ꝙ nõ denomiant accidẽtia aereʒ circũiacentẽ.tũ etiã
quia impoſſibile eſt accidẽs trãſmutare ſubiectũ.Si

ergo nõ fuerũt in pane.nõ poſſunt eſſe in aere.⁊a iteꝝ

gerc mutato tranſferunt᷑ de vno loco ad aliũ. ¶ Itẽ

locum replent ⁊ aerem expellunt.ſed nullũ locatum

compꝑatur ad locñ vt ad ſuum. ⁊ nullũ accidẽs expel⸗
lit ſubiectũ ꝓpꝛium. pter hoc ⁊ his ſilia cõiter tenent
magiſtri ꝙ accidẽtia ſunt ibi ſine ſubiecto.Ad ills
quod obijcit᷑ de opationibus.dicendũ ꝙ quedã ſunt

ibi oꝑationes naturales.quedã ſupꝛa naturã.quedã
partim ſic.ꝑtim ſic. ⁊ ideo ex opationibꝰ nihil poteſt

cõcludi.ſed q̃ oꝑationes ſunt ibi naturales infra pa/

tebit. Att amẽ ſicut miraculũ eſt q; aceldet znt giu
Ad illu
qð obijcit de extenſione.dicendũ ꝙ quãtitas foꝛma/
liter loquẽdo babet extenſionẽ & natura ſui generis.

neceſſe eſt extenſionẽ faluari ſine materia.⁊ hoc mira

culi eſt nõ nature¶ Ad illud qð obijcit᷑ ð albedine ꝙ
cſt lux incoꝛpoꝛata.põt reſpõderi duplicit᷑. Pꝛimo q;

non eſt in actu ſed in potentia.⁊ ideo adhuc ceſſante

coꝛpoꝛe manet adhuc in potẽtia. Secũdo qꝛ omino

nõ ccſſat coꝛpus.imo qᷓ;uis ceſſet ſubſtatia.manet tñ

dimẽſio.ſuꝑficies.⁊ termiatio.⁊ ideo albedo ſᷣm illũ
actũ quẽ pꝛius habebat.

Aantũ ad ſecũdũ articulũ.ſ.de actione ⁊ mu
atiõe illoꝛũ accidentiũ querunt᷑ ſimilit᷑ tria.
Pumo querit᷑ vtrũ illa accidẽtia poſſint cõ/
uerti in alimentũ. Secũdo vtrũ poſſint alias ſpecies
ſiue naturas cõuertere in ſacramentũ. Tercio vtruʒ
aliquas oꝑationes habeãt ꝑ naturã. an aliquas ba⸗
beant ꝑ miracuiuiuill.

(Du ds
¶ Utrã ſpecies ille ſiue accidẽtia poſſint conuerti in

21

22

24

aglimentũ. Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ textũ et glo.j.ad Coꝝ.xj.

vbi dicit᷑.vnuſquiſq; cena ſuam pᷣſumit ad mãducã/
dũ.⁊ alius quidẽ eſurit.alius aũt ebꝛius ẽ.Et glo.hoc
exponit de diuitibꝰqͥ offerebãt panẽ ad ↄſecrandũ in
magna abundaãtia ⁊ alijs nõ dabant. ergo ſi panis ⁊

vinũ non ſolum reficere poterant.verũetiã inebꝛiare
poſt cõſecrationẽ. ergo in alimenuũñ ccſſere.

tem
ſicut caloꝛ ignis oꝛdinat᷑ ad ↄuertendum in cinerem

illud qd offertur in pabulũ.ſic caloꝛ naturalis ad cõ
uertendũ in carnẽ ⁊ ſanguinẽ.ſed ſpccies pꝛoiecta in
ignem comburit᷑ ⁊ cõuertit᷑ in cinerẽ agente exterio/

ri caloꝛe.ergo pari ratiõe in ſanguinẽ põt ↄuerti agẽ
te caloꝛe interioꝛi. ¶ Item ſicut putrefactio oꝛdinat
ad generationẽ vermis.ſic digeſtio ad generationem
bumoꝛis ⁊ etiã carnis.Sed ſpecies ille cõuertunt᷑ in
vermes ſi putrefiant. ſicut exꝑimẽto patet ſi quis ꝓ/
bare vellet. ⁊ credo ꝙ ꝑ negligentiã aliqñ cõtingat.&
pari rõne in neck⸗ hoc ꝓbatur deducendo ad
dꝛimũ ꝙ illud ſacr̃m eſt in p̃iu/
diciũ nature.qꝛ quotiẽs fit traſſubſtãtiatio.perit cibꝰ
nalis irreuocabilit.exqᷓ nullo mõ cõuertit᷑ in gliguich

Li.

quod natũ eſt cibare.Secũdũ incõueniẽs eſt ꝙ illud

ſacramentũ ſi eſt ita.eſt in pᷣiudiciũ fidei.ſi em̃ accidẽ

tia nõ babẽt oꝑationẽ ſubſtãtie.depꝛehendi põt illud

ſacramẽtũ ſenſibili expimento.⁊ ita meritũ fidei eua/
cuari.ſed vtrũq; hoꝝ eſt maximũ incõueniens.⁊ con

tcra illud ſacramentũ.cum ſit in meritũ fidei inſtitutũ.

Sed ↄtra.ex eiſdẽ nutrimur ex quibꝰ ſumus ſicut di/
cit Pno. ſed nõ ſumꝰ ex accidẽtibꝰ ſed ex ſubſtãtijs.

ergo cũ ſpecies ille ſint accidẽtia.patet ꝙ nõ nutriũt.

Si dicas ꝙ miraculoſe ↄuertunt᷑ in ſubſtantiã.Con⸗/
tra.ſi ↄuertunt᷑ in ſubſtantiã.cũ ſint multa accidẽtia.

ergo in multas ſubſtãtias debẽt ↄuerti.ergo quot ac-
cidẽtia ſunt ibi.tot ſubſtãtie debẽt generari.Si tu di/

cas ꝙ quãtitas cõuertit᷑ in ſubſtantiã.que eſt alioꝛũ

fundamentũ. ergo ſi ↄuertit᷑ in ſubſtantiã deſinit eſſe

quãtitas. deſinit eſſe. Sed omne alimentũ auget ꝑ†

naturã quãti. illud alimẽtũ nõ pvterit augere. Illð
etiã alimẽtũ generatũ carebit quatitate qdð ẽ impoſſi/
bile. ¶ Itẽ ſacramentũ iſtud eſt cibus ſpũalis.⁊ ideo
ctiã eſt vna ratio cõgruitatis quare ſubſtãtia tranſit

ne querat᷑ refectio coꝛꝑalis.ergo ſi ob banc trãſeunt.
nõ videt᷑ ꝙ vltra remaneat illa virtus.¶

