—WõÜl nionem dicit ſibi magis placere.et exquo ſibi magis
—ZH placet. ⁊ nobis ſimiliter debet. AUñ conceqeude ſunt
gtei qʒ ratõnes q vermis ille nõ ſit materialis.¶¶ Ad illud
uit quod obijcit᷑ in cõtrarium ꝑ ſimilitudinem ignis.di
“ cendũ ꝙ ſicut ignis materialis affligendo coꝛpus af
nii fligit ⁊ punit animam.⁊ ei vnitum.ſic vebemens do/
l loꝛ et remoꝛſus ſiue triſticia anime requndat in coꝛ-
e pus.quia ſpiritus triſtis deſiccat oſſa. Quoniaʒ igit᷑
1 erit in damnatis magnus cõſcientie remoꝛſus 2 d/
* loꝛ.ita etiaʒ vt redundet hec meſticia in carnem.idðo
. vere dixit ſcriptura ꝙ daret deus vermẽ in carnẽ eo/
ug rum.⁊ expꝛeſſit multum ad terꝛoꝛem carnalium qui
mid . magis boꝛrent penam carnis qᷓ; anime. Ael poſſʒ di
ci ꝙ caro ibi dicit᷑ opus carnale.hoc eſt opus pecca/
kud 44 ti ex quo generat᷑ vermis ſpiritualis.¶ Ad illud qd
gt obijcitur ꝙ babebũt defozmitatem. dicendũ ꝙ verũ
geg eſt. ſed nõ putrefactõnẽ.i(ltimũ ſolutũ eſt de igne
uf 4 quia ignis ab exterioꝛi ꝓccdit ad intima.vermis ab
tc60, intimis ad exterioꝛa.⁊ ideo ignis eſt materialis.ſᷣx/
N mis ſpiritualis. ƷMVd
i trũ in damnatis ſit vermis ſpnalis.⁊ querit᷑ ꝓ q̃̊n-
to dicit᷑ in eis eſſe vermis. Si qꝛ eſt in eis doloꝛ moꝛ
dens. Sʒ in penitentibꝰeſt maximꝰdoloꝛ de peccat.
Hal G maximus vermis. tem aliqui ita ſunt peruer
, fi ꝙ letant᷑ cum male fecerint ⁊ exultent adeovt nul

lum remoꝛſum aut doloꝛem ſentiãt. ̊ ſi damnati ſũt
magis ꝑuerſi qꝙᷓ viatoꝛes.videt᷑ ꝙ nullũ omno habe

mine voluntas naturalis ⁊ deliberatiua.qua

f fhf h hfhfhff

—

ant emoꝛſum. ¶ Item oliqui ſunt ita excecati 20b⸗

ſtinati in malo ꝙ nullũ oino ſentiũt remoꝛſum.ſicut

heretici qui moꝛiunt᷑ ꝓ hereſi ſua tueda.ſeo damna/
ti ſt mag obdᷣſtinati ⁊ excecati.g ⁊c. ¶ Item ſi habent
doloꝛem. aut x pena aut de culpa. Si de pena.ò non
differt vermid a pena ignis.qꝛ ignis nõ punit niſi qꝛ
dolent. Si de culpa. aut volũtate deliberatiua aut ns
turali ſiue ſinderiſi. Sed nõ deliberatiua.quia ſᷣm il⸗
lam nõ penitẽt.ĩmo pſeuerat in eis peccandi volun/
tas. M ſm ſinderiſim. quia ſinderiſis i aliquibꝰ via-
toꝛibus eſt pᷣcipitata. videt᷑ in eis penitus extincta
Et boc videt᷑ ꝑ ratõnem.qꝛ ſicut fomes ſe hʒ ad ma/
lum. ſic ſinderiſis ad bonũ.ſed om̃is fomes oino ex/
tinctus eſt in beatis. ſinderiſis in damnat. ¶ JItẽ?
quero cum vermis naſcat᷑ ex putrefactione ⁊ rodet.
qua methaphoꝛa dicit᷑ vermis ↄſcientie cum illa nõ
putreſcat. Sed ↄtra ꝙ in damnatis ſit vermis ſpi
ritualis ſiue doloꝛ videt᷑.qꝛ ſuꝑ ecci.vij. Nidicta car
nis impij ⁊c.vermis eſt ſera ſcelerũ pnia.Et Auguſ.
de fide ad petrũ dicit ꝙ habebũt hoc ſupplicium.

¶ Item ratõne videt᷑.quia ſinderiſis naturaliter re

murmurat ↄtra malum. ſed viciũ nõ demit extrema
nature veſtigia. S 1. Ptem qu ecũq; faciũt ad pe/
nam damnatoꝝ debent eſſe in eis.̊ hec remurmura
tio ſinderiſis auget eoꝝ penã. ſaltẽ actus ille nõ de
bet tolli. ¶ Item om̃is creatura ſᷣm ꝙ natura deſer

uit creatoꝛi. g ſi voluntas ratõnalis ſᷣm ꝙ natura eſt

recta. ei deſeruit.ſed creatura creatoꝛi xeſeruiẽs ar/
mat᷑ in toꝛmentũ ↄtra iniuſtos.S ⁊c.¶¶ Rꝰ.dicenduʒ
ꝙ ipſa tranſlatio vermis ad doloꝛem ſpnalem mani⸗
feſtat in quibꝰ⁊ quõ ſit vermis ſi attendat᷑ ratio trãſ
ferendi. In verme em̃ materiali ↄſiderat᷑ vigoꝛ ⁊ in.

oꝛdinatio. oꝛitur inq; ex putrefactõne. ⁊ moꝛvet illẽ
in quo oꝛit᷑.ſic in ſpuali doloꝛe.noõ quilibet doloꝛ ⁊ v/

₰

mis. ſed qui naſcit᷑ ex putrefactõne peccati.⁊ tũc ꝑec⸗

catum dicit᷑ putridũ.quando anima in eo requieſcit
finaliter. Rurſus opoꝛtet ꝙ ſit in doloꝛe moꝛſio.hec

autem eſt ex ↄcurſu duoꝝ mouentiũ ſibi inuicez ob⸗
uiantium ⁊ reſiſtentiũ.iſta duo mouentia ſunt in hbo

vtra⸗
qʒ moust. iſta ↄcurꝛũt ꝑ ↄſcientiã dictanteʒ iquod
factũ eſſe indebitũ.⁊ tunc obuiant quando natura/

lis deteſtat᷑ indebitũ ⁊ deliberatiue placet.tũc autem
reſiſtũt quango vtraq; in ſuo actu viget qð illa eff/

