catũ vere.g maxime circa hũc actũ ↄſiſtit virtꝰ.& ⁊c.
¶ Kõtra.ius naturale vt dicit Iſid.ẽ idẽ apud oẽs. ſ
ofeſſio pcti nõ ẽ eadẽ apð oẽs. cõfeſſio pcti nõ ẽ de
iure naturali.¶ Itẽ vẽ ꝙ ſit cõtra naturã qꝛ natura/
le ẽ cuilibʒ et ᷣ natura recte celare amici comiſũ ſi⸗

laudis.qꝛ ſicut in caſu laudare optet oꝛe.tamẽ ſemꝑ

dz actu vel habitu laugare in coꝛde.ſic ⁊ intelligẽdũ 9

de cõfeſſiõe peccati.¶ Ad illud qð obr. ð ꝑtibꝰ alijs
fſcʒ cõtritõe et ſatiſfactiõe.ddim ꝙ iſte ꝑtes reſpiciũt

pniaʒ ᷣm qð ẽ virtꝰ.et ſᷣm qð c ſacr̃m virtutis.Sed
Ofeſſo magis ẽ pnie vt ẽ ſacrʒ ſicut meliꝰ patebit in⸗
fra.ↄfeſſio em̃ pcti q̃ fit hoi oꝛtũ hʒ nõ tm̃ a natura.ſ

etiã ab inſtitutiõe diuina.et ex boc ptzʒ rñſio ad vlti-⸗

cut dẽ ꝓuer.xj.Sʒ magis ſe dʒ qͥſq; diligere qᷓᷓ ꝓxi

mũ ex dictaniie nature. g natura dictat pctã ꝓpꝛia

eẽ celanda ¶Itẽ naturale ẽ cuilibet celare verenda

coꝛpis. ſilr verẽda ſpũs.Sʒ pctã ſunt turpitudies

mũ qð dicit ꝙ ẽ opꝰ vtutis. Dico em̃ ꝙ reuera opꝰ
vtutis cẽ.̊ᷣ nõ oĩno.ſᷣ vᷣtutis cũ adiũctiõe inſtitutõis
ſacri.virtus em̃ non dictat ꝙ peccata occulta dican
tur homini.ſimiliter nec penitentia dictabat illud ꝑ

ſe qᷓntũcunq; hõ dolebat.ſᷣ cum deus inſtituit. tuno

gie. pctm̃ ↄfiteri potiꝰ ẽ cõtra naturã q̃; ᷣm natu/
rã. Itẽ recta rõ que ẽ nature confoꝛmis erubeſcit

turpia cogitare.g ſi plus ẽ referee ſiue dicere q̃ʒ co⸗

gitare.v ꝙ peccatũ ſuñ quiſq; ꝑ naturã erubeſcit di

cere.ᷣ cũ cogitare tuꝛpia ⁊ facere ſit cõtra naturã et

rõʒ rectã. pari rõe et referre. ¶ Itẽ ꝑ naturã recoꝛda
tio iniuriarũ ẽ occaſio inimicicie cofirmãde.vᷣ pccca
oꝛ ꝑ petm̃ ẽ iniuriatꝰ do. recoꝛdãdo petm̃ et ſterãa⸗

virtus obedientie impauit.pnia accelerauit.et veri/
tas actum direxit.et ita patet ad quam virtutẽ ſpec
tat confiteri.et quomodo ſit opus virtutis.et cuius
Vñ penitẽtiã in generali dictat natura ſᷣm qð ẽ vir/

t volẽs facẽ emẽdã.obediẽtia ꝑ mãdatũ ſpeciſicat.

vitas elicit et reglat.¶ Ad illud qð obꝛ in oppoſitũ to

qæ nõ ẽ idem apud oẽs.ddm qꝙ; illud intelligi᷑ de eo

qð natursa dictat in ꝑticulari nõ in vll.(Ad ill qd

iigtdegn

Ehei
ſ
lſtet
ei
bled⸗
chgicin
Noncin
Nin
tnit
toti
ſunchen
Mre
minu
gocſe⸗
ſitoriu
nlictel
gapste
nadcher
hochen
iichooni
hoͤſeſi⸗
ſecboc p
cainſtimi
ſppterin
eranbie
Micoudt.a
mheen

ſinons⸗
iepe

nir

nichͤg
dgeri
ſersin
ſennden
Korzanne
Nteitce
fileſ
Ei
hnnon

tzſiuſen

ſt Quia
utde
lcheet
igtcb⸗
genn
ſtgea
h
nhei
ſtbn
fißpg
heris

mohhin
nihinn
Nalgei
nartmas
tſget
botitc
ost
intni
lecrttp⸗
Priprl
nirg
en
anuors
abſo
Hrüfiſl.
güchenn
nir ln
iſnenel
Ortiniſenp

tprclirtiq.

ſc
D
horhei,

obẽ. ꝙy mãifeſtare peccatũ ẽ contra rationẽ. d. ꝙ pec

cati ꝓpalatio põt ficri duplicit᷑.vel ad ſuijpᷣius com

mẽdationem ſicut faciunt peccatoꝛes.qui letant᷑ cũ
male fecerit.et exultãt in rebus peſſimis.quoꝝ vie ꝑ
uerſe ⁊c.quibus ẽ facta frõs mulieris meretricis.⁊ S D
quibus dꝛ.peccatũ ſuũ ſicut ſodoma pᷣdicauerũt ⁊c.
et hec ẽ cõtra naturã.et contra rationẽ rectã.et ad ꝓ
uocandã diuinã inimicitiã.et verecundia et cõfuſio.
Alia ẽ confefſio huic oppoſita adducẽs ad gratiam
et gloꝛiã.et eſt cõfeſſio qᷓ fit ad ſui accuſationẽ ad in/
ueniendã diuinã ꝓpitiationẽ.Et hec ẽ oꝛdinata ad
faciendũ emendã.vel ad curandũ plagã occultam.
Vñ ſicut natura dictat ꝙ vulnus in locis ſecretis ẽ
apiendũ medico ad curationẽ.q;uis dictet pudenda
oꝑienda.ſic ẽ ðR peccatis.Et ſicut ſi aliquis vulnꝰnol
let oñdere iudicaret᷑ ſuꝑbꝰ⁊ ſtultus.et faceret cõtra
naturã et ſalutẽ ſuã. ſic intelligẽduʒ ẽ in ꝓpoſito.et
ex boc patet rñſio ad oẽs rationes. Nam ſi vulnus
amici deberet curari ꝑ meã confeſſionexs.dictaret rõ
ꝙ ego deberẽ ibᷣm ꝓdere.Quãuis aũt nature dicta/
mini cõſonũ ſit erubeſcere et nunq; detegere pecca/
ta ꝑ cõfeſſionẽ.ppter illã tñ non ẽ dimittenda cõfeſ
ſio. et hoc ꝓpter multiplicẽ vtilitateʒ quã bʒ.et ꝓpt᷑
62 quãꝗ inſtituit eã deus. Aalet em̃ ad peccati cognitio/
nẽ ꝓpter inſtructionẽ ſacerdotis.Deut᷑.xvij.ſi diffi/
cile ⁊ ambiguũ aput te ⁊c.Ad cogniti deletionẽ.pʒ.
Dixi confiteboꝛ ⁊c. Aalet ad cogniti et deleti ſatiſfa
ctionẽ.qꝛ erubeſcentia in cõfeſſione ẽ magna pars ſa
tiſfactionis.Ecci.iiij.ẽ confuſio adducẽs gratiam et
gloꝛiã. Ad pene diminutionẽ in clauiũ ptãte. Mat.

