in regemptone fuit yſus ptatis ⁊ vſus bumili at. b yſus bumilitat appuit in pmoꝛdio. vſus ptãtis appa⸗

.

Aginlec
lſionun.

lisen,

j.Thi.ij.

Ro. v.

feſſionum.,

Virgilius con/
tra Euticen.

ſe expleuit ꝑ q̃ iuſtificati ſumꝰ.s ipᷣam iuſtificatiõeʒ eſt
oꝑatus potentia deitat cũ prẽ ⁊ ſpũſctõ.Eſt ̊ redem⸗
ptoꝛ inq;tũ ẽ deus ptãtis vſu.inq;tum hõ hũilitat ef⸗
fectu.Et ſepius dr redẽptoꝛ ſᷣm hũanitatẽ.qꝛ ſᷣm eam
⁊ in ea ſuſcepit ⁊ impleuit illa ſacr̃a q̃ ſunt cã noſtre re⸗/
demptõnis. ꝓpꝛie ergo filius dicit᷑ redemptoꝛ.
¶ Quare xpᷣs dicitur mediatoꝛ. f

¶ Aui ſolus dicit᷑ mediatoꝛ nõ pr̃ vel ſpũſſanctꝰ. DLe q̃

apls. Vnus mediatoꝛ dei ⁊ hoim hõ xpᷣs ihs.i.ꝑ hoi⸗
nẽ ijſi in medio arbiter ẽ ad ↄponendã pacẽ.i.ad recõ
ciliandũ hoĩes deo.hic ẽ arbiter queʒ Job deſiderat.
vtinã eẽt nobᷣ arbit. Recõciliati eĩ ſumꝰðo vt ait aplłs

ꝓ moꝛtẽ xpᷣi. Qð nõ ſic intelligendũ ẽ q̃ſi nos ei ſic re
cociliauerit xpᷣs vt inciꝑet amare qͥs oderat. ſic recõci
liat᷑ inimicus inimico.vt deinde ſint amici qͥ añ ſe ode
rant.ſᷣ iam nos diligẽti deo recõciliati ſumꝰ. Nõ eĩ ex
q̊ͥ ei recõciliati ſumus ꝑ ſanguiĩeʒ filij.nos cepit diligé.
ſ añ mom pꝛiuſq; nos aliqͥd eſſemus.Quõ g nos dili
genti deo ſumꝰrecõciliati.cũ ꝓpter pctm̃ cũ eo hẽamꝰ
inimicicias.qͥ hẽbat erga nos charitatẽ.etiã cũ inimi/
cicias exercebamꝰaduerſus eũ oꝑando iniqᷣtatẽ:? Ita
5 inimici eramꝰdeo.ſic iuſticie ſunt inimica pctã.et iõ
remiſſis pctis tales inimicicie finiunt᷑ ⁊ recõciliant᷑ iu⸗

ſto qͥs ipſe iuſtificat. Epᷣs aũt dicit᷑ mediatoꝛ eo ꝙ me⸗

dius int᷑ deũ ⁊ hoĩes ipſos recõciliat deo. Reconciliat
aũt dũ offendicula hoĩm tollit ab oculis dei.i.dũ pec⸗/
cata delet qbus deus offendebat᷑.⁊ nos inimici eiꝰera

¶ Quare ſolus dei filiꝰdr mediatoꝛ f ⸗mus.

¶ Sed cũ pctã deleat nõ ſolus filius ſᷣ ⁊ pater ⁊ ſpũſſan⸗
ctus quoꝝ deletio eſt noſtra ad deũ recõciliatio.q̃re ſo
lus filiꝰdicit᷑ mediatoꝛ. Nã de prẽ legit᷑ ꝙ recõcilia ue⸗

rit ſibi moᷣm.Ait em̃ apłs.Deus em̃ erat in xpᷣo mom

ſibi recõciliãs.Cũ & recõciliet.q̃re nõ dicit᷑ mediatoꝛ?

XIX
—

ruit in fine. vicit enis
moꝛteʒ ⁊ autoꝛẽ moꝛ
tis patiẽdo ⁊ reſurgẽ/
do.liq; paſſio infirmi
tat᷑ attribuatur ſoluʒ
xpᷣo.tñ opatio virtuj
toti trinitati.Et ideo
dicit meꝛ ꝙ tota trini
tas ẽ redemptoꝛ vſu
potentꝭ. Ad illud qð
obijcit᷑ ptãs fuit in
deo ab eterno. dðz ꝙ
mgr nõ dicit ꝙ fuerit
redemptoꝛ ex poteſta
te ſed ex vſu ptãtis.⁊
hũc quidẽ nõ habuit
ab eterno ſed ex tpe.
f¶ Dicit᷑ redemptoꝛ

Sm hũanitatez. qꝛ vᷣm

eam ⁊ in ea ſuſccpit ?

impleuit illa ſacr̃a q̃
ſunt cã noſtre redem

ptiõis. Sʒ ↄtra.pnia.

et ↄfirmatio. ⁊ extre

ma vnctio. faciũt ad
nr̃am redemptõeʒ.ct
tñ vpᷣs ea in ſe non re
cepit.Re.dðᷣ.ꝙ ſacr̃a
nõ vocant᷑ illa q̃ ſunt
ſigna ⁊ vaſa in quibꝰ.
cõfert᷑ gra.ſicut ſunt
ſeptẽ ſacr̃a ecchie.ſed
ſacr̃a hic dicuntur ſa/
cra myſteria ſiue fa-
cta ſecreta q̃ oꝛdina/

ta ſunt ad nr̃aʒ redẽ/
ptõez. ſicut xpᷣi incar-/
natio.natiuitas.paſ⸗/

ſio.⁊ reſurrectio ⁊c̃.

Quia nec medius ẽ int᷑ deũ ⁊ hoĩes.nec in ſe hũit illa ſacra quoꝝ fide ⁊ imi⸗
tatõne iuſtificamur.i.recõciliamur deo.Recõciliauit ꝗ̊ nos tota trinitas vir
tutis vſu.ſ.dũ pctã delet.ſ filiꝰſolus impletõne obie in qͥ patrata ſunt ſᷣm hu
manã naturam.ea ꝑ que credentes ⁊ imitantes iuſtiſccean.
¶ Scom quã naturam chꝛiſtus dicitur mediato ge
¶AUnde ⁊ mediatoꝛ dicit᷑ jm humanitatẽ nõ ſᷣm diuinitatẽ.Non em̃ eſt medi
atoꝛ inter deũ ⁊ deũ.qꝛ tm̃ vnus eſt deus.ſᷣ inter deuʒ ⁊ hoĩiem quaſi int duo
extrema.qꝛ medius eſſe nõ põt niſi inter aliq. Mediatoꝛ eſt & inq;tuʒ homo.
nã inq;tum deꝰnõ mediatoꝛ ſᷣ equalis patri eſt.hoc idem qð pater cuʒ patre
vnus deus.AHediat & inter hoĩes ⁊ deũ trinitatẽ ſᷣm hoĩs naturã.in qua ſu⸗
ſcepit illa ꝓx que recõciliamur deo trinitati.⁊ ̃ᷣm eandẽ habet aliqd ſile deo.

