Gb323_fol-4_EX2
author: Petrus, Lombardus, Paris, Bischof

—

NI12c511981681 021

IIIIIIIIIIIIIIAGI

U8 Tübingen

õ
A
*
R

£
H/SG
WͤE
.
.
1 ℳ
(¶A0R o
.
AI
N
NXV
S

orutu⸗
iin
icerto
Ctouri
hlcrau
Nnanrer
ooktpot
ſathutia
lanii⸗
Grrnſe
Kaäine
lusag
lunnzer
Cemere
nEe
mdig
trade
lagltE

— — 4

–

*
5

(Sancn bonauẽture doctoꝛis deuotiſſimi

. .V
ðð 2 ,

—

auartü li. ſen. diſputata. .

. 2 „
4 EeHEHE
„D‚d 7
N.

92

mli. ImI.

dicit e offerat vltra ſacrificiñ fruſtra. inccſuin ab⸗
hbominatio eſt mibi. Et rõ ſubiungit᷑ poſt. Manus

veſtre ſanguine plene ſunt. Ad boc ergo ꝙ aliquis ʒ̊

faceret pigmenta redolentia. neceſſe erat ꝙ nulla in
eo eſſet immũdicia. ⁊ ꝙ plenus eſſet veri odoꝛis fra
gratia.Sʒ nullꝰ talis poterat inueniri.nec ab bomi
ne generari. ꝓpter imundiciã generantis.⁊ ideo ne/⸗
ceſſe fuit ꝙ dñs ipſe virtute ſua Sepus ei aptaret.
m illud .qð aſſumit apls ad Heb.x.loquens de
xpᷣo ingrediente mundũ.dicẽs.hoſtiã et oblationẽ
noluiſti.coꝛpus autẽ aptaſti mihi.Holocauſta pꝛo

E. det n tibi placuerũt.tunc dixi.Ecce venio. Bene

dicit aptaſti.quia mũdus dñs mũdificans virgines

eaꝗa puritate qᷓ maioꝛ ſub deo nequit intelligi.aptauit

coꝛpus ei vt eſſet vas mũdicie.contentiuũ ois fra/
grantie.OQd pᷣſentiens patriarcha iacob.dixit.Geñ.
xxj.Ecce odoꝛ filij mei ſicut odoꝛ agri pleni cui be-
nedixit dñs.ic g erat ꝑfectus pigmẽtarius.qꝛ nõ

aliunde mẽdicabat odoꝛc.ſed ipſe in ſe redolebat.et

vt odoꝛ iſte quo plenus erat ad alios diriuaret᷑.ob/

tulit ſemetipᷣm deo ⁊ patri ꝓ oibꝰ.ſᷣm illud Eph̊.v.

gmenta ſuauitatis.⁊ vnctiones conficiet ſanitatis.
Aerbũ iſtud ſcribit᷑ Ecci.xxxviij.in quo diligentius

conſiderato explicat et cõmendat᷑ maternia ꝗrti libꝛi
ſententiarũ ad noſtrã eruditionẽ ⁊ exercitationem.

Erplicat autẽ ſub duplici trop ſiue metaphoꝛa.ſcʒ
pigmentoꝝ ſuauitatis. ⁊ vnctionũ ſanitatis.Ex qui
bus dat᷑ nobis intelligi ꝙq medicamẽta ſacramenta

lia et ſunt ſuauia. ⁊ ſunt ſalubꝛia. ⁊ in hoc eſt täã me
dicamẽti ꝙᷓ; medici laus ꝑfecta. Mihil em̃ vltra q̃rit
egrotꝰin medicina qᷓ; ꝙ habeat ſuauitatẽ in vſu. et

efficaciã in effectu.⁊ qui hmõi tribuit medicinã me/
dicus eſt ꝑfectus.ſᷣm illud poeticũ.Omne tulit pun
ctum qͥ miſcuit vtile dulci.Sunt g̊ medicamẽta ſa/
cramentalia.pigmẽta odoꝛifera.⁊ vnguẽta ſalutife-

ra.Sed vnguenta ſalutifera ſunt reſpectu egroti cu

randi.pigmẽta odoꝛifera reſpectu dei placandi.et h̊

cõtra duo qꝗᷓ facit culpa.eũñ em̃ offendit.⁊ natura,z

ledit.Et offendendo deũ.hoieʒ grã expoliat.Et ledẽ

1 do naturã.vulnerat nalia.Sacramẽta g ſunt medi
camenta ꝑfecta.qm̃ deũ ſua ſuauitate placant.⁊ pla

cando faciunt ꝓpiciũ.⁊ impetrant gratiã.⁊ veſtiunt
hominẽ expoliatũ.⁊ hominẽ infiꝛmũ ſua curãt vir/
tute.⁊ ſic repant nalia.et ſic bõ deſcendẽs ab hierim
in iericho expoliatus ⁊ vulneratꝰ reinduit᷑ et curat
a ſamaritano ſcʒ xpᷣo dño. In cuius ꝑſona nunc dẽ.
Anguentarius faciet pigmẽta ſuauitatis.i.inſtituet
ſacra redolentia ad placandã maieſtatẽ diuinã.a
ciet futurũ dicit.loquẽs in tpelegis moyſaice ꝓ tpꝑe
legis grẽ. Et ſi em̃ in illo fuiſſe dicant᷑ pigmẽta et ſa/
quiſicia deo redolentia.nõ tñ erant deum placantia.
Pꝛecepit nãq; dñs moyſi Exod.xxx.vt faceret tby⸗
miama cõpoſitũ oꝑe pigmentarij.facies thymiama
inquit ⁊c. Pꝛeceperat aaron vt offerret illud ponẽs
ſuꝑ altare õ velum. Et poſt ſubdit. et vꝛet ſuꝑ illud
aaron incenſum mane ſuaue fragrans.⁊ ad veſpeꝝ
vꝛet thymiama.Et in om̃i oblatione fere dẽ in leuit᷑.

⁊ in odoꝛẽ ſuauiſſimũ dũo.Sed odoꝛ ille nõ placabat

dñnm gpter vacuitatẽ oblatoꝝ ſicut vicit apłs. Heb.
x. Embꝛa habens lex futuroꝝ bonoꝝ ⁊c. Mon pla/
Abat etiã ꝓpter immundiciã offerentiũ.ſicut Iſa.j.

Dilerxit nos et tradidit ſemetipᷣm oblationẽ ⁊ hoſtiã
deo in odoꝛẽ ſuauitatis. Tunc fractũ eſt alabaſtrũ.

