Quartꝰ ſi cognita fu/

it latenter ab aliquo
quẽ credebat eẽ virũ
ſuũuũ. Argumentũ. xxx
iiij.q.j.Quintꝰ ſi fue⸗

rit vi oppᷣſſa.xxxij.q.

abſoluta nõ de metu.

Sextꝰqñ recõciliauit
eã ſibi pꝰ adulteriuʒ.
2 pctijt debituz. xxxij.
q.j. Septimus eſt ra
rus.ſi infidelis repu/
diat vxoꝛem ⁊ illa du
cit virũ alterũ.ſi veni
at ad fidẽ dʒ cam re/
cipe.non obſtante ꝙ
fuerit foꝛnicata.et᷑ de
diuoꝛ. gaudemꝰ?.
b Cum tanto gra/
uius eos puniri opoꝛ
tuerit ⁊c. Querit᷑.qͥs
grauius pꝑeccat. vtruʒ

mulier que adultera⸗
tur q;ᷓ vir vel ccõuer/

ſo. Et ꝙ magis vir vi

penſat ꝑ bumana verecundia que debet esm retrabere multum.

det᷑ lra dicere. Itẽ ſexus muliebꝛis eſt infirmioꝛ ? ad lapſuz ꝓnioꝛ o nam. 5 magis æcuſat᷑ in culpa. Sʒ õ hoc

eſt ꝙ ſexꝰ muliebꝛis nãliter eſt verecundioꝛ. ⁊ viro dʒ eẽ ſubiectioꝛ.& vẽ ꝙ grauiꝰpcccat ſi adulteret᷑. Rᷣ. dm

ꝙ iſta duo crimina ſe babẽt ſicut excedẽtia ⁊ exceſſa. In hoc em̃ ꝙ ſexus virilis eſt ſtabilioꝛ pꝑ nãm ⁊ debet rege
re feminã. guiꝰ peccat adulterãdo.ᷣ qꝛ vir maioꝛẽ hʒ ipulſionẽ ad luxuriaʒ ꝓpt᷑ foꝛtitudinẽ calonj.⁊ q; maioꝛẽ
bʒ copiã. nee eſt ita ſexꝰ verecundus ꝑ nãm.binc ẽ mir grauiꝰpeccat.iõ maioꝛ ex pctõ mlieris oꝛi᷑ infamia

tã viro qᷓ; mlieri. Añ aliqͥ mõ verũ eſt ̊ qd dicit greg.de carnalibꝰvicijs.ꝙ ſint minoꝛis culpe ſ̃ maioꝛis infa⸗
mie. fere em̃ in oibꝰ iſtud repit᷑ q adinuicẽ cõpata ſe habẽt vt excedẽtia ⁊ exceſſa. Aeruntñ

foꝛnicatio mulieris.vr̃ qꝛ mag ledit virũ.⁊ minꝰpʒ impulſiuũ.licʒ ſit minꝰ ſoꝛtis ad reſiſtendũ.illud cm̃ recõ/

*½—

*

iiij.q.j.cũ ꝑ bellicas.

v. ꝓpoſito ⁊c. boc aũt
ſintelligendũ eſt de vi

— — .

vatione. Res

4 (Patronus emm ẽ&
turpitudinis qͥ celat
crimẽ vxoꝛis. Ar ma
le dicẽ Criſ.qꝛ ꝓuer.
xvij. dicit᷑. Fidelis eſt
dq celat crimẽ amici.S
bonũ eſt crimen cela
rxe. Iteʒ qͥ ſcient᷑ infa/
mat alteruʒ aufert ci
maximũ bonũ. gra/
uiter peccat. R. ds
wvwcelare eſt duplicit.
Aut cũ ſcit. ß tñ eſt oc
cultũ alijs ⁊ nõ dete/

an⸗

tm ⁊ notũ et diſſ
Vo coopit. Pꝛimũ eſt
figdelitatis. Scm ve
rxro cſt pꝛebere patroci
hniñũ ſccleri. AUel alit᷑ ce
lare hoc eſt duplicit᷑.
Aut in pᷣiudiciũ coꝛ
reptionis. aut in ſup⸗
poꝛtationẽ pctõꝛis ⁊
infirmi.et pᷣmũ ẽ ma

lñ. ſcᷣm vo eſt bonũ.

Ael aliter. eelare cri-
men hoc eſt duplicit᷑.
Aut ꝑſone ꝗᷓ pot pꝛo
deſſe. aut ꝑſone q̃ po
teſt obeſte. Pꝛimum
cyſt malum. ſcom ẽ li/
citũ ⁊ ſic patet illud.

5 b Quic tibi vinuz

videt᷑.vt pꝰadulteriũ

tibi recõciliet cõiunx
AQuerit᷑ ſi ſnia diuor-

tij lata ẽ ꝑ erꝛoꝛc.⁊ pꝰ

vir ꝓmotus eſt ad ſa
ceordotiũ.ſi erroꝛ cccie

⁊ deceptõ pateat vtꝝ
reddẽdus ſit vxoꝛi ſi

ipᷣa nõ vult cõtinere:
Et ꝙ ſic vñ. qꝛ mulicr
bẽbat ius ſuũ.⁊ ſaluo
iure mulien nõ pote-

rat ↄtinentiã vouere

Ptra volũtatẽ vxoꝛis
PB''. vom ꝙ inducen/
gn eſt ad otinẽtiq.
ſi manifeſta deceptio
in latione poꝛis ſentẽ
tie appet. ⁊ ipſa non
vult ↄtinere vz vir ſu
us ei reddi. Nerũtam̃
ille nõ poterit peterc
debitum. qm̃ quantũ
in ſe fuit ↄtinentiam
vouit. hoc Pico ſiff6 ͤ6ͤuͤ ——
H mulier fuerit foꝛnicata⸗ e Eelnſup meche iura. dediſ.⁊c᷑. Ar̃ hic velle ꝙ fides ſupaddita im pediat iura⸗
eth. Sʒ vꝛ ꝙꝙ nõ. qꝛ licitum eſt hanc ducere vxoꝛem poſt moꝛtẽ viri. licitũ eſt pmittere.g ꝓpter illã pmiſſio
nẽ nõ dʒ impediri ſequẽs mf̃imoniũ ſᷣ cõfirmari.g ſi ſimplex adulteriũ nõ impedit. vr nec impediat cũ fidei
dim ꝙ talis fiqes nõ eſt fides ᷣ potius infidelitas on

mẽtũ. Sy vẽ ꝙꝙ nõ. qꝛ licitum eſt

2 —
— —

quus qᷓ rexinet meretricẽ. Patroſus em̃ turpitudinis c
eſt qͥ celat crimen vxoꝛis. Itẽ Hiero.Cũ mulier vnam
carnẽ in.aliã diuiſerit.⁊ ſe foꝛnicatione a marito ſeꝑia⸗
uerit nõ dʒ teneri.ne virũ q; ſub maledicto faciat.dicẽc
te ſcriptura. Qui tenet adulterãa ſtultus eſt ⁊ inſipiẽs.
Igdẽ ad amandũ pᷣſbꝛũ ſcribens de quadaʒ q̃ viro ſuo
viuente alij nupſerat.ſic ait. Rem nouam loquoꝛ.ĩmo
nõ non nouã k veterẽ q veteris teſtamenti autoꝛitate
oↄfirmat᷑.Si reliqrit ſᷣm virũ mulier ⁊ recõciliari volu
erit pꝛioꝛi.nõ põt.Sed hes oĩia intelligenda ſunt de il⸗
la q̃ ab adulterio recedere noluit.nec ꝑ pniaʒ pctm de

