potüttt⸗ animaliũ vel hoĩm cibũ carnẽq; mutet᷑.illi aie in vun minèẽ in eo babitu et
gitnn cto tꝑis redit.que illã carnẽ pᷣmitꝰvt hõ fieret.creſcẽt. ſtatu in etate virili.ñ
viueret ani it m. ſog & ni rone coputatois tꝑpis
ſumnter vi nimaui Iba S terrena materles qᷓ diſceden 5 G inis coapons.
2 b Le ſignificaret pfectionẽ viriũ. Aidet᷑ male dicere.qm ſi femina nõ eſt vir nec qᷓtũ . ſan ner anieranz
„, yiriũ ꝑfectionẽ. quia ſexus femineus atteſtat᷑ infirmitati.ꝗᷣ videt᷑ ꝙ mulier nõ reſurgat iſto mõ. Itẽ ſicut di/
uithpe cit phᷣs femina eſt vir occaſionatꝰ. ſi occaſiones nõ reſurgunt in nã q́;ẽtum ad electos.nec femina reſurget.
= Itẽ in reſurrectione erunt ſicut angeli dei. ⁊ hoc erit qꝛ coꝛpus cõfoꝛmabit᷑ aie.ſᷣ in angeł nõ ẽ diſtinctio ſexus
4 urmi nec in aiabus. ⁊c. Itẽ ſexus diſtinctio eſt ꝓpter generationẽ.ſ ibi nõ erit gñatio.gᷓ ⁊c. Reꝰ. dm q ſicut dicit
Lantir Aug. xxij.de ciui.dei.aliq voluerũt dicere ꝙ ſexus femineus nõ reſurges ꝓpter pᷣdictã auetẽ apli.donec occur
RM ramus oẽs in virũ ꝑfectũ.ᷣ ſicut ipſe dicit ibi dẽ vir nõ a ſexu ſᷣ a virtute.nõ coꝛpoꝛis ſ̊ mẽtis.p quẽ modum
miin mulier ſctã vir eſt. jm quẽ modũ dꝛ in . Btũs vir qͥ nõ abijt in cõſilio ⁊c.qd intelligi etiã põt de muliere.et
iun ideo auẽtas iſta nõ negat reſurrectionẽ mulierũ ſicut manifeſta rõ cõfirmat. Om̃ em̃ ſerus femineus ẽ a deo
RZ foꝛmatꝰq̃ foꝛmauit virilẽ. qð pʒ.qꝛ ſine ipſo nõ eſſet ꝑfectio ſpẽi.⁊ in coꝛpoꝛibꝰnf̃is nã ſeruabit᷑ ⁊ vicia detra
Nonnit bunt᷑.ſicut viri reſurgent cũ ſexu virili nõ ꝓpter generationẽ ſ̊ ꝓpter ꝑfectionẽ ⁊ decoꝛẽ q;tũ ad electos.ſic fe
tnnlit mine in ſexu feminco.qꝛ tũc a mẽbꝛis illis dedecus ⁊ inhoneſtas ꝑ oĩa auferet᷑.⁊ qd excitauit ad libidinẽ ex-
iigren citabit ad dei laudẽ. Qdð g pᷣmo obꝛ ꝙ dicit defectũ viriũ.dm ꝙ boc ẽ ſolũ ſm ſtatũ pñtẽ.ibi autẽ relinquet᷑
4 dorgr, 3 ſexus ⁊ tollet᷑ infirmitas.OQð obẽ ꝙ femina ẽ vir occaſionatꝰ.ddm ꝙ eſt loqͥ de nae intẽtõne vli.⁊ ſic femina
8umti eſt de intẽtione nae ꝗᷓ intendit ſaluare ſpẽm.Et eſt loqͥ de intẽtione nãc ſingularis q̃ deſiderat rẽ facere qᷓnto
Gon melioꝛc ⁊ ꝑfectioꝛẽ põt.⁊ ꝙ nõ faciat hoc eſt pᷣter intẽtionẽ ꝓpter aliquã occaſionẽ incidentẽ.⁊ hoc mõ nã de
gu femina faceret virũ ſi poſſet. Sed qꝛ vel ẽ defectꝰ in virtute ⁊ caliditate.vel etiã ẽ debilis coagulatio in ſemie.

vel nõ directe recipit᷑ in matrice.hinc ẽ ꝙᷓ mulier generat᷑ ⁊ dẽ vir occaſionatꝰ.tñ qꝛ iſtã occaſionẽ neceſſe eſt
euenire nec ſine ea põt nã ſaluari in eſſc.iõ nã q̃ intendit ſaluari vtrũq; ſexũ.intendit etiã ꝓductionẽ mulie
ris.⁊ ſic pʒ illud.Ad illud qð obꝛ ꝙ erũt ſicut angeli.ddm q nõ eſt oimoda ſilitudo ſ qtũ ad boc ꝙ erũt im/
J.N Nü munes ab opibus carnis.Ad illud qð obꝛ ꝙ nõ erit generatio. dm ꝙ ſicut nõ erit vis generatiua ad vſum
4 generandi ſ̃ ad ꝑfectionẽ hois.ſic etiã erunt nebꝛa genitalia ad ꝑfectionẽ coꝛpoꝛis. c Mon eſt autẽ fas
dicere ⁊c. ANidet᷑ hoc falſum.quia minus nõ habuit.nec habiturus fuit ſufficientẽ magnitudinẽ in hac vita.
S varij boni Jos coꝛpoꝛa ſunt defoꝛmia ſic erunt in celeſti patria. Itẽ qui caret manibꝰ nunqᷓ; erat habitu/
rus manus. reſurget ſine manibꝰ. põt fieri additio mẽbꝛoꝝ officialiũ.quia nõ reſurget ſine manibꝰ. Et ſi
“Z boc.multo foꝛtius videt᷑ a ꝑte mẽbꝛoꝝ cõſimiliũ.ſicut maioꝛis ſtature.R.ddm ꝙ; ſtatim exquo coꝛpus bu
manũ gen eratũ eſt.ſtatim ſcit qᷓntũ debet eſſe mole licet nos nõ ꝑcipiamꝰ.quia iã eſt ibi totũ eſſe.⁊ boc eſt eẽ
in quãtitate virtutis q̃ diſtinguit᷑ contra quantitatẽ molis.et hoc eſt eſſe ſ̃m potentiq virtutis augmẽtatiue.

rr

uautũ ergo natura põt iſt augmentar? aui nunc puulus eſt tantus debet eſſe rõne. ? tantus erit mole niſi

4

ſpeciei. vel ſuꝑabundare. vel ſi ufficere. ſufficiat boc eſt de integritate nature.tunc aũt dicit᷑ ſufficerè qũ po

teſt tĩ coꝛpus ꝓducere qtũ competit humane nature.que determinatos habʒ terminos.ſiue in paruitate.

