que hoc innuũt.et ſic patet ꝙ penitentia put fuit ſa
cramentũ concilians deo ibi fuit inſinuatũ quantuʒ
pꝛo illo tempoꝛe ſufficiebat.et illa inſinuatio cuʒ na
turali dictamine ſufficiebat loco inſtitutionis.Eſt et
alio modo loqui de penitentia ſcdᷣm qdð eſt ſacramẽ
tum eccleſie.et ſic habuit inſtitutionem in lege ſcrip
ta.ſiueę moyſaica.ſiue euangelica. In lege moyſaica.
qꝛ nondum erat vnitas perfecta nec perfecta recon

ciliatio.inſtitutionẽ habuit ᷣm imperfectionez.ſ.qmn

tum ad quandam generalitatem in determinatione
oblationum que erãt loco confeſſionis et ſatiſfactio
nis. In lege autem noua vbi vnitas eccleſiaſtica eſt
perfecta et reconciliatio plena.inſtituta fuit ſm ſta/
tum perfectionis.et quantũ ad foꝛmale q eſt abſo
lutio ſacerdotalis et ligatio.et quantum ad materia
le qð ẽ quedam lucida et aperta confeſſio.non ſolũ

in generali verũ etiam in ſpeciali.Et pꝛimũ dominꝰ

inſtituit per ſe et pꝛomulgauit.ſ.clauiũ poteſtatem.

Zoh . hoſ reſurrectionem. Scom vero inſtitutũ
u

it per apoſtolos.vel vt melius dicam pꝛomulga/
tum.quia dominꝰ apoſtolos docuit.eęt ipſi a domio
docti.et autoꝛitate ab ipſo accepta immo eius auto
ritate ꝓmulgauerunt. Mon em̃ nobis tradiderunt
niſi quod a domino vel a domini ſpiritu acceperũt.

ct ſic patet.quando. ⁊ quomõ.⁊ vbi.⁊ a quo.inſtitu

tũ eſt hoc ſacramentuʒ.Concedende igitur ſunt ra
tiones hoc pꝛobantes.(¶ Ad illud qð obijcit᷑.q; nõ
fuit inſtitutũ in lege nature.dᷣm qꝙ ꝓpꝛie inſtitutuʒ
non fuit pꝛecepto diſcipline vel pꝛecepto ſacramen/
tali.ſed magis ex pꝛecepto naturali.ad quod illumi/
nabat excitatio et viſitatio dei.qua homines incre/
pauit in ſigno audibili.et incxepat ſpiritualiter ꝑ do
loꝛem in lectulo.et oinnia oſſa bominis marceicere
facit.¶¶ Ad illud quod obꝛ qð eſt ex naturali dicta/
mine.dðdm ꝙ verum concludit ᷣm illam acceptio/

nem attamen quia natura per ſe non ſufficit pt c ·

8 ftorco

☛

-
= =
2

dbftg
Aufnn
zpeutten
lytatone
tupofit
zeickyeu
oerpe
Orintenio
tuhcktn
poltune
nitentinn
Otſacatn
uuckr
Uhuncr/
Npententi
ſſeungzfee
lctoſſcn⸗
hentifope
Gcnzin
ſnt/ſo.⸗
lisdic
Gddctun
toneco
Monſgrit
ftonclet⸗
mntunee⸗
ntofun
ſttutonea
Gngcs
Lotfon
Apt
AUſaonc
Moſe
9 Whpeen
Mue
lchig
he ſe⸗
Uibfrt

—

Wygiuht
uhiögn
Anfgurd,
Huleab⸗
Ilen
Fiännrnad
tünntüni
Gnpenr ani
Eichcue
mtgikn65
zii misdi⸗
cgrinini
do zmutdd.
itanu il

inſunnriog .

ainſcuncn
inſtunide

nte

Nonmulu
1 Purvotin
niein
immin

newmmumd

ſonsciuſft
tntdfi
iiuafufrt
Gmnuecsci
un unun
miſanſi
muonn
Guc
nfo ſttun
on eni
tcigla dend
nno cignn
dbs ſlim

Ad ullud quod obꝛ ꝙ non eſt variatũ.ddm q; in/⸗
quantum eſt ſacramentum eccleſie variatum eſt. et
lex ſcripta aliquid addidit ſupꝛa illud qð erat natu-
ralis dictaminis.et lex euangelica illud aditum non
euacuauit.immo magis impleuit in addendo addi

Hnone perfecta. Quod queritur vbi et a quo ſit inſti /

utum iam patet ex pꝛedictis. ¶ODoõͤ. ij. 0
epenitentia quantum ad ſignificationem. Et que
ritur quid ſit bic ſignum et quid ſignatum. Et vide/

tur ꝙ penitentia exterioꝛ ſignificet interioꝛeʒ ſic. Sa
cramentum illud ſignificat ex inſtitutione qð repꝛe/

re.ſed peccator nunꝗꝙᷓ; r

ſentat naturaliter. ſed penitentia exterioꝛ naturalit
repꝛeſentat interioꝛem. & illud ſigniſficat ex inſtituti/
oue¶ Item ſicut ſe habet baptiſmus coꝛpoꝛalis ad
ſpiritualem. ſic penitentia exterioꝛ ad interioꝛem.
ſed baptiſmus fluminis ſignificat baptiſmũ flami/
nis. et boc ex iuſtitutione.ergo et penitentia exterioꝛ
interioꝛem. ¶ Itez penitentia ſacramentuʒ liberat
a naufragio.ſed impoſſibile eſt peccantem actualit᷑
a naufragio liberari niſi per penitentiam interioꝛeʒ.

penitentia ſacramentum in ſe continet eaʒ.ſed nõ

in ratione ſigni. in ratione ſignati.¶ Item penitẽ
tia perfecta ad baptiſmi puritatem conatur reduce
.ſe ecncicur ad puritatem illam
niſi per penitudinem coꝛdis.ergo penitentia exteri/
oꝛ interioꝛem ſignificat¶ Contra.Hugo.ſacramen/

tum eſt materiale elementum foꝛis ſenſibiliter pꝛo/

poſitum.ex ſimilitudine repᷣſentans.ſed exterioꝛ pe/

nitentia non eſt talis.quia non eſt clementum. nõ
eſt ſacramentum nec ſignum.

tentia eſt virtus vel actus virtutis.Sed gratie vir/

tutum et ſacramentoꝝ differentes ſunt.ergo interi-

oꝛ penitentia nou eſt res alicuius ſacramenti. ⸗Itẽ

/

qñcunq; recte oꝛdinãtur ſignum et ſcnaran in ſac.
mento.ſignum cauſa cſt ſignati.ꝑ diffinitionem ſac

menti ſuperius babitam.ſed penitentia exterioꝛnõ
eſt cauſa interioꝛis nec illa effectus.immo ecouer/

ſo. ⁊c̃. ¶ Item cum in perfectione penitentie tria
ſint.ſcʒ contritio.confeſſio.ſatiſfactio.queritur roe

cuius dicitur exterioꝛ. ⁊ ratione cuius vicit᷑ interioꝛ.

