Cognat? n
t nudt
d 6Ecs
Atß,
Augu.
Nicolaus
paN. au
Whiaß⸗
.
nul

litdſ

„
ai⸗
i
⸗
-
Ni
(D
n⸗
pro⸗
reſe
ne⸗
G

l

n d

Di.

õ . —

delſpõſatiõe ſibi inuicẽ debẽt. poſtea efficiunt coniuges.

Pꝛemiſſas ãt autoꝛitates qbus aſſerit᷑ ꝙ cõſẽſus mr̃imo

niũ facit.ita intelligi volũt vt cõſenſus vł pactio ↄiuga
lis ñ añ coitũ faciat mrimoniũ.ſᷣ in coitu. Sicut em̃ ðſlio
ratio ginitatis ñi facit mr̃imoniũ niſi pᷣcedat pactio con
iu galis.ita nec pactio cõiugalis añqᷓ; aſſit copla carnal.

Ex pactõe q̊ᷓ cõiugali ſpõſi et ſpõſe fiũt añ coitũ.In coi⸗

tu vo efficiunt᷑ ↄiuges.facit em̃ pactio ↄiugalis vt q̃ pꝛi

us erat ſpõſa.in coitu fiat cõũ x.
¶ Determinat obiectiones in vrium. i

His ita rñdemꝰ. Fit aliqñ deſpõſatio vbi ẽ cõpꝛomiſſio

R ſponſaʒ
dimiſſã aliꝰ

cognatꝰ? nõ

pᷣt ducere.

Julius

papa

Gꝛeg.

AAath. ſ.

viri ⁊ mulieris ð ↄhẽdo mr̃imõio.nõ ẽ ãt ibi ↄſenſus de
pñ̃ti.⁊ ẽ ðſpõſatio hñs ↄſẽſũ ð pñti.i.pactionẽ piugalẽ.

que ſola facit ↄiugiũ.In illa g̊ ðſpõſatõe vbi eſt pollici⸗

tatio ↄhẽdi mr̃imõiũ.ſpõſi tm̃ et ſpõſe fiũt nõ ↄiuges.et

talibꝰ ſpõſis licet ſine cõi conſenſu ↄtinẽtiã ꝓfiteri et mo
naſteriũ eligere. In ea vo ſponſatõe vbi ẽ cõſenſus de
pñti cõiugiũ ↄᷣhit᷑.et ab illiꝰ ðſpõſatõis pꝛĩa fide veri cõ
iuges appellant᷑. Scðʒ hãc diſtinctionẽ ðſponſationis.

de ſponſis varie loquunt᷑ doctoꝛes.
¶ Qϑiuõ accipiat᷑ ſponſa in ſupᷣdictis capitul. K
liqñ em̃ ſpõſas vocãt que tleʒ hũerũt ðſpõſatioeʒ vbi

fuit pactio ↄiugalis ð pñti.et ille vere cõiuges ſũt. Vñ

GSꝛeg. Si qͥs vxoꝛẽ deſpõſauerit vł ſubarrauerit.quãq;;
poſtmodũ pᷣueniẽte die moꝛtis eiꝰ nequiuerit ea ducere
in vxoꝛẽ.tñ nili ð cõſanguinitate eiꝰ licʒ accipe eꝗ i colu⸗
gio. ⁊ ſi in euẽtũ fuerit factũ.ſeꝑet᷑ oĩno. Itẽ Juliꝰpapa.
Si qᷣs ðſpõſauerit vxoꝛẽ et ſubarrauerit.⁊ vł pueniente
die moꝛtis.vł irruẽtibꝰ qͥbuſdã cãis eã non cognouerit.

eſt ktenek tamẽ Ijntus

in ſeẽ cõtinẽtiã ſeruaz
re.oñ cũ alio nõ pᷣt cõ
trahere. qꝛ cõtinẽtiaʒ
qntũ in ſe ẽ potuit ſer
u are.ſ̊ nõ fligionẽ in-⸗
trare.qꝛ potuit nõ ei
gere. ᷣ tenebat᷑ redde⸗/
re.Aut intrat religiõʒ
vxoꝛe volẽte.ᷣ tñ in ſe
culo remanente.et tał
ſoluit᷑ a viro non ſim⸗
pliciter ſᷣ ad tp̃us.nec
oĩino ſᷣ ſolũ inqᷓntũ vo
tũ erat i piudiciũ mu/
lieris. Hů bẽt in q/
dam decretali de con-
uerſiõe cõiugatoꝝ.ex
pte. vbi ſcribit᷑ ꝙ ſi ali

quis vouit caſtitatẽ.⁊?

bitum religiõis ſuſce/
pit vxoꝛe cõſentiẽte.ſᷣ

poſtimnodũ in ſeclo ip/

ſa remanẽte.et ipe re⸗
mãſit.illa aũt moꝛtua
ille idẽ poſtmodũ cuʒ

glia cõtraxit. et hoc q⸗

nec frat eius nec vllus ð ↄſanguinitate eiꝰ.eãdẽ ſibi tol⸗

lat in vxoꝛẽ vllo vnqᷓ tpe.Itẽ Oꝛeg. Qui ðᷣſpõſatã ꝓxi

mi ſui puellã ceꝑit in cõiugiũ.anathema ſit ipᷣe et oẽs coõ

ſẽtiẽtes ei.qꝛ ᷣm legẽ dei moꝛi ðcernit᷑. Nam diuĩe legis

mos ẽ ſpõſas appellare cõiuges vt in euãgelio. Accipe
mariã cõiugẽ tuã.Et in deutronomio.Si qᷣs alteriꝰ ſpõ

ſaz in agro vel qͥliqʒ loco oppᷣſſerit vel abduxerit in do⸗
mũ ſuã.moꝛiat᷑.qꝛ vxoꝛẽ ꝓximi ſui violauit.ñ que ia vx

oꝛ erat.ſᷣ que a ꝑentibus vxoꝛ fieri ðᷣbebat. Ex his colli⸗
git ꝙ ſpõſe q̃dã cõiuges ſũt añ cõmixtiõʒ ſtxuũ. Sʒ foꝛ

te illud mouet qð in fine capli dr.nõ q iam vxoꝛ erat.b qᷓ
vxoꝛ fieri öpebat. Qõð ñ ita dʒ ĩtelligi qſi vxoꝛ vere non
fuerit exqͥ pactio coniugalł intceſſit.ſʒ qꝛ nõdũ traducta
fuerat. nec res vxoꝛia intceſſerat.ſ.ↄcubitꝰ coniugalis.

