modo tenet ſenſum ⁊ tunc oino impedit. Aut nõ eſt
tanta qͥn bene maneat.ſicut de puero balbuciẽte in⸗
telligitur.⁊ tunc dicendum ꝙ non impedit niſi vclit
inducere erroꝛem. Oꝛ ergo obẽ ꝙ voces non ſiguifi⸗
cant. dðm ꝙ et ſi non ſignificent ex inſtitutione. ſig⸗
nificant tñ ex acoõmodatione vſus.vt olli ꝓ illi¶ Eid
id qð querit᷑ de trãſmutatiõe.ddm ꝙ ⁊ ſi lar ſimpli
citer ſine erroꝛis dogmatiʒatiõe non impedit. Et ra
tio huius eſt.quia oꝛdo intelligitur in ipſs verbis q;
filius a patre pꝛocedat.et ſic non opoꝛtet expꝛimere
oꝛdinem ita ſicut nomina peꝛſonaꝝ.ct ita patet qd
obz. (24 illud quod obijcit᷑ de interpoſitioue ſiue
intermiſſionc.ddᷣm q aut eſt tanta intermiſſio ꝙ dil
cõtinuet intentionẽ et lõgã faciat moꝛã.vtpote ſi lõ⸗
gũ facit monẽc.vł vadit ad domũ.et tũc neceſſe ẽ ꝙ;
reincipiat.Sᷣ ſi interuẽit ꝑua moꝛula obliuiõe vl ſter
nutatõe. ñ diſcõtinuat᷑ actꝰ nec oꝑtz reincipere.

¶ De inſtitutione baptimmt.

einſtitutione baptiſmi q̃ndo ceperit. Supꝛa egit magiſter de baptiſmo qᷓntum ad ſe vel quantum ad es

que ſpectant ad integritatem ſacramẽti. hic agit de ipſius inſtitutione. Et bʒ hec pars tres partes. In pꝛi⸗
ma agit de mõ et tꝑe inſtitutionig. In ſecunda de admiſtratione iam inſtituti. ibi. De imerſione vero ſic qᷓ⸗

ritur. In tercia vero de cã et ratiõe ad quã eius inſtitutio oꝛdinatur.ibi.Cauſa vero inſtitutõis baptiſmni eſt

innouatio. Quelibet haꝝ ꝑtiũ duas habʒ. Hã in illa in qua determiat de inſtitutõe. pꝛimo determinat tem
pus inſtitutõis. Sco materiã in qua.ibi.Celebꝛatur aũt hoc ſi acramẽtũ.⁊c. Similit᷑ pars de vſu iaʒ inſtitu
ti duas hʒ. In pꝛima dterminat quõ hoc ſacramẽtũ eſt adminiſtrandũ. In ſecũda vero oñdit ꝙ in buius ſa
cramẽti inſtitutione et vſu euacuata eſt circumciſio.ibi. Solet etiã queri ſi circumciſio amiſit. vc. Similiter
tercia pars de cauſa inſtitutionis duas hʒ.in pꝛima determiat cãm per ſe ipᷣius inſtitutiõis ſiue illud ad qdᷣ

baptiſmꝰoꝛdiat᷑ ꝑ ſe. In ſcdᷣa vo illð ad qð oꝛdinat᷑ ꝑ accidẽs.⁊ H̊ ibi.Si q̃rit vtꝝ haptiſmꝰaꝑucrit celũ c.

De inſtitu

¶ De tempoꝛe inſtitutionis baptiſni. .
tione baptiſmi quando ceperit varie ſunt eſtimationes. Alij

dicunt tunc eſſe inſtitutum cum Michodemo chꝛiſtus ait. niſi quis re Johan. iij.
natus fuerit ex aqua et ſpirituſaucto. Alij dicunt inſtitutionem baptiſmi a·
ctam cum apoſtolis dixit Ite docete omnes gentes baptiʒantes eos in no Math. vlt.
mine patris et filij et ſpirituſſancti. Sed hoc dixit eis poſt reſurrectionem.
pꝛecipiens eis de vocatioue gentium. quos ante paſſionem binos miſerat Luc.x.
d pꝛedicandũ in iudea et ad baptiʒandũ dicẽs. In viam gentiuʒ ne abie / AMath. x.

„

Sns.
coc

Nfl,
mmun
nniſg
ntin

—
——

tun0
nu u
eorſe,
hueitich
mminmten
ictt
gottc
Gt
u,
3

t

In qua foꝛma
baptizaucrunt
apli ate paſſio/⸗
nem chꝛiſti.

Amb. ſuper

—

ritis. Jam ergo iſtitutꝰ erat baptiſmꝰ.qꝛ baptiʒabãt

ſimul et pꝛedicabãt.Si vero querit᷑ in qua foꝛma tũc

baptiʒauerũt. Sane dici põt in nomice trinitatis.ſ.in
ea foꝛma in qua baptiʒ auerũt poſtea gẽtes.q ãte paſ/⸗
ſionẽ põt intelligi fuiſſe tradita.licet nõ ſit ſcriptũ.nõ
ergo tunc illã foꝛmã xpᷣus pꝛio tradidit cũ ad euange
liʒandũ gẽtibus miſit.ſed quã añ tradidit muttẽs eos

in iudeã. poſt iterauit cũ ad gentes miſit. Cõmodius

rit. cũ ſine peccato fuerit.ſed qꝛ contactus munde car
nis ſue vim regeneratiuã cõtulit aquis.vt qui poſtea

ergo dicit᷑ inſtitutio facta qñ xpᷣs a Johãne baptiza⸗
tus eſt in ioꝛdane ꝙ diſpẽſauit.nõ qꝛ mundari volue/⸗

immergeret᷑ inuocato nomie trinitatis a peccatis pur
garetur. Tunc ergo inſtitutꝰ ẽ baptiſmus xpᷣi in quo
Pinnroe cuiꝰ myſterium innotuit interius homniem
Se materia in qua iſtitutꝰ ẽ baptiſmꝰ. g

¶ Celebꝛatur aũt hoc ſacramentũ tm̃ in aqua nõ in alio

liquoꝛe vt ait xpᷣus.niſi quis renatus fuerit ⁊c. Ideo
vnifoꝛmiter id fieri in aqua pᷣcipitur. vt itelligatur ꝙ
ſicut aqua ſoꝛdes coꝛpoꝛis ac veſtes abluit.ita baptiſ
mus maculas anĩie.ſoꝛdeſq; vicioꝝ emũdãdo abſter

git. Vlel ideo vt nullũ iopia excuſarʒ.qð poſſyz fieri ſi

in vino vel oleo fieret.et vt cõmunis materia bapti⸗
ʒandi inueniretur apud omnes.qð aqua ſignauit qͥ ð
latere xpᷣi manauit.ſicut ſanguis alterius ſacramenti
ſignum fuit. MNon ergo in alio liquoꝛe põt conſecrari

paptiſmus niſi in aqua.

