nitateʒ infirmatur. ſuſtinet quidem infirmitateʒ tã/
quã penam diuinitus inflictam. attamẽ ab ea libera
ri ꝓcurat.⁊ illud minime habet rõem volũtarij.hoc
mõ voluntaria eſt pena purgatoꝛia in viris iuſtis.qͥᷣ
voluntarie eam ſuſtinent. ⁊ deſiderant vehementer
ad priam ꝑuenire.⁊ alios ſibi auxilium pᷣbẽ. Scom
boc patet reſponſio ad vtramq; ꝑtem.Om̃ rões ad
pmam ptem ꝓbant illam pena volũtariam eſſe hoc
mõ tercio. Rones vero ad oppoſitum ꝓbant ꝙ non
eſt voluntaria pᷣmo mõ vel ſcdo.quod patet diſcur/

nuitur certitudo. ¶S

¶ Item quãto pena acerbioꝛ eſt.ſi volunta.

III.

*

rendo ꝑ ſingulas. Pꝛime em̃ rõnes currunt ̃m vo/

luntatem tolerãtem que deo ſe ↄfoꝛmat. cum etiam
liceat aliquid ſibi deſiderare quod ⁊ deus vellzʒ ipᷣaʒ
habere qtum in ſe eſt. Sequentes rões currunt ſᷣm
volũtatem imꝑantem q̃ eſt ab intrinſeco.vel bᷣim de⸗
ſiderãtem que nollet ſepari a volito.q̃ tanto magis
delectat.quãto volũtarium quod obtinet magis de/

ſiderat.

Queſt 9b
¶ Atrum in illa pena ſit minoꝛ certitudo de gloꝛia q̃ʒ

in via. Et ꝙ ſic videt᷑.quia quãto ſtatus ſimilioꝛ eſt
ſtatui quem homo omnino reſpuit.tãto maioꝛeʒ ti⸗
moꝛem incutit ei qui in eodem exiſtit. Sed ſtatꝰ pur-

gatoꝛij magis ſimilis eſt ſtatui infernali ꝙᷓ; ſtatus vi⸗

te pꝛeſẽtis.g augetuꝛ in eo timoꝛ.g ꝑ oppoſitum mi
nitune . ¶ Item ſicut anima peccatrix pu/
nitur timoꝛe ⁊ doloꝛe.ſic econtra anima iuſta reficit

gaudio ⁊ ſpe.ſed in purgatoꝛio augetur pena dolon.

& pari rõne pena timoꝛis.g minuitur certitudo futu
re btitudis.¶ Itẽ ſi augeret᷑ certitudo augeret᷑ ↄſo
latõ.⁊ ſi augeretur conſolatõ minucret᷑ flagellatio.S
ſi eẽt ibi maioꝛ certitudo eẽt minoꝛ afflictio qᷓ; i pñti.
Sʒ ñ ẽ minoꝛ ſ̊ maioꝛ afflictõ qᷓ; i pñti.g ẽ minoꝛ cer
titudo.¶ Itẽ ſi maioꝛ eẽt ibi certitudo cũ ñ ambulet
ibi aia ꝑ ſpem ſ fidẽ q̃ ñ euacuat᷑ quſq; veniat lux
glie.eẽt ibi maioꝛ fides.⁊ ſi maioꝛ fides.maioꝛ gra.
a deſtructione ↄñtis ſi gratia ñ ẽ maioꝛ in purgato/
rio.videtur ꝙ nec maioꝛ certitudo.g ſaltem ita du⸗
bitat anima ibi ſicut hic. Sed hic neſcit vtrum odio
vel amoꝛc digna ſit.g ⁊ ibi neſcit vtruʒ ſit in infeꝛno
vel extra. ¶ Contra.magis eſt certus ꝑ ſpem qͥ ſpe
ctat ⁊ non pᷣt deſpare.qᷓ; qui ſpat ⁊ deſpare poteſt. ſʒ
aie q̃ᷓ ſũt in puꝛgatoꝛio ita ſperat ꝙ deſpare ñ pñt.in
via aũt deſpare poſſunt.g ⁊c.(¶ Item maioꝛ eſt cer/
titudo in eo in quo nulla ẽ dubitatio. qᷓ; in co in quo
cadit dubitatõ.hec ẽ ꝑ ſe vera. Sʒ in co qͥ eſt in pur⸗
gatoꝛio non cadit dubitatio de gloꝛia habenda.& eſt
ibi maioꝛ certitudo. Pꝛobatio minoꝛis.ſi poteſt du⸗
bitare ſe ruenturum poteſt conſequenter opinari.
⁊ qui pᷣt opinari pᷣt credere ⁊ errare citra vtramq; ꝑ/
ſe. d cum anima talis non poſſit errare. uon vide⸗
tur ꝙ poſſit dubitaꝛe ¶ Item ſi venit de hoc tituba/
tio.aut ex ſbᷣreptione.aut ex ſcia certa.nõ ex ſᷣrepti/
one.quia hoc ↄpetit anime rõne ↄiunctionis ſue cũ
carne a qua oppꝛimitur ⁊ non omnino eſt dña actu
um ſuoꝛum. Mon ex certa ſciẽtia.ꝓbatio. Anima q̃
eſt in purgatoꝛio. certa fide cognoſcit ꝙ in inferno
vermis non moꝛitur.certa fide cognoſcit ꝙ anima in
inferno non melioꝛatur certa fide cognoſcit ꝙ in in⸗
ferno deſperatione cruciatur.ſed conſtat ꝙ oppoſi-
ta videt in ſe ex deliberationce.nec poteſt de hijs du⸗
bitare quin cadat a vera fide.ſed non poteſt fieri in/
fidelis. ergo nõ poteſt ex certa ſcientia dubitare. nec
ex ſurreptione dubitare. ergo nullo modo. ergo ⁊c̃.
htem cuzʒ anima a carne ſeparatur ſeibßam nudã
intuetur.ergo videt quod babet in ſe.ergo nouit v⸗/
trum babeat culpam moꝛtalem an gram. ⁊ certa eſt
ꝙ ſi babet gratiam non poteſt ad infernum deſcen/⸗
dere. ergo videtur ꝙ nullo iudicio dubitet.ergo mi⸗
tomaioꝛ certitudo eſt de gloꝛia in purgatoꝛio qᷓ; in p
ſenti ſeculo.
notãdum ſcm quoſdam.q ꝓ acerbitate penarum
ita abſoꝛbetur ſpũs vt vbi ſit ignoꝛat.⁊ cx hoc dubi⸗
tat vtrum ſit in inferno an extra.Siẽ eñ̃ apꝑls ex dul

¶ Reꝰ ad pꝛedictoꝛum intclligẽtiam eſt ?

