citur enim eternum tripliciter.aut qᷓntum ad dura/
tionẽ.aut quantũ ad finis indeterminationẽ.aut q̃n
tuʒ ad ſignem. Pꝛimo mõ dẽ duplr.aut qꝛ caret pn
cipio et fine.Ecci.xviij.Qui viuit incternuʒ creauit
omnia ſimul. Aut quantũ ad pꝛiuationem termini.

„ „ 22

Pẽ.ſtatuit ea in eternũ.Similiter ſcdo modo dicit᷑

dupliciter. Aut quia nõ ita fit ſemel qͥn opoꝛteat fie

ri pluries.et ſic dicit᷑. Seruiet eterno qui paruo ne/
ſcijt vti.Aut qꝛ non determinat᷑ terminus. et ſic di/
citur ſacerdotium eternum aaron. qꝛ non determi/
nauit dominus qñ ceſſaret. Lercio modo dicit᷑ du/
plicit᷑.Aut qꝛ ſigt eternũ.et ſic ẽ terra ꝓmiſſionis da
ta in poſſeſſionẽ eternã Geñ.xvij. Aut aꝛ ſigt et duẽ
ĩ cognitioneʒ vite et᷑ne.⁊ ſic r circũciſio et᷑na.Et iſti
dyuo vltimi modi hbñt᷑ a glo.ſuper geñ.xvij/Ad illð
qð obẽ de hoc qð dicitur Ro.ij. circũciſio pdeſt ⁊c.
dom ꝙ boc dicit aplus m ſtatum illuʒ in quo erãt
lex et circumciſio obſeruanda. ſᷣm enim nullum ſta
tñ pꝛofuit circumciſio ſine legis obſeruantia ¶dẽ

lud g& qdð obꝛ qdð data ſunt in fedus eternum.dð ꝙ ñ

IIII

enim ipſe qui pꝛccepit circumciſionem. mandauit ?

ſet
legem.ſi g aliquis ſeruet circumciſionez ⁊ cõtemnat
legem.in temꝑe legis ñ ꝓderat.pderat autẽ ſi vtraa⸗ wee
qʒ ſeruabat.nõ tñ carmnaliter ſed ſpũaliter. Oꝛ ẽᷓ obꝛ ꝗ S
qꝙ; ꝓ tꝑe euãgelico dicit.teſtificoꝛ oinni homini cir/ ſrc
cumcidenti ſe ⁊c. Dicunt aliqui hoc dixiſſe apłein ad
terroꝛcem Sʒ tñ illud non ſufficit.ideo plus optet di
cere.ꝙ eſt obligatio ex diuino pꝛecepto.et eſt obliga e
tio ex conſciẽtie dictamine. Ex diuino pᷣcepto nemo cc
obligatur.quia illud eſt reuscatum. Sed qui bʒ con fnl
ſcientiaʒ ſe teneri ad circumciſionẽ.qꝛ adbuc ſtat di · e
uinum mandatum.pꝑ eandem rationeʒ neceſſe eſt q uii
habeat conſcientiam obſeruandi omnia mãdata le-/ ſſc
gis. Vñ apls facit argumentũ ꝑ impoſſibile a dᷣſtru uN
ctione cõſequẽtis ſic.pſeudo apli dicebat ꝙ tenebã/ p
tur circumcidi.ſᷣ non debebant alia legalia obſerua tiol
ri.et aplus dicit ꝙ ſi tenentur ad hoc pᷣceptum.cum sft

ita ſint alia pꝛecepta vt illud tenentur ad omnia.Si bypt,

em̃ anima ſoꝛtis eſt immoꝛtalis.et omnis anima. tñ nig
vtrunqʒ eſt falſt um.et vno incõueniẽti poſito multa Ctauta
ſequuntur. VUñ ꝑ hoc ꝙ; non erat tota lex ſeruanda. blie

volebat apoſtolus arguere ꝙ circumciſio non eſſet g
ſeruanda. ¶ Ad illud qð obijcitur de chꝛiſto ꝙ chꝛi 40 E
ſtꝰ fuit circumciſus.ddm ꝙ xpᷣs oibus oꝑibus ſuis

nos erudiuit.ſᷣ tũ non omnia fecit ad imitationem. e
ſicut opera miraculoſa ⁊ alia plura.Rõ aũt q̃re xpᷣs “
voluit circumcidi fuit triplex.ſ.in fidei argumẽtum. ſin
humilitatis cxẽplũ.et legis cõplementum. In fidei aff
argumentum.quia ð iudeis erat ſᷣm carnẽ.⁊ ꝓpter lnr
ipſum ſpecialiter de ilo genere naſcituruz ſieẽndum u⸗
inſtituta ẽ circũciſio. Ne & videretur diſſimilis pa/ nle
tribus.et non eſſe qui fuit ꝓmiſſus.et ne ꝑ hoc poſ- uc
ſent iudei ſuum palliare erroꝛez. ideo debuit circũ/
cidi. Secundo ꝓpter humilitatis exempluz. ꝓpter ſin
q ſubiecit ſe legi et omnibus legalibus.cum tñ ſub hieſ
nullo eẽt.Leꝛcio fuit circumciſus in legis comple/ Aun⸗
mentum. vñ ſuſcipiendo circũciſionem impleuit le/ Ur
3

gem. et implendo ceſſare fecit. quia legem nõ deſtru
xit ſed compleuit.duʒ ſignificantiã exbibuit. Et hoc ſot

eſt qð dicit Aug.contra fauſtum.q ſacramenta vet. is
le.in aduentu chꝛiſti impleta ſunt. et ideo ablata qꝛ V .

impleta. Et hec ratio triplex trabitur de omeł. Aug.
ſuper Lu.ij.de circumciſione pueri.et ſic patʒ ꝙ xpᷣs an

noluit ꝙ alij imitarentur euzʒ in hoc.ſed q; magis ex hume
hoc erudirentur. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ſigtum g0o tya,
eius nondũ eſt impletũ.ddm ꝙ circumciſio et habe ffttt
bat pꝛincipale ſigtum.et hoc crat oꝛiginalis dlectio. glun
Et babebat cõſequẽs.ſ.liberationem a miſeria perr ſotpr
xpᷣm in octaua reſurrectõnis.Et qm̃ impletum ẽ q̃n nacpe
tum ad pꝛincipale ſigtum in baptiſmo.et quantum en
ad conſequens in capite noſtro chꝛiſto qui rſurrexit faline
die octauo.non debuit ceſſare. Sed qð adiungit ꝙ Apio
debet manere vt thurificatio.dom ꝙ thurificatio ñ uck
manet ſolum ꝓpter boc ꝙ ſigt quod faciendum eſt. in
ſed ctiam qꝙ exterioꝛ obſeruãtia quodãmõ moꝛalis Vil
eſt. et etiam quia facilis eſt. et pᷣterea ctiæm non reti hen
nuit de lege ſed inſtituit.quia alio modo illi thurifi/ nie
cabant. (a illud qd obijcitur ꝙ circumciſio non une
aufert decimationem.dom ꝙ circumciſio nõ fuit re
mediũ vle ſᷣ ꝑticlare.nec oẽs ad illa obligãt᷑.⁊ iõ de- eite
cimatio adhuc hẽt locũ. Sʒ ad baptiſmũ oẽs obligã nie
tur. et eſt remediũ vlłe et ſufficiens.⁊ iõ ſi remaneret

