fluminis.ergo ſi g/
datim aſcendit. ſicut patet in alijs differentijs.vide/

tur ꝙ illð qð vltimo ponit eſt enſgins. ſed vltimo

ponit baptiſmum aque.ergo ⁊c. ¶ Item baptiſmuſ
aque habet efficaciam a paſſione chꝛiſti.ſed baptiſ/
mus ſanguinis a paſſione martyris.ſed maioꝛ ⁊ no/
bilioꝛ eſt paſſio chꝛiſti ⁊ eius virtus qᷓ; paſſio marty⸗

ris ⁊ eius virtus.ergo maioꝛ eſt efficacia baptiſmi a/

que qᷓ; baptiſmi ſanguinis.ergo baptiſmus aque no
bilioꝛ. ¶ Item baptiſmus aque tribuit gratiaʒ gra/
tum facientem per quam acquirit᷑ aurea.ſed baptiſ-/
mus ſanguinis ducit ad aureolam quce eſt accidenta

le pꝛemium. ergo ſi pꝛemiũ ſubſtantiale pꝛeccllit ac-

cidentale.ergo baptiſmus oꝛdinatus ad meritũ ſub/
ſtantiale ⁊ pꝛemium pꝛecellit alium.⁊ ſic ⁊c. ,
Item remedium illud qdð plures curat ⁊ a pluri/
bus moꝛbis ⁊ periculoſioribꝰ ſanat melius eſt ⁊ vti-
lius.ſed baptiſmus aque plures perſonas ſanat.⁊ a
pluribus moꝛbis qᷓ; baptiſmus ſanguinis.quia ab
omni culpa tam moꝛtali qꝙᷓ; veniali. ergo eſt remedi⸗
um tmelius ⁊ vtilius.ergo nobil⸗ Aoͤen. MNume.
vij.ſuper illud tolles thaurum ⁊c̃. GOlo. Baptiſmus
in ſanguine purioꝛes facit qᷓ; baptiſmus in aqua.ſed
baptiſmus ille eſt perfectioꝛ qui facit purioꝛem.ergo
baptiſmus ſanguinis eſt perfectioꝛ ⁊ nobilioꝛ bap⸗/
tiſmo aque. een Dañ̃.dicit ꝙ baptiſm? ſangui⸗
nis eſt valde bonꝰ⁊ venerandꝰ.qꝛ ſcdᷣis ſoꝛdibꝰnõ in
quinatur.ſed baptiſmus aque ſecũdis ſoꝛdibus in/
quinat᷑.ergo baptiſmus ſanguis ẽ ꝑſcctõꝛ ⁊ nobilioꝛ

Ad iullud qð obijcitur 48

50

anmknnl aae nnan
—
—
2 —,pz

—
S
—

=
= =

—
= = =

=
= –

—
—
=
=
= =
Se

—
S=
=
2 = S
2=
— =
= = S=

EE
—
E
S-
SE

E
—
=
—
2 —
=
2

=
S
= E*
=
= =-.

=ͤ e 2
= —
E E
= =
=

— =—
=☛ - == =
S =☛ - =
S== Se
SS. =

eggn.
ligl
Nle
1ahne
Gtite
der
ck gunci
beipenüt
mrlpocte

1

Gbyrſens
ins
Alr oen
tinti
eppſi⸗
tionige⸗
ſatweino
hnpiin
Adape⸗
ronerrm
ſonn
aabipinn

5§K1

52 tyrij ſicut oſtendũt ratõnes inducte.