25

27

28

coꝛpus hoc viderat. ſic ſuo mõ dicunt in penis ſe ba

bẽ.⁊ ꝓ ſtatu illo dicũt mioꝛeʒ certitudieʒ ᷣm actũ eẽ.
licet non ſit minoꝛ ᷣm habitum. immo quodammõ
maioꝛ.Sed certe non videt᷑ hoc rõnabiliter ſuſtine/
ri. Pꝛimum. quia ⁊ ſi ſpũs carni ↄiunctus poſſit ab
hmõi penis adeo abſoꝛberi vt vſum rõnis amittat.
ſpũs tamen ſeꝑpatus qui immortalis eſt non vr̃ ado
abſoꝛberi.cum foꝛtioꝛ ſit ad ſuſtinẽdum magnã pe/
nam in ſe iꝙᷓ; in coꝛꝑe ꝑuã.Et ꝙ illud verum ſit pʒ ꝑ
Greg.in.iiij.dyalogoꝛum vbi dicit ꝙ quidã in puꝛ/
gatoꝛio exñtes in grauibus penis pecicrunt adiuto/
riũ ꝓ libera tione. ſciebant ſe eſſe aliqñ liberandos.
Patet etiam per illud quod dici᷑ in omeł. de diuite
⁊ laʒaro.vbi vicit᷑ ꝙᷣ damnati ſupꝛa ſe electos ↄſide
rant vſq; in diem iudicij.ſi g&̊ pena illa infernalis im-/
ꝓpoꝛtionabiliter grauioꝛ eſt q; purgatoꝛia.⁊ illa nõ
abſoꝛbet vſum rõnis in dãnatis qui ſunt oppᷣſſi ver/
me ⁊ deſpatiõe ⁊ culpa.qᷓnto magis nec iſta pena ab
ſoꝛbebit ſpũs iuſtoꝛum.qui foꝛtificati ſunt bona cõ/

ſcientia ⁊ ſpe ⁊ diuina gratia.certe non videt᷑. IJdeo

dðm ꝙ anime in purgatoꝛio maioꝛem habent certi⸗/
tudinem de gloꝛia qᷓ; etiam ille que in via ſunt.ſic ba
bebant anime in lymbo. Et iſta certitudo media eſt
inter certitudinẽ vie ⁊ patrie. In patria em̃ eſt certi⸗
tudo tentõis euacuans expectationem ⁊ timo:ẽ. In
via vero eſt certitudo expectatõis immixta terroꝛi.
quia qᷣlibet labi pᷣt duʒ eſt viatoꝛ. In purgatoꝛio eſt
medio mõ.ſ.certitudo expectatõis eoꝛum q̃ nõdum
obtinuit.ſed eſt euacuatio timoꝛis ꝓpter ↄfirmatõex
li.ar.qua deinceps ſcit ſe peccare nõ poſte.⁊ ſic patʒ
ꝙ eſt maioꝛ certitudo dum euacuat᷑ timoꝛ de lapſu.
⁊ illa euacuatio non eſt ꝑ anime maioꝛem pꝑfectionẽ
ſed ꝑ ſtatus mutatõem. ¶ Ad illò g quod obijcit᷑ in
ↄtrarium ꝙ locus ille ſimilioꝛ eſt inferno.dð.ꝙ du/
plex eſt ſimilitudo vel ſymbolum. Ana queẽ via ad
facilioꝛem trãſitum. p quem modum dicit phs.ꝙ in
babentibus ſymbolum facilioꝛ eſt tranſiiꝰ. et ð bac
obijcit. Alia eſt ſimilitudo que tamen ad tranſitum
non diſponit. ſicut os ſimilius eſt oſſi qᷓ; ſit humoꝛ.⁊
tamen non ita de facili poſſit ↄuerti in alimẽtũ oſſis

ſicut humoꝛ.⁊ de iſto non habet veritatem quod ob/

ijcit. Quia em̃ difficilioꝛ eſt tranſitus.ideo minꝰ pᷣt.
immo ſi nullus eſt tranſitus nullo mõ pᷣt timere.q̃ni
am g ab igne purgatoꝛij in infernum deſcẽdere ẽ im
poſſibile. nec ab igne pñtis ſupplicij ſiue ſtatus pñ/
tis.q;uis ille ſit ſimilioꝛ.nõ inducit maioꝛẽ timoꝛem.

26 ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ punit᷑ doloꝛe ⁊ timoꝛe.

dom ꝙ ad boc ꝙ ſufficiẽter puniat᷑ nõ opoꝛtʒ aiam
puniri om̃i genere pene.afflictio em̃ ignis vel crucia
tio doloꝛis ſufficiẽter punit. punit etiã titillatio tio/
ris. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ augmentata certitu/
dine augetur ↄſolatio.ddm ꝙ boc veꝝ eſt ceteris pa
ribus.ſed qm illa certitudo eſt cũ afflictõe ⁊ expecta/
tionis dilatione.ideo non tã viget ibi ↄſolatio qᷓ; af/
flictio.attamen nec in ira ſua ↄtinet mias ſuas dñs.
ſed cũ iratꝰ ẽ mie ſue rememoꝛat᷑.⁊ vehemẽter affli⸗
ctos aliqua ſpei certitudine refocillat.¶ Ad ilind qð
obijcit̃᷑ ꝙ ambulat pꝑ fidem.ᷓ ⁊c.ddm ꝙ ⁊ ſi ꝑ fidem
ambulet q;'tum ad ea que diuinitatis ſunt que non
dum ꝑ ſpem intuet᷑.nibilominus tñ aliqua ſunt no/
bis inuiſa que anima exuta nouit tanqᷓ certitudina/
lia.vtpote diuinam ſentẽtiam de ſe latã.que ð vno/

quoq; bomie ꝑticulariter fertur in eis exitu. bec gat

fidem nõ euacuat.quia crcdit non aꝑppentia. et ad h

indiget ſba rerum ſpandarum ⁊ argumẽto non viſa

Duoruz miniſterio pena illa infligit᷑. Et ꝙ miniſte/
rio demonum vicetur ſicut dicit auẽtas ⁊ habet᷑ in/

fra di. xlvij. in fine. JIllos habebũt toꝛtoꝛes in pena.
quos habuerunt intentoꝛes in culpa.Sʒ ↄſtat ꝙ iu⸗
ſti purgãtur ꝓ eis culpis quas demones intẽdun t. S
⁊c̃. ¶ Item in legenda beati martini dicit᷑ dyabo⸗
lus ſtabat ad eius obitum ſicut ibi dicit᷑ ꝙ dixit.q̃re

