quia matrimonium ↄtractũ clanculo ſit irritat mr̃i
moniñũ ſequẽs de facto ſicut ↄtractũ in manifeſto. et
pꝛeterea votũ emiſſum in publico coꝛã oibus etiam
in foꝛo iudicat᷑ ſimplex nec dirimit matrimoniũ iaʒ
contractũ.¶ Rddm ꝙ votũ ↄtinentie eſt tale votũ
50 generaliter impedit matrimoniũ ↄtrabẽdũ.ſᷣ nõ
generaliter dirimit iam contractũ niſi ſolẽnizatũ. et
ratõem huius aſſignant aliqui ecclcſie inſtitutõneʒ.
ꝛ em̃ vouens ſit ꝑſona illegittima hoc nõ eſt ex vo
to.qꝛ in i?o matrimõio perfecto ↄtinentia ſuari pᷣt
ab eo qui debitũ non exigit ſed ſoluit. Añ augꝰ? dicit
ꝙ; cõputatur ꝓ ſanctificatõne pfecta ſi non exigis ſʒ
reddis qð debes. Sed q; impediat hoc ẽ ex cõſtitutõ
ne eccie cuius eſt ꝑſonas legittimas vel illegittimas
matrimonio determinare. Rõ aũt quare eccia de vo
to ſolenni inſtituit ( vt dicunt) ẽ ꝙ in voto ſolẽni nõ
põt decipi.⁊ põt in fractõe eius ſcãdalisari qꝛ publi
cũ eſt.̊ in voto ſimplici neutrũ bʒ locũ qꝛ pꝛiuatum
eſt. Sed bec ſolutio videſᷣ ſupponere duplex falſuz.
Vni ꝙ ſit ab inſtitutõe eccie talis illegittimitas.ſ q̃a
eccia vt cõiter r nõ pᷣt ibi diſpenſare.põt aũt diſpen
ſare generaliter in ſuis ↄſtitutõnibꝰ.Aliud falſuʒ eſt
quia votũ ſolẽne nõ dꝛ qꝛ notoꝛiũ vel publicũ.quia
votuʒ qᷓ;tuncnuq; publicetur (niſi aliud adſit) ſim/
plex iudicatur. nee impedit matrimoniũ iã ↄtractũ.
31 Vñ aliud eſt votum publicũ aliud ſolenne Jõ alia
rõ aſſiguat᷑ ⁊ accipit᷑ a voti ſolẽnizatõe. ANotũ em̃ tri

pliciter ſolennizat. ſe oꝛdinis ſuſceptiõe. pfeſſionis

emiſſione. et habitus ꝓfeſſoꝝ aſſi umptione cũ alijs
ãq̃ bominẽ ꝓfeſſum oñdunt.Et hoc ẽ cõe in voti ſolẽ
niʒatõne ꝙꝙ fiat coꝛã ꝑſona que locũ dei tenet. qvo

tum põt appꝛobarc.qꝛ i recipiẽte votũ ↄtinẽtie trãſ.
fertur ptãs coꝛpis vouentis in aliũ.qꝛ aliꝰ adeſt qui

recipit.S in voto ſimpliei vbi hõ mera ſe obligat vo⸗
luũtate et in nullius manibꝰhoc facit. obligat᷑ quidẽ.

ſed tñ dñium ſui coꝛpꝑis in alterũ non t:anſfert᷑.et qꝛ

Oð tranſiatum ẽ in ptãteʒ vnius non pᷣt trãſferri in
ptãtem alterius. ideo emiſio voto ſolenni non põt

matrimoniũ ↄtrabi in quo eſt tranſlatio dominij p⸗
prij coꝛꝑis. Sed qð tranſilatũ non ẽ adbuc tranſfer/

ri põt.iõ voto ſimplici emiſſo põt mir ptãtem ſui coꝛ

„

poꝛis in matrimonio dare.ideo ⁊ ſi ↄtrahat ↄtractũ
eſt. Amplius.in voto ſolenni deo ⁊ hoi obligat᷑ſic ⁊
in matrimõoio.⁊ qm̃ vtrobiq; eſt par obligatio.2⸗ par

obligatio non ſoluit vinculuʒ paris obligatõis. pᷣ be

nepᷣpotẽs ſupervinculũ minoꝛis obligatõis.iõ obli
gatio voti ſolẽnis non pᷣt infringi ꝑ ſuꝑueniẽsvincu
lum matrimonij. hoc autẽ nõ ido dico ꝙ facit ſcan⸗
dalum. qꝛ et iliud pᷣt eſſe in voto ſimplici.ſᷣ hoc facit

obligatio duplex cũ tranſlatõne ptãtis in alteꝝ. Eſt

igitur hec ſũma rõnis.qꝛ votuʒ ſolẽne obligat equa/

liter diſtricte duplici rõe non ſic ſimplex.iõ impedit. 52

¶ Ad illud g qd obẽ ꝙ rõ irritatõis matrimonij ẽ.

qꝛ pnſt votũ danabile eſt nubere. dm q hoc nõ eſt

ratio tota ̊ ↄcauſa. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ non minꝰ 5
obligat ⁊c.dem eyverũ eſt quãtuʒ ad culpã ſiue trãſ
greſſioneʒ.tũ minus obligat qᷓ;tum ad alterius vin/
culi ſolutõem vt fiat vis in hoc qʒð dicit quantuʒ ad
deñ.qꝛ H duplr dꝛ. Alł qᷓtũ ad deũ vt obm. qꝛ votuz
aſtrigit oſtrictõe neceſſitatis. Ałqᷓtũ ad deñ.i. q;tũ

ad diuinũ iudiciũ.deꝰaũt hũc qͥ obligatꝰ ẽ voto ſolẽ

ni reputat mag obligatũ ꝓ eo ꝙ ñ ſolũ reputat eũ
ligatũ ſibi ſ̊ etiam homi. non ſolũ reputat pmiſſiõʒ
factã acceptã.imo ꝑ miniſtrũ ptãtcʒ coꝛpis eſſe trãſ-
latã.et ido deus iudicat ꝙ; votũ ſolẽne impediat nõ
ſimp lex.et hoc non tm̃ ẽ manifeſtũ in foꝛo eccie ſ eti
am in foꝛo conſcie.

coire.dðʒ ꝙ veꝝ eſt niſi foꝛtioꝛi vinculo ſoluat᷑. 732

matrimoniũ foꝛtius ẽ.iõ dicunt ꝙ cum ↄſũmat᷑ ma
trimoniũ tunc oino abſoluitur a voto. ſed debet de
co pniam agere qꝛ votum violauit.vñ dicunt ꝙ põt
debitum reddere petere ⁊ ſoluere. Sed hoc non cre
do ſcilicet ꝙ abſoluatur a voto quantum ad matri/

monium niſi inquantuʒ ius matrimonij compellit
eum agere contra votum.ſed non compellit ius ma
trimonij debitum petere.quia hoc eſt libertatis.ſed