22 tatis vniuntur.

Si dicitur interioꝛ ratione contritionis. et exterioꝛ
ratione confeſſionis et ſatiſfactionis.¶ Contra. iſta

non ſignificant contritionẽ ſed potiꝰ voluntatezs cõ.
fitendi et ſatiſfaciendi.Si dicitur exterioꝛ ratioe tri /

um. tunc ergo cum ſint tria diuerſa.erũt tria ſacra/
menta.Si dicas ꝙ vniuntur.quero quo generevm

tum reconcilians deo.pꝛo re habet peccati remiſſio

nem.pꝛo ſigno babet exterioꝛem humiliationeʒ ſi /

ue in habitu ſiue in verbo. pꝛo re et ſigno interioꝛeʒ

penitudincz. Mec opoꝛtet ꝙ pꝛimũ ſit cauſa medij.

23 ro ſigni penes id quod materiale eſt. Materiale au

ſed potius ecõuerſo.et hoc quia ẽ ex naturali dicta/
mine. ideo pꝛocedit exterius ab interioꝛi.non exte/
rius facit id quod interius eſt. Sed inquantuʒ eſt ſa

.

cramentum eccdleſie inſtitutionem babens.ſic habet

rationem cauſe et ſigni ſicut alia ſacramenta.et ratõ

cauſalitatis reſidet penes id qð foꝛmale eſt.ratio ve

7

₰ℳ

tem interioꝛ peni-

. .ddtm. æ ſicut in iudicando de
inſtitutione opoꝛtet iudicium variari de penitentia
ſcdm qð eſt ſacramentum reconcilians deo.et ſcdm
quod reconciliat non ſolum deo. ſed etiam eccleſie.
Sic et in pꝛopoſico. Scdᷣm namq; qð eſt ſacramen

temin bec ſacramento eſt bumiliatio penitentis ſi

ue quantum ad actum contritionis. ſiue quantum

ad verbum accuſationis.ſiue quantum ad penaʒ ſa
tiſfactionis. foꝛmale vero eſt abſolutio ſacerdotis.
bec duo ſimul iuncta ſignificant penitentiam interi
oꝛem ſcᷣm quod per ipſam eſt remiſſio culpe perfe

cta quantum ad culpam et quantum ad penam et᷑
quantum ad remiſſionem peccati.Quantum ad cuł

pam habet rationem ſigni exterius ſacramentum.
Quantum ad remiſſionem pene habet quodammõ

rationem cauſe.Et ſic patet quid in hoc ſacramen/
to ſit res.ſ.peccati remiſſio perfecta.et quid ſignũ.ſ.

exterioꝛ penitentia ᷣm eccleſiaſticam foꝛmam in qᷓ
eſt humiliatio et abſolutio. Res et ſignum eſt interi
oꝛ penitudo.vnde concedende ſunt rationes ad pꝛi
mam partem. Ad illud qð obꝛ ꝙ non eſt elemen-
tum. dIm ꝙ Hugo valde large ſumit elementũ ad
omue illud quod exterius apparet ſenſibꝰ.vel ſi ap/

pꝛopꝛietur ad coꝛpoꝛalia ſacramenta. tunc non in/
telligitur niſi de ſacramentis pꝛopꝛijs no. le.¶¶ Ad

illud quod obꝛ ꝙ gratie virtutum differunt a gratia
ſacramentoꝛum.ddᷣm ꝙ verũ eſt aliquo modo. ſed
non oppꝛtet quantum ad eſſentiam.ſed ſufficit q̃n/
tum ad effectum vt ſupꝛa determinatuʒ eſt in pꝛin/
Fier ſic eſt in pꝛopoſito. Maʒ penitentia interioꝛ
eſt res exterioꝛis ᷣm ꝙ vltra rectitudinem virtutis

addit vlterioꝛem effectum.ſ.remiſſiõis perfecte qᷓmn

tum ad culpam et penam quando erterioꝛ eſt perfe
cta.et eſt ſimile in baptiſmo.vt viſuʒ cſt ſuprai Ad

illud quod obꝛ ꝙ interioꝛ eſt cauſa exterioꝛis. dom

ꝙ quia hoc ſacramentum ꝑtim eſt naturalis dicta⸗

24

26

minis.partim inſtitutionis. ideo ſignuʒ exterius q/

dammõ cauſatur et quodãmõ cauſat. Mam deteſta
tio interioꝛ inquantum deteſtatio eſt bene facit exte

riꝰ hominem humiliari.ſed ᷣm qð abſoluit in inte-
grum a culpa et pena.hoc habet ab exterioꝛi abſo/

lutione et penitentia.et ſic patet ꝙ conueniẽtiſſime
eſt oꝛdinatio in ſignificando et cauſando ſᷣm qò ci
competit.¶ Ad ilſiud qdð ob ratione cuius illoꝛum
trium eſt ſignum.dico ꝙ ratione omniũ. Sumitur
em̃ contritio pꝛo exterioꝛi gemitu.nec tamẽ tria ſũt

ſacram enta. ſed illa tria vt vnum ꝑfectũ ſignũ ſigni
ficant pniam ꝑfectam. Et hoc ptz.qꝛ ſi vere penitet

coꝛde. dolet. et boc ſignificat᷑ ꝑ gemitũ ↄtritionis.
Fdeteſtat culpã et ſe redarguit.⁊ boc ſignificat᷑ per

27

verbũ confeſſiõis. hʒ volutatẽ emẽdandi ⁊ bec ſig

nificat᷑ ꝑ penã ſatiſfactiõis.Hec tria cõtinet pnia in
terioꝛ ꝗᷓ eſt vna et vera virtus.et iõ oĩa ſigna exteri/
oꝛa in vnũ ꝑfectũ ſignũ concurrũt.et ſũt vnũ ſacr̃m.
et habẽt vnitatẽ ſacri.et eſt modus ſpẽalis vnitatis.
cũ multi modi aſſignent᷑ a diuerſis.Et ſi tu obijcias
ꝙ non ſunt ſimul.dvm ꝙ ſaltẽ qntũ ad ꝓpoſituʒ ſi-
ue voluntatis votũ vnũ manet in alio.vt qui conte
rit᷑ vere pponit confiteri et ſatiſfacere. aliter nõ cſt
cõtritio vera.ſic intelligendum ẽ de aliſs.
Onſequenter qᷓntũ ad intelligẽtiãẽ omniũ boꝝ
que dicta ſũt in hoc tractatu de pni a. queritur

de pnia ſᷣm ꝙ bʒ rationẽ fundamenti. Et circa hboc

— . — „— .
duo querũt᷑. Pꝛimo de rõe fundamęti in ſe. Scoðo

vero in relatioe ad rõz tabule. ¶ Dõ.j. e
z pnia tenet rõz fundamẽti oñdit᷑ Heb.vj.nõ rur
ſus iaciẽtes fundamentum penitentie ab opcribus
moꝛtuis. Glo. Quod — dixit inchoationis ſer⸗
monem. munc vocat f.