lere. Qð ſi vir ſcienter patit᷑.ↄſentire videt᷑. Si em in

adulterio ꝑſeuerare elegit. patronꝰ turpidinis ? leno⸗
cinij reꝰmaritꝰhabebit᷑niſi eã adulterij ream facè vo/
luerit. Si aũt a pctõ receſſerit.⁊ ꝑ pniam illud purga

uerit.poterit viro recõciliari. VUn aug. Quid tibi du

rũ videt᷑ vt poſt adulteriũ tibi recõciliet᷑ ↄiũx.ſi fides

aſſit nõ erit durũ.Cur em̃ adhuc deputamus adultos

dqs credimꝰpnia eẽ ſanatos: Idẽ. HNon erit turpis nec

difficilis etiã poſt patrata ⁊ purgata adulteria recõci/⸗

liatio ↄiugij.vbi ꝑ claues regni celoꝝ nõ dubitat᷑ fieri
remiſſio pctõꝝ.nõ vt poſt viri diuoꝛtiũ adultera reuo⸗
cet᷑.ſᷣ vt poſt xpᷣi ↄſoꝛtiũ adultera nõ vocet᷑. Itẽ Gꝛeg.
Debet recipe peccatricẽ q̃ pniam egit.ᷣ nõ ſepe.tem
Hermes. Si vir ſcierit vxoꝛẽ ſuã deliquiſſe.⁊ nõ ege/

rit pniam milier ſed ꝑmanet in foꝛnicatõe ſua.⁊ vir vi⸗

uit cũ illa. vir reus erit ⁊ particeps peccati eius. & ſi

mulier dimilſſa egerit pniam. ? voluerit ad virũ reuer⸗
ti.debet reciꝑe peccatricẽ q̃ pniaʒ egit.ſᷣ nõ ſepe.

¶Agit de adulterio qð añcedit mrfimoniũ. e

Solet etiã queri an valeat duci in ↄiugiũ q̃ pꝛiꝰẽ pol⸗
luta ꝑ adulteriũ. De h leo papa ait. Nullꝰducat ĩi ma
trimoniũ quã pᷣus polluit adulterio. Itẽ. Relatũ ẽ au
ribus ſcõꝝ ſacerdotũ quẽdã alteriꝰ vxoꝛẽ ſtupꝛo vio/
laſſe et inſuꝑ meche iuramentũ dediſſe.ꝙ poſt legiti⸗

mi mariti moꝛteʒ ſi ſuꝑuiucret duceret eꝗ in vxoꝛẽ.qð

factum eſt. Tale & ↄnubiũ ꝓhibemus ⁊ anathemati/

zamus. His alijſq; autoꝛitatibꝰ vetãt᷑ in ↄiugiũ copu⸗

lari q ſe pus adulterio maculauerũt. Sed cõtra augꝰ.
oſtendit dicens. Deniq; moꝛtuo eo cum quo fuit ve⸗
rũ cõiugiũ.fieri põt cõiugiũ cũ qua pᷣceſſit adulteriuzʒ.

Idẽ. Poſſe fieri ſane licitas nuptias ex ꝑſonis illicite

Ziunctis honeſto placito ſub ſeqnte mamiteſtũ eſt.
(Sed vltima auttas de ocubiius lodtur. pbibec
cubinas poſſe tranſire ad honeſtũ placitũ nuptiarũ.ſi
caſtitatẽ ⁊ fidẽ ſeruare velint. Pꝛima auẽtas augꝰ.de

illis ait.qͥ de pctõ penituerunt.⁊ nihil ĩ moꝛtẽ viri ma

cchinati ſunt.nec viuente viro fidẽ adultere dedit me
chus.ꝙ eã in cõiugiũ duceret ſi ſupuiueret.QAui vo h
faciũt alijs pᷣmiſſis auẽtibꝰ ꝓhibent᷑ copulai.

. .
—— —ʒ——— . 4 .„ „. . „. 1
W . — — .
3 2 »
.— *
*. .— 3 „*
. . .
.

. 2
PHieronym.

„

2

Pꝛou. xviij.

Deut. xxiij.

14

d Aug. ad

Hhenmes i li.
de adultcri/

X

»

e
Exocilio ty⸗
buriẽſi.

Auguſtinus

Soluit.

1

Kr
.
—1

.

ꝓp co ꝗ eſt otra bonũ ſidei. vxoꝛ tenet alli /

ſui
glarind
unti
Rrg
Giwin
6 Pin
er
lislun
füͤſtnieh
itae n⸗
Poſtaine
tioſrin
nt
urſtn
brS
füs fibane
rigerb
ingopob⸗
ſuicoponi
prte ſicon
Ctoſomat
oeheeteager
notozüſon
Utunketoe
kiltehi
ickhuini
onegdlcic⸗

A: Roals

1,Quoss
lſtivsginnct
uduorufe
Cainm
nitſovirn
ine Geſa
lbpokolteral
ſonſomicgk⸗
fugialpane
lpelavip
minigiiwen
c peer⸗
Cngoeroe
gfeniatöne⸗
Enſtnn
fogkdlicta
Gkanoffoer

mnüicek ⸗

ſeon
16ornr
, Vakprinl
acnui⸗
idbenlii
aantc
ugunef

N d Nd
ios
in
o⸗

heret
ve Neln

ſ ve

e

— —

XV

gata viro. ideo c in fidei datiohe tnfimonia inchoen? Atalis fides matrimonio repugnet non iniciat. imo
implicit᷑ inhabiles reddit.qꝛ nec iniciari ampliꝰ inter tales pſonas põt nec ↄſummari ſilr. Si aũt alt᷑ in moꝛ

tẽ viri machinet᷑ ꝓpter ↄtrabendũ

—

. vo intelligentiam pꝛeſentis diſtinctionis q/
RW rit᷑ de diuoꝛtio.Et circa boc ſex querũt᷑. Pꝛi⸗/
mo querit᷑ vtrũ liceat vxoꝛẽ dimiterę ex cau
ſa foꝛnicationis. Scdo vtrũ dimittere vxoꝛẽ foꝛnica
riã ſit in pᷣcepto. Lercio vtrũ poſſit qͥs foꝛnicatẽ di⸗

miittere ꝓpꝛia auẽte. Quarto vtrũ diuoꝛtio celebꝛate

pofſfit aliã vxoꝛẽ ducere. Quinto vtrum poſt diuoꝛ⸗

tiũ poſſint inuicẽ reconciliari. Sexto vtrũ diuoꝛtiuz
nullo pacto pᷣcedente poſſit ſine culpa fieri.

Matb.v. Si qͥs vxoꝛẽ dimiſerit excepta cã foꝛnica/
tiõis.lſi banc cãm excipit.⁊ vera eſt exceptio domi.
ni. vꝛ ꝙỹ ex ᷣ licet dimittere.¶ Itẽ rõe vꝛ.qꝛ alter cõ
cõiugũ nõ hʒ potcſtatẽ in coꝛꝑe alteriꝰ.niſi qꝛ dat ei
ſui coꝛporis poteſtatem.ſed qui dat alteri qᷓ; coniu .
ptãtẽ ſui coꝛpis amittit ptãtẽ in coꝛpe ↄiugis.bᷣ h

——

cit ꝑ foꝛnicationẽ.g ⁊c̃.

oꝛe nec reddere ei debitũ niſi rõne bone fidei. nec ecõ

uerſo. ſi foꝛnicans frangit bonũ fidei.nõ tenet᷑ de/

bitum reddere nec cobitare. põt eam dimittere. 3
fit n
qꝛ eſt factũ minus rectũ pꝛebẽs occaſionẽ ruine. ſi
omne að ſcãdalizat põt hõ a ſe ſequeſtrare vtz mar,
ci.ix. Si oculus tuꝰſcandaliʒat.S ⁊c. Contra.mat.

