non reſpicit maculam ſed reatum.⁊ obligatio ad pe/
nam minuit᷑ ſolutione pene facta ab ipſo vel ab alio.

¶ Ad illud ꝙ ſolueret᷑ tota ⁊c.dicendũ q verũ eſt. ſi
tot eſſent ſuffragia.ſed ſurrragia non auferunt a pena

nec liberant niſi dum fiũt.⁊ in illo tẽpoꝛe homo puni

tur et alij ꝓ ipᷣo.ideo nõ remanet impunitꝰ.verũta

mẽ ſi ſupabundarẽt tũc poſſibile eſſet totum remitti.
nec tamẽ peccatũ remanet impunitũ.quia quis non

puniat᷑ in ſe.punit᷑ tamen alio modo in alijs ſicut ſu-

pꝛa dictũ fuit de baptiſmo.tamẽ vix aut nunꝙ; fit.
¶ Queſtio.ij.

¶ Atrum pſint ſ⸗ uffragia facta p malos. Et cp nõ vi⸗
detur.quia Joh̊.ix. Scimus qꝛ peccatoꝛes deus nõ

exaudit. ergo ſi nõ ꝓdeſt oꝛatio quã deus non exau/

dit.patet ⁊c. Oð ſi dicas ꝙ verbũ illud nõ eſt verum.

quia a ceco non ab euãgeliſta dictuʒ eſt. Contra.hoc
nõ ſoluit.quia Iſaie.j.cum multiplicaueritis oꝛatio/
nes non exaudiã.manus em̃ veſtre plene ſunt ſangui
ne.Glo.ſanguine.i.peccato.ergo ſi omnis peccatoꝛ ⁊
ne in, videt᷑ ꝙ ſuffragia facta ꝑ malos non
ꝓſint. ¶ Item Gꝛeg. Cum is qui diſplicet ad inter-
cedendũ mittitur.irati animꝰ ad deterioꝛa ꝓuocat᷑.gꝗ

potius obſunt ꝙᷓ; ꝓſunt. ¶ Item ratione videt᷑.quia

nullũ oꝑus eſt ſatiſfactoꝛiũ niſi qð fit ex radice chari/
tatis.ſed iſtud nõ fit ſic qð fit a malo.ergo nõ ſatiſfa/
cit. ¶ Item iſte peccatoꝛ nõ eſt membꝛũ eccleſie.ergo
nullã babet cõnexionem cũ illo qui moꝛtuus eſt.ergo

opus eius oino eſt alienum ab ipo defuncto.ergo ni -
hil ei facit ¶ Item ſi malus faceret ꝓ ſe.nihil ſibi ꝓ⸗

deſſet.ergo pari ratiõe non ꝓdeſt alij ſi eerfty illo.
quia vnuſquiſq; efficaciꝰ meret᷑ ſibi qᷓ; alij. ¶ Cõtra.
ſacramẽta eccleſie eque bona ſunt cum diſpenſant᷑ ꝑ
bonos ⁊ malos.ergo miſſa mali ſacerdotis ita ꝓdeſt

äyt boni. ¶ Item quãdo ſeruus exiſteus extra chari/

tateʒ dat elemoſynã ad imꝑiũ domini.meret᷑ dñs ac
ſi ſeruus bene daret.ita ſimiliter in ꝓpoſito cum ille

ꝓ quo fit ſit in charitate valet ei.(¶ Itẽ ratiõe videt᷑.
quia dominꝰ ſua largitate putat opus factuʒ ab alio

ac ſi fiat ab eo ꝓ quo fit.ſed illeẽ in charitate.ergo ⁊c̃.
Itẽ quãdo aliquis facit alicui elemoſynã.⁊ ſi dãs

ſit er charitatẽ.tamẽ recipiens poteſt mereri in recipi

28

endo ſi recipit ex charitate.ſed iſte moꝛtuus ſuffragia

viuoꝛũ recipit ex eharitate.ergo ⁊c᷑. ¶ R dicendũ

quidam dicunt generaliter ꝙ ſuffragia eccleſie ꝓſint
ſiue a bonis fiant ſiue a malis.Et ratio huiꝰ eſt.quia

tam boni ꝙᷓᷓ; mali faciunt ᷣm doctrinam eccleſie. ⁊ fa

29

ciunt ꝓ co qui eſt in charitate.et vbi deficit charitas

faciẽtis. ſupplet charitas eccleſie dictantis. ⁊ mgꝛtui

ſuſcipiẽtis. Sed nõ credo bꝛeuiter ꝙ oꝛatio peccaton
aliqd mereat᷑ apud deũ niſi ſolũ diſpoſitiue.q; diſpo
nit ad meritũ.opus em̃ foꝛmã recipit a ꝓximo agen/
te. ſicut aqua a vaſe cõtinente non a fonte. Similiter
coꝛona valoꝛẽ ⁊ pulchꝛitudinẽ babet a gẽmis ⁊ ab au

30 ro. 1non s quatuos elementis Et igeo diſtingueng

ſed boc eſt contra dei iuſticiam.ergo ⁊c.

deſt ſibi qᷓ; alij.

—
è ſuffragia facta aut ſunt opera ſacramẽtalia.vt cæ⸗
lebꝛatio miſſe.⁊ tũc quia opera dei ſunt.ratiõe conte/
ti ꝓſunt ſiue fiant a bonis ſiue a malis.Aut ſunt alia
opera.⁊ hoc dupliciter.aut em̃ fiunt pure a malis.ſic
ſi aliquis malus oꝛat vt ſe affligat ꝓ aliquo. ⁊ tũc nõ
credo ꝙ valeant defunctis.Aut fiũt a malis ad impe
riũ alicuiꝰ boni.vt ipᷣius defuncti vel amici eius.de re
que illius eſt in elemoſyna vel ad conſoꝛtiũ alterius.
vt quãdo duo legũt pſalteriũ.vnus exiſtens in chari⸗

tate.alter nõ.⁊ in alijs operibꝰ.vt quãdo dat᷑ elemo/
ſyna iuſto vt oꝛet ꝓ moꝛtuo.⁊ tunc valent ratiõe cha

ritatis doni bomi cõiuncte.⁊ ſic ſoluũtur rationes ad
vtrãq; partem. Concedendũ em̃ ꝙ nõ poſſunt ᷣm ꝙ;

fiunt a malis tm̃. Cõcedendũ nibilominꝰ ꝙ ꝓſunt ſi

cõcomitat᷑ charitas viri iuſti. Sed tamẽ vltima ratio
nõ valet.qꝛ defunctoꝝ nõ eſt ſuffragia recipere.ſᷣ dei
eſt acceptare ⁊ ex boc eis parcere.ſed nõ acceptat niſi
pꝛeces bonoꝝ.⁊ ſic manifeſta ſunt obiecta ad vtrãqʒ;
partt.

