ti debuit.aut g rõe ſanctitatis.aut rõe auẽtis.Si ſan
ctitatis vt dicũt heretici.tũc gͤ nemo ẽ certus vtꝝ cõ

ficiat. et ſalus nr̃a pendet ex aliena bonitate. Si au⸗

toꝛitatis.et auctas põt tam bonis q; malis concedi.
et hanc vocamꝰ oꝛdinẽ ſacerdotij. conuenit &̊ q illi
ſoli poſſunt.¶ Ad illud qð obẽ de baptiſmo.dðʒ ꝙ;
nõ eſt ſilłe.qꝛ illud ẽ ſacrẽ̃m pꝛimũ et neceſſariũ.nec in
tanta veneratione habẽdũ.(d illud qð obẽ ꝙ bo/

nus laycus ẽ magis dignꝰ.ddðʒ q nõ ↄſiderat᷑ in po

teſtate conficiẽdi dignitag.ſᷣ tiñ auẽtas.ꝗᷓ eſt in ſacer
dotibus rõe caracteris¶ Ad illð qð obẽ ꝙ ſolis ap
ſtolis dictũ ẽ accipite et comeditc.ſilłr ite et baptiʒa⸗

te.patet rñſio.Sicut em̃ ipi expoſuerunt facto.alit᷑

eſt hoc ↄmiſſum.aliter illud. Sicut em̃ in ecclia inſti
tuerũt.patʒ ꝙ indifferenter baptizari ꝑmiſer̃t.et ſpe

14

15

—

cialẽ ptaãtẽ et auẽtem ꝑſonis ſpẽalibꝰ cõtulcrũt.ma⸗

xime ad hoc ſacr̃ᷣm conficiendũ.hãc aũt dicimꝰ oꝛdi

nem.et ꝑſone ptãtem illa hñtes vocant᷑ ſacerdotes.
Sa nt qð obꝛ.ꝙ ſancti dicũt᷑ ſacerdotes.dom ꝙ 17

nõ dicunt᷑ ſacerdotes ab oblatiõe coꝛpis dñi ſ̃̊ ſui.

q; vnuſquiſq; coꝛpꝰ ſuũ offert hoſtiã viuẽtẽ. Ro.xij.

bi virtꝰ.queritur circa qd magis reſidet ptãs.an cir
ca verbũ.an circa ſacerdotẽ.Et ꝙ maioꝛ ptãs circa

miniſtrũ videtur. qꝛ deꝰ cõicat virtutẽ rebus ᷣm cõ/
gruentiam ißaꝝ. gia miniſtri cum ſit ſpualis et de

¶ ¶Eum ptãs ſacerdotalis cõcurrat ad ↄſecrandũ et b

6

g1f
hoti
n
micfr
ſtoge
ühen
heto
Cheln
lerii
Hiniſ
Mirt
Ctatit

Ftmncido

ſetarſcn
1Ouicie
Caltusik
abiponit

b rerbu⸗

Ccte
poplli⸗
ſſipana⸗
tee⸗ bor
ſbicgirue

(oritri

kemn
chrin
Geſsonfe
hispenn
Müſchpe
Gaemin
lihtrii
Chent
tpei
ui
Ghorhn
füqni
denen⸗

te

fueſſitrit
ckuoean
ſelset
ſcncumn
ſogra
aloeep
iensan
inlt
lniici
hneble

geüi nint
bohs⸗
gumenn
hſonipint
feuindl
Hinngtt0
rur bin⸗

iplo
tabit,
ſeb⸗AN
Galani
cin
gifo
ſaloten
ts Non
Ritſi

=
—
NE
— .
=

—
S
— =
— —
=

= =-

= S= —
— = –—

Di.

ymago.maioꝛis virtutis ẽ capax qᷓ; ðbuʒ ſenſibile. S

penes ipᷣm magis reſidet virtꝰ. Itez ſacerdos oꝑa/
tur ꝑ verbũ ſicut ꝑ inſtrumẽtũ.ſ̊ nobiloꝛ ẽ potentia
agentis qᷓ; inſtrumẽti. ſiue virtꝰ oꝑandi magis ẽ pe/
nes agentẽ qᷓ; penes inſtrumentũ.g: tem ver⸗

bum ẽe effectus ſacerdotis. Sʒ effectus nò ẽ maioꝛis

virtutis qᷓ; cauſa.qꝛ cauſa pꝛima plus influit qᷓ; ſca.
Stã ſacerdos qᷓ; verbum.cũ ſit cã verbi.¶ Contra. ſa
cerdos nõ põt niſi ꝑ virtutẽ verbi.Sed ꝓpt᷑ qd vnũ
qdaʒ et illud magis. ⁊c. ¶ Itẽ ſacerdos nõ recitat il
lud verbũ ſicut ſuũ.ſed ſicut xpᷣi.ſed verbũ xpᷣi plus
hbʒ qᷓ; miſter xpᷣi.ẽ̊ magis reſidet penes verbũ.(¶ Itez
verbũ ẽ de ſacramẽto iſto.̊ oꝛdo ẽ aliud ſacrẽ̃m· ſa
cramentũ magis p accidẽs reſpicit ↄſecrationẽ qᷓ; p/
bum. et ſi boc. patet ad banc queſtionẽ du/
pliciter rñdetur ᷣm duplicẽ opiniouẽ de virtute ver
bi. Quidã em̃ dicũt ꝙ verbũ hʒ virtutẽ quandã q̃ ẽ

qualitas abſoluta.ct ſic ẽ cauſa efficiens cõſecratõis.

et bi ponũt ꝙ ptãs cõficiendi pᷣncipaliter reſidet pe/
nes verbuʒ. et verbũ illã virtutem bʒ qꝛ eſt verbum

xp̃ᷣi.Et eſt exempluʒz de pᷣcone ſiue nuncio qui cõpel

lit populũ ꝑ edictũ regis.ptãs quidẽ compellẽdi cõ/
ſiſtit pꝛincipaliter in edicto. et hanc habet quia exit
a rege p boc patẽt obiecta ad oppoſitũ.(¶ Alia poſi/
tio ẽ ꝙ virtus verbi nõ ẽ aliqua qualitas abſoluta.ſᷣ

ſolũ oꝛdinatio ad talẽ effectũ vt ad eius ꝓlationem

fiat.non ad ꝓlationẽ factã a quolibet.ſᷣ ab habente
xpᷣi ſignaculn.Et ſᷣm hãc poſitioneʒ doᷣm ꝙꝙ vna eſt

ptãs conficiendi ↄſiſtẽs in miniſtro ⁊ in verbo.ſicut

in l̃is papalibꝰ.Si q̃rat᷑ vbi ẽ maioꝛ vis.an in vᷣbo.
an in ſcripto. an in ſigillo. dᷣm ꝙ vna vis ẽ in vtro/
q;.qꝛ vnii dat vim alij. Maʒ carta ſcripta ſine ſigillo
nõ habet aliquã vim.ſilr nec carta ſigillata ſine ſcri/
pto. Obiectiones ad vtrãq; ptem ꝓcedũt ac ſi eẽnt
diuerſe ptãtes omninolet ſi q̃ras quõ ẽ vna ptãs

