de rebus creatis obtinere pꝛincipatũ.Ox ſi intelligat
duʒ eſt. ſicut tactũ eſt.quia ſequit᷑ expientiã ⁊ delecta⸗
tionẽ. ⁊ etiã complexionẽ vel aliquod tale.ideo ſenſi/
biliter magis dolet quis de moꝛte vnigeniti.¶ Ad il⸗

inferioꝛes.dicendũ ꝙ verum eſt in hijs in quibꝰ nate

c doloꝛe ſentiẽtis.ad omnes ꝑ interẽptionẽ ſoluen-

34
lud tamẽ quod obijcit᷑ vltimo ꝙ ſemꝑ ſuꝑioꝛ mouct

ſunt ſimpliciter obedire.ſicut in motu manuum vel

—

pedũ.ſed nõ eſt ita in affectionibꝰ niſi ꝑ multã aſſue
factionẽ.(¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ oaruus quia ad
mixtus gaudio.dicenduʒ q doloꝛ cõtritionis quãdo

eſt in anima benc diſpoſita valde magnus cſt.⁊ gau⸗

dium mitigat doloꝛezʒ ⁊ intendit.ideo em̃ dolet quia
vult dolere.⁊ quãto magis appetit dolere.tanto ma⸗

gis dolet. ⁊ quãto videt ſe magis dolere magis gau/

det.ideo patet ꝙ nõ remittit᷑. quia nõ habet oppoſi/

tionẽ.imo vnũ eſt cauſa alterius.tamẽ bene concedo
ꝙ mitigat᷑ ⁊ minus ledit. AUnde intendit᷑ ⁊ mitigat᷑.
Intendit᷑ reſpectu peccati.⁊ mitigatur reſpectu peni
tentis. Intendit᷑ reſpectu obiecti.mitigatur reſpectu
ſubiecti. Ael intendit᷑ ſub ſagae ditp ent e mirigol
36

ſub ratione pene. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ poteſt

recuꝑari.dicendũ ꝙ boc etiã mitigat doloꝛem vt do.

35§

loꝛ cõtriti non ſit cum deſperatiõe.ſed cũ ſpe. Camlẽ̃

quia cõtritus de ſe non ſperat quãtum eſt de ſe. ita ſe

affligit doloꝛe ac ſi omino pdidiſſet. reſpirat tamẽ in .

miſericoꝛdia dei. Et qdð obijcit᷑ ꝙ magis eſt dolendũ
de re irrecuꝑabili. dicẽdũ ꝙ verũ eſt ceteris paribus.

¶ Ad ulud quod obijcit᷑ minima gratia delet om⸗

nẽ culpam. dicendũ ꝙ doloꝛ quãtũcunq; ſit paruus

ſufficit ſi ſit gratia infoꝛmatus.Sed tamẽ nunqꝙᷓ gra

37

tia infoꝛmat quin vendicet ſibi ſ coꝛde dominiũ quꝰ

ad actũ vel motũ voluntatis rõnalis vel ſenſualita⸗

tis. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ pauci vel nulli mal
lent eſſe ceci qᷓ; peccaſſe.iam patet rñſio ſᷣm viam pꝛe
tactam. Si enim in neceſſitate eſſent poſiti.ſ.vel ꝙ; a

rent. ⁊ loquoꝛ de deteſtatione interioꝛi.neceſſario ba

berent pᷣeligere. nũc aũt non habent.

¶ LNtrum poſtibile ſit in doloꝛe contritionis cadere

exceſſum. Et q; ſic videt᷑.quia omnis motus cui ad

hoc ꝙ ſit bonus debet admiſceri aliquid de contra/
rio poteſt eſſe nimius.ſed doloꝛi cõtnitionis dełxt ad
miſceri gaudiuʒ.ergo poteſt nimis intend· Item

38

det eſtatione peccati deſiſterent.vel ꝙ oculos amitte

i.

omnis virtus que babet obiectũ creatum poteſt ba⸗

bere nimiũ.quia ſi creatum eſt.ergo nõ habet ſibi de

bitum ⁊ limitatũ amoꝛẽ ⁊ odium.ſed cõtritio ſiue pe⸗

nitẽtia eſt hmõi.ergo poteſt habere exceſſum. ¶ Iétẽ

in contritione voloꝛ eſt paſſio.ſed omnis paſſio in re
coꝛpoꝛali facta poteſt magis ⁊ magis intendi.⁊ ꝑ ſuã
intenſionẽ poteſt inducere moꝛtẽ.⁊ que moꝛtẽ indu/
cit eſt ſuꝑflua.crgo ⁊c Contra. contritio eſt motus
gratia infoꝛmatus. ſed gratia nõ poteſt nimiũ intẽdi
nec motus eius.q; omnis motus eius ẽ laudabilis.
ergo nec cõtritio. ¶ Item quãtum diligenda eſt ali/
cuius boni pᷣſentia.tantũ deteſtanda eſt amiſſio ⁊ ab
ſentia. Secd deũ nõ põt aliqͥs nimis amare ⁊ appetẽ.
pctm̃ qð eſt a deo ſegatiuũ nõ põt nimis deteſtari.
Reze Anb.appetebat viſcera cxiccari ex intenſione
dpiuini amoꝛis. & non ẽmalũ ex intẽſiõe diuini amon
talia appetere ꝓpter deñ. eadem ratione nec malũ ex
ʒ9 intenſione doloꝛis ꝓpter recuꝑandũ deũ.i R ſicut

dictũ eſt in cõtritione eſt doloꝛ ꝓut eſt diſplicẽtia vo/
luntatis rationalis.⁊ eſt doloꝛ.paſſio rcdundans in

ſenſualitatẽ. Mtũ ergo ad diſplicentiã rõnis cõcedo
ꝙ nõ poteſt eſſe cõtritio nimia.quia peccatũ nulli po/
teſt diſplicere nimis inqtũ peccatũ .Atum auteʒ ad

paſſionẽ redundantẽ in ſenſualitatẽ vix aut nunqꝙᷓ; ẽ

nimia.tñ poſſet eſſe tantus doloꝛ ꝙ humana infirmi/

tas non poſſet ſufferre ſine magno detrimẽto.⁊ tun

dico ꝙ; tempandus eſſet. Sed eſto ꝙ nõ temparetqᷣͥs
quia nõ aduerteret. ⁊ caꝑet᷑ a feruore.nõ credo ꝙ in
tali caſu peccaret.quia daret operã reil icite. Si autẽ
aduertit debet temꝑare.cũ paucis hoc conſiliñ eſt ne
ceſſariũ. Si autẽ nõ temꝑaret.vel ꝑ affectionẽ gaudij
vel ꝑ conſolaiionẽ ſpei.credo qꝙ tranſcenderet metas
virtutis. ⁊ ita cõtritionis. Contritio enim ſicut chari⸗
tas nomiat quid infoꝛmatũ gratia. vnde doloꝛ cõtri/
tionis manens cõtritionis non poteſt eſſe nimius.qꝛ
viſplicentia peccati nunqᷓ; tantũ põt intendi ꝙ poſſie

eſſe nimia. cum ſit ex cõſideratione recta. Rationes

ergo que ꝓbant ꝙ doloꝛ poſſit eſſe nimius bᷣm ediſ⸗
4A plicentia ſoluende ſunt Dno obnjait debet eſſe
gAgaudiũ.dico ꝙ ſi eſſet doloꝛ ſine gaudio vt in deſpera
tis. bene eſſet exceſſus. Sed talis nõ eſt motus cõtri/
tionis que eſt pᷣſuppoſita ſpc de venia. vnde talis qñ
videt ſe polere neceſſario ßauer. igeo non eſt ſup⸗
A1I fluus. ¶ Ad aliud dicendũ ꝙ penitẽtia eſt i ſubiectũ

