in ſcdo gdu erũt.c.in tercio. M.in qrto.x.milia.⁊ ita
infra q̃tuoꝛ gradus bꝛet aliqͥs cõſanguineos in vna

linea.xj.milia centũ ⁊.xj.tottidẽ in linea aſcendẽte.⁊

tottidẽ in trãſuerſali.g̊ ſcᷣm nãaʒ hůet.xxxiij.m.⁊ tre/
centos.⁊.xxxiij.cõſanguincos.et in vna patria magᷣ
vix inueniret cum q̃ ↄtraberet vſq; ad.x.gradũ.qua/
to magis vſq; ad octauũ ꝓpter periculũ potuit reuo/
cari illud ſtatutũ.⁊ hoc.ſ.vſq; ad quartũ gradũ ſtatu

re.⁊ iſta fuit potiſſima rõ quare mutatũ eſt.ſicut ex·

pꝛeſſe dicit᷑ in decretali edita in cõcilio generali. vbi
dicit᷑.nõ repᷣbenſibile iudicari ſi jm varietatẽ tempo
rHMũ.ſtatuta quoq; varient᷑ hana.pᷣſertim cuʒ vꝛgens

neceſſitas vel euidẽs vtilitas hoc expoſcit.hoc auteʒ

nõ ſolũ neceſſitas expoſcebat.ſ̊ ⁊ vtilitas rquirebat.
⁊ aderat cõgruitas ⁊ ptãs.ideo recte vſq; ad qᷓrtum
gradũ impedire mr̃ioniũ. rectiſſime ⁊ irrephenſibili⸗/
⁊Z9 ter ſtatuit et oꝛdinauit ecclia.R⸗
de Breg. doᷣm ꝙ rõnabilr illud ſtatutũ fuit tꝑe ſuo.

NZiſtinctio.xlj. de impedimento mrimonij qꝗð venit ex ꝓpinquitate carnali qẽgffinitas.

d illud qð obijcit᷑

nõ minꝰ rõnabiliter reuocatũ tpe moderno. hee fuit
reuocatũ qꝛ eſſet male ſtatutũ.vᷣ qꝛ qd cõgruebat tẽ/
poꝛe pꝛimitiuo nõ cõgruebat ſtatui nr̃o ꝓpter maio/

I—

rem ſa ale⸗ q̃ eſt in nobis ⁊ ꝓpter maioꝛa pericu

la. ¶ Ad illud obẽ qð ꝙ nõ eſt retrocedendũ. doʒ q 30
verũ eſt in bijs q̃ ſunt ꝑfectõis.ſᷣ ea q̃ ſunt rigoꝛis tẽ
perari pñt ⁊ dñt.Ael dᷣm ⁊ meliꝰꝙ ↄdeſcẽdere opꝑ/
tet infirmitati.⁊ vbi nõ poſſumꝰnos erigere.neceffa

2

rio optet nos bumiliare ⁊ indlinare.⁊ ideo ꝓpter imp

fectionẽ hoim ſtatutũ illð opoꝛtuit tꝑari.vñ verũ eſt
ꝙ nõ eſt retrocedendũ.ſᷣͥ tñ imꝑfectõeʒ hoim tolcra/
re impoꝛtunũ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de dilatõne ca/ 31
ritatis.dðm ꝙ illa rõ potius eſt ad oppoſitũ qᷓ; ad ꝓ
poſitũ.qꝛ em̃ charitas minꝰſe extendit.ideo citiꝰopoꝛ
tet ei ſuccurri ⁊ adiuuari.et ꝓximꝰab amoꝛe citiꝰ fu/
git. ⁊ ideo citiꝰeſt reuocandus. ¶ Ad illud að obijci/ ʒ2
tur ꝙ maioꝛẽ hñt fideles copiã.dð ꝙ verũ eſt ſi mul
tiplicarent᷑ perſone ita ꝙꝙ non multiplicarentur con
ſanguinei.hoc autem non eſt verum.et ideo ſic cre-/
ſcit ex vna parte aptitudo. iita ex alia creſeit ineptitu
do.¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ deꝰnõ ꝓbibet vltra ſecũ ʒ ʒ
dum. dom qꝙ verũ eſt ꝑ ſe.tñ ꝓbibet ꝑ eccleſiã.qꝛ ec
cleſia ꝓhibet auẽte ſibi diuinitꝰdata.Ratio autẽ q̃re
de degit ecchie auẽtem ſuꝑ hoc iam viſa eſt.¶ Ad il⸗/ʒ 4
lud qð obijcit᷑ ꝙ nõ põt facere ꝙ careat baptiſmate.
dm qꝙ nõ eſt ſile.qꝛ baptiſmi inſtitutiõeʒ deꝰ p ſe oꝛ/
dinauit ⁊ confirmauit.ſ̊ pſonaꝝ legitimitates cõmi-
fit ecclie.qꝛ matrimoniũ ↄtrabit᷑ inter virũ et mulie/
rem.⁊ ecdlia habet plenitudineʒ iuriſdictõnis ſuper
vtrũq;¶ ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de ecclie interdicto. di ʒ
cendũ qꝙ nõ eſt ſile.qꝛ illud interdictũ eſt ad tpᷣs non
ſimplr.nec facit ꝑſonas illegittimas ſimplr. ſed ligat
vt ſine pctõ nõ poſſint.⁊ ideo pena talibus dʒ impo⸗/
ni. ¶ Ad illud ꝗð obijcit᷑ de Hiero.dðm ꝙ ſecꝰeſt in ʒq
dictis eccleſie T Hiero.quia hieronymꝰnõ poterat ꝑ
ſcripturaʒ ꝓbarc eſſe ſe teſtem veritatis.ideo ad hoc
ꝙ crederet᷑ ſibi oꝑtebat ꝙ ꝑ ſcripturã ꝓbaret eſſe ve
rum qð teſtificabat᷑ ⁊ dicebat.Sʒ eccłia ꝑ ſeripturaʒ
ſuam potuit ꝓbare autoꝛitatem.qua ꝓbata opoꝛtet
obedire nõ aliud teſtimoniũ querere.⁊ ſic totum pʒ.

Vnc de affinitate videndũæſt. Supꝛa egit ingr de cõſanguitate. bic agit de affinirate. Et diuidit᷑ H ꝑs

7

Et eſt ſciendũ ꝙ eccia infra pᷣdictos gradꝰ ⁊c. Pima ꝑs hʒ tres ꝑtes. In pꝛi

„ 2

in duas. In puma determiat ãdus affinitat. In ſca agit de ſeꝑpatõne ↄiũctoꝝ infra pᷣdictos gdꝰ.ibi.

„ „

ma determiat gradꝰ affini

tatis ſᷣm ius cõe. In ſcda determiat ᷣm viſpenſ be ſpalem.ibi.Sed alij vident᷑ ↄcedere ⁊c̃. In tercia vo de
f

cRo genere affinitat.oñdens q; ſᷣm genꝰa

nitatis impedit matrimoniũ.ibi. Illud etiã nõ eſt pᷣtermittendũ.

