bas eius.ſinõ tenet ſequi. tũc & no fuit verũ coiugin. Itẽ ponat᷑ ꝙ vxoꝛ ſit libera. ⁊ ſeruus venundet gentili⸗ S
bus auerit vtrũ debeat ſequi eñ. Et q ſic vr g lege mrimonij.Re dm æ ſiſernus ⁊ ancilla Zxcrũt dñis otra⸗ isTen
decentibusg. ipi ſibi iundicant nõ dñis ſuis. ⁊ iõ ſi dñs indiget pot ancillã vendere.ꝛſi nõ põt vendere in tera s
ſua. põt vegere in aliena. Si tñ in terra ſua poſſit vendqere tenet᷑.alioqᷣn manifeſte iniuriat᷑ viro.⁊ abutiturre i⸗ 4

n ſus in piudici alien Si vo dñe oſentientib⸗. cñcſimplicit vm ꝙ na põt aliqs eoꝝ vendia dño in piudicii
kringni cõiugis. ⁊ ſi al᷑ vendat᷑ dʒ alter cõpelli vel ꝙ redimat.vel dʒ eũ emere vel ancille Iniam vare ꝙ virũ ſequat.
lce ¶ Ad ilud qð querit᷑ vtꝝ debeat ſeqͥ virũ ſi venundet᷑ boibꝰgentilibꝰ.dð. ꝙ dñs ſuꝰnõ dʒ eñ vendere gentilibꝰ ʒ
nsſan eo ꝙꝙ eſt ibi piculũ fidei.Si tñ vendit de facto. ſi vxoꝛ nõ timet piculũ Zeti ꝙ ſit in ↄtum eliã dei vel alicuius
1 foꝛnicatiõis alterius põt ⁊ debet virũ ſequi.ſed vix video quõ poſſit eũ ſeqͥ ſine ꝑiculo fidei aut aliq̃ alio pctö
e. l moꝛis. c (Si mu/⸗4
miichen ſe ↄtrahi cõiugiũ.vel ſi cõtrahit᷑ nõ eſſe ratũ. Quibuſ lier virũ liberũ accex
Erlete da tñ videt᷑ int᷑ eos poſſe fieri ↄiugiũ dñis igrantibꝰ. rit ⁊c. Qucrit᷑ vtrum
uääitn NMQuerit vtrũ viro facto ſeruo. fiat ſus ⁊ ipa vxoꝛ. c qds hoflit ſeihm æ
lnmn “D 11 N 4 nat Pus ipa vxc dere. Et ꝙ nõ videt
nn c ¶ IYllud eti notandũ eſt ꝙ ſi mulier virũ libeꝝ accepit. ſ. Coꝝ. vij Mon eſtio
rmn Liille vt cãm pꝛeſtet diſſidij ſe alicuiꝰ ſuum fecerit.nec ¶veſtri. empti em̃ eſtis
snn ille vxoꝛẽ dimittere.nec illa ob vinculũ cõiugij in ſer⸗ pꝛecio magno. 27.
hrſig In tiburien⸗ uitutem redigi poterit. Vñ illud. Derlatum eſt ad ſan Be doʒ ꝙ emptõ v k
Wanogi ſi cõcilio. ctam ſinodũ.ꝙ quidã ingenuus ĩgenuã acceꝑit vxo⸗ Vecnio 34 bleas
ninti ivtẽ.⁊ poſt filioꝝ pcreationẽ. occaſiòe diuoꝛtij. cuiuſdã bianuũ· ad ſeruitiuz
ſeruũ ſe fecerit.vtrũ ⁊ mulierẽ neceſſario tenere debe-⸗ ſeruitio nõ repugnat
M. gltt. 7 ſi tenuerit an üla etiã ſeruituti ſubijci debeat.que obſequiñ bois ſiue f
W d ſitũ eũ. Judicatũ eſt vxoꝛẽ minime debere dimitti.ñ uitus coꝛpalis.ſᷣ ſer⸗·
. tñ ob xpᷣi legẽ mulierem in ſeruitutẽ redigi.dũ ille nõ uitus ſpũalis que cſt
. ex cõſenſu cõiugis ſe ſeruũ fecerit.quem liberũ iba ma ſcruitus pcti. d ᷣð iä„
6 ritum acceperat. Kacſes ſeaepei ſut
5 e e Ehee ́”xꝗe templa facti nõ
4 B Bermſat ꝙ pueri ñ pñt hẽ mr̃ioniũ añ.xiiij.ãnũ. d pyt ſe vendere vt fa
. e Choc etiã ſcienduʒ eſt ꝙ pueri añ.xiiij. annos ⁊ puelle ciant mmala. pñt tñ ſe
1 1 Aaſi.xij.annos ſᷣm leges mr̃imoniũ inire nequeunt. xendere ad obſequia
ſi añ pᷣdicta tꝑa copulã inierit.ſeꝑari poſſunt.qᷓ;uis vo Itẽ iuxta hoc querif.
luntate ⁊ aſſenſu pentũ iuncti fuerint. Qui vᷣo in pue· vrrũ pf poſſit vendẽ
P ricia copulati p?annos pubertatis nolũt ſe relin quere d. Erc ſie vict. “
4 i ſegd in ↄiũctiõe pmanere. iã ex h efficiunt᷑ piuges ⁊ de⸗ ad ipᷣm ſpectat regi-
4 iceps nequeũt ſeꝑari. Itẽ ſpõſalia añ ſeptẽniũ ↄᷣhi nõ domus.Ald oppoſitũ
pñᷣt.ſolo eĩ ↄſenſu phũt᷑ qͥ intuenire nõ pᷣt niſi ab alter aũt eſt qꝛ ꝑtus p* ſe⸗
. utra parte intelligat᷑ qð int᷑ eos agi᷑. ¶ Duo illa exe/⸗ quit matrẽ. ſe dom
1 cuti ſumꝰcũ alioꝝ q:ũdã adiectiõe qbꝰↄiugiũ ſolui pᷣt. aſi gs debent ven.
5 nec tamen ſolui ſꝑ neceſſe eſt.nunc de alijs q̃ perſonas culpa niſi it paupta
n vij illegitimas penitiꝰ faciũt addẽdũ ẽ.⁊ pᷣmũ de oꝛdine. tis ⁊ famis neceſſitaſ
4 * “D inn quo caſu debet vy
1 oꝛ viro ↄſentire. Mꝛ ſi in alio caſu velit.nõ poteſt cũ vxoꝛ diſſentit.ſicut vir nõ põt vendere nec alienare toteʒ
vxoꝛis ꝙᷓuis ſit dñs domus.ſic in ꝓpoſito.Et qꝙ in tꝑe neceſſitatis ⁊ famis vendi poſſint ꝓbat᷑ ꝑ id qð ſcribit᷑
4 Mee. v. d¶ Jugicatum eſt vxoꝛẽ minime debere dimitti. Querit᷑ vtrũ vir poſſit ſe vẽdere vxoꝛc inuita. Et g
q nõ videtur.qꝛ vir non babet poteſtatẽ ſui coꝛpo:is ſed mulier. ⁊c. Itẽ mulier nõ põt ſe vendere viro inui
to.ᷓ cum ad paria iudicẽtur.vꝛ ⁊c. Item querit᷑.vtrũ ſi vxoꝛ ↄſentiat ꝙ ꝑ hoc efficiat᷑ ſerua.R.ddim ſi vx/
7 oꝛ ↄtraxit cum libero ita ꝙ vterq; eſt liber. vxoꝛe diſſentiente nõ dʒ vir nec poteſt ſe facere ſeruuʒ. catenus vt
4 pᷣiudiciũ aliquod generet᷑ mulieri quin reddat ſibi debitũ cũ petit. vnde ſicut ſernus ↄtrabẽs ↄtra voluntatẽ
Pode domiui nõ põt faceꝛe ↄtractũ matrimonij in preiudiciũ dñi.ſic nec vir in piudiciũ vxoꝛis.nihilominus tamẽ
Denen qꝛ caput eſt mlieris qtũ ad alia (excepto debito)põt ſeruñ ſe facere q;uis vxoꝛ non poſſit. ũ ſit ſub ptate viri.
Dr. Si vo vxoꝛ oſentiat in ditionẽ viri tũcir põt ſe vdere in oẽ obſequʒ dñi ⁊ mir pᷣiudicat ſibi.tñ nec mii nec
H ꝓles wdi põt a viro niſi iᷣa ↄſentiat.niſi foꝛte in articulo necitat᷑.G̊ dico de ꝓle vt pᷣdictũ eſt.⁊ ſic pʒ quõ lr̃a i!
. la intelligiY. e ¶ Moc etiã ſciendũ ⁊c. Querit᷑ ſi añ.xiiij. annos puer pᷣheret ꝑ vᷣba de pñti.⁊ de facto coꝛrũ ⸗
pat ſpõſaʒ. vtu ſepari qat. Et qꝙ nõ vr.qꝛ ẽ mr̃ioniũ ratũ ⁊ ↄſũmatũ.Contrariũ vẽ ꝑ illud qð dꝛ in ſr̃a. Si añ pᷣ
dicta tpa ⁊c. Rꝰ. dð.ꝙ in hoc differũt ↄſtitutiones iuris ⁊ demonſtrationes diſ. ciplinaꝝ.qꝛ demõſtratiões fint
de bis q̃ fit ſp.⁊ ſi fiant de his que frequenter nõ tñ vt frequenter ſßͦ vt ſp. exemplũ ẽ de echpſi. Sʒ ↄſtitutio⸗
nes iuris de his qᷓ ſunt ſepe. Si & aliqͥs ſit exceptus a generalitate hoim ꝓ eo ꝙ in eg malicia ſupplet etatẽ.iu⸗/
. dicandum eſt ſicut ſi haberet etatẽ. ⁊ ſic eſt in caſu ꝓpoſito intelligendũ ⁊ in alijs ↄſtſibus.

