nomen doni ſed potius eſt idem quod latria ⁊ thbe)
ſebia ſiue euſebia. De qua dicit aug. ꝙ 5 apia vera

42

Scum aũt ꝙ oꝛdinat ad ꝑentes.adhucetiam nõ te/⸗

uet rationẽ doni.ſᷣ potius eſt ſpecies iuſticie virtut.

eo ꝙ ad hoc oꝛdinat᷑ ſm regulã naturalis iuris ⁊
m obligationem neceſſitatis. Scom aũt ꝙ attendi

tur reſpectu cuiuſcũq; ꝓximi.ſic pietas eſt nomẽ do

ni.Aliter tñ attendit᷑ erga ꝓximũ pietas donũ ⁊ mi
ſericoꝛdia virtus. Miſericoꝛdia em̃ reſpicit cõfoꝛmi
tatem in natura.⁊ neceſſitatem in indigentia ſiue in
miſeria.pietas vᷣo attendit in ꝓximo imaginẽ diui/
nam. Uñ dono pietatis ẽ homo beniuolus cuicunq;
bomini.qͥ habet in ſe imaginem dei.ita ꝙ beniuolen
tia illa ꝓ loco ⁊ temꝑe aliquando ꝓgredit᷑ in cõpaſ
ſionis affectũ.aliqñ in oꝑis beneficiũ.Et ſic patʒ qͥs

ſit actus ⁊ obiectum pietatis toni.qꝛ ipſius eſt face/

re hominem beniuolũ reſpectu cuiuſlibet ꝓximi in/
tum gerit imaginem dei.⁊ qm ad hoc habet dirigi
ꝑ donum ſcie quod quidẽ fundat᷑ ſuꝑ pꝛincipia fidei.
⁊ dirigit in ↄuerſatione ſᷣm exemplar xpᷣi.hinc eſt ꝙ
actus pietatis ⁊ ſi pꝛincipaliter còſiſtat erga pximũ.
nihilominꝰ cõſiſtit reſpectu ſacre ſcripture vt eaʒ cũ
beniuolentia ad memoꝛiã reducat. vnde vſus doni
pietatis attendit᷑ in bis tribus in exequendo. ſᷣm ꝙ;
et vſus doni ſcie qued eſt eius directiuũ in cognoſcẽ
do.pꝛincipaliter tñ ſjm ꝙ donũ eſt attendit᷑ in abun
dantia reſpectu ꝓximi.ſicut rõnes oſtendũt que ad
hanc partem inducunt᷑.¶ Ad illud vᷣo qd pᷣmo obẽ

in contrariũ de glo.ꝙ pietas oꝛdinat ad deuz.⁊ ꝙ pi

bꝛeuiter vm ꝙ omnes ille auẽtes curꝛũt de pictate
fm aliũ accipiẽdi modũ.qͥ ̃m aug.pᷣncipalloꝛ ⁊ ma/
gis ꝓpꝛius eſt modus accipiendi pietatem.ſicut ipᷣe
hõ beniuolus eſſe ad deũ offcrẽdo ei cultũ z obſeqͥũ
pᷣncipale et pꝛecipuũ tanqᷓ; ei ad cuiꝰſilitudinẽ factꝰ
eſt.⁊ ꝙ ſue creationis ⁊ ↄditiõis pꝛimũ ẽ ⁊ pꝛincipa
le pꝛincipiũ. Deinde vᷣo qꝛ pat᷑ terꝛeſtris q̃dãmodo