Item ſi ci⸗
bus eſt coꝛꝑalis.ergo ſacerdos qͥ cantauit vnã miſſã
non poterit cantare aliam. quia frangit ieiuniũ.quo

fracto licitũ non eſt cantare. AUnde indicit᷑ ſacerdoti/

bus vt eo die quo plurcs miſſas cantare debẽt.in pꝛi/

ma non faciant purificationẽ.qdð ſi ita eſſet q; Erien

iſte alerent. nulla videret᷑ eſſe bec inſtitutio. ¶ Item
B ꝓbat᷑ autoꝛitate Ambꝛoſij qui dicit de ſacramẽ/

to ꝙ nõ eſt cibus ventris ſed mẽtis. Sed ſi cõuerte/

retur in alimentũ.eſſet cibꝰ ventris.ergo ⁊c. ¶ Rꝰ di⸗

cendũ ꝙ circa hoc duplex fuit opinio. Aliqui dixerũt

25

ſubſtãtia ſi a . cramentũ exige
re ne depᷣhendat᷑.⁊ fides amittat meritũ.ne etiã ſacra

ꝙ accidẽtia illa nõ reficiũt. nec ↄuertunt᷑ ĩ alimentũ.
quia nec accidẽtia poſſunt.nec huic cõpetit ſacramẽ/

to.cum ſpecies habẽt odoꝛẽ ⁊ ſapoꝛẽ. ⁊ odoꝛ qᷓuis ſit
accidens.tñ imutando aera cerebꝛũ inebꝛiat.ſicut pʒ

multi inebꝛiant᷑ ex odoꝛe vini. ⁊ ſic dicũt intelligẽ/
ga eſſe verbũ apli ⁊ glo. Sed qm̃ manifeſte apparet
in cõbuſtione ſpecieꝝ ꝙ reſoluũtur in cineres.⁊ ſi nõ
galerẽt nõ appareret quõ hoc ſacramentũ latere poſſit.
imo neceſſe eſſet deᷣbendi.ideo cõmunioꝛ eſt opinio
ꝙ ꝑcipiens ſacramentũ alitur ⁊ nutrit᷑. et illud ſatis

ꝓbari põt ad ſenſum. Manifeſtũ em̃ eſt pcipienti q;

p ſumptionẽ vini ſiue illiꝰ ſpeciei ſitis extiguit᷑lid
illud aũt qd obijcit᷑ in contrariũ ꝙ alimentũ eſt ſub/

ſtantia.diuerſimode reſpondet᷑ a diuerſis.Aliqui em̃

icũt ꝙ virtute ſupꝛa naturã accidẽtia cõuertunt᷑ in

ſubſtantiã. Ille em̃ qui virtute increata potẽs eſt ſu/

pꝛa naturã accidẽtia illa ſuſtentare ſine materia. ille
virtutẽ dat vt deſinẽtibus ꝓpꝛietatibus nõ in nibil ſᷣ
in ſubſtantiã ↄuertant᷑.in quã cõuerteret᷑ ĩa panis
ſener⸗ hoc dicũt ipᷣm ſacramentũ exige

mentũ faciat aliq nature pᷣiudiciũ.Et ſi tu obijcias.
ꝙ incineratio nõ eſt a virtute ſupꝛa naturã ſed natu
rali. Similit᷑ nec inebꝛiatio nec combuſtio.imo ſũt a

virtutibꝰnaturalibꝰ.maxime cũ fiant ab exterioꝛi vir
tute.fiant nibilominus ſucceffiue.terminant᷑ etiã ad

rem minꝰ ꝑfectã. ipᷣi dicũt ꝙ ibi eſt potẽtia actiua.et

potentia paſſiua. potẽtia agens eſt naturalis.ſed po/
tentia paſſiua in accidẽtibus eſt ſupꝛa naturã.qtum
ad hoc.ſ.vt in ſubſtantiã cõuertat᷑. Nam reſiduũ qd

fit ante conuerſionẽ.⁊ qdð fit ꝑ conuerſionẽ.totũ pot
eſſe a potentia naturali taʒ ggente qᷓ; patiente.Et bij

dicunt ꝙ pꝛimũ accidentiũ cõuertitur in ſubſtanti.

nõ quia de quãtitate fiat ſubſtãtia tm̃.ſed qꝛ fit quã/
ta. Et hec opinio ſatis ẽ ꝓbabilis.Alioꝛũ opinio cſt.
ꝙ ſuſcipiens ſpecies alitur. nõ qꝛ accidẽtia in ſubſtã⸗
tiã cõuertant᷑.ſed quia ſubſtãtia reuertit᷑ que pꝛius
ibi fuerat.vt ſicut in alijs miraculis ⁊ opationibꝰ di⸗
citur ꝙ in pᷣiacentẽ materiã reſoluũtur ⁊ redeũt.ſicut
dicit de columba ⁊ ſtella ⁊ cõſimilibus. Sic etiaʒ di⸗
cunt ꝙ ſicut panis conuertitur in coꝛpus et fit ſacra⸗
mentum. ſic ꝑeracto officio ſacramenti exquo deſinit

cſſe ſacramentũ deſinit ibi eſſe coꝛpus chꝛiſti.⁊ ideo ſi

cut mirabiliter pᷣus ſubſtantia panis ↄuertit᷑.ita etiã
miraculoſe reuertitur. Et iſta fuit poſitio Ynnocentij

in libꝛo ſuo quẽ fcit de eccleſiaſticis officijs. vbi dicit
in li.iij. c.de fractiõe. Si ergo querit᷑ quid a mure co/

medit᷑ cum ſacramentũ coꝛrodit᷑.vel quid incinerat᷑

cum ſacramentũ cremat᷑.Reꝰ dicendũ ꝙ ſicut mira
culoſe ſubſtãtia panis cõuertitur in coꝛpus domini⸗
cũ ⁊ incipit eſſe ſub ſacramẽto.ſic iᷣm quodãmõ mi⸗/
raculoſe reuertitur cũ ipſum ibi deſinit eſſc. Hũc aũt
modũ dicendi credo ꝓbabilem ⁊ ſecuruʒ.maxime cũ
tati viri habeat autoꝛitatẽ. Caueat tamẽ quiſq; qua
liter intelligit.qꝛ in hoc ſecretũ fidei latet. Et ſᷣm hãc
poſitionẽ patet rñſio ad queſtionẽ. Concedendũ em̃
eſt ꝙ recipieus hoc ſacramentũ alitur ⁊ nutrit᷑.nõ qꝛ
accidẽtia in ſubſtantiã conucrtant᷑.ſed qꝛ aliquid co-
uertitur in ſubſtantiã comedẽtis.nõ inquã accidens
ſed ſubſtantia. ⁊ ſic nõ eſt ↄtra illud pbiloſopbi. ꝙ ex

eiſdẽ nutrimur ex quibꝰ ſumus. ¶ Ad illud qð obij/ 26

citur ꝙ eſt cibus ſpnalis.dicendũ ꝙ illud verũ eſt qᷓ;
diu ſaluat᷑ ratio ſacramẽti.nõ em̃ cibat ſpnaliter niſi
inqtum ſacramentũ.qꝛ ad cibationẽ ſpiritualem eſt
oꝛdinatũ.cũ ergo incipit cibare deſinit eſſe ſacramen⸗/
tũ.⁊ ita patet ꝙ ratio illa bona eſt. Cum em̃ nõ ſit ibi
gdiu eſt ſacramentũ niſi coꝛpus xp̃i verũ.⁊ hoc non
alit coꝛꝑaliter.⁊ accidẽtia ⁊ hec ſilr nõ alũt.ideo ſacra
mentũ recte dicit᷑ ſpiritualis cibus.qᷓ;uis recedẽtera.
tione ⁊ officio ſacrgamẽti cibus coꝛpalis incipiat eſſe
ſicut fuerat ante⸗C
ieiuniũ.dicendũ ꝙ non ſoluit.tum quia ſacramentũ
dum ſumit᷑ nõ eſt cibus coꝛpoꝛalis.tum etiã ratione
coꝛpoꝛis xpᷣi interius cõtenti qui tm̃ eſt cibus mẽtis.
⁊ ideo nõ eſt ſimile de vino qdð recipit᷑ ad purificatio⸗
nem.⁊ ideo patet illud. Patcet ctiã ſequẽs.Ambꝛoſiꝰ

