oꝛo ſufficit cum ieiunio.ddm ꝙ accipitur ibi commu

niſſime oꝛo non m qudd eſt pars ſatiſfactionis. Si
militer cum dicitur ꝙ elina om̃ia mundat¶ ld illð

quod obijcitur ꝙ deberent eſſe plura.duʒ ꝙ iſta ᷣm
ↄmuniter dicutur multa genera operum ↄpꝛeben

G1 dunt,. non tria tm̃.⁊ ſic patet illud.¶ Ap illud qð ob/

ijcitur de patientis patet.Rꝰ. nam paciẽtia put im/
poꝛtat remiſſionem ↄtinetur ſbᷣ ehina.ꝓut afflictõcʒ

maceratõem ↄtinetur ſbᷣ ieiunio ↄmuniter dicto.⁊.

XV

—————

—

ſcaltera pe ſatifacionis. (Adilhud quod queriẽ

quod eſt magis ſatiſfactoꝛium. doᷣm qꝙ vnumquod/
qʒ hoꝛum ſᷣm appꝛopꝛiatõem ſuam. Tamen ſi gene
raliter loquamur. dom ꝙ in ſatiſfactione duo ſunt.ſ.
vitatio culpe.⁊ ↄtra hanc valet maxime oꝛatio.Se/
cñũdum eſt augmẽtum gratie.⁊ ad banc maxime va⸗
let elina.quia homo facit ſibi amicos qui impetrant
gratiam. Tercium eſt ſolutio pene.⁊ h maxime ẽ in
ieiunio.⁊ hoc eſt infimum in ſatiſfactione.alia duo p
ponderant. .
Onſequẽter q;tum ad ſᷣm articulum querit᷑
de modo ſatiſfaciendi in ſpali.Et circa h̊ q̃tu
oꝛ querũtur. Pꝛimo queritur de quibus de/
bet fieri etina. Scdᷣo vtruʒ ieiunio contingat ſatiſfa-
cere.Tercio vtrum ↄtingit ſatiſfacere oꝛone.Quar
to ⁊ vltimo querit᷑ de reſtitutõe.

¶ Lirca quam pceditur ſic. Cõmuniter dicit qꝙ elina

debet fieri de rebus ꝓpꝛijs iuſte acquiſitis ⁊ neceſſa⸗
rijs. Et ꝙ ſolum de rebus ꝓpꝛijs videtur.quia dicit

ius ꝙ non poteſt alienari poſſeſſio niſi a dño.ſed cũ

elina datur poſſefſio alienatur.quia fit ipius paule⸗
ris recipientis.ergo nullus poteſt dare elinam nilſiq̃
habet ꝓpꝛium. ⁊ ſuper rem tꝑalem habet dominiuz.
¶ Item boc ꝓbatur ex textu biblie ꝓuer.iij.honoꝛa
deum de tua ſuba. ⁊ de pᷣmitijs frugum tuarum da
pauperibus.i N. aũt ſolũ de iuſte acquiſitis oſten
ditur ecc.xxxiiij. vmmolãt ex iniquo oblo eſt macu⸗
lata.Et infra. Dona iniquoꝛum non ꝓbat altiſſimꝰ.
¶ Item Greg.in moꝛ.elina redẽptor oculis placʒ.
que non ex illicitis vel iniquitate congeritur.ſed que

de rebꝰ conceſſis ⁊ iuſte acquiſitis.Et iterum ipᷣe di⸗

cit.non eſt computanda elina ſi pauperibus diſpen
ſetur. quod ex illicitig rebus acquiritur.¶ Item c de
neceſſarijs deruri Yluc em̃ non eſt nccriuʒ ad qd
quis alias tenetur. Sed quilibet tenetur ad dädum
ſuperflua pauperibus q;tumcũq; ſit ſine pctõ. Luẽ.
xj.quod ſupereſt date elinam.g ⁊c. ¶ Item Grego.
in omelia ſuper illud facite dignos fructus peniten⸗
tie.qui ſe nouit non vlla illicita ↄmiſiſſe.debet a lici
tis abſtinere.& ſi abſtinentia ſatiſfactoꝛia non eſt il⸗/
la que eſt ab illicitis.ſed que a licitis.videt᷑ ſimiliter
ꝙ elina ſatiſfactoꝛia ſit illa que non eſt de ſuꝑfluis.ſᷣ
que de nccrijs. Ad oppoſitũ ꝙ non debeat eſſe de
ncẽrijs ( vt reſoluendo ſiue deſtruendo incipiamus)
videt᷑.quia vnuſquiſq; tenetur ſe magis q; alterum
diligere. tenetur ſibi nccria reſeruare. ¶ Item da⸗
re nccẽria vite humane eſt ſupererogationis.ſed nul
lus ſacerdos poteſt imponere opera ſupererogatio⸗
nis.& nec talẽ eliam.ſi g elia illa qᷓ ẽ ipoſita a ſacerdo
te eſt ſatiſfactoꝛia. non opoꝛtet ꝙ ſit de ncẽrijs ¶Itẽ
videtur ꝙ poſſit eſſe de iniuſte acquiſitis.qꝛ luc.xvl.
dicitur. facite vobis amicos de mãmona iniquita⸗
tig. Glo. iniquitas bñ diſpenſata vertitur in iuſticiã
tẽ Aug.in qõnibus exo.q.xiiij. qui babetis ali/
quid de malo.facite inde bonum. ¶ Item h̊ querit
ſi meritrix vel vſurarius vel aleatoꝛ de lucro ſuo poſ.
ſint facere chinam. cum omnes hij malo modo acqui
rant. ¶ Item videtur ꝙ non opoꝛteat fieri ex pꝛopꝛi-
is.quia filij iſrt abſtulerunt vaſa egiptioꝛuʒ.Exo.vxij.
⁊ poſtea obtulerunt in vſũ tabernaculi exo.xxxxv.
Item ſi hoc eſſet verum.cũ mulier ⁊ fili?ꝰ?⁊ nonacbꝰ
non habeant dominiuʒ.videtur ꝙ nullã elinam poſ.
p ij