caciter deteſtat᷑.⁊ ideo immutabiliter adheret. Scoʒ3

boc g patet in quibꝰeſt vermis.⁊ qñ. Mam deficien /

te ↄcurſu qui eſt ꝑ peccati ↄoſcientiã.nõ eſt vermis ſi⸗/

cut in bereticis ⁊ in bijs qui credunt peccando bene

feciſre. Deficiente obuiatõne nõ eſt vermis. vtputa ĩ

bijs qui dolent de culpa ſᷣm voluntatẽ.nõ tm̃ natura

lem ſed etiã deliberatiuã. vt ſunt peuitentes. Defici/
ente reſiſtentia nõ eſt vermis. vtputa quando volun
tas tanta delectatõne fertur in peccatum ꝙ abſoꝛbet

motui voluntatis naturalis vt non lentiat. et ſic
patet quarovermis deficit.aut pꝛopter defectum pu

trefactõnis in iuſtis. aut concurſus in cecis.aut ob/
uiationis in penitentibus vere. aut reſiſtentie vt in
hijs qui peccant ex magna libidine.⁊ ex hijs patet
in damnatis vigebit vermis.quia ibi erit peccati pu
trefactio ex hoc ꝙ peccatuʒ finaliter remanſit in ani/
ma eoꝛum. Ibi erit concurſus pꝛopter peccatoꝛum
apertiſſimam. viſionem. Ibi crit obuiatio pꝛopter

—

voluntatis deliberatiue obſtinatõnez ⁊ ſinderiſis re⸗
murmuratõnem. Ibi erit reſiſtentia.quia delectatio

ius ſinderiſis actio foꝛtiſicata.⁊ er boc vermis mira
4 biliter rodens ⁊ puniens. Ad illud o qð obijcit

ueſtigare bonum. cet iſte quidem ablatus eſt a dam-/

qui eſt retrabere a malo faciendo. ⁊ iſte extinctus eſt
in demonibus ꝓpter inpꝛobam maliciaʒ voluntatis
eoꝝ.Tercius qui eſt remuneratio contra malum fa⸗-

iſtum actum in damnatis non remurmurat malo qꝛ
culpa vel quia inboneſtũ.ſed quia ex boc punit᷑. Uñ
iſto aliquo modo eſt extinctus.⁊ quia demones non⸗
dum ſentiũt acerbitatem penaꝝ intenſe vt damnati
iqeo nõ habent ita remoꝛſum. Sane tamen poſſʒ di⸗

ipſa em non ↄfert culpam ad penam. et pꝛeterea re/
ſpicit honeſtum incomodũ.et iterum ipſa voluntas
deliberatiua deteſtat malum culpe ꝓpter penaʒ. nol/
let em̃ impius peccaſſe vel feciſſe vnde tot mala ha⸗
bet neceſſe pati.vel ſaltem mallet nunqᷓ; habuiſſe de
lectatõnem qᷓ eſſe in tanta miſeria ⁊ woloꝛc.vnde ſol⸗
uenqũu eſt ꝙ qᷓtum ad iſtum actũ qꝛ penalis ſinderi⸗
ſis eſt ⁊ dei inſtrumentũ ad fla gellãduʒ iniquos non
mein zuet. remoꝛſus moco nõ ſic in demonibꝰ intẽ
us
lectantur in culpis.

¶ QHuerit᷑ hic quis ſit ſe
que via.R*. dicendũuũn

ue chꝛiſtus qui requi⸗
eſcit in ſumma pace
e exuperat omneʒ
enſum. Solium au⸗/
tem poteſt dici ſacta
ſcriptura pꝛopter ſui

eccati erit ablata per pene acerbitatem. ʒex hoc ip
ſinderiſis eſt extincta in damnatis.dicendum
ſinderiſis triplex eſt actus. Primus quidem eſt in

natis.qꝛ nõ eſt amplius locus bene faciendi. Scous

ctum.⁊ iſte manet in eis iuſto dei iudicio. tamen m

ci ꝙ ſinderiſis remurmurat malo facto qꝛ indebituʒ3.

pꝛopter defectum reſiſtentie. quoniam mõ de

ſeraphin duabus alis velabant.ſcriptoꝛi et ſi nõ audi
toꝛi ↄnemoꝛaſſe ſufficiat.qui a facie exoꝛſus ſedentis.
media ad pedes vſq; via duce ꝑuenit. 22

creaturis omnibus.videatur etiam per coꝛpoꝛa in om
acie pueniente directi. Tũc videbimus.amabimus.laudabimus.tũc apparebit chꝛiſtus vita noſtra.⁊ nos ap
parebimus cum ipſo in gloꝛia. ad quam nos perducat
beate Marie mine ⁊ adiutricis noſtre.ſua pia miſericoꝛd
grum actio.honoꝛ ⁊ virtus 2 foꝛtitudo pe infinita ſecula ſeculoꝛum Amen.

—

¶Queſtio.ij.? vltima m
Atrum vermis ille ſit inuariabilis. Et ꝙ ſic videtur.
quia culpa eſt inuariabilis.⁊ pena reſpicit culpam.g
cum hic vermis ſit pena.patet ⁊c. Item impiꝰcõ/
tinue affligit᷑ ⁊ equaliter. ergo ſimiliter videtur et
vermis. EBez om̃e variabile terminabile.ſed vmiſ
ille eſt interminabilis. c. ¶ Contra. vermis eſt ex
recoꝛdatõne peccati.ſed nõ ſimul peccata recolẽt cũ
non ſint deifoꝛmes. ergo ſucceſſiuc.ſed maioꝛi pena

maioꝛ debetur remoꝛſus.et vbi boc ibi variabilitas.

ergo ⁊c. ¶ Item ſi vermis eſt coꝛrodit.ſed quanto
aliquid diutius rodit᷑ magis debilitat᷑ ct magis gra-
uaeur.ergo pena maloꝝ ſempꝑ creſcit.¶ Item ſi ſem
per rodit.cum nõ ſit infinitum bonum qð adimit.er
go aliquando adimeret totum.ſed boc eſt impoſñbi
le.ergo ꝛc. ¶ R.dicendũ ꝙ iuſto dei iudicio ſcut di⸗ 427
ctum eſt ſupꝛa fiet vt mali ſimul om̃ia peccata mẽo⸗
rentur.vt de omnibus ↄtinue toꝛqueant᷑.⁊ ideo ver·/
mis eſt ꝓ omnibꝰ.⁊ñ intenſioꝛ nũc qᷓ ante. Ad il⸗/48
lud qð obijcit᷑ de inteſione.dicendũ ꝙ ſicut egreſſus
ↄtinuus alicuius ab aliquo ẽ duplex. Ael innoua⸗
tionem ſᷣm partem ⁊ partem.vt riuus a fonte.⁊ mo⸗/
tus a motoꝛe. Aut eiuſdez ↄtinuatõe.vt ramus a ra

dice. ⁊ radius a ſole.ſic ademptio ↄtinua.vel per no⸗

ui ablatõnem ſicut ignis ↄburit ligna. vel per eiꝰ con

tinuatõnem ſicnt ignis infernalis coꝛpꝰ.⁊ doloꝛ ani /
muʒz. 2 ſic vermis ↄtinue rodit.⁊ illud melius ſupꝛa
patet de pena ignis.⁊ ꝑ hunc modum intelligengum

eſt de pena vermis.

