minis inſtituti.ſᷣ potius hec exigit pena damnati.q̃a
bomo inſtitutꝰ erat mediꝰ inter creaturas ⁊ deu. In
creare em̃ in ſe expꝛeſſiꝰ q in alijs cognoſcebat.⁊ in
ipſo delectabat᷑. ⁊ varietate rerũ ad fugiendũ faſtidi

10 um nõ egebat. Ad illud qð obẽ de tpe legis natu/

1 ſi0 qꝙ; euacuat figuras.m ꝙ quedaʒ figure erant

tim̃ ad ſigndũ.quedã aũt ſunt ad ſiendũ ⁊ ſanctificã/

13

etiam vlterius determinabat.⁊ ſic ptʒ illud

re. dm ꝙ lex nature qdã dictat vt necaria. ꝗᷓdaʒ vt
expedientia. Itẽ quedã dictat ad fe. quedã ad vitaʒ
fide ⁊ inſpiratõne.Et dico ꝙ pᷣmo mõ dictat pᷣcep ta
moꝛis. Ocdᷣo modo pᷣcepta q̃ dictabant in generali
vt eſſet deo ſacrificandũ.⁊ hoc fides cũ inchaatione

lud quod obẽ de tempdꝛe legis ſcripte.dico 8 ſcri

pta a iudeis obſeruabat᷑ carnaliter ⁊ eius ſacramen

ta. ⁊ in talibus nullam habebat efficacia. Sed a ſpũ-
alibꝰobſeruabat᷑ ſpũaliter.⁊ nõ erat ibi onus.pꝛeci/
pue ſᷣm viam ſalutis.⁊ talibus ſacramenta illa erãt
in medicinam. Ad illud quod obijcit᷑ de euange⸗

dũ. Figuras pꝛimas euacuat. ſᷣ ſecundas inſtituit.
qꝛ eſt lex ſanctificationis nõ tm̃ veritatis.¶Ad ill

quod obẽ ꝙ lex euangelij eſt lex libertatis ⁊c.dðᷣm p

pᷣcepta ſunt in ſeruitutẽ timentibus.ſ ſunt in liber⸗/
tatẽ amantibus.qꝛ ergo lex euangelica eſt lex amon.
ideo dicit᷑ lex libertatis.non qꝛ nõ pꝛecipiebat. S qͥa
nõ ad timoꝛẽ ſ̊ ad amoꝛẽ trabeht.

Atru m in diuerſis tempoꝛibus debuerũt alia ⁊ alia

ſacramenta inſtitui.vel ſemꝑ eadem: Et ꝙ nõ ſemꝑ
eadem.ᷣ ꝙ debuerunt mutari hoc rationabilit oſte⸗
dit Hugo ſic dicens. Diſpenſationis oꝛdo ⁊ ratio B
popoſcit.vt ſicut ab initio curꝛente tpꝑe magis ac ma
gis ſaluatoꝛis aduentus appꝛopinquauit.ſic magis
effectus ſalutis creſceret ⁊ cognitio veritatis. ꝓpter
quod et ipſa ſigna ſalutis ꝑ ſucceffionẽ tempoꝝ alia
poſt alia mutari debuerũt. vt effectus gratie diuine
in ſalutem creſceret.ſimul quoq; et ipſa ſitio in ſi⸗
gnis viſibilibus euidentioꝛ appareret. ¶ Item boc
oſtendit᷑ ꝑ rationem. quia variato moꝛbo ⁊ conditi
one egrotantis.neceſſe eſt variari remediuʒ.ergo cũ
bis temꝑibus fuerunt moꝛbi diuerſaꝝ ↄditionnzʒ. &t
moꝛbus inualuerit. neceſſe fuit medicamenta alia
⁊z alia adhiberi.(¶ Sʒ contra. Inſtitutio ſacramen/⸗
toꝝ fuit nõ a quocunq; ſed a ſummo medico.cuiꝰcõ
ſiliũ eſt immutabile ⁊ eſt ſumme cõmendabile.ſed
ſi immutabile.̊ ⁊ ſacramenta ſᷣm iſllud inſtituta de/
bent eſſe immutabilia.Si ſumme laudabile. ergo de
bent eſſe optima. ſm boc cũ ſacramenta legis gra⸗
tie optima ſint.ſemꝑ illa debuerũt eſſe.nec ante nec
poſt alia debuerũt inſtitui nec mutari. ¶ Item moꝛ
bus oꝛiginalis peccati ſemꝑ idem fuit nec creuit nec

Execreuit.⁊ ratio infirmandi ſemꝑ fuit eadem.j vide

tin ꝙ meqieina coreſpondẽs moꝛbo debuerit eẽ nõ
mutata. ¶ Item omnia ſacramenta habent efficaci
am a paſſione pꝛimo.⁊a fide paſſionis immediate.
et virtus illa eſt ad ſanandum ꝑ gratiam. ergo cum
paſſio ſit eadem ⁊ fides.ſicut dicit Aug.⁊ gratia ſili/
ter eadem.ergo debent eſſe eadem ſacramenta non

i mnutata. ¶Niad pꝛcdicteꝛum intelligentiam eſt no⸗

Ad illud qð ob

b tum p
ijcii de vſu. DHZm ꝙ humiliari ſub creaturis.ab eis

„ —

anautn & ſacramnenta ſunt in doen mentuß ſunt d

medicamentum. ſunt in oꝛnamentui. Et ſcm ſta⸗
erfectum ſunt in apertum tocumentum diui⸗
ni ſecreti. ſunt in efficax remedium moꝛbi. ⁊ in pul⸗
crum oꝛnamentũ ſponſe chꝛiſti. Om̃ ergo reuelatio
ſecretoꝝ nõ debet fieri quocũq; modo vel in om̃i tẽ⸗
poꝛe.ſed illo in quo eſt intellectus hois capacioꝛ. er/

go ſacramenta pfecta dilata ſunt vſq; ad tempus ta
le. Hoc aũt tempus ſicut in homine eſt ſexta etas S
appellat᷑ ſenectus.iuxta illud Ecci.xxv. N ſpecioſa

veteranis ſapientia. ⁊ gloꝛioſus intellectus ⁊ cõſiliũ
Similiter in mundo eſt ſexta etas poſt chꝛiſtum. in

qua etate hoies ſunt ſapientioꝛes ⁊ capacioꝛes.idco

dilata ſunt ſacramẽta compieta vſq; ad boc tempꝰ.
Rurſus.quia ſunt in medica mentuʒ moꝛbi efficax.

etiam eo tempoꝛe debent dari in quo efficacius cu-

rant.ſed ſpũalis infirmitas efficaciter non euratur
niſi qñ cognoſcitur ⁊ ſentitur.alioquin redditur bo⸗
mo ingratus.et peioꝛi vulnere infirmat᷑ideo neceſ⸗/
ſe fuit ſacramenta differꝛe quouſq; moꝛbus tantum
inualeſceret vt homo ipᷣm cognoſceret ⁊ remedium

qucreret.hoc auteʒ fuit in tempoꝛe gratie.quia tem/

poꝛe legis nature conuictus eſt eſſe cecus.⁊ tunc ve⸗
nit lex docens ⁊ onerans.et ↄuictus eſt de imnpoten⸗/
tia.tunc ergo reſtabat tempus gratie in quo moꝛbꝰ
iam cognitus curaretur.⁊ in boc tempoꝛe ſacramen

ta completa darentur. Rurſus.quia ſunt in pulcrũ

oꝛnamentũᷣ.debuit ea xps illi ſponſe dare a qua nun
q́; ſeꝑari deberent. et quia talis fuit eccleſia collecta
de gentibus. non ſynagoga que ipᷣm deſeruit ⁊ nega⸗

uit.vſq; ad tempus gratie perfecta ſacramenta non

inſtituit. nibilominus tamen aliqua imperfecta Im
62 congruebat illis tempoꝛibus in ſuſtentationẽ de/
t.