Siliter ſcdᷣa ps babet tres. In pꝛima oſtendit qui debeant ſeꝑari. In ſcda vo qͥ nõ debent ſepari ſine teſti/
mnonio ꝑ qð ꝓhibet᷑ pximitas.⁊ determinat qͥ poſſunt hic teſtificari.ibi.Si duo viri vel tres conſanguitatem
c⁊cc. In tercia quia coniũcti infra gradus ꝓbibitos ↄmittũt inceſtuʒ. diſtinguit ibi genera peccatoꝝ circa actũ
carnis.ibi. Hic dicendũ eſt ꝙ aliud ſit foꝛnicatio.aliud ⁊c. ””

ſum

¶ Determinat gradus affinitatis ſm ius commune. 4
AUnc de affnitate videndũ eſt de qua grego.ai
quã dicitis ꝑentclam eẽ q̃ ad viruʒ ex ꝑte vxoꝛis. ſeu q̃ ex ꝑte vir ad ⁊cX·
vxoꝛẽ ꝑtinet. manifeſta rõ eſt.qꝛ ſi ſcᷣm diuinã ſnĩaʒ ego ⁊ vxoꝛ mea Geñ.ij.·
na caro. ꝓfectò mihi ⁊ illi mea ſuaq; pentela ꝓpinqͥtas vna efficitnrr.

Auocirca ⁊ ſoꝛoꝛ vxoꝛis mee in vno ⁊ pꝛimo gradu erimꝰ.filiꝰvo eius ſcðo
Fr adu erit a me.neptis vo in tercio. Idq; vtrinq; ſt ceteris agendum ẽ ſuc⸗
celſſiõibꝰ. Vxoꝛẽ vᷣo ꝓpinqui cuiuſcũq; gradus ſit.ita me oꝑtet attẽde.quẽ/
agmoduũ ipſius q;; gradus aliqᷓ femina ꝓpꝛie ꝓpinqtas ſit. Qdð nimirü vvoo..
ri mee de ꝓpinqᷣtate viri ſui in cũctis cognatõnis gradibꝰcõuenit obſeruare. Ex eõcilio ma/

ghal

cbien
l⸗

ulus ⸗

Gägtr;
n N 1
nni
Knti
Wctict
rrchrin

=

—

SE

irdlie
dchhllizn
dirchain
Alusfe

—

Uhananren
Puctäigen
Niaſti
bbedeetite
unſi l
gartuigen
nſttntügre
Giniicion
icnedrgi
nonynſimm

peuni nin

Sacgefmi
S
mm tKumn

ebnudi i
hentih⸗l

mmitgif

1
4

Fabian? pa⸗

pa

Julius pa⸗

pa

BGeñ.ij.

Innocentius

papa

In ꝛcilio me

Di. XII

iungat oſanguineis ꝓpꝛijs 7 ↄſanguineis vxoꝛis. Itez yſiö. Sane ↄſangui/

tas qᷓ in ꝓpꝛio viro ↄſeruãda ẽ.etia ĩ vxoꝛi pentela de lege nuptiaꝝ cuſtodi
enda ẽ.qꝛ ↄſtat eos duos fuiſſe ĩ carne vna. oõq; cõis eſtillis vtraq; ꝑentela
Itẽ iuliꝰpᷣpᷣ.nullũ in vtroq; ſexu ꝑmittimꝰex ꝓpinqͥtate ſui ſanguis vel vxxo

ris vſq; i ſeptimũ generatõis gradũ vxoꝛẽ ducẽè᷑.vel inceſti macla copulari.

qꝛ ſicẽ nõ licet cuiq; de ſua ↄſanguiĩtate xpᷣiano.ſic nec de ↄſanguĩtate vxoꝛis
ↄiugẽ ducẽ ꝓpter carnis vnitatẽ. Item greg.de affinitate ↄſanguitatlꝑ gra⸗
dus cognatõis placuit vſq; ad ſeptimã generatõeʒ obſeruare.naʒ ⁊ heditas
rerũ ꝑ legales inſtroꝝ diffinitões ſancita.vſq; ad ſeptimũ gradũ heredũ ꝓtẽ
dit ſucceſſionẽ. Mõ ei eis ſuccederẽt niſi de ꝓpagine cognatõis deberet᷑.his
auẽtibus inſinuat᷑ ⁊ q̃ ſit affinitas.⁊ vſq; ad quẽ gradũ ſit obſeruãda ſcʒ vſ⸗
q; ad ſeptimum. H WJ
¶ Determinat gradus affinitatis ſm diſt penſatõnem ſpecialen. b
Sed alij vident᷑ ↄcedere in quinta generatõne inter affines contrahi coniu/
gium. ⁊ in quarta etiam ſi cõtractum fuerit non ſeꝑari. Ait em fabianus pa⸗
pa.de ꝓpinquis qui ad affinitateʒ per virum ⁊ vxoꝛeʒ veniunt.defuncta vx
ore vel viro in quinta generatõe iũgant᷑. In quarta ſi inuenti fuerint nõ ſe/
parent᷑. In tercia ðo ꝓpinquitate non licet vxoꝛem alterius accipere pꝰobi
tum eius. Equaliter vir iungat᷑ in matrimonio eis qui ſibi ↄſanguinei ſunt.
⁊z vxoꝛis ſue cõſanguineis poſt moꝛtem vxoꝛis.Ecce hic concedit᷑ in quinta
vel quarta ꝓpinquitate affinium. fieri coniugium. Julius etiam papa ait.
Statutum eſt vt relictam patris vxoꝛ ſue.relictã fratris vxoꝛis ſue.relictaʒ
filij vxoꝛis ſue.nemo ſibi in matrimonium ſi umat.relictam vxoꝛem ↄſangui⸗
neoꝝ vxoꝛis ſue vſq; in terciam ꝓgeniem nemo in vxoꝛem ſumat. In quar⸗
ta vero ⁊ quinta ſi inuenti fuerint nõ ſeꝑent᷑ Ecce qᷓ; varie de affinitatis ob/⸗
ſeruatõne loquunt᷑ autoꝛes.Alij em vſq; ad ſeptimũ gradum eam obſerua⸗
ri ſanciũt. Alij vᷣo in quinto vel quarto matrimonia cõtracta nõ diuidunt.ſᷣ

illi veritatis rigoꝛem. iſti miſericoꝛdie diſpenſatõnẽ vident᷑ ꝓponere. Põt ei
eccleſia diſpenſare in copula affinium vſq; ad terciũ gradum.ſicut Gregor̃.

diſpenſauit in quarto gradu ↄſanguinitatits.

