itate .· vel defoꝛmatum vicio.non põt intelligi inſoꝛ reſponſiones quas non opoꝛtet iterare ppter bꝛeui/

tkeg
uft
aigi,
in
riͤ⸗
Eiard

inrn
ſngnien
gſninn
iitſoſte,

iguuiſe
oſuung

hmundin

chſtſtſet
libaleſtie

füſotengng

Annanpuen
ECtilid eh
nettun inef
cadnon port
Peiſtlee⸗
Wraatt
alni lde,

hagdiſ

zut
lrnh
ui he
tlunich
Nt raNen

uun

„iututth
cice n
Pcliure
cens

atgnt,

3 culpe nullatenus poſſit permiſceriA/

56 tatem. et in vltima eredo eſſe ſtandum. ¶ Ad illud

quod obr.ſi deus oꝑaretur ſucceſſiue.⁊c.dᷣm ꝙ ali
ud mundaret animam qᷓ; gratia. et tunc eſſet alius
oꝛdo nature. Hunc autem cum mundet per gratiã.
neceſſe eſt oꝛdine nature ipſam pᷣcedere expulſionẽ

culpe. boc aũt poſito ꝙ per gratiam mundet. impoſ

ſibile eſt intelligere ꝙ ſucceſſiue.quia tunc ſimul eẽt
gratia cum culpa.gratia autem talis ꝓpꝛietas eſt qᷓ
obẽ vltimo
qꝙ idem cſt remouere pꝛiuationem et dare habituzʒ.
dum ꝙ verum eſt vbi eſt pur pꝛiuatio.veruʒ eſt eti
am vbi datur habitus pꝛeciie remouens illam pꝛi/
uationem.nunc autem non eſt ita.ſed peccatum et

ſi dicat defoꝛmitatem. nibilominus tamẽ concernit

aliquã materiam ᷣm quoſdam. Quicquid tamẽ ſit
de hoc.gratia non tm̃ reperat habitum oppoſitum
culpe qꝗᷓ eſt innocentia.ſed ſuꝑaddit vt viſum eſt ſu/
pꝛa. et ideo non eſt oino idem culpam expellere et
gratiaʒ dare.Et illud tenet cõis opinio qᷓ ila quatu
oꝛ diſtinguit qᷓ concurrunt ad iuſtificationem impij
inter qᷓ pꝛimũ eſt gratie infuſio.vltimo vero poni/
tur culpe erpelſc. MD,ͤ

¶ Atrum expulſio culpe neceſfario pꝛecedat contritio

neʒ. Et ꝙ ſic videtur.quia motus contritionis ẽ̃ mo
tus foꝛmatus.ſed gratia pꝛius naturaliter infoꝛmat
ſubiectum qᷓᷓ actum. S pꝛius naturaliter eſt homo
gratus q́;ᷓ contritus. Sed eſſe gratificatuʒ ſequitur

peccati expulſionem. et contritio qᷓ ꝓuenit ab ani/

ma gratificata.¶ Item contritio eſt motus meritoꝛi
us.ſed omnis motus meritoꝛius pꝛocedit a radice

muncdata.ꝙ̈ cum radix mundetur per peccati expul

enrotet ꝙ expulſio peccati pꝛecedit contritõʒ.
tem contritio eſt opus bonum Sed opus bo/

num pꝛecedit habitus bonꝰ. ergo pꝛius naturaliter

anima bhabilitatur q́ʒ conteratur.ſed impoſſibile eſt
intelligere animã habilem ad bonum niſi ex culpa.
ergo ⁊c tem motus li.arbi.pꝛecedit.ſed impoſſi/
bile eſt animaz ſimul mouere diuerſis motibus pᷣm
partem ſuperioꝛem.Sʒ in eodem inſtanti eſt remiſ/
ſio culpe et motus li.ar.non ergo contritio
ſi contritio ſequeretur culpe remiſſioneʒ. cum remiſ

ſa culpa neceſſario ſit homo iuſtus. etiam ſi non ſe
queretur contritio eſſet iuſtus. ſed boc eſt falſum.g
non neceſſario pꝛecedit

tem ſi remiſſio culpe eẽt
omnino a li.ar.tunc conſtat ꝙ actus deteſtatiõis eã

peecederet. ſed ſicut quod eſt tota cauſa pꝛecedit rẽ.

ita et quod eſt adiuuatiuuz.g ſi contritio eſt motus
a li.ar. adiuuãs gratiam.⁊ faciens viam ad culpam
delendam.patet ꝙ eſt pꝛioꝛ
ſet introduci in aere niſi aere ad hoc operante.non

ſolum luminis inductio pꝛecederet expulſionem te
nebꝛe.ſed etiam: actus aeris. ſed hoc eſt in ꝓpoſito.

ergo cum iuſtificatio non introducatur niſi adiunã/

te li. ar. patet ꝙ non ſolum expulſio culpe.ſed actus
li.ar.pꝛecedit ip̃am naturaliter

ecedit ipam n tem cum anima
non poſſit ſanari niſi operans.ſed non poſſs opera/
ri niſi ſan ata.eſſet ei via pꝛecluſa.ergo neceſſe eſt ꝙ il

la operatio ꝑ quã ſanatur pꝛccedat ſanationeʒ.ergo
ʒ8 peccati remiſſonem¶ Re.ddm q aliquoꝝ opinio fu
it ꝙ remiſſio culpe antecederet contritionem. ̃m q;

remiſſio culpe dicit᷑ quantum ad macule ablationẽ.
Ed quautum ad penam vel ſequelam ſequitur. Sy

ötra.

tem ſi lumẽ non pof

XVII.

—
—

—

ſicut ſupꝛa dictum eſt. contritio neæria eſt in ipſius

gratie infuſione.vnde et pꝛecedit peccati expulſionẽ

natura. Et ̊ patet ſic. quia anima per deteſtationẽ
peccati ſe diſponit ad gratiam diſpoſitione quanta
poteſt. gratia vo aducniens in animam.quia illa de
teſtatio crat quaſi diſpoſitio media ad introducen/

dam gratiam.per naturam pꝛius reſpicit illam.et p

illam culpam delendam. Sic ex comparatione vel
reſpectu gratie ad illam deteſtationem eſt contritio.

ex reſpectu ad culpam eſt remiſſio.ideo contritio p⸗

cedit remiſſionem per naturam.Et concedende ſũt
rationes ad boc. Execmplum autem huius videri pᷣt
ſic. intelligamus aerem obtenebꝛatum per pꝛeſenti/
am nubium et nebularum. et ꝙ nubes ille non poſ/
ſint expelli eatenus qua obten ebꝛant niſi per motũ
geris et irradiationem luminis.tũc ad hoc ꝙ aer re/

ciperet pꝛimam illuminationem opoꝛtet ſimul cum

irradiatione ſolis concurrere ventum. vet poſt perfe
ctaʒ reſtitutionem luminis opoꝛteret adbuc ventuʒ

