et vxoꝛẽ adoptantis.vel adoptantẽ ⁊ vxoꝛẽ adopta

ti. He ſunt ſpecies quibus paꝝ dẽ in iure canonũ.
Scðdo intelligendũ eſt ꝙ iſta ↄgnatio ſicut pʒ ꝑ ra/

vel deiuceps legittime aſſumere. Legittima aũt aſ⸗
ſumptio dicit᷑.qꝛ nõ omnis ꝑſona põt omnẽ adop/
tare. Mam adoptare non pᷣt mulier niſi ex reſcripto

Hedo n un 2 3/ 1
tionẽ ſuã contrahir᷑ ꝑ actũ adoptãdi.Adoptare aũt 12
eſt extraneam ꝑſonaã in filium vel filiã vel nepotem

pᷣncipis ſibi ↄcedatur in ſolsciũ filioꝝ. Iſte em̃ actꝰ

eſt ppꝛie viroꝝ. Item nõ omniũ.q; adoptare non
põt minoꝛ. xx. annis niſi foꝛte iuſta cauſa interueni

at. Ille vero poteſt adoptare qui paterfamilias eſt

et ſui iuris.et poteſt generare.nam ſpado vel frigi/

ſiue maſculus ſit ſiue femina.dũmõ ſit minoꝛis eta-
tis patre adoptiuo. AUnde ſiue ſit minoꝛ ſiue maioꝛ.

ſiue habeat patrem ſiue non adoptari põt.differen/

25

24 ter tñ. Qui em ſui iuris eſt di arrogatus.⁊ tranſit in

ptãteʒ arrogantis.qui aũt eſt in ptatepr̃is nõ tranſ

it in ptãtem adoptantis. et d ſimpir adoptari. Dꝛi
mũ dʒ fieri aucte pᷣncipis.ſcᷣm impto magiſtratus.
Alia etiã dr̃ia eſt.qꝛ adoptãs filio arrogato tenetur

relinquere qrtam ꝑtem bonoꝝ.filio adoptiuo nibil

25 ſi nõ vult. Lercio intelligenqũ ẽ ꝙ cognatio l egalis

p modum deſcendẽtium et ꝑ modũ affinitatis ſem/

per impedit mr̃imoniũ. ñ nunqᷓ; adoptãs p̃t con/

trabhere cũ filia adoptiua.nec cum vxoꝛe filij adopti

ui. et ſic de alijs.ſᷣ in ſecũda ſpecic nõ manet impedi

mẽtũ niſi ad tps.ſ.qᷓmdiu eſt et durat adoptio, ſ ea

ſoluta emacipatiõe filij adoptiui vel naturals.poſt-

ea nõ ipedit.extra de cognatione legali, xxx. q. iij.

ita diligere ⁊c. et iten.padoptionẽ ⁊c̃.

mõiũ.Tercio vtꝝ cat ab vno in alterum.
Aueſtio.ſ.

—1 Aneo. . ..
¶ cCirca quam pcedit ſic t oñditur ỹ cognatio lega
lies dicat aliqð vinculũ ſᷣm veritatẽ. Micolaꝰ papa
dicit et hẽt᷑ in lr̃a,inter eos non ↄtrabit cõiugiũ q̊s

adoptio iungit.g aliqua iunctura et vincul eſt ibi.
tem cognatio pmo ẽ legẽ naturalẽ.ſi ; lex di⸗
uina vltra naturale addit ſpũalem. pari rõne lex bu

mang vltra naturalez addere poterit et debet lega-
lem.

re ⁊ hereditatẽ relinquere.g cũ aliquis aſſumit ſibi

.—*
2—

2*

gliquem ad hos actus. recte dici põt pr̃ ⁊ ille filius.
ſed iſte due ſunt relatiões Prititatis. g& c. ¶ Con/
tra. nullus põt ſibi aliquẽ adoptare in patrem ita q;

ſit ibi vinculum.& pari rõne nullus vt vẽ põt ſibi ali

niſi duo.ſ.anima et coꝛpus.p ex ꝑte atio ſy
ritualis.ex ꝑte coꝛpis cognatio carnalis ꝓtrahit᷑. S

gut legalis ↄgnatio nõ differt ab iſtis aut ſupfluit.
tẽ cognatio ẽ vinculũ ꝑpetuũ ſi eſt vera cogna

tio.ſed adoptio nõ ẽ ppctuũ vinculũ.qꝛ adoptiuus

hbinc eſt ꝙ otrahbit ſpũalis cognatio. Rurſus.qm̃ in

„ Non põt emancipari.̊ videt᷑ ꝙ nulla ſit talis cogna ſt
26 tio. 4l Re

dom ꝙ eſt ponere vinculũ oguatiois lega⸗

lis. hoc añt vinculũ tranſſumptũ ẽ.et kie wen 4
atris
em̃ carnalis ẽ filiuʒ generarc et filiũ educare.qm̃ igi
tur ꝑ ſacramentũ regeneratõis ẽ ſpũalis generatio.

cognatiõe carnali.ſicut et ↄgnatio ſpualis

adoptione fit affũptio alicuius ad actuʒ paternũ qͥ

fouere.educare.poſſeſſiõeʒ dimittẽ. bic Eq; ẽ ibi af
fectus paternus ⁊ officiũ.ac ꝑ hoc aliqð vinculum.

hoc ãt a legibus ſtatutũ ẽ in ſolatiũ filioꝝ qd ẽ ma/

„kimũ inter cetera ipᷣis cõiugatis.et ſic pʒ quõ cogna
tio legalis ſit vinculũ.Si aũt querat᷑ ſt ufficieétia baꝝ

trium cognationũ ſ. carnalis. ſpualis. et legalis. d.

tripliciter põt ſumi. o mõ penes triplicẽ legẽ

a qua eſt.ſ.naturalé. diuinã et poſitiuaz lege. Ouan
tum ad pꝛimũ ẽ cognatio camalis.qᷓntum ad ſcdᷣm
ſpiritualis.qᷓntum ad cercium legalis.Scoo modo

28 põt ſumi penes illud qdð fſpiciũt.Tria em̃ ſũt in no

bis bona. bonũ nature. bonũ gratie.et bonum foꝛtu

—
„

ye. Bonũ natur ereſpicit ognatio carnalis, bonum Eccleſia. ſed etiã regi oꝑtet ſm cccleſiaſtica ſtatuta.

intelligentia aut hoꝝ tria bꝛeuiter querun/
ur. Pꝛimo querit᷑ vtꝝ cognatio legalis ſit ali