baptiſmo 4Aque. (Itez ꝓceſſus ẽ ab imperfecto ad
pfectum.ſed a baptiſmo aq̃ᷓ ad baptiſmum ſangui/
nis ſiue martyrij recto oꝛdine procedit᷑.⁊ non retro/
ceditur.à ille baptiſmꝰ in quo eſt ſtatus perfectõnis
eſt digoꝛ. ¶ Item qð pꝛoximiꝰeſt fini ẽ certiꝰ ⁊ ef/
ficacius ⁊ ponit in altioꝛi gradu illud eſt ſimpliciter
nobilius ⁊ melius. et tale eſt baptiſmus ſanguis.q̃a
ſtatim introducit in gloꝛiam ſinc impedimento. nec
tm̃ acquirit gloꝛiã.ĩmo gloꝛiã eminentem.ergo ⁊c.
*. d ꝙ dignitatis pꝛecminẽtia in his baptiſma/
tibus conſpicit᷑ ex conſideratõne cffectuum eoꝛum.
vtriuſq; aũt effectus ſcʒ ſanguinis ⁊ fluminis eſt et ĩ
liberando a malo.⁊ in oꝛdinando ad bonum.⁊ vtro
q; modo ſe habent ſicut excedentia et exccſſa. Mam
maioꝛ effectus ſiue efficacia in liberando a malo po/
teſt eſſe vel extenſiue vel intenſiue.Si extenſiue.ba/
ptiſmus aque excedit.quia plures ꝑſonas liberat.et

a pluribus moꝛbis.quia a peccato moꝛtali ⁊ veniali

aptiſmus aũt ſanguinis liberat paucos.et ſolum
a veniali liberat a moꝛtali non.qꝛ pꝛeſupponit cha/
ritatem.aliter nihil valeret ad ſalutem. Similiter in
oꝛdinando ad bonum maioꝛ põt exceſſus attẽdi du/
pliciter. aut extenſiue.aut intenſiue.Si extenſiue.ſic
pꝛecellit baptiſmus aque.quia dat gratiã gratis da
tam ſcʒ caracterem.et gratiam gratũ facientem que
diſponit ad gloꝛiã ⁊ pꝛemium eſſentiale. Baptiſmꝰ
aũt ſanguinis gratiam gratũ facientem non tribuit.
ſed ↄſummat.nec tribuit caracterem per quẽ diſtin/
guit᷑ anima ⁊ pꝛeparat᷑ ad gratiam. Atroq; modo/
rum pꝛedictoꝛũ baptiſmus ſanguinis excedit inten/
ſiue ſicut excedit᷑ extenſiue. Nam efficacius et meliꝰ
liberat a malo culpe ⁊ pene.qꝛ omnẽ reſecauit.⁊. ſᷣm
potentiã.⁊ ſᷣm actũ.Similiter efficacius oꝛdinat ad
bonum.quia ſtatim introducit in gloꝛiã.⁊ perfectio/
rem ⁊ gloꝛioſioꝛẽ hboc baptiſmo baptizatus ↄſequit᷑
palmã. Reſpondendũ eſt ergo ad queſtioneʒ pꝛedi/
ctam ꝙ ſe habent ſicut excedentia ⁊ exceſſa. Si tam̃
queras qð magis pꝛecellat.credo ꝙ baptiſmus mar
Ad illud er/
go qð pꝛuno obijci᷑ ꝙ Dam̃.vltimo loco ponit ba/
ptiſmũ aque.bꝛeuiter eſt reſpondendũ ꝙ non ponit

vltimo pꝛopter boc ꝙ ſit dignioꝛ.ſed qꝛ eſt in intenti

one tractandi pꝛincipalioꝛ.⁊ qꝛ nomen baptiſmi ma
gis ꝓpꝛie habet. quia mundat ⁊ interius ⁊ exterius.
RA illud qð obijcit᷑ ꝙ baptiſmus aque habet effi⸗