In duobꝰ.dm ꝙ vna oꝛdinatio ẽ et virtus.ptãs illa

ẽꝑ oꝛdinationẽ ad bũc effeci.et nibilominꝰ tñ hec
tria quaſi vna oꝛdinatõe ↄcurrunt.ſ.oꝛdo.verbũ.et

elementũ. Penes elementũ ẽ oꝛdinatio ꝑ modũ po/

tentie paſſiue pencs verbum oꝛdinatio potentie ac
tiue.ſimiliter penes ſacerdoteʒ. Sʒ in ſacerdote po
teſtas ẽ ad modũ generał et mediate.i vᷣbo ꝑ moduʒ
ſpẽalis et imediate. Cũ em̃ ptãs ſit i ſacerdote ad cõ

ficiendum et abſoluendũ. verbo tñ cum intentione

ꝓlato artatur ad hoc vt conficiat.ptãs auteʒ illa in
ſacerdote ponit caracterẽ q̃ ẽ qualitas abſoluta.no/
bilitans animã ſacerdotis in verbo. Scom bãc opi
nionẽ nibil ponit nouũ ꝙ ſit aliquid abſolutuʒz. ſᷣ ad

aliquid.et iõ ſi qᷓntũ ad ſubſtratũ loqmur.poſſet di /

ci ꝙ nobilioꝛẽ ptãs ſacerdotis qᷓntum ad id qð ẽ in
eo.Et qd obijcit in cõtrariũ.nõ põt ꝑ virtutẽ verbi.

dici põt ꝙ verbum ꝓlatũ et habet oꝛdinationẽ.⁊ bʒ

virtutem diuinam aſſiſtentẽ. ſRatione pᷣmi ſe hʒ ad
ſacerdotẽ ſicut inſtrumentũ.rõe vero virtutis aſſiſtẽ

tis ſicut agens nobilius.et de illa virtute cõcedo q;

nobilioꝛ ẽ. Sʒ tñ ppter hoc nõ ſequit᷑ ꝙ verbũ ſit no
bilius. bene tñ cõcedit᷑ ꝙ immediatiꝰ.Sic igit᷑ duo/
bus modis rũdet᷑ ̃m duas opiniones.Que aũt ha
rum opinionũ verioꝛ ſit.difficile ẽ iudicare.et diffici⸗

lius vꝛ aliquã haꝝ impꝛobare. Naʒ pꝛima qᷓ dicit ꝙ

in verbo eſt virtus diuinitus dicit hoc eſſe ſupꝛa na/
turam ſm diuer ſitatem diuine potentie. et quis põt

——

ni eſt melioꝛ. us
us.ſed miſſa boni ſacerdotis ẽ fructuoſioꝛ.quia meli

negarecq deus poſſet hoc facere.et ſi poteſt. qᷓs ne-
get ꝙ det ſacramentis ſi placet.et etiam multe auto⸗
ritates videntur hoc dicere. Similiter quis audeat

alteram impꝛobare qᷓ dicit qꝙ in verbo eſt efficax oꝛ⸗

dinatio.et amplius ibi aſſcrere non pꝛeſumit. et bec
quidem vera eſt. Si quis autẽ audeat arguere.ſi an-

plius non vult aſſerere.cũ nec fides cogat.nec auto/
ritas compellat amplius dicere. maxime ad hoc per
ſpecta.qꝗᷓ non poſſit ſatis exponi hoc mõ ſine ſenſus
diſtoꝛ ſione. Et iõ quia magis eſt ſobꝛia et magis in⸗
tellectui conſona.põt cui placet huic poſitioni ſatis
ſecurc ad crre. ðU

¶ Atrum mclioꝛ ſit miſſa boni ſacerdotis qᷓ; mali.⁊ q;

non videt᷑.Aug.in li.de coꝛpꝑe chꝛiſti. In miniſterio

coꝛpꝑis et ſanguis dñi nihil a bono magis.nihil a mæ
lo minus pficitur ſacerdote. q

mnu tote. Mtem rõne videt᷑. qꝛ
vnus non baptiʒat melius qᷓ; alius. nullis em̃ data

cſt poteſtas excellentie.g pari rõne nec melius cõfi/

cit ¶Item nihil qð in bonitate non poteſt creſcere

nec decreſcere.ſit a bono meliꝰ.vel a malo peiꝰ. Sʒ
coꝛpus xp̃ᷣi in bonitate non poteſt creſcere nec decre

ſcere.g ſacramentũ eſt equale a bono et a malo mini
ſtratũ. ¶ Iteʒ ſi miſſa dicit᷑ melius ab vno qᷓ; ab alio.

videtur vm aWne poſſit poni in bomine qð eſt

inconueniens.¶ Contra.plura bona paucioꝛibꝰ bo
nis ſunt melioꝛa.Sʒ in miſſa mali ſacerdotis hoc ſo

lum acceptat deus.ſ.xpᷣi coꝛpus.in miſſa boni acceo

tat omnes oꝛationes ⁊ deuotiones. ergo miſſa bo/
¶ Item melius eſt quod eſt fructuoſi/

us exauditur.et magis in ea ad deuotionem homi/
nes puocantur.ergo eſt melioꝛ¶ Item ſi eque bona
eſt. ergo male pꝛohibent ſacri canones audire miſſã
ab hereticis.et ſciſmaticis.et ſymoniacis.et foꝛnica/
rijs notoꝛijs.pꝛopter hoc queritur quare boꝛum ma
is miſſaz pꝛohibet qui dicuntur notoꝛij fornicarij.

EG. dom q de miſſa eſt loqui quantum ad ſubſtan 19
tiale quod eſt ibi.et hoc eſt confectio coꝛpoꝛis et ſanꝝl

guinis domini. et quantum ad hoc equalitas eſt in
omnibus.quia vnum et idem ab omnibus fit. Sũt
etiam in miſſa aliqua circumadiacentia.ſicut petiti
ones.oꝛationes.obſecrationes.et deuotus affectus.
et quantum ad hoc melius vʒ miſſa boni ſacerdo/
tis.quia magis pꝛouocat ad deuotionem. et ſi quis
libentius audiat miſſam ſacerdotis deuoti.credo q;

bene facit. dum tñ credit ipᷣm in ſubſtãtiali nõ ſuper·

excedere peccatoꝛis miſſam.alioquin periculoſe er
raret. Rationcs pꝛocedũt ad partes oppoſitas vpᷣm

has duas vias ¶Ad illud vero quod queritur qua-/ 20
re quoꝛundam miſſe audiri pꝛohibentur. dðʒ boc
eſt in penam peccati eoꝛum.quia uon ſunt digni ↄfi

cere.et ſi conficiunt non ſunt digni audiri. Alia ra⸗

tio eſt vt confuſi de culpa redeant ad gratiam. Ter-

cia ratio eſt vt alij retrabantur ab eoꝛum imitatio/

ne. Ange bic eſt opus iuſticie. miſericoꝛdie. et pꝛoui
dentie. Ad illud quod queritur quare magis illa 2
quatuoꝛ genera peccatoꝛum. dicendum qꝙ; boc et

quia directe repugnant huic ſacramento MHam
in hoc ſacramento eſt ſecretum fidei.et ideo repel-/
luntur heretici. Eſt vinculũ charitatis.iõ ſciſinatici.

in 4

—.

