¶ Erunt aũt quatuoꝛ oꝛdines in iudicio.DLue quippe ſunt ꝑtes. electoꝝ. ſ. et

repꝛoboꝝ. vt Oꝛeg. in moꝛal.ait. Sʒ bini oꝛdines eiſdem ſingulis ꝑtibꝰcõti
ner. Aiß em̃ iudicãt᷑ et ꝑeũt.Alij ñ iudicãt᷑ ⁊ ꝑeũt.Alij iudicãt᷑ ⁊ ĩgnãt.Alij

nõ iudicãt᷑ et gnãt. Judicãt᷑ et ꝑeũt qͥbꝰ dñica ĩclamatõe dicet᷑. Eſuriui ⁊ ñ

deldiſtis mihi man. ⁊c̃. Mon iudicant et pereũt qbus dñs ait.qui nõ credit
iam iudicatus ẽ. Eoꝝ em̃ danatio toti eccleſie nota ẽ et certa.et iõ dicuntur

tunc nõ iudicari.qꝛ ad cõſpectũ diſtricti iudicis cũ aꝑta dãnatiõe ſue infile
litatis accedẽt.Qui vero ꝓfeſſionẽ fidei ſine opibus habẽt. iudicabunt᷑ et

pibunt.i.redarguent᷑ vt pereãt.Qui vero nec fidei ſacramẽta tenuerũt.in⸗

crepationẽ iudicis in

a ¶ Illi aũt verba iu

icis audiẽt qui eiꝰ fi

dẽ verbo ſaltẽ tenue/
re. Aidet᷑ boc falſum.

quia qͥ fideʒ babuit ?
nõ fecit q fides dich

tauit.grauiꝰpeccauit.
ſicut dꝛ. ij. Pe.ij. Silr
Luce.facta ſunt nouiſ
ſima illius bois peio/

ra pꝛioꝛibꝰ.g ipi ſunt

minus digni. g nec vᷣ⸗
ba iudicis debẽt audi
rę ſicut nec infideles.
Fh. d; ꝙ ſicut eccle

ſia iudicat illos qᷣs ali
Imndo regenerauit vn

Qa baptiſmatis. alios
vero minime ppter B
wwaliqͥ mõ nõ ſũt facti

eccleſia.ita ſpõſꝰ ec.
cleſie flios vt oñdat

eos falſo geſtaſſe cara
ccterẽ. Uñ qꝛ ð alijs ſa
tis apparet ꝙ a di re-

gno ſunt excludendi.

Ppter defectũ ſigna⸗
culixpᷣi.hos neceſſeñ
S argui vt pateat cos
falſo ſignaculũ xp̃i ge
ſtaſſe.

tibus ꝓdeſt ex ꝑte cre
dicliſſe ꝓ tpe quo fue-/
rũt in fide. ꝓ alio aũt

tꝑe nocet.et ꝓ pꝛimo
tpe quia habuerũt alſ-
ſenſum ct crediderũt

verbo dei merent᷑ au
dire verbũ dei.ſed qm̃

manſerũt. iõ verbum
eruditõis ↄuertit᷑ eis
e. eargutid⸗

M dobẽ ꝙ; minꝰ
merent᷑. dom eꝙ credẽ

ſeierinõ audient. qꝛ infidelitatis ſue tenebꝛis pᷣiudica
i.eius quẽ deſpexerãt inuectione redargui nõ meren
Illi aũt verba iudicis audiẽt.qui eiꝰ fidẽ ſaltem

tur.

verbo tenuerũt. Illi aũt in dãnatõe ſua eterni iudicis

nec verba ꝑcipiẽt.qͥ eius reuerentiã nec verbotenus

Bꝛege. ſu

Mat. xxv.

ſeruare voluerũt.et iõ illi iudicãdi.ſed iſti nõ iudicdon

di dicunt᷑.Ex electoꝝ vero ꝑte alij iudicãt᷑ et regnãt.

ſcʒ qui vite maculas lachꝛimis tergũt. et elemoſinag

ſuꝑinductiõe oꝑiunt.qͥbus iudex veniẽs in dextra cõ

ſiſtentibdicet. Eſuriui et dedi.mihi mandu. Alij aũt

nõ iudicant᷑ et regnãt.qui etiã pᷣcepta legis ꝑfectioꝛi
virtute tranſcẽdũt.qꝛ nõ hoc ſolũ qð lex pcipit imple
re cõtenti ſunt.ſed et qð ad ꝑfectionẽ cõſulit᷑ implere
ſtudent.de qbus ꝓpheta ait.dñs ad iudicium veniet
eũ ſenatoꝛibꝰ populi ſui.Et ſalomõ de eccleſie ſponſo

loquẽs ait. Hobilis in poꝛtis vir eius qñ ſederit cum
ſenatoꝛibꝰ terre. Et Job ait. Hõ ſaluat ĩpios.et pau⸗

peribus iudiciũ tribuit.Hij & recte ſub generali iudi/

cco non tenent᷑.ſed indices veniũt.qꝛ et pᷣcepta gene⸗

ralia viuendo vicerũt.et oĩbus relictis xpᷣʒʒ ſecuti ſũt.

Necte paupibꝰ iudiciũ tribuit.qui qnto huic mundo
magna hüũilitate deſpecti ſunt.tãto tũc maioꝛi culmi⸗

ne poteſtatis excreſcent. De talibꝰ dicit᷑. Qui vicerit
dabo ei ſedere mecũ in thꝛono meo. ſicut ⁊ ego vici⁊
ſedi cũ patre meo in thꝛono eius. Vincens dñs cũ pa
tre in thꝛono ſedit.qꝛ poſt paſſionis certamẽ.⁊⸗ reſur⸗
rectionis palmã.ꝙ patri eſſʒ equalis.omnib⸗ claruit.
Hob vero in thꝛono filij ſedere.eſt ex eiuſdẽ filij ptãte
iudicare. QAuia em̃ iudicandi pꝛincipatũ ex eiꝰ virtu⸗
te ꝑcipimus.q̃ſi in thꝛono eius reſidemꝰ. Ex hijs ap⸗
paret ꝙ etiam pfectioꝛes ſancti cũ xpᷣo iudicabũt po/

teſtate.et quare qͥdã dicunt᷑ iudicãdi alij ñ iudicadi.

gu de oꝛdine iudicij qntum ad annexa.q

gratoꝛius. d

um aũt in euangelio legat᷑ ꝙ dñs mittet aãgelos ſu⸗
in bono cepto nõ per-

os qui colligent de regno eiꝰomnia ſcandala.et mit⸗

.

tent iniquos in caminũ ignis.Et item. Exibũt ange

li et ſeꝑabunt malos de medio iuſtoꝛum.⁊ mittẽt eos

in caminum ignis. Et item. APittet ongelos ſuos cu

ſunt miniſteria angeloꝛum et ignis confla ⸗/

Mat. xij.

