cramentũ.g ſimplex.g vnũ.
cauſa.et ad vnũ oꝛdinat

S eſt vnũ et nõ plura. ¶ tẽ tm̃ ſepteʒ ſunt ſacr̃a.ſᷣ

ſi hoc nõ eſſet vnũ.eſſent ſacr̃a plura ſeptẽ. ergo ⁊c.

¶Contra. in collecta. purificẽt nos qᷓſumus dñe ſa
cramẽta q̃ ſumpſimꝰ.et in multis alijs locis. ¶ Itẽ

ſigta in hoc ſacro ſunt plura ſcʒ coꝛpus xpᷣi veru.et

coꝛpus xpᷣi miſticũ.q̃ oino habent differentẽ vnita⸗
tem. MHã coꝛpus xpᷣi verũ eſt vnũ vnitate integrita/
tis.ſed coꝛpus miſticũ eſt vnũ vnitate foꝛme aggre⸗
gationis. ⁊c. Si dicas ꝙ ſunt adinuicem oꝛdinata
ita ꝙ vnũ ꝑ alterũ.obijcit᷑.qꝛ plura ſunt ſignificata
imediate ⁊ ex equo.vt coꝛpus et ſanguis. Si dicas
ꝙ ſunt annexa. hoc nõ ſoluit.qꝛ ᷣm veritatẽ ſacri nõ
ſunt vt annexa. ¶ Itẽ ſacrm eſt ſignũ eſſentialr. S
plurificato ſuꝑioꝛi plurificat᷑ inferius.Sed in euka
riſtia ſunt plura ſigna. & et plura ſacra. Si dicas ꝙ;
plura ſunt ſigna rone ſpecierũ. ſed vnũ ſignificatũ.⁊
ideo vnũ ſacrm. Contra.in noie eſt vox et ſignifica⸗
tum ſicut in ſacro. Sed marcus ct tulius et ſi idem

ſignificent. tñ diuerſa ſunt noia. ꝙ et in ſaco iſto et

ſi idẽ ſit res. plura tñ debent dici ſacra. ¶ Item iſta
duo cõſtituunt ſacrm verbũ et elementũ.elementũ

in rone mãlis. verbuʒ in rõne foꝛmalis. vbi plura

verba et elemẽta.ibi plura ſacr̃a. Sed ſic eſt in ꝓpo⸗
ſito. Si dicas ꝙ oꝛdinata ſunt ad vnũ.et ideo ſunt
vnũ.Contra.cauſa vniuerſalis ⁊ ꝑticularis ad vnũ
effectũ oꝛdinant᷑. nec tamẽ ſunt vna ̊ plures cauſe.
ergo ⁊c. ¶ Rꝰ.ddm ꝙ vnitas ſacr̃i nõ ẽ vnitas ſim/
plicitatis. ↄſtat em̃ ex verbo ⁊ clemẽto.ſᷣ inconta⸗
nec integritat abſolute ̊ in ↄꝑatione.qꝛ nõ vniun
in tercio tanqᷓ; in foꝛma.ſʒ tanqᷓ; in ſigno. OQm̃ g hoc
ſacr̃m ꝙᷓuis duo ſigna ↄtineat ⁊ duo verba.qꝛ tñ ex
hijs pfectũ reſultat ſignũ et oꝛdinatũ ad vnũ ſcʒ ad
vnionẽ coꝛpoꝛis miſtici.iõ eſt vnũ ſacr̃m. Rõ aũt ta
lis integritatis et oꝛdinatõis vniꝰdiſpoſitõe venit a
nãꝗ.qꝛ nec panis ẽ ꝑ ſe plene reficiẽs nec vnũ ſᷣ vtrũ/
q; vna plena refectio in nã venit ex vtroq;.⁊ ita di⸗/
ſpoſita ſunt ad vnã refectionẽ ſiẽndã.Sʒ cõpletiue

venit ab inſtitutõe diuina.q̃ vna inſtitutio bec duo

ſigna oꝛdinauit ad ſignificãdã vnã pfectã refectões
⁊ iõ vnũ ſacrjm rõne nãe et inſtitutõis diuine.vñ qꝛ
ex pluribꝰ integrat᷑.iõ Gꝛego.mãalit᷑ loquẽdo in col/
lecta dicit ſacr̃a.Quia vᷣo vna oꝛdinatõe oꝛdinatur
iõ ſtatim dicit et pᷣſta vt h̊ tiñ ſacrm ⁊c.⁊ ſic pʒ illud

Gꝛego. ¶ Ad aliud qdð obẽ ꝙ plura ſunt ſiẽta. ddOm

Apr᷑ alterũ ⁊ ꝑ alterũ.qꝛ verũ ſigt miſticũ.

ꝙ vnũ
4 Ad illud aũt qd obꝛ de ſanguine. dom ꝙ annexa 43

ſunt. AUñ ſicut oblatio agni et ciꝰ ſanguinis nõ ſunt
due oblatões vel ſacrificia.ſic in ꝓpoſito intelligẽdũ
Et ſi illud nõ ſufficit.ddm ꝙ oꝛdinãt᷑ ad vnũ ſignifi

catij vltimũ.(¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ſunt plura ſigna. 44

Itẽ rõne videt᷑. quiaæꝰ

ł

rit

nilhol

wem

Bbeeck

eſi en

mincne
inicn;
Nirpi.
ſmdieſ
PnsZ

g dNen

foctiitn
meinht⸗
Ktſemtgt
memamue
llutſgtfan

6Galhan

raſni,
lusgic
lavine
Gent
l donond
gbiolus
Kechia⸗
ia nſ
alrtollni
6gungelt
emntuſn
Ggingt,
cno⸗

90 M⸗
cbugi
ius i
ftiffcn

nepkacne
ſtitinn⸗
nige

gihnl
ilitl

45 nomẽ bonus homo.

Hdm ꝙ integraliter loquẽdo ⁊ mãliter verũ eſt.qᷣa
plures ſpẽs.ſed tñ vnũ ſignũ integrũ ſicut oſtenſum
eſt. nõ ſic diuerſe voces ſunt vnũ nomen.imo diuer⸗
ſas rõnes hñt innoteſcendi diuerſas inſtitutiones.
ideo plura noia. Si aũt vnã haberẽt inſtitutionem.
vnũ eſſet nomẽ.ſicut hoc nomẽ bonauentura.⁊ boc
¶ Ad aliud ſilr ptʒ rñſio.quia
quis ſint duo verba ⁊ elementa.vnũ tñ ſunt ſacxm. Er⸗
guia verbũ ct elementũ nõ ↄucniunt ad vnũ ſacm vt tactum eſt.

—

.
niſi rõne inſtitutionis oꝛdinãtis ad vnũ.qꝛ ergo bie
eſt inſtitutio illa plura ad vnũ oꝛdinãs.ideo vnũ ſa
cramentũ. Per hoc pʒ ꝙ nõ eſt ſile de cauſa vniuer⸗

Diſt.ix.de euchariſtie ſacro ꝑ cõparationẽ ad ſuſcipientes vel mand ucantes.