xviij.qdᷣcũq;ʒ ſol.ſuper terrã ⁊c.Ad di laudẽ. Joſue.

vij. Da gloꝛiã deo ct cõfitere ⁊c.et indica mihi quid
feceris.Ad interceſſoꝝ mitiplicationẽ. Jaco.v.Con
fitemini alterutrũ peccata veſtra ⁊c.Ad conſcientie
aſſecurationẽ. VUñ dauid ſtati cñ dixit peccaui.audi/
uit. trãſtulit dñs ⁊c.ij. Reg.xij. Et hoc magnũ bonũ
S.ij.Coꝝ.ij.gloꝛia nr̃a hec eſt teſtimoniũ conſcientie
Atrum conſeſſio fuerit inſtituta in lege ſcripta.Et
ſic videt᷑ Lcuit᷑.xvj.dicit᷑ de ſacerdote qͥ debebat

hircũ emiſſariũ emittere.Confiteat᷑ omnes iniquita

tes filioꝝ iſrael. et vniuerſa delicta atqʒ peccatã. ſed
nõ poterat ſacerdos cõfiteri peccata alioꝝ niſi illi p/
us cõfiterẽtur ea. g videt᷑ ibi fuit confeſſio inſtitu
ta. ¶ Item boc vꝛ aucte ſalomõis.qui ꝓuerb.xxviij
dicit. Qui abſcondit ſcelera ſua non diriget. conſtat
ꝙ loquit᷑ de hijs qui erãt tꝑe legis.et cõſtat ꝙ nõ in/
telligit de abſconſione reſpectu dęi cui omnia ſũt no

ta. reſpeetu miniſtri dei.g ⁊c. ¶ Item Vſa. xliij.nar
ra ſi quid habes vt iuſtificeris.ſed narratio dicit ac

tum ſermonis et confefſionẽ vocalẽ.et conſtat ꝙ lo/
quitur ꝓ tpe legis.qꝛ exhoꝛtãdo non pᷣdicando. vꝛ
q; tpe legis cẽt confeſſio in pcepto. ¶ Itẽ rõne vide/
tur. Plus ẽ aliquid ꝓfiteri facto ꝙ verbo. plus etiã
xõfiteri peccatũ coꝛa omnibꝰ q; coꝛã vno.ſed ipi cõ
fitebant᷑ ſe peccatoꝛes coꝛã omnibꝰ dũ offerebãt bo
ſtiaz ꝓ peccato. cũ ad hãc tenęrent᷑.videt᷑ ꝙ mul/
to foꝛtius ad confeffionẽ oꝛisił Item confeſſio oꝛis
inſtituta ẽ ad hoc vt ſacerdos ſit medius arbiter. Sʒ
in lege veteri ſacerdos erat mediatoꝛ. Uñ ꝑ totũ le/

uit᷑. vbi agitur de oblatione dꝛ.oꝛabitq; ſacerdos et

remittet᷑ ei.Item vetꝰ lex fuit lex rigoꝛis.et magis
puniebat qᷓ; nona. Sʒ cõfuſio ꝗᷓ eſt in pnia ẽ magna

pena. magis fuit copetẽs legi veteri ꝙ noue. ¶tẽ

non alicuius pticularis pſone

XVI

ratio quare ẽ inſtituta.ẽ vt fiat reconciliatio eccleſie.

ſᷣ eccleſic erat in ve.te. vnitas magna.qꝛ vndipiuria-

bat᷑ dũ peccabat toti multitudini ſicut manifeſtũ e
in achaʒ. tũc debuit inſtitui cõfeſſio ere
tra.Aug. Oblatio ſacrificioꝝ cõfeſſio fuit peccatoꝝ.
Evẽ ꝙ non fuerit ibi alia cõfeſſio qᷓ; oblatio.¶ Item
cõfeſſio oꝛdinata ẽ ad ſolutioneʒ.ſed lex tranigrediẽ
tes ex certa ſcientia faciebat occidi ſine mia. c g te/
Er aliquis facere ſe occidi.nõ tenebat᷑ confiteri.

Itẽ in cõfeſſione manifeſtãt᷑ que coꝛdis ſunt ⁊ oc

culta. Sʒ lex ꝓbibebat manũ non aim. cõfeſſio le/

gi nõ cõpetebat¶ Itẽ ſi cõfeſſio fuit in lege.aut ſicut

moꝛale. aut ſicut ſacramentale. Si g ſicut moꝛale.&

ſilr fuiſſet in lege nature.Si ſicut ſacramẽtale. cuʒ
alia et alia ſint ſacr̃a no.legis et ve.nõ deberet eſte in

noua Stẽ vſq; aq aduentũ xpᷣi fuert bõies ſub vm

bꝛa et ante nõ ꝑuenerit ad lucẽ.ſᷣ ꝑ confeſſonẽ pec/
cati ꝓdit peccatoꝛ in aꝑtũ.& ante aduentũ xpᷣi nõ de
buit eẽ peccati confeſſio¶ Itẽ cõfeſſio ẽ oꝛdinata ad

ptãteʒ clauiũ.qꝛ cõfitẽs abſoluit᷑.̊ in ſola lege noua

dictũ ẽ ſacerdotibꝰ quoꝝ remiſeritis pec.⁊c.vt dicit

Jo. xx. v ꝙ cũ añ nõ fuerit ptãs abſoluendi.ꝙ nec

fuerit neceſſitas nec vtilitas cõfitendi. ¶ Re. dom q;
duo ſũt pᷣncipaliter in cõfeſſione ꝓpter que opoꝛtu/
it et cõueniẽs fuit ↄfeſſonẽ inſtitui. Pꝛimũ ẽ ꝓpter

deletionẽ peccati et manifeſtationẽ.et iſte ẽ finis cõo⸗

feſſionis in ſe. Scdᷣs finis ẽ ꝓpter recõciliationẽ faci
endã deo et eius eccleſie. Pꝛimo igit᷑ fit ꝓpter pec/
cati teſtationẽ.peccatoꝛ em̃ dũ male agit odit lucẽ.
et iõ in reuerſione ad iuſticiã oꝑtet redargui oꝑa in/
fructuoſa tenebꝛaꝝ.q̃ ant arguũt᷑ a lumie mãifeſtan
tur.vt habet᷑ Ephe.v. hoc ãt ẽ ꝑ cõfeſſionẽ. et iõ de/
buit in ea lege inſtitui cõfeſſo in q̃ ẽ mãifeſtatio veri

