dam dicũt ꝙ banc hñt qm̃ om̃ia coꝛpa eis ſubiacẽt

⁊ obediũt.⁊ ipſa virtutẽ habent ſuꝑ om̃ia. AUñ dicũt
ꝙ ſicut aer cedit ſagitte.ſic omne coꝛpus cedit coꝛpi
gloꝛioſo. Sed illud impꝛobatũ eſt.quia qua virtute
reiungeret᷑ lapis ſi ꝑ ipſum tranſiret.⁊ celũ ſimiliter
⁊ coꝛpus hominis nõ gloꝛioſi:Alij dicũt ꝙ nõ cedit.

ßPÄ quia om̃ia coꝛpa qdã mõ ſint poꝛoſa.⁊ coꝛpꝰgloꝛi⸗

ficatum babet ratonem ⁊ naturam lucis que tota ꝑ
eſſentiam ſaluat᷑ in puncto.⁊ dilatabit᷑ qñ nõ habet

reſiſtentiamoolũt ꝙ coꝛpus gloꝛioſum ꝑtranſeat.⁊

non ꝑ poꝛos multos.ſed poteſt ꝑ vnũ.Sed illð ad/
buc videt᷑ inconueniens. Ponamus em̃ coꝛpus ali⸗
quod nõ eſſe poꝛoſumaũc per illud nõ poſſet tranſ-
ire. Item quõ eſt intelligendũ ꝙ coꝛpus gloꝛioſũ
efficiatur ita modicũ ſicut poꝛus quin deꝑdatur eiꝰ
figura.eius quantitas ⁊ menſura.ideo nõ eſt conue/
niens bec poſitio.Alij ponunt ꝙ qꝛ coꝛpꝰ eſt in ꝑer/
fecta obedientia reſpectu intellectus.⁊ intellectꝰpo
teſt abſtrabere a quãtitate naturã ſᷣm intelligentiaʒ
Et tunc abſtrabet ᷣm veritatem.⁊ tunc co⸗Pns ab/

Rracta quantitate babet coꝛpis ſubſtantiã ⁊ ſpuali⸗
tatem. Vñ ſicut ſpũs eſt ſimul cũ coꝛꝑe.⁊ a coꝛe no
impedit᷑.ſic gloꝛificatũ coꝛpus cũ nõ goꝛificato. ſed

— Dueſtioo.
¶ De ſubtilitate ꝑx compatõnetm ad tactũ noſtũ.⁊ qri

boc eſt impoſſibile ⁊ non intelligibile ꝙ ſit coꝛpꝰ vi ⸗

——

nuẽs ⁊ oꝛganicũ.⁊ nõ ſit coꝛpus quantũ.ideo boc nõ
eſt ponendũ.Qualiter em̃ ſaluet᷑ organiʒatio ⁊ me-
bꝛoꝝ diſtinctio in coꝛꝑe a quãtitate abſtracto.ᷣ nõ
video. Alij vᷣo dicũt ꝙ coꝛpus gloꝛioſum põt eſſe in
codem loco cum nõ gloꝛioſo.vñ penetrat ſubintra/
69 do totũ nõ poꝛos.⁊ boc põt ſic intelligi. Oꝛ em̃ duo

coꝛpa naturalia nõ poſſint eſſe ſimul in codez loco.

nõ eſt eo ꝙ ſint duo. ante cem̃ pꝑer naturã ſunt duo qᷓ;
ſunt in vno loco vel duobus.qꝛ ꝑ ſuas foꝛmas.⁊ hoc
patet. qꝛ duo puncta.⁊ due lincc.⁊ due ſuꝑficies ſim:
ſunt in cõtactu phᷣico.quia ↄtigua ſunt quoꝝ termi/
ni ſimul ⁊ ſemel ſunt.qñcunq; in codem loco pꝛimo
ſunt. Oꝛ nõ ſunt ſimul hoc eſt ꝓpter coꝛpulentiam
ipſoꝝ.⁊ quia vnũ ñ ẽ alteri ꝑuiũ.Si & ita ſit ꝙ alterũ
babeat ſubtilem coꝛpoꝛcitatẽ er penetratiuã virtutẽ
reſpectu alteriꝰ.tunc quidem poterunt eſſe ſimul.et
qm̃ in dote penetrabilitatis datur coꝛpoꝛi ſubtilitas
⁊ virtus actiua ad penetrandũ nõ gloꝛificatum.ideo
penetrat illo nõ cedẽte. Coꝛꝑa vᷣo mathematica et li/
nee ⁊ puncta ideo plura ſunt quia diſtantia.et ideo
impoſſibile eſt duo coꝛpa mathematica vel duas li/
neas vel puncta cſſe ſimul.vel etiã mathematicum
cu m naturali.ſicut vult phᷣs.¶ Ad illud g qð obijci
tur ꝙ ſubtile diſpoſitũ eſt pcnetrari nõ penetrare. di
cendũ ꝙ boc eſt verum vbi eſt ſubtilitas raritatis ad
patiẽs.ſed hic eſt ſubi ilitas iuncta virtuti agẽti ſicut
1 Pater in igne ⁊ radio. ¶ Ad illud qð obijci᷑ ꝙ equa/
ſis ſubtilitat eſt radiꝰ.dð ꝙ ⁊ ſi ſit equalis ſublitat.
nõ tamen cſt tante virtutis in penetrando. ⁊ vtrũq;
2 requirit᷑ vt viſum eſt. d illud qdᷣ obijcit᷑ ꝙ duo
coꝛꝑa non poſſunt eſſe ſimul iam patet rñſio.qꝛ ſi in/
telligat᷑ de coꝛpe ſᷣm eſſe naturale nõtenet hoc qꝛ co
3 pus ſed qꝛ bʒ coꝛpulentiam. ¶ Oð ̊ obijcit᷑ de me⸗
ſura. ddᷣm ꝙ duplex eſt menſura.ſ.intra ⁊ extra. Mẽ
ſura intra ẽ ꝓpꝛia ⁊ multiplicat᷑ ᷣm multiplicatõeʒ qꝛ
ẽ omogenea mẽſurati mẽſurato.mẽſura extra ñ oꝑoꝛ
tet ꝙ multiplicet᷑ inq;tum menſura.ſed ſi multiplica
tur hoc eſt ꝓpter indigentiã vel ↄpo ſeibilitatem men
uratoꝝ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vnũ coꝛpꝰ non po
teſt eſſe in pluribꝰlocis.̊ nec vnus locus ↄtinz duo
coꝛꝑa.ddm ꝙ nõ eſt ſimile.quia pꝛimuʒ facit finitas
qua creatura nõ pꝛinat᷑ ꝑ gloꝛiã.ſcᷣm facit coꝛpulẽ/
75Rtia ⁊ groſſicies que auferet᷑ ꝑ gloꝛisam.¶ Ad illᷣ qðᷣ
obijcit᷑ de punctis ⁊ lineis.ddm ꝙ nõ babent diſtin/
ctionẽ manifeſtã que eſt ſᷣm diſtantiã.ſed diſtinctio/
nem naturalem que eſt m diuerſam ſubſtantiam qᷓ
ſimul in ſuis naturis cocxiſtũt.ipſe vᷣo opponit ac ſi
26 eſſet diſtinctio 'm eſſe mechaphiſn d illud qðᷣ
obijcit᷑ de coꝛꝑe gloꝛificato vtrũ poſſił eſſe ſimul cuʒ
alio.Aliqui dixcrũt ꝙ ſic.ſicut duo radij ⁊ lumina ſi
mul ſunt ſᷣm dyafanum.ſeq tamen boc nõ credo.qꝛ
vnũ nõ eſt materiale reſpectu alterius.nec ꝑtranſibi
le alio. ⁊ ideo qᷓuis ſit ibi ſubtilitas.deficit tamẽ pe/
netrabilitas. Mec eſt ſimile de luminibus.qꝛ foꝛme
ſunt habentes multiplicatõnem.nõ a ſubiecto ĩ quo
ſunt ſed a pꝛinci io effectiuo ſicut dicit Dyoniſius.
a gloꝛioſa nõ poſſunt eſſe ſimul ſiẽ