Gꝛeg · lean/
dꝛo epo.

Haymo ſuꝑ
epi.ad Ro.

¶De immerſiõe vero ſi queritur q

¶ Determiat quõ hoc ſacrm ẽ admiſtrãdũ.puta.
qtiẽs imerſio fieri debeat. —
Dei itur quõ fieri debeat pᷣciſe.
reſpondemꝰ ꝙ ſemel vel tercio pꝛo vario moꝛe eccle/⸗
ſie. VUñ Gꝛeg.de trina immerſiõe baptiſmi nihil veriꝰ
reſponderi põt qᷓ; qd voſipᷣi ſenſiſtis.quia in vna fide
nihil officit eccleſie ſancte conſuetudo diuerſa. Quia

eñm̃ in tribus ſubſiſtentijs vna ſubſtantia ẽ.repꝛehenſi

bile eſſe nullatenus põt infantem in baptiſmo ter vel

ſemel mergere.quia et in tribus merſionibus ꝑſonaꝝ-

trinitas.et in vna põt diuinitatis ſingularitas deſig⸗

nari. MNos vero qui tercio immergimꝰ.etiaʒ triduane

ſepulture ſacramentũ ſignamus. Scom hoclicʒ non
modo ter.ſed etiam ſemel mergere tm̃.YJhi tñ dũtax⸗
at mergere ſemel licet vbi cõſuetudo eccleſie talis exi⸗

ſtit.ſi quis vero id facere iucipiat vbi conſuetudo tat
non eſt. vel ſemel tm̃ mergendum aſſerat.repꝛehenſi⸗
bileʒ ſe eſſe cõſtituit. Unde Haymo in ſuo ſenſu abun
dabat. Cipꝛianus cum ſemel mergebat in baptiſmo.
paruulos qui qð ĩtelligebat ſtudioſe implebat bonis

operibus abundando.licet in hoc neſcius delinque⸗

ret.ſᷣ quia bonis operibns abundabat. poſtea coꝛrec
tus a deo abundauit altioꝛi ſenſu.ter illos mergẽdo.
Ecce habemus quia deliquit qui ſemel merſit. Sed
hoc ideo.quia aliter ſe habebat cõſuetudo illiꝰ eccle⸗

pʒ qð obẽ.

am S inſtitutꝰ erat 3 1

San S7, Ar ex hoc

cum inſtitutio bap⸗/
tiſmi cadat ſub pᷣcep/
to.ꝙ aute paſſionẽ te/

nebantur om̃s bapti/

ſari. ᷓ oẽs erant tranſ
greſſoꝛes.qð videt᷑ ini

quũ.Ad h̊ rñdet łHu⸗

go de ſancto vic. non

eſt culpãdus aliquis

niſi ex culpa ſua ſit in
gratꝰ conſilij aut pᷣce
pti. fuit aũt Michode
mo reuelatum tãq;ᷓ cõ

ſiliũ amico. Cũ aũt di

ctũ ẽ.ite doccte oẽs gẽ
tes bap.⁊c.omnibꝰ in⸗
foꝛmãdis ex poſitũ eſt
pꝛecepto. Anuſquiſq;
autez ex eo tpe debi/

toꝛ eẽ cepit.quo ad ip

ſum ꝑ pᷣdicationẽ iſti/
tutio ꝑpuenit.

b i

¶ non ergo in alio li⸗

quoꝛe poteſt conſecr/
ari baptiſmus niſi in

aqua. Queritur vtꝝ

i omni aqua.Et ꝙ ſic
videtur.quia omnis

aqua omni aque ẽ ea/

dem ſpecic ergo ſi da
ta eſt virtus ſpẽi aque

non buic vel illi ſpe⸗/
ciali.videtur ꝙ; in om

ni poſſit fieri baptiſ/
mus. &f
ptiſmꝰ inſtitutꝰ eſt in
elemẽto aque.qꝛ ad ꝑ

ſuam qualitatẽ repꝛe-
ſentat gratiam baptiſ

malez. Ad hoc & eꝙ ſit

baptiſmus requiritux

q ſaluet ꝓpꝛietas et
ſpẽs aque.vt ſit aqua
naturalis et habẽs ali
quo mõ ꝓpꝛictatẽ la-
uãdi.et hanc etiã bẽt
aqua turbida. Si ve/
ro has conditiones

aqua perdat vel ꝙ mi

ſcetur cum pꝛedñan/
te et alterãte et ducen
te in alias ꝓpꝛietates.
nõ ẽ dom tunc in illo
liq̊re tradi baptiſma/
tis ſacramentũ. et ſice

dum qꝙ ba ʒ2

i.

