in remiſſione peccati. ¶ Ad illud.quod queritur de 5
infirmitatibus ꝓlixis.aliqui voluerũt dicere ꝙ coſt
annum iterari poteſt pꝛo eo ꝙ completa eſt rcuollu
tio coꝛpoꝛum ſuperioꝛum. Sed abſurdum valde vi
detur ſacramenta regulari ſm motum aſtroꝛum. et
ideo poteſt aliter dici ꝙ nullus in aliqua infirmita⸗
te inungendus eſt. niſi cum pꝛeſumitur ad exitum
appꝛopinqre.et hoc eſt ex infirmitatis aggrauatio/
ne. quem ſtatum natura diu ſuſtinere non poteſt.
immo aut vincit aut vincitur.ſi ergo infirmus non

moꝛiatur ſed diutius viuat. et ſi non perfecte cure-

tur. curatur tamen aliquo modo ab intenſione moꝛ
bi. et ideo venialia iterum redire poſfunt.et iterum
infirmitas coꝛpoꝛalis aggrauatur. ideo poteſt et de⸗
bet ſacramentũ vnctionis iterari.ct ſic patet reſpon
ſio ad obiecta. .

Mrü nt
1

Coni g

Noue
☚

ſleni

Piett
1baen
fſinte
rnni
Püge

anc⸗
öiune
nltru
dnsſndon
nüm
nmmüden
msmnl
Grchroler

4 ſe.
. (Nlg.

van ſlutg
tonetnfn
narsgif
rviri
ura
tmmnurdi
inmiennd

lecuitt

iug rotgenn

õ

ſiwnncß
Gickununi
erue
votgreim
nitdiceg
ngerckmmn
nconelt
ountrur.
1e ifmir
nmnuchnn
renorvnn
er hetn

¶ Diſt. xxiiij. DHe ſacramento oꝛdinis quantũ ad ea que ad illud diſponunt. ðdDͤð
(*) Anc ad ↄſiderationẽ ſacre oꝛdinationis accedamꝰ. Hec eſt ſexta ꝑs in q̃ de ſexto ſacro agi᷑. Poſſet
n

tñ diuidi ↄ totã pᷣcedentẽ. In pᷣcedentibꝰem̃ egit de ſacr̃is qᷓ reſpiunt determinatã ꝑſonãa.hic agit
de bijs qᷓ reſpicint multitudinẽ eccleſiaſticã.et pᷣmo de oꝛdine.ſcdo de matrimonio. Qualitercũq; di

nigdatur et oꝛdinet᷑ pdicta ꝑs.iſta in qua agit de oꝛdinis ſacro duas bʒ. In pᷣma em̃ determinat de ipſo ſacr̃o.

In ſcda de diſpẽſatione huiꝰſacr̃i.j.diſ.xxv.ſolet etiã queri ſi heretici ab ecchia pꝛeciſi ⁊c. Pꝛima ꝑs duas bʒ
In pꝛima determinat de hijs q̃ diſponũt ad oꝛdinẽ.ſc; bona vita ⁊ tonſura. In ſcdᷣa de ipſis oꝛdinibus.ibi.
Hoſtiarij ijdẽ et ianitoꝛes ſunt ⁊c. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas. In pᷣma oſtendit cũ ſint ſeptẽ oꝛdines ꝓpter
ſignandã ſc grãm ſeptifoꝛmẽ.ꝙ nemo digne accipit oꝛdines qͥ nõ eſt in gratia.et bec eſt diſpoſitio interioꝛ.
In ſcdʒa vero determinat de diſpoſitione exterioꝛi q quidẽ eſt tonſura.ibi. In hoc igit᷑ ſacro ſeptifoꝛmis ⁊c̃.

¶ De diſpoſitione interioꝛi ad oꝛdines ſuſcipiendos ¶ In ꝑpteiſta ſunt dubi

que eſt gfa. AuAtioes circa lrãm. et
Diſt. xxiiꝗ. AVnc ad ↄſiderationẽ ſacre oꝛdinationis acce ð ꝗqrit᷑ de dꝛdine huiꝰ
damus. Septẽ ſunt ſpũaliũ officioꝝ gradus fiad alia ccdletis
. 5 icioꝝ graau vr em̃ male oꝛdinaꝛe.

tradit᷑.⁊ capitis nr̃i ſcʒ ieſu xpᷣi exẽplo mõſtrat᷑.qͥ oim tũ ad diſpẽſandũ oia
officia in ſemetipſo exhibuit ⁊ coꝛpoꝛi ſuo(qð eſt ec⸗ alia ſacra. inter oia
Oꝛdinũ nume cleſia)eoſdẽ oꝛdines obſeruãdos reliqͥt. Septẽ aute,ʒ alia vr eſſe pᷣmũ.e⸗.
mis. ſunt ꝓpter ſeptifoꝛmẽ grãm ſctiſpũs.cuiꝰqui nõ ſunt ds Goußi ſtlode
participes.ad qdus eccleſiaſticos indigne accedunt. aq alteru relpertu e
Illi vo in quoꝝ mẽtibus diffuſa eſt ſeptifoꝛmis gra⸗/ eſt. aut a pte ſubiecti
tia ſpũſſcti.cũ ad eccleſiaſticos oꝛdines accedũt.i ißa in qͥ eſt.Si in ↄpatõe
ẽð ſpũalis gdus ꝓmotione amplioꝛẽ grãʒz ꝑciꝑe credun ſic verũ ẽ ꝙ ſacrm oꝛ-
Clemẽs papa. tur.Tales aũt ad miniſteriũ ſpũale eligendi ſunt cle⸗ dinis i diſpẽſante dʒ
nuinci. ꝗᷓ digne pñt ſacr̃a dñica tractare. Melius eſt em̃ See Ratcid ra
dño ſacerdoti paucos hr̃e miſtros q pñt digne opus te ſuſcipiũt. Alio mõ
del exercere. q; multos inutiles qui oꝛdinatoꝛi graue put poſideratur reſpe

De coꝛona et

ſoꝛtiti. Coꝛona em̃ ſignaculũ ẽ qͥ ſignant᷑ in ꝑtẽ ſoꝛtis ptifoꝛ. ⁊c. Aidet᷑ male
tonſurs. b miniſterij diuiui. Coꝛona regale decus ſiãt.⁊ ſeruire dicẽ.qꝛ dona ſpuſſcti
Deo regnare ẽ. VUñ miſtri eccie reges debet eẽ. vt ſe et ſunt vnera. i,
ij.· P etri. ij. alios regãt. qbepetrus ait. vos eſtis genꝰ electũ rega no nec ſi i no videt
.— . le ſacerdotiũ ⁊ẽ · Summitas capitis deſuꝑ nudat᷑.vt c iſtuck ſackm ſit grẽ
ij. Coꝝ.iijj. coꝝ mẽs ad dñʒ libera mõſtret᷑.q̃ reuelata facie gliaʒ ſeptifoꝛmis. Itẽ nul⸗
MM dei cõtẽplet᷑. Sũmitas em̃ capitis ẽ eminẽtia mẽtis. la vr̃ eẽ cõnexio hoꝛũ
denudatio capitis ẽ reuelatio mẽtis. Clericꝰem̃ ſecre / oꝛdinũ ad dona ſpũſ.
toꝝ dei nõ ignarꝰeẽ dʒ. Tondent᷑ etiã capilli vſq; ad erd baſienſtacht
reuelatõnẽ ſenſuũ ſcʒ oculoꝝ ⁊ auriũ.vt vicia ĩ coꝛde Paſſeni vicet ptine
⁊ ope pullulantia doceant᷑ pcidẽda.ne ad audiẽdũ ? S. dʒ.ꝙ vᷣbũ mgf̃i