qꝛ ſeruꝰnõ põt intrare religionẽ dño ſuo odicẽte ſiẽ

D intelligẽtiã pñt diſt. ᷣm duo q̃ det᷑miat mig· . religionẽ d e
vicunt iura. ⁊ ſi intrat cõpellit᷑ exire.⁊ ꝓ nullo hĩ vo

duo pncipalit᷑ qrũt᷑. Pꝛio qtũ ad pᷣmã ꝑtediſ. unt iura. 2 ſi int te. P n
D q̃r de cõditiõe ᷣuitut. Scdo qtũ ad ſcdaʒ qͥr de defe tũ.ſi nõ F obligagere⸗ p wtũ. mIto minus nec
zehußs, ctu etaſ.Cirea pᷣmũ q̃rũt᷑ tria. Pꝛio qᷓr vtrũ ſᷣuitꝰ emlieriꝑ mrioniũ.¶ Itẽ ßuꝰ õdicẽte dño nõ põt ad
iicuie vdictõe dni ĩpediat mr̃ioniũ.Scðo vtꝝ cũ erꝛoꝛe ;/⸗ ſacros oꝛqines pꝓmoueri. vꝛ qy nec mrioniũ here.
i bẽtis. Tercio qᷓr de fructu vẽtris cuiꝰↄditõeʒ dʒ ſed pari roe.At in mrionio tuſfert ptãs coꝛpis viri iin
iO opatris velmfis. ueſtio.ſ. vrvoꝛc 1 ccoñ. 5 uꝰnõ bz ptãtẽ ſui coꝛꝑis ß ci vñs.
. mnine Mꝛ oditio ci ödictõe dñi ipediat mr̃ioniũ.ſic oñdrf. nõ pᷣt õ wlũtatẽ dñi bere.¶ Itẽ ſeru?tenet dño ſuo

obedire eum pꝛecipit ſibi aliquid. Itẽ tenet᷑ vxoꝛi

ſentiat. ergo non eſt ibi illegitimitas pſone hec defe⸗ 2
6 1

debitũ reddere cũ petit.ſed põt eſſe cũ ds petat ſer ctus ↄſenſus.ꝗ eſt matrimoniũ plenuʒ.¶ Itẽ peior C
uitiũ.⁊ vxoꝛ tunc petat debitũ.ſ vtrũq;ʒ reddere ẽ im eſt ↄditio ſeruitutis ſpũalis q; coꝛpalis.ſed erꝛoꝛ cõ. o⸗
poffibile. ſi nullus põt ſe obliga re aceincõpoſſibi ditionis ſpũalis nõ impedit mr̃imoniñ. ⁊c.¶ Cõ⸗ i
ka ſeruus nõ põt ↄtrahere. yrem ↄditio enũe tra. iura dicunt. xxix.q.ij.⁊ decretalis de ↄiugio ſeruo mm.C5
rat᷑ inter impedimenta mimonij.ſed błec eſt ſeruit?ꝰ. rũ.ꝙ erꝛoꝛ cõditionis impedit mr̃imoniũ obendum nocki
ergo ⁊c. ¶ Contra. Gal.iij. In xpo ieſu nõ eſt ſeruꝰ ⁊ dirimit ↄtractũ.¶ Itẽ rõne vꝛ.qꝛ illud eſt impedi⸗ ſhatiſe
neq; liber.g nec qᷓtum ad ſacramẽta xpᷣi ⁊ ecclic eſt mentũ mꝛimonij q eſt bonũ matrimonij. ſed ſen figſae
diſtinctio ſerui ⁊ liberi.g nec in matrimonio. Eeẽ uitus eſt contra bonũ ꝓlis.qꝛ ſi liber cũ ancilla con/ ſen N
ſeruus ⁊ dñs ſunt pares in ↄcupie moꝛbo.ꝗ ⁊ in re trahat filij nõ ſunt liberi ſ̃ ſerui.qꝛ ſicut dicũt iura ꝑ⸗ fuiſenon
medio.ſed remediũ ↄcupie carnalis ẽ matrimoniũ. tus ſeqͥtur ventrẽ.¶ Itẽ eſt cõtra bonũ fidei.q;ꝛ dns llggſeßt
ergo in hoc ſunt pares. ̊ vnus nõ poteſt alterũ ime põs vẽdere vxoꝛẽ alieuigenis ipo viro nolẽte. maxie 1 Nn
— dire. ¶ Itẽ ſeruitus eſt de iure poſitiuo.ſõᷣ matrimo/ infidelibꝰ. ⁊ vir ſi ſequit᷑ eã imminet ei ꝑiculũ fidei. ccfatute

niũ eſt de iure naturali.g ſi ius poſitiuũ nõ pᷣiudicat ſi vo non ſequit᷑ nõ põt petere debitũ nec habere. mutſ