¶ ν alit᷑ accipit᷑ in his et alijs caplis ſ pöſa.

hec etiã ſpõſa ẽ que ſic viro ðᷣſpõſata ẽ vt ſi interceſſerit

Egx concilio

banenſi.

cõſenſus ð pñti. ſz ſpõſio futuri. Scom quẽ modũ illud
ocretũ intelligit᷑ Si qᷣs ſpõſaʒ filij oppꝛeſſerit. et poſt fi⸗

lius eius eã duxerit.pat᷑ poſtea nõ hẽat vxoꝛẽ. nec miłxr

dem non debuit fieri.
vñ dẽ ꝙ ſepandꝰ ẽ ab
illa. et cõpellendꝰ ẽ re
ligionez intrare. et rõ
redditur ibi.qꝛ vxoꝛe
ſua manente in ſeculo
religionẽ nõ potuit ꝓ
fiteri.ea tñ ſublata de
medio ſine piculo ſa/
lutis votũ qdð fecit nõ
potuit viciare. et ita
pʒ ꝙ ñ tenet᷑ ferre ha/
bitũ q;diu vxoꝛ viuit.
tũ ꝓpt᷑ ſcandalũ.tũ ꝓ
pter vxoꝛis vituꝑiuʒ.
e ¶ Ubi ẽ pollicitatio
cõtrabẽdi matrimoni

um. ſpõſi tm̃ et ſponſe

viꝝ. Filius qͥ pr̃is facinus ignoꝛauit aliã ducat. Si con

iüx illa fuiſſz. qð vtiqʒ foꝛet.ſi ĩ ſpõſalibꝰ pactõ coniugal

intceſſiſſz. ſi pinitt 6ſo aliã Hechis ãt pẽa
inrtceſſiſſz. ſi ꝑmitteret᷑ ſpõſo aliã ducẽ.
nõ ubohkt ex rigoꝛe infligitur vt alij terreantur. Idem

eodẽ. Auidam deſpõſaui it. et cu
een eodẽ. Quidam deſpõſauit vxoꝛem et dotauit:e
ro ſimul cecti ſatis poteſt vnus ad deum tranſire et alter ein rananert.4 ę
ſtri nõ ſoluat videt, qꝛ Macharius et Aexius vterq; coͤſen it de pꝛelenn.

fiũt. Ar ſentire ꝙ nõ
licet ſpõſo tranſire ad
religionẽ ſpõſa nolen
te. niſi ſit ſpõſio de fu⸗
turo. aliter diſtinctio
ſua ad ꝓpoſituʒ nihil
valere. ⁊ hoc falſuz
vr.ſicut babet᷑ in li.iij.
decretaliũ.de cõuerſi⸗

one cõiugatoꝝ.vbi di

citur in illa decretali.
nullum. ⁊c. ꝙ licet al/
teri intrare altero in/
uito.⁊ illi licʒ ad ſecũ/

da vota trãſire.Et ra-

tio ibi reddit᷑.qꝛ cum
nõ fuiſſent ibi vna ca⸗

Itẽ ꝙ diſtinctio iſta magi⸗
er em̃ non feciſſent conu

E 4

ð

uia. licet pꝰ ↄtractũ
mr̃imoniũ ſponſaʒ di

mittere.Et iteꝝ ꝙ lice

at nubere habetur ex
pꝛedicta decretali. Si
enim iſta mulier non/
dum ẽ effecta vna ca/
ro. et ꝓpter hoc pᷣt vir
trãſire.g ſi ipᷣa puniri

n dz. aut vir ſuus eſt
ſibi reſtituẽgus. aut il
la põt cũ alio cõtrabe

re. ¶ K. dom reue⸗
ra ſicut expꝛeſſe dicit
cretalis illa.licʒ hijs
q̃ cõſenſerũt de pᷣſenti
ad religionẽ ↄuolare.
et alteri licet nubere.
nec eſt credẽdũ ꝙ ma/
giſter velit oppoſituz
dicere. Aliter em̃ iuri
canonico ct rõni con/
trairet.nec in ꝑte iſta
6 ei cõſentiẽdũ cẽt. Vñ
diſtinguũt iuriſperiti
matrimõiũ ſᷣm tripli/

cẽ differẽtiaz. Quod/

Aam em̃ iniciatuʒ. qd/

dam ratũ.quoddã cõ

ſũmatũ. Matrimoni

um initiat᷑ deſponſa⸗

tione de futuro. ratifi

cat᷑ in cõſenſu de pꝛe

ſenti.ↄſũmat᷑ in copu
la carnali. et iõ pᷣmiſſe
auctes intelligi pñt ñ
ſolũ de ſponſa. verum
etiaz de coniuge. Ali⸗
que tñ autoꝛitates q̃ᷓ
ſequũtur intelligũt 3
ea que pure ẽ ſpoſa. et
Ppter hoc diſtinguit
męr duplicẽ modum
deſponſandi. Sũt tñ

et alij modi qui infra

patebunt.
7f¶ Cui copulatus in

Cõiugium vlterius ad

ſacros oꝛdines nõ ac/
cederʒ.cũ viduã duxe
rit. AUidet᷑ male dice⸗
re.qꝛ talis nõ diuidit
carnẽ ſuam. nec vxoꝛ
diuiſit. 1nullo videt᷑
pᷣiudicare ſacramẽto.

caum generat᷑.videt᷑ ꝙ nec viro.Contrariũ aũt videt᷑ dici in littera.

ea coire nõ potuit quã clauculo frater eius coꝛripit
grauid reddidit. decretuʒ eſt vt quis nupta non po
tuerit eè legittimo viro. deſpõſatã tñ fratri frater ha⸗
bere nõ poſſit.ſed mechꝰ et mecha foꝛnicatiõis qͥdem
vindictã ſuſtineãt.licita vero eis cõiugia nõ negent᷑.
De illa deſpõſatõe hoc intelligi dʒ vbi nõ fuit cõſenſꝰ
cõiugalis de pñti.alioquin non liceret eis alia ſoꝛtiri
cõlugia.Scðm hoc etiã illud intelligi dʒ. Statutũ ẽ
a ſacro ↄuentu vt ſi qͥs ſpõſam alteriꝰ rapuerit publi
ca pnia mulctet᷑.et ſine ſpe cõiugij maneat.et ſi iße ei⸗
dem crimini cõſentiẽs nõ fuerit.licentia nubẽdi alteri
nõ neget᷑. Apparet hãc fuiſſe deſpõſatã ſine pactione
cõiugali de pᷣſenti.⁊ iõ nõ fuiſſe ↄiugeʒ.cui viuẽte ſpõ
ſo alteri nubẽdi licẽtia nõ negat᷑. Sũt em quedã nup
tialia pacta de futuro ex qᷣbꝰ ſpõſi et ſpõſe vocãt᷑. nec
exinde ↄiuges ſũt.Et ẽ pactio quedã cõiugalis de pᷣ⸗
ſenti que ſponſũ et ſpõſã etiã cõiuges facit. et vtraq;
pactio deſpõſatio vel ſponſalia interdũ dicũt᷑. ꝓpꝛie
tamẽ ſpõſalia dicũt᷑ q̃dã ſolẽnia pacta nuptialia. 4
Auare nõ ſtatim tradant᷑ ſponſe. m S
e nuptialibus pactis vbi eſt tm̃ ſponſio futuri. Ait
Aug. Inſtitutũ eſt vt iã pacte ſpõſe nõ ſtatim tradan
tur.ne vilem habeat maritus dataʒ.quam ſuſpirauit
ſponſus dilatam. MM
(Aue ſpõſa ſit vidua moꝛtuo ſpõſo.et que nõ. n
Et ẽ ſciendũ ꝙ illa ſponſa q̃ t̃ in futuroẽ pacta. moꝛ

