e ¶¶ Quibus penitns denegat᷑ oingiu.

xxxiij.q.j. Septimuʒ

terialis nõ

= “ .

r boe vide? q cñ talibus diſpenſari nõ poſſit. Querit qbopecca
. tis cõiugiũ denegat᷑ ⁊ in gar gingii Bae iandi vin ſepte geneni“ Wrimmd eſt ultend ahe occiſiõe wel

fidei datõne.xxxj.q.j. Scom eſt inceſtus.xxxij.q.vij.ocu buiſti. Lerciũ eſt raptus ſpõſe alteriꝰ.xxvij.qlijſtatu/
tũ.Quartũ eſt de eo qͥ inſidiãs matrimonio filiũ ſacro fonte leuauit. de h bĩ. xxx. q. de eo eo aũt. Quitũ ẽ

de eo qͥ occidit pᷣbꝝ

pib. Sexto de eo qͥ
occidit ꝓpꝛiã vxoꝛeʒ.

ſolẽnit᷑ ꝑeitẽtes. xxxiij
q.ij.de his antiq̃. In.

pᷣmo ꝓpter hᷣ ꝙ reſpi.

d¶ Sʒ ſctã dei ecclia.
nunq;ᷓ mun. ⁊c. Nide
tur falſuʒ dicẽ.Quia
berñ.dicit ad euge.ꝙ

er de peni.⁊ remil.qui ¶ quibꝰpenitꝰdenegat᷑ ↄiugiũ.hic videt᷑ nicolaus pe ant.Cũ ei ipi tẽ
mittè maritis ꝓ adulterio aut alio hmõi vxoꝛes ſuss palũz vaſa dñt
intficere.ſᷣ eccliaſtica diſciplina ſpũali gladio nõ maãli acrani ſpũſſa
crimioſos feriri iubet. Vñ idẽ nicolaꝰ. Int᷑ h nr̃a ſcti⸗
tas addẽe ſtuduit.ſi cuiꝰvxoꝛ adulteriũ ꝑpetrauit.vtꝝ
oibꝰ diſpẽſat᷑ pterꝙ; i d marito eiꝰpᷣm mũdanã legẽ interficè liceat. Sʒ ſancta
mo ꝗꝓpter hq reſpi. dei eccia nũq́; mũdanis ↄſtringit᷑ legibꝰ.gladiũ nõ hʒ
cit ꝑſonã termiatã niſi ſpũalẽ. Itẽ piꝰpapa.Quicũq; ppꝛiã vxoꝛẽ abſq;
lege ſine cã intfecèit.aliãq; duxerit.armis depoſiti pu
blicã agat pniam.⁊ ſi ↄtumax extiterit anathematiʒe
tur vſq;quo conſentit.

bʒ vtrũq; gladiũ.⁊ vt᷑q; gladiꝰtã ſpũalis q; materials ẽ eccie. ⁊ B pbatp illud Lu. xxij. ſũt gladij duo. 7 dñs ait

eti eſſe debeant
⁊ dici. indignũ
eſt eos cubilibꝰ
ſeruire.

Pius papa.

ſatis eſt.R.dm ꝙ vterq; vt dicit berñ.eſt ecclie.ſed differenter.qꝛ ſpnalis extrahendus eſt manu eccie.vb ma

bᷣm duo que bꝛeuiter in ea tangunt᷑.duo bhic

mũ queruntur tria. Pꝛimũ vtrum oꝛdines minoꝛes

impediant matrimoniũ. Scom vtruʒ oꝛdines ſacri
Tercio querit᷑ qᷓtum ad eccleſiaſticũ ſtatutuʒ ꝑ qʒ.
ſacri oꝛdines impediunt matrimonun.

videt᷑ ꝑ mitas autoꝛitates quas adducit mar in lite

ra.maxime de illa leonis pape que ſumpta eſt de diſ.
xxxij. ¶ Item in extra.de clericis cõiugatis.dicit ale
rxander.iij.Si qͥ dericoꝝ infra ſubdyaconatum acce
perint vxoꝛes.ipſos ad retinẽdas vxoꝛes diſtrictie
eccleſiaſtica compellatis. ¶ Item ratione videt᷑.q a
ad minoꝛes oꝛdines vt plurimũ paruuli pmouen᷑.
ſed tales nõ ſunt cogendi ad ↄtinentiã.S ⁊c. ¶ Jte,z
in ingreſſu religionis eſt ſtatus in quo quis ꝓbat et
ꝓbat᷑ anteq; ad votũ ↄtinentie obliget᷑. pari röne
unmo multo foꝛtioꝛi.cum difficiliꝰſit in ſeculo conti
nerc.ſtatus debet determinari in q̃xlerici poſſint p-
bare et ꝓbari.vtrũ velint viuere caſti.⁊ in illo nõ de
bẽt ad caſtitatẽ obligari.ſed iſte ẽ oꝛdinũ inferioꝝ.g
⁊c.¶ Contra diſt. xxxij. Lectoꝛes cũ ad annos puber
tatis venerint cogant᷑ aut vxoꝛẽ ducere.aut ↄtinen/
tiã ꝓfiteri.g ſi lectoꝛes ſunt in ſtatu inferioꝝ oꝛdinũ.
vigdet᷑ ꝙ compellant᷑ ad continẽtiã. ⁊c
res dlerici ſtatim vt ſunt clerici in ſoꝛtẽ dei ſunt wca/

.

tẽ mino

ti.et ideo dicti ſunt clerici.qꝛ in ſoꝛtẽ dei ſunt ſegrega
ti. qͥ habet vxorem eſt diuiſus.ſicut dicit Apoſtolꝰ
I.Coꝝ.vij.ergo nullus clericus pot nec debet habere
vxoꝛem.g ⁊c. ¶ Itẽ ois clericus in minoꝛi officio ſi/

ue oꝛdine cõſtitutꝰpõt habere beneficiũ eccleſiaſticũ
maxime ſi intendat vlteri ꝓmoueri.ſaltem benefici
um ſine cura.ſed nullus ↄiugatus põt nec debet hba/
bere beneficium pꝛebendale.ſicut dicit᷑ extra de cleri
cis ↄiugatis.diuerſis fallacijs ⁊c.g nullꝰ clericus po
teſt eſſe coniugatus. ¶ Itẽ omnis clericus in mino/
nmi officio cõſtitutus põt gaudere pꝛiuilegio clericali.
nullꝰvroꝛatus poteſt gaudere pꝛiuilegio clericsli.
ergo nullus clericus poteſt eſſe vxoꝛatꝰ. Maioꝛ ma
uifeſta eſt. minoꝛ patet ꝑ decretalẽ de cle. ↄiu. Joh.

l· vbi dici᷑ ꝙ vxoꝛatꝰ etiã tonſuratus nõ põt pꝛiui⸗

manu ſed tĩ nutu.et ꝑ hoc ſoluit᷑ ilud,.
intelligentiam huius bꝛeuis diſtinctiõis

pꝛincipaliter querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de or-
inis impedimento. Scdo de vxoꝛicidio.Circa pri -

(aai implicare.

legio clericali gaudere. Si tu dicas ꝙ iſte ratiões nõ
valecnt.qꝛ qui eſt clericus poteſt non eſſe clericus. et
ita poteſt eſſe vxoꝛatus.Contra.oꝛdinis ſacrm̃ eſt ꝑ
impꝛeſfionẽ caracteris.ergo ſiecut baptizatus nõ põt
eſſe non baptizatus.ita videt᷑ ꝙ clericꝰ nõ poſſit fie
ri nõ clericus ſiue nõ oꝛdinatus. ¶ Reꝰ.dom in oꝛ⸗/
dinibus minoꝛibus eſt cõſiderare oꝛdinẽ ⁊ officium

