quẽ vnxit deus ſpũſancto.Et ſi patrẽ dicas.filiũ eiꝰ et
Iſpum oꝛis eius pariter indicas.ſi tñ id etiã coꝛde cõp/
hredas.Et ſi ſpmſem̃ dicas.deũ pꝛẽm a qͥ̊ ꝓcedit.⁊ fili
uuurcnm eius cuieſt ſpus nuncupaſti. Vñ vt roõni copulet
auẽtas.dñs dicit. vos aũt baptiʒabimini ſpũſancto.

ex quo indicat nos recte poſſe baptiʒari in ſpũſctõ.

NRerſtringit pꝛemiſſoꝝ intelligentiam cum determi
CEx his apte intellexiſti ĩ noĩe xpᷣi verũ baptiſma tradi
vynñ nihilomininſinuari videt᷑ veꝝ baptiſma dari poſ
ſe in noie pfris tm̃.vłſpũſſcti.ſi tñ ille qͥ baptiʒat fidem
trinitatis teneat.q trinitas ĩ qlibʒ hoꝝ noĩm intellligit᷑
Si aũt aliqs ꝑuerſe credẽs.⁊ erꝛoꝛẽ inducere intẽdes

vnũ de tribꝰtm̃ nũcupet.nõ impleuit miſteriũ. vo

git noĩiatis tribꝰ vacuũ eẽ miſteriũ ſi baptiʒans minu /

at ptãtẽ pfis vłfilij vł ſpũſſcti.i.male ſentiat de poten

baptiʒati ſũt. vnũ
ceyñm̃ idemq; eſt vt exponit Ambꝛoſiuus.
Soluit dubitationem an in noiĩe patris tm̃ vel ſpũſ
(¶/hic querit᷑ an baptiſmus eſſet verus ſi diceret᷑ in no⸗
mine patris tm̃.vel ſpũſſancti tm̃.vt cum dicitw᷑ in noĩie
chꝛiſti. Ambꝛo.videt᷑ dicere ꝙ ſi fide miſteriũ trinitat
teneat᷑ ⁊ vna ꝑſona tm̃ noĩet᷑.plenũ ẽ ſacr̃m.Et econũ
ſo ſi tres nominent᷑ ⁊ nõ recte de aliquo illoꝝ ſentiat᷑.
vacuũ fieret miſteriũ trinitatis.Ait em̃ ſic vbi non eſt
plenũ baptiſmi ſacramentũ.nec pꝛincipiũ nec ſpẽs ali
qua baptiſmi eſtimat᷑. Plenũ aũt eſt ſi patrẽ ⁊ filium ⁊
ſpũuũmſctm̃ fatearis. Si vnũ neges.totuʒ ſubrues.et ſi
vvnũ in ſermone cõpꝛehendas vel patrẽ vel filiũ vlł ſpi
ritũſanctũ.fide aũt nec patrẽ nec filiũ nec ſpũmſanctũ

ſimplr. qꝛ eius denoia/
tio fit in inſtanti. NMax
ſi ſacriñ̃ remaneat imm
pfectũ.nihil eſt factuʒ.
nec etiã dʒ dici iceptiůõ.
ſ totũ reincipiendũ.et
hoc ptʒ ex verbis eiꝰin
fra. vbi nõ eſt plenũ ſa
cramẽtũ baptiſmi.nec
pvncipiuʒ nec ſpẽs aliq̃
bap tiſmi eſtimat᷑ et io
dẽ eſſe ſimpler.
d ¶ In noie ſctẽ trini/A
tat ⁊c. Innuit mgr̃

idẽ ẽ baptizare in noie

trinitaſj ⁊ in noie xpᷣi.S
ꝑ pᷣ nõ vult dicere ꝙ
ba eãdẽ vᷣtutẽ hñt. nec

ꝙ oino idẽ ſonent.ſᷣ ꝙ

modꝰbaptiʒandi in ec
dleſia pᷣmitiua ↄfoꝛmi:
fuit mõ quẽ nũc tenet
eccleſia. Mã in xpᷣo in/
tellectꝰ claudit᷑ tritat᷑.ſᷣ
tpñ implicite ⁊ remote.
Zel idẽ eſt.qꝛ einſdem

virtutis ⁊ efficacie.ſᷣ hᷣ
intelligendũ eſt ꝓ tpe
illo in q̊ nõdũ erat no/

mẽ xpᷣipmulgatũ.
eèVAbi nõ eſt plenuz 5
baptiſmi ſacim.nec pᷣn

cipiũ ⁊c. Mõndũ ꝙ il⸗

lud eſt dictũ ꝓpt᷑ cara⸗

cten impᷣſſioneʒ. q̊uſq;
em̃ caracter impmat᷑.
nihil de facro factum ẽ
ſtabile.Et qm caract᷑ ĩ-
pꝛimit᷑ in inſtãti.qñ eſt

factũ aliqᷣd. totũ ꝑfcm̃
eſt. ſi nõ ẽ pfectũ. ni
hil oio factũ ceſt. nõ q́;

tũ ad oꝑpationẽ exterio

rẽ vbi eſt fucceſrio.ſᷣ in

terioꝛẽ vbi ẽ ſubita im

p̃ſſio. ¶ Mihbilomi
nꝰ inſinuari vẽ ⁊ꝛc. In·/
nuit Ambꝛo. ꝙ ſufficit
Aliquã ꝑſonaꝝ expᷣme
re. illud eſt intelligen
duʒz nõ qꝛ ibi ſit plena
foꝛma. Si enim crede/

ret.⁊ negligens cẽt qd

credit expꝛimere. non
ſuſfficeret. ⁊ ideo ſoluʒ
in caſu eſt credendum
ipᷣm locutũ eſſe. ſcz ſi
plena ſit fides in coꝛde.
nec deſit aliqͥd i ſermo-
ne ex negligetia. pᷣ ſolu
impotẽtia.qꝛ tunc ſup⸗
plet diuia mia ⁊ ſapia.

„

7
ℳ

lacr̃m.⁊ B ſactẽm eſt ſignũ.⁊ B̊ ſignũ eſt ſpẽs ſenſibi

ditate baptiſmi. Et circa hoc duo pꝛincipali/

ter querunt᷑. Pꝛimo qr de his q ꝑtinẽt ad in
tegritatẽ ſacramenti. Scdo d his q̃ ꝑtinent ad foꝛ⸗ꝛ

mam verbi. ¶ Circa pᷣmũ querunt᷑ tria. Pꝛimo que
rit᷑ qͥd ſit baptiſmus a parte elementi. Scðo querit
vtrũ de integritate eiꝰ ſit expᷣſſio vocalis verbi.Ler/

cio vtrũ neceſſe ſit ad integritatẽ baptiſmi fides ali

cuiusg articuli.

¶ ueſtio. j.

