5 circagn⸗ ſtetpai primũ roe circũſtantic adiũcte.iõ hoc non facit diuerſa pctã.qꝛ pciĩ nuerat᷑ rẽe actus Pelltab
a 5 4 eſt. n roc ei? in quẽ eſt. Si q̃s em̃ vna actiõe offenderet ples hoics.vno petõ peccaret. cMroba as⸗
pt ⁊c.· idet᷑ mala eſſe rõ.q;ꝛ defcctus ꝓbatoõnis non qufert matrimoniũ nec facit.¶ G aliquoꝛ opi ſiezn

Wion

Di.

7/
·L2In2r— –

mmante ſcẽtioꝛes viduas deuits.Cũ em̃ luxuriate fuerint. in nio fuit vt huguitõis
— xpᷣo nubere volũt.i.cũ poſt votũ ↄtinentie in delitis ꝙ votum ſimplex ita
Zl egerint vitaʒ.non dico nubũt.ſ̊ nubere volũnin x-po. impedit apud deũ vt
tieni qſi tũc non ſit pctm.5 ꝙ ſit oñdit ſubdẽs.hñtes dana ſolene vii uln dnsen
mnhe tionẽ.⁊ q̃re.ſubdit. qꝛ pꝛim̊ fidẽ irritã fecerũt.⁊ ſi ñ dei ſ̃ ſolũ in ſacke cc
– nubẽdo.tñ volẽdo.vt volũtatẽ que a ꝓpõito cecidit ¶ clcſie.qꝛ nõ ſũt teſtes
8 aæppareat eſſe dapnatã ſiue ſequat᷑ nuptie ſiue ñ.Dã⸗ p qs poſſit dirimi. et
Püge nat᷑ em̃ ꝓpõiti fraus. danant᷑ tales qꝛ ↄtinẽtie fidem ſꝑ Zlte Ziuguz foꝛni/⸗
i pꝛimã irriã fecerũt.i.votũ vel in voto violato fideyʒ tiq Ae ecen
eimni quã in baptiſmo ꝓfeſſi ſũt Si aũt ꝓ volũtate nubẽè iura noua latis vete
lnegtti di dãnant᷑.oↄſtat ſi eã effectui mãcipauerint. reuocan minatũ ẽ ꝙ vinculuz
QUlUliiii id eſſe in irritũ.eaſq; arcendas redire ad ꝓpõituzʒ voti ſimplicis nõ au/
um d Vññ grego. Viduas a ꝓpoſito recedẽtes viduitatis fert obligatõeʒ matri
Gregꝰ.ad bo ſuꝑ qbus nos ↄſuluiſti credo fe noſce a ſctõ paulo ni- monij. tũ q; minꝰeſt.
big. nifacium. ſiↄuertant᷑ olim eſſe danatas. q́s ⁊ nos aplica auete cvheen ctig zar in
3 dãnandas. ? a cõione fideliũ atq; a liminibꝰ eccie rr macrimomo ſind pe
1, cẽdas foꝛe cẽſemꝰvſq;quo obediãt epᷣis ſuis.⁊ ad bo tat᷑ debituz ſᷣ reddat
nũ qð ceperũt inuite aut volũtarie reuertant᷑.De v⸗ ſolũ.ſicut debet face/
i ginibꝰaũt non velatis ſi deuiauerit.a pᷣde ceſſoꝛe nro reqJ vouit.ꝓ ſanctifi/
i Inno.papa tale decretũ habemꝰ.hee q̃ nõdum ſacro catioe pfeta reputat᷑.
velamie.recte tũ in ꝓpõito vᷣginali ſꝑ ſe ſikauerũt xꝑ Vñ vefeciꝰ ꝓbatõis n
An i. NAE en e en eſt rõ ſufficiẽs ſʒ que-
r. Druiri, man?.licet velate nõ fuerint.tñ ſi nupſerint.aliqᷓ te dã ↄgruẽtia adiũcta.
e ei his agẽda pnia c.qꝛ ſpõſio eaꝝ a dño tenebat᷑.Si em Qiduas a. ppõito
1 int holes ſolet bone fidei ↄtractꝰ nulla rõne diſſolui. recedẽtes ⁊c. vr male
q́;tomagis iſta pollicitatio quã cũ ðᷣo pepigit ſolui ſi dicere.qꝛ ꝓpõitũ non
4 ne vindicta nõ poterit. Itẽ ſi vgines nõdũ velate ta⸗ obligat aliquem. g vi
liter publica pnia puniũt᷑.⁊ a cetu fideliũ vſq; ad ſatii ee volinrlnsſ.
11 ſactoeʒ excludunt᷑ qtomagis vidue qᷓ pfectõꝛis etat retrocedere ſe doz
⁊ maturioꝛis ↄſilij exiſtũt.⁊ habitũ religiõis aſſũpſe ¶ ꝙ grego. intelligit nõ
rñt.⁊ deinde apoſtatauerũt. atq; ad poꝛẽ vomitñ ſũt de ꝓpõito ſimplici v
reuerſe a nobᷣ et ab oibus fidelibꝰ a limĩbus eccie ⁊ a qualicũcq;. de ꝓpõi/
cetu fideliũ vſq; ad ſatiſfactõeʒ ſũt eliminãde ⁊ carce to að eſt firmatũ pu⸗
. ribus tradẽde.Ex his aparei vgines vł viduas vo d eAacetie nd
1 ,5 to ↄtinẽtie aſtrictas ſiue fuerint velati ſiue nõ.nullate ſunt qᷓ pꝛimã fidẽ irri
nirin nus ↄiugiũ ſoꝛtiri poſſe.Qð itidẽ de oibus intelligẽ⸗ tõ faciũt · ac ꝑ hoc dãũ
3 nr dũ eſt qᷓͥ ↄtinentiã vouerũt.Qdð em an erat licituʒ. p natõez hr̃e noſcũtur.
votũ fit illicitũ. Mõ eſt igit᷑ pᷣtermittẽdũ qð inocẽtiꝰ e¶¶ In ꝓpoſito vᷣgia
papa de viduis ⁊ puellis decrenit qͥ ro ſpũaliter uu liſeme ſelauerun ß.
bũt. ſi poſtea puplice nupſerint. nõ eas admittendas vieere qꝛ vbi ſilatio
eſſe ad pniaʒ.niſi hij qᷣbus ſe iũxerãt de mũdo receſſe⸗ eſt votũ ven. nec
rint. Si em̃ de oĩbohec rõ cuſtodit᷑. vt q̃cũq; viuente dõño obligatur q ſe ſi⸗
(W viro alteri nupſerit adultera habeat᷑.nec ei agẽde pe mulat obligari.R*
nitẽtie licẽtia ↄcedit᷑ niſi vnꝰ de illis fuerit defũctus. dðʒ ꝙ ꝓmiſſio ſilata
zarini⸗ qjỹtomagis de illa tenẽda ẽ.q̃ añ ſe imoꝛtali ſpõſo con augt encnnt cha
nn iuxerat. ? p'ad hũanas nuptias trãſmigrauerat Atte n bpʒ interioꝛc aſfen i
l de ꝙ nõ ſolũ ↄiugiũ talibenegare videt ſ eti locũ pe ¶coꝛreſpõẽtẽ⸗ Et boc
ri gaui nitẽtie. Sʒ ñ ita intelligendũ eſt vt aliqũ excludant᷑ a duptrẽ. qꝛ quedazʒ fit
i , MMWĩ MB „ tindoꝛe vel metu qͥ pt
naſ 1 cagere in pſtantẽ virũ.ſicut dauid ſe ſilauit ſtultũ coꝛã achis.j.NRe.xxj. Quedã intẽtõe decipiẽdi alios. Pria
1 ie ſilatio ſimplłr obligat. qꝛ neceſſe ẽ exq ſe ſemel olgauit volũtarie. ⁊ oꝛe ſpopõdit q; pman eat in ſua polli⸗
ne en citatõe. Si vo ſpopõdit ſigno nõ coꝛde.tenet᷑ apud foꝝ iudiciale ⁊ coꝛã eccia.ſi ñ affuit timoꝛ.apð deũ vo te
i 6 nert᷑ facẽ pniaʒ duplicitate ⁊ mẽdacio. Si vᷣo tercio mõ fuit ſilatio. tũc nec apð deũ nec ap ccciaz obligat
ni Nic aũt fit pᷣmo ð ſpõſiõe ſilata pᷣmo mõ. ſicut pʒ.xxvij.q.j. Doſſʒ etiã fieri ſcdðo mõ.. qñ ñ hʒ in See em̃ g
. cõpellit᷑ ab eccia ſicut Zꝛ extra de regularibꝰ ⁊ tranſeũtibus ad religionẽ. vidua ſi ſpõte velũ. f ¶ Airgies
mnn vł viduas ⁊c. videt᷑ male dicere.qꝛ velũ ẽ in ſignũ pfeſſõis ſicut habitꝰẽ religioſis viris.ſed ante babitus ſu
ſuu he ſceptões nõ videt ſolenizari votũ. &ñ videt oio impedire ↄiugiũ. dum ꝙ otingit votn ſolenizari tnib?