⁊ in peccatũ.⁊ ꝓut punit ſi ubiectũ bene poſſet excede·
re. ſed ꝓut deteſtat᷑ peccatũ quia ſepat a ſuunmo bo/
no.ſm illam rationẽ reſpicit infinitatẽ ⁊ nõ habet ex.

ceſſum. A Terciũ argumentũ eſt cõcedendũ. ꝓcedit

em̃ de cõtritione m ꝙ nomiat voloꝛẽ paſſionẽ. non

A⁊ ip̃m motũ diſplicentie peccati. Ad illud quod obij
citur in contrariũ ꝙ nõ poteſt eſſe nimius.quia gra/

tia infoꝛmatus.dicend ꝙ infoꝛmat᷑ ipſa diſplicẽtia.

⁊ p ↄſcquẽs eſt paſſio ſenſualitatis.tamẽ tantũ poſſet
illa paſſo intendi ꝙ gratia que mouet oꝛdinate non
infoꝛmaret᷑. Alia ratio cõcedenda eſt.quia loquit᷑ de
43 deteſtatione. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de Anß. dicen⸗
dũ ꝙ nõ intelligit viſcera ᷣm veritatẽ ſibi velle ſicca⸗
ri.ſed vocat ibi viſcera intimos carnis appetitꝰ. Zel
dicendũ ꝙ ſiccationẽ viſcerũ vocat vulnera charita/
tis.qua anima languet ex abſentia ipᷣius xbi.

E durtione cõtritionis.Et circa boc duo qᷓ;
runt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrũ cõtritio ſt motus

ex oppoſito gratie.ergo inducit᷑ ſucceſſiue.

dicendũ ꝙ collati
diſſenſus ab vno in aliud. ⁊ hec ſucceſſina cſt. ⁊ alio

Onſequẽter qᷓtum ad terciũ articulũ querit᷑

inſtantaneus vel ſucceſſiuus. Secũdo querit᷑ de diu⸗
turnitate cõtritionis vtrũ homo debeat ſemꝑ cõteni.
Queſtio. j. e r

WWꝛ cõtritio ſit motus ſucceſſuꝰoſtendit bocmõ.

Omnis actus circa quẽ eſt minus diuturnũ 2 magis

diuturnũ eſt ſucceſſiuus.ſed talis eſt cõtritio.crgo⁊c̃.
¶ Item noſtrũ intelligere eſt cũ cõtinuo ⁊ ten poꝛe

vt dicit hᷣus.qꝛ eſt anime vt coꝛpoꝛi vnite.ſed cotri/
tio ſimilit eſt anime vt coꝛpoꝛi vnite.ergo ⁊c. (Itez
omnis aſpectus collatinus eſt ſuccemiuus.ſed in con
tritione eſt aſpectus collatiuus.qꝛ dolet de pcccato ĩ
comꝑatiõe ad deũ quem offendit.ergo ⁊c.¶ Item ꝙ
ſucceſniue inducat᷑ contritio videt᷑. quia omnis foꝛ/

ma habens partẽ ⁊ partẽ inducit᷑ ſucceſiue.ſed con⸗

ergo inducit ſuccemiue.¶ Itẽ omnis foꝛma que ba/

tritio habet partẽ 2 poteſt intendi ⁊ remitti.
bet contrariã diſpoſitionẽ in materia inducit᷑ ſucceſ⸗/

ſiue.ſed cõtritio habet induci in liberũ arbitriũ ſubie

ctũ peccato ꝑ quod pꝛiuat᷑ gratia ⁊ fit ad malũ ꝓna.
que ꝓnitas ex oppoſito rñdet cõtritioni ſicut culpa
ontra.
cõtritio neceſſaria eſt iuſtificationi impij. ⁊ illa eſt in
inſtanti. ergo ⁊ cotritio. ¶ Item dicit Augꝰ. xiiij. de
trinitate.ꝙ ſi oculus eſſet actu videns.⁊ obiectum ex
oppoſito crearet᷑.ſimul eſſet ⁊ videret. ergo ſi actus
viſus poteſt eſſe in inſtanti.multo foꝛtius actus intel
lectus ⁊ affectus.ergo ⁊ cõtritio. Bten delectatio
eſt in inſtanti ſicut vult phᷣus.qꝛ eſt hbabens ſe ꝑ mo/
dum quietis ⁊ ipſius cõiunctionis cõuenientis cum
cõuenienti.ergo ⁊ doloꝛ qui opponit᷑ ei.ſed contritio
eſt voloꝛ. ergo ⁊c. ¶ Item ad illumiationẽ diſtantia
localis exigi᷑.⁊ tamẽ illumiatio in oculo ⁊ eſſe lumi/
nis eſt in inſtanti. ergo multo foꝛtius in pᷣmo actu eſt
mutatio ſubita ¶ E“ dicendũ ꝙ eſt loqui de cõtriti/ 44

one qᷓtum ad durationẽ. ⁊ qtum ad eſſe.⁊ qᷓtum al
fieri. Si qtum ad durationẽ. cum duret longo tem/
poꝛe.ſic dico ꝙ eſt ſucceſſiua. ſicut eſt viuere bomis.
Si qtum ad eſſe.quia eſt actus fixus in deteſtatio⸗
ne peccati.⁊ actus vt quies.ſic dico ꝙ eſſe eius eſt in
inſtanti. Si tum ad fieri.eſt diſtinguẽdum. quia in

fieri eſt pᷣparatio ⁊ foꝛme inductio. dico ergo ꝙ pᷣpa/

ratio acl actũ cõtritionis eſt ſuccefſiua.qꝛ multa opꝛ

tet hᷣus cõſiderare. ſed ipe diſſenſns anime poſtea in
inſtanti fit. Ratiões autẽ ꝓbantes ꝙ ſit inſtantanea.

