Aiam ait. ſic hic vtiq; ſignauit ꝙ maria ꝑ quã geſtũ
eſt myſteriuʒ incarnatõis dubitaret.nõ tamẽ in du⸗

bitatõe ꝑmaneret. Si g poſtqᷓʒ genuii filiũ dei potu
it dubitare in fide.potuit peccare.¶ Item potentia

moꝛiẽdi conſequitur potentiã peccandi.Sed Eeza
i

Item dignioꝛ fu
fſrecta ẽ qᷓ; ſit alis
angelus in celo. Si g angeli boni in gratia ſunt con

—1

virgo maria poſt ↄceptõem moꝛi potuit. g videt᷑ e
peccare potuit ¶ Itẽ impotẽtia peccãdi ſpectat ac
ſtatũ ↄpꝛehẽſoꝛis.ſed btã virgo ex hᷣ ꝙ filiũ dei genu
it nõ ẽ poſita extra ſtatũ viatoꝛis. vr ꝙ nõ ſit ei ab/
35lata peccãdi potẽtia. ¶ R dð ꝙ in ſcdᷣa ſãctificatõe
nõ tm̃ fuit data virgini gra ſãctificãs.ſᷣ etiã gr̃a ĩi bo/
no ↄfirmãs.⁊ G qꝛ filio ſuo adeo fuit ↄiũcta.vt nillo
ʒ36 mõ ꝑmittẽt eã a ſeipᷣa ſequeſtrari. Pꝛopt᷑ qd notan
di ſũt gradꝰ diuioꝝ bñficioꝝ. Xp̃s ei qͥ fuit ſctũs ſã/
coꝝ facultatẽ habuit vitãdi oẽ pctĩ.⁊ ipoſſibilitatẽ
ↄmittẽdi aliqð pctĩ. Alij vᷣo filij boim difficultatez
bñt ad vitãdũ pctm̃.⁊ neceſſitatẽ ad cõmittẽduʒ.Et
H qͥdẽ ↄpetit oibꝰ generatis de maſſa pcti.Ab hac
maſſa liberata fuit virgo maria in pᷣma ſctificatõe.li
berata fuit etiã in ſca.Sʒ in pᷣma fuit ↄfoꝛmis filio
quẽ genuit. In pᷣma nãq;ʒ ſctificatõe data eſt ei ptãs

— *

⁊ facultas vitãdi oẽ pctin moꝛtale.data ẽ etiã facul/

tas vitãdi beqni venialiũ.data ẽ etiã nibilominꝰ

facultas vitãdi oẽ pctm̃ nõ tm̃ ꝑticlarit᷑ ſᷣ etiã vliter
Et in hijs tribꝰ gradibꝰ patẽt tres gradꝰ ſãctificatõ
nũ.videlicet. Jo.ba. Jere.⁊ maric. MNã pᷣa ↄditio fu
it iere. Scdᷣa vᷣo iohis.Sʒ iſta triplex virgiſ marie.ꝗᷓ
plꝰad filij acceſſt puritatẽ ꝑ vite meritũ.Sʒ cũ ſctm̃
ſãctoꝝ geſtauit in vtero ſuo.tũc ſãctificata fuit ↄfoꝛ
miter filio ſuo.nõ tim̃ qtũ ad impotẽtiã ad pctm̃. ſʒ
etiã qᷓtũ ad ipoſſibilitatẽ labẽdi in aliqð pctm̃. Añ
ſicut ipoſſibile fuit ꝓpt᷑ honoꝛẽ filij ſui vt aliũ hr̃et fi
liuʒ.ſic ĩpoſſibile fuit vt vnqᷓᷓ vlteriꝰ hr̃et pctm̃. Sic
etiã ĩpoſſible fuit vt carnis virgitas violaret᷑.in q̃ fi-
liꝰ dei habitauerat.ſic ĩpoſſible fuit vt mentis ſãcti/
tas aliq; culpa macularet᷑. Ad cuiꝰ teſtimoniũ valet
qð iudei aſſer̃t h̊ miꝝ fuiſſe in virgie maria.qꝙ cñ eẽt
pulcerrima.tñ a nllło vnq; viro fuerit coꝛrupta. Hec
vilipẽdẽdũ ẽ ill infidelin teſtioniũ.opoꝛtʒ em̃ teſtio
niũ bꝛe ab hijs qͥ foꝛis ſũt.Cõcedẽde ſũt rões oſtẽ/
dẽtes ꝙ btã virgo maria boſt ſui dei ↄceptõem pec

care nõ potuit.nõ ꝗpt᷑ alicuiꝰ potẽtie amiſſionẽ.ſed
It potẽtie ↄfirmatõeʒ ⁊ defectꝰ ablatõezʒ. ¶ Ad il/37
li g̊ qdð pᷣmo opponit᷑.ꝙ btã vᷣgo fuit ꝑturbata.doʒ
ꝙ imẽſitas illa doloꝛis nõ refert᷑ ad ꝑtẽ aie rõnalem
ſẽſibilẽ. Añ aia ſtat ibi ꝓ illa ꝑte ſᷣm quaʒ ↄuertit
ad coꝛpꝰ.vñ nõ fuit ꝑturbata ſᷣm ꝙ ꝑturbatõ dic de⸗
oꝛdinatõeʒ in ꝑte rõnali.¶ Ad illð qd opponitur de 38
auẽte.q.no.⁊ ve.te.qꝙ btã vᷣgo dubitauit.dð ꝙ nõ cõ
ueniat illũ li.eẽ Aug. ꝓpt᷑ H̊ ꝙ ibi milta ſũt qͥ nõ vidẽ/
tur eẽ verba Auguſti.verũtamẽ ne fugã petẽ vidca/⸗
mur. dici pᷣt ẽ oubitatio ꝓueniẽs ex fidei debilita/
te.⁊ ẽ quedã dubitatõ pueniẽs ex ãmiratõis imẽſi/
tate.qua dicit᷑ hõ dubitare cũ ſtupeſcit.⁊ qᷓ̃ſi fit to/
tꝰ extra ſe ex intuitu rei admirabił.⁊ G̊ mõ intelligẽ/
dũ ẽ virginẽ dubitaſſe nõ ꝓpt᷑ defectũ fidei. Indubi⸗ʒ 9
tanter em̃ credẽdũ ẽ ꝙ vᷣgo maria ſpꝑ ſtetit. Añ in ea
fides ſibi inuenit ſolidũ fũdamẽtu. ñ diſciplis nõ
credẽtibꝰ ⁊ dubitãtibꝰ a fuit in qua fides ecclie re
mãſerat ſolida ⁊ icõcuſſa.⁊ iõ diẽ ſabbi ſolẽniʒat in
bonoꝛẽ eiꝰ oĩs eccłiai Ad illꝭ qd opponit᷑ ꝙ potuit 40
moꝛi.d ꝙ nõ eſt ſile ꝓ eo ꝙ ñ fuit decẽs filiũ dei hꝛẽ
mr̃em imoꝛtalem cũ ipᷣe eẽt moꝛtal. ſᷣ valde idecẽs
eẽt ſi bꝛet mr̃em peccatricẽ.q;uis Jero.dicat ꝙ ſolũ
peccatrices numerãtur in genealogia ſaluator. hoc
em̃ nõ eſt ꝓpt᷑ pctm̃.ſᷣ ꝓpt᷑ aliqd ſpale factũ.pt᷑ qð il
le mulieres expᷣmũt᷑ ĩ ſcriptura. Et cõplet᷑ in eis illa
ꝓphᷣia Eſa.xvj.Einitte agnũ dñatoꝛẽ ⁊c.qð ð ruth
exponit Jero. Quicqͥd tñ ſit de parẽtibꝰ remot.nł-
li dubiũ eſt de mr̃e dei.qͥn talis debuerit eẽ q̃ nõ po⸗
tuerit redargui de pctõ. qꝛ fuiſſet ad ipꝛoperiuz xpᷣi.
¶ Ad illꝭ qð opponit᷑ ð ipoſſibilitate peczi. a
veꝝ eſt quãtũ eſt de lege cõmuni.ſed nihil ipedit qͥn
de gra ſpali poſſit alicui ↄcedi in via.qð alijs cõmu
niter dat᷑ in patria. ⁊ illi pſone pᷣcipue q̃ in terris de⸗
gens.regina erat eoꝝ qui exultant in celis.

