trinꝰ.et ꝙ ſic hʒ cõis
vſus. Sed in ↄtrariũ
videt᷑.qꝛ pr̃ dꝛ ſolũ qͥ
encrat aliq̊ mõ vel
ſpũalit᷑ vł carnalit᷑.ſᷣ

talis neutro mõ. Itẽ

q́ᷓrit᷑ vtrũ poſſint eſſe
plures. Re dicẽdũ q;
ſiẽ dicit NHugo d ſan
cto Vict᷑.patrini vo/

cant᷑ qͥ puulos ad ba

ptiſmũ offerũt.qꝛ re/
generãdos ad nouã
vitũ offerũt. ⁊ i obla/
tiõe ⁊ i rũſiõc quodã
mõ faciũt ad ipoꝝ re
gñatiõʒ.⁊ iõ recte pa
trini dicunt᷑. Et poſt

ſubiũgit. placuit pa/

tribꝰ?vt ꝑ ſinglłos ba/
ptiſãdos patrini ſin/
gli admitterẽt᷑.i.vnꝰ
tm̃.ſiue vir ſiue muli
er. ꝓptca foꝛtaſſis ne

ſpũalis cogtio cui re

ueretia debet paſſim
viffuſa i mrimonij co
pula o bſſe potuiſſet.

Sʒ quedã ecclie häc

ↄſuctudinẽ ñ ſcruãt.

plures ad ſuſceptõeʒ

puuloꝝ admittẽétes.
as baptiſnu

45 g.ij.

⁊c̃. Innuit mor ꝙ ex

oꝛciſmꝰ fit poſt cathe
ciſmũ.Contra. videt᷑
cꝙ male oꝛdinet.qꝛ ex
oꝛciſmꝰ? è ad expulſi
onẽ mali. ſ catheciſ⸗
mꝰ ad inſtructiõʒ bo
ni. Sed pus eſt malũ
expellere qᷓ; bonũ in/
lerere. ̊ pᷣus fuit agẽ⸗
dũ de exoꝛciſmo.dRꝰ
dicenduʒ ꝙ iſta duo
poſſunt triplicit᷑ oꝛdi
nari. Aut roõne eiꝰ ad
qʒ ſunt. aue roͤne eiꝰ
qua diſpẽſat᷑.aut ra/
liõe eius inj que fiũt.

—

aũt ꝑuulꝰ ẽ nõ valẽs credẽè vel loqͥ.aliꝰꝓ eo rñdet.vñ

Iſidoꝛꝰ.· Paruuli alio ꝓfitẽte baptiſant᷑.qͥ adhuc lo⸗

qui vel credẽ neſciũt.ſic etiã ꝓegnis.muti.vel ſurdis.
aliꝰ ꝓfitet᷑ dũ baptiſant᷑.ſic ⁊ de penitẽtibꝰ agẽdũ eſt.
Si xo ꝓ eo q rũdere põt aliꝰ rũdeat.nõ itidẽ valet ſiẽ
dictũ ẽ. Etatẽ hʒ ꝓ ſe loqt. ¶ Si vo q̃rit᷑ ex qͥ ſenſu ꝓ
ꝑuulo dicat᷑ credo ⁊ fidẽ peto? Dicimꝰ ð ſacro fidei id
eẽ intelligẽdũ.qð rñdet᷑ petè cũ defert᷑ ad eccliã.⁊ hr̃e
cũ baptiſat᷑.vt ſit ſenſus cũ dr̃.fidẽ peto.i.ſacr̃m fidei
pᷣſto ſuʒ reciꝑe. Credo.i.ſacr̃m fidei ſuſcipio.qð ẽ.hic
paruulꝰ pᷣſto eſt ſacr̃m fidei accipe. Vñn Augꝰ. MNihil

eſt aliud credere qᷓ; fidem hr̃e.⁊ ideo cũ rñdet᷑ credere
puulus qꝗᷣ fidei nõdũ effectũ habet.rñdet᷑ fidẽ hr̃e ꝓpt
fidei ſacrm. ⁊ cõuertere ſe ad deũ ꝓpt ↄuerſiõis ſacrm

(Soluit dubitation?, l

(Sed adhuc querit᷑ ex qͥ ſenſu ꝓ ꝑuulo rfdeaf. credo

deũ patrẽ.? ĩ ihᷣm xpᷣm ⁊ in ſpmſanctũ.Nuũquid de ſa⸗

cramẽto ſidei. an de ſide mẽtis ibi agit᷑: Si de ſacfo.

cur nomĩatim diſtinguũtur ꝑſone: Si vᷣo de fidei af⸗
fectu.quõ verũ eſt.cũ ea ꝑuulꝰ careat. rñdet᷑. An illð
facturꝰ ꝑpuulus ſpondet᷑ cuʒ creuerit.ſic ⁊ omnibꝰ põ⸗
pis dyaboli ſpondet᷑ abꝛenũciare. qð ſi nõ ſeruauerit
factꝰ adultꝰ.tenebit᷑ ipe vel ſpõſoꝛ.Sane etiã dici põt

ibi ſponderi ꝓ ꝑuulo.ꝙ ad maioꝛẽ etatẽ ſi venerit. et

pompis dyaboli renũciabit.⁊ ſanã fidẽ tenebit.euius

tuũc ſacr̃m recipit.hac aũt ſponſione ꝑuulus ꝓ quo fit

tenebit᷑ nõ ſpõſoꝛ.ſi tñ vt cautio impleat᷑.qtũ in ſe eſt
operã dederit.qꝛ exigit᷑ a patrino vt ſit diligens circa
eũ ꝓ quo ſpopõdit ſollicitudo.De h̊ Aug.Certiſſimã

emiſiſtꝭ cautõʒ q̃ renũciare põpis dyaboli ſpopõdiſt.

¶ Ponit oꝛdinẽ in catheʒiſando ⁊ exoꝛziʒando ꝑuu⸗

Nuü.æ hoꝝ nominũ ⁊ alioꝝ quoꝛũdã notificatõʒ. m
lla aũt interrogatio ⁊ rñſio fidei fit ĩ cathecumĩo cui

addit᷑ exoꝛciſmꝰ. Ante baptiſmũ em̃ fit catheciſmmus

⁊ exoꝛciſmꝰ.poſt catcheiſmũ ſequit᷑ exoꝛciſmus.vt ab

eo qͥ iã fide inſtructꝰ ẽ. aduerſaria virtꝰ pellat᷑. Exoꝛ/

ciſmꝰ de greco dr̃ in latinſi adiuratio. Catheciſmꝰ in/
ſtructio. Catheciſare ẽ inſtruere. vt de ſymbolo ac ru⸗
dimæetis fidei. Exoꝛciʒare ẽ adiurare.vt exi ab eo ſpũs
imũde.Symbolũ ẽ ſignũ vel collatio. Signũ qꝛ eo fi⸗

deles ab infidelibꝰ diſcernũt.Collatio qꝛ ibi totiꝰfidei
ſufficiẽtia ⁊ integritas ẽ collata. Catheciſmꝰ⁊ exoꝛciſ⸗
mꝰoneophicoꝛũ ſt.magiſq; ſacralia qᷓ; ſacra dici debẽt.