Z ſicut due ſunt res illius ſacr̃i ⁊c. Supꝛa egit mgf̃ de ſacr̃o euchariſtie in ſe.hic incipi

ſali. quia nõ tm̃ ad vnũ effectũ cauſe ꝑticularis oꝛdi
natur vniuerſalis ſed ad mitos alios. Sed hec duo
ad vnũ perfectũ ſacramentũ oꝛdinant᷑. Perfectum
inqᷓ; dico quantũ ad ſignificationem. quia in neutro
ſaluat᷑ rõ ꝑfecte refectionis ꝑ ſe.ſed in vtroq; ſimuil

7

t agere ꝑ com

parationẽ ad mãducantẽ.Et qm circa manducationẽ euchariſtie dupir fuit erratũ.⁊ qtũ ad mãdu/

alij ꝙ a nullis ſumit᷑ verũ coꝛpus xpᷣi.et hoc facit.j.diſ.x.Sunt itẽ alij pᷣcedentiũ inſaniã ⁊c. Pꝛima pars bʒ

Srggt de duob'modis mäducandi. a
XC ſicut due ſunt res illiꝰ ſacfi.ita etiã duo mõ

edunt.alter ſpũalis quo ſoli boni mãducant.

Aug. de erbis Vñ Aug. Auid eſt xpᷣm mãducare? Mõ eſt hoc ſolũ

ambigendũ eſt tũc quẽq́; coꝛpoꝛis ⁊ ſanguinis dñi ꝑ⸗
ticipẽ fieri qñ xpᷣi mẽbꝛũ efficit᷑.nec alienari ab illiꝰpa
nis caliciſq; ↄſoꝛtio.etiã ſi anteq; illũ panẽ edat ⁊ ca⸗
licem bibat de hoc ſeculo in vnitate coꝛpoꝛis ↄſtitutꝰ

abſcedat.quia illius ſacr̃i beneficio nõ pꝛiuat᷑.qñ ille

d in hoc qð illud ſacr̃m ſignat inuenit᷑. in illo em̃ ſacr̃o
co⸗ꝛpus ⁊ ſanguinẽ ſuum nobis cõmendauit.quod et
fecit noſipſos. Naʒ ⁊ nos coꝛpus ipſius facti ſumus.
Itẽ qͥ diſcoꝛdat a xpᷣo nõ mãducat carnẽ eius nec ſan

tigdie accipit. D

c¶ Qui vo in me nõ manet ⁊c.· Aidet᷑ male dicere.q: cñ nemo ſciat vtrũ maneat in eo
cct qñ accipit ſacr̃m. q̃libet qñ accipit cõmittit ſe diſcrimini.Rꝰ.verbũ illud intelli
eſſe extra xpᷣm.ita ꝙ plura ſigna ct foꝛtioꝛa habeat ad oppoſitũ qᷓ; ad ꝓpoſitũ. Nam ſi

2BZeterminat veritatẽ ꝙ mali mãducãt verũ coꝛpꝰ
Di. K ti corp⸗

guinem.⁊ ſi tante rei ſacramentũ ad iudiciũ ſibi quo⸗

cia diſſoluit ex bijs locutiones multiplices.ibi. Scdᷣm hos duos modos ſumendi.

res ꝑtes. In pᷣma pte męr dicit veritatẽ. In ſcda manifeſtat mẽtientes.ibi.Hec verba ⁊ alia bmõi. In ter

caſti. Contra H̊ Aug.

verba obĩ.cũ em̃ ſum

mãducandi. Anus ſacralis ſcʒ qͥ boni ⁊ẽ mali vnio et incoꝛlvꝛe

tio ſit in charitate.vi
detur potius ꝙ debe
ret dicere dilige ⁊ mã

ducaſti.qᷓ; crede. Reꝰ.

euangelij. in ſacro corpus eius accipere (multi em̃ indigne acci/⸗
H piunt)ſ̃ in ipſo manere ⁊ habere ipᷣm in ſe manentẽ.
Aug in ſarſen. Spũalit᷑ em̃ manducat qᷣ in vnitate xpᷣi ⁊ eccleſie quã
tentiap p. ſacfm ſignificat manet.nam qui diſcoꝛdat a xpo.nec
carnẽ xpi mãducat nec ſanguinẽ bibit.⁊ ſi tante rei ſa
cramentũ ad iudiciũ ſui qͥtidie accipiat. Spũalẽ man
AAducationẽ Aug. diſtinguẽs a ſacr̃ali ait.vt qͥd paras
3 b ventrẽ ⁊ dentẽ. Crede ⁊ mãducaſti.? Credere em̃ in
cjũ hoc eſt comedere panẽ ⁊ vinũ. Qui credit in eum
Augy in lib. de maducat ei.qtẽ quõ maducandus eſt xps: Quomõ
remedio pnie. ipſe dicit.Qui mãducat carnẽ meã et bibit ſanguinẽ
meũ in me manet ⁊ ego in eo.Si in me manet ⁊ ego ĩ
c eo.tũc bibit. qui vᷣo in me nõ manet nec ego in illo.et
Aug.de lacfis. ſi accipit ſacrm.acquirit magnũ toꝛmentuʒ. Itẽ nulli

dom ꝙ ipſe intelligit
de fide opante ꝑ dile⸗
ctionẽ. Rõ aũt quare

masgꝗ dicit de fide du

plex eſt. qꝛ fides reſpi
cit intellectum et affe
ctum.⁊ ita vtroq; mõ

Mnit. Itẽ alia ro . qͥa

licet charitas ꝑfectiꝰ
dicat vnionẽ.tñ ꝓpꝛie
tas mãducatiõis ma
gis in actu fidei inue
nitur.qꝛ credens ma
ſticat recogitãdo.ſed
diligens nõ incoꝛpo⸗
rat ſed incoꝛpoꝛatur.
b ¶ Credẽ em̃ ĩ eũ⁊c.
Cõtra. Aidet᷑ falſuʒ

Aaaantẽ.et qᷓtũ ad cibũ qͥ mãducat᷑.iõ h̊ ps hʒ duas pꝑtes. In pᷣma mgfj excludit erroꝛẽ qtũ ad mãdu/
cantes.qꝛ dixerũt aliq malos nõ mãducare vrũ coꝛpꝰ xpᷣi. In ſcda excludit erroꝛẽ qᷓ;tũ ad cibũ.qꝛ dixerunt

9 (Crede 1 mandu/ g

1 .

dicẽ.qꝛ illud ẽ ſpũale

ſcʒ credẽ.hoc eſt coꝛ⸗

poꝛale.g vnũ nõ ẽ a

terũ. R.ddm ꝙ boc

nõ eſt dictuz ꝑ oimo⸗

4.

dam idẽtitatẽ ſed per
equipollentia in effe⸗
ctu.qꝛ idẽ facit.vel ex
pꝛeſſionẽ ſigtionis qꝛ
boc ſigt illud.⁊ ſic pʒ
obiectio.

Edũ eſt de co qui ſcit ſe

E
ꝓbabilia ſigna hẽat de

gratia. ſufficit ſibi ad boc ꝙ peccatũ nõ incurrat.quia no incurrit contẽptũ.quis nõ tatũ ſe diſponat ꝙ deus

acceptet omnino. d

mus rem ſacramẽti mãducamus noſmetipſos qð eſt oino incõueniẽs vt videt.R.dᷣm ꝙ nos ſumus res
buius ſacri nõ ſimpłr ſed inquantũ ſumus mẽbꝛa.ſiue inquantũ ſumꝰvniti ipſi capiti.vnde ſacr̃m illud ſigt

vvnionẽ coꝛpoꝛis xpi ꝑ cõparationẽ mẽbꝛoꝝ adinuicẽ et ad caput.qũ ergo nos ſibi vniuit.fecit nos: i ipſam

2

Enemo ſcit vtrũ pec ʒ

In illo em̃ ſacro ⁊c. Aidet᷑ male dicere.quia ſi nos ſumus res ſacr̃i.ergo cũ recipi/q

§ E*

6

vnionem rein buius
ſacramenti.q̃ſi nobis
rẽ ſacramẽti tribuit.
que vnio cottidie in
nob creſcit ⁊ melioꝛa
tur hm ꝙ deuote ſa⸗
cramentũ ſuſcipitur.
Aui mãducat et
bi. cali.dñi idigne ⁊c̃.
Querit᷑ hic quid ſit

manducare indigne.

