petit ſibi peccatũ nõ dimitti.ſᷣ quicũq;
moꝛtaliter quãdo hanc oꝛationẽ dicit.

tm̃ ratiõe oꝛatiõis.ſed ratiõe ele⸗

tendit ipſam dicere ad petendũ iram. ſed potius ad petendũ miſericoꝛdia. quãdo ergo dicit illam cõditionẽ

nõ intendit vim cõditionis aggrauare. ſiue ſit bomo intelli

gens ſiue ſimplex. ⁊ ideo nõ eſt ibi nouus cõtem/

ptus.acꝑ hoc nec nouũ peccatũ.nibilominꝰ peccatũ agsrauat᷑ occaſionaliter. Et ſi tu obijcias ꝙ tunc debe⸗
ret abſtinere. dico ꝙ adbuc aggrauaret᷑ magis.dum ab alijs petitionibꝰ ſaluberrimis coꝛ petentis arceret᷑.

Si tu dicas o illam deberet dimittere. adbuc grauius peccaret dum do

ideo ſanum conſi
mo eſſe non poteſt.

m . . mini oꝛationẽ ſcienter infringeret. ⁊
liũ eſt cuilibet ꝙ in fraterno odio nullatenus ꝑſeueret, apparet em & ſ ine diſpendio maxi⸗

ℳ

lagaßd
Uoinuoe

fun
(cdl

Wtn

gior

celtente

D
Pentnck
Ciuhoni

ietiſune

pbruso

tiiutl
Gpoute
foröcknn
tinaau
tmotus

Vun pol
arwactut
loſa

Geppt
ſcnetacont

dmongnn

tonwthin
lbodoret

Uls
Auun
Ufſl zll

(Enntera,
ſguirbe

E(Nen
Nbttdetckur
Nrergoe

Pubit 3⸗

Nigonlin
manmpe
boͤpunite
Gſtunter⸗

Mlltcc,
tfnnach

Wnſ

lacenen
luhgeſin
Wer con

kohit
iistnin
igomns
nni gutus
Mnusleiv
rgloo

Nupenli⸗
gl
ſeiglosdi
ui
trriut⸗

Netmnoſe

lmnäinn

onchn
tnun,
wrifint

e

illo nõ eſt neceſſaria penitẽtia. ¶ Jt tia
eſt in actu volente. ſed oꝛiginale eſt in paruulo.⁊ in q̃

66 punire. ¶ B dica de oꝛigin
cõmuniter ⁊ ſpecialit᷑. Cõmuniter vt eſt in omnibꝰ.⁊
fic ad eiꝰ deletionẽ non requirit᷑ aliq̃s actus ex parte

67 gere non cõcludunt vel etiã penitere.¶ Qð em̃ ob
citur ꝙ arguẽdus eſt ꝓ oꝛiginali.nõ intelligit᷑ qꝛ ißm
68 cõtraxit.ſed ne in ipſo velit pmanere.¶ Ad illud qd
obijcitur ꝙ penitentia eſt ad deteſtandũ omne malũ
noſtrij. dicendũ ꝙ verum eſt. attamẽ non contractũ.

cclpaliter querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de peniten/
tia añ baptiſmũ.Secũdo de penitẽtia poſt baptiſmũ
que eſt de moꝛtalibꝰ.Lercio de penitentia que eſt de
venialibꝰ.Circa pꝛimũ querunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑
vtrũ opoꝛteat penitere ⁊ dolere ꝓ oꝛiginali peccato.

Sercãdo vtrũ accedentẽ ad baptiſmũ cũ actuali.ne⸗

ceſſe ſit ante ſacramentũ penitẽtie acciꝑe.

.. Dueſtioo.ſffll.
C1 O non ſit neceſſe penitere de oꝛiginali videt᷑.q

potentioꝛ eſt vis regeneratiua ſacramẽti qᷓ; vis ppa/

gatiua homis coꝛrupti.ſed ꝑ ꝓpagationẽ ſine delecta

tiõe trãſfundit᷑ oꝛiginale.ergo ab oppoſitis imo mul
to foꝛtius ꝑ ſacramentũ ſine doloꝛe delet᷑. ¶ Itẽ ois

penitẽtia reſpectn wliti eſt.nõ em̃ penitet homo de eo
q noluit.ſed oꝛiginale nunqꝙᷓ fuit volũtariũ.ergo de
tẽ oĩis penitentia

eſt moꝛbus ⁊ remediũ.ergo nõ opoꝛtet ipᷣm penitere.
cum nõ poſſit actu velle. Item oiĩs penitẽtia eſt re
ſpectu actus ꝓpꝛij.penitet em̃ homo de eo qð fecit nõ
d alieno. ſed oꝛiginale eſt ꝑ actum alienum.ergo ⁊c̃.
¶ Itẽ baptiſmꝰ oꝛdinat᷑ cõtra oꝛiginale.ſed nõ ſunt

remedia contra idem. ergo penitẽtia nõ eſt remediũ
cõtra oꝛiginale.¶Contra. de eo de quo iuſte arguit᷑
homo ab alio.iuſte arguit᷑ a ſeio.Sed Augꝰ dicit in

libꝛo de coꝛrec.⁊ gra.ꝙ peccatoꝛ ꝓ oꝛiginali eſt argu/

endus. ergo peccatoꝛ debet arguere ſeipᷣm. ſ. r

de culpa arguit ſeipᷣm ꝑ penitentiã.ergo ⁊c. ¶ Item

ſicut ira ꝑ zelũ deteſtat hbomo omnẽ iniuſticiã ĩ alio.

ita penitẽtia omnẽ iniuſtici in ſeipo. ſed oꝛiginale ẽ
iniuſticia in bomie.ergo eſt deteſtãda ꝑ penitentiã.et

ſic ⁊c. ¶ Item omnis qui vult deo recociliari neceſſe
habet deteſtari omne qð a deo ſeꝑat.ſed oꝛiginale ſe

parat.ergo ⁊c. ¶ Item de omni peccato de quo iuſte
punit᷑ a deo.debet vere penitẽs punire ſeipᷣm.ſed pꝛo

oꝛiginali iuſte punit᷑ homo a deo pena carẽtie que eſt

maxima pena.qꝛ maximũ damnů. ergo ꝓ eo debet ſe
dicendũ ꝙ de oꝛiginali peccato ẽ loqui

eius in quo eſt.vt patet in paruulo.Eſt iterum loqui

ſpecialiter q;tum ad adultos qui ſe habere neſciunt.