em̃ loquit᷑ de coꝛpoꝛe xpᷣi. ⁊ hoc eſt tin cibus mentis

non ventris. Aterq; pꝛedictoꝝ modoꝝ dicendi ſatis

ꝓbabilis videt᷑.nec facile eſt impꝛobare.quia ſancti
nõ multũ de hoc loquũtur. nec rationi hic multũ in⸗
nitendũ eſt. quia vtraq; opinio fundat᷑ bic ſupꝛa mi⸗
raculũ ⁊ potentiã opantem ſupꝛa naturã. Quis anſt
ſcit vtrum deus ſic vel ſic faciat. cum vterq; modus

dicendi ſatis ſit rationabilis.nec videt᷑ oino impꝛo-
babile ꝙ aliqð accidens in ſubſtantiã conuertat᷑ in

boc ſacramẽto.cum accidens boc ſubſiſtat ſine ſubie-

cto. Mec videt᷑ impꝛobabile ꝙ ſicut ſubſtantia panis
cõuertit᷑ ita reuertat᷑. Cum em̃ in ſubſtãtie panis cõ/

uerſione coꝛpus xpᷣi non generet᷑ nec fiat. ſed tm̃ de

illis ſpeciebus eſſe incipiat ſicut tenet fides recta. qͥs

audeat hoc tanq; irrationabile repudiare. cuʒ coꝛpo⸗

re xpᷣi non coꝛrupto ſed deſinente eſſe ſub ſpeciebus.
ſubſtantia illa que ſuſtentabat accidẽtia reuertat᷑.cũ

accidentia illa non ſint ob aliud ſine ſubiecto niſi ad

dignitatem ⁊ pᷣſentiam cõtenti. O ſi queras vtrum

ſit creatio yel generatio. vl alia mutatio. ſane põt

Ad illud quod obijcitur ꝙ ſoluit 27

kigcel

“

Gicten
zußtt
irpint

ſanmuit
gngüͤ,
gſeidi⸗
ſotonhel
Uehenbun
Gti ne
Sngip⸗
tmſtite
utun
iehiön
tkfnißn.
ligiiſnan
ſectacc⸗
Clgnerfzot
ſgolfct

6cappon
ſoeſepoft
Ettnnicke
udaapo
ſpooaſatt
laſo. 4
go lititnt
Grckant
ſotirgeſpue
unentic
tſczon
Nglucſin⸗
kai
lunsin
feniSiſne
leſtbied⸗
Pftaſunte⸗
Oinyraͤ
Mticno⸗
Ahenſi
fundiron.
cgaſcnne
tphon
Kturt
ſblecſ
D
mintöe
wüͤcen
W
„Mitz
49 Mig⸗

tut dici ꝓ ſicut cõuerſio ẽ mutatio ſingularis.ſic ⁊ reuer· ¶⁊ benedictio in aqua nõ ponũt niſi accidens aliquod
idil ſio. Quicqd etiã boꝝ dicat. du tñ non aſſerat ptina/ ⁊ Apꝛietatẽ quãdam ſanctificatiõis. Sed bec ↄſecra⸗
nt citer. nullũ eſt ibi ꝑiculum.ſolũ hoc caueat᷑ ne nre ca/ tio ponit ↄuerſionem in verã ſubſtantia ⁊ ↄtinentiꝗ
mig ,i pacitatis intelligẽtia totaliter in obſequiũ captiuet᷑. eiuſdẽ que eſt a ſola virtute increata aſſiſtente ipi xer
N inn trum gcct Zueſtio⸗/. 6. git ur. ⁊ ym totũ qð habet in ſe cõmiſcetur aque ſuꝑ/
Ngenc ¶ Atrum accidẽtia habeant vim cõuertendi alia in uenienti.⁊ olcũ benedictũ nõ benedicto oleo.ſed ſan/
ene ſacramentũ.vtpote cũ vino conſecrato apponat ag. guis ibi cõtentus nullo humoꝛi miſcet᷑.ꝓ co ꝙ nõ eſt
4 teen Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ equalis vel maioꝛis virtutis eſt co/ ibi diffuſus. ſed eſt ſanguis gloꝛificatus intra venas
anedt ſecratio in boc ſacro qᷓ benedictio in aqua.ſ̊ aqua hbe· coõtentus. ideo a nullo liquoꝛe attingitur.⁊ ideo ni/
cſitt nedicta iuncta aque nõ benedicte facit totã eſſe bene bhil ꝑ mixtionẽ vel contactũ põt in ipᷣm cõuerti. Sig
nti dictã. vinum ergo nõ ↄſecratũ fit cõſecratũ.ergo ⁊c. aliquid cõuertatur.neceſſe eſt ꝙ ꝑ trãſſubſtãtiationẽ
Ktonnan ¶ Item qñ apponit aqua vel vinũ ſpecies ille occu⸗/ ⁊ nouã ↄſecrationẽ cõuertatur. Cõcedendũ eſt ergo
fiz ſide pant maioꝛẽ locum. ergo ſanguis xpᷣi eſt ſub maioꝛi ꝙ ſpecies vini iuncta alij liquoꝛi nõ cõuertit in ſacra⸗
ltnro⸗ ſpecie.ſed ſanguis xpᷣi nõ eſt in maioꝛi loco niſi quia mentũ.Et patet rñſio ad pꝛimũ obiectũ.ꝙ nõ ẽ ſimi. 40
ugitänanf aliquid in ip̃m cõuertat᷑.ergo illud qð apponit᷑ con / le.tum ratiõe eius ꝙ eſt hic cõuerſio in ſubſtantiã.tũ
gſarnin, uertit᷑ in ĩm ſanguinẽ.ergo ſoecies q̃ eſt ſacramentũ quia nõ eſt mixtio talis nec tanta ſicut in aqua bene/
ts i⸗ aliqͥd in ſacramentũ cõuertit. ¶ Item boc oſtendi dicta. 72 illud qð obijcitur ꝙ; aqua moclica cõuer 51
Sncnäininh rõne.qꝛ accidẽs cum ſubſtãtia nõ occupat maioꝛẽ lo⸗ tit᷑ a ſpecie vini. Rñdet᷑ duplicit᷑ m diuerſos. Ano