cit. et ſic patet ꝙ nõ ſemꝑ eadẽ.ſ alia ⁊ alia debuere
inftitui.
ꝙ ſicut dicit aug.libꝛo de vera religione. Sicut vnꝰ
medicus ſᷣm eandem artem nõ nintaeg⸗ mutatio/
ne moꝛbi mutat remedia.ſic imo multo foꝛtius in p
poſito. vo addit ꝙ ſũme laudabile ⁊c. Ddm qꝙ
ſumme laudabile eſt cõſiliũ diuine ſapientie in ope⸗
ribus.non quia omnia ſunt optima que facit in ſe.ſᷣ
in oꝛdine. Unde dicit aug.de libero ar. Si quis que
rit quare deus nõ fecit duos ſoles.nõ videt qꝛ fuiſſz
ſuperfluum.Si queras quare fecit lunam. nõ videt
quia ſi deeſſet luna aliquod bonum deeſet de oꝛdie.
Sic et in ꝓpoſito attendendum.quia oꝛdinatiſſime
fecit. Sicut enim bec ſacramenta buic tempoꝛi con/
ueniunt.ita illa ſacramenta illi tempoꝛi congruebãt

Ad illuo quod obijcit᷑ moꝛbus eſt idem. dm 16
ꝙ et ſi moꝛbus oꝛiginalis q;tum ad eẽntiam nõ cre

uit. tamen creuit in effectu. quia ſemꝑ magis ac ma/
gis homines ſequebant᷑ conupiſcentiam. ⁊ de vno
erꝛoꝛe labebant᷑ in alterum.11
tur ſi fides eadem ⁊ paſſio ⁊c᷑. dm ꝙ et ſi paſſio ea
dem ſit. tamen pꝛius fuit ꝓmiſſa. et modo eſt pſolu
ta. et ideo accepta ſatiſfactione.miſericoꝛdia dei libe/
ralioꝛ fuit ad remitteudum qᷓ; cum tm̃ erat pꝛomiſ-
ſa. Liberalioꝛ inq dico qtum ad effectum.cum ſem
per in ſe ſit ſumme et equaliter liberalis.ð ivo effectꝰ
maioꝛ. Pꝛeterea et ſi fides ſit eadẽ.tamen bec eſt di
gnioꝛ. ⁊ ad amantem efficacioꝛ.qꝛ aperti? credimus
q; antiqui.⁊ fides de paſſione iam pꝛeterita ⁊ ſoluti
one facta magis ad amandum incit t qᷓ ꝓmiſſa.iõ
Ehs et merito fidei et merito paſſionis iam pꝛeteri⸗

Ad illud quod obijcit᷑ de conſilio. Ddm 15

d illud quod obijci 17

tiſnci
deeten
benet
cbnner
enpde
werlant
üreg
dminn
Z
Aune
cummn
linrmi
Gnlumm

NAH

udtt
ui
hin
id

ſtra⸗
Ouunine
n
lgn
ndn
noa⸗
gsgenn
1de
gouti
ſte⸗
ckiin
hnn
Nol
n
96lei
mne

maioꝛetm colhtulit ſacramentis em̃caciam. Et ru ½

lus.quia fides eſt expꝛeſſioꝛ.ſacramenta ſunt euidẽ

tioꝛa. Sed fides expꝛeſſa remanet eadem.quia ratio

credendi eadem. Sed ſacramenta alia. qꝛ ſigna ſũt

tum ad ſpẽm ſigntem.

alia. ⁊ ſigna non mutantur ꝙᷓtum ad ſigtum. ſed q;/

¶ De numero ſacramentoꝝ tpis euãgelij. Et ꝙ debue

rit eẽ vnũ ſolũ.videt᷑.qꝛ iugu euangelicũ eſt iugũ ſu/

auitatis ⁊ onus leuitatis.ſed leuiꝰ eſt obſeruarevnũ

*17

18

ſacramentũ q; plura.ergo cũ deus virtutẽ oim ſacra
tem ꝙ cetera pꝛeter vnũ ſuꝑfluant vr̃.qꝛ in ſac⸗
mento vno quod eſt euchariſtia ſigtur paſſio.a qua
eſfectũ babent oĩa ſacramẽta. Et rurſus in illo ſacr̃o
ↄtinet᷑ chriſtus in quo eſt ois gratie plenitudo. vr
4 ipᷣm ſolum poſſit oia efficere ad que ſunt alia in⸗
baptiſmus em̃ delet omnẽ culpã. delet etiã omnẽ pe

nã culꝑe debitã.qꝛ ſtatim euolaret baptiʒatus fi mo

reret᷑. ¶ Itẽ baptiſmus dat grãm q̃ ſanat aiaʒ ⁊ ba
bilitat omnes potẽtias.ſᷣ ad aliud nõ ſunt oia ſacra
menta. ſufficit baptiſmus.¶ Oꝛ aũt debuerũt eſte
plura vr.qꝛ ſicut dicit᷑ di.pꝛecedenti.cõtra pcti vul⸗
nus.ſacramentoꝝ remedia deꝰinſtituit.Et dicit Je⸗
to.nõ ſanat oculũ quod ſanat calcaneũ.cũ g diuerſa
ſũt vulnera. g diuerſa debẽt cẽ remedia. ſacr̃a plu⸗
xa.¶ Itẽ ſacra nõ tm̃ ſanãt ſ̃ etiã ſigent. ſi ſigẽtio eſt
ex inſtitutiõe.⁊ qd ad multa inſtituit᷑ ad ſiãndũ eſt
multiplex ⁊ ubiũ.ꝗ ſi vnũ ſacrm̃ hʒ plures efficaci⸗-
as.et plures ſigtiones.duceret in dubitationẽ nõ in

cognitionẽ. ¶ Itẽ neceſſe eſt ꝙ ſacr̃m expᷣſſam habe

at ſilitudinẽ.ſ̊ nõ inuenit᷑ ſpẽs viſibilis qᷓ hẽat ſimi/
litudinẽ expꝛeſ 23 cũ oibus cffectibus. necce eſt eſe
plures. Suppoſito ꝙ plura.querit᷑ quare tm̃.vij:

qꝛ: cũ duo ſunt vuluera tm̃.ſ.pene ⁊ culpe.vẽ ꝙ debu

erunt eſſe duo ſacra. Si dicas ꝙ pena ⁊ culpa multi
plicant᷑ ꝑ dꝛñtias. Contra.tũc erũt plura qᷓ.vij.quia
genera pctõꝝ plura ſunt qᷓ;.vij. ¶ Itẽ pene ſũt mul
te ſicut irregularitas.⁊ ↄcupia circa guſtũ et circa ta
ctuũ.circa q; nõ ſunt ſacr̃a.¶ Itẽ ſacr̃a euãgelij ſe ha⸗
bent ex additõe ad ſacr̃a legis ſcripte.ſicut illa ad ſa
eramẽta qᷓ ſunt in lege nature. cuʒ plura ſint ſacrfa
in lege ſcripta qᷓ; in lege nature.plura debẽt eẽ in euã
gelio i in lege. ¶ Reo. dom qꝙ ſicut oñſum eſt nece ẽ
eẽ plura ſacra. Plura qͥdẽ.qꝛ ſunt ad exercitanduʒ.
vnu em generaret faſtidiũ. Plura etiã.qꝛ ſũt ad eru
liendũ. vnũ em̃ generarct ambiguitatem. Sʒ ſeptẽ
unt 2 nõ plura. qꝛ ſunt ad medicandũ. qꝛ medicina