—

tuo ſpõſo.nõ remanʒ vidua.qꝛ nõ fuerat vir eiꝰ.vñ ſi
qs eã duxerit.ad ſacros oꝛdines ↄſcẽdere non ꝓhibe
tur.qꝛ non duxit viduã. Vidue em̃ maritꝰ eque ſicut
bigam“ ſacerdos ſieri ꝓhibet᷑. Ex tali ãt copula nul
lus arcet᷑ a ſacris oꝛdinibuus.
¶ Qui alterius ſponſam eo moꝛtuo ducit
ad ſacros oꝛdines accedere poteſt. 0 1
¶ Secuudũ hoc intelligẽdũ qð ait Pelagius papa. de Pelagiꝰ ppᷣ.
illo qui moꝛtuo ſponſo eiꝰ ſponſã ducit in vxoꝛẽ. Mi/
hil eſt inquit qᷓntum ad hũc articulũ attinet qð ei ob⸗
uiet de canonicis inſtitutis.qͥn ad ſacros oꝛdines ꝓp⸗
moueri valeat.Si vero talis ſponſa fuiſſet inter quã
⁊ ſponſã eiꝰ cõſenſus de pñti iterceſſiſſj.eo moꝛtuo vi
dua remãſiſſet. cui copulatꝰ in coniugiũ vlterius ad
ſacros oꝛdines non accederet cũ viduã duxerit. NMon
ẽ ergo ambigẽdũ qͥn ſolus de pᷣſenti conſenſus ↄiugi⸗
um efficiat. et exinde veri coniuges appellent Ideo
pꝰ talẽ conſẽſuʒ ſi qͥs alij ſe copulauerit.etiã ſi carnis
cõmixtio illic ſequat᷑. ad pꝛioꝛẽ copulã reuocãdus ẽ.

Ex concilio to⸗
letauno.

4

tẽ talis mulier ſi ingrediat᷑ religionem cõſecrat᷑ vt virgo. ſi ẽᷓ mulieri nullum piudi⸗
¶ RE.ddm ꝙ illud quod dicit magiſter 2

pelagius fuit de nigoꝛe iuris.non ppter obſtaculum quod fuit ex parte ſacramenti directe. Ande pᷣm noua
ura hodie non tenetur eo ꝙ neuter carnem ſuam diuiſit. et vxoꝛem babuit virginem. quod attenditur in ꝑ/
fectione ſacri.Et ſi tu obijcias mihi de eo ꝙ contraxit cum aliqua virgine. et matrimoniuzʒ cõſũmauit. et pꝰ

contraxit cum alia quam tñ non cognouit. bigamus i

„

udicat᷑.dom q; boc non eſt ppter defectuz ſacramẽ⸗

ti.ſed auia pꝛeſumitur contra ipſum de incontinentia. ſicut dyaconus qui contraxit cum ſecunda in dyaco⸗
natu.ct intellige cõtrarit de facto.qꝛ de iure iõ põt.vt hẽt.xxviij.diſ.cuʒ opere ſubſecuto puniatur tanqᷓ; bi
gamus. cum iñ ſcom non fuerit matnimonium. “ enaugcur tanchd

erni
dhobn

ſei
cucnit
erurt
ſer

leri
nuin
S
mmine
Fitoonil

ifenin⸗
Gaungg
icuncn
ubone
oniuz
ſclsinl
lubllitat
limutp
ghotien
trabit.

Plramn.

ſacamnen
giüecot
debetamn⸗
cnenie
ſonſbiles
Efonine⸗
lelaaran
tomeo
nüͤck⸗
gtüictn
ſnterin⸗

ſtcbiune

Seuſi,
etmna

umpate

Gintni
nonüty⸗
(öpaton
ſannit
tmast
lſnicbte
Urſuddi
ſii⸗
Miglg
Nimd
wali
ſi⸗
da
marrin
gmonni⸗
Uudq

ſuenti
nmna
ns
nie

Gna.

⸗

c

nulnftl

„

Dr.

Dintaligentiã pᷣſentis diſtinctiõis m tria qᷓ

cauſalitate.Lercio de inſolubilitate.Circa pꝛimum

uerunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ qͥd ſit coniugiũ genere

ſiue re. Scdo quid ſit nomine.

imonium ſit maris et femine cõiunctio.et
ꝙ ſic videt᷑ ꝑ rationẽ quã ponit magiſter in littera.
matrimoniũ inquit eſt maris et femine coniunctio.
Et cq ita ſit oñditur rõne.Solo viro exiſtente non ẽ
matrimoniũ.ſimiliter ſola muliere exiſtẽte nõ ẽ ma/
trimoniũ. matrimoniũ ẽ in ſimultate et in cõiunc/

¶ Atrõ mr

tieone vnius ad alterũ.¶ Item nibil abſolutũ ẽ vnũ
in duobus ſubiectis.ꝭ̊ matrimoniũ vnũ eſt in viro ⁊

in femina. nõ dicit quid abſolutũ ſ relatũ.ſᷣ illud
qdcunq; ſit cñ nõ ſit diſparitas ſᷣ cõfoꝛmitas.nõ eſt
viſiunctio ſᷣ cõiunctio.ſed illud ad qð cõſequũt᷑ iſta
tria bona.ſ.fides.ꝓles.et ſacramentũ ẽ recte matri
moniuz. hic aũt ẽ cõiunctio maris et femine vbi eſt
fides in ſignte.ꝓles in fecunditate.et ſigntia in inſo

lubilitate.S& c. Cõtra. multiplicato ſuꝑioꝛi eẽntia

li multiplicat᷑ inferius.jᷓ ſi matrimoniñ ẽ cõiunctio.
quotiens vir et vxoꝛ ↄiungunt᷑.totiẽs matrimoniũ

ↄtrabit᷑.et iterũ int᷑ eundẽ virũ et eãqẽ mulierẽ erũt
ſacramentũ iterat᷑ ſuꝑ eandẽ materiã.g ſi matrimo

plura matrimõia.qdð ſi falſuʒ ẽᷣ.S⁊c.

niũ ẽ cõiunctio cũ muliere.exquo ſemel ↄiungit᷑.nõ
debet amplius coniungi cũ eadẽ.Sʒ hoc ẽ falſum ⁊
incõueniens.g ⁊c¶ Item oẽ ſacramentũ eſt ſignuʒ
ſenſibile.ſᷣ nulla relatio è ſiguũ.cõiunctio aũt maris
et femine ẽ relatio.ᷓ cõiunctio talis nõ eſt ſignum.&

tum ẽ coniũctio.g nec matrimõiũ.¶ Itẽ ſi matrimo
niũ eſt cõiunctio.aut &̊ coꝛpoꝝ.aut aioꝝ. Hõ aioꝝ.

qꝛ tũc matrimoniũ eẽt in pria. Mon coꝛpũ.qꝛ tunc
inter mariã et ioſepb nõ fuiſſet cõiugiũ.. Iteʒ ſiue
ſit cõiunctio coꝛpoꝛũ pᷣm cõmixtionẽ.ſiue aioꝛũ vᷣm
cõſenſũ.cõtingit talẽ cõiunctionẽ remoueri ꝑ odiũ.
S et matrimoniñ ſolui et deſtrui. Sʒ hoc fa

ꝙ matrimoniũ ſᷣm genus remotũ ẽ ſignũ.ſpecifica/
tio aũt vel deſcenſus ad genus inferius accipit᷑ ᷣm

cõpationẽ ad ſignificatũ.vñ cum hoc ſigtum in boc

ſacramẽto ſit ciunctio xp̃i et eccleſie. et cõiunctio ñ

õt meliꝰ ſignificari qᷓ; ꝑ coiunctionẽ. recte ſicut bap/
tiſmi ablutio ꝑ ablutionẽ aque exteriorẽ.iõ ſicut ba

ptiſmꝰ dẽ ablutio.ſic mr̃pimoniũ dꝛ eẽntialiter et vᷣm

genꝰ ſuũ cõiũctio.Et nota ꝙ ſicut in ablutõe baptiſ
mi ẽ aliquid ꝑmanẽs ſicut impᷣſſo caracteris interi

oꝛ.et aliqd tranſiẽs vt lotio exterioꝛ.et vtrũq; dꝛ ba
ptiſmꝰ.ſic in matrimõio ẽ aliquid ꝑmanẽs.et hoc ẽ
vinculũ ꝑ qð ligat᷑ vir et mulier qtumcũqʒ exterius