2

Aam

M

mio.a nec ſimiliter mali in contrarium.

Di. XLVII

pheta dicit. Congregate illi ſancros eius.? Miniſte⸗
rio angeloꝝ illa impleri dubitandum non eſt. dño em̃
veniente ad iudicium pᷣcedet ante eum i gnis quo cõ
buretur facies mundi huius.et peribit celum et terra.
non ſᷣm ſubſtantiã.ſed ſᷣm ſpecieʒ que imutabitur.ce⸗
lum quidẽ aereum non ethereum. Tm̃ enim aſcendet
ignis in iudicio.quantũ aſcenderũt aque in diluuio.
Ille aũt ignis malis qui reperti fuerint viui erit con
ſumptio.bonis vero non:vt ait Aug. Hoc erit incen
dium mundi ſanctis.qð fuit caminus tribus pueris.
Inn quibus ſi aliquid purgandum fuerit. ꝑ illuʒ ignẽ
,]prur gabitur. Alijs vero nullã ingeret moleſtiã. Pur⸗
c gato vero per ignem mundo.et ad iudicium venien
te domio.emittetur illa vox magna qua reſurgẽt om
nes moꝛtui.et tũc miniſterio angeloꝛum ventilabitur
area.quia boni congregabunt᷑ ibi de quatuoꝛ parti⸗
bus mundi angelico miniſterio.quo et rapientur ob⸗
uiam xpo in agera.repꝛobis in terra quã dilexerunt re
manentibus.Et tũc pꝛeconia illa bonoꝝ.eſuriui ⁊ de⸗
diſtis mihi mãducare.et ĩcrepatões ille maloꝛũ.eſuri
ui et nõ dediſtis mihi mãdu.⁊c̃.ꝓferẽt᷑ vł ſono voca⸗
li.vel alio modo.deniq; ꝓferet᷑ ſẽtẽtia ſuper vtroſq;.
Venite benedicti.et ite maledicti.⁊c̃. Et miniſterio
angeloꝛum virtute dei cooꝑaute.mittent᷑ mali in ca⸗
minum ignis hoc eſt in infernum.

„ 9 . „

¶ Determinat vtrum miniſterium demonuʒ

a2inin toꝛquendo ſit futuꝝ pꝰ iudiciuum. e
¶ Et ſolet queri vtrũ in inferno malis ad punieuduʒ p/
ſint demones poſt iudiciuzʒ.quos carniſices toꝛtoꝛeſ⸗
ꝙ animaꝝ ſcriptura appellat. Aplus dicit ꝙ xpᷣs tũc
euacuabit omnẽ pꝛincipatum et ptãtem et virtutem.
dum em̃ durat mundus. angeli angelis.demones de⸗
monibus. homines homibus pᷣſunt.ſed oĩbus collec/
tis iam omnis pᷣlatio ceſſabit. hinc quidã putãt poſt
iudiciũ demones non habere poteſtatẽ crucjandi ho
mines ſicut modo.Sed vt demones virtute dei cru⸗
ciari ſine creature miniſterio aſſerũt.ſic repꝛobos ho⸗
mines ibi non ꝑ opationem demonum. ſed virtute di
uina tantũ eternis ſubijci cruciatibus. Pꝛemilſſa tñ au
toꝛitas nõ id cogit ſentire.que et ſi aſſerat tunc nec de
mones demonibus. nec homines hominibus pꝛeeſſe.
non diffinit tñ an demones pꝛeſint hominibus ad toꝛ
d quendum. Vñ quibuſdaʒ videt᷑ eos ſic cõſtare ho⸗
minibꝰ toꝛtoꝛes in pena.ſicut extiteruut incęntoꝛes in
cupMWKse..

chꝛiſti bothinis. et vox aliqᷓd coꝛpale babet. nibilominus etiam aliquid ſpuale. d ¶ uibuſ⸗
etur ⁊c. ANidetur male dicere.quia boni angeli ſuggeſſerunt et conſuluerunt bona.et tñ non pᷣerunt in pꝛe/
debent fieri bominibus inferioꝛes ꝓpter maiositatem ſupplicij. ¶ Item ad confuſionem demonum con/⸗

tuba et congregabũt electos a quatuoꝛ ventis. Et ꝓ

b ¶ Winiſterio ange 2

loꝛum illa impleri du
bitandũ nõ ẽ. Nidet᷑

male dicere. quia an/

geli ſunt nobiles mini

ſtri et quaſi filij in cu⸗

ria dei.ſed nõ decʒ toꝛ

toꝛum officium cõmit

ti filio ſiue filijſ aut no
biliſſimis pᷣncipibus.

videt᷑ ꝙ nec miniſte
riũ mittedi malos in
ignem. ¶ R. dom &ꝙ
aliud eſt deducere ad

toꝛmẽta.aliud eſt im/

pios toꝛmentis cruci-
gre. Pꝛimñ nõ eſt toꝛ

toꝛum ſ nobiliñ mini
ſtroꝛum qui aſmſſtunt

regi ad eius iuſſa com
plenda. vnde non di⸗

citur ꝙ ãgeli ſãcti toꝛ

queant in igne.ſed ꝓ

ducẽt ⁊ mittent in ca⸗

minum. et ſic pat et il

c ecicfum veni 3

ente domino emitte/

tur illa vox. QNueritur

de illa voce quare do/

minus iſtoꝛum trium

miniſterium pᷣmittit.
ſcʒ.ignis.angeli.et vo
cis.cum totuʒ ſolo nu
tu poſſit facere ¶ Re.
dðz ꝙ deus in pꝛima

conditione ↄdidit ſöõ/
man ſpiritualem.

coꝛpoꝛalem.et mediã.

et omnibus cõicauit
7 dedit potentiam. vt

ergo oꝛdo ſeruetur in
rebus.et oſtendat᷑ vir

tus creaturc collata. ?
amplius virt? illa oſtẽ

datur a deo.voluit do

minus min iſteriũ cre

aturarum ſibi deſerui
re.et iterum creaturã
angelicam. coꝛpalem.

et mediam. vñ fiet ad

miniſteriuʒ angeli.ad
actionez ignis. poſtre
mo ad nutum et vocẽ
d nſcharn vi 4

nerticur multuuco damnatoꝝ quantũ ad culpam et penam. non videt᷑ in penis roꝛum tunc delectent.
nõ toꝛquebunt᷑. ¶ Be. dm ꝙ ꝓbabilioꝛ ẽ illa opinio demones nõ erunt toꝛtoꝛes in pena poſt iudiciũ.

a ſi erunt totaliter abſoꝛpti pena. et ülud qð dicitur ꝙ erunt toꝛtoꝛes ſolum ſcm ſtatum ante iudicium
ſntelligitur eſe veDum. .. ſñò
intelligentiã pſentis diſtinctionis ſcz duo querunt᷑. Pꝛimo queꝛit᷑ de iudicantibus et iudican
determingt magiſter in es duo Pncipaliter dis. Secundo de igne qui pᷣcedit faciem iudicis.Cir