ſmaginẽ gerit patris celeſtis.⁊ filius gerit imaginex

pfr̃is ⁊ ab eo ſumit oꝛiginẽ.hinc eſt ꝙ eſt alius modꝰ

accipiendi pietatẽ ab illo deſcendens.q q̃dẽ eſt beni
uolentia in parẽtes. Poſtremo qꝛ ois hõ gerit ima⸗
ginẽ dei. binc eſt ꝙ ẽ terciꝰ⁊ vltimꝰ modꝰ accipiendi
pietatẽ m ꝙ beniuolũ ⁊ beneficuʒ reddit erga oẽm
hoiem inſignitũ diui a imagie. Licet aũt iſte ſit vlti⸗/
mus ⁊ poſtremꝰmodus accipiendi pietateʒ.tñ ſicut
explanatũ eſt qtũ ad hũc modũ pietas donũ accipit᷑
ꝓpꝛie.vñ in oibus illis auẽtibus ⁊ rõnibus pctm̃ eſt
q;tum ad ꝓceſſum arguẽdi ex illius nois multiplici
tate.que ⁊ ſi nõ ſit multiplicitas eqͥuocatõis ꝓpꝛie di
cte.eſt tamen multiplicitas cuiuſdazʒ analogie.(d
illud quod vltimo querebat᷑ de dꝛñtia ipſius pietat
doni ad miſericoꝛdiam et manſuetudinem. Ddm q
et ſi ↄ ueniat cñ vtroq;.qꝛ cũ mãſuetudine ↄuenit in
affectu. cñ miſcdia ↄuenit in effectu. differt tamẽ ab

vtroq;.A mititate em̃ ⁊ a mãſuetudine viffert.quia

manſuetudo eſt õ irritationẽ ⁊ ex illatiõe alicuiꝰ in/
ſiurie.ᷣ pietas eſt induratõnẽ qua qͥs nõ hʒ affecti⸗
onẽ nec beniuolẽtiã qᷓ gerũt diuie imaginis inſigne.
Silr a miſcdia differt.qꝛ miſcdia in ꝓximo oↄſiderat
ↄfoꝛmitatẽ in nã ⁊ ſilitudinẽ ſpẽi.pietas vᷣo attendit
in hoie imaginẽ dei. Ande aliqͥ dixerũt ꝙ miſcdia cõ
ſiderat miſeriã in imagine.pietas vᷣo ↄſiderat imagi
nẽ in miſero.Differ̃t etiã.qꝛ miſcdᷣia ↄfoꝛmat᷑ dicta⸗
mini iuris naturalis ⁊ ᷣm regulã ꝓuidentie.pietas
vo cõfoꝛmat᷑ ſuaſioni iuris diuini ⁊ hoc ſᷣm regulaʒ
doni ſcie. Ex his pʒ qͥs ſit actꝰdoni pietatis.qð etiaʒ
eius obiectũ.qualit᷑ differat ab his habitibꝰ. Et ſᷣm
hec tria poſſent tria ꝓblemata foꝛmari circa donuʒ
pietatis.⁊ circa qdᷣlibʒ alioꝝ donoꝝ pᷣdictoꝝ. ſu etiã
cũ hoc poſſet de q̃libet qᷓri quẽ actũ hʒ in patria.ſed
hoc ſupꝛa determinatũ fuit generaliter.alia vᷣo tan/
gunt᷑ implicite cã ꝓlixitatis vitande.tñ ex his q̃ bꝛe
uiter tacta ſunt q̃litcũq; bꝛi põt veritas pᷣdictoꝝ.

(¶ NLiſt. xxxvi. de ↄnexic nehabituum gratuitoꝛ.
Alet etia queri vtrũ virtutes ⁊cc. Dars iſta in q̃ mgf̃ agit de hbitibꝰ gratuitis ſᷣm q̊s bẽmue ↄfoꝛmari

onẽ. Pꝛima pte determiata incipit ſeda. Intedit igit᷑ mgr̃ pᷣncipalit᷑ in hac ꝑticula agere ð hituũ gra
ↄnexione.⁊ qm ad ↄnexionẽ ſeqͥt᷑ eq̃litas in merito.⁊ qm̃ eqlitas cũ ↄnexiõe oꝛtũ hʒ ex vno pꝛincipio
ex hoc vicʒ ꝙ vᷣtutes om̃s ligant᷑ ⁊ infoꝛmãt᷑ a charitate.⁊ ad ipᷣam reducũt᷑ ſicut ad radicẽ.iõ ꝑs iſia hʒ tres
tes. In q́ꝝ pᷣma determiat męr̃ de vtutũ ↄnexiõc.in ſcda vo de eq̃litate.ibi. Atꝝ vo pit qͥs oẽs poſſideat ⁊c

