ſbijci ſacramentis. ⁊ ſicut medicus infirmatus que/

rit medicum ⁊ medicinam non linquãtum medicus
ſed inquãtum egrotus.ſic ecclie pᷣlatus ⁊ mediatoꝛ
queret ſacerdotem inquãtum dei inimicus per cul/
pam factus eſt.⁊ inquãtum peccatoꝛ. Jus etiam ca⸗
nonum concoꝛdat qꝙ vnuſquiſqʒ poſſit auctem ſuaʒ
communicare ꝓ ſe ⁊ vtilitate ſua.⁊ ſine pᷣiudicõ fa
cto ꝓpꝛie auẽti ⁊ poteſtati.⁊ ita ſummus pontifex po
teſt ſe cuilibet ſacerdoti ſpᷣijcerer abſolutionem pe/

tere. poſſunt etiam ⁊ alij pꝛelati de ꝑmiſſione papẽ

ſicut dicitur in illa decretali de penitẽtijs ⁊ remiſſio/
nibus que eſt Grego. Me ꝓ dilatione penitentie pe/
riculum imminet animarum.ꝑmittimus epis ⁊ ali-/
is ſuperioꝛibus.nec non minoꝛibus pᷣlatis exempt.
vt pꝛeter pꝛelati ſui licẽtiam ꝓuidum.⁊ diſcretũ poſ-
ſint ſibi eligere confeſſoꝛem. 2 ſic patet ꝙ ſbditus pᷣt

perioꝛem abſoluere ipᷣo volente ⁊ eligente.acꝑ ̊ gnꝰ. iudicari cum deo.⁊ in iudicio eẽ inferioꝛeʒ. quã⸗ u
34 ſe eidem in foꝛo penitentiali ſbᷣijciente. Ad illud tum ad bhoc iudicium quilibet poteſt quãtũcunq; ſit M

quod obijcitur pꝛimo ꝙ relonis nõ eſt relatio ⁊c. vdð magnus dare alij ſupꝛa ſe iuriſdictionem. Sed qꝛ p⸗
ꝙ verum eſt ſm quod hmõi. nec medicꝰ medici ſm latus talis ſuper oẽs eſt.talis iuꝛiſdictio que attendi
. quod bmõi. nec ſacerdot ſacerdos inquãtum talis tur quãtum ad pᷣlatõem ſuper homines in eũñ babe /
35 ſed inquãtuʒ peccatoꝛis. ¶ Ad ülud quod obijcit᷑ ni non poteſt. ncc ipe alteri dare ſaluo iuꝛe ſue digni⸗
iuriſdictione. dom ꝙ p̃latus dat ei iuriſdictõnem in tatis.rõne cuius poteſt dicere deo.tibi ſoli peccaui.⁊
ſe ſe eiſhijcienco. Et ſobiciatur tunc y non t va⸗ iceo non poteſt alten dare ptqtem excmunicandi
re quod non babet in ſe.dom ꝙ iuriſdictio ⁊ ſbiects ſeipᷣm. Ad illud quod obijcitur de angelis q non 37
eſt ad alteruʒ. ⁊ ideo q;uis non poſſit quis ſibip̃i ee deſcendunt ad inferioꝛes.ddm ꝙ nõ eſt ſimile. quia
ſbiectus.nihil tamen ꝓhibet ipm ſbijci poſſe alijma angeli ſemꝑ in ſua dignitate ꝑſiſtunt. nec cadit in eis
36 xime ſi eſt libere ptãtis. ¶ d illud quod obijci᷑ ebſcuratio peccati. ideo non opoꝛtet eos ad inferio
non poteſt dare auctem excõmunicãdi ſe.dom ꝙ ar res deſcendere. Sed in eccleſiaſtica ierarchia ſecꝰeſt.
gumẽtum iſtud deficit duptr. Dꝛimũ quidem qꝛ ex quia peccant pꝛelati ⁊ ſditi.⁊ ideo etiam opoꝛtet ꝙ
eõmunicatõ eſt ↄtra hoiem.ſed abſolutio ꝓ homie. ipi ſubijciãtur inferioꝛibus.quia etiam ipi ꝑ culpam
⁊ homo non pᷣt aucte ſua vti contra ſe.q;uis poſſitp quodãmodo inferioꝛes facti ſunt. Ac alluc quod 38
ſe. Amplius deficit.quia alius modus iuriſdictönis vltimo obijcit᷑ de ſõdito alterius patet Rquia non
requiritur ad excõmunicatõem ꝙᷓ; ad abſolutionem. habet iuriſdictionem in talem.nec talis pt ei dare cũ
Excõmunicatio nanq; que reſpicit boĩiem cõmuneʒ. alteri ſbiectus ſit. vnde ſicut nõ valet.iſte qͥ eſt ſ eruꝰ?
dicit iuriſdictionẽ ↄnñem ſuꝑ boiem.ſed abſolutio di petri non pßt ſe facere ſeruũ martini. nec iſte q̃ liber
cit mediatõem inter deũ ⁊ hoieʒ.quo ſcʒ bõ ſemꝑ in eſt.ſic nec in ꝓpoſito.
ferioꝛ eſt.Et am̃ neceſſe eſt boiem quãtũcũq; ſit ma

¶ Diſinctio. xx. de confeſſione ſacramẽtali ntũ ad opoꝛtunitatem tpis reſpectu penitentie
moꝛtalium in ſe. JJòôGM . =
Ciẽdum eſt etiam ꝙ tꝑs penitẽtie eſt vſq; in extremum articulum. Supꝛa egit magiſter de confiten/
di necceſſitate abſoluentis poteſtate. hec eſt tercia ꝑs in qua agit de tpis opoꝛtunitate. Et habet bec
N ꝓs duas. In pᷣma agit de tꝑis opoꝛtunitate quãtum ad pniam moꝛtalium. In ſcda quãtũ ad remiſſi
onem venialium.j. di. ſequenti. Solet etiam queri vtrum poſt banc vitã. Pꝛima ps babet duas. In pꝛima
agit de opoꝛtunitate tꝑis reſpectu pnie in ſe. In ſcda in com ꝑatõe ad ptãtem ſacerdot.ibi.Si vero querit᷑ de
ſllo qui ſatiſfactõem iniũctam ⁊c. Pꝛima ꝑs babet duas. In pꝛima querit tpᷣs penitẽtie inchoande. In ſeccun
da q̃rit de pnie ipius ſatiſfactõnis fine terminãde.ibi. Si vero qr de illis qui in hac vita pniam ⁊c. Et in vrra
qʒ ꝑte pᷣmo ꝓponit veritatem. Scdo confirmat ꝑ auẽtem.