70

74

⁊ ideo plura coꝛ
gloꝛioſum cum nõ gloꝛioſo ⁊c̃.

re oꝛganum tactus. Pꝛimũ habet ꝑ virtutem natu/

goꝛiꝰin omeł. Palpabile fuit ꝑ veritatem nature.et

ſcenſionis eniʒ fuit.

ſum nõ põt ſentiri ꝑ reſiſtentiã.quis nibil ei reſiſtit.
MMõ pꝑ qualitateʒ actiuã.

ꝙ cuʒ dico tangibile duo dico.ſ.qð poteſt immutare

bit qð ẽ pfectõis.⁊ tollet᷑ qdð ẽ impfectiõis.iõ dico
coꝛpꝰ glo ſũ pᷣt ſe e lat⸗
boc habet ſm diuerſas ↄditõnes.nam tangi poteſt.

V 8
tur vtrũ coꝛpus gloꝛificatũ ſit palpabile tactu a non
gloꝛificato.Et ꝙ ſic videt᷑ Luce vltimo.palpate ⁊ vNi
dete quia ſpũs oſſa ⁊ carnem nõ babet. ¶ Item gre

ſubtile ꝑ effectum ſpũalis potentie. Item rõne vi⸗
detur.qꝛ in coꝛpe gloꝛioſo erit veritas carnis ⁊ oſſis.
ſed caro eſt mollis ⁊ os durũ.ſed durũ et molle ſunt
obiccta tactus.g ⁊c.¶ Item coꝛpus gloꝛioſum põt
ie mutare viſum.& cadem ratõne poteſt immutare
tactum.¶ Contra.grego.coꝛrumpi neceſſe eſt quod
palpat᷑.ſed gloꝛioſum coꝛpus eſt incoꝛruptibile.g̊ 2⁊
impalpabile. ¶ Item ioh. Criv.in quada omcł.Di⸗
gnum eſt querere qualiter coꝛpus incoꝛruptibile tã⸗
gibile fuit moꝛtali manu.ſed ne tumultueris.cõde⸗/
¶ Item ratõne videt᷑.qꝛ omne
qð ſentit᷑ tactu.ſentit᷑ aut ꝑ reſiſtentiã.aut qualitatẽ
actiuã.ſicut ſentit᷑ aer frigidus.Sed coꝛpus gloꝛio/

ia nulla talis immutatio
ibi remanet. & nullo mõ. ¶ Itẽ tactus maximeẽ ma
terialis. coꝛpus aũt illud ſpnale. ⁊c.¶ Be. dicendũ7

S
–

ſenſum ⁊ hoc eſt pfectõnis.et qdð nõ poteſt latere ta⸗
ctum noſtrum ⁊ hoc eſt impfectõnis.⁊ quia remane

— 7

p̃ᷣbẽ tãgibile ⁊ pᷣt ſe ñ pᷣbẽ ſiue latẽ.⁊

quia põt impellenti reſiſtere cum ſit coꝛpus verũ nõ
vanũ vel fantaſticum.Latere põt.quia põt penetra⸗

—
— — — — — — — — — — — — — — — — - — — — — — — — — — — ——

re.ſcᷣm ꝑ effectum ſpũalis potentie. ⁊ bec duo con/
traria ſunt in nobis ſed nõ in illo coꝛpe.Concedende

ergo ſunt ratõnes ꝙ tangi põt. ¶ Ad illud qð obijci.25 fe
tur ꝙ qð palpat᷑ eſt coꝛruptibile.dicendũ ꝙ boc veꝝ n
eſt de eo qð eſt tactui ſubiectum. ſed iſtud nõ erat. t le
ideo ↄdeſcenſionis erat.¶ Ad illud qð obijcit de re f in
ſiſtentia. dico q; coꝛpus tangens nõ reſiſtit tangẽdo. n
ſed magis econuerio.⁊ licet nibil poſſit coꝛpoꝛi gloꝛi 8g m
oſo reſiſtere.ipſum tamen poteſt alijs.ſicut ptʒ.quia o
conſtat ꝙ poteſt ſuſtollere lapidem in manh. , Ad
vltimũ vero patet reſponſio.quia coꝛpus non effici-
enr ita ſpirituale quin ſaluetur in eo veritas carnis ⁊ 8 4
oſſis. O
Onſequenter queritur de ddte agilitatis. de “”

(Ci uen gi perclitur :oſtendtk r oglltas ſit in

qua duo querunt᷑. Pꝛimo queritur vtruʒ ſit “”
In omnibus coꝛpoꝛibus gloꝛioſis. Secundo
quæritur de inclinatõne coꝛpoꝛis gloꝛioſi per agilita⸗

coꝛpoꝛibus gloꝛioſis Sapien.iij.tanq; ſcintille ĩ ba/

rundineto diſcuꝛrẽt. dieit᷑ de beatis. ¶ Item ratõne
videtur quia illa anima ſenſitiua hbabet vim motiua L
2 ſenſitiuam.⁊ vt reſurgent oꝛgana virtutis motiue
⁊Tq ·,enſitiue.ſed oꝛgana ſenſitiuc.erũt babilia ſenſiui.S
oꝛena motiua motui. ¶ Item coꝛpus ꝗpter ſui tar- 34
ditatem anime repugnat.ſed tunc nulla crit repugn

tia. ergo nulla tarditas.⁊ ſic ⁊c Item non ſtatin
reſurgent erũt in empirꝛeo.⁊ ille eſt locus debitus. et

tem non ſtatim vt

vnumqnodq; coꝛpus habet habilitatem tenendi ad

locum ſuum ergo cum habeat bobilitatem tenendl.