dens. 2 qd ſolium. et ( Koncludit epilogando bꝛeuiter que in hoc libro et
ue vig. Re. dicenduũ omnibus pꝛccedentibus determinata ſunt. g
Yſedes iſte deus ẽ ſi· ¶ Hhec de pedibus ſedentis ſuper ſolium excelſum quos

Ezʒech.j.

eminentiam.vel etiam anima ſancta que dicitur ſedes ſapientie.aut certe virgo Maria in quaz deſcendit ad
babitandum dominus. vel etiain naturꝗ aſſumpta in qu 1
eſt maieſtas diuinitatis quã videbimuæ cum erimus gloꝛioſi. P
velata ſicut illa que pertinent ad inem mundi. Media vo inter
gnificatõnem futuraʒ ſũt opus creatõnis ⁊ redemptõnis. Incip
⁊ decunꝛit ꝑ media in ſecundo ⁊ tercio.⁊ terminauit in pedibus ſi

a poſuit tabernaculum ſuum. Facies autem buius M
edes vero ſiue via ſunt opera finalia ꝗᷓ ſunt
dei magnitudinem eternam ⁊ noſtram ma/
it igitur magiſter a facie maieſtatis in pᷣmo.
ue in ymis in quarto. Iſti autem pedes nũc

ſunt velati.ſed tuc diſcooperient᷑ quando facies manifeſtabit᷑.hoc autem crit quando deus ita erit ↄſpicuus
vt videatur a ſingulis nobis in ſingulis nobis.vidcatur ab alter

ro in altero. videatur in ſemetipſo. videatur iĩ

ni coꝛpoꝛe quocunq; fuerint ſpiritualis coꝛpoꝛis oculi

pontifex ⁊ pꝛecurſoꝛ noſter ibeſus cbꝛiſtus filius dei.⁊

2

ſa. cui eſt benedictio ⁊ claritas ⁊ ſapientia ⁊ grati

e

nuui
M
uibee
un
ihne
eni
Hon⸗
ſcen
M
1Ne
fusd

Jacobus Wpfin Sletſtatenſis theolo⸗
gie doctoꝛ. uontihettheologie nudioſos:

Joha nnes gerſon Cancellarius paꝛiſienſis doctoꝛ chꝛiſtianiſſimꝰin laudẽ

RMſM W .

BGBonauenture.in opuſculo de libris legendis a religioſis cõſideratõne quinta ſic ait. Ille ſci⸗

„

licet Euſtachius Bonauentura ſingulariter inter omnes doctores catholicos(pace omnium
ſalua) videtur idoneus ⁊ ſecuriſſimus ad illuminandũ intellectũ.⁊ ad inflamanduʒ affectum.
Et idem Johᷣ.gerſon de examinatõne doctrinaruʒ. Poꝛro ſi queratur a me quis inter ceteros
doctoꝛes plus videatur idoneus.reſpondeos ſine pꝛeiudicio ꝙ dominus Bonauentura.quo⸗
niã in docendo ſolidus eſt ⁊ ſecurus.pius.iuſtus.⁊ deuotꝰ. Pꝛeterea recedit a curioſitate qᷓn /
tum poteſt.nõ immiſcens poſitiones extraneas vel doctrinas ſeculares dyaleticas aut pbilo⸗
ſophicas terminis theoligicis obumbꝛatas moꝛe multoꝝ. ſed dum ſtudet illuminatõni intelle
ctus.totum refert ad pietatem ⁊ religioſitatem affectus. Eñ factum eſt vt ab indeuotis ſcho⸗
laſticis(quoꝝ pꝛochdoloꝛ maioꝛ eſt numerus) ipſe minus extiterit frequentatus. cum tamen
nulia ſublimioꝛ. nulla diuinioꝛ.nulla ſalubꝛior atq; ſuauioꝛ ꝓ theologis ſit doctrina. Pꝛeterea
ſicut apud grãmaticos donatus de partibus oꝛatõnis.⁊ apud logicos ſũmule Petri hyſpani
tradunt᷑ ab initio nouis diſciꝑulis ad memoꝛiter recolendum ⁊ ſi nõ ſtatim intelligant.ſic apð
theologicos diſcipulos bꝛeuiloquiũ Bonauenture(qð incipit flecto genua) videret᷑ valde ſa⸗
lubꝛiter imponendũ.iuncto itinerario ſuo mentis in deum. qð incipit. In pꝛincipio pꝛimũ pᷣn⸗
cipiſi. Itaq; laus omnis inferioꝛ eſt hijs duob? opuſculis. Et infra. Soꝛtitus eſt ᷣm laudẽ vi⸗
te ſue pariter ⁊ doctrine nomen ipſe Bonauentura vt anthonomatice doctoꝛ ſeraphycus no/

—à

minet᷑. Docet hoc lectura ſua grandioꝛ igne ſuo cũ lumine. Vñ mirũ imo miſerũ ⁊ miſerabile
videt᷑ (ne dicamꝰdamnabile) quo pacto pᷣ-late ſint doctrine quedaʒ alie ſub ſpecie ſubtilitatis
plus inquietantes q; cyniphes egyptie ⁊c̃. Secutus eſt doctoꝛ iſte ſe teſtante doctrinam ↄmu⸗
neʒ ⁊ ſolidaʒ que pariſius vigebat ſuo temꝑe.Et paulopoſt gerſon dicens de felici obitu vere
ſancti ⁊ gloꝛioſi dñi Bonauẽture ait eum obüſſe ydus Julij temꝑe ↄcilij generalis lugduneñ.
p SGꝛegoꝛiũ decimũ celebꝛati. Anno.AM. cclxxiiij. Et iterũ. ꝓgredit᷑ hec ſcedula latius qᷓ; ꝓpo⸗
ſituʒ fuerat ab initio ſuꝑ laude noſtri Euſtachij bene foꝛtunati ⁊ doctoꝝ ſeraphici.cũ deploꝛa⸗
tione ꝙ ita poſtpoſitꝰeſt nõ dicam abſq; canoniſatione. viderint hoc ſummi pontiſices bv abſ⸗
q; ſcholaſticoꝝ frequentatõne in vſu ↄtinuo ſtudioſitatis ſue.Sint alij doctoꝛes qui dicantur
cherubici.hic veriſſimo noĩe ſeraphvcus ſimul cherubycus.qꝛ inflamat affectũ ⁊ eru dit itel⸗
lectũ.¶ Item Joh. gerſon in epla ad pa trẽ Oſwaldũ carthuſieñ. DHeniq; doctrinã theologi⸗
cam ꝓpꝛie dicendã eximij ⁊ ſeraphyci doctoꝛis dñi Bonauẽture cardinalis ⁊c. Poſtremo idẽ
gerſon in ſermone de ſpũ ſancto ita dicit. DHeduxit hãc reductõz dũs Bonauẽtura cardinalis
in itinerario ſuo mẽtis in deũ.qͥ libello ⁊ autoꝛe ſuo laus om̃is terꝛe inferioꝛ. Et in alijs deniq;
locis cancellarius pariſieñ.dnim Bonauenturã appꝛime ↄmendat. Si vir tantus pote Yohan⸗
nes gerſon. vir pꝛudens. verax. fidelis. xpianiſſimus.. olertiſſimus exploꝛatoꝛ doctrinaruz ꝑ⸗
ſuadere niſus eſt ſcholaſticis ⁊ ſpeculatiuis theologis.vt pꝛe ccteris theologoꝛum ſcripihas
quatuoꝛ Bonauenture partes peculiarius amplectantur.cur nolint ſtudioſi viri. qui in ſeipis
docti pꝛimum euadere ⁊ deuoti.deinde magnum animarum fructũ. chꝛiſtiane religionis in/
crementum. ⁊ dei laudem ac gloꝛiam ꝓmouere cupiunt.ſaluberꝛimum ſequi conſiluum pꝛudẽ
tiſſimi pariſieñ cancellarij.⁊ non pꝛe ceteris iam enixe ⁊ luculenter Nurenberge tandem impᷣſ
ſa.pꝛecio parare.introſpicere.relegere. et quid ſibi velint ꝓfundiſſima deuotiſſimaq; ſcripta
cognoſcere? Qui id facturi ſunt.valeant et viuant felices cum felici ⁊ beato Bonauẽtura.Ex