ciriũciſio.plꝰ haberʒ oneris qᷓ; vtilitatis.⁊ ſic p vlti

ute
lc⸗
tinig,,

en

Gcen
ckect
Polen⸗
izen
Ueſerg⸗
ſi
ill.
uöt
chen
na
lomn
Gintn
Anpie
rſenm
ſhnn
nhati⸗
Obus ii
itrnten
itiſepi
cpriu.
n. Pfc
mizpne
ſchrn
ſinlee
pboeo⸗
trd/
yn
tiſub
Con⸗
Pentie⸗
dſn
it Ce
menturt
ocblen
nel⸗
mol
lung
vchobe
Det.
ſut
nec⸗
gunnun
ſfonen
Aungte
Mehanen
Günt
ni
vn
Itur
lrong
ſe
ihe,
l

mũ qꝛ dñs noluit.qꝛ non competebat buic tempoꝛi.
tum ꝓpter penalitatẽ. tum ꝓpter ꝑticularitatẽ tũů̃
ꝓpter effectꝰ modicitatẽ.

Atꝝ crum ceſſauerit ante ꝓmulgationẽ euan
gelij. Et ꝙ ſic videtur Mat. xj. Lex ⁊ ꝓphete vſq;
ad Jobhãnẽ ⁊c.aut boc dictũ ẽ incluſiue.aut excluſi/
uec. Sʒ quocũqʒ modo boc dictũ ẽ. cũ defecerit Jo.
et eiꝰ baptiſmus ante paſſionẽ.videt᷑ ꝙ ⁊ lex ⁊ ſacra
mẽta legalia ante ꝓmulgationẽ euãgelij. Item rõ
qjuare circũciſio ceſſauit fuit legis impletio et legali/
oꝛũ.ſ̊ hec oĩa impleta ſunt in paſſione cũ dictũ ẽ.cõ/
ſũmatũ eſt.et velũ tẽpli ſciſſum eſt. ſi boc fuit ante
euangelij pꝓmulgationẽ. ante defecit. et boc trabit
ex pluribus locis de libꝛo qõnũ no.et ve.t.vt magr di
cit in lia (Zre ſpecialis ratio ceſſationis circũciſio
nis fuit inſtitutio nobilioꝛis ſacramẽti loco eiꝰ. Sʒ
baptiſmus ẽ inſtitutus ante paſſionẽ et euãgelij ꝓ/

mulgationẽ. ante ceſſauit circumciſio tez ad H .
eſt antoꝛitas Jero.ad Augu.que ponitur in glo.acd

Gałij. Sunt vtiqʒ moꝛtiffere cerimonie iudeoꝛum

omnibus fidelibus. finis em̃ legis cbꝛiſtus eſt. ⁊c.

¶ Sed contra. poſt paſſionẽ paulus cireũcidit thi/
motheũ.Act᷑.xvj.et in hoc nõ repꝛchendit᷑.Et ſerua
uit votũ naʒareoꝝ.Act᷑.xxj.g nondũ crat malũ.nec
circumciſio ceſſauerat. Si dicas ꝙ fecit ꝓpter vitã/
dũ ſcandalũ.¶ Cõtra. ad vitandũ ſcandalũ nõ eſt fa/

ciendũ cõtra veritatẽ vicʒ doctrine. ſi boc erat ma

lum de ſe. nũqᷓ ex boc excuſat᷑ ꝙ; ñ peccauerit¶ Itez

nullus obligatur ad id qd ignoꝛat ⁊ nõ põt ſcire. Sʒ
multi erãt ad quos nõ ꝑuenerat iſtitutio baptiſmi.
Sülli nõ tenebant᷑ baptizari. ſi deꝰ nõ reliquit eos

ſine remedio.adbuc pꝰ paſſionẽ circũciſio habuit ef
fectũ ⁊ ſtatũ.¶ Itẽ Aug.ad Jero.Circũciſio ⁊ alia le
galia non erãt noxia. licet iam non eẽnt ſignãdis fu
turis neceſſaria. magis noxiũ erat ea quaſi noxia ꝓ
hibcre.ẽ & qõ cũ videat᷑ hic eẽ multiplex contradic/
tio.quid tenendũ ſit. Nam petrꝰ videt᷑ ſibi contrari
us ꝗ Act.xv. dictauit ꝙ nõ erãt legalia ſeruanda.et
poſtmodũ iudaizabat ſicut dẽ.ij. ad gal. ¶ Itẽ pau⸗/
lus vꝛ ſibi cõtrarius qͥ repᷣbendit petrũ.⁊ poſtmodũ

circũcidit tbhimotheũ.et puauit votũ naʒareoꝝ¶ De pus fuit ab illot. .
ſegalia ſũt qᷓſi in tumulo clauſa. ¶ Alteriꝰ notandũ

pꝛimo dẽ act᷑.xvj. De ſcdo act᷑.xxj.¶ Itẽ petrꝰ videt

cõtrariꝰ paulo ct ecõuerſo.qꝛ.ij.ad Gał.dẽ ꝙ paulꝰ

fſtitit petro in faciẽ.ꝗ̊ diſſenſio vẽ in hoc fuiſſe inter
columnas eccleſie. ¶ Itẽ Hiero.vẽ cõtrarius Aug.
ſicut patet iglo. Gal.ij.et ꝙ aꝑte cõtradicãt apparʒ
in eoꝝ eplis quibꝰſibi rñdent. Añ Hiero.in eplła ad

Aug.tu dicis legalia obuare bonum. ego affirmo
malũ.nõ mõ eis qui 6 gentili ſed etiaʒ qͥ ex iudaico

5S2 populo crediderũt.¶ R. ad pᷣdictoꝝ itelligẽtiã aꝑi/

enda eſt via duplex.qꝛ pᷣcipui doctoꝛes ſcʒ Hiero.et

Aug.timuerũt in hui?qõnis determinatõe.Et pᷣmo
ad intelligendã ſolutionẽ Hiero.ſciendũ ẽ ꝙ beatus
Hiero.duo tꝑa intellexit in noue legis datione ⁊ ſa

cramẽtoꝝ ſuoꝝ inſtitutione.Anũ.ſ.tpᷣus condendi
euangeliũ qdð incepit ab aduẽtu xpᷣi vſq; ad paſſiõis

cõſũmationẽ. Aliud fuit ꝓmulgationis euãgelij.qdð
icepit ab aduẽtu ſpũſſancti vſq; ad finem mũdi.Si

militer intellexit ꝙ madata legalia et cerimonialia
dupliciter cõuenit ſeruare.vł ex pᷣcepto tãq; neceſſa

ria ad ſalutẽ. vel ex diſpẽſatiõe.non qꝛ bona ſint.ſᷣ

q; inge elicit᷑ boni. Conceſſit Niero.legalia maxi

—

me circũciſionẽ ſeruari debere quouſqʒ veritas eu⸗

gelij ꝓmulgaret᷑.et inſtitutio noue legis apiret᷑.ct H̊

in toto pꝛimo tꝑe.Sʒ illis incipiẽtibꝰapꝑiri.illa ccſra

bant. ſicut iſta innoteſcebãt.ita vt nulli poſt accen/

tsã noticiꝗ veritatis. liceret ſeruare buiuſmõi ſacra/
mẽta aliq̊ mõ niſi illis ſolũ ad quos nõ puenerat pꝛie

dicatio euãgelij.vel etia ipis aplis maioꝛibus ex diſ
penſatõe et pia qᷓdã ſilatione.ceteri aũt erãt trãſgreſ