S 2

ca pꝛimũ querunt᷑ quatuoꝛ. Pꝛimo qᷓntum ptinet
ad iudicantes querunt᷑ vuo. Pꝛimo querit̃᷑ vtrum
apoſtoli iudicabunt. Secundo vtrum iudicabunt
angeli. Secundo ꝗntũ ad iudicãdos dᷣo querunt᷑.
Abi tercio querit᷑ vtrũ omẽs iudicabunt᷑ tam boni
æ mali.Quarto vtruʒ angeli iudicabunt

(Aueſtio j. g
E Atrũ apoſtoli iudicabunt. Circa quã ſic ꝓcedit᷑ et
oñndit᷑ ꝙ apli iudicabũt. Mat.xix. ſedebitᷣ ſuꝑ ſedes
duodeciʒ iu.vuↄ.⁊c. Si dicas ꝙ ſolũ aſſiſtent iudici
⁊ ñ iudicãt. Cõtra.Mat.xij.dñs loqᷓns aplis ð iu
deis. IJpſi iudices veſtri erunt. Glo.ibi dicit ꝙ habe
bunt auctem iudicandi.¶ Item boc oñditur rõe.qꝛ
ſi ſolũ iudicabũt cõpatione ᷣm qð dicit᷑ Math.xij.
viri niniuite et regia auſtri ſurgent in iudicio cõtra
regionem banc. ¶ Itẽ boc videtur.quia dñs dedit
ſudiciũ filio.qꝛ ipᷣe cum eſſet iuſtus iudicatꝰ ẽ tanqᷓ

impiꝰ. Job.xxxvj.cauſa illius q̃ſi impij iudicata eſt.

ſudicium cãmqʒ reſpiciens.Sʒ apoſtoli cum eſſent

ſuſti iudicati ſunt quaſi impij.gᷓ pari mõ iudicaturi
ſunt. ¶ Item quis rpᷣus eſſet fdemptoꝛ ac faluatoꝛ

noſter. tñ ſalutẽ aiarum nobis ꝑ pᷣdicationem apo/
ſtoloꝝ diſpẽſauit. ſi gloꝛia debet gratie reſpõdere.

viget᷑ ſimpliciter ꝙ ꝑ apoſtolos pferat ſnuiam retri-
Eötra Bet. x.ipᷣe eſt qui cõſtitutꝰ ẽ a deo

butionis iße eſt qui cõt dee
iugex viuoꝝ et mo:tuoꝛũ. ipi ſoli xpo debet᷑ iudi/
ciũ.non g aplis.¶ Itẽ iudex debʒ eſſe imunis a pec

cato ita ꝙ ipe non cõmittat qʒ in altero daãnat.ſed

ſolus xpᷣus fuit abſqʒ omni contagione peccati.g̊ ip

2

ſius ſolius ẽ iudi re. ¶ Itẽ qu B 1
magis attribuit᷑ ptãs iudiciaria qᷓ;ᷓ alijs ſanctis.cuʒ

dicatur Söncron ſancti nationes ct do⸗

minabunt᷑. ¶ Item ſi omnes apoſtoli bẽbunt po/

teſtatez iudiciariã. quare dicit ſupꝑ ſedes duodecim.
qꝛ ſm boc cũ paulꝰ non fuerit de duodeciʒ. videt .*½
tem ꝙ non habeat

ad ipᷣm non ptineat iudicare.
ptãtem ſuꝑ alias tribus qᷓ; ſuper tribus iſrael.¶ Re.
dð.ꝙ iudex in aliquo dẽ duplici rõne.Aut qꝛ ipſius
eſt ferre ſniam.aut qꝛ aſſiſtit ferenti ᷣm ꝙ aliqui iu⸗/
dices aſſiſtunt et cõſulunt iudici pᷣncipali.Qui ergo

fert ſniam ille eſt iudex pᷣncipalis.et talis ẽ ſolꝰ xp̃s.

ſicut patet Mat.xxv.vbi expꝛimit᷑ quomõ feret ſ en

tentiam. Qui aũt aſſiſtũt iudici etiam nomen et dig

nitatem iudicantis ſoꝛtiunt᷑.et tales ſunt viri pfecti

pncipaliter tanq; capita eoꝛum pfecti imitatoꝛes.

Aſſiſtentia aũt illa nõ erit ad cõſulẽdũ.quia dũs cõ⸗
ſilio nõ indiget.ſed erit tanq; ad quenda bonoꝛẽ et
appꝛopinquationẽ adinuicẽ quã poſſumus appel/
lare iuxta verbum dñi honoꝛabilem cõfeſtionẽ. ſa

tio autem huius cõfeſſionis meritoꝛia ẽ ꝑfectio ſuꝑp

erogationis.ratio aũt finalis eſt ad condemnatioeʒ

maloꝛum ex vite ſue cõꝑatiõe.et ad gloꝛiam xpᷣi pbex

ſnie eius appꝛobationẽ.ſniam em̃ domini vt iuſtaz
appꝛobabũt.et vitam ſua compatione condemna/
bunt. Et ex his patẽt rões ad pꝛimã partem. Conce
do em̃ ꝙ quidam dignicare iudicabũt nõ tñ vt xpᷣs.
Rationes ad oppoſi 9
cꝙ ipoꝝ nõ ſit ferre ſniam.¶ Ad illud vero qd qucri
tur quare magis apoſtoli et in xij.numero patz re/
ſponſio ex dictis.ꝑ aplos em̃ duodeciʒ oẽs viri per-
fecti intelligunt᷑. et ꝑ tribꝰ duodeciʒ vniuerſitas iu⸗
gicnncvx. ſec cum. vij.numero vniuerſitas deſigne

care. ¶ Itẽ querit᷑ quare apoſtolis

tũ ſimilit᷑ patent.ↄcludunt emſñ̃

tun. quare ſon birit in vij. numero. e. dm ad boc

ꝙ in.vij.notatur vniuerſitas.qᷓ componit᷑ ex tribus
et quatuoꝛ. Iſta in ſe ducta faciunt.xij.numerum.
Ratio aũt quare magis.xij.qᷓ.vij.duplex eſt. Litte/
ralis.qꝛ de aplis loquebatur qui erãt.xij. Miſtica.
qꝛ. xij. eſt numerus abundans. ꝑtes em̃ eius ſuꝑerx-

creſcunt.et rurſus diuidit᷑ in duos ſenarios in quo

ſignificat᷑ ꝑfectio in duplici vita.ſ. in actiua et con/
templatiuã cum ſuꝑerogatione conſilioꝛũ. et iſta ẽ

vendicat ſibi.iudiciariam ptãtem. ⁊c.