Eſt vas gratie vñ euchariſtia dicit᷑.ideo ſymoniaci
qui per gratiã emunt et vendũt.Eſt cleuãs hominẽ
ad flatum ſpñalẽ.iõ repellunt᷑ notoꝛij foꝛnicarij qui
22 omnino ſunt carnales. Et dicũt᷑ notoꝛij foꝛnicarij ñ
pꝓptexr ſuſpitionẽ vel alia ſigna ꝓbabilia.ſ̊ m oꝛdi⸗
nẽ iuris cõdemnati de tali crimine.oel ſpõte in iudi/
cio cõfeſſi.vel canonice ↄuicti.vel etiaʒ ꝓpter euidẽ
tiam facti ſiue ſceleris.Et eſt nota euidentia qñ fac/
tuʒ ita notoꝛiñ ẽ ꝙ; nõ indiget teſtibus.cũ nulla poſ/
ſit tergiuerſatiõe celari. Et hoc dicit᷑ i quadã decre/
tali de cohabitatione clericoꝝ et mulieꝝ.nr̃a ⁊ infra
Si dubitatõe teneatis ꝙ a clericis et pᷣſbiten foꝛuica
rijs qmdiu tolerant᷑ nec hñt oꝑis euidentiã licite di
uina miniſteria audiant᷑.et alia recipiant᷑ eccleſiaſti-
ca ſacramenta.ex hoc patet ꝙ omnes tales qñ confi

ciũt peccant.et ſimilit᷑ qui pᷣter necem̃tatẽ audiunt.

faciunt contra ecdleſie ſtatutna.
OInnſequenter qᷓntum ad ſcm articuluʒ queri/
tur de ſumente.Et circa hoc duo querũt᷑. Pꝛio
quer
Secundo vtrũ deſcendat in ventrẽ hominis.
Queſtio. j. e “
T mus traijciat in vẽtrẽ videt᷑.qꝛ qͥ ſumit aliquid.
ſumit et illud qð inſepabilit᷑ ei eſt vnitũ.ſed mus ſu
mit ſpecies.et in illis ſpeciebꝰ ẽ coꝛpus chꝛiſti inſepa
biliter. ̊c Itez deꝰ magis refugit peccatũ qᷓ; crca
turã quãlibet.ſᷣ coꝛpus xp̃ᷣi traijcit᷑ in ventrẽ pecca/
ꝛis. ſi peccatoꝛ ſumat.g ⁊ in ventrẽ muris ſi voꝛet.
Item quero quid mus comedit.aut ſubſtãtiã aut
accidentia.Si ſubſtantiã.ſed nõ eſt ibi niſi ſubſtãtia
coꝛpoꝛis xpᷣi.g̈».anducat coꝛpus xpᷣi. Si accidentia.
ſ accidentia non ſunt ſine ſubiecto niſi quamdiu eſt
ibi coꝛpus xpᷣi.ergo ſi in ventrem muris deſcendunt
accidentia.ſimilit᷑ videt᷑ ꝙ et coꝛpus xpi erm q8
eẽt hoc incõueniẽs.cũ videmus coꝛpus xpᷣi ita eẽ in
vaſe polluto ſicut in mũdo¶ Contra.mgr dicit in lit
tera ꝙ non ſumit coꝛpꝰ xpᷣi. Item rõne videt᷑.quia
qui maſticando traijcit in ventrẽ aliquẽ cibũ illũ mã
ducat. ſi mus in ventrẽ traijcit manducat.ſ̊ non ſa
cramẽtaliter nec ſpiritualiter.S& nullo mõ.

mus baptiʒet᷑ in nomine trinitatis nihil reciꝑet ine
gis qᷓᷓ ſi in aqua ſimplici lauarct᷑.qꝛ non ẽ ſuſcepti/
2 3 bilis ſacramẽti.& pari rõe nihil plꝰ ſumit qᷓ; ſi come
deret panẽ ſimplicem. ¶ E. dom ꝙ cira hoc due fue
runt opiniones.Quidã em̃ dicũt ꝙ; coꝛpus xpᷣi con
tinet᷑ in illis ſpeciebꝰ inſeꝑabiliter qmdiu ſunt ſacra
mentũ aut ꝑ naturã panis.aut ꝑ naturã conſecrati
onis verbi.etideo cũ conſecratio nõ dimittat hoſtiã
mdiu ſalua ẽ foꝛma panis. tamdiu ſacramentũ eſt
qmdiu foꝛma panis ſalua eſt.et iõ cuʒ ſacr̃m ſit con/
tentiuũ veri coꝛꝑis pᷣm qd ſacrm.tamdiu cõtinet qᷓ;/
diu ſalua eſt ſpecies panis in modica parte.Et iſti di
cunt ꝙ vbicunq; ponant᷑ ſpecies ſiue in loco mun/
cdo ſiue immũdo.ſiue in ventre muris ſiue in alio lo
co.dicunt ꝙ ibieſt coꝛpus xpᷣi. Et quia videntur coꝛ
poꝛi dñi derogare et ſacramento.dicunt ꝙ hoc potiꝰ
eſt in laudem vtriuſq;. Mam coꝛpus xpᷣi non patit
ſniuriam aliquã cum ſit gloꝛificatũ et inqͥnari nullo

mõ poſſit. Sacramentũ etiã laudatur.qð a deo ẽ ſa

cramentũ et rei nobili coniunctũ ꝙ non pᷣt ſepari vł
auferri a cõtinente ab aliquo.dũ ſalua ſit foꝛma.Et
quia vbicunqʒ eſt ſacr̃m.et ſpecies ille ſunt ſanctiſſi/
moꝝ ſymboloꝝ in qᷣbꝰ xpᷣs c.vbicũqʒ ẽ nobilioꝛ ẽ.di

vtrũ coꝛpus xp̃ᷣi traijciatur in ventrẽ muris.

re ea capiat.et qui ñ credat.et hoc ſibi ſufficia

¶ Atn coꝛpꝰ xpi

cũt etiã ꝙ nos ĩ ̊ repꝛehẽdimur ꝙ loca bũilia ᷣſpici

m..⁊ veſtim̃ta mutamꝰ.cũ xpᷣs vbicũq; collocet᷑illa

ſpecies eſſe habeat.cũ etiaʒ non relinquat illud opꝑi/
mentũ quouſq; ſit coꝛruptũ.Et ſi tu obijcias tunc ꝙ