6;

tatis.in ea inqᷓ;ᷓ lege in qua verbũ caro factũ ẽ.vt in·

telligibile fieret ſenſibile et manifeſtũ. In ea lege de

bẽeẽt occulta et tenebꝛoſa oꝑa manifeſtari.et vba coꝛ⸗

dis famam vocis induere.Hec ãt ẽ lex gre.et iõ con

feſſionis inſtitutio qᷓntũ ad pꝛimũ finẽ competit legi
gratie.Alius finis ẽ ad recõciliationẽ faciendã hbũa/

no arbitrio mediãte.iõ fit homi.vt hõ ſit iudex ct ar

ſit manũ ponere in vtrũq;.talis aũt nõ potuit eẽ q̃uſ

biter int᷑ deũ et pctõꝛẽ.Arbiter ãt talis dʒ cẽ.qui poſ

qʒ deꝰ factꝰ ẽ hõ.et tũc hõ deificatꝰ datꝰ ẽ nobis me

diatoꝛ et arbiter xpᷣs.qͥ potuit arguere ⁊ manũ pone

re in vtrunq;. Hic ãt reliquit in ecchia ſucceſſoꝛes.qs

et arbitros ↄſtituit et rectoꝛes eccleſie.quibꝰ cõmiſit

auctẽ recõciliãdi.Et qm bec auctas pᷣmo fuit ĩ xpo.
et in nullo potuit eẽ añqᷓ; veniret ille pꝛecipuꝰ medi/

atoꝛ. 1 B ſolũ in lege noua fuit.iõ tm̃ in hac lege inſti
tui cõfeſſio debuit. Cõcedo S ꝙ cõfeſſio ꝓut ẽ ſactʒ.

cõfeſſo inquã vocal. ſoliꝰnoue legis fuit.nec pᷣceſſit

in le. ve. niſi in figura.qꝛ illi legi nõ cõpetebat. Pꝛeceſ

ſit añũt in boc ꝙ ſacerdotibꝰ pata erat auctas diſcer-

nẽdi inter lepꝛã et nõ lepꝛã.ſanctũ et ꝓpbanũ. Scꝗ

bec qdẽ erãt coꝛꝑalia ⁊ nõ ſpũalia. et illã figurã oſtẽ

dit dñs ipletã eẽ in lege noua cũ mũdatos ad ſacer

dotes mittebat.vt dꝛ Mat. viij.vbi volũt aliqͥ dice/

rt ꝙ cfeſſio fuit inſtituta. S mag vt vidcbit᷑ fuit ibbi

inſinuata. ¶Ed ill qꝗð obẽ ꝙ ſacerdos ↄfitebat᷑.dd.
ꝙ talis nõ erat ↄfeſſio ſacramẽtalis qᷓ fit homi de qᷓ
nũc loqmur qua aliqͥs ſe accuſat.ſed cõfeſſio illa fie/

2

bat deo in generali de peccatis eu multitudinis.

gbſconſione dom q& intelligit de abſeonſione ꝗᷓ eſt

64

d illud qð obẽ de ꝙg

Ai.
£

ꝑ peccati defenſionẽ et palliationẽ.ſicut faciunt ypo
crite.et illud ẽ falſitatis.⁊ hec ẽ contra legẽ nature.⁊

reſpectu dei et reſpectu homis.Quãuis aũt ſit phi/
bitum mentiri.uon tamẽ e pᷣceptũ dicere omnẽ veri

66 taté. (Ad illud qð obẽ de uarratione.ddm ꝙ intel/

6

68ri. ¶A

6 toꝛitatẽ babet coꝛpus miſticũ ad ſoluendũ¶Ad illð
qd obꝛ ꝙ lex vetꝰerat lex rigoꝛis ⁊ oneris.dð.ꝙ q̃m/

ligitur de narratione ᷣm linguꝗ et os coꝛdis. Ael ſi
intelligatur m os coꝛpoꝛis.adhuc intelligit᷑ ꝙ fiat
reſpectu dei.quẽadmocũ fit oꝛatio vocalis nõ ad de
um inſtruẽdũ ̊ excitandũ in nobis affectũ pudoꝛis.
vęl amoꝛis.vel doloꝛis.vł alicꝰ alterius affectionis.
Ad illud qð obẽ ꝙ plꝰ ẽ facto qᷓ; verbo ꝓfiteri.dðʒ
ꝙ illa oblatio nõ erat ꝓfeſſiua peccati.ſed hoſtie ob
latiõis ꝓ pctõ.Ex ↄſequẽti aũt oſtẽdebat᷑ peccatoꝛ.
ſed hoc nõ ẽ in ſpeciali ſed in generali.nec magis ſa⸗

cerdoti qꝙᷓ;ᷓ alij.et hoc quidẽ decebat aliquo mõ fieri.

qꝛ iam eccłeſiaſtica vnitas in confoꝛmitate ſacramẽ
toꝛum et vnifoꝛmitate cultus diuini ceperat inchoa
ri. Ad aliud q obẽ ꝙ ſacerdos erat mediatoꝛ. o835
ꝙ et ſi mediatoꝛ eet ad offerendũ hoſtias figurales.
nõ tamẽ erat mediatoꝛ in abſoluendo.et ita ſacerdo

ti nõ debebat fieri cõfeſſio peccati.ſᷣ oblatio hirci vł
vituli.nõ ſic ẽ de ſacerdote no.te.qui ſicut veruʒ xpᷣi

coꝛpꝰ conficit et ptãtẽ habet ad conficiendũ. ſic au/

uis cõfeſſio oncroſa videat᷑ ꝓpter pudoꝛẽ.tamẽ eſt
ſarcina miro mõ alleuiãs ꝑ abſolutionẽ.et iõ illi legi

nõ cõpetebat. Hic em̃ fit ab omni peccato abſolutõ.
ibi vero ſine omni mia grauis peccatoꝛis fiebat dã/
natio. ꝓpterea nõ competebat illi legi talis ꝑfectio.

0Ad vltimũ de vnitate eccleſie.dᷣm ꝙ vnitas erat.

H tm̃ figuralis reſpectu vere vnitatis huiꝰ ecclie.ido
ſicut ſacrificiũ fuit figurale.ita et ſacerdos.ita recon
tibus oſtendeber.

sð

QA quo fuerit inſtituta confeſnio.et ꝙ fuerit inſtituta

lutione.multo foꝛtius conſeſſionẽ.

potuit obligare.

xpᷣo vr.qꝛ ſacerdotiũ fuit inſtitutũ a xpᷣo ad remiſſi
onem peccatoꝝ et abſolutionẽ.ſed ſacerdotes non

poſſunt nec debet ſoluere niſi ſciant a quo ſoluant.5
poſito poſterioꝛi ponit᷑ pꝛius. ſi , Baana abſo/

S ſeſſionẽ. Item cuius eſt
inſtituere totũ.et ꝑtes.̊ dñs inſtituit penitentiã cuʒ

pꝛedicauit et pᷣcepit eennea⸗gr, tũc

inſtituit confeſſionẽ ¶ Ytem cõfiteri peccata occulta

hoc ẽ magne pꝑfectionis et ſupadditũ mãdatis lega/

libus.ſed nullus põt hoc pᷣcipere niſi qͥ ꝑ omnia põt

ſuper homiuẽ. ſolus xpᷣs ad confeſſionẽ peccatoꝝ
tẽ io hes pᷣcucurrit ſaluatoꝛeʒ et
verus fuit pᷣcurſoꝛ.nõ tm̃ in verbis ſ̃ in geſtis.ſᷣ oẽs

q baptizabant᷑ a iohe ↄfitebant᷑ pctã. Mat.iij. ſi⸗

cut pceſſit in iobãne baptiſmꝰ pᷣparationis et confeſ
ſio.ita vtrũq; debuit inſtitui a xpᷣo.