EE. AQDueſtio.eſſ g
¶ Quid ſit baptiſmus ᷣm ſuã eẽntiã.vtrũ aqua.vł in/

tinctõ in aqua:Et q aqua ſit.vr̃ ꝑ diffinitionem hu

Fanie. Bapeiſiens eſt aqua abluendis criminibus

anctificata. Siliter ꝑ diffinitionẽ ſui genen. Sacra /

tmentũ eſt elemẽtũ ex ſititudine repñtans ⁊c.& ſi aq̃

eſt elementum. ſacrm baptiſmi eſt aqua. Si dicas qꝙ

vtranq; diffinitõem aſſignat ꝑ cãm materialem nõ
5 eſſentiam. Contra. Hec eſt ꝑ eſſentiã. baptiſmꝰ eſt

aliud faciens in cognitionẽ venire. bec eſt vera ſm
ſubſtantiã.baptiſmus eſt ſpẽs vel foꝛma viſibilis.rei

inuiſibilis.ſed bec foꝛma vel ſpecies nõ eſt niſi aqua
tem ſpecies panis eſt ſacrm in euchariſtis.

S. *. (Ite
nõ ipᷣa panis manducatio ſᷣ magis vſus.⁊ hoc qꝛ ſi-
militudinẽ hʒ ad ſiguatũ ibi ↄtentũ.& ſi in baptiſmo

eſt ſacrẽ̃m.ſᷣ nõ aliud qᷓ; baptiſmus. ⁊c.

gra abluens ſignat᷑ ꝑ aquã enne abluẽs

tio in aqua.
eſſet aqua.cũ aqua ſp aqua ſit.aqua ſꝑ eẽt baptiſmꝰ
qð falſum eſt.qꝛ nõ eſt niſi dũ aliqͥs baptizat᷑.Et ite
rũ.cuʒ aliqͥs baptiʒaret᷑ in mari tuc mare eẽt baptiſ⸗
mus ⁊ flumẽ.qð nõ eſt rõnale. ¶ Itẽ ad ſacim bap/

tiſmi cõcurꝛit verbũ ⁊ elcmẽtũ.& ſi verbũ eſt neceſſa

xiũ vtpote qð ſignificat.illud ꝓpꝛie eſt baptiſmus ad

qð refert᷑ verbũ.ſᷣ vᷣbũ refert᷑ ad actũ abluendi cum

nunqᷓ itera
notandũ ꝙ baptiʒare in greco tim̃ valet quantñ laua
re in latino.vnde Judith.xij.Deſcendebant in val-
lem bethulic ⁊ baptizabant ſe.Ab eo aũt qð eſt laua
re oꝛit᷑ lauacrũ ⁊ lotio. Lauacrum eſt aqua deputata

dicit᷑ abluo te.nõ ad aquã.g baptiſmus nõ eſt aqua
Dꝛ aũt nec aqua ſit nec tinctio in aqua.vr.qꝛ bap
tiſmus manet recedente aqua ⁊ ablutiõe in baptiʒa
to. & ⁊c. Et 2 maneat videt᷑.quia ſemꝑ denominat⁊
. ¶ Re?. ad intelligentiam pꝛedictoꝝ eſt

ad lauãdũ.ſicut balneũ eſt aqua deputata ad balne⸗/

oandũ humano artificio. Lotio vᷣo eſt vſus vel effectꝰ

aque. Baptiſmus igit᷑ accipit᷑ ꝓ lauacro vt Canti.

liij. Dentes tui ſicut greges tonſaꝝ que aſcenderũt illumia
mentis. Scoᷣm ꝙ accipit ꝓ re ſacramenti diffinit a

& lauacro.glo.loti in baptiſmo.Et apls Tit᷑.iij.per

lauacrum regenerationis ⁊ renouatõnis.Alccipitur
etiã ꝓ lotione.marci.vij.tenentes traditionẽ hoim.

baptiſmata calicũ ⁊ vꝛceoꝝ.i.lotiões.Silr ablutõ/ꝓ

baptiſmo Job. xiij. Qui lotus eſt nõ indiget ⁊c.Co/

tus.i.baptizatꝰ.cũ ergo nomẽ baptiſmi eqͥualeat la

nacro ⁊ etiam lotioni.dixerunt aliqui ꝙ baptiſmus
Im ꝓ eſt nomen ſacramenti.idem eſt quod lauacrũ
Alij ꝙ eſt idẽ qdð tinctio. Prime opinionis videt᷑ fu
iſe magiſter Nugo. ſecunde magiſter. Credo tamm

RDOintelligentiam buiypartis querit᷑ de quid

aqua nõ ſit baptiſmꝰſed tinctio.vẽ ꝑ illud quod di/
cit mgr̃ in lr̃a diffiniens baptiſmnũ. Baptiſmus ẽ ab-
lutio coꝛpoꝛis exterioꝛ facta ſub foꝛma verboꝝ pꝛe
Cripta. Et ſubdit. acccdente verbo ad elementuʒ fit
ſaczm.nõ ipᷣm elementũ fit ſacramentũ.ſᷣ ablutio fa
cta in elemento.g patet ꝙ baptiſmꝰnõ eſt aqᷓ.ſᷣ ablu
tẽ hocipᷣm ptʒz rõne.qꝛ ſi baptiſmmuſ

cjĩ pᷣparat ad grati cipiũ vite.
ſege dñi. ſic ſigillũ. Quia indelibilit ꝑſeuerat. ſic cu
odia.

A vtroq; modo dictumm eſt ſacrammentuz. qꝛ m & la
uacxꝝ. eſt ſacre rei ſignũ.aqua enim abluens ſignu eſt

gratie intus mundantis.⁊ ablutio ſignuʒ interioꝛis
mundationis.⁊ ita vtrũq; ſaccẽ̃m. Hec tñ duo ſacra⸗
menta.qꝛ vnum eſt ꝓpter alterum. Aqua em̃ nõ ẽ ſa-
cramentũ niſi inẽtum abluẽs.et lotio nõ eſt ſaccrm

niſi qꝛ lotio a que vel in aqua.⁊ ideo tm̃vnũ ſacramẽ

tũ. Si tñ queras quod ꝑ pꝛius ⁊ ꝓpꝛius dicit᷑ ſacrm.
vtrũ baptiſmus ꝓ lauacro an ꝓ lotiõe.eſt diſtinguẽ

dũ.qꝛ baptiſmus dicit᷑ ſacrm ſanctificãs.⁊ ſic pꝛinci·
palius dꝛ de lotione.qꝛ imediatius reſpicit interioꝛrẽ

effectũ. Et verbũ dicit᷑ etiã ſacr̃m ſignãs. et ſic pꝛin⸗
cipaliter dicit᷑ de lauacro.qꝛ ſignatum interius ꝓpꝛie
⁊ pꝛius eſt gratia mundans.⁊ ꝑ cõſequens ipſa lo-

tio.Et eſt exemplũ.circulus expoſitꝰ ante tabernam

ſignũ eſt vini vendendi. ⁊ expoſitio circuli eſt ſignũ
venditionis.tñ magis ꝓpꝛie eſt ſignũ circulus qᷓ; ex
ſitio. ſic aqua magis õ
rõnes hoc ꝓbantes. Ad illud qð obꝛ in ↄtrariuʒ
de mgr̃o. dðm ꝙ ipſe fuit alterius opinionis.nibilo⸗
minus tamen ↄcedẽdũ eſt ꝙ baptiſmus ſit ablutõ.
nec ex hoc ſequit᷑ ꝙ non ſit aqua abluens. M autezʒ
dicit ꝙ elemẽtũ nõ ſit ſacramẽtũ.intelligẽdũ nõ ſᷣm

id qð ẽ ſ̃ ſm actũ qͥ eſt lauare. Per ᷣ etiã pʒ ſequns.