ſeꝑent᷑.et aliqͥd tranſiẽs ſicut cõiunctio pᷣmo mõ fa-

cta ꝑ verbũ exteriꝰ.vel ꝑ exterioꝛẽ actũ.et vtraqʒ; dẽ
matrimoniũ.et vtraqʒ ẽ cõiũctio. et iõ recte matri/
illud qd obẽ ꝙ multotiẽs cõiungit᷑.ddᷣm ꝙ quedam
cõiũctio dẽ vinculũ.q̃dã facit vinculũ.quedã ẽ vſus
vinculi. dico & ꝙ pꝛima et ſcᷣa qꝛ reſpiciũt ſubſtãti
am matrimõij nõ iterat᷑.S ſolũ tercia.et ad multipli
cationẽ illiꝰ nõ ſequit᷑ multiplicatio matrimõij.qm̃

nõ ẽ gen? in cendo. S act? in vtendo/ſiue vſus in agẽ

dboeterminat magiſter. tria pᷣncipaliter qᷓruntur.
Pꝛimo querit᷑ de matrimonij quidditate. Scdo de

ud dðbeat femia nubere niſi ad ̊ vt mat᷑ fiat.( J

tio illiꝰ. ſicut eq̃litas et ſilitudo .
dat pintelligere pᷣncipiũ a quo.patri qt vnitas ap

36 vt
8 iam patebit.g̊ matrimoniũ nõ ẽ cõiunctio.iR.dð.

oniũ cõiũctio dẽ et ẽ.ſicut rõnes pᷣme oñdũt Ad

do. Et ex boc pater ſequẽs.qꝛ nõ ẽ iteratio ſacxamẽ/ 10

ti. et ſicut frequẽter maducare coꝛpꝰ xpi nõ dicit ſa
eramẽti iterationẽ ſj vſum.ſic in ꝓpoſito intelligen⸗

d.licet nõ ſit ſile oino.qꝛ qd ſemel mãducatũ ẽ ite/
rũ mãducari nõ pᷣt. Sʒ hec mulier que ſemel cogni/

ta ẽ.itetũ cognoſci pᷣt. Ad illud qð obꝛ ꝙ oẽ ſaccimn
ẽ ſignũ ſenſibile.dd. & ſi lcut iliendo coꝛpali⸗ ſẽſu p/

11

cipit᷑ nõ rõe ſui.S rõe qlitatũ in qͥbꝰ ẽ aſſilatio.qᷓ ſen

ſus dephẽdut. ſic intelligẽdũ ẽ in ꝓpoſito.ꝙ qᷓmuis
ↄiũctio ſm ſe nõ ſit ꝑceptibilis vt ẽ relatio. tñ rõe eo

rũ que cõiũgunt᷑ vt viri et mulieris.⁊ rõe ſigni in qd

vel ꝑ qð cõiũgunt᷑ ¶ Ad illud að querit᷑ vtrũ ſit coꝛ i

poꝝ an aioꝝ.dð.ꝙ in coꝛpibꝰ aioꝝ.qꝛ ẽ ↄiũctio rõe
vtentiũ.et habẽtiũ ſexꝰdiſtinctos.illa ãt ↄiũctio que
reſpicit totũ cõiũctũ et ẽ matrimoniũ eẽntialłr.nõ eſt
gꝗffectio aioꝝ vel appꝛoximatio coꝛpũ.ſᷣ qͥddã vincu

¶ Quiq ſit matrimoniũ nomie et ꝙ matrimoniũ de⸗
beat hoc vinculũ appellari oñdit᷑ pᷣmo ꝑ iura cano/

12

lũ obligatoꝛiũ qð nõ ꝑimit᷑ ſine affectu ſi in coꝛꝑe ſe
parẽt.Et ꝑ boc patet rñſio ad vltilm.

nica et ciuilia q̃ ſic appellant.et męr ſic in littera ap

pellat.et multiplex ad hoc pᷣt adduci auctas. AUnde
Aug.õ fauſtũ.mr̃imoniũ ad hoc dictũ ẽ ꝙ nõ ob ali
ℳ — ₰ 7% —— ₰ tez
rõne vꝛ.qꝛ in alijs ſacramẽtis denomiatio fit a mate

ria vel a materiali pᷣncipio.ſicut pʒ ꝙ baptiſmꝰlaua
crũ dẽ ab aq̃ lauãte magis qᷓ; a verbo.ſᷣ in hac ↄiun/

tione maris et femie femia ẽ ꝑ moduz materie.g vz
ꝙ ꝑ illã debeat denoiatio fieri. Itẽ qñ relatio vel

eo debet denoiari in qͥ maioꝛ ẽ dependẽtia. Sʒ inlr

t Hiunctio! coõpatio ẽ inter extrema aliqᷓ. ſi recte denominat᷑. ab
nec ſacramentũ.&g a ſimplici cõuerſa.nu llã ſacramẽ .

mag's indiget viro ↄiungi qᷓ; ccõuerſo.ꝗ talis ↄRDOun

ctio potiꝰ dʒ deuoĩari a muliere ꝙ a viro. ¶ Itẽ rela
tio eqͥpantie potiſſime ei anh⸗opit in quo ẽ ↄſũma
lio appꝛopat᷑. ꝓ eo

pꝛopat᷑. ſi vir pᷣmo creatꝰ eſt vnicꝰ.et pꝰ mir facta

vt ei ↄiñgeret᷑ in adiutoꝛiũ.et hoc ꝑ matrimõiũ.̊ HG
vinculũ dʒ appellari matrimõiũ.¶ Cõtra.in oibꝰde/

noiatio dʒ fieri a dignioꝛi. in ↄiũctiõe carnali ſiue
matrimõiali digniꝰ extręniũ ẽ vir q; mulier.qm̃ ca

put mulieris ẽ vir. S Waee ꝗro in qð genꝰ cau⸗
ſe ſit iſta denoiatio.Si ᷣm genꝰ cãe finalis. Sʒ mu
lier ꝓpter virũ facta ẽ nõ vir ꝓpter mulierẽ.g̊ potiꝰ

dʒ denoiari a patre.Si pᷣm genꝰ cãe efficiẽtis.vſᷣ effi /

ciẽs ẽ actiuũ pᷣncipiũ.et pᷣncipiũ actiuũ in ↄiũctiõe

ſta viri. Si ᷣm cãm foꝛmalẽ.cũ magis teneat rõneʒ

foꝛme vir ſicut dicit phᷣs ꝙ materia appetit foꝛmaʒ

ſicut femina virũ.vẽ ꝙ a viro debeat denoiari.¶Itẽ
ↄiñctio maris et femine ẽ relatio equiꝑantie. rela-/
tio talis reſpicit vtrũqʒ extremũ cqliter.et talis rela
tio nõ magis denoiat᷑ ab vno ꝙᷓ ab altero.ᷣ nõ ma⸗
gis a matre qᷓ a patre. ¶ Item denominatio rei nõ
debet fieri ab eo quod accidit.et abeſſe poteſt. Sed
vicło tali ſiue ſacro freq̃nt᷑ deeſt ꝓles. ⁊ mat᷑nitas.
F cũ falſo talis mulier dicat᷑ mat᷑.falſo tale vinculũ
d matrimoniũ.¶ Re.dð.ꝙ aliqͥ volũt dicere ꝙ illð
vinculũ ſiue cõiũctio nec denoiat᷑ a patre neca ma/
tre. cum ſit vincvulu vnum. denominat᷑ ab vtroqʒ

maris et femie eſt vir. potiꝰ dʒ denoiari a viro Si

16 ſima inter oẽs ethymologias.