ꝓpꝛietatẽ ita ꝙ dona ſpũſſcti diuiſim dent᷑ in oꝛdinibꝰſing
25 aſcendẽdo a minoꝛi vſq; ad ſůũmũ. b ¶ Coꝛona rega

ſiue oꝛdines ſic̃ ex ſanctoꝝ patruʒ dictis aꝑte

onꝰinducãt. Tales em̃ decet miſtros xpᷣi eẽ.qͥ ſeptifoꝛ

mis gr̃a ſpũſſcti ſint decoꝛi.ex qͥꝝ doctrina ⁊ cõuerſa
tionis foꝛma eadẽ gr̃a in alios trãffundat᷑.ne celeſtes

dhyaconi.dyaconi.ſacerdotes.oẽs tñ clerici vocant᷑.i.

intelligẽdũ vᷣbũ dei ppediat᷑ mens.ꝓ qͥ fuato reddet᷑

qꝛ? ſacr̃m ẽ oꝛdina⸗

ctu ſubiecti ſui.ſic qꝛ

nemo oꝛdinãdus ẽ qͥ
nõ ſit diſpoſit? aliqᷣ
ſacr̃a antea. maxie ꝓ

margaritas ſpũaliũ vboꝝ officioꝛumq; diuinoꝝ ſoꝛ- Antea; maxie.
dide vite pedibus cõcuicernrrt. bebenmns B m le⸗
CJ n h̊ igit᷑ ſacro ſeptifoꝛmis ſpũs.ſeptẽ ſunt gdus ec ſacr᷑̃a.ianua ſacroꝛuʒ
cleſiaſtici.ſcʒ hoſtiarij.lectoꝛes.exoꝛciſte.accoliti.ſub appellatur.

a ¶ In H igik ſacro ſe⸗ 1

p qᷓndã appꝛopatõeʒ
intelligendũ ẽ.nõ per

ul. vſus boꝝ donoꝝ hijs ſ. eptẽ gdibꝰ aptari pñt.
le ⁊c. Videt᷑ male dicẽ.qꝛ dẽꝛ Exo.xix.ſacerdotibꝰ ?x

ꝓꝙ ſunt regnũ ſacerdotale.̊ pᷣm ̊ ſacerdotiũ adiacet regno nõ ecõuerſo.ꝗ̊ magis deberet dicẽ regnũ decoꝝ.

Re. qꝙ dꝛia ẽ int wtus⁊ nouũ teſta.int᷑ ↄpationẽ ſacerdotij ⁊ regni.
⁊ carnalit viuẽtiũ.iõ ptãs ſcłaris erat pᷣncipalioꝛ ⁊ ptãs ſacerdota

ℳ *

..Quia em̃ vetus teſta. erat adbuc carnaliũ
lerat minoꝛ. et iõ ſignant᷑ dicebat᷑ in lege

regnu ſacerdotale. qꝛ ſacerdotiũ pendebat ex regno. Sʒ z in noua dẽ. .pe.ij. ca. regale ſacerdotiũ q; pᷣncipa
lius ẽ nũc ſacerdotiũ q; regnũ· ⁊ ptõs ſpialis ꝙᷓ tꝑalis ſiue carnal.ſic em̃ cõpetebant ſtatui gratie. H