S . ¶Queſtio iij.
¶ Quãtum pſint ſuffragia. ⁊ cum nõ pꝛoſint equa⸗
liter omnibꝰ.querit᷑ cui magis pꝛoſint.an ei qui ma⸗
gis meruit. an ei ꝓ quo ſpecialiter fiunt. Et ꝙ ei qui
magis meruit videtur. quia ideo ꝓſunt.quia meruit
vt ꝓdeſſent.ergo ſi magis meruit magis ꝓſunt.qꝛ in
p ſe pᷣdicatis talis cõſequẽtia tenet. Bien ꝓfectus
ſuffragioꝛũ eſt om dei diſtributionẽ. ergo ſi ipe nõ eſt
acceptoꝛ ꝑſonarum. videt᷑ ꝙ magis debet diſtribue/
re ei qui magis eſt dignus.ꝗ/¶ Item boc oſten dit᷑ per

impoſſibile. quia qui meruit vt pdeſſent citius me-

ruit liberari.ſed ſi non magis ꝓſunt. non citius libe/

ratur.ergo qui meruit citius liberari tardius liberat᷑.
e 0 2c. ¶Item ob⸗
latio pꝛecij in cruce equaliter pꝛofuit ac ſi eſſet oblata

pꝛo quolibet ꝑ ſe.⁊ tantũ pꝛodeſt cuilibet qauãtuʒ me/
ruit. ergo oblatio ſacrificij in altari pari ratione.cũ ſit

illius oblationis memoꝛiale. ergo magis ei qui maꝗ

meruit. ¶ Contra. cũ deus exaudit nos.quodãmodo

cõfoꝛmat volũtatem ſuam nobis.quia obedit deus
voci hominis. ergo ſi aliquis habens charitatezʒ oꝛet

pit pꝛo illo.ergo videtur ꝙ magis pꝛoſint illis ꝓqui⸗
bus ſpecialius ⁊ crebꝛius fiunt. ¶ Item ſi ĩ vita iſta
aliquis diues daret elemoſyuã. magis ſibi pꝛodeſſet

q; alij.ergo ſi ad eius imperiũ detur poſt moꝛtẽ.cum

pꝛo tali babeat deus ac ſi impenderet.magis ergo ꝓ/
tem deus acceptat opus ſᷣm intẽ-
tionem. ſed intentio facientis eſt ꝙ ſpecialius et ma/
gis pꝛoſit illi pꝛo quo facit. ergo ⁊c. ¶ Item per im⸗
poſſibile oſtendit᷑.qui ſi non pꝛodeſt magis.ergo nõ

opoꝛtet ſpecialiter rogare pꝛo aliquo. mouetur

ſtulte tota eccleſia que ſpecialiter oꝛat.¶ Be dicen/
dum ꝙ aliquoꝛũ opinio fuit vt pᷣpoſitiui ꝙ ſuffragia
eccleſie ſiue ſpecialiter ſipe generaliter facta magis ꝓ
ſint ei qui magis meruit᷑. Et ponunt exempluʒ.ſicut
ſi candela accendit᷑ coꝛam diuite.non tm̃ pꝛebet ſibi
lumen ſed etiam alijs.⁊ eis qui melius vident maius
lumen pꝛebet. Exemplũ etiam patet in lectione que
tantũ valet ſi legatur omnibus in cõmuni quãtum ſi
cuilibet in ſpeciali.et plus valet aſſiſtenti qui melius
intelligit. etiam ſi pꝛo alio legatur qui minus intelli/
git, et ſi pꝛo ipſo legatur ſpecialiter. Sie vana eſt in

ſpecialiter pꝛosliquo. videt᷑ ꝙ deus ſpecialiter acci-

31

luriine creato.magis in ſacramẽto.ſi its eſt in lectio⸗

ne.quomõ non in oꝛatione.abſq; dubio ita videt᷑.Et
ſi obijciat᷑ cõmunis mos eccleſie. Reſpondent qꝙ boc

qðò ſpecialiter eccleſia magis facit ꝓ aliquo.non facit

pꝛopter hoc ꝙ magis illi pꝛoſit.ſed quia libentius fa
cit homo pꝛo eo quem diligit ſpecialius ⁊ magis ani/
mat᷑ ad facienduzʒ. vnde ſi iſtud eſfet notũ ſimplicibꝰ
non ita libenter facerẽt ſuffragia. Sed iſtud non cre/
do.quia ſiẽ dicit Auguſtinꝰ de cura ꝓ moꝛtuis agen/
da.ꝙ ſepultura valet in loco ſancto ꝓpter oꝛationes
ſanctoꝛũ qui oꝛant ꝓ eo ad cuiꝰ tumulũ memoꝛant᷑.

Aumplius.ſuffragia ſunt ad ſoluendũ penam ſiue rea

tum. ſed plus eſt ſatiſfacere pꝛo debito multoꝛum q
vnius.⁊ facilius ſatiſfit pꝛo debito vniꝰ.ergo pluribꝰ

indigent ſuffragijs duo ꝙᷓ; vnus ſolus.ergo ſi diuidũ⸗
tur inter eos.vterq; habet minus.ergo non videt᷑ ꝙ
equaliter ſe extendat ad omnes.Et ideo dicenduʒ ꝙ;
illud nõ eſt ſimile.quia illumiatio totà ſpẽeciè rei viſe
defert ad oculũ.⁊ ſimiliter lectio totam ſimilitudinẽ
wcis.ſed non ſic eſt in ſolutione ſicut eſt in aſpectu ⁊
cõſideratione. Muis enim duo creditoꝛes equaliter
poſſint ⁊ ſimul videre vnũ aurũ.non tñ poteſt equa⸗/

liter ſolui duobus. Sic intelligendũ eſt in ꝓppſito
ſuffragia fiat. Ande refert vtrum fiant ꝓ pluribus
an pꝛo vno.⁊ ideo diſtinguẽdum eſt hoc.quia ſuffra/

gia eccleſie aut fiunt in comuni aut in ſpeciali. Si in

cõmuni. ꝓſunt ei magis qͥ magis meruit vt pdeſſent

alijs ↄditionibus paribus.quia non tm̃ dignitas ſed

33

etiã neceſſitas conſiderat᷑.⁊ ſic pꝛobant pᷣme ratiões

Si autẽ fiant in ſpeciali. ei magis ꝓſunt ꝓ quo fiũt.
32
cendũ ꝙ verum eſt quãtum eſt de ſe niſi aliud refoꝛ/

met pactum. ⁊ boc eſt intentio faciens. Et ſimilit᷑ ad
ſequẽs reſpõdendũ ꝙ deus diſtribuit om intentionẽ

34

⁊ ſic pꝛobant ratiões ſequentes.(¶ Ad illud tamẽ qð
pᷣmo obijcit᷑ ꝙ magis ꝓſunt ei qui magis meruit.di⸗

illius qui offert ſuffragiũ. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ
citius meruit.dicendũ ꝙ verũ eſt ꝙ citius meruit.qꝛ

maioꝛes ⁊ plures habuit adiutoꝛes.hinc eſt ꝙ citius

liberat᷑ ratione conſilij alieni.Et iterũ.iſte meruit ci /

tius liberari non q́;ẽtum ad ea que ſunt ꝓpꝛia. ſed ad

vnifoꝛmiter opcra

ea que ſunt cõmunia.de quibus magis ocipit ceteris

paribus.¶ Ad illud quod obijcit᷑ doſacrificio crucis
⁊ altaris.dicendũ Zaus idem ſit.nõ tamẽ vtrobiqʒ
nam in cruce effuſum eſt pꝛeciũ

in omnimoda plenitudine.ſed in altari babet effectũ
determinatũ.cum quotidie aſſumat᷑. Et pꝛopter hoc
pma oblatio non iterat᷑ ſed ſecũda iterat᷑.⁊ ideo non
valet illa ratio.quia ꝓcedit ac ſi eſſet equalis effectꝰ.

