ſta eſtet , poſſet aliquis reuclare qð ꝑ aliam viam
nouit. quilibet ſub hoc pꝛctextu poſſet omnia vel ꝓ
magna parte reuclare. dicẽs ſe aliter noſſe.et ſic nul-
lus malus poſſet conuinci nec vi malicia depꝛehen/
di. ¶ Item ſigillum confeſſionis ita annexrum eſt cõ
feſſoni.vt quicunq; confeſſiones audit bocipſo qð
habitionem. m ſi tu ſcires

nunq; illud diceres. teucreris omnino celare.tunc S

videt ſimiliter ꝙ tenctur celare illud qð aliter q; p
õtra boc arguitur ſic.⁊ ſup

confeſſionẽ nouerat tur ſic.
pono hic quinq; qᷓ ſunt per ſe nota. Pꝛima ſuppoſi/
tio eſt. ꝙ nibil ſtatuendũ ẽ neqʒ ſeruanduʒ in quo fi/
at p̃ᷣiudicium veritati. Scda eſt ꝙ fraus et dolus ne
mini debet patrocinari. Tercia eſt hec ꝙ nullus pꝛo
aliquo tenetur mentiri. Quarta eſt bec. nullus ſcien
ter reddit ſe impotenteʒ ad id ꝗð tenetur ſine pecca
to moꝛtali.Quinta eſt hec.nibil debet ſtatui nec ſer⸗
uari. vñ innocens poſſit rationabiliter accuſari ⁊ c̃

4„

demnari.et alij de peccato ſcandaliʒari.Ex pꝛia ar/
guo ſic. Mibil ſeruandũ eſt in quo fiat pᷣiudicium ve
ritati. Sed aliquis ſacerdos põt in cauſa teſtificari.
vtpote qui cum alio vidit furem.vel aliqð ſimũe.cu
ius teſtificatione ſubtracta latebit veritas et regna/
bit falſitas.ſi & talis confeſſiöem de culpa audiat.et
hocipo teſtificari non vclit.fit pꝛeiudicium veritati.

, ſi boc non debet fieri.nõ obligatur ad tacendum.
Ex ſecũda ſic.fraus ⁊ dolꝰ nemini debʒ patrocinari.
ſed aliquis peccatoꝛ ſciens ſe eſſe reum et accuſatiõe

amvn. ſolo cõfitetur vt os ſacerdotis claudat.

ſi claudit.ac per boc remanzʒ impunitꝰ.fraus ⁊ do

lus ſibi patrocinant᷑. ſi boc eſt inconueniẽs.ꝑtʒ ⁊cc.
Ex tercta ſic. Hulle aliquo tenet᷑ mentiri.ᷣ iſte qͥ
nouit aliter qᷓ; ꝑ confe
quin mentiatur.qꝛ nouit vt bomo et vt deus. ſi g iu⸗
rauit veritatẽ dicere.tenet᷑ q nouit vt homo reue/
lare.cum ad boc iuramentũ poſſet ipſum artare.Ex

quarta ſic.eſto ꝙ aliquis teneat᷑ accuſare ꝓximum

apud pᷣlatum.tum ex mãdato diuino.tum ex man-
dato pꝛelati ſui. iſte vidit eum peccãtẽ. et audiuit cñ
confitentem.ſi q̊ tenebatur ex viſu dicere.et ex audi/
tu confeſſionis reddit ſe impotentẽ.̊ quando audi/
uit eiꝰ cõfeſſionẽ peccauit moꝛtalit᷑ qdð nullo mõ vr
pꝛobabile. Ex quinta ſic. Mihil debʒ cclari vñ nocẽs
poſſit rõnabiliter condẽnari.ſed ita ẽ in ppoſito ſi te
netur celare qð alias nouit.g ⁊c. Pꝛobatio. Donat᷑

caſus ꝙ quatuoꝛ vadant ꝑ viam. vnus peccat in cõ/

ſpectu omniũ.vñ accuſandus ẽ coꝛam pꝛelato et pu
niendus. cõfitetur vni de tribꝰ.duo alij accuſant illũ

qui peccauit. et teſtificãt contra cũ.et ad maiꝰ robur

teſtimonij aduocant tercium. Lercio pꝛecipit᷑ ꝙ di/

cat. et illi eñ accuſant niſi dicat tãqᷓᷓ fautoꝛ ſit in alie

na culpa. et platus rõnabiliter punit ipᷣm ad vuoꝛuʒ
teſtimoniũ de inobedientia.ſi totum iniquũ eſt. vẽ

qꝙ; non tenet᷑ celarc. Si tu dicas mihi ꝙ ſacerdos de

9

bet coufitenti pteſtari ꝙ non accipit ſub ſigillo con/

feſnonis. Contra. quero qñ. Aut añqᷓ; confiteat᷑. aut

poſtqᷓ confeſſus eſt. Sed ante non tenetur. qꝛ neſcit
quid velit ſibi dicere.Si poſtqᷓ confeſſio audita eſt.

boc nihil eft. qꝛ exquo confeſſio facta fuit.ſigilluʒ ba
buit. per ſuam pꝛoteſtationem no põt infringere.
Et iterutn.qͥlibet ſacerdos poſſet dicere confitẽti no
lo illug iub ſigillo ccipere ⸗

ſſonem non põt dicerc neſeio

dꝛeterea eſto ꝙ obliui

ſcatur illud dicere.et babeat in coꝛde quatnuis non
in oꝛe. videt᷑ ꝙ idem debeat occidere.¶ E. dam ꝙ &
triplex eſt hic modus dicendi.Dicunt em̃ quidaʒ
exquo aliquis ſcit aliqᷣd ꝑ confeſſionẽ. qualitercũ,
ſciat.et qũcunq; ſciat.illud vere non põt reuelari.qꝛ
non põt tale quid reuelari cum ſit pars contfeſſõis
quin fiat ſigillo confeſſionis pᷣiudicium.qd maxime

et pꝛecipue ſeruandum eſt integrum. Ad obicota re

ſpondeęt ſicut ſupꝛa tactum eſt.ꝙ ſi videat᷑ generari
pꝛeiudicium vel ſequi malum. nõ debʒ recipere ſub
ſigillo confeſſionis.ſᷣ cum ꝓteſtatiõe ꝙ nolit tenere
ſecretum. Et ſi iſta opinio pia videat᷑.pꝛo eo ꝙ mul⸗
tum tribuit ſigillo.ſ.cõfeſſõis.tñ poſſʒ duccre in ma
gnum periculum.ſ.ꝙ fieret veritati et innocentie et
obedientie p̃iudicium.et fraudi pᷣſtaretur patrocini
um. ſicut oſtenſum eſt. Et conſtat ꝙ ſigillum cõfeſſi⸗
onis inſtitutũ eſt ad vitandũ ſcandalum.veritas qt
ppter ſcandalum dimittenda non eſt. Et iteꝝ. illa p
teſtatio non facit vt poſſit reuclare qdð alias tenetur
celare. Et iterum ſi aliquis audiuit cõfeſſionẽ alicꝰ.
et ille de illo peccato ſit infamis.nunqͥd fractoꝛ ſigil
li dicitur ſi de bac materia cum aliquibus loquitur.
hoc videt᷑ nimis durum et impium.Et ided eſt ſecũ
da poſitio que videt᷑ eſſe temꝑatioꝛ.ꝙ cõfeſſio clau/
dit os reſpectu cognitionis pᷣcedentis.non reſpectu