ſequi qui nebulas expellit.p hunc modum eſt intel⸗

ligere de contritione et gratie infuſione.vt tamẽ cau
ſalitas actiua attribuatur ipſi irradiationi pᷣm il/

lud ps. pᷣ fulgoꝛe in conſpectu eius nubes tranſie/
runt ⁊cc. ¶ Ad illud quod obꝛ in contrarium ꝙ ẽ ac/

tus foꝛmatus.⁊ meritoꝛius.et bonus.ddᷣm ꝙ actus

foꝛmari põt a gratia dupliciter. Ano modo a gratia
ipſum motum ſᷣm ſuam ſubſtantiam eliciente et im
perante.vt cum gratia mouet li.ar.ad bonuʒz opus.
et tunc verum eſt ꝙ anime gratificatio et mundatõ

et habilitatio ad bonum talem actuʒ pꝛecedit. Alio
modo actus foꝛmatur a gratia non impante nec eli

ciente ſed adueniente.vt quando li.ar.eſt in actu cõ

ſono gratie.tunc etiam adueniẽs et inueniens li.ar.
in actu.vtrunq; ſimul tempoꝛe foꝛmat.ſ.potentiam
et actum. pꝛius tamen natura actum qꝙ; potentiam

ecut diſpoſitõz intermediam. cet de tali non eſt verũ
equatur mundationem vel infoꝛmationem. im/

mo pꝛecedit et oꝛdinat᷑ ad remiſſionẽ culpe:.qð qͥdẽ

non facit aliquis actus a gratia elicitus ꝓut dicitur

gratum faciens. Mam ctiaʒ ille actus quo anima ſe

diſponit ẽ a gratia pᷣm ꝙ gratia dicit aliquid gratis
datum. quia ſᷣm ꝙ babitum eſt in ſcdo.li.ar.non ſe

diſponit ad gratiam gratum facientem ſine aliquo

gratis dato.et ſic patent tria obiecta. Contritio ve⸗
ro ꝗᷓ eſt poſt iuſtificationem eſt per modũ illum quẽ

neceſſe eſt.ſimul em̃ ſunt cognitio rationis.et appe/
titus voluntatis.et delectatio.cum quis delectatur

in videudo vel intelligẽdo aliquid.ſic in pꝛopoſito.

quia motus li. ar.eſt fidei ᷣm actum rationis. ſed cõ

Queſtio. f. G

¶ Ntrum neceſre ſit ꝙ attritio pꝛecedat impij iuſtifica

tionem ſiue contritionem. Et ꝙ ſic videtur.qm̃ ſi de
us iuſtificaret ſine pparatione.tunc etiam ſine mo/
tu li. ar. iuſtificaret.qd quidem non facit ſicut dicit
Aug.qui creauit te ſine te. nõ iuſtificat te ſine te. tũc
ergo quero per quid immediate ſe pᷣparat.Si per ac

r 5

dicitAd illud quod obijcitur ꝙ anima nõ ſimul 40
diuerſis motibus mouetur.dðʒ ꝙ veruʒ eſt m ean
dem potentiam. ſed ̃m aliam et aliam poteſt eſſe et