2 aliquid ſimile homibꝰ.qð mediatoꝛi ↄgruebat.ne ꝑ omia ſimilis homini/⸗

bus longe eſſet a deo.aut ꝑ om̃ia deo ſimilis longe eſſet ab hominibus.⁊ ita
mediatoꝛ nõ eſſet. VUerus g̊ mediatoꝛ xpᷣs inter moꝛtales pctõꝛes ⁊ immoꝛta⸗

lem iuſtũ.apparuit moꝛtalis cum hoibus.iuſtꝰ cũ deo. Per infirmitatẽ ꝓpin⸗

quꝰnobis.p iuſticiã deo. Recte g mediatoꝛ dicteſt.qꝛ int deũ ĩmoꝛtalẽ ⁊ ho
minẽ moꝛtalẽ eſt deꝰ⁊ hõ recõcilians hoĩem deo intantuʒ mediatoꝛ inq;tum
eſt homo. Inqᷓ;tum aũt verbũ nõ eſt medius.qꝛ vnus cũ patre deus. Si er/

go chꝛiſtus ſm vos o heretici vnam tm̃ habet naturã.vnde medius erit: Ni

ſi ita ſit medius vt deꝰſit ꝓpter diuinitatis naturaʒ.⁊ hõ ꝓpter humanitatis

naturã. Quõ humana in eo recõciliant᷑ diuinis: Nam ipſe viuẽs pꝛius in ſe

Q ij

humana ſociauit diuinis vtriuſcq; nature ↄfunctõeʒ in vna ꝑſona. Deinde

4

oms fideles ꝑ moꝛtẽ recõciliauit deo.dũ ſanati ſunt ab impietate quicũq; hu

militatẽ xpᷣi credẽdo dilexerũt.⁊ diligẽdo imitati ſi t. Ecce hic agliqten? inſinu⸗
at᷑ qre xpᷣs iolꝰmediatoꝛ dei dr̃ ⁊ hoim.⁊ ſᷣim quã nãʒ mediet.ſ.hũanaʒ.et cui
mediet.ſ.deo trinitati. Lrinitati em nos recõciliauit ꝑ moꝛtẽ ꝑ qua etiã nos
redemit a ſeruitute dyaboli.Nam vt petrus ait.Mõ coꝛruptibilibꝰ auro ⁊ ar
gento redempti ſumꝰſed pᷣcio ſanguine agni immaculati.

. .

Dintelligentiam aũt huiꝰ ꝑtis incidit hic qᷓ
ſtio circa duo. Pꝛimo em̃ querit᷑ de efficacia
paſonis. Scdo vo querit᷑ de ꝑſona redem/
ptoꝛis ⁊ mediatoꝛis.Cinoa pꝛimũ querunt᷑ quatuoꝛ
iuxta ea q̃ pꝛius tacta ſunt. Pꝛimo g querit᷑ vtrum

p paſſionem xpi fiat pctõꝝ remiſſio.Scdᷣo queritur.

vtrum fiat cyꝛograpboꝝ deletio. Lercio querit᷑ vtꝝ

P ipᷣam fiat liberatio a ptãte dyaboli. Quarto queri

xur vtrũ ꝑ ipᷣam fiat abſolutio a pena pctti.
— Dueſtigel. = g
trum p paſſionẽ xpᷣi fiat remiſſio peccatoꝝn? Et ꝙ
ſic videt᷑ Apoca.j.Lauit nos a pctis noſtris in ſan/
guine agni. Sed pctã abluere non eſt aliud q; pctã
remittere ſiue iuſtificare.̊ a paſſione eſt peccatoꝛuʒ
remiſſio ⁊ iuſtificatio.
pene mundant᷑ in ſanguine.⁊ ſine ſanguinis effuſio/
uie nõ fit remiſſio peccatoꝛum.Et ibidem. Sanguis
xp̃i qui ꝑ ſpm̃ſanctum ſemetipᷣm obtulit immacula
tum deo emundabat oↄſcientias noſtras ab operibꝰ
amoꝛtuis.Sed oꝑa moꝛtua ſunt peccata.̊ ꝑ paſſio/
nem xpᷣi fit emundatio a peccatis. ¶ Item in cano/

nce miſſe dicit᷑ ⁊ trahit᷑ de euangelio.Hic eſt calix no.

ve. teſta.qui ꝓ vobis ⁊ ꝓ multis ef.in re.peccatoꝝ.
tem ſacr̃a iuſtificant.Sed om̃ia ſacr̃a iuſtificati
onem babent a paſſione xpᷣi. ᷓ multo foꝛtius chꝛiſti
paſſio eſt efficax in iuſtificando.(¶ Sed ↄtra. Rom̃.
iiij. Lraditus eſt ꝓpter delicta noſtra.⁊ reſurꝛexit p/
pter iuſtificatõneʒ noſtrã. &̊ videt᷑ ꝙ iuſtificatio ſit a
reſurꝛectõne non a paſſione. ¶ Item Eſa.xliij. Ego
ſum qui deleo iniquitates tuas ꝓpter me.j deletõ ꝑec
73** noſtroꝝ eſt a ſolo deo.nõ a paſſione chꝛiſti.
¶ Item iuſtificatio a culpa eſt ꝑ gratie infuſionem.
Sed ſolus deꝰeſt qui põt gratiam infundere ſicut in
pꝛimo libꝛo ⁊ in quarto oſtenditur.& ſolus deus põt
culpam delere ⁊ hbominẽ iuſtificare.g culpe deletio ⁊
iuſtificatio nõ eſt a paſſione. ¶ Item nibil coꝛpoꝛa/
le inſſuit iuſticiaʒ in rem ſpnalem. ſed paſſio xpᷣi fuit
coꝛpalis.g nõ potuit animã iuſtificare ſiue a pecca/
to mundare. ¶ Item neccſſe eſt iuſtificans eſſe con/
iunctũ iuſtificato.ſed paſſio xpᷣi eſt extra animã.ergo
noõ põt iuſtiſicare animã. Irez ſi paſſio xpᷣi eſt cau
ſa iuſtificatõnis anime.aut &ͤ ꝑ modum cauſe mate/
rialis.aut pꝑ modũ foꝛmalis.aut cfficientis.aut fina
lis. Hon materialis. hoc ↄſtat. qꝛ paſſio nõ eſt mate

ria iuſtiſicationis. Hon foꝛmalis.qꝛ illud eſt gratia.
Nlon efficientis.qꝛ illud eſt deus. Hon finalis.quia
illud cſt gloꝛia eterna. ac. Si tu dicas ꝙ paſſio dici
7 tur iuſtificare.i.xpᷣs patiẽs.eadem ratõne ⁊ ambula-
tio. 7 At wierrek nos utigenret pctã goara
Hõ IpS ambulans 2 pdicans nos iuſtifica-
uit. 7 pctq noſtra delcuit qd tamen no pccdit. Eſt F

delere. Quia x

qqueſtio qualiter xpᷣi pamio eſt cauſa noſtre iuſtificati

Onis. Et ſi tu dicas ꝙ p modũ meriti. tũc eſt queſtio
iuſtificatõnis.

qualiter reſurrectio pot eſe cã noſtre
cum yps nõ merverit reſurgẽqo. Et ſi vtraqʒ eſt czu⸗

Item ad Hebꝛc.ix. Om̃ia

Summtmã intel
ligentie pᷣmiſſe
ringit.

· Pe. .