Juia ꝓbant quo ad inductionẽ in effe ⁊ iᷣm eſſe.vre
ſunt. Pꝛime due ratiões que ꝓbant ſucceſſionẽ intel

ligũtur de inductione ⁊ pparatione nature.ↄiuturni
tas em eſt ratõne ſucceſſionis. Similiter noſtrũ intel
ligere cum rõne acquiſitiõis ſpcciei p ſenſum ⁊ fan/

taſiã.¶ Sed ꝙ obijcit ꝙ babet ſucceffiuũ ⁊ collatiuũ 45

9

o poteſt eſſe dupliciter. Uno modd

modo duoꝛũñ comꝑatio ſ̃m aliquẽ refpectũ.⁊ tũc ac⸗

7 7

Qipiunt᷑ plura in vna ratione.⁊ talis poteſt eſſe in iun

ſtanti ⁊ ſimul de pluribus.alioquin nunqᷓ de conſo/

nantia mutata poſſet iudicari. cum vna vis indicet
de duobus ſonis adinuicem compatis. ⸗ illud 46
quocd obijcit᷑ ꝙ habet partẽ ⁊ partẽ. dicenduʒ ꝙ foꝛ⸗
Ina que habet partẽ ⁊ pattem.aut educitur de mate-
ia,aut ab agente exit. Si educitur de materia. ſic qꝛ

ibi habet partem ſue eſſentie. cum eſt ibi contrarium

P eo ꝙ contraria habent vnam naturã cõmunẽ.cdu

ur ſuccefſue yt albego. Fyꝛmna v que totaliterẽ

16ont
ſtaunoon
ſtlotree

(Nit
ſhaͤtei.
n Gen
Mafnit.
llihcln
gmui
wmigtel
Perleneti
nnng
cet.
lſelnennel
Nbereſen⸗
ppſorode

Wlinocen
cgltu
emta⸗
Msgeren

Creiong
Mepere
Vultherca
n Aug⸗
gertſh
aun. 6
adichte
Mitnffn
Codene
Nene

tſonpa⸗
ingttbon
Mai
itee
Unscg
ihrtio⸗
tſten
Nättie

Entan

N
aa

ape N
Crar
Waedan
re
Allorns he,
uſieſan⸗
nol norti.
Wbamgebe⸗
Nalcciſucc⸗
Neümtͤſbi
züumie
gtciſga
afe
Uinpi tht
dick Aemn

i

ns10ne

ger glu

Lisantl
denrn
Kbwboßyte

ischnoin
Nnic hnbtn
mininintd
uhtcſelon,
1simtmin
dtgn Nacb/
rcttinut
nue ot
anckfuethhit⸗
8ineutit⸗
rdie
fiitun n
HopN
ſugtuh
gnineppfu
frönchen
cteſioenr

*

. S

—

ab extrinſeco. tota ⁊ ſimul dat᷑.qualis ẽ foꝛma lumis.
que qᷓ;uis habeat partẽ ⁊ partẽ.non tamẽ in materia.

quia eius oppoſitũ eſt pᷣuatio.contritio talis eſt.cum
motus ꝓcedens a gratia ⁊ li.arbi.non ſit de materia

47 eductus. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ diſpoſitionẽ cõ/

48

trariã habet in materia.dicendũ q; ẽ babere cõtrariã
diſpoſitionẽ in materia nullo tamẽ mõ reſiſtentem.⁊
hec non facit ſucceſſionẽ in inductione foꝛme. nec in
pᷣparatione.vt cum deus de aqua vinũ fecit. Eſt ba/
bere vt reſiſtentẽ infoꝛmationi.⁊ tunc eſt ſucceſſio in
inductione.vt cum ex calido fit frigidum.Et eſt habe⸗

re vt reſiſtentẽ nõ infoꝛmationi ſed vſui.⁊ ſic ꝓnitas

ad peccatũ reſiſtit vſui gratie ⁊ cõtritioni nõ infoꝛma
tioni.qꝛ ſimul eſt.⁊ hec ponit ſucceſſionẽ in duratiõe

⁊ in vſu contritiõis. Pꝛonitas em̃ quia pena eſt ſin

ſtat cum contritiõe.culpa vo quia pᷣuatio eſt nõ reſi
ſtit ſicut nec tenebꝛa inductioni lucis.

—

¶ De diuturnitate cõtritionis. vtrum debeat bomo

ſempꝑ cõteri. Et ꝙ ſic videt᷑. Augꝰ.in tractatu de peni
tẽtia. Sempꝑ toleat ⁊ de dolore gaudeat.⁊ ꝓptea vbi
doloꝛ finit᷑. ibi deficit penitentia.ſi penitentia finitur.
quid relinquit᷑ de venia.tamdiu gaudeat ⁊ ſperet de
gratia.q;diu ſuſtentat᷑ a penitẽtia.ſemꝑ igit᷑ debet hõ
penitere.
meroꝛes inueniat.qui in ſe gaudia relicto creatoꝛe
rebat. ¶ Item Eccli. v. De ꝓpiciatu peccatoꝛũ noli

eſſe ſine metu.ſimiliter nec ſine ſpe debet eſſe.ergo ſp-

debet eſſe inter iſtas duas molas.ſed hoc eſt conteri.
ergo ſemꝑ debet bomo cõteri. ¶ Item ſicut ſe babet
vera innocentia ⁊ ꝑſeuerans ad peccatuʒ de futuro.
ita penitẽtia contra peccatũ de pᷣterito.ſed ꝑſeuerans
innocentia ſempꝑ refugit peccatũ ne fiat.ergo ⁊ peni/
tentia peccatũ factũ. ¶ Item ſicut culpa eſt velle pec

care.ita culpa eſt vellè peccaſſẽ.ſed bomo ſemꝑ tenet

nolle peccare.ergo ⁊ nolle peccaſſe. Sed ex boc ꝙ nõ
vult peccaſſe ⁊ peccauit generat᷑ doloꝛ.ergo ⁊c¶ Cõ⸗
tra.Augꝰ in libꝛo de penitẽtia.doleat ⁊ de doloꝛe gau

deat. nõ ergo ſemꝑ eſt dolendũ.ĩmo aliquãdo gaudẽ

dum. ¶ Item ratione videt᷑.quia doloꝛ eſt ex pᷣſen/
tia diſcõueniẽtis.ſed contingit peccatũ amotũ eſſe ab
anima ſm ſe ⁊ im ſuum effectũ.ergo nõ eſt ibi aliqͥd
quod generet doloꝛem. ergo non ſemp eſt dolendum.
¶ Item cõtritio eſt eque bene ꝑs penitentie vt con/
feſſio ⁊ ſatiſfactio.ſed nõ opoꝛtet ſemꝑ conſiteri.ergo
nec ſemꝑ cõteri. ¶ Item contritio eſt medicina.Sed
cõtingit hominẽ ꝑfecte eſſe ſanatũ.vtputa ſi baptiſa/

tur. vel etiã ſi ꝑfecerit penitentiã cõdignã que om̃es
defectus reducit ad ꝑfectũ. ergo ſi poſt recupationeʒ
ſanitatis ceſſat vſus medicine.dʒ igit᷑ ceſſare ↄtritio

¶ Itẽ ↄtritio ẽ pena qua pctõꝛ ſe punit.& eſto ꝙ ſuffi.

