Turpitudinẽ vxoꝛis pꝛis tui nõ reuelabis.S nullus

põt ↄtrahere cum vxoꝛe patris.ſᷣ hoc nõ eſt ob aliud

nili ob vinculu affinitatis. 5 c. ¶ Item bocipſum

arguit᷑ ꝑ ratõnem. qꝛ turpitudo vxoꝛis eſt turpitudo

viri. ̊ turpitudo ↄſaguinee nõ eſt allquaten? p actuʒ

ↄiugalem reuclanda. nec vxoꝛ viri in piugiũ aſſu/

menda.

go ſi ↄſanguinitas ꝓpte vnitatẽ ſanguinis impedit

*

Item ꝓximitatis vinculũ tam in conſan/
guinitate q; in affinitate eſt ex ſanguinis vnitate. er⸗

paritatem. ⁊ affinitas.cum vir et mulier fiant vna

caro ratõne cõmixtõnis ſeminũ/¶ Contra. In lege

erat pbibitum ducere ſoꝛoꝛem.ſed pᷣceꝑtum erat dvu

re vxoꝛem fratris.⁊ illa eſt affinis. affinitas mrio⸗
niũ ñ impedit. IItem magis iungitur aliquis ali⸗
cui a iungit eſe immedſate qui mediaue ſeci vi

qtii cognoſcit mulierem poteſt ei iungi matrimonia/
liter. ergo multo magis ↄſanguinei ipſais viii.
Item vᷣm iura ↄſanguinei ſuccedunt defuncto in

rebus ſuis in quibus habuit dominii ⁊ poſſeſſion.
ſed vir habuit dominiũ in mulierem ꝑ matrimoniũ.

Im iura ↄſanguinei debent ⁊ poſn unt habere mi
nium in coꝛpus ↄiugis ꝑ matrimoniũ. ⁊c. ¶ Itez

ↄmixtio carnalis eſt ad tempꝰ.⁊ matrimoniũ eſt vin
culum inſolubile.ſi ergo maius vinculũ ſoluit minꝰ.

cum ↄmixtio coꝛpalis matrimonium nõ poſſit impꝑe

22 dire. ergo nec affinitas inde contracta. ¶ R. dom

affinitas impedit matrimonium.ſicut babet᷑ extra ð
ↄſanguinitate ⁊ affinitate.⁊ hoc intelligenduz eſt de
affinitate que pᷣcedit matrimonij ↄtractõnem nõ de
ea que ſupuenit.Si em̃ cegat ulſpegit contrahen/
dũ ⁊ dirimit iam ↄtractum.quia facit ꝑſonam illegi/
timã ſᷣm eundem modum ⁊ caſdem rationes. per
quem modum ⁊ ꝑ quas ratõnes facit ↄſanguinitas
SDSi autem ſequat᷑ matrimoniũ non poteſt ipſuʒ diſ/
ſoluere.cũ ſit vinculũ inſolubile. Si tamen ↄtractuʒ

eſt ⁊ ↄſummatũ.ambo ſunt ad ↄtinentiam monen

di. Si vᷣo ↄtractum eſt ⁊ ratificatum ꝑ verba de pꝛe/
ſenti. cum ſolui non poſſit niſi ingrediatur alter con/
iugum religionem ſicut habet᷑ extra de ↄuerſione cõ
iugatoꝛuʒ.ncceſſario opoꝛtet ꝙ ille qui malicioſe co/

gnoſcit ↄſanguineam aliquaʒ reddat debitum ſi illa

non vult ↄtinere.aut in religionem ingrediat᷑.extra
de eo qui cognouit pſanguineam vxoꝛis ſue. diſcreti
onis.⁊ infra.vbi dẽ ꝙ tenetur reddere debitum.cum

non debeat ↄiunx ſine culpa iure ſuo pꝛiuari.ipſe au/

tem nõ debet exigere.quia reddidit ſe inhabilem. ſiẽ

dicit᷑ eodem titulo.tranſmiſſe nobis ⁊c᷑. vbi dicit᷑
requiſitus nõ ſine graui coꝛdis doloꝛe accedat. ſic er
go ↄcedendum ꝙ affinitas pᷣcedens matrimonium.
qᷓ;tum ad pꝛimũ genus.ita impedit matrimonium.

vt ↄſangnitas. ¶ Ad illud g qð obijcit᷑ ꝙ pᷣceptum 2 5

erat duce/e vxoꝛem fris.ddᷣm ꝙ boc verũ erat in ca
ſu.ſ.cum frater moꝛtuus erat ſine ſemine.qꝛ em̃ pꝛo/
miſſa erat eis ꝑfecta benedictio in ſemine. ideo non
debebat pati lexꝙ aliq̃ͥs eſſʒ qui videret᷑ ſine ſemine
ſi haberet ꝓpinquum qui ſuſcitaret. nũc autem quia
hoc ſublatum eſt.ſic impedit oĩno ſicut conſanguini⸗

tæs. ¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ vir magis iungit mu 24

lieri.ddim ꝙ verum eſt.ſed qm̃ ille actus ↄſonat ⁊ cõ
ſequit᷑ matrimoniũ.binc eſt ꝙ vinculũ nullũ ibi con
currit inter virum ⁊ mulierem qð matrimonio pre/
ſtet impedimentũ. Amplius ſicut pᷣdictum eſt cũ af/
finitas ſit vinculum ꝑ accidens.pᷣſupponit vinculuz
ꝑ ſe ſc; ↄſanguinitatem.⁊ quia nemo ſibiſpſi eſt con
ſanguineus.hinc eſt ꝙ mulier nõ efficitur affinis vi/

ro ſed eius cõſanguineis.¶ Ad illud qd obijcitur ꝙ 2

m iura cõſanguinei debent ſuccedere.dm qꝙ; veruʒ

eſt in illa hereditate quam poteſt quis alij cõicare et

dare. Sed vxoꝛ eſt adeo bonum ꝓpꝛium ꝙ nec chari
tas cõicat que facit omnia ↄmunia. et ideo illud ius
nunq; ſe extendit ad vxoꝛem.i Ad illud qdð obijcit
vltimo ꝙ carnalis cõmixtio eſt ad tempus.dicendũ
ꝙ quis ſit ad tpᷣs.tñ habet effectum ꝑpetuũ ſcʒ affi

nitatem vt pꝛius viſum eſt. ⁊ per illam impedit.⁊ ſic

patet totum.

¶ Ziſtinctio. xlij. de impedimento matrimonij qð venit ex ꝓpinquitate ſpũali.