Neophicꝰ nouiciꝰ interpᷣtat᷑ vłrudis.⁊ dr̃ neophicus

.

nuꝑ ad fidẽ ↄuerſꝰ.vel ĩ diſciplia religioſe ↄuerſatois
rudis.hHec pᷣcedũt baptiſmũ.nõo ꝙ ſine iſtis nõ poſſit
eẽ baptiſmꝰverꝰ.ſᷣ vt baptiſãdꝰ ð fide inſtruat᷑.⁊ ſciat
cui debitoꝛ fiat deiceps.⁊? vt dyaboli ptãs ĩ eo minua᷑
Vñ Rabanꝰ. Añ baptiſmũ catheciʒãdi debèt in hoĩe
puenire officiũ.vt fidei cathecuminꝰ accipiat rudimẽ⸗

* —

tũ.⁊ ſciat eui debitoꝛ ſiat deinceop.
¶ Poniti exoꝛciſmi efricaciam. n

¶ BParuuli vo vt ait Aug.exſufflant᷑ 2 exoꝛciʒant᷑ vt ab

eis pellat᷑ ptãs dyaboli.ne iã ↄtẽdat eos ſbuertè ne ba

ptiſmũ ↄſequant᷑.MNõ & ab infãtibꝰ creatura dei exſuf⸗
ſiat ylexoꝛciʒat/ dyabole yt recedat gb homie⸗

interꝛogatꝰ.rñdet ſe credè ĩ preʒ ⁊ filiſ ⁊ ſpm̃ſetm̃. Si

Iſidoꝛus.

Joh.ix
Ex quo ſenſu p
paruulo dicat᷑

credo et fidem

Catheciʒare
Exoꝛciʒare.
Symbolũu.

Signum.
Collatio.

Rabanus de

clernicoꝛüu.

E
ſß

Uik⸗
wick
n
ſͤf
na
ii
ELi

He⸗
uſet
mmon

E

huine
n,
bol.
un
o⸗

as lis eſt q;diu in vtero latet.

Girõne eius ad qd.ſic qꝛ catbeciſmus eſt ad pfectionẽ intellectꝰ. ⁊ exoꝛciſmus ad id qð reſpicit affertũ.qꝛ acd
ſugseſtionẽ dyaboli expellendã.catheciſi. mꝰ pcedit.⁊ ſic añ exoꝛciſmũ ẽ catheciſmꝰ.Si rõne eiꝰ a quo.qꝛ cathe
ciʒatio eſt ab oꝛdine lectoꝝ.⁊ exoꝛciſatio ab exoꝛciſtis.⁊ lectoꝛũ oꝛdo pᷣcedit.ſic añ exoꝛciſmũ ẽ catbeciſmꝰ.Si
rone eiꝰ ad qð.ſic dicendũ ꝙ adultꝰ ẽ pᷣus capax doctrine q; gre.paruulꝰ ecõtrario.⁊ iõ in adultis pᷣcedit ca⸗
thbeciſmus.in paruulis ecõtrario exoꝛciſmꝰ.⁊ ideo oꝛdo mutatus eſt ſᷣm aliquas eccleſias. nec ſeruat᷑ ille qui

cõſueuit eſſe in pᷣmitiua eccleſia.quia tũc baptiſabant᷑ adulti.nũc autẽ paruuli.

ti. Secũdo de intentione ex ꝑte baptiſãtis.
Tercio vo de ſacramẽtalibꝰ annexis baptiſmo. Cir/
ca pꝛimũ querunt᷑ duo. Pꝛimo q̃rit᷑ vtrã aliqͥs poſſit
in vtero baptiſari ſicut ⁊ ſanctificari. Secũdo vtrum
ſanctificati in vtero debeãt baptiſari.

¶ AUtrã aliquis poſſit in vtero baptiſari ſicut ⁊ ſan/

ctificari. Et ꝙ aliq̃s poſſit baptiſari in vtero oſtẽdit
ſic. Maicꝛ eſt gra ſanctificatiõis qᷓ; gẽa baptiſmalis.

Sed paruulꝰ : vtero ẽ ſuſceptibil gre ſanctificatiõis

ſicut pʒ de Johe baptiſta ⁊ Hieremia. De Johe Lu

ce.j. Spũſacto replebit᷑ adbuc ex vtero mati ſue. De

NHieremia Hiere.j.Anteqᷓ exires de vulua ſanctifica

ui te. Si paruulꝰ i vtero ẽ capax gre ſanctificatiõis.
videt᷑ ſilr ꝙ ⁊ gre baptiſmalis. ¶ Itẽ pꝛonioꝛ eſt deꝰ
ad miſcrandũ qᷓ; ad cõdẽnandũ. Sʒ paruulꝰ i vtero
nõ tm̃ eſt ſuſceptibilis culpe.ſed etiã pene.ergo vide⸗
tur ꝙ debeat ei in vtero remediũ pᷣꝑari. Sʒ remediũ

ↄtra culpã oꝛiginalẽ eſt baptiſmus.ergo videt᷑ ꝙ bõ
onera. Age⸗dealt 1a,

poſſit in vtero baptiſari.
bet᷑ in lr̃a. Mõ põt quis renaſci anteqꝙᷓ ſit natus.ſed
baptiſari ẽ renaſci.ergo non põt baptiſari anteqꝙᷓ na/
ſak. Ytem oꝛiginaiis culpa cõtrahit᷑ ex carne coꝛ⸗
rupta.ergo q;diu paruulꝰ eſt ↄiũctus carni coꝛrupte
eſt ↄiũctus cauſe moꝛbi.qꝛ ſemꝑ nutrit᷑ ſanguie men

matre ſeparet᷑.¶ Item baptiſmꝰ eſt ſacramentũ ex/
terius ⁊ omne aliud ſacr̃jm.ergo nullꝰ ſuſceptibilis
baptiſmi niſi exteriꝰ ꝓdeat in lucẽ.nõ ergo baptiſabi
ael pᷣdictoꝝ intelligẽ
tiam eſt notandũ.q; ratio quare quis non purificat
nec baptiſat᷑ in vtero eſt diuina inſtitutio que ſic in/
ſtituit. Ratio aũt diuine inſtitutiõis aſſignat᷑ cõgrui⸗
tatis nõ neceſſitatis.qꝛ poſſet vtiq; aliter eſſe ſi deus
vellet. ⁊ ᷣm diuerſos plures ⁊ diuerſe cõgruẽtie aſſi

gnant᷑. Fuerũt em̃ qui dixerunt ꝙ ratio ſumit᷑ ex ꝑte

equitatis diuini iudicij.que nec paruulũ.nec adultũ
luſtificat ſine aliquãtula pena.⁊ ideo debuit circa par

uulũ aliquid ficri penale ad hoc vt iuſtificaret.⁊ illꝰ
dicũt fuiſſe omni tꝑe.Sed iſta ratio nõ videt᷑ cõöueni
cxus.qꝛ nõ eſt generalis.nam tꝑe legis nature vt dicit
BGꝛeg.iuſtificabant᷑ in ſola fide parentuʒ. Pꝛcterea.
Eſto ꝙ paruulꝰ baptiſet᷑ in aqua calida ſiue tepida.