Py. dicẽdũ ꝙ triplex
eſt dignitas vᷣm ꝙ di⸗

pus xpiſumm. b H
ec verbat alia hmõi vbi de ſpũali mãducatõe agi
tur qͥdã obtuſo coꝛde legẽtes.erroꝛis caligine inuolu
ti ſunt.adeo vt pᷣſumpſerint dicẽ coꝛpus ⁊ ſanguineʒ
xpᷣi a bonis tm̃ ſumi ⁊ nõ a malis.Sed indubitant᷑ ie
nendũ ẽ a bonis ſumi nõ mõ ſacraliter.ſᷣ et ſpũaliter.

ſum ſumi.ſᷣ nõ miſticã q̃ tm bonoꝝ ẽ.Qð ſubditis pꝑ⸗
batur teſtimonijs Oꝛeg.eſt quidẽ in pctõꝛibus ⁊ indi
gne ſumentibꝰ vera xpᷣi caro ⁊ verus ſanguis.ſᷣ eſſen⸗

ſtinguit glo. j. Coꝝ.

xj.que facit bomineʒ
accedere idigne. In/

dignus eſt qui nõ de/
uota mẽte accedit ad
euchariſtiam. vel in

voluntate peccandi

manet. vel qui aliter
celebꝛat miſteriũ qᷓ; a

xpᷣo inſtitutũ eſt. Ex

boc elicere pſſumus

triplicem indignita/

. ——,,.—

¶ Manifeſtat mentientes qᷣ dicunt a bonis tm̃ coꝛ⸗

a malis vo tm̃ ſacr̃aliter.i.ſub ſacro.ſcʒ ſub ſpẽ viſibi
li carnẽ xpᷣi de vᷣgine ſumptã.⁊ ſanguinẽ ꝓ nobis fu/⸗

tia nõ ſalubꝛi efficiẽtia.Itẽ Aug.Multi indigne acci
piunt coꝛpus dñi.de qbus apls ait. Qui mãducat ?
bibit calicẽ dñi indigne.iudiciũ ſibi mãducat ⁊ bibit.

Per qð docemur q; ſit cauendñ male acciꝑe bonum.
iẽcce em̃ factum ẽ malũ dũ male accipit᷑ bonũ. ſicut
ecõtra aplo factũ ẽ bonũ.cũ bene accipit᷑ malũ.ſcʒ dũ
ſtimulus ſathane patienter poꝛtat᷑.ergo ⁊ mala pꝛo/
ſunt bonis.ſicut angelꝰ ſathane paulo.Et ſancta ob⸗

ſunt malis.bonis ſunt ad ſalutẽ.malis ad iudicium.

tem. Pꝛima que eſt
in memoꝛia. Secun/
da in voluntate.LCer

cia in opere. Pꝛima
reſpicit peccatuʒ pꝛe/

teritum de quo nõ pe
nitet.et hec vocat᷑ in⸗

ſpicit pctin futurum
quod ꝓponit facere.

et banc vocat volun/
tatem peccandi.Ter

cia reſpicit peccatum

vᷣſens.et hec eſt qñ ali
ter celcbꝛat miſteriũ.
Ita ꝙ actu peccat duʒ

Vnde qui mãducat ⁊ bibit indigne.iudiciũ ſibi man
ducat ⁊ bibit.non quia res illa mala eſt.ſed quia ma-

lus male accipit quod bonũ eſt. Idem.Indigne quis

Bꝛego. in libꝛo
dyal. iiij.
Aug. de verbis
e euangelij.

ij. Coꝝ. xij.

ſumens coꝛpus xpi.nõ efficit vt qui malus eſt malu,z
ſit quod accipit.vel quia non ad ſalutem accipit. nil

accipiat.Coꝛpus em̃ ⁊ ſanguis domini nihilominus

deuotio. Secunda re erat in illis quibus ait apoſtolus.Qui manducat in ⸗/

digne iudiciũ ſibi mãducat.hijs alijſq; pluribꝰaper /

te oſtenditur ꝙ etiã a malis verum coꝛpus xpᷣi ⁊ ſan⸗

guis ſumit᷑.ſed ſacramẽtaliter nõ ſpũaliter.

ↄficit. Et bec indigni

tas ſm triplicẽ diſffe⸗
rentiã iducit ↄtẽptũ.

cp boc facit accedẽ

ad h. ↄpat᷑ ꝑ ſũptio/

indigne.⁊ ita actu ꝑec

FfFactũ ẽ malũ ⁊c᷑ʒ.
Videt᷑ male dicẽ.qͥa

coꝛpus xpᷣi et ißexps

eſt bonũ pᷣm ſe.g̊ non
põt fieri malũ aliquo
mõ. Re. vd. ꝙ ſacrm
dẽ fieri malũ nõ in ſe.
ß iſti. ⁊ ita vt cõpatũ

nẽ ⁊ mãducationẽ.et

ita vult dicẽ ꝙ ſumẽ

coꝛpus xp̃i qd erat to
nũü in genẽ ſiue in ſe.

circuſtantiã factũ ẽ

malũ. nõ inq;tũ ipᷣm
qð ſumit᷑.ſed actus

¶Diſſoluit locutiones multiplices. c

cõm hos duos modos ſumendi intelligentia quo⸗
rundam verboꝛũ ambigue dictoꝛũ diſtinguenda eſt.
Ait em̃ Augꝰ.Bonus accipit ſacramentuʒ ⁊ rem ſa /
cramenti.malus vero ſacramentũ ⁊ nõ rem. Sacra /
mentũ hic dicit coꝛpus xpᷣi ꝓpꝛiũ de virgiue natum.

Uem vero ſpũalem xpᷣi carnem. Bonus ergo vtrãq;

——

ſub ſacramento.⁊ nõ rem ſpũalem.Itẽ nõ mãducans

liter ſumamus. Vel petit ſacerdos vt chꝛiſtus qͥ nũc

mãducat.⁊ mãducans nõ mãducat.quia nõ mandu
cans ſacr̃aliter aliqñ mãducat ſpũaliter ⁊ econuerſo.
Et qͥ manducãt ſpũaliter.veritatẽ carnis ⁊ ſanguinii/
dicunt᷑ ſumere.quia ipſã efficientiã habẽt.i.remiſſio⸗

nem peccatoꝝ.ꝓ qua videt᷑ oꝛari cũ dicit᷑. Perficiant

in nobis dñe q̃ſumus tua ſacr̃a qð continẽt.vt qu.ecd

nũc ſpẽ gerimus.rerũ veritate capiamus.Rerũ veri⸗

tatẽ dicit ipſam efficientiã.quaſi ꝑ hec ſacra pꝛeſta.vt

ſicut ſacramẽtaliter carnẽ chꝛiſti ſumimꝰ.ita ſpiritua⸗

ſub ſpecie panis ⁊ vini ſumitur.manifeſta viſione ſi⸗
cut in eſſentia diuinitatis eſt quãdoq; capiatur. Con

is ad ſalutẽ/a malis ad pemiciem.