¶Oñqdit ꝙ ſcõm genus affinitatis impedit matrimoniũ. Cãͥ ,6

¶ Illud etiam nõ eſt pᷣtereundũ quod Grego. venerio epo ſe cripſit. Sedẽ apo⸗

ſtolicam ↄſulere decreuiſti. ſi mulier copula nuptiali extraneo viro cõiuncta
cognatõni eius ꝑtineat.ſi eo defuncto cognatio m aneat.vel ſub alio viro.co
gnatõnis vocabula diſſoluant᷑.vel ſi ſuſcepte ſoboles poſſunt legitime ad pᷣ
oꝛis viri cognatõnis tranſire copulã. Si vna caro fuerit.quomõ aliquis eo⸗
rum poteſt ꝓpinquus vni ꝑtinere. niſi ꝑtineat alteri? hoc minime poſſe ſieri
credendum eſt. Poꝛro vno defuncto in ſupſtite affinitas non delet᷑.nec alia
copula coniugalis affinitatem copule pꝛioꝛis ſoluere valet. ſed nec alterius
ↄiunctõnis ſoboles placet ad affinitatis pꝛioꝛis viri conſoꝛtium tranſire. Si
quis ergo ſacrilego ⁊ temerario auſu in defuncto querit ꝓpinquitatem extin
guere. vel ſub altero affinitatis vocabula diſſipare.vel ſuſceptas ſoboles al⸗
terius copule ꝓpinquitati pꝛioꝛis credit legitime ſociari.hic negat dei verbũ
validũ eſſe qð dixit.Erũt duo in carne vna.Ecce hic pꝛohibet.ſi moꝛtuo pꝛi

mo viro vxoꝛ eius alij nupſerit.filios de ſecũdo viro genitos ducere vxoꝛes

de cognatõne pꝛioꝛis viri.quia filij mediante matre ad cognatõnem pꝛioꝛis
viri ꝑtinent.cum quo mater eoꝛum vna caro extiterat. hoc idem etiam In/
centius papa ait. Si qua mulier ad ſecundas nuptias tranſierit. ex his ſo⸗
bolem genuerit.nullatenus poteſt ad ↄſoꝛtium cognatõnis pꝛioꝛs viri ꝑtin⸗
gere. Hoc autem obſeruandum eſt vſq; ad ſeptimum genenis gradum.p ma
xime vſq; ad tercium ⁊ quartũ ſicut ſupꝛa poſitũ eſt. HZ

¶ ugit de ſeparatõne coniunctoꝛum infra gradus ꝓhibitos. d

“ . 4 . ,„ „ „22 . 541 2 . 5 er 4 ta alis ſepet2 poſtmodũ
a ( Ecchia infra p̃dictos gradꝰↄſananuatis Siũctoſ ſegat. Donat᷑ q; eccleſia decepta aliqs ſepet.⁊ poſtmodũ
7 era Fcreoonge vems tales ſint re iungendi. Et ꝙ ſic videt᷑.quia ſepatio ꝑ iniuſticiam facta eſt
& videtur ꝙ nullo mõ poſſit ſtare.cũenanifeſtatur pᷣcedẽs iudicium fuiſſe iniuſtum. Contra hoc eſt quia poſ⸗
ſibile eſt ꝙ aliquis poſt ſeꝑatõnem in facie eccleſie fiat ſacerdos vel religioſus.ſed talis non ſor habere vſum

matrimonij.ergo non
econuerſo. P. dᷣm
wVWin tali caſu facien/
eſt reſtitutio.quo/

niam eccleſia decepta

fuit.⁊ altera pſonarũ
iniuſte expoliata.⁊ q̃9/
niam eccleſia poteſt ⁊
debet erꝛoꝛem coꝛrige
re.⁊ non delet aliquã

perſonam iure ſuo p-
uare.ideo deceptione

cognita.ſi alter qui in
iuſte expoliatus ẽ pe/
tat.debet reſtituere.⁊
ſi intrauit religionem
⁊ votuʒz emiſit poteſt
ebitum petere. ß̃ nõ
debet nec põt exigere.
quoniaʒz obligauit ſe
„9 continentiam q̃ᷓn⸗
tum eſt in ſe. O que
ritur quando ⁊ quo/

mogco debeat vxoꝛ re

ſtitui viro aut ecõuer
ſſo. dicendum ꝙ vxoꝛ
aut agit iure petito/
rio aut poſſeſſoꝛio.

Tunc agit petitoꝛio.

quando dicit aliqueʒ

ſibi adiudicari in ma/

rFituʒ. quoniam cũ ea

traxit. Luc agit poſ
ſeſſoꝛio iudicio.quãa/

clo petit aliquem ſibi
teſtitui ꝓ eo qꝛ vir eiꝰ

fuit ⁊ cum ea cohabi⸗/

tauit. Si agit petito/

rio.⁊ vir excipiat.pꝛi-

mo tractabitur exce/
ptio mariti anteqᷓ; fi/

2

debet ei reſtitui. Juxta hoc querit᷑ quando et qualit ſit reſtitutio viri facienda vxoꝛi vel

Et ẽ ſciendũ ꝙ eccleſia infra pꝛedictos gradus cõſan / ꝗ
guinitatis ↄiunctos ſeꝑat.ſi autem ignoꝛanter cõiun⸗
cti fuerint in ↄſpectu eccleſie.⁊ poſtmodum ꝓbata cõ/
ſan guinitate.eiuſdem iudidio ſepati.querit᷑ vtrum co
pula illa ↄiugium fuerit?: QAuibuſdam videt᷑ nõ fuiſſe
cõiugium.quia nõ erant legitime ꝑſone.ſed tamen de
crimine excuſant᷑ ꝑ ignoꝛantiam.⁊ quaſi ↄiugium re⸗ 8
putatur.quia bona fide ⁊ per manũ eccleſie ↄuenerũt.
vnde ⁊ filij eoꝛum legitimi habentur.Alij vero dicunt
fuiſſe ↄiugium licet nõ eſſent legitime ꝑſone.quia tali⸗
um ↄiunctõnes vocant canones ↄiugia.vbi de perſo⸗
nis a git᷑.quaꝝ teſtimonio.ↄſanguineoꝛũ ſit dirimen⸗
dqg ↄiunctio. .
Oſtendit qui nõ debent ſeparari ſine teſtimonio ꝑ
qð pꝛohibet᷑ ꝓximitas ⁊ determinat qui poſſunt hic te
ſtificari. e (¶ VUnde VUrbanus papa.
Si duo viri vel tres ↄſanguinitatem iureiurando fir/
mauerint.vel ipſi foꝛte ↄfeſſi fuerint.ↄiugia diſſoluan⸗
tur. Si vo neutrum cõtigerit.epiſcopi eos ꝑ fideʒ xpᷣi
obteſtent᷑.quatenꝰpalam fateant᷑ ſi ſe recognoſcũt cõ
ſanguineos. Si ſe iudicio epiſcopoꝛuʒ ſegregauerint.
alia matrimonia nõ ꝓhibeant᷑ ↄtrahere.Idem. Moti⸗
ficamus tibi vtꝰcum duo vel tres ex ꝓpinquioꝛibꝰ eiꝰ
qui accuſant᷑ hanc ꝓpinquitatem iuramento firmaue⸗
rint. vel ſi duo vel tres ex antiquioꝛibus ia nuenſibus
quibꝰhec ꝓpinquitas eſt nota qui bone fame ⁊ verad
teſtimonij ſint remoto amoꝛe.timoꝛe.pꝛecio.⁊ om̃i ma
lo ſtudio.pᷣdicta firmauerint.ſinc moꝛa ↄiugia diſſol⸗
uant᷑. Conſanguineos vo extraneoꝝ nullus accuſet.
vel cõſanguinitatem in ſynodo cõputet.ᷣ ꝓpinqui ad
quoꝝ noticia ꝑtinet. Si aũt ꝓgenies tota defecerit ab