2 Ou eſtio ij.
¶ Ntrum

locis et in textu et in glo

to foꝛtius

ſilia. quia ipoꝝ ↄſilia nõ ſunt cõfoꝛmes xpᷣo in natu
ra pfecte.

—
7

b
angeli iudicabũt. Et ꝙ ſic videt᷑. Mat. xxv.
cum venerit filius hominis.ibi ſubiungit᷑ de anget.
¶ Itez. j. Lhy. vj. In aduẽtu dñi noſtri ieſu xp̃i. glo.
venientis cum angelis. Igem habetur in pluribus
tem rõne videt᷑.qꝛ an/
geli nunq; peccant. ̊ magis ſunt ydonei iudicare q;
apoſtoli. & ſi apoſtoli iudicabunt.et angeli.imo mul
tem ſicut ſe habent boni bomines ad
malos.ſic boni angeli ad malos.Si boni bomics
iudicabunt malos.et boni angeli bẽt iudicare ma
los. Contra. Jo.vij. poteſtatè dedit eis iudiciũ fa⸗
cere.quia filius homis eſt.ſed angeli non cõicant in
bumana natura.& nec in iudiciaria ptãte. ¶ Itẽ ex⸗

ecutoꝛ ſnie non dicit᷑ e iudex ſed miniſter. Sed an/

geli ſniam exequentur. qꝛ mittent in caminũ iguis
Mat. xiij.g 26& Icem ptãs iudiciaria data ẽ apo/
ſtolis qꝛ iudicati ſunt a domino.et qꝛ vita eoꝛuz cõ/
parata malis ipos oſtendunt repꝛobos.ſed neutrũ
eſt in angelis.qᷓ ⁊c.

feſſiõis. Rõe ↄpatõis erit boim maloꝝ ⁊ bonoꝝ tiñ
Patione appꝛobationis hominũñ et angeloꝛuz tm̃.
MRoõnc cõfeſſionis honoꝛis pfectoꝝ tm̃. Ande dm

ꝙ ꝓpꝛie loquendo iudiciaria ptas nõ erit in angeł

.ℳ*

magis debet᷑ angelis q; ſut ſine peccato. dds ꝙ bec
no ratio oꝑandi iudiciariã ptãtez ſᷣ magis ipᷣa cõ/

d illud qð obꝛ vltio.dm ꝙ põt con/
cedi ꝙ angeli mali iudicent᷑ cõpatõe bonoꝝ ſed nõ
pot cocedi ꝙ bomines.Ael dom ꝙ illam cõpatiõʒ
faciẽt ſuꝑerogati. et illa iteꝝ cõpatio hʒ fieri in bis
qui poſſent ſibi videri boni eſſe.quod non eſt in an⸗
gelis inaliios 14

5 — Aue lio ii.
(Du antũ ad iudicandos querit᷑ vtrũ omnes iudica

bũt᷑ tã boni qᷓ; mali.Et ꝙ oẽs hoies videt᷑.ij. Coꝝ.

v.omnes aſtabimꝰ añ tribunal xpᷣi vt recipiat vnuſ
quiſqʒ ⁊c ¶ Item Iſa. xlv.egrediet᷑ de oꝛe meo iuſti
cie verbũ.et mihi curuabit᷑ omne genu. ſi hoc eſt
in iudicio.ptʒ ⁊c̃. Wee ſancti qͥ mõ ſüt in beatitu/
dine in die iudicij iudicabũt᷑.ᷓ et maliq̃ ſunt in in/
ferno. et omnes. Alia ratione videt᷑.quia iudiciuʒ
fiet aqd manifeſtationem diuine iuſticic. 5ſi iuſticia
dei igi potiſſime manifeſtat᷑. qᷓntum ad omnia me
rita et oẽs merẽtes.ſed nõ ẽ creatura rõnalis ꝗᷓ n
ſit digna hono vel malo. oẽs debẽt iudicari( Co⸗

tra.videt᷑ ꝙ nullus bonus debeat iudicari. Jo.iij.
dicit. Qui credit in eũ nõ iudicat᷑.Et rurſus.vj.In

. .

iudici non veniet. 5 ꝛc. ¶Item ꝙ non viger rone.

t in angelis. c. ¶ K. doin ꝙ ſicut dictum ẽ iudi
ciaria ptas triplici er cauſa dicit᷑ eẽ cõicata aplis.ſ.
rone comꝑatiõis.appꝛobationis ſnie.et honoꝛis cõ

iudicantibus ſᷣ miniſtrantibꝰ.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ 8

rbs
W.
bign
Slhco
aci

8

Plp.

ieng
nis
nguds
cgn⸗
iptl
Pinsrc
Nidorſd⸗
dtate
lciſ⸗
chcnri
Gie
San
mi igs
min
ſuncauzo⸗
llmn
demnin/
ange
Cboed
nonß
udcg
hgtt

mhen
Ggſtace

Gneſlmd

Gfaluck
ctu

tus
til⸗
mun
R
Arch
,hentl/
ſuit⸗
iivce
ſit⸗
ofmni
deſe
dend
47 S.
nei

—(Queſtio iij. d
¶ Atrum angeli iudicabunt᷑.Et ꝙ ſic

11 am. ergo ⁊c.i¶ Re.pꝛioꝛi diſtinct po
mones condemnabunt᷑ iudicio condemnationis.

quia perfecti in die iudicij erunt iudices. tc. IJtẽ
qꝙ nullus infidelis videtur.quia Jobhᷣ.iij.qui nõ cre
dit iam iudicatus eſt.ſed qui iudicatus eſt iterũ nõ
debet iudicari.̊ ⁊c. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ nullus paruulꝰ.
quia paruuli nibil boni operati ſunt.nec meruerũt.
nec in igne cremabunt᷑.ſi iudicium eſt ᷣm merita.

10 et ad penam ignis vel gloꝛiam. patet ⁊c.¶ R. dom

ꝙ iudicium dicit᷑ tripliciter.ſcõ cõiter.et pꝛopꝛie.et
appꝛopꝛiate. Judicium cõiter dicitur collectio ma/
nifeſta meriti ad pꝛemiũ. Judicium ꝓpꝛie dicit᷑ diſ/
cuſſio meritoꝛum et platio cum quadam diſcuſſio⸗
ne et ſententie diffinitiõe. Judicium dẽ appꝛopꝛiate
ipᷣo iudicio.vñ iudicatus dicitur cõdemnatus. Pꝛi
mo igitur modo omnes iudicabuntur.quia omnes
conuentent.et patebit quomõ deus omnibus retri/
buet ᷣm merita.Et hoc eſt quod dicit apłs.omnes
manifeſtari opoꝛtet. Secundo modo ꝓut dicit᷑ iu⸗
dicium diſcuſſionis non omues iudicabuntur.ſed
erunt quatuoꝛ oꝛdines ſicut diſtinguit btũs Oꝛegꝰ.