c Mee baptiſmꝰ nec ſie. vel qꝛ vnã tm̃ faciendã merſionẽ aſſerebat. De tir·⸗ .
circũciſio reni nobis na merſione Aug. ait. poſtq; nos credere ꝓmiſimus. Aug. in qua
aitum apuit. fma trercio capita in ſacro fonte dimerſimꝰ. qui oꝛdo bapti d omelia, n
onon fait niſip pee zadi duplicis myſierij ſignificatione celebꝛaf. Recte ul
catu et marimep oꝛ· em̃ tercio imerſi eſtis. qꝛ accepiſtis baptiſmũ i nomie nen
ginale.ſed baptiſmus trinitatis.Recte tercio ĩmerſi.qꝛ accepiſtis baptiſmũ un
et circumciſio delebzat iu nomine xpᷣi.qui die tercia reſurrexit a moꝛtuis. Il/ nut
oꝛigiale. g apiebat ia lIa em̃ tercio repetita immerſio typum dñice expꝛimit e⸗
nuãz. Itẽ debaptiſind ſepulture.Conſtat ergo baptiʒãdos tercio debere im
Leris glo. bede. Hu i cipiũt. Et qui ſemel imergit tatũ.nõ peccar.niſi cõſue finh
le ioꝛdãis aqͥs ſubiſt. tudo ecclie obſiſtat.vel hoc mõ tm̃ ðbere fieri aſſerat. annn
nobis celi ianuã pin / (ſtendit quõ in huiꝰ ſacramẽti inſtitutide in
dit. duͦ caro nnern et vſu euacuata ſit circumciſio. 1 gimt
fa domoda ¶Solet etiã queri ſi circumciſio amiſit ſtatum ab inſti⸗ ner⸗
noxijs. rũpbea ignea tutione baptiſmi. Ad quod dicimꝰ. in xpᷣi moꝛte termi di
extinguitur. nec xus nata eẽ legalia omnia. Extunc ergo circũciſio ꝑdidit oſeni
celuʒ tunc apire cepit. vim ſuam ita ꝙ poſtea nõ ꝓfecerit. ſed potius obfuit Vy
S bis var bis oſſen- obſeruatoꝛibꝰ ſuis.Sʒ vſq; ad oblationẽ vere hoſtie ſbee
aitur s ubabriſ. potuit pꝛodeſſe. Si em̃ ante paſſionẽ legalia finẽ ha⸗ el
gua ct qub ſie aperta. buiſſent. no ea iminete. vet pacha cũ diſcipulis man
et quando. SRidet em̃ ducaſſſee. uni
nperta in Paiſone. :· De cauſa inſtitutionis baptiſmi äntum aad ut
ſuper illud Col/j.paci illud ad quod oꝛdinatur per ſe.: k Init
ficaus p ſanguine X. ¶ Cauſa vero inſtitutõis baptiſmi eſt innouatio mẽtis. rn
peen ra vt homo qui per peccatũ vetus fuerat.per gratiã ba⸗ iti
detur ꝙ in reſurrectio ptiſmi renouetur. quod ſit depoſitione vicioꝝ. et col/ d
neꝑ oꝛatione quam latione virtutum. Sic enim fit quiſq; nouus homo. Nins
cantat eccleſia. Deus cũ abolitis peccatis oꝛnatur virtutibus. Abolitio em̃ ige
qui eternitatis nobis peccatox pellit feditatẽ. appoſitio virtutũ affert deco mit
3. aditum . ke voen rem. et hec ẽ res huius ſacri. ſcʒ interioꝛ mundicia. Snome
launtelt geur phibe De cauſa inſtitutiois baptiſmi antuz adil il
ctia illa ob quã nullus lud ad að oꝛdinatur per accidens. ſcʒ quõs .*R
poterat ingredi ad do abperuit celu qo nõ aperuit circuciſo. 1 m’
mini aſpectum. illa ãt Gi queritur vtrum baptiſmus aꝑuit celum quod nõ ſoſ
Pbibentia erat a diui aperuit circumciſio. Diciinus quia nec baptiſmmus ſeltez
na iuſticia iuſte nec circũciſio regni nobᷣ aditũ aꝑuit.ſʒ hoſtia ſaluato nuler
te. Merebat᷑ oꝛigina in regnũ intraſſent. Res g huius ſacfi iuſtiſcatio eſt. n⸗
lisculpa vt bomonss ““ (Ahtl
cõperet coꝛam deo ꝓpter feditatem culpe. ꝓpter offenſam maieſtatis diuine.et pꝛopter moꝛtalitateʒ in car e
ne. quia veſtitus ſacco non debebat ingredi in palacium regis aſſueri.ſicut dicit᷑.Heſter.iiij. Iſtam em̃ ianu Ve
anm aperire dicit᷑ illud qð remouet iſta obſtacula. Obſtaculum culpe amouebat baptiſmꝰ. obſtaculũ debiti en
ratione offenſe amouit paſſio ꝑ quã fuit facta ſatiſfactio. Obſtaculũ moꝛtis.xpᷣi reſurrectõ.⁊ ita ianuèe aper/
tio ichoari dicitur in baptiſmo.et pꝛofectum babere in paſſone.ſᷣ complementum in reſurrectione.manife⸗ le
ſtationem in aſcenſione.Et qm̃ bec iã facta ſunt.ideo virtus baptiſmi eſt ianuaʒ aperire.non per ſe tãtũ. ſed G
etiam ꝓpter hoc qꝙ iam facta eſt oblatio hoſtie vere. Ideo magis effectus apertionis ianue attribuitur ba nin
ptiſmo ꝙᷓ; circumciſioni.licet vtrunq; ſacramentum deleat culpam. et ſic patet illud. l e
intelligentiã huiꝰ ꝑtis tria pꝛincipaliterdGl3&ł¶¹ür (ADueſtio ſ. g
„ n Tur lonm qrit̃ E bapeiſin inſhicutione. truz Ge ercct Abuer it inſtitul in acj.
Secũdo de inſtituti adminiſtratione.Tercio de cir Et ꝙ ſic. ipᷣm factũ dñi oſtendit.Sʒ ꝙ non.videt᷑ ra e
cumciſionis ceſſatione ſiue euacuatione. Circa pꝛi / tione qꝛ baptiſmus ẽ ſignũ ſepulture xpᷣi. ſicut dicit
m·mõmnñũ querunt᷑ duo. Pꝛimo q̃rit᷑ in quo elemẽto ſit ſa Ro.vj.conſepulti em̃ eſtis ⁊c.g ſi ſepultura xpᷣi fuit G
5 cramẽtũ baptiſmi inſtitutũ. Scdo vtꝝ in inſtitutio⸗ in terra non in aqua.vꝛ ꝙ ſimilit᷑ debuerit baptiſmꝰ 8
ne ſit virt? collata aquis ſicut dicit magiſter. inſtitui in terra. ¶ Item ſacramẽta ve le. fuerunt ſig⸗

+
—
Se

34

36

X cedit facile.

ſeigite
nn

na ſacramentoꝝ noue legis.⁊ in illis pᷣfigurata ſunt
iſta. Scd ſacramẽta noue legis fiebãt vł in cis ꝗᷓ ba
bebãt oꝛtum a terra. vt ſacrificia ⁊ decimatões. Ael
in aliquo terreo vt circumciſio qᷓ fiebat cultello pe⸗
trino. ſi fuerunt coueniẽtia ſigna boꝝ. S ſacramen
ta noue legis (maxime baptiſmꝰ) debuerũt iſtitui in
in terra non in nanaalrem ſi dicas ꝙ debet fieri in
aqua ꝓptcer expꝛeſſam ſignificantiã gratie.Sʒ con
tra. Liquoꝛ olei expꝛeſſius ſigt gratiaʒ ꝙᷓ; aqua.ergo
magis debuit inſtitui in olco qᷓ in aqua.¶ Item dici
tur Apoc.j.lauit nos a peccatis nr̃is in ſaguine ſuo.
S ſi in baptiſmo eſt lauatio a peccati
ablutionem factã p ſanguinẽ xp̃i. &̊ magis debuit in
ſtitui in ſanguine. ¶ Ite auerit qñ dominꝰ inſtituit
ſacramentũ bapeigni e dönc ſacramentũ bap/
tiſmi ẽ maxime cfficax et maxie neceſſariũ inter alia
ſacramẽta. Efficax qꝛ in eo ipꝛimitur caracter qui di