reſpicit vulnera que ſanat.⁊ ſanando vuinera adiu

uat virtutcs. ⁊ adiuuãdo virtutes muniũt ⁊ armãt
Otra infirmitates. Scom ꝙ ſacf̃a ſanãt infirmita⸗

te.numecrus coꝝ accipit᷑ ſic. Quia eſt infirmitas cul

pe.et pene. Infirmitas culpe ĩ generali eſt pctm̃ oꝛi/

ginale.ↄtra quod eſt baptiſmus.⁊ pctm̃ actuale mõ
tale otra quod eſt penitentia.et pctm̃ veniale ð qð
eſt extrema vncti Pene aũt inñirmitas eſt quadru

Plex. ſignoꝛãtia. ↄtra quaʒ eſt oꝛdo. in quo poteſtas

tradit᷑ diſcernendi. Scda eſt impotentia ↄtra quã
eſt ofirmatio. Tercia eſt malicia. ̊ quã eſi euchari⸗

ia. Quarta Ocupiſcẽtia.ð quã ẽ mrimoniũ. Scom
aut ꝙ ſacra ſunt in adiutoꝛiũ virtutũ accipit᷑ nume

rus ſic. Qula in adiutoꝛiũ fidei.ſic eſt baptiſmus qͥẽ
Mnua ſacrõꝝ.ſicut fides virtutũ. Itẽ in auxiliũ ſxei

neror potuerit dare vni.vr̃ ꝙ vnũ tm̃ debuerit eẽ
(e

6vr̃ ꝙ vnũ ſolũ faciat qd oia alia faciũt.

ſic eſt vnctio extrema. In auxiliuz charitatis. eucbæ
riſtia que vnit ⁊ incoꝛpat. In auxilium pꝛudẽtie.oꝛ⸗
do. In auxiliũ inſticie.pnia. In auxiliũ tpantie.mr̃i⸗
moniũñ. In auxilium foꝛtitudinis.ↄfirmatio. Scm
vo ꝙ ſacramẽta ſunt armature eccleſie militantis ſit
mit᷑ ſilis numer?ꝰ ſic.qꝛ ſicut dꝛ Cant᷑.vj. ipſa eſt ter⸗
ribilis vt caſtroꝝ acies eꝛdinata Lembih q mu-
nita ⁊ foꝛtis.⁊ hoc ꝑ cõfirmationẽ. Acies.qꝛ coniun⸗
cta et vnita.⁊ hoc ꝑ euchariſtiã.Oꝛdinata ꝑ oꝛdinẽ.
Hec acies variabilis eſt tanq; in hac vita cõſiſtens.
vncle ex ea aliqui ſubtrabunt᷑ ꝑ moꝛtem. aliqͥ ꝓſter⸗
nunt᷑ ꝑ culpam.ideo necſſariuʒ eſt ſacrĩ ad pꝛolem
multiplicandam ad diuinũ cultũ.⁊ hoc eſt matrimo
nium. Meceſſarium eſt ad reſurgendum poſt lapſũ.
et hoc eſt penitentia. In hac autẽ ſola acie ſalus eſt.
Ande in eã ingredit᷑ homo vt pꝛeliet᷑.ex ea in moꝛ/
te egredit᷑ vt coꝛonet᷑.ſed nullus recipit᷑ ad pugnazʒ
niſi habeat ſng et arma chꝛiſti.iõ necriũ eſt ſacri
in quo hec ↄferunt᷑.vt baptiſmus.⁊ hic eſt ianua in/
trantiũ. Itẽ ex bac acie nullus egredit᷑ niſi habeat pi
gnus ⁊ vnctionẽ.ſ.ſ.in cuius ſigtionem eſt vnctõ ex⸗
trema.que eſt ſacramentum excuntiũ. Et ſic patʒ ꝙ
tm̃ ſunt ſeptez. ſiue conſiderentur vt medicamenta.
ſiue vt adiumenta.ſiue vt arma.¶ Ad illud g& quod I 9
obijcit᷑ ꝙ deberet eſſe vnũ ꝓpter facilitatem.dom ꝙ;
opus diuinum debet babere facilitatẽ in ſignum w⸗
tentie. debet habere ⁊ cõgruitatẽ in ſignũ ſapientie.
debet etiam habere vtilitatẽ in ſignũ bonitatꝭ.Quia
ergo licet via facilioꝛ exiſteret in vno.tam̃ qꝛ non ita
cõgrua vt in pluribus.ideo fuerũt plura. ¶¶ Ad ili 20

qdsð obꝛ de efficacia euchariſtie. dz ꝙ ⁊ ſi in euchari⸗

ſtia ſignificet᷑ paſſio.⁊ cõtineat᷑ chꝛiſtus in quo è gꝛa
tie plenitudo.nõ tamen ſigtur paſſio ᷣm omneʒ ſu/
um effectum.nec ↄtinet᷑ gratie plenitudo ad omneʒ

gratiꝗ effundendam. ſpãliter ad effectum cibatio⸗

nis.¶ Ad illud qd obr de baptiſmo. dom ꝙ baptiſ⸗ 21
mus directe eſt coõtra oꝛiginale.vnde non eſt iterabi/
le.ſed vulnera pctõꝝ ſunt iterabilia. Itẽ et ſi abſol/
uat a pena ſatiſfactionis.nõ tamen a pena que eſt ſe
quela culpe.⁊ cõtra has penas ſunt ſacramẽta. quia
nõ ſunt tm̃ in dimiſſionẽ culpe.et iõ nõ ſufficit./⸗o ⁊2
aũt obijcit᷑ ꝙ debent eſſe duo tm̃ contra duo.ſ.penãa
⁊ culpã patet rñſio.nõ em̃ eſt ſtandũ in pꝛimis diffee⸗
rentijs que ſunt pena ⁊ culpa.qꝛ nimis ſunt genera/⸗
les.nec deſcẽdẽdũ eſt ad ſpeciales.ſ in eis qᷓ vniuoca
tionem habent.vtputa oꝛiginale ad oia oꝛiginalia.⁊
moꝛtale ad moꝛtalia.et veniale ad venialia. Silr nõ
in dꝛñtijs pene.ſ in pꝛincipali qᷓ ſunt ratio ducẽdi in
culpaʒ. Et ſic patet de irregularitate.ſir de appetitu
gule. quia ſine peccato poteſt eſſe in ſe niſi deoꝛdine/
tur ꝑ nimium deſideriũ.ſed ↄcupiſcẽtia carnis ſem
per manet inoꝛdinata niſi oꝛdinet᷑. ¶ Ad vltimum 2
dom ꝙ ſacr̃a leg ſcripte addunt ſuꝑ ſacra legis nãe
qᷓ;tũ ad certitudinem ſigtõnis.et difficultatẽ oneris.
ideo ſunt euidentioꝛa ⁊ plura. Sed ſacramẽta euan
gelij addunt ſuꝑ ſacramenta legis ſcripte qᷓtũ ad ex-

pꝛeſſionẽ ⁊ efficaciam.⁊ minuunt oneris duriciam.

