ignis ſit elementaris ſiue einſdem ſpeciei cuʒ igneq

8
—

Dicit enim ꝙ garramantes eſt fons in quo faces ac

4ꝗs im intelligere poſſumus in ꝓpoſito.

uit ꝙ ignis infernalis ſit coꝛpoꝛalis.Sed vtrum illę

apud nos eſt. poc non iea poteſt ꝓ conſtanti a quo/
cunq; determinari. Attamen ſi quis nõ adducat foꝛ
tiores ratõnes qᷓ; que

ei ab igne qui apud nos eſt.ſi ꝓpꝛie velimus ſpẽʒ

Palare ftonnarnz ſubſtantialein a Peciſentius m. ein
Etpeit ꝙ omnis aqua ſimilis eſt om̃i aque in ſꝑecie.

t huic opinioni ſatis videt᷑ cõſonare aug. xxj.de ci
nitate dei. vbi inquit. Quomode iſte ignis vere babe
ſt naturam ignis ⁊ tamẽ nõ conſumat coꝛpoꝛa in q̃ᷓ
ngit. Si tamen loquamur de ꝓpꝛietatibus accidẽta/

libus que non variant ſpeciem ſed operationem.il/

le ignis babet diuerſas pꝛopꝛietates ab iſto.nec mi⸗

. ₰₰

rum cũ iſtud appareat in alijs creaturis ſicut exem ·

E „

pliſicat aug.⁊ yſidoꝛꝰ in naeuris fontium ⁊ aquarũ.

cenſe extinguuut᷑ ⁊ extincte accendunt᷑.ſicut ⁊ alij fõ
tes diuerſarum ꝓpꝛietatũ coloꝛum ⁊ operationũ.at

tamen ſpecifica natura alijs aquis afſimilant᷑.ſic eti

intelligen Ad ülud q
obẽ de Sam̃. doᷣm ꝙ non negat nat manndid⸗
in foꝛms ſpeciſica d peciꝰin pꝛietatibus ⁊ oper⸗

pimitualenu ho eosporalem arbitror krgs videtur
f⸗

tem baſilius dicit in ex- tam⸗Sntcer pore
odpationem artis fieri

S ꝙ iſte ⁊ ille fu/

ie lucte ſunt. nõ compellimur
ponerc ignem infernalem eſſe diuerſe nature ⁊ ſpeci

tionibus cõſequentibus.¶ Aduln
de ꝓpꝛietate extinguibilitat poteſt reſponderi duptr.
Pumo qꝙ ſicut coꝛpoꝛa damnatoꝝ eadem ſunt cum
noſtris ᷣm ſpeciem ⁊ tñ ſunt ĩmoꝛtalia.ita ignis cruu
cians coꝛpoꝛa illa idem eſt cum igne noſtro q;uis nꝰ⸗

deficiat. qꝛ boc non babetłꝑ naturam ſed ꝑ vim ſuꝑ/

additam. Aliter poteſt dici ꝙ nõ variat ſpeciem.q ꝑ
dicunt aliqui qͥ expti ſunt.ꝙ ſi ignis cuʒ ſuſpbure in
cludat᷑ in vaſe ex quo nulla euapoꝛatio poſſit fieri.in
eternũ duraret ſine nutrimenti appoſitione ſi locus
ſinekernũ pmaneret. hoc aũt nihil ꝓbibet in igne in⸗
fernali intelligere.cum ſub terra conſtet induſum eẽ

d illud quod obijcit᷑ de luciditate.dom ꝙ ignis 42

tres ſunt ſpecies.ſ.lux.flama.⁊ carbo.x iſte ſunt ſpe/
cies materiales.⁊ qᷓ;uis in omnibus bis ſalu natu
ra lucis.tamẽ minime eſt in materia terꝛeſtri.⁊ maxi
me terreſtris parum habet de luce.⁊ multum reſolu/
bilis eſt in fumoſitatẽ.⁊ in tali materia.vtpote in ſul
phure ⁊ pice ignis potius eſt tenebꝛoſus q; lucidus.
zu magis viſum impedit q; adiuuet.⁊ ꝑ hunc mo⸗

t ꝙ ignis nõ extinguat᷑ ſicut

im imaginari paſſumus ignẽ infernalem. ⁊ ad hbo

adiuuari autoꝛitate ſcripture. Cicit᷑ em̃ Apoca. xiiij
Cruciabunt᷑ igne ⁊ ſulphure.Item vſa.xxxiiij.Dies

vltionis dñi ⁊c.et poſt.cõuertent᷑ toꝛrentes cius in
53

ſpeciem.ergo eaſdem habet operationes. Hec iſtud

picem. ⁊ humus ei iĩ ſuſpbur. ¶ Ad illud qd obi de
opatione.dm eꝙ illud non ſequit᷑.qꝛ eadem eſt ſᷣm

verbum veritatem babet niſi intelligat᷑ de operatio
ne conſequente totam ſpeciem.¶ Ad illud qud ob/
ijcit᷑ de verbis aug.dm eſt illud eẽ retractatum ſic

54

et de loco infernali vbi dicit᷑ ꝙ eſt locus ſpnalis non
coꝛpoꝛalis.ſic in ꝓpoſito intelligenduʒ eſt ꝙ inferna

lis ignis coꝛpalis eſt ⁊ ſub terra eſt.

det. Matb.xxv. Ite maledicti in ignẽ eternũ.vbi do
minus ꝑ ſententiam infert eternale ſuppliciuʒ. ergo
videt᷑ ꝙ in igne puro cõſiſtat. ¶ Itẽ calefacto in ig⸗
ne aqua frigida nõ eſt penalis ſʒ delectabilis.nec au/
get fupplicium ſed refrigerium. ergo ſi nulla eſt eis

AXAXk
¶ AUtrum puniens in inferno ſit ignis ſolꝰ. Et ꝙ ſic vi

conſolatio.nullum refrigerium.ergo eſt caloꝛ ignis

ſine frigoꝛe aque. .
actiua.aut non.Si ſic.ergo cum vnum ↄtrariũ agẽs
in aliud eius actionem vbilitet ⁊ infringat.tunc vi⸗
det᷑ ꝙ actio ignis ſit ibi remiſſa.qð non videt᷑ cõöue/

tem ſi ſunt ibi clementa.aut ſt̃

niens.cum illa pena ſit acerbiſſima.Si ðo non ſunt

actiua.ergo nibil faciunt ad penam. ergo ſi in infer⸗
no non dehent eſſe coꝛpa que ad penazʒ non faciunt.
patet ⁊c. ¶ Item ſi ibi ſunt alia elemẽta.aut ſunt di