mcdlsdtondinis toleepebe abitus aſunptoe vbicſ viſtcs pfeſoz no feſt, ppai teſut aaht. doö5

tñ fiat ĩ manu publi⸗

pnia que digne pniaʒ agere volüt. ille nõ ſũt admit⸗

. ne.qᷓ;ᷓuis ̊ ta
lee ſrepint l tende ad pniaʒ q̃ ab inceſtus copula diſcedere nolunt.
ſi tñ ſe aſtrinxerũt in qꝛ poſt religionis ꝓpõitũ nõ pᷣt ðᷣo recõciliari ꝑ pniaʒ
manu publice ſone que ad habitũ ſue ꝓfeſſionis redire neglex erit.tũc il/ l
83 bsberen lio ns le cui ſe ↄiũxerat ei defunetꝰ erit.cũ ab eiillicitis ãple
ene de facto. Si au xibꝰ hec penitꝰ receſſerit. Cũñ & ð eas nõ eſſe admittẽ 4
tẽ ſe voto ſimplici a⸗ das ad pniaʒ niſi hi qbus ſe ſũxerant de mũdo receſ/⸗ 5
ſtrinxerunt non pñt. ſerint.ſubaudiendũ eſt eis. Lũc em̃ eis viri de mũdo 4
ſqʒ ſine pctõ.ꝑñt tñ ð recedũt ⁊ defungunt᷑.cũ ab eoꝝ ↄcupiã iſte ſe alienãt. 6
acto. 6 eNuẽé ſenſum ſilitudo ſubdita declarat ? ↄfirmat. “””
niret keris ge graui⸗ ¶ Oſtẽdit ꝙ legittime copulatꝰvni iñ pᷣt alteri illa vi⸗
us ẽ pctſ in ſpm̃ ſcm̃ lente copulari.nec ecõuerſo.Et ſi copulet᷑ de facto nõ 4
qd nõ remittit᷑ i boc eſt matrimonium.g Cc te
ſcculo neq; in futuro (Cum vir ⁊ mulier legittime ↄiuncti ſũt.ↄſtat alterũ al in⸗
tẽ grauius ẽ pctiñ̃ tero viuẽte ad aliã ñ poſſe trãſire copulãꝗ. alioqͥn adul gi
egti iſe teriũ cõmittit.de quo clemẽs papa ait.ꝰ Quid in oibꝰ g n
ranc Perfera na pcetis adulterio grauius: Scðm nãq; in penis tenz h Rlr
turã.¶ Itẽ grauius ẽ locũ.quẽ pᷣmũ illi hñt qͥ aberrãt a o.Grauiſſime ergo
bomicidiũ et vxoꝛici · peccãt adulteri. grauiter foꝛnicarij.ᷣ cũctis his grauiꝰ l
diũ de quo ſolẽnis pe inceſtuoſi.qͥs oẽs trãſcendũt ↄtra naturã delinquen ſee
nitẽtia ſponit. xxxij. tes. Vñ augꝰ.Adulterij malũ vincit foꝛnicatõeʒ. vin Aug⸗ de ad/ a⸗
onere . 8: citur ab inceſtu. peius em̃ ẽ cũ mr̃e qᷓ; cũ aliena vxoꝛe ulterinis ↄiu m
Iſe grauiꝰmultis mo doꝛmire. hoꝝ oĩm peſſimũ eſt qð ↄtra naturã fit. vt gijs. ien
dis. Aut rõe cõtẽptꝰ. ſi vir mẽbꝛo mulieris nõ ad hoc ↄceſſo vtat᷑. hoc exre i len
⁊ ſic pctm̃ in ſpm̃ ſceĩ cxoabilit fit in meretrice.ſᷣ execrabilius fit in vxoꝛe. pol
Ane Ge ni 1 ¶ Querit vtrũ in caſu pᷣdicto copulati de facto.poſ⸗ ncde
adns nanorum ſint e ignorantis ab adulterio excuſari.determinans un
QAbſoabet naturaleiu, exrculantur 777 — tckafria
dicatoꝛiũ. Aut rõe in ic q̃rit᷑ de illis femis q̃ putãtes viros ſuos interem ffatsaee
gratitudis.⁊ ſic pctſñ Ptos vel in captiuitate vel ab iniqua dñatione nunqᷓ; lit atini⸗
age in padiſo.Aut rõ liberãdos in alioꝝ ↄiugia trãſierũt.ſi illi qui putaba⸗ gnoftrtd
ne umeis⸗ ſic pectur ꝑijſſe remeauerint.vtrũ eis reddi debeãt.⁊ an ſcoi Ainhnc
bcpirvat m. nncarinr iße ree adulterij De hoc leo papa ſic Nkk
mecha lapidibus ob ait Meceſſe eſt vt legittimarũ federa nuptiarũ reine k lorgfte
rui. ſicut ꝛ deut xxij. grãda credamꝰ.⁊ remotis his q hoſtilitas intulit cui geledii⸗
et ſic accipit᷑ in ꝓpoi q; id legittime refoꝛmet᷑ qð intulit. ꝓcurãdũq; ẽ vt re nticiee
to cũ 8ꝛ ꝙ eſt grauiꝰ cipiat qſq; qð ꝓpꝛiũ eſt.ne culpabilis iudicet᷑.⁊ q̃ſi a⸗ dhtior
3 207. b ((Scoz vaq; lieni iuris pſuaſoꝛ habeat᷑.q pſonã eiꝰ mariti qͥ iam ñ ſuce
in pens c itm eſſe eſtimabat aſſüpſſit. Sic em mita q ad eos q in ca en
greſſionũ ⁊ punitionũ ẽ ſʒ oꝛdinẽ pᷣ̃ceptoꝛũ.ſᷣ ills.ſ.ñ mechari ñẽ pʒ mãdatũ.ſ ẽ i ſcᷣa tabla. Si vicas ꝙ fʒ ſegtnit
locũ tenet rõne pene lapidatõis que debet᷑ blaſt hemo. leuit. xxiiij. adultero deut. xx. Obijcit tũc. qꝛ eadẽ gotenita
pena infligit᷑ filio Zeummac et ꝓteruo.deut᷑.xx SS dom ꝙ aliqui dicũt hoc eſſe intelligendũ ſic ꝙ hm locuz Giiopn
tenet.qꝛ pcti blaſphemic eſt a ꝑte aie.ſᷣ pctm̃ adulterij eſt a ꝑte coꝛꝑis.⁊ pctm̃ homicidij ẽ a ꝑte ↄiuncti. Sj ſt
illud nõ videt᷑ poſſe ſtare.qm eadẽ pena ꝓ iſtis oibus eſt inflicta.oẽs em̃ capite plectebãt᷑.⁊ ideo melius ẽ di iſt
cere ꝙ boc intelligit᷑ rõne pene lapidatõis.homicidiũ vo puniebat᷑ ſm legẽ talioms.Oð vo obijciebat᷑ de fi nhi
lio inobediẽte. dom ꝙ nõ rõe inobedie ſolũ ſᷣ etiã rõne alioꝝ pctõꝝ que erãt iu diſſipatõez reipublice.quia 1 *
luxurioſus ⁊ ↄſilia. Si querat᷑ quare adulteriũ ita grauiter puniebat᷑.ddm ꝙ ꝓpter duo.ſ.qꝛ erat in deſtru⸗/ bitlit
ctõeʒ cõcoꝛdie.ac ꝑ hoc reipublice.qꝛ erat generatiuũ magne infamie.poſtremo rõne pꝛonitatis m agne. Et *
bec etiã eſt cauſa qre tã grauis pnia ꝓ vxoꝛicidio iponit᷑ vt ꝓnitas refrenet᷑. i ¶ Hoc execrabilit fit in me zin
retrice cc. videt᷑ falſuz dicere.qꝛ magis peccat qͥ abutit᷑ re no ↄceſſa qᷓᷓ qͥ re ↄccſſa.qꝛ ille duꝑtr iſte vno mõ.S nen
grauioille. Itẽ augꝰ de bono ↄiugali.añ illud vbũ mn griall dic. In reb? ad vtendũ ↄceſſis lõge fit rõůnabi hann
lius qᷓ in eis ꝗᷓ ñ ſt ↄceſſa.vł minoꝛ vł rarus exceſſus. cvxoꝛ ſit ad vtẽdũ ↄceſſa.pʒ ⁊c.( N dom qꝙ; exeefk/ D

