¶ Itẽ Bꝛeg. carnẽ deitas mediãte aia ſuſcepit. t
aug. Bipᷣm ad voluſianũ. AHiam rõnalẽ ꝑ ip̃aʒ coꝛpꝰ
bñanũ aptauit ſibi. ¶ Itẽ bocipᷣm vr rõne.extrema
multũ diſtãtia nõ vniunt᷑ niſi ꝑ mediũ aliqdð.ſᷣ coꝛ/
poꝛeũ creatũ ⁊ coꝛruptibile.⁊ increatũ incoꝛpoꝛcũ ⁊

d illð vo qdð op 37

£

aia: Et ꝙ ſic v. pᷣmo auẽte Oam̃.qua męr̃ adducie

incoꝛruptibile ſũt maxime diſtãtia.g̊ vniunt᷑ ꝑ aliq

mediũ qð quidẽ ſit creatũ ⁊ incoꝛpoꝛeũ.ſᷣ talis ẽ ſpNi
¶ Itẽ maioꝛis dignitatis eſt eſſæ-

ritus rõnalis. c. eſt
vnitũ diuinitati qᷓ; eẽ gloꝛificatũ.ſed coꝛpus nõ ẽ ba
bile ad gloꝛificationẽ niſi mediante aia.g net ad vni
onem. ¶ Itẽ circũſcpᷣta aia coꝛpus bumanũ eſt mi

nus nobile ꝙᷓ ſit bꝛutalis ſpũs.Quia ſuba ſpnalis di

gnioꝛ eſt coꝛpali.ſᷣ aial bꝛutũ nõ hʒ ↄgruẽtiã ad vni
onẽ.g nec coꝛpus humanũ ꝑ ſcipᷣm. ſi g̊ ↄgruẽtiã hʒ
hoc eſt mediãte ſpũ vel intellectu. ¶ Sʒ Z. de?ẽ inti/
mus oi creature tã coꝛpali qᷓ; ſpũali.g nihbil cadit me
diũ inter ipᷣm ⁊ creaturã.ſi & vnit ſibi coꝛpus huma

nũ.vr ꝙ nõ vniat ſibi mediãte ſpiritu. 6magis

39

40

41

7
F

&ſi diuinitas vnit᷑ carni mediãte aĩa.S magis vhit
diuinitas aie qᷓ; carni. ⁊ caro magis vnit᷑ aie qᷓ deo.
Sed kᷣ eſt falſũ.qꝛ aia vniebat᷑ carni ſeꝑabilit. diui/
nitas iſepabilit᷑. Et ita illa caro erat dei ſicut aia dei.
F relinquit᷑ illud qð pᷣus. ¶ Itẽ ſoluto medio ſoluũ
tur extrema. ſi deus vnit᷑ carni mediante aia.facta

ſepatione a carne.fit ſeꝑatio a dininitate. Sj boc eſt

falſum.qꝛ in moꝛte aia a carne receſſit.deus aũt car/
nẽ quã aſſũpſit nũqᷓ; dimiſit.g videt᷑ ꝙ mediãte aia
carnẽ nõ aſſũpſerit. Ue deus nõ oꝛganizauit nec
foꝛmauit carnẽ illã mediãte aia.& ſi eadẽ vᷣtute aſſũ/
pſit q̃ foꝛmauit.⁊ ita imediate aſſũpſit ſicut imedia/

fecit. nõ videt᷑ ꝙ aſſũpſit mediãte ſpiritu rõnali.
.dm ꝙ cũ qrit᷑ vtrũ caro affũpta fuerit a vᷣbo

mediãte ſpũ humano.hoc duplr põt intelligi.vᷣm q;

ad ↄiunctionẽ aliq̃ꝝ põt cõcurrere mediũ ſᷣm dupli

cem rõem.Eſt em̃ mediũ colligantie.⁊ eſt mediũ cõ/
gruentie. Mediũ colligãtie ẽ ꝑ qð extrema ligantur
adinuicẽ.ſicut duo coꝛpoꝛa adiuuicẽ iungunt᷑ intue
niente glutino. Mediũ cõgruentie dẽ rõne cuiꝰcon.

gruñ eſt aliqᷓ duo extrema ꝑduci ad aliquã vnionẽ.

ſicut mulier nobilis mediate nobilitate cõgruentiã
bʒ vt ſit ſponſa regis.cũ tñ rex ſibi vnit᷑ magis vnit

ſicut coniugi qᷓ;ᷓ ſicut nobili. Si ꝙ intelligit᷑ de medio

colligantie.tũc q̃rit᷑ vtrũ verbũ vnit᷑ carni mecdiãte
ſpũ creato. Rũdendũ ẽ ꝙ ꝓ eo ꝙ imediate ⁊ iſepabi

lit᷑ pbũ vnte tã carni qᷓ;ᷓ aie.iõ nõ cadit ibi aia mediũ

q̃ſi glutinũ vel vinculũ int᷑ coꝛpꝰ⁊ deũ.Si aũt intelli

gitur de medio cõgruentie.ſic abſqʒ dubio ↄcedẽdũ

eſt ꝙ caro vnit᷑ ipſi rbo mediãte ſpũ creato.nõ em̃

erat cõgruũ ꝙ dei verbũ qͥ eſt vita.accipet coꝛpꝰ niſi

viuificatũ.nec cõgruebat eũ qͥ eſt ſpũs imoꝛtal vniri
coꝛpoꝛi niſi viuificato ſpũ imoꝛtali.vñ illud coꝛpus

eſſet ydoneũ ad incoꝛruptionem.Et hoc eſt qdð dicit᷑
in Fa.q incõmutabilis ⁊ inuiſibilis veritas.p ſpũm
animã.⁊ ꝑ animã coꝛpus.totũ boiem ſine ſui conta
gione ſuſceꝑat. Et accipitur ſpũs ꝓ ſuꝑioꝛi poꝛtiõe

aie ſicut dicit mgr̃.qᷓ maioꝛẽ cõuenientiã hʒ cuʒ deo.
Animã vᷣo ꝓ ĩferioꝛi ꝑte aĩe ſᷣm quã viuificat coꝛpꝰ
Et ꝑ bec duo nihil aliud dat᷑ intelligi qᷓ; illud coꝛpꝰ
cõgruũ eſſe ad vnionẽ.qð quidẽ bʒ ꝑ animã viuifi/

cari.⁊ ꝑ ſpm̃ ad ꝑpetuitatẽ ⁊ incoꝛruptionẽ oꝛdina-

ri. Et qꝛ rõnes q̃ ad pᷣmã ꝑtẽ inducunt᷑ ꝓcedunt ſᷣm
mediũ cõgruentie.ido ſunt ecdende⸗ U
qð pᷣmo obꝛ in ↄꝛiũ ꝙ deus ẽ intimꝰcreature coꝛpo/
rali.g̈ nõ vnit᷑ ſpũ mediante. Dm q rõ illa ꝓcedit

de medio diſtãtie vel colligãtie.qð quidẽ non eſt ibi

repꝑiri.nõ aũt obuiat medio cõgruẽtie. Muis em̃ ſit

intimꝰ ꝑ mediũ eſſendi potẽtialłr.eẽntialit.pñtialiter

in oĩ creatura.nõ tñ cõgruũ ẽ vt aſſumat quãalibet in
vnitatẽ ꝑſone.ſicut õᷣ viſuʒ ẽ.ſᷣ eã ſolã q̃ ẽ ad eiꝰxima/
ginẽ.vel q̃ cũ ſua imagine hʒ cõpoſitionẽ.¶ Ad ill