41

9

Cum aůt illa caro cuius excellẽti

trũ caro xpᷣi in abꝛahã fuerit decimata.

⁊c. Supꝛa oñdit magiſter qualiter btã virgo fuit ſãctificata ex qua caro

xp̃i eſt aſſupta.in hac vero ꝑte ad maioꝛẽ intellectũ inquirit. Atrũ caro xpᷣi in abꝛahã fucrit decimata.¶ Di
uidit᷑ aũt ꝑs iſta in tres ptes. In quarũ pᷣma inqͥrit mgr. Atrum caro xpᷣi potuerit decimari vel debuerit in
abꝛabã. In ſcda poſt huiꝰdeterminatõem elicit quãda ↄcluſionẽ ꝙ caro xpᷣi nõ fuit caro pcti.ibi. Quocirca
paunin⸗ noſtre maſſe. In tercia vero ⁊ vltima diſſoluit quãdã dubitatõeʒ de foꝛmatõe coꝛꝑis dñici.ibi. Il
i aũt ſẽtẽtie. Subdiuiſiões aũt ꝑtiũ manifeſte ſũt in litera.

42 a (Illa caro ⁊cc. Cõö.
a eRfiſc arn Vtu caro xp̃i potuerit vł debuerit deciari ĩ abꝛaã d
ne⸗ lanon ¶Cũ ãar illa caro cuiꝰ excellẽtia ſingulari verbis expli⸗ a
fuit ante nata q;ᷓ o (ari ñ valet. añq́; eẽt bo vnita. obnoxia fuerit a pctõ
vnita. ̊ñ fuit pecca in maria ⁊ in alijs a qbꝰ ꝓpagatõe traducta ẽ.ñ imeri
eo obnoxia. Iteʒ btlã to videri pᷣt in abꝛaã pctõ ſubiacuiſſe.cuiꝰvniuerſa ca
virgo añ ↄceptönem ro pctõ ſbiacebat.vñ q̃ri ſolet q̃re leui decimatus dica
ie rficne tur in abꝛaã ⁊ ñ xpᷣs.cũ in lũbis abꝛae vterq; fuerit ſʒ
petds obnoxia ge d Materialẽ rõem qñ abꝛaã decimatus ẽ.æ decimas de/
ꝙ ſiẽta Rũ fuit iĩ cedẽ dit melchiſedeth.Tũc em̃ apls.leui decimatũ dicit in “”M
eibꝰ. aliqñ pcm̃ r ißa abꝛaã tãq; in materiali cã.Qꝛ ea decimatõ ſic abꝛahã Qua intelligen
pena vłſequela.dico minoꝛ melchiſedech oñdit᷑ cui ꝑſonalit decias ſoluit. tia leui decima
† 2 5 5 6nonno⸗ ita ⁊ leuiticus oꝛdo qͥ in abꝛaã ſᷣm rõem ſeminalẽ erat. tt dicat i abꝛaã
i pas toe upe ee ꝛz ex eo p ↄcupiam carnis deſcẽdit. xps at ſi ẽ decima/
de editats eeE tus. qꝛ Iʒ ibi fuerit ſ ſi tñ deſcẽ 6
cã. ⁊ rõe pambilitatis ge l rit ᷣm carnẽ.ñ tñ deſcẽdit ſᷣm legẽ com
qͥẽ culpe pena.⁊ vtro munẽ ſcʒ ꝑ carnis libidinẽ.ſicetiã in adã oẽs peccaue
kia maria ante ſanca lũõ eiꝰ erãt peccauerũt.ſic abꝛaã dãte decias qͥ ĩ lidbdis Aus.ſuꝑ Geñ.

Ceer⸗
hif

, 57
t
1
38
,
,
,
bo z9
e
re
in

3e41
ne

o

tin
a

eis erãt deciati ſt. hoc nõ ſetur imxpo lʒ in lumbis ade
abꝛae fuerit.qꝛ nõ ſᷣm cõcupiam carnis inde deſcendit.

cudũ ali· Cũ & leui ⁊ xpᷣs ſʒ carnẽ eẽnt ĩ lũbis abꝛahe qñ deciatus
emogu .iõ pit᷑ deciati ñ ſt.qꝛ ſʒ aliquẽ modũ ñ erat ibi xpᷣs quo
æs p eui eragt ibi leui. Scõᷣm rõem qᷣe illã ſemialeʒ ibi fuit leui.q̃

rõe ꝑ ↄcubitũ vẽturus erat ĩi mr̃em.ſᷣm quã rõnẽ nõ erat
ibi xpᷣi caro.qᷓ;uis ſᷣm ipᷣaʒ ibi fuerit marie caro. Jlle &̊ de⸗
cimatꝰ ẽ ĩ abꝛaã.qͥ ſic fuit ĩ lũbis abꝛahe.ſic ille fuit ĩ lum
bis pf̃is ſui.i.qͥ ſic ẽ natus ð pr̃e abꝛaaʒ. ſic ille ð pf̃e ſuo
natus eſt.ſ.p legẽ carnis ⁊ ĩuincibilẽ ↄcupiaʒ.

Elicit ex ſuꝑioꝛi detmiatõe ↄcloeʒ ꝙ caro xpᷣi non fuit

caro peccat.

*

e
uo circaꝰ pᷣmitiuã nr̃e maſſe rctẽ aſſũpſiſſe ðꝛ xpᷣs.qꝛ ñ

carnè pcti ſ ſilitudinẽ carnis pcti accepit. Miſit em̃ ðs ſi
liũ ſuũ.vt ait apls ĩ ſilitudinẽ carniſ pcti.aſſũpſit eĩ bũ

carnem pci ſileʒ i pena ⁊ ñ ĩ cłpa.⁊ iõ ñ peccatricẽ. Cete⸗
Aug. S bil 19 vo hoĩʒ oĩs caro pcti ẽ. Sola illius ñ ẽ caro pcti.qꝛ ñ

Apli. eũ mr̃ ↄcupĩa ſᷣ̊ gra ↄcepit.hʒ tñ ſilitudiem carnis pcti ꝑ
paſſibilitatẽ ⁊ moꝛtalitatẽ.qꝛ eſurijt.ſitijt.⁊ hmõi.lʒ g̊ ea⸗
dẽ caro ſit q̃ ẽ nr̃a.ñ tñ ita fctã ẽ i vtero ſic nr̃a.Eſt ei ſan⸗
. ctificata ĩ vtero.⁊ nata ſine pctõ.⁊ nec ipᷣe ĩ illa vnq; pec⸗
YJero cauit. In pena g̊ ſilis ẽ nr̃e.ñ ĩ q̃litate pcti.qꝛ pollutionej

