fun fit i 16 ckr/d nu cat. Poſt hec tradit᷑ noue vite auditoꝛibꝰ ca⸗
le crucis fit in pectoꝛe ⁊ in fronte.vt demõ cognoſcat ſe thecuminis ſymbolũ fidei.in quo aplice doctrine
ir Z dlend taz in occilt cale qᷓ in aꝑto ↄfeſiõis. ma ↄſiſtit.Hoc nõ dicit ſmogern⸗ dralmnait ve. H
mgl ercio ſal in oꝛe ponit᷑ vt ſignificet ꝙ per baptiſmũ do. Poſt hoc oblatus ad baptiſmũ paruulꝰ. ꝛ inter/
eten ſapoꝛ ſapiẽtie pᷣparet᷑.⁊ fetoꝛ fomit reſtringat᷑. Quar rogatus a ſacerdote ſi abꝛenũci paruu r mtet
ach to fit linitio auriũ ⁊ narium cum ſputo. vt ſignificet us a ſacerdote ſi abꝛenũcict ſathane. ⁊ omnib?
egn im ſputo. vt ſignificek pompis eius. ⁊ omnibꝰ opibus cius. ANN
n g⸗ G ſnten nih ohecte 35, Qufe⸗ fit inun· feſhaet: vr aliena inictate cligatgecfiens ten 65,
lsentige ctoꝛe 2 ſcapulis. vt ſignificet gratia vnctio⸗ eſſione ſoluat᷑. Poſtea inungit᷑ oled ene een
u vis 33 def mag.? eine onera doꝛtg. Soro thſt etanc munatadt ann baſt alra enmev⸗ ang⸗
ites nũ fit inunctio criſmatis iu vertice.vt ſignifi, da ⁊ noxia pſuade Pie. Yncrik 1 inter ſeaonlaSg:
n Enana ein ebe unnn enb is ad orem n dli eterna. vbi wigos vorrnitonkeeſut todnunmenkchee ac
* iſma em̃ cõfectũ eſt ex oleo lucẽte ⁊ balſamo cõſer· Fenns. e dof enne gecapise den
ung õfectu eſt ex oleo lucẽte ⁊ balſamo cõſer· poꝛtandñ onus. Deinde interrogat᷑ ſi credat in deũ
e uante. Septimo veſtit᷑ veſtimẽto mũdo ⁊ albo.vt ſi/ ne nus. Dange mterfrogat Ncrecgat m en
iljng gnificet᷑ candoꝛ innocẽtie rſtola reſurregtidis. iti ducbaces vMsce dWs⸗ leſiã catvlica. remifſi
Raug mo ponit cereus in manibus vt ſit lucerna pedibus merſione 2 ſorcibd vetuſtatis ſeir rnen
9 xe ſancto Aictoꝛe foꝛma exoꝛciſmi ⁊ alioꝝ ſacramẽ criſmate in vertice vngit᷑. vt ſpm̃ ñůͤ
irsttß taliũ in baptiſmo ita ꝑficitur. Puer ſignat᷑ cruci mate in vertice vngit. vt ſym xpi pticipado. meri
pꝓficitur. Puer ſignat᷑ crucis ſi - to dein pianus appell EEre
ſalun c⸗ gnaculo in fronte. in ur. Duer ſignat᷑ crucis ſi- to deinceps xpᷣianus appellet᷑.coberes regni ⁊ gloꝛie
4 onte. in pectoꝛe.in oculis.in naribus.in ſacra vnctione eff. Deinde tradit᷑ xb̃iano ve
nlipcft oꝛe. in auribus. vt totiꝰ coꝛpis ſenſus hoc ſignaculo candico ione effectus. Deinde tradit᷑ xpiano veſtl.
Ra . . s hoc ſignaculo candida. vt qͥ pᷣn itatis decoꝛẽ atis nãni
eprint manank cmi verutr ois ratmenra ple⸗t,roia obluſeanerae wabeuregener Rcoc vetuſatis panig
j anr- ¹ plent᷑. ⁊ oia obfuſcauerat.habitu regeneratiõi e fferat in-
itttbebe dyalvli figmẽta fruſtrant᷑. Añ Rabanꝰ d cõſtitutiõe fuſcauerat.habitu regeneratiõis. gloꝛie pᷣferat in/
1e er clericoꝝ.vt ab eo dyabolꝰ in vaſe ſuo pꝛiſtino.ſue in,· nẽ ſacrã.x cgit ctia caput Hcro velamiepoſt vni
E Tr apr aſe ſuo pꝛiſtino.ſue in· nẽ ſacrã. vt intlligat ſe dvyademate regni ⁊ ſacerdo/
luptſni. teremptiõis ſignũ cngnoſcẽs.iam ſibi deinceps illud tali dignitate ligat ſo vyademate regni ⁊ ſacerdo⸗
“l ce . N iam ſibi dxeinceps illud tali dignitate potiri. Ad vltimũ cereus accẽſui
ſt aum⸗ fiit alienn. Poſtea dat᷑ ſal bñdictũ in os eius.vt ſa⸗ i neis cy in zlelnücereus accsſus var
vna s eius.vt ſa/ i manu eiꝰ.ꝙ implere doceat᷑ illud euãgeliũ Math.
.anmnon piẽtia cõditus careat fetoꝛe iniqͥtatis.⁊ vlta non pu- v. Sic niicre doceat KHiud euggclin Math. a
oenrns eaesr eroe 8.7 pu⸗ v. Sic luceat lux veſtra coꝛã hominibꝰ?. am⸗ ee
fndobe⸗ treſcat a vermibꝰ vicioꝛi. Sicut em̃ ſal cõſeruat carꝰ cluccat luxr veſtra coꝛs Pominih Hanc lam/ M
5ß 10/ NaW. Dienr en la (e padẽ ſi inextinguibilẽ ſeruauerit.inter virgines ſapi
ſt en nẽ a fetoꝛe ⁊ putrefactiõe. ſic ſapiẽtia p ipᷣm ſignifica entes cũ ſponſo ccleſti ad nuptias i er virgines ſapi⸗
mniſ, ic aß P inca⸗ s cũ ſponſo celeſti ad nuptias introibit.⁊ ſtati
himuenchen ta ſpm̃ ↄſeruat ne ſoluat᷑ in vicia.⁊ feteat ꝑ infamiã. ſi adeſt epi len na nupnas introbc aden
ke inde mali etegrp! . epiſcopus confirmat᷑.et datur ei euchariſtia
bi kkan DODeinde exſufflat᷑ malignꝰ foꝛis.vt ſpũs ſpũ pellat᷑.ſ. aci epucopus conntmar. Ex rei eucharitiag
Juiut ſpiſancto malign? puͦſſancth , catum vatug eſt. Docte e natioen nt aduͦltus. vt ſe chalſto incoꝛ⸗
Anc de ſac amẽto cfirmatiõis addendũ eſt. Haec eſt ſecũda ps buis ptis. in qua magiſter agit de ſa⸗
mnen amẽtis him ſeptẽ differẽtias. Supꝛa em̃ egit mor de banaſthoi, eſtmus en magice adt e .
king caa anatibe Et in trin eſ oſiccrare circa wo lachn. Daimo ea ectat ad miſin dignitate. Secuo⸗
, S a negnd r untei abaedtg e Fe mero Krum ad integri⸗
uln In ſecũda qtũ ad efficacia et virtutẽ.ibi. Airtꝰ aũt huiꝰ ſacramẽti eſt donatio ſpũſſancti ee .
ril tercis qtum ad vſum ſiuẽ modũ ſumẽdi.ibi. Hoc ſacrm tm̃ a — donatio ſpſfſeneti d robur. Jn.
di. VII. De⸗limande Ergadmiſtidignitatt eieſcken a,
i . VII. / Vnc de ſacro ↄſirmatiõis addendũ c.de cuiꝰ dando ſemel tiñ con-
Stnm miſtro art ſolet. Foꝛma em̃ aꝑta ẽ.ſ. vba q̃ di / il ſſuʒ eſtimat. videt
Motula. — aeit epᷣus cũ baptilatos in frontibꝰ ſacro ſignat illa cõceſſio Oꝛeg. de
gbſrete⸗ —XX 1 in frontibꝰ ſacro ſignat fine 2
nt: e Sꝛeg ita ſenbit criſmate. Hoc ſacrm ab alijs pfici nõ pot niſi a ſüm is n fuinfe ine notule.
inn, Januario epo. ſacerdotibꝰ.nec tꝑ alijs pfiei nõ põt niſi a ſũm is nõ fuiſſe recta. aꝛ ſcã.
in, Furni ad aog erdori nec tꝑe aploꝝ ab alijs qʒ ab ipis aplis le⸗ dalũ de venitate vite
i, quoſdã ſcanda Sit᷑ pactũ. nec ab alijs qʒ ab illis qͥ locũ eoꝝ tenẽt pſici vkł doctrine nihil im⸗/
in, liſatos fuiſſe ꝙ põt aut dz. n3 ſi alit pᷣſumptũ fuerit.irritũ haber 2 v mutst. ſ ergo ſoldepi
l a ragor cuu. ne int eccliaſtica reputabit ſacta. Licz at ſbꝛis etvr mare
criſmate tägere ti rer oertco gn, riſinate ſigreiSte. Egee Prer ica⸗
igere baptiſatos tagere ĩ pectoꝛe. nõ criſmate ſigre ĩ frõte. lã nõ deuit illud ter
Nt e , mittere. ¶ BR dicen/ 1
rſu c ais laerrhog h dan ꝓpꝛia auẽte.tñ: p cq neceſſaria ſummꝰ? põtifer in ͥ ẽ plenitudo ptãũtis poͤt alih .
cpo cõmitterę.⁊ ille no facit auẽte ſua ſᷣ aucte ſibi comiſſa. vñ ille potiꝰfac cuiꝰ aucte fit.vñ nõ ẽ dubiũ qͥn