ſtincta. aut mixta. Si mixta. ergo eoꝝ actio eſt cõfra

cta ⁊ contemperata. Si vero ſunt diſtincta. ergo et
pari ratione oꝛdinata.ergo ſunt quatuoꝛ elemẽta di
ſtincta ⁊ oꝛdinata.ergo videt᷑ ꝙ ibi ſit vnus mundꝰ.
et ideo illud eſt falſum quod vicit᷑ YJob.x.terra miſe
rie ⁊ tenebꝛarũ vbi nullus oꝛdo ſed ſempiternus boꝛ
roꝛ inbabitat.ergo ſi nec diſtincte nec cõfuſa ſũt tũc
nullg modo ſunt. ¶ Conera.M ſit ibi ignis pʒ mat.
xxv. vxbi dicit᷑. Ite maledicti in ignẽ eternũ.hoc etiaʒ
habet᷑ ex multis alijs locis. ¶ Item e ſit ibi aer vi⸗
det᷑ per illud pſalmi. Ignis ⁊ ſulpbur ⁊ ſpũs ꝓcella
rum ꝛc. Si ergo ſpũs ꝓcellarum vere hohet natund
gers · ſieut ibl vere et ionis ita T aer.

u

ui
sr
(2
T
tunmn
ofmn
pton

pte
Geene
ſnfer⸗
tacſe
ptonm
ſuſtos
niut⸗
anni
ctiuis
Niue

tur an
86 nin
gucn
on
Cinetrl
locact
Ncbita
hiocor
liecarei
ilca/
Gobunma

P Pui

ſegaaf
K moG
Stündi⸗
netinn
Aerdit
tanagt
tichatr

Mumune
o hrpoſto
Thitton
lenc
negueli
Panferfe
Clgsens
ſenge
Meigis
ſi
IIn
ahetS
(den
nctcnn
npoe
Puntin
ignis
Cnlutn
ſergo
taſu
nn⸗

