ſunt equaliter. Ee de impaſſibilitate videtur.q̃a
pᷣmo ad Coꝝ.xv.ſuꝑ illud alia claritas ⁊c.dicit glo.

In differenti gloꝛia reſurgent. ̊ hoc cõmuniter ba⸗

bebunt ꝙ incoꝛrupti erunt.hoc g cõmune aut dictt
ſm equalitatem.aut ᷣm magis ⁊ minus. Hon vᷣm
magis ⁊ minus.alioquin ſimiliter ⁊ gloꝛia.ergo ſᷣm
equalitatẽ.(¶ Itẽ vnũ coꝛpus nõ dicit᷑ altero ſubti⸗
lius niſi quia aliquid põt penetrare qð nõ alterum.
ſed qdᷣlibet coꝛpus gloꝛificatũ poterit omne coꝛpus
penetrare.ergo ⁊c̃. ¶ Itẽ agilius dẽ qdð poteſt citius
moueri.ſᷣ q;cito volet ſpũs ibi ꝓtinus crit ⁊ coꝛpus
vt dicit Aug. de ciui. dei. xxij. ergo qdᷣlibet eſt agile in
ſummo.a ſimili ꝗᷓ arguat᷑ de claritate ⁊ alijs.i¶ Cõ⸗
tra.j.ad Coꝝ.xv. Alia claritas ſolis ⁊c. Si diffe⸗
reus ſtenſum eſt claritas.pari rõne ⁊ alie dotes.
Itẽ dotes anime ſunt ſᷣm plus ⁊ minus vt ſupꝛa
oſtenſum eſt ꝙ liberius videt vnus qᷓ alter. ergo et
dotes coꝛpoꝛis. ¶ Itẽ anima que plus ſeruiuit deo
⁊ meruit excellentioꝛes habet dotes.ergo ct coꝛpus

.

ꝑ qð anima plus ſeruiuit eo et meruit debet ſimni

411

☛ —,. — —— —

= S

— 2—

—

☛ = = = S=

——
—

ee r b — ——— — —

e⸗
ps
Nin
Gn
teſf
Coniz
oſt.
nmni
Gn
Nne
Khen
Z
nori
nnc⸗
hmre
ütn
bi
ideec
msr
mbg
Nnis
tamn
nge
gn
nſnis
ncke
ing
in,
cen

e⸗

i
jatunt
aan
n
nbes

iniß
runei
CoNN
SAnmn.
upe
Ctaum
oo

igge⸗
e

e
t

. 4

41 liter. ¶ Ry. doͤm iy dotes in coꝛpoꝛibus beatoꝝ ſunt
ſm plus ⁊ minus.⁊ pfectius ⁊ minus perfectũ in di

uerſis. Ad cuius intelligentiã notandũ ꝙ quedam
recipiunt magis ⁊ minus ꝑ contrarij imꝑmixtionẽ.

vtputa quando eoꝝ vtrumq; contrarioꝝ eſt aliqua
natura.vt album ⁊ nigrum. Quedã recipiunt mag⸗
⁊ minus ꝑ acceſſum ad complementum..vt ſunt illa
uoꝝ oppoſita ſunt pᷣuationes.vt bonũ et lucidum
Wüo ade dotes coꝛpoꝛis recipiunt mag ⁊ minꝰ
acceſſum ad terminũ.nõ ꝑ immixtionẽ contrarij.

Et ꝑ boc patet ſolutio ad pꝛmũ. Rurſus notandũ

eſt ꝙ in recipientibus magis ⁊ minus quedã ſunt ᷓ
dicunt pᷣuationẽ ſimul ⁊ poſitionẽ ſicut impaſſidłle

qd dicit virtutẽ ad nõ patiendũ.et dicit puationem

paſſionis.ſimiliter ſubtile ⁊ agile.Et dico ꝙ quantũ

ad pꝛiuationẽ quia totum ⁊ vuiuerſaliter pꝛiuat nõ
recipit magis ⁊ minus.Sed quantũ ad poſitionem

que nõ eſt in ſummo recipit magis ⁊ minus.⁊ ꝑ hoc

acen’ argumenta ſequentia.ꝛ vero obijcit᷑. Agi/
.

9

ius dicit᷑ ⁊c. intelligendũ eſt ſine retardatione. non

quia ſubito ſed quia repente.

poſito ꝙ erunt in patria.quia erit anima habẽs om
nes ſuas potentias cũ nullam amittat.erit etiã coꝛ/
pus babens oꝛgana omnia.circa hoc duo qucrunt᷑.
Pꝛimo querit᷑ vtrum in patria omnes ſenſus habe
ant ſuos actus. Secundo vtrum ſenſus illi qui ſunt
in ſuo actu cognoſcant ꝑ receptionem ſpeciei

¶ Queſtio.ſ.

.2 omnes ſenſus erunt in ſuo actu oſtendit᷑. quia

nobilioꝛ eſt potentia cõiuncta ſuo actui ꝙᷓ inconiun
cta. ſed omnes potentie erunt ibi in ſtatu nobiliſſi/
mo. ergo omnes crũt cõiuncte actui.ergo ⁊c. ¶ Itẽ

ſicut anima appetit vniri coꝛpoꝛi.ita ſenſus obiecto.

ſed ad boc ꝙ anima pꝑfecte gloꝛificet᷑ neceſſe eſt vni/

ri coꝛpoꝛi vt ille appetitus quietetur.ergo ſimilit᷑ ne

ceſſe eſt ſenſum omnẽ vniri obiecto.ſed vnio ſenſus
obiecto ad obiectũ eſt mediãte actu. ergo ⁊c. ¶ Itẽ
conſtat ꝙ coꝛpus remunerat᷑ quia ſeruit animc.er/

go ⁊ ſenſus debet remunerari.ſᷣ omnis potentia na-
ta delectari ſi ꝑfecte remun caenr in pfecta delecta/

tione conſtituit᷑.quieſcit em̃ in illo.⁊ bec quies ẽ de
lectatio. Et hoc poteſt ꝓbari ꝑ ſimile in damnatis.
quia ibi erit continuus deloꝛ in ſenſu.ergo in beatis

cõtinua delectatio.Ex hoc ſic arguo. Nulla potẽtia

delectatur niſi in eo qd cognoſcit.ſed ſenſus non co/
gnoſcit ſe.nec oꝛganuʒ.nec qð ſupꝛa ſe eſt.ergo cum

nullum ſolum cognoſcat nõ delectatur niſi in actu.
ergo ⁊c. ¶ Item ſumma delectatio potentie eſt in

ſuo actu.ergo ſi ſenſus ibi delectatur in ſuis actibus
delectatur. ⁊c. Pꝛeterea ſi delectatio ſentit.ſicut ſe

quitur ſi dolet ꝙ ſentiat.ergo cum ꝓbatum ſit dele

ctationem eſſe omnibus ſenſibus.opoꝛtet ꝙ omnes

ſentiant. ¶ Item viſus eſt in ſuo actu qui eſt ſpecia/

97‧2

liſſimus.vnde Job.xiij.in carne mea videbo ꝓyum.