E parentalium graduum famoſa queſtione ⁊c. Supꝛa egit magiſter de cognatiõe carnali.in hac par⸗
te agit de ſpũali.et cõtinet hec pars pᷣſentem diſtinctõnem que poteſt diuidi in duas partes. In pri/⸗
ma agit de cognatõne ſpnali. In ſecunda vo agit de ſecundis nuptijs.oſtendens illas cſſe licitas. que

7 9 ⸗

pars ſupꝛa diuiſa fuit contra totam p̃ᷣcedentem.⁊ hoc facit.ibi. Sciendum eſt etiam ꝙ non ſolum pꝛime vel
ſecunde nuptie ⁊c̃. Pꝛima pars habet duas. In pꝛima oſtendit qualiter ſpũalis cognatio contrabatur. In ſe
cunda qualiter impedit matrimonium.ibi. autem ↄpater ⁊ commater ⁊c.Et illa diuiditur in duas. In pᷣ
ma agit de cognatone directa. In ſecunda vo de indirecta.ibi. Solet etiaʒ queri ſi commatrẽ ⁊c̃. Pꝛima pari

iterum diuiditur in duas. In pꝛima agit quomodo cognatio ſpũalis impedit in ſe. In ſecunda vo in compa

tione ad cognatõnem legalem.ibi. autem ſpũales vel adoptiui filij. Et ita tria determinat in bac diſtincti/
one.Pꝛimũ eſt de cognatõne ſpũali.ſcᷣm eſt de legali.⁊ tercium eſt de nuptijs.

¶ Oſtendit qualiter ſpũalis cognatio contraher.
E parentaliũ graduum famoſa qſtione aliquid (licet miuus ſufficiẽ⸗
ter) diximus. Jam de ſpũali cognatõne addamus.que etiam perſo/
nas impedit vt nõ ſint legitime ad ineũdas nuptias.Tria q̃dã ſunt.

conſanguinitas.affinitas.⁊ ſpiritualis germanitas. Conſanguitas eſt inter

eos qui iunguntur ſᷣm lineam generis.Affinitas inter eos qui genere quideʒ
noõ ſunt comuncti.ſed mediante genere ſunt ſociati. Verbi gratia. Vxoꝛ filij
fratris mei que non eſt de genere meo.per ipſum qui eſt de genere meo mihi
affinis facta eſt ⁊ ego illi. Spiritualis pꝛoximitas eſt inter compatrem et cõ⸗
matrem. ⁊ inter eos quoꝛum vnus alterum de ſacro ſonte leuauit. vel in ca⸗
theʒiʒatõne aut confirmatõne tenuit. Eſt etiam inter filios eiuſdeʒ hominis

carnales ⁊ ſpirituales.

n,

U⸗

gina
1

gluefee
1

Nll
nnef

Picohoue

99

Cor
Eryai
bloneſ

hnes
de Duſel
cheeccle
lo.

otßt

Latb/,

Qu
ſoobe

Ommmnanr
ftant
rriag
nenbiſckey
cn
tsti
nprung an
e

ma cüvin
ieet

„1.

imtmmts dani
mmn eiſef
lmineh

eanmiti,
duas An A
W
NtNHN
uichruns )
meitiugt

nMNicolaus pa
pa.

biloneſi

Filij ſpuͦales
qui ſint

Simach pa⸗

Spirituales filij ſunt quos de ſacro fonte leyamꝰ. vel in catheʒizatõe ſeu cõ
firmatõne tenemus.filij etiam ⁊ filie ſpirituales eoꝛum ſunt.qui trine merſio⸗
nis vocabulo eos ſacro baptiſmate tingũt. Acit᷑ etiam ſpiritualis filia ſacer
dotis que ⁊ peccata ſua confitet᷑. Vnde Simachus papa. Omnes quos in
penitentia ſuſcipimꝰ. ita noſtri ſpirituales ſunt filij.vt et ipſi qs vel nobis ſu

ſcipientibꝰ. vel ſb trine merſionis vocabulo mergentibꝰvnda baptiſmi rege⸗

Silueſter pa
P2

In ↄcilio ma
guntinẽſi.

nerauit. Silueſter etiam qmouet vt ad ſuam filiam penitentialem nullus ſa⸗

cerdos accedat.quia ſcriptũ eſt. Om̃es quos in penitentia accepimꝰ.ita no⸗
ſtri filij ſunt vt in baptiſmo ſuſcepti.quoꝝ omniũ flagitioſa eſt ↄmixtio.

¶ Oſtendit qualiter ſpũalts cognatio matrimoniũ impediat.⁊ agit de cog⸗
natõne directa oſten dens quomodo cognatio ſpiritualis impedit matrimo⸗
nium in ſe. b

¶ Æ aũt cõpater ⁊ cõmater ſibi iungi nequeant.nec pater ſpũalis.nec mater.

filie vel filio ſpũali ex cõcilio maguntinẽſi docet᷑. De eo qð interrogaſti ſi ali

quis filiolam ſuã duxerit vxoꝛem.⁊ de eo qui cõcubuit cũ matre ſpuali.et de

eo qui filium ſuum baptiʒauit.et vxoꝛ eius eũ de fontelſuſcepit.hac cauſa vt

diſſidiũ fieret coniugij.ſi poſt in tali copula poſſunt ꝑmanere. ſicreſponden⸗
dum eſt. Si filiolã aut cõmatrem ſuam aliquis in coniugium duxerit. ſepa⸗
randos eſſe iudicamus ⁊ graui penitentia plectendos. Si vero ↄiuges legi⸗

timi.vel vnus vel ambo ex induſtria hoc fecerint vt filiũ ſuum de fonte ſuſci⸗

perent. ſi innupti manere voluerint bonum eſt. ſin autem grauis penitentia
inſidiatoꝛi iniungat᷑ ⁊ ſimul maneant.⁊ ſi pꝛeuaricatoꝛ coniugij ſuperuixerit
acerrima pnia mulctetur.⁊ ſine ſpe coniugij maneat.Ex hijs apparet ꝙ ali⸗

Ex ↄcilio ca/

qnis filiolam ſuam vel cõmatrem nõ poteſt ſibi copulare nuptialiter.⁊ ſi pꝛe

ſumptum fuerit ſeꝑandi ſunt. Qui auteʒ legitime coniuncti ſunt nõ ideo ſe⸗
parandi ſunt.quia alter eoꝛũ inſidioſe filium de fonte leuauit. Qð etiam ni⸗

7 7

colaus confirmat dicens. Hoſſe deſideras vtrum mulier que viri filium ex

alia femina genitum de ſacro fonte leuauerit. poſtmodum poſſit cum eodem
viro copulari.Quos ideo ↄiũgi poſſe decreuimus.quia ſᷣm canones ſacros
niſi amboꝝ conſenſu.nullius religionis obtentu debet cõiunx dimittere con

iugem. cum apoſtolꝰpꝛecipiat. NHolite fraudari inuicem niſi foꝛte ex conſen⸗

ſu ad tempus ⁊c̃. Item dictum eſt nobis quaſdam feminas deſidioſe.quaſ⸗

dam vero frauduſenter vt a viris ſuis ſeꝑentur. ꝓpꝛios filios coꝛam epiſco⸗

7

pis ad confirmandũ tenuiſſe. vnde nos dignuʒ duximus. vt ſi qua mulier fi

lium ſuũ deſidia aut aliqua fraude coꝛaʒ epiſcopo tenuerit ad confirmandũ.