Nurenberga nobiliſſima germanie ciuitate Anno xpᷣi ρXαοα. 1.

— — — — = — — — — — — — — —
—
— e ——, q0 rer rrrrrne . m . n
E
.
8
3
S
– „.
⸗ . . R . .
* . . . .
4 *„ .
—
— =–
. .
4
4
..
4 2 . .
. . 8
. . —
3
— .
. .
17
.
. .
.
.
4
.
.
4 *
—
*
„
.
* ι
–
. .
H
2
. . — 5
8 d . .
.
*
.
.
2
2
.

Mꝛdo queſtionũ diui
Bonauẽéture in quar

tum libum Sententiarum.
lEiſtinctio pᷣma.
Atrum ſacramenta debuerint inſtitui. a. j. 4.
Atrum ſignificatio ſit de eſſentia ſiue integritate ſa/

cramenti. q. ij. b.
Atrũ ſacramenta ſint gratie cõtentiua. q.·.iij.c.
Atrũ ſacra ſint gratie effectiua. q.iiij. dꝰ

Vtrũ differẽtia ſacroꝝ ve.⁊ no.teſta.quã ponit ma⸗
giſter ꝙ ſcʒ ſacr̃a no.le.efficiunt qð figurant.ve.non
ſit bene afſignata. q. v. e.
Atrũ gratia ſacr̃alis ſit eadẽ cũ gratia virtutum per
eſſentiam q. vj. f.
Atrum ad remedium oꝛiginalis ſuffecerit ſichs in⸗

ꝛmis. q.. g
Atrum ad remifi onem oꝛiginalis ſuffecerit ſola
Atrũ requirat virtus ſacrificij in rèmediũ oꝛigina⸗
lis in adultis. q.iij.i.
Atrum remedium circumciſionis congrue ſit inſti/
tutum. q. 1.k.
Atrum ſexus maſculinus.membꝛũ pꝛepucij.⁊ dies
octauus ſint de integritate circũciſionis. q.ij.l.
Atrum ſacramentum circumciſi⸗ ionis ſit gratie col/

latiuum. iſri; ꝗ.iij.m.
Atrum omne tẽpus fuerit ydoneũ 5 ad inſtitutiones
ſacramentoꝝ. q..a.
Atrũ in diuerſis tꝑibus debuerunt alia ⁊ alia ſacr̃a
inſtitui vel ſemꝑ eadem. D q· ij. b
De numero ſacr̃oꝝ tꝑis euãgelij. q. iij. c

Atrũ deus fuerit inſtitutoꝛ baptiſmi iobis. q.j.d
Atrũ baptiſmus iobãnis fuerit inſtitutꝰ ad ſiondũ:
vel ad efficiendũ. q.ij. e
Atrũ baptiſmus iohãnis cũ impoſitione manuum
equipollens eſſet baptiſmo xpi. q.iij. f.

iſt. iij.
Atrũ baptiſmus vᷣm i⸗ tiã ſit aqua vel intin/

ctio in aqua. q.j. 4
AVtrum expꝛeſſio verbi vocalis ſit de chteorſtaen 13.
ptiſmi.

Vtrã ad cõpletũ ⁊ integrũ eſſe baptiſmi ſit nclo.
ria fides alicuiꝰ articuli. q.iij. c.
Atrũ verbũ expᷣmens actũ baptiſandi ſit de necefi i⸗

tate foꝛme baptiſandi. q. . d.
Vtrum expꝛeſſio totius trinitatis ſit de neceſſitate
baptiſmi. q. ij. e.

Atrũ variatio foꝛme verboꝝ in noĩando totã trini⸗
tatẽ impediat integritatẽ baptiſmi. q. iij. f.
UVtrum ſacramentum baptiſmi debuerit inſtitui in

g.j. g
Ad ex inſtitutione baptiſmi in aqua collata ſit ali
qua vis aquis. q. ij. h.
Vtrũ vnitas vel pluralitas ĩmerſionũ ſit de neci
tate baptiſmi. q.j.i.
Atrũ totũ coꝛpus vel ꝑs debeat immergi ad bo⸗ ꝓ
pꝑuulus ſit baptiſatus. q.ij. k.
Atrum circumciſio debuerit ceſſare baptiſmo mlti⸗.
tuto. q.j.l.
Atrum circumciſio ceſſauerit ante ꝓmulgationem
euangelij. . ij. m.

Atrũ fictus recipiat ſacẽ̃m ⁊ nõ rem.

In quo ſit caracter ſicut in ſubiecto.