— =
— —
=£ä

inrntn

mimin
D
finnuan
Glortr
chüſern
6sd
Riſuni⸗
ohsin
utm
berdnt
Conet

ügtar
utiatt
Gttt,
u
epugt

Cercc

EEE
— =
=

81 poꝛa gloꝛioſa.

lose

8 5 mutatõne ſᷣ de mutatiõe ad foꝛmam.¶ Ad
obijcitur ꝙ motus atteſtatur imꝑfectõni.dicendum
ꝙ verum eſt de motu ad foꝛmã vel ad ſitum ꝓpter in
digentiam. bic autem motus eſt ꝓpter libertatem.
fa illud qð obijcitur ꝙ anima non mutat affecti

⁊ bãc non babeat niſi per agilitatem. patet ⁊ꝛ.
Contra.fruſtra eſt agilitas ad motũ ſi ñ decet eſte

motum.ſed in coꝛpoꝛibus illis impoſſibile eſt eẽ mo

tum pꝛout dicit᷑ Apoca.x.iurauit ꝙ non erit vltra tẽ
pus. Sed om̃is motus localis eſt in tempoꝛe.ergo ſi
non erit tempus.ergo nec motus.¶ Item Auguſt.
de trinitate. In habentibus mutationem non nulla
moꝛs eſt ipſa mutatio.Et ratio buiꝰeſt.quia in om/
ni motu aliquid deperditur.⁊ illud moꝛi non incon/
grue dicit᷑.ſed coꝛpus illud erit ab omni moꝛte alie/⸗
num.ergo. ¶ Item phus dicit ꝙ motus eſt endele/
chia entis in potentia.vnde omnis motus aliqͥd im-
pfectõnis atteſtatur.quia eſt ppter babendum alidqᷣ
non babitum.ſed omnis impfectio abeſt a coꝛpoꝛi⸗
bus gloꝛioſis.ergo ⁊ omnis motus.¶ Item h oſten

ditur pꝙ ſimile in ſuperioꝛi ⁊ inferioꝛi.quia aima re

munerat᷑ ꝑ affectõnem.⁊ cognitõnem.⁊ quietatõeʒ.
coꝛpoꝛa etiam ſuperceleſtia que ſunt maxime habi/
lia ad motum ꝑ quietem remunerant᷑.g̊ ſimilit᷑ coꝛ/
R oleenn qͥcquid ſit de motu.
tamen de agilitate certum eſt ꝙ iſta ꝓpꝛietas eſt de ꝑ
fectõne ⁊ nobilitate coꝛpoꝛis.⁊ faciens ad expeditio
onem anime in coꝛpoꝛe.⁊ ideo dico ꝙ erit ibi ſicut ꝓ

82 bant ratoõnes. ¶ Od vero obijcitur de motu. dicẽcu
wꝙ motus om̃is eſt ꝓpter carentiam alicuiꝰrei. Caren
tia autem poteſt eſſe aut rei que inberet.aut rei qᷓ̃ aſ-
ſiſtit. Si rei que inberet vt ꝓpꝛietas abſoluta.hec qui

dem impꝑfectõnem facit in mobili ⁊ ſimiliteꝛ motus.
Alia eſt carentia rei que aſfiſtit.⁊ tũc aut illa eſt nata

aſſiſtere ꝑ naturam.⁊ tunc illa indiget.⁊ talis ⁊ ſi ſit
rei ꝑfecte.atteſtatur tamen alicui imꝑfectõni.vt cuʒ
lapis mouetur ad locum deoꝛſum.aut locus ille non
eſt aſſiſtere per naturam magis ꝙᷓ alius.quia illo nõ
indiget.ſed ꝑ voluntatem.quia aliquid vult circa il/

lum locum operari.⁊ talis motus non ponit imper/
fectõneʒ ſed libertatẽ. ⁊ talis eẽ poterit in coꝛꝑe glo
85 rioſo.
84 mobilis. 1 jcit den
moꝛs.dicendum ꝙ illud non intelligitur de qualibet

86 udꝛ 1 gtrectt
ones.dicendum ꝙ mutatio non veniebat ex eius in/

ſtabilitate mutatio coꝛpoꝛum ſuperioꝝ ꝗꝓpter inferio

rum neceſſitatem. mutatio autem coꝛꝑis ab anima
ex libertate.ideo nõ eſt ſimlile.

dillud qd obijcit᷑ ꝙ non erit tempꝰ.di/
cendum ꝙ verum eſt ꝓut eſt menſura motus pꝛimi
Ad illud quod obijcit᷑ de mutatõne ꝙ eſt

d illud qa G

impoꝛtat imꝑfectõnem.

per animam. ⁊ anima per deum. ⁊ ſic nõ indiget alia
inclinatõne.

7 —

—
De inclinatõne coꝛpoꝛis flariont que eſt per agilita/
tem.Et querit᷑ vtrum agilitas inclinet coꝛpus gloꝛio

ſum ad omnẽ differentiaʒ poſitõnis. an ad aliquẽ lo
cum determinatũ.Et ꝙ non ad omnẽ differentiã vi/

detur.qꝛ inceinatio mobilis ſequit᷑ pꝛedominans ſᷣm

quantitatem.ſed pᷣdominans ᷣm quantitatẽ in coꝛ/
poꝛibus illis eſt terꝛa ⁊ aqua. ⁊c. Si dicas qꝙ aufere
tur grauitas.Contra.hec eſt de natura terꝛe.ſed Au/

guſtinꝰdicit ꝙ natura ſeruabit᷑.ergo ⁊c. ¶ Itez vnũ
quodq; appetit quod eſt magis ſibi ↄueniens.ſed lo

cus celi empirꝛei eſt magis ſibi conueniens.ergo ap/

petit eſſe ibi.ſed inclinatio eſt appetitus naturalis.&g
⁊c.¶ Item omne qð quieſcit alicubi habet vim ip/
ſum ibi ſtabilitantem.ſed coꝛpus gloꝛioſum quieſcit.
in celo.ergo ibi ſtabilit᷑ per aliquã virtutem. Sʒ vir/
tus ſtabiliens in locoinclinat ad locum determina/
tum.ergo ⁊c.(¶ Contra.coꝛpus illud eſt ꝑ omnia obe