Auod vinculũ. Sccũdo querit᷑ vtrũ impediat ma tri

tẽ ſicut patris ẽ generare filium.ita et foue

guẽ adoptare in filiũ.g nulluʒ ẽ adoptiõis vinculũ.
Bem ocoiuilti ſunt filij dei adoptiui. S adoptio ẽ
vinculum generale. Sʒ nõ attendit᷑ ibi ↄgnatio pe-⸗
nes vinculũ generale. g Itẽ in nobis nõ ſunt
cx ꝑte aie cognatio ſpi

gratie cognatõ ſpũalis.bonũ vero foꝛtũe ↄgnatõ le
gal. Cercio mõ ſic.vt cogtio carnałreſpiciat carnẽ.
ſpnᷣalisg aiam.legalis vero totuz hominẽ. His viſis
facile ẽ obiectis reſpondere. ¶ Ad üllud em̃ qð obẽ 29
ꝙ filius nõ põt adoptare patrẽ.dðʒ. ꝙ ſicut in natu
ralibus pater generat filiũ nõ econuerſo. ita et in le
galibus patris ẽ adoptare filiuʒ nõ ecõuerſo. Mam
adoptatio eſt queda generatio ¶
omnes iuſti ſunt filij adoptiui dei.dm q; ſicut oẽs
ſumus a vco. tñ nõ ſumꝰ oẽs cõſanguinel q;uis ba-
beamꝰ vnũ patrẽ. ꝓ eo ꝙ iße eſt pᷣncipiũ coe.ſed qũ
gb eodeʒ patre carnali generamur. bẽmꝰ? alii 8 vin
culũ ſpeciale. ſic in ꝓpoſito optet intelligere. Ad il 3 1
lud qð obẽ ꝙ in nobis nõ ẽ niſi aia et coꝛpus. doz qy
nõ tm̃ in hominibus iſta attendunt᷑.ſed etiꝗꝭ adiun-
cta. ſed quedam reſpiciũt aiaʒ magis.queda magis
coꝛpus.quedã magis piunctũ.vt patet cũ dẽꝛ homo
intelligens. albus. et niſibilis. Pꝛimũ eſt rõne anie.
ſcm rõne coꝛpig.tercium rõe cõiunctiſic in ꝓpoſi⸗/
to pᷣt intelligi.
perpetuũ. dm ꝙ duo ſunt in adoptione.ſ.dñium
et ſubiectio. et hec põt amoueri ꝑ emancipationeʒ.

et ẽ quedã honeſtatis alligatio ꝗ nõ flinquit cxquo
ſemel alicni inett. JUMU—
„.. (Dueſtio. j. e.—
trum cognatio legalis debeat impedire mr̃imo/
niũ.Et ꝙ ſic vꝛ. xxx.q.iij.ita diligere. Micolaus pa/
pa dicit et hẽtur in littera. inter eos non cõtrabitur
matrimoniũ quos adoptio iungit. ¶ Item roe vẽ.
qꝛ? alius ẽ et debet eẽ affectus paternus ⁊ maritalis.
ſi & adoptans aliquãꝗ tenet᷑ eam tractare affectione
paterna. nullatenꝰpõt nec debʒ affectione mariti.
tem cognatõis vinculũ impedit ꝓpter pximi⸗
tatẽ. Sʒ in cognatiõe legali fit pximitas. S fit mr̃i⸗
mõio impedmẽtũ. ¶ Cõtra. cognatio ẽ ð iure poſiti
uo.ſed mr̃imoniũ de iure naturali.ſ ea ꝗ ſunt iuris
poſitiui nõ pñt ſuꝑ ea qᷓ ſunt naturalis alligatiõis.
nec talis adoptio põt impedire mr̃imoniũ ¶ Itẽ
mrimonia regunt᷑ iure poli nõ iure foꝛi.ſ tales ado
ptiones ſunt de iure foꝛi. p tales adoptiõcs nõ ha
bet mfimoniũ impediri. Ses talis cognatio lega
lis nullo bono mrimonij reougnat.ſed omne qð p/
ſtat impedimentũ mr̃imonio rone alic? boni ipedi/
mẽtũ pᷣſtat. & ⁊c. ¶ R. dom q; ↄgnatio legalis impe 33
dit mrimoniũ.et rõ huius ẽ ſtatutũ eccleſie que legẽ
confirmat et appꝛobat. Si aũt querit᷑ quare eccſa
ſtatuit. dici põt ꝙ rõe boneſtatis. qm̃ iſti affectus.ſ.
paternꝰ et maritalis circa eãdẽ pſonã ſũt incõpoſſi
biles ſalua honeſtatc.et qm talis cognatio ad effec⸗
tum cõſanguinitatis ꝑducit.ſi quis cõtraberet.iam
in boc honeſtati derogaret.et qͥ aſſu eſceret cõtrabe
re cũ filia adoptiua.aut paꝝ aut nihil cũ naturali ti
meret cõtrahere.cũ illã aſſumpſerit ad ꝑtractandũ
vt filiã naturalẽ.et ſic pʒ q̃re debet impedire. Quõ
aũt impediat ᷣm tres drias ita ꝙ ſcᷣm alteram ad
tps tm ſupꝛa dictũ ẽ. Rõ ãt huiꝰ ẽ.qꝛ illa adoptio te
net rõʒ eius ꝙ ſub eadẽ ptãte ſunt filia naturalis ?
filius adoptiuꝰ.nec ſe hñt vt fratres niſi qmdiu ſic
ſunkbet iõ hoc ceſſante põt ſe hze ſcdᷣmn affectiõʒ cõiu
galẽ. His viſis ſatis patẽt obiecta.. ADdð em̃ obẽ 34
ius poſitiuũ non nepugnat iuri naturali.dom q;»ma
trimoniũ nõ tm̃ de iure naturali ſm qð nunc curat

4

d illud qd obẽ ꝙ ʒ30o

dillud qð obẽ ꝙ non ẽ vinculuz ʒ32

(Au
ſalt
tobeſ.
e
cinoni
armaligt
Gannlen

Nrio
c r
ctosi
titonua
nunotrnt
caonlar
gumoe
fmlevfnn
tocrnals
lgligautt
wnen
hantl Con
hereſeegt
fcit coet
Itinoco
tegtin
Amnnatura
ſpüaliscif
Usagoptin
trardin
Jurtaboce
tmunſertin,
tunitinpan

iſRdong

geroni dupt
cpamsd
Nleeroan
ſchictbonn
orconi
lobꝛbent
nen Gzli
perciparen
caut pam
ngpetpincu

Paiſnotre

Anaraun

ſunngtteri
ſchpietboni
kccguto
ſte niq
Pyunpatet di
ico d
—

Anigs
. . 1. 4
mepe,
ee, 3
IEH A
en e..
Nhrrdnn

i

Ng: (Nin
nnsen
Gmnnen
guntzs 4ün
Phidinini
rinitls
Euntg it
Miͦcatctal.
ak ant
ſniſiruß
oto
ichntht
Ndiuti,
Nbliin

S=

rue,
umt.
rten .
ichnprt
l int⸗
(W 4
tunimeen

ſoe
lue

0 .

35 (Ad ülud qd obẽ q regit iure poli iaz patet tñ̃ſio.