Nichario ia/
b nuenſi epo

Fabian? papa

at reſtitutio ſiue q;ᷓ ſatiſfiat petitiõi. ꝓ eo q; ꝓbata exceptõne mariti.ſi recta eſt. pꝛincipalis qõ ꝑimitur. Si vo

aggit de poſſeſſ. oꝛio.reſtituendꝰeſt mulieri etiã anteq; ꝓbetur exceptio.extra de reſtitutõne ſpoliatoꝝ.lr̃as.⁊ ex-

I tra de diuoꝛtijs. poꝛr 0. ceptis quiq; caſibꝰ. Pꝛimꝰeſt ſi obijciat᷑ mulicri publica foꝛnicatio.⁊ H̊ fuerit ꝓbata.
niſi ipſe excipiat in cotrari ↄtra virũ de foꝛnicatõe.extra de diuoꝛcijs.ſigſti. Scs caſus ẽ ſi obijciat᷑ ↄſangni⸗
tas diuina lege ꝓhibita in cotincti ꝓbanda.differenda eſt reſtitutio. nec dz opelli ꝑ ſententiã.ne foꝛte ſupindu

catur ꝑplexitas.Si vo differat᷑.o

tet fieri reſtitutõnem ꝑ ſententiã. ſed tñ no optet debitũ reddere ſi babet de

oↄſanguinitate ↄſciam.extra de rekentone ſpo.lr̃as. Cercius caſus cſt ſi obijciat᷑ exceptio rei iudicate a qᷓ non

.

cſt appellatũ.ar.de offi. del cauſam matrimonij. Quartus caſus eſt qñ tanta cſt ſeuicia viri ꝙ nõ poteſt ſuffici

ens cautio adhiberi. vtpote quia ꝑ

ſequit᷑ vxoꝛem odio capitali.extra de reſtitutõne ſpoliatoꝝ.literas.in fine.

Duintus caſus eſt qudao ille qui agit alterum ſpoliauit ſine cauſa. dici᷑ ꝙ nõ debet reſtitui. x. q.j. de bencdi⸗
vog Caſu. Illud nõ eſt vſcß quaq; verum. ſed tũc quando vult reqire. ⁊ aller non vult li non hobei ꝙ obijciat
leſte cxtũc incipit ſpoliare. l

um duo vel tres ⁊c. Slidet male diccre. q; pſone inde ſunt ſuſpecte. no debent recipi ad teſtifican/
um. Juxta boc queni᷑ qui pt matrimoniũ acenſare vdin ergua de

—

. 4 de pctõ.aut de ↄſangnitatis vinclo. Si de pctõ foꝛnicatõis.tũc ſoli ↄiuges pñt ſe mutuo accuſare.Alij vᷣo ñ

ddm ꝙ accuſatio ꝓpter quã debet fieri diuoꝛtiũ aut

3 yleerunẽ quia tũc fit iniuria viro. poſſunt ſimul ſtare ſine pctõ. Si aũt fit accuſatio de ↄſanguinitatis vin
66 e noino aamitci dbent oſanguinei ſicut ſupſtites. maxime cuz eſt accuſatio de matnimonio diſſoluen⸗/
ꝛ ho pſumit᷑ ipſi velint. Et pᷣterea melius ſciũt genealogiã qᷓ; alij. ⁊ ideo ſpãliter in bac cauſa admittũt᷑

conſanguinei. Camen

ſi ſit qõ de matrimonio contrabendo ſiue contracto.vt ſuſpecti repellendi ſunt.vbi ille

Vrbanꝰ p.

T

us
fee
ount
Pbage
ndb

O—

iin
iune

uynn
Aler

Zti

Ous
nnus

Arid

luchete

ſplacren
gtgenus⸗
den .
ttiblia
NSrn
Gthaius
Utgiunn

nind
gin

Nnolgn
Gaainn
tunaung
Cligglte
npeein

ndrek
mn Udin

nne

.

9

—
—

. .
4 N
CANIE

—
—

Sehh

böginin
Polargefy⸗
tbfinif
otiani,
⸗ ie

cuius filius vel filia coniuncta dicitur. ſuperioꝛ eſt diuitijs potentia ⁊ honoꝛe. Oꝛ ſi ↄſanguinei nõ aſtint qui

— —

tnis. tum g ad pꝛimũ.pꝛimo annotandũ eſt aſte/
ferentia. ſcdo vo annotãda eſt triplex notula.
. mo em̃ attendendũ eſt ꝙ differt eſſe affinẽ ⁊ eſſe con/

teſtificent᷑.tunc poſſunt admitti extranei antiqui ⁊ maturi.O ſi bij nõ velint teſtificari.tunc omnes extranci
poſſunt accuſare niſi aliud obſiſtat.vtpota ſi facta fuit denuntiatio ꝙ matrimoniũ accuſet qui nouit. ſi ille pᷣ/

—

ſens aderat ⁊ tacet.extũc accuſare nõ põt.Si vo fuit abſens vel poſtmclũ didicit matrimonij impedimen/

tum.ſi hoc iureiurando firmauerit eſt admittendus.extra de hijs qui matrimoniũ accuſare pñt.cum in tua.⁊
— D infra. Alicubi tamen