1 a Si ſic agis dico tibbdi ¶ uerit tꝑs penitentie inchosde. a XX
qꝛ ſecurꝰes ⁊c̃. Vr̃ ma
le dicẽ.quia nemo ſcit
vtruʒ amoꝛe vel odio

(CLiẽdum eſt etiam ꝙ txs penitentie eſtvſq; in onit vᷣitatt.
extremũ articulum vite. Vnde leo papa.He Confirmat per
dignus ſit. Snemo ſe⸗· Æ mo eſt deſpandus dum in hoc coꝛꝑe conſtitu⸗ aucẽtem.
curus eſt. ¶ Rꝰ d ꝙ tus eſt.qꝛ nõnunq; quod diffidentia etatis differtur.
duplex eſt certitudo.ſ. conſilio maturioꝛi ꝑficit᷑. Aug.tamẽ ð pniaʒ differẽti: Aug.
ſciẽtie. ⁊ ꝛlecture. cer ·bus ita ſcribit. Si quis poſitus in vltima necitate vo⸗
õ nemno luerit accipere pniam ⁊ accipit.⁊ mox recõciliatur et
eber nii t reuelat? hinc vadit. fateoꝛ vobis non illi negem⸗
nẽ.certitudinẽ aũt cõ/ Saai Taled: y i negamꝰ? quod petit.ſᷣ
ſiecture bʒ qui ſanꝰpe- non pᷣſumimus ꝙ bene hinc exit. Si ſecurus hinc exi
nitet cñ ei ꝓſpera arri erit ego neſcio. Penitẽtiam dare poſſumus.ſecurita⸗
dent. tũc ſignũ eſt qdo tem vero non. Nunqᷣͥd dico damnabit᷑: ſed nec dico li
loꝛ ſuus eſt ex dei gra⸗ berabit᷑. Vis & a dubio liberari.age pniam dum ſan⸗ u
tia nõ er affectione te: eg. Si ſic agis dico tibi quia ſecurus es.qꝛ pniaʒ egi a . eg

rena. AUtraq; baꝝ cer/ , AEri 72 e
titudie caret qͥ in fine ſti eo iꝑe quo peccare potuiſti. Si vis agè pniamqñ

penitz ſera pnia. quia iã peccare ñ potes.pctꝗ te dimiſerũt ñ tu illa. ¶ Item
magis hbʒ ronẽ ad op· due res ſũt.aut ignoſcit᷑ tibi.aut ñ ignoſcit᷑.quid hoꝝ
poſitũ ꝙᷓ ad ꝓpoſitus. tibi ſit ſuturum neſcio.ergo tene certum.dimitte incer
* Et ee Nng egt, tum. Sed quare hoc dicit Aug. cum pnia que in fine .—
Uf boc eite ontie i. Agitur in plalmo appellet᷑ ſacriſicium veſpertinũ. qd ps.cxl.

ſ Wrelaeeag erat acceptabilius in lege.ꝰ⁊ in quacũq; die inuocet bᷣ 1An
mabũt ⁊ non exaudi/ deus aſſit.⁊ quacũq; hoꝛa ingemuerit ⁊ cõuerſus ſue, B
am. Et glo. ſuper illð. “ S ?́ͦUùMG SS ftunpe
clamabunt. ſ.iſera penitẽtia. videt ꝗ dñs non ſemꝑ afit.geꝰ dom ꝙ inuocatio p̃t venire ex duplici pᷣncipio nle

☛ = S. = E
=☛ = = S
— — —— =—
— ——= ES —
—
= = = = —=— E
= +☛ - S= Se =— =rär - =—

— =
☛s, -

ahrtufe
Nrnget
dpöͤha

=
= =☛r

=s
E
S
— =
E
=☛ 2 =

neue

—
==
=

Peenſatrt

gſcrdeatitn
dacraigni

daduns n

biiwantn
ntonk n
gintilbf

1 mrti
Cunun
.

.

—

l

Luce xxiſ.

rit peccatoꝛ? vita viuet ⁊ ſ moꝛiet᷑: Sʒ illa dixit Aug.
ꝓpter illos qui pnĩam vſq; in finem vite ꝓtrahunt.et
tunc non ex dei amoꝛe vidẽt᷑ penitere.ſed timoꝛe moꝛ
tis quaſi ex necitate. Vnde idem quaſi aperiens qua
re ſupꝑioꝛa dixerit ait. Nullus expectet qñ peccare nõ
e ßpt. Arbitrij em̃ libertatẽ querit deꝰ vt deleri poſſint
cõmiſſa.non necitatẽ ſed charitatẽ.nõ tãtũ timoꝛẽ.qꝛ
nõ in ſolo timoꝛe viuit hõ.QAuẽ g ſero penitet.opoꝛtʒ
nõ ſolũ timere iudicẽ ſᷣ̊ ⁊ diligere.qꝛ ſine charitate ne
mo ſaluus eẽ pᷣt. MNõ g̊ tãtũ timeat penã qui penitet.ſ
anxiet᷑ ꝓ gloꝛia.Que cõuerſio ſi contigerit alicui etiã
in fine.deſpandũ nõ eſt de eius remiſſione. Sed quo
niam vix vel raro eſt tam iuſta conuerſio.timẽduʒ eſt
de penitente ſero.maxime cuʒ filij quos illicite dilexit
ſint pñtes.vxoꝛ ⁊ mũdus ad ſe vocet.multos ſolet ſe⸗
rotina pnia deciꝑpe. Sed quoniã deus ſemꝑ potẽs eſt
ſemꝑ etiã in moꝛte iuuare.valet qͥbus placet.Cuũ ergo
opus ſit non hoiĩs ſed dei fructifera pnia.inſpirare eõ
poteſt quandocunq; vult ſua mia. et remunerare ex
miſericoꝛdia. quos damnare pᷣt ex iuſticia. Sed quo⸗
niã multa ſũt que impediũt ⁊ languẽtem retrahũt.pe
riculoſũ eſt ⁊ interitui vicinũ ad moꝛtẽ ꝓtrahere pnie
remediũ. Sed magnũ eſt cui deus tũc inſpirat(ſi q s
eſt) verã pniam. Sed ſi etiam ſic cõuerſus vita viuat
⁊ non moꝛiatur.non ꝓmittimus ꝙ euadat oẽm pena.
Nam pꝛius purgãdus eſt igne puꝛgationis. qqͥ in alið
d ſeculuʒ diſtulit fructũ conuerſionis.ꝰ hic aũt ignis ?
ſi eternꝰ nõ ſit.miro tñ mõ grauis eſt.excellit em oẽm
penam quã vnqᷓ; paſſus ſit aliquis in hac vita. Nun⸗
qᷓ; in carne tanta inuenta eſt pena licet mirabilia mar⸗
tires paſſi ſint toꝛmenta.⁊ multi nequiter quata ſepe
ſuſtinuerunt ſupplicia.Ex hijs ſatis oſtẽditur qᷓ; peri/
culoſum ſit differre pniaʒ vſq; in finem vite.Si tamẽ
etiam tunc vera habeat᷑ penitẽtia.hoĩem liberat.⁊ vi/
tam moꝛtuo impetrat.non ſic tamẽ.vt nullam ſentiat
penam.niſi foꝛte tanta ſit vehementia gemitus ⁊ con
tritionis.que ſufficiat ad delicti punitõnem.Licet er⸗
go ſit difficile vt tunc ſit vera penitentia que tam ſe/⸗
ra venit.quando cruciatus membꝛa ligat.⁊ doloꝛ ſen
ſum oppꝛimit.vt vix homo aliquid cogitare valeat.
melioꝛ ẽ tamen ſera q; nulla.Penitentia em̃ ſi in extre
mo vite hyatu aduenit ſanat ⁊ liberat. Multum ſera
fuit latronis penitentia.ſed non fuit ſera indulgentia
Sed licet latro veniam meruiſſet in fine de omni cri⸗
mine.non tamen dedit baptiſatis peccãdi ⁊ perſeue/⸗
randi autoꝛitatem.
MAuerit tꝑs pnie terminande. b