⁊ qtum ad hos nõ opoꝛtet ꝙ aliquis actus deteſtati/
onis adueniat.Eſt iterñ loqui q;tum ad adultos qui
ſe habere ſciunt.⁊ qᷓ;tum ad tales congruũ eſt vt ſibi

diſpliceat. congruũ inqᷓ; ꝙ diſpliceat.nõ in ſpeciali ſᷣ
ĩ generali.qꝛ debet ei diſplicere omne qð a deo ſepat.
nec eſt neceſſariũ. Ratio aũt quare non eſt neceſſe vt
conterat᷑ eſt.quia nõ eſt actu nr̃o cõmiſſum.⸗⁊ ſic lic,ʒ
in adulto ſit talis oꝛiginalis diſplicẽtia. non tamẽ eſt

penitẽtia.qꝛ penitẽtia vt oſtenſum eſt ꝓpꝛie eſt reſpe/

ctum voliti. Ratiões igit᷑ ꝓbantes ꝙ nõ eſt neccſſa-

ria penitẽtia ad deletionẽ oꝛiginalis vere ſunt ⁊ cõce⸗/
dende. Ratiões omnes ad oppoſitũ ꝓcedentes ꝓ/

bant ꝙ congruñ eſt vt oꝛiginale diſpliceat adulto ne

velit amplius in illo remanere. ſed ꝙ teneat᷑ ſe affli/
8 em̃ obij⸗

ND intelligentiã huius ptis m triplicẽ peni⸗
tentiã quã diſtinguit magiſter in lra.tria pᷣn⸗/

ſimiliter de ira ꝑ zelum in ꝓ

;

obijcit ꝙ penitentia debet deteſtari omne malũ qʒᷣ
ſepat a deo. dicendũ ꝙ verũ eſt ſi iſtud ſit ex ꝓpꝛia vo⸗
luntate introductũ. ⁊ eſto ꝙ deteſtetur. non pꝛopter
hoc penitens dicit᷑ ¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ debet
ſe punire d omni eo de quo iuſte punit᷑ a deo.dicẽdũ

ximo. Ac illud quod 69

70

ꝙ; hoc verũ eſſet ſi deus pena ſenſus puniret. vel etii⸗
baptiſmus nõ ſufficeret. nũc autẽ deus nõ punit pe/

na ſenſus. et baptiſmus ab omni pena ſatiſfactoꝛia
ſiue aſſi umpe olul ſicut meliꝰſupꝛa viſum eſt.

Aueſtio. ij. k

¶ Atrum adultũ accedentẽ ad baptiſmũ cũ actuali
neceſſe ſit añ ſacramẽtũ penitẽtie acciꝑe qᷓ; baptimmuũ.
Et ꝙ ſic videt᷑ Act᷑.ij.penitemi.⁊ baptiſet᷑ vnuſqͥſq
veſtrũ.glo. Dicturus de baptiſmate pᷣmiſit lamenta

penitẽtie.vt pꝛius aqua afflictionis ſe pfunderent.⁊
poſt ſacramẽto baptiſinatis lauarẽt. ¶ Itẽ Math.
iij. exibat ad illũ hieroſolyma ⁊c.glo. Jam tũc exẽplũ

baptiſandis dabat᷑ ↄfitẽdi pctã.⁊ ꝓmittẽdi melioꝛa.
ergo ſi debẽt confiteri.ſimiliter ⁊ cõteri ⁊ ſatiſſacere.
tem ratiõc videt᷑.quia dominꝰ ⁊ beatus Johan·
nes inceperũt pᷣdicationẽ a penitẽtia.ſed ab eo debu-

erũt incipere qdð eſt ſalutis initiũ.ergo ſi ita inceperũt
patet ꝙ pᷣmo debet accipere penitentiã. Itẽ pꝛimo
pſona coꝛrupit naturam.ſed actuale eſt coꝛruptio pꝑ/
ſonc.⁊ oꝛiginale nature.⁊ contra actuale eſt peniten/
tia. ergo pꝛeit baptiſmũ. ¶ Item paruulus nõ habet
niſi oꝛiginale.ſed adultus actuale cũ oꝛiginali.ſed q̃

habet amplioꝛẽ moꝛbũ debet habere amplius reme-

vltra baptiſmũ erit neceſſariũ adulto.ſed hoc non eſt

diũ. cum ergo baptiſmꝰ neceſſariꝰ ſit paruulo.aliqͥd

niſi penitẽtia.ergo ⁊c.Contra. baptiſmꝰ cſt iannza

ſacramẽtoꝝ.ſed ianua eſt pᷣmo.⁊ ante ipſam nihil de⸗
bet pᷣmitti.ergo ⁊c. ¶ Item penitẽtia eſt ſecũda tabu

la poſt naufragiũ.vt dicit NHieronymꝰ ⁊ habet᷑ in lr̃a

ſupꝛa diſt. xiiij. Sed ſecũda dicit᷑ reſpectu baptiſmi.SF

hec pᷣcedit ipſum. ¶ Item baptiſmꝰ omnẽ culpã de/

let ſicut ſupꝛa monſtratũ eſt. vnde Augꝰ ad Aalen/

tinũ.lauacro regeneratõnis omnia peccata hominũ
mũdant᷑ atq; ſanant᷑.ſed ſuꝑfluũ eſt facere per plura

qð põt fieri ꝑ vnũ.& ad emẽdationẽ nõ eſt neceſſaria

penitẽtia.¶ Ræꝰ dicẽdũ ꝙ ẽ loqui de pnia vt eſt virtꝰ.
⁊ vt ẽ ſacr̃m. Si loqᷓmur de penitẽtia vt ẽ virtꝰ cuiꝰ
actꝰ ẽ cõtritio.neceſſe ẽ ꝙ pᷣcedat baptiſmũ in adulto

em̃ ↄfeſſio ſacerdoti vt h erubeſcat.⁊ peccata ſua re/

71

q̃ hʒ actuale pctm̃.nemo em̃ incboare põt nouã vitã
niſi peniteat eñ veteris vite. Si aũt loqmur de peni/
tẽtia vt ẽ ſacrm ſᷣm ꝙ hõ cõfitet᷑ ⁊ recipit abſolutionẽ
dico ꝙ; nõ eſt neceſſe pᷣcedere.ſed de cõgruo põt. Fit

72

cognoſcat.⁊ de eoꝝ remiſſiõe deo ingratꝰ nõ exiſtat.

⁊ q́;tũ ad hoc cõgruũ c.ſ̊ nõ opoꝛtet.nec ðʒʒ ſequi abſo

lutio nec ligatio.qꝛ oĩno ſoluit᷑ i baptiſmo.igit᷑ pnia
qtũ ad cõtritionẽ pᷣcedit neceſſario.qtũ ad ↄfeſnonẽ
de cõgruo.qᷓtũ ad abſolutiõeʒ ⁊ ſatiſfactionẽ neutro

mõ.⁊ qꝛ ſacrm cõpletũ eſt i abſolutiõe.qꝛ ibi ẽ reme-
diũ.ideo dico ꝙ penitẽtia ſʒ ꝙ ſacrm eſt ecdlie ſequit
nõ pᷣcedit. qð obijcit pᷣmo ta
nl ki debẽt pᷣcedere.dicendũ ꝙ iſtud cõcedendũ eſt.
ſily ꝙ exemplũ dabat᷑ cõfitẽdi.nõ qꝛ neceſſariũ ſed qꝛ

cõgruũ ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙᷓ pᷣdicatio incepit a 74

penitentia. dicendũ ꝙ incepit a pnia vᷣtute nõ ſacr̃o.