ſiue in magni
on recechi ſte
oꝛmitas gen .
dicit᷑ virtus augnen te anima fit cadauer.nõ ita reſurrectione reparabitur
tarina ugfnauttt 1 vt ea que dilabunt᷑.⁊ in alias atq; alias rerum ſpecies
ia de kuſe⸗ ßy vertunt᷑ quis ad coꝛpus retleant vnde dilapſa ſunt.
ſtatnmm ülli quantitati ad eaſdẽ quoq; coꝛpoꝛis partes vbi fuerunt redire ne⸗
competentẽ. Si vero ceſſe ſit. Alioquin ſi capillis redit qð tam crebꝛa tonſu
recceditur ab ea.ita ra detraxit.ſi vnguibus qð totiens depꝛeſſit exectio .
defoꝛmitas generek immoderata ⁊ indecens cogitantibus reſurrectönem.
ſue in ſupfluo ſiuc i carnis. ? ideo nõ credentib occurrit infirmitas. Sed d. Congrus
n ted. Jor on quẽadmodũ ſi ſtatua cuiuſlibet ſolubilis metalli igne cudde b exè⸗
lit pfecta iniciata. liqueſcét. vel contereret᷑ in puluereʒ. vel confunderet᷑ plum ſtatue.
ꝛigeo opoꝛtet tũc de in maſſam.⁊ eam vellet artifex rurſum ex illius mate/
trabi vel addi.nõ ad ria ⁊ quantitate reparare.nihil intereſſet ad eius inte⸗
nature mutationem.· gritatem que ꝑticula materie.cui mẽbꝛo ſtatue redde⸗
k potius ad viceſit retur. du tamen totũ ex quo conſtituta fuerat reſtituta
tieg pact na. Augy. reſumeret. Ita deus mirabiliter atq; ineffabiliter arti
loquit᷑ ſalua integri fex de toto quo caro noſtra extiterat. eã mirabili cele⸗
tate ⁊ pfectione natu ritate reſtituet. nec aliquid attinebit ad eius reintegra
re. Añ generalr intal tionem vtu capilli ad capillos redeant. ⁊ vngues ad
ligere dat ꝙ ẽtuz ad vngues? An quicqͥd eoꝝ perierat mutet᷑ in carnem.et
quantitatẽ rõnis. nec in partes alias reuocetur. curante artificis ꝓuidentia
fiet additio uec ſub- ue Paru n e eer Pez
tractio, niſi etimm fue ne quid indecens fiat. Indecoꝝ quippe aliquid ibi nõ
rit vicij defoꝛmatio. erit.ſed quicquid futurũ eſt hoc decebit.quia nec futu

Mtũ ad quantitate,y rum eſt.ſi non decebit. .
molis fiet additio n ¶ Determinat qualia coꝛpoꝛa reſurgant.oſtẽdens ꝙ

big in auchuo us fut (eon electoꝝ carebunt om̃i defoꝛmitate .
Pircka a otet x Moc auũt in coꝛpoꝛibus ſauctoꝝ intclligendũ eſt. de q⸗ Aug.i eodẽ.
dñs adducat mater- bus conſequenter adiungit. Reſurgent ergo ſanctouiuiꝛz·

am aliunde ad pfici coꝛpoꝛa ſine vllo vicio.ſine vlla defoꝛmitate.ſicut ſine
endum.ſᷣ poſſibile efſt vlla coꝛꝛuptione.onere.difficultate.in qbus tanta fa⸗
ꝙ de illo vno totũ ex clilitas quanta felicitas erit. ꝓpter qð et ſpũalia dicas
trahat. ſicut credit᷑ q ſunt.cũ ꝓculdubio coꝛpoꝛa ſint futura nõ ſpiritus. Ex
quinq; panes ſine ap hijs apparet ꝙ vna erit etas omniũ reſurgentiũ ſc iuan
poſitione ĩ quinq; mi ,l i —H—Hõñs —
lia bominũ mltiplica uenilis. ſtatura vero diuerſa.ſcʒ quã quiſq; habuerat
uit ꝑ virtutẽ infinitã in iuuenili etate. vel erat habiturus ſi ante eſt defun/
Põot tñ eẽ ꝙ aliunde cius.MNec de ſubſtantia qua hominis caro creatur ali
adddat. vt foꝛtaſſe in i quid ꝑibit.ſed omniũ particularũ ante diſperſarũ col
lis banibafecit letione reintegrabitur naturalis ſubſtantia coꝛpoꝛis.
emen modus pba⸗ Sanctoꝛũq; coꝛpoꝛa ſine omni vicio fulgida ſicut ſol
bilioꝛ videtur. relſurgẽt.pᷣſciſis cũctis defoꝛmitatibꝰqs hic habuerũt.

5§ 5 Sed quẽadmodũ ſi ſtatua cuiuſlibet ⁊c. Aidet᷑ iſtud exẽplũ Auguſtini nõ valerẽ. quia aliud Ea ytificia⸗
tum ⁊ aliud ſtatua illa que pᷣ fuit fuſa.⁊ illa que poſt fuſa fuiidergo videt᷑ ꝙ deus ſic reꝑat ꝙ alius fuit bomo

—

poſtqꝙᷓ ante. Ad hoc volunt aliqui dicere ꝙ exemplũ auguſtini pfecte cõfoꝛme eſt qᷓ̃tũ ad modũ ⁊ ydentitatẽ

repatõnis ⁊r ati. Otũ ad modũ.qꝛ nõ opoꝛtet ſingula ad ſua loca redire. Otũ ad ydentitatẽ.qm̃ ſic in ſta
tuaꝗ materia ſubiecta ẽ eadẽ ſemel ⁊ iterũ fuſa.ſ̊ foꝛma artificis ẽ alia.ſic in coꝛpoꝛe reſurrectionis eadẽ ẽ mã.

F foꝛma carnis ⁊ accidẽtia generata ſunt alia. tñ bõ nõ eſt alius.qꝛ foꝛma vltimo complctiua ⁊ pᷣmaria mã

m ſbam ẽ vna ⁊ eadẽ. Añ ſi ſtatua bẽet animã ipſa diceret ego ſũ renouata.qꝛ babẽt eanaẽ mãm ⁊ eãdẽ foꝛ

mã vltima.q́;uis nõ bẽet intermedias.ſic ⁊ in ppoſito dicũt ſe bẽe ꝙ foꝛme intermedie iterate ſunt alie.atta/

men boõ ſaẽ eſt maxime rõne foꝛme.quia tota ro ꝑſonalitatis venit ex ꝑte aĩe.Sed tñ ſſtud. nõ ſufficit ꝓ eo &

Anpediat p occaſionẽ. Scom boc int. igendũ ꝙ quantitas rõnis in aliquo põt deficere a ſtatu competenti

itudine. inter quos ſtatura xpᷣi tenere mediuʒ creditur tanq; ꝑfectiſſima. ⁊ ꝙdiu ab illa ſtatura

nect
sv

Ag

in

WE
mmin

inn

Di.

cadẽ erit caro. Mon & rectũ videtur exemplũ Aug.