caciaʒ a paſſione xpᷣi.ergo ⁊c.ddᷣm ꝙ argumentũ il/

lud deficit dupliciter. Pꝛimo quia paſſio chꝛiſti non
operat᷑ ibi ſᷣm totam ſuam virtutem. Scðdo etiã.qͥa
baptiſmus martyrij efficaciam habet a paſſione cri/
ſti.nullum em̃ martyrium efficax eſt niſi per illã. An
de Apo. vij. ſcribitur de martyribus. Mij ſunt qui ve
nerunt ex magna tribulatõne.et lauerũt ſtolas ſuas
⁊ dealbauerũt eas in ſanguinc agni.non tm̃ in ſuo.ſᷣ
etiam agni. Ratio aũt quare efficaciam habent ma/
loꝛem eſt.qꝛ in baptiſmo ſanguinis amplioꝛ et pleni
oꝛ eſt imitatio ⁊ pꝛofeſſio paſſionis chꝛiſti q; in bap/
tiſmo aqᷓ. Maʒ ibi eſt pꝛofeſſio vᷣbo ⁊ ſigno ſine actu.
hic autem nõ ſolo ſigno ⁊ actõne.ſed ⁊ paſſione.An
de in baptiſmo aque moꝛs ſigtur.hic autem ſuſcipi/
tur.vnde quia expꝛeſſioꝛ eſt ibi pꝛofeſſio fidei.ideo ef
ficacioꝛ. AUnde Aug.loquens ad Foꝛtunatum de cõ
aratõne hoꝛum baptiſmatũ dicit. Baptizatus cõ⸗/
fitetur fidem ſuam coꝛam ſacerdote:martyr coꝛaʒ ꝑ/

.

nis non eſt ſacramentum.

—III

—
ſecutoꝛe. Ille poſt pꝛofeſſionez aſpergitur aqua.bic
aſpergitut ſanguine. Ille manꝰ impoſitõne pontifi/
cis accepit ſpm̃ſanctum.hic templum efficitur ſpiri-
tuſſancti.⁊ ita patet ꝙ illud pᷣcellit Altima duo nõ

pꝛobant ꝙ ſit efficacius ſimpliciter.ſed ꝙ; ſit ad plu/

ra.quia ad gratiam gratum facientem.⁊ ↄtra moꝛtẽ
culpe.hic autem qᷓ;uis non det gratiam. tamen ip̃am
ↄſummat. Muis enim baptiſmus ſanguinis nõ au/
ferat culpam.aufert tamen ↄmunem poſſibilitatem
ad culpam.⁊ hoc maioꝛis eſt ꝑfectõnis qᷓ;ᷓ delere cul⸗/
pam.⁊ dimittere poſſibilitatem ad culpam. imo in/

clinatõnem.

Ee hoꝛum cõuenientia.⁊ cum baptiſmns aque ſit

baptiſmus ⁊ ſacramentum.queritur vtrum baptiſ/
mus ſanguinis ſaltem ſit ſacramentum.Et ꝙ nõ vi⸗
detur.quia ſupꝛa diſtinctõne.iiij.dicit magiſter ꝙ ſa⸗

cramentum baptiſmi celebꝛatur tm̃ in aqua non in

aliquo alio liquoꝛe.ſed ſanguis nõ eſt liquoꝛ eiuſdeʒ
ſpeciei cum aqua.ergo ⁊c. ¶ Item ſacramentuz eſt

ſignum expꝛeſſuʒ eius qð fit interius.ſed ſanguis po

tius coꝛpus inficit qᷓ; purificet.ergo cum interiꝰ ani/
ma non inficiatur ſed purificetur. baptiſmꝰ ſangui/
tem ſacramentũ no/
ne legis efficit aliquid ſiue confert aliquid interiꝰali⸗
quo modo.ſed ſanguis exterioꝛ ⁊ perſecutio extcrioꝛ
non efficit interius.ſed potius reſpicit bonitateʒ ab
interioꝛi. ergo ⁊c. ¶ Item om̃e ſacramentum eſt in/
ſtitutum.quia ex inſtitutõne figurat. hoc autem non
eſt inſtitutũ. nõ eſt ſacramentũ. ¶ Contra. Sacra/
mentum eſt inuiſibilis gratie viſibilis foꝛma.ſed hoc