36 re.¶

¶ Atrũ cognatio legalis tranſeat in alterũ. Et i ſic vi
Aet.xxx.q.iij.et habet᷑ in littera.inter eos q natura.
et eos qui adoptiõe ſunt filij.venerande leges ma/

qꝛ eccleſia tale impedimẽtũ ſua cõſtitutioe et appꝛo

batione fecit eſſe validũ.alioquin nõ poſiet impedi
Aa aluh qd obꝛ ꝙ nõ impedit aliq; bonũ ma
trimonij.dᷣm ꝙ ſicut ſupꝛa dictũ fuit de cognatiõe
carnali ꝙ impedit᷑ bonũ naturalis honeſtatis. ꝓpt᷑

4

Queſtio iij. f

q8 conſeruan Aguc paiſer? inſtitutũ matrimoiũ.

trimonia cõtrabi nõ ꝑmittũt.hoc ãt nõ eẽt niſi cog/
natio tranſireta patre in filium.g ⁊c. ¶ Item plus
cõcoꝛd at vnio carnis cũ cognatiõe legali q; ſpuali.
Sed vnio carnis facit cognationẽ ſpijalẽ eſſe cõem.
multo foꝛtius cognatiõʒ legalem Eem cogna/
tio carnalis et ſpũalis tranſit.g pari rõne cognatio
legalis.aut ſi nõ.quero.quare nõ.qð ſi nõ tranſiret.

boc nõ eẽt niſi ꝙ vnica eẽt ſpẽs.nunc aũt tres aſſig

nant᷑ Cõtra.quia cognatio ſpũalis ẽ cõicabilis.iõ
neceſſe ẽ ꝙ ſi aliquis efficit᷑ ſpũalis pater alicꝰ ꝙ ef⸗
ficiat᷑ cõpater patris eiuſdẽ.̊ pari rõne in adoptõe.
ð tñ nõ concedit᷑.g non eſt cognationis tranſitus.
Ees qꝛ in cognatiõe ſpũali tranſitꝰ ẽ a patre in fili

am naturale.iõ impoſſibile eſt ꝙ vnqʒ; cõtrabat filiꝰ
ſpũalis cũ filio naturali.ꝙ pari rõe nunqᷓʒ poſſet fili/

us adoptiuus cõtrabere cũ naturali filia.cuius con
trariũ dẽ.xxx.q.iij.ꝑ adoptionẽ queſita fraternitas.

Ʒurxta hoc querit᷑ cum vinculũ cognationis legalis

tranſeat in filios et nepotes et in vxoꝛes.quare non
tranſit in parentes cũ ſe hẽant in eadem ꝓximitate.

37 (R. dm ꝙ vinculũ adoptiõis tranſit in alterius

38

59

perſonã duplr.ſ.ꝑ carnis cõmixtionẽ et gencratiõzʒ.
ſed ꝑ carnis cõmixtionẽ tranſit ad ſemꝑ.ꝑ generati
onẽ vero ad tpᷣs.Et ratio buius ẽᷣ.qꝛ talis adoptio

reſpicit bona tꝑalia et educationẽ pat᷑nã.et qm̃ vir

et vxoꝛ coniungunt᷑ ad ſemꝑ.et oia que hbñt ꝓ indi/
uiſo babent.iõ cõtrahit᷑ vinculũ ſempiternũ ad vxo

rem.Sʒ filij naturales nec ſemꝑ cohabitãt.nec ſem

per cũ parentibꝰ hñt bona indiuiſa.immo cũ eman
cipant᷑ patrẽ et matrẽ relinquunt.et hinc eſt ꝙ non
manet vinculũ.eęt ſic patet quõ trãſit illud vinculũ.
et qñ ſimpłr et qñ ad tempus.( Ad illud vo quod
queritur quare cognatio legalis nõ tranſit in patrẽ.
dom ꝙ cognatio ſpũalis traſit in patrẽ.qm̃ eundeʒ
regenerat quẽ pat᷑ generauit.ita ꝙ ↄgnatio ſpũalis
reſpicit bonũ interius.iõ cõicat᷑ in vuo.et iõ cõtra⸗
hit᷑ cognatio cõpẽnitatis.ſ̊ adoptãs adoptatũ aſſu
mit ad aliqͥd extra.iõ nõ ſic cõicat᷑. Oð obꝛ ſecũdo
iam patet.¶ Ad illud qð querit᷑ qᷓre nõ trãſit in aſ-
cendẽdo.ddm ꝙ humoꝛ venit a radice ad ramos ñ
econuerſo.et qm filij rami ſunt patris. ideo cogna/
tio legalis a patre cõicat᷑ filijs.non ſic oꝑtet nec de/
bent cõicare parentibꝰ.eęt ſic patet torſi.
Onſequenter q̃ntũ ad terciũ articulũ queritur

dꝛimo querit᷑ vtrũ ſcdᷣe nuptie ſint licite. Se/
cũdo vtrũ ſint ſacramẽtales.Lercio vtrũ ſint hno
rabiles. ¶Queſtio. ſ.

¶ Eirca quã oñditur ꝙ ſce nuptie nõ ſint licite.Chꝛi
ſoſtomꝰ. Secũdũ virũ accipere ᷣm pᷣceptũ apli lici

tuʒ.ſcᷣm veritatẽ foꝛnicato ẽ.ſed ð vnoqͥqʒ iudicã-
dum eſt ſᷣm veritatẽ. ſcdᷣe nuptie nõ ſunt lieite.cũ
nec foꝛnicatõ. ¶ Itẽ Amb. a ſecungo die ſnbtraxit

de ſecundo federe nuptiali.⁊ circa hoc querũt

XILI

deus benecectionẽ. nobis intelligentiã relinquẽs.ñ
bonũ eẽ matrimoniũ duplex.qꝛ ab vnitate diuidit. S
Sfgurrv ſecundarũ federa nuptiarum. ⁊c.
Item rõe videt᷑.qꝛ bigamus nõ pᷣt pmoueri ad
ſacros oꝛdines.ſed pena uon infligit᷑ niſi ꝓ culpa.g
in bigamia eſt culpa ¶ Item peccatũ ẽ babere plu
res vxoꝛes ſimul niſi diſpenſet᷑ a deo.ᷓ pari ratione
viget᷑ eſſe peccatuʒ plures habere ſucceſſiue. Si di
cas ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ cum ſint ſimul fit iniuria pꝛie
vxoꝛi nõ tñ ſucceſſiue ¶ Contra.eſto ꝙ pᷣma vxoꝛ ve
lit. nibilominꝰ ẽ peccatũ.g ⁊c.¶ Cõtra. abꝛaam ſe/-
cundas cõtraxit nuptias Geñ. xxv.cum cethura et
in boc non repꝛehbendit᷑ & licitũ fuit ei.et ſic ⁊c. ¶ Itẽ

j.ad thy.v.volo iunioꝛes nubere.filios ꝓcreare. ma

treſfamilias ec.loquit᷑ de viduisił Item rõne vide/⸗
tur.qꝛ nuptie ſunt in remedium. ſᷣ cuʒ mulier moꝛiꝛ
tur viro viuente vel ecõuerſo manet moꝛbus et nõ
adeſt remediũ.g licituʒ ẽ remediũ adhibere.g ma
trimoniũ ſcdo contrahere.¶ Item nuptie ſunt in oef
ficiũ hoc eſt in pꝛocreationẽ filioꝝ dei ad cultum. ſʒ
multi poſt obitũ vxoꝛũ ſũt vdonei filios pcreare.ſi/
militer multe mulieres poſt obitũ viroꝛũ. licet on
trabere ¶ R. dm ꝙ nõ tm̃ ſecunde nuptie ſed eti- 40
am tercie et quarte et ãplioꝛes ſunt licite.dum tñ fi·
ant bono animo.ſc ꝓpter ꝓlem generandã. vel ꝓ-
pter foꝛnicationẽ vitandam.vel ꝓpter neceſſitatem
ſuam ſuſtẽtandã.vt cũ cõtrahit vir cũ muliere vt ip
ſum foueuat et ecõuerſo. Añ Aug.dicit nõ cõtemni
mus q̃ttaſlibet nuptias.Et Hiero.etiaʒ dñs non
damnauit mulierẽ ſeptẽviram.¶ Ad illud qð di/1
cit Chꝛib.ꝙ ᷣm veritatẽ eſt foꝛnicatio. deᷣm q; ipſe