q obꝛ ꝙ nõ magis vnit᷑ deus aie qᷓ; carni.iĩmo eque

imeciate vtriq; vnit᷑.doᷣm ꝙ veꝝ ẽ de imediatõe ᷣm

4²

quã pᷣuas mediũñ faciẽs diſtare.vᷣ nõ ẽ veꝝ de imedia
tione qᷓ ſiuzr mediñ faciẽs ↄgruerc.qꝛ plus ↄgruit
vnioni ſbᷣa rõnalis q̃ eſt ad eius imaginẽ qᷓ; ſha coꝛ/
poꝛalis. ¶ Ad illud quod opponit᷑ ꝙ ſoluto medio
ſoluunt᷑ extrema. dm ꝙ illud nõ hʒ veritatẽ de me⸗
dio cõgruẽtic.ſicut pʒ cũ aliqͥs accipit ĩ vxoꝛẽ aliquã

rõne pulcritudinis.non tñ ab ea ſepat᷑ pulcritudine
ecedęẽete.ſic ⁊ in ꝓpoſito nten igends e. Pꝛctae aia

nõ recedebat a coꝛpoꝛc ſimplr.ſ ſolũ ad tps.⁊ coꝛpꝰ
illud ex pᷣma ↄiũctione ſui ad animã.diſpõnẽ ad in/

Ad illud g

—
o coꝛruptionẽ habebat. ⁊ iõ ꝓpter ſepationẽ ipſius aĩe
cõgruitatẽ ad vnionẽ nõ amittebat.⁊ iõ qᷓuis aia ſe·
ꝑaret᷑ a carne.nõ tñ opoꝛtebat diuinitatẽ a carne ſe.
parari. ¶Ad illud qð opponit᷑ ꝙ deꝰnon foꝛmauit 4 3
carnẽ illã mediãte aia.dom ꝙ ſi dicat hboc de medio
ꝑ modũ cauſe nõ tenet.tenet tñ de medio ꝑ modũ cõ
gruẽtie. Quãuis em̃ aia nõ fuerit cã coꝛpis effectiua
tñ ex cõicatione coꝛpoꝛis cũ aia potuit eſſe aliq̃ con/
gruentia ad vnionẽ cũ diuina natura.
—— AQueſtio.ij;. ylp„
Eir aia xpᷣi fuerit aſſũpta a verbo mediãte aliquo
abitu gratuito.Oꝛ ſic videt᷑ Augꝰ.in.xiiij.li.de tri.
In rebop tpᷣs oꝛtis ſũma grã ẽ ꝙ dedin enitate ꝑſo⸗
ne nullis pᷣcedentibꝰmeritis hoi coꝑulat᷑g videt̃ J.
dei filiug vniat᷑ aie mediãte aliq̃ grã fiue dono gra-
tuito. vee Aug.Quicqͥd cõucnit filio dei g nam.
cõuenit filio hois ꝑ grãm.æ videt᷑ ꝙ vnio verbi ⁊ aie ·.
fiat mediãte aliq̊ dono grẽ. ¶ Itẽ pfectiꝰẽ deus cum
eſt cũ aliq̃ ꝑ vnionẽ qᷓ; pꝑ inbabitatonẽ.ſᷣ ſi deus i nul
lo hitat niſi mediãte aliq̊ dono gratuito.ꝙ nõ videt
q; animã aſſumat niſi mediante aliq̊ habitu vel grã
diſponẽte. Pes plus ẽ animã vniri vᷣbo ꝙᷓ frui deo
aia xpᷣi nõ fruit᷑ deo niſi mediãte aliqͥ habitu gloꝛie
ꝑ quã fit deifoꝛmis.g videt᷑ ꝙ nec vniat᷑ ipſi verbo
niſi mediãte aliqͥ habitu grẽ cuiꝰ deifoꝛmitas ſupex-⸗
cellit deifoꝛmitatẽ gloꝛie. ¶ Itẽ vnio ẽ relatio.ſᷣ nul
la relatio introducit᷑ ineſſe niſi ꝑ introductioneʒ vcl
mediationẽ alicuiꝰ abſoluti.qꝛ in aliud nõ ẽ motus
ſe.Si ꝗ̊ deus aſſumit aliquã animã quã pᷣus non
aſſũpſit.cũ hoc nõ ſit ʒ vnionẽ ſui.qꝛ eſt inunibilis.
nec ſᷣm mutationẽ aie de nõ eſſe in eſſe.qꝛ hec muta-
tio eſt creatio.reſtat g ꝙ hoc erit mediãte infuſione
alicuiꝰgrẽ nobiliſſime. ¶ Itẽ vniri diuine nature in
vnitatẽ ꝑſone hoc excedit oẽm nãm creatã. Sed cũ
creatura aliqᷓ oꝛdinat᷑ ad aliud qð eſt ð nãm ſuã.in/
diget habitu adiuuãte ⁊ eleuãte.g videt᷑ ꝙ aia vnia
tur diuine nãe aliqͥ hitu grẽ mediante.¶ Sed õ.ois
grã qntũ eſt de ſe eq̃liter reſpicit tres pſonas cum ſit
toti?trinitatis effectꝰ.ẽ ſi hitus gratuitꝰfaceret vni/⸗
ri ꝑſone filij dei. eadẽ rone ⁊ ꝑſone pꝛis ⁊ ſpũſſancti.
ſ conſtat ꝙ ꝑſona patris ⁊ ſpũſtcti nõ ſunt vnite illi
aie in vnitatẽ ꝑſone. illa vnio nõ fuit alicuiꝰgratic
¶ Itẽ ois hitus gratuitꝰdicit qͥd creatũ.ſᷣ om̃e crez
im ẽ in infinitũ deo inferius. ꝑ nihil creatũ effici·-
H deus. ꝑ vnionẽ factũ ẽ vt bõ eſſet deus.ergo nõ
vigetur ꝙ illa vnio fieret aliquo habitu gratutto.
¶ Itẽ ſi illa vnio fieret ab aliqͥ babitu gratuito.cu,ʒ
coꝛpꝰnõ ſit illiꝰgrẽ ſuſceptibile.g̊ coꝛpꝰ nõ eſſet vni -
bile. h coꝛpꝰẽ vnibile ⁊ vnitũ. nõ videt᷑ ꝙ vnio fiat
aie ad deuz ꝑ hitũ medin. ¶ Itẽ iutelligam? ꝙ deus
aſſumeret vnã animã gloꝛioſam ⁊ ipſam deponeret.
planũ ẽ ꝙ aia illa ⁊ ante vnionẽ.⁊ in vnione.⁊ poſt
vnionẽ.nõ hꝛet niſi habitũ gloꝛie Bi g babitus ille
cõis eſt creature vnite ⁊ nõ vnite.videtur ꝙ vnio
deitatis ad animã nõ fiat aliq̊ͥ habitu gloꝛie median
te. nec aliũ habitũ an bunc eſt dare. nõ videt᷑ q
aia vniat᷑ verbo mediante aliquo habitu gratuito.
¶ R. dicendũ ꝙ eũ querit᷑ vtrũ aia vniat ipſi ver/ 44
bo mediante aliquo habitu gratuito.boc dupłr po⸗
teſt intelligi. Aut ꝙ illebabitus in illavnione teneat
roõem cõgruentic.vel rõem cauſe. Si ita ꝙ teneat ra
tionẽ congruentie.ſic concedi poteſt qꝙ aia vnit᷑ ibſi
verbo mediante hahitu creato.qꝛ nõ decet ipſa bo

vniri niſi aſſimilet habitu ꝑfecte deifoꝛmitatis. ñm̃

—

— — — —

——
7

,
„

— π E

☛ $ℛ☚ ☚ ſ ☚ S- 2..