et magiſter ponit in littera. Cercio modo vᷣm ꝙ di

citur iudicium condemnationis iudicabunt᷑ mali
ſolum.et illud iudicium incipit in pꝛeſenti ꝑ execu/
tionem in fidelibus.et per expoliationem in demo
nibus. ct conſũmabitur in futuro. AUñ iudicium nõ
iterabitur ſed cõſuabitur.et ſic patẽt omni.

loquitur de bebemoth.Spes cius fruſtrabitur euʒ.
et cunctis videntibus pᷣcipitatur.ergo in conſpectu
omnium iudicabitur.& ct alij demones pari ratiõe.
teʒ.j.Coꝝ.vj.neſcitis qm̃ angelos iudicabimꝰ.
Si ergo angeli iudicabunt᷑ a ſeruis xpi.multo ma/
gis ab ipſo chꝛiſto. ¶ Item demones plus babent
de ſtatu viatoꝛis qᷓ; habeant homines damnati.qꝛ
poſſunt demereri et peccare. magis indigent iudi
cari q; bomines. ¶ Item demones ſunt nobis par
ticipes in culpa.& et in pena et in ignominia.et hec
erit potiſſime in iudicio. ſicut erunt in eodem ſup
plicio.ita debent iudicari in eodẽ iudicio ¶ Contra.
Job.xvj.pꝛinceps buius mundi iam iu.eſt.ſed deꝰ
non iudicabit bis inidipᷣm. g c Item ſoli iudica-
buntur contra quos fertur ſententia.ſed ſentẽtia ſo

lum dabitur contra bomines non cõtra demones.

ſiẽ patet. Mat.xxv. Ite maledicti ⁊c. ¶ Itez quod
eſt certum non eſt afferendum in dubium.ſed certũ
eſt demones eſſe damnatos.cum de celis piecti ſint.

ergo non debẽt amplius iudican. ¶ Iteʒ ſicut ma/

li homines expectant iudicium.pari ratione et an/

geli ſancti. ſed angeli ſancti habent totam gloꝛiaʒ ſu

¶ Re.pꝛioꝛi diſtinctione ſuppoſita q; de

boc venit tum ex parte iuſticie dei.tum ex parte glo
rie xpi tum ex parte meriti. tum ex parte conſũma⸗
tionis ſupplicij. Ex parte iuſticie dei.quia ſicut iudi
cium bominum vle fiet vt iuſticia dei bominibꝰ in-
noteſcat et appareat.ſic etiam iudicium angeloꝛum

.,

et condemnatio fieri debet. Ex parte gloꝛie xpi Auia

xp̃us triumphauit de dyabolo.et iudicat? fuit a mẽ

bꝛo dyaboli ad ſuggeſtionem eius. ideo debet auto
ritatem ſuper ipſuʒ accipere. Ex parte meriti. Quia
qui particeps fuerunt culpe bumane. debent et pti⸗
ceps eſſe contumelie et pene. Ex parte ſupplicij cõ⸗

dom q angeli boni iudicabuntur iudicio retributi/
onis.ↄſiderabitur em̃ gloꝛia in ipſis ſaltem quan/

ſummandi.ſcut enim omnes homies expectant iu
dicium vel ad conſũmationem gloꝛie vel pene.ita ⁊=
demones iudisium non debent euadere. vt ſi quid
peuaruʒ eis deeſt ſuppleatur plene.vñ ſimul inuol
uentur cum illis condẽnatis.et ſinul incarcerabun

tur. ac ꝓpter boc ad iudicium deducentur. ¶ Adil 12,

lud quod obijcitur ꝙ iam iudicatus eſt.dm q iu/⸗

dicatus dicitur quia poteſtas eſt ei aliquo mõ ſub/
tracta quantum ad bonos ſed uon omnino.ſed opꝑ/
tet tunc eius iudicium conſũmari ſicut pꝛius de in/

fidelibus tactum eſt ¶¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ, I

non eſt afferendum in dubium qð eſt certum. dam

ꝙ non adducetur in dubiũ.ſed quod certum eſt cer
tius debet fieri deo confirmante. nec eſt tm̃ certifi⸗

candum de culpa.ſed etiam ad conſũmandum pe/
nam. ¶ Ad illud quod obijcitur de angelis bonis.

tum ad accidentale pꝛemium. et ſic ceſſabit miſteri⸗/
um.et ſic patet totum.
Onſequenter quantum ad ſecundam partem
diſtinctionis.queritur de igne qui ocche faciẽ
iu per quem fiet conflagratio. Et circa hoc ꝗ́ᷓ⸗

runtur quatuoꝛ. Pꝛimo queritur de eius quiddita/

te. Secunda de virtute. Lercio de extenſioe. Quqr
to de oꝛdine ignis illius ad ea ꝗᷓ fient in iudicio.

Queſtio. j.

¶ Cirea quam ſic ꝓceditur et oſtenditur ꝙ ille ignis

ſit elementum. quia dicitur Secñ.iij. requieuit deus
die ſeptimo ab omni opere.vbi glo.et ſancti dicunt

ꝙ boc intelligitur quantum ad pꝛoductionem no/
uarũ creaturarũ.ergo videtur ꝙ tunc non pꝛodu/
cat ignem nouum. ¶ Item ratione videt᷑.quia na-

tura non facit per plura qð poteſt facere per pauci/

dea ergo muͤſte foꝛtius nec deus.ſed totũ poteſt fie-
ri per iſtum Item ratiõe oſtenditur p
ſimile. qꝛ facta eſt purgatio mundi per aquam.et il⸗
la aqua non fuit de nouo creata.nec alterius natu/

m. ergo ⁊c.¶ Item ratiõe oſtenditur per

re ꝙᷓ aqua qᷓ dicitur elementũ. ergo ꝛc. ¶ Itez Aug.
de ciui.dei.ix.dicit.figura huius mundi mundanoꝝ

ignium cõſiaguatione ꝑibit.ſicut factuʒ aquarũ in/
qui eſt de mũdi conſtitutiõc.et bic eſt ignis elemen.

elementũ purgabitur illo igne cõſumetur ſicut dicit
glo. ij. Pe.iiij.ꝙ maximus ille ignis quatuoꝛ elemẽ
ta conſumet.ergo ⁊c̃. ¶ Item ille ignis totũ elemẽ⸗

toꝛũ ambitum eircuibit. Sed ille ignis elementum
babet ꝑticularem ſitum.non erit g̊ ignis elementũ.

tẽ illiꝰ ignis erit aſcendere ſicut dicit glo. Be⸗

de. quia tãtũ aſcẽdet qᷓntũ aque diluuij.ſed ſi eẽt ig⸗

nis elementũ cum ſit ſupꝛa ſperam ſurſum.eiꝰ eſſet

deſcendere. ⁊c. Pꝛeterea quod veſcẽdit ad aliqᷣd.
gut aliquid intrabit locũ eius.aut nihbil. Si aliquid

quero quid.et non eſt dare.Si nibil.ꝗ̊ vacuũ erit.S
⁊c̃. ¶ Item cum finalis purgatio ſit perfecta.vide/⸗
tur ꝙ; uon tm̃ deheat fieri per elementum vnuʒ ſed

per omnia qᷓ babent naturam purgandi. ergo ſi ali⸗
qua habent purgandi naturam. videtur ⁊c. Juxta

boc queritur quare pꝛima purgatio fuit per aquaʒ.

cere ꝙ ille ignis erit ignis deneizninn. Nut mitniie.