Yq iiij

Ad illud ̊ qd obijcit᷑ pᷣmo ꝙ lamẽta pe 73

¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ pꝛioꝛ eſt coꝛuptio pſone.di 75,
cẽdũ ꝙ verũ ẽ in pᷣmis pntibꝰ.ſ poſt fuit ecouerſo. et
q; ſacramẽta cocurrũt ᷣm curſum neceſſtatis noſtre.

76

77 bijs aliquo mõ penitere 4
aliquo eſt dupliciter.ſ.in generali ⁊ ſpeciali. In genc⸗
rali quando bomo dolet in generali de omni offenſa

tenet᷑ penitere de cõmiſſis ꝑ ignoꝛantiã

.

ideo ater y bus deyuit eſſebaptiſinus. ¶ Ad illud
di

quod obijcit᷑ q amplius remediũ babere debet. dicẽ/
dum ꝙ verũ eſt.ſ.contritionẽ.ſed nõ opoꝛtet q aliud
ſacramentũ. quia baptiſmus ad vtrũq; valet.⁊ ideo
nõ requirit᷑ aliud ſacramentũ.ſed ſufficit actus men/

tis ꝑ quem ſe pᷣparat ad effectũ baptiſmi.alioq̃n acce

deret fictus.⁊ ſic patet illud. —
Onſequẽter qᷓ;dtum ad ſecundũ articulũ que⸗/
ritur de ſecũda penitẽtia poſt baptiſmũ.ſ.que
eſt de moꝛtalibus. Et circa boc duo querunt᷑.
ꝛimo querit᷑ de moꝛtalibꝰ ꝑ ignoꝛantiã vtrũ neceſ/
eſit penitere. Secũdo querit᷑ vtrũ neceſſe ſit conteri
de peccatis ſcienter cõmiſſis ⁊ poſtmodũ oblitis.
([DQueſtio.ſ.b 1
CO⸗ neceſſe ſit penitere de peccatis cõmiſſis ꝑ igno
rantiã oſtendit᷑.quia dicit Ambꝛo.grauiſſime ꝑeccas
ſi ignoꝛas.ſed ſicut exponit᷑ hoc nõ eſt ob aliud.niſi qꝛ

talis nõ defacili qu :rit medicũ.ergo tali neceſſaria eſt

medicina.ſed bec eſt penitẽtia. ⁊ ſic ⁊c. ¶ Itẽ ratione
videt᷑.quia Augꝰ de coꝛreptiõe ⁊ gratia dicit ꝙ non

excuſat᷑ homo ꝓpter ignoꝛantiã qn teneat᷑ credere.S
pari ratione non ęxcuſat᷑ homo ꝓpter ignoꝛantiã qͥn

teneat᷑ conteri. ¶ Item ratiõe videt᷑.quia peccatũ ex

ignoꝛantia eſt peccatũ actuale ex nr̃o actu cõmiſſum.
ergo ſine actu noſtro non delet᷑.ſed actus ꝑ quẽ delet

culpa eſt penitẽtia.ergo ⁊c. ¶ Item ignoꝛantia in eo
qui peccauit nõ excuſat a peccato.ergo nõ excuſat q̃ͥn
gene neme to omra. eniteis n eſt niſi de vo/
lito.ſed qð ꝑ ignoꝛantiã fit eſt inuolũtariũ.ergo de ta⸗
li nõ debet fieri penitẽtia. ¶ Item incognita bona nõ

poſſumus amare. ergo nec incognita mala poſſumꝰ

odire nec deteſtari.ergo de hijs nõ eſt penitẽtia.¶ Itẽ
nullo iure ſumus certi vtrũ offendimꝰ deum ꝑ igno/
rantiã.ſed nullus tenet᷑ agere aliquid ex pᷣcepto niſi
ad quod habet certitudinẽ ex aliquo iure. ergo nullꝰ
Itẽ de ſo⸗
lis illis tenemur penitere de quibꝰtenemur confiteri.
ſed ſola illa tenemur ↄfiteri qᷓ̃ poſſumꝰveraciter enar

rare.⁊ illa ſola poſſumꝰ veracit᷑ enarrare q̃ nouimꝰ.

qꝛ ſi dubia vel ignoꝛata aſſeramꝰ eſt mendaciũ.ergo
cum ignoꝛanter cõmiſſa neſciamus eſſe peccata.non
poſſumus ea veraciter cõfiteri. ergo nec tenemur de
*dicendũ ꝙ penitere de

dei quã fecit. In ſpeciali quando dolet de hac vl illa.
Dico ergo ꝙ de peccatis cõmiſſis ꝑ ignoꝛantiã debet
penitere in generali ⁊ dicere cũ ꝓpbeta.Delicta iuuẽ/
tutis mee ⁊ igno.me.⁊c. In ſpeciali vo non tenetur
penitere. ſed tenet᷑ facere qð in ſe eſt vt ſciat ⁊ pccca/

8 ta recognoſcat. Cõmittunt᷑ em̃ peccata ꝑ ignoꝛantiã

9 oꝛare vt dominꝰ parcat ei vel reuelet.(A

iuris.⁊ tũc cognito iure ſcit ſe peccaſſe.vtputa qͥ foꝛ/
nicatus eſt. ignoꝛans illud eſſe peccatũ. Cõmittunt᷑
etiã per ignoꝛantiã facti diligentia debita nõ adhibi/
ta. ⁊ tunc cognoſcunt᷑ domino reuelante.vnde tenet
d illð ergo
quod obijcit᷑ ꝙ peccatũ cõmiſſum ꝑ ignoꝛantiã ẽ in/
uoluntariũ.dicendũ ꝙ nõ eſt omino inuoluntarin.qꝛ
etſi nõ ꝑfecta fuerit cognitio.fuit tamẽ cognitio actꝰ

qᷓ;uis nõ recognoſceret᷑ circũſtantia defoꝛmãs.⁊ hoc

melius ꝑatet in queſtione de ignorãtia in ſequẽti qᷓ

So ſtione. ¶Ad illud ꝙ nõ poſſumus penitere de igno/

ratis. dicendũ ꝙ verũ eſt de ignoꝛatis omino.ſed de

ignoꝛatis in ꝑticulari ⁊ in vniuerſali ſatis contingit

—

conteri in vniuerſali. et quia quedam ignoꝛata i par⸗

ticulari ꝑ negligentiã.ſciunt᷑ per diligentiã.ideo tene

tur facere qʒð in ſc eſt vt ſciat.⁊ ſi non occurrat.tunc
ſufficit penitẽtia in generali vt doleat.⁊ etiam aliqus

mala ſuſtineat.⁊ in multis ſe offendiſſe credat q̃ igno

rat. ¶ Ad illud quod obijcitur. qd ignoꝛat᷑ nullo iure 8
ſcitur. dicendũ ꝙ ad penitentiã ſufficit cognitio pꝛo-
babilis.⁊ ꝓbabile eſt cuilibet qui fuit ignoꝛans etiaz

in adulto ꝙ in multis offenderit.⁊ hoc inſinuat lex di

uina que de illis docet penitere ⁊ petere venij. vnde
in põ.Oelicta quis intel.ab oc.me.mũ.me. Ad il/

lud quod obijcit᷑ ꝙ ignoꝛata nõ poſſunt ↄfiteri. ergo

⁊c̃.dicendũ ꝙ illa tenemur confiteri ꝓ quibꝰ opoꝛtet
penitentiã facere in ſpeciali.talia autẽ niſi nobis ino⸗
teſcant vel ꝑ noſtrã diligentiã vlł per reuelationẽ di-
uinã.ad penitentia in ſpeciali agẽdam non obligant.

nibilominꝰ tamẽ in ipa cõfeſſione debet hbomo ſe to⸗
tum oſtendere.⁊ libenter penam poꝛtare ctiã de biss

4

que ſunt ignoſte ppetrata.