reſurrectio dicit᷑ eſte coꝛpoꝝ bumanoꝝ magis pꝛie q coniunctoꝝ. Si ergo reſurrectio debet eſte eiuſdẽ. ne⸗
ceſte eſt ꝙ coꝛpus bumanũ ſit idẽ.Sᷣ nunqꝙᷓ eſt idẽ coꝛꝑꝰ niſi ſit eade caro.ergo opoꝛtet ꝙ caro ꝗᷓ eſt foꝛma int
megdia ſit eadẽ. pari rõne ⁊ de alijs foꝛmis intermedijs.⁊ ſi opoꝛtet ꝙ aro ſit eadem opoꝛtet q; partes officia
les vt manus ⁊ pes ſint eadẽ.Amplius in Job. xix.expꝛeſſe d in carne mea videbo deũ ſaluatoꝛẽ meũ ergo
ideo dom ad hoc ꝙ oꝑa dei nõ inueniunt ꝑfectã ſimili/

tudinem in operibus
noſtris.maxime iſtud
cum ſit ſupꝛa natura

¶ Relinquit ſub dubio an mali tũc habeãt qᷓs hic ha iterare eandẽ foꝛmz
buerũt defoꝛmitates.innuit tamen ꝙ defoꝛmit atibus numero.ideo non eſt

non carebunt. „3⸗i½’ÿ

d intelligendum iſtud

cxemplum adduci qᷓ;

Se repꝛobis auũt queri ſolet an cũ defoꝛmitatibus hic tũad hᷣ ſoln ſicar

tifex creatus reparat

Aug. ench. habitis reſurgant.hoc aũt Aug.nõ aſſerit.ſed dubiũ cxe materia eiuſdẽ ſta

relinquit ita inq ens. Quicũq; abiilla ꝑditionis maſſa tue ſtatuam conſimi/
que ꝑ adã facta eſt nõ liberant᷑ ꝑ xpᷣm. reſurgẽt quidẽ lem.ita ꝙ nõ opoꝛtet
etiã ipſi vnuſq̃ſq; cũ ſua carne.ſᷣ vt cũ dyabolo eiuſqʒ; partes ad eadem lo⸗
angelis puniant᷑.vtrũ vero ipſi cũ vicijs ⁊ defoꝛmita cᷣ redire.ſic deus re/

tibus ſuoꝝ coꝛpoꝝ reſurgant q̃cunq; in eis geſtarunt

parat de materia coꝛ⸗
poꝛis tui coꝛpꝰqð nõ

inqrendo laboꝛare qͥd opus eſt. Hon em̃ fatigare nos tim ſimile ſed ideʒ eſt
debet incerta eoꝝ habitudo vel pulcritudo.quoꝝ erit in ſubſtatia.nec opoꝛ
certa ⁊ ſempiterna damnatio. Ecce nõ diffinit an tũc tet ſingula ad ſingulæa
habeant defoꝛmitates quas hic habuerunt repꝛobo⸗ membꝛa redire vbi ẽ

rum coꝛpoꝛ.

Dintelligentiaz huius partis tria pꝛincipa/⸗
liter querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ quid reſurgat
uin coꝛpoꝛe humano.Secundo quid in quo.

Tercio querit᷑ qualia reſurgent coꝛpoꝛa. Circa pꝛi/
muſn queruntur duo. Pꝛimo querit᷑ quid reſurgat
quantum ad indigentiam. Secundo quid reſurgat
quantum ad ſuperfluitatem. I?JYMVMU

W ¶ Queſtio. . 2

¶ Atrum humoꝛes reſurgent.Et ꝙ nõ videtur. quia

nihil reſurget niſi qð eſt de eritate humane nature.

ſed bumoꝛes nõ ſunt de veritate bumane nature.qꝛ
chair mutant᷑ ⁊ reſtaurant᷑ ⁊ deperdunt᷑.ergo ⁊c.

tem ſi bumoꝛ reſurget ⁊ eſt de veritate.ergo to/⸗

taliter opoꝛtet reſurgere. ergo totu s ſanguis q exit
de homine per fleubotomiã vel alio mõ reſurget.ſed
boc generaret indecentiã.ergo ⁊c. ¶ Item nil
bet reſurgere in coꝛpoꝛe qð nõ habeat aliquẽ vſum.,.ꝛ
ſed bumoꝛes ſunt ad reſtaurationẽ deperditi qd nõ
eſt in coꝛpoꝛe reſurgẽte.ergo ⁊c. ¶ Item nibil reſur
get niſi qd cõſonat qualitati ⁊ nature coꝛpoꝛis reſur
gentis. coꝛpus reſurgens erit luminoſum ⁊ impaſ
S aũt ſunt fluxibiles ⁊ variabiles.S⁊ꝛc.

tem nihil de⸗

Contra.qdð eſt de conſtitutione coꝛpoꝛis reſurget

in illo. ð bumoꝛes ſunt bmõi. quia penes humoꝛes
diſtingunt᷑ cõplexiones. erga ⁊c. ¶ Item boc videt
quia mediũ ⁊ diſpoſitio vniẽdi animã coꝛpoꝛi eſur

get in illo. ſanguis eſt hmõi. ⁊ hoc patet auto Rtate

eut.xij.ſanguis eoꝝ ẽ ꝓ anima.glo.Aliqͥd vitale ẽ

in ſanguine. ꝑ ip̃m maxime anima carni vnitur.

tẽ hocipſum videtur rõne.quia ſpũs eſt mediũ

niendi animꝗ coꝛpoꝛi. hij ſpũs ſicut dicunt phᷣi ex
bumoꝛibus generantur. Hocipſum patet exemplo.

⁊ in qͥlibet alio. ⁊c.¶ R

creſcentia que ginaret
¹uingecentiã.qꝛ qᷓtũ ad
bheoeoc loquit᷑ Augꝰ. vt
patet in liter.

quid nulla leſione facta in coꝛpoꝛe ſi totus ſanguis
exiret.ſtatim anima recederet.Si ergo humoꝛes ſũt

mediũ ⁊ rõ vniendi.g neceſſe eſt ꝙ reſurgãt. ¶ Iv3tẽ
ſi nõ reſurgãt.cũ hmõi humoꝛes ipleant coꝛpus.re/
ſurget eoꝛpus vacuũ ⁊ impfectũ. ac ꝑ hoc defoꝛme.
ſ hoc ẽ indecens in btis.ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ in ſacr̃o altaris
cõuertit᷑ vinuʒ in verũ ſanguine.ſᷣ hoc ẽ impoſſibile

niſi ſanguis reſurrexiſſet ĩ xpᷣo.Sʒ ſi i ipo reſurrexit.
.dOm ꝙ differt ſicut dicũt &

phici humoꝛ ⁊ bumiditas. Haã bumoꝛ dẽ ꝓut eſt in
venis. humiditas aũt ꝓut extra venas dirigit᷑ ⁊ ex/
tra venas eſt. ⁊ ꝓut ab eis diriuat᷑ ad mẽbꝛa. Diſtin
guit em̃ anicẽsa inter humoꝛẽ ⁊ humiditatẽ.⁊ dicit
ꝙꝙ bumoꝛ dẽ ꝓut eſt in venis.humiditas autẽ ſu 2
venis diriuat᷑ ad membꝛa. Et boc in triplici
Aut in pꝛimo egreſſu a venis ⁊ ſic vocat᷑ res bumi/
ditas ſcʒ que eſt in foꝛaminibus paruarũ venarum.
Aut ꝓut incipit vltra ꝓgredi ⁊ dealbari.⁊ ſic vocat
cambiũ. Aut ꝓut eſt iam dealbata ⁊ cibans actu. et

atu.

