cipit.vt viri nõ ſolũ in alienis ſed etiã in ꝓpꝛijs vxoꝛi
bus modũ ⁊ tꝑa ſeruent. ¶ Item ꝙ nõ debeat red-/
dere videt᷑.quia non ſolũ qui male agũt peccant ſed
etiam XS tiunt.ergo peccat qui reddit.cuʒ con/

ſentiat. ¶ Item non eſt reddendus gladius furioſo
vt ſe interficiat.ſed petens debitũ tꝑe menſtruoꝛum
contra ſalutẽ ſuam petit.ergo non ei reddendũ eſt.
,B rem ꝙ nec ſit reddendũ nec petendũ Lcuiti.xx.
dicit ꝙ vterq; interficiat᷑.ſcʒ vir ⁊ mulier. Sed pena

¶ Ad ulud qð obijcitur q 24

25

d aliud patz rñꝰ qꝛ non foꝛnicãs bʒ2 G

moꝛtis non niſi ꝓ peccato moꝛtali infligebat. O vter ·
qʒ peccat moꝛtaliter. ¶ Itez biero. dicit q ex tali coꝛ

tu naſcunt᷑ pueri elephtici ⁊ monſtruoſi.ergo vter/
q; facit contra bonũ ꝓlis.⁊ ſi hboc. ergo vtcrq; moꝛta
liter peccat. EConeia. Maioꝛ paſſio ẽ paſſio lepꝛe
qᷓ; menſtrui.ergo ſi ꝓpter lepꝛam nonꝝ põt mulier de⸗

bitum negarc. nec pter menſtruũ. ¶ Item mlicr nõ

habet ptatem ſui coꝛꝑis.ergo cũ vir petit.ſuum pe

tit.⁊ iuſtũ eſt vnicuiq; reddere qð ſuum eſt. ergo iu⸗
ſte reddit mulier. ¶ Item eſto ꝙ vir neſciat ꝙ ſit te/
pus menſtruoꝝ.⁊ mulier timet de lapſu eius.querit᷑
quid dʒ faccre.⁊ oñdit᷑ ꝙ reddere.qꝛ illiꝰaiam liberat
g moꝛte ⁊ ab om̃i culpa⸗ tem ſicut ſluxꝰ ſanguis

tui
unis
niigt⸗
enttt5
le
1e ⸗
eſtenan
Gpiktnn
loriti
ecſttid.
6oingtee
thohigt
zMexing
Piutrtpe
gat do

uitcrk

d i

Geteditti
Mchoſde
ſoncopet
Agſubi
4 tyefi l
hechürpet
ſnebiciEt
bipeſtan
enaſtruof
ſtetviroder
reinpisp
hobaberat
nyognacn
ſodzfutcer
tönen
ſerecdtgea
Gveeitu
lck Oitenci
oͤtenet
ſüinaneni
umnoſtſtc
obinh
ſoꝛiſavon
dtclocsſo
alpal ge
Obbioͤcze
faß ptert
ſzeicnn
nitocctdie
lopiotpe
ſobiydoic
Lpbebliorg
ſrhaturi.s
muan
mntllloto
tinn
trſgtci
Rrinin
ſtihemn
itötoen
9 tun hörpe⸗
ſbüctde⸗
9 ifent
ggten d
ſengide

deninitin
cmcfne
mmanmign⸗
ans lind,
Bgiesnnin
rläſcnt⸗
iedelin,
sncil
emte
Ar ömiſnn
nsndgi
ennſwtin
len ſanrioii⸗
ck iüſeinanin

tümaloni
al
emenſmor d
rmi hoſt er
iun dhtilun

–
cſentimein
rchincth
t annufut,
ntiß inlif
Gcän nenm
S

29 us. iſte momentaneꝰ.

go diendũ deo ꝙᷓ bomini ſiue mulieri.

— —

reddit mulierẽ immũdã.ita fluxꝰſeminis reddit vix

debitũ. S *. ¶ Item ſi aliq̊ mõ repugnat mrumonio
talis coitꝰ.B no eſt niſi rõnc ꝓlis. Sʒ poſſibile eſt ꝙ
talis mulier ſit ſterilis.⁊ tũc nõ timet᷑ defoꝛmitas ꝓ/

tungaee heen mulier ꝗᷓ petit a viro ſemifluo

tꝑe ſiue menſtruoꝝ ſiue alio dʒ debitũ reddi.ſed nõ

eʒ peti.Et dicũt ꝙ rõ huiꝰeſt.q petere eſt agere. ſed
reddere qdãmõ pati.⁊ pꝛimũ eſt libertat᷑.ſcdᷣm vero

22 lis. c. ¶Re. dᷣm ꝙ; aliqͥ voluerũt dicere ꝙ omni

neceſſitat ẽ. Añ ⁊ dñs nõ pᷣcepit mulieri nõ reddere.

9

S hoi accedere.ac ꝑ hoc nõ exemi
⁊ boc vi mr dice cñ dicit. Et licet
bitum ſit petent:i ſoluendũ.nõ tñ licet om̃i tpe petẽ.
Sed illud nõ vr ↄſonare nec rõni nec aucti. Dꝛimũ
nõ aucti.qꝛ eſt ↄtra bonũ ꝓlis ſicut dicit Hiera.ſuꝑ

5 t mulicrẽ a tentõne
ß vir obligat᷑ vt hᷣ nõ poſſit petere ſine tranſgreſſiõe⸗
cere in lr̃a cñ dicit.Et licet om̃i tꝑe de

illud Iſa.lxiiij. Om̃s iuſticie vr̃e ſicut pannꝰ mẽſtru

A

ate ⁊c. dicit. tũc ↄcipiunt᷑ mẽbꝛis depꝛauati.ceci.clau
di. lepꝛofi.vt qꝛ pentes nõ erubuerũt in ↄclaui cõmi

ſceri. eoꝝ pctm̃ apte redarguat᷑ in puulis. ¶ Item
Aug.ſuꝑ Exo. Ad mulicrẽ ⁊c̃.neceſſario iterũ vtri/

q; ↄtinẽtia indicit᷑.Et iterũ. cũ fufficiẽter ꝓphibuiſſet.
boc etiã repetit ne foꝛte i ſugioꝛibus videret᷑ figura-

29C „

tiue dictũ. Et iterũ vterq; pᷣcipit᷑ interfici Leui.xx.ſiẽ

ibi pʒ.ꝭ̊ vterq; moꝛtalr peccat.Et iterũ.eſto ꝙ; muli⸗
er menſtruoſa tũc tpis debitũ petat a viro.⁊ hoc con
ſtet viro. durũ videt᷑ dicere ꝙ ius tencat᷑ ſibi redde-
re in ꝓlis pᷣiudiciũ.ſi &̊ ad paria iudicant᷑.⁊ dominiũ
nõ habct alter in alterũ ↄtra diuinũ ſtatutũ.nõ vide
tur ꝙ reddere teneat᷑.Et ideo aliqͥ voluerunt dicẽ ꝙ

nõ dʒ reddere niſi pᷣſumat de viro ꝙ incidat in foꝛni/

catõnem.qꝙ ſi pᷣſumit. dʒ occurꝛere maioꝛi periculo.

nec reddit gladiũ ad interficiendũ ̊ᷣ potiꝰ ad ſanan-

dnñ. Sʒ nec iſtud ſufficit.qꝛ aut mulier tenet᷑ aut non

tenet. Si tenet. abſq; pᷣſumptõne ꝑiculi dʒ reddẽ.