Et iterum.illa pꝛo omnibus eſt oblata.hec autẽ ſpe/

cialiter poteſt fieri. MNec obſtat illud Hiero.de conſe.
diſt. v. nõ mediocrit᷑.cũ ꝓ centũ defunctoꝛũ aiabꝰ psᷓ

vel miſſa dicit᷑.nihil minꝰ q; ſi ꝓ vno q̃libet diceret
accipit᷑.dicendũ em̃ ꝙ Hieronymꝰ ſicut patet ex ad/

iunctis loquit᷑ q;tum ad meritũ facientis non qᷓtum

ad vtilitatem eius ꝓ quo fit.

Onſequẽter qᷓ;tum ad terciũ articulũ querit
eſuffragijs que impendunt᷑ viuis a ſanctis
ſiue defunctis.Et circa hoc querunt᷑ tria. Pꝛi
mo querit᷑ vtrum ſancti oꝛent pꝛo nobis. Secundo

vtrum ſancti impetrent nobis ſuis oꝛationibꝰ. Ter/
cio vtrum ſit nobis vtile rogare ſanctos. 4

Queſtio... g
¶ Circa quaʒ o endit᷑ ꝙ ſancti oꝛent ꝓ nobis. quia

imitatoꝛes.ergo ſicut chꝛi

nobis. ac ꝑ hoc nec ſancti.

dicit᷑ de cbꝛiſto qui ẽ ſanctꝰ ſanctoꝝ Heb. vij. Setmmg
viuens ad interpellandũ ꝓ nobis. ſed ſancti ſunt eiꝰ
zut chꝛiſtꝰ oꝛat ⁊ ſancti oꝛãt. ¶ Itẽ
bocipᷣm pꝛobat᷑ ꝑ illud ꝗð dicit᷑ Joh.xvj. Ego roga⸗
bo patrẽ ⁊ glium ꝑaclitũ dabit vobis.ergo ſimul ſan.
cti oꝛant. ¶ Item eccleſia cõmuniter oꝛat.ſancta mæ
ria oꝛa ꝓ nobis. ⁊c̃. ergo ſi nõ ſtulte petit.patet ⁊c̃.
¶ Item ratiõe videt᷑.qꝛ ſancti diligũt nos ex chari⸗
tatc.ergo optant ⁊ deſiderant ſalutem noſtrã.ſed cõ/
ſtat ꝙ ſciũt illam nõ poſſe eſſe niſi a deo. ergo optant
alam ꝑ deñ. ergo cum deſideriũ alicuius rei a deo ſit
oꝛatio.patet ⁊c. ¶ Cõtra.ſancti volunt nobis ſalutẽ
vel aliud bonũ aut non volũt. Si non wlũt. ergo nõ

oꝛant. Si volunt. ſed ſicut dicit Anb.in ꝓlogo.qꝙ bea

ti erunt omnipotẽtes ſue volũtatis ſicut vdeus ſue.
ergo cum nullus oꝛet ꝗð poteſt ꝑ ſe ſicut dicit Augꝰ.

de coꝛrectiõe ⁊ gratia. ſi ſancti poſſunt ſaluteʒ noſtrã
non oꝛant. vel ſi non poſſunt omnipotẽtes non ſunt.

teʒ vt dicit Dam̃.oꝛatio eſt aſcenſus intellectus

in deũ.ſed beati ſunt in termino ſue cõtemplationis.

ergo eoꝝ intellectus in deũ nõ aſcendit.ergo nõ oꝛãt.
¶ Itẽ beatus eſt cui ad votũ cuncta ſuccedũt. Andʒ

Augꝰ.xiiij.de trinitate dicit. ꝙ beatus babet quicqcd

vult.ergo nullus habẽs quicqͥd vult aliquid oꝛat vel
petit.ergo ſancti in patria nõ oꝛant ꝓ nobis. ¶ Itez
chꝛiſtus nõ oꝛat ꝓ nobis.qꝛ non dicit᷑ in letania xpᷣe
oꝛa pꝛo nobis.ergo ſi non dicit᷑.videt᷑ ꝙ non oꝛet pꝛo
Item querit᷑ quare non
dirigit᷑ ad ſpm̃ſanctũ oꝛatio ſicut ad patrẽ. ¶ R di⸗
cenduʒʒ qꝙ ſicut dicit magiſter in lr̃a. Sancti ꝓ nobis

oꝛant.Et huiꝰ ratio eſt duplex. Ana eſt qꝛ vident no/

ſtrã neceſſitatẽ. quia nos indigemꝰ ab alijs releuari.
Alia ꝓpter dei volũtatem.qꝛ vult vt vnum membꝛũ
aliud releuet.⁊ ꝙ ꝓinuicẽ ſollicita ſint mẽbꝛa.vnde
cum ip̃i ſint liberati debent alios adiunare

ꝙ volũtas dupliciter comꝑat᷑ ad actuʒ. Aut ad actũ

Apꝛiũ.vt volo hoc facere.Aut ad actum alienũ.vt wo⸗

lo vt alius faciat hoc.ſ.deus vel homo. AUnde dico ꝙ;
auctoꝛitas An.eſt reſpectu actus ꝓpꝛij.ſed oꝛatio vł
petitio ſalutis reſpectu actus diuini.vt.ſ.deus ſaluet.
d illud quod obijcit᷑ ꝙ nõ aſcendit intellectꝰ in
deum. dicendũ ꝙ intellectus dicit᷑ in deũ aſcenderè
tripliciter. Aut per nouum aſpectũ in deum.ſ.quãdo
bomo reuocat cogitationẽ ab alijs ⁊ cõuertit in deũ.
⁊q ſic eſt tm̃ in viatoꝛibus. Alio modo ꝑ aſpectũ alte/

rius inferioꝛis rei.vt cum quis cogitat bumanã miſe

riam.ibi dicit᷑ aſpectus nõ quia de nouo aſpiciat.ſed
quia aliud inferius ad illud reſpiciat.⁊ ſic eſt in bea/
tis quãdo ꝓ nobis rogant.qꝛ tunc noſtrã indigentiã
conſiderãt.Terci modo ꝓpter continuationẽ intui

tus pᷣmi.ñ cũ quis ↄſiderat deũ qui eſt ſuꝑ ſe.⁊ cõ.
tinue cõſiderat.ↄtinue aſcẽdit.nõ qꝛ ad aliò ⁊ ad aliꝭ

ſ qꝛ ſupꝛa ſe fert᷑. ⁊ hoc mõ ↄtinueðẽ in beatis.⁊ ſic pxꝰ

iſtud.qꝛ ſi pᷣmo mõ dieat᷑ oꝛo.aſſẽſus ẽ tm̃ vie.ſecũdo

mõ ẽ vie ⁊ patrie.tercio mõ tm̃ baene Ad illud qð
obiicit᷑ ꝙ beatus hʒ quicqͥd vult.dicendũ ꝙ beatꝛ ali/

qu vult ſibi. aliqua vult alijs. Dico ergo ꝙ ad ſub/

ſtantiã beatitudinis eſt vt habeat omne qdð vult ſibi.
ſed vt babeat omne qʒ vult alij nõ eſt de ſuba beati/

tudinis ſ̊ de ↄſũmatiõe ⁊ bñ eſſe.⁊ boc nõ erit q̊uſq;

oẽs electi ſunt gloꝛificati.tũc em̃ quilibʒ babebit qð
vult ſibi et ꝗð vult cuilibʒ alij. et tũc plena ẽ btitud
Item beati oꝛant tm̃ ꝓ alijs.miſeri ꝓ ſe ⁊ ꝓ alijs.