ſiue miniſteriũ ⁊ beneficiũ.⁊ ſᷣm hec tria põt cõpari

ad matrimoniũ.⁊ oꝛdo minoꝛ nullã bʒ oppoſition⸗
ad matrimoniũ rõne ſui ſiue caracteris. nec q;tũ ad
coõtractum mr̃imonij.nec qtum ad vſuʒ. Sed mini⸗
ſterium ⁊ bencficiuʒ ſcm eccleſiã occidentalẽ oppo
ſitõez habent ad matrimoniũñ qtũ ad vſum pter ho
neſtatem. et qm̃ clericus in minoꝛibꝰ oꝛdinibꝰ nõ te/
net᷑ nec eſt obligatus ad officiũ nec ad miniſterium.
igen horeſ contrahere ſine aliquo impedimẽto.⁊ ita

lendu eſt ꝙ minoꝛes oꝛdines mr᷑imonio nõ pꝛe

cõce

ſtant impedimentũ. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ lectoꝛes 7
debent ↄtinentiã pmittere.dom ꝙ illud capitulũ de

bet intelligi qũ ꝓmouentur ad ſubdyaconatũ. alio/

7

quin ſolũ ẽ ↄſiliũ.Acd illa xo q̃ obijciuut᷑ pꝰ.iqꝗ pʒ S

rñſio. Obꝛ em̃ de clerico qtũ ad miniſteriũ⁊ q;tũ ad

beneficiũ ⁊ pꝛiuilegiũ que non ſunt necario annexa
minoꝛibus oꝛdinibus.iõ nec matrimoniũ repugnat
ita ꝙ nõ poſſit tranſferri de vno ſtatu ad aliũ.impe/
dit᷑ tñ vt nõ poſſit nec debeat ſimul in vtroq; ſtatu

militare.qꝛ nemo militãs deo debe ſ. eſecularib inc⸗
Vtrũ ſacer oꝛdo mr̃imoniũ impediat. Et q ſic vide⸗
tur ꝑ auẽtes multas quas adducit męf in litera. et
ſumũt᷑ plures de di.xxxij. ¶ Itẽ in et. de cle. cõiu. ale

xãder.iij. Si in ſubdyaconatu ⁊ alijs ſupioꝛibꝰ oꝛdi/
nibus vxoꝛes accepiſſe noſcunt᷑ eos vxoꝛes dimitte

re cõpellere ꝓcuretis. ¶ Itẽ oĩs q nõ vouet ↄtinen/
tiã eſt ineptus ad ſacros oꝛdines.v q habent vxoꝛes
ſunt bmõi.g ⁊c. Pꝛobatio minoꝛis.Ore.dicit et ha⸗

bext᷑ in ̃a. Mullu ſubdyaconũ facere pᷣſumãt epi ni-

ſi qui ſe ꝓmiſit caſte victurũ. ſi qͥ ꝓmittit in manu

eßi ↄtinẽtiꝗ vouet ⁊ tenet᷑ pʒ ⁊c.¶ Itez in ſacris oꝛ

dqinibꝰminiſtrat circa altare.ſᷣ ſanctiꝰ ẽ altare no.le.

⁊ſacrificiũ q; leg figure.ſᷣ ſacerdos cũ ingrediebatur
ſancta ſcõꝝ tenebat᷑ a coõiuge abſtinere. ſiẽ vẽ in cro⸗
do.ꝙ multo foꝛtiꝰmiſtri altan. nũc g&q iugit᷑ miſtrãt
nũqᷓ debẽt mlieribꝰadherẽ. ¶ Coñ. virtus nullaʒ bʒ

4

cze
gere
Gfouin
,tenii 1

gpelinunon
ianones
entitoi
mendiſin
Ucnitscyi

ſacripe
6ͤcbigit⸗
ſeotcinistt

t gnantin
hon roctt̃⸗
ſct rapn
Cletes late
dötinſaaise
6o vibetur.
ſtatuto fubie

cpinio o

ſaigo hatd
cͤtrbegn Oe

ſüͤg ſonare⸗
iſznto potiis
6ͦſpedin P
ütccenar

Peſtuntitn
bitnskinent
regnzcliſt
itient
creccaten.
nn,rögui
hobligrop
1) ginpecitr
Ptnsch tute
abirzſzt,
lsrpginle
ſcſpioutrte⸗
ltnoninſte
tſatcſ
E
nepi
ſſegnh
ſeratiſci

AWkſurſgf

ſal el

lſisfci,
ſinpecte
Anzen

1

inog⸗

ien

scimmtarifn

dicsd ieſtio
terctcenst
matzs eritt,
wenſii
kgeiiſe
15 Nmena
rntiſim
mnbermſitchn
enuliegen
ransidii
nndr

Cciiocirtn
tiatinen

norai
necdnimm.
Gvo ingeirn,n
Huesnrirnn
vsehtiftne
Bu iudahni
Vnntnitane

ir e Nn

mmmi n

Euad iͦ i

lu ngft
grlluent

Pleen

Lbemni

9 pedimento voti. abſq; dubio ſicut ſa⸗
cri canones dicũt.ſacer oꝛdo ipedit mr̃imoniũ oↄtra

oppoſitõz cũvirtute. nec ſacramẽtũ cũ ſacr̃o.ſʒ qd
nõ babet oppoſitõeʒ cũ alio nõ pꝛcſtat ei impedimẽ
tuʒ. ̈ oꝛdinis ſacramentũ nullo modo impedit ma/
trimoniũ ¶ Item oppoſitio eſt relatio equipantie.
Fſi vnuʒ ſacramentũ repugnat ⁊ impedit ſuſceptio
nem alterius.pari rõne et ecõuerſo. ſed uir̃imoniuʒ

nõ impedit ſuſceptõem oꝛdinis.quia multi coniuga
n epos. nec oꝛdo ſacer impedit ma

ti ꝓmoti ſunt in e
trimoniũ. ¶ Itẽ idem eſt oꝛdo apud nos ⁊ apud ec
dleſiaʒ oꝛientalẽ.ſʒ apud illos oꝛdo nõ impedit ma

trimoniũ nec econuerſo.g nec apud nos. Si tu di/

XXXVII

qꝛ mr̃imoniũ eſt in remediũ ↄcupiſcẽtie.ſʒ hic moꝛ
bus maxie vigetin clericis vt pʒ.&̊ cis nõ debuit e
negari remediũ.¶ Itẽ difficilimũ ẽ iuuenibꝰ? abſti⸗
nere a mlieribꝰ.⁊ ð ↄotinẽtia in eis ꝓ martyrio ↄpu
tatur a bieronimo.ſ lex noua dʒ eſſe lex leuitatis. S
⁊c. ¶ Itẽ ad ea que pfectõis fũt debempꝑ ↄſiliũ idu
ci nõ mãdato obligari.ſi & abſtinẽ ab oi mlicre pꝑſe
ctõis ẽ.ñvidet᷑ ꝙ ad h̊ debuerit clerici ꝑ pᷣceptũ obli
gari. Itez ñ ẽ maioꝛis pfectõis modna eccia q; pmi/
tiua. ed tũc nõ fuit indicta clericis cõtinentia. ꝙ ne
mõ debuit indici. ¶ Itẽ cultꝰdei ampliandꝰ eſt. ſeld