tẽ alter ↄiugũ foꝛnicando ſcandalizat alterum.

xix. Quos deus ↄiunxit hõ nõ ſepet.ſᷣ piuges ſũt di/
uinitus ↄiuncti.gᷓ nõ debent humano iudicio ſeꝑari.
Gnec diuoꝛtiũ fieri ex aliqua cã. ¶ Item nõ eſt red/
dendum malũ ꝓ malo. q;uis vxoꝛ foꝛnicando in/
iuriet᷑ viro.vir nõ dʒ ei reddere malũ.& nõ dʒ eã ab⸗
hcere.

dimitti.gᷓ ſi boc nõ minus ſit bonũ pꝛolis q; bonũ fi/

„

tem quero qua de cã poſfit diuoꝛtiũ fieri magis

n ka xefectũ fidei matrimoniũ nõ ſolu᷑.

ex foꝛnicatiõne qᷓ; ex alio pctõ.Si qꝛ peccat in cou-⸗
gem. ſilr peccare poteſt detrabendo.odiendo ⁊c. Si
vo qꝛ diuidit carnẽ. g cũ in pctõ zodomitico nõ diui
dit᷑ caro.vr ꝙ ex illo nõ poſſit dimitti vxoꝛ.quodq ne
phbariũ videt᷑.cũ illud ſit magis ↄ mrimoniũ.¶ JIJtẽ·

quero cũ in repudio vir ⁊ vxoꝛ non iudicant᷑ ad pa⸗

ria.qꝛ vxoꝛ nõ repudiabat virũ.vñ ẽ hoc ꝙ in diuor⸗

tio ad paria iudicãt᷑ m iura. Pretcrea.ꝗᷓ eſt dꝛñtia
inter diuoꝛtiũ ⁊ repudiũ.(¶ ¶ Rꝰ.ddim q ꝓpter foꝛni⸗

cationem licitũ eſt fieri diuoꝛtiũ inter ↄiuges altero

poffit fieri diuoꝛtiũ ex cã foꝛnicationis.oñditur

tẽ vir nõ tenet᷑ eẽ cũ vx⸗

¶ Htẽ ſicut dicunt canones vtroq; foꝛnican/
te nõ põt alter ab altero ſeꝑari.ſᷣ maioꝛ culpa eſt ec
vterq; foꝛnicat᷑ qᷓ; alter. ſi nõ põt fieri diuoꝛtiuʒ ex
maioꝛi culpa.nec ex minoꝛi. ¶ Item ꝓpter defectuꝰ
boni pꝛolis.vtputa ſi alter ſit ſterilis.non põt ↄiunx

—

poſtulante. Et ratio huius eſt. qꝛ dñs ↄceſſit. Ratis

añt quare ↄceſſit hec eſt.qꝛ nõ ſeruanti fidẽ imo frã/
gẽti.nõ tenet᷑ vir fidẽ ſeruare.⁊ qꝛ directe ꝑeccauit

actum mr̃imonialẽ.in codẽ puniri dzʒ.Conceſſit igit

vñs diuoꝛtiũ fieri h̊ exigente equitate iuris mrimo/
nialis.que ſurgit ex hoc ꝙ alter iniuriat᷑ alteri culpa
biliter ſubtrabendo ius qd babebat in coꝛꝑe ſine in/

iuria alterius.Añ nõ ex quacunq; foꝛnicatiõe fit di/
uoꝛtiũ. ex ea que eſt culpabilis ⁊ ſingularis in alte-

rapſonaꝝ. Si & foꝛnicet᷑ ſine culpa.vtputa ꝑ violen
tiã vel ꝑ ignoꝛantis cij credit alin cum qᷣ coit eſſe vi⸗

ad legem thori ad paria iudicank. 4

hinet gpter otra mr̃imoniũ potiſe facit inbabilem ꝙ;ᷓ ſe reddat babilẽ. Oꝛ obẽ ꝙ eſt licitũ
Ddin ꝙ nõ eſt. tũ qꝛ fit ex mala cã.tũ qꝛ eſt occaſio multoꝝ maloꝝ.⁊iõ ſi iurat nõ obligat᷑ ad iuramẽtũ ſeruã
õ.ſᷣ poti? ad pniam faciendã ꝓ iuramento male ⁊ inoꝛdinate emiſſo.et ſic patet iliudl.

rũ ſui.aut credit virũ moꝛtuũñ ⁊ Zhit cñ alio ex tali ñ
fit diuoꝛtin.Si vᷣo foꝛnicatio nõ eſt ſingularis.vl qꝛ

Alter ſilr foꝛnieat᷑.⁊ nõ põt de hoc alteruʒ increpare.

l etlam qꝛ alter foꝛnicat᷑ altero ↄſentiente ⁊ ꝓſtitu
ente.⁊ tunc eſt pticeps criminis.vel etiã altero occa
ſionẽ pᷣbente.vtputa cũ repudiauit eã ⁊ illa ↄtraxit

cum alio.ſi ambo veniant ad fidẽ.tenet᷑ ipam recipe

re.vel etiã altero tolerante ⁊ diſſilante.vtputa cũ co
gnoſcit eã volũtarie poſtiᷓ ſcit ↄiugẽ foꝛnicari.Om̃i
bus bis modis fit quaſi crimis ꝑticeps.⁊ iõ nõ fit ei
iniuria.⁊ iõ ex cã tali nõ dʒ fieri diuoꝛtiũ.ꝙ ſi fiat ex
tali cã ꝓpter defectũ ꝓbationis.peccat ille qͥ ꝓcurat
diuoꝛtin.qꝛ iniuſte ſubtrabit ius ↄiugi. ¶ Aid illud ð
qð obꝛ ꝙ fit ab homine diuoꝛtiũ.dom qꝙ falſum ẽ.
imo a deo fit ex cã iuſta. Mõ em̃ hõ ſepat ſed deꝰ.q̊s
pena pamnat.q̊s reatus accuſat.qͥs maleficiũ coar/
tat.Ad illud qd obẽ ꝙ nõ eſt reddẽdũ malũ ꝓ ma ↄ
lo.dᷣm ꝙ ſi qͥs vxoꝛẽ dimittat in vltionẽ iniurie vti
q; peccat.ſed dimitti dʒ ꝓpter ſcandalũ ꝓpꝛiũ euitan-
dum.⁊ ꝓpter vxoꝛis vicin coꝛrigendũ.¶¶ Ad ill qd i0
obẽ End dz ꝓpter pctm̃ vtriuſq;.dð.ꝙ diuoꝛtiũ non
iſi altero petẽte. ⁊ altero coniugum alterum re
pellente.qꝛ qñ vterq; reus eſt nõ hʒ actõnẽ in alteꝝ.
qꝛ in quo iudicat alterũ ſeĩm ↄdẽnat. Roma.ij.cũ
aũt alter eſt innocẽs.põt agere.iõ nõ eſt ſile.¶ Ad il i i

lud qð obꝛ q nõ fit ꝓpter defectũ ꝓlis.dom ꝙ; nõ eſt.

ſike.qꝛ foꝛnicatoꝛ peccat in coꝛpus cõparis.ſᷣ ſi defe-

ctus eſt ꝓlisg põt eẽ ſine pctõ.vel ſaltẽ ſine pctõ ĩ coꝛ
pus viri.