—

36

dills;7
ergo qd obijcit᷑ ꝙ poſſunt quicquid volunt.dicendũ

38

59

Uumn
ſtutu
ſtſeu
hocet.
bine
herat
iqu
N
diuin

5
6
gutne
hon.n
titöes
C
bona.
ergof
he ſuut
lupinc
ſnpofſi
onſtra
ſnplcke⸗
fallag⸗
4 tantr
nobis
fectu.

Aſun

nierit.
ſbile
gari.

Nique
e
aliare
4
keadi

otmer

ſtöe⸗

npoꝛt
nminde
ctq
65 kd
gof
dum
bear
ſunt
hobi
les.
us.
W

iet
naſeh
ſeodg,
Glmnuſe
kimmn
Kurt,
Werchn⸗
apegen
faidorſe
enhsſii
witap⸗
gp
ntabſe
rdet ug.
lltzofti
otonſet.
ſbindenn
nenguns,
kaptrtt
ſacit d
chclui
lcitonttd
knanap
igmeape
ugi cntte
rti Nn
Omnai oce
ſgeridatt⸗
iss an.
mum memi
nnid
unetli
dunt dnl
mAuni
uncid
Ca
ilttut
lweſlu⸗
rdlnng
Nitine
,aun ni
umnie
uhtiin
Cbumuini
oton.

42 tem vt ante.

7

conſumato numero electoꝑ non vogabũt p ſe nee
Aoglijs.¶ Ad illð qð vltimo ꝗrit᷑ de xpo.dicedũ q; pc

erroꝛẽ arrij vitandũ dictũ eſt ne videamur xpᷣm cre/-
dere creaturã.et ne videamur eiꝰptãtem minuere qᷓ

4Ip̃t oĩa. eius petimus miſeratõem nõ oꝛatõeʒ.Qð vᷣo

querit᷑ de ſpũ ſctõ.dᷣm ꝙ qꝛ ẽ donũ in quo oia dẽa
donant᷑.iõ petendus eſt ipᷣe nõ poꝛrigẽda ẽ petitio.

Queſtio. if. b

0 AVtrũ ſancti impetrẽt nobis aliqua ſuis oꝛatõnibis

Et q; non videt᷑.qꝛ nullus impetrat aliquid apð dẽ-
um niſi qui eſt in ſtatu merendi.ſed ſancti nõ ſunt in
ſtatu merendi.g ⁊c.Si dicas ꝙ non merito qð tunc

ſit ſed q pꝛeceſſit. Contra.hoc nõ ſoluit.quia ſcom

hoc etiã ſi non rogẽt nibilominus obtinebimꝰ.g ni/
hil nob facit oꝛo eoꝝ. Preterea ipᷣi ſufficiẽter remu/
nerati ſunt de toto eo qdð meruerũt.g nõ meruerũt
aliquid aliud.g rõne meriti pᷣcedẽtis non impetrãt.
¶ Itẽ ſancti ꝑ oia ↄfoꝛmãt voluntatẽ ſuazʒ volũtati
diuine.g non oꝛãt nec petũt niſi qd deus vult dare.
qd deꝰ vult dare dabit etiã ſi ſancti nõ petãt. ⁊c.
tẽ ſancti vidẽt vtrũ oꝛoes nr̃e ſint exaudiende.
aut non exaudiende. Si ſunt exaudiende petũt. Si

non.non petũt.ſed ſi non peterent nibilominus pe

titões exaudiende exaudirent᷑.̊ eoꝝ oꝛo nihil facit.
¶ Cõtra.ſancti in via impetrãt alijs gr̃am et multa
bona. ſed plus poſſunt apud deũ in patria qꝙᷓ in via.
ergo magis impetrãt.¶ Itẽ ſancti impetrãt ꝓ viuis
qꝛ ſunt amici dei.ſed magis ſunt amici dei in patria qᷓ
in via.ergo efficacius impetrant. ¶ Item oſtendit᷑ ꝑ
impoſſibile.quia ſi nõ impetrant ⁊ oꝛant ſicut ſupꝛa
monſtratũ eſt. ergo fruſtra oꝛant ⁊ ſunt miſeri.qꝛ nõ
implet᷑ eoꝛum volũtas. ¶ Item ſancti ita faciũt mi/
racula poſt moꝛtẽ vt añ. ergo ita impetrãt poſt moꝛ/
¶ RE dicendũ ꝙ ſanctoꝛũ oꝛatiões mita
nobis bona impetrãt ſicut dicit magiſter merito ⁊ af-
fectu. Merito quidẽ pᷣcedenti quo deo facillime ſer/
uierũt.⁊ tãtũ locũ ſuis meritis ſunt adepti.vt nõ ſolũ
ſibi beatitudinẽ ⁊ gloꝛiã meruerũt.ſed etiã alijs ſuffra

gari. Multa enim ſuꝑerogauerũt affectu.quia amici
dei ſunt facti.⁊ amicicia eſt idem velle ⁊ nolle. ⁊ cum
aliquẽ ament ſancti cõpellunt vt ſic dicam deuʒ dili /
gere. vnde beata virgo multos peccatoꝛes deo recõ/
43 ciliare dicit᷑. ¶ Ad illud ergo qð obijcit᷑ ꝙ nõ ſunt in

ſtatu merendi.dicendũ ꝙ verũ eſt ſibi.Et pᷣterera nõ

reddit᷑ exauditio merito ꝙ tũc fit.ſed merito qð pꝛe/

Oð obijcit ꝙ tanc ſine oꝛone fieret. dicendũ
ꝙ meruerũt nõ ſimpliciter q; iſte obtinerẽt ſed ſub cõ
itiõe.videlicʒ ſi ipi intercederẽt.vel alij coꝝ ſubſidia

impoꝛtarẽt.ſicut aliqui ſancti in moꝛte petierũt ꝙ do/

*

minꝰ exaudiret inuocantes eoꝛum patrociniũ.Et q;
dicit ꝙꝙ meritũ eoꝛum eſt plene remuneratũ.verũ eſt

de merito abſoluto.ſed de merito cõditionato adbuc
45 ſtat cõditio ⁊ merendi ratio.

—

oꝛare debemus ꝓp pᷣdeſtinatis. qꝛ foꝛtaſſis pᷣdeſinati
ſunt vt noſtris oꝛationibus cõfirment᷑.⁊ ſi conſtaret
nobis hoc totũ ꝙ; eſſent pꝛimũ ſaluati ad noſtras pᷣ/

ces.deberemꝰvtiq; ꝓ eis rogare vt fructuoſe rogare-

mus. qꝛ ad pꝛeces noſtras ſaluant᷑. ſic intelligendũ ẽ

in ſanctis qui vident ꝙ deus decreuit nos ſaluare gd

„—

¶ Ad illð quod obijcit᷑
ꝙ cõfoꝛmant voluntatẽ ſuã diuine per omnia.dicen/
dum ꝙ ſicut dicit Augꝰ de pᷣdeſtinatione ſanctoꝝ ꝙ;

boꝝ vces.ideo inſtantiſmime rogãt ⁊ impetrãt.