iqeo ſunt euidẽtioꝛa ⁊ eficacioꝛa.s tñ paucioꝛa.

tur de baptiſmo iohis.Et circa hoc qᷓ̃runtur
. Dymnd anair 2afnenit ioh aincz l /
tiſmus inſtitutꝰ. Scdo ad quid fuerit inſtitutꝰ.Lex
cio querit᷑ de vſu ipſius ſiue efncacia 4

—
—

*

(AQueſtio

— . 4 ueſtio. ſ. “ 5 S
(Oꝛ fuerit a deo innitucus vicek. a⸗ ille eſt inſtitutoꝛ

a dño miſſus erat ad baptiʒanpũ.g ⁊c̃.

rei qui iubet rez fieri ⁊ cuius autoꝛitate fit.ſed iobꝗ/
nes autoritate dũi ⁊ mandato baptizabat.vñ Job.

Item ba/
ptizatoꝛ ſiue baptiſta nomẽ eſt officij.⁊ oſſicij hono/
rabilis.ſed nemo aſſumit ſibi bonoꝛẽ.ſicut dicit᷑ HNe
bꝛe.v.alioquin non eſt aſſumptio ſed vſurpatio.q io
hannes fuit factꝰ a dño baptiſta.et ſi boc. ⁊ baptiſ/

1.qui miſit me baptiʒare. ille mihi BBenma⸗

mus eius eſt a dño inſtitutus. ¶ Item fiat deductõ
quã facit dñs in euangelio. Baptiſmus ioh̊.de cello

erat an ex boibus.Si ex hominibus.ergo nõ erat ei
credendum. Si de celo.ergo inſtitutus fuit ab ipſo

deo. ¶ Contra. Si baptiſmus iohannis fuit a domi -

no inſtitutus.cum ergo debeat ab co a quo inſtituit᷑

denominari.non debet dici baptiſmus iohbannis ſed
i. Mecdia patet. quia baptiſmus chꝛiſti dabat᷑ a

petro ⁊ a paulo.⁊ ab eis non denoiabat᷑ ſ᷑ tm̃ a chꝛi⸗

ſto qui erat inſtitutoꝛ. Juxta hoc querit᷑ cum euan/
gelium nõ tm̃ denominet᷑ ab autoꝛe pꝛincipali.ſᷣ eti⸗

am a ſcriptoꝛę vt euãgelium ioh̊.quare non ſimilit᷑
bapriſinus. & YNtem ꝙ ſit inſtitutus a ioh.videt᷑.qᷣa

ſi a xo.ſtaret vtiq; iobanne ceſſante.ſed baptiſmus
io.ceſſauit ſtatim qñ iobannes miſſus eſt in carcerẽ.

ſicut digit Criſo.ſuꝑ ioh̊.ꝗᷓ baptiſmꝰ eius fuit ab eo

24

tm̃ inſtitutus nõ a deo.¶ R.dom ꝙ baptiſmi iobiſ
deus fuit pꝛincipalis inſtitutoꝛ.ſicut ꝓbant rõnes pᷣ
me.ſed iohannes fuit adminiſtratoꝛ plenarius⁊ pꝛe

cipuus. Plenarius. qꝛ deus nihil ibi faciebat quo.d
ꝑ ipſum non fieret.totum em̃ adminiſtrabat.qꝛ tĩ

exterius lauabat. Pꝛecipuus vᷣo.qꝛ deus ꝑ ipſuʒ in/
ſtituit.⁊ ei officium baptizandi cõmiſit.vt nullꝰ bap

7

tiʒaret illo baptiſins niſi ipſe vel aliquis eius autoꝛi

tate.et inde eſt ꝙ nominabat᷑ a iohane.⁊ ceſſauit io/
banne ceſſante.Sed in baptiſmo chꝛiſti nullus erat
adminiſtratoꝛ plenarius.qꝛ ibi eſt interioꝛ regenera⸗
tio que ſolum fit a deo.nõ miniſterio bumano. Nul

lus etiam pꝛecipuus.qꝛ xpᷣs inſtituit baptiſma ſuuʒ
nõ ꝑ aliquẽ hoiem.ſed ꝑ ſeipᷣm. Nulli etiã ſic cõmi/

itit ſuum officiũ vt alij eius autoꝛitate baptizarent.

25§

ideo nõ deno

iat᷑ ab eis baptiſmꝰxpᷣi.nec ceſſat eis
ceſſantibus.¶Ad illud quod obẽ de euãgelio.dm
ꝙ; cuangeliſta fuit adminiſtratoꝛ plenariꝰ.qꝛ q;dtum
ad verba ⁊ intellectum. Aerba em̃ ex ſe dicebant nõ

omnino eadem que xpᷣs in pꝛedicãdo dixcrat. Rur/

ſus ſenſuʒ ſeruabant.ſed illi pꝛimo illuminati fuer̃t.

et poſtmodũ alis expꝛimebant. In ſacramentis nõ
ſic.qꝛ apli ſigna ex ſe non habebat.ſed a dño ſunt in/

ſtituta. Rurſus ꝑ gratiam qua erant purgati alios
non purgabant.ideo non ſic dicit᷑ baptiſmus mat.

ſicut euangelium Math.dicit᷑.Et ꝑ illud patʒ rñũſio

ꝙ nõ ceſſauit ideo baptiſmus iob.qꝛ eſſet pꝛincipa/

lis inſtitutoꝛ. ſed quia erat pᷣcipuus adininiſtratoz.

ueſtio.if. e

¶ Ad quid fuerit baptiſmus iobannis inſtitutus:? Et

acd ſiendum.

ad ſigndum videt᷑ ꝑ illud quod dicit NHugo.inter
baptiſma xpᷣi ⁊ baptiſma iohannis boc intereſt.quia
ibi ſoluʒ ſacrẽ̃m dabat᷑.bic ſacrm̃ ⁊ res ſacramenti.ſ.
in baptiſmo chꝛiſti.g ſi ſacramenti eſt ſigre.patet ꝙ;
aangnaut 7. Item pꝑ rationem videt᷑.quia magiſ
Dueniebat baptiſmus iobannis cũ baptiſmo chꝛiſti.