ſus in vſu vxoꝛis pᷣ̃t eſſe duplr. aut ſm naturꝗ.aut ↄtra naturã. Si m naturã. tolerabilioꝛ ẽ in vxoꝛe ꝓpter
boc ꝙ; bʒ excuſatõʒ aliqᷓ; ¶ Si ↄtra naturã.ccõtra ẽ.qm in mr̃imonio ſunt querẽda bona mr̃imouij.⁊ honeſti

us tractãda ẽ ↄiũx qᷓ; meretrix.iõ cũ pctm̃ õ̊ naturã ⁊ ſit ð bõa mr̃imonij.⁊ ſit in ↄtumeliã vxoꝛis cuiẽ qᷣdaʒ

honeſtas maioꝛ in tractãdo eã exbibẽda. binc eſt ꝙ grauius peccat qͥ facit in vxoꝛe.et iõ etiã ðꝛ q; ꝓpt᷑ ilud
pctiñ̃.i.õ naturã mlier pᷣt dimittere ⁊ fugere viꝝ.Et ſic pʒ ꝙ qᷓuis płibꝰmõis peccet qͥ peccat cũ meretrice q;
q peccat cũ vxoꝛe.tñ bic intẽſius peccat ꝓpt᷑ maioꝛẽ ↄtẽptũ. k ¶ Meceſſe ẽ vt legittimaꝝ ⁊c.q̃rit᷑ hic ſi ali.

quis moꝛiat᷑ ⁊ reſuſcitetur.vtrũ vxoꝛ ſna ſibi reqdencqa ſit.Et ꝙ ſic vidgetur ꝑ lrqm iſtã.qꝛ pꝛime nuptie fue⸗

Fe
e inn
N

=
——
—

m ꝰ’ele volũtatis. Sʒ ſi qᷣs relicta in pr̃ia ſua vxoꝛe in lõ⸗

„ . „. 4
Di. XXX

ptiuitatẽ ducti ſunt ptinebãt.in ius alienum tranſire
potuerũt.⁊ tñ plene iuſticie eſt. vt eiſdẽ reuerſis refoꝛ
Imẽt᷑. Ideoq; ſi viri pꝰ longã captiuitateʒ reuerſi.ita
in dilectõe ſuarũ ↄiugiũ ꝑſeuerãt vt eas cupiãt in ſu⸗
um redire ↄſoꝛtiũ.dimittẽdũ eſt ⁊ inculpabile iudicã
AJũ qð neceſſitas intulit.⁊ reſtituẽdũ qͥd fides poſcit.
Sinaũt aliq̃ mlieres ita viroꝛũ poſterioꝝ amoꝛe ſint
capte vt malint his cohère qᷓ; ad legittimũ trãſire cõ
ſoꝛtiũ.merito ſunt notande. ita vt eccliaſtica cõione
puent᷑.q de re excuſabili cõtaminatioeʒ criminis ele⸗
gerũt. Redeat ĩ ſuũ ↄiugia ſtatũ.qͥa ſicut mlieres q̃
ad viros ſuos reuerti nolue rit impie ſũt hñde. ito il/⸗
le q̃ redeũt merito ſunt laudande.Ex his oñdit᷑ illos
qᷣ talit᷑ igũt᷑ vt credãt virũ intemptũ ꝑ ignoꝛantiaʒ.
aliq; excuſatõeʒ hr̃e de pctõ.⁊ tm̃ pᷣmã copuls eſſe le⸗
gittimã nõ ſcõaʒ.veniã tñ hfe ſi careat obpꝛobꝛio ma

rũt legittime.·¶ Itẽ apparet ꝑ illud
q ðꝛ bebꝛe.xj acceperũt mulieres
de reſurrectõe moꝛtuos ſuos. Iteʒ
ratõe videt᷑.qꝛ illi qͥ reſuſcitãtur ñ
pᷣuant᷑ hereditate pat᷑na.& nec iu/
re vxoris. Itẽ qͥ reſuſcitant᷑ diuino
iudicõ vt doꝛmiẽtes ſunt.ſ̊ mr̃imo
nia ſũt regẽda iure poli.& ſictũ ad
deũ hic doꝛmiẽs iudicat᷑.⁊ ſicut ſõ/
nus nõ ſoluit mr̃imoniũ.ita nec ta

ſi reſurgat optet ↄtrahbi cuʒ eadẽ.g
bigamꝰ iudicat᷑. ſi ñ oꝑtʒ ꝙ obat.
2ꝙ pꝛimũ vincm adbuc manet.
ötra. ro. vij. moꝛtuo viro ſoluta ẽ
mlier a lege viri.g vr̃ ꝙ mr̃imoniũ
ſit ſolutũ¶ ᷓ
ſuo moꝛtuo ſtatim ↄtꝛabat.ↄſtãs ẽ
cũ nõ ſit alligata.qꝛ ñ ẽ cui liget᷑.q;
mfimoniũ ẽ veꝝ.g ſi pᷣmꝰ? reſurgat.
ꝓpt hoc ñ ſoluet᷑ tẽ ita vere moꝛ
tuꝰ ẽ iſte ſicut ille qᷓ incinerat᷑. S
tali qñ reſurget ñ reddet᷑ vxoꝛ ſicut
dñs detminãt. Mat. xxij. pari rõ
ne vf in ppoͤitelſt ddʒz e ſicut ſu
piꝰdictũ ẽ vinculũ mr̃imoniale nõ
fundat᷑ in aia ſᷣ in ↄincto.vñ cũ ali/
q̃ͥs moꝛit᷑.ſtati ꝑit altera ꝑs relatio
nis.⁊ iõ viculũ ſtati ſoluit᷑.⁊ ſi mu/
lier alij eẽt mrimonialit᷑ iñcta ñ cẽt