QAueſtio. if. i

¶ Atrum vtile ſit nobis rogare ſanctos. Et qꝙ; nõ vi⸗

detur.qꝛ iſte qui cõuertit᷑ ad rogaudũ ſanctos aut eſt

dignus exaudiri aut non. Si eſt dignus.etiã ſine ſan/⸗
ctis exaudiet᷑. Si nõ eſt dignus.etiã cum ſanctis nõ
exaudiet᷑.nec ſancti rogabũt ꝓ ipᷣo.ergo cc.¶ Item
oꝛatio eſt ſpecies latrie.ſed latria eſt cultus ſoli deo
debitus.ergo oꝛatio debet fieri ſoli deo. ¶ Item ſi di⸗
cas ꝙ; eſt ſpecies non tm̃ latrie etiã dulie.ergo ſi ma-
gis eſt honoꝛare maioꝛes.videt᷑ ꝙ malè facit qui in/
ſtantius rogat minoꝛcs.⁊ hoc videt᷑ ſtulticia.qꝛ ma/
ioꝛes ſancti vt beata virgo potetioꝛes ſunt in cõſpe/
ctu dei. ¶ Item deus eſt nobis miſericoꝛdioꝛ ⁊ pſen/

tioꝛ qꝙᷓ; aliquis ſanctus. Sed ſtultus eſſet q poſſet adi⸗
re regem ⁊ inuenire nigi Ppainh dd relicto

rege adiret pꝛincipẽ.ergo ⁊c. ¶ Item ſancti ſunt no/
bis abſentes. ſed ſtultus eſt qui abſenti loquit᷑. ergo
ſtultus eſt qui a ſanctis aliquid petit. YFoꝛte dices q;
ipi vident in deo Contra.angeli poꝛtant petitiones.
ſi relucerẽt in vᷣbo fruſta poꝛtaxẽt.ergo ⁊c¶ Cõtra.
nos debemus ſanctos dei honoꝛare.ſed qui oꝛat ali,/
quẽ ipᷣm honoꝛat.ergo ⁊c. ¶ Item plus poſſunt ſan⸗

cti in curia dei qᷓ; aliqui pᷣncipes in curia regis.ſed ſa

pientis eſt volentẽ impetrare in curia regis depꝛecari
pncipes.ergo ⁊c. ¶ Item boc facit cõmuniter ecclia
⁊ cõſtat ꝙ non errat.ergo ⁊c. ¶ BReꝰ dicendũ ꝙ deus
decreuit ⁊ voluit ꝙ ſanctos rogaremꝰ triplici ex cau⸗
ſa. ſ. ꝓpter noſtrã inopiã.ſanctoꝝ gloꝛiã.⁊ dei reuerẽ⸗
tiam. Pꝛop ter inopiã in merendo.vt vbi noſtra non

amãdo.qꝛ miſer homo ſe magis ſentit affici circa vnũ

ſanctũ qᷓ;ᷓ etiã circa deũ.ideo cõpaſſus noſtre inopie
voluit nos rogare ſanctos.ac per hoc patet pꝛimnuʒ.

Quia ille qui ante erat indignꝰ.rogando ſanctos eo⸗/

rum patrocinio efficit᷑ dignu s. Secũda cauſa eſt ſan

ctoꝛũ gloꝛia.quia deus vult ſanctos ſuos gloꝛificare.

vult ꝑ eos miracula facere in coꝛpoꝛibꝰ.⁊ ſalutem in
animabꝰ.vt ipðs laudemꝰ.et hoc non tm̃ ꝑ ſubßmos
ſanctos ſed etiã infimos.vnde ſicut aliquis ſanatur

coꝛpoꝛaliter inuocando linũ ⁊ nõ inuocando petrũ.
alius econuerſo. ſic ⁊ ſpũaliter.⁊ ſic patet ſecundũ.qꝛ
deus vult honoꝛẽ dulie omnibꝰ ſanctis dari.Tercia
cauſa eſt dei reuerentia.vt peccatoꝛ qui deñ offendit
quaſi nõ audeat deũ in ꝓpꝛia ꝑſona adire.ſed amico/
rum patrociniũ imploꝛare.⁊ ſic patet terciũ obiectũ.
quia bonum eſt aliquãdo a deo reſilire ꝓpter reuerẽ/
tiã. ¶ Ad illud autẽ quod obijcit᷑ ꝙ ſunt abſentes. di
cendũ ſᷣm magiſtrũ ꝙ reuelant᷑ a verbo eatenꝰ qua/
tenus expedit ſaluti noſtre. Et ꝙ dicit᷑ de angelis q;
offerunt deo petitiones noſtras.hoc dicit᷑ quia ipᷣm

coõſulunt ſuꝑ petitionibus noſtris vt ſciant qualiter

erga nos debeant miniſtrare. Si autẽ querat᷑ quali/
ter quis inuocet beatũ petrũ cum ſit moꝛtuus.dicen/
dum ꝙ inuocat᷑ ſpiritus petri.⁊ quoniã ſpiritus ha/

bet eſſe gloꝛioſum ⁊ ꝑpfectum.ideo ne videamur eius

gloꝛiam diminuere ſynodochica locutione qð eſt to/
tius attribuimꝰ ꝑti.⁊ ſic patet illud.

KKäß

46

ſuppetent merita. patrocinent᷑ aliena. Pꝛopt᷑ inopiãs
in cõtemplando.vt qui non poſſumꝰ ſummꝗ lucem
aſpiccre in ſe. aſpiciamus i ſanctis. Pꝛopter inopiã i

47

4⁸8

mmitigationẽ in pena ꝑ benignitatẽ miſericoꝛ
diuidit᷑ in duas. In pᷣma qnit ⁊ determi
dei. ibi. Sed quõ iuſticiã dei ⁊ pietatẽ ⁊c̃.

1 a (Sine int miſſlõe
pꝓpetuos ⁊c. Uidetur

male dicere. qꝛ Job

xxiiij. dicit᷑.tranſicrũüt
ab ads niuiũ ad ca/

loꝛẽ nimiũ. g ſaltẽ fit

int miſſio. Item ſup

illud YJſaic.xiiij. tu
ꝓiectus es. glo. et
oẽs aie aliqũ habebũt

requiẽ.tu nunqᷓ;. ⁊ ita
videt᷑ ꝙ aie aliqñ ibi
requieſcãt.Rꝰ dicen⸗
dũ ꝙ punitio gehen/

nalis erit ſine omi in.

termiſſiõe.⁊ boc patʒ
Cillid qð dẽ Apoca.

xiiij. Aſcẽdit fumꝰtoꝛ

mẽtoꝝ in ſecula ſecu/
loꝝ. ⁊ nõ habebut re/

quiẽ die ac nocte.Cñ
ef nõ ſit iterpolatio

in culpa. debet eſſe cõ

tinuatio in ena.OS

obijcit de traãſitu. di/
cendũ ꝙ loquit᷑ non

ſimplicit᷑ fed ſub con/

ditioe. ad exaggeran-
dũ magnitudinẽ pec-
cati illius.
Que ſi ſola eſſet

idet᷑ male dicẽ.

z vt vicit Nugꝰ. bec

bent oſcientic remoꝛ
ſum. Ael dicendũ ꝙ;

eſt mitiſſima penarũ
oim. ergo Zdicit ſibi

nuc. Re dicendum ꝙ
Augꝰ loquit᷑ de illis

q̃ͥ damnũ habẽt ⁊ nõ
aiaduertũt.vel aiad/

uertunt.nõ tamẽ ha/

quia hic comꝑat ca/
rentiam viſionis dei
eternã ad penã tem/
poꝛalem.ideo dicit q;

illa excedit omnẽ tẽ/
poꝛalẽ.quia ibi eſt pꝛi
uretio boni cterni.ſed
hic tꝑalis.Cũ añt viẽ

ipaʒ eſſe mitiſſmã.lo
quit᷑ de penis ct᷑nis.