„

ſa ſcʒ tam paſſio q reſur
ueniat ⁊ pꝛincipa S ad pᷣdictoꝝ intelligentiã
eſt notandũ q; noſtra iuſtificatio attribuit᷑ tam paſ-
ſioni qᷓ; reſurꝛectõni ſicut haber᷑ in textu ⁊ glo.in plu
ribus locis. Añ ad Roma.iiij.dicit᷑ ſuꝑ illud. Moꝛ⸗
tuus eſt ꝓpter nr̃a delicta ⁊c. Atraq; ſcʒ moꝛs et re
ſurꝛectio xpᷣi delicta noſtra tollũt.⁊ vtraq; iuſtificãt.
Attñ neutri.i.nec reſurꝛectioni nec paſſioni attribui
põt ꝓpꝛie cauſalitas iuſtificatõnis ſiue deletio culpe.
qꝛ nõ inuenit᷑ ibiꝓpꝛie aliquod genꝰ cauſe ſicut i op/
ponendo oſtenſum eſt. Habent tñ nihilominus ali⸗
quam cauſalitatem in hoc ꝙ habent aliquam cauſe
pꝛietatem. Attribuit᷑ em̃ his iuſtificatio noſtra per
modũ meriti interuenientis.qð quidẽ habet diſpoſi

tionis ratõnem.⁊ reduci babet ad cauſam materia/

lem. Per modũ excmpli ꝓuocantis ⁊ excitantis.qd
quidem habet reduci ad cauſam mouentẽ ⁊ efficien
tem. Per modũ exemplaris regulãtis.qð quidẽ ba/
bet reduci ad cãm foꝛmalẽ. Per modũ tmini quictã
tis.qð quidẽ hʒ reduci ad cam finalez.Et ita his du/
obus attribuit᷑ iuſtificatio ſm ꝓpꝛietatẽ cuiuſlʒ cau/

ſe generis. Attamen ratio merendi iuſtificatiõeʒ at/

tribuit᷑ ſoli paſſioni nõ reſurꝛectõni. Ratio vo termi
nandi ⁊ quietandi attribuit᷑ reſurꝛectõni ad quã oꝛꝝ
dinat᷑ iuſtificatio nõ paſſioni. ODuo vᷣo intermedia.
ſcʒ excitatõ ⁊ regulatio attribuit᷑ vtriq;. Maʒ paſſio
excitat nos ad dei dilectiõeʒ.⁊ vlteriꝰinſinuat nobis
qualiter moꝛi debeamꝰpctis.⁊ ita eſt exemplũ puo/
cans.⁊ exemplar regulans.Et ꝙ ſit exemplũ habet᷑
ex pꝛima Pe.ij. p̃s paſſus eſt ꝓ nobis vobis relin/
quens exemplũ. ſit exemplar hr̃ ad Rom̃.vj.Si
ↄplantati ſumꝰſilitudini moꝛtis ipſiꝰ ⁊c̃. Silr et re/
ſurꝛectio bʒ rõnem exempli ꝓuocantis.⁊ exemplarꝭ
dirigentis. Pꝛouocat em̃ nos ad iuſticiã ꝑ quã acq/
ramus illam gloꝛiã quazʒ eredimus xpᷣm habuiſſe in
ſua reſurꝛectõne.vt talia ſint coꝛꝑa gre.qualia xpᷣus
in ſua reſurꝛectõne monſtrauit.ſicut dicit᷑ in quadã
glo. Dirigit etiam nos dum ad eius exemplar cona⸗
mur ambulare in nouitate. Juxta illud qð d ad ro-
ma.vj.quõ xpᷣs reſurꝛexit a moꝛtuis ꝑ gloꝛiam pris.
ſta ⁊ nos in nouitate vite ambnlemꝰ.⁊ ſic taʒ paſſio
q; reſurꝛectio bʒ rõnem excitantis ⁊ regulãtis reſpe
ctu noſtre iuſtificatõis.ſᷣm duo q̃ in noſtra iuſtifica⸗
tõne hñt ↄſiderari.ſ.ablatõ mali ⁊ collatõ boni.Ab/
latio mali appꝛopꝛiat᷑ ipſi paſſioni.collatio vo boni

ipſi reſurꝛectoni. Et hoc eſt qdð dicit᷑ in glo.Traditꝰẽ

Apter delicta nr̃a ⁊c. Moꝛs xpi ſola interitũ vite ve
teris ſignificat. ⁊ in reſurꝛcctione ſola noua vita ſis

ficatur. Ex bis que dicta ſunt patet rñſio ad que/

ſtionem ſupꝛa ꝓpoſitã. vicʒ qualiter noſtra iuſtifica/

tio ſiue deletio culpe ſit a paſſione xpᷣi. Eſt em̃ ab ca
per modum meriti.⁊ ꝑ modum exemplaris.⁊ ſigui.

Patet etiã qualiter ſit a reſurꝛcctõne.⁊ ꝑ boc mani-

feſtata eſt rñſio ad pꝛimus obicctum de auẽte apli qᷓ
dicebat᷑ ꝙ noſtra iuſtificatio eſt a reſurꝛectõe. Eſt ẽ

ectio.querit᷑ cui pꝛius con /

itte
. niboffun
Cikickinic
ſtentsbe
conodin
rmegnſion
tockogen
tas ſolo d
gſeungiſt
1l amraeſ
Gnulunc
ganoci
mckchu
1pnſoppi⸗
zunckh
luntateopt
ſeicrap,
1 denſanatt⸗
obiet git
domngglii
tumn roafn
igr ſs
ſtuobjaas
iitianono⸗
Eraccſeean.
Cenrnohant
Nkaschon
fonpſcenin
1)ſilingte
ortirqe
hoſfrintifent
anſent ſone
hergietten
Plincpiotehpo
rdſronti
ſorcccrichi⸗
(rignnfi
og
Mnsndoss

Fe
Nienbe
hitinliterz

Nogapbe
merſta ſonib
lur iey
ngve dam
Eyentura
tenante
fedincbꝛnt
Nhegͤeſen
nepolatunh
NoNtgchant,
Ulifuentdee
eſngleuta
m Acbreſine
csbierini
nppte dian
Lenrßipöſun
ſglitfi
1. Geen
nnlcn
Pͤck
nidenng

. hſmcle
atpli.ngui
egbabent ninn
ababerdautnnn
aſus ſ ho in
aninors NaN.

it hatdat

—
= —
–
= =S- =4
— S.
— — —
= =
=

—

S
===
2 =

——
—
—
—
—
—☛
—, —
—

—
☛R
☛ =
= ==

☚
—

S = —
2==

S

=
S=
S=

=☛

10 nire paſſioni xpᷣi.

Di.

a reſurꝛectõne ⁊ paſſione ſine aliqua cõtradictiõe vt

pꝛius oñſum eſt. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ ſolus de?ꝰẽ
qui delet iniquitates ⁊c.dᷣm ꝙ verũ eſt ꝑ modũ ef/
ficientis.ꝑ hoc tñ nõ excludit᷑ ꝙ alij nõ poſſit ↄueni/
re ꝑ modũ merentis ⁊ excitantis.ſicut dictũ eſt ↄue/

⁊ paſſio xpᷣi ⁊ ſi nõ habeat potentiaʒ iuſtificandi in/

qᷓ;tum eſt paſſio coꝑalis.habet tamen inqᷓtuʒ a vo/

luntate optima ꝓcedebat eius tolerantia.⁊ hahebat

fieri crca pſonam digniſſimam.qu ſt omuis iuſti
12 cie ⁊ ſanctitatis pꝛincipiũ ⁊ cauſa.