utcſhii⸗

——.q(ü[⅛0wDp

☛G

cum nec facit maius.ſimilit᷑ nec coꝛpꝰ gloꝛificatũ cuʒ

— —

–—

mõ ꝙ nõ ↄuertitur ita ꝙ ſoluitur foꝛma ſubſtãtialis

lanzmunnen nõ gloꝛificato. ergo in caliee nõ eſt niſi ſubſtãtia ſan / aque.ſed ↄuerti ibi eſt ſolũ alterari.quia mutatur ſa/
ttuniglg guinis gloꝛificati ſiue coꝛpus xpi ⁊ accidẽs.ergo ſi i / poꝛ ⁊ coloꝛ ⁊ odoꝛ.⁊ ꝑticipat ꝓpꝛietates vini.⁊ ideo
alun Gintiu ud qd apponit᷑ manet in ſubſtãtia. videt᷑ ꝙ in code,z tum ad ſenſum nrm cõuerſa eſt.⁊ talis ↄuerſio diſ-
Contwtic loco eſſe poſſint ita ꝙ non occupet maioꝛẽ locum.qd onit ad ↄuerſionem in ſacramentũ ſi adeſſet erbũ.
imranukii eſt manifeſte falſum vt patet inſpiciẽti. Reſtat igit᷑ yt ſed cũ nõ aſſit nõ ↄuertitur. ſed manet ſubſtãtia ha/
ſalglind⸗ illud qdð apponit᷑ nõ ſaluet᷑ in rõne ſubſtãtie.ſed ſol; bens ꝗꝓpꝛictatẽ vini ꝑ actũ ⁊ virtutẽ illiꝰ ſpeciei. Aliꝰ
öingintie ſpeciei ſelerles q̃ eſt ibi.ergo neccſſario eſt ibi cj modus dicendi eſt ꝙ aqua cõuertitur in vinũ.⁊ hoc
A bardi uerſio. ¶ Itẽ ſi apponat᷑ alius liquoꝛ vt aqua i ma virtute aliarũ ſpecierũ.nõ inquã in vinũ qð ſit vinũ
Seintgt gna quãtitate.totũ cõuerteret᷑ in ſubſtantiã aque.ita im ſpeciẽ.ſed eſt vinũ ſolũ ſᷣm numeꝝ.ſicut earo ſᷣm
cheeic; qꝙ vere eſt aqua.ergo pari ratiõe ſi ita parũ ibi appo. ſpeciẽ cõuertit in carnẽ m numeꝝ.Et ſi tu obijcias
cdrfüiri, natur ꝙ ſpecies pᷣdominet᷑.videt᷑ ꝙ couertat᷑ in vnũ ꝙ nihil dat qð non habet. verũ eſt ſᷣm ſubſtantiã vel
RKZ”Zõl ſacramentũ. cũ nõ cõſecratũ nõ plus poſſit ſupꝛa cõ ßm virtutẽ.⁊ ſpecies ille quis non habeãt ſubſtatiã
ſinitcſtinnr ſecratũ qᷓ; ecõuerſo. ¶ Itẽ hocipm oſtẽdit᷑ ꝑ impoſſi vini.habẽt tamẽ virtutẽ ⁊ opationẽ.⁊ ideo ſieut veꝝ
Cunitt bile. quia qñ apponit᷑ vinũ in aqua fit vna ſupficies. vinũ ſolueret ſpeciem aque modice ⁊ cõuerteret ſjᷣm
iiiſne qro & aut illa ſupficies ẽ iĩ ſiecto aut ſine ſpiceto. SHRvirtutẽ. ita intelligenu eſt in poſito. Aterq; moc⸗
Fnönihin iſbiecto. ſi modicũ quid apponat᷑ deſinit eſſe ſacra· dicendi eſt ꝓbabilis ſatis.⁊ quocunq; hoꝛũ modoꝛũ
utin mentũ. Si ſine ſubiecto.ergo totũ eſt ſacramentũ. Si dicatur nõ ſequit᷑ ꝙ aqua iuncta vino fiat ſacramen
lenchu ſine ſubiecto ⁊ in ſũbiecto.ergo duo ↄtradictoꝛie op/ tũ ⁊ cõſecretur. ¶ Ad illud qdð obijcitur ꝙ coꝛp? pp̃i ʒ2
gwing poſita ſunt vera de eodẽ qd nuncq; fit. Si dicas mihi eſt ſub maioaiſp. dicẽdũ q nõ eſt ſub maioai ſpecie.
reltamti ꝙ bm vnã eſt i ſubiecto.⁊ ᷣm aliã extra ſubiectũ. Cõ/ ita ꝙ aliqͥd ſit appoſitũ ſpeciei ita ꝙ ſit in illo.̊ quia
mai tra. eſto , anponat aqua. miſceant᷑ vſq; ad mini. ſpecies illa magis ẽ diffuſa. icut ſi ſecies vini quc
ctanti⸗ ma. cũc nõ eſt aſſignare piuerſas ptes. ergo neceſſe ẽ in calice ꝓfundo ponatur in calice latioꝛi. magis di⸗
mit, c ſaltẽ tũc cõuertatur. Cõtra.nihil cõuertit᷑ in ſaa latatur ſpecies. ſic intelligendũ in ꝓpoſito.quia cum
sni gu inẽ niſi ꝑ traſſubſtãtiationẽ. ſed virtus traſſubſtᷣ/ miſcet᷑ alius liquoꝛ. ꝑtes illius ſpeciei magis diffun⸗
Pusni⸗ tiandi non eſt in elemẽto ſed in verbo.ergo quãtũcũ⸗ cdũtur.maxime ſi liquoꝛ ille penetret ⁊ diuidat ⁊ ſepaʒ
vdicnis q; addatur elemẽtũ alind ſpeciei nõ fit traſſubſtatia. ret partes ſpeciei abinuicẽ. ¶ Ad illud qad obijcitur 3 5
Peni oer go manct ſubſtãtia cũ accidẽtibꝰ. nõ cõuertit ꝙ accidens nõ occuꝑat maioꝛẽ locũ cum ſubſtantia.
intin in ſacranentũ. ¶ Itẽ ſi ↄuertitur. aut ergo vtute ſan- dicendũ ꝙ iſtud verũ eſt de accidẽte m exiſtentiam
1einans guinis.aut virtute vini. Airtute ſanguis non.qꝛ ſan /naturalẽ.tale em̃ accidens in ſubſtãtia non ponit in
ihrſn i guis ille eſt gloꝛificatꝰ.ergo nõ habet potentiã ↄuer· numerũ cum illo.ſed ſicut dimẽſio in illis ſpeciebus
ni O 4 tendi aliud in ſe. Itẽ non virtute vini.qꝛ vinũ qðicõo/ nlocũ hʒ naturalẽ.ꝓ eo ꝙ nõ tm̃ eſt biib-
ung nin uertitur.rõne ſubſttie nõ rõne ꝓpꝛictatũ cõuertitur. imo etiꝗ naturalis vimẽſio.licʒ ſit ſupꝛa naturã pꝛecc
teimiſen 2 ibi nõ eſt ſuba vini.ergo nulla vis eſt que poſſit cõ/ nſubiectũ.iõ ſicut locũ occupat.ita cũ alia dimenſione
aann uertere. ¶ Item aqua nõ eſt nata de ſe cõuerti i ſan/ occupat maioꝛẽ locum q; ꝑ ſe ſolam.nõ per naturaʒ
btſueſip̃ guinẽ. ergo ſi apponat᷑ vino ↄſecrato nõ tranſit i ſan ſubſtantie ſed dimẽſionis naturalis.⸗ d illud qd ʒz
hnntuſi 28 guinẽ. ergo manet ſubſtãtia eius.⁊ ſic ⁊c ¶ R dicen obijcitur ꝙ alius liquoꝛ poteſt facere ꝙ nõ ſit ſacra⸗
tenn qũ ꝙ accidẽtia nõ habẽt virtutẽ ↄuertendi aliãẽ ſub- mentũ.dicendũ ꝙ non eſt ſimile.quia facilius eſt de/
.MN ſſtantiã in ſacramentũ. Et ratio huiꝰ eſt. quia in boc ſtruere qꝙᷓ cõſtruere. Mus em̃ ⁊ qdᷣlibet aliud madu
ſtonmiß ſacramẽto eſt traſſubſtãtiatio.trãſſubatio autẽ nõ fit cans poteſt facere ꝙ deſinat ſacramentũ.ſed nullus
tona⸗ ſine verbo.ido quãtũeũq; apponat᷑ aliqd elementũ. pote facere ꝙ illud ſit niſi aſſit verbum ⁊ ſacerdo/
pſothis⸗ 29 niſi aſſit verbũ.nõ fit ſacramentũ.Et ſi tu obijcias ꝙꝓ tale miniſteriũ. aAd illud quod obijcit᷑ ꝙ fit vna ſu, ʒ g
l aqua benedicit᷑ ꝑ verbũ.⁊ oleñ benedicit᷑⁊ tñ ſi non perficics.dicendu ꝙ liquoꝛ additus quis non faciat
,N 9 benedictũ ppoꝛtionabiliter appouat᷑.efficit᷑ benedi· vnam ſi ubſtantiã. tamẽ dimenſio cõtinuatur dimen/
ctũ. Rñdet᷑ ꝙ non eſt ſimile.quia conſecratio in oleo ſioni.⁊ ita fit dimenſio vna ⁊ quqtitas vna⸗ Piego

