re periculũ.vel negligit officiũ ꝑ inobedientiã.ẽ em̃
ei iniunctũ vt illò exeguuc.

Queſtio.j.t un —
e babente libertatem accedendi quid ſit ei meliꝰ.

frequentare an tarde accedere Et ꝙ frequẽtare vi.
qꝛ in pꝛimitiua eccleſia n qð dẽ Act᷑.iiij.quottidie

coicabant.& ſi optime fuit ab apſis iſtituta.vẽ ꝙ eo/
rum exemplo meliꝰ ſit quottidie cõicare. 7
dit᷑ aucte dñi.dñs em̃ docuit nos oꝛare ⁊ petere qͥti/
die panem ſuꝑſubſtãtialẽ.et alius euangeliſta nomi
nat ipᷣm qttidianum. Et Amb.dicit panis iſte quo⸗

tidianus.eſt q̃tidie accipiẽdus.vt quotidie tibi ꝓſit.

Svẽ auẽte dñi et Amb.q quotidie ſit meliꝰ.¶ Item
rõne videt᷑.qꝛ boc ſacr̃m ẽ in remiſſionẽ venialium.

ßß ſemꝑ peccamꝰ vẽialit. g̊ debemꝰ quotidie accipe-

re. Et hboc ẽ qꝗd dicit Amb. cũ ſanguis xpᷣi effundit᷑.
in remiſſionẽ peccatoꝝ effundit᷑.ſemꝑ accipere de
bco.quia ſemper pecco.

mentu illud auget in hoie virtutẽ et charitatẽ. qᷓn⸗
to hec magis augent᷑ tanto meliusẽ homo diſpoſi⸗

tus.et qᷓnto melius diſpoſitus tãto frequẽtius debʒ

gccedere. a pꝛio. ad ſacẽm h̊ͥ ſemꝑ ẽ accedendum.
EContra Aug.de ecdeſiaſticis dogmatibꝰ.quoti -
lie euchariſtiam accipere nec laudo nec vituꝑo. ſecd
ſi ſemꝑ debet ꝑcipi laudarʒ. ⁊c. ¶ Item Aug.quid

tẽ oſtẽ

¶tem alia roe videt᷑.q; ſaẽ

paras dentẽ et ventrẽ. crede tm̃ et mãducaſti. fiuai
la ẽ vtilitas in accipiendo coꝛpalit.qꝛ ſi aliqua eſſet
vtilitas.male ̊ diceret Aug quid paras dẽtẽ et ven
trem. quia diceret᷑ ei ppter vtilitatẽ. ¶ Item roe vẽ.
qꝛ poſſibile ẽ manducare ſpnaliter nõ accedendo et
nõ ẽ ibi pericłn.ſed accedendo niſi homo ſit bñ pa
ratus eſt perichm. S ſi via ſecurioꝛ eſt eligenda. tunc
” eſt raro cõicandũ ſacraliter et ſepe ſp aliter Itẽ
gloꝛia dei ↄmodo ẽ pᷣferenda.ſ qͥ dimittit accedere
ꝓpter ſacrameti dignitatẽ pᷣncipaliter dat gloꝛiam
deo.qui aũt accedit ꝓpter ſacramẽti efficaciã atten

dit co modũ.g melius facit qui ceſſat qᷓ; qui accedit.

Juxta boc queritur de diuerſitate inſtitutõis.qꝛ ᷣm
qd dẽ de cõſecratiõe di.ij.anacletus inſtituit q; qñcũ
q; venirẽt ad eccleſiã. Gabianꝰꝙ ter in ãno. Sother
8re ꝙ in cena dñi.et decretalis dicit ꝙ ſeł in anno. 82
R.dm ꝙ; ſi quis ſemper eẽt ꝑatus.ſempꝑ vtile eẽtꝰꝰ
hoc ſacramentũ reciperc.vt ſcʒ haberet habitaculuʒ
mundũ.et ſpũaliter comederet hunc cibum cum bo
noꝛe et deuotionc.Quia igitur tpe eccleſie pᷣmitiue
erant mũdi ꝑ baptiſmũ.in innocentiaʒ.et charitatẽ.

ardentes ꝑ donationez ſpũſſancti.ideo congruebat
eis quotidie cõicare. Quia vᷣo poſtmodũ charitas

refriguit. ⁊ per peccata munditia baptiſmalis vt in

pluribus perdita.relictum fuit iudicio et cõſcientie

vniuſcuiuſq; vt reciperet qñ ſe diſpoſitum videret
ne aliter manducaret ad ſuam dãnationéc.Et qꝛ ho⸗
mines inceperunt fieri negligentes. opoꝛtuit vt iteꝝ
inſtitueret᷑ a ſummo pontifice frequẽtatio.ſed quia

homines melius parant᷑.et quas deſiderabiliꝰ expe

ctaiit cõicarent. ſcʒ natali.paſchate.et penthecoſte.
Et quia homines adhuc ꝓceſſu tꝑis i his tribus tẽ-

poꝛibus negligenter ſe ꝑabant.iõ hoc ad extremũ ẽ
ad paſcha reductũ qð pꝛecedit tpᷣs pᷣparationis.ſcʒ

q́drageſima. Si g querit᷑ vtrũ expediat frequẽtare
alicui.dm ꝙ ſi videat ſe eſſe in ſtatu eccleſie pᷣmiti/
ue.laudandũ ẽ quotidie cõicare. Si autem in ſtatu
eccleſie finalis vtpote frigidũ et tardum. laudanduʒ

ẽ ꝙ raro.Si autem medio modo.medio mõ debet

ſe habere.et aliquando debet ceſſare vt addiſcat re/

uereri.aliquãdo accedere vt inflãamet᷑ amoꝛe.Quia

tali hoſpiti debetur bonoꝛ. debet᷑ et amoꝛ.et tũc ẽᷣm
illam partem ᷣm quã viderit ſe melius ꝓficere. ad
illam magis declinet.qðd homo ſolum cxꝑpientia diſ⸗
cit. Omnes rationes ad pꝛimam parteʒ intelligũ/
fu ſalua debita pᷣparatione q̃ in pauciſſimis eſt vt
laucdat v relinquit conſcientie.ddᷣm ꝙ hoc dicit quia
quibuſdam vt tactum eſt magis eſt vtile frequenta
re. quibuſdam raro.quia maioꝛem efficaciam credo

id aliud qð ob in contrarium ꝙ Aug.nõ 85

recipit homo in vna miſſa vel manqucatione cũ bo
na pꝛeparatione.qꝙ; in multis ſi nõ ſe pparet diligen
ter. ¶ Ac aliud qð dicit Aug. ddʒ ꝙỹ hoc dicit Aug. 84
non quia manducatiꝰ ſacramentalis nõ ſit fructuo
ſa. ſed contra illos qui carnaliter bunc cibum ſpi⸗
ritualem comedebant.quia nullum fructum repoꝛ/
tabant. Ac illud quod obijcitur ꝙ ſecuri?eſt. dom 85
ꝙ quãuis illud ſit ſecurius.tamẽ illò ẽ vtilius. qꝛ ſi-
cut plus pꝛodeſt baptiſmus ſanguinis ⁊ flaminis qᷓ
ſanguinis tm̃.ſic plus manducatio ſpiritualis q̃ndo
coniuncta eſt ſacramentali qᷓ q eſt per ſe.d aliꝭ g
möm

m c; vterq; dat gloꝛiã deo.et qui mãducat cũ re/

¶ Atrum bomo debeat ſe retrabere ab boc ſacramen

in lege mulier ꝗᷓ mẽ

7 *

to ꝓpter immũdiciam coꝛꝑaleʒ. Et ꝙ ſic videt᷑.quia

* —

ſtrua paticbatur ĩputabatur im
munda. Similiter vir qui paticbat᷑ ſeminis fluxuz.