ſtat ergo a bonis ⁊ a malis ſumi coꝛpus xpi.ſed a bo.

xpᷣi carnẽ accipit.malus vero tm̃ ſacrm.i.coꝛpus xpi

nlep
tinzen
ſcgite
upne
Gepht
lchre
Mae
ct ſun
vgſiun
hoͦglin
ſcfllsen
Aſpus

Mcbos,
Echbrek
APhenie
Motſtet

ſmtgt
Plir

Pipeie

goms
Pfceris
toſo
nornos
hobisv
Nlistno
7tatialie
custnin

oni⸗
ultmne

hetthi

lonſun

iſiete
Efnnn
hipo⸗
iu
htfen
niae.
iwſͤten
Mger
Prale
hnuner⸗
tsſcut

nodl
Mprö

e

.

Biintelligentiã eoꝝ que mgfr̃ determinat in
qppti di. duo pᷣncipalr qᷓrunt᷑. Pꝛimo q̃rit᷑ de
Amãducatione in generali.Scdo in ſpali per
cõparationẽ ad malos.Circa pᷣmũ q̃runt᷑ quatuoꝛ.
PSDꝛimo querit᷑ de modis mãducandi qͥs ponit męr
ddduuos. ſcʒ ſacr alem et ſpũalẽ. Scdo qͥd ſit mãducare
ſpũᷣaliter.ſiue ꝓ quãto dicat᷑ qͥs mãducare ſpũalit᷑.
Tercio qͥd ſit mãducare ſacr̃aliter.ſiue ꝓ quãto qͥs
dicat᷑ maducare ſacr̃aliter. Quarto vtrũ xpᷣs man/
ducauerit vtroq; moo.

C duo debeant eſſe modi mãducandi ſcʒ ſacr̃alis

nil ct ſpũalis m ꝙ mgfr̃ dicit oñdit᷑ pᷣmo auẽte cano/
nis Job.vj. Qui mãducat me viuit ꝓpter me. Hic
tangit᷑ modus ſpũalis.Sed pᷣ ad Coꝝ.xj.Qui man
tugi ducat indigne. iudiciũ ſibi mãducat. Hic tangitur
alius modꝰqͥ nõ eſt ſpũalis.Sgõ manducatio coꝛpoꝛis
xp̃i multiplex ẽ. ¶ Itẽ auẽte Aug.ſpũaliter mandu
cat qͥ in vnitate xpᷣi et eccleſie quam ſacrm ſist ma/
net.iqᷓ ãt diſcoꝛdat a xpõ.nec carnẽ xpᷣi mãducat.nec
ſanguinẽ bibit.etiã ſi tãte rei ſacc̃m ad iudiciũ cotti
6. die accipit. ¶ Itẽ hocipᷣm oñdit᷑ rõne.quia cũ due
i⸗ ſint tm̃ res huiſacri.⁊ poſſibile ſit vnã accipere ſine

alia. ſunt duo modi diſtincti. ¶ Itẽ mãducatio di

cit vſum ſacr̃i.g cũ ſit hic ſaccẽm interius ⁊ exterius.
pʒ ꝙ ſunt due mãducationes.¶ Contra.videtur ꝙ;
nõ niſi vna.qꝛ vbi vnũ ꝓpter alteruz. ibi vnũ tm̃.g ſi
ſacr̃alis eſt ꝓpter ſpnalem.vel ad ſpnalẽ ſicut ſignuʒ
ad ſignatũ. vna tiñ mãducatio. ¶ Itẽ caro xpᷣi eſt

vere cibus.ꝗ ſicut lucis ẽ illuminare. ita carnis illiꝰ

eſt cibare.ſed nõ coꝛpoꝛalit᷑.gꝗ ſpũaliter.Sed qͥ reci/
pit ſacraliter recipit carnẽ.⁊ ſic cibat᷑ ſpualiter.ergo
laß vnus tm̃ ẽ modus mãducandi ſcʒ ſpũalis. ¶ Item
n⸗ oſtendit᷑ ꝙ ſunt plures modi.quia ſicut dẽ ð̊ diſ.iiij.
quidãa recipiũt in baptiſmo rẽ tm̃.quidã ſacr̃m tm̃.
q uidã vtrũq;. tres modi.eadẽ ergo rõne et h̊ ſunt
tres mãducatònes. ¶ Itẽ triplex ẽ vnio.in natura.
in fide.⁊ in charitate. Sʒ vnioni fidei rñũdet mandu

catio ſacr̃alis.g̊ et vnioni charitatis ſpũał.g erit ter

cius modus rñdens vnioni in na. tẽ triplex ẽ in
nobis virtus theologica. ⁊ qtibet ſuo mõ vnit. cuʒ
aliqͥs modus mãducandi rndeat fidei. aliqͥs chari/

dus mãducandi.cuiꝰdiſtinctio oꝛit᷑ a triplici pꝛinci/

pio.vicʒ a diſpoſitione ſumentiũ.Quia quidã acce-
dunt male diſpoſiti.⁊ hij mãducant ſacr̃alit᷑. Quidã
bene. et hij ſpnaliter. AUlterius oꝛit᷑ diſtinctio ſco
alio mõ ſumẽdi.OQuidã em̃ ſuſcipiũt oꝛe coꝛpoꝛis.⁊
hij ſacr̃aliter.Quidaʒ vᷣo oꝛe coꝛdis.⁊ hij ſpnaliter.
Vñ vᷣm duplex os duplex ẽ mãducatio.Tercio oꝛi/

tur ab ipſo ſacr̃o.qꝛ duplicẽ habet rẽ.quarũ vna pᷣt
recipi ſine altera. Ita ſicut duplex eſt baptiſmꝰ.flu/

minis et flaminis a duplici re.ſic etiã duplex modꝰ
mãducandi.Et hoc vltimũ eſt et cõpletiuũ.qꝛ vna
S res põt ſumi ſine altera.¶ Ad illud g qð obꝛ ꝙ vbi
vnũ ꝓpter alterũ.dᷣm q hoc verũ eſt ſi ſit ibi vnum