foꝛme cõuenit

ilkras vtrum in ſubiecto vel pᷣter ſubiectũ. ſeꝰ.non
diuidis ſufficiẽter.qꝛ partim ẽ in ſubiecto.partim ex-
tra ſubiectũ.⁊ illud nõ eſt incõueniẽs. ſicut vna pars
ſuꝑficici poteſt eſſe nigra ⁊ alia alba.ſicin ꝓpoſito in/
telligendũ ꝙ pars ſpeciei conſecrata eſt ſine ſubiecto.
reliqua vᷣo in ſubiecto. Et ſi obijcias.ponat᷑ ꝙ ꝑfecte
miſceat᷑ cũ mixto ſic vſq; ad minima.tũc ſequit᷑ incõ/
ueniẽs.ꝙ idẽ ſit i ſubiecto ⁊ pᷣter ſubiectũ.dicendũ q;

mnixtio liquoꝛis cũ liquore nõ eſt vſq; ad minima ᷣm ſit naturalis.Et e ſic videtur.quia qð cõuenit alicui

quõtitatẽ. ſed intelligit᷑ ſm virtuteʒ.qꝛ ita eſt in alijs
mixtiõibꝰ. ⁊ ipe obijcit ꝙ ſit vſq; ad minima ſᷣm quã⸗
titatẽ. Si aũt talis ſit mixtio ꝙ fiat i ſpeciebꝰ vniuer⸗
ſalig altcratio. vel etiã ꝙ ſpecies ille vini tranfrfunde⸗
rent in liquoꝛẽ ↄſimilẽ ſcq pᷣdominãtem. ita ꝙ nulla
eſſet diſtinctio.ꝙ hic eſſet ſpecies ↄſecrata ⁊ ibi nõ cõ
ſccrata. nec ᷣm naturã nec ᷣm veritatẽ. ſicut ẽ in mix
tionc naturali. tunc dico ꝙ deſineret eſſe ſacramentũ.
ſic deſinit ꝑ aliã traſmutatõeʒ. ⁊ totũ eſſet vnũ coꝛpꝰ.
2 cſſet vna ſuꝑficies ſᷣm ꝑtes.⁊ totũ exiſtens i vnico
ſubiecto.qñ autẽ hoc fiat difficile eſt diſcernere.

¶ Queſtio.lij. f

QDe oꝑationibus quas babẽt illa accidẽtia. Atrũ

babeant ꝑ naturã an ꝑ miraculũ. Et querit᷑ pᷣmo de
imutatiõis oꝑatione que eſt illaꝝ ſpecieꝝ vtrũ ſit na⸗
turalis vel miraculoſa. Et ꝙ naturalis videt᷑. qꝛ qd
per ſe ineſt alicui non ſolũ ineſt illi coiuncto materie.
ſed etiã abſtracto ⁊ ſepato. ſed mouere ſenſus per ſe
ineſt ſenſibus.ergo per ſe ineſt illis a materia ſeꝑatis.
ſed que ꝑ ſe inſunt. naturaliter inſunt. ergo ⁊c. ¶ Itẽ
foꝛma ſubſtãtialis nunq; mouet ſenſum ſepatũ a foꝛ
mis accidẽtalibus.ergo foꝛma ſubſtantialis nihil fa⸗
cit. nihil puat. qͥn accidẽtia moueãt ſenſum diodo
accidẽtia habeat eſſe. ergo ꝑ naturã mouent. ¶ Itez
ſenſus eſt ſuſceptiuꝰ ſpecieꝝ pᷣter materiã tamen ſub
cõditionibꝰ naturalibꝰ hic ⁊ nũc.ſi gᷓ eſt aliqua ſpeci⸗
es ſenſibilis in materia habẽs tñ naturales cõditio/
nes.illa maxime habet mouere ſenſt um. ergo cuz hu⸗/
iuſmodi ſint iſte ſpẽs.patet ⁊c. ¶ Item boc patet per
ſimile. ſi idolũ relinqueret᷑ i ſpeculo abſtracto coꝛpo/
re obiecto moueret ſenſum. ⁊ tamẽ idoluʒz in ſpeculo
habet eſſe ſpũale.ergo videt᷑ ꝙ ſpecies ille cuʒ ſint ibi

rrelicte ſine materia ꝙ habẽt naturalit᷑ imutare. té

ſi nauis ꝑ miraculũ leuaret᷑ in aera.licʒ exiſtentia na-
uis ĩ gere eſſet miraculoſa.tamẽ exiſtetia naute in na
ui eſſet naturalis. ⁊ opationes ↄſequẽtes illã exiſten-
tiã eſſent naturales.cum igitur accidẽtia fundẽtur in
quãtitate. ⁊ quãtitas in materia.ſublcuatio quãtita/
tis a materia eſt miraculoſa. ſed exiſtẽtia alioꝛũ acci⸗
dentiũ eſt naturalis.ergo opatio in ſenſibꝰ ↄſequens
illam exiſtentiã eſt nats ralio⸗4 Qoͤtra pBus in pᷣmo
de gia.rectũ inq́;tum rectũ cõtingit tangere eneã ſpe
ram ſᷣm punctũ.tangit auteʒ nunqꝙᷓ ſeparatũ.qꝛ enea
ſpera nõ eſt nata tangi niſi a naturali. ſi ergo rectum
ſeparatũ tangeret eneã ſperã. hoc eſſet ſupꝛa naturã
vel cõtra. cũ igitur ſenſus ꝑticularis nõ ſit natus im/
mutari a ſpecie exiſtẽte i materia.ſi imutet᷑ a ſepata.
imutatio iſta nõ eſt naturalis. ¶ Item ſicut ſe babet
ſenſus interioꝛ ad ſpcciẽ ſine materia. ſic exterioꝛ ad
ſpeciẽ in materia. Sed interioꝛ nunqᷓ; naturaliter ap/
pbendit ſpeciẽ ſeparatã a materia. ergo ⁊ꝛc. ¶ Item
deine couenit eſſe hic ⁊ nũc rõne materie.ſed ꝑ eam
maturq ꝑ quã eſt bic ⁊ nũc habet mouere ſenſum. g
cum hoc ſit a matenia naturaliter ergo babet mone⸗