cas ꝙ apud nos eſt ſupadiectũ votũ rõe cuiꝰ impe/ꝰ a nullis ↄpetẽtiꝰ ampliat᷑ q; ad ipis clericis cultoꝛi⸗

dit. tũc videt᷑ ꝙ ipedimentũ oꝛdinis nõ diffeꝛat ab iĩ
dum ꝙ abſq; dubio ſicut ſa⸗

bendũ.⁊ virimit iam ↄtractũ.verũtñ quantũ ad mo
dũ dicendi ſiue intelligendi inter doctoꝛes diuerſos
diuerſitas opinionũ reſultat. Quidam em̃ dicũt q;

oꝛdo ſacer ipedit mrimoniũ ꝓpter votũ annexũ ad

qð obligat᷑ qͥ ſuſcipit oꝛdinẽ ſacrũ.ſj qi in ſuſceptõ
ne oꝛdinis nõ videt᷑ voti emiſſio.aut ſiẽ emiſſio hec
eſt quantũ ad fctm̃.q;uis nõ ſit quantũ ad vᷣbũ.ſed
non videt᷑ tũc differre ab impedimento voti qð fal-
ſuz eſt. qꝛ apud grecos nõ eſt votũ ↄtinẽtie.qꝛ illi ſa-
cerdotes licite vtũtur vxoꝛibꝰ.⁊ tñ nullꝰ potuit nec

põt in ſacris oꝛdinibꝰↄſtitutꝰ ↄtrabere.ſicut ex ſyno

do.vij.hẽtur.que celebꝛata fuit apud cos i qͥ ſe buic
ſtatuto ſubiccerũt.pꝛet᷑ votũ ↄtinentie.Jõ alioꝝ eſt

opinio. ꝙ oꝛdo pᷣſtat ipedimentũ rõne ſtatuti ecclia
ſtici qð ligat clericos ſuſcipientes oꝛdines ad nunqᷓ;

beitũ ðꝛ emitterevotũ ↄſeqnter.ſic oꝛdo apò latinos

2

10

cõtrabẽdũ.Sed qm̃ aucẽtes canonũ inueniũtur que

vtrũcq; ſonare vident᷑.⁊ ꝙ in ſuſceptõe oꝛdinis ẽ ſo/⸗
lẽniʒatio voti.iõ dom eſt meliꝰ.ꝙ et ſi apud grecos
nõ ſpediat. G̊ nõ eſt rõne ſtatuti.⁊ ſic ñ impediuit vt

dicut q̃dam a tꝑe aploꝝ.tñ apud latu jos ipediuit. ?

rõne ſtatuti ⁊ rone voti. Sicut em̃ oꝛdo moachoꝝ et
bitus ↄtinentiã bʒ annexã ꝑ illũ qͥ hitum inſtituit et
regłazʒ edidit monacbalẽ.iõ qui ꝓfitet᷑ ⁊ ſuſcipit ha.

ex ecchaſtica ↄſtitutõe hʒ inſeꝑabilit᷑ ↄtinẽtiã anne/

xam.⁊ iõ qui illũ ſuſcipit.ſpõtanee ſe obligat.ita q; il

la obligatio ꝓcedit ex ſtatuto ꝑiter ⁊ exvoto.⁊ ſic pʒ

ꝙ impedit ⁊ qualit᷑ impedit. ¶d illud ̊ qð obꝛ q

vᷣtus cũ vᷣtute nõ hʒ oppõeʒ.dom ꝙ veꝝ eſt quantũ
ad bituʒ.ſʒ tñ ſtatꝰ aliq ſũt incõpoſſibiles vt ↄiuga
lis ⁊ ᷣginalis.⁊ qm ſacram̃ta diuerſa ſtatꝰ diuerſos

reſpiciũt.vt oꝛdo ſtatũ ↄtinentie vᷣginalisvł vidual.

mrimoniñ ſtatũ otinentie ↄiugalis.hinc ẽ ꝙ ipcdit.
ſicut ſtatꝰſcłaris ⁊ religioſus ſuo mõ opponũtur.

11 (Agd ilud qð obẽ ꝙ mr̃imoniũ nõ impedit oꝛdinẽ.

12

¶ Atruz cccia debuerit bhoc inſtitucre.

dom ꝙ ven ẽ ſi vxoꝛ fuit vᷣgo ⁊ vult ↄtinerc.ſʒ tñ nõ
eſt ſile. qꝛ ꝓceſſus in vtutibꝰeſt a ſtatu imꝑfctõꝛi ad

pfectioꝛẽ.ſed ñ dʒ eſſe reditꝰ.⁊ qm mr̃imoniũ collo-

cat in ſtatu ĩꝑpfectõis.oꝛdo vᷣo in ſtatu ꝑfctõis.iõ ⁊c̃.

ſicut de ſclo ad religionẽ licet aſcẽdere nõ deſcẽdere

¶ Ad illud qd obꝛ vltio iã pʒ Re'. qꝛ ſtatutũ eccie

abũdantiꝰ artat latinos qᷓ; grecos. licet illos aliquo

mõ artet.⁊ hoc qꝛ latini voluerũt ſe ſubijcere ⁊ plica
re. greci vo in ſua ruditate remanere. ⁊ iõ vſq; bodie
in ſuis fecibꝰremãſerũt. Patz etiã ꝙ nõ ſolũ rõe vo⸗
ti impedit ſed etiã rõne ſtatuti eccliaſtici.

—

cre. 1 tale ſtatutũ
clericos ad ↄtinentiã obligare.Et ꝙ nõ videt pᷣmo

potuit.qm̃ ⁊ ſi oia ſacram̃ta auctcʒ reſi

bus dei. ſi clerici in ſacrꝭ oꝛdinibꝰↄſtituti ſunt cul
toꝛes di. cũ ampliatõ cultꝰ diuini nõ tm̃ ſit ꝑ genera
tõneʒz ꝓlis ſpũalis ſed etiã carnalis.qꝛ nati de xpᷣia

nis xpᷣiani ſunt.q̊ videt᷑ ꝙ eis ↄpetat filios gencra⸗

re. & nõ dñt artari ad ↄtinentia. ¶ Itẽ pᷣlatoꝝ ſtatꝰ

ᷣ: eſſe pfectiſſimus. qꝛ inſii icta eſt ↄteplatio cum
actõe. cũ ſtatꝰ clericoꝝ debeat eſſe pfectꝰ.videt᷑ ꝙ
ſtatui eoꝝ oueniat nõ tin gencratõ ꝓlis ſpnalis ꝑ vp
bñũ ⁊ exẽplũ ppt᷑ ſtatũ ↄtẽplatõis.ſed etiã generatꝰ
ꝓlis carnalis quãtuʒz ad ſtatũ actõis. videt ꝙ eis
nõ debuit mrimoniũ intdici. Querit᷑ ꝗᷓ fuit rõ hu
ſus ſtatuti. et ad oppoituʒ poſſent adduci rões. ⁊ fʒ
illas claudendũ eſt in rſione.¶ G dom ꝙ iſtd ſta
tutũ de clericoꝝ ↄtinẽtia fecit eccia qꝛ potuit ſiue li⸗
cuit.qꝛ decuit.qꝛ expediẽs fuit. Potuit aũt eccia du
plicit᷑ tũ ppt᷑ auctez platoꝝ. ⁊ maxie põtificis ſũmi.
tum ppter ↄſeuſuzʒ ſubditoꝝ¶ Pꝛopt᷑ aucteminaq;
piciat i diſpe⸗/
1 Precipue inter
alia. In cuiꝰſignũ in oꝛdis datõe loquit᷑ ptatezs hbñs
ille qui oꝛdines ↄfert. vñ ct dicit.accipe ptateʒ ⁊c·et
iõ iſtud onus qð voluit ſũmꝰ pontifer huic oꝛdini ſi
ue ſacram̃to alligare. potuit ⁊ ſibi licitum fuit ( Sed
huic auẽti ⁊ ptãti ſucceſſit iu latinisvolũtas obtpan
di. qꝛ tale ſtatutũ ſuꝑ ſe libent receper̃t.⁊ hec duo fe