ſolum ſoluere. ideo dico ꝙ poteſt ſine peccato ſolue/

re.quia facit id ad qð tenetur. nũqᷓ; tamẽ poteſt ſine
peccato petere.et ſi vxoꝛ moꝛiatur tenetur omnino 55
continere.Qð tñ obijcit ꝙ matrimoniuʒ non conſũ
matum non impedit votuʒ. Ratio huius eſt qꝛ nul
lum fit ei preiudcium. poteſt enim vxoꝛ ſiue ſponſa

alteri nubere. ſed per matrimoniuzʒ omni voto pre/
iucicium generatur. ,

ueſtio.ijſ. e

¶Rc obligatione voͤti in comꝑatioue ad commutatõ

nem. vtrum poſſit commutari.Et ꝙ non videt᷑ Le/

uit᷑. vltimo. Animal qð imolati dʒ dño. mutari nõ

pᷣt nec ĩ peiꝰ nec ĩ meli?.& ⁊c. ¶ Itẽ ecẽs.v.qdcũq; vo

ueris reqde. ad ill qð vouet hõ tenct᷑i ñ pᷣt com
mutari.¶ Itẽ ſi veritas locutõis conſiſtit in concoꝛ

eh

q illud að obr ꝙ tenet᷑ nũqᷓ; ʒ 4

col
upnn
lees
e
e0
herded
lone⸗
ſcatu
lane
tvot
löacte
tinſtt
vdd
fiie⸗
Gt
at pfa
futres

ſſlia

ibolui
ckamen
RKit
6ſetan.
upt
ra rou
ltatea
ttäͤſtaus
ſneßati
ik Gan
(clitur
guclez ſup
ifnutare
tippp

un ubie
inth
Alcenvt⸗
ſedchut
yühtini
bicltden
FCheſtrari
zlickopn
lldinec
Nxeitnte.
teli
Nleſtach
(indden
clli tatn
ktiozſign
enn
rönon
Nlcutcön
eohliget
acotken
nagipig
ttec
Neſcchtn
heta
cunpian
de⸗ 4
boleon
mnique
ſinn
ils
hhius

artgihti⸗
iänn
hätige,,
l
l
Ntiefgil
nftii
dſmimi
rmaong

=
—

=

=
=

„7
7

☛

e

Hrsſienisft
Nruſigit
dughinnign
chngiat⸗
wwimig

1

nſeſngcäm
ntmnsmnn⸗
ber memit
Uudtcignn
ninzahieni
Noecdagun
darcpt
. Tiiri
big nt
cogitihud
nſüwerg
irinzobti
foirtmti
õ
gerg unt i
nuulsilutt44
rgan ,intin

Pito ſldcen

Guieidicuſte
r Selboeſc
atun nn
Urinonn e
naonpaltn
boccklban
tinegeusn

„

ü mg.

= S=
=☛ =

S
=

4

=
=☛

=
SS =

—

SS=

2—
=

=
= =
☛ =

onſhiuſt
guzemifn

S=

disa volũtatis et intellectꝰ.ſicveritas voti in concoꝛ/
dia ꝓmiſſionis ⁊ ſolutõis.g qñ vox diſcoꝛdat ab in

tellectu eſt ibi falſitas.g ⁊ in voto qñ ꝓmiſſio a ſolu
tione. Sed vnuſquiſqʒ tenet᷑ eſſe verax in ꝓmiſſiõc
& c. ¶ Itez ꝙ non poſſit ſine auẽte ſuꝑioꝛis videt᷑.

ber. de diſpẽſatõe ⁊c.ð bñ oꝛdinatis mõaſterijs nul

lus meo cõſilio egrediet deſiderio artioꝛis vite ſine
licentia ſuperioꝛis.ſi & de hoc magis tenet᷑.pʒ ⁊c.

Item ꝙ ſuperioꝛ nõ poſſit mutare videt᷑.qꝛ eq̃ ob/
igat votũ ſolẽne vt matrimoniũ.ſeð mr̃imoniũ nul

liꝰ auẽte ſupioꝛis pᷣ:mutari.g̊ nec votũ. ¶ Cõtra.vo

tũ inſtitutũ eſt ad charitatẽ fouendã.ſed dicit betꝓ

illud qð ex charitatce inſtitutũ eſt.otra charitatẽ ſuſti
ri ñ dʒ. vbi eſt neceſſitas vel vtilitas cũ charitas
igat pᷣt cõmutari.ſʒ boc eſt ꝑvotũ.gᷓ ⁊c¶ Itẽ ſeinꝑ

licet ꝓficere m ſtatũ.g et votũ de hono in meliꝰ cõ/

6 ſicentia.

mutare.S ⁊c.¶ Itẽ ſi quis emittit duo vota in com

poſſibilia.quoꝝ alterũ eſt ꝑfectius.impleto ꝑfectio/
ri abſoluit᷑ ab alio qd pꝛiusvouit.g ⁊c¶ Item ſicut

teſtamentũ eſt ꝓpꝛie volũtatis ita et votũ.ſed qdiu
hõ viuit põt mutare teſtamentũ.g et votuʒ ſine ommſi

¶ R dom qꝙ licet votũ mutare ex cã.illð.ſ.
dd recipit recõpenſatõeʒ.ſed nẽ ex leuitate nec ex ꝓ
pria voluntate quã obligauit. ſed ex neceſſitate ſiue
vtilitate cuʒ pᷣlati aucte.excepto voto religionis.vel

etiã ſtatus ꝑfectõꝛis in qð pot aliud votũ cõmutari

ſine pᷣlati licẽtia.quia ꝓpter ſui dignitatẽ licẽtiã dãt
iura.Sanũ eſt tñ ↄſiliuʒ ꝙ fiat ſuꝑioꝛis auctevbi ñ

creditur ꝙ ↄtradicat.nevideat᷑ ex leuitate pcedere?

auẽtez ſuꝑioꝛis contemnẽ. Ratio aũt quare licetvo

tũ mutare ⁊ cõmutare eſt ꝓpter neceſſitatẽ ſupueni

cntẽ. vl ꝓpt᷑ ꝑiculuʒ qð iminet frequẽter in obſerua

tione.vel ꝓpꝑter maioꝛẽ vtilitatẽ et vouentis ⁊ alio/
rum. In bijs em̃ rõ recta.⁊ dina illuſtratio mãifeſte
clamat ꝙ ꝑ mediatoꝛẽ ⁊ ꝓcuratoꝛẽ debeat et poſſit
ꝓuideri vt deꝰnon dãnificet᷑.nec iſte ꝑiclitet᷑.in q̊ et
iſte debuit ſaluari et deus honoꝛari.et ꝓpter qd vo

tñ oꝛdinatũ eſt fieri.⁊ iõ ex hoc põt cõmutari.Oð tñ

obijc it de teſtam̃to nõ eſt ſiłe.qꝛ teſtamentũ nõ obli/

38 gat vt votũ.¶ Ad illud qð obꝛ de leuit᷑.m glo. ſoluẽ
„ dũ eſt ꝓpꝛia aucte.¶ Ad illud qð obꝛ de eccle.dðʒ

»„

„

q illud intelligit᷑ in ſe vł in equiualẽti.Et ꝑ hoc patʒ

de veritate. qꝛ cõcoꝛdat ipletio ꝓmiſſioni dũ dat᷑ eqͥ
ualens illi.Odð vo dicit berñ. de aſcẽdẽtibus ad alti⸗/

40 ꝛc ſtati. credo q; dꝛ conſulẽdo¶Ad ill q obꝛ vl/
timo de mr̃imonio ſoluẽdo.ddi ꝙ nè eſt ſile.qꝛ vin

culũ matrimonij ligat nõ tm̃ röõne promiſſionis ſed

etiaʒ ſignatõis rei inſolubilis i quã nulla pᷣt auẽtas.