diens anime.ergo ſi voluntas illa poteſt mouere ad

omnẽ differentiã poſitõnis.⁊ eque ad vnam ſicut ad

aliam.ergo coꝛpus gloꝛioſum nõ magis inclinat᷑ ad

vnam qᷓ;ᷓ ad aliam ¶ Item qð babet inclinatõnem
ad vnam ꝑtem.ſi mduet᷑ ad oppoſitam mouet᷑ cum
fatigatõne ⁊ pena.ergo ſi illud inclinaretur ſurſuʒ et
moueretur deoꝛſum cſſet ibi laboꝛ ⁊ pena. ¶ Itẽ qd
appetit vnum locum.ſi extra illum ponat᷑ efficit᷑ in/
digens 2 unpkecrum. Dran ſi coꝛpus gloꝛioſuʒ in

clinaret᷑ ad aliquez locũ ᷣm appetitum. aut impoſſi

bile eſſet ꝙ inde moueret᷑.aut ſi inde moueret᷑ eſſet
impꝑfectum. (ge vicendu habilitas ad motũ ſe/87
quitur inclinatõnem.⁊ inclinatio appetitus eſt reſſ-
ctu ꝑfectõnis.quia ꝓpter illam eſt. Om̃ igit᷑ coꝛpus
gloꝛioſum totuʒ ſue exiſtentie ⁊ mobilitatis ⁊ ſtabili

tatis ratõnem trabit ab anima.ideo inclinatio eiꝰeſt
ad auimãa non ad aliquid extra.⁊ qm̃ agilitas ſequit᷑

inclinatõnem.⁊ anima poteſt mouere in omnẽ diffe⸗
rentiaʒ poſitõnis.ideo ⁊ coꝛpus babet habile ad om
nem ſitum.vnde agilitas non cogit᷑ ad aliquem lo/

cum determinatum vt ꝓbatum eſt. ſed eſt pꝛompti⸗

tudo vt coꝛpus moueatur in omnẽ locum ad quem

vult mouere anima.⁊ ↄcedende ſunt ratõnes ad B. 88

¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ terꝛa pᷣdominat᷑.dicẽdũ

ꝙ appetitus elementoꝝ totaliter quietat᷑ in illo coꝛ/
poꝛe.ita ꝙ nullum elementũ in eo appetit ſuam ſpe⸗
ram. ⁊ ideo ablatus eſt terꝛe appetitus ille et graui/
tas. ¶ Quod obijcitur ꝙ natura ſeruatur et vicium 8 9

detrabitur. dicendum qꝙ vicium dicitur omne quo
8 ¶ Ad illud quod obijcitur o
ꝙ appetit magis ↄueniens.dicendum ꝙ bot verum
eſt ſi illo indiget.ſed coꝛpus gloꝛioſum nullo indiget

loco. ¶ Ad vltimum dicendum ꝙ coꝛpus ſtabilitur

9

¶ Diſtinctio.l.de ſtatu ⁊ conditõne damnatoꝝ ? maloꝛumpoſt iudicium q́;dtum ad ratõnem

et voluntatem.

te agit de ſtatu damnatoꝛũ. Pꝛimo poſt iudicium. Secundo ante iudi i. .
ſi repꝛoboꝛũ anime ⁊c. ꝛima pars habet duas. In pꝛima determinat ſubuerſionem voluntatis. In

Ic oꝛitur queſtio ex pꝛemiſſis ducens oꝛiginem ⁊c̃. Supꝛa egit magiſter de ſtatu beatoꝛuð.in hac par

„

Aum. ibi. Pꝛeterea queni ſolet

ſecunda excecatõnem ratõnis.ibi. Mic queri połeſt quare ille tenebꝛe ⁊c.⁊ vtraq; pars duas babet. In prima

opponit. In ſecunda vero diſſoluit.

a 2

Et de

— —

¶ Determinat ſubuerſionẽ voluntatis.an ſcʒ mali in inferno peccabũt. a
SIc oꝛitur queſtio ex pᷣmiſſis ducens oꝛiginem. Supꝛa em̃ Au guſt. lo
gquens de malis in inferno damnatis.⁊ bonis in celo gloriſicatis.di⸗
rit. ꝙ nec bonis voluntas nec malis facultas eſſe peccandi poterit.
quidem ↄſtat.ſed de malis a quibus voluntateʒ malam non re⸗

Di. I.

mouet querit᷑.quõ ſit verum eos nõ poſſe peccare.ĩmo quõ veruʒ ſit eos nõö

peccare cum malã habeant voluntatẽ. Quida autumãt illam voluntatẽ nõ

eſſe peccatum ſed ſuppliciũ tm̃.Alij vᷣo peccatũ eſſe fatent᷑.ſed ꝑ illud eos nõ

mereri aliquã penꝗ.quia nõ ẽ ibi locus merẽdi.llud g peccatũ dicũt nõ eſſe
meritum ſupplicij.ſed ſupplicium mali meriti qð in hac vita pꝛeceſſit.De hoc
gutem Auguſt. ita dicit. Lempus acquirendi vitam eternam in hac tm̃ vita
deus hominibus dedit.vbi voluit etiam penitentiꝗ eſſe fructuoſam.ideo hic
penitẽtia fructuoſa eſt quia poteſt hic homo depoſita nequicia bene viuere.
et mutata voluntate merita ſimul operaq; mutare et ea gerere que deo pla/
cent.Qð qui in hac vita non fecerit.habebit quidem penitentiam in futuro
ſeculo de malis ſuis.ſed indulgentiam in conſpectu domini non inueniet. qͥa
2⁊ ſi erit ſtimulus penitudinis.tamen nulla erit ibi coꝛrectio voluntatis. Ata

libus enim ita culpabit᷑ iniquitas ſua vt nullatenꝰ ab eis poſſit vel diligi vel

Soluit ᷣm
diuerſos

Aug. in li. de
fide ad pety.

deſiderari iuſticia. VUolũtas eniʒ eoꝛum talis erit vt habeat ſemper in ſe ma⸗

lignitatis ſue ſuppliciũ.nunqᷓ; tamen recipere poſſit bonitatis affectũ. Quia
ſicut illi qui cum chꝛiſto regnabunt nullas in ſe male volũtatis reliquias ha⸗
bebunt.ita illi qui erunt in ſupplicio eterni ignis cuʒ dyabolo ⁊ angelis eius
deputati.ſicut nullam habebunt vlterius requiem.ſic bonam nullatenus po

terunt habere voluntatem. Et ſicut coheredibꝰchꝛiſti dabit᷑ perfectio gratie

ad eternam gloꝛiaʒ. ita conſoꝛtibus dyaboli cumulabit ipſa malignitas pe⸗
nam.quando exterioꝛibus deputati tenebꝛis.nullo illuſtrabunt᷑ interioꝛi lu⸗

mine veritatis. Ex hijs apparet repꝛobos in inferno penitentiã ſic geſturoſ.

vt per eam pꝛauam voluntatem non deſerant.et illa maligna voluntas erit

eis ad cumulũ pene.per quam tamen non merebunt᷑.quia nullus meret᷑ niſi

in hac vita.