potius ei eſſet ſolaciũ q; pena.⁊ ita bec ratio nõ ſuffi
cit. Fueęrũt alij qui dixerunt ꝙ ratio ſumit᷑ ex ꝑte ſa/

cramẽcti:qꝛ em̃ in oꝛiginali peccato ⁊ ẽ caro infecta.ct
anima defoꝛmata. ideo ſacramẽtũ baptiſmi duo hba/

bet. ſ. aquam ⁊ ſpm̃ vt dicit Dam̃.⁊ quodãmõ eſt ibi

ꝓurificatio regeneratio carnis ⁊ ſpns.⁊ ideo nõ tmñ
Hᷣſupponit natiuitatẽ in vtero que eſt ĩ infuſione ani ⸗
ve. verũetia natiuitatẽ ex vtero que eſt in egreſſu. et

RDintelligenttã buiꝰ ptis tria pᷣncipalit que/
runt᷑. Pꝛimo q̃rit᷑ de ydoneitate ex ꝑte bapti

iſta quidẽ ratio bona eſt.ſed ꝑticularis:quia non va⸗

let ad remediũ legis nature.quod nõ reiſpiciebat par .
uuli carnem. Fuerũt ⁊ alij qui ſumpſerũt rationẽ ex

parte culpe. Quia em̃ culpa oꝛiginalis contracta eſt
ex carne infecta.⁊ ex carne parentũ ſᷣm actũ genera/
tionis totũ tempus generationis ⁊ cibationis ex illa

carn e infecta.vtputa ex ſanguie mẽſtruo.eſt tempus

deputatũ peccato nõ remedio.⁊ ideo ante neceſſe eſt
a carne matris paruulũ ſeꝑari.⁊ totam generatõnis
actionẽ cõſũmari.qᷓ; ſupueniat benedictio.qm̃ illud
totũ eſt tempꝰ maledictiõis.Et iſta quideʒ ratio bo/
na eſt niſi etiã repugnaret ſanctificationi.qm̃ ibi dat
gratia mũdans a culpa oꝛiginali. Fuerũt ⁊ quarti q̃
dixerunt ꝙ non eſt ex parte gratie.quia em̃ gratie eſt
dare eſſe oꝛdinatũ. ⁊ gratie eſt regenerare.⁊ eſſe oꝛdi

natũ pſupponit eſſe diſtinctum. ⁊ renaſci pᷣupponit

naſci. ideo neceſſe eſt ꝙ ante baptiſmũ paruulus na/
ſcatur vt ſit pfecte natus ſᷣm carnem. Sit etiã diſtin

ctus.quonia q;diu eſt in ventre cõiungit᷑ matrici per
vmbilicñ vnde recipit alimentũ.Et hec quideʒ ratio
bona eſt. maxime qꝛ conſonat ⁊ oꝛtũ habet a verbis

ſanctoꝛũ.tamẽ adhuc per iſtã rationem poſſit oſten/
di ꝙ paruulus non deberet ſanctificari in vtcro ſicut
nec baptiſari. Et ꝓpter hoc eſt dicendum ꝙ ratio ſu/
mẽda eſt ex parte ſacramẽtalis remedij.Quia em̃ ſa/

cramẽtale remediũ reſpicit oꝑerationẽ eccleſie.⁊ oꝑe

ratio eccleſie nõ ſe extendit ad paruulũ niſi extra vte

2 . ut guie men rum. idᷣo nullo tempoꝛe.nec fide parentũ. nec aliquo
ſtruo.ergo nõ debet quis purificari in loco infectiõis
niſi ſeparet᷑. non ̊ debet baptiſari anteqꝙᷓ naſcat᷑ et a

ſacramento iuſtificatus eſt paruulus anteqᷓ; natus.

quoniã eſt de lege comunl: duis deus decreuit ſalua

re puerum per
cramenti.Ad hoc auteʒ intellgẽdum notandũ q tri/

cramentũ vel aliquod qd ſit loco ſa
47

plex ſtatus diſtinguit᷑ in homine poſt anime infuſio

nem. Pꝛimus eſt in vtero. Secũdus cxtra vteruzʒ in
ſtatu infantie. Lerciꝰ in ſtatu nature adulte. In pꝛi/
mo ſtatu manifeſtus eſt deo. In ſecũdo manifeſtꝰeſt
nobis. In tercio manifeſtus eſt ſibi. In pꝛimo ergo
ſtatu cum ſoli deo ſit notus poteſt per eius volunta/
tem ſanctificari nõ per noſtrã cooperationẽ.cñ non

cognoſcat eum eccleſia. nec ſit de foꝛo eccleſie. In ſe-

cundo ſtatu quia notus eſt deo ⁊ eccdleſie.remedium

poteſt habere a deo cooperante adiutoꝛio alieno nõ
ſuo. In tercio ſtatu cum ſit omnibꝰ modis notus.ſ.

deo.⁊ ſibi.⁊ eccleſie. poteſt omnibꝰ his modis adiu/

uari.vt nõ tĩ deus ſua virtute faciat. ſed etiam ad/

iuuet fides aliena qᷓtum ad ſacramentũ.⁊ fides K de

uotio ꝓpꝛia. Pꝛima ergo ſanctificatio eſt per diuinã

voluntatẽ.⁊ pertinet ad ſingulare pꝛiuilegiũ. Secũ/

da vo eſt per legem datam ſicut patz in circũciſione.
patet etiã in baptiſmate.cum dictũ eſt.niſi quis rena
tus fuerit c᷑. Joh.iij. Lercia eſt ꝑ legem inditã quẽ

deus indidit vt ad deum recurrat homo petere ve⸗

niã p offenſa. Et pᷣma quidẽ ẽ paucoꝝ.vtputa illo

quos deputat ad aliqd magnũ officiũ.⁊ eſt pᷣter legẽ

cõmunẽ. Ita em̃ decreuit viuina iuſticia vt qᷓtũ ẽ de

f. N

lege cõmuni nõ releuet᷑ qui cecidit niſi aliqua diſpo/
ſitio occurrat.⁊ paruulꝰ quidẽ ſicut . aliũ cecidit.ita

poteſt ꝑ aliũ relcuari diſponẽdo. vtputa ꝑ fidem alie-

48

49

nam.adultus autẽ per ꝓpꝛiã.ſicut ꝑ ꝓpꝛiã voluntatẽ
peccauit. Quia vᷣo in vtero nõ poteſt ꝑ fidẽ alienam
ꝑ ſacramentũ adiuuari.qm̃ nõ eſt de foꝛo eccleſie.nec
nobis notus.⁊ hoc decreuit deus de lege cõmuni.ido
nullus in ventre purificatus eſt niſi de puilegio ſpe/
ciali. OQm igit᷑ baptiſmꝰreſpicit legẽ cõmunẽ.⁊ legem
datã.ideo nõ debet quis in vtero baptiſari.Et hec ra/

tio cõmunis eſt omnibꝰſacramẽtis ᷣm omne tẽpus.

Et patet rñſio ad illud qð obijcit᷑ de ſanctificatiõe.cõ
cedo em̃ qꝙ deus poſſet dare gratiã ſi vellet paruulo.
ſed ꝑ ſacramentũ baptiſmi vel aliud eccleſiaſticũ nõ
debet fieri.nõ quia maius ſit.ſed qꝛ alius eſt modus
qui non competit illi ſtatui.¶ Ad illud quod obijcit

wꝓꝙ deus pꝛonioꝛ eſt ad miſerendũ.dicendũ qꝙ verũ eſt.