aſtas hic cruenta belua.ſed ↄſtans eſt ꝙ ſciebat ſeñ

ponſe eum trahere ad infernum. cum ſciret virum ſã
ctum.&ꝙ ſaltem volebat ducere in purgatoꝛiũ¶ Itezʒ
rõne videtur. quia crudelius eſt vexare bonos q; af
fligere malos.ſed quod crudelius eſt crudelioꝛi toꝛ⸗/
toꝛi debet ↄmitti.S cum dyabolus cum ſuis angelis
ſit crudeliſſimus. videtur qꝙ eius ſit viros iuſtos in
purgatoꝛio affligere.¶ Item viri iuſti affligũtur in
purgatoꝛio.ↄſtat ꝙ; non rõne eius quod babuerunt
ſimile deo.ſed rõne eius quod babuerunt ſimile dya
bolo. q;diu eſt in illis iſte reatus non ſunt oino ere
pti ab cius ptãte.g̊ videtur ꝙ ab eis affligat.¶ Cõ/⸗
tra Oreg.in iiij.dyalogoꝛum dicit.ꝙ anime repꝛobo
rum ꝑ ſeipᷣas deſcendunt ad infernum. pari ratio/
ne immo multo foꝛtioꝛi per ſeipas ſine demonũ mi⸗/
niſterio deſcendunt in purgatoꝛium. ¶ Itez anime
puniũtur in purgatoꝛio ad hoc vt purgẽtur ⁊ in celũ
introducãtur. ſed demones abboꝛrent animaꝝ pur
gationem ⁊ liberatõem.g talem purgatõem ſiue pu⸗
nitõem non adminiſtrant ſʒ uglne d Brem ſi dic
Aug.ſi dyabolus cognouiſſet paciam iob ⁊ ꝙ eiꝰ te/
ptatione deberet. ꝓficere.nequaqᷓ; iß̃m amplius ve/
xaſſet. cum ſciat certis ſignis ꝙ ille anime iuſte ſue
non ſunt.⁊ ꝙ ex pena ſunt melioꝛande. videt᷑ ꝙ eas
amplius nullatenus vexet.¶ Item alius eſt qui pu
nit filium.alius qui punit latruũculum. filluz em̃ pu/
nit dñs vel doctoꝛ.ſed latroncm punit emiſſariꝰ vel
toꝛtoꝛ. Sed demones ſunt toꝛtoꝛes ⁊ iniuſti ſunt ſiẽ
filij. &O nequaqᷓ; ↄueniens eſt illos ab ill puniri. ¶Itẽ

iniuſtum eſt vt qui de altero triumphauit eidem ſhij
ciat᷑ poſt triiphum.Sed aia viri iuſti de demonibꝰ
triũphauit in hac vita.& iniuſtũ eſt vt dyabolus ſuꝑ
eam poſſe hẽat poſt banc vitam. U R⸗ dð aliqͥ w
luerunt dicere qꝙ; pena purgatoꝛij miniſterio demo⸗
num infligatur.ꝓ eo ꝙ in ſcriptura aut vix aut nũqᷓ
legitur ꝙ bonus angelus bonos vexauerit. ſed ve/
xatio bonoꝛum ſolũ a malis fuit. ſic eſt exempluʒ de
Job.exemplũ etiã de anthonio.mali vᷣo vexati ſunt
a bonis ⁊ à malis.Et rõ huius vẽ eſſe ſm eos.quia q̃
vexat alterum ⁊ affligit quoddam odiũ habet. Dya⸗
bolus aũt odit bonos ⁊ malos ob ſuã crudelitateʒ.
ideo vtroſqʒ affligit cũ ſibi ꝑmittit᷑. maxime cũ affli/
gunt᷑ ꝓ pctõ qð eſt eius ſimilitudo ⁊ quedã caracte/
riſticatio. boni veꝛo nõ odiũt niſi malos.⁊ iõ illos ſo/
los affligunt ſicut afflixerunt ſodomitas ⁊ egiptios.
Sed licet vidcatur eſſc magis ↄueniens vt fiat hoc
miniſterio demonum qᷓ; ſãctoꝛum ſpnum.melius tñ
videt᷑ eſſe dðm ⁊ rõnabilius etiã.ꝙ ſicut diuina iu/⸗
ſticia iubente.⁊ flatu cius ſuccendẽte. mali aduren/
tur in inferno poſt iudiciũ.ſic etiam ⁊ in purgatorio.
Mõ em̃ vi pbabile ꝙ demões illð miſteriũ exerceãt.

29

4
Untte
inu
itcen
pone
ſcthee⸗
ſeutpctt
ocedhe
nute
htrſin
ſmttn⸗
nmt
ngn
mßnt
Suleich
pethpite
ſeuneft
ſonini
Gpurga
ptiiſte
ettortor.
Migsſote
Cntiocun
twdrn ſ⸗
euttt
Pnit
andpe⸗
Utinone
un
1 per
Küfnrotn
Citite
Namung
Ponnckt
intnͤel
ſeckor
Punſt zion
hatggtone
talspnni

Deboin
Urptnun
eſorte
iſtnteſ
Muromm
nckates
ſenole

na

rnie
denee
tanglatte
anisnict
ktinstst
ifiing
euudtuon
onteſnlen
iraigas
Minengee
muménnne
ſedennin
n.(Jnn
Puttätnircä
Prenanmg
urgginiu
ur Pnſ

nihtttO

jünngluet
lrnttifti
nde igt
mncke
Glmnilihch
unt eniiß
sttüf,
dbilpunnc
mnutalnif

soeonmnt

=

erebolsd

ögir,
ziitonodene,
auttita
cfamgln
loerſe
ſefnauil
gübtade
ignggin
tunneaif

95
— * . . Mß

eu; ibi purget᷑ peccati ſcoꝛia.pᷣm quatn ibi quodam

modo om̃ia ſimilis erit dyabolo.⁊ dyabolus ſuã ſi⸗/
militudinem nolit delere.ſed potius confirmare.nec

vnq; exercet hominem niſi in quo ſperat victoꝛiam

acquirere.nec vexat eũñ a quo victus eſt ⁊ deiectus.⁊

alia plura ad hoc faciunt que tacta ſunt. Rurſus nõ

videt᷑ hoc pꝛobabile vt miniſterio fiat angeloꝝ bo/⸗
noꝛum. vt tam grauiter affligant ⁊ puniãt conciues

ſuos.nec hoc defacili poſſet ꝑ ſcripturaʒ pꝛobari.nõ

ſolum in ſe verumetiam in ſimili.qᷓuis Jacob patri
archa viſus ſit ab angelo ledi cum emarcuit neruns
femoris eius.ſed illud magis ſuit ad cõcupiſcẽtie re/
pꝛeſſionem qᷓ; ad grauem afflictionem. Ideo conce-

dendum ꝙ non fit miniſterio demonum nec etiã ſu/
pernoꝝ ſpirituum.niſi foꝛtaſſis qtum ad directionẽ

Credendũ eſt enim ꝙ in egreſſu anime a coꝛpoꝛe aſſi

ſtunt ⁊ ſpiritus bonus et ſpiritus malus vnꝰvel plu
res.et tunc ſᷣm veritateʒ ferꝛi ſententiam.et ſi bona
eſt. per miniſterium boni angeli vel adducit᷑ in celũ.
vel in purgatoꝛiuʒ — poſtqᷓ; purgata fuerit ꝑ
eius miniſterium e