—

Diſtinctio xlvj. De ſtatu ⁊ cõditione malaꝝ animaꝝ poſt moꝛtẽ.
ææld querit᷑ bic de valde malisec. Supꝛa egit magiſter de ſtatu ⁊ cõditione aiaꝝ bonaꝝ. In bac parte
ait de ſtatu ⁊ cõditione aiaꝝ damnataꝝ. Ande ĩ bac pte mr querit vtrũ aie damnate recipiãt vnqỹ5
die. an ſolũmõ puniant᷑ ꝑ ſeueritatẽ iuſticie. Et hec pars
duas. In pᷣma q̃rit ⁊ determiat. In ſecũda oſtẽdit q̃liter miſericoꝛdlia dei in oꝑe currit cum iuſticiæa
Pꝛima ꝑs habet duas. In pᷣma inueſtigat ⁊ opponit. In ſecũda de⸗
termiat ⁊ ſoluit.ibi. Añ nõ incõgrue dici põt ⁊c. Silr ſecũda ꝑs hʒ duas. In pᷣma cõpat miſcdia ⁊ iuſticiã ad
inuicẽ. In ſecũda vo cõpat ad oꝑatiõʒ.ibi.Oꝛ aũt quedã o .
quedã eꝑa adaptant᷑ miſericoꝛdie.quedã iuſticie.quedã
vnvniuerſe vie oñi miſericoꝛdia ⁊ veritas.ibi. Poſt hec cõſi
ſcʒ vtrũ pene maloꝝ recipiãt mitigationẽ.

.

¶ AQuerit ⁊ oponit vtrũ animabꝰ damnatis detur
mitigatio pene./ ⸗ —
Ed querit᷑ hic de valde malis.vtrũ ⁊ ipᷣi in ali⸗

—

. minꝰ q; meruerint puniant᷑. Quidã autumãt
cos nulla releuationẽ pene habituros.qð ↄfirmãt Ja⸗

3 cobi autoꝛitate dicẽtis. Judiciũ ſine miſcdᷣia fiet illi q

nõ fecit miſericoꝛdiã. Augꝰ etiã ait.Miſericoꝛdia hic.
iudiciũ in futuro. Idẽ diſtinguẽs quõ oẽs vie dñi ſint
miſericoꝛdia ⁊ veritas ait.Erga ſanctos om̃es vie dei

—

—

pa ⁊c. Et illa ſecũda ꝑs hʒ duas. In pᷣma onñdit
ietati. In ſecũda vo determiat quõ illud intelligit.
ſt ſiderari opoꝛtet. Et ſic duo determiat hic pᷣncipaliter.
Sccũdo quõ miſericoꝛdia ⁊ veritas eandẽ reſpiciãt opꝑationꝛ.

qua penaꝝ mitigatiõe dei miſcoiã ſentiant vt

Yac.ij.

Aug ſuper
octonariũ.

miſcdia. erga iniquos oẽs veritas. qꝛ et in iudicando

ſubuenit.⁊ iea nõ deeſt miſcia.⁊ in miſerãdo id exhi⸗
bet qð ꝓmiſit.ne deſit veritas. Erga oẽs aũt quos li⸗

berat ⁊ damnat oẽs vie ſi unt miſcdia ⁊ veritas.qꝛ vbi
nõ miſeret᷑. vindicte veritas dat᷑. Dicẽs vbi nõ miſe—.

ret᷑.dat intelligi aliquid a deo fieri vbi ipᷣe nõ miſeret᷑.
Sed hijs occurtit qð ait Caſſiodoꝛꝰſuꝑ plal.l.loquẽs

de miſcòia ⁊ pietate dei.hhe due inquit res iudicio dei

ſemp adiũcte ſunt. Ergo ⁊ ĩ punitiõe maloꝝ nõ ẽ iuſti⸗
cia ſine miſcõia. Idẽ de iudicio ⁊ miſcdia ait.hhec duo
mutua ſocietate ſibi iſgunt᷑. In hijs bꝛeuiter oĩa oꝑa

dei includit. Augꝰ quoq; rũdens illis qui repꝛoboꝛuz

ſupplicia finẽ habitura cõtendũt.ita illoꝛũ repellit opi
nionẽ.aſſerẽs repꝛobos ꝑpetuo puniendos.vt eoꝛum
ſupplicia mitigari aliquatenꝰ nõ neget. Fruſtra inqᷣt
noõnulli eternã damnãdoꝝ penã ⁊ cruciatꝰ ſine inter⸗
miſſiõe ꝓpetuos hũano miſerent᷑ affectu.atq; ita futu⸗
rũ eſſe nõ credũt.nõ quidẽ ſcripturi aduerſando diui⸗

nis.ſᷣ ꝓ ſuo motu dura queq; molliẽdo ⁊ in leuioꝛẽ fle/

ctendo ſententis.qᷓ putat in eis terribilius eſſe dicta qᷓ;
veriꝰ. Nõ em̃ inquiũt obliuiſcet᷑ miſereri deꝰ.aut cõti⸗
nebit ĩ ira ſua miſcdias ſuas.lhoc quidẽ in pſalterio le
git᷑.ᷣ de hüs intelligit qꝗͥ ſũt vaſa miſe cðie.qꝛ ⁊ ipi nõ ꝓ
meritis ſuis ſ̊ deo miſerãte de miſeria liberãt᷑. Aut ſi Hᷣ
ad oẽs eſtimãt ꝑtinere.nõ iõ neceſſe ẽ vt dãnatõʒ opi⸗
nent᷑ finiri poſſe eoꝝ de qͥbꝰ dictũ ẽ.Ibũt hiʒ ĩ ſupliciũ
extnũ.ne hͥ mõ putet᷑ habitura finẽ felicitas eoꝝ de qbꝰ
scõtrario dictũ ẽ.iuſti aũt in vitã ernã. Sʒ penas dã/
natoꝝ cert tpibꝰ eſtimẽt(ſi h hijs placet)aliqtenꝰ mi⸗
tigari. Et ſi qpe intelligi põt manẽ ira dei i illis.i.ipſa
donatio. hec em̃ voca
vt in ira ſua.i.manẽte ira ſua nõ cõtineat miſeratiões
ſuas.nõ et᷑no ſupplicio finẽ dãdo.ſᷣ leuamẽ adhibẽdo

ył intponędo cruciatibꝰ.qꝛ nec pſalł.ait ad finiẽdã irã

ſus.vel poſt irã ſuã. in ira ſua. ue ſi ſola ect. alie⸗

ira dei nõ diuini aĩ ꝑturbatio.

Augꝰ i ench.
a ꝛtra illos
q aſſerũt ma⸗
loꝛü cruciat⸗
terminãdos.

Plſal. lxxvj.

Mat xxv.

lual
l⸗

8
Lel
iwua

4

Cohann

los

eitnnu
bun nar

Nn

De occulto
iudicõ.Aug.
ſuꝑ pſal.viij.

NRo. xj. d

Pſal. xxxv.