vocat veritatẽ cõiecturã rõnis q̃ tñ ſepe fallitur liczʒ

ꝓbabiliter iudicet.vel doᷣm ꝙ foꝛnicatio dicit᷑ qdga
immer ſio libidinis.quia illud maxime cõſueuit mo
uere ad ſcdᷣas muptias ↄtrabendas¶ Ad illᷣ qd di ꝗꝛ

cit Amb.ꝙ duplex mr̃imoniũ nõ ẽ bonũ.dom q; il ,

lud intelligendũ eſt ſic.i.nõ eſt honoꝛabile Ad illʒ 43
qd obꝛ ꝙ punitur pena irregularitatis.dm ꝙ non
poſſe aſcendere ad ſacros oꝛdines nõ eſt pena.quia
etiam nec mutus naturaliter põt aſccdere. nec tůK B
eſt ei in penã.ſed qꝛ nõ eſt idoneus.( Ad illð quod ꝗꝗ
obꝛ ꝙ nõ licet plures habere ſimul.dm ꝙ nõ eſt i
mile.qꝛ viro viuẽte non habet ptãteʒ ſui coꝛpis. nec
econuerſo vir viuente muliere.et iõ nõ põt alteri dↄ
re.et ſi dat.ↄtra ius facit.ſed moꝛtua vxoꝛe ſolutus
eſt. et iõ alteri põt dare.et iõ licet et nõ peccat.

¶ Atrũ ſecunde nuptie ſint ſacramentales ſiue bẽant
rationẽ ſacri. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ ſacramẽtũ mr̃imonij
efficit cõſenſus aioꝝ expᷣſſus ꝑ verba exterioꝛa inter
legittimas ꝑſonas.ſᷣ talis eſt in ſcdis nuptijs.g c.
ONꝛ iſte ꝑſone ſint legittime ꝓbat᷑.qꝛ nllo iure a ma
trimõio ꝓhibent. ¶ Itẽ coytꝰ excuſat᷑ in ſecundis
nuptijs.alioq́n nõ cõcederet eas apłs.ſᷣ covxtꝰ in ma
trimõio excuſat᷑ rõe medige ſacral.s ꝛc. ¶ Itez ſcde
nuptie ſũt inſeꝑpabiles ſicut et pᷣme.ſᷣ inſeꝑabilitas
in mr̃imõio nõ venit ex ꝑte boni fidei.nec ꝓlis.ergo
ex ꝑte boni qð ẽ ſacẽm. ¶ Itẽ q cognoſit ſcdaʒ coitu
foꝛnicario nõ efficit᷑ irregularis.qͥ aãt ſcdaʒ ↄgnoſcit

cũ q̃ ↄtraxit efficit᷑ irregularis.g amplioꝛ ẽ hic vnio

qᷓ; ibi.ſᷣ nõ niſi ſacr̃alis.gO ⁊cAl Cõtra.qͥ iterat ſacrm
facit ei cõtumeliã.et iõ nibil facit iterando.ſᷣ in ſcdis

nnuptijs iterat᷑ mrfimonij ſacr̃m. nõ ẽ ibi ſacfi ſuſce

ptio ſed cõtumelis¶ Item vinculu mfimonij r2.

ℳ

Li.

bitur ex mutuo conſenſu.ſᷣ ↄſenſus ẽ vinculũ aioꝝ.
et mr̃imoniũ ẽ vinculũ qð nõ ſoluit᷑ manentibus ex
tremis. cũ aie ſint incoꝛruptibiles.ſemꝑ mãet vin

culũ pᷣmi mr̃imonij.ſ alligatus vni ſacramentaliter

nõ pot alteri ſacralr obligari.̊ ⁊c. ¶ Itẽ i ſcdis nup

tijs ẽ carnis diuiſio ex ꝑte viri vł mulieris. xpᷣs eſt

indiuiſus.et eccleſia ſilr indiuiſa. et vniꝰ ſolius ſpõ/
ſa. et humana natura ad diuinã indiuiſa. nõ manõ
ſignificatio. S c« Itẽ ſacrm ẽ dignũ bñdictione.q;
ſacrũ ẽ et ſanctificãas.ſᷣ ſcdᷣe nuptie nõ benedicũtur.

Enon vꝛ ibi eẽ ſacim. ¶ H. dom ꝙ dupliciter eſt lo

qui de ſcis nuptijs. aut in ſe.aut in relatiõe ad pꝛi/
mas. Si in ſe. ſic cũ ſit ibi cõſenſus expꝛeſſus inter le
gittimas ꝑſonas.eſt vtiq; ibi ſacẽ̃m.nec ẽ ibi carnis
Diuiſio.ſ̊ vnio carnis viri et mulieris. Si aũt loqua
mur in comꝑatiõe ad pᷣcedentes. ſic manct in eis ſa
cratnẽti ratio incõpleta ꝓpter carnis diuiſiones.qꝛ

in pᷣmis carnẽ ſuã vniuit cũ vno. in ſecũdis cũ alio.

As et talis diuiſio tollit de plenitudie ſigtiõis.¶ Ad il

lud qð obẽ ꝙ ſacrm iterat᷑.ddᷣm ꝙ ſacrm iterari ñ
di niſi pᷣmo manẽte.ᷣ pᷣmũ ẽ ſolutũ vxoꝛe moꝛtua.
4A6. (Ad illud qð obĩ ꝙ ẽ vinculũ animaꝝ qᷓ ſunt ꝑpe
tue.dm ꝙ ẽ et anime et ſpũs.et nõ ẽ vinculuʒ aiaꝝ
miſi inqᷓntum ↄiuncte coꝛpibus.oꝛdinat᷑ em̃ hoc vin
culũ ad carnis cõmixtionẽ.iõ ſoluit᷑ cũ ania ſepat᷑ et
47 deſinit animare¶ Ad illᷣ qð obꝛ ꝙ ſcde nuptie car/
vusẽ diuidũt.dᷣm ꝙ boc ẽ ꝑ accidẽs.qꝛ pᷣmo vniũt et
cõſequẽs diuidũt.⁊ ſic ẽ ſacrʒ rõne vniõis nõ rõne
diuiſionis.tñ qꝛ diuiſio cõcomitat᷑ vnionẽ.nec ẽ de

pfrfectiõe ſacr̃i.iõ nõ debet᷑ ei tanta ſolẽnitas.et quia

benedictio ẽ ad ſolennitatẽ.ideoq; tales nuꝑtie non

48 benedicunt᷑.et ſic ptʒ ſequens. Sed attendẽdum q;

nuptie poſſunt eẽ ſecunde ex ꝑte viri.et pᷣme ex par
te mulieris.vel ecõuerſo.vel ex ꝑte vtriuſq;. In pꝛi/