tem hoc ſacra
mentũ ꝑneceſſariũ ẽ ſicut baptiſmꝰ.qꝛ ſcda tabula ẽ
poſt naufragiũ.ſᷣ xpᷣs ꝑ ſeipʒʒ nos liberauit a naufra
gio et pꝛima tabula inſtituit. videt᷑ ꝙ ſimilit᷑ et ſe/
cundam. et ita confeſſionẽ ißam¶ Contra.ſacramẽ

tis que dñs inſtituit ipemet vſus fuit vt pꝛius viſuz
ẽ in baptiſmo et euchariſtia.ſᷣ ipᷣe nũqᷓ; fuit cõfeſſus
aliqd peccatũ.g ⁊c. ¶ J
degit exemplũ.ſᷣ ipᷣe abſoluit ſine ommi confeſſione
mulierẽ in adulterio dephenſazʒ. ̈ nõ videt᷑ inſtituii

cẽ xpᷣs in ſanctis ſuis nobis

lud non erat confeſſio vocalis.g ⁊c A¶9

ciliatio.et poſtremo confeſſio.qꝛ lepꝛoſus ſe ſacerdo

ſe confeſſionẽ ſed potius noluiſſel ytein quero vbl
inſtituit. Si dicas ibi.agite penitẽtiam. Contra.nõ/
dum erant ſacerdotes quibꝰ poſſent et deberẽt con⸗

fiteri.& in illa pꝛedicatione nõ implicabat᷑ confeſſio.

Alij dicunt ꝙ inſtituerit ibi vbi miſit lepꝛoſuʒ ad ſa
cerdotes.Sed cõtra. Mat.viij.dicit᷑ vade et oſten/
de te ſacerdotibꝰ.et offer munus tuũ qð pᷣcepit moy
ſes. conſtat ꝙ mãdauit facere qdð fiebat in lege.⁊ il
tẽ dicunt alij
qp ibi. Jo.xx.Accipite ſpũmſanctũ.qꝛ tũc inſtituit ſa/
cerdotes.et ptãtẽ abſoluendi eis dedit. et pᷣcepit vt
ad eos peccata deferrent. Sʒ contra. difficilius ẽ cõ/
fiteri qᷓ; confeſſionẽ audire.g magis ſpẽaliter de hoc
debuit mandatũ dare.Querit᷑ igit᷑ quare xpᷣus non
inſtituit confeſſionẽ expꝛeſſe ſicut alia ſacr̃a
duo ſunt in confeſſiõe.vnũ foꝛmale et cõpletiuuʒ.
et hoc ẽ abſolutio ſiue ptãs abſoluendi vel medican
di.et hanc dñs inſtituit qui ptãtem clauiũ conceſſit.
et penes boc reſidet virtus ¶ Aliud aũt ẽ materiale.
et hoc ẽ deteſtatio peccati ſiue moꝛbi.et hoc domi⸗/
nus non inſtituit in ſe ſed inſinuauit. Ratio aũt qua

reñ inſtituit vt dicũt aliqui hec fuit.qꝛ ſufficit egro⸗

to exponere medicũ et medicinũ.et vlteriꝰ.confeſſio
peccati nõ valet extoꝛta ſed dʒ eẽ volũtaria.ido dñs
inſinuauit relinquẽs hoc in volũtate egrotantin.Et

hocẽ qð dicit Hugo.medicis dixit vt curarẽt.ſed in-

firmis nõ dixit vt ad medicos curãdi cauſa venirẽt.
hoc quaſi certũ eẽ voluit.ꝙ egri libenter ſalutẽ que/⸗
rerẽt.et ſe curandos offerrẽt.ſi medicos inuenirẽt.
Et licet hoc ſit ſatis pꝛobabile.pot tñ et aliter dici q;
dominꝰ confeſſionẽ ꝑ ſe nõ inſtituit.qꝛ eſt in remedi
um recidiuantiũ.ſᷣ quia xpᷣus erat eccleſie fundatoꝛ.
et venientibꝰ oim peccatoꝝ ꝑ baptiſmũ fiebat r̃ᷣmiſ

ſio.iõ ab eo non debuit inſtitui confeſſio.ne ex verbo

dñi daret᷑ aliquibꝰ recidiuãdi occaſio.Cũ autẽ eccle
ſia fuit inſtituta.labi homines ceperũt.et tunc reme

diũ ne deſperarent vel cõtemnerẽt publicari optuit.

et iõ ꝑ aplos confeſſio debuit inſtitui auẽte ſibi a do
mino tradita in clauibꝰ ſibi datis.in quibus ptãtem
receꝑant ſanãdi.et ita impandi modũ cõuenientem
ſaluti.et hoc quidẽ erat ꝑ moꝛbi detectionẽ.expectã/

tis hutniliationẽ.et ſacerdotalẽ abſolutionẽ.et iõ cõ⸗

feſſio fuit a dño inſinuata.ab aplis inſtituta.ab epᷣo
bieroſolimitano.ſ.iacobo ꝓmilgata. ſicut et ſnia de
non ſeruandis legalibꝰ ꝓmulgata fuit Act᷑.xv.ſic et
confeſſio omnibꝰ peccantibꝰ indicta et impoſita fu/

it. Jac. v. cõfitemini alterutꝝ peccata veſtra. Et iteꝝ

nõ ſolũ hec eſt ratio.ſᷣ etiam vlterioꝛ eẽ põt.cõfeſſio
em̃ hominis eſt ooꝰ puruʒ.vñ nõ eſt data virtus ſa/
cramẽti ipᷣi cõfeſſioni ſ̊ abſolutioni.iõ recte homini

„.

bus puris inſtitutio debuit reſeruari.Ex his que di/j
cta ſunt quatuoꝛ poſſunt rationes elici quarc domi
nus immediate confeſſionem et expᷣſſe nõ inſtituit.
Pꝛima quidem quia non opoꝛtuit. Secunda vero
quia in hoc voluntariam eſſe debere docuit. Tercia
quia eſt ſacramentũ recidiuantium. Quarta qꝛ q̃n-

tum eſt de ſe eſt opus humanum.vñ credo qꝙ; non ꝓ

ſe inſtituit. et ſi dicatur inſtituiſſe. hoc ẽ intelligendũ
inſinuãdo et auẽtem vando. Ex boc patet R ad pᷣ/
muʒ et ſcᷣm. dñs em̃ foꝛmale penitẽtie iſtituit ꝑ ſe.

„

malle aũt non. ratio viſa eſt ſupꝛa. Ad terciuz qᷓ ptʒ 75

rſio. quia apoſtoli hec poterant pꝛecipere autoꝛita
te clauiuʒ ſibi datarũ.quia aliter fruſtra eſſent date.

ſtiort
Cegieno
nare
Niacionsg
ſalloyſte
Gungzinb
lanstbinge
chentſepit
Ueeöban
Nonnblo⸗
Peceltnor⸗
Peccntcuf
Pus ſcdbor
kotbuso:
baborn
ſobis bte
ſſonsſeger

ſtſoni;

gokülks⸗

(iſeunaren
ſarti⸗

Contn.
Ubahtinii⸗
Niqueveri
teadinne
Plade
Curgoes
ſchnoniee
hrſtnü⸗

nſauge

ffonana

loedrt
ae
Geoe
nſtröb
D
We
ſei
ninge
Gmatn
it
tn
Cnerg
Pirhf
Gn
„cgtn
wio⸗

Agene
eect
Orulg

s :
Meſct
dfiiti

Plkſtsſon

4

irien
ncnigrct
liaglitt⸗
nelicsuui
Eetict
lriniti
iſttun h
art iul
timeſzn

5 plasã.

