7 cũ quodꝗ nõ qð venit ex ꝓpinquit

Diltinctio.rl. e impedimẽtis qͥ facit oino illegitimũ ad cõtrahendu matrimoniũ cum

HGepa

li.ꝗ eſt cõſanguinitas.

Anc ſupeſt de cogn atiõe aliquid dicere 76. Supꝛa egit magiſter de impedimẽto qð venit ex diſpari/
tate. In hac parte agit de impedimẽto qð venit ex ꝓximitate. Et qm̃ Primitas eſt duplex. ſ.carnalis

fra diſt.xlj. Nũc de affinitate videndũ eſt. Pꝛima pars habet tres. In pᷣma parte determinat veritatẽ oſten/

4

gens ꝙ cõſanguinitas eſt obſeruãda vſq; ad.vij.gradũ. In ſ.
dus ſunt computandi. ibi. Quomõ autẽ graqus cõſanguinitatis. In tercia remouet dubitationẽ.ibi. Hijs

In ſeceda determinat quomõ cõſanguinitatis gra-

40

4

diuinũ. ideo nõ eſt ſimile.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ 42

ſpñalis. Idco pᷣmo agit de ꝓximitate ſiue cognatiõe carnali. Secũdo vo de ſpirituli.infra diſt.xlij.
e parentaliũ graduũ ⁊c. Mima ps habet duas. In pᷣma agit de cõſanguinitate. In ſecũda de affinitate in-

bige
opis

oon
,

— W —

Zhif⸗
pltre

ognute

enmeis
Nlädt
Migdrte
lngi i

iurimniin
eridnniſg
ari ptüig⸗
utäilezrn
Bammon

Gꝛeg. epi⸗ 2
ſcopis gallie

Micola⸗ pa/
pa.

Iſidoꝛus.

obſeruanda vſq; ad.vij.gradi. a
cognatio alia carnalis alia ſpũalis. Pꝛimũ de

debent. VUñ Bꝛeg Pꝛogeniẽ ſuã vnũquẽq; vſq; ad
ſeptimã obſeruare decernimꝰgñatõʒ.⁊ qᷓ;diu ſe agno⸗

ſcũt affinitate ꝓpinquos.ad ↄiugalẽ copulã accedere
denegamꝰ. qs ſi fecerit.ſeꝑent᷑. Itẽ Nicolaꝰ ꝑapa de

cõſanguĩtate ſua nullꝰ vxoꝛẽ ducat vſq; pꝰ gnationẽ

feptimã vel quſq; parẽtela cosſci põt. Itẽ nulli ex ꝓp⸗
pinqͥᷣtate ſui ſanguis vſq; ad ſeptimũ gdũ vxoꝛes du /

72„

cãt.hhüs auẽtibꝰ alijſq; pluribꝰ cõſanguineoꝝ ↄiũcti⸗

ones ꝓhibent᷑ vſq; ad ſeptimũ gradu.

„

—

¶ QAuõ aüut grad cõſanguitatis cõputãdi ſint. Iſidoꝛꝰ
ojñſidit ſic. Series cõſanguitatis ſex gradibꝰ dirimit᷑ q̊

mõ. Filiꝰ ⁊ filia qð ẽ frat ⁊ ſoꝛoꝛ.ſit ipe trũcus.llis ſe⸗
oꝛſũ ſeiũctis.ex radice illiꝰ trũci egrediũt᷑ iſti ramũcu⸗
li.nepos ⁊ neptis pᷣmꝰ.ꝓnepos ⁊ ꝓneptis ſecũdꝰ.ab⸗
nepos ⁊ abnept terciꝰ.adnepos ⁊ adnept quartꝰ.tri

nepos ⁊ trinept qͥntꝰ.trinepot nepos ⁊ trinepot neꝑ
tis ſextꝰ. Attẽde ꝙ ſex gradꝰ tm̃ ponit Iſidoꝛꝰ.qꝛ trũ

cũ ĩter gᷓdus nõ cõputat.Alij vo q ſeptẽ gradꝰponũt.
trũcũ ĩter gradꝰ cõputãt. varie naq; cõpntant᷑ grad⸗

ↄſãguĩtat.Alij em patrẽ in pᷣmo gdu:filios ĩ ſcðo po/⸗

Determiat veritatẽ oſtendẽs ꝙ cõſanguĩtas eſt a
aSa ynniqué qs vſc; ad ſe⸗
Vinc ſuꝑeſt de cognatiõe aliqͥd oicese. Eſt aũt

carnali cognatiõe ⁊ affinitate inſpiciamꝰ.Co⸗
gnati & vel affines iĩ ſeptio gradu vł infra copulari nõ

¶ Determiat quò oſangnitati gradꝰ ſũt cõputãdi. b

re ĩ ̊ gradu ſiue vNſG

ad hũc gradũ Gꝛcg.

poti? ꝓhibuit. ⁊ vltra
non pꝓceſſit. nec ſtetit
circa. Re dicẽdũ ꝙæ B

bʒ rõneʒ l̃alẽ.moꝛa⸗

lẽ. allegoꝛicã.et ana⸗/

gogicã.Lralẽ.qꝛ vſq

ad tpus ill i antids
tꝑibus ſatis bñ pſan
guitates potcrat co/

putari. ⁊ boies ſe cõ/
ſanguineos reputa-

ptenario vniuerſitas
totiꝰ vite cõcludit᷑. et

ſepant᷑ a cõſãguincis

ſuis bomies vſq; ad

vij gradus. vt ſignifi
cer̃ q omi tge vitãäd?
ẽ amplexus illicit?. ꝰ
ſic bnda ẽ vxoꝛ vt ſo
cõtineat᷑. vt oẽs ſinut

bñtes vxoꝛes tanqꝙ; q

ñ hñt.⁊ ſint ↄiũcti ᷑t
etiã ſint nibilomi? ſe⸗
pati. Allegoꝛicã. qi’;
em̃ coꝛpꝰ cõſtat ex q/
tuoꝛ humoꝛibꝰ. ai⸗