d illud quod
obijcit᷑ ꝙ iuſtificans debet eſſe ↄiunctuʒ iuſtificato.
dðm ꝙ aliqͥd ↄiungi alij poteſt duptr.vicz ꝑ ſubſtã/
tiam.⁊ p effectum Ruis aũt pafſio xpᷣi nobis non
ↄiungat᷑ ꝑ ſubam.ↄiungi tamen põt ꝑ efficaciaʒ.Et
ſi tu obijcias ꝙ nõ videt᷑ ꝙ poſſit ↄiungi ꝑ efficaciã
niſi aliquo modo ↄiungat᷑ ꝑ ſubſtantiaʒ.ddm qꝙ nõ
eſt neceſſe eam ↄiungi ꝑ ſubam.ſed ſufficit ꝙ cõiun/
gatur mediante fide ꝑ dilectõnem.Et hoc eſt quod
dicit᷑ ad Roma.iij. Quem pꝛepoſuit deus ꝓpiciato/
rem ꝑ fidem in ſanguine eiꝰ.Glo.Fidem ⁊ paſſiõeʒ

15 ſimui iungit. qꝛ neutrũ ſine altero valet.¶ Ad illud
qʒ querit᷑ in qͥ genere cauſe paſſio xpᷣi ſit pꝛincipbium

noſtre iuſtificatõnis.iam patet rñſio. ex his que di/
cta ſunt. Mon em̃ eſt cauſa ꝓpꝛie.licet aliquo mõ ha/
beat ꝓpꝛietatem cauſce ſicut pꝛius explanatum eſt in
pꝛincipio reſponſionis.vbi etiã determinatũ eſt q̃li⸗-
ter differenti modo iuſtificatio noſtra paſſioni ⁊ re
ſurꝛcctõni chꝛiſti babebat attribui. M
Queſtio. ij.

b
¶ Utrũ ꝑ paſſionem xp̃i facta fuerit cxꝛographoꝝ de/

letio:Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo auẽcte apli ad Col.ij. Do
nans nobis delicta.⁊ delens qd aduerſum nos crat
cyꝛographum decreti qd erat ↄtrarium nobis
Item bocipſum videt᷑ auẽte Aug.quaʒ mgr po/
nit in litera. Yuſo ſanguie ſine culpa.omniũ culpaꝝ
cyꝛographa deleta ſunt. ¶ Item om̃ia merita et de/
merita ſcribunt᷑ a iuſto iudice. Juxta illud qð ſcribi
tur Hiere.xvij. Pctm̃ iuda ſcriptũ eſt ſtilo ferꝛeo in
vngue adamantino.ſᷣ paſſio chꝛiſti nos liberauit ab
ira ventura.ꝙ deleuit noſtraꝝ culpaꝝ cyꝛographa.
Item ante aduentũ chꝛiſti etiaʒ ſancti patres iu/

ſte detinebant᷑ in lymbo.hoc aũt nõ erat ꝓpter pctm̃

ade qð pᷣceſſerat. pꝛeciũ illud adhuc remanebat in
memoꝛia tanq; in ſcriptura.ſed poſt paſſionẽ chꝛiſti
nõ detincbant᷑.̊ videt᷑ ꝙ ſcriptura illa ꝑ quam obli
gati fuerũt deleta fuit. Reſtat g ꝙ chꝛiſtus in paſſio/-
ne ſua deleuit culpaꝝ noſtraꝝ cyꝛographa. ¶ Sʒ cõ

tra. Adhbuc ſunt aliqua pctã ꝑ que dyabolus detinet

boies bic ⁊ in futuro ad luenda ſupplicia. ſi tenen-
tur ꝓpter alicuiꝰculpe memoꝛiam.videt᷑ ꝙ ꝑ paſſio/
nem xp̃ᷣi nõ ſunt deleta omniũ culpaꝝ cyꝛographa.

ꝓcurantes in ipſa paſſione grauiter peccauerunt.er

go nõ videt᷑ ꝙ ꝑ paſſionẽ eius deleta ſunt culparum

noſtraꝝ cyꝛographa.ſed potius inſcripta et roboꝛa/

¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ iuſtifica/⸗
tio eſt ꝑ gratiã que infundit᷑ a ſolo deo.dð ꝙ et ſi G/
tia a ſolo deo babeat infundi.nibilominꝰtamen xps
p ſuam paſſionẽ potuit eam nobis ꝓmereri.⁊ ſic di
11 cimur a paſſione iuſtificari.(¶ Ad ülud qð obijcitur
ꝙ nullum coꝛpꝑale influit iuſticiam in ſpnale.dðᷣm ꝙ
quẽadmodũ caro xpᷣi ꝑ ſe nõ eſt cibus anime.in ſe ta
mwen eſt cibus ex vnione ſui ad diuinaz naturam. ſic

ſupfluũt om̃ia alia remedia. ꝙ ſi hoc eſt falſuʒ.re⸗
at ⁊c. ¶ Item crucifigentes xpᷣm ⁊ paſſioneʒ eius

la. Si tu dicas &ᷣ deleta fuerũt q;tum ad meritum x

paſſonẽ. Contra.tantũ malũ fuit occiſio xpᷣi.quãtũ
bonũ fuit vita xpᷣi. ꝗ̊ malicia occidentiũ equabat᷑ ſo
lutõni pꝛecij.gᷓ nõ videt᷑ ꝙ ꝑ paſſionẽ xpᷣi poſſit ſcri-/
. tem cyꝛogphũ decreti.
aut ẽ culpa.aut pena.Si culpa.& idem ẽ delere cyꝛo/
graphũ ⁊ culpã.&̊ male diſtinguit aplłs ad Col.ij.in/

ptura culpe ipſoꝝ deleri.

ter hec duo dicens. Donãs nobis delicta.⁊ delẽs q

ad. n. e. cxꝛo. Si pena. Cõtra. cyꝛogpbũ obligat. pe

—

na nõ obligat. videt᷑ ꝙ cæꝛogphù nõ poſſit ſtare ꝓ

pena vel ꝓ culpa.Si g̊ paſſio xpᷣi nõ eſt niſi ↄtra cul-

pam vel ↄtra penã.ꝑ paſſionc chꝛiſti nõ habent dele
ri culpaꝝ noſtraꝝ cyꝛograpba. ¶ Item cyꝛoaphuz
illud aut habebat᷑ a deo.aut a nobis.aut a dyabolo.
Si a deo.videt᷑ ꝙ deleri nõ poterat.qꝛ a nullo pt ſe
pari diuina iuſticia.nec infringi diuina ſnia. Si a no

bis habebat᷑.g̊ videt᷑ ꝙ nõ eſſet aduerſum nos.Si a⸗

dyabolo. Contra.dya?ꝰnullum ius acquiſierat in no

big.̊ nullũ aduerſum nos habebat cyꝛographum.

Item querit᷑ iuxta hoc q̃ ſit dr̃ia inter cxꝛogphũ

decreti ⁊ cxꝛographum culpe.cuʒ vno noie nominet
Aug.⁊ alio noie noiet apłs.Et que ſit illa ſcriptura.
.ach 14

⁊j qualiter ꝑ paſſionẽ chꝛiſti affixa ſit cruci. L
pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ ſermo iſte ẽ me
thaphoꝛicus.quo dicũt᷑ ꝑ paſſionẽ chꝛiſti deleri cyꝛo

grapha culpaꝝ.Dicit᷑ em̃ cyꝛographuʒ a cyꝛos qð ẽ

manꝰ.⁊ gphia qð ẽ ſcpᷣtura.q̃ſi ſctura mãu facta.