ng bi aqus videtur Job. tiiij. ran . .. . . S S „ 2.
niuiũ ad caloꝛem nimih Euehn orli⸗ coxpa. ¶Item ad vſtionem ncxrio ſequit inſlamna⸗
en nis nõ m tropum. vere erunt in frigoꝛe a aatuns ac mdennarone pſumptio. ſi ignis ille coꝛpo
* ¶ Item q terra ſit ibi videt̃ ꝑ illud quod dici n. ra adurit. cõſumit. Si tu dicas ꝙ nõ ſequit᷑. 2 lag /
N terra ſit ibi videt̃ ꝑ illud quod dicit᷑ pHob lamandra calłfit ab igne ⁊ tñ nõ cõſut ſeauit. la⸗
nnte x.Terꝛa miſerie ⁊ tencbꝛaꝝ.et hoc patet.qꝛ vt ꝓba amandra calent ab igne ⁊ tñ nõ cõſumit᷑ ab igne. j⸗
4 tum eſt oenst ꝛan. patet.qꝛ vt ꝓba- renouat᷑.Contra boc nõ ſoluit.qꝛ: ſalamandra ab ig/
kinghe tum eſt locus ille eſt ſub terra. ¶ Item boc videt xde n enon ledik. ſeg boc nõ ſoluit.qꝛ ſalamandra ab ig/
Rite omnibus ſimul. qꝛ em mali ꝑ coꝛpus peccauerũt. ö in raiat Sr diee n ikegget.
ſſenn ꝑ totum coꝛpus puniunt᷑.ergo pari rone m omnes I geen wloꝛ e s asleel oſunt nes er-
iſoi partes ⁊ qualitates coꝛpoꝛis. videt᷑ ꝙ ſm qua Item dolo: intenſus cſt via ad moꝛtem ſicut ptʒ.
6 §SS lemen m quatuoꝛ: magis intenſus m t. ſi & ſle iqanis étãͤ
eſtr 55 elementa coꝝ quatue? qualitates. ¶ Re.dom ꝙ ĩ intenſi caloꝛis ↄtin agis diſponit. ſi ille ignis Etã
eſen infernoſi uatuoꝛ qualitates. ¶ R. dᷣm ꝙ iĩ intenſi caloꝛis.ↄtingit boiem ꝑ illũ diſponi ad moꝛ⸗
gupeö nfernolſieut er ſen peura colligi?) quatuoꝛ lemen⸗ tem vltima diſpolitione ce neceſſe diſponi ad moꝛ.
ſictins ta eſſe credunt᷑ ad ꝑfectam damnatoꝝ punitionem puniat. pari babeiiscenereſech Rrung d
aree yt omnis creatura cxcrudeſcat in toꝛmentũ ↄtra in re Qetmis eon n mone? oſumat. Cotra. Fſa.
“ iuſtos. et armet᷑ in vltionẽ createꝛis.vt ꝑ eadeʒ bu- TZantũ dur oꝝ nõ moꝛict ⁊ ignis non extinguck.
tn niant᷑ ex quibus cõſtituunt᷑.Quia vo ſunt ibi ac pe ſanen vuͤrahit ens noͤn auaij hõ paties. b ignis
* nam. i ſla ibi eſſe dicunt que vigent in qualitatibꝰ mer 7 Zen inguet᷑ nec minuet᷑. nec coꝛpus coſu.
actiuis vt iguis et aqua. Et rurſus. qꝛ ignis maxime ea arder ẽ męgj in a.Aug.varijs exemplis aſtruit
unſttt, actiuus eſt. ill qua.Et rumu gegb Mmapen ea ardere ⁊ nõ ↄſumi vlla ↄſumptione.ꝭ̊ ⁊c. ¶ Itẽ
pifi ctiuus eſt. ille eſt qui maxime ibi viget. vnde etiam ratione videt᷑. qꝛ omne Sn ne . te
Bitis ignem in ſcriptura omne acerbe puniens ſigri ſo ſui. 5 ſie qꝛ omnne qd cõſumit᷑ pdit aliquã ptẽ
ölc et Ande cu „ be puniens ſigri ſo/ ſui.S ſi coꝛpa dãnatoꝝ ↄſumunt᷑ ſunt in a de⸗
h Angde cum tominus ignem infernalem cõminsa/ pgitione. ↄſtat q munk anten eing ee⸗
lan, tur. aut coõminat᷑ tanq pcipuum toꝛmetũ. aut ſo no n. Q tar pverenaurane cheirefett veca⸗
gaur 56 mine ignis intelligit omne aliud afflictiuum. Si añt aine: . ree Ferieſan 7 nõ bʒ reſtauratio
zan⸗ qucrai p quem modi ibi eiementa eſre inteligant? ad coͤſumitur noei iter oſumi. à ꝛc. ¶ Itez omne
anidi dm ꝙ elementa ibi ſunt cõfuſa. nõ Winten geer. ainter 3⸗ neẽrio enicit minus potetis. Sa magd
Nclif dinata. nec illa confuſio penam minuit auget. pꝛio tendit᷑ ꝛſib peinue cõſumunk otinue illon pena in⸗
Aain co ꝙ actio elemẽtoꝝ mutua poſt reſurrectionem ceſ tũ.qi ſi boc cñ duret in infinitũ. creſcet in infini·
zatncfn ſabit. cum ceſſet gencratio 2 coꝛruptõ. ſed tamẽ “ D 4 ſon eſt inconueniẽs ꝙ creſcat pena non
gahtint nebit actio eoꝝ in coꝛpus damnatoꝝ.qꝛ ad boc om =“ ech a. ¶R. dom ꝙ ſi de coꝛpoꝛib? vamnato ο
ingend nis eoꝝ virtus diriget. nõ tanqᷓ; intendentia multi⸗ genau. Si aut. ab igne affligant᷑.ſimpliciter eſt ↄ ce·
ltglt, plicare ſpeciem. ym imperium creatoꝛis intendt gandum Sea uerar ges ochmgt ſimplicit eſt ne
— vindicare diuinam iniuriam. quod quidẽ fit afig? guendi. iſi ſiquerat vtri coxupant hocẽ diſtin
4 d mian quidẽ fit affligẽ? guendũ. Nam coꝛrupti mõ dicit defectionem
as ſitin do bumanam naturam. lHis viſis patent omnia ob rei q;tũ ad eſſe ſubal 1 doc mõ dicit defectioncin 61
ckgenn 2 iecta. Pꝛimũ em̃ patet de dñi cõminatione.qꝛ ſub ig ⁊ tali mõ nõ connpuer Hoczus ageſ uſimadeö.
ne alia affligentia cõtinent᷑. vel a maioꝛi fi denomi ruptio eſt ideme Rpne ci nõ mo:iais lio in co.
58 natio. Scom ſimiliter patet. qꝛ ſimnl vtrunq; affi / aſ a coꝛpoꝛi aq uneo pouciſponis. zshocin:
na ſin min ter patet. qꝛ ſimnl vtrunq; affli / qm̃ a coꝛpoꝛibꝰ damnatoꝝ auferet᷑ quies ⁊ bona vi/
beet git m diuerſas ptes. aut ſi ſucceſſiue m eaſẽ. tan · ¶qſpoſitio generat in anüna voſu are bon oi,
eni tam aque petijt. dici poteſt ꝙ foꝛte in alia parte ſen· nis. Si aũt qu vſumpersis H5ſt h aduſione ig
iaimi Pe ici poteſt ꝙ foꝛte in alia parteſen· nis. Si aũt querat᷑ quõ iſtud poſſi aauſtione ig⸗
ticbat frigus.aut diuerſi diuerſis ſupplicijs cruciai oſſ querat᷑ quõ iſtud poſſit capi ⁊ intelligi: ꝙ2
Cttisu at frigus. aut diuerſi diuerſis ſupplicijs crucian. poſſumus ad hoc manuduci ⁊ erẽplo ⁊ rõne. gi: 62.
ma tur. ſm ꝙ diuerſis vicijs ſunt infecti. icut pꝛi umus ad hoc manuduci exẽplo ⁊ rõne. NHide
Pſallickes ua mntz ii vicijs ſunt infecti. UAnge ſicut pii mus quedam in igne viuẽ.⁊ nõ deficere. E. Ecr.
lete la mundi purgatio fuit ꝑ a- ſcza o igns. ſic i guegam in igne v 46. 1 nõ deficere. ſicut ponit
Sd ner Po ꝑ aquam.ſcda ꝑ ignẽ.ſic in Aug.exemplũ de ſalamandra in.xxi.de ciu.dei.Si ꝗꝙ
propoſito intelligendũ.¶ ¶ Ad illud qð obẽ de actiõ ug. exemplũ de ſalamandra in. xxj. de ciu. dei. Si g⸗
mat 59 propoſito intelligendũ.¶¶ Ad illud ꝗð obẽ d actioe mirabilius eſt aliquod aial in igne ↄſeruari ſine affi
mn vrogonee c aettondt airer enin crione Falor inecſumpege al eerinea.
ngri milerß coꝛpus damnati. zibino in alteꝝ ſed in ctione.qᷓ; affligi ſine cõſumptiõe.⁊ iſtud eſt ſm natu
4 miſerũ coꝛpus damnatũ.⁊ ibi nõ eſt mixtio.ſed poti rã poſſibile neci cstun peibe-rutud en bin uatu:
füpttmeſ⸗ us queda ofuſto. ſicut dicik e ignis 1 grand poti rã poſſibile & nec iſtud dʒ iudicari impoſſibile. ꝛ ſi
ſicka pamerferebank. Endehickie onis azckeno. ixta dicas hoc nõ eſſe ſiie.qꝛ natura illius aialis ↄfoꝛmis
.P ite 1t᷑. AUnde ibi erit ignis ardens.⁊ a eſt igni Ic ifc. q? natuſg iiius gialig onnis
ionnt congelans.et aeris inqui gnis ardens.⁊ aqua eſt igni. natura vo bumani coꝛpoꝛis oio di oꝛmis.
4 et aeris inquietudo ⁊ pturbatio.et tere. Renderi poteſt dupliciter. Ino mõ ꝙ q;uis n. is.
wpiti fetoꝛ. Ande Or ego. In inferno enit frigus in henderi poteſt dupliciter. no mõ q q;uis natura
toꝛ. Unde Grego. In inferno erit frigus impoꝛta bumani coꝛpis m ſtatũ pñtem ſit ne nenhct.
Gmittt bile. ignis inextinguibilis. fetoꝛ intolerabilis. umani coꝛpis hm ſtatũ pñtem ſit ab igne ↄſumpti
Me . tinguibilis. fetoꝛ intolerabilis. bilis.nibil tñ phibet arunnen aua voln.
a mind OAInſcquenter qtum ad terciũ articulũ plis nihilen phicejn gregtaꝛngturaen Aaj voluie
Mequ erciũ articulũ que oibus ⁊ ſingulis dedit.talem naturam bomini ne
ungi rit᷑ de actione ignis.de ꝗ gucrut. dꝛi p gulis dedit. talem naturam bomini dare
4aa oe F de actione ignis.de qua duo qucrũt᷑. Dꝛi poſſit. Mec mirum. cum homo antele Dſiis algerinz
tang mo querit᷑ vtrum ignis ille ſit ↄoſumptiuus oiſpoſitõnis ⁊ nature cevun babuit Ppoſt üpli.
. . coipou. Scvo veuͦ ſe⸗ afflictiuus ahiinag. dqaa: pꝛius poſſibile ad meꝛtalitatẽ mocks Bece ſarinmt
ent „— i Qucſtio..))lJ. ad moꝛte. Mocipᷣm pſuaderi poteſt exẽplis ſumptis
nn (Cirea ran Proerche E et oſtendit᷑ ꝙ ille ignis ↄoſu a parte os do ch ved ub ſmche
“ mat copa damnatoꝝ. ug.de natura boni.Quoni pabulũ nõ requirit. Et eſt exemplũ N SAr.e
nie am volẽtes comumpunt in pctis. nolentes conum flamatione auͤriab Sekerer iacenttgtr⸗ n8 c6
woſe, punt᷑ in penis. ſi nõ coꝛrumpunt᷑ niſi ab affliete. ſumit᷑.qꝛ igni nõ pꝛebet pabulũ.ſic nec bum⸗ 502
mͤbe enis no co umdleni ↄſumendo. vr ꝙ ignis ille pus igni infernali. Euidentiſſimũ aũt erem i co:
oſehe, 5 umat coꝛpora. ¶ Item ille ignis agit in coꝛpo/⸗ aug. de igne qͥ eſt in partibus ſicilie ſicut Hin pPoſt.
ei ſa ergo cotpa vattmut cd ois paſſio mavis facta ab⸗ entibus. eqJ eſt in partibus ſicilie ſicut patet aſpici
1ſ ra. ergo coꝛpa patiũt᷑. ſed ois paſſio magis facta ab- entibns.qꝙ ille ignis mõtes illos ab antiquiſſim S
. 4 Reea ſbſtanta ſi abicctio facta a ſuba eſt calo poꝛibus eſtuare facit. et tamen adbuc Geerrine.
aliud qᷓ conſumptio. & ille ignis coſumit tant. ⁊ iſti ſunt ſatis ydonci teſtes ꝙ nõ omne ☚