tignin b nũüt. Alij pᷣmũ gradũ filios appellaãt. negãtes gradũ ex trib? virib? poteſta
tulriſins cognatiõis int᷑ patrẽ ⁊ filiũ eẽ.cũ vna caro ſint pr̃ ⁊ fi tiue.vt ſic ſignificeẽk
ECinoth lius. Auẽtes & q̃ ↄſanguitatis cautelã vſq; in ſeptimãũ v eſſe vxoꝛis.
nütaen gradũ phibet. patrẽ ponũt ĩ pᷣmo gradu. Ille vo que q tota ein ine
enel⸗ vſq; ad ſextũ gradũ ꝓhibẽt.pmũ gradũ ſilios appel / deces ad boe be .
un lflãt. atq; ita fit vt eedẽ ꝑſone ſm hac diuerſitatẽ inue⸗ pofſſint coplari debẽt
R mmiant in. vj.7. vij. gradu. Datrẽ vo iĩ pꝛio gdu ponit q grad vij. clogari.
cttüif Zacharias ali: fratres diẽ eẽ ſᷣm gradũ.Hoc mõ cõputat Zacharias Anagogica vrart
cikenn copulat. papa inqens. Parẽtele gradꝰ taliter cõputamꝰ.ego ? iab rat r ae f
enntid frater meꝰ vna gñatio ſumꝰ. pꝛimũq; gradi: efficimy. gtt aft octauſi ne⸗ H
Märfinn rurſus filiꝰmeꝰ ⁊ fratri mei filiꝰ ſecũda gnatio ſũt.⁊ ſe: ſurrectiois.ſic ſpõſꝰ⸗ 2
iin i, cundũ gradũ faciũt. ad hũc modũ cetere ſucceſſiões. ſpõſa añ octauu gra⸗
ii Inter illos vo qᷣ ſex cõputãt grad. ⁊ illos qꝗͥ ſeptẽ co⸗ qu dingi no debent.
Smnege putãt gradꝰ. nulla ĩ ſenſu exiſtit diuerſitas.q;uis ĩ nu⸗ ſe p5 ſepern ers-
mnmnmnero graduũ varietas videat᷑ Elltima vo gratio ſi a Tare phibitio c ⸗
umnewnie Quare ſex gra. fratribus ſumat initiũ numerandi.ſeptima inueniX᷑. tendit vſq; ad gradua
qus cöputant. ¶ Quare vo ſex computet Iſidoꝛus. ipſe aperit di/ ſeotimũ incluſiue. Et
e ves. Cöſanguinitas dum ſe paulatim ꝓpaginũ oꝛdi ꝗᷓuis hec conſtitutio
zeitin nibus dirimens vſq; ad vltimũ gradum ꝓtraxerit et ulti eſar coirun.
tmi pinquitas eſſe delierit. tüc pꝛimu lex imtimonij vin ercz neceffana ꝛ vti.
ni, culũ eã recipiet.⁊ qͥdazʒ mõ incipiet reuocare fugient᷑. ſi egfru⸗ Ver
Srmn l b Megates gradũ *
mmaii coggnatiis inter patrẽ ⁊ filiũ eſſecũ vna caro ſut pr̃ ⁊ filiꝰ. Aidet᷑ male dicere.qꝛ ſi vir ⁊ vxoꝛ Sac vn raro⸗
gitite⸗ ai ẽ ꝓpinquꝰ vxoꝛi in aliqͥ gradu.in eodẽ eſt affinis viro. in quotto gradu ẽ qs ꝓpinquꝰ pꝛi ⁊ filio.⁊ ecõuer
nmnih ſo. ſi & pater nõ põt cõtr abere cñ aliq̃ qͥ ſibi attineat in q̃rta linea aſcendẽte vel trãſuerſali.&̊ nec filiꝰ.nec ecõ/
uerſo. qd ẽ manifeſte falſum. Itẽ ſi ſunt vna caro.⁊ qcuqʒ vm ⁊ eidẽ ſunt eadẽ inter ſe ſunt eadẽ. ſi ſunt vna
caro pater ⁊ filiꝰ ⁊ filius ſuus.tũc iſti tres ſunt vna caro.⁊ ſic deinceps pcedẽdo. nullus eſſet gradus in cõ⸗
ſanguinitate. Reꝰ dicenduzʒ ꝙ abſe dubio pater ⁊ filius faciunt gradũ.quia ſicut oſtenſum eſt.nullꝰ eſſet alꝰ
gradus in cõſanguinitate.Sed ꝗ illi dixerunt ꝙ ſint vna caro dixerunt pꝛopter quẽdam modum magis ex-
pꝛeſnmũ. qꝛ vnus imediate trabit carnem ab gltero cuʒ quo debet habere ⁊ babet multa cõfoꝛmitatẽ: ratione·

Etiafn eui? bieit᷑ nona Ideo aũt vſq; ad ſextũ generis gradũ ↄſangnitas cõ⸗

Zercia adoleſcentia
vſq; ad.xxv.ſm alioſ
vſc ad.xxviij. Quar
ta iuuẽtus vſe; ad.l.
Ouita grauitas ſiue

ſcripſi vt poſtq; iĩ fide fuerint ſolidati.ſi infra ꝓpꝛiã cõ
ſanguinitatẽ inuẽti fuerit nõ ſeꝑent᷑.aut inter affinita⸗

tis lineã.i. vſe. ꝙ; ad ſeptimã generationẽ iungat᷑.

caro.⁊ ſic patet illud. ſtituta c.vt ſicut ſex etatibꝰ mũdi gñatio ⁊ homis ſta c
gi⸗ Ser alem. tus finit᷑.i ꝓpinqᷣtas generis tot gradibus termiet᷑.
tu ifnit 25 Queni? In hijs ſex gradibꝰoĩa ꝓpinqtatũ noĩa ↄtinent᷑ vltra
q̃ ſint ille ſex etates. q̊s nec affinitas inueniri nec ſucceſſio põt ampliꝰ ꝓpa⸗
cũ mũdus ſit ꝑpetuꝰ gari.Scõm alios ſeptẽ gradꝰ iõ cõputant᷑.vt ita poſt ¶Quare ſeptẽ.
non viget bie etates ſeptẽ gradꝰ ſpõſus ſpoſe iũgat᷑.ſic pꝰ hãc vitã q̃ ſet·
Rie hom diebus agit᷑ eccleſia xpo iungver.
en an e ih (WMemouct vubitniont. c
q fuerit uenis. Si ¶ Mijs aũt occurit illð qð Gꝛegꝰ.Auguſtio angloꝝ epᷣo
ego habuit ſeniumn? aq̃ reqſitus fuerat.quotta generatiõe debeãt copula⸗ .
ungntue ac Baf. ri reſcribit ſic. Quedã lex romana ꝑmittit vt ſiue fra / De diſpẽſitiöe
etas crarde Ze tis vel ſoꝛoꝛis.ſeu duoꝝ fratrũ germanoꝝ.ſeu duarũ Gꝛeg. erga an⸗
iĩ ſtatu illo vm pfecta ſoꝛox.filius ⁊ filia miſceant᷑. Sed exꝑimẽto didicimꝰ glos.
ad gloꝛiã.vñ cũ mũ/ cx tali cõiugio ſobolẽ nõ poſſe ſuccreſcere. Vñ neceſſe
dus paulatiue ꝓfece eſt vt qrta vel qnta generatio fideliũ licẽter ↄpiungaX᷑. .
rit in cognitioe. ſcuti ¶Seg poſt multũ tpis idẽ Oꝛeg. a felice meſſine ſicilie Johes Cri.
vno homie Mgnat pfſſule reqſitꝰ. vtrũ Auguſtino ſcripſerit vt angloꝝ qr Toſtantino/
mdo. In bomie aüt ta generatiõe cõtracta mr̃imonia nõ ſ oluent᷑. int cete / politanꝰ eps
ſeraſſignant etates. ra talẽ reddidit rõnem. ſcripſi Auguſtino angloꝛũ
Pua ẽ infantia vſ; epo. ipi etiq angloꝝ genti q̃ nuꝑ ad fidẽ venerat.nea d
ad vij. annũ. Secũda bono quo ceꝑat metuẽdo auſterioꝛa recederet.ſpeãlit᷑
puericiavſq; ad xiij. ⁊ nõ gnãliter me cognoſcas ſcripſiſſe. Nec iõ hec eis e

ſenectꝰ vſq; ad.lxx. Sexta ſeniũ ſiue etas decrepita vſq; ad finẽ. Similit᷑ in mũdo pma etas ẽ ab Ada vſq; ad

Moe. Secuda a Moe vſq; ad Abꝛaba. Zercia
grationẽ babylonis. Quita a trãſmigratiõe vſq; ad chꝛiſtũ.
qꝛ fuerunt equalis ſpacij.ſed qꝛ in qualibet aliqd nouũ ⁊ al
⁊ lapſus eius. In ſecũda fuit diluuiũ. In tercia circũciſio ⁊
uatio ⁊ liberatio. In ſexta nia redemptio.⁊ ſic patet illuld.