Et Apocał.j.videbit eũ omnis oculus.Et Ausguſti⸗
nus dicit ꝙ viſus reficictur in contemplatione hu/
manitatis.in libꝛo de ſpiritu ⁊ anima. Eſt etiam ibi
ſenſus tactus.qd patet.quia vnum coꝛpus gloꝛifi⸗
gatuʒ potcrit aliud amplexari.⁊ iſte eſt maxime ma

indigentia.ergo ⁊c.

Onſequenter quantũ ad terciũ articulum cir/
Q⅞gagägaa hoc querit᷑ de ſenſuũ remuneratione.Et ſup

XLIX
—

terialis.quia cnim ſit ibi actus ſenſus ſpecialis ⁊ ſmiaA

tcrialis. ergo ⁊ omniñũ ſenſuum. ¶; Contra.ꝙ nullꝰ
ſenſus ſit isi in actu videtur. quia omnis virtus fi

„

nita plus poteſt in num qꝙᷓ quando diſpergitur acd
multa. Sed enima habet virtutem finitam. ergo et
intenſius moueretur ſi in ſolum deũ moueret᷑ cogni

tione ⁊ delectatione.ergo cognitio et delectatio ſen/
debet ibi eſſe tale.ergo⁊c̃.

delectatione.ergo nõ eſt in actu perfecto. Si vero ẽ

cum delectatione.ſed quãdo aliquis delectat᷑ in vno
oppoſitoꝝ.triſtatur in reliquo.quãdo delectatur in
medio.triſtatur in extremis.ergo ſi delectat᷑ in perci

ſuum minuũt motũ in deum.ergo ⁊ gloꝛia. ſed nibil
e tẽ ſi eſt ſenſus in actu.
aut ille eſt cum delectatione aut ſine. Si nõ eſt cum

piendo.poſſibile eſt triſtari in nõ percipiendo. Si di
cas ꝙ nihil ſibi repugnat nec coꝛrumpit ꝓpter incoꝛ
ruptionẽ.ſaltem carentia rei inducit triſticiam. cuiꝰ

pᷣſentia afferebat delectationẽ.ergo ⁊c̃.

tem qui⸗

dam ſenſus ſunt ꝓpter indigentiã vt patet de guſtu

ad reſtaurationẽ deperditi. Sed tũc tollitur omnis
Ureicenc c eſt poſſe ſenti/ 4

re ex cõiunctione potentie cum oꝛgano bene diſpoſi
to.⁊ eſt poſſe ſentire ex cõiunctione ipſius cum ob/

iecto. Quoniã igitur ibi erunt omnes potentie ſeun

tiendi.quoniam vero obiecta omniũ ſenſuuin non
erunt in gloꝛia ſed quoꝛundã.ideo quidam erunt in
actu ſuo.quidã vero nõ. Obiecta vero quoꝛundam

ſenſuum ſunt ꝓpꝛietates abſolute que reperiuntur

in coꝛpoꝛe gloꝛiſicando.vtpote coloꝛ viſus.⁊ lęeuitat
ipſius tactus.⁊ quia coꝛpus gloꝛioſum reſurget cẽ

luminoſitate ⁊ leuitate.erunt ibi obiecta duoꝝ ſen/

ſuum.ideo iſti ſenſus erunt in ſuis actibus.Obiecta

vero alioꝝ ſenſuum nõ ſunt ꝓpꝛietates coꝛpoꝛis gl·⸗

rificandi. nec ꝓpꝛietates abſolute emanationes x
coꝛpoꝛibus.vt odoꝛ ⁊ ſonus ⁊ ſapoꝛ.⁊ quia nõ erũt
in patria.ideo ⁊c.Alia etiam ratio ſumitur ex parte

medij. quia mediũ in viſo poteſt eſſe omne qð habʒ

rationẽ ꝑuij.mediũ in tactu eſt caro ſibi cõiuncta.et᷑
ideo quia iſta duo media crunt in patria. et iſti duo
ſenſus in ſuis actibus erunt. alij vero minime. defi⸗
centibus ſibi mediſa. niſ forte quls inſtec in audita.
de quo relinquitur in dubio ſicut de laude vocali in
patria. quã ibi ponẽ nec videt᷑ neceſſariũ nec ineptũ.

⁊ideo bicopinari eſt licitti. ¶ Ad illud ergo quod J3
obijcitur ꝙ omnes erunt in actibus ꝓpter nobilita⸗

tem potentiarum maioꝛem. dicendum ꝙ eſt actus
perfectionis. ⁊ actus qui habet imperfectionem cõ/
iunctam. ⁊ quoniam actus guſtandi habet inperfe
ctionem coniunctam rationce ſtatus.⁊ ſimiliter olfa

ctus ratione obiecti quod nõ gloꝛificatur. ⁊ habʒ fio

rper mediuz rccpeiumm pegrinc im ꝛcſſonis er.
go ⁊c. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ appetit ſenſus ꝗ4

vniri obiecto.dicendũ ꝙ slius eſt modus appeten/

di.ille em̃ anime abperieus eſt rõne ꝑfectionis eſſe
naturalis. ſeb iſte ſolt
ideo ille non poteſt terminari niſi coꝛpus vniat᷑.iſte
poteſt ſi in tali ſtatu pgnat᷑ ꝙ illo obiecto nõ egeat.

m eſt quantũ ad bene eſſe. et

Ad illud as obnat de delcctatione. vom ꝙ dele⸗/ 45

ctatio eſt in ſenſu dupłr. Ana per redundantiam.

Alia ꝑ obiecti pꝛeſentiã.ſicut qñ anima eſt interius
plena delectationc.ita incbꝛiant᷑ ⁊ potentie ſentien/
di ꝙ nullo mõ querunt nec egent exterius delectari.
⁊h delectatio erit pᷣmiũ oĩm ſenſuũ.et oibꝰ.bac gũt

delectationẽ nõ habẽt a ſe nec ab actu ſuo ſ ab actu

48 ergo ⁊ꝛc.

— —
—

—

animèe. ideo nõ opoꝛtet ꝙ pter iſtã ſint ſenſus in

ſuo actu. Alia ẽ delectatio ꝑ obiecti ↄueniẽtis pũtiã

Et quia ſolũ ſunt duo ſenſus qͥ bñt obiectẽgloꝛioſa.

ido ſolũ in duobꝰeſt.⁊ hoc nõ eſt pᷣmiũ niſi valde ac
cidentale.qꝛ nõ magis ẽ glioſus ſenſus iſt illiꝰ abſen

46 tia qᷓ; in pñtia. Aliud patet.¶ Ad illud vo qð obꝛ q
nullus ſit ſenſus.qꝛ vnus actus impedit aliuʒ.dðm

ꝙ verũ eſt qñ vnus nõ oꝛdinat᷑ ad aliũ.nõ ſic in ꝓpo
ſito.Sᷣ actus rõnis redundat in ſenſum. ⁊ actus ſen/
ſus oꝛdinat᷑ ⁊ ſubſeruit actui rõnis.⁊ iõ vnus vigo/