*

ndamentum. ſeg infenno⸗

2

ne quo eruditur veniens ad xpᷣm penitentia eſt fun
dimentum.qð patet ꝑ illum exccllentem doctoꝛem
Jo.qui pꝛedicauit.agite penitensiam. Patz etiaʒ ꝑ
doctoꝛem doctoꝛum qui incepit pꝛedicationem ſu⸗
am ab hoc verbo. Mat.iij. agite pniam. Glo. pnia ẽ
pꝛima virtus.quia ibi dicitur pꝛima virtus eſt per
penitẽtiam pimere vcterem hominẽ.¶ Item impoſ
ſibile ẽ donũ dei edificare iu coꝛde niſi deſtruat᷑ edifi
cium ſathane et ipe expellat᷑.ſed hoc pꝛimo fit per in
troductionẽ penitẽtie.g videt᷑ ꝙ penitẽtia pᷣmo ſter

nakt. g ip̃a ẽfundamẽtũ.iQontra.j.ad Coꝛ.iij.fun/
gdamentũ aliud nemo

onere põt pᷣter id qð poſituʒ

Eqð ẽ xpᷣus. ſi xp̃s ſolus ẽ fundamẽtũ.et pnia non

E xpᷣs.ptʒ ⁊c̃.

niũ bonoꝝ. ſed nõ ſunt duo fundamẽta. ꝛc. ¶ Iteʒ
penitẽtia et impenitẽtia ſunt oppoſita. Sʒ impenitẽ
tia ẽ conſũmatio edificij dyabolici.ẽ nõ fundamen/

tũi. per oppoſitũ videt᷑ ꝙ penitẽtia fit cõſummatio
edificij ihu xpᷣi non fundamẽtũ

. Btẽ qncrit᷑ de nu/
mero ct oꝛdine eoꝝ qᷓ ponuntur in fundamento ab

—

apoſtolo. Donit em̃ duas virtutes cum vicit. nõ rur
ſus iacientes fundamentũ penittie ab operibꝰ moꝛ
tuis et fidei ad deum. Tangit em̃ duo ſacr̃a cum vi/

cit baptiſmatũ doctrine.impoſitionis quoq; manu/
um. Duos articulos fidei cũ dicit. reſurrectõis moꝛ

tuoꝛum. et iudicij extremi.cũ multo plures ſint vir⸗
tutes et multo plura ſint ſacramẽta et etiõ articuli.
tem que-

querit᷑ quare hic tantũ tot enumerat.

iltur iuxta hoc cũ fundamẽtũ dicat xpᷣs.j.ad Coꝝ.

tia in auẽte pꝛedicta. Dicat᷑ eti

bꝛice humili ndamẽta nõ cur 1
entia ſcᷣm pꝛudentiũ dicentẽ.nã minoꝛ ẽ vireꝰ quã

iij. fundamentũ nemo aliud ⁊c. Sicat᷑ etiã peniten/
iã fides Heb. xj. tex/
tu ⁊ glo. Dicat᷑ charitas Eph̊.iij.in charitate radica
ti et fundati. Dicat᷑ humilitas ſcom Gꝛeg. qui dicit

in moꝛalibꝰ.totũ ruine creſcit qdð edificas.ſi molẽ fa.

7

tatis fundãmẽta nõ curas. Dicat᷑ pati/

nõ patiẽtia firmat.ſcdᷣm qᷓm cõem naturã in his H

tam dicit᷑ potius fundamentũ de bis qᷓ; S alijs. Be.

ad illud ia queſitũ intelligendũ notãdũ ꝙ; fundamẽ
tum dẽ dupliciter. Ano mõ locus in quo edificiũ ſta
bilit. et hoc mõ dicit᷑ xs fundamentum.⁊ hoc bene
notat᷑ in glo.i.ad Coꝝ.iij.vbi dicit᷑ ꝙ ſicut totũ edi/
ficium materiale tendit deoꝛſum. qꝛ locuʒ fundans
eſt deoꝛſum. ſic ſpnᷣale edificiuʒ tendit ſurſum quia

—

xpᷣus dñs qui fundamẽtũ ẽ ſpũalis edificij ẽ ſurſuʒ.
Alio mõ dẽ fundamentũ illud ſcᷣm qð res locat᷑ et
ſtabilit᷑ in ſuo ſuſtentaculo.ct hoc põt eẽ tripliciter.
Aut illud p quod pꝛobibens remouet᷑aut illud per
qð ibi locat᷑. aut ꝑ qd confirmat᷑ et ſtabilik. Si eſt il⸗
lud ꝑ qd remouet᷑ ꝓhibens.ſic ẽ penitẽtia que remo
uet peccati imundiciã ſuꝑ quã erat ↄſtructa machi⸗
na dyabolica. Si aũt ſit vt collocãs.ſed duo ſunt in
nobis per que nati ſumꝰ locari et tendere ad locum
nrm.ſ.intellectus et affectꝰ. Intellectꝰ locat᷑ in xpᷣo
p fidem.et affectus locat᷑ et cõglutinat ꝑ charitatẽ.
et iõ ñ tatũ dicit apls i charitate fũdati. verũetiã ra
dicati. Si ãt ſit vt defendẽs et roboꝛãs.aut ↄtra vẽ⸗
tñ ꝓſperitatis. aut ↄtro ventũ aduerſitatis. Si con-
tra ventũ pꝓſperitatis.ẽ humilitas. Si cõtra ventuʒ
aduer ſitatis. eſt patiẽtia ſiue foꝛtitudo.Et ſic ꝑ boc
natur ſupꝛa firmã petrã ipᷣa anima.ct ſic patz qꝙꝙ;

ratio fundamẽti de oibus dicit᷑ ſᷣm qᷓndam analogi

tem Heb. xj. fides ẽ ſub ãtia ſpe⸗
randan rerũ fundamẽtũ ⁊c. Glo.eſt fundamẽtũ om