rã vere ↄtrarietatis.ſed qdð ſic e

eſt ſupꝛa naturã.ergo ⁊c.¶

IIII

re. ergo ſi fiat ſeparatio a materia.iam non moucbit᷑

naturaliter. ¶ Item illa ſpecies motiua ſenſus habet
triplicẽ comꝑationẽ.ſ.ad ſubiectũ.ad medin.⁊ ad oꝛ/
ganũ.⁊ ſunt comꝑatiões oꝛdinate.ergo deſtructa pꝛi⸗
ma. ⁊ deſtruũtur alie ↄſequẽter. ergo ſi habeat ſi peci/
es illa comꝑatiões duas ſequẽtes ſine pᷣma.nõ babet
naturaliter ſed miraculoſe. Serudo querit de ope
trãſmutationig. ⁊ maxime de putrefactiõe. vtruʒ ſcz

naturaliter ſaluata natura. adbuc illi cõuenit. ſed ſpe⸗
ciebus illis naturaliter cõuenit coꝛrũpi ⁊ deficere ꝓ/
pter defectũ virtut naturalis.qꝛ cauſant᷑ a cõtrarijs

qlitatibꝰ.⁊ cõtingit ꝙ ille ſ pecies ſaluant᷑ in eadẽ na

tura. ergo ⁊c. ¶ Item coꝛruptio ꝑ cõtrarictatẽ eſt na

turalis.boc patet. Sed ſpecies ille ibi exiſtẽtes babẽt
vere natur ↄtrarictatis. ergo ſunt coꝛruptibiles na/

turaliter. Mino: patet ſic.vbi contraria ſunt ßm eſte
ſpirituale.ſimul poſſunt eſſe in codem ⁊ ᷣm idem vt
in eodem medio.vt in ſenſu ⁊ intellectu contrarij co/
loꝛes.cũ ergo bic non poſſint eſſe cõtrarij coloꝛes nec

ſapoꝛes ſil. imo mutuo ſe expellũt. habẽt igit᷑ naturã

vere ↄtrarietatis. ¶ Item vbi ſunt ſpecies ſᷣm ſpiri/
tuale eſſe.excellentia talis ſpecici nõ eſt coꝛruptiua.ſi
igitur in ſpeciebꝰ ſacramẽtalibus excellentia ſenſibi/
liñ cõtriſtat ſenſum. ergo eſt ibi ſece habens natu⸗
Eeſt coꝛruptibile na/
turaliter. ergo ⁊c. ¶ Item Anb. de cõceptu virginali
diſtinguit triplicẽ curſum.naturalẽ.voluntariũ.⁊ mi
rabilẽ. ⁊ dicit ꝙ mirabilis a deo ãminiſtrat imediate.
cñ igitur deus nihil imediate coꝛrũpat.illa coꝛruptio

ſiue putrefactio nõ eſt a deo imediate.ergo nõ eſi mi⸗

rabilis.ergo eſt naturalis vt volũtaria.ſed nõ volun
taria. ergo naturalis.¶ Contra. foꝛma de ſui natura
eſt in ſimplici ⁊ i inuariabili eſſentia cõſiſtens.ſi ergo
accidat ei variatio. hoc eſt ꝑ materiã. ergo ſeparata a
materia eſt inuariabilis ꝑ naturã. ſi ergo variet᷑ hboc
tem ad tranſmutationẽ
phicam cõcurrũt tria pꝛincipia.ſ.ſubiectũ ⁊ duo con
traria.ergo vbi deficit materia. nõ eſt intelligi muta/

tionẽ phicã. ſed hoc eſt in hijs ſpeciebus. ergo putre⸗

factio illa nõ eſt phica. ¶¶ Item ſicut a foꝛma eſt age⸗
re.ita eſt a materia pati.ſed non cõuenit agere phice
niſi ꝑ foꝛmã.ergo nec pati niſi ꝑ materiã.ergo vbi de
ficit materia. ꝑ ↄſequẽs ibi non eſt paſſio phica.ergo
nec trãſmutatio.¶ Item nõ eſt vere cõtrarietas ſine

ſubiecto. ſed materia pᷣma eſt ſubiectũ contrarictatis
coꝛpoꝛalis. ergo vbi deficit pᷣma materia nõ eſt vere

cõtrarietas.ſed actio naturalis eſt ꝑ veram contra⸗
rietatem.ergo ⁊c. Similiter poſſet argui de contactu
ꝙ ẽ foꝛme in materia. et actio ⁊ paſſio ꝗpter cõtactũ.
TR dicendũ ad intelligentiã pᷣdictoꝛũ ſ̃m vnũ mo⸗

dum dicendi ſatis ꝓbabilem. ex comꝑatiõe virtutis

ad opationes ex vᷣtute egrediẽtes.opationes babent

regulari ſm potentias ⁊ virtutes a quibus egrediũ/

356

tur. Pꝛopter qd notandum ꝙ aliquado datur alicui 37
poteſtas ↄfoꝛmis ſue nature.⁊ actus egreſſus ab illa

potentia eſt naturalis. ſicut cum ceco redditur potẽ-

tia videndi. Aliquãdo datur poteſtas alicui partim

cõfoꝛmis nature.⁊ partim ſupꝛa naturã. ⁊ tũc actus
egrediens quodãmõ eſt naturalis. quodãmõ ſupꝛa

naturã.ſicut ceco videre nocte. Quadoq; datur po⸗
teſtas omino ſupꝛa naturꝗ. ⁊ tunc actus egrediẽs ab
illa potentia eſt miraculoſus ſimpliciter ſupꝛa ua/

tura. ſicut virgini data eſt poteſtas paniendiCoͤſde⸗

Gitnii
Mifemn

eheni
ſatizotr
Gedſor
ſcummutat
uſnan⸗
Gok de
adend
beltvatur

loſaltine

Uneinnun
Pparteop⸗
fnbudun
foritar
Cbeidpon
ſenai
ceCin
uſet
ſtcſeti
Mytlunee
upzane
Cinſun
otz
hunatn
untiaſe
herterck
Waloe
cmet
se
gaſan
tso⸗
1tlg
ſud⸗
noooans
rten
pn
g⸗
eir
gi
une
ſopo
lar
hital
ane⸗
Ui
ſien
ſa

tn viſg
Nuntnrütti
ſmiinein.
t uumn
cplchni
uͤpore
urlitane
–W
wiprn
Prntl
ninttio
irmdo
itclgtun
Noore
ii
Utiperpt
iceri
a

rriene

nmmiitt
nöͤckte
emNW
ſaan
ſin 6

rirc. Mam pᷣma quatitas naturaliter habet ſubſtare

partes

randũ eſt igit᷑ q in boc ſacramẽto eſt bec omnia repꝛ
alijs accidẽtibus. ⁊ alia accidẽtia naturalit᷑ ſuſtenta/
ri ab illa. Si ergo detur quãtitati potentia ſuſtentan/
di alia accidẽtia.illoꝝ exiſtentia in quãtitate eſt natu
ralis. ⁊ opatio ſequẽs habet potentiã naturalẽ. And
dico ꝙ opationes illarũ ſpecierũ in ſenſus ſunt natu
rales.quia in quãtitate habent eſſe cõueniens imuta/

tioni ſenſuũ. Omnes igit᷑ rõnes bhoc oſtendẽtes ſunt

cõcedende. Ad oppoſitiões manitfcſta eſt rñſio.quia

quãtitas eſt ibi loco materie.⁊ per illã ſunt bic ⁊ nũc.