mus manducat. reſpõdẽt ꝙ falſum ẽ.qꝛ nec ſumere

debet dici coꝛpus xpᷣi.nec manducare.cuʒ nullo mõ

ipm attingat.nec per conuenientiam in natura. nec

per cognitionem qᷓntulamcũq;.nec per dilectioneʒ.
Quantũcunq; autem hec opinio muniat᷑. tñ aures
pie hoc abhoꝛreant audire ꝙ in ventre muris vel in
cloaca ſit coꝛpꝰ xpᷣi qmdiu ſpecies ibi ſubſiſtũt. Pꝛo⸗
pter hec eſt alia opinio qꝙ; coꝛpus xpᷣi nullo mõ deſcẽ
dit in ventrẽ muris. Ratio autem q̃ hos mouet eſt.
quia xpᷣs non eſt ſub illo ſacramento niſi eatenus q
oꝛdinabile ẽ ad vſum humanũ.ſ.ad manducation.
ſed ſicut mus rodit.ita et inhabile facit.et ita ſacra/
mentum eſſe deſinit.et coꝛpus xpᷣi ibi eſſe deſinit. et
ſubſtantiam panis rodit.ſicut Innocẽtiꝰ dicit ⁊ au/
toꝛitas ſupꝛa habita ẽ diſtinctione pꝛima pᷣcedenti.
Abi queſitũ eſt vtrum accidẽtia nutriãt.Et hec opi
nio cõioꝛ eſt. et certe honeſtioꝛ et rationabilioꝛi Ad 24
illud g qd obꝛ ꝙ inſeꝑabiliter eſt vnitum ſpeciebus.
dom ꝙ verum ẽ qᷓ;diu habent rationẽ ſacramenti.⁊
ſnnt habiles Ranmng dt aũt non eſt cum
mus comedit.¶ Ad illud qð obẽ magis deteſtat᷑ 2
peccatum.ddm ꝙ in peccatoꝛe et eſt natura et ẽ cul-
pa.et quãuis diſpliceat culpa.tñ naturã quã fecit nõ
odit.immo tm̃ diligit ꝙ paratus ẽ remittere culpam
ſi ipᷣe conſentiat.⁊ ratione babilitatis naturalis ydo
neus ẽ peccatoꝛ ſumere magis qᷓ; mus.q̃muis mus
nõ ſit peccatoꝛ.quia nũqᷓ; peccatoꝛ ita viciat nec coꝛ/
rumpit naturam rõnalem qͥn ſit nobilioꝛ qᷓ; irrõna/
lis Ad illud qð querit᷑ quid comedit.rñdetur du 29

pliciter m duas opiniones.vel ꝙ comedit acciden/
tia qᷓ ſunt virtute ſupꝛa naturã poſſibila conuerti in
ſubſtãtiã. Ael ꝙ comedit ſubſtàtiã panis quã rodit
ſicut ſuꝑius tactũ fuit.Si q̃ras qͥd ſit ð coꝛpoꝛe xpᷣi.
nunqͥd euolat.dd.qꝙ ſicut in panis cõuerſione coꝛpꝰ
xpᷣi nõ deſcendit localiter.nec mutatur aliqua muta
tione.ſᷣ̊ ſola panis cõuerſione incipit eẽ ſub illis ſpe/
ciebus. ſic ſola panis roſione deſinit eẽ ibi.ita ꝙ nul
la fit in eo mutatio.nec local.nec alia. Qui põt ca 1
2
illud qð obẽ de vaſe polluto.dd. nõ ẽ ſile.qꝛ adhuc 7
pollutio vaſis nõ aufert habilitatẽ ad vſuʒ. ac ꝑ hoc
nõ aufert qͥn ſit ſacrm.et ita nõ tollit cõtentuZ3.
4 Queſtio. ij. f “
eſcendat in ventrẽ homis. Et ꝙ ſic
vẽ aucte.de cõſe.di.ij.in ca.Lribꝰ gradibꝰ.Qui reſi/
dua coꝛpis dñici q̃ in ſacrario relicta ſüt conſumũt.
nõ ſtatim ad ꝑcipiendos cões cibos ↄueniãt.ne pu/
tẽt ſacre poꝛtioni miſcere cibũ.qͥ ꝑ aqualiculos dige
ſtus in ſeceſſum effundit᷑. Sʒ hoc nõ diceret niſi de⸗
ſcenderet in ventrẽ.S ⁊c. ¶ Itẽ Becda ibidẽ.ſi quis ꝑ
voꝛacitatẽ vel edacitatẽ euchariſtiaʒ euomuerit
diebꝰ? peniteat. Sʒ non vomit᷑ niſi 38 traijcit᷑.g ⁊c.
Beg coꝛpꝰ xpᷣi cõiũctũ ẽ illis ſpẽbꝰ q;diu manẽt ſbᷣ

9

foꝛmis ſuis. nõ ſtatiʒ trãſmutat᷑.imo ðſcẽdũt in vẽ
trẽ ſup ſuis ꝓpꝛietatibꝰ. ergo et coꝛpus chꝛiſti cum

eis.¶ Itẽ coꝛpꝰxpᷣi aut vadit in ventrẽ aut in mẽtẽ.
6 in mentẽ.qꝛ ſolus deus illabitur.g in ventrem
¶ Item ꝓ qꝗnto dicit᷑ coꝛpus xpᷣi mãducari ſacr̃alr.
Si ꝓpt maſticationẽ tm̃.ergo ſi qͥs maſticet ſpecics

“
uch,
.,
gini
ni
egtün
ſleinon
Vmngi
Cicksca⸗
Miultin
hone
en
folanirs

ftuſtiuſ.
cdirtr

Citarirſ

3 ſretrete⸗

malchn
Aproinve
Cbas Ari
ſitäcſi
losde
Gotönn
ſaiſec

ſtentuge

cluratuo
lnn iec
eitſre
Fitabci⸗
üglüt
(hasnen

lgſei
fuſride

ileſunte

gnwnni⸗
toconpe
agolſczin
gbidtteni
ſürrgti⸗
ſocturi
Muſsafi
ſiscnhti
Ctugnen

Noetranc
nöun
ihhe,
rlispe
ſſeſang
isnis
ſaufte⸗
twn
igſcril
fehimni
gice
län

emmnofei
bſſirn
Ulont
W nhlecs
lenen
nterone.
itatthecn⸗
celit
Chcktnn⸗

ün jatat

al
ſunſuhn

niſcnnen
duütlolckan
ptngb detft,
tmanciah
tuicgiſeri
cnitrraſen
Pöpunloſe
s, n
nürtwcn
orijindnn
1e iu drl
altaaitn
Hannnin
ſognitoli
zenpore
Noſone ap
rligverue
teeſlo
cibiinen
Auſſte
d
egmn
riso
e
r Et
M
7ni
ie epr⸗
auos di⸗
e niide
iſag,
Comnuanden
rice

„ 6
3

=

0

29

c ſpoueret. diceretur ſacramentalr mãducaſſe.quod

falſum c. opꝑtet nõ ſolũ fiat maſticatio.ſᷣ etiaʒ in/
corpatio.ſ̃ ſi ſpẽs ſine contento tranſmittuntur in
ventrẽ.deſinũt habere ſacr̃i ratõ.g ꝓpter h nõ crit
manducatio ſacramẽtalis.neceſſe ẽ & ꝙ mãducetur
coꝛpꝰ xpᷣi veꝝ. Ede
ventrẽ: videmꝰ em̃ coꝛpꝰ lucis foꝛamia trãſire inco/
inquinatũ.nec aliq refugit nec mũda nec imunda.g
ſimilit᷑ imo multo foꝛtiꝰ xpᷣi coꝛpꝰ gloꝛioſũ Cõtra.

Mat.xv.oẽ qð in os itrat in vẽtrẽ vadit ⁊ in ſeceſſũ

emittit᷑. ̊ coꝛp?xpᷣi ñ emittit᷑ in ſeceſſuʒ. ↄſtat ꝙ ab
ꝛe ñ vadit in vẽtrẽ. Gtẽ.Ambᷣ.nõ ẽ iſte pãis qͥ va/

lit in coꝛpus. ̊ panis vite cterne qͥ aie ſubaʒ ſumit.