ſic vocatur gluten. Hec aũt diſtinctio hum iditatis
ad duo membꝛa reducitur.ſcʒ ad humiditatem nu

trimentalem. hoc complectit᷑ roꝛem ⁊ cambium ⁊
complexionẽ.⁊ hoc eſt gluten qð eſt de complexione

mẽbꝛi ↄſimilis.in q̃ eſt tercia ſpẽs ethice ⁊ nutrimẽ/
talis.⁊ hec quia reſpicit ſtatũ ⁊ indigentiã non reſur

get (Sed humiditas complerxionalis abſq; dubio
reſurget. Sed quid de bumoꝛibus dicemus cuʒ ſint
currentes. ⁊ non ſint de ſubſtantia membꝛi. nec de
complexione radicali. dicendum ergo ꝙ abſe; du/
bio reſurgent. cum vinum conuertat᷑ in ſacramento
altaris in ſanguinem qui effuſus eſt in remiſſionem

peccatoꝝ.⁊ iſte eſt ſanguis habens ſpeciẽ ſanguinis

VAñ nõ video quõ vre ſanguis nõ reſurrexit in xxö.
⁊ ſi hoc.pari rõne ⁊ in qͥlibet alio.⁊ ſictea, vnduid

4

vene remanebunt vacue. ⁊ boc ſit Nũ q ſanguis

reſurgat habet᷑ in vßmone Amb.de martiribꝰ dignũ

⁊ cõgruũ.⁊ iõ dᷣm ꝙ humoꝛes reſurgũt.⁊ cõceden⸗

7 de ſunt rõnes ad hoc.¶ Ad illud qdð obꝛ ꝙ nõ ſunt

de veritate humane nature. dom ꝙ qd eſt de verita-

te nãe humane triplr. Aut q;tñ ad eſſe neceſſariũ ſi/
cut mẽbꝛa pᷣncipalia.Aut quo ad eſſe integrũ ⁊ com
pletũ vt illa qᷓ̃ faciũt ad coꝛpoꝛis pfectionẽ.Aut quo

ad eſſe decoꝛum. Pꝛeterea neceſſariũ ẽ reſurgere m

totalitatẽ.Sed q̃ ſco ⁊ tercio cõgruũ eſt reſurgere
m illð ſᷣm qu faciũt ad cõplemẽtũ ⁊ decoꝛc̃.⁊ qꝛ bu
moꝛes ad plenitudinẽ ⁊ integritatẽ faciunt.reſurgẽt
in tanta qᷓntitate quãta coꝛpoꝛi cõpetit.Et ꝑ hoc pʒ

ſcᷣm.qꝛ nõ opoꝛtet ꝙ totus ſanguis quẽ emittimꝰ

——

p minutionẽ reſurgat ſ qtũ cõgruit.Silr de carne
8 fluit ⁊ refluit iudicandũ eſt.¶¶ Ad iüllud qð obẽ ꝙ nõ

viuũt.dm ꝙ triplr eſt aliqͥd viuere.Aut qꝛ recipit

influentiã vite.aut quia diſponit ad vitã.aut qꝛ oꝛtũ
⁊ cõſeruationẽ hʒ ex actu vite. Pꝛimo nõ viuificat
ſbᷣa coꝛpoꝛalis ⁊ caro.ſcdᷣo mõ viuit ſpũs ⁊ humoꝛ.
tercio mõ capilli ⁊ etiã vngues.⁊ qꝛ oĩa iſta cõnexio
nẽ hñt cũ vita.oia reſurgẽt. (Sa illud qd obẽ ꝙ nõ
hñt vſum. dom ꝙ falſum ẽ. imo hñt vſum ſcʒ ipſum
coꝛpus diſponere ad vitã.ſᷣ̊ non bñt vlterioꝛẽ vſum

ſcʒ reſtaurare.⁊ hñt hunc.qꝛ de nouo generat. ⁊ hũc

10 ibi nõ bẽbunt. ¶ Ad illud qd obẽ ꝙ nõ cõgruũt coꝛ
poꝛi luminoſo ⁊ ipaſſibili.ddðʒ q; ſicut caro ⁊ os pᷣm
ſtatũ pñtẽ nõ cõgruunt ſ̊ ſublimabunt᷑ ⁊ ſubtiliabũ
tur.ſic eſt intelligendũ de humoꝛibꝰ⁊ mẽbꝛis omni/
bũs interioꝛibus. ”
- Aueſtioti b —
Ce hijs que ſpectant ad ſuꝑfinitatẽ vt ſunt inteſti/
na. capilli.⁊ vngues. vtrũ reſurgant.Et ꝙ inteſtina
reſurgãt ꝓbat᷑.quia dẽ.ij.p. Mach.xiiij.ꝙ raſias pie⸗/
cit illa depᷣcans oipotentẽ vt redderet ci. ¶ Itẽ ſi bõ
ſtetiſſet. ſine alicuiꝰ coꝛruptione tranſlatus fuiſſet in
imoꝛtalitatẽ.ſᷣ hõ cõditus fuit cũ inteſtinis.&ᷓ illa ha
buiſſet in gloꝛia.ſed mõ illa hʒ qᷓ babuiſſet.ergo ⁊c̃.
Itẽ alia rõ eſt ad hoc.quia ſi nõ reſurgerẽt venter
vacuus remaneret.⁊ ſi hoc.impꝑfectus.ſᷣ ibi nulla eſt
imꝑfectio.gᷓ ⁊c. ¶ Itẽ de capillis Luce. xxj. capillus
de capite veſtro nõ ꝑibit. Et iterũ. Mathᷣ.x.oẽs nu⸗
merati ſunt. ¶ Itẽ rõne videt᷑.quiæ pꝛiuatio capil-/
loꝝ ⁊ vnguiũ eſt de imꝑfectione nature.& babitus ẽ
de pfectione.ſed omne qð eſt de pfectione nature de
bet reſurgere. ⁊c. ¶ Itẽ capilli ſunc in oꝛnamentũ
a natura collati.Sed coꝛpoꝛa electoꝝ debent reſur/
gere cũ omni oꝛnatu. ⁊c. ¶ Sed õ ꝙ inteſtina nõ
reſurgant hoc videt᷑.quia ſunt ad ſuꝑpfluitatis impu
re receptionẽ.ſed ibi nõ erit talis ſupſluitas.ergo⁊c.
¶ Itẽ inteſtina aut erunt vacua aut plena. Si va/
cua.ergo impfecta.ſi plena.gᷓ imunda.cũ ergo nullũ
bonꝝ ſtatui gloꝛie cõpetat.patet ⁊c. ¶ Item ꝙ nec ca
pilli reſurgant videt᷑. qm̃ ſunt ex fumoſa ſuꝑfluita/
te.ſed ibi nõ erit ſuꝑfluitas fumoꝝ.ergo ⁊c. ¶ Item
rõne videt᷑. quia ſicut folis ſunt in arboꝛe ſic capilli
in capite.ſᷣ fructu ad maturitatẽ ducto ceſſant folia.
ergo ⁊ capilli cum iam hõ ꝑuenit ad fructum gloꝛie.
G Itẽ hoc põt ꝓbari.quia nõ ſunt de verit ate natu
re. ¶ Item quia defoꝛme eſſet coꝛpus ſi om̃s capilli
reſurgerent.extenderet᷑ em̃ nimis longitudo capillo
rum.⁊ huius ſignũ eſt ꝙ ſine doloꝛe abſcindunt᷑.ſed
qð nõ viuit nõ debet reſurgere.qꝛ reſurrectio eſt ad
11 vitã. ergo ⁊c. ¶ R.dᷣm ꝙ ſicut dictũ eſt reſurget in