4 ratur cx alio.¶¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ vbi delectatio ibi
triſticia. důᷣm ꝙ quidã delectat᷑ in obiecto.qꝛ eſt con

ueniens.pficiens.⁊ cõſeruans.vtpote eſt obiectũ re

ſpectu ſenſus coꝛpoꝛis.Quidã qꝛ eſt cõueniens ⁊ ꝑ/

iciens. vt intellect? intelligibili veritate. Quidã q̃a

tm̃ eſt cõueniẽs vt ſenſus glioſus nõ ꝑficiens.qꝛ inte

rius gficit᷑. nõ cõſeruans.q; incoꝛpoꝛalis ẽ.⁊ tal nõ
triſtat᷑ in cõtrario.quia nõ ledit᷑ in abſentia. qꝛ non
efficitur impfectus.OQOdð pᷣmo mõ delectat triſtat.qd

ſcdᷣo mõ nõ. AUltima rõ cõcedenda ẽ ꝙ illi ſenſus qͥ

ſunt ꝑ indigentiã nõ manebunt in ſuis actibus.⁊ ſic
pꝓatet totum.
¶ Atrũ illi ſenſus qͥ ſunt in ſuo actu cognoſcant ꝑ re-

ceptionẽ ſpẽi.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ ois cognitio eſt mo/

tus ad animã. ſᷣ ois motus ad animã ẽ in aliqͥd reci
piendo. ⁊c. ¶ Itẽ ois cognitio ẽ ꝑ vnionẽ cogno/

ſcibilis cũ cognoſcente.ſᷣ̊ ſenſus glioſus aliquid co/

gnoſcit cui nõ vnit᷑ ̃ᷣm veritatẽ.⁊ cuiꝰ nõ hʒ ꝑ nãm
ſpẽm. hʒ vniri mediante ſpecie recipienda. ¶ Itẽ
quanto ſpeculũ ẽ clarius ⁊ purius.tanto eſt ad reci
piendũ magis vdoneũ.Sed ſenſuũ gloꝛioſoꝝ oꝛga/

na ſunt puriſſima ⁊ denudata a foꝛmis obiectoꝛum.
ergo ⁊c. ¶ Itẽ oꝛdo nalis eſt vt obiectum influat in
oꝛganũ.ſed nã nõ tollet᷑ ꝑ gloꝛiã.g& oꝛganũ recipiet.
Doncra. Bug. in⸗wif mu. eſt ꝓpoſitio per ſe no/

ta. Minus nobile nõ agit in magis nobile. qð reci
pit ab alio patit᷑ ab illo.g viſus nõ poterit recipere

mum. ¶ Itẽ oꝛbis pᷣmus nõ recipit ꝑegrinã impꝛeſ-

ſionẽ ꝓpter ſui nobilitatẽ ⁊ incoꝛruptionẽ.̊ ſi oculꝰ

eſt nobilioꝛ.patet ⁊c. ¶ Itẽ ſi eſt ibi receptio de no/
uo.cum non ſit receptio faciens eſſe ſenſum in actu

niſi aſſit iudiciũ.ergo eſt ibi iudicium.go cogitatio

anime.ergo noua cogitatio.⁊ ita voluibil es cogita/
tiones.qð eſt contra Auguſtinũ.¶ Itẽ immutatio⸗/

nem ⁊ receptionẽ animalẽ antecedit immutatio na/

turalis. Sed coꝛpus gloꝛificatũ ⁊ eius oꝛganũ cum
ſit meogeihilen” recipiet naturalẽ immutatõnẽ.
ptio ab extrinſeco.ſed anima omniũ que vult vide/

re ſpẽs facit in oculo ⁊ videt.quia tũc oꝛdo erit com
utabiliter.quia non erit receptio veniens ab infe/

rioꝛi.ſed a ſuperioꝛi. Sed bec ſolutio nopoteſt ſtare

Pꝛimũ quidẽ quia puerteret᷑ oꝛdo.cum ſpẽs ſpiri/
tualis fieret coꝛpoꝛalis.ꝑfectum fieret imꝑfectũ.Se
cundo quia ita videret abſeneia vt pᷣſentia. ita ocu/
lis clauſis ſicut apertis. Secũda poſitio eſt ꝙ ẽ ſen/
ſus ſ nõ eſt intus ſuſcipiendo ſ̃ extra mittendo vir/
tutem.quia nõ recipiet ſed influet. Sed iſta poſitio
adhuc nõ poteſt ſtare.cũ cognitio ſit in vnione.cum
oꝛgana ſint maxime habilia ad recipiendũ. Lercia
poſitio eſt ꝙ ſenſus gloꝛificati cognoſcunt recipien/
do ſpẽm ab ipſo ſenſſbali. concegende ſunt rõnes

lubile. ergo ⁊c.

. ꝗd hoc dixerunt aliqui ꝙ nõ eſt rece-

uII.

ad hoc. ¶ Ad üllud qð obijcitur ꝙ minus nobile a?.

dici poteſt ꝙ nõ opoꝛtet ꝙ obiectũ ſit nobilius oꝛga
no in quod agit ſimpłr ſed ſᷣm quid in boc ſcʒ quod

habet ſpeciem. ⁊ illud eſt in videndo.⁊ hoc ſufficit
ad agendũ. Ael aliter dicendũ.ꝙ minus nobile non
agit virtute ꝓpꝛia ſed aliena.⁊ in ſenſu gloꝛificato ẽ
natura duplex in oculo ꝑſpicui ⁊ luminis.quãdo igi
tur videt coꝛpus ſe luminoſius.illud coꝛpus ſua vir
tute ꝓpꝛia in ſe facit ſpẽm in oculo.quãdo vero mi⸗
nus luminoſum tunc virtute pꝛopꝛia in ſe facit.⁊ ſic
patet illud. Ad illud qdð obijcit᷑ de aliena impᷣſſio/
ne 2 nõ eſt in oꝛbe.dðm ꝙ ibi vocat᷑ aliena impᷣſſio
qu
bic. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ cogitationes voluunt᷑.
dom q; cogitationes volui eſt duplr. Ano mõ quia
intellectus aut habet defixum affectuʒ in vnqꝗ/ ⁊ hoc
mõ eſt in via ⁊ nõ erit in patria.Alio mõ eſt ꝙ pꝛin/
cipaliter ⁊ continue vnũ.⁊ alia multa ꝓpter illud.et

eſt via ad coꝛruptionẽ.ſed de hac nõ intelligitur

5

inter illa multa mõ vnũ mõ aliud.⁊ hoc bene erit in

patria.talis eſt in ꝓpoſito.

naturalis eſt duplex. quedã eſt per receptionẽ et ab/
iectionẽ.vt calidi a frigido.⁊ bec nõ erit.Quedã pe
reccptionẽ tm̃.vt ꝑſpicui a luminoſo.⁊ hec erit.