Itẽ rõe videt᷑.qꝛ cõſtat ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi nõ ẽ cibꝰ ven-
tris ſed mẽtis. nõ tranſit in ventrẽ ſ̃ in mẽtẽ ¶ Itẽ
ſi tranſit in ventrẽ.vadit ad officia vẽtris qᷓ ſũt dige/

emittere in ſeceſſum.ſ̊ͥ hocẽ falſuʒ.gᷓ ⁊cc. ¶ R.dðʒ.cp

28 in ventrẽ ire ẽ dupłr. Aut qᷓntũ ad ſubſtãtiã. aut qᷓn/
tum ad cibandi effieaciã. Pꝛimo mõ deſcẽdit aligdq

coꝛpus in ventrẽ etiã ſi nõ ſit cibꝰ. Scdo mõ nõ mniſi
cibus.Silr in mentè recipi ẽ duꝑlr. Aut ꝙtũ ad ſub/

lus deꝰ. Aut qᷓntuʒ ad efficaciã.et ſic dꝛ in mentẽ ire
qd ꝑ ipᷣam reficit.Si g loquamur qntũ ad cibãdi ef

ficaciã.ſic certũ ẽ ꝙ coꝛpus xpᷣi nõ vadit in ventrẽ ᷣ
in mentẽ.qꝛ caro xpᷣi nõ reficit ventrẽ ſᷣ mẽtes. ſicut
oñdunt q̃tuoꝛ rões vltime.Si aũt loquamur qᷓntuz

ad ſubam.ſic certũ è ꝙ; nõ vadit in mentẽ.ſ̊ vtrunq;
vadit in vẽtrẽ.dubiũ ẽ ppter diuerſitatẽ opinionũ.
Vñ notandũ ꝙ qᷓ̃tuoꝛ fuerũt h̊ opiniões.Aliqui em̃
dixerũt ꝙ nõ ſolũ in ventrẽ.ſᷣ etiã vadit quocunq; il
le ſpecies deferunt᷑ ſalua natura illaꝝ.ſiue in ventrẽ

muris.ſiue in locũ immũdũ.Aliqui dixerũt ꝙ nõ ſo

lũ in vẽtrẽ homis vadit.ſed etiã ibi manet qᷓ;diu ſpe

cies ille ſunt oꝛdinabiles ad refectionẽ. Añ dixerunt
ꝙ in veutrẽ vadit et moꝛat᷑ quouſq; refectiõis opa/

tio compleat᷑.Aliqui dixerũt ꝙ ad ventrẽ pueniunt
quouſq; incipiãt cõſumi.et amplius nõ moꝛãt᷑.Ali⸗
qui dixerũt ꝙ ſolũ ẽ cũ illis ſpeciebꝰ qᷓ;diu ſũt cũ aliq̊
ſẽſu vt viſu vł guſtu. Et cõtradicũt ei qð ſẽſit HNHugo

q dicit in viſu.tactu.⁊ ſapoꝛe tec cẽ.⁊ q;diu ſẽſus coꝛ

poꝛalis afficit᷑.pᷣſentia coꝛpis non aufert᷑.poſtq; ſen/
ſus coꝛpalis ꝑcipiendo detficit.deinceps coꝛꝑalis pᷣ/
ſentia querẽda nõ c.ſ ſpiritualis retinẽda.qꝛ diſpen⸗
ſatio cõpleta ẽ.pſectũ è ſacramẽtũ.virtꝰ manet.xpᷣs
de oꝛe tranſit ad coꝛ.melius em̃ vt eat in mentẽ tu/
am q́; in ventrẽ. ¶ R.ad diuerſitates baꝝ opinionũ
eſt hec. oẽs em̃ in hoc cõſentiunt ꝙ tamdiu ẽ coꝛpus
xpᷣi in illis ſpeciebꝰ qᷓmdiu ẽ ratio ſacri. Dicũt gᷓ pꝛi/

mi ꝙ ſpecies panis cõſecrati tamdiu ẽ ſacrm qdiu ẽ?
ſpecies panis. cum virtus conſecrationis ip̃am re/
piciat m ꝙ ẽ panis.iõ nunq; deſereret illa ꝓpꝛieta
tate ſalua.ex hoc oꝛi᷑ poſitõ pᷣma.Alij vo dicũt ꝙ ra
tio ſacri tãdiu ſaluat᷑ qᷓdiu ſpẽs habilis ẽ ad rfectio⸗
uẽ humanã.iõ em̃ inſtituta ẽ. ⁊ ad hoc oꝛdiat᷑.et hoc

———

bʒ qndo ẽ ertra et in ſtomacho.qꝛ reficit. Et ex h̊ oꝛi

tur ſeda rõ.Cerxcij dicũt ꝙ tadiu ſaluat᷑ quouſqʒ re/

tẽ qd incõueniẽs ẽ ſi deſcẽdat in

ſtãtiã.et ſic vadit illud qð illabi᷑ anime.et bocẽ ſo/

cipiat᷑ in vſuʒ mãducatõᷣis.et qñ m anducatio cople

ta c.iã ſacr̃m nõ eſt ̊ fuit.et ex hoc hʒ oꝛtũ tercia põ.

Alij dicunt q; ſacrm ẽ ſignũᷣ.et ſignuũ ẽ qd ſe offert

ſenſibus.qꝙ tãdiu ſpẽs ẽ ſacrm.quãdiu nata ẽ ſenti/

ri ab aliquo ſenſu.et iõ cũ deficit ꝑceptio ſenſuũ.defi

cit rõ ſacri et pñtia coꝛpalis.Quid aũt in tãta diu⸗
ſitate tenenqs E difficile ẽ iudicare.Afr ne dn
ꝗ dicit ꝙ defert quouſꝗʒ ſpẽs deferant᷑ nimis ãpla.
tuc et mus in ventrẽ traijceret et in cloacã deſcẽ/
leret. q8 aures pie abhoꝛrẽt. et ſi dicerem beretici 2

infideles rideret nos et irriderẽt. Sikr qrta opinio

que dicit ꝙ ðficit deficiente ſenſu illaꝝ ſpẽꝝ vẽ eẽ ni⸗

mis arta.nunqᷓ em̃ ſjm hoc poſſet dici coꝛpus xpᷣi ſu
mi vere.cuʒ nõ dicat᷑ ſumptꝰ eẽ cibꝰ qͥ nõ ꝑcipit᷑ nec
ꝑuenit vſqʒ ad ſtomachũ. Añ nec verbũ Hug. intel

c tris ꝗᷓ ſũt dige - ligendũ ẽ qntũ ad actũ ſentiendi.5 qᷓntũ ad ydonei/
rere et diſtribuere.et ad ſingulas ꝑtes trãſmittere vł

catẽ. ⁊ ꝓpterea ſenſus nõ ẽ in guſtu lingue.ſ ctiã ſen

tit hõ deſcẽſuz cibi qᷣuſqʒ quieſcat in ſomacho. De

duabꝰ poſitionibꝰ medijs qꝗᷓ ſit verioꝛ nõ ẽ facile iu/
dicare.cũ vtraq; multũ ſit ꝓbabilis. Pꝛobabile em̃
Eꝙ ſumptiõe copleta et manducatõe.cũ iã ſacrm ba

buit finẽ ſuũ ꝑ quẽ erat.deſinit eẽ ſacrm. et hoc dicit
Hugo de ſcto vic. et v ſenſiſſe. Dicit em̃ ſic. Poſt⸗

ꝙᷓ mãducaui.ſi coꝛpalẽ pᷣſentiã xpᷣi queris.in celo qᷓ

re ibi eſt ad dextrã patris.et hoc vr ſatis ꝓbabile. qᷓ

diu em̃ xpᷣs ẽ ſub ſpẽbꝰ illis ẽ adoꝛãdꝰ.ſ ſtultus eẽt

qui adoꝛaret xpᷣm in ventre mãducãtis. Scom bãc

poſitionẽ ſatis pʒ rñſio ad obiecta.exceptis bis q̃ de

comixtione et vomitu obijciunt᷑.ad q̃ põt reſpõderi.