⁊ domꝰ? repleta ẽ ex odoꝛe vnguẽti.Lunc de bac ple
nitudine accepimus oẽs.dũ nõ ſolũ placat᷑ deus ex
ipſa paſſione.imo etiã in memoꝛialibꝰpaſſionis.Et
nõ tĩ no fit pignentũ ſuauitatis.imo etiã me/
moꝛialia.vtpote ſacramẽta.ſm illud Ecci.xlix. Me
moꝛia ioſie in cõpoſitione odoꝛis facta opus pigmẽ

tarij.vt ꝑ ioſiã intelligamꝰ xpᷣm paſſum. Joſias em̃

interpᷣtatur vbi eſt incendiũ dñi.vel in q̃ eſt ſacrifi⸗
cium. Memoꝛialia vero ſunt ſacramẽta paſſionem
pᷣteritã ſignificantia. his memoꝛialibꝰ abundat et

impleta eſt domꝰ eccleſie militãtis.⁊ ideo impleta ẽ

91942—

ex odoꝛe vnguẽti.ſᷣm ꝙ dicit ſpũſſanctꝰin Cant᷑.iiij.
Odoꝛ vnguentoꝝ tuoꝝ ſuꝑ oia aromata. Anguen
tarius igit faciet pigmẽta ſuauitat
tia. con

tis ſcʒ deũ placan
iciet nihilominꝰ vnctiones ſanitatis.i.ſacr̃a
moꝛbũ curantia. Erant quippe in lege figure vnctio
nes.ſed nõ erãt ſanatiue.quia moꝛbus erat letalis.
et vnctio erat ſuꝑficialis. Ande apls dicit Heb.ix.
ꝛ nõ poterant medicamenta legalia iuxta ↄſciam
pfectũ facere ſeruicntẽ ſolũmodo in cibis ⁊ pptibus
et varijs baptiſmatibꝰ⁊ iuſtificatiõibꝰcarnis. Quia
ergo vngebant carnẽ.⁊ vulnus letale erat in mẽte.
ideo nõ poterãt curari. Añ ad Hebᷣ.ix. Impoſſibi/⸗

le eſt ſanguine thauroꝝ ⁊ hircoꝝ auferri pctã. Jdo

clamabat Iſa.⁊ dicebat pᷣmo ca. AUulnus ⁊ liuoꝛ.et

plaga tumens.nõ eſt circũligata nec curata medica
mine.neq; fota oleo. Hoc dicit quãtũ ad triplex ge/q

nus pcti quo hõ infirmabat᷑. Per vulnus intelligit

oꝛiginale.per liuoꝛẽ veniale.per plagã tumentẽ moꝛ
tale. Et ideo nietie omne caput languidũ ⁊c̃. Ad
iquis faceret vnguẽta ſuauitatis.ne

hoc ergo ꝙ a uẽta ſuauital
ceſſariũ erat ꝙ afferret vnctionẽ ſpũalẽ.ct virtutem
vitalẽ.hic aũt fuit xpᷣs dñs.qui vere xpᷣus fuit quia
vnctus. ſᷣm ꝙ dẽ Jſaie. lxj. Spũs dñi ſuꝑ me eo q;
vnxerit me.ad annũciandũ manſuetis ⁊c.Et ꝙ boc

intelligat᷑ de xpᷣo ipſemet phibet ſibi teſtimonium.

Zuce.iiij.vbi poſtqᷓ; legit hoc verbũ.dixit.hodic im

pleta eſt hec ſcriptura in aurib? veſtris. Hic potuit
vnctionẽ cõficere ſanatiuã.ſᷣm qð Act.x.dicit de ixõ

beatus petrus.vnxit deus eũ ſpũſancto et virtute.

qui ꝑtranſijt benefaciẽdo et ſanado oẽs oppꝛeſſos

2 2

„.