—.—

O c ¶ Tonſure añt ee in excelſis coeona. Tonſure aũt eccliaſtice vſus a na 1,
deſiaſtice vſus ꝛc. Ai ʒareis exoꝛtꝰvidet᷑.qᷣ pᷣus crine fuato.deinde ob vite hort
detur male alacrerg⸗ ↄtinẽtũ caput radebat.et capillos ĩ igne ſacrificij p ſir
aniare v nulio ms nebãt. Hinc vſus inoleuit vt q diuinis cultibꝰmanci H nſl
1 legẽ nazareoꝝ ob⸗ pant᷑.q̃ſi naʒarei.i.ſcti crine poſito inueniunt᷑. Sicut iuſi
uare. ̊ nec ritů nec ad Eʒech.dr. Fili hoĩs ſume gladiũ acutũ et duc ſug Eʒech. v. ma
tonſurã. R.dom ꝙ caput tuũ et barbã. In actibetiã aploꝝ pᷣſcillaã 7 9 4/; Act. xviij. na
̈ nitus iſte et vſus ñ ſam h feciſſe legimꝰ. Paulꝰq; ⁊ alij qͥdã diſcipuli xpi Cox. xr.·.
uit in m 1 ionẽ?. B fecerũt. Recte & in qbuſlibʒ gdibꝰ ↄſtituti cderici vo r) nnni
nebant ein aalli aui cant᷑.qͥn noĩa et rones noĩ Jſdoꝛꝰexponẽs ait. Cle/ Iſid in lib. vj. in
erant dño dedicandi ros et clicos hinc appellatos eẽ credimꝰ. qꝛ mathias ethifm. ſun
xeberẽt ab alijs ſege electꝰẽ ſoꝛte.quẽ pᷣmũ ꝑ aplos legimꝰoꝛdinatũ.Clerꝰ d ce
gari.in nulla aũt pꝑte efſ grece.latiue ſoꝛs vel heditas dr̃. Jöᷣo dicti ſunt Piͤi
coꝛpoꝛis ſic competit clerici. qꝛ de ſe oꝛte ſunt domi. vel qꝛ deũ ptẽ hñt. Be⸗ ,eni
ſignari ſicut in capi neralr do dlerici nücupati ſunt oẽs q in ecchia dei ᷣui⸗ grc⸗
unt.qͥꝝ gdus ⁊ noĩia ſunt h.Hhoſtiarius.lectoꝛ ⁊c᷑. nii
D. intelligentiã bui ꝑtis qᷓrit᷑ de oꝛdineĩ ge cerdotiuz.iõ ſigculũ regale rectiſſime eis cõpetit ad
nerali. d qͥ ſᷣm duo q̃ in lr̃a determinãt᷑ duo diſtinguendũ. Cõpetit nibilominꝰ ad erudiẽdũ.⁊ G̊ .
pᷣncipal qrunt᷑. Dꝛimo q̃ni᷑ e oꝛdinis ſig qꝛ in talis ſigculi collatõe ẽ ſupfluitatis amotio.eſt ſion
culo. S rit᷑ de oꝛdinis ſacto.Et cũ oꝛdinis ſig ſuũmitatis capitis denudatio.ẽ figure oꝛbicularis im nll
. culũ ſit tonſura cuʒ coꝛona.circa hoc q̃tuoꝛ qrunt. pꝛeſſio. In ᷣ inſtruunt᷑ clici qͥd ſit vitandũ.qm ſup⸗ ntons
Pꝛimo q̃rit᷑ vtrũ oꝛdinãdi debeãt coꝛonari vel ton ſKuitas terreneitatis.vt ſm illud apłi.j.ad Thi.vlt᷑. Gumenti
S ſurari.Sedᷣo dato ꝙ ſic q̃rit᷑ vtrũ coꝛona illa ſit ſa- hiñtes alimẽta ⁊ q̃bus tegamur bijs cõtenti ſimus. prlli
cramentũ.Cercio vtrũ in ſuſceptõe coꝛone fiat ab⸗ AY et in H ſigtur ꝙ debẽt eẽ ſuccincti lũbos mẽtis. ſbft te
, renũciatio tpaliũ.Quarto vtꝝ etiã talibꝰteneamur In ſcdo inſtruun qntũ ad illud qð ẽ deſiderandũ. flerne
ad tꝑale ſubſidium. . et qð ẽ tenẽdñ.⁊ hoc eſt bonũ ſuꝑnũ.vt ſm illd apli ſtereh⸗
IR Aueftio. j. 4₰ Pbil. iij.nr̃a cõuerſatio ſit in celis.mẽte em̃ debemꝰ fportt⸗
Ce nõ debeant clerici tonfurari oñdit᷑ Jere.ix. vbi accedẽ deo.⁊ ſobꝛij eẽ ꝓximo. In tcio inſtruunt᷑ q̃lit Kätrus.
cõminat᷑ dñs hijs dicẽs.diſpgã in oẽm ventũ qui at ſit ad illud ꝑueni endi.figura em̃ oꝛbicularis ẽ ſim/ adekine
tonſi ſunt in comã.ſi ergo dñs h̊ deteſtat᷑. videt᷑ ⁊c. pliciſfima.capaciſrima.ct pulcerrima.in q̊ ſignat᷑ q; Pocdider
Itẽ GBal. vlt.in xpᷣo ieſu neq; circũciſio aliqͥd va/ ſimpliccs debẽt eẽ in mẽte. Sapie.j. In ſimplicitate ſoßsſid
let neq; pᷣpuciũ.ſᷣ noua creatura. nihil valet in no. coꝛdis qrite illũ. Dilatati in affectõne.ij. Coꝝ.vj.os tarvidl
le.capillos tondere. ¶ Itẽ ceſaries a nã data ẽ in de niʒ pʒ ad wos o coꝛinthy.coꝛ vim dilatatũ.Et pulcri nonmmen
coꝛẽ̃.ſᷣ oĩa gtuita ſaluãt ea que ſunt de decoꝛe nãe. ꝙ in ↄauerſatõe.qꝛ cõfeſſio et pulcritudo in oſpectu eiꝰ liſcptegr
in nullo ſacro videt᷑ deponeda ceſaries.¶ Itẽ vde 2 Bẽp mũdiciã.iux illud t. Ambulãs in via ima⸗ cgtoi
tur ꝙ nõ debeãt coꝛonari.pᷣmũ qꝛ veritas dʒ rñdere culata h̊ m miniſ.⁊c.⁊ ſic pʒ q̃re ſic debeãt oſigri per noetſuen
figure. Sʒ vt.mgjr dicit iſta capilloꝝ amotio ĩ voto tonſurã et coꝛonꝗ. Mã tonſura dẽ amotio capillo/ ofuniozgin
naʒarcoꝝ fuit pᷣſignata. iſti nõ faciebãt coꝛonã ſeld ruma parte inferioꝛi.ſed coꝛona amotio capilloꝛũ Notragt
totalit᷑ radebãt ſicut dꝛ Mũeri.vj. ⁊c.¶ Itẽ amo⸗ oꝛbicularis a ꝑte ſuꝑioꝛi.vel poſſet dici etiã ip̃e eir / Poffintton
tio capilloꝝ ſigt amotionẽ ſuꝑfluoꝝ.ſi g nõ ꝑs ſuꝑ/ culus.⁊ tũc coꝛona vtrũqʒ; cophenderet.¶ Ad illð Conepbi⸗
uitatig ̊ tota abiciẽda ẽ. videt᷑ ꝙ totũ caput radẽ qð obꝛ ꝙ dñs minabat᷑ hijs qͥ bmõi tonſuras obſer ſboodatu
gũ ſit. ¶ Itẽ coꝛone ſigculo ↄſueuerũt ſigri ſtulti. uabant.verũ ẽ hijs qͥ faciebãt ad cultũ demonũ. ſed ſintted⸗
clericos nõ decet niſi ſignũ ſctitatis ⁊ honeſtatis.c & nõ hijs qͥ faciebant ad cultũ diuinũ. dillud q; & nnrarn
videt᷑ ꝙ nullo mõ debeat coꝛonari.Querit igit᷑ que obꝛ ꝙ in xpo ieſu nõ valet circũciſio ⁊c.intelligẽdũ ẽ ſlsderto
cſt rõ qᷓre tonſurant᷑ ⁊ coꝛonant᷑ clici. q̃ ſit dꝛia in ꝙ per ſe nõ valet ad iuſtificationẽ capilloꝝ amotio. fingonon
coꝛonã ⁊ tonſurã.⁊ rurſus q̃re cõuerſi religioſi ton/ vcrũtñ ad eruditionẽ valet.valet etiã ad diſtinctõʒ iligei⸗
ſur recipiut ſ nõ coꝛonã. Querit᷑ ctiã q̃re in buius ¶ Ad illud qd obꝛ q ceſaries decoꝛat nãm. dom qy ⸗ füfti
acri ſuſceptõe potius cõſignant᷑ fideles q; in ſuſcaA decoꝛ nãae duplex ẽ.Quidã ſpnñᷣalis.x qͥdã coꝛpoꝛal. nſrite
ꝗ ptione alteriꝰſac .¶RK. vom ſicut infra meliꝰvige Spualis decoꝛ ꝑ grãm nõ aufert᷑ ſᷣ auget᷑.ſ coꝛpoꝛa int
Bitur.in ſacr̃o oꝛdinis dat᷑ ptãs ad iſtud nobile offi lis inanis ẽ.ſᷣm illud ꝓuer.vlt᷑.vana ẽ pulcritudo.⁊ tgiin
ciũ exequẽdũ.⁊ h̊ oibꝰnõ dat᷑.nec oibꝰ dari 25. ideo iſte nõ ẽ ſeruãdus.imo ↄtenendꝰab bijs ̃ interioꝛẽ iiler
opoꝛtet pſonas h̊ officiũ ſuſcipiẽtes pᷣ cõſignari. ⁊ voluüt ſeruare. m illud apli. ij.: Coꝝ.iiij. Et licet is glign
ſignaculo qd oñdat diſtinctionẽ. ⁊ ꝙ etiã ſit ĩ erudi foꝛis hõ nr̃ coꝛrũpat᷑ ⁊c.⁊ licet ↄtẽptibilis fiat extra. ſi
tionẽ. Mullũ aũt incõueniẽs ẽ in tonſura vel (oꝛo / tñ decoꝛus ⁊ ho noꝛabib fit intra.et in ̊ ſignificat . jſri
na. Pꝛimo rõne ſitus.qꝛ in ſuperxcellẽti pte dʒ h̊ ſig· hmõi cultura exterioꝛ ẽ a ſpnñalibꝰfugiẽda.¶ Adil/g gan
culũ poni.vt ſignificet᷑ officiũ nobilitatis ad qð pa lud qð obẽ de naʒareis ꝙ totalr radebant᷑ ⁊c.ddʒ ; ſinungn
ti ſunt. Scdo vo qꝛ tonſura inferioꝛ cũ raſura ſupio⸗ ñ opoꝛtet vitat p oĩa aſſiłari vmbꝛe. qm diuerſa di fitian
ri circularẽ figurã faciũt in capillatura.⁊ illa appel/ uerſis tꝑibꝰ ↄuenerũt.illi em̃ pᷣ ſeruabãt capillaturã ie
lari põt coꝛona. qᷓ̃ ſignat eos pari ad regale ſacerdo 2 poſt radebãt. in qᷓ ſignificat wlamẽ legis moſayce zriiſ
tii.Fm illud.. De.ij. vos eſtis gen? electũ regale ſa⸗ ⁊ reuelatio cuãgelice. Sʒy hic ꝑtim radit ptim reſer- Uzaſe

ſidſ⸗

gnecalres
ſeyenäß
dpi .
4giien
gnü. Kfrüin
ismartines
nichichuiſ
cnotiarsiſt
gmalint

de Nindie

“
nnribſi
nnchi ind
Nrtulebfun
finti ir
mni mchl,
unnli
ſenaci e,
verr ſal

töinmiphe

aljmni/
luſß
tirlifi

rũdet interius ẽ ſacr̃m.g ⁊c̃.