Prcterea.nõ eſt vnũ mr̃imoniũ meliꝰalio ſicut vo/
tũ.⁊ iõ non cõpetit mrimoniũ ꝑmutari nec cõmuta
ri ſicut cõpetit de volto. OQoõ. iij.

De obligatione voti in cõpatione ad diſpenſatöem.
et querit᷑ vtrũ ſummꝰpontifex poſſit diſpenſare i vo

to.⁊ ꝙ ñ videt᷑.qꝛ gloſa ſuꝑ illð xð vouete ⁊ reddite

⁊c.dicit. reddere eſt neceſſitatis.ſed circa ea qᷓ ſunt
de neceſſitate ſalutis nõ põt diſpenſari.gẽ̊ ⁊c. ¶ Itẽ

obligatio eſt ᷣm ius naturale.qð patzO.qꝛ om̃i tꝑe cu

currit. ſed põtifex nõ pᷣt in ea q̃ ſunt iuꝛis naturalis.

cc. ¶ Itẽ ber. dicit quedã ſũt pᷣcepta moꝛalia me

tabule oꝛdinãtia ad deũ.quedã ſede oꝛdinãtia ad ꝓ

ximũ.quedã ſuꝑaddita vt canonice ſanctões ⁊ pr̃ᷣm
inſtituta. In pᷣmis nõ põt diſpẽſare nec hõ nec deꝰ.

In ſcdis non hõ ſed deꝰ. In tercijs.et bõ ⁊ de?. Põ
aũt huius ẽ qꝛ pcepta pᷣme tabule imediate oꝛdinãt

„

—EEE — ——————— ———

XXXVII.

⁊c. Itẽ qͥ non facit qð ꝓmittit mẽtit᷑.ſed papa nõ
ſt diſpẽſare in mendacio. nec in voto¶ Itẽ ꝙ nõ

eeon iiumediate oꝛdinat ad deñ.videtur
t dupelart n mengace Searp
in voto cõtinèntie ſpãliter videt᷑ Eccle.xxvi. Mõ eſt

digna põderatio ↄtinẽtis aĩe.ſi ↄtinẽtia nullo mõ

põt recõpenſari.pʒ ⁊cc. ¶ Itẽ ꝙ nec in voto pauꝑta
tis videt᷑.qꝛ ꝑfectiꝰeſt ꝓ deo mẽdicarce qᷓ; ↄtinere.S
ꝑfectiꝰeſtvotũ pauꝑtatis.& ſi diſpẽſare ñ põt i voto
cõtinẽtie.nec pauꝑtatis. Item qꝙ nec in voto obc/⸗
dientie videt᷑.qꝛ hoc eſt ꝑfectiſſimũ.qꝛ ĩ caſtitate vin
cit hõ coꝛpus ſuũ.in pauꝑtate mundũ.i obedia ma/
ctat hõ ſeipᷣm.g& ⁊c.¶ Sʒ cõtra.ꝙ poſſit in om̃i diſpẽ
ſare videt᷑.qꝛ votũ vnũ nõ minꝰ obligat qᷓ; ali. Sʒ
põt diſpẽſare in aliq̊ ytpote i voto pegrinatõis ⁊ ab
ſtinentie. g et in oi Pes ꝙ ſpãliter in voto cõtinen
tie videt᷑.qꝛ diſpẽſatio locũ hʒ vt dicit ber.vbi cadit
neceſſitas vcl cõmunis vtilitas. Sed poſſibile eſt q;

aliquis ex defectu mulieris incurrat piculũ moꝛtis.

ſicut dicit de rege lodon roſer poſſibile eſt ꝙ oẽs
moꝛiant᷑ qui pñt generare ſol
uit.⁊ remanẽte papa et muliere.g ſi neceſſitas ẽ con
ſeruatõis ſpẽi.in caſu iſto poſſet ↄtrabere.⸗
ſibile eſt ex mrfimonio pacẽ eccie dari que ẽ cõis vtili

eo remanente q vo/

tẽ poſ-

tas.⁊ cõis vtilitas pᷣferẽda ẽ bono pᷣuato.& ⁊c. ( tẽ

ꝙ in voto pauptatis videt᷑.qꝛ diſpẽſare pᷣt i voto ab

ſtinentie.ſed mai eſt carnẽ ſuã macerare qᷓ; diuitias
dimittere.g ⁊c.

tẽ ꝙ in voto obedie videt᷑.qꝛ ſum

mus põtifex affumit de religionibꝰ ad dignitates ct

pᷣlatões.ſʒ ſic aſſumpti nõ tenent᷑ obedire pᷣlatis ſui
oꝛdinis qͥbus vouerũt obediam. ⁊c.¶ Edðm ꝙ
diſpenſatio ꝛ dupłr. AUno mõ iuris relaxatio. Alio

mõò iuris declaratio. Dicũt & aliqui ꝙ papa põt i vo
to diſpenſare ſᷣm ꝙ diſpenſatio eſt iuris relaxatõ.eo
ꝙ eiꝰauctas eſt contra obligatõem voti. Et rõcʒ bu
ius aſſignant.qꝛ papa eſt immediatus oim pᷣlatus.
⁊ ad ipᷣm ſpectat oim oꝛdinatio.maxic quãtuzʒ ad ea

q̃ ſunt ſuperogatõis.⁊ qꝛ oim volũtates eiꝰ ſubſunt

auẽti ⁊ diſpoſitõi.iõ nullũ votũ alit᷑ dʒ emitti niſi cñ
hac conditõne ꝙ tunc credat᷑ irritum.cũ dñs papa
de vouente aliter duxerit diſponendũ. et ideo nullꝰ

obligatur ad votum faciendũ cũ papa aliter diſpo/
nit. O ſi illaz conditõez non apponat.tñ nou poteſt
eam exxludere:et ideo dicunt ꝙ in om̃i voto poteſt
diſpenſare.et ab om̃i tali obligatione abſoluere.Et
ad ofs rationes rñdent qꝙ nõ eſt ibi obligatio abſo/
luta ſed condicionata.et iõ diſpẽſare põt.cũ poſſit il

lã ↄditõeʒ infligere. ſi ſibi aliud de vouẽte placet di
ſponere. Sed alij dicũt ↄtra.qꝛ cũ illa deo ↄplaceãt.

et abſq; dubio bona ſint. ſine heſitatõe totis viſceri
bus implenda ſũt. Aidct᷑ etiam cũ deꝰ voluerit vnũ

quẽq; liberũ eſſe.ꝙ vnuſquiſq; ſine conditõe aliqua
talia poſſit ⁊ dẽat vouere.Et iõ dicunt ꝙ papa i ma