63 ignis nõ eſt conſumptiuus coꝛpoꝝ.
dad pᷣmo obijcit᷑ de coꝛruptione iam patet reſpon⸗
ſis. loquit᷑ em̃ de coꝛruptione aſſtictionis nõ deltio⸗
nis. Haima non ponit ↄſumptionẽ ſicut ſecunda.
Ylud qd obijci᷑ pamo magis facta abijcit a ſba.
Dõm qꝙ ſubſtantia patiens in duplici differentia cſt
Aluut quia poteſt ſuſeipere foꝛmã contraniam ſue pꝑfe
ctioni qtum ad eſc. Aut qꝛ poteſt ſuſcipere cõtrari
am diſpoſitionem qtum ad bene eſie. Dꝛimo moro
paſſio intenſa coꝛrumpit ſimpliciter auferendo eſſe.
eo ſemꝑ viuunt ⁊ ſemp mo
ihi ꝙ quicquid ſit illud q

. 5 . . . .

ſerbitur ꝙ in ꝑtibus oꝛientalibus quida ignis inue-
nitur qui appoſitã ſibi manũ vebementer affligit et

tanien ve manu nibil ↄſumit. Si ergovijs exemplis
coltigit᷑ ꝙ poſſibile eſt aliquid in igne ardere 2 tamẽ
nõ vficere. Ex bis etiam poſſum ? colligere raton e
bmõi. qm̃ hoc venit ex parte agentis ⁊ ex parte pati⸗

entis. Iſti em igni data eſt virtus ad inſlamandum

nõ ad ↄſummandũ.⁊ coꝛpoꝛi data eſt natura poſſi/

bilis ad patiendũ nõ ad deficiendũ. Si autem que-

ratur ratio buiꝰ. dicendũ ꝙ eſt a parte nature poſſi -

bilitas ad ſuſcipiendum. ex parte dei eſt poteſtas ad
dandũ.ex parte finis eſt ↄgruitas ad ſic faciendum.

quia in infinitu debet homo in coꝛpe cruciari vtma⸗
nifeſtet dei iuſticia infinita. Mec ſunt iſta vuo incõ/

olil lia aligd coꝛpus tangat a calido ⁊ non cõ. elcrum ille ignis ſit aflictiuus ſpuum Et ſit vide
ſumat᷑.cum videamus naturaliter aliqð coꝛpꝰ tan

gi a ferꝛo qð potiꝰ calefacit qᷓ; infrigidat. ſicut exem

pluz manifeſtum eſt in aqua ⁊ calce. Et ſicut illa coꝛ

poꝛa vꝛunt᷑ ⁊ nõ

anima ⁊ coꝛpoꝛc affligit ⁊nõ moꝛitur. Et tũ ad boc
ſimiliter pom um manuduci cxemplo ⁊ ratione. Ex/

emplo.duia anima immoꝛtalis in cestoꝛc affligitur.
quig doloꝛ eſt anime ꝓpꝛie.⁊ tamẽ nõ occidi᷑. Quio

ergo ꝓbibet ſimiliter intelligi in ipſis damnatis. Oꝛ
ſi dicas hoc nõ eẽ ſimile.quia anima nõ ſic compoſi⸗

ta eſt ex ↄtrarijs ſᷣm ꝙ natura hinõi coꝛpoꝛis.Reſpõ

dere poſſumus ꝙ iſtud non obſiſtit. cum aliqua coꝛ
tuptibilia vtpote vermes in aquis calidiſſimis rex
riri queant.quaꝝ feruoꝛem nemo impune ꝑtractat.
ſicut dicit Aug. Si igit que moꝛtalia ſunt ⁊ defectibi
lia pñt in bis calidiſſimis viuere ſiue afflictõne. pari
rõc immoꝛtalia ⁊ paſſibilia coꝛpa affligi poſſunt ſi-
ne interemptione. Si querat᷑ ratio buiꝰ. dici poteſ

4. boc eſt ꝓpter comunctionem anime ad carnez in-

ſantia viuente. vnde ſequit᷑ ꝙ fi tolet ſentit. ⁊ ſi ſen⸗

tit viuit.ſed quia anima nõ eſt indiſſolubili vinculo

coꝛpoꝛi alligata.idco intenſus doloꝛ eam expellitde
pꝛeſenti habitaculo.nunc em̃ eſt carcer tempoꝛalis.
ſed tunc erit ꝓꝑpetuus. Hia viſis fatis facile eſt ad ob

— .