tritio eſt potentie voluntatis ſᷣm iraſcibilẽ vim. 2 ſił

tum alium q; doloꝛis. cum gratis ſit deletiua ſine /

paratiõe illum actumn non expellet ſed foꝛmabit . er· Atrum confeſſio neceſſario ſequatur iuſtifications.
go ſine omni contritione poterit iuſtificari.ſed boc Et ꝙ ſic videtur. quia ita peccatoꝛ tenetur cõfiteri. 6⸗ ci⸗
falſum. 5 ⁊c. ¶Item gratia per ſe ſufficiens eſt dele ſed conſtat ꝙ gratia non abſoluit ipſum a pꝛecepto .
re culpam ex quo venit in animam. & ſi relinquitur confeſſionis. poſt gratiam ſuſceptaʒ adbuc tenet. i
actus. videtur boc eſſe magis ad introducendaʒ gra Btoen coutfitns er confelfus tenetur ſatiſfacere. as
tiam q; ad iuuandũ introcſuctaʒ. ſed motus doloꝛis confeſſio non abſoluit a ſatiſtactione q̃ eſt poſterioꝛ 4
ante infuſionem gratie eſt attritio.S̊ ⁊c ¶ Item licet ipſa. nec contritio a confeſſone.ſed contritus ẽ iu- Uuun
doloꝛ ſit motus inſtantaneus.nõ tamẽ elicit᷑ a li: ar. ſtificatus. iuſtificatus tenctur confiteri¶IPtem do nate
niſi per pᷣparationem et collationem qᷓ fit in tempo- minus hꝛrcepit penitentiaz agere Mat. iij. Sed in . .
re. ſed iuſtiſicatio fit in inſtanti.ergo neceſſe eſt ꝙ an perfectione penitentie ſunt iſta tria contritio. confef Gerſan
te illud inſtans li. ar. dolere incipiatiContra. vide/ io. et ſatiſfactio.ſicut dicit mgr in littera ſupꝛa. diſ. .
mus paulum iuſtificatum in quo nulla pꝛeceſſit pe xvj.in pꝛincipio. ergo non implet bomo pꝛeceptuz —
paratio necattritio. ¶tem Amb. Heſcit tarda mo niſi confiteatur. ergo teuetur bomo confiteri quan- gun
Eini a ſpũſ.ſ.gratia. ergo ſtatim poteſt totum fierig tumcũq; iuſtificatus.¶ Item iuſtificationi neccſſari hnt
c. ¶ Item ſi requiritur doloꝛ pꝛecedes.aut ille do/ um eſt pꝛopoſitũ conftendi. Sed ppoſitum aut ve⸗ ffl
loꝛ infoꝛmatur aduenicnte gratia. aut non. Si ſic.er ſinit eſſe efcax. aut exit in actum cum ſe offerunt tẽ/
geattritio fit contritio. et opus moꝛtuum fit viuuy. pus et locus.ſed ꝓpoſito confitendi deſinente deſi⸗ Euſchg
quod eſt inconuenicns. Si nõ infoꝛmatur. neceſſe nit aliquis eſſe iuſtus.et neceſſe eſt non eſſe ppoſitũ Etreen
eſt voloꝛem nouum elicl.ſeq ſimiliter poſſet elici ſiil efficax vel bominem confiteri. vel neceſſe eſt p⸗ nns
le non pceſſiſſet.ergo.⁊c. ¶ Itez iuxta hoc queritur iuſtificationem homo cõfiteatur. vel a iuſticia ca⸗ gten
vtrum attritio fiat contritio. Et ꝙ non videt᷑.quia datę Contra. qui babet iuſticiam habet omne quod Ketonn
oꝛtum babet a timoꝛe ſeruili qui expellit᷑ non foꝛma ad ſæ tem eſt neceſſarium. Sʒ omnis iuſtificatus
tur. autem fiat videt᷑. quia oꝛtum babet a fide habet iuſticiam. ergo babet omne quod ad ſalutem
infoꝛmi q nõ expellitur ſed foꝛmatur. ergo ſimiliter cſt neceſſarium.ſi ergo confeſmio nõ eſt neceſſaria ad
AI et attritio ¶ F. doᷣm ꝙ ſm ſpeciale pꝛiuilegium po iuſtificationem. nec poſt iuſtificationem eſt neceſſa/
teſt veus iuſtificare ſine omni pparatione. cum ym rnia ad ſalutem. ergo iuſtificatus ad confeſſionez nõ
legem cõmunem non iuſtificet niſi eos qui ſe pꝛepa tenetur. ¶ Item ſi iuſtificatus tenetur ad coufeſſio/
rant. ſicut d in Zach.j. Cõuertimini ad me et ego neim. aut ergo ppter deletionem culpe. aut pꝛopter latb
conuertar ad vos.et qꝛ pꝛeparatio debet eſſe ſm cõ/ deletionem pene. Mon culpe.quia culpa iam deleta ſfert
uenientiam ad iuſtifſcationem in qua eſt motꝰ li. an. eſt. Mon penc.quia tanta põt eſſe contritio ꝙ delet n
et contritio. neceſſe eſt ꝙ bomo ſe pꝛeparet motu totam penam. et ſi aliquod reſiduum eſt. poteſt de⸗ Em
fidei et doloꝛis.ita ꝙ gratia inueniat li. arbi.in vtro/ lcri per ſatiſfactionem exterioꝛem. ergo nullo modo M.ſn
q; iſtoꝛui actuũ.vcl ctiam ſumme paratũ ad vtrũ tenet᷑ Itẽ ouplex eſt foꝛum.ſ.foꝛũ dei et foꝛum ee⸗ lun
q; in qd in codem inſtanti paratum ſit moueri in q cleſie. ̃m foꝛuz dei punitur quis in purgatoꝛio mul⸗ r
gratia aduenit. et concedende ſunt rationes ad par/ to grauius qᷓ; in boc mundo.ſᷣm foꝛuz eccleſie in hac
tem iſtam. pꝛoccdunt em ſm legem ↄmunem qᷓ uqp vita. Secd põt quis renũciare iudicari in foꝛo mino/
42 pꝛeiudicat pꝛiuilegio ſpeciali. Et ideo patet de pau/ ri. vt tranfferat ſe ad foꝛum maius.ergo aliquis lici:
lo. Similiter ꝙ neſcit tarda mo.dm ꝙ; veruʒ eſt q; te poſt contritionem poteſt expectare penam purga 4
gratia ſubito venit. ſed tñ homo nõ ſubito pᷣparat᷑. toꝛiam.ergo non tenet᷑ iudicari in foꝛo eccleſie. &nec ſhidſ
43 Qlq illud quod obẽ vtrum ille doloꝛ foꝛmcet aut no confiteri. Item ponat̃ q; aliquis conterat᷑. et nihil ggoch
uus eliciatur.illi qui dicunt ꝙ contritio ſequitur cul cogitet de confeſſione. conſtans eſt iſte habet gra⸗ ltr
pe remiſſionem dicunt ꝙ nouꝰ cllcitur. et q; poſt in / tiam. ⁊ non obmittit. ̊ non cadit a gratia.quia non
fuſionẽ gre oinnes virtutes hñt nouos actus. Sed interuenit contẽptꝰ g q;mdiu nõ cogitat nõ peccat.
illi qui dicunt ꝙ contritio eſt in inſtanti iuſtiſicatio eſto e ſic moꝛiatur. cöſtat q ſaluatur etiam ſine cõ/⸗
nis. neceſſe ba ber ice ꝙ doloꝛ ille foꝛmet᷑ a mo/ feſſone. c et ad boc ſunt multe autoꝛitates quas
44 tu fidel ſiue li. ar Ad illud ergo quod querit᷑ vtrĩ aducit magiſterin licterac/ R dom confeſſio eſt 45
attritio fiat contritio. dom ꝗ iſtud tripliciter poteſt inſtituta ſub pꝛecepto ſicut melius patebit infra. et
inteiligi.aut ꝙ babitus quo quis atterit᷑ foꝛmetur 2 ideo quia ab hoc pꝛecepto peccans per ſuſceptiones
illo conteratur.ſicut fides iufoꝛmis fit foꝛmata.et h gratie non abſoluitur. adhuc confiteri tenet et ideo
credo verum. credo em̃ ꝙ habitus penitentie infoꝛ ſi non confitet᷑.cadit a iuſticia.Sicut em̃ nullus po/⸗
mis per aduentum gratie foꝛmet᷑nec eſt ſimile de ti teſt iuſtificari qui ſacramenta contẽnit.ſic nullus in
moꝛe ſeruili.in quo viuit voluntas peccandi.Secũ/ iuſticia perleuerat ſi poſt iuſtificationem er contẽp/
go mõ poteſt intelligi quantũ ad actuʒ ſubſtratu;ʒ. tu negligat ↄfiteri.et iõ ſi poteſt cõfiteri et nõ curat.
et adhuc cõcedo ꝙ actus in ꝑꝛincipio ſui eſt attritio. cadit a iuſticia cum cadit a ꝓppoſito confitendi. ſine
ſed anteqᷓᷓ interrumpatur fit contritio. ſicut patet quo iuſtificari non poterat.Concedendũ g qꝙ cõfeſ/⸗
de motu quo quis vadit ad eccleſiam ſi infundatur ſio poſt iuſtificationẽ eſt neceſſaria neceſſitate pcep/ ,
ci gratia in via. Lercio modo põt intelligi quantu, ti.a qua tñ excuſat impoſſibilitas.vñ et rões ad hãc foh
ad conditionem ſuperadditam. ꝙ opus moꝛtuum ptem ſunt cõcedende- d illud g̈ quod obẽ qui ha/6
hm parteʒ illam qua moꝛtuũ eſt fiat viuñ. ⁊ bocim/ bet iuſticiam babet omne qð neceſfariũ eſt ad ſalu⸗ nn,
poſſibile eſt. quia pars illa motus tranſijt. et fuit in tem. dom ꝙ verum eſt ſi perſeueret in illa. ſed quis Ub
foꝛmis.⁊ nunq; foꝛmatur.quia non reſumitur igem ſine confeſſione poſſit quis iuſticiã adipiſci. tamen luec
„ quo pꝛeterijt. ”YUVMW uinin illa non põ. diu permancre ſine confeſſione quin ßf