————————— = . — .
ſunt facere. quod falſum eſt. cum magis teneãtur eẽ tamen qui non vult amittere nec ludere.ſed induci- i
pogſopi tales. ⁊ frequẽter mulieres plus dent qᷓ; viri tur.minꝰ culpabilis videtur.⁊ alius qͥ induẽ mag. Ckiiͤt
vm ꝙ illud eſt nccrium ad boc ꝙ elina ſit ſa· ⁊ ideo iſte non debet damnificari.nec autoꝛ nec idu ullb⸗
tiffac toꝛia.ſ.qꝙ ille qui tribuit.iuſto eam titulo habe / cctoꝛ in aliquo melioꝛari.nulli tamen licet ex hoc ali/ unii
at. ⁊ tenere ⁊ poſſidere poſſit.ſi em aliter bẽat. potiꝰ quid lucri acquiſiti in ꝓpꝛios vſus conuertere.Silr Purgi
tenet᷑ reddere qꝙᷓ dare. Quod g queritur vtrum nccẽ̃ iudicandum ẽ de toꝛneamentis. ⁊ dð ꝙ in illis pa⸗ enlnte
ſſit elinam dare de ꝓpꝛio. dm ꝙ aut dicitur ꝓpꝛiũ q: ctionibus quas habent intra ſe bona non traſferun athicl
babet pᷣncipale do miniuʒ alienãdi.aut quia ab alio tur inuicem.ſed in vſus pauperum conuertũtur p/ –
hpabet ſibi commiſſũ officium adminiſtrandi. Pꝛi/ ter ludi inhoneſtatem. ⁊ iuris interdictiõem. ex hijs clinn
mo modo ſimpliciter poteſt facere ille qui babet ꝓ pratent obiccta. Quod em̃ dicitur ꝙ de iniquo nõ p̃ᷣt 68 .
pꝛium. ſcso modo nõ poteſt facere ſuꝑioꝛi phibẽte. fieri elina. intelligit᷑ de eo quod iniquo poſſidetur et
t monachus qui adminiſtrat res ⁊ bõa monaſterij iniuſto tituio. Quod obijcitur ad ↄtrarium ꝓcedit Ctn
ex mandato abbatis poteſt vtiqh; elinam dare.ſi ant ym aliam viam 4/ Ad illud quod obijcitur de ncẽ⸗ 6 9 9 ntan,
iſte vetet. non poteſt nec debet. Ande canon. xij.q. rijs ⁊ ſuperfluis.dðim ꝙ nccrium dicitur dupłr. Ael er
pꝛima certum eſt ꝙ monachus nihil habere. vel da / Em nãe artitudinem. vel ſm cõmunem vſum viuen ng
re. vel accipere ſine ſuꝑioꝛis licẽtia debet.niſi foꝛte il. di. Si m artitudinem. non tenetur nec opoꝛtet ei ſürne
le qui indiget ſit in extrema neceſſitate. tunc non de imponi q; petit. quia hoc eſt ꝑfectionis illoꝛum qui n
bet obedire abbati. quia manifeſte faceret ↄtra de’. totum victum expectant a xpᷣo ſicut ſunt viri qͥ ſunt nh,
Sinmiliter iudicadum eſt de muliere ſi non hẽat do- in ſtatu perfecto.⁊ ideo ſi fiat elina debet fieri de eo H
tem vel aliquid iuxta dotem:ꝙ ↄtra mandatum vi / qð ſupereſt huic nccrio.⁊ bñ.ẽ ſatiſt factoꝛia.Alio mõ 2 Muaci
rni non poteſt elinam facere.ſi conſcientia dictat ewi ꝙ dicitur nccrium quod expedit homini ᷣm commu/ ſuifua
vir nullo modo velit.ſed non debet ſibi foꝛmare con nem modum viuendi. De quo dicit Augu.ꝙ multa S
ſciẽtiam ꝙ vir ꝓhibeat modum ſed ſuꝑfluitateʒ niſi ſuperflua habere pbabimur. ſi ſola neceſſania tenea a
manifeſte viderit volũtatem viri ad oppoſitum. Si mus. ⁊ de tali fit pꝛopꝛie elimoſina ſatiſfactoꝛia. de iir
§obijciat᷑ de filijs iſr qui furati ſunt.dom ꝙ domi ſuperfluo vero non fit quãtum eſt de rigoꝛe iuſticie. uitatſd
nus tranſtulit dnñium. ⁊ reuera non fuit ibi furtum. Tamen credo ꝙ diuiue miſericoꝛdie benignitas tã- and
4 Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ſunt male conditõnis mo / ta eſt ꝙ totum acceptat.⁊ q̃ſi ꝓ nibilo ſaluat nos et (tpnniäi
nachi.ddm ꝙ non.quia vnica tempꝑalium dimiſſiõe ſic pʒ Reꝰ ad vtrãq; ꝑtẽ. Ml ,Nulunun
ſi vere dimiſerunt tpalia.meruerunt tantũ quäatum Mucſkro:i „. n ſackic
in eein EBietin bõa volũtas ſupplet quod deeſt ¶Atrum ieiunio contingat ſatiſfacere. Et ꝙ ſic videt᷑. arud
ρ ex manu. Ad illud quod querit᷑ de male acquiſii. quia ſi ſatiſfacere eſt cauſas peccatoꝛum excidere. et untnnd
dom ꝙ quedam ſunt male acquiſita in quibus trãſ. deo honoꝛem per penam reddere.cuz in ieiunio car uinmin
fertur dñium ⁊ non competit repetitõ.⁊ talia nõ eſt nis incentiua excidãtur.⁊ homo ſeipᷣm puniat. patz Mrnh
neceſſe reſtitui. ⁊ pñt licite retineri. vt pꝛeciuzʒ ꝓſtibu ⁊c.¶ Cõtra. Joclis.iij.ſcindite coꝛda veſtra ⁊ nõ ve Zinelſctn
li.⁊ lucrum hyſtrionis.⁊ talia poſſunt dari in elim. ſtimenta. non facit vim deꝰ in afflictione carnis ſʒ Aanlan
ſed tamen non debet recipi in oblatõem ſi ſit publi / mentis. on ſgeit thi.iiij.coꝛpalis exercitatõ ad arfany
cum ꝓpter reuerẽtiam altaris.⁊ confuſionem pecca-⸗ modicum vtilis eſt.ſed pietas ad multa.Sed ſatiſfa pögind
ti vt reſipiſcant.Et hoc eſt qd dꝛ deutro.xxiij.Mõ of/ cctio multum exigit. ⁊c.¶ Item cum ſatiſfacere ſit uinent
feras mercedem ꝓſtibuli. Quedazʒ aũt ſunt in qbus cauſas excidere peccatoꝛum. illud b. punire eſt ſa/ uſſſci
non tranſfertur dominiũ.ſed competit repetitio vot tiſfacere quod eſt cauſa peccati. ſed hoc eſt coꝛ nõ os W
in furto ⁊ rapina. ⁊ de talibꝰnon poteſt fieri nec ob vel caro. Math. xv. nihil quod intrat in os coinqui anhlgͤff
latio.nec clina. ſed debʒ fieri reſtitutio. Ad bmõi aũt nat hoiem.ſed de coꝛde exeunt ⁊c.¶ Iteʒ iudex iu „Wacie,
genus reducũtur om̃ia que iniuſto titulo ⁊ mala fi/ ſtus puniendo non animaduertit inſtrm. ſed in acto 7Aſus
de poſſidentur.quia iuiuſtus titulus ꝓ nullo eſt ba rem ſceleris. AVUñ ñ punit᷑ gladiꝰſed homicida. cum s dn
ben dus.Mꝛle at fidei poſſeſſoꝛ dicitur qui cõtra le caro non ſit inſtrm ſiẽ inſirm motum.pʒ ⁊c. ¶ Iteʒ roſan
66 gum mandata mercatur. talia ſũt que habẽtur ꝑ ſy caro eſt inimicus noſtri ſpũs.gal v. hec ſibi adinui⸗ hen ica
moniam ⁊ vſuram.⁊ ideo de talibus nllo modo nec cem aduerſãtur. Sed Math. v. dicitur diligite ini / n tyern
poteſt nec debet fieri elina. Si vero queritur de ale micos veſtros.benefacite ⁊c Item quoq cõmune herttag
67 atoꝛe. dʒ eſt generaliter ꝙ male fidei poſſeſſoꝛ eſt et eſt apud om̃es eſt naturale. Sed eph.v. dicit᷑ nemo nſfno
iniuſto poſſidet titulo.⁊ ideo nullo modo pᷣt nec de·· vnquam carneʒ ſuam odio habuit.g naturale ẽ car. Enclunn
bet ſibi tenere quod lucratus eſt. cum talis ludus ſit nem fouere.g affligere eſt contra nam. v penitentia Mueii
turpis ⁊ repꝛobatus.⁊ contra deum ⁊ ↄtra oia iura. eſt regreſſio ab eo quod eſt pᷣter nãm. ieiunium nõ ttee
AEtrum tamen teneatur reſtituere.diſtinguunt aliq. cſt ad ſatiſfaciendũ in penitẽtia. Itez qui carnem
quia aut ille penes quem lucratus eſt. eſt talis ꝑſõa afffligit amittit vitam ⁊ accelerat moꝛtem. quia eſt in
que rebus ſuis pꝛeeſſe non poteſt. vtputa minoꝛ ſi / eo maioꝛ conſumptio et minoꝛ reſtauratio.ſed qͥ ac- (dn
ue pupillus.ſuꝛdus.mutus.perpetuo moꝛbo lãgui/ celerat moꝛtẽ ẽ homicida.etiã ſi longo tꝑe differat ñ ſtengte
dus. ⁊ ſic tenetur reſtituere.Si aũt ſit talis pſona qᷓ refert. Ande Jero. Mon refert vtrum ꝑuo tempo ſtltfte
potuit amittere. aut tractus eſt ab illo ⁊ inductꝰ.aut vel magno interimas. qui ieiunat eſt bomicida. wourece
non. Si tractus fuit ab illo. non tenet᷑ illi reſtitue/ Item penitentie opus diſcretum et virtuoſũ cõ/ Pniuon
uln illi non cõpetit repetitio in vindictam pcti. ſiſtit in medio. ſed ieiunium non conſiſtit in medio rſi
ſed poteſt inde facere elhinam. Si aũt ipᷣe trarit eaum imo declinat ad indigẽtiam. nec penitentie eſt nec thuns
ſonn horeſ elinam facere.ſed tenet᷑ reſtituere ſaltem virtutis¶ Eꝰ dom ꝙ ieiunium eſt opus ſatiſfactoꝛi Ann
in. foꝛo conſcientie.quia licet nullus velit amittere. mu ſᷣm ꝙ ipᷣe dũs dicit Math.xxvij.hoc genus de⸗ 7⁰ te