ſante aliq̃ͥ modo. tñ illud ſacramentũ

rẽt mũda.ablatũ eſt regnũ ⁊ intelligẽtia ſcripturaꝝ.
⁊ datũ eſt gẽti faciẽti fructũ eiꝰ. Sic igit᷑ patet ꝙ po
tuit. Mec ſolũ licuit.imo etiã decuit.⁊ hoc ꝓpter duo

qm̃ in actu camaliqui ẽ vſus mr̃imonij vt plunimũ
eſt libido. ⁊ in cobabitatoe vt plurimũ ẽ ſollicitudo.
Et libido ſiue carnalis delectatio reddit fetidũ ⁊ im

ſacris oꝛdinibus oſtitutũ vecet eſſe mundũ cũ ferat
vaſa dñi. decet nihilo min? eſſe ſollicitũ attentu. vt

ſollicite ⁊ diligenter ſeruiat dno.⁊ ſtudeat quõ place

at xpᷣo.iõ decès fuit eos ab vxoꝛibus ſepari.vt p oĩa
fierent ydonei cultoꝛcs miniſtri altaris. Si ei illi
cõedebant panes ꝓpõnis vaſa ſctã hr̃e debebat.qua

„

to magis iſti qͥ agno immaculato aſſiſtunt ⁊ diſpen-
ſant et ſumũt. omi puritate et ſctitate dñt fulgere.ct
vaſa ſua cuſtodire i ſanctificatõe ⁊ bonoꝛe.nõ in de/
ſiderij ptãte. Certe boc nõ ñ decẽs ſed et etis decẽ-
tiſſimũ iudicabit ois aia que eſt templñ ſpũs ſancti.
Et nõ tm̃ decuit.iĩmo etiã expediẽs fuit. Primo ꝓpt᷑
vitandũ irreglaritatis ꝑiclũ.ſco ꝗꝓpter vitancũ la/
trociniũ. DHropt vitandũ piculũ.qꝛ ſi mulicr quecſt
vxoꝛ alicuius cognoſcat ali virũ. ⁊ ille vir poſt cog
noſcat cã.iam irregularis eſt. et iõ ſi vxoꝛ ſacerdotis

„

greci foꝛnicat᷑iam ampliꝰ nec cũ ipᷣa nec cũ alia põt

rem bre.et qꝛ difficile eſt talibꝰ al bincre.ſtra cuter

*
ℳ

in irregularitatẽ inciderẽt ⁊ cũ ꝑiculo miniſtrarent
ſi vxoꝛes baberẽt. Scdo vo ꝓpter vandũ latrocini
um. S em̃ epi ⁊ archiepi nũc filios haberẽt.oia bõa
eccliaſtica furarẽt̃ ⁊ diriperẽt.ita ep pauꝑibꝰ pauca
vel nulla remanerẽt. cũ em̃ mõ ↄgregẽt ⁊ ditẽt nepo
tes qᷓſi gradibus incõputabilibꝰ ab eis elõgatos.qͥd

facerẽt ſi bẽrent filios legittimos. AInuſqſq; attẽdat ¶ Oꝛ licitij ſit vxoꝛẽ

q;tuʒ eſſet ꝑiculũ.iõ ꝓuidit ſpũs ſctũs hoc offendi/
culũ auferre.v dei ↄſilio hoc ſtatutũ fuit in eccia ſan
cta dei vt clerici ad ſacros oꝛdies veniẽtes nullo mõ
14 mr̃imonio poſſint vti.¶ Ad illud g qð ob: 4 clerici
indigent remedio. dom ꝙ veꝝ eſt. ſed tñ nõ ſo
mediũ mr̃imoniũ ad vitandũ foꝛnicatõeʒ. ſʒ multo
nobilius remediũ eſt macerare carnẽ.vñ qñ ociũ eſt
⁊ nulla eſt carnis maceratio.ſi nutritur ⁊ impingua
tur vẽter.tũc pᷣſtatur fomentũ igni luxurie.⁊ iõ aliq
bus videt᷑ difficile ↄtinere.ſʒ ſi occuparẽt ſe bono ex
Ercitio.⁊ carnẽ macerarẽt.alio remedio ñ indigeret.
⁊iſtud remediã eſt eis ↄceſſuʒ.qꝛ cõuenit eoꝝ ſtatui
Aliud vo eſt remediũ q non eõpctit eoꝝ celibatui.
15 4 illud qð obꝛ ꝙ difficilimũ ẽ abſtinere iuueni⸗
bus ab actu carnis. dom reuera h diſſicilimũ c᷑.qꝛ q̃
ignẽ abſcõdit i ſinu quõ pᷣt eũ ferre vt eiꝰ plãte nõ ar
Seist viffielle aut eſt extiguere ignẽ imittẽdo ligna.ſʒ
fFfacilimũ ẽ ſupinfũdẽdo aquã. Si em̃ vis ↄtinere.ne
ceſſe habes mlieres effugere et carnẽ macerare. ma⸗
xidme ſi iuuenis es.ꝙ ſi hoc feceris.⁊ ↄtinentiã ama/
re cepilſ.fiet tibi ñ ſolũ ñ difficile imo ꝑ oia facilc.Cũ
cim dꝛ ꝙ ley noua ẽ on?leue.hoc ꝛ roe charitatis ꝗ
cetera mäacſatg kactt facilia.q̃ qͥ caret valde difficilit᷑
pt on poꝛtare. ¶ Ad illud qdð obꝛ de pfectõe. dʒ ꝙ
16 eccia nullũ ↄpellit abſoluta impulſione.ſj ſub cditi
one ꝗqᷓ eſt in volũtate bois.ſ.ſi velit oꝛdinẽ ſuſcipe.et
boc nõ ẽ cõpellere ſimplr.ſʒ hõ tũc ſe obligat qñ vo⸗
lũtarie ſumit oꝛdinẽ.opꝑtzʒ em̃ q; accipiat ipᷣm cũ ſuo
1— onere. ¶ Ad illò q obẽ ꝙ nõ maioꝛis pfectõnis eſt
17 mogerna eccleſia qᷓ erat eccleſia primitiua.dicendũ
ꝙ illi non competebat. tum propter perſonarũ pau
citatẽ.tuʒ etiam ꝓpter pauptatẽ.tũ etiam ꝓpt᷑ mo⸗

deſtiã ⁊ honeſtate. Pꝛopt᷑ paucitatẽ.qꝛ optebat cle.

ricos fieri de nouo ↄuerſos qͥ vt plurimũ vxoꝛes ba

bebant.nũc aũt a cunabulis inſtruntur. Pꝛopt᷑ pauu

. 1 .