Determinat excecatõnem ratõnis qua intelliguntur tenebe exterioꝛes..·

quare ſic dicantur.

¶ WMic quen poteſt quare ille tenebꝛe quibus inuoluẽtur mali in gehenna diciu
tur tenebꝛe exterioꝛes.Quia tunc mali penitus extra lucem coꝛpoꝛaleʒ ⁊ ſpi-

ritualem.ſ.domini erunt. Nuncem̃ ⁊ ſi patiant᷑ tenebꝛas in cecitate mentis.
nõ tamen penitus extra lucem dei ſunt.nec coꝛpoꝛali luce pꝛiuant᷑. De h̊ au⸗

guſtinus ſic ait. Ira dei ⁊ in iudicio erit ⁊ hic eſt in cecitate mentis cum dant

mali in repꝛobum ſenſum. Ibi exterioꝛes tenebꝛe erũt.quia tunc peccaioꝛes

penitꝰerũt extra deum. Quid eſt em̃ penitus eſſe extra deum niſi eſſe in ſum⸗
ma cecitate.Si quidẽ habitat deus lucem inacceſſibileʒ. Hee autem tenebꝛe
hic iam incipiũt in peccante.cum ab interioꝛi dei luce ſecluditur.ſed nõ peni⸗

tus dũ in hac vita eſt. Ecce quare ibi peccatoꝛ dicit᷑ pati exterioꝛes tenebꝛas
⁊ nõ hic.quia ibi ſedludet᷑ penitus a luce dei.qð nõ hic.Sʒ quomodo intelli

genda eſt illa ſecluſio.an quia nõidebũt deũ per ſpeciem? Sed nec aliquis

videt hic deum ꝑ ſpecieʒ. An ꝑ diſſimilitudinem quam facit peccatum inter

deuz hominẽ?: Sed ⁊ hic multi ꝑ grauia peccata elongant᷑ a deo. An qua

deum odiũt ita vt velinteum nõ eſſe.Sed ⁊ hic multi deum oderũt. de qui⸗
bus ſcriptũ eſt. Suꝑbia eoꝝ qui te oderũt aſcendit ſemꝑ.QAue eſt & illa elon
gatio. Sane exterioꝛes tenebꝛe intelligi poſſunt quea
voluntatis que tũc excreſcet in mentibꝰrepꝛoboꝝ.⁊ quedam obliuio dei.qͥa
toꝛmentoꝝ ⁊ interioꝝ ⁊ exterioꝝ doloꝛibꝰadeo afficient᷑ ⁊ turbabunt᷑.vt ab

m malignitas odij et

Po.lxxiN.

— —

;— — 4– — — — —

illis ad cogitandũ aliquid de deo vix vel raro vel nũqᷓ; mentem reuocent. vt
qui nimio pꝛemunt᷑ pondere.adeo ſtupeſcunt ⁊ turbantur. vt interim in alia
cogitationem non extendant.ſed illuc terfdit impetus cogitationis.vbi ſenti
tur vis doloꝛis. Sed in hac vita nullus adeo malus eſt vt penitus ſecludat᷑
cogitatione dei. qui nec ꝑdit appetitũ beatitudinis ⁊ quendam boni amo⸗
rem quem naturaliter habet rationalis creatura. Illas autem exterioꝛes ⁊ ꝓ
fundiſſimas tenebꝛas repꝛobos ꝑpeſſuros poſt iudicium dicit Auguſtinꝰop
Luce.xvj. ponens de illo diuite qui in inferno poſitus eleuans oculos vidit abꝛaham ⁊
in ſinu eius laʒaruʒ.cuius comꝑatione coactus eſt ↄfiteri mala ſua vſq;adeo

i yt et fratres roget ab his pꝛemoneri.QAuod ante iudicium factum legitur.
d⸗ poſt iudicium in pꝛofundioꝛibus tenebꝛis erunt impij. vt nullam dei lucem

videbunt cui confiteantur.

D intelligentiam huius partis ßm duo que ¶ Item eſto ꝙ damnatis darek lib

ertas peccandi.
tangit magiſter duo pꝛincipaliter querunt᷑. nunq; foꝛnicarent᷑ ſi redirent ad coꝛpoꝛa ⁊ locuʒ ba⸗
1 ꝛimo queritur de ſubuerſione volũtgtis berẽt.ↄſtat ꝙ nollint pecare cũ magis boꝛreãt tãtã
damnatoꝝ.Secundo de excecatione rationis.¶ Cir penã ꝙᷓᷓ delectatiõʒ pcti.& vr 20 K dm ꝙ mala
ca pꝛimum querunt᷑ tria. Pꝛimo queritur vtrũ dã/ wluntas dicit dupliciter.ſ.actus ⁊ babitus.Dico er
nati velint ſe peccaſſe. Secundo vtruʒ voluntate de⸗ go ꝙ timoꝛ ſeruilis damnatis nõ aufert habituʒ ma
liberatiua damnati malint non eſſe ꝙᷓ eſſe ſic. Cer/ le voluntatis.ſed aufert actum. Iſte enim non vult
cio vtrum damnati mallent omnes eſſe damnatos luxuriari.quia timet puniri de ipſa voluntate.tamen
quoſdam beatos. hbhoabitum non aufert. quod patet. qu ia ſi ſpareẽ im /
. QAueſtio. ſ. -2 puitas vellet vtiq; luxuriari. ſic intelligenduʒz eſt in
— ¶ Circa quam ſic pꝛocedit᷑ et oſtẽditur qꝙ; damnati vel- damnatis ꝙ doloꝛ penalis aufert ab ipioꝝ volunta/
lent ſe peccaſſe.quia Aug.de fide ad petrum dicit q te actum volendi peccare.qꝛ reuera damnati nõ ap⸗
bonam babere nullatenus poterunt voluntatem. ſᷣ petunt luxuriari nec dominari ꝓpter penas quas ex
nolle ſe peccaſſe eſt voluntatis bone. ergo non pote/ illis actibus ſentiuntſe incurriſie.habent tamen ba/

runt hanc habere.ergo ſi conſiderabunt etn bitum voluntatis male per quam appeterẽt peccare