41

lo wto tm̃pᷣt diſpẽſare ſᷣm ꝙ diſpẽſare ẽ iuris rclaxa
tio.qꝛ obligatio voti pẽdet ex iure dino nõ hũano ex

iure nali nõ ex ↄſtitutõne patrũ. Pꝛeterea papa nõ

bʒ poſſe nec auctem invqtũ relaxado ius.qꝛ illʒ nõ

eſt ei ſubiectũ.hʒ tñ ptãtẽ qtũ ius ſibi dat.⁊ iõ diſpẽ
ſare pᷣt ᷣm qð diſpenſatio eſt iuris declaratio.et hec

põ eſt rõnabilioꝛ ⁊ ſecurioꝛ.qꝛ magis ꝑ ipᷣam ſatiſfit

——

ꝙ hõ debet eſſe verax in pꝛomiſſo. ct ex alio ꝙ nihil
dʒ hõ ꝓmittẽ niſi ſalua ſua ſalute ⁊ dine maieſtatis

honoꝛc.g ex iure naturali ẽ ꝙ qͥs ꝑ votũ non ipcdiri

cõſcie. ¶ Ad intelligẽtiã eiꝰeſt notandũ ꝙ ius obliga 42
tõis voti ↄſtituit᷑ ex duplici iure naturali.ex hoc viʒ

debet quin facere poſſit ſibi vtilius.⁊ igeo accepta/
bilius.⁊ iõ in om̃i voto qdð recipit recõpenſatõnem
melioꝛis bõi ſiue ſimpłr ſiue p loco tꝑe dñs papa
cuiꝰeſt ius dei lucidare põt diſpẽſare.⁊ in hoc cõiter
oẽs ↄueniũñt.ſʒ diuerſificãt᷑ pens modũ diſpẽſandi.
Aliq̃ em̃ dicũt ꝙ nõ eſt aliq; votuʒ qð ꝓ loco ⁊ tꝑe

nõ recipiat recõpẽſatõeʒ.iõ nullũ ẽ in qͥ nõ poſſit di

ſpẽſare.vñ dicũt ꝙ bono ↄtinẽtie pᷣfertur bonũ vni⸗
uerſal eccie. vt pax.⁊ iõ in voto ↄtinẽtie de q̊ minus
videtur pᷣt fieri diſpenſatõvlł ſimplr vł ad tpᷣs.ſicut
etiã aliqñ factũ eſt. Alij vo dicũt ꝙ votũ ↄtinẽtie nõ
recipit recõpẽſatõeʒ.qꝛ nõ eſt digna põderatõ aie cõ
tinẽtis qñ obtinetur victoꝛia de domeſtico inimico

In omibus alijs eſt recõpenſatio.iõ põt diſpenſari

in oibus pꝛeterqᷓ;ᷓ in hoc.Tercij dicũt ꝙ ꝑfectõi reli

gionis que eſt in imitatõe xpᷣi nibil pᷣt equari.nec ꝓ

illa recõpẽſari.Et qꝛ illa ſubſtãtialit᷑ ↄſiſtit i triplici
voto.ſcʒ cõtinẽtie.pauꝑtatis.et obediẽtie.ꝙ in bijs
tribꝰ ñ põt diſpẽſari. Perfectõ em̃ ↄſiſtit in aſiłatõc
ad oppõm maxie ſicut dicit augꝰ.in li.& vᷣa religiõe.
⁊ qꝛ in nullo tiñ aſſilatur hõ xpo ſicut ĩ hijs.nibil pᷣt
bec tria homi recopenſare.qm̃ recõpenſatio nõ tm̃ a
lioꝝ reſpicit bonũ veꝝ etiã vouentis.qm̃ deꝰvult q;
magis ſit vnuſqᷣſq; ſollicitꝰ de ſua ſalute qᷓ; alioꝝ. q̃
iſtarũ triũ opinioniũ ſit verioꝛ fateoꝛ me neſcire.⁊ ſa
tis pᷣt quelibet ſuſtineri.iõ nullaʒ aſſero.Si qͥs tñ ve
lit banc vltimã accepcare nõ occurrit ei incoõueniẽs
manifeſtũ.vt dicat᷑ qꝛ nec in omi nec in nullo.ſed in
Az3 quodaã ſic ⁊ in qdam non. ¶ Ad illud ᷓ qd obẽ ꝙ in
mnullo põt diſpẽſare.dm ꝙ illa argum̃ta currũt ſᷣm
ꝙ diſpẽſatio eſt iuris relaxatio.⁊ ſic nõ põt.põt tam̃

.

Im ꝙ diſpenſatio eſt iuris declaratio.qꝛ ius cõcedit

votũ non teneri cũ pᷣt recõpenſari.⁊ vniuerſalitñ dñi
pape eſt hoc ius intpretari.⁊ iõ i oibus alijs ab hijs

tribus pᷣt diſpenſare. ¶ Ad illud qð obẽ ſi pᷣti vno
et in oibus.dom ꝙ nõ eſt ſie.qꝛ conditio recõpenſa

tõnis melioꝛis nõ ſtat vnifoꝛmiter in oibus.¶ Ad ꝗ
illud qð obꝛ ꝙ in voto cõtinentie põt cadere neceſſ
tas ⁊ vtilitas.dm ꝙ non cadit.et pᷣterea cũ certitu
do non cadit.nõ cadit necefſitas.qꝛ nũqᷓ eſt infirmi⸗
tas a qua non poſſit qͥs niſi ꝑ coitũ liberari. NHõ ca.
dit neceſſitas reſpectu ſpẽi.qꝛ nũꝙᷓ;ᷓ erit aliquis ſolꝰ.
Mon cadit ibi maioꝛ vtilitas faciêtis ⁊ ibi nõ eſt.qꝛ
cõmutat meritũ centeſimi fructꝰin meritũ triceſimi.
Preterea ſi totũ hic eſſet.incertũ eſſet.qꝛ neſcit᷑ vtꝝ
infirm? ꝑ coitũ ſanaretur.neſciturvtꝝ ex coitu aliqͥs
generaretur.neſcitur etiã vtrũ ex mr̃imonio pax re-⸗
foꝛmaretur. non eſt dimittendũ certũ ꝓ incerto.iõ
non valet. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ votũ abſtinẽtie vo⸗ 4
to pauꝑtatis eſt maiꝰ.ddᷣm ꝙ falſuʒ eſt. qꝛ exercita⸗
tio coꝛpalis eſt ad modicũ vtilis.pietas aũtvalet ad
oia vt dicit apłs.et ſumma pietas ẽ ꝙ oia vẽdãtur
⁊ dentur pauꝑibusOrcterea difficilius eſt. plures
em̃ inueniũtur qui volũt ieiunare qᷓ qͥ volunt men/
dicar (Paꝛereren ibi non tm̃ eſt abdicatio rei terre/
ne.ſe. iã volũtatis hñdi.vñ paupculꝰ veniens ad
religie dimittit totũ mũdũ rõne volũtatis bñdi.
. ꝗ qð obꝛ de voto obedie ꝙ fit diſpẽſatio ĩ 477

religioſis q ꝓmouẽtur. dom q; licet in platõibꝰ? nõ
teneatur obedire multa babeãt q̃ non licerẽt eis ſi

eſſent ſubditi.tñ in nentro voto eſt diſpẽſatũ. Mam
in voto pauꝑtatis non diſpẽſatur.qꝛ nõ licet tali re⸗
ligioſo hr̃e ꝓpꝛiũ ctiã ſi papa diſpenſet.ſʒ tñ pᷣt bona
,Eccie diſpẽſare ſicut abbas bona mõaſtcrij. nec amit
tit meritũ pauꝑtatis.ſed ẽ diuitiarũ nõ dñs ſʒ diſpẽ
ſatoꝛ.nõ amatoꝛ ſed cõtẽptoꝛ. nõ ↄſeruatoꝛ ſ diſper
ſoꝛ in pauꝑes.Silr invoto obedie nõ ẽ diſpeſatů. qꝛ
oẽz obediaʒ quꝗ dẽbat pᷣus ſuo ſupꝑioꝛi dʒ pape. et
papa a ſua obedia nõ pᷣt eũ abſoluere.⁊ in talibꝰ me
ritũ obedie ↄmutatur in meritũ paſtoꝛalis cure. nec
eſt diſpẽſatio.ſed exẽptio ꝓpꝛiꝰ dʒ dici. 7