Ad pᷣmũ ꝙ decretũ nõ dicit ꝙ cõmiſceãt᷑.bᷣ cõmiſce
ri putẽt᷑. Ad ſcᷣʒ vᷣo qdð dicit Beda ꝙ aliqͥs vomit.
hic rñſuʒ ẽ.et pena iĩpoſita nõ ẽ.niſi qꝛ ſpecies ille fue

runt cõtentiue dñici coꝛpis.⁊ iõ in magna reuerẽtia

ſunt habẽde.maxime qꝛ fuerunt ſctiſſmis ſymbolis

cõſecrate.et iõ cõburant᷑.et cinis in debita reueren/

tia reſeruet᷑. JOlle aũt qui vomit grauit᷑ punit᷑.qꝛ qᷓn/

tum in ſe eſt vomit coꝛpus chꝛiſti. et ſic de illo dam

eſſʒ ac ſi piceret in cloacaz. Sic põt iſta opinio ſatis

Pꝓbabiliter ſuſtineri. Hihilominꝰ tamẽ alia videt᷑ ſe
curioꝛ et auctibus magis concoꝛdaꝛe.qꝛ coꝛpus xpᷣi

cũ illis ſpẽbus deſcendit ad ſtomachũ.et ſub illis eſt

quãdiu ille ſunt ſub ꝓpꝛia foꝛma.et babent rationez
reficiendi. et m oꝛdinationẽ ad refectionẽ humanã

ſacramentũ erat.vñ concedunt ꝙ coꝛpus domini eſt

in ſubiecto.quia ibi ſunt ſpecies vt cibus. et ideo ſi

euomunt᷑ ſpccies.euomitur euchariſtia. et ſi ſpecies
poſſit ab alijs diſcerni ſumda eſſet. Si autem ſpe-
cies iſte tranſeant ſtomachum indigeſte per aliquaʒ⸗

infirmitatem.ſunt tunc extra ꝓpꝛictatem refectiõis.

et ideo ſi vadant in ſeceſſum. non eſt ibi coꝛpus do-

mini verum.Si autẽ hoc ſit verum.neſcio.tñ ſecurũ
mihi videt᷑ ꝙ ſi quis euomat ſpecies perceptibiles
magna reuerentia eſt exhibenda.et magna diligẽtia
adbibenda ne quis euomat.⁊ periculum eſt ei dare.
de quo pꝛeſumitur qꝙ non poſſit tenere. Scum hanc

poſitionem ſatis patet reſponſio ad obiecta. Dena
autem imponenda euomentibus determinat ſatis
de conſectatiõe diſ. ij. 2

Wiſtinctio. xiiij. de penitentia in generali.

Oſt bec de penitentia agendũ eſt. Lermiatis tribus ptib pꝛincipalib in quibus magiſter egit de tri⸗
us ſacramentis. Hic iucipit quarta pars in qua agit de ſacramento penitentie. Diuiditur autem bec
pars in duas. In pꝛima parte agit 8 penitentia in generali. In ſecũda agit ſpẽałr de ciꝰ ꝑtibꝰ.j.di.xvj. In ꝑ

feciõe aũt pcnitentie tris obſernãda ſunt. Pꝛima pars bʒ duas. Ju pꝛima magiſter veterminat veritatez.

—

In ſecunda elidit duos erroꝛes cires pniam.infra eadẽ di.ibi Hais vᷣbis quidã vebemẽtiꝰ c. Pꝛima ps bʒ hun
tres ꝑtes. In pꝛima determinat oꝛdinẽ ipius ad baptiſmũ. In ſecunda ꝑte determinat eius multiplicitatcʒ· a
ibi. baptiſmns tm̃ ẽ ſacr̃m.ſᷣ pnia ⁊c. In tercia poſt diſtinctionẽ multiplicitatis ponit notificatiões pnie vir Nhun
tutis. lbi. penitẽtia dẽ a penitẽdo qua quis punit illicita. ⁊c. Jbi ponit rõʒ a pte noĩs et a ꝑte rer. lir
13 Senunda tebu Determinat erisals de penitentia q̃ᷓntũ lühe
por Maenßn c. ad oꝛdinem ipius ad baptiſmũ. a . ith ,
Duzpen bec Hiero. Oit becpenitetin agẽdũ ẽ. Pnia lõge poſittis XIIII nie
cat᷑ reſpectu pᷣmi.5/ aõo neceſſaria ẽ vt appꝛopiquẽt. Eſt em vt ait hn
ma tabula ſit baptij Hiero. ſcdᷣa tabula pꝰ naufragiũ.qꝛ ſi qͥs veſtẽ inno⸗ a Hiero.ſuꝑ fui
mus. et ſcda pnia.tuůc cæẽtie in baptiſmo ꝑceptã peccãado coꝛruꝑit.pnĩe reme danielem Gtlort
vyẽ ꝙ ſem ſacrʒ ſit pe dio reꝑare pᷣt. Pꝛia tabula ẽ baptiſmꝰ vbi ðponit᷑ ve 7 giinn
nirsig d mate vgide tus ho et induit᷑ nouꝰ. Scda pnia.qᷓ p' lapſũ reiurgi n
Item q̃ro a te p qᷓn · mꝰ vñ vetuſtas reuerſa repellit᷑. et nouitas ꝑdita reſu anc
io dicit pnia tabula. ? Mit᷑. Poſt baptiſmũ ꝓlapſi.ꝑ pniaʒ renouari valẽt. anhe
quid ẽ nanfragiuʒ. Si ᷣ ñ ꝑ baptiſmũ.qꝛ licʒ hõi ſepiꝰpenitere ſᷣ ñ baptiʒari. mmanse⸗
tu dicas ꝙ ẽ caſus in ¶ Derminat pnie mitiplicitatem.qm alia eet unpen
monaerinc ve g ſe interio:. alia exierſo: b inmunn
atmbalaaandhece, (Wapnuſmn tmie ſacim. 5'pnia vicf? et ſacfz et ot. mes b a
ſeẽé recurrere ad peni tig. Eſt em pnia interioꝛ. et ẽ pnia exterio?. Exterio: E
tentiã ¶ R. dʒ ꝙꝙ ma⸗ ſacrm ẽ.interioꝛ virtꝰ mẽtis ẽ.et vtraq; cã ſalutis ẽᷓ eet Wn
re mũdꝰ iſte ſcᷣm il iuſtificatiõis. Vtꝝ vo oĩs exterioꝛ pnia ſit ſacrm. vvolrlr