—
==
—

—
=n—
=
==
—
„ See

—
—
——
=
= =
S

—

msifiec
goitiu
öcktin
olencktec⸗
loontchet
lgetlſe
clonine

Laptuhen
Nigi

. 1

iivin
Eeplasl!
trttteft
otni
fyirunß⸗
erd
Getun 0

17

Nprrs it
Gtniſi4
htifinch

intnn

q̊ neceffario requirunt᷑ ad iuſticie adeptionem eccleſie contem pſit.cũ in nul
4 eis illa qᷓ requirunt̃ ad babite conſeruationẽ Ad ſeg in vtroq; iuſticia.
illud qð obẽ.aut eſt neceſſaria ꝓpter deletioueʒ cul
pe ⁊c.dᷣm ꝙ iſta nõ eſt ratio.ſed inſtitutio.qꝛ em̃ cõ
femio inſtituta eſt ſub pᷣcepto.iõ nemo abſoluit᷑.ſed
quilibet tenet᷑ qntumcunq; pena et culpa deleatur.
Aalet tamẽ ad deletionẽ culpe qᷓntum ad eos qui ſe
non parauerũt ſufficienter omnino.et etiã pene q̃n/
tum ad alios.et ad multas vtilitates ſicut infra me/
48 lius apparebit. ꝓpter qð eam dñs inſtituit.¶ Ad il
lud qdð obẽ de duplici foꝛo.dðm ꝙ penitẽs qᷓmdiu ẽ
in hac vita ſubietus eſt foꝛo eccleſie.ita ꝙ ab ipᷣo nõ
põt appellare. Pꝛeterea fecit iniuriã eccleſie. ct iõ ſi
põt cõparere tenet᷑.niſi per impoſſibilitateʒ excuſet᷑.
Memo em̃ ad foꝛum purgatoꝛij admittit᷑ qui foꝛu? ret recog
. e confeſſione ſacramentali.

X

—

¶ Bam ſcom queſtiõis articulũ inſpiciamus ⁊c̃. Supꝛa executus ẽ et determiauit mgf̃ pꝛimã qõnem. hic tan/

git et determinat ſcam.ſ.vtrum neceſſe ſit confiteri hbomini.an ſufficiat ſoli deo confiteri.Et diuiditur hec

pars in duas. In pꝛima adducit autoꝛitates ad falſam partem. In ſca adducit autoꝛitates ad veram.ibi.
Sed ꝙ ſacerdotibus confiteri opoꝛteat ⁊c.in quibus clareſcit confeſſionis vocalis inſtitutio.et pecca toꝛum

obligatio.in quibus etiam conſiſtit pꝛeſentis queſtionis difficultas et determinatio.
Querit vtꝝ neceſſe ſit confiteri hoĩ.ſan ſufficiat
Poli deo confiteri. Adducens autoꝛitates ad fal/
ſam parrenm.99
¶Bam ſcom qonis articulũ iſpiciamꝰ.ſ.vtrum ſufficiat
pctã confiteri ſoli deo.an oꝑteat confiteri ſacerdoti⸗

Auẽtibꝰ pbar Auibuſdã viſum ẽ ſufficere ſi ſoli deo fiat cõfeſſio ſi⸗
&ꝙ ſufficiat. ne iudicio ſacerdotali et cõfeſſione eccleſie.qꝛ dauid
Ps. xxxj. dixit. Dixi cõfiteboꝛ dño et tu re.⁊c.nõ ait ſacerdoti.
Amb. ſuper et tñ remiſſum ſibi pctm̃ dicit. Itẽ Ambᷣ. Ideo fleuit
Lucam. petrꝰ qꝛ culpa obꝛepſit ei.nõ inuenio qͥd dixerit.inue/⸗

nmneo ꝙ fleuerit. lachꝛimas eiꝰ lego. ſatiſfactionẽ nõ le⸗
b go. Sed qð defendi nõ põt.ablui põt.lauant lachꝛi⸗
mee delictũ.qð voce pudoꝛ ẽ cõfiteri.et venie fletus cõ

&Alflflfulit et verecũdie.Hoc idẽ etiã maximꝰ dicit epᷣs. Itẽ
Chꝛi. ſuper Joh. Chꝛi.non tibi dico vt te ꝓdas in publicũ.neq;
epi.ad heb.K aps alios accuſes.ſᷣ obedire te volo ꝓphe dicẽti. Re⸗
Plal.xxxvj. uela viã tuã ante dñm.Ergo tua confitere pctã apud

veꝝ iudicẽ.cũ oꝛatione delicta tua ꝓnuncia. non lin⸗
gua.ſʒ cõſcie tue memoꝛia.et tũc demũ ſpera te miaʒ
poſſe cõſequi. Si habueris pctã tua in mente ↄtiuue.
nũq; malũ aduerſus ꝓximũ in coꝛde tuo teneb.Idẽ.
peccata tua dicito.vt deleas illa. Sʒ ſi confunderis
c glicui dicere.dicito ea quotidie in anima tua. non di
co ꝙ confitearis ea conſeruo tuo vt tibi expꝛobꝛet.
dicito deo qui curat ea. HNec enim ſi non dixeris ig/
noꝛat ea. cum faciebas ea pꝛeſto erat. cum admit/
teres ea cognouerat. Nunquid ea vult te cognoſce
re? Peccare non erubuiſti. et confiteri erubeſcis.
Dicito in hac vita. vt in alia req uiem habeas.dici⸗

a (Quibuſdan viſũ
ẽ ſufficere ſi ſoli deo fi
at confeſſio.Queritur
bic vtꝝ tales fuert he
retici.Et ꝙ nõ videt᷑.
qꝛ mgr̃ recitat h̊ tanq;
opinionẽ ꝓbabilẽ. Ss
cõtra hoc e.qꝛ negans
cõfeſſionẽ.negat abſo
lutiõʒ. ac ꝑ hoc negat
clauiũ virtuteʒ. et ita
manifceſte ẽ ↄtra ſcrip
tura.et ita cõtra fideʒ.
¶R..dð. ſi quis cẽt
mõ buiꝰ opiniõis cẽt
hereticus iudicandꝰ.