Si nõ tenet᷑ vt tũc.hoc nõ eſt niſi qꝛ hoc eſt cõtra di/

uinũ mandatũ. qtumcũq; timest de culpa alteriꝰ.

cum nõ ſit faciendũ malũ certũ ꝓ incerto cuitando.

nõ dʒ ſibi rcddere debitũ.nõ qꝛ reddit gladliũ furio/
ſo.qꝛ iſta non eſt rõ.nam aliter ſeipᷣm interficẽt. MNec
dat ei occaſionẽ aleni i ipſa petat.nõ em̃ ideo eſt
culpa qꝛ gladiũ furioſo reddit.bᷣ qꝛ cõtra pᷣceptũ ſiue
ꝓhibitõez agendo ſe deoꝛdinat.⁊ hoc nõ eſt pꝛopter

eſtz de vicina partui. qꝛ ex actu illo timet᷑ puulꝰopp/
mi ⁊ occidi.vel ſi ipſa laboꝛaret cgritudine acuta.nt/
lus ꝓ illo tꝑe diceret cũ teneri.nõ rõne tꝑis.ſ ratiõe

moꝛbi vel piculi. Terciꝰmodus dicẽdi eſt q videtur
cẽ ꝓbabilioꝛ ꝙ tpᷣs menſtruoꝝ aut ẽ ſ̃m naturã.aut

p̃ter naturã. Si ᷣm naturã ſemel in mẽſe.qꝛ tũc poſ-
ſibile eſt filios geucrare.⁊ ꝑ abundantiã ⁊ corruptõ⸗
nem bumoꝛis in peſſimo ſtatu.ideo moꝛale eſt pᷣcep
tum vt illo tpe nõ cognoſcat᷑. AVñ ſi ignoꝛãter petit.
vel violẽter reddit.excõicat᷑.Si ſcienter ⁊ libẽter pe/

p̃s.ſ ꝓpter moꝛbũ qui eſt ↄtra ꝓlis bonũ. Eñ ſiliter

tit ⁊ reddit.cõtra pᷣceptum facit ⁊ moꝛtalr᷑ peccat.et

vir ᷣm tpᷣus nõ hbʒ ptãtem in coꝛpꝰmulieris.Si autẽ

ſit tos ↄtra naturã. ⁊ paſſio pᷣter naturã.tũc dẽ ꝙ fi⸗/
lij nõ generant᷑ vicioſi natura.⁊ tũc ſi diu duret debi

obijcit de lepꝛa nõ eſt ſimile.qꝛ ille moꝛbus eſt ↄtinu/
dallud qð obijcit᷑ ꝙ nõ bzʒ

ptãtem.ddm ꝙ tũc nõ habet. vel krig plus eſt obe⸗

28 tum põt pcti ⁊ reddi.Ex his patẽt obiecta.¶ Oð ei

A ilud ad a⸗

aliter em̃ ꝓpter vitandã culpã viri non dʒ ipſa facere

nire.aliqñ nõ ꝓpter dies ꝓseſſionis.

ritur qñ vir neſcit. dm e ſi credit ipᷣm deſiſtere debꝰ
ei infirmitatẽ decere. vel ſaltẽ infirmitatẽ ſiłare. quia
ſi nec tũc vult deſiſtere.dʒ quantũ põt reſiſtere.quia
ſi ille violẽter extoꝛquet.vterq; eſt immunis a culpa.

—

culpã.

illud qð obijcit᷑ de ſterili.ddᷣm qꝙ neſcit᷑ q;diu hʒ mu

liebꝛia vtrũ ↄcipiat.⁊ ideo obligat᷑ diuino mandato
ſicut ⁊ alie qᷓͥ ↄſueuerũt conciꝑe. Muis aũt iſte mo⸗/
dus vltimo dictꝰvideat᷑ eſſe ꝓbabilioꝛ.pꝛimꝰ tamen
modus dicendi eſt ſecurioꝛ ⁊ ſanioꝛ.qm̃ ſtandũ eſt ꝓ

mr̃imonio.⁊ valde durũ videt᷑ ꝙ mulier debitũ non

reddat.iĩmo dʒ inſtanter petenti.cũ nõ apparet infir
mitas grauis ⁊ manifeſta. Si tu dicas ꝙ nõ debet ſi⸗
ne violentia. põt eſſe ꝙ vir nõ põt ſibi violentiaʒ fa

cere.⁊ ex boc cadet in peioꝛẽ foꝛnicatõeʒ.⁊ ideo dicẽ/

dũ ẽ ̃m pꝛimũ modũ ꝙ; ſecꝰ eſt in petitõe ⁊ redditi-

one ſicut dicit mgr̃ in lra.⁊ pꝛimo notatũ ẽ. Añ ꝓbi/

bitio in foꝛnicatõne menſtrue ſe extendit vt ↄpeſcat
ſiue vt nõ reddãt.⁊ ideo abſoluit᷑ a tentõne redden⸗

di.⁊ ꝑ boc intelligende ſunt aucẽtes de hoc loquẽtes.

Debet tñ mulier aliq̊ mõ ſe reddere difficilẽ.⁊ cũ do/

loꝛe debitũ ſoluere. ne dum appetit a ſe peti. ipſa rea
fit ac ſi peteret.vñ reſiſtere .
pᷣͤſtare marito.Ex hoc pʒ il

Meceſſitate em̃ ↄpulſa femina nõ dicit᷑ ↄſentire. nee
furioſo gladiũ reddere.ſᷣ ipſe agit.⁊ hec patit᷑. Pre⸗

terea gladiꝰfurioſo eſt reddendꝰvt euitet᷑ maiꝰ peri⸗
culũ.ſic in ꝓpoſito cũ timẽt periculũ.⁊ vir põt eua
re periculu foꝛnicatõnis vel odij ꝑ redditoeʒ.in quã
incurꝛerct ꝑ abnegatõnem.Ex bis patent alia.Con/

Ad illud qð obijcit᷑ de imundicia. dð ꝙ nõ ʒ
eſt ꝓpter immũdiciã.ſᷣ qꝛ talis eſt ꝓli cõtraria. Q¶ Ad ʒ2

cedendũ eſ em̃ ꝙ debitũ nõ põt peti ſcienter. qꝛ boc-

eſt moꝛale ꝓpter pᷣceptum ꝙ debitũ nõ petat᷑.Et non
valet de lepꝛa nec de ptãte coꝛꝑis.qꝛ vſus eſt ei arta

tus ꝑ mandatũ illud.⁊ patent auẽtes inducte in con

trariũ. om̃es em intelligende ſunt q́;tum ad ſcienter

exigentes.
ueſtio.ij.

ui. Et ꝙ ſic videt᷑.j.ad Coꝝ.vij. Molite fraudare in/

uicẽ niſi ex ↄſenſu ad tpᷣs vt vacetis oꝛoni.g nõ licet

abſtinere ꝓpter oꝛonem niſi vtroq; cõſentiente. ſiñ

habet neceſſe ↄſentire.alter põt petere.⁊ alter debet
Item rõne videt᷑.qꝛ ↄcubitꝰↄiugalis ra

reddere.
tione debiti ſoluendi nullã habet de ſe culpã.& in die
ſolenni reddere nõ eſt pctm̃. ien ↄiugiũ inſtitu⸗
tum eſt in remediũ cõcupie vt foꝛnicatio vitet᷑. Sed

nis in die ſolenni. tũc licet adhibere remedium.