1 ſeg tiñ diſpoſitio.

atur vt ſigiaculũ regale maneat. plus em̃ fit coꝛo
na vt ſit ſignaculũ diſtinctiuñ ꝙᷓ figuratiuũ.ecõtra/

rio erat in voto nazareoꝝ.⁊ ꝑ hoc pʒ ſequens.nam
ſufficiẽter abdicatio frenoꝝ figurat᷑ in tonſura.⁊ iõ
cõuerſi layci tonſurãt᷑ qui mũdũ relinquũt.⁊ aꝑtio
mẽtis ſigtur ꝑ ſũmitatis rafurã.⁊ iõ nõ opoꝛtet to/
tam amoueri capillaturã. Pꝛeterea in lpſa ſigtione
honeſtas dõ attedi.⁊ iõ nõ dñt oino capilli amoue/
ri.ꝓ eo ꝙ indecens videret᷑ hitus et foꝛma dericał.

7

¶ Ad illud qd obẽ de ſtultis.dðm q; non ſolũ ſtulti

coꝛonant᷑ ſ etiã reges.⁊ iõ nõ ẽ pᷣncipalr ſtulticie ſi/
gnũ.verũtñ et hboc nõ vacat a miſterio. Qui em̃ vo/
lunt vere deo ſeruire.opoꝛtet ꝙ ſtulti fiant buic mũ/
do. VUñ.j.Coꝝ.j.qm̃ em̃ in dei ſapia ñ cognouit mũ/
dus ꝑ ſapiaʒ deũ.placuit deo ꝑ ſtulticiã pᷣdicatonis
ſaluos facere credẽtes. AUnde.jſ.Coꝝ.iiij. Hos ſtulti

10 Ppter xpᷣm ⁊cc̃.Alia duo q̃ q̃runt᷑ ex pᷣdictis manife/
4

ſunt. ſeʒ de tonſura ↄuerſoꝝ ⁊ de coꝛonatõe cleri/
com.illi em̃ tondent᷑ qꝛ tpalibus renũciant.hij ſignã
tur quia ad facile et nobile officiũ amſſumunt᷑.

( LQLueſtio.ij§. b
¶ Atrã coꝛ

ꝛona ſit ſacrm. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ ⁊oꝛona eſt
ſignaculũ ſicut dẽ in la.et eſt ſignũ rei ſacre.ſcʒ ele/
uationis mentis ad celeſtia.g̊ videt᷑ ꝙ coꝛona ſit ſa
cramentũ. ¶ Itẽ in ſpnalibꝰ coꝛpoꝛalia nõ fiũt ꝓpt
coꝛtoꝛalia ſᷣ ꝓpter ſpũalia.& talis cõſignatio in capil
lis fit ꝓpter ſpalem ſignationc̃.ſᷣ ſignũ exterius cui

W

Aben ab ep̃ᷣs vel ꝑſonis qᷓ hñt dignitatẽ ſpñalem.

impoꝛtat aliquã excellentiã.̊ nõ q;tũ ad illud q

eſt exterius.qꝛ barbarus põt eã facere.g q̃ntũ ad il/
lud qð eſt interius.g ⁊c.¶ Itẽ ex coꝛona efficit᷑ ali/
quis et dẽ clericus.ᷣ clericus et laycus diſtinguunt᷑.
ſi & om̃s fideles aut hñt ſacrᷣm oꝛdinis aut layci di/
cuntur.videt᷑ ꝙ coꝛonati recipiũt in ſuſceptione vel
coꝛonatõe ſacrm oꝛdinis.¶ Contra.nõ diſtinguũt
niſi ſeptẽ gradꝰſicut aſſignant᷑ in Fa.ſᷣ̊ coꝛona ante⸗/
cedit oẽs illos.g nõ ponitur in aliq̃ gradu oꝛdinis.ᷣ
nõ eſt ſacr̃jm oꝛdinis.nec aliud ↄſtat.ꝭ̊ ⁊c. ¶ Itẽ in
omni oꝛdine tradit᷑ aliq̃ ptãs.ſᷣ in coꝛona nulla om

nino traditur ptãs.̊ coꝛona nõ eſt oꝛdo. Pꝛima pʒ

diffinitionẽ oꝛdinis.ſcda manifeſtat᷑ in collatione
coꝛone vbi nõ fit mẽtio de aliq̃ ptãte.¶ Itẽ in oꝛdi/
nibus datur nobile ſacrʒ.ac ꝑ hoc debent cũ magna
ſolẽnitate dari.vñ nõ dãtur niſi in miſſa.ſed coꝛona
datur extra miſſã.g ⁊c. ¶ Rꝰ.ddm ꝙ ſicut ĩ trãſeun

tibus de vno ſtatu ad aliũ pᷣmittitur aliq; pᷣparato

rium qdð non ponit in ſtatũ ſᷣ diſponit.ſic in ꝓpoſito
intelligendũ ẽ.nã ſuſcipiẽtes oꝛdinis ſacr̃ᷣm in q̃dã
ſpãli ſtatu int᷑ fideles collocant᷑. Añ quẽadmodum
inter ſtatũ ſecularẽ et religioſũ medius ẽ nouiciatꝰ.
in q̊ nec ſecularis nec religioſus ẽ ꝓpꝛie.cũ nõ voue/
rit ea qᷓ ſunt religionis ſeruare.⁊ ſicut inter fideles ⁊
infideles medij ſunt catbecumini qͥ tñ nõ ſunt inter
fideles computandi.ĩmo hoꝛa cõionis de ecclia con
ſueuerũt emitti.ſicut uouicij de capitul.ſic clerici me
dij ſunt inquantũ hñt tonſurã inter laycos et oꝛdi/

natos.quia tñ ſignũ iſtud oibus eſt cõe.ideo oẽs cle
rici nuncupant᷑ et ↄfunditur nomẽ.ſic g̊ nouiciatꝰ

nõ ẽ religio ſ ad religionẽ diſponit. ⁊ cathecumina

tio ſiue catheʒiſatio nõ eſt baptiſmꝰ ſ diſpoſitio et
pparati.ſic cõmune ſignaculũ nõ eſt ſacr̃m nec oꝛdo
dillud qð obꝛ ꝙ eſt ſacre rei

ſignutn. dm qꝙ iſta nõ eſt tota rõ ſacri.ſed amplius
on em̃ ſufficit ſignatio niſi etiim
qð cuʒ nõ fiat in coꝛona.qꝛ nulla

opoꝛtet addere.

ẽ coꝛona nõ dat᷑ ꝗ

menti.

ðM

ibi aliqd conferat᷑
traditur ſpũñalis ptas.pʒ q; nõ eſt oꝛdo.¶Ad illud
qð obꝛ ꝙ nõ fit niſi ꝓpter ſpnale.dm ꝙ verũ eſt ꝙ
coꝛona fit ꝓpter ſpnale.nõ tñ ꝓpter ſpũale officium
ꝙ ibi detur. ſed ꝙ ibi figuret᷑.⁊ ad hoc ꝙ hõ configu
retur et pᷣparetur.et ideo nõ fruſtra fit. ¶ Ad ülud
qd obꝛ ꝙ datur a pſona excellenti.dᷣm ꝙ eiuſdem
eſt pᷣparare materiã et foꝛmã adducere.⁊ qm̃ pꝛepa
rat ad oꝛdinis ſacr̃jm q ponit hominẽ in ſtatũ excel/
lentie.et qui etiã traditur a ꝑſonis excellentibꝰ.ido
et coꝛona nõ rõne ſui.ſed rõne eius ad qð diſponit.
Altimũ quod obijcit iam determinatũ eſt.quia nec
laycus eſt ꝓpꝛie nec oꝛdinatus.Sed tñ magis ſe te/
net cum oꝛdine.ſicut nouicius plus appꝛopinq̃t ad
ſtatũ religionis.et ſieut dꝛ religioſus q;uis nõ pꝛo/
feſſus dicatur.ſic habens coꝛonã dẽ clericus cum ta
men nõ ſit oꝛdinatus.⁊ ſic patet totum.