clẽter ſit punitus ꝓ peccato.tunc ſi amplius punit ſe
p cõtritionẽ.punit ſe ſupꝛa cõdignũ.ſed hoc eſt impie
¶ WE dicendũ ꝙ ſicut di

tatis ⁊ crudelitatis.ergo ⁊c. Ne die icut di
cit Hugo cum deus abſoluit hominẽ a culpa.ligat eũ

vinculo ꝑpetue deteſtatiõis.tenet᷑ em̃ ſemꝑ malũ qð

fecit deteſtari. ſed quia tentio talis eſt pᷣcepti affirma/

49

*

illud quod obijcit & non ſemꝑ. q; aliquãdo eſt gau⸗

tem Gꝛeg. ſuꝑ Job. xiiij. Anima eiꝰ ſu/
per ſemetipo lugebit. Dignũ eſt vt in ſeio bomo ſo

tiui qd ſemꝑ obligat ſed nõ ad ſemꝑ.ideo dico ſemꝑ
tenet᷑ cõteri ſed non ad ſemꝑ.ſed ꝓ loco ⁊ tempoꝛe.
videlicʒ cũ recogitat mala ſua in quibꝰ offendit deñ’6.
Concedende ſunt igit᷑ rationes boc ꝓbantes.¶ Ad

dendum. dicendũ q non tm̃ gaudere. imo alia cogi/

tare debet. nec Augꝰ. vult ꝙ teneat᷑ ſemꝑ in omni in/
ſtanti. ſed ꝙ ſemꝑ teneat᷑ ꝓ loco ⁊ tempoꝛe.ita ꝙ vo/
luntas cõterendi ſemꝑ ſit in habitu.ſed in actu ꝓ lo⸗

co ⁊ tempoꝛe.¶ Ad illud quod obijcit᷑ q doloꝛ eſt ex ꝰ

pᷣſentia diſcõuenietis. dicendũ qꝙ quidã eſt doloꝛ illa⸗

tus vtputa in ſectione carnis.quidã eſt doloꝛ volun
tarie aſffumptus vt quado dolet moꝛte amici.⁊ iſte

doloꝛ nõ cauſat᷑ ab amici moꝛte.ſed cauſat᷑ a volũta/⸗

te.moꝛtem amici refugiẽte.Et qꝛ refugit qdð neceſſe

eſſe.ideo neceſſe habet dolere.ſicut ſi ego nollem ve/
hementer te infirmari.⁊ ſi tu infirmareris dolerẽ.ſic
quia ego nollem me peccaſſe.⁊ video me peccaſſe do⸗
leo.vnde de doloꝛe cauſato a volũtate nõ opoꝛtet ꝙ
illud ꝓ quo quis dolet ſit pᷣſens affectu.nec effectu.
nec reputatõne.ſed ſolum aſpectu. Ideo ad illud qð
obijcitur de medicina.dicendũ ꝙ quedã medicina eſt
ſanatiua tm̃.⁊ bec eſt quãdo eſt moꝛbꝰ.Quedã pᷣſer/
uatiua 2 maltoei Tegen contritio.⁊ hãc ſemp
babere bonum eſt. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ eſt ꝑ/
na.dicendũ ꝙ nunq; peccatuʒ ſe tantũ poteſt, punire
quin maioꝛi pena ſit dignũ vᷣm rigoꝛem iuſticie.et qꝛ
homo ſibi rigidus debet eſſe ⁊ alij pius.nunqᷓ;ᷓ tantuʒ
ſe affligit ꝑ contritionẽ ꝙ ſit ſuꝑfluũ. dum tamẽ hoc

poſſit ſuſtinere.quia totuz fit ei ad gloꝛie cumulum.

Tamẽ nota qꝙ contritio ratione diſplicentie peccati
ſempꝑ eſt neceſſaria ſaltem in habitu.ratione vᷣo gemi
tus ⁊ planctus vl doloꝛis ſenſibilis nõ eſt neceſſaria.
maxime viris ꝑfectis qui audierunt voce interna.qðᷣ

audiuit magdalena.dimittunt᷑ tibi peccata tua.ſicut

dicit Berñ.in cant᷑.circa pꝛincipiũ. Sed vlterꝰ poſ⸗
ſunt ⁊ debent meditationẽ ſuam ad dulcedinẽ patrie
ſuꝑne cõuertere. Ante bhunc ſtatum ſanum conſiliuʒ
eſt peccata ſua ante oculos reuocare ad gemitũ ⁊ do/
loꝛem. Pꝛeterea diſplicentia non dicit ſemꝑ penam.

51

imo frequẽter maguã habet leticiã coniũctam. dum

conſiderat in ſe liberationẽ plenã.

runt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrum cõtritio poſ

de vno peccato qᷓ; de alio. G
¶ ꝛ poſſit intendi videt᷑. quia contrio eſt actus ali
cuius virtutis.ſed quelibet virtus poteſt intendi.vt

in pᷣmo ꝓbatum eſt de charitate. ſed augmẽtata eiꝰ
tem in cõtri /

virtute auget᷑ eius motus.ergo ⁊c.( J

Vnſequẽter qtum ad quartũ articulũ que/
ritur de contritiõis intenſione.⁊ circa hoc qᷓ/

ſit intendi. Secũdo vtrum opoꝛteat intenſius cõteri

tione nõ ſunt niſi duo.ſ.doloꝛ ⁊ gratia.⁊ vnum eſt ſi·

cut foꝛmale.reliquũ ſicut materiale.ſed eſt poſſibile

doloꝛem in nobis intendi. poſſibile eſt etiam gratiã
¶ Item ſi nõ poteſt intendi.ergo in

augeri. ergo ⁊c.
omnibus eſt equalis.Sed cõtritione exiſtente equa/
li equalis eſt iuſtificatio ⁊ gratificatio.ergo om̃es bm
hoc eſſent equaliter iuſti. ¶ Item in omni actu ani/
me in quo contingit ꝓficere ꝑ aſſuefactionẽ ⁊ conti-
nuationẽ cõtingit ipᷣm intendi.bhoc patet.Sed pꝛofe⸗
ctus eſt in multiplicatiõe contritiõis ⁊ frequẽtatiõe.