Leuit᷑.xv. Similiter mulier poſt partũ.Leuit᷑.xij. et

ppter iſtas immũdicias ab ingreſſu in templum et

eſu agni abſtinebãt. videt᷑ ꝙ multo foꝛtius ab eſu

„
*

agni veri bomines arceri debent ꝓpter immũdiciã

— ‚

IIII.

cere debet ex congruo. qm̃ q;uis nõ ſit certum e ſit

peccatuʒ quiſquis nocturna illuſione polluit᷑.q;uis
extra memoꝛiam turpiũ cogitationũ ſe ſe pꝛeſentiat
inqnatuzʒ.tñ hoc vt temptaret᷑ culpe ſue attribuat.
ſuãq;ʒ immundiciã ſtatiʒ fletibus tergat.Tercia im⸗
mungdicia eſt indifferens qꝛ tm̃ eſt pena.et ideo non
arcet.Si tñ ratione hoꝛroꝛis abſtineat.deuotio et re
uerentia eſt laudanda.vñ nec mulier menſtruata ar

cetur.nec etiam mulier poſt partũ. ſicut dicũt iura.

„ „ „ . — 2 — . . —„ . 6 het⸗
uerentia. et qui ex reuerentia dimittit. Sicut em̃ di/ amnma ibi maculata.tñ rationabiliter pot dubitari. i⸗
cit Aug.et centurio dominũ honoꝛauit cum noluit et iõ qui ſe reputat immundũ bene facit. Añ yſid. in itß
ꝙ domũ eius intraret. et zacheus qui in domũ intro ſententiaꝝ li.j.Et habetur in decreto.di.vj.non eſt ſraen
uxit Aueſtio. iijf. o

ter immüe De pꝛima lehies de conſe de Meſcchclan li.
coꝛpoꝛalem. ¶ Item ex concilio elibertano dicit᷑ de vj,. de purificatione poſt partũ. Quarta ſimpirẽ in⸗ Sh
conſecratione di.ij.omnis bomo ante ſacram cõio,ʒ pifferens inter omnes has immũdicias. Pꝛima ma heon.
abſtinere debʒ ab vxoꝛe ꝓpꝛia tribus.aut quatuoꝛ. gis impedit.vltima nullo mõ.omnes tñ impediunt
aut octo diebus.ſed quilibet poteſt ↄiungi cuʒ vxo de congruo ſᷣm gradꝰ. Añ ſi quis qᷓrat vtrum ſemꝑ 88
re ꝓpꝛia ſine immundicia mentis. & illud dictum ẽ qñ polluit᷑ coꝛꝑaliter ceſſare debeat. doʒ eſt ꝗ, ſi ſen⸗
Ppter immũdiciam coꝛpoꝛis.et ſic c. tez Bꝛeg. tit inquinationẽ illam multũ animã inclinaſſe.qꝛ in
dicit ꝙ pollutus ex cogitatione pᷣcedenti non debet actu illo dat homo cõſenſuzʒ.tũc hoc fiat ſiue in ſom
accedere. aut & boc eſt ꝓpter immundiciam coꝛpo/ nis ſiue in vigilijs. conſulendũ eſſet ei facere reuerẽ
ralem aut ſpiritualem Mon ſpiritualem.qꝛ ꝓpter tiam ſacramento.Si aũt ſentit naturã magis expe/
ilam cogitationem ſi nõ eſſet ſecuta pollutio nõ im ditam. et vlteriꝰ deuotio trabat ad ꝑceptionẽ.et ſo/
pediretur. ꝓpter immũdiciam coꝛpalem. ¶ Item ſennitas tribuat aliqͥd qd multum recopenſet. dico
Deutro. xxiij. habebis locum ⁊c. Glo. mũdiciã coꝛ ipm ſine remoꝛſu poſſe ccedere .oncedendii e .
poꝛalem diligit veus.idco pᷣcipit nibil felqum mane ſolũ ꝓpter carni s immundiciã non impedit᷑.ſ qꝛ ᷣ H
re in caſtris. S cc. tem roe videt᷑ qꝛ ſi aliquis im /⸗ immuũdicia cõiuncta ẽ immũdicie mentis. nec ſolus
mundis manibus oſecraret peccaret vtiq; qntũcun ꝓpter immũdiciã mentis. qꝛ cogitatio cito tranſit. ẽ Mrüi
q ſanctus. ⁊&τ Mtem in hoc ſacramẽto non tĩ eſt immundicia carnis hoꝛroꝛem relinquit. et diutius iiq
d ale cooꝛale debet eſſe mundicia durat et ioꝛdinat.et iõ quis pollutio ſit peccatũ ve
coꝛpoꝛalisi Contra.iſte cibus nõ eſt cibꝰ ventris ß̊ niale.magis tñ impedit qᷓ; aliud veniale ꝓpter hoꝛ/⸗
meutis. retrabi debʒ aliquis a ſola immũdicia mẽ roꝛis diuturnitatẽ et maioꝛẽ deoꝛdinationẽ.¶ Ad ilK/Sʒ
tis non carnis. ¶Item magis diſplicet deo immun lud qð obẽ ꝙ immũdicia coꝛpalis impedit ꝑ legem.
Aicia peccati venialis qᷓ qlibet immundicia coꝛpo/ dum ꝙ nõ valet.qꝛ lex data ẽ in onus ⁊ in figuram.
ralis. Sed ꝓpter peccatũ veniale cõmiſſum non dx ętp illas imũdicias figurabant᷑ ſpnales imundicie.
quis ſe retrahere.g nec ꝓpter aliq; immũdiciaʒ coꝛ S illuq qð obꝛ de cõiunctiõe cum vxoꝛe.ddm ꝙ ↄo
poꝛalem. Item immũdicia coꝛpoꝛalis vt pollutio raro contingit q homo cõiungat᷑ m illũ actũ debi⸗
non impedit eeernraede it an q̃ eſt nobilioꝛ. tũ exigendo qͥᷣn ſit ibi aliqua culpa.ſi aũt ſolũ reddẽ
87 Zeulte minꝰ nec ſacramentalẽ¶E. dom ꝙ immũ/ go deditũ.nõ credo ꝙ debeat tetrahi niſi de cõgruo.
icia coꝛpoꝛalis quadruplex eſt. Quedam ẽ coniũ/ vel etiã cã ꝓlis.et boc dicit Gꝛeg.et habet᷑ de conſe.
c ſpirituali ſm veritatem. vt pollutio veniens ex di.ij ¶ Ad illud qd obẽ quare pollutio impedit. dʒ
turpi cogitationeł crapula. Queda ex ↄiuncta ſpi ꝙ rõe pollutiõis caruis. cõiuncte pollutiõi mentis.
rituali ym confoꝛmitatẽ. vt pollutio veniens ex dya qꝛ ex bac pollutiõe ſe immundũ et indiſpoſitũ repu/
bolica illuſione. vel ex nature ſupfluſtate. in qua ſen tare debʒz ad boc ſacrjm rõe pdicta. ¶ Ad illð qd obꝛ oꝛ
tit᷑ pꝛuritꝰ et delectatio inoꝛdinata.Quedã vero eſt ꝙ diligit deꝰ mundiciã coꝛpalẽ.dðʒ ꝙ veꝝ ẽ eatenꝰ
cõiuncta ſpũali.tamẽ eſt generãs hoꝛroꝛẽ immundi quia excitat deuotionẽ mentis.econtrario abbomi/
cie in anima. vt pollutõ veniẽs ex infirmitate. Que/ natur immundiciã coꝛꝑalem que eſt via ad irreue/ S
dam aũt eſt pure coꝛpoꝛalis nullũ boꝛroꝛẽ immun/ rentiam mẽtis.et talis bene impedit.Et ꝑ boc patʒ 1
Aicie in aia generans.vt immundicia in pede. Pꝛia ſequens.qꝛ immundis manibꝰ nõ tractat xpᷣi coꝛpꝰ Pgen
immũdicia impedit. ppter hoc ꝙ bomo vebet repu niſ: hõ qͥ modicã aut nullã adhibet reuerẽtiã ld c
tare ſe immũdu.vñ non recipit ſacramẽtũ cum reue aliud ð immũdicia manuali pʒ ſolutio.qꝛ nõ ita du/ iilae
rẽtia qͥ ſic immũdꝰ eſt niſi neceſſitas cõpellat.⁊ ꝓpt᷑ rat.nec ita mẽs adboꝛret.nec ita deoꝛdinat.¶ Ad vl/⸗ B
irreuerentiam pꝛiuat᷑ fructu et incurrit damnũ.Ge timũ dð ꝙ in mãducatõe ſacrali venit xpᷣs coꝛpalit nt
cunda immũdicia que eſt in illuſione dyabolica ar- in bominem non in ſpũali. ideo non eſt ſimile. ii
— Olet etiam queri vtrum pꝛaui ſacerdotes ⁊c. Supꝛa egit magiſter de cõfectiõe.bic agit de ptãte confi/ Ggin
aiendi. Et diuidit᷑ bec ꝑs in tres partes. In pꝛima qᷓrit mgf̃ et determinat qui pñt conficere. In ſecun/ .“ nin
dQa qui poſſunt ſumere.et ondit ꝙ ſoli bomines.ibi. Illud ettã ſane dici põt ꝙ a bꝛutis animalibꝰ ⁊c. In ter/ ihste
ℳ cia vero incidenter determinat ꝓ quanto dicant᷑ aliqui errare ſiue bereſim incurrere.ibi. Ne autes iguoꝛes ſng⸗
quid faciat hominẽ hereticuz. Dꝛima pars hʒ duas. In pꝛima determinat ſiue tangit qᷓ ſit neceffaria ad cõ er
ſiendu hoc ſacrm licite.· In ſecũda tangit illa qᷓ ſunt de neceſitate buius ſacramẽti ſimplr.q ſc ſunt inten/ En