Oueſtio. ij. c

¶ Atrã in ſuſceptione coꝛone fiat abꝛenũciatio tẽpo/⸗

raliũ.Et ꝙ ſic videtur pᷣmo ꝑ iſtud quod dicunt in
ſuſceptione. Oñs ꝑs hereditatis mee ⁊ calicis mei

tu es qͥ reſtitues hereditatẽ meã m̃. Sʒ nõ reſtituit᷑

12

15

vel reddit᷑ niſi qd dimittit᷑.ſi &̊ clericus petat reſti/

tutionẽ bẽditatis.implicat eius dimiſſionẽ. ¶ Itẽ

ſupꝑ boc dicic Hiero.dñs cũ hijs ꝑtibus ſcʒ trãſito/

nõ habeant.aut hereditate alia careant.¶ Itẽ hu/

rijs pars fieri dedignat᷑.reſtat g ꝙ deũñ in partẽ ſuã
go de ſctõ victoꝛe in libꝛo de ſacr̃is.Aliã nõ de

bet clericus habere niſi deũ ⁊ ea que ad eũ ſpectãt.

cui ſtatutũ eſt de decimis ⁊ oblationibꝰque deo offe
runtur ſuſtentari. ¶ Itẽ ad maioꝛẽ pfectionẽ tenen
tur clerici noui qᷓ; veteris teſtamẽti. Nñ Math. v.
Miſi abundauerit iuſticia veſtra ⁊c. Sed ſacerdoti
bus et leuitis dꝛ Deut.xviij. nõ habebunt ſacerdo/
tes et leuite et oẽs qui de eadẽ ſtirpe ſunt partẽ ⁊ he

reditatẽ cũ reliquo populo iſrł.ergo ſi illli ad hoc te

nebantur.multo foꝛtius videt᷑ de clericis noui teſta
tẽ tonſura ſigt tꝑaliũ abdicationẽ.⁊ co⸗
rona eleuationem ad celeſtia ſicut dicit mgr̃ in l̃a.
vel ergo eſt falſum ngnl vet dericus nõ debet habe
re patrimoniũ ſiue aliquã poſſeſſionẽ tempoꝛaliuʒ.
Contra.Hieremias fuit de oꝛdine ſacerdotali ſicut

patet in pᷣncipio.verba Hiremie ⁊c̃.⁊ tamẽ dicitur
Hꝛiere.xxxij.dixit ananeel bieremie.pofſide agrum

meũ qui eſt in anathoth.quia tibi competit heredi⸗
tas.ergo competebat illis hereditas.ſi ergo veritas
reſpondet figure.videt᷑ ⁊c. ¶ Itẽ Leuitici.xxv.edes
leuitarũ que in vꝛbibus ſunt ſemper pñt redimi.ſcd
nõ ſic erat de edibꝰ alioꝝ.ergo maioꝛi libertate poſ⸗

ſidebant leuite qd habebat ꝙᷓ alij.ergo ⁊c. ¶ Item
clerici pñt vxoꝛes ducere.filios ꝓcreare añ ſacros

oꝛdines.ſi g̊ nõ tenent᷑ ad caſtitatẽ.g̊ necad paup/
tatẽ.ᷓ nõ tenent᷑ pꝛimonio renũciare. ¶ Itẽ nullꝰ
tenet᷑ ad oꝑa ſuꝑerogationis niſi voluntarie ſeob-
liget. ſi &̈ clericus in ſuſcipiẽdo tonſurã nõ intendit

patrimonio renũciare.patet ⁊c. ¶ Rꝰ. dicenduz ꝙ 5

renunciare tꝑalibus in eo qͥ eccleſie deferuit. ſiue qͥ
in ea clericus ẽ.eſt ꝑfcctionis ⁊ nõ neceſtitatis.vn/
de et hoc fuit in eccleſia pᷣmitiua ꝙ nihil babebat
gliquis pꝛopꝛium.nihil ſuum eſie dicebat.⁊ adbuc
. 4

—MU

* .

bodie per dei grãm inuenit᷑ in religionis ꝑfectione.
Ad boc tamẽ nõ compellit᷑ clericus nec iure diuino
nec humano.verũtamen de bonoꝰ* equo minus de/
bent inſudari ſollicitudini tempoꝛalium clerici qᷓ;
layci qͥ expectant ſucceſſionẽ in poſteris.Sʒ nũc illꝭ
Ecẽs.iiij.verificatũ ẽ. Anꝰeſt et ſcdᷣm nõ hʒ.et tñ la
boꝛare nõ ceſſat. VUñ vna rõ eſt.qꝛ nõ expectat poſte
ros.Alia rõ ẽ.qꝛ magis debent eẽ intenti ad ſpũalia.
et ſollicitudo tꝑalis excludit ſpũale.ideo auctes lo/
quunt᷑ q̃ſi ipſi oibus tꝑalibꝰdebeãt cedere et oĩa di/
mittere.ᷣ h̊ nõ intelligit᷑ qᷓntũ ad poſſefſionẽ.ſᷣ po/
tius qᷓntũ ad affectionẽ.nec ad h̊ inducũt ſibi nouã
obligationẽ ſuꝑ alios ex debito. ſolũ de bono et eqͥ
16 (Zd illud að obẽ de reſtitutõe bereditatis.dom
wꝙhoc nõ dicit qꝛ dimittat ius.ſ qꝛ cõgruit vt dimit
tat affectũ.vt circa diuina ſit intentꝰ.et ſic intelligit