—

af que oꝛtum ⁊ radicẽ bʒ in xpᷣoA

cedenti ad ypᷣm deregione diſſimilitudinigs lue pec
cati.Et ptʒ rñſio etiã ad illud quod obꝛ de fide et de
xpo.
pꝛiuatiue oppõit᷑.et in pꝛiuatiue oppoſitis tenet cõ/
ſequẽtia econtrario non. ſicut patet in compoſitio/
ne et reſolutione.qꝛ qð ẽ pꝛimũ in ↄponẽdo.vltimũ
eſt in reſoluendo.iõ hec ratio potiꝰ facit ad oppoſi⸗/
tů q; ꝓpoſitũ.
qine eoꝝ que ponunt᷑ in fundamẽto.dm ꝙ aplus
ſicut dicit glo. vocat fundamẽtũ ſermonẽ inchoatio
nis.i.ſermonẽ qui debet fieri his qui ad xpᷣm fũt vo
candi pꝛimo. In boc aũt ſermone tria comphendit
que hʒ neceſiario cognoſcere ſi qͥs vult ad legẽ chꝛi⸗
ſtianoꝝ introire et ꝑ banc ad vitã venire. Optet em̃
volentẽ ad deũ ꝑtingere ꝙ ſciat quo debet tendere.
et adiutoꝛium ꝑ qð põt ꝑuenire.et viã ꝓ quam debʒ
incedere. erminus ẽ pꝛemiũ. adiutoꝛiũ e ſacramẽ-

7

tum.via eſt veritas ſiue virtutis opus qð ẽ pꝛecep/

tũ.et hec tria ſcire oꝑtet volenti ad deuʒ uenire m

illud NHug. ꝙ tria ſunt maxime attend a. pꝛecepta.
ſacramẽta.pꝓmiſſa. Aia igit᷑ eſt in virtutibus. et qm̃
ad boc ꝙ recta via ꝓcedat.neceſſie babet declinare a

malo et tendere ad bonũ.iõ duplicẽ ponit virtuteʒy.

vnam ꝑ quã declinat᷑ a malo et becè penitẽtia. aliã
quam tenditur in bonũ et hec ẽ fides tendẽs in de

um pꝑ dilectionẽ.que ſequit᷑ pniam quantũ ad tendẽ

tiam.licet antecedat quantũ ad cognitionẽ.Adiuto
rium ſilr optet duplex ſaltẽ eẽ. Anũ qð liberat a ma
lo et hoc ẽ ſacrẽ̃m baptiſmi.in quo delentur peccata.
Alterum qð confirmat in bono.et hocẽ confirmatã
ſiue manuũ impoſitio. Similit retributiones dupli⸗

cẽ oꝑtet cognoſcere.ſ.bonoꝝ et maloꝝ. Bonoꝝ per

reſurrectionẽ moꝛtuoꝝ remunerandoꝝ p gloꝛiam.
Maloꝛũ ꝑ iudiciũ extremũ. Hec oꝑtuit pꝛimo pꝛe⸗
dicari.et inter pꝛima bic pꝛimo pniam.ct ſic pʒ nũe/
rus et oꝛdo.et nr̃a etiam ẽ inſtructio qualiter docere
debemus eos qui de nouo veniũt ad legenn xpi.

¶ De pnia ſub rone tabule. Et pmo videt᷑ ꝙ iſta duo
nõ cõpatiant᷑ ſe circa pniam.iſ.tabula et fundamen⸗/
tũ.qm̃ fundamẽti ẽ ſubſiſtere.et tabule ẽ ſuꝑefferri.
§ͤ ſi penitẽtia reite dicit᷑ fundamentũ.impꝛopꝛie ma
xime tabula appellat᷑.¶ Item Hiero.ſuper illud.
peccatũ ſuũ ſicut ſodoma ⁊c. Scda tabula poſt nau
fragium ẽ peccati abſcouſio.ſed pnia cõſiſtit in pec/⸗
cati deteſtatione.ꝙ ⁊c¶ Iteʒ fundamẽtũ eſt pꝛimũ.
8 ſi penitentia eſt ſundamentum ct eſt tabula. F eſt
pꝛima tabula.æ male dicit Hiero.qꝙ ſit ſecũda tabu/
la. Nidentur em̃ iſta incompoſſibilia ꝙ fit fundamẽ
tum et ꝙꝙ ſit ſcᷣm. Si tu dicas ꝙ eſt tabula ſcdᷣm qd
eſt ſacramentum. et fundamentũ ſcᷣm qð eſt virtꝰ?.
Contra.ſi eſt tabula inquantum ſacramentum. ẽ
ſcum ſacramentum. ergo immediate de ipſa debet
determinari poſt baptiſmum. ¶Item tabula dicit
qꝛ liberat a naufragio m ꝙ virtus ergo eſt tabulg
m qð virtus.Querit᷑ ergo ſcm quem tropum di⸗

fũdamẽtũ.ſiue tabla. ſub tropo dictũ ẽ. tñ ſcðʒ aliã ⁊
alis acceptionẽ.ſcdimm ꝙ fit duplex tranſlatio. Pnia

dillud quod 28
querit᷑ vtrũ penitẽtia ſit fundamentũ.dom 3 ſteac⸗

d illud g qd obẽ de impenitẽtia. dom ꝙqꝛ 29

d illud qð querit᷑ de nũero et oꝛ/ʒ30

atur tabula. ¶ R. dom . ꝙ penitentia ſiue dicatur 3 1

lſaie
gucnuus

.

is
(crto
liſepeg
.
19j.1
iCta
un duple
lufto⸗
ipain

ioh⸗
Ninuepn
Mbocla
Vatamin
Monſion
hesq

B

De td⸗
ſnenbus⸗
Cons.

