mzli ↄſẽſit copulã.qꝛ xginitatẽ ſuaꝛe volebat.⁊ iõ ñ alr cõo⸗ Py. dom ꝙ ſi bereti⸗
guane H cus ille qͥ ſic ſe offeret
miel ſub noĩe Aug. pcederet in pᷣdicando erroꝛem.ſi extũc crederet periculum eſſet.quia nõ tm̃ in ꝑſona eſſet er⸗
roꝛ. verumetiam in fide. MNec excuſat᷑ talis qui tali ↄſentit.qm̃ habet ↄſiliariuʒ interioꝛem ad quem debet re
currere ⁊ quem debet ↄſulere. Sed ſi ille nõ ꝓcedat vltra.ſed ſolum in generali dicat ꝙ ſequit᷑ ſectam ſuam.
6 tunc nullum eſt periculum.⁊ ſi pᷣdicat ei verum in ꝑſona Aug.poteſt ibi eſſe meritum in aſſentiendo. Vnde
. nota ꝙ in eadem veritate aſſentiens aliquis alicui ᷣm ꝙ catholico coctoꝛi meretur. aſſentiens vt beretico de
meretur.aſſentiens vt ph̊ᷣo nec meret᷑ nec demeretur. AVñ eſto q ſicut moyſes dixit in pꝛincipio creauit deus
7 celũ ⁊ terꝛã.ita etiã dicẽt Arcſto.ita etiam arꝛius. Qui crederet qdð moyſes dicit merẽt. quia crederet qꝙ ſpi
rituſancto fuerit afflatus.⁊ ita crederet pꝛime veritati.Qui crederet qd Areſtoteles dicit nec mereretur nec
. demereretur.quia adherẽt ſapientie mundane.Qui credẽt qd arrius dicit putans arrium qui fuit hereticus
. eſſe doctoꝛem verum demerẽt.quia aſſenſus eſt fundatus ſuꝑ bereeimm. è
c ¶ Erroꝛ vᷣo foꝛtune ↄſenſum non excludit. Aidetur male dicere.quia poſſibile eſt ꝙ aliquis ↄſentiat in ali/
quam p ſola pecunia. ratio ↄſentiendi fuit pecunia. ſed non exiſtente cauſa pꝛincipali non exiſtit effectus. er
o ſi nò eſt diues illa in quam ↄſentitur ꝓpter diuitias.nõ eſt ↄſenſus.& nec matrimonium. Item eſto ꝙ cõ/⸗
enſus expꝛimeret᷑ ſub conditone pecunie. deinde ſi non daretur nõ eſſʒ matrimonium in conſpectu eccleſie.

N

pari ratõne ſi non eſt ita in coꝛde nõ eſt matrimonium in conſpectu dei. Rꝰ.dicendum ꝙ erroꝛ foꝛtune non
excludit conſenſum. ĩimo conſenſum inducit. Inducit᷑ autem conſenſus a falſa extimatõne ad eliciendum cõ
ſenſum verum.⁊ cum non ſit in aliam ꝑſonam qᷓ; in hanc.verus eſt conſenſus et verum eſt mfioniũ. Quod
ergo obijcitur ꝙ pecunia eſt cauſa.dicenduʒ qꝙ falſum eſt.ĩmo extimatio vel ſpes babende pecunie.Ad illud

quod obijcitur ſi conſentit ſpe pecunie.dicendũ ꝙ aliud eſt ſpe pecunie conſentire.aliud ſub conditõne con/

ſentire. Qui enim cõſentit ſpe becnnie ſuppont diuitias in extimatõne. ct abſolute elicit conſenſum ex vo⸗

luntate. ⁊ ideo matrimonium contrabit. ſed qui ſub conditõne. reſeruat ſibi adbuc conſenſum. ⁊ ideo nõ eſt
matrimonium.nec eſt ſimilitudo inter hunc conſenſum ⁊ ilum. W

v¶Poſtea vo expꝛeſſerunt ⁊ in virginitate ꝑmanſerunt. Contra. Math̊.pꝛimo. Accepit mariam cõiugem

ſuam ⁊ non cognoſcebat eam donec peꝑit filium ſuum pꝛimogenitum. Ex bac liter⸗ dupliciter arguit. de ly
donec. poſt cosᷣuit. ſiliter de ly pꝛimogenitũ.quia pꝛimũ dicit᷑ reſpectu ſcdi. Itẽ Joh.ij. deſcẽdit capharnauz

ſpſe ⁊ mr eiꝰ⁊ fratres eiꝰ. frẽs habuit.ↄſtat ꝙ nõ de patre.̊ de matre. Reꝰ. dom ꝙ ex duplici verbo pꝛedicto

oꝛum babuit viliſſima bereſis claudianoꝛus. qui fatentur beatam virginem poſt generatõnem chꝛilti fuiſſe

Ai. III.

cosgnitam a ioſeph. ſenſiſſet in ↄiugalem ſocietatem.niſi familiare dei ↄſi /⸗
hẽſis iſta ẽ oĩo irꝛöna lium hapuiſſet.De qᷓ Aug.ſic ait. Beata maria pp. r
bilis. beiſſima ma. ſſuit ſe ſeruaturã votuũ vᷣginitatis in coꝛde.ſ ipſᷣm votũ Aug.in li. de vi⸗ 4.
er eri ſuit enu no expꝛeſſit in oꝛe. Subiecit ſe diuine diſpoſitõi. ypo cijs ⁊ ↄtupiſce⸗ ig
rnis vacgtet :oc ſuitſepleueratur virginem niſi veus alter ei reieis⸗ eie.
nõ põt cadere niſi in ret. Cõmittens 8D virginitatẽ ſuaʒ diuine diſpoſitõi.
animã impiaʒ ⁊ ſtul oↄoſenſit in carnalem copulã.nõ illam apetendo. ſᷣ diui
tam credere.ſtantaz ne inſpirationi in vtroq; obediendo. poſtea vᷣo ſimul fſtr
in matre dei indigni⸗ cũ viꝛo labijs expᷣſſit.⁊ vterq; in vginitate ꝑmanſit.
i niodun 1o. (nter quos vtait Aug.nſecrum fuitoiugii. bfecum feezin, guin
minus in moꝛte iſtu, quidem nõ in ſignificatõne.ſᷣ in ſanctitate. Sanctioꝛa ter eos fuit con Eede
erroꝛez euacuauit.qñ ſunt em̃ ↄiugia pari voto ↄtinentiũ. Vñ aug. Qð ðo inugium. “
eam beato JYohi recõ pari voto ⁊ ↄſenſu voueratis.ambo ꝑſeuerater redde H
mendauit. ⁊ dedit e re debuiſtis. a q̊/ ꝓpoſito ſi lapſus eſt iulle. tu ſaltem eſe
ſibi in ſglacih oc ſ⸗ uera.nõ quia pariter temꝑabatis a ↄmixtõne carnali. itne
line s aiſſen icheo mant'tuus eſſe diſtiterat. imo vo tanto ſanctius aatl
Sobijcit᷑ e.l.nece ( oiuges manebatis. quanto ſanctioꝛa ↄcoꝛdit᷑ placita
dicenquz ꝙ dicit ter ſeruabatis. Perfectũ & fuit marie et ioſeph ↄiugiuz in
minũ incertum ſicut ſanctitate.pfectũ etiam fuit ̃m triplex bonũ ↄiugij.ſi⸗
ibi. Dixit vñs omi⸗ dem.ſ.ꝓlem ⁊ ſacrm. QOQmne em̃ nuptiaꝝ bonũ vt ait .
no meo ſede a dextris Aug.impletũ eſt in illis pentibus xpi.fides. ꝓles.ſaẽ ¶ Augu in lib. de
uer donec hona o enil. Pꝛolem co noſcimꝰipᷣm dñm.Fidẽ.qꝛ nulluz bono ↄiugali.
ſtat ꝙ poſt ſedebat a mentü. Pꝛole cognolem⸗ ipm dñm. Fiqẽ. qꝛl efihrk⸗
dertris. Similiter di / adulteriũ. Sacfm.qꝛ nullü diuoꝛtiũ.Solus ibi nupti *
co ꝙ pꝛimogenitꝰ pii alis ↄcubitus nõ fuit.quia in carne peccati fieri nõ po gteuote