eſt i martyvꝛio.quia eſt ſignum gratie inuiſibilis ĩ coꝛ

de.⁊ manifeſtat᷑ amoꝛ dei per ſanguinis effuſionem.
ergo ⁊c. ¶ Item ſuper illud Romañ.v. Qui eſt foꝛ⸗
ma futuri.glo.de latere chꝛiſti doꝛmientis fluxerunt
omnia ſacramenta ex quibus foꝛmatur eccleſia.et h̊
dicit quia inde fluxerunt ſanguis ⁊ aqua.ergo vide/
tur ꝙ ita accedit ad ratõnem ſacramenti baptiſmmus
ſanguinis ſicut aque. ¶ Item q participat nomẽ
ſpeciei participat nomen generis.ſed martyꝛiuzʒ ſiue
effuſio ſanguinis dicitur baptiſmus.ergo debet dici
ſacramentum. ¶ Juxta hoc queritur cum multa ſint
genera martyꝛioꝝ. pter quid martyrium docat᷑ ma
gis baptiſmus ſanguinis qᷓ; ignis vł alterius ellemẽ

ti.cum om̃ibus ſint ſancti paſſi. Et iterum cum mul-

ta ſint gencra baptiſmatum ſicut dicit Pamaſce.ſcʒ
ix.videtur ꝙ magiſter inſufficienter tangit tm̃ tria.ſ.
baptiſmũ penitentic.baptiſinum ſanguinis.et ba/
ptiſmum aque.videtur eniʒ ꝙ aut magiſter diminu
tus ſit. aut Hamaſcenus ſuperſtuus.¶ Rꝰ.dicendũ
ꝙ baptiſmus ſanguinis non eſt ſacramentum. quia
dficiunt ei omnia que ſunt de ratõne ſacramenti.ſ.
repꝛeſentatio ex ſimilitudine.ſignificatio ex inſtitu⸗
tione.ſanctificatio ex vᷣbi pꝛolatõne.quoꝛuʒ quodli/

bet deficit vt in opponẽdo tactum eſt. ⁊ inſpiciẽti pa
tet.⁊ ideo ſacramentuʒ non eſt.

¶ Ad illud ergo qð ð
obijcitun ꝙ eſt inuiſibilis gratie viſibilis foꝛma. dicẽ
dum ꝙ ratio iſta truncata et ſupplenda eſt ſicut ma⸗
giſter ſuppleuit.S di.j.ꝙ ſilitudineʒ gerat cauſa ex
iſtat. quoꝛum vtrunq; deficit in pꝛopoſito.