Onſequẽter querit᷑ de ſecundo articulo pꝛinci
ali ſqʒ de gloꝛia coꝛpoꝛis in ſpãli que conſiſtit

in quatuoꝛ dotibus.⁊ circa hoc ſᷣm ꝙ q̃tuoꝛ ſunt do

. voſito. ¶Agd illud qð obijcit ꝙ
immutatio naturalis pᷣcedit. dicendũ ꝙ; immutatio

52

tes quatuoꝛ pᷣncipalłr q̃runt᷑. Pꝛimo qucrit᷑ de dote

impaſſibilitatis. Secũdo de dote claritatis. Tercio

de dote ſubtilitatis.Quarto de dote agilitatis.Circa
pꝛimũ querunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrum coꝛpus
ſit paſſibile ab intrinſeco. Secundo queritur vtrum
ſit paſſibile paſſione veniente ab extrinſecco.

io patit ab illo. vi poterit recipe ¶ Eirca quã ſic pceditur ⁊ oſtendit᷑ ꝙ coꝛpus non ſit
a coꝛpoꝛibus inferioꝛibꝰ.cũ oꝛganũ eius ſit nobiliſſi

paſſibile ab intrinſeco.Augꝰ.xxij.de ciui.dei.Aberit
a coꝛpꝛibus noſtris omnis defoꝛmitas.omnis infir
mitas.omnis coꝛruptio. ¶ Itẽ rõne videtur.quia
paſſio coꝛpoꝛis cõtriſtat animã. Coꝛpus em̃ qdð coꝛ

rumpitur aggrauat animã.ſed gaudiũ beatitudinis

eſt imꝑmixtũ triſticie.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſi interius pa/
teretur.ergo aliquãdo coꝛrumpetur.ſed anima gau
det de vnione ſui ad coꝛpus.⁊ gaudiũ beatitudinis
eſt ꝓpetuum ⁊ ſecurũ.hoc autẽ nõ eſſet ſi eſſet diſſo/
¶ Item anima gloꝛioſa eſt pfectiſſi-
ma omniũ foꝛmarũ.ſed ſic eſt ꝙ aliqua foꝛma eſt ita
nobilis ꝙ omnino terminat appetituʒ ſue materic.

vt foꝛma coꝛpoꝛis vniti. ergo multo foꝛtius anima
gloꝛioſa appetitũ ſui coꝛpoꝛis.ſed foꝛma terminans

appetitũ materie facit ipſam incoꝛpoꝛalem.crgo ⁊c̃.
Dorera omne compoſitũ ex contrarijs eſt coꝛru/
ptibile ⁊ paſſibile.ſed coꝛpus gloꝛioſuʒ eſt huiuſmo
di. ergo ⁊c. Si dicas ꝙ nõ manent cõtraria.quia cõ/
traria nõ ſunt ᷣm ſubſtantiam ſed ſᷣm qualitates.⁊
manent ſᷣm ſubſtantiã nõ ſᷣm qualitatesContra.a

coꝛpo:ibus gloꝛioſis vt dicit Auguſtinus. vicia de/

trabunt᷑.⁊ natura ſeruabitur.ſed qualitates elemen

tares ſunt eis naturales.ergo manebunt. Si dicas
ꝙ manent ſᷣm eſſentias nõ ſᷣm actum.Contra.vnũ
quode; nobilius eſt quãdo eſt coniunctum actui qᷓ

quando nõ.ergo ⁊c. Si dicas ꝙ actus ille eſt imper⸗

4

nund
Cice
urd
nirrt
T
ne
mas

gent
r
Cnuiſf
na
er
ucns
ſraſ⸗
hiri
nuttt
etunn
lo inn
onind
ℳ.
ar

fectionis. Gontra. elementa plura impoſtibile eſt

venire ad cõſtitutionẽ coꝛpoꝛis vniꝰniſi ꝑ mixtionẽ.
ergo neceſſe eſt elemẽta miſceri. Sed vbi eſt mixtio
neceſſario eſt mutua actio ⁊ paſſio ⁊ qualitatũ con/
fractio.⁊ vbi bec ſunt elementa ſunt in ſuis actibus.
ergo ⁊c. re coꝛpus gloꝛioſum erit nobilioꝛis cõ/

plexionis q; nunc. ſ̊ qnto aliqd coꝛpus elemẽtatũ ⁊

animatũ nobilioꝛis eſt cõplexionis.tanto paſſibiliꝰ

eſt.qd patet.quia paſſibilius eſt coꝛpus animalis qᷓ;

plante.⁊ bominis qᷓ; bꝛuti animalis.ᷓ coꝛpus gloꝛi/
ficatũ magis q; nũc erit paſſibile.¶ Item elementa
miſcent᷑ in coꝛpoꝛe illo.aut ergo eqliter. aut inequa
liter. Si inequaliter.cõmixtio via eſt ad diſſolutõnẽ

Si eq̃liter. aut adeqᷓtione pũctali.aut citra.Si ade/
quatione punctali.g omnia coꝛpoꝛa eſſent eiuſdem

cõplexionis ⁊ nobilitatis qð ñ ẽ veꝝ.Si nõ pũctali.
ergo vnũ aliquo mõ excedit reliquũ in virtute.̊ ex

lutionẽ.ergo ⁊c.⸗ tẽ aut erit in coꝛpoꝛe caloꝛ aut
nõ.Si non.nec oꝑatio anime.cũ operatio motus ⁊

ſenſus et vite ſit mediante caloꝛe. M ſi eſt ibi caloꝛ.

HH caloꝛ indiget pabulo.quia eius eſt conſumere.ſed

omnc qð indiget pabulo eſt coꝛruptibile ⁊ paſſibile

ergo ⁊c. ¶ B. dicendũ ꝙ omnes cõcoꝛdant in hoc
3 coꝛpoꝛa illa ſunt incoꝛruptibilia et indefectibilia.
ſ rationẽ ſumũt ex diuerſis cauſis.Quidã em̃ dicũt
ꝙ elemẽta ſunt in coꝛpoꝛe gloꝛioſo ſᷣm ſubſtantiam
nõ ᷣm qualitates.⁊ ideo quia ſubſtantie nihil eſt cõ

trariũ.⁊ vbi nulla cõtrarietas nõ eſt pugna nec diſ/

ſolutio.ideo ⁊c.Sed hoc impꝛobatũ eſt.quia natu/⸗
ra debet remanere. Alij dicũt ꝙ ſunt ibi ᷣm q̃litates
ſed q̃litates nõ agunt nec patiunt᷑.⁊ hoc diuina vir/

tute mirabiliter faciente. ⁊ hoc eſt iterũ impꝛobatũ.