ontiſicalis auctas ſit de neceſſitate huiꝰ emer ärict

5 . . ate e nõ oↄceſſit ei⸗ L . =
im gliquig ſacramẽtaleſicut aliqñ vat laicis panis bñ Fenoräageene

ceus loco coꝛpoꝛis dñici.

Ti 2 IIII.

b ¶Qirtus aũt buiꝰ Virtus aũt huiꝰ ſacramẽti eſt donatio ſpũſſancti ald b

ſacramenti ẽ vnatio robur.qͥ in baptiſmo dat᷑ ad remiſſionẽ. Vñ Rabanꝰ. eos q baptiſati
ſpuſſa ne ad robur. gſũmo ſacerdote ꝑ impoſitionẽ manꝰ paclitus tradit᷑ ſuntꝓbibuimꝰ
Eishanſtis oAnmat. baptiſato vt toboꝛet ſpmſanctu ad pdicandu alis anos uider
vñ in p. Panis coꝛ illud qð ipᷣe ĩ baptiſmo cõſecutus eſt. Iteʒ oẽs fideles ccclie fecimꝰ.
bomis cõfirmat. RH· p manꝰ impoſitionẽ epoꝝ poſt baptiſmũ accigꝑe debe / ſi oino de hac

foꝛtitudine pendet foꝛtitudo oim. Sed charitas põt deficere dupliciter.ſ.ꝑ.
trarij. ſicut patct i igne materiali.⁊ ↄtra pᷣmũ ẽ euchariſtia q̃ cibat.cõtra
rcſiſtat. Alij dicũt alit᷑ ⁊ ꝓbabiliꝰ ꝙ ↄfrimatio ẽ ad coæoboꝛatiõz fidei.
bic eſt ſignũ ↄfeſſiõis fidelis.ibi ſignu vnionis.Et ſi querat᷑ qᷓre mag cõfi
cendũ ꝙ qꝛ in his duabꝰ pendet foꝛtitudo ſpñalis edificij qᷓtũ ad intell
tio.in charitate eleuatio ſun t cultas.
c¶ Scito vtruũq; eſſe magnũ ſacramẽtũ.ſed vnũ maioꝛi ve
HSm bec vᷣba melchiadis ꝙ amplioꝛ gra in eo dat᷑. Dicendũ
glio. v. modis. Pꝛimo mo ꝗpter ſigtionẽ.ſic matrimoniñ dẽ maiꝰ.
ꝓpter ↄtinentia.⁊ ſic euchariſtia dꝛ maiꝰ.Lercio ꝗꝓpter efficaciã
niſtrantiũ ſiue diſpẽſantiũ.⁊ ſic dꝛ cõfirmatio maioꝛ.qꝛ dat᷑ a ſũ
ꝙ ponit in nobilioꝛi gradu. ⁊ ſic dicit᷑ oꝛdo maiꝰ ſacẽm. dð

2
.„* .

CLibꝰ em̃ coꝛpalis nõ repugnat foꝛtitudini ſpñali.Re di

ad hoc multipliciter

rent ſpm̃ſanctũ vt pleni chꝛiſtiani inueniant᷑. Scito

——

c re aliqͥ ↄtri/

mdet᷑. Dꝛimo mõ ſic vtrũq; eſſe magnũ ſacramentũ.ᷣ vnũ maioꝛi venera / ſtant᷑. vbi epi⸗
Häl tiõe tenendũ ſicut a maioꝛibꝰ dat᷑. Ecce maiꝰ dicit᷑ ſa / ſcopi deſunt vt
Ea enchacict 4 cramentũ ↄfirmatiõis. ſ foꝛte nõ ob maioꝛẽ virtutẽ et Creaſs⸗
cides. Sed bocnon vtilitatẽ quꝗ cõferat.5̊ qꝛ a dignioꝛibꝰ dat᷑.⁊ in digni; d riſmatetã⸗
Pouluit.qꝛ ſiue ꝑ ſe ſiue oꝛi ꝑte coꝛꝑis fit.f.in fronte. Vel foꝛte.qꝛmaiꝰ augmẽæ gere debeãt cõ⸗
accidẽs. dum tamẽ tũ virtutũ pᷣſtat.licʒ baptiſmꝰ plus ad remiſſionẽ va / cedimus. Sed
babeat effectũ cundẽ leat. Qðd videt᷑ innuere Rabanus dicẽs. In vnctiõe iſtud p ſcãda⸗/
videt alterũ ſuofſluepaptiſmi ſpm̃ſanctũ deſcẽdere ad habitationẽ deo cõ⸗ lo ſedando ſe-
re. Secũdus modus ſecrandã. in hac vo eiuſdẽ ſepiifoꝛmẽ aratiã c omni wel mibi cocel⸗
dicẽdi eſt ꝙ cõfirma- ſecrand. in hac vo eiuſdẽ ſeptiſoꝛmẽ gratiã cũ omni ſum eſſe eſtima
teo cõfirmat malũ. plenitudine ſanctitatis ⁊ virtutis venire in hoiem. tur.
ſed euchariſtia in bo (De cõfirmatiõe q́;tũ ad modũ ſumendi.
no. Sz nec illud ſufſi Hoc ſacramẽtũ tm̃ a ieiunis accipi ⁊ ieiunis tradi de- e
it aꝛome ſaetn bet. ſicut ⁊ baptiſmꝰ. niſi aliter cogat neceſſitas. Nec f
it romeciũ eſ c debet iterari ſicut nec baptiſinus vel oꝛdo. NHulli enim
Nſia. Alij dicũt ꝙ dus ſacramẽto faciẽda eſt iniuria.qð fieri putat᷑ quãdo nõ
ſũt nobis neceſſaiaii. l
ſcʒ fides ⁊ moꝛes.⁊ vlũ cõfirmat in fide.ſ.cõfirmatio.ſed euchariſtia qtũ ad bonos moꝛes.qꝛ vt dicit Berñ.
cuchariſtia nõ ſolũ delet venialia etiã cõſenſum foꝛtificat ne inclinet᷑ ad moꝛtalia. Alij dicũt ꝙ vtrũq; foꝛti/
ficat fidẽ. ſᷣ duo neceſſaria ſt ad fidẽ firmã.ſ.coꝛde credere ⁊ oꝛe cõfiteri.