nec impedit ius nale.nec ſeruitus matrimoniũ. ¶V tem nullus puniri dʒ ſine culpa ipᷣo nolẽte ⁊ ig ofen⸗
ſicut ſeruꝰ tenet᷑ obedire dño ita⁊ filius patri. in ꝭ noꝛante.ſᷣ obpꝛobꝛium ⁊ infamia eſt alicui ꝙ ſit ſer lopnruoſa
fiius nõ tenet᷑ obedire patri vt habitũ eſt S. et oñmſũ uus vel etiã ſeruili ꝑſone ſubiectus.&̊ vbi interuenit cſioe qn
ꝓtum ad matrimoniũ bendũ.g̊ nec ſeruus dño. erroꝛ ↄditionis nõ eſt mrfimonium.Qucrit᷑ g̊quare Prackpn
7 dom ꝙ m ius nouũ ↄditio ſᷣuitutis nõ impe ⁊ quando erꝛoꝛ cõditiõis impediat mr̃imoniũ¶¶ R I1 giͤſboaus
it matrimoniũ etiã dño ↄtradicente vel dñis.qꝛ ſa dðm ꝙ erꝛoꝛ cõditionis põt eẽ triplex. Aut paris.vt gitpatte⸗
cramenta ecciaſtica oibus ſunt cõia. ⁊ ſeruus etiã cõ cũ ſeruus cõtrahit cũ ancilla.Aut melioꝛis. vt cũ ſer zinbertͤit
iugatꝰ põt etiq ſuo dño debita ſeruitia expibere. Iñ uus cũ libera. Aut deterioꝛis.ᷣ vt cũ liber cũ ancilla. gpiſſubi
3 matrimoniũ nõ ſubtrabit᷑ a dñi ptãte.¶ Ad illud Gn pꝛimis duobus caſibus erroꝛ nõ impedit mr̃io/ Nilbentis
as obꝛ de rcligione.dð.qꝙ in religione religioſus o nmium.in tercio po impedit matrimonium ⁊ dirimit. ſoftnid u⸗
no ſubeſt pcepto religiõis q;'tũ ad oẽ tp̃s.⁊ iõ abſol · niſi poſt cognitionẽ cõditionis cõſenſerit verbo vel blitervalce
uit᷑ ab oi alia ptãte.⁊ qꝛ nõ põt nec dʒ auferri ius d facto. Rõ aũt huiꝰ eſt ꝓpter duo.ſ. ꝓpter fauoꝛẽ liber Ngoiunci
mini qò bʒ in ſeruũ ipᷣo inuito.iõ põt ⁊c̃.nõ ſic in ma tatis ⁊ cãe matrimonialis que maxime fauoꝛabilis ypclaket
trimonio.qꝛ adbuc ſeruus eſt. ⁊ ꝑ hoc pʒ ibi de oꝛdie. eſt. VUnde qꝛ qͥ cõtrabit cũ ancilla qdammodo ꝑdit Eclipuus
RPmotus ad oꝛdines ſacros hocipᷣo efficit᷑ liber. libertatẽ.que eſt ſicut dr in iure ciuili bonũ ineſtima Kalen
PX illud qd obẽ ꝙ tranſfert᷑ in mulierẽ ptãs viri. bile.⁊ quã nullus pdit niſi nolẽs.qꝛ ꝑditã recupare cecnen
dom ꝙ nõ ſimplr tranſfert᷑.qꝛ vxoꝛ nõ dicit᷑ dña viri nõ põt etiã volẽs.iõ in fauoꝛẽ libertatis ius ſuat᷑ er bcht /unanen
ſed quo ad actũ ↄiugalẽ.q;tũ ad quẽ nullã hẽbat po ranti. vt ſi velit poſſit ancillã deſerere. Et pᷣterea ſᷣui/ lr er Cce⸗
teſt atẽ dñs ſuꝑ ſeruũ.⁊ iõ qᷓtum ad illũ actũ tranſſer tus eſt õ bonũ ꝓlis ⁊ fidei.⁊ qꝛ iura fauẽt mrimonio Uriis tboen
10 re põt.licet nõ ita liberſicut vnus alius vt vr. ¶ Ad i pᷣſumũt erratẽ iu ↄditiõcʒ nõ cõſentire.iõ nec mr̃i Pyiobat tai
illud qð obẽ de redditione ſeruitij.dom ꝙ ſeruꝰ aut moniũ cẽ.⁊ iõ ꝙ impediat ̊ facit cõſtitutio eccie ex Loruewone
cõtrabit dño ↄſentiente.aut ↄtradicẽte.Si ↄſentien pᷣdicta veniẽs rone. Ad illud qdð obꝛ de qlitatc.d 12 lipeteovet
te.cum ↄcedens aliquid ↄcedat etiam illa qᷓ ad illiꝰ ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ nulla qualitas eſt ita Z bonũ mr̃ionij lutbincoſete
ius ꝑtinent.⁊ ad mr̃imonium ꝑtinet redditio debi xt ſeruitꝰ.nulla etiã ita obuiat bonis mrionij vt ſer⸗ Urins riſi⸗
ti cum vxoꝛ petat. vxoꝛi petẽti debitũ.⁊ dño aliud im nitus de his ꝗᷓ nõ impediũt. ¶ Ad aliud dom ꝙlib/ 13 ſtunenclla⸗
perãte.tenct᷑ ⁊ debetInõ obedire dño ſᷣ vxoꝛi.Si au/ tas nõ cõputat᷑ inter bona foꝛtunc.imo oibꝰalijs p/ Uüntbunene
tẽ dño ↄtradicente ↄtractũ eſt. cum dominꝰ ſuo iurne ponderat.¶ Ad illud qd obẽ ꝙ nec erꝛoꝛ nec vuitꝰ ¶ 4 Plerorbi
pꝛiuari nõ debeat. ex vtraq; ꝑte pari iminente ꝑichdo. impedit. d. qꝙ; ſeruitꝰ ꝑ ſe nõ impedit cũ eſt ſcita. qꝛ ackarönbe
dʒ dño obedire.ꝙ ſi maius piculũ ſit ex ꝑte vxoi.qa qᷣlibʒ cũvult põt effici ſeruꝰ.ſed ignoꝛata impedit. qꝛ ocbicate
timet lapſurã in foꝛnicationem.⁊ nõ timet grauiter nõ dz puniri uolẽs.¶ Ad illud qdð vltimo obi de ſer 1 hlöti ibaiic
dñm offendere.dʒ ſᷣm legẽ charitatis diuine debitu, uitute ſpũali.dm ꝙ; etſi ſit peioꝛ ipi fuo.nõ tñ ado Clinſibrſiu
pꝛius vxoꝛi reddere qᷓ; exeqͥ impium dñi ſui. Regłla/ redundat in aliũ vtpote in ꝓlẽ vel etiã in vxoꝛe.⁊ p/ Nanpei gnobi
riter tũ tenendũ eſt ꝙ cũ ↄtrahit cũ ſeruo ſcienter v tcerea facilius poteſt cxpeliiii. Natnczzerſe
mino odicẽte vel econuerſo ſibi pᷣiudicat.vt ius pez Dueclto. i. — icgefo
tendi nõ habeat qñ obſequium poſtulabat.et iõ ſer/ ¶ Cuius cõditionem ſequit᷑ ꝓles.vtrũ patris an ma lltvgs.
uus nõ obligat᷑ hac repugnantia.q;ꝛ tenet᷑ debitũ ſol tris.Et ꝙ patris vr.qm denoiatõ ficri dʒ a pꝛincipa kunbaben
uere cñ nullũ pᷣiudiciũ dño generat. lie,ri ⁊ dignioꝛi. ſed pater eſt nobilius ⁊ dignius pꝛin Medickpemn
;— Mureſtio⸗g. b apium aéᷓ mater ct pꝛincipalius. g ſi magis dʒ pꝛin/ Emlieren
¶ Etrũ cõditio ſcruitutis cum erꝛoꝛe impediat imrio/ cipiatũ regulari ſm regulas dignioꝛis pꝛincipij.vide nggsdde
niũ.Et ꝙ nõ vr.qꝛ magis eſt tolerabilis in ↄiuge ſer tur ꝙ partus debeat ſequi patrẽ. Zee in ſacra ſcri/ lnians
uitutis oditio ꝙᷓ qualitas lepꝛe. ſi erroꝛ qualitatis ptura nũqᷓ; ponit᷑ genealogia mulie ſ potiꝰviroꝝ. ariöſ
talis nõ impedit.multo minus nec erꝛoꝛ ↄditõnis. ergo generatio pꝛincipaliter ſpectat ad viros.ergo ⁊ 9CM ſl
Itẽ erꝛoꝛ foꝛtune ſicut iſa dicũt nõ impedit ma germen generationis. ¶ Item repꝛomiſſio de ſemi⸗ nrne d
trimoniũ.ſed poſſibile eſt ꝙ ſeruitꝰſit a foꝛtuna.ſiẽ ſi ne benedicto ſcʒ cbꝛiſto facta eſt viris pꝛincipaliter. rgedn
aliquis capit᷑ a caſu in bello ⁊ efficit᷑ ſeruus.vel pt ẽᷓuiamaſci deberet de muliere.non em̃ ſfacta eſt repꝛo legenin
pauptatẽ que eſt a ſoꝛtuna ſm vſum loquẽdi.ſe en /⸗ miſſio ſare vel berſabee.ſed abꝛaam ⁊ dauid.ergo vi * l
dit in ſcruũ. ⁊c. ¶ Itẽ ſeruus quãtũ eſt de ſe ꝑęona det᷑ ꝙ ꝓles magis ſit ipius viri qᷓ mulieris. . Z
eſt legitima ad ↄtrabendũ.pᷣ ↄditio ſeruitutis nõ tol ¶ Item vnumqdq; pꝛincipatũ quod ꝓduciturſm ghocns n
lit plenũ ↄſenſum.qꝛ ſi cognoſcit ſbam eius ⁊ quali · ↄmixtionẽ plꝰ ſequitur illud cui plus aſimilat᷑.ſed oſet