De ſententia

N¶Sed quõ iuſticiã dei ⁊ pietatẽ.id eſt miſericoꝛdiã ſuõ
Laſſiodoꝛus duas eſſe res dixit. que ſemꝑ adiũcte ſũt
iudicio dei. Juſticia em̃ dei ⁊ miſcoia nõ due res ſũtß
vna res.id eſt vna diuina eſſentia eſt.ſicut ſupꝛa pluri

De opibus iu⸗
ſticie.miſericoꝛ⸗/

die dei ⁊ boni/
tatis.

Reſponſio.

nari a regno dei ⁊ carere magna multitudine dulcedi
nis dei.tã grãdis tñ eſt pena.vt ei poſſint nulla toꝛmẽ
ta q̃ nouimꝰ cõꝑari.ſi illa ſit eterna.iſta ast ſit quãlibʒ
multis ſeculis lõga.AManebit g ſine fine moꝛs ꝑpetua
damnatoꝝ.⁊ ipa oĩbꝰ erit cõis ſiẽ manebit cõiter oim
vita eterna ſctõꝝ.Ecce ita aſſerit hic penas repꝛoboꝝ
nõ eſſe finiẽdas.qð nõ ipꝛobat ſi dicat᷑ eoꝛũ ſupplicio

aliqð leuamẽ adhiberi.

„

(NDeterminat ? ſoluit. b

Vngde nõ incõgrue dicppõt deũ ⁊ ſi iuſte id poſſit. nõ
oĩno tantũ punire malos ĩ futuro quãtũ meruerũt.ſed

ceis aliqᷣd quãtũcũq; mali ſint de pena relaxare.Qdð g

dictũ eſt.iudiciũ ſine miſericoꝛdia fieri illi qͥ nõ fecit mi
ſericoꝛdiã ita intelligi põt. iudiciũ damnatiõis fiet

illiqͥ nõ fecit miſcðiã. ꝓ eo ꝙ fuit ſine miſcòia. vel fieet cſt peccatũ mitigari.

iudiciũ ei ſine miſcõia liberate ⁊ ſaluãte.qͥ tũ in aliqua
pene alleuiatiõe miſcðiã dei ſentiet. Itẽ cũ dicit᷑ miſe/⸗

ricoꝛdia hic.iudiciũ in futuro.nõ negat᷑ qͥn ĩ futuro ſit
miſcðdie effectꝰ. ⁊ in electis qͥ ꝑ miſcðiã ab omi miſeria
liberabunt᷑.⁊ ĩ repꝛobis qͥ minꝰq; meruerũt cruciabũt

Sed h̊ nõ ſine cã dicit᷑ fieri dei miſcðia.⁊ iudiciũ in fu⸗

turo.qꝛ ⁊ hic multis modis miſeret᷑ deꝰ. quibꝰnõ miſe

rebit᷑ tũc. Vocat em̃ deus nũc pctõꝛes ⁊ iuſtificat.qð

tũc nõ faciet.⁊ tũc reddet ſingulis ſᷣm merita ſua.⁊ inæ
nifeſte iudicabit qͥ nũc occulte iudicat. ¶ Cuiꝰ occultũ

iudiciũ vt ait Augꝰ.intelligii pena q̃ quiſq; vel exer/⸗

ret᷑ ad purgationẽ.vel mouet᷑ ad ↄuerſionẽ. vel ſi cõ⸗
cemnit excecat᷑ ad danatõeʒ. Occultũ g̊ iudiciũ dei pe

na dicit᷑.qᷓ iudicat purgãdo.cõuertẽdo.vel excecãdo.
Judicia quoq; dei interdũ appellant᷑ diſpenſationes
eius de omnibꝰ rebus. Vnde. O incompꝛehẽſibilia
ſunt iudicia eius.⁊ iudieia eius abyſſus multa. Judi⸗

ciũ aũt quo in futuro iudicabit.intelligit᷑ ſentẽtia iudi
cis qua ventilabit area.i.diuident᷑ localit boni a ma-
lis miſterio angelox. ? iſti in vitã ducẽtur.illi in ſupli

ciũ mittẽtur qui nũc ſimul mixtiſunt. .

¶ Compat dei miſericoꝛdiã ⁊ iuſticiã adinuicX. c

bus autoꝛitatibꝰ oſtẽſuʒ eſt. Quia nõ eſt deo aliud eẽ

cunq; mali ſint e pe
na relaxare. Aidetur
male dicere.qꝛ Eccli.

glo. In inferno nulla
erit mitigatio. Rꝰ di⸗

cendũ ꝙ hic loquit᷑ ꝭ

relaxatiõe. ibi de mi

taxatã.Aliqͥ̃ tñ expo⸗

c Eis alidd quãtũ.

xl. A pᷣſidete ⁊c. dicit

tigatõne poſt penam

nũt qꝙ erit mitigatiꝰ

ad liberationẽ. ſicut
exponit mer quaſdꝗ
alias auctes in lr̃a.ſᷣ⸗
iſta expoſitio extoꝛta

eſſe videt᷑. Aliud em̃

aliud a pena oĩno li/

berarz.
d ¶ M incõpꝛebẽſi⸗
bilia ſunt iudicia ciꝰ.

Contra.videt᷑ dicere

Zillud qð dẽ in pſalł.

In labijs meis Ppnũ.

ciaui o. iu.o.t. Si em̃

cõpꝛehegere. Re dicẽ
dũ ꝙ iudicia dei dicõ

tur dupliciter. Vnoꝰ

iudicatiua pcepta qᷓ
rat in lege.ꝗᷓ frequẽ·

ter in ps vocant᷑ iu⸗

Aicia. Alio mõ dieu
diuina diſpoſitio. ee
diuini ↄſilij diffinitõ.

⁊ iſta ſt ĩcõphẽſibiliæ

Etuz ad cognitionẽ.
Fanrte fiũt qᷓ; ad no/

rã cognitionẽ dedu
cant᷑. Ael ſi ad nfam

cognitoez deducant.
5 tñ cognoſcimꝰ? q

re facta ſũt niſi ſpũns

deii reuclet q̃ ſerutaẽ

ꝓfunda dei. ⁊ ſic pa-

—

tet ꝙ alio mo accipi·
hic ⁊ ibi iudicdn.

miſericoꝛdẽ q; miſericoꝛdiã.: nec iuſtum q; iuſticiam. ſed idem pꝛoꝛſus. Nec

aliud eſt ei eſſe miſericoꝛdẽ q; iuſtum. vel miſericoꝛdiã qᷓ; iuſticiaʒ.ſed oino
idem.quia nõ denomiĩatiue ſed eſſentialiter hec de ꝓeo dicunt᷑. Cur ergo di⸗
cit ſcriptura de operibꝰ dei quedã eſſe miſericoꝛdie.quedã iuſticie:· Si enim

iuſticia dei miſericoꝛdia eſt. quecũq; ſunt opera miſericoꝛdie.eſſe videntur

iuſticie.⁊ ecõuerſo.Hyijs reſpõderi poteſt ſic.illis locutionibꝰquibus huiuſ⸗
modi operũ fiũt diſtinctiões. vt alia miſericoꝛdie. alia iuſticie.alia bonitati
attribuant᷑.nõ diuerſitas ſubiacẽtis.id eſt rei hs vocabulis ſignificate ex⸗