*

llim;
nde⸗ i,
umn neit
Cabel,
Uuaterge⸗

—

Donriſeen
nenüun

tüni
ennonon

Npoſidnre

Hpun aet

nn Neſci/
mar
hfüunghn
iperr
ſlaungi
lutgndſo

WhafeiNn

min Boni
nifmamnn,
Augegtur
eceſinawen
ſatſtnaru

enporiſfu.
benionite .

olalugtott

4
rli
emnguint
iineck
rt ga
ſcnnn

enatg/N
Ngren/
odcinne
Fockten
turleich⸗
foantm⸗
Fummiunnn
bgion
encde
lgufn
tgn,
ſn
in
enn N
en

Un
D

monioꝛum non eijcitur niſi in oꝛatione ⁊ ieiunio.

Eſt inqᷓ; ſatiſfſactoꝛium liberando a pena cum ſit pe/

nale.⁊ ideo eſt placitum. quia coꝛpoꝛis ⁊ ſpiritꝰ eſt

reoꝛdinatiuũ.At coꝛpꝰ ſpui ñ repugnet ↄtumaciter
Pꝛouer.xxix.Qui delicate a puericia nutrit ſerumm

fuum.ſentiet illum contumacem. At ſpũi ſbᷣijciatur

totaliter.j.ad coꝝax. caſtigo coꝛpus meum ⁊ in ſerui

tutem redigo ⁊c. At non crucietur eternaliter.Ecci.

xx.eſt qui multa redimat modico pᷣcio.Et ezech.iiij.
Diem ꝓ anno dedi tibi. At gloꝛificet᷑ eternaliter.ij.

ad coꝝ.iiij.id quod eſt in pᷣſenti momẽtaneum ⁊ le/

71

ue tribulationis noſtre ⁊c.¶ Ad illud g quod obij/
citur in contrarium ꝙ non placet deo ⁊c.dom ꝙ do
non placet afflicto carnis ſiue eius maceratio ᷣm ſe.
ſed q;tum in ea punitur ſpũs.quia doloꝛ non eſt car/
nis ſed anime in carne vt dicit Aug.⁊ inquãtum ta/

lis pena ꝓcedit a pena doloꝛis ſpnalis. vt non ſicut

72

ypocrita exterius tm̃ puniat.Et contra hoc eſt illud
Joelis.quia non dolebant animo ſed ſigno. ¶ Adq
illud quod obijcitur ꝙ ad modicum valet.dom q; G̊

eſt vel quia vni ſoli.vel ad modicum compꝑatione pi
73 etatis.¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ caro non eſt cã.
dom ꝙ ⁊ ſi non ſit cꝗ.eſt tamen occaſio.occaſiones

7⁵

inſtr̃m. dm ꝙ duplex eſt inſtr̃m.ſ.ſepꝑatum ⁊ hoc ñ
eſt puniẽdum.⁊ ↄiũctum quale eſt caro ⁊ hoc eſt pu
niẽdum.quia hoc punito punitur ſpũs.¶¶ Ad illud
quod obijcituꝛ ꝙ fouẽdus eſt inimicus.ddm q caro
fouenda eſt ⁊ ſeruãda.ſed inimicicia carnis non eſt
fouenda.ymo ad ↄcoꝛdiam ſpũs reuocanda.⁊ quia
hoc fit per iciunium ⁊ flagella.ideo eſt punienda.et

4 añt ſunt pᷣcidende.¶ Ad illud quod obicitur ꝙ eſt

per hoc patz ꝙ nale eſt carnem diligere ⁊ fouere.ſed

6 carnis laſciuam fouere eſt coꝛruptois ⁊ vicij.¶ Ad

illud quod obijcit᷑ ꝙ diminuit vitam.dom ꝙ dimi⸗/
nuere vitam vel accelerare.aut eſt ex intentõe.aut pᷣ
ter. Si ex intẽtione pctm̃ ẽ.⁊ ſic intelligit Jero.Aut
pꝛeter intentõem.⁊ tunc aut dando oꝑam rei licite.
aut non licite vel vtili.ſed illicite vel male.pᷣmo mo
do non eſt peccatum ſed ſcdo.¶ Aliqui tamen di/
cunt ꝙ abſtinentia non accelerat moꝛtem.ſed tamẽ
non credo.immo grauis abſtinentia bene accelerat.