Oue aũt ſit iſta ſcriptura que dẽ cxꝛograpbũ decreti

⁊ cyꝛographuʒ culpe.diuerſimode pot aſſignari ᷣm
diuerſas expoſitõnes q̃ innuuntur ſuper.ij.ad Colł.

Scdðm tñ expoſitõcʒ q̃ magis ↄſonat vᷣbo apli ⁊ di/
cto aug.ſciendũ ꝙ cyꝛogphũ culpe dẽ eẽ mẽoꝛiale q̊̃̊

aia tenet᷑ aſtricta ⁊ obligata alicui pene. ſicut aliqͥs
qñ obligat ſe alteri facit ei cxꝛographũ.⁊ B inuit Au
guſti.inir̃a cuʒ dicit culpaꝝ cyꝛograpba deleta ſunt.

quibꝰdebitoꝛes añ dyadolo tenebant᷑.Et dẽ illud cy-
rographũ culpe ⁊ cxꝛographum decreti.qꝛ talis obli

gatio ↄſurgit ex nr̃a culpa tanqᷓ ex merito.⁊ ex diui⸗

na ſnia tanꝙᷓᷓ ex decreto.⁊ ſic cxꝛogphũñ dr̃ eẽ mẽoꝛi/

ale illud qͥ quioẽ pctm̃ manet q;tum ad reatuʒ.rõne
cuiꝰdiuina iuſticia hʒ nos punire.dyabolica malicia
põt accuſare ⁊ detinere.⁊ ↄſcia nr̃a põt ↄtra nos re/
murmurare.⁊ illud cyꝛographũ aduerſum nos ha/

☚W

§

bet inſcribi nõ ſolũ ꝓ pctis nr̃is actualibꝰ.ᷣ etiam

petõ pꝛimi ꝑent.⁊ roõne bꝰ dyaꝰhʒ in nos aliquã ptꝗ
tem vel ſimplr vel ad tpᷣs.Om̃ xpᷣs ꝑ paſſionẽ ſuã
nõ ſolũ impetrauit nob remiſſionẽ culpe qtũ ad ma
culã.ſ etiã qtum ad reatũ.hinc ẽ ꝙ dicit aplis ⁊ au/
guſt. ꝙ xpᷣs pꝑ paſſionẽ ſuã deleuit cꝛoppha culpaꝝ.
Sʒ apls dicit ſingir delẽs cꝛoãphũ vecreti.qꝛ loqͥt
de meoꝛiali trãſgreſſionis pᷣmi ꝑent.Aug vo plura/
liter. qꝛ loquit᷑ de remiſſione oĩm pctõꝝ qtuʒ ad re/
atũ. vt pfectũ expꝛimat ipſiꝰpaſſionis effectũ. Cõce⸗

dendũ eſt aſſionẽ xpᷣi delent᷑ cyꝛogpha culpa
6 Be fiirönes d bofdunt. 4 16

rum. Cõcedende ſunt etia rone
illud vo qd p obijcit᷑ in ↄtrariũ ꝙ dya? multos deti⸗
net ad luenda ſupplicia. dᷣm ꝙ duple eſt loqui de ef
ficacia paſſionis xpi. aut q;tum ad ſufficientiaʒ. aut
tum ad efficacia. Mtum ad ſufficientiã ſic ſe cxtẽ/
it ad om̃s hoies.⁊ ad om̃s culpas. Si vᷣo qᷓtuʒ ad
efficaciã.ſic ſæ extendit ad eos ſolũmõ qͥ baptiʒant᷑ i
noie eiꝰ.q̃ abſoluunt᷑ a reatu oꝛiginalis et actualis.
ita ꝙ a dyabolo non pñt ampliꝰteneri.niſi foꝛte ſe ei
volũtarie ſubijciãt.⁊ noua ↄtra eos ſaibni Sos

—☛

12 pha. ¶Ad ulud q obijcit᷑ ꝙ ſi leta ſunt culparuzʒ
cyrographa ꝑ paſſionẽ qꝙ ſuꝑfluãt alia remedia. dðs
cꝙ ill nõ ſequit᷑qꝛ alia remedia a paſſione hñt effica
ciam. nec paſſio delct efficiẽter hmõi cyꝛographa niſi
18 interueniat illa fmedia. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nõ
ſunt deleta crucifixoꝝ cyꝛoãpha ſᷣ potiꝰſcripta.ddm
ꝙ deleta fuerãt in ipſis crucifixoꝛibꝰ q́;tum ad ſuffici
entiã ⁊ qtum ad meritũ.licet in pluribꝰcoꝛũ nõ ſint
deleta qᷓ;tum ad efficaciã ⁊ qtum ad actũ ꝓpter eoꝛu
negligentiã.Et ſi tu obijcias ꝙ quãtitas tran ſgreſſi⸗
onis coꝝ equabat᷑ quantitati ſatiſfactõis.dðm qꝙ ex
cuſabant᷑ ꝑ ignoꝛantiã ſicut dicit Anſ.Si ei cogno⸗
uiſſent. nunqᷓ; dñm glie crucifixiſſent. Aliter põt dici
nunq; illi crucifixoꝛes ex tam mala volũtate chri⸗
ũ occidebãt.ex qᷓ bona volũtate chꝛiſtꝰ paſſionẽ ſu/
ſtinebat. ⁊ ideo longe potẽtioꝛ erat paſſio xpᷣi ad ſa/
19 tiſfaciendũ qᷓ; eſſet illoꝝ culpa ad obligandũ. (¶ Ad
illud qð querit᷑ vtrũ cyxꝛogphuʒ decreti ſit culpa vel
pena.ddᷣm ꝙ ꝗpꝛie loquẽdo nec eſt culpa nec eſt pe/
na. 5 eſt reatus cõſequens culpã qui eſt obligatio ad
penã.qᷓ quidẽ dẽ cxꝛogphũ inqtum tenet obligatõʒ
reſpectu pene.⁊ rõnẽ mẽoꝛialis reſpectu culpe pᷣteri
te.Culpa ei frequẽter trãſit actu ⁊ remanet reatu.ſi/
cut ptʒ in ſanct᷑ pꝛibus qͥ detinebant᷑ in limbo qbus
deletũ erat oꝛiginale q;ẽtum ad culpã.ſᷣ adhuc rema/
nebat in eis reatꝰ ꝓpter qᷓ; ianua erat eis caaua.
20 ¶Ad illud qð querit᷑ quis babebat illud cxꝛoppbũ
dosn ſicut tactũ fuit ꝙ ⁊ deꝰ.⁊ hõ.et dyaꝰhabebat.ᷣ
deus vt iudex.hõ vt reus.dyaꝰvt accuſatoꝛ.Et ſic la
tro fert inſigne ↄtra ſe.ſic bõ cõtra ſeipᷣm ferebat cy/
rographũ.nec ꝑ illud cyꝛograpbũ acquirebat᷑ aliq
ius dyabolo. Muis em̃ hõ iuſte detineret᷑.ipſe tñ in/
iuſte detinebat. Mec in illiꝰdeletiõe factũ eſt aliquod
pᷣiudiciũ diuine iuſticie.ſᷣ potiꝰſatiſfactũ eſt ei ꝑ bñfi
ciũ miſcdie redemptoꝛis. ¶ Ad illa vo q̃ qucreban/
tur vltimo pʒ rñſio ꝑ ea q̃ dicta ſunt in hmõi reſpon
ſi ven gne⸗ io ſicut planũ eſt ꝑtractanti.