—

. . 1,— —r b r f=
a dyaldlo. qm̃ deus erat in illo. Anxit eũ ſpnſaneto. xPpter ipſam cõuenientiã in ſigniñcando.quia ſimul
⁊ꝛigeo attulit vnctionẽ ſpũalem ⁊ virtutem.⁊ ita ba ꝓpfluxit ſanguis ⁊ aqua.Et ꝓfluxit quidẽ de iã moꝛ otit⸗
Buit virtutẽ vitalẽ.qm deus erat in illo ꝑ vnctioneʒ. tuo.iu quo cõuenient᷑ expꝛimit ſaer̃oꝝ confectio et ii
qm̃ ipſe erat deus. ⁊ ita vitã habebat in ſemetipſo. inſtitutio. Sicut em̃ in ꝓmerendo ſacris efficaciam honi
An! lud Joh. v. ſicut pater bʒ vitã in ſemetipſo.ſic moꝛs iuncta eſt cũ vita.ſic ſanguis vitalis exit cum
dedit ⁊ filio vitã babere in ſemetipſo. Et quia in ſe aqua.ſic etiã ſacr̃a ſunt in verbo ⁊ elemẽto parit᷑ in- *
vitã habebat.moꝛtuos viuificare poterat.⁊ ideo fe- ſtituta.⁊ ideo ad ſanandũ nõ tm̃ facta ſed etiã con/
cit vnguenta curantia a moꝛbo letali. Dũ em̃ moꝛ/ fecta dicunt᷑.Hec igit᷑ ſacra ſunt ꝑfecta medicamẽ⸗- Fane
talitatẽ noſtrã vniuit vite.⁊ ille q̃ vita erat moꝛtuꝰ? ta que fecit vnguentarius ad placandũ deuʒ.⁊ ideo
eſt. facta eſt cõfectio. in qua ⁊ quãẽ moꝛtuus reui ſunt pigmẽta ſuauitatis.⁊ ad ſanãdũ hominẽ egro- uit
uiſcitur. et ex moꝛte ipſius ſacra hñt viuificandi eff tum.⁊ ideo ſunt vnctiões ſanitatis. Anctiones aũt Filad
caciam. Ande ſuꝑ ilud Eph.v.ſacr̃m hoc magnũ ẽ ſanitatis ſunt.qꝛ ſanitatẽ tribuunt ⁊ ad ſanitatẽ di/ “
ego autẽ dico in xpo et eccleſia.dicit Augꝰ.Doꝛmit ſponunt. CTribuunt ſanitatẽ ſufficient que eſt ſani⸗ DK
adã vt fiat eua.moꝛit᷑ xpᷣus vt fiat eccleſia. Doꝛmi/ tas grẽ. Oe qua in põ.Qui ſanat cõtritos coꝛde ⁊ al Am
ente adam fit eua de latere. moꝛtuo chꝛiſto percuti- ligat cõtritiones eoꝝ. Diſponũt etiã ad ſanitatẽ ꝑ/ ame
tur latus lancea.vt ꝑfluant ſacr̃a qbus foꝛmetur ec fectã.que eſt ſanitas gloꝛie. De qua in põ. Qui ꝓpi⸗
6 deſia. Ideo dicunt᷑ magis ſacr̃a perfluxiſſe de latere ciatur omnibꝰiniquitatibꝰtuis.qͥ ſanat oẽs infirmi Clen
GS de pedibus vel manibꝰ.cũ inde ꝑfluxerit ſanguis tates tuas.Et boc quidẽ faciet in gloꝛia. ſusen
E iſtinctio vma in generali ve lacramentis im ſanitatem quam tribuunt. nafte
Ajmaritanꝰeni. Poſtq;; mꝗf g in tcio libꝛo egit de reꝑatõe ꝑ grãm mediatoꝛis dei ⁊ boĩm boi pᷣſtita. “
ↄſequẽter in hoc qᷓrto agit de ſacr̃is q̃bus fragilitatis humane pctõꝝ vulnera ligantur ⁊ curant᷑.Ec h
l odiuiditur hec ꝑs in duas ꝑtes. In pᷣma agit de ſacr̃is ᷣm ſanitatẽ quã tribuunt. In ſcda agit de glo⸗
trtria ad quã diſponũt.j.diſ.xliij.poſtremo de cõditione reſurrectõis. Pꝛima ꝑs hʒ duas. In pᷣma determinat
de ſacr̃is in geheralt. Bn ſcda in ſpali.j.diſ.ij. Yam ad ſacr̃a noue legis accedamꝰ.¶ Pꝛima ꝑs q cõtinet pꝛe
ſentem diſ. bʒ tres ꝑtes. In pᷣma em̃ ponit partẽ ꝓhemialẽ. In ſcda pᷣncipalẽ.ibi. Sacramentũ eſt ſacre rei
ſignũ ⁊c. In tercia incidentalẽ.ibi.fuit tñ int illa ſacrfa quodda ⁊c. In pte aũt pᷣma duo facit. Pꝛimo ꝑ q̃n/
clam pꝑabolã oñdit q̃ ſit ſaccoꝝ cauſa inſtitutiua.Scdo dicit q̃ ſunt generalit᷑ de ſacr̃is determinada tbi e
ibus qᷓtuoꝛ pꝛimo ↄſideranda ſunt. Pars vo pᷣncipalis in qͥ detminat de ſacr̃is in generali bʒ q̃tuoꝛ.ſcdᷣm
illla qᷓtuoꝛ qᷓ mgr̃ pᷣmittit determinãda. Pꝛimo em̃ detminat qͥd ſit ſaccrm. Scdo vo qͥre ſit inſtitutũ.ibi. Tri fot
plici autẽ ex cã ſacr̃a inſtituta ſunt.Lercio vo in qͥbus ſit inſtitutũ.ibi.duo autẽ ſunt in qbus. Quarto vero Gbaen
nouon et veterũ aſſignat differentiã.ibi. Jam videre reſtat diſferentiam. onuti
t Adeue ſit ſacfo cauſa inſtitutuug. a Xr
ungf diffinitionẽ iſtã ( Amaritanꝰ em vulnerato appꝛopians cura-/ M. I
male aſſignare. eo ꝙ tioni eius ſacroꝝ alligamẽta adhibuit.qꝛ cõ⸗
videt᷑ alijs cõicare tra oꝛiginalis pcti ⁊ actuał vulnera.ſacroꝝ re — n
fint ſacf⸗ ſenun Cmedia deus inſtituit.. SSð
vt eſt nomen deus. Agit de q̃tuoꝛ generalit ↄſiderãdis circa ſacca. bH
Si dicas ſit ſignũ ¶De qbus.qᷓtuoꝛ pᷣmo cõſideranda occurrũt. Quid ſit Dü⸗
rei ſacre. et vt ſacre. ſacrm. Quare inſtitutũ. In qbus cõſiſtat ⁊ cõficiat᷑.
tũc hoc nomẽ ſctm̃ et ¶Et q ſit diſtantia inter ſacr̃a veteris ⁊ noue legis. bun⸗
ſtificans eſt ſacm. ¶Pars pᷣncipalis. Quid ſit ſacramentum. c e
D araa ſe e ne EESacramentũ eſt ſacre rei ſignũ.dr iñ ſacr̃m etiã ſagze ue⸗
l no vEſecretũ. ſicut ſacẽm diuĩtat. vt ſacr̃m ſit ſacrũ ſignas Aug. x. de ciui. lonp
i.tunc & rõ hec nõ eſt E eerze E . npe⸗
2 ↄuertibilis. Re. ad B 2 ſacrü ſignatũ.ſᷣ nũc agit᷑ de ſacrfo ſᷣm ꝙẽ ſignüũ. Itẽ dei. kungi
dicũt aliqͥ ꝙ ſaccẽm aca ſacrm ẽ inuiſibilis grẽ viſibilis foꝛma. Signũ vᷣo eſt b nnſhe⸗
cipit᷑ triplr. ſcʒ cöotet. . ð üiid
Apꝛie.et Apꝛijſſime.et ſm hoc męf̃ dat tres diffinitõnes.Et ꝑma eſt ſacri largiſſime accepti. Põt tñ dici ßm ſſta
Hug.alit᷑.q; illa nõ eſt diffinitio.ſ nois interpᷣtatio.⁊ mgr̃ nõ intẽdit ibi diffinitionẽ ſacri ponẽ. ſ̊ nois inter/ Muu
pꝛetationẽ.ſiue verbi notificationẽ.Et ex pᷣma interpᷣtatione habet᷑ ꝙ ſacrameutum ſit ſignum rei ſacre.Ex mnif
ſecunda ꝙ ſit ſignum viſibile rei ſacre ⁊ ſanctificantis.Ex tercia ꝙ ſit ſignum viſibile rei ſacre et ſanctifican- ug
tis ita ꝙ ad illud babendum efficaciter oꝛdinat ſuſcipientem.⁊ ſic dicitur ꝓpꝛie ſacramentum.⁊ ita venatur ud
magiſter diffinitiouẽ ſacramẽti.Si g̊ pᷣma rõ determinet᷑ ꝑ has ↄditionestunc dicẽt᷑ rõ ſacri. Si autẽ in ſua i
⁊ generalitate intelligat᷑.ſic ſolũ eſt interpᷣtatio nois nõ diffinitio cõuertibilis. b ¶ Sacfm eſt inuiſibilis grẽ ſuen
viſibilis foꝛma. Nidet᷑ ſacrm hoc mõ nõ bene diffiniri.quia coꝛpus xpᷣi veꝝ eſt ſacrẽ̃m.caracter eſt ſacrm.⁊ tñ un⸗
neutrũ eſt inuiſibilis foꝛma. Si tu dicas ꝙ viſibile ſumit᷑ cõiter ad viſibile ſenſu exterioꝛi.ſᷣm qð dẽ Geñ.iij. (r
Vidit &̊ mulier.Et ad viſibile Intũ ad ſenſum cõem.ſᷣm qð dẽ Exo.xx.cunctꝰppls videbat voces ⁊c̃. Et ad

yiſibile m intellectũ.ſ̃m qð dꝛ Geñ.j. Aidit deus cũcta ꝗᷓ fecerat et erãt valde bona.Obi j boc.q grã nõẽ
viſibile ectu. m qð dꝛ Geñ. j. Nidit deus cũcta qᷓ na. Obꝛ hoc. ꝙ grã nõ ẽ i
nnvilid is. Einalede inuiſibilis grẽ. ꝓpter h̊ qrit᷑ quõ accipit᷑ ibi inuiſbilis. Et jre magis ſionm vlid is qᷓ; au
3 bilis. ch vox ſit ſignũ magis expꝛ iui.Et iter/ c ſacrm ſit cõpoſitũ.qrit᷑ quõ ſit foꝛma. Re dom viſi⸗