⁊ non toꝛtor.Si vo ſit mala.p miniſterium demonũ

50

32

33

¶ Ve loco in quo anime puniuntur bac pena. Et que

ducit᷑ ad infernuzʒ. Hoc inquã tanqᷓ; magis ꝓbabile
concedendum.q;uis nihil ſit in bac parte temere aſ-
ſerendum. ¶ Ad illud ergo quod obijcitur ꝙ incen/
toꝛes erunt toꝛtoꝛes.Ddm ꝙ verum eſt niſi illa cul
pa remittatur ⁊ homo peniteat.⁊ hoc non babet lo/

cum in ꝓpoſito. ¶ Av illud quod obijcit᷑ q pꝛeſens
erat in obitu martini. Odm ꝙ hoc nõ erat vt addu/

ceret ad purgatoꝛium.ſed qꝛ cupiebat inſidiari cal/
caneo.⁊ per hoc detrahere in abyſſum.
obijcitur ꝙ maioꝛis crudelitatis eſt. dm q; verum
eſt ſi ibi ſtaret intenſio.ſed illa punitio eſt tranſitus
ad eternam gloꝛificatõnem.non ſic eſt in damnatis.
ideo non eſt ſimile. d illud quod obijcitur ꝙ pu
niunt᷑ ratiõe ſimilitùdi
citer.et eſt puniri ſic vel ſic. Pꝛimo quideʒ modo pu
niunt᷑ ratione peccati. Sed ſic vel ſic puniuntur ad
purgationẽ.quoniam babent iuſticiam.et hinc ẽ ꝙ
talis punitio ad dyabolum non ſpectat.
ritur vtrum locus ille ſit ſuperius.an inferius.an in
medio:Et ꝙ in loco ſuperioꝛi videt᷑ ſic. Anime ille
iuſte erute ſunt de poteſtate tenebꝛarum.quoniã hoc
dicitur de omnibus viris iuſtis.et de illis maxime ve
rum eſt quos non poſſunt ad malum pertrabere.ſʒ
ipſe dyabolus eſt pꝛinceps acris huius. ergo videt

ꝙ ſint ille anime ſupꝛa hunc aerem cleuate.ergo vi/

detur ꝙ locus purgatoꝛiꝰ animapꝝ ſit in ſpera ignis
ſurſum. ¶ Itẽ in coꝛpalibus ſitus ſequitur pondus.

⁊ cum habet in ſe inclinationes diuerſas.ſequit᷑ na/

turam pꝛedominantis.ergo a ſimili in ſpiritibus lo/
catio ſequitur pondus ſpirituum.ſed pondus in ſpi

₰

itibus eſt amoꝛ.ergo ſi in ſpnalibus pꝛedominatur
amoꝛ caſtus qui tendit ſurſum. videtur ꝙ ſpiritꝰ ab

ſolutus a coꝛpe ſi babeat charitatẽ qᷓuis alicjd habe
at cremabile debeat ferꝛi ſurſuz. Itẽ purgatoꝛiũ ẽ

via media trãſeundi a ſtatu vie ad ſtatu pꝛie.ſ ſtatꝰ
vie ẽ circa locũ terreſtrẽ.ſtatus patrie eſt intra locuʒ

ſupꝛaceleſtem. ᷓ cum via ſit media ad terminũ.vide

tur ꝙ purgatoꝛiũ ſit in medio inter celum ⁊ terꝛam.

ſeq meqium illud ſurſum eſt ⁊ maxime competens

4

ucat᷑.ita ꝙ ipſe ſolũ ſit deductoꝛ

d illð qd

nis. dom ꝙ eſt puniri ſimpli/

xXX

ſere ignis. ⁊c. Sʒ ꝙꝙ ſit in loco inferioꝛi.finferna
ividetur. pꝛimo autoꝛitate grego. in dyalogo. Ana

eademq; vis puniens. bonos pꝛobat. purgat ⁊ eliqt.

malos vo condemnat. deuaſtat ⁊ extermiat. ergo vi
det᷑ ꝙ idẽ ſit puniens.⁊ idẽ etiã ſit locus purgando/
rum ⁊ locus damnandoꝝ. ¶ Item boc videt᷑ ꝑ ſi

mile.qꝛ limbus ſanctis patribus fuit loco purgato.
rij. Sʒ conſtat ꝙ limbus fuit in inferno aut iuxta in
fernum.quod patet ꝑ articulũ fidei.deſcendit ad in,·
feros.dicit᷑ em̃ ꝙ; latenn pꝛincipatus ⁊ poteſta⸗

tes Col.ij. ergo ⁊c. Item ratione videt᷑. qꝛ locus
pene eſt locus ignobilis.ſicut locus gloꝛie ẽ nobilis.
et itexum culpe inq;tum hmõi locus debetur inferi⸗
02. ceem locus purgatoꝛius eſt penalis locus ct
purgationi debitus ratiõe culpe.ergo debet eẽ igno⸗

bilis. ſed locus quanto ſupioꝛ tanto nobilioꝛ.⁊ quũ1
to inferioꝛ tanto minus nobilis. ⁊c. ¶ Sed ꝙ ſitin
medio videtur. Hugo de ſancto vict. Pꝛobabilc eſt

ꝙ in his locis puniantur in quibus culpam commi

ſerunt.ſed culpam cõmiſerunt bic in medio. ⁊c.

¶ Item bocipᷣm videtur cxẽplo. In.iiij. dyalogoꝝ
narꝛat Grego.de paſchaſio ꝙ cypꝛianꝰ epũs vir ſan

ctus eum in quibuſdam balneis inuenit ad que iue-

rat ipſe epiſcopus conſilio medicoꝛum. ⁊ paſchaſiuſ

*

iam pꝛidem moꝛtuus ibi puniebat᷑.⁊ poſt eius ad⸗
iutoꝛio liberatus eſt.ſigno dato eideʒ epo ſi poſt tri/
ceſimũ diem non inueniret᷑ ibidẽ.¶ Item boc etiaʒ
videtur ratione.qm̃ ſtatus purgatoꝛius eſt ſtatꝰme/
dius inter ſtatũ gloꝛie ⁊ ſtatũ damnationis eterne.
ergo in medio inter vtrũq; deberet eſſe.g̊ nec ſupcri

us nec inferiꝰ.ſed in medio circa nos.¶R dicẽdũ 34

ꝙ iſtud a ſanctis determinatũ nõ eſt.nec ratiões mł.
tũ efficaces ad hanc materiam adduci valent de faci

li. pꝛo eo ꝙ licitum eſt hic varie ſentire.⁊ ſm tres
tes ꝓpoſiti ꝓblematis inuenti ſunt diuerſi diuerſa

ſentire.innitentes rationibus iam tactis. Quidam

enim dixerũt ꝙ locus eſt ſurſum.quidam q; deoꝛſuyx

„

ſub terra.quida i vbt
rimus ꝙ omnino ſurſum ſit repugnabit ratio ⁊ au/

toꝛitas ⁊ reuelatio.qꝛ frequẽter plures circa nos p

ti inuenti ſunt. Si dixerimꝰ ꝙ omnino deoꝛſum. idẽ
inconueniens ſequitur. Si dixerimus ꝙ vbi pecca/
uerũt.illud omnino vł incredibile vel impꝛobabile

eſt ꝙ omnes anime que pariſiꝰpeccauerũt pariſius

puniant᷑.Quid ergo dicẽdũ:ſane poteſt dici ꝙ eſt de

terminare locũ purgatoꝛiũ duplicit᷑.xl m legẽ cõ/

„ . .