õt niſi credat ſcandalu—
ud qð obijcit᷑ de ↄſenſu.

¶ Atrñ tpe dicrũ ſolenniñ debitũ poſſit peti licite ⁊ ſol

poſſibile eſt ꝙ bõ infirmꝰmagis temptet᷑ oe oꝑc car-

tem ſi alter cõiugũ ex ſola libidine explenda pe

terct debitũ. ille a q̊ petit᷑ deberet ſoluere.quia reddit

ei qʒd ſuũ eſt. videt multo ion tꝑe ſacro petat᷑

cauſa foꝛnicatõnis vitande. ¶ Contra.ꝙ tali temꝑe
nec debeat peti nec reddi oſtendit᷑ auẽte Aug.qᷓ ba-
betur in la. Xp̃iano cum vxoꝛe ſua licet aliqñ cõue/
¶ Item videtur

cxemplo Greg.in.j.dyalog. ꝙ mulier ꝗᷓ nocte cogno/

uit virũ. cñ in die veniret ad ꝓceſſionẽ a dvabolo eſt
accepta. ſed ̊ nõ eèt niſi graue petm̃ ect. S

c. ¶ Itẽ
hoc videt᷑ rõne.ſ.ꝙ nec ſit petendũ nec re e⸗

I: põt eẽ dies ſolẽnis vt paſca vel natalis in qͥ vter

q tenet coicare. Sy oſtitutio ecdlie eſt n accedat

.

34

35

56

57 0

38

Ai.

aliquis ad ↄmumionẽ qñ cognoſcit vxoꝛẽ. ᷣ cum nõ

poſſint ſimul ſtaretenct᷑ ad faciendũ vnũ. nõ ad fa

ciendũ alterũ. ¶ Item hoc videt᷑ ꝑ võneʒ virtutis ᷓ
ꝓſiderat nõ ſolũ actũ ſᷣ ctiã debitas circumſtantias.
Szʒ debita circũſtantia eſt in diſcernẽdo diẽ ſacruʒ a
Item boc vf ꝑ ſilłc. quia nõ licet in
om̃i loco nec petere nec reddere debitũ.vtpote in ec⸗

nõ ſacro.g̊ ⁊c̃.

cleſia.& ſir videt᷑ ꝙ nec in om̃i tꝑe.¶ Itẽ boc videt᷑

rõne.qꝛ maioꝛ eſt delectatio in coitu q; in cibo.crgo
ſi eccliaſtica inſtitutio q;tum ad abſtinẽtiaʒ cibi ẽ ne⸗
ceſſario obſeruanda. multo foꝛtius q;'tum ad coituj.
33 ¶ Be'. dm ꝙ ſicut dicit mgr̃ debitũ ſeme cſt poſcen
ti ſoluendũ.nõ tñ ſp licet petere.cuiꝰratio eſt.qꝛ red⸗-

dere eſt neccſſitatis.ſᷣ petere eſt volũtatis.⁊ in ſacrꝭ

diebus inoꝛdinate voluptatis eſt pctere.qð patʒ ſic.

ↄiugiũ em̃ ratõne ſui actus eſt remediũ.ᷣ nõ oĩo cu/
rans ſ̊ excuſans. AUnð in actu ↄiugali eſt opꝰ carnis

qq; trahit aiam deoꝛſum ⁊ ad rerꝛena ſapiendũ.⁊ eti
am ad delectatõeʒ ſentiendũ.Qm̃ igit᷑ aliqͥ ſunt dicſ
in quibus dʒ anima ſanctificare ⁊ aſſurgere ad diui-

na.vtpote ſolẽnitates pᷣclare.ſunt ctiam in quibꝰde/
bet anima affligi vtpote iciunioꝝ ⁊ ꝓceſſionuʒ.idco
cõueniens cſt in talibꝰtẽꝑpibus ab illo actu ceſſarc.ct

idco ſancti pꝛes inſtitucrũt.nõ tñ inſtitucrũt tanq; pᷣ
ceptuʒ ꝗꝓpter carnis lubꝛicũ qð in multis eſt magnu.
⁊ qꝛ nõ tanq; pᷣceptum inſtituerũt.nec ius petẽdi de/

bitum abſtulerunt. idco cum petit᷑ manet neceſſitas

ad reddendũ. Ideo dom ꝙ reddi põt ſine omni cul/
pa in illis diebꝰ.dum tñ reddat cũ vᷣiſplicentia ⁊ do/
oꝛe. Peti aũt nõ põt ſine culpa.⁊ ſi aſpectꝰſit ad de/
lectatõezʒ.grauis eſt culpa.ſi aũt ad lubꝛicũ carnis et
ſuã infirmitatẽ cuiꝰeſt ↄſcius.vel ↄſcia vehementer

eimet.⁊ ꝓpter hoc petit.veniale põt eẽ pctiñ.attamẽ
vix ↄtingit ꝙ in pᷣcipuis dicbꝰnõ ſit graue peccatuʒ.

Concedende igit᷑ ſunt rõnes ꝙ dʒ reddi.qꝛ non poſ/
ſunt fraudare niſi ex cõſenſu. AUñ tpᷣs oꝛonum nõ ſuf
ficit ad abſtinendũ niſi aſſit etiäu mutuꝰↄſenſus.ſicut

innuit apłs.¶ Ad illud & qð obijcit᷑ ꝙ xpᷣiano nõ li/

cet ↄuenire.dm c nõ dicit h̊ ꝓpter hoc ꝙ illð ſit c

catum moꝛtale.⁊ eiꝰoppoſitũ ſit in pᷣcepto.ꝑ&ᷣ qꝛ quã/
dam inhoneſtatẽ habz.⁊ hoc pʒ in eadeʒ aucte.quia
dicit ꝙ in talibꝰ viebus debent a licitis temꝑare.⁊ B
dico niſi ↄtemptꝰſolẽnitatis interueniat.ſicut fuit in
illa muliere de qua loquit᷑ Oreg.q̃ iuit ad ꝓccſſioneʒ
¶ Ad illud vᷣo qdð obijcit᷑ ꝙ nõ dʒ reddi ꝓpter cõmu

nionẽ.ddm ꝙ cñ reddẽs cũ doloꝛe ⁊ inuitus reddat.
non artat᷑ nec ab ingreſſu ecclie neca cõione.tñ cõio
poſſet de ↄſenſu ſacerdot diſterꝛi.¶ Ab illud qð ob
ijcit᷑ ꝙ eſt ibi exceſſus.dðm ꝙ nõ eſt exceſſus ex par/

te reddentis.imo neceſſitas ex ꝑte petentis.ſi em̃ ꝓ/

tãtũ periculũ nec lubꝛicũ in guſtu ſicut i tactu.⁊ ideo
inſtitutũ eſt de ieiunio ſub pᷣcepto.ſed de ceſſatiõe ab
amplexu eſt ↄſilium.maxime cpiugatis qui inuicem
cohabitãt. Hoc ſine pᷣiudicio ſit dictũ ꝓ eo ꝙ ſancti

vident᷑ talẽ coitum aggrauare. ſicut auctes Hiero.ĩ

iſtud nõ phibuerũt.maxi

litera vident᷑ ſentire. Sed intelligenduz eſt ꝙ ſancti

„

oꝛatõnem nõ debẽt inuicem fraudarc niſi ex ↄſenſu.