tates ⁊ aceidentia. talis cognitio ſufficit ad hoc cõ

õ

filij plus aſſmilant᷑ patri.g̊ mag debẽt ſeqͥ patres.

efhinne
niig
uuningi
maduntt
Nnänatit
träad
Nnönrerni,
Trorun:nnt
r
A. aimän
munneingchie
ichnneee
culibonincin

it

danutsibintt
ſane inß
unfränn
corni
Ntdinniti
cer
ctiaiwine
bonetinfi
Atauteſi
mneimmteili,
mtef,
nutigi
erunft
S

—

Gi tenn
S
dlistnhen

Nnsſil

espah⸗

19

(Tontra. d diugio ſeruoꝝ. dicit decretalis. In de-
cens vf vt geniti ex libera filij ad ſeruiendũ retrabãa⸗

tur. qui naſcũt᷑ ex matre libera ſunt liberi.g̊ ſequũt

matrẽ. ¶ Item ſi quis ſeminat in terram aliena. fru
ctus eſt ðni terꝛe nõ ſeminantis.ſed venter mulieris

reſpectu ſeminis viri eſt ſicut terra reſpectu ſemeni.
g̊ vꝛ ꝙ ſicut fructus ſequit᷑ terrã.ita partus ſeqͥt᷑ xær

trem. ¶ Itẽ hoc vꝛ in animalibus.qm̃ ſi aial maſca-⸗
lini ſexus imp̃ᷣgnat aial feminini ſexus vt equꝰ equũ.
pullus feqͥtur equã nõ equũ.̊ pari rõne vr̃ in ꝓpoſi
to.¶ Itẽ hoc videt᷑ ꝑ ſimile in artificialibus.qꝛ ſi qͥ

edificat in terꝛa aliena.edificiũ cedit ſolo.nõ ſolũ edi
ficio.g ſi quis generat in alieno ventre. ꝓles ſeqͥt᷑
(Adomn qꝙ ſᷣm leges ciuiles ſiue ius imꝑia/
le partus ſequit ventrẽ.Et ratio huius eſt valde cõ/
ueniens.qm̃ ꝓlis duplex eſt pꝛincipiũ.pfr̃.ſ.et mater
Pater eſt pꝛincipiũ honoꝛabilius.ſᷣ mater eſt pꝛinci
piũ ſubalius.⁊ ideo in honoꝛibꝰ ⁊ municipijs filiꝰ ſe

quit᷑ patrẽ.qm̃ illa acquirunt᷑ paterna ſollicitudine.

⁊ in hereditate patrimoniali.ſed qm̃ mater eſt pꝛin/
cipiũ ſubalius qᷓtum ad id quod eſt ſ- 8 matrẽ. ⁊ qᷓ⸗
hiã libertas ⁊ ſeruitus reſpiciũt hiem vᷣm id quod ẽ

nõ ᷣm id quod hʒ.hinc eſt ꝙ ſᷣm leges ciuiles rõöna/

biliter valde inſtitutũ eſt vt partꝰſequat᷑ trẽ.⁊ hic

cſt ꝙ ↄiunctio ad ꝓlem generandam matrimoniuz

appcllat᷑.et huic ↄcoꝛdat ius canonicũ.ſicut pʒi de/
gt ali pꝛius poſita.Concoꝛdat etiã ius diuinũ ſcri/
ptũ in lege moſayca Exo.xxj.ꝙ ſi dederit vxoꝛem ali

ciui quẽ emerit. ⁊ ille poſtmodũ egrediet᷑ liber.ñlij de

bent remanere dño qͥ dedit ei vxoꝛẽ licet ip̃e egredia

tur liber. Cõcoꝛdat deniqʒ multiplex rõ ⁊ ſilitudo na
turalis.⁊ iõ qꝛ hoc dictat ius ciuile.⁊ ius canonicum

appꝛobat.⁊ diuinũ ↄfirmat.ct naturale commẽdat.
idco recte dᷣm ꝙ partus dʒ ſequi ventrẽ. Aerumtñ

alique ꝑtes que nõ ſunt hmõi legibꝰ ſubiecte nõ ſer-

uant hanc ↄſuetudinẽ.imo partus ſeqͥtur ↄditioneʒ

dcterioꝛis. vñ ſi alter eſt ſeruus.filij ſunt ſerui. et ſitx
ſi mater ancilla.⁊ ſi ambo ſint diuerſoꝝ dñoꝝ.filij di
uidunt᷑.hunc modũ ſeruant in francia in aliqͥbꝰ gar

tibꝰ licet nõ vbiq;.ſᷣ tñ ↄſtitutio legalis multo nobi/

17 lioꝛ eſt et rõnabilioꝛ qᷓ bec ↄſuctudo. ¶ Ad illud qð
pꝛmo obẽ ꝙ pater eſt dignius pᷣncipium. doᷣm ꝙ ve-
eſt. nõ tñ ſubalius.⁊ ideo iun dignitatibus patrẽ debet
ſequi.in ſuba ſiuc in libertate coꝛpis ſui matrẽ. Et ẽ
xxecmplũ.qꝛ nobilius pꝛincipiũ fructuuʒ agnoſcere ẽ
18 nlee ager.ſeruitus tñ eſt agri ſiue dñi agri.laAd

illud qð obr ꝙ ſacra ſcriptura genealogias attribu/
buit viris. DOm qꝙ verum eſt ⁊ cõueniens.nã ⁊ bũc
modum habemus ꝙ fůium denominamus a patre.