munẽ.vl ſᷣm diſpẽſationẽ diuinam. Si ᷣm legẽ cõ⸗/

munẽ.ſic lymbus inferius fuiſſe credẽdus eſt.vt ſu

perius ſic locus purgatoꝛius.⁊ talis locus competit

punitioni ⁊ ſimiliter ſatiſfacienti ſiue ei qui affligit

merito feditatis culpabilis.bic aũt locus pars infer
ni creditur a quibuſdam. pter illud verbũ grego.qꝙ;
ſub codẽ igne electus purgatur ⁊ damnatus crema
tur in quarto dyalogoꝝ. Si autẽ loquamur pᷣm di⸗
ſpẽſationẽ ſpãlẽ.ſic diuerſis diuerſa loca cõceſſa ſũt.
vel ꝓpter eoꝝ celerioꝛẽ liberationẽ vt poſſint alijs ſu

am indigẽtiã reuelare.ſicut docet exẽplum de paſca

ſio. vl ꝓpter noſtram inſtructionẽ vt aliquando re/
cogitemus magnam poſt hanc vitam penam infligi
peccantibus. Ael ꝓpter alicuius ſancti impetratio⸗

nẽ.ſicut legit᷑ ꝙ ſanctus patricius impetrauit cuidã

qꝙ; puniret᷑ in quodam loco in terꝛa.ex boc fabuloſe

oꝛti eſt g ibi eẽt purgatoꝛiu. ſic ſunt diuerſa lox.

y

*

dam ꝙ ibi vbi peccauerũt. Sed ſi dixe

z 5 taſticam fictionẽ.

85 nõ ꝑ localẽ inbabitationẽ.¶ Ad illuc
coꝛpu s ſequit naturam pᷣdominantis. Ddm ꝙ mo

87 tis niſi iuxta regulam ſupmi moueutis.

Li.

—

Concedendum igitur en gloe paraatsri e infe

nus bᷣm legem cõem. ẽ etiã mediꝰ enſati
diuinam.ſuꝑius in ſpera ignis nõ eſt eſt aliquo iſto/
rũ modoꝝ.ſed qͥ boc cogitat moueri videt᷑ ᷣm fan/
¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ eſt in ſu/
rioꝛi. qꝛ ſumus eruti de ptãte tenebꝛaꝝꝑ. Ddm ꝙ infe
rius exiſtentes etiã erepte poſſunt eſſe anime. qꝛ ſa-
thanas nõ regnat niſi in genin p ↄuerſationeʒ.

tus anime ſurſum vel deoꝛſum nõ eſt ſm ſuũ deſide⸗
riũ.ſᷣ pᷣm diuinũ iudicium.qd eſt mouens ſupꝛemũ.
et quia illud iudicium decreuit eam affligere ad tem
pus. ⁊ boc competit loco deoꝛſum.ſ.punitio ⁊ affli/
ctio. ideo patet illud ꝙ nõ ſequit᷑ naturã efman
dillu

Ad illud qdð obijcit᷑

0%

quod obijcit q, eſt via. Odm qp eſt via tetardans. ee
eo ꝙ eſt retardans.aliquo mõ eſt obliquans.⁊ qꝛ ali

quo modo obliquat ideo nõ opoꝛtet ꝙ recte ſitĩ me
dio. ⁊ tunc eſſet via recta ⁊ velox.nũc autẽ tardioꝛ.et
ſic patet illud. Rationes vo ad alia duo membꝛa et

ſi non ſint multum efficaces.tamen qꝛ verum eõclu⸗
dunt cõcedende ſunt. Ad illud tamen quod vlti/

mo obijcit᷑ ꝙ medius eſt. ̊ in medio debet eſſe.dom
ꝙ plus ſapit naturam vnius extremi. ꝓ eo ꝙ punit᷑

ibi nõ ꝓ eo ꝙ babet de iuſticia ſed de culpa. Añ cum

non ſit niſi duplex meritum.ſ.bonũ ⁊ malũ.ſᷣm legẽ

communẽ ſoli duplex debet eſſe locus coꝛreſpõdẽs

retributioni vtriuſq;. Anus nobilis qui eſt ſupꝛemꝰ
alter ignobilis qui eſt infimꝰ.⁊ ꝓpter boc vt dicit gre
goꝛius vocat᷑ infernus quaſi inferius.vel infra nos
ſiue ſub nobis.

De ↄfeſſione ſacramentali q;tum ad opoꝛtunitatẽ tꝑis reſpectu penitentie moꝛtaliũ in compa

399

pena iniuncta addet

ctam. fecit totũ ad qd

nã debita. dz deus eſſe

vävf frangere pactũ. It᷑

gat pctõꝛi pniaʒ maio

5 ſi de? nõ reuocat cõ⸗/
pꝛomiſſum.ſi errat in/

7

ratione ad poteſtatem ſacerdotis.

38

Si vo querit᷑ de illo qui ſatiſfactionẽ iniunctam ⁊c. Supꝛa determinauit magiſter temp? penitentie in ſe. ſe
cundo determinat ꝑ cõꝑationẽ ad arbitriũ ſ. acerdotis.Et qm̃ in penitentia a ſacerdote unpoſtte tria eſt conſi ·

derare.ſ.reconciliationẽ.⁊ pene im
babet tres. In pꝛima querit magi

oſitionem ſiue iniunctionẽ. ⁊ vltra iniuncte pene expletionẽ. idee hec ꝑs
giſter quaſi oꝛdine reſolutoꝛio incipiens a poſterioꝛi.vtrũ penitentia iniuncta
conſummata.ſit penitens abſolutus ſimplicirer. ⁊ hoc facit ibi. Si vo querit᷑ de illo ⁊c. In ſca qñ pnia impo

nenda eſt. ſ.vtrũ in extremo moꝛtis articulo. ⁊ hoc ibi. ſolet etiã queri vtrũ ſatiſfactionis ler ⁊c. In tercia que⸗
rit vtrũ in neceſſitate alicui neganda ſit reconciliatio.ibi. Sciendum etiã ꝙ tꝑe necitatis.Et illa pars diuidit
in tres. In pꝛima oñdit ꝙ nõ eſt neganda reconciliatio in articulo neceſſitatis. In ſcda oñdit qꝙ pꝛeter neceſ/

vtrũ etiã ꝑ interpoſitam perſonam.et vtrum.ſ.tota.

doloꝛ interioꝛ ſiml cũ

deus penam. Aidetur
falſum dicere. qꝛ iſte qᷣ
fecit.fecit pniam iniũ/

tenebat᷑. illa ↄpleta
eſt abſolutus. nõ dzʒ
ampli? penã reddere.
Itẽ ſacerdos eſt arbi/
ter inter pctõꝛẽ ⁊ deuũ.
ſed ſi ſacerdos iniun/

rẽ. pctõꝛ tenet᷑ ſtare e⸗
iudicio q;uis excedat.
i ungendo minoꝛẽ pe/⸗
contentꝰ.aut ſi aliter.