ſed tñ cum miſericoꝛdia currit iuſticia.⁊ ideo qꝛ iuſti
cia dictabat vt aliqua ſatiffactio vel aliquod pᷣpara/
toꝛium fieret ſibi ꝓ paruulo.ideo ante nõ remittebat
culpam.tamẽ nõ cõtinet miſericoꝛdiã ſuam in ira.qꝛ

hocipm qʒ cõſeruat i vtero.⁊ pᷣparat remediũ extra

miſericoꝛdie eſt.Et ſi retribuiſſet Ade ᷣm peccatum

ſuum. totã poſteritatẽ eius deleuiſſct.

¶ Queſtio. ij. b

0 Atrum ſanctificat? in vtero debeat baptiſari cum
natus eſt.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ talis ꝑ ſanctificationẽ nõ

babet caracterem. ſed dʒ ſigno xpi cõſignari qð fit in

baptiſmo.ergo debet baptiſari.¶ Itẽ baptiſati bap/
tiſmo flaminis baptiſant᷑ aqua ⁊ tenent᷑ baptiſari vt
patet de Coꝛuelio Act᷑.x.ſed ſanctificari nõ eſt aliud
ᷓ gratiã ſpũſſancti recipe.ergo ſanctificati tenent᷑ ba
ptiſari. Uee nullus quãtũcũq; magnus abſoluit᷑ a

diuino mãdato. ſed dminꝰ mandatũ dedit de ſuſci/

vt alius.

piendo baptiſmũ.ergo ita tenet᷑ ad hoc ſanctificatus
8. ¶Contra. Nigoꝛ ſingularis pᷣuilegij ſemꝑ
tranſcẽdit beueficiũ cõmune.⁊ in ſanctificatiõe datur

gratia curãs.ſicut in baptiſmo.⁊ maioꝛ ⁊ efficacioꝛ.ſ

oꝛdo nõ eſt a minoꝛi ꝑfectiõe ad maioxc.ſ. ed econtra.
ergo ſanctificatꝰ nõ tenet᷑ baptiſari. ¶ Item ſi ſancti

ficatꝰ baptiſat᷑.videt᷑ ꝙ ſit vanitas.qꝛ qð põt ſuffici/

50

enter fieri ꝑ vuũ.fruſtra fit ꝑ duo ĩ natura.ergo ſi na/
tura nõ facit fruſtra. multo minꝰnec gratia. Sed gra

ſanctificans ſufficit ad curationem. alioq̃n deus agit

impfecte.ergo ⁊c.¶ Iceʒz videt᷑ ſit ibi cõtemptus.
ꝗqꝛ qui baptiſatus

2 ſi iterũ baptiſat᷑ facit cõtumeliã
ſacramẽto.qꝛ pᷣmũ remediũ reputat inſufficiẽs.ergo

pari rõne qui Eeiſat bot ſanctificationẽ iniuriat

ſanctificatiõi. dicendũ ꝙ ſanctificatꝰ baptiſari
debet baptiſmo aque ſicut baptiſatꝰ baptiſmo flami/

nis. Et ẽ ratio triplex. Pꝛima ꝓpter bonũ obediẽtie.

quia deus pᷣcepit vt omnes renaſcant᷑ aqua.Secũda

Ipter humilitatẽ.qꝛ debet ſe reputare peccatoꝛc.⁊ in-

digere xpi redemptionc. Tercia ꝓpter vnitatẽ. vt ab

alijs mẽbꝛis xp̃i nõ diſcoꝛdet. Mo ergo baptiſat᷑ ſpt

boc ꝙ ſanctificatio nõ ſufficiat.ſed ꝓpter rõnes pᷣdi/

* * — 2

ctas.ꝗpter quaꝝ exempla danda xpᷣs fuit circũciſus.

At aũt obediret legi ſubiecit ſe ſigno peccatoꝛis.quo
nõ ipᷣe ſe peccatoꝛẽ.ſed alius ſe peccatoꝛes ꝓfiteri do
ceret. Poſtremo vt patribꝰnõ eẽt diſſilis. Datet igit
rñſio ꝙ ſanctificatus nõ recipit baptiſmũ i remediũ.
q ſi faceret eſſet inoꝛdinatio. vanitas. ⁊ cõtemptus.
ſed in ſignaculũ qdð habet tria bona coniũctaiſ. obe/

£

dientiã. humilitatẽ.⁊ vnitatem. qᷓtum ad vnitatẽ ea⸗
racteris. ¶ Ad illud ergo quod. obijcit᷑ ꝙ ſanctifica/1
tio tranſcendit.dicendũ ꝙ quis boc verum ſit qtum
ad gratiã que delet fulha⸗ ⁊ habilitat ad bonũ.tamẽ
nõ tranſcẽdit qtum ad caracterẽ. quia illũ nõ impꝛi⸗
mit. ⁊ ideo ratiõe illius adbuc baptiſmus debet reci⸗
pi. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ſuꝑfluit patet rñſio.qꝛ ⁊
nõ recipit ad id ad quod pceſſit ſanctificatio.¶ Ad 5
illud quod obijcit᷑ ꝙ rebaptiſatꝰ iniuriat᷑ baptiſmo.
dicendũ ꝙ hoc verũ eſt. quia iterat idem remediũ et
ad idẽ.nõ ſic eſt in ꝓpoſito.⁊ ſic patet totũ.

Aantum ad ſecundũ articulum queritur de
intentionce baptiſandi. et circa hoc duo que/