antiquioꝛibus ⁊ veracioꝛibus quibꝰ ꝓpinquitas tota ſ me digenenei⸗ omni
nota ſit. eps canonice requirat. et ſi inuẽta fuerit ſepa / qui vu taccuſare ad/-
Nen, 1 1 „„ mittit. quia hoc hone
rentur. Ecce quibꝰaccuſantibus ⁊ teſtiſicantibus diri· ſtatis eſi.ſ.ſeruare oꝛ
menda ſit ↄſanguineoꝝ ↄiunctio q̃ ↄiugium vocatur. inem pꝛius dictum.
NDiſtin guit genera pctõꝝ circa actũ carnisff.. —
( Mic dicendũ eſt ꝙ aliud eſt foꝛnicatio. aliud ſtupꝛum. c ¶ Aliud eſt foꝛnica
Quid ſit foꝛ: aliud adulterium.aliud inceſtus.aliud raptus. Foꝛni 2 aliud ſtupꝛuʒ ⁊c.
e äe 1 en Aueritur vtrum iſta
nicatio catio licet ſit genꝰom̃is illiciti coitus qui fit extra vxo⸗ ſint viuerſa peccata
” rem. tamen ſpaliter intelligit᷑ in vſu viduaꝝ.vel mere ſm ſpeciẽ ⁊ qtum ad
Stupꝛuũ ð tricum.vel ↄcubinaꝝ. Stupꝛũ pꝓpꝛie eſt virginuʒ il⸗ genus peccati. Et ꝙ
Adulterium licita defloꝛatio.Adulteriũ eſt quaſi alieni thoꝛi viola nõ videt᷑.quia ſũt cõ⸗
ti. vnde adulteriũ dicit᷑ quaſi alterius thoꝛi acceſſio. tra idem pᷣccptuʒ. ſe
Inceſtus. Inceſtus eſt ↄſanguineaꝝ vel affinium abuſus. vnde nõ mecbabenis. air⸗
G . — 4 / RM Ca actum vnius vtu/
nnceſtuoſi dicunt᷑ qui cõſan guineis vel affinibus ſuis tis ſola circumſtãtia
Quid ſit ra / abutunt᷑. Rapius admittit᷑ cuʒ puella violenter a do differente.in qua non
ptus mo patris educitur.vt coꝛrupta in vxoꝛem habeatur. Eniſi accidentalis dif
ſiue puelle ſiue ꝑentibus vis illata cõſtiterit.hic moꝛte ferentia. In oppoſi⸗
mulctat᷑.ſed ſi ad eccleſiam cum rapta ↄſugerit.pꝛiui⸗ cum panunin pec⸗
legio eccleſie moꝛtis impunitatẽ meret᷑. Attendenduz cactum Hauet mtoemn
—— eten, HS , 2ſuam a defectu circũ/
Alexãder pᷣp eſt etiam illud alexandri qui ait. frater ſoꝛoꝛve vx ſiiantic.ſed adulterin
oiꝛis tue cognati dicunt᷑ equiuocatõnis iure.fit ⁊ neceſ dicit᷑ quia aliquis co/
ſitate vulgaris apellatõnis potius qᷓ; vlla cognatio⸗ gnoſcit cõiugatam.S
nis cauſa. Vxoꝛ ei fratris fratriſſa potius q; cognata foꝛnicatio quia ſolu-
vocatur. mariti frater leuir dicitur. Ouoꝝ fratrũ vxo⸗ tam. Sſut diuerſa pec⸗
res ianitrices vocant᷑ quaſi eandem ianuam intran⸗ (ato genera. Ren. di⸗
ͤ D cendum ꝙ iſta nõ tm̃

differunt accidentc.
imo ſunt diuerſa ge⸗
nera peccatoꝝ. et ta⸗

tes. Viri ſoꝛoꝛ glos appellat᷑. Soꝛoꝛis autẽ vir non hʒ
ſpeciale nomen.nec vxoꝛis frater. ,

lia opoꝛtet ↄfiteri.qm̃ ⁊ ſi videant᷑ ſolum differꝛe circumſtantia que iudicat᷑ eſſe accidentalis ꝓpꝛietas.tamen

ipſa circumſtantia ↄpꝑata ad peccatũ eſt eſſentialis.quis comꝑata ad actum ſit accidentalis.⁊ ideo non vari
at genus actꝰ peccatũ.OQð ergo obijcit q; nõ eſt contra idem pᷣceptum ⁊ circa eundem actum. dicendũ eſt q;
hoc nõ impedit quin poſſint eſſe diuerſa peccata.ꝓ eo ꝙ circa eundem actum.⁊ coõtra idem bonum contingit
multipliciter obligari. . L

d¶ Stupu pꝛie eſt virginũ illicita defloꝛatio. Qucrit᷑ qd ſit maius peccatũ.vtruʒ ſtupꝛũ an adulterium. Et

ꝙ maius ſit adulterium patet ex oꝛdine magiſtri.quia pᷣmittit maioꝛa. gradatim deſcendit. Amplius ꝑ ad/

ulterium iniuriat᷑ quis viro.ꝑ ſtupꝛum nõ.ñ virgo que nõ eſt alteri alligata nõ peccat niſi in deum. ß adul-
tera in deũ ⁊ in ꝓximum.ᷓ ⁊c. Contra.nobilioꝛ eſt caſtitas virginalis q ↄiugalis.̊ grauiꝰeſt pctm̃ qð eſt con

tra virginalem q́; ↄtra ↄiugalem decoꝛem.ſed ſtupꝛum eſt cõtra virginalem. 5 ⁊c. Item qui coꝛrumpit virgi
nem aliquam aufert ei bonum irrecuꝑabile.ſed non qui adulteratu r. & ⁊c. R.dicenduʒ ꝙ; maioꝛi parte pec⸗

cata adinuicem comꝑata ſe babent ſicut excedentia ⁊ exceſſa. Añ ſi comꝑemus coitum cum cõiugata ad coi⸗

tum cum virgine ſoluta.defoꝛmius eſt virginem defloꝛare q; defloꝛatam cognoſcere. attamen grauius peecat
qui adulterat᷑. quia magis ledit rempublicaz. ⁊ magis offendit virum.⁊ magis generat infamiã. Obiecta au⸗
tem ꝓcedunt per diuerſas vias. S ́ß́ÿVUD/

„

ueniens. om̃i carens parentela.intellige quantuʒ eſt
de ſe.tñ pᷣſupponit ↄſanguinitatẽ.vñ ſi qͥs cognoſcit
mulierẽ. efficit᷑ affinis om̃ibꝰ cõſanguineis mulieris
Pꝛi p illã cõmixtiõeʒ. ⁊ ecõuerſo in muliere. ¶ Scdo in/
telligendũ eſt ꝙ in affin itate differt genꝰ? gradꝰ.naʒ
ſanguineũ. Nam cõſanguinitas venit ex carnis pꝛo-⸗ gen attendit᷑ ym plurificatõez ↄmixtõnis ſiue a ꝑte

asgitur de affinitate. pꝛimo ꝓcedendum eſt ꝑ
4 modũ narꝛatõnis.ſcdo ꝑ modum inquiſitio

pagine. ſed affinitas ex caꝛnali ↄmixtõne pᷣſuppoſita ↄmixtõis.ſᷣ gradꝰa ꝑte ſanguinis ⁊ ꝓpagatõnis.pꝛo/

tamen cõſanguinitate. Añ affinitas diffinit᷑ ſic. Affi⸗ pter qð dẽ. mutat nupta genꝰß generata 3Og

D intelligentiam pᷣſ⸗ entis diſtinctõis in qua nitas eſt ꝓximitas pſonarum ex carnali copula pꝛo/