ſtolos aliquos illa ſniaʒ ſuaſſe. Et dicebat pᷣmã ſen/
tẽtiã datam e ᷣm rigoꝛem veritatis.Sccundaʒ ſᷣm
obſeruationẽ factã eẽ ſecundũ ſilationem pietatis.

Fm ꝙ dicit aplus.j.ad Coꝝ.ix.omuibus oia factus
ſum.iudeis tanqᷓ iudeus ⁊c̃.et boc pia quadaʒ ſila/
tiõe.Auctas eccleſie monuit.qꝛ ſancti patres cõiter
damnauerunt hereſim cbionis et cherinti qui dixe/

ſoꝛes qualitercũqʒ ſeruarẽt. Et ad hoc ponẽdũ mo⸗
nuit eũ auctas ſacre ſcripture et auẽtas eccleſie. Au
toꝛitas ſacre ſcripture.nã oẽs apoſtoli conſenſerũt
Act.xv.legalia nõ eẽ ſeruãda. Rurſus videbat apo

runt legalia cũ euãgelio eẽ ſeruãda.⁊ ꝓpter hoc di

cebant pia quadã et diſpenſatoꝛia ſilatione eẽ ſerua
ta ꝓpter infirmitatem iudeoꝝ. Sic dixit Hiero.ꝙ

petrus ſeruabat legalia quadã ſilatione ᷣm ꝙ apls
dicit Gal.ij.vt etiã barnabas duceret᷑ in hanc ſilati/
onem.Et dixit etiã ꝙ paulus pia quadã ſilatione re
pꝛehendit petrũ.qͥ nec peccabat.vt ſicut petrus con
deſcendebat iudeis in legalium obſeruatõe.ita pau
lus in illius obſeruantie repꝛehenſiõe. Et ita nec pe

trus peccauit in male obbuando.nec paulꝰ in pꝛo/

caciter repᷣbendo.ſicut poꝛfirius hbereticus paulũ ar
guebat.ꝙ apoſtoloꝝ pᷣncipi ꝓcaciter inſultaſſet. Ec

ce hec ẽ poſitio Hiero.et rõ poſitõis. Aug. aũt alio
mõ ſoluit. Ad cuius ſolutõʒz intelligẽdã notandũ eſt
gelĩum. et pmulgandi conditũ. et cuſtodiendi iã ppp

mulgatũ. Pꝛimũ tpᷣus fuit ab aduentu xp̃i vſqʒ ad

paſſionis cõſũmationẽ.et illo tꝑe ſunt legalia infir -

mata. et in moꝛte xpᷣi moꝛtua. Scom tps fuit a paſ/

ſione xpᷣi vſqʒ ad diuulgationẽ euangelij in omnes
gentes. añ potuit vici. In omnẽ terra exiuit ⁊c. et H

tꝑe ſunt legalia ad tumuluz deducta. ercium tem
us fuit ab illo temꝑe vſqʒ ad mundi finem in quo

ꝙ triplici de cã poſſunt aliqua obſeruari. ſcʒ ꝓpter

ſalutis neceſſitatẽ.pꝛopt᷑ boneſtatẽ.pꝛopter ꝓximi

infirmitatẽ. Dixit ͤ Aug.ꝙ pꝛimo tꝑe legalia ſerua/
ri poterant tanqꝙᷓ viua ꝓpter ſalutis vtilitatem. Se

cũdo tpe ſeruari poterat etiã ab bis qͥ audierũt euã

gelium ꝓpter boneſtatẽ.qꝛ cuʒ bonoꝛe adducenda

erat ſynagoga ad tumulum. non quaſi ydolatra ſta

47

tim abijciẽda. Et hoc etiam tempore ſeruari pote/

rant pꝛopter pꝛoximi vtilitatem ne iudei a fide re/

uocarẽtur. Zercio tempoꝛe nullo modo ſunt ſer/
uanda. quia qui iam ſeruat non eſt materni coꝛ/
puſculi bonoꝛatoꝛ. ſed ſepulture impudens reue/

latoꝛ. Et ita poſuit ꝙ petrus et paulus vterq; ſerua

uerũt nõ tm̃ ꝓpter vitãdũ ſcandalũ ꝓximi.ſed etiã

ad bonoꝛem debitũ matri ipendendu. Et ꝙ non tm̃

ſiłatoꝛie. ̊ etiã veraciter ſeruauerũt.nõ ppt᷑ ſalutis

Similiter poſuit ꝙ petrus veraciter nõ ſimulatoꝛie

repꝛebenſus fuit a paulo.nõ qꝛ legalia ſeruabat. ſec

quia exẽplo ſuo gentiles iudaiʒare cogebat. Rõ ant

fua hec fuit. Maʒ ſi fuit ibi tiñ ſimulatio ĩ obſeruatio

ne. ꝓpter ſcandalũ pꝛoximi vitandũ liceret relin/
quere veritateʒ. Et iterũ quare modo non ſimiliter

liceret relinquere qʒ nulluʒ deceret. Rurſus de rep
henſione pauli.ſi ſilate tm̃ repꝛehẽdit petru.falſuʒ ẽᷣ

dixit et mentitus eſt. Galij. et ꝙ non ambulabat ad
veritatẽ euangclij.et ꝙ repᷣhenſibilis erat. Sʒy quis
audęeat dicerc ꝙ paulus in doctrine veritatis viſpẽ/⸗

ſatione ſit mentitus.Oꝛ ſi aliquis dicerz.patebit via
hercticis vt alia dicãt ſilate dicta.Et qnia ipᷣe Aug.
doctoꝛ egregius veꝛbis Hiero.addidit.nec mirũ nec
E incõueniẽs ꝙ poſterioꝛes pꝛioꝛibus addãt. JIdeo
modo ſoluẽdi Aug.tanqᷓ; ſufficiẽtioꝛi adberẽt q̃ me/

lius ſentint. Aũ Hugo de ſctõ vic.dicit ꝙ; circũciſio
ęt alia legalia qntum ad efficaciã ceſſauerũt pꝰ paſ⸗
ſionẽ.ſed quantũ ad obſeruantiã ceſſauerũt pꝰ euã/
gelij ꝓmulgationes.Et pᷣter rationẽ Aug.aliã rõem

aſſignat.qꝛ nec natura nec ratio ſuſtinet repentinas

imutatões. et ne videret᷑ lex noua pᷣcipitanter data.
S6 cᷓ maturitate ſubintrauit.et vetera tranſierunt. Ex

his patet rñſio ad pꝛimũ qd querit᷑. Concedo em̃ ſi⸗
cut rões oñdunt ꝙ legalia qᷓntũ ad obſᷣuãtiã nõ ceſ