14

.

et ſecunda per ignem. ¶ R. dom ꝙ aliqui volũt di/ 1 5

II. 1 . IMII

Ignis em̃ modicus Appoſito cõbuſt bili auget᷑ in patet ac.¶ Itẽ ſi det virtus ſupꝛa naturatu. aut eſt·
infinitũ ſe multiplicãdo. etiã taliter facerct ignis ſpũalis aut eſt coꝛpalis. Mon ſpũalis vt videt᷑.quia 2
ille niſi impediret᷑. Sed ſi vigoꝛaret᷑ gius vis ſicut fi virtus ſpũalis nõ debet eẽ in coꝛpali ſubiecto. ct de 1
et in iudicio.totũ poterit conſumere et purgare.nec us nihil facit ꝑ miraculũ qð non ſit congruum Si

optet nouũ ignẽ creare.Sed qꝛ videntur ſancti di/ coꝛꝑalis.queritur quare illam miõ non babe GES
cere ꝙ ignis ule nõ tm̃ deſcẽdet ſicut pluit dñs ſup tra. effeceus iſte qui dicitur mundi cõſlagratio et ter H
ſodoma.ſed qꝛ magis aſcendet. ideo dicunt alij qq minatio Eſuper naturam.& ſi fiat ꝑ ignes qui ẽ natu 4
erit alius ignis creatus.ſcd virtute coꝛpũ ſupercele rale elementũ neceſſe ẽ illum deſcẽdere.ſed iguis na 6
ſtium in inferioꝛibꝰ generatus. ſicut ex confractiõe turaliter aſcendit. ꝙ deſcendit ẽ ꝑ virtutem ſupꝛa 4
et multiplicatione radioꝛũ ad ſpeculũ cõcauũ.gene naturã¶ Itẽ ignis ille bẽbit vtutẽ melioꝛãdi coꝛpa
ratur ignis ppter ſubtilationẽ aeris circumſtantis. mundi.ſed hoc non põt naturalig ignis eẽ. ⁊cc. Si
ſur ad vꝛinale plenuʒ dua- Etquls ontent ad hoc dicas immo qꝙ põt ſubtiliandol ¶ontra. vbi ẽ ſub⸗ 4
wꝙignis ꝑ bunc modum generet᷑ fieri aggregatiõep tilatio et rarefactio de neceſſitatẽ ẽ maioꝛis loci oc 4
radioꝝ. nontñ optet ſpeculis concauis mundũ im kartog ſi ignis ille cetera clemẽta rarefacict. ne/ .
pleri.ſed alio modo ad nubes cõcauas. (ſicut diſpo ceſſario oꝑtebit maioꝛẽ locũ occupari. optebit fir
nere diuina ꝓuidentia poterit) ignis in oibus biss mamentũ cedere vel frangi. ¶ R. dom ꝙ aliqui fue 20 vͤ
inferioꝛibus generari. hoc nõ ſit poſſibile vel etei rũt qui dixerunt ꝙ ignis conflagratõis agit virtute “”
am pꝛimũ non dico.ſed ſtultuʒ hic aliquid fingere. naturali. Potcrũt em̃ coꝛpa babẽtia ſup bumiduud 6
Sed ſanctoꝛũ auctibus inniti oꝑtet.qꝛ et ſi ii hoc eſſectum cõcurrere.&ᷓ in vnũ ſynũ vt tantoꝛũ fiet va „N
non apte determinẽt quid ſit ille ignis.tñ excellens poꝛũ elenatio et multiplicatio humoꝛũ ſicut dicunt It
doctoꝛ Aug. dicit ë fiet mũdanoꝛũ iguiũ conflagra qꝙ; ſydera hñtia virtutẽ inſlammãdi et coꝛpa recipi⸗ “H”
tione.ſicut factum eſt aquaꝝ inundatione diluuiũ. entia impꝛeſſionẽ.curſu naturali ↄcurrere poterũt. A
ideo buic autoꝛitati innitendo dico ꝙ ſicut in dilu/ vt tãtus ignis aggreget᷑ qui totũ oↄſumat.totũ pur ſũ
uio non ſunt noue aque create ſed eedem multipli/ get et ſubtilet. et in melioꝛẽ faciem inſtituet. Sʒ bec
cate ſunt.et hoc oꝑante adiutoꝛio ſuperioꝛũ coꝛpo/ poſitio eſt temeritatis.qꝛ oia que a diuina puiden⸗ e
xum ꝑ que facta eſt eleuatio vapoꝛũ.ſic etiazx credo tia fiunt et in ſola dei voluntate conſiſtt q̃ reſpieit lun
& non ſolum ignis qui eſt in ſpera ſua.ſed omẽs ig- numerũ elementoꝝ.et merita perſonarum. ponitꝰ diͤ
nes et qui in terra et ſuꝑ terram et ſub terra ſunt cõ determinat cõſiſtere in curſib? ſyderum. Jdeo ẽ ſe⸗ p
currant ad ülam conflagrationẽ ſicut videtur velle cunda poſitio ꝙ eſt oino a virtute ſupra naturaʒ.et lI
Aug.et bene cõcedo ꝙ virtus ſupioꝛum coꝛpum cõ ibi et in miraculis non eſt querẽda ratio naturalis. uu
curret ad ignis multiplicationem et actionem. Con et bec poſitio ſtolida ẽ cũ certa ſit ratio q̃re magis fi ſni
cedende ſunt igit rones ꝓbantes ꝙ non creabitur at ꝑ ignem ꝙᷓ ꝑ aliud coꝛpus.eo ꝙ eſt vireus in igne u
nouus ignig. ſed ex eis non habetur ſolum per ig magis illi cõgruat oꝑationi.iõ via media c eligen n
16 nẽ qui ẽ in ſpera ſua fiat.¶¶ Ad illud qð obꝛ in con / ga et poneundũ ẽ ꝙ ẽ loqui de igniũ cõflagratiõe qn/ uur
trariũ ꝙ nihil purgat ſeipᷣm. dᷣm ꝙ habet inſtanti tum a inchoationẽ. et dom ꝙ a virtute ſupꝛa natu eie
am in igne bʒ ctia inſtantiã in duobꝰ coꝛpibꝰ quoꝝ rã c.Oꝛ em̃ ignis ſic agat nouo ct inſolito mõ cete⸗ Nr
AVtimũ p conflagrationẽ et cõfractioneʒ purgabit᷑. ra ↄſumẽdo. et ſic ſe multiplicãdo.hoc non eẽt niſi 150
17 ¶Ad ili q obz ꝙ totu aͤbitũ circuibit. ddz ; tũc aliqᷓ virtus noua afſiſteret. que auteʒ ſit illa dñs no⸗ ii
ignis diffudet᷑ et multiplicabit᷑ et a ſurſuʒ et doꝛſũ. uit.Quãtũ aũt ad ꝓgreſſuʒ qͥ ẽ purgare.vrere.ſub⸗ Mi
18 Adillud q8 g deſcener tũc. dom ꝙ aſcẽdet tiliare.dm ꝙ ẽ a virtute naturali qtũ ad ↄſuümati⸗ v
relſpectu ignis qui eſt in terra. et deſcendet reſpectu onẽ vt purgata ſint coꝛ alia. ipoꝝ q́litates muta ſist
ignis qͥ ẽ ſuper terrã.Oꝛ Rgracs erit. doðᷣm ꝙ re bocẽ ſupꝛa naturã.⸗ ões igit᷑ pbantes ꝙ; ſit hm tus
non deſccudet mutãdo loc ſed endo et immit naturã pꝓcedũt via media.ſicut patz ad actũ cõbu⸗/ 1456 ln
19 tendo virtutez in locum.Ad illud qdð qᷓrit᷑ quare ſtionis. purgatiõis. et ſubtiliatiõis 4/Ac illuc quod 21 id
fit per ignem tm̃.dum ꝙ ratio ẽ ex parte purgatio obꝛ in cotrariũ ꝙ ſit ſupꝛa naturã.verũ eſt qᷓntũ ad vo
nis hominũ.qꝛ ſicut in pncipio ardoꝛ regnauit con - inchoationẽ vt ꝓbat pᷣma ratio.et q;tũ ad cõſũma⸗/ . 66
cupiſcentie. ſic in ſenectute mundi frigus auaricie. tionẽ vt ſequẽs.intelligendũ tũ ppt᷑ rõem ꝙ in agẽ veo
refrigeſcet enis char tas multoꝛũ. ⁊ idco qꝛ purgat do ct multiplicãdo naturaliter ignis deſcendit vbi WV
fieri debet . cõtrariũ.ſicut purgstio ardoꝛis vtume hʒ ruinã pᷣꝑatam.exemplũ patet ſi candela extinc⸗ 2=
lie facta eſt per aquã.ſic purgatio frigoꝛis malicie ? ta ſupponat᷑ accenſe¶ Ad illud qd obẽ qꝙ nõ eſt ſub 22 2
auaricie fiet per ignem. Aut ratio eſt ex pte homis. tilatio.ddin ꝙ ſubtilatio dẽ dupliciter. aut ꝑ dilata⸗
quia ille eſt ad delendũ hoiem vetuſtũ et nouos ho tionẽ et rarefactionẽ.et tunc coꝛpis ſubtiliatio occu MM
mines ꝓcreandos. hoc aũt erit ad tetum melioꝛan pat locũ maioꝛẽ. aut depurationẽ.aut ſepationẽ fa/ N
dum. et in melioꝛẽ faciẽ comutanduz. et quia ignis cit puri ab impuro.et hãc ſubtiliationeʒ facit ignis

