ribus cõmiſſa qᷓ; baptiſmũ.g ⁊c

cõmiſta maioꝛibꝰ.ſ̊ diſpẽſatio aarameel nae

tẽ hocipᷣm oñdit
uẽte Rabani. In baptiſmo ſpũſ.ſ.deſcẽdit ad habi

tationẽ deo cõſecrãdã.in hac vo eiuſdẽ ſeptifoꝛnmis

gratia cũ omni plenitudie ſctitatis et virtutis venit
in bominẽ.ptz ꝙ confert maiꝰ munꝰi⸗/

ſed cõfirmatiois ↄtra vnã ſequelã vtputa puſillani
mitatẽ. Sʒ cõgruũ ẽ ↄtra moꝛbũ maioꝛẽ. efficacioꝛẽ
dari medicinã. ⁊c.
gis amicum. Sʒ in baptiſmo fit hõ amicꝰ. in ↄfirma

toõe aũt magis. in baptiſmo confert maiꝰ vonum.
(See baptiſmus facit hominẽ innocẽtẽ et ſtatij aꝑit

celum.ſcd hoc nõ facit ↄfirmatio nec aliud ſacramẽ

tñ.gᷓ baptiſmꝰ ẽ efficaciꝰ ſacrm.¶ Itẽ ad h̊ ẽ auẽtas
mgri in ̃a.maiꝰ ẽ hoc ſacr̃m nõ ob maioꝛẽ virtuteʒ
vel vtilitatẽ quã ↄferat.ſᷣ̊ qꝛ a dignioꝛibꝰ dat᷑. ⁊cc.

30 ¶ Be. d. ꝙ gratia ↄfirmatiõis Sſupgant Katiz bap
ñ g fit

tiſmalẽ.ſicut bene eẽ ſappani⸗ eẽ. cõpatio
haꝝ graꝝ põt fieri dupli
ſic oino maioꝛ ẽ gra ↄfirmatõis q; baptiſmalis. ſicut
bene et ꝑfecte viuere melius qᷓ; viuere.qꝛ h̊ addit ad

illud et coplet. Si aũt intelligat᷑ pᷣſciſe vt.ſ.̊ͥ gratia
q̃ additur ſit maioꝛ vel minoꝛ.dð.ſine dubio ꝙ nõẽ

tante efficacie vt ptʒ. qꝛ viuificare moꝛtuũ maidꝛ /

tia ẽ et potẽtia qᷓ; iã viuificatũ ſanare vel foꝛtificare

p̃ciſe loquẽdo.&̊ᷣ cũ pᷣſuppõe maiꝰ ẽ eẽ viuũ et ſanũ
ᷓ viuũ tm̃. Rõnes ꝓbãtes ꝙ ↄfirmatõis gra ma
ioꝛ ẽ.intelligunt᷑ cũ pᷣſuppõe.qꝛ auget gratiã baptiſ/
malẽ. Sʒ roes ꝓbãtes ↄtrariũ intelligunt᷑ cũ pᷣſciſio
ne. hãc gram illi cui addit᷑ cõꝑando.et hoc ptʒ ꝑ ſin/
gulas roões cuilibʒ inſpiciẽti.
Onſequẽter qᷓntũ ad terciũ articim q̃ri᷑ ð vſu
ſacramẽti ↄfirmatõis.et circa hoc qᷓrunt᷑ tria.
Pꝛimo qritur de vſu qᷓntũ ad generalitateʒ. Scðo
ntũ ad neccſſitatẽ.Lercio qᷓnt
i et oꝛdine. ([Ooéͤ. j. g .
Oꝛ nõ debeat eiꝰ vſus eẽ generalis vꝛ.et pᷣmo ꝙ de
beãt excludi mulieres.qꝛ hoc ſacrẽ̃m oꝛdinat ad pug/
nã.ſᷣ mulieres excudunt᷑ a bello.ꝗ debẽt excludi ab
boc ſacramẽto¶ Itcz vꝛ ꝙ debeãt excludi ꝑuuli per
eandẽ rõeʒ. cũ no ſint apti ad poꝛtandũ arma.(tẽ
vident᷑ excludi illi qͥ ſunt in ꝑiculo moꝛtis.qꝛ illi exe
unt extra omnẽ pugnã. ꝙ liberi ſunt a ſacro pugne.
¶ Itẽ vꝛ ꝙ hoc ſacrm nõ cõpetat mutis.qm hoc ſa/
cramẽtũ ẽ ad liberã nõis xpᷣi confeſſionẽ.ſᷣ̊j muti nõ
pñt cõfiteri oꝛe.& fruſtra rcipiũt q̃ hoc recipiũt.¶l⸗ tẽ
aut ab hoc ſacro excdludunt᷑ aliqͥ. aut nulli. Si aliq.
nõ eſt omniũ generalr. Si nulli excludũt᷑.ꝗ caract᷑
impſſus diſtinguit ſolñ ab infidelibus. a tot et eiſ-/
dem.a quot et quibꝰ caracter baptiſmalis. vẽ ꝙ al
ter iſtoꝝ ſuꝑfluat qð ẽ incõueniẽs¶ Contra.ꝙ iſtud
ſacr̃m cõpetat oĩbus vꝛ.ꝛ ſicut dicit mgr̃ et Raba/
nus in boc ſacr̃o datur ſeptifoꝛmis gr̃a ſpũſ.ſ.ſʒ iſte
cffectus ẽ oibus generalis. et boc ſacr̃m.¶tem
Conueniat omni ſexui vi et maxie muliebꝛi.qꝛ oẽs

nun?Cotra. gra
baptiſmalis ẽ ↄtra culpã oꝛiginalẽ et oẽs eiꝰ ſeqlas

tem rõne effect? pꝛimi vẽ. qꝛ
maiꝰ vonũ ẽ de inimico ficri amicũ qᷓ; ð amico ma/

cit᷑. Ano mõ cũ pᷣſuppõc.et

Sarg ad modũ diſpẽſan

pie volũt viuere pſecutionẽ patiunt᷑. et ſexꝰ infir⸗

mæ.ſ̊ infirmo q̃ ꝑpſecutionẽ patit᷑ ſũt maxime necria

arma foꝛtitudis.ꝙᷓ cũ hec dent᷑ in cõfirmatione.vꝛ ꝙ;
mulieres maxime indigẽt hoc ſacramẽto¶ Itẽ ꝙ ſit
neceſſariũ omni etati et maxime puerili vx.q; diſcre
ti ducis ẽ armare milites ſuos ante pugnã ⁊ ante le
ſionem. Sʒ pugna et leſiones et iocus ſtatim incipi
unt in annis diſcretiõis. cõpetẽs ẽ ſaccm ↄfirmati
onis añ ãnos diſcretiõis dariiItẽ vꝛ omi ſtatui.
qꝛ certũ ẽ de iunuenibꝰ.et hoe ondit᷑ de moꝛiẽtibꝰ au
toꝛitate Hug.q dicit in li.de ſacr̃is oino piculoſum
eẽt ſi ab hac vita ſine ↄfirmatõe migrare ↄtingeret.

et ita moꝛiẽti etiã opoꝛtunũ ẽ.¶ E.dð. q illð ſacr̃m ʒ 1
oibus ↄpetit ꝓpter gratie ãpliationẽ que ibi datur.