Si vo qr de illis qͥ in hac vita pniaʒ nõ cõplent.vtrũ

9
Aug.in li. de pe
nitentig.

no. Aliqui etiam dicere volueruntꝙ boc pꝛiuilegium ſpãle fuit. vt dñs oſtẽderet qᷓntũ

₰

—

ſ.ex timoꝛe pene.vł cx
amoꝛc diuine miſeri /
coꝛdie. Pꝛimũ eſt ſßui
tutis.⁊ bãc inuocatõ/
nem dñs nõ exaudicet
Scdm eſt filiatiõis et
veritatis.⁊ hãc inuo/
catõem exaudit ᷣm il
lud .ꝓpe eſt dñs oi-
bus inuocãtibus eum
in veritate. c ¶ Ar/ 3
bitrij ei libertatẽ que⸗/
rit deus. vt deleri oſ·
ſint ↄomiſa. Vr̃ nõ bñ
dicere.quia deus po/
teſt iuſtificare bominẽ
etiã doꝛmiẽtẽ. ſiẽ illu⸗/
ſtrauit ſalomonẽ etiã
in ſomnis qñ non eſt
vſus li.ar. IJtem liber
tas arbitrij durat q /
diu hõ viuit m poſſi ⸗
bilitatẽ ad meritum ⁊
demeritũ.vᷣm impoſſi
bilitatez ad coactõem
ſemꝑ. quocunq; mõ
intelligat arbitrij li/
bertate.non videt᷑ ve
ruʒ quod dicit.Rꝰ dꝭ
ꝙ h̊ appellat Aug ar.
libertatẽ non ip̃am po
tentie facultatem ſed
expeditõeʒ.vᷣm quã di
citur libere facẽ quan/
do nõ bʒ retardatõey.
H aũt requirit᷑ quãtuʒ
ad bñ eẽ ↄuerſionis.
aũt frequẽter nõ hr in
moꝛte.ꝓ eo ꝙ aia ado

intẽta ẽ doloꝛi moꝛtis

⁊ egritudis.q minꝰpᷣt
ad ſcipᷣaʒ redire ⁊ co/
gitare qᷓ ſpectarent ad
B vt bꝛet aliqͥs ſuffici
ens remediũ vᷣe pnie.
Verũtñ lra vr̃ loqui
ð8 tꝑe pꝰ moꝛtẽ. in qͥ ñ

ſolnñ difficile ſᷣ ipoſſibi
le ẽ ſaluari decedẽtem
in pctõ. ũ qꝛ H̊ nõ poſ-

ſit diuina potẽtia. ſed
iuſte ⁊ rõnabilit᷑ oppo
ſitũ decreuit diuina iu
ſticia. Et ſi alicui vnq;ᷓ

prmoꝛtẽ dedit gram.

intelligẽdũ ẽ ꝙ ilie nõ
erat damnatꝰꝑ ſniam
ſicut legitur de traia

ſanctos ſuos diligeret.

d¶ LNic aũt ignis ⁊ ſi tternus nõ ſit. Aidetur boc falſum.quia ignis conſlagꝛatõnis qui exuret faciem mun/
di non peribit oĩno ſed repꝛobos inuoluet.ergo multo foꝛtius videtur ꝙ iſte ignis in eternum duret. Re doz

ꝙ non loquitur de duratione ſiue eternitate iſtius ignis quãtum ad

ſbam. ſed quãtum ad officium ſiue quã/

tu ad actu puniendi ſiue purgandi bonos. Si em̃ remanet ad actũ aliquẽid qð habʒ aꝛdoꝛis erit aq repꝛobo/

x *

—

ruʒz concremationem

non ad purgatõnem.
e¶ Hoꝛrẽdũ ẽ incideꝛe
in manus dei viuẽtis.

Videtur contrarium

dici ij.reguʒ.vlt᷑.meliꝰ
eſt mihi incidere ĩ ma
nus dei q; in manꝰho
minis. Item deus eſt
miſericoꝛdiſſimus. ſʒ
in manu miſericoꝛdio
ris melius eſt incide/
re. ⁊cc.Rꝰ dom q du
plex eſt ſtatus. vnꝰ in
quo ſceptrum hʒ mia.
Tbic eſt ſtatus vite pᷣ/
ſentis. pꝛo quo dictuʒ
eſt meliꝰ ẽ incidere in
manus dei. Ali us eſt
ſtatus in quo ſceptrũ

habet iuſtitia. hic eſt

ſtatus vite future.⁊ ꝓp
hoc dicitur hoꝛrẽduʒ
eſt incidcre ⁊c̃.qꝛ cum
deus ſit miſericoꝛdiſſi
mus.ideo plus impẽ-
dit q; humana mens
poſſit extimare.Cum
ſit ⁊ ſimilit᷑ iuſtiſſimꝰ
qᷓ;uis non ſit ita ꝓnꝰ.
adeo tamen grauiter
punit. q boꝛribile eſt

5 cogitare. f Quedã

em̃ peccata moꝛtalia.
in penitentia fiunt ve
nialia. Aidetur dicere

falſum. quia moꝛtale

4 ⸗ 2

in penitentia omnino deletur. ergo omnino deſinit eſſe. ergo non tranſit in aliud pcccatum. ergo non fit veni

pniam.

tranſituri ſint per igneʒ.vt ibi quaſi compleant quod

hic minus fecerint. Idem dicimus ⁊ de iſtis eſſe ſenti Pꝛoponit veri⸗
tate.