ſunt ⁊ ſemꝑ mali ſunt.i

abijcit᷑ cum nõ ſit infinitũ videt᷑ totũ abijci aliqnan

do.ac ꝑ boc locum actioni paſſioni non relinqui.
Nñũderi poteſt ſemp eſt abiectio ⁊ coꝛmuptio.non
quia nouum aliquid ſemꝑ adimat᷑.ſed qꝛ ꝑ continu faciat.ſed impoſſibile eſt aiam eſſe calidam. impol
65ain actionem eiuſdem rei adẽptio continuat᷑ Exem ſibil .
plum huius manifeſtum eſt in ſuo oppoſito. Sicut

cnim beati continue reficiunt᷑ nõ qꝛ ſemꝑ nouũ ali⸗

5 conſumunt᷑. ita ctiam ↄpoſitum ex

ſolubilem Oè em bomo moꝛiat᷑ doloꝛe boc nõ eſt
qꝛ doloꝛ ſit contrariꝰ vite.cum doloꝛ nõ lit niſi in ſbö⸗

iecta reſpondere. Concedo em̃ rationes ꝓbantes
d illud ergo

.. — *
. .

quid recipiqt. ſed quia in ſuo pꝛemio öſeruant ?cop
tinuant᷑.ſic damnati continue affliguntur ? tam cn

nõ coꝛrumpunt᷑.quia ſalutis ⁊ quictis eius pꝛiuatio

cõtinuam actionem ignis cõtinuat᷑.Et buius cxe⸗
plum clarum eſt in generatione radij.qui dicit ſemp
oꝛiri ⁊ ſemꝑ a ſole egredi.non quia ſol ſemꝑ aliquid

nouum emittat. ſec quia pꝛimum lumen miſſum cõ
tinuat. Sic ignis dicit᷑ ſemꝑ damnatos affigere. nõ

qꝛ nouam diſpoſitionem de nouo afferat. ſed qꝛ con/
ftinue agendo a poꝛi afflictiõe non ceſſat. Ad duo 360
ſequentia iam patet reſponſio.quia nec inflammatõ

conſumptionem.nec doloꝛ neceſſario infert moꝛtem
ſe ſolum ſm ſtatum pꝛeſentem. ideo variato ſtatu.

neceſſaria oſe uentia nõ eſt inter iſts.
(.Queſtio. ijij. m

tur. Macth. xxv. Ite maledicti in ignem eternũ q̃ pa
tus eſt dyabolo ⁊ angelis eius.ſe demones vel an⸗
geli ſunt ſubſtantie incoꝛpoꝛales.et ille ignis non eſt

cis patus niſi ad penam ⁊ afflictionem.ergo ⁊c̃.

Itez Greg.in. iiij. dyal. Si dyabolꝰeiuſq; angti cõ
ſint in coꝛpoꝛe.coꝛpoꝛco igne ſunt cruciandi.q̃d mi/
rum eſt. ſi et anime anteq; recipiant coꝛpora poſſint
igne coꝛpoꝛco cruciari. q.d. non eſt mirũ. Itez boc

videtur ratione ſumpta a cauſis ſuperioꝛibus.quia

diuina iuſticia rectiſſime oꝛdinat omnia in pena. m

ꝙ ſapientia oꝛdinat in natura. Si ergo peccatum eſt

diſpo ſitio viliſima. 6 ſpũs infectus peccato ad hᷣ A.tA
cebite oꝛdinet᷑ debet oꝛdinari ſub infima creatura.
Si ergo infima creatura eſt ſubſtantia coꝛpoꝛalis.oꝛ
dinatio vero peccantiũ eſt in penis. ergo dʒ ſubſtan

tia ſpũalis acoꝛpoꝛe puniri vel affligi. Si ergo om̃e

quod congruum eſt poſſibile eſt.⁊ quod eſt poſſibilc

et congruum ponendũ eſt circa =

ponendum eſt affligi ignem coꝛpoꝛeum. ¶Item
boc oſtendit᷑ ꝑ cauſas inferioꝛes. Anima exiſtens in

coꝛpoꝛe patit᷑ coꝛpoꝛe non patiente. ergo leſt paſſibi
lis d ſua natura. ſed eadẽ eſt natura anime in coꝛpo
re et extra coꝛpus.ergo anima extra coꝛpus eſt paſſi-

bilis. Dꝛobatio maioꝛis manifeſta eſt in toꝛinienti/

bus qui in ſomnis grauiſſime patiuntur coꝛpoꝛibus
uibil patientibus. Ex boc igit arguo vltenꝰ ſie. Ani/
ma extra coꝛpus eſt paſſibilis.ſed omne quod pati/

tur.patitur ab aliquo quod bhabet repugnantiaʒ per

qualitatem actiuã rfh Se ſn itualia aũt nõ

unt hmoi ſed coꝛpoꝛalia. ſi patit᷑. patit᷑ a coꝛpoꝛe.

Oꝛ aũt ſpnalia nõ babeant ↄtrarietatem agentem ?
patientẽ expꝛeſſe apparet p exemplum. q; albedo et
migredo in anima nõ ↄtrariant᷑. Apparet etiã ꝑ rati

onem.qꝛ que abſtrahunt᷑ ab eſe materiali abſtrabũ
62 p pꝓñns a ↄtrarietate ⁊ mutua actione ⁊ paſſione.
Ad oppoſitũ arguit᷑ pꝛimo a parte agentis.ſecun

nifeſtũ eſt ꝑ phᷣm. ſcm in ſe maifeſtũ eſt. ¶ Ite om̃e

agens quod agit in aliquid gencrat ſimilitudinẽ ſuõ
in ꝑao.vnde calidũ nõ agit in aliqͥd niſi illud cale

ibile ẽ ꝙ ignis agat in aiam. Si tu dicas ad bvc ꝙ; ta

lis actio nõ eſt ꝑ natura. ſed ſupꝛa naturã. ⁊ ignis nõ
agit ꝑ virtutẽ innats bꝑ virtutẽ deſuꝑ ſibi datam·

tur
do a pte patientis. A pte agentis ſic. Otmnc ages qð .
agit in aliquid agit ꝑ ↄtrarietatem ⁊ ↄtactum. ſed ig
nis ad animam nec ↄtacus poteſt eſſe nec eſt cõtra⸗
netas aliqua. nec põt eſſe actio aliqua. Pꝛimũ ma

Gi⸗
agebe
bllioꝛ
boc-
mag
At

tui hi
it.G
mbe⸗
taſpin
ino
tiagd
ſtunn
peccat̃
ſcbig
(Ner
tummm
puik.)
ſs din
ferpaert
liens lo
puiet
Glicon
licopin
goekon
kunem
tenden
runto⸗
eroꝛn
Erarno
tepatnin
ua
inſent
concit
Uo ſio
faßs e
luralte
teniart,
ſub
Gnenal
chrinn
opote
hnee
ſaten
ine
n
bioſc⸗
purp
henttt
eon
Me⸗

Ntriigt
tn
Lgiecd
napi
nucgmgi

inn ie ⸗
rſet

re
nerhns i
apcnk
arnnc
Nannhe
fmcunn
tuchele
agiutn
. Gett
Sdiuinie⸗
lum. (
imain
a iein
zineb

nf
cö

mapnht
n ⸗
Nemkd en
Nuniſ

7

ftudlazittd
giaper.
nAseM

nhitthe

Ntgi,ii

coꝛpoꝛalis. aut ſpnalis. Si coꝛpoꝛalis. adbuc eſt infe
rioꝛ anima. ergo non agit in ipaʒ. Si ſpnalis.ſed om