q̃ ex cöͤcupie motu ↄcepta cẽ.oĩo ñ habuit.nec ex carnali
Treſcãs delectatõe nata ẽ. Venit g̊ ad coꝛpꝰ imacłlatũ.qð pᷣt libi
nit. dĩs ↄcupĩaʒ fuit ↄceptũ.nec illð ĩ ſe habuit viciũ qð ĩ ali⸗
is ẽ cã pcti.nec ĩ eo peccauit. Jõq; xe ðr vᷣbi caro non fu
iſſe in xpᷣo obligata pctoõö.
¶ Soluit dubitatõʒ ð foꝛmatõe coꝛꝑis dñici. f
lli ãt ſetẽtie q̃ ſupᷣ diximꝰ carnẽ vᷣbi ñ añ fuiſſe ↄceptaʒ
Job.ij.· qᷓ aſſũptã.vr̃ obuiare qð Aug.ait ſuꝑ Johʒeʒ vbi legit᷑.
dei. xl.⁊.vj.ãnis edificatũ ẽ q̊ tẽplũ.⁊ ĩ tribꝰ diebꝰ excita
bis illð.h̊ ĩiqᷣt numerꝰpfectõi dñici coꝛꝑis ↄuenit.qꝛ vt di
cũt phiſici tot diebꝰ hũani foꝛma coꝛꝑis ꝑficit᷑.hoꝝ occa
ſiõe vᷣboꝝ qͥdã dicè pᷣſũpſefr̃t dñici coꝛꝑiſ foꝛmã tot diebꝰ
ad modũ alioꝝ coꝛpoꝝ ꝑfectã.⁊ mẽbꝛoꝝ lineamẽt diſti⸗

ctã.⁊ mox vᷣbũ ðr ſibi vniſſe carnẽ ⁊ aiaʒ.⁊ G̊ mõ dicũt il

lũ numeꝝ ꝑfectõi dñici coꝛpis ↄuenire. Sʒ alia rõ illiꝰ di
cti extitit ex q̃ ſane oꝛit᷑ ĩtelligẽtia vbi. Mõ ei iõ illð dixit
Aug.aqn mox vt caro illa oꝑe ſpũſſãcti ſãctiñicata.⁊ a re⸗

liqua ſeparata fuit verbo dei cum anima vniret᷑.vt pcr/
fectus et verus deus. eſſet perfectus ⁊ verus homo. Sʒ

— —

Soluite tẽplũ h̊ ⁊ i ᷣus diebꝰexcitabo illð.Dixer̃t ꝗ iu/

qꝛ mẽbꝛoꝛum illiꝰdñici coꝛꝑis diſtictõ ĩ ipſo momẽto cõ/⸗

ceptõis ⁊ vniõis dei ⁊ hoĩs aðo tenuis erat ⁊ pua.vt hu

mano viſui vix poſſtz ſubici.Diebꝰ ãt qͥs Aug.memoꝛat
pfecta ẽ ⁊ notabil facta. Incarnatũ ẽ &̊ vbum vt ait Yo.
d Damas. ⁊ a ꝓpᷣa ĩcoꝛpꝑalitate ñ receſſit.⁊ totũ ĩcarnatũ

—wr —

z.⁊ totũ ẽ ĩcircũſcriptũ.Minoꝛat᷑ coꝛꝑalit᷑ ⁊ Zhit᷑.⁊ diui

ne ẽ ĩcircũſcriptũ.ñ coextẽſa carne eiꝰ cũ ĩcircũſcripta di

uĩtatc. In oĩbꝰ igit᷑ qͥ ſuꝑ oĩa erat.⁊ ĩ vtero ſãcte genitri⸗
cis exiſtebat.ſᷣ ĩ io actu icarnatõis.
Si g̊ ecoñ gra ẽ mj in gñatiõe ſpũali.⁊ qꝛ xps ñ hũit pctm ĩ gĩatiõe ſᷣ grãʒ.iõ

aà poꝛit ate oꝛigis. c

ficatõnẽ. ſcdo tmõ poſtea.

Et ſic patẽt illa duo.

b ¶ Pꝛimitiuã nf̃e maſſe. 43

Coñ.vr ̊ eẽ falſũ.qꝛ cũ in⸗
carnatꝰſit in fine ſcloꝝ. po
tiꝰvꝛ aſſũpſiſſe reliqas nr̃e
maſſe q; pᷣmitia.Rð. ddð.;
pᷣmitiuã nr̃e maſſe dẽ xpᷣs
affũpſiſſe triplici rõe. Haʒ
pᷣmitiꝰ dẽ ab eo qð ẽ pᷣmũ.
pmũ ãt dẽ aliqͥd pᷣm oꝛdi/

nẽ dignitat. ſic ñ ẽ dubiũ

qᷓn xpᷣs aſſũpſit nr̃e carnis
pmitiua.ꝓ eo ꝙ eꝰ caro ex
cedit oẽm dignitatẽ carniſ
humane. Scom aũt ꝙ i
mitiuus dẽ a pꝛioꝛitate vᷣim
tp̃ᷣs.dẽ xpᷣs affũpſiſſe pᷣmi/
tiuũ nr̃e maſſe.nõ ꝑ pᷣoꝛita
tẽ.ſᷣ ꝑ cõfoꝛmitatẽ ⁊ ſilitu⸗/
dinẽ. Duplex eſt aũt rõ cõ

foꝛmitat᷑ ibi. Ana q;tũ ad

eeald qᷓtũ ad vᷣtutẽ.
Mitũ ad qꝗlitatẽ.qꝛ ſiẽ caro
q̃ in pᷣnꝰ fuit creata caruit

ois vicij coꝛruꝑtõe.ſic ⁊ ca
ro a vᷣ̈bo aſſũpen. Mtũ vᷣo

ad virtutẽ eſt ſiitudo.qꝛ ĩ
his q̃ a pᷣnꝰnaſcũt᷑.intẽſioꝛ
eſt nae vigoꝛ vt ad maturi
tatẽ ꝑtingãt.⁊ talia dicũt᷑
pᷣmitia.i.pᷣmi fructꝰ qͥ be
bãt offerri dño. talł ãt fuit
caro xpᷣi.Et ſic pʒ ꝓ qᷓto di

cat᷑ pᷣmitia.tũ ꝓpt dignita-

tẽ.tũ pt᷑ mdicie q̃litatẽ.tũ
pt᷑ vᷣtut vigoꝛc. ꝓpt᷑ quaʒ
ceteras pᷣcellit. pᷣptingenſ
ad maturitatẽ ꝑfectiõis et
dulcedis gliam. Et ꝓ tãto
dẽ aſffũpſiſſe pᷣmitia noſtre

maſſc.⁊ ꝑ h̊ ptz detmiatio

rõnis.ꝓcedit em̃ ſᷣm

la illiꝰnõ eſt caro ⁊c.Coñ.
ſi ↄcupia eſt viciũ ⁊2 defectꝰ

nõ g eſt gñatiõis pᷣnc piũ.

Mibil g ẽ dictu.nõ eñ mat
ↄcupia ↄcepit.Reꝰ.ddðm q;

lr̃a illa pᷣt intelligi vno mõ

ꝙ ↄcupia ſit noiatiui caſuſ
⁊ ſit ↄſtructõ appoſitiua.?
tũc negat mgr̃ ꝙ; xpᷣm ñ cõ
cepit ↄcupia ſᷣ gra tãqᷓ; mr
ꝓ eo ꝙ cõcupia locũ tenet
mfr̃is in gñatõe filioꝝ pcti.
bʒ illð Eʒzech. xxj. Pꝛẽ tuꝰ
amoꝛreꝰ.⁊ mr̃ tua ethea.
vt ꝑ amoꝛreũ intelligamꝰ
dyalolũ. ⁊ p etheã ↄcupiaʒ

otiꝰdꝛ mr̃ gr̃a qᷓ; ↄcupia.Sʒ lʒ

iſto mõ poſz itelligi. tñ ẽ aliꝰmodꝰmag ↄſonꝰ vitati. vt h qð ẽ ↄcupia ⁊ gr̃a it ablati caſus.⁊ ↄſtruat᷑ cũ hoc

vᷣbo ↄcepit. ñ m bitudinẽ cãe.s ſm bitudinẽ ↄcõitãtie.⁊ B qð dĩ mr. ſuppõat p
i. vgo maria nõ ↄcepit cõcupia cõcomitãte.ſ̊ cõcomitãte gra. tũc nõ notat᷑ ꝰↄ

pncipiũ. viciũ ↄcomitãs. Et ſic p rñꝰ ad oba. d ¶ C

vgine maria. ⁊ ẽ ſenſus. mr
cupia ſit alicuiꝰ ↄceptionis ꝗ⸗
otũ nicar ⁊c. Coñ. Si. n. totũ ẽ qdð bʒ ꝑtẽ ⁊ bie⸗ vbũ

iiij

0 44

„
Ai.