ſ maxime oↄpetit his qͥ ſũt ex acic pugnãtiũ in bello
ſpũali.et qꝛ hoc cõpetit omni ſexui.iõ hoc ſacẽm om ⸗
nibꝰ ↄpetit d illud g qð obꝛ de mulieribꝰ ptʒ.qꝛ 32
licet non cõpetat bellũ materialc.cõpetit tñ ſpuale.
Multe em̃ in hoc bello ſtrenues fuerũt vt pʒ de ſa/

cris . irginibus qᷓ martirizate ſũt ꝓ cõfeſſioe et nõie

xpᷣi: Ad illud qð obꝛ de ꝑuulis.dð.qꝙ multi nõ ar/ ʒ
maãtur ꝓ ſtatu illiꝰ etatis vt tũc pugnẽt.ſᷣ vt poſtno
dũ ſint pugnaturi(MHec h̊ fit incõueniẽter. qꝛ arma
illa nõ ſunt aggrauãtia ſᷣ allcuiãtia. nec ſolũ ſũt de/
fendentia ̊ pᷣmunientia.et melius ẽ hominẽ muniri
ante leſionẽ qᷓ; poſt¶ Ad illud qdð obꝛ de his qͥ ſunt 34
in picło moꝛtis pʒ rñſio.qꝛ ñ recipiũt ſacrᷣm ad pug/
nã et cõflictũ.ſ̊ᷣ ad meritũ obcdiẽtie et virtutis aug
mentũ.qd ẽ cis vtile et bonũiAd üld qð obẽ ð mu⸗3
tis.d. ꝙ ſacramẽtũ iſtud ẽ ad coꝛroboꝛationẽ fidei
in coꝛde.ct hoc ita indiget mutus vt diſertꝰ.nec tĩ
in coꝛdc.veꝝ in mutu et paſſiõe pᷣt xpᷣin co ꝓfiteri.
iõ hoc ſacr̃o indiget ſicut et alij.¶ Ad illud qð vltio
q̃ritur de caractere.dixerũt aliqui ꝙ vnꝰ eſt caracter
differẽs ſolũ ſᷣm ſtatũ.iõ nõ ẽ ſuꝑfluitas q;uis ab eiſ
dem diſtinguat.Sʒ tñ illud nõ ẽ ↄueniens dicere q;
idem caracter ſit.cũ aliud ſit ſiguñ exteriꝰ.Cũ etiã nõ
cõfirmatꝰ poſſit oꝛdinari.Et iõ dꝗ ẽ alit᷑ q aliꝰ ẽ ca/
ract᷑ ⁊ ab eiſdẽ diſtiguit.vᷣ tñ nõ ſuꝑfluit.qꝛ ᷣm aliũ
⁊ aliuʒ ſtatũ diſtiguit.Quãuis em̃ ois xpᷣianꝰſit xpᷣi
pugil.tũ ex gratia in alio ⁊ alio ſtatu dicit᷑ xpᷣianus
et pugil.et ᷣm aliũ et alium actũ.ſ.cõfeſſionẽ exterio
rẽ et credulitatẽ interioꝛcẽ.Et qꝛ ſcdᷣm alidð diſtiguit.
et caracter ad aliũ ſtatũ gre diſponit.iõ nõ ſuꝑfluit.
et cũ alius ſit ſtatꝰ fidei.et caracter ſtatũ rſpiciat.qᷓ;
uis fides ſit eadẽ.caracter ẽ tñ alius ſicut ſignũ exte
ius (Queſtio.ij. h .
De huius ſacramẽti neceſtate.⁊ q̃ritur vtꝝ gr̃a cõ
firmatõis ſit & necefitate ſalutis.Et ꝙ ſic vi. Raba/
nus.oẽs fideles ꝑ manꝰ ipoſitõʒ epoꝝ accipore dñt
ſpm̃ſctm̃ vt pleni xpᷣiani inueniãt᷑.Sʒ nullus ſalua/
tur niſi ſit plenꝰ xpᷣianꝰ.& ſilr nullꝰ ſaluat᷑ ſine ſacr̃o
cõfirmatõis. ¶ Itẽ Hugo.qͥd ꝓdeſt ꝙ ꝑ baptiſmũ a
lapſu erigeris.niſi ctiã ꝑ cõfirmatõʒ ad ſtandũ ↄfir/
meris.q̃ſi dicat nibil¶ Itẽ Hugo.Oino piculoſuʒ
eẽt.ſi ab hac vita ſine cofirmatõe migrare ↄtingeret.
Sʒ nõ cẽt oino piculoſũ niſi neceſ ariũ ad ſaluteʒ.g
2⁊c(¶ Itẽ NRo.x. coꝛde credit᷑ ad iuſticiã.oꝛe aũt ↄfeſ/
ſio fit ad ſalutẽ. vtrũq; ẽ ad ſalutẽ neceſſariũ. Sed
nullus ſaluat᷑ niſi credat vel hẽat fidei ſacrm. nul/
lus ſaluat᷑ niſi ↄfiteat᷑ vel hẽat ſacr̃m ad boc oꝛdina
tũ. ¶ Cõtra. baptiſmꝰ delet culpã. dat gẽam. Sed
babẽs qᷓntulãciq; gratiã bʒ qd neceſſari ẽ ad ſalu⸗

R

nücont
uypuit.
uefa
gis ci⸗
ſglizch⸗
otenn

Uslit

Püſftten

itide

fiaiucie

Gaſoek

Lönda

bteri

.

chaias

ghoba

oante
leinbe
ſiceus
honer
haifim
iriſint
nnht

onitti
wäpe
Ppah
Konger.
lhlaif
Nlidar
ſiudd
Nirnen,
iengen

*

Wͤfil

enikie
iuginn
etön
age
iniaen
otten.
ptt.
tiihenc⸗
ſoien⸗

—

nteg

=
=

=

S
—
—
= =—

=
-
S=
—
=

tem. non ẽ vlterius neceſſe ſibi cõfirmatio vel ali⸗
quid aliud. Si dicas ſufficere ad ſalutẽ ſi moꝛitur.S

nõ ad pugnãdum ſi viuit.Contra. In baptiſmo da

tur gratia cũ omnibꝰ virtutibꝰ ſicut dicit mgr̃ di.pꝛi
ma.ſed qui hʒ virtutes bʒ arma ſufficientia ad pug/
nam. ⁊ca Item nullus cadit niſi volens. exquo
bʒ gratiã ipm ſtatuentẽ põt ſtare.ᷓ nõ neeeſſe eſt ca/
dere. gratia cõfirmationis non ẽ neceſſaria. ¶¶ Itẽ
magna charitas ſufficit ad tolerandã moꝛtẽ.ſed poſ
ſibile ẽ eñ qͥ baptiʒat᷑ anteqꝙᷓ hoc ſacramẽtũ ꝑcipiat

p bona oꝑa ad charitatẽ magnã puenire.& ſine boc

ʒ ſacramẽto ẽ ſalus pugnãtibꝰ dðʒ ꝙꝙ ẽ neceſſitas

ſimplex.et ẽ neceſſitas cõditionata. Simplex nõẽg

tia cõfirmatiõis neceſſaria. ſed neceſſaria ex cõditõe
ſcʒ pugnãti ⁊ vincere volenti.ſicut comedere neceſ/