ſequeutis. Et ratio huius eſt.qꝛ ille qui pꝛius nouit.
et in confeſſione recipit.os ſibi claudit᷑ reſpectu pꝛe

cedentis ſed non reſpectu ſequẽtis. Sed hec poſitio
minus eſt rationabilis q; pꝛima.q;uis videatur ma/
gis ſobꝛia. Pꝛimũ.quia ex hac poſitione ita genera
tur veritati pꝛeiudicium ſicut ex pꝛima. Alterius di
cit ꝙ ſigillum confeſſionis põt omnem cognitioneʒ
antecedentem claudere.et poſt cognitio ſi uperueni-
ens põt illud aperire.Si em̃ cõfeſſio idco clauderet
pꝛius H reuelare ſcitum eſt frangere ſigil/
lum.cum illud contineat᷑ ſub ſigillo.quõ cognitio ſe
quens dabit potentiam loquendi vel manifeſtandi

illud qð ſub ſigillo erat cauſum: Aut ſi reuelare qðᷣ
poſt ſcitur inquantum poſt ſcitur non pᷣiudicat con

feſſionis ſigillo. quare reuelare pꝛius ſcitum. cũ vnũ
et idem poſſit ſciri per viſuʒ.deinde per confeſſionẽ.
quia didicit per alioꝛũ reuelationẽ. Et ideo eſt terci/
us modus dicendi magis ↄſonus veritati ⁊ rationi.
ꝙ illud qdð ſcitur duplici via.duplici cognitione ſcit᷑.
et ſicut duplici cognitione ſcitur. ita põt homo obli
uiſci vnum modum ſciendi ⁊ memoꝛari alterum.ſi/
cut patet.quia aliquando obliuiſcitur hõ ſe vidiſſe
et recoꝛdatur ſe audiuiſſc.vel obliuiſcit᷑ ſe audiſſeꝑp
relationem et meminit ſe audiſſe in cõfeſſiõe.Et ſi⸗/
cut vuplex eſt ſcientia ſiue modus ſciendi.ſic duplex
eſt modus reuelandi.nec vnus pᷣiudicat altcri. vt ſi
dqᷣs dicat. ego vidi. vel dicat. ego in confeſſiõe didici.
nec vnꝰ modus alteri pᷣiudicat.et ſine ſigilli fractiõe

et pꝛeiudicio. et abſq; pᷣiudicio veritatis põt qd ſci/
tum eſt per confeſſionem et ꝑ alium modum reuela

riita tamen q; modus ſcidi ꝑ cõfeſſionẽ ſemꝑ ma-
neat in occulto. Quia tamẽ poſſet ex hoc ſcandaluʒ
generari. maxime apud penitentẽ ⁊ apð alios.credo
ꝙ de bono ⁊ cequo magis dʒ celare qᷓ; vnus alius.et
ideo pꝛopter vitandun ſcandalum penitentis de/
bet ei pꝛoteſtari in confeſſione ꝙ non debet illud ce
lare.non quia illa pꝛoteſtatio acquirat ius reuelan/
di.ſed quia pꝛoximo aufert rationem Ganceli e/

bet etiã pmittere ſe cogi ad vicendũ. cogitur aũt ſiue
quia veritati generat᷑ pᷣiudiciũ.ſiuaꝑ mandatũ.et ex
tunc põt dicere abſq; omni remoꝛſu. cũ magna eniʒ
maturitate reudandũ ẽ alienũ peecatũ.etiaʒ vbi nõ
7 annexũ confeſſiõis ſigillũ.et hec poſitio rõnabilioꝛ
et ſecurioꝛ videt᷑.et iuriſperiti in banc magis conſen
GS tiunt.¶ Ad illud qd obꝛ de decretali.dom ꝙ loquit᷑
8 reuelatiõe peccati eatenus qtenꝰ . cõfeſſiõʒ ſcitũ

c.vñ grauẽ imponit penã.in qua pena dẽ ꝙ debʒ in/
trudi in monaſteriũ artũ.⁊ boc intelligit᷑ nõ quia co
gat ad emittendũ votũ.ſed quia ꝓ tanto crimine coõ

66 pellit ad perpetue puniẽdũ id illud qð obꝛ ꝙ nul
ſono cõfeſſio ẽ reuelãda.⁊c.dðð ꝙ ibi eſt ſophiſma

m accidẽs.ꝓ eo ꝙ iſti peccato inquantũ reuelãduʒ

extranea ẽ cofeſſio.cũ em̃ dupliciter ſciatur.ᷣm vnũ
modũ reuelari põt et debʒ.ſᷣm alium vero minime.
ct iõ pꝛimũ qð ꝓponit eſt falſum.qꝛ non põt hoc pec
6 catũ reuelari quin reuelet᷑ cõfeſſo.¶Ad illud quod
obꝛ ꝙ iſte cognitiones habent oppoſitionẽ ⁊ gradũ.
dom ꝙ verum ẽ.ꝙ gradum habẽt.ſᷣ tamen non bñt

oppoſitionẽ pꝛo co ꝙ ſᷣm diuerſas vias ſunt.vñ ideʒ

põt eſſe ſcitum et creditum.ſic in ꝓpoſito eſt intelli.