Atrũ baptimus in S N Tipientibus deleat om
nem culpam. q. . a.
UAtrũ ſacr̃m Naptiſmi deleat oẽm penã. q.ij. b.
Atrũ digne recipientes ſacrᷣm baptiſmi oẽs ⁊ equa
liter recipiant eius efficaccii. q..iij. c.
Atrum aliquis inuitus ſiue coactus recipiat ſaccẽ̃m
baptiſmi · q.j. d.
q.ij. e.
AVtrũ fictus recipiat rem poſt ſacramentũ receden/
te fictione. q.iij. f.
AVtruʒ baptiſmus flaminis ſine baptiſt mo fluminis
ſufficiat ad ſalutem. q.j. g
Atrum baptiſmus aque ſit dignioꝛ qᷓ; ſangutnis vei
econtra. q ij. b.
Cum baptiſmus aque ſit baptiſmus ⁊ ſacr̃m qritur
vtrũ baptiſm? ſanguinis ſaltẽ ſit ſacfm. q.iij.i
Vtrũ ꝑuuli ĩ baptiſmo recipiãt ſctificationẽ. q.j.&
Atrum paruuli recipiant plene rem hoc eſt gratiaz
cũ habitibus virtutũ. q. ij. l.
Atrum equalis gratia detur omnibus paruulis in

ſacramento. q.iij.m.
¶Diſt. v.

Atrũ ſoli ſacerdotes ſiue derici habeant poteſtates
baptiſandi an etiã layci. q..) .a.
AVtrũ baptiſare poſſint beretici. q.ij. b.
Atrum mali miniſtri licet catholici dent ſacramen/
tum ⁊ rem. q.).c.
AVtrũ heretici dent rem ſaci. q. ij.
Atrũ xpᷣs aliquã poteſtatẽ non dedit miniſtris quãẽ
dare potuit ⁊ que ſit illa poteſtas. gq. j.
Atrũ xpᷣo data ſit pt Evineetei pctã. q.ij.
iſt. vj.
Atrũ caracter ſit habitꝰſᷣm eſſentiã. q. ſ. &
Atrum caracter vtilis ſi t ad ſigndum vel ad diſpo⸗
nendum. q. ij. b.
q..iij. c
Atꝝ caracter impᷣmat᷑ ꝑ vtutes ſic ꝑ ſacr̃a. q.iiij.d
Atꝝ caracter impᷣmat᷑ delibilr vel indelibilr. q.v.e
Atrũ baptiſmus debeat iterari. q. vj. F
AVtrum aliquis poſſit in vtero baptiſari ſicut et ſan
ctificari. q.j.g
UVtrum ſanctificatus in vtero debeat baptiſari ceß
natus eſt. A.ij
AVtrũ intentio ſit de neceſſitate baptimmi. q.
Atrũ recta intẽtio ſit neceſſaria ad baptiſmũ.q.ij.x
Atrũ ꝑuuli debeant catheʒiʒari. q·j.
Atrũ exoꝛciſmus habeat aliquã efficaciã in puulo
vel in adulto. ſ q.ij. m
1 Vij .

Atrum in facr̃o 5 ationis neceſſariu ſit babere

foꝛmam verboꝝ. q.j.a
Atrum ad ſi aoramentu ñ cõfirmationis neceſſario re
quiratur materia. q. ij. b
Vtrũ ſacramentũ confirmationis poſſit quilibet i in
neceſſitate diſpenſare. q. iij. c
Atrum ſacramentũ confirmationis conferat gram
gratum facientem. q..· d
AVtrũ eadẽ gr̃a ↄferat᷑ ĩ baptiſmo ⁊ ↄfirmatõc.q.ij.ẽ
Vtrum copioſius munus gratie conferat᷑ in confir
matione qᷓ;ᷓ in baptiſmo. q.iij.
Atrũ vſus cõfirmationis ſit generalis ad oĩa homi
num genera. q.·g
Vtrũ gra cõfirmatõis ſi it de nccitate ſalutl. X*. ij. b

e mõ ſumẽdi inneu 2 de oꝛdine. cihĩ
Diſt. viij.
AVtrũ ſacr̃ᷣm euchariſtie debuit pfigur rari. q.ſ. a
Atrũ euchariſtie ſacrm ſufficient fi DW agnum
paſchalẽ. manna.ſacrificiũ melchiſedech. ſangui
nem qᷣ ꝓfluxit de latere xi. q.ij.
trũ in euchariſtie expᷣſſius pfiguret᷑ p figuraz
legis nature.an ꝑ figurã legis moſe ayce. an ꝑ figu
ram legis gratie. q. iij. c
Sef ſacramentũ euchariſtie a pᷣncipio debuerit in/
itui. q.j. d.
Atrum ſacrm euchariſtie ante paſſio onẽ evel pon de⸗

buerit inſtitui. q. ij. e

Atrum ſacr̃jm euchariſtie xpᷣs pᷣus confecerit ᷓ ver
bum pꝓtulerit. q.iij. f

Atrum in ſacro euchariſtie foꝛma verbi ſuꝑ panem
ſit bene aſſignata. q. . g

Atrũ in ſacramẽto euchariſtie fonna verbi ſuper vi⸗

num ſit bene aſſignata. q.ij.
Auig ſit in ſacro euchariſtie ſacrm tm̃. qc res tm̃.et

q̃d res ⁊ ſacramentum. q. ſ...
AVtrũ ſacrᷣm eucharaͤiet ſit vnũ vel plura. q.ij.R

ſt. ix.

Atrum duo ſint modi manducancli euchariſtiã.ſa.⸗

cramentalis ſcʒ ⁊ ſpiritualis. q. . 4
Atrũ credere ſit ſpᷣaliter manducarc. q.ij. b
Atrũ ſola actio coꝛpoꝛalis ſufficiat ad manducatio
neunm ſacramentalem. q.iij. c
Vtrũ xpᷣs mãducauerit quolibet ſupꝛadictoꝝ mo/

goꝛum. q.iiij. d.
Atrũ mali ſumãt coꝛpus xpᷣi veraciter. q.j.e
Vtrũ peccatoꝛ qͥ eſt in pcccato ex certa ſcientia man
ducet coꝛpus xpᷣi damnabiliter. q.ij. f.
Atrũ pctõꝛ ſumendo coꝛpus xpᷣi ſemper moꝛtaliter
peccet. q.iij. g

Atrum peccet ⁊ daãnabiliter ille qui coꝛpus dñi dat ei

quẽ ſcit eſſe peccatoꝛem. aiij
Atrũ coꝛpꝰ xp̃i ſ ſit i n tari ᷣm veritatẽ. q. ſ. a
AVtrũ coꝛpus xpi ſit in altari ᷣm ſuã nlem j q̃ntitatẽ
an ſit ibi a quantitate abſtractũ. q. ij. b.
Atrũ coꝛpus xpi ſit ſ illis ſpẽbꝰdifunitiue. q.iij.
Atrũ xpᷣi coꝛpus ſit dimenſiue ſub illis ſpẽbus ſiue
circumſcriptiue. qj..iiij.ð
Atrũ coꝛpus xpi ſit in qlibet ꝑte boſtie. q. v. e
Atrũ equalis vtutis vel maioꝛis ſit panẽ in coꝛpus

xpᷣi couertẽ qᷓnte ẽ aliqͥd de nouo creare. q..j.f

Atrum virtus tranſſubſtantiandi ſit nobilioꝛ qᷓ iy vir

tus concipiendi. ꝗ.ij. g
Atrũ virtus trãſſi ubſtantiandi ſit data erbo plats
an ſolũ ſit virtus verbi increati. g. iij. h
AVtrũ virtus verboꝝ poſſit conuertere quantãcũq;
materiam,. 9* q.iiij.i
Vtrũ exiſtẽtia coꝛpoꝛis xpᷣi in ſacr̃o altaris ſit ſupꝛa
ſenſum compꝛeh wn⸗ ZM q. j. K
Atrũ in ſacramẽto altaris irvers conuerſio panis
in coꝛpus xpi. g. 1.a
UVtrum totus panis cõuertat᷑ in coꝛpus xpᷣi an ali/
quid remaneat pᷣter accidentia. q.ij. b
Atrũ iſta cõuerſio ſit annihilatiio. q. iij.c