ℳ xpᷣo diuiſa fuit in partes duas. In qꝝ pᷣma cgit de bis q;tũ ad diſtinctõnẽ. In ſcda vo qᷓtũ ad ↄnexi
tuitoꝝ

In tercia vo oia oꝑa pᷣceptoꝝ ⁊ vᷣtutũ docet reducere ad charitatẽ.ibi.Cũ duo ſint pᷣcep:a charitat ⁊c. Pꝛia

„ 7 11 —

ꝓs diuidit᷑ in duas ꝑtes. In q pᷣma mouet qonẽ ⁊ detmiat veritatẽ. In ſcda vᷣo veritatſ determinate reddit
Cam ⁊ rõnẽ. ibi. Odð q̃dẽ ꝓbabile ẽ ⁊c. Sili ſcda ꝑs in qᷓ detmiat de virtutũ eqlitate duas hʒ.In qꝝ pꝛia det/
eiat iſtã qõnẽ ſᷣm opinionẽ alienã. In ſcda ſᷣm opionẽ ꝓpꝛiã ⁊ mag verã.ibi.Alij vo veriꝰ⁊c. Silr tcia ꝑs du
as bʒ. In q̃ꝝ pꝛima mouet qõnẽ ⁊ determiat qualiter oia pcepta reducant᷑ ad duo pᷣcepta charitat. In ſcda

vo ↄcludit ꝙ ipᷣa charitas eſt ſũma plenitudo totius legis.ibi.Oim igit᷑ hec ſumma eſt ⁊c. Ex quo haberi 50

teſt ꝙ charitas oim virtutũ eſt finis ⁊ foꝛma.⁊ ex hac cã ↄnexio eſt int᷑ ceteras virtutes gratuitas.

a ¶ Abi charitas eſt.qͥd ẽ d ¶ Mouet queſtionẽ de virtutũ 2nexione ⁊ determi/⸗

poſſit deeſſe ⁊c.Coñ.Si h̊ ve
rũ ẽ.g qͥcunq; bʒ charitatem
hʒ om̃e qð ſufficit ad ſaluteʒ.
G vꝛ ꝙ ſupfluãt cetere virtu/
tes. Si dicas ꝙ; h̊ dꝛ qꝛ chari⸗

—

.

tũc ſiliter pᷣt h̊ vici q̃libʒ ali
aꝝ vᷣtutũ.oẽs ei ↄnectũt᷑ cui/
libʒ vᷣtuti. ſic ⁊ charitati. Itẽ
ge gt date ñ nccrio ↄnexe ſt
ipᷣi charitati.⁊ tñ ipᷣe ſt᷑ valde
vtiles ⁊ opoꝛtũe ipi eccie.vẽ ẽ

—

bus careat. Qui ergo vnam habet om̃es habet.
Determinate veritatis reddit cãm ? roéönẽᷓ̊6. b
Auod quidem pꝛobabile eſt. Cũ em̃ charitas mat ſit
omniũ virtutũ.in quocũq; mater ipᷣa eſt.ſ.charitas.et
cuncti filij eiꝰ.i.virtutes recte foꝛe credũt᷑. Unde aug.

& ybi charitas repit᷑ mita Abi charitas eſt. quid eſt qð poſſit deeſſe: vbi aũtnõ ſuꝑ io.
Veſſe pñt.N.dðᷣ.ꝙ cũ dicit eſt:quid eſt quod poſſit pꝛodeſſe: Cur g̊ nõ dicimus.q

4

9 .. 2
let etiãẽ queri vtrum virtutes ita ſint ſibi cõ⸗ xxxvj.
iuncte vt ſeꝑatim nõ poſſint poſſideri ab alii,d.
b ꝙ qͥ vnã habet omnes habeat: De h̊ hiero. Hiero.