Vnch multis autoꝛitatibus ſupꝛa ſit aſſertum. ⁊c. In ꝑticula pᷣcedenti egit magiſter de vtilitate con⸗

gendum¶ Ad illud q obẽ qꝙ malis auferenda ẽ oc 68
caſio malignãdi.dm ꝙ nunqᷓ; oino põt malis cau
di aditus male faciendi. nec adco debet claudi ꝙ ex
hoc claudat᷑ bonis via recte agendi. nec debet caau
di aditus vni malo vt apiat᷑ alteri. et iõ ratio illa nõ
concludit ꝙ illud qð dupliciter ẽ cognitñũ neceſfario
opteat cclari Ad illud qd obẽ q; pmittit babere ſe⸗ 69
cretũ cũ audit.veꝝ ẽ ipᷣam cofeſſionẽ.et illud eatenꝰ
q̃tenꝰ ſic ſcit᷑.alit᷑ non ꝓmittit.ſi etiã ꝓmitteret.vbi
veritas vel obedientia pᷣciperet reuelari qð ꝑ aliam
viam ſciret.qꝛ illud ſolũ reuelari põt. ꝓmiſno vel iu
ramẽtũ nullũ eſſet. Ande ſi vidiſſem ꝓximũ peccan
tẽ tali peccato qd teneoꝛ dicere ſupioꝛi. ſi iureni ſibi
nõ dicere.nõ abſoluoꝛ.immo dicere optet.et facien/
da ẽ pnia de ꝑiurio.pꝛo eo ꝙ cõtra iuſticiã iurauit.⁊
ſic patet totũ.Ex hoc aũt qd dictũ ẽ nõ debet ſacer/
dos ſumere audaciam reuelandi et loquẽdi de faci-
li de eo qð per confeſſionẽ nouit.pꝛo eo q confeſ‚nſo-
nis ſigilluʒ adeo ẽ cuſtodiendũ.vt nõ ſolũ vitet᷑ frac
tio. immo etiã dignũ eſt vt tollat᷑ ð hoc ois ſuſpitio.
ne in contemptum veniat ſacramentum.cõfeſio.

—

feſſionis recte facte.in hac ꝑte agit de damno confeſſo nis omiſſe. Añ querit vtrũ ꝓpter omiſſonẽ cõ/
feſſonis redcãt peccata dimiſſa.Et babet hęc ꝑs quatuoꝛ pticulas. In pᷣma mouet qõem. In ſecunda po/
nit vnam opinionem cũ ſua confirmatõe.ibi.Qui vᷣo nieper dimiſſa ⁊c. IJn tercia ſoluit que vident᷑ face
n qu

Ziſtinctio. xxij. Oſtendit quantũ confeſſiõis cõtemptꝰ obſit.

re contra pꝛedictã rationẽ.ibi.His autoꝛitatibꝰ innitunt᷑

arta ponit aliã opinionẽ.ibi. Sʒ qꝛ abſonũ

videt᷑ vt peccata.⁊c.vbi ponit aliã opinionẽ minꝰ temꝑatã ¶ Poſt pᷣdicta reſtat inueſtigare.Hec eſt vltima

pars huius ptis in qua agit de penitẽtia ſm qð babet rationẽ ſigni.que fuit diuiſa cõtra tota.ꝑteʒ. Sunt at
in bac ꝑte due ꝑticule ſᷣm duplicem opinionẽ quã ponit quid ſit in penitẽtia ſignũ et quid ſignatũ. Pꝛimaʒ
ponit ibi. Poſt pᷣdicta conſiderandum ⁊c. Scdaʒ ibi. Quiqã aũt dicũt exterioꝛ= penitẽtiam.

1 2 ¶ Mon ſolũ pecca⸗
ta qᷓ poſt baptimmum.
⁊c̃. Innuit ꝙ non ſo/

gaeant peccata dimiſſa. 9

lum pctã qꝗᷓ fecit hõ pꝰ
baptifmũ. etiã oꝛigi

nalia reputabũt᷑ ei ad

penã. Cõtra. vẽ falſuʒ
dicere.qꝛ oꝛiginale eſt
a naturali oꝛigine.ſecd
aliquis nõ bis põt naſ/

ci carnaliter. nõ põt
oꝛiginale iterari¶ Ytẽ
oꝛiginale nõ ẽ ab vno

niſi vnum. g& male di/
cit ꝙ redeunt oꝛigina-
tetun

lia pluraliter.
querit᷑ vtrũ ſilr poſſit

dici ꝙ redeunt venla-

lia.¶ Re. vom ꝙ in oꝛi

ginali duo ſunt.ſ.carẽ

tia debite iuſticie.⁊ vl

teriꝰ ꝓnitas.non fiat

vis vtrũ iſta duo diffe
rant ᷣm rem. Ratiõe
pꝛimi pꝛiuat a viſione

dei. rõne ſcdi frequz
ter in malũ trahit. ra

tione vtriuſqʒ dicitur
quodãmõ rdire, quia

õ

¶ MAQuerit vty ppter omiſſionẽ cõfelſiois re/ XXII.

Vnq; multis autoꝛitatibꝰ ſupꝛa ſit aſſertũ in vᷣa
coꝛdis contritiõe peccata dimitti añ confeſſionẽ
vel ſqtiſfactionẽ.ei etiã qui aliqndo in crimen relapſu
rus ẽ.querit᷑ ſi poſt coꝛdis cõtritioneʒ cõfiteri cõtẽp
ſerit. vel in peccatũ idem vel ſimilc reciderit. an pctãa
dimiſſa redeãt: Cuius qõnis ſolutio obſcura ẽ et per⸗
plexa.alijs aſſerẽtibꝰalis ecõtra negantibus peccata
ſemel dimiſſa vlteriꝰ replicari ad penam.
Vonit vnãa opinionẽ cũ ſua ↄfirmatiõe. b
¶Qui vero dicüt pctã dimiſſa redire ſubditis ſe muni⸗
unt teſtimonijs. Amõ.ait. DPonate inuicẽ ſi alter in al
terũ peccat.alioquin deꝰ rpetit dimiſſa. Si em̃ in his
cõtemptus fuerit. ſine dubio reuocabit ſniam ꝑ quã
miam dederat. ſicut in euãgelio ð ſeruo neq; legitur.
qui in ↄſeruũ ſuũ impius depᷣhenſus ẽ. Itẽ Ra. Ne/⸗
ꝙ; ſeruũ tradidit deus toꝛtoꝛibꝰ quoaduſq; reddere
yniuerſũ debitũ.qꝛ non ſolũ peccata que poſt baptii a
mũ homo egit reputabũt᷑ ei ad penã. ſed etiã oꝛigina

Aat. xviij.

lia que in baptiſmo ſunt ei dimiſſa. Itẽ Gꝛeg. Ex dic / Gꝛeg. ĩ ome⸗
tis euangelicis conſtat.qꝛ ſi ex coꝛde nõ vimittimꝰqð lia quadam.

in nos delinquit᷑.et hoc rurſum exigitur qð iaʒ nobis
ꝑ pniam dimiſſũ fuiſſe gaudebamꝰ. Itẽ Augu. dicit
deus dimitte. et dimittetur nbi /ſed ego pꝛius dimiſi.