Aid illud ꝗd obẽ quare foꝛnicatio ſeꝑet. 12
dom qꝛ eſt culpa nõ tĩ ↄtra deũ ⁊ ↄtra coꝛpus ſuũ.
ↄtra mr̃imoniij bonũ.⁊ ↄtra ↄiugij actũ.⁊ ↄtra coꝛ

pus cõiugis. Eſt em̃ ↄtra fidẽ ⁊ 3 actũ mr̃imonialeʒ
Abutit᷑ etiã coꝛpe qð non eſt ſuũ ſ̃ alteriꝰ. ⁊ iõ talis
amittit ius petendi debitũ.⁊ qꝛ boc totũ eſt in ꝑctõö⸗

ↄtra naturã.iõ ſub foꝛnicatione cõpꝛehendit᷑ ¶ Ad i ʒ
illud qd querit᷑ de repudio.dðm ꝙ differt repudiuz
⁊ diuoꝛtin.qꝛ repudiũ fiebat ex indebita cã.ſᷣ diuoꝛ-

tiñ ex debita. ⁊ illuid eſt ꝑmiſſum. B ↄceſſum.iffeft

ctiã.qꝛ poſt repudiũ nõ ꝓbibebant᷑ nubere.pꝰdiuos
tiũ aut ꝓbibent᷑. Differũt etiã.qꝛ vir repudiabat vx

oẽ nõ ecõuerſo.vñ nõ iudicabãt᷑ ad paria.in diuo
tio iudicant᷑ ad paria.⁊ huiꝰrõ eſt qꝛ mlier merito ᷣ

mi pcti eſt ſubiecta viro.ſᷣ p? reconciliationẽ xpᷣi in ꝗq

nõ eſt ſeruus et liber.maſculus ⁊ femina.oĩo q;dtum.

Atrũ dimittere vxoꝛẽ foꝛnicariã ſit in pꝛecepto: Et

ꝙ nõ videt᷑.j.ad coꝝ.vij.dicit go. Dominus pmiſit

cã foꝛnicatiois dimittere vxoꝛc.S ꝑmiſſio nõ eſt pᷣce⸗

ptũ. ⁊c. ¶ Itẽ eſto ꝙ vir nõ peccauit. tũc ꝙ ius ha

„

bet ⁊ actionẽ in petendo debitũ ab vxoꝛe quatũcũqʒ

vxoꝛ peccet. q̃litercũq; peccat nõ tenet᷑ eã dimitte DZ

re.¶ Itẽ ipᷣe vir nõ tenet᷑ ↄtinere niſi velit: g cũ di⸗
miſſa vxoꝛe teneat᷑ ↄtincre.nõ tenet᷑ vxoꝛem dimit·

tere. ¶ Itẽ vnuſquiſq; põt iniuriã ſibi illatã dimit/

tere ⁊ peccanti ꝑcere.nectenet᷑ a peccante penã exi
gere. quotienſcũq; mulier peccauerit in virũ adul⸗
t

☚ õt remittere. nõ tenet᷑ caʒ dimittere.
nerd r

„
.

iſoſt. ſicut crudelis ⁊ iniquus qᷣ ca-

ſam dimittit. ſic ſtultus ⁊ iniuſt? eſt cet 3 e
L icatiõe a vi/

tricẽ. c. ¶ Itẽ biero.cũ mulier ſe fo

ro ſepauerit.nõ debet teneri.ne virinᷓʒ ſub maledi/

25

14 ¶HK“. oom ꝙ foꝛnicis - eat in occu
to.aut in manifeſto.Si in occulto.ſic nõ põt dimit

cto faciat.dicẽte ſcriptura.qui tenet adulterã ſtultꝰ
2Z impius eſt. Proucr.xviij.

¶ Item viri eſt cobibe/⸗
re ⁊ coꝛrigere vxoꝛeʒ. ſi cobabitat cũ muliere adul-
tera affectu maritali cõſentit ſceleri. ſi tenet nõ cõ/
ſentire.pʒ ⁊c. ¶ Itẽ mulier foꝛnicãs meretricat᷑.b qͥ

adberct meretrici vnũ coꝛpus efficit᷑ cũ mẽbꝛa xpi

nõ debeãt fieri mẽbꝛa meretricis.tenct᷑ ab ea ſepari.
R.dm ꝙ foꝛnicãs ↄiunx.aut foꝛnicat᷑ in occul/

tere eam.qꝛ nõ põt ꝓbare.⁊ nõ eſt nr̃m de occult iu-
dicare. Si in manifeſto.aut ꝑſcuerat in malicia.aut
pꝓuertit᷑ ad pniam. Si ꝑſeueret in malicia. ſic qꝛ ſcan

Aalizat.⁊ qꝛ vir tenet᷑ vxoꝛẽ coꝛrigere.iuxta mãdatũ

cuãgelicũ tenet᷑ eã dimitteꝛe.Si aũt penitet ⁊ ſe coꝛ
rigit nõ tenet᷑.⁊ in pꝛimo caſu loquunt᷑ auẽtes ſctõꝝ
⁊ canonin.AVñ hiero.Si vir ſcit vxoꝛẽ deliqᷣſe.⁊ mu/
lier ꝑmanſcrit in foꝛnicatione ⁊ viuit cũ ea.vir parti

ceps eſt pcti eiꝰ.tenct᷑ & vir vxorẽ coꝛrigere.iõ ⁊ foꝛ/
nicatẽ dimittere.⁊ rõe huiꝰad tpᷣs ↄtinere.nec amit/

tit ius in vxoꝛẽ vt patebit.⁊ qᷓ;uis debeat dimittẽ in/
iuriam.dʒ tñ coꝛrigere culpam.Et ſic cõcedende ſũt
rõnes ꝙ nõ tenet᷑ ſimpliciter dimittere ſᷣ in caſu.nec
tunc ad omne tp̃s ſ̊ ad aliqð.ꝓ eo ꝙ nõ tenet᷑ ppe/
tualiter cõtincre.ſᷣ quẽadmodũ vxoꝛe infirmãte coꝛ
ꝛaliter tenet᷑ ↄtinere ad tpᷣs.ita vxoꝛe infirmante
pũalit᷑. ad eius coreptionẽ tenet᷑ ad tp̃s eã repelle/

re.qm̃ q;uis poſſit culpã indulgerc.dʒ tñ coꝛrigere.
Hec em̃ ſimul a dño pcepta ſunt cuilibʒ.. vt ꝓximo
ſuo vnuſquiſqʒ parcat.iteꝝ.ꝙ parcẽdo coꝛripiat. et

duo ſi? tangunt᷑ Math. xviij. Siliter rationes ad
oppoſitũ cõcedende ſunt in eo caſu in quo mulicr in

diget aliqua manifeſta coꝛreptione ꝓpter crimis in⸗

fainiã 2 euidentiã. Cñ qð obijcit ꝙ eſt meretrix.dðᷣ
ꝙ meretrix dupliciter wõt cognoſ ci. Aut hm ꝙ mere
trix.⁊ ſic cognoſcit᷑ a nõ ſuo.⁊ hoc mõ apls iſtud vi/

tuꝑat.qqꝛ eſt in cõtumeliã xpᷣi. Põt iterũ cognoſci vt

vxoꝛ.⁊ ſic in nulliꝰ eſt cõtumeliã.iĩmo cognoſcit᷑ oꝛ⸗
dinatc. Itez cũ dẽ ꝙ cognoſcere meretricẽ eſt malũ.

intelligenga eſt ꝓpoſitio cũ reduplicatione inq̃tũ ẽ
meretrix.ſiue aſfectu meretricio.⁊ ſic pʒ totũ.

¶ Atrũ poſſit qͥs vxoꝛc foꝛnicantẽ dimit ere ꝓpꝛia an/

toꝛitate ſine iudicio ecclie. Et ꝙ ſic vẽ.qꝛ dñs dat iu⸗
Ram ſniam cũ iubet dimitti ex ca foꝛnica tiõis. ſi ?
vſt de iuſticia. ⁊ q a deo iudicatũᷣ eſt nõ indiget am/

plioꝛi iudicio. ſinc oi alio iudicis pot eã dimittere.
¶ Itẽ Matb.) ioſeph cum eẽt vir iuſtus cogitauit
occulte dimittere mariã.glo.dicit ꝙ fuit iuſtus ⁊ pi-

tus. Juſtus qꝛ voluit dimittere. piꝰqꝛ wluit ꝓpalare.