*

quia ſi miſcent᷑ conſtat ꝙ frangunt᷑.⁊ mutuo agunt

⁊ patiunt᷑. Tercij dicunt ꝙ ſunt ſᷣm ſubſtantiam et

ꝗᷓlitates ⁊ actus. Sed tamẽ actus ſũt in ipſa mixtio

ne.ſed poſt non.quia in eis dminat᷑ natura celeſtis

que omnino reconciliat elementa ⁊ quaſi naturam

ęlementarem abſoꝛbet.⁊ tranffert᷑ totum coꝛpus in

naturã celeſtem. vnde debet᷑ eis locus celeſtis et in/

coꝛruptibilitas. Sed adhuc eſt dubiũ quomõ natu/
ra celeſtis ſit de compoſitõne coꝛpoꝛis noſtri.quialſic
non tm̃ videt᷑ componi ex quatuoꝛ elemẽtis.Et ido
aliter dicendũ ꝙ elementa manẽt in coꝛpoꝛe illo ᷣm

54 ſubſtantiam ⁊ qualitates ⁊ operationes. Sed atten
dendum ꝙ quadruplex eſt opatio elementoꝝ. Ana

quantum ad conſtitutionẽ.⁊ hec eſt mixtionis.Alia
quantũ ad conſeruationẽ.⁊ bec eſt miniſterialis de
latio caloꝛis vitalis ꝑ coꝛpus.TLercia eſt pugna oꝛ/

dinans ad diſſolutionẽ. Quarta exterioꝛis impᷣſſio/

gna oꝛitur. Pꝛime due oꝑationes manebunt.ſecun

nis per quã alicuiꝰelementi operatio intendit᷑ ⁊ pu/

de vᷣue nõ mancbũt que oꝛdinant ad diſſolutionem
⁊ ideo coꝛpus erit indiſſolubile.Ratio aũt quare nõ

manent eſt triplex. Pꝛima eſt tpata mixtio confrin/
gens contrarietatẽ. Secunda eſt elementariũ appe/
tituum quiæetatio. Tercia eſt anime influentis cõſer-

5 ſcere. . bycitur vontu
contrarijs eſt viſſolubile.dicendũ ꝙ illud debet in/

uatio.Et ratione pᷣmi nõ pugnant.rõne ſecundi nõ
poſſunt pugnare.ratione tercij neceſſe babeſt quie
Ad illud ergo qð obijcitur ꝙ; compoſitũ ex

teiligi quando cõtraria habeut cõtrarios appetitus
S6 interminates. N

d illud ergo qð obijcit ꝙ coꝛ⸗

Wllet inferre coꝛpus poſſet actionẽ illam dedinare.

pus nobilioꝛis complexionis facilius batit dom

boc nõ et verũ ſimpliciter loquendo immo ↄtrari
quia eſt foꝛtioꝛis virtutis.nec habet locũ in homine
niſi rõne penalitatũ inflictarũ.¶ Av illud qð obijci 57
tur vtrũ in puncto.ddm ꝙ nõ opoꝛtet.nec ta mẽ mu
tuo pugnant.quia neutrũ pualet licet aliquo mõ cx
cedat. Pꝛeterea nõ appetit ſe mitiplicare nec ab illo
diuidi.⁊ ido etiã ſi excedat nõ coꝛrũpit aliud.¶ Ad SS
illud qð obijcit᷑ de caloꝛe.dm ꝙ ex cõplexione ine-⸗
quali naſcit᷑ caloꝛ elemẽtaris cõſumens.ex cõplex-io
ne vero equali caloꝛ celeſtis cõſeruans.et ideo quiæa
tũc elementa erunt ꝑfecta ⁊ contẽperata.caloꝛ vita/
lis erit aſſimilatus nature celeſti.⁊ ideo non conſu/
met nec indiget pabulo. HDWM

e 4 ¶ Atrũ coꝛpus gloꝛioſum ſit paſſibilc paſſione venien
ceſſus generat aliquo mõ pugnã ⁊ litem. ⁊ hec diſſo

te ab extrinſeco.ſicut igne vel cultello.Et ꝙ nõ vide
tur.quia dicit Anphel.qꝙ erũt oiĩpotentes ſue volun
tatis ſicut deus ſue.g ſi volũtas animarũ eſt in con/
ſeruatione coꝛpoꝛis. nibil poterit coꝛpꝰaie ledere.
tẽ omnis paſſio magis facta abijcit a ſubſtãtia.
Oſi eſt paſſibile ab exterioꝛi.g̊ põt eẽ abiectio a ſub/

ſtantia. ⁊ coꝛruptio.ſed ſupꝛa ꝓbatũ eſt ꝙ ẽ incoꝛ

ruptibile ⁊ immoꝛtale.g ⁊c. ¶ Itẽ nihil cõpoſitũ pᷣt
pati exterius quod nõ poſſit pati interiꝰ.ſed coꝛpus
gloꝛioſum nõ põt pati interiꝰ.g c. ¶ Cõtra.coꝛpus
gloꝛioſum cõſtat maliter ex terra.ſᷣ terra nõ põt ma
nente foꝛma quã babet tm̃ ſublimari ꝙ ſit igne ſuꝑ
rioꝛ.g̊ manet infra ignẽ.& ſi inferius patit᷑ a ſuꝑioꝛi.
⁊ tale coꝛpus eſt inferius igne.videt᷑ ⁊c.¶ Itẽ coꝛ/⸗
pus nobiliſſimũ eſt inferius infimo ſpũ quantũcũqʒ;
peccatoꝛe.ſᷣ̊ ſpũs peccatoꝝ poſitus in igne patit᷑.g
coꝛpus humanũ quantũcunq; nobilitatũ poteſt ab
igne pati. ¶ Item omne continuũ eſt diuiſibile om

ne diuiſibile participabile.⁊ omneę participabile eſt

paſſibile ab exterioꝛi.ergo ⁊c. ¶ Item quandocũq;

coꝛpus durũ obuiat molli neceſſe eſt illud diuidere
ſi ſit impellentia vebemens.eſto ergo ꝙ cutellus ob
uiet gloꝛioſo.aut ergo eſt durius cutello.aut cutel/
lus penetrat.ſed nõ eſt durius cum ſit carneum.er/

go ⁊c. ¶ Rꝰ.dicendum ꝙ coꝛpus gloꝛioſum eſt im/
paſſibile abeæxtrinſeco omni genere actionis coꝛrũ/
pentis. Hoc autem eſt duplex. ſcʒ per influentiam.
ſicut ignis comburit coꝛpus.per violentiam ſicut
cutellus diuidit. pꝛima non eſt in coꝛpoꝛe gloꝛioſo.
Auia talis influentia aut eſt ſm oꝛdiuem iuſticie.⁊
bec eſt in demonibus et peccatricibus animabꝰ pᷣm
oꝛdinem iuſticie. ſed in coꝛpoꝛe gloꝛioſo non eſt ta/
lis pamio. quia non meruit puniri. Alia eſt m oꝛdi-

nem nature. iſta eſt ſolum quando patiens eſt ta/

lis nature qꝙ materia illa appetit eſſe ſub alio actu.
pꝛiuatio enim eſt pꝛincipiũ paticudi.Quoniam au/
tem in coꝛpoꝛe gloꝛificato iam terminati ſunt appe
titus.ideo ſi gloꝛioſum coꝛpus poneret᷑ in igne in/
ferni non lederetur. Et per boc patʒ ſolutio ad duo
pꝛima.quia demon patitur ſᷣm oꝛdinem iuſticie li/
cet ſit ſuperioꝛ per naturam. Patet etiam illud q
obijcit᷑ de terra.quia terra patitur quia materia eſt
rationem habens pꝛiuationis.Alia eſt actio ꝑ vio/
lentiam. et de hac dicunt aliqui ꝙ non patitur.
quia nemo eſt qui inferat. et ſi eſſet aliquis qui