II

ſimpliciſſimũ ẽ. male dicit ꝙ totũ incarnatũ ẽ. G·ꝰ dð totũ pᷣt accipi ᷣuatiue vel poſitiue. Si pᷣnatie.tũc dẽ
vᷣbũ incarnatũ totũ.quia nõ habet ꝑtes ſʒ quas incarnari babeat.Alio mõ dicit᷑ poſitiue. Et tũc dicit dupli

citer. quia totũ vno mõ eſt idẽ qdð ex ſuis ꝑtibꝰ ↄſtitutũ.Alio mõ eſt idẽ qd ꝑfectũ.Et ſᷣm ꝙ totũ dicit integria

tatem ⁊ totalitatẽ pfectõis.⁊ ſᷣm ꝙ dicit pᷣuatõem ptis ⁊ ꝑtis.⁊ ſic patet ꝙ illa obiectio non ꝓcedit recte ꝓpt
diuerſã acceptõem huius vocabuli qð eſt totũ. Sed hoc melius in pᷣmo li.di.xxix.inuenit deter: ninatũ.

Q intelligẽtiã huiꝰ ꝑtis iuxta tria qᷓ mgrf̃ de/
a tccrrminat incidit hic queſtio. Pꝛimo querit

c pꝛimũ querũtur duo. Pꝛimo Zurri vtꝝ aliquis

poſſit decimari in parẽtibus. Sc
xpᷣs in abꝛabã fuerit decimatus.

2 Dueſtio. ſ. sSs—
¶ Atrã aliquis decimari habeat in parẽtibus: Et p/

batur eꝙ ſic ꝑ illud Apli beb. vij.pꝑ aꝛaha ⁊ leui q̃deʒ
decimas accepit decimatus eſt. ¶ Item hocip̃ᷣm vr
Aug.x.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am.⁊ hẽtur in glo. Sic adaʒ
peccãte peccauerũt qui erãt in lũbis eiꝰ.ſic abꝛabaʒ
dante decimas.qui in lũbis eius erãt decimati ſi. unt.
Sed conſtat ꝙ ꝓles potuit peccare in adã. ⁊ deci/⸗
mari in abꝛahꝗj. ¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑ rõe.quia ꝓles
in parẽtibus pᷣt liberari ⁊ in ſeruitutẽ redigi.quia ſ/
uus natus eſt ſeruilis ↄditiõis. pari rõne videt᷑ ꝙ
in parẽtibus dãtibus decimas.filij habeãt decimari.
Itẽ deamatio actus eſt figuralis.ſed figura non
tm̃ eſt reſpectu pꝛeſẽtis.ſed pᷣteriti et futuri.g vichn
tm̃ poſſit decimari in ꝓpꝛia ꝑſona filiꝰ.ſed etiã iĩ pa
rente tãqᷓ; in cauſa ⁊ ma. ¶ Sʒ Ra Augſup BGeñ.
r.ad lr̃am. In lũbis abꝛabe illud decimabat᷑ qd cu/
robatur.ſed filij abꝛahã non ſũt curati ab oꝛiginali.

immo nati ſũt cũ pctõ oꝛiginali.gᷓ non vr̃ qꝙ in abꝛa/
bã fuerint decimati. ¶ Item cũ decima datur ð fru

mento.non ꝓpter boc datur decima de illo frumen

to quod debet naſci. pari rõne cuʒ datur decimagp
hoic.non videt᷑ ꝙ ille qui naſcitur eſt ex co decimet᷑

in eo. Sicut em̃ homo eſt in bomine ſeminaliter. ſic
granũ in grano.& rõ iſta bona videt᷑. ¶ Item ſicut
circũciſio remediũ eſt contra oꝛiginale in lege figu/
re.⁊ baptiſmus in lege gratie.ſic decimatio ĩ lege na
ture. AUnde dicit hug.de ſãcto vict.Si nullꝰ in ven⸗
tre mr̃is poterit baptizari.nec circũcidi.ᷓ nec decia-/
4ꝗé ni. ¶ Item aut decimari eſt ꝑ decimã curari. Aut de⸗
cimari eſt ad decimaʒ obligari. Aut decimari eſt de
aliquo partem decimã dare. Aut decimari eſt ꝑ de/
cimã pᷣfigurari. Sed nullꝰ iſtoꝝ modoꝝ fuit in abꝛa

am decimatꝰ.quia nõ ꝑ decimã curatꝰ.nec ad dãdũn

decimas obligatus.cũ potius reciperet.nec decimã
dedit. nec ꝑ decimam figuratus fuit.g nullo modo
videt᷑ decimatus fuiſſe in abꝛaã.⁊ ſi ille non fuit de⸗
cimatus.pari rõne nec aliqui alij. ¶ Rꝰ ad pꝛedicto
rũ intelligẽtiã eſt notãqũ. ꝙ decimatio fuit actꝰmo⸗
ralis. ſacramẽtalis. 2 figuralis. Scom ꝙ fuit actus
moꝛalis ſic decimatio iclun alicuius certe ꝑtis do.
natio. ad ſuſtẽtatõem ceoꝝ qui ſeruiũt dño.⁊ deputa
ti ſũt cultui diuio.⁊ H̊ mè deciatio ꝑſeuerat vſq; mõ
Sedm ꝙ deciatio ẽ actꝰſacmẽtal.ſic decimatõ ẽ ali/
cuiꝰ ꝑtis donatio ad curatõeʒ moꝛbi oꝛigial. Scom
ſt ꝙ decimatio eſt actꝰfiguꝛalis.ſic decimatio eſt de
cime ꝑtis donatio ad pꝛenguratiõem curatõis vni/

nerſalis.que futura erat per oblatoem xpᷣi. Duobus

e criſti decimatiõe. Scdo querit᷑ de carnis
Kxp̃i traductõe.Lercio de dñici coꝛꝑis foꝛmatõe.Cir

o querit᷑. Atrum

pꝛimis modis accepta decimatio reſpicit tm̃ tempꝰ⸗
pꝛeſens.quia non dat᷑ niſi de boc quod habet᷑. et nõ
curat᷑ niſi quod iã babet moꝛbũ. Tercõ autẽ modo
decimatio accepta non ti eſt pᷣſentis ſed etiã futuri
ꝓ eo ꝙ figuratio eſt ſignatio.⁊ ſignatio non tm extẽ
dit ſe ad pꝛeſentia ſed etiã ad futura. ⁊ hoc mõ dicũ-
tur filij abꝛabe decimati in abꝛahſj.quia per illã deci
matõem pᷣfigurati ſunt omnes filij abꝛabam curãdi
eſſe ꝑ eũ qui figurabatur per melchiſedeth.ig eſt per
verum ſacerdotem xpᷣm. Et hoc eſt quod dic Aug.
x.ſuper Oeñ.ad lr̃am. Cum ipa decimatio ad pꝛef
gurãcdam medicinã pertinucrit. ille ĩ abꝛabã decima
batur qui curabat᷑.nõ quãdo pꝛefigurabat᷑.ſed quã
do illius figure veritas implebat᷑. Concedende ſũt
5 rõnes oſtendẽtes ꝙ aliquo modo poteſt decimari
ꝓles in parente.ſᷣm eum modũ quo decimatõ nihil
ponit in actu circa decimatos.ſed ſolum ᷣm ſignifi/
catoõem.que non tm̃ eſt pꝛeſẽtium ſed etiã futuroꝛũ.
¶ Ad illud quod opponit᷑ de auẽte Aug. dom ꝙ ſiẽ 48
patet ex verbo pcedenti.decimabat᷑ quod curaba.
non dicit ↄ comitãtiaʒ ſm illud tpᷣs ad hoc quod eſt
decimari.immo potius ſe extẽdit ad om̃e tps. ⁊ pꝛo
iilo tpe reddit locutõem verã in quo implebatur we⸗