S&cũ ioſeph laudet᷑

gnoſcit pᷣbit irregularitatẽ. ⁊ ctiã atmittit actioncz

ſ vir poſt cognita foꝛnicacionẽ volũtarie vxoꝛẽ co⸗

2 voluit occulte dimittere. licet
ergo ſine iudicio ecclie dimittcre.¶ Item poſſibile ẽ
foꝛnicatio nota ſit ſoli viro.ſed nibilominus tene
tur vir vxoꝛẽ coꝛripere.Sõ viueꝛtiũ erat ad coꝛreptio/
iem foꝛnicarie.i cũ h̊ nõ poſnt pbaro in facie ecclie
ſaltẽ. tenet᷑ (ſi nõ põt) eam dimittere in occulto. ¶ Zi

foꝛnicauam. g ſi ad boc tenet põt vxoꝛi debitũ dene

Bare. ⁊ ita põt cã dimittere.
ʒ vindicare.qꝛ mihi vindicta dicit oñs Ro. xij. Fſi

ontra. nullus ſeip̃ᷣm

Mllier peceauit in virũ. vir nõ põt cã ꝓpꝛia auẽte di⸗

mittert. cẽ nullꝰ in eadẽ cã poteft eſſe a ctoꝛ Tiu

dex.ſed vir eſt actoꝛ.g nõ debet eſſe iudex. ¶ Itẽ re⸗

prudiiũ in lege nõ liccbat fieri niſi auẽte iudicũ ciuita

tẽ ſi vir ꝓpꝛia autoꝛitate dimittat vxoꝛem recla
mantẽ compellit᷑ eam reciꝑe. qꝛ pꝛeter oꝛdinem iu⸗
ris eam dimiſit.& nõ vẽ ⁊cc. ¶ Itẽ matrimoniũ non
poteſt cõtrahi in occulto ſine pctõ. faciliꝰeſt ip̃m
Beoaa in occulto kne pctõ nõ põt diui⸗

neriane libelli. &multo foꝛtiꝰ nec in noua le.

di. ¶ Rꝰ doõm cꝙ cõtingit vxoꝛem dimitti a viro du⸗
pliciter. Uel Fen ad thoꝝ vt nõ cõmiſceant᷑ carnali⸗/
ter. xl Se ad ttoꝝ ⁊ mutuã cobitationem. Si pꝛi⸗/
mo modo ſic dico ꝙ vir comꝑto ⁊ cognito certitudi
naliter ꝙ vxoꝛ foꝛnicet᷑ wi ecouerſo.põt debitũ dene
gare.nec ad hoc tenet᷑ niſi ꝑ cenſurã cccliaſtic com
pellat᷑.⁊ tũc ſi cõpulſus debitũ reddidit nullũ ei piu⸗
diciñ generat᷑. ſõ huius eſt.qꝛ tenet᷑ ⁊ dʒ corrigere
ſuũ cõparẽ vel cõiugẽ in occulto. Si ant loquamur
de ſeꝑatõc ſcdo mõ ſic dẽ diuoꝛtiũ.⁊ G̊ qꝛ eſt in mani
feſto nõ dʒ fieri in occulto.ſed in facie ecclie.⁊ qꝛ ma
trimoniũ ẽ magnũ ſacr̃m.nõ ſub qͥcũq; iudice ſ̃ coꝛã
cpᷣo.⁊ hoc eſt qð dꝛ.xxxiij.q.ij.caꝰ.ſeculares ⁊c.QOS
fuit editũ in cocilio cartagineñ.cui interfuit aug. vbi
dicit᷑. Si anteq; ad epos cõpꝛouinciales diſſidij cau
ſas dixerint.⁊ pꝛiuſq; in iudicio damnent᷑ vxoꝛes ſu
as abiecerit. a cõione eccleſic ⁊ ſancto ppłi cetu ꝓ eo
ↄiugia maculant ſeꝑent᷑.Et iterũ in eadẽ qõne ni/
colaus papa. Mõ licet alicui ſua auẽte vxoꝛẽ ſuã di/
mittcre.vñ ſᷣm ius cõe tenet᷑ iteꝝ eã reſumere. qꝛ in
iuſte expoliati reſtitui debent añ litis ↄteſtationẽ.⁊ H
dico vbi obijciat ei foꝛnicationẽ quã velit in incõti/
ti ꝓbare vel aliqd pↄſie. ( Ad illud & q obẽ ꝙ dñs
ſniam tulit.dm qꝙ falſum c.qꝛ nõ tulit ſniam ſᷣ expᷣſi
ſit. ⁊ ſm illud ius cpis ptãtẽ ſniandi dimifit. ¶ A.

illud qð obẽ de ioſeph.ddm ꝙ nö eſt ſimile. qꝛ tũc ꝓ

pter foꝛnicationẽ nõ fiebat diuoꝛtiũ ſ bomicidiũ.et
ioſeph tanq; pius timebat moꝛtẽ marie.¶ Ad iũltud
qð obꝛ ꝙ ſi foꝛnicatio ſoli viro nota eſt. ddm ꝙ tunc
dʒ vxoꝛẽ coꝛriꝑe in occulto nõ ꝑ diuoꝛtiũ.(Ad illð
qð obꝛ ꝙ ↄtrabit irreglłaritatẽ ⁊ amittit actõnẽ ſi co
gnofſcit volũtaric.dʒ ꝙ nõ tenet᷑ eã cognoſcere.nec
tñ ex boc dʒ eã ꝓpꝛia auẽte dimittere. Rõues ad op

poſitũ ꝓbant q diuoꝛtiũ nõ põt fieri niſi in facie ec-

cleſie cum ſit publicum.et hoc eſt vcerum.

Queſtio. ii

19
20

Aucſtio⸗iiii. „
¶ UMtruʒ diuoꝛtio afebꝛsto ir poſſit aliam vxoꝛem

ducere.vel vxoꝛ aliũ virũ.Et ꝙ nõ vꝛ.j.Coꝝ. vij.pᷣci

pio nõ ego ſed dñs vxoꝛẽ a viro nõ diſcederc.qꝙ ſi dii

cceſſerit manere innuptã.¶¶ Itẽ Aug. de bo. ↄiugali.

Manet inter viuẽtes ↄiugale vinculũ.quod nec ſe-
pPatio.nec cũ alio ↄiunctio poteſt auferꝛe.
vꝛ.qꝛ ſi alter poffit nubere.cũ mrimoniũ non claudi
cet. poſſet vterq; nubere.̊ quotienſcũq; aliqua vel-
let habere aliñ virũ.poſſet habere foꝛnicando.quod
ſtultũ eſt dicere. ¶ Itẽ ſi ꝓpter foꝛnicationẽ ſoluere-
tur oino mr̃imoniũ.ꝗ ſi aliquis cognoſceret vxoꝛcʒ
exquo foꝛnicata eſt.cũ iã nõ ſit inter eos mr̃imoniũ

pecaret moꝛtaliter. qdð eſt incõueniẽs dicere.¶ Con

tra. Oſee.ij. Hõ vxoꝛ mea ⁊ ego nõ vir eiꝰ.glo.quia

pꝛiſtinos erroꝛes nõ reliq̃t. aia qᷓ nõ relinquit erꝛo/

res nõ eſt vxoꝛ dei. a ſili ſi ita eſt in ſignato vt in ſi/
mo. mulier qᷓ foꝛnicatões nõ reliqt nò ẽ vxor viri.⁊
i hoc. vir põt cũ alia nubcre. ¶ Itẽ Mat. xix. qui
dimiſcrit vxoꝛc̃ ⁊ aliam duxerit(excepta cã foꝛnicati