Johãnes pa
pa Anſelino.
cene eccleſie

pꝛopter fallaciam vel fraudem q;diu viuat penitentiã agat.tamẽ a viro ſuo

non ſeparet᷑. Item Johannes papa. Ad limmna ſancti Petri homo nomine

Stephanus veniens.noſtro pꝛeſulatui innotuit ꝙ filiũ ſuum in extremo vi⸗

te poſitum nondũ baptiſmi vnda lotum.abſentia ſ⸗ acerdotuʒ cogente bapti⸗
ʒauit.eumq; ꝓpꝛüs manibus ſuſcepit.atq; ꝓ huiuſmodi negocio. reueren /

tia tua pꝛefatũ hominem a ſua ↄiuge iudicauit eſſe ſeparandũ.Qð fieri nul⸗

9

latenus debet dicente ſcriptura. Quos deus ↄiunxit homo non ſeparet.Et

dominꝰnõ dimittere vxoꝛẽ niſi cauſa foꝛnicatõnis iubet.Et nos tanta auẽte

freti dicimꝰdimittendũ eſſe et inculpabile iudicandum qð neceſſitas intulit.
Mam baptiʒ andi opus laycis fidelibus(ſi tamen neceſſe fuerit)libere conce

ditur. Vñ ſi ſupꝛadictus homo filiũ moꝛientẽ aſpiciens ne animaz perpetuo
pire dimitteret. vnda baptiſmi lauit. vt euʒ de ptate moꝛtis eripet. bñ feciſſe
laudat᷑. Ideoq; ſue vxoꝛi ſibi iam olim legitime ſociate impune dum vixerit

Quid pᷣmiſ/
ſis obnist

iudicamꝰmanè ↄiũctũ.nec ob h̊ ſeꝑari debẽ.his alijſq; pluribꝰauẽtibꝰ edo⸗

cet᷑ ↄiuges nõ eſſe ſeꝑanllos ſi poſt legitimã copulã alter alteriꝰ filiũ de fon⸗

te leuauerit vel in ↄfirmatõne tenuerit. his aũt obuiare videt᷑ qð deuſdedit

papa ait. Peruenit ad nos dyaconos ſanctitatis veſtre epiſtolam deferens

vꝓ quid am viri ⁊ mulieres pꝛeterito ſabbato paſcali pꝛo magno populi incuꝛ

ſu neſcientes filios ſuos ſuſcepiſſent de lauacro.cupis ergo ſcire an ꝓpter hB

(debeãt viri ac mulieres ad ꝓpꝛium vſum redire an nõ.

—

Mos vero hac re meſti.pꝛioꝛuminquiſiuimus dicta.et inuenimus in archi⸗

uis.id eſt in armarijs apoſtolice ſedis.iam talia ↄtigiſſe in pluribꝰ ecclijs.q̃⸗

rum epis ab hac apoſtolica ſede volẽtibꝰſcire vtrũ viri ac mulieres redirent
ad ꝓpꝛium thoꝝ.beate memoꝛie ſancti patres Julius papa. Innocentius ⁊

Celeſtinꝰcum epiſcopoꝝ plurimoꝝ ↄſenſu in apłoꝝ pꝛincipis ecclia pᷣſiden

tes.talia reſcripſerũt ⁊ ↄfirmauerũt.vt nulio modo ſe in ↄiugio reciperẽt vi⸗

ri ac mulieres quicũq; hac ratõne ſuſceperũt natos.ſed ſeꝑarent ſe.ne ſuadẽe

te dyabolo tale vicium inualeſcat. Item ſi quis filiaſtrũ vel filiaſtram ſuam
ante epiſcopũ tenuerit ad cõfirmatõnem.ſeꝑetur ab vxoꝛe ſua.⁊ aliam nun⸗
q; accipiat.Hec aũt vel ad terroꝛem dicta ſunt.nò ꝙ ita eſſet faciendũ.ſed ne
ullud fieret ſummopere cauendũ.vel de illis eſt intelligendũ.qui pꝛius filios
ſuos viciſſim de fonte ſuſceperũt.qᷓ; fierent cõiuges. Pꝛemiſſis autem autoꝛi
tatibus oĩno ↄſentiendum eſt.vt ſiue ꝓpꝛium ſiue tm̃ viri filiũ mulier de fon
te ſuſceperit.non ideo a viro ſeparetur. Qð de viro ſimiliter opoꝛtet intelli⸗

¶ Oſtendit quomõ cognatio ſpiritualis impedit matrimoniũ in comꝑatio⸗
ne ad cognatõnem legalẽ. c
¶ O aũt ſpũales vel adoptiui filij naturalibꝰcopulari nequeant. Micola⸗ pa⸗
pa teſtat᷑ ita inquiens.ita diligere debet homo eũ qui ſe ſuſcepit de ſacro fon
te ſicut patrem. Inter fratres ⁊ filios ſpũales gratuita ⁊ ſãcta ↄmunio ẽ. que
dicenda nõ eſt ↄſanguĩtas ſed habenda ſpũalis ꝓximitas.vnde inter eos ar
bitroꝛ nõ poſſe fieri legale ↄiugium.quia nec inter eos qui natura.et eos qui
adoptõne filij ſunt. venerande leges matrimonia ↄtrahi ꝑmittũt. Item. Si
inter eos nõ ↄtrahit᷑ matrimoniũ quos adoptio iungit.quanto potius a car
nali opoꝛtet inter ſe ↄtubernio ceſſare.quos ꝑ celeſte ſacẽm regeneratio ſan⸗
cti ſpiritus vincit.Hoc aũt quidam volũt intelligere de illis tm filis.quibuſ

ↄpatres facti ſunt.de alijs vo qui ante ↄpaternitatem vel poſt geniti ſũt con

cedũt ꝙ legitime ⁊ licite pñt. Quibꝰvidet᷑ ↄſentire VUrbanꝰſcdðs dicens.Su
per quibꝰↄſuluit nos tua dilectio.hic videt᷑ rñdendum.vt ⁊ baptiſmus ſit.ſi
inſtante neceſſitate femina puerũ in noie trinitatis baptizauerit.⁊ ꝙ ſpũaliũ
parentũ filij ⁊ filie.ante vel poſt ↄpaternitatem genite poſſunt legitime ↄiũ⸗
gi.pᷣter illam ꝑſonam qua ↄpatres effecti ſunt. Paſcalis vo ſcðs.poſt cõpa/
ternitatem genitos copulari ꝓhibet ſcribens regino epᷣo.poſt ſuſceptũ filium

de fonte vel filiaʒ ſpiritualem qui ex compatre vel ex commatre fuerint nati.

matrimonio iungi non poſſunt. IJllud etiam notandum eſt qð in triburienſi
cõcilio legitur. Si quis ſue ſpiritualis cõmatris filiam foꝛtuitu ⁊ ita contin/
gente rerũ caſu in ↄiugiũ duxerit. maturioꝛi ſeruato ↄcilio habeat.atq; legit/⸗
timo ↄnubio honeſte operã det. =S
¶ Agit de cognatõne indirecta.an quis ducere poſſit duas cõmatres alterã
poſt alteram. d