2£ 9„

ignoꝛãtia excuſat maxi

₰*

ſitatem in grauibus opoꝛtet ↄſulere ep̃ᷣm. ibi. Mõ debet tñ pꝛeſbꝛ ⁊c. In tercia oſtendit ꝙ ſi penitens voluit
reconciliani ⁊ non potuit ꝙ babendus eſt ꝓ reconciliato. ⁊ hoc ibi. Si aut que pniam kel
⁊c. Pꝛincipaliter aũt pꝛeſentis partis intentio oſiſtit qualiter ſatiſfactio ſit iniungenda. ⁊ qualiter implenda.

¶ Muerit vtrum penitentia iniuncta ↄſummata
ſiit penitens abſolutus ſimpliciter.
¶ Si vero queiit᷑ de illo qͥ ſatiſfactionem iniunctam im /
pleuerit. que ignoꝛantia vel negligẽtia ſacerdotis.pec
cato condigna nõ fuit.vtrum de vita migrans ab om
ni pene liber ſit: Idem reſpondeo quod ſupra de illo
qui penitentiam non cõpleuit dixi. O ſi tatũ eſt lamẽ
tum interioꝛis doloꝛis vt ſufficiat in vindictam pecaa
ti. oino liberatus eſt. Si vo nõ ſufficit doloꝛ interioo s
ſimul cum pena iniuncta. addet deus penam. &α audüt
interdũ ſufficiat doloꝛ interioꝛ ad vindictam peccail.
certum documentum habemus in illo latrone qui ſo / Luc xxij.
la mentis ↄtritione ⁊ confeſſione bſtatim vt cõuſusfu:; b
it paradiſum ingredi meruit.Sed qꝛ diſpenſatoꝛes e
dleſie contritionis quantitatem non perpendũt.quibꝰ
nõ eſt datũ intelligere occulta coꝛdiũ.oibꝰleges pnie
oſtituũt tã magis qᷓ; minus de pctõ dolentibꝰ. Quoyx
axime qñ ẽ inuincibil ſcire qᷓntũ derexigat pene ꝓ culpa nemo nouit certitudinalr ſolũ
p ↄiecturã. in ̊ ſtadũ ẽ iudicio ⁊ arbitrio ſacerdot.& ſi pl Sndpeed

t abſolutꝰ ẽ. Rꝰ. dðᷣ.ꝙ ſacerdos vᷣtute

cdlauiũ hʒ potẽtiã relaxandi aliqͥd de pena. ⁊ bãc deus nunꝙ exigit. ſolutũ eũ reputat a qͥ ſacerdos abſoluit.⁊
qtum ad h̊ ſimplir ſe cõmittit in ſacerdotis arbitriũ.ſi nõ ſit impedimentũ a ꝑte eiꝰqͥ abſoluit. Mtũ vᷣo adta

xationẽ nõ ſe còmittit niſi in arbitriũ diſcreti.q̃ etiã diſcrete taxet.

ſi aliter fit decet deũ alit᷑ facere.⁊ iõ ſi ſa/

cerdos pniam minoꝛẽ ↄdigna imponat.dñs ſupplet q; deerat. Qd obẽ ꝙ talis fecit totũ ad qð tenebat᷑.verũ
eſt de tentiõe qᷓ venit ex obligatione ſiue ex reatu pcti.nõ eſt tñ verũ qͥuſq; ſoluerit penã ↄdignã.Oð obĩ de ar
bitrio iã pʒ rñ.qꝛ in ſoliꝰdiſcreti arbitriũ ſe cõmittit qᷓtũ ad taxationẽ pene.OQð obĩ de ignoꝛantia. dom il⸗

la ignoꝛatia excuſat vt nõ peccet.ᷣ tñ nõ excuſat vt ſatiſfactõnẽ

fectã faciat. ⁊ iõ opoꝛtet bõc ꝑfici in foꝛo xei.

q bij ¶ Statim vt ↄuerſus fuit ꝑadiſũ ingreme: Aidet᷑ boc falſu.qꝛt ¶Mich.ij. dꝛ. Aſcedet iter vades añ eob ᷣ

etionẽ. ideo hec ꝑpHs

haonrn

⁊ boc ibi.Si aũt querit᷑ de illo qui ad pniam feſtinat

ſcatotbe
afones
foligno
ſatznan
Ngli⸗
nhedliee
gutni
iſi
Whurif
kfnen

hhn
hnetg
ſeſtn
Nenon fe

ehee
ſeil

ntnngi
gntſtine
eimin
d wemdue
Apannͤ⸗
mmengtgl ſ
tugiin
ſangeni
dahrtian
dimlißnſei
as rtſid
sgiekinten
wherfturge
nuifnos

lincn

wiatetbe
eiaracga

Rneiateg

riifuin
ii Arag
Celionni

Pſ Noar n
igtiict

☛ ☛

=
—

—

intelligit chiio er d ante aſcenſionem chꝛiſti nullus intrauit. ergo nec latro ſtatim. Reꝰ aliqui ad boc vo/

cit ſtatum fruitionis.Alio mõ dicit loc

luerũt dicere ꝙ latro fuit in paradiſo terreſtri cum domino vſqʒ ad aſcenſionem.ſed poſt aſcenſionem fuit in
um eſt. ideo via alia cligenda eſt ̃m aug.ꝙ paradiſus vno modo di 41
taptum ⁊ ydoneũ.et ille locꝰduplex eſt m ꝙ fruitio eſt duplecx. QAune

daʒ ꝑ ſpeculũ ⁊ imꝑfecta.⁊ tali competebat ꝑadiſus terreſtris.qm locus eſt terrenus. tñ quietus et eleuatꝰ.

nicat᷑.vij.annis.pᷣſbr.x.epᷣs vᷣo.xv.peni
pter gulã ⁊ ebꝛietatẽ ſi ſi
de oſe.di. ij. Ad has aũt re
hᷣm graultatẽ criminis.tũ ſᷣm di
git᷑.nõ ſolũ ꝓpter tꝑis diuturnit
diebus. vij. NMumeri.xij. Maria ſigt penit ñ mar mare
tente.magna eſt velut mare ↄtritio tua.hec penituit ſepꝑtem diebus.
eſt Eʒech.iiij. Diẽ p anno dedi tibi.Si aũt tu queras rõnẽ bu
miſcdie.dðm qꝙ; maioꝛ ingratitudo eſt hic ꝓpter maioꝛẽ grãm
tv᷑xẽ noue legis. in qᷓ ſanguis xpᷣi effuſus eſt vt firmũ eẽt teſtm̃.Quia
eeuſſe ꝑfectioꝛ. Quia vlterius ſatiſfactio in lege no.dʒ eſſe ꝑfecta.vt in ſt
die non redit in idem punctũ ſᷣ in anno.ideo dies ↄuerſus eſt in annũ
noua.iõ annꝰdebuit multiplicari ꝑ ſeptenariũ ꝓpter ſeptẽ ꝓnitates do
acquirenda. ꝓpter ſeptẽ dotes.tres.ſ.aie.et quatuoꝛ coꝛpis obtinendas.
erunt. pec aũt oibus nõ eſt imponenda ſed tñ inſinuanda. vt recognoſcant q
tñ eſt illis imponenda quantitas pnie.ſed innoteſcenda.Ar m
dbeat facere niſi etiã faciat.& ſi nõ eſt imponenda vt faciat.nõ