Die

lud ps.bhoc mare mag en

nũ ⁊c.nauis ꝑ quã hõ

ſi nõ omis, que hoc noiĩe cenſenda ſit cõſeqᷓnter inuue0e

ahrim 90c 2 „ — 2, 2V „eenn AMW
trãſie ſup vndas buiꝰ ſigabiin Apnia incepit iohis pᷣdicatio dicstig Pe. ſing
maris eſt gra ſpũſſcti. Nitetig agite. appꝛopiquabit em regnũ celoꝝ.Qd at ugin
Ael nauis eſt ecclia Pco docuit.illud pꝰ veritas pᷣdicauit.exoꝛdiũ ſumes uſt
iuncta ẽ glutino cha- ſermõis a pnia. D . Enn
ritatis. m illᷣ puer. ¶ Ponit pnie virtutis notificatiöes . D
cta vaſi nauis (Onia dici᷑ a puniẽdo. ᷓ quis punit illicita qᷓ ↄpmiſit.
vero fult coꝛ uptis et Pllie virtꝰ timoꝛe cõcipit. Uñ Eſa. a timoꝛe tuo d’e ¶Eſa. xxvj.
fractio in adã in qua 2cepim et peperimꝰ ſom̃ ſalutis. Eſt ãt pnia.vt ait d Amb. in Cani⸗
fractione os filij eus Amb. Mala pᷣterita plãgere.et plangeda iteꝝ nõ co⸗ fmone q̃dra Pumn
ſactati ſũt ſup vndas mittere. Itẽ Gꝛeg. Penitere ẽ añacta pctã deflere. et geſimali. anboß
huiꝰ maris ꝑ cõcupiſ/ flenda nõ ↄmittere. Nam q ſic alia ðploꝛat vt alia ti k
bortia er h hens. Abcmittat. adhuc pniaʒ agere aut ignoꝛat aut diſſimſuu 3 wi
berat bõ p baptiſnũ lat. QAuid em ꝓdeſt ſi pctã luxurie qs ofleat. ?2 adhluuc ir
q reſtituit innocentiã auaricie eſtibꝰ' anhelat. toſhi
ct gratiã pꝑditꝗ. et iõ ẽ pᷣma tabula.ct qꝛ frequenter relinquũt plures graʒ baptiſmalẽ a illã tabulã ꝑ quã libe nhlap
rabant᷑ in vndis maris.et ꝑ illã ampliꝰ nõ pñt ſe defendere.iõ indiget ſcda.⁊ hec ẽ pnia. vtraq; tñ dẽ tabula. altben
4 qꝛ ſuſtinet ne qs piclitet᷑ ꝑ culpã.nõ tñ ita ponit in tuto ſicut erat hõ in ſtatu innocẽtie. Oꝛ ᷓ obẽ q ſcda ta/ Tundi
bula. g ſcm ſacr̃m.nõ vʒ.q; nõ oẽ ſacrʒ ẽ tabula.qꝛ nõ oẽ liberat a naufragio.Et ẽ ſile hic ẽ ſes archidyaco 1Oe
2 nus. c ſcᷣa pſona in hac ecclia.Qð querit᷑ qͥq vocat᷑ naufragiũ.dicũt aliq ꝙ qlibʒ caſus in moꝛtale.et quia Seccogu
duplex eſt dria moꝛtalis.ſ.oꝛiginale et actuale.iõ duplex tabula.iſ.baptiſmꝰ et penitẽtia. Meliꝰ tñ pᷣt dici & ſeckn⸗
huũana natura ſit naufragiñ in adãꝗ. nobis ãt data ẽ tabula baptiſmi que nos ſuſtentat ꝑ inocẽtiꝗ. ⁊ qꝛ boc ſa megte
ʒ cramẽtũ iterari nõ p⸗t.iõ dat᷑ aliud ſacẽm.et hocẽ pnia. b ¶ Pnia dꝛ et ſacrm et virtus mẽtis.¶ Contra.Eſt ſhemn
cm̃ pꝓnia interioꝛ et exterioꝛ. ſilr ẽ virt? et ſacrm baptiſmꝰ.qꝛ ẽ baptiſmꝰ interioꝛ et Keerior Ree pni inte/⸗ Urſen
rioꝛ ẽ res hꝰ ſacri. nulla vt?ꝭ ẽ res ſacfi.qꝛ diſtiguit gra vtutũ ⁊ gra ſacroꝝ· ⁊c.¶N.d cp iſta nõ ẽ tota rõ Dl
pnia interioꝛ ſit vt⸗.ſ qʒ ẽ pnia interioꝛ ꝗᷓ nõ tm̃ dicit graz vel actũ gre.s cocermit actũ li.ar. et iõ ẽ vᷣtus.nõ ſin
ſic baptiſmꝰ. viffert ãt pnia intcrioꝛ vt ẽ virtꝰ ⁊ res ſacri. Pꝛio em̃ mo eſt cõtra habilitationẽ culpe.ſcdᷣo cõ ſenn
ꝗ tra vnlnerationẽ nature. c ¶ Axnia incepit Johis pᷣdicatio ¶ Coutra. videt᷑ em̃ ꝙ debuit incipere a bap Pine⸗
tiſmmo. qꝛ pnia ẽ ſca tabula. ̊ baptiſmꝰ pᷣma. R. dm. ꝙ incepit pdicatione a pñia vᷣtute nõ ſacro.⁊ pnia vir hr
tus in adultis pᷣcedit baptiſmũ.et qꝛ pᷣdicabat adultis.iõ recte incepit pnia.Obiectio vero canit ů pnie ſa/ heite
5 cramẽto. d Eſt ãt pnia vt ait Amb. mala pᷣterita plgere et plagẽda ⁊c. Aidet᷑ iſta Amb. diffinitio nõ ec
eſſe conueniens. quia phus dicit ꝙ peccat qui diffinit illò quod eſt in quicete. ꝑ id qð eſt in actu et motu. Sʒ ltee
penitentia dicit habitũ.plangere actũ. ⁊c. ¶ Item obꝛ de alio mẽbꝛo qd dicit.plangẽda iteꝝ nõ cõmittere. Bð
Aut em̃ refert᷑ ad idem tpᷣus.aut ad aliud.Si ad idem.tunc ſuꝑfluit.quia nemo dum peccata plangit.in eo⸗ etin
dem tempoꝛe peccata cõmittit ſimul et ſemel. Si ad aliud. penitẽtia excludit iterationẽ culpe. ⁊ iteratiõʒ ſſte
pnie. Juxta boc qrit᷑ cũ mite difinitões pnie aſſignent᷑.et vniꝰ rei vna ſit diffinitio.quõ different aſignant᷑ fe

ig

.
mo,/
eqon
All.

gülhe
itabuli
ſadntr
Gicin
ſtolde
abe
mng
ſiale⸗
tou
a
ſS6G6
relde
oni
“

ſed bec non eſt niſi pnia.& ⁊c.