iIttatis figura. ¶ Ad ill quod opponit᷑ ꝙ nõ datur

decima de grano quod non eſt in re. ſed ſolum in ro.ꝰ
ne ſeminali.dðm ꝙ non eſt ſimile. quia decimatõ /ꝓ⸗
ut eſt actus figuralis non ſe extẽdit ad ſignificãadum
aliquid circa granũ.ſed ſignificãdũ aliquid circa ge/
nus hñanũ. VUnde granuʒ reſpicit vt mãaʒ circa quã
habet exerceri. non circa illud quod ꝑ ipᷣm habet ſi⸗
gnificari. ⁊ quia exercitiũ requirit mam pꝛeſẽtem. ſi⸗
gnatio ſe extendit ad futura. ideo non eit ſile. ¶ Ad .
illud quoq opponit᷑ de baptiſmo ⁊ circũciſione dᷣ.
ꝙ non eſt ſimile niſi inqtum decimatio eſt actus ſa⸗
cramẽetalis legis.nec ad remediũ oꝛiginalis pcti. hoc
modo non ẽ niſi circa pꝛeſẽs ſicut circũciſio bapti⸗
mus. Scom aũt ꝙ eſt actus figuralis.ſic non ẽ ſimi-
le. Si aũt querat᷑ quare circũciſio et baptiſmus nõö
poteſt eſſe actus figuralis ſicut 2 decimatio. dom ꝙ .S
ratio buius eſt. quia circũciſio et baptiſmus eſt actꝰ
in pſona.decimatio aũt cũ ſit decime partis oblatio
eſt actus ꝓ perſona. Et quia oblatio poteſt fieri pꝛo
eo quod eſt. ⁊ quod futuꝝ eſt. ⁊ circũcidi ⁊ ba ptiza⸗/
ri non niſi quod iã eſt. binc eſt ꝙ actus decimãdi po
tuit ſe extendi ad futuros ⁊ non actus circũcidendi
vel baptiʒandi. ¶ Ad illud quod querit᷑ quomodo
ꝓles dicitur decimari in ꝑnte.ddm ꝙ decimatõ idẽ ꝰ ꝰ
eſt ꝙ pꝛefiguratio curatõis. AUnde nullo iſtoꝛũ mo⸗
doꝛum accipit᷑ qui j opponẽdo aſſignãtur.⁊ iõ iſuſfi
cienter ꝓcedebat illa obiectio.

¶Atrum xpᷣs i abraham fuerit vecimatus. Et ꝙ ſic vi
detur auẽte apli beb.vij.Abꝛahã ⁊ leui decimatnsẽ
Adhuc ĩ lũbꝛis patn erat quãdo obuiauit ci melchi
Dõʒ yp̃s fuit in lũbis abꝛabe quãdo decimas