= ☛-

24 t Ad ule qdð obr ꝙ ↄfitebit ⁊c᷑. dox ep vtrũq faliis

toꝛ ipleuit.Sᷣ vnũ ꝑ ſe qꝛ decebat ipᷣm.⁊ alteꝝ ꝑ alios
quia eos decebat vti ↄfceſſione.xpᷣus eni qui oia ſcie/
bat. ſine ↄfeſſione oꝛis abſoluebat.Sed boc apli fa/
cere nõ poterãt.quia niſi ꝑ egrotũ nõ poterãt noſſe
d illud qð querit vltimo. dom qꝙ xpᷣs in
ſtituit ᷣm hoc qð crat ibi cõpletõis.nõ tñ totũ ſicut
baptiſmũ.quia nõ cõueniebat ei ita fabꝛicare totam
tabulã recidiuantiũ ſicut pꝛimã accedentiũ.
Onſequẽter viſo de inſtitutione confeſſionis.
querit᷑ de obligatione ad ipſam.⁊ q̃ntũ ad hoc
tria querunt᷑. Pꝛimo ꝑ cõparationẽ ad ſubiectum.
Scðdo ꝑ comparationẽ ad tẽpus.Tercio ꝑ cõpara/
tionẽ ad modũ.

Queſtio. ſ. m

¶ Atrũ oẽs adulti boni ⁊ mali ad cõfeſſionẽ teneant᷑.

Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ decretalẽ de penitẽtijs ⁊ remiſſioni/
bus. v.li.Ois vtriuſq; ſexus fidelis.poſtq; ad ãnos
diſcretionis ꝑuenerit.oĩa pctã ſua ſaltẽ ſemel in ãno
fideliter oↄfiteat᷑ ꝓpꝛio ſacerdoti.Et ꝙ üũlud ſit pꝛece/
ptum pʒ in hoc qð ſubiungit᷑ grauis pena ſcʒ ꝙ vi/
uens ab ingreſſu eccleſie arceat᷑.et moꝛiens xpᷣiana
careat ſepultura. ¶ Itẽ. j. Joh.j.Si dixerimꝰ quia
pec.nõ ha.noſ.ſe.⁊ veritas in nobis non eſt.loquit
de omnib?cõiter.g ois qui dicit ſe non habere pctm̃.
peccat moꝛtaliter.g̊ quilibet tenetur ſe recognoſcere
peccatoꝛẽ ᷣm foꝛmã eceleſie q̃ tradita eſt peccatoꝛi/
bus.ſed hoc eſt ꝑ confeſſionẽ.g ⁊c. ¶ Itẽ pᷣceptum
eſt oibus oꝛare.⁊ nullus abſoluit᷑ quantũcunq; ꝑfe
ctus ab oꝛõne dñicali.g̊ om̃s tenent᷑ dicere. dimitte
nobis debita.̊ dñs nõ tim̃ oꝛõnẽ inſtituit imo ⁊ con
femſonẽ.ſed oꝛatio eſt opus ſatiffactoꝛiũ ⁊ pᷣſuppo/
nit ↄfeſſionẽ.& ⁊c. ¶ Itẽ quãtũcunq; aliqͥs ſit ſan/
ctus et iuſtus.ſi potens eſt coꝛpoꝛe.tenet᷑ quadrage

ſimã ieiunare.nec ꝑ aliquã ſanctificationẽ abſoluit

b eccleſie inſtitutione. pari rõne nec a ↄfeſſione.
Contra. Aug. ⁊ hẽtur diſ.pᷣcedenti. Pnia ꝑfecta
ad baptiſmi puritatẽ conat᷑ reducere.vᷣ poſſibile eſt

gliquẽ verã pniam pficere ꝓ pctõ. poſſibile eſt re

dire ad innocentiã baptiſmalẽ.ſed hbñs innocentiaʒ
baptiſmalẽ nõ tenet᷑ confiteri.qꝛ purus eſt.gᷓ nõ vi/
detur ꝙ oẽs ad ↄfeſſionẽ teneant᷑. ¶ Itẽ ↄfeſſio et
ſackm pnie eſt inſtitutũ ꝓpter hoc vt recidiuãtes pꝰ
baptiſmũ poſſiut reſurgere.Sed poſſibile ẽ ꝙ aliqͥs
conſeruet innocentiã baptiſmalẽ.g̊ talis nõ tenetur
ↄfiteri. ¶ Itẽ poſſibile eſt in multis ꝙ nõ habeant
niſi venialia. ſed venialia nõ tenetur ↄfiteri hõ.quia

in illis decedens põt ſaluari.⁊ ſola ↄtritione ppſſunt

deleri.g talis nõ tenet᷑ ↄfiteri qui in tali ſtatu conſi⸗
ſtit. ¶ Itẽ poſſibile eſt ꝙ aliqs ita intentus ſit circa
eterna vt nõ habeat remoꝛſũ de aliqua culpa.aut g

talis tenet᷑ ↄfiteri aut nõ.Si nõ.tũc nõ oẽs obligan

tur. Si tenet᷑.⁊ nõ bʒ ↄſciam pcti.tenet᷑ ad ↄfitẽdũ

ſiue ad dicendũ cõtra cõſciam.⁊ ita mentiri.qd ne
76 phas ẽ dicere. . nõ oẽs obligant᷑.

neri ad ↄfeſſionẽ pctõꝝ eſt duplxr.ſcʒ ex inſtitutione

pᷣma qꝛ inſtituta ẽ ſub pᷣcepto.vel ex ↄſtitutiõe ſup/

addita. Pꝛimũ pᷣccptũ datũ fuit ab aplis ⁊ vulgatũ
fuit a iacob epo Jeroſoli. Jaco.v. Scum a patribꝰ

in generali ↄcilio.⁊ vulgatũ fuit ab innocẽtio tcrcio

Rone pᷣmi mãdati inſtitutionis.qm̃ inſtituta eſt di
recte ↄ̊ moꝛtale.tenebant᷑ oẽs ↄfiteri qͥ poſt baꝑtiſ/

mũ peccauerũt moꝛtalit. Rõne vo ſcde inſtitutõnis
tenent᷑ oẽs ſaltẽ ad ſemel in ãno.Rõ aũt huiꝰ inſti/

XVII

tutionis triplex eſt. Pꝛima ẽ vniuerſalis indigẽtis.