vngde picit᷑ petrus martini nõ berte vt in plunbus.
Similiter repꝛomiſſio fit viris.tamen ex hoc nõ ſeqͥ

tur ꝙ ꝓles debeat ſequi virum ſᷣm ↄditionẽ liberta

tis vel ſeruitutis.ſ̊ pᷣm ↄditionem dignitatis etho/

ae gue nõ ſubſtantiã reſpicit ſᷣ potius qualitatẽ.

tute que pꝛincipaliter vigetlin ſemine viri qñ maſcu
lus generat᷑.⁊ ideo frequentius filij aſſimilant᷑ potri

bus.attñ quantũcũq; ſit patri ſimilioꝛ in figura ⁊ ꝓ/
pꝛietatibus.plus tñ traxit a matre de ſubſtantia.⁊ iõ

xboc nõ ſequit᷑ ꝙ in libertate patrem ſequaef.
Onſequenter qᷓ;tũ ad ſccundũ articulũ que

Ad illud q obẽ ꝙ filius afſimilat᷑ patri. Dðm ꝗ/
aſſimilatio nõ venit a ſubſtantia ſcd a foꝛmatiua vir

rit᷑ de impedimẽto quod venit ex defectu eta

tis. Et circz boc tria querunt. Pꝛimo queni ad mfimoniũ.l.

XXXVI

tur vtrũ ſtatuð etatis impediat matrimoniũ. Scoo
vtrũ defectus etatis impediat cõtractionem ſponſa
lium. Ceraio vſum ſponſalia ↄtracta poſt ſeptenni
um poſſint diſſolui ꝑ mutuum enſenlwcn
ueſtio. j. 259

Oꝛ ſtatus etatis impediat mmrimoniñ oſtendit᷑ ſic.
qꝛ ſtatum etatis ſeqt impotentia coeundi.ſ impotẽ

tia coeundi impedit matrimoniũ. ⁊ ſtatus etatis.

Itẽ ſtatũ etatis cõſequit᷑ diſcretio.ſ diſcretio rein“n·
ni ad oſenſum legitimũ. ⁊ ↄſenſus ad imfimonium.
gqeè Prehe eẽ ſtatus etatis ꝙ impediat mr̃imoniX’ꝗ=.
p

Itẽ iura canonicta ⁊ ciuilia dicũt ꝙ impuberes ñ
t ↄtrabere.ſᷣ impuberes iudicãt᷑ rõe etatis.vt ma
ſculus añ.xiiij. annũ.⁊ femina añ.xij. ⁊c.Cõtra.
ſtatus pubertatis nõ impedit ſuſceptionẽ alicuiꝰ al
terius ſacr̃i queęętiã maioꝛis impfectiõis ſunt.& nec
matrimoniũ. ¶ Itẽ quare nõ pñt ↄtrabere añ tpᷣus
pubertatis.aut ꝓpter impotẽtiã coeũdi.aut ꝓpt᷑ defe
ctũ diſcretiõis.Si ꝓpter impotentiã.ſᷣ multi infirmi

ſunt impotẽtes reddcre debituzʒ et tñ pñt cõtrabere.

pᷣterea multi etiã añ annũ.xiiij.cocũt.Si ꝓpter defe
ctũ diſcretionis.Contra hoc eſt ꝙ multi ſunt diſcre
tioꝛes in decennio ꝙᷓ alij in.xx.anno qͥ pũñt ↄtrabere
&. ¶ Itẽ q̃r quarc tp̃s pubertaſᷣ citiꝰↄplet᷑ in mu
liere qᷓ; in viro.⁊ vr̃ ꝙ nõ deberet.qꝛ qtũ ad ſpõſalia
contrahenda ad dar tpᷣs ⁊ eq̃le maſculꝰ⁊ femia iudi
cant᷑.vtputa ad ſeptenniũ.g̊ pani rõne ad mr̃ioniuʒ
ↄtrabendũ. Ro.ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã eſt nðndũ
ꝙ inr̃fimoniũ eſt in officiũ ⁊ in remediñ.⁊ i ſacrm̃ vel
ſignũ. In officiũ inq; ꝓcreãdi ꝓlẽ. In remediũ con
tra impulſum libidinis.⁊ in ſacramẽtũ inſolubil ↄiũ
ctiõis narũ xpᷣi.OQm̃ igit᷑ añ temꝑus pubertatis non
pñt maſculꝰ⁊ fcia generare.nec feruoꝛe libidinis ex/

citant᷑ tanq; impotentes ad bunc actũ.qꝛ etiã añ tẽ/

pus illud ſũt variabiles.⁊ mr̃ioniũ eſt imutabile.de⸗
crcuerũt iura tales pſonas nõ eſſc legitimas anteqᷓ
ad tpᷣs veniãt pubertatis. 1
cramẽtis alijs.dᷣm ꝙ non eſt ſiłe.qꝛ vtilia ⁊ neceſſa
ria ſunt añ tpᷣs pubertatis.
q̃d impedist.ddm ꝙ defectus etatis rõne inſtabili/
tatis puerilis.⁊ impotẽtia coeundi nalis.¶ Qð ob/
ijcit de ſene ⁊ infigno nõ eſt ſimilc.qꝛ ſtabiles ſunt in
ſenſu ⁊ in affectu.Sʒ ꝙ dicit q; nõ pñt.dm ꝙ iura
iudicãt ⁊ inſtituũt nõ ᷣm ea q̃ ſp ſed ſᷣm ea q̃ fit fre

quentcr. ⁊ qꝛ licet añ tempꝰ indictũ aliq̃ poſſint coi/
re ꝓpter accelerationẽ nature.tñ vt frequenter añ il-

lud tpᷣs non pñt.quia tñ iura viderunt ꝙ aliqui poſ-
ſent.ideo nõ tantũ artauerũt quin fetn puner
tati circa mediũ annũ poſſint ↄtrabere. ¶ Ae

tatis in mliere.dðᷣm ꝙ tẽpꝰſpõſaliũ determiat᷑ qᷓtuʒ
ad diſcretionẽ.ſed tp̃s pubertatis q;tũ ad borangin
cocũdi.⁊ qꝛ citiꝰpõt coire femina qᷓ; maſculus.iõ ⁊c.