ſariũ eſt viuere volenti. Vñ melchiades papa dicit.
et hẽ ð cõſecratiõe di.v.Quia in hoc mũdo tota eta
te victuris.inter hoſtes inuiſibiles ⁊ ꝑicula gradien
dum ẽ. in baptiſmo regeneramur ad vitã.pꝰ haptiſ
mũ confirmamur ad pugnã.qꝛ oẽs viuẽtes in pug/
na viuũt.qꝛ militia ẽ vita homis ſuꝑ terrã.ex inſtitu
tione & eccleſie ẽ ꝙ nullꝰ ab hoc ſacramẽto excipit᷑.
oẽs ſuſcipere debent vt ſint ſtrenui pugnatoꝛes.⁊ iõ
ſi quis cũ bʒ locũ et tempꝰ et opoꝛtunitatẽ negligen

do cõtemnit.piculo ſe exponit. Rões g&ͤ ꝓbantes ꝓ

38 ſimplr neceſſariũ ſit nõ valẽt.Et pꝛimo auctas Ra/
bani intelligitur de plenitudine copie nõ ſufficiẽtie.
59 vel ve plenitudine non in eẽ.ſed in roboꝛe. Auẽctas

Hugõis intelligit᷑ de co qͥ viuere debʒ in pugna.Se

quẽs auẽtas intelligit᷑ rõne negligẽtie.et contẽptus
4ꝗo inſtitutionis eccleſt Aa illud qð obꝛ de cõfeſſio
ne fidei.dm ꝙ illud nõ ẽ ſimile.qꝛ credere neceſſari
um ẽ cuilibet exquo eſt adultꝰ.ſed cõfiteri nõ tenet
41 niſi ꝓ loco et tpe.¶ Ad illud qð obꝛ ad oppoſitũ ꝙ

nõ ẽ neceſſaria ſimpłr.verum ẽ᷑.qꝛ moꝛienti et nõ cõ/

qꝗ2 temnẽti ſufficit gra baptiſmalis. Ad illð xo qð obꝛ
ꝙ; nõ ẽ necria ad pugnã.dð.ꝙ qᷓuis li.ar.nõ cogat᷑.
tñ ita infirmatũ ẽ puſillanimitate ꝙ nũq; ſtaret niſi

gra foꝛtificãte ſuſtentaret᷑.⁊ illa infirmitas curaret᷑.
et iõ neceſſaria ẽ ad ſtatũ nõ Fre⸗ impellẽtẽ tm̃.ß pp

qʒ pter interioꝛẽ debilitatẽ.¶ Ad illð qð obẽ ꝙ magna
charitas pᷣt augeri.dd.ꝙ ſicut in baptiſmo contingit
; bõ bene ſe pᷣpando habet gr̃aʒ que dat᷑ in baptiſ/
mo anteqᷓ;ᷓ baptisct᷑.ſic pᷣt eẽ in gra ↄfirmatõis.et tñ
ſacr̃m baptiſmi ẽ neceſſariñ nõ ſuꝑfluũ.qꝛ illã gram
efficacius dat.et illis dat qͥ ꝑ ſe nõ pñt ſe ſufficienter
diſponere ſine ſacramẽto.ꝑ hũc & modũ intelligẽdũ
in cõfirmatõe. Eſt igit᷑ necria gratia cõfirmatiois ñ
ſine q̃ ſimpłr nõ ſit ſalus.ſ ſine q̃ vel ꝑ ſacrm vel ali/
as accepta nõ pugnãdo ꝑuenit᷑ ad ſalutẽ.

*

—;

2 ¶ Queſtio.iij. i HMW
¶ De mõ ſumẽdi illud ſacrẽ̃m ⁊ de oꝛdine. Et oãditur
iſtud ſacrm nõ poſſit dari añ baptiſinũ. Et mu,ʒ
oñditur ꝑ hoc ꝙ baptiſmꝰ ẽ fundamẽtũ et ſanua ſa
cramentoꝝ.g ſi qͥs recipit aliud de facto.cũ non in/
tret ꝑ ianuam.nec hʒ fundamẽtũ.nihil hʒ. Si tu di⸗
cas baptiſmꝰ ſit fundamẽtũ de cõgruo⸗ Contra.
Innocentiꝰdicit in quadã decretali ꝙ nõ baptiʒatꝰ
qᷓ fuit oꝛdinatꝰ et ꝓmotꝰ in ſacerdotẽ iterũ erat fba
ptiʒãdus et oꝛdinadus. ſed oꝛdo nõ põt iterari ſiue
recipiat᷑ ab eo qͥ põt dare de facto.ſiue ab eo qͥ pᷣGt da
re de iure. ſi no potuit recipere oꝛdinẽ pari rõe nec
cõfirmationẽ. Ees cõfirmatio reſpicit aliqͥd pᷣexi/
ſtens.q; qd nõ ẽ nõ põt cõfirmari.ſᷣ nullũ ſactm ne/
ceſſario pꝛeit cõfirmationẽ alid a baptiſmate.ſi gᷓ ali/
q̃d pᷣſuppõit.vꝛ ꝙ baptiſmũ Coötra. Poſteriꝰ ſac/

mentũ euchariſtie q́; cõfirmatõis. ſ̊ ſacr̃m euchari⸗

ſtie pᷣt ſumi añ baptiſmũ de facto.g et cõfirmatiõis
vt vr. ¶ Itẽ video ꝙ aliquis nõ baptiʒatꝰ pᷣt moꝛi ꝓ
xpo et cõfiteri xpᷣm. nõ baptiʒatꝰ põt habere rẽ hꝰ
ſacfi añ baptiſmũ. ꝑi rõe et ſaccm. ¶ Item q;uis
oꝛcdines in ſacro oꝛdinis oꝛdinati ſint.tñ qui recipit
ſuꝑioꝛes oꝛdines negligendo inferioꝛes.nõ ẽ reoꝛdi⸗
nandus.immo ẽ oꝛdinatus. ſi ibi ẽ oꝛdo etiã qᷓ;ẽtuʒ
ad caracteres.et cõpatio ᷣm maioꝛẽ cõuenientiam.
multo foꝛtius vꝛ in ꝓpoſito ꝙ; nõ baptizatus poſſit
confirmari. Re. d. ꝙ nõ baptizatus non põt con 4
firmari niſi pꝛius baptizetur. Ratõ aũt huius venit
ex duplici re buiꝰ ſacramẽti. Pꝛimo ex ꝑte gratie. q

ibi dat Gnti iuſtificans.hic roboꝛas.et iſta pᷣſuppo
nit illã. rracte

llia rõ venit ex pte caracteris. quia caracter

ille fundamẽtũ ẽ alioꝝ.ideo illo non impſſo alij non

poſſunt impꝛimi.Et qm̃ cũ in ſacramẽtis nõ impꝛi/
mitur caracter in qbus apt? natus ẽ impꝛimi.dẽ ni-
hil fieri. et is nõ baptizatꝰ nõ põt in tali ſtatu cõfir/
mari. et cõcedo rönes ad hoc. QNuomõ autem cara/⸗
cter baptiſmalis fundamẽtũ ſit patzʒ. qꝛ ille reſpicit
fidem ſiue inchoationẽ fidei.et alia reſpiciũt ſtatum
fidei.et ſicut ſe h fides ad ſtatum.vt alij ſtatꝰ ad ini
cium. ſic caracter ad caracterem. Ad illud qd obẽ ꝗ5
de cuchariſtia.iaʒ patet rñſio.q; ibi caracter nullus
impꝛimitur.et ita non habet adęo eſſentialem oꝛdi/

nem ſicut confirmatio et oꝛdo Ad illud qd obẽ ꝙ; ꝗ46

pt cõfiteri et moꝛi.dð. ꝙ veꝝ ẽ ſine ſacr̃o.ſᷣ ñ ſine re

illiꝰ ſacri.et ſicut res hmõi nõ pᷣt hꝛi ſine re illiꝰſacri.
ſic nec caract᷑ ſine caractere ¶Ad ills qd obꝛ oꝛdi/
nibꝰ.dd.ꝙ nõ ẽ ſiłe.qꝛ ſicut patebit nõ eſt eſſentialis
comparatio oꝛdinum ſuꝑioꝛum ad inferioꝛes ꝓpt
piuchſitatem miniſtroꝛum. Sed hoc melius patebit
luo loco. . V

NZiſtinctio. viij: de euchariſtie ſacramẽto m ſe.