9

5 Yoli etiz angſon gentlq; nup ad fidẽ venerat æc. Dicit ſe nou
cõuerſt.ſed nõ videt᷑ iſta ratio coueniẽs.

ab Abꝛahꝗ vſq; ad Danid. Quarta a Oauid vſq; ad trãſmi/
Sexta a chꝛiſto vſq; ad finẽ. Et dicunt᷑ etates nõ
iqua renou atio facta eſt. In pᷣ ma fuit creatio ade
lex. In quarta regũ vnctio. In qͥnta populi capti

enerat ⁊c. Dicit ſe nouo diſpenſaſſe. quia de nouo fuerãt ad fidẽ
qꝛ ecdeſia pᷣmitius in qua fuit initiũ noſtre cõuerſionis fuit ꝑfectiſſi

ma.qꝛ de nouo venientibꝰ dat᷑ gratis ſpnſſancti in abundãtia.ergo magis ſunt idonei ad ferendum pondus

ercleſiaſtici ſtatuti. Re

i. P dicendũ ꝙ ſecus eſt de bijs qui pᷣmo cõuerſi ſunt.
in legiſlatiõe multitudinẽ fecit miraculoꝝ qualẽ tempoꝛe legis nõ fecit
in maioꝛi affluentie plenitudine.⁊ ideo nõ eſt ſimile. Et ratio huiꝰ eſt
maioꝛi egebant roboꝛe.nũc autẽ non eſt ſic.iĩmo ſunt teneri
multa in talibus tolerare. e ¶ Mec ideo bec eis ſcrioſi ⁊c

⁊ de hijs qui ↄuertunt᷑.Sic em̃ deus
poſtea. ſic in noua dedit ſpiritũſanctũ
o huiꝰ eſt ſatis cõpetens.quia illi qui tunc erant
Pi⸗ ſint aliquãtulum feruentes.⁊ ideo opoꝛtet
Querit᷑ quare ſic ponat᷑.quia ſtante ꝓbibitione

de ſeptẽ gradibus.vtrũ aliqui contrabentes infra gradus illos poſſint ſimul ſtare ſi upueniente reuocatione

mãdati. Et q ſic videt᷑.qꝛ nulla lege ꝓbibent᷑.Ad oppoſitũ autẽ eſt ꝙ ill
cõtraxerunt.⁊ conſtitutiões ⁊ iura nõ reuocant᷑ ad pᷣterita.ergo nõ vide
ꝙ quia ſemꝑ pꝛo matrimonio ſtandum eſt ſm ꝙ poſſibile eſt ⁊ licitum.ſi t

niũ.⁊ iſta conſtitutio nõ rcuocat᷑ ad pᷣteritum.quia nõ cõfi
hendi de nouo. ſic patet iluc.

intelligib

tuto velint inſimul ſtare.⁊ cõſentire ⁊ cohabitare poſſunt.

Dintelligentiã pᷣſentis partis pcedendum
eſt pꝛimo m viam narrationis. Secũdo vo
vm viam inquiſitionis. Mtum aꝗq pꝛimũ vt
elligibilia fiant que dicunt᷑ in parte iſta. pponen/
da eſt triplex diſtinctio triplex notula ſiue reſpon/
ſio. Pꝛimo ergo videndũ eſt quid ſit cõſanguinitas.

2

egitime cõiuncti ſunt ⁊ matrimoniũ
qꝙ ſimul ſtare poſſint. R dicendu
. ales perſone ſuꝑueniente nouo ſta-
quia non ꝓhibent᷑.⁊ extunc incepit eſſe matrimo
rmat pꝛimũ contractũ.ſed poteſtatẽ tribuit cõtra/

. ¶Coͤſon guinitas autem diffinit᷑ ſic. Cõſanguinitas eſt
vinculũ ꝑſonarum abeodem ſtipite deſcendentium.
caruali ꝓpagatione contractũ. Stipes autezʒ vocat᷑ 7
pſona a qua aliqui duxerunt oꝛiginem. a qua deſcen⸗
dentes ſunt ↄſanguinei adinuicẽ ⁊ illi a q̊ ſunt. Se⸗
cũgo videndũ eſt qͥd ſit linea cõſanguitatis ꝗᷓ diffinit

ee onti
ui ttt

ſeiri
wtuo⸗
11
fbabtue
ſpiodſti
Affnthi
gus aco
Uidit
ſaace
ftrurc
kantrmt
ſuntſone
1n yutut⸗
beetresne
igua

pobinog

Glatarar
iostper
Fungqpato⸗

enridi
ſönaonn
laoigt
aunkai
ſeſcbat
hinltge
ginoſant
ganerti⸗
afntppinn⸗
glitopſen
Muhnlcäi
luninitre
go ren⸗
dakera
Kgeprin
ſatoi
laiclee
ggace
ſeun

Feaekandnen dn reta telthr nſoint⸗ erez aus de Petit r oſtendit Ecöſanguinitaẽ5
odo eſt pᷣdicabilis bm ſupꝑius ⁊ infenꝰ.ſic linca ↄſan rũ ab vno. ſed ſieut multi bomies ab vno bomie. ita D
—Hõ . dqð infra. vel lis cauſa. ⁊ talis effectus.ſi cõſanguinitas pa⸗
10 adi tne gne tres linee ↄſueuerũt aſſignari. gationẽ ex vno ponit in cmbsregdemroartone
Quedã em eſt aſcẽdentiũ. quedã deſcẽdentiũ. quedã bꝛutis animalibꝰ. ſed nõ ponit᷑ in animalibꝰ bꝛutis
traſuerſaliũ. Scom linez aſcẽdente cõputant᷑ grag? ergo 22 Fee cõſanguinitas eſt vinculũ ratione ali⸗
ita.l.pater mf. auꝰ ⁊ aua. pauus ⁊ ꝓpaua.attauus ⁊ cuius maioꝛis cõuenientie. aut ergo ſi ubſtatialis aur
attaua. Scom lineã deſcẽdentẽ. filius filia. nepose? accidẽtalis. Si ſubſtatialis. aut 'm foꝛmã ſi pecificã.
neptis. pnepos 2 pnept. atnepos atneptis. Scom aut numerale. Si bim foꝛma ſpecificam. tũc ergo oẽs
lineã traſuerſalẽ duo fratres. filij duoꝝ fratrũ.nepo- bomies ſunt cõſanguinei. Si vᷣm foꝛmã numeralem.
tes duoꝝ fratrũ. pnepotes duoꝝ fratrũ. ⁊ ibi ẽſtat?ꝰ. tũc nullus eſt cõſanguineus alterius. cũ viſtinguant᷑