ꝓpeer alterũ qd nõ queat ſepari.ſʒ cũ ſepatur iã nõ

remanet vnũ. ¶ Ad ill qð obẽ ꝙ caro ſemꝑ cibat.
doum actus ille ſemꝑ reſ
entis ſicut illuminare.vñ ſicut geminat᷑ diſpoſitio.
Io ſic ⁊ modus mãducandi. Achlluc qð obꝛ ꝙ tres
ſunt modi in baptiſmo.⁊ ſic ⁊c.ddm ꝙ ille tercius
modꝰ nõ diſtinguit᷑ niſi mãliter tm̃ ab alijs duobꝰ.
11 QAdillud q obẽ de vnione nature. dom ꝙ madu

picit diſpoſitionẽ ſuſcipi-

atio reſpicit actũ pſone.iõ ſᷣm naturã nõ eſt moͤdu⸗

catio.ſed pᷣſupponit᷑.¶ Ad illud qð obꝛ de ſpe dicũt i 2

quidã ꝙ nõ vnit.qꝛ ſpes pꝛie eſt futuri.tũ dom qꝙ;
iſte mãducationes nõ diſtinguunt᷑ ſᷣm virtutes(qꝛ
mãducatio ſpũalis ẽ ſjm fidem et charitatẽ)ſed vbᷣm
res ſacri.vñ omne ſacr̃m qð quidẽ bʒ res duas põt
recipi ſacraliter ⁊ ſpũalittlte.
— (Dueßio./f. bb“
uid ſit mãducare ſpũaliter ſiue ꝓ quãto dicatur
quis mãducare ſpũaliter.Et q; credere ſit ſpũaliter
mãducare videt᷑ auẽte dũi. J9oh̊.vj. Miſi manduca
ueritis carnẽ filij hois nõ habebitis vitã eternã. Et
Joh.xj. Qui credit in me etiã ſi moꝛtuus fuerit vi/
uet. Si g vita ſpũalis nõ eſt ſine mãducatione ſpiri
tuali.ct viuere ẽ in nobis ꝑ fidẽ.g̊ vel credere ẽ mã/
ducare.vel nõ ſine mãducatione.¶ Itẽ boc videt᷑
expᷣſſius aucẽte Aug.quã etiã ponit mig in lr̃a.crede
⁊ mãducaſti.Sed ↄſtat ꝙ hoc nõ intelligit ſacr̃alit᷑.
ſpũaliter.⁊ ſic ⁊c. ¶ Itẽ qñcunq; aliqͥs interiꝰ la/
uatur dẽ ſpũaliter baptiʒari.g a ſimili qñcunq; ali/
quis ſpũalter maſticat ⁊ reficit᷑.ſpũaliter mãducat.
ſed hoc ẽ ꝑ actũ fidei deuote vbi ẽ diſenſſio ⁊ ſpñalis
refectio. ⁊c. ¶ Contra.ſi credere ẽ ſpnaliter mãdu
care.cũ multi pctõꝛes et credãt et aliquã deuotionẽ
habeant. videt᷑ ꝙ pᷣm boc ſpũaliter mãducãt.B̊ aũt
eſt Aug.qui dicit ꝙ nullus ſpũꝗliter mãducat niſi
q̃ eſt mẽbꝛũ xpᷣi ⁊ manet in xpᷣo.¶ Itẽ ſi actus fidei
etiã cũ caractere ſufficit ad ſpnalẽ manducationẽ᷑.g
omne qð credimus ⁊ diligimꝰ mãducamꝰ.g cũ mul
ta alia credamꝰ ꝙᷓ hoc ſacrm vel rẽ huiꝰ ſacr̃i.videt᷑
ꝙ mãducatio ſpnalis ſit omniũ articuloꝝ.qd nemo
ſane mẽtis ↄcederet.⁊ ꝙ mãducatio nõ ſit huic ſa/
cramento et rei ꝓpꝛia. ¶ Itẽ mãducatio ſpũalis eſt
dicta ad ſimilitudinẽ malis. Sed q̃ comedit malit᷑
incoꝛpoꝛat ſibi cibũ.qui aũt credit et diligit xpᷣm in
coꝛpoꝛat᷑ xpᷣo.g̊ potiꝰ mãducat᷑ qᷓ; mãducet.g vide
tur ꝙ mãducatio ſpuᷣalis qua qͥs mãducat.in actu
fidei et charitas nõ ↄſiſtat. ¶ Rꝰ.ddᷣm ꝙ; manduca 13
tio pᷣmo et ꝓpꝛie incoꝛpoꝛalibus inuenit᷑. et ab illis
ad ſpũalia trãſlata.et iõ ſi velimꝰ accipere rectaʒ
mãducationẽ ſpñalem.neceſſe babemꝰad ꝓpꝛiã ac/
ceptionẽ vocabuli nos trãfferre. Hotandũ & ꝙ licʒ
multiplex actus ſit in mãducatõe coꝛpoꝛali annexꝰ
⁊ ↄñs.iſte tñ duplex ẽ qͥ eſt de integritate.maſticatio
ſcʒ et incoꝛpoꝛatio vt pʒ aſpicienti.Si g̊ rõ mandu⸗/
cationis cõgrue trãſfert᷑ ad ſpnñalia.opoꝛtet q̊ duoĩ
ea repiri.⁊ ſᷣm ea in qͥbus hec duo ↄſiſtũt.manduca
tio ſpnalis attendit᷑. Spũalis maſticatio ẽ recogi⸗-
tatio cibi ſc carnis xpᷣi ꝓ nobis expoſite in pᷣciũ ad
redimendũ.et in cibũ ad reficiendu ¶ Incoꝛpoꝛatio
vo attendit᷑ dũ recogitãs charitatis amoꝛe ei qd co
gitat᷑ iungit᷑ ⁊ ſic incoꝛpoꝛat᷑.⁊ dũ incoꝛpoꝛat᷑ refici

tur ⁊ magis aſſimilat᷑. ¶ Ad hoc ̊ ꝙ qͥs ſpũaliter ¶ 4½

mãducet requirit᷑ recogitatio fidei.⁊ affectio chari⸗
tatis. In pᷣmo em̃ ẽ maſticatio.in ſcdo incoꝛpoꝛatio.
et ex hijs duobꝰ integrat᷑ ſpũalis mãduca tio.Con/
cedo qꝙ nõ ſufficit òliſcũq; fides.ſᷣ neceſſario fides
opꝑans ꝑ dilect ↄnẽ.et de hac currunt tres rõnes ad
pᷣmã ꝑtẽ. ¶ Ad illud qað 5 obꝛ in oppoſitũ de fide S
infoꝛmi. dm ꝙ verũ ẽ ꝙ illa nõ ſufficit. ¶ Ad illud 16
qð obꝛ ꝙ; ſᷣm ̊ oẽs articulos mãducamus.dom q;
pꝛie loquẽdo nõ q̃cũq; diſcuſſio ⁊ recogitatio fidei
dẽ maſticatio.ſ illa qᷓ eſt cibi.et iõ nõ qͥlibet act? cre
dendi mãducare nos facit.niſi ille ſit eſtipſi⸗ car⸗

. —

nis xp̃i ꝓ nobis ad redimendũ expoſite vbi fuit ei
17 decoctio.et reficiẽdi vbi vera ↄſiſtit refectio. .
illud qd obꝛ de aſſimilatõe.ddm qꝙ nõ eſt oĩmoda ſi
militudo.eſt tñ ſiłlitudo ſufficiens ad trãſlationẽ.qꝛ
ſicut pic coꝛpoꝛalit᷑ ẽ maſticatio ⁊ incoꝛpoꝛatio.ita ⁊
in mãducatõe ſpũali.ſʒ in hoc ẽ diſſilitudo.qꝛ in coꝛ
poꝛali mãducans cõuertit in ſe cibũ.qꝛ dignioꝛ ⁊ no
bilioꝛ eſt cibo. In ſpnᷣali eſt ecõtrario.qꝛ cibus ẽ no/
bis dignioꝛ ⁊ ꝑfectioꝛ ⁊ cõpletioꝛ.ido potius in ipᷣm
imutamur et incoꝛpoꝛamur qᷓ; ecõuerſo. hõ ergo ñ
valet.qꝛ nõ eſt oino ſile.et in trãſlatione nõ opoꝛtet
dimoaa attendi ſimilitudinẽ.ſed ſufficit reperire ali
VM ¶ ueſtio.iij. cC