17 illud qdð dicit Jero.et qð dicit mgr̃ hugo.¶ Ad illð

qd obꝛ de ſacerdotibꝰet leuitis ꝙ nõ debeãt heredi/
tatẽ hẽe.ddm ꝙ illud intelligit᷑ qᷓntũ ad terre diuiſio
nẽ.nõ qᷓntũ ad poſſeſſionẽ mobiliũ.vt pecudũ ⁊ do/
moꝝ et ſuburbanoꝝ ad pecoꝛa alenda. Rõ aũt qᷓre
tꝑalis hereditas in poſſeſſione terre nõ dabat᷑ leui/
tis erat duplex. Pꝛima.qꝛ ipſi vt cultoꝛes dei ꝑ totũ
mundũ debebãt diſpgi.Scda.vt circa diuinũ cultũ
nagis eſſent intenti.qꝛ nõ hẽbant vñ alias valerent
ſuſtentari. Mũc aũt clerici ſunt de oĩ gente ꝑ totum
mundũ diſpſi.et iõ iſtud Fccprh nõ mãſit. Et iterũ.
ſacerdotij xpᷣi nõ tã fuit figura ſacerdotiũ aaron q;
etiã melchiſedech.qͥ ſᷣm ꝙ dẽ ad Heb.vij.fuit rex et
ſacerdos ſic ⁊ xpᷣs.Et qᷓ;uis dñs honoꝛẽ regalẽ recu
ſauerit ꝓpt᷑ exemplũ hũilitatis.ct ipſe pauꝑ ct mẽdi
cus fuerit.tñ ꝓpt᷑ ſuã dulciſſimã benignitatẽ ad hoc
glios nõ artauit.ſciebat em̃ ꝙ meliꝰeſt hꝛe mercẽna
rios q; nullos vel paucos filios.et iõ charitate refri
geſcente diſpoſuit ſpũſſanctꝰvt ecclia tpalibꝰabun/
daret.ne cultꝰdei ꝓpt᷑ pauꝑtatẽ ⁊ inopiã deꝑpiret.Et
iſtud aperte videt᷑.qꝛ ecclie pauꝑcule qᷓ̃ſi nullũ inue
niunt rectoꝛc.niſi ſit talis ꝙ ꝓ ſui vilitate ab oibus
ptẽnat᷑. Vñ nullatenꝰ credendũ eſt ſtatũ vlis eccłie
alit᷑ regi qᷓ; diſponit ſpũſſanctꝰ quicqͥd ſit de ꝑſonis
ſpualibus. ¶ Qõ. iij. d
Atrũ p̃lati ecchie teneant᷑ clericis q;tuʒ ad tpale ſti⸗
pendiũ.Et ꝙ ſic videt᷑.j.ad coꝝ.ix. Meſcitis qm̃ hij
ꝗᷓ in ſacrario oꝑant᷑.ea q̃ de ſacrario ſũt edũt.q̃ alta
rio deſeruiũt.cũ altari ꝑticipant.Si g clerici iã alta/
rio deſeruiũt.& ⁊c.¶ Itẽ igtr bugo dicit in libꝛo de
ſacr̃is. Poſtq; clericꝰfactꝰeſt dʒ deinceps de ſtipen/
dijs ecclie ſuſtentari.¶ Itẽ decretałli.iij.de clericis
oꝛdinãdis.ñ liceat vlli epᷣo vllos oꝛdinare clericos
⁊ nullas alimonias eis miſtrare.ſᷣ duoꝝ vnũ eligat.
vel nõ facaat clericos.vel ſi fecerit det illis vñ poſſint
viuere. ¶ Itẽ alia decre. Innocentij in eodẽ titulo.
tãdiu ꝑ oꝛdinatoꝛes vel ꝑ eoꝛundẽ ſucceſſoꝛes ꝓui
dere volumꝰoꝛdinatis. donec ꝑ eos eccliaſtica bene
ficia dEnnane dt Abera denet nõ tenẽt᷑ pꝛimoniũ
dimittẽ.& nec eccłia tenet᷑ eis in neceſſarijs ꝓuidere
Itẽ ſimplices clerici nõ tenent᷑ ecclie deſeruire.g
nec pᷣlati ecclie tenẽt᷑ eis neceſſaria miſtrare. Juxta
hoc q̃rit᷑ vtrũ clerici qͥ de bonis ecclie ſuſtentant᷑.vt
pote qͥ hñt beneficiũ pᷣbendale.teneant᷑ ad hoꝛas ca
nonicas.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ cũ viuãt de altari.debent
altari deſeruire.ſ̊ ſeruiciũ ecclie a patribꝰſtatutũ eſt
in hoꝛis canonicis dicẽdis. ⁊c̃.
ius e.qꝛ cũñ nõ ſiut in ſacris oꝛdinibꝰ cõſtituti.n vr

tẽ oppoſitũ hu

—

ad boc teneri. cum ante poſſit oĩa q̃ poffe libertas di
noſcit᷑ laycalis.¶ R.dm ꝙ clericus oꝛdinatꝰ aut
eſt ad ſacros oꝛdines ꝓmotus aut nõ. Si ſit ad ſa-
cros oꝛdines ꝓmotus et nõ habeat vñ viuat. cum ei
teneat᷑ ecclia tãqᷓ; miſtro ad ſeruiciũ ecclie deputato
et ipſe indigeat dico ꝙ ep̃s qͥ euʒ ꝓmouit ſibi in ne-
ceſſarijs ꝓuidẽ tenet᷑.Si aũt nõ ẽ ꝓmotꝰad ſacros
oꝛdines.vel ſi pꝛimoniũ hʒ.ñ tenet᷑ ſibi vel ecclia vel
ep̃ᷣs ꝓuidere. Pꝛimo.quia nõ ẽ obligatꝰad ſeruiẽdũ

eccſie. Scðo vo ñ indiget.Et qᷓuis nemo teneat᷑ p

pꝛijs ſtipẽdijs militare.qꝛ tñ ipſe ꝓmoueri voluit.
deſeruire tenet᷑ ecclie rõne oꝛdinis.nec tenet᷑ ſibi p/
uideri pᷣlatus neceſſario.cũ nõ poſſit indigentiã alle
gare. Et totũ h̊ cõfirmat᷑ ꝑ illud qð dẽ in illa decre/
tali alex.li.iij.de pᷣbendis.eps ſi aliquẽ ſine certo ti/⸗
tulo de q̊ͥ neceſſaria vite ꝑcipiat in dyaconũ vel pᷣby
terũ oꝛdinauit.tãdiu ei neceſſaria vite ſubminiſtret.
donec ei in aliqᷓ eccſia cõueniẽti ſtipendia militie cle
ricalis aſſignet.niſi talis oꝛdinatꝰde ſua vel pꝛna be
reditate ſubſidia vite poſſit hẽc.Et ſi q̃rat᷑ rõ buius.
ius diuinũ reddit.qꝛ cũ ille obliget᷑ ad ſeruiendũ ec⸗
cleſie.dʒ ecclia econtra obligari ad ꝓuidenduz ei in
neceſſarijs.⁊ ſic intelligẽde ſunt auctes q̃ de hac mã
loquunt᷑.et patẽt rõnes ad oppoſitũ.qꝛ ꝓcedunt de
ſimplici denco . vo q̃rit᷑ vltimo vtrũ ad dicen
dum hoꝛas canonicas teneant᷑.p illud idẽ ſolui põt
Quidã em̃ obligant᷑ ecclie.qꝛ ecclia eis obligat᷑.vt⸗
pote qꝛ bñficia recipiũt ecclie. In aliqͥbus ẽ ecõuer/
ſo.qꝛ ecclia eis obligat᷑.qꝛ ipſi pᷣmo ꝑ ſacroꝝ oꝛdinũ
ſuſceptionẽ obligant᷑ ecclłie.vñ apparet ſᷣm ius cõe
ꝙ clerici in ſacris oꝛdinibꝰcõſtituti tenent᷑ ad hꝛas
canonicas ex officio.infra vo ſacros oꝛdines tenen
tur beneficiati ex bñficio.in ſacris oꝛdinibꝰcõſtituti
et beneficiati tenent᷑ ex vtroq;. ⁊ dictat ius cano/
nicũ.et concoꝛdat diuinũ ꝛc.
Onſequẽter q̃ntũ ad ſcᷣm articulũ q̃rit᷑ de ſa/
cramẽto oꝛdinis in generali.de q̊ q̃tuoꝛ qᷓ̃runt
Pꝛimo qritur vtrũ oꝛdo ſit in eccia. Scdo vtrũ ſit
ſacẽm. Tercio vtrũ ſit ſacrm no.le.Quarto vtrũ ſit
ſacrm vnum.
¶ ueſtio. ſ. e

¶ Circa quã ſic ꝓcedit᷑ et oñditur ꝙ in ecclia ſit oꝛdo.

Pꝛimo ꝑ illud qdð dꝛ.j.ad Coꝝ.xij.qꝙ ecclia ſilis eſt
coꝛpoꝛi oꝛganico.ſᷣ̊ coꝛpus oꝛganicũ ad ſui pfecteʒ
neceſſario reqͥrit oꝛdinationẽ. ⁊c. ¶ Itẽ hoc videt
Exo.xxv.vide oia et fac ᷣm exẽplar qͥd tibi ĩ monte
mõſtratũ eſt.g ecchia militãs imitari dʒ triũphantẽ.
At em̃ dicit apls.oia hec exẽplaria ſunt celeſtiũ. Si
in ecclia triũphante oꝛdo ẽ vt in angelis.patet ⁊c.
Itẽ ecclia cõſtituit᷑ ex duplici ꝑiete.ſcʒ lavxcali et
clericali. Sʒ in ꝑiete laycali ẽ oꝛdo.vtpote.imꝑatoꝛ
rex.dux.comes.tribunꝰ.centurio.⁊ decurio.oia hec
oꝛdinẽ dicũt.Si g ecclłia militat militia ſpũali.vr q;
ipſa debeat eẽ vt caſtroꝝ acies oꝛdinata. ¶ Itẽ vbi⸗
cunq; ẽ multitudo.aut ↄfuſa ẽ.aut ad oꝛdinẽ reda/
cta ẽ ⁊ ad regimẽ. ſi i eccłiaſtica młtitudine ↄfuſio
vituꝑatur.neceſſe ẽ ꝙ ibi ponat᷑ oꝛdo. Mõtra.vbi/
cunq; ẽ oꝛdo ibi ẽ diſtinctio. Sed vt dẽ Gal.iij.oẽs
nos vnũ ſumus in xpᷣo.intelligendo de oibus fideli
bus.ergo ibi nõ videt᷑ eſſe oꝛdo. ¶ Itẽ vbicunqʒ eſt
oꝛdo ibi eſt determinata pᷣlatio et ſubiectio.ſed in ec
cleſia qͥlibet dʒ ſe reputare infimũ. ſicut dĩ Phil.ij.