1 la ſt ad fidẽ firm ecrec e cõſiteri. ⁊ euchariſtia ↄfirmat q;tũ ad fidẽ in
co:dc.ſed cõfirmatio qtũ ad cõfeſſionẽ ſiue ꝓlationẽ iĩ oꝛe.Alij dicũt ꝙ vtrũqʒ foꝛtificat a charitatc.qꝛ ab ei⸗
defectũ alimẽti. vel ꝑ actionẽ con/
ſecũduʒ cõfirmatio vt impugnãtibꝰ
euchariſtia charitatis.⁊ hoc patz.qꝛ
rmant᷑ hee due virtutes qᷓᷓ alie. Di/
. o ſpñalis edif. d intellectũ ⁊ affectũ. Et qꝛi fide ẽ pᷣma eleua
umma. ⁊ vtrobiq; difficultas.⁊ qꝛ ꝓnitas ẽ ad cõtrariũ.ideo magis cõfirmant᷑.
neratone tenendum ſicut a maioꝛibꝰ dat. Uidet᷑
ꝙ coiter dici conſueuit q vnũ ſacr̃jm dicit᷑ maius
qꝛ ſigt vnitatẽ naturaꝝ ĩ x-pᷣo. Secũdo mõ
⁊ ſic baptiſmꝰ. Quarto ꝓpter dignitatẽ mi/
mis ſacerdotibꝰ ſiue ep̃is.Quinto ꝓpter boc
n dignioꝛi ꝑte coꝛpis fit. Aidet᷑ falſũ dicẽ.qꝛ

vertex eſt dignioꝛ qᷓtũ ad ſitũ.⁊ coꝛ qᷓ;ẽtũ ad virtutẽ. potiꝰ debet dari in capite vel in coꝛde. Iteʒ videt᷑ ꝙ in

lingua.qꝛ ibi ẽ ↄfeſſio.Re dicendũ ꝙ ꝑs dignioꝛ itũ ad virtutẽ ⁊ oꝑatiõeʒ eſt coꝛ.
Inter ptes vo qᷓ ſe offerũt ſenſibꝰ nr̃is caput ẽ digniꝰ. ⁊ ĩi capite facies.facies.ſ
dat᷑ in facie.ſ̊ mag in fronte.qꝛ ibi eſt ſedes verecũdie.Vñ qꝛ boc ſacrm eſt õ cõ
nomẽ xpᷣi qᷓ lingua ↄtrabit ne aꝑte dicat.debet hᷣ ſacrm in fronte dari.
oſt quidã ꝙ in noua lege fit pᷣma vnctio in capite rõne virtutis.
t

ß tñ occulta ẽ ⁊ latet interiꝰ
anterioꝛ ꝑs.⁊ ideo hoc ſaccẽ̃m
fuſionẽ ⁊ verecũdiã confitẽdi
Frons quidẽ ꝑs ẽ faciei eminẽtioꝛ.vñ
ſecũda vᷣo in fronte. tercia iterũ i capite

pᷣma fit in baptiſmo. Secũda vo in cõfirmatiõe.Cercia vo in epii ↄſecratiõe.Et pᷣma ſigta eſt in pᷣma vn.
ctione dauid.j. Reg xvj. Secũda vᷣo in vnctiõe danid ſuꝑ domũ iuda.ij. Reg.ij.Lercia vᷣo in vnctoe dauid
ſup cunctũ regnũ.ij. Reg.v. Et ſatis poſſunt aBenrt iſtis ſi q̃s inſpiciat. In pᷣma em̃ dauid nõ babuit poten/

tiam. In ſecũda habuit potentiã ⁊ reſiſtentiã. In ter
e¶ Hoc ſacr̃m tm̃ a ieiunis accipi ⁊ ieiunis tradi debet.

₰

C

n tercia habuit potentia ⁊ pſidentiã ſuꝑ gentem ſuam. ,
Cõtra.videt᷑ ꝙ qꝛ eſt ad robur.q cibus nõ impediat
endũ ꝙ in hoc ſacramẽto dat᷑ gra.⁊ gr̃a coꝛroivꝛãs.

⁊ iterũ cõtrahit᷑ affinitas quedã. Ideo iſta tria ſtatuta fuerũt ab antiqͥs patribꝰ in ſacramento ſeruari tanqᷓ
cõgrua.vt ieiuno ſtomacho ꝗpter gratiã ſpũſſacti ſuſcipiendã. vt cõſirmãdus ab alio poꝛtet᷑ vel teneat᷑ qui

665 ſit confirmat? in ſignũ debilitatis ⁊ imbecillatis.vt ſit cõſilis ſexus ꝓpter piculũ affinitatis. f ¶ Mec vebet
lanimitatis põt iterani cõtra queʒ

iterari ſicut nec baptiſmꝰ. Cõtra. Aidet᷑ em̃ ꝙ poſſit iterari.qꝛ moꝛbꝰ puſil 4
tũc videt᷑ ꝙ earacter pᷣiudicet moꝛbo.ſi ergo

eſt. ergo ⁊ ſacramentũ.Si tu dicas ꝙ nõ poteſt ꝓpter caracterẽ.

nõ eſt curatio moꝛbi ꝓpter caracterem.ſed magis ecõuerſo. patet ⁊c. Nꝰ dicendũ q illud ſacramentũ nõ põt

iterari ꝗꝓpter caracterem qui impꝛimit᷑ ĩ eo indelibiliter. Hõ debet etiã.
(ffectus quem donat.tum ratiõe rei quã allegoꝛice ſigt. Ratiõe moꝛbi.
huiuſmoqi no ſterat᷑ ſi terat hoc cſt ſoſi m acquctq ratiõc effemus quc oonat, j eſt plenitudp gratie

4

tũ ratiõe moꝛbi quẽ curat.tum rõne
quia eſt pena cõtracta. bec aũt ᷣm ꝙ

Ch
Centn
ne
obon
ralisl
(enl
bockt
ſifenm
ſckoſ⸗
ſcheen
elnau
ſttue.
Gponck
ueſtet
eO
urNe
cs
ſorma
Poteſg
honin
Med
wosc
od
fenat
Fepoti
neykre
ſacame

ſſe
(ag
Mlusſaa

glle

ſantoör
nelis
Moben
Cmann
ür
üiß
ſclefn
dirde
glah
mwlp
Rocnt
d
nabe
Kn

—

nki
1

Ndakr⸗
gmmigſn
muuote
hrrtig
ingi⸗
Gasg
flede
Ginndat
mihei
imkmn
,günn
Cnpaln,
in r
liling,
gtit
etlrein
uͤ,

inen

hinn
tnpn⸗
ctel

Nlgon

iterandũ iteratur.ſed vtꝝ aliqua vel nulla iterari poſ ad robur. et quia inte

Aug.