Dſt ſacram cöfirmatbis ſeh

* „ —

— — „

tũ baptiſmi et cõfirmatõis ſeqᷓt euchariſtie ſaccm. HDec ẽ tercia ꝑs hꝰ ꝑtis totalis ð ſacra/

– mẽtis.in q̃ mgf̃ tercio loco agit de ſacro euchariſtie.Diuidit᷑ aũt hec ꝑs in tres ꝑtes. In pᷣma agit ð eu
chariſtia ym ſe. In ſcda pꝑ cõpationẽ ad ſuſcipiẽtes ſiue mãducãtes. ifra.di. ix. Et ſicut due ſũt res illiꝰ ſacri.
In tercia ꝑ cõpationẽ ad diſpẽſantes ſiue cõficiẽtes.infra di.xj.Si ãt q̃rit᷑ qlis ſit illa cõuerſio.⁊c. Pꝛia ꝑs
Bʒ duas. In pᷣma determinat de his qᷓ̃ antecedũt eẽ huiꝰ ſacri. In ſcda de his qꝗᷓ integrãt eẽ huius ſacri.que
ſunt foꝛma verbi et elementũ.et boc ibi oꝛma vero ẽ quã ipᷣ ibidẽ edidit ⁊c. Pꝛima ps hʒ duas.qm̃m ante
cedens hoc ſacrm ẽ duplex.quoddã qð nibil confert ad eẽ.ſed ad manifeſtum eẽ.et hoc eſt pfiguratio et no.
minatio. Quoddã qð confert ad eẽ. vt inſtitutio. Jõ pꝛima ꝑs bõ duas. In pꝛima determinat mgr̃ de hbu?ꝰ

ſacri p̃figuratione. In

„

acipß ſecunda de inſtitutõe.ibi Hic etiam còſideranda occurrũt. In pꝛima ꝑte pꝛimo po-
nit ratõz nominandi.et modos figurandi.oſtendens quatuoꝛ pceſſiſſe figu˖ars.

a ¶Poſt ſacramẽtuz
baptiſmi et cõfirmati

onis. Vr nõ benc oꝛdi

nare ſacr̃a.pꝛius em̃ ẽ

cibare qð eſt euchari /

ſtie q cõfirmari. qꝛ P/

1 uuloꝝ ẽ cibariiNR. di

cẽdũ ꝙ; quãuis cucha
riſtia ſit cibꝰ cõis om/
niũ bonoꝛuz. tñ dicit
Aug. ꝙ ẽ cibus grãdi/

um et pfectoꝝ. Et qꝛ

ſicut pᷣcedẽtia duo ſa⸗/
cramẽta ſũt ꝑuuloꝛũ.
⁊ puuli pꝛius ſi nue ;
grandes et pꝑfecti.ido
ſequitur illa duo ſac-/

menta. et ita vm ↄſue
tudinẽ moderne eccle
ſie pꝛius cõfirmat ꝑ

uulus qʒ cõicet. b
Ereeleteer euchari

ia di i. bona gratia.

Queritur quare boc
lacramentũ potiꝰ dici
tur euchariſtia.cuʒ in

oibꝰ? det᷑ gra bona. et

„

in baptiſmo maxime
2 det᷑ magna gra 4 R.
dum eꝙ boc ꝓpꝛie dẽ
8 euchariſtia.tũ quia

pꝛincipaliter eſt ibi rõ

boni. tũ qꝛ etiꝗ rõ gra
tie. Ratio boni. qꝛ bo

nũ eſt diffuſiuũ et cõi/
catiuũ. AUñ cibus qui
cõicat ſe pluribus ⁊ ꝑ
partes eſt bonꝰ. Qui
cõicat ſe pluribꝰ totꝰ
et ſucceſſiuc melioꝛ ẽ.

vt verbũ di qd p̃ᷣdica
tur. Qui vero cõicat

ſe pluribus et totu et
ſil. iſte ẽ optimꝰ.et ta⸗

lis ẽ iſte cibꝰ. Hic etiã
E ille cibus qͥ ẽ ſůmuʒ
bonũ.ſ. xpᷣs dñs. et ſic

pᷣcipue repit᷑ ibi rõ do

ni. Repit᷑ ibi etiã pᷣncipaliter ratio gratie.tũ ꝑ moqũ cõtentiui.tũ ꝑ modũ affectiui. Per modũ cõtentiui.qꝛ
boc è ſolũ ſacrm quo ipa gratia ẽ contenta ſᷣm veritatẽ.immo plẽitudo gratie.vñ aſſilat ipᷣi charitati qᷓ vnit
Rõe affectiui. qm̃ hie ẽ carbo ignitus.caro ſcʒ xpᷣi q̃ inflãmat ⁊ beatificat.
liuuat. Pꝛimũ quidẽ qꝛ ẽ cibꝰ incoꝛpãs capiti Jo.vj.Qui mãducat car
Scdo qꝛ foꝛtificat.pð. Panis coꝛ hominis confirmat. Tercio qꝛ delectat Sapᷣ. xvj.
Panem de celo dediſti eis omne babentẽ delectamentũ ⁊c. Quarto valet ad augmentũ fidei ſicut dicit᷑ in/
i Ecce ego vobiſcũ ⁊c̃. Sexto ad dilatationẽ charitatis.qꝛ ẽ
8. Mat. xxvj. boc quotiẽſcunq; feceritis. Septimo ad remiſſionẽ venialiũ. ſicut dicit In/
ecte viaticũ appellat᷑.quia in via nos reficiẽs ⁊c. Contra.qꝛ ſi dẽꝛ viaticũ qꝛ ẽ viatoꝛũ.pa⸗
riplici ex cauſa. Pꝛima ẽ qꝛ eſt cibus itincrãtiũ.q;ꝛ dat᷑ tranſ

fini. et bʒ idem ꝓ obiecto et ꝓ fine.
ultipliciter ac

z nõ tm̃ gtif: cat etiã m

nem meã in me manet.

fra di. xiij. Quinto ad ſubleuationẽ ſpei. Mat. vlt.

9

memoꝛiale amoꝛi
nocentiꝰ. c

ri ratõe et alia ſacramèta.R.dm ꝙ viaticũ dĩ t

—

¶ Hetermiat de lacfi euchariſtie noie et pfigura /
tione.oñdẽes qtuoꝛ pᷣceſſiſſe figuras. ⸗
Oſt ſacr̃m baptiſmi ⁊ cõfirmatõis ſeqt᷑ eucha⸗

ſtiã ĩ bono ↄſfũmamur. Baptiſmꝰ eſtus vicioꝝ extin⸗
guit. euchariſtia ſpũaliter reficit. Vñ excellenter eu⸗
chariſtia dicit᷑.i.bona gratia.qꝛ in hoc ſacramẽto nõ
mõ ẽ augmẽtũ virtutis et gratie.ſed ille totꝰ ſumit᷑ qͥ
ẽ fons et oꝛigo totiꝰgratie.Cuiꝰ figura pᷣceſſit ꝙ man

na pluit deus patribin deſerto.qͥ quotidiano celi pa
ſcebant᷑ alimẽto. Vñ panẽ ãgloꝝ maducauit homo.
Sjʒ tũc qͥ panẽ illũ mãducauerũt moꝛtui ſũt. Iſte ve

ro panis viuꝰ qͥ de celo deſcẽdit vitã mundo tribuit.