Ad aliud dam ꝙ nõ eſt ſimile de loco. qꝛ in lo/
ſecratio ſacramẽti ⁊ deputatio ad oꝑa diuina
ſolũ.ideo temerat᷑ locus ſacer.cſt em̃ menſa ꝓpꝛia.h
tpᷣs nõ ſic oino deputat᷑.¶ Av vltimũ dom ꝙ nõ eſt

tcer periculũ faciat nõ eſt cxceſſus moꝛtalis venia
8
co eſt⸗

me cum Apls dicat opter

III

ꝛ ideo zcedendũ eſt iſtud ogee eſſe Zgruitatis 2 H

neſtatis qᷓ; neceſſitatis.niſi ↄſcia obliget.qua credat
illud eſſe ꝓhibitum ⁊ moꝛtale pctm̃.vel niſi interue⸗
niat ſacre diei cõtemptus.de qͥ valde põt timere.qui
tůũc debitũ nõ erubeſcit peter.
Onſequẽter q;dtum ad quartum articulum
querit᷑ de temꝑe celebꝛandi nuptias.Et cir

a hoc duo querunt᷑. Pꝛimo qucrit᷑ vtrũ in
celebꝛandis nuptijs debeat tpᷣs obſeruari. Sccundd
querit᷑ vtrũ ↄtractũ mrioniũ tꝑe indebito debcat ſc⸗

parari.
Oueſtio. j.

—

andi ⁊ temp

in quadrageſimali tcmꝑe vllo mõ ↄuenire poſſe ar-
bitnor. Item hm omniũ moꝛes tpᷣs celebꝛationis
nuptiaꝝ eſt tpᷣs ſolennitatis ⁊ gaudij carnalis.qꝛ ve
eri in temꝑe deputato ad ſanctificatõeʒ ſpũs.ꝭ ⁊c.
een plus eſt nuptias eelebꝛare qᷓᷓ debitũ ſoluere
ed in actu caruali ad hoc ꝙ fiat recte ⁊ boneſte ſer⸗
uanda ſunt temꝑa.g multo foꝛtius in cõtractõe ma⸗
trimonij ſiue nuptiaꝝ celebꝛatõne pꝛima. Contra
Gal.iiij.dies obſeruatis ⁊ menſes ⁊ tꝑa ⁊ annos.et
poſt. timeo ne abſq; cã laboꝛaucrim in vobis.g̊ᷓ vide
tur ꝙ ſit hereticũ tpa obſeruare.qᷓ vẽ ꝙ q̊libet temꝑe
bonũ ſit nuptias celebꝛare.¶¶ Item in boꝝ ſacr̃oꝛuʒ
pceptõne nõ eſt determinatio tempoꝝ niſi ex ſola cõ
gruitate.nec ſeruant᷑ cõiter tempoꝝ determinatões.

xvi ſilr ꝙ nec in mrimonio ⁊ ſponſe traductöne.

Item matrimoniũ cſt ſanctũ ⁊ bonuʒ.cum ſit ſa⸗
cramentũ.g in dicbus ſacris ↄpetens cſt ipſum ccle/
bꝛare.

5 potius deberet in nuptijs ꝓhbiberi ⁊ interdici abu/

ſus q; tp̃s.Eſt ergo queſtio ꝓpter quã cauſaʒ iſta triꝛ
temꝑa interdicunt᷑ que ponunt᷑ in litera.⁊ magis in
*.vicendũ qꝙ duplexẽ ʒ 9

bhoc ſacramento qiᷓ in alio.
ratio quare in his tribus temꝑibus interdictum eſt
nuptias celebꝛari. AUna ſcilʒ moꝛalis. alia figuralis.
Moꝛalis quidem eſt his tribus temꝑibus anni ꝓ/
pter pᷣcipuaꝝ ſolennium expectatõncm.in quibꝰcõ/
ſucuerũt fidelecs ↄmunicare.ſ.natali domini.paſca et
penthecoſtes.qñ debẽt ſe fideles pᷣparare vt dominũ
ſuũ poſſint digne ⁊ reuerenter acciꝑe.⁊ ꝑ hoc debent
ſenſũ a terꝛenis aliquatenus elcuare.⁊ quoniã in ſxõ

ſe traductõne ⁊ nuptiaꝝ celebꝛatõne ꝓpter nouitatẽ

vehbementer animus ↄuertitur ad illud qdð deoꝛſum
eſt ⁊ ad gaudia vana.ideo iſta tria temꝑa ex rõnabi/
li cauſa ſunt interdicta.ſcʒ tempꝰ aduenutus vſq; ad
octauas epyphanie.tempus a ſeptuageſima vſq; ad

octauas paſce.tempus a tercio die ante aſcenſioncz

vſq; ad octauas penthecoſtes.⁊ quia multe abuſio/
nes fiũt que bis temꝑibus nõ cõueniũt. Alia eſt ra/
tio figuralis.ſ.quia in his temꝑibus ſuut dies iciuni
ꝛzum: ſicut dicit᷑ Math.ix.non debent filij ſponſe
lugere qᷓ;diu cum illis eſt ſponſus.cum autem aufer
tur ⁊c.ideo quodammõ in bis diebꝰ ſigtur abſentia
ſponſi. ⁊ ideo in talibꝰdiebus nõ debet fieri ſponſi et
ſponſe ↄiunctio.nec nuptiaꝝ celebꝛatio.Añ non ·

tpᷣs debeat obſeruari in celebꝛandis nuptijs oſtẽ
ditur pꝛimo 9 illud qð dicit᷑ Eccs.iij.tempꝰ amplex
nd longe fieri ab amplexibus. videt᷑ qñ
oſi tempꝑc liceat nuptias celebꝛare.

queſtõne.iiij.nec vxoꝛem ducere nec conuiuia facer

bemens eſt amoꝛis ↄuerſio ad hec.ſ bec nõ ↄpetit ti

ꝛare. ¶ Item ſi matrimoniũ repugnat diebus eni
tentie nõ eſt ᷣm rõncm ſui.ſed potius rõne abuſus.

6
hti/
nfin
tu.
1
(GNNA,NN
ckſen
e Aurcht
ſeltiuen
nigni
nenmſar
nm
eſpcnlun.
girn

Duicnin
Un tboe
iicklnutin

ntief⸗
enpbſen

Gbickgin
ſaphoeſucr
(etcnocann
E
ſtumebiber
eafinpant
genpinarb
4 ſRke
doſ
laberglccft
Gtutonirnr
Nrgubiunmtn
Nigguncf.