—

ð

— —N

6 fiat mediãte aliqͥ habitu gratuito.

Ea pp̃i nõ tĩ fuit Zta in inſtãti vnionis.S etiã gloꝛiꝰ

icata ſuꝑ oẽs aias btãs.qꝛ nõ decet aiaʒ dei carẽ dei

ſfoꝛmitate.Si aũt vnio illa intelligat᷑ fieri mediante

babitu gratuito.ita ꝙ ille hitus reſpectu vnionis te/
neat rõem cauſe.ſic veritatẽ non hʒ.Qm̃ illa vnio qᷓ
eſt ꝑ habitũ infuſum.ſicut ẽ vnio amoꝛis ⁊ cognitio
nis couenient reſpicit tres ꝑſonas. Anio aũt illa re
ſpicit vnã ſolã. Rurſus.vnio illa facit hominẽ con/

mẽ eſſe veo ⁊ ad deũ.quia grã cſt influentia a deo

exiens.⁊ ad deũ reducens.Sed hec vnio facit hoiezʒ
eſſe deũ.⁊ iõ nullus hitus creatus põt hoc efficere.
nec ꝑ collationẽ alicuiꝰboni creati ut hõ ſit deus.ſed
ꝑ hoc ꝙ ipſa ꝑſona verbi ſeiam facit humane nãae
ypoſtaſim ⁊ ſuppoſitũ.hoc aũt nõ facit ᷣm mutatio
uem factã in ſe. ̊ pm mutationẽ factã in nã affũpta
Illa aũt mutatio in nãa aſfumpta fnit in ipſiꝰ natu/
re foꝛmatione.ita ꝙ careret ꝑſonali diſtinctõe in ge
uere ꝓpꝛio.⁊ inniteret᷑ ꝑſone diuine.Sʒ qꝛ hoc totũ
dens gratuita bonitate facit.iõ maxia grã dẽ eſſe in
vnione diuine nature ad humanã.nõ e illa vnio ꝑp
ficiatur vel cõpleat᷑ ꝑ aliquã influentiã creatã.ſᷣ q̃a
fit ꝑ gratuitã dei bonitatẽ.ſimul coexiſtente influen
tia doni gratuiti ad cõgruitatẽ nõ ad cauſalitatem.
Vñ rõnes q̃ oñdunt ꝙ nõ fiat vnio illa mediãte ali

quo habitu gratuito ſunt ↄcedende.qm̃ ea via ꝓce⸗
qunt ſᷣm qꝙ dz aliqͥd fieri ꝑ habitũ gratuitũ coopan-

tem ꝑ modũ cauſe.ſicut h iuſtificat᷑ mediante grã

innfoꝛmante. meret᷑ mediante charitate mouẽte et
45 regulante. ¶ Ad duas g auẽtes Aug. adductas de

gra vnionis.dm ꝙ large ibi accipit᷑ grã.nõ ꝓ habi
tu animã infoꝛmãte.ſed ꝓ eo qdð gratis accipitur et
ſuperexcellit terminũ nature.⁊ ſic põt dici factã ma
gnã grãm coꝛpoꝛi.dũ aſſumptũ fuit a ꝑſona verbi.
⁊ ita ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ vnio illa verbi ad animam
illas duas
rões de inhabitatõe ⁊ fruitione.ddm ꝙ nõ eſt ſimile
qm̃ inhabitatio dei in aia.⁊ fruitio ipſa ponit aliquẽ
actũ qui fit ab aia reſpectu cuiꝰ grã infuſa ẽ cã.⁊ ad
quẽ abilitat᷑ aia mediãte grã.⁊ in quẽ exit cuʒ a grã
eſt adiuta ⁊ regulata.non ſic aũt eſt de vnione.Om̃
nã bumana vnit᷑ diuine abſq; actu ſuo.⁊ ſolũ ſe bʒ

ibi ꝑ modũ paſſiui ⁊ nõ actiui.⁊ iõ nõ ſic indiget per
habitũ adiuuantẽ ⁊ regulanteʒ diſpõne.q̃ quidẽ ſit
47 pꝛincipiũ illius vnionis.4
relatio nõ introducit᷑ niſi ꝑ aliquã mutationẽ factã
in aliquo abſoluto.Odm ꝙ ven eſt. ̊ quẽadmodũ
due linee pñt intelligi vniri in puncto ⁊ continuari.

dillud qd opponit᷑ ꝙ

ita tñ ꝙ nõ fit mutatio in altera lineaꝝ niſi ꝑ hoc q

anmittit diſcretionẽ vnitatis.ſic intelligendũ eſt ꝙ ſi
deus aſſumeret aliqd indiuiduũ hois ineſſe ↄſtitutũ

⁊ grã infoꝛmatũ.ſolũ amitteret ꝑpſonalẽ diſcretionẽ
ꝑ vnionẽ cñ ipſo verbo in vnitatẽ ꝑſone. In aſſum
ptione aũt illiꝰnature quã filiꝰdei aſſumpſit de vir/
gine ſimul fuit foꝛmatio ⁊ vnio.⁊ ido nunqᷓ; fuit in

illo hoie qᷓ;tũ ad humanã nam perſonalis diſcretio.

hoc em faciebat vnio ipᷣius cũ verbo.Et ꝓpterea nõ
ſequit᷑ ex hoc ꝙ vnio in vnitatẽ perſone fieri habeat

mecliãte aliqͥ habitu gratuito. Aſſumptio em̃ ꝓpꝛie
reſpicit illã nãm.q;uis cõgrue nõ habeat fieri abſq;

gra. ¶ Ad illud qd vltimo opponit᷑ ꝙ vniri diuine

48 nature ſupexcellit gradũ creature.dom ꝙ ven eſt.

iõ ↄcedendũ ẽ ꝙ talis vnio ex grã fit.ſᷣ tñ nõ ſequit᷑

ex hoc ꝙ fiat ꝑ donũ grẽ create.qꝛ om̃e donũ creatũ
eſt hac vnione iferius. Eñ ſi qᷓrat᷑ vtrũ grã vnionis

habeat vniri mediãte ꝑſona ſpũſſcti.
cũ q̃rit᷑ vtrũ ꝑſona verbi habeat vniri hbumane nae

——
——— 5 —
—
—

dicat qd qeatũ aut increatũ. d. q; grã vnionis tri-

pliciter põt accipi. Põt em̃ grã vnionis dici illud
qd efficit᷑ aia ſatis ↄgrua ad vnionẽ.⁊ ſic dicit wunl
ecreate ꝑ qð aia habuit excellent᷑ deifoꝛmitatem.
llio mõ dẽ grã vnionis gra effectiua vnionis.et ſic
dicit donuʒ grẽ increate.Tercio mõ põt dici gratia
vnionis ipſa vnio gratuita ſiue gratis facta.⁊ ſic ex
ꝑte diuine nature dicit qͥd increatũ.ex ꝑte humane
nature dicit quid creatum. nõ abſolutũ ſed relatum
⁊ ſic patet totum ⁊c̃.
Queſtio.iij. i