—

¶ Atrũ ꝑ paſſionem xpᷣi liberati ſimꝰ a ptãte dyaboli.
Et ꝙ ſic v? Apoc.xx.Aidi anglm deſcendentẽ de ce/
lo.⁊ appꝛehẽdit dꝛaconẽ qͥ eſt dyaꝰ.ſ̊ potiꝰꝑ illũ an/
gelum ſicut ſancti exponũt intelligit᷑ xpᷣs.ſi &ᷓ ab iſto
angelo dyaꝰeſt religatꝰin eiꝰpaſſionc.videt᷑ ꝙ ami/
ſerit ſuꝑ nos poſſe. rem Bob rn. Mũüc iudicium
eſt mũdi.nũc pꝛinceps huiꝰmũdi eijciet᷑ foꝛas. Si g
dyaꝰfoꝛag ꝑ vxpᷣm eſt eiectꝰ.videt᷑ ꝙ a ptãte eiꝰlibera
ti ſmd. hrem xpᷣus dux nr̃ vicit dyabolum ꝑ illud
Apoc.v. Aicit leo de tribu iuda.Sʒ victoꝛia duc eſt
victoꝛia totiꝰ exercitꝰ.g videt᷑ ꝙ dyaꝰ a toto genere
hũano ſit ſuꝑatus.et ita videt᷑ ꝙ ꝑ paſſio xpᷣi amiſe/
rit ſuũ poſſe reſpectu gener hũani. ¶ Item qñ dyaꝰ
ſuꝑauit pꝛimũ hoiem.ꝑ ↄñs ſuꝑauit totũ genꝰ hũa/
num.ẽ pari rõne videt᷑ ꝙ cuʒ ſupatꝰſit a xpᷣo.ſuꝑatꝰ
ſit a toto genere hũano. ꝑ paſſionẽ xpᷣi totũ genus
hũanũ liberatuʒ fuit a ptate dyaboli. 3. Epb.
vj. Non ẽ nob̊ colluctio aduerſus carnẽ ⁊ ſanguieʒ.
ſ aduerſus mũdi rectoꝛes tenebꝛaꝝ baꝝ.ꝗ̊ demoneſ
adhuc nos impugnãt et huic mũdo pꝛincipant᷑.Sa
ptãte dyaboli liberati nõ ſumꝰ. ¶ Item. ij. Thimo.
iij. ↄr̃ ꝙ nouiſſimis diebꝰ inſtabũt tpa ꝑiculoſa.et h̊
ipſum dr̃.ij. The.ij.⁊ in Daniele ⁊¶ Apoc.ꝙ in tẽpe
antixpᷣi habebit dyaꝰ magnã ptãtem ad temptandũ

⁊ veyandũ.o non videt᷑ ꝙ ꝑ paſſonẽ amiſerit poſſe

—
.
—

ſuꝑ gen?bumanũ. tem ptãs dyabo i marime in „

duobꝰoſiſtit.vicʒ in obſefſione coꝛꝑm.⁊ in excecati
one mentiũ.ſᷣ poſt paſſionẽ xpᷣi adbuc multi a dyalbb
lo fuerũt obſeſſi.multi etiã fucrũt quiſſime excecati.
videt᷑ ꝙ ptãs dyaboli nõ ſit in aliq̃ diminuta ꝑ pai
ſionẽ xpᷣi. Oꝛ aũt dyaꝰmultoꝝ corꝑa obſederat dcz
exꝑientia.ꝙ iterũ multoꝝ mẽtes excecet ꝓbat᷑ ꝑ illI
qð dr̃.ij.Coꝝ.iiij.Deꝰhuiꝰſeculi excecauit mẽtes in/
fideliũ. ¶ Otem ptãs dyaboli vel eſt ad nocendum.
vel ad temptandũ.Sed nunqꝙᷓᷓ potuit nocere niſi ꝑp/
miſſus. HNunqꝙᷓ etiã potuit in pctm̃ pᷣcipitare niſi pbe
ret᷑ ei volũtas ⁊ ↄſenſus.⁊ hocipᷣm põt modo.ſi g̊ ab
initio nihil potuit amplius. vr idem ꝗqð e, 21
dom ꝙ ſicut dicit mgfr̃ in lr̃a. Per paſſionẽ xpᷣi ſumꝰ
a ptãte dyaboli liberati.om̃s quidẽ qᷓ;tum ad ſuffici
entiã. illi ſoli qͥ ſunt de eiꝰcoꝛpe (hoc eſt ecclia)qtũ
ad efficaciã. Et hoc pʒ ſic. Oyaꝰem̃ añ paſſioneʒ xpᷣi 22
hẽbat duplicẽ manuũ.vicʒ attrahentẽ ⁊ impellentez.
Manꝰattrahens erat ptãs trahẽdi ad limbũ etiam
iuſtos ⁊ ſctõs. Manꝰimpellens erat ptãs pꝛecipitã
di in malũ.vel ꝑ fallaciã.vel ꝑ violentiã.qꝛ tempta/
bat vt dꝛaco.temptabat vt leo.Et pꝛima manꝰ ſcili/
cet attractiua erat tante potentie vt nullꝰpoterat ei
reſiſtere.⁊ Gᷓ fuit ei oino amputata ꝑ paſſionẽ. Jam
em̃ nullũ iuſtũ põt ad limbũ trahere.qꝛ ꝑ paſſionem
xpᷣi deletũ eſt cyꝛographũ peti ade. Manũ aũt ipel/
lentẽ hẽbat ita foꝛtẽ.vt cum magna difficultate poſ⸗
ſet qͥs ei reſiſtere.Et ideo in multis regnabat.immo
fere in om̃ibꝰ.Om̃s em̃ vel ſuꝑabat ꝑ fraudulentiã
vel ꝑ violentiã.⁊ hec ptãs debilitata eſt ꝑ paſſioneʒ.
quã lumẽ veritatis aꝑitur ↄtra dyabolicã fraudu
entiã.⁊ adiutoꝛiũ vᷣtutis tribuit᷑ ↄtra dyabolicã vi/
olentiam. Apparuit aũt lumẽ veritatis.⁊ interiꝰper
diuinã inſpiratõeʒ.⁊ exterius ꝑ humanã inſtructio/
neʒz. Jam em̃ fere om̃ibꝰeſt veritas ꝓpalata.et ideo 62
deſtructa idolatria q̃ pꝛiꝰregbat.Adiutoꝛiũ etiã vᷣtu
tis tribuit᷑ ꝑ gratie infuſionem que repꝛimit ↄcupi/
ſcentiam.⁊ ꝑ angelicam ꝓtectõnem que cõpꝛimit et
repꝛimit poteſtates aduerſas.⁊ hoc ideʒ virtute paſ
ſionis.merito cuiꝰmittit᷑ nobis ſpũſſanctꝰ.mittũtur
etiam ⁊ ipſi angelici ſpũs vt ſuꝑctur aduerſariꝰ.Añ
dyabolus ſuꝑ om̃ia abhoꝛret memoꝛiam paſſionis
⁊ figuram crucis.ꝑ quam ſumus a ptãte eius libera
ti. Rõnes ergo hoc oſtendentes cõcedende ſunt. 2
d illud ergo qð pꝛimo obijcitur ꝙ adbuc reſtat 4
nobis aduerſus mũdi rectoꝛes colluctatio. dðm ꝙ
qᷓ;uis nobis incumbat pugna.nõ tamen elongamur
a victoꝛia.niſi interueniat noſtra negligentia.ſᷣm ꝙ;
dicit᷑.j.ad coꝛinth.x.Fidelis deꝰqui nõ ꝑmittit nos
temptari ⁊c̃.ſed faciet cũ temptatione ꝓuentum.ct
ideo ex illa auẽte non põt baberi ꝙ nobis pꝛeſideat
poteſias dyabolica. quis nos exercere non deſiſtat. ?5
A illud qd obijcit᷑ ꝙ in nouiſſimis diebus inſta
bunt temꝑa periculoſa. dᷣm ꝙ q;uis ꝑ paſſioneʒ ſit
poteſtas dyabolica ſuꝑata.tamen in nobis eſt vires
dare hoſti.⁊ nos ſubiugare poteſtati dyaboli.Et qᷣa
in nouiſſimis diebꝰ abundabit multoꝝ ꝑuerſitas.⁊
refrigeſcet charitas. vires ſumet dyabolica poteſtaſ.
⁊ iuſto dei iudicio ꝑmittct᷑ amplius ad malũ impel. 16
lere q; ꝑmiſſus fuerat in tempꝑe pꝛecedẽti.¶ Ad illᷣ