Aaãna illud de celo.hoc ſuꝑ celũ. Illud ſcaturiebat
in diẽ alteruʒ reſeruatũ.hoc ab omni coꝛruptiõe alie⸗

nũ.Quicũq; religioſe guſtauerit.coꝛruptionẽ nõ vi⸗
debit. Illð datũ fuit antiqᷣs poſt trãſitũ maris rubꝛi.

vbi ſubmerſis egiptijs liberati ſũt hebꝛei. Ita hoc ce⸗
leſte manna. nõ niſi renatis pᷣſtari debet. Panis ille

coꝛpꝑalis poplm ãtiquũ ad terrã ꝓmiſſiõis ꝑ deſertuʒ

iſtie ſacrʒ. Per baptiſmũ mũdamur.pꝑ euchari

Pꝛĩa figura.

s—

eduxit.hec eſca celeſtis fideles huiꝰ ſecli ðſertũ tran/

euntes in celũ ſubuehit. Vñ rrecte viaticũ appellat᷑.
qꝛ in via nos reficiẽs vſq; in patriã deducit.Sicut G

„ „

in mari rubꝛo figura baptiſmi pceſſit.ita in manna ſi⸗
ghnificatio dñici coꝛꝑis.Hec duo ſacr̃a ðmõſtrata ſũt

vbi de latere xpᷣi ſanguis et aqᷓ ꝓfluxerũt.qꝛ ꝑ ſangui
nẽ redẽptiõis et aquã ablutõis nos redimere venit a
dyabolo et a peccato. Sicut iſraclitas ꝑ ſanguinẽ ag

ni paſchalis ab extermiatoꝛe.Et ꝑ aquã maris rubꝛi
ab egiptijs libauit.Hhuiꝰ etiã ſacri ritũ melchiſedech
oñdit vbi panem et vinũ abrae obtulit. Vnde vt ait

Auarta fĩ.

Scoa figura
Tercia fig.

Amb.itelligi dat᷑ ãterioꝛa eẽ ſact̃a xpianoꝝ qᷓ; udoꝝn

¶ e inſtitutiõe ſacr̃i euchariſtie. b

¶Hic etiã cõſiderãda occurrũt alia qᷓ̃tuoꝛ.ſcʒ ſacrm.in⸗

ſtitutio.foꝛma.et res. Sact̃m dñs inſtituit.qñ pꝰ ti⸗

picũ agnũ coꝛpꝰ et ſanguinẽ ſuũ diſciplis in cena poꝛ
rexit. VUñ Euſebiꝰ emiſenꝰ. Quia coꝛpꝰaſſũptũ abla
turꝰ erat ab ocuł.⁊ illaturꝰ ſyderibus.neceſſe erat vt
die cene ſacr̃m nobis coꝛꝑis et ſanguis cõſecraret.vt
coleret᷑ iugit᷑ ꝑ myſteriũ qð ſeł offerebat᷑ in pꝛeciũ.

d
Euſebius

Emiſenus.

euntibus de hac vita ad patriã. Secunda auig iaſtirucns eſt achuſt⸗ vt itinerante ſiue tranſeunte. Lercio

5 qauia ſgnum eſt tranſitus xpᷣi ſicut ppaſe. d

per ſe

lue in ppꝛia ꝑſona boc ſacramentũ

duo confirmauit. Math.vltimo.

Sacramentũ dñs inſtituit. Queritur quarc magis dñs ipᷣe
ein mentũ et baptiſmũ inſtituit. et ad hoc dᷣm quia in baptiſmo eſt inchoa/
tio. et in ̊ ↄſumatio. iõ illud iſtituit in pᷣncipio ſue p̃dicatõis.iſtud in fine et receſſu a diſcipulis.et ideo hec

.

gun
fi.

1
16,

.
/.
/
5 /
. 1

VII.

—

intelligentiã buius partis m duo ꝗᷓ magi/

inſtitutiõe. Circa pꝛimũ qᷓrunt tria. Pꝛimo.vtrũ ſa/
cramẽtũ euchariſtie debuit pᷣfigurari. Secũdo qrit
de numero figuraꝝ et ſufficiẽtia. Lercio q̃rit᷑ ð figu
raꝝ pᷣeminẽti . .

—.. .

4 5

¶ Oꝛ boc ſacrm ſit pᷣiguratũ pʒ ꝑ illð apli.j.ad Coꝝ.

ea bec oĩa cõtingebãt illis in figura.et ꝙ ita debue/
rit. apparet.qꝛ ſi lex vetus fuit nobis futuroꝝ figu/
ra.et ꝗqᷓ erant dignioꝛa magis ðbẽt pᷣfigurari. cũ hoc
ſacrm ſit dignifſimũ.maxime dbuit pᷣfigurari. ¶ Itẽ
ratione alia oſtendit᷑.qꝛ cõgruũ erat vt ꝓceſſus a te
nebꝛis ad lucẽ fieret mediate vmbꝛa ct figura.qꝛ ſi-
cut natura nõ ſuſtinet repentinas immutatões. ſic

7 2

nec anin Ce in boc ſacr̃o eſt ipᷣa lux pñs. dbuit
pᷣfigurari.
d44 ad difficilia paulatim ẽ infirmꝰ ꝓmouẽdus.
ötra. mutationis nõ ẽ mutatio.& nec ſigni ſignũ.
ſed ſacrm boc eoipᷣo ꝙ ſacramẽtũ eſt.ẽ ſignũ et figu/

ra.ᷓ nõ debuit pᷣfigurari nec pᷣſignari.

hñt figuras iĩ veteri. Oꝛ ſi dicas de vnctiõe regũ.illð

nihil e. qꝛ illud ſpeciale h̊ vle.g nec boc debuit babe

re. ¶ Item baptiſmꝰ habuit figurã q; ñ tm̃ fuit figu
ra ſed etiã remediũ.vtputa circũciſionẽ. ſed nibil ö/
ceſſit ſacramẽtũ altaris qd haberet eius remedium.

6 Shoc ſacramẽtũ ẽ ſine figura ¶ R. doᷣm ꝙ illud ſaẽ⸗

mentuʒ pᷣfiguratũ eſt ct pᷣfigurari debuit.tũ ratione
ſue dignitatis. tũñ rõe difficultatis. Mõe dignitatis.
qꝛ pᷣdicatũ et expectatũ erat ſicut donũ dei excellen/
tiſſimũ.iõ figure buiꝰ ſacramẽti pᷣire debuerũt.vt in
bis fulciretur expectatio fideliuz. ⁊ dignitas huius
ſacramẽti famoſioꝛ oſtẽderet᷑ Senerra pᷣmiſſio

7

nõ fuit aliud qᷓ; fame eius diuulgatio. Ratione diffi

cultat.qꝛ inter ſacr̃a cetera ẽ difficillimũ ad credẽ

dũ.ĩmo iter cctera credibilia.iõ dbuerũt homies ad

boc aſſueficri quadã figuraꝝ mãuductõe.l Ad illꝰ

qdð obẽ pꝛimo in contrariũ ꝙ ſigni nõ ẽ ſignũ. vðʒ ꝙ

illud ſignũ hʒ veritatẽ coniũcta. Añ nõ tm̃ ẽ ſiguuʒ.
ſed etiã rõne cõiuncti ẽ veritas.et qm̃ veritat᷑ pᷣt eẽ

ſignũ et figura.iõ ſacramẽtoꝝ no le. põt eẽ ſignũ et
8 figura et maxime huiꝰ.