¶ QAuid ſit mãducare ſacraliter.ſiue ꝓ quãto aliquis
dicat᷑ manducare ſacraliter.⁊ querit᷑ vtruʒ ſufficiat
ſola actio coꝛpoꝛalis.et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ ſile.qͥ em̃ mer/
gitur foꝛma ſacr̃i baptiſmi ſeruata.ſi nõ habet aliqͥd
reſiſtens baptizat᷑ ſacraliter.g videt᷑ ſiir q mãducet
ſacr̃aliter q recipit coꝛpoꝛalit᷑ iß̃m ſaccm. ¶ Itẽ ſo/
la ſpũalis maſticatio ⁊ incoꝛpoꝛatio rei facit mãdu/
cationẽ ſpnñalẽ.gᷓ videt᷑ ꝙ ſola deguſtatio ſiue maſti/
catio ſpẽrũ faciat mãducationẽ ſacralẽ. ¶ Itẽ mini
ma diſpoſitio q̃ poſſit haberi ad boc ſacr̃m eſt fides
infoꝛmis.ſed ſine hac põt mãducari ſacraliter.ergo
videt᷑ ꝙ ſola actio coꝛpoꝛalł ſufficiat. Pꝛobatio mi/
noꝛis.Hereticus ſacerdos põt conficere ſicut infra
videbit᷑.Sᷣ nõ minꝰẽ cõficere qᷓ; ſacraliter ſumẽ.ergo
bereticꝰpõt ſacr̃alit᷑ ſumẽ. ſine fidei actu pᷣt ſacr̃alr
mãducari. ſiue actione coꝛpoꝛali.¶¶ Item qᷓcunqʒ
inſepabilit᷑ ſũt vnita.q;diu ſunt i nullo actu ſepant
̊ qui ſumũt et mãducant vnum ⁊ alterũ.Sed ſpẽs
pↄtinẽt coꝛpus xpᷣi veracit. qui ſpẽs comedit.come
dit coꝛpus xpᷣi. Seq nõ comedit ex h̊ ſpnaliter.g ſa/
cramẽtaliter ſaltẽ. ¶ Contra.ad actũ ſacr̃alẽ requiri
tur intẽtio ſicut ſupꝛa ꝓbatũ ẽ.et ſi qͥs verba diceret
et nõ intẽderet ↄſecrare nõ ↄficeret. gꝙ qui mãducat
ſi nõ intẽdat.ſacralr nõ machncat.C 9 tẽ fides ẽ fun
damentũ oĩm ſacr̃oꝝ maxime huius.quia in foꝛma
huiꝰdẽ miſteriũ fidei ⁊c. ſi aliqͥs deguſtat et nõ cre
dit.nõ ſumit lackaliter . Re duo ſunt de integri/
tate ſacri ſc ſignificatio et ſctificatio. ad boc ꝙ ali
qua rõ ſacr̃i ſaluet᷑ neceſſe ẽ aliqͥd iſtoꝝ reꝑiri. Sed
ei ꝗᷓ nõ credit ſacrᷣm nec ſignificat nec efficaciaʒ ſan-/
ctificatõnis pᷣſtat. talis nullo mõ maucat. d Z
ſi ſola maſticatio coꝛpoꝛalis ſufficeret. tũc mimꝰ⁊ an
gelus aſſumpto coꝛpoꝛe.et hõ ignoꝛãs.ſacr̃aliter ſu
merẽt.quoꝝ qdlibet ẽ incõueniẽs.reſtat ꝙ ꝙ nõ ſuf/
18 ficit. eſt igit qo qͥd requirat᷑. ¶ R.dm ꝙ ſacralit᷑
mãducare.eſt mãducare ſacr̃m ⁊ vt ſaccm. OQOm̃ em̃
ſacraliter mãducare ẽ diſpoſitio actꝰmãducandi.iõ
ad boc actus ſit ſacralis.neceſſe ẽ ꝙ reſpiciat ipᷣm
ſacr̃m. ¶ Ad hoc aũt ꝙ aliquis mãducet ſaccrm mã
ducando ſpẽs duo exigunt᷑.ſcʒ cibi exiſtentia.et eiꝰ
aa cibatũ nalis cõuenientia. Pꝛimũ exigit᷑.qꝛ ſi nõ
pccfſſit ſacr̃i cõfectio.nõ pᷣt ſequi mãducatio.Secun
ũ exigit᷑.qꝛ cibus iſte ſolis hoibus ẽ cõceſſus.vñ ſi⸗
cut hõ ſolus baptizat᷑.ita coꝛpus xpᷣi ſacraliter a ſo/
lo hoĩe mãducat᷑.Et ſicut ſolꝰ hõ ſuſcipit ſacr̃ᷣm ba
ptiſmi.ita ſolus hõ ſuſcipit ſacẽm cuchariſtie. Ad h̊
vo qꝙ mãducet vt ſacr̃m.neceſſaria ẽ intẽtio ⁊ inten
tionis regulatio. vel ᷣm fidẽ que cſt in ipſo.vel ſᷣm
fidẽ q̃ eſt in altere. Intẽtio inꝙ neceſſania ẽ.nã ſi qͥs

ſitum.imo quatuoꝛ exigunt᷑ ſicut tactũ ẽ.

I

iret ad menſã et intenderet coꝛpus teficcre.et aliqs
ꝓ pane cõmuni ſacrm ſibi ſicut panẽ offerret.⁊ ipſe

intenderet oĩno cibũ coꝛpoꝛalem ſumere.nemo di⸗

ceret eũ ſacr̃aliter mãducaſſe. Meceſſe ẽ etiã qꝙ illa

intentio dirigat᷑ vel m fidẽ qᷓ eſt in ipſo.vel in alte⸗/
ro.quia vel opoꝛtct ꝙ credat ꝙ ſub illa ſpẽ aliquid
ſpũale lateat qd ſumere intendat.vel opoꝛtet ꝙ ſal⸗

tem intẽdat ſnmere qð alios credere eſtimat q;uis
ipſe nõ credat. AUñ credo ꝙ ſi aliquis hereticus in⸗
tendit accipere qð eſtimat eccleſia credere eſſe coꝛ/

pus xp̃i.qᷓ;uis nõ credat.ſacraliter tñ comedit.quia

ꝙᷓuis intentio ſuainõ copulet᷑ nec attingat rẽ ſacra/
menti ꝑ purã fidẽ.attingit tũ mediante fide aliena.

vñ ſacr̃aliter comedit.q;uis nõ ita attingat ſicut ille

qui credit fide ꝓpꝛia.Et ſic pʒ ꝓ quãto dicat᷑ ſacr̃ali
mã ducare.ſcʒ quia ſacr̃m pᷣmũ vere exiſtit.et ipſe q̃
manducat illud vt ſacrm ſumere intendit.ſiue quia
credit eſſe verũ ſacr̃m.ſiue qꝛ eſtimat alios credere.
¶Ad illud qð obꝛ ꝙ ſufficit ſola mãducatio coꝛpo .
ralis.dm ꝙ falſum eſt ſicut oñdunt rõnes kr
ills 20
qð obẽ de merſione.dðʒ ꝙ nõ ſufficit in ſicut
pus dictuʒ fuit niſi aſſit intentio regulata a fide vel
in ſe vel in alio.ſic et in ꝓpoſito. ¶ Ad illud qð obẽ 21
de ſpnali mãducatione.ddm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ in actu

fidei et charitatis ſemper ſpiritualis res attingitur.