vutt et ſubtiliat aqua. ideo hec in igne erit. diluuium qaco res purgãda includit᷑ in vaſe foꝛti.quẽadmo⸗
vero nõ in igne fuit ſed innqus. Uuii faciũt opifices alchimie qui dicũt ꝙ totũ põt ibi
— ſubtiliari et depurari v: veniat ad naturã qnti coꝛ/
SDr Queſtio. —„„ k poss et tunc fex tendit ad funduʒ et ſubtile ſuꝑna-
Vtrum virtus illius ignis ſit naturalis vłſupꝛa na tat.et ꝑ hunc modũ in ꝓpoſito erit.quia celum erit .
tuurq. Et c ſit naturalis videt᷑. qꝛ ſicut aq inundans vas contentiuũ elementoꝝ ct iõ purgabunt᷑. et fex KHMZ

deleui gruinia õ clemẽtoꝝ ibit in infernn. ſ
liliare vt patct S ſitalis erit vittus ilius ignis. Qpe ilius ignis rtenſione, vc qua iuper iſtuch ij.sd

*

£☚ — 4

in gi
fititepe
nnnget
mwi
Nanmg
Kolg
thaugf
yfui

fogti
tehun
ſon
Nenäii
rrns

nofſet

Zo. pcedit ignis in mundo qui tn aſcendet qntum ueſtio iiij. ”M
gaqua in diluuio. Itẽ Beda ſuꝑ illud.ij. pe.iij. An? ee oꝛdie iſtis ignis ad ea q̃ fient in iudicio. Et q

—

beb. j. In flaththa ignis dantis vindict. c. dicit· clet dñs aditerroꝛẽ peccatoꝛd.
Inkanre ccato.⸗

dies ⁊c̃.glo.tm̃ aſcendet ignis qntuʒ aqua altioꝛ ſu
per oẽs montes¶ Item rone videt᷑.quia purgatio
illa ẽ ꝓpter peccatũ. debet ſe ſolũ extẽdere ad bu/

ritur vtrũ ille ignis pᷣcedat iudiciũ aut ſequat᷑.Et ꝙ
vpcedat vẽ ꝑ aucteʒ. . Ignis ante ipᷣm pꝛecedet ⁊c.
¶ Item Iſa. vlt. dñs in igne veniet. ᷣ aduentꝰ ẽ añ

23 taria. ptʒ ⁊c.

26 ignis que abicit et p

miliationẽ peccantiũ.ſed hoc ẽ in aere caliginoſo q
Sd nõ ẽ ſuꝑ omnes mõtes plus qᷓ;.xv.cubitis.

Sac̃. ¶ Item ille ignis nõ extendet ſe ſᷣm totã vir⸗
tutem.ſed ſᷣm diuinũ imꝑiuʒ ſicut aque diluuij.ſed
diuinũ impiũ noluit ꝙ aque vltra ꝓcederent q;. x.

cubitis ſuper mõtes. & ſimilit᷑ vẽ de igne.Aut ſi nõ.

querit᷑ quare nõ. ¶ Cotra videt᷑ ꝙ vltra vſq; ad ce-

los.qꝛ dicit᷑.ij.pe.vltimo.celi ardentes ſoluent᷑.· ſi
ſoluenẽ illo igne. videt᷑ ꝙ aſcẽdet vſq; ad celũ.Itẽ

videt᷑ ꝙ ſaltẽ vſq; ad ſperã elemẽtoꝝ vltimã.qꝛ dic
ibi glo.qꝙ qᷓtuoꝛ elem̃ta ille maximꝰ ignis abſumet.