Di. xxxix. ¶ De impedimentis que faciunt oĩno illegitti

ittimũ ad cõtrahenduz matrimo

nium cũ quodã ⁊ cũ quodã nõ.qð venit ex cultus diſparitate.
DQOſt bec de diſpari cultu videndũ eſt. Supꝛa determinata ſi unt ipe
ſpectu oĩis pſone.hic determinãtur impedim̃ta que reſpiciũt ꝑſo
ꝑs in duas. Qm̃ alique pſone nõ ſunt legittime Apt᷑ nimiã diſtantiã
tas. Quedã ꝓpter nimia ↄueniẽtiã. vt ille in quibꝰeſt ſpnalis vel carnalis ꝓ
pꝛima agit de impedimẽto qð veni: ex cultꝰ diſpitate. In ſcda de impedim̃

ipedimẽta qᷓ mrimoniũ impediũtre
nas determinatas.Et diuidit᷑ hec

vt ille in qbus eſt cultus diſpi⸗
ximitas. Jõ hec ꝑs hʒ duas. In

pꝛin e i⸗ eto qð venit . limto qð venit ex ꝓximitate.j.di. xl.
Mũc ſupꝑeſt de cognatõe ⁊c. Pꝛima ꝑs bʒ duas. In pᷣma agit de cultꝰvdiſpitate ꝑ comꝑatiõez ad mrimonij
cotractõem. In ſcda ꝑ cõꝑatoeʒ ad diſſolutõeʒ. ibi. Põot tñ licite dimittere ⁊c. PDri

determinat veritatẽ. In ſcda diſſoluit dubitatõem.ibi.Huic aũt videt᷑ obuiare ⁊c. VUbi
moniũ nõ poſſit contrabi inter fidelẽ ⁊ infidelẽ. põt tñ
tur de mrimonij diſſolutõe duas bʒ. In pꝛima determin at veritatẽ. In ſcdᷣa manifeſtat men
en non nulli qui inter fideles ⁊c̃.vbi reprehẽdit eos qui dicebant iuter infideles no

habet duas. In pma pte agit de diſt.
In ſcda de diſſolutöne mrimnoij quo ad vincu

¶ Agit de cultus diſparitate per cõpatio ad matrimonij cõtra

cCcõem determingns veritatem.

.

les viros infideles ducere vxoꝛes.

(S hec de diſhi cultu videndũ eſt. hec eſt em vna de cauſis quibꝰ pſo
,ne illegittime fiunt ad cõtrahẽdũ matrimonii Hõ em̃ licet xpᷣiano cũ
SZentili vel iudea inire cõiugiũ.qꝛ etiꝗ in veteri teſtamento pꝛohibitũ eſt fide

Sn es ducere y dño dicente. Non accipias vxoꝛes de fili
abus alienigenarũ filijs tuis.ne traducant eos

Prima ꝑs duas. In pᷣma
it b⸗ bi oñdit ꝙ q́;uis mr̃i
eſſe ſi pꝛius ↄtractũ eſt. ¶ Similit᷑ ſcda ꝑs in qua agi
entiétes. ibi. Suͦt
n eſſe viugiũ. Prima ꝑs

diſſolutõne mr̃imonij quo ad cohabitatõeʒ inter eos qui ſunt diſpis cultꝰ.

In! e mrimnoi ili fractõeʒ ſiue omnimodam ſepationem oſtendens ſi infi/-
delis non vult cohabitare.ꝙ fidelis poteſt contrabere.ibi.Nic querit᷑ſi fidelis di

mittat infidelem ⁊c.

E o. Kiji.
deos ſuos. Juxta hoc do i.ſer.

mini preceptũ iudeoꝝ cõiugia cũ alienis inita heſdras ſeꝑauit. hoc idẽ etiã

in nouo teſtam̃to ſe

ruat᷑. Vñ aug⸗. Me nubat femia niſi ſue religionis viro

zbin
ſurch

et

at
Nwühci
latügzee

7
4

ſaei
tmis
nneg⸗
N
wäibfiien

tern

erziͤne
Bigan ſiin
möiwunt
inen,
Pabrciort
e wümetii
ocknheti
holehiſ
ſnuneſ
eſidili⸗

üpaſnde4

ddi
adird

insG
rctahsne
Geepihnb
tuſntnſoi
Nrig unfinc
trnns 1
Nictgi
elagen,
tnotiuh
koilgö Pu⸗
noſoinin
inſcn,

—
—

ztut

Amb. in li. de
prfiarchis.

vel ne vir talẽ ducat vxoꝛẽ. Id em̃ vt dicis iubet dũs.
docẽt aplus.vtrũq; pcipit teſtamentũ. Itẽ Amb.Ca⸗
ue xpᷣiane gẽtili vel iudeo filiã tuã tradere.caue ne gẽ⸗
tilẽ vel iudeã vel alienigena.i.hereticã ⁊ omnẽ alienã

i. Ii XX

—

a fide tua vxoꝛẽ accerſias tibi. Iteʒ ſi quis iudee. ſiue
xpᷣiana iudeo.ſiue iudea xpᷣiano carnali ↄſoꝛrio miſce⸗

atur. quicũq; tm̃ nephas admiſerit.a xpᷣiano cetu ꝓti⸗
n⸗ ſegreget᷑. Ex hijs alijſq; pluribꝰteſtimonijs euidẽ⸗

ter apparet nõ poſſe ↄtrahi ↄiugiũ ab hijs q ſũt diuer

Coꝝ. viſ.

Augad po

ſe religionis ⁊ fidei.

2 duoꝛũ infideliũ. b

gijs. ego dico nõ dñs. Si qs frat hʒ vxoꝛẽ infidelẽ.?
hec cõſentit hiĩtare cũ illo.nõ dimittat ulã.⁊ ſi q̊ muli⸗
er ⁊c. Sed aliud hoc eſſe.aliud illud. euidẽter oſtẽdit
Aug'. Ibi em̃ agit᷑ de illis cõiugijs fideliũ ⁊ infideliũ
q̃ ↄtrahũt᷑ eis in diſpi religiõe ⁊ fide manẽtibꝰ.Aplus
o ait de illis qͥ vniꝰ eiuſdẽq; infidelitatis fuerunt qũ

2iũcti ſunt. Sʒ cũ veniſſet euã geliũ alt ſine altera cre⸗
digdit. Intelligis ne qͥd dicã. Attende vt rem ipᷣaʒ dili⸗

lud pceptũ veteris ⁊ noui teſtamẽti.qͥ ꝓhibet᷑ ſidelis
cũ infideli copulare cõiugiũ. Jã ſunt cõiuges.⁊ ambo

Augæ ad po⸗

Mð eſt Kra pu
dicicia fidel cũ

gẽtiꝰ explanẽ.Ecce cõiuges duo vniꝰ infidelitat fue/⸗

¶ Soluit dubitationẽ de ↄiugio fidelis ⁊ infidelis

¶ minc aũt videt᷑ obuiare qð aplus ait de imparibꝰ ziu

rũt qñ ↄiũcti ſũt.nulla de hijs q̃ſtio eſt qͥ ꝑtineat ad il/

adhuc ſũt infideles.Lales ſũt adhuc qles cõiũcti ſũt.
venitq; euãgelij pᷣdicatoꝛ.credidit eoꝝ vnꝰvel vna.
ita vt infidelis cũ fideli hĩtare cõſentiat. nõ iubet dñs
vt fidelis infidelẽ dimittat taliter ↄiũctũ. Nec aplus
iubet vt nõ dimittat.ſᷣ cõſulit vt ſi qͥs alit᷑ agat non ſit
trãſgreſſoꝛ.ſiẽ ⁊ de vᷣginibꝰ cõſulit.Monet aũt qð eſt

lucraãdi occaſio. cũ poſſit licite relinquè ̊ nõ expedit.