5

intelligentiã illoꝝ triũ qᷓ magiſter agit de ſa

O
runt᷑. Pꝛimo querit᷑ ð hoc ſacramẽto qntũ ad inte/
gritatè. Scdo qᷓntum ad virtutẽ vel efficaciaʒ. Ter
cio qᷓntum ad vſum.Circa ꝑꝛimũ querunt᷑ tria. Dꝛi
mo querit᷑ de confirmatõe qᷓntum ad foꝛmã.Sccũ
do qᷓntũ ad materiã. Lercio qᷓntuʒ ad diſpẽſatoꝛis
otentiam. Aueſtio.j. 9
(e neceſfariũ ſit in boc ſacramẽto habere foꝛmam
verboꝝ oſtendit᷑ ꝑ ſimile in alijs ſacramentis.qꝛ ſi
in alijs foꝛma verboꝝ ẽ ncceſſaria.videt᷑ ꝙ ⁊ in iſto.
¶ Item bocipᷣm oñditur ꝑ aliã rõnem.qꝛ foꝛma ver
boꝝ eſt ſanctificãs elementũ.Sʒ ſacramentũ eſt ex
ſãctificatione ſanctificãs ᷣm ꝙ dicit Hugo.g̊ neceſ
ſe eſt ꝙ foꝛmã e habeat. cum ꝑ ipᷣam ſit ſancti

ficãs elementũ.(¶ Sed cõtra.xpᷣs fuit inſtitutoꝛ foꝛ/
me ſacramentoꝝ.ſed foꝛmã cõfirmatõis nõ legitur
inſtituiſſe.ĩimo pꝛiꝰ tm̃ manꝰ ipoſuiſſe. Marci.xvj.
& non eſt neceffaria.cũ xpᷣus inſtituerit qð ꝑtinet ad
neceſſitatẽ et foꝛmã alioꝛum ſacramentoꝝ.et nõ bu
ius. Si tu dicas ꝙ reliquit aplis foꝛmam.Contra.le
gitur Act᷑.viij.ꝙ impoſitione manuũ dabãt ſpm̃ſan
ctũ.̊ qð ẽ de neceſſitate ſacramẽti eſt inuariabile vt
ſacramentuʒ. ̊ ⁊c. ¶ Itẽ de foꝛma querit᷑ q̃ eſt hec.
ſigno te ſigno crucis.confirmo te chꝛiſmate ſalutis.
In nomine pa.et fi.et.ſſ.amen. Primo vꝛ ꝙ ſuꝑflu/

t hoc verbũ ſigno.quia ſufficit actu ſignare. Si tu
dicas ꝙ; ̊ eſt ꝓpter intentioneʒ.tũc & ſicut in baptiſ

mo dicit᷑ baptizo et nõ dicit᷑ alius actus.ſic in con/
firmatione ſufficit dicere cõfirmol¶ Itẽ gquerit qua-
re potius fit mẽtio in foꝛma ð cruce ꝙᷓ; incarnatio/

ne vł reſurrectionei Itẽ querit᷑ quare potiꝰ in boc

ſacramento materia nõiatur cũ dicik . Confirmo te
weaeei⸗ in baptiſmo vt dicat᷑ baptizo tei aqua.

E.ad boc doᷣm qꝙ foꝛma pᷣdicta eſt de neceſſitate
huius ſacramẽti ſicut pꝛobant rões ad hoc inducte.

dillud qd obꝛ in contrariũ de eiꝰ inſtitutione di/
uerſificantur doctoꝛes.Quidã em̃ dicunt ꝙ foꝛmaʒ

illam xpᷣus inſtituit et aplis tradidit.et apli poſtno
dum alijs reliquerũt.licʒ boc non ſit ſcriptũ in cano
ne ſcripture.ipᷣe tñ foꝛma illa non fuit vſus imponẽ/
do manus pueris:qꝛ hoc faciebat vt dñs non vt mi

niſter. Aliter põt dici et meliꝰ.et credo ꝙ illð ſacra/

mentũ xpᷣs nec diſpenſauit nec inſtituit.qꝛ poſt aſcẽè⸗
ſionẽ ſuam doccbat apłos confirmari et ſpm̃ ad ro/

bur dari. Uñ. Jo. vij.ſpũſſanctus nõdũ erat datus.

quia ihus nondũ erat gloꝛificatus. Non inquã da/

tus in plenitudine vel ad robur.ſᷣ hoc quidẽ fecit in
die penthecoſtes. Añ cocirmati ſũt a ſpnſancto im
mediate ſine miniſterio et ſacr̃o.et ideo ipᷣi alios cõ/
firmabãt etiã ſine verbo. Sed poſtq; baſes ecdeſie
apli.ſ.qui a deo nõ ꝑ homies erat oꝛdinati.pᷣlati con
firmati defccerũt. inſtituit ſpũſſctũs huiꝰ ſacramẽti

ſint queſtio eſt. Nam de baptiſmo et oꝛdine ꝙ non de
beant iterari aꝑte Aug.dicit.vtrũq; ſacramẽtũ eſt et
quadã cõſecratiõe dat᷑.illud quidẽ cũ baptiʒat᷑.illud
vero cum oꝛdinat᷑. Ideoq; in ecclia catholica vtrũ/
q; non licet iterari.qꝛ neutri faciẽda eſt iniuria.quod
indubitãter etiã de confirmatiõe tenendũ ẽᷣ. De alis
vero vtꝝ iterari valeãt vł debeant poſtea diſſeremꝰ.

mento cõfirmatiõis.tria pꝛincipaliter que

rõe rei quã allegoꝛice
ſigt. quia ſigt aduẽtuʒ

aplos in die pentheco
ſtes. qui poſtq; adue/
nit nũqᷓ; ab eis diſceſ/

„ͤ 20—4= —

ſpirituſſãcti celo in

ſit. et ſic patet ilud.

foꝛmã.cui etiã virtutẽ ſcti cãdi dedit.et per hoc ptz

rñſio ad pꝛimũ
nðõ inſtituit.et quare apli inſtituerũt et poſteris tra/

diderũt.rõ pᷣdicta ẽ. Pñt tñ et alie rõnes cõgruentie

aſſignari.qꝛ em̃ minuebat᷑ in diſpẽſantibꝰ ſanctitas.

in ſuſcipiẽtibꝰ ydoneitas.iõ opꝛtunũ fuit inſtituere

illud qdð vltra querit᷑ de foꝛma. dom ꝙ; in hoc ſacra
mẽto dat᷑ gra ad robur fidei q̃ntum ad cõfirm atiõʒ

in coꝛde.⁊ q̃ntũ ad ↄfeſſionẽ liberam in oꝛe.et qꝛ di

ficilimũ et arduiſſimũ erat xpᷣm crucifixũ cofiteri.tũ
ꝓpter obpꝛobꝛiũ ſᷣm qð dici᷑.j.ad Coꝝ.j.pᷣdicamꝰ
xpᷣm crucifixũ.iudeis quidẽ ſcandalũ.gentibꝰãt ſtul
ticiã.tũ ꝓpter periculũ.qꝛ aduerſarij tales niteban/
tur occidere. Jo.xv.hec facient vobis ꝓpter nomẽ
meũ.hic ẽ ꝙ decuit duplicẽ actũ in foꝛma poni.vnũ
q ſpicit liberã crucifixi ↄfeſſonẽ.ꝙ eã ſemꝑ ferrʒ in
frõte. Alteꝝ coꝛdis ſtabilitõeʒ. Ex boc ptʒ.qre mag
fit mentio de cruce.qꝛ illuvẽ arduiſſimũ et ignomi⸗

nioſuʒ cõfiteri. De materia vero q̃re hoc fit iã vꝛ et

rõ eſt.quia cõſecrata c.nõ ſic in ſact̃is alijs. Aliqͥ tñ
dicũt ꝙꝙ, hoc ẽ ꝓpter pᷣcipuã efficaciã hꝰ ſacr̃i.et gra⸗/