ſauerũt ante ꝓmulgationẽ.nec etiã q̃ᷓntũ ad efficaci
am vlr. qꝛ credit᷑ ſicut dicit Ber. ꝙ habuerũt effica⸗
ciam in his qui diſtabãt.⁊ pꝛeceptis adhuc reſtringi
nõ poterant. In his aũt qui ſcire poterant. nullam
S efflcaciaʒ habcbãt.¶Ad illud S ad. obẽ ꝙ lex ꝓphe
te vſq; ad Johem ⁊c.dvᷣm q illud iutelligit᷑ incluſi⸗
ue.nõ qꝛ tũc ſtatim defecerit.ſᷣ qꝛ extũc legalis obſer
58 uantia infirmari cepit.¶ Ad illud qdð obꝛ de imple/
tione. dum ꝙ impletio fuit cauſa ceſſationis. Sʒ cã

IIII

iſta non ponebat effectum niſi clareſceret. Neritas
em̃ excludit vm bꝛam tm̃ dum darificat᷑.qꝛ nullꝰ te/
net᷑ ad incognitũ d illud qʒ obẽ de inſtitutiõe ba 59
ptiſmi.dm ſicut tactũ eſt q iſtitutio erat cauſa cua
cuatõis. Sʒ actu nõ faciebat ceſſare niſi pꝛius pate/
ret ſacramẽti vtilitas et neceſſitas. Sʒ bec non fuit
indicta in aperto vſqʒ poſt paſſionem. Dñs em̃ dicit
nichodemo. Miſi quis renatus fuerit ⁊c.ſᷣ hoc dixit
quaſi conſiliũ in occulto Ad illð qð obẽ de Hiero.õo
dom qꝙ Aug.dictis Hiero.addidit.⁊ clarius hoc vi
it.et iõ eiꝰ dictis ſtãdum eſt. Nam ⁊ iſta HNiero ad
dendũ et coꝛrigẽdũ ſibi cõmiſit. Ex bis patẽt repug.
nãtie. Mã petrus pꝛimo dictauit legalia non eẽ ob
uanda.et iõ nõ eẽ gentilibus iponenda. Sʒ tñ poſt/
modum ipe ſeruauit.oſtẽdens ꝙ ꝓpter ſtatũ in quo
aliqũ fuerant eẽnt honoꝛãda. Idęe ipᷣm de paulo eſt
dðm. De cõtrouerſia petri et pauli dᷣm ꝙ ideʒ ſen
ſeruut oino.et tñ petrus iuſte repꝛehẽſus eſt.qꝛ repᷣ/
benſibilis erat.nõ qꝛ male faceret.ſed aliquantuluʒ
incaute.et ille defectus circũſpectõis credo ꝙ; fuit in
eo aliqua culpa.licet nõ eẽt moꝛtalis.et diuina diſi pẽ
ſatione hoc ꝑmiſſum ẽ.vt dũ petrus rpꝛehenſus nõ
deſiſteret.clarius veritas pateret.ꝙ petrus exẽpluzʒ
ititandi in actu ſuo nollet dare. Vnde erat rephen
ſibilis. i. vtilis repꝛebendi et dignus.qꝛ ad veritates
euãgelij non ambulabat.et nõ vſqʒ quaq;.qꝛ ex boc
veritas conculcat᷑. et iõ paulꝰ bñ fecit ⁊ vtiliter.qui
coꝛã oibꝰ eũ repᷣbẽdit. Nec ẽ excuſãdꝰ petrꝰ ab vna
leui negligentia. ne paulus accuſet᷑ grauiꝰ mendacij
culpa. ¶ Ad vltimam contrarietatem patet reſpon/
ſio er pꝛedictis. M

Diſtinctio.iiij.de baptiſmo ꝑ comꝑationem ad recipiẽtes.

¶ Mic doᷣm eſt ali quos ſuſcipere ſacramẽtũ et rẽ ⁊ẽ.
agit de baptiſmo in comꝑatione ad recipiẽtes.Et
parationem ad cõmuniter recipientes. In ſecun
ſet etiam queri ſi paruulis in baptiſmo

Supꝛa egit mgfr̃ de baptiſmo ſm ſe. HNecẽ ſcdᷣa pars in q̃
diuiditur hee pars in duas partes. In pꝛima agit ꝑ com/
da ſpẽaliter qntum ad paruulos.infra in fi.buiꝰ di. ibi. So
datur gratia ⁊c. Pꝛima pars habet duas. In pꝛima magiſter agit de

recipientibꝰ ſacramentũ. Ju ſecunda de recipiẽtibus ſacramẽti rem tm̃.ibi. Sunt et alij vt ſupꝛa poſuimꝰ qͥ

ſuſcipiũt rem et nõ ſacramentũ. Pꝛima ps babet duas pꝑtes.

In pᷣma pᷣmiſſa varia cõditõe accipientiũ.agit

de accipientibus rem et ſacramẽtum. In ſecunda aũt de recipientibꝰſacramentum ti non rem.ibi. Qui ve
ro ſine fide accedunt. Pꝛima ꝑs in duas. In pꝛima determinat veritatẽ. In ſecũda diſſoluit dubitationem
ſiue remouet falſitatem.ibi.Quamuis quidã diffiteant᷑ illis ⁊c. Similit ſecũda pars in qua agit᷑ de ficte ac

cedentibus ad ſacramentũ duas babet.

In pꝛima determiat veritatem. In ſecunda vero remouet dubita/

tionem.ibi. Aidet᷑ tñ Aug. dicere ꝙꝙ ficte accedenti ⁊c᷑. Et ibi pꝛimo determinat dubium oꝛtũ ex auẽte Aug.
Scdo vero determinat dubium quod oꝛtum habet ex auẽte apoſtoli.ibi.querit᷑ ᷓ quõ illud accipiatur.

aliqͥs rem et nõ ſacem.

Remouet falſitatem. c

¶ AW alij ſuſcipiũt ſacramentum et rem. alij ſacramentuʒ et non
rem.alij rem et non ſacramentum,., /⸗

Ic dðm ẽ aliquos ſuſciꝑe ſacrm et rẽ ſacfi.aliquos ſacr̃m et non rem. OI. IIII.

BDe recipietibus rẽ et ſacramẽtũ determiat veritatem. b
acrmn ⁊ rẽ ſił ſuſcipiũt oẽs puuli qͥ in baptiſmo ab oꝛigiali mũdant᷑ pctõ.