endum. ⁊ de hijs qui in extremis penitent. Si enim
tanta fuerit coꝛdis contritio ⁊ delicti expꝛobratio. vt
ſufficiat ad puniẽdum peccatum.liberi ab alijs penis

tranſeunt ad vitam.⁊ ſi inexpleta fuerit penitentia.qꝛ
perfecte penituerũt ⁊ ingemuerũt coꝛde. Qui vero ñ
adeo conterũtur coꝛde ⁊ ingemiſcũt ꝓ peccato. ſi an⸗
te expletionem penitentie diſceſſerint. ignem purga⸗
toꝛiũ ſentient. ⁊ grauius puniẽtur qᷓ; ſi hic impleſſent

7 E

hoꝛrẽdum eſt em̃ incidere ĩ manus dei viuen
tis.Deus em̃ cum ſit miſericoꝛs ⁊ iuſtus.ex mia peni⸗
tenti ignoſcit non reſeruans peccatum ad penaʒz eter /
naʒ. ex iuſticiæ vero impunitum nõ dimittit delictũ.
aut em̃ punit homo aut Pats⸗ homo aũt punit peni⸗
tendo.deus vero penaʒ exigẽdo. Et eſt penitẽtia in⸗

e Cõfirmat ꝑ
duẽtẽ heb. x.

terioꝛ ⁊ exterioꝛ.Si ergo interioꝛ penitudo fuerit tan⸗

ta vt ſit ſufficiens vltio peccati.ðᷣs qui hoc nouit ab il
lo qui taliter penitet vlterins penã non exigit. Si ve⸗

ro interioꝛ penitudo non ſufficit in vindictã peccati.

nec exterioꝛ penitentia impletur. deus qui modos et
menſuras peccatoꝛum ⁊ penarũ nouit.addit penã ſuf
ficiẽtem.Studeat ergo quiſq; ſic delicta coꝛrigere. vt
poſt moꝛtem non opoꝛteat penam tolerare. Queda f
em peccata moꝛtalia.in penitentia fiunt venialia.non

tamen mox ſanãtur.Sepe infirmus moꝛeretur ſtnon

medicaret᷑.non tamen ſtatim medicatus ſanat᷑. Lan
guet victurus qui pꝛius erat moꝛiturus.Qui aũt im⸗
penitens moꝛitur.omnino moꝛit᷑ ⁊ eternaliter crucia/

tur. Si em̃ ſemper viueret ſemper peccarer. g

*

ale.Rꝰ dòᷣm ꝙ in moꝛtali duo ſunt.⁊ macula.⁊ reatus ſiue obligati
Ale. HK dom e in im Duo lunt. 7 macula. 2 reatus ſiue obligatio ad penam. Cum g deletur moꝛtale. ma⸗
cula omnino deſinit nec in aliud tranſit.ſed reatus pene manet alteratus.quia pꝛimo de ad moꝛteʒ eternã.
ſed modo eſt ad penam tempoꝛalem. Sed quõ intelligemus ꝙ iſte reatus fiet ille. NHotãdum eſt bic ꝙ aliq wo

luerunt dicere ꝙ idem reatus erat.ſed minoꝛatus ſiue diminutus. Dixerunt em̃ ꝙ cum deus dimittit culpã.

non dimittit ᷣm id quod eſt. ſed ſolum ſᷣm rõnem viſpoſitionis que eſt eterni pꝛioꝛ obligati 2
nam manet ſed quiz oo romiſktctergitatem iam a lblum ad pehamn temnotalein adiſgnenen d den ieatn⸗
eſt qui tunc erat ⁊ nunc. ⁊ p tanto creditur moꝛtale fieri veniale. Sed ilind non eſt multum bene intelligibile.
P eo ꝙ eternitas non eſt diſpõ pene.ſed magis menſura.⁊ menſura durationis inſeꝑabiliter adheret ei quod
meuſurat. vt ſi aliqua actio ſit in a.impoſſibile eſt ꝙ illa eadem fiat in b. ⁊ ideo intelligẽdum ꝙ nouus eſt rea⸗
tus. ⁊ pmus reatus commutatur. ⁊ culpa totaliter dimittitur. ⁊ ideo ſi moꝛtale dicatur fieri veniale quãtum

ad reatum. non eſt intelli
teſt tamẽ dici ꝙ; moꝛtale

gedum per identitatem. ſed per commutationem quam facit diuina ſentẽtia. Po/
in penitẽtia dicitur fieri veniale.quia ibi de eo venia impetratur. g em̃

Si em̃ ſemp

viueret ſemper peccaret. boc dicit de impenitente. Si hoc veruʒ eſt. tunc videtur ꝙ quilibʒ impenitẽs peccet

ratõ huius ſicut patebit.j.di.xliiij.

continue.Re ſempꝑ peccant id eſt in peccato ꝑſeuerant. ⁊ ideo ſemper debẽt ꝑſeuerare in pena.Alia eſt tamen

d intelligẽtiam huius partis de pena pur ¶ Atrum ſit pon .
— Zuin Alt ena um ſit . .
gatoꝛia rone penalitatis querũtur. vj. Pꝛi 0 . ponere penam purgatoꝛiam Et videtur

ꝙ ſic pᷣmo auẽte apłi.j.ad coꝝ.iij.ipᷣe aũt ſaluus crit

⸗gqueritur vtrum pena purgatoꝛia ſit. Secun ſic . . . .
doverucg⸗ ſit marima penarum temnpalium. Tercio tamen quaſi per ignem.& videtur ꝙ ſit ponere ali

queritur vtrum ſit voluntaria.Quarto vtrum ſit in

63 penam poſt hanc vitam qua clecti purgãtur.
Item Aug.dicit ⁊ habet᷑ in litera.aut bomo pu⸗

ea maioꝛ certitudo ꝙᷓᷓ in via. Quinto queritur ð hiſs nit aut deus punit.ſed frequẽter aliqui conuertunt

quoꝛum miniſterio pena illa infligitur. Sexto 2 vri
mo querit᷑ de loco in quo a

anime purgãtur.

in fine qui non puniñtur in pꝛeſenti. neceſie cſt ꝙ
huniantur a deo.ſed non igne infernali ſiue eterno.
vc. ¶ Item vf bocipᷣm roe. qꝛ qͥ grauius teccauit.