—

ger effectꝰ. ides ſtatꝰ

5

dillud qð obꝛ foꝛma q̃re.i.xps

yverbũ ſctificãs. Alia ẽ ec ro. bec patebit infra / Ad

0

tiã ſpecialẽ et ſingularẽ q̃ dat᷑ in hoc ſacramento acd

ugnam. Queſtio. ij. b
e materia vtꝝ ſit neceſſaria.et vẽ pᷣmo ꝙ iſtud ſa/
cramẽtũ idigeat neceſſario materia. Et qꝛ ſicut dicit
Hug.ſacr̃m ẽ elemẽtũ foꝛis ſenſibiliter ꝓpoſitũ ex ſi

militudie repᷣſentãs.ſᷣ repᷣſentatio ẽ ꝑ materiã.& mãa

ẽ neceſſaria. Preterea ſupꝛa hitũ ẽ ꝙ dñs ptãteʒ mũ

dandi nõ tradidit homi ꝑ ſe.ſ ꝑ elemẽtũ.ne ponere/

tur ſpes in hõie.& ꝑi rõe ptãteʒ cõfirmãdi nõ debuit
dare hõi niſi mediate elemẽto Cõtra.aplłi ſola ma
nus ipoſitõe cõfirmabãt. vẽ ꝙ ſucceſſoꝛes eoꝝ ſo⸗
la manꝰ ipoſitõe hoc poſſint ſi trãſmiſert ptãtẽ quã
hẽbant(¶ Iteʒ matcria alioꝝ ſacr̃oꝝ fuit inſtituta a
xpᷣo vt᷑ ptʒ in baptiſmo et cukariſtia.et xpᷣs etiam ea

ſuſcepit. vẽ pari rõe ꝙ ſi boc ſacrẽm haberet mãz. ꝙ

xpᷣs inſtituiſſet ſacrẽ̃m ſuſcipiẽdo.Si tu dicas ꝙ non
8cebat eũ cõfirmari.obẽ tũc.qꝛ ſiłr nec circñcidi.nec
baptiʒari.ſᷣ fecit ꝓpter auẽtẽ ſacr̃i vt hitum ẽ exm̃.ẽ̊
⁊c. ¶ Itẽ qᷓro vtꝝ materia buiꝰ ſacramẽti debeat eſſe
cõſecrata.et vẽ ꝙ ſic.q ẽ criſma qdð cõſecrat᷑ a ponti
ficibꝰ determiato toe anni.Sʒ vꝛ ꝙ nõ.cñ alia ſacra
poſſint fieri ſine cõſecratõe.vt pʒ in baptiſino qdð an
tecedit: ⁊ eukariſtia qᷓ ſequit᷑ baptiſmũ. i ⁊ cõfirma
tiõei Itẽ qᷓro cũ alia ſacramẽta bẽant clemẽta ſim-
plicia nõ mixta.q̃re hoc ſaccẽm hʒ mixta.et vẽ ꝙ non

deberet habere.qꝛ. xxiiij. Ecci.dẽ ꝙ balſamũ nõ mix/

tũ odoꝛ meꝰ.hoc dicit ſapia de ſe. ¶ Itẽ q̃ro qͥre ma
gis aſſumit᷑ balſamũ ꝙᷓ aqua.et vẽ q; aq magis.quia
moꝛbo generali dʒ reſpõdere elemẽtũ cõmune ⁊ ge/

nerale. Sʒ balſamũ ẽ pᷣcioſum et raꝝ.aq̃ cõis ẽ oibꝰ.
⁊c.¶tẽ qre magis oleũ q; vinũ.et v vinũ ma/⸗

6

gis. qa facit hominẽ audacẽ et diſtũ.et hicẽ hꝰ ſacra
1 mẽti effectꝰ.¶ Be. ſicut tactuʒ ẽ pꝛius xpᷣs boc ſacra
mẽtũ nõ inſtituit.qꝛ credẽtes pꝰ eiꝰ aſcenſionẽ erant
confirmãdi. Añ nec materiã nec foꝛma apli diſpen
ſauerunt.ᷣ rẽ huiꝰ ſacr̃i ſiue foꝛmã a ſpũſancto im/
mediate acceperũt.et quidẽ ſine elemẽto vł materia.
qꝛ in datiõe ſpũſſcti ſigia viſibilia apparebãt.et ido
nõ erat opꝰ elemẽto.Sʒ poſtea ſucceſſoꝛibus inſtitu

tis dandꝰ? erat vi verboꝝ et inuiſibiliter. iõ opoꝛtuit
12 inſtitui ſenſibile elemẽtũ. Inſtitutũ ẽ g̊ hoc elemẽtũ

ſpũ.ſ.dictãte ab ipis cccleſie rectoꝛibꝰ.et quia xpᷣs ñ
inſtituerat nec vim ei dederat ᷣm ꝙ ipᷣe cotactu mũ
diſſime carins dederat aqͥs. vt ipe conficiẽdo coꝛpꝰ
ſuũ iſtituit elemẽtũ ſiue materiã eukariſtie. vt panẽ
vel vinũ.iõ epi nõ valẽtes ſeipis materias ↄſccrare.
oſecrari ꝑ bñdictionẽ inſtitu erũt. et iõ matcria buiꝰ

iſto et non in alijs.dom ꝙ ſicut dictũ eſt in foꝛma.qꝛ
erat ad duplicẽ actũ arduũ. et iõ duplex actꝰ expꝛi/
mit᷑ in foꝛma.iõ et duplex elementũ cõſonãs illi du/
plici actui et rei cõmiſcet᷑. Oleũ oliuaꝝ ꝓpter nito/
rẽ ſigt interioꝛeʒ fidẽ ex bona ↄſcia.balſamũ ꝓpter
odoꝛẽ dignã et laudabilẽ cõfeſſionẽ.et ex hoc pʒ qre
14 bec duo elemẽta magis qᷓ; alia. ¶Ad illud qd obꝛ
generalitate.ddð.ꝙ boc veꝝ eet ſi eẽt ſacim neceſſita
tis.et ſaluaret᷑ in aqua cõpleta rõ ſigndi. De vino ſi
militer dd. ꝙ nõ pucnit ꝓpꝑter hoc ꝙ audacẽ et foꝛ/

tẽ facit obnubilãdo rationẽ.qꝛ foꝛtitudo ſpũalis eſt

.

ex rõe recta et pura et nõ ex rõne obnubilata.
Aueſtio. iij. .