—

Cüſinul bile accipit᷑ hic ꝓ ſenſibili ſenſu exterioꝛi.maxime qtũ ad duos ſenſus diſciplinabiles.Añ viſibile cõpꝛeten
Nüno⸗ dit audibile. Sz ma gis dẽ viſibile q; audibile. pt᷑ hoc ꝙ rõ ſignãdi vt infra videbit᷑ magis reſidet penes ele
fetock mentũ.⁊ boc ẽ pcepiibile viſu.⁊ vtrũq; ↄcurrit ad ſaccm.OQð obẽ de caractere.ddm q; nõ eſt ſacrm niſi quia
fingnn annexũ ẽ ſenſibili ſiue viſibili exterioꝛi.⁊ mgr diffnit pᷣncipalr qð eſt exterius.OQd obꝛ de foꝛma.dm ꝙ foꝛ/S
tit an mna vno mõ dẽ pfectio rei.alio mõ ꝑadigma ſiue exẽplar.tercio mõ dẽ foꝛma q̃ſi foꝛis manẽs.i.aliqᷓ ſititulo
ohriii⸗ M “” eexteꝛius repntans. et
ſlann Aug. de doctri. res pᷣter ſpẽm quã ingerit ſenſibus.aliquid aliud ex ſe ſic accipit᷑ in ꝓpoſits
ncun xpᷣiana. faciens in cognitionẽ venire. Signoꝝ vero alia ſunt æ ¶ Sacrm eiꝰrei v75.
Wein ntnãlia vt fumſi gniſicãs ignẽ. Alia data. Et eoꝝ q̃ da / Ziget male dicẽ. da
Peinsi Oꝛ differãt ſi ta ſunt.q̃dã ſunt ſacra.qdã nõ.Om̃e em̃ ſacrm eſt ſi⸗/⸗ ſacſm ẽres coꝛpoꝛal,
Cirizi gnũ ⁊ ſacm. c gnũ ſ nõ ecõuerſo. Sacfm eiꝰrei ſilitudinẽ gerit cuiꝰ et grã tes ſpualis. S⸗
rtfi, gnü c. Si em ſacra nõ haberẽt ſilſitudinẽ rerü rum tia t aliqj ſlitare int il
wark Quid ꝓpꝛie dę ſacr̃a ſunt.ꝓpꝛie ſacr̃a nõ dicerent᷑. Sacfᷣm em̃ ꝓpꝛie la.q necẽ ſilitudo.Re.
Kien ſacramentum. ↄf qð ita ſignũ ẽ grẽ dei.⁊ inuiſibil grẽ foꝛma.vt ipiꝰ dom cq ſilitudo duo/
e 1 imaginẽ gerat.⁊ c exiſtat. Mo & ſignificãdi tm̃ grã. bus mocdis attendit᷑.
8 Oꝛ legalia me ſacxra inſtituta ſunt.ᷣ etiã ſctificandi.Que em̃ ſigniſi vno mõ ſm vniꝰ rõis
lius dicunt᷑ ſi · candi grã tm̃ inſtituta ſunt.ſolũ ſigna ſunt ⁊ nõ ſac»a APpꝛietati enn⸗
gma qᷓ ſacfu.· ſicut fuerüt ſacrificia carnalia. ⁊ obſeruãtie cerimonia pm vniofoꝛme oparaæ
vinbiſſe⸗ H les veteris legis.q̃ nũqᷓ; poterãt iuſtos facẽ offerẽétes tionẽ. Pꝛima dẽ ſimi
miants heb.ix. d Quia vt ait apls. Sanguis hircoꝝ ⁊ thauroꝝ. ⁊ ci / litudo ꝓpoꝛtõis.ſcdax
ige nis vitule aſpſus.inqnatos ſctificabat ad emũdatio⸗: dꝛ ſilitudo poꝛciona
Wmumm nẽ carnis nõ aie.Nã inqnatio illa erat ↄtactꝰmoꝛtui. litatis. Sacrm gerſt
ire Vñ Aug. Nihil aliud intelligo inquinationẽ quã lex mitugme gratie le⸗
Puirogi⸗ müuũdat niſi ↄtactũ moꝛtui hois.quẽ q tetigerat imun ſeut aqᷣ abluit carnẽ.
nätiide edus erat ſeptẽ diebꝰ. Sʒ puriſicabat᷑ ſᷣm legẽ die ter ita grã mundat aĩiam
giunſn cio ⁊ ſeptimo.⁊ ita mũdus erat vt iã intraret ĩ tẽplũ. Et ſicut oleũ lenit ex/
nuniti Aug.ſf eplaʒ f f Mũdabãt etiã interdũ a coꝛpoꝛali lepꝛa illa legalia. terius.ita grã interiꝰ
Qummn ad bebꝛeos. Sʒ nunqᷓ; ex opꝑibꝰlegis aliqs iuſtificatꝰẽ.vt ait apls ¶Et bec ſilitudo ẽ in qᷓ
Roma.iij. etiã ſi ĩ fide ⁊ charitate fierẽt. QAuare:quia ĩpoſuit ea tuoꝛ terminis.
Roma.v. deus in ſeruitutẽ nõ in iuſtiſicationẽ.⁊ vt ſigura fuu x Et cinis vitule
„ ri eſſent.volens ſibijpſi potiꝰ offerri ea q; ydolł. Illa aſperſus ⁊c. Nidetur
I ergo ſigna erant.Sv tñ ſacr̃a (licet minus ꝓpꝛie)in ſcri⸗ falſuʒ dicere.quia im
W ppturis ſepe vocant᷑.qꝛ ſigna erant rei ſacre quã vti; mũdicia carnis non
Que dicuntur nõ pᷣſtabant.Illa aũt apls opa legis dicit.que tm̃ ſi⸗ amouebat᷑iĩmo pilus
oꝑa legis. guificandi grã vel in onus inſtituta ſunt. aro inficiebat . Pe?. 7
WO. niente in ſteee-⸗ immũdicia carnis dẽ
l Auare ctament ſunt inſtittu. v nö ꝛ2 pure crat carna
Pꝛima cãa g E riplici aũt de cauſa ſacramenta inſtituta ſunt. ꝓpt᷑ lis.ſed qꝛ erat irreu

“DU sä ͦ llglgaritas ↄtracta ex ſon
lo actu carnali.ſicut erat tangere moꝛtuũ.ex qͥ dicebat᷑ imundus. Non qꝛ macula erat in aia vł in carne.ſed
quia ex hoc aliquã ↄtraxerat irregularitatẽ vt nõ eſſet ydoneus ingredi tẽplũ. e ¶ Sed purificabatur cc.
Querit᷑ vnde hoc erat ꝙ ſacerdos erat puriſicans ᷣm legẽ.cũ idẽ nõ debeat eſſe cã purificatõis ⁊ inqnatio
nis.Reꝰ.rõ huiꝰerat Falis.allegoꝛica.moꝛał.Qiteralis.quia tangebat cinerẽ aialis moꝛtui.⁊ ſummꝰctiã ſacer. Sẽᷣ
e dos in pctõ ppli cõicabat.iõ in penam ↄtrabendi immundiciã cõicabat.Allegoꝛica rõ eſt.qꝛ in boc ſignifica
9, batur ꝙ imundicia iudeoꝝ nõ erat totalit᷑ auferẽda vſq; ad finẽ qñ reliquie iirł ſalue fient. Ro.ix. Moꝛalis
vero rõ erat.qꝛ illa imundicia ſignificabat ꝙ hõ debeat ſe reputare imundũ.⁊ ſacerdos qui ꝓ alijs purificãꝗ
dis oꝛat.debet ſe reputare ĩmundũ.qꝛ aliena pctã debet reputare q̃ſi ſua.vel etiã debet credere ſe in illo offi/
cio aliq̃d cõmiſiſſe.iuxta illud Gꝛeg.bonaꝝ mentiũ eſt ibi culpã agnoſcere vbi culpa nõ eſt.