Oẽs eni peccauer̃t ⁊ egent glia dei.nõ ẽ eni qͥ faciat
bonũ et nõ peccet. Ecẽs.vij. iõ deũ dʒ qͥlibet gloꝛifi⸗
care cõfitẽdo ſe peccatoꝛẽ. Qui em̃ ſe peccatoꝛẽ con
fitetur deũ gloꝛificat.oñdens ſe dei gratia ⁊ mia in/
digere ¶ Scda rõ fuit ſacre cõionis reuerentia.quia
oẽs tenent᷑ in paſcha cõicare tã ꝑfecti qᷓ; alij.⁊ tunc
quia agnus paſchalis cũ ſolennitate mãducandus
eſt. vt mundi eſſent manducantes ⁊ digui opoꝛtuit
remediũ pᷣmitti ꝓbationis ⁊ purgationis.⁊ h̊ qͥde⸗
eſt in cõfeſſione pcti. Lercia rõ fuit diſcretio gregis
dñici.ne lupi abſconderent᷑ in grege qui manduca/
rent agnos.iõ inſtitutũ eſt vt vultus ↄſciarũ ſuaruʒ
ſacerdotibꝰ oñderent.⁊ ne heretici innocentiã pal/
liarent.⁊ ſub pelle innocẽtie ſe abſconderent.oibus
quãtũcunq; ſint innocẽtes pᷣceptũ eſt ↄfiteri.⁊ idco
oẽs quãtũcũq; ſint boni tenent᷑ ↄfiteri ſemel i ãno.
Ad illud qð obẽ ꝙ; pnia ꝑfecta reducit ad innocẽ
tiam. dOm ꝙ illud verũ ẽ de culpa ꝓ qua fuit illa ꝑe

nitentia aſſũpta.ſᷣ q;diu ſumus in bac vita vni cul/

pe ſuccedit alia.⁊ ideo opoꝛtet ꝙ renouet᷑ ↄfeſſio et
pnia. ¶Ad illud qð obꝛ ꝙ inſtituta eſt ꝓpter recidi/

uantes.dm ꝙ in baptiſmo deletur pᷣncipalr oꝛigi-

nale. delent᷑ nihilominꝰ venialia ⁊ moꝛtalia.⁊ ideo
baptiſmꝰvalet ð illa. Similr de pnia intelligendũ ꝙ;
pnci
oↄfeſfio.ſed tñ valet ↄ omne pctm̃.⁊ ita oẽm lapſũ
ſiue ꝑ moꝛtale ſiue ꝑ veniale. Licet g aliqͥs ↄſeruet
grãm baptiſmalẽ inquantũ delet oꝛiginale ⁊ culpã
moꝛtalẽ.nullus tñ adeo ẽ iuſtus qͥ ↄſeruet qᷓntũ ad
deletionẽ venialis.qꝛ tota die iterat᷑.iõ expedit ei ſi
nunqꝙᷓ; mãdaſſet ecclia ↄfiteri.nũc aũt nõ ſolũ expe/
dit ſᷣ etiã neceſſario obligat᷑. d illud qd obꝛ ꝙ

nõ tenemur venialia ↄfiteri.dðm ꝙ ſicut tactũ ẽ ten
tio ad ↄfeſſionẽ eſt dupłr. vel ꝓpter vinculũ pcti.vel

ter vinculũ ſolius pᷣcepti. Aenialia igit᷑ nõ tenet
qs ↄfiteri ꝓpter vinculũ pcti. ſolũ ꝓpter obligatio
nẽ pcti q̃ obligat vnũquẽq; ad ↄfitendũ.⁊ iõ ſi non

bʒ niſi venialia tenet᷑ illa cõſiteri vñ ſi het moꝛtalia
qᷓ̃ ↄfiteret᷑ nõ teneret᷑ ad venialia.( Ad illud quod

obꝛ de eo qͥ nõ hʒ remoꝛſum.ddm ꝙ ipoſſibile credo

ſm ſtatũ viatoꝛis ꝙ aliqͥs vnũ diẽ vel ſeptimanam
trãſeat ſine remoꝛſu veniał.tñ ꝙ totũ annũ trãſeat
hoc babeo magis ꝓ ipoſſibili.⁊ vix credo ꝙ fuerit h̊
donũ in aliq̃ niſi in xpᷣo ⁊ eius matre.ct iõ vnuſqͥſq;
vel bʒ ↄſciam vel debet bꝛe.et oi hoꝛa petere dimitte
nobis ⁊c.vix em̃ credo ꝙ hõ q;diu ſit in vita iſta ſit
ſine veniali.Lũ ꝓpter frequẽtiã.qꝛ ſtrepitus vicioꝝ
et pctõꝝ venialiũ ſemꝑ inſonant auribꝰ nr̃i coꝛdis.
Tum gꝗꝓpter ignoꝛantiã.qꝛ in multis venialit᷑ pecca
mus. ? ignoꝛamꝰ⁊ nõ ↄſideramꝰ.Lũ ꝗꝓpt᷑ adberen/
tiam.qm̃ venialia iſta ſunt magne adberẽtie.maxie

qñ habet᷑ affectio circa aliqð terrenũ.et iõ quantũ/

cunq; qͥs ſit ꝑfectus.coꝛde debet recognoſcere.⁊ oꝛe

78

79

aliter inſtituta ẽ ꝓpter moꝛtalia ad minꝰ ipſa

80

841

cõfiteri ſe pctõꝛẽ eſſe.Si tñ aliq̃s eſſet qͥ nõ haberet

pctiñ pt ſi uꝑphabundantẽ gram. ico q; nõ teneret᷑
ad illð mãdatũ.qꝛ ſolis pctoꝛibꝰ⁊ viatoꝛibꝰẽ datũ.

talis aũt iã in celis habitat. Si aũt eſſet aliꝰqͥ nõ ha

beret ꝓpter ignoꝛantiã vel negligentiã. nõ excuſat᷑
a mãdato ꝓpter ignoꝛantia. nõ tñ tenet᷑ aliqͥ d dicẽ
qð nõ habeat in coꝛde.ſʒ teuet᷑ recogitare.⁊ poſtea

tenet᷑ dicere. Hᷓᷣ aũt nõ credo poſſe ↄtingere boi ba/
benti intellectũ et vſũ rõnis niſi ꝑ ſpãliſſimã grãm.

quã etiã credo apłos nõ habuiſſe.qꝛ venialit᷑ pecca

ueruht ſicut dieit Gꝛe g. el ꝓpter nimiã negligentiã.
enen c. m cõeʒ legẽ ſaltẽ ſemel in anno oẽs adul