ſtudium ad hec pꝛecipue tendere debet. vt coꝛdis do/
loꝛem quantum fas eſt cognoſcant.⁊ ſᷣm ipius modũ

figunt canones ꝓ vnoquoq; crimine.vt de ſingul di⸗
cant qualiter vnũqðq; emendandũ ſit.ſed magis ĩ ar

9

teat.ſic hr̃ i diuerſis loc in decret᷑ patrũ.Silr de euomẽtibꝰeuchariſtiã
laicꝰ. lx. diebꝰpeniteat.ſi clericus vel religioſus.lxx.diebꝰ.ſi eps.xc.diebus.hoc h
las aſpiciendo dʒ vnuſquiſq; ſacerdos inſpicere quales penitẽtias imponat.tuʒ
m diuerſas cõditõnes ꝑſonaꝝ.Et nota bic ꝙ ꝓ pctõ moꝛtali ſeptennis pnia pꝛefi
atẽ. ſed magis ꝓpter figurã ⁊ ſigtionẽ. In lege em̃ maria ſepata fuit ex̃ caſtra
ſiẽt penitẽtẽ.vñ maria amaꝝ mare interpᷣtat᷑.Et in Treñ.dicit᷑ de viro peni
ſed nüũc penitet.vij.annis.qd ſignificati
iꝰ quare pnia eſt aggrauata.cuʒ lex noua ſit lex ·⸗
.Etiã eſt maioꝛ cõtẽptus ꝓpter maioꝛẽ dignita-
uia etiã grauiꝰeſt pctm̃ ꝓpt᷑ ſtatũ peccãtis qͥ dʒ
atũ pꝛiſtinuũ reducat. Et qm̃ ſol in vno
Rurſus qꝛ pfectũ eſt remediuʒ in lege
mandas. ꝓpter.vij.dona ſpñſſancti re⸗/
Et ſic pʒ rõ quare canones ſicinſtitu
auis eſt cuſpa. v Mon 45
dle dicere.qꝛ ad nihil valet ſcire qͥd ⁊ quantũ
eſt innoteſcenda.Si dicas ꝙ valet ad cogne

Quedam eſt fruitio

plena et hec eſt in pa⸗ M

tria ⁊ huic competit

locꝰ ſuꝑceleſtꝭ.OQñ

ſicut in ſcientijs pꝛa/
cticis qꝗᷓ vxerſant᷑ circa

Aug.iĩ ench. ſatiſfactionẽ iniungant. Vnde aug.In actione penitẽ xtꝙ latro ſtatim fuit
tie vbi tale cõmiſſum eſt.vt is qui cõmiſit a chꝛiſti eti: in padiſo.intelligitur
am coꝛpoꝛe ſeꝑetur.nõ tam conſideranda eſt mẽſura ii ad ſtatũ.qꝛ ſtati
Po. l. tꝑis q; doloꝛis.oꝛ em̃ cõtritũ ⁊ hũiliatũ deus nõ de / fuit in dei viſione. nõ
H ſpicit. Verũ qꝛ plerũq; doloꝛ alteriꝰ coꝛdis occulteſt Ftũ ad locñ. AARN
Alka.m⸗èlteri. nec in alioꝝ noticiam niſi ꝑ verba vel alia que⸗ Rn vuoch ne.
Põ.xxxvij. cunq; ſigna ꝓcedit.cum ſit coꝛam illo cui dicit᷑. gemi⸗ Contra.qꝛ grego.diẽ
ttluus meus a te nõ eſt abſcondiuus. recte cõſtituunt᷑ ab 2 bꝛ ỹ di.xvj. Falſas
his qui eccleſijs pᷣſunt tꝑa penitentie.vt ſatiſfaciat eti: pnias dicimus q̃ nõ
am eccleſie in qua pctã ipſa remittunt᷑. extra eam qp⸗ Sm auẽctẽ ſanctoꝝ pa
pe nõ remittũtur. Ipa em ſpmſanctũ pignus accepit. uhinponunk vive
Haieronymꝰ. ſine quo nõ remittunt᷑ vlla peccata. Item hieronymꝰ. canonibug ſeroy eoͤ⸗
cAenſurã tꝑis in agenda pnia ideo nõ ſatis aperte ? pꝛebẽdãt᷑ Re domm qq

bitrio ſacerdotis intelligentis relinquendũ ſtatuerunt opera ſermo in parti
qꝛ apud deũ nõ tantũ valet menſura tempis quantu, oularieſt incexrtus er
doloꝛis. nec abſtinentia tantũ ciboꝝ quantũ moꝛtifi: vx certitudinẽ bs. S
catio vicioꝝ. Idcoq; tempoꝛa penitentie pꝛo fide ⁊ cõ cũ applicat᷑ ad ſingu⸗
uerſatione fideliũ penitentiũ abbꝛeuianda pᷣcipiunt.? iaria incipit qdãmo/
ꝓ negligentia pꝛotelanda.pꝛo quibuſdã tamen culpil do habere incertitu
modli penitentie ſunt impoſtii. r õ
Querit vtrum in extremo moꝛtis articulo aenrareon potewehit
ſiit penitentia imponen. d ſeißm rectificet. ſiẽ
¶ Solet etiam queri vtrum ſtiſfactiõis lex moꝛituris ſit pʒ in medicina ⁊ fcis
inmponenda: de quo Theodoꝛus cantuarienſis eßus moꝛali.ſic intelligen-
iino penitentionali ſuo ſic ait. Ab infirmis in periculo eſt in poſito ꝙ ca
d moꝛtis poſitis. pura inquirẽda eſt confeſſio pctõꝝꝰnõ no cs inſernc in ge⸗
tamen eſt illis imponenda quantitas pnie ſed innote- ga eſt pnia. deſceſũ
23292e92e2e 00a ſinglaria reliquüt
ſacerdotibꝰdiſcretis q̃ͥ ↄſiderẽt pſonaꝝ circũſtantias.accedentes ad canones ſicut ad regulas directiuas.qᷓa
ſið canones imponant nõ recte imponũt. In canõe em̃ maxime determiat᷑ pnia qᷓtũ ad tpᷣs mag q; ꝙᷓdtũad
modũ.qꝛ modꝰille certior eſt et coĩoꝛ. Añ generaliter ꝓ petõ moꝛtali pᷣfigunt pniam ſeptennẽ.vñ laicꝰ qͥ foꝛ/ 45

leevduth grauitatem

peccati.Contra gra⸗
uitas pcti ↄſiderata i

fine maxime inducit

imꝰ ẽ de pnia ſolẽni ꝗᷓ ab epo dʒ imponi ⁊ eñũ penitẽ eilig 98 c Si .
P aaa nee rnolue Tergsgecn r nene Nognlanfee⸗ ed Peerli ei dzranittere ad epin veſi
n5e diſpenſe ſi nõ põt cũ ſris ſuis mittat ad papã.Quartꝰẽc einckdlare Gl⸗ ns
Iu certa cimia ad epim deferant vt bõicidiñ ſacriiegin ⁊ bmõi: iſte caſus ẽ gticulant