1 duls 5
qð obijcitur ꝙ ſacr̃a dicuut᷑ ꝓfluxiſſe dum pꝛofluxit

fanguis ⁊ aq̃.ddᷣm ꝙ ſanguis ⁊ aq̃ nõ ſigbant ſacra· Math.iij. ⁊ Luce.iij. Mar.j. Joh.j. ⁊ ſic q;tum ad et
mentũ eiuſdem generis.ſed diuerſa.nam aqua pꝛeſi ſignificatõeʒ ſunt quatuoꝛ.qᷓtuoꝛ autem ſunt q;tum en
gnabat ſacramentũ baptiſmi.⁊ ſanguis euchariſtie. ad purificatõnem.Eſt enim purificatio a culpa.⁊ ſic gen
vbi vere eſt ſanguis.⁊ ideo nõ opoꝛtet ꝙ verũ ſacrm baptiſmus peniteutie.Et a culpa ⁊ pena ſatiſfacto/ ite
baptiſmi ſit in ſanguine.qꝛ dñs nõ inſtituit in ſangui ria.⁊ ſic baptiſmꝰ aque.Et a ſequela.⁊ ſic baptiſmꝰi
ne ſacr̃m purgatõnis.ſed cibatõnis ⁊ refectõnis.iu⸗/ linguis igneis.Et ab om̃i miſeria.⁊ ſic baptiſmꝰ? ſan/ na
xta illud Math.xxvj. Hic eſt enim ſanguis meꝰ ⁊c. guis.⁊ ſic pʒ ꝙ in lege noua ſunt quatuoꝛ purifican/ du
7¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ꝑticipat nomen ſpẽi ⁊c.dð tia.⁊ in lege ante nouã ſunt q̃tuoꝛ ſignificãtia.et me. .
verũ eſt ſm ꝙ baptiſmꝰ? noiat ſpẽm ſacr̃i.⁊ hoc ꝗ gdium iungẽs bec illis fuit baptiſmus quo baptiſatꝰ Kan
em facit dum accipit᷑ ꝓ ſigno viſibili. Sʒ baptiſmꝰ fuit xpᷣs.vbi collata eſt vis regeneratiua aquis.⁊ ſpi
nõ tm̃ dicit᷑ ablutio exterioꝛ. ſed etiã purificatio inte ritus in columbe ſpecie deſcendit de celis.⁊ ſic patet Ra
rioꝛ. ⁊ hec nõ eſt ſpẽs ſacramẽti.qm̃ hec eſt non tm̃ in ꝙ in vniuerſo ſunt.ix.⁊ non plura nec paucioꝛa bap e
baptiſmo fluminis.S etiã flaminis ⁊ ſanguinis.vndð tciſmata. Patet etiam quare magiſter tm̃ tria nume⸗ h
qꝛ vterq; purificat.ideo nõ abſurde vterq; baptiſmꝰ rat.quia ſoluʒ de his loquitur que ſunt ad baptiſmi M
dr̃.⁊ aucte ſacre ſcripture.nã Luc.xij.de baptiſmo efficaciam quo ad purgatõeʒ a cupo).· “ Mnl
martyrij dẽ. baptiſmo habeo baptizari ⁊c. Et de bap J gien
tiſmo flaminis br̃ Act.j.vos aũt baptiſabimini ſpi/ Onſequenter querit᷑ de ſanctificatõne colla. alhln
58 ntuſctõ nõ poſt multos hos dies.¶ Ad illud qð qᷓ; ta paruulis p ſacramentuʒ baptiſmi. Et cir- nendiß
rit᷑ quare martyriũ dꝛ baptiſmꝰſanguinis ⁊c.dici pᷣt ca hoc tria pꝛincipaliter querunt᷑. Pꝛimo qᷓ duhn
ꝙ in martyꝛio ponit᷑ vita carnis.⁊ vita illa in ſangui ritur vtrum paruuli in baptiſmo recipiant ſanctifi/ Nn itt.
ne eſt ſᷣm qꝙ dẽ in lege moyſi.Ael dðʒ qꝙ h dicit᷑ quia catõnem.Scdo vtrum recipiant plene. Tercio vtꝝ enſ⸗
om̃e genꝰ martyrij ibi hʒ finẽ. Nam ab omibus alijs recipiat equaliter. ſaunt
S9 legimꝰ ſctõs int᷑dũ liberatos pᷣterq; a ꝑena giadij.Si anhe⸗
q̃rat᷑ ratio huiꝰpõt dici ꝙ h̊ genꝰpeneẽ a mala volũ ¶ Dueſtio. j. kKk ab
tate hois immediate.ſ̊ alia gencera penaꝝ ſunt a cre —— gſitgu
aturis ogantibꝰnãliter. ⁊ qiñ martyr deo obtempat ¶ Oꝛ paruulus nõ poſſi iuſtificari. videt᷑. qm Werũñ. inn
ↄgruũ eſt vt ei ad manifeſtatõez diuine bonitatᷣ ⁊ in de libe.arbi.dicit ꝙ duo ſunt ad ſalutem neceffaria. 2
teſtimoniuʒ ſue virtutis obtemꝑent cetera oꝑpantia ſcilʒ dans.⁊ libe.axbi.⁊ ſubiungit cãm. qꝛ nõ poteſt Gnn
p naturã. Mala aũt volũtas ↄtra deum nitit᷑.⁊ dño eſſe ſalus noſtra ſine voluntate ↄſentientis.quia nõ üſctur
reſiſtere vult.⁊ iuſto dei iudicio ſinit᷑ male agere cuʒ poteſt eſſe ſine gratia dantis. ſed in paruulo non eſt fik
vult.⁊ ideo nec eſt ↄgruũ vt martyꝛi ſubueniat᷑.neq; vſus libe.arbi.ergo nõ poteſt eſſe in eo ſalus. Aſtu⸗
vt carnifey ꝓhibeat᷑. Ael ideo deꝰ cereros martyres ¶ Item Aug. Qui creauit te ſine te.non iuſtificat te intl