ptatẽ.qꝛ nõ tm̃ abundabãt tũc antii nunc. iõ non
tatũ timẽqũ de furto erat.ſʒ poſiꝰ dei diſpẽſatõe ec⸗
cleſia tpalia hñs ne charitate refrigeſcente tã in cleri
cis q; iĩ laycis cultꝰ dei ꝑiret qͥ dilatari deberet.iõ tũc
optuit ↄtinentiã indicere. Pꝛopt᷑ modeſtiã ꝗᷓ erat iĩ
illis. Sciebant em̃ vxoꝛibꝰ melius ⁊ tpantiꝰvti.⁊ ſic
18 Pz ills. ¶ Ad illud q obẽ de ampliatoe cult?. ddʒ &
Ci tot ſint de laycis qui vacẽt illi mſtiplicatõi carna
li. et pauci qͥ ſciãt poſſint ⁊ velint vacare ſpuali.ideo
optuit hec duo officia diuidi.et cũ diuiſa ſint. adhuc
carnalis generatio mitos hʒ miſtros ⁊ ſpnalis pau/
cos. Hõ em̃ timẽdũ ẽ ꝙ deficiat cultꝰ dei ppt᷑ defe
ctũ gñatõis carnalis.ſj̊ mitũ timondũ e ne tepeſcat
10 Bpter defectũ ſpũalis. ¶Ad illð qd obẽ de actõcet
cõtéplatõe. dᷣm ꝙ qᷓdã? actio q iuncta ↄtẽplatõni
nõ eãꝗ ipedit ſʒ facit.vt ſũt opa mie ⁊ pietatis. QOue
ã ẽqᷓ mentẽ deijcit de arce. ⁊ talis ẽ actõ ↄiugalł.q̃a
ſicut dicit Augꝰ. Mibil mẽtez virilẽ adeo de arce de
Icit vt ↄtactꝰ mẽbꝛoꝝ femieoꝝ.⁊ G̊ ſupꝛa tactũ fuit.
⁊ io dico ꝙ clericis talis actio nõ cõpetit ſʒ actio qᷓ;
kuz ad opa mie. vñ eis còmiſſa ſũt bona paupm diſ⸗
pęſanda vt opꝑibꝰpietatis intẽdãat.nõ vt cura carnis
iu deſiderijs faciiãt. M

rantẽ interficere ſit licitũ ¶N. H
xxxiij.q.ij. Interfectoꝛes ſi uaꝝ ↄiugũ ſine iudicio cũ
nõ addis adulteraꝝ vł aliqd bmõi. 9 alið bñgi ſũt

tĩ canões ſʒ etiã õ ius ciuile

roꝛc̃.aut etiã retractat cũ pꝛohibet vt in ſuprac

ð

Vroꝛicidio.⁊ circa hoc tria querũtur. Prio q̃;
rit᷑ vtꝝ vroꝛẽ adultera oecidere ſit lictuʒ. Scdo qy
ſit grauiꝰpctm̃. vtu occidere vxoꝛ? an mr̃eʒ. Tercio
vtꝝ hoc pctm̃ ſimplłr ipediat matrimonii.

—

NAnſequẽter q;tuz ad ſcdm articulũ querit de

textũ ſacre ſcripture.Exo.xxij. Maleficos nõ pacie⸗
ris viuere.iſtò ẽ moꝛale.g̊ adbuc manet. Si tu dicaſ
iſtud fuiſſe iudiciale ⁊ talia euacuata ſũt. Coõtra. iſt
eſt in lege bũana ꝙ adultera ẽ intficiẽda ⁊ adulter.

lũ ẽ re e ſed tales leges appꝛobat ⁊ ſi uſtinet eccia. ſi ̈ eccia ñ

dz appꝛobare niſi enve ꝙ̈ viro vxoꝛẽ adulte⸗
Itẽ hoc ꝓbat᷑ ꝑ canonẽ

Sÿ hõicide. ſi addit᷑ adulteraꝝ.ñj videt eſſe böicide
Itẽ viri ẽ vxoꝛẽ ſuã coꝛrigere.⁊ bᷣin Fuiꝰpeccat g/

uius dʒ eq punire. Si mulier qᷓ adulterat digna
. oir dle eã occidat nõ videt᷑ ꝙ icurrat aliquã of

fenſazʒ.¶ Cõtra. Jo. viij Qui ſine pctõ ẽ vrm pmus
in. eam lapidem mittat. noluit ; dñs ꝙ aliq occide
ret mulierẽ in adulterio depᷣhẽſaʒ niſi baberʒ oſciaʒ
mundã a culpa. nõ videt᷑ ꝙ boc alicui liceat¶ Itẽ

canõ dicit. xxxiij.q.ij. Int᷑ hec ſcitas vra. ꝛ.j. ſct dei
eccia mũdanis nunqᷓ ↄſtringit᷑ legibꝰ. gladiũ nõ bz

niſi ſpualẽ. & c.
foꝛnicatõis iudicãt᷑ pares.ſʒ nulli mulieri licet occi⸗

dere viꝝ adulteꝝ. & nec alicui viro adulterã mſierẽ.
ſe dom e iterfectoꝛ ppꝛie ↄiugis ſi ex certa ſcia 20

facit peccat q;tũcũq; illa ſit adultera.peccat autẽ nõ

7122„

eã interficit pᷣtermiſſo iuris oꝛdine niſi foꝛte in actu
malo eã inueniat.in qͥ caſu leges huane ocedũt. Sʒ
5 ius diuinũ ⁊ canonũ peccat in ipᷣo facto.qm̃ nõ dz
ipᷣam adulterã iterficere ſʒ coꝛrigere.ci ded pctm̃ pa

adulterã interficere oñdit bmog

¶ Itẽ roe videt᷑.qꝛ qtuʒ ad culpam

ötra ius ciuile. qꝛ

toſit pcere ĩ lege gre. ſicut pʒ in exẽplo mlieris adul/

cere. Jo.viij.et qm mr̃imonia ⁊ cauſe mr̃imõiales
tractari dñt lege poli et nõ lege foꝛi.iõ non licet hoc
facere qdð ius ciuile dictat.qᷓ;uis eccia ſuſtieat ad ter
roꝛẽ maloꝝ.ſed qð iu dicat ſctã eccia vxoꝛẽ ſc; adul

terã nõ eſſe occidendã ſʒ potiꝰdimittendã. ¶ Ad il⸗/ 1

lud qð obꝛ de lege.ddm ꝙ illud erat iudiciale.⁊ iudi
cialia nõ manẽt.qꝛ illa fuit lex rigoꝛis.hec aũt Emã/
ſuetudis. ¶ Adillò qð obr de lege ciuili. dðz q q̃dã
ſunt ibi que eccleſia approbat.quedaʒ que ſuſtinet.
et quedam que reuocat. Et hoc iudicium de occiſi
one foꝛnicarie ſiue adultere aut ſuſtinet ad aliof ter
icto
canone qui dicit nullo mõ interficieda eſſe vxoꝛẽ qᷓ;

canone.interſectoꝛes ſuaꝝ ⁊c.dᷣm qꝙ iſtud dictũ eſt
ſcᷣm leges hũanas.talis em̃ exqͥ ſine cã ⁊ pᷣter iudi/
ciũ occidit.ſcᷣm leges ciuiles punitur bomicida. ſʒ
ſiꝑ iudiciñ et cãm faciat.nõ iudicat᷑ homicida ſcᷣm
leges hũanas.Sʒ pᷣm ius canonicũ.etiã ſᷣm qð obli
gant᷑ legi miſmonij.⁊ ſm mandatũ eccie nõ pncipũ
nõ licet occidere.imo homicida iudicat᷑.ſicut expſſe

22

tũcũq; in crimie depᷣbẽſaz ¶ Ad illud qd obꝛ de illo 23

toat᷑ caplin ſequẽs inter bec ⁊c. ¶ Ad illð qð obẽ ?24

pt coꝛrigere.ddðin ꝙ veꝝ cſt. ſco coꝛrectio tãta ⁊ ta

lis dʒ eſſe vt non auferat locũ pnic.⁊ iõ qñ excedit li

mites vt occidat.iã non ẽ zelus coꝛrectõis ſed furoꝛ
occiſionis.