—

1 düi 11 Fereio mi ſenag en l ſit gradꝰ qͥ ſic diffinit᷑. Gꝛad? Sm numerũ.Si vo. e r n
ef babitudo diſtantiũ ꝑſonan.q cogſcit᷑ quotta gna · cum nati 8 dernhobenetove VTntinnGplneNe.
* tiõis diſtãtia due ꝑſone differũt int᷑ ſe. Et nota ꝙ iſta niant qꝙᷓ nati de eadem parẽtela tũc magis erũt ↄſan
“ diſfinitio ẽ m iura canonica nõ m iura ciuilia. Oꝛa guincl. Item generatio eſt de ſu fluo taeriment
kE— dus accipiunt᷑ ̃m numerũ ꝑſonaꝝ collectaꝝ i linea. ſed re nullã colligantis ner vincul babet ec’“ö
. A aſe egt Peeen ſoror dide eeinne 66 nen ſupfluitas. ergo nec generatus de illa a⸗
e lt ſed vecretiſte dlcũt vnu ⁊ pumũ gradu. Mec eſn co uitate aliquod vinculũ babet cum eo a quo genera⸗
„ ſim tradictio. q; vni pabitudinis duo ſunt extrema. ⁊ m tur. ergo ſi llle eſt fons totius vinculi SSla kitack.
rtß ſm iura canonica gradꝰ ẽ habitudo.cuʒ duplicis ex/ videt᷑ ꝙ illud vinculũ nullũ ſit. ¶ Itẽ ſi fanguint.
lnd tremi vna ſit habitudo. ponit᷑ vnus gradꝰ. ſed qꝛ due tas contrabit pꝛopter carnis ꝓpagation austum ſe
I 12 5 pſone. ⁊ qᷓlibet ſuũ reſpectũ bʒ ad pncipiũ.ideo extendit pagatio tantũ ſe exiendit 1 vinculũ. ſecd p⸗
4) S en eg duo K 8 viſis notãde ſũt pagatio ſe extendit vſq; ad infinitas generatiões. nec
. e Cr Pꝛima eſt ꝙ nulli licet cõtrabere em babet terminũ g natura. ergo nec vinculũ cõſangui ·
aliqua vſq; ad qrtũ grad induſiue. ⁊ talis eſt hnõi nitatis. ¶ Cotra oſtendit᷑ ꝑ iura noua ⁊ antiqua que
prpibitio ꝙ ſi qs ↄtra eã pᷣſumpſerit copulari.nllła lõ⸗. conſanguinitatẽ aſſi 8. adus diſti 3. .
ginqtate defendat᷑ annoꝝ. cũ diuturnitas tẽpoꝛũ nõ patct extra Saentatekey. Saac: dar
minuat peccatũ ſed augeat. ⁊ tãto grauioꝛa ſunt cri/ guinitatis. ¶ tẽpoc pꝛobat̃ Kracron, Tonfeſno
mina quãto diutius infelicẽ animã detinẽt alligatã. ? nature mendax eſſe no poteſt ed ꝑ naturã bomines
13 hoc ꝓbat᷑ er de ↄſaguitate.nõ opoꝛtet ⁊c. Secuũda no magis alligant ꝓpinquis i extraneis. qd patet. qꝛ
1sib Me tula ẽ ꝙ totto gradu pſone deſcẽdẽtes a ſtipite diſtͤt magis diligũt eos. ⁊ boc cõmune apud omnes. ergo
eſau a ſe inuicẽ.quotto diſtat a ſtipite.⁊ ido ſi aliquis vult aliquod vinculũ eſt interipᷣos qð non eſt inter alios.
Enaits Rite quotto Gradu aliqui ſibi attincdt e taus attinrj Azeem generatio eſ ve ſubſtatia gencruͤtis vt vult
bm tia ongine ducat a ſtipite opoꝛtet , ad illa gſon re. Dafh. erso eñ pꝛoductio humani genens ſien gene⸗
“ Similit g generet h. ⁊ h generet i. et i generet k. ⁊Z kl. ne ſunt cõſanguinei. ergo 14 tem reus vindieal
Nmſe Si vis ſcire quotto gradu diſtat f et l.opoꝛtet vtriuſ ⸗ peccata patrũ in filios vſq; ad terciã quartã gene/
ininn q; generationẽ reducere ad a. quia totto gradu diffe⸗ rationẽ. ſicut frequẽter dicit᷑ in lege 1 babet Exo xx.
ane 14runt abinuicem. quotto a ſtipite. Cercia regula eſt ꝓ esgo ſum deus Aotes 27, ergo ſinõ vincicat in alghs.
misihe quãdo pſone inequaliter diſtant a ſtipite. vtputa an ſec in iſtis. aliquo vinculo ingunt iſti adinuicẽ quo
uniſinen vnna in ſecũdo gradu ⁊ altera in quinto. ꝙ linea con- nõ iũguntk alij. boc autẽ cõſanguinitatẽ appellamꝰ.
lnn Aſuan guinitatis ⁊ gradus debet cõputari m diſtantis ergo ꝛc. e dicendũ q; vinculũ cõſanguinitatis ẽ. 1 g
= magis remoti. ⁊ iſta regula confirmat᷑ ꝑ illud quod quia boc ipſa natura teſtat᷑. et de boc nemo dubitat
btm, . dicit extra de cõſanguinitate.in vltima decretali. que niſi qui caret ſenſu. ſed vnde veniat iſtud dubitatio⸗
gcntn eſt gregoꝛiana. Ratio aute huiꝰ eſt. ꝙ tota ratio pꝓxi/ nem 2 cõtrouerſiã etiã habet. Aliqui enim vixerunt
unnnn mitatis oꝛtũ habet a ſtipite. ergo nullus ꝓximioꝛ eſt vinculũ cõſanguinitatis ſpecialiter eſſe in genere bo/
gln iß alicui collaterali ï ſtipiti. Si ergo diſtat a ſtibite per minis no in genere beſtiann pꝛopter veritatẽbuma/
ann eiuc gradus. pari rõne diſtat a collaterali. ſiue di nenature que tota fuit in vno. pꝛopter quaz T oꝛigi⸗
grnn ſtet ꝑ vnum gradum ſiue per duos diſtet gradus in nale peccatu in omnes ꝓceſſit vno peccato. Pꝛopt
ianad v. Oꝛ ſi amplius diſtet. m magis viſtantem opoꝛtet boc tiã qꝛ; ſubſtantiã totã trabit filisa patre a ma⸗
computari. ⁊ ideo ille qui diſtat in qnto gradu eſt tre. binc eſt ꝙ quodã ſpeciali vinculo vinciunt᷑. ſed ſi

cõtrabere cum illo qui diſtat in ſecũdo.Hijs aut pꝛe ita eſſet ꝙ tota ſubſtantiæ mea ⁊ tua in eodem bomi⸗
ſuppoſitis per modũ narratiõis.⁊ per modũ inqui/ ne vſᷣm veritatem fuiſſet.quare ego ⁊ alius qui nõ cõ⸗

. Gs? ſitionis.circa tria poteſt hic eſſe dubitatio. Dꝛimũ eſt uenim? niſi in adam non eſſem fratres ppinqui. et
r dt, vävrtꝝ ↄſanguinitas ſit aliquod vinculũ. Secũdo dato in pꝛimo gradu.Et iterã. quia fundamentu iſtius wo.
i ꝙ ſit. querit᷑ vtrum matrimonio pᷣſtet impedimenti ſitionis non eſt ſtabile ſicut alibi melius pʒ.hinc ẽ q;
, Tarcio vato Epſtet. querit vſq; ad auem gradun. aliũñ modũ dicendi opoꝛtet inuenire. ꝙ coſanguinita
Naſe 2e¶2e2·⸗ ” RH tõ ex ꝓpagatiõe carnali Froneie boibꝰ? 1 vincu
lai i P Dueſtio.ſ. G/ lũ duo faciñt.ſ.relatio a eandẽ oꝛiginẽ. ⁊ nalis affc-
! l ctio. Relatio ad candẽ oꝛigiuẽ. cũ ſint ad ide vncipii

16

17

18

Ai.