pᷣmitur. ſed varietas ſenſuum ⁊ effeetuũ in creaturis monſtrat᷑. Cum enin

dñ deus iuſt? vel iuſticia eſſentia diuina pdicatur.⁊ etiã ipſe ſit diſtributoꝛ

PB. 4

⁊ iudex meritoꝝ intelligi dat Ita ⁊ cuz dicik miſericoꝛs.eſſentia diuina pꝛe⸗
dicat᷑ ⁊ inſup ꝙ ipᷣe ſit mieſroꝝ liberatoꝛ intelligi dat᷑. Silr cũ df bonꝰ. eſſen
tia diuina pdicat᷑.Et cũ dicit᷑ deꝰ.vinſuꝑ autoꝛ oim bonoꝝ oñdit᷑. Ita et cũ

dicit᷑ deꝰ. eſſentia diuina pᷣdicat᷑.⁊ ipe timẽdꝰ oñdit᷑. Inde ò̊ qued opa mi⸗
ficoꝛdie quedã iuſticie dicunt᷑.nõ qn diuina eẽntia hec ⁊ illa oꝑet᷑.⁊ qͥn bec

z illa ſint oꝑa dinine eẽntie q̃ dr̃ miſcdðia ⁊ iuſticia.vᷣ qꝛ quedã ſũt qͥbꝰ iudex

⁊ equus diſtributoꝛ

quedã quibꝰ oñdit᷑ miſeratoꝛ. Miſericoꝛs em̃ dr in nã.

miſeratoꝛ i exhibitiõe.⁊ ĩ quibuſdã oꝑibꝰ dr̃ effectꝰ eſſe miſcðie.in quibuſdã

5e ¶ Quedã ſunt qui.
bus iudex ⁊ equꝰ di/
ſtributoꝛ ⁊c. Uidetur

male dicẽ. qꝛ opa dei

nõ oſtendũt miſcdiã

⁊ iuſticiã niſi ſiẽ effe/
ctus cãm. Si g miſe
ricoꝛdia ⁊ iuſticia eſt
eadẽ cã oino vt dicit
in lra. ciſdẽ effecti-/
bus q̊bꝰ oñdit᷑ iuſtꝰ

oñdit᷑ et miſericoꝛs.

Re' dicendũ ꝙ cauſa
in deo quis nõ dicat
verã babitudinẽ ⁊ de
pendentiã ex ꝑte dei
dicit tũ habitudiney
ex pte creature.et ſic
ex pte creature eſt ba
bitudinis ſeueritas.
ita ⁊ multiplicitas.et
hm alioꝝ hituñ mul⸗
tiplicatõeʒ eſt diuina
eſſentiã multipliciter
intelligere aſſigna
re.qm igr alin mo d;

hʒ effectꝰ qui reſpicit

miſcdie Z ectũ. ⁊ iuſti
cia ⁊ miſcdia iſtas ha

2-

bitudines onotat.
uis pᷣncipale ſignifi⸗

cie nõ poteſt attribui
miſericoꝛdie.

F¶ Aliud em̃ ſignifi-

cat ſapiẽtia aliud iu/
ſticia ⁊c. Cõtra.qʒꝛ ſu⸗/

paa e vicri ſit q, n5
dicit᷑ diuerſitas ſigti.

videtur ꝙ g ſe dicat.

Re dicẽdi cy ill in.

telligit rõne cõnota⸗/
ti. ̊ illud qð ſupiꝰ di

ctũ ẽ intelligit᷑ ratiöe
pꝛincipalis ſigti. Nel ? f f f„„5
1: ¶ Determĩat quõ illud intelligat· vniuerſe vie domini

dicẽdũ ꝙ alietas non

vocat᷑ i re ſigta abſo-
lute.̊ ſub rone intel-

¶ Poſt hec cõſiderari opoꝛtet. ex quo ſenſu vniuerſe vie

ligẽdi qᷓ ẽ alia ⁊ alia.
qꝛ voces ſt ſigna itel⸗

effectꝰ iuſticie.nõ ꝙ aliud efficiat iuſticia aliud miſeri⸗

coꝛdia dei ſi ad eſſentiã referas. ſᷣ qꝛ ex qbuſdã effecti⸗
bus intelligit᷑ iudex.ex quibuſdã miſeratoꝛ.vel vt qui

buſdã placet iuſtꝰ et miſericoꝛs. ¶ Sed ſᷣm h̊ occurrit
q̃ſtio quõ ex alijs oñdat᷑ iuſtꝰ.⁊ ex alijs miſericoꝛs.cũ

ſit idẽ ei eſſe iuſtũ ⁊ eſſe miſericoꝛdẽ? Si em̃ ᷣm eandẽ
rõnem dr iuſtꝰ ⁊ miſericoꝛs.ex eo oꝑe qͥ intelligit᷑ iuſtꝰ
intelligit᷑ miſericoꝛs.⁊ ecõuerſo. Sed dixi ſupꝛa qe cũ
dicit᷑ deus iuſtꝰ ⁊ miſericoꝛs.ita eadẽ diuĩa eſſentia ſi⸗

gnificat᷑.⁊ ſm eã idẽ pᷣdicat᷑.vt etiꝗ qued ã diuerſa in⸗
telligant᷑. Intelligimꝰ em̃ ꝑ h eũ eſſe miᷣatoꝛẽ ⁊ iuſtũ
iudicẽ. Qð euidẽter Oꝛigenes oñdit dicẽs.oĩa q̃ dei QOꝛigenes.

ſunt xpᷣs eſt.ipᷣe ſapiẽtia eiꝰ.ipᷣe foꝛtitudo.iuſticia.ſan/⸗

ctitas.ipᷣe pꝛudẽtia. Sed cũ vnũ ſit ĩ ſubiacẽti.ꝓ vari

etate ſenſuũ diuerſis nũcupat᷑ vocabulis. Alind em ſi
gnificat ſapiẽtia.aliud iuſticia.Qñ em̃ ſapia dr.diſci⸗

plinis te diuinaꝝ hũ anarũq; rerũ inſtruere intelligit᷑.

Qñ iuſticia. diſtributoꝛ vel iudex mæritoꝛũ inſinuat.
Ita ⁊ pꝛudẽtia cũ dr.doctor⁊ demõſtratoꝛ bonaꝝ vel
malaꝝ rerũ vel neutraꝝ intelliggi.

dam iuſticie. quedã bonitatii. è

Oſtendit ꝙ quedã oꝑa adaptant᷑ miſericoꝛdie.que

¶Æρ½ aüt quedã oꝑa miſericoꝛdie. quedã iuſticie. quedã

bonitati attribuant᷑.in ſcripturis facile eſt regire Et ð

miſcòia quidẽ ⁊ iuſticia manifeſtũ eſt.De bonitate vo
2 miſcdᷣia ampliꝰ latet. Sed Aug docet illa opa pe
ag miſcdiã ꝑtinere quibus aliq a miſeria liberant᷑. Ad
cent. inde ẽ ꝙ üle effe bonitatẽ vo nõ ſolũ illa.bᷣ facturã ⁊ gubernatõeʒ natu
ctus q̃ attribuit᷑ iuſti

raliũ ita dicẽs. Ad miſericoꝛdia ꝑtinet ꝙ a peccati mũ
dat ⁊ de miſeria liberat.Ad bonitatẽ vᷣo ꝙ celũ ⁊ terrã

⁊omnia valde bona creauit vt eſſent. Idẽ. celi nõ in/