Solet etiam queri ſi commatrem vxoꝛis poſt eius obitum quis ducere vale

at:? De hoc Nicolaꝰ papa ſic ſcribit. Sciſcitatur a nobis ſanctitas veſtra. ſi
quis duas commatres habere valeat.vnam poſt alteraʒ. In q̊ meminiſſe de
bes ſcriptum eſſe.erunt duo in carne vna. Cum ergo conſtet ꝙ vir et mulier
vna caro efficiuntur.reſtat virum compatrem conſtitui mulieri cuius aſſum⸗
pta vxoꝛ commater erat.⁊ ideo virum illi femine non poſſe coniungi que cõ⸗

mater eius erat.cum qua idem fuerat vna caro effectus. huic auteʒ illud cõ

trarium videtur.qui ſpiritualem habet compatrem cuius filium de lauacro
acceperit.et vxoꝛ eius commater non eſt.licet ei defuncto compatre ſuo eius
Viduam ducere in vxoꝛem.quos nulla generatio ſꝑtritualis ſecernit.
G tem ex epiſtola Paſcalis pape.poſt vxoꝛis obitum cum commatre vxoꝛis

coniugio copulari nulla ratio vel autoꝛitas videtur pꝛohibere. HNon em̃ per

carnis vnionem ad vnionem ſpiritus pertranſitur. Sed ſciendum eſt ꝙ au⸗
toꝛitas nicolai de illo ait qͥ vxoꝛi ſue debitũ reddidit poi q; ↄmf illiꝰ extitit.

Nicolaꝰ pa⸗
pa ad cõſulta
bulgaroꝛum.

De copula ſi
lioꝛuʒ qui an⸗

te cõpr̃nitatẽ
vel penati ſt.
Vrbanꝰ pa⸗
pa

Ex tribunien

ſi ↄcilio

Nicolaus pa

pa ↄſtañ.epo

Ex triburien

ſiↄcilio

Determina⸗
tio

Gbap
Gr
Phfüͤtſin
ſaepuen

Zugnrl.
dutatl .
4

Dii

Anb ſhoe
ſolio cor

ronsg.
ücfiſun
ſis Laui
cgnato
Pctasau
NN
qhleg
rgſofe⸗
¹ Mlualiae
toſpüils t
egkiter
Apinits⸗
Ulptſtef
tonttgher
nſolßdſe
ſuegin
ieſltc

Alie vo auẽtes de illo agũtcuiꝰ vxoꝛ poſtqᷓ a viro ſuo derelinquit᷑ illiꝰma
ter efficit᷑.ne poſt ↄpaternitatẽ a viro ſuo agnoſcat᷑.vł de viro potius agũt.

VUlrba. Zi. cuiꝰvxoꝛ añ defungit᷑ qᷓ; ab eo cognoſcat᷑. Solet etiã qri ſi vxoꝛ cuʒ viro ſil
Si vir ⁊ vvo: debeat i baptiſmo ſuſcipꝑe puerũ. De hoc vrbanꝰait. vxoꝛ cũ marito i ba⸗
poſſũt ſimul te ptiſmo ſimul nõ debeat ſuſciꝑe puerũ.nulla auẽte videt᷑ vel reꝑpit᷑ phibituʒ.
nere puerum vt ipſa puritas ſpũalis pr̃nitatis ab om̃i labe ⁊ infamia cõſuet᷑iĩmunis de/⸗
creuimꝰvt vtriq; ſimul ad h̊ aſpirare nõ pᷣſumãt.qꝛ vo piaculare flagitiũ cõ
miſit qͥ duabꝰↄmatribꝰ vel ſoꝛoꝛibus nupſit.magna penitentia dʒ ei iniungi.
e ſecundis ⁊ terchs nuptijs ⁊ deinceps. e—E—
J Sciendũ eſt etiã ꝙ nõ ſolũ pꝛime vel ſcðe nuptie ſunt licite. etiã tercie ⁊ qr⸗
Aug in li. de v· Lenõ ſunt dãnande. Vñ aſg. Scas nuptias oino licitas aplus ↄcedit. De
dnitate. tercijs aũt ⁊ quartis ⁊ de vltra pluribꝰnuptijs ſolẽt hoĩes mouere queſtõeʒ.
j. Coꝝ. vij. Sʒ qͥs audeat diffinire qð nec aplm video diffiniſſe.ait em.Si doꝛmierit vixr
r eeis. cui vult nubat.nõ dicit pꝛimꝰ vł ſcõs vel terciꝰ vel qttuſlibet.nec nob dil
finiendũ eſt.qð nõ diffinit apłs. Vñ vt bꝛeuiter rñũdeã.nec illas nuptias de⸗
beo dãnare.nec eis verecundiã nũeroſitatis auferꝛe.nec ↄtra hũane verecũ
. die ſenſum audeo dicè vt quotiẽs voluerint nubant.nec ex meo coꝛde pꝛeter
„ Mun ſcripture auẽteʒ qttaſlibet nuptias däanare. Ideʒ teſtat᷑ hiero.Ego nüc libe
We ra voce exclamo.nec dãnari in eccłia bigamã. imo nec trigam.⁊ ita licẽ qn/
1 – .j. Thi. iij. to ⁊ ſexto.quẽadmodũ ſcdᷣo marito nubere.Apls tñ bigamos a ſacerdotali
e Mun 1 honoꝛe excludit. Sʒ hoc ñ facit ꝓ vitio bigamie imo ꝓ ſacri vtute.vt ſit vna