77¶Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ non eſt medium in ieiu/

nijs. dom ꝙ immo.ſed hoc non eſt medium ſobꝛie/

tatis ſed medium iuſticie.quia ieiunio punit q̃s ſuã
carnem.ſed in bac punitione ſeruãdum eſt ita medi

um vt nec nimis lente puniat ita ꝙ vicia carnis vi/
uãt.nec ita acerbe vt nã deficiat.vnde bᷣ.opoꝛtz car /

nem repᷣmere non extinguere. Mec iſt impedit qͥn

ſit medium.quia ad extremum declinat. MHam in pa

y abſtinere.

cientia medium eſt fere oĩa ſuſtinẽ.in otinẽtia etiam

¶ Queſtio. iiſ. n

—

¶ Atrum contingat ſatiſfacere oꝛatione. cuz duplex

ſit oꝛatio.ſ.mentalis ⁊ vocalis.queritur que magis
ſit ſatiſfactoꝛia.Et videtur ꝙ mentalis.quia veraci/

ter oꝛare eſt vt dicit grego.amaros in conpunctione

gemitus non oꝛnata verba reſonare.g̊ videt᷑ ꝙ era

oꝛatio ⁊ ſatiſfactoꝛia non ſit in verbo ⁊ cantu.ſed in
lachꝛimis ⁊ fletu. ¶ Jtem Math. vj. oꝛãtes nolite
multum loqui ſicut ethnici faciunt.ſed ſi wcalis oꝛo
adderet ad ſatiſfactiõem non eſſet parum loquẽduʒ
ſed multum. ⁊c. ¶ Item oꝛo facit boiem tendere

gis ſatiſfactoꝛia.

—

-

furſum. ſed ratio nõ pt ferri ſurſũ qᷓdiu ſollicita ẽ cir

ca ea que ſunt deoꝛſum. Sed quãdo pfert ſermonex

intenta eſt circa quid creatum.ꝗ ſi oꝛo que mag fert

ſurſum eſt oꝛatõ mentalis.⁊ iſta eſt magis placita.

eſt magis ſati ſfactoꝛia.¶ Contra .oꝛo eſt ſatiſfacto/

ria que eſt penalis.ſed hec non eſt oꝛo mentalis ſed
vocalis. Hã mẽtalis eſt oꝛo ſuauis ſicut dꝛ Eccs. x.
muſce moꝛientes ꝑdunt ſuauitatem vngẽti.¶ Itez

illa que eſt pꝛecipue ſatiſfactoꝛia pᷣcipue debet impo
ni a ſacerdote.ſed ſacerdos imponit oꝛoem vocaleʒ

non mentalem. ⁊c. ¶ Item oꝛo mentalis ſi qua eſt
ſatiſfactoꝛia eſt illa qua oꝛat᷑ cum gemitibus.ᷣ h eſt
ↄtritõis.ſ.plangere pctm̃.⁊ ↄtritio diuiditur ↄtra ſa
tiſfactõnem. talis oꝛo non eſt pars ſatiſfactionis.
¶ Item plus laboꝛat qui laboꝛat coꝛde ⁊ lingua q;
qui coꝛde tm̃.ſed laboꝛare pᷣmo mõ eſt in oꝛoe voca/
li.coꝛde vero tĩ in mentali.g̊ videt᷑ ꝙ vocal ſit ma/⸗
¶ Be dom ꝙ vocalis oꝛo oꝛdinat
ad mentalem ⁊ non ecõuerſo.ſᷣm hoc intelligẽduʒ q;
quedam oꝛo eſt pure mentalis.quedam pure voca/
lis.quedam media. Pure mentalis eſt quãdo labia
non mouẽtur.ſed coꝛ ad deum loquitur. Pure wca

lis quãdo nihil cogitat in hijs que dicit nec in gene/
rali nec in ſpeciali.ita ꝙ referat intentionem ad ſen/

ſum verboꝛum vel finem. ſed cum oꝛat fabꝛicat ca/
ſtra.⁊ ſic mentalis ſimpl? excedit vocalem.Alia ẽ mi
xta.in q̃ ſ.oꝛat mentaliter ⁊ vocaliter.⁊ de iſta diſtin
guẽduʒ. quia aut verba illa impediũt affectum.quia

ſic inflãmatus eſt ꝙ immediate fertur in deum. ⁊ ta/

li vtilioꝛ eſt oꝛo mentalis.ſi aũt iuuat᷑ vtilioꝛ eſt vo/
calis.⁊ multi ſunt tales. ⁊ maxime illi qui non ſunt
viri ſpũales.ad quoꝛum affectus ꝓuocãdos inſtitu/
te ſunt vocalcs oꝛoes.Si querat᷑ que oꝛo ſit ſatiſfa/
ctoꝛia.credo ꝙ ois.quia nulla eſt in qua non laboꝛẽt

virtutes animales.⁊ qᷓ;tũ delectãtur ſpũs.tãtũ caꝛo
frequẽter tabeſcit. ⁊ virtutes animales minus ſunt
intente regimini coꝛpis. Credo tamẽ ꝙ illa inter ce/
teras eſt ſatiſfactoꝛia magis in q̃ accendit᷑ homo ad
Enentnun⸗ hec eſt in qua deus maxime delectat

nde quia illud eſt gratie ſpiritualis.ideo non im/
ponit᷑ a ſaceꝛdote.ſed p̃ambulum ad illud.ſ.oꝛo vo/

calis.⁊ quia non eſt ſtatus in vocibꝰ.ſed oꝛdinat᷑ ad
intellectum. hinc eſt 1
li oꝛoe ad mẽtalem.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ imꝑe 78

dñs ⁊ grego. mittunt a voca/

2

dit ne feratur.dm ꝙ falſũ eſt. immo excitat affectũ
tepidũ.nec eſt hõ diuiſus.imo vis inferioꝛ ſuꝑioꝛi co

operatur. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ vocalis mag 29
eſt penalis.dðm ꝙ veruʒ eſt ceteris paribus. Ad ðo
illud quod obijcit᷑ ꝙ oꝛo gemehũda ſpectat ad ↄtri
tõem. dom ꝙ verũ eſt. Sed ſuper illã addit poſtula/

tõenn ſicut publicanus petebat a dño in templo re/
miſſionẽ.⁊ ſic pʒ illud.Sit ; H̊ͥ ſũma dictoꝝ.qꝙ om̃is

oꝛo ex charitate facta. ſi recte fiat.penalis eſt ⁊ ſatiſ/

factoꝛia pᷣt eẽ.qꝛ nunqᷓ; eſt ita delectatõis q̃n ſit pena
lis añcedẽter.vel cõſequẽter.vel ↄcomitãater. Illã tñ
inter oẽs pᷣcipue ſatiſfacit ꝗqᷓ eſt magis gemebũda. et
in qua maioꝛ clamoꝛ coꝛdis eſt ad deũ ꝓ venia pec/
catoꝝ.hec aũt in aliqbus eſt mẽtalis in aliqͥbus vo/

calis. Tñ notãdum ꝙ triplex eſt rõ qᷓre vocalis o?o S

eſt inſtituta. Pꝛima ⁊ potiſſima eſt ad affectꝰ accẽſio
nem. Vñ beda ſuꝑ illud Math.vj. pr nr̃ ⁊c. Mon

pijs ſolis verbis oꝛat᷑ ſ̊ a lijs ↄtẽtis ſb eodẽ ſenſu q/

bus coꝛ nrjm accẽdit᷑.Scda rõ eſt ad intellectus in⸗
DU p iij

ſtructionẽ. Ande Beda ibidẽ. oꝛoem bꝛeuibꝰverbis
cõpoſuit.quibꝰnec opus eſt loqͥ ad eũñ qͥ oĩa nouit.ſᷣ

vt qͥ cñ deo agit diſceret res q̊s oꝛaret.non vᷣba q̃ di/
ceret. Tercia rõ eſt ad facilioꝛẽ recoꝛdatõnem.vnde
ſupꝑ illud Mathᷣ.vj.nolite aſſimilari eis.glo.nõ apð

deũ agẽdum eſt verbis ſed rebus.intẽtione coꝛdis.