——

¶ Utrum de peccatis ſcienter cõmiſſis ⁊ poſtmodũ

oblitis teneat᷑ homo conteri.an poſſit de talibus ſine
penitẽtia ſaluari.Et Itenet conteri videt᷑.quia ſi ali
at

quis peccet.⁊ poſt ca

nõ poteſt de peccatis penitere.ergo ſi furioſus nõ ex⸗
cuſatur.nec obliuioſus. ( Item. j. ad Coꝝ.iiij. nihil
mihi cõſcius ſum ⁊c̃.glo.quia poteſt latere qð neſcio.

ergo latentia peccati impedit iuſtificationẽ.ſed hoc

nõ eſſet niſi de illo teneret᷑ penitere.ergo ⁊c̃. Si tu di⸗/

4 cadat in furiam antc penitentiazʒ.
nõ poteſt pſtmodũ iuſtificari.Et huiꝰ ratio eſt.quia

cas ꝙ in generali tenet᷑.Hoc non ſoluit.quia in gene

—

rali nõ degr in⸗ quilibet debet reputare ſe fuiſſe pec

catoꝛẽ ¶¶ Item ꝙ teneat᷑ in ſpeciali videt᷑.quia ſi nõ
eſſet oblitus.teneret᷑ penitere in ſpeciali.ergo eſto ꝙ

ex culpa inciderit in obliuionẽ ⁊ ex negligentia. ſi nõ

repoꝛtat cõmodũ de malicia adbuc tenetur.¶ Item

quero quid ſit conteri ſiue penitere in generali. Si ſõ

cõcditionc. vt dolco ſi feci. ſimiliter poteſt homo peni-

tere de hijs que nõ fecit ſicut de hijs que fecit.¶ Cõ/

tra.aliquis ita oblitus eſt ꝙ nõ poteſt recoꝛdari.quia

memoꝛia nõ eſt in noſtra poteſtate. ergo ſi non tenet᷑
ad impoſſibile.non tenet᷑ ad recoꝛdari.ſed nõ poteſt
6ien niſi de malis que recoꝛdat᷑.ergo nec de bijs
iem ſi facit homo qð in ſe eſt. deus facit qdð in ſe

eſt. ſed poſſibile eſt iſtum facere qð in ſe eſt ſine recoꝛ

datione.ergo poſſibile eſt facere qð in ſe eſt ſine peni
tentia.ergo poſſibile eſt iuſtificari ſine penitẽtia.ergo
non tenet᷑ penitere.¶ Item aliquis eſt ꝑatus dolere

de omnibꝰ.⁊ nõ doleèt vel penitet de hijs niſi qꝛ non

recoꝛdat᷑.ergo obliuio introducta eſt impedimentũ.
ſi ergo dolet de obliuione.remouct᷑ impedimentũ.
iuſtificat ¶ Item cſto ꝙ totum oblitus ſit in genera
li ⁊ ꝑticulari.quia nunqᷓ recoꝛdat᷑ ſe offendiſſe.talis
nõ poteſt penitere nec in generali nec in ſpeciali.⁊ tñ
poteſt iuſtificari.quia eſt viatoꝛ.⁊ poteſt demereri.S
nõ opoꝛtet ꝙ ð iſtis peniteatil Rꝰ dicendũ q oblitꝰ.

aut eſt oblitꝰ oino ꝙ nõ recoꝛdat᷑ nec i gñali neciſex
ciali.aut ẽ oblitꝰ i ſpeciali.ᷣ tñ in giali recoꝛdat᷑.Oñ

eſt oblitꝰ in ſpẽali. tñ recoꝛdat᷑ in gñali. dieo ꝙ tenet
penitere ⁊ conteri in generali de negligẽtia ſua ꝓpter
quã venit in illã obliuionẽ.⁊ tenet᷑ facere qð in ſe

vt recoꝛdetur in ſpeciali.vel per recogitationẽ vel x
oꝛationẽ.Si autem ſit omino oblitus.adhuc tenetur

cõteri in generali. ⁊ ex toto cõteri in gencrali.non ſub

85

Hoglicſt

gacrſeſan

cta

ſoſe
Gut
ſeſſtd
s

ronie

ſelngoe
iiczt
ſunock
gfiit
tnil

H hwe⸗

nuithut
anntne

ihotet⸗
Mernge
ſiuust

uſist

Ktatein
Cthud

ſenepite
ſüborie
On
dey
a.

Uinnt
nignen,

tfanges

ymlier

Mhaee
itſahie⸗
ſe gin
ſcritn
ſpor
tae
unpott
wuͤtag ſe

thora

i⸗ gtalt
ſotiesſa

bgaun
f Cata

ſtimnee
. 71

rytna⸗
tignt
insi⸗
Winiy
meclene.
nſet,

1

Ncüds

ſttrt
eNetldsit
ſict guii
Nepcort⸗
Pratoctnt
ifurorig
ataredin
arori
g1N
Olregunpge
unliſt
ii aun
cich

ſten
tmen

nui
girrchii
cklnefcoon
ep
veltiuon
gtnen
pniiin
noetsn,
palnan
gſeinco
ndletie
heinie
Srnann,

gtig an

itunge,
ſinet

eel

cditione ſed ſub exiſtimatiõe ꝓbabili. Debet eñ h /
mo ꝓbabiliter crederc ꝙ in multis offendit quoꝛum

nõ recoꝛdat᷑.⁊ ſi ex hac exiſtimatiõe doleat.ſicut ſi cer

tus cſſet.cotritus eſt ⁊ penitẽs. Cõcedende ſunt igit
ratiões monſtrates ꝙ nõ eſt neceſſe cõteri in ſpeciali

Sa ſiue penitereſMec valet illud qd vltimo opponit᷑.ꝙ;
nec in generali tenetur qꝛ totũ eſt oblitus. dico em̃ ꝙ;

totũ qdð eſt oblitus certitudinaliter. poteſt cognoſce⸗

85 re pbabiliter. ¶Ad illud vo quod obijcit᷑ ad oppo/

ſitum ꝙ opoꝛtet ſpecialiter ꝑ ſimile de furioſo. eſt

ꝙ furioſus nec generaliter nec ſpecialiter poteſt peni
tere.⁊ nullus iuſtificat᷑ ſine penitẽtia vel in generali
86 vel in ſpeciali.

certitudinẽ iuſtificatiõis.qꝛ non eſt certus de iuſticia.
87 eo ꝙ nõ eſt certus de culpa.
q repo:tat comodũ.dicenduʒ ꝙ falſum eſt.qꝛ debet

dolere in generali de illis.⁊ pᷣterea de obliuione.⁊ ite

nõ fuiſſet oblitus.tamen

rũ grauius punit᷑ a deo ꝙᷓ ſi nõ fu j
4 3 ltimũ de generalitate pa/

88 via ſalutis nõ pᷣcludit᷑.

tet. qꝛ penitere in generali nõ eſt ꝑ cõditionẽ ſed per
certitudinẽ de peccatis cõmiſſis.quia ſcit ſe aliquado

peccaſſe.ſed tamẽ nõ recolit quo peccato.nec ꝑ pᷣſum
ptionẽ põt ꝓbare.que aliquãdo tantũ doloꝛem gene
rat in homie ſicut certitudo peccati ⁊ tantũdẽ valet.