ergo ⁊cContra. nihil intendit᷑ cuiꝰ impoſitio eſti
termino. ſed impoſitio cõtritionis eſt in termino. qꝛ

contritio eſt diuiſio in minima.ſed in minimo nõ eſt

minus. ergo ⁊c. ¶ Item nihil intendit᷑ quo nõ poteſt

cogitari vel eſſe maius.⁊ qdð habet effectum infiniiti

nihil woteſt eſſe maius. cum ſit infinitũ.ergo nihil tale

poteſt intendi. ſed cõtritio eſt huiuſmodi.cum delea tis qni eſt deteſtations vł diſplicẽtie. Et ſi queras vñ dſnt
omnẽ culpã qð eſt virtutis infinite.ergo ⁊c.¶ Item niat.dico ꝙ a deo effectiue.a libero arbi.diſpoſitiue. Piun⸗⸗
omne qð intendit᷑ aut intendit᷑ ꝑ acceſſum ad veraz a gratia cõpletiue. Et ſi tu obijcias ꝙ gratia vnifoꝛ/ iuate
nominis impoſitionẽ.væl ꝑ depurationẽ a contrario. mis eſt. ⁊ pterea eſt foꝛma. dicendũ ꝙ q;uis ipᷣa vni⸗ vutng
ſed contritio nõ intendit᷑ ꝑ depurationẽ de cõtrario. foꝛmiter gratificet. dum tamẽ magis a deo influit et Gnurd⸗
cum ſtatim cũ eſt expellat totaliter omnẽ culpã. quia abundantiꝰ dat᷑.magis gratificat. Et rurſus q́;uis a rirrſo
babet gratiã coniũctam ꝑ acceſſum ad impoſitione,y gratia cum ſit foꝛma nõ habeat pꝛincipaliter oꝛtum tnstel
ngmis verã.qꝛ eius impvſitio eſt in termino.ergo ⁊c. quãtitas molis que eſt a materia pᷣncipaliter. babet Colhic
6 tem ſi intendit᷑. aut ergo a gratia. aut a li. arbi. tamẽ oꝛtum quãtitas virtutis que eſt a foꝛma.⁊ boc ſonnie
A libero arbitrio nõ. qm contritio eſt motus gratui genere quãtitatis eſt contritio quãta.⁊ ex hoc patet htcni
tus. ⁊ talis mẽſurat᷑ m quãtitatẽ gratie.ſed augnẽ gquõ vel vnde habeat quãtitatẽ.⁊ vnde babeat inten⸗ enten
tum gratie ⁊ charitatis non poteſt eſſe a li.arbi.ſed a ſionem ⁊ qualiter. H Ntin
deo.Si a gratia.contra.gratia vnifoꝛmiter mouet li. ¶ Queſtio. ij. b
arbi. quãtũ eſt de ſe.ergo nõ videt᷑ intendere in co cõ⸗/ ¶ Utrum ꝑ contritionẽ plus vel intenſius opoꝛteat
tritionẽ. Pꝛeterea.ſᷣm illud attendit᷑ intenſio vel au· coteri de vno peccato qᷓ; de alio. Et ꝙ nõ videt᷑.quia
gmentũ penes qðò conſiſtit ratio quãtitatis.ſed qujè Qcontritio delens culpam eſt in inſtanti ſicut patet de heuts
titas eſt ex ꝑte materie.foꝛmalis vo cõtritionis ratio iuſtificatiõe impij. ſed motus idem in inſtanti nõ po⸗ Rune
potius cõuenit gratieq; materiaſis.ergo ſm illa non teſt eſſe magis ⁊ minus intẽſus.ergo ⁊c. ¶ Itẽ quic⸗ .
S3 intendit᷑ nec auget᷑. ¶ dicendũ ꝙ cõtritio eſt no/⸗ quid agit in multa ſimul ita ꝙ nõ in ſingula nõ agit i pu n
tus virtut habens quãtitatem virtutis ſicut eſt vir· gquedã plus in quedã minus.ſed contritio ſimul agit zuuung
tus a qua eſt. vnde ⁊ augmentũ ⁊ intenſionẽ habet fi in multa peccata ita ꝙ non cõſiderat ſingula. qꝛ tũc wellic⸗
dei a quo recipit quãtitatẽ. hoc autẽ eſt virtus penitẽ opoꝛteret reſpectu illoꝛũ diuidi actionẽ. ergo cõtritio nuſtntd
tie. vnde ſicut certũ eſt charitatẽ augeri.ita ⁊ penit=ẽnon magis deteſtat᷑ vnum peccatũ ꝙᷓᷓ alterũ.¶ Ytem l
tiam. ac ꝑ boc certũ eſt contritionẽ ⁊ intendi ⁊ auge· cotritio ea rõne deteſtat᷑ peccatum qua ſepatiuũ eſt a
ri. Ande notandũ ꝙ quẽadmoduʒ chanitas dicit᷑ in /· deo. ſed quodlibet ſepat a deo. ⁊ ita amittit᷑ deus per
tendi q;tum ad feruoꝛc. ⁊ augeri qᷓtum ad eſſential? vnum peccatũ moꝛtale ſicut ꝑ aliud. ⁊ ita per paruũ
virtutẽ. ⁊ pꝛimũ eſt a cooꝑatione li.arbi.ſecundũ vo ſicut ꝑ magnũ.ergo ⁊c. ¶ Item cõtritio reſpiclt pec⸗
eſt a vono celeſti. ita ⁊ in ꝓpoſito opoꝛtet intelligi ꝓ catũ q;tum ad duo.ſ.qᷓtum ad offenſam ⁊ qtum ad
motus cõtritionis feruẽtioꝛ eſſe poteſt m cooꝑatio/⸗ damnũ.Sed qᷓtum ad offenſam omne peccatũ ba⸗
nem lib. arbi. vnde ex equali S aliquãdo magis bet rationẽ infiniti.cum ſit contra deũ infinitũ. Otũ
feruens elicit᷑ motus.aliquãdo minus ᷣm comꝑati- ad damnũ vnum peccatũ aufert omnes virtutes. ſi- H
onẽ li.arbi.ſed ꝓpꝛie loquẽdo nõ dicit᷑ maioꝛ niſi vir · cut dicit᷑ Jacobi.ij.⁊ babet᷑ in litera. qui peccat ĩ no als
tute penitẽtie augmẽtata. ⁊ hoc eſt ꝑ gratiq. Conce factus eſt omniũ reus.cuʒ ergo damnũ ⁊ offenſa bo⸗ D

beant rationẽ equalitatis.videt᷑ ꝙ contritio debet ðᷣ

54

dende ſunt igit Niacs Pſteucetes q contritio poſſit

intẽdi. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ eſt diuiſio in mini⸗
ma.dicendũ ꝙ cõtritio ⁊ habet reſpectũ ad obiectum

ſupꝛa qð dirigit᷑.⁊ ad virtutẽ a qua oꝛit᷑.ſiue dicatur
babitus ſiue ſi.arbi.pᷣm comꝑationẽ ad obiectum. qꝛ
omnc moꝛtale expellit ⁊ quaſi in puluerem redigit.⁊

hm illã viam nõ babet intendi.Habet etiã comꝑat/
onẽ ad vim a qua exit.⁊ ſᷣm illam viã habet intendi.

omnibꝰ eſſe equalis. ¶ Item quatumcũq; contritio
deteſtat᷑ modicũ peccatũ laudabilis eſt.⁊ quãtũcũq;
ſit parua contritio etiã de maximo peccato bona eſt

⁊ laudabilis.ergo videt᷑ ꝙ non ſit neceſſarius gtadꝰ

inteſionis ᷣm gradum vicioꝛũ ⁊ peccatoꝝ. ¶ Cõtra.