c baptiſmus legalis. ſed ille vt dicit Hugo ſigbat

baptiſma chꝛiſti& multo foꝛtius congruit ꝙ baptiſ⸗
ma iohgnnis. ¶ Item ꝙ fucrit inſtitutus 3g emciẽ⸗

rebat. ptʒz ⁊c
tũ ad ſignh baptiſma ypᷣi ſicut dicit mgf. qð erat
g

dutm videt᷑.qꝛ Marci.j.dicit᷑erat iopbamnes bapti⸗
Hans baptiſmo penitentie in remiſſionẽ pctõꝝ. è eũ
remiſſio pctõꝝ nõ ſit ſine gratia.vẽ ꝙ; dabat gratiaʒ.
Item ratione vꝛ.qꝛ ſicut dicit Hugo.quemadmo
dũ creſcit in ſacr̃is cxpꝛeſſio ſiationis creſcit ⁊ effica
cia ſanctificationis.et ſᷣm ꝙ magis appꝛopinquant
ad aduentũ chꝛiſti.ſed baptiſmus ioh.expᷣſſiꝰ ſignuʒ
erat qᷓ; circumciſio.⁊ aduẽtui xpᷣi magis appꝛopinqᷓ
bat.ergo maioꝛẽ efficaciã babebat. reteren i nu
lam habebat interius efficaciam. cum ablutio carniſ
pꝛaue nulliꝰerat vtilitatis.non erat acceptandũ nec
appꝛobandũ. ſtulte feccrũt qͥ ſuſceperũt. Male eti
am fecit xpᷣs qͥ appꝛobauit.dum ab eo baptiʒari vo

luit.ſicut dicit᷑ Mat.iij.ergo ſi nec illi faciebant ſtul

te. nec xos male. aliquam efficaciã babuit.¶¶ Iteʒ
qꝙ maioꝛem efficaciam hũit qᷓ; baptiſmus chꝛiſti. vꝛ.
quia chꝛiſtus baptiʒatus eſt baptiſmate iobãnis nõ
ſuo.ergo ex oꝑe pꝛepoſuitiillud ſuo.ſed nõ eſſet pᷣpo
nendus niſi eẽt maioꝛis virtutis ⁊ efficacie.ergo ⁊c̃.
CLontra.qꝙ nec ad ſigndum nec ad efficiendũ vide
tur.Quia ſi ad ſigndum tm̃.ꝗ fuit ſacrm̃ legis vete.
Si ad efficiendũ.fuit noue.g cũ baptiſmꝰio.non fu⸗
erit ſacrm̃ legis w.qꝛ io.eſt terminꝰ legis.nec noue.
manifeſtũ eſt ꝙ nec ſiguit nec efficientiã habuit.
tem ꝙ nihil interius fecerit.vr̃.qꝛ Marci.j.dr.
go baptiʒo vos aqua. et.j.ioh.ꝓptereaveni ego in
aqua baptiʒans.et.j.Act.qꝛ ioh.baptiʒauit aqua.
eem ſuꝑ illud Jo.j.erat io.baptiʒans ⁊c̃.gloſa.
quantum cathecuminis nõdũ baptiʒatis ꝓdeſt do/
ctrina dei.tantum ꝓfuit baptiſma io.ante baptiſmũ
xpᷣi.&̊ pᷣm hoc ſolum inſtruebat ⁊ nibil gratie confe/
R.ddm ꝙ baptiſma io.fuit inſtitu/

ſacre rei
q̃dãmõ ſacrm̃. Fuit etiã iſtitutũ ad aſſuefaciẽdũ ad
baptiſmũ xpᷣi. Marci.iij. Ego baptiʒo ⁊c̃.glo.tm̃ coꝛ
poꝛa lauo.qꝛ pctã ſoluere neq̃ᷓo.vt ſicut naſcẽdo ⁊ pᷣ
dicãdo pᷣcutꝛo.ſic baptiʒando ad baptiſma xpᷣi din/
go.⁊ q;tum ad hoc nõ eſt ſacrĩ ſ̃ ſacrale.ſicut toꝛne

nũ.qꝛ ſigbat baptiſmũ xpᷣi.⁊ rõe iſtiꝰ erat

amẽtũ in q̊ milites affueſcunt nõ eſt bellũ. Fuit etiã

hoc ad baptiſmũ xpᷣi nũciandũ.manifeſtãdo auctẽ.
⁊ pᷣpando viã.et boc cũ baptiʒauit xpᷣm manifeſta/
tus ẽ xpᷣs Job.j.vt manifeſtaret᷑ in iſrt ꝓpterea veni
ego in aqua baptiʒzans.⁊ in illo baptiʒãdi actu cõtu
lit xpᷣs aqs vim regeneratiuã ↄtactu carnis.vt dicit
beda.et q;ꝛtũ ad hoc ꝙ fuit initiũ noue le.nõ fuit ſac/
mentũ necoino ve.nec oino no.le. Concedendũ eſt

igit᷑ ꝙ fuit inſtitutũ ad ſigndũ nõ ad efficiendũ.ſiut

dicit NHugo. nec opoꝛtet ꝙ ſacrm ſit ve.le. ꝓpter h̊ ꝙ
nunciabat ſacrm̃ noue. 28 obꝛ de illo verbo pᷣdi/
cans ⁊c.glo.exponit ſic.pnie baptiſmũ dicit in remiſ
ſionẽ pctõꝝ.⁊ hũc tm̃ pᷣdicauit nõ dedit.Añ baptiſ/
mus illius pnie.nõ erat baptiſmꝰio.quẽ ipᷣe dabat ſ

27

baptiſmꝰ xpᷣi quẽ io.pᷣdicabat.i¶ Ad illud qd obẽ ꝙ 28

expſſiꝰſignũ eſt qᷓ; legalia.dm e circũciſio inſtituta
fuit in remediũ nõ tm̃ in ſignũ.ſᷣ baptiſmꝰio.tĩ in ſi
gnũ.nõ in remediũ.qꝛ ſi eẽt in remeqiũ.vtiq; eẽt eff⸗
caciꝰremediũ.ſic erat expᷣſſiꝰſignũ. 3 q
ꝙ ſi nulliꝰvtilitatᷣ ⁊c.dðʒ ꝙ q;uis ĩteriꝰ nõ pnrgaret
nõ tñ erat inutile.qꝛ inſtruebat ⁊ aſſuefaciebat.⁊ q
ampliꝰeſt.fuit via manifeſtãdi xpᷣm.⁊ pᷣpandi viam

baptiſmo xpᷣi.⁊ inde eſt ꝙ xpᷣs in eo baptiʒari voluit

vt ſe baptizato mãm ſuo baptiſmati pᷣparet ſctificã/
do aquã et ſic pʒ ſequens.quia nõ pᷣpofuit ſuo.s oꝛ⸗