.——

Mmgn

Ai. II

antiquitus tria genera cõſanguinitai eſſe bſueuerũt ¶ Item rõne videt᷑.qꝛ nõ eſt ob aliud ; trabat᷑ af rtf
Pꝛimũ ſurgit ex ↄſanguinitate ⁊ pꝛim carnis com finitas ꝑ coituʒ niſi quia ẽ carnis ↄmixtio ꝑ quaz vir –
mixtione. Scᷣm ſurgit ex afmnitate cda carnis cõ ⁊ mulier fuerũt vna caro.ſed hoc nõ tm̃ ẽ ĩ actu legi⸗
mirxtõne. erciũ ſurgit ex ſca affinitate ⁊ tercia car timo verũetiam foꝛnicario.ſm ꝙ dicit᷑j.ad conꝝ.vj. mnte
nis ↄmixtõe. Exemplũ eſt ſi frater tuus ↄtrabat ceů qui adberet meretrici vnum coꝛpus cum ea emici. ſal
maria. ipſa eſt affinis tibi in pꝛimo genere.Si cõtra⸗ ¶ Item filius fratris ſui natꝰde foꝛnicatõne ita ẽ ti Crun
bat moꝛtuo fratre tuo cuʒ alio.ipſe erit affinis tibi in bi ↄſanguine?ſic ſi eẽt ð legitimo mr̃onio natꝰ.ſi Se-r gin
ſcdo genere. Si ipſa moꝛtua ipſe vir ↄtrabat cũ alia. actum foꝛnicariũ ↄtrabitur ↄſanguinitas.pi rõne af noi
ilia mulier eẽt tibi affinis in tercio generc. Sz gene- finitas. ¶ Contra. xxxv. q.iij. extraoꝛdinaria pollu⸗ ſnuni
ratio ſiue ꝓpagatio gradũ mutat affinita ſicut con/ tio citra maritalem affectũ (ſi ita eſſe ↄſtiterit)nõ vi lutin
ſanguinitat᷑. Sʒ iſta tria genera ↄſueuerũt eſſe anti· gdetur matrimoniũ impedire. foꝛnicariꝰ actus ẽ ex/ itaten
quitus.nũc aũt ſicut patebit ptꝰnõ ſtat niſi pꝛimum tfa rectũ oꝛdinẽ. ñ impedit matrimoniũ.ſed afrini/ ſungun
genus affinitat alijs ceſſantibꝰ.Lercio intelli gendãũ tas impedit.& ibi nõ ↄtrabit᷑ affiuitas. ¶ Item affi⸗ beregll
eſt ꝙ differt vtrũ mulier affinis generet ꝓplem de con nitas eſt vinculu legitimũ qð eſt inſtitutũ a deo ⁊ ab amne
ſanäneo meo an de erneo. Si de ↄſangneo.ples gĩůa eccleſia.ꝗ cum foꝛnicatio ſit actio ↄtra legitimitateʒ Getintn
ta nõ eſt mihbi alligata vinclło affinitat ſᷣ ↄſangnitat. ⁊ ptra diuinũ ſtatutũ.ꝑ foꝛnicatõnem nunq; contra gtafi
Si vo de alio. ſᷣm iura moderna nihil oino reputat bitur tale vinculũ. ¶ Item affinitas eſt vinculũ inſo ſanſhe
mibi attinere. Antiquitꝰtñ ſicut pʒ ex decreto greg. lubile.S ↄiunctio ꝑ coitũ foꝛnicariũ nõ iungit inſolu⸗ btnte
babet᷑ in la.iudicabat᷑ affinis nõ pꝛimo gradu ſᷣ᷑ ſe bilr.imo ſolubiliter.̊ nunqᷓ ꝑ illum coituʒ cõtrabit cknbi⸗
cundo.ſicut exſſe pꝛetangitur in littera.et pꝛo illo tẽ affinitat vinculũ.¶ Item ꝑ coitũ extra matrimoni⸗ Anguin
poꝛe maxime intelligitur iſte verſus. Mutat nupta um nõ ↄtrahit᷑ irregularitas ad oꝛdinẽ ſuſcipiendũ. ntſciſt
genus.ſᷣ generata gradum.qꝛ mulier affinis mihi.qꝛ pari rõne nec illegitimitas ad matrimoniũ dtrabẽ ſeſintel
fuit vxoꝛ fratris mei. ſi nubat alij generat mibi affꝭ· dum. Si & affinitas facit illegitimitatẽ. videt᷑ ꝑ ta ulp
nem in alio genere affinitatis.Si vo generaret ꝓlem lem coitum affinitas nec debet nec põt ↄtrabi. utaue
tũc generaret mibi affinem. nõ alio genere ſed lu. ¶ RB. dam ꝙ affinitas generaliter ↄtrabit᷑ ꝑ omnez 12 geeie
boc tñ eſt retractatum q;tum ad vtrũq; ꝑ ius nouũ. coitum in quo eſt ↄmixtio ſanguinũ. Et ratio buius ickve
extra de conſanguinitate ⁊ affinitate.nõ debet.⁊ i de eſt. quia affinitas non cõtrahit᷑ niſi ratõne vnionis. nunchcut
8 cretali e ita in concilio generali. vbi expᷣſſe retractaf tũc aũt dicunt᷑ vna caro fieri qñ ꝑ ↄmixtõnẽ ſeminũ cunfliu
vtrũq;. ¶ NMijs viſis quedam regulc ſunt notande. fit ↄſummatio illius oꝑis. Si ergo gliter cõueniant. uſottn
Pꝛima eſt e in pꝛimo genere affinitatis nõ licet cõ/ ſiue cõtra naturã polluendo extra vas illi vſui depu⸗ iphenſit
trahberc vſq; ad quartũ gradũ incluſiue ſicut ⁊ de c tatum.ſiue inuadendo clauſtra ita q opus nephari⸗
S ſanguinitate. Oꝛ ſiquartũ graduz velis cognoſcere. um nõ ↄſummet᷑. affinitas ↄtrahi nõ iudicat᷑.ſᷣm ꝙ gub nſran
recurꝛe ad ꝑſonam mediante n ↄtracta eſt affini/ dicit᷑xxxv.q.iij.extraoꝛdinaria.Oe ſi videat᷑ dici co⸗ hes g otri
tas. quotto gradu diſtas ab illa. totto gadu diſtas trariũ extra de eo qͥ cognouit ↄſanguineam. fraterni Gctſnan
a ꝑſona cui es affinis.vt ſi ↄtraxiſti cum muliere.fa/ tati ⁊c.dom ꝙ illa ſeꝑatio nõ fuit ꝓpter affinitatez B Derſte,
ctus es affinis conſanguineis quotto gradu aliquis Apter publicę iuſticie hueſtatem ꝗ ↄtrabit᷑ ex puris Nondiſ
eſt affinis conſanguinei vxoꝛis tue.totto gradu eſt ti Ponſalib⸗. Ad illud ad obijcit in cõtrarium de I 5 ſngue
bi affinis. ⁊ ſi attinet ei in quarto gradu. attinet ⁊ ti/ extraoꝛdinaria.pollutõne iam patet reſponſio.quia fünltate
bili. 1 ſicut non liceret vxoꝛi ↄtrahere in tali gradu.ita ibi nõ fuit ſeminũ ↄmixtio aliqua.ideo nõ dicuntur magsip
10 nec tibi. Scda notula.ꝙ exquo ↄtracta eſt affinitas. vir ⁊ mulier vna caro = illuc qdð obijcit᷑ 14 noge
moꝛtua pſona mediante qua ↄtracta eſt. nibilomin?ꝰ c vinculũ legitimũ eſt a deo inſtitutũ.ddðm q; in foꝛ2 las gener
manet affinitas.ꝓ eo q; eſt vinculũ ppetuum ſicut ? nicatõne duo ſunt.ſ.actio ſubſtrata q̃ eſt naturalis. Phitaten.
olſanguinitas. ideo minime põt bi cũ pſona affini. et defoꝛmitas volũtatis qua aliqs vult cognoſcẽ nõ ſonpun⸗
11 xxxv. ꝗ· x. Fratnitat. Lercia notula ẽ ꝙ affinitas cõ⸗ ſuã. ſiue circa ipᷣm actũ defectus circũſtantie. Otum eſisinin
trabit᷑ nõ ſolum ꝑ matrimoniuʒ ſed etiam ꝑ coitum ad pꝛimũ eſt actio naturalis bona ⁊ a deo. qtum ad ſahiini
feꝛnicariũ.ſicut dicit᷑ extra de ↄpſanguinitate. Frater· ſcdm diẽ defectũ ⁊ defoꝛmitatẽ ⁊ ſoꝛtit᷑ nom̃ vicij.vi/ 17 ſeſzctte
nNitatis tue ⁊c. ſed quia hoc dubiũ eſt. ideo ratio huiꝰ culũ & affinitatis ↄtrahit᷑ rõne pꝛimi nõ ratõne ſecũ⸗ fintats⸗
inquiſitõni reiinquat᷑. ¶ ijs aũt plibatis vt inoro di.&Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ eſt vinculũ inſolubile.di Ekpinaln
Inquiſitoꝛio ꝓcedamus pñt bic tria queri. Pꝛimo qᷓcendũ ꝙ actio tranſiens vt plurimuz relinquit cffe-/ Epnnin
ritur vtrum ꝑ om̃em coitum ↄtrahat᷑ affinitas. Se ctum ppctuũ ſiue(vt meliꝰdicam )diuturnũ.vt ptʒ. petteane
cundo vtrũ affinitas tranſeat ab vno in alteruũ. Ter⸗ qꝛ? ſicut foꝛnicatio inducit carnis coꝛruptõez. ſic vxo hpont
cio vtrum affinitas impediat matrimoniñ. irs cognitio efficit coꝛpis vnionem. ⁊ qm̃ exq̃ coòuit gſiedet
. QAueſtio. j. R⸗ 42 neceſte eſt cognouiſſe.ideo ex bac ↄiunctõne reſultat eher
. irca quã ſic ꝓcedit᷑ ⁊ oſtendit᷑ q; omnem coitum vinculũ inſolubile. Et eſt exemplũ.quia ſicut ex vno lch 3
ſiue legitimũ ſiue foꝛnicariuz ↄtrahi poſſit affinitas. actu tali põt ꝓles generari qᷓ vinculo ꝑpetuo alliga- lutßt
xxxv.q.iij.ſi bomo feꝛnicatus fuerit cum muliere.et tur patri ⁊ matri.ſic poteſt affinitas generari. quan/ giuen
frater eiꝰvxoꝛẽ duxcrit ſuꝑ eo ꝙ frater ciꝰcrimen ceè/ Qo talis ↄiunctio eſt introducens affinitatem nõ cõ⸗ nmdl
lauerit.peniteat ſepꝑtem annis.Sed hoc nõ eſt ob ali ſeruans.ideo ipſa exiſtente tranſitoꝛia poteſt eſſe af⸗ ſune g
ud niſi qꝛ illa facta eſt affinis fratri.g ⁊c. ¶ Item ex· fiiſtas diuturna. ¶ Ad illud qð obijcit de irregulaꝛi I6 lug
. roet⸗ qui cognouit ↄſanguineam vxoꝛis ſue expᷣſ tate ad oꝛdines.dðm q; cognitio mulieris non gene ange
in/ e 3 15 licet petere debitũ in decretali illa. tranſ rat irꝛegularitatem niſi ꝓut inducit defectũ ſacnicti. panin
ſſe nobis litere ⁊c. Scd boc nõ eſt niſi pter affini · ⁊ qm̃ defectꝰſacramẽti pᷣſupponit aliqð eſt. eſacramẽ finten