echruin ¶ Wundabant eti interdũ a coꝛpoꝛali lepꝛa illa legalia. Contra.qꝛ ſi boc verũ erat.tũc & illa erat maioꝛiſ
psite⸗ virtutis ꝙᷓ ſunt iſta.Rꝰ.dᷣm ꝙ mũdare dicunt᷑.qꝛ mundatũ oñdebant.Et ſi tu ꝗqras qꝗ vtilitas ſit.Rꝰ.ddᷣm .
ett ꝙ magna.qꝛ lepꝛoſi eijciebant᷑ extra caſtra. ⁊ nõ poterant redire niſi purificarent᷑ ⁊ iudicio ſacerdotis eſſent
cnecfon mundi. Sed tuc obijcies.cũ lepꝛa ſit moꝛbꝰ incurabił.videt᷑ ꝙ nullus mũdaret᷑.Dici põt ꝙ aliqui radicitus
fnn bẽbant cãm moꝛbi.⁊ iſti nunq; mundabant᷑.nec ᷣm veritatẽ.nec ſᷣm iudiciũ ſi acerdotis. Aliqͥ ero habebãt
tini ſigna. ⁊ iſti mundari poterãt.i.mundati oſtendi.cum illa ſigna iam ceſſabant. g ¶ Lriplici autẽ de cauſa
ugt (Kades iedr ſacr̃a. Aidet᷑ male dicere.quia vnius rei vnicus ẽ finis. videt᷑ ꝙ vna ſola ſit cã pꝛincipalis.
inin . dm qꝙ vna eſt ſola cã pꝛincipalis ſeʒ; aie omatus ſiue repatio. Sed qꝛ aia plures bʒ potentias.poſſunt
Hii. fines plurificari penes illas.vno tñ pꝛincipali fine exiſtente. Eſt em̃ in nobis vis regitiua.⁊ qtum ad hãc eſt
ten eruditio.Eſt vis iraſcibilis.⁊ qᷓtum ad hãc eſt humiliatio.Eſt vis ↄcupiſcibilis.⁊ tum ad hac ne faſtidiat
Gi⸗ eſt exercitatio. Acl alit.eruditio q;tũ ad cognitiu.buũiliatio tũ ad aficctiuꝗ.ſ exercitatio qtũ ad oHatind

b ¶ Pꝛopter humili⸗

T.

humiliationẽ.eruditionẽ.exercitationẽ.ꝰ Pꝛopter hu

—
—
—

sen auican K mniliationẽ quidẽ vt dũ hõ in ſenſibilibꝰ rebus qᷓ natu 4
Woeqge gis npes ra infra ipᷣm ſunt.ex pᷣcepto creatoꝛis ſe reuerẽdo ſb/ t
bmõi creaturas. ſi cit.vt ex hac humilitate ⁊ obedia deo magis placeat⸗ n
cis ſe ſubijcit. ꝑuerti· et vt apud eũ mereat᷑ cuiꝰimꝑio ſalutẽ qrit in inferio.
in boc oꝛdo naturat. ribus ſe.⁊ ſi nõ ab illis ᷣ ꝑ illa a deo. Pꝛopter erudi⸗⸗ Secunda
81 . dom ꝙ ſubijcere tionẽ etiã inſtituta ſunt.vt ꝑ id qð foꝛis in ſpẽ viſibili =ZZß 4
bis ren pot bõ ꝗ cernit᷑.ad inuiſibilẽ virtutem qᷓ intus eſt agnoſcendã 4
Aur , erationid. mens erudiat᷑. Hõ em̃ qui ante pctm̃ ſine medio den i
Aut ꝓpter pcti meri/ 2 IN eeE 1 ſ
tů. Aut pter dei pꝛe videbat. p petm̃ a deo habuit vt neqq; diuina queat ii
ceptũ. Aut quia ſunt capere.niſi humanis exercitatꝰ Pꝛopt exercitationẽ? K Tercia 6n
grẽ ſignũ. Aut quia i ſilr inſtituta ſunt.qꝛ cũ hõ ocioſus eſſe nõ poſſit. pppoe mn
eis ſaruit uunmmd bo nitur ei vtilis et ſalubꝛis exercitatio in ſacfis q̃ vanã
Pnnnts ercbo te ceuus Aoxiã declinet occupatipnẽ. Nõ em facile capitur a m
eſt meritoꝛiũ 2 nulla eptatoꝛe q bono vacat exercitio. AUñ Hiero. monet. ni⸗
inoꝛdinatio. Mã cu, Semꝑ aliqd honi oꝑis facito. vt te occupatũ dyabo⸗ or
aliquis ꝓpter pᷣceptů lus inueniat. ¶ Sunt aũt exercitationum tres ſpẽs. Exerecitationis iu
ſe hijs ſubijcit.magis vna ad edificationẽ aie ꝑtinet.alia ad coꝛpoꝛis fomẽ⸗ tria genera. u
becea Frel unfein. tum.alia ad vtriuſq; ſubuerſionẽ. Cum igit᷑ abſq; ſa·⸗ a
de eo Et q pter ctamétis qꝗbus no alligauit potentiã ſuã deus homi .
ſignificationẽ ſubijcit Zram donare poſſet.pᷣdictis de cauſis ſacra inſtituit. el
Emagis ſubijcit ſe ſ · ¶ In qbus inſtituta ſunt ſacrament. e en
gnato ẽ̃ ſigno. Sed Si auũt ſunt in qbus ſacr̃m conſiſtit.ſcʒ verba ⁊ res. ⁊ mf
in qrta ↄſideratione Verba vt inuocatio trinitatis. res vt aqua oleum et m
oꝛdo ꝑuertit᷑.⁊ ẽ pec huiuſmodi. “ ſi⸗
al no ſpecat ¶De differentia ſacfoꝝ veterſ ænouox.
ſpoſi Sam videre neſtat diſerertli ſacfor vcteri 2nonor .
Aari, e yt ſact̃a vocemꝰ q antiqtus res ſacras ſignabant.vt , n
illoeno en ſante facniſcia t oblationes thmoi. Eon adt oiſſerennam ſ
videbat. Aidet᷑ dici· bꝛeuit Rnbalngnet dicẽs.qꝛ illa ꝓmittebant tantũi m
re falſum. quia qui vi ⁊ ſignificabant.hec autẽ dant ſalutẽ. =J
qer wũ ſinc medio.vi in
2 det deũ . eſſentiã. videt etiã facie ad faciẽ. Sed ois talis eſt btũs. ⁊c.Rꝰ.ddm ep videre ſine medio eſt du in
pliciter. Aut ſine medio adminiculante.aut ſine medio obumbꝛante. Pꝛimũ mediũ eſt ſpeculare.ſeeunduz (n
enigmaticũ. Sine pᷣmo nõ erat hõ.ſed erat ſine ſco.in qð incidit ꝑ pctm̃.et ideo quia cecꝰ erat.indignꝰerat UMUD iu
erudiri et manuduci.nõ ſic in ſtatu pꝛimo. k ¶ Pꝛopter exercitationẽ ſur inſtituta ſunt. Contra. quia ſi Hᷣ E
verũ eſt. cũ coꝛpoꝛalis exercitatio ad modicũ ſit vtilis.ᷣet cũ ſacr̃a ſint coꝛpoꝛales res.̊ ad modicũ ſunt vti/ ne
13 lia ꝓpter exercitationẽ.N.dðm ꝙ exercitari in obſeruãtia ipſoꝝ ſacroꝝ põt eſſe dupir. Aut in ſolo exterioꝛi
ritu. et ſic ad modicũ valet. Aut iuncta deuotione mẽtis.et ſic non eſt coꝛpoꝛalis.ſed etiã quodãmõ ſpuũalis.
ac per boc multum vtilis. ¶ ¶ Duo autẽ ſunt in qͥbus ſacrm ↄſiſtit ſc verba et res. Nidet᷑ q male diui/
dat.quia omne verbũ eſt res. Itẽ videt᷑ q diuidat inſuſfficient᷑.qꝛ hugo dicit ꝙ ↄſiſtunt in rebus.dictis ⁊ fa/
14 ctis. R. dom ꝙ res artat᷑ hicad viſibilia. mer ſtn ius oecipi ſacfa h bugo.quia illę accipiebat quãcũqʒ 1
inſtitutionẽ honeſtatis in dei eccleſia ſacrm efle.magiſter vero ſtrictius accipit. m Parmigcdit tiñ et
ſignificabant. Nidet᷑ Aug.male dicere.quia aut ꝓmittebãt illis qui erãt illius tꝑis.aut futur. Futuris nõ.
quia nõ ꝓmittit aliquis aliqͥd alicui niſi ille ſit. Si illis qui tunc erãt. ↄſtat ꝙ ad ſacr̃a noue legis illi nõ ꝑue
15 nerunt. ergo decepti erat in ꝓmiſſione. R.dᷣm ꝙ bic accipit᷑ ꝓmiſſio nõ grã iuſtificantis ſed gloꝛie.et illa
pꝓmittebãt ſed nõ dabãt.quia ianua nondũ erat aperta.bec aut ꝓmittunt ⁊ dant.cũ ianua ſit aperta a xpð.
¶Dintelligentiã eoꝝ que in hac pᷣma parte reparandi. ergo videt᷑ ꝙ ſolus deus ſit medicus et᷑
* determinant᷑.querit᷑ de ſacr̃is in generali.Et medicina.ergo nulla alia ſacramenta.¶ Itẽ nã in· ſ
ſign mnoan de ſacramẽtoꝝ inſtitutõne. Scdðo ferioꝛ facit ſemꝑ ꝑ paucioꝛa quãto poteſt bono mõ
itd ſignificatione.Lercio de continentia. Quarto de et in hoc eſt laudabilis.quia in paucioꝛibus eſt via
cfficacia. Quinto de differentia ſacramẽtoꝝ veterũ magis eligibilis. ergo et boc attribuendũ ẽ ſumme A
vouog. Sexto grã in eis collata. nature.ſi ergo bõ ſufſicienter repatur per fidẽ ⁊ vir ſ
Aueſtio.. a ttutes. ergo ſuperfluñ fuit dare ſacramenta. Item 4
¶Dꝛ ſacramenta non debuerũt inſtitui.videt᷑ pꝛima ꝙ nõ expediat egroto videt᷑.quia tanto melius eſt S
ꝑ hoc ꝙ nõ videt᷑ decere deũ.qm̃ magis eſt recreare egroto quãto plures et lacioꝛes habet vias venien/