qm̃ in cõcilio generali

bhoc terminatũ ẽ ſub
Innocentio tercio. ᷣ
ante hãc determiatio⸗
nẽ hoc nõ erat hereſ.
qꝛ ipᷣi nõ negabãt cla/
uiũ ptãtẽ.̊ negabant
neceſſitatẽ. et bene cõ
cedebant ꝙ vtile erat
cõfiteri.et ſacerdotes

poterãt abſolucre. Jõ

mgfr et gratianꝰ in de⸗
cretis boc referũt tãqᷓ;

opinionẽ.tamẽ vterq;

ipꝛobat hoc et deter/
minat in contrariũ.et
ſi qͥs ꝑtinaciter aſſere
ret contrariũ. ect here

tic? iudicandꝰ. b¶ Sʒ qð defẽdi nõ põt.ablui pᷣt. Aidet᷑ male dicere.qꝛ nullũ peccatũ pᷣt ronabilit defen⸗
di. quare g dicit qð deſend nõ p̃t. K e defenſionẽ bic vocat peccati excuſationẽ. et aliqua ſunt petq ꝗᷓ
ſunt poſſibilia defendi.qꝛ poſſunt excuſari.et hoc ipᷣo digna ſunt venia pcta nature:que pnjt excuſari de ſe. ⁊
pñt habere ablutionẽ et abſolutionẽ merito lachꝛimarum. vult ergo viccre ꝙ non eſt aliquod peccatus tam
graue. quod per lachꝛimas nõ fiat excuſabile. nec aliquod ita ponderoſum.quin verus doloꝛ contritiõis fa-
ciat cõfiteri. Et fletus et lachꝛimatio cõuenit ſceleri dum impetrat veniam.ct vcrecundie dum reddit pec/

catoꝛẽ excuſabilem. vel facit eum verecundiam abijcere ob quam nou audebat cõfiteri.et ita Amb.non in⸗
tẽdit excludere conſtitutionem.ſed ꝑſuadere veram contritionem. et ſic patet intellectus autoꝛitatis.

Oin vtroc i dillud qð obꝛ ð illo qui ni / ꝗ49
hil cogitat.dðm ꝙ hoc põt cſfe duplici ex cã.vel p/
pter intenſionẽ doloꝛis.vel ꝓpter occupationẽ ſi up/
flue ſollicitudinis. Quantũ ad pꝛimũ qꝛ dñs coꝛ eiꝰ
occupauit.ſi nõ fuit moꝛa ſuꝑflua.nec indiſcreto ali-
qua.credo ꝙ dñs abſoluit.et voluntateʒ ꝓ opere cõ
putat. et computatur iſte cum illis qui excuſant᷑ p/
pter impoſſibilitatem babentes deuotionẽ in ſacra⸗
mento.Si aũt non cogitat nec curat. alijs ſollicitu/
dinibꝰ occupatꝰ.maxime ſi locũ et tẽpus habuit cõ/
fitendi oꝛe.tunc non excuſatur. immo ob peccatum
om iſſionis reputabitur reus moꝛtis.maxime ſi non
fuerit ſic moꝛte pꝛeuentus.quin bene poſſet et debe
itare et petere ſacrameutum cccleſie.

50

„1

Mon dico ꝙ coͤfitegris en cõſeruo tuo vt tibi expꝛobꝛet. Fin boc vi ꝙ cum ois homo ſit vs eruus ꝙ 52

iuli poſſit petĩ reue
n. Pꝛererea ſiglluz

cofeſſiõis ẽ artiſſimũ.

expꝛobꝛet᷑. ¶ R. dðʒ.
ch dupliciter confitet
aliquis peccatũ ſuum
alicui. Aut ſicut homi
ni. et hoc per q̃ndã cõ

fabulatiõʒ. Aut ſicut

deo.et hoc per conſci/
entie reuelatiõcz vt lo
quat᷑ homi ſicut deo.
Pꝛimo mõ pctm̃ con
fiteri eſt confiteri con/
ſeruo. Quia confitet̃
bomini. et vt homini.
et ideo põt ſibi expꝛo/
bare.qꝛ ad ſigillum cõ
feſſionis non tenetur.
Alio modo quia con/

fitetur bomini vt So.
et tunc non cofitetur

vt conſeruo ſed deo.

quia homo non nouit

illud vt homo. nec pᷣt
illud dicere. ſed tenc⸗

tur tacere.⁊ tunc non

eſt timenduʒ ꝙꝙ expꝛo
bꝛet. Si autez aliquis

confeſſionem reuela/

ret. indignus eſſet bo
neſtate ſacerdotali. et

rationabilit confeſſio
poſlet fieri alij et ipſe

vitari. et hoc auẽte ſu⸗
perioꝛis.

53 d ¶ Mefſcientibꝰ alijs
iöõßp̃i in ſe voluntarie ex

cõis ferunt ſententiã.
Ar male diecre.quia

nullus põt ſcipᷣm ex/

cõicare. ¶ Item qntũ

cunq; aliquis penite/
at.niſi per iudiciuʒ ſa

cergdotis non põt recõ

ciliari. ¶ R. dom ẽ ꝙ

loquitur de noticia qᷓ

quis nouit vt hõ.Ali⸗

q uis tñ nouit vt Zus.

ag cuius arbitriuz hbõ

Fan

*

dicit᷑ ferre in ſe excõöi⸗
cationis ſententiam.
quando ab aliquo ſe
aArcet ꝓpꝛia volunta-

te. a quo arcetur excõ
municatus inuitꝰ.vt-

polꝝ a locis ſacratis
et pticipatione eucha M
ſtie Et ſi tu obijcias ꝙᷓ nemo debet ſe pꝛiuare illo ſacramẽto.cum ſit medicina.ddᷣm e dilatio medicine vt
melioꝛ fiat pꝛeparatio potius eſt pmotio ꝙᷓ retractio a bono. Ad illud autem ſacramentum maxime pꝛepa-

rur bomo per deſiderium et per reucrentiamet quanto diutius aliquando ſc retrabit. tãto deſiderabili?

9

☛

to ingemiſcẽs et lachꝛimãs. In codice ſcripta ſũt pec
cata tua. Spongia peccatoꝝ tuoꝝ lachꝛime tue ſint.
Iteʒ ꝓſper.Illi quoꝝ peccata humanã noticiã latẽt.

nõ ab ipſis confeſſa.nec ab alijs publicata. ſi ea cõfite

ri vel emẽdare noluerint.deũ quẽ hñt teſtẽ.ipᷣm et ha

bituri ſunt vltoꝛẽ. ſi ipſi ſui iudices fiant.et veluti
ſue iniquitatis vltoꝛes. hic in ſe voluntariã penã ſe⸗
ueriſſime animaduerſionis exerceãt. tꝑalibus penis
mutabũt eterna ſupplicia.⁊ lachꝛimis ex vera coꝛdis

cõtritione fluentibꝰ reſtringũt eterne ignis incendia.
Et infra.faciliꝰſibi deũ placabũt illi qui aut ꝓpꝛijs cõ
feſſionibꝰ crimẽ ꝓdunt autneſciẽtibꝰalijs ipi in ſe vo

luntarie excõicatõis ferũt ſententiã.⁊ ab altari cui mi

niſtrabãt non animo ſed officio ſeꝑati.vitaʒ ſuam q̃ſi
moꝛtuam plangant.certi ꝙ reconciliati ſibi efficacis
penitentie fructibus a deo non ſolũ amiſſa recipiant.
ſed etiam ſuperne ciuitatis gaudia recipiant.His au
toꝛitatibus innitunt᷑.qui ſufficere contendunt deo cõ

fiteri peccata ſine ſacerdote. Dicunt em̃ ꝙ ſi quis t /

mens ðtegit culpam ſuam apud homies ne inde ob/
pꝛobꝛio habeat᷑.vel alij ſuo exemplo ad peccandum
accingant᷑.et iõ tacet homini et reuelat deo.conſequi
tur veniaam.
(Adducit autoꝛitates ad veram ꝑtem in quibus
lareſcit confeſſionis vocalis inſtitutio.peccato
rum obligatio.⁊ queſtiõis determiatio. e

¶ Sed ꝙ ſacerdotibꝰ cõfiteri opꝑteat.non ſolum illa au
toꝛitate Jacobi. Confitemini alterutruʒ pctã vr̃a ⁊c̃.