. vniſicut vnica vnici. Illud tñ ceſarienſ ↄcilij videt᷑ innuere bigamiã eẽ pec

7

catũ. Pꝛeſbyterum inquit in nuptijs bigami pꝛandẽe nõ ↄuenit. qꝛ cum pnia
bigamindigeat. qs erit pꝛeſbr qͥ talibus nuptijs poſſit pbere ↄſenſuʒ. Sʒ H
2 HMM de illo intelligi põt ꝗͥ pꝛime vxoꝛi inſidiatꝰputat᷑ deſiderio ſcðᷣe.vel ꝓ ſigna/⸗
Ach Amb. ſup ebi (ulo ſacfi illud dicit᷑ qð in bigamo nõ ſeruat᷑. Amb.etiã dicit.ꝙ pꝛime nuptie
ler ſtolã ad coꝝ/ tm̃ a dño ſunt inſtitute.ſcðe vo ſunt ꝑmiſſe.⁊ pꝛime nuptie ſub benedictione
1 kif Dei celebꝛant᷑ ſublimiter.ſedðe vo etiam in pñti carent gloꝛia.
ü O intelligentiã hui? ptis circa tria incidit ; vel aliquã ad ſacri ſuſceptiõeʒ. Sʒ circa hboc fuerunt
Epꝛincipłr queſtio. ſicut tria ſunt qᷓ mgr̃ deter- tres opinioncs Pꝛima dicit ꝙ ſicut ſeptem ſunt do⸗
. minat. Pꝛimo querit᷑ de cognatione ſpũali. na ſpuᷣffancti.ita ſunt ſeptẽ dona ba iſmi. ſ. a pꝛimo
3 Scðdo de cognatõne legali. Tercio de ſcdᷣo fedẽ nup pabulo ſalis vſq; ad ↄfirmatõeʒ ꝗᷓ fit ꝑ epᷣm.⁊ in qli
ttiali.Otum ad pꝛimũ pꝛimo ꝓcedam?ꝰ p modũ nar/ bet boꝝ contrabit᷑ ↄpaternitas.ita ꝙ nõ põt eẽ ma⸗
8. ratõnis. Scdo vo ꝑ modũ inauiſtcͦie. d Circn pꝛi/ trimoniũ inter tales.xxx.q.j.puenit.in fine. Scda di
Senmn n tr ſunt notanda. Pꝛimo quid ſit. Scdo qt eiuſ cit ꝙ p tria tin ſacramẽta cõtrahit᷑. ſcʒ ꝑ catheciſmũ
ſh 0 Iſpẽs.CTercio q̃t modis cõtrabat᷑. De pꝛimo ſciendũ baptiſmũ. pfirmatõnem epi. de ↄſecra. di.iiij.in ca/
/ cognatio ſpũalis ita diffinit. Cognatio ſpnalis efſt theciſmo.⸗ erci opinio parum differt a ſca. dicit
1 AYpinq̃tas aut pximitas pueniens ex ſacramenti do/ eñm̃ ꝙ in hbis tribus cõtrabit cognatio ſpũalis.ſed in
natõne. vel ad id necceſie. Ande tam ille qui bapti· baptiſmo ⁊ ↄfirmatone adeo foꝛtis eſt ꝙ impedit cõ
Zzat q; ille qͥ tenet ꝓximꝰ ⁊ ↄgnatus ſpñaliter iudicaẽ̃ trabendum ⁊ dirunit iam contractũ.xxx.q.j.ſi quis
xxx.q.j.om̃s quos in pnia.⁊ extra de cogn atione ſpi filiaſtrum In catheciſmo autẽ contrabit᷑ adeo exi/
“ 2 rituali ca.vltimo.¶ De ſcdo notandũ ꝙ ↄſãguinita lis. ꝙ vix impedit ↄtrabendum ⁊ non dirimit iaʒ cõ
Mn tis ſpnalis tres ſunt ſpẽs. Ana dicit᷑ ↄpaternitat q tractum. extra de cognatõne ſpirituali contracto.ſed
ig attẽdit᷑ inter pem ſpualem ⁊ carnalẽ pẽem. Alia di que iſtarum opinionum ſit verior dubitatõnem ba/
=ð cit᷑ pꝛnitas ⁊ HH attendit᷑ inter eũ qui ſuſcipit᷑ ⁊ euʒ ꝗq bet. ¶ Pꝛopterea circa hoc querunt᷑ tria. Dꝛimo ꝗᷓ
Hi fuſcipit ſiue ſit maſculus ſiue femina. Zercia dr̃ pa ritur vtrum cognatio ſpiritualis contrabatur ꝑ ali-
ternitas.bec attendit᷑ inter filiũ ſpũalem ⁊ filiũ car- quod ſacramentum. Scdo querit᷑ vtrum impediat
. nalem pᷣciſe ⁊ vłr. nam non ſe extendit niſi ad illum matrimonium. Lercio queritur vtrum tranſeat ab
„ e qͥ ſuſcipit᷑.xxx.q.iij.ſuꝑ his quibꝰ.⁊ extra de cognati/ vno in alterium.
Gtron one ſpũali.ca.tua nos. ⁊ om̃s ſpẽs impediũt matru M-
N z moniũ. De tercio ſciendũ ꝙ ſpnalis cognatõ du⸗ ¶ Queſtio. ſ. 3
1 pliciter ↄtrabit᷑ ſc directe ⁊ indirecte. Indirec& vt cñ eAltur. c cognatio ſpiri
Icjñ vxoꝛ efficit᷑ omater alicuiꝰ ꝑ actum viri.vel econ⸗/ ¶ Circa quam ſic pꝛoceditur.⁊ ꝙ cognatio ſpiri⸗
tra vir efficitur compater per actum vxoꝛis. Directe tualis contrabatur per ſacramenta videtur ꝑ illud
vo contrabit ꝑ actum ꝓpꝛium.vt cum tenet alique,z qð dicit᷑.xxx.q.j.Om̃s q̊s ſuſcepimus ita filij noſtri

— —— —

ſunt vt illi s nobis nhiehebus ai be⸗

tiſmatis regenerauit. ⁊c. ¶ bac oñdit
qꝛ cognitio attendit᷑ penes generatõeʒ.ſ ſicut ẽ car⸗
nalis generatio in filijs.ita eſt ⁊ ſpnalis in ſacris.cuʒ
S ſit vera regeneratio.vẽ ꝙ ibi ſit vera cognatio.

Item qͥᷣ ſuſcipit aliquẽ de baptiſmo tenet᷑ eũ foue

re et erudire in ſpualibus. ergo obligatur ad actum
ſpnñalem. ꝑ aliqd vinculũ ſpnale.hoc autẽ appella/
mus cognatõeʒ. ⁊c. ¶ Item reuerentiã 2 bonoꝛeʒ
tenet aliqs ei facẽ qͥ ſe regenerauit maioꝛẽ qᷓ alijs. P
aũt nõ eſt pter aliud niſi ꝓpter illud mandatũ qͥ pr̃ ẽ
honoꝛand?ſpaliter pᷣ alis hominibꝰ.& iſte aliq̊ mõ ẽ

pater.ſ̊ nõ carnalis.ergo ſpũalis.Sʒ carnalis pr̃ni/

tas facit cognatõeʒ caſnalẽ.g ſpnalis ſpũaleʒ/¶l/Cõ⸗/

tra.maius eſt vinculũ charitat qᷓ; alicuiꝰſacr̃i.ſᷣ vin/
culũ charitat᷑ nõ efficit aliquã cognatõeʒ nec carna/
lem nec ſpnalem.& nec ꝑ aliqð ſacrm cognatio con/
tem inter omia ſacr̃a ſacr̃m cuchariſtie ẽ

trahit᷑.
maioꝛis vnionis ꝓ eo ꝙ vnit in vno coꝛpe.ᷣ ꝑ ſacra-
menti euchariſtie ſuſceptõeʒ nulla efficit᷑ ſpnalis co/
gnatio.g nec ꝑ alia.
unt ꝑticipantes vnũ ſacrjm q; dans et ſuſcipiens in/
quantũ hmõi.ſ q pꝑticipant idem ſaccrm ꝓpter G̊ non
dicunt᷑ hr̃e cognatõneʒ nec ſpũalem nec carnalẽ.er/
go ⁊c̃. ¶ Item qꝛ pater ⁊ filiꝰſunt ꝓximi.neceſſe eſt
ꝙ filij ab eodẽ pꝛe pcedentes ſint ꝓximi ⁊ cognati in
cognatõne carnali.g pari rõne ſi eſt cognatio int᷑ pa/
trem ſpũalem ⁊ filiũ.erit cognatio inter filios ſpũa⸗/

les eiuſdẽ pꝛis.q̊ om̃es qui baptiʒarent᷑ ab vno eẽnt

cognati ſpũaliter. cũ hoc nõ ſit verũ.nec illud ẽ ve⸗
rum q cognatio ſpũalis ſit inter dantẽ ſacrm ⁊ ſuſci
pientẽ.¶

eſt carnalis generatio in qᷓ eſt vinculũ ⁊ quidã amoꝛ
naturalis.ſic ⁊ ſpũalis r̃generatio ꝑ. ſacr̃a aliqua.⁊
illam ſiliter aliq vinculũ acquirit᷑ ⁊ amoꝛ ſpũalis.⁊
ideo in illis ſacris pᷣcipue ↄtrabit᷑ in quibꝰeſt regene
ratio.Om̃ igit᷑ diſpoſitio ad regeneratiõeʒ eſt in ca⸗
theciſmo.regeneratio in baptiſmo.regeneratois con