¶ E ad pꝛimũ dm qᷓᷓ ſicut vult ph̊us babitꝰ cognoſcunt
tur. et ꝑ actũ qͥ eſt de eẽ penitẽtie.et qui ẽ pᷣncipalis.et iſte

—

de pfecto eẽ.et iſte plangẽda nõ cõmittere.vel ꝑ actũ duplicẽ pᷣucipalem et annexũ

ð

ſ actus et qm̃ pnia ẽ habitꝰ.iõ ꝑ actũ recte dim̃int⸗
plangere cõmiſſa¶ Et ꝑ q eſt bene eſte ſiue

28 obꝛ ꝙ male diffini/

turꝑ actum. dom ꝙ actꝰ nõ accipit᷑ vt in motu .S vt in quiete. Dicit᷑ em̃ penitẽtia plangere.nõ qꝛ pnia ſem/

per ſit in actu plãgendi. qꝛ babilis eſt ad plangẽdũ.et ſic accipit᷑ vt in quiete.¶ Ad aliud qdð obꝛ.qꝙ põt refer

ri ad idem tp̃s vel ad aliud. Si ad idem tpᷣs. tunc nõ ſtat ꝓ actu nõ cõmittendi ſed ꝓ affectione.vt ſcs qñ pe
nitemꝰ velimꝰ iteꝝ nõ cõmittere n velimꝰ ſicut illi qui de vno peccato penitent ⁊ de alio non penitent.

et ita nõ excludit caſum ſequentẽ.

ntẽ. malam voluntatem gecſentẽ. Si añt referat᷑ ad futuꝝ.ſic pnia dim̃nitur
nõ ꝗ̃libet ſed pfecta.et ſᷣm ſtatũ pfectionis et vtilitatis

d illud qd querit᷑ de diffinitionibꝰ.dDʒ ꝙ pnia pᷣt

triplicit notificari.ſ.R actum pncipalẽ. ꝑ actum pᷣncipalé et annexũ.et ꝑ effectũ. Scom pᷣmũ modũ tres dan/⸗
tur diffinitiones diſterẽtes ſolũ voce vcl maioꝛi expꝛeſſione. Dꝛia ẽ in glo. Mat.iij. pᷣma virt? ẽ ꝑ pniaʒ ⁊c̃.
vñ talis trahit᷑ notificatio. Penitẽtia Epᷣma virtꝰ dimens hominẽ veterẽ. Scoa ẽ Amb. in ſermoòe quodaʒ.
pnia ẽ doloꝛ et amaritudo aĩe ꝓ peccatis qᷓ quiſq; cõmiſit.Lercia Aug.in li.de penitẽtia.pnia eſt quedaʒ do

lẽtis vindicta ſemꝑ puniens in ſe qð dolet cõmiliſſe

tem in oibus bis rõnibus pꝑtʒ ꝙ ẽ diffinitio ꝑ actum

pꝛincipalẽ qᷓ eſt dolere de comiſſo. Quantũ ad ſcoᷣm modũ dant᷑ tres alie q̃ habent᷑ in r̃a. differẽtes ſilłr vᷣm
maioꝛẽ expꝛeſſionẽ. Pꝛima ẽ Amb.in ſ. ermõe. penitẽtia ẽ pᷣterita mala plangere.et plangenda ⁊c. Secũda ẽ
Bꝛeg. Penitentia ẽ añacta mala delere. ⁊c. Lercia mgfi. penitentia ẽ virtꝰ vel gratia qua cõmiſſa mala cuʒ
emendationis ꝓpoſito ⁊c. In omnibꝰ iſtis rõnibꝰ nõ tm̃ ponitur actus pᷣncipalis qͥ eſt plangere ⁊ odire cul
pam ꝑpetratã. ̊ etiam annexus.ſ.nolle aliã ꝑpetrare. Quantũ ad terciũ modũ dant alie tres differẽtes ſilr
Hm maioꝛ expꝛeſſionẽ. Dꝛima a Oam̃. Pnia ẽ ab eo qd ẽ pᷣter naturam in id að ẽ ſm naturã cõuerſio. Se-
cũda in gio. Mat.iij.pniam agite.penitẽtia ẽ coꝛrectio male mentis.Tercia Aug.in li.v.rñſionũ.penitẽtia ẽ

quedã res optima et ꝑfecta om nes defectus reuocãs ae
nus effectus penitẽtie qͥ eſt animã repꝑare. et ſic pʒ qſitũ

—
—

Dintelligentiaz buius ptis queritur de pnia
virtute. et circa hoc duo pncipaliter querũtur.

Pꝛimo querit᷑ de ipᷣa abſolute. Scòdo in comꝑatõe.
irca pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vt- peni⸗
ntia ſit virtus. Scdo dato ꝙ ſic. qrit᷑ vtrum ſit vir
tus generalis an ſpecialis. ercio querit᷑ vtꝝ ſit vir

tus theologica vel cardinalis.

¶ Circa quã ꝓceditur ſic. Mat. iij. penitentiam agite.

Blo. pꝛima virt? ꝑ penitẽtiã pimere veterẽ homi/
nem. bocipᷣm dicit mgf in lra¶¶ Itẽ ſicut dicit phᷣus

virtus eſt ꝗᷓ habentẽ ꝑficit ⁊ opus eius bonũ rddit.
Sz talis ẽ penitentia. 5 eſt virtus. ¶ Item null⸗ ac
tus ẽ laudabilis nec meritoꝛiꝰ niſi actus virtutis. ſ

penitere ẽ laudabile et meritoꝛiũ. eſt actus virtu/

tis. ſed ẽ actus penitentie. penitentia ẽ virtꝰ. ¶ Itẽ
nibil erpellit vicium et pctm̃ niſi virtꝰ.ᷣ penitetia ex

△— „ — „ ———— 7

pellit hec. penitẽtia ẽ gra vel virtus.ᷣ nõ ẽ gra. qꝛ
gratia dicit pure qð a deo eſt.. pnia aũt actuʒ nr̃m. S
76.0

tẽ peni

⸗22

cile eſt modo debito penitere. et circa ipᷣm contingit

errare. neceſſario indigemꝰ virtute oꝛdinãte ad B.
Contra. ſacramen/

7 .

tuzʒ et virtus ex oppoſito diuidunt᷑.ſed penitentia ẽ

ſacramentũ. no eſt virtꝰ Si dicas ꝙ penitẽtia du

pliciter accipit᷑. et õm duas acceptiones eſt virtus
ſacramentũ. Queritur quare magis penitẽtia q ba
tem penitentia eſt
paſſio. ſed omnis virtus vt dicit phᷣus eſt habitus.S
penitentia non eſt virtus.
bet obiectum bonum. ſicut ſcientia verum.ſed peni-
teutie obiectum eſt peccatum. penitens em̃ non pe/
nitet recte niſi de culpa.S ⁊c.
tes ſunt connere et manent aliquo modo in patria. g
et fuerũt in xpo et in pꝛimo bominc. pnia non fuit

ptiſmus vel aliud ſacramẽtũ.

tem omnes virtu/

9

in xpo nec in pꝛimo bomince mec etiaz erit in patris.

. *

E. Q. tere nõ iõ bonũ eſt quia pᷣceptũ.bᷣ ma
gis econuerſo.& ꝑ ſe bonñ.et iterum arduum et diffi

reconciliare.et hoc patet ex diffinitione.et
tus ppꝛie. Altima poſitio eſt ꝙ penitentia eſt habi⸗
tus virtutis m ꝓpꝛiam acceptionem non tin bm

tem omnis virt? ba⸗ iterume in⸗ on.
taus.et iterum naturam vulnerans.quam et perpe
trauit p actum voluntatis cum delectatione et libi
dline.Quia igitur delere culpam vt defoꝛmantem ẽ

ebetrata

peeas. B oibus illis ronibꝰ tangit᷑ m plus et mi

.

differetia diffinitõnũ ꝗᷓ dant᷑ ve penitẽtia.

1c. hvoͤm ꝙ cir ca hoc multiplex opinio fuit.

Quidam em̃ dicere voluerunt ꝙ penitentia non eſt
virtus.ſed actus virtutis.nõ vnius ſᷣ omniũ.et con

currũt omnes ad hũc actum ſicut coꝛda cithare ad