¶ Ntrũ verbũ ſit vnitũ humane nature mediãte ſpũ/

ſancto.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ vnio verbi increati ad car/
nem eſt ſilis modi verbi intelligibilis ad vocem.ſed
verbũ intelligibil e non vnit᷑ voci niſi mediante ſpũ
vel flatu ſpirato.qui eſt vehiculum verbi.ſicut dicit
dam̃. nec verbũ vnit᷑ carni niſi mediãte ſpũſancto
tẽ ois vnio voluntaria ẽ mediante amoꝛe.ſicut
dicit dyoniſius.Oꝛ amoꝛ nihil aliud eſt qᷓ; vis vniti⸗
ua.ſcd vnio verbi ad humanã nãm eſt volũtaria.S

eſt mediãte amoꝛe. Aut g mediãte amoꝛe creato vel

increato. NHon mediate amoꝛe creato. qꝛ amoꝛ crea
tus nõ potuit facere illã vnionẽ.g̊ mediante amoꝛe

increato.ſᷣ amoꝛ iſteẽ ſpũſſanctꝰ. & vnio in bumana
nã facta ẽ mediãte ſpũſancto. ¶ Itẽ maioꝛ eſt vnio

diuinaꝝ ꝑſonaꝝ adinuicẽ qᷓ; nature aſſunʒẽtis ⁊ al/

ſumpte.ᷣ ꝑſona pꝛis ⁊ filij nectunt᷑ ſpũſctõ.ᷓ mul/

to foꝛtius nã humana vnit᷑ diuine mediate ſpũſctõ

Itẽ remotioꝛa iungunt᷑ ꝑ ꝓinquioꝛa. ſᷣ interꝑ/
ſonas tres ꝓpinquioꝛ eſt nobis ꝑſona ſpũſſcti.ſicut

vult NHylarius et Augꝰ. Nã omne tonũ ⁊ oĩs vſus

doni ẽ ex munere. videt᷑ ꝙ ꝑſona filij nõ vniat᷑ hu
mane nature niſi mediaãte ꝑſona ſpũſſcti. ¶ Sed õ.
Si pſona verbi vnita eſt humane nature mediante

Zier ⸗ ſpũffanctꝰẽ vnitꝰhumane nature. g ſicut

ieſt incarnatꝰ.ita ⁊ ſpũſſanctꝰ. ¶ S

2e

tẽ mag vnit

mediũ extre mo.qᷓ; extremũ extremo. ſi vnio verbi

ad humanã nãm ẽ mediãte ſpũſctõ.magis eſt facta

vnio in pſona ſpũſſcti qᷓ; in ꝑſona verbi.ſᷣ hoc ẽ fal/

ſum.g ⁊c. ¶ Itẽ in vnione diuine nature cũ buma/

na nõ põt eſſe vnitas eſſentie ſed ꝑſone. neceſſe eſt

ꝙ vnio illa fiat mediãte vna ſola pſona.ſ filiꝰ⁊ ſpi/

rituſſanctꝰnõ ↄueniũt in ꝑſona. impoſſibile eſt fi
lium vniri behaenature mediãte ſpũſctõ in vni/

tate ꝑſone. ¶ Itẽ infinita eſt diſtãtia in ꝑſona ſpiri
tuſſancti ſicut in ꝑſona filij.ſed qñcunqʒ aliqᷓ ſunt in

equali diſtãtia reſpectu eiuſdez. vnũ nõ eſt medium

vniẽdi alterũ.ꝓ eo ꝙ mediũ plus appꝛopinq̃t extre
mis qᷓ; extrema ſibi inuicẽ.g̊ videt᷑ ꝙ ꝑſona verbi ñ

mediãte ſpũſctõ.hoc dupłr põt intclligi. Aut ita ꝙ;
illa vnio fiat mediãte ſpũſctõ ſicut vinculo interue
niẽte. Aut ita ꝙ fiat ſicut pᷣncipio efficiẽte. Si pᷣmo

.dum ꝗ

9

mõ intelligat᷑ ſic nõ hʒ vᷣitatẽ ꝓ co ꝙ ꝑſona ebi ꝑ ſe

vnit᷑ hũanc nãe.nõ pſona aliqᷓ mediate. NHeq̃qᷓ.n.
pſona ſpũſſcti intcidit media int᷑ ꝑſonã vbi ⁊ nam
aſſumptã.Si aũt vnio illa intelligat᷑ fieri median/
te ſpũſancto.ſicut pᷣncipio efficiẽte ꝑ. modũ cuiuſdã
ſbauẽtis ⁊ appꝛopatõis ſic veritatẽ bʒ. Incarnatio
em̃ vᷣbi fuit a pꝛe ⁊ a filio mediãte ſpũſctõ.ſᷣ hoc mõ
nõ ẽ hic qõ.ſ.j.erit ſuo loco cũ q̃rit᷑.vtrũ incarnatio

nis opus appꝛopᷣari debeat ſpũiſancto.nũc aũt ẽ qõ
vtrũ vnio verbi fiat mediante ſpũſctõ ſicut vinculo

Ai.

eſt ⁊ nõ intelligibile.ſicut oñdũt rõnes ad boc indu

5So cte. ¶ Ad illud vo qdð opponit᷑ in Zꝛiũ ꝙ verbũ in/

5§H 1

. a ¶ Wariã ʒ totaz. ARariã q; tota ſpũſſanctꝰin eã pueniẽs a pctõ ꝓꝛſus ꝗa
5. purgauit.⁊ a fomite pcti etia liberauit.vel fomitẽ ipᷣm
penitꝰeuacuando.vt qᷣbuſdã placet.vel ſic debilitan⸗
do ⁊ extenuãdo.vt ei poſtmodũ peccãdi occaſio nul⸗
latenꝰ extiterit.potẽtiã q;ᷓ generadi abſq; viri ſemine
gini pᷣparauit.Ita em̃ verba euãgelij docẽt.vbi an / Luce.j.
gelus alloquẽs virginẽ ait. Spũſſanctꝰſuꝑueniet in
te.ꝰ ⁊ virtus altiſſimi obumbꝛabit tibi. Et qð naſcee bᷣ
ex te ſanctũ vocabit᷑ filius dei.Cui ſacra virgo rñndxit.
Ecce ancilla dñi.fiat mihi ᷣm vᷣbũ tuũ.Qð exponẽs
Johes ait. Poſt cõſenſum aũt ſctẽ vᷣginis ſpũſſanctꝰ

1 btẽ virgini.R.dᷣm ꝙ aliqᷣd eſt ꝓmotiuũ ad bonũ duplr.ſcʒ ſᷣm oẽm ſtatũ.aliq̃d vo ſm ſtatũ n
2 egre.Sicut aliqͥd ẽ ꝓmotiuũ ad ſanitatẽ duplr.vicʒ coiter.ſicut cibꝰbone cõpoſitõis. Aliud v
egritudinis.ſicut medicinalia.Odm ẽ ̊ ꝙ fomes ẽ ad ꝓmotionẽ ñ ſimplxr ſ ᷣm ſtatũ nqe lapfe

telligibile vnit᷑ voci mediãte ſpũ.dm ꝙ ſilitudo eſt

—— —

int᷑ creaturã ⁊ creatoꝛc.ita tñ ꝙ maioꝛ reꝑit᷑ diſſimi

litudo.vñ q̃dãmõ eſt ſile ⁊ qdamõ nõ.In boc qͥde,

eſt ſile. ꝙ ſicut mens foꝛmat vocẽ exterioꝛẽ mediãte
ſpũ.ſic deꝰ pꝛ foꝛmauit carnẽ aſſumptã mediãte ſpũ
ancto. In hoc ẽ diſſimile.qꝛ ſpũſſanct?eſt vehiculũ
verbi.nõ ſic ſpnſſanctꝰ pſone filij. Nunqꝙᷓ em̃ eſt pſo
na ſpũfſ ancti vbi nõ ſit ꝑſona verbi.⁊ iõ qᷓntũ ad h̊