Maioꝛ eſt doloꝛ de moꝛtali ⁊ debet effe q;ᷓ de venia⸗

li. ergo pari ratione de vno gecrat moꝛtali grauioꝛi

55S ⁊ in pᷣma via ratio ꝓcedit.⁊ ideo non cõcludit¶¶ Ad ¶ᷓ de alio minus graui.¶ Item ßᷣm Gꝛeg. Magis
illud quod obijcit ꝙ eſt virtutis infinite. dicenduz cꝓ ſe debet punire ꝑ ſatiſfactionẽ qui grauius peccauit.
cõtritio nõ dælet niſi virtute gratie. gratia autẽ eſt do ergo pari ratione idem ip̃e cum grauius peccat. gra⸗ 4
num ꝑ qð inhabitat in nobis ille cuius virtus eſt in/ uius ſe debet punire ꝑ cotrition᷑.· Si ergo de grauo,. A
finita.⁊ illa eſt que poteſt in infinitũ effectũ.⁊ illi vir/ ri peccato in diuerſis opoꝛtet eſſe contritionẽ maio⸗/ WSZ
tuti attribuit᷑ expulſio pᷣmo ⁊ per ſe.⁊ contritioni pr rem.pari rone in eoqẽ.ergo⁊c. ¶Item idẽ debet eſſe
illann.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ cõtritio ſit infinita.ſed ꝙ co oꝛdo in doloꝛe qui eſt ⁊ debet eſſe in amoꝛe.quoniaʒ
56 iuncta eſt cum virtute cuiꝰ opatio eſt infinita. ¶ Ad ab ipo babet oꝛtum. Sed magis bonũ ᷣm oꝛdinatazʒ
Ulud quod obijcit᷑ ꝙ nõ accedit magis qꝛ nõ recedit. dilectionẽ magis eſt amandũ. ergo pari ratione ma/ SððJM
dicendũ ꝙ vtrũq; falſum eſt. imo ratiõe gratie mag gis malũ eſt magis deteſtandum. ¶ Item contritio Ants
accedit.ratiõe vᷣo doloꝛis dico ꝙ magis recedit. Do/⸗ eſt doloꝛ rationalis.ſed doloꝛ cõſequit exiſtimationẽ ins
loꝛ em̃ non tantũ habet oppoſitionẽ ad culpam. ſed ratiõis.exiſtimatio autẽ ratiõis non equaliter penſat uc
ctiã ad ſequelas ⁊ pꝛonitatcs peccati.que quodãmõ omnia peccata.ſed quedã maioꝛa. ergo pari ratione hn
doloꝛis intenſiõe in nobis remittunt᷑ paulatiuę.et ex ⁊z doloꝛ.l¶ Itez eſto ꝑ impoſſibile ꝙ aliquis ꝑplexus
pellunt᷑ ꝓut doloꝛ eſt purioꝛ ⁊ intenſioꝛ.acceſſus ant eſſet vt caderet in alterum duoꝛũ maloꝛũ. conſtat q;
ad veram impoſitionẽ nõ attendit᷑ in boc ꝙ non hba ſioꝛdinatã baberet dilectionẽ. magis refugeret ma/
beat verũ nomẽ.ſed quia nõ pcipiat iſtud in termino ius malũ.crgo ſi magis refugit ante lapſum. pari ra
57 Eim rationẽ gratuiti. ¶ Ad illud quod querit᷑ vtrum tione ⁊ poſt lapſum.⁊ ſic ⁊c. ¶ E dicendũ ꝙ dupli/ 58
intendat᷑ jm intenſionẽ doloꝛis aut gratie. ſiue li.ar. citer eſt loqui de cõtritione. aut ꝓut eſt deletiua cul/
an a gra. ia patet rñſio. Si em̃ loquamur de feruoꝛe. pe.aut ꝓut deletiua pene. Si ꝓut eſt deletiua culpe
dico ꝙ eſt a li.ar. Si autẽ loquamur qtum ad eram ſic oꝑatur in iuſtificatiõe impij in inſtanti.⁊ ſic actu
augmẽtationẽ. ſic dico ꝙ immediate venit a ccemẽto non poteſt habere oꝛdinẽ reſpetu ſpecialiũ peccato/ rc
penitetic. qua augmẽtqta, quget doloꝛ ronglis parrum. quia ſimul ⁊ in inſtati oſt contra omne peccati K
.: dchi

Mne

Crntdſnleg
nrſnghgte
oniai
tüceie
nuſoniͤ
hamiti dug
ud 1iugni
dentiotchide
ſonſam tinnn
zonne klnit-
1daiitmi i,
tonsnimuf
tcngſrino⸗
mnn
CiNe
ätunigon
udn
mopaaniN
ka
Küfn
roti

inri

sgeceN
uulß
Gpoend⸗
Oentone a⸗
Cnicäuct.
unen coni,
tüfre Ndbt

rtenen
munin

Unhun

Aalte golt
e⸗ Aituo⸗

cõmiſſum. babet tamẽ ſᷣm habitũ.quia doloꝛ ille ba/
bitualiter diſponit ad deteſtandũ aliqd plus aliquod
minus.⁊ qꝛ habilitat ad deteſtandũ malũ quia malũ.
ideo ad magis deteſtandũ maius malñ. Si auteʒ lo/
quamur de deletiua pene.ſic dicendũ ꝙ habet maio/
rem intenſionẽ ⁊ minoꝛẽ etiã ſm actũ.ſicut oſtendũt
rationes inducte ad ſecundã partẽ. ¶ Ad illud ergo
quod obijcit᷑ in contrariũ patet rñſio ſcʒ ad pꝛimũ et
ſecundũ. Pꝛocedũt em̃ de cõtritione ſᷣm pꝛimã viam
59 ſcʒ vt eſt in iuſtificatiõe impij.¶ Ad illud quod obij/
citur de ſepatione ⁊ damno ⁊ offenſa.dicenduʒ ꝙ ſe/
paratio attendit᷑ in elongatiõe ſᷣm diſſimilitudinẽ et

¶ Determinat de partibus ſubiectiuis penitẽtie.

offenſam. vm cõtemptũ ⁊ damnũ.ſm amiſſionẽ gra⸗
tuitoꝛũ.⁊ vulnerationẽ naturaliũ ſiue debabilitatio/
nem. in hijs pene gradus eſt. vnde illud non valet.
Muis em̃ deus ab omnibꝰ offendat᷑.tamẽ aliqui cõ
temnũt eum plus aliqui minus.⁊ ſimiliter in aliquo
peccato plus natura ledit᷑. ⁊ a virtute plus elongat᷑.
C. Ad illud q obijcit᷑ ꝙ de paruo nõ minꝰ põt dole⸗
re.dicendũ ꝙ ſicut in charitate non eſt dare qͥn amoꝛ
quãtũcũq;ʒ ſit paruus ⁊ quãtũcũq; magnus ſemp ſit
bonus.tamẽ i ſua magnitudine ⁊ paruitate neccſſa⸗
rio habet oꝛdinẽ.ſic in ꝓpoſito eſt intelligendũ.⁊ ſic ẽ
facile ad cetera reſpondere.