runt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtruʒ intentio ſit de ne⸗
ceſſitate baptiſmi. Secũdo querit᷑ vtrum recta inten
tio ſit de neceſſitate baptiſmi.
Atrũ intẽtio ſit de neceſſtate baptiſmi. Et intẽ⸗
tio ſit de neceſſitate baptiſmi oſtendit᷑ pᷣmo ꝑ autoꝛi⸗
tatem magiſtri in litera. In hoc ⁊ in alijs ſacramen⸗
tis.ſicut foꝛma ſeruãda eſt.ita intẽtio cõferendi illud
cſt babenda.ſed foꝛma eſt de neceſſitate.ergo ⁊ inten
tio. ¶ Item foꝛma verboꝛũ eſt de neceſſitate non m
qð cogitant᷑.ſed ſᷣm qdð dicũt᷑.ſed dicere eſt cum intẽ-
tione ꝓferre.ergo intẽtio eſt neceſſaria ad baptiſmũ.
Si tu dicas ꝙ ex hoc non ſequit᷑ ꝙ opoꝛteat babere
intentionẽ talem ⁊ talem. ſed ſufficit ꝙ intendat ali⸗
quid vtputa ludere.oſtendit᷑ ꝙ neceſſe eſt habere in⸗
tentionẽ dandi ſacramentũ.qꝛ oꝑa q̃ ſũt ſᷣm artẽ re/
cipiũt denomiationẽ ab eius intentione qui oꝑatur.
quoniã ſi intendit ludere ludus eſt.ergo ſi nõ intẽdit
adminiſtrare ſacramẽtũ nõ eſt ſacramẽtũ. Cõtra.
Augꝰ.dicit ⁊ habitũ eſt ſupꝛa diſt.iij. Accedẽte ver
ad elementũ fit ſacramentũ.ergo ſi iſta duo aſſint.ſa⸗
cramentũ eſt integrũ.maxime cum in datione foꝛme
intentio nõ tangat᷑. ¶ Item ad baptiſmũ concurrit
fides cum ſit ſacramentũ fidei.ſed fides ecdeſie ſuffi
cit cum baptiſans eſt infidelis.ergo videt᷑ ſimilit᷑ ꝙ
intentio eccleſie ſuppleat intentionem baptiſantis.
¶ Item baptiſmus ita reſpicit recipientẽ ſicut dan/
tem.ſed nõ eſt neceſſe intentio in recipiẽte.vt patʒ in
puulo ⁊ furioſo.ergo nec in dante.⁊ ſic ⁊c.¶ Itẽ vi⸗
demus ꝙ opa ſpiritualia que dominꝰ facit ꝑ miſtros
aliud intendẽtes ꝓbat.vtputa temptari iuſtos ꝑ de/
mones.qui ꝓbationẽ nõ intendũt.Similiter in ope/
ribus coꝛpoꝛalibꝰ.qui ꝑcutit vulncre letali.⁊ ſi non
intendat occidere.homicidiũ facit.ergo videt᷑ ſimilit
in ꝓpoſito.qꝛ licʒ quis nõ intendat baptiſare.tamẽ ſi
facit qð requirit᷑ ad baptiſmũ baptiſat.¶ Itẽ ſi in⸗
tentio ẽ neceſſaria.ergo quilibet eſt incertꝰ vtrum ſit
baptiſatus. ergo ſi nõ debet ſe cõmittere diſcrimini.
ſemꝑ tenet᷑ rebaptiſari. cum nunq; poſſit certificari
de intentiõe baptiſantis.¶ Rꝰ dicendum qꝙ in omni
ſacramẽto neceſſaria eſt intentio.Ratio autẽ hbuiꝰ ẽ.
qꝛ ſacramentũ non habet eſſe ſuum a natura ſed ab
inſtitutione. vnde ſi ante inſtitutionẽ imerſiſſet quis
in aquã ſub foꝛma verboꝛum.non eſſet ſacramentũ.
Dicunt ergo quidaʒ ſicut magiſter HNugo de ſancto
Victoꝛe.ꝙ ſacramẽta inſtituta ſunt vt fiant rationa/
biliter ⁊ ex intentione. ⁊ ideo ſi non ſit intentio.non
eſt ſacramẽtũ.Ait em̃ ſic·. Sacramẽta dei nõ ſic inſti/
tuta ſunt vt operandi nullam rationem admittant.
gut tumultuoſa quadã ⁊ violcnta atq; irrationabili

4

.

4
4
e
an
ſtentea
e
itto
ſhen
lene
9
ti⸗
Nrnet
ienc
le
ſdte
Gnrcia
rae

ſeueh
ra
ſenen
ſotos
Alus
ten
ſetun
tus en
Natn
duſts
Giof
ſct

Gene
ime

iin
Pton
lend
ſyeht
Pheea
alti
ee
oa
bus
ſnen
mu⸗/
ſuue
liein
gt
nari⸗
ſee
ſibſon
Gfuten
lun
fhn
ing
e⸗
heyy
n
fust
ud
⸗
i,

e
neſtu
nſtenn
lüitni
iͤin
6Nat
mleretit
in

cotrx
Nhone
ltre⸗
ſcairn

nibhi
ftohen,
liſeng⸗
6ſodik
Kcpen
ſſeaoſn
Ncfanit⸗
Aaltutti
Noretbe⸗
gitertu⸗
ſhtnß⸗

mayn
ni
uniſrh
nmnſne
tinant
Glgelff
iſniin
jbueints
Geſarmn
e
ihnifie
ftos⸗
ece
1 n
iime
teunel
ii⸗
ennſi

S5lem effectũ non faciũt.

Ptinacia ſine ommi intentione aut volũtate ogantiũ

ad effectũ ꝓcedant. Aide ergo ⁊ ↄſidera qꝛ ronabile

opoꝛtet eẽ omne opꝰ miniſtroꝝ vei.nec ꝑ ſolã foꝛmã
poſſunt dare vbi agendi intentio nulla eſt. Poteſt tñ

⁊ alia ratio affignari.qꝛ ad ſacramentũ neceſſaria eſt

intentio ⁊ inſtitutio.d hoc em̃ ꝙ ſit ſacramentũ ne
ceſſc eſt ꝙ ⁊ foꝛma ⁊ elementũ ad vnũ oꝛdinent᷑.hoc
ex ſe.cum foꝛma ⁊ elementũ indifferentia

aũt non eſt
ſint ad multa.ideo ſupuenit inſtitutio xpᷣi q̃ foꝛmã et
elementũ oꝛdinauit
Sed tamẽ inſtitutio ⁊ ſi verba oꝛdinauit ad vnũ.nõ
tamẽ artauit.qꝛ ad alios vſus poſſunt ſumi ⁊ ſumũ/
tur.⁊ ideo ad boc ꝙ oꝛdinent᷑ neceſſariũ eſt interue/

nire intentionẽ miniſtri qua intendit illo actu ⁊ vbo

talem effectũ dare.vel ſaltem qð facit ecclcſia facere.
vel ſaltem qð chꝛiſtus inſtituit diſpenſare.alioquin
verbũ ⁊ elementũ vt diſiuncta vel ad aliud iuncta ta
¶ Ad illud ergo quod obijcit
pᷣmo.accedit verbuʒ ad elementũ ⁊ fit ⁊c. dicendũ q;

no accedit vnum ad alterũ niſi aſſit intentio iunges.
S6 Ad illud quod obijcit᷑ de fide ꝙ ſufficit fides eccle/

ſie.dicendũ ꝙ fides eſt ſicut agens vniuerſalc.ſed in-/

tentio eſt agens pticulare applicãs fidem ad boc vel
ad illud.⁊ ideo fides ſaluat᷑ in generalitate ecdleſie.hᷣ

intentio eſt neceſſaria q̃ copulat᷑ actus ille fidei eccle
ſie tanqᷓ; actus ꝑticularis ⁊ actualis in miniſtrãte.vir
tus ergo ſacramẽti eſt a fide eccleſie.ſed diſpẽſatio ẽ
ab actiõe miſtri.⁊ qm̃ miniſtratio reſpicit intentionẽ

dantis.ideo nõ ſic requirit᷑ fides in diſpenſante vt in/
7 tentio. A ülud ql .
dũ ꝙ ſi ſuſcipiẽs ſit adultus ⁊ nullo mõ intendat ſibi

¶ Ad illud quod obijcit᷑ de ſuſcipiente.dicen

fieri qð facit eccleſia.ſed tm̃ iocũ.nõ credo ꝙ recipiet

S ſacramentũ ſi nibil intendat niſi ludere ⁊ lauari. Ex
hoc patet illud quod cõſueuit queri vtrum aliqua fi/

ctio impecliat ſuſceptionẽ ſacramẽti. Si em̃ fictio illa
nõ remoueat intentionẽ hanc videlicʒ ſi nſcigia q
ccleſia dat vel intendit dare.quãtacũq; ſit fictio.nõ
impedit ſuſceptionẽ ſacramẽti. Si vo ita ſit fictus ꝙ;
nõ habeat intentionẽ recipiẽdi vel fiendi circa ſe q
eccleſia facit vel intendit facere.ſed ſolũ intendit lu/
dere vel alios deludere.nõ video quo modo iſte ſuſci