A

dehun,

ieäck

ltn
tüͤti
ediirc
ddes

R
atu

S= =

=

4
4

E

e 5
izale 4
1

E

S=
S==

nn
ngnnſ
incriu
ſraitgn
isbabt!

mtiing
erneen
Eövittin
tigſitrt
rurti h
mmiutni
Piege
Singedn
itt in
cobteic
.
i
ii.
1 ..

n
S=
—

„
N

W
4
1,

—

gis eſt virtute preditus. Quanto vᷣo minus.tanto mi

nus ineſt virtus.⁊ quãto minus ineſt virtus.tãto ma

gis ineſt vicium.

eterminat m opinionẽ alienã queſtionem de eq̃⸗
litate virtutum. vtrum ſcʒ om̃es virtutes equales ſint
E quocũq; ſint.

*

Vtrũ ↄo pariter qͥs omnes poſſideat virtutes.an alie

magis. alie minus in aliquo ferueãt queſtio eſt. Qui/
buſqdam em̃ videt᷑ ꝙ alie magis alie minus habeantuꝛ
ab aliqͥ.ſicut in Yob patientia emicuit.in dauid humi⸗
litas.in moyſe manſuetudo.qͥ etiã cõcedũt magis ali

quẽ mereri ꝑ aliquam vnaã virtutẽ qᷓ; ꝑ aliam. ſicut eã

¶ Determinat ſm opinionẽ ꝓpꝛiã ⁊ magis verã que⸗

plenius habet qᷓ; aliam. Mõ tñ magis ꝑ aliquã mereri

dicunt q; ꝑ charitatem. nec aliquam plenius a quoq;
haberi q; charitatem. Alias ergo magis ⁊ alias minꝰ
in aliquo eſſe dicunt.ſed nullaʒ plenius charitate.que

ceteras gignit.haſq; dicunt eſſe multas facies q̃ᷓs me⸗

moꝛat apls dicẽs.Ex ꝑſonis multaꝝ facierũ ⁊c.

ſtionem pꝛopoſitam.

de trini.

4

₰

llij verius dicunt om̃s virtutes ei ſiles ⁊ pares eẽ in
quocũq; ſunt.vt qͥ in vna alteri par extiterit.in oibus

eidem equalis ſit. Unde aug. Virtutes que ſunt ĩ aio
humano.qᷓ;uis alio ⁊ alio mõ ſingule intelligant᷑.nul⸗

lo mõ tñ ſepant᷑ abinuicem. vt qͥcunq; fuerit equales.

Verbi gra.in foꝛtitudine equales ſint et pꝛudẽtia ⁊ iu

ſticia ⁊ temꝑantia.Si em̃ dixeris equales cẽ iſtos ĩ foꝛꝰ

titudine.ſed illũ pꝛeſtare pꝛudẽtia.ſeqᷣtur vt huiꝰ foꝛti

tudo minus pꝛudens ſit. Ac ꝑ hoc nec foꝛtitudine eq̃⸗

les ſunt.qꝛ eſt illius foꝛtitudo prudentioꝛ. Atq; ita de

Aug. in epla
ad Hiero. b

7
„„ „ *
☛☚
. .
. . .

ceteris virtutibꝰinuenies.ſi oẽs eadẽ cõſideratiõe per

curras.Ex his clareſcit omnes virtutes nõ mõ eẽ con

nexas.ſed etiã pares in aio hoĩs. Cum ergo dieit᷑ ali⸗

quis aliqua pᷣeminere virtute.vt abꝛaam fide. Job pa

tientia.ſᷣm vſus exterioꝛes accipiendũ eſt.vel in cõꝑa

tione alioꝝ hoim.qꝛ vel hũilitatis habitũ maxime pꝛe

fert.vel opus fidei vel alicuiꝰceteraꝝ virtutuʒ pᷣcipue

exequit᷑.vnde ⁊ ea pᷣ alijs pollere vel inter alios hoĩeſ

ſingulariter excellere dici᷑. Scom hũc modũ.ſ.ſᷣm rõ

nẽ actuũ exterioꝝ vt alibi aug.dicit.in aliquo aliã ma
gis elſe virtutẽ.aliã minus.⁊ vnã eẽ nõ alterã.Ait em
ſic. Clariſſima diſputatiõe tua ſatis apparuit nõ pla