—

materiale: qꝛ de ſanguine eiuſdẽ botnis generant᷑ Cã

ſit ad pᷣncipiũ effectiuũ.quia cũ illo ſemine vecidunt
ſpũs ⁊ etiam virtus que foꝛmat ⁊ aſſimilat materiã.

Ande vt plurimũ filij aſſimilant᷑ parẽtibꝰ.ſᷣm ꝙ illa

virtus delata potẽtioꝛ eſt in opando.Et qꝛ nã in ho/

minibꝰ potens eſt cognoſcere ſuã oꝛiginẽ ⁊ oꝛiginem
alterius.⁊ vlteriꝰ ꝑſpicax ẽ vt nõ ſolu aſſimilationẽ i

foꝛma coꝛpoꝛea ſed cetiã aliã cognoſcat.cũ affectio na
turalis nata ſit adbere tali.hinc eſt ꝙ eſt ibi vinculũ
initatis.Et qm̃ virtꝰ aſſimilatiua deficit per

Stangh .Et qm̃ v ia
ſucceſſionẽ. ⁊ cognitio ⁊ ꝓpinquitas deficit.⁊ affectio
naturalis deficit. binc eſt ꝙ vinculũ ↄſanguitatis nõ
tantũ ꝓtendit᷑ quantũ ꝓpagatio.⁊ ꝑ hoc pʒ rñſio ad

4

obiectũ vltimũ. Rurſus.qꝛ in bꝛutis aialibꝰ nõ eſt ta

lis cognitis nec alligatio.niſi ſolũ qtũ ad mr̃eʒ ⁊ fetũ

ſiue pꝛolẽ.binc eſt ꝙ nõ eſt eis tale vinculũ.⁊ ſic patet
pmo obiectũ.qꝛ nõ eſt ſilis cauſa.ido nec ſilis effectꝰ.
Mec loqmur bic de affectiõe ſᷣm actũ ſed pᷣm nale in-
clinatiun.qꝛ naliter ineſt ⁊ ſi nõ inſit in actu.⁊ hoc pʒ.

qꝛ aliqs credẽs fratrẽ ſuũ eſſe extraneũ.nõ maꝗ affi⸗
cit᷑ qᷓ circa aliũ.ſed ſtatim compto ꝙ ſit frater afficit᷑.

⁊zgaffectiõe trabit᷑. ⁊ eidem quodã ſpũali vinculo alli-

gat᷑ cũ tñ pᷣus eſſet alligatꝰ.¶ Ad illud ergo qd obij⸗

citur ꝙ nõ eſt vinculũ ꝓpter ↄuenientiã in ſubſtãtia.

nec ꝓpter cõuenientiã in accidente.dicendũ ꝙ cõſan/

initas nõ dicit vinculũ pᷣm ꝓpꝛietatẽ abſolutã.ſed

m ꝓpꝛietatẽ relatã.vtpote ſᷣm ꝓceſſum ab eadẽ ra/

ice ⁊ oꝛigine.vt patet de duobꝰ fratribꝰ. Ande ſicut

19

rami ab eadẽ radice ꝓcedentes faciũt vnã arboꝛc᷑.-nö

ſolũ ꝓpter afſimilationẽ ſed ꝓpter comꝑationẽ ad idẽ

Hncipiũ. ſic intelligendũ ꝙ plures ꝑſone ab eodẽ de/

ſcendẽtes faciũt vnã linea ↄſanguinitatis q̃ eſt ſe ba/
bens ad modũ arboꝛis. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de ſuꝑ/

fluo.dicendũ ꝙ duplex ẽ ſupfluitas.Quedã impuri
tatis.⁊ hec potius habet repugnantiã qꝙᷓ; colligantiã

Quedã reſiduitatis.⁊ hec habet cõuenientiã.nec eſt

ſupfluitas.qꝛ q;uis ſit vni virtuti ſuꝑpflua vtpote nu/

tritiue.tñ alij eſt neceſſaria vtpote generatiue.⁊ qᷓ;uis

ſupꝑfluat ad cõſeruationẽ indiuidui.eſt tũ neceſſaria

ad cõſeruationẽ ſpeciei.Et pᷣterea ꝓbabile eſt ꝙ cum

iſta bũiditate nutrimẽtali aliqͥd fuit buiditate radi

cali ⁊ ſpn.rõne cuiꝰ filius intimiꝰ attiet patri.
. Queſtio.ij. b

ueltio.ij.

W ¶Aero cõſanguinitas matrimonio pᷣſtet impedimẽ

t. Et ꝙ nõ videt᷑. Geñ.ij.boc nũc os ex oſſibꝰ meis-
caro de carne mea. ſed nulla pſona põt alteri magis
gallligari qᷓᷓ vt ſit de carne ⁊ de offibus.ergo ſi ꝓpter voo

nõ eſt mrimoniũ ade impeditũ.imo ꝓpter boc ẽ mu⸗

lier de latere ſũpta. videt ꝙ oſanguit:s nõ impediat

4

ſed expediat.¶ Itẽ Ecci.xiij.omne aial diligit ſimile
ſibi.⁊ volatilia ad ſibi ſimilia ↄueniũt.ergo quãto ali/
que pſone magis ſiles ſunt ⁊ ↄiũcte.tanto magis na/
te ſunt inuicẽ cõuenire ⁊ copulari.ſed ad mrfimoniũ

eſt copula ⁊ ↄiũctio.ergo cõſanguinitas magis expe-
dit qᷓ; impedit.¶¶ Itẽ firmioꝛi vinculo iũgunt᷑.qͥ na/

tura ⁊ voluͦtate alligant q; ſul volũtate tin. ⁊ melius
inuicẽ cohabitat ⁊ cõuerſant᷑.ſeq ſic eſt cñ aliqui iun/
gunt᷑ vinculo carnali ⁊ federe mrimoniali.ergo mag

deberet homies ↄiũgi ꝓpinquis qᷓ; cxtraneis.cũ volũ

tas habeat naturã ſibi coõfoꝛmẽ. ⁊ n volũtatẽ adiu⸗/

uet. ergo mag pᷣſtat ↄſanguinitas mrimonio ſolaciũ

⁊ fulcimẽtũ q́; impedimẽtũ.

lulcimetu q; impedi Itẽ ſi aliqd repugnat
matrimonio ⁊ impedit boc Acen niſi qꝛ alicui bo/
no matrimonij repugnat ⁊ aliqq adimit.ſeq ſi cõſan/

guinei iñgant᷑ ſaluant᷑ ibi tria bona mr̃imonij. fides.