TZũc em̃ nõ expedit id qð licitũ eſt.qñ ꝑmittit᷑ qͥdẽ.ſed

impiꝰ vſus alijs aufert ipedimẽtũ ſalutis. ſiẽ diſceſſio

ſidelis ab infideli quã nõ ꝓhibet dñs.qꝛ coꝛã illo nõ
iniuſta. ſed baplus ne fiat cõſilio charitatis ſuadet. yt
nemo ĩ ea re iuſſiõis neceſſitate teneat᷑.S cõſilij volüta
x hüs mõſtrat᷑ int fideles cõiugiũ

te libere faciat. es cõiugiũ
eſſe.⁊ cõſiliũ apli nõ obuiare pᷣcepto dñi qͥ iubet fidelẽ

nõ iũ gi infideli.⁊ ſi cõiuncti fuerit ſeꝑari.Legit᷑ em ꝙ

heſdras ꝓpha. imo dñs ꝑ eũ iuſſit irlitas vxoꝛes di/

mittere alienigenas. ꝑ q̊s ibãt ad deos alienos.nõ ille

ꝓ maritos acqᷣrebãt᷑ deo. Recte h̊ pcepit. qꝛ x moyſen

iuſſerat dñs ne qͥs vxoꝛẽ alienigenã ducet. Merito &

q̃s duxerãt dño ꝓhibẽte. dño iubẽte dimiſerũt.qꝛ vt

ait Amõ. nõ ẽ imputãdũ mr̃imoniũ qð ex decretũ dei

factũ ẽ. Sᷣ cogſcit᷑ emẽdandũ.vt qñ fidelis infideli copxu

lat᷑. Sʒ vr ait Aug.cũ cepiſſet gẽtibꝰeuãgeliũ pᷣdicari

ambo crederẽt.ſᷣ vnꝰ vel vna. ? infidelis cũ fideli con

*

tit a foꝛnicante diſcedere. Et infidelis homis foꝛnica⸗
tio ẽ maioꝛ ĩ coꝛde.necvera eiꝰpudicicia cũ cõiuge die

ſentiret hitare. nec phiberi a dño debuit fidelis inſide
lẽ dimittere nec iuberi. Jõ nõ ꝓhiberi.qꝛ iuſticia ꝑmit

Roma. xiiij. põt.qꝛ ome qð nõ eſt ex ſide petm̃ ẽ.quis verã ſidelis

XX

Euidenter appa, 1
ret non poſſe cõtrabi

piugiñ ab bijs q ſunt

viuerſe re. c. Aidct᷑

ex boc ꝙ ſi aliqᷣs vult

baptiſari⁊ ẽ fideliſ.ꝙ
etiã añ baptiſmũ co/
trabi poſſit cuʒ alio.
Pæ dicendũ ꝙ fides
nõ tãtũ accipit᷑ ꝓ ba⸗
bitu credẽdi quãtuʒ

accipit᷑ ꝓ ſacr̃o fidei.

2 boc ꝓbat᷑ ꝑ ild qð

dicit᷑. xxviij. q.j.caue
chhꝛiſtianc. et infra. ſi

xpᷣiana ſit.non ẽ ſatis

niſi ambo initiati ſit!

ſacr̃o baptiſmi.And

Hugo fuit iſti? opini
onis q boc intelligit

q;tuʒ ad ſacrm bap/⸗
tiſmi. ſ. diſpitas cul/
tus.qᷓ;uis & talis fidẽ

haleat. tñ nõ bʒ fidei
ſacr̃m. ido nõ eſt ꝑſo/
na ad ↄtrabendũ le⸗

b Aolus ne fiat cõ

ſilio charitat ſuadet.

Aidet᷑ male dicere.
qꝛ ex h̊ videt᷑ ꝙ fide/

lis licite poſſit cũ in/

fideli oablae⸗
cõtra. xxviij.q. j. Ju⸗/
dei ⁊cc.nõ põt infideł

in eiꝰ pmanere ↄiun

ctione q̃ iã in xpᷣian

bus caplis ſbſequẽti

bus idẽ dꝛ. Rꝰ dicen⸗

dum ad boc voluerũt

aliqui diſtinguere. q
illud apli intelligit᷑ ð

paganis q ad fidẽ fa-
tiliꝰ couertunk. ille
canon intelligit᷑ ð iu.
deis qͥ obſtinati ſunt

rét ↄuerios qᷓ; ꝑ ißos

pficeret. 5 cũ oẽs ſint

nati. iſta diſtictio nõ

eccha cũ tain iudei qᷓ
gẽtiles paſſim cõöuer⸗
terent᷑ ad fidẽ.⁊ cum

modico adiutoꝛio ꝓ/⸗

pter ſalutẽ ↄiugũ cõ/

ceſſit ⁊ ↄſuluit apkus
tũc cobabitare. bð poſt
modũ iudei adeo ſũt
obſtinati i malicia
potiꝰ wlebãt pucrtẽ?

ꝙ ↄuetti.adbuc gen⸗

tilibꝰ ad fidẽ intrãti-
bus. ⁊ tũc cõcedebat᷑
cohitare gentilibꝰ nõ
iudeis.nũc autẽ quia

vtriq; ſunt ĩ malicia

obſtiuati. ꝓpt᷑ piculũ
coꝛruptiõis euitãdũ.
neutris cõcedit᷑ coba
bitare ſine cõtumelia
creaton.qꝛ ſp pᷣſumit
niſi velint cõnerti ꝙ
velint cohitare in cõ⸗
tumeliã creatoꝛis.
c¶ Ex quo intelligit
⁊c. Innuit ꝙ ꝓpt q̃ſli
bet illicitas cöõtume/
lias põtvir vimittere
vxoꝛẽ. ⁊ B;ᷓ ideʒ ſupꝛa
ꝓbauit. Sed in ↄꝛiũ
obijcit᷑. Hiero.ſi vxoꝛ
peccat ĩ aiaʒ ſuã nõ ẽ
polluta viro ſuo.ergo
vir nõ pᷣt eã dimittẽ.
Et boc etiã videt᷑ ra/
tiõe. qꝛ vir nõ hʒ e.
teſtatẽ aie vxon b tm̃
coꝛꝑis.Sʒ om̃e pctm̃
qdᷣcũq; fecerit ho ex/

cepta foꝛnicatone eſt

extra coꝛpus.alia em̃
peccata aiaʒ offẽdũt.
ctionẽ ad incõueniẽs
impꝛobat᷑ hocipᷣm.qꝛ
cñ vix repiant᷑ de ſe/
cularibꝰ pſonis aliqͥ
nõ peccẽt aliqñũ.tũc
ere oia matrimonia
poſſent licite ſepari.
Re dicendũ ꝙ nõ eſt

cationẽ fieri mr̃imo⸗/

nij diuiſionẽ.niſi eate

nus q̃ ꝑ illã foꝛnica/

tioneʒ alter ledit vel

offendit᷑ qui eſt mfi

monialiter copulatꝰ.

nicatio tripliciter dẽ.