et repare q; creare. ergo ſi potentiã creandi deus ſi · di ad ſalutẽ. et tanto eſt in maioꝛi ꝑiculo quanto et
di ſoli reſeruauit, multo foʒtivs viget eᷣ potentigm t vis ſbi grtioꝛ Soc mſtiutis lactzmetis non et

la⸗

i
M

☛n

alia via veniendi niſi ꝑ ſacr̃a.pꝛius aũt erat oĩs via
qua ſe diſponebat egrotus ad grãm. artata eſt via
ꝑ ſacrõꝝ inſtitutionẽ.¶ Itẽ q;uis mãdata ſeruare
nõ ſit graue nature ſane.tñ ẽ graue nature infirme.
multiplicare mandata nõ eſt niſi aggrauare ſarci-
nã. ſi ſola moꝛalia eẽnt in pᷣcepto.faciliꝰ deueniret
ad ſalutẽ. inſtituẽ ſacr̃a vlterius nõ fuit niſi viã ſa/
lutis aggrauare ⁊ ipedire.ſl Contra.Aliqͥ plus indi
get egrotus qᷓ; ſanus. aliqͥd plus opoꝛtuit dari bo
mini curando ad pueniendũ ad ſalutẽ ꝙᷓ ſi non ceci/
diſſet. talia ant nõ ſunt niſi ſacra.qꝛ alias etiã bẽmꝰ
alia. ⁊ babuiſſet grãm ⁊ virtutes ⁊ dona. ꝛc.¶ Itẽ
qꝛ hbõ fuit ignoꝛãs.fuit opoꝛtunũ ⁊ ↄueniẽs ſibi dare
wocumẽta pᷣceptoꝝ ſiue legalia. cuʒ eſſet infirmus
pari rõe ⁊ medicamẽta ſacr̃alia. ¶ Itẽ bumana na
apſa erat in aia ⁊ in coꝛpoꝛe.⁊ ad boc 4 feeer rele⸗
uaret᷑ decuit vt eã deus aſſumẽt totazʒ. ſi medicina
dʒ rñdere effectui reꝑationis.decuit vt medicina ba
beret aliqd coꝛpoꝛale ⁊ ſpũale.ſed talia ſunt ſacr̃a.g
ſacra debuerũt inſtitui. ¶ Item ois religio vt dicit

cõuenirẽt vt deũ colerẽt.⁊ hoc pʒ diſcurrẽdo in ſin/
gulis.etiã in ydolatris.Si g eccleſia debet hꝛe ſigna

ſacre religionis ſibi cõuenietia.⁊ hmõi ſunt ſigna rei
16 ſacre ⁊ ſacrantia.decuit deũ inſtituere ſacr̃a.¶¶ Rꝰ.
dm qꝙ inſtitutio ſacr̃oꝝ deũ decuit ⁊ nobis expedi/
ens fuit. Decuit quippe dei miſcdiã ⁊ iuſticiã ⁊ ſapi

entiã.in qbus ↄſiderat᷑ ois dñi via.Decuit miſcdiã.
q; bõ male grãm ſeruabat ꝗꝓpter volũtatis vertibili
tatẽ.iõ inſtituit deus ſacra.ad q̃ h recurrẽs grãm re

cuperaret.⁊ ita mie magne fuit hec inſtituẽ. maxime
quia nõ ſolũ ad remiſſionẽ culpe faciũt.verũ etiã ad
remiſſionẽ pene.Decuit etiã iuſticiã.qꝛ cũ ſit iuſt?ꝰã
exigebat aliquã humiliationẽ ꝑ quã hõ ſe ad gram

diſponẽt.⁊ ſacra ſuſcipiẽdo q̃ſi ex qdã pacto grãʒ in

ueniret. Oecebat deniq; ſapientiã. Sume em̃ ſapie

eſt in his inuenire remediũ q̃ fuerũt occaſio lapſus.

vt ſicut hõ ꝑ lignũ cecidit.ita ꝑ lignũ remediũ ſalutꝭ
inueniret.Sed qꝛ bõ occaſionẽ lapſus a viſibilibus
ſumpſcrat.decuit diuinã ſapientia in eiſdẽ remediũ
inuenire. Expediens fuit a ꝑte egroti.qꝛ erat cecus
q̃ ad rõnalẽ.iõ data ſunt ei ſacr̃a viſibilia ad erudi⸗

tionẽ.Erat elatus qͥ ad iraſcibilẽiõ data ſũt ei ſacr̃a
coꝛpoꝛalia ad ſui humiliationẽ.Erat faſtiditus q̊ ad

pcupiſcibilẽ.vt nõſaperẽt ei ſpũalia.iõ ſacr̃a ſunt ad
exercitationẽ.ne in vniꝰ ſoliꝰ pceptione.vel ſpũaliũ

tñ ↄtẽplatione.ſibi poſſet faſtidiũ generari ⁊ tediũ.
Fuit neceſſariũ inſtituẽ ſacr̃a neceſſitate ↄgruita/
tis non ineuitabilitatis.qꝛ deꝰ potentiã ſuã ſacr̃is nõ