Si igne inferioꝛ.ergo nõ agit in aiam ſicut nec ignis

agebat. Si ſuperioꝛ. ̈ cum virtus nõ debeat eſſe no/

bilioꝛ ſuba.vr ꝙ igni nõ debeat dari. O ſi tu dicas q;

beoc verũ eſt ꝑ naturã.querit᷑ tunc.vt qͥd bec virtus

magis vat᷑ ſubſtantie ignis q alicni alie.cũ equebeę/
ne poſſit dari lapidi ſicut igni.i¶ Itẽ bocipᷣm oſten/

it᷑ a parte patientis.ſicut oſtendit aug.in.vij.muſi/

ce. Impoſſibile eſt magis nobile pati a minus nobi⸗
li.quig omne agens pꝛeſtantius eſt paſſo.ſed ſubſtã

tia ſpnalis nobilioꝛ eſt coꝛpoꝛali.ergo ab ipſa nõ pa/
tit᷑. Si tu dicas mihi ꝙ ꝑ pctm̃ facta eſt inferioꝛ.Cõ/⸗

tra hoc eſt quod dicit aug.in.ij.de libe.atbi. ſubſtã

2

liſſimo coꝛpoꝛe.¶ Item eque magna diſtantia ẽ pec

cati ad ignem ſicut anime ad ignẽ.⁊ ita ſpũale eſt pec
catum ſicut ⁊ anima.& ſi equaliter diſtant.nunq́; pxr
peccatũ anima fit actioni ꝓximioꝛ vel babilioꝛ.ergo
ſi ab igne nõ patit᷑ ꝑ naturam. nec etiã ꝑ cupam.

Item hocip̃m oſtendit᷑ a parte paſſõis. Mibil af
fligit Feie niſi in ipᷣm cadat doloꝛ.ſed in ſpũm ſepa/

Haris Haobato miioze Golosſicut diat phoſen
ſus diuiſionis partium cum vi. Sed ſpũs

S .

ret partibus.caret diuiſiõe.caret ſcuſu.ergo caret do

loꝛe.¶ Item hoc oſtendit᷑ a ꝑte actionis. Omne pu
niens ledit.om̃e quod ledit adimit. s a ſpiritu in coꝛ
poꝛali nihil poteſt adimi ꝑ coꝛpus.ergo nõ poteſt le
67 di. ergo nec affligi.ergo ab igne non patit᷑.¶ Rad pᷣ
ictoꝝ intelligentiam eſt notandũ ꝙ circa pꝛedictazʒ
queſtionem triplex eſt via. Aliqui em̃ phoꝝ negaue/
runt ſimpliciter ſpũm incoꝛpoꝛeuʒ poſſe cruciari.at/
tendentes ad eius incoꝛruptibilitatem. ꝓ co q ſenſe
runt omne incoꝛruptibile eſſe impaſſibile.ſed iſte eſt
er:oꝛ manifeſtus.Si em̃ doloꝛ neceſſario generatur
ex amoꝛe cũ pꝛiuatiõe amati.ſicut aliqͥs dolet de moꝛ
te patris.⁊ ex odio cum pꝛeſentia rei diſplicentis. ſicẽ

aliquis dolet de exaltatione inimici.cũ nihil ꝓbibeat

in ſenſum ſpiritualem cadere amoꝛem ⁊ alias duss
conditiones.nihil pꝛobibet cadere doloꝛem. Ampli⸗
us.ſi ↄtraria nata ſunt ficri circa idem.⁊ ſpũs coꝛpo
reus poteſt gaudere quare etiam ⁊ nõ dolere.cũ na/
turaliter in mente eius ponine affectiones qᷓtuoꝛ al/
Poꝝ modernoꝝ poſitio fuit
ſubſtantia ſpũalis dolere poteſt ⁊ pati.non ꝑ acti
onem alicuius ſed potius ꝑ pꝛiuationem. Poſucrũt
em̃ ⁊ intellexerunt ꝙ anima deſiderat ſummũ bonũ
quo poteſt pꝛiuari ꝓpter mala merita in hac vita. et
ideo ex eius carentia generat᷑ in ea maxima triſticia.
⁊ hanc penã dixerunt eſſe poſt hanc vitam ⁊ nõ aliã.
ſicut non eſt aliud gaudium ſpiritibus niſi in cõtem

teriiari.Et ideo alioꝝ płᷣ

latione ſummi boni.Et iſta poſitio fuit algaʒelis.qᷓ

icet veritati magis appꝛopinquauerit q; pꝛedicma. ni

Obick oerz boe te lla vlttutc Quiailla vire fnut

nis vitcus ſpũalis dʒ fundan in ſubſtantia ſpali.er
nõ debet talis virtus eſſe in igne nec dʒ dari igni.
Item illa virtus aut eſt igne nobilioꝛ. aut inferioꝛ

tia ſpiritualis quantũcunq; peccet nobilioꝛ eſt nobi

cadit oloꝛ.ergo nõ poteſt afſſigi. ab igneñn

epatꝰ? ca/

xxv.

perſuadeni.et ideo huius rei intelligentiam quidam
conati ſunt dare aſpiciendo ad oꝛdinem diuine iuſti

cie ſicut in opponendo tactum eſt. Cuʒ enim duplex

coꝛpoꝛe.⁊ ideo diuina iuſticia animam ſubijcit igni

non em̃ querimus hic quid diuina iuſticia poſſit.ſed
qualiter hoc quod facit nature conſonum ſit. Ampli
us. ſi ignis agit ꝑ virtutem ſibi datam. quare magis
deputat᷑ huic actioni qᷓᷓ terꝛe.et videtur ꝙ terre ma
gis.quia peccatoꝛ cum ſit infimus debet ſubijci eraes
ture infime.terra autem eſt innſimum omnium elcem̃·
toꝛum ⁊ ſexuũ.ergo ſi qualitas ignis naturalis nihil
facit ad agendum in animam.ſed ſolum videtur ſu-·
peraddita.ſi terre daretur eque bene ageret. et oꝛlo
diuine iuſticie ibi clarius appareret. Et ideo alij ſu
mere volunt rationeʒ ex parte nature ipius anime.
quem modum ſumere poſſumus ab Auguſtino in

—— „ . 5 *. 1
. .. . . P . 2?òͤð.ͤ
— . .
c „ *
. . . „

rtia imme etiam pena aliqua afflictius. et ides b·
ctat fides xp̃iana ꝙ ſpiritus ſeꝑati cruciãtur. nõ tit/
p ſummi boni abſentiam. ſeci p afflictiui pꝛeſentiam
Aned credendum ſufficit autoꝛitas veritat mat.
Ite maleclicti in ignem eternum ⁊c. Sed inteli
gentia magis requirit quomodo iſtud poſſit ratione