W

ſcenda.et cũ amicoꝝ oꝛationibus ⁊ elemoſynaꝝ largi

tionibus pondus pnie ſubleuandũ ſi foꝛte migrauerit

Si v⁊o ↄualuerint.pnie modum a ſacerdote impoſitũ

diligenter obſeruent. Alijs o ꝓ qualitate peccati.pꝛ- .
in deſperationẽ wo dlligenter obſt da eſi pꝛeſidẽtiũ arbitrio. VUñ leo pa Leo paps
ime cauendũ eſt nitentia decernenda eſi pꝛe ſtitue⸗
infinnis. a nõ dz tüc pa. Tpa penitudinis habita magcratione Sſeinnec
ci. Rë dom ꝙ, pnia funt mmo iudicio. put uerſoꝝ aĩos ꝑſpexeris eſſe de/
Bckimponencn i⸗ ſler acſter⸗ l babere bebesetani ſenilis inan
li de q pᷣſumit mo/ tum .et reſpicere ꝑiculoꝝ quoꝛũcũq; vel egriti na
rtaneun 2 Neceſſitates. ceceſſitate ſit alicui neganda recõ⸗
dereSed i 6 Querit vtru in neceſſttate ſit alicui nega da reco⸗
kereda eſt ad cogno. ciliatio.oſtendens ꝙqRnon.
cendam grauitatem iendũ etiã ꝙ tꝑe neceſſitatis non eſt neganda pnia HD
cat ewiea ein cend crig Prpenere . AUñ leo papa. His qͥ tem⸗ Leo papa.
peccati. vt doleat ⁊ in vel recõciliatio penitentibꝰ. Vñ leo papa.lh icle . Pabae
gemiſcat. ſeg nibilo⸗ poꝛe neceſſitatis ⁊ ꝑiculi vrgentis inſtantia pᷣſi aiu pe⸗ ““”MM
minus manifeſtancla nitentie ⁊ mox recòciliationis imploꝛãt. nec ſatiſſactio
wie miſer icoꝛdl interdicenda eſt. nec reconciliatio deneganda.qꝛ miſe
abundantia. vt ſeret interdicendael ſuras poſſumꝰ ponere nec tꝑa dif⸗
in dño ⁊ cõfidat.⁊ ſic ricoꝛdie dei ne⸗ lian egritiaine aograuatiſct⸗vrs
nanifeſtans pniaam finire. ſi ita a e BSaArtr. vrq
n etan in wſve Banel tan 40d pñiti ſigniſicare nõ valenun.
ſperatõnẽ b magis in teſtimonia eis fideliũ circũſtantiũ pꝛeeſſe debent.ſimł Juliꝰ papda
46. 6Pꝛeſbꝛ reconcili⸗ apa. Si pꝛeſbr pniam abnegauerit moꝛientibus. “
are penitentẽ incõoſul us papa.Si pꝛeſbr pniam abn „ ſalu? Ilaie. xlv.
oebo e Aichking. reuerlt aiax. qꝛ dijs ait. cũ couerſus fuerit tunc ſaluꝰ Iſaie.xl.
ochoei⸗ 2 erir. T m cõfeſſio vltimo tꝑe põt eſſe.qꝛ nõ mõ tẽ
le diceꝛe. qaꝛ vbi ſuynꝰ erit. Vera em̃ cõfe md ſtſcur lalro pht
iudex dictat faciẽdũ. poꝛis ſ̊ etiaʒ coꝛdis deus inſpectoꝛ e ncur b⸗
fruſtra querit̃ conſili ¶ ¶Oſtendit ꝙ pꝛeter neceſſitatem in graui Opoꝛ⸗
um bumanũ. cñ pꝛe tet conſulere epiſcozſum. f—
ſbyter videt baaraer mon dz tñ plbꝛ penitentẽ recõciliare incõſulto epiſco e
Sentn. onug inder po. niſi vltima necitas cogat. Uñ in cartaginenſi cõci ¶In pcilio car
arhangas rcereos ko. Pꝛelb⸗ inconſulto epo nõ reconciliet penitentẽ niſi taginenſi.
ſilio ſiue ſit in ncce; entis publicũ crimẽ e 8 vniuerlaz comouerit vbẽ“
Sberr nce conkt, liseps dixit. Si qs in periculo cõſtitutꝰ fuerit.? ſere
are aerir⸗ nn tonclan diuinis altaribꝰpetierit.ſi ep̃ᷣs abſens fuerit
Wterinſtructionem. dz pᷣſbꝛ cõſulere epm. ſic piclitantẽ eiꝰ pᷣcepto recõcili
⁊tunc querit᷑ cõſiliuʒ are. incõſulto vo epo nõ põt excõicatos vl publice pe
d viente aꝛ ſagiẽs. nitentes pꝛeſb: recociliare. VUſi in cartaginẽſi acilio. j.
aeetd ce⸗ ſtatutũ eſt vt chꝛiſma vel recõciliatio penitẽtiũ.⁊?⁊ puel
s ener ge Dices⸗ laꝝ ↄſecratõ a pᷣſbꝛis nõ fiat.Itẽ recõciligre quẽq; i pbu
nalteer eoquent biiramiſſa Pſꝛo nõ liceat. puellaꝝ m ↄſecratio ↄſulto f
tonſilch rcolit ale, epo p pᷣſx fieri valeat. AUñ in cartaginenſi coõcilio. i.
is ſprer autoꝛtat ⸗dꝛeſbe incoſulto epo virgines no bſecret. chꝛiſma vo
cõmiſſionẽ. ſic infe⸗ nunq; conficiat. Sicut pꝛecepto epiſcopi poteſt pꝛeſlbꝛ
rioꝛ cõſulit ſunioemm cõſecrare virgines.ſic ⁊ reconciliare penitentes.
rniũ ⁊ coõmiſſonẽ bab uit ꝙ habendus eſt ꝓ reconciliato. ſS do
at poteſtatẽ. hoc mõ ¶Slalt querit᷑ de illo qͥ ad penitentiã feſtinas ſacer. 4
Pücenogsn lide. tẽ inuenire nõ äs n d emicr˖
bus caſibus cõſulere Lel ũ c hẽat ptãtẽ limitatã. In. v. ut caſibꝰ dz ſacerdos ad epᷣm remittẽ

penitẽs recõciliari. Scs caſus ẽ de excõicatis