Si tu queras quare mulier citi? pot qᷓ; maſculꝰ. Rñ
deri põt ꝙ boc fit multis rõnibus. Pꝛimo.qꝛ pꝛiꝰfit

ö

ſolutio viſcoſitatis ꝓpter meatus largioꝛes. Secun⸗

do. quia difficilius eſt agere qᷓ pati. Lercio.qꝛ natu
ra impfecta in muliere appetit virum ſicut materia

formã.vnde ꝓpter maioꝛem appetitum nature ma/

ioꝛ fit ncccicratis, H
J u

„

¶ Atrã defectus etatis imꝑediat ↄtractionẽ ſponſali

um. Et c ſic nlmn neccſſitate obligant
d matrimoniũ nõ cõtrabit᷑ niſi pꝛo/

Ad illud qð obꝛ deſa 20
d illud & qò querit᷑. 21

illud 12.
qd querit᷑ quare citius computatur tempus puber·

„*
—R⸗—

pꝛia voluntate. ergo ſponſalia nõ optrabiint᷑ niſi pla

determinata etate. ⁊c.

ceant ſponſo ⁊ ſponſe. Grin vſum rõnis niſi in

ſalia ante ſeptẽniũ nihil faciũt. ⁊c.
baptiſmi obligatur paruulus ꝑ ali

ligari. ¶ Itẽ vbi deficit fides Porg. ſuccurrit fides
parentũ. pari ratione vbi deficit diſeretio paruulo
rũ ſupplet diſcretio ꝑentũ.⁊ ſic ⁊c. ¶ Itẽ q e
tempus ſeptennij eſt determiatũ ad ſpõſalia ↄtrahẽ
da.⁊ quare ante nõ ſit ↄueniens:Quia ꝙ añ nõ pnt

contrahi. aut boc eſt ꝓpter defectũ diſcretiõis.aut lo⸗
cutionis. Si diſcretiois.ſᷣ etiaʒ tunc diſcretio deficit. fic mẽti
los habẽt exitꝰ.et hoc dicit ꝓpter illud qð dicit decre⸗

Si ocutionis.ſed ante ſciunt paruuli loqͥ. ̊ .
25 R. dm ꝙ ſponſalia de iure non pñt ↄtrahi ante

ſeptenniũ.⁊ ſi ↄtrabant᷑ de facto nihil fit. ꝑmittit᷑ tñ

ipᷣm nibil in re qʒð eſt aliquid in ſpe ꝓpter bonũ pa/

cis. Ratio temꝑis hec eſt.qꝛ ſicut non pñt aliqͥ mrio.
niũ ↄtrabere niſi ꝓpꝛio conſenſu.⁊ ꝓpꝛio ſigno expꝛi
mente ↄſenſum.ſic nõ pñt ad mr̃imoniũ obligari ni
ſi placeat.⁊ cõplacẽtiã vᷣbo vel ſigno expꝛimt.qꝛ vt

frequenter ab illo tꝑe incipiũt intelligere qᷓ dicunt.
loqui ſᷣm ꝓpꝛiũ affectũ.ideo extunc incipiunt valere

Ex bis patent obiecta.qꝛ nõ eſt ſilłe de obligatiõe ma
trimonij ⁊ ſacramẽto baptiſmi.qꝛ illa eſt necaria ad
ſalutem.iõ merito ꝑ aliũ ſubucnit᷑ egroto. Patʒ etiiã
rõ tpis. qꝛ qᷓuis no ſit plena diſcrctio ad diſcernẽdũ
bonũñ a malo in eis. tñ eſt diſcretio ad intelligenduʒ

qʒ; dicit᷑.⁊ rñdendũ qð libeat vel nõ libeat¶ Ad il/

lud ergo q obĩ de ſacro baptiſmmi pz rñſio ꝙ no ẽ ſi /
mile. ſicut ſepe dictũ eſt. ꝓpter ̊ ꝙ eſt ↄtra oꝛiginale

qd nõ eſt ꝑ volũtatẽ ꝑpetratũ.⁊ vlteriꝰ in baptiſmo
nõ obligat᷑ paruulꝰniſi ad ea q̊ tenet᷑ iure natura⸗/
li.vnde nõ eſt ibi votũ niſi valde large.Et ſi tu obijci

as ꝙ puulꝰpõt obligari vbi eſt bonũ ſuũ.dd.qꝙ verũ
eſt in poſſeſſionibꝰ.ſᷣ in mrimonio vbi eſt ſcruit? cor
poꝛis ⁊ dʒ ccẽ mutuꝰamoꝛ.decreuit deus vt nullꝰpoſ

ſit nec debeat niſi ꝓpꝛia voluntate obligari.Eſt enim

ibi qdᷣdã mirabile.qꝛ bõ inuenit in mliere aliquã cõ/

placentiã quã nunq; poſſet in alia inuenire.vt dicũt
liqui expti. Queſtio. iiiij. f

Atrũ ſpoſalia ↄtracta pꝰ ſeptenniũ poſſint diſſolui
p mutuũ cõſenſuʒ: Et ꝙ nõ vꝛ.qꝛ ſicut ſe bõ etas pu
berũ ad oↄtrabẽdũ mr̃imoniuʒs.ita etas impubeꝝ ad

otrabẽca ſponſalia. qꝛ buberes gtrabetes matri⸗

moniñ nõ pññt ſoluere.S ⁊c. Itẽ ſicut dñs inſtituit
mr̃imoniũ nõ ſolui.ita pcepit nõ ꝑiurare.⁊ fide non
mentiri.̊ ſi ꝓcracta ſunt ſponſalia ꝑ iurametũ inter

poſitũ.v ꝙ neceſſario teneant᷑ ↄſummare.¶ Itẽ de

ſponſalibꝰ⁊ m̃imonio dẽ in decretali ſca.ꝙ hoc pᷣt
tolerari.ſi g&̈pmiſſio non eſt boni ſᷣ mali.vẽ ꝙ; boc ſit

„

(Di. XXXVII.

tẽ iura canonica dicunt
ſicut pʒ er̃ de deſpon.impu.pꝑ totũ.ꝙ ꝗͥ⸗ trahũt ſpon
Coñ. in ſacco
d renũciandũn
ſdo. ⁊ ad cõtrabendũ matrimoniuʒ cum deo. pari
ratione poſſunt paruuli ꝑ alios ad matrimo nin ob ire ron
luti ſũt.&̊ ꝛc.Querit᷑ igit᷑ qualit᷑ ſponſalia ↄtrabant᷑
quibus modis ſoluant᷑.⁊ tercio qͥs ſit eſee
Itẽ quero qᷓre

mile ꝗꝓpter ſigtionẽ. ¶
to. dom 2 nõ obligat niſi ſub cõditione.
it᷑ quõ cõtrahãt᷑.dð.ꝙ quatuoꝛ modis.Sim
plici ꝓmiſſione.fidei datiõe ſiue iuramẽti intpoſiti⸗/
one.datis arris ſponſalicijs.anuli ſubarratiõeAd

qð quer

nnafß. lk in eode ti. veere. cõmmiſfi. qt lutauit all⸗
quã ducere in vxoꝛc.ꝗpter iuramẽtũ (ſi vult intrare

religionpꝛiꝰdeberet ↄtrabere. Sed ſi liceret alicui
ptranſiræ. liceret maxime tali.S ſi buic non licet. mul

to minus nec alicui.

Contra.Si ꝓmitto tibi dare

centũ.ſi abſoluas me.ſum abſolutus.nec ꝑiuro ſi nõ

do. ̊ pari rõne in ꝓpoſito.

tem ſi duo iurent ſik

ire romã.⁊ poſt peniteãt ⁊ mutuo ſe abſoluãt.abſo/

ſa u. ¶Re dom ꝙ ſponſalia multis modis ſolui poſ
ſunt. ſicut iã patebit.⁊ vnus inter illos modos ẽ qñ

mutuo ſe abſoluũt.De iſto aũt mõ dicũt aliqͥ vt hu/

ectus ſpo

guitio. ꝙ mod?iſte nõ eſt licitꝰ.qꝛ nõ fit ſine pctõ pt᷑
fidẽ iuramẽti.ſ̊ ſolũ eſt ꝑmiſſus.qꝛ coacta ↄiugia ma

tał.ꝙ põt in patiẽtia tolerari.Alij dicũt ꝙ cũ iuram⸗

ſi veniat ex cauſa aliquo mõ rõnabili dicũt eſſe lici

tũ. licet ſit maioꝛis pfectionis ſicut ſonat decretalis.
7 . poſitio vẽ magis ꝓbahilis qͥcqᷣd dicat appatus.
dillud quod obẽ & mr̃imonio.dom ꝙ nõ eſt ſi ⸗

dillud qð obẽ de iuramen/
¶ Ad illud

ti obligatoꝛiũ nũq obliget niſi ad volũtatẽ eiꝰcui fit
vf ꝙꝙ ad inſtar illoꝝ qͥ iurãt ſil ire ad aliquẽ locum.ſi
cut ipᷣa decretalis dicit.ꝙ mutuo ſe pñt abſoluere.et