¶ Quãuis qdã diffiteant᷑ illis qͥ pituri ſũt ꝑuułin baptiſmo dimitti pctã.inni

tẽtes illi vbo Aug.Sacra in ſolis electis efficiũt qdð figurãt.nõ intelligetes
illud ita eẽ accipicdũ.qꝛ cũ in alijs efficiãt ſacra remiſſionẽ.nõ hoc eis faci⸗
ſit ad ſalutẽ.ſᷣ ſolis electis.Nã ꝙ oĩbꝰ ꝑuuł in baptiſmo remittat᷑ pctm̃ per

Aug. in li. de
baptiſmo.

baptiſmũ.Aug.euidẽter dicit.A ꝑuuio inqt recẽter nato vſq; ad decrepitũ
ſenẽ. ſicut nullꝰ ꝓhibet᷑ a baptiſmo.ita nullꝰ ẽ qͥ nõ pctõ moꝛiat᷑ in baptiſ⸗
mo. Sʒ puuli tm̃ oꝛigiali.maioꝛes vo etiã oĩbꝰ que male viuẽdo addideft
ad illud.niſi enoꝛmitas vite ĩpediat.i.fictio. Adulti vo qᷣ cũ fide baptizant

ſacr̃m et rẽ ſuſcipiũt.

i

e
6

—
—
—
—=

l
ln

Nſs
te⸗
renn
ote⸗
umfit
nschdet

ockant
Aqvatan

Uelſitee

6*

aduiunie
rbanſo
ans gi
ent he
Ptertt
ng. ga
i
getrab
unentr,
Notertche

pini
gto otn⸗
ns⸗
ſteragtd
in
chietͦ
enibDit
dubeninen
grorfitt
afcuher
ruin A⸗

tiſmo.

Ro. vyj.
Saß. j.

Aat. xviij. ritas nõ ẽ. apꝑte dominꝰ docet.etiꝗ in illo ſeruo a quo

¶ De recipientibꝰ ſacramentuʒ et non rem.et
dDdeterminat veritatem. dv7ͦ –YR«Y
¶ Qui vero ſine fide vel ficte accedũt.ſacramẽtuʒ non
rem ſuſcipiunt. Vñ liero. Sunt lauacra gentilium.
hereticoꝝ. ſed nõ lauãt ad ſalutẽ. In eccleſia etiam qͥ
non plena fide accipiũt baptiſma.non ſpm̃ ſed aquaʒ

Augu. pſal. ſuſcipiũt.Aug.etiã ait. Judeis oĩbus cõmunia erat
lxx viij. ſacramenta.ſed nõ cõmunis oibus erat gfra qͥ ẽ virtꝰ
ſacramentoꝝ. Ita et nüc cõmunis eſt baptiſmꝰoibus
baptiʒatis.ſed nõ virtus baptiſmi.i.ipſa gratia. Itẽ
oymis qͥ iam ſue volũtatis arbiter cõſtitutꝰ eſt.cũ acce
Aug.ð a it ad ſacramẽtuʒ fideliuʒ.niſi peniteat eũ veteris vi
pnia. te.nouã non põt inchoare.Ab hac penitẽtia cũ bapti

ʒãt᷑ ſoli puuli immunes ſũt.Hhis alijſq; teſtimõijs ap⸗
te oſtendit᷑ adultis ſine fide et penitẽtia vᷣa in baptiſ⸗
b mo non cõferri gratiã remiſſionis. quia nec puulis
ſine fide aliena qui ꝓpꝛiã habere nequeũt.dat᷑ in ba⸗
ptiſmo remiſſio. Si ꝗs ergo ficte accedit nõ habẽs ve
rã coꝛdis contritionẽ.ſacramẽtũ ſine re accipit.
N¶Dermiat dubitatõʒ oꝛtã ex autoꝛitate Aug. e
In li. ð bap⸗ ¶ Vf tñ Aug.dicere ꝙ etiã ficte accedẽti qͥ etiã hʒ odiũ
fraternum in ipo momẽto quo baptiʒat᷑ omnia cõdo⸗
nent᷑.et poſt baptiſmũ mox redeant.Sed nõ hoc aſſe
rendo dicit.immo hãc opinionẽ et pᷣmiſſam ſniam cõ
ferẽdo. Ait em̃ ſic.Hijs qui ficto coꝛde baptiʒant᷑.aut
peccata nullatenꝰ dimittunt᷑.quia ſpũſſanctus diſci⸗
pline effugiet fictũ. aut in ipo tꝑis pcto ꝑ vim ſacra⸗
menti dimiſſa. iteꝝ per fictionẽ replicantur.vt etis il⸗
lud verũ ſit Quotqͥt in xpo baptiſati eſtis ⁊c. Etiam
illud. Spirituſſanctꝰ diſcipline effugiet fictũ.vt indu
at eum xpᷣm ſanctitas baptiſmi.exuat eũ xpᷣm ꝑmcies
fictionis. Mã redire dimiſſa peccata vbi fraterna cha

djñis dimiſſuʒ debitum petijt.qꝛ ille cõuo dimittere
noluit. Sic ñ impedit᷑ baptiſmi gratia.quo minꝰ om
nia peccata dimittant᷑.etiã ſi rraternũ odium in eius
cui dimittant᷑ animo ꝑſcuerat. Soluit᷑ em̃ heſternus
dies et quicquid ſupereſt.et ſoluitur etiam ipſa hoꝛa
momentũq; ante baptiſmũ et in baptiſmo. Deinceps
gutem continuo reus incipit eſſe. non ſolum conſe⸗
quentiũ ſed etiã pᷣteritoꝝ dieꝝ.hoꝛaꝝ.momentoꝝ.re⸗
gdeuntibus omnibꝰ q̃ dimiſſa ſũt. hoc autem lvt pꝛe⸗
diximus non ſub aſſertione dixit. quod oſtenditur
ex eo quod ait in eodem libꝛo.ſic. Si ad baptiſmum

cit Ang et ſupꝛa oſtenſum fuit. Sed tñ non opoꝛtet vt ſit fides offerrentium. ſed ſuff

a (Miſi peniteat eum

veteris vite.nonã nõ

põt inchoare. vꝛ Aug.
male dicere. qꝛ ſi h ve.
rum eẽt tunc peniten

tia beret pᷣcedere ba/

ptiſmũ. g baptiſmus

non eſt pꝛimũ inter ſa
cramẽta. qð eſt cõtra

magiſtrũ et comuncz;

opiniouẽ. 4 Be. dom

ꝙ Aug. non loquit᷑ de
penitentia ſacramen/

to. ſed ð penitẽtia vir
tute tm̃.cuius actus pᷣ
cedit i adultis baptiſ/
mi ſacramentũ.nec tñ
optet ꝙ; actus penitẽ/
tie foꝛmate qͥ dicit᷑ cõ/
tritio pꝛecedat.ſed ſuf
ficit actꝰ infoꝛmis.
vtpote attritio. Atte/

ri em̃ penitere eſt. b
¶ Mec puulis ſine fide

aliena qꝗ ꝓpꝛiã habe⸗
re nequeunt datur iuꝝn
baptiſmo rmiſſio. VUf
male dicere. qꝛ vᷣm H̊
ſi pẽtes ſint infideles.

tunc videt᷑ ꝙ paruulꝰ
damnet᷑.hoc aũt ẽ in/

conueniens et contra
Aug. Nam ſicut dicit
Aug.ad bonifacium.