—

fed tune p̃m iſtam viam coꝛpus adatn ante lapſum
pabuiſſet dotem impaſſibilitatis. Donat᷑ eeiã ꝑ im/
poſſibile ꝙ cutellus applicetur ventri. aut venter re
ſiſtit. aut nõ. Si nõ.ergo patit᷑ ⁊ cutellus fubintrat.
2 ita eſt paſſibile.Si reſiſtit.quero ꝑ quã naturam.
Et dicunt aliqui ꝙ babet naturaʒ quinte eſſentie qᷓ
nõ eſt ſecabilis nec diuiſibilis.vnde ſi iuxta ſolẽ eſſet
⁊ inpingeret cutellum nõ ꝑtranſiret ⁊ nõ reſiſteret ꝑ
naturã duri ⁊ mollis.ſed quia caret duricia ⁊ molli/

G cie ⁊ paſſibilitate. Sed quia hoc difficile eſt intellige

re.ideo dᷣm ꝙ coꝛpus gloꝛioſum nõ põt pati ꝑ vio
lentiam coꝛpoꝛis obuiantis.quia omne coꝛpus eſt
peruiũ ei ⁊ illud ꝑtranſit ſicut videbitur.vnde ſicut
ſi aliquis haberet cutellũ criſtallinũ nõ expelleret ra
dium ꝑ eius vſum. immo radius penetraret.vnde
nõ pateret᷑ ab ipſo.ſic in ꝓpoſito intelligendũ coꝛpꝰ
gloꝛioſum penetrare cutellũ.Ox ergo dicit᷑ omne cõ
tinuũ diuiſibile.intelligendũ eſt de diuiſione mathe
matica. nõ de diuiſione naturali de qua bic opponit᷑
Sic em̃ exponit Anbbel.qð iſtud intelligit᷑ ᷣm intel
lectum.nõ vᷣm habitum.

Onſequenter querit᷑ de dte claritatis.de qua
duo querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de ipſa in ſe.Se⸗
cundo in comparatine.

¶ Atrũ coꝛpoꝛa illa ſint peruia.an coloꝛata.an lumi/
nofa.Oꝛ antẽ ſint peruia videtur. Gꝛego.ſuꝑ illud
Job.xxviij. Non adequabitur ei aurũ ⁊c. Aniuſcu/
iuſq; mentẽ ab alteriꝰ ocuł.mẽbꝛoꝝ coꝛpuletia ñ ab
ſeondet.Sʒ ̊ nõ eſſy niſi eẽnt ꝑuia.̊ ⁊c. ¶ Itẽ rõe
videt᷑.quia plus ſubtiliat᷑ coꝛpus ꝑ gloꝛiaʒ qᷓ; poſſit
naturã aut artem.ſed natura ⁊ ars de obſcuro fa/

cit peruiũ ſubtilando.vtpote de cinere vitrũ.g mul⸗

tofoꝛtius illa.¶ Itẽ in viſceribus coꝛpoꝛis glotioſi
eſt pulcerrima armonia.Sed hec hec nata eſt dele/

ctare viſum.ergo ſi coꝛpoꝛa reſurgent in cadẽ diſpo⸗ ¶ Be claritate in comparatione. Et querit᷑ vtrum coꝛ
ſitione in qua pñt ꝑfecte etare intus ⁊ cxtra.?

hoc nõ pñt niſi ſint peruia.g ⁊c̃. ed ꝙ ſint colo⸗
rata videtur.quia dicit Augꝰ.xxij.de ciuitate dei.ca.
xix.omnis pulcritudo eſt partiũ conuenientia cum
quadaã coloꝛis ſuauitate.Sed coꝛpoꝛa gloꝛioſa erũt
pulcerrima. ergo babebũt ſuauitatẽ coloꝛis. ¶ Itẽ

ph̊ᷣus dicit ꝙ coloꝛ eſt extremitas pꝑſpicui in coꝛpoꝛe

terminato.ſed coꝛpoꝛa gloꝛioſa ſunt coꝛpoꝛa termi/
nata cum ſint eadẽ que nunc.⁊ habent naturã ꝑſpi
cui.ergo 26.1 Ztem ad hoc eſt ratio.quia ad coloꝛẽ
duo cõcurrunt ſcʒ lux ⁊ quatuoꝛ q̃litates.⁊ iſta ſunt
in coꝛpoꝛe gloꝛioſo.ergo ⁊c. ¶ Itẽ rone videt᷑.quia
coꝛpoꝛa gloꝛioſa erunt obiecta viſus non media vi/

dendi. nõ erunt tranſpentia. ¶ Sed ꝗ ſint peni-

tus luminoſa videt᷑ Math̃.xiij.fulgebunt ſicut ſol
in regno ⁊c. Si ergo ſol nec ꝑpuius eſt nec coloꝛatus.
ergo ⁊c. ¶ Item ſeipſis videbunt. ergo erunt lumi
noſa non coloꝛata. ¶ Itẽ nobilioꝛ qualitas eſt per-

uietas qᷓ; coloꝛ ⁊ lux.ſed coꝛpoꝛa illa erunt pfectiſſi
ma int᷑ coꝛpoꝛa.ergo erunt potius luminoſa. ¶ Reo.
opoꝛtet omnes concedere ꝙ coꝛpoꝛa illa ſint lumi /

noſa.ſed volunt aliqui ꝙ ſimul ſint luminoſa ⁊ per/

uia ſᷣm aliam ⁊ aliam rationẽ. Paruia ꝓpter ſubtili

tatem. luminoſa vero rõne claritatis ⁊ fulgoꝛis ſuꝑ/

additi.Sed iſta poſitio nõ eſt cõueniens.quia ſi per

uia eſfet nõ terminarẽt viſum.nõ haberẽt diſtinctio
nem in partibus.⁊ ita oculi nõ poſſcnt diſcerni a na
ſo.Et iterũ magnitudo luminis nõ patitur coꝛpus
eſſe tranſparens.vt patet in ſole in quo eſt luminis