pꝛie. cõiter. comuniſ
ſime. Pꝛopꝛie dĩ foꝛ
nicatio eſſe pctm̃ cir⸗

ca actũ carnis.vtpote
2 coit cñ non ſua vel

nõ ſuo.Cõmuniter dẽ fo

vnico ſolo actu ſi poſſit ꝓbari.etiã quãtũ foꝛnicãs
pſeuerat.qꝛ tũc ẽ via ducẽdi ad coꝛruptionẽ.⁊ iõ ꝑ il
nitere ⁊ redire nõ põt repudiare eã.Foꝛnicatio tũc ẽ in

znicatio ĩ ſeptura idolatria.

habeat pudicicis etiã cũ infideli eõiuge q̊ nõ hʒ verã.
Yoõ aũt nę iuberi.qͥ nec ð iuſſionẽ dñi gentiles fuerũt
ambo ↄiũcti.licitũ & erat ꝑ iuſticiã fideli infidelẽ dimit
tere.ᷣ licitũ nõ erat faciendũ ꝓpter liberã bentuolẽtiã
¶ Euidẽter apparet ⁊ int inſideles ↄiugiũ eẽ.⁊ aplin
ð illis agere qᷣ ĩ infidelitate ↄiũcti fuerũt.⁊ pꝰ alter ad
fidẽ cõuerſus eſt.cũ quo etiã fidelis habitare cõſenſit.
CT hũc non dimittere fideli cõſuluit apłs.qꝛ foꝛte ꝑ ſidẽ
ſaluabit᷑ infideissq.
¶ Agit de diſſolutiõe mr̃imonij qͥ ad cohabitatiõʒ int
eos qͥ ſũt diſparis cultꝰ.⁊ determiat veritatẽ.
Põt tñ licite dimittere.qꝛ infideli ẽ foꝛnicatio.ſi nõ coꝛ
poꝛis tñ mẽtis.Cauſã em̃ foꝛnicatiõis dñs excipit.fſoꝛ
nicationẽ vᷣo gñalẽ ⁊ vniuerſalẽ intelligè cogimur nõ

mõ.ſ.coꝛꝑalẽ ſ ⁊ ſpũalẽ.de q̃ Augꝰ ait.Idolatria ⁊ q̃
libet noxa ſuꝑſtitio.foꝛnicatio ẽ.dñs aũt ꝑmiſit cã foꝛ⸗

nicatiõis vxoꝛẽ dimitti.ſᷣ nõ iuſſit.et ſic dedit apło lo⸗

cũ monẽdi.vt qͥ voluerit nõ dimittat.põt talẽ licite di⸗

mittere. Si em̃ foꝛnicatio carnis deteſtãda ẽ in ↄiuge.
quãto magis foꝛnicatio mẽtis.i.infidelitat:¶ Si aũt

qris an ꝓpter aliud viciũ niſi ꝓpr᷑ infidelitatẽ vłido⸗
latriã poſſit dimitti? Attẽde qͥd Augꝰ ait.Si infideli⸗
tas foꝛnicatio c̃.⁊ idolatria ĩfidelitas.⁊ auaricia idola
tria.nõ ẽ dubitãdũ ⁊ auariciã foꝛnicatiõeʒ eẽ. Quis G
quãlibet illicitã cõcupiſcẽtiã põt a foꝛnicatiõis geuere

ſeꝑare ſi auaricia foꝛnicatio ẽ? Ex qͥ intelligit᷑ ꝙ ꝓpter

illicitas ↄcupiſcẽtias nõ tm̃ q in ſtupꝛis cũ alienis vinr-
vel femis cõmittunt᷑.ſᷣ ob q̃ſlibet q aĩaʒ a lege dei ab⸗

errare faciũt ⁊ ꝑnicioſe coꝛrũpi.poſſit ſine crimie ⁊ vir

tit᷑ ſi viro ſuo dicat.nõ ero vxoꝛ tua niſi mihi de latro⸗

cinio diuitias cõgreges.vl niſi ſolita lenocinia exerce⸗
gas.aut ſi qͥd aliud facinoꝛoſũ vel flagicioſũ a viro ſuo

expetat.Tüc ille ſi veracit᷑ penitẽs ẽ.habetq; fidẽ ꝑ di

lectionẽ oꝑantẽ.mẽbꝛũ qð eũ ſcãdaliſat ãẽputabit.Ex
hijs appet ꝙ nõ ſolũ infidelitas.ßſ etiã q̃libet ↄcupia q
ꝑnicioſe turpitq; coꝛtũpit.foꝛnicatio ſpũalis ẽ.ꝑ quã
vir vxoꝛẽ vel vxoꝛ virũ dimittè pot.Cõſulit tũ aplus
ne fidelis dimittat infidelẽ volentẽ cohabitare. neca

deo reuocare.

git de diſſolutiõ

li diſcedat.an liceat ſidelialiaʒ ducere: Videt᷑ auẽtas

rII

vxoꝛẽ ſuã dimittere et vxoꝛ virũ.Itẽ rectiſſime dimit⸗

¶ Agit de diſſolutiõe mr̃imonij qͥ ad vinculi fractiõeʒ
ſiue oĩmodã ſepationẽ.oſtẽdens ꝙ ſi infidelis nõ vult
cohabitare.ꝙ fidelis põt cõtraheerr d
¶hic q̃rit᷑ ſi fidelis dimittat infidelẽ.vłinfidelis a fide⸗

1
.

Auge in lib.
de ßᷣmone do

mini in mõte

Pꝛo qulby vi⸗
cijs pñt vimitti
Augꝰ de ſer /
mone dñi in
monte.

c

Aug⸗ de fide
Toꝑibus.

—

Comuniter . ira idolatria. quẽ modũ ꝓpbᷣe ipos idolatras meretricibꝰ foꝛnicarijs
treauẽter cõpant.ſicut Gy.j. Paral.v.⁊c. Cõmuniſſime dẽ foꝛnicatio ois ↄcupia inoꝛdinata qᷓ offendit deẽ ee
relinquit᷑. Dꝛia foꝛnicatio nõ põt fieri ab vxoꝛe ſciẽter qͥn fiat iniuria viro. ⁊io ꝑ illã põt fieri dinoꝛeihceia g .
peniteaꝰ Secũda vo tũcẽ in iniuriã iugiaa oii ie ſ⸗
a põt fieri ſaꝑatio ſi ↄiũx nolit penitere.Si a

vult pe·

damnũ cõiugis.qñ dat ei occaſionẽ ſcãdali.vt qñ nõ

vult cũ eo quiete viuere niſi cõſentiat male facere.⁊ tũc põt eã dimittere. vel qtũ ad thoꝛũ.v.
rc eo qulete viuere t male facere. ⁊ the .vel qᷓ;tũ ad thoꝛũ.vel ꝙtũ ad coba/
bitationẽ nõ ſimplicit᷑ ſi ambo ſunt fideles.⁊ ꝑ i ĩ mochl ſunt irtelligede nueteo ad boc u aner⸗ gpr alia

genera pctõn nõ põt dimittere nec tũ ad thoꝝ nec qtũ ad cohitationẽ niſi p̃ſtent magnã occaſionẽni
wbemẽter timeat᷑ de lapſu. tfũc em̃ cct vimittere ſcut dialt bie⸗rdiclt hrved7 2 2Wb⸗ 1