ſit oꝛdo.ſcʒ nature ⁊ diuine iuſticie. Pꝛimus ↄditio
nis. ſeeundus retributionis. ⁊ anima ſm naturaʒ ſit
ſuperioꝛ igne. merito cauſe peccati efficitur inferior

merito peccati.⁊ ignem ſupponit anime faciendo ip
ſum inſtrumentum diuine iuſticie.⁊ px hoc volũt om /
nia obiecta ſoluere.qꝛ omnia ſumunt᷑ ſᷣm oꝛdinẽ na
ture aſpiciendo ad anime dignitatem ⁊ ignis natu
ralem virtutem.bec aũt actio competit igni ꝑ virtuu-
tem ſibi datam.ꝑ quam eſt diuine iuſticie inſtrumen
tum. et paſſio competit anime ꝓpter peccati dmeri
tum. Sed iſta poſitio adhuc nõ ſatiſtacit intellectui.

-

xij. ſuper Geneſim vbi oſtendit ꝙ anima pati poteſt

coꝛpoꝛe patiente etiam acerbiſſimas paſſiones.ſicut
et ibi ꝓbat per exempla in ſomnis.et in quadã egri
tudinę.⁊ in vexationibus.Si ergo anima ſecum tra
hit affectiones imagines coꝛpoꝛales. per illa ⁊ in i
lis pati poterat in coꝛpoꝛe pꝛeter coꝛpus.ctiã ad ig
nis abſentiam.multo magis cũ ſepata erit pati pote
rit in illis ⁊ ꝑ illas pꝛceſente igne infernali.quia q;uis

ibi non ſit paſſi coꝛpoꝛalis.eſt tamen ibi paſſio ani⸗-

malis ſiuc ſpiritualis.que vera paſſio eſt et vera affti
ctio.ac per hoc vera punitio.Sed nec iſtud fideli a⸗

nime ſufficit.pꝛo eo ꝙ credimus ſpiritus angelicos

qui carent imaginibus ⁊ affectionibꝰ ex coꝛpore tra
ctis igne coꝛpoꝛeo cruciari. Credimus ctiam ꝙ pena
illa infernalis ſit ꝑ veram ignis actionem non ꝑ fan

taſticam imaginationẽ. Amplius.Si ſubſtantia ſpi

ritualis ccrta eſt ꝙ ab igne ledi non poteſt. ergo ima
ginatio ignis non generat in ea terꝛoꝛem nec paſio⸗
nem niſi aliud occurꝛat ꝙᷓ ipſius anime natura vl di
ſpoſitio ex coꝛpoꝛe contracta·et iõ cũ non poſſit ſuffi
ciens ratio ſumi ex parte diuine iuſticie que rationẽz
noſtram quietet. nec ex Hleſolius anim eque fidei cõ
eſt ſatio aſpiciendo ad vtrũiq;.
quia per hunc modum eſt doloꝛ. Doloꝛ em ſicut ptʒ
per auguſtinum. xiiij. de ciuitate dei. eſt diffenſus ab

coꝛdet.ideo ſumi poteſt

hilominus tamen deficit. Si em̃ oꝛiginali pctõ vbiẽ bis rebus que nobis nolentibus accidunt.Ad hoc 68
iue pura priuatio iuſticie debet᷑ pena damni ⁊ carentia ergo ꝙ doloꝛ generetur in anima ab aliquo duo con
beatitudinis eterne.actuali ccato quod quideʒ nõ currunt ex parte anime.ſcilicet perceptio ex pareco
uihi tm̃ conſiſtit in pꝛuatione immo etiam in dveoꝛdina/. gnitiõis.⁊ deteſtatio ex pꝑte affectõis. Silr duo req̃rũ
fien ta delectatione.non ti debet᷑ eterne beatitudinis ca tur ex ꝑte agẽtis. Anũ eſt qð imutet aie eaveionez.

—æ I.
—- – . 7 —

Aliud eſt quod violenter inſepabilter adbereat cõ

tra repugnantiam volũtatis. Ex bis qustuoꝛ duo
ſunt ſᷣm oꝛdinem nature.⁊ alia duo ᷣm oꝛdinem di/

nine iuſticie. M.n.ignis imutet cogtion aie.⁊ aia p/-

cipiat actioneʒ ⁊ caloꝛẽ iguis.hoc eſt de potẽtia nali

vtriuſq;.et boc patet ſic. Cum enim ignis agit in cõ/
poſituʒ ex anima ⁊ coꝛpoꝛe.ibi duplex ẽ paſfio.Ana

eſt naturalis.⁊ hec eſt calefactio coꝛpis. Alia anima

lis.et hec eſt imutatio ſenſus. Pꝛima paſſio eſt a na

tura. quia eſt ab igne vt vere agente. Secunda palſ/
ſio ab anima ſeipᷣaʒ mouente ⁊ ab igne actionẽ pꝛe

bente. m ꝙ dicit Aug. in. vj. muſice. Sicut ; poſtaq
ſecpat᷑ anima coꝛpus põt pati ab igne paſſione natu/
rali. qꝛ poteſt calefieri ⁊ inflãmari.⁊ hoc ꝑ naturalẽę
potentiam vtriuſq;.ſic ſpũs pati poteſt paſſione ani

mggli. ab igne preſenti imutari potẽtia ignis ⁊ aie.

duo ſunt igit᷑ ibi ꝑ oꝛdinẽ nature.alia duo ꝑ oꝛdinẽz

diuie iuſticie. Oꝛz em̃ ignis anime indiſſolubiliter al-/

uine iuſticic. hoc tamen non eſt contra oꝛdinẽ natu
re.ſiue ſpũm trepidare vbi trepidandum nõ eſt. ſine
ſpiritum alligari coꝛpoꝛi. Et hoc eſt quod innuit au-
guſtinus in.xxj.& ciuitate dei.q ſicut anima in hois

ter cõcipit wroꝛem. ac ꝑ boc ⁊ doloꝛẽ. qui verus eſt.
1 ex vero igne coꝛpoꝛali.⁊ cx vera applicatione coꝛ/

69

cõditione iungit᷑ coꝛpoꝛi vt dans ci vitã.qᷓeuis illud

ſit ſpnale ⁊ hoc coꝛpoꝛalc.⁊ ex illa ↄiunctione vche⸗
menter cõcipit ad coꝛpus amoꝛẽ. ſic ligatus igni ve

accipiens ab eo penam.⁊ cx illa cõiunctiõe vebemẽ⸗

poꝛalis ignis ad ſpũm cauſat᷑ ſm quatuoꝛ pꝛebabi-

tas conditiones. His viſis ſatis facilc eſt ad obiccta
rñdere. 62½ em̃ obijcitur de actione qð eſt pꝑ cõtra/
otactum.iſtud intelligitur de aciionc na-
tur ali cui reſpondet paſſio naturalis. ⁊ hoc eſt ad ge
nerandã ſpeciem conſimilem in paſſo 'm naturaz.