aggregatio. ⁊ in candela. Alij voluerunt dicẽ ꝙ erũt

ſimul luminoſa ⁊ coloꝛata. Coloꝛata ꝑ naturã qua/
tuoꝛ elementoꝝ ⁊ earum qualitatũ ex quibus con/
ſtat coꝛpus humanũ. Sed luminoſa ratione lumi/
nis ſuꝑadditi. Nec boc eſt inconueniens vt dicunt.
ſicut patet in noctiluca que eſt coꝛpus coloꝛatum in
die ſed lacens in nocte. Sed poſitio eſt conuenien/
tioꝛuia conſtat ꝙ homines recognoſcentur in pa/
tria.vnde habebunt effigies quas habuerũt.⁊ aſpe/
ctus oculoꝝ gloꝛioſoꝛum ꝑuenient vſq; ad ſuperfi-⸗
ciem coꝛpoꝛis illius ſplendentis.ſicut enſis ꝑ multã
terſionẽ non amittit coloꝛem.ſed eius coloꝛi addit᷑
ſplendoꝛ.ſic in ꝓpoſito.Sicut etiã carbo per ſui na/
turam alicuius coloꝛis eſt. adueniente autem igne
efficitur luminoſus.⁊ tamẽ nihbilominus eſt coloꝛa/
rus.quia ẽ ibi lux materie terreſtri incoꝛpoꝛata.Sic
in ꝓpoſito intelligendũ q; coꝛpus reſurgens ꝑ natu⸗
ram ſuam babebit coloꝛem.⁊ claritas luminis ſup/
induet ipſum ſicut ignis carbonem. ¶ Concedende
igitur ſunt rationes ꝙ coꝛpoꝛa gloꝛioſa ſunt coloꝛa/
ta luminoſa ſᷣm duplicem naturam vt viſum eſt.
¶ Ad illud að obijcitur ꝙ coꝛpulentia nõ obſiſtat
menti.dicendũ ꝙ ex hoc nõ ſequitur ꝙ ſint peruia.
quia nõ magis videt᷑ mens per coꝛpus peruium qᷓ
per ſolidum.ſed hoc vult dicere ꝙ ita cogitationes

7

⁊ affectiones habebunt intus in coꝛpoꝛe vt ſint pa/

tentes. ¶ Av illud qð obijcitur ꝙ armonia viſum 6

debet delectare.dicendũ ꝙ armonia illa nata eſt d/
lectare viſum nõ coꝛpoꝛalem ſed ſpiritualem. ⁊ hũc

delectat ⁊ delectare poteſt etiã ſi coꝛpus non ſit per/
uinm.ideo patet ꝙ illud non valet. .

Queſtio. ij. q

poꝛa gloꝛioſa poſſint claritatem ſuam ᷣm imperiuʒ
anime oculis noſtris occultare.Et ꝙ ſic videt᷑.quiꝗ
xpᷣs poſt reſurrectionẽ apparuit diſcipulis in eadẽ
effigie ⁊ coloꝛe in quo pꝛius.ſed ſicut dicit Auguſti/
nus de ciuitate dei.xpᷣus ſua reſurrectione oſtendit
quale ſit futurũ coꝛpus noſtrũ.ergo alia coꝛpoꝛa ſi -
militer poterunt. Weem coꝛpus illud eſt in perfe⸗
cta obedientia reſpectu aĩe.ergo apparet ⁊ reſplen
det ſᷣm plus ⁊ minus vt anime p leer ef Ziem cla-
ritas illa oculis nõ darfieatio el impꝛopoꝛtõnalis.
ergo ꝙ ab eis videatur eſt intenſionis.g occultatio
ipſiꝰa nr̃is oculis ẽ de nꝗ ipſiꝰgloꝛioſe lucis.¶ Con
tra.Quanto aliquid luminoſius eſt.tanto minꝰpo⸗/
teſt viſum latere. Sed coꝛpus gloꝛioſum eſt magis

luminoſum qᷓ; gnoſ⸗ um. ſed hoc nõ oteſt latere.

ergo nec illud¶ Item lux ſe manifeſtat illuminan⸗
do.ſed illuminare eſt actus lucis naturalis ⁊ eſſen /
tialis.ergo cũ nihil poſſit pꝛiuari actu eſſentiali ipſo
ſaluatg in effe. impoſſibile eſt quin coꝛpus gloꝛioſ
irradiet. ergo impoſſibile eſt quin illuminet et ſe vi /
ſui manife et. Eytem ſicut ſe habet pati ad impaſ⸗
ſibile.ita occultari ad lucem. ſed coꝛpus gloꝛioſum
non poteſt pati quia eſt impaſſibile.ergo nec occul

tari. cum ſit luminoſum. ¶ E. ad hoc dicunt ali/

qui ꝙ claritas coꝛpoꝛis gloꝛioſi viſui in ſuo glo⸗

An
ohs
ne
Ageit
min
1 ,
lrß
Kon.
rn
Maren
bzn
NS
ennli
i
in
umi
ctooe
nde
Bdnn
ninsſ
urale
rnc
föchiän t.
reni

mimi

eſtip⸗
Muring
Muuct
nſtpo⸗

iirnd
nnj
ar
gin
ünn,
etkva

Enns

65

rioſo eſt manifeſta.et ei occultari non poteſt. oculo
nõ gloꝛificato eſt occulta.⁊ ei nõ poteſt manifeſtari.
qꝛ eſt ei impꝛopoꝛtõnabilis.Vñ quia occultare eſt de
manifeſto occultũ facere.ideo dicũt ſimpliciter ꝙ nõ
põt. MNec eſt trabendum ad ↄſequentiaʒ de xpᷣo quia
deus erat. Seo iſtud eſt mirum dicere ꝙ claritas coꝛ
poꝛalis oĩno ſit impꝛopoꝛtõnalis ⁊ occulta.⁊ quia ſi
nõ in ſe. ſaltem poſſit videri in irradicatõne.Et pꝛe/
terea videt᷑ xpᷣs nõ mirabilia feciſſe.ſed argumenta
reſurꝛectõnis oſtendiſſe. Et ideo aliter dicendum q;
coꝛpis qualitas pᷣm exigentiã eius in q̊ eſt agit.coꝛꝑꝰ
autẽ gloꝛioſum eſt ſubtile.⁊ ꝑ ſubtilitatem ſuam pot
om̃e non gloꝛioſum penetrare vt infra patebit. Põt
xtiã reſiſtere.⁊ ideo dico ꝙ qꝛ coꝛpus gloꝛioſum per
effectunꝭ ſpũalis potentie põt om̃e coꝛpus penetra/
re.põt ⁊ penetrare oculũ.⁊ tũc nõ erit obiectũ eius.⁊
ideo põt latere. Rurſus.qꝛ põt coꝛpoꝛi ſe obijcere.po
teſt ⁊ claritatẽ ſuam oino oſtendere licet oculus ob/
tundat᷑ ⁊ nõ ↄpꝛehendat.⁊ qꝛ poteſt oĩno latere pe/
netrãdo ſubtiliter.⁊ oino patere ſe obijciẽdo viſibili
ter.põt ⁊ medio modo plus ⁊ minꝰ ſe oſtendere.vn/
de ſi hic eſſet anima gloꝛioſa cum coꝛꝑe gloꝛificato.
plus ⁊ minꝰpoſſet de ſui coꝛpis claritate oculis nr̃is
oſtendere.⁊ boc ꝑ naturã illam.qꝛ nõ tm̃ clarum eſt
ſed penetratiuũ ⁊ ſpũale.Et acedende ſunt ratõnes
ad hanc ꝑtem.(¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ quãto lumi/

noſiꝰtãto minꝰpᷣt viſuʒ latere.dð ꝙ verũ ẽ ꝑ naturã

luminis.põt tamen ꝑ naturã ſpuũalitatis ⁊ ſubtilita/

66 tis. ¶ Ad itlud qꝗð obijcit᷑ ꝙ lux ſe manifeſtat illumi

nando.dico ꝙ nõ tm̃ illuminãdo.ſᷣ etiã oculis intu/
entiũ ſe obijciendo.⁊ qꝛ põt eſſe ꝙ coꝛꝑa gloꝛioſa ra/
ios penetrent viſibiles coꝛpis nõ gloꝛioſi.ideo ⁊c̃.
Ad aliud dm ꝙ; occultatõ eſt dupir. Ana ꝓpter
obſcuritatem a parte obiecti.⁊ de hac verũ eſt ꝙ lux
nõ põt occultari. Alia eſt ꝑ potentiam a parte oculi.
qꝛ nõ põt ibi figi ꝓpter excellentem ſubtilitatem. ⁊ H
luci nõ repugnat ſicut paſſibilitas impaſſibilitati.et
pꝛimo modo impoſſibile eſt lucem occultari.ſecũdo
modo eſt verum ⁊ poſſibile.