cuiſſe auẽtibus noſtris ĩmo veritati ipſi oia paria eſſe

pctã.etiã ſi hoc de virtutibꝰverũ ſit.qꝛ et ſi verum eſt

eũ qͥ habet vnã om̃s virtutes habere.⁊ eũ qͥ vnã non

habet nullã habere.nec ſi pctã ſunt paria.qꝛ vbi virtꝰ
nulla eſt nihil rectum eſt. nee tñ ideo non eſt pꝛauo pꝛa
uius.diſtoꝛtoq; diſtoꝛtius. Si aũt quod puto eſſe ve//

rius ſacriſq; lr̃is ↄgruẽtiꝰ.ita ſt᷑ aie intẽtões vt coꝛꝑis

mẽbꝛa.nõ ꝙ videant᷑ locis.ſᷣ ꝙ ſentiant᷑ affectibꝰ.⁊ ali
us illuminat᷑ amplius.alius minus.aliꝰ oĩno caret lu⸗
mine. orofecto vt quiſq; illuſtratiõe pie charitatis affe
ctus ẽ.in alio actu magis:in alio minꝰ.in aliqͥ nihil.ſic

hanc virtutẽ habet omnes habet. cum plenitudo legiſ/
ſit charitas.que quanto magis eſt in homĩe.tanto ma

a vbi eſt charitas ni/

bil decſt. oc intcllihit

de his q̃ ſunt nec̃aria
ad ſalutem. nã iſte de

fectus ꝓpꝛie defectus

eſt. alioꝝ vᷣo defectus

pꝓ modico eſt haben/

dus.hoc autem tribu

it ipᷣi charitati rõe cõ

nexionis aliaꝝ virtu-

tum.qui enim hʒ cha
ritatem hʒ vnde poſ/
ſit legem implere. hʒ

p ↄſequens ceteras
virtutes que habili/

tant ad legis impleti

oneʒ. Ad uũlud vo qð

obijcit᷑ ꝙ ſimiliter poſ
ſet dici 8 qualibʒ alia
virtute.ddm ꝙ non ẽ
ſimile.qꝛ charitas nõ

tm̃ alijs ↄncctit᷑.ſᷣ eti

am eſt pꝛincipium co
nexionis. cum ſit vin
culum pfectionis. et

quodammodo mat᷑

omnis boni ſicut ipſe

magiſter dicit.

Clariſſima diſpu 2ꝛ
tatione tua ſatis ap/

paꝛuit ñ placuiſſe au

toꝛitatibus ⁊c. Con⸗

tra. Uidet᷑ hoc debere

placere ipſi veritati.
quia m q; dicit An/
ſcl. peccatum nihil ẽ.
in his autẽ qᷓ nihil ſut

vnũ nõ eſt maiꝰ alte/
ro. vr q pctm̃ vnuʒ
non poſſit alterũ ex/

cellere. igit babẽt pa⸗

ritatem. Itẽ qdlibet
pctĩ moꝛtale totali⸗

ter pꝛiuat hoiem gꝛa⸗

tia ⁊ inducit moꝛteʒ.
ſed in pꝛiuatiõe om̃i/

moda nõ eſt ponere

maius ⁊ minus.qꝛ in
bis que moꝛtua ſunt
non eſt dicere magis
moꝛtuũ vnum qᷓ; reli
quũ.& in genere pec/

catoꝝ moꝛtaliũ vnuʒ

peccatũ nõ excedit al
terum. R. dm ꝙ qꝛ
peccatuʒ eſt pꝛiuatio
oꝛdinis ⁊ diminutio
habilitatis.p vnũ ge/
nus pcti aia magꝗ de/
ordinat᷑ ⁊ inbabilioꝛ
efficit᷑ qᷓ; ꝑ aliud ſicut