“ e potentia diſpenſandi hoc ſacrm. et vi ; quilibz

k .

poſſit hoc ſacr̃m diſpenſare ſaltẽ in necefſitate.qꝛ ſi

baptizat quis baptiʒatũ ẽ.cũ g̊ baptiſmꝰ maxime ef

ficacie ſit inter ſacramẽta.ct qd pᷣt in maiꝰ pot in mi
nus.S ſi põt qͥlibet baptizare.põt etiam confirmare.
¶ Itẽ in naturis ſic ẽ ꝙ vbi res ẽ ibi oꝑat᷑.nõ vbi de
bet eẽ et non cẽ. ſi ſpnᷣſ.ſ.ẽ in layco bong et ñ in epᷣo
malo. vꝛ ꝙ magis confirmet p laxci rhre⸗ ſimpler
cerdos imergit criſmate in vertice. aut tunc aliqͥd
facit aut nihil. Si nihil.tũc fruſtra facit. Si aliqͥd fa⸗
cit.pari rone põt inungerc in frõte.ᷣ hoc ẽ confirma
re. c. ¶ Itẽ ſi ſolus eps boc pt. aut hoc ẽ ppter oꝛ/
inẽ.aut ꝓpter iuriſdictionẽ. Si ꝓpt᷑ oꝛdiuẽ.cũ aliũ
oꝛdinẽ nõ hẽat ꝙ́; ſacerdos.g ⁊ ſacerdos. Si ꝓpter
iuriſdictionẽ. electꝰ nõ cõſecratꝰ h r en⸗

giſter dicit in lr̃a ꝙ hoc ſacr̃m a ſolis ſummis ſacer

dotibꝰ dat᷑.alioquin nõ ẽ inter ſacra eccleſie coõputã
dñ. immo irritũ habẽdũ. a nullis alijs poteſt dari.
¶ Itẽ Mabanꝰ dicit. ꝓ impoſitionẽ manꝰ ſme ſa⸗
cerdotis paclitus tradit᷑ baptisato.et vocat ſumum
ſacerdore cym g ſi alſeinungat et verba vicat. H ſa⸗
cramẽtũ no tribuit. ¶ Ité roe vi qꝛ Act᷑.viij. dicit qᷓ
dã glo. ꝙ philippꝰ ille ad cuiꝰ pdicationẽ ſamarita/
ni crediderat nõ poterat manꝰ imponere.qꝛ nõ erat
15 apls.̊ ſolũ aplis boc conccſſũ erat.

ſacramẽti dʒ eẽ cõſecrata.¶ Ad illud quare mixta in

.d. ꝙ illud

ſacr̃m nec põt nec dz ꝑ alios diſpenſari.et ſi alij pᷣſu/

mũt nihil faciũt.Et ro huiꝰ ẽ.qꝛ auẽtas eccleſie fuit
diriuata ad mẽbꝛa m oꝛdinę eccleſie pꝛimuz. vñ ſic
ſoli apli poterãt.ſicut nũc ſoli eoꝛuʒ ſucceſſoꝛcs pñt.
16 Sʒ tunc ẽ queſtio qᷓre ſacramẽtũ et oꝛdies a ſolis

epis tradit᷑.et ſolis ep̃is fuit vmiſũ.dð.ꝙ rõ huiꝰ ẽ.

AI ipi et eoꝝ ſucceſſoꝛes ſunt plati in ecclia pᷣncipa⸗/

„ . 4 ———

III

les. Pꝛclati ãt duplerx ẽ offictũ.ſ.inferioꝛes in gradu
ſuo ſtatuere et collocare in oꝛdiue.et murũ oppone
re ſe ſiue gregẽ ſuñ defendere.iõ ipi ſoli oꝛdines faci
unt ⁊ coꝛroboꝛant. Alit᷑ dicũt aliqͥ ꝙ in hijs duobus
ſacris dat᷑ gre plenitudo.iõ ab his debẽt dari q̃ bñt
plenitudinẽ auctis.ab alijs nõPꝛopt᷑ bãc eãdẽ ra⸗
tionẽ ↄſccrare ecclias et abbes qꝛ ſunt opa excellen⸗
tie ſolis epis ſunt cõceſſa.ꝓ eo ꝙ bñt excellentẽ au⸗
toꝛitatẽ.Alia rõ põt reddi q; ipis epis ẽ cura de ſub/
ditis et maxime de clericis.cũ curã hẽant de omni⸗
bᷣ licet alijs cõmiſſa ſit cuſtodia. tñ placuit ſpñiſctõ
vt aliqð ſaccẽm omnes ſubditi a pᷣlato reciperent im
mediate. Siłr ꝙ clerici aliqd et id ẽ duplex ſacrm in
quo duplex impᷣmit᷑ ſignacłm. Eñ et apłs ad Ro. j.
Deſidero videre vos vt aliquid imptiar vobis ſpi⸗
ritualis gre ad firmãdos vos. Multe pñt hic roões
aſſignari et cõueniẽtie.tñ in talibus magis locũ ha⸗
bet rukaniſ neeeſſitas.qꝛ inſtitutio neceſſitateʒ
facit pᷣcipue.(¶¶ Ad ülud qð obꝛ de baptiſino. dðʒ.
nõ ðẽ ſile.qꝛ em̃ baptiſmꝰ ẽ ſacramẽtũ neceſſitatis. iõ
ptãs ciꝰ omnibꝰ ẽ cõceſſa. uõ ſic aũt ẽ de cõfirmatio
ne. ¶Ad illud qð obẽ qꝙ. ſſ.opatur vbi ẽ.dom ꝙ gra
tia ſpũſſancti ꝑ quã dẽ in nobis opari duplicit ẽ. ſcz
gratũ faciẽs.et ſic oꝑatur opa noſtra ad ſalutẽ eius
in quo . Et gratis data.⁊ ꝑ hanc oꝑat᷑ ſalutem in al
tcro.et hec manet in hõie gra gratũ faciẽte receden/
te ex diſ aaait ſubditi ſalꝰ non ipediat᷑

9

malicia pᷣlati. ¶ Ad illꝭ qd obꝛ ſ. acerdote ꝙ vngit
in verticc. d.cq nihil efficit. et tũ nõ fruſtra fit. qꝛ in/
ſtruit et coniunctim efficit.ſ.baptiſma. Pꝛetea ſi ali⸗
qͥd facit. tñ non tim̃ vt ſacrm cõfirmatõis. ¶Ad illʒ 20
qdð vltimo obẽ vñ hʒ hoc eps.dm ꝙ nec a iuriſdic-
cione nec ab oꝛdine ſacerdotali.ſᷣ aucte et dignitate
cpᷣali.Et hec dicit oꝛdinẽ in eminẽtia.Hec ãt eminẽ
tia confert᷑ epᷣo cũ cõſecrat᷑.et iõ ſi renunciet iuriſdi
ctiõi adhuc põt cõfirmare.qᷓ;uis ? nõ beat ex oꝛdine
ſacerdotali nec ex iuriſoctõe tꝑali.hʒ tñ ex aliquo qd
ſupexcellit vtrũq;. Aliqui dicũt tũ ꝙ boc bʒ roe inſti
tutiois.
Aantũ ad ſcm articulũ ꝗᷓritur de virtute ſiue
efficacia ſacramẽti confirmatõis. et circa ᷣ tria
querunt᷑. Pꝛimo ſuppoſito ꝙ det gratiã cũ ſit ſacra
mẽtũ no.le.q̃ritur vtꝝ det gratiã gratũ facientẽ. Se
cundo vtꝝ cadẽ gr̃a det᷑ in baptiſmo ⁊ confirmatio
ne. Tercio vtꝝ copioſius munꝰ gratie cõferat᷑ in cõ

—

ſrmatie Sin baptiſmo.