mo caſu plus ſaluat᷑ rõ ſacri.xpᷣs em̃ vnit᷑ pluribus

5

dgiabꝰ et ſibi eas deſpõſat. In ſecũdo caſu minꝰ. In
tercio minime.et iõ in pᷣmo caſu cũ mulier ẽ virgo.
Fyuis vir ſit bigamꝰ.nuptie benedicunt.
—= ¶ Queſtio ij ·
. (Dit ſecũde nuptie ſint honoꝛabiles.Et ſic videt᷑.
qꝗ⁊ oẽ illud in quo ſaluat᷑ rõ honeſti ſaluat᷑ rõ bono/
rabilis.ᷣ in ſcdis nuptijs ſaluat᷑ mõ honeſti.qꝛ vitat᷑
inhoneſtas foꝛnicatõis.& ⁊c̃. Itẽ gloꝛia ẽ pꝛis fili
os ſucceſſoꝛes in bonis relinquere.et maxie bonos.
Sed freq̃nter in pᷣmis nuptijs nõ acquirunt᷑ filij ſᷣ
in ſchis.4 viget᷑ ꝙ ñ habẽti ꝓlẽ bonoꝛabile ſit ſecũ/
do nubere. ¶ Itez oia ſacr̃a diuina ſunt honoꝛãda.
oõẽ qð tenet in ſe rõʒ ſacr̃i tenet rõeʒ honoꝛabilis.
Sʒ ſcde nuptie ſũt hmõi vt pꝛius ꝓbatũ ẽ.g ſcde
nuptie ſũt honoꝛabiles.¶ Itẽ i lege qͥ nolebat ſuſci⸗
tare ſemen fratri. extrabebat mulier calciamẽtũ de
pede et expuebat in faciem eius in ſignuð obpꝛobꝛij
ſempiterni. Deu.xxv. ſi multo magis debet qͥs ſol
licitꝰeẽ de ꝓle ſua qᷓ; de aliena.videt᷑ ꝙ ſi aliquis nõ
habẽs filios de pᷣma vxpꝛe.ipᷣa moꝛtua nolit cõtra/
bere cũ alia ꝙ ſit ſibi obpꝛobꝛiũ.g̊ ab oppoſitis con/
trabere cũ ſcdᷣa ẽ honoꝛificũ. Si tu dicas ꝙ ſecus ẽ
nũc in le.no.in qua q̃rit᷑ fecunditas mẽtis magis qᷓ;
ventris. Obꝛ in cõtrariũ ꝙ illud nõ ſoluit.qꝛ ſi ali/
quid ẽ bonũ.ſua iteratione nõ fit malũ ſed melius.
qꝛ duplex bonũ meliꝰ ẽ qᷓ; ſimplex. ſi aliqᷣd ẽ bono
abile.ſua iteratiðe nõ ſit vituꝑabile.ſᷣ pᷣme nuptie
bint honoꝛabiles. c. Cõtra /0c illud ẽ indeces a

IIII

quo arcent᷑ boncſte ꝑſone ne interſint bmõi. ſed ſe,.·
cunde nuptie ſunt hmõi. & ac. Maioꝛ manifeſta ẽ.
Minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ illud ceſariẽſis ↄcilij q ponitur in

lFa. Pꝛeſbᷣꝛm inq; pꝛandere in nuptijs bigami nõ cõ

uenit cũ pnia bigamꝰ indigeat. ⁊c.¶ Itẽ omne ill
ẽ indecẽs ꝑ qð efficit᷑ quis ineptus ad gradũ digni/

tatis ad quẽ pᷣus erat ydoneus.ſed ꝑ ſcᷣas nuptias

efficit᷑ quis ineptꝰ ad gradũ ſacerdotij ad ques erat

le ⁊ idecoꝝ¶¶ Itẽ oẽ illð ẽ in obpꝛobꝛiũ qð r̃ddit bo

pꝛius ra cdas nuptias cõtrabere ẽ vitupabi-

neinẽ notabilẽ de aliqͥ vicio.ſᷣ ſcdᷣe nuptie ſũt bhmõi.

lr̃a q etiã in pᷣſenti carẽt gloꝛia. Itẽ oẽ illud eſt in

c. Et hoc ↄfirmatur ꝑ illud Teezo habetur in
obpꝛobꝛiũ qð reddit indignũ eccleſiaſtica bñdictõe.

H ſcde nuptie( qᷓmuis ſint licite )pꝛiuate ſũt hñdicti-

one que debet᷑ illi ſacro.̊ ſũt obpꝛobꝛioſe.(¶ R. dð.
q ſicut mr̃imonij ſacr̃m ẽ vtile et honoꝛabile ratiõe
triplicis boni.fidi.ꝓlis.⁊ ſacr̃i.ſic vt appꝛopate loq̃
mur ſecũde nuptie ſũt honoꝛabiles.qꝛ thoꝛus ẽ im⸗

49

maculatus.et boc eſt per bonum fidei. Atiles vero

ſunt.qꝛ vterq; eſt fecundus.et hoc ẽ ꝑ bonum ꝓlis.
Bonũ vero ſacri ad vtrunqʒ refert᷑.ad honoꝛabili/
tatẽ inqᷓntum ſignat.ſic em̃ ſaccẽm hoc magnũ eſt et
bonoꝛabile. ſcz rõne ſigti in xpᷣo et eccleſia.Ad vtili
tatẽ vero inquantum remediũ peccat.Si g̊ loq̃mur
de ſcdis nuptijs rõne vtilitatis.ſic ſaluat᷑ rõ vtilita
tis. Atile em̃ erat.qꝛ erãt in officiũ et in remediũ.et
vtrunqʒ hoꝝ vt plurimũ in ſcdᷣis nuptijs rexit᷑. Si
rationt᷑ honoꝛabilitatis.dm ꝙ bhonoꝛabiles erant
ratiõe cõtinẽtie cõiugalis et ſigtõis ſacralis.et vtrũ⸗
qʒ hoꝝ ibi ẽ imꝑfectc et defectiue. Mã ſigtio ſacr̃alł
defectiua ẽ ſm veritatẽ.cõtinẽtia cõiugalis ſᷣm ꝓba
bilitatẽ. ideo dico ꝙ carent gloꝛia.et iõ non ſunt ho/

noꝛabiles.tñ quia carent culpa non ſũt vituꝑabiles

ſ ſunt tolerabiles.vñ nec dñs nec ſacti eas ꝓhibẽt
tanq; malas.ſed tñ eas non ꝑſuadent quaſi defecti/
uas.¶ Cõccdendũ igit᷑ ꝙ ꝓpꝛie loqᷓndo ſede nuptie
nõ ſunt honoꝛabiles ſicut oñdunt rõnes. et hoc eſt

gqs dicit Amb.et hẽtur in lr̃a ꝙ etiã in pᷣſenti carent

gloꝛia. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ vitat foꝛnicatio.dðm
ꝙ vitat᷑ m ſtatum impfectiõis.et iõ potius hoc ad
vtilitatẽ qᷓ; ad laudẽ vel honoꝛem dinoſci᷑ ꝑtinere.