Eſto ꝙ parẽtes ducãt
filios ſuos per ignem.

nibil eis obeſt paren/
tuʒ infidelitas. Si tu
dicas ſicut dicit Aug.

ad bonifaciũ.q; bʒ vir

tutez a fide eccleſie qꝛ
adeſt. eſto tunc ꝙ nul⸗
lus ſit fidelis.vẽ ꝙ; ſa⸗
cramentum nullã ba/

beat virtutẽé. Sʒ hoc

falſum ẽ. qꝛ baptisatꝰ
eſt. ⁊ nulla fictionẽ ha

buit. recipit effectuʒ
baptiſmi.
ad ſalutem puuli reqᷓ
rit᷑ vtꝰ paſſiõis xpᷣi cũ

Be. dz qꝙ 2

fide pꝛoximi. ſicut di⸗

s ofer entiumſed ſuf cit h ie cles ccclenci
eſt. vel ſi bec deficeret. ſufficeret meritum fidei quod fuit in eccleſia. Sicut em̃ oꝛationibus ſanctoꝝ in via.
veus reconciliatur multis peccatoꝛibus.ſic merito ſanctoꝛum q̃ ſunt in patria multa remittuntur nobis.

vensee edn e n aciii. ci crunt᷑ paruuli ad ꝑcipiendaʒ gratiam
quia pꝛius mernerunt nobis. Et boc dicit Aug. ad bonifaciũ. cum offcrunt paruuli ad ꝑcipiend miit.
tam ab eis quoꝝ geſtantur manibus. qꝙᷓ ctiam ab ipſis ſi ipi fideles ſint.qᷓ ab vniuerſa ſocietate ſanctoꝛum

neq; fidclin. Ab oibus nanq; offerni intelligunt᷑ qbus placet ꝙ offerunt. et quon ſeta et indiuſdua charita⸗
te i omutoné ſofalez adiuat. et ita offerẽtes pit itelligi ſcti. nõ ſolii qͥſt ĩ cchia militate.s ꝛc ſut tri⸗
pbãte. Mihilominꝰ tñ ven ẽ ꝙ ſacr̃m baptiſmi ꝓdeſt ꝑuuł merito fidei ccclie militãtis.q̃ q;uis poſſit dficere

in aliauibus perſonis ſpecialiter. generaliter tin uiſc; deficit nec vficiet. Juxta illud HMath. vltimo. ccc cα