UVtrũ panis cõuertat᷑ in totũ xpᷣm. q. iiij. d
Utrũ bec cõuerſio ſit ſubita an ſucceſſiua. q.v.c

Quibꝰ v̈ᷣbis debeat expᷣnn iſta ↄnerſio. q.vj. f.

cata per culpam.

Atrutn ſacatnent euchaniſtie debezt confteiin or

cie panis ⁊ vini.

. Zen vtraq; harũ ſpẽrũ ſit de itegritate ſacri. a .

trũ 83 ſit de integritate ſacri euchariſtie. q. iij. i
AVtrũ h̊ ſacr̃m poſſit cõfici in oiĩ pane ⁊ vino.qiiij.R
Atrũ xpᷣs cõfecerit in aʒimo an i fermẽtato. q.j.l.

Atrũ xpᷣs in cena dederit diſcipulis coꝛpus impaſſi

bile ⁊ immoꝛtale. q. j. m.

Atrũ poſſibile ſta a H ſiue iubiceto etiain
„ per miraculum. g.1. a.
Uhn congruat ꝗ in boc ſacramento ſi nt ſpecics

ſine ſubiecto. q. ij. b.

Atrũ ſit ven accidẽtia eſſe ſine ſubiecto. q. iij. c.
Atrũ ſpecies ille ſiue accidentia poſfint. conuerti in

alimentum.

a. . d.
Atrũ accidentia bẽant vim cõuertẽdi alia in ſacm
yvtpote dũ vino conſecrato apponit᷑ aqᷓ. q.ij.e.
Vtrũ accidentia oꝑationes aliqs habeãt ꝑ naturq

an p miraculum. q. .f.
AVtrũ vera fractio fiat in coꝛpdꝛe x-xii. g. . g.
Vtrũ in ſpẽbus ſit vera fractio. q. j. 5.
Utrũ ptes ſacri euchariſtie dũ frangit i in altari ali⸗
gquid ſignificent ⁊ quid. gg. ij. i.
Atrũ ſacramentuʒ euchariſtie babeat cfficaciam i in
quolibet viro iuſt. g.f. i. i5.

Atrũ habeat efficaciam in aliquo peccatoꝛe videli/

cet q̃ eſt in moꝛtali pctö. q.ij. K.
Atrũ ſacr̃i euchariſtie efficacia ſit remiſſio veniaiii

⁊ augmentatio virtutũ. q.iij. l.
AUAtrũ neccſie ſit ad boc ſacrm accedere. q.ſ.m.
Vtrũ hñti libertatẽ saccedendi ad ochariſtie ſacr̃m

ſit melius frequẽtare an tarde accedere. qij. n.

Atrũ hõ debeat ſe retrabere ab hoc ſacro ꝓpter im/

mundiciam co:potalen- A.i.0.

Atrum euchariſtie i. poſfit om omnis lacer⸗
dos conficere. q.j. A2.

Atrũ ſoliſacerdotes poſſint conficere. q. ij. b.

Atrũ poteſtas cõſecrandi euchariſtie ſacr̃m ſit ma/
ioꝛ in ſacerdote qᷓ; in verbo. q. iij. c.

Vtrũ melioꝛ ſit miſſa boni ſacerdot qᷓ mali. .iiij. ð
Atrũ coꝛpus xpᷣi traijciat᷑ in ventrẽ muris. q.j.e.

Vtrũ coꝛpus xpᷣi deſcendat in ventrẽ bois. q. .f.

Diſt. xiiij.

Atrũ penitentia ſit virttos. q.ſ.a. .
Atrũ pnia ſit virtus gñalis an ſpãlis. q.ij.b.
Vtrũ pnia ſit virtus theologica vel cardinal.q.iij. c.
Vtrũ pnia ſit in iraſcibili an in rõnali an in cocupi ½

ſcibili an in ſynderiſi. q.. d.
Vtrũ pnia virtus oꝛiatur ex timoꝛe. q.ij. e.
Atrũ pnia ſit pꝛima virtus. YJ. i].f.
Vtrũ cõtingat a vera pnia cadere. 9·.]· g.

Vtrum cõt ingat ꝑ penitentia reſurgere boe eſt pe⸗
nitentiam iterare. q.ij. h.
Vtrũ omnis agens pniam ſuꝑ culpam inueniat ve

niam qu antũcunq; peccauerit. q.iij. i.
Vdum ſit neceſſe reſurgere in equali charitate wet
ctiã in maioꝛi. gq. J. K.

AVtrũ pfecta pnia reſtituat in bſtinũ gradũ. q. ij.·

Vtrũ pnia reſtituat bomini oꝑa bona pꝛius moꝛtifi.
4. ii.m.

iſt. xx
AVtrũ poſnbile ſit deo recbcllien . riſnatöne 14

☚W1m Q QQ ,ẽ ⏑ O —

——

N ☛ O . e

ER N

=- = =
— EEEEEE

,-2 —
— —
— — —
S=
= = = –☛ =

—
==
Sẽ

—

SE

=☛ . —

- ==

= =

Utrum poſſibile ſit deo ſatiſfacere de vno peccato .

ſine alio. q.ij. b.
Atrum extra charitatẽ abſtinentẽ a peccatis poſſi/
bile ſit ſatiſfacere. ql/.iij. c.