50

¶ Ad illud qd obẽ de cognatiõe.ddᷣm ꝙ boc nõ di/vt

cit pᷣm tpᷣus gratie ſᷣ ſᷣm tps legis ſcripte. Ael ſi nũc
vicat honoꝛẽ. boc ẽ q̃ntum ad bominẽ non qntũ ad
deũ.qꝛ querit᷑ mõ ſucceſſio relatiõis non ſanguinis.
ideo vtilitati potius 5 honoꝛi hoc attribuendũ eſt.
¶ Ad illud qdð obẽ de ſacro.dʒ ꝙ verũ eſt ꝙ ẽ ſacrʒ.
tñ ẽ cum defectu.rõne cuius habet qᷓndã ignobilita
tẽ.ac ꝑ boc potius minuitur gloꝛia ꝙᷓ amplificetur
in talis ſacri cõtractione.¶Ad illud qdð obꝛ de ſuſ/
citatiõe ſeminis.ddᷣm q illud fuit ppꝛium legis ve/
teris ꝓpter hoc ꝙ ibi erat benedictio in ꝓle carnali
et ꝓmiſſio tꝑalis.ſᷣ nũc illa lex nõ hʒ locu.Et ſi obij
cias ꝙ idẽ bonũ iteratũ ẽ melius bonoꝛabiliꝰ.dð.
verũ eſt ſi iteratio cõpetat ſue nature.ſicut in bis
g̃ acquiruntur ꝑ aſſuefactionem. hoc tũ non habet
weiqʒ locum.quia baptiſmus iteratus non eſt meli

52

55

54

oꝛ qᷓ; ſimplex.quia non competit ei iteratio.ſic itera

tio mr̃imonij nõ competit ſigtiõi.nec competit vſui
honeſtatis ſiue caſtitatis niſi ſit pᷣter infirmitatẽ car
nis.qᷓ magis facit excuſabilitatẽ qꝙ; bonoꝛẽ.Mis vi⸗

ſis ſalis patent quc ſunt circg littrr.

dekeſut
dlns
gnrin
geimnt
taüt
ochin
tan
tk.
eſu
nsſi
ſpiie
Maltn
er
ͤct.

lum
hhel i

eni.

ohy,

ſetye
Etp

ce
Gadgrä
N
wrhnare
rerifne
Nhügfin
Mien

en
unita e
9autdli

. 1

„ „ 2 4
Ktnidn

nugztis
ie

79 .
gcingcn
timit, N

Cne Ain
rnned

no.et ve. teſ. gelio. AMedia nocte clamo: factus ẽ.ecce ſponſus ſtam? Hucipio.
Mat. xy. mnitex · obuiei,. Tube nomẽ alias euidens et pclaruz cut duplic babemus

N Diſtinctio. xliij. de reſurrectione m id qs eſt. .

mgfr determiauit de ſanitate quã ſacroꝛum medicamẽta ↄferunt. ſequit᷑ pars in qᷓ gait de ſanitate a
uã ſacra diſponũt. Pꝛima ẽ ſanitas gratuita.ſcda eſt gloꝛioſa. Pꝛina ẽ wen⸗ pacri?. Küagen wißt.
ſcda a miſeria.Ei qm̃ ad hanc glona habendã cõcurrit reſurrectio et cõcurrit iudiciu m.⁊ iõ pᷣmo determiat
de reſurrectiõe.ſcdᷣo vero de iudicio.infra. xlvij.diſ. Solet etiam qᷓri q̃titer dabit᷑ iudicij ſnia. Dꝛima pars bʒ
duas.qm̃ em̃ in reſurrectiõe aia ſepata reiungit᷑ coꝛꝑi.iõ pꝛimo agit de reſurrectiõe.ſcdᷣo vero de ſtatu aie ſe
ꝑate.infra.diſ.xlv. Pꝛeterea ſciendũ eſt ꝙ oẽs aie ⁊c. Pꝛima ꝑs hʒ duas. In pꝛima determiat de reſurrecti/
one ᷣm id qð eſt. In ſecunda qᷓntũ ad modũ ſiue qᷓntũ ad q́litatẽ ⁊ quiditatẽ reſurgentiũ.infra dil. xliiij. So
lent aũt nonnulli ꝑcunctari ⁊c. Pꝛima ꝑs hʒ duas. In pᷣma ꝓcedit ꝑ modum narratiõis. In ſecunda per
modũ inquiſitiõis.ibi.Hic querit᷑ vtrum electis tũc aſſit ⁊c. Pꝛima pars habet tres. In pꝛima pte oñdit re-

ſurrectionẽ eẽ futuram. In ſecunda vero termist reſurrectiois cauſã.ibi. Cauſa em̃ reſurrectiõis moꝛtuo⸗

rum ⁊c. In tercia determiat reſurrectiõis hoꝛã.ibi. Media aũt nocte dicit᷑ venturus.vbi dr ꝙ dicit reſurre/⸗
ctionẽ futurã media nocte.nõ ꝓpter tꝑis qualitatẽ ſed potius ꝓpter hoꝛe incertitudinẽ. Similiter ſecunda

pars in qua ꝓcedit magiſter ꝑx modũ inquiſitiõis determians qtuoꝛ dubitabilia qᷓ habẽt oꝛtũ ex verbis apli

qᷓ̃ pꝛiusxacta ſũt.q̃tuoꝛ habet particulas in quibus illa dubia determiat. In pꝛima q̃rit de memoꝛia electo/

rum an tunc pᷣcedentia mala teneat. In ſecunda qucrit de viuoꝛũ inuentiõe.ibi.Queri etiaʒ ſolet vtrum illi

quos viuos ⁊c. In tercia vero determinat quõ intelligit᷑ ꝙ iudicabit viuos et moꝛtuos. ibi. His autẽ adici
eudñ eſt. In q̃rta quõ intelligit᷑ ills moꝛtui reſurget incoꝛrupti.ibi.Cũq; ex pᷣdictis ſane credi valcat ⁊c.

[AOſtendit reſurrectionẽ eſſe futurjů. a afNor tube ꝗᷓ in ad- 1
XIL. rrrfrf uentu iudicis ab om/
I. III Oſtremo de conditione reſurrectiõis et mo⸗ nibus audiet᷑. Aidet᷑

do reſurgentiũnec non et de iudicij et mie q o egrogunne
litate bꝛeuiter diſſerendũ ẽ. Oibus qõnibus in tꝑc. Iteruz. vor pᷣ/
. que de hac re moueri ſolent ſatiſfacere nõ valeo.reſur us ꝑuenit ad loca ꝓ-
recturã tũ carnem omniũ quicunq; nati ſunt atq; na-⸗ pinqua. pꝛius reiur
ſcent᷑.et moꝛtui ſunt atq; moꝛient᷑.nullatenus ambi / gent bomines in vna

Jſa.xxvj. gere debet xpᷣianus. Ait em̃ yſaias. Reſurgẽt moꝛtui. bte mundi ꝙᷓ in alia.

thel. ilj. et reſurget qui erat in ſepulchꝛis.· Et aplus ſmſolumꝰ J1 Gj vom G illud ꝓeᷣ
vos igno.fra.de.doꝛ.vt non cõ.ſicut et ceteri ꝗ ſoom qꝛ voxilla fcice vir⸗
nõ habent.ſcʒ reſur.hoc em̃ vob.di.in ver.do.quia tute diuina ſubito de⸗/
nos qui vi.qui re.ſu.non pꝛe.ess qui doꝛ. Qm̃ ipſe ferat᷑ ſm ꝙ voxilla pᷣ
do. in iuſſu et in vo.ar.et in tu. dei deſcendet de ce. et ¶ cedit. MPꝛetea ſubito
moꝛ.aqui in xpᷣo ſunt re.pꝛimi.deinde nos qui vi.qui ſier fſurr e defe i
reliqui.ſu.ra.cũ illis.in nu.obui.xpo in aera.⁊ ſic ſẽꝑ qaeraaahn fr iut
cum dño erimꝰ. his verbis.et veritas reſurrectionis pparatõis. cũ diuina
et cauſa atq; oꝛdo reſurgentiũ pᷣclariſſime inſinuat. virtꝰ?poſſit ſubito ope
“”M l rari et abſqʒ; vlla pꝛe⸗
paratõe.dom e hoc S

„

(NMetermiat reſurrectõis cãʒ qᷣ ẽ vox tub?. b

— pvotiꝰ ꝓpt doruentia
2 (Cã em reſurrectiõis moꝛtuoꝛũ erit vox tube q̃ in ad,⸗ T cſeentiaz.