¶ Itẽ röe

Gie⸗
Meſte
eii
nnnon
ſnicatio
in
finn
abisck
N
11 MeN1.
Zuecape⸗
Hoͤtifn
Zuſtnei⸗
Nottien
tocnel
lininol
ihallit
¹ Eiſaae
rönon
cCouncne

ſchkoͤnd⸗

gedfidd
AAtenitñ
ſopentats
144 Clde
Tnlätnteſe
digitateſſ
1) sſuntdn
Vortürin
qus nibi
ſreklcen
hutalemoli

Ci ti

lniktaen
oßcytmne
hhitatdl
Ainegtrüin
dieſiogz,⸗
eCenv
crrobnccer
litnu mri
ſchaliatev
Ntctäreni
Pahceſentea
nif
UArocre
ninin
l dſ in
tennonenen
iſhniu
lnfftoh
ſunhlts.
mnkann

i ſa⸗
nlig

A.
geoain
ſonefein
dut npp
watſge
ſcinſi

nSühum
i etern
fwegduten
Hicigalaſet
Nmcipen
S
an ſiiin
geiſcmagt

ziusuinn n.
igitlini.

ͤͤrfitie
nͤckſrirg tü

Ktinnlät

inr Ai
wacke

umiſi,
intiiiſt

Micicgninen

on.

24
txe necitate ſacri ꝙ caro ſit indiuiſa.ſed de wlutate ?⁊

21

g

onis)mechat᷑ ſi recta eſt exceptio. licet

—,

tionis vxoꝛein dimittere ⁊ aliam ducere. ¶ Itẽ rati

one vi.qꝛ adulterãdo diuiſit carnem ſuaʒ.ſed ſacrin
matrimonij eſt ꝙ ſint duo in carne vna.g ſacrĩ per

foꝛnicationẽ ſoluit᷑.g nõ eſt ibi amplius mr̃imoniũ.
Fs poſt diuoꝛtiũ vir in nullo tenet᷑ vxoꝛi.nec in/

qᷓ;tum ad debitũ ſoluendũ.nec qͥ ad cohitationẽ.& ſi
aliquis eſt a lege vxoꝛis ſolutus.põt contrabere. ⁊ ſi
boc.cum vir ſit ſolutus a lege vxoꝛis poſſit contra/
bere.vr̃ ⁊cc. ¶ R.dm qꝙ diuoꝛtiũ põt fieri duplicit᷑.

Aut qꝛ ꝑſone erant illegitime ad ↄphendũ adinuiceʒ.
nõ tñ ſimpliciter. ⁊ tũc vterq; põt alteri nubere ſicut

g̊ diſtinctũ eſt. Põt etiã fieri ꝓpter crimen foꝛnicati/

onis.⁊ tũc nõ põt ↄᷣhere nec vir nec mulier.qꝛ cũ eſ⸗

ſent ꝑſone legitime fuit inter eas ſacrm̃ quod c vin/

22

2

25

culum inſolubile. Añ diuortiũ nõ eſt ſeꝑatio q;tum
ad vinculũ ſacramẽtale.ſᷣ q;tũ ad debitũ ⁊ cohitatio

nẽ Ad illud g qð obꝛ ꝙ aia foꝛnicatoꝛis nõ ẽ vxor
dei. dvᷣm ꝙ mr̃imoniũ nõ eſt ſignũ buiꝰpꝛincipaliter
ſed ↄiunctiõis diuine nature ⁊ bumane q̃ nullatenꝰ

¶ Ad illud quod obꝛ de excepti/

ſoluit᷑. iõ nõ eſt ſile.

one dñi.dom ꝙ exceptio nõ refert᷑ ad vtrũq; actũ.hᷣ

ad alterũ tm̃.ſ.ad actũ dimiſſiõis.vñ oꝛo illa tres bʒ
cqs veritatis. vñ qꝛ ꝓcedit ad alterã ide fit ↄſeqns.
d illud q obẽ ꝙ ſoluit᷑ ſacriñ.dᷣm qꝙ illud nõ ẽ

digiitate. Muis em̃ caro alterius diuidat᷑.nibilomi

nus ſunt duo ĩ carne vna.¶ Ad illud qð obꝛ q pꝰ di

uoꝛtiũ vir in nullo tenct᷑ vxoꝛi.nec ecõuerſo.ddm q;
qᷓ;uis nihil tenet᷑ vxoꝛi reddere.nihilominꝰtñ ſacr̃a.

liter eſt ligatus.⁊ qꝛ eſt ei alligatꝰq;diu viuit.ido nõ

26

põt alten alligari.·

(itrũ

liari.Et ꝙ ſic vr.j.ad Coꝝ.vij. Si diſceſſerit vxoꝛ a

NQueſtio.v. 2

oſt diuoꝛtiũ poſſint vir ⁊ vxoꝛ inuicẽ reconci

viro.pᷣcipit manere inuptã. aut viro ſuo recõciliari.

Spõt ci recõciliari.¶ Itẽ ꝙ vir innocẽs poſſit recõö/

ciliare vxoꝛẽ inuitã vꝛ.qꝛ nõ peccauit. nibil amiſit
de iuxe ſuo. poteſt petere debitũ.& illa tenet᷑ redde
re. ¶ Item vir nõ tenet᷑ ↄtinere.qꝛ non obligat᷑ nec
cx voto.nec ex pena.⁊ nõ põt alterã ducere.& põt ſi/

bi vxoꝛẽ ꝓpꝛiã recõciliare. eea. foꝛnicaria poſſit
ſto

recõciliare viꝝ inuitũ vꝛ.eſto ꝙ ſufficiẽter egerit pe⸗
nitẽtiã. remiſſa ẽ culpa ⁊ ꝑena.g ceſſat cã diuoꝛtij.⁊
qʒ cũ ceſſante cã ceſſet effectꝰ.vꝛ ⁊c.

cſt virũ foꝛnicari.ſᷣ foꝛnicante viro cõpetit exceptio

ↄtꝛa viꝝ petentẽ diuoꝛtiũ.g pari rõne cõpetit actio

mulieri ad repetẽdũ viꝝ.¶ Cõtra. Regula eſt in ca

nonc.vj.q.iiij.qð ſemel bene viffinitũ eſt nulla dehet

iteratione retractari.g̊ cũ diuoꝛtiũ ſit celebꝛatũ ꝑ dif
tẽ vterq; poteſt ſeruare

finitionẽ eccleſic.pʒ ⁊c. ſeruar
cõtinentiã ⁊ wuere poſt diuoꝛtiũ.ꝗ vnꝰ nõ bʒ ius in
altero. ſi nõ hñt inuicẽ ius.nõ pñt inuicẽ recõcilia

ri amplius. ¶ Itẽ ꝙ foꝛnicãti nõ cõxetat actõ in ali

um vjr̃.qꝛ regula eſt in iure.ꝙ actio ſel pempta nõ re

am videt᷑.qꝛ in iudicio pctijt ⁊ obtinuit ſeꝑationẽ.g

ga i ex foꝛnicatiõe amiſit ius petẽdi debituʒ.

renũciauit iuri petẽdi debitũ.⁊ ſi h.cũ ñ poſſit asere

ex eo cui renũciauit.vẽ ac.¶ Rꝰ ddm ꝙ ad recõcilia
tionẽ faciendã aut vterq; còcoꝛdat.aut vterq; diſcõ

dat. aut vn?petit ⁊ alter repugnat.Si vterqꝗ;ʒ ↄcoꝛ/
dat.abſq; dubio fit. Si vterq; diſcoꝛdat.nec põt nec
dʒ fieri niſi fiat ꝓpter ſcãadalũ ecclie.q ſcandaliʒat᷑ ꝓ

incurrat culpa.g c.