ſilitudo nõ põt nec dʒ attendi.¶ Ad illud qd oppo
nitur ꝙ vnio volũtaria ẽ mediante amoꝛe. Ddm ꝙ

vnio volũtaria dẽ duplr. Aut qꝛ eſt a voluntate.aut
qꝛ eſt ſm volũtatẽ. Illa vnio qᷓ eſt volũtaria q̃ eſt ꝗ
volũtate ẽ mediãte amoꝛe ſicut efficiẽte. Illa vo q̃ᷓ
eſt volũtaria q̃ eſt ̃m voluntatẽ illa hʒ fieri median
te amoꝛe ſicut glutino ↄiungẽte. Dico ꝙ vnio vᷣbi
ad bumanã nam ẽ volũtaria.qꝛ eſt a volutate.ſᷣ nõ
eſt volũtaria qꝛ ſit ̃̃m cõfoꝛmitatẽ voluntatũ.ᷣ po

II

ſiuterueniẽte. ¶ Ad bãc qõem rñdendũ ẽ ꝙ ̊ falſux, ꝰ tius m dᷣiunctionẽ nãꝝ ĩ vna pſona. Etiõ nõ ſedᷣt

ꝙ talis vnio fiat mediãte ſpũſctõ ſicut vinculo int/⸗

ueniẽte.ſᷣ potius ſicut pᷣncipio efficiẽte. 14 illud 52
i

qd opponit᷑ ꝙ; diuine ꝑſone nectunt᷑ mediãte ſpiri/
tuſancto.Ddm ꝙ nõ eſt ſiłe. Quia nexus duaꝝ ꝑſo
naꝝ attendit᷑ ſm ꝓductionẽ ꝑſone vniꝰꝑ volũtatis
fecunditatẽ.ita ꝙ int᷑ ilas pſonas ⁊ eaꝝ nexus ẽ di/

ſtinctio ꝑſonaꝝ. Mõ ſic aũt eſt in ꝓpoſito.qꝛ due na
d illud qð oppo 5„

ture cõcurrũt in vnitatẽ ꝑſone.
nitur ꝙ ꝓpinquioꝛ eſt nobis ꝑſona ſpũffancti.dom
ꝙ dictũ ẽ ꝑ appꝛopationẽ.no qꝛ pſona ſpũſcti ma/
gis accedat ad naturã creatã q; pſona verbi.ſed qꝛ
tm̃ ꝓcedit ita ꝙ; nõ ꝓducit alia ꝑſonã.⁊ ꝓcedit per
modũ fecũditat volũtat.Et quẽadmodũ oẽs crea
ture ꝓducte ſunt volũtarie.⁊ ex diuina liberalitate.
hinc eſt ꝙ ꝑſona ſpũſſcti dꝛ nobis magis appꝛopin/
re.Et iõ m q̃ndã appꝛopationẽ ↄcedi põt ꝙ vnio

illa fiat mediãte ſpũſctõ.cũ ſit facta a ſpũſctõ tanq̃ʒ

efficiente ſm appꝛopꝛiationẽ.non interueniente ta-
men ſᷣm perſonalem viſtinctionem ⁊c.

¶Diſtinctio.iij.de xpᷣi conceptione.

Et qꝛ ante ↄceptionẽ filij dei pceſſit ſctificatio vginis.iõ iſta ꝑs hʒ duas ꝑtes. In pᷣma determinat q̃
liter virgo maria fuerit ꝑ ſpm̃ſctm̃ ſctificata ⁊ ab oi labe purgata. Scdo vero determinat q́liter caro

xp̃ᷣi fuerit ꝑ ſpm̃ſetiñ ↄcepta.j.diſ.iiij.Cũ vero incarnatio verbi ⁊c.¶ Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas ꝑtes.in q̃rõ
pᷣma deteuninat de ſctificatione qᷓ pceſſit xpᷣi ↄceptionẽ. In ſcᷣa vero inqͥrit vtꝝ caro xpᷣi ita poterit in abꝛꝛ

Veritur etiã de carne verbi an pᷣuſqʒ cõciꝑet᷑. Supꝛa egit mgr de incarnatõe.bic vᷣo agit de ↄceptiõe

ham decimari ſicut in virgine potuit ſctificari. Jõ pᷣmo agit de ſctificatõe. Scoo de decimatione. ibi. Cũ autẽ
illa caro ⁊c. ¶ Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in tres ꝑtes. In pᷣma ꝑte determinat q̃ fuerit ſctificatõis exigẽtia. In ſcda

que fuit ſctificationis cã.ibi.Mariã qᷓᷓ totã ſpũſſanctus⁊c̃. In tercia wro q̃ fuit ſctificationis efficacia.ibi.

autẽ ſacra virgo extũůc c7c. . .
De ſanctificatione ꝗᷓ pceſſit xpᷣi conceptionẽ q̃ ſqʒ btã vᷣgo ẽ ſctificata.ex ꝗᷓ

aſſumpta ẽ caro xpᷣi.Et que fuerit ſctiſicationis exigenti. a

⁊ talis aſſũpta fuerit a verbo: Sane diei pᷣt ⁊ credi opoꝛtet iuxta ſan
ctoꝝ atteſtatõis ↄueniẽtiã.ipᷣam pᷣus fuiſſe pctõ obnoxiã ſicut reliq̃
ꝓginis caro.ſᷣ ſpũſſcti oꝑatione ita mũdatã.vt ab oĩ cõtagione pcti imunis
niret᷑ verbo. Pena tm̃ nõ neceſſitate ſᷣ volũtate aſſumẽtis remanẽte.

( Nenglue etiã de carne verbi.an pᷣuſq; ↄciꝑet᷑ obligata fuerit pctõ.an Diſt. iij.

AQue fuit ſanctificationis cauſa. b

Innuit mgr ꝙ ſpuſ/
ſanctꝰmariã a fomite
pcti purgauit.Cõtra.
Si fomes relinq̃t᷑ in
nobᷣ ad exercitiũ me
rituz. ⁊ btã virgo fu/⸗
it maximi meriti.nõ
videt᷑ ꝙ debuit a fo⸗
mite liberari. Itẽ ſti⸗
mulus carnis datus
fuit aplo ad gre diui/
ne Srnarions vi
ꝙ; nõ debuerit auferri

ature lapſe ⁊
ero hm ſtatuʒ
in q̊ ho facil ẽ

ad deſidiã ⁊ ſuꝑbiã.iõ ẽ ei vtilis tał ſtimulꝰ ꝓpt᷑ exercitationẽ ad expellendã pigriciã.⁊ ꝓpt hũiliationẽ
— — — — . 1 *R Ation
pellendã ſuꝑbiã.OQm̃ btã virgo erat repleta charitate ⁊ bumilitate.⁊ ↄfirmata in vekbt Senki gnn

lo nõ egebat.iõ nõ ẽ ſile de alijs ⁊ de ipſa. b

t virtꝰaltiffi.⁊c. Querit᷑ p qnto dicit eũ altiſſimmũñj
ſit nuaus diuine hüilitatis q; achns Nage eiwc q ſubiigit obumdzabit ibi at e enii
3ᷓ doꝛ lucis et᷑ne.ei nõ cõgruit obumbꝛare.ſᷣ potiꝰilluminare.Ddm ꝙ ꝑ nomẽ altiſſimi i
pꝛiationẽ.patri em appꝛopꝛiat᷑ potentia. ⁊ in ꝑſona patris pᷣncipalit᷑ eſt auctas.
filiũ.qꝛ xpᷣm dicimꝰdei vtutẽ ⁊ dei ſapiaz.qm ̊ ſermo pᷣccſſerat de ſpnſctõ.ſubiũgit
illi tres mundũ fabꝛicauerat.ſic etiã intelligant᷑ mundũ reꝑaſſe oꝑe indiuii

cũ potiꝰ
ntelligit᷑ pꝛ ꝑ appꝛo/

ſubiũ etiam de pꝛe ⁊ filio. vt ſic
iſibili. ⁊ hoc ꝑ fabꝛicã vteri vᷣgina

qꝛ cũ deus filiꝰſit coam

er virtutẽ aũt intelligimꝰ

——
☛—°

☛ ☛☚ ſ aüς eς. SS“

☛ S- E

te
o

bꝛ⸗
ute
01
b.