1 alligauit ſicut dicit męr̃ in lr̃a.¶ Ad illud qdð obꝛ ꝙ

nõ cõicauit potentiã creatõis.ddm qꝙ creatio eſt ex
nõ ente.iõ nõ ẽ ſibi neceſſaria potẽtia ad diſppnẽdũ.
nec potẽtia ad infoꝛmãdũ.ſᷣ ſolũ potẽtia ad efficien
dũ.ideo ⁊c.Sed qꝛ iuſtificatio ẽ alicuiꝰ entis melio/
ratio.põt eſſe infoꝛmas.⁊ diſponẽs.⁊ efficiens. In/⸗
foꝛmare nõ ↄuenit.iõ hoc dedit creature.vt grẽ. Diſ

ponere noſtꝝ eſt cũ adiutoꝛio dei. vᷣ efficere dei ſoliꝰ.

nulli &cõicat potentiã cffectiuã.ſᷣ dat infoꝛmatiuaʒ
ré. 2 diſpoſitiuã ſacfio.1 Ad illud að obĩ ꝙ nobi⸗
itatis ẽ oꝑari ꝑ paucioꝛa.dum ꝙ verũ ẽ ſi eque be-⸗
neꝑ paucioꝛa res fit.⁊ qꝛ nrã repatio nõ fit oino ſᷣm
potentiã agentis.ſ̊ ſᷣm ↄgruentiã recipiẽtis.quia eſt
ibi mia ⁊ veritas.iõ nõ ti debuit eſſe iuſtificatio per

infoꝛmationẽ qᷓ ẽꝑ virtutes.ſᷣ ⁊ ꝑ pᷣparationẽ q̃ eſt

igio vt: ¶ De ſacramẽtis qᷓtũ ad ſignificatio
Aug.ð fauſtum.habuit aliqᷓ ſigna exterioꝛa in bus

ficatio nõ eſt de integritate ſacfi.
medicina. ſacrm̃ aliqᷓ mõ
ctus.ĩmo magis ſigtum.g ſacꝛi potius ẽ ſignificari
qᷓ; ſignificare. Pien ſignũ eſt de integritate ſacꝛi.S
q nõ ſat
nõ ſignificat nõ eſt ſacrm̃.̊ ſacrm̃ baptiſmi nihil ſi⸗

Sſacra. Ael aliter vt dicit bugo. Rirtutes ſũt annas

ad pugnandũ.ſacr̃a ad defendendũ. AVñ ſacrã adiu/
uant gram.⁊ iõ nõ ſuꝑfluunt.qð pʒ.qꝛ grã delet cul/
pam.S nõ abſoluit a pena. 2

na. nulla ita vtilis.nulla ita efficax ⁊ compendioſa.
Pꝛeterea.h eã neſciebat.⁊ ad inqrendũ piger erat.

iõ opoꝛtuit et expediuit vt ſibi oſtenderet᷑.⁊ ad eaam

p pᷣceptuʒ inuitaret᷑.maxie qñ hõ indiget neceſſaris
effectu ſacr̃i. Ad illud obẽ de mandatis ꝙ ſint 2 G
grauia nature infirme.d .
onus alleuiãs.ſicut ſunt penne in auibꝰ.⁊ currus in
equis. Pꝛimũ onus verũ ẽ qð grauat. Scᷣm vero
onus ⁊ ſi ſit onus de ſe.tñ nõ onerat poꝛtantẽ.Sic ⁊
mãdatũ.ꝑ cuiꝰpoꝛtationẽ redditur lapſo virtus.⁊ ſi
ſit pondꝰ.tũ qꝛ virtutẽ adiuuat ⁊ alleuiat.talia ſunt

£

ſacra.in qbus inuenit᷑ grã que foꝛtificat ⁊ facit man

data faciliis H
eſtio.ijß. b

De ſacramẽtis qtũ ad ſignificationẽ. Et q ſigniſica
tio ſit de eſſentia ſiue integritate ſacr̃i oñdit᷑ pᷣmo ꝑ

diffinitionẽ ſiue notificationẽ quã mar ponit in lra.

ſacim eſt ſacre rei ſignũ.¶¶ Itẽ Hugo in li.de ſaccis.

ſacr̃m eſt male elementuʒ ex ſilitudine repntans.ex

inſtitutione ſigns.& ſi ſacrm eſſe ſuum hʒ ex inſtitu-
fion 2 eſt inſtitutu ad ſigndũ. ſigre eſt ei eſentia
le. ¶ Itẽ ſacra inſtituta ſunt ad noſtrã eruditionez

hm qꝙ bugo dicit ⁊ magiſter tangit in lrã.ſed nõ ad

eruditionẽ coꝛpoꝛaliũ. ad eruditionẽ ſpũaliũ.ſed

ſacr̃a ſunt coꝛpoꝛalia.⁊ nõ ducunt in ſpũalia.niſi in
rõne ſigndi.qꝛ offerendo ſe ſenſibꝰaliud faciũt in oo
gnitionẽ venire. ⁊c. ¶ Itẽ ſacr̃m ẽ elementũ. aut

ergo purũ elemẽtũ coꝛpoꝛale.aut etiã ſimul cuʒ hoc
dicit aliqͥd ſpnale. Hõ pure coꝛpoꝛale.hoc cõſtat.S
cũ hoc dicit aliq̃d ſpũale. Illud g ſpũale aut vniturn
ei ſᷣm veritatẽ aut ᷣm intentionẽ. Sed nõ ſᷣm veri⸗
tatẽ.illud ↄſtat.cũ nõ ſit capax ſicut infra ꝓbabitur.

O m intentionẽ. Sed vniri ᷣm intentionẽ eſt vnire

ſicut ſigtum vnit᷑ ſigno. ð ſacrõꝝ integritate ẽ ißa
ſigtio. ¶ Contra. Sacramẽta ſunt inſtituta ad cu⸗/

randũ.Sʒ ad hoc ꝙ aliq̃ medicina ſit curatiua nibil

facit ꝙ curationẽ ſignificet.ſed ſolũ q; curet.g ſacr̃m

pᷣt eſſe ꝑpfecta medicina etiã ſine ſignificatõe.ᷓ ſigni⸗
gritate ſacfi. ¶ Itẽ ſi ſacriñ eſt
mõ eſt cã.ſᷣ cã nõ eſt ſignũ effe

7

nõ eſt ſacrametũ.⁊ qð nõ ſigt huic. ei cui

gnificat puulo.g ꝑuulo nõ eſt ſacrm̃. dum ꝑuulus
recipit baptiſmũ nõ recipit ſacri.ſ̊ hoc ẽ abſurduũ.