ſponit animã ad ſuſceptionẽ luminis gratie. vt trãſ⸗

parentia vitrũ ad ſuſcepitonẽ lumis coꝛpalis.datur
etiã gratia mundificãs animã.dat᷑ etiã illi gratie ac
tus remittendi ardoꝛem coneupileentie ed quia
hec oꝑtuit dari in eo ſigno qd ſua ꝓpꝛietate multi/
plici bec omnia deſignaret.tale aũt eſt aqua.qꝛ trãſ/
paret et eſt puia lumini.et ideo caractereʒ ſigt. ite⸗
ruʒ abluit et mũdat inter omnes liquoꝛes.et iõ ſigt
gratiam mundantem.
remiſſionẽ ardoꝛis concupiſcentie. Conueniebat g
maxime aqᷓ baptiſmatis ſacramento ob efficaciam.
Similit etiã ppter neceſſitatẽ. Oꝛ em̃ ſacramẽtũ eſt

a quo nemo abſoluitur.⁊ in quo oẽs cõicant.neceſſc

7 ½

fuit inſtitui in liquoꝛe qͥ eſt cois apud omncs. et in
abũdant paupes et diuites.talis aũt liquoꝛ ẽ aqᷓ.iõ
⁊c AAd illud ꝙ quod obẽ ꝙ ſiſt ſepulturaʒ. dom cq
nõ tm̃ ſigt dñi ſepulturam.immo etiam graʒ quam
in immerſione donat. et qꝛ in aqua vtrũq; ſigt᷑.in
terra aũt non ſiãtur gratia mundans.cum ſit fex ele
menton.iõ ⁊c. Wd illud qð obꝛ de le.ve.dm ꝙ ſi
cut dicit apłs.omnes qui fuerunt in lege fuerũt ſub
malcdicto vſq; ad aduentum xp̃i.qͥ factus eſt ꝓ no/
bis maledictũ vt a maledictione nos liberarʒ. quia
terra fuit maledicta homini non aꝗᷓ.iij. Heñ. In hu

ius ſignũ ſacramẽta illa erãt ex his q̃ ſũt in terra.nõ

ſic autez ſacr̃a noua.qꝛ iſta eſt lex benedictõis. Pꝛe/

terea. lex vetus et maxime moyſi fuit oneroſa ad cõ/
fringendum duros.⁊ iõ in duris vt in cultello petri⸗
no et in effuſione ſanguinis remedium babebãt. Sʒ
lex noua eſt ſuauitatis et amoꝛis.ideo datur in aq̃ qᷓ
Ad illud qð obr de ſanguine patet re-

7

ſponſio.qꝛ nec conuenit ſigni nec efficacie.cum non
mundet. nec neceſſitati cum non omnes eo abun-

dent. ¶ Ad illud qð querit᷑ vltimo qñ ẽ inſtitutũ.ex

ſcriptura pᷣt rñderi.ꝗqᷓ ð hoc in multis locis loquit᷑.

Pꝛopter qð notãdũ ꝙ dñs baptiſmi ſacramẽtũ pꝛi

firmauit inſtitutum. Inſinuauit quidẽ facto et ver/
bo. Facto cum baptizatus eẽt a Jo. in aqua.oſten/

mo inſinuauit inſtituendũ. ſcdo inſtituit. tercio con

dit ccteros credentes in aqᷓ foꝛe baptizandos. Inſi
nuanit verbo cũ pꝛedixit nichodemo. Jo.iij. niſi qs
renatꝰ fuerit ex aqᷓ ⁊c. Inſtituit aũt cñ ipᷣe baptizare

cepit ꝑ diſcipulos Jo.iij. poſt hec venit ihs in terra

iuda et baptizabat. et tunc inſtituit facto et verbo.
qꝛ dꝛ ibidem ꝙ baptizabat. ſi nõ ĩe ĩ ppꝛia pſona.
tñ diſcipuli in ſua pᷣſentis m ꝙ ipe volebat. Et rur⸗

8. et ſigt ilam

tem in frigidat.ideo ſis t

ſus diſcipulos miſit ad pꝛedicandũ
binos. Luce. x.ſicut dick morin ct bopehanga
uit at baptiſmũ facto et verbo. Facto cũ de latere
eius non tm̃ ꝓfluxit ſanguis verũetiaʒ aq in ip̃a paſ
ſionis cõſummatiõe. Verbo aũt cõfirmauit qñ poſt
D arectlont viſcepulde 3 baptizanduʒ oẽs et ſin/
os miſit. Mat.vltio.⁊ ſic pʒ quõ diuerſimode loqᷓ
ſe ſcriptura. pʒ quõ diuerſimode loqᷓ
NQueſtio. ij. h

¶ Atrũ ex inſtitutione baptiſmni in aqᷓ collata ſit aliq

vis aquis.Et ꝙ ſic videtur Lucc.iij.baptizato ieſu
glo. dominus baptizatus eſt non mũdari indigens.
ſed tactu munde carnis ſue aquas mundãs vt vim
abluẽdi babeant.ꝗ ſi vis abluendi eſt aliq̃ vis.patz
ꝙ aquis collata eſt aliqua vis. ¶ Item babetur de
conſecratiõe di.iiij. Munqᷓ; aq baptiſmi purgare cre
dentium peccata potuiſſet. niſi cotactu dñici coꝛpo/
ris ſanctiſicate fuiſſent. ¶ Iteʒ ratione videt᷑.qꝛ ois
operatio egregitur a ſuba mediante aliqua virtute.

cum aqua tãgendo coꝛpus abluat animam.eſt ab

aqua virtute aliqua mediante.ſed nõ naturali.& da/

ta eſt aliqua virtus aquis in baptiſmi inſtitutione.