uat oꝛdinẽ ad anteri terat ſine pudẽda ↄcupia carnis q̃ accidit ex peccato.
us. no ponit oꝛdinem ſine qua ↄcipi voluit qui ſine pctõ futurus erat.Et li⸗
Pgeniklig aſlnt cet nõ interceſſiſſet cõiugalis ↄcubitus.ↄiuges tũ ve/⸗
quia dñs erat ᷣm le- re fuerũt.mente nõ carne.ſicut et ꝑentes.qᷓ;uis Amb.
gem offerend?. Et ſi dicat ꝑpfectum fieri ↄiugiũ ꝑ carnalem copulam. In oi
tu obijcias ꝙ babuit inquit matrimonio ↄiunctõ intelligit᷑ ſpũalis.quã cõo⸗

alis ſies. vdʒ ꝙ fres firmat ⁊ pficit ↄiunctoꝝ 2mixtio coꝛꝑalis. Sed intelli· Cnnge
veant ibi pinquiin gendum eſt ↄiugium pfici ↄmixtõne coꝛꝑali.nõ qtuyy nonſidc,⸗
ſdo gqu. vel iterci. ad veritatem vel ſanctitatem ↄiugij.b q;tum ad ſigni⸗ ſckzin
6 e Committens er· ficatõnem.qꝛ ꝑfectius vnionẽ chꝛiſti ⁊ eccleſie tunc fi⸗ . n
o virginitatem ſu, gurat. —=ð *
Hinine diſpoſiconi⸗es AWererminat opſenſus qui eſt efficiẽs cauſa matri⸗ uan
ſenſit in caꝛnalem. co monij nõ debet eſſe defectiuus a ꝑte intentönis . tolitan
nlan Er bhoc videẽ ¶ Expoſito que ſit eciens cauſa matrimonij.ↄſequẽs ⸗ Ltiefnno
cnupea a aee eſtoſtendere ob quz com ſoleat vel debeat ↄtrahim Ktos
eſt blaſpbemia. Ite, trimoniũ. Eſt igit finalis cauſa matrimonij ↄhẽdi nn V geen,
viget᷑ ſibi Zdicere. cipalis ꝓcreatio ꝓlis. Pꝛopter B eniʒ inſtituit deꝰↄiu:. BGeñ.j. bban
pauloate diẽ. oſenſit gium inter pꝛimos ꝑentes.quibus dixit. Creſcite ⁊ mn WE*MR
maria i maritalẽ ſoci tiplicamini ⁊c̃. Scða eſt poſt pctm̃ ade vitatio ſoꝛnia ſeteogo
leca. ſecns in ro tionis. Vñ apls. Propter foꝛnicatõnem ynuſquiſq; j. Cox. vij. hinhnun
falſum Rlirngr 4. habeat vxoꝛem ſuã. ⁊ vnaqueq; habeat virum ſuum. Cchipcee
dom ꝓ illud vebum Sut ⁊ alie honeſte cauſe. vt inimicoꝝ reconciliatio.et nulfan
Aug.intelligit᷑ nõ qda pacis reintegratio. Sũt etiam ⁊ alie cauſe minusbo-) N
virgo oſenſerit vt i neſte ppter quas aliqñ otrahit᷑.vt viri mulieriſq; pul OJMMõ hermn
ſam cognoſceret. qa iud Aammos amoꝛe inflamatos ſepe impellit ini / ð”JMUU ſeſiger
volalſſe ſee dogg f re ↄiugium.vt valeant ſuum explere deſideriũ.Qàndte. geken
hoc inſpitaſfe ſed ed ſtus q;r viuitiaruz poſſeſſio frequenter eſt oiugij cauu⸗ nud
ſenſit in ↄiugalem ſo⸗ ſa.⁊ alia multa que cuiq; diligentiam adhibenti faclle ncton
cietatem ſiue in mu/ qeſt diſcernere. Hec eſt aſſentiendũ illis qui dicũt non ncl
tain coꝛpoꝝ pttez eſſe ↄiugium quod ꝓpter has cauſas minus honeſtas dn

ect

Ate
Kii

e
r

—

—

6
1

7

==
—

Deut. xxj. ſeptem ——rrr
Deris in medio captiuoꝝ mulierẽ pulcram adamaue
ris eam. volueriſq; vxoꝛẽ habere.introduces eaʒ i do⸗

—
⸗

Egr angen erat ad copulam carnalem non tamenoꝛdinatione neceſſarii.—
Jacob qui rachel decoꝛã facie ⁊ venuſto aſpectu amauit.Querit᷑ hic vtrũ peccauerit.⁊ ꝙ ſic vidct᷑.qꝛ ma/

— —

XNNII

giſter dicit in Ira ꝙ pulcritudo ꝓculdubio eſt cauſa minus honeſta ꝓpte quam cõtrabit᷑ matrimouium. JItẽ?
fallax gratia ⁊ vana eſt pulcritudo ſicut dicit᷑ puer. vlti. qui ꝓpter puleritudinem cõtrabit matrimoniũ mo

net ex vanitate. Si ergo in ſacramentis diuinis talis cauſa eſt repᷣbenſibilis.ptʒ ⁊c.Reꝰ

AWalus finiſ

nõ cõtamiat

ſacramentũ.

contrahitur. Conſtat em̃ ex pꝛemiſſis cõiugiũ fieri ex
communi cõſenſu verbis de pꝛeſenti.ſ.expꝛeſſo.q́;uis
amoꝛ ad hoc attraxerit.cuius rei documentum reſtat.
Jacob qui rachel decoꝛã facie ⁊ venuſto aſpectu ama
uit. eamq; multum diligens ait. Seruiã tibi 1 eh
.Si vi⸗ moco. Si 4
pꝛincipalis tunc ẽ ca
minus bhoneſta. quia
non debet boc inten⸗
di in mr̃imonio ſ̃ fili ⸗
oꝝ ꝓcreatio vel ali⸗
quod ſimile.⁊ hoc ite