ſed etiã alioꝝ pluribus teſtimonijs compꝛobat᷑. Ait

em̃ Aug.Judicet ſeipʒ homo volũtarie dũ põt.⁊ mo

res conuertat in meliꝰ. Ne cũ iam non poterit. pꝛeter
voluntatem a dſio iudicet᷑.et cum in ſe ꝑtulerit ſeue⸗

riſſime medicine ſed tamẽ vtiliſſime ſentẽtiã. veniat

ad antiſtites ꝑ quos illi daues miſtrant eccleſie. Tã⸗
q́ᷓ; bonus iam incipiẽs eſſe filius maternoꝝ mẽbꝛoꝛuʒ

oꝛdine cuſtodito. a ppoſitis ſacroꝝ accipiat ſatiſfacti
onis ſue modũ.in offerendo ſacrificio contriti coꝛdis
deuotus et ſupplex. Id tamẽ agat ꝙ non ſolũ ſibi ꝓ⸗

catum eius non modo in graui eius malo.ſed etiaʒ in
tanto ſcandalo alioꝝ eſt. atq; hoc expedire vtilitati
eccleſie videt᷑ antiſtiti.in noticiã multoꝝ vel totiꝰ ple
bis agere penitẽtiã nõ recuſet.ne letali plage ꝑ pudo
rem addat tumoꝛẽ.cũ tanta ẽ plaga pcti ⁊ ipetꝰ moꝛ⸗

bi. vt medicamẽta coꝛꝑis ⁊ ſanguis dñi differẽda ſũt

autoꝛitate ãtiſtitis debʒ ſe remouere ab altari ad agẽ
dam penitentiam. eadem reconciliari. Item Leo

papa. Multiplex miſericoꝛdia dei. ita lapſibus ſi ub⸗
uenit hũ anis.vt non modo per baptiſmuʒ. ſed etiã ꝑ

*

ſumitur et reuerentius accedit. moxime ille quia peccato reſurgit. et ideo boc dicit.

Jacobi.v.

Aug.iĩ omel⸗
de pnin.

Leo ppᷣ.the⸗
odoꝛo foꝛoli⸗
nenſi epo.

2 r—

=

t ſor

iee
K⸗

Muno
at

penitẽtiã ſpes vite reparet᷑.ſic diuine voluntatis pꝛe⸗

nibꝰ ſacerdotũ nequeãt obtinere.Chꝛiſtꝰem̃ hãc pᷣpo

4 B ſitis eccleſie tradidit ptãtẽ.vt cõfitẽtibꝰ pnie ſatiſfac/

tionẽ darẽt.et eoſdẽ ſalubꝛi ſatiſfactõe purgatos.ad

Aug. in li. de oino
pnia. oñd at.repᷣſentet vitã ſuã ðo ꝑ ſacerdotẽ.pᷣueniat iudi
Cuüiũ di ꝑ cõfeſſionẽ. Pꝛecepit em̃ dñs mũdãdis vt oñ⸗
f erẽt oꝛa ſacerdotibꝰ.ſdocẽs coꝛpali pᷣſentia cõfitẽda
vctã.ñ ꝑ ſcripta maifeſtãda.Dixit em oꝛa mõſtrate.⁊

oẽs.ñ vnꝰ ꝓ oibꝰ.ñ aliũ ſtatuatis nũciũ qͥ ꝓ vob offe⸗
rat munꝰa moylſe ſtatutũ.ſʒ qͥ ꝑ vos peccaſtis.pꝑ vos
erubeſcati.Erubeſcẽtia em̃ ipᷣa ꝑtẽ hʒ remiſſiõis. Ex
mia em̃ hoc pᷣcepit dominus.vt nemo peniteret in oc
culto. In hoc em̃ ꝙ ꝑ ſeipᷣm dicit ſacerdoti.⁊ erubeſcẽ

Quod crimina

nuod crimina tiã vicit timoꝛe offenſi fit venia crimis. Fit em̃ venia⸗
le fit veniale. le ꝑ cõfeſſionẽ.qð crimĩale erat in oꝑatõe.et ſi nõ ſtati

ſericoꝛs ⁊ iuſtꝰ ẽ.ſic ſeruat miaʒ in iuſticia.ita et iuſti⸗

ciaã in mia.Opꝰ em̃ mie ẽ peccãti pctã dimittere. ſed

optet vt iuſtꝰ miſereat᷑ iuſte.Cõſiderat em̃ ſi dignꝰ ẽ.
nõ dico iuſticia. ſʒ et mia.iuſticia enim ſola dãnat.ſed

dignꝰ ẽ mia qͥ ſpũali laboꝛe qrit gratiã. Laboꝛat eniz

meés patiẽdo erubeſcentiã. Et qm̃ verecũdia magna
Aanto pluri/
bůᷣ qͥs cõfi/ h
tet᷑ taãto faciliꝰ
eci ignoſcitur.

bpanto pluribꝰcõfiteß in tpe venie turpitudieʒ crimis.
dotes plus pñit ꝓficere.plꝰ ↄfitẽtibꝰparcere. Itẽ Leo

que ꝓpter dei timoꝛẽ apð hoiĩes erubeſcere nõ veret᷑.

tamẽ qꝛ ñ omniũ ſũt huiuſcemodi pctã vt ea q̃ pniaz
poſcũt ũ timeãt publicari.Remoueat᷑ ipꝛobabilis cõ
ſuetudo.ne multi a pnie remedijs arceant᷑.dũ ãt eru⸗
beſcũt aut timẽt inimicis ſua facta reſerare.qbꝰ pñt le
gũ ꝑcelli cõſtitutiõe.Sufficit eni cõfeſſio que pꝛimuʒ
do offert᷑.et tũc etiã ſacerdoti qͥ ꝓ delictis penitẽtiu,ʒ
pScatoꝛ accedit.Lũc em̃ plures ad pniaʒ poterũt ꝓpuo
cCari. ſi populi auribꝰ nõ publicet᷑ cõſcia cõfitẽtis. Ex
hijijs alijſq; plibꝰ idubitant oñdit᷑ oꝑtere ðo pꝛimũ.?
Deinde ſacerdoti offerri cõfeſſionẽ. nec alit᷑ poſſe ꝑ⸗/