quod obijcit᷑ ꝙ adbuc põt in vexatõnem coꝛpoꝛum

— —

et excecatõez mentiũ.dm ꝙ hoc nõ poteſt modo ni
ſi quis ei ex culpa ſua vires tribuat.ſicut ſunt illi qui

feſtoſol
gporgro
Moſrort
ſlorz ohr
poruuit
holutuiedn
gigelar
Ugobngn
Cupaſt.
apnobose
mtinebabe
tupenepens
lachenalg
nfupno
o.E
ſor⸗
etihen
m
gpena.
plunan
ſcetor
calſania
tions
ngeſſe⸗
ictin
nent
nteſce
baccbmnt

ſͤtanil

nſſonich
nihſtae
ſibatmn
Reagkuen be
nereſ⸗
ſmn

n

I

lnec . N
.

. Nh
.*
e ce ze
N W
ioriorür
areſtzulche
tnütimium
jnerAmin
is: ui n
ioſtian n,
4

pmnen gt

““?“

r ga ich

S ect

27 ipſum eſſe vas vacuũ ſed ſignatum. ¶ Ad illud q
obijcit᷑ ꝙ nibil poterat niſi ꝑ dei ꝑmiſſionẽ ſiẽ ⁊ nũc.

ſacramenta xpᷣi ↄtemnunt.qui vo humiliter ⁊ deuo
te ſacramẽtis ⁊ ſacralibus ſe ſubijciũt.que a paſſio/
ne xpᷣi habent virtutẽ.non foꝛmidant dyabolicã po
teſtatem. Lanta eſt em̃ virtus ſacramentoꝝ ecclie.
vt etiam extendat ſe vſq; ad infidelcs.Añ nõ tot ho⸗
die dyabolus obſidet quot dyabolꝰↄſueuerat obſi/

dere. Scribit em̃ Gꝛeg. in dvyalogo de quodaʒ iudeo
qui cum vellet doꝛmire in loco deſerto muniuit ſe ſi /
gno crucis.⁊ demones ſuꝑuenientes cum vellent ip

ſum offendere.a ſigno crucis repulſi ſunt.⁊ dixerũt
¶ Ad illud q8

dom ꝙ deus ipſum amplius ꝑmittebat ex ſuo iuſto
iudicio.⁊ ↄſenſus noſter ampliꝰ ei ſubiacebat ex vi/
cio noſtro.per hoc ꝙ regnabat ignoꝛantia. regnabat
ctiam ↄcupiſcentia. Oeficiebat etiã ⁊ veritas.defici

ebat etiam ⁊ gratia.Sicut em̃ dicit᷑ Joh.j. Lex per

moyſen data eſt. gratia et veritas ꝑ ibeſum chꝛiſtuz
facta eſt. Et ſic patet qualiter ꝑ paſſionem xpᷣi libera
mur a poteſtate dyaboli.

¶ueſtio. iifj.

d
¶ En p paſſionẽ chꝛiſti abſoluamur a pena peccati.Et

q ſic videt᷑.j.Pe.ij. Peccata noſtra ꝑtulit in coꝛpo/
re ſuo ſuꝑ lignum. qð ponee magiſter in la dicit.
q; poꝛtare pctã noſtra.eſt poꝛtare penã peccatoꝛum
noſtroꝝ.Et bec ↄfirmat᷑ ꝑ illud Eſaie.liij. Aere lan/
guoꝛes noſtros ipſe tulit.⁊ infirmitates noſtras ipſe
poꝛtauit. 6
menti tui eduxiſti vinctos de lacu in q̃̊ nõ erat aqua.
Si ̊ educi de lacu ſine aqua eſt liberari a pena.vide
tur ꝙ ꝑ ſanguinem xpᷣi liberemur a pena peccati.

em paſſio xp̃ᷣi maxime fuit penalis.⁊ deo placi.

ta.⁊ ꝓ nobis etiã fuit ſoluta.ſed qð talis ↄditiõis eſt
maxime habet liberari a pena.g ⁊c̃. ¶ Item toleran

tia pene plus oꝛdinat᷑ ad relaxatõnem pene qᷓ; ad de

letònem culpe.ſi &̊ ꝑ paſſionem xp̃i fit iuſtificatio ſi/
cut ſupꝛa oſtenſum eſt.multo foꝛtius fit penax rela
ratio. ¶Seo contra.reſurꝛectio xpᷣi eſt cauſa nr̃e re
ſurꝛectoõnis ſicut dicit᷑ in glo.j.Coꝝ.xv. Sed ꝑ reſur
rectõnem noſtram habemꝰliberari a pena ⁊ a miſe/

ria.& videt᷑ chꝛiſti reſurꝛectio nõ paſſio liberet nos

a pena. ¶ Item chꝛiſt? patiendo dedit nobis exem/

plum ⁊ materiam ↄpatiendi.Si ̊ pena ſtie i paſ⸗

ſione ⁊ ↄpaſſione.videtur ꝙ paſſio chꝛiſti potius ſit
cauſatiua pene.qᷓ; liberatiua a pena. ¶ Item penitẽ
tia omnis penalis eſt. Mam penitere eſt penam te/
nere ſi ergo ꝑ paſſionem xpᷣi liberati ſumus a pena.
videt᷑ ꝙ iam nõ ſit opus penitentia.Sed boc eſt fal⸗
ſum. ergo ⁊ pꝛimum. Item ſi paſſio xpᷣi liberat a
pena.aut ergo a tempoꝛali.aut eterna.A tempoꝛali
non.aqꝛ eiſdem penis temꝑalibus ſubiacemus qͥbus

ſubiacebant illi qui erant ante paſſionez;. Ab eterna

nõ.quia nullus qui eſt ad infeꝛnnʒ damnatus.fuit ꝑ
paſſionẽ chꝛiſti liberatus.videtur ergo ꝙ mediante