5 ðèèù

lis. Rõ aũt qᷓre magis patrẽ vocauit altimu. q; patie appellaret. vt oñdat᷑ in ope incarnatõnis mira fuiſe

dignatio.in hoc ꝙ nrãm bumilitatẽ ſue celſitudini copulare voluit. Virtus vo altiſſimi virginẽ potiꝰ dẽ ob

umbꝛare q;; illuminare. Obumbꝛatio em̃ viſum adiuuat. ⁊ caloꝛẽ refrigerat. ⁊ in aduentu filij dei virgo ma⸗
ria refrigerata fuit ſomitis extinctõe.fuit etiã ad dei cõtuitũ adiuta ꝑ carnis cõiunctionẽ cũ verbo.vt q̃ non

mouſios.i.cõſubſtãtialis ſicut diuinũ ſemẽ.Et copu

lauit ſibijp̃i ex ſanctiſſimis ⁊ puriſſimis ipſiꝰvirginis

ſanguinibꝰ onfe antique cõſperſionis carnẽ aĩatã aia
rõnali ⁊ intellectiua.nõ ſeminas ᷣ ꝑ ſpm̃ſctm̃ creans.

q̃re ſimul caro.ſimul dei caro. ſimul caro aiata rõna/

focogt ſanene it
Suenit in ioſam ſii jrxit 4 ter ſue lucis im/
puenit in ipſam ſcõm verbũ dñi qð dixit angelꝰ pur / ſe. pꝛter ſue lucis im
gans ipam. ⁊ potentiã deitatis vbi receptius pparãas wennte rſere
ſimul aũt ⁊ generatiuã.Et tũc obumbꝛauit ipam dei aſſumptã carnis bu⸗
gltiſſimi ꝑ ſe ſapia ⁊ vᷣtus exiſtẽs.i.filiꝰdei patris ho⸗ manitatẽ. Z

Copulauit ſibijpi q

.

c
ex ⁊c. Contra hec ve
ba dam̃.obijcit᷑. Ex HGB

videt᷑ ꝙ cõceptꝰ fuit

xpᷣs ex ſanguine virgi

li ⁊ intellectu.ſimul dei verbi caro aĩata rõnali et in⸗ An Saci, r ilts⸗
tellectiuo.Ex his ꝑſpicuũ fit qð ante diximꝰ.carnem q; aſſumpſit ſibi car/

ſcʒ verbi ſimul ↄceptã ⁊ aſſumptã.eandẽq; ĩmo totã
vginẽ ſpũſancto pᷣueniẽte ab oĩ labe pcti caſtifſicatam

Aug'. euidẽter oñdit in li.de nã ⁊ grã inqens.Exce/

buiſſe pctm̃.hac g& vᷣgine excepta. ſi oẽs ſcti ⁊ ſctẽ cõ

nem de carne vginis.
Itẽ ꝓximioꝛ eſt caro

moꝛ aliqñ vocat᷑ ca/

pta ſctã vᷣgine maria.de qᷓ ꝓpter honoꝛẽ dñi.nullam ro.aliqñ ſanguis.ali⸗
ꝓꝛſus cuʒ de pctis agit᷑ haberi volo qõem. Inde em̃ ¶qñ ſemen. et hoc ᷣm
ſcimꝰꝙ ei plus ſit grẽ collatũ ad vincendũ ex om̃i ꝑte diuerſam ↄpationeʒ.
pctm̃ ꝙ cõcipe ac parere meruit.quã cõſtat nullũ ha / Sanguis em̃ dicit in

cõpatione ad illð vñ

IIrregari poſſent ⁊ qreret᷑ ab eis an pctm̃ hr̃ent. qͥd re⸗ Seeſeir iluc aex
j. Job. j. ſponderet᷑ niſi qð Johes ait.Si dixerimꝰqꝛ pcim̃ nõ ipfſa fit. Semen vero
hrzoẽmus noſipos ſeducimꝰ. Illa aũt vᷣgo ſingulari grã itñ ad foꝛmã quã hxy
Suenta ẽ atq; repleta.vt ipm hr̃et ventris ſui fructux Ad illud qð opponit
quem ex initio habuit vniuerſitas dominũ. At illud raro en cinnt pat⸗
qð naſcebat᷑ ex ꝓpagine pᷣmi hoĩs.tantũmõ generis in via ſpẽi. nõ iĩ via

nunq cõuertit in carnẽ niſi pᷣus ↄuertat᷑ in hbumoꝛẽ. dð ¶ MHre anti

nõ criminis oꝛiginẽ duceret.

%

gFgationis. quia caro

ↄſpſio ſonat in viciũ.ſicut dicit apłs.j.ad Coꝝ.v.Expurgate verefer. caro xpᷣi nũqᷓ; et gigtata g . Deem

obꝛẽ de illo qd ſubiũgit᷑.ſ ꝑ ſpm̃ſctm̃ creans.qꝛ falſũ videt᷑ dicẽ. Creare em̃ ẽ de nihilo aliqͥᷣd

ce. Sʒ caro xpᷣi

nõ fuit de nibilo.ſ̊ᷣ de carne vᷣginis aſſũpta.ſ.ddᷣm ꝙ antiqᷓ ↄſpſio dꝛ bic ꝓpt᷑ñ penaꝝ vetuſtatẽ ⁊ iugoſitatẽ

+☛☚

⁊ hipᷣm vult dicẽ dam̃.qꝙ caro illa creata ẽ nõ ſeminalr ſ̊ ↄditiue. e ¶ Si oẽs ſcti ⁊ ſctẽ ⁊c. Innuit mgr per 7
verbũ Jobis.
Cotra. B vide

Si dixerimꝰꝙ pctm̃ nõ hẽmꝰnoſ.ſedu.⁊c. oẽs hoies pctõ ſunt obnoxij excepta btã vrgine.
t falſũ de infantibꝰ recent baptiſat qͥ nullũ hñt petm̃ neq; actuale neq; oꝛiginale. Jtẽ opponit᷑

de adultis ſtatim poſt baptiſmũ.⁊ de his qͥ ſunt ſtatim abſoluti ab oib

Aols aũt fermẽtũ vocat male ↄſuetudinis coꝛruptionẽ q̃ attendit᷑ in vicioſa

Cui collata ẽ potẽtia nouo moꝛe generãdi.vt ſine coiꝛ a ſanguns ng
tu viri.ſine libidine ↄcipientis.in vtero virginis cele e ee geaſ
bꝛaret᷑ conceptus dei ⁊ hoĩs. Illa em caro quã deꝰꝑ de cuinẽ Re vom er
Igine ſibi vnire dignatꝰẽ. ſine vicio ↄcepta.ſine pctõ puriſſimos ſãguines
nata ẽ.hanc tñ carnẽ nõ celeſtis.nõ aeree.nõ alteriꝰ intelligit hᷣmoꝛes qͥ
cLuiuſq; putes eẽ nature.ſᷣ eius cuiꝰ ẽ oĩm hoĩm caro. ꝓPinqni ſunt ad coꝛ-
QAue fuit ſanctificationis efficacia. c H B evaronrre
aũt ſacra virgo extũc ab oĩ pctõ ĩmunis extiterit ta fuit. Ille autcz hu⸗

pꝓnitate.xpᷣs aũt aſfũpſit carnẽz

2

q̃ ꝓꝛie ↄuenit deo.nõ qꝛ fit oino ex nihilo.vnde accipit᷑ hcreatio ꝓ ↄditõe.⁊ creatoꝛ tãtũ valet q̃ntũ ↄditoꝛ.