⁊ habet eſſe naturale ⁊ cõueniens imutationi ſenſuũ.
⁊ accidentia pᷣmo ſunt in quãtitatc.⁊ põt ſatis videri
ꝑ exemplũ ſupꝛa de naui poſitũ. O vᷣo datur vlteriꝰ

quãtitati illi potentia ſubſiſtendi traſmutationibus

illarã foꝛman.talis potentia partim eſt cõfoꝛmis na-
ture. partim ſupꝛa naturã. Cofoꝛmis eſt q;tum ad ſbᷣ

ſiſtentiã cõtrarietatis.qꝛ qutitati ꝑ ſe inſunt contra⸗

ria. Sed ſupꝛa q;um ad hoc manet eadem ſm ſe.
facta mutatione.boc em̃ eſt ꝓpꝛiũ ſolius ſubſtantie.⁊

38 ita ſupꝛa naturã ↄtrarietatis. ¶ Ad illud ergo quod

obijcit de traſmutatiõe vtrũ ſit naturalis vel miracu
loſa.dicendũ q; rõne naturarũ illarũ ſpecierũ que ha

bent naturã cotrarictatis illa trãſmutatio eſt natura
lis.ſed rõne ſubſiſtẽtialitatis eſt ſupꝛa naturam.⁊ ita
partim naturalis.partim ſupꝛa naturã. Ratiões igit

ad partẽ oppoſitã facte in ſecũdo ꝓbleumate currũt

Hm bas duas vices. Mam que ꝓbant ꝙ ſunt natura

les ſumũtur a natura cõtrarietatis foꝛmarũ illarum.

que vo ꝓbant ꝙ ſunt ſupꝛa naturã ꝓcedunt ſᷣm viã

ſubſtãtialitat.⁊ ſicpatet ſecũdo queſitũ de trãſmuta/
tione. Si vo datur illis accidẽtibus potentia verten/
gi in ſubſtantiã cñ deſinũt eſſe. ⁊ cũ coꝛpus xpi ibi de⸗
ſinit eſſe. talis potentia oiĩno eſt ſupꝛa naturã.q ideo

39 talis actus oino ſupra naturã ⁊ miraculoſus. Ad

*

illud qd querit᷑ de nutritione. dicendũ q ibi triplex ẽ
oꝑatio. Pꝛima eſt ꝙ ſpecies ille ꝓ actionem virtutis
agentis traſmutant᷑.⁊ hec partim eſt naturalis ꝑtim

ſupꝛa naturã. Secũda eſt ꝙ in fine traſmutatiõis ce⸗
dunt in ſubſtantiã ita ꝙ in illã cõuertunt᷑.ſicut ſi co/

uerteret᷑ ſubſtantia panis ſi eſſet pᷣſens.⁊ bec eſt mi/
raculoſa.Tercia eſt ꝙ ſubſtãtia illa poſtea cõuertit᷑ ĩ

40 carnẽ.⁊ H̊ eſt ſimpliciter naturalis.Scd q;uis iſte mo

dus vicendi ꝓbabiliter poſſit ſuſtineri.alit᷑ tñ poteſt
dici ſecurius ⁊ bꝛeuius qꝙ; oꝑationes accidentiũ ſiuc
virtus opans habet comꝑari ad illud a quo egredit᷑.

2 ad illud qd oꝑatur.Si loqͥmur per comꝑationẽ ad

lllud a quo egredit᷑.ſic dico ꝙ cũ ꝑ naturã omnis vir
tus oꝑans vel ſit ſubſtãtialis vel ſaltẽ ab illa depen/
deat ⁊ regulet᷑.ꝙ ſubſtãtia circũſcripta ſi vlterius ac/

cidens opꝑetur.ita miraculũ eſt ꝙ opꝑet᷑ per ſe.ſicut mi
raculũ eſt ꝙ ꝑ ſe manet.⁊ ita ois opatio eſt miraculo

ſa. Si aũt loquamur ꝑ cõpationẽ ad obiectũ.ᷣ ſiue ſit
ad oꝛganũ ſenſus ſiue aliud quodcũq; coꝛpꝰ.ſic dico
ꝙ accidẽtia multas habent ibi oꝑationes naturales.

vñ q albedo mouet viſum ⁊ ſapoꝛ guſtũ.hec ſunt ſu o eſt no ſo getiaz 18
veri quod ibi eſt qdiu ſpecies panis. nõ ergo dicitur
coꝛpus chꝛiſti verum vere manducari coꝛpoꝛaliter.

pꝛa naturã.nec cõtra ſed ᷣm natnra. Qm̃ ergo albe/

lo nõ ſeparat᷑ ibi vt babeat eſſe mathematicũ.ſ̊ ſal-

uat᷑ eſſe naturale ⁊ ſingulare.ideo ille oꝑatiões ꝗᷣ in/

erãt albedini ⁊ alijs accidẽtibꝰ adhuc naliter inſunt.

Concedendũ ꝙ imutatio ⁊ trãſmutatio quodãmõ

nalis ẽ in relatiõe ad obiectũ.qꝛ ſaluat᷑ ibi nã accidẽ/

tin. quodmõ eſt ſupꝛa natur in cõpatiõe ad ſbiectũ
uis accidtia ꝑ ſe agũt,. ⁊ m boc currũt ratõnes ad

xIEI

oppoſitas addutez.
Vnſequẽter qᷓtum ad terciũ artieulũ queri᷑
de fractiõe illaꝝ ſpecieꝝ.⁊ circa hoc tria pᷣnci
baliter querunt. Pꝛimo querit᷑ vtrum vera
itoꝛpe xpᷣi. Secudo vtrũ fit i ſpeciebꝰ. Ter