ꝓles.⁊ ſacramentũ.ergo ↄſanguitas vt videt᷑ nulluʒ
pᷣſtat impedimẽtũ mrimonio. ¶ Cõtra. Geñ. ij. pter
hoc relinquet hbõ patrẽ ⁊ matrẽ ⁊c.ↄſtat ꝙ iſtud intel⸗
ligit᷑ de der elictiõe qtũ ad cobabitationẽ. ergo intelli⸗
git̃ de derelictiõe q;tũ ad mr̃imonij cõtractionẽ.ergo

pater ⁊ mater nõ ſunt legitime pſone ad cõtrabendũ

reſpectu filie ⁊ filij.hoc aut nõ eſt ob aliud niſi ob vin
culũ ↄſanguitatis.ergo ⁊c. ¶ Item Leuit. xviij. Ego
dñs deus veſter. ois homo ad ꝓximã ſanguis ſui nõ
aeredat vt reuelet turpitudinẽ eius.ergo ſi cõtra dũi
pᷣceptũ eſt ꝓximã ſanguis ſui cognoſcere.cũ mr̃imo/
niñ ſit oꝛdinatũ ad actũ illũ.nullus cũ ꝓxima ſus po/
teſt cõtrabere matrimoniũ.ergo ꝓximitas ſanguinis
pᷣſtat mfimonio impedimentũ. SS qð eſt contra
bonũ ꝓlis impedit mr̃imoniũ.ſed cõtrahere cũ con/
ſanguinea eſt cõtra bonũ ꝓlis.ergo ⁊c. Pꝛobatio mi
noꝛis. Oꝛeg.dicit ⁊ habet᷑ in l̃a. Qucdã lex romana
Omittit vt duoꝝ fratrũ aut duaꝝ ſoꝛoꝛũ filius ⁊ filia
ſibi mrimonialiter copulent᷑.ſed exꝑimẽto didicimꝰ
ex tali copula ſobolẽ nõ poſſe ſuccedere. ¶ Itez ma⸗
trimoniũ eſt vinculũ honeſtatis ſicut ſupꝛa oſtéſum
eſt.ſᷣ̊ naturalis boneſtas refugit reuelare ignominiã
⁊ turpitudinẽ ꝓpinqui.ſi ergo hec turpitudo reuelat

in coitu.quicũq; cognoſcit ꝓpinquã facit cõtra bone⸗

ſtatẽ naturalẽ.cum cõſanguitas ſit contra honeſtatẽ
matrimonij. ergo ↄſanguitas impedit matrimoniũ.
¶ N/ dicendũ ꝙ vinculũ pↄſanguitatis impedit mr̃i
moniũ in aliquo ſui gradu ꝓpter dictamẽ legis natu/

re.in aliquo vo ꝓpter/ ꝓpbibitionẽ legis diuine.in ali⸗

quo ꝓpter ſtatutũ eccleſie. Ainculũ ↄſanguitatis qð
eſt ſtipitis ad pꝛolem impedit ꝓpter dictamẽ nature.

Anqe ⁊ nale eſt apud oẽs ꝙ filius nõ ↄiũgat᷑ matri.
⁊ ꝙ filia non viũgat᷑ patri.Et ſi querat᷑ ratio buiꝰ.eſt

20

dicendũ ꝙ hoc eſt ꝓpter reuerẽtiã ⁊ bonoꝛẽ qui debet

cxhiberi patri ⁊ matri.⁊ ideo nõ debẽt cõmiſceri. Ael

etiã pter gñatiõis ſi⸗ ucceſſionẽ qᷓ̃ dʒ ꝓcedẽ nõ retro/
cedere.vñ nõ debet ꝓles genita ↄiũgi ſuo pᷣncipio vt

gignat. Et hinc ẽ ꝙ nã dictat ꝙ alio affectu tractãdi

unt parẽtes.alio affectu tractari debẽt cõiuges.ideo

Apter oictamẽ nature impedit᷑ mrimoniũ ꝑ ↄſangui

nitatis pᷣmũ vinculũ q̃ ẽ ꝓlis genite ad ſuũ pᷣncipiũ.

Pꝛopter ꝓhibitionẽ legis diuine impedit᷑ matrimo.

niũ ꝑ ↄſanguinitatẽ vſq; ad ſecũdũ gradũ.ſicut patet

Leui. xviij. ca. vbi fit ꝓbibitio vſq; ad ſecũdũ gra/
dum.Et ſi querat᷑ rõ buiꝰ.dicendũ ꝙ vc ẽ ꝓpter bo⸗

neſtatẽ.qui em̃ mulierẽ cognoſcit reuelat eius turpi⸗
tudinẽ ⁊ diſcoopit ignominiã.⁊ hoc inhoneſtũ eſt fa⸗
cere ꝓinque.maxie cũ honeſtas dictet ꝙ ſoꝛoꝛ nõ eſt

tractqda vt vxoꝛ.⁊ hinc eſt ꝙ in pᷣcepto ſuo dñs dicit

— 2

ud diſcoopies turpitudinẽ eius. lten pter ſtatu⸗
tũ ecclie impedit᷑ mrimoniñ a ſecũdo gradu ⁊ dein/

ceps.Et ſi qrat᷑ rõ buiꝰ.dicẽdũ ꝙ bᷣ ſtatutũ fuit ꝓpter

dilectionẽ dilatãdã.qꝛ em h ꝓnus ẽ ad diligẽdu ſibi
ꝓpinquũ.⁊ mr̃imoniũ aggrauat ꝓpinqͥtatẽ.⁊ dilecti/

onis mutue pᷣſtat fomẽtũ. hinc eſt ꝙ ecclia ſtatuit vt

amoꝛ ad extraneos extẽderet᷑.vt mrimonia extra „
pꝛiã parẽtelã cõtraberent᷑.⁊ ita nõ ſolũ in ſecido.ſed
etiã deinceps ꝓpt᷑ dilatãdã charitatẽ.⁊ ꝓpt᷑ ampliãdã

honeſtatẽ. ⁊ ita pʒ ꝙ ↄſanguitatis vinculũ ob diuer⸗

ſas cauſas hʒ impedire mrimoniũ.⁊ boc cõcedendũ.
¶ Ad ill qdð obijci᷑ de eua ⁊ adã ꝙ fuerũt os ⁊ ca⸗
10. d. ꝙ qᷓuis eua ⁊ adã fuert os ⁊ caro.nõ tñ ſic fuit
tuc quẽadmoqũ nũc ẽ.qm̃ nuc eadẽ ẽ via ꝓpagatiõis

2 1

3 Otrgtuf

ni
ſotocl
hpe
ſgrati.
khrar⸗
nt
Sobtg⸗
efnaar
GUcer
chiſen
Ugeim
ſegt

4

Gfrbifi
cßnin
afictonn
hhecken
hothi

1 ggegit

afpiige
chlenm⸗
egfn
ſantenn
igstcpt
tloceri
crendenn
ſohitake
ſniiz rt⸗
fent, 4crt
latcekrun
litoginp

ſrunn
rdcvie

.

1ggeor
ſchacſepe
Gelim S.
Gliaixn
ſetener
ſoͤffuf
lſſentüe⸗
Nenfn
Pgeliendi
Riſhnmnn⸗
ſcnoactt.
leſtait⸗
Ptuttitot⸗
chanitage

iiecha

enr
kentus
mbitcon
uaogtun
W
nato
nie or
ingrti
uin
doroͤpd
guntaden
Menfion

4
N

NN
Gc
iri
a
laiinl
lin

Priſne

emgiäni
Aagnig,

Pgmrpfen,
rn
r
1rähn
riftiſi
RRH
rs iathuti

õ

piiinte
tgſtriNd

ngernar,
ndieniten
inilrennn
nanizumng
Peen
lusöſiin
iqnentien
t4 Min

23 ſequit᷑ ꝙ debeat copulari ꝑ mr̃ioniũ.

2 Ztmixtõnis.ᷣ eua nõ exijt ab adã pꝑ viã generatõis
ꝑ modũ ſuꝑnalem.nõ ꝑ coitũ.imo de latere.qualis
modꝰ ꝓducẽdi poptime cõpetebat cõiugio.tũ ꝓpter

figura.tũ eti vt figuret᷑ vinculi mr̃ionialł eq̃litas.qa
delatere ⁊ adberẽtia.vñ qꝛ nõ ſili mõ alij ſibi attinẽt
22 iõ modꝰ?ille ad ↄñtiã trabi nõ pᷣt nec dʒ.