ſummatio in ↄfirmatõne.binc eſt ꝙ in bijs tribꝰ vm
cõem opinionem ↄtrahit᷑ cognatio.ſᷣ̊ tñ qꝛ in cathe/

ciſmo nõ eſt vera regeneratio.ideo nõ ↄtrabit᷑ ibi æ
ra cognatio nec alligatio foꝛtis.̊ adęo exilis vt ſicut
dictũ eſt nõ dirimat matrimoniũ iam ↄtractuʒ.⁊ vix
impediat ↄtrahendũ.Et ſic cõcedende ſunt ratõnes
ad hoc.(¶ Ad illud qð obijcit᷑ in cõtrariũ de vinculo
charitatis ⁊ ſacr̃o altaris. dom q; in neutro attẽdit᷑
regeneratio.ſed in aqua ⁊ ſpũſctò.quoꝝ vnũ ẽ in ſa/
cramẽto baptiſmi.reliquũ in ſacro ↄfirmatõnis.et ſi
aliqᷓ regeneratio ſpũalis attendat᷑ penes vᷣtutes.boc

facit cognatõeʒ ad deñ ⁊ filiũ dei.no filiuz vel cogna/

tũ hvis.ꝓ eo ꝙ virtutẽ opat᷑ deus in nobᷣ ſine nodᷣ.ſa
cramentũ aũt diſpenſat᷑ ꝑ boiem. ¶ Avillud quod
obijcit᷑ de pticipatõne.dm ꝙ pticipatio ſacri ẽ vin/
culum cõe ſiue ab eodẽ ſiue a diuerũs ſit. quia vnus
deus. vna fides.vnũ baptiſma.Sed cognatio ẽ vin⸗

culũ ſpãle. ⁊ iõ ſacfi opare viacſo nec eſt cogtio nec

facit cognatõeʒ. nõ ſic datio nec ſuſceptio ſacramẽti.

imo dicit oꝛdinẽ ad aliquã pſonã ſpaleʒ. ⁊ quoddaʒ

vinculũ ſupaddit.⁊ quandã ſpãlem tentiões.⁊ banc

rectiſſime poſſumꝰ appellare cognationẽ et ſic patet

illud. (Ad iud qdð obijcit᷑ vltio de fraternitate car⸗
nali.dvm ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ vtrũq; eſt vincyluʒ ſpuale.

Item plus aſſiłlant᷑ ⁊ cõueni/

.vm ꝙ ſpũalis cognatio eſt ⁊ eẽ debet.
⁊ hoc ꝓpter ↄfoꝛmitatẽ ſpũaliũ ad carnalia.Sicut.n.

? aliqͥ mõ mag Sueniũt qui generant᷑ ab eodẽ ſicut
ſupꝛa mõſtratu fuit. Qui aũt baptiʒant᷑ ab eodeʒ nõ
magis ↄneniũt qᷓ; qui baptizant᷑ a diuerſis. Ampliꝰ
ex affinitate ⁊ affinitate nõ ſurgit tercia affinitas niſi

interueniat ↄſanguinitas.qͥleſt vinculũ ꝑ ſe.ſic ex co

gnatõne ſpũali ex vtraq; ꝑte nõ ſurgit cognatio ſpũ⸗
alis niſi ex altera ꝑte ſit ↄſangnitas.vñ cognatio po
nitur inter filin ſpũalem ⁊ filiũ carnalem.nõ int ſpiri
tualem ⁊ ſpũalem.⁊ ſic pʒ illud.
C(Dueſtio ij. b
¶Atrum cognatio ſpũalis impediat matrimonium.
Et ꝙ ſic videtur.xxx.q.j.de eo qdð interrogaſt ⁊c.ſi fi

liolam aut commatrem ſuam aliquis in matrimo/

nium duxerit.ſepandos eſſe iudicamus ⁊ graui pe/

nitentia plectendos. ¶ Item ratõne videtar bocip

ſum.Tanto honeſtius et purius cuſtodiendum eſt
vinculum quanto eſt ſanctius ⁊ ſpnalius.ſi ergo pꝛe
ter honeſtatem non poteſt contrabi matrimonium
vbi interuenit vinculum carnale ⁊ cognatio carna⸗
lis.multo foꝛtius vbi interuenit cognatio ſpiritualiſ
¶ Item qui eſt ꝓximus cognatõne carnali tractan
us eſt affectu conſanguinitatis. Si ergo ille affectꝰ
non admittit copulam carnis. iĩmo naturaliter re-
fugit. ergo ⁊ cognatio ſpiritualis vt videtur.¶¶ Con⸗
tra.cognatio ſpiritualis manet ſimul cum matrimo
nio.ergo non impedit. Pꝛobatio. xxx.q.j.de eo qð

interꝛogaſtl.Si coniuges legittimi filiũ ſuũ de fonte

ſuſceperint.ſi volunt ſimul maneãt.ergo non com/
pellunt᷑ ſeparari.ergo ſpũalis cognatio non impe/

dit. ¶ Item cognatio carnalis diſponit ad ſpiritua

lem.ergo non habent oppoſitõnem adinuiceʒ.ergo

vna non pꝛeſtat alteri impedimentum. ergo nec co⸗
mixtio carnis ſuſceptõni ſacf̃i nec ecõuerſo.¶ Iteʒ
plꝰfacit qͥ aliquẽ de erꝛoꝛe trabit ad fidẽ qᷓ; qͥ baptiſa

tũ leuat de fonte.Sʒ ſi qͥs ↄuertat aliquaʒ ad fidem
non impedit᷑ cum ea cõtrahere.immo poteſt ſponſa
lia contrabere ſub hac conditõne ſi velit ad fidem v
nire.ergo nec impeditur ſi leuat de fonte quin etiam

poſſit cõtrabere. ¶ Item diuerſitas in pticipatione

ſacramenti impedit matrimoniũ.vtputa cultus diſ-
paritas.ſed oppoſita habent oppoſitos effectus.er/
go qð facit confoꝛmitatem in cultu ⁊ ſacramento di