ſeptem annis. In Deuteronomio etiam legi

mũ tuam ⁊c. ¶ Et licet fine nõ bono ↄtrahaet᷑ coniugi
um.qñ ſpecies ↄtrahentis mouet aiĩm.ↄiugiũ tñ bonũ

eſt.qꝛ vita mala vel intentio ꝑuerſa alicuiꝰ.ſacrm non

ↄtamiat. Habuit aũt ↄiugiũ marie ⁊ ioſeph alias cau
ſas ſpeciales.ſ.vt vᷣgo ſolatio viri ſuſtẽtaret᷑.⁊ vt dya
bolo partus celaret᷑.vt ioſeph eẽt teſtis caſtitatis. de⸗
fendens eam ab infamia ſuſpitiõis.ne vt adultera dã⸗

dom qꝙ pulcritudo in
muliere el in viro po
teſt dupliciter moue/

re ad matrimoniũ cõ
trabendũ. Aut ſicut

cauſa pꝛincipał.aut
ſicut cauſa inducens

⁊atrabens quodam

mocdo.Si ſicut cauſa

rũ ordinatũ eſt ad di.

uinũ obſequiũ. Si ãt

ſicut inducẽs. põt eẽ

ſine peccato ad minꝰ

graui.ꝓ eo ꝙ pulcri/

tiuido naturaliter at?⸗

naretur. D

bit animũ ad amoꝛcẽ.

HW et ſi amoꝛ talis ſit complacentie nõ multum intenſus.nõ eſt culpabilis. Si quis aũt dicat ꝙ iacob ibi veniali

ter peccaucrit. non cſt multum impꝛobabile. Et nota ꝙ multe poſſunt eſſe cauſe inducentes que ſinc peccato

cſre aliũ de illo co

.
“

3

oꝛes ſuper omnia ſunt attendenda.

querunt᷑. Primo querit᷑ de ↄſenſu illo qui ẽ
eum erꝛoꝛe. Secundo querit᷑ de cõſenſu vir/

ginis Marie.Tercio de conſenſu illo qui eſt ex libi/

¶ Queſtio...

¶ AUtrum oſenſus erroncus faciat matrimoniũ. Et q;

non videt᷑.qꝛ ↄſenſus ſequit᷑ cogitationẽ.igit᷑ qͥ con/
ſentit ↄſentit in euʒ de quo cogitat.ſed credẽs hunc
itat.& ↄſentit in illum ⁊ nõ in hũc.
⁊Tꝓ iic ⁊c. ¶ Itẽ voluntarium eſt cuius pꝛincipiuʒ ẽ in

ipſo cognoſcente ſingula.g inuoluntariũ vbi nõ ẽ co

gnitio.ſed vbi errat nõ cognoſcit.⁊ ſic non eſt ibi ra/

tio volũtarij. ̊nec matrimoniũ. ¶ Itẽ plus babet

de rõe inuoluntarij qð fit ꝑ ignoꝛãtiã qᷓ; ꝑ violẽtiã.ſ

illud impedit. ⁊ iſtud.¶ Itez ad boc eſt autoꝛitas

q dic th Co
tra.Vſaac credidit benedicere eſau.⁊ tñ benedicẽdo

iacob benedictus eſt. a ſimili qͥ credit ducere vnaz,

vxoꝛem ⁊ ducit aliam. vxoꝛ eius eſt. ¶ Itẽ iacob cre
cidit cognoſcere rachelem ⁊ cognouit lyam.⁊ tñ ma
trimonium fuit.gᷓ ⁊c. ¶ Item boc oſtendit᷑ ratione.

qꝛ qui peccat ꝑ ignoꝛantiã nibilominus peccat ⁊ nõ

excuſat᷑ ergo nec matrimonium infringit᷑ ꝓpter erꝛo
rem.

ſenſus erroneus impedit inq;tum erꝛoneus. vbicũ

q; eſt erroꝛ eſt impedimentum.& ſi credit cõtrahere

cum diuite t contrahit cum paupe.vr ꝙ nõ fiat con
tractio matrimonij.

D intelligentiam pꝛeſentis diſtinctiõis tria

t boc ſicut habet᷑ cã.xxix.q.j.ꝑ totum.¶/ Con/

em. ¶ Item obijcit᷑ ꝙ ruſticus credens cupꝛũ auꝝ
evnit cupꝛũ non aurũ. ſiliter videt̃ ꝙ mulier credẽſ
petrum eſſe martinũ. ↄſentit in petrũ. ¶ Item ſi cõ⸗

uxta hoc querit᷑ quis erꝛoꝛ
impediat. ⁊ vtrum erꝛoꝛ nobilitatis impediat matri
moniũ.videt᷑ em̃ ꝙ non cuᷣ ſit erroꝛ qualitatis.oppo
ſitũ aũt dicit mgr in litera. ¶ R ddᷣm ꝙ erroꝛ poteſt

inducunt. dum tamen non ſiſtatur in eis.ſ.gratia. pulcritudo.diuitie. merces.ſapientia.virtꝰ ⁊ moꝛes.ſed vir
tus 2 m DMU⸗ DHZ

eſſe dupliciter in conſenſu. Aut erꝛoꝛ circa perſonaʒ.
aut circa ꝓpꝛietates pſone.Si ſit erroꝛ circa pſonaʒ.
talis conſenſum tollit ⁊ matrimoniũ impedit.Que

eiñ ↄſentit in aliquem credens ipᷣm eſſe alium. m xæx
ritatem affectus eiꝰ piungitur ei de quo credit ct in

eum ↄſentit.⁊ ideo non eſt ibi matrimonium pꝛo eo
ꝙ non eſt conſenſus mutuus.Ad boc aũt ꝙ ſit exrõ
ꝑſone neceſſe eſt ꝙ duplex pſona occurrat. Ana in

aſpectu interioꝛi. altera in cxterioꝛi. ⁊ talis erꝛoꝛ fa-

cit ↄſenſum ⁊ voluntatem diuerti ab eo qui exteriꝰ
apparet. ꝓ co ꝙ ↄſenſus omnis ⁊ voluntas aliquãꝗ
ↄſequit᷑ cognitionẽ. Iniuſta em̃ vt dicit Auguſtinꝰ
diligere ponrumus. incognita nequaqᷓ;. Si autem ſit

erroꝛ ꝓpꝛietatum ꝑſone.talis erꝛor nõ oino tollit cõ

ſenſum.⁊ ideo nõ omnino impedit matrimoniũ niſi

qñ eſt erꝛoꝛ conditionis ſiue ſeruitutis. Quare aũt
iſte erroꝛ magis impediat ꝙᷓ alius infra dicet᷑.¶ Ad ↄ.
illud ergo qð obẽ de benedictione iacob. dom q nõ
eſt ſile.qꝛ benedictio eſt opꝰdei.⁊ ſᷣm veritatẽ illi de/

bebat᷑ quem ignoꝛans benediccbat.⁊ ideo yſaac be-

necdictionem poſtmodum ↄfirmauit. ſed ↄſenſus eſt
ogeen e f q́;ẽtum ad iudicium potens errare.ido

nõ ẽ ſimile. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ iacob cogno/ 10