eſt de integritate ⁊ de decentia ⁊ꝛ pulcritudine.qm igi

tur capilli ſunt de decentia ⁊ vngues.hoc patet.quia
caluiciũ eſt imꝑfectio nature.⁊ ivo dico ꝙ; reſurgẽt.
Silx ⁊ inteſtina ſunt de nature pulcritudine.vñ Au
guſti. in li. de ciui. dei. in interioꝛibꝰ viſceribus q̃ nul/
lum decus mõ vident᷑ habere.ita pulcritudo rõnis
delectabit. vt omni foꝛme apparenti q̃ oculis placet
bm mentis iudiciũ pᷣferatur. ¶ Ad illud qdð obijcit
ꝙ nõ habebũt vſum. dom qꝙ verũ eſt de vſu imperfe⸗
Co quẽ mõ habent.ſed ꝑfectũ habebũt quo intelli⸗
gentie oblectant᷑ ĩ tã pulcra armonia in qua lauda/
bit anima ſapientiã cõditoꝛis. Ad illud qð obijci
tur aut erunt vacua aut plena. dom ꝙ erunt plena.
ſed nõ ſuꝑfluitate.ſᷣ nobilibꝰ ſpiritibꝰ⁊ ſubtilibus qᷓ
totũ coꝛpus reddẽt agilius.¶ Ad illud qdð obꝛ q ca
pilli ſunt ex ſuꝑfluitate.doᷣm q; ſuꝑfluitas ẽ triplex.
Ana reſpectu totius coꝛpoꝛis ⁊ ſpẽi.vt eſt ſuꝑflui/
tas impuritatis.⁊ hec nõ erit ibi.Alia eſt ſuꝑfluitas
reſpectu totius coꝛpoꝛis in qͥ eſt ſed nõ reſpectu alte
rius ꝓpagandi. vtpote ſemen.⁊ hoc ſilr ibi nõ erit.et

bec eſt ſuꝑfluitas reſiduitatis. Quedam eſt ſupflui-
tas reſpectu vnius ptis.tñ in altera nõ eſt ſupfiua ſᷣ
ecens ⁊ optime collocata.⁊ talis eſt ſuꝑfluitas ex qᷓ

ſunt capilli.quia illa materia nõ ẽ neceffaria ſtoma/
cho.eſt tñ bene locata in capite ⁊ barba.¶ Ad illud
qð obẽ ꝙ arboꝛes amittunt folia.doᷣm ꝙ ſi arboꝛes
deberent ſemꝑ ſuũ ſeruare decoꝛẽ ſicut reſurgentes.
nunqᷓ; folia amitterent.ᷣ nõ debent eũ ſeruare ſicut
reſurgentes.ideo nõ eſt ſimile.Ad alia tria ſoluẽdũ
diſtinguo triplicẽ veritatẽ nature.⁊ viuere ſm tripli
cem differentiã vt in pᷣcedenti ꝓblemate dictũ eſt.

Onſequẽter qtũ ad ſcᷣm articulũ querit᷑ ſcdo
quid in quo reſurgat.⁊ de boc duo qrunt᷑. Pꝛi
querit᷑ qͥd in quo reſurgat quantũ ad totũ coꝛpꝰ
Scdo qͥd in quo 39 ũ ad quodlibet mẽebꝛum.

in pᷣmo vel ſcdo.Et ꝙ in pᷣmo videt᷑ Augꝰ.de ci.dei.
et habet᷑ in Ir̃a.illi aie in puncto tꝑis reddit᷑ que eã
pᷣmitus vt ex ea hõ fieret.viueret. creſceret. anima/
NXi rõne videt᷑.quia pꝛia foꝛma in ꝓpꝛia mã

nata eſt fieri.g ſi hec caro eſt ꝓpꝛia mã huius aie cui

pᷣmo eſt vnita.g ſemꝑ aia appetit ci vniri. ſi nõ po

12

¶ Eum caro eſt in duobꝰhomibus.vtrũ reſurgat caro

teſt eius appetitus.hoc aũt eſt incõöueniẽs.

ergo ⁊c. ¶ Itẽ caro ex vnione cũ aia diſpoſitionem
trahit ſiue oꝛdinationẽ ad imoꝛtalitatẽ.ſi bec caro
vnita eſt cũ hac aia.neceſſitatẽ hʒ iterum ad vnionẽ
cũ ipſa.⁊ ſi hoc.cũ hoc neceſſitas nõ patiat᷑ vt bec ca
ro oꝛdinet᷑ ad animã alia.patet ⁊c.¶ Itẽ ſi non eſt

neceſſe reſurgere cũ pᷣma. ſi tota caro bois mandu

cetur. pꝛiuabit᷑ aia ſuo coꝛpoꝛe.et ita dabit᷑ ei aliuq
coꝛpus.nõ ergo erit reſurrectio.quia reſurrectio eſt
eiuſdẽ numero. Sea 3.coſta fuit in adã ⁊ ena.g
it

ro igit᷑ in quo reſurget. Si in adã. cum tota cua ſ
inde facta. nibil reſurget in eua. Si nõ in adã.ſed in

qqαο mo fuit coſta. non greſurget in quo pᷣmo fuit.
Item homo eſt de ſemine patris.⁊ xpᷣs ex purim
mis ſanguinibꝰ virginis. ergo ſi ſemen debzʒ reſurgẽ
in patre.⁊ ſanguis in virgine.tũc nullus hõ genera⸗

tus reſurgeret.nec etiam xpᷣus.ꝙ ſi hboc non eſt ve⸗

rum. ergo caro reſurget. in eo in quo ſcdo eſt caro.
¶ Itẽ eſto ꝙ aliquis nutriat᷑ ex came bumana. di⸗

auiat
nie
Etro
clig⸗
rog
nunlri
Ain
ſpoteit
ligoin
meltop
loinqt
disſup
laptec⸗
lphe
plcbitin⸗
ane pe

usbön

ſeinmn
sigſius
Conuerſu
Renten
eſpoſt
betſtab
bysboi
ms E
entinpe
tüqoe
Dkonal
ganni
hono
io.
Hicinſſi
hünpol
Aalin
gbͤigey
rpol
ſcͤnenie
inſena
n
W
ſſe

Lüͤſchint⸗
Nlrhtͤcte
müöͤckiotu,

Numd Alrd ſ

ecims
iſarſcugne
aiſnmie
aucudi
tmugefndi
nxcdici
clignentic
ocſult.
üadwi
Ktiun.

.
Uüfingren
Aras.
nelligta
imn mnm
imsgun⸗
ihisit
ruifiir
itck haun
iidihelinn
S

tentn

Gnhiud

At Aug. ; vedit ad pꝛimũ.eſto ꝙ de illa generet. con
ſtat ꝙ ſi tunc redit ad pᷣmũ.nihil remanebit genera⸗
to. ⁊ hoc eſt incõueniens. Oꝛ ſi nõ n Su eſt ne
tẽꝙ de⸗
beat reſurgere in ſcdo videt᷑.quia ab vltimo res de/

ceſſe ꝙ reſurgat in pᷣmo ſed in ſcdo põt.i

nominat᷑ ⁊ a fine. AUnde ſtatur in vltimo teſtamẽto
qð eſt in moꝛte teſtatoꝛis. ſi caro iſta fuit illiꝰhomi
nis finaliter ⁊ poſterius.ergo ad ipſum magis ſpe/
ctat.g ad ſcᷣm ⁊ poſtremũ debet redire nõ ad pᷣmũ.