ginq; abiẽs regionẽ aliã ducat vxoꝛẽ.deĩde pnia du
ctus eã dimitterevelit.aſſerẽs ſe aliã habuiſſe q̃ viuit.
nc eccia ꝑmittat.q̃ qð ille aſſerit ignoꝛat.q̃rit᷑ an ĩ hac
ſcðᷣa copula ſit ↄiugiũ? Sane dici pᷣt nõ eſſe ↄiugiuʒ.
2 mlierẽ ð crimĩe excuſari ꝑ ignoꝛaãtiã.virũ aũt adul-
teriũ admiſiſſe. Sʒ exqͥ ad pᷣmã redire volẽs nec va /
lens.cogit᷑ eccie diſciplina hãc tenere.incipit excuſari
ꝑ obediẽtiã ⁊ timoꝛẽ de hoc ꝙ poſcẽti mlieri debitũ
reddit.a q̃ iſe nũq; poſcè dʒ.⁊ ſic de alijs hmõi ſentiẽ

dum eſt. iße vult eam. ex quadam honeſta/

te eſt ei reddenda ( Qdð 5obꝛ ꝙ ſüt reintegrãda. veꝝ ẽ qñ ſolũ de fctõ ſũt ſoluta ¶ Od obẽ de heb. xj. dom q;

młlieres acceper̃t moꝛtuos filios ñ maritos. Oð obꝛ ð bereditate.dici pᷣt e illo ẽ etiã gra ⁊ hõeſtas ꝙ ei red

dat᷑ attñ nõ eſt ſile.qꝛ de vxoꝛe nibil pᷣt vir pꝰmoꝛtẽ diſponere. Preterea aliud ẽ de rebꝰ.pᷣt em teſtari rebꝰ.

7

ß nõ pt vxoꝛẽ relinqre alij.Oð obꝛ ꝙ ſũt doꝛmiẽtes.ddm ꝙ veꝝ ẽ reſpectu potẽtic.ſʒ reſpectu veritatis in iu

lere. ſiue diligat ſiue nõ dʒ eũ reſumere.

Qicãdo deriudicat talẽ vere moꝛtuũ
11

dillð qð qᷓrit᷑ vtꝝ ſit bigamꝰ.dici pᷣt ñ ſi illa ñ ↄgnouit viꝝ alterũ.
eo ꝙ nõ diuidit carnẽ.nec illa diuiſit. deoqʒ ſi viri pꝰ lõgã ⁊c.videt᷑ male dicere.qꝛ ex boc videt᷑ ꝙ nõ
dʒ reintegrari niſi velit vir Cõtra.eſto q; mulier petat.cũ excuſet᷑ a foꝛnicatõe.videt᷑ ꝙ vir ñ poſſit eã repel
en⸗ tẽ qᷓrit᷑ vtrũ talis putatio excuſct.⁊ ꝙ nõ videt᷑.qꝛ nullꝰ dʒ ↄmit
tere ſe diſcrimini. qᷓtũcũq; vir mulieris ſe abſentat.niſi ſit certa.pcccat ſi ↄtrabit cũ alio.querit᷑ ꝙ̊ ꝙ, quãta

certitudie excuſet᷑. Querit᷑ etiã ſi dubitat virũ ſuũ viuere. vtrũ debeat debitũ reddere.vr cm̃ ꝙ; nõ.q; nullus
dubitãs vtꝝ aliqᷣd ſit pctĩñ moꝛtale dʒ illð facere.gᷓ ⁊c. Nꝰdðʒ qꝙ; mlier q̊ putat viꝝ ſuũ itemptuʒ ⁊ Shit.aut
credit boc pᷣſũptõc tenui q̃ magis dʒ generare dubitatõzʒ q; fidẽ.aut credit pᷣſũptõe ꝓbabili. Prio mõ ñ cxcu

ſat ſi Zhat. ſicut dꝛ in extra. ð ſpõſalibꝰ ⁊ mr̃imonijs ꝙ qtũcũq; vir moꝛct i bello.⁊ vxoꝛ ſit iuuccula. tñ ñ dxy
ghere donec de viro moꝛtuo aliq;ᷓ hẽat certitudinẽ.ꝗᷓ bita tũc ſine pctõ pᷣt Zhere. vtpote ſi iuram̃tũ hẽat du⸗
cis exercitꝰ. vł ſocioꝝ eiꝰqͥ moꝛtẽ noucrt.⁊ tũc excuſat. Oð ſi mlier icipiat pꝰↄtractũ mr̃imoniũ dubitarc de

moꝛte viri. aut ẽ dubitatõ leuis.⁊ Hͥ ᷣm ↄſiliũ pᷣlati poterit a coꝛde remoueri. ⁊ poterit debitũ exigẽ ⁊ petere.

Si vo ꝓbabir dubitat. debitũ dʒ reddẽ.ſᷣ ñ exigẽ. Si vo certificat᷑ vita pᷣmi viri.nec petẽ dʒ nec redcc.ſᷣ ſta

ti ſcʒ viꝝ deſerẽ. Et ̊ ꝓbat᷑ ꝑ illð qð extra dꝛ ð ſcdis nuptijs.dñs ac redẽptoꝛ. xxxiiij.q.ij.cũ ꝑ bellicã. Si

9

vo ñ ſtati reuertit᷑. tũc iputat᷑ ei crimẽ adulterij.nec pᷣt ad poꝛẽ viꝝ redire niſi ipᷣe velit. In H̊ cau loqͥt᷑ leo pa

pa. Ex his patẽt oĩa obiecta.ñ ei dʒ here niſi certitudiez hẽat ð moꝛte.nec dʒ petẽ debitũ qñ ꝓbablr dubitat

ncdʒ reddẽ qñ ẽ certa & vita. ꝙ ſi alit᷑ faciat.iudicat᷑ foꝛnicatõis rea. m. Sõʒ ſiqs relicta ⁊c. Quenit᷑ hic de
eo q reliq̃t vxoꝛẽ ſuã abiẽs in regiõs lõginq; ⁊ Zhit cñ alia.vtꝝ in hac ſcda copla ſit ↄiugiũ.⁊ ꝙ, ñ vr. qꝛ pollu
tio ꝑ adulteriũ cũ fide data ĩpedit mrimoniũ ſicut S oſtẽſuʒ E. Sʒ B;̊ ẽ h.S cc.¶ Gtẽ q̃rit᷑ vtrũ talis viuẽte vxo

re legittia dẽat reddẽ debitũ ſi ↄpellat ipᷣm eccia.⁊ vr ꝙ . qꝛ ipe foꝛnicat᷑. ᷣ mag dʒ qͥs ꝑmittẽ ſe excõicari q

cauit. ⁊ iõ ſi ligamẽ pᷣmũ ſoluat᷑.poterit Hʒ mr̃imoniũ ſtare.Quod q̃rit᷑ vt

Foblis

—

foꝛnicari. R* dm ad pᷣmũ ẽ ꝙ ſi altero ignoꝛate ↄtractũ =́. ẽ mr̃imoniũ i fauoꝛ? ilłꝰqͥ ignoꝛauit.Si aũt ille qᷓ

ignoꝛauit certificat᷑.ñ dʒ talis nec p̃t ſibi copulari vitate certificata. Sʒ pᷣmꝰ ñ dz puniri qͥ ignoꝛauit.qꝛ ñ pec

cato cognoſcẽ. dicit mgr̃ ꝙ ſic ſi reddat debitũ cõpulſ gab eccia. Sʒ illð hodie ñ tenet. qꝛ eccliaſtica cxcõicacõ
at ad faciẽdã foꝛnicatõʒ nec excuſat.⁊ iõ tałñ dʒ eccic obedire.⁊ G hẽt᷑ ex ð ſnia excõicatõis inqͥſitõe.