B de penitẽtia venialiũ.Circa quã duo querun-
Atur. Pꝛimo querit᷑ de ꝑiculo moꝛbi. Secũdo
de neceſſitate remedij. ä
WQuelkio.ſ. „
¶ AUtrum ven le.
ſic ꝑ cõplacentiã ſpecialiter videt᷑. Augꝰ.nibil adeo
eſt veniale qd non fiat moꝛtale dum placet. ¶ Item

q; ꝑ multitudinẽ.Augꝰ.de pe.qᷓ;uis ſingula nõ moꝛta

li vulnere ferire ſentiant᷑.tn omnia ſimul congregata

velut ſcabies eo ꝙ plura ſunt fetent. ¶Item ratöne
videt᷑.quia cõplacentia eſt plenus cõſenſus.ſed de/

lectatio que eſt venialis adueniẽte cõſenſu fit moꝛta/

lis.ergo veniale ꝑ cõplacentiã fit moꝛtale. Minoꝛ pa

tet.qꝛ delectatio moꝛoſa que eſt venialis ante cõſen/
ſum poſtea fit moꝛtalis.

aliquotiẽs ſumptũ reddit eſſe infinitũ.ergo ⁊c. Si tu
dicas ꝙ excedit i infinitũ.qꝛ hᷣ eſt ſupꝛa deũ ⁊ illud in⸗
fra. Contra. ab eadem virtute nõ exit motus in infi⸗
nitũ maioꝛ ⁊ minoꝛ.ſed amoꝛ moꝛtalis ⁊ venialis ſũt
ab eadem potentia. ergo ⁊c. ¶ J
cuiꝰ quãtitatis.qꝛ eſt maius ⁊ minus.ſed omne quã⸗/
tum eſt ꝓpoꝛtionabile quãto.ergo moꝛtale cũ ſit quã/

tum nõ excedit veniale impꝛopoꝛtionabilit᷑.⁊ ſic ⁊c.

¶ Iſem veniale eſt diſpoſitio aliquo mõ ad moꝛtale
ſed ꝑ maioꝛẽ diſpoſitionẽ fit neceſſtas.ergo neceſſa/

rio vt videtur veniale iutroducit moꝛtale peccatum.

Contra. Aeniale ⁊ moꝛtale ſpecie differũt. ſed cõ⸗/
placentia eo ꝙ cõplacentia nõ mutat ſpeciẽ ſed con/
ſeruat.ergo vnũ p complacentiã nõ fit alterñ.ergo xe
niale nõ fit moꝛtale. ¶ Item moꝛtale excedit veniale
in infinitũ.quia pena excedit penam in infinitũ.ergo

veniale infinities multiplicatũ non fit moꝛtale.(¶ꝰ

dicendũ ꝙ triplex eſt genns venialis peccati.Quod/

gam em eſt ex ſurreptioc. ideo veniale qe vitani nõ

¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ peccatũ la
tens impedit iuſtificationẽ.dicendũ ꝙ falſuzʒ eſt.imo

illud quod obijcit᷑

IOnſequẽter ꝙtum ad terciũ articulũ querit

iale peccatũ poſſit fieri moꝛtale. Et ;

poſt tem placitum eſt quieta
volũtas.ſed quieſcens in creatura fruit᷑ illa.⁊ ita pec
cat moꝛtaliter. ergo veniale fit ꝑ complacentiã moꝛ/
tale. ¶ Item qꝙ ꝑ multitudinẽ videt᷑.quia amoꝛ moꝛ
talis excedit amoꝛem venialis in infinitũ.ſed finitum

tem veniale eſt ali -

——

cõſenſu. ⁊ ideo veniale quia nõ plene cõſentit honio.

— 1—

poteſt tũc. Quodadã ex cogitatione ſiue volũtate ſiune

vt in cogitatiõe de muliere.⁊ delectatione circa cõoſen·
ſum in lectationẽ.Quoddam eſt veniale cum rati-

one ⁊ cõſenſu.ſed tamẽ ideo eſt veniale qꝛ non cſt de/

oꝛdinatio contra pᷣceptuʒ. vt cbꝛietas ⁊ mendaciũ io

„

coſum. Cũ igit᷑ querit᷑ vtrum moꝛtale fiat veniale.ſi

intelligat ꝙ bec culpa ꝑ eſſentiã fiat illa. nulla eſt que
ſtio.qꝛ boc eſt impoſſibile.Si intelligat ꝙ illud quocd

als erat veniale poſſit eſſe moꝛtale.vt mendaciũ ioco

ſum ⁊ cbꝛietas.dico ꝙ quoddã nõ fit moꝛtale.quod/
dam fit moꝛtale ꝑ complacentiã. Pꝛimũ igit᷑ venia⸗

le qd cõmittit᷑ pᷣter rationẽ ſemꝑ ẽ veniale.Sed ſecũ/
do modo veniale ꝑ delectionẽ circa cõſenſum fit moꝛ

tale ꝑ conſenſum.⁊ ita ꝑ complacentiã ᷣm ꝙ placitũ
dicit᷑ conſenſus plenus.Terciũ veniale qdð eſt ꝑ dele/

ctationẽ.circa deũ poteſt fieri moꝛtale ꝑ libidinẽ ma⸗

gnam. ſicut mendaciũ iocoſum.⁊ hoc fit moꝛtale vᷣm

placitum.ſni ꝙ placitũ dicit᷑ quieta voluntas. Et qꝛ

iteratio actus diſponit ad libidinez ⁊ complacentiã.

binc eſt ꝙ Augꝰ dicit i pluribus locis ꝙ plura venia

lia obꝛuũt.nõ ꝑ ſe.ſed quia diſponũt ad libidinẽ.non

diſpoſitiõe neceſſitatꝭ ſed ꝓnitatis.¶¶ Ad illud ergo

89

qð ꝓbatur ꝙ venialia nõ fiant moꝛtalia ꝑ eſſentiaZ3.
dicendũ ꝙ verã eſt.ſed qð obijcit᷑ in contrariũ de Au

guſtino ſolutũ eſt quõ intelligit llud em intelligit᷑

ſiue ꝑ cõuenientiã in genere actus.ſiue ꝑ diſpoſitòcʒ.