Y chꝛiſti paſſione non ſimus ab aliqua pena liberati.
28 ¶Re. dm ꝙ paſſio xp̃i nos liberauit a pena temꝑa

li. ⁊ ab eterna.⁊ ab ea que eſt inter vtrãq; media.A
pena inq; temꝑali nos liberat.⁊ virtute illius cõdo/
nantur nobis peccata.non ſolum qᷓ;tum ad culpam
⁊ reatum pene eterne.ſed etiam q;tum ad dimiſſio/
nem pene ſatiſfactoꝛie.ſicut babet fieri in ſacramen/

to bapciſmatis. A pena eterna nos liberat liberãdo

tẽ Zach.ix. Lu aũt in ſanguine teſta

H

à culpa. Dum em̃ ꝑ paſſionem xpᷣi nobis gratia im /
petratur ꝑ quam culpa dimittitur. nobis debitũ pe-
ne cterne moꝛtis relaxatur. Liberat etiam a pena
quodammodo eſt inter vtranq; penarum iſtarũ me
dia. que quidem eſt carentia viſionis diuine ex meri

to peccati ade.⁊ illa quidem ⁊ ſi fuerit ad tempusꝓ/
pter gratiam repertam in eis qui detinebant᷑ in lim /
bo. deberet tamen habere eternitatem babito reſpe-
ctu ad culpam ade. Ande q;dtumcunqʒ paſſio dilata
eẽt.diuina pᷣſentia fuiſſʒ ei btracra Al i deus adin /
ueniſſet aliquam viam.⁊ ab bac pena liberati ſumꝰ2
p paſſionem chꝛiſti.⁊ ſic patet ꝙ per omnem moduʒ
verum eſt paſſionem xpᷣi efficacem eſſe ad liberäduʒ

nos a pena peccati. Et ratõnes que hoc oſtendunt ?29

ↄcedende ſunt. ¶ Ad illudꝰo quod pꝛimo obijcitur
in ↄtrarium ꝙ reſurꝛectio chꝛiſti nos liberat a pena
magis qᷓ; paſſio.ddm ꝙ ſicut ſupꝛa dictum fuit de iu
ſtificatõne ꝙ iuſtificatio põt attribui paſſioni ratio/
ne termini a quo.ſ.ratõne amotõnis mali.⁊ reſurꝛe
ctioni ratõne termini ad quem.ſ.ratõne collationis
boni. ſic etiam gloꝛificatio que eſt liberatio a pena ?
miſeria vtriq; poteſt attribui. Ratõne tamen libera/
tionis a pena potius attribuit᷑ paſſioni. ¶ Ad illud
vo qð obijcitur ꝙ paſſio xpᷣi pꝛebet nobis exempluzʒ
ↄpatiẽdi.ddᷣm ꝙ et ſi paſſio chꝛiſti liberet a pena.nõ
tamen ab om̃i pena. Liberat em̃ a pena oppꝛeſſiua.
ſed non liberat a pena ꝓmotiua.Et quoniam pena
in qua exercetur patientia ⁊ miſeria.pietatis eſt pꝛo⸗
motiua.ideo paſſio xpᷣi ab illa non liberat.ſed ad il/
lam animat.⁊ animando facit vt pena illa nõ poſſit

oppꝛimere nec pꝛeualere.et iſto modo poſſet dici qᷓ

dammodo liberare ab illo genere pene.nõ vt nõ af/
fligat.ſed vt non pᷣualeat. ¶ Ab illud qð obijcit᷑ ꝙ
paſſio xpᷣi non liberat a pena penitentie.ddðᷣm ꝙ im /
mo nos liberat quantũ eſt de ſe.quia vᷣm ꝙ dicituri
litera.in baptiſmo om̃is pena que ꝓ peccato debetur
penitus relaxatur.ſed cum homo peccata iterat.rec
dit ſe indignum tanto beneficio.⁊ ideo ꝑ paſſionem
non remittitur ei tota pena.ſed minoꝛatur ᷣm ꝙ di
cit magiſter in litera quantũ decet ⁊ expedit ſalua di
uina iuſticia.¶ Ad illud vᷣo quod obijcitur ꝙ non li
berat a pena eterna.ddm q ratio illa peccat ſᷣm con
ſequens. Mon em̃ ſequitur ꝙ ſi hoc modo non libe⸗/
rat a pena tẽꝑali ⁊ eterna.ꝙ ꝓpter G̊ nullo mõ liberet

a pena tꝑali ⁊ eterna. Muis em̃ ñ liberet eos qͥ ſunt

in malo obſtinati.liberat tamẽ eos qui volunt ⁊ pñt

ad chꝛiſtum conuerti. Rurſus q;uis non liberet a pe

—

na tempoꝛaliĩ vnei vita ſcʒ a fame ⁊a ſiti.liberat ta/
men alpena in futuro.quando nouiſſima omniũ de⸗

ſtructur inimica moꝛs. Liberat etiam ab aliquibus
penis tempoꝛalibus ad quos eſſemus obligati me

rito peccatoꝛum noſtroꝛum niſi interueniret paſſio

DOnſequenter queritur de perſona redemp-

toꝛis ⁊ mediatoꝛis ꝑ quam facta eſt reconci
liatio. Et circa hoc queruntur duo. Pꝛimuʒ
eſt. vtrum ſolus filius ſit redẽptoꝛ. aut ctiaʒ pater et
ſpirituſſanctus.Secundũ eſt.ſm quã naturaʒ xpᷣus
eſt mediator.
(ucſtioff. e

0

Ee

SSSõõz

„
Utrũ ſol?fili?ꝰſit redemptoꝛ.aut etiã pꝛ ⁊ ſpũſfanctꝰ.
Et oñdit᷑ ꝙ ſolus filiꝰſit redemptoꝛ.Apoc.v. Rede/
miſti nos do in ſanguie tuo ex om̃i tribu ⁊ lingua.g
ſi ſolus filiꝰ ꝓ nobis ſanguinẽ fudit.ſolus filiꝰnos re
demit. ¶ Iteʒ ille ſolꝰnos redemit qͥ p nobis ſatiſfe
cit.̊ ſolus filiꝰ ꝓ nobis ſatiſfecit.& ⁊c. ¶ Itez redẽ/
ptio nr̃a facta eſt ꝑ paſſionẽ.& ad illã ſolã ꝑpſonã ſpe-
ctat redemptio.ad quaʒ ſpectat paſſio.ſᷣ ſolꝰfilius ẽ
paſſus.̊ ⁊c̃. ¶ Item vpᷣs redemit nos.aut g̊ pᷣm di
uinã nãm.aut hũñanã nam.Si ſᷣm diuinaʒ.qᷓ fruſtra
ad h̊ aſſumpſit hũanã naturã. Si ᷣm bumanã.ſᷣ ſo⸗
lus filiꝰbumanã nam aſſumpſit.& ſolꝰnos redemit.
Contra. Opa trinitat᷑ ſt indiuiſa.̊ ſi redimere eſt
opus ↄueniẽs filio.neceſſe ẽ ↄueniat pꝛi ⁊ ſpũiſan
cto. Sten illiꝰẽ redimere cuiꝰẽ ꝓ re empta pᷣcium
dare. pater dedit vnigenitũ ſuũ ꝓ ſalute genen hũa
ni. ᷣm ꝙ dẽ Joh.iij. Sic de? dilexit mom. vt filiũ ſuu,
vnigenitũ daret.pꝛ g& nos redemit.nõ & filiꝰſolus eſt
redemptoꝛ.¶ Item illiꝰeſt redimere cuiꝰeſt redem-
ptos poſſidẽ.vᷣ tota trinitas nos poſſidet.g̊ tota t᷑ni
tas nos redemit. ¶ Itez bocipᷣm vẽ auẽte mgfi in li
tera. Redẽptoꝛ aliqñ ctiã pr̃ ⁊ ſpũſſanctꝰ dẽ in ſcpᷣtu
ra.& ſi in ſcriptura non dẽ niſi verũ ⁊ catholicũ.recdlii