. buiꝰ. ¶ Ad illud qd obẽ de cofir
matõe et extrema vnctiõe multiplr reſpodet. Qui/
dam em̃ dicũt ꝙ oia ſacramẽta in veteri lege ſt pᷣfi

gurata. qm rota illa erat in rota in viſiõe eechielis.
Et qdð obꝛ de duobꝰ ſacramẽtis ſoluũt ꝑ iterẽptio/

nẽ. qm tres vnctiones le.no.pᷣfigurate ſũt ꝑ tres vn

cctiones dauid. Oe qbus.j. Reg. xvi. et. ij. RPeg.ij. et

7 9

.ij. Reg. v. et ita ꝑ interemptionẽ rñdent. Alij dicit

—

aliter ꝙ illa ſacramẽta nõ fuerũt pᷣfigurata ꝓpter ſu

am pꝑfectionẽ. vñ diſtinguunt tria genera ſacramẽé

tonꝝ. Qucdã em̃ ſunt ſupma. vt illa qᷓ dãt gratiã pfe

eta vł ad pugnandũ vel ad egrediendũ.et talia ſunt

coõfirmatio et extrema vnctio. que de rõe ſua ꝑfecti/
onein dicũt. et qm̃ lex neminẽ ad ꝑfcctũ duxit.iõ hec

duo funt ꝓpꝛia noue legis. Alia ſunt q̃ſi media qᷓ
gratiã magnã dant.iõ ptinẽt ad legẽ nouaʒ. tñ quia
nõ vant pfectionẽ pñt pᷣſignata eẽ in veteri teſtamẽ-
te. et bec vt vicunt ſunt duo.ſczʒ haptiſmus et eucha

riſtia. Quedaʒ ſunt infima. vt matrimoniũ.Oꝛdo. et

ſter determinat duo pᷣncipaliter qᷓrun do ve
quèrit᷑ de figura ſacramẽti euchariſtie. Secundo de

x.omnes eandẽ eſcã ſpũalem mãducauerũt.et pᷣter/

tem hoc ſacrm ẽ difficillimũ ad creden

matio et extrema vnctio ſunt no.le.ſacramẽta.⁊ nõ

B —
penitentia.et hec non ſunt ppꝛia immo cõia.nec tiñ

pᷣfigurata imo inchoata et in noua ꝑfecta.Tñ pᷣfer-

re alia ſactamẽta duobus q̃ figurata ſunt videt᷑ val
mera Luobu. ſunt videt᷑ val
qe abſurdũ.ſic ſũt hec dno baptiſmus et euchariſtia

famoſiſſima.Et iõ aliter dðʒ ꝙ qᷓ;uis oia aliquo mõ 9

ſᷣfigurata ſint.hec duo tñ pluribꝰ et expꝛeſſioꝛibꝰ fi/
guris. Lum ꝓpter difficultatẽ in credẽdo q̃ eſt i ba
ptiſmo qꝛ pꝛimũ ſacr̃m.in euchariſtia qꝛ ſũmũ.CTuʒ
ꝓpter dignitatẽ q̃ ẽ in baptiſmo qᷓntum ad efficaci/
am.in euchariſtia qᷓntum ad continẽtiam. Cumlp/
pter eccleſie vnitatẽ qᷓ eſt in baptiſmo qᷓntum ad in/
choatioem. in euchariſtia qᷓntum ad ↄiũctionẽ. Al
in baptiſmo qntũ ad ſignaculũ xpᷣianitatis.iĩ cucha/
riſtia qᷓntũ ad cultũ dcitatis. Eñ qᷓ;uis alia bẽant fi/
guras aliquo mõ.non tñ ita pᷣcipue nec ita expꝛeſſe.
¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ baptiſmus habuit figurã ſanc

tificantẽ.dm ꝙ ratio huiꝰ ẽ duplex. Dꝛima ẽ quia
baptiſmus ẽ remediũ cõtra moꝛbũ ꝑnicioſuʒ ⁊ moꝛ
tikerũ.et ẽ remcdium ꝑuuloꝝ qͥ ſe non poſſunt iuua
re et maioꝛi indigent auxilio.iõ ſacrẽ̃m pᷣceſſit baptiſ
mũ qð de ſe haberʒ efficaciã.nõ ſic eſt ðR euchariſtia.

qm̃ ẽ ſaccrm iam viuentiũ et adultoꝝ qͥ ſe poſſunt iu

SðJMM ¶ Queſtio .ij. b

magiſter aſſignat qᷓtuoꝛ. ſcʒ aguũ pachalẽ.mana. ſa
crificium melchiſedecb.et ſanguinẽ qͥ ꝓfluxit de la⸗
tere chꝛiſti. Sʒ vꝛ ꝙꝙ magiſter aſſignet inſufficienter.
quia alie figure pᷣceſſerunt in ſacrificijs ⁊ oblationi⸗
bodiuerſoꝝ. At in hedo quẽ obtulit manuc. Judic.
xiij. et fauo mellis.j.Reg.iij.¶ Item videtur falſus
in aſſignando manna ꝓ figura. quia habuit omneʒ
ſapoꝛem.ſed hoc nõ habet euchariſtia.quia tũc alia
ſacramẽta ſuꝑfluerent. ¶ Item obꝛ de oblatiõe mel⸗
chiſedecb.quia ipſe obtulit et dedit abꝛae.ſed ſacra/
mentum euchariſtie offertur deo.et ita non videtur
figura. ¶ Item obijcitur de agno paſchali ct eiꝰ ſan
Suine.qm̃ pᷣceſſit tranſituʒ maris rubꝛi.gᷓ fugurã ba
ptiſmi.ct ita videt᷑ ſi recta fuit figura. ꝙ et euchari⸗

ſtia fuit ante baptiſmum.quod abſurdum eſt. Itẽ
obijcitur de ſanguinc q̃ fluxit ð latere chꝛiſti.quia il-/

le idem eſt in hoc ſacramento vᷣm veritatem. et eſt ſi
gnum in boc ſacramento.ergo idem eſt figura ſui.et

ideʒ eſt ſignũ et ſignatũ reſpectu eiuſdem. quod eſt
Rennoteconnentens⸗A⸗

e. K. dom qꝙ magiſter ſuffi⸗
cienter aſſignat figuras in hoc ſacramẽto habito re/
ſpectu ad omẽs leges. Mã in lege nature ponit figu
ram ſacrificium melchiſedech.et in lege moyſi agnũ

et manna. et in lege gratie ſanguinem paſſionis. Et
ſufficientes ſunt figure ſi attendamus ad ea qꝗᷓ pꝛefi -

gurantur. Mam in hoc ſacramento eſt viſibilis foꝛ/
ma.et hec pꝛeſignata eſt in ſacrificio meichiſedech.

10

uare auxilio fidei et motu li. ar.vñ ſupplet᷑ in cis fi
des qð deerat a ꝑte ſacramẽti.et ſic patẽt qſita.