vobiſcũ ſum vſq; ad fictus accedit. dimiſſa ſunt ei peccata.aut nõ ſũt. Di/
Sſunum lione ſeculi. miſſa? eligant qð voluerint. Ecce apte cernis ſi tamẽYę Aug.i eode. in⸗
EZñ ſieut ſpeẽs ſemper intedis id dixiſſe. Aug.nõ aſſerẽdo ſʒ querẽdo.et alio (n
ſaluat᷑ in aliquo indi- Mtedis id dixiſſe. Aug.n aa 1 crano ni
uiduoꝝ.ſic fides in ali ũ opinionẽ referẽdo. Idem em̃ ait. Lunc valere in⸗ c cnmn
quo fideliũ.⁊ hoc diui cipit ad ſalutẽ baptiſmꝰ.cũ illa fictio veraci cõfeſſiõe moit
na ꝓuidentia faciẽte. receſſerit.que coꝛde in malicia ꝑſeuerãte peccatoꝝ ab nin⸗
Mec vnqʒ fuit poſtqʒ lutionẽ nõ ſinebat fieri.Non ergo ficte accedẽti pecas . NN
Aer acrct. Veterminat dubitatõʒ oꝛtã ex autoꝛitate apli.qua ihin
ic valere incipit ꝛ? Of. Quotqͥt in xpᷣo baptiʒzati eſtis xpᷣʒ iduiſtis. f HS uut
cum illa fictio veraci ¶ Querit᷑ ergo quõ illud accipiat᷑. Quotquot ĩ xpo ba Gal.iij. minni
confeſſie receſſerit a ptiſati eſtis xpum induiſtis? Poteſt dici ꝙ qui in xpᷣo = Plme
foꝛdellt ontra vi in ei. in xpᷣi cõfoꝛmitate baptiʒatur.ſ.vt moꝛiãt᷑ vetuſta S= atir
hox7”7cNNορt ti peccati. ſicut xps vetuſtati pene. induũt xpᷣm quẽ ꝑ nnſiei
fictionẽ.ſed hãc nõ po ã inhabitatẽ habet. Pot et aliter ſolui 5 iſtan
tuit expellere baptiſ · ESratiã inhabitãtẽ habẽt. Poõt et aliter ſo ui. DHuobꝰ ee
mus. maioꝛis virtu em̃ modis xpᷣm induere dicimur. vel ſacramẽti aſſun .B gmi⸗
tis eſt cofeſſio ſiue pe tiõe.vel rei pceptiõe.Vñ Aug. Induũt hõines chꝛi d Aug.ili. (ce
uiffetia qs baptiſmus. ſtum aliquado vſq; ad ſacramẽti ꝑceptiõʒ. aliquãdo ð baptimmo. 100.,
3 R S vſq; ad vite ſanctificationẽ.atq; illud pꝛimũ bonis ⁊ pen
aln nn erpellit ſfi¶malis põt eſſe cõmune. hoc aũt eſt ppꝛium bono⸗ꝛAu cct mn
tionẽ. ᷣ inquãtũ ẽ aciꝰ pioꝛum. Omnes ergo qui in xpᷣi nomie baptizat᷑ xz3lsß lnend
voluntarius recedẽs induũt.vl ᷣm ſacfi ceptionẽ.vł ſᷣm vite ſctificatodlð§85s,⸗ nite
a malo volito vł pꝛopoſito.⁊ ita non expellit per natura ſacramẽti.ſ ꝑ naturã libertatis volũtatis cũ ſacra/ (igten
mẽto penitẽtie.que volũtas ſi adeſſet in baptiſmo omnẽ culpã deleret.et ita ex boc nõ ſequit qp penitẽtia ſit lſlag
maioꝛis virtutis. ð ¶ Induũt homines xpᷣm aliqndo vſq; ad ſacramẽti ꝑceptiõez. Nidetur male dicere. unenan
quia nullus induit xpᷣm in quo non ſit receptio.ſᷣm illud apli ad Ephe ii. Znauite nonuz hominẽ qͥ ̃ᷣm de neriga
um creatus eſt in ilkicin et ſanctitate veritatis. Item indutio dicit aliquẽ habitũ. cũ in ficto nullus habi⸗ fuumen
4 tus det᷑ de nouo.vã ꝙ nihil induat: Ge.ddm q inquere xpm eſt aliquẽ habitũ accipereꝑ quẽ bomo fiat ali/ *MRKMZ
5S quo mõ cõfoꝛmis xpo.Confoꝛmari aũt xpᷣo ẽ dupliciter. Aut xterius.aut inteꝛius.Et interiꝰ duplr. aut per leckech
charitatẽ vnientẽ.ct trãſfoꝛmãtẽ in eum qui amat᷑.et fidẽ ſilr confoꝛmantẽ. Aut ꝑ aliquid gratis datũ ad H itt
pᷣparãs et diſponẽs. Dico qꝙ viri ſãcti et charitatẽ habẽt. et bona opꝑa.et cõuerſationẽ ſanctã. et ſacramẽtũ Piins
percepcrũt.et xpᷣm induerũt quãtũ ad ſacramẽti ſuſceptionẽ et cõfoꝛmationẽ in cõuerſatiõe exterius.et inte ſilcd
rius ſimiliter. Sʒ ficte accedẽtes qꝛ exterius ſuſ. cipiũt ſignũ vel qð ẽ ſignũ paſſionis et moꝛtis.et reſurrectio/ mnz⸗
nis.et interiꝰ caracterẽ q̃ ad gratiã diſponũt. xpᷣm aliq mõ induũt. ipfecte. qꝛ quãuis nõ renouent᷑.tñ nouo lece
bõi qdãmõ ſiles fiũt.ct ſic ptʒ vtrũq; obiectũ. Pꝛocedũt em̃ m ꝙ idutio dic ↄfoꝛmitatẽ ſpᷣm bitũ pfectũ. ⁊c. rt
D itelligentiã huius ꝑtis duo pᷣncipaliter que- innocentiã.ᷣ non ẽ innocẽs ſimplr niſi qui caret om brock
runt᷑. Pꝛimo querit᷑ de ſuſcipiẽtibꝰ ſacramen/ ni culpa.g ⁊c ¶ Contra. diuerſoꝝ moꝛboꝛuz diuerſe i
4 ti baptiſmi indigne. Scdo de ſuſcipientibꝰ ficte. CLir ſunt meclicine ſicut dicit Oꝛego. qd non ſanat ochin. tmns
aa0namũ querunt tria. Dꝛimo querit̃ vtruʒ baptiſ- ſanat calcaneũ. cũ culpe ſint diuerſe. non tm̃ ſpecie ſinezi.
mus in digne ſuſcipientib? gleat omnẽ culpã. Secũ ſed genere. vtpote oꝛiginalis.et actualis. ⁊ moꝛtalis. plaite
do vtrũ delcat omn penã. Tcrcie quent᷑ vtrum in & ad bocqꝙ curentur neccſſe eſt viuerie adbibes⸗ wanr
. omnibꝰ equalęm bẽat efficaciam. tur ſpirituales medicine.ſed baptiſmus eſt vnicum niſi
(Auatto ſ. I.ſacramentũ. non delet omnẽ culpam Item gra⸗ ncrt
(O: in digne ſuſcipiẽtibꝰ dleat omnẽ culpã oñdit᷑ ſie ctia baptiſinalis eſt gratia incipientiũ. Sed ſtat? inci in
R ſuper illud. Exo.xiiij.nec vnꝰex eis remãſit. Glo. om pientium magis eſt cõpoſſibilis culpe qʒ pficientiũ krnten
iia peccata ablata ſunt in baptiſmo. potẽtia vpabo et pfectoꝛũ. et gratia incipiens wagis copacif cul- ſpn
li eſt ſubmerſa.¶ Item baptizatus ſi ſtatim poſt bap pam qᷓ; pficiẽs vel perfecta.ſed gratia in ꝓficienti/
tiſmũ moꝛeret᷑. euolaret ſtatim ſicut dicũt ſancti et bus et eilam pfectis cõpatitur aliquã culpꝗ.ſ.venia e
Megla e; baptiſmnꝰ apit celum. Sed nullaſtatim eus lem. multo foꝛtius gratia baptiſmalis 4ötes eſto ninl
. lat in quo ẽ aliqua culpa.qꝛ ꝑfectio gloꝛie nõ compa P aliquis accedat ad baptiſmũ cum motũ venialis wan
titur culpã.& baptiſmus delet omnẽ cul a3.(Item peccati.aut dat᷑ ei effectus ſacramẽti aut no. Si nõ. per
quantulacũq; gratia delet omne moꝛtale.et etiaʒ ve ¶F eſt fictus. Sed quicunqʒ ẽ fictus peccat moꝛtalit. pn
niale. de quo eſt contritio. & ſi ſacramentũ baptiſmi veniale pexcatũ illi ẽ moꝛtale. qd ſtultũ videt ſi qs thenn
aliquid addit.videt᷑ ꝙ deleat omnẽ culpã. Itein bhoc dicit. qꝛ ad nibilũ nouũ obligat᷑. Si aũt nõ eſt fi- Lanin
ſacramentum baptiſmi eſt remediũ perſectuʒ. cũ ſit ctus. recipit gratia.et cõſtas ẽ ꝙ illa non delet cul⸗ Nur
fundamentũ legis perfectionis. cum oꝛiginale pec pã.qꝛ tũc ſil eſſet et non eæt. gratia baptiſinalis 95 u
tum pꝛiuauerit hominẽ innocentia directe ct pꝛin delet omnẽ culpa. Gte ſi baptiſmus deleret oẽm i
Apalieen. nõ delet perfecte oꝛiginale niſi reſtituendo culpꝗ. cũ ſacramẽta nõ ſint nobis neceſſania niſi ad

Mil

Phyne

intdiin
Chelüut
fuede.
nlpegſtr
pulvsb
wint
Pautze
huiſs
icrimiti
iscinte
Cuntcio⸗
di hnon

iſeni

— – — —

culpam delendam.qꝛ ſi non eſſet peccatũ.nõ eſſet ſa
cramentũ. cctcra ſuꝑfluũt.⁊ ideo querit᷑ vtrum ta/
lis effectus debuerit dari alicui ſacramento. ⁊ quare
magis ſacramẽto baptiſmi q; alicui alioꝝ. .
ꝙ ſicut auẽtes vicũt.⁊ magiſtri ↄmuniter aſſerũt.in
ſacramẽto baptiſmi ſi plene ꝑcipitur eius efficacia ⁊
remediũ.om̃is culpa delet᷑.⁊ reſtituit᷑ homo in pꝛiſti
nam innocentiã qᷓ;=tum ad animas. Si querat᷑ ratio
buiꝰ.dᷣm ꝙ huiꝰratio cauſalis fuit diuina liberali/
tas que tantã buic ſacramento ↄtulit efficaciam. Si
aũt querat᷑ ratio huiꝰpõt congruitas triplex aſſigna
ri. Pꝛima põt eſſe ex parte eiꝰ ↄtra qd baptiſmꝰpꝛo/
pꝛie eſt ſcʒ oꝛiginale.qð inter om̃ia peccata peioꝛesi
anima reliquit ſequelas.⁊ cuiꝰcoꝛruptio eſt vniuer/
ſalis ⁊ magna.⁊ ideo ↄgruum fuit vt deus magne ef
ficacie remediũ inſtitueret in ↄtrarium.vt ſicut i coꝛ
ruptõne illius moꝛbi manifeſtatur rigoꝛ diuine iuſti
cie.ſic etiã in remedio manifeſtaret᷑ dulcedo diuine
miſericoꝛdie.vt non ſolũ illũ moꝛbũ.ſed om̃ia q̃ cõ/
ſequunt᷑ annexa huiꝰ remedij virtute deleant᷑. Et h
eſt qd dicit᷑ Roma.v. Mon ſicut delictũ ita ⁊ donuʒ