tatem. per coitum foꝛnicariũ ↄtrabit᷑ affinitas. ti.⁊ poſt pꝛiuatõeʒ ꝑfectõnis. hinc eſt ꝙ irꝛegularitaſ –

„

uſget
nocnti
menitgi,
mmgigit
ustiui
ciideſſ⸗
Wernitihei
Nncii
ginihn
amreliͤn
ſuit rfin
tema Ni
n rent
S
isntnſnin
grünt
utd nn
eninn ſan
he
m ng
npum

tulc
Ecke.

bere publice honeſtatis iuſticia cõtradicit.
carnalis ↄmixtio adeo iungit vt ꝓpagatio. q

trabere.

17 ſiue faciat affinitatein
affinitatis ⁊ ↄſanguinitatis. QOm̃ vinculũ affinitatis
eſt vinculum ꝑ accidens. Ainculnm ↄſanguinitatis
cſt vinculum ꝑ ſe.⁊ qm om̃e per accidens neceſſario

non ptrabitur ꝑ coitum extra matrimoniũ. ſed affi/
nitas reſpicit vnitatem carnis ⁊ coꝛpis.⁊ hec eſt cõis
tam actui foꝛnicario ꝙᷓ; legitimo.ideo poteſt cauſare
ackern nõ irꝛegularitatem.

Atrum affinitas tranſeat in alterũ.Et ꝙ ſic videtur

xxv. q. iij. ↄtradicim? infra. Julius papa. Relictaʒ
pſanguineoꝝ vxoꝛis ſũt nullus ducat vxoꝛẽ. Sʒ co⸗/
ſanguinei vxoꝛis ſue affines. vxoꝛ affinis efficit il/

legittima ad ↄtrabendũ. nõ ꝓpter aliud niſi pter affi

nitatem. 5 ⁊c. ¶ Item in ſequenti ca. Poꝛro duo cõ
ſanguineoꝝ vxoꝛes vni viro alteram poſt alterang/
ſcechn
patet.
1 tantũ ſe extendit.⁊ ꝑ tot gradus.⁊ ad tales deſcẽ/
it affinitas. ad quos gradus ꝓtendit᷑ ↄſanguinitas
ſcʒ vſq; ad quartũ gdum.Cuʒ & ↄſanguinitas traſ/
eat in alterũ.gᷓ ⁊ affinitas. Minoꝛ pʒ.quia ſi aliquis
eſt mibi ↄſanguineus in pꝛimo gradu.generat mihi
oſanguineñ in ſcdo. c. ¶ Item om̃e ſimile gene/
rat ſibi ſimile.⁊ quecũq; vni ⁊ eidem ſunt eadẽ inter
ſe ſunt eadem. ſi aliqua vxoꝛ babeat duos viros ct
aliqui viri illas duas vxoꝛcs.cum iſti duo viri cõiun