17 nari.

Ti-

inquantã vniunt᷑ et qm pater et mj ſiue vir et mu⸗
lier vniunt᷑ vt ſint vna materia ꝓlis.ideo boc ſacrʒ
mr̃imoniũ appellat᷑ nõ a mr̃e ſ̊ a materia.ct a mo/

nos qð eſt vnum. inde mr̃imoniuʒ q̃ſivna materia.

Sů licet illud videat᷑ ꝓbabiliter dici.tñ ẽ cõtra yſi⸗
doꝝ in. ix.li.ethymo.vbi dicit ꝙ mr̃imoniuʒ dicit᷑ a
matre.vñ matrona dẽ que iaz nupſit.et eſt dicta ma
trona quaſi mater nati.Añ ſicut ibi colligit᷑ hoc ſa
cramẽtum appellatur cõiugiũ.appellat᷑ ⁊ nuptie.ap
pellat᷑ et matrimoniũ.Hanc triplicẽ denominatio/
nẽ bz ßm plc cõpationẽ ſiue cõſiderationẽ. Po

teſt em̃ cõſiderari ᷣm illud qð c.et ſic dĩ coniugiuʒ.

qꝛ mutuũ vinculum.et mutua ptãs.et hoc dicit yſi /

doꝛus. ix. ethimo.Aut ſcm ſignum in quo apparʒ.
et ſic d nuptie quaſi a nubibꝰ.qꝛ nubẽtes oꝑiri vo⸗

lebant.et eoꝝ capita velabant᷑.vñ et nomẽ tranſla/

tũ ẽ. Aut ſcᷣm fructum ad quem ꝑducit.⁊ qm̃ ꝑdu
cit ad bonũ ꝓlis.iõ mr̃imoniũ appellat᷑. agis ãt
bonũ ꝓlis ꝑ matris nomẽ dat᷑ intelligi.qꝛ mlier ꝓ/
pter ꝓcreationẽ liberoꝛũ facta ẽ in adiutoꝛiũ viri.
15qꝛ in ꝓcreatione ꝓlis magis incũbit ſibi laboꝛ. In/
eecg matrimoniũ qᷓtuoꝛ babet etbymologias ſᷣm
nomen matris. AUno em̃ mõ dẽ matrimonin.qꝛ ma⸗
tris monos.i.lex.qꝛ vt dicit Aug.cõtra fauſt.ad hoc

debzʒ femina nubere.⁊c. Scdo mõ qꝛ matreʒ monet

vt ſeruet fedus cõtra luxuriã. Contra qdð dẽ ꝓuer.
ij. Reliquit ducẽ pubertatis et pacti. Tercio modo

quia matrẽ in vita defendit.tum ꝑ virum. tum ꝑ p/
lem.quia mulier indiget defenſoꝛe.yſa.j.defendite

viduam. Quarto matrimoniũ dꝛ matris muniuʒ.i.
matris officiuʒ.ꝓ eo ꝙ ꝓlis enutritio et acquiſitio

maxime ſpectat ad mulierẽ in cõcipiẽdo. in poꝛtan

do.in pariendo.in nutriendo.in compatiẽdo.vnde
ſicut poſſeſſo d patrimoniũ.qꝛ pat᷑na ſollicitudine
acquirit᷑.ſic ꝓlis acquiſitio mrimoniũ ẽ.bec ẽ potiſ/
Ad illud qð g obꝛ
ꝙ a dignioꝛi debet fieri denominatio. dom ꝙ deno

minatio ẽ a fructu ventris.ct ita a dignioꝛi. Sed nõ

fit denomiatio a muliere ſᷣm ꝙ mulier. ſcʒ q; ma
ter. et ꝑ hoc patet ſequela.quo genere cauſe ſumit᷑.
qꝛ a cauſa finali.a qua maxime debẽt ſacr̃a denomi/⸗

ꝙ vinculũ in ſe cõſideratũ equaliter reſpicit vtrũq;
extremũ. relatiue ad effectũ non.et hic fit denomi⸗
18 natio ꝑ comꝑationẽ ad effectũ.( Ad illud qd obꝛ ꝙ
non ſemꝑ hnt ꝓlem.ddm ꝙ nõ fit denominatio ab
euentu.ſᷣ ab intentione ꝓpter quã pᷣncipaliter inſti/
tutũ fuit ſaccm. iõ ibi non eſt falſitas nec vanitas.
Anſequẽter querit᷑ de ſcdo articulo.ſcʒ ᷣ cau/
ſalitate mr̃imõij. Et circa boc duo querũt᷑. Pꝛi
mo querit᷑ vtrum ↄſenſus ſit cauſa mrimõij. Scdᷣo

querit᷑ vtrum ſolꝰ conſenſus vocalis faciat matri ·

monuum. =

¶ Oꝛ oſenſus ſit cã mr̃imonij qutum ad pᷣmũ genus

cauſe oñditur ꝑ Chꝛi.qui dicit.ꝙ matrimoniũ nõ
facit coitus ſed voluntas.¶ Item Amb. nõ deſlo⸗
ratio virginitatis facit coniugiũ.ſed pactio coniuga
lis. ¶ Itẽ exẽplo ꝓbat᷑.qꝛ inter mariã ⁊ ioſeph fuit
mrimoniũ.et tñ nõ interuenit niſi DBð
tione ꝓbat᷑.qꝛ maioꝛis libertatis ẽ pactio 9 ugalis
qᷓ; ſeruitutis.ſ̊ ſolo ↄſenſu aliquis ſci ſe ſeruũ.g ſo

lo ↄſenſu pöt fieri alterius cõiunx

d illud qd obẽ de relatõe equipantie.dᷣm

Contra. nihil ẽ

caã efficiẽs ſuiipius.ſ¶ mr̃im oniũ nõ ẽ aliud qᷓ cõſen·

ſus.qꝛ ille ẽ ſignũ cõiunctionis xpi ct eccleſie. ᷣ ↄſeu
ſus nõ ẽ cq efficiẽs mrimõij¶¶ Itẽ ſi ppoſitũ ẽ cã p/
poſiti. et oppoſitũ oppoſiti. ſi ↄſẽſus ẽ cã mrimoni

unm dↄſtituẽs diſſenſus ẽ deſtruẽs. ſ̊ mr̃imoniũ non

deſtruit᷑ ꝑ diſſenſũ hominũ.&ᷓ nec p ↄſenſũ ↄſtituit᷑.
1ee multiplicata cã multiplicat᷑ effectus. ſi con
ſenſus ẽ cã.et duo ſunt cõſenſus.ᷓ vẽ q; duo ſũt ma
trimonia inter virũ et mulierẽ.ſed nõ ſunt duo ma⸗
trimonia.g ⁊c. S ſi duo ↄſenſus faciũt mr̃imo⸗
niũ.neceſſe ẽ vniri.ſᷣ tunc vniunt᷑ qũ ſunt idem. S
in mr̃imonio nõ vniunt᷑ in vnũ.qꝛ ↄſenſus viri ẽ in
ulierẽ.ↄſenſus mulieris in virũ. diuerſi.nõ § τα.