—

“

eck⸗
ſe
4 4

S

liodch
ſhtui

ſelorin
ſhoſcblee
unter⸗
tictgo.
nifinan
Cisfelbt
pokbhanen
halorau
elian
goraiet

ſoormnotn

=

=

(antalbo

honuelobon

rNen

Fatnienen
gan
gautoront
tunpeent
Ntoragor
emint
60 51atm
iuſnogi
horauurden
Neturamnplu
Nnicrigun

(nintnorra

Ciatenina
atctch

ggvepini
fagtinadef

lun nonck

porumnann
öfatinai⸗

9 Umimoci
ſclon.

biopoſtb
aitbuiue

ſueiuttte

Untpena
atggpenan
W

ſtonianiene.

winri,
atltn

Mgne

Gche
Ntoriun.
nun
ncoeg
Eunnt
Selaope
ri

—RKH

inn
th

—

nun

grauius eſt puniendus. qui diuciꝰ peccauit diuciꝰ

eſt puniendus. ſed iſte qui ꝑſeuerauit in culpa vſqʒ
ad moꝛtem diuturnius peccauit.ergo diuturnius et
rauius debʒ puniri.ſed non in hac vita. ergo ⁊c̃.
tẽ peccatũ relinqui impunitum eſt vniuerſũ rema/
nere inoꝛdinatum. ⁊ hoc eſt vniuerſum fedari. Sed
impoſſibile eſt ꝙ ſumma ſapientia dimittat vniuer/

ſum fedari.g̊ opoꝛtet illud puniri. ſed non in pꝛeſen

ti. ergo ⁊c. ¶ Item ſi non eſt pena purgatoꝛia.ſʒ bo⸗

ni ſtatim euolſant.ergo errat vlis eccleſia que defun/
ctis fidelibus facit ſuffragia. ¶ Item ſi non eſt pena
poſt hanc vitam. ergo qui perdurat vſq; ad moꝛtem
in culpa. cum nullam ſuſtinuerit penam. repoꝛtat de
malicia ſua commodum quoꝛum vtrumq; cſt falſi/
tas manifeſta ¶ Contra apoc.xiiij. beati moꝛtui qui
in domino moꝛiũtur. ammodo iam dicit ſpũs vt reqj
eſcant a laboꝛibus ſuis. ergo poſt hanc vitam nuliꝰ
bonus laboꝛat.ergo nullus affligitur.g nullus puni
¶ Item deus eſt miſericoꝛdiſſimus.ſed a ſum/
ma miſericoꝛdia veniam dimidiam ſperare eſt impi

etas. S cum remittit.totum remittit.ergo ſi aliqͥd de

peccato remiſſo exigitur a peccatoꝛe boc eſt m ſta-

tum pꝛeſentis eccleſie.ſed in moꝛte hunc ſtatuz egre

ditur. ergo videtur ꝙ amplius nihil ab eo exigatur.
tem in moꝛte abſoluitur quis ab omni manda/
to. ⁊ a mandato ſatiſfactionis ⁊ confeſſionis ⁊ hu/
iuſmodi.ſed punitio pꝛo peccatis ſatiſfactio eſt. g li/

beratur deinceps ab omni debito punitionis.& vt vi

detur amplius non punitur.

cedentem in charitate ſtatim gloꝛificat/ n
tentioꝛ eſt charitas ad eleuãdum qꝙᷓ ſit moꝛtalis cul/

tem ꝓnioꝛ eſt deus
ad miſeredum ꝙᷓ; ad condemnadum. Sed deceden/
tem in moꝛtali peccato ſtatim condemnat. ergo de/
tem po/

pa ad depꝛimẽdum. Scd culpa moꝛtalis ſtatim de/
mergit in abyſſum. ergo charitas ſtatim eleuat in ce⸗/

Aon eſt ponere poſt moꝛtem aliquod ſupplici

Item ſtatus poſt moꝛtem reſpondet ſtatui qᷓ

eſt in via. Sed in via non eſt niſi duplex ſtatus.ſ.bo/

noꝛum maloꝛum. poſt moꝛteʒ nõ eſt niſi duplex.
ſtatim aia deceqꝗẽtis vel ẽ in paradiſo cũ bõis.vł in
inferno cũ mat.

dubio poſt hanc eſt ponere penam purgatoꝛiã. Ra/

tio aũt huius eſt iſta.quia vniuerſe vie domini mia

⁊veritas. Sic autẽ mia parcit dominus.vt verita/
ti ſiue iuſtitie non fiat pꝛeiudicium.ideo dimittit cul

pam ⁊ penam eternam. ita tamen ꝙ obligatum te

neat ad penam tꝑalem. ab hac aũt pena nõ abſoluit
in moꝛte.qm̃ ſtatus poſt moꝛtem non repugnat pu/

nitioni anime.qꝙᷓuis non comꝑetat merito eiuſdem.
Puniũtur em̃ anime ⁊ pꝛemiãtur.⁊ ido cum nõ ſint

alicui taliter remiſſa peccata quin obligetur ad ali/
quam penam. niſi fiat per baptiſmalem gratiã. ⁊ ab
ea obligatione non abſoluitur. ⁊ debitoꝛ pene ñ poſ⸗

10

requieſcent a laboꝛibus ſuis.dom ꝙ eſtl

torium. ¶ Ad illud ergo quod obijcitur de apoc ꝙ
aboꝛ in oꝑe

rando.⁊ eſt laboꝛ in patiendo.⁊ verbum illud intel/
ligitur de laboꝛe in operando.quia iam non cſt dies
in qua operari valeant merendo. non aũt intelligit
de laboꝛe in patiendo.⁊ hoc patet ex ipᷣo textu ſeqn.

— = —
—— —

de deſcenſu peccati.

R: dò ꝙ ſiẽ diẽ ſcriptura.⁊ auẽtes
ſanctoꝛum. ⁊ reuelationes plures.⁊ rationes cõcoꝛ/
dant. ⁊ ecclia vlis confirmat. que ꝓ illis crat. abſqʒ

—

ti. opera em̃ illoꝛum ſecuntur illos. ¶Ad illò quod 11¹

obijcitur ꝙ eſt miſericoꝛdiſſimus. dom ꝙ eſt verum

ſed tamen iuſtus eſt. ideo veniam pꝛeſtat quam de/
cet iuſtam miam pꝛeſtare. Quia em̃ iuſtus eſt bomii
ni iniuſto. non decet reconciliari manente iniuſticia
⁊ offenſa.⁊ ideo mie iuſticiam decet vt remittẽdo v/

nam moꝛtalem culpam remittat omnem aliaʒ. non

ſic de pena. Qm̃ cnim mia remittit penazʒ. ⁊ iuſticia
exigit.ideo opoꝛtet quodãmodo diiudicari vt alteri
non pꝛeiudicetur. ⁊ ſic patet ꝙ etiam pena exigit᷑ in
foꝛo dei.¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ abſoluitur ab

omni mandato. dom ꝙ verum eſt.ſed tamen nõ ab/
ſoluitur ab omni debito. immo anima trabit ſecum

debituʒ. ⁊ quia retributoꝛ eſt iuſtus.retribuit ſᷣm qð
inuenit debitricem.⁊ quia debitrix erat pene quam

P

2

nõdum exſoluit.patet ⁊c. ¶ Ad illud quod obijcit 3

ꝙ ſtatim damnat decedẽtem in moꝛtali.ddm ꝙ non
eſt ſimile.qm̃ ille qui in moꝛtali eſt nibil habet in ſe
quod ſit dignum vita.immo totum vel eſt moꝛtuuʒ
vel moꝛtificatum.⁊ ideo ſũme diſpoſitus eſt ad eter
nam damnationem.⁊ ꝓpter hoc ſtatim damnat᷑ iu⸗
ſta retributione.Sed ille qui eſt in charitate.cuʒ ca⸗

ritas ſimul ſtet cum veniali culpa ⁊ reatu pene.ba⸗
bere poteſt in ſe aliquid dignum pena.Et quia glo⸗

ria non poteſt ſimul ſtare cum pena ſᷣm foꝛum ↄmu
ne. neceſſe eſt ine debitum illud ſolui per penam
purgatoꝛiam.
us charitatis habet in ſe

reatum.ſed pondus peccati nihil habet elecuans vel
retardans.ideo non eſt ſimile de aſcenſu caritatis et

eſt niſi duplex ſtatus in hac vita.g ⁊c.ddm ꝙ licʒ nõ

niſi duplex ſit pᷣncipalis.tamen vterq; ſbdiuiditur.