affectu ſimplici.q̃ em̃ dicimꝰñ eũ docemꝰ᷑ nos tꝑis
oꝛãdi recoꝛdamur.Et ſic pʒ rõ iſtitutõis oꝛonis vo/
cał.qꝛ ꝓpter mẽtalẽ eſt qm deꝰpᷣcipue acceptat.⁊ illã
magis ad remiſſionẽ ⁊ ſatiſfactiõem in q̃ coꝛ magis

ↄtra pctm̃ intendit᷑.iõ ꝑutile eſt peccatoꝛibꝰ oꝛones

frequẽtare in qͥbus fiat mẽtio de male cõmiſſis ſicut
fuit oꝛo manaſſe. „ —
1. Queſtio.iiij. d0%.
¶ Atrã reſtitutio ſit ꝑs ſatiſfactõis.Et ꝙ ſic vr.qꝛ aliq̃
peccato peccamus in deũ tm̃.aliqᷓ in deũ ⁊ ꝓximum
vt rapina. Sed ↄſtat ꝙ ſatiſfactio rñdet iniurie.& ſa⸗
tiſfieri dz in boc deo ⁊ ꝓximo. ſed ſatiſfit ꝓximo per
reſtitutõem. ⁊c. ¶ Item qͥ peccat ꝑ guloſitatẽ nul/
lo mð melius ſatiſfacit qᷓ; ꝑ ieiunij ſobꝛietatcʒ.g qui
peccat rem alienꝗ auferendo.non meliꝰ ſatiſfacit qᷓ;
reſtituẽdo. ⁊c. ¶ Item ꝑ ſimile oñdit᷑.qꝛ ſi duo ſũt
raptoꝛes quoꝝ alter eſt de reſtituẽdo.alter nõ.mino
rem pniam imponit ſacerdos ei qͥ pᷣt reſtituere.m/⸗
ioꝛẽ ei q̃ non. reſtitutio facit ad ſatiſfactõcʒ.¶ Itẽ
ſi ſatiſfacere eſt cãs peccatoꝛuzʒ excidere.ſed cã qua/
re raptoꝛ in peccato eſt.eſt qꝛ reʒ alienã abſtulit ⁊ de
tinet. ſatiſfactio eſt ꝑ rei retente redditõem.quia h
peccati cã excidit᷑. ¶ Cõtra.pctm̃ eoipᷣo eſt pctm̃ qꝛ

in deũ eſt. ⁊ qꝛ dei defoꝛmat᷑ ymago.non qꝛ in aliium

ſimilem.qꝛ tunc leo peccaret cũ aliud aial ↄmederet
Vñ ⁊ in p.ð tibi ſoli peccaui.& ſatiſfactio faciẽda ẽ ſo
li deo.Sed hoc nõ eſt ꝑ reſtitutõem.qꝛ reſtitutio re/

ſpicit ꝓximũ directe.õ ⁊c. ¶ Itẽ ſatiſfactio eſt ꝑx pe/

nam ad quaʒ hõ nõ tenet᷑ alias niſi ꝑ culpã ⁊ m iu/
diciũ ſacerdotis.ſed ad reſtitutiõem rei aliene tenet᷑
coipſo
S *. tem ſi eſt ꝑs ſatiſfactõis.cũ ſatiſi factio nila
ſit ſine caritate.nec reſtitutio ſine caritate.ſed h̊ ffm.
g ⁊c. ¶ Item cũ ſint tres ꝑtes ſatiſfactiõis.ſ.ieiuniũ.
oꝛo.⁊ elina.querit᷑ ſõᷣ q̃ illaꝝ ↄtinet᷑.⁊ cũ ſ̊ nulla.pʒ
82 cc ¶ R' dð ꝙ circa hoc duplex eſt opinio. Quidã di⸗/
cunt ꝙ reſtitutio nõ eſt ꝑs ſatiſfactõis.ſed füdamen
tũ.Qucdã em̃ requirũtur ad pniam ſiue ſatiſfactõ/
fundamẽtũ.⁊ talia ſũt peccati dimiſſio.⁊ ali

gfectiõe ãt pnic tria

pꝓs dua

occupat aliena ex iudicio dei ſiue ſacerdoi

ene rei reſtitutio. Quedã vt expediẽtia. vt vitare pꝛa
uã ſocietatẽ Queda vt ſatiſfactoꝛia.vt ieiuniũ. oẽo.
⁊ elia.Quedã vt ꝑficiẽtia.vt ſunt oꝑa ſuperogacois
Luc.x.qdcũqʒ ſuperogauen reddã tibi.Et rõ eoꝝ cẽ.

qꝛ culpa.ppᷣe ẽ in deũ.⁊ qꝛ ſatiſfactio ꝑ penꝗ arbitra-

riam in arbitrio ſacerdotis. Sed alia opio eſt. qꝛ re-
ſtitutio eſt opus ſatiſfactoꝛiũ ſi fiat in caritate. alio/
qy; non. Sicut nec alia oꝑpa. Poſſet tamẽ dici ꝙ ſa/83
tiſfactio dicit᷑ ↄmuniter ⁊. ꝓpꝛie. Cõmuuiter. oẽ opus
penale volũtarie aſſũptum.ſiue ad qð tenet᷑ iudicio
dei ſiue iudicio ſacerdotis.⁊ ſic reſtitutio eſt opus ſa
tiſfactoꝛiũ ⁊ eiꝰ ꝑs.Si ãt dicat᷑ ſatiſfactio pꝛie p pe-
nã volũtaꝛie aſſuptã ad quã ñ tenebat᷑ niſi ex cqpa ⁊
iudicio ſacerdotis.ſic ñ ẽ ꝑs eiꝰ.qꝛ reſtituẽ tenet᷑.qꝛ
habet rẽ alienã ſm oẽ ius.etiã ſi ſacerdos nũqᷓ; im
nat. Rõnes igit᷑ ad pᷣmam ꝑtẽ ꝓcedũt de ſatiſfactõe
dicta ↄmuniter.alit᷑ ꝓcedũt oẽs er inſufficiẽti.¶ Ad 84

illud vero quod obijcitad oppoſitũ ꝙ peccat ſolum

in deũ ⁊c̃.dom qꝙ verũ eſt ꝑ ſe. Sed tamen qꝛ bõ eſt
ymago dei.⁊ honoꝛ ⁊ dehonoꝛatõ ymaginis ad pto⸗/
tipum refert.iõ qꝛ ſpũs ex caritate diligit᷑. diligi de/
bet hõ inquãtum ymago. ſic etiã in ſpm̃ peccari pt.
Ael aliter dð.ꝙ aut intelligit᷑ de eo qͥ nõ bʒ ſupioꝛeʒ
ad puniẽdum.aut intelligit᷑ pᷣmo ⁊ pᷣncipalit᷑ pec/
o quod nõ eſt in pximũ extra.ſed per ſbam intra.
Ad aliud pʒ rñſio qꝛ obijcitur de ſatiſfactõne ppe
dicta. ¶ id illuq qð obijcit non eſt ſine caritate. S6
dð ꝙ ſatiſfactio qꝛ deo nõ pᷣt eſſe niſi in caritate.reſti
tutio qꝛ ꝓximo extra pᷣt eſſc.ſed ad boc ꝙ placeat do
opoꝛtet eſſe in caritate. ¶ Ad vltimũ dom ꝙ ad nul 36
lam illaꝝ ptium requcit᷑. quia ſũt ſatiſfactiois pꝛie
dicte.¶¶ Ad illud aũt quod obijcit᷑ ad õriũ q peccat᷑ 8
in ꝓximũ.dð ꝙ nõ peccat᷑ in ꝓximũ niſi ꝑ accñs ſcy