,ʒ⸗⸗Quentu iudicis ab omnibꝰaudietur.et cuius virtute ex qa ſicut ꝑ verbũ carnẽ
Põ.lxvij. citabunt᷑ moꝛtui.et de monumẽtis reſurgent. Vñ ꝓ⸗ ſactũ fit iudicium ad
phheta. dabit voci ſue vocẽ virtutis.i.effectũ reſuſci⸗ adoꝛandũ hũanitate⸗

Zoh. v. tãdi moꝛtuos. Et iohes euangeliſta ait.venit hoꝛa in xpᷣi in q̃ fuit iudicatꝰ.

. — ᷑ „ „ . 5. 5 i6i9 „
qua oẽs qui in monumẽtis ſunt audiẽt vocẽ filij dei. n aore, r ;
et ꝓcedent qͥ bona fecerũt in reſurrectionẽ vite. qᷓ vo iippũanitatis in qua
mala egerũt in reſurrectõʒ iudicij. Si vero querit cu⸗ fuit moꝛtuus.et iõ di
ius vel qualis erit or illa. Apls dei⸗ gerit deſko. ai A S P ebuͤft
geli. i. ipius xpᷣi qͥ eſt pꝛinceps archangeloꝝ.vel voyx ſuſcitatio animaꝛuʒ..
Sir alicui⸗ vel pluriũ angeloꝝ.Eademq;ʒ dicit᷑ tuba. verbũ carne⸗ factũ fit

aaeterit manifeſia et noumſima. qꝛ pꝰ eam nõ erit alia. Pocr 9geen mve⸗
Aug. de gra Hec tuba vt ait Aug.ẽ clamoꝛ. de quo dicit᷑ in euan⸗ nra. vt ſicut er duplict

ſponſus ve cõſtamꝰ pᷣucipio.⁊ ſi-

2 3

27

c¶Mon eniz eoꝛum
memoꝛia c. Innuit

giñ cogitare de malo

cognitiuas. ita a miſe
ria mõ excitemur. et
ad iudicinz vocemur.
⁊ virtute diuina et ſpi

rituali.et voce angeli.

2 b¶ Aox archãgeli et

tuba di ⁊c. Queritur

hic de hac diuerſitate

iſtoꝝ vocabuloꝛuʒ.q
nũc iuſſus.nunc vox
archangeli. nũc tuba

vocatr᷑ illud ꝑ qð ſit re
flfurrectio.in quibꝰ cõ/
trarietas ⁊ diuerſitas

videt᷑ icludi. R. d.

¶ WMedia auũt nocte dicit᷑ venturꝰvt ait Aug. Non pꝛo

-
z“

ſignum inte

lat᷑. qð ſigaũ moꝛtui audient et reſurgent.
¶ Determinat reſurrectionis hoꝛaʒ.ꝗᷓ dicitur
media nocte futua. —

ligit. Qð vox archangeli tuba d ci ab
aplo dici.et in euãgelio.vox filij dei et camoꝛ appel

b . j.thel.iiij.
J30.y.

Hoꝛa tꝑis.ſed qꝛ tũc veniet cũ ñ ſperat᷑. Media ãt no
cte.ſ.cum valde obſcurũ erit.i.occultũ.venict. Dies
eñm̃ dñi ſicut fur ita ĩ nocte vẽiet. Põt tñ nõ incongrue

intelligi medie noctis tꝑe venturꝰ.qꝛ vt ait Caſſiodo

rus.hoc tꝑe pᷣmogenita egypti ꝑcuſſa ſũt qñ etiã ſpõ⸗

ſus venturꝰ eſt. Pluribꝰ etiã locis cõteſtant᷑ autoꝛes

w aduentꝰ xpᷣi dies dicit᷑ dñi.nõ ꝓ q̃litate tꝑis ſed re⸗

ꝙ idem vox xpᷣi vᷣm di

uerſas ꝓpetates iſta

tria ſoꝛtit᷑ noia. Vox
em̃ p̃ᷣi erit vtuoſa. ?
iõ dꝛ iuſſꝰ qꝛ pᷣceptũü.
vicet eniʒ et fict. Erit

autentica. et iõ dicitur
vox archangeli. i. pᷣnci
pis.Et erit nihilomi/
nus ſeuera. et iõ vox

tube dicik. et ſic idem

multiplici vocablo· ex
pmit᷑ ad inſinuandaʒ
illius vocis ꝓpꝛieta/
tẽ multi

plicẽ et digni/

qꝙ maloꝝ memoꝛia ñ

Vlñ in daniele. Vetuſtus dieꝝ ſedit.et libꝛi apti ſunt
coꝛã eo. Libꝛi ſunt coſcietie ſinguloꝝ qᷓ tunc apientur
eis vel alijs.et tũc implebit᷑. Nihil occultũ qð nõ re⸗

rum.qꝛ tunc cogitatões et ↄſilia ſinguloꝝ patebunt.

uelet᷑. Adueniẽte aũt ſũmo iudice.nõ ſolũ aeris tene⸗
bꝛe illuminabunt᷑.ſᷣ abſcondita coꝛdiũ manifeſtabũt᷑.
Virtute &̊ diuina fiet vt cuiq; oꝑa ſua bona vel mala

cuũcta in memoꝛiã reuocent᷑.⁊ mẽtis intuitu mira cele

leritate cernant᷑.vt accuſet vel excuſet hoĩem cõſcien
tia.eaq; teſte damnetur vl ſaluet᷑.

7

¶æAuerit de memoꝛia electoꝛum.an tunc p/

cegentia mala teneat. d
Cbi

cotriſtabit᷑. Querck G

quõ illud poſſit intel/
ligi.aut em̃ mala pla/
cebũt aut diſplicebũt.
Si placebũt.erimꝰin/
iuſti. Si diſplicchunt
erimꝰ triſtati. ¶ Yecz
quõ põt illò intelligi
cũ talis cognitio infe/
rat triſticiã.et ſublato
pnñti aufcratur añce/

dẽs.qꝛ poſito añcedẽ/

te ponit᷑ ct cõſequẽs.
¶NRe. dð. ꝙ ibi erit me
moꝛia maloꝝ ſine tri⸗
ſticia. qᷓliter autẽ boc
poſſit eẽ dicunt aliqui
diuina virtute.q̃ ſiẽ
potẽs ẽ in igne ſepare
lucẽ a caliditate. ſicut
dicit Baſili? ſuꝑ illud
ps. Vox dñi inter.flã.
ignis ⁊c. ſic ſeꝑpabit a
mali ↄgnitiõe et recoꝛ
datione meſticia. Aliter
ꝓpt᷑ mala nr̃a nõ triſta

dic querit᷑ vtrum electis tunc aſſit memoꝛia pceden/
tiũ maloꝝ ſicut bonoꝝ.Quedã autoꝛitates videntur
bonos tradere nõ hituros tũc memoꝛiã pᷣcedẽtiũ ma

lox.i.peccatoꝝ vel toꝛmẽtoꝝ.Ait em Eſa. Ego creo
celos nouos et terrã noua.et nõ erũt in memoꝛia pꝛi⸗

oꝛa.⁊ nõ aſcendẽt ſuꝑ coꝛ.bᷣ gaudebitis ineternũ. Itẽ

obliuioni tradite ſũt anguſtie pꝛioꝛes ⁊ abſcõdue ab

oculis noſtris. Que de futuro exponens Hhiero. ait.