Polrn
fun xryj

ſleften
bna
atiſ
ſunon

sda

idnlid
Mlse
atni
ardehtt
abrttolun
Kclodeun
Vnita
6

—

☛ =

—

nic
N peiſode
ngrnüen
Nan linenſn
Nheraſcen

dlgriddehn⸗
wopdanſci⸗
tnüſlürtift
eis iſi⸗
nonmäſcn

in deſtlt NH

Pperoniſcii
n. Plumap⸗
ſuitqetcgin
be gctti
rehrckn
1wrigg onti
itigi Drn

eſ

Beda ſuper

03.

AMat. xviij.

Aug. iin li. de
baptiſmo.

Naum.

Oppoſitio

dimitte vel poſtea. Mam ſi non dimiſeris. reuocabo
te.et quicqͥd dimiſerã replicabo tibi.Item quidiuini
beneficij oblitus ſuas vult vindicare iniurias.non ſo

lum de futuris peccatis veniã nõ merebit᷑.ſed etiã p⸗

terita que iam ſibi dimiſſa credebat ad vindictã ei re/
plicabunt᷑. Item Beda. Reuertar in domuʒ meã ⁊c̃.

omniũ ꝓſternet in ima vicioꝛum. Iteʒ Aug. Redire

fer dimitter.
¶ Soluit q̃ vident᷑ facere ↄ pᷣdictã rõ;.
¶ his autoꝛitatibꝰ innitunt᷑ qui dicunt peccata dimiſſa

pꝛo peccato de quo penituit et indulgẽtiã accepit ite⸗
rum punit᷑.non videt᷑ iuſtum. Si punit᷑ ꝓ eo qð pec/
cauit ⁊ nõ emendauit.iuſticia ẽ aꝑta.Si vdo requirit
qð fuerat condonatũ.vel iuſticia nõ eſt. vel iuſticia ẽ
occulta. Videt᷑ etiã deus bis in idipſum iudicare.et
duplerx tribulatio conſurgere.qð ſcriptura negat.Sʒ

q; iudicat deꝰ bis in idipſum.hoc em̃ fieret ſi poſt cõ⸗

dignam ſatiſfactionẽ et ſufricientẽ penã iteꝝ puniret.

ſed nõ ſatiſfecit digne et ſufficienter.qui non ꝑſeuera⸗
uerat. Debuit em̃ iugem peccati habere memoꝛiã.nõ
ad faciẽdũ.ſed ad cauendũ. Debuit nõ obliuiſci oẽs
tribulatiões dei que tot ſunt quot pctõꝝ remiſſiones.

b Tot ergo debuit cogitare dona ði.quot mala ſua.ac

ꝓillis vſq; in fineʒ gratias agere. Sʒ qꝛ ingratus ad

Pꝛouerbio vomitü ſicut canis redijt.anacta bona moꝛtificauit.⁊
rum xxvj.

pctm̃ dimiſſuʒ reuocauit.vt cui humiliato añ deꝰ pec
catũ dimiſerat.eidẽ poſtea elato et ingrato ĩputet.
¶ Ponit aliã opinionẽ minus tatã. d

¶ Sed quia abſonũ videt᷑ vt peccata dimiſſa iter ipu⸗
tent᷑ ꝓlacet qbuſdã nemineʒ pꝛo pctis ſemel dimiſſis

iteꝝ a deo puniri.Sʒ iõ dicunt᷑ dimiſſa redire et im/

ſtituitur vt ante fuerat. Si enim quod dimiſſum fue//
rat dicitur exigi.quia remiſſionis percepte ingratus
ita reus fit. vt ante fuerat. Vtriq; parti queſtionis

vpbati fauent doctoꝛes. Ideoq; alicui ꝑti non piudi⸗
cãs ſtudioſo lectoꝛi iudiciũ relinquo.addens mihi tu

Aat.xv. tum foꝛe.ac ſaluti pꝛopinquũ.ſub mẽſa dominoꝝ mi⸗

12 fuerint. magis accuſ⸗ ant ingratum de ingratitudine.et faciunt dignum increpatione.

cas edere.

Timẽdus ẽ ille verſiculꝰ nõ exponẽdꝰ.ne culpa qus
in nobis extinctam credebamꝰ.ꝓ incautelã nos vacã
tes oppꝛimat. Itẽ. Quẽcũq; em̃ pꝰ baptiſma ſiue pꝛa
uitas hetica ſeu cupiditas mũdana arripuerit. mox

dimiſſa peccata vbi fraterna charitas nõ cẽ᷑.aptiſſime
dñs in euangelio docet.in illo ſeruo a quo dimiſſum
dñs debitum petijt.eo ꝙ ille conſeruo ſuo debitũ nol/

ſi replicant᷑ redire ſimpliciter. Quibus opponit᷑.ſi qs

ad hoc põt dici.ꝙ neq; duplex tribulatio cõſurgit.ne

—

et bhmõi indignus viſi

one dei efficit. ⁊ ita qͥ/

dammõ redit in cõſi/
mili reatu. Oð g dici᷑
ꝙ no· põt iterari veꝝ
Ein ſe. Quod obꝛ qꝙ;

dicit᷑ pluraliter. dom

ꝙ bocẽ rõne plurium

pꝛonitatũ. Odð querit
de veniali. ddm ꝙ pᷣtꝰ
aliquo modo dici. li⸗
cet adhuc magis im-
ꝓpꝛie ꝙ; pctà alia.Eſt
em̃ ibi quodãmõ ing/

titudd.

b(Tot ergo debuit

cogitare dona ⁊c. Ex
hoc videt᷑ ꝙ ad tot g/⸗

tiaꝝ actiões teneatur
quis quot ꝑcepit bñfi

cia. Sed qꝛ quilibʒ no

ſtrũ recipit q̃tidie in/

numerabilia bñficia.

ad innũerabiles te/

nemur gratiarũ actio
nes. ¶ Itez ſi ad tot te
nemur gratiaꝝ actio/
nes.quot peccata ſũt
dimiſſa.ergo vidct᷑ ſi
militer ꝙ ſi aliquis de
dit alicui centum de/
narios.tenctur ſimili/

ter cẽtics gratias age⸗

re ¶¶ R dʒ q; ſicut

peccatis ſufficit conte

ri in cmuni.ita ꝙ oia
deteſtetur. ita tamẽ &
nullum placeat. ſic de
omnibus ſufficit gra/⸗
tias agere in cõmuni.
ita tamẽ ꝙ ð nullo in

ſpeciali ingratus exi/

ſtat. et m ꝙ plura ſüt

beneficia. maioꝛes de⸗

bet gratias agere.⁊ ꝑ

oppoſitum ſi nõ agitt.