pylij ſi culus tule

cͤali
en.
Aehtn
Nar

(Co⸗

Detrnie

Fontn

N
ſera

Can

Ambꝛ
oſius
—— 1 „
a bncrnonedal ducote
I D volẽ . lẽs ait. 4 nö v % .
tGcloma. Zaſpe tes cohlrarevir Aloinit outegitio abin
Que pꝛemiſni l.i. ſpurij ſü lij vfi qᷣ d 27 alijs v 8 abinui⸗ aliſat te. glo
Aerenine minge nar Burnd Iotaaron ot,bunan. ie roc Korne
. ent mina emi e illa pe bax uerit yxoꝛẽ cunt. imũ⸗ jt accipi frat
„ —— 2 imuü⸗ . fratvx
Cox. vj. Amb teſt baptiſmo ſebavriſeud aneran vginẽ añ 5/ inauh dalen
i6 effe aeindelto die apiu⸗ ähfeno pot. Eri vt e d3 ne
3 debekẽ em puituti ſbᷣi 18 diẽ aplu Sia. Sede DI uit diuaciſs ſi
4 em̃ eſt feucrtti ſg f aust diſccdlr. diſ. re a tov nnnle p für⸗
eſaulmet⸗ mfimoniũ fq hoꝛrer ꝛin hmoi. t. ſui niſi r rimie viri
w La crmzcid demunt as kotergurore Gin qend ie H
Pis õtumelia ei ti᷑ ꝓpt euono gij. Mõ eo ſepari pe wlit ab
reliqui ia ei creatoꝛ pter deü. ſi de dei e. id l
mn reliauit neaccuſet is oluit ius iaig opulanent, eetese⸗ eſe
Mm dens ⁊ in deũ pee hj co fimonij circ rit. ce Filij vii de
1 des cõiugij ũ pecca copulat?. Infi nij circa eũ q copula n⸗ i q de bac
Nee cõfirmat᷑ cõi Si vo a e audiret xpᷣ cruãda ei fi⸗ Per nar, r eie
„ zind geri. ita vtnbt⸗ äne, Gedletcrinpee den xpia⸗ Nrereirre an ene⸗
n an eſtnic. e nb nadt ebgien zagpolſe vi⸗ tren E tre aur ma⸗
mii imitti ppi eſtecknittere v videat᷑. poſſe vi⸗ d iẽ i cedẽti e vẽ.
1 uN imitti ꝓpter deũ imittere vol Sz diſti vi⸗ Eeptus cedẽtib? hitũ
6 beniuolẽtie nõ u ab illo qᷣ volentẽ cohit iſtingus Ite 8 ſequit᷑ entrẽ
mittere v. nõ ſᷣuat᷑. h vi hoꝛret nomẽ hitare. aliud tem plesi 5 ntre.
n ere volentẽ —B vitas cu nomẽ xpᷣi. .gliud mad ine 8 Hncipio
cet. diſcrgete adagnenotarn iner rhi Pbi eilex Wace GBler matne
H grtal dunr li lal a⸗ niſi erurealou⸗ o
dürelſeni. is mfimoni idẽ vterq; cõ iinfidelirate clet. ſlli a.. Ju⸗
„. teri —rõ 36. 2 p' alt eon a fi lieribꝰ 2 fideli mu
lt. qꝛ inte abit. nec tñ ill reliqrit. dimi oꝝ a fide n⸗ idelib? vi
De anlfeſtarn nern ſanutrealeri e oiſe⸗ stuitalſ,
ter fideles 7 mentiẽtes cõiugiũ q8 6 = Ucer e po tionẽ. N' 18. upſti⸗
R Suürtſ noͤnulliin ul dicht ge raege in ut uand eb⸗
oma. xilij ulli qͥ int infi U no elle i etatẽ aut nõ Aulta
4 ma. rih. Ginipor. nec äineiktesg aſſerüt nõ eſſe eſe in⸗ niti diina degen
4 Ei er erleinna cral en e cõiugiũ. Li ein lirs⸗
. dicit. qꝛ S6 Sera millü coi näfer arerg, o ſion Bnnlitt.
negak eſſe p era pudicici ugiũ peti el petm̃ ẽ uito tribuat. põt. ii⸗
epudicici icicia infid ctm̃ eſt. Au é6. infidelimi põt cum
ret᷑ pmiũ illud trip infideliũ oi ideli. Sz va ncre Diantenn.
. ſ6 cErD oitũ et me⸗ etiã rurãda. qᷓ
6 ome qð fit ʒ E ũ ẽ. vt qᷣc me qð nõ ẽ coitu et me⸗ iã acd cultũ da.
ſf ʒ fidẽ.i.ↄſci⸗ cqͥd fit ab i. ex fide. pctm̃ e⸗ erũt iltũ dei debi
9 ficat.vel ĩo . .i.ↄſciẽtiã ab infidelibꝰ Ppetmn E. rũt Pcreare. 7 U
it. H qꝛ; nõ eo — infidelis faci 27 ad gehennã Hj ius et? eti tecte m
bnc, finẽ F mõ illud faci acit pe hennã edi ſi ⁊ etiã nouũ
i gitimũ Copula gO m 13 facit q dʒ ß ccol.0 qꝛ illd di innidelis de uerſioe
innmnit nõ ra .5no ratũ.L ital q ẽ int infid erẽs ad debi gqui dis r liis ze
i, randi geane acSitünti inaideleo giugi le⸗ ifieein fauoneſi
ilinn, te Siucta ſi uge teſtab dice⸗ z aüit legiti egitimi'? ui mi pcipe pt ee
e · Coʒ. vij. anctenbnuerr Er⸗ eg,, itünn ſe nſid = 9
ee e 3 Uero 1. K. EA cũ viro xpi a / ſe das ipt pi gare W
ififi inſtitutio egitimũ cõi 6 dimitté d fidẽ cõ pm detincat i in ſi
ti itimũ cõiugiũ Dr llitat erꝛo. ti infide
ſtitunie vk puincie entgi⸗Aegtäimue⸗ = Etirc
joꝛibꝰ nõ Z iuſſiõʒ qo lega dict gal as biiß⸗
z iuſſiõʒ dñi ega dicta dete 8 bzip⸗
e¶ Si vo anbe lr̃is.
2

moniũ impedit.

diderint p cognitionẽ dei cõfirmat᷑ cjugiũ. Donat᷑ ꝙ; pꝛimo eredit vnus ⁊ alter diſcedat ⁊ holit cobabitate.
l foꝛnicet᷑ ⁊ poſtea cõuertat᷑.vtrũ reddẽus ſit ei vir ſuus.an ille poſſit excipe de iniuria dimiſſiõis vel foꝛni
catiõis. Et ꝙ; debeat reddi videt᷑ ꝑ ligera iſtã. Iteʒ ꝙ nõ poſſit exciꝑe videt᷑.qꝛ in baptiſmo oia ſunt dimiſſa qᷣ

ad culpã ⁊ penã. Sed in ↄtrariũ videt᷑ lr̃a pᷣcedens.qꝛ cõtumelia creatoꝛis ſoluit. ſi ſolutũ eſt.vi

2

det᷑ ꝙ alte/

ro nolẽte nõ ſit reintegrandũ. Itẽ iſte fidelis ſtati vt dimiſſus fuit potuit cõtrabere. ſtatim fuit abſolutus a

ligamie.ergo nõ videt᷑ ꝙ vxoꝛ poteſt eũ repetere.ſe dicendũ ꝙ ſi cõiuges ſucceſſiue ad fidẽ veniãt. ſi neuter