16 R. dm ꝙ caro que eſt in duobꝰ põt eſſe duplr.

aut ita ꝙ ſit in vno ſicut in pᷣncipio.in altero ſicusin
indiuiduo ⁊ toto ſuo.aut i vtroq; ſicut i indiuiduo.
Si ſit in vno ſicut in pꝛincipio.in alio ſicut i indiui/
duo. tota reſurget in ſcòo.quia non erat in pᷣmo ad
ipᷣm ſᷣ ad alteꝝ oꝛdinata. ſicut fuit coſta in adã.quia
oꝛdinata ad ꝓpagationem eue.ſic ſemen in patre qꝛ

oꝛdinatũ ad ꝓpagationẽ filij.ſic illi ſanguines in bea

ta virgine quia oꝛdinati ad cõceptionẽ xpᷣi. Si autẽ
in vtroq; ſit ſicut in toto abſoluto.hoc triplr põt in/
telligi.aut ita ꝙ ſit in vtroq; caro ſᷣm ſpeciem.aut in

vtroq; m naturã.aut in vno m ſpẽm.in altero ym
naturã. De pᷣmo eſt cõtrouerſia.nã aliqui dicunt

caro vnius ᷣm ſpẽm põt fieri caro alterius ſᷣm ſpẽʒ.
vtpote ſi hõ de illa nutriat᷑ ⁊ generet.cet hoc dicunt.

quia oino eſt trãſmutabilis caro vt alia.ſicut experi

mento pʒ. Et ſi queras in quo reſurget.dicimꝰ ꝙ in
lllo in quo maioꝛẽ ⁊ eſſentialẽ habet oꝛdinationẽ.et

dñs ſupplet alteri illud. vt verbi gratia.Si de modi

ca ꝑte coꝛpoꝛis vnius q;tum ad carneʒ ᷣm ſpẽm ſit

aliqs generatus.ita reſurget in generato.⁊ dñs ſup/
plebit in me qð amiſſum eſt. ſicut in adam repleuit

carnẽ ꝓ coſta. Alia poſitio eſt ꝙ de carne ᷣm ſpẽm
alius hõ nõ poteſt nutriri nec generari ſᷣ ſolũ de car
ne ᷣm materiã.⁊ rõnẽ huiꝰreddunt ex ꝑte actualita
tis ipſius.quia trãſſubſtantiatio hic cõuerſio eſt.et
conuerſio ⁊ tranſmutatio ſiue trãſſubſtantiatio eſt
ex ente in potentia.⁊ quia eſt caro ſᷣm ſpẽm.iõ non

eſt poſſibilis cõuerti ᷣm ſpẽm. Sed qm̃ hoc nõ ha/

bet ſtabile fundamentũ.quia lupus nutrit᷑ de carni
bus hoiĩs ⁊ cuʒ alijs aialibus eiuſdem ſpẽi.vt vide/
mus.Et iterũ.caro ᷣm ſpẽm põt fieri nõ caro.⁊ tũc
erit in potentia.ideo rõnẽ fundãt ſuꝑ puluerũ appe
titũ qͥ plantatus ẽ ad illã foꝛmã determinate ⁊ ſem/
piternaliter.qui non patitur ipſã carnẽ viuificari ex
alia aia imoꝛtali.⁊ iõ rñdent ꝙ illud ẽ impoſſibile ꝙ

in pᷣmo ſit caro m ſpẽm vnius.⁊ poſtmodũ fiat al
terius. Sʒ pᷣma poſitio repugnare videt᷑ reſurrectio

ni eiuſdẽ coꝛpoꝛis.qꝛ ſi de vna parte carnis mee ᷣm
ſpẽm poſſit fieri caro alterius ᷣm ſpẽm.pari rõne et
de alia.⁊ ſic de q̃libet.⁊ ſic aia ꝑderet ſuã carnẽ totã.
quõ igit᷑ verũ ẽ qdð dicit iob. In carne mea vi.ſal.m.
Sca poſitio nõ bʒ multũ roboꝛis.tũ quia videtur
incõueniens dicere ꝙ hõ non poſſit nutriri de carne
hm ſpẽm.cnm ſit apta ad nutriendum ⁊ bene poſſit

inde nutriri. Ampliꝰ.nec iſtud ẽ multũ criminabile

ꝙ in coꝛpoꝛe humano ſit aliq̃d actu incoꝛruptibile

⁊ tñ ſit reſolubilevſq; ad elemẽta.niſi ibi ſit apꝑetitꝰ
impediens trãſmutationẽ. Vñ ſanius dici põt e ſi /

cut reſurrectio fit ꝑ diuinã virtutẽ.ſic oꝛdinatio car

nis ad ſuã animã eſt ᷣm diuini decreti diſpoſitionẽ.

qne qm̃ eſt imoꝛtalis.facit ꝙ caro ᷣm ſpẽm vnius
ad carnẽ ſm ſpẽm alterius hois ſit impoſſibilis.Di
camus ergo ꝙ in vtroq; ſᷣm ſpẽm eſſe oino eſt im/

poſſibile/quiq tic eſet de neceſſaria coſtitutõe ver

nõ. ſinc calũni
diuina q̃ carn

S
uſq;. ⁊ neceſvario reſurgerent in vtroq;. ⁊ boc eſt im
poſſibile. Iſtã impoſſibilitatẽ nõ dico venire de vir⸗

tute carnis ſᷣm ſpẽm ipſius hois.quia ſic neceſſario

eſt oꝛdinata ad incoꝛruptionẽ ꝓpter appetitũ ad ani
mꝗᷓ pꝛimꝗa.⁊ ideo nõ põt eſſe coꝛpoꝛis alteriꝰ anime

pᷣncipalis materia.quia ſiue ſit ibi iſte appetitꝰ ſiue

7

boe dici ꝙỹ hoc venit ex oꝛdinatione
Pois ſicut nõ dimittit ꝑire.ſic nec eiꝰ

ſubſtantiã cõfundi nec ꝑmiſceri. Ande ſicut diuna

ꝓuidentia faciebat ada ab exterioꝛi impaſſibilẽ.ſic
etiã facit carnẽ ᷣm ſpẽm vnius in carnẽ ſᷣm ſpẽm al

terius incõuertibilem. Si aũt caro ſit in vtroq; ſᷣm
materiã.vt qñ hõ nutrit᷑ de carne alterius.dico ꝙ re
dit ad pꝛimũ. quia ad vtrũq; oꝛdinata ẽ de cõgruo.
⁊ ſequens oꝛdinatio cũ nõ ſit foꝛtioꝛ nõ ſoluit pꝛece
dentẽ.Si aũt in vno ſit ᷣm ſpẽm in altero ᷣm mam.
reſurgit in eo in quo fuit m ſpẽm.quia ad illũ eſſen