dðm ꝙ ſicut baptiſmus dupir dicit᷑. Ano mõ i 9

ꝓut cõpꝛehendit exterioꝛẽ ablutionẽ.et intcrioꝛẽ ca
racteris impꝛeſſioneʒ. alio mõ ꝓ interioꝛi caractere.
Sic mr̃imoniũ vno mõ cõpꝛebẽdit vinculũ et exte⸗
rius ſignũ.et mrimonium ẽ ↄſenſus expꝛeſſus non
eius effectus.Alio mõ ꝓut ſtat ꝓ vinculo interioꝛi.
huiꝰ aũt vinculũ habet cãm pꝛimã. et habet cauſaʒ
ꝓximam. Prima eſt diuina inſtitutio. pxima ẽ hu/
mana actio.q̃ ẽ in cõueniẽtia cõſenſuũ duoꝛum. ſcʒ
maris et femine.et ideo dico ꝙ ↄſenſus ẽ cauſa ma⸗
trimonij. ̊ nõ tota.iĩmo cum inſtitutione diuina.Cõ
ſenſus aũt nõ alteriꝰ ſ vtriuſq; ꝑſone.et ꝑ boc patzʒ
pꝛimũ argumẽtũ
eſt cauſa oppoſiti ⁊c. Odm qꝙ ẽ cauſa efficiẽs et con
ſernans.et cauſa efficiens ſolũ nõ conſeruans.ſicut
patet.quia ſol ẽ cauſa luminis pꝛimo mõ. cultellus
cauſa vulneris ſcdðo mõ.ſic matrimoniũ hʒ cauſam
efficientẽ ↄſenſum ᷣ nõ ↄſeruantẽ. Eſt g conſenſus
cã vt mr̃imoniũ fiat nõ vt ꝑmaneat. Silr oppoſitũ
enſs nõ eſt cã diſſoluẽs factũ.ſed impediẽs ne
iat.
et in obiecto et in ſubo. et ẽ vniri in effectu. Dico gᷣ
ꝙ q;uis duo ↄſenſus non vniant᷑ in ſubiecto nec in
obiecto. vniunt᷑ tñ in effectu qͥ ſurgit ex ilo mutuo
ↄſeſu dũ dꝛ h vult illũ in virũ. vult eẽ eius vxoꝛ.et
dũ ille hãc in vxoꝛẽ ducit efficit᷑ vir eiꝰ. Et ſi tu obij
cias ꝙ nõ vniunt᷑ in effectu. niſi etiã vniãt᷑ in obiec
to.dico ꝙ vniunt᷑ in effeciu ſccũdario ⁊ in obiccto.

= zueſtio. ij. d L
¶ trũ ad cõtti

ahendũ mr̃imonium ſufficiat ↄſenſus
vocalis abſq; mentali.Et ꝙ ſic v pꝛimo ꝑ illud qð
dicit męr̃.ſi verbis cxplicãt qð tñ coꝛde nõ volunt.
obligatio illa verboꝝ quibꝰ oſcntiunt. accipio te in
meum.matrimoniũ facit.¶¶ Itẽ hoc oñdit᷑ rõe in ſi
mili.ſ.in iuramẽto.qꝛ q̃cunq; arte verboꝛũ quis iu⸗
ret. in ea ſignificatione deus accipit in qua ille acci/
pit cui iurat᷑.ſicut dicit yſidoꝛꝰ.ꝙ in mrimonio ſilt
videt᷑ ꝙ deus accipiat in illa intentiõe in qua acci⸗
pit coniunx. ſi cõiunx credit ꝑ verba illa ißm vere
conſentire.talis ↄſenſus facit matrimoniũ.⁊ ſic ⁊c.
Itẽ eccleſia iudicat mrimoniũ eẽ qñcũq; aliquia
cõtrahit eum aliqua ꝑ verba de pñti in publico.et ſi
dicat ſe nõ intendiſſe. nibilominꝰ ſentẽtiat ibõm de/

bere reddere qð exigit ius mr̃imonij. ſi eccleſia re

cte iudicat.et nõcredit illi.et credẽdũ ſit hoi ferẽti te
ſtimoiñ z ſe. ſine ↄſẽſu exterioꝛi ẽ mrimõiũ. Itez

ꝓ regla in canone bẽt᷑ ꝙ fraus ⁊ dolꝰ nemini debẽt
procinari. Si g iſte doloſe agit i ↄſẽtiẽdo oꝛe nõ co⸗

dillud qð obẽ ꝙ ſi oppoſitum 20

Ad illud qð obꝛ ꝙ nõ vniunt᷑.dom qẽ vniri

oͤt
ſautſi
zaluee
ſanus.
ſetwtn
fumpe
ſſtoe
ginoe
fiusc
net r
ſſe
brl
deſuti
diate
hebisr.
ginooſe
reoiugn
lan dicl
lanoco
re
ſceint
Uturint
priſnno
llimhino
ſachmte
ghoun
lterte
no noͤit
coppey
ſlhsge
pengf
ſcernie
ſundefet
—
pplon⸗
12 (Ke
wecdee
giudic
Qlain
dehltiti
titigliloe
Geen
nkinont
tipernt
Abink it
gtnis
tfimnonii,