–

pcetis videt᷑ ꝙ poſſint dici pctm̃ non

hꝛe.Reꝰ.ddᷣm ꝙ circa vᷣbũ illud tripłr pᷣt fieri vis vt ſanꝰex eo capiat᷑ intellectꝰ. Pꝛimo ex h̊ ꝙ dicit ꝙ ñ poſſu
mus dicẽ.qꝛ nemo certꝰẽ vtrũ oi pctõ careat.vt dicit apls.j.Coꝝ.iiij. NHihil mihi cõſcius ſũ.pᷣ̊ aũt dicere po
tuit vᷣgo ex ſpali vono grẽ. Aliter põt intelligi ꝙ fiat vis in ̊ qd dẽ pctm̃. Pcti em̃ dẽ actus pcti.⁊ macula ⁊
cauſa pcti.Et btũs Johhes nõ tm̃ accipit pctm̃ ꝓ macula.ſᷣ etiã ꝓ cauſa ſiue ſeq̃la.nullus aũt aliꝰa xpo pᷣter
vᷣginẽ dicere potuit ꝙ cãm.i.fomitẽ nõ hꝛet. In ipſa em̃ ſola extincta fuit ↄcupia.Lercio pᷣt fieri vis in hoc

qð dicit. habemꝰ.qꝛ põt dicere pñs vt nũc.vel pñs ſimplr.Si dicat pñs vt nũc.nõ videt᷑ eẽ ipoſſibile qͥn poſ

ſint eẽ imunes in aliqᷓ beꝛa ab oi actuali. Si aut dicat pñs ſimplr.ſic ſoli cõpetit vᷣgini q̃ ꝑ totũ tp̃s vite ſue
nullũ actuale pctm̃ cõmiſit.hoc aũt de nullo alioꝝ ſanctoꝝ põt dici veracit qͥ in bac vita aliqdiu ꝑmãaſerũt.

penalẽ ſᷣ nõ peccatricẽ.⁊ G vult dicẽ dam̃.Ad illud qð opponit᷑ de ̊ verbo creare.dm ꝙ ereare d Hꝓ actu &

„

circa ſanctificationẽ virginis q;tum ad duo.
HPꝛimo querit᷑ de ſanctiſicatione vᷣginis q́;/
tum ad cõgruentiã tꝑis. Scdo vᷣo q;tũ ad efficaciã
virtutis.Circa pꝛimũ q̃runt᷑ tria. Pꝛimo queritur.
vtrũ caro virginis ſanctificata fuerit ante animatio
nem. Scðdo querit᷑ vtrũ aia eius ſanctificata fuerit
ante oꝛiginalis ↄtractionẽ.Tercie querit᷑ vtrũ ſan/
ctificata fuerit e natiuitatis oꝛiginẽ.

⸗
¶ Atrũ caro virginis ſanctificata fuerit aute aiationẽ

Et ꝓbat᷑ pᷣmo ꝙ ſic. Jere.j.Antequã foꝛmarẽ te.in
vtero noui te. Conſtat ꝙ btã virgo excellentioꝛ fuit
qᷓ; Jere. pᷣus fuit appꝛobata et purificata eiꝰ caro
;̈ eſſet foꝛmata. 5 ante fuit foꝛmata qᷓ; aiata. ante
hit carnis ſanctificatio qᷓ; aiatio.¶ Item ſupꝑ illud

QLuce.j.Exultauit in gaudio infans in vtcro meo.

Glo. MNondũ erat in eo ſpũs vite.⁊ iã erat ſpũs ge
Sg multo foꝛtius hoc fuit in dñi matre q̃ dignioꝛ fuit

ỹ lobenen encrffches fuit ante ſpũ vite.⁊ ita añ

animationẽ. ¶ Itẽ nõ eſt minꝰpotens virtꝰſanctifi

cans qᷓ; ſit virtus inficiens ⁊ fedans. Sed caro infi⸗ .
ci põt ⁊ fedari ante animationẽ.g pari rõne ante aie

infuſionẽ.imo a foꝛtioꝛi põt ſanctificari.cũ oppoſita
nata ſint fieri cira idẽ.Si g̊ beate virgini hoc ↄceſſũ

eſt. qntũeunq; cõgruũ eſt cõcedi pure creature.vide
tur ꝙ caro eius ante aiationem fuerit ſanctificata.

¶ Itẽ cõceptio gloꝛioſe vginis fuit ex legitimo ma/

trimonio. ⁊ de pentibꝰſanctis.⁊ de matre ſterili hm
qꝙ; narrat quedã hiſtoꝛia. videt᷑ q; ipſa cõcepta fue
nit vtute ſpũfſancti. Si & illa cõceptio ꝗᷓ eſt ᷣm legi/
timũ mr̃imoniũ ⁊ m ſpũſſcti adiutoꝛiũ eſt ſctã ⁊ im
maculata. videt᷑ ꝙ caro vᷣginis marie in ipſa ſua cõ/

ceptione fuerit ſanctificata. ſed ante fuit cõceptio qᷓ
aĩatio. fuit ante ſanctificata q; aiata. ¶ Sed ↄtra.

Berñ.in epła ad ludinẽſes.Ante cõceptionẽ ſancti

ficari mime poterat.qꝛ nõ erat.Sed nec in ipſo con

ceptu. ꝓpter petm̃ qð inerat. Sed cõſtat ꝙ illud nõ

eſt dictů ꝓpter petm̃ qð eſſet in ꝑentibꝰ.qꝛ potuiſſẽt

eã cõciꝑe ſine pctõ. dicit ꝓpter cãm pcti qᷓ erat in
carne. nõ videt᷑ ꝙ ſctificatio fuerit ante infuſionẽz

ie. ¶ Itẽ ſanctificatio ẽ ꝑ aliq̃d munꝰ grẽ ſpũſſcti.
gra nõ bʒ eſſe in carne b rbe nõ videt᷑ ꝙ añ
fuerit carni grã infuſa qᷓ; aie. ¶ Itẽ eſſe gratie pᷣſup/

ponit eſſe nae.⁊ pfectio grẽ ꝑfectionẽ nature.ſi ergo

7 / — .

ſanctificatio dicit effectũ gre viuiſicãtis.impoſſibi/
le videt᷑ ꝙ caro ſctificet᷑ antẽqᷓ; aia viuificet᷑. ¶ Itẽ
nihil ptinet ad ſanctificationẽ qdð nõ ꝑtinet ad gloꝛi

ficationẽ. Sed caro añ aiationẽ nõ ꝑtinet ad gloꝛifi

cationẽ nec reſurrectionẽ.vnde fetus aboꝛtiui ante
aiationẽ nõ reſurgũt.vt dicit Aug.in li.de baptiſmo