¶ Contra.ſi data eſt aliqua virtus aque.quero quõ

data. et dicit glo.ꝙ contactu carnis dñi.Si ergo per
contactuʒ carnis dñice. ergo habẽt ipßam omni alio

circumſcripto. ſi quis immergerz in aqua ſine om
ni verbo.aqua regenerabit eum.qð falſuʒ eſt. Si tu
dicas ꝙꝙ ſimul eſt in aqua et verbo. Obijcitur tũc.qꝛ

hec differunt ſubſtantia et natura.& operatiõe et vir
tute. ergo non poteſt vna virtus eſſe in vtroq; Itẽ
ſi munda caro chꝛiſti contulit illam vim.ſed frequẽ
ter tetigit aquas.vt qñ puer lauabat᷑.et qñ lauabat
manus.et vbi eadem cauſa ibi idem effectꝰ. ergo añ
contulit qᷓ; baptiʒaretur arnis.
ergo ſolum ille aque virtutem habẽt quas chꝛiſti ca
ro tetigit.non ergo ominis aqᷓ. Si tu dicas ꝙ virtus
illa deriuata eſt in alias aquas. ergo cum deriuatõ
a coꝛpoꝛe in coꝛpus non fiat niſi per continuũ.nullo

tem ſi contactu carnis.

mõ poterit peruenire ad aquas illis aquis diſconti
nuas.ergo idem inconueniens. Item ſi virtus ali/
qua collata eſt.quero quid ſit.quia ſi bonum.aut de

bonis minimis.aut maximis.aut medijs. Si de mi

nimis.illud eſt inferius anima.ꝙ non agit in ipſam.
Si de medijs.ergo par eſt anime.nec adbuc influit.

Si de maximis. eſt data aquis virtus aliqua gra/
¶Re. dicunt aliqui ꝙ dñs contactu mundiſſi/ʒ9

tuita ¶ Pe.
me carnis ſuc vim contulit aquis quẽ nõ habebant.
et vis iſta fuit aliqua ꝓpꝛietas abſoluta.et hec pꝛo/

pꝛietas fuit aque melioꝛatio et reductio ad ſtatum

frinum in quo erat ante hominis lapſuʒ.et quia pꝰ
apſum omnia elementa ſunt deterioꝛata. vt habita

tio congrueret habitatoꝛi deterioꝛato. Sed quia ho
mo per aque ſacramentũ melioꝛari debebat et reſur.
gerc. ideo aqua melioꝛata et ad pꝛimum ſtatum re-
ducta eſt. et hanc vocant illã vim. Sʒ iſta poſitio nõ
poteſt ſtare. Dꝛimo. quia hec vis dicit᷑ vis ad rege⸗
nerandum.ſed hanc non habebat aqua in ſtatu in/

nocentie.quia non erat opus regeneratione.vnde il
la melioꝛatio nihil facit ad rem. puta. ſi aqua eſt me
lioꝛata et non alia elementa. videtur ꝙ oꝛdinatio
elementoꝝ ſit diſſipata. cuz neceſſc ſit ꝙ habeant de
bitam ꝓpoꝛtionẽ. Et ꝓpter hoc dicũt aliqui ꝙ col/

latio vis regeneratiue nõ eſt aque melioꝛatio vel pu

Ti.

rificatio.ſed alicuius virtutis ſupernaturalis colla-
tio qᷓ non eſt data aque ſcòᷣm eſſe perfectum quoad
uſq; veniat verbum.ſicut vis imutandi viſum nonẽ
in coloꝛe perfecta niſi ſuperueniente lu mine. et hec
ſupꝛa naturã data ẽ aqᷓ.et ſupꝛa naturam ibi exiſtit
vt effectum habeat ſupꝛa naturaʒ per voluntateʒ di
ninam. Secd qm̃ illud dimicile eſt intelligere.quõ ali
quid abſolutum ſiue ſm naturam ſiue ſupꝛa natu⸗-
ram ſit modo in aqua qò non erat pꝛius.et quomõ
datum ſit contactu carnis etiam aqs remotis. Pꝛc/
terea dm ſicut tactum fuit ſupꝛa.q vis illa non eſt
aliqua ꝓpꝛietas vel eſſentia abſoluta addita aque.
ſed ſoluʒ oꝛdinatio eius ad hoc ꝙ homo regeneret᷑.
Pꝛius em̃ omunes liquoꝛes erant indifferentes. et
Poterat inꝗntum eſt de ſe in aliquo alio liquoꝛe ba/
ptizari vt in aqua. Sed cum dũñs voluit mergi ⁊ ba
ptiʒatus eſt in aqua.ſola aqua habuit oꝛdinationeʒ
ad hoc.et ideo ſolum in ea potuit fieri baptiſmꝰ. Sʒ
quia non inſtituit baptiſmum fieri tm̃ ꝑ immerſio/
nem.immo etiam per verboꝛum ꝓlationeʒz.et taliũ
verboꝛum.ſimiliter verba ad boc oꝛdinauit. VUnde
aqua in quã merſus eſt.et verba q̃ pꝛotulit vlterius
habent vim.non vnum ſine altero.qꝛ vtrũqʒ inſimł
ad regenerationem obtinendaʒ oꝛdinauit. Et ſic pa
tent obiecta ad vtrãqʒ parteʒ. quis pꝛima pꝛocedũt
de vi. vt eſt oꝛdinatio ad regenerationem. Secũda
auteʒ de vi qᷓ eſt qualitas abſoluta. Hec autem vis
non eſt ꝑ tranſfuſionem ſed per inſtitutionem. Añ
ſicut dominꝰ.nõ tm̃ verba qᷓ ꝓtulit. oꝛdinauit ⁊ in/
ſtituit ad regenerandum.ſed etiam omnia conſimi
lia. ſic non tiñ aquam quaʒ tetigit.ſed omnem aquꝗ
ſpecie conſimilẽ. Eſt autem omnis aqua omni aque
ſpecie conſimilis.et ideo omni aque contulit. Et eſt
ſimilc.ſi rex oꝛdinaret ꝙ littere ſue non tm̃ haberent
virtutem et efficaciam que ſcriberentur in pellibus
capꝛinis.et qne eſſent ſcripte aliquibus determina/
tis verbis.et hoc quidem faceret manu ſua ſcriben/
do in illo genere pellis.diceretur ꝙ rexr illa mauu ſu
am efficaciam dedit illi pergameno.et omni perga/
meno eiuſdem ſpeciei. etiam quod futurum eſt vſq;
ad multa tempoꝛa.⁊ hoc per ſolam inſtitutionem ⁊
oꝛdinationem.non ꝑ alicuius virtutis alterius col/
lationem. ſic intelligendum in ꝓpoſito.qm̃ dominꝰ
tactu carnis munde dedit vim aquis.nõ quia mun/
dicia tranſiret a carne in aquam.ſed quia cuʒ domi
nꝰ eſſet mũdꝰ.voluit ob nibil alið in aquã mergi.
niſi vt illa merſionc aqua haberet iſtam oꝛdinatio
nem. Ande ſi aqua cauſaret᷑ de nouo conſimilis iſti
in ſpecie.credo ꝙ eandem baberet oꝛdinationem.⁊
eandem dicerctur hbabere virtutem. Et ſi tu obijcias
mihi.omnis relatio fundatur ſuper aliquid abſolu/
tum.eo ꝙ aduenit.ꝗ ſi hec ordinatio que eſt relatio
aduenit.opoꝛtuit aliquid abſolutum dari.dom ꝙ il
lud non habet veritatem in relationibus volunta/
rijs. quia nummus vt dicit Aug. ſine ſui mutatiõe
fit pignus.et ſimiliter hec vox buba ſine ſui mutatio
ne poſſit fieri ſignificatiua.ſimiliter ⁊ in ꝓpoſito in/
telligendum.Et licet vtraq; barum opinionuʒ ſit ca
tholica et pꝛobabilis.hec tñ eſt magis intelligibilis ⁊
conſona ſanctoꝛum auẽtibus.Dicunt᷑ em̃ aque mũ/
date et ſanctificate et virtuoſe effecte. quia ad ſancti
ficationem anime et mundiciam cfficaciter ſunt oꝛ/