„. 7— ☛½w

DOintelligẽtiã pñtis diſtinctõis qᷓrit᷑ de vo/

voto in ſe. Scdo ꝗrit᷑ de voto in cõpate Tercio in qᷣ ſit. ¶ QOõ. j.

asa
1 4

lis moꝛtuꝰvt videt᷑. Itẽ ſi ſoluit᷑.SF

tẽ ponat᷑ ꝙꝙ młier viro

. ſepãda. Si tamẽ alij ñ eſt iuncta ?˖7

vinẽte pᷣma poſſit ſcdaʒ ſine pec

ad obligatõcʒ.Circa pᷣmũ querunt tria.pᷣmo queri
to. 78B duo pꝛincipalit᷑ qᷓrunt᷑. Prio qᷓri᷑ tur de voto qd ſit m eſſentiã. Scðo querit᷑ de q̊ ſit:

¶ Circa quã ſie pcedit᷑ ⁊ oñdit᷑ ꝙ votũ ſᷣm ſubazʒ ſit pꝓ

miſſio ꝑ diffinitõeʒ hugonis. votũ ẽ teſtificatio queę/
dã ꝓmiſſionis ſpõtanee qᷓ deo ⁊ de his qᷓ deo ꝑtinẽt
pꝛie fieri dʒ ¶ Itẽ voto ſe or ligat bo ad id ad qð pᷣ/
us ñ obligabat᷑.̊ hõ ad nouũ ſe ñ obligat niſi ꝓpter

bũficiũ.vl pt᷑ pcti.vł ꝓpter ꝓmiſſuʒ.ſᷣ in voto nõ

obligat᷑ hõ bñficio vl pcto.g obligatur pꝓmiſſione.
dndio 68.ſuba voti. ¶tẽ ꝙ ſit obligadi intẽtio vi
det᷑.qꝛ ſicut mrimoniũ ẽ ab opꝑe nr̃o ſic ⁊ votũ.Sed
nullꝰ oↄtrahit mr̃imoniñ q;tũcunq; pꝓmittat exteriꝰ
niſi itẽdat ſe obligare ſiuc ↄſentiat iteriꝰ.g ⁊c.¶ Itẽ
votũ ẽ obligatio ſpõtanea ſiuc volũtaria.ſᷣ nullꝰ ob

ligatõe volũtaria obligat᷑ niſi velit obligari.⁊ nullꝰ

t obligari vᷣbo niſi qui intendit ſe obligare. ⁊c.
¶Cõtra.oñdit᷑ ꝙ ꝓmiſſio ñ ſit de genere voti ꝑ ali⸗
azʒ diffinitõz voti.votũ ẽ melioꝛis bõi ↄceptio.aĩ de/

liberatõc firmata. Hec ẽ diffinitio dicẽg voti ſůam.

hoc totũ pt eſſe ſine ꝓmiſſione. ⁊c̃. ¶ Iteʒ grego.

ſuꝑ eʒe.q melioꝛa agere deliberat.⁊ deliberata non
faciũt.dũ ſe eleuãt cadũt.ᷓ deliberatio melioꝛis ob

ligat ad faciendũ.alioqn ñ eſſet caſus.ᷣ nõ ẽ ibi alia
obligatio qᷓ; voti.& ſola deliberatio ſine ꝓmiſſiõe ẽ
votũ.ñ pmiſſio ẽ ð eſſentia voti. tẽ ꝙ nec ſit ob

ligãdi intẽtio videt᷑.qꝛ aliqͥs ꝓmotꝰad ſacros oꝛdi-
nes intẽdẽs oꝛdincs ſuſciꝑc ⁊ nullo mõ obligari ad

caſtitatẽ nibilominꝰ obligat᷑ ac ſi intẽderet. g videt
ꝙ de obligatõe voti ñ ſit obligãdi intẽtio. ¶ Itẽ ſi a⸗
liqͥs iurat alicui nõ intẽdẽs ſe obligare ad ili qdð vᷣ-

ba ſignãt.iudicat᷑ nibilominꝰ ita obligatꝰ ac ſi inten

deret. 5 pari rõe vr̃ i voto ꝙ fiat itẽtõe. ¶ Itẽ cñ iſta
duo ſilr faciãt ad eẽ iuram̃ti.ſ.ꝓmiſſio.⁊ obligãdi in
13 tẽtõ.ꝗᷓrit᷑ qᷓ ſit dꝛña¶Reddʒ qꝙ iſta duo ſũt ð eſſetia

voti.ſ.ꝓmiſſio ⁊ obligãdi itẽto.cũ votũ ſit obligatõ

noua ⁊ volũtaria.qꝛ de nouo eſt ſupaddita ꝓmiſſio

neceſſaria.qꝛ vo volũtaria optz ꝙ; velit obligari.⁊

ꝙ ſe obligare intẽdat¶ Sʒ otingit ꝓmittere duplici
pbo.ſſ.interioꝛi ⁊ exterioꝛi. Pꝛomiſſio qtũ ad vbum
interiꝰcogitatõis ⁊ deliberatõis ẽ de neceſſitate voti
ſimplicis qð obligat qtũ ad deñ qui intuet᷑ coꝛ. Sʒ
ꝓmiſſio qᷓ;tuʒ ad vbũ vel ſignũ exteriꝰẽ de neceſſita

te voti ſolẽnis qð obligat qᷓ;tuʒ ad Has cege A mudi

cat ſm ea q̃ patẽt.Et ſcdᷣm hoc duplex dat᷑ diffinitõ

de voto.illa mgralis ⁊ cõig ẽ de no ſinblicl. cõce/

ptio melioꝛis ꝓpõiti ⁊c. ld illud qð obꝛ p diffini/
14 tõeʒ voti ⁊ auctez grego. in ſola delibcratõe votũ cõ
ſiſtere.dðʒ ꝙ ñ intelligũt de q̃libet deliberatõe.ſᷣ de

ſionẽ. alit᷑ ñ firmat. vñ licitũ ẽ diſſentire.Ad illud
15 qð obẽ ꝙ obligãdi intẽtio nõ ẽ neceſſaria ſicut pʒ in
oꝛèꝛdine. dʒ ꝙ; intẽtio reſpectu alicuiꝰ pᷣt eſte dupſr.

ulla qᷓ firmat ꝓpõitũ.⁊ hec ẽ que ↄſenſui a ꝓmiſ

Aut pᷣncipalit᷑.qꝛ de illo cogitat ⁊ illʒ placʒ. Aut qi

intẽdit aliud ↄñs ad illud vł ſimpliciter illi annexũ.
ſicut ſi aliquis intẽdit vouere reglam monachoꝝ. ꝑ
ↄñs et ad ↄtinentiã obligari intẽdit.⁊ ad obediẽtiã

alioqn ſtulte appetit ⁊ vult. Silłr qꝛ oꝛdini ſacro an·

nexũ ẽ votũ.ſi iutẽdit oꝛcinẽ ſacꝝ ſuſciꝑe.⁊ ad ↄtinẽ

lo mõ intẽdat nõ ẽ votũ.ſic nec mr̃imoniũAd ill
16 qð obĩ ꝙ qui iurat in dolo tenet᷑. ddz ꝙ duplex ẽ fo
rũ.i.iudiciale ⁊ pniale. In foꝛo iudiciali iudicat᷑ ßm
exterioꝛa. In foꝛo pniaſi ſm ↄſciaʒ. In foꝛo iudicia

liqꝛ fraus nulli dʒ prociniari accipiũtur vba fm iu/

tellectũ cõem a ſanũ.qꝛ fraus nõ dʒ ei procinari.ido

iudicat᷑ t eneri.ſicut ſi m intẽtõcʒ rect vba dixiſſʒ.