S ſignũ no eſt de integritate ſacꝛi. ¶ Itẽ ſi ſignũ eſt

ſacrm̃.aut &̊ demonſtratiuũ.aut pᷣnoſticũ.aut reme⸗
moꝛatiuũ. Mon põt eẽ niſi demonſtratiuũ.qm̃ effi⸗
cit qð figurat.vel ſaltẽ ſi nõ efficit.cũ ſignũ ⁊ ſigna/
tum ſint relatiua.ſunt ſimul nã.& ſi ſignũ eſt pᷣſens.
⁊ ſignatũ. Sed demonſtratiuũ nõ eſt vt videt᷑.quia
ſi hoc. cũ demoſtret ineſſe grãm et nõ miſit. tũc vide⸗
tur eſſe falſum ſignũ. et Rin u ſacrĩ. 1Iteſi ſignũ
eſt. aut eſt nale. aut voluntariũ. Si nale.g ſacrã ſũt
a nꝗ.Et ſi hoc.cũ illud qdð eſt nale ſit iqẽ apud om̃s.
tũc ergo et ſacr̃a.qð certũ eſt eſſe fallſum. Si volun
tariũ. cũ voluntaria augeant᷑ ⁊ minuant᷑ tota die
ctionibꝰ?. pari rõe videt᷑ ſacramen⸗
2 4

n. 5 nõ Ad illud qð obꝛ ꝙ eſſʒ I g
facilioꝛ via.dᷣm ꝙ et ſi plures eſſent.tñ nulla ita bo 9

m ꝙ eſt onus onerãs ⁊ eſft

lta poſſunt mutari p voto. Si tu dicas & ſunt ſigna ¶ Ab inſtitutione. quia impoſita eſt ad boc ſigndũ. et 4
voluntaria.quia ſunt a volũtate diuina.ſed cũ talia bec veritas nõ poteſt pꝑmutari. Alia veritas eſt ̃m 1
ſint cetera creata.et omne qðs eſt ſub celo.g nõ debẽt vſum ſcʒ qñ ſignificat illud ad qð eſt inſtituta ꝑ vſũ et
dici ꝓpter boc ſigna voluntaria. aut ſi boc.tunc pari et banc veritatem amittit. Signũ ergo ſacramẽtale i⸗
a I natione cetera creata. ¶ Ry. ad pꝛedictoꝝ intelligen- quantũ ad pꝛimã ſemꝑ eſt verũ.ſilr qntũ ad ſcam h
tiam eſt notandũ ꝙ ſacralis medicina de ſua interri ſemg eſt verũ.quantũ eſt ex pte ſui ſiue etiã dantis.
tate babet ſignificationẽ. ⁊ bec cõis eſt et eſſentialis ſed impedit᷑ ſolũ a ꝑte ſuſcipientis.ideo ſacrm̃ non
omnibꝰſacris. Ratio autẽ huiꝰ vt credo hec eſt. qm fꝗalſificat᷑ Sᷣ male recipiens falſus ⁊ fictus iudicatur. ſumn
ſacramẽtalis medieina eſt ſuficiens medicamen.q; Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nõ eſt nale nec voluntariũ 27 ytifin
igit᷑ bõ lapſus nõ tm̃ lapſus eſt in ꝓnitatẽ ↄcupiſcẽ d&m ꝙ ſacrm̃ habilitatem ad ſignificandũ habet ex inhe
tie.ſed etiã in cecitatẽ rotanie. Baco vt in vtroq; nã. ſed actualitatẽ bʒ ex inſtitutione. Ande hugo di int
curetur ꝑ ſacrm.nõ tm̃ debet ſacr̃m babere quid gra cit ꝙ tria ſunt in ſacramẽto.ſilitudo ex creatione.ſi⸗ ſen
tuitum.ſed etiã miſticũ. ⁊ ita figuratiuũ ⁊ ſignifica/ gnificatio ex inſtitutione.ſctificatio ex benedictõne. u
tiuũ.ſurſus quia eſt ſufficiens medicina de ſe. fert Pꝛima eſt indita ꝑ creatoꝛẽ.ſcdᷣa adiuncta ꝑ ſalua/ Mn
ſecũ ſuũ pꝛeparatoꝛiũ. Ande ſicut medicina coꝛꝛa toꝛẽ. tercia adminiſtrata ꝑ diſpenſatoꝛẽ. ¶ Qd ergo 28 ina⸗
lis nõ ꝓdeſt niſi pꝛe aret᷑ ſuſcipiens.ſic neceſſe ẽ fie obijcit᷑.qð eſt deo volũtariũ nobis eſt nale.ddim q; Koy
ri ſpũnaliter.et qm fides diſponit hominẽ vt ei ſint ſa verũ eſt ſi det rei illud nõ ſolũ vt in ea ſit.ſed etiam ihſe
lutifera ſacra. et motus fidei excitat᷑ ꝑ exbibitionem vt ſit ab ea.ita ꝙ ſit a pꝛincipijs ſubiecti.et quia ta⸗ un
ſigni vt requirit ſignatũ. ⁊ ꝑ hoc bõ diſponit᷑ ad cu lis ratio nõ eſt in ſacramentis.ideo vere et pꝛopꝛie ant
rationẽ.ideo tanq́; medicina efficax et ſufficiens.ſa fſunt voluntaria.et ſic patet ꝙ ſunt ſigna.⁊ qualiter Mt
cramentalis medicina habet ſignificationẽ de ſua in ſignificant. Goe
tegritate. ⁊ ita eſſentialiter loquẽdo ſacramentũ eſff Queſtio.iij. e unt
ſignũ.et ꝑ hoc patet rñſio ad pꝛimũ argumentũ qð ¶ Atrãũ ſacfa ſint grẽ cõtentiua. Et ꝙ ſic videt᷑. ſuper atce
obijcit de medicina coꝛpoꝛali.qm̃ nõ eſt ſimile vt iaʒ igud p. Poſuit tenebꝛas latibulũ.glo.latuit diuini tunk
22 patet. ¶ Acd illud qð obꝛ ꝙ cã nõ eſt ſignũ effectus. tas in carne.remiſſio pctõꝝ in baptiſmo.ſᷣ diuinitas ſneer
dom ꝙ illud verũ eſt qñ babitudo ſigndi ↄſequitur erat in carne ßm veritatẽ. et remiſſio pctõꝝ in ba⸗ nts
babitudinẽ cauſandi. in ſacfis auteʒ antecedit. Nel ptiſmo.ſed illa eſt ꝑ gram. ergo grã eſt in baptiſmo. ſnſeh
dom ꝙ hoc ven eſt in hijs qᷓ habẽt vere ac ꝓpꝛie rõnẽ Itẽ bugo apte dicit ꝙ ſeptẽ ↄcurrũt ad ſanandũ ie
cauſe ⁊ effectꝰ. Aera em̃ cã nã pꝛioꝛ eſt effectu.et iso bhoiem.ſcʒ deus.medicus.hõ.egrotus.grã.antidotũ puſe
a ſenſibus nr̃is remotioꝛ.et quia ſigniſicatio eſt ꝑ id ⁊ vas ſacrm ⁊c̃.et vltimo dicit ꝙ vas ſacrm.⁊ ſub ee⸗
qð eſt nobis ꝓpinquũ.ideo ſignificamꝰcãm per effe uiungit qre.qꝛ cõtinet grãm ſicut vas ſeruat medici- an
ctum nõ ecõuerſo. Sed boc nõ eſt veruz in ꝓpoſito. nã. ¶ Itẽ idẽ bugo in diſtinctione ſacri apte dicit ꝙ ſot