dinate.non faciendam ab ipſis.ſed ſuſcipiendam.et
dandam in ipſis a deo ipſi bomini baptiʒando.⁊ ſic
exponenda ſunt conſimilia. MHec eſt intelligendum
ꝙ aliqua actio ſit ab aquis in animaʒ. Aque em̃ ille
non habent pꝛopꝛie virtutem illam nec oꝑpationem.
ſed carum virtus ct actio. eſt efficax oꝛdinatio vel
bᷣm actum vel ᷣm habitum.et ſic non habent calum
niam q̃ circa hec dicuntur.
AMAantum ad ſcom articulum queritur ſecũdo
de baptiſmi inſtituti adminiſtratiõe. que fit in
paruuli immerſione.et circa hoc duo querũtur. Dꝛi
mo queritur quotiens opoꝛteat mergi.Secũdo q̃n

¶ Queſtio. j. i

7 ſemel tm̃ ſit immergendum videtur. de conſe⸗

cratione di.iiij. ex concilio toletano iiij. Pꝛopter vi⸗
taudi ſciſmatis ſcandalũ.vl beretici dogmatis vſũ.
ſimplam tenemus baptiſmatis immerſionem § vi/
detur ꝙ bereticum ſit ter mergere.¶ Item ratiõe vi⸗
detur. quia hec eſt vera ꝑ eſſentiam. baptiſmꝰ eſt ab⸗
lutio vel tinctio in aqua.& ſi fit triplex tincio triplex
erit baptiſmus.& ſi nullo mõ licet baptiſmũ iterari.
nullo mõ licet ter mergi. ¶ Item iſta duo ſufficiunt
verbum. ſ. et elemẽtũ et ſi mergatur ſemel. Sʒ ſi pꝛo
feratur ſemel.eſt plenum ſacramentum.ergo ſi am/
plius mergit ſuperfluit.̊ non debet niſi ſemel mer-/
gi.¶ Item queritur quare magis ter qᷓ; bis. Si dicas
ꝙ binarius eſt numerus infoꝛmis qꝛ recedit ab vni/
tate.eadeʒ ratione laudabilis quia accedit maxime.
Sed coutra Hiero.ſuper eplam ad phi. In patre
et fi. et. ſ. baptiʒ amur. et ter mergimur. vt trinitaſj
vnum appareat ſacramentum. ¶ Item pelagiꝰgau
dentio epo de conſe.di.iiij.euãgelicum vero pꝛecep⸗
tum ipſo deo et dño ſaluatoꝛe noſtro ihu xpᷣo dicen
te veltradente.nos admouet. vt in nomine trinita/
tis trina ctiam immerſione ſctm̃ baptiſma cuiq; tri-
bueret. ¶ Item de conſe. di. iiij. ex canonibus apo⸗
ſtoloꝝ.Si quis pᷣſbꝛ aut epᷣs non trinam immerſio/
nem vnius myſterij celcbꝛat.ſed ſemel mergat in ba
ptiſmate.qð dari a quibuſdam iubetur in moꝛte do
mini.ponat᷑. neceſſaria eſt trina immerſio.¶ R.
dom ꝙ vnitas vel multitudo immerſionũ non eſi &
ſubſtãtia baptiſmi ſed ſolum de bene eſſe.quia quo/
tienſcunq; immergat.dum tñ debito mõ et ſine dila
tõe magna verba pꝛoferat.baptiſmus eſt ⁊ ſacramẽ
tum integrum. et ſi non ſit ei de neceſſtate. eſt tñ de
congruitate.pꝛopter ſgtlonern cui congruit vnitas
et trinitas.vt patet in fide trinitatis.quia vnitas eſt
in eſſentia.ſed trinitas in ꝑſonis. Similiter in moꝛ⸗
te chꝛiſti. quia vna eſt in eſſentia. ſed tribus diebus
fuit in coꝛde terre.Similiter gratie.quia vna ẽ in ſe.
ſed triplex in virtutibus.vnitas et trinitas cõuenit.
ſed tñ magis trinitas.pꝛopter expꝛeſſionem maioꝛẽ.
et ideo vtrunq; moꝛem ſeruat eccleſia. Sʒ romana

40⁰

eccleſia tanqᷓ; pꝛecellens trinam ſeruat immerſionẽ.

tum pꝛopter ſigtionem trinitatis.tum etiam tridua
ne ſepulture. tum etiam triplicis concupiſcẽtie mi/

nutionem a qua anima liberatur. tum etiam pꝛopt᷑
triplicem virtutem qua xpᷣus in anima refoꝛmatur.

Si queritur quotiẽs ſit ibi mergendum.ſꝰ.ſᷣm mo

rem eccleſie.qui autem pꝛopꝛia auẽte mutat peccat.