cum non poſſint nolle.neceſſe babent velle./¶ JItem ſi nõ crederent ſe puniri.Si g̊ queras vtrũ damnati
voluntas hominis poſt moꝛteʒ eſt inuertibilis ſicut nolint peccaſſe. dico ꝙ nolunt nõ ꝓpter hoc ꝙ; pec⸗
voluntas angeli mali.ſed angelus malus vult ſe ec catum eis dſpliccat qꝛ iniuſtum. ſed qꝛ eis diſplicet
caſſe.ergo ⁊c̃. ¶ Item ſicut malicia indlinat volun/ pena iuſta. ⁊ ideo malam babent voluntatẽ hoc vo⸗
tatem ad malum.ſic gratia ad bonum. Sed malicia lendo.⁊ ideo adhuc viuit in eis voluntas peccandi.
remancebit in damnatis ſicut et gratia in beatis.ergo licet toloꝛe penarum impediat᷑ nc exeat in actum ſu
ſicut boni bona que ſemel voluerunt ſemper volũt. um. ⁊ ſic patet reſponſio ad pꝛimum. ¶ Ad illud qð .
ita damnati ſemper volunt mala.¶ Item ꝙ quis di obijcit᷑ ꝙ voluntas eſt inuertibilis.ddm ꝙ verum ẽ
mittat actum peccandi in pꝛeſenti non poteſt eſſe ſi de voluntate q;tum ad habitum in qua ſit plena er
ne gratia gratis data.multo foꝛtius de peccãdi volũ non eſt. verum de vertibilitate q;tum ad acti
tate.ergo ſi nulla gratia datur ipᷣis repꝛobis.nec na/ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ malicia inclinat ſicut gra⸗/
,6r tura melioꝛatur. ergo peccandi voluntateʒ nunqᷓ a- tia. Dom ꝙ non eſt ſimile. qꝛ motus gratie pꝛemiat
1 mittunt. ¶Contra. Sapie. v. dicent intra ſe peniten in ſimili ⁊ conuenienti. ſed motus libidinis in diſſi/⸗
tiam agentes ⁊c. conſtat ꝙ illa eſt conſideratio rõois miili vt in doloꝛe.⁊ ideo impedit᷑.ſed motus gr̃e con
deliberantis.ergo videtur ꝙ velint ſe non eccaſſe. ſummat᷑.( Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ abſtincre a vo⸗/4
¶ Item aug.in li.xxxiij.queſtionũ dicit. Nidemus luntate peccandi non eſt ſine gratia.dom ꝙ de voli=
8 feriſſimas beſtias doloꝛe penarum a maximis volu/ tate babitu nõ eſt ſine gratia. ſed de voluntate actu
ptatibus abſtinere.ſed damnati nõ ardentius appe- diſtinguendum eſt. qꝛ aut abſtinet ab actu malo qa
tunt qᷓ; beſtie atroces.⁊ maxime cruciantur.ergo co.· contra deũ.⁊ qꝛ iniquum. ⁊ boc nõ eſt ſine gratia gs
nun appetitus retrahitur.et ſic ⁊c. ¶ Item peccatũ tis data. bec enim pꝛeparat ad vlteriorem gratiam.
non placebat niſi ꝗpter libidinoſam delectationem. Aut quia hoeſt leſiuũ.ſic ſi aliquis dimittit foꝛnica
ſeg in damnatis excluſa eſt omnis libidinoſa delecta rivel inebꝛiari quia amittit viſum. ⁊ talis eſt ꝑ. natu
tio.ergo nullum peccatum eis placet. ¶ Item mala ram punitam. Similiter dico ꝙ damnati refugiunt
voluntas eoipo qꝙ mala eſt eſt contra deum.et eoip/ ꝓpter timoꝛem pene. Qd illud quod obijcit᷑ in cõ⸗ 5§
ſo ꝙ eſt contra deum eſt meritoꝛia pene. ergo ſemper trariũ babent penitentiam. dom ꝙ verum eſt. ſed
merentur penam. et ita debet ſemper eis pena goge/ illa penitentia eſt ſtimulus penitudinis nõ coꝛreptõ
ri. et ſic in infinitum.ſed ſic nõ videt᷑.ergo ⁊c̃. tẽ voluntatis. vnde ſi daret᷑ libertas ꝑccandi omnino
voluntas mala eoipo ꝙ mala eſt inoꝛdinata eſt ergo vt ſparetur oino impunitas dico ꝙ peccarent. ſed
quando exijt in actum nouum de nouo inoꝛdinat᷑. ſi deberent ita puniri ꝓ alijs que ſacerent ſicut pꝛo
Seg nibil poteſt deus relinquere inoꝛdinatum. ergo his que fecerunt nunq; vellent peccare. ¶ Ad illud -
ſi peccatum nõ oꝛdinatur niſi in pena.⁊ eſt noua in⸗ quod queritur vtrum babeant aliquam inoꝛdinati/
oꝛdinatio.ergo noua pena.ct ita ſemper creſccret. onem actualem voluntatis.poteſt dici ꝙ Eſec “

.

inoꝛdinatio eſt eis verſa in penam.ſicut beatis toſiS⸗
voluntas in gloꝛiam.vnde ſicut iſti nõ merent am /
plius bona voluntatc.ita nec illi demerentur mala.
et boc dicit aug.et babetur inlfa.
¶ Utr voluntate deliberatiua dãnati malint nõ eẽ j
ſic eſſe. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ dicit᷑ apocal.ix. In diebus
illis deſiderabunt bomies moꝛi.⁊ fugiet moꝛs ab eis
¶ Itẽ aug.i li.de miſeria huius mũdi loquens de dẽ
natis vicit. O moꝛs qᷓ dulcis eſſes quibus tam ama
ra fuiſti te ſolum deſiderant qui te vebementer ode/
runt. EBrem ratione videt᷑.qꝛ maioꝛ eſt triſticia ex
pena q; delectatõ ex culpa.quia modicũ habent gau
dium ⁊ magnam triſticiam.ergo ſi elcetio toꝛtionnis
pꝛeclegit fugam magis nociui deſiderio minus dele/
ctabilis.vt patet de illo qui vult lucrari argentum et
fugit moꝛtem.videt᷑ ꝙ damnati malint omnino nõ
puniri qᷓ; eſſe. ¶ Item ſi cederent in nõ eſſe.pena eſ-
ſet momentanea.ſed pena cruciatus coꝝ eſt eterna.
ergo ſi pena momentanea pᷣferenda eſt eterne.ſicut
ſinitum infinito.videt᷑ ⁊c.¶ Contra. Aug.in li. de li⸗
bero ar.Conſidera q; bonum eſt eſſe quod ⁊ beati et
miſeri volunt.magis tamẽ eſt eſſe ⁊ eſſe miſerũ qᷓ; oi
no non eſſe. cum tamen miſer eſſe nolis.¶¶ Itẽ ratio
ne auguſtini. Delectatio ſupponit electionẽ.qꝛ nõ eẽ
eſt eligibile. ⁊ qꝛ omne eligibile babet apꝑentiã boni.