N
Kog

Alten t vi ic competit ei ratio funda menti. naufragium ẽ per actuale.et qꝛ ab boc liberat peni-
5 K G. ſecaun eſt. et ſic õm boc com petit cẽtia.iõ dicit ſecũda tabula. Et ſic patet ꝙ recte dici
1 mkſuee Pen tabule. Ratio aũt buius eſt. qꝛ virtꝰ vt vult tur fundamẽtũ.e ecte dẽ tabula.ſcdᷣm diuerſas ac⸗
Nchd ei ratio 4 ibil aliud ẽ qᷓ; equa litas ceptiones.Et recte inqᷓntum virtus dicit᷑ fundamẽ-
t Aug. de quantitate anime nihil aliud ẽ qᷓ; equa lita PReS. r ecte nentum virtu nun
inhe Etis vndiq; rationi ↄſentiẽtis. vñ ẽ quedã quadra. ctũ.recte inqntũ ſacr̃m liberãs a naufragio dẽ ſecun/
ppltenng metis en nwin ſpñali edificio collocat᷑. Et qm̃ a tabula.et ſic ptʒ illud argumẽtũ.ẽ ſcda tabula.S
rinennne tuag ainn enn n irtus pᷣmo occurrit in eci ẽſcᷣm ſacr̃m. Patet etiã ſcdo obm de cõpoſſibilita
ginne in bac collocatione pnie vintus pm dificij.boc ät te hoꝝ duoꝝ. Ad illud qð obẽ de abſcõſiðe.d.
eene ficatiõe.iõ cõpetit ei ratio pꝛime ꝑtis edificij po 5595N. ſſim. et o peniti & .α
tutuent fundamétũ. et ideo penitẽtie virtuti rectiſſme ap ꝙẽ abſconſio ꝑ ypocriſim.et pꝑ penitẽtiã verã qᷓ tolui
Kinnint naen et ppꝛietas fundamẽti. S nomẽ et ꝓ/ remittit. Et Hiero. lo quit᷑ de abſcõſione ſca ꝗᷓ fitt
wno en ormt er Dr tee v. nitẽtie ſacco. ¶ Ad qð intel reuelationẽ nõ de pꝛima.¶ Ad illud qd obẽ ꝙ pnia 34
„ pꝛietas tabule ↄpetit penitetie ſacfo. luz. libers irt?. vin c; ſicut fides ſupplet locũ
nmi ſe 3 figenqũ optet noſſe quid ſit mare. quid naufragiu. liberat 'm qð virt?. dm q ſicut fides upplet locu
gifi ligene, ontet no e ie vare t pꝛeſens ſeculũ baptiſmi obi quis nõ põt baptizari.ſic penitẽtia vir
H uid lg bhoc mare magnü. Hauis que gducit ad tus locũ ſacri attamẽ quia bocno habz niſi in arti⸗
iie Dratabu Enitas ece eſiaſtica. De qᷓ Sap. xiij. culto neceſſitatis vt poſſit a naufragio liberare. ſac⸗
tgirc ponte ſatutie enitnaece liberati ſũt. Et Act᷑.xxiij. mẽtũ aũt babet de ſe.iõ ratio tabule debet ſacramẽé⸗
recnai Erãſeñtes marc p ratem liberat: ut. e ct eIj. Metn eurbabkt oclc 10 d ſacrm reſpicit libe⸗
ue ſi in naui ⁊c. Maufragiũ nauis ẽ per to attribui nõ virtuti. Pꝛeterea ſacr̃jm reſpicit libe
Wwetg. Miſi in naui manſeritis ⁊ c. Maufragiuũ nauis ẽ per ationeg malonne aleul ſicvirtug. Er aeca
4 parationẽ et ſciſſi bꝛoꝝ. m illud iude. bij rationẽ a malo ſiue a ꝑiculo.non ſic virtus. Et qꝛ ta
W ſeparationẽ et ſciſionẽ membꝛoꝝ. m illud iude. bij ſonat in rationẽrefugij eeliberacioms a mai
upnieſane Tabula ẽ adiutoꝛiũ ali bula ſonat in rationẽ refugij et liberationis a m
urütfunn⸗ qui ſegregant ſemetipᷣos.⁊c.Cabula e acnuto⸗ jͦ et periculo pcti. iõ magis cõpetit ſacro qᷓ
somnas; = ſſet ille qui ẽ in periculo nau/ naufragij et periculo pcti.iõ magis copetit ſacro q;
raaij lo peccati.et hoc ẽ ſacramẽ virtuti.et ſic patet rñſio ad obiecta oia circa p
lujmmn⸗ ragij. ſubleuari a periculo peccati. et hoce lacraine. var burt⸗ct lũ boc diligenter attẽdendu ẽ ey ediu
RLRKZM . Et cñ duplerx ſit peccati ꝑiculũ. duplex ẽ naufragi oppoſitꝗ. Solũ boc diligenter attẽdendũ ẽ ꝙ qd
. Et ce; vuplex ni pꝑcct duplici naufragio.ſcʒ a ſumꝰ in hoc mari.ſtringamus tabulã ꝓpter pericu
nfndbe; um vuplexé ſam iibcrsa a dublicinn E qꝛ oꝛigi lum euitandum a mari mangg.
ſebaetnt naufra gio oꝛiginalis. et bocébapeicnne een
giciget in nale ẽ pꝛimũ.io baptiſmus ẽ pꝛima tabula. Et ſes ”
gkri ¶Diſtinctio. xxiij. De vnctionis extreme ſacrameno.
Nginnid Smiſfa ali amentũ. ſcʒ vnctio infirmoꝛũ ⁊c. Supꝛa determiatũ eſt de quatuoꝛ ſacramen
nnn j 3 asc ſage ele utusele⸗ vnctione extrema. Diuidit᷑ autẽ hec pars in duas. yn
unlenſnn, D Zeltedackfir de Keratner inſtitutione. In ſecunda de inſtituti denſattone E bac di Qu n Inſe ali
õ en g conti ima diſtinguit hanc vnctionez ab alijs. In ſecũ/
oohmionini ti ſacramentum. Pꝛima pars duas continet. In pꝛima diſtinguit han tionez ab alijs. In ſec
“ qui ſi voc ſꝛc amentum. Pꝛimd pars diu eſt inſtitutũ.et ppter quid.et in qua materia. et boc ibi. Hoc
rinngnhl da determinat cauſas ſue inſtitutionis.ſ.a quo eſt inſtitutũ.et ꝓpter quid.et in er ndk.
hen autem ſacramentum vnctionis infirmoꝛum. ac. Similiter ſca pars pꝛincipalis duas babet ſm duas opi⸗

niones quas ponit circa frequentationem ſiue iterationem ſ. acramenti. Et pꝛimũ modum ponit.ibi. Queft
nnigmneſd aliqui c Secund um ibi. Quidam autem de omniſscrameno.

mmgne I¶¶( LDiſtin guit hanc vnctiouem ab alſe In parte iſta ſunt de
n XXIII — duabus, eea — ſvyne tiones circa littern.
Reter pᷣmiſſa ẽ etiam aliud ſacramentum.ſ.vnc et pꝛimo d oꝛdine iti-·
fikſin De uib? 4. ſecato. Et ſunt mia genera vnctionie. Piiet quia tia. Aidetur em̃ male
Muafinn generibus vn / nio q̃ fit chꝛiſmate.q̃ dicitur pꝛincipalis 1 er ppter oꝛdinare. cu em̃ inter
haeiſtin. ionis. in eo pꝛincipaliter paraclitus datur. VUn . b⸗ le omnia ſacramenta vl
niimngin abungantiam gratie duos liquoꝛes mixtoꝰ habʒ. ole cimo detur. ppter ꝗ
n i m3ĩunſcz et balſamum. Oleum conſcientie. balſamũ fa et extrema vnctio nuͦ⸗
titugtn mDe. Chꝛiſma vero grece vnctio latine dicitur. NHec ti cunarur piderur yvI
. oounmne oleum ad vnctionem ſanctificatuʒ chiſin⸗ mo⸗ DBene da anar.
gti catur. ſed illud ſolum quod miſcetur — pze eiqucdam eſoiciunt
ttiuth, quo capita regũ et pontificũ vngutur. ſitionẽ ma kſonam. quedam cõi⸗
aeinr ʒʒoos lacerdos vngit in vtice. põtifex ꝑ ipoſition ma teripam eccleſiam. vt
etuſcnc —nn cõfirmãdos vngit in frõte. Eſt et alia vnctid AADſicut in naturis qdam
tnch, hhhecumi et neophici vngũtur in pectoꝛe et inter ſlca—⸗ une iregoralate
rdee õäüõsͤ nta quinqʒ ſunt ad couſeruandam et
nhr nidul. quedam ad conſeruationem ſpeciei lic in eienaltbe enm len ed et coningium ad conſũman/
omoucndam gritiam vilconfummmandes ctcs oſam penſonen d r enan acamacſets glea
dã ipſã eccieſiã. et iõ qꝛ multitudinẽ reſpiciũt.ſicut mititudo ſeqj 6 ſupꝛa circa pᷣncipiũ bꝰ libꝛi di.ij. vbi
en ſe,j H gt⸗ iqz. inter quea Uerema vnctio vltimũ locũ tenʒ. Alia rõ aſſignata ẽ ſupꝛa k male dicere.qꝛ aut vnctio
i aholnctan 4 a1 Bnctio )tebaiſnoteij viater pancipalis :iget malediegre aut vnalſo