magis ingratus iudi/

catur eſſe.et pꝛo tanto

dicitur debet p om
nibus gratias agere.
non ita ꝙ pꝛo quoli/
bet diuiſim ſuã optet

gratiarum actionẽ ex

c ¶ Quia ppter ingratitudinẽ ita reus et peccatoꝛ cõſtituit᷑ vt ante fuerat. Queritur bic vtrum iſta ingrati/S

a nicatt genns noe ati vel cireumſtantia. Si genꝰ?. videt᷑ tũc ꝙ neceſſario qᷣlib
tudo dicatur genus peccati vel circumſtantia. Si genꝰ.vicdet᷑ tuc ꝙ nee au
peccati in quolibet peccato. quia quilibet immemoꝛ ẽ bencfſicij accepti cum deum de cit. S imſtati⸗
ſolum.non videtur ita aggrauare peccatũ ¶ Item videtur ꝙ non niſe circumſtantia. quia gratiaruʒ ac.
tio eſt actus virtutis el E. dom ꝙ ad hoc ꝙ aliquis ſit vere

₰

gratituclo. ingratitudo eſt ſi peciale vicium

eccet duplici genere

tnatt Si circumſtãtia

gratus duo requiruntur.ſ.ꝙ pꝛo loco et tempoꝛe ſit memoꝛ beneficioꝛum ad gratias agẽdũ.etꝙ ſit dr .

re reſurgente. ꝙ no recoꝛdat᷑ iniquitatũ⸗Sy tomẽ il⸗

tus ad obſequendum (Diuiſionis oꝛdo factus. S. di. xvij. exigit vt hic u
et reddendum bonuz ggatur ð ↄfeſſiõe ſacrali inqntũ hʒ rõʒ ſigni ᷣm ini
pꝛo bon .· Sinilter oduplicẽ opinionem. e M n
Reue Anorns ob/ ¶ Poſt pꝛedi⸗ a reſtat inueſtigare quid in actione peni Quid ſit bic ſa nun
liuio beneficij cum cõ kLentie ſit ſacramẽtũ et res. Sacramẽtũ em̃ ſignü ẽ ſe⸗ cramẽtũ et res. ſuee
temptu. vtputa qñ eſt cre rei. Quid ergo hic ſignũ ẽ.et q eſt res ſacra huus
locus et tẽpus agẽdi ſigni:? Quidam dicũt ſacr̃m hic eſſe qð exteriꝰ tm̃m ge Pꝛima opio V e
gratias et recognoſcẽ ritur.ſ. exterioꝛ penitẽtia que ẽ ſignum interioꝛis pei· nc
lli. et ſic ẽ Fad. a⸗ tentie.ſ.contritionis coꝛdis et humiliatiõis. Qð ſi ẽ. ri
melomo vielk in, non oẽ ſacramẽtü euã gelicĩ id efficit qd ſigurat. Ex⸗ min
gratus qui recipit bo- terioꝛ em penitẽtia non efficit intenioꝛem. ſed potius ien
nũ et reddit malum. ⁊ interioꝛ cauſa eſt exterioꝛis. Sʒ ad hoc inquiunt illi G hinn
et hec eſt circumſtan · eẽ intelligendũ de illis ſacris que in nouo teſtamento ungi
tia peccatict ſic eſt in inſtituta ſunt.vt ẽ ſacfm bapniſmi.cõfirmatõis.? coꝛ uun
ea magis agar auans boꝛis xpi. Sacfm vero pnie ſicut et coniugij ante ts fintet
Into bomo plura bo gratle etis a pꝛimoꝛdio humani generis fuit. vtrunq; iigſthn
nasa percepbit. em inſtitutu fuit in pꝛimis parẽtibꝰ. Item ſi exterioꝛ Apinnin
ppnnia ſacramnẽétu eſt. = interioꝛ res ſacramẽti.ſepiꝰ pꝛe- ⸗
cedit res ſacrm q; ſacramentũ rem. Sʒ nec hoc inon G nen
ueniens ẽ. Nam et in alijs ſacramẽtis que efciũt 1cs ſrchri
figurat.hoc ſepe contingit.Quidã aũt dicũt exterio Scða opio. Qddicous
rẽ pniam ⁊ interioꝛẽ eẽ ſacramẽtũ.nec duo ſacramẽta gentktii
ſed vnũ.vt ſpẽs panis ⁊ vini.non duo ſunt ſacfa ſed nae
vnum.Et ſicut in ſacramẽto coꝛpoꝛis. ita etiã in hoc H ſtlan
ſacro dicunt aliud eẽ tm̃ ſacrm.ſ:exterioꝛẽ pniam. ali (acin
ud ſacrm ⁊ rem.ſ.interioꝛẽ pniam.aliud rẽ ⁊ nõ ſacra aerndn
mentũ.iſ.remiſſionẽ peccatoꝝ. Interioꝛ em̃ penitẽtia hbonin
et res eſt ſacramenti.i.exterioꝛis pnĩe.⁊ ſacramentuʒ Urhezen
remiſſiõis peccati.quã ⁊ ſignat et facit.Exterioꝛ quo⸗ mtoſſtſe
HMGG penitẽtia.et interioꝛis ſignũ ẽ.et remiſſiõis pctõꝝ. itrn
intelligentiam pſentis dil tria vᷣncpalit qturpatione ymaginis. pnitas in indlinatiõe ad actũ ruſel
ᷣe runt᷑.Pꝛimo querit᷑ qntum ad pꝛimã partẽ de aliquẽ ſm exceſſum. Sʒ ꝓnitas remanet pꝰ pecca/ 4
reditu pcccati. Scdo querit᷑ de pnia ratiõe ſacramẽ cũ.et rg culpã ſequentẽ intendi et aia defoꝛmari. Clnch
i.et hoc quantuz ad ſcam ptem. Tercio ad intelli g æc. ¶ Cõtra. nibil qd oino cedit in nõ ens iteratur cen
gentiã toti) ꝑtis pcedentis querit᷑ de pnia in rõe fã oino idẽ. culpa cũ delct᷑ oino non ẽ. ̊ impoffibile ncQon
damenti. Quantũ ad pꝛimuz querunt᷑ duo. Pꝛmo ẽp ſequentẽ actũ eandẽ culpã nũero renouari ¶Itẽ lungalſ
querit᷑ vtrũ peccata redcãt quantũ ad maculã. Se/ nibil reducit aliquid deletũ ad eẽ niſi q; põt facere mncknb
cundo vtrũ redeant qᷓntum ad reatum. eæẽ.ſed vnus actꝰ nõ facit niſi vnã maculã ſiue culpã junctſe,
AOQucſtio ,. rff in anima.g impoſſibilęẽ plura genera peccatoꝝ re/ tcnm
M peccata redeant quantum ad maculas videt᷑.j. dire ꝑ vns culbam /te contrariũ nõ reducit ad eẽ (chonr
NDe. iiij. Charitas oꝑit multitudinẽ peccatoꝝ. Sed ſuũ cõtrariũ.Sʒ poſſibile ẽ ꝙ aliquis qui pꝛimo pec chen no⸗
remoto opimento.appet illud q opiebat᷑.ſi ̊ pctin cauit ꝑ auariciq. poſtmodũ recidiuet ꝑ pdigalitatẽ. kton
ſequens remouet charitatẽ.videt᷑ ꝙ peccata ꝑ ipᷣam ſi ergo pꝛodigalitas non reducit auariciam ad eſſe. lunkitc
dimiſſa facit in conſpectu dei appere et Si Beezil patet ⁊c ¶ Itẽ ſi peccata dimiſſa redeunt quantũ ad Apiten
cut ſe babet culpa ad moꝛtificandũ.ita ſe babet cha⸗ culpã.aut g quia hõ hoc facit.aut qꝛ deꝰ.Homo nõ. (tpe
ritas ad viuificandũ.et econuerſo. Sʒ chaꝛitas ſub/ qꝛ nõ põt eodem peccato numero bis peccare. De⸗ ſähmnin
ſequens viuificat oꝑa pꝛius moꝛtificata. pari růne us non.qꝛ neminẽ põt facere peccatoꝛẽ.g nullo mõ mmeunze
culpa ſequẽs facit redire mala pꝛius deleta. Item bocc. ⁊c. (¶ Re.dm ꝙ aliquoꝝ opinio fuit ꝙ pꝛio 6 alntie
peccati deletio eſt effectꝰ gre immediatus. ᷣ remota ra peccata redirent. et pꝛioꝛa demerita. ſicut oñſum nthnn
Ccã pꝛoxima et imecdiata remouet᷑ effectus.̊ remota fuit ſupꝛa ꝙ redeunt pꝛioꝛa merita et reuiuiſcant ꝑ linde
gratia. pꝛiuatur deletio culpe.ſi ̊ peccatũ gr̃am pꝛi gfr̃am ſubſequentẽ. Sicebãt em̃ bona et mala qᷓntux ulnie
uat ꝑ cuiꝰ actũ ẽ deletio peccati.ẽ̊ peccata pꝛioꝛa re ad moꝛtificationẽ et deletionẽ. et qᷓutũ ad redituʒ et mnh
manẽt indeleta. ¶ Itez iſta duo ſunt que culpim vyiuificationẽ pari paſſu ambulare.ſᷣm illud qð dñs hang⸗
Conſtituũt.ſ.defoꝛmitas ⁊ ꝓnitas. poſſibile eſt pec dicit Eʒech.xviij.de viro iuſto qͥ ſi ſe a iuſticia auer/ ſchuea
Qta pꝛioꝛa redire quantũ ad defoꝛmitatez et ꝓnita tit omniñ iuſticiaꝝ eiꝰ nõ recoꝛdaboꝛ.et de peccato- ſini
le c. Pꝛobacio minoꝛis defoꝛmitas coſiſtit in de⸗ tl