¶uũ grauius peccath ſit occidere vxoꝛem ꝙᷓ matrẽ

Splev
nic,
4 .
nuiie
grickec
Poror
Giſctbe
. Gin
ntit
heenit
eas.
ſoynaho⸗
iones
coe
nanici
Clecpiaft
ſnlet
Aömi
Piltana
Ofonlagan
ſultto
miarcſto⸗
lͤfic
urlawag
gmoꝛvrors
lertsckoe
loragoy⸗
Nepiuntafn
ſhiogain
lenmntetif⸗
ſüteninone
Nronoäci
eindſplcer
Eualn
luütmarte
koverſaina
Ctadwora
miotpenin

Akmmot⸗

ſionggse
Morctyni⸗
güinſäti
enpe
lcſinnan
eitchniti
ſamn
„C
ckiräſn
nurnt
wſton
ſeſcien
Omnanie
ctändmi

tmitſi
Keinie
e us
tanlrn
ieenciih
totie
oſuon
tnr

e . ? pr N
1Ad
mngäi

1 .7„7

S

te. „

iinnt
ornenituns
dngctarſei

in 1t tiniu

lriaöͤmun

ſiaunmiſet
Aurauicf
ctßrin
tſiſtincdr
det i Me
A1luscötin,
„dngftni⸗
ribrtdiin

9
,ietog 4
4 e
cCC0Rα⅓

26

ncvi

Et q ſic videt᷑.quia qdð grauius punit᷑ grauius ẽ in

offenſa.ſed peccatum interfectõnis vxoꝛis grauius
punit᷑ q; peccatũ interfectionis matris. ſicut patet.
xxxiij. ꝗ.ij. admonere ⁊c. ¶ Item qð eſt magis cõtra
naturã illud eſt magis peccatũ. Sʒ magis ↄtra na/
turã eſt odire ⁊ occidere carnẽ ſuã qᷓᷓ alicnã.qꝛ cph̊.
v. Memo vnqꝙᷓᷓ carnẽ ſuã odio habuit.⁊ vxoꝛ ẽ caro

viri ſicut ibidẽ ꝛ.qꝛ facte vna caro.g̊ grauius pecca

tũ. ¶ Itẽ amoꝛ vxoꝛis ſicut patet ex textu Geñ.ij. ſu
perexcedit amorẽ patris matris.etiã amoꝛ caſtꝰ.
⁊ hoc etiã habet᷑ Geñ.xxiiij.de yſaac qͥ tãtũ dilexit
rebeccã ꝙ doloꝛẽ qui de matre accidcrat tparet.Sʒ
qᷓ;to magis aliquis incliuat᷑ ad amoꝛẽ tanto minus
ad leſionẽ. videt᷑ ꝙ ſi occidat vxoꝛẽ grauiꝰ peccet.
Itẽ qui occidit vxoẽ facit ↄtra bonũ nature ⁊ ſa/
crameuti.cũ ſint iuncti ad indiuiduã vite conſuetu/
dinẽ.qui aũt occidit matrẽ facit ↄtra alteꝝ tĩ. ⁊c.
¶ Eõtra. licitũ eſt ꝑcutere et verberare vxoꝛẽ in ca/
ſu. nunq; licitũ eſt vberare matrẽ. grauioꝛ ẽ offẽ
ſa illata matri qᷓ; vxoꝛi. ⁊c. ¶ Itẽ tanto grauioꝛ eſt
offenſa quanto ꝑſone in quã eſt debet᷑ maioꝛ reuerẽ
tia. ſed mito maioꝛ reuerentia debet᷑ matri qᷓ; vxxoꝛi.
alon eſt offenſa que eſt in matrẽ.⁊ ſic ⁊c. ¶ Item

acilius frãgit᷑ amoꝛ ſocialis qᷓ naturalis.ꝓ eo ;¶ na

turalia magis adberẽt.ſed amoꝛ matris eſt naturalł.
amoꝛ vxoꝛis ſocialis.g maioꝛis puerſitatis ⁊ crude/
litatis eſt occidere matrẽ.¶ Itẽ grauius eſt eũñ offẽ
dere a quo plura bñficia ſũt ꝑcepta.ſʒ plura bñficia
pcipiunt᷑ a mr̃e qᷓ; ab vxoꝛe. ⁊c ¶ Rꝰ dom ꝙ abſq;

Rdubio grauius peccatũ eſt in genere loquẽdo occide

re matrẽ.tũ rõne ꝑſone cui debetur maioꝛ reuerẽtia.
tũ rõne minoꝛis ꝓuitatis.ꝓnioꝛ em̃ eſt hõ iracũdus
ad verberãdũ vxoꝛẽ qᷓ; matrẽ.maxie qñ ꝓpter aliqᷓ
cãm diſplicet.mirabile odiũ et tediũ generat᷑.⁊ ideo
ꝓnioꝛ eſt ad occidendũ vxoꝛẽ qᷓ; matrẽ.Ad occiden

dũ aũt matrẽ nulliꝰnatura inclinat᷑ niſi ſit ꝑ iniq̃ta/

tẽ ↄuerſa in crudelitatẽ ſuꝑ beſtias.Et qin hõ ꝓnioꝛ

eſt ad vxoꝛicidiũ.binc eſt ꝙ quis minꝰſit peccatũ.tñ

maioꝛ pẽa imponit᷑.vt ꝑ incuſſionẽ timoꝛis ꝓnitas
regringarur⸗ hoc pʒ pᷣmo obiectũ.(¶ Ad illð qð
obẽ ꝙ magis eſt contra naturã.qꝛ vna caro.dm ꝙ
maioꝛ eſt vnio inter filiũ et matrẽ qᷓ; inter virũ et vx
oꝛẽ ᷣm rẽ.qᷓuis in mr̃imonio ſit maioꝛ vſᷣm ſignifica
tõnem.ꝓ eo ꝙ caro matris et filij hñt ↄuenientiã in
ſubſtantia et natura.ſed caro maſculi et femie ſcoᷣm
actũ cõmixtõis ⁊ vnionis.et iõ ad tpᷣs plus trabitur
bõ ad vxoꝛẽ.ſed ſimpliciter plus trabit᷑ ad matrem.

27 ¶ Ad illud qꝗð obẽ ꝙ excedit amoꝛẽ matris.dm ꝙ
¶ven eſt intẽſiue.tñ quantũ ad radicatõeʒ faciliꝰ ẽ ꝙ
vir conuertat᷑ in odiũ vxoꝛis et econuerſo ꝑ vnã fo:

„ —

cit cõtra bonũ nature ⁊ ſacramenti.dom c verũ eſt.

ſed illud pponderat.ſ.matricidiũ.qdð adeo eſt cõtra
naturꝗ. vt nũ ſiᷓ natura abhoꝛret ita occiſionẽ alicu
ius cui ↄmiſcetur.ſicut eiꝰin cuius vtero fuit tos.