neſo
Ndagtocte
Etnenſrunar
ſatdiͤtin
ſiitannl.
mſigkei⸗
is imm
Gtünpelne
Gupnnſem
nüiinſegi
Nfitfutpin

ſafugecoote.

Unritnczen⸗
Gpoprinitt⸗
cöpenirdo
luahii
Minpeckel
ments nelt
ttoctot
ginggit, kthu⸗
wioſt rit
enae ggnr
Ptntetl
leienen
nßtbigtnn
ilsinpd⸗
anui
zitliiden
ilu ieli
ertiuior
Gebte⸗
Aunfe
atpolni
?

—
Se =

SS

n

SES

„

S=

Ki⸗

=
—

S =
— ==
=

lnpgninn

Ctr ON/,

Nckſmie

N

tio et oꝛdo. ibi. In hꝰ aũt myſterij expletione ⁊c. Quãuis em̃ bohitas ſit neceſſaria ſacerdoti ad bocqy cõfici

eudo nõ peccet.ſaltẽ ꝙ ꝓbabiliter ſit bonus.ſed tñ non ẽ neceſſaria ad hoc q; cõficiat. Sʒ oꝛdo et intetio ad

conficiẽdũ ſimplłr ſũt neceſſaria.altero em̃ deficiẽte nõ cõficit᷑.Sᷣ deficiente bonitate ſic.Et ſic duo dterminã
bac olſtincebe. Dꝛimd ſpectat ad conficiendi poteſtatem. Scom vero ad raſre 80 gecr ninar
. Querit et determiat qꝗᷣ pñt cõficere.tãgens q m Ecabontpac
XIII. ſunt neceſſaria ad cõficiendũ hoc ſacrm licitc. a (ctur ſacerdote. Tf ex
— let etiã queri vtꝝ pꝛaui ſacerdotes hoc ſactm bis vᷣbis Aug. ꝙ ma/⸗
N cõſicere qant. Ad qð dici pᷣt ꝙ aliq licet ſint pꝛa/⸗ s acerdos eqᷣliter ꝑ
¶ui ↄſecrãt ve.i.qͥ intus ſut noĩe et ſacramẽto et ſi non fuie ca ſpectzut ad
vita.qꝛ nõ in merito ↄſecrãtis.ſʒ in xbo efficit creatto⸗ vꝛ ꝙ ſicut bonꝰ ſacer⸗

₰—

Aug.in li.de ris. VUñn Aug. Intra chatholicã eccliaʒ ĩ miſterio coꝛ⸗ dos nõ peccat ita nec