¶ Oꝛ conferat gratiã gratũ facientẽ oñdit᷑ pꝛimo per
auctem rabani.p impoſitõz manuũ ſummi ſacerdo
tis ſpũſſctũs tradit᷑ baptiʒato.Sʒ nõ dẽ dari ſpũſ.ſ.
niſi qũ datur S graen faciens.g in ſacro confirma
tionis gra gratũ faciens dat᷑.¶ Itẽ rõe vrẽ.qꝛ hoc ſa
cramentũ confirmat in bono.ſed ſicut ſolius gratie
gratũ facientis ẽ reuocare a nialo.ita ⁊ cõfirmare in
bono.& ⁊c. ¶Htem gratia collata in hoc ſacramẽto ẽ
completiua.et cõfirmatiua.et augmẽtatiua gre bap
tiſmalis ſicut dicit mgr.qꝛ maius augmẽtũ virtutũ
pᷣſtat. Sʒ gra gratis data nec cõplet.nec confirmat.
nec auget gratiã gratũ facientẽ.g non ↄfertur in ſac
mẽto ↄfirmatiõis talis gratia ſ̊ potiꝰ gratũ faciens.
¶ Cõtra.hñs gratiã gratũ faciẽs.accedẽtẽ ad baptiſ

mũ ipᷣam nõ ſuſcipit.& ſi ois accedẽs digne ad cõfir⸗

11gcg
Mul
Ann
Aluh⸗

oct

ugol
umrmne
lpgjt
rſn

mheſen

eetö
Nemat
tjpon
ptiſtne
ptiind

hulſnol

o
palcnet
kürg
ſgai
l got

222

—
—
—
—
==
S

2=
2—
S
SE
— =
—
e
E
.

—
=SüU
E
=☛ =82.
=☛ u ee
SS= = . e

—
—
SS=—
=

=

—
—
-=
S
==
E

—,
=2*
=
=,=ẽa”
S

=—
See

wngen
antcſtng,
tiäfnn
dinen
ndglatſ
rnalſhic
wtſnt
iſgüetatn
Pterhet
untegte
öffulnken
hatöe on
1ant
Waerzpnt
brentini
tutcie
rytene

S

deturſe

Etath

Itiätla

21 ꝙ det gratiã gratũ facienteʒ.

dem p cẽntiam ẽ virtus debilis et robuſta.

. — dG —

mationẽ bʒ gratiã gratũ faciẽtẽ. ẽ nõ dat eque Zfir/
matio.

data nõ gratũ faciẽs. cũ cõfirmatio ↄferat tale eẽ.
non ofert niſi gratũ gratis datã.¶ Iteʒ inter hãc gra
tiã et illã hoc intereſt ꝙ graris gratis data rſpicit pe
nã ſᷣ gratũ faciẽs culpã.ſed cõfirmatio ẽ contra pe/
nã. ᷓ ⁊c¶ Item videmꝰ xpᷣm libere confiteri mitos
in moꝛtali peccato.actus & ille pᷣt eẽ a gratia gratis
data. Si g̊ᷓ ad hboc cõfertur cõfirmatio.non ẽ neceſſe
dom ſicut innuit
Rabanus.et ingr dicit.et cõiter cõcoꝛdãt doctoꝛes.
ↄfirmatio dat gratiã gratũ facientẽ. Sz notandũ q;
gratia gratũ faciẽs duplr dẽ. Aut gratũ faciẽs de nõ
grato.et talis ẽ gratia baptiſmatis penitẽtialis.Aut
magis gratũ faciẽs de iã grato.et talis ẽ gratia ↄfir/

22 mationis.ꝗᷓ gratiã acceptã ampliat et ↄfirmat.Et ꝑ

boc ptʒ rũſio ad pꝛimũ obiectũ in cõtrariũ.qꝛ quis
baptiſmus hẽat gratiã gratũ facientẽ.nõ tñ bʒ ad il/

lum effectũ.nec in illo ſtatu in quo hʒ poſt ↄfirmati/

onẽ et iõ recipitur hoc ſacrm qd ꝑfectionẽ illiꝰ gre et
ↄfirmationẽ.et boc ꝑ gratiã in boc ſacramẽto colla/
tã qᷓ nondũ bẽtur.nõ ſicẽ de gratia baptiſmali.qꝛ ba
ptiſmus flamis dat pꝛimã gratiã iuſtificãtẽ ſicut ba
ptiſmꝰ flumis.nihilominꝰ tñ nõ ẽ negandũ ꝙ in ba/
ptiſmo flumis tribuat᷑ gra gratũ faciẽs ctiam pꝛius
grato.nõ ad iuſtificandũ.ſᷣ ad augendũ.et boc pᷣnci

23 paliter ẽ in ↄfirmatiõe.¶ Ad illð qð obẽ ꝙ eẽ ſpũale

eſt ſine gratia ↄfirmationis.doᷣm ꝙꝙ gr̃a augmẽtans
vtiq; gratũ faciens .et tñ ſine ea eſt eẽ ſpnale.et ido

24 illa ꝓpõ eſt falſa.omne illð ⁊c.Ad illud qd obꝛ ꝙ;

gratia gratũ faciẽs ẽ contra culpã.dm ꝙ nõ tm̃ eſt
ↄtra culpã ſ̊ etiam cõtra penã eatenus q̃ oꝛdinata ẽ

2 Sad culpa. et talis ẽ puſillanimitas.¶ Ad vltimũ dð.

ꝙ quauis poſſit aliquis xpᷣm ↄfiteri ſine gratia con/
firmationis.nõ tñ ita faciliter.nec ita vtiliter.nec ita
ſalubꝛiter.ſicut cũ gratia gratum faciẽte.qm̃ ex ipᷣa ẽ
ↄfeſſio laudabilis et deo acepat.
”M”M ueſtio⸗j. .
¶erum eadẽ gratia ↄferatur in baptiſmo et ↄfirma
tiõe. Et ꝙ alia vꝛ.qꝛ baptiſmꝰ et eius effectꝰ pᷣcedit
ſacrjm ↄfirmatiõis tpe et natura.Sʒ qð pᷣccdit alte/
rum tpe et natura differt ab eo eẽntialit᷑. differẽs
gratia ↄfertur in hoc ſacramẽto et in illo¶ Itẽ ſig
ſunt ſilia et ꝓpoꝛtionabilia ſignatis. Sʒ aliud ſig/
nũ eſt in baptiſmo et alius caracter. aliꝰ effectus ⁊
alia gratia.¶ Itẽ ſi oino daretur eadẽ gratia. q ba/
beret baptiſmũ hbaberet ↄfirmationẽ. vlterius fru
ſtra ↄfirmaret᷑. ¶ Contra.vtraqʒ gratia ẽ gratũ faci
ens. in vna aia ẽ vna gra gtũ faciẽs.qꝛ duo accidẽ⸗
tia et maxie accidẽtia ſimplicia ĩ eodẽ ſubo ee ñ pñt.
i tucteſpei gconſhec vno naerd. SBir⸗
gratia
baptiſmalis ſier et gra ↄfirmatõis eadẽ. Iteʒ gra
pueniens et ſubſequẽs ſicut dicit męr̃ ſcdo li.diſ.xx
vj.ẽ eadem ꝑ eẽntiam. Sʒ ſicut ſe bʒ gratia baptiſ/
malis.ita et ↄfirmationis.qꝛ baptiſmalis pᷣuenit vt
bõ iuſte velit. ↄfirmatõis ↄfirmat ne fruſtra velit.S