¶ Ictem rõne videt᷑.qꝛ ille ignis bʒ virtutẽ innouan

Ni. ſi omnia coꝛpa innouabunt᷑.ſ.celeſtia et elemẽ

qᷓntum durant coꝛpa conſumptibilia et paſſibilia.⁊

quia coꝛꝑa celcſtia nõ ſunt receptibilia aliene impᷣſ/

ſiõig. dico ꝙ; ꝙ;tuʒ durat ſpaciũ continẽs elemẽta aſ

cendet flãma et vlterius non ꝓcedet. vñ dico ꝙͥ nõ
gaſcendet vſq; ad ſydera. plus tñ aſcendet qᷓ; aqua di
24 luuij. ¶ Ad obiecta vero dʒ ꝙ duplex ẽ purgatio.
AVna q̃ fit a feditate peccati.alia vᷣo a vetuſtate coꝛ/
ruptionis. Dico ꝙ feditas culpe ſe extendit ꝑ ae
rem caliginoſum eo ꝙ in ipſo aere ſit peccatũ.ſed qᷓ⸗
dam feditas ↄtrabit᷑ in loco ex peccato.et etiã fumꝰ
ſacrificioꝛũ ydoloꝛũ quodãmõ ẽ aer infectus.et qᷓn/
tum ad iſtam purgationẽ tantum aſcẽdet qntũ aqᷓ

diluuij. Alia purgatio ẽ a vetuſtate coꝛruptiõis ſiue

nature coꝛrupte.et bec ẽ in ceteris elemẽtis qᷓ debẽt

eẽ incoꝛruptibilia.Et qᷓntũ ad hanc aſcẽdet vſqʒ ad

vltitnũ ſpere ignis.et ſᷣm has duas rões ſoluuntur
25 opiniões facte de pargathe⸗d Ac

Aillud q obẽ de

innouatiõe.dᷣm ꝙ duplex ẽ innouatio. Uno mõ ꝑ

abiectionẽ.alis mo ꝑ additionẽ ⁊ melioꝛatõʒ. Dꝛio

mõ eſt in coꝛpꝑibꝰ elemẽtaribꝰ a quibꝰ purgabut᷑ q
litates coꝛpales. Scso mõiin copibus celeſtibꝰqui/
bus augebit᷑ lumẽ. Pꝛima innouatio ẽ ꝑ comꝑatõʒ
urgat. ſcda ſine. ¶ Ad illud q

₰ — .

dicit btũs petrus ꝙ celi ardentes ſoluent᷑.dom q H
non ẽ intelligendũ de illis celis qͥ ſunt incoꝛpales ?ꝰ

nõ coꝛrumpent᷑.̊ intelligendũ ẽ de celo aerco et ig⸗

neo.quos vocat ſcriptura celos ᷣm illud Mat.xiij.
volucres celi cõeder̃t ill. Si vo iucniat᷑ ꝙ ſtelle co

dgẽt de celo.intelligit᷑ de celo aereo.et ſtelle vocãtur

ſbiaa ſili. qꝛ bñt ſimilitudinẽ ſtellaꝝ.et ſᷣm vulgarem

opinionẽ dicunt᷑ ſtelle qm̃ a ſupnis deſcẽdũt. et ſcri
ptura ↄfoꝛmat ſe mõ cõi loquedi.tũc aũt maxime fi

ct talis impᷣſſio.qꝛ ignea q̃litas abundabit. et boc fa

bac parte determinat de foꝛma et poteſtate iudicantis.Et diuiditur hec pars in duas

rũ igniũ ↄflagratiõe ꝑibit

dom ꝙ ille ignis aſcendet tantu,

xt totaliter ſi

((Ziiſtinctio xlvii de ſoꝛma et poteſtateiudi

iudiciũ.& et ignis ante iudiciũ pᷣcedet ¶Mtẽ rõne v

qꝛ ille ignis purgabit electos ſiẽ dꝛ in Malach. iij⸗
IZIpſe ſedebit cõflans et emũdãs argentũ.Sed in iu
dicio neceſſe ẽ ꝙ clecti pᷣſẽtẽt᷑ iudici purgati et emũ/
dati. ꝛc¶ ¶ 0

ontra.Aug.de ci.Oi.xx.in fine ponit oꝛ

dinẽ illoꝝ qᷓ erunt in iudicio.et dicit ꝙ conflagratio

erit poſt iudiciũ. ¶ Itẽ Aug. dicit. iudicatis impijs
et ineternũ ignẽ miſſis.figura buius mũdi mũdano
. 4BSro coſtat bßm qð dicit
j.ad Lbeſ.iiij.dñs inueniet multos viuos.deinde
nos qͥ viuimꝰ ⁊c. ¶ Itẽ cõſtat eꝙignis conflagratio/
nis cũ totum cõſumat nõ pibit.
grationis ẽ oꝛdinatꝰ ad innouationẽ.ita ꝙ purgan
do innouat.ſed innouatio ſequit᷑ iudicium vt patet
Apoc.xxj. ⁊c.( NRe.ad hoc voluerũt quidã reſponꝝ
dere diſtinguẽdo iudiciũ dicẽtes.qꝙ ẽ iudiciũ diffini⸗

tionis et illud pᷣcedit ignes. qꝛ añ dabit᷑ ſnia contra

malos qᷓ; veniat ignis.Et ẽ iudiciũ executiõis.⁊ illð

ſequit᷑ iguẽ.quia repꝛobi illo igne iuoluent᷑ et ad in⸗
fernum deducent᷑.Et hec rñſio nõ pᷣt ſtare.qꝛ Aug.

dicit ꝙ iudicatis impijs et in eternũ igneʒ miſſis fi/
gura huiꝰ mũdi mũdanoꝝ igniũ ↄflagratiõe ꝑibit.

Alij reſpõdent diſtinguendo duplicem effectum ig
nis huius.ſ.purgare et innouare. Rõne purgatiõis
pcedit.rone innouatõis ſequit᷑.et ſm hoc ſoluũt ra
tiões ad ꝑtes opoſitas.Sed nec ills videt᷑ poſſe ſt⸗

re.quia ignis purgãdo innouat. vñ iſti effectus ſũt

cõiuncti non diuiſi.et ideo ſi natura ſe bñt m oꝛdi/
nem. tñ tpe ſunt ſimul.Et ideo poteſt dici ſicut ſup
illð Malach.purgabit filios leui diẽ glo. Duos ig
nes legimus futuros. Unum qui purgabit electos
et pꝛecedet iundiciũ.alterum qui repꝛobos cruciabit.
hm hanc glo.ddm ꝙ ſi dicaut᷑ duo ignes qᷓntum ad
ſubſtantiam.ſiue duo rõne duoꝝ effectuum. dicen⸗
dus eſt futurus ignis ad elementoꝝ ꝓbationem.
debet aſe; opus pꝛobari ⁊ purgari in igne.
ſtant᷑ mundati in conſpectu dei. et hie