ractio

cio querit᷑ qͥd ꝑtes ſignificẽt. ¶ Queſtio. j. 3

¶ Oꝛ coꝛpus vere frangat᷑ videt᷑ Aug.dicerc.noꝛũt
inq̃t fideles qñ mãducat carnẽ xpᷣi vnuſqᷣſq; accipbbit
partẽ ſuꝗ.qdð ſi verũ eſt.ergo diuidit᷑. ¶ Itẽ ↄſequit᷑
ex coͤfeſſione Berẽgarij ꝗᷓ accepta fuit a Nicolao pa
pa. Cõfeſſus eſt em̃ coꝛpꝰ xpᷣi verũ facerdotis mani/
bus attrectari ⁊ frangi. ergo ſi iſta cõfeſſio vt fidelis
accepta eſt.patet ⁊c. Erõnce videt᷑.qꝛ coꝛpus xpᷣi
verũ mãducat᷑ſed qð mãducat᷑ atterit.⁊ qdð atterit
frangit᷑.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ̊ ſacramẽtũ ẽ memoꝛiale paſ/
ſionis.⁊ ita memoꝛiale ꝙ nõ tm̃ eſt ſignũ ſed etia ve/
ritas. Sed in paſſiõe vere fuit coꝛpus xpᷣi fractũ ⁊ di
uiſum.ergo in hoc ſacramẽto vere frangit᷑. Si dicas
ꝙ eſt incoꝛruptibile ideo nõ põt frangi.boc nihil eſt.
qꝛ ſi poſſibile eſt coꝛpꝰ xpᷣi aiatũ eſſe in vno loco et in
pluribꝰ ꝑ miraculũ:.ergo ſilr ꝑ miraculũ poteſt incoꝛ
ruptibile frangi. ¶ Sed cõtra. coꝛpꝰ animatũ qð di/
uidit᷑.coꝛrũpit᷑ ergo cũ coꝛpꝰ xpᷣi ſit aiatuzʒ.ſi frangit᷑
⁊ diuidit᷑ coꝛrũpitur. ⁊ ſi coꝛrũpit᷑ nõ manet verñ ſa⸗/
cramentũ.ergo ⁊c̃.¶ Itẽ ſi poteſt frangi ⁊ maſticari.

ergo cadẽ rõne ⁊ digeri.ergo ⸗ eadẽ rõne ⁊ in ſeceſſũ
emitti.qd nephas eſt dicere.

mitti. q ſt tem de mãna qo fuit
figura buiꝰ ſacramẽti nec qui plus colligebat habuit
plus.nec minus habuit minꝰ.ſi g fuit vera figura ne

ceſſe eſt coꝛpꝰ xp̃i tantũ eſſe in parua ꝑte hoſtie quã/

tũ in vtraq;. vel in magna parte.g non diuidit᷑ ( Rꝰ.q E

quidãꝗ dixerũt quos tangit mor in lr̃a ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi vxe
rũ frãgitur in ſacro ⁊ tñ nõ coꝛruũpit᷑. ⁊ boc quideʒ fit

ꝓ virtutẽ ſupꝛa naturã.ſicut factũ ẽ ꝙ cpꝛpꝰ xpᷣi paſũ
bile datũ eſt diſcipulis.⁊ tamẽ nõ eſt ab coꝛũdẽ denti

bus paſſum.Et i aſſertionẽ ſue poſitiõis hbᷣe wluerũt

cõfemionẽ Berẽgarij. Sed hec poſitio nõ põt ſtare.qꝛ
ſi ẽ incoꝛruptibile.nõ diuidit᷑.ſᷣ ſi frãgitur diuiditur.
ergo ſimul diuidit᷑ ⁊ nõ diuiditur.tũc g̊ deus faceret
duo ↄtradictoꝛie oppoſita ſimul eſſe vera qð nunq́;
faciet. Pꝛopter h̊ dicendũ ꝙ coꝛpꝰ xpᷣi verũ nõ fran/⁊.

gitur. imo in quotcũq; pꝑtes diuiditur hoſtia. eſt totũ

⁊ integrũ ꝛ y obijcitur de cõfeſſione Berengari ⁊
verbo Aug. dicendũ ꝙ vtrũq; dictũ eſt rõne ſpecierũ
exterioꝛũ circa quas cõuenit eſſe attritionẽ.fractõeʒ.
⁊ maſticationẽ. Nec modus iſte loquẽdi eſt tenẽdꝰ..
Recepit tñ eccleſia ↄfeſionẽ Berẽgarij ⁊ publicauit
q̃ᷓuis minꝰ expᷣſſam ad elidendũ ſuũ erroꝛẽ qui non
cõcedebat coꝛpus xpᷣi ibi eſſe vnũ niſi ſicut in ſigno.
Añ pt H̊ recepit vt intelligeret᷑ ibi verc eſſe.nõ ve/
re diuidi.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ coꝛpus xpᷣi veruz ꝗx
mãducat᷑.dicẽdũ ꝙ i maſticatõe tria ſt. Maſticatio.
in ventrẽ traiectio.⁊ incoꝛꝑatio.⁊ bec tria rñdent tri
bus ꝗᷓ ſunt in ſacramento. Maſticatio nãq; eſt ſpẽꝝ
tm̃.incoꝛpatio ẽ qᷓtuzʒ ad coꝛpus xpᷣi myſticũ.in ven/

—

trẽ traiectio eſt nõ ſolũ ſpecieꝝ ſed etiaʒ coꝛpoꝛis xpi

quia coꝛpoꝛaliter maſticatur.ſicut emñ non frangitur
ſic nec maſticat᷑. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ eſt ſignũ

paſſonis. dicendi . 5 eſt ſignũ paſſiõis que ſit uuunc·

chꝛiſtus. ſed paſſionis que ſemel

qꝛ tũc ſemꝑ pateret᷑

fuit. Et qd obijcit ꝙ eſt ibi veritas. dicendũ ꝙ nõ eſt
ibi yeritas paſſiõis.ſed veritas eiꝰ qui ẽ paſius Ad 4 ⁶⁸

un

NAlud quod dicit᷑ hoc poſſe fieri ꝑ miraculũ.dicendũ
nõ eſt ſimile de eſſe in pluribꝰ locis.qꝛ ibi nulla eſt
cõtradictio.hic autẽ ſic.
¶ Atrum in ſpeciebꝰ ſit ver⸗ fractio. Et q; nõ videt᷑
quia qð vere fit in ſigno.ſignificat᷑ fieri in ſignato.ſed
in ſignato nõ eſt fractio vt ꝓbatum eſt. ergo nec in ſi⸗
gno. SSee omnis actio termiat᷑ ad hoc aliquid.ergo
nõ eſt ibi ſubſtatia aliqua niſi ſubſtãtia coꝛpoꝛis xpi.
ergo nõ frangit᷑ ibi aliquid. ⁊ videt᷑ frãgi.ergo eſt ibi
tm̃ fractio apparens.¶ Itẽ licʒ videant᷑ ibi eſſe acci
dentia in ſubiccto.tamè in nullo ſubiecto ſunt.nec eſt
ibi falſitas aliqua. ergo videt᷑ ſimilit᷑ ꝙ quis videat᷑
eſſe ibi fractio.ſi nõ ſit ꝙ nõ ẽ ibi falſitas. ¶ Cõtra.di
cit᷑ in cuangelijs Math. Mar.Luẽ.ꝙ bñdixit ⁊ fre⸗
git. ſed ibi fuit vera bñdictio.ergo ⁊ vera fractio.alio/
qn ipᷣa veritas in ſacramẽto veritatis ⁊ euãgeliũ ve/
ritatis narrat qd apparet eſſe verũ.⁊ eſt falſuʒ.¶ Itẽ
ſpecies illa panis alba eſt vere.⁊ vere põt denigrari.
ergo ⁊ vere põt diuidi. ¶ Itẽ diuiſio ſequit᷑ quãtita/
tem. ergo ſi eſt vera quatitas. ergo vera diuiſio ⁊ fra
ctio.nõ ergo tm̃ apparẽs.¶ Item ſi tm̃ apparens.