Gmmmm,
katſgair
Mlereinart.
B
ſertſcat.
Gcoglaiͤ
nacsmanim
tonepigekf⸗

ſcencie

Mhaotaſbust
cianiprf
aglertit
oſcaſt
Geinſven

atihtn ⸗
ocgi wi
nmnen
nddde⸗

tnatninhor
Wanſeſer⸗

Mädiſt
ortetſ⸗
Kinſen
Gmnmet

etuti
cnethin

õ

Nuk ir ek
e tudat,
ngiatif
kulem ins,
as aunnend
s ui
tengdes h
eniNt
imm li
Senrrettc
. Gtun
H

e
. n

40 bumana

42 ne actus carnalis.tum etiò ratõne ſigtõnis. ⸗

»„

— —

interdietũ gtrabi ſponſalia vel matrimoniuz in bijs

diebus ꝑ ſumplicẽ ↄſenſum.ſed interdictũ eſt nupti/
as cclebꝛare.⁊ ſponſam in domũ viri adduci.et boc
totum ↄgruitatis rõnem exigit ꝓ eo ꝙ eſt conſtitutõ
A illud eꝛgo qd obijcit᷑ ꝙ nõ ſunt tem/
poꝛa obſeruanda.dm ꝙ temꝑa obſcruani eſt tripli-/
citer. Aut cm̃ t̃a obſeruant᷑ qtum ad naturã i hijs
que ſubſunt n aturc.vt q;tum ad actum ſeminandi ⁊
nauigandi. Aut tꝑa ſeruant᷑ in hijs qᷓ̃ ſunt ſupꝛa na/
turam. ſicut ſunt ea ꝗᷓ ſunt gratie ⁊ li.ar. Aut tempo/
ra obſeruant᷑ ſᷣm Palem inſtitutõnem in exccutio/
ne ſpũalium. vt dies inſtituta ad colendũ natale do

mini. obſeruanda eſt vt in ea amplius laudet᷑ deus. uatur.
ſed nuptie celebꝛari. hoc aũt acciditimatrimonio.er/
go nullo modo debent ſeꝑari ꝗꝓpter hoc. ¶ R. dicen
dum iuncese matrimonialiter triplici modo ſep
c

ꝛimũ quidem nõ eſt peccatũ nec tercium.ſᷣ ſecun/

dum. ⁊ hoc mõ nõ fit obſeruatio in matrimonio.qa
nõ obſeruat᷑ lunatio neq; tempoꝛũ variatio niſi m
qð ſtatutñ eſt ad cultum dei.vn nõ eſt obſematio rõ/
ꝗ ne temꝑis.ſed magis rõnc cultus diuini.¶ Ad illud

qd obijcit᷑ ꝙ in alijs non interdicit᷑ tempꝰpʒ reſpon/
ſio.qꝛ boc ſacramentũ habet aliquid ſpũale.tũ ratõ/

illud qd obijcit᷑ ꝙ eſt ſanctũ ⁊ bonũ.dðm ꝙ verũ eſt.
attamẽ habet annexũ aliquid qdð tempꝰor̃onis imꝑe
dit.⁊ ſi impedit poſt pꝛimã ↄiunctõnem.quãto ma/
gis in pꝛima vbi eſt maioꝛ ardoꝛ ⁊ ardentioꝛ affectõ.

Aʒ ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ abuſus deberet interdici. di

cendũ 4 nõ ſolũ ratõne abuſus ſed etiam rõne vſus
habet ali
eſt determinare tpᷣs ⁊ melius obſeruat᷑ qᷓ; ſi mouere/
tur gaudium ſuꝑfluum. Qò vltimo querit᷑ iaʒ deter
CAueſtioſſj. b

9⁹

¶ Atrum matrimoniũ contractũ temꝑe indebito de

beat ſepari.Et videt᷑ ꝙ ſic.xxxiij.q.iiij.nõ oꝑtet a ſe/
ptuageſima vſq; ad octauã paſce.⁊ tribꝰ ebdomadi
bus añ feſtum Johis nuptias celebꝛare.qð ſi factuʒ
fuerit ſepent᷑. ¶ Item boc videt᷑ ſᷣm ius antiquum.
ꝙ copulatõeʒ quã ↄ eccleſiaſticã regulã ↄtingit eẽ cõ
tractã.matrimonium nõ eſſe ↄcedimus.¶ Item ra/

tione videt᷑ ᷣm ius antiquuʒ.qꝛ in foꝛo ecdleſiaſtieo

iudicandũ eſt ᷣm ſtatuta ecdeſie. ſi ecdia ſtatuit nu
ptias talibus tempꝑibus nõ fieri.debent tales ſi fiunt
iudicari ꝓ nõ factis.gᷓ debent ſeꝑari. ¶ Item aliqs

pꝛimo pↄtrahit cũ aliqua clanculo.⁊ cũ alia in mani/

feſto.licet ſit vxoꝛ pꝛime ſᷣm veritatẽ.tñ iudicat᷑ vxoꝛ
ſcde in foꝛo eccleſie.quia cum pꝛima nõ ſeruauit foꝛ⸗

N Ziſtinctio. xxxiij. qualiter fides thoꝛi fuerit in patribus antiquis.

rat ec
oſtendens inter eos nõ fuiſſe matrimoniũ.et hoc eſt
Apter boc ꝙ interuenit aliqd impedimentum qð eſt
contra ſubſtantiã matrimonij. vel ex parte ↄſenſus.
d vel legitimitat᷑ ꝑſonaꝝ.⁊ illud dicit᷑ impedire cõtra-

qð pᷣſtare impedimentũ. Pꝛeterea facilius

matn eecleſie ſi cum ſecũda.S ſi ite qui celcbꝛat nu⸗
ptias nõ ſcruat cccleſiaſticam foꝛmam. patet e; pn
iudiciũ eccleſie ſepandus eſt.¶ Contra. Mihil eſt p/

pter ad debcat ſepari matrimoniuz niſi deſit aliquid

dʒð ſit de eius ſubſtantia. Sʒ de ſubſtantia matrimo⸗

nibil hoꝛum deficit in ꝓpoſito.patet ꝛc.¶ Item ma-

nij nihil eſt niſi conſenſus ⁊ pſona ezian ne⸗
trimoniũ non debet ſepari in penam niſi ſit ciminis

cnoꝛmitas. maxime cõtra aliqdð matrimonij bonum

ſed bic nihil eſt tale. ⁊c. ¶ Item in quadam decre.
de matrimonijs ↄtra ecclie interdictum dicit᷑. nõ eſt
lens vt ob id ſolum ſacramentuʒ ↄiugij diſſol-
Item nõ ꝓhibetur matrimoniũ contrabi.

eſia. Quoſdã ſimpliciter q;tum ad vinculuʒ

hendum ⁊ dirimere iam cõtractum. Quoſdaʒ ſepat

ſimpliciter qᷓtum ad tempus ſolum in penam. ⁊ boc

Jed contra matrimonij bo-

eſt ꝓpter aliqdð crimen ontr⸗ ni bo⸗
tempꝰſolum ad penitentiaz

num. Quoſdã ſeꝑat ad tem m ad penitentia
agendũ.⁊ hoc q interuenit aliqd impe imentũ qðᷣ
nõ eſt ↄtra matrimoniuzʒ nec qᷓtum ad ſubſtantiam

nec q́;õtum ad bonũ ſed inducit peccatũ.⁊ tale eſt ec-
cleſiaſticũ interdictũ. ⁊ de tali ſeꝑatione intelligit᷑ au
toꝛitas canonis quam magiſter adducit.⁊ ſic dicen/
dum qꝙ tales non debent ſimpliciter ſeꝑari ſe ſolus

ad tempus in penam peccati.quia ↄtempſerũt man
datum eccleſie.⁊ hoc etiã iam fit ad alioꝝ terroꝛem.

¶ Ad illud ergo qdð obijcit᷑ ſecundo de ecdleſiaſtica 4

regula.dicendũ ꝙ eccleſia dictat matrimoniũ debere
contrabi ſic ⁊ ſic.⁊ in illa ſua inſtitutõe quedã dictat
vt neceſfaria.quedam vt ad ſolennitatẽ facientia.et

canõ dicit de hijs que regula eccleſiaſtica dictat buic

9

ſacramento neceſſaria. QAv illud quod obijcit᷑ de ꝗ6

foro eccleſiaſtico. dicendũ ꝙ in foꝛo eccleſiaſtico nũ/
qᷓ iudicatur matrimoniñ non eſſe niſi quando in fa-

cie eccleſie eſt aliquid qð eſt de ſubſtantis matrimo⸗

nio clandeſtino vbi non poteſt ꝓbari ↄſenſus.nõ ſie
eſt in poſito. ꝛ ideo patet illud vitimm.