coꝛꝑe dñi. ꝗ poꝛis et ſãguis dñi nihil a bono magis.nihil a malo malus. Querit᷑ ẽᷓ̊ ð ſa
minꝰ pficit᷑ ſacerdote.qꝛ nõ in merito cõſecrãtis.ſy cerdote q ſciẽter malꝰ
in verbo ↄficit᷑ creatoꝛis et virtute ſpũſſancti.Credenet tenet cõficere p/
OI e en e pter hoc eꝙ bʒ parro/
dũ ẽ em̃ ꝙ in verbis xpᷣi ſacr̃a ↄficiant᷑.ſicut ipe q bap chiam qd debet face⸗
tiʒat.ita ipe ẽ q ꝑ ſpmſanctũ ſua efficit carnẽ et ſangui re.ſi dimittit peccat.ſi
Gꝛeg. né&. Itẽ Gꝛeg. Putãt qͥdam cõionẽ coꝛpoꝛis minꝰ eſſe cxficit facit contra cõ
ſfſcctiſicatã.ſi illoꝝ fiat officio quoꝝ vita oculis vr igno ſcientiã. ⁊ ita v eẽ per
bilis. Heu in q́; magnuʒ laqueũ incidũt.vt diuina et plexus.Querit᷑ ctiam
occulta miſteria plus ab alijs ſctiſicata poſſe fieri cre ve ſacercote j n te⸗
Adzãt.cũ vnꝰ idemq; ſpũſſanctꝰ in tota eccleſia inuiſibi indutus fnetit centn⸗
llliter ea miſteria et opando ſanctificet. et ſanctificãdo rat ei remoꝛſus de ali⸗/
Mypyſteriũ qre. benedicat.AMyſteriũ iõ dicit᷑.ꝙ ſecretã et recondita,ʒ quo moꝛtali.vtꝝ debe
Sacrifici qᷣre. hẽat diſpẽſationẽ. Sacrificiũ vᷣo q̃ſi ſacrũ factũ.qꝛ pG⸗ at deſiſtere an ꝓcede⸗
W ce myſtica cõſecrat᷑ ꝓ nobis in memoꝛiã dñice paſſio⸗ re. ¶ . dom q ſacer⸗
nis. Sacrm ẽ in aliᷓ celebꝛatõe. cũ res ita fit vt alidd dos aut teuet aa cele⸗
ſignificate rei accipiamꝰ. Sacra ſunt baptiſma. chꝛiſ: net credo q no vebe⸗
ma.coꝛpus.qꝗͥ iõ ſacr̃a dicunt᷑ qꝛ ſub tegimẽto viſibili⸗ at accedere niſi pꝛius
uum reꝝ.diuia vtꝰ ſecretiꝰ ſaluteʒ eoꝛũdẽ ſacfũoꝝ opa⸗ fuerit contritꝰ et etiazʒ
tur. Vlñ a ſecretis virtutibꝰ vł ſacris ſacr̃a dicũt᷑. Pa coõfeſſꝰ. etiq qtũcũq;
nis et calicis ſacrm. grece euchariſtia dicit᷑.latine bo/ Ztrit? ſit. niſi pꝛiꝰ coõſ
na gratia interpᷣtat᷑.et qͥd meliꝰ coꝛꝑe et ſanguie xpᷣi⸗ e remorinS de
Siue & bonos ſiue ꝑ malos miniſtros intra eccleſis moꝛtali. credo 4 bene
b diſpenſet᷑.ſacrũ tñ ẽ.qꝛ ſpũſſanctꝰ viuificat.ꝰ Nec bo⸗ faciat cclebꝛando ſiue
noꝝ diſpenſatoꝝ meritis ãpliat᷑nec maloꝝ attenua⸗ accedendo. Si aũt oc
tur. Hoc de coꝛpꝑe dñi.hoc de baptiſmate et chꝛiſma/ currat ei aliqs caſus
te ſciendũ ẽ et tenendũ.qꝛ virtꝰ diuina ſecretiꝰ opat ĩ miſſia vl motale pec
sssü , * kFcatũ de quo nõ fuit cõ
in eis.et diuina ſolũmõ ẽ hec virtꝰ ſiue poteſtas.non cita.· in cali ſtatu põt
hũane efficacie.Illi xo qͥ excõicati ſunt vel de hereſi occurrere ꝙ ſi bʒ ſacer
‚Agoeotis copia oz cöfite⸗
ri ſi bʒ aptitudinẽ boꝛe ante canonis inchoationẽ.Si nõ.dixerũt aliqui ꝙ ſi adeſt populꝰ.ſufficit cõtritio cu,ʒ
ꝓpoſito cõſñtẽdi.qꝛ ſcandaliʒaret populũ ſi dimitteret.ſi ant nõ timeret ſcandalũ ↄſulũt dimittere. maxime

cũ nibil cogat. Terumtñ credendũ ẽ ꝙ ſine peccato põt qd inchoatũ ẽ ꝑficere. ſi ꝓpoſitũ ofitendi bʒ et ſi ceia
ptritiõe totũ ſupplet᷑.nec video ibi cõtemptũ.Si aũt tenet᷑ cantare ⁊ nõ hẽat copia ſacerdotis.dico ꝙ tene/

tur ſe pᷣpare ꝑ ↄtritionẽ et ꝓpoſitũ ↄfitendi.et ita videtur ꝙ; nõ peccet ſi accedat cũ verecũdia et reuerẽtia.
Si añt no ſe pᷣpararet et cantat.dico ꝙ peccat pctõ omiſſiõis.cũ omittit ↄteri.alio etiã peccato.ſi ẽ occultꝰ.
ſi manifeſtus dico ꝙ ſcãdaliʒat.ſi aũt ꝓhibitꝰ ab ecclia.peccat oibus his modis et pctõ trãſgreſſõis. Sʒ in

telligengũ ẽ ſemꝑ ꝙ vnũ ẽ peccatũ et reliqua oĩa ſũt ſicut ãnexa ſiue circũſtantie aggrauãtes.ſicut ſi aliqs oc

cidat hõies ꝓpter lucrũ. Sʒ quid dicemꝰ de eo cui accidit remoꝛſus de irregularitate.tũc ibi nõ ẽ remedium

Petritionis necafeſſionis lAid hoc reſpõdẽt aliqui ꝙ cñ irregulari ſit ꝓhibitũ ↄficere hoc ſacrʒ.et cũ irregu/ꝛ
2

aritas nõ deleat᷑ p contritionæ.ſ ſolũ ꝑ viſpenſationẽ.ꝙ qntũcunq; aſſit popls et ſcadalũ timeat᷑.cũ nõ ſit
faciendũ cõtra veritatẽ vite ꝓpter ſcandalũ et còtra pᷣceptũ q tenet᷑ aut dponere ↄſciaʒ irregularitatis. aut

dimittere miſſam.et boc dico ante ↄſecratiõz.et maxime ante inchoationẽ canonis. Aliq dicunt q ꝓhibitio .

Phter irregularitatẽ ad ip̃m nõ ſe extendit. maxime cũ acceſſit ſine ↄſcia irregularitatis. Añ ꝓpter reueren-

tiã ſacri et ſcandalũ populi dicũt ꝙ ſi dolet et libẽter faceret qʒ in ſe eẽt.dicunt a dño eẽ diſpẽſatũ vt tũc.Si

vᷣo qritur de illo qͥ ſolet habere oſcientiã ꝙ nõ nõ ect ſacerdos.Hic dom duplicit. Aut dʒ dimittere miſſ. am
am ↄſeerationẽ. qut dʒ oſcie fingere infirmitatẽ.iõ ſanũ cõſiliũ ẽ ꝙ bõ ſe ante diligẽter pᷣparet.et in miſſa nõ

m *

cogitet de ſe. ſy magis
de ſacramęeto.

iI. NII

manifeſte notati.ñ vident᷑ hoc ſacrm poſſe cõficere.li
cet ſacerdotes ſint.qꝛ nemo dicit in ipa ↄſecratiõe.of⸗