huic pene ſubiacere diſpoſuit vt nullꝰeuadat.Mag ſine te. h̊ ẽ ſine actu tue voluntatis. ſ. d paruulꝰ bũc feſiee
em̃ cõgruebat de hac ꝙᷓ de alia. quia ab hac vnigeni/ non babet. ergo non põt iuſtificari. Zeem volun/ Uptin
tũ nõ eripuit.q̃d & mirũ eſt ſi alios nõ eripit.ne foꝛte tas paruuli non mutat᷑.ergo ſemp ſe babet vnifor/ ltͤ
ſeruus idcſmal dño ſuo. Pꝛiina tñ ratio vide · nmiter reſpectu gre. ſed deus ſemꝑ paratus eſt daꝛe. mt
Go tur melioꝛ.¶¶ Ad illud qdð obijcit᷑ vltimo ꝙ męr̃ tũñ ꝙ modo dat modo nõ.ſi boc eſt pter mutationem tel
ponit tria ⁊ Dam̃.ix.dᷣm ꝙ męfr nõ agit h̊ niſi i de ba in voluntate ſuſcipientis.ergo ſi in paruulo nõ mu/ in
ptiſmo qᷣ purificat. buc opꝛehendit ſub triplici dif⸗ tatur voluntas.non recipit rem. Si dicas ꝙ parun/ sde
ferentia.Ham̃.aũt accipit dr̃ias baptiſmi.⁊ qtuʒ ad lus diſponit᷑ non actu ſuo ſed fide offerentiũ.eſto ꝙq; Ntmoti
purificatõeʒ.⁊ qᷓtum ad ſignificatõeʒ.ideo ponit. ix. illli eſſent infideles.tũc ergo paruulus damnaret᷑. insa⸗
quoꝝ ſic pẽ t patere ſufficientia. Mã baptiſmata ꝑti· ¶ Itez in ſacramento ſiãficatio ancedit ſanctificati ooht
cularia ad ſigficatõʒ fuerũt añ legem nouã. In lege onem. ergo nõ exñte ſiãficatõne nõ eſt ſanctificatio. fertboe
aũt noua ad puꝛificatõs. Pꝛima qᷓtuoꝛ ſunt.ᷣm qᷓtu/ ſed paruulo ſacramentũ non ſignificat.quia nihil fa (ſocnun
oꝛqꝗᷓ p̃figurant᷑ in baptiſmo. In baptiſmo em̃ eſt aqᷓ. cit in intellectum eius venire.ergo paruuluʒ nõ ſan· (ern
eſt ſtõ. eſt paſſionis virtus.⁊ quaꝛto baptiʒãdi actꝰ. ctificat. Sed ↄtra.magis ↄſonat ratõni et pietati q riztu
Mtum ad aquaʒ pᷣceſſit figura in baptiſmo diluuij conditio paruuloꝛũ poſſit ab aliquo mutari qᷓ ledi. nine
m ꝙ dicit᷑.j. Pe.iij.quos nunc ſilis foꝛme et ſaluos ſced paruuli ſine ſuo conſenſu poſſunt trabere ⁊ tra-⸗ ſena
facit baptiſma. Pꝛcmiſerat em̃ ꝙ in diluuio.viij.ani bunt culpam. ergo multo magis gratiam. ¶ Item eon
me ſalue ſunt facte ꝑ aquam. Mtum ad aquã ⁊ ſpm̃ Roma.v.p vnum hominem peccatũ intrauit in mũ mi
in baptiſmo mar rubꝛi.De quo dicit aplłs.j.ad coꝑ. dum.⁊ꝑ vnum vita.per adam peccatũ.per chꝛiſtuʒ ſin
x. ꝙ om̃es baptiſati ſunt in nube ⁊ in mari.et nubes vita.ſed nõ eſt minus potens xpᷣs qᷓ; adam. et gratia in
illa erat ignea in qᷓ ſignat᷑ gratie ſ.ſ.cfficacia. Otum magis ſe diffundit qᷓ; culpa.ergo ſi Adam potuit ip/ nſ
ad virtutẽ paſſionis pᷣfigurat᷑ in baptiſmo leg.vbi ſos viciare ſine cõſenſu.multo magis ſaluare ſacra⸗ ſn
eſt aſperſio ꝑ aquã luſtratõnis.⁊ erat cinis vitule ru mentũ chꝛiſti. ¶ Item omnis ſuſcipiens ſacramen/
fe.i.in cuiꝰvitule occiſione ſigtur paſſio xpᷣi.vt aqua tum ſuſcipit rem niſi babeat obſtaculum.ſed paruu⸗/ ien
luſtratõnis habens vim ab illo cinere.ſignificet bap lus ſuſcipit ſacramentũ ⁊ non habet obſtaculũ.quia e
tiſmũ habere virtutẽ a paſſione xpᷣi. Et de hc baptiſ voluntas non repugnat.nec culpa poteſt reſiſtere.S en
mate habet᷑ ſepe in lege.⁊ ad Hed.ix.cinis vitule a⸗ ⁊c./ Re.dm q paruuli recipiũt rem ſacramenti q̃ q a
ſperſus inquinatos ſanctificabat ad emundatõnem eſt remiſſio culpe oꝛiginalis.⁊ hoc merito paſſionis iun
Mitum ad actum baptiʒzandi in baptiſmo Jobhᷣ.vbi cchꝛiſti. aliene fidei.⁊ virtute ſacramenti.⁊ ratio hu 3
n uergehat quis in noie vẽturi in qͥ pceſſit expꝛeſ / ius eſt. tum ratõne diuine miſcdie.tũ ratõne ſue im/
a figura gtum ad actum. De hoc baptiſmate dicit᷑ potentie.tum ratõne talis culpe. Quia em̃ p actinn iin
aſ