AVnde q;uis canõ dicat.xxxiij.q.ij.ꝙ occidẽs vxoꝛeʒ

eſt crudelioꝛ omi beſtia. qꝛ ꝑtẽ ſui coꝛpoꝛis occidit.i
telligendũ ẽ boc dictũ eſſe ꝑ emphaticũ modũ loquẽz 0 , Aun
utius. ſicut patz in irregularitate. ¶ Acd illiud quod

di. ᷣm quẽ modũ poſſet dici ꝙ mater ẽ totũ coꝛpꝰfi⸗
lij. cũ totũ ex matre traxerit.⁊ iſta ẽ veritas.licet bu/
guitio ſuꝑ decreta ſenſcrit cõtrariũ.nõ em̃ in hoc ap
pꝛobatur eiꝰſnia ga modernis doctoꝛibus.

nicatõem. q; mater in odiũ filij vel econuerſo. Et B
q ðꝛ ꝙ reliquat matrẽ. nõ ꝛ qtuzʒ ad affectũ ſʒ ;/

8 tum ad coniuctõem ſexuuz. Ad illud qð obꝛ ꝙ fa

XXXVII

At vxoꝛicidiũ ipediat matrimoniũ. Et ꝙ ſic vide
tur.xxxiij.q.ij. Anterfectoꝛes ſuaꝝ piugiũ ad pniam

9

redigendi ſunt.quibus penitus denegatur coniugiũ
tem eodem ti. In pnia arnulfi qui occidit vxo/
rem ðꝛ.vxoꝛẽ nunqᷓ; duccre.ↄcubinã nunq; bre.nec

adulteriũ cõmittere audeas. ¶ Ytẽ in eo ĩ quo quis

peccat in eo toꝛquendus eſt.& iſte peccat ↄtra matri
moniũ occidendo vxoꝛeʒ.g ⁊c. ¶ Itẽ ſupra di.xxxv.

dicit magiſter. ⁊ tractũ eſt de canone expᷣſſe extra de

eo qui duxit i ↄiugiũ quã polluit ꝑ adulteriũ.vbi ðꝛ
ꝙ matrimoniũ nullum eſt.nec dirimendũ ẽ.g̊ qð im
pedit hoc eſt per bomicidiũj mariti qd ꝑpetrauit.& ſi
vir occidit vxoꝛeʒ.pʒ ⁊c. (Kontran i quis occideret
vxoꝛẽ alienã.ꝓpter hbomicidiũ nõ efficit᷑ inabilis ad

matrimoniũ. g ſi plus pᷣt in vxoꝛẽ ꝓpꝛiã. videt᷑ ꝙ; ꝓ

pter ei occiſionem a matrimõio nõ debeat pꝛobibe
ri. ¶ Itẽ poſſibile eſt ꝙ vir occidat vʒoꝛẽ zelo quem
hʒ in deteſtatõʒ adulterij.ẽᷣ videt᷑ ꝙ ſtet ꝓ matrimo
nio. nõ dʒ puniri pᷣuatõe mrimouij¶ Itẽ oẽ pctm̃

pt deleri ꝑ piiaʒ. ſi &ᷓ pena iſta eſt rõne peccati.⁊ hec

pena põt eſſe occaſio peccati.maxie iuueni qui bʒ in
centiuũ libidinis.̊ videt᷑ ꝙ non poſſit impediri ſal-/
tem pnia facta.¶ Itẽ magis repugnat bono mr̃imo

nij adulteriũ qᷓ; homicidiũ.ſᷣ adulteriũ ſimpliciter ñ

impedit. nec vxoꝛcidiũ.Rꝰ dð ꝙ occidere vxoꝛez 29

—

põt quis tripliciter. Aut perſequẽdo enlb zur pſe/
q̃ndo naturã.aut pſeq̃ndo mrimoniũ. erſequẽdo
culpã.aut cũ i foꝛnicatõis crimie dephẽdit.⁊ ado de
teſtat᷑ ꝙ in vltõz crimis moꝛtẽ infligit. Perſequẽdo
naturã vt ſi mlier ꝓpter defectũ aliq uẽ quẽ habʒ in
ſe non habet gratiã viri.vñvir eã exoſam hñs ⁊ gra
uẽ. pꝛopter iſtã deteſtatõem et odij intenſionem fu/
roꝛe accenſo ip̃am perimit. Perſequendo mr̃imo/

niũ.vt qñ mechat᷑ cũ aliqua quaʒ vult ducere in vx

oꝛem et nõ põt niſi vxoꝛe moꝛtua.⁊ iõ ipᷣam interfi/
cit. Primũ eſt graue peccatũ ꝓpter exceſſuʒ. Scom
eſt grauius.Terciũ eſt grauiſſimũ. In quolibet ho/
rũ ꝓbibetur a mr̃monio ↄtrahẽdo.ſᷣ magis in ſecũ/
do.et maxice in tercio.⁊ in quolibet hoꝝ caſuũ diſpẽ/
ſatur ab eccia. et maxime in iuuenibꝰ. ſ̊ in primo de

facili. in ſecũdo difficilius.in tercio qdãmõ ſic ⁊ q̃d/

qmõdo nõ.Reſpdctu ergo illiꝰ ꝑſone cũ qua mecha-
batur.et ꝓpter quã bnñdam in matrimonio occidit
coniugem.nunqᷓ cũ eo diſpenſabit᷑.ĩimo ſi victus fu

erit ſimpliciter ſepatur. ̊ reſpectu aliar ꝓptcr peri
culum diſpẽſat᷑. AUnde qᷓ;uis crimẽ non faciat oino

illegittimu reſpectu oĩm ꝓpter ꝑiculuzʒ foꝛnicatõis.
facit tñ ſimpłr illegittimum reſpectu alicuius ꝑſo/

ne determinate. ſ. homicidiũ iunctũ cũ adulterio. vł

adulteriũ cum fidei datõne.vel datio fidei cũ vxoꝛi/
cidio.⁊ ſic ↄcedendũ eſt ꝙ tale crimẽ impedit matri/
moniũ aliq̊ mõ cauſalit᷑. q; impedit ſed nõ dirimit.
Alio modo ꝙ etiã dirimit ſicut tactũ eſt.
q obẽ ꝙ qui occidit vxoꝛẽ alienã. dom ꝙ non eſt
umile. qꝛ em̃ offendit matumoniũñ in ſe cñ vxoꝛẽ ꝓ⸗
pꝛiam interficit. iõ in ſe dʒ puniri.nõ ſic cũ interficit.

alienã. ¶ Ad illud q obã de zclo. dom ꝙ; zelus non 31

exrcuſat a toto ſᷣ a tãto.vñ facilius cũ co diſpenſatur
Ad ill qð obꝛ ꝙ põt ꝑ ꝑniaʒ deleri. dᷣm ꝙ enoꝛ
mitas non ita cito deletur imo in penam manet di⸗/

obijcitur ꝙ adulteriuʒ magis repugnat. dom ꝙ fal

ſum eſt. qꝛ vxoꝛicidiũ eſt otra ſubſtantiã mr̃imonij.

1ꝑimit ſubiectũ. ſ̊ adulteriñ ẽ ↄtra bonũ fidei ſine
q̊ mrimoniũ eſſe nõ põt.et ideo non eſt ſnnc.