luſspye
andete
ſiegin⸗
Pauntin
ſrincin
„Dunre
ene
N

— ibi volus eius ſuff'agari. ita obligat kate rei non tñ ecedit a ver tate iuſticie. quia d de
ge nõ debet ſbi voluse aſ Fai vr̃ rõne iudicare ſᷣm aen, Et ſi tu obijcias mihi ꝙ i foꝛo
ſieue ſt co de t oꝛe conſen Si ef̃ req̃rit̃ interioꝛ cõ/ iudiciali cõtra ſeipᷣm allegat. et vnicuiq; credeudum
ſi Becfucente3 voeilloſte certus nec cẽ poſſit.nemo eſt ferẽti teſtimoniũñ cõtra ſe.ddᷣm ꝙ qꝛ cccleſia bhabʒ
i Nk ſnſo cr nond dc llo ſie ce it. ᷓquotiẽſcunq; debi-/ teſtimonũ in cõtrariũ.et qꝛ etiam tale teſtimoniũ eſt
nich ſcit vtrũ matri moniñ cõtraxit. 3 cõmittit. ¶ Iteʒ in pꝛeiudicium certitudinis.eſt in bꝛeiudicium cau⸗
enin nun Benceegg verunſeer verba ð pꝛeſenti. ſe matrimonialis.qᷓ maxime fauoꝛabilis eſt. ideo ta
ninnin eſo anis Geranat cũ du rneci ue iſtaꝝ inte lis ñ audit᷑. tñ in foꝛo pnie ſiue cõſcie credit᷑ boi ofi
anſſti piimo cũ vna ⁊ poſtea cũ alia. ⁊ ne cit2 vera Sʒ te eenti ſuam turpitudinem. quia nibil ibi doin eſt ni/
aaſ ge groꝛ vare vehicñ cege. qã decretali de ſp alicui patrocinari.dᷣm ꝙ duo ſunt ibi. ſe verbi do
üͤſut eſe Contra. Innocenti in Aiutin bac matena vdi lolitas ſiue falſitas.et va caretia ſẽſus. Aerbi volo
nigiüti Oocfuit interioꝛ cõſenſus.ct vir muta in fi li ſiue penitẽtiali. quia vtrobi vel punit̃ vel ꝓ pu/
Kchming, : r e atio quã aſſignat in fi li ſiue penitẽtiali.q ʒ vel punit vel/
bulefi dicit ꝙ nõ ẽ matr r ck r Aahctet decl. nito reputatur. Sʒ vera carentia bec eſt qᷓ ſuffraga-
i itifi ne his verbis continet᷑.quia do us n ee fice tur in zſpectu der vrverum atrimoniũ no ſit. Ad 27
uni ni ſetih⸗ dee gi lfa veereraft ha ſa ante i /illud qd nemo ſcit derunm inech 15 r v H
nmnitinti re ↄiugale.¶ Item cciN ꝛ de quolibet pᷣſumendum eſt bonũ niſi manſeſt⸗
ü. Polus ugparent ve duoti, ſumendn ,coacc cõ
diitmitn la na contrab unk ch intelligant minitne is ſentiat. ſi oꝛe expꝛimat. necẽ aliud credendũ.et ſt „.
RKZ eAten oe bd nggclrtria e⸗ ſit ita ignoꝛantia facta alter EGnai Scopioni
a iſi ſit da oßſuz ein ba cus erxcnſa eur ſene e hoc ꝙ cognoui
r neahi ſicut in bapti v ho ꝛa oñſuʒ ẽ in ba tus excuſatur. ſicut iacob excuſat᷑ in boc ꝙ aui
nnächbetg itur intentio diſpenſantis ſic SS a lyam. quia credebat cognoſcere am. Mec coõmittit
R5 ptiſmo in bis qui tocula eſterbaptuaut. 64 bo⸗ e dllenimini nec perplexitati.Quia em̃ pꝛima credi
icinn ri immo multo foꝛtioꝛi re in SSõ ¶Jeeʒ vebet conſenſiſſe ideo ei adoerendum è et debitum
ſeiriin Henreaarne marine hertaeis⸗ medij reddendu. et ſicpatet tttuum.
1 “ 4 inter rem et ſignũ.nihil factũ udhul Si n ¶ NDOuſequenter quantũ̃ ad teeium articuli öri
erelien mo nõ impꝛimatcaracter.in euchari dij egeah. Atur de inſolubilitate matrimonij.⁊ oe boc duo
eleig corpus xpᷣi.Sʒ in hoc ſacro locum mec a nen querunt᷑. Pꝛimo queritur de inſolubilitate qntum
aͤin e enaSaldidgsketsgakſs tauc; forma 24 matrimoniũ coſmatum. Scðo qntũ ad mrimo
Kndl Item qñcunqʒ aliqd cõſtat AAnd Lanch ſoumn⸗ i ratuium.
— reteralduot ncy material, do n geſteite e (AAnedtoÖſ.
unnnifln ſum deficit. Sʒ ſacrm matrimonij eſt tale. um iu⸗,· AQusi .
mi Gin lus cõſenſus aioꝝ ſit diſpoſitio.et Kene vo o en ¶ Oꝛ tale mrimoniumm ſit inſolubile oñditur per ver,
maaigui , Tmplemetũ qcunq; deffclat non en 3s Hiunxvit homo non ſe
ini mtr R.dm ꝙ ẽ loqui de mr̃imonio duply. Aut i .F tales qui a deo ſunt cõiuncti. ſũt inſeparabi
e. 22 R AE ſcᷣm dnplex foꝛuʒ aret. 5 tales ꝗ R
nmingtſ o ccdeſie. aut in foꝛo cõſcientie. ſedm vnpl⸗ gicare. les. quia deus nullos ſeparat. ¶Irez quecunq; fũt
nnuiin d ſe iudiciale et peuitẽtiale u upi⸗ . 5. ſeparabilia. plura ſunt. Sec dñs dicit ꝙ vir et muli
mminihlnn Quia in foꝛo iudiciali iudicat᷑ ᷣm a 6 deke⸗ i exr non ſunt duo ſed vna caro. non ſunt ſepabiles.
zirgtalom penitẽtiali ſim veritatẽ et ↄſciam. Si g in re D (Bem bocipᷣm oſtendit᷑ ꝑ diffinitionẽ matrimonij
, urcicefn tẽtiali loquamur.qꝛ boc ẽ iudiciũ vm verita 35 teẽ quam ponit mgr ij littera. indiuiduam vite conſue
icimün fi mr̃imoniũ.nec mr̃imoniũ ſackranch Et E un vnionis xpi et eccleſie ſm confoꝛmitatem nature. H
titn tutin tiplex ratio.bec tñ eſt pᷣcipua. In t , Lealena. ſiia vnio ? inſeparabilis. ergo ac. ( cEontra. omne
quirit᷑ intentio voluntaria faciẽdi q facit elia. iterabile eſt diſſolubile. ſed matrimonium eſt itera⸗
q & talit m veritatẽ nõ intendebat cõtrabere iuet bile. qꝛ poſſunt eſſe ſecunde nuptic. 8 eſt diſſolubile.
Inlfun,ꝑς⅝ trimoniũ.nõ fnit ſacrm. Si aũt aamurin Pꝛoin ¶ Item omne ſacramentum perpetuum impꝛimit
. Nten ciali. vbi m allegata opꝑtet iudicari.ſi p ark eui ſignaculum in ſubiecto perpetuo. Sed macrino⸗
nkonu ſenſus ꝑ verba exterioꝛa. in teu apharuic en nium nihil impꝛimit in anim. ergo ⁊c. ¶ Item om⸗
nin tn dens dolus.matrimoniũ indicat᷑.ſ tñ eccleſia 3 e nis effectus cuius cauſa eſt diſſolubilis ipe eſt diſfo
n iſſi pitur. Si vero eſt deceptio cõtra iuſticiq.non eſt ibi lubilis. Sʒ cauſa matrimonij eſt inutuus cõſenſus.
be en ignoꝛantia iuris ſed facti. ſi ſit conſenſus eeor et ille eſt diffolubilis. 5 ⁊c. Pꝛima pars patet per il-
ec9H ſine interioꝛi. non ẽ mr̃imoniũ ſm veritateʒ. nec vm lud Chꝛib. ꝙ eiſdem cauſis quibus vnumqoq; con/
tütn N diuinum iudiciñ.nec pᷣm cõſciẽtie foꝛum.qᷓ;uis ſtruitur. per eaſdem deſtruitur. Item vir tenetur
n ideatur et iudicet jm iudiciũ eccleſiaſticu.Acd il ſtruitu inculo matnimonij reddere debitum ſed
au 3 vieature ſio.qm̃ loquitur vxoꝛi ex vinculo matr 10 abſoluere. S
õ lIud qð pꝛimo obẽ de mgro patet tmſio qin loqu a⸗ erx mutue conſenſu poſſunt ſe perpetuo abſ ere.
en n foꝛum eccleſiaſticu. ¶Ad illud q obẽ de wura⸗ Eex mutno t utuo conſenſu matrimonium diuide⸗
e O 24 Fm foꝛum r e leſiaſticu, ſimiliter ex mutt edus j tenẽt inſimul hab
mentoſiiliter pöt vici n decſ emer e unnha lege matrimonij tenẽt inſimul cohabi
D peoc ꝙ deus talẽ reputat dignum pena Drm frau ſu intrare.ergo ⁊c.¶ E. dom ꝙ mrimoniũ Sinſolu/ 28
enu ect illum qui iuramẽtũ nen npler er ppurt dan bile extremis manẽtibꝰ⸗. ipis coꝛruptis vel coꝛum
vnißl dem.¶ Ad illud q obẽ de iudicio eccleſie. dom q; ltero ſoluitur. quia non manet ligatio niſi etiam
nſen cegleſis fallit et qᷓuis contingat ibpam ſ M
=
“ L