,(Qucſlioii.. c—

hin appetituin honeſti.qꝛ cruciatus iniqui ſpſs ẽ ad
gloꝛiaʒ dei. vtiq; malle deberet ignibus ſubiacere ad

continuam dei laudem ꝙᷓ per omnimodã coꝛruptio
nem manum dei effugere. Concedo ergo ꝙ damnati
mallent non eſſe.⁊ om̃is hbomo dʒ illud appetere cõ

ſiderata grauitate vtriuſq; pene.nõ tñ dico ꝙ ſit ma

gis appetendum ſimpliciter. tñ ipſi ſimpliciter magd
appetunt.et cõcedende ſunt rationes ad h.¶Ad ra- &

tiones aũt ad oppoſitũ ſoluendũ. d ꝙ aug. pcedit

Ad illud quod objcit᷑ ꝙ delectatio ſupponit ele⸗ „

2 qua coꝛruptio in nõ eſſe excedit.ſ.intenſiue.
ctis

tionem. dom ꝙ verum eſt de illa que eſt ꝑ modũ de⸗

quod obijcitur ꝙ natura deſiderat ſempꝑ eſſe. dicẽdũ
ꝙ verum eſt ⁊ ctiam ratio recta.tamen natua magꝗ

refugit penam eternam q; momentaneam. ¶ Ad i/ 11

lud quod obijcitur ꝙ maius malum eſt quod magiſ
adimit.dm ꝙ maius malum dupliciter eſt.ſ exten⸗
ſiue ⁊ intenſiue.⁊ ſimiliter magis adimere. ⁊ natura
magis refugit ſemꝑ eſſe in omnimoda miſeria q; om
ni hono pꝛiuari.ſicut frequenter de re quam multuʒ
amamꝰ.maluimus illam non babere qᷓ; ꝓpter illam

induere conditionem ſeruilem.

b ipᷣm ñ eẽ nõ bʒ boni appentiã.qꝛ qd apparet bonũ ¶ Utrum damnati mallent omnes eſfe damnatos qᷓ;

apparet eſſe.gꝗ̊ ⁊c. ¶ Item omnis appetitus oꝛdina
tus eſt confoꝛmis nature.qꝛ natura appetit ſemper
quod melius eſt. ſed nature ſo competit eſſe vt ipſe
phᷣs dicit.⁊ nullo modo non eſſe.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ma
ius malum magis eſt fugiendum. ſed maius maluz
eſt quod magis adimit.ſed coꝛruptio in non eſſe adi
mit totum bonũ.pena vᷣo non totum immo multuz
relinquit. ergo magis fugiendum eſt nõ eſſe qᷓ; puui
ri Re ad hoc dicunt aliqui ꝙ dainati mallẽt nõ
efſſe q́; ſic eſſe. ſed appetitus eoꝛum eſt inoꝛdinatus ?
indiſcretus ⁊ fantaſticus.qꝛ ſibi nociuum appetit.ſi
cut ⁊ appetitus febꝛicitantis qͥ nõ venit ex natura ß
ex fantaſtica imaginatione.qꝛ exiſtimat ſibi pꝛodeſſe
quod nocet fibi. Sic damnati qꝛ exiſtimant ſe babe-⸗
re quietem ſi onmino nõ eſſent.appetũt magis non
eſſe qᷓ; eſſe in penis.et hoc videtur dicett Aug. Sedcd
tñ ſapiens dicit Ecces.iiij.Yelicioꝛem vtroq; iudica
ni ⁊c. Et ipſa ſapientia Math.xxvj. Melius erat ei
ſi natus nõ fuiſſet homo ille.Et Nieronymus dicit.
4 melius eſt non viuere qᷓ; male viucre. Ideo dicen
dum aliter ꝙ; nõ eſſe nullo modo eſt appetenduʒ ap
petitu oꝛdinato et recto.ſimiliter nec eſſe damnatu,z
vel eſſe infelicem. ⁊ ſi boꝛũ aliquid appetat᷑ fantaſti -
cus eſt appetitus nõ oꝛdinatio nature.ſed vtrũq; ho
rum fugiengum. ⁊ cum ſe habeant ſicut excedentia
exceſſa.vtrũq; altero magis fugiendumiuerſis cõo.
ſideratõnibus. Quia enim nõ eſſe adimit totũ bonũ.
pent᷑ partem.ideo hoc magis fugiendũ. Simpliciter
tamen loquendo.quia coꝛrupsio in nõ eſſe in infini
tum excedit penam intenſiue.infinitum inq; ſm pio
Hoꝛtionem.pena vo extenſiue in infinitum hm veri⸗/
tatem.ideo credo magis appetendum eſſe ſi ponere
tur in optione oino nõ eſſe qᷓ; eternaliter toꝛqueri.lio
quoꝛ de appetitu qui refugit incomodum.boc em̃ iu
dicat mens mea magis poꝛtabile.ſicut decollationẽz
mMasis ꝙ. diuturng ignis aduſtionem. verumtamen

* **

quoſdam damnatos.quoſdam beatos.Et ꝙ mallet
oẽs eſſe damnatos.oſtenditur pꝛimo ꝑ illud qd cõ⸗/
muniter conſueuit dici. Solacium eſt miſeris ſocios
babere peuarum. ¶ Item boc oſtendit᷑ illud quod
dicitur Yſa. xiiij. Surrexerunt de ſolijs.glo. Solaciũ
eſt maloꝝ multos ſocios habere penaꝝ. ¶ Itẽ aug.
de cathe. rudibus.Caſtus eſto ne tibi aliunde hoſtis
ſurrepat.qꝛ ſolacium maliuolentiſſimũ ſue volunta⸗

tis cum quibus damnetur inquirit. ergo illud eſt ſo⸗
lacium maloꝛum. ſi ergo ipſi querunt ⁊ deſiderãt qG
eſt ad ſolacium. patet ⁊c. ¶ Item ratione videtur.
quia inuidia ſurgit ex defectu charitatis ⁊ amoꝛe p/
pꝛij boni.ſed vtrunq; in damnatis eſt. ergo eſt in eis
maxima inuidia.crgo ſi inuidus nulluʒ vellet videre
bonum nec beatum.ergo damnati vllent ꝙ omnes
vna cum eis eſſent damngti magis qᷓ; ꝙ quidã cẽnt
damnati quidam beati. ¶ Item ſancti ⁊ danati ac
inuicẽ inimici ſunt ꝓpter boc ꝙ dãnati ſunt inimici
dei. ergo cum damnati nõ diligant inimicos ſed poti
us odiant.⁊ qui odit alium mallet ipᷣm videre miſe-