Mam qui habet iuſticiam in duplici differentia eſt.
Aut enim eſt in ſtatu perfectoꝛum ꝑfectione cõple/

ta. ⁊ talis non habet aliqua venialia nec aliqua cre-

mabilia debita.et huic ſtatim debet᷑ vita etcrna. ta⸗

les ſunt ſancti martires vt laurẽtius ⁊ vincentius.?⁊
ſancti confeſſoꝛes vt benedictus ⁊ franciſcus. Alij

ſunt in ſtatu iperfectoꝛum.⁊ bij cremabilia babẽt vt
plurimum. ⁊ etiam debita.⁊ opoꝛtet pꝛimum debi/

ta cremabilia ſolui qᷓ; introdueãtur in patriam. et H̊ᷣ
eſt in pena purgatoꝛia. Similiter carentes iuſticia ĩ I c

duplici ſunt differentia.Quidam in ſtatu paruulo⸗/
rum. ⁊ hij carent iuſticia oꝛiginali.⁊ hijs cõpetit ſta⸗
tus in lymbo ſine pena ſenſibili.Alij qui ſunt in ſta/

tu adultoꝛum. qui carent iuſtitia ꝑſonali ſiue gratui⸗
ta ver pꝛopꝛiam culpam.⁊ talibus competit ſtatus
infe

rnalis.⁊ ſic patet ꝙ ratio illa non valet. Poſſet

etiam dici ꝙ pena purgatoꝛia non dicit ſtatum ſed
magis tranſitum de ſtatu in ſtatum.

ſit cum debito ingredi celum. ncẽrium eſt eſſe purga ¶ Atrum pena purgatoꝛia ſit maxima penarum tem⸗

poralium. Et ꝙ ſic videtur. Auguſt.in quodam ſer-

mone.ille ignis durioꝛ erit q́; quicquid in boc ſecu⸗

lo penarum aut vidẽ aut ſentire aut cogitarc qͥs po
teſt. ¶ Item in litera dicit ꝙ expellit omnem penazʒ

quã vnqꝙᷓ paſſus eſt aliquis in hac vita. ¶ Itẽ ratõ⸗
ne videtur.qꝛ quanto quis iudicãdus eſt debilioꝛ.

put d illud 36 obijcitur de ponde/l4
re iam patet ſeꝰ.quia pon
aliquid retardans.vel culpam aliquam puulam. vel

¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ; ñ I¶ S

5*

17 q́; nunc cum ſit coniuncta.

tãto iudex puniẽs minoꝛi pena debet eſſe cõtentꝰ.S

quanto eſt foꝛtioꝛ.tãto exigitur ab eo pena grauioꝛ.
ſed ſpũs ſeꝑatus inpꝛopoꝛtionaliter eſt foꝛtioꝛ qᷓ; ſit

totum coniunctum ſiue homo totus.ſed poſt hanc
vitam eſt ſpũs ſeꝑatus.ergo videtur ꝙ grauius pu/
niatur. ¶ Item ſpũs ſeꝑpatus a carne ſemper graui
us peccat q; ſpũs carni coniunctus.ſed malum pe/
ne pꝛopoꝛtionatur malo culpe.⁊ malum culpe ſem/
er grauius eſt in ſpũ ſeparato.ergo pari rõne ⁊ ma/
um pene.

ergo ⁊c. ¶ Item quãto aliqua pena eſt maioꝛ tanto
eſt grauioꝛ.Sed anima exuta cum punitur.tota pu/
nitur ⁊ ᷣm totum.cum em̃ ſit ſimplex.ignis totam

attingit. Sed in pñti aut vix aut nunqᷓ; aliqua pena

totum hominem cruciat. ergo generaliter grauioꝛ ẽ
illa qᷓ; ſit aliqua temꝑalis pega Aonnd dens re/
tributoꝛ eſt vniuſcuiuſq; pᷣm meritum ſuum.vñ ꝓ/
poꝛtionabiliter reſpondet pena reatui.ſed cuʒ quis
moꝛitur reatus non intẽditur.g nec pena debet intẽ
di. non debet eſſe maioꝛ in futuro qᷓ; in pñti.¶ Itẽ
quãto aliquid magis eſt paſſibile.adiũctum puniẽti
magis patitur ⁊ grauius punitur.ſed coniũctuʒ eſt
magis paſſibile qᷓ; anima m ſe.g adiũctum affligen
ti magis patitur.g ſi punitur coniũctim in pñti.⁊ in
futuro anima ſeꝑata.patet ⁊c. ¶ Item maioꝛ ẽ paſ/
ſio in qua agens eſt tranſmutans ⁊ abijciens qᷓ; vbi
alterum hoꝛum deficit.ſed in purgatoꝛio anima pu/
nit᷑ ita ꝙ nõ trãſmutatur nec aliquid obliuiſcitur.in
pñti aũt coꝛpoꝛe fit abiectõ.g videtur ꝙ iſta pena ſit
grauioꝛ. ¶ Item beatioꝛ erit anima quãdo gloꝛifi/
cabitur coꝛpoꝛe reſumpto.⁊ ſimiliter miſerioꝛ quan⸗/

do punietur coꝛpoꝛe reſumpto.g̊ vnio anime ad coꝛ

pus potius facit ad pene augmentum qᷓᷓ ad diminu
tõnem. ergo ab oppoſitis ſeparatio facit pocius ad

diminutõnem qᷓ; ad augmentum.ergovidetur ꝙ mi

nus grauiter puniatur in purgatoꝛio anima ſeꝑata
*dð ꝙꝙ ſicut diẽ ma/
giſter ⁊ ſancti etiam multi dicunt.opoꝛtet nos cõce/
⁊vxre etiam ſi non appeat nobis rõ.ꝙ pena purgato/
ria grauioꝛ eſt om̃i tpali ʒna quã modo ſuſtinʒ ani/
ma carni coniuncta.in hmõi aũt magis adherẽdum