gant᷑ eidez mulieri(vt pʒ ↄſiderati) etiã iſte due mli

eres eidem viro. om̃s ſibi attinent. ⁊c. ¶ Contra
vbi eſt vera affinitas.adeo ligat vt cõſanguin itas. h
nunẽ cum filia fratris ſui pot quis cõtrabere.& nec
cum filia vxoꝛis fratris ꝗᷓ eſt affinis fratre moꝛtuo.
cuiꝰↄtrarium babet᷑ extra de ↄſanguitate non debet
repᷣhenſibile iudicari.vbi dicit᷑ ꝙ põt ↄiungi talis ta

li. ¶ Item ſi affinitas ſurgit ex affinitate. cum ali/
quis vir cognoſcit.x.mulicres.ᷓ ille om̃es ſunt affi⸗

nes. ↄtrabens cum vna nõ pot ↄtrahere cum alig.
qð eſt manifeſte falſum.qꝛ tũc homo cũ nulla poſſet
trabere tem eſto ꝙ aliquis ↄtrabat cum vxoꝛe
alicuiꝰ.ipſo moꝛtuo querit᷑ vtrũ efficiat᷑ affinis con/

ſanguineis viri. qd ſi non. tũc affinitas nõ generat af
finitatẽ. Si vᷣo efficit᷑ affinis cõſanguineis.g̊ multo

magis ipſi viro.ᷣ nõ põt cognoſcere cognita ab alio
viro. qd eſt manifeſtũ incoueniens.¶ Item ſi affini

tas generat affinitatem. cum carnis comixtio faciat

vnitatem ⁊ gradũ attinentie ᷣm pꝛimũ gradum. tũc

ſemꝑ manebit affinitas ꝓpter ↄmixtionez. ſic erit

ceſſus in infinitũ in affinitate qð eſt manifeſte falſũ.
⁊ pꝛimũ ſcʒ ꝙ affinitas ꝑ ↄmixtões carnis generet
ddm e differt vinculũ

habet reduci ad ꝑ ſe.hinc eſt ꝙ affinitas neceſſario pᷣ

ſupponit ↄſanguinitatem ⁊ ſuꝑaddit ↄmixtõnem. ⁊
ex bijs duobus ſurgit. quia ergo illud qð eſt ꝑ accs
nõ babet virtutez multiplicandi ⁊ diffundendi ſe ni
ſi tp illud qd eſt ens ꝑ ſe.binc eſt ꝙ dffinitio ⁊ deſcen/
ſus affinitatis vᷣm veritatem attendit᷑ a parte ↄſan/
guinitatis ſolum. nõ a parte ↄmixtõnis c̃tum eſt de
natura vinculi. Unde conſanguinei vxoꝛis petri ita

ſunt affines ei vſq; ad quartũ gradum ſicut ſi ꝑ con/
ſanguinitatem alligarent᷑ vxoꝛi.ſed vxoꝛ petrix hoc

nubit alij cum p accidens iuncta ſit ↄoſanguincis
petri. nõ ꝓpter boc gencrat vinculũ attinentie ßᷣm ve

ritatem.ſed ſi generat hoc eſt ſolum ᷣm publice iuſti

ciam boneſtatis. per quem modũ ↄtrabitur in ſpon

falibus. et vm bunc modum fuerunt antiquitus ſe/

cundum genus affinitatis ⁊ tercium.que magis ꝑti/

nebant ad publice iuſticiam boneſtatis qᷓ ad affini/

tatem ſicut caon ſecundo pᷣpoſitus expꝛeſſe dicit ſi

quis attendat. ⁊ quia periculoſum erat ad iſta tene-

ri. ideo totum opoꝛtuit reuocari. excepto pꝛimo ge/
nere affinitatis. Et ita dicendũ ꝙ ᷣm veritatez ⁊ 'm

tempus pᷣſens.affinitas non generat affinitatem. vt

qui eſt affinis affini.vel qui eſt iunctus carnalr cum
aliqua.per hoc efficiatur affinis afrinibus ſuis:imo
ſolum conſanguineis.nec ſurgit affinitas ex conſan/

18

guinitate ⁊ affinitate.ſed ſolum ex conſanguinitate
carnis commixtõne.⁊ ratõnes ad hoc inducte ſunt

concedende. ¶ Ad illud ergo quod obijcitur de illis
duabus autoꝛitatibꝰ.dicendũ ꝙ retractate ſunt.nec
ille phibent iunctonem talem ꝓpter vinculũ affinita
tis ſed ꝓpter iuſticiam publice houeſtatis. ¶ Ad il/
lud quod obijcitur ꝙ carnis commixtio adeo iungit

19

20

vt ꝓpagatio.dicenduʒ ꝙ ſi loqueris in ſe ⁊ per ſe fal-

ſum eſt. nam pater non poteſt contrabere cum filia
quam cognouit.S vir poteſt contrabere cum mulie/

re quam cognouit. Habet tamen boc veritatem per

accidens pᷣſuppoſita conſanguinitate. quod patʒ.qꝛ

vxoꝛ viri ita ꝓpinqua efficit᷑ conſanguiueis viri ſiẽ ⁊
ipſe. ⁊ quia eſt vinculum per accidens.ideo non p/

tenditur niſi ſm ꝓtenſionem conſanguitatis. ideo
non ſequit᷑ ꝙ affinitas generet affinitatem ſi icut con
ſangnitas conſanguinitatcem. ¶ Ac illud quod obij
citur ꝙ ſimile generat ſimile.dicendũ ꝙ vcrum eſt p
ſe loquẽdo.ſi illud quo affimilat᷑ ineſt ei ſᷣm ꝙ gene/
rat.vnde lepꝛoſus generat lepꝛoſi um. ⁊ calculoſꝰcal⸗
culoſum.quia ibi eũ coꝛruptio vis generatiue. Seð

tamen mancus ñ neceſſario generat mancũ.quia de

fectus ille nõ reſpicit generantem m ꝙ eſt generãs.
Et quia affinitas per accidens reſpicit aliquem. ido
non diffundit eam in alterum.nec in eum qui pꝛopa
gatur.nec in eum qui carnaliter commücet᷑. Ande
non eſt modo verus ille verſus. Mutat nupta genꝰ
ſed generata gradum.i.affinitatis niſi quis velit ip/
ſum diſtrabere et exponere ᷣm qð competit ꝓximi„⸗
tati moderne.vt per ratöůnem matrimonij contraba

21

tur genus affinitatis. per generatõnem genus affi⸗

nitatis. Dꝛimus tamen intellectus eſt verioꝛ.

— Auckioi e e
trũ affinitas pᷣſtet matrimonio impedimentũ. Et

ſic videt᷑.xxxv.q.iij.equaliter Sic qs ꝓpinqͥs
uis et vxoꝛis ſue ↄſanguineis.¶ Item Leuit. xviij.