Itẽ poſſibile c rt int exr cõ5
ſenſu mutuo religiones intrare diuerſas.ctiã ſi nõ 5

tẽ ꝙ vir nõ poſſit ſibi recõciliare foꝛnicari

NXV

—

eo è vterq; foꝛnicat᷑ publice. Si aũt alter petit. aut
nocẽs ꝑetit innocẽtẽ ⁊ ſic nõ dʒ cogi ad recõciliatio/
nẽ. Aut innocẽs nocẽtẽ vt vir caſtꝰ vxoꝛẽ adultera.
⁊ ſic ipᷣa inuitaeʒ recõciliari ꝑ iudiciũ cccleſie.qꝛ ſiẽ
dicũt iura.qð in men fauoꝛẽ introductũ ẽ in men diĩᷣi
nũ nõ dʒ reto?queri.Aut nocẽs nocẽtẽ petit. vt miłx

pꝛius ẽ foꝛnicata repetit virũ qͥ eſt poſt diuoꝛtium

foꝛnicatꝰ.⁊ ſic reſtituẽdus eſt maritus vxoꝛi inuitꝰ.

nõ qꝛ actio mlieris reſuſcitata ſit.̊ in penã foꝛnicati

onis.qꝛ abuſus eſt pꝛiuilegio libertatis. Quantũcũ/
q; tñ mir faciat pniam nunqᷓ; acqͥrit ius in virũ ipſo
nolente niſi vir foꝛnicet᷑.⁊ B ꝓpter ↄtumeliã quã in/
tulit mẽimonio.qꝛ directe peccauit ↄtra bonũ fidei.
Ex bis pʒ ſolo obiectoꝝ ad pꝛimã ꝑtẽ. ¶ Ad illud S
quod obꝛ ꝙ nõ eſt retractanda ſnia.dom ꝙ hoc veꝝ
eſt qtũ eſt de rigoꝛe iuris.nõ tñ qntũ eſt de fauoꝛe ꝑ/
ſone innocentis vt dietuͦ eſt.(2

nõ põt niſi alt᷑ oſentiat.⁊ niſi pꝰvelit eã recie.epᷣus
põt eã lniare vt intret religionẽ. Aa ulud qd obẽ 29

ꝙ actio mulieris eſt ꝑempta.⁊ ꝙ vir renũciauit iuri

ſuo.dð ꝙ falſũ eſt.qꝛ actõ mlien nõ ꝑimit᷑ ſimplr ſed
ſub ↄditione.ſ.ſi vir pmanſerit ↄtinẽs.⁊ rõ buiꝰc.qͥs

vinculũ ſp manct. Vł põt dici ꝙ actõ nõ viuificat᷑ jᷣ

de nouo dat᷑ vel acquirit᷑ a iure ob pctm viri.Silr ſe
quẽs eſt falſum.qꝛ vir nõ renũciat iuri ſuo ſimplicit᷑
ſed ad tempus.

id tempus. (Dueſtio. vj. et vltli f
Acrũ poſſit fieri diuoꝛtiũ ſi nõ pᷣcedat aliqua culpa.

Et q; nõ vꝛ.j.ad Coꝛ.vij. Pꝛecipio nõ ego ᷣ dñs vx⸗

oꝛẽ a viro nõ diſcedere excepta cã foꝛnicatiõis. pᷣce

ptũ eſt ꝙ nõ ſeꝑet᷑ᷣ õ pᷣceptũ nõ põt qͥs facere quin
tẽ ambᷣ.ſuꝑ lucaʒ.dimittis
vxoꝛẽ ſine crimie.putas h̊ tibi licere qð lex diuia pꝛo
hibet. g eſt phbibitũ hanc ſinc crimie vimittereſ/ Itẽ
verbo ipᷣius dñi qdð eſt firmiꝰint᷑ cet᷑a Mat.xix. qͥ di
miſerit vxoꝛẽ ſuã niſi ob foꝛnicationẽ mechat᷑.ſ ꝑ foꝛ
nicationẽ ſiue accipiat᷑ large ſiue ſtricte ſp intelligit
culpa.g c. es q legitime ↄiuncti ſunt ad ppetu/
am et indiuiduã vite ↄſuetudinẽ ex mr̃ionio ſunt li/
gati.q̃ & S hoc facit niſi hẽat cãm quare debeat rõna
biliter matrimonio facit iniuriã.⁊ nõ eſt ſine pctõ fa
cere iniuriã ſacr̃o. ⁊c.¶ Itẽ.j.ad Coꝝ.vij.alligatꝰ
es vxoꝛi.noli q̃rexe ſolutionẽ. niſi intueniat culpa.
ſine pctõ vr̃ ꝙ nõ liceat facere diuoꝛtiũ. ¶ Contra.ſi
cut hr̃ er̃ de ↄuer.cõiu. Air cmir pñt ſi volunt ex cõ

cedat culpa.ſed boc nõ fit ſine diuoꝛtio.¶ Itẽ vnuſ

q́ſq; põt licite renũciare iuri ſuo.& ⁊ q̊ͥ ad cohitatio/

nẽ ⁊ q̊ ad debitũ ſoluẽdũ põt abſoluere. ⁊c. ¶ Ite

vxoꝛe volente intrare monaſteriñ.vir põt ꝓmoueri

ad ſacros oꝛdines ⁊ ad epatũ.⁊ G̊ totũ ſine culpa ſic

dꝛ de ↄuer.ↄiu.ſane ſi ↄiugati ⁊c.¶ Jur hoc querit᷑
vtrũ nexe ſit vtrũq; votũ ſolenne emittẽ ad hoc ꝙ di
uoꝛtiũ poſſit fieri ⁊ qre.(¶ Rꝰ.dð ꝙ diuoꝛtiũ inter le 70

gitimas ↄiuges põt fieri dupliciter. Aut vt in eodeʒ
ſtatu pſiſtant.aut vt ad frugem melioꝛis vite tranſe/

ant. Si vt in codẽ ſtatu ꝑſiſtãt.tũc nõ dʒ fieri niſi ma
nifeſta culpa p̃cedat.tũ ꝗpt᷑ ꝑiculũ.tũ ꝓpter ſcãdalũ.

Si aũt ad frugẽ melion vite trãſeãt.tuc aut vtq; eſt
wluntarius.aut alter inuitus.Si vterq; eſt volun-/
tariꝰ.tũc poteſt fieri ſine culpa.ita tñ ꝙ vterq; votuʒ
ſolenne cmittat ⁊ vt᷑q; bitũ religiõis aſſumat.niſi ſit
talis ꝑſona de qua nulla poſſit oꝛiri ſuſpitio.qᷓ voto

ſolenni emiſſo poterit remauere in dmo. Sia

eſt. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ vt᷑ 28
qꝙ põt vouere ↄtinẽtiã.ddim c falſũ eſt.qꝛ foꝛnicans