ld

Aut
nritg

inmn

— — —

Jð

Ke⸗

—

☛+ — —N———

—
—

Gidtteln
õ
eu e
leunͤceinn
miginet
intnurſ
ico itil
ſtualiuealß
n auun ſ
iſun
nisliginni
en e⸗
umnun i
ttouradh

8 nes quo ad partem iſtam. n.
de remotione operimenti. dm ꝙ aliud eſt operi in

11 cadem redire poteſt.

ud non videt᷑ intelligibile. ꝙ eadem ebaritas amiſ⸗

ſa redeat ſi eſt habitus creatus. nec ꝙ cadem culpa
ſimiliter.ſi em̃ omnino delet᷑.non redit eadẽ que pꝛi
us ſed noua. Et ideo fuit ſecunda opinio magis ali/

quantulum temꝑata ꝙ peccata non redeãt niſi per

quatuoꝛ peccatoꝝ genera.ſcʒ per odium fraternuʒ.
per apoſtaſiam. per contẽptũ confitendi.et ꝑ boc ꝙ
dolet ſe penituiſſe. Uñ fecerũt verſus.Fratres odit.

apoſtata ſpernit. ſpernitq; fateri. Penituiſſe piget.
7 pꝛiſtina culpa redit. ¶Rõ at eoꝝ pᷣter auctes que

boc dicere vident᷑ et tanguntur in littera fuit.quia

dominus remittit culpazʒ ſub quadruplici conditio

ne. l. ſi ipſe dimittat pꝛoximo.ſi perſeueret in fide.ſi
confiteatur culpam. ſi perpetuo deteſtetur culpam
commiſſam.cet qm̃ pactio frangitur non exiſtente cõ
ditione.qñ aliquis peccat aliquo genere pꝛedictoꝛũ

peccatoꝛum dicunt culpam redire. Sed nec iſta po
ſitio debet teneri lic fuerit magni clerici.ſ.pꝛepoſiti/

ni. qm non rectum habet fundamentum. Cõſtat eĩ

culpam non deleri niſi per gratiam. conſtat etiaʒ ad
pꝛeſentiam gratie omnino deleri culpam. Si em̃ /
tia pꝛeſens eſt. culpa omnino deleta eſt. qð ſi deleta
eſt. et iam non eſt.nec eſt qui faciat cã eſſe in anima.
ideo non videtur eſſe pꝛobabile ꝙ pꝛopter aliquam

conditionem deficientem. culpa dimiſſa iterum re/

deat. Et ideo eſt poſitio pꝛobabilis et recta quaʒ te/-

nẽt moderni doctoꝛes.ꝙ peccata dimiſſa nullo mõ
redeant quo ad culpam.Et concedende ſunt ratio/
d illud qd obẽ pꝛimo

conſpectu hominis.aliud in conſpectu dei. In con/
ſpcctu hominis coopiri poteſt aliquid ita tñ ꝙ pꝛo/
pter hoc non dᷣſinat.ſicut pictura oꝑpitur panno.nõ
quia non ſit.ſed quia non appet. In conſpectu autẽ
dei quem nibil põt latere oꝑire eſt facere qð non ſit.
et hoc modo ebaritas oꝑit pꝛioꝛa peccata delendo.
et ideo cum iam non ſunt. remoto opimento nõ ap/

9 parẽt¶ Ad illð qu obẽ ꝙ gratia viuiſicat opera moꝛ
tificata.reſpondet᷑ ad hoc ꝙ non eſt ſimile.tũ ex par

te gratie.tum ex parte bonoꝛuʒz.tum cx parte diuine
mie.Ex parte gratie.quoniã ipᷣa potentioꝛ eſt ad bo
num q; culpa in malum.Ex parte bonoꝝ.quia con/
nexio eſt in bonis et manet in vnitate coꝛpoꝛis miſti
ci non eſt ſic in malis. Ex parte diuine miſericoꝛdie.
que pꝛonioꝛ eſt ad miſerendũ q; ad condemnandũ.