¶Mec bonoꝝ diſo? fero.ſed offerimꝰ q̃ſi ex pꝑſona eccleſie. et iõ cũ alia ſa⸗ .
. der itis Pplia⸗ cramẽta extra eccleſis poſſint celebꝛari.ð h nõ videX. Aug in ſermo⸗ M
querit᷑ qͥs eos Mãõ etiã Aug. tradere videt᷑ dicẽs. Recolite nomẽ ? rpivi vicade
rind Wt haen * 5 aduertite veritatẽ. Miſſa em dicit᷑ eo ꝓ celeſtis miſſ⸗ miſa. H
ſumit. an ille qui vtri ad cõſecrãdũ et viuiſcãdũ coꝛp⸗ adueuiat.iuxta ditc⸗ inte
qʒ facit.Et videt᷑ ꝙ il tũ ſacerdotis dicẽtis. Oipotẽs de iube hec ꝑferri
le magis qͥ vtrũqʒ fa manus ſcti ãgeli tui in ſublime altare tuũ. Idcirco niA e
cit. quia plus ſumit. ſi angel? venerit. miſſa nequaqᷓ; iure vocari poteſt. Gꝛeg. maledi⸗ 4 Bi
et maioꝛ eſt irreuer Müqd em̃ ſi h myſteriũ heticꝰ auſus fuerit vſurpare. cam bñdictiõi- gtua
tis. Jrez aueeur es F elit 6 celis mittit deus oblationẽ eiꝰ cõſecrare? ma: bus vr̃is ·i. bis aeig
lus peccet. vtrum · aSelu 8 ceus munit deu ninat“ ſit dicẽs. maledica, quein illis bñ- C
eq ꝓpter timoꝛem ? ximne eiu eiſde ꝑ p phetã miat“' ſit dices. maledicaz dictõibꝰpoſtu⸗ ſootosinn
reuerentiã nibil aud; bñdictionibꝰ veſtris. ſi bñdictionibꝰ eoꝝ ſe aſſerit io ol dogm 4 lonnr
facere. an ille qu con/ maledictuꝝ veritas. qͥd erit de hoſtia. 8O dicemus illã vobis benedi gionge
ficit. et vw ꝙ magis il · poſſe bñdici ab illo quẽ ſcimus a deo foꝛe maledictu; cet᷑ vel qm̃ nõ nſſawoen
le aui enkicl ge ei cũ ſua bñdictiõe.Si em deus maledixerit bñdictioni benedicũt ſan tmnten
eraineko.iter rener.⸗ bus hereticoꝝ. ⁊ ſymoniacus bñdixerit.quis eoꝝ pꝛe ge da i . utn
tiã. Silr querit᷑ ilo ualebit: Nunqͥd bñũdictio maledicti ad nihilũ porerit ne agant be⸗ emuin
qui tm̃ ſumit coꝛpus redigere verba veriſſima cõminãtis dei.Ex his colli eaic nr ach ionun
⁊ nõ ſansuinẽ N.od. git ꝙ hereticus a catholica fide pꝛeciſus neqat hoc ſa eis. adulantur- ötin
cy anine Peccr ale cramentũ cõficere.qꝛ ſancti ãgeli q̃ huius myſterij ce qʒ peccatoribꝰ. luenti⸗
nler e ae lebꝛatii aſſiſtüt tuc noͤ alſüͤt af hereticus et ſymonia dumõ diuites pitia
miͤt grauius illeqᷓ cus hoc myſteriũ temerare pᷣſumit. Non em dubitari nef⸗ Wae⸗ en⸗
conficit et nõ ſumit q; licʒ vbi coꝛpis dnici ⁊ ſanguis myſteria gerũt᷑ ſuper s vogleentt luun
llie qui cõficit ⁊ ſumit noꝝ ciuiũ adeẽ couéettuus.v bus vos.i.quic iezwin
totuũ. Et ratio buin en. ¶ Tangit illa q̃ ſunt de neceſſitate huius ſacfi ſim⸗ quid a vob be⸗ tügnnifr
macſo vno m aril, v plicit. ꝗᷓ ſcʒ ſunt intentio etoꝛdo. b. necicet. p me huitme
le giit minurat ni En huius aut myſterij expletione ſicut foꝛmã ſeruari· erit maledictũ. n int
gnus. nihilominꝰ ta/ ita oꝛdinẽ haberi.ſ. vt ſit ſacerdos.et intentionẽ adhi Sesnge Gr- znfat
mneẽ facit ſicut ecdeſia beri optet. vt illud facere intẽdat.Sʒ ſi nõ credit de il a ſiris eſcn kiul
teuit. Aio m aꝛ lo miſterio ſicut veritas hʒ. nũqd pot intendere illud dcaß veauct nalni
SAEindignys. cõficere:et ſi nõ intẽdit nũqd concit: Aliqui dicüt eti toꝛibꝰ placeat ri
Eeri Riegngtiat am ñ recte ð illo myſterio ſetiẽtẽ poſſe intẽdere.ñ qdẽ aliquid ſngl liman
quẽ debet. et tũc non illud cõficere.qð iã eẽt recte credere.ſj id agere qð ge ſua vba lani zuinſtn
ſolũ exbibet irreuerẽnit᷑ ab alijs dü cõficit᷑.et ſic adhibet intẽtio.Et ſi intẽ/ õä nuta⸗
tiamm. S etiz facit cõtu· tio dicat᷑ de eẽ conſiciendi illud miſteriũ. tñ exaua in⸗ tter i is qͥ p ſanin
meliq. q; ſacrm non ꝰ ccdit ea dicè et agere q̃ ab alijs gerũt᷑ iplet᷑ myſteriũ. tulit ſenſerit et .
ſer ed ennitir tncs Determinat qui poſſunt ſumere hoc ſacra ſub alio intel/ mitn
Rretninieſmnnet ad muentüet oſtendit ſoln homunes. Cc lectu. tñ ad edi in
vt null? ſe ſimulet cele e eU N.—HH ficationẽ chari Aiuel
bꝛare in decre. De miſ ¶ Illud etiã ſane dici põt. ꝙ a bꝛutis anialibus coꝛpus actec 0 nh
ſan celebꝛatõe.li.vj. xpᷣi nõ ſumit᷑.et ſi videat᷑. Quid g ſumit mus velqd mini ſuͤr verba i vſn
hoc.et infra. Liq; is q maducat:? deus nouit.De hoc celeſti miſterio aliq b⸗ ddial⸗ Finia
ſui criminis cõſciẽ ſtrinximus a catholicis fideliter tenẽda.Qui em his ke
de reputae ſe nclgnũ (otradicit. hereticus iudicatur. ð uh
Peraciireneran ad il Betermiat iucidẽter quid facit hereticum 6zr

lud. Gꝛauius tñ vẽ of et quid ſit heretieus. d

fendere. qui fraudulenter illud pᷣſumpſerit ſimulare.cũ ille in ſolius vei miſericoꝛdis manũ incidat. iſte vero poue
non ſolũ deo nõ veret᷑ illudere.s populo quẽ decipit ſe aſtringat. Oꝛdinatũ etia eſt vt qui conficit cõicet. de ſhgoie
cõſe.diſ.ij.ex concilio tolxij. Certũ ẽ ꝙ bij qͥ ſacrificates nõ edũt.rei ſunt dñici ſacri. Quicunqʒ &ᷓ ſacer dotuy (lgun.
deinceps diuino altari ſacrificiũ oblaturꝰ acceſſerit. et ſe a cõione ſuſpenderit. ab ipa qua ſe indecenter pua/ tutder⸗
uit gratia cõmunionis. vno ãno repulſum nouerit. Oꝛdinatũ ẽ etiã vt ſanguinẽ ſumat. vñ de cõſe.di.ij. Oe⸗ ehnli⸗
laſius papa. Ant integra ſacramẽta ꝑcipiãt.aut ab integris arceant᷑.qꝛ diuiſio vnius et eiuſdẽ miniſterij ſi⸗ dceſt
ne grandi no põt ſacniegio ꝓuenire. c ¶ Recolite nomẽ et aduertite veritatez. Querit᷑ circa bec vba Aug.
quare.ſ.miſſa ſic nominet᷑. et ſi in omni ſacrificio mittat᷑ hoſtia. Item querit᷑ quare nõ dicit᷑ Ite miſſa eſt in zütgl