tialioꝛẽ oꝛdinationẽ hʒ ſiue ſit pᷣmus ſiue ſcdus.Añ

ſi aliquis nutrit᷑ de carnibus alterius ᷣm ſpẽm.talis

caro redit ad pꝛimũ. Si autẽ generat᷑ de carnibꝰ ſᷣm
mãm.quia de hijs qᷓ ᷣm ſpẽm nõ põt generari.dieo

q caro ſtat in ſco.⁊ deus recõpenſat pᷣmo.Et ratio

huiꝰeſt.quia caro maioꝛẽ hʒ oꝛdinationẽ ad animã

in ſc8o. Ex bijs patẽt obiecta. quia Aug.loquitur in

duobus caſibꝰ ſcʒ qñ in pᷣmo fuit caro ?ᷣm ſpẽm.⁊ H
patet ex verbo ſuo.vt ex ea non fieret ⁊c.vel etiã qñ
in duobꝰ? eſt m mam. ¶ Ad illud g að obꝛ ꝙ dz de⸗

noiari ab vltimo.dᷣm ꝙ ſequẽs oꝛdinatio nõ ſoluit

pꝛioꝛẽ niſi ſit foꝛtioꝛ.⁊ qꝛ non eſt foꝛtioꝛ.pᷣor manet.
maxime qñ in pᷣmo fuit caro ᷣm ſpẽm.habuit eſſen
tialẽ oꝛdinationẽ ad animã.qꝛ caro vᷣm ſpẽm viuifi⸗
cata ab hac aia.habuit neceſſariã ⁊ indiſſolubilẽ oꝛ/
dinationẽ ad illã aiam. ⁊ iõ ſicut mr̃ioniũ legittime

cõtractum cũ aliqua nõ põt ſolui ſi illa Zᷣhit de facio

cñ aliquo.ſic nec caro pᷣt oꝛdinationẽ ad pᷣmã carnẽ

ꝑdere.Quid aũt ſit caro ſᷣm ſpẽm hoc bʒ locũ in li/

bꝛo ſedo vbi agit᷑ vtrũ aliquid trãſeat in veritaten

bumane nature.⁊ querat᷑ diſt.xxx.
¶ Queſtio. ij. v

bet reſurgat. Et ꝙ non in ſuo videtur Augꝰ. dicere
⁊ babet᷑ in l̃a.ꝙ nõ refert vtꝝ ꝑs materie redeat in

ſuũ locũ ſicut eſt in fuſione ſtatue. ¶ Itẽ ad hoc eſt

¶ Quid in quo reſurgat q;tũ ad mẽbꝛa. Atrũ ſcd m
vniuſcuiuſlibet mẽbꝛi in ſuo an indifferent᷑ in quoli

rõ oſtenſiua.qꝛ mã illa eſt in ꝑfecta obedia reſpectu

creatoꝛis. ſi ipſa nibil opatur.⁊ creature non facit

vim niſi ꝙ totũ reꝑetur ⁊ debite ſicut bonus artifex.

ergo videt᷑ ꝙ ſine dꝛia mã vnius mẽbꝛi in alio poſſit
reſurgere.¶Itẽ alia rõ ad hoc eſt.qꝛ diſpoſitio con
trahitur in coꝛpore ad reſurgendũ ex vnione ad ani

mã.ergo cũ quelibet ꝑs toti anime vniet᷑.quia ani/

ma tota eſt in qualibet pte.qtibet ꝑs bʒ indifferẽtiã

ad totũ. ¶ Itẽ ſi neceſſe eſt ꝙ in eodẽ.ſ eſto ꝙ aliqͥs

babeat nimis magnũ caput.tũc neceſſe erit reſurgẽ

in eadẽ defoꝛmitate qð eſt incõu eniẽs. Sʒ cõtra.
Eʒzech.xxxvij.Acceſſert ofa ad oſfa vnũquodq; ad
iuncturã ſuã.& ſi eſt cõuenienter ibi ſigta foꝛma re/
ſurrectionis future.pʒ ⁊c.
ſurrectio eſt eiuſdem.ſᷣ ſi manus fieret ex ma pedis
non eſſet eiuſdẽ.ſic nec alia aliqᷓ ꝑs ſi fieret de alia.⁊

ſicnec totũ idẽ. eñ boc ſit incouenies. py ꝛc. ¶ Jtẽ
reſurrectio ad remuneratõnẽ.ſᷣ ↄtingit vnũ mẽbꝝ

nobilius eẽ altero.& ſi nõ debet alicui p̃iudicari.illa
paro mõ in eo mẽbꝛ dʒ reſurgere que pus ibi fuit.

¶ Itẽ rõne videt᷑.quia re

18

SS

teẽ ſicut ſe hʒ vnũ coꝛpꝰ ad totã aĩaſtʒ.ſic oculus

ad potentiã viſiuã vt dicit pᷣs.Sed neceſſe eſt ma/

teriã totiꝰcoꝛpoꝛis aptari huic aie ita e nõ alij.ergo
⁊ materiã potentie viſiue huic ⁊ nõ alteri.⁊ ſie mate

ria vnius mẽbꝛi in hoc mẽbꝛo determinate reſurget.

Bæ. dm qꝙ in mẽbꝛo ſiue in eius ma eſt aliqͥd cõ/
ſiderare qd eſt de ſbᷣa ⁊ ꝑfectione.aliqͥd qð eſt de ſu/
perſſuitate. ſicut aliq mẽbꝛa plus hñt de materia qᷓ;
cõueniens ſit foꝛme membꝛi.Si pᷣmo mõ ſic dico ꝙ
vnũqdq; mẽbꝛũ ex ſua ꝓpꝛia ma refoꝛmabit᷑.refoꝛ/
matio em̃ rñũdet foꝛmationi.vñ eadẽ ⁊ de eodẽ eſt re
foꝛmatio eius de qͥ fuit foꝛmatio. Si autẽ ꝙᷓtum adi
ſuꝑfluitatẽ.dm tũc ꝙ illud qdð modo eſt ſuꝑfluũ in
vna pꝑte.ꝑ totũ diſpgetur vt ſic nõ abundet vnũ mẽ

bꝛum ab altero niſi qntũ dʒ ⁊ ſic loquit᷑ Aug.qð pʒ.

loquit᷑ em̃ de ſuꝑexcreſcẽtia eoꝝ q̃ debent reſurgere.

19 ¶Acd illud qð obẽ ꝙ mã illa ẽ in ꝑfecta obedia.dðʒ

ꝙ verũ eſt.tñ creatoꝛ nõ vult facere niſi qd congruit
ipm facere.⁊ congruit ꝙ vnũqðq; mẽbꝛũ fiat de ſua

mã.Et quidã reddũt de boc rõnẽ ex ꝑte diuerſoꝝ ap

petituũ qui ſunt in puluere.Quicqͥd tñ ſit de boc.tñ
hoc venit ab oꝛdinatione pꝑfecti artificis vt reparet

20 de eadẽ mꝗ ⁊ eodẽ oꝛdine.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ que

libet ꝑs vnit᷑ toti aie.ddm ꝙ aia eſt pfectio qᷓ;tuʒ ad

ſbᷣam.⁊ motoꝛ q;tũ ad potentias.⁊ ſi aia nõ ſit com/

21

poſita imo ſimplex qᷓtũ ad ſbam.hʒ tñ multitudinẽ
potentiarũ rõne quarũ ad diuerſa oꝛgana cõparat᷑.