Acd illud
q obꝛ ꝙ ome aial diligit ſibi ſiłe.dᷣm ꝙ illud intelli
git᷑ de ſilitudine ſᷣm ſpẽm.vel ſi intelligat᷑ de ſilitudi/
ne ſᷣm carnis ꝓximitatẽ.adhuc hʒ veritatẽ ꝙ diligit.
Sʒ aliꝰẽ modꝰaffectõis q̊ diligẽda ẽ vxoꝛ.aliꝰ qͥ dili/
gẽda ẽ ſoꝛoꝛ.⁊ iõ ↄiunctõ affectõnis nalis repugt co
pule tñ mr̃ioniali.g ſi copulet᷑ ꝑ affectois vinculũ ᷓ
da illud qð
obꝛ ꝙ nã firmitatẽ pᷣſtat vincłlo volũtat.dom q veꝝ

eſt vbi affectio volũtaria ad id dirigit᷑ ad qdð incliat.

⁊ qm̃ nã pñ oꝛdiata nõ inclinat ad coeũdũ cũ ſoꝛoꝛe.

⁊affectio mrionialis inclinat ad cognoſcẽdũ vxoꝛẽ.

hinc eſt ꝙ nalis affectio nõ pᷣſtat volũtati fulcimẽtũ.
ſed poti?impedimẽtũ.( Ad illud ꝗð obꝛ ꝙ nõ repu

24 gnat alicui bono mr̃ionij.dᷣm ꝙ ̊ ſolui põt ꝑ inter

emptõeʒ.qi Greg.dicit ꝙ exꝑimento didicit ex tali
copula nõ poſſe ſobolẽ ſuccedere. Ar tñ ⁊ aliter vici
poſſe ꝙ impedit maiꝰbonũ.qð ẽ vinculũ affinitatis.
q̃ exinde ↄtracta ẽ occaſio mutue dilectõis.qð ptʒ ſi

galiqͥs accipiat filiã pꝛis ſui ⁊ exinde generet ꝓleʒ. idẽ

eſt ſocer ⁊ pꝛ. ⁊ eadẽ mir ẽ ſocrus ⁊ mr̃.⁊ idẽ filiꝰ⁊ ge
ner.eadẽ nurꝰ?⁊ filia.⁊ idẽ vir ⁊ frater. ⁊ eadẽ vxoꝛ et

ſoꝛ02. ita reſpectu neceſſitat qᷓ̃ poteraãt eſſe in. viij.ſic

in. iiij. ſilr reſpectu ꝓlis.vt iſte alligationes diffunde
rent᷑.⁊ caritas mediãte vinculo mr̃ionij mutuo oſer
uaxet᷑.ſtatuit eccia mr̃ioniũ ad remotas ꝑſonas ꝓtẽ/

di.nõ qꝛ in ꝓxinis impediret᷑ mr̃ioniũ.ſed qꝛ pdere

r maiꝰbonũ.⁊ ſic pʒ totũ.

—

¶ Aſq; ad quẽ Ganlanontnitn impedit mrioniũ.

reg. dicit z br in lra. ꝓgeniẽ ſuã

⁊ vſq; ad.vij. vꝛ.

vſq; ad ſeptima generatõeʒ vnũquẽq; obſeruare de⸗

creuimꝰ. Si tu obijcias ꝙ illud ẽ retractatũ in ↄcilio

gnali er de ↄſanguinitate.nõ dʒ ⁊c.oñdit᷑ ꝙ illñ dʒ
eſſe retractatum.qm̃ aut ̊ eſt bñ ſtatutũ.aut nõ. Si

nõ. ꝙ male ſtatuit ſanct? greg. ⁊ alij ſcti. Si ſic. ß quod
bñ ſtatutũ ẽ ñ indiget retractatõe ᷣ obſeruatõe.& ⁊c.
Item vᷣm rectũ oꝛdinẽ nõ ẽ retrocedendũ ſ vltra

ꝓgrediendũ.& ſi ſcti pꝛes ↄſanguinitatẽ vſq; ad gra
du ſeptimũ ꝓduxerũt. q reducit ip̃am ad quartuʒ
retrocedit. ſed qͥ aſpicit retro nõ aptꝰregno dei.g̊ ma

le fecerũt q̃ retractauerũt.i¶ Itẽ in ꝓximis gdibꝰnõ

pmittit᷑ ↄtrahbere ꝓpter dilatatiõeʒ charitat.ſᷣ quato
charitas ẽ frigidioꝛ tanto mag indiget dilatari.cũ G
in fine charitas refrigeſcet. ⁊ h iam euenit.vẽ ꝙ nũc

mag ↄpetat gdꝰↄſanguinitat ꝓtẽdere qᷓ; reſtringere
Item quato mag fideles ſunt mitiplicati. tanto
mag bñt copiã de his cũ quibꝰlicite pñt cõtraherc.g

maioꝛ optunitas erat in pᷣcedẽtibꝰtꝑibꝰcũ ꝓpinquis

qᷓ; nũc.ſi illa optunitas nõ exeludebat ↄſtitutõne,
de ſeptenario gradu cõſanguinitat obſeruãdo.g̊ nec
nũc. ¶ Contra.q; nõ debeat impedire vltra ſcm vj.
qꝛ in lege nõ ꝓbibet᷑ niſi vſq; ad ſcᷣm gradũ ſicut ppꝰ

Leui.xviij.ẽ̊ ſi om̃s pñt mrionialr ꝑ deũ ↄiũgi qui a
deo nõ ꝓbibent᷑.ᷓ om̃s quotq̃t infra illũ gradũ iũ⸗/

gunt a vo oiugunt boiem ſeparino bit. von
põt mr̃ioniũ alicui pbiberi infra illũ gradũ. ¶ Iteyʒ
ecchia non põt facere baptizat? careat baptiſmate.
etiã qtũcũq; ſtatuat.ſi baptisat?qs ð fctõ baptiʒat?ꝰ quentiffime fit nmiccvt Gugte ie pon ct enn
Es tũcũq; phibeat ⁊ ſtatugt vt alid inuice n Zhaͤt. cñ a arto graqu ⁊ deinceps iam ab Afectegnoꝛiz

— —

tñ ſi de fctõ Ztrabãt cõtractũ ẽ. videt᷑ ꝙ gradus p/
bibiti ab eccgſia mr̃ioniũ nõ impediãt.& iſti oẽs ſũt
Vvltra ſcᷣm. ⁊c. ¶ Item mrioniũ cõtractũ cõtra ec
cleſie interdicti nullũ eſt mr̃ioniũ.ꝗ̊ cuʒ gradꝰↄſan/
guinitat nõ bẽat vᷣtutemlimpediendi niſi ꝓpter eccie
ſtatutũ. videt᷑ ꝙ ᷣm veritatẽ nõ impediũt. ¶ Item
HMiero. dicit ꝙ nihil ſibi credat᷑ niſipbet ꝑ vetus xlł
nouũ teſtm̃. cũ nõ poſſit ꝓbari ꝑ nouuʒ nec ꝑ vetꝰ
ꝙ nõ poſſit cõtrahi in gradibꝰvltra ſcom.vẽ ꝙ nulli
credendũ eſt ſi dicat ↄtrariũ.ergo tenendũ eſt ꝙ põt
cõtrabi.¶ Reꝰ.ddm q ſᷣm tpa nr̃a mr̃ioniũ impedit᷑ ⁊
a gradibus cõſanguinitat vſq; ad quartũ incluſiue.
ſicut pʒ extra de ↄſanguinitate nõ dʒ in decretali edi
ta in cõcilio generali.Si aũt querit᷑ rõ huiuſ.dom ep
huiꝰrõ eſt ſtatutũ ecclie.Si querat᷑ vltra quare ecdle
ſia ſtatuerit.ddᷣm ꝙ qꝛ potuit ⁊ cõgruũ fuit.⁊ qꝛ eãt
vtile.⁊ qꝛ erat neceſſe. Pꝛimũ quidẽ potuit.et ꝙ po/
tuit ꝓbat᷑ ꝑ ſcripturam.quia in pꝛincipio in conſtitu
tione matrimonij in lege nature due excipiebant᷑ ꝑ/
ſone.ſ. pater ⁊ mater. Geneb.ij.relinquet homo pa/
trem ⁊ matrem ⁊c̃.poſt pꝛoceſſu tempoꝛis in lege fu