ſcens lyam errauit ⁊ tñ matrimonium fuit. Ddm ꝙ
non ex coitu fuit matrimoniũ.ſed poſtmodũ Jacob
cõſenſit in illam quã ignoꝛauerat. et rurſus ſeruiuit
pꝛo pꝛima. Ad üllud quod obicit ꝙ igno:
excuſat a culpa. Ddm ꝙ ignoꝛantia iuris nõ excuſat
Secd tamen ignoꝛantia pſone ⁊ facti adhibita diligẽ

illud quod obijcit᷑ ꝙ ignoꝛantia ñ i 1

tia cxcuſat. vt ſi quis cognoſcat aliam credẽs cogno
ſcere ſuam. ſic in ꝓpoſito.¶ Ad illud quod obijcitur 12
ꝙ qui crcdit emere aurum ⁊c.doᷣm ꝙ non eſt ſimile
duplici ex cauſa. Pꝛimuʒ qꝛ ruſticus non cogitat de

2

guro niſi in generali.ſed de cupꝛo in ſpeciali. 5 mu

„

ier errãs in petro cogitat de martino in ſpẽali. Pr⸗

terca conſenſus qui eſt actus voluntatis interioꝛ ſe/

25

quitur extimationem ⁊ credulitateꝶ.ſed emptio eſt
actus exterioꝛ qui conſequitur contractum exteri
oꝛem circa rem. Si tamen ruſticus mentionem fa-

ceret de auro.ita ꝙ mentio de auro fieret in contra/
ctu.⁊ ille venderet auricalcum pꝛo auro.tunc nõ te/

onem.et qᷓtum ad boc eſt ſimile.hoc eſt ꝙ magiſter

introducit illnd ꝓ ſimili in ipſa litera. Acdillud
quod obijcit᷑ quis erroꝛ impediat patet reſponſio ex

pꝛedictis. Oꝛ vo querit᷑ de nobilitate.dicendũ ꝙ cir

ca nobilitatẽ ↄtingit errare dupliciter vt patet ꝑ ex?

plum.mulier enim que credit hunc quem videt eſſe

filium regis anglie dupliciter poteſt errare. Aut em̃
cognoſcit perſonam filij regis anglie viſu vel audi-
tu.⁊ tunc in veritate conſentit in illum.qꝛ de ũlo co⸗/

gitat. ⁊ tunc eſt erꝛoꝛ perſone.⁊ non eſt matrimoniũ
Aut pſonam eius non cognoſcit ſed ſolũ cogitat di/

gnitatem.⁊ credit hunc quem videt habere illam di

gnitatem ⁊ nobilitatẽ.⁊ tunc nõ ↄſentit niſi in bũc.

⁊ eſt erroꝛꝓpꝛietatis nõ ſubſtantie. Qð ergo obijci᷑
eredit hunc eſſe aliũ falſum eſt.ſed altcrum.qꝛ nobi/

litas nõ eſt ſunſenen⸗ ſed accidens.

¶ Atrum conſenſus matrimonialis beate marie deo

fuerit placidꝰ⁊ in ſe honeſtus: Fuit em̃ hoc ordine.

Pꝛimo virgo vouit.ſcdo nupſit.⁊ nupſit ipi ioſepp.
Pꝛimo vf fuiſſe repꝛehenſibilis in hoc ꝙ; vouit.qꝛ ſi

cut dicit᷑ Math.xj.Lex ⁊ ꝓphete vſq; ad iobanneʒ.

ga cer beata maria in pꝛincipio erat ſub lege.

1q maria virgo inconuenienter nupſit.

in lege ſterilis erat maledicta ſicut innui᷑ Deut.
vj.g dum vonit videt᷑ ꝙ incurꝛcrit maledictionem.

¶ AItẽ votũ caſtitatis eſt in ↄſilio.ſed conſilia pꝛimo
a xpᷣo ſunt ꝓmulgata ⁊ in pdicatione euangelica.g

..

videt᷑ ꝙ ante xpᷣi aduentum virginitateʒ vouere ad
virginẽ nõ ꝑtinebat. ¶ Item vlterius nõ videt᷑ bñ

feciſſe ꝙ nupſit alij.pꝛimũ pter ꝑiculum.qm̃ muli/
er que vult virginitateʒ ſeruare.cum ꝑiculo ptãtem

ſui corpoꝛis viro tradit.⁊ maxime copabitando. ſi

heata virgo vouerat.piculo ſe committebat.qñ cum
viro cobebitabat. E Item pfectius eſt carere omni
conſoꝛtio virili ſiue q;tum ad ſocictatẽ ſiue qtuz ad

copulam. qᷓ; aliquo modo viro adberere.8 ſi decebat
matrẽ dñi eẽ perfectiſſimazʒ. nullo modo decuit viro
alicui eẽ nuptam. Ulterius videt᷑ ꝙ tali viro nõ de/

buit nubere.qm̃ virgo maria erat cognata eliʒabeth
que erat vxoꝛ ſacerdotis Zacharie.ſicut dicit᷑ Luce
J.:ſed ꝑſone q̃ erant de diuerſis tribubus nõ debebãt
ſimul ↄtrahere.ſicut ꝓbat᷑ ꝑ illud qð dici᷑ Numeri
vVlti. cũ ergo ioſeph eſſet de tribu iuda vt patet in ma
cheo.vr ꝙ; male fecit beata virgo ꝙ illi nupſit.¶Jd
beata maria erat ex ſtirpe regali ex ꝓgenie dauid ſi/
cut cantat eccleſia. regali ex ꝓgenie maria.ſʒ ioſephb
fuit faber.ſicut dicit᷑ Math.xiij.& ſi non decet virgi/⸗
nes de regali ſtirpe fabꝛis rſonſr ſche, heaen
vdm ꝙ
boc votũ quod in illo matrimonio geſtũ eſt. familia
ri ↄſilio ſpuſſancti eſt factũ. Pꝛimo nanq; decuit vir
ginem deo virginitatem vouere triplici ratione. Pꝛi
ma eſt vt eẽt ei decentiſſimũ habitaculũ.Quia enim
ſapientia candoꝛ eſt lucis eterne ⁊ ſpeculuzʒ ſine ma⸗
cula. quam decebat vt ex matre incoꝛrupta et re ⁊ w