—
=

—
—

—

IS

mas dedit. s fuit decimatus ſicut ⁊ leui.¶ Item ſi/· in matre ſua.qꝛ. b. virgo pceſſit ſm legẽ ↄcupie.xps &
4 cut dicit Hug.de ſan. victo. p decimas ſignatur iſe vo mime.¶ Ad illud qd q̃rebat᷑ de aucte apli ⁊ ra
Kegni xpᷣus. vr̃ ꝙ ipᷣa decimatio inquãtũ eſt actus figu/ tionc dici pᷣt ꝙ rõ apli bona ẽ ad illos õ q́s arguit.ſ.
t ralis.pꝛincipalius reſpiciat xpᷣm q; alios filios abꝛa iudeos.qͥ ſupponebãt abꝛahã diguioꝛẽ eẽ in ſuo ge⸗
be.g magis videt᷑ ꝙ debeat dici decimatus qᷓʒ ali,j. nere.ſũſi ̊ abꝛabaʒ bñdictus fuit a melchiſedech.⁊ ei
¶ Item nibil requirit᷑ ad decimationem niſi illu vecimas obtulit tanqʒ ſupioꝛi.ſeq̃tur ex boc ꝙ non
np⸗ realiter impleat in pꝛolc.qd ſignatũ fuit in decima tĩ maioꝛ fuit melchiſedech abꝛabã.ᷣ ctiã maioꝛ oĩ⸗
ctn tione abꝛabe. hoc fuit maxime impletũ in xpᷣo qui bus qͥ ꝓceſſerunt ſᷣm legẽ carnis ab co.⁊ iõ dignioꝛ
noco ſeipm obtulit boſtiã deo ⁊ pr̃i ꝑ oblationẽ coꝛꝑis fuit leui ⁊ aaron. Sʒ qm̃ illud nõ vr eẽ verũ.ꝙ excel
utun. ſanguinis ſui. ¶ Item tota caro xpᷣi fuit in caꝛne.b. lentioꝛ fuit melchiſedech q́; moyſes.⁊ dauid.⁊ btã
ete virginis.Sʒ caro virginis babuit decimani in abꝛa virgo.q̃ ꝓceſſerũt ex abꝛabã.⁊ apłus non ꝓcedit ex
dich⸗ pam. ⁊ caro xpᷣi. ¶ Sed ↄtra Aug.x.ſuꝑ Geñ.ad efalſis ſuppõnibus.iõ opoꝛtet alit᷑ dicere.vicʒ q; apo
deci lIram. Ille nõ ẽ decimatus cuiꝰ caro nõ feruoꝛẽ libi ſtolꝰ arguit ex veritate ⁊ ex ſignificatõc.⁊ illiꝰfigure
ridi dinis ſeu vulneris.ſᷣ materiaʒ medicinis traxit.xꝓᷣs neceſſania argumẽtatiõe ꝙ decimatio ꝓ illo temꝑe
kther aũt fuit hmõi.g ⁊c. ¶ Item ſicut ſe habet adã pec ſ'nignabat curatõncm.Cũ abꝛabãa obtulit decimas ꝰ 9ꝰ
I. ans ad poſteros.ita abꝛahbã in dãdo decimas. S melchi.⁊ ab eo bñdictus cſt.ſignificauit ſe indigere
nc, ᷓuis xpᷣs eſſet in adam peccãte.nõ dꝛ xpᷣs peccaſſe curatione ⁊ bñdictione ꝑ illũ ſacerdotẽ qͥ figurabat
dim in ada. pari röne in abꝛabã dante decimas.nõ ar· p melcbi. Sʒ ille qͥ curat ⁊ bñdicit maioꝛ ẽ abſq; vl/
en guitur decimatus. ¶ Item decimatio vel erat c/ la pdictionę. ſacerdotiũ xpᷣi fuit illud qdð pᷣfigura
eſi ratio vel curatõnis p̃figuratio. Sed xpᷣs nec ibi cu/⸗ bat ꝑ illud melchi. ſicut ĩ pſał.legit᷑.Lu es ſacertos
eni rabatur. nec eurari p̃figurabatur. vi ꝙ ibi decima ineternũ ſm oꝛqinẽ melchi. Reſtat igit᷑ ꝙ maius fu
enbi tus nõ fuerit in lũbis abꝛabe ſicut ⁊ leui. nulla ẽ ar it ſacerdotiñ xpᷣi qᷓ leui.⁊ hecẽ rõ apli quã impoſſi/
⸗ gumẽtatõ apli qua ꝓbat maius eſſe ſacerdotiũ mel bileẽ diſſolui. Mec ẽ ſite de ſacerdote ſimplici ⁊ de
oti chiſedeb ſacervotio leuitico. ꝑ boc ꝙ leui decimatꝰ piĩe pape.qꝛ ibi nulla ẽ rõ figure. Hec aũt tota rõ fun
giis fuit. Oꝛ ſi récinatio apli recta ẽ.reſtat q xpᷣs nõ d dat᷑ ſuꝑ decimatione ſᷣm ꝙ ẽ actus figuralis.nã ſᷣm
ui, cimatus fuit in abꝛabã. Eſt g q̃ſtio iuxta hoc vñ te/ ꝙ ẽ actus moꝛalis nihil facit ad Apoſitũ.ꝗꝛ nec abꝛa
Wck net illa cõſeqntia qᷓ ꝓbat aplus maius eẽ ſacerdo- bam nec eiꝰ poſteri obligati fuerũt ad dandas deci
15 tiũ melchiſedecb ſacerdotio leuitico.ꝓ eo ꝙ leui ob mas melchi. maxime illi q fuerunt de ſtirpe leui ad
E tulit decimas melchiſedech.vẽ ꝙnõ cogat.qꝛ ſᷣm il- nullas decimas dandas fuerũt aſtriecic.
ar lam rõem poſſet argui ꝙ maioꝛ ẽ dignitas vnius ſa Onſeqnter q̃rit᷑ de incarnationis xpᷣi tradu
unͦ 5S3 cerdotis pauperis q́; pape.eſto ꝙ pat᷑ pape dederit ctione.⁊ circa hoc qᷓrũtur duo. Pꝛimo q̃rit
69 decimas ſimplici ſacerdoti.(¶ R.dom ꝙ ſicut dicit Vtrũ xp̃ᷣi caro fuerit in pᷣmis parentibus ſm
n mgf in lrã.immo aug.ſuꝑ geñ.ad lrãm.x.Cbriſtꝰ in qlitatẽ puritatis vel inquinatõis.Scdo q̃rit᷑ vtruʒ
lũbis abꝛabe nõ fuit decimatus.Et rõ huiꝰ ẽ.qꝛ deci aliter fuerit qᷓ; ̃m legẽ ꝓpagatõnis.
1. matio pᷣfigurabat futurã curationeʒ. Quia xpᷣs in QDueſtio pꝛima i
llũbis abꝛabe nõ erat ſicut curatione indigẽs.ſed o ¶ Atrũ caro xpi in abꝛabaz ⁊ alijs patribus diſtin/
l tius ſicut medicina. hinc eſt ꝓ decimatio ad iᷣm nõ cca fuerit ſᷣm q́litatẽ a carne alioꝛũ filioꝛũ.Et ſᷣm il⸗
3 ptinebat. Sicut etis in adã illi ſoli peccaueꝛũt.qͥ ſm lud Sap.vij. Hihil inqͥnatuʒ in dei ſapia occurrit.
5 carnalẽ generatõem.⁊ ↄcupiam ſemialẽ ab ipo pi· vr ꝙ nũqᷓ fuerit inquinata. ſᷣ caro alioꝛũ in pcntibꝰ
do. cedũt.Et iõ ab illa generalitate excludit᷑ xp̃ᷣs.qua di inquinata fuit. vr ꝙ alit᷑ fuerit caro xpᷣi i abꝛahaʒ
ſn cit᷑ oẽs in adã peccauerũt.qꝛ nõ ꝓccſſit ab io ſᷣm li qᷓ; alioꝛũ. ¶ Item in xpᷣo debuit eſſe maxima puri⸗-
bor . 5§ 4 bidinis ardoꝛẽc.ſᷣ ſᷣm ſ.ſ.oꝑatõem.ſic ẽ in ꝓpoſito in / tas.ſᷣ magis purũ eſt qð nũqᷓᷓ fuit inqͥnatuʒ qᷓ illud
tl telligendũ de decimatõe. ¶ Et ꝑ boc pʒ R ad ill qð aliqñ inquinatũ fuit.ᷣ videt᷑ ꝙ caro xpi nec in ſe
n pᷣmo opponit᷑ in Sriũ.qm̃ vpᷣs in lumbis abꝛabe nec in ꝑentibus ſubiacuerit feditati coꝛruptionis.Sẽ
en fuit ⁊ leui.vᷣ nõ eodẽ mõ.Et ꝗpterea nõ ſeqͥtur ꝙ ſi · Qa carne alioꝛum bominũ diſtincta fuit qualitatiue.
4 cut vni cõpetit decimari. ita ↄueniat alteri.ecima ( Item alterius qualitatis eſt medicina. ⁊ illud qd
19 55lio em̃ nõ tm̃ reſpicit eẽ in lũbis.ſᷣ etiĩẽ modũ eſſendi curatur per medicinam. Sed caro xpi fuit in lũbis
ſ ² im eſſendi traductioneʒ oꝛiginalis peccati.¶¶ Ad il patrum ſicut medicina ſicut dicit Auguſtinus.x. ſu
luud qð opponit᷑ ꝙ xpᷣs figurat᷑ ꝑ decimã oblatam. per Geñ.ad litterã.caro vᷣo alioꝛũ hominũ ſicut in⸗/
. Be ꝙ decima oblata non decimat᷑.ſed decimatõ pp digens medicina.crgo videtur ꝙ babuerit qualita/

tius reſpicit illud qdð remanet in aliquo (ſicut dicit
ſi Hug.qꝙ remanet impfectõ ablata vnitate q̃ ẽ perfe

0e ctio narij) figure futura curatio. Vñ ſicut alij figu
rant᷑ in illa decimatione curari.ſic xpᷣs figurat᷑ ratio
56 e& medicam̃ti. ¶ Ad illð qd opponit᷑ ꝙ in illa deci⸗
matione ſignat᷑ oblatio xpi. Dom ꝙ verũ ẽ ß non ſi

gnatur xp̃ᷣi oblatio.tanqᷓʒ ꝓ q̊ fieret oblatio 5 tãqʒ
L d offert᷑ ꝓ alijs. Et qm decimari dẽ ille ꝓ q̃ offertuꝛ

oblatio decime.hincẽ ꝙ actus decimatõis nõ debʒ
57 o attribui. Alit᷑ em̃ ibi pᷣfigurabat᷑ xpᷣus. alit᷑ alij.
¶ Ad illud qdð opponit᷑ ꝙ caro xp̃i fuit in.b. vᷣgine.
⁊ caro vᷣginis in abꝛabã. Dðm ꝙ ibi ẽ ſophiſma ſᷣm
accidẽs.qꝛ variat᷑ modꝰ eſſendi in hinc ⁊ indc.Alio

cm̃ mõ fuit caro.b.virginis ĩ abꝛahã.aliter caro xpᷣi

tem aliã ⁊ aliã.¶ Item qð totaliter coꝛruptuʒ ẽ nõ
ẽ poſſibile ad curationem.Si ergo adam fuit poſſi
bilis ad curationem.aliqua particula remanſit ĩ eo
incoꝛrupta.ſed de illa particula q̃ remanſit ſine coꝛ/
ruptione maxime decebat generari carnen⸗j eſſet
ſine oꝛiginali macula.gᷓ vr̃ ⁊c¶¶ Sʒ aug.x.ſuꝑ gñ.
ad litterã.caro non abꝛahe tm̃.ſed ipius pꝛimi ter/
reni que hominis ſimul habuit vulnus pꝛeuarica/
tionis ⁊ medicamentum vulneris. ergo ſi medica/
mẽtũ vulneris ſpectat ad chriſtũ.vulnus pᷣuaricãs
ſpectat ad alios.Eadẽ ᷓ fuit caro xpi ĩ pᷣmis pẽtibꝰ
cũ carne aliorũ.& ñ fuit diſticta ab eige⸗ Ers mgr i
pᷣncipio hꝰ diſtictõis loqᷓns ð carne xpi. Credi inqͥt
oʒ iuxta ſctõꝝ doctoꝝ cõuenientiã ipᷣam pꝛiꝰ fuiſſie