III

opoꝛtet vtrũq; ↄuerti. ſicut expſſe in phibꝰ decretali / qð vltimo dicit apls ꝙ alligat?nõ querat ſolutionẽ huin
dbourt e icerfone chtn et nws tale diuor hoc nõ dicit vt dehoꝛtet᷑ ſtatũ altioꝛeʒ. vt a cõione en
tiñ fieri dʒ ꝑ pſonã publicã maxime ꝑ epᷣm. Si autẽ remoueat inſtabilitatẽ.⁊ vt oñdat in quolibet ſtatu 1 e
alter vult cohabitare.nullo mõ fierivõt niſi ꝑ culpaꝛ hominẽ poſſe ſaluari.vñ illud intelligit᷑ ꝙ nõ querat nuan
cedentẽ. ⁊ im banc diſtinctionẽ rũdet᷑ argumẽtis ſolutionẽ.ſcʒ in pꝛeiudicium vxoꝛis.ſicut nec ſeruꝰ n
. ctis ad vtranq; ptẽ ſicut patet aſpicienti. Nerũtñ libertatẽ in pꝛeiudicium domini. “
Di. XXXVI. De impedimento cõditionis qꝗð reſpicit ſtatum legis human.
Vnc de conditione videamus an valcat ↄiugiũ ⁊c. Supꝛa egit mgr de impedimentis in quibus impe
Qdit᷑ matrimoniũ.qꝛ ille q ↄtrabit nõ põt ſe ligare ꝓpter defectum virtutis.hic agit de illo impedimẽeto
Aguogd impedit.qꝛ ille qui ↄtrahit nõ põt ſeligare ꝓpter ↄditioneʒ ſeruitutis.Et diuidit᷑ bec pars in du
as. In pꝛima determinat de cõditione qꝛ eſt defecus libertatis. In ſecunda vo qꝛ quanto tempe beres paruu/
lus eſt nihil differt a ſeruo cum ſit dñs oĩm.agit de puerili᷑tate.ibi.Hoc etiam ſciẽdũ eſt ꝙ pueri ante annos
xiiij. vbi determinat ꝙ pueri nõ poſſunt ↄtrabere mr̃imoniũ ante annũ.xiiij. Prima ꝑs habet tres. In pꝛi⸗
ma querit magiſter vtrũ erꝛoꝛ ↄditionis impediat mr̃imoniũ vbi eſt erꝛoꝛ ⁊ diſſimilitudo. Scdo vo vbi eſt er Pthun
roꝛ ⁊ tamen ſimilitudo.Lercio vᷣo vtrum viro facto ſeruo fiat ſerua ⁊ ipᷣa vxoꝛ. Pꝛimũ facit hic. Munc de cõ/ ſcle
ditione ⁊c. Secundũ facit ibi.Querit᷑ etiã ſi ſeruus vnius ancillã alteriꝰꝛc.Terciũ ibi. Illud etiaʒ notandũ ẽ
Aſi.·Et ita in bac diſt.breuiter duo determinat. Pꝛimo de crroꝛc ↄditionis. Scdo vo de defcctu etatis.
a ¶ Siipſa femia fu (Auerit vtrũ erꝛoꝛ ↄditionis impediat mrfimoniuz SDiſt.
ert voſte in ruitu· vybi eſt erꝛoꝛ ? diſſimilitudo. a XrxxVI
ſiañq;ᷓ plene detegat Vnc de ↄditione videamꝰ an valeat cõiugiũ SððJ
ſi ſunt in cauſa ⁊ lite. diuigere. Ad qð dicimꝰ qꝛ nõ negat᷑ ingenua
vtrũ debeat ſibi rec/ ppoſſe nubẽ ſeruo.ſᷣ ſi neſcit᷑ eẽ ſeruilis ↄditõis
dere ebitũ. Et ꝙè nõ. libere pot dimitti. cũ ſeruitꝰeiꝰfuerit dephẽſa.ſᷣm illud
vr. quia aut cognoſcit Sqͥs ingenuus hõ ancillã alteriꝰ vxoꝛẽ accepit ⁊ efiit
e ecru marttall. mat ꝙ ingenug ſit. ſi ipa femina fuerit poſtea in fuitu a „
ſibi piudiciũ ⁊ ↄſenti tẽ deiecta.ſi eã a ſeruitute redimẽ poteſt faciat. ſi non
ens reputat᷑. Si non põt.ſi voluerit aliã accipiat.Si vo ancillã eã ſcierat ꝰ ”
cognoſcit affetu ma collaudauerat.pꝰeã vt legitimã habeat.Itẽ ex eodez In ↄcil. apo
ritali. peccat moꝛtali Si femia ingenua acceꝑit ſeruũ ſciẽs ꝙ ſeruus eẽt. ha vmeris.
ter⸗ Sei dera aeſt beat eũ.qꝛoẽs vnũ pf̃em habemꝰ in celis.vna lex eiiit·
nliove tſe Viro ? femie. Cuũ dr ſciẽs illũ fuũ. dar̃ intelligi ſi ne/
cognitioné. G. dom ſcierit ĩm fuũ eẽ nõ cogit᷑ manere cũ ipſo. Si em ↄdi
ꝙ talis põt duplicit tiõis dolũ patit᷑.nõ cogit᷑ adherere ei cuiꝰ fraude dece
noſceꝛe ꝙ illa ſit anei pta eſt. Si autẽ ſcierit vir ↄditionẽ mulieris vel econͦ, S
la quam liberã credi - uerſo nõ valet eã dimittere. Unde Zacharias papa. Zachaf. ppᷣ.
i Aue enn ſiſis⸗ Si quis liber ancillã in matrimonio acceperit.nõ hʒ li H
hementi pſumptione (Etig dimittẽdi eꝗ.ſi ↄſenſu amboꝝ ↄiunctti ſunt. nif/ weſt
ſiue certa cognitione ob foꝛnicationẽ. De illis agit quibus alterutrius on· ſee⸗ 8
Pꝛimo nõ dʒ petere itio nota eſt. 2 èMU –
quouſq;ʒ inquirat.ſeld ¶ Querit vtrum erꝛoꝛ ↄditionis impediat mfimo. imnalen
tamen ſi eccleſia com niũ.vbi ẽ erꝛor ⁊ tamen ſimilituno. b — onntcnn
Hellat dz reqdere. a M ½ uerit eti ſi ſeruus vnioancillã altenꝰ accepit an ſit In acil. cabi⸗ filüiign⸗
SSnoentla ein crru inter eos ↄiugiũ. De hoc etiã ita ſtatutũ eſt. Dictũ eſt ſonenii. itß t
vxoꝛ. Scoo modo ſi / nobis ꝙ quidã legitima ſeruoꝝ mr̃imonia poteſtati⸗ Aath. xix. Sann
ue eecleſia compellat ua qd pſumptione dirimãt. nõ attẽdentes id. qs de“- ſeiice⸗
ſine nõ.nõ dʒ.qꝛ aut ↄiuuxit homo nõ ſeꝑet. Vnde nobis viſum eſt vt vuu latigf⸗
tunc ſibi pᷣudicat ne gia ſeruoꝝ nõ dirimant᷑.etiã ſi diuerſos dños habeet tſigrt
ceſſario. aut foꝛnicat. ſed in vno ↄiugio ꝑmanentes dñis ſuis ſeruiant.Et b tamrg
hten mallatu ecle poc in illis obuandũ eſt vbi legalis cõiũctio fuit ?⁊ p Wfi
ſie non eſt foꝛnicãdũ. 13 00 u eſt ybi legalis coõiũctio fuit ⁊ ꝑ me
Aliter iudicãdũ eſt voluntatẽ dñoꝝ. Attẽde finẽ huiꝰ capli vbi videt᷑ in⸗ ceeds
vxoꝛe foꝛnicaria q ve nui ꝓpter volũtatẽ dñoꝝ inter ſeruũ ⁊ ancillã nõ poſ⸗ . *V
revxoꝛẽ. cui cm erOnmmmm 9 4 4–TY* . ””äl 8
2 Jato eccie reddit᷑ debitũ.nõ generat᷑ pᷣiudiciũ nec incurrik aliqð pctm̃ã. b¶ Sʒ ĩ vno ↄiugio pmanẽtes ddis zazte
ſais 2c. Af male dicere. qꝛ ponat᷑ ꝙ vnꝰdñoꝝ vdat ſeruũ ad remotas terras.·ſi ſcilla ſeqt virũ pᷣuat᷑ iure ſuiuoa anti