⁊ ita res ſpiritualis non fruſtratur. Sed cum quis
mãducat coꝛpoꝛalit᷑poteſt eſſe ꝙ non attingat ali/
quid qð ſpũaliter ſubeſt nec intellectu nec affectu.

nec ꝑ S6Re p alterũ.⁊ ita mãducat vt ſacrm.⁊ ſic ps

illud. Q Ad illud qd obẽ de fide infoꝛmi.dᷣm ꝙ fal/22
ſum eſt. qꝛ minoꝛ eſt cognitio eſtimatõnis qᷓ; fidei.
minus ẽ intendere facere qð alius facit ꝙᷓ; intendere
qð credit.⁊ quia diſpoſitio aliqua eſt. ideo aliqͥ mõ
cſt mãducatio ſacr̃alis q;uis ñ ita plene. dd illz 2 5
qð obijcit᷑ de inſepabilitate.dm ꝙ inſepabilia ſũt
qꝙᷓtũ ad ſitũ.nõ tñ ſunt inſeꝑabilia qtũ ad actũ.põt
em̃ quis ꝑcutere ⁊ ꝑfoꝛare ⁊ frangere ſpẽm.⁊ tamẽ

nihil facit circa rem. ita ⁊ mãducare.Et qm̃ ſacr̃m

dicit ↄparationẽ ad rem.nihil dẽ attingere ſacramẽ

taliter niſi etiã attingat rem. ⁊ hoc põt eſſe ſicut vi/

ſum eſt. et ideo nõ ſufficit ſolũ ſpẽm manducare ad

manducationẽ ſacramentalẽ. niſi attingat rem ꝑ in-

tentionẽ regulatã aliquo genere cognitionis ſeʒ vel

eſtimationis.vel fidei ifoꝛmis.vel fidci foꝛmate.vel

. —

etiã ſcie certe vt in xpo.

¶ Ntrum xpᷣ

s manducauerit quolibet ſupꝛa dictoꝛuʒ
modoꝝ. Et qꝙ ſacramentaliter videtur Leuit᷑.viij.
Cunq; de ſanguine arietis.glo.eſicij.pᷣmo ſacerdos
deinde filij ſanguine intingebant᷑.quia xpᷣs in cena
pꝛius ſanguineʒ accepit.deinde diſcipulis dedit.Et

rurſus ibidem dicit glo. Bibit ⁊ alijs bibere dedit.

¶ Itẽ rõe videtur.quia baptiſmũ accepit in exem/
plu.g ſi hoc ſacrẽ̃m eſt magis arduũ.&̊ᷓ de hoc magis

exẽplũ dare debebat. ¶ Itẽ ꝙ ſpũalit᷑mãducauerit

vi.qꝛ ſpũalr mãducat᷑ ꝑ cognitionẽ et dilectiont᷑.F
xpᷣs ſumme ſe cognoſcebat ⁊ diligebat. ⁊c. ¶ Itẽ
xpᷣs erat adbuc viatoꝛ.g̊ adhuc debebat vti viatico.
ſed coꝛpus xp̃ᷣi ſpnñaliter eſt viaticũ.ergo ⁊c. (Kon

tra.ꝙ nõ manducauerit ſpũaliter videtur. quia vbi
eſt ſpũalis manducatio ibi vnio.vbi aũt vnio ibi di