.*

Veritur bic de antiquis patribus qui plurcs ⁊c. Supꝛa oſtendit magiſter ꝙ viri tenck vxoꝛi ſeruare fi
dem thoꝛi.quq̊ quando nõ ſeruat incidit in culpam. NHic intendit inquirere vtrũ ſancti patres iſtã ſi-
deʒ ſeruabant. Habet aũt hec ꝑs duas partes. In pꝛima ſanctos patres qͥ ſimul babuerũt plures vvx

oꝛes excuſat a culpa. In ſcᷣa diſſoluit quaſdã locutõnes dubias.ibi.Si quis opponat ꝙ fidem thoꝛi nõ ſer-
nabant ⁊c. Pꝛima ꝑs habet tres ꝑtes. In pꝛima ſanctos patres a culpa excuſat. In ſcda multiplici aucte cõ
firmat.ibi.Oe hoc aug.ſic ait ⁊c. In tercia eaꝝ ↄtinentiã oↄmendat.ibi. Oꝛ vᷣo caſtitas virginalis/⁊c. Abi oſtẽ
dit ꝙ paris meriti fuit in eis ↄtinentia cõiugalis.cuiꝰvel quanti eſt in nobis dtinentia virginalis. ¶ Simili⸗
ter ſecunda pars in qua determinat dubia tres babet partes.ſm tria que ibi facit. Nimo eniz opponit ⁊ ⸗
fminat vtrum ſeruauerit fidem thoꝛi. Scdo querit ⁊ determinat vtrum ſeruauerint mandatum legis.ibi. Sʒ

5 —

nunquid ſub lege licebat ⁊c Tercio determinat que virginitas ſiue incoꝛruptio ſit melioꝛ ⁊ ſanctioꝛ.an illa q̃

eſt mentis. an üla que eſt carmis. ibi. Melioꝛ eſt at virginitas mentis ;ᷓ carnis ꝛc. Et ſic duo bꝛeuiter deter⸗
minst in hac parte.ſ.de ↄtinentia cõiugali in antiquis patribus.⁊ virginali in viris euangelicis ⁊ ſpnᷣalibꝰ

ſiue ctiam mulieribus. ⁊ tercio bꝛeuiter tractat de repudio.

bH4

¶ E xcuſat ſctõs pfes qͥ ſit plures vxoes habuerũt a culĩoo. a HDiſt. Vv
Alerit᷑ hic de antiqs pr̃ibus qͥ ples ſiłllegunt᷑ habuiſſe vxoꝛes vel cõ xXxxIII.
Nubinao vmni peccanerlt qð dicimꝰ. ꝓ varietate tm.varia iue⸗-
amnmnmnit᷑ diſpenſatio ↄditoꝛis.Ab exoꝛdio em̃ tꝑis int duos tm̃ adã.ſcʒ et
euã inchoatũ eſt ↄiugiſ.deo ꝑ os ade dicẽte.hõ adherebit vxoꝛi ſue.⁊ erüt ¶Geñ.ij.
uo in carne vna.⁊ ſᷣm inchoatõnis modũ.inter duos tm̃ ꝑ oẽm ſucceſſiöeim·
tempoꝝ ↄtraheret᷑ ↄiugiũ.ſi pꝛimi hoĩes in obia ꝑſtitiſſent. Pꝰeoꝝ vo copu
lam filij ⁊ filie eoꝝ mr̃ionio ↄiũcti ſunt.ſᷣ vnꝰvni tantũ.Ideo aũt frẽs ſoꝛoꝛi⸗
bus ſunt copulati.qꝛ nõ erant alie mulieres vel viri.quibꝰade filij vel filie1·
gerent᷑. Pꝛimꝰoĩm lamech duas legit᷑ ſimul habuiſſe vxoꝛes.⁊ hoc in eo ar⸗ Geñ̃.iiij.
guit᷑.qꝛ ꝓ expletõne carnalis voluptatis id feciſſe ꝑhibet᷑. poſtea vᷣo cũ iam
pene om̃s homines falſis dijs ſeruirẽt.paucis in cultu dei pꝑmanentibꝰ.con⸗
ſultũ eſt a deo ples in mr̃ionio copulaꝛe ſibi.ne illis paucis deficientibꝰ.cultlꝰ?ꝰ¹ä
noticia dei deficeret. vñ abꝛahã viuente vxoꝛe ad ancillã intrauit ⁊ ex ea ge⸗ Geñ.xvj.
nuit. Jacob etiã liberis ⁊ ancillis ſe copulauit.⁊ filie loth pr̃e ebꝛio vſe ſunt. Geñ.xxix. Milede
Cũ em ceteris in ydolatria relictis abꝛahã ⁊ filios eiꝰin peculiarem pplin ſibi Geñ.xix. he,
dñ̃s elegiſſet.rite multaꝝ fecũditate mulierũ.pli dei multiplicatio querebeekkk
quia in ſucceſſione ſanguinis erat ſucceſſio religionis. Vnde etiam in Xlge.
a ¶ Maledicta emaledicta erat ſterilis q̃ nõ relinq̃bat ſemẽ ſuꝑ ter:ã.hinc a
ln e re etiã ſacerdotibꝰↄiugia decreta ſunt.qꝛ in ſucceſſione fami⸗ Leui.xxj.
ralet aci itc lie. ſucceſſio eſt officij. Hõ & abꝛahã vel iacob deliquit.da .
ligit qtuz ad ma bter vxoꝛem fſilios ex ancilla q̃ſiuit.nec illoꝝ exemplo pter
ledictonem pene 2ugale debitũ fecunditatẽ in aliq̃ᷓ licet alicui qᷓrere.cuʒ il⸗
aut culpe.Si q́; loꝝ ↄiugia noſtroꝝ equant᷑ vᷣginitati.⁊ immoderatꝰvſus
tum ad maledicti ↄiugij nr̃i tꝑis turpitudinẽ fere imitet᷑ foꝛnicatõis illiꝰtꝑxiiſ.
behe adbn Conſirmat ſupꝛadicta multiplici auete. b ðèJ
ſenlitas no vieie e h aug. ſic ait. Antiqs iuſtis nõ fuit pctm ꝙ plibꝰ ſemis Aug'.
naturaz ſed defe· vytebant᷑.nec ↄtra nãm h faciebãt.cũ nõ laſciuiẽdi cã ſ gi
ctum ⁊ malu.⁊ ñ gnẽdi h̊ facerẽt. HNec ↄtra moꝛẽ.qꝛ eo tꝑe ea fiebãt.Nec cõ (t
culpe. pene. Si tra pᷣceptũ.qꝛ nulla lege erat ꝓhibitũ. Idem.Obijciũt᷑ ia⸗
maledictõnẽ cul · cob q̃tuoꝛ vxoꝛes.qð qñ mos erat crimẽ nõ erat. Sic pf̃i⸗ .
pe 8 ee gargeent arche ↄiugibꝰexcipientibꝰſemẽ ſuũ miſcebant᷑.nõ ↄcupia
ſte alſum eſt. ... Pficiẽde voluptatis. ꝓuidẽtia ꝓpagade ſucceſſionis.ſiẽ
dom ꝙꝙ iſtud itel · apli auditoꝛibꝰſuis admirãtibꝰdoctrinã ſuã cõdelectabãt
li git᷑ de maledicti nõ auiditate ↄſequẽde laudis.ſᷣ charitate ſemiande veri⸗ asd⸗
one pene ꝓut pe tat. Idem alibi.Antiqͥs tpibus cũ adhuc ſalutinf̃e myſte Nitmnkf
na nõ im dieit xriũ velaret᷑.iuſti officõ ꝓpagandi nuptias ↄtrahebat.non ſriurfre⸗
ſers pgfjno el victi libidie.ſᷣ ducti pietate.qͥ multo faciliꝰↄtinere poſſent miußt
pꝛobꝛin infamic. ⁊ vellent. vtebant᷑ tñ ↄiugibꝰ.⁊ ples vni viro hf̃e licebat. ie
tũc ci erat iamis. ꝗ̊s caſtiꝰhẽbat q; nũc vna qlibʒ iſtoꝝ.ĩ qbꝰvidemꝰ qð ſeim· D
⁊ vilis reputabat veniã ↄcedit apls.Hẽbãt eiĩ eas ĩ oꝑe generãdi.nõ ĩ moꝛ/ j.cox. vij. –
⁊ igminioſa.qua/ bo deſiderij. Itẽ amb.Dixit ſara ad abꝛahã.Ecce ↄcluſit Ambꝛoſiꝰ ei nn
ſi Inserasai me dñs vt nõ pariꝗ.intra & ad ãcillã meã vt filiũ facias erx iici
plue c. Eßmo ea.⁊? ita factũ ẽ. Cõſidera pᷣmũ ꝙ abꝛaã añ legẽ moyſi ⁊ an N
Resã.j. vñ ſteriles euãgeliũ fuit.HNõ & ĩlegẽ ↄmiſit abꝛahã.ſᷣ legẽ pᷣueit.MNõ⸗ ahmnen
mulieꝛcs qñ nõ fe du ei intdictũ videbat᷑. Scdo ↄſidera ꝙ ñ ardoꝛe aliqͥ va ee
cũdabant᷑.repu/ ge ſuccẽſus libidis.ñ petulãt foꝛme captꝰdecoꝛe.ãcille cõ⸗ ia
tabãt ſibi eẽ igno tubernio ↄiugolẽ pehuit thoꝝ. ſᷣ ſtudio q̃rẽde poſteritat⸗ iache
minian. Duia 5 2 ꝓpagde ſobol. Adhuc pꝰdiluuiũ raritas crat huani ge ifaie
pulabant : plem ner. erat etiã religiõis. Deniq; ⁊ loth ſcti hãc filie cmꝗiꝗâi — ſilie
Arebant2inon. rẽde poſteritat habuer̃t ne genꝰdeſiceret hnmanũ.⁊ ideo “ hin
alebãt igminioſe erãt.ideo om̃s ſteriles maledicte erãt.qꝛ fructũ vẽtr nõ bẽbant quẽ illud tps requircha W
Ac autem qucri ſtuctus bono operaideo u matter mene nlhen vobindnur⸗ lna eras. u P
earia. ſunhaeban ſaucher Si mo carest peer defecti naturalẽ.nõ maledicit ſcd ſuſtinet. mayimeſi nõ S