5S9 piat ſacramentũ vel rem. ¶ Ad illud obijcit᷑ dꝛ operi
bus.dicendũ qꝙ opa illa de ſe ſunt oꝛdinata ad illum

finem. vt grauis pcuſſio ad occiſionẽ. ⁊ pena ad bo/
noꝛũ ꝓbationeʒ. Sed ablutio ⁊ trinitatis inuocatio
ſunt oꝛdinata ad multa. ideo non faciũt ſacramẽta

60 ſine intentiõe.⁊ ſic patet illud.¶¶ Ad illud quod obij

citur ꝙ ſeinꝑ opoꝛtet rebaptiſari cum non conſtet de
intentiõe baptiſantis.dicendũ ꝙ nõ opoꝛtet.qꝛ fecit
qð in ſe eſt. ⁊ dbitam adhibuit diligentiã.⁊ ideo am⸗
plius non tenet᷑.maxime ſi defectus intentionis non

6 1 potuit cognoſci ex aliquo ſigno. Atrũ autẽ ſit bapti/

ſatus vcl non. bic eſt duplex opinio. Ana eſt ꝙ deus
reputat illũ baptiſatũ nõ tm̃ eccleſia.Et rationẽ huiꝰ
ſumũt ex illo vbo Iſidoꝛi.quacũq; arte verboꝝ quis
turet. deus ſic accipit ſicut ille cui iurat᷑ intelligit. Sʒ
itlud intelligit᷑ tum ad culpam nõ qᷓ;tum ac ratio/
nem voti vel ſacramẽti. ⁊ hoc eſt manifeſtũ in matri⸗

monio ⁊ wto.Et ideo dicũt alij ꝙ nõ eſt ſacramentũ

2 „

Fuis ibi ſint verba.quia vt dicit Gꝛeg.in moꝛalibus.
non debet intentio verbis deſeranire ſed verba inten.

tioni.⁊ hboc maxime habet locum in ſacramẽto.⁊ iðo
non haptiſat quatum eſt ꝑ id quod ꝑ hominẽ geſtuʒ

*

aliqueʒ effectum determiatũ.

habet obliquam intentionẽ.
herceſim. ergo nõ eſt ad baptiimũ neceſſaria recta in-

„ .
—,—.ßwi

v

eſt. Si queras an ſaluet᷑ dicendũ q ſi adultus bap⸗ 62

tiſat vt debet. fides interioꝛ ſupplet. Si paruulꝰ piũ

eſt credere ꝙ ſummꝰ ſacerdos ſuppleat.ſi tñ non fa-

ciat iuſte facit.⁊ nos eſſe voluit incertos de ſalute ac
xponẽdam ſuꝑbiam.⁊ excitandaʒ diligentiã.vt at

tentius ⁊ a ꝑſonis dignioꝛibus ⁊ ſuꝑioꝛibus requira

mus. crodo bene vel ꝙ deus reuelet. vel integre ſu
pleat. niſi peccata noſtra p̃pediant. Ergo boc haben/

63

dũ eſt pꝛo regula ad omnia ſequẽtia ꝙ ad oim ſacra,.

mentoꝝ diſpenſationẽ neceſſariũ eſt habere intentio⸗

nem. vel actu vel habitu. vel implicite vel explicite.

¶ Queſtio.iÿj. K

¶ Airum recta intentio ſit neceſſaria ad baptiſmiũ.

Et ꝙ ſic videt᷑.quia ad baptiſmũ requirit᷑ intentio.
ergo ad recte baptiſare requirit᷑ recta intẽtio. ¶ Itẽ

minus malũ eſt nibil intẽdere in oꝑc q; maluʒ finem

intẽdere.ergo ſi defectus intentiõis non poteſt ſtare

cum baptiſmo.multo minus obliqua intẽtio.¶ Itẽ

oꝑa ad que neceſſaria ẽ intẽtio ab ipᷣ̃a denomiant᷑. S—

cum ad baptiſmũ neceſte ſit intentio.ſi ergo intentio

eſt recta. ⁊ baptiſmus. ⁊ ſi obliqua.⁊ baptiſmus.ſed
nõ eſt baptiſmus niſi rectus.ergo ⁊c. ¶ Cõtra.ſupꝛa
ꝓbatum eſt ꝙ bereticus baptiſat. ſed bereticꝰ fempꝓp

tentio. ¶ Itẽ mala volũtas in baptiſante nõ nocet.

vult trahere ad ſuam

ergo nec obliqua intentio.¶ Itẽ baptiſmus ẽ opus
dei nõ hoim.& nõ põt eſſe obliquũ.Sed intẽtiõis re

ctitudo cxigit᷑ ꝓpter rectitudinẽ oꝑis ad baptiſmuʒ.

.

ergo nõ eſt neceſſariũ recta intentio. ¶ Reꝰ dicenduʒ &

ꝙ intentio idem eſt qd voluntas rationata ꝓut diri⸗

git᷑ in finem. Sed finis duplex eſt. Eſt em̃ finis qui C65

rei terminꝰ vel cõplemẽtũ.⁊ eſt finis qͥ eſt rei vtilitas

Sic in ſacramẽto duplex eſt finis.vnus.ſ.qui eſt cõ/
plementũ.ſ.ꝙ ibi ſit vnio verbi ⁊ elemẽti.⁊ finis vti/

litas. ſ. baptiſati vel baptiſantis. Scuᷣm bunc dupli ⸗
cem finem duplex eſt intentio. ſicut aliquis qui fun/
dat domũ intendit eam cõſummare ⁊ intẽdit inbabi

tare. Sic in ſacramẽto intendit quis pᷣma intentöne
ſacramentũ eccleſie miniſtrare.ↄſequẽter vel intẽdit
ſuam vtilitatem. vel paruuli ſalutẽ. vel quicqͥd illucd

ſit. Pꝛima intentio eſt de neceſſitate ſacramenti.Se⸗

cũda tm̃ de cõgruitate. Pꝛia intentio nõ habet rectũ

⁊ obliquũ.ſᷣ ſecũda hʒ rectũ ⁊ obliquũ. Anð pʒ rñſio
ꝙ ad ſacr̃m baptiſmi nihil faẽ intẽtio recta.nec aliqᷣd

obſtat inten tio nõ recta qᷓ;tũ ad ſubaʒ ſacramẽti.no-

cet tamẽ vel ꝓdeſt babenti. Argumẽta ergo que pꝛo⸗

bant ꝙ ad baptiſmũ requirit᷑ intentio recta ſuppo/

nunt ad baptiſmũ requiri mnecnaansque eſt intẽtio

vtilitatis.⁊ ideo omnia ſuꝑ falſuʒ fundant᷑.vt patzʒ.