Et igeo dicitur ꝙ deponendus eſt epus. non qꝛ non

—

——
——,,ĩ—

Pat
Gatu
ſgnm
gaure
tu.
liba

Dur

ſthue⸗
ck
ſece
tuc
r
e⸗
Mter
ge⸗
ſin
Glen
lun
hen
Nckte
bentie
ttrue
lſen
ſoho
penan
hon
. li
Eenen

7

S=

–
=
= =

=
=—

Se
=tätf
—

=☛

—= = =
— =

= —
— = – = ☛ = =

E

Anuiz
Mptititt

HDothen

ſondgi⸗
Umagle⸗
iiſtr
täbise
Prarckpe
on Nr
inne enrt
Gn rn
Puihin-
ht
nirnri⸗
rorrt
itened

nh

iͦſt
gug⸗
then
EiNr
nein
ntr
tet
Hiteripte
esden
urcren
di

4A2 ſtatuerunt ter.ne viderentur hereſi conſentire

43 neceſſe totum immergi.

baptiʒzaret.ſed quia pꝛopꝛia aucte noua iutroduce/
ret. Rationes ergo pꝛobantes ꝙ ter immergendum

41 ſit intelligende ſunt ᷣm moꝛem eccleſie romãeiAd
illud quod obijcitur ad oppoſituʒ pꝛimo. dom ꝙ lo
quitur ſᷣm moꝛem illius eccleſie in qua tiñ ſolebat ſe

d
illud quod obijcitur ꝙꝙ baptiſmus eſt tinctio. dom
ꝙ non eſt per eſſentiam niſi addatur foꝛma pꝛeſcrip
ta. ſi tñ tinctio fiat cum inuocatione trinitatis bap/
tiſma eſt. Et ſi in vna pꝛotulit omnia verba.nõ debʒ
amplius mergere.quia baptiſma conſũmatum eſt.
Sed quando fit trina merſio. In pꝛima debet no/
minari pater. In ſecũda filius. In tercia ſpũſſctũs.
quia tunc nulla ſuperfluit.quia non eſt completum
ſacramentum quouſq; terminatum ſit verbum.inci
pitur em̃ immerſio cum verbo et cum illo termina/
tur. Sequens patet. et ſimiliter quare magis ter qᷓ;

Qucſtio. ij. K

mel mergi. Sed beretici ceperunt immutare 3

¶ Quantum opoꝛteat paruulum immergi ad hoc ꝙ;

ſit baptiatus.Et ꝙ totum coꝛpus videtur.quia ſig/
num eſt paſſionis et moꝛtis.ergo ſi chꝛiſtꝰ totus paſ
ſus eſt et moꝛtuus.totus homo neceſſario immergi

tur. Item baptiſmus eſt remedium contra concu/

piſcentiam.ſed concupiſcẽtia eſt in toto coꝛpoꝛe.q
tota caro eſt infecta. ̊ ⁊c. ¶ Item ſi ſufficeret aliquã
partem mergi.cum pars per quã tranſfuſum eſt oꝛi

ginalc et in qua viget concupiſcentia ſint mẽbꝛa ge/

nitalia. magis ſufficeret illam partez immergi qᷓ; ali/
am. Sed nullus dicit ꝙ ſufficiat.ergo debet immer/
gi totum. Cõtra.Apli baptiʒauerunt tria milia ho
minum vna die.et conſtat ꝙ nõ mergendo. quia nõ
haberent aquam.ergo aſpergendo.ſed aſpergi non
poteſt totus bomo. ⁊c̃. Giem ſcribitur in paſſiõe
beati laurentij ꝙ romanus attulit vrceũ cum aqua.
et tunc non fuit merſus.patʒ ergo:l Item eſto ꝙ pu
er ſemiuiuus eſſet in periculo moꝛtis. adhuc eſt ð fo
ro noſtro.ergo debet baptiʒari.ſed non totus pꝛopt᷑
periculum. ⁊c. ¶ ꝰ
ꝙ non poſſet mergi niſi vna pars.queritur vtrũ poſ
ſit baptizari.Et ꝙ ſic videtur.quia eſt ibi verbum et
elementum.et elementum habet virtutem regenera
tiuam. vt nilſtcnem ſe et efficaciaʒ. non eſt

apoſtoli baptizauerunt aſpergendo.et mos ille ſer/
uatur adhuc in pluribus ecclcſijs. et maxime in ec
cleſia gallicana. Seruari autem poteſt pꝛopter hoc
ꝙ eſt integra ratio ſacramenti.et ſeruari debet cum
neceſſitas iminet. aut pꝛopter infirmitatez baptizã/
tis.quia manus ſunt debiles.vel quia rudis eſt et ti/
metur ne ledat puerum. vel pꝛopter infirmitatem
vel impotentiam baptiſati. vtpote ſi non eſſet to/
tus natus.vel pꝛopter penuriaʒ elemẽti.vt ſi ſit mo/
dicum de aqua. Mos tñ cõmunis eccdleſie eſt bapti
zare immergendo ᷣm ꝙ tangit magiſter in littera ⁊

44 ſancti dicunt.⁊ modus eſt iſte. Sacerdos em̃ debet

puerum tenere per latera.⁊ verſa facie ad aqnaʒ de
bet mergere.ita q babeat caput pꝛimo verſus oꝛien

tem.ſecundo verſus aquilonem.tercio verſus meri /

giem. Hec tñ ad ſolenitatẽ ſpectãt. Põt igitur vtro/

tem eſto ꝙ ſit ita parum de aqᷓ

dom qꝙ pꝛeſumitur q/

IIII

an kid

q; mo do baptiʒari.tñ conuenientius et aptius et ſe
curius eſt baptijaꝛe immergendo. et ſi ſatis eſt ð ad
totum coꝛpus debet immergi. Si parum. ſufficit
immergi poſſit pars pꝛincipalis vt caput et pectus.
vel caput tm̃.vel facies tim̃.quia ſunt ibi omues ſen/
ſus. et ibi maxime viget operatio anime. et ſm illaʒ
maxime attenditur ratio ymaginis pᷣm coꝛpus qua
lecunq; ſit. quia ratione totalitatis ſenſuum. ſigt
totalitatem moꝛtis et curationis.non ſic autem eſt
de genitalibus.et ſic patet totum.
Onſequenter eſt queſtio de tercio articulo.ſcʒ
dc ceſſatione circumciſionis.Et circa boc que/
runti dvuo. Pꝛimo queritur vtrum circumciſio de
buerit ceſſare. Secundo vtrum ceſſauerit ante pꝛo/
mulgationem euangelij vel poſt. 2=

Queſtin. j. 1

¶ Mꝛ non debuit ceſſare oſtenditur pꝛimo autoꝛitat e

Dicitur enim Geñ.xvij. In donatione circumciſio
nis erit pꝛactum meum in carne veſtra in fedus eter
num.ergo videtur ꝙ circumciſio eternaliter debeat
durare. Sed qð eternaliter durat non habet finem.
S ⁊c̃. ¶ Item Po. ij. circumciſio pꝛodeſt ſi legem ob
ſerues.ergo videtur ꝙ ſi vtile eſt ſeruantibus legem