manifeſte appet. in/

dubitat᷑ ẽ verũ ꝙ pᷣdi
cta cq̃lia ñ ſt. ↄcupia

cmñ plus inclinat ad
vnũ appetibile qᷓ; ad

reliquũ.⁊ iõ mag fa
cit deũ ↄtẽnere et ab

ipᷣo elõgari ⁊ recede/

re iu vno genere pec
cati qᷓ; in alio. Ad il /

lud qð obꝛ ꝙ pctm̃
nihil eſt. dom et ſi

nibil ſit eẽntialit᷑ lo⸗
quendo.alicuiꝰtñ eſt

ſicut ſubi. ⁊ alicuiꝰſi
cut oppoſiti. vñ rõne

boni maioꝛis vel mi

noꝛis qð pꝛiuat᷑ i di/

uerſis pctis peccatũ
vnũ hʒ excedere alte
rñ.Ad ill qd obẽ ꝙG
totaliter pꝛiuat grä,,

et inducit moꝛtẽ.dð.

ꝙ licʒ oẽ pctiñ̃ totali
ter tollat habilitate,z
ad gꝛãʒ.nõ tñ totali
ter tollit habilitate,Z3

ad vita m.⁊ iõ licʒ ali

qͥd fit magis ?⁊ minꝰ

moꝛtuuz. ⁊ magis et

minus gratia pꝛiua

tũ ꝑ diuerſa pctã q́;
tum ad ipᷣam gratiã
et vitã gratic in ſe. ẽ
tñ magis et minꝰ qᷓ;
tum ad habilitatem

nature reſpectu gr̃e.

ct rõne illius diuerſa

pctã habent ſeſe inui
cez excedere. Tñ nõ

eſt ſimile de coꝛpoꝛa⸗
li moꝛte in qua fuit
totaliter pꝛiuatio ⁊ i

poſſcbilitas redeũdi

ad vitam.

c ¶ Omia ad duo

mandata ac. Vf hic
duo oppoſita in ſe i/

plicare. Si em̃ ꝑ cha

ritatẽ implent᷑.potiꝰ
debẽt referri ad cha-

ritatẽ ſicut ad pꝛinci

piñ qᷓ; ſicut ad finem

Pey. ddmm eꝙ ſicut fuit
tactũ g di.xxv.Cha⸗
ritas ſil ponit᷑ ip̃arũ

virtutũ qtũ ad opa
meritoꝛia pᷣncipiũ ſi

ue caput.⁊ foꝛma ſi/

ue viculũ.⁊ finis ad

quẽ oꝛdinat᷑. et G̊ eſt

qꝛ ipᷣa charitas dum
imediate ↄiũgit ipſi

—⏑

ſummo bono qdamõ et ceten. cete
us qꝛ mouẽdo fac opa eoꝝ meritoꝛia iõ dẽ eẽ foꝛma. Poſtremo

—

quãtũ ꝑtinet ad charitatẽ que pietas eſt.⁊ in vno hoĩe

quidẽ ꝙ maioꝛẽ habeat pudiciciã q; panẽtiã.⁊ maioꝛẽ
hodie q; heri ſi ꝓficit.⁊ adhuc non habeat ↄtinentiã.et
habeat nõ paruã miſericoꝛdiã.Et vt generaliter bꝛeui⸗

terq; cõplectar.quã de virtute habeo notionẽ.virtꝰeſt

charitas qua id qð diligendũ eſt diligit᷑. hec et in alus
maioꝛ.et in alijs minoꝛ.⁊ in alijs nulla eſt. Pleniſſima

vo que iam nõ poſſit augeri q;diu hic homo viuit in ne
mine eſt.hic inſinuari videt᷑ ꝙ aliqs ea rõne poſſit dici

habere vnã virtutẽ magis qᷓ; aliã.qꝛ ꝑ charitatẽ magi/
afficit᷑ in actu vnius virtutis q; alterius.⁊ ꝓpter diffe-/

rentiã actuũ ipᷣas virtutes magis vel minus habere di

cit᷑. Poteſt et aliquã nõ habere cũ tñ ſil omnes ⁊ parit᷑
habeat q;dtum ad mentis habitũ vel eẽntiã cuiuſq;. In
actu vo aliã magis aliã minꝰhʒ.aliã etiã ñ hʒ.vt vir iu

ſtus vtens ↄiugio nõ hʒ ↄtinentiã in actu quã tñ habet

in habitu.Cur g& nõ dicant᷑ paria pctã? foꝛte.qꝛ magis

facit ↄtra charitatẽ qui grauiꝰpeccat.ininus.qͥ leuius.