quia aqua non eſt ſacramentum ſᷣm ꝙ aqua ſolum

ſed ſᷣm actũ lauãdi.ſicut gra medet᷑ ſeᷣm actuʒ pur

gandi.⁊iõ nõ ſequit᷑ ꝙ ſemꝑ aqua ſit ſacramẽtũ.nec

ꝙ oĩs aqua. aqua qꝗᷓ lauat et qᷓ deputat᷑ ad hoc.eth

nõ eſt totũ mare vel fluuius.ſᷣ illud aque qð de pꝛo/
ximo cõiungit᷑ coꝛpi lauãdo. Ex hoc etiã ptʒ ſeq̃ns.
qꝛ verbũ refert᷑ ad aquã ſeᷣm ꝙ ſacramẽeũ in actu.
⁊ ſic inquãtũ eſt lauãs.¶ Ad illud qð ob ꝙ manet. ⸗
dom ꝙ baptiſmus ꝓpꝛie ᷣm qð dicit ſacramẽtũ ex

terius nõ manet in ſe ſ̊ in ſuo effectu.et rõe illiꝰ dici

tur manere.Effectꝰ em̃ baptiſmi aliqñ dẽ baptiſmꝰ.
Vñ notãdũ q cũ in baptiſmo ſint tria.quoddã ẽ ſa⸗
cramẽtũ tm̃ vt elemẽtũ viſibile.quoddã res tm̃ ſicut
gratia curãs.quoddã qð ẽ ſacramẽtũ ⁊ res ſacamẽ
ti vt caracter. De re ſacramẽti dẽ cõiter. De re ⁊ ſac/
mẽto dꝛ ꝓpꝛie.De ſacꝛamẽto aũt dĩ magis ꝓpꝛie.Sʒ
de lotione adhuc magis ꝓpꝛie.et de elemẽto ſub ta⸗
li actu maxime ꝓpꝛie.et ſcdᷣm bas q̃tuoꝛ acceptões

quadruplr viffinit᷑. Scoʒ ꝙꝙ aptiſniꝰ ẽ nomẽ elemẽ

ti ſignificatõis et ſanctificãtis virtute verbi. diffinit

ab bugone. baptiſmꝰ ẽ aqua diluẽdis crimibꝰ ſancti

ficata. Scom ꝙ ꝓ actu vel vſu elemẽti.a mgr̃o.bap
tiſmus eſt tinctio coꝛpoꝛis exterioꝛ facta ſub foꝛma
verboꝝ pᷣſeripta. Scom ꝙ accipit᷑ ꝓ ſacramẽto et
re ſacramẽti qᷓ ẽ caracter.ſic a Dam̃.baptiſinus ẽ vi
te ſpũalis pᷣncipium. ſigillũ.ð et cuſtodia et illumina⸗
tio mẽtis.Et tagit᷑ qdruplex cõditio caracten.Quia

7

à. iõ pncipiũ vite. Quia diſtiguit

Quia ſpãliter diſponit ad fidẽ dr illumiatio

dyoniſio. Baptiſmus eſt regen eratiõis ſacrm. bm
pᷣmitus ſubſiſtit in aĩa.ſpãlit᷑ foꝛmãs aiales motug
ad opoꝛtunitatẽ diuinoꝝ eloquioꝝ ⁊ actionuʒ.⁊ ad

celeſtis quietis anagogon iter faciens. In bac viffi⸗

7

nitione tangit᷑ res buius ſacramenti.ꝗᷓ eſt gra aiam

viuificans. cñ dicit m q; pꝛimitꝰ ſubſiſtit in anima.

Tãgit᷑ etiã babilitatõ potẽtie ꝑ vᷣtutẽ. Pꝛio ad acti-

uã. cñ dicit foꝛmãs aiales motꝰ. Scdo ad ↄtemplati

uam. cũ dicit ad celeſtis quietis anagogon.

A
ſe

pſo

he
ſtet

—

Enen
Abre
nin
gin

“
enit

1

eſtee
Rera
Pteſta
Merr
Hde
aec
aſi
ſgun
Ukth
gi
aen
atſe
pphie
hne
Cenre
ii
ſce
hnne
ſuin
in
tune
dunr.
9 Wor
yhi⸗
uuß⸗
fine
tavizt
Nhre
ihnr