luntate firma cõciꝑet᷑ ꝑfectia aũt iucorruptio volõ⸗

—R——— ”
. 2 .
. .
2 *
*WR —

matrem in exemplum pꝛepoſuit mulieribus. quo/
niam hec eſt maxime imitanda ⁊ laudanda.votum

virginis in illa eſſe debuit. Lercia ratio eſt.qꝛ debet
. pꝛo auro. tunc nõ te in ea eſſe omnis nobilitatis ⁊ ſanctitatis pꝛiuilegiũ.
neret ↄtractus.immo teneret᷑ decipiens ad reſtituti

abſit enim ꝙ aliqua alia virgo beatam mariã excel-/

lat. immo altiſſimus qui fundauit eam. omnis digni
tatis priuilegio adoꝛnauit. vt ſic ipſe eam pꝛe ceteris
Adamauit. ſic ipſa omnibus eſſet ſanctioꝛ.⁊ amabili
oꝛ vniuerſis. AUnde circũſcripta maternitate dei ad/

huc ipſa p̃ ceteris ſanctis debet amari ⁊ laudari.⁊iõ
ſpnñ̃ſſanctus qͥ alijs inſpirauit virginitatis votuz.ab

ea non retinuit celatũ. Non ſolũ aũt ↄueniens fuit 1 5
vt voueret.ſcd etiaʒ nuberet ex triplici cã. Dꝛimo p

pter ſigtionem. ſecũdo ꝓpter infamie vitationẽ. ter/
cio ꝓpter diuini ↄfilij occultationem. Pꝛopter ſigti⸗/

onem. qꝛ ecclia eſt ſpũalis ſponſa ⁊ virgo ⁊ mater.?⁊

Hh ſigri debuit.⁊ nulla ad hoc ſiendũ ydonea fuit niſi
bec que ſimul fuit virgo ⁊ mater.⁊ ideo vt ꝑfecte ſiẽ
ret debuit etiã deſponſari.Scdᷣa ratio eſt ꝓpter infa
mie vitationem.qꝛ vt dicit Berñ.omnes credidiſſẽt

ꝗ eẽt foꝛnicaria.⁊ nõ vecebat hoc credi de matre dei.
nec etiã de xpᷣo ꝙ eſſet natus ex adulterio.tolerabili⸗

us aũt fuit ad tempus credi ꝙ eẽt natus ex ↄiugio.
Si em̃ virgo fuiſſet infamata ⁊ filius eius.tũc color
excuſationis phariſeis eẽt relictus.⁊ velamen ipſis
mulieribus infamibus.Tercia ratio eſt ꝓpter conſi
lij diuini occultationem.ne aduerſario notum fieret
conſilium dei. Hoc aũt occultatũ fuit aduerſario p
hunc modum.qꝛ ſicut Berñ.dicit. Non poterat nõ
latere dyabolum.quod non ſcirent pmines.vnde p
hoics ſcire non potuit. necꝑ ſe.qꝛ a virgine pꝛocul
repellebat᷑. Decens ctiã fuit vt tali bonini nubercet
triplici ex cauſa. ſ.ratione generis.⁊ ratione fidelita-
tis.⁊ ratione pauꝑtatis. Ratione generis.qꝛ erat de
tribu iuda.⁊ de ſemine dauid.⁊ ꝓpinquus beate vir⸗
ginis. ⁊ ꝑ ipᷣm deſcripta eſt genealogia chriſti. que nõ
debet ꝑ feminas deſcribi.ſicut Hicro.ſup Math. di⸗
cit. Secunda ratio eſt.qꝛ fuit vir caſtus ⁊ iuſtus.ſiẽ
dicit euangelium.⁊ vt eſſet virgini in ſolaciũ ⁊ in te
ſtimonium cunti in egyptum.datꝰ ẽ ei a deo in virũ.

Tercia ratio eſt ꝓpter paupertatẽ.qꝛ xpᷣs qͥ ſuꝑ oia

venit ↄfundere ſuperbiam.non voluit vocari filius
regis.ſed magis filius fabꝛi.in quo oſtendit᷑ chꝛiſti
humilitas.⁊ etiam ipſius virginis gloꝛioſc.⁊ confu/
ſa eſt mundanoꝝ ſuperbia. & bis patent obiecta.
d illud quod obijcitur pꝛimo ꝙ non debuit vo⸗

R

tatis. in voto Zſiſtit virginitatis. Scda tatio? vt el··
ſet mulieribus totius virginitatis exemplũ.ſicut eif
us pater xpᷣm viris pꝛepoſuit in exemplum.ſic ei?ꝰ

16

8

uerę.qꝛ boc ſpectat ad euangeliũ.Ddm ꝙ virgo ſa⸗

ctiſſima nõ erat ſub lege.nã quõ ſub legc erat qͥ leg:
autoꝛem genuit.Et rurſus.ſi illi qui ſp dei agunt᷑ ñ
ſunt ſub lege.cũ hec eſſet plena ſpũſancto.non ꝑtine
bat ad legem ſed ad euangeliũ quod ab ipᷣa infantia
in coꝛde ipſius ſcripſerat dei digitꝰ.ipſe.i.ſpũſſanctꝰ
¶ Ad illud quod obijcit᷑ de piculo ⁊ impfectione.di
co ꝙ virgo certificata fuit vel inſpiratõne diuina.vl

—

reuelatione angelica de ipſius ſancti ioſeph ↄtinen/

tia. ⁊ ipſa de ſe certa erat ꝙ nullũ oĩno carnis ſtimu/
lum ſenticbat.⁊ ideo ſine omni impfectione ⁊ picu/
lo nubere poterat ⁊ debebat.quoniam deus ſic inſpi
rabat.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ fuit de genere ſa⸗

cerdotali.m ꝙ verum eſt ex parte matris. ſed ex 29
tribu dauiq ex patte patris. ⁊ ideo illi nubere xebuit

9

2

ſl
t

lt
9
nt
a⸗
⸗
nd
be
oni
ſcar.
ſett
ſotut
AVſßt
WMWe
ckſon

nge
Cn
Beſt
chelen
fanput
gibap
t tint
Autri
Goran
auf4.
ſonpr
ſoti
mtrifo
ſitbſa
itgtenn.
dong

gon
ſieebe
Ntean
anii
enn no
lede

A

Agj
in

mnn
kiamn:nt
tmemnkdl
necit
una rß
umgnnn
Hährin
etff
anut
miimn
Nectüdenl
tuimim
1ſlusctai
nſnaunit
S
mnothriſ
etuienignn
womuneſtt
: papsarſt
intig
penie Mn
Kai tuint
ianmen
mi ehii
g olefemin
1c otl 6

S

==

ekrnizrnl

—

—

potuit etiam ſm legemPꝛeterea puelle de genere tendit libidinẽ p modum finis ⁊obiecti. vic quia ta

¶ Acruz oſenſus libidinoſus ſit cauſa matrimonij. vt
puta cũ aliquis ↄſentit in aliquam ꝓpter diuitias.vł

21

ſacerdotum ſub illa ſege non artabant᷑.nec etiam il⸗

lead quas non ſpectabat hereditas.pter hoc ꝙ lex
illa inſtituta fuit ne ↄfunderentur bereditates. Alti
mum patet. .