ſponit ad ſacramentuʒ. hoc autem facit diſpenſatio

⁊ collatio baptiſmi.ergo ⁊c.(¶ R.dicen dum qꝙ co/
gnatio ſpñalis poteſt ſequi aut pꝛecedere matnmo/
niũ.Si ſequatur.generaliter verũ eſt ꝙ non poteſt

infringere matrimonij vinculum. Sed tamẽ q;tum

ad ius ſoluendi debitum diſtinguendum.quia h̊ aut
factum eſt neceſſitate.vtputa quando paruulus ẽ in
periculo moꝛtis ⁊ nõ eſt qui baptiʒet eum.aut ex is⸗
rantia. aut ex induſtria. In pꝛimo caſu ſimplicit nõ
anmittit ius petendi nec ſoluendi. In ſcdo caſu ſimi/
liter ſi fuit diligentia non amittit. In tercio caſu a/
mittit ius petendi qui hoc facit. tam̃ quia non debet
peccatum ſuum alteri imputari tenetur reddere. et
hoc totum confirmat᷑ per autoꝛitates que ſunt in li/
tera.quarum quaſdam opoꝛtet reducere ad concoꝛ-
dias ꝑ pꝛedictam diſtinctõnem. Si autem cognatõ
ſpnalis pᷣcedat matrimonin.illa inqᷓ; que cõtrabitux

baptiſmum ⁊ confirmatõeʒ.ſic impedit ↄtrabẽdiũ
⁊ dirimit cõtractum.eꝓ eo ꝙ facit ſimplr illegitimaſ.
⁊ iqeo ſi videat᷑ vinculũ ↄtrabi.non t contrabitur.

cgencien.

ſet
lldvne

ſpeate
lu
ut i.
nand⸗
ſnctionel
ſnsinth
n. o
luelchtt.
atioe⸗
ntcoceſes
dinak 149
naltercon

niconea
nicr
tuneada
natoſpertu

ſeatutüͤcece
ceceia don
hlialge
f cogato⸗
timnonioitt
11: gatnetüba
clltusim
colingt vir
gerat mect
mcutis me
gio diſoitan

ri hina
dteabvrore.
rcöſtitvin
ponioꝛſiüt
oacli⸗
utcn dord
ſvetucineo⸗
feciduab⸗
nntöe i.
k afinis
camnaliter.
Pniföeſin
licninccef
pniunt vi⸗
mguieffef
lufisgtnut
oꝛs Wo⸗
ftödelouz⸗
ſelcetcige⸗
wrori
leichnit
danits.
Kctid
00 Gr
Patitece
hpter hoch
ptrig
ſiereiny
gttignt
ͤtrabi
cht aut

N
uzehi
eee
äf
ara
Kagufi

ficgihn

“

Urunn
mmnetfti⸗
sin nin
eſiſand
achtaunt
hilizitpet
Thmmmotun
iogmann
tonrofiini
anlrn
Seplefi
im mite
sſtnin
Gnun
dihonunſ

gnung ⸗
alipfl
nnſtk
Ueſ totniet

Er tgitr

ivuin
unnen

alicui neceſſe ẽ ꝙ ille efficiat᷑ affinis
vniunt᷑ vir et vxoꝛ vnitate carnis qᷓ; mater ⁊ filius.

13 pter boc alligat᷑ et alter.

Impegit aũt cognatio mr̃imoniũ ̃m tres differen
tias.ſ.paternitatis.cõpr nitatis.⁊ fraternitatis.ſicut
ꝓbat᷑.xxx.q.j.de eo qð interrogaſtis. et in alijs hijs

ſequentibꝰ capitulis.et. xxx.q.iij.p totũ. Pec hãc di

ſtinctionẽ pʒ rũſio ad pꝛimo obiectum. qꝛ illa auto/

ritas intelligit᷑ de cognatõe que cõſequit᷑ mrfimoni

um.iqᷓ nõ potuit ſoluere pus vinculum qð inter ꝑſo

10 nas legittias erat cõtractũ.( Ad illð qð obꝛ ; vna

cognatio ẽ oꝛdinata ad alterã.dm ꝙ veꝝ cſt. nõ tñ
in eodẽ ſed in diuerſis.Sicut em̃ carnis cõmixtio oꝛ
dinat᷑ ad generationẽ.nõ tñ generãs dʒ cũ filia car.
naliter cõmiſceri ꝓpter nouitatẽ vinculi.ſic intelli-

gendũ qꝙꝙ nõ dʒ baptizans cũ baptizato carnalit᷑ cõ

miſceri.nec ꝑ m fimoniũ copulari.Amplius.qᷓ;uis

vnũ hoꝝ vinculoꝝ ſit oꝛdinatũ ad alteꝝ.nõ tñ ſpi/

rituale ad carnale ᷣ ecõuerſo.et iõ pꝰqᷓ; iteruẽit cog

natio ſpiritualis.nũqᷓ; dʒ interuẽire cõmixtio carna/
11 lis Ad illð qð obĩꝛ de illo qͥ reuocat ab erroꝛe.dʒ
ꝙ illud vinculũ nõ ſolũ facit impenſio bñficij ſᷣ etiã
ſtatutũ eccleſie xp̃i. Si ãt qᷓras q̃re magis inſtituit
eccleſia.dᷣm ꝙ ꝑ nullã inſtitutionẽ dẽ hõ generari.

b ſolũ ad generationẽ diſponi. In baptiſmo ãt ẽ ve⸗
ra cognatio.et iõ nõ ſic còtrabit᷑ viculũ qð pᷣſtet ma

trimonio impedimẽtũ ꝑ documẽtũ fidei ſicut ꝑ ſa/
12 cramẽtũ baptiſmi.¶ Ad illud qð obꝛ de diuerſitate

cultus ꝙ; impedit.dðm ꝙ ſicut circa actũ virtutis
cõtingit virtutẽ coꝛrũpi ab extremis.qñ virtꝰ deſi/

derat medium. ſic aliquo mõ põt cuenire in ſacra-
mentis.maxime circa mr̃imoniũ. VNñ ſiẽ impeditur

aia diſpitate.ita etiã impedit᷑ aia ꝓximitate.
¶ Queſtio. iij;

¶ Atrũ fpũalis cognatio tranſeat ab vno in a lteꝝ. vt

pote ab vxoꝛe in virũ.⁊ ꝙ ſic v.xxx.q.iiij.c.j.ſciſcita
tur. cõſtat vin cõpatrẽ coſtitui illi mulieri cuiꝰ mr̃i
monio aſſũpta vxoꝛ cõmater eẽ vigcat c ibi⸗
deʒ ex cõcilio calcedoneñ. Si qͥs cũ duabꝰ ſoꝛoꝛibꝰ
aut cũ duabꝰ cõmatribꝰ doꝛmierit.vᷣm antiquã cõ/
ſuetudinẽ octo annis peniteat.&g̊ peccatũ ẽ cõtrabe/

re cũ duabꝰ cõmatribꝰ ſiẽ cũ duabꝰ ſoꝛoꝛibꝰ ¶Item

ratiõe vꝛ.qꝛ vir qui cognoſcit mulierẽ neceſſario effi
cit᷑ affinis omni cõſanguineo mulieris q̃ ẽ cognatꝰ
carnaliter.⁊ hoc ꝓpt᷑ hoc ꝙ efficiunt᷑ vnũ coꝛpus.g
pari rõe ſi mulier ẽ alicui o3 ſpũalit᷑.ſi ingatur
affinis eidẽ. tẽ mag