quia offendit᷑ deꝰ in pximo.⁊ ideo ſoli deo ſatiſfaciẽ

dum eſt. Mec illi qui dicũt reſtitutõem eſſe ſatiſfacto
riam.ideo dicunt quia ꝑ ip̃am hõ ſatiſfaciat pximo.
ſed quia dum aliquo mõ reddit reʒ quã diligit ⁊ poſ⸗
ſet de facto tenere.amoꝛe dei ⁊ mandato ſacerdotis
reſtituit. Aerũtamen nõ eſt reſtitutõ ꝓpꝛie ſatiſfactõ

ſ inchoatio.Sed cũ de ꝓpꝛio aliqͥd dat.tũc recte dat

honoꝛem deo ⁊ ſuꝑaddit.ideo ſatiſfacit.¶ Ad illud ð S

ꝙ maioꝛ pnia imponit᷑.dici pᷣt ꝙ hoc ẽ qina rem ꝓ⸗
ximi diſſipauit. ¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ nõ pᷣt me S89
lius curari.dm ꝙ fſin eſt.immo meliꝰ curat᷑ quis ſi
dat de ꝓpꝛio.

obſeruãda ſũt.Supꝛa egit mꝗr̃ ð xnia ĩ ſua generalitate.
ptibus.Et qm̃ pᷣncipalł ꝑs pnie vt ẽ ſacrʒ ecclie eſt ofeſſio.iõ pᷣmo aſſignat ꝑtes pnie. Scdo võ pᷣncipa
iter ⁊ ſpãliter agit de ↄfeſſione ⁊ de hijs qᷣ ſpectãt ad eã.infra di. xvij. hic oꝛit qõ multiplex ⁊c. Pꝛima
8 bʒ ſᷣm duo genera ꝑtiũ.quedã em̃ ſũt ꝑtes integrales.quedã ſbiectiue. Ido pᷣmo agit ð integralibꝰ

iſt. xvj.aſſignat ꝑtes pnie vt eſt ecclie ſacri.⁊ determiat pᷣmo de ꝑtibus integralibꝰpnie.

In pte iſta agit ð eiꝰ

ex qͥbus ↄſtat pnia ꝑfecta. Scðdo de ſbiectiuis.ibi. Pꝛedictis vero adijciẽdũ eſt q tribꝰ modis agit pnia. Pꝛi/
ma ꝑs hʒ tres. In pᷣma aſſignat illas ptes ex àbus pnia eatafr aucte criſo. Aug. In ſcda tradit

modum ſᷣm quẽ va pnia ↄſtituit᷑.ibi.ↄðo diſcretio penitẽti.
nitẽciꝗ faciũt ſed falſã.ibi. ⁊ ſicut ſũt digni fructus pnie.

menat Wan dtet erdb puiainuegrafoflrmane I

a ¶ In pfectõe aũt pe
nitẽtie tria obbuanda
ſũt. Querit᷑ vtruʒ iſta
tria ſint ꝑtes pnie ſbie
ctiue vłintegrales.Et
ꝙ non ſint integrales
Vr.qꝛ totuʒ nõ pᷣdicat

auẽte crit. ⁊ Aug.

n tercia determiat modũ quõ qͥdã nõ verã pe

M pfectõe t pnie tria obuãda ſũt.ſcʒ ↄpun⸗
ctio coꝛdis.ↄfeſſio oꝛis.ſatiſfactõ oꝑis. Vñ io
Haãnes os aureũ. Perfecta pnia cogit peccatoꝛẽ oĩa li
bsẽꝛt ferre.ĩ coꝛde eiꝰ ↄtritõ.iĩ oꝛe ↄfeſſio.ĩ oꝑe tota hũi/⸗

Jo.os aureũ.

bee itegrali.ſ ↄteri ẽ penitẽ. ⁊ ſilr ↄfiteri ẽ penitẽ ⁊ſ atiſfacẽ. ñ ſũt ꝑtes itegrales.Si tu dicas ꝙ iſtð fallit in

to omogenio.aqꝛ q̃libet p
⁊ ↄfoꝛmis. HNã ocinc

ubet ꝑs panis ẽ panis. obꝛ. qꝛ totũ omogeniũ hʒ ꝑtes vniꝰnãe.pnia ãt ñ hʒ ꝑtes vniꝰnae
pmia otinet ↄtritõeʒ ⁊ ↄfeſſionẽ ⁊ ſatiſfactõeʒ q̃ ſũt diuerſa ſᷣm foꝛmꝗ. Itẽ ꝑtes integrãtes cõ⸗

Nerfnu
bointn⸗a

14

N.
Oehin

boegy
ctio noſun
tuptesacn
getnidene
bit gofe
Uitetaſac
ſc⅜
etl untti

Vlk kbabe

lariſci

fploenoci
lynet tie
Gulgenalbu
Neroroͤ

cſtiata

Uüpnieen
atens⸗
unA
ldaſin
Coclbet
Aterorne
tunpl
Vert
imhige
ſbllun
ſodalert
Kuieat;
ſendene
S
W
tiͦ
lfte
ing
eknnn
gigge
. D
dii
kfnuee
ul
ade

it
tunißi
nengi⸗
Cen⸗
ſiehn
ckan,
Oltre i,
lterion
Neniſnc
gocfon
dnnnepge
Mioch,
mitni,
fichff
ſkage
ſfei dil
Ahtun
Uumenabi
mmansto⸗

Agi Ner

boeggue
iedngeti
Unſtmmosn
Nanig ci,
ii uccſsſ⸗
liapſuſtui
ſeſeuſien
fritpzino.
niüdligtac⸗
roſaeniots
O eſntii
cnere,
ſutſNtlsß
hociceuſen⸗
Nioke fteh
naſſart el

vgthari
Ginnn
tint ſn
griteni
tnubi⸗
rn
nͤfci

,lche

b litas. Hec eſt fructifera pnia.ꝰ vt ſiẽ trib'modis deuʒ

offẽdimꝰ.ſ.coꝛde.oꝛe.⁊ oꝑe.ita tribꝰmodis ſatiſfacia⸗ ſiue omogeneum ſiue
Aug.de hmone mꝰ. Sũt em̃ tres pcti drie vt ait Aug.⁊ ĩ coꝛde.⁊ ĩ fa,/ cr ogenr vateent
babito in mon· cto.æ in ↄſuetudie vł vbo tãqᷓ; tres moꝛtes.vna q̃ſi inn mʒ Eebtes pnie non.