29 patet illud.

maneãt qᷓ ligant᷑ Extrema aũt ſũt deſtructiua.quia
ſunt extrema rõne ſexuũ nõ aioꝝ.etꝛ ſexus reſpicit
diſpoſitionẽ a ꝑte coꝛꝑis.et ita vitã coꝛpalẽ.dico ꝙ
recte matrimoniũ dẽ vinculũ inſolubilc.ᷣ nõ ꝑpetu/
um. et ꝑ boc patet rſio ad duo pꝛima.obijciũt eniʒ
ac ſi vinculuʒ eẽt ꝑpetuũ. Rõ aũt hꝰ inſolubilitatis
diſpoſitiue venit ab ciꝰ ſignificatõe.qꝛ ſignificat vni
onem indiſſolubilẽ.ſ.xpᷣi et eccłe p̃ᷣm cõfoꝛmitatẽ na

ture.ſᷣ effectiue venit ab inſtitutiõe.qꝛ ſic deus inſti

tuit vt ampliꝰ nõ ſoluãt᷑ dũ viuũt.Et ꝑ boc pʒ rñſio
ad illud de ↄſenſu.qꝛ nõ eſt tota cã matrimonij. Añ
ſi eẽt tota cã bñ obijceret.̊ vlterius ẽ ibi diuina inſti

tutio. Acrũtũ ill nõ bene ſolnit.ꝓ eo ꝙ ſi due cau

ſe cõcurrũt ad eundẽ effectũ.altera deſtructa.nõ ma
net effectus.et iõ ſi ad matrimoniũ cũ inſtitutiðe di
uina cõcurrit conſenſus.vẽ ⁊c.Ddð ꝙ ẽ iutroducẽs

tm̃.et introducẽs et cõſeruãs.Oñ g dicit᷑ ꝙ ſi Rſtrui

tur cã et effectꝰ.verũ ẽ de conſeruante nõ aũt eſt ve
rũ de introducẽte tm̃.Conſenſus vinculũ illð intro⸗
ducit nõ conſeruat.et iõ ipᷣo deſinẽte nõ veſinet.⁊ iõ
d illud qð obẽ de redditione debiti ⁊
cobabitatiõe. dom ꝙ illud ẽ in ptãte cõiugatoꝝ.qꝛ

vterq; habet ptãtẽ ſuꝑ coꝛpus alterius.et qĩ vter⸗

q; põt iuri ſuo renũciare.inde ẽ ꝙ cohabitatõ et de/
biti ſolutio põt diuidi.non ſic vinculũ qð deꝰ inſti/
tuit.ꝙ tenet rõʒ ſacramẽti. (Do. ji. f

De inſolubilitate illius matnimonij qð ſolũ eſt in cõ

iunctiõe aioꝝ.Et ꝙ tale matrimoniuʒz ſit inſolubile
oñdit᷑.qꝛ determinatũ ẽ in iure ꝙ ſi quis ꝑ verba de
pᷣſenti ↄſentiat in aliquã.et pꝰ in alia cõſentit et car
naliter cognoſcit.ꝙ ad pꝛimã reuocandꝰ? eſt.S pᷣmũ
vinculũ fuit inſolubile.cũ nõ ſoluat᷑ ꝑ matrimoniũ
ↄſ Erain.Pr⸗ bocipᷣʒ oñdit᷑ ꝑ diffinitionẽ mr̃imo⸗
nij pᷣdictã.Si tu dicas ꝙ ei nõ cõuenit.obꝛ ꝑ Hugo⸗/
nẽ qui ita diffinit matrimoniũ. Mrimoniũ c maris
et femie u cõſenſus indiuiduã vite ↄſuetudi

nẽ retinẽs. ¶ Itẽ að dñs dixit Mat.xix.quos deꝰcõ
iũxit hõ nõ ſeꝑet.aut intelligit᷑ ꝙ ꝑ ↄiunctionẽ aioꝝ
aut coꝛpoꝝ. aioꝝ vĩ.qꝛ illa copula ſanctioꝛ.ergo

ſi de illa intelligit.vẽ ꝙ quo ad illa ſit iſeꝑabile. Itẽ
mrimoniũ ſignificat qntũ ad cẽ iũctionẽ aioꝝ ↄiũcti
onẽ di ⁊ ecclie.Sed ecclſia ſemel xpᷣo deſpõſata nũqᷓ;
ſeꝑat᷑ nec ſeꝑabit᷑.Sᷓ nec illud mfimoniũ. Item cuʒ
vir ↄſentit in mulierẽ trãſfert ptãtẽ ſui coꝛpis in po
teſtatẽ mulieris.qꝛ tũc ei alligat᷑. ſi nõ hʒ ptãtè ſui
coꝛꝑis.ucc intrare religionẽ.nec alij põt ſe copulare.

Coõtra. Micro.dicit p dñs Jobãnuẽ vocauit ð nut

tijs.g ſoluit eũ ab vxoꝛc.ᷣ no ſoluiſſet niſi fuiſſet li-
gatus vinculo inſolublli. ⁊c. ¶ Itẽ ſacri canones
ante cõmixtionẽ carnalẽ dãt liberã ptãteʒ alteri in/
gredi religionẽ.et alteri nubendi p? eius ingreſſum.
ſicut patet ꝑ multa que habent᷑ in ̃a. nõ poſſʒ nu
bere niſi vinculũ eẽt ſolutũ.g ⁊c. ¶ Itẽ aia nunqᷓ in

hac vita ſic deo ↄiungit᷑ qͥn poſſit ab eo ſepari. nec

ſponſus cõiungit᷑ inſeꝑabilit᷑ ſponſe ante copulam
carnalem. Juxta hoc querit᷑ ſi ſtatim pꝰ ingreſſum
in religionẽ ẽ ſolutũ tale vinculũ. Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ
alioquin mulier damnũ ſuſtineret.qꝛ eẽt alligata et
vir nõ eẽt alligatꝰ.qdð nõ ẽ conueniẽs.qꝛ ad paria iu
dicãt᷑. Si ãt ſtatim ſoluit᷑.Sᷣ poſſibile è ipʒ egredi re
ligiõʒ.g̊ põt nubere.eſto ꝙ vxoꝛ alteri nupſerit.qð ẽ
contra canones. Pꝛopter boc queritur qñ ſoluitur
et quare ſoluit᷑ ꝑ vinculũ voti nõ ꝑ viculũ matrimo
nij maioꝛis.¶ R.ddm q inſolubilitas cõſequit᷑ ma
trimoniũ nõ tm̃ conſũmatũ.ſ etiã ratũ.et ꝓpter hoc
etiã ratũ eſt.qꝛ quandã inſolubilitatem licet minoꝛc
q́; mr̃imoniũ cõſũmatũ bʒ.habet tñ ſibi cõpetẽtẽ.ſi⸗
cut et illud. Sicut em̃ vinculũ mr̃imonij ↄſũmati ẽ
inſolubile viuentibꝰ extremis vita coꝛpꝑali.nec ſolui