mmin

ſung
n ſan
alntſe
ſtlin
Mſtchn
Gne
Nbpte
llot⸗
iſchn
tonbe
munune⸗

Dhtini

ttͤectr

hi ſere⸗
enttocgt⸗

eCachng

nuce

loe

⸗

ſont gtd
Gnuo ne

uubiſt

plͤſ⸗

4rng
malal.
mrttn
Nn
Meintnn
chiſrz
Egen⸗
tutſ⸗
ehict
ſn,
con⸗
li
ſn,
mangt
efn,
jlnf

Li.

lterius fuit culpa contracta. ipi non poterãt ſe ad

iuuare.miſericoꝛs ustoneruuurn reputauit eis peꝛ
1 a culpanullꝰ ſatiſfacere
poterat purus bomo. ideo ſbᷣuenit deus toti buma/
no generi per paſſionem chꝛiſti.Et rurſus.quia paſ/

aliuʒ ſhᷣueniri.Quia em̃ ꝓ il

ſio effectum non habet niſi in hijs qui volunt fieri
membꝛa xpᷣi ⁊ conſentiunt.⁊ boc non poterat par⸗
unulus velle.ideo ſh̊uenit ei voluntas ⁊ fides aliena.
Sʒ quia fides ſbᷣuenit ꝓfitendo.⁊ hec eſt in ſacramẽ
to vbi eſt ꝓfefnio moꝛtis xpᷣi in ſigno.ideo ſbᷣuenit ꝑ
ſacramẽtum. Tria g̊ ſunt diſponẽtia ꝑuulum ad ſa
lutẽ. Pꝛimũ eſt paſſio xpᷣi.ſcᷣm fides aliena.terciũ
vero ⁊ immediatũ eſt virtus ſacramẽti.que caracte
rem imprimit.quia ad gam diſponit.⁊ per hoc pa/
tent obiecta. Mam pꝛimũ intelligitur de iuſtificatõe
a culpa acta nõ ↄtracta. Scðʒ ſimiliter pʒ.qꝛ ꝑuulꝰ
non diſponitur ſcᷣm actum ſuum.ſed alienuʒ.quia

diuina miſericoꝛdia alienam volũtatem ibi ꝓpꝛiam
62 reputat.