—

gitur ho

pncipalis dẽ ab oꝛdi/

ne aut a dignitate. Si

ab oꝛdie.falſum vicit.
quia pꝛima vnctio eſt

in baptiſmo.Si a dig
nitate. adhuc falſũ di

cit.qꝛ in ſacramẽto oꝛ
dinis eſt vnctio maio

1 ris dignitatis.¶ E. dð.
ꝙ pꝛincipalis vnctio

dicit᷑ cõfirmatio ex q̃
druplici cã.ſcʒ a loco.
qꝛ in fronte q̃ eſt pars
nobilioꝛ in coꝛpoꝛe.A
miniſtro qꝛ fit ab ep̃o.
Ab elemẽeto ſiue ma⸗

teria qꝛ ð oleo mixto

cum balſamo Poſtre

mo ab effectu ppt᷑ ab-

undantiaz gratie. Añ
ibi ꝑpaclitus in magna
abundaãtia tradit᷑. ſi-

pulas in perceptione baptiſmi. Tercia vero vnctio

eſt q icitur oleum infirmoꝛum.de qua nũc agitur.

pter qͥd. et in q̃ materia ẽ inſtitutũ. b

Hoc aut ſacfm vnctiõis infirmoꝝ ab aplis inſtitutuʒ

cut etiã patuit in apo

ſtolis. et hec eſt vnctõ

pꝛincipalis.Et ſi obij/

ciat᷑ de oꝛdinis ſacr̃o.

vᷣm ꝙ nõ dat᷑ ampli

us munus gratie gra⸗
tũ facientis.ſᷣ ampliꝰ
munus gfe gratis da

te.ſ autoꝛitatis et po/

teſtatis ſacerdotał vel

am ibi munus gratie

gratu facientis in dig⸗
ne ſuſcipientibꝰ. licet

2 nõ tãtũ. Et nota qꝙ de

eadem materia fit tri/
plex vnctio. vna q̃ ba⸗
ptiʒati inũgũt᷑ in ver/

tice. Alia ꝗᷓ cõfirman/
di vngunt᷑ in fronte.

Tercia qua inungun
tur põtifices in capi/
te. Et boc vult dicere

tificum.i.regaliuʒ põ⸗/

tificum quales ſũt põ

tifices nouc legis.naʒ
reges vᷣm ꝙꝙ dicunt illi
qui nouerunt vngun⸗
tur in ſcapulis.

z b Duplici ex cauſa

ſacramentuʒ hoc inſtitutũ ⁊c. Nidetur male dicere
nis pꝛincipalis. et nibil impedit quando multiplex
vero ꝑ accidens.et ſic eſt in pꝛopoſito.
c ſicr conebpti⸗ vel negligentia ſacramentum bocß

legit. Ait em Yac. Infirmat᷑ aliqs in vob.inducat p/⸗
ſbᷣꝛos eccleſie.⁊ oꝛẽt ſuꝑ eũ vngẽtes eũ oleo in nomie

dñni.et alleuiahit eũ dñs.⁊ ſi ĩ pctis fuerit dimittẽt᷑ ei.
In quo oñdit᷑ duplici ex cã ſacr̃m hoc inſtitutũ.ſ.ad

peccatoꝝ remiſſionẽ.et ad coꝛpalis infirmitatis alle⸗

¶NDerermiat cãs iuſtitutõis huisſacfi.i.a quo. p⸗

uiationẽ. VUñ conſtat eü qui hãc vnctionẽ fideliter d
uoteq; ꝑcipit. et in coꝛpe et in aia alleuiari. ſi tñ expe.⸗
dit vt in vtroq; alleuiet᷑. Q, ſi foꝛte coꝛpis valitudieʒ

illi habere nõ expedit.illã q ẽ aie ſanitatẽ in hoc ſacra

aliud ẽ ſacrm aliud res ſacramẽti. Sacramẽtuʒ ẽ ipa
vnctio exterioꝛ.res ſacramẽti vnctio interioꝛ q̃ pecca

toꝝ remiſſiõe.et virtutũ ampliatiõe ꝑficitur. Et ſi ex

contemptu vel negligentia ſacr̃m hoc pᷣtermittit᷑.peri

culoſum eſt et dampnabile.

EPꝛima opinio de iteratiõe hꝰ ſacfi. c

¶ Querũt etiam aliqui ſi hoc ſacramentũ iterari poſſit.

cum baptiſmus et alia quedã ſacramẽta ſemel ſi uſcep

et ſacramẽto nõ faciendã eẽ iniuriã. ſed hoc dicit vbi
ait de ſacramẽto baptiſmi et oꝛdinatiõis. Vñ non vi

mẽto acqrit. Et ſicut in alijs ſacramẽtis ita etiã ĩ iſto

ta non iterent. Aug.dicit ſacramentũ non iteranduʒ.

det illud generaliter accipiendũ.ſed ð ſacramẽto bo⸗
ptiſmiet confirmationis et oꝛdinatiõis q̃ nullatenuus

ſunt repetẽda.qꝛ ſemel tm̃ et non ſepiꝰ dat᷑ baptiſmꝰ
et cõfirmatio et oꝛdinatio. Sacramẽtũ vero altaris ⁊
penitentie et coniugij ſepe iterari videt᷑.qꝛ ſepe ſacra

mentũ coꝛpoꝛis ꝑcipitur. frequẽter penitẽtia agitur.

coiugium ſepe cõtrahit᷑. Quare ergo vnctio ſimiliter
nõ põt iterari? Si moꝛbus nõ reuertit᷑.medicina non

iteret᷑. Si vero moꝛbus nõ põt cohiberi.quare medi
cina debet ꝓhiberi. Sicut oꝛatio iterari põt.ita et vn

ctio iterari poſſe videtur. vtraq; em̃ illic cõomemoꝛat

Zacobuſ.⁊ vtrũq; illic cooperatur ad ferendam alle⸗

uiationẽ coꝛpoꝛis et animc. Cur ergo negat᷑ vnctio/
nem ſuper infirmũ poſſe iterari ad impetrandã ſepiꝰ