tia obligari ꝑ ↄñs pᷣncipalet vłcx ſcnacfe nul⸗
1

E

In foꝛo pniali vbi eſt iudiciũ pᷣm veritatẽ. iudicatur

iſi peccaſſe in dolo. ſed nequaq er illa pmiſione
eſſe obligatũ.vñ ſicut mrimoniũ ↄtractũ P vᷣba exte

rioꝛa ſine ↄſenſu oi eſt mfimoniũ ſolũ pᷣm intpᷣtatõʒ
foꝛi iudicialis.nõ ſᷣm veritatẽ. ſic de voto dʒ.i¶ Ad
illud qd vltimo querit᷑ de dẽa voti ad iuramtũ obli.
gatoꝛiũ.dʒ ꝙ triplex ẽ dꝛa.ſ.in obiecto.medio.⁊ fi⸗
ne. In obiecto.qꝛ votũ fit do.ſᷣ iuram̃tu hoi. In me
dio.qꝛ iurat᷑ ꝑ deũ ſ vouet᷑ ꝑ ꝓmiſfionẽ. In fine. qꝛ
iuramtũ eſt ad aſtruẽdã veritatẽ. votũ ant ad augẽ/
bãa boneſtatẽ ⁊ bonitatt. (D. ij. b
Oc quo ſit votũ.ſiue de materia circa quã eſt votũ.
et videt᷑ ꝙ ſit circa om̃ia. Et pꝛimo vic t ꝙ de om̃i
bono.qꝛ om̃e votũ põt hõ ꝓmittere ſpondere do.
⁊ in tali ſponſione obligat᷑.ſᷣ non eſt alia qᷓ votuz. SF

⁊c. Añ in haptiſmmo pmittit qdð eſt neceſſitatis.ſ.ab

renũciare ſathane tẽ ꝙ ſit de minoꝛi bono videt᷑
quia licitũ eſt illud velle.& licite põt ſe hõ ad illg ob/
ligare. g licite vouere.⁊ iſt videt p ſile in matrimo
nio in qͥ quis obligat ſe ad ſtatũ pfectõis.¶ Itẽ ꝙ ſit
de ingifferenti videt᷑ qꝛ cibus ⁊ potus q̃tum eſt de

—

ſe dicũt actus indifferẽtes qꝛ naturales ſunt. Sʒ cir
ca cibũ et potũ ↄtigit eſſe Votũ. vtpote votũ abſtinẽ
tẽ videt᷑ ꝙ de malis poſ-

tis. g et circa idifferẽtia ¶¶⸗
ſit eſe votũ.qꝛ occidere innocentẽ eſt malũ.ſz iepte
Spter votũ occidit filiã ſuã vᷣginẽ ⁊ laudat᷑ ð voto.

Vñ biero.dicit ꝙ ido ponit᷑ in catalogo ſctõꝝ.quia

deo placuit animꝰvouẽtis. ⁊c.Itẽ ↄſcia non ma

gis obligat ꝙᷓ; votũ.ſʒ cõſcia erro ea ligat. qꝛ qð nõ

eſt ex fide eſt peccatũ.i.otra ↄſciam. ⁊ votũ erꝛone

um. ſed tũc errat hõ in voto qñ vouet malũ ꝓ bono.

g⁊c Cõtra.ꝙ nõ ſit de bono pᷣcepti videt᷑ qꝛ ſuper

illud vouete ⁊ reddite.glo. vouere eſt volũtatis. ſ
reddere neceſſtatis. eſt de bis ſolũ ad que hõ non
aliunde ſeo volũtarie obligat᷑.ſed talia ſunt ſuꝑpero/
gatõnis. ⁊c. ¶ Itẽ ꝙ non ſit de minoꝛi bono videt᷑
p diffinitõcm voti. Notũ eſt cõceptio melioꝛis ꝓpo

ſiti cũ ai deliberatõe firmata. ñ videt᷑ q ſit de ſtatu

ĩꝑfectõis ⁊ mioꝛi bono.⁊ iõ videt᷑ votũ dʒz eẽ ad ꝓ
motõʒ ſalutis nfr̃e ñ in diſpẽdiũ.ſ obligare ad ſtatuʒ
minꝰbonũ ẽ in diſpendiñ ſalutis.ꝛ hßm ber. nẽo bo⸗
nus qᷣ nõ vult eſſc melioꝛ.g ⁊c.¶ Itẽ ꝙ nõ ſit de in⸗
gqifferenti oñdit᷑ ꝑ diffinitõz. Dicit em̃ ꝙ votũ his
q̃ deo ꝑtinẽt fieri dʒ. ſ talia nõ ſũt indria.ẽ ⁊c. Itez
ꝙ ñ de malis videt᷑.qꝛ dicit yſido.in malis ꝓmiſſis
reſcinde fidẽ.in turpi voto muta decretũ.ſᷣ votũ ve⸗
r eſt immutabile vouẽti. v'g votũ turpe. vl dð turpi
ñ eſt votñ veꝝ. ¶ Itẽ votũ venꝝ obligat ad id de E.

Sʒ nullꝰobligari pᷣt ad malũ. ⁊c. Pꝛobatõ mioꝛis

7

nullus faciẽs id ad qð tenet᷑ facit malũ. ſi hö obli⸗/

gat᷑ ad malũ ⁊ facit malũ.facit id ad qð tenet᷑. faci
18

eus malũ nõ facit malũ. ¶ dom qꝙ votũ genera⸗
liter loqᷓndo ẽ de eis qᷓ̃ ad deũ ptinẽt faciũt ad ſalu

Senenp vo et ꝓpꝛie ẽ de bis qᷓ̃ ꝓmouẽt ad ſalutes

vltra ſtatũ cõem. ñ quecunq; ſunt talia cadunt ſᷣ
voto.que autem his oppoſita ſunt.vt que ad diſpen
dium ſalutis vergunt.ſub voto cadere non poſſunt.
OQm̃ votum debet babere coniites quos habet iura

mæeatũ.ſcʒ veritatem. iudiciuz. et iuſticiã. Pꝛimo nã

q; neceſſe eſt vt in eo ſit iuſticia.ſcj vt ill q; vouc-
tur ſpectet ad ſalutem.⁊ ſic bonum eſt ⁊ honcſtum.