Aane

—

ꝓpter pulcritudinẽ: Et ꝙ non.videt᷑.quia ↄiunctio
matrimonialis eſt a deo. vt patet ꝑ illud quod dici-
tur Math. xix. Quos deus ↄiunxit homo nõ ſeget.

ſed ↄiunctio libidinis non eſt a deo.H̊ autẽ ↄiunctio

vel ↄſenſus venit ex libidine.quia eſt ex inoꝛdinato
amoꝛe.ergo ⁊c̃. ¶ Item cuius cauſa mala ipᷣm quo/

q; malum. Ande ſi radix mala. ⁊ ramus operis ma/
lus.ſed ↄſenſus iſte eſt malus.ergo non efficit matti

moniũ niſi malum. ſed mr̃imoniũ nõ eſt malũ cũ ſit
ſacramentum.ergo ⁊c.

no rumpitur.⁊ non debet ſtare.ſicut patet in epiſco/

po ſymoniaco.ergo pari ratione matrimonium car-

nale quod eſt ſignum illius.¶ Item matrimonium
eſt ſignũ ↄiunctionis xpᷣi ⁊ eccleſie.ſed eccdleſia nõ cõ

„

ngit᷑ xpᷣo nec xp̃ᷣs eccleſie niſi amoꝛe caſto.ergo ⁊c.
Eo ntra hoc videtur ſacra ſcriptura.qꝛ dicit᷑ expꝛeſſe
BGeñ.xxix.q Jacob ꝓpter pulcritudinẽ ↄſenſit ĩ ra

chelem. Similiter in Deutero.xyxj.ſi videris mulie/
rem pulcram.

ad matrimoniũ.g ⁊c̃.

verum. ⁊ credendum eſt ei.ergo ſi amoꝛ libidinoſus

non depꝛauat euãgeliũ in pᷣdicante.nec matrimoniũ
tem ſi requirit᷑ ↄſenſus caſtus ad
matrimoniũ.pari ratione ⁊ charitas.ergo non pote/
rit h̊ ſacramentum perfici niſi ab babentibus cha-

in ↄſentiente.¶ J

ritatem. quod non eſt in aliquo ſacramento. ¶ Reꝰ.

dom ꝙ oſenſus libidinoſus dr dupliciter. aut q; in⸗

„

¶ Item matrimonium ſpua
le ↄtractum interueniente auaricia ⁊ pecunia omni

tem h̊ oſtendit᷑ duplici ſimili.q̃a
qui baptizat alium intentione lucrandi vere bapti ⸗
ʒat. ⁊ intentio eſt neceſſaria ad baptiſmũ.ſiẽ ↄſenſuſ
tem mercennarius qui p/
dicat. amoꝛe pecunie pꝛedicat ⁊ pꝛofert euangelium

vendentem faceret ſymoniacum.
dendũ ꝙ nõ eſt ſignũ rõne oim conditionũ ſed ratio
ne indiuiſibilitatis.ideo non opoꝛtet ꝙ ex caſtitate
vel ex charitate ueniart.

lis ↄſenſus nihil querit niſi coꝛpoꝛalem copulam ex-
toꝛquere.non vxoꝛem ducere.⁊ iſte priuat intentio/

nem Otraben di. Alio modo dicit᷑ libidinoſus.qꝛ ⁊ ſi
ↄſentiat in aliquam vt ducat in vxoꝛem. tamen hoc
non facit ꝓpter ſeruandam caſtitatem ſed ꝓpter ex/
plendam cupiditatem ſiue voluntatem. Pꝛimꝰ ↄſen
ſus eſt ↄtra ſacramenti veritatem. ſcs eſt ↄtra vtili

tatem. non ↄtra veritatem. De ↄſenſu autem illo eſt
hic ſermo.non qui caret intentione ↄtrahendi.ſed qᷓ
intendit ↄtrahere intentione libidinis.iſte autes nõ

aufert quin ſit matrimonium. Ande ↄcedende ſunt

tur ꝙ matrimonium eſt a deo. et hoc a libidine.dom
ꝙ in conſenſu duo ſunt.ſ.ſubſtantia ↄſenſus.⁊ circũ

ſtantia mala.qꝛ ꝓpter pecuniam vel luxuriaʒ. Sub

ſtantia actiõis eſt bona.⁊ eſt a deo.⁊ hec eſt cauſa cõ/

ſenſus. Circumſtãtia vo nibil facit ad hoc. vnde nec

iuuat nec eſt cauſa. Ande ex boc patet ſequens.quia
conſenſus nõ eſt cauſa matrimonij ſm id quod ha/-
bet malicioſitatis.ſed ſᷣm illud quod habet bonitaiʒ

tum bee oꝛdinationem in finem bonũ.nõ inqtũ
mala. Al.
tuali.ddm ꝙ non eſt ſimile. Pꝛimũ.qꝛ ibi requiritur

dignitas ꝑſonc ⁊ honeſtas que debite tractare debe-
at ſacramenta. Secundũ vo qꝛ illud ſacramentũ eſt

rationes hoc pꝛobantes. ¶ Ad illud quod obijci/ 22

Oꝛ vo dicit᷑ ꝙ opera exterioꝛa recipiunt qualitatem 2 5
ab interioꝛi verum eſt ſᷣm ꝙ ſunt oꝑa rationis ꝗᷓ oꝛ/
dinant᷑ in finem. ⁊ ꝓcedunt ab ipſa voluntate inqᷓ/

d illud quod obijcit᷑ de matrimonio ſpiri/24

ſpũale.⁊ officiũ ad quod cligit᷑ eſt ſpnñale.⁊ ſpõſa ſpi

ritualis. ideo qñ introducit᷑ ꝑ pecuniaʒ oino repel.
lit᷑.non ſic eſt in matrimonio carnali.ad quod nec ꝑ
ſone dignitas.nec officium ſpñale eſt.Et iterũ. NMon
datur gratia ꝑ eum modũ ꝑ quem in alijs ſacramen
tis.ſed ſolum auxiliũ gratie.ſicut ſupꝛa in pꝛincipio

viſum eſt.niſi forte ratione benedictionis adiũcte qᷓ

—

Agd vltimuz rñ/

¶ Ziſt. xXXI. De matrimonio ſm cauſam finalẽ q;tũ ad bona ↄiugij cõmuniter.
Oſt bec de bonis coniugij que ſint ⁊ qualiter coitum excuſent⁊c. Supꝛa egit magiſter de cauſa foꝛma
li ⁊ efficiente ↄiugij.hic agit de cauſa finali ꝓpter quam.et bec eſt triplex bonum. Diuidit᷑ aũt bec ꝑs
Vin duas. In pꝛima agit᷑ de bonis ↄiugij cõmuiter. In ſcda de bonis fidei ſpecialiter.infra di.xxxij. Sci
endum eſt etiam ꝙ cum in omnibuo alijs ⁊c. Oꝛima pars bhabet duas. In pꝛima determinat que ⁊ quot ſine

quo ⁊c. Dꝛima pars babet tres partes in pꝛima determinat que ⁊ quot ſint bona coniugij. In ſecunda qua/
liter ſe habeãt ad mr̃imoniũ vtꝝ ſint ſeꝑabilia an inſeꝑabilia.ibi.Et eſt ſciendũ ab aliquibꝰ ↄtrabi cõiugiuʒ.