26

27

illud q qr̃ quibus modis ſoluant᷑.dᷣʒ ꝙ in.viij.ca⸗

ſibus. Pꝛimus eſt voto ſolẽni ſuꝑueniẽte. puta ſi al⸗

ter ſponſoꝝ intrauit religionẽ.Scðs ſuꝑueniẽte àma

trimonio.puta ſi ↄtrahat cũ alia ꝑ verba de pꝛeſenti
poſt ſponſalia. Terciꝰ ſuꝑueniẽte affinitate. puta ſi

cognouit cõſanguineã ſponſe.⁊ hboc facto vel fama

ꝓbari põt.Quartus ſupueniẽte incurabili infirmi⸗
tate. puta lepꝛa vel mutilatiõe mẽbꝛi alicuiꝰ. Quin⸗

tus altero ſe abſentante.puta cũ vadit in regionẽ lõ

ginquã ſine licẽtia. Sextus altero foꝛnicãte. puta cũ
alter cognoſcit alterã q; ſponſaz ſuã. Septimꝰvtro/

qʒ volente.puta cũ ambo cõſentiũt.Octauus ẽ mi/

noꝛe petcnte.puta ſi ↄtracta ſunt ſponſalia inter ali/

quos duos quoꝝ alter eſi in etate dcbita.alter eſt mi

noꝛ. Pꝛimis duobus modis ſoluũt᷑ ſponſalia ipo fa

cto.alijs ꝑ iudiciũ eccie.¶Ad illud qð querit᷑ qs ſit 28
ſponſaliũ cffectꝰ.doᷣm ꝙ duplex. Anꝰ obligatiõis ald
mr̃imoniũ ad qð aſtringit᷑ ꝑ ꝓmiſſionẽ que ẽ in ſoõ

ſalibus. Aũ dicũt᷑ a ſpondeo ſpõdes.vñ compellen⸗/
di ſunt ad matrimonium ↄtrabendũ. niſi timeat᷑ de
vxoꝛicidio. vel aliquis dictoꝝ caſuũ interueniat.Ali
us effectus eſt publice honeſtatis iuſticia ꝗᷓ eſt ꝙ nuk
lus cõſanguineoꝝ ꝓpinquoꝝ ſponſi poteſt contrabe

re cum ſponſa nec cconuerſo.

De impedimẽtis que omnino faciunt illegitimũ id matrimoniu trahbenduũ

cum omni

ℳ₰ *

impli in

te co qð impedit ꝓpter ꝗpꝛiã obligationẽ.j.di.

ccleſaſticam inſtitutionem.

xxxviij. Nũc de voto inſp

„*

Ant igit᷑ q̃dã oꝛdines ⁊c̃. Hec ẽ ꝑs in qua mor pꝛincipaliter determiat de bis qᷓ matrimoniũ impedi

unt ſimpliciter. Et hʒ H̊ pars duas.qꝛ tale impedimutũ duplex eſt.Qddã qð ſimplr impedit cũ om

. * „

i. qdᷣd cũ quodã ſic cũ q̃dã nõ.ideo hm hoc hec ꝑs hʒ duas. In pᷣma parte determinat de his que
olr impediunt 2 cũ omni. In ſcda de his ꝗᷓ cũ aliquibꝰ ſic cũ aliqͥbꝰnõ.j dier. Poſ bec de diſpari cul⸗
tu ⁊c. Pꝛima ps hʒ duas. In pᷣma pte agit de impedimẽto qð impedit ꝓpt eccliaſti

—

ician? c. Et qm̃ ecciaſtica inſtitutio

ãſdã excludit a mrimonio ꝓpter excellentiam vite. vt clericos.quoſdã ꝓpter enoꝛmitatcʒ culpe vt vx. ꝛicigaſ
ideo hec pars habet duas parti ulas. Iu paima determinat de impedimẽto oꝛdinis. In ſoda de impedimeto

crimis bi. Nis adijcienqũ ẽ & occiſoꝛib

/
—

ſuaꝝ ↄiugũ ⁊c. traq; ꝑs remanet indiuiii pter bꝛeuitat.

cãa inſtitutionẽ. In ſcoæx

lunn

loopop⸗
Laltnoß

Brporix
Inocinou
glcicl de
minus vtbi
ſoriinenſub⸗
draconatusac
cherint in
ſerhonsd
oitw a
binagbieſt.
aoatzcrin
CObiſciocan

habas vro
WN
elk ,i
nghen
onpit
ielinn
Natcſetertile
Pncſtdii
ihnrftfale
lgk eſtoen
untaſal
nlkidin
W
ckinde
oßanee

ſaeg
Gitin
unnni
wegzni
nimut,
ünbri
Süchaef⸗
Pendsſdig
lemtti
Gniättüit,
ſigint
idgaadn
GNürüniͦ⸗
Aninichift
zügidend
gbhertllned
biſdiͤcti⸗
rſerdns,
Nitas
4däde

S

anene Stlelg

nar ndedn
GD
mi innd
ocie it

Sosigmin

Pdnt
ir im
tin andn
edn hni
n bieiegid
gigtuit⸗
ri,Otnein

oꝛdinis q 2 (Troꝛé vuccre vi 5
Ant igit᷑ quidã oꝛdines in ꝗbus nullatenꝰ- po ginẽ eccleſia romana
Jten impi ↄiugiũ.⁊ ſi intceſſerit copdla.fit di⸗ Pmittit. Querit aus⸗
uoꝛtiũ. vt ſacerdotiſi.dyaconatꝰ.⁊ ſudyacona e bonit q; gmittit da
P. In alijs vo pmittit ſoꝛtini ↄtugiũ. niſi religiõis ha⸗ cſſe enee n eS
6 . Enn n den to ſint aſtricti.
bitũ ſũpſerint.vel ↄtinẽtie votũ fecerint. Vñ leo papa ita potcrũt ducere vi
Llericos.lectoꝛes.oſtiarios.exoꝛciſtas.accolitos.ſi eẽ? duam ſicut vᷣginem.
à votiũ ⁊ hitũ inueniunt᷑.⁊ ↄtinẽtiã ꝓfiteri nolũt. vxoꝛẽ? Reꝰ dom clerici vdu
uucere virginẽ eccleſia romana pmittit.nõ yiduꝗ.nec centes vxores infra

eiſt. (MHeterminat deimp.