Sedo neceſſe ẽ in eo cẽ iudiciũ.vt vouẽs deliberate
vyoueat ñ pᷣcipitant.Tercõ ꝙ ſit i co vitas.vt diſcre
te ⁊ iuſte voueat ⁊ boc ꝑſoluat. Si id vouetur qd

woeri
ſoto⸗
lancü
ciud
octdebi
trüvot
unhy
letifi⸗
bic
deß
ſfane
zßfetn
luta
19 tgeritn
nonbon
Coms.
Ntdictp⸗
ct wouer
zenodon
ſoꝛsbon
Nandoz
lietcate
tenpfru
tumn alti⸗
ſt cboe
gbunuͤt
gepouen
texehuai
fohlgore⸗

lolzu

cedetnatnin
Cttinzcſtil
1lgllttorocs
ſcntidn
bleinotue
fraerhoe
lunckdeſe
Apprien
Noaaret.
hlttereſtes
ſoncſtten
gobn
iing
rale
aloting
ſeini⸗
ſrovcki

thontve

c rouit
tiqt deuot
Nofuen
Miperabit
Mactſacti
bamin
gug dte
dofuttin
dnge

liagide
ttalisr
ſocnon
atal
Peng,

tipͤtl,⸗
etunt
rieſdin

„

Nebtuc

Giganer
walen e
un tmän
ramiſe
cgiith
greci in
sſolnair
otiri,
tmünt ui
cChtetatuſ
fitn
gmizin

iiarnenn

ginigli⸗
ſputnn

öenie

uu iht
Pimnis
bactei sdt
fiune tin
ſici

ad detrimẽentũ iuſticie facit nõ eſt ibi lex votinec ob
ligatio.ſ ipſi voto fit iniuria.nec eſt obligatio ad ſer
uandũ ſᷣ potius ad penitendũ.ſicut de conſcia erro
nea iudicatur. Scom banc regłam cõem iudicandũ

1i9 eſt de bijs que querũtur in ſpcciali.Od em̃ queritur

⁊o cate virtutẽ.

vtrũ votũ ſit de oĩ bono.ſ.pcepti ⁊ ↄſilij.ddim ꝙ; vo/
tum ꝓpꝛie accipiẽdo eſt de bono ſuꝑerogatõis.lar/
ge tñ ſi dicatur quecũq; teſtificatio põt eſſe de bono
pꝛecepti. et ꝑ hoc patẽt obiecta ad vtrãq; ꝑtem. Il/
lſud em̃ votũ qᷓ;uis nõ ſit obligatio de nouo. eſt tñ ge
ſtificatio obligatõis qua bõ non ſolũ fatet᷑ ſe obliga
tuʒ.ſᷣ etiã cõplacet ſibi in illa obligatõne.⁊ obligatõ
voluntaria fit neceſſaria.⁊ ſic multi faciũt de neceſſi
dillò vero qð querit᷑ vtrũ ſit de mi
noꝛi bono.ddᷣm ꝙ minus bonũ eſt duꝑlꝛ ↄoſiderare.
Ano mõ ꝓut dicit ſtatũ quẽdam licitũ. Alio mõ ꝓ
ut dicit pꝛiuatõezs maioꝛis boni. Primo mõ licitum

eſt vouere illud reſpectu mali. qꝛ reſpectu illiꝰeſt q̃d

qᷣmodo maius bonũ.Scdo mõ ꝓut pꝛiuatoꝛiũ ma

ioꝛis boni.⁊ ſic licitũ non eſt. nec obligat᷑ qͥs ad ſer/

uanduʒ ſᷣ ad penitendũ.vt ſi quis voueat qp deo b/⸗
uiet caſte in ſtatu ſeculari ⁊ nunqᷓ; ingrediet᷑ religio/

nem.pᷣmum bonũ eſt licitũ.ſed inquantũ pꝛiuat ſta

lit. et hoc eſt in pꝛei
abungatis iuſticie

tum altioꝛẽ illicituzʒ eſt.qꝛ grãz dei duro coꝛde repel
iciũ ſalutis ⁊ in de rogatõnez
t ſi tu obijcias licitũ eſt ſic eſſe

5 ⁊ vouere.dðʒ ꝙ ſicutlaudari nõ eſt malũ.tñ appe

tere laudẽ eſt malũ.ſic in tali ſtatu eſſe non eſt malũ.

ß obligare ſe vt ñ poſſit ad melioꝛẽ ꝑuenire.i.ad ob

ligatõez que fiat deo.deo iniuriã facit. Mec eſt ſimi/

lie de matrimonio.qꝛ eſt obligatio facta alij ꝑſonc qᷓ

2 1 vult ſemꝑ qð melius eſt.

22 q obm.

.

contẽta eſt illa ⁊ non querit perfectõꝛẽ.deus autem
dillò qd querit᷑ idif
ferenti. dm ꝙ idifferens eſt dupir. vnũ qð ifoꝛma⸗
bile ẽ motu et circũſtantia vᷣtutis.ſicut cõedere ⁊ ab
ſtinere. ⁊ boc poteſt voueri. Alið qd nihil facit quã

tum eſt de ſe.vt leuare feſtucã.vel ire ad prata.et de

dicio caret.qꝛ nibil vouendũ eſt niſi qdð cred it᷑ rõna
biliter eſſe acceptũ deo.vñ ſi tale votũ voueat quis.
non eſt tcenenduũ ſed cõmutandũ.⁊ ꝑ hoc patet vtrũ
d illud aũt qð obijcit᷑ de malo.dom qꝙ
aliqͥd ſimpir eſt malũ.⁊ hoc nullo mõ põt quis vo/
uere.⁊ ſi vouet peccat ſᷣ nõ obligat᷑.Aliud ẽ qd vno
caſu ↄtingente põt eſſe bonũ.alio caſu ↄtingente pᷣt
eſte malũ.⁊ ̊ pᷣt qͥs vouere ſbᷣ ↄditõe euẽtꝰ boni.qd
ſi vouet᷑ in oẽm euẽtum ſine ↄditõe.idiſcretũ ẽ votũ

tali ꝓpꝛie nõ eſt votuʒ.⁊ ſi quis tale quid voueat.iu

23 non tenet᷑ ad illð. Qð autẽ obẽ de voto iepte. dðʒ

tñ qꝛ deuoti

ꝙ qꝛ vouit m oẽm euentuʒ votũ fuit indiſcretũ.ſʒ
io 1 fides mouit. ſᷣ indiſcrete emiſit. vñ

duo fucrunt in voti emiſſione.vnũ laudabile. alteꝝ
vituperabile. Silr in voti impletõe duo fucrũt.ſ.fi/

gura et factũ.factũ fuit odibile.ſᷣ figura laudabilis.

DQuantũ ergo ad diuerſa in voto iepte.ddm ꝙ lau/

datur ab aplo et biero.ſ.quantũ ad fidẽ ⁊ deuotõʒ.
ſÿ5; quantũ ad indiſcretõem ⁊ crudelitatẽ vituꝑat᷑ ab
aug'. dicit em̃ ꝙ fuit in vouendo ſtultus.⁊ in reddẽ

24. do fuit impius E dillud qð obẽ de erꝛonea Mcia.

pdᷣm qꝙ; erronea ↄſcia 8: duplr. Aut qꝛ credit ſe tene
ri ad id ad qd ñ tenet᷑ tñ non tenet᷑ ad eiꝰ oppoſitũ.

ct talis erroꝛ non eſt piculoſus.⁊ talis ligat. Eſt et

glia crronea qᷓ credit bonũ qð nõ eſt bonũ imo ma/
ium. talis ligat nõ ad peccatũ nec ad factũ ſ a de
ponenqũſic votũ erꝛonceij qð vergit in maluz eſt di

ius frequenter libeꝝ ar. non hʒ poſſe vel ð

XXXVIII.

mittendũ.quia non obligat ad faciendum.

Qucſtio.iij. c

e materia in qua ſiue de ſubo in quo eſt votuz. Et

videt᷑ ꝙ ſit in omi hñte vſuʒ rõnis.qꝛ om̃is talis h,
vſum. li. ar. votũ eſt a libertate li.ar. ⁊ci Itẽ ois
diſcretõem hñs rõnis põt ſe volũtaric obligare dya
bolo ꝑ pctm̃ uullo imꝑędiẽte.g młto foꝛtius põt ſe

obligare deo ꝑ votũ. ¶Itẽ oibus patet via ſalutis
et equalis eſt cõditio oim quantũ ad hoc. Sʒ votũ

eſt de his que ꝓmouent ad ſalutẽ.&̊ oẽs ſunt eq̃les
in vouendo. ¶ Itẽ boc oñdit᷑ ꝑ diffinitõem voti.qꝛ
eſt cõceptio boni.animi deliberatõę firmata. ſʒ oẽs
rõne vtẽtes pñt bonũ cõciꝑe. ⁊ccCõtra. Mu.xxx.