„*

In tercia vero mouet duo dubia incidenti

a.ibi. Solet quericum maſculus 2 femina æc. Similiter ſcda pars

25

bona cõiugij. In ſecunda vo determinat qualiter per ea excuſatur coitus.ibi. Cum igitur hbec tria bona in ali

in qua agitur quomodo bona coniugij excuſant illum actum habet tres particulas. In pꝛima determinat per

quem modum excuſant. In ſecunda determinat quane
Sed ſi concubitus qui fit cauſa pꝛolis ⁊c̃. In tercia vete

dam autoꝛitatem apoſtoli que videt᷑ eſſe cõtraria.ibi.
rminat quandam autoꝛitatem Orego.ibi. Sed foꝛte

aliquis dicet c. Et ſic duo pꝛincipaliter determinat magiſter in bac diſtinctione.

Di. xxXxXI.
Aug. ſuꝑ ge⸗
neſim.

*„

le vt aman ter ſuſcipiat᷑ religi
ſepetur.et dimilſus vel dimi

(NVeterminat que ⁊ quot ſunt bona coniugij.
VEſt hec de bonis coniugij que ſint.⁊ qualiter coit
cendum eſt. Tria ſunt pꝛincipaliter bona coniugij Vngde auguſt.
Nuptiale bonũ triꝑtitum eſt.ſ.fides.ꝓles. ſacramentum. In fide
attendit᷑ ne poſt vinculũ coniugale cum alio vel alie coeat᷑. In ꝓ

*

9
um excuſant. di

oſe educet᷑. In ſacramento vt coniugium non

ſſa nec cauſa pꝛolis alteri coniungatur. 5

ovꝛ nõ ipᷣa ꝓles ⁊c. Ui

2 —

/a C’Ham bohũ plis

det᷑ male dicere. qꝛ xp
enr̃imoniũ nõ genera

tur ꝓles ſancta vᷣ cul
pam habẽs. ſi ꝓles
nõ eſt bonũ ſacẽi inqᷓ;

cta.cũ in pꝛincipio or

tus ſit nõ ſancta.nö
Tebet dici bonũ bᷣ ma

lũ. Item qͥd eſt qð di
cit ꝙ bonũ ꝓlis dici⸗
tur ſpes ac deſideriũ
ꝗ̃ pꝛoles querit᷑.vt re
ligioſe infoꝛmet᷑. cuʒ
em̃ hoc habeãt ſteri/
les. vr c. Rꝰ. dom qꝙ
Ples poteſt queri tri/
plici intentione. Pꝛi/⸗
mo vt educet᷑ ad cul/

bereditate ſuccedat.
TLerrcio vt quis in ꝓ/
lis multitudine ⁊ pul
critudie gloꝛioſus ap

— +

¶ Sepatio aut gemina eſt. cotpalis.ſ. ? ſacramenta⸗

lis. Coꝛꝑaliter poſſunt ſeꝑari cauſa foꝛnicationis.⁊ ex
cõi cõſenſu ca religionis ſiue vſq; ad tempus.ſiue v/
q; in finem. Sacramentaliter vero non poſſnnt ſeꝑpari
dum viuunt.ſi legitime ꝑſone ſint. AManet em̃ vincu/

lum oↄiugale inter eos etiam ſi alijs a ſe diſce
tũ ꝓles f inq;tũ ſan⸗· diug ijs a ſe diſcedentes ad

heſerint. Vnde aug.vſq; adeo manent inter viuẽtes

ſemel inita iura nuptiaꝝ. vt potius ſint inter ſe viuges
etiam ſeꝑati q; cũ alijs quibus adheſerunt. Item ma l
net inter viuentes quoddam ↄiugale vinculũ qð nec

—

Aug. in li. de

bono cõiuga

ſeꝑatio nec cum altero copulatio poſſit auferꝛe. Sicut

apoſtata anima de cõiugio chꝛiſti recedens etiam fide

ꝑdita.ſacramẽtũ fidei nõ amittit qð lauacro regenera

tionis accepit. Reddæet᷑ em̃ redeunti ſi amiſiſſet abſce /

. dens. Habet aũt hoc qͥ receſſerit ad cumuluʒ ſupplicij
nõ ad meritũ pꝛemij.Item. Quibus placuii ex ↄſen⸗
ſu ab vſu carnalis cõcupie in ꝑpetuũ ↄtinere.abſit vt
vinculum interillos ↄiugale rumpat᷑.immo firmiꝰhe
ret q̊ magis ea pacta ſecum gerit.que chariꝰↄcoꝛdiuſ⸗
qᷓ; ſeruanda ſunt.nõ voluptarijs coꝛpoꝝ nexibus.ſed
volũtarijs aioꝝ affectibꝰ. Et attẽde ꝙ terciũ bonũ cõ⸗

pareat. Pꝛimũ eſt do

nũ ſub roõne boni. Se
cũdũ eſt ſub ratiõe in
Qifferentis. et terciuʒ
eæeſt bonũ defoꝛmatuʒ.
ſiue ad malũ tractuʒ.

dmali tractuð. Qoxtẽ ſciendum ab aliqbus ↄtrahi coniugiũ vbi h tria
ABonũ igit᷑ matrimo P1

nij qð eſt bonum ſim

pliciter. iudicãdũ eſt

pꝓpꝛolis cũ tali intenti/

one ⁊ cñ tali oꝛdinati
one. Oi aũñt alijs due ideo ↄlunxnoel Hõ
foꝛet.Qð cũ ſit culpa cõmittit᷑.ſacramẽtũ vᷣo nõ caſſa

brus mocdis hẽat᷑. ha⸗
bet᷑ qͥdem aliquid bo
nũ.ſed nõ ſicut inſti/

eutũ eſt ⁊ cõpetit hu

ic ſacramẽto qd inſti

tutũ eſt ad ꝓcreandãa

Pꝓlẽ ag cultũ diuinũ.
b AUbi vo non int

legitimas ꝑſonas cõo
trabit᷑ cõiugiũ.poteſt

ſolui taliũ copula ⁊c̃.
AVf male dicere qꝛ nũ

q fuit ibi matrimoni

um. ꝙ nüqᷓ; fuit copu

la. nunq; ſoluit᷑.qͥᷣa
nõ ſoluunt᷑ niſi copr
lati.Reꝰ. ddm ꝙ aliqͥ
copulant᷑ ᷣm verita/

tem.aliqͥ copulant᷑ de

facto ⁊ m apparen/
tiã. Si ſint matrimo/
nialiter copulati.non
ſoluñt᷑. qꝛ vere fuit ibi
copula ⁊ vinculũ.Si