10 et idco non valet. Sed aliter põt dici ꝙ aliud eſt bo

na opera moꝛtilicari. aliud peccata deleri. Gona nã
q; oꝑa moꝛtificantur.non quia eſſe deſinant. ſed qꝛ

reputant᷑ indigna remuneratione eterna ꝓpter in-

indignitatem ſolum peccantis. Sic peccata deleri.

vere dicit peccati expulſionem.et remotionem talis
vicij ab anima. Ande ſicut charitas que eſt habitus

anime nunq; cadem reędit ſi amittatur.ſic nec culpa
dillud quod obꝛ effectu
immediato.dm q effectus hbabz comꝑari ad aliqᷓ;
cauſam dnpliciter. Aut ſicut introducentẽ et conſer

uantem. vt lumen ad ſolem.ct ſic locũ habet illa ma

xima. Aut ſicut ad iutroducentem ſolũ.et ſic non bʒ
locum. Si em̃ cultellus infligit plagam. non oꝑtz ꝙ
deſtructo cultello deſtruatur plaga. Sic in pꝛopoſi/

to eſt intelligendum ꝙ gratia in ſuo pꝛimo aduentu

facit culpam quã inuenit in anima amplius non eẽ.

12 Ad ulud q obi de defomnitate et pꝛonitate d. q

„

4 XXII.

neutra redit omnino eadẽ numero. Sʒ quamuis de
pꝛonitate aliquo mõ poſſit eſſe verum.non intendi⸗
tur tamẽ defoꝛmi?as qꝗᷓ eſt in pꝛiuatione boni.et no⸗
ta diſplicente eadem eſſe non põt.et hec eſt culpa.lo
quendo ſicut planum eſt in ſecundo lib.

(Aucſtio. 5. b.
¶ Nerum pe

trum peccata dimiſſa redeant quantuʒ ad reatũ.
Et ꝙ ſic videt᷑ per textuʒ.xviij. Mat. Serue nequã
omne debitum dimiiſi tibi ⁊c. Et poſt.tradidit eũ toꝛ

toꝛibus quouſq; redderet ⁊c.Et poſt.ſic pr̃ veſter.S

dñs debitum qð dimiſerat iteꝝ exigit. ⁊c. Item
ponatur ꝙ aliquis ante completam ſatiſfactionẽ ca
dat in culpam.conſtat ꝙ ſatiſracere non poteſt extra
gratiam.ponatur ꝙ decedat.iſte reatum ſecũ poꝛ
tat.qui non põt ſolui per penam ſatiſfactoꝛiaʒ.ꝗ̊ pu/
nitur pena terna d Beemnauo, peccata ſunt iſti di
miſſa tot tenetur grtias agere.tot etiaʒ tenetur de/
teſtari continue peccata.Sed cum peccat vno pctõ
omittit gratias agere et peccata deteſtari.̊ tot pena
rum reus crit quot pꝛius erat. ¶ Itẽ in legibus hu/

manis ſeruus manumiſſus redigitur in ſeruitutem

qñ dũm ſuũ attrectat manu cruẽta.vel ꝓ alia enoꝝꝛ

mi offenſa. ſi leges iſte a lege pꝛocedant eterna.vi⸗
detur ꝙ deus ſimiliter faciat. ita recidiuãtẽ repu/
tat obligatum ad penaʒ ſicut pꝛius ð
tra.non iudicat deus bis in idipᷣm. Naum.j.non g

bis punit.ſi &̊ aliquis pꝛo peccato cõmiſſo penituit

et ſe puniuit.videtur q; amplius pꝛo illo non puni/
at quantũcunqʒ peccet alias. ⁊c ¶
ne eternec eſt inſcꝑabiliter annexus culpe.ſed culpa
non põt redire.& aen ſi reatus peccatoꝛum
pꝛecedentium redit. nulla eſt in mundo vtilitas qꝙ;
quis bene fecit et penituit. Sʒ hoc videtur impium
diccre.g̊ ⁊c. Item dona dei ſunt ſine penitentia.
ſi deus aliquid condonat.non penitet de condona/
tionc.ergo non poteſt reatus redire quem deus di/
miſit vel a quo bolutt. .Re dom ꝙ aliqui voluerũt
dicere peccata pꝛecedentia redire quo ad reatuʒ. qꝛ
per culpam ſequentem tot reatibus obligatur ad pe

tem reatus pe

nam quot pꝛius erat obligatus.Et ratio huius tanꝰ

gitur in littera. Dicebant enim ꝙ quot peccata com
mſerat. tot vinculis obligabatur cum veniebat ad
penitentiam vt deteſtaretur pꝛeterita mala.et ideo
cum peccat. omnia vincula rumpit. et ideo tot re/
atibus reus eſt quot pꝛius peccata cõmiſit.Sed illð
nihil eſt. Pꝛimuʒ.quia ſufficit vna deteſtatione dete

ſtari cetera.nec tenet᷑ ſimul et ſemel diuiſim dᷣteſta/
ri omnino.j in vno non peccat niſi obmiſſione vni/

ca Alioꝛum opinio fuit ꝙ peccata pꝛioꝛa redeant ꝑ
recidiuum quantum ad equiualentiã.pꝛo eo ꝙ ing
titudo que eſt conditio peccati adeo aggrauat pec-
cãteʒ. vt ſit ita reus ſicut per omnia peccata pꝛecedẽ
tia reus fuerat. Sed illud non videtur verum. Pꝛi/

mo. quia ingratitudo penſatur ſcᷣm quantitateʒ be

neficij. Sed maius beneficium pꝛeſtat deus conſer⸗
uando innocentiam q; reuocando ad penitentiam.
ergo grauius peccauit cum pꝛimo innocentiaʒ per/
didit q; quando poſt recidiuauit.g ingratitudo non
facit ꝙ adeo ſit peccatum graue vt pꝛecedẽtia. Pꝛe
te peccantis.ſed magis a gorauat ſecratus libido vk
genꝰ peccati q; agorauet circumitãtia. nunc n;

16 obiectum patet quia verum cõcludit

pter ingratitudinem vnum peccatum leue ſm genꝰ
equipollebit peccatis pꝛecedẽtibus grauibꝰ ⁊ enoꝛ/
mibus.Et ideo aliter dᷣm ꝙ reasis ẽ obligatio ad
penam.pcena autem peccati duplex eſt ſcʒ pena da/