Atrũ opa ſatiffactoꝛia extra charitatez adueniente
charitate reuiuiſcant ſiue viuiſicent᷑.⁊ an debeant
computari in ſoꝛtem. q.iiij.d.
Atrum hõ per opera facta extra charitatẽ aliquid
mereatur. q. v. e.
Atrũ bona opera extra charitatẽ valeant ad tolera
bilioꝛem penam. q. vj. ſo
Vtrũ diffinitio ſatiſfactionis quã męr̃ ponit in lr̃a
⁊ ſumpſit ab auguſtino ſit ſufficient᷑ aſſigta.q.j.g

. Atrũ ſatiſfactio ſit deo faciẽda an alij. q.ij. h.
Atrum ſatiſfactio debeat fieri tĩ per opꝑera pꝑenalia.
q.1 iij. i.
Atrum cõtingat ſ. atiſfacere per ieiuniũ oꝛationem
elemoſinam. q.iiij. k.
Atrum elemoſina debeat fieri de rebus Apꝛijs iuſte
acquiſitis ⁊ neceſſarijs. W q. j.l.
Atrũ i ieiunio cõtingat ſatiffacerc. J q. ij. m.
Atrũ cõtingat ſatiſfacere oꝛatione q.iij.n.
Atrum reſtitutio ſit ꝑs ſa rionis. H · iiij. o.
xvj.
Atrũ cõtritio quantũ ad quidditatẽ ſit doloꝛ volun
tarie ꝓ pctis aſſumptus. q..4.

Atrũ ↄtritio in genẽ moꝛis ſit actꝰvirtutis. q.ij.b

Atrũ neceſſe ſit doloꝛẽ ↄtritõis eẽ maximũ. q.j.c.

Atrum poſſibile ſit in doloꝛe cõtritionis cadere ex/

Atrũ ↄtritio ſit motꝰinſtãtaneꝰ an ſucceſſiuus. q. j. e
Vtrũ debeat hõ ſemꝑ conteri. q.ij. f.
AVtrũ contritio poſſit intendi. g. 1. g.
Atrũ ꝑ cõtritionẽ plus vel intenſius opoꝛteat con/
teri de vno pctõ qᷓ; de alioo. g.ij. h.
Atrum opoꝛteat penitere 7 wolere oꝛiginali pec/

cato. q.j.i.
Atrum adultũ accedentẽ ad lbaptiſ mũ cum actuali
neceſſe ſit ante ſacramentũ penitentie aceipere ꝙᷓ
baptiſmum. ꝗ.ij. k.
Atrũ neceſſe ſit penitere de moꝛ talibus ꝑ icnon⸗
tiam cõmiſſis. q. j.l.
Atrũ de peccatis ſciente: cõmiſſis ⁊ poſtmodũ obli
tis teneat᷑ bomo conteri.an poſſit de talibus ſine
penitentia ſaluari. q.ij. m.
AVtrũ veniale pctm̃ poſſit fieri moꝛtale. q. j.n.
Atrũ quis teneat᷑ penitere de veniali pctõ. qij.o.
Biſt xvj.
Anae ad iuſtificationẽ i impij neceſſaria ſit gratie in/
q.jj. a.
Atruz ad iuſtificationẽ ſit neceſſarius motus liberi
arbitrij. q.ij. b.
AVtrũ ad iuſtificationẽ neceſſ. aria ſit cõtritio.q.iij.c.
AVtrũ ad iuſtificationẽ neceſſaria ſit cõfeſſio.q.iiij.d
Atrum gratie infuſio neceſſario pꝛecedat culpe ex/
pulſionem. q.j.e.
Atrum expulſio culpe neceſſario pꝛecedat contri-
tionem.
Atrum neceſſe ſit q; attritio ſcedat i impij iuſtifica⸗
tionem ſiue contritionẽ. q. iij. g.
Atrũ ↄfeſſio neceſſario ſeqt iuſtificationẽ. q.iij.b.
Atrum mandatũ de confeſſione pertineat ad legem
nature. q. .i.
Aira ofefſio fuerit ſſtituta i iĩ lege ſcripta. q. ij. k.

AVtrum confeſfio fuerit inſtituta 3 xõo an ab aliquo

glio. quiij.lx
Atrum omn adulti boni ⁊ mali ad confefſionem
teneantur. q.ſ. m.

Vtrũ pctõꝛ ſtatim cũ poſſit teneat᷑ cõfiteri. q. ij. n.
Atrũ obligemur ex charitate ad ↄfeſſonẽ. q.iij.o.
Vtrũ ſufficiat confiteri layco. q.j. p.
Vtrũ ð voluntatẽ ꝗpꝛij ſacerdotis liceat cofiten. alij
diſcretioꝛi an teneat᷑ oꝓfiteri ꝓpꝛio ſacerdoti.q.ij.q
Atrũ neceſte ſit cõfiteri Aꝓpꝛio ſacerdoti coꝛam pplło
an ſufficiat ei confiteri in occulto. q.iij. r.
AVtũ opoꝛteat ↄfiteri oẽm culpã venialẽᷓ. q.j.s.
Atrum ſit confitenda omnis peccati moꝛtalis diffe
rentia ſcʒ pctm̃ coꝛdis.oꝛis ⁊ oꝑis.pctm̃ etiam læ

tens vel manifeſtum. q.ij.t.
Atrum teneamur confiteri omnem peccati circum
ſtantiam. i q· iij. v.
Diſt. x
Atrũ elaues ligandi ⁊ ſi rvin date ſi int ecche. q. ſ.
AVtrũ claues iſte ſint ad claudendũ. q.ij. b.
Vtrũ poteſtas ligandi ⁊ ſoluendi in foꝛo pniali ha/
beat poſſe in culpam. q. j. c.
Zeri ſacerdos poſſit aliq̃ͥd in penäã. · ij. d.
Atrum ſcientia ſit clauis. q. j. e.
AVtrũ ſcia ſit alia clauis qᷓ potentia ſoluẽdi. qij. f.
Atrũ aliqs poſſit vel debeat excõicari. q.ſj. g.
ũ aliquis debeat excõmuincari ꝓ damno vel ꝓ
iniuria illata eccleſie. q.ij. h.
Atrum excõmunicatio poſſit ſoluʒ fieri ab habente
clauẽ.an etiã a nõ habentibus. q.iij.i.
Atrũ aliqs poſſit pluries excöicari. q.iiij.K.
Atrum comunicans cũ excõmunicato ſit it excõmu/
nicatus. q. v. l.
Atrũ aliqs poſſit abſolui finneus. vj. m.
iſt. xi
Atrũ claues date ſint ſoli ſac Erdoti legali an ſoli ſa⸗
cerdoti euangelico. q.j. a.
AVtrũ malus ſacerdos cõmunicet cũ bono in pote/
ſtate clauis.an ſit in ſolo bono. q·ij. b.

UVtrũ claues dent᷑ in oꝛdine ſcʒ ſacerdotali. q.j.c.
Atrum hec poteſtas comitet inſepabiliter oꝛdinem

ſacerdotalesi. q.ij. d.
Atrũ ſacerdos qui poteſt abſ⸗ oluere ſubditũ vnum
poſſit ⁊ quẽlibet alium. q.. e.
Atrum inferioꝛ poſſit abſoluere ſi uperioꝛem ipſo wo
lente. q. ij. f.
(itt. Diſt. xx.
Atrũ pena purgatoꝛia ſit. q. ſ. 4.
Atrum pena purgatoꝛia ſit maxima penarum tem⸗
poꝛalium. q. jt.
Atrã pena illa ſit voluntaria. gq. ij
Atrum in illa pena ſit minoꝛ certitudo de gloꝛia E
in via. ? q.iij. d.
Vtrum pena purgatoꝛia infligatur miniſterio de⸗

monum. gq. v. E.