eſt autoꝛitati qᷓ; rationi. ꝓ eo ꝙ illud eſt mag ſupꝛa
nam ⁊ rõnem qᷓ; ̃m nam ⁊ rõnem. Sane tamẽ boc
intelligẽdũ vt generaliter pena illa ſit maioꝛ iſta õᷣm

illam regulam ph̊i. Si optimuʒ in vno genere ẽ me/
lius optimo in alio genere.⁊ hoc ſimpłr alio melius.
Similiter intelligendum eſt hic ꝙ illa ſit maioꝛ.non
quia minima ſit maioꝛ maxima in boc genere.ſed qꝛ
maxima in illo genere maioꝛ ſit maxima in hoc gene

re. Sicut em̃ dicit beatus Grego.quibuſdam reuela
tum eſt quaſdam animas in vmbꝛa eſſe pũitas: Ad

hoc aũt quod tenemus intelligẽdum ꝙ aliqui volue
runt aſſignare rationem nalem. oſtendẽtes ꝙ ex nã
anime veniret.quia cum anima exuta patitur per ſe
ip̃am patitur m ſe totam.⁊ ideo pena modica eſt ei
grauiſſima. Sed bunc modum dicendi non appꝛo/
bat ratio catholica qᷓ in inferno credit animas gra/
uius puniendas poſt co ꝛpoꝛa iam reſumpta.vñ cre-
dendum eſt ꝙ iuſti qui in igue ↄflagratõis in coꝛpo/

re purgabũtur in die iudicij.grauius puniẽtur.quia

bꝛeuius. ⁊ ideo intenſus qᷓ; qui nunc purgãtur. Alij
voluerunt aſſignare rõnem ꝑtim anlem.ꝑtim ſupꝛa

. Item maioꝛ et grauior eſt pena paſſio⸗/
nis q; pena compaſſionis.ſed anima exuta punitur
pena paſſionis.coniuncta vero pena compaſſionis.

IIII

nãm. Dixerũt em̃ ꝙᷓ anime exute a coꝛpoꝛe babẽt wo⸗
tentias expeditas. ⁊ naturale deſiderium habent ꝑ⸗
tingendi ad bonum ꝓpter quod ſunt create.Et vlte,
rius.gratia eſt in eis que magis in deſiderium incli/

nat. ⁊ ideo cum illud bonum ſciant.⁊ ab illo retrabã
tur ⁊ quaſi incarcerãtur. modica pena ſenſibilis cuʒ
hac triſticia eſt eis maxima.⁊ ꝓ tanto dicunt penam

purgatoꝛiam eſſe maximam. Sicut em̃ delectatiões
ſpũales ſunt intenſe multum ⁊ pꝛecellunt coꝛpoꝛa/
les.ita ⁊ triſticia de abſentia ſuperexcellit omnẽ do/
loꝛem coꝛpoꝛeum.Sed certe nec iſta ratio manudu-

cit ſi qͥ aſpiciat. Pꝛimũ qͥdẽ qꝛ deſideratiuũ ſummi
boni.ẽ deſideretiuũ qð bʒ ncẽrio ſccuʒ ↄiũctã fruiti -
onem ⁊ aliquam realem poſſeſſionem.⁊ ideo parit

gaudium.vnde qui plus deſiderat ſupꝛemum bonũ

magis ibi delectatur. In hoc enim diſſimile eſt deſi⸗
derium temꝑalium ⁊ coꝛpoꝛalium a deſiderio ſpi/
ritualium vt oſtendit Aug.in li.lxxxiij.q.⁊ illud ve/
ritatem habet maxime cum deus inhabitat per cha/
ritatem in aia. Scm etiam iſtam rõnem pena lym/

bi maxima eſſet.⁊ fuiſſet maxima in ſanctis patribꝰ.

⁊ ibi creditur fuiſſe requics facta.Et iſta etiam ratõ

nibil ad ꝓpoſitũ facit ſi qͥs inſpiciat.ꝓ eo ꝙ ſãcti non

de carentia locuntur.ſed de pena afſlictiua.ſic de ig
ne ſiue de flamma purgatoꝛia. Jdeo dom ꝙ rõ huiꝰ

ſumitur ex diuina iuſticia. ⁊ iſta eſt ratio recta. qꝛ q;
ignis agat in animam (vt infra videbitur) non ẽ na-
ture ſed iuſtitie.⁊ ideo ꝙ magis agat diuine iuſticie ẽ

attribuendum. Om̃ ergo deꝰ iuſtus penam non ac.

ceptat ſcᷣm quod punitam tãtum. ſed ſcᷣm qð plꝰ

eſt in ea ratio oꝛdinis recti. Scom boc intelligẽdum

18

eſt ꝙ eſt pena aſſumpta ⁊ pena inflicta. In pena ac
ſumpta non tm̃ placet deo oꝛdinatio pene ad cul/

pam.ſᷣ ⁊ oꝛdo ⁊ rectitudo que eſt in voluntate aſſu/

mente. Sed in pena afflicta placet oꝛdiatio pene ad

culpam.qm̃ igitur pena penitẽtium in pꝛeſenti plus

eſt aſſumpta. pena moꝛietium eſt inflicta in purgato
rio pꝛo eo ꝙ iam non eſt tempus agendi ſed reciviẽ·
di. ideo modica pena in pꝛeſenti plus ſatiſfac.⁊ ma/

futuro.Et iõ quaſi impꝛopoꝛtionabiliter maioꝛẽ exi/

git vt ei ſatiſfiat. Exempluʒ autem poteſt haberi in

iſtis malibus debitis.creditoꝛ ei plus acceptat mar-

gis eſt de ea contenta diuina iuſticia q; de magna in

cam auri ꝙᷓ.x.marcas argenti.⁊ pena pꝛeſens illi cõ/

parata multo pꝛccioſioꝛ eſt in cõſpectu dei qᷓ; ſit au/

19

rum argento in conſpectu hominum. Concedende

ergo ſunt rationes pꝛobantes penam illam grauio/
rem eſſe.(¶¶ Ad illud ergo quod obijcitur ꝙ reatꝰ nõ
augetur. dom ꝙ verum eſt. Sed reatus pene meliꝰ
tuur de mocdica pena aſſumpta q; de multa infli-
cta ¶ Ad ſilud quod obijcitur ꝙ quanto magis eſt
paſſibile magis patitur. dicẽdum ꝙ illud eſt verum
ceteris paribus.ſed diuinavirtus cuius eſt ille ignis