ſelene

irho

Aa

1

OG 2 à. 5))
. . ¶ Queſtio 5 ſigns. ? talem intellectum generans. tali mõ 15
s ¶ Einmn erpꝛeſſio verbi vocalis ſit de integritate ba⸗ eſt idem apud omnes.ideo ct ſacramentum idem ſi/
N Priſmi:Et ꝙ ſic.patet ex ipſa dñi inſtitutione Mat. cut homo ⁊ antropos.
i Vlti. Baptizantes eoꝝg in nomie patris ⁊ filij ⁊ ſfſfus ⸗“ H .
R uncti.ergo neceſſe eit ibi verbũ expᷣmi. Si dicasa— ¶ Queſtio.iij. c
it bet nominari in coꝛde.et non opoꝛtet ꝙ in vve0e0e0e0e.
ſitin ontra. in baptiſmo quod eſt ſacramentũ fidei ne/ ¶ Atrum ad completũ et integruz eſſe baptiſmi ſit ne
t cæxlſſe eſt eẽ ꝓfeſſonem fidei.ergo cum ſit ꝑfectum ſa ceſſaria fides alicuius articuli:Et ꝙ ſic. videt᷑. Om̃
n cramentum.debet babere ꝑfectam ꝓfeſſionem.ſᷣ he¶¶¶ Ambꝛo. dicit. ⁊ habetur in litera.ꝙ baptiſmus eſt fi
külne ell in verbo.qꝛ Roma.x.dicit.coꝛde credit᷑ ad iuſti · dei ſacramentum. ergo ſi deſit fides.deeſt illud quod
inn ciam.oꝛe añt ↄfeſſio fit ad ſalutẽ.& neceſſe eſt verbo pꝛincipaliter ⁊ ſpecialiter reſpieit baptiſmus. nõẽ
l expꝛimi. ¶ Item Aug. dicit ⁊ babetur in litera. Aer integrum ſacramentum. ¶ Item aug. dicit ⁊ habet
fe bo baptiſma conſecratur. detrabe verbum ⁊ quid ẽ in litera. AUnde bec tanta virtus aque.vt coꝛpus tan
on aqua niſi aqua: aut ergo intelligit de verbo creato. gat ⁊ coꝛ abluat.niſi faciente verbo. non quia dicit᷑.
i aut increato. Si increato.ſed illud non poteſt detra ſed quia creditur. ergo ſi neceſſe eſt dici.neceſſe ẽ cre/
n hi.quia ſemꝑ adeſt. ergo cum intelligat de verbo qd di. ¶ Item Roma. vj. Quicunq; baptiʒati ſumus
Ci poteſt accedere ⁊ recedere.⁊ hoc eſt verbum wcale. in chꝛaiſto icſu. in moꝛte ipſius baptizati ſumus. glo.
int videtur ꝙ ſit de integritate baptiſmi.¶ Contra. HNu in moꝛte ipſius dicit nos baptiʒari.quia moꝛs cpri-
“õ Gg. Decuit ꝑ verbum ꝑ quod om̃ia ſunt creata om ſti cauſa eſt noſtre purificatiõis. ſed mors chꝛiſti nõ
* nis recreari.ideo verbum conſonat ſacramento.ſed eſſt. ergo ſi aliquid facit. neceſſe eſt vt faciat per illudq
illud fuit verbum increatum tm̃. nõ requirit᷑ ad eſ.· quod aliquo modo eſt.ſed fides eſt illud ſᷣm qd ma/
“ ſentiam ſacramenti verbum vocale ſiue creatum. net adhuc paſſio quia credit᷑ ergo ad integritatẽ ba/
d Item et ſi creatum.nõ videt᷑ ꝙ vocale.quia aug. ptiſmi neceſſaria eſt fides articuli paſſionis Item.
dicit ⁊ habetur in lr̃a.ꝙ virtus aque eſt a verbo.nõ in actu baptiʒandi ⁊ in verbo eſt pꝛofeſſio fidei. ſed
quia dicit᷑.ſed quia creditur.ergo ſufficit verbñ mẽé pofeſſio fidei qñ non eſt fides falſa eſt ⁊ inefficax.er
woin tale. non ergo vocale. ¶ Item ſi verbum vocale eſt go ad boc ꝙ baptiſmus ſit ſacramentum completũ
rin neceſſarium. cum patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſancti ſint ttri ⁊⁊ efficax neceſſaria eſt fides.(¶ Contra. Baptiſmus
itee nomina vocalia.debet ergo baptisari non in nomie eſt pꝛeuius ad virtutes tanqᷓ pꝛimum ſacramento/
o ſech in nominibus. ¶ Item ꝙ nõ verbum vocale.vi rum quod impꝛimendo caraeterem diſponit ad fi/
igts getur.quia verba vocalia non ſunt eadeʒ apud om/ em. ſed pꝛius poteſt eſſe ſine poſterioꝛi.ergo bapti⸗/
niit, „ s. ergo nec ſacramentum. ⁊ boc falſum. quia vna ſmi ſacramentum eſt integrum cum defectu fidei.
ügt 8 fides ⁊ vnum baptiſma. Ephe.iiij. ¶ Re. dom qꝙ ne⸗ Gerem cum nobilioꝛ ſit charitas qᷓ; fides ⁊ efficaci
tumi ceſſc eſt expꝛimi verbum vocale.quia deus contulit oꝛ ad merendum.ſi baptiſmus babet cfficaciam ab
tin vim verbo.vnde ſine verbo nullius eſt efficacie.Ra aliqua virtute.potius videtur ꝙ debeat babere a c⸗
ig tio autem quare voluit expꝛimi eſt ꝑfecta fidei pꝛo/ ritate qᷓ; a fide. ¶ Item ſi fides eſt de neceſſitate ba/ P
aliß a. feſſio.vt ſit in facto ⁊ verbo. Eſt etiam ꝑfecta ſigttio. ptiſmi ad hoc qꝙ ſit ꝑfectum ⁊ efficax ſacramentum.
sil quia enim peracta eſt regeneratõ ꝑ verbum incarna ⁊ ſacrameuta veteris legis etiam efficaciam habẽnt
on tum.et verbum incarnatum optime ſigtur per ver / cum fides eis erat adiuncta.videt᷑ ꝙ nõ differat ba⸗
Nei bum vocc inductum.ideo voluit inſtuit ꝙ eſſet ibi ptiſmus a ſacramentis veteris legis. tem vic⸗
en verbum vocale. d illud quod obijcit᷑ pꝛimo ꝙ tur ꝙ non ſit necria fides articuli paſſionis.ſed ma
niniht omnia ſunt creata ꝑ verbum increatum. Dm ꝙ p glis trinitatis.quia in baptiſmo expꝛimitur verbum
ani illud m qð incarnatum eſt omnia ſunt recreata ſuf in quo eſt pꝛofeſſio fidei trinitatis.ergo ſi maxime ẽ
nicen ſicienter.ſed efficienter ꝑ fidem ⁊ pꝛofeſſionem huiꝰ. neceſſarium credere quod fides expꝛimit in illo ſac⸗
hinf et quia in ſacramento eſt efficientia. ideo eſt ibi exᷣſ 2mento.tunc videtur ꝙ non fides articuli paſſionis
tifnd 10 ſio in verbo vocali.¶ Ad illud quod obijcit᷑ non qꝛ ſed trinitatis ſit de neceſſitate baptiſmi. Dꝛopter H
tirky dicitur ſed quia creditur.intelligendum eſt cum pꝛe ergo eſt queſtio. quomodo ſacramenta dicuntur ba-
iblm ſione. non quia dicitur tm̃.ſed etiam quia creditur bere virtutem a fide.⁊ ſi alia ſacramenta habent ſi
Minet 11 QAd illud quod obijcitur ꝙ delet dici in nomini ⸗ cut ⁊ baptiſmus.quare magis ipſe baptiſmus dicit᷑ .
ioet bus. Dom ꝙ nomen dicitur tripliciter. Uno modo ſacramentum fidei q́ᷓ; alia ſacramenta. ¶ R. dᷣm 1 5
lnnita⸗ Menb ad ſignificandum aliquid vt perrus. fides non tm̃ neceſſaria eſt ſacramento baptiſmi.
Os cmo⸗ 9 mlen dicit noticia. vt cum dicitur. de· ſed ⁊ omnibus ſacramentis.ſpecialiter tamen ſacra⸗
ſin neig doe mun 32 rcid modo noten dicleun no bent a fide yt vicit Hugo. Huius autem ratio ſumi
lunuſn m habelgen is. NHot in iudea d- tur generalis reſpectu omnium ſacramentoꝛum. n
iiii tur magni nom iv ein ne 10. Ille enim diei ſolum neceſſitatis ſed ctiam congruentie. Matio au
ini t. aſie ccteeha nis fama percrebꝛu tem neceſſitatis eſt. quoniarn in fide eſt pꝛimg ratio
lsnn tiqa ige a in hꝛonoſito. Et auoniam vnz e no vyvniendi.et pꝛima ratio eleuandi ſupꝛa naturq. Pꝛo
, 12 viel e⸗ ris et filij ⁊ ſpirituſſancti. quia vnꝗ fides.iõpter pꝛimam rationem vniendi neceffaria eſt in ſac⸗
, quod obijcitur ꝙ voces ſunt diuerſe.Odin q ⁊ ſi di ſionis vt ad meritum.ſed ad virtutẽ trinitatis ſicug
n, uerſe ſint lingue. tamẽ coueniunt in intelloctu ⁊ mo ad pꝛincipium effectiuumAd boc autem ꝙ virtus
hri intelligendi. id eſt ſigtione et modo ſigndi.et qa pamonis mabia Beiir ⁊ diſponat in ſacramentis
. requiritur nomen ᷣm ꝙ voxtſñ.ſed ſm ꝙ vor ſit·¶ꝙᷓ alibi. neceſſe eſt ꝙ aliquo modo copulet᷑ buiuſme
. õ 88
.— K— . . .òẽ . ———— *. . 2 . „. . . „5-
4

di ſignis. boc aũt non poteſt eſſe ſine eo in quo eſt p/⸗

ma vnio.⁊ hec eſt fides ꝑ quam meritum capitis fit
membꝛoꝝ. Dum em̃ credimus que ꝓ nobis paſſus