ſ qui efficit᷑ p̃ ſpnalis alicꝰ neceſſario effici᷑ cõpat
mris.gᷓ multo foꝛtiꝰ qͥ efficit᷑ cõpr viri efficit᷑ cõpat
vxoꝛis¶ Cõtra.xxx.q.iiij.qͥ ſpnalẽ hʒ cõpatrẽ cuius
filiã de lauacro fontis accepit et eiꝰ vxoꝛ mater eſt.
nõ licet eiqẽ cõpatre ſuo defuncto eiꝰ viduã ducere

in vxoꝛẽ. ¶ Itẽ in ſeqᷓnti capitulo.pꝰobitum vxoꝛis

ſue cũ cõmatre vxoꝛis cõiugia copulari nulla vẽ rõ
vel auẽtas ꝓhibere. ¶ Itez rõe vẽ.qꝛ vnio carnis ⁊
ſpũs ſimpłr ſunt diſpate.gᷓ ꝑ vnaʒ ad aliꝗ nõ trãſit᷑.
Fnõ vꝛ ꝙ ab vno ad alteꝝ trãſeat ↄgnatio ſpũalis.
¶ Itẽ qntũcũqʒ vir fuerit amicꝰ ſiue filiꝰ di. ꝑ h̊ vx
oꝛ nõ coiungit᷑ deo nouo viculo nec ecõuerſo.ergo
pari rõe qñ vnꝰ cõiugũ Se alligat᷑ alicui. nõ ⸗

ad vtrãqʒ ptẽ.cognatio:

et etiã gratianus diſtinguit ſic. ꝙ poſti alter cõiu/
gũ cõtrabhit cognationẽ cũ aliquo.aut mutuo ſe cog
noſcũt. aut nõ. Si ſic. tũc traãſit cognatio ſpujalis ab

ſ. dom ꝙ, cu auctes ſint
pũalis aliquo mõ tranſit a

mliere in virũ.aliquo mõ nõ. Sʒ tñ notãdũ q; mgr dus non põt adoptare. Quilibet aũt põt adoptari

vno in alterũ. Si nõ.tũc nõ trãſit. Sʒ iſta m̃ſio a iu
riſpitis nõ appꝛobat᷑.nec ipᷣm caplim cõcoꝛdat.xxx.
q.iiij. poſt vxoꝛi obitũ.vbi dẽ ꝙ; ꝑ vnionẽ carnis ñ
tranſit᷑ ad vnitatẽ ſpũs.Si & aliqͥs vel aliqua habʒ
ↄgnationẽ ſpũalẽ.ꝑ ſeqᷓntẽ copulã talis cognatio in
alteꝝ nõ ptrãſit. Et iõ aliter diſtinguendũ.ꝙ aliqua
mulier vel aliquis vir põt cõtrabere cognationẽ ſpi
ritualẽ.aut ꝑ actũ ſuũ aut ꝑ actũ alteriꝰ.aut qꝛ leuat
alteriꝰ filin.aut qꝛ leuat᷑ eiꝰ filiꝰ. Si ꝑ actũ alterius.
ſic nullo mõ tranſit nec cõicat᷑.Si ꝑ actũ ꝓpꝛiũ.aut
ante carnalẽ copulꝗ.aut poſt. Si ante. tũc nõ trãſit
nec cõici᷑.qꝛ ꝑ vnionẽ carnis ſequentẽ nõ trãſitur
ad vnionẽ ſpũs pᷣcedeutẽ. In his duobꝰcaſibꝰ licet

.

14

habere duas cõmatres.Si vero ꝑ actũ ꝓpꝛiũ ↄtra-

hit poſt carnalẽ copulã.cũ vir et mulier ſint vna ca
ro et vnum pᷣncipiuʒ.oꝑatio ſiue actio vnius alteri
attribuit᷑.ct in hoc caſu nõ licet habere duas cõma/⸗
tres.cxtra de ↄgnaliõe ſpũali.martinꝰ bertã. Et rõ

huiꝰ aſſignat᷑ vnitas pᷣncipij.et ſic ſoluunt᷑ cõtrarie.

tates.Et hec ↄtinẽt᷑ in his verſibus. Que mihi vel
cuius mea natuʒ fonte leuauit. Hec mea cõm fieri
mea nõ valzʒ vxoꝛ. Si qua mee natũ nõ ex me fonte
leuauit. Hanc poſt fata mee nõ inde vetaboꝛ habe/
re.Cõcedendũ g ꝙ aliquo mõ trãſit ad vxoꝛẽ in vi/
i licet alique rõnes ad hoc inducte ſint ſophiſtice.
60 Ad illud qð obꝛ in contrariũ iã patet rũſio.ꝙ au
toꝛitates currunt ſm illas duas vias poꝛesi¶ Ad il
lud qð obꝛ ꝙ iſte cõiunctiões ſunt oino diſpate.dð.
ꝙ nõ ẽ veꝝ.qm ↄgnatio ſpũalis fit ꝑ actũ coꝛpalem.
ct qꝛ vnũ coꝛpus ſunt ita ꝙ vnitas pᷣcedit.iõ qʒ fit
ab vno. reputat᷑ fieri ab alio. Sʒ cũ vnitas ſequit᷑ ñ
pᷣt venire ad vnitatem pᷣncipij actus ſacramẽtalis.
¶ Ad aliud qdð obꝛ.dðʒ ꝙ nõ ẽ ſimile.pꝓpter hoc ꝙ
hoc ſit ꝑ gratiã ſacr̃alem.hoc ãt ꝑ actum coꝛꝑalem.
et ſc pacct iludd.
NVOnſequenter qntũ ad ſcᷣm articulũ querit᷑ ʒ
gnatione legali.Circa quã pᷣmo ꝓcedenduʒ
eſt ꝑ modũ narratiois. Scdo ꝑ modũ inquiſitiõis.
Circa quã tria ſunt pᷣnotãda. Pꝛimo qͥd ſit.et q̃ eiꝰ
ſpecies. Scdᷣo qualiter ↄtrahat᷑.Lercio quõ impe/

15

16

17

it mrimoniũ. ¶ Pꝛimo g ſciendũ ꝙ ↄgnatio lcga i 8

lis ita deſcribit᷑.Cognatio legalis ẽ ꝓximitas pue⸗
niens ex adoptiõe:Oꝛit᷑ ãt triplex ꝓximitas ex ado

ptiõe. Ana ẽ q̃ſi deſcendentiũ q̃ attendit᷑ inter ado⸗

ptantẽ et filiã vel neptẽ adoptatã. Alia eſt q̃ſi a la/

tere.ſ.illa q̃ eſt inter filiũ naturalẽ et filiã adoptiuã.

Tercia vero eſt q̃ſi quedã affinitas inter adoptatũ