¶ De numero et ſufficiẽtia figuraꝝ buiꝰ ſacramẽti . et

11

Et eſt res contenta.vt ẽ hic in agno paſchali.Et res

caciam. vt hic in ſanguine qui fluxit de latere chꝛiſti.
Ande tres pꝛime tenent rationeʒ figure.ſed vltima

magis tenet rationem cauſc. nihilominus tñ hʒ rõʒ
figure pẽſatis circũſtãtijs ꝙ & paſſo ⁊ iã moꝛtuo ꝓ/
uod autem obijcitur

fluxit ſanguinis et aqua. Quo
de ſufficiẽtia iã pʒ · qꝛ alie figure fducũt᷑ ad bas.oẽs
J 64

ata tm̃.vt eſt bic in manna. Et virtus dans cffi

—

em oblatiões ⁊ oĩa ſacriñcia ad agnũ paſchalẽ.⁊ om
I3 nes cibi ad manna reduci pnt. ¶ Ad illud qd obẽ de
maãna. dom ꝗ oẽm tm̃ valet dicere qntũ pfectũ. vel
ſi oꝑtet diſtributiue dicat᷑.intelligendũ ẽ q̃ntũ ad rẽ
cõtentã. Acl ſi intelligat᷑ qᷓntũ ad effectũ.faciẽda eſt
vis in ſaꝑoꝛe qᷓntũ ad actũ cibãdi.et tũc alia nõ ſuꝑ/
14 Ruunt 21 illud qð obẽ de ſacrificio melchiſedech.
d ꝙ poptime pᷣfiguratũ ẽ ibi et in mãna ſacrm eu⸗
chariſtie. qm̃ bic ſacrm nobis ꝓfertur ad eſ uz. et ðo
offertur ad cultum.et iõ dat᷑ nobis diuinitus et nos
ðo offerrimꝰ. Et hoc ſignatũ ẽ in mãna qð repoſitũ
fuit in vrua coꝛã dño.qꝛ datũ fuit de celo ad eſuʒ. 2
iterum coꝛ dño rpoſitũ.caliter dat᷑ hoc ſacrm ſi qͥs
inſpiciat diligentiꝰ.qꝛ de celo nobis d k. et nos ſu/
15mimus.tñ nibilominꝰ deo oferrimꝰ⸗/(/ Ad illud q8
obꝛ de agno paſcali.dᷣm q agnꝰ ille ꝓpꝛie ſignifica
bat xpᷣi paſſionẽ q̃ erat radix et fundamẽtũ. virtutẽ
pᷣbẽs oibus ſacramẽtis.et iõ oĩa pᷣceſſit.Et qᷓ;uis oia
ſacr̃a efficaciã hẽant a paſſionc.qꝛ tñ in hoc ſacro ve
pᷣcipue hoc ſacrm ſignabat.et iõ figura baptiſmi pꝛe
adcbat ns tjecl lis ſactmoftgurabat⸗ A9e9 9i,⸗
16 gurabat paſſionẽ. G vltimũ dom eꝙ ſanguis xpi
qui fluxit de latere xpᷣi nõ habuit ppꝛie loquẽdo ra
tionẽ figure.qꝛ ibi erat veritas.tñ ratione modi ema
nãdi. qꝛ ꝓfluxit de latere moꝛtui habuit rõeʒ quodã
mõ pᷣfigurãdi.maxime rõne annexi ſcʒ aque. et iſtꝭꝰ
melius tactũ fuit in pᷣncipio huius libꝛi.et ſic ptz ſo⸗

lutio obiectoꝝ.
¶ Be figuran pᷣeminẽtia. cet qritur ꝗqᷓ figura ſit expꝛem
oꝛ. vtꝝ illa q̃ fuit tꝑe legis nature.an illa q̃ fuit tpe
legis moyſaice.an illa qᷓ fuit tpe legis gr̃e. Et ꝙ illa
q̃ᷓ fuit tpe legis nature vẽ aucte Ams. de ſacramen.·
tis. Apparet qterioꝛa fuiſſe ſacr̃a xpᷣianonꝝ qᷓ; iudeo/

rũᷣ. Sʒ hoc nõ vr niſi rõne legis nature. aliquo möõo

magis fuerũt ſacra xpᷣianom in illo tpe.s non q̃ntũ
ad veritatẽ vel efficaciã. qntum ad expꝛeſſonẽ fi⸗
gure. ¶ Iteʒz lex nature magis couenit cũ lege gratie

ſiue euãgelij q; lex moyſi.qꝛ ius euãgelicũ plus hʒ 8
naturali dictamie q; de inſtitutiõe.econtra ẽ in lege
moyſi. & et ſacra expꝛeſſius figurant vt vẽ. ¶ Item
hocipᷣm vꝛ ratione.qꝛ melchiſedecb obtulit acrifici
um in pane et vino.et in eiſdem ſpẽbꝰmõ offertur ⁊
celebꝛat᷑ ſacrm altaris. cũ nõ poſſit expꝛeſſius figu
rari qᷓ in ſimili ᷣm ſpẽm.vẽ ꝙ tũc pceſſit figura expᷣiſi
ſiſſima.¶ Ad oppoſitũ arguit᷑. Hugo de ſctõ vict.
Sicut appꝛopiquauit paſſio ſaluatoꝛis.ita ſigna de
buerunt eẽ euidentioꝛa. et ratio eius ẽ.qꝛ creuit cog/
nitio veritatis. cum tꝑe legis ſcripte creuit cogni⸗
tio veritatis. ⁊ appꝛopinqᷓuit paſſio ſaluatoꝛis.vide
tur ꝙ ſigure fuerũt expꝛcſſioꝛes.¶ Itez hoc vꝛ ad lit
terã.qꝛ illud erat de cclo eq̃liter oẽs reficiens.⁊ oibꝰ
cõe.et omnẽ ſuauitatẽ habẽs. Sed panis et vinum
ipſius melchiſedech de terra erat. ſi hoc ſacr̃m eſt
panis de celo deſcendens.vẽ q; figura manne fuerit
17expꝛeſſioꝛ. ¶ R. dom eꝙ figura illaꝝ leguz m diuer ⸗
ſas ↄſiderationes mutuo ſe excedunt in expꝛeſſione
ſicut oñdunt rõnes inducte. Põt em̃ ſacrm hoc pᷣfi-
gurari qntum ad ritum.vel qᷓntum ad effectuʒ.ſiue
qntum ad ſignũ.vel q̃ntum ad ſignatũ.Si q̃ntũ ad
ritũ.ſic expꝛemoꝛ figura pᷣceſſit in ſacrificio melchi⸗

„

raciter cõtinet᷑ xpᷣs paſſus.iõ eſus ⁊ vſus illius agni

erat.g lignum vite qd daret vi

euchariſtia cum penitẽtia.

tum ad offici omni ſtatui conueniebat. qᷓntum au/
tẽ ad r̃mediũ nõ. Eſus ãt coꝛpałilliꝰ ligni cõuẽiebat

ſedech ſicut ꝓbant rõnes inducte.et bic patʒ. Si at
qntũ ad cffectum.ſic expꝛeſſ. epᷣſignabat᷑ in mãna ſi⸗
cut oñdunt rões pᷣdicte.et ſic pʒ rñſio ad vtrãq; par
tẽ. ¶Sʒ tñ adhuc reſtat qõ quare expꝛeſſioꝛ pᷣfſigu/l 8
ratio pᷣceſſit in lege nature q̃ntũ ad rituʒ. Et ad boc
dom dñs inſtituit legem ſcriptã vt implendaʒ et
euacuandã.ſicut veritas euacuat vmbꝛã.iõ ne vide
remur iudaiʒare diſpoſuit figuras in lege moyſi da⸗
rè expꝛeſſas.ſᷣ tñ differentes qntũ ad rituz. vt mani
feſte ex eaꝝ inſtitutiõe oſtenderet legis illius euacu
atio et imꝑfectio.et ideo magis ſe dicit xpᷣs ſacerdo
tem m oꝛqinez melchiſedech q; aaron. vt oñdatur
ibi legis et ſacerdotij trãſlatio ſicut oñdit aplus ad
Heb.et ſic ptʒ totum.
Vantum ad ſcᷣm articulũ cõſequenter q̃ritur
de inſtitutione euchariſtic. Et circa hoc tria ̃⸗

runtur. Pꝛimo queritur vtrũ a pꝛincipio debuerit

inſtitui. Secundo ſuppoſito ꝙ in lege euãgelij. aue·
ritur qñ.vtꝝ ante paſſonẽ an poſt. Tercio queritur

de modo et oꝛdine inſtituendi.
¶ Queſtio .j. d
a pꝛincipio debuerit inſtitui videt᷑.qꝛ boc ſacc̃m
eſt viaticum.qꝛ pᷣbet alimẽtũ itineranti. tunc inſti⸗
tui debuit qñ homines itin erare ceperũt ad patriã.
ſed hoc ſtatim poſt lapſum.& 1. YNecm hoc ſacr̃m
ẽ ſacrʒ vniõis coꝛpis xpᷣi veri ⁊ miſtici. ̊ tũc Zbuit in