uerſitas nulla.ergo cũj idem nõ diſtert a ſe. patct ꝙ

e xpᷣs nð comedit ſpnaliter. cũ fuerit idẽ ſibi.¶ Iteim (Sueſtio j. .
aſtepe vbi eſt ſpnalis manducatio.ſacramentũ habet ſpiri mali ſum ant c Chbꝛiſti veraciter. videtur.
men pualis manducatio. B et ſpinri M m ant coꝛpus Chꝛiſti veraciter. videtur.
ſic tualem effectũ.ſed in xpᷣo non babuit talem effectů quia ipſe eſt in ſpeciebus indiuidualiter. ergo cum
etn manducatio.ergo ⁊c. ¶ Item ꝙ nõ ſacramentali/ ſumunt ſpecies ſumunt verum coꝛpus chꝛiſti.
lui ter manducauerit videtur. ania manducare ſacra⸗ ¶ Item in baptiſmo qui tm̃ exterius abluitur.nibil
nn mentaliter eſt manducare ſacramentũ ſub velami intcrius accipit nullo modo baptiʒzatur. ergo ſi ma⸗
air ne. Sed xpᷣs ſub vlamine nõ manducauit.ergo ⁊c. li rem interioꝛem aliquam non pꝑcipiunt. nullo mo/
Een minoꝛ patet.quia aperte totũ cognoſcebat. ¶ Iteʒ do pꝑcipiunt ſacramentũ.ſed percipiunt ſacrametũ.
n ſi ſacramentaliter tm̃.cũ iſte ſit modus debitus ma⸗ ac. ¶ Itẽ eqᷓ affligit dñs peccatũ ↄſiderãtis vt mã
dlcrct lis.ipſe auteʒ aut ſumpſit optimo modo.aut nullo ducantis.Sed non ſubtrabit ſe pter peccatum cõ/
onegi modo ſumpſit.⁊ iſte modus non eſt optimus.ergo ſecrantis.g̊ nec peccatum manducantis. Brez nö
tigriſn, 24 nõ conuenit ei. ¶ R. dicendum qꝙ quidã dicere vo/ magis nobilis eſt filius dei in carne humana qᷓ; in p-
Uſtk in. luerunt ꝙ nullo mõ ſumpſit.quia ſibi non compe/ pꝛa natura.ſed in ꝓpꝛia natura non effugit malũ ho/
mugtſarle tebat. verũtamen nunc cõmuniter dicunt ꝙ chꝛiſt? minem.immo etiam in quolibet eſt.ergo nec in hũa⸗
naiſi manducauit ſacramẽtaliter ſicut dicit eſicius.ꝙ pꝛi/ nitate. ¶ Contra. Sapi.j.ſpũſſ.diſcipline effugiet fi⸗
Nttge mus bibit ne alij potũ ſanguinis abboꝛerent. Sed ctum.ſeð non magis eſt mundus ſpũſſ.qᷓ chꝛiſti.er/
naciugi de ſpnñali quidã dicunt ꝙ ſic.Dicunt enim ꝙ fuit ibi go ⁊ xpᷣs effugiet fictum ſiue malumn iicheon, Sap.
Klugti vnio per actũ amoꝛis.⁊ effectus fuit nõ in ſe.ſed in .In maliuolam animã non introibit ſapientia.nec
nid membꝛis.vt ſicut xpᷣs non ſibi meruit ſed nobis. ſic babitabit in coꝛpoꝛe ſubdito peccatis.ſi ergo coꝛpꝰ
unfge virtute illius manducationis meruit vt mẽbꝛa coꝛ pctõꝛis eſt tale.non ergo introducit chꝛiſtum.
nrii l poꝛis ſui magis vnirent᷑ ſibi.Sed ſi iſtud verũ ceſſet Item Exo.xvj.manna ſcaturiebat in vaſis eoꝛuʒ
fürntune tunc haberet effectũ in nõ manducante.⁊ in wꝛmi/ qui indebite colligebant.j̊ ſi veritas debet reſponde
lrnſe ente. Amplius ipſo baptiʒato nõ ſunt alij bapt:ʒati re figure.cum xpᷣs non putreſcit.ſaltem abſcedit.
ulki Poſtremo ſpũalis manducatio dicit intentionem ¶ Itẽ rõe videt᷑.ꝙ xpᷣs ᷣm ſuã veritatẽ nõ eſt cibꝰ
bckikegrr vnionis manducantis ad manducatũ actu vel ha Wutris ſᷣ mentis vt vicir magiſter ⁊ ſancti.̊ cũ non
Astmmigr bitu. quoꝝ neutrũ fuit in xpᷣo. Pꝛopterea dicenduy intret mentem peccatoris.nec ventrem. videtur er/⸗
1. Gands ꝙ ſicut baptiſmũ tim̃ ſacramentaliter ſuſcepit et nõ go ꝙ peccatoꝛ nullo modo ſumat.¶ Item ſume ſa⸗
Pnmemigt rem.ſic poc ſacramentũ.et hoc quideʒ in exemplũ piens nihil facit indecens.̊ᷣ indecens ⁊ inoꝛdinatux
Cleeunaf 25 Fecit. ¶ Ad illud ergo qð obijcitur q manducauit eſt ꝙ 2 nobile coꝛpus intret in tã vile hoſpitium.
Eſticntß ſpiritualiter. quia fuit in eo cognitio et dilectio. dicc S c. ¶ Item ꝙꝙ xpᷣus patit᷑ ſe ſumi a pctõꝛe. aut eſt
fomiwet! Quñũ ꝙ boc nõ ſufficit niſi etiã ſit ibi incoꝛpoꝛatio qᷓ nõ opus iuſticie. aut miſericoꝛdie. Juſticie nõ.qꝛ peccax
nrtinszin potuit eſſe in ipſo.quia nõ erat diuerſus ab eo cui in toꝛ nõ eſt dignꝰ. Miſcdie nõ.qꝛ miſcdia facit quoc
RK 26 coꝛpoꝛat᷑ iſta manducatio. ¶ Ad illud qð obijcitur bomini ſalubrius eſt. ̊ cum omne qð de facit ſit mi
ac iii ꝙ erat viatoꝛ. dicendũ q verum eſt ſed nibilominus ſericoꝛdia ⁊ veritas.videt᷑ ꝙ pctõꝛ nullo modo ſu
R erat compᷣbenſoꝛ ꝑfectiſſimus.⁊ nullatenus poterat mit. ¶ R dum ꝙſicut tangit magiſter in litera.Ali/29
ncüinu perficere.nec babitu.nec feruoꝛis motu. Ande eſto qui voluerunt dicere coꝛpus xpi verũ a malis nõ ſu
uinui, y aliquis quantũcunq; ꝑfectus.dum tamen non ſit mi. quia non decet tantã maieſtatem. ⁊ carnẽ tã ſan
— beatus.recipiat digne ſacramentũ.incenditur in eꝓ ctam et puram in coꝛpus peccatis ſubditũ introire.
unbiͤti 2 charitas motu vel habitu. ¶ Ad illud quod obijci Ande volebant dicere ꝙ coꝛpus xpᷣi verũ a ſpecie/
intigteni ꝙq; nõ manducauit ſacramentaliter. quia nõ ſub ve bus abſcederet. ex quo pctõꝛ ipſum labijs ⁊ oꝛe pol⸗-
niͤtri lamine. dicendum ꝙ ad plenã rationẽ ſacramenta luto contingeret. Sed quoniã hoc in erroꝛem ducit
epn uharl lis manducationis nõ opoꝛteti veniat ſignũ tanᷓ et manifeſte eſt contra autoꝛitates ſanctoꝝ.cõmuni
n * velamen. ſed ſnfficit vtveniat tanqᷓ; ſignificans.qꝙ teer tenent doctoꝛes fideles tanq; certitudinaliter æ
ine 1 autẽ velet boc eſt per accidens.quia oculus videns rum ꝙ in remedia ad que eſt coꝛpus xpᷣi verum nõ
nenu, nõ eſt illuminatus plenę. Ande velando illuminat eſt differentia inter iuſtũ et impium.quia ipſe do mi
iß 28 2 uluminando velat. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ nus vtriſq; ſe offert nunc. ſicut pꝛo omnibus ſe tũc
mali tm̃ comedunt ſacramẽtaliter.dicendum ꝙ ali/ obtulit in cruce.Sed quantũ ad rationẽ in coꝛpoꝛe
quis ſacramentaliter tm̃ recipit.quia nõ eſt ydoneꝰ miſtico multuʒ refert.quia boni recipiunt inde fru/
1 i ad ſpiritualem cfficaciam. Sed hoc poteſt dupliei ctum. mali nõ.immo potius damnũ. AUnde conce-
Nien i eſſe de cauſa. aut ꝓpter gratie plenitudinẽ.et hoc ter q endum ꝙ recipiunt rem ſacramenti que eſt coꝛpꝰ
enlug fectionis eſt. et in ſolo chꝛiſto fuit. Aut hoc eſt pter chꝛiſti verũ quod natũ eſt de virginc.qd pependit in
in n ipſius ineptitudinem et indignitatẽ.et ſic eſt in pec cruce.qð a moꝛtuis reſurrexit ⁊ eſt in celis. ¶ Ad ʒ
ð ſd catoꝛibus.et ſic patet illud. illud quod obijcit᷑ ꝙ ſpuſſanctus effugit ⁊ de ſapien
ſnlletii S H tia. dicendũ ꝙ illud intelligit᷑ quantũ ad effectñ gre
ebbann⸗ Onſequenter quantũ ad ſecunduz articulum gratũ facientis nõ quantũa ad ſubſtatiã. ¶ Ad illð z 1
chtte querit᷑ de manducatione in ſpeciali ſiue de mã quod obijcit᷑ de manna.vicendũ ꝙ illud pꝛefigura⸗
enbeett⸗ ducanone maloꝛum. Et circa boc qnerũt᷑ quatuoꝛ. bat malũ qd ſequunt᷑ ſuſcipietes indignẽ.nõ aliqᷣd
eniun, Pꝛimo querit᷑ vtrum mali ſumant veraciter coꝛpꝰ qð ſit circa ſacramentu. ¶ Ad illud quod obijcitur ʒy
irnet chꝛiſti. Secundo vtrum ille qui eſt in peccato er cer eſt cibus mentis nõ ventris. vicendũ qè boc non
Ptlile, ta ſcientia manducet damnabiliter. Zercio vtrum dicit quia nõ inferatur in ventrem.ſev quia venter
nſen ſemper moꝛtaliter peccet. Quarto queritur vtrum ex illo non cibatur. quia non digeritur coꝛpoꝛaliter
giie peccet damnabiliter qui coꝛpus chꝛiſti dat ei quem Chꝛiſti caro. vt exinde alimentũ ad membꝛs ſingu⸗
ni⸗ ſcit eſe peccatoꝛm. H la dirigatur. ſicut carnales diſcipuli intellexerunt.
eint

ſed veraciter reficitur bonus. Sed pctõꝛ quidẽ licte Añ dom eꝙ eſt petm̃ in guſtu ꝓpter duo. ſcz ſpt ime iee
verum ſacramentuʒ recipiat.ſpnaliter nõ reficitur. uerentiã.et ꝓpter negligentiã.q;ꝛ debebat ſe ppara/⸗ heutu