d tercium dom ꝙ ſacẽm qtum eſt de ſe
ſempꝑ ſignificat ⁊ ſanctificat.ſed tñ in guulo non bʒꝰ
effectum ſigndi ſed ſanctificandi.quia non eſt capax
doctrine. eſt tamen capax gratie ſicut ⁊ culpe.⁊ boc
eſt ex largitate diuine miſericoꝛdie.quis em̃ non ſi/
gnficet ꝑuulo.tamen alijs ſignificat gRaʒ quã tribu

it puulo.

¶ QOueſtio. ij. 1

Atrum puuli recipiant plene rem. hoc eſt gam cuʒ

habitibus virtutum. Et ꝙ non videtur. Aug.de ba/
baptiſmo ꝑuuloꝛum.pꝑuulos ⁊ ſi nondũ fides que in

credẽtium voluntate conſiſtit.iam tamen ipᷣius fidei
ſacẽm fideles facit.g̊ non babent habitũ fiei. ¶Itẽ

rõne videtur.quia virtus eſt habitus.ſed habitꝰred
dit potẽtiam facilem adopus.ſed bec non eſt in par
uulo. ⁊c.
virtus eſt q̃ babẽteʒ perficit.ſed ꝑfectio moꝛis pᷣſup⸗

ponit pfectõeʒ nãe. cuʒ in ꝑuulo nõ ſit ꝓfectõ nãe.

nec erit in eo perfectio moꝛis.⁊ ſic ⁊c. ¶ Item vir⸗
tus eſt habitus potentie motiue.ſed cognitiua pᷣce/

dit motiuam.& cum paruuli nõ ſint ſuſceptibiles ha

bitus cognitiui nec erunt motiui. ¶ Contra. Augu.
ad bonifacium. regenerans ſpũs in maioꝛibus offe/
rentibus ⁊ ꝑuulis oblatis communis eſt.̊ eundem

effectum babet in magnis ⁊ paruis. ¶ Item ratõne

videtur.quia baptiſmus ita facit euolare ꝑuulum ſi

moꝛiatur vt adultũ.ſedvirtutes ſunt penne ad volã

dumlin celum.g ꝑuulus habet virtutes ſi baptiſat᷑.
em apeſnu delct oꝛiginale in ꝑuulo.ſed oꝛi
ginale non fo
mat in pueris.̊ ſi baptiſmus eſt ꝑfectum remediũ.
refoꝛmat potentias. Sed potentie reſoꝛmãtur habi
tibꝰ virtutum. ̊ baptiſmus dat ꝑuulis habitũ vir/
tutum. ¶ Item baptiſmus facit ꝑuulum dignum ⁊
ydoncum ad dotes gloꝛie.que ſunt viſio.dilectõ.ten
tio. Sed ad viſionem diſponit᷑ fide.ad dilectõeʒ cha
ritate.ad tentõem ſpe.̊ puulꝰbahet virtutes theolo
gicas.⁊ alias per ↄns.¶ R quidam dixerunt virtu
tes ꝑuulis dari qᷓtum ad radicem non ꝙᷓtum ad ha
bitus.quia datur eis gratia delens culpã non vt ba/

pilitans potẽtias.quia potentie ſunt ligate.vnde nõ

ſunt nate habilitari.ſed cuʒ potentie ſoluuntur. gra
tia ramificatur in babitus virtutum. Sed bec poſi/
tio non poteſt ſtare.quia tunc aliquis habens virtu

tes.ſi ligarẽtur in eo potẽtie ꝑ ſtulticiam vel furiam.

amitteret eas.quod ſtultum eſt dicere. cuʒ ſola cul/

tem virtus eſt habitus ꝑfectus.quia

olum ſhᷣſtãtias ſed etiam potẽtias defoꝛ

IIII

pa pdantur. Alia poſitio eſt ꝙ dãtur puulis qᷓtũ ad