Unnn

elecn

bipi
*

ts tuict
Bͤfſiz ob
lenlispi
uafſti
1wadaeh
C cſiß
gistrſne⸗
ge Nini
ale gntde
Nkilutn
6sadllnn
gytunm
dün us

— —
— —

5

—
d Er Ne autẽ ignoꝛes quid faciat hereticũ.vel qͥd ſit here qualibet miſſa. tes
ticus.audi bꝛeuiter qͥd inde ſancti doctoꝛes tradant. querit᷑ de boc ꝙ dicit.
Hylariꝰ ð ttri Hyla.ait.Extiterũt plures qui celeſtiuʒ verboꝝ ſim⸗ ccezis miſſ) ad cõ
mtate. prlicitatẽ. no veritatis ipius abſolutionẽ ſuſceperunt. dum cuͦ et Vaſicen.
aliter interpᷣtantes qᷓ; dictoꝝ virtus poſtularet. De in Loha crboc dung.
telligentia em̃ hereſis nõ de ſcriptura ẽ.et ſenſus non verbo vẽ ꝙ angelꝰ S
fermo fit crimẽ. Idẽ in. viij. Intelligẽtie ſenſus in cri ſecret coꝛpꝰ dñi et cõ/
Hiero. ſuper mie eſt. Hiero.dicit.ꝙ ex verbis inoꝛdiate platis in⸗ ſiciat. Contra hoc eſt
Oſee. currit hereſis. Aug. diffinies qd ſit heretic ait. ere gamienſa ino ſu⸗
Aug. ð vtili tica eſt ꝗͥ æ alicuius tpalis comodi et maxime glie n evom ep ſtent ian.
tate credẽdi. cipatuſq; ſui gratia.falſas ac nouas opiniões gignit gitur in lra miſſa dici·

vel ſequi᷑. G
miſr Celeſtis iſte miſſꝰ ſicut exponit Innocẽtiꝰ ẽ magni cõcilij angelꝰ.iſte inqᷓ; mittit᷑ ad ↄſecrãdũ.qꝛ iſte ẽ
ſacerdos inuiſibilis qͥ ↄſccrat et cõficit hoc ſaccẽ̃m vbicũq; ↄficiat᷑.vñ vʒ illa rõ in cõtrariũ q̃ obijcit de ange⸗/
lico miniſterio.nõ tm̃ em̃ eſt hic miſſio.̊ᷣ etiã miſſio ſacrificij ad deñ ꝑ ſummũ angelũ.ſ.xpᷣm.aſſiſtentibꝰ ma/
gnis angelis. ꝓpter qð in fine dẽ ite miſſa ẽ.et ꝓpter hoc miſſa recte appellat᷑. Añ Hugo. Ipᷣa hoſtia ſacra
miſſa vocari põt.qꝛ tranſmiſſa ẽ pᷣmũ ſcʒ a patre vt eſſet nobiſcũ.poſtea a nobis patri vt apud patrẽ ꝓ nob

intercederet. Pꝛimũ a patre nobis ꝑ incarnationẽ.ſcᷣm a nobis patri ꝑ paſſionẽ.Silr in ſacramẽto.pꝛimũ

a patre nobis ꝑ ſanctificationẽ.qᷓ nobiſcũ eẽ incepit.poſtea a nobis patri ꝑ oblationẽ qua ꝓ nobis interce/
dit. Sʒ tunc ẽ queſtio qᷓre non dẽ in fine cuiuſlibʒ miſſe. Ite miſſa eſe dom qꝙ et ſi quelibet miſſa totũ coꝛ
pus xp̃i miſticũ reſpiciat ſicut patz ꝑ triplicẽ hoſtie ꝑtitionẽ.tñ ſᷣm iſtam dꝛiam triplicẽ ↄtingit miſſas tripli
citer appꝛopꝛiari.Quedã em̃ celebꝛant᷑ ſpãliter ad bonoꝛẽ ſanctoꝝ.et ipᷣi ſunt in tuto iam.et ſunt coꝛam
deo.iõ in talibus licentiat᷑ populꝰ et dẽ ite miſſa ẽ.quaſi feſtinate ingredi in illã requieʒ. Quedã ſpecialit᷑ ad

in omni tꝑe. Quedã ſpaliter ad requiẽ defunctoꝝ.et in illis d requieſcant in pace. ðd ¶ Me auteʒ ignoꝛes

quid faciat bereticũ. Querit᷑ vñ dicat᷑ et ꝓ qᷓnto dicat᷑ hereticꝰ.Si em̃ dicas ꝙ bereticꝰ ðꝛ qꝛ errat.hoc ẽ cõ/

tra Aug.qui dicit pᷣmo de trinitate.errare potero.ſᷣ hereticꝰ eẽ nõ potero.Si tu dicas q bereticꝰ dẽ.quia di/
uerſus a cõionc fideliũ.g excõicatus et ſciſmaticꝰ dici dʒ hereticus. Querit᷑ g̊ ꝓ qnto quis dicat᷑ bereticus
et in quo differant bereſis.ſecta.et ſuꝑſtitio.ſ.ſicut dicit Yſið.in li.etby.hereticus dꝛ ab hereſis grece.qdð eſt
electio latine.et qᷓmuis electio ſit bonis maliſq; cõis.tñ hereticus ipᷣe non ex dono dei.ſed ex pꝛopꝛia aucte
et ex ꝓpꝛio ſenſu accipit aliquã ſententiã falſas. Mã oẽ veꝝ a ſ pũſancto ẽ a quocunq; dicat᷑.hanc aũt nõ dẽ

eligere qñcuuq; opinat᷑ aliqͥd falſuz.ſᷣ qñ falſuʒ poptat et ꝑtinaciter credit et paratus eſt defendere.ſiue ipᷣe

tur qꝛ mittit᷑ celeſtis

6

ſalutem viuoꝝ.et qꝛ nõ ſumus certi de ſalute nr̃a.io debemꝰ cõtinue ſolliciti eẽ ne ꝑ nraʒ ignauiam in nobis
miſſe efficacia euaneſcat.iõ dicit᷑ in miſſa in fine omni tpe benedicamꝰ dño.ſcᷣm illud ꝓphe.bñdicaʒ dũm

finxerit ſiue alius.vñ talis diffinitio põt dari.Hereticus ẽ qui diuine legis ignoꝛãtia vel contẽptu ptinax in-

uentoꝛ ꝓpꝛij erroꝛis.ᷣ aut alieni ſectatoꝛ. catholice veritati mauult aduerſari qᷓ; ſubijci. Et hec diffinitio con/

coꝛdat rationi. Et vt ait.Aug.xxiiij.q.iij.qui ſentẽtiam ſuam q;uis ꝑuerſaʒ nulla ptinaci aioſitate dfendunt