ti tenent᷑ ↄfiteri vliter. et oẽs debent oꝛare.dimitte

nobis ⁊c.nec eſt aliq̃s qui in multis nõ poſſit ſeipᷣm
guere.
s Queſtioij. n “
¶ Quantũ ad tpᷣs querit᷑ vtruũ Pss ſtatim cũ poſſit
teneat᷑ cõfiteri.Et ꝙ ſic videt᷑.hugo de ſctõ victoꝛe.
ſi neceſſitas nõ ẽ q̃ ptendat᷑.cõtẽptꝰnõ excuſat᷑.ſ cũ
ſe offert ↄfitẽdi opoꝛtunitas nulla pᷣt pᷣtẽdi nccitas.
5nõ excuſat᷑ a cõtẽptu. ¶ Itẽ D plus ꝑma/
net in pctõ tanto eſt inhabilioꝛ.g quãto citius con/
fitetur tanto ẽ habilioꝛ ad reſurgendũ.Sed ↄſtat q;
aliañ tenet᷑ ↄfiteri.et nõ niſi qũ eſt habilioꝛ.Si ergo
tanto habilioꝛ qᷓnto citius. ꝙto citius põt tenet᷑ eõ
fiteri. ¶ Itẽ egrotans moꝛbo coꝛpoꝛali ⁊ piculoſo
qui appꝛoximat moꝛti.nõ ignoꝛat qu erere medicũ
et cõſulere ſine dilatione ⁊ ſtatim ſi offert ſe opoꝛtu
nitas. cũ maioꝛ ſit egritudo coꝛpoꝛis ſpũalis.⁊ ma
ius piculũ.et dics moꝛtis ignoꝛet᷑.videt᷑ ꝙ ſinedila
tione tenet᷑ cõfiteri.:¶ Itẽ iſte qui eſt in grã tenetur
nunq cadere. ab oppvſitis iſte qͥ eſt in culpa(ſi nõ
repoꝛtat de malo comodũ)tenet᷑ nũqᷓᷓ in culpa eſſe.
⁊ ſi tenet᷑ nũꝙ; in culpa eſſe.⁊ h̊ ñ põt eẽ niſi reſurgẽ
o. ſtati exqͥ peccauit tenet᷑ reſurgẽ.qꝛ ↄfeſſio ad
reſurgẽdũ a pctõ. ⁊c.¶ Cõtra.pᷣceptũ affirmatiuũ
nõ obligat ad ſemp.ſed ad aliqd tpᷣs determinatuz.
ſed quantũcunq; rei indeterminate additur deter/
minatio tꝑis nõ tenet᷑ ante illud tẽpus quis obſer/
uarc.ſed in mãdato de cõfeſſione dꝛ ꝙ debet cõfiteri
ſemel i ãno. vr q ñ ſit tũſgreſſoꝛ ſiue obmittat ſiue
differat cõfiteri vſq; ad annũ. ¶ Itẽ ſi tenet᷑ ad ſta/
tim.pari rõne in alio nũc.ſed cũ ſint nũc infinita in
ktempoꝛe.tunc infinities peccaret ſi obmitteret. ſed
boc eſt incõueniens.& ⁊c. Si tu dicas q; tenetur ſta
tim cũ recognoſcit offenſam. Contra.eſto ꝙ nõ reco
gitet non tenet᷑.ſed hoc eſt malſi ⁊ negligentia.ergo
repoꝛtat cõmodũ de malicia.¶ Itẽ in eadẽ decreta
li datur mandatũ de euchariſtia ⁊ ſub eadẽ pena.ſʒ
cõſtat ꝙ nemo peccat obmittendo ſi differat ſume/
re euchariſtiã vſq; ad paſcha. pari rõne de ↄfeſſio/
ne. ¶ Itẽ licitũ eſt peccatoꝛi querere ſacerdotẽ diſ⸗
cretũ et expectare. licitũ eſt etiã querere tpᷣus ydo/
neum ⁊ expectare ad penitendũ ⁊ ſatiſfaciendum.⁊
boc eſt tps qᷓdrageſime ad hoc inſtitutũ. vigete
82 ſine pctõ liceat expectare qdrageſimã. Reꝛcirca
notandũ ꝙ eſt loqui de cõfeſſione duplr. Ael qntuz
ad ꝓpoſitũ interius.vel quantũ ad verbũ exterius.
Si quantũ ad ꝓpoſitũ interius.ſic cõiter cõceditur
ꝙ tenet gponere confiteri et conteri.quia ſine ꝓpo/
ſito confitendi ⁊ emendandi nõ dimittit᷑ peccatum.
ſicut nec ſine ↄtritione.Ad hoc autẽ tenet᷑ quando
recogitat culpa cõmiſſam et dei offenſam.vel quan/
do tepus ſe offert in quo recogitare debet. ſicut ĩ bo
ra moꝛtis.vel ꝑiculo.vel aliquo alio ſimili. Sed qñ
teneat᷑ ꝓgredi in actuʒ boc diuerſimode opinantur
diierſi.Aliqui em̃ dicunt ꝙ cũ actus confitendi nõ
ſit neceſſarius ad iuſtificationẽ.quia ꝑ contritioneʒ
eſt iuſtificatio.et ita confeſſio ſolũ ſit neceſſaria q̃a
eſt in pcepto. ⁊ eccleſia nõ exigit ante paſcha.non te
netur niſi ꝑpiculuʒ moꝛtis imineat.Huius autẽ dila⸗
tionis dicunt conceſſam eſſe licentiã ex decretali illa
in gencrali concilio edita. Omnis vtriuſq; ſexus ⁊c.
Alioꝝ opinip eſt ꝙ ſicut tenet ad ꝓpoſitũ confiten⸗

di oum ſe offert opoꝛtunitas interioꝛ. ſic teneti ad
opus qñ ſe offert exterioꝛ. Aut em̃ poſitum non eſt
efficax. aut cadit a pꝛopoſito cefficaci. ſi qñ ſe offert
opoꝛtunitas in opꝰ nõ exit.⁊ dicunt ꝙ ſe offert o
tunitas interioꝛ qñ habet delicti memoꝛiq. Nec ob⸗

—

ſtat decretał. quia nõ dat licentiã differendi.ſed ppi

bet negligentiã ⁊ dilationẽ. ſicut etiã phibet ne qs

vltra annũ in excõmunicatione maneat. nõ tamen
dat licentiã remanendi vſq; ad hoꝛã illã. Similiter
ſi imꝑatoꝛ dat alicui ꝑſone infami pꝛiuilegiũ vt non
agatur ↄtra eã ſicut cõtra infamẽ.non ꝓpter hoc li-
berat ab infamie nota ſed ſolũmodo a pena vt con
tra ipſam nõ agatur.Sic decretalis illa nõ liberat a
dilatione et offenſa. ſed ne eccleſia neget alicui in⸗
greſſũ in eccleſiã vel ĩ ſepulturaʒ ſi facit poſt. Sicut
ergo ante conditionẽ decretalis tenebatur confiteri
qñ ſe offerebat opoꝛtunitas.ſic videt᷑ ꝙ pꝰ eius con
itionẽ.quia decretalis nõ ꝓ negligentibus ſed con
tra negligentes eſt edita. Que autẽ iſtarũ opinionũ
verioꝛ ſit dubiũ eſt ⁊ difficile iudicare. Tamẽ ad ve
ritatis clarioꝛẽ mneclligencis diſtingui poteſt quãdo
querit᷑ qñ obligatur fidelis confiteri.pᷣm duplicem
obligationẽ que ſuꝑius tacta eſt. et p̃m duplex man
datum diuerſimode rñũdendũ eſt. Quidã em̃ ad cõ/
feſſionẽ obligant᷑ nõ ex culpa cõmiſſa.ſed ex inſtitu
tione eccleſiaſtica.vtpote illi qui nõ hbabent moꝛta⸗
lia peccata. tales differre poſſunt vſq; ad paſcha. qꝛ
mandatũ illius decretalis nõ obligat niſi ſicut obli⸗
gat ad euchariſtiã ad quã pᷣparat confeſſio ſacerdo
ti facta.Quidã vero nõ tm̃ obligant᷑ ex eccleſiaſtica
inſtitutione ſed ex ꝓpꝛia tranſgreſſione.et bij tenent
ex ſacramẽti inſtitutione.de talibus generaliter aſſe
rere ꝙ poſſunt vſq; ad paſcha differre videtur mihi
piculoſum.ſilr ꝙ teneant᷑ ſemꝑ qñ ſe offert opoꝛtu/
nitas cõfiteri videtur valde durũ. Ideo videtur ra
tionabiliter ſentiendũ mediũ ſcʒ; ꝙ opoꝛtunitas lo/
ci tꝑis et ſacerdotis pt tripłr ſe ante paſcha offerre
Aut ita ꝙ timet᷑ ne vnq; ſe offerat.ſicut eſt in bijs qͥ
grauiter infirmant᷑.⁊ tales ante tenent᷑ abſq; dubi⸗
tatione ad confeſſionẽ. Aut ita ꝙ maioꝛ opoꝛtuni/
tas expectatur vel quantũ ad tẽpus.vel quantũ ad
ſacerdotem.⁊ ſic poteſt differri ſine aliquo peccato.
Aut ita ꝙ nunqꝙᷓᷓ rõnabiliter maioꝛ opoꝛtunitas ex-⸗
pectatur vel quantũ ad ſacerdotẽ vel quantũ ad tẽ/
pus.⁊ tunc credo ſine pᷣiudicio ꝙ tenet᷑.Et ideo ali
ter cenſendũ eſt hic de religioſo.aliter de layco.Nã
religioſo totũ tẽpus vite eſt tẽpus pnie.⁊ ideo habi
ta copia ſacerdotis ſi peccauit moꝛtaliter. credo ꝙ;
tenetun ſine moꝛa confiteri ⁊ ad ipſuʒ recurrere.Et
intelligitur ſine moꝛa ſicut ratio recta determinat.
Laycus vero rõnabiliter põt expectare tẽpus qua⸗