inauit ad ſuñ baptiſmũ

d illò qd obi ⁊ 9

7,

4

itof
eyi
ton
ſep
l
fſ
hie
uus

faton
ſenͤ⸗
ſibe⸗
ftrn
ſof

4
. —
.—

—

ge Pekta g. fFf etext alioꝝ ſacrõꝝ. ſed caracter nõ impꝛimnebat᷑ in bap-
R ¶ Pevſu baptiſmi Jobannis ſiue de ficacia. vtrumm tiſmo i0. nec in impoſitiõe manuũ.qꝛ nõ babebãt cũ
an fſcz baptiſmmus iohannis cum im oſitione manuum illo aliquam ſilitudinẽ. tales ſꝑ carerẽt caractere. .
tequipollens eſſet baptiſmo chꝛiſti: Et ꝙ ſic vr̃ ratio && nunq; eis valerẽt alia ſacr̃a.¶ Reꝰ. dom ꝙ duplex .
tic ne. qꝛ iſta duo cõpletum faciunt baptiſma.ſ.baptipa fuit ſuꝑ boc opinio. Ana vicʒ ꝙ baptizati baptiſmo
Neen ri in aqua ⁊ ſpũ.ſed ꝑ iohanneʒ baptiʒati ſunt aqua. iob.ſi nõ habebant fidẽ trinitatis. rebaptizandi erãt
MWB ꝑ manuũ impoſitioneʒ ſpũ.ergo equipollẽt iſta duo Si aũt habebant fidẽ trinitatis non opoꝛtebat eos
8 baptiſmo chꝛiſti. ¶ Itẽ hoc videt᷑ ratone alia. qꝛ ad rebaptiʒari.ſed ſufficiebat manus imponi. Et rõ bu
boc ꝙ baptiſmus ſit ſacramẽtũ completũ.nõ eſt ne us poſitionis fuit ꝙ qꝛ tales bẽbant ablutionẽ exte
* . ceſſe aliquẽ lauari iuterius ⁊ exteriꝰ.ſᷣ ſucceſſiue.vt rioꝛẽ.⁊ babebant fidẽ trinitatis qua interiꝰ inſignie-
nai patet in accedente ficte.̊ videt᷑ impoſitio manuũ bant᷑ tanqᷓ caractere.habebãt ſpm̃ſctm̃ ꝑ impoſitio
main nõ lauit interius ꝑ ſpũm.cũ ablutione pꝛecedẽti ex nem manuũ.⁊ ideo tales nõ erãt rebaptisandi.Hec
Me terio:i fuit integru ſacramentũ. ¶ Itẽ hoc vr autoꝛi aũt opinio roboꝛat᷑ ꝑ auẽtem.qꝛ Act. viij.nõ ſunt re
ur tate Hicro.et mgf̃i.icit em Hieroni.ſuꝑ Jo. Ba⸗ baptiʒati.⁊.x.ſunt rebaptiʒati.et ideo nec generalit᷑
N ptiʒati a iohanne noie venturi.quia dixcrũt.neq; ſi aſferunt nec negant ſed diſtinguũt ad ſuſtinendum
ſpñnſſanctꝰeſt audiuimus.iterũ baptizati ſunt.̊ hbec banc opinion?᷑.⁊ dicũt q; 3 tꝑe illo impoſitõ manu/
N eſt ratio.qꝛ nõ cognoſcebant ſpm̃ſanctũ.ergo ſi hec um plus valebat qᷓ; nũc ↄfirmatio.dabat em̃ baptiſ-
i eſt cauſa recta. oppoſitum eſt cauſa oppoſiti.ᷣ ſi ba mũ flaminis. Huius opinionis fuit mgf ⁊ alij q eaz
iarß⸗ ptiʒati erant ⁊ fidem trinitatis habebant nõ erãt re ſuſtinẽt.Alia opinio eſt ꝙ oẽs ſunt rebaptiʒandi.qͥa
cht baptiʒadi.¶ Itẽ boc videt᷑ auẽte ſcripture.qꝛ actuũ ille baptiſmꝰio.ſolũ afſucfaciebat nõ regenerabat. 2
oiſ viij.dicit᷑ de ſamaritanis.ꝙ baptiʒati erant in nomi impoſitio manuũ nõ caracteriſticabat aiam. ⁊ iſta G
. ne dñi ieſu.⁊ tñ imponebant manus ſuꝑ eos.⁊ apo/⸗ c&is opio modernoꝝ mgrõꝝ.¶ Oꝛ gᷓ obꝛ ꝙ erat ab 31
Gn ſtoli nõ faciebant aliud niſi imponere manus in no lutio exterioꝛ ⁊ interioꝛ.dm q nõ q̃cũq; ablutio ex/
En. mine vñi ieſu. Sed tũc quero.aut baptiſmus ille fu/ teerioꝛ ẽ ſacrm̃.ſ in q̃ impmit᷑ caract᷑ qͥ ſp manet.⁊ta
iic. it chꝛiſti. aut iobannis ꝗ baptizati erant. Non chꝛi/ lis nõ fuit in baptiſmo io.iõ pʒ illud.Ad alið Hie 32
Duus ſti vt patet ꝑ textuzʒ.õ ſpnᷣſſancti.nõdũ em̃ in qu?⸗ ro.ddm nõ vult ibi tangere cãm rebaptiʒatõis.ſᷣ
wrigt Qdus illoꝝ venerat ⁊c. Sed baptiſmꝰ xpᷣi dabat ſp ſpi inſufficiẽtiã fidei in altera ꝑſonaꝝ.⁊ B pʒ ſi inſpiciãt
Nn. ritũſanctũ.⁊ glo.dicit ibi.baptizati tm̃ aqua tincti ñ añcedẽtia ⁊ ſcq̃ntia. Rad aliud dm ꝙ ſamaritani 1 3
nig ſpũ.ergo qꝛ fuit baptiſmus iohis.non opoꝛtebat niſi baptiʒzati erant a pbilippo baptiſmo xpᷣi ſicut innuit
ſe, manus iniponi. Contra. legit Act.xix.ꝙ paulus re- glo.Et qð dẽ ꝙ no receperũt ſpm̃ſ.intelligit viſibir.
mir baptiʒauit baptiʒatos baptiſmate iobannis.gᷓ reba qꝛille no erat philippus aplis ſᷣ diſcipłs.⁊ iõ baptiſa
gniat peand ſunt. Si dicas ꝙ ideo rebaptizauit qꝛ non re potuit ⁊ pdicare.ſᷣ nõ manus imponere ad dãdũ
Gitin4, abebant trinitatis fidem.tũc g ſuppleta fide trini - ſ. ſ. viſibiliter. Añ glo. act.viij.ſuꝑ illud. miſerũt ad il
nzſ tcatis.nõ opoꝛtuit rebaptiʒari. ſ̊ cõſtat ꝙ ante inſttu los petꝝ ⁊ io.philippꝰ qͥ ſamarie euãgeliʒabat vnuſ
nitie Eit i fide q́; baptiʒaret.̊ nec debuit rebaptizare.¶¶ Ij de. vij. erat. Si em̃ apls eẽt.manꝰimponere poſſʒ q
M Aug. aſſignat generalẽ dꝛñtiã inter baptiſmũ iohan ſolis epᷣis ↄuenit.⁊ ita pʒ q; Gᷓ̊ opio ꝗᷓ dicit ꝙ nõ erãt
Go nis ⁊ baptiſmũ xpᷣi dicẽs. Baptizauit iudas ⁊ reba oẽs rebaptiʒandi nõ bʒ fulcimentũ ex ſcriptura.nec
nünß ptiʒatũ nõ eſt. baptiʒauit iobannes ⁊ rebaptiz3atum ex auẽcte cuidẽti.nec ec bʒ auẽtẽ cogẽtẽ.Alia vᷣo opi⸗/
Piin eſt. & gencraliter om̃s erãt rebaptizandi. TItẽ rati nio auẽctẽ hʒ. ſ. ꝙ oẽs ſũt rebaptiʒãdi. ſicut ꝑtʒ act᷑.x.
latee one vr.qꝛ ſicut dictũ eſt. baptiſmus io.aſſuefaciebat ¶⁊nõ eſt rõ qꝛ defectũ bꝛent fidei.q̃ntũcũq; ei aliqᷣs ẽ
Sarach ⁊ dirigebat ad baptiſmũ xpi. Ande ipᷣe iohannes di infidelis nõ eſt rebaptizãdus ſᷣ erudiẽdꝰ.& h erat rõ
mi ccbat.Ego haptizo vos aqua.ille baptizabit vs ſpi ſ.qꝛ ille baptiſnꝰnõ ↄputabat᷑ ꝓ ſacro.Et hʒ auctẽ a
ſunicr rituſancto. ſi fruſtra aſſueſcit aliquis ad facienduz ſctis.Aug.n.dicit ſuꝑ io.omet.v.qͥ baptiʒati ſũt bap
mnfii aliquid quod nõ facit. fruſtra baptizati ſunt baptiiè tiſmate io.nõ eis ſuffecit. baptizati em̃ ſũt baptiſma⸗
undn mo iohannis niſi baptiʒarent᷑ etiam baptiſmo xp̃i. te chꝛiſti. Itẽ Beda ad H̊. Jo.baptisabat vt ad bap
tt ¶ Item impoſitio manuũ habebat locu ſacri cõfir. ciſimũ xpᷣi virigeret. Ad h̊ facit glo. ſuꝑ illud Jo.iij.
ttti⸗ V mationis.ſed confirmatõis ſacramentů pꝛeſuptonit cathecumis. ⁊ & hita ẽ. Rõnẽ etiã hʒ ꝓpt᷑ caracterẽ
olich ſacrm̃ baptiſmi. alijs non valet niſi baptiʒatis.̊ ſi q impmit᷑ct qꝛ baptiſmꝰ xpᷣi erat ianua ſacrõꝝ.⁊ po
nütor . nõdũ habebãt plenuz ſacrm̃ baptiſmi.nihil faciebat ſtremo qꝛ affuefactoꝛius erat.fruſtra erat.qꝛ vana ẽ
Pnte confirmatio ſiue impoſitio manuũ cis.¶ Itẽ in ba aſſuefactio vbi nõ ↄſequit᷑ illud ad qð ẽ.Huic opi
ne ptiſmo impꝛimit᷑ caracter qͥ eſt ſundamẽtũ oꝛdinis nioni tãq; ſecurioꝛi ⁊ rectioꝛi ↄſeutiendũ credo.
i ,.iſt. III. De baptiſmo qtum ad ĩm ſacramẽtumꝑpe. .
Peng Oſt bec videndum eſt quid ſit baptiſmus ⁊c̃. Determinatis pꝛeambulis ad ſacramẽta. in hac parte
1e is teriat mgr de ſacfis ſigillatim. ⁊ h bec ꝑs ſeptẽ ꝑtes. Sm. vij. ſacra. In pᷣma detmiat de baptiſmo
iin vi n ſcda de afirmatie. .ol. vij. Hune de ſacro cofirmatiõis. In tercia de ſacramẽto euchariſtie infra
ſein di. viij. P? ſ. acrm baptiſmi ⁊ ↄfirmatõis. In den de pnia. . di. xiiij. Doſt h̊ de penitẽtia agẽdũ eſt. In qͥnta de
i/ extrema vnctione.infra diſt. xxiij. Pꝛeter pᷣmiſſa eſt aliud ſacramentum. In ſexta de oꝛdine.infra diſtinctiõe