ſtitui quando fuit coꝛpus miſticũ.ſᷣ hoc fuit a pꝛin/

cipio.g ⁊c.¶ Item ſacramẽtũ matrimonij nõ ceſſa
uit ꝓpter lapſum. immo qð erat in officiũ.· factũ eſt
in remedium. eſus ligni vite datus erat homini vt
dicit Aug.in ſacrm. nõ debuit ceſſare qͥn ſacramen
taliter ederet. ſed non debuit agnuʒ comedere quod
daret vitaʒ coꝛꝑalem.quia moꝛti coꝛpali obligatus
. itam ſpualem. ſed hoc
eſt euchariſtia. & ⁊c. ¶ Item ſicut penitentia ẽ con/
tra moꝛtale.ita euchariſtia cõtra veniale. ſed ab ini⸗
tio cucurrit veniale peccatũ yt moꝛtale. pari rõne
Contra. hoc ſacramen
tũ eſt maxime gratie cõtentiuũ.vñ ab hoc nomẽ ac/
cepit. & tm̃ tꝑe legis gratie debuit inſtitui.Item
ſacramentũ eſt contentiuũ pᷣm veritatem coꝛpis xpᷣi
qd traxit de virgine. g non potuit eſſe anteq; eſſet hᷣ
coꝛpus. tm̃ in nouo teſtamẽto.R.ddm ꝙ hoc ſa
cramentũ cõgrucbat legi gratie tm̃. Tum ꝓpter rẽ
contentam qᷓ̃ eſt coꝛpus xpᷣi verũ. Cum ꝓppter effi ⸗-
caciam ꝗᷓ eſt charitatis vinculum.qᷓ in noua lege ap
parere et abundare debuit. in anterioꝛibus aũt imp⸗
fecte poſſideri.vt ita gradꝰ ſit in müdo ſicut in vno
homine Ad illud ;ᷓ q obẽ de viatico.dᷣm ꝙ non 19
valet.qꝛ aliqd debuerũt habere ſuſtentaculũ non ⸗

₰

fectum cibũ.et ita aliquã figurã nõ rem ipam.(/Ad 2 0

r .—

illud qð obẽ ꝙ eſt ſignum coꝛpis miſtici.ðᷣm. c nõ

D

tm̃ ẽ ſignũ eius.immo coꝛpoꝛis veri. et illius eſt ſig⸗
num immediatiꝰ.et ideo q;uis coꝛpus xpᷣi miſticum
ceperit ab abel.non tñ coꝛpus xpᷣi ꝓpꝛiũ.iõ nec hoc
d tercium dᷣm ꝙ matrimoniũ q̃n 21

*

ſtatui immoꝛtali

* „

tatis.eſus iſtius ligni ſpũalis omni

ſtatui.ſᷣ ſacramẽtalis poſt iſtius ligni natiuitatez vt
finitũ. Eſt em̃ eius manducatio ſcᷣm etiã aſſumptã
humanitatẽ quã expoſuit ꝓ nobis in pᷣciũ.⁊ nũc ex/

Eün
anifif
iein

ce

ihte
tt
ſeenſgi

otsa

(hosint

zitzsini

hdn

inplctun
Pnſbal
Geurqe
in paſchn
ſormam,
Gieancl
ſigoſotn

ſhöal
uultinſtitvi

pire

ihoſte
erootinet
ſpltter ale
Mereeſtt
Uereboetc
flestlan
lhbelt ſce

1

(cdhe

1 hokonin
Dlcovne
nnfign.
ſcure
Alure
renmo
4 umane⸗
uncinſti
can
ſtcintit
mifrt
Pltur hͤ
bocecc
ptoitcbte
honcf.
cüne
iinne
igint
ſpligted
1 ſul
erüſ
ſtiſi
ſonett

di poſuit cibũ. Jo.vj. Panis quẽ ego dabò caro mèA
hgigen 22 ꝓ mũdi vita¶ Ad illud qð obꝛ de euchariſtia ꝙ ẽ
ſaſr remediũ )̊ᷣ venialia.dðʒ ꝙ triplicit᷑ deficit iſta ratõ.
Enh Pꝛimo qꝛ; moꝛbus venialis nõ è ita periculoſus vt
mpoetg moꝛtalis. Scdo vero qꝛ ꝑ penitẽtiã veniale poterat
föͤſette babere remẽdiũ vt intale.CTercio ꝙ ſacrʒ nõ ẽ pᷣjn
Enofſe, cipaliter cõtra eiall oꝛdinatũ vt infra videbit᷑.
Gen ¶ Oñ̃ debuerit inſtitui. et ee ante paſſionẽ vi.qꝛ H ſa
zoſett cramẽtũ ẽ flictũ a dño i viaticũ. tũc buit inſtitui
coſtine qñ dñs fuit viatoꝛ. Si dicas ꝙ ñ ſeq̃t᷑.qꝛ nõ dẽ via⸗
M ticũ quia a viatoꝛe. quia det᷑ viatoꝛi. Obẽ tũc ꝙ do
minꝰ nõ tiñ̃ foꝛmã inſtituẽdo.ᷣ etiã cxemplũ pᷣben/
rifie do dit.¶ Itẽ vẽ ꝙ iuxta paſſionẽ.q; boc ſacr̃m da
tũñ ẽ in ſignũ amoꝛis.ſᷣ dũñs in fine ondit ſpãlia ſigna
t amoꝛis ad diſcipuloꝝ ↄſolationẽ. Jo.xiij.Cũ dilexiſ
RWRW ſet ſuos in finẽ ⁊c ¶ Itẽ boc ſacr̃m ẽ cibus reficiens.
inn ſi ts inſtitutõi.et inſtitutio dʒ eẽ concoꝛs effectui.

vr ꝙ debuerit inſtitui in hoꝛa cene. ¶ Itẽ hoc ſacẽm
implctiuum crat eius quod figuratum crat in agno
S paſchali. ergo ſi veritas debuit ſupponi vmbꝛe. vi/
iin detur ꝙ debuit inſtitui poſt eſum agni. et ita in ce/

mi na paſchali. ¶ Contra. Chꝛiſtus conficiendo dedit
mini foꝛmam ↄficiendi.ᷓ dando dedit foꝛmaz dandi vel
unhnien cõicandi. Sʒ poſt cenã nõ ẽ tpᷣs cõueniẽs ſumẽdi.&g
Smnn vẽ ꝙ dñs inoꝛdinate dederit.hoc aũt ẽ incõueniẽs.g
Xſutngi tũc nõ dedit.( Itẽ hoc ſacrẽ̃m ſequit᷑ baptiſmũ.g de/