ſüt ſil. O ⁊c. O at non
ſint ſbiectiue vr.qꝛ to/

te. domo ſcʒ cũ ĩ coꝛde ↄſẽtit᷑ libidini. altera q̃ſi ꝓlata iã
. ta nã totiꝰ vlig ſaluat᷑

extra poꝛtã cũ ĩ factũ ꝓcedit libidini aſſẽſio.tercia cuʒ

male ↄſuetudis mole pᷣmit᷑ animꝰ. vł noxie defẽſiõis in qlibet ꝑte. ERñ ra⸗
clipeo armat᷑.q̃ſi ſepulcꝛo ij̊ fetẽs. hec ſt᷑ tria genera P otkttie n Aeeg
z g logit . 1. plici moꝛzti. tri 5 noe 4
moꝛtuoꝝ q̃ s legit᷑ ſuſcitaſſe.uic &̊ triplici moꝛti.tri 2 Pecta pufa nec oois

M plici remedio occurrit᷑.ↄtritõe.ↄfeſſiõe.fatiſfactione.
Joelis.j. Cõpũctio nob ↄmedat᷑.ibi. Scindite coꝛda vr̃a ⁊ nõ
ꝓuer · xviij. 8 xyeſtimẽta vr̃a. Cõfeſſio ibi.iuſtꝰĩ pᷣncipio ſᷣmõis ac⸗

feſſio.g nõ ſũt ſbiectieę
Itẽ numeratis ptib
ſbiectis num erat᷑ totũ

„. . cuſatoꝛ eſt ſui. Vere enim cõfitetur qui ſe accuſat.qui Siss iſte ſut ptes pnie
ps.lxj. execrando malum ſibi imputat.Et ibi.effũdite coꝛam iectte cumn unt taͤpe
Jac. v. illo coꝛda vra. Et iterum. Cõſitemini alterutrũ pecca nitentieeres vtutes.
Math. ij. e ta veſtra. Satiſfactio a Johanne pꝛecipitur vbi ait. aut tria ſacra. quoꝛux
J vtrũq;ʒ flin eſt. R? dᷣ

ad boc ꝙ pnia ſumit᷑ duplir.ſ.p pnia vᷣtute ⁊ p pnia ſacr̃o.Si loqmur ð pũia vᷣtute.ſic ↄtritõ ⁊ ↄfeſſio ⁊ ſatiſtx
ctio nõ ſunt ꝑtes integrales ᷣ poteſtatiue. Sicut em̃ ab vna eẽntia plures egrediunt᷑ potẽtie.ſic ab vno habi/
tu płes actus ↄſequũtur.vtus em̃ pnie oꝛdinat hoiem vt puniẽdo ſe faciat emẽdã ſᷣm om̃e foꝝ.⁊ iõ qͥlibʒ boꝝ
actuũ denominatõem recipit ab habitu vt penitere dicat᷑.⁊ ſic ṽ hr̃e rõem ꝑtiũ ſbiectiuaꝝ. Sed reuera non
bñt.qꝛ ↄfeſſio ⁊ ſatiſfactio nõ eſt pnia.ſed actus egrediẽs a pnia.ſilr ſatiſfactio ⁊ ↄtritio.Si aũt loq mur ð pe
nitẽtia ſacro.ſic ſũt ꝑtes integrales qtũ ad eſſe ꝑfectũ.vñ rõnabiliter loquit᷑ mgr̃ cũ dicit ꝙ in ꝑfectoe pnie ⁊c̃.

Z ſic pʒ ꝙ nullũ hoꝝ eſt ꝑfectũ ſacr̃m ſine alio.Et ſi tu obijcias ꝙ non hñt eſſe ſimul.dð ꝙ q;uis nõ ſint ſimul

actu.ſunt tñ ſimul voto vel effectu.vñ qñ qͥs ↄterit᷑ h ↄfeſſionẽ ⁊ ſatiſfactõem in ꝓpoſito.⁊ qñ qͥs ſatiſfac con
terit᷑. ⁊ babet duoꝝ pᷣcedẽtiũ effectũ.⁊ ſic pʒ illud. b ¶ t ſicut tribꝰmodis deũ offendimꝰ ꝛc.ita tribꝰ mo/
dis ſatiſfaciamꝰ ⁊c. Scom h̊ vr ꝙ ſatiſfactio ñ dʒ diſtingui ↄ alias ꝑtes. Iteʒ ſi tribus modis eſt ſatiſfacẽ ſᷣm
triplicẽ modũ peccãdi. qͥ peccauit in coꝛde.nõ vr̃ ꝙ, debeat ſibi iponi pena in carne. qꝛ ꝑ quc qͥs peccat.ꝑ 5
⁊ puniet᷑.tũc p nullo pctõ ſpũali eſt iponenda ſatiſfactio.⁊ illud eſt manifeſte ffm.cũ pctã ſpũalia ſint gꝛaui⸗
oꝛa carnalibus.gᷓ grauius puniũtur a deo.⁊ grauius debent puniri a ſacerdote.Re ddim ꝙ ſatiſfactio dicit᷑ du
płr. Ano mõ ſatiſfactio dicit᷑ ipa recõciliatio.⁊ ſic qꝛ oẽs ꝑtes pnie ſunt ad reconciliatõem oꝛdinate.quelibet
poteſt dici ſatiſfactio ſiue ſatiſfactoꝛia. Alio mõ dicit᷑ ſatiſfactio perſolutio pene debite.⁊ ſic ↄpetit ꝓpꝛie vni
parti pnie que eſt aſſũptio ſiue adimpletio pene iniuncte. nihilominus tamen alijs partibus competit ꝑ ac/

ens Pegoec eritthut ratiõe doloꝛis piũcti qui ẽ in parte ſenſibili.ſiir ↄfeſſioni rõe erubeſcentie.⁊ ſic pʒ pꝛi/

mum.. Ad illud quod obijcitur ꝙ non debemus ſatiſfacere exterius ꝓ peccato coꝛdis. dom ꝙ illud vbum
criſo.⁊ ſimiliter Aug.per appꝛopꝛiatõem iutelligitur.quoniã iſta tria reſpondent omni peccato moꝛtali.quia
quodlibet meret᷑ penam eternaʒ anime ⁊ coꝛpoꝛis.⁊ cuilibet pena interioꝛ ⁊ exterior. niſi tanta ſit interioꝛ q;
exterioꝛ non ſit opoꝛtuna ⁊ eius locum ſuppleat.Ande ſicut certum eſt q; nen Kricit fiteri pctm̃ oꝛis.immo
etiam ꝓ illo opoꝛtet ↄteri ⁊ ſatiſfacere.ita ⁊ in ꝓpoſito intelligẽdum eſt. c

gimini. glo. Quibuſdam ſtimulis excitate vos.non pꝛo doloꝛe peccatoꝛum.ſed ad vidẽdam lucem xpᷣi ⁊ vt in⸗
uiſibilium amoꝛe inardeſcatis. Sed contritio eſt de peccatis tm̃.ergo non ſunt idem.male ergo accipit pꝛo eo
dem. R*. dᷣm ꝙ doloꝛ dicitur ↄtritio.⁊ doloꝛ dicitur ↄpunctio.Contritio quia coꝛ terit.vel peccata in coꝛde

illo doloꝛe terũtur. Sed ↄpunctio quia coꝛ ↄpungitur.Sed Pung coꝛ ᷣm dupliceʒ aſpectum. aut carentia

gloꝛie.aut ↄſideratione offenſe.⁊ ſᷣm hoc attẽditur duplex doloꝛ.⁊ duplex irriguũ.ſ.ſuperius ⁊ inferius.⁊ ita