. . P *
„ 1

petõ obnoxiã. ſicut fuit reliqua virginis caro. veſtat
S idem qð pꝛius ꝙ nõ fuit diſtincta ab alijs. ¶ Iteʒ
quicqͥd lege corruptionis traducitur coꝛruptuʒ eſt.
ſed tota caro abꝛabã que fuit traducta in vyſaac fuit
coꝛrupta. ſiliter caro xpᷣi nõ fuit traducta ab abꝛa/
ham in yſaac.aut ſi traducta fuit.ab alijs homibus
diſtincta nõ fuit.¶ Item aut caro xpᷣi fuit ſilis car/
ni abꝛahe relique.aut nõ.Si ſimilis.habeo ꝓpoſitũ.
Si diſſimilis. nõ vẽ ꝙ talis caro competcret ad re
demptionẽ bumani generis.ſi & hoc ẽ falſuʒ ⁊ incõ/
ueniens.reſtat ꝙ caro xpᷣi a carne alioꝝ hominũ nõ
fuit diſtincta. ¶ Item diſtiuctio ᷣm oppoſitas q̃li/
tates.pᷣſupponit diſtinctõem ſᷣm ſubſtantiã.qꝛ op⸗/
poſite qᷓlitates nõ pñt eſſe in eodẽ ⁊ ᷣm idem.ſed ca
ro alioꝝ filioꝝ in pꝛimis parẽtibus nõ potuit habe/
re diſtinctionẽ ſᷣm ſubam. qꝛ nõ eſſet tot machinas
inuenire in coꝛpe ade quot indc filij ꝓcreati ſunt.S
ſi caro xpᷣi in pꝛimis parentibus nõ pᷣm ſubam po/
tuit diſtingui a carne alioꝛuʒ ſᷣm ſubam.videtur ⁊c.
¶ Item ſi tranſtundebat᷑ caro mũda. aut coꝛpalis
aut incoꝛpalis.Si incoꝛpalis.ᷓ coꝛpꝰ xpᷣi debuit eẽ
impaſſibile.qd falſum cẽ.Si coꝛpalis. videt᷑ ꝙ po/

terat tranſmutari in carnẽ reliquã ⁊ aſſumi vel au/

geri ab alia.& pari rõne ⁊ alia poterat tranſmutari i
alijs. aut caro illa fuit cõſumpta anteq; ꝑpueniret

narbm taſer ſunplicitacets. aut fuit adeo multipli/

cata vt po

oſſent inde mille coꝛpa foꝛmari.ſᷣ hoc ẽ fal
Go ſum. ꝛcẽ.

¶ By ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notãdũ.

q; circa hãc q̃ſtionẽ fuit qᷓdã poſitõ erronea qͥꝛundã

dicentiũ ꝙ caro xpᷣi nõ tm̃ diſtinctõcm habuit a car
ne alioꝝ hoĩm cũ fuit vnita aic xpᷣi. ſᷣ etiam cũ fuit ĩ
lumbis pꝛimi hoĩs. Dicebat em̃ ꝙ qꝛ adam repabi/
liter peccauit.in peccato nõ ꝑmiſit deus totũ coꝛrũ

pi.⁊ ideo remanſit in eius ſemine aliqua pdꝛtio in-

coꝛrupta vt ꝑ illã fierz medicamentũ carni relique.

⁊ex illa poꝛtiũcula dicũt carnẽ xpᷣi foꝛmatã.quã di/

cũt eſſe generis humani medicinã. Hanc aũt parti⸗
culã tranſmiſit Adam ad noe.⁊ noe ad abꝛaham. ⁊
abꝛaham ad dauid.⁊ dauid vſq; ad virginẽ de qua

natus ẽ xpᷣs.Hec aũt poſitio ⁊ ſi videat᷑ habere ꝓpba

bilitatem in ſupficie. intrinſecus tñ falſum ⁊ erroꝛẽ
cõtinet ꝓ eo ꝙ nõ ſolũ eſt contra ſanctoꝝ dicta. ſed
etiam contra vere fidei documenta. Sanctoꝝ auto

ritatibus repugnat.qꝛ Dam̃.doctoꝛ grecus.⁊ Aug.

pᷣ̃cipuus doctoꝛ latinus in hoc cõſentiũt.q caro xpᷣi
ante vnionẽ cũ verbo indiſtincta erat a reliqua vir/

ginis carne.Dam̃ dicit.ꝙ de puriſſimis virgis ſan

guinibus fuerit foꝛmata.Augu.dicit ꝙ aſſumpſerit
pꝛimitiua nr̃e maſſe.Et hoc quidem neceſſariũ ẽ po
nere.qꝛ als nõ fuiſſet neceſſaria vᷣginis ſanctificatio
ad hoc ꝙ foꝛmaret᷑ caro xpᷣi ſine omni peccato. Nõ
eſſet etia xpᷣus vere de ſemiũe dauid ⁊ abꝛahe. ᷣ ſo/
lum ade.qm ſi pᷣdicto modo ab illa particula deſcẽ/
diſſet.ad nullũ alioꝝ ꝑtineret niſi ſicut ad deferens
quẽadmodũ aqua cõpatur ad canale. Mon eẽt aũt

in tali carne vere paſſibilitatis aſſumptio.nec nr̃ei/

firmitatis vera reꝑatio. quia nõ de natura lapſa fa/

bꝛicaſſet ſibi carnẽ.ſed potius de inſtituta.q̃ ommßino

inconuenientia ſunt.⁊ fidei ſane aduerſantia. Et iõ

p̃dicta poſitio tanq; erronea ẽ reſpuẽda.ſicut magi
ſter bene notauit in Ir̃a.ct męr̃ Nugo in libꝛo de ſa⸗
cramentis. Planũ ẽ ergo ſᷣm doctrinaʒ catholicam

carnem xp̃ᷣi in lũbis parẽtũ in quibus fuit materiali

ter a carne alioꝝ hominũ nõ fuiſſe diſtinctã qualita

bẽat ꝓ eo q; nõ ẽ caro pcti.bᷣ ſilis peccatrici.⁊ ꝓ tan
to dicit aug.ꝙ caro xpᷣi venerit de altitudine bũane
nature.nõ ꝙ in pᷣmis parẽtibꝰ ſine pollutõc fucrit.
qꝙ ſic purificata fuerit ⁊ mũdata i ſua aſſũpcõc. ꝙ ſi
milis fuerit carni i ſtatu innocentie. Pꝛopterca dẽ a
Boetio.dc oi ſtatu aliqͥd accepiſſe ſicut ifra melius
manifeſtabit᷑. Añ rões q̃ ad bãc ꝑtẽ inducũtur ſunt 51
ↄcedende.¶ Ad illud vo qd opponit᷑ pᷣmo in Zriũ
de Sap.vij.ꝙ; nihil inqͥnatũ in illã incidit. Odm ꝙ
ven eſt. hoc em̃ intelligit᷑ de ſapia ᷣm diuinã nãm qᷓ
nullo mõ fedat᷑ ex aliqua creatura.verũtũñ ſi ctiã in⸗
telligat᷑ ̃m bũanã nãm.adhuc hoc nõ bʒ inſtantiã.
qꝛ caro xpᷣi exqͥ vnita fuit vbo dei.facta fuit imacu⸗
lata.ſᷣ ex hoc nõ ſeq̃tur ꝙ immaculata fuiſiet in pꝛi⸗
mis parẽtibꝰ.ꝓ eo ꝙ quis in lũbis parentũ cẽt vni
bilis.erat tñ in diſpõne remota.(¶ Ad illud qð op/cõ⁊
ponitur ꝙ maxima puritas devet eſſe incarne xpi.
dom ꝙ ven ẽ jm ꝙ opetit ad reꝑationẽ hũani gene
ris.ſic aũt intelligẽdo nõ põt maioꝛ puritas cogita⸗
ri qᷓ; cũ de maſſa peccatrice foꝛmat᷑ caro oino immu
nis a pctõ.⁊ ſic factũ ẽ in carne vnita verbo oꝑpante
ſpũſancto.qꝛ ſi intelligat᷑ caro illa nunq; in ſe vel in
parẽtibus fuiſſe obnoxia.nõ ſic cogitat᷑ q̃lis nr̃e re/
demptoni fuerit apta. ⁊ iõ nõ cogitat᷑ qliter. potiꝰ 65
ſignat qiter nõ dʒ.¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙq caro
xpᷣi ẽ medicina.dm ꝙ; veꝝ ẽ ꝓ tꝑe qͥ medicina eſt.
medicina aũt ẽ ꝓ eo tꝑe qͥ a vᷣbo aſſumpta ẽ.⁊ ſic al
terius qlitatis ẽ q; alioꝝ hoim. Pꝛo eo aũt tꝑe quo
fuit añ aſſnmptionẽ non erat mediciua niſi mãliter
loquẽdo.ſᷣm illud tpᷣs nõ opoꝛtʒ foꝛmalit᷑ diſtingui
ab alia carne. ꝓ eo ꝙ ex eodẽ pᷣncipio mali põt foꝛ⸗
mari ſanũ ⁊ egrũ Cibꝰem̃ eiuſ. dẽ generis ↄuertit᷑ in