quia multa venialia diſponũt ad libidinem ⁊ cõtem/

ptum.ideo Augꝰcomꝑat ea beſtijs minutis.comꝑat
gulttis. comꝑat arene. comꝑat ſcabici.nõ quia ipſa in
ſe faciſt naufragiũ.ſed quia ad hoc ꝑducunt ꝑ accei
dq illud quod obijcit᷑ de cõſenſu ⁊ quietata o 9

dens. /
volũtate.dicendũ ꝙ quãdo cõſenſus venit.nouũ ꝑc
catũ fit.nec fit veniale moꝛtale.ſed qdð als eſſet venia/

le moꝛtale fit. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ꝑ multitu/ O1

dinẽ ⁊c.dicendũ ꝙ eſt infinita ꝓpoꝛtio.nõ quia motꝰ
eſt infinitus intẽſione ſed reputatiõe.ſicut patet ĩi eo

qui diligit deũ ex charitate.plus diligit deũ q; dena/
riñ vnũ.⁊ in infinitũ vnꝰ amoꝛ qui eſt infra deũ.nũ/

ꝙgỹ. Uäcomꝑabilis eſt amoꝛi qui eſt ſupꝛa deũ pᷣm iſtũ mo

dum d illud qð obijcit᷑ ꝙ veniale eſt quãtuzʒ. di⸗

92

cendũ ꝙ quẽadmodũ linea eſt in ſe quãta.ſed cõpa/

tũ ſit. cõꝑatiõe tñ moꝛtalis caret quãtitate ¶ Ac
q obijcit᷑ de diſpoſitiõe.dicẽduʒ ꝙ volũtas ſp libere

mouet᷑.⁊ iõ nõ diſponit᷑ diſpoſitiõe q̃ᷓ ſit neceſſitas.Fᷣ
tiñ diſpoſitiõe qᷓ eſt ꝓnitas.nõ ſic nã q̃ ad vnã partẽ

ẽ determiata.Et alia rõ eſt i babẽte charitatẽ.qꝛ ſuſtẽ-
tat᷑ a tute infinita.⁊ talis ꝑ nullũ pondꝰ cõpellit᷑ ca
dere ſalua ſuſtẽtatiõe.volũtas em̃ ſꝑ libera c.⁊ q;diu
eſt in via vertibilis ẽ.⁊ ideo nunqᷓᷓ ineuitabiliter dũ
eſt in via ad E culpe diſponit᷑.⁊ ſic patet iſtud.
¶ De penitẽtia venialiũ qtum ad neceſſitatẽ reme/
dij. Et eſt queſtio.vtrũ quis teneat᷑ penitere de venia⸗

li. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ impoſſibile eſt intrare in gloꝛiam

niſi veniale remittat᷑.ſed veniale eſt actuale peccatũ.

1 ab illo nõ iuſtificat᷑ niſi ꝑ penitentiã. ergo neceſſeẽ
¶ Item aliqð eſt veniale qdð ꝑ ↄſenſum fit

penitere.

tiõe ſupficici nõ hʒ quãtitatẽ.ſic eeniale ⁊ ſi EI auz
¶ Adi

moꝛtale. ergo aliqua ſunt in que tenemur diſſentire

ne fiant. ergo poſtq; talia ſunt cõmiſſa tenemur diſſẽ⸗

tire de eis wolere. ergo ⁊ penitere. ¶ Itẽ multitudo

venialiũ de ꝓximo diſponit ad moꝛtale lic nõ neceſ/

ſario.ergo qͥ dimittit venialia in ſe multiplicari com⸗

94 nulla.

1 a (Uotũ em̃ popa-

mittit ſe diſcrimi. ſec omnes tenent᷑ non cõmittere ſe
diſcrimi. ergo ⁊c. ¶ Item ꝙ pena exterioꝛ ſit neceſſa/

ria videt᷑.qꝛ dicit magiſter in litera egeern Bau⸗,

tiendũ.⁊ quãtalacũq; pena ſuſtinẽda.¶ Item Augꝰ
loquẽs de piculo venialiũ.ieiunia inqᷣt ⁊ oꝛationes et
elemoſyne inuigilẽt. ¶ Sed cõtra. Que nõ tenemur

vitare nõ tenemur de hijs penitere.hoc certũ eſt.quia

ſicut virtus penitẽtie deteſtat᷑ factũ.ita cauet facien⸗
dum.ſed talia ſunt venialia. ergo ⁊c. ¶ Itez ad nibil

tandũ eſt ſicut tactũ eſt ꝙ tria ſunt genera venialiũ.

Quecdã ex ſurreptiõe.⁊ de hijs nõ tenemur penitere

niſi de ↄgruo.Quedã ex volũtate. cui ſi ↄſentiat᷑ inci

dit homo in moꝛtale.⁊ de tali tene᷑ homo penitere.
nõ ſimpliciter ſed in caſu.ſiue pꝓ loco ⁊ tẽpoꝛe.quãdo
recogitat ea.ne ſi cõſentiat cadat.Quedã aũt ſunt x

nialia que ꝑ ſui multitudinẽ augẽt libidinẽ. ſicut illa

tenemur ſiue quo põt eſſe charitas.ſed charitas pöoõt

eſre ſine deletione venialiũ.qꝛ ſtat cũ venialibus.ergo

de venialibus nõ tenenꝛur penitere. WItã nõ teneoꝛ
penitere de hoc vęniali nec de illo.⁊ ſic de alijs.pari G
Item ꝙ nõ debeat᷑ veniali pena ex

ratiõe de nullo. ¶ Iten . ali pena
terioꝛ videt᷑. quia veniale eſt minꝰ moꝛtali i infinitũ.
ſed moꝛtali debetur pena finita exterioꝛ.ergo veniali

peccati venialis. aut in ſe. aut inq;tũ pᷣbet occaſiones
piclitandi.quã ponit Augꝰ. in litera ſiue ꝑ cõſenſum
ſiue ꝑ ↄtemptũ.Si loquamur de vniali in ſe.ſic dico

qꝙ; nõ eſt neceſſe penitere de veniali.nec penitẽtia inte

rioꝛi nec penitẽtia exterioꝛi.qm̃ ſicut infra videbitur

veniale non ſolum in hac vita deletur. verũetiã poſt

moꝛtẽ.Si autẽ loquamur ratõne ꝑiculi ad qd ducit.
ſic dico ꝙ quia ducũt ad piculũ ipᷣm etiã penitenteʒ.

q; tenet᷑ homo d aliquibꝰ penitere añ aduertit ꝑicu
lum. ſicut manifeſte dicit Aug in litera.Et ideo no/

iſtinctio. xvij. de cfeſſione ſacramẽtali

picendũ ꝙ dupliciter eſt loqui de moꝛbo

p̃parant. ⁊ de bijs ſanũ conſiliũ eſt etiã penã ſuſtine⸗
re ſicut Augꝰ determiat. Atrũ autẽ tenemur ſacerdo
ti ea ↄfiteri ⁊ ad eius arbitriũ ſatiffacere.queſtio erit

bi in ſe. tamẽ non valẽt. ꝙuis enim moꝛtale qdiu efſft
moꝛtale ſit impꝛopoꝛtionabile.tamẽ in ipᷣa iuſtifica/