NMNemo em̃ peccat niſi aduerſus illã faciẽdo que eſt ple⸗/
nitudo legis. Ideo recte dicit᷑. Qui offenderit in vno
factus eſt oim reus.id eſt ↄtra charitatẽ facit in qua bz

dent omnia.
¶ Mouet queſtioneʒ ⁊ determinat qualiter oĩa pꝛece⸗
ta reducant᷑ ad duo pꝛecepta charitatis. e
Cum duo ſint pꝛecepta charitatis in quibus vt pᷣtaxa/
tũ eſt tota lex pendet ⁊ ꝓphe. Aduertendũ eſt quõ hoc
ſit cũ i iege ⁊ ꝓph̊is multa fuerint cerimonialia manda
ta.q ſi ad charitatis ſanctificationẽ ꝑtinuiſſent.viderẽ⸗
tur ñ debere ceſſare.Quia xo nõ iuſtificatiõis gra quã

facit charitas inſtituta ſunt. in figura futuri ⁊ in onus
poſita.ideo clareſcẽte veritae ceſſauerũt velut vmbꝛa.

Verũtñ ⁊ ipa cerimonialia ᷣm ſpũalẽ intellectũ quẽ cõ
tinent ⁊ oĩa moꝛalia ad charitatẽ referunt᷑. Pertinẽt eĩ
oĩa ad decẽ mãdata in tabulis ſcripta.vbi oim ſumma

ꝑſtringit᷑ ex qbꝰ cetera emanant. ſicut in ſermone dñi
octo virtutes pᷣmittũt᷑ ad quas cetera referunt᷑. Et ſiẽ

ad decẽ mãdata decalogi cetera referũt᷑.ita ⁊ ipa deceʒ
ad duo mãdata charitatiſ. Oia ̊ ad duo mãdata cha
ritatis ꝑtinẽt.qꝛ ꝑ charitatẽ implent᷑.⁊ ad charitatẽ tã

q; ad finẽ referri debent. Vñn aug. Totã magnitudinẽ

7 amplitudinẽ diuioꝝ eloqoꝝ poſſidet charitas.q̃ deũ
ꝓximũq; diligimus.q̃ radix eſt oim bonoꝝ. Vñ veri⸗
tas ait. In his duobꝰmãdatis vniuerſa lex pendet ⁊ ꝓ

phete. Si g nõ vocat oẽs paginas ſctãs ꝑſcrutari.oia
inuolucra ſermonũ inuolué.tenc charitatẽ vbi pendẽt

oĩa.qꝛ pfectio eſt ⁊ finis oim. Tũc em̃ et pᷣcepta ⁊ ↄſilia

recte fiũt cũ referüt᷑ ad diligẽdũ deũ.⁊ ꝓximũ ꝓpi deũ.

TTI
—

dici põt habere alis. ? aliã nõ habere.et aliam magis
aliã minus. Hã ⁊ maioꝛ eſt in iſto charitas qᷓ; ĩ illo. Et
ideo recte poſſumus dicere ⁊ aliqua in iſto.nulla in illo

Math. v. .

Cc

Aath. xxij.

Aug. i ench.

ſuꝑeminet ceten. ⁊ ceteras virtutes mouet ⁊ impꝑat.et iõ caput ⁊ pᷣncipiũ ẽ eaꝝx. Alteri
qꝛ iõ facimꝰoꝑa meritoꝛia vt do fruamur⁊ ꝑ

chanitatẽ in deo quieſcamꝰ.hinc eſt ꝙ charitas ceteraꝝ vᷣtutũ ⁊ pceptoꝝ ẽ finis.⁊ ſic tres cãe incidũt in vnũ ⁊
idẽ. Mec mirũ.cũ charitas faciat deo ↄfoꝛmẽ.qui babet in ſe reſpectu crcature intentionẽ triplicis cauſe. vn⸗

5.

denulla eſt contrarictas cum eo quod magiſter dicit in literas.