-

¶ Ad illud qdð opponit᷑. ꝙ ſi totꝰ eſſy coꝛruptꝰ.iã ñ 4
eẽt medicabil eiꝰmoꝛbꝰ.Ddm ꝙ illð argu. duplr de
ficit. Pꝛio qꝛ ſi bõ totꝰ coꝛruptꝰ eẽt.ñ ſeqt᷑ q incura
bil eẽt niſi illa coꝛruptõ ei iſepabilit᷑ ndhereret. Pꝛe
terea ⁊ ſi totꝰ homo coꝛruptꝰ eẽt qᷓ;tuʒ ad ea q̃ erãt
in ſe. ñ tñ coꝛruptũ eẽt genꝰ hũanũ totũ qdð fabꝛica
tũ ẽ ex illa bois carne.ᷣ illð ſolũñ qd ꝓceſſit ſᷣm legẽ
ↄcupie.Et qm̃ caro xpᷣi i vgie fabꝛicata ẽ pᷣteꝛ legem
eupies ſ. ſ. binc ẽ ꝙ caruit coꝛruptõe.⁊ rõeʒ tenuit
cdicie a ſua pᷣmaria foꝛmate⸗ ( Qõ.ij. K
tꝝ caro xpi fueriti pentibꝰ alit᷑ qᷓ; caro lion bo
minũ ſᷣm legẽ ꝓpagatõis: Et q alit᷑ vꝛ auẽte aug. x.

ſano in carnẽ ſanã.⁊ in lepꝛoſo in carnẽ coꝛruptam 5

ſupꝑ geñ.ad Ĩam. tractãt ill apli Hebꝛ. vij. Adhuc

erat i lũb pꝛis.ſᷣm aliquẽ modũ erat ibi xp̃s.q̊ ñ erat
ibi leui. Scom rõʒ qᷣppe ſemialẽ fuit ibi leui.qᷓ rõeñ
fuit ibi caro 15i. . 3t Bipᷣm oñdit᷑ rõc. Mediatuzʒ
pᷣncipiũ reducit᷑ ad imediatũ.ſ̊ xpᷣs ſᷣm aliũ modu⸗
Innal erinit de vtero vᷣgis.qꝙ; alij filij de vẽtre ma
trũ ſuaꝝ.ꝓ eo q; ñ ð virili ſeie. Si g̊ mediãte.b. vᷣgie
drfuiſſe i pentibꝰpᷣcedẽtibꝰ.vr q alio mõ fuẽit caro
eiꝰ i pẽtibꝰ ᷣm legẽ ꝓpagatõis qᷓ; alioꝝ boim.¶ JItẽ
ſi eodẽ mõ fuiſſet caro xpᷣi ĩ ꝑentibꝰ ſicut alij hoĩes.
ita peccaſſzy adã peccãte ſic alij hoies.ß ẽ falſum.
⁊c̃. ttẽ codẽ mõ hʒ ree educi i eẽ ꝑ quẽ modũ hʒ
in ſuo pᷣncipio exiſtere.ſed xpᷣus non fuit genit?ꝰ vel
conceptus ſm legeʒ nature.ſeq potius mirabiliter.
alij ãt hoies educũt᷑ nalit᷑. Alit᷑ eĩ fuit caro ciꝰ qᷓtũ

Qad legẽ ꝓpagatõis ĩ lũbis pentũ q; alioꝝ boim.iSʒ
contra. dicit mgr in l̃a. Caro illa añqᷓ; vbo fuit vni/

ta peceato fuit obnoxia.ſicut in mania reliqua virgi

— . .
—
=ã—sẽ e —–k —, —, — —,. — — —— — ——— .0—

——

—

— G.—

5S nis caro. Sed caro zoſunſie eſt õm traductõeʒ oꝛ . Seurrit feditas dilcõis carnis ex ꝑte viri generãti.⁊
1 ginalis. ↄſimilis eſt ᷣm legẽ ꝓpagatõis. ſi caro xpᷣi mlier ↄcipiẽtis.neutrũ hoꝛũ i generatõe xp̃i fuit.nã
ne⸗ in lũbis parẽtũ fuit obnoxia pctõ. cadẽ lege cum ↄceptio eiꝰ mirabil fuit ⁊ ſupꝛa virtutẽ nae. Mõ fu/
t6 alijs a pmis pꝑentibꝰ eſt traducta. ¶ Itẽ oẽ qd deſcẽ it ein ex virili ſemine ꝓ eo ꝙ caro eius concepta fu/
1 dit ab adã in ſeculũ deſcẽdit ſᷣm coꝛpalẽ ſam.⁊ ᷣm it ex ſola matre.neq; vᷣm legem cõcupiſcẽtie.quia nõ

ſeminalẽ rõnẽ.ᷓ ſi earo xpᷣi deſcẽdit ab adã in ſeth.⁊

e a ſeth in alios parẽtes.vr q; m legez ꝓpagatõis fu-
nt ſt in lũbis ꝑentũ eodẽ mõ ſicut caro alioꝝ beiz. Itẽ
i1 ſemẽ vnũ ſeminatũ.⁊ coꝛpus ſetb in totis ꝑentibus
. babedat rõem ſeminalẽ. & nihil inde futurũ erat qð
“ non eſict ibi etiã ſᷣm coꝛruptã ſbᷣam ⁊ rõem ſemina/
lẽ.ſʒ ſi caro xpᷣi exinde facta eſt. videt᷑ ꝙ ibi fuerit ad
8 modũ alteriꝰ carnis bůane. ¶ Itẽ tota caro virgis
wä. fuit in lůbis ꝑentũ em ege agatõis. ſicut caro ali
, oꝛũ boĩm. Sed caro xp̃i fuit ex aliqua pꝑte carnis vir
pu, ginis. hin legẽ ꝓpagatõis ſic fuit in lũbis pentũ ſic
pnl caro totius hnani generis.¶¶ R dð qꝙ dupliciteneſt
809,6 65 ſoqui de carne xp̃i· aut qtũ ad mam vnde ſũpta eſt.
ep. aut òztũ ad foꝛmã ſᷣm quã aie xpᷣi ↄiũcta eſt.⁊ a ver
nage bo in vnitatẽ ꝑſone affũpta. Si loquamur de carne
dgrr xp̃i ᷣm mãzʒ boc eſt de eo vñ facta eſt caro xpᷣi. ſic cõ