XXxXVII. (— Annt igit᷑ quidã oꝛdine

Leo papa

repudiatã.qꝛ deiceps nec ad ſubdyaconatũ ꝓuehi pe ſe ran es f

Ex cartagi. terunt. nec laicus vxoꝛẽ ſoꝛtitus niſi virginẽ vel biga ducere. Aut cũ ſpe re
2cilio. b mus ad dericatũ. otẽ ex cartaginen. ↄcilio. Placuit dcundi ad miniſteri.
ecpos.pꝛeſpꝛos.dyaconos.ſubd vaconos etia ab vxoꝛi um ⁊ officiũ clericatꝰ
bus abſtinere.qð ſi non fecerit.etiã ab ecciaſtico remo aut ſine ſpe. Si cñ ſe
Ueant officio. ceteros vo clericos ad hoc nõ cogit. It tic pmittit᷑ e ducat
Aeo papa leo papa. AQexↄtinẽtie eadẽ ẽ miſtris altaris qͥ epiſco xoineee r ſie locſt len
PpPprlis ct pᷣſhꝛis. qᷣ cũ eẽnt laici vel lectoꝛes. licite vxoꝛes pur quaz wlüt dne.
ducere potuerunt.ſᷣ cũ ad pᷣdictos puenerũt gradus. ſ ſi ducãt viduã.am/
cepit eis nõ licere qð licuit. Itẽ in.vj.ſinodo. Siquis pliꝰ nõ pũt ad officiũ
æoy q ad clerũ accedũt voluerit nuptiali lege mulieri qs dimiſert redire.
Calixtus p copulari.hoc añ oꝛdinẽ ſubdyconatfaciat. Itẽ Ealix vel ſitzmittak reltaſ
iius papa. ꝛeibeis. dy'aconibꝰ. ſubd yaconib'. mona mbaber pmotio d,
chhis.ↄcubinas hr̃e.ſeu mr̃imoniũ ↄtrahere penitꝰ int⸗ maioꝛes 405 dicit p.
dDdiciamꝰ. ↄtracta q́; mf̃imonia ab hmõi ꝑſonis diſiun-⸗ mittant᷑ ſi volunt ad
gi. ⁊ ꝑpſonas ad penitentiã debere redigi.iuxta ſcõꝝ ca clericatũ aliqͥ tpye re-

HBꝛegoꝛius nonũ diſtrictionẽ iudicamus. Itẽ Gꝛego. Nullũ facẽ eire ſine impedimen

Innocẽtiꝰ pꝛ ſubd vaconũ epᷣi pᷣſumãat niſi qͥ ſe caſte victurũ ꝓmiſe⸗ tt“% “
pa ſccſduſ. Pctrit. qꝛ nullus dʒ ad miniſteni altaris accedere niſi cu⸗ Aenkce
q oꝛdinem ſub⸗ ius caſtitas añ ſuſceptũ miniſteriũ fuerit appꝛobata. vxo. abſti. ⁊c. Arf ma
raconatus aa (Detmiat de ĩpedimẽto crimis vipote vxoꝛicidio. b la eſſe bec cõſtitutio.
ceperint. ⁊ inu His adiciendum eſt de occiſoꝛibus ſuaruʒ ↄiugũ.De qꝛ nemo põt vxorem
per vxoꝛes du/ quibus Mico.papa ſcribit radulpho bituricẽſi archie Peiuare iure ſuo. v·
rennt vel cõu piſcopo. Interfecto:es ſuaꝝ ↄiugum ſine iudicio cum & ſi babet vxoꝛes. y

Basrieef nõ addis adulteraru vel alidd hmot.qd aliud haben non bonut bſtinere

co bñficio care· di ſunt q; homicide.ac per hoc ad pniam redigendi. Item ponatur ꝙ ali

AAAAuis in inferioꝛbus
oꝛdinibus vxoꝛe tacente ⁊ ſciente ꝓmoueat᷑.vtrũ debeat cũ reclamanerit debitũ ſibi reddi.Et ꝙ ſic videt᷑.qa
votũ ↄtinentic nõ vouit.Et iterũ.Si vir ingrediat᷑ religionẽ ⁊ ipᷣa taceat.ſi reclamet pꝰ apud epᷣm. redire cõ⸗/
pellit᷑ gᷓ ⁊c. Item querit᷑ vtrũ moꝛtuo viro tencat᷑ ad ↄtinentiã ꝑpetuã talis mulier an poſſit cõtraherc. Reꝰ*.

——

vdi ꝙ; hoc intelligit᷑ ꝙ ſi nõ habẽt vxoꝛes nũqᷓ; debẽt ↄtrahere exqͥ ad ſacros oꝛdines ſunt pꝛomoti.ſi añt baz

bent non pñt ꝓmoucri ſine aſſenſu vxoꝝ ſᷣm ↄſuetudinẽ romane ecclcſie.⁊ verũ ẽ ꝙ requirẽdus eſt caꝝ ↄſen
ſus.O ſi vxoꝛ taccat viro ſuſcipiẽte oꝛdinẽ. ⁊ locũ ⁊ ts bʒ reclamãdi pᷣſumit᷑ ↄſenſiſſe.⁊ ampliꝰ redamareñn
poteſt. et ex tali conſenſu ſuo còtinentia ſibi indicit᷑ nec poteſt requirere virum. Atrum aũt poſſit cõtrahere: j
dum ꝙ ſicut dicit᷑.xxxij.diſ.ca.ſeriatim ⁊c.nõ põt.etiã poſt moꝛtẽ viri.imo tenet᷑ ad ↄtinẽtiã ꝑpetuaʒ. Sʒ q̃li

ter boc ſit intelligendum inter iuriſpitos eſt ↄtrouerſia. Aliqui em̃ dicunt ꝙ mulier ↄſentiens viro vouere in

telligit. ſed votum iſtud qꝛ nõ eſt ſolennizatum. impedit matrimoniũ cõtrabendum ſed nõ dirimit iã ↄtractũ
Alij dicunt ꝙ ſolennizat᷑ in voto viri.Lercij dicunt ꝙ ſecus eſt in vxoꝛe ingreſſi religionem ⁊ clerici.qꝛ vxoꝛ
derici tenct᷑ ſed nõ vroꝛ ingreſſi.qꝛ dignioꝛ eſt clericatus q; religio.eũ bigamus poſſit eſſe religioſus.nõ autey
clericus. Alij dicunt ⁊ boc videt᷑ ꝓbabiliꝰ ꝙ vxoꝛ aut ignoꝛat ius illud.qꝛ nec ſcit nec ſibi dicit᷑.aut nouit. Pꝛi
mo mõ nõ obligat᷑. Scoo modo ſi nouit.qꝛ ſibi dicit᷑ ⁊ 2ſentit.obligatur. Sed quidin tanta diuerſitate tenen
dum eſt: ſane dici poteſt ꝙ ſi vxoꝛ conſentiat viro ꝙ oꝛdinem ſanctum ſuſcipiat. vel ꝙ religionem ingrediat
in ↄſpectu ꝑſone p quam ᷣm foꝛmam eccleſie poit fieri diuoꝛtium.qꝙ ipa obligat᷑ ad ↄtinentiã ppetuã cũ vi

ro qui eſt eadem caro cũñ ipᷣa.nec excuſat᷑ ꝑ iuris ignoꝛãtiã.nec eſt diuerſimode iudicandum in dericis ⁊ rcli

gioſis q;tun: ad hoc. cum vtrobiq; coꝛpus viri ꝑpetuo domino dedicetur. Et hoc expꝛeſſe dicitur diſt. xxxij ſe-
riatim c. Meq; pmittit vroꝛ iungi eicle; marito ſuo carnaliter. nec vn nubere. aut in eius vita alium vuce
re poſt moꝛtem. ⁊ iõ ſatis ꝓbabiliter dictũ eſt ꝙ viro vouente ⁊ ſolennizante ip⸗ vouiſſe intelligitur. 1 bocto⸗

—

tij ꝓbat᷑ ꝑ multa iura quc dicunt li iij. duer cõiugatoꝑx

N¶Mꝛ mino: es oꝛdines non impediant matrimonius.