xriiij. Nunc ad conſiderationẽ ſacre oꝛdinatiõis. In ſeptima de matrimonio.infra di.xxvij. Cum alia ſacra-

menta poſt peccatum. ¶ Prima pars in qua determinat de baptiſe mo habet duas. In pꝛima determinat de
46 baptiſmo qtũ ad ipm ſacrm. In ſecũda ꝙtum ad ſacramẽtalia. incipit ꝑs illa.j.di.vj.circa mediũ.ibi. Doꝛ
4in ro cũcti ad baptiſmũ veniẽtes. Et qm ſacrm baptiſmi pᷣt ↄſiderari in ſe. ⁊ ꝑ ↄpatõeʒ ad dãtes ⁊ recipietes.iõ
eliat Pps iſta hʒ tres. In pꝛima agit de baptiſmo ꝑ ſe. In fecuda o compationem ad recipientes. infra di. iiij. Nic di

ſi⸗ — cndũ. In terciapꝑ cõꝑationẽ ad dantes.infra di.v. Poſt bec ſciẽdũ eſt ſacrĩ baꝑtiſmi. Hꝛima ꝑs ↄtinet pꝛe⸗

lentẽ di.et diuidit᷑ in duas ptes. In pꝛima gee baheikys q́;tũ ad eius quidditatem ſiue integritatẽ. Inſe 9
cunda qᷓ;tum ad eius inſtitutionẽ.ibi. De inſtitutionẽ baptiſmi qñ ctie. Pauna pars habet duas. In pᷣma 4.
oſtendit ꝙ ad eſſe baptiſmi ↄcurꝛũt verbũ et elementũ. In ſecunda vo determinat quod ſit illud verbuʒ.ibi
Sed quod eſt illud verbũ.Et illa pars babet duas. In pꝛima determinat veritatẽ. In ſcdᷣa vᷣo ſoluit dubita
tionẽ. ibi. Mic querit᷑ an baptiſmꝰ ſit verus. Subdiuiſio huius partis patet in liter.
2. ¶ Baptiſmus ⸗ Quid ſit baptiſmus.⁊ ꝙ ad eſſe baptiſmi cõcurrit Di. V .
iutictio.i. ablutio coꝛ verbum et elementuũ. e
oꝛis extcrioꝛ facta bum e , ꝗꝗ III
pꝛeſcripta. Cõtꝛa. Ai foꝛma.⁊ qñ inſtitutus.⁊ cã inſtitutionis. Ba a
det᷑ eſſe mala iſta no ptiſmus dicit᷑ intinctio.i.ablutio coꝛꝑis exteri
tificatio. quia notifi- ꝛ facta ſub foꝛma verboꝝ pᷣſcripta. Si em ablutio fiet
caria ebe uenire ſine verbo nõ eſt ibi ſacramentũ.ſed accedẽte bo al·
boeheed elementij fit ſacramẽtũ.nõ vtiq; ipᷣm elementũ fit ſa GG/
cum lauat᷑ pannus ẽ mentũ bᷣ ablutio facta in elemento. VUnde aug. Ver⸗ b Aug. ſu⸗
ablutio coꝛpoꝛis.⁊ o bo baptiſma cõſecrat᷑.detrahe verbiũi et quid eſt aq̃ ni: per Johanẽ.
teſt fieriſub foꝛma ꝰ ſi aqua:accedit verbũ ad elemẽtũ ⁊ fit ſacramẽtũ.vn·
vonbecſeribtn. 8 ſi de eſt hec tanta virtus aque vt coꝛpus tãgat.⁊ coꝛ ab.
“ rrg b luat. niſi faciente verbo. nõ qꝛ dicit. ſed qꝛ cedit᷑. Mã
1 lutio autoꝛitate det eEt in ipſo verbo aliud eſt ſonus tranſiens. aliud ẽ vir/ .
minatur ad ſtandu, tus intus manens. In duob g cõſiſtit ſacramẽtũ ba⸗- c
ꝓ ablutione aque.ſi ptiſmi.ſ.in verbo ⁊ elemento.ergo et ſi alia deſint que
militer coꝛpꝰ ad ſtan ad decoꝛẽ ſacramẽti inſtituta ſunt.nõ iõ minꝰ eſt verũ
qurn enen in⸗ ſacrm̃ et ſctm̃ ſi verbũ ſit ibi ⁊ elementũ.Nam ⁊ in hoc eꝛ in boc ⁊ in
nmaninnn e ablu ſacramento ꝛ in allig quedam ſolent fieri ad decoꝛẽ et as amen
tio coꝛpoꝛis bumani honeſtatem ſacramẽti.quedã ad ſubam ⁊ cãm ſacfi p⸗ 5e uit⸗ *
in aqua facta ꝛ. tinentia. De ſuba huiꝰſacti ſunt verbũ ⁊ elemẽtũ.cete neſtatem. que⸗
ra. ad ſolennitatem eius ꝑtinent. dzad ſbam 2
b Ablutio facta in ¶ De foꝛma baptiſmi qua determinat veritatẽ quod cãzʒ ſacri pꝑtinet
dlemnéto, Snuui ma ſitillud verdbum. b
iſtec aboſte ſaera ¶ Sed quod eſt illud verbum q accedente ad elemetuy
mentũ. Contra. exr fit ſacrm̃.veritas q̃ docet huisſacr̃i foꝛmam tradẽs ait „ .
videt᷑ ꝙ ablutio paſ / diſcipuł. Ite docete oẽs gentes baptiʒãtes eos ĩ noĩie/ Matb. vlti. .R
ſiue dicta ſit ſacramẽę pꝛis ⁊ filij ⁊ ſpũſſen. Inuocatio iaik trinitatis vbũ dꝛ g N
tũ. q Reraſstn cn ſi·quo baptiſma ↄſecrat᷑.et hec eſt foꝛma vᷣboꝝ ſub q̃ tra —
foꝛma ſed gratia ns ait. Firmiſſime pceptũ eſt in ſinodo angloꝝ. vt qᷣcũq;
eſt lota. ̊ launans.er- ſine inuocatiõe trinitatis merſus fuiſſet.ꝙ ſacrm̃ rege
go ſignum non eſt llo nerationis nõ haberet.qð oĩno verũ eſt. ſi merſus
tio paſſiua ſed actia. in fontem baptiſmi quis fuerit ſine inuocatione trini/
(e vom g in baptiſ tatis.pfectus xpᷣianus nõ eſt niſi in nomine patris ⁊ ſi . .ſł
mo coeuruit loeio gi lij ⁊ ſpũſſancti fuerit baptiʒatꝰ. Qegit tñ in actib aplo Se vi 4
ille qui mergit dicik ru.aplos baptiʒaſſe in noiĩe xpi. ſed in hoc noĩe vt ex,· baptiʒanerũt. leie
lauare.et ides bapti· ponit ambꝛo.tota trinitas intelligit. J ntelligit᷑ em̃ ci mnin
ʒare. Similiter ⁊ a] xpm dicis ⁊ pat a qͥ vnetus eſt. ⁊ iße qͥ vnctꝰeſt.⁊ ſpũs
dr lauare. ⁊ coꝛpꝰ la ſctũs ꝑ quẽ vnctus eſt. Vñ MHicolaus papa ad ↄſulta Micolaus pa⸗
mai a5 riscons bulgaroꝝ a quod am iudeo multos baptiʒatos aſſeri⸗ pa ad conſulta
cõpis ioti. QAuia ad tis.et quid inde agendum ſit conſulitis.hi pꝛofecto bulgaroꝛum.
Raeinbd e Hien,rir illam potiffimũ deſcribit᷑ que alias claudit ⁊ pꝛeſupponit.⁊ hec eſt lotie eoꝛxo:is
paſniua.ꝗᷓ immediatius reſpicit baptiſmũ. pᷣſupponit duplicẽ lotionẽ pᷣdictã.qꝛ facta ⁊ ab bomie ⁊ ab aqua tn
obꝛ ꝙ nõ eſt ſignum gratie. dom ꝙ bec lotio paſſiua ſignũ eſt effectus gratie.nec bʒ ꝑfectã ſigtionẽ niſi ꝓ ſite