26 . ¶ Re. cum ꝗritur vtꝝ gratia ꝗᷓ dat᷑ in ſacramẽto
baptiſmi et ↄfirmatiõis ſit eadẽ vł alia. Iſta qõ du /

pliciter põt intelligi. Ael ꝙ in ſacro ↄfirmatiõis nõ
cõfertur aliqua gratia nec aliquis caracter. b ſolum
baptiſmalis ↄfirmet᷑ ſine alicuius appõne.et boe ⸗

tè eẽ ſpnale põt eẽ ſine eẽ robuſto.ſicut et
naturale eſſe pᷣt eẽ ſine robuſto eẽ.qꝛ hoc ẽ bene eſſe.
Sʒ oẽ illud ſine quo pᷣt ſtare eẽ ſpũale eſt gra gratis

tẽ ſigna

VII

—

—

dem ? querere vtrũ in confirmatiõe ↄferat aliqᷓ gra

tia. Si em̃ cõfert᷑.cũ nõ oferatur qð collatuʒ eſt.ptʒ
ꝙ iſta qõ ex pꝛecedẽti qone ſoluta ẽ.qꝛ ibi datur gra
vt dicit Rabanꝰ Hugo et męr̃ cũ dicũt ibi gratiãs au
Geri.ac ꝑ hoc et noua ↄferri.Quicqͥd cm̃ voluerunt
aliqui dicere.credo illud verum. Ael pᷣt queri.vtruʒ
fuit eadem. eſto ꝙ in vt roqʒ detur gratia.ita ꝙ ex
bis vna gratia ꝑ eẽnt iam fiat.ſicut fit de eo auget
et eo qd augetur.Et hic ſunt tres poſitiões. Quidaʒ

em̃ dicũt ꝙ differũt eẽntialit᷑ ſicut virtutes ⁊ dona.

qꝛ in baptiſmo datur gratia qᷓ influens in potentias
facit dona in oꝛdine q̃ facit babitudines.⁊ ſi pulchꝛa

videat᷑ hbec poſitio.tñ veritatẽ nõ habet.qꝛ in virtuti

bus et don is ponit gratiã eẽntialiter differre. Rur/
ſus ↄnexiones illoꝝ diſſoluit. In ſacramẽtis em̃ nõ
eſt connexio vt in virtutibꝰ et donis.Alia poſitõ eſt
ꝙ gratia hec et baptiſmalis et ſi ſint gratũ facientes.
differũt tñ eẽntia.ſicut moꝛbi contra quos oꝛdinãt
diſtinguntur in ſubo.quia in diuerſis ꝑtibus aie po
tentialibus.vt ſicut ꝑtes aie ꝑtes coꝛꝑis.ſic ꝑtes gre
ꝑtes aie ſiue potentias ꝑficiãt. Añ dicunt qꝙ diſtin/
cte manẽt in anima.nec vna auget aliã nec ↄfirmat
niſi ꝑ accidẽs.ſ.qua ↄfirmat bõiem.Tercio mõ põt

dici ꝙ gratia gratũ faciẽs in aia eſt vna.qꝛ vna ẽ aia

q̃ gratificat᷑ et vni.et rurſus tota gratia tollit᷑ vnico
peccato. ꝓpter hoc dm aliter ſicut in virtutibꝰ gra
tuitis.ꝙ ẽ ibi gratia et habitus ſubſtratꝰ et gr̃a vna
in omnibꝰ. habitꝰ ſubſtrati alij et alij. Sic i ſacr̃ali
etiam gratia et ẽ gratia gratũ faciẽs.et effectus ſpãlł
quẽ babet virtute ſacramenti.et inquantũ gratũ fa/

ciens vna eſt.ᷣ rõne effectuũ diſtinguunt᷑.⁊ qꝛ ſacra
mentũ ſignat gratiã vt in tali effectu.iõ ſigna et ſac/

mẽta ſũt diuerſa.Concedendũ ẽ & ꝙ gratie baptiſ/
mali ſuꝑaddit᷑ gratia cõfirmatõis.q̃ bʒ aliũ effectuʒ
ſcʒ ablationẽ puſillanimitatis.et hic ꝓbãt tres pꝛi/
me rõnes. Concedẽdũ eſt etiã ꝙ cedit in vnaʒ ſicut
pꝛobant tres ſequẽtes rõnes.q;uis gratia ꝑ eẽntiaʒ
ſit eadem.tñ effectus ad quẽ ordinat᷑ ẽ alius et aliꝰ.
et iõ non ẽ repugnãtia inter rões illas.Gꝛatia em̃ in

gnima vna ẽ gratũ faciens.ſed effectus ſunt multi ⁊

varij.et qm̃ ſigna ſacr̃alia oꝛdinantur ad gratiã ſcdʒ

effectus curationis.iõ ſũt varia ſig et ſacramenta. et

non ſolũ ſigna exterioꝛa et viſibilis.ſᷣ etiã interioꝛa.
E ſunt caracteres qͥ ſunt ſignacula diſtinctiua.

t
em ſpẽi in eodẽ ſubiecto.dici põt ꝙ inqᷓntum ſunt

ſacramẽtalia nõ ſunt eiuſdem ſpẽi ſed diuerſe⸗Ad 28

illud qð obẽ ꝙ eadẽ ẽ virtus debilis ⁊ roboꝛata.dðd.
ꝙ non ſolũ differũt ꝑ debile et roboratũ g gr̃a bap⸗
tiſmalis et cõfirmatõis.ᷣ etiã ꝑ moꝛbũ ↄtra quẽ ſũt
et quẽ curant.¶ Ad illud qd obẽ de gratia pꝛeuenien 29
te et ſubſequẽte.dm.qꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ ad eundẽ ef
fectũ oꝛdinat᷑ gratia pᷣueniẽs ⁊ ſubſequẽs.nõ ſic gra
tia ſacramẽtoꝝ iſtoꝝ.nibilominꝰ tñ cõcedo ꝙ illa g/
tia gratũ faciẽs m ꝙ bmõi cedit in vnũ cum gratia
baptiſmali et illã auget.iõ pꝛima rõ nõ valet ꝙ q̃ ba
bent oꝛdinẽ tꝑis non ſũt idem llð em̃ fallit in bis

Queſtio. iij. f

„—

quoꝝ vnũ ſe ele⸗ ꝑ additione ad alterũ.

¶ Ntrum copioſius munus gratie conferatur in ↄfir/

matiõe qᷓ; in baptiſmo.Et ꝙ ſic v ratõe effectus. eſt
em̃ hec ad ↄfirmãdũ.illa ad iuſtificanduʒ. illa eſt ad
credendũ.bec ad cõſitendũ.ſi & maioꝛis gratie ẽ co⸗
firmatum eẽ qᷓ iuſtificari.maioꝛis etiã publice ↄfite⸗
£ *

Ad illud tñ qd obꝛ ꝙ nõ ſunt duo accidẽtia eiuſ/27

ALi.

ſioꝛ. ¶ Itẽ rõe alia vẽ.qꝛ ſignũ in boc ſacramẽto ẽ pꝛe

cioſius et cariꝰ. et gratia ſignata pᷣcioſioꝛ et maioꝛ

in cõfirmatiõe.cũ ſignũ in ſacramẽetis beat rñdere

ſignato¶ Itẽ rõe diſpẽſatiõis.qꝛ nõ iõ maiꝰ ẽ ſacra
mentũ.qꝛ a maioꝛibꝰ ſed qꝛ maiꝰ.iõ ẽ eiꝰ diſpẽſatio

-