In bumilitate ſuperioꝛes ſibi inuicẽ ⁊c. Luce.xxij.

Quicũq; voluerit inter vos maioꝛ eſſe fiat ſicut ⁊c

ſonten
rſcues
hant
nwnagt.
tad
ſtneie

nlnefil
Matnne
thrbeen⸗
Gunckati
Petecttus
Hrerut
NinoD
hles nohit
ſttuinqt
inopofi
Mottnink⸗
ungz
1) insrl 6
atitcopore
1aenita
micipere.
Ctegir per
nunlagir
1 küginnrre

ulſſzled⸗
Eipſiorici⸗

„

Ctintofa⸗
Piſtnenti
lfici on
Uoseen
Kuchtſbie
ateßhotea
pingetil
lni ald
mnore Qui⸗
ſioſarfil

ibonisei

„Enatakſube
4 ent
icofe
Wepbablita

Pennttin
negnptie⸗
inſtil
eninici
Wumntri
gehmung
it
Acilum
llgtſrenn
ndtnig;
ntpihnut⸗
ndinſtf
Abiiif
Mid utatt
Nt gllgiſu
rcchaosſtii

=

Se

=— =

ſaporufmii
dinitovil
ſactoseutn
1bnure
RZ
idiſ
oeON

1

8

EE

—---—-— B

ibi eſt aliqua ſubiectio ⁊ ſeruitus.vᷣ oẽs fideles in

inter fideles in eccłia nullus eſt oꝛdo. ¶ Item ſi eſt

oꝛdo.aut ꝙ m bona nae.aut ſᷣm bona foꝛtune.aut

hm dona gfe. Si ſᷣm bona nãe. ille dʒ eẽ ſuꝑioꝛ q̃ ẽ
foꝛtioꝛ ⁊ q eſt induſtrioꝛ.⁊ B eſt falſuʒ. Si ᷣm bona
foꝛtune.& ille ſuꝑioꝛ qͥ ditioꝛ ⁊ potentioꝛ. Si ſᷣm do
na gre.ſ̊ nemo ſcit qͥs habeat de gr̃a plus vel minꝰ.
nemo ſcit qͥs ſit ſubditꝰaut qͥs ſit pᷣlatus.g nõ vi/
20 detur ꝙ ſit aliqs oꝛdo.¶¶ R.dm ꝙ neceſſarius eſt
oꝛdo in eccia duplici rõe.ſcʒ ꝓpt᷑ pulcritudinẽ.⁊ ꝓpt᷑
rectitudinẽ.Cũ em̃ ſit magna multitudo in eccia.ni/
ſi eſtet oꝛdo.manifeſte appareret ↄfuſio.⁊ eſt mul
titudinis fedatio.vñ ois ſapiẽs eoipſo ꝙ ſapiens eſt
pulcritudinis amatoꝛ.⁊ nõ ꝓducit multa ſine oꝛdie.
et int hec maxie apparet ſapia dei q̃ int᷑ oia oꝑa ſua
manifeſtat᷑ in cõſtitutõe eccie. Neceſſariꝰẽ etiã oꝛdo
æꝓpt᷑ rectitudinẽ. Mã multitudo(cũ eſt in q̃ deuiare
põt )errat ſi nõ bʒ ducẽ nec rectoꝛẽ.ſicut dꝛ.iij. Reg.
vltimo. Vidi cunctũ iſrł diſpſum in montibus ſicut
oucs nõ hñtes paſtoꝛẽ. Qm̃ g multitudo cccie eſt in
ſtatu in q̊ͥ pᷣt deuiare.indiget capite ⁊ regimine.et cũ
vnũ nõ poſſit oibꝰſufficere nec ad oia.iõ opoꝛtet ᷣm
plus ⁊ minꝰeccliaſtica officis ⁊ ptãtes diſtribuẽ.vt
ecclia regat᷑ eę dirigat᷑ ſine erroꝛe.⁊ cõcedende ſunt

⁊21 rõnes ad h̊p. ¶ Ad illud qð obꝛ de vnitate.ddm eꝙ ſi⸗

—

cut in coꝛpoꝛe nr̃o eſt ↄſiderare nãm ꝑ quã ẽ vnitas

⁊ cõueniẽtia.⁊ nãm ſᷣm quãꝗ diſtinctio ſiue dꝛia. Pꝛi
ma ẽ cõplexio.ſcdᷣa ẽ oꝛganiʒatio.Sic in coꝛpoꝛe qð
eſt eccia. Per nãm em̃ charitatis oẽs vnimur.ſᷣ per
ona alia grarum q̃ apłs enumerat.j.ad Coꝝ.xij.di
22 ſtinguimur 7 vedinatnur. 44 Ad illud g& quod obꝛ qꝙ;
vnuſqͥſq; ſe da reputare inferioꝛẽ.ddim ꝙ reputare
ſe inferioꝛẽ eſt duplr. Ael qᷓntũ ad vite meritum.vel
Intũ ad officium.Oxtñ ad vite meritũ.qꝛ nemo ſcit
nti ſit meriti.ſic dʒ ſe reputare inferioꝛẽ.ſᷣ qᷓntũ ad
23 officiñ nõ opoꝛtet.⁊ qᷓntũ ad h̊ attendit᷑ oꝛdo.¶Ad
illud qð obꝛ de libertate.ddᷣᷣm ꝙ libertas ibi non ex/

cludit ſubiectionẽ.cũ ipſe apłs dicat Heb.vlt᷑.obe/
dite p̃poſitis vꝛis ꝑ oia.ᷣ excludit ignominiã bᷣuitu/

tis in q̃ eſt ille q̃ eſt ſeruus pcti.⁊ ita nõ excludit oꝛ/
dinẽ. Vel dm ꝙ alij ſubijci eſt duplr.ſcʒ timoꝛe et
amoꝛe.Qui ſubijcit᷑ cũ amoꝛe.ambulat in libertate
ſpũs ſicut filiꝰ. Qui ex timoꝛe.iſte ẽ qͥdãmõ ſeruus.
⁊ in bonis ⁊ iuſtis nõ ẽ ſubiectio ꝑ timoꝛẽ ſᷣ ꝑ amo/
rem.⁊ talł ſubiectio ⁊ pᷣlatio ⁊ oꝛdo i nullo pᷣiudicat
⁊4 libertati.(¶ Ad illud qð q̃rit᷑ ̃m q̃ dona attendatur
oꝛdo.dm ꝙ ſᷣm dona gr̃e gtis date.q̃ quidẽ ẽ ptãs

ad aliqð officiũ deputata.⁊ de hac certi ſumꝰcertitu
dine pbabilitat.⁊ ̊ ſtat et nõ variat᷑ etiã gra gtum

¶faciente abſcedẽte.ſi em̃ gra gratũ faciẽs reddat di/
gunũ.tal gr̃a gratis data collocat in oꝛdine ⁊ gradu.
5 ſic pʒ totũ. ¶ Qõ. ij.