14

eſt. meritum xpi fit eccleſie. Similiter ad hoc ꝙ vir/
tus diuina ſpaliter et mirabiliter influat ſupꝛa nãm.

nexcxia eſt fidei virtus.in qua eſt pꝛima ratio eleuan/

di potentiam ſupꝛa naturam. ⁊ hec eſt fides. ꝓpter

quod ctiam maxime attribuitur ei virtus faciẽdi mi

racula. Ratio autẽ congruentie eſt.qꝛ ſicut ſacramẽ
ta dicunt quoddã velamẽ gratie interioꝛis.quod ta/
men aliquo modo illuminat ad cognoſcendum. ſis
fides velamen dicit future contemplationis ⁊ viſio⸗
nis.et tamẽ hoc velamẽ potius eſt illuminans q; ob/

ſcurans. Et rurſus.ſicut in ſacramentis eſt aliquid

miſticum ⁊ aliquid gratuitum.ſic aliquid in fide re/
ſpicit non tm̃ intellectum. ſed etiam affectum. Hec

Et rurſus.quia in boc ſacramẽto magis explicite eſt
ꝓfeſſio fidei q;ᷓ in aliquo alio ſacramẽto.tum i actu.

ergo eſt ratio generalis quare fides neceſſaria eſt oi/

bus ſacramentis. Sed ſpecialiter appꝛopꝛiat᷑ bapti
ſmo.quoniam baptiſmus eſt pꝛimũ inter ſacramen-

ta. ⁊ ianua ſacramẽtoꝝ ſicut fides ianua virtutum.

tum in verbo. ⁊ in actu eſt ꝓfeſſio fidei paſſionis.ſcʒ
ꝓ immerſionẽ.ſed in verbo pꝛofeſſio fidei trinitatis.
Ainde ⁊ maioꝛ efficacia eſt in hoc ſacramẽto qᷓ; in ali
quo alio.et ex hoc patz cuius articuli fides fit neceſ-
ſe.ſcʒ paſſionis a qua eſt meritũ.et trinitatis que eſt
pꝛincipiũ effectiuũ. Concedende ergo ſunt rationes
que oſtendunt ꝙ ad baptiſmũ neceſſaria eſt fides a⸗
liuigcuius articuli. Att amẽ ſicut baptiſmus eſt ſacram̃
tum non ſingularis hominis ſed eccleſie.ſic efficaci⸗
am habet a fide eccdleſie.⁊ hoc ꝑer vnitatem ſponſe ⁊

in qua ſuſcipitur ſacramẽtũ.

ſaluus erit
19 meum .

columbe.¶ Ad illud ergo quod obijcitur ꝙ baptilſ⸗
mus eſt pꝛeuius ad virtutes. Ddm qꝙ q;uis ſit pꝛeui
us reſpectu ſuſcipientis.non tamẽ reſpectu eccleſie
¶ Ad illud quod obij/
citur de charitate iam pʒ reſponſio.qꝛ non ita cõgru

it ſicut fides pꝛedictis rationibus.⁊ tamen fides ecc.
cleſie vere non eſt ſine charitate. ¶ Ad illud qd obij
cit᷑ ꝙ nõ differt a ſacramentis legis veteris.ODdm ꝙ
immo.qꝛ illa habebant efficaciã a fide ſpecialis per-/

ſone. vnde iuſtificabãt in fide parentum. hoc autem

Marci vltimo. Qui crediderit et baptizatus fuerit
t ſimiliter Geñ. xvij. Ponam pactum

cut tactum eſt. ſicut etiã vtriuſq; fit vaofen io. magis
tamẽ appꝛopꝛiat᷑ virtus ⁊ efficacia fidei paſſionis.qͥ

niaʒ ob meritũ paſſionis chꝛiſti tota trinitas eſt libe

ralioꝛ ad danduʒ ſpecialẽ gratiq in baptiſmo. ⁊ binc

ISOnſcquenter eſt queſtio de foꝛma veerbi que
attendenda eſt in baptiſmo.⁊ circa hoc que·
runt tria. Pꝛimo quenit᷑ vtꝝ verbum expꝛi/

eſt ꝙ fides paſſionis expꝛimit᷑ facto.ſed fides trini⸗

tatis expꝛimit᷑ verbo.⁊ ſic patet que ſunt neceſſaria

„

baptiʒandi ſit de neceſſitate foꝛme bapti

ſed boc eſt falſum. ⁊ pꝛimũ.

. Ver bo expꝛeſſa
habuit a fide eccleſie.Alia etiam differentia.quia il/
la totam efficaciam habebant a fide. bec aũt nõ tmm̃
pabent a fide.ſed etiam a pactione diuina.que ipſũb
opus operatum oꝛdinauit ad gratiam percipiendã.
illa vo ꝑ accidens ſolum iuſtificabant.ſola circumci
ſione excepta que virtutẽ habuit a fide eccleſie ⁊ ex
pactione dei. Dominus em̃ pactum fecit cum dixit

Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ fides trinitat
magis videtur neceſſaria.dm ꝙ necria eſt vtraq; ſi

„
1
.

gandi. Secundo querit᷑ vtrũ expꝛeſnio totius trinits
tis ſit de neceſſitate baptiſmi.Lercio Wwenentment
riatione foꝛme.

¶ Oꝛ vrbũ expꝛimens actum ſit neceſſariuʒ videtur.
quia hanc foꝛmaʒ ſeruat tota eccleſia. Ego te bapti⸗
zo in nomine patris ⁊ filij ⁊ ſpſſancti amen.¶ Itẽ
Alexander.iij.dicit.Si quis puerũ in aqua ter mer
ſerit. dicendo.in nomine patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſacti.ni⸗
ſi dicat ego baptiʒo te.talis merſio nõ põt eſſe bap/
tiſmus.
ceſſarium ad baptiſmũ qᷓ; intentio baptiʒãtis.eque
cem̃ eſt neceſſaria intentio vt fides.ergo nibil eſt ma⸗
gis de neceſſitate foꝛme ꝙᷓ; erbum expꝛimẽs intẽtio
nẽ.ſed tale eſt hoc verbuzʒ baptiʒo.S ſi aliquid eſt de
neceſſitate foꝛme baptizandi. vrbum baptiʒzandi ẽ
de neceſſitate. Contra. Aerba non ſunt de neceſſi⸗
tate ſacramẽti niſi illa in quibus dominꝰotulit virtu
tem in inſtituendo.ſed cum inſtituit foꝛmã nõ dedit
virtutẽ huic eerbo baptiʒzo. non eſt de neceſſitate.
Oꝛ nõ dederit patʒ.qꝛ Math.vltimo tradit᷑ foꝛma.
Docete om̃s gentes baptizantes eos in noĩe patris