Sꝛ ꝙ ſi fuerit mulier in domo viri ⁊ vouerit aliquid

et vir ſtatim vt audiuit ↄtradixit.non erit ꝓmiſſio/
nis rea.ꝙ̊ᷓ mulier coniugata nõ pᷣt auẽte ſua voncre.

ſilr videt᷑ de viro.qꝛ nõ hbʒ ſui coꝛpis ptãtez. ¶ Itẽ

puer ⁊ puella q;diu ſunt impuberes ſũt oino ſub di/
ſpõne ꝑntuʒ ⁊ tutoꝝ.ſicut ſeruus ſub diſpõne dñi.g
ſi oino ſubſũt.nibil per ſe vouere pßr. Vte religi
oſus abrenũciauit ꝓpꝛie volũtati.ſᷣ votũ eſt obliga
tio ꝓcedẽs ex ꝓpꝛia volũtate. nõ pᷣt vouere.¶ Itẽ

Fuus ſubeſt imꝑio dñi ſui.vñ ſi intret religionez põt
ipᷣm extrabere. nõ eſt ſuus.ſed votũ eſt a libertatc.

*τ R dom ꝙ votũ pcedit a libera volũtate. om ?5
nis qͥ libere põt facere qð vult nullo impedimẽto

in ſe exiſtẽte.nullo hoie de facto pᷣpcdiẽte.nullo iure

ꝓhibente põt ſimpir vouere.Qui aũt in oibus ſub⸗

eſt nibil põt ꝑ ſe vouere. Qui autẽ in aliqᷣbus ſubeſt

hm id in quo ſubeſt non pᷣt vouerc. Qm̃ g vxoꝛ ſub⸗
eſt viro et puer patri in regimine vite.nihil pñt circa

hoc vouere qð ſit ſtabile ſine eoꝝ auẽte. vir aũt ſub/
ẽ vxoꝛi in debito carnis.iõ illud ñ põt vouerc. Reli/

gioſus ſubeſt in oibus que ſunt infra religionẽ.⁊ iõ

nihil põt vouere ſine ſui pᷣlati volũtate.Sed ſᷣuꝰ ſb/

eſt quantũ ad ſuitiũ coꝛpaleiõ qð ↄtra hoc fit voue

re nõ pt niſi dñi aucte.ſi qͥd aũt eſt qð libere poſſit fa
cere.illud põt vouere. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ om̃s ſũt 26

libere volũtatis.dðm ꝙ; veꝝ eſt ad vouendũ.ſed nõ
om̃es ſunt libere volũtatis ad faciendũ om̃e qð vo/

lunt.⁊ hec volũtas reqͥritur in voto. Ad illud qð ⁊ ⸗

obz de obligatõk dyaboli. dðm ꝙ illa fit ſola volũta
tis libertate.ſed non ſic eſt de obligatõne ad dcũ q;

tum ad votum. qm̃ reſpicit aliq opus reſpectu cu-

2

facto vel

ctiam de iure.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ oibus patct via 289

ſalutis.dᷣm ꝙ verũ eſt qtum ad ea que ſunt pᷣcepti

non qtum ad ea que ſunt ſuꝑcrogatois. que reſpici
unt ſtatus diuerſos qbus aliqui ſunt apti.aliq vero

mime. ¶ Ad illud qdð obẽ ꝙ om̃es pñt concipe ⁊ ani

mi deliberatõne firmare. dom ꝙ ſicut ſuꝑiꝰ dictũ ẽ ?22

firmatio illa eſt per ꝓmiſſionem.non autẽ omnis ꝓ

miſſio firmat niſi ꝓmiſſio obligatoꝛia. nulla autem

pꝓfßiſſio eſt obligatoꝛia niſi que fit ab co q poteſt ſe
obligare.et talis eſt ꝓpꝛij auris reſpectu illius qð vo

uere debet. ⁊ quia non oẽs ſunt tales.ideo non oim
eſt vouere.ſed illoꝝ tiñmodo qui boc habent.

Onſequenter q́;tum ad ſcᷣm articulum queri
tur de voti obligatione.et circa hoc tria quecrũ
tur. Primo queritur de obligatõne voti per comꝑa
tionem ad matrimonij contractioncm. Secũdo per
comꝑationem ad commutationem. Tercio per cõ/
ꝑationem ad diſpenſationenm.

*
Li.
. Queſtioiſ. „ 9v
¶ Circaquã ſic pceditur. ⁊ ſuppoſito ꝙ votũ continẽ
tie vniuerſaliter impediat matrimoniũ.et ꝙ votum
ſolenne impediat contrabendũ ⁊ dirimat iam cõtra
ctum.querit᷑ de voto ſimplici.vtrũ ſit impedimẽtuʒ
reſcindens ſiue impediẽs matrimoniũ.Et ꝙ nõ diri
mat dicit clemẽs papa extra de vouentibus et oꝛdi/
natis.qꝙ non pñt contrabere matrimoniũ. rurſus q́-
dam ⁊c.ꝙ votũ ſimplex impedit contrahendũ ßᷣ nõ
dirimit ia ↄtractũ. igeri magis obligat votũ ſim/
plex ꝙ,ᷓ iuramentũ.ſᷣ iuramentũ non impedit matri
moniũ ita vt dirimat iam ↄtractũ.ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ ſi vo
tũ ſimplex matrimoniũ dirimeret.cũ votũ illð ſit oc
cultũ.et quilibet poſſet ſilare ſe vouiſſe.qñcũqʒ mali
cioſe alter ↄpiugum vellet poſſet matrimoniũ ſeꝑari

etiã legittimũ. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ nullo mõ ipediat ma

trimoniũ.qꝛ ſicut ſe h matrimoniũpſũmatũ ad vo
tũ ſolenniʒatũ.ita matrimoniũ nõ ↄſũmatũ ad vo/
tũ non ſoleniſatuʒ. Sed matrimoniũ non ↄſũmatũ
non impedit votũ. nec dirimit. votũ non ſolenni
Jatũ noi impedit nec dirimit matrimoniũ.¶ Sʒ cõ
tra.ratio quare votum reſcindit et dirimit matri/
moniũ vt dicit magiſter in littera eſt. qꝛ vouẽtibus
non ſolum nubere.̊ etiaʒ velle nubere eſt dãnabile.
et quia nuptie ſũt eis dãnabiles. iõ irritant᷑.et hoc
non ſolum invoto ſolenni eſt. etiã in ſimplici. S ⁊c.
Wtẽ clemens dicit ⁊ auẽtes in decretali pᷣmiſſa ꝙ
apud deũ non minꝰ obligat votũ ſimplex qᷓ; votuʒ
ſolenne. ſi S non minus obligat. cũ obligatio voti ſo
lennis irritet matrimoniũ.videt᷑ et obligatio voti
ſimplicis. ¶ Itẽ qui voto ſimplici vouet ↄtinentiã
tenet᷑ nunqᷓ coire. quotienſcũq; coit peccat moꝛta
icer. ̊ nullus põt obligari ad moꝛtale peccatũ. cũ
matrimoniũ obliget ad coituz. iſte non põt obligari
matrimonio.¶ Itẽ quero quare magis votũ ſolẽne
matrimoniũ dirimat q́; ſimplex. Si dicas qꝛ pꝛiua/
tum.et ideo non ſcandaliʒat nec pᷣt probari. Cõtra.