ſanitatem mentis et coꝛpoꝛis.cum pꝛopter idem ſepe

iteranda ſit oꝛatio?-

gitur hoc de qualibet neglig
tum annexũ. AUnde ita

*

tia. Sed ſolum de negligenti
ndum eſt hoc de ſacramento

en

quia vnius ſacramenti vnicus eſt finis. Re. vnus eſt fi
poteſt eſſe vtilitas dum tñ vnus ſit finis pꝛincipalis.alij

Et hex conteptu vel n hocpᷣtermittitur periculoſum eſt ⁊c. Nidetur male dice
reauig negligentia in his qᷓ non ſunt de neceſſtate ſalutis non gencrat periculum. nec facit hominez dignu
4 damnatione.¶¶ . dm ꝙ; vel nõ tenetur diſiunctiue.ſed magis intelligitur copulatiue. AUnde non intelli/
que generat contemptum. ſiue qᷓ habet contẽp
ſicut iudicatur de ſacramento altaris.

wagſt
tpaltergu

Dite

diittet

e Quuni
ſcus inali

(hlictquet

n ei⸗

ſtocipotha
conale
fnmd guist
ontiofieit
vhgcbantol
ebant bol
ſe nfmnut
tiunei
Pönaaft:
frmntareco
Ugeuiinßfn
e ͤſie
mmqns An
Ratpin
Ntoontayen
tbſamnss
nanän
amm
Jmiig
tͤſndire
dleſtadbe
Cpllenan
eſſpiie
ſpin
ſgaiͤſan⸗
liſunt
moffelni
ultti
aſcege

1* ¶ Secunda opinio de iteratiõe huins ſacki...t vb
́MD uidã aũt de omni ſacfo intelligi voliit ꝙ nõ ſæ iterandũ.ſ.ᷣm totuʒ illud
ptinet ad ſacm. vicẽtes qued ſacrameta ſepius poſſe ſuſcipi. quedã ve
ro non. Hec tñ que ſepius ſumunt᷑.totaliter iterant᷑.vt ſacr̃jm altaris et vnc
tionis.que licet ſumant᷑ ſepius.tamẽ quia nõ iteꝝ benedicit᷑ eadeʒ hoſtia vł