Lenire ad ingreſſum ꝑadiſi.ſi aſſit facultas.

nec peccata

ſidijs oꝛdinatis. At indulgentiã ðᷣi niſi ſupplica tio/

cõionẽ ſacroꝝ ꝑ ianuã recõciliatõ is ad mitterẽt. Itezʒ
Aug.Quẽ penitet oĩno peniteat.⁊ doloꝛẽ lachꝛimis

g purgat᷑.fit tamẽ vẽiale qð cõmiſerat moꝛtale.Mul⸗
tiũ em̃ ſatiſfactiõis obtulit.q erubeſcẽtie dominãs ni /
hil eoꝝ que cõmiſit nuncio dei negauit. Deꝰ em̃ q mi

pena.qui erubeſcit ꝓ xpᷣo.fit dignꝰ mia. Vñ ptʒ ꝙ
tãto faciliꝰ cõſequit᷑ gratiã remiſſiõis. Ipᷣi eniʒ ſacer /

papa. QAuauis plenitudo fidei videat᷑ eẽ laudabilis

dus ẽ p ſacerdotẽ et ſi non obligat. tñ tenet᷑ qꝛ ẽ auris ſacerdotis.vñ cõicat cũ vtrock.
5 Firch veniale qd cõmiſcrat moꝛtale. Aidet᷑ falſum dicere.quia ſpẽs rerum non o nt tranſmutari. 5

ʒ

niſi ſupplicationibꝰſa
cer dotũ neqant obti-
nere. Ur ex boc ꝙ ab⸗

ſolutio ſacerdotis per

modũ ſupplicãdi ſiue

e At indulgẽtiã di 55

depᷣcandi dᷣbeat fieri.
nõ & modũ indicati

uũ. Sed ↄtra hocẽ ꝙ
oim ſacroꝝ foꝛma ẽ ꝑ
modũ idicatiuuʒ. gᷓ ⁊

buiꝰ ſacri R.ddm.qꝙ;

illud facrm ẽ cõtra ac
tuale pctm̃.ad cuiꝰ cu
rationẽ ↄcurrit actus

volũtariꝰ. Vũ licʒ ſa⸗

cramẽtũ de ſe hẽat vir

tutẽ.pᷣt tamẽ ipediri ꝑ

pꝛauꝗ diſpoſitöez exi⸗/
ſtétẽ.et illã pꝛaua diſ/
poſitõʒ ſolꝰ deꝰ? amo/
uct. et iõ cõgruũ eſt vt
foꝛma vboꝝ ſub vtro

q; expᷣmat᷑.et ſicẽ fie⸗

ri cõgruũ et cõſuetu3.
Mã ſacerdos pᷣmo ab
ſolutionẽ dat ꝑ mnodũ
Spcatiuũ dicẽs.indul

gentiam tribuat ⁊c. et

poſt. ⁊ ego abſoluo te.

f Hocẽs coꝛpali pꝛe
ſentia cõfitenda pctã.

non ꝑ ſcripta manife/

ignoꝛat linguã nõ poſ

ſit cõfiteri ꝑ interptẽ.

et etiã ꝙ mut? cõfite⸗
ri nõ poſit cũ nõ poſſit

oꝛe dicere.¶ Itẽ queri

tur vtꝝ iterpꝛes tenea

tur celare.Et vꝛ ꝙ ſic.

qꝛ cõicat in actu ſacer
oti. in cõtrariũ eſt ꝙ
peccatoꝛ ei nõ cõfitet̃.

Re. dom qꝙ; Aug.loq⸗
tur d illis q hñt ydeo/
ma et potẽtiã cõfiten/
di ꝙ ñ excuſãt᷑.immo

tenent᷑ ꝓpꝛio oꝛe dicẽ
Pꝓpter meritũ erubel/
centie. Qd obẽ de int ½

pꝛete ddm qꝙ obligan

*. c norEIQ EAE e . m. õt eſſe dupliciter. Ael ꝙ rea
ad reatum. Si qntum ad maculã.hoc ẽ impoſſibi .Si qntuz ad reatum. hoc põ keine dupinent, 14
tusg iſte fiat ler et boc nunqᷓ fit. Ael quia ille ſuccedit buic. et boc eſt verum⸗ nna lius vrine ligaenr
ad moꝛtem eternam.et poſt per diuinam miſericoꝛdiam ad penam tempoꝛalem. ditinguit veniale

dicitur tribus modis. Ex genere vt mendacium iocoſum. Ex euentu ꝓpter effectuz diuine miſcricoꝛdie. Ex

8 mocs. Er i fit veniale ſed ſeundo modo.
circumſtantia vt illud quod habet excuſationem. Pꝛimo mocdo moꝛtale non fie ventale ſed ſecnn Ina
bQuanto pluribus onfitetur in tempoe venie turpitudinem criminis. tanto faallus iaemn: giale z8

52

.

X. III

nittere. ſine ſatiſfactione ꝑ ſolã ↄfeſſionẽ pᷣt quis ſaluari.qð ẽ incõueniens.Si vero nihil remittit. ̊ non
renint it Sn facilius.(¶ Itẽ ſi pᷣma cõfeſſio ſacẽ̃m ꝑfectũ.qꝗ̊ ſi ſuꝑaddit.vẽ totũ ſupſluũ.ᷣ nõ ↄſequit᷑ veni
am. ¶ Itẽ quilibʒ ſacerdos dʒ iponere pniaz. et tũc vꝛ.ꝙ aut det᷑ ad oẽs.aaut ad nullã.Si ad oẽs.tũc diffici
lius cõſequit᷑ veniã. Si ad nulla.vꝛ ꝙ vna cõfeſſio irritec alij. Re.ddᷣm ꝙ confeſſio oꝛdinat᷑ ad multa. Sad
vnũ pᷣncipaliter. ⁊ qntũ ad pᷣncipale equalet cõfiterni multis vt vni.qꝛ vnus ſacerdos tantũ dimittit de pe⸗
na qntũ põt vi clauiũ. Mec debet iterari cõfeſſo ꝓpter finẽ pᷣncipalẽ.niſi foꝛte timeat᷑ erroꝛ fuiſſe in ↄfeſſiõe.
Pꝛeterea alie ſũt vtilitates annexe.et ad illas valet multotiẽs ↄfiteri.ſ.ad erubeſcentiã et interceſſoꝛũ mul⸗

tiplicatõʒ.et ad hũiliationẽ.⁊ gre augmẽtũ.Ad pncipalẽ effectũ valʒ q̃ntũ ad certificationẽ.Ex bis patẽt ob

iecta.quia ſecundus non facit nouam remiſſionem.nec debet de nouo ligare ſed aliquid facile imponere.vt
pater noſter ⁊c.⁊ ſemper poteſt penitens eſſe certioꝛ.quia ſi non habuit effectum pꝛima.poteſt eſſe ꝙ ſecun/⸗

da habeat.quia melius inuenit diſpoſitum. et ex boc patet vltimum.