coꝛrigi parati.nequaq ſunt inter bereticos computãdi. Et differt hereſis a ſciſmate.quia hecẽ cõtra fidem.
ſciſma cõtra moꝛes vel vinculũ charitatis.Sentẽtia aũt cõtra fidẽ rõe adinuẽtionis dici põt ſuꝑſtitio.i.ſuꝑ/
flua inſtitutio. rõe adbeſionis hereſis.rõe defenſiõis ſecta loquẽdo ꝑ appꝛop ata. Ael hereſis qꝛ ↄtra vᷣitatẽ.
ſecta qꝛ cõtra cõitatẽ.ſuꝑſtitio qꝛ cõtra vtilitatẽ.q̃ſi ſuꝑflua inſtitutio. Ael hereſis ab eligendo.ſecta a ꝑſeq̃n
do. ſupſtitio a ſuꝑſt ando. Añ bereſis dicit pᷣſumptuoſaz et deliberatã falſi adinuentiõʒ · ſecta ſupaddit imi/
tationẽ.ſuꝑſtitio diuturuitatis inueteratiõx.ſicut ſenes ſuꝑſtites delirãt.ſic et heretici.iõ dꝛ ſuꝑſtitio.qꝛ vetu
ſtati ⁊ ſupſtiti ↄcoꝛdãt. Dꝛiꝰ at ſupſtitio dẽ qᷓi a ſupſtãdo.nã ſiẽ in fide ĩtellectꝰ captiuat᷑.ſic in ſuꝑſtitõc er-
roꝛe inflatur et eleuek. ’ð’ E⸗
in Panoa⸗ huiꝰ ꝑtis duo pᷣncipalit᷑ querũ/
do q̃r:

¶ Itẽ ex ↄcilio landarenſi.nõ oꝑtet bñdictões hereti

tur. Pꝛimo querit᷑ de ptãte cõficientis. Secun ↄcilio landaren tet b s heret
coꝝ acciꝑe.ſũt em̃ magis maledictiões: Itẽ rõe vꝛ.

de ſumẽte.Circa pꝛimũ qᷓrunt᷑ qᷓtuoꝛ. Pꝛio

querit᷑ vtrũ oĩs ſacerdos poſſit cõficere. Scdᷣo vtrũ
ſoli ſacerdotes.Lercio querit᷑ in quo reſidet maioꝛ

poteſtas ad ↄſecrandum.an in ſacerdote an in ver/

bo. Quartse qꝗritur vtꝝ melioꝛ ſit miſſa boni ſacerdo
Aucſtio. j. a

is q; mali. cſtio.. 24
Circa quã ſic Deca Aug.in li. ſẽtẽtiaꝝ ꝓſperi. Nõ
eſt locus veri facrificij extra catholicã eccleſiaʒ.ð he⸗/

reticus ẽ extra catholicã eccliazʒ. in eo nõ ẽ veꝝ ſa⸗
criſicium.⁊ ſic ⁊c ¶ Itẽ Hiero. Panẽ pollutũ come

Aunt beretici.̊D panis iſte nõ p̃t pollui.ẽ̊ nõ ↄmedũt

bũc panẽ ¶ Item. Gꝛeg. Odit deꝰ ſacrificia hereti/

con. deteſtat᷑ fetoꝛẽ. no mittit nec ſe nec ãgelos.nec

ipiꝑ ↄſeãns mittunt in celũ. nõ ↄficiũt.nec miſſaʒ
dicũt et falſo dicũt.ite miſſa K6S tẽ Cipꝛianꝰ. Here

qꝛ hoc ſacrm ẽ ſacr̃m vniõis.& qͥ ſeꝑati ſũt ab ecclia.
oino alieni ſũt ab hoc ſacro.et ſi hoc.nõ pñt ↄſicere.
tẽ qͥ ſepati ⁊ heretici ſũt.q;uis hẽant oꝛdinẽ.ñ tñ
ñt ſoluere ⁊ ligare.⁊

—

abutũtur ptãte ↄficiendi.& ſicut deꝰ dedit ptãtẽ.ita
et debz auferre. Itẽ ptãtis ſupioꝛis ẽ cõpeſcere in/
ferioꝛẽ. ſi oꝛdinate ſũt ptãtes. ſi papa vel epũs ne/
gat ſacerdoti ne ↄficiat. ãpliꝰnõ pt ↄficere. Si dicas
ꝙ ſi nõ p̃t ð iure pᷣt tñ & facto.Cõtra.hoc ſolũ pᷣt bõ
apud deñ qð de iurep̃t.ᷣ ptãs ↄſiciẽdi ẽ qntuʒ
ad deũ. ſi nõ põt de iure.nullo mõ põt.Contra.

Aujug. ad ꝑmenianũ loquẽs de hereticis et ſciſmati/

ſi ſoluut nihil faciũt. eadẽ ra
tiõe nec ↄficere ¶ Itẽ pᷣuilegiu meretur amittere q̃
coceſra ſibi abutitur ptãte. ̊ bereticꝰ et ſciſmaticus

ticoꝝ ſacra ſacrilegia ſũt. iſte panis ſanctꝰ eſt. Sᷓ 27.

cis dicit. Sicut in eis manſit baptiſmꝰ ſic et oꝛdina/

tio integra.in ꝑſciſione fuerat viciũ qð in vnitate pa
cis ẽ coꝛreptũ nõ in ſacramentis.q̃ vbicunq; ſunt.ip

ſa vera aſſi unt rem .aiſin c.remiſſionẽ dẽ. ſacca

in modũ lucis.ab inmundis coinqͥnari nõ pñt.tẽ
ſacerdos conficit.aut qꝛ bonus.aut qꝛ ſacerdos. Si
qꝛ bonus.p non eſt certus de bonitate. nec virtute
ſua certus ẽ vtrũ cõficiat.Si qꝛ ſacerdos.cũ ꝓpter
bereſim nõ deſinãt eẽ ſacerdotes.patʒ ⁊c¶ Ytem ad
ſacr̃m ex parte diſpenſantis nõ plꝰ reqᷣritur oꝛdo &ꝙ
intentio et actio.Sʒ hec oia ſunt in pᷣciſo.g.⁊c. Si
g dicas ꝙ requirit᷑ bonitas.tũc ſalus nr̃a in manu al-
vterius poſita ẽ ¶R.aliqui voluerũt diſtinguere ex qͥ
bus vr fuiſſe mgr ꝙ ſacerdotes mali quidaʒ occulte
ſunt mali.et de ecclia ſaltem numero.et quo ad exte
rioꝛẽ faciẽ.⁊ tales pñt.Alij vcro ſunt manifeſti mali
et ab eccleſia pᷣciſi.ct tales nõ pñt.Sʒ hec poſitio nõ