¶ Pꝛedictis vᷣo adijciendũ eſt ꝙ tribus modis agit᷑ penitẽtia. Supꝛa egit magiſter de partibꝰ penitẽtie in
tegralibus.bic agit de ſubicctiuis que ſunt penitẽtie ante baptiſmũ ⁊ poſt baptiſmũ.de moꝛtalibꝰ ⁊ de venia
libus. Diuidit᷑ autẽ bec ꝑs in duas partes. In pᷣma diuidit penitẽtiã ꝑ trimẽbꝛem differentiã. In ſecũda vo
ſpecialiter tradit modũ penitẽtie de venialibus.ibi. Que aũt ꝓ venialibus ſit ſatiffactio ſuffici᷑s. Dꝛima ꝑs

duas habet. In pᷣma ponit diuiſionẽ. In ſecũda cõfirmat ꝑ autoꝛitates.ibi.

Ande Augꝰ.tres ſunt actiones

penitentie. Similit᷑ ſecũda ꝑs diuidit᷑ in duas. In pꝛima aſſignat ſufficientẽ ſatiſfactio nẽ. In ſecũda vo epi⸗

logat. ibi· Ex bijs alijſq; iam pᷣmiſſis ⁊c.

NOiuidit penitentiã ꝑ trimẽbꝛem differẽtiã3. d

a. ij. ¶ Oꝛ trib? mo/

60

61

a (Pꝛedictis vᷣo abijciendũ eſt. ꝙ tribus modis agiẽ gis agitur penitẽtia.
penitentia. ante baptiſmũ.ſ.de pꝛioꝛibꝰ peccatis.poſt Querit᷑ de hac tripli/
baptiſmũ de grauioꝛibꝰq̃ poſt cõmittunt᷑.Eſt etias p⸗er⸗ pontette diuiſione
nitẽtia venialiũ quotidiana q̃ etiã hũiliũ ẽ ⁊ ꝑfectoꝝ. tioen penitgtic ia⸗
LCõfirmat diuiſionẽ ꝑ autoꝛitates. e cramenti. 2 videt᷑ ꝙ
Augꝰ. ad Fe (Vnde Augꝰ“. Tres ſunt actiões penitẽtie quas mecũ nõ virtutis. quia bec
licianũ. eruditio veſtra recognoſcit.vna eſt q̊ nouum hominẽ ſimplex eſt ⁊ ſpecies
parturit. donec ꝑ baptiſmũ oim pᷣteritoꝛũ ablutio fiat ſpecialiſſima. Item
peccatoꝛũ.qꝛ nullus ſue voluntatis arbiter.niſi peni⸗ ꝰ nlei ſgct llentt. 92
teat eü vereris vite. nouã inchoare põt.a qua paruuli multiplicat infer?·
ſunt imunes cũ baptiſant᷑.qꝛ nõdum poſſunt vti libe exgo ᷣm boc videtur
rro arbitrio. quibꝰ tamẽ ad remiſſionẽ oꝛiginalis pecaa ꝙpenitẽtia pᷣm tres
b ti ꝓdeſt eoꝛũ fides a quibꝰ offerunt᷑. Altera eſt actio differẽtias ſit triplex
penitẽtie poſt baptiſmũ q̃ fit ꝓ illis peccatis quelegis ſacr̃jm. Dꝛetea omne
decalogus cõtinet. agunt ergo homĩes penitentiã añ D no. eſt ſin Glce
. baptiſinũ de peccatis pꝛioꝛibus.ita tamẽ vt etiãẽ bapti nicendu q pent.
Acct.ij. ſent᷑.ſicut Petrus ait. Agite penitentiã ⁊ baptiſetur tentia ꝗᷓ eſt ante bap⸗
l vnuſquiſq; veſtrũ in nomie domini ⁊c̃. Agunt etiam tiſmũ ẽ penitẽtia vir⸗
penitentiã ſi poſt baptiſmũ ita peccauerũt vt excõmu tus.non penitẽtia ſa.
nicari ⁊ recõciliari mereant᷑. Eſt etiã penitẽtia bonoꝝ cramẽetũ.⁊ ideo peni
ii Tolii, Jian 1 4 /tentia ꝗᷓ eſt poſt bap⸗
humiliũ fideliũ pene quotidiana. in qua pectoꝛa tu/ nſmũ eſt penitẽtia ſa
multitudo dimus dicẽtes.Dimitte nobis debita noſtra ⁊c. Neqʒ cramẽtũ. ⁊ ideo peni
venialiñ ita ag, ea nobis dimitti volumus. que dimiſſa nobis in bap / tentia in bac diulſiõe
grauat ſiẽ vnũ tiſmo non dubitamus.ſed illa que humane fragilitati accipit᷑ ↄmuniter ad
grade peccati. q;uis parua ramẽ crebꝛo ſurrepũt.que ſi collecta con / virtutẽ ⁊ ſacr amẽtũ.
́RU tra nos fuerint. ita nos grauabunt ⁊ oppꝛiment ſicut nareſt dici ee⸗
vnũ aliquod grande peccatum. Auid em intereſtadd ugioné ad vna na⸗
naufragiũ. an vno grandi fluctu nauis operiat᷑ ⁊ obl⸗ turã. Alterius notã
ruatur. an paulatim ſurrepens aqua in ſentinaʒ ꝑ ne gqñ e ptes iſte nõ ſt
gligentiũ culpam impleat nauem ⁊ ſi ubmergat᷑. IJIJdeo diuerſificãtes penitẽ

tiã eſſentialit᷑ ſed pᷣm

ſtatũ. ideo nõ diuiſio ĩ ptes eẽntiales.nec opoꝛtet ex hoc ſacr̃m multiplicari.nec eſſe cõpoſitũ.⁊ ſic pʒ illud.

9

b.ij. ¶ Altera eſt actio

dicere.qꝛ in decalogo nõ ꝓbibetur ſupbia nec ypocriſis.nec ↄſi ilia. S
in oꝛdine pᷣdicamẽti quedã ſuntĩ genere ꝑ ſequedã ſunt i gene

⁊c. Innuit magiſter ꝙ penitẽtia fit ꝓ peccatis ꝗᷓ legis deraloß
ꝓ hijs nõ vide

us ↄtinet. Aidet᷑ nõ bñ
5nõ videt eſſe kenitẽdu.· e e ſicut oꝛ
re ꝑ reductionẽ,ſicut pᷣncipis ⁊ etiã pᷣuatiões.

q 3

cũ eſt in pᷣceptis decaa

Li.
ſic in tellig endũ eſt in
articulis fidei. Que⸗/
dam em̃ ſunt antece/

dẽtia.quedã ↄſequẽ/
tia.⁊ quedã ſunt dire
cte credibilia.ſicut ar

ticuli.⁊ in omibꝰ hijs

iudicat᷑ qͥs hereticus
ſi puerſe ſentiat. Per
hüc mogũ intelligen⸗

logi. ꝙ quedã ſũt ibi

Pꝓbibita pᷣncipalit᷑ et

explicite.quedam vt

annexa et implicite.