Ad illud quod obijcitur ꝙ melius eſt nihil inten /

ere q́; male.dicendum ꝙ defectus intentionis non
impedit ſacramentum pꝛopter culp
lius actus neceſſariaʒ exigentiam. illud qn
obijcitur ꝙ; opera denominant᷑ ab intentione.dicen /
dum qꝙ hoc verum eſt de operibus ad quoꝛum infoꝛ⸗
mationem neceſſaria eſt intentio finis vt eſt vtilitas.

dillud quod 67

Motandũ tamẽ ꝙ q;uis non ſit neceſſarium inten/ éS

dere efficaciam baptiſmi in ſe ⁊ pꝛincipalit᷑. tamẽ in/

tendit᷑ i quolibet baptiſato.vcl in generali vel in ſpo.

ciali. vel in ſe vel ĩanncxo.xl pter ſe vk ꝓpter aliud.

toctoꝛes non tene?. Ad ilud quod queri te par- 72

Ad boc em̃ ; quis baptiſet opoꝛtet ſi eſt adultus

intendat ꝙ fiat in ſe vel circa ſe qð facit eccleſia.ſimi- uulis vtrum obligent᷑.dicendũ ꝙ ſic.quia ibi non re M
liter intẽdat baptiſans facere actu aut exterioꝛi.vt eſt quirunt᷑ niſi ea ad quetenetur de iure naturali. nulla
eccleſie ritus.aut interioꝛi vt eſt caracter interioꝛ.ſic autẽ ſuꝑerogationis.ideo nõ eſt ſnnile de ingrefſu in ſtrh
em̃ ⁊ nõ aliter ẽ actus ſacramẽtalis. rdligionem. * B illud quod obijci᷑ vtrum talis ob 75 ie
“ . lAlicgatio ſit votum. dicendũ qꝙ ꝓpꝛie non. quia eſt de eo
Onſequẽter tercio loco querit᷑ de ſacramẽta⸗ qð ſuꝑerogationis eſt.tamẽ extenſo nomie eſt votũ. inn
libus. 2 circa hoc querunt᷑ duo. Pꝛimo que quia volũtaria obligatio. Mon aũt facit duplex pec⸗ btn
rit᷑ de catheciſmo. Sccũdo de exoꝛciſmo. catũ.q; non obligat᷑ magis ꝙᷓ pᷣus de neceſſitate.ſed Kui
L NDueſtio.]. we b0n0 7 cquo. *
¶ Cum catbeciſmꝰ dicat inſtructio. Querit᷑ ᷣͤ vtrãũ „ .
paruuli debeant cathezizari.Et ꝙ ſic videt᷑.quia vbi J Queſtio.if. m Cumn
vnũ tm ſacramentũ eſi. vnus ritus debet obſeruari. ¶ Atrum exoꝛciſmus habeat aliquam efficaciam in un
Segd magni catbeʒizant᷑.ergo ⁊ paruuli. ¶ Itez fo⸗ꝛ poaaruulo vel adulto. Et dicit᷑ ꝙ babet poteſtatem ad mnut
ma a deo tradita eſt obſeruaãda generaliter. Sed vlt. expellendũ demonẽ. ⁊ ꝙ iſtud ſit verũ videt᷑ p Augu tln
Math. baptiſmo pᷣmittit voctrinã cũ dicit. Ite doce⸗ ſtinũ in libꝛo de ſymbolo. Paruulus exoꝛeiſat᷑ vt po⸗ Lccol.
te omnes gentes ⁊c. ¶ Item ad boc facit mos ⁊ cj/ tteſtas dyaboli expellatur. ¶ Item Rabanus. exſuf⸗ c
ſuetudo vniuerſalis ecclie.quę cũ faciat recte catbe/ tur a paruulo ſeua poteſtas ꝑ pium ſacerdotem. kin
ʒiando pueros.videtur ⁊c. ¶ Sed cõtra. Stultũ eſt Item qꝙ babeat chkeaciam videt᷑ ratiõe.qꝛ ſacer/ jus⸗
inſtruere eũ qui nõ eſt capax voctrine. ergo baptiſůäs dos dicit exoꝛciſandu. exi ab eo ĩmũde ſpiritus. ergo
ſtulte agit cum cathezisat paruulũ. ¶ Item videt᷑ ꝙ inõ fruſtra boc inſtituit eccleſia.dyabolus exit ſicut s⸗
aſſiſtentes falſe rñdeant. Aut em̃ reſpõdent in ꝑſona imꝑat.¶ Item exoꝛciſmi Salomonis pellebaut de⸗ rſe
paruuli. aut in pſona ſua. In ꝑſona ſua nõ. qꝛ ſacer mones. ⁊ aliqui mali pellebant ad inuocationeʒ xpi. Ai
dos querit a ꝑuulo. Si in pſona paruuli. ergo falſu, ergo ſi ille babet exoꝛciſandi officiuz. ⁊ habet exoꝛciſ-
dicũt cum dicũt. credo.¶ Item quero vtrũ in illa re⸗· mos efficacioꝛes. patet ⁊c. ¶ Contra. Cypꝛianꝰ. dya⸗
ſponſiõe obligent᷑ patrini. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ ait Aug. boli poteſtas non minuit᷑ ante baptiſmũ. Item 84 nie
ĩ quodã ſermõe.wlo omnes ꝙ cognoſcatis tam viri nulliꝰ ſit efficacie videt᷑.qꝛ ſi pellit demones.aut ſpi⸗ ſ
qᷓ; mulieres vos ꝑuulis quos ſuſcepiſtis fideiuſſoꝛes triitualiter. aut coꝛpoꝛaliter. NHon ſpũaliter. quia tunc un
. pud deñ extitiſſe. Sed tũc videt᷑ cum nemo ſeiat de expellitur ſpũaliter quãdo expellit᷑ culpa. Si qtum rn
glio qualis ſit futurꝰ ꝙ ſtulte ꝓmittat.⁊ in diſcrinen ad coꝛpoꝛalẽ leſionem.ergo ſolum demoniacis ⁊ ob⸗ Ein
ſe ponat. C Itẽ qnero vtrũ paruuli obligent. Et ꝙ ſeſſis deberet fieri exoꝛciſmus. Item ſi alium eſfe⸗
ſic videt᷑.quia dicit Dionyſius ꝙ ſenſus vertvꝝ que ctum nõ habet niſi demonẽ pellere. cum multo effica ue
dicunt patrini eſt ꝙ puer ille cum in ſeniũ venerit.te· ecius pellatur in baptiſmo.deberet ſtatim baptiſari ⁊ ni
nehit ſacras ↄfeſſiones.obligant em̃ paruulũ.Si em nullo modo exoꝛciſari. Si dicas ꝙ diſponit vt babe/ made
obligari potuerit paruulꝰ ꝑ carnales parẽtes ad ma, sgt maioꝛem effectum baptiſmus. Contra. Aut hoc i⸗
lum.ergo ꝑ ſpnales ad bonuʒ multo foꝛtius. ¶ Sed facit diſponendo ſubiectũ.aut foꝛtificqãdo baptimũ KWK
cõtra.ſi parẽtes ꝓmittant ꝓ filio ꝙ filius intrabit re Mon diſponendo ſubiectũ. quia ſi diſponit. aut mi⸗ ſod
ligionẽ.ille nõ obligat᷑ nec tenet᷑.ergo ſilr in ꝓoſito. nuendo culpam aut penam.neutrũ poteſt. cum non i
8 Item quero ſi obligat᷑.vtrũ illa obligatio ſit vtũ. poſſit minui pena ſine culpa. Mon foꝛtificando bap⸗ Nuch
Et q ſic videt᷑.qꝛ votũ eſt ſpontanea ꝓmiſſio melio⸗ tiſmũ.quia nõdum eſt cum exoꝛciſmus fit.¶ Item an
ris boni. deliberatiõe ⁊ obligatione firmata.Contra. diſcecdat aliquis exoꝛciſatus ante baptiſmum.quero ſu
FIfm hoc duplici peccato peccaret baptiſatꝰ.qꝛ tranſ / Extrum aliquid cõferat exoꝛciſmus. Si nihil. ſtultum Ne
G greſſoꝛ eſt wti ac pᷣcepti.¶ Rꝰ dicendũ ꝙ catheciſmꝰ eſt expectare.Si aliquid.quero quid: Si minoꝛes te. dal
in adultis pᷣcedit baptiſniuʒ pꝛopter duas cauſas.vt nebꝛas.Contra.tenebꝛe ſunt carẽtia viſionis diuine. hin
baptiſandi inſtruerent᷑ 2 de credẽdis.⁊ vt ſe obliga bac autẽ omnes ſunt ſimiliter pꝛiuati. ¶ Item ſi di⸗ N
rent volũtarie ad dei imꝑia facienda.quaſi nõ concte cas ꝙ fiat ad ſolẽnitatem baptiſmi. quero quare ma
ſed volũtarie illa impleturi erãt. Paruuli vᷣo ⁊ ſi nõ gis baptiſmus habet ſolẽnitatem qᷓ alia ſacramenta.
poſſunt doceri.poſſunt tamẽ ꝑ patrinos obligari.ðo ⁊ que ⁊ quot ſunt illa que attendunt᷑ ad eius ſolẽni⸗ .9
fit in eis catbeziſmꝰ.⁊ ꝓpter rõnem obligandi.⁊ pꝛo/ tatem.¶ M' aliqui dixerunt ꝙ exoꝛciſmus ſolum fit ſgi⸗
pter vuifoꝛmitatẽ.vt còſimiliter omnes baptiſent᷑ ſi / ad ſolẽnitatem ⁊ ad expᷣſnoꝛem ſistionẽ. nec aliquid ni ie⸗
Ho cut cõſimilẽ effectum recipiũt. ¶Ad illud ergo quod efficitur ibi.ſed ſolum ſigtur quod efficitur in baptiſ ürcen
obijcit̃᷑ de doctrina iam patet rñſio.Similit᷑ q obij mo. Alij autem dixerunt ꝙ non tm̃ fiat ad baptiſmi
citur de reſpõdentibus, dicendũ ꝙ reſpondẽt in ꝑſo ſolẽnitatem.iĩmo babeat effectum ſpũalem. licj ſemi⸗ I
na paruuli. Et eſt ſenſus.credo.i.ſacramentũ fidei ꝑ pllenum ad diſponendũ ad baptiſinũ. VUnde paruuli
cipio vel ſuſcipere pᷣſto ſum. Et nõ ẽ ſermo falſus ne non baptiſati ſed exoꝛciſati moꝛientes ſuſtinent mi⸗
incõſuetus.qꝛ ſicut dicit Augꝰ.in epla ad Bonifacii noꝛes tencbꝛas. Pꝛimi nimis parum dixerunt.⁊ ſan lhl
Frequẽter ſignũ accipit᷑ ꝓ re.ſicut dicimꝰ.Cras erit ctoꝛum autoꝛitates plus dicunt.Secũdi nimis dixe⸗ an
reſurrectio dñi. ⁊ videns fumũ dicit ſe videre ignem. runt. ideo tenẽdum eſt medium ꝙ ſunt ad ſolẽnita⸗ u
Ael poteſt eſſe ſenſus. Credo.i.ad credendũ me obli /- tem ⁊ ad cohibendum dyabolũ vt non poſſt occide⸗ t
71 go. ¶ Ad illð qð querit᷑ vtrũ patrini obligent᷑.dicẽ re paruulũ.nec ita foꝛtiter verare adultum vt retra-/ d
dum e ſi nõ baberẽt aliũ doctoꝛem obligant᷑ ad in/ hat a baptiſmo. Ande nõ eſt contra verationem quã iug
ſiruendũ ipſum in his que ſunt de neceſſitate fidei et facit in coꝛpoꝛe.ſed quaʒ faceret.qꝛ dyabolus erquo rn
vel ad hoc ꝙ; facerent inſtrui.vel ad hoc ꝙ ille vigct hominẽ pᷣpari ad baptiſmũ ip̃m veraret. Und en
crederet vel ſeruaret.nunc autẽ quis multos habent ¶ Gꝛc,. diẽ ꝙ ülos pullſare negligit. qs qᷣco lure woſſidẽ
ſ⸗