ſiderij. non de ea que eſt per modum fuge.¶ Ad illd 10

rum qꝙᷓ; beatum.ergo ⁊c̃.¶ Contra.TLuce.xvj.dicitur

de diuite ꝙ rogabat pꝛo fratribus ne venirent in lo-

cum toꝛmentoꝛuʒ.ergo cum damnati habeant mul/

tos conſanguineos in celo. ergo mallent cos eſſe in

celo q; in inferno. ¶ Item damnati et ſi babeant
malam voluntatem. non tamen perdiderunt affe/

nes diligunt ſibi ꝓximos.ſed in pꝛeſenti ſi pater mi/
ſer babet filium miſerum non letat᷑ ſed magis triſta

tur de tali ſocictate. ergo ſimiliter in inferno.¶ Jtezʒ
ſi danwati deſiderarent alioꝛum damnationem. er·

ctionem naturalem.quod patet. qꝛ impijſſmi bomi

So ſicut creſceret alioꝛum damnatio.ita ⁊ conſolatõ

eoꝛum.quia deſiderium ſi compleatur delectat aĩaʒ.
ergo poſt omnium damnationem erũt in maioꝛi cõ⸗
ſolatione.quod eſt manifeſte falſuʒ.imimo creſceret

ſolatio ſicut dictctur ſug illud p. Deſierium pec.

———————

ns;

8Trner.

uls
nce
ee
Nenn
wor;⸗
cfucs
i

utt⸗
Eind

ctl

Geni
ſocht

grlN

Vtnd
Gchi
ene

bom

.
en

satoꝛum pibit. glo. Mullo ſuceeclente ſolatho. t

beatus adiectus multitudini electoꝛum multiplicat

gaudium.ergo ab oppoſitis dãnatus amplificat me

roꝛem.ſed ſicut beatus deſiderat amplificationeʒ ſui
gaudij.ita damnatus diminutionem ſui meroꝛis.er
go cũ beati ſemꝑ velint miſeros puenire ad gloꝛiam.

12

damnati refugiunt vt aliqui deſcendant eoꝛuz mi
ſeriam. g̊ nollent beatos eſſe damnatos.¶ R. dᷣm

ꝓet ſi in damnatis aliq̃ͥ mnõ remittant᷑ affectiones li
bidinoſe ꝓpter penarum magnitudinem.ille inqᷓ; af

vnde ⁊ ſi ceſſat actualiter affectus luxuriãdi ⁊ domi

tie ⁊ liuoꝛ inuidie.vnde tunc dentibꝰ ſuis frement ⁊

men affectones in quibus eſt penalitas vigoꝛamur.
nandi.tamen intendit᷑ affectus ſiue furoꝛ impatien/

tabeſcènt. et quoniam vigebat in eis odium ⁊ inui/⸗

ia.iõ vebementer triſtabunt᷑ ⁊ tabeſcẽt in gloꝛia ele

ctoꝛum dei.ideo ad ſatiandum ſuaʒ impijſſimã emu

lationem ⁊ boim. vellent nullos eſſe beatos. immo

omnes eſſe miſeros.Et quia nec ipſi ad beatitudinẽ
poſſunt pertingere.nec alios poſſunt a ſtatu beatitu

diuis amouere.ideo in ſemetipſis xhementer tabe⸗
ſcunt ⁊ ↄfundunt᷑.Concedendum eſt ꝙ generalit᷑
loquendo mallent eſſe miſeros.qᷓ; ipſis exiſtentibus

33

miſeris aliquos eſſe beatos.et concedende ſunt rati
ones ad boc.¶ Ad illud quod obijcit᷑ de illo diuite

qui nolebat fratres damnari.dᷣm ꝙ q;uis in geneꝛa

li damnati nolint videre beatos aliquos ſed omnes

miſeros.tñ quia ſpecialius babent aliquoꝛum amo/
rem naturalem ⁊ pꝛiuatum.nollent ipſos damnari

glijs exiſtentibus in ſtatu gloꝛie.qꝛ ⁊ ſi illi damnent᷑.

tamen emulatio ⁊ occaſio tabeſcendi non ſic eſſet de

omnibꝰ.Et ꝑ boc patet ſequens de a ffectione natu/
rali.attamen nullos ita diligunt naturaliter quin vel

lent eos eos eſſe damnatos.boc pacto ꝙ nulli eſſent

beati. Et exemplum patet in illis qui babent odium
capitale qui deſiderant vitam conſanguineoꝛum.at/

tamen vellent ꝙ multi ex conſanguineis eſſent moꝛ/

tui. vt poſſent affectũ vidicte de inimic ſuis implere.

14

¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ ſi deſiderant damnati
onem ⁊6 Oem ꝙ non deſiderant damnationem q́/
rumcũq;.ſed eoꝝ quibus inuident ꝓpterea qꝛ vidẽt

ecos alienatos.ex quoꝝ comꝑatione confundunt᷑.et

15

iſti ſunt beati.⁊ qꝛ hoc obtinere non poſſunt.ideo cõ

ſequenter inde non habent ſolaciũ ſed magnuʒ ſup/
plicium. ¶ Ad aliud ꝙ refugiunt deſolationeʒ. dðᷣm
ꝙ ſicut homo ſanus in quo eſt natura bene diſpoſi/
ta appetit cibaria ſibi competentia. homo vo infir⸗
mus appetit ea que nocent.qꝛ exiſtimat ea pꝛodeſſe.
ſic beati tanq; mente ſani appetunt alioꝝ gloꝛificati

onem que vere eſt eis pficua.damnati vo bonoꝛum

damnationem quã exiſtimant ſibi vtilem ⁊ delecta/
bilem ſicut inuidus alterius ſubuerſionem. Attamẽ

ſi eueniret.non ꝓpter hoc miſeria eoꝝ decreſceret im
mo ſuccreſceret. Multa em̃ volunt impij ⁊ peccato

res.que ſi obtinerent eſſent miſerioꝛes. Ad hec con⸗

firmanda multum facit autoꝛitas aug.in.ij. capitu⸗/
lo vbi dicit ꝙ ira. odium.et cecitas in damnags ex penitus extr men ener
veſce S elſſe.niſi in ſumma cecitate eſſe.g erũt in ſumma ceci

creſcent.

l
EVnſequenter q;tum ad ſecundum axrticulũ

querit de excecatione ſiue tenebꝛoſitate dam

illos quos
uicem con
degerunt ſicut arrius.ergo ſimiliter debent eos vide
re. ¶ Item lux naturaliter ſequitur ignem. ergo vbi

uguatoꝝ. oc qua tria querunt᷑. Dꝛimo quer·
vtrum ſint ibi tenchꝛe coꝛpoꝛales, Secundo vtrum

„* .
8
4
60

—

nt in eis tenebꝛ? ſpnales etum ad actum cognoſcẽ