At verbi gra.ſi dica⸗
tur.non mechaberis.
pncipaliter ꝓbibet ⁊

explicite actus adul-

terij.ſed implicite ⁊ i

generali omis actus

63

65

alij. ſi nõ dimittit. ex H
videt᷑ ꝙ ſemꝑ peccat

ſio

coitus vt antecedẽs.

⁊ ſic ꝓhibetur cõcu/

piſcentia coitus ſiue

aſpect? mulien ad cõ/
cupiſcẽdũ.Cõſequẽt᷑

Dic intelligenduz in
alijs. ꝙ in pᷣmo pᷣce/

pto ſcipit cult? vei.
⁊ in hoc pᷣcipit᷑ actus
fidei añcedeter.⁊ cõ/

ſequẽter oĩs elatio et

ſupbia ꝓhibet. ſic et
in alijs.

petentibꝰ oĩno ignoſcere.

j. ¶ Ci dicimꝰ. Dimitte nobis debit
aliquis nõ habeat cõſcientiã p

„

cum dicimꝰ. Dimitte nobis debita nr̃a ⁊c̃. manifeſta⸗
mus nos habere quod nobis dimittat᷑.⁊ in hijs vᷣbis
hũiliantes animas nr̃as quotidianã agere penitentiã
nõ (Wngs⸗

Tradit modũ penitẽtie de venialibus aſſignãs
ſaaiciener ſatiſfactionẽ?. f

aue aũt ꝓ venialibus ſit ſatiſfactio ſufficiens. Aug⸗
inſinuat ita inquiẽs in ench̊.De quotidianis⁊ bꝛeuibꝰ⸗
leuibuſq; peccatis ſine quibꝰ hec vita non ducit᷑.quo⸗
tidiana oꝛatio fideliũ ſatiſfacit. Eoꝝ em̃ eſt dicere. Pr̃
noſter qͥ es in celis ⁊c̃.: Delet oĩno hec oꝛatio minima
7 quotidiana peccata.Delet ⁊ illa a quibꝰ vita fideliũ
etiã ſcelerate geſta.ſᷣ penitẽdo ĩ meliꝰ cõmutata diſce⸗

dit. vt ſicut veraciter dicit᷑. dimitte nobis debita nrf̃a.
cita veraciter dicat᷑.ſicut ⁊ nos dimittimꝰ debitoꝛibus

nr̃is.id eſt ſic fiat qð dicit᷑.qꝛ ⁊ ipſa elemoſyna ẽ veniã

„

Spilogat que ſupꝛa determiauit

de qua cõfeſſione poſt tractabit᷑. Pꝛo grauioꝛibus vᷣo

peccatis hec etiã in ſatiſfactiõe adhibẽda ſunt.ſᷣ mul⸗

to vehemẽtius atq; diſtrictiꝰ.qꝛ vt ait Augꝰ.ad agẽ/

dum penitentiã nõ ſufficit moꝛes in meliꝰ cõmutare.⁊

a malis factis recedere.niſi de hijs que facta ſunt ſatiſ⸗
faciat dño ꝑ penitẽtie doloꝛẽ.ꝑ hũilitatis gemitũ.ꝑ cõ

triti coꝛdis ſacriſiciũ cooꝑantibꝰ elemoſynis.

III

ieiuniũ elemoſyne ⁊ oꝛatiões inuigilẽt.¶ In quibus

.

C

Math. vj.
d

¶ Ex hijs alijſq; pᷣmiſſis iam facile eſt intelligere que p
venialib“ ſit expibenda ſatiſfactio. Sufficit em dñica
oꝛatio cũ ieiunio aliquo ⁊ elemoſynis. ſic tñ vt pᷣcedat
vo ꝓbibet᷑ oĩs effu/Cõtritio aliquatula.⁊ addat᷑ confeſſio ſi aſſit facultas.
Sanie inoꝛdinata.

Auge. in lib.

bita nr̃a c. manifeſtamꝰ nos habere qdð nobis dimit 1 Obijik eſto qp;
quis nõ hab nti peccati in aliquo inſtanti. vtpote quãdo miſſam cantat ⁊ eſt bñ ↄfeſſus ⁊ intẽt⸗
celeſtibꝰ.tũc videt᷑ ꝙ talis dicẽdo iſtã oꝛonẽ peccet moꝛtalit.qꝛ facit cõtra cõſcientiã.Rꝰ dicendũ ꝙ omnis hy
poõt ronabiliter babere cõſcientiã de peccato veniali. tum ꝗpter frequẽtiã. tum ꝗpter ign .
ignoꝛãter deliuquimꝰ.et
oꝛdinate frequẽter mult

entig d einal.t er ignoꝛantiꝗ. qꝛ in multis
iã cũ credimꝰ bene facere.tũ ꝓpter adherentiã.qꝛ amoꝛ rei tꝑalis ⁊ affectiöes iſte in⸗

ũ nobis adberẽt.⁊ ideo quilibet põt dicere.ab occultis me.mũ.me w.⁊c̃. Acl poteſt

dici ꝙ adhuc põt dicere in pſona alioꝝ. ⁊ ideo nõ peccat ſed ꝓ alijs impetrat ꝓ illo tꝑe.vel petit ꝓ ſeipᷣo vel

ꝓ ſtatu alio.

ſtatu ali elet oino hec oꝛo minima ⁊ quotidiana peccata ⁊c. AHidet᷑ er loc dicere Augu. ꝙ oꝛa-
tio dñicalis deleat pcccata. Sed cõtra.ſolius gratie ẽ delere peccata.ergo ⁊c. Si tu dicas qtum ad penà. Cõ/

tra.nõ eſt par pena venialis ⁊ moꝛtalis.ſed illa eſt ſatiſſactio ꝓ venialibus.nõ ergo ꝓ moꝛtalibꝰ.Reꝰ dicendũ

ꝙ iße loquit᷑ de deletiõe q;tum ad peuã. Valet em̃ hec oꝛatio ↄtra penam venialis ⁊ moꝛtalis.ſed plus cõtra

penã debitã alicui veniali que tota põt remitti in bac oꝛatiõe ſi dicat deuote.Contra penã moꝛtalis valet.ſed

nõ tantũ.quia hoc nõ totũ remittit᷑.valet tamẽ aliquãtulũ.imo multũ.non
moſyne implicite. ⁊ illa eſt elemoſyna pᷣcipua.ſ.remittere peccatũ ꝓximo.⁊ ideo dꝛ. ſi veraciter dicit. dimit.
dim SBen veraciter dicat᷑ ſicut ⁊ nos dimittimus ⁊c. Scom hoc videt᷑ ꝙ ois qui
habet rancoꝛem. in dicendo iſtam oꝛationẽ peccet moꝛtaliter. quia omnis qui petit ſibi dimitti ſicut dimittit
petit ſibi peccatũ nõ dimitti peccat moꝛtalit᷑.g
Rdicendũ ꝙ nullus diceus banc oꝛationẽ in/

nobis ſicut ⁊ nos dimit. e.ij.