XXXII

H epublici muner
„ . . „ .N
D 4 Rune unechtms np pꝛiuats culpa ptexit: Iteʒ Au⸗
323232 nerg.n⸗ Sug ertaindoſi * atexit? Itez Au⸗ I
eat. qð necium ẽ tate viuẽdi. ſ Ecuʒ xpᷣo tez Auz b Publie H
r CL nuptiaꝝ ene Pplct alios Sanel ſeci⸗ ſumit 5 Dubikianunen 2
i e ann eſt cibꝰad onunſan ſo Gie niſcot⸗ ſemig ma⸗ dig bie u⸗
r t i generis. 2 vt utẽ hoĩs. H eſt is.nõ libidi is iure muneris qꝙ publici
Wlcara winenans Line clerctadet nne . gibicde Eu,
cca libi ⁊ refrena electatõe carn⸗ é hüa⸗ ſuz diek. qꝛ ſi à fal/
ta libido eẽ nõ ata tꝑantia. i atõe c ec Hua⸗ dicẽ. qꝛ ſi qͥs
ſ ri nõ põt. ntia. in vſi carnali 2 vt det † iqs furet
r erſt cib. H eſti põt. Qð aſ̃ a. in vſum na i.qᷓ tam c et paupib? nõ el
ig tin us. ? qð eſt in cibo a ple foꝛni entaͤdo vita illicit⸗ nec ile ab mocſtu
n oiuci cibo licito ĩ oꝛnicariꝰveli vitã illicitꝰ ¶ ec ille ab inceſtu⸗
in. gin in ↄiugibꝰ venialis icito ĩm riꝰ vel illicitꝰoe icitꝰ cha pꝛeco inceſtu
tim Löm enialis ill oderatioꝛ axp citꝰ'cubi⸗ Itẽ vñ cognite fuef
nin n NXNRonen le vcu atioꝛ appetitus. B i⸗Itẽ vf ë multi ert
i Amb. ĩli. de Vir ginita dat antiquoxʒ ditne⸗ wetitus. H eſt eennnn Hene
Iginibus.. coſtſtaei ob⸗ as vginali caſtitati ab:⸗ oncens an annech vos
iiiï itati abꝛahe A lis nõ pfen ti abꝛahe. viro cocu ecñ eoð
— neritũ patie i mb. oñdi ferat᷑ in m . .— N(C( cio öcubuerũt. ter
ovtus eſt nupti r meritũ ↄti 27 in i impar uis fllie loth q i;ͤ⸗
2. knst ugne rinabaagi de 4 paſſt Uan gſciste tpickauk
l⸗ rpo militaue iſtius ↄnubil ilios g nullas ex e. qꝛ nõ ſpter tuil.
militauerũ s ↄnubiũ os genuit. s ex tionẽ c Aꝓpter delecta
is ſolo hẽ uerũt. oti ũ ꝑ tempe uit. Ham il⸗ tionẽ carnis ſer cta
ſolo hebat habi ptinentia i nponꝝ diſtributõn il-⸗ dſeruatõe ſed pter
M. ptiay. qua abitu. Aeli iohes in o ibutönem nperi atõez huũani
.quaꝝ vnã ab elioꝛ eſt aũ n ope. ab: tonem neris artẽi uani ge⸗
tu. caſte eĩ vnã abꝛahã hẽ aüt caſti abꝛahaz in ubn ern illa cogi
nis poru cer Rugallter rritm e niag caibg 23 in ab inecſt nö erenſanf
mi d it. tũc liter vixit. Eſſes ungentnennann b inceſtu. qaꝛ ſcienter
6 ſpẽſatõ cñ o ixit. Eſſe aũ mndbas Ccotra pꝛima ciente
felare õäze in achinezugsi, rta aim inſtſtuti⸗
ao nmniũůc xpiani ſi gs retro ſctõs ei uis igret ib⸗ iugio piut fionij in qꝗᷓ 4
AS 1 õs eiuſdẽ fu ret ſiᷣ ꝗ piunt᷑ pr in ꝗ exci/
i j.Con.x. nüc. õ abꝛaha⸗ eiuſdẽ fuiſſe alea di pume pf zmmr auc⸗
f Re Rgtoheerii caltirnre SF paluit funendr c⸗ it, Gru *
ec uenerunt. Ex ios legi ⁊ tꝑi eruiuit ille iugio. ſic tas a fun
. .ꝑExh pinf en le —„— A E, tẽ ſuã fu
niͤſi dies pobuereit vrott gret ꝙ leuipfe qᷣs fines or tꝑi dauerfe⸗ ieo ſiis⸗
bif 2 ꝛes apellat ſcri oꝛes vel pfes añ legẽ de / pieit ntia 2 natura „
lyaa at ſcript ↄcubinas. gẽ ſine pctõ pietas aliq́ mõ ralis
vult Amb. dice 122 vxoꝛes nücocu „Eas em nũc ſet culpã. 1o excu⸗
. ntand eigeg iuank dulkr derntat gann nas Racheltmer gatalerneeagene⸗
E 7 2 cuſatõi on cõe nõ H nauefr̃ „I21 5 . cauerũ talr pec
ſon ſumptũ de vierate Pꝛi atõis ſpẽm bũi 5 voluptatẽ pꝛiã tfidẽ thoꝛi. cauerũt. Iʒ de pꝛe
b ef derhlffehraeen, pẽm huit er illa i tẽ pꝛiã in 02i. d mi poſſit pie pſu⸗/
cu. in nulla mui uifſent attẽt prem ſctm̃ a intentõe qᷓ intendebãt. pterit ueni no pece