14 ni et ſenſus. Poſſumus g loqui de reatu peccati du

pliciter. aut quantum ad penam damni.aut quantũ
ad penam ſeuſus.Si quantũ ad penaʒ damni.ſic qꝛ
peccat in vno factus eſt omniũ reus.credendum eſt
ꝙ peccata dimiſa redcunt. Si autem loquamur q̃n

tum ad penam ſenſus ſic diſtingdendũ eſt. Quia q/
dam peccata ſunt omnino dimiſſa quantũ ad penã

et culpam.et talia nullo modo redeunt.Quedã aũt
dimiſſa ſunt in parte.et de talibus fienda eſt ſatiſfac
tio.Et qm̃ culpa ſequẽs tollit potentiã ſatiſfaciendi
quamdiu manet.ꝑ hoc ipᷣm iſte obligatur ad ſuppli
cium eternum.non rõne ſui pꝛincipaliter ſᷣ ratione
annexi. et ſic intelligendum eſt peccata redire. Aerũ

etiam ꝙ aliquo modo aggrauat culpam ſequentem
pꝛecedens remiſſio.quia eſt ibi contemptus pᷣſtiti be
15 neficij.non tamẽ ita e faciat equiualentiam. ¶¶ Ad

illud quod obẽ de autoꝛitate Mat.dm ꝙ ſᷣm aliũ

illud q
interemp

boꝛum modoꝝ intelligeudũ eſt.et ES ſequens
2

obẽ de tentionibus iam reſponſum e

tionẽ.quia nõ tot tentionibus tenet᷑. ſed ea ſola ten
17 tione qua tenet᷑ conteri: ¶Ad illud qd obi de ſeruo

manumiſſo.dð. ꝙ in legibus hũanis illud fit ad cau
telam et terroꝛem.et iõ non opoꝛtet ſic in lege diui/
na repiri. Rationes aũt ad oppoſitum quibus oſtẽ/
ditur ꝙ reatus non omnino redit verum cõcludũt.

ratione ſacri.Et cum ad rõeʒ ſacri duo concur
rant.ſ.inſtitutio et ſignificatio de quibus duobus in
littera agitur.ideo circa hec duo queruntur. Pꝛimo
queritur de penitentia quantũ ad inſtitutioneʒ. Se
cundo quantum ad ſignificationem. =
—— Dueſtio.c.. c4 =
¶ Utruz ſacramentũ penitẽetie fuerit inſtitutum. Et q;

ſic videt᷑ita diffinit Hugo ſacramentũ. Sacramen

tum eſt ex ſimilitudine repꝛeſentans. ex inſtitutione

ſignificans. ⁊c.ſi &̊ penitentia eſt ſacramentum. patʒ
⁊c. ¶ Item ſicut dominus pᷣcepit baptizari.ita pꝛe

cepit penitentiã agere.ſicut patet Mat.iij. Et ſicut
dicitur. Jo.iij.niſi quis renatus fucrit c.ita dicitur
Luce.xiiij.ſi penitentiam non egeritis.omnes ſimul
peribitis.g ſicut pꝛecipiendo baptiʒari inſtituit bap
tifmatis ſacramentũ.ita pꝛecipiẽdo penitere inſtitu
it ſacramentum penitentie.¶ Item modus agendi

penitentiam in veteri lege fuit pᷣfixus.ſicut patʒ Le-

uitici.iiij.et.v.ſiłr in.noua ſcdᷣm ſacerdotis arbitriũ.
Sed talis modus non eſt ex nature dictamine.ꝗ eſt
ex inſtitutione.¶ Contra.Hugo de ſancto victoꝛe di
cit ꝙ in lege nature nullũ ſacramentũ inſtitutum eſt
ſub pꝛecepto ſed ſolum ſub conſilio.Sed penitentia
in lege nature fuit ſub pᷣcepto.quia nemo ſine ca vn
qᷓ; ſaluari potuit. ꝙ non fuit inſtituta. ¶ Item nul⸗
lum ſacramentuʒz indiget inſtitutiõe qdð ẽ ex natura/
li dictamine.ſed penitentia eſt ex naturali dictamie.
q; naturaliter dictat ratio ꝙ; peccans ⁊ offendẽs de/
bet per penitentie humilitateʒ reconciliari.ergo ⁊c.
¶ Item omne ſacramentum qð inſtitutum e vari⸗
tum eſt. ſe penitentia ſemp fuit ab initio vſq; nũc

Onſequẽter qᷓntũ ad ſeaz ptẽ rit d csnis in

qntũ ad cõtritionẽ et ſatiſfactiõeʒ ſaltẽ. nõ vi ꝑ le
gez inſtitutũ.·¶ Item ſi inſtitutũ eſt ſacramentũ. q̃ri
tur vbi et a quo. Si ibi vbi dicit᷑ agite penitentiam
Mat. iij.ſimilit᷑ inſtitutũ põt dici a Johe qui pꝛedi
cauit penitentiam agite Mat.iij. Si ibi Mat. viij.

vade ct oſtende te ſacerdotibus.Sʒ conſtat ꝙ intel

ligebatur de ſacerdotibus legalibꝰ.Si ibi.quoꝛum
remiſeritis peccata. Jo.xx. Sed contra.ibi ẽ inſtitu

tum qð eſt oꝛdinis ſacerdotalis.¶ R.dom q; de pe
nitentia eſt loqui dupliciter. aut put eſt reconcilia-

tiua deo.aut pꝛout ẽ nõ ſolũ recõciliatiua do ſed eti

am eccleſie. Si loquamur de ipſa pꝛout deo reconci

liat. ſic eſt de dictamie legis naturalis.que dictat cõ
teri de peccato.et bumiliari debere.tamẽ cũ aliqua
illuſtratione fidei. et ſic tale ſacramentale potius ba
buit inſinuationem q; inſtitutionem. Eo em̃ qꝙ natu
ra dictabat.inſinuari ſufficiebat.⁊ aliqui volunt di/
cere ꝙ inſinuatum fuit ante lapſuʒ in illo vbo Geñ.
ij. In quacunq; die comederitis ⁊c. Sʒ illð verbum
videt᷑ potiꝰ minari ſupplicium qᷓ inſtituere remedi

um. Et iterum. cum peuitentia ſit in remediũ.de ſua
inſtitutione pꝛimaria nõ videt᷑ competens eius in/
ſtitutio niſi exquo cepit peccatũ. Et ideo eſt alia po-

ſitio et melioꝛ.ꝙ dñs tunc inſinuauit et inſtituit.qñ
poſt peccatũ adam vocauit. Geñ.iij.vbi es. Abi di⸗
cit glo. ꝙ mouebat euz redire ad coꝛ.iuxta illud pꝛo/
pheticum.redite pᷣuaricatoꝛes ad coꝛ.⁊ multe gloſc.