ↄpunctio ↄmunioꝛ eſt qᷓ; cõtritio.ſicut patet ex glo.illa. Magiſter autem appꝛopꝛiat hic ↄpunctõnem ad do/

loꝛem de peccatis ex quoꝛum ↄſideratione pungitur coꝛ quaſi quibuſdam aculeis. d ¶ Confeſſio ibi
iuſtus in pᷣncipio ſermonis accuſatoꝛ eſt ſui. Nidetur male dicere.quia aut accuſat ſe iuſtus inquantum iu/

ſtus. aut inquãtũ pctõꝛ. Si inquãtũ iuſtꝰ.Sed oĩs q accuſat iuſtũ inquãtũ hmõi accuſat iuſticia.⁊ ois qͥ aceu
ſat iuſticiã eſt iniuſtꝰ.g ſi accuſat ſe inqᷓntũ iuſtꝰ ẽ iniuſtꝰ.Si accuſat ſe ᷣm ꝙ peccatoꝛ.ſᷣ̊ ois qͥ accuſat pecca⸗
toꝛẽ m ꝙ pctõꝛ accuſat pctm̃.⁊ ois talis iuſte accuſat.⁊ eſt iuſtꝰ. ſi accuſat m quod peccatoꝛ. accuſatoꝛ eſt
iuſtus.⁊ ita ſᷣm ꝙ pctõꝛ eſt iuſtus.Reꝰ.ddᷣm ꝙ in accuſatione eſt accuſans ⁊ accuſatus.⁊ cuz iuſtus accuſat ſe

adeſt accuſans ⁊ accuſatus.ſed tamen babens quaſi duplicis perſone rõnem ⁊ ꝓpꝛietateʒ.⁊ ſᷣm ꝙ tenet du⸗

plicis perſone rõnem.ita ⁊ duplicis ꝓpꝛietatis.quia ille idem ſcᷣm ꝙ; iuſtus accuſat ſe ſcdᷣm ꝙ; pctõꝛ eſt.et ſic

diſe⸗ q ſabbina eſ de illa reduplicatione ꝙ poteſt referri ad actum accuſandi rõne ſubi vel rõne obiecti.
eSati

ctio a iobanne pꝛecipitur. Aidetur male dicere.quia Johes non potuit ſacramẽta no.le.inſtitue
re.ẽ nec ſatiſfactionem pꝛecipere.Reꝰ dᷣm ꝙ Jobãnes pꝛecepit inſinuando vel pꝛedicando.ſed chꝛiſius ma.

„

dauit tanq; pᷣncipalis autoꝛ.qꝛ Jobannes pꝛecucurrit vt dicitur Math.iij.ſed ſaluator pↄfirmauit ct inſtitu⸗
it vt habetur.iiij. eiuſdem. ”M ptüi

i Cõpun ctio nobis ↄmendatur.
UVigdetur accipere ↄpunctionem pꝛo eodem ⁊ ↄtritionem. Sed ↄtra.ſuper illud pᷣ. In cubilibus veſtris ↄpũ

ſtituẽtes aliqd torum

R

cite dignos fructus penitẽtie. Aidet᷑ non eſſe pceeptum ↄueniẽs. quia digni fructus penitẽtie ſunt deo

6ͤ f (Ga

accepti. Sed non eſt in noſtra ptãte nec in noſtra cognitõe ea facere que ſũt in diuina acceptõe.? .
ſi ſatiſfactio eſt in pcepto.cuʒ nemo ſciat vtrum ſatiſfecerit. quia nemo ſcit ſe eſre in caritate⸗vi 53. emꝑ ARie

ptationem.quia h̊ nõ
pcipitur. ſed qtuʒ ad
meritum culpe. Silr
intelligẽdum ꝙ ſatiſ/
facere deo dupliciteſt
Ael ᷣm foꝛum ſuum.
vel ym veritatez. ⁊ ſic
non eſt in pᷣcepto. Al
hm ꝓbabilitatem con
ſcientie. ⁊ ſic eſt in pᷣce
pto. Sed tunc videt
qꝙ ille peccatoꝛ qui nõ
vult ſuſciꝑe ſatiſfactõ
nem ↄdignam a ſacer
dote impoſitam moꝛ/⸗
taliter peccet.dð ꝙ in

dignitas fructus du /

plr pᷣt accipi.aut ꝑ cõ/

ꝑatõem ad meritũ cul
pe.aut in comꝑatione
agd meritũ pene.Si in

comꝑatõe ad merituʒ

pene. eſt pᷣceptũ affir

matiuũ quod non ob⸗
ligat ad ſꝑp.⁊ pᷣterea cõ
miſſum in ptãte ſacer-
Dotis.⁊ ita ſi penitens
hic ↄdignam penaʒ a
ſacdote ſuſcipit. ⁊ ple⸗/
nã pniam facit.Si ꝓp⸗/

ter hoc ꝙ ſacerdos nõ

imponit attendens fragilitatem peccatoꝛis. dominus expectat ⁊ ſoluet in purgatoꝛie
litatem ⁊ quantitatem culpe. Queritur que ſit differentia inter Magt
non habeat culpa quũtitateʒ molis ſed virtutis.⁊ bec ſit qualitas. v

randa ſatiſfactio. dm q; dignitas fructus duplir pᷣt accipi. aut per compatõem ad meritũ culpe.aut in cõ
da lanIat./ olei us ptae compat ¹ aut in cõ⸗
patione ad diuina acceptatõem. Et nota ꝙ h̊ vocat dignos fructus pnie non in compꝑatõne ad diuinã acce/

Er. Facite dignos fructꝰ pnie.ſ. vt ſᷣm q̃litatẽ ⁊ q̃ntita f g
tẽ cłpe ſit qlitas ⁊ qntitas pene.Mõ eĩ par dʒ eẽ fruct
bõi oꝑis eiꝰqͥ nil vel minꝰpeccauit.⁊ eꝰqͥ qᷓuiꝰcecidit.
¶ Tradit modũ ſᷣm quẽ va pnia ↄſtituif. b
6 diſcretõ penitẽti valde ncẽria ẽ. vt iſta gerat q̃ tra

dit Aug. dicens. Cõſidét qlitatẽ crimis i loco. ĩ tpe. in Augin lie
pſe cueratia.i varietate pꝑſoe.⁊ qlli hͥ fecerit tẽptatòe.⁊ ĩ nicegia geelce
ipiꝰ vicij młtiplici executõe.Optet ei penitẽ foꝛnicatẽ da ſũt.

ſʒ excellẽtiã ſui ſtatꝰvłofficij.vł ſʒ modũ meretricl.⁊
in modũ oꝑis ſui.⁊ q̃lit᷑ turpitudinẽ egerit. ſi ĩ loco ſa
cto.ſi ĩ tpe oroni ↄſtituto vt ſũt feſtiuitates ⁊ tpa ieiu⸗
nij. Cõſidet q;tũ ꝑſeuerauerit.⁊ defleat ꝙ perſeuerãt