ter vixi iere õ ctm̃ debebãt oſt eqᷓ videbat᷑ eẽ t. p̃texit pꝛin uerit moꝛtalr Eewe
in eit eſſengen tarcta oeribe ſazn AS AYedoRſvage⸗ einatg ns FEuüctent⸗
„ irn vain entia iobe ceperũt eũ cui tũ niſi iterueni o qꝛ ⁊ ſi verũ is tñ huit de 3. Fuit ei cu
Ala ſit incoꝛrut h. Si de ↄtinẽti ope. abꝛabã i tas glioſa p̃di iuinũ mã t ꝙ& toth 9 Pij ia 2 de te⸗
luſn ſunt. vñ ptõis inẽtia ſimpkr. tũe ã in ſolo bẽ ioſa pᷣdicat᷑. du in zdatũ. Sʒ i gen? hüanu eẽt cõ
4 .vñ ꝙ gfecti 8 ppetue meditati plr. tũc falſuz lo bẽbat hi k. du inter tã Sůʒ in H manikel ñ eẽt cõ
ver caſtitatẽ cclibũ oꝛi mõ fueri ecditatio. illã nõ lſuz vicit. qꝛ ab itu. Vf male di tã impios tã nanifeſtatũ ẽ
ſtia. 1 bg iateb diett gen⸗ illã nõ hẽbat cit. qꝛ abꝛah 5 male dicere s tãa ſctẽ 2 lau ueck
nie r bae vocze e mõ dicit hu⸗ es. Re. d e at nec hitu nec vera otinẽtiã qꝛ aut loquit᷑ audabili⸗
o⸗ e Pꝛima ẽ nobilio nuptiaꝝ tõez imoderãti ia vno mõ dici Et iterũ.ſi pl i vſu. Si de inentia
in virotoa tanieg. beſi q; ſcda. Atrã. pꝛimã vult ho tpantie reſpectu i 5ez vlem illiꝰ paucioꝛibꝰm i. cñ
. viro tgatiſſi⸗ it in abꝛab aq; bap ſil bñ 95 nullo mõ ectu illidactꝰ. lliꝰact?. ſic melioꝛa
eis aus Raneng Baitnp n abꝛaba. qꝛ 9ti anꝝ ſil hre in vſu ẽi nõ coire p ſeð niw acte went Dug.
ð ntinẽtiã huit i amuliere abſtinẽ. inẽtiã nu u ẽ impoſſi p ſcdam vo ponit actu Aug.
NH qꝛ caſtitas c —— re abſtinẽ. et bac y uptiax hit i ibile. ß alterã vultiqñ 2 quõ cum mode-
nüc xpᷣiani ibat?otine nõ in ope qᷓtũ õ alterã bre in ñ 2 quõ et cũ q de-
ice Aaentas * tinet in ſe quicqᷣc ad oim ntate h at qntũ era terã in hitu. q vſu alterã in 1 qua d5
poaduentũ ſal f male di⸗ quicqͥd pfectõi iodã abſtinenti⸗ erat in ſe. ⁊ ſic qꝛ facillimũ in hitu nllin
14 raseteneſan. ale dicere. .E is hʒ alter⸗ ꝛentig. Pʒz etiã ⁊ ſic pʒ quõ limũ fuiſſet ei
pñti aucte nõ: atoꝛis effuſ .qꝛ ſi eiuſdẽn bʒ altera. 2 dʒ etiã ꝙ ne quõ bũit vtrãq ei taueG
ce coneinere. ita n equalitatẽ.ſe ene gra ſpũ erut. 5 ſtat?leg retro ſa i hre amb B. Dʒ etia
, at opara re. its nubere litatẽ. ſed magi fa ſpuſſ. Re. dom Aeglequipa nctos einſdẽ mbas ꝙ ali 5
Aud earutio mertack tuc tame magis ſpoꝛtõn ddm ꝙ relati equipat᷑ ſta enſdẽ fuiſſe ỹ alteraz.
, — èM Bdanetis 24 aig aus g wrn 4
. h nunc vxo tem. ſed oſtene ſiue ad ſtatũ r tempyex⸗ a 7 ſicut comt iñ ſilitudini⸗ GE
es e ſckate e ſtatum illũ viriſe e oſd tianbusgnitus Esicuansl⸗
nunc ↄcubinas. Querit nobis no op ndeinnccenon
cubimne. Queſſt tia fin da le erti,dd ncei non

Wl
5 S
Z

.

ſimul eẽ vxoꝛes ⁊ cõ/
cubine. vr ſcriptura
falſum dicere. R.dð
ꝙ reuera ↄcubine fu.
crũt ſicut inuit textꝰ
BGeñ. agar dð qua pᷣ

dr ꝙ ſara dedit eã vi

Fo ſuo iĩ vxoꝛc̃.⁊ pꝰdr
eijce ãcillã ⁊ filiũ eiꝰ.
⁊ Aug. expᷣſſe dicit de
ciui.dei.xvj.⁊.xxv.ca.
vbi dicit ꝙ obediuit

vxoꝛi reddẽdo ei debi

tuz. Silr intelligit᷑ de
lllis duabꝰ ancilł vxo

rũ iacob qᷓꝝ qͥlibʒ da/

ta fuit a dño viro.et

vir i eis reddebat vx/

oꝛibꝰ.qm̃ g in mr̃ioni
um nõ erat pↄiuncte.
ideo ſᷣm veritatẽ non

erãt vxoꝛes pᷣ ↄcubie.

Sed qm̃ vxoꝛio affe⸗
ctu cosſcebat. ⁊ ſemẽ
ↄputabat᷑ vxoꝛibꝰ.et
ita legitimũ. hinc ẽ ꝙ
vxoꝛes dicũt᷑.Aliqui

inde volunt dicere ꝙ

Vre vxoꝛes fuerũt.tñ.
dicunt pcubine ppteꝛ

hoc ꝙ erãt ancille vx⸗

oꝛuz ⁊ nõ naſcebatur
eis ſemẽ ſᷣ liberis. Oʒ