⁊filij ⁊ ſpſſancti.ſi daret᷑ virtus buic verbo bap/

atrta voc ceres Matere participium. nulla vir⸗
tus tradita ẽ vbo.U Itẽ ꝙ nõ ſit necriũ ꝓpter inten

tionem vr̃.qꝛ actus baptizandi eque bene vel ma/
gis expꝛimit intentionem vt erbum. ergo videt ꝙ

ſupfluat. vel ſaltem non ſit verbum neceſſarium. N
aũt actus eypꝛimat patet ꝑ ſimile.qꝛ cum quis ſigt
ſe ſigno crucis ſancte ſufficit dicere.in noie patris et
filij ⁊.ſ.ſ.nec opoꝛtet addere ſigno.¶ Itẽ ſi eſt neceſ
ſariũ expꝛimere in ſacr̃is ꝓpter intẽtionẽ.ᷣ cũ inten/
tio ſit necaria in ſacramẽto euchariſtie.ſiliter debet
expꝛimi in foꝛma.⁊ ſi nõ expmit᷑ nõ cſt facramentũ.
¶ R. dom ꝙ ſicut di⸗
cit auẽtas alexandri.verbũ baptizandi eſt de necita-
te foꝛme. Ratio aũt quare eſt de neceſſitate eſt inſti-
tutio. Nõ aũt inſtitutionis eſt.qꝛ intentio eſt neceſ-
ſaria ſacramento.⁊ boc eſt ſacramẽtũ neceſſitatis.⁊
eſt ad alterum. ꝓpter ꝑiculũ defectꝰ intẽtionis ꝓpꝛio
ibi in foꝛma.Ex his patẽt obiecta.

Item ratione videt᷑.qꝛ nihil eſt magis ne

20 .

Oð em̃ obĩ ꝙ dñs nõ tradidit in foꝛma. Ddm ꝙ; do 21

minus añqᷓ illud diceret. foꝛmam inſtituerat quaʒ

modo ſeruat cccleſia.⁊ accepit ab apoſtolis. Illud

aũt quod obꝛ Mat.vltimo.fuit cõmemoꝛatõ iã in-

ſtitute. Si añt obẽ ꝙ nõ yxps ipᷣe inſtituit ſᷣ ecclia in/

ſtinctu ſpũſſancti. Pdm ꝙ boc tantũ eſt ac ſi ipᷣe ꝓ/
pꝛio oꝛe dixiſſet. tota em̃ trinitas appꝛobat.qdð ipſe
ſi Sageug inſpirat fieri. ſicut illud qd xpᷣs inſtituit

illud qd obẽ qꝙ nõ opoꝛtet.qꝛ actus intẽtionẽ 22

expꝛimit. Ddðm ꝙ opoꝛtet.qꝛ actus põt fieri multi/
plici intentione. Poteſt em̃ quis intingere vt ludat.
vt coꝛpus abluat.vt baptiʒet.⁊ qꝛ actus multiplici
intẽtiõe fieri poterat.iõ nõ determiate intẽtionẽ ba/
ptiʒandi expꝛimebat.ſᷣ actꝰſigndi Ene hain ali n,
tentione cõſueuit fieri.iõ nõ ẽ ſimile.¶ Acd illud ꝗd
obi de euchariſtia.dm ꝙ nõ ẽ ſacrĩ necitatis.⁊ p/

dillud q 23

terea non ẽ ad alteꝝ. ⁊ iteꝝ cũ boc fit cũ maioꝛi ſoll

nitate. iõ intentio ibi colligit᷑ nõ euagat᷑ tunc.pꝛe
terea nõ eſt neceſſe exᷣmi vrbo.⁊ iõ nõ opoꝛtuit in
ſtitui nec ꝑ accñs obſeruari. Ilia ratio huiꝰ eſt. ſed

inſra dicet᷑ cũ aget᷑ de foꝛma euchaniſtie.

oe
izns
ſi
ſit
ſiptt
late
zodiet
fone
AMe
ſcte
etotut
r gr⸗
ttott
ntund
Wling
ſlo
tan.5
ſſfhr
tign⸗
ln
hhot⸗

Asdine
nipt
ſtpen
ſſtlec
ortn
ſagy
ninco⸗
buone
ſdnn
itin

ehfn
mifin
Llaki⸗
ſrhiben
Etpeſen
eſtorr
ntnuhntr
pertne
cni
ſnund
mmgueß⸗
epuros
iſcknu
Scdinr
Uieate
Gunoni
fardn
e
Hochns
ſceſſtre

4

fſtieno

Queſtio.j. e

¶ Atr expꝛeſſio totiꝰ trinitatis ſit de neceſſitate bap/

tiſmi:Et ꝙ ſic vẽ ꝑ foꝛmã a dño traditã Mat. vlti.
tem Fulgentiꝰ.miniſteriũ redẽptiõis nullo mo
do babet᷑ ſi patris vel filij vel.ſ.ſ.nomen ſubtrahat᷑.
Itẽ pelagius gaudẽti epo. Reuera ſi hi de bereti/
cis qui in locis dilectõnis tue ⁊ intimis cõmoꝛari di
cunt᷑.ſolũ in nomie dñi baptizatos fuiſſe foꝛtaſſe cõ
fitent᷑ ſine cuiuſq; dubitatiõis ambiguo eos ad ca/
tholicam fidem venientes.ſctẽ nomine trinitat bap
tiʒabis. nõ fuerũt baptizati.¶ Itẽ rõne videt᷑.qͥᷣa
ſi necfarium eſt verbũ vocale ad ꝓfeſſionem fidei.
ſicut nõ ſufficit credere tm̃ alterã ꝑſonaꝝ.ſic nec ſuf
ficit ꝓfiteri.& ſi ꝓfeſſio ſufficiens eſt.ncceſſe eſt totã
trinitatem expꝛimere in baptiſmo.¶ Sed cont᷑.am
bꝛo. dicit in li.de trini.et habet᷑ in lr̃a.Si vnũ in ſer/
mone compꝛehendas vl patrẽ vel filiũ vel ſpũmſ.fi
de autem nec pa.nec fili.nec.ſ.ſ.abneges.plenum
eſt fidei ſacramentum.g vẽ ꝙ non eſt neceſſe expᷣme
re totam trinitatem ſᷣ credere. ¶ Item ratione vide
tur. qꝛ vna ẽ ptãs ⁊ oꝑatio trinitatis.g̊ qd opat᷑ pꝛ.
et tota trinitas.ergo ſi di cat᷑ baptiʒo te in nole patn.
tantundẽ valet ac ſi tota trinitas exᷣmat᷑.¶ Item
apli in pꝛimitiua eccleſia baptizauerũt in noĩe xpᷣi.g
ſi nullo modo licuit eis mutare foꝛmã a deo inſtitu/
tam. & iſta foꝛma non diſcoꝛdabit ab illa.g videt᷑
ſufficiat alterã pſonaꝝ expᷣmere.Si dicas ꝙ nõ mu⸗/
tat᷑ ꝓpꝛia ſᷣ᷑ diuina auẽte.tũc g̊ diuina auẽtas ↄtulit
vim illi nomini.& ſi qd deus cõtulit illud hõ auferꝛe
non põt.adhuc põt baptisari in nomie xpᷣi. Si dicas
ꝙ nõ fuit collata virtus niſi ad tẽpus.qᷓro quare ma
gis collata eſt virtus ſimpłr nomini totiꝰ trinitatis
q́ᷓ; nomini xpᷣi. Et rurſus quare magis collata ẽ vir/
tus nomini chꝛiſti ꝓ illo tꝑe qᷓ; pꝛo noſtro.Et q; ſim
pliciter habuit vꝛ.quia baptiſmus virtutem habet a
paſſiõe.& et a fide paſſionis.& ſi xpᷣs nõ tota trinitas
fuit paſſa.potius debet dici in nomine xp̃i q; toti/