crunt plures excepte.ſicut patet Leuitici. xviij. Si er

go lex euangelica abundare debʒ a moſayca. in le
ge euãgelica plures debuerũt excipi. Sʒ xpᷣs in pꝛo/
pꝛia ꝑſona nõ excepit. ſi nibil diminutũ dʒ eẽ in ec/
cleſia. ergo poſſe determinandi ecclie reliquit maxie
petro ⁊ eiꝰſucceſſoꝛi.qð attẽdẽtes ſcti pꝛes excepert
młtos adꝰcõſangnitaſ.ex q̊ͥ appet ꝙ ipſi poſſe babu

erũt.Si aũt tu qᷓras a me qre hmõi poſſe eccie dere/ ⁊2

liquit.dm ꝙ rõ hꝰẽ qꝛ illud ſacẽm in ↄtractu conſi /
ſtit q̃ͥ ẽ ꝑſone ad ꝑſonã.⁊ qm̃ dñs plenã iuriſditõem
dedit petro ſuꝑ ſpnalia.⁊ aplioꝛẽ qᷓ; reges tre ⁊ impa
toꝛ hẽant ſuꝑ tꝑalia.ſi & regis et ncipis potẽtia pᷣt
ↄtractꝰlimitare.vt male fivei poñeſſoꝛ iudicet᷑ qͥ cõ/
traſeoꝝ interdicta veniat.qͥd mirũ ſi dederit cccie poſ/
ſe imo debet dari vt poſſet pſonaꝝ legitimitatẽ ⁊ id
neitatẽ ad cõtrabendum determiare.Si tu q̃ras q̃re
ipſe ꝑ ſe nõ determinauit. dici põt ꝙ ſᷣm diuerſa tpa

optebat diuerſas pſonas ⁊ diuerſos gqꝰ excipi. qꝛ
ſtatuta diuina nõ decet ſic mutare ſiẽ hũana.hinc eſt

cꝙ nõ ipſe xpᷣs debuit limitare.ſᷣ limitãdos petro ⁊ e⸗
ſucceſſoꝛibꝰↄmittẽ.⁊ ſic pʒ ꝙ potuit. Scðo vo ↄgru 28
um fuit qꝙ; vſq; ad talẽ gdũ ↄſanguinitas ꝓtenderet᷑
Om̃ ↄſããnitas Sꝛtũ hʒ ex ꝓpagatoe.ꝓpagatio aũt eſt
ex ſemie.ſemẽ aũt in ſe bʒ nam.iiij.humoꝝ ⁊. iiij.ele/

menton.⁊ binc ẽ ꝙ ↄſangnitas tm̃ ad quartã gene/

rationẽ debuit termiari. ⁊ iterũ infra illũ graduʒ non
debuit cõmiſceri.nec mr̃ioniũ copulari.nec ptas coꝛ
poꝛis alij dari.Sicut g̊ coꝛpꝰ.iiij.ↄſtat elis.ita oꝑtet

q́tuoꝛ gᷣdibꝰ diſtare qͥ debẽt carnalr cõmiſceri.Et ite
rũ.lex noua ſuꝑ legẽ moſaycã plꝰdʒ addere ꝑfectõiſ.
ÿᷓ̃ᷓ lex moſayca ſuꝑ legẽ nãe. Si g lex moſayca vnuõ
dedit gradũ ſuꝑ legẽ nãe.tũc & lex euãgelica ſaltẽ du
os dʒ addere.vt iuſticia euãgelij nõ tm̃ ſupet iuſticiã
ſeg ſᷣ etiã ſuꝑabũdet.Cõgruũñ g fuit. ⁊ ꝓpter legẽ ma

trimonij. ꝓpter legẽ euãgelij.mr̃ioniũ a ↄſangnitai
q̃rto gradu impediri. nec vltra addi nec minui.et ſic
pʒ quõ fuit cõgruũ.Fuit etiã vtile.qꝛ vinculũ mr̃io/
nij rõne affinitat᷑ qð ibi ↄtrabit᷑ fouet charitatẽ ⁊ fe⸗
derat inimicos.⁊ qi caritas nr̃is tpibꝰ refriguit.ido
citiꝰnũc rũpit᷑ vinclm amoꝛis qᷓ; in eccia pꝛimitiua.
⁊ niſi alligatꝰvinclo citiꝰfugit.⁊ q̃ fuerat ꝓximꝰ fre/
quentiffime fit inimicꝰ.vt g fugiens poſſet reuocari

frigeſcat. vtile fuit oſtituere vt pꝰ quartũ gradũ poſ/
ſet fugiẽs reuocari ad vinculũ.poſſet eflam ↄfedera/
ri inimicus. ꝓpter quã vtilitatẽ decebat pontificẽ ſũ/
mũ manente pꝛioꝛi ꝓhibitõne diſpemſare.⁊ cum iſta
vtilitas ſit frequẽtiſſima.vtile fuit vt fierct ius com/
mune. Quarto vo fuit neceſſe ꝓpter periculũ.qm̃ ꝓ/
pter multitudinẽ ↄſanguineoꝝ ⁊ bꝛeuitatẽ dieꝝ.vix
põt aliquis ↄputare cõſanguineos vſq; ad ſeptimuʒ
gradũ.⁊ ita erat ibi maximũ periculũ.⁊ frequentiſſi/
me ↄtingebat hoies iungi infra gradꝰ ꝓbibitos.imo
vix poterat aliquis euadere.⁊ ideo oꝑtuit prius ſta/
tutum retractarce.tale periculũ vel talis neceſſitas ñ
fuit tꝑe ecclie pꝛimitiue.tũ qꝛ bomies erãt longioꝛis
vite. tum qꝛ minoꝛis generatõnis.nũc añt creuit ĩ ho-
minibꝰpotentia virtutis nutritiue.et augmentata ẽ
potentia virtutis generatiue ꝓpter feruoꝛẽ libidinis
qui viget nũc in hominibꝰ.adeo q ſᷣm cõem curſum
poſſent hoies ita multiplicari ꝙ nedũ vſq; ad quar/
tum gradũ.imo vſq; ad octauũ vix inueniret aliqͥs
cũ qua cõtraheret.Et illud pʒ ad oculũ. poſſibile eſt
xp aliqͥs generet.xx.⁊ iteruʒ ꝙ aliqͥs generet tres.nũc
ponamꝰpᷣm cõem curſuʒ ꝙ generet.x.⁊ illi.x.alios.x.