H

A
e L ⅞. VII. .
i e fentit. Sed qñ videt ſe deſeri tũc puocat᷑ Ad pᷣma Job. vlti. inſufflauit 2 dirit eis gecipice s
duo obiecta patet rñſio.qꝛ Spran intelli Rä gee HS 2 dix it eis accip ſceſhißanerum H
intlath, teſtate ſpũali.⁊ illud de veratioe ſir patet./ Ad ills cctu ſuꝑne ſapiẽtie ⁊ eurenapkangee eane H
uckte qð obijcit᷑ qre nõ ſtatim dat᷑ baptiſmus.dicenduʒ iꝓ verbũ dei. ⁊ nares ſilr ad daeran ad zudienaum.
ſeckſei Aꝓpter ſolẽnitatẽ.⁊ ꝓpter boc ꝙ baptiſmũ debet pᷣcele moꝛtis. Hoc ſiguit dñs cũ di chſ u odoꝛem vite
er re doctrina ſiue catbeciſinꝰ.vt ̊ dyabolꝰ arceat᷑ a ca muti. Math. vij. effeta ⁊c. gl 0. S anatione ſurdi ct
eſen theciſmo annectit᷑ exoꝛciſmꝰ. MNec fit ꝓpter aliquam diuina ſapiẽtia qᷓ ſoluit labia vt dicnt . n den.
efficaciã gratie in aia. ſed ſolũ ad ſigntiã. ⁊ ad arcen / Doſt hec introducat᷑ baptiſandꝰ in cclena iebe.
aꝗ dum poteſtatẽ cõtrariã. Oꝛdo autẽ eoꝝ que ſunt ald bitis ⁊ cõpletis venit ſacerdos adfontẽ. ,- naer
ſolẽnitatẽ baptiſmi pᷣm moꝛẽ cccleſie vſitatiue bic eſt. fonsi nomie patris ⁊ filij ⁊ ſpñſſancti dr aget ecat
V Pꝛimo exſufflat᷑. ⁊ hoc vt virtus dyaboli exterioꝛ ex· cxramẽti nõ ex eo ꝗᷓ miſtrat coſtare ſci 1e ctitas ſa
* pellat᷑ ? interioꝛ expellenda ſignificet. Secũdo ſignũ ſanctificat. Doſt bec tradit᷑ noue vi ar ſeq ex eo qut.