24 us trinitatis. ¶ R. dom ꝙ noticia trinitatis ſiue no
minatio põt eẽ in baptiſmo qᷓtuoꝛ mõis. Aut ita q;

ſit plena in coꝛde et in oꝛe.et tũc ſcᷣm om̃s plenum
eſt ſacramentũ. Aut ita ꝙ ſit ſemiplena in coꝛde et
oꝛe.⁊ tunc ſᷣm omnes non eſt ſacramẽtũ plenũ.Aut
ita ꝙ plena in oꝛe et ſemiplẽa in coꝛde.Aut ita ꝙ; ple
na in coꝛde.⁊ ſemiplena in oꝛe. Pꝛimis duobus mo
dis non eſt cõtrouerſia.ſed duobꝰ ſequẽtibꝰ fuit opi
nio diuerſa.Quia em̃ baptiſmus eſt ſacramẽtum fi/
dei et virtutem habʒ a fide que in coꝛde eſt.iõ volue
runt aliqui dicere ꝙ plenitudo fidei in coꝛde cũ qua
licunq; trinitatis expꝛeſſione ſiue due ſiue vna ſiue
tres perſone expꝛimantur plenum fuit ſacramentũ.

quia fides ſupplet defectum ſermõis.Econuerſo ãät

ſi nõ eſt fides in coꝛde.ſi expꝛimãtur tres oꝛc.non eſt

plenum ſacramẽtũ.et h̊ videt᷑ dicere Ambꝛo.et hu/

ius opinionis videt᷑ fuiſſe Hug.et mgr̃ q̃ntum ad pᷣ
mam pꝑtem opinionis. Sed qꝛ vt determinat Aug.
baptiſmꝰ eſt ſacramẽtũ fidei.non ſingularis ꝑſone ſᷣ
totius eccleſie.ideo fides pſone nihil obeſt. nihil ꝓ/
deſt.Et ideo determiat alia poſitõ ꝙ qͥcquid ſit fi/
de coꝛdis.iudicanduʒ eſt de baptiſmate ſᷣm expꝛeſſi
onem oꝛis ſiue ſermonis.et ideo qualit᷑cunqʒ credat
et ſi totã expꝛimat trinitatem baptiſatum ẽ.ſi autem

non totã.non eſt baptiſatꝰ.et rebaptiſandꝰ ẽ.ęt hoc
2 cõmunit et certitucmmaliter aſſerũt magiſtri. ¶ Ad il

lud qð obẽ de Ambꝛo.ddm ꝙ verbum Ambꝛo. eſt
exponenqũ vt ſacramẽtum fidei ponat᷑ ꝓ ipſa fide.
plenum ſacramẽtuʒ fidei ipſa fides q̃ ſiehiſtcatun
ſacramẽtum. Ael ſi de ſacramento intelligit᷑. babet
locum in caſu.vt qñ puer deficit in manibꝰ ſacerdo⸗
tis.vbi credendum eſt ꝙ diuina mia et ſummꝰ ſacer

dos nõ dimittat impfectum qð inchoatum eſtAd 26

aliud dom ꝙ et ſi ptãs et operatio trinitatis iuuet.

tñ fides diſtinguit.et ideo nõ ſufficit vnam pſonarũ
credere.ſed neceſſe eſt credere oẽs Et qꝛ baptiſmus
eſt ſacramentũ plene ꝓfeſſionis.ideo neceſſe eſt pꝛo

fiteri omnes ꝑſonas. Ad illð qdð obijcit᷑ de nomie 27

xpᷣi. dᷣm ꝙ aplis licuit baptiʒare in nomine xpᷣi di⸗
uinitus inſpiratis.ſed non licet mõ nobis. Dicũt tñ
aliqui ꝙ verbum illud nõ amiſit virtutẽ ꝓpter cõſti
tutionẽ eccleſie oꝛdinãtis ꝙ tm̃ fiat in nomine trini/
tatis. Vñ et ſi peccatoꝛ ſit baptiʒans.tñ baptizatuʒ
eſſet. Sed ↄmunis opinio et certioꝛ eſt ꝙ non eſſet
baptizatum.qꝛ cum ſit vnicum baptiſma in eccleſia.
ideo vnica debet eſſe foꝛma.eęt iõ tm̃ in nomine trini
tatis baptizat tota iaden
ptiſabant in nomie chꝛiſti.dom ꝙ data fuit virtus il
li verbo tempꝑe pꝛimitiue ecclcſie.et vna ratio fuit ꝙ;
nomen xpᷣi implicat et inſinuat totã trinitatez. Chꝛi
ſtus em̃ vnctus dicit᷑.⁊ iõ vnguentũ et vnctuʒ ⁊ vn/
ctionem inſinuat.et ſic cum pᷣdicta foꝛma concoꝛda
bat. Alia ratõ fuit.quia nomẽ xpᷣi erat ignotuʒ ⁊ cõ/
tumelioſum vtpote crucifixi.vt nomẽ publicaretur
et in reuerẽtia haberet᷑.tũc tꝑis eo vſi ſunt.Et qꝛ ceſ
ſante cauſa ceſſat effectus.xpᷣi nõie publicato et ho/
noꝛabiii facto.amplius nec debuit nec potuit in oo
impleri ſacramẽtuzʒ baptiſmi.qꝛ ad tẽpus tm̃ inſtitu
tum fuit. ¶ Oꝛ ergo obꝛ ꝙ Obuit ſimpliciter inſtitui
ꝓpter fidem paſſionis. dom ꝙ rcreatoꝛ dicit᷑ dupli/
cit᷑ Ael ſicut auctoꝛ.⁊ ſic tota trinitas. Ael ſicut me
diatoꝛ.et ſic xpᷣus. Ad hoc g ꝙ eſſet plenuʒ ſacramẽ
tum.neceſſe erat fide pꝛofiteri mediatoꝛẽ et auctoꝛẽ.
ſᷣͥ tñ pᷣncipaliꝰ auctoꝛem. Quia ꝙ̈ actuʒ inmergẽ/
di moꝛs xpᷣi intelligit᷑.et ita mediatoꝛ.neceſſe fuit vo
ce expꝛimi auctoꝛeʒ.et ita totã trinitaten nominari
opoꝛtuit.