7 de hij

in que eſt cõſenſus ⁊ deoꝛdinatio cõtra deũ.⁊ de tali

bus dico ꝙ tenet᷑ homo penitere. ne multiplicent᷑ ⁊ i
hoc piculo ⁊ diſcrimini ſe cõmittat.⁊ ad taliũ hoꝛtat᷑

dine venialiũ.cõꝑans arene.cõpans beſtijs minutis.

comꝑans guttis multiplicat.compans ſcabiei.⁊ in

telligenda eſt ſiſitudo q;tum ad hec omnia ratiõe ꝑi/
culi.nõ qd faciũt ipᷣa venialia de ſe.ſed ad qd hominẽ

infra cum aget᷑ confeffione. Ex bijs patent obiecta

ad vtrãq; partẽ. Mã ratiões ad pꝛima partẽ ꝓcedũt
ratiõe ꝑiculi ad qð diſponũt pᷣter pᷣmã.ad quã ſoluẽ⸗/

dum ꝑ interemptionẽ.quia remitti poſſunt in alio ſe⸗
culo. Ratiões vᷣo ad oppoſitũ ꝓcedunt ratiõe moꝛ/

tiõe remittirt᷑ pena eterna. ⁊ moꝛtale fit quodãamodo

. veniale. ita poꝛtionabile.

2

y
1

RN.M

lem remedij

—

cramẽtali vt babet rationẽ remedij. In ſecũdaũiin

q̃ztũ ad neceſſitatẽ ex ꝑte cõfitẽtis.

cta reſtat inueſtigare quid in actione penitẽtie. ¶ Pꝛima ꝑs habet qᷓtuoꝛ. In pᷣma agit de cõfeſſione qᷓtũ ad
neceſſitatẽ ex ꝑte ↄfitentis. In ſecũda q;tum ad poteſtatẽ abſoluẽtis.infra diſt.xviij.hic queri ſolet ſi peccatũ
omno dimiſſum eſt a deo ⁊c. In tercia q;tum ad opoꝛtunitatẽ tpis.infra diſt.xx.Sciendũ eſt etiaʒ ꝙ tempus
penitẽtie eſt vſq; ineternũ. In quarta q;tum ad vtilitatẽ a ꝑte finis.infra diſt.xxj.vltra mediũ.poſt bec con/

ſiderandũ eſt quid pſit cõfeſſio ⁊c.¶ Pꝛima ꝑs ſpectat ad pᷣſentẽ diſt. que babet tres ꝑtes ᷣm tres queſtiões
quas determiat mor circa ↄfeſſiõis neceſſitatẽ. Pꝛimo ꝗ querit vtrũ cõfeſſio ſit peccatoꝛi neceſſaria ad iuſtiſfi
cationẽ. Secũdo dato ꝙ quodãmõ ſit neceſſaria.vtrũ ſufficiat cõfiteri coꝛde.an neceſſe ſit cõfiteri oꝛe ipſiius

dei miniſtro.⁊ hanc ꝓſequit᷑ ibi. Jã ſᷣm queſtiõis articulũ inſpiciamꝰ.Tercio vᷣo determiat cui bomi neceſſe

ſit cõfiteri. vtrũ ſufficiat cõfiteri laico.an neceſſe ſit cõfiteri ſacerdoti.⁊ hoc ibi. Hũc pᷣuſqᷓ pᷣmiſſis autoꝛitati-
bus ⁊c. Dꝛima ꝑs habet tres. In pᷣma ꝗponit queſtiões. In ſecũda ad vtrãq;ʒ partẽ q̃ſtionis opponit. vtri
ſcʒ còfeſſio ſit neceſſaria ad iuſtificatiõʒ.ibiDicũt em̃ quidã ſine ↄfeſſõe oꝛis.In tercia determiat.ibi.Quid

ergo ſuꝑ hijs ſentiendũ quid tenendũ.
¶Qauerit᷑ vtrũ confeſſio ſit

eat ↄfeſſio. In hüjs em̃ etiã d
pene diuerſa tradidiſſe vident᷑ doctoꝛes.

¶Opponit ad vtrã

—

—

tr qzpane queſtionls.
icũt em quida ſine ↄfeſſiõe oꝛis.·x ſatiſſacte opis. neminẽ a peccato mun⸗

eccatoꝛi neceſſaria ad iuſtiſicationẽ.

,*
—

Ic oꝛit᷑ qſtio mitiplex. Dꝛimo em̃ ꝗrit᷑ vtrũ abſq; ſatiſfactiõe ⁊ oꝛis XVII.
srfeſſiõe ꝑ ſolã coꝛdis ↄtritionẽ pctm̃ alicui dimittat᷑. Secũdo an ali
gqñ ſufficiat ↄfiteri deo ſine ſacerdote.Tercio an laico ſideli facta va⸗

eſſio. In hijs em̃ etiã docti diſa ſentire inueniũt᷑.qꝛ ſuꝑ hijs varia ac

dari.ſi tᷣus illa faciẽdi habuerit.Alij vo dicũt añ oꝛis ↄfeſſionẽ ⁊ ſatiſfactio

tione iudicat᷑. Aide ai babeat. Uñ. Pha.· Dixi ↄfitebo: aduerli. ume iin.m. S -xxfD2
Caſſtod bie male vi · do.. T tu re. im. Qð exponẽs Caſſio.ait. dixi.i.delibe⸗/ Teſtinonde
cere. q; m boc tantũ raui apud me ꝙ cõfiteboꝛ. ⁊ tu remiſiſti. Aagna pie⸗ bat e e,
valet ſi s habet vo- tas dei.ꝙ ad ſolã ꝓmiſſiõʒ pctm̃ dimiſerit. Votũ em a ctritioepe

luntatẽ cõfitẽdi quã/
tum ſi cõfitet᷑. fruſtra

nẽ ĩ coꝛdis ↄtritiõe pctm̃ dimitti a deo.ſi tũ votũ ↄfitẽ

poꝑaluõe iudicat᷑. Itẽ Augꝰ.nõdũ ꝓnũciat. ꝓmittit

7

iutott⸗

s que ad eam ſpectãt ꝓut habet ratio

Ic oꝛitur queſtio multiplex.pᷣmo em̃ querit᷑ ⁊c. Supꝛa egit magiſter de ꝑtibus integrantibꝰ peniten
tiã quaſi ſub quodã cõpendio.hic qꝛ; penitẽtia vt eſt ſacramentũ ecclie pᷣcipue attendit᷑ qᷓtuz ad con⸗/
lteſſionẽ. pᷣncipaliter determiat de cofeſſione. Et viuidit᷑ hec ꝑs in duas. In pᷣma agit de cõfeſſone ſa
tũ habet rationẽ ſigni. infra diſt.xxij.ꝓpe finẽ. Poſt pꝛedi

Chere

catũ dimittti.