drageſimale qð eſt tẽpus pnie.vnde cũ tẽpus ſit ma

gis opoꝛtunũ iu eis ad ſatiſfacien dũ et confitendũ.

ſi expectẽt rõnabile eſt iudicare ꝙ nõ peccent. dũ ta
men ꝓponant firmiter tunc tpis confiteri. e cleri
cis vero iudicare nõ audeo.conſiliuʒ tamen ſanum
credo ꝙ omnes qui cadunt ꝑ moꝛtale.qᷓ citius pot

confiteant᷑.nõ em̃ videtur vre contritus qui tã lon
go tꝑe vulnus peccati poꝛtat occultũ.Si autẽ obij/
cias mihi ꝙ ſtatus nõ obligat aliquẽ niſi per votũ.
Re.qꝙ ſtatus nõ obligat ſed mandatũ omnibꝰdatũ.
ad nunc autez vl ad tunc obligat opoꝛtunitas que
diuerſimode offert ſe diuerſis.⁊ illud veritatẽ babet

8

84

8

in omnibus qd ad aliqð tẽpus obligatur vnus. acd

ſoftien

‚1

Ptgrfn
Gunepe
ictrgy⸗
rrüan
itope

Cechigti
rveicbl
Zugdet
Munniin
gloſeſion
Alter Ng
chni⸗
udife⸗

ckinen⸗

folpeins⸗
inii
Efeſiond
ck inc
ſtesprieo⸗
aullibete
tcnek ai
Cfterinc
ſtrte ſit
kantate.
ſlton pe
Mutebl.
Nfüvule
ſinſcta
Aunſec
Atttotale
ſetn
Con
ſſchnen
hiti
nle
lon
tchek,
en
keg
ſbiech
ſenobe
pach
aſae
e⸗

Nan að quidẽ tẽpus alter nõ obligatur. ſicut pʒ in vono/
iſt⸗ rationc parentũ.ᷣ fatendũ eſt igit᷑ ꝙ mandatuʒ illuch
ges 86 nulli obligat ad ſtatim niſi in caſu vt viſum ẽ. Ad
mi illud qð obẽ ꝙ ↄtemptus nõ excuſat᷑.doim ꝙ ipe w
ſrate⸗ cat neceſſitatẽ nõ tm̃ ineuitabilẽ. ſed neceſſitatis cᷣ
itrn moditatẽ. vel dm ꝙ loquit᷑ de illis qͥ de hac vita ſi/
Men ne ſacramẽtis deceſſerunt qͥ nõ excuſant᷑ ſi tunc pñt
äl 87 ſacramentũ recipe. Ad illud ꝗð obi ꝙ qnto hõ ci
.„GRc tius ↄfitet tanto eſt habilioꝛ.dᷣm ꝙ bõ poteſt reſur
län gere a pctõ ante ↄfeſſionẽ vt viſum ẽ.⁊ ideo cũ dele.
Wrhd 88 tum ſit per ↄtritionẽ nõ ſequit᷑ illud. ¶ Ad illud qð
enufn obijcit᷑ de egrotante moꝛbo coꝛpoꝛali.ddm ꝙ ſi aliã
uorn viderat viã curationis nõ tenet᷑ medicum coſulere.
iriait⸗ vel etiã ſi expectat ts magis congruũ.⁊ quia ita eſt
ugfon So in ꝗpoſito.ideo ⁊c. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ nõ tenetur
Ecrgif nunq cadere.ddm ꝙ nõ eſt ſimile.quia teneri ad nõ
Egpaten cadendũ eſt tentio pᷣcepti negatiui quod obligat ad
een ſempꝑ.ſᷣ teneri ad reſurgenduʒ eſt tentio affirmatiui
irignei 90 qð nõ obligat ad ſemꝑ.¶ Ad illud qð obẽ ad oppo
NLi ſitũ.dðᷣin ꝙ, quantũ eſt de mandato illiꝰ decretal nõ
geni, obligantur ante paſcha ſicut ꝓbant ille rones. obli
niſtttn gantur tamen aliqui ex neceſſitate inſtitutionis ſa/
ineten cramenti. . .
Datlif Queſtio.iij. O
iuuner e obligatione ad ↄfeſſionẽ qᷓntũ ad modũ Et qᷓri-
agunſte⸗ tur vtrũ obligemur ex charitate. Et ꝙ ſic videtur.qꝛ
Etniint Aug. dicit ⁊ habet᷑ in pᷣmo ca.buiꝰ diſ. nemo poteſt
R ↄfiteri niſi reſuſcitatus.a moꝛtuo em̃ veluti qͥ nõ eſt
nt rtttin pit ↄfeſſio.nemo aũt reſuſcitat᷑ niſi qui a pctõ ſolui/
rci tur. hec Aug. ſed nullus ſoluit᷑ a pctõ ſine charitate.
epnt Sofeſſionẽ ꝗ eſt in pcepto opoꝛtet fieri in chanitate.
nine quia aliter fieri nõ põt vt debet. ¶ Itẽ in cõfeſſione
teͤn peti eſt laus dei vt dicit Jero.ſʒ nõ eſt ſpecioſa laus
bn in oꝛe pctõꝛis vt dẽ Ecci.xv. cũ nõ teneat quis ad
ſnemn,⸗ laudẽ dei niſi eatenus q̃ eſt ſpccioſa. nullus tenet
n ad ↄfeſſionẽ faciẽdã in ſtatu pcti. ſi tenet᷑ ad illã.
iiiii tenet᷑ in ſtatu gratie. in charitate.¶ Itẽ tres ſunt
ni ptes pnie oꝛdinate.ſcʒ ↄtritio.cõfeſſio.⁊ ſatiſfactio.
ae Fquilibet qui tenet᷑ ad pniam.cũ ad hec oia teneat
nn tenet᷑ oꝛdinate. pꝛius ad cõtritionẽ.&̊ nemo debet
unn cõfiteri niſi cõtritus. Sed nõ conterit᷑ qͥs niſi in cha
unun ritate.& ſi tenet᷑ ad ↄfitendũ.tenet᷑ ad ↄfitendum ex
– charitate. ¶ Itẽ in ↄfeſſione ẽ abſolutio.⁊illa eſt ab
enigt ſolutio a pena nõ a culpa (ſicut melius patcebit.j.)