ꝑuuloꝝ. caro ante aiationẽ nõ erat ydonea ad ſan
ctificationẽ. non fuit caro vᷣginis ante ſanctificata
8 aadi

eius aia.vel mediãte grã exiſtente in animabus pa/

rentũ. Conſtat ꝙ nõ mediate gr̃a exñte in eius aia.
qꝛ tunc eſſet oppoſitũ in adiecto.vicz ꝙ caro ſctifica
tur ante aie creationẽ.⁊ tñ ſanctificet᷑ ꝑ virtutẽ grẽ

illius aie.ſequit᷑ em̃ ꝙ idẽ ſit pᷣus ⁊ poſterius in vno

Dintelligentiã buius ptis incidit bic q̃ſtio

.dem ꝙ caro beate vᷣginis ante aia
tionẽ nõ fuit ſetificata.nõ qꝛ deus nõ poterit carne-
virgiuis purificare anteq; aiare.ſed qꝛ ſctificatio by
eſſe ꝑ aliq̃d donũ gratuitũ ſupadditũ.qð quidẽ non
hʒ eſſe in carne ſ̃ in aia.iõ ſi caro btẽ virginis dẽ ſan/
ctificari.aut hoc intelligi᷑ mediante gra exiſtente in ⁊ nõ valet.
iohe ⁊ vſaac.q de ſteriliboſunt ↄcepti. Dꝛopt qd no

iII

——

⁊codẽ. Si autẽ intelligat᷑ hoc fieri p grãm q̃ collata

fuit animabus ꝑentũ.boc non põt eſſe triplici rõne.
Pꝛima.qꝛ rõ ſanctificationis nõ hʒ trãſfundi a pen
te in ꝓlem.ꝓ eo ꝙ ꝓles nõ eſt in pente gm animã.
iõ nec in ꝑente hʒ ſanctificationis grãm.Et ido hoc
qd dicit Berñ.ad ludineñ. Ante ↄceptionẽ minime
ſanctificari potuit qd nõ erat.exponendũ eſt ſᷣm ani
mãꝗ.erat em̃ in eis ᷣm carnẽ cauſalit᷑.ᷣ illud eſſe non

ſufficiebat ad ſanctificationis grãm q̃ reſpicit aiam

Scda rõ eſt.qꝛ et ſi boc eſſʒ poſſibile qꝙ ſanctificatio
deriuaret᷑ a parente in ꝓleʒ.ſicut oꝛiginalis iuſticia.
nunqᷓᷓ tñ deriuat᷑ mediante coitn libidinoſo.qꝛ tunc
duo oppoſita eſſent ſimul ⁊ ſemel in eodẽ. Et iõ di/
cit Berñ.’foꝛte inter amplexus maritales.ſanctitas
ipſi cõceptioni ſe imiſcuit.vt ſimul ſctificata fuerit ?⁊
cõcepta. Sed hoc rõ nõ addmittit.quõ nãq; ſancti/
tas abſq; ſpũ ſanctificante.aut ſpũſſcti ſocietas cuʒ

pctõ fuit.aut quõ pctm̃ nõ fuit.vbi libido nõ defuit:

Tercia rõ eſt.qꝛ eſto ꝙ ſanctificatio adeſſet ⁊ libido
defuerit virtute diuina.nõ tñ decuit vt deeſſet ꝓppt H
ꝙ boc eſt ſolius beate virginis pᷣꝛogatiua.ſola enim
ipſa vt ſancti dicunt ſine pctõ concepit.⁊ ſine doloꝛe
peperit.⁊ ideo hoc ꝑentibus cõcedi nõ potuit beate
virginis.ſ ſoli virgini reſeruari.Et ideo Berũ.dicit
Dico vᷣginẽ gloꝛioſã de ſpũſctõ ↄcepiſſe.nõ aũt cõce
ptam fuiſſe.dico peꝑiſſe virginem. nõ tñ partã a vir
gine.alioquin vbi erit pᷣrogatiua matris de qua ſin/
gulariter credit᷑ exultare. et munere plis.⁊ carnis in⸗
tegritate.ſi eam dederis matri.non eſt hoc virginez
honoꝛare ſ̃ eius honoꝛi detrahere.Et ideo ſimplici/
ter concedendũ ꝙ caro eius ante animationẽ nõ fu

it ſanctificata.Et cõcedende ſunt rõnes qᷓ hoc ꝓbãt

¶ Ad illud qd opponit᷑ in ↄtrariũ de Hieremia 9

de noticia appꝛobatiõis.q ante cognouit qᷓ; foꝛma/

uit. dom ꝙ noticia illa nõ ponit aliquid circa ipſum
ſed circa ꝓpoſitum dei pdeſtinantis.ſicut electio.et
dilectio.⁊ pꝛedeſtinatio eterna nõ ponit aliqᷣd circa
p̃deſtinatum.et ideo non ſequit᷑ ex hoc ꝙ caro Hie
remie vel virginis ante fuerit ſanctificata q; foꝛma/

ta. Et ad illud quod opponit᷑ de Johanne.ꝙ nõdũ 10

erat in ipſo ſpũs vite.ↄdm ꝙ in ſcriptura aliqͥd dici
tur fieri quando innoteſcit. ⁊ nõ eſſe qñ nõ apparet.

Et iõ dicit᷑ ſpũſſanctus nõ fuiſſe in iobanne.qꝛ non

apparebat.adbuc em̃ erat in vtero.ſpũs aũt in ęo dẽ
fuiſſe.qñ in occurſum dñi exultauit in entre.¶ Ad i .
illud qd opponit᷑ ꝙ caro põt infici añ aiationeʒ. et

ſctificari. dm qꝙ; nõ eſt ſile.qꝛ generatõ carnis ex crx

ne ẽ carnalis ⁊ nõ ſpũalis.iõ mag bʒ trãſfundi caro

vicioſa ex carne vicioſa.ꝙᷓ ſancta ex ꝑentibꝰſctifica

☛☚

ꝑ grãm. ¶ Ad illud qdð opponit᷑ ꝙ ↄceptio virginis I 2

fuit ex legitimo mrimonio.g ⁊c.ddin ꝙ totũ illud ẽ

Pbabile. vicz ꝙ ↄcepta fuerit ex ſterili.⁊ ex coitu cõ/
iugali. abſq; tñ culpa actuali.nõ tñ ſeqͥt qↄcepta fu

erit abſq; cᷓ pcti.qꝛ ita trãſfũdit᷑ oꝛiginale ex illis ſic
qui generãt ex coitu adulterino.ſicut oñſum fuit in

ij.li. Et ſi obijciatꝙ nõ debuit ibi eẽ cã oꝛiginalis.qꝛ
facta eſt mediãte virtute.ſ.ſ. fecũdante.⁊ ppter fe⸗
cũdationẽ ſterilitatis makne nõ fuit ab hoie ſed a

deo. dom qꝙ illud nõ valet. qꝛ ſiliter poſſet obijci de

ta ꝙ ſpũſſ.aliqñ oꝑat᷑ vt ſpũs.aliqñ vt ſanctꝰ.Cunc
q̃dẽ opat᷑ vt ſpũs.qũ opꝰ facit ſupꝛa naturã. Zunc
vt ſpnſſctũs oꝑat᷑.cũ nõ facit ſolũ opꝰ ſupꝛa naturã

13

etiaʒ ſanctificat illud ſupꝛa qd oꝑat᷑. Dico ẽ̊ ꝙ in

=:

— —.

t
ne.

ma.
boc
nime
nani
non
iamn
tatio
icia.
tunc
ödi⸗
titas
ene

o;
Aut⸗
lbico
geh

1in

dlr
tbent
ſdet
itche
Ha
uuſin⸗
nisin⸗
n
gla⸗
of̃
vbit
mu9
me,
ſun
.
arce
hie
me⸗

4did
r.
non
1
11

r
10
612
ge
⸗
fo
ſe

i 60

5*
Di.
— —

—

ↄceptõe filij dei qui eſt ſãctus ſãctoꝛũ non ſolũ opa/
tus eſt vt ſpnñs.ſed vt ſpũſfactus. In cõceptõe vero
qua iohãnes eſt ↄceptus ſiue beata virgo.oꝑatꝰ eſt
vt ſpũs tm̃.ideo ſola virgo maria dicit᷑ cõcepiſſe de
ſãcto ſpũ. Pꝛeterea nulliꝰ ↄceptõis ſolẽnitatẽ cele/