videt᷑ cõſonare poſitioni Cipꝛiani.qͥ poſuit ꝙ hercti

ci nõ hẽant illa ſacr̃a vera.qdð ſatis impꝛobat Augu.
Drapter hoc dm aliter ꝙ in ſacro duo attendunt᷑.
ſcʒ ſacr̃i veritas qᷓ cõſiſtit qntũ ad rẽ pꝛimaʒ. et ſacr̃i
vtilitas q̃ cõſiſtit qᷓntũ ad rẽ vltimã.q̃ eſt incoꝛpoꝛa
tio vel vnio qᷓntũ ad coꝛpus miſticum. Si de verita
te ſacri loquamur.veritas ſaluat᷑ vbi ẽ ex ꝑte miſtri
oꝛdo et intentio ⁊ verbi ꝓlatio cũ adeſt debitũ elm.
Si aũt loquamur qntũ ad vtilitateʒ.dm qꝙ ſacer/
dos bonus cõficit ad vtilitatẽ ſuã et aſſiſtentiũ.ma/

lus occultꝰ ad dãnũ ſuũ.nihilominꝰ tñ ad vtilitatẽ

aſſiſtentiũ.qui cũ fide et denotione miſſaʒ audiunt.
Sed pᷣciſus et hereticꝰ ad dãnationẽ ſuã et omniuʒ

aſſiſtẽtiũ.Quia g i pciſis et hereticis mãifeſtis pᷣua/

tur ſacr̃m omni fructu. qᷓmuis ſit ibi coꝛpꝰ xpᷣi veꝝ.
iõ loquũt᷑ ſacri canones et auctes ſanctoꝝ ipoꝝ ſa/
crificia deteſtantes.nõ rõe operis oꝑati ſ̊ damni. et
ſic ſoluũtur auẽctes.et ſic credendum eſt intellexiſe
mgr̃m. ¶ Ad illud at qð obꝛ ꝙ nõ pñ̃t pᷣciſi. qꝛ ẽ ſa⸗
cramẽtũ vnionis.ddm ꝙ ſacr̃ᷣm vnionis eſt ratione
efficiẽtie.et pᷣſciſi ſine efficacia et fructu ↄficiũt. Ad
illud qd obꝛ ꝙ nõ pñt ſoluere.dm ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ po
teſtas ſoluendi ẽ ptãs ad alteꝝ oꝛdinata q̃ nõ tm̃ cõ
ſiſtit in oꝛdine ſᷣ iuriſdictione.quod nõ hʒ hereticus.
11 Ad illud qð obẽ ꝙ pꝛiuilegin dʒ amittere.dò. di
us ẽ de ſe. ̊ tamẽ dei largitas nõ ſubtrabit qdð im
pꝛimit vt ꝑpetuũ.et qꝛ talis ẽ caracter ſacerdotalis.
ideo manet ad diuine largitatis gloꝛiã et maloꝝ per
petuã dãnationẽ et ignominiã.et ꝑ cõſeqᷓns ad ma/
12 nifeſtandã dei iuſticiãa Ad illud qð obẽ ꝙ ſuperioꝛ
poteſtas põt cohibere inferioꝛcẽ᷑.ddm ꝙ ſ̃m illud pᷣt
cohibere ſᷣm ꝙ ſuperioꝛ.ſᷣ quantũ ad ptãteʒ ↄficiẽdi
oẽs ſacerdotes equaliter pnt ↄficere.Sʒ q̃ntũ ad ð/
bitam et oꝛdinatã executionẽ ẽ ſuꝑioꝛ.et qntum ad
hanc bene cobhibz. VUñ ſi pᷣciſus vel excõicatus ↄfici/
at:facit quidem boc ad qd habet potentiaʒ.ſᷣ tamen
non facit debite et oꝛdinate.ĩmo ad dãnationẽ ſuaʒ.

¶ Etrum ſoli ſacerdotes poſſint cõficere. Et ſic vr.

—

q diẽ Hugo.ad iſtò ſacr̃ʒ ↄcurrit oꝛdo.intẽtio.⁊ ac

tus.et hoc etiꝗ dicit magiſter.et bʒ conſuetudo ſan⸗/

cte ecceſie Item rõe vꝛ.qꝛ in ve.te.exquo templũ

facti.ſolis lacergocibus liccbat offerre ſacrificiũ.

dos.nõ põt.

Sſi figura fuit vera. et dʒ ei veritas reſpondere.ptʒ
⁊c. ¶ Itez ſacr̃jm eſt habendũ in magna reuexẽtia.
eius diſpenſatio nõ omnibus debuit cõcedi. ali⸗
quibus ẽ ↄceſſa.& alij nõ hñt ptatẽ.Sʒ illos quibus
hec ptãs data ẽ dicimꝰ ſacerdotes.ꝗ ⁊c¶ YItem apo
ſtolꝰ ad Hebᷣ. v. dicit ꝙꝙ pontifex ↄſtituit᷑ vt dona ⁊
ſacrificia offerat ꝓ peccatis. qͥ nõ eſt ↄſtitutꝰ ſacer
e in omni gente etiaʒ inter ydola/
tras in quibꝰ ponit᷑ cultus.aliquibꝰ perſonis ſpãlit᷑
cõmittit᷑ ptãs offerendi qᷓ̃ dicunt᷑ ſacerdotes. ſi ec-
cleſia ẽ oꝛdinatiſſima.ꝗ̊ vꝛ ꝙ xpᷣs aliquibꝰ hoc offici

um debuit dare. Sʒ diſtributio officioꝝ in ecclia dzʒ

ecẽ oꝛdinata ad vnũ.& hij ſoluʒ hoc pñt.qui ad hoc ꝑ.
pꝛincipes et pontifices eccleſie oꝛdinant᷑. Sʒ hij ſũt

ſacerdotes.g ⁊c. ¶ Contra.. et ſi ſolis ſacerdotibꝰ ex

officio ↄpetat baptiʒare.tñ ſi laycus baptizat bapti/
atũ c.ꝗ ſimilit᷑ ſi cõficit confectũ ẽ. Itẽ magis dig

nus ẽ miniſtrare dᷣo bonꝰ laycus qᷓ; impiꝰ ſacerdos.
S ſi ad ſacerdotis mali inuocationẽ dñs aniai⸗

nẽ in coꝛpus.multo foꝛtiꝰ ad verbũ layci bonii¶ Itẽ
ſicut dñs ſolis diſcipulis dixit accipite. et q̃tiẽſe
feceritis ⁊c̃.ita dixit. Docete oẽs gentes baptiʒãtes.
Sʒ ptãs haptiʒãdi ẽ cõceſſa oibus.& a ſili et ptãs cõ
ficiendi. tẽ beatꝰ petrꝰ.pᷣma cano.ij.ca.vos eſtis

gens ſãcta re.ſa.loquit᷑ ad omnes beatos. ⁊c.¶ R.

ddm ꝙ ſoli ſacerdotes pñt conficere.et boc quidem
docet fides nr̃a quaʒ ab aplis pcepimꝰ.et ipi a dño.
vñ oꝛdiauerũt eccleſiã pᷣm dʒi iuſtitutionẽ.Et qꝛ apo
ſtoli et eoꝝ poſtmodũ ſucceſſoꝛes ptãtẽ conficiendi
pſonis ſpũalibus ↄtulerunt.quos ⁊ ſacerdotes ap/
pellauerũt.iõ ſolum illis tenet fides licituʒ eẽ. Muic
ↄſonat ratio. ꝙ ſacr̃m illud qð in magna reuerentia
babendũ fuit ſpẽalibus ꝑſonis ↄmiſſum ẽ et cõmit/