rietatem

hic autem eſt paſſio animalis qua quidem generat᷑

ſimilitudo ſpualis in paſſo. AUnde Gres.in. iiij. dy2
logoꝝ dicit ꝙ anuime in eo ardent ꝙ ardoꝛẽ vident.

nõ tñ intendit dicere ꝙ viſio ſit tot acauſa ardoꝛis.

loꝛem. quia non eſt cognitio ſpeculationis tiñ ſed o

tius exꝑientie. Et ꝑ hoc patet reſponſio ad ſequẽs. ?ꝰ

ctiam ad alias ratiões.qꝛ nõ opoꝛtet ibi poni virtu/
tem creatam dari igni ꝑ Zuarn agat in animam.e
¶Ad ulud quod obijcit᷑
nobilioꝛ eſt coꝛpoꝛe.Dicenduʒ ꝙ ſic dicitur agere in
animam coniunctã carni ⁊ ibi generare doloꝛcʒ. nõ
quia ignis omnino ſit facieus.ſed quia ꝑ curationcʒ
ignis anima babet neceſſariam actionem agendi in
ſe ⁊ patiendi a ſe. cum ipᷣa ſit ſeiam mouẽs.ſicut di⸗
cit in vj nuſice ſic intelligendũ eſt in anima ſe/
patæ. ſed qð ſit bic mediãte coꝛpe.ibi ſit immediate.
vnde nec coniuncta nec ſeparata agit vere cefficien/
do.ſᷣ actionem pꝛcbendo.et tamen vere dicit᷑ affli⸗

gere ⁊ vere penitere.ſicut vere dicitur immutare.q;

uis anima ſpeciem potius in ſe faciat q;ᷓ a coꝛpe ali⸗
quo fiat in ea. Mec obſtat iſtud quod obijcit᷑ de pec/

Laoto.quia peccatum non ſic diſponit ſpiritů ad paſ
liget᷑. ⁊ anima in eo recludatur vt in carcere.diuine ſionen
iuſticie eſt ad quam ſpectat malefactoꝛem in carcere
recludere.O⁊ iterũ anima refugiat ignis caloꝛeʒ qui
Pnaturam nocere non poteſt. ⁊ trepidat timoꝛe vbi
timoꝛ nõ eſt. hoc diuine iuſticie eſt q̃ facit trepidare
peccatoꝛes immittendo terꝛoꝛoꝛem ⁊ hoꝛroꝛẽ eiꝰ rei
qua ꝑ naturam ſunt ſuperiores.Et q́;uis ſit ilud di

ſionem vt faciat ipſum vere materialem reſpectu ig⸗

nis.cum ſit ſuꝑioꝛ ꝑ naturam.ſed meretur apud di-

uinam iuſticiam vt ſalua natura anime deus ipſam
igni alliget.⁊ alligando incarceret᷑.incarcerando hoꝛ

roꝛem ſui carceris immittat. ac ꝑ hoc ipſa anima ad

ꝛeſentiam carcen vo doloꝛe ⁊ meſticia ſe affligat.

ex parte patiẽtis ꝙ anima 70

d illud quod obijcit᷑ de doloꝛe ꝙ eſt diuiſio par⸗ 7

tium. Dicendum ꝙ illa non eſt diuiſio generalis ſed
ſolummodo doloꝛis qui eſt anime ex carne. ſed il/

la quam aſſignat Auguſtinus doloꝛ eſt diſſenins ab
bis rebꝰ ⁊c̃.vt cm̃ oſtendit auguſtinꝰin.xxj.de ciuita
te dei. coloꝛ potius venit ex impedimento opationis

animc q; ex coꝛpis ſectiõe.ſicut patet in paral iticis.
in quibus cſt partium ſectio ſine afflictõne.quia ani
ma in illis non habet ope:ationem que ibi impcdia

tur. ⁊ quoniam potcntie animc que ſunt eius parteil

quodammodo poſſunt in ſuis oꝑpationibus inquie

tari ⁊ imptdiri occaſione accepta.hinc eſt ꝙ ſpiritꝰ

wlere poteſt ⁊ affigi.¶ Ad illud quod vltimo obij/ 2

citur ꝙ puniens adimit. Dicẽdum ꝙ ſicut in adẽpti
one peccati non adimitur aliquid de ſubſtãtia v'po

tentia anime ſed ſolum de babilitate ad gratiaʒ ⁊ iu

ſticiam.ſic ꝑ ignem punitiuũ adimitur ilia habiltas

ſm quaʒ anima eſt habilis ad glorie ct beatitudinis

leticiam. nec ſemper noua adimitur ſed eius adeptõ

⁊ afflictionis continuatio ſicut ſupꝛa dictum cſt de

ſed ꝑceptio ignis pꝛeſentis cum hoꝛroꝛe generat do/

tes imptiunt᷑ moꝛtuis. In

adeptione que fit in coꝛpoꝛe.et bec dicta ſufciant.

Diſt. X.V. De ſtatu et ↄditione bonarum animarum poſt moꝛtem.

poꝛum.hic agit de ſtatu animarum poſt moꝛtem.Et diuiditur bec pars in duas. In pᷣma parte de⸗

„

nerſis animarum receptaculis. In ſcda parte de ſuffra

ſecunda determinat de ſuffra

parte determinat hanc queſtionem. vtrum ſuffragia pꝛoſint o⸗

herari ibi. Scd itenũ querit᷑ e aliquo mediocriter calido ꝛc. Sumtna igit iſtius diſt in tribus oſiſtit. Dꝛin0.
en animn rum receptaculis. Scdo in ſuffragijs qᷓ viui imꝑtiunt᷑ moꝛtuis. Lercio vᷣo in ſuffragijs que moꝛtni

imꝑtiunt᷑ viuis. Et in his totum daudi.

Reterea ſciendum eſt q omnes animc vt ait Auguſtinus ⁊c. Supꝛa egit magiſter de reꝑatiõe cor ·

terminat de ſtatu ⁊ conditione bonarum animarum. In ſccunda de conditionc ⁊ ſtatu malarum.
di. xlvj. Sed queritur hic de valde malis ⁊c. Pꝛima pars habet duas. In pꝛima determinat de di ⸗
gijs que animabus poſſunt fieri.ibi. Meq; negandum
eſt vt ait aug.defunctoꝝ aias ⁊c.Et illa ſecũda pars habet duas. In pꝛima determinat de ſuffragijs que viuẽ