ſeruare circumciſionem. non ceſſauit. Si tu dicas

oſtolum eſſe locutum pꝛo tꝑe ante cuangelium.
Contra. Gal.v. vbi pꝛobibet circumciſionem et di/
cit. Ceſtificoꝛ omni homini circumcidenti ſe ꝙ debi
toꝛ ſit vniuerſe legis faciẽde. Sed qui male agit nõ
obligatur ad peius. ergo ſi eircumciſus tenetur ad

lcgem circumcidendi.non eſt malum.ꝙ circumciſio

non ceſfauit. ¶ Item bocipᷣm videtur rationc. quiq

chꝛiſtus non tm̃ verbis inſtruxit nos ſed ctiam fac-

tis. Ande etiam cõmunis autoꝛitas dicit. ꝙ omnis

chꝛiſti actio noſtra fuit inſtructio. Sed xpᷣus circum

ciſus fuit ſicut dicitur Luce.ij.ergo ſi membꝛa debẽt

aſſimilari capiti. tunc videt᷑ ꝙ neceſſariũ ſit ⁊ nos
circumcidi. Nidetur em̃ ꝙ ſicut baptiʒari voluit vt
foꝛmam daret. ita etiaʒ circumcidi ¶Item ratio qᷓ
rc aliqua legalia ceſſauerunt. eſt.quia ſigtum eoꝛuzʒ

impletum eſt. Et ratio quare aliqua durant eſt. quiaz
ſignt quod ſemper faciendum eſt.ideo rmanſit thu
rificatio.Sed ſigtum circumciſionis non implebit
vſq; in octauam reſurrectionis vltime.et iterũ ſiẽt
aliquid quod ſemper faciendum eſt. ſicut amotionẽ

ſuperfluitatum. ergo ſemper deberet durare: ¶ IHtem
ſacramenta legis gratie ſic ſuccedunt ſacramentis

legis ſcripte.ſicut illa ſacris legis nature.Sed deci
matio q̃ fuit remedium coutra oꝛiginale tempoꝛe le

gis nature ſil manſit cum circumaſione. ergo pari

ratiõe circumciſio cum baptiſmo MPꝛopter hoc eſt

queſtio qua neceſſitate ceſſauit. cum em̃ non habe/
bãt repugnantiam hec duo remedia. et aliqui accep

tãt vnũ q ñ ac:eptãt fliquũ. ð bõitate diuie mie eet
ꝙ vtrũq; maneret. vt deus baberet maioꝛem popu⸗
lum.et pluribus modis curaretur noſtruʒ vulnus.

¶ Cõtra.ꝙ ceſſauerit oſtenditur Gal. v. ego paulus
dico vobig. ſi circumcidimini. chꝛiſtus nibil vobis

pderie. re Heb.vij.trãſlato ſacerdotio.nece ẽ vt
legis tranſlatio fiat. Sʒ opoꝛtuit ſacerdotium tranf
ferri. et legem. et ſi boc.tunc ⁊ ſacr̃a legalia. Sʒ in/
”äl

4

.

ter bec pcipuũ et magis notabile eſt circũciſio.tanẽ

alioꝛum fundamentum.g æc! Item circũciſio fuit
ad diſtinguendum populum a populo. Sʒ xpᷣus la
pis augularis filios dei diſperſos congregauit in
vnũ.⁊ duos parietes iunxit.et vnus paſtoꝛ.vnum
ouile babere debuit. neceſſe eſt in lege noua illud ſi
gnum aboleri Item aut baptiſmus datꝰ eſt reme/
dium ſufficiẽtie.aut non. Si non.̊ ſacramẽta no.le.
ſunt imperfecta. & et lex noua.qð eſt inconueniens.

Si eſt perfectum remedium contra oꝛiginale peccca

tum. et ille moꝛbus ſimplex non iterabilis.g adue/
niente baptiſmo ſuperſiua eſt circumciſio.g ſi omne
45 ſuperſluum a lege dei eſt reſecandum. patet 7c(Be.
dpsm ꝙ ſicut dicit canon euangelice legis non ſoluʒ
circumciſio ſed etiã omnia ſacramẽta legalia deſtite
runt aduenientibꝰ ſacramentis noue legis. eo ꝙ ſa⸗
cramẽta illius tꝑis huic tꝑi non cõucniebãt. Lũ qꝛ
erãt obſcura qᷓntũ ad ſigntiã.erãt em̃ velamen. Zũ
etiam quia parue virtutis qᷓntum ad efficaciã. Lũ
etiam qꝛ grauia qᷓntum ad obſeruantiaʒ. Et hec oia

legi illi competebant ꝗᷓ erat lex figure ⁊ oneris ad cõ

fringendam duriciem et ſuperbiaʒ ceruicis iudaice.
Zex aũt noua oppoſitas bʒ cõditiones.qꝛ eſt lex ve/
ritatis.et gratie.et ſuauitatis. Gꝛatia em̃ et vcritas

ihm xpm facta eſt ſic dꝛ. Jo.j. Et omis ſuauii atis.
Jugũ em̃ meum ſuaue eſt.ſicut dici᷑᷑ Mat. xj.et iõ

debuit babere ſacramẽta expꝛeſſioꝛa ad ſigndum. ef
ficatioꝛa ad curanduʒ. ⁊ leuioꝛa ad poꝛtandum.⁊ iõ

ounmmnia illa ſacramẽta ceſſauerũt ⁊ alia ſũt inſtituta.

Añ Aug.contra fauſtum. Pꝛima ſacramẽta q̃ obſ
uabant᷑ pᷣnũciatiua erant xpᷣi venturi.q̃ cum ſuo ad
uentu xps impleſſet ablata ſunt.et alia inſtituta.vir
tute maioꝛa.vtilitate melioꝛa.actu facilioꝛa.⁊ nume
ro pauciora.Ex hoc g patet rũſio. ꝙ cum ſacramen
tum baptiſmi ſit inſtitutum loco circumciſionis.ꝙ;
circumciſio ceſſare debuit.maxime cum illud ſacra/
mentũ ſit expꝛeſſius in ſigndo.cfficacius in curãdo.
et leuius in poꝛtando.Hoc autem totum patz reſpi
46 cienti conditiones et ꝓpꝛictates vtriuſqʒ.(¶ Ad il/

opoꝛtet intelligi ita eternum ꝙ careat fine. In eadẽ

em̃ l̃a dñs dicit ꝙ dat eis terram in poſſeſnonẽ eter

nam. cct conſtans eſt ꝙ terram ꝓmiſſionis iudei nõ
poſſident.⁊ ꝓpter hoc diſtinguendũ ẽ in eterno. Di