ur oingit lotioni aqᷓ miſtri. tũc em̃ ſignũ eſt qꝙ ala purificat᷑ a deo ꝑ gãm. c ¶ In duobꝰs ac. ENii falſuz di nnl
5 aeinc wei aoiacim ſimplex. nõ cõſiſtit ĩ duobꝰ.qꝛ tũc eẽt ↄpoſitũ.R.aliqᷓ faciũt vim in 5 qG n
dẽ ſacrm.qꝛ nõ wocat ſacr̃m ſignũ exteriꝰ.ſ effectũ gre intioꝛẽ qẽ gr̃a ſimplex. Alid vim faciũt i ſimplicitate.qꝛ
i dẽ ſimplex qꝛ ũ bʒ ꝑtes.ſᷣ qꝛ nõ diuidat᷑ i pla ſacca.Sʒ neutꝝ iſtoꝝ ẽ magnũ aᷣd dicẽ iõ credo & võt ſacris

Delen
Pülnng

Wacch

ng
gtie
Gi

441

Actx.

terminari.

—„ —— „è

—
èäl

. Ambꝛo.

4 —
— G —R’MD”D „ . — .

.êẽò⁹

ſi din nomine ſancte trinitatis vel in nomie xpii. ſicut in
actibus aploꝝ legimus baptiʒent᷑. ba

15 .

ſancti poſſit tradi baptiſmus.

bneges.plenũ eit ſidei ſacramẽtu. Ita etia lic; patreʒ

—*.

Ecee qd opoꝛtz

tia alicuiꝰhoꝝ.nõ credẽs vnã potẽtiã triũ.intelligẽdũ
eſt h̊ ſuꝑ eũ qͥ nõ intẽdit nec credit baptiʒare.qͥ nõ tim̃
caret fide.ſᷣ etiã intentionẽ baptiʒãdi nõ hʒ.Qui gO ba
ptizat in noie xpᷣi.baptiʒat ĩ noĩe trinitatis.qñ ibi intel
ligit᷑.Tutiꝰẽ tñ ibi tres pſonas noĩare.vt dicat᷑.ĩ noie
patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti.nõ tñ in noibꝰ.ſᷣ in noĩe.i.in⸗
uocatiõe.vlł in cõfeſſiõe pr̃is et filij ⁊ ſpũſſancti.Ynuo⸗
cat᷑ em̃ ibi tota trinitas.vt inuiſibilit᷑ ibi oꝑet᷑ ꝑ ſe.ſiẽ
extra viſibiliter ꝑ miniſteriũ.Si aũt dicat᷑ in noibus.
vũ eſt ibi ſacramẽtũ.qꝛnõ ſeruat᷑ foꝛma baptiſi.

Ambꝛo. in li. de
tri.qͥd eſt in no

mine pꝛis ⁊ filij

ſpuſſancti.

⁊ filium ⁊ ſpũmſctm̃ dicas.et patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti
minuas ptãtẽ.vacuũ eſt oẽ myſteriũ.Cũ em̃ dicit᷑ i no
mine xpᷣi.ꝑ virtutẽ noĩs impletũ eſt miſteriũ.nec a xpi
baptiſmate ſpũs ſeꝑatur.qꝛ xpᷣs baptiʒauit in ſpiĩI.
5

¶ Queſtio Ambꝛoſſi.

(Müc ſiderem vtrũ ſiẽ xpᷣi noĩe legim baptiſmi ple⸗
nnü eẽ ſacrm. ita etiã ſpũſctõ nuncupato.nihil deſit ad
miſterij plenitudinẽ. Rõnẽ ſeqᷣmur.qͥ vnũ dixerit.tri⸗
nitatẽ ſignificauit. Si xpᷣm dicas.⁊ patrẽ a qͥ vnctꝰ eſt
filius.⁊ ipᷣm qui vnctus eſt.ſ.filiũ.⁊ ſpũmſcm̃ qͥ vnctꝰ
eſt deſignaſti. Scriptũ eſt em hunc eẽ ihſm a naʒareth