qm̃ igit᷑ coꝛpus ẽ oꝛdinatũ ad rõnẽ in vtroq;.⁊ inq;

tũ reſpicit aiam vt pfectionẽ ⁊ vt motoꝛc̃.⁊ q;tuʒ ad

rõnẽ motoꝛis ẽ diſtinctio.iõ diſtincte reſurget mate/
ria mẽbꝛoꝝ in ſuis locis.

ligendum qᷓ;tum ad coꝛpoꝛa electoꝝ. Sic igit᷑ patet
quid in quo reſurgat ᷣm verba beati Augꝰ.quibus
magis eſt innitendũ.maxime in hac mã qᷓ; etiã rõni.
Attamen tã ad pꝛimũ ꝓbleuma qᷓ;ᷓ ad vltimũ poſſet

defacili rñderi.ſi quis velit ſeminales rõnes intueri

in quas fit reſolutio.q̃ i vna ꝑte ſaluabunt᷑ reſpectu

totius ſi ſit artifex q poſſit educere.⁊ ideo cum deus
hic oꝑetur ⁊ ſupꝛa naturã.quid mirũ eſt ſi tũcũeʒ

parũ de carne remaneat totũ reficiat. nec vnqᷓ; pote
rat adeo diuidi quin modicuʒ ſufficiat cuilibet. hoc
dico ?m oꝑationẽ dei.nõ ᷣm oꝑationẽ nature ſicut
gqlibi melius patet ſcʒ in ſcdo libꝛo.
Onſequẽter qᷓ;tum ad terciũ articulũ queritur
qualia erunt coꝛpoꝛa reſurgentiũ.⁊ de hoc duo
querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de qualitate q;tum ad ele/
ctos. Scdo vero qᷓtũ ad repꝛobos. =
Queſtio.ſ. e

¶ Ntrum coꝛpoꝛa electoꝝ reſurgant cñ defoꝛmitatibꝰ

U

Et ꝙ non videtur.Aug.de ciui.dei.xxij.Aberit a coꝛ/

poꝛibus electoꝝ omnis defoꝛmitas.omniſq; tardi/
tas.ergo ſi hec ꝑtinent ad defoꝛmitates et carebunt
hijs. patet. ¶ Item nibil reſurget in electis ꝗqd non
ſit de coꝛpoꝛe nature.quia vt dicit Augꝰ.coꝛpoꝛibus
e latere vicia detrabunt᷑ ⁊ natura ſeruabit᷑.ſed defoꝛ
mitates nõ ſunt de natura.g ⁊c. Pꝛobatio minoꝛis
ſuꝑ illud Ephᷣ.ij.eramus natura filij ire.glo.natura
vere ac ꝓpꝛie dicit᷑ qualis ſine vicio fuit in pᷣmis pa⸗/

rentibus.ergo cũ defoꝛmitates in ea nõ fuerunt.pa/

tet ⁊c. ¶ Item generans tranſmittit in ꝓꝑlem omne

illud qð eſt de veritate nature ſue qñ generat ſibi ſi/

mMiliter tolerauit. & debet in eis remunerari.

¶ ¶ Ad illud qð vltimo obꝛ
iã patet rñſio. Dico em̃ ꝙ illud ꝑ totũ diſpgetur qʒ
in aliq̃ parte eſt ſuperfluũ.nec illud faciet diuerſita-⸗
tem in coꝛpoꝛe ſ̊ remouebit eefoꝛmitatẽ.⁊ hoc intel

ð
“

IIII

mile. Sed generans habens defoꝛtnitatẽ ſine erroꝛe
nature generat nõ habentẽ defoꝛmitatẽ.ergo defoꝛ/
mitas nõ eſt in eo de veritate nature.ergo ſi boc ſo⸗
lum reſurget in electis qdð eſt de veritate nature.de⸗
foꝛmitates nõ re ſurgent in eis.¶ Itẽ Anbbel.in li.
de veritate dicit ꝙ veritas eſt rectitudo ſola mẽte p/
ceptibilis.ergo q nõ eſt de rectitudine nature nõ eſt
de veritate nature.ſᷣ defoꝛmitas nõ eſt de nature re⸗/
ctitudine.ergo nõ eſt de veritate nature ergo non re
ſurget in electis. ¶ Cõtra. caro cõtracta a generanti
bus eſt de veritate bumane nature. Sed gibboſitas
⁊ alie multe defoꝛmitates poſſunt a generantibꝰcon
trahi.ergo ſunt de veritate humane nature.ſed om̃e
tale reſurget in electis.ergo ⁊c̃. ¶ Itẽ de veritate bu
mane nature ſunt mẽbꝛa nõ tm̃ officialia vexũ etiaʒ
cõſimilia.Sed in huiuſmodi defoꝛmitatibꝰeſt aliud

de ſba mẽbꝛi cõſimilis.ſicut patet in gibbo eſt aliqͥd

de carnis ſba.ergo eſt aliquid de veritate bumane
nature.ergo ⁊c.¶ Item quia anima meruit in coꝛ/
poꝛe debet remunerari in coꝛpoꝛe ⁊ in mẽbꝛis.et hoc
quia coꝛpus eſt ſibi cõiunctũ.ſi ergo anima viri iuſti
meruit in defoꝛmitatibus ⁊ ꝑ defoꝛmitates auas hu
Itez
cicatrices que ſunt inducte in martiribus a violẽtia
manent in gloꝛia in ſignũ meriti et triumphi.̊ pari
rõne defoꝛmitates que ſunt a natura in quibus me/
ruitanima noſtra. ¶ E.dm qꝙ defoꝛmitates que/
dam ſunt deoꝛdinatiue ſicut ille qᷓ veniũt ex malo et
inoꝛdinato ſitu membꝛoꝝ.Qucdã ſunt quantitati/
ue ſicut qũ quis habet nimis magnum caput.vel ni
mis magna mẽbꝛa.ita ꝙ alijs ſunt impꝛopoꝛciona/
lia.vel habet gibboſitates vel talia in quibus eſt ali
quid de carnis ſubſtantia.Si de pꝛimis loquamur.

quia nõ ſunt de veritate bumane nature immo per

erroꝛem oino cõtingunt.dicendũ ep in electis nullo
modo reſurgunt. Si de ſecundis loquamur.quia ali
quid eſt ibi ſubſtantie aliqͥd vicioſitatis.qd eſt ſub/

ſtantie reſurget.qdð eſt vicioſitatis auferet᷑.hoc eſt di
cere ꝙ illius mẽbꝛi materia ꝑ illa mẽbꝛa diffundetur
qtũ ad ſuperfluitatẽ.ita ꝙ nõ aliquid ꝑibit ⁊ tamen

totũ ꝑ omnia reducetur ad ꝓpoꝛtionẽ.⁊ ſic patet q;

in electis nulla reſurget defoꝛmitas.reſurget tamen

alicuins defoꝛmitatis materia.Et ſic cõcedende ſũt
rõncs oſtendentes ꝙ nõ reſurgent. Cõcedende nibi
lominus due ad oppoſitũ inducte.ꝙ illud qdð eſt de

ſubſtantia defoꝛmitatis reſurget. tamẽ ſub ratione
¶ Ad illud qdð obijcitur ꝙ ꝑ defoꝛmi

pulcritudinis.