ſᷣm apparentiam.ſol

uũt. ſed illud ſoluere

iugij dicit᷑ ſacrm.nõ ꝙ ſit ipᷣm cõiugiũ.ſᷣ qꝛ eiuſdeʒ rei

¶ Derminat qualiter bona ↄiugij ſe hẽant ad mf̃i⸗
moniũ.vtꝝ ſint ſeꝑabilia vel inſeꝑabilia. b

bona nõ comitant᷑. Deeſt em̃ fides vbi vir cum alia.⁊

mulier eum alio coit. Hoc ergo bonuʒz ita coniugio ad
heret yt ex eo ſi aſſit amplius cõmendet᷑ cõiugiuʒ. Si
non aſſit.non inde annihilet᷑. Que em̃ adultera eſt nõö

ideo ↄiunx nõ eſt.imo ſi cõiunx nõ eſſet.adultera non

onem non refert᷑.imo ad hereditariã ſucceſſionem.vt
cũ quis heredes terrene poſſeſſiõis habere deſiderat.

ſed ſpes ac deſideriũ quo ꝓles ad hec quenit᷑ vt religi
one infoꝛmet᷑. Multi ergo ꝓlem habent qͥ t̃ bono ꝓ⸗

lis carent.nec iõ tñ ↄiugiuʒ eſſe deſinit. Sacrm̃ vᷣo ita
inſeꝑabiliter giugio heret legitimaꝝ pſonaruʒ. vt ſine
illo ↄiugiũ nõ eẽ videat.qꝛ ſ manet int viuẽtes vicu

lũ ↄiugale.vt etiã intueniẽte diuoꝛtio foꝛnicatiõis cã.

ↄiugalis vinculi firmitas non ſoluat᷑.? Vbi vᷣo nõ int

legitimas pſonas ↄtrahit᷑ cõiugiũ.nõ adeſt illud bo/

num qð dicit᷑ ſacramentũ.qꝛ poteſt ſolui taliũ copula.
de quibepoſt dicet᷑. ¶ vo cõiugiũ ſit inter eos qᷓ cõ
iugali affectu nõ tñ gratia ꝓlis ſec⸗

cõueniunt. nec foꝛnicarij ſed cõiuges appellent᷑.oſten

git auguſtinus inquiens.

nouet duo dubia incidennis. c

explende libidinis

Scm
um

ſacre ſignum eſt.i.ſpiritualis ⁊ inſeꝑabilis cõiunctöss
chriſti ⁊ eccleie.

niage q
Orantab
n. A

tur.Bonũ q; pꝛolis non omnibus adeſt coniugibus.
MQuidam em̃ pari voto cõtinẽtiã ſeruant.alij ꝓ etatis
defectu vel alteriꝰrei cauſa generare nõ valẽt.nec om
nes illi etiã qui pꝛolẽ recipiũt bonũ ꝓlis habent. Naʒ
bonũ ꝓlis dicit᷑ nõ ipᷣa ꝓles.ſed ꝓlis ſpes.q̃ ad religi

boonnn

bono cõiuga

lu.

—
X

Hetermiato

—

dia. vt nec illa cũ altero.nec ille cũ altera faciat id.vtꝝ

Scöm dubi⸗
um

Qñi ſunt ho⸗
micide qͥᷣ pꝛo
curant aboꝛ/
tum. Aug.

d

ſegd iam foꝛmato coꝛpoꝛi anima datur. nõ in conceptu

—

Hieronym⸗.

nuptie ſint vocande: Et poteſt foꝛtaſſe non abſurde

appellari cõnubiũ.ſi vſq; ad moꝛtem alicuiꝰ eoꝝ id int
eos placuerit ⁊ ꝓlis generationẽ.qᷓ;uis nõ ea cauſa cõ

iuncti ſint.nõ tamen vitauerit vt vel nolint ſibi naſci
filios.vel etiã oꝑe malo aliquo agant ne naſcant᷑.Ce/
terũ ſi vel vtrunq; vel vnũ.hoꝝ deſit.nõ inuenio quõ
has nuptias appellare poſſimꝰ.Etem̃ ſi aliquã ſibi ad

tempus adhibuerit donec aliquaʒ dignam honoꝛibꝰ
aut ſuis facultatibꝰ inueniat quã in cõiugio adducat.
aĩo ipᷣo adulter eſt.nec cũ illa quam cupit inuenire.ſed

cũ iſta cum qua ſic cubat.vt cũ ea nõ habeat maritale
eõſoꝛtiũ.Ecce cõiuges dicunt᷑ qͥ ſolius cõcubitus cau

ſa cõueniũt.ſi tñ ꝓlis generationeʒ aliquo malo dolo
non vitent. ¶ Qui vo ſterilitatis venena ꝓcurãt.nõ

ↄiuges ſed foꝛnicari ſunt. Vnde aug.Aliquando eo

uſq; ꝑuenit h libidinoſa crudelitas vel libido crudeliſ
vt etiam venena ſterilitatis ꝓcuret.⁊ ſi nihil valuerit.
ↄceptos fetus inter viſcera aliquo modo extinguat vlł
fundat.volendo ꝓleʒ ſuã pꝛius interire q; viuere.aut

ſi ĩ vtero viuebat occidi anqᷓ; naſci. Pꝛorſus ſi ambo

tales ſunt.ↄiuges nõ ſunt.⁊ ſi ab initio tales fuerunt.

nõ ſibi ꝑ ↄnubiũ ſed ꝑ ſtupꝛũ potiꝰ cõuenerũt. Si vo
ambo tales nõ ſunt.audeo dicere aut illa quodãmo⸗

do eſt mariti meretrix. aut ille adulter vxoꝛis. ¶ Hic
queri ſolet de his qui aboꝛtũ ꝓcurant quando iudicẽ⸗
tur homicide vel non. Tunc puerperiũ ad homicidiũ
ptinet.quando foꝛmatum eſt ⁊ aiam habet. vt Augꝰ.
ſuꝑ E xodum aſſerit. Infoꝛme aũt puerperiũ vbi nõ ẽ
ganima viua.lex ad homicidiũ ꝑtinere noluit.Dic eti⸗
am Augꝰ. ꝙ dinfoꝛme puerperiũ non habet animam.

ideoq; mulctat᷑ pecunia.nõ reddit᷑ anima pꝛo anima.

5„

coꝛꝑis naſcit᷑ cum ſemine deriuata. Nam ſi cum ſemi⸗
ne et anima exiſtit de anima.tunc et multe anie quoti/⸗

die peunt.cum ſemen fluxu nõ ꝓficit natiuitati.pᷣmuʒ
opoꝛtet domum compaginari. ⁊ ſic habitatoꝛem indu
ci. Cum ergo lineamenta cõpacta nõ fuerint. vbi erat