⁊c̃. Scda ↄgꝛuitas eſt ratõnc eius ad qð eſt ſcilic ad

regeneranduʒ. VUnde in hoc ſacramento tranſfertur
bomo a poteſtate tenebꝛaꝝ in adoptõnem filioꝛum
dei.⁊ maxime aperitur largitas diuine manꝰ in pꝛio
reditu ⁊ aduentu.Et hoc eſt qð dicit᷑ Zhi.iij.per la⸗
nacrũ regenerationis ⁊ renouationis ſpũſſcti.quem
effudit in nos babunde.Tercia ↄgruitas eſt ratõne
oꝛdinis.qꝛ illᷣ eſt pꝛimũ inter om̃ia ſacramẽta ⁊ fun
damentum ad alia.ideo vt perfectuʒ ſternat᷑ funda/
mentũ.placuit diuine miſericoꝛdie huic ſacramento
pfectam dare efficaciã ad delendũ omnem culpam.
vt prioꝛum oblitus is qui baptiſatus eſt ⁊ quaſi no/
nus effectꝰ.omino ad interioꝛa extendat ſe.Et quia
diſpoſuit huic ſacramento dare pꝛecipuã efficaciaʒ.
⁊ ꝙ virtus paſſiouis ſpãliter huic ſacramento adeſ/
ſet.ideo dedit expᷣſſam ſignificantiam.hoc em̃ int᷑ ce⸗
tera magis indicat animã fieri ſanctã ⁊ puras.Con/
cedendum eſt g ꝙ delet omnem culpam. Ad illud
qð obijcit᷑ ꝙ diuerſoꝝ membꝛoꝝ diuerſe ſunt me/
dicine ⁊c̃.dici põt ꝙ boc eſt verum in coꝛpalibꝰin qͥ/
bus eſt artatio virtutis. In ſpnalibus aũt vbi ẽ ma⸗/
ioꝛ ↄmunicatio bonitatis ſecus eſt. Sed quia boc di
ximus verum eſſe in ſpũalibus. ꝓpter hoc ꝙ ſacr̃a di
ſtincta ſunt.ddᷣm qꝙ remediũ poteſt moꝛbũ reſpicere
dupliciter. Aut qꝛ pꝛincipaliter fit ad hoc. aut quia

bũc curat tanq; annexuz. dico & ꝙ ſᷣm ꝙꝙ diuerſi ſunt

moꝛbi ſpnñales. diuerſe ſunt medicine ſacramẽtales
pꝛincipaliter oꝛdinatc ad illos. Si aũt moꝛbus habe
at aliñ moꝛbũ ↄiunctum.⁊ medicina pfectam babe⸗/
at virtutem curandi.non tm̃ curat pꝛincipaleʒ ſᷣ eti⸗/
am annexum. ⁊ ſic dico facere baptimmum. Ad il/
lud qð obijcit᷑ ꝙ gratia baptiſmalis eſt incipientiũ.
ddm ꝙ gratia baptiſmalis habet duplicem compa/
ratõnem.ſ.ad bonum ad qð habilitat.et ad maluʒ a
quo curat ſiue peccatũ. Scom pꝛimã comparatõeʒ
competit ſtatui incipientium. Sed qᷓ;tum ad aliam
comparatõnem cum ſit perfectum medicamentum
habet vim gratie perfecte.⁊ hoc ex diuina oꝛdinatõ/
ne.qui in illo ſacramento vult ofia delere.⁊ innocẽ
tiam perfecte reſtituere. ¶ Ad illud qð obijcitur. de
motu venialis peccati.quidaʒ rñdent ꝙ veniale tũc
efficitur moꝛtale.quia negligit ſe pꝛeꝑare ⁊ ad ſacra/

mentum diſponere.non quia idem peccatum quos
ſit veniale fit moꝛtale.ſed quia addit᷑ ↄtemꝑtus qui
eſt moꝛtalis.Sed hic ſermo durus eſt.quia frequen⸗
ter inſurgũt veniales motus.etiam cum ſpũales ho
mines ſint in ꝑceptõne diuinoꝛum ſacroꝝ. deo di/
cunt alij ꝙ eſt fictõ dupliciter.ſ.ſimpliciter ⁊ õm qͥd.
Fictio ſimpliciter aufert totũ cffectum.⁊ hec eſt vo/
luntate moꝛtaliter peccandi.Fictio ᷣm quid hec eſt
venialis.que nõ impedit ingreſſum gratie ſed cõple
mentũ gratie.vnde in tali nõ habet ꝑfectum effectũ.
Aliter tamen põt dici ꝙ motus venialis nõ facit fi/
ctum ſimpliciter ſed ad tempus.qꝛ gratiam non ex/

pellit ſed retardat.dum nõ eleuat ſe ad recipiendu,

diuinã gratiam.⁊ quando talis motus ceſſat.credo
ꝙ ſtatim baptiſmus plenũ effectum habeat.et hunc
motũ ⁊ alia peccata deleat.etiam ſi ñ ſuꝑueniat de il
lo contritio noua ⁊c.¶ Oð vltimo obijcit᷑ patet qꝛ
baptiſmus nõ eſt iterabilis.Et iterum. Aliq̃ ſequele
remanent.que qᷓ;uis nõ ſint culpa.inclinãt tamẽ ad
culpam.⁊ ideo indigent remedijs alijs. Quare autẽ
hoc ſacramentũ magis ſit efficax ꝙ; alia patet ex iam
Queſtio.ij. b

¶ Atrum ſacramentũ baptiſmi deleat omnem penaz.

+☛

„

Et ꝓ ſic videt᷑ Roma.ix. Sine penitentia ſunt do

na dei. Glo. gratia dei in baptiſmo nõ requirit gemi/
tuin aut planctum. aut aliquod aliud opus.ergo vi
detur ꝙ baptiſmus nulliꝰpene ſit debitoꝛ. ¶ Item
Auguſti.de catheciſmo. Baptizatus cs.mundatus

es.⁊ reſtitutũ eſt coꝛpus tuum ad ſtatum pꝛimi ho⸗

minis.ergo ſi pꝛimus homo nullius pene fuit debi/
toꝛ.videt᷑ ſimiliter ꝙ nec baptizatus.¶ Item ꝓni/
oꝛ eſt deus ad miſerandum qᷓ; ad cõdemnandum.et
paſſio xpᷣi plus meruit qᷓ; peccatuʒz ade demeruit.ſed
deus in vltõne peccati ade penas nobis multipliceſ
inflixit.ergo multo foꝛtius ꝓpter meritum paſſionis