idem oleum.nõ iteratur ſacramẽtum cũ iniuria. Sʒ dicet quis.ſic et baptiſ⸗
en mus nõ iterat᷑.et ſi aliquis frequẽter baptiʒet᷑.dũ eadẽ aqua non iteruʒ be
D .Kr nedicat᷑. Sʒ aliud ẽ inquiũt illi de bũdictione aque qua fit baptiſmꝰ.aliuch x
de benedictiõe pauis et olei. Põt em̃ baptiſinus celebꝛari in aqua etiãs non
41 bñdicta.qꝛ illa benedictio ꝓ reuerẽtia tm̃ fit et coꝛe nõ virtute ſacr̃i.ſed coꝛ
. . pus xpᷣi non põt confici niſi de pane conſecrato.nec vnctio illa fieri põt niſi
1 HW de oleo ab epo conſecrato. Ideoq; illa ſanctificatio ad vᷣtutem ſacfi ꝑtinere
videt᷑. In cõiugio quoq; ſemel tm̃ benedicit᷑ quiſq; non ſepius. Benedicit᷑
. em̃ vt ait Amb.cum pꝛima et nõ ſecũda vxoꝛe.Si ergo cum dicit᷑ ſacẽm nõ
eſſe iterandum.nec iniuria ei eẽ facienda.rationẽ dicti referas ad ſatiſfactio
1 nem rei qua ſacramẽtũ expletur. De omni ſacr̃o generaliter id verũ eſt. Si
vero ad ſuſceptionẽ ſacramenti.de quibuſdam verum eſt ꝙ non iterant᷑ cre
m bꝛa ſuſceptione. de alijs vero quibuſdam non.quia frequenter ſumuntur.
. vt hoc vnctionis ſacramẽtum qð in omni pene eccleſia ſepe repetitur.
Dintelligentiã p̃ſentis diſtictiõis m duo que medicina coꝛꝑalis ſanat ſolum moꝛbũ coꝛpalem.et
magiſter determinat de vnctiõis ſacr̃o.duo pi ad bocẽ pᷣncipaliter et vlr.ita vẽ ꝙ medicia ſpñalis
cipaliter querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de io qntum ad curet ſolũ moꝛbum ſpũalem.ita ꝙ ad hoc ſit vlr.to/⸗
ſpſiꝰ inſtitutõʒ. Scdo qᷓntũ ad vſum ſiue diſpẽſati / taliter.et pᷣncipaliter. ¶ Itẽ ſi vnctio ſanat moꝛbuʒ
onẽé. Quantũ ad pᷣmũ queruut᷑ quatuoꝛ. Pꝛimo de coꝛꝑalem. aut ꝑ virtutẽ naturaleʒ.aut ꝑ vᷣtutẽ ſupꝛa
ſt. cã cius finali. Sco ð cius efficiente. Lercio de ma naturã. Mon ꝑ virtutẽ naturalc.hoc conſtat.qꝛ ope
le teriali.et quarto de foꝛmali. iä⸗ßsiIiaatio ſacramentoꝝ nõ ẽ ᷣm virtutes naturales ele/
. mentoꝝ exterioꝝ. ꝑ virtutẽ ſupꝛa naturaʒ.ſed illa
bi ¶ Queſtio. j. 4 edque pot in infirmitatẽ incurabilem vt curabilem.
— vicket ꝙ̈ iſtud ſacrm liberet a lepꝛa. ̊ hoc ẽ falſum.g
Duantũ ad cãz finalẽ q̃rit᷑ vtꝝ iſtð ſacr̃m pᷣncipalr ⁊c. ¶ R.ddm qꝙ aliquoꝝ opinio fuit ꝙ ſacr̃ᷣm iſtud
da⸗ ſit oꝛdinatũ ad moꝛbũ coꝛpalem an ad ſpnalem. Et Sncipaliter ẽ oꝛdinatũ cõtra ſequelas vel reliquias
us ꝙ ad coꝛꝑpalem videt᷑ ex eius inſtitutione. Jac.v.in / peccati que grauãt.que relicte ſunt tam ex oꝛiginali
n⸗ firmat᷑ quis in vobis.iducat pᷣſveos ⁊c.⁊ poſt dicit. ẽ ex actuali.que quidẽ reliquie ſũt pene ſpũales.ha/
it oꝛatio fidei ſaluabit infirmum. ¶ Item Mat. vſj. bentes tñ frequẽter penas coꝛpales annexas ꝓpter
d vngebant oleo multos infirmos ⁊ eurabant᷑.ſi ergo ſui expurgationẽ.et iõ pᷣncipaliter hoc ſacrm ẽ cotaa
⸗ vtebant᷑ boc ſacr̃o ᷣm ꝙ dẽ in glo.et boc ad curatio penã ſpũalem.ſed ex conſequẽti ẽ ad ſanandũ moꝛ/
. nẽ infirmãtiũ coꝛꝑaliter.ᷓ pᷣncipaliter vꝛ ad hoc oꝛ bum coꝛpalem. Sʒ ↄtra boc ẽ qʒ dicit᷑ Jac.v.in in⸗
er dinari’tẽ ſacrm ad illud finaliter oꝛdinat᷑ ꝓpter ſtitutõe iſtiꝰ ſacri.ſi in peccatis fuerit remittent᷑ ei.S
qdð pᷣncipalr diſpc̃ſat᷑.ſ illð pᷣncipalr oiſpenſat ꝓpt᷑ iſtud ſacr̃m ẽ oꝛdinatũ cõtra aliquẽ moꝛbũ peccati.⁊
* infirmitatẽ coꝛpalem.qꝛ nunqᷓ; dat᷑ niſi exiſtentibus bocipᷣm tangit᷑ in glo.et cũ non ſit contra oꝛiginale
in graui infirmitate coꝛꝑali.g vẽ e pꝛincipalit᷑ ſit ad nec cõtra moꝛtale.relinquit᷑ ꝙ ſit cõtra peccatum ve
n boc. Itẽ ſi ẽ contra infirmitatẽ ſicut medicina.qᷓro niale.et boc cõis opinio tenet. Sʒ notandum ꝙ de
1 cõtra quã. Aut contra coꝛpalem. aut cõtra ſpũaley. veniali peccato ẽ loqui dupliciter. aut ꝓut eſt quis
7 Si cõtra ſpnalẽ. cũ nõ ſit ↄtra actuale vel oꝛiginale. in ſtatu vie.aut ꝓut e in egreſſu. Si ꝓut eſt in ſtatu
. erit contra veniale. Sʒ veniale quolibet die iterat. SS vie ſiue in itinere. ſic moꝛbus venialis ẽ quaſi inſeꝑpa
et h̊ ſacrm. ſ̊ h̊ ſacry nõ dat᷑ frequẽter ſed rariſime. bilis.vel quadã neceſſitate iterabilis. ac ꝑ hoc quo/
5 non ẽ cõtra peccatũ veniale. eſt cõtra infirmitatẽ dãmõ incurabilis. ct iõ nõ debuit cõtra ipᷣm aliqua
coꝛꝑalem.Si tu dicas ꝙ ẽ contra pctõꝝ ſeq̃las.que/ medicina ſpecialiter et pꝛincipaliter oꝛdinari.immo
ro. aut contra aliquas determinate. aut contra oẽs. quodamõ oia ſacramẽta valent ad eius curationes
Si ptra aliquas.q̃re nõ ſilr otra alias.Si ↄtra oẽs. hm plus et minꝰ?. Si aũt loquamur ꝓut aia eſt in ſta
ttnt cuʒ ſint diuerſe ᷣm diuerſitatẽ moꝛboꝝ.vĩ ꝙ debeãt tu egrediendi.ſic poſſunt curari ſine iteratione.et ſic
sines diuerſa ad hoc eᷣ ſacra. ¶ Eoõtra. q no ſit ad moꝛbũ cũ anima poſſit contrahere talia crimina qᷓ retrabe⸗
coꝛpalen curandũ ꝑ ſe videt᷑.qꝛ ſacr̃a noue le.in dig rent a gloꝛia. inſtituit diuina miſericoꝛdia remediuʒ
Dirme; ne ſuſcipiẽtibus efficiũt qd ſignãt.ſi ꝗ̊ viri ſancti krlig ꝙ anima curan poſſit qᷓntum ad remiſſioneʒ culpe.
bomicß ne ſuſcipiunt ſacra. ᷓ ſi haberet vnctio ſemper in eis et etiam partis pene.ct hoc eſt ſacramentum vnctio
. efficaciã ſanaudi. viri ſancti nũqᷓ; moꝛerent᷑ ¶ Itẽ nis extreme. Modus autem curandi veniale pecca
nc multi ſunt viri perfecti qͥ ſm pauli exemplũ veſide· tum in boc ſacramento coꝛreſpo ndet modo infirmi
e rant diffolui et eẽ cum xpo. Si ſacrm vnctõis oꝛdi tatis.veniale ãt pctĩñ quat aiaʒ dep mẽdo doꝛſũ.vt
nat᷑ ad vitã coꝛpis conſeruandã. a talibꝰnullo mõ nõ ita intẽdat in deum per deuotionem et amoꝛem.

ðbet ſuſcipi Item ſacim ẽ meciciq ſpñalis. S ſicut

pꝓ eo ꝙẽ ibi ↄuerſio inoꝛdiata ad cõmutabile bonũ.

Ti. .

et pꝛo eo eᷓ eſt minoꝛ amoꝛ dei.ſicut tangit Augu.in

li.confeſ.et ideo cum curatio directe ſit per contrari

um.p illud curat᷑ qd animã aggrauatã ꝑ deuotionẽ
ſurſum eleuat.et qm coꝛpꝰ qð coꝛrumpit᷑ aggrauat
animã.cũ iliud ſacramẽtũ ſit ad eleuãdã animã per
deuotionẽ.in qua anima recipit vigoꝛem quẽdã.in
quo ſemp eſt deletio venialiuz ſi ſunt in anima. et ꝑ
coõſequẽs repꝛeſſio moleſtiaꝝ coꝛpaliũ ſi expedit ipᷣi
anime. hinc eſt ꝙ iſtud ſacr̃m pᷣncipaliter eſt ad cu⸗/

rationẽ ⁊ alleuiationẽ infirmitatis coꝛpalis.quodaã/
mõ ad vigoꝛandũ animã que regit coꝛpus. et ſic pꝑtʒ

quid ſit in hoc ſacramẽto res tm̃.qdð ſignũ.et qͥd res
6 et ſignũ. Signum tm̃ ẽ vnctio exterioꝛ. Res tin ẽ ve
nialis curatio. Res et ſignũ ipᷣa in qnima deuotiõis
excitatio.qᷓ nõ eſt aliud q; quedã ſpñalis vnctio.Cõ
cedẽde igit᷑ ſunt rõnes ꝓbantes iſtud ſacramẽtũ va
lere ad infirmitates coꝛpales curaundas.Conceden/
de etiam ſunt rõnes ꝓbantes ꝙ non valet. pꝛinci⸗