Atrum locus purgatoꝛij ſit ſuperius. an infen⸗. an

in mecdio. q.vj. f.
trũ poſſit fieri ſatiſfactõis cõmutatio. q... g.
Vtrũ poſſit fieri ſatiſfactionis relaxatio. q.ij.b.
Atrum relaxatio ſatiſfactionis poſſit fieri a quoli/

bet ſacerdote. AYA.iij. i.
Vtrum ſatiſfactionis relaxatio debeat fieri ſ ſüͤgli
an ꝓ coꝛpoꝛali beneficio. q.iiij. K-

Atrum relaxatio ſatiſfactionis poſſit ſier riiſteni

Atrum relaxationes ſatiſfactõnis ſiue indulgentie

—

in purgatoꝛo an ſolũ viueltti in H ſcha⸗ q.v.l.

tantũ valeant auanen icant valgge. q. vj. m.
Atrũ venialia poſſint deleri ſine gratin. q.ſ. a.

Atrum venialia poſſint deleri a gratia ſine cõtritio/
ne ſiue interioꝛi pena. q..ij. b.

Atrum in purgatoꝛio poſt hanc vitam fiat aliqua

purgatio ab aliqᷓ ae an ſolũ a pena. q.j.c.
Vtrum purgatio illa fiat per igneʒ materialem aut
per ſpiritualem. q. ij. d.

Atrũ vnus liberetur ex purgatoꝛio ante aliũ.q.j.e.
Atrum aliquis ſanctoꝛum euolet in celum ante iu/
dicium. . ꝗq.ij. f.
Atrũ liceat aliquod peccatum in confeſſione omit/
ter. q. .g.
AVtrũ liceat aliqd in cõfeſſione addere. q.ij.b.
Atrum in confeſſione liceat aliena peccata referre.
Atrum in aliquo caſu liceat confeſſionem reuelare.
Atrũ cõfitens poſſit ſacerdotẽ licentiare. q.ij.l.

Utrum ſciens aliquid ꝑ confeſſionẽ ⁊ ꝑ aliamviam

teneatur celDre. q.iij.m.
. . “ Diſt. xxij. . . 8
Atrũ peccata redeant quantũ ad maculã. q.j.a.
Vtrum peccata dimiſſa redeant quantum ad ea⸗
Atrum ſacramentum penitentie fuerit inſtitutum.
..c. õ
Atrum pnia exterioꝛ ſignificet interioꝛ?. q.ij. d
Atrum penitentia teneat rationẽ fundamenti in ſe.

Atrum tabula ⁊ fundamentũ compatiant᷑ ſe circa

penitentiam. q.ij. f.

¶ OHiſt. xxiij.

Atrum ſacramentũ vnctionis extreme pᷣncipaliter

ſiit oꝛdinatũ ad moꝛbum coꝛpoꝛalem an ſpiritua⸗
lem. q.. a.

Atrũ hoc ſacramentũ inſtituerit xpᷣs vel aliquis eiꝰ

diſcipulus. q.ij. b
Atrum buius ſacramenti materia ſisoleum ab epi⸗
ſcopo conſecratum. q.iij. c.
Atrum foꝛma verbi ſit de eſſentia huius ſacramen/
Atrum bhoc ſacramentũ debeat ſolus epiſcopus ad
miniſtrare. q. j. e.
Atrum hoc ſacramentũ debeat dari ſolis infirmis.
an ratione vtentibus.an in ꝑiculo moꝛtis exiſten
tibus. . q. i). f.
Atrum totum coꝛpus debeat inungi an alique par/
teees. q.iij.g.
Atrũ hoc ſacr̃ᷣm debeat iterari. gq. ſiij. h.
Atrum oꝛdinandi debeant Coꝛonari vel tonſurari.
q. j. 4. .
Atrum coꝛona ſit ſacramentũ. q.ij.b.
Vtrũ in ſuſceptione coꝛone fiat abꝛenunciatio tem/
poꝛalium. g. ij. c.
Atrũ pᷣlati eccleſie tencant᷑ clericis quantũ ad tem/
poꝛale ſtipendium.

iun . q.iiij.dð.
Atrum oꝛdo ſit in eccleſia. q. j. e.
Vtrum oꝛdo ſit ſacrament. . ij. f.
Atrũ ſacrjm oꝛdinis ſit no.le. pꝛium. q. ij. g.

Vtrũ cõſcnſus coactus faciat mrimoniũ.

Atrũ oꝛdo ſit ſaccm vnũñ vel plura. q.iiij. b.
Atrum in omnibꝰ oꝛdinibus impꝛimatur caracter.
Vtrum in diuerſis oꝛdinibus diuerſi caracteres im/
pꝛimantur. q. k,
Atrum caracteres diuerſoꝝ oꝛdinũ ſint eſrentialit᷑
ad ſe inuicem oꝛdinati. g. iij. l⸗
Vtrũ caracter in diuerſis oꝛdinibus ꝑ diuerſa ſigna
exterioꝛa impꝛimat᷑. q.iiij.m.
Atrum diuiſio oꝛdinum in ſacros ⁊ nõ ſacros ſit be
— ne aſſignata. q. j. n.
Atrum pſalmiſtatus ſit oꝛdo. q. ij. o.
Vtrum epiſcopatus ſit oꝛdo. ſij

copatt q.·iij.p
Atrum oꝛdines ſint ſeptem an plures vel paucro/

rees. q.iiij. q
Atrũ ſolus epᷣs poſſit oꝛdinare. q. ſ. a.

1
inen epiſcopus hereticus poſſit dare oꝛdines.
q. .D.

UVtrum ſymoniacus epiſcopus aliquẽ valeat oꝛdi⸗/

nem venderes q.iij. c.
Atrum dans oꝛdines ſymoniace ex bocipſo fiat he/
reticus. 2 q.iiij. d.
Vtrũ ad boc ꝙ ab aliquo poſſit oꝛdo recipi requira
tur ſexus virilis.an femina poſſit ſuſcipe. q.j.e.
Atrum ad ſuſceptionẽ oꝛdinis neceſſarius ſit vſus
rationis. g. ij. f.
Atrum ad oꝛdinis ſuſceptionẽ neceſſaria ſit indiui
ſio carnis. q.iij. g.
Vtrum ad ſuſceptionẽ oꝛdinis ſit neceſfaria condi⸗
tio libertatis. q. iiij. h.
Vtrum matrimoniũ fuerit inſtitutum ante lapſum
vel poſt. q. j. a.
Atrum matrimoniũ fuerit a deo inſtitutum an ab
homine. q.ij. b.