20

21

inſtrumẽtum oꝛdinat vt puniat grauius. Vel dom

ꝙ pena non iudicatur maioꝛ ⁊ minoꝛ ſcᷣm leſiones
ſiue paſſionem. ſed ſᷣm ſenſum paſſionis ꝓut ſẽſus
refugit illam penam. Et qm̃ ſpũs licet minus ledat᷑
ab igne ꝙᷓ; coꝛpus.viuacioꝛem tamen babet vim ſen
tiendi paſſionem. Et iterum. maxime refugit.quia
hoc contra naturam ſuam eſt. non ſic contra natu/

ram coꝛpoꝛis. Etideo q́;uis minus patiatur ⁊ mi/

nus ledatur. paſſione tamen naturali magis puni-
tur 2 A dolet. ⁊ per hoc patet reſponſio ad duo
vyltima. QNuoq em̃ vicit ꝙ magis punit᷑ qdð abijcit et

W—☛n

nun
NA
1prun
,mün
hunnchre
icoſst

intin

ſulgfm
gltfißt
boeguing
Gotan⸗

ſermun
ſiegfutl
ltn
ineigpae
inziun
etotrite
eſrpriet
Careunt
Cnfotnaty
ſubnno Se⸗

1Relsvuit
iicheni
ſuegenc
woreponitmn
dunlicae
ſanmilip⸗
hon ruleila
okſrobenen
lunperittur
Peetes
focggne
Noingiſecde
hetatenond
apurgntoi
hetklcern
nneolet
geuntade
toeuclatot
Puum.
fiettitog
orjeſtace
mupiceka
ptsiucdien
unthen
einpante
fienrae
ianigace⸗
Loceno
grmne h
mnd⸗

eſginisg,
dlathenn.
eſdotri
Anaye
tomti,
tofnepner
emiſii
müffli
mntitogait
iumnnion

Mriecta .

e An
ſohttzec
nengenhn
ngbzerte
Eiſhaunns
tpebgſinen
ftiinſide⸗
odongn
atioteche
Gbitur ponin
dinineinkta
1spehanmger
n.dna
boenrenn
ſics Na
nad rga⸗
kin uunef
õ
umunis
Rinianpaets
6ndlo
gluttſtütn
tucwnn
Ghleruorch
,aufkimi

ouutpetf
nuntabſic⸗
cndeiiſti/
n Concan
n Aammmo⸗,
jauuro 4
tuspehen
zoeſfllrit
Nee, ll
unt M
lucckfeun,
luscfli
is Cacdi
aſan
D
lig ni
len
nen
ſeamn
.penin
lngei .
ahin
Gipnic

S=
,—

S

S
=à

=S)
☛=
= —

1

= =

S

nanſmutat. dom ; fim eſt. a iania infernalis ⸗
rit ⁊ non conſumit grauius punit qᷓ; ille alius ignis

22 qui vtrumq; facit. ¶ Similiter de alio ꝙ magis pu⸗

.

nit quod vnit.dm ꝙ flin eſt. quia maioꝛ pena ẽ bꝛa
chium conterere qᷓ; etiam amputare.quia remanet
ibi ſenſus ⁊ doloꝛ continuꝰ.Sic ⁊ in anima que nũ/
q̃ᷓ doꝛmit ſemper eſt actualis ſenſus nociui ⁊ diſſen/
ſus.ita ꝙ vtrumqʒ viget.⁊ neuter minuitur qᷓ;tũ eſt
ex pte ſpuũs.⁊ ille doloꝛ eſt intẽſus ⁊ continuus.ac ꝑ
hoc grauioꝛ. Quõ aũt coꝛpus agit in ſpm̃.in ſuo lo/
co dicet᷑ cum aget᷑ de penis infe:nalibus. S

Atrum pena illa ſit volũtaria.⁊ ꝙ ſic videt᷑.qꝛ om̃is
ſapiens vult illud ſine quo non pᷣt adipiſci quod de
ſiderat. vt deſiderans ſanitatem vel ſecari ⁊ vri.ſed
gnime in purgatoꝛio non ſũt inſipiẽtes.⁊ deſiderant
gliam. ⁊ ſciunt ad eam non poſſe ꝑuenire niſi ꝑ illiꝰ
etolerãtiam. ⁊c. Si tu dicas ꝙ hoc nõ eſt vel/
Fnmpir ſed ſbᷣ ↄditione.oſtẽditur q; ſimpir velint.
Coꝛ rectum babet qui volũtatem ſuã volũtati diuie
confoꝛmat vt dicit ambᷣ.⁊ glo.ſuꝑ pᷣ ſicut habitũ eſt
in pᷣmo. Sed iuſti in purgatoꝛio babent coꝛ rectum.
2 deus vult ibi eſſe ipos.& ipᷣi volunt ſe ibi eſſe ⁊ pa/
ti. tem oſ̃is vere penitens vult facere emẽdam
ſiue agendo ſiue ſuſcipiendo. Sed anima q̃ moꝛitur
vere penitens penitẽtiam non amittit.g vult emen/
dam facere. Sed non pᷣt agendo.g patiendo.g vult
penam illã pati. ¶ Item ois qui patit᷑ penã aliquã
⁊ non vult illam pati iudicat parieng ille eſt qui
dicit᷑ inobediens.g cum viri iuſti in purgatoꝛio pe/
natm patiãtur.ſi nolunt illã pati ſunt inpaciẽtes ⁊ i/
obedientes. ¶ Contra. volũtarium eſt illud quod ẽ
in ipo cognolcente ſingularia.ꝙ̊ quod nõ eſt a pꝛinci
pio intrinſeco ſed extrinſeco. ⁊ de necitate non de li/
bertate. non habet rõnem volũtarij. ſed talis eſt pe/
na purgatoꝛia. & c. tẽ nibil a quo qͥs deſiderat ⁊
petit liberari eſt volũtarium. ſi em̃ eſſet volũtarium
in eo vellet pſiſtere.ſed iuſti qui ſunt in purgatoꝛio
petunt ⁊ deſiderant inde liberari.& ⁊c. Minoꝛ mul⸗
tis reuelatõibus nota eſt.ſicut pᷣt ꝓbari ꝑ.iiij.dyalo/
goꝛum.
ria eſt.tãto gloꝛioſius eſt martirium. Sed pena pur-
gatoꝛij eſt acerbiſſima vt monſtratũ eſt. ſi eſt volũ⸗
taria.videt᷑ ꝙ om̃es qui trãſeunt purgatoꝛium mar-/

23 tyres iudicandi ſunt. ¶ Re? doᷣm ꝙ aliqua pena di/⸗

citur tripłr volũtaria. Ano mõ quia aſffumit᷑ a volũ

tate impante ſicut eſt pena penitẽtialis. Alio mõ qꝛ
ſuſtinetur a voluntate acceptãte ſicut eſt pena mar/
tiꝛij.quia adeo eis placet ꝙ ab ea liberari non vellẽt.
Tercio mõ eſt quedam pena q̃ ſuſtinet᷑ a voluntate

tolerantc.vt pena q̃ eſt in paciẽtia.ita ꝙ eius oppoſi

tum eſt in deſiderio.ſicut cum amans ⁊ deſideras ſa