D intelligẽtiã hꝰ? ꝑtis querit᷑ de cõfeſſione vo/
cali.ct circa hbac duo pᷣncipaliter querunt᷑. Pꝛi

mo querit᷑ de cõfeſſione qᷓntũ ad pᷣceptũ inſtituẽtis.

. *

Scdo qntũ ad obligationẽ exequẽtis.Quantũ ad ꝓ
mũ querunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vtrũ mandatũ ð coõ

feſnone ꝑtineat ad legez nature. Scdo vtꝝ ptineat
ad legẽ ſcriptã vel legẽ gratie. Tercio querit᷑ a quo
fuerit inſtitutũ.vtꝝ a xpo an ab aliquo eiꝰ apoſtolo.

bat᷑ niſi ad legẽ nature.g cõfeſſio ẽ de iure naturali.

ↄfeſſio.ſ.vocalis.qꝛ vocaliter ei dñs loquebat᷑ ⁊ ille

vocaliter rñũdebat.¶ Itẽ Job. xxxj. Si abſcõdi quaſi

do. inimicicias reuouat. q8 facit hoieʒ inimicũ deo
E cõtra naturã et roʒ rectã. et cõfeſſio ſceleris.¶ E. ?8D
dm ꝙ duplicit᷑ ſũt aliqua de dictamie iuris natura

lis.aut in generali.aut in ſpeciali. In ſpeciali vt bo/
noꝛare ꝑentes. In generali vᷣo dictat natura ea que

ſupꝑaddit lex euãgelica.ſiẽ ſũt aliq̃ ſuperogatiõis vt
Zſilia. vel etiã aliqᷓ ſacr̃a. Jutelligendu ẽ igit᷑ ẽ cõ⸗
feſſio peccati mẽtalis et vocał. hMetalis ↄfeſſio ẽ re⸗

Coghitio pcti ⁊ offenſe.et hec ẽ & dictamie nature 98
¶ Oꝛ in lege nature fuerit cofeſſio inſtituta vr. ſuꝑ illd
Geñ.iij.Acdã vbi cs. Glo. Aerba increpantis ſãt et
ad cõfeſſionẽ cogẽtis nõ ignoꝛãtis.Sʒ adã nõ tene/

ſevᷣm qð ẽ rõnalis.Sʒ cognitio offenſe diuine eſt de

dictamie nature adiute aliquo mõ ꝑ fidez. Quõ em̃

ſcit hõ ſe offendere deũ quẽ nõ videt. niſi ꝑ aliquẽ ra
iũ fidei hboc cognoſcat.cñ aũt boc ↄgnoſcit ꝙ deñ ꝑp
puaricatiõeʒ inbonoꝛat.natura dictat ꝙ ab ipo ẽ mi
ſericordia hũiliter petẽda.et hoc nunqᷓ; ẽ niſi cogno

bomo petm̃ meñ.⁊ celaui iniqͥtatẽ meã in ſinu meo.
ſi diceret.nõ.g peccatũ erat abſcõdere peccatũ.⁊ vt

peccatũ repꝛobat Job.ſᷣ ipᷣe nõ tenebat᷑ niſi ad ius

naturale.g̊ ius naturale ꝓhibʒ abſcõſionẽ pcti.̊ pᷣci

pit vel ſuadet confeſſionẽ.¶ Itẽ Gꝛeg. ibidẽ in glo.
Aere humilis nõ ſolũ mala ſua ↄgnoſcit.ſᷣ etiã voce

cõfeſſiõis apꝑit. Sʒ hilitas de peccatis ↄmiſſis ẽ de
iure naturali.& vox ↄfemnõis pcti.

ſcat᷑ culpa. Aocalis vᷣo ↄfeſſio ẽ duplex.ſ.que fit So.
et qᷓ̃ fit bomini. Aocalr ↄfiteri deo dictat natura.nõ

ſimplr ſ in caſu.vtputa qñ deꝰ exigit.ſicut exegit ab

adã et a chayn. Aocalit᷑ aũt ↄfiteri homi nõ dictat

natura niſi in generali. Dictat em̃ ꝙ oibꝰ modis re⸗
(cociliari optz do q̃bus ipᷣe ſtatuit. vñ natura ſic dic⸗

cabat. ꝙ ſi deꝰ arbitrũ coſtitueret inter ſe 2 pctõꝛeʒ.

tẽ röe vꝛ;. qꝛ

duplex ↄfeſſio.ſ.confeſſio laudis.et᷑ ↄfeſſio pcti.et
vtraq; ẽ in gloꝛiã dei.ſicut ptʒ.qꝛ dixit Joſue Achoꝛ

ofitere pctm̃ ⁊ da gloꝛiã do.vij. Joſue.ſ̊ natura dic/

tat deũ gloꝛificandũ.dictat deũ laudãdũ.nõ tiñ coꝛ
de ſ etia oꝛe. pari rõe dictat pctin ero m ↄfitẽ?
eſſiöʒ. ſa⸗

dũ ¶ Itẽ pnia tres hʒ ꝑtes.ſ.ↄtritionẽ.ↄfeſſiõʒ.⁊ ſa⸗
tiſfactionẽ.ſᷣ cõtritio et ſatiſfactio ſũt de lege natura
li.ꝙ̊ pari rõne et cõfeſſio.¶ Itẽ oẽ opus virtutis ſpe/

ꝙ ipi eẽt culpa reuelãda.et ita dictabat in generali.
Dictabat etiã ꝙ illi eẽnt dicẽda vera.⁊ ſic patet quõ

ↄfeſſio ſpectat ad legẽ nature.Quedã em e de dict⸗

mine nature ſpecialiter per modum expedientis nõ
ſimpliciter ſed in caſu neceſſitatis. vt confeſſio vo/

calis facta deo. Queclam vero dictabat in vli ſolũ.
et hec ẽ cõfeſſio facta bomi. Ex his patẽt obiecta ad
ad pᷣmã ꝑtẽ.nã auẽtes ꝓcedũt ſ̃ᷣm pᷣmã ⁊ ſcdazʒ viã

vt ptʒ. Silr pᷣma rõ iducta ex ſili in cõfeſſione vocali

ctat ad dictamẽ nature.ſᷣ ↄfeſſio pcti ẽ opꝰ virtutis.
g ⁊c̃. Pꝛobatio minoꝛis.virtus vt vult phus ↄſiſtit

circa difficile.ſ̊ cõfeſſio ẽ virtus q̃ humiliat ad deuʒ
verũ. Sʒ maxima difficultas ẽ in enarrado ſuũ pec/