Ad illud 3⁰°

52

3 53

Hi.xxxviij. DHe impedim entis que oio faciũt illegittimũ ad matrimonium contrahendu

cum omni pꝛo pter pꝛopꝛiamoobligationem. ——

—

Anc de voto inſpiciamus ⁊c̃. Supꝛa egit magiſter de im pedimento qð venit ex eccleſiaſtica inſtitu ,
n tione. hic agit de impedimento ꝗq venit ex noſtra obligatione.Et qm̃ duplr põt aliquis obil gari ali
cui.ſ.voto et matrimonio.ideo pᷣmo agit de impedimento qd venit ex obligatõne voti. Scdo vᷣo da
illo qd puenit ex ob ligatione matrimonij. ⁊ incipit illa ſca ꝑs ibi.cũ vir et mulier legittime coniuncti ſunt.
26.0Prima ꝑs habet duas. In prima determinat quid ſit votũ bꝛeuiter innuens quid ſit.⁊ de quo. et quo-
rum. Ju ſecunda determinat de obligatõne in comꝑatione ad matrimoniũ oñdens y qddam impedit ſed
non dirimit vt votũ ſimplex. q̃ddam ⁊ impedit ⁊ dirimit vt ſolenne. Et incipit illa ſcda pꝑs ibi. Sclendũ vo
ꝙ; votoꝝ aliud eſt cõe ⁊c. Silr ſcda ꝑs in qua determimt magiſter de impedimento ligaminis hʒ duas. In
pma oũdit ꝙ legittime copulatꝰvni non poteſt illa viuẽte alij copulari nec econuerſo. et ſi copulet᷑ de facto
nõ eſt matrimonium. In ſcda querit vtrũ copulati de facto poſſint per ignoꝛantiã ab adulterio cxcuſari.ibi.

Hic queritur de illis femis que putantes ⁊c̃. Abi determinat ꝙ excuſantur. l
=èM xxxvui bigee⸗
Nlgun.

(NZeterminat quid ſit votum. de quo.æ quoꝝ. gggg
a Driuaei votũ ſi Vnc de voto inſpiciamus. Votñ eſt teſtifſica⸗ Hhugo.
violet ꝛ⁊c. Aidet᷑ fal/ tio qͥdaʒ ꝓmiſſionis ſpõtanee q̃ deo ⁊ de hbis
ſum dicere.qꝛ poſſibi q̃ dei ſunt ꝓpꝛie fieri dʒ. Sũt tñ ⁊ vota ſtutto
leẽ ꝙ ↄtrahat ita nn rum que frãgenda ſunt.
nullo mõ anlene ¶ Determinat de obligatõe voti in cõpatõe ad mfi⸗
anta. Ltiburcins moniũ.oñdẽs ꝙ qͥdda impedit ̊ nõ dirimit vt votũ
et cecilia. nõ videt ſimplex. qddã ? impedit ⁊ dirimit. vt ſolene.
ibi eſſe culpa Wtem ciendũ vero ꝙ votoꝛũ aliud ẽ cõe. aliud ſinglare. Votoꝛũ mul
ſi eſt ibi moꝛtale pec·Cõe.vt illud qð in baptiſmo oẽs faciũt cũ ſpõdent re tiplex differẽ
catũ. nullꝰ dz ð boc nũciare diabolo ⁊ põpis eiꝰ.Siglare vt cũ aliqs ſpo tia.
licẽtiari. Sed mulier te ꝓmittit puare vᷣginitatẽ ⁊ ↄtinẽtiã vł aliqͥd hmoi.
identiat ve matr, Ite ſin gulare votn. aliud e pꝛiuatũ. alis ſolẽne. Dri⸗
monio vbendo.ti. de Uatũ ẽ in abſcõdito factũ.ſolẽne vo in cõſpectu ecce
eo ꝙ vouẽtes nõ pñrt factũ. Itẽ pᷣuatũ votũ ſi violet᷑. pctm̃ ẽ moꝛtale. ſo 2 b
⁊c.i decretali venis lẽne xo violare.pctm ⁊ ſcãdalũ eſt. Qui pꝛiuatũ fa-
cc.ibi ꝛ.de voto vio ciũt votũ cõtinẽtie.mr̃imoniũ ↄtrahere nõ dñt.qꝛ cõ
lato ↄgruã ſatiſfactõ/ trahẽdo moꝛtalr peccãt. Si tñ cõtraxerint non ſeʒzen
en dicno⸗ ner ui tur. qꝛ ꝓbari non pᷣt qðᷣ occulte factũ ẽ. Qui vo ſol
dlcentis uõ poſtpõas Niter vouẽt. nullaten?coniugiũ inire queũt.qbus nnõo “
¶N vom ꝙ otrabẽs ſolũ nubere ſ ⁊ velle dãuabile ẽ. Vñ augꝰ. In ↄiuga Aug.ad iuli⸗
matrimoniñ aut intẽ li vinculo ſi pudicicia puatur. dãnatio non timet᷑. ſed anã de ſctãvi
it otrabere ſolñ ints in viquali continẽtia ? ginali excellentia. vrtus mu duitate.

in

gendo conſentiego neris amplioꝛis expetit᷑.qua expetita. ⁊ electa.? vo⸗
aut in oplay enmal? 10 oblata. ia non ſolu capeſcere nuptias. etia ſi non
ſiue ꝓpter libidinem nubat᷑. nubere velle danabile eſt. Vouentibꝰ em̃ vir

ſiue ꝓpter generatõ⸗ Sihitatẽ vel viduitatẽ non ſolũ nubere ſed etiã velle
nem. mũ eſt licituzZʒ. danabile ẽ.Qð apls oñdit thimotheo ſcribẽſ. Adole ſj. Thi. v.
Em eſt moꝛtale pecca “ JMW
tů. De pmo no loquit᷑ magf ſᷣ de ſcdo.qꝛ oẽs ↄtrahẽtes fere ſic ↄtrabere ↄſueuerũt.Qð querit᷑ deilla qᷓ vo⸗
uilt voto ſimplici. dom ꝙ eccleſia nõ dat ibi licẽtiã ſimpłr. ſ ſicut pʒ ex lr̃a añcedẽti ⁊ apparatꝰ dicit.ibi ẽ cõ/
partiua pmiſſio.qꝛ pmittit᷑ malũ fieri ne veniat peius.ſicut pʒ cx eo qdð dꝛ. xxij.q.j.⁊c.conſidera ꝙ ſaluatoꝛ
⁊c̃. Uñ illud factũ eſt nullo mõ trahendũ eſt ad ↄſeqᷓntiã. qꝛ ſicut habet᷑ in alijs decretalſbꝰeiuſqẽ tituli.votiũ
ſimptr impegit. Et nota ꝙ pᷣdicta mulier ſimplici voto vouit.qꝛ ⁊ ſi in manibꝰ beremite vouerit. tñ qͥa nõ ſe
obligabat ad religionẽ ſpecialẽ ̊ cõiter ad ↄtinentiã.⁊ ille heremita nõ erat pꝑſona publica. nec ipᷣa veſtẽ mu
2 kauit. nõ fuit votũ ſolẽꝛe b Solẽne vo violare ⁊c̃. Nidet᷑ bec duo male diſtinguere.qꝛ ip̃ᷣm ſcandalũ pec

catũ eſt. Itẽ querit vtrũ ſintibi duo peccata. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ frãgendo votũ peccat in deu.ſ ſcãdalizando Gaeeng
runa Hydom q ſcãdalũ vnitũ pctõ nõ facit noun potm̃ qtuʒ ad trãſgreſſioneʒ nec qtum ad pniam. ſtroſmn
noan⸗ ncht circũſtantiam aggrauantem. vt foꝛnicatio publica vltra pꝛiuatã.duplex tn eſſe poſſet quã- ſtib̃e.G
ſe 130 en at ionem. Qs obijcit᷑ ꝙ vnũ copulatur alteri.dom q; hoc non eſt pꝛopter diuerſitateʒ peccati. cen
Fin den netie⸗ ndiecte. OQ obꝛ ꝙ in deum ⁊c. dom qꝙ idem peccatum et in deum ⁊ in ꝓximum poteſt eſſe. ruutſi