Ge variatione foꝛme in nominꝗdo totã trinitatem.
qð põt fieri quinq; modis.mutãdo.addẽdo.coꝛrũx
pendo.tranſmutando.interponendo. Mutatio fit
vt qñ ponitur nomẽ ꝓ nomie.vtpote ſi loco patris
ponatur genitoꝛis. Et ꝙ boc nõ impediat vẽ. quia
foꝛma baptiſmi non attendit᷑ in vocibus ſᷣm q; vo/
ces ſunt.quia tunc non eſſet eadez foꝛma apud nos
⁊ grecos.ſed in vocibus ſᷣm ꝙ ſignificatiue.Si ergo
idẽ ſignificat pat᷑ et genitoꝛ.id? faciet in foꝛma vnũ
qð reliquũ.Et pᷣterea plꝰ ↄuenit pr̃ et genitoꝛ.qᷓ; no
men patris in greco et in latino.cum ſint eiuſdẽ lin/
gue. Additio eſt qñ nomen quod non eſt expꝛeſſum
in foꝛma ſuperadditur.vt ſi dicatur in nomie patris
omnipotentis. Et ꝙ boc nõ impediat videtur.quia
cum additur nomen.ct ſi nibil faciat. manet tñ totũ
qð faciebat.et ſaluuʒ manet in quo eſt vnctus. ſcʒ
verbum. ergo eſt plenũ et efficax ſacramentuʒ. Coꝛ⸗
ruptio eſt q; nominis pꝛolatio eſt modo minus cõ/
uenienti.vtpote ſi dicatur in nomie patrias et filias
⁊c.Et q; boc non impediat vꝛ.qꝛ Zacharias boni/⸗
facio ſcribens dicit.ſi contingat aliquem infringen/
C

ergo obẽ ꝙ apli ba/28

9

„
6 .

do linguã pꝛopt᷑ ignorantiam baptiʒare in nomine
garince Kudind ſ rebaptizãdus.Et huius ratio
reddi poteſt. quia ſanus eſt ſenſus.Tranſpoſitio ſi/
ue tranſmutatio eſt quando aliter oꝛdinatur. vtpo/
te ſi dicatur pꝛimo in nomine filij. et poſt in nomine
patris. Et ꝙ hoc non impediat videt᷑.quia nomina
tranſpoſita idem ſignificant. vt ſi dicatur eſt homo
albus.eſt albus homo.&̊ ſi omnino idẽ eſt ſenſus. et
cadem fidei ꝓfeſſio.tranſpoſitio non impedit. Int᷑/
poſitio eſt cũ in medio cadit actus vt ſternutatio vł
verbũ.vt in nomine patris. et aqua iſta ẽ fnigida.et
filij. Et ꝙ boc non impediat videtur.quia totum eſt
ſaluũ qn aliquid interponitur. ⁊ aliqui homines ita
ſunt obliuioſi ꝙ ſemper interponunt aliquid anteqᷓ

poſſũt complere oꝛationẽ incepeꝗ. ¶ Cõtra. ꝙ muta

tio impediat videt᷑ quia virtus eſt data illis verbis
et non alijs. ergo ⁊c. ¶ Item ꝙ additio impediat vi
det᷑.quia ſi nihil licet addere canoni ſcripture.mul/
to foꝛtiꝰ nec foꝛme ſacramẽti. Pꝛeterea patet ꝑ illð
qð dicit᷑ Apoc.vlt᷑.Si quis appoſuerit ⁊c. ¶ Item
ꝙ coꝛruptio impediat videt᷑.qꝛ verba coꝛrupta aut
nibil ſignificant.aut aliquid ſignificãt.vt patet cum

bicitur patria.ſed neceſſaria ſunt verba ſignificãtia.

⁊c̃. ¶ Item vc tranſmutatiõe videt᷑.quia ſicut de
integritate fidei eſt numer? ꝑſonaꝝ.ita oꝛdo ꝓfeſſio
nis.ergo ſicut mutatio numeri impedit.ita et oꝛdis.
¶ Item de interpoſitione videt᷑.qꝛ baptizare eſt vnꝰ
actus continuus.& ſi diſcõtinuatur.neceſie eſt rein/⸗

cipi. aut non ent vnus.et ita nec baptiſmus. R.ad
voluer̃t aliqui dicere ꝙ qualitercunq; fiat varia-/

tio. dum tñ omnes a erſone expꝛimant᷑ integruʒ eſt
ſacram entũ. Alioꝝ poſitio fuit ꝙ neceſſe eſt oimo⸗
dam ydentitateʒ ſcruari. quantulacunq; em̃ varia/⸗

tieo in foꝛma fiat non eſt ſacramẽtũ Sed vtraq; iſta/

rum põnum reſpuẽda ẽ.qlibet em̃ excedit. Añ dðm
ꝙ aliqua variatio impedit aliqua nõ. Tariatio eniz
mutationis impedit ſiue fiat ex certa ſciẽtia ſiue alio
mõ. Mutatio inq; nomis.vt ſi vicat i nomie genito
ris et geniti.qꝛ alius modus ẽ expꝛimendi trinitatẽ

—

ꝑ nomina pꝛincipalia. alius ꝑ nomina non pꝛincipa
lia. Mutatio etiam numcri impedit.vt ſi dicat bap

tiʒo te in nominibus.qꝛ alia eſt ſentẽtia.(Nd ulud 30

qð obꝛ ꝙ idẽ ſignificat.ddm ꝙ attendendꝰ eſt mo
dus ſignificãdi.qꝛ data fuit virtus nomibꝰ expꝛimẽ

tibus trinitatem.et boc pꝛincipaliter ſm omneʒ lin/

guam ¶ Oꝛ obẽ ꝙ magis cõueniũt. qꝛ in eadeʒ lin
gua. dom q et ſi magis qntum ad modum loquen/
di. non tñ ags qᷓntum ad moduʒ ſignificandi. Ju
nomine em̃ eſt conſiderare vocẽ.notamen ſiue expſ/
ſionẽ.et ſignificationem. Quantũ ad pꝛimũ magis
conueniunt.ſed qntum ad ſecũdum minus.q̃ᷓntum
ad tercium equaliter. Et virtus regeneratiõis data
eſt ratione notaminis.ſiue qᷓntum ad rationem in/
noteſcendi.a qua imponitur nomen. et hec eſt eadẽ

apud omncs¶De additiõe dᷣm ꝙ aut eſt additio

vocis diſtrahens intellectum. et hec impedit ſi op/

poſitum addat᷑ vt ſi dicat᷑ patris geniti. Aut ſaluãs
vt patris ingeniti.et tunc i S impedit niſi velit indu

cere erroꝛem. ꝛ obẽ de cõminatiõe apoc. intclligit
de additione diſtrabente (Ad illud qd queritur de
coꝛruptione.ddm q coꝛruptio aut eſt tanta qꝙ nullo