IOnſequenter querit᷑ de vdte ſubtilitatis.de
q qgua duo querũt᷑. Pꝛimo querit᷑ de ipſa in ſe.

Sc&o de ipſa ꝑ comꝑatõnem ad actum no/
Sen „

trum. rx
unmn coꝛpus gloꝛioſum poſſit penetrare om̃e ali/

ud coꝛpus nõ gloꝛioſum in ſuo motu.Et æꝙ ſic vide/
tur.qꝛ dicit᷑ Joh.xx.cum foꝛes eſſẽt clauſe ꝙ ihs ſte/
tit in medio. Et Gꝛego.dicit ꝙ ꝓpter ſubtilitatẽ oſtia
clauſa nõ obſtiterũt.& ⁊c.(¶¶ Iteʒz ratõne videtur.qꝛ

coꝛpꝰgloꝛioſuʒ in ſuo motu nõ põt retardari. nec i.

pediri. ⁊ ſi ñ pᷣt ĩpediri. nibil pt ei reſiſtẽ i ſuo mo/
tu põt om̃e coꝛpus penetrare. ¶ Item ſi nõ pot pe/
netrare omne coꝛpus.cum poſſibile ſit illud includi.
poſſibile eſſet incarcerari.ſ eſſe in carcere eſt miſerie.
S Foſille eſt beatum fieri miſerum. .
dño poſt reſurꝛectõnem quedã dicunt᷑ ᷣm diſpenſa
tionem. vt cicatrices.cibatio.potatio.Quedã ᷣm na
turam.vt tranſire de loco ad locum infatigabiliter 2
clauſis ianuis intrare. ſi hoc eſt de natura coꝛpoꝛis
gloꝛioſi.patet ⁊c᷑. ¶ Contra.cum ſubtile ⁊ rarum ob
uiet duro.non penetrat ſed penetrat᷑.vt patet.qꝛ la/
pis diuidit aerem ⁊ tranſit ꝑ ipſum.ſi ergo corpꝰ glo

rioſum eſt ſubtile.ᷓ ꝑ illam nõ ↄuenꝝnit ſibi penetrare

ſed potius penetrari.¶ Item coꝛpus goꝛioſum nõ

mul. ergo

tem de xpᷣo

D

eſt maĩoꝛis ſubtilitatis qᷓ; radius vel aer.ſᷣ radiꝰ ſua
ſubtilitate nõ penetrat coꝛpa opata.⁊ aer non pene⸗
trat niſi poꝛoſa.g̊ coꝛpus gloꝛioſum nõ põt om̃ia pe
netrare. ¶ Nem ſi penetrat. aut hoc eſt diuidendo.
aut ſbᷣtiliando.aut ſimul coexiſtendo.Si diuidendo.
ſed quedam ſunt coꝛpoꝛa indiuiſibilia ⁊ inſecabilia.
Item ſunt alia aue cum diuidunt᷑ nunqᷓ; reiungen⸗
tur. Sunt ⁊ alia que ſi diuidunt᷑ coꝛumpunt᷑.& cuʒ

coꝛpus gloꝛioſum nihil deſtruet qð nõ poſſit deſtrui

ſm etiam qð poſſit.nõ oino poterit penetrare ſalteʒ
empirꝛiũ. Si ſubintrando ꝑ poꝛos.ſed poꝛi ſunt diſ⸗
continui. neceſſe eſſet coꝛpus gloꝛioſum diſcõtinu⸗
ari.Si ſimul coexiſtendo.vᷣ impoſſibile eſſet ꝑ natu⸗
ram duo coꝛꝑa eſſe ſimul.ſed gloꝛia nõ aufert natu/
ram.g ⁊c. Duo autem coꝛpoꝛa eſſe ſimul in phia i-
poſſibile dicit ratio oſtenſiua.quia coꝛpoꝛi debet᷑ lo⸗
cus vt ꝓpꝛia menſura.ſed multiplicato mẽſurato ne⸗
ceſſe ẽ młtiplicari mẽſurã ꝓpꝛiã. ⁊c. ¶ Itẽ ſiẽ vnuʒ

locatũ ad plura loca ita pla loca ad vnũ locatuʒ.ſed

vnũ locatum impoſſibile eſt eſſe in pluribus locis ſi
c plura locata poſſunt eſſe in eodem lo/
co ſimul. ¶ Item hoc videt᷑ ꝑ impoſſibile.quia tũc
accipiat᷑ coꝛpus equalis magnitudinis vt coꝛpꝰglo⸗
rioſum.tũc iſta duo oino exterminant᷑. ſoliditas in
ſoliditate.⁊ ſuꝑficies in ſuꝑficie.⁊ linea in linea.⁊ pũ
ctus in puncto.ſed duo ingiuiſibtlia ſunt ſimł vnuʒ.
G ⁊cc. ¶ Item trahat᷑ linea a centro illius diſtantie
ad punctum circũferentie ꝑ mediũ coꝛpus gloꝛiſica⸗
tum.⁊ rurſus alia ab eodem puncto ad idem ꝑ coꝛ/⸗
pus non gloꝛificatum.aut eſt vna linea.aut due.Si
vna.ergo coꝛpus gloꝛioſum ⁊ aliud ſunt vnum. Si
due linee.tũc vident᷑ incõuenientia tria. Primuʒ ꝙ
ab eodem puncto ad idem punctũ poſſunt eſſe due
linee recte.⁊ ita due linee recte inter quas non cadit
ſuperficies media.⁊ rurſus due linee recte habentes
coſdem terminos.cum livechnuleiplicent per termi⸗
nos. Item due linee recte faciunt figuram. que ſunt
tria maxima incõuenientia ſᷣm phᷣm. ¶ Item ſi coꝛ
pus gloꝛioſum põt ꝗpter ſui ſubtilitatẽ coexiſtere et

kerere coꝛpꝰgloꝛioſum.multo foꝛtiꝰaliud ſubti/
le. duo coꝛpa gloꝛioſa pñt eſſe ſimul. et ſi duo.pari
retõne tria. ⁊ ſi boc. tũc omia. ¶ Reꝰ. om̃s ocedunt ꝙ, S

coꝛpa gloꝛioſa babent dotem penetralitatis.Sʒ qui