Atrũ oꝛdo ſit ſacrm. Et q ſic pʒ p diuiſionẽ ſactoꝝ

ꝗᷓ ponunt᷑ eẽ ſeptẽ. int᷑ qᷓ et oꝛdo cõnumerat᷑.q diui/

manikeſtat᷑ p aliq̃ ſi. ⁊ cõfirmat᷑ ꝑ inſtitutionẽ diui
Mnũ.⁊ illa ẽ res ſacra.̊ aũt dicũt ronẽ ſacri ꝑfectam.
Sc. ¶Itẽ illud ꝓpꝛijſſime ẽ ſaccẽm qð maxime deo
cõſociat ĩ ſuijpſiꝰ ſuſceptõe.̊ tale qͥd eſt oꝛdo eccle/

ſiaſticus.vñ et ſacerdotes vocant᷑ qͥ ad gradnũ ſuß⸗/
mñ pijeniũt.g oꝛdo maxie ẽ ſacrm. ¶ Itẽ illud po/

tiſſime è ſaccm ꝑ qdð ſacra cetera cõſeruãt ⁊ diſpen/

¶Itenn vbi eſt oꝛdo ibi eſt platio et dñiũ. et vbi boc

libertatem vocati ſunt. ſicut dicitur ad Gal.v.ergo nũ q
oꝛdo nõ ẽ ſacr̃m.

Ano mõ dẽ oꝛdo ipſa relatio oꝛdinato .
ſubiectio.et h̊ nõ dr nec eſt ſacẽm. Alio mõ dr̃ oꝛlco

lio ð hĩta ẽ dil.ij. ¶ Itẽ in cccia eſt oꝛdinata ptãs ꝗqᷓ

—

VIIII

ſant᷑ tale añt e ſacrm oꝛdinis. int cetera videt eſfe

ſacr̃m pᷣcipuũ. ¶ Cõtra. om̃e ſacrm ẽ elementũ ſiuae

ſignũ qð offert ſe ſanſibꝰ.oꝛdo aũt eſt qͥd relatiuũ.ꝙSᷣ
612 tẽ om̃e ſacr̃m ẽ in medicam̃tũ
hm ſtatũ nãe lapſe.ſᷣ oꝛdo eſt ad ꝑficiendũ alios.vmñ
nõ oꝛdinant᷑ niſi qͥ qdãmõ volũt aggredi oꝑa perfe
ctionis. oꝛdo cadit a rõneſ. i Itẽ in angel eſt
oꝛdo.⁊ tñ nõ tenet rõnẽ ſacri.̊ pari rone nec in hie
rarchia inferioꝛi. Si tu dicas ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ ibi ẽ totũ
ſpũ ale. Obẽ de laycis qͥ ſunt de ecchia/et ſuſcipiunt
ſacr̃a.⁊ hñt oꝛdinẽ ⁊ ptãtẽ ⁊ ſig ptatis.vt rex babet
ſceptrũ ęt purpurã et coꝛonã. ⁊ tñ oꝛdo talis nõ eſt
ſacem. d Bre oꝛdo ita reſpicit qð ẽ inferius ſicut qd
eſt ſuꝑius.qꝛ vtroqʒ deſtructo deſtruit᷑ oꝛdo.Sʒ oꝛ/
do qntũ ad ſubditos nõ ẽ ſacr̃m. nec q̃ntũ ad alioſ
Minoꝛ pʒ.qꝛ cũ oẽs ſint ſuditi vel pᷣlati.oẽs habẽt
ſacr̃Dm oꝛdinis qð manifeſte ẽ falſñn. ¶ Itẽ in hierar
chia celeſti ẽ oꝛdo ſcia ⁊ actio ſicut vult btũs dyo.
ſi ei dʒ eccia rñdere.ſilr videt᷑ ꝙ ſit in hũgna.ſᷣ ſcia
actio nõ ponunt᷑ int᷑ ſacra. nec oꝛdo.ũ Rꝰ.ad pp/
dictoꝝ intelligentiã ẽ notandũ ꝙ oꝛdo duplr dicit᷑.
Ainato v. vt pᷣlatio ⁊

oꝛdinata ptãs ᷣm quã ipᷣm ſubiectũ potẽs hʒ oꝛdi/
nari duplr.ſcʒ ad opus vel ad miſteriũ.ct bʒ etiã oꝛ
dinari ad alterũ.hac aũt ptãtẽ dicimꝰ oꝛdinis ſaccʒ
Hãc aũt neceſſe ẽ poni in eccia ꝓpt᷑ regnũ et decoꝛẽ
qᷓ attẽdunt᷑ penes oꝛdinẽ vt pᷣus viſũ ẽ qᷓre dʒ eẽ in

9

eccia oꝛdo. Sʒ pᷣncipalioꝛ rõ qᷓre bec ptãs dʒ ↄferri

pꝑ modũ ſacr̃i eſt ꝓpt᷑ ſacroꝝ dignitatẽ.q̃ in eccia diſ/
penſant᷑ et in qbus de colit᷑.ut q̃ venirẽt in ↄtẽptũ.
nõ debuerũt oibus cõmitti diſpẽſanda.ſ̊ ꝑſonis ſpi
ritualibꝰ.et dũ hijs cõmittit᷑ qd alijs nõ.datur hijs
ptãs ꝑ quã ſpãali oꝛdine fruant᷑ in eccia dei.⁊ qi hij
debebãt ab alijs ꝑ ſigna aliꝗᷓ ſccerni.et id ſignuʒ eſt
rei ſacre.iõ ptãs h̊ͥ debuit ordinaft ꝑ moduʒ ſacr̃i.et
iſtud cõueniẽtiſſimũ ẽ.Cũ em̃ ſit ad ſacroꝝ oꝛdina/
tam diſpoſitionẽ et diſtributionẽ.debuerũt miniſtri
ad h̊ oꝛdinari ꝑ alicuiꝰ ſacr̃i ſuſceptionẽ.in q̊ datur
ptãs ꝑ quã miniſtri dei ad miniſtrandũ.⁊ etiã int᷑ ſe
oꝛdinant᷑.iõ recte oꝛdo appellat᷑.Hijs viſis obiecta
in ↄtrariũ defacili fminant᷑.¶ Qd em̃ obr ꝙ ẽ elemẽ 2
tũ. dm ꝙ in collatõne alicuiꝰptãtis aliqd ſignũ eſt
extra qð largo mõ appellat᷑ elementũ. largo et
extenſo mõ ſumit᷑ iu diffiuitione ſacr̃i. ¶ Adillud 2 G
qd obr̃ de medicamẽto.ddm ꝙ oꝛdo nõ eſt tĩ i me-.
dicamentũ reſpectu ſuſcipiẽtis.ſᷣ etiã reſpectu alio/
rum.vñ maxie tenet rõnem ſacr̃i. Nec iſtud obuiat
qð dr̃.ꝙ debet dari ꝑfectis.qm nemo reꝑitur ita ꝑ.
fectus quin vlterius poſſit ꝑfici.vñ q̃libet h ſacrtnn
ſuſcipiens aliquam grãm in eo recipit(ſi digne reci/
piat) p quã excludit᷑ difficultas miniſtradi in hijs qᷓ
ꝑtinent ad cultũ dei. . q oꝛdo el
in laycis et in angeł.dðm q vtrobiqʒ deficit rõ ſacrl.
qm̃ duo ſunt q̃ integrant ſacr̃m.ſcʒ ſenſibile ſignuʒ.
et ſpũale ſiue ſacrũ ſignatũ. Rõne pᷣmi deficit in an

gelis qui ſunt oĩno ſpũales. Rõne vo ſcdi deficitin

laycis in qͥbꝰoꝛdo attendit᷑ qᷓntũ ad ptãteʒ terrenã

q̃ reſpicit bona nature vel foꝛtune ſpãlis ꝑſone vel

rei publice.in eccleſiaſtica vero hicrarchia contin/