Obliuioni tradent᷑ pꝛioꝛa mala.quia foꝛſitan in futu

ro pꝛiſtine ↄuerſatiõis memoꝛia oĩno ðᷣlebit᷑ ſuccedẽ⸗

tibus bonis eternis.ne ſit ꝑs maloꝝ pꝛioꝛis anguſtie

memoaa. Sʒ hec et hijs ſilia pñt accipi ſic vt non ex⸗

cludqt memoꝛiã pᷣcedentiũ maloꝝ.ſed ex ea moleſtiã

et leſionẽ amoneãt. Non em̃ eoꝝ memoꝛia ſctõs con

triſtabit.vł eoꝝ beatitudinẽ obfuſcabit ſed gratioꝛes

deo reddit. Vñ ſuꝑ pſal.lxxxvij.Ait Gꝛeg. Quomõ
ineternũ mias dũi canit qui miſerie ñ meminit. Quõ

aũt plena beatitudo ſi memoꝛia reatꝰ menteʒ tangit?:

Sed ſepe leti triſtii meminimꝰ.et ſani doloꝝ memi/

nimꝰ ſine doloꝛe.et inde amplius leti et grati ſumus.

⁶
*
4

d

Ex his apparet ꝙ ſi pꝛioꝝ maloꝝ memoꝛiã ſancti ha
bebũt in futuro.nõ eis tñ erit ad penã vł gloꝛie dero⸗

gationẽ ſᷣ ad gratiarũ actionẽ.Si vero querit᷑ vtrum
pctã q̃ fecerũt electi ꝓdeant tunc in noticiã omniũ.ſi/
cut mala damnãdoꝝ oĩbuesrũt nota. Non legi hoc

Caſſiodoꝛus
ſuꝑ octonari
.
De libꝛis qui
tũc aperti erũt.
AWat. p.

Eſa.lxv.
Jſa. xv.

ee Ei⸗ nce boe⸗ heer dignitate ſtatꝰ.ſicut em angeli gloꝛioſi et ſi nos ament.tñ
. EGe 29. eS 6 nitelli. 17 ° = Anlr,
boc fit ppt mod oſic ꝛpti? ic in ꝓpoſito ẽ intelligendũ. Meliꝰ tñ eſt dicere ꝙ

„

leradi. qꝛ nunq; recogitabũt mala abſolute.ſed ſemꝑ in cõſideratõe ad deũ liberantẽ.
pᷣterito ſub intẽtiõe liberatõis in pñti nõ generat in nobis affectionẽ meſticie ſed gau⸗

tn

As,

N
(gerre
feſore
peccamn
vbi oès
amiciſt

4 7

dig.
Nl
mmict

Aad

1

a

e mmmummnnmmmmmmnnnnn

ı
4

j. Cox. xv.
Amb.

Hiero,

eĩ cõtumeliã.qꝛ nõ recitamꝰ ad eiꝰ i iniã diuinã et ſuã. Añ ne cia
ei cõtumeliã. qꝛ nõ recitamꝰ ad eiꝰ ignominiã ſᷣ ad laudẽ diuinã et ſuã.Añ ne cipa ð boc bʒ erubeſcetig. nec
cogitamꝰ de ſe tãqᷓ de meretrice ſ̊ tanqᷓ; nobiliſſima dña ꝗᷓ multis malis? crepta. Erépli de bono cõ
feſfoꝛe et penitẽte. bonꝰ em̃ ↄfeſſoꝛ feruentiꝰ penitẽtẽ diligit.q; verius et clariꝰ et fideliꝰ ſuas ignominias et
P et vacula eiꝰ reſolui ꝑ virtutẽ ⁊ miam dei.et h̊ ibi mito mag erit

peccata apit. maxime dũ attẽdit ipᷣm ↄteri et vmcula e elnan . ro mag eiir
L ve⸗ oẽs edeirncder crũt oꝛdiatiſſime.Ampliꝰ cũ hõ oia ſccreta ſine verecũdia cõicet amico.et vbi oẽs erimꝰ

.

¶ Muerit᷑ de viuoꝝ inuentione. e

7

¶ Queri etiã ſolet vtꝝ illi quos viuos inueniet xpᷣs nũ

qᷓ; oino moꝛituri ſint.an ipo tꝑis puncio quo rapient᷑

obuiã xpᷣo.ad iĩmoꝛtalitatẽ mira celeritate ſint trãaſitu

ri. Non em̃ dicendũ ẽ fieri nõ poſſe.vt ꝑ aera in ſubli

me poꝛtent᷑ in illo ſpacio et moꝛiant᷑ et reuiuiſcãt.Ad

hũc aũt ſenſuʒ quo eſtimemꝰillos in ꝑuo ſpacio ⁊ paſ
ſuros moꝛtẽ et accepturos ĩmoꝛtalitatẽ aplus nos vꝛ

gere videt᷑ vbi dicit. omẽs in xpᷣo viuificabimur. Et

ibidem. Qõð ſeminas nõ viuificat᷑.niſi pꝛius moꝛiat᷑.

Cur aũt nobis incredibile videat᷑ illã multitudinem
coꝛpm in agere q̊dãmõ ſeminari. atq; ibi ꝓtinus imoꝛ⸗
taliter et incoꝛruptibiliter reuiuiſcere.cuʒ credamꝰ in
ictu oculi futurã reſurrectionẽ.et in mẽbꝛa ſine fine vi
ctura.tanta velocitate redituruʒ antiquiſſimoꝝ cada
uerũ puluerẽ. Sed vellẽ de his potiꝰ audire doctio⸗
res.Si g ſanctos qͥ reꝑient᷑ xpᷣo veniẽte viuẽtes.eiq

obuiã rapient᷑.crediderimꝰin eodẽ raptu de moꝛtali⸗
bus coꝛꝑibus exituros.et ad eadẽ mox imoꝛtalia re⸗

dituros.nullas in vbis apli patiemur anguſtias. ge⸗
neraliter accipiẽtes illud qð dictũ ẽ. Oẽs quidẽ reſur
gemꝰ.ſ. tã boni qᷓ; mali.ſᷣ nõ oẽs ĩmutabimur.ſ.in ſo⸗

ſenitate reſurrectionis.De hoc etis Amb.ait. In ipo

raptu eoꝝ qͥ viui repient᷑ moꝛs erit et reſurrectio. vbi
aia q̃ſi ꝑ ſopoꝛẽ egreſſa de coꝛpoꝛe.eideʒ in momento
reddit᷑. Ecõtra vo ſcribẽs ad marcellũ Hiero. teſta⸗
ri videt᷑ dicẽs quoſdaʒ in fine ſeculi adueniente xpᷣo