ſeümn p⸗

hlſte
tagct

Sch.
Ahil
deholao⸗
Nnint.
ethi

Gen u
Ndae
ttihapeca
ſutaboe

uto uſ⸗
Msſt

choti⸗

XVII.

t ſe ꝓuũciaturum. ⁊ deus dimittit. quia hocipᷣm dicere. ergo cõfitet. Itẽ aut
ii N⸗rl. quoddam ꝓnũciare eſt coꝛde. Hõdum eſt vox in oꝛe c witcn Anare
an Pfel. yt homo audiat confeſſionẽ. ⁊ deus audit. Item ſacri aliquid habẽti bonã
n fſfſficiü deo ſpirltus cõtri. coꝛ cõtri. ⁊c. Alibi etiam legif’. Volũtatem. aut nibil.
inn Quacũq; hoꝛa peccatoꝛ conuerſus fuerit ⁊ ingemue⸗ leai ergo no a
dän rit. vita viuet ⁊ non moꝛietur. Mon dicitur oꝛe confeſ⸗ 1ſactin ſuſeiere. Si
lihiat, ſus fuerit.ſed cõuerſus ingemuerit. Unde datur in/ nihil cofert babẽti bo
alühert telligi ꝙ etiã oꝛe tacẽte veniã interdũ cõſeqᷣmur,hinc nã voluntatẽ.⁊ nulli
Kümlin etti lepꝛoſi illi quibꝰ dñs pᷣcepit vt oñderẽt ſe ſacerdo alij confert. ergo ꝛc.
nuns Luc.xvij. tibꝰ. in itinere anteq; ad ſacerdotes venirent.mũdati R dicn d votn⸗;
u unnt. Exqj inſinuar ꝙ anteq; oꝛa nra ſacerdotibꝰ apia tu-r wc öputat gie
Agin Jo. xj. mus.i.peccata ↄfiteamur.a lepꝛa pcti mũdamur. Ca/ ocatione. nõ qꝛ tãtũ
Griii zarus etia nõ pᷣus de monumẽto eſt eductus.et poſt a valeat oino. ſed quia
mth dyño ſuſcitatꝰ.ſed intus ſuſcitatꝰ. ꝓdijt foꝛas viuus.vt hoc deus acceptat. et
netcet b oſtẽderet᷑ ſuſcitatio aĩe pcedere còfeſſionẽ. Nemo em ſi aſſit votũ ⁊ deſit fa⸗
unfin prot o fiteri niſi ſuſcitatꝰ.qꝛ a moꝛtuo velut qᷣ nõ eſt pe/ tas deus exeuſat
uin rit cͤfeſſio. Nullus cofitet niſi reſuſcitat.nemo ante deteng aligg toeini
ſuſcnar niſid a peccato ſoluit. q; peccaotij moꝛs aiceſt. qui ope accipit ſnad
atii cC qꝗ aue vt ẽ vita coꝛpis. ita eiꝰ vita deus c. ¶ Hijs alijſ; mentũ. ⁊ aliquã vtili
niz It autoꝛicati⸗ pluribꝰ autoꝛitatibꝰ ꝓbat᷑ ante ↄfeſſionẽ vel ſatiſſacti tatẽ habet. tñ vbi de⸗
acbra Hbat onẽ ſola cõpunctioe pctin dimitti. QAð qui negit, eas on faculcne, wus te⸗
antinn luenieſieno determiare laboat. nec no in huis ſentetie dep ſion? ? petianif Gm votß⸗
QAd ſue opiniõis aſſertionẽ autoꝝ teſtimonia inducũõt. Rvbtageſt anteche⸗
Eſa.xliꝗj. Ait em̃ dominus ꝑ Eſaiam. Dic tu iniquitates tuas ueniat ad opus.repu
ebetr Amb. in lib. yvt iuſtificeris. Item Ambꝛoſius. Non poteſt quiſq; tat cõueniẽs ad obti/
de padiſo. iuſtificari a peccato niſi peccatũ ipſum antea fuetit cõ nendũ gratiã. nec tñ
niſer Idem in ſer⸗ feſſus. Idem dicit. Confeſſio a moꝛte anunã liberat. par ofitet. ſi em
en mone xi. Lonleſſio aperit padiſum. cõfeſſio ſpem ſalutis tribuit. Saftterck aut votum
etn . 9 quia non meretur iuſtificari.qui in vita ſua non vult nõ eſſet. aut eſſe deſi ⸗
intftit l 66Perct ſi pꝛius eſſet
b ¶ Memo em poteſt cõfiteri niſi ſuſcitatus. Aidet᷑ nõ eſſe verũ quod dicit quia m boc cũ nullus moꝛtuus
iibutn teneat ad ſui ſuſcitationẽ. quia boc eſt impoſſibile.nullus peccatoꝛ tenet᷑ ad confeſſionẽ. qð eſt incõöueniens.
grgi⸗ Re dicendũ qꝙ poſſe cõfiteri eſt dupliciter. Aut peccatum detegendo.vt ſit cõfeſſio manifeſta. ⁊ ſic poteſt fieri
Arunif etiã a peccatoꝛe.Aut vt ſit confeſſio vere recõciliatiua. ⁊ ſic nõ poteſt fieri niſi a iuſto ⁊ ſuſcitato. Si em̃ alias
ininiis fiat. abſoluit̃ exterius.ſed nõ interius. Mihil em̃ ad ſalutem valet alicui penã tempoꝛalẽ taxare.quouſq; do
Vrmu minus abſoluat gbcterns: cA Que ve e vitn ac. Jnnuit magiſter a eut nu e aha aminde. Noh
ſoutni ta deus eſt. Nidet᷑ hoc eſſe falſum.qꝛ anima viuificando infoꝛmat coꝛpus.ſed deus nõ eſt foꝛma anime. Itez
mefi coꝛpus paꝛiuatu anime vita nõ reſuſeicat niſiꝑ miraculũ ergo videt ꝙ iuſtificatio ſt miraculoſa. auon no vi⸗
ieticli Adetur.cum nemo admiret᷑ hoc nec ſit inſolitũ.Rꝰ dicendũ ꝙ ſic deus ẽ vita anime ſicut anima coꝛpoꝛis quo⸗/

dãmodo.⁊ quodãmocdo nõ ſic. In boc em̃ eſt ſimilitudo ꝙ quẽadmodum coꝛpus indiget anima ⁊ ab ipa vi
uificat᷑ qᷓdiu illi coniũgitur.⁊ ꝑ eius ſeꝑatio nem vileteit. ſie q;diu anima vnitur deo ꝑ charitatẽ viuificatur.
⁊ quãdo ſeꝑpatur ab eo moꝛitur ⁊ vileſcit. In boc aũt eſt diſſimilitudo. quia anima coniũgitur naturaliter. et
naturaliter ex coꝛruptiõe nature ſeꝑatur.ita ꝙ; appetitus ⁊ indigentia eſt in vtroq;.quia conſtituũt tercium.
ex deo autẽ ⁊ anima non fit vnũ.⁊ pᷣterea coniũctio illa eſt voluntatis ex vtraq; parte.⁊ hinc eſt ꝙ quia volũ⸗
tas i a naturaliter eſt vertibilis. ⁊ diuina miſencoꝛdia pꝛompta eſt miſcreri. ꝙ reſuſcitatio anime nõ eſt mi ·
A raculoſa ſed vt ꝗꝓpꝛius loquamur eſt mirabilis. d Quia non meretur iuſtificari qui in vita ſua non vult