——.2—

*

s ¶ Inimmieus enim iuſticie eſt. qui pene timoꝛ? non peccat. Contra. Mulli pene iuſticie effectus inimicat᷑.
pens eſt iuſticie eſtectus. eum ergo pena faciat ſe timeri. videt᷑ ꝙ nõ faciat diuine iuſticie inimicari. Itẽ nihil
quod facit declinari a malo facit inimicari iuſticie. ſed timoꝛ pene quo quis ceſſat a peccato fac t clinare æ
malo. talis non cſt inimica iuſticie.R.dm ꝙ verbum illud intelligit᷑ pꝛeciſe.⁊ ꝑ concomitantiã. Pꝛeciſe.
vt dicat᷑ inimicus iuſticie qͥ timoꝛe pene nõ peccat.bc eſt qͥ a pctõ recedit ſolo timoꝛe pene nõ amoꝛe iuſticie.
calis inq; qͥ ex ſolo timoꝛe moucet᷑ dicit᷑ iuſticie inimicus.nõ ꝑ cauſam ſ ꝑ ↄcomitantiam. Licet em̃ timoꝛ ille
Mẽ IJUͥ nöõö cauſet inimiciciã.

(Mπ£ Sſe, e alfante inr Srſ ali fir cõcomitat᷑ tñ ipᷣaʒ cõö
N¶Quog vo timoꝛe pene vel aliqua intẽtione carnali fit cocomitat tñ ipad cx
vyrt nõ referat᷑ ad charitatẽ. nõdũ fit ſicut fieri opoꝛtet ;cubiam malaz qus
RNR uis fieri videat᷑. Inimic⸗ em iuſticie eſt qͥ pene iumoꝛe q jamicus eſt buiꝰmũ
„ n6 peccat.Amicꝰ vero iuſticie q eiꝰamoꝛe nõ peccat. di.inimicus dei cõſti/⸗
. ¶ Concludit ꝙ ipᷣa charitas eſt ſumma ⁊ plenitudo to tuit᷑. Et ꝑ boc patz re
Auslegs. f onſio nd lia dno
H C nunt ergo hec ſumma eſt vt intelligat᷑ legis et om obiſcit am inſe oppo
e diuiaꝝ ſcpturaꝝ plenitudo eẽ dilectõ dei ? ꝓximi. intellige ek dictũ eſſe
e (2 mnium diuinaꝝ ſcripturarum plenitudo eſſe vilectio dei et pꝛoximi. Contra. Si natura oꝑat᷑q;to e S
P lociꝰ poteſt. et non facit per plura quod poteſt facere ꝑ paucioꝛa. videtur ſimiliter ꝙ hoc mõ operari debeat
diuina ſapientia. Si ergo in tota ſcriptura nihil plus ↄtinetur qᷓ; verbum de mandato charitatis.videt᷑ tunc
circa boc ſolum ſacra ſcriptura debeat verſari.⁊ de nullo alio ibi tractari.Rꝰ.dicendum ꝙ; plenitudineʒ ali
cuius contineri in aliquo eſt dupliciter.vel integraliter. vel cauſaliter. Plenitudo aũt diuinoꝛuʒ eloquioꝝ in
charitate nõ continetur integraliter. quia multe alie virtutes ibi docent᷑ ⁊ pꝛecipiunt᷑ que ſunt diuerſe et di·
fſtincte a charitate ᷣm ꝙ dicitur contineri. hoc eſt canſaliter. quia tota ſacra ſcriptura finaliter oꝛdinatur ad

ii⸗ boc vt diligamus deum et pꝛoximum. Et ſi tu obijcias.ꝙ qui diligit ꝓximum legem impleuit.ergo illud ſo/
lum mandatum debẽt in lege contineri.ddðᷣm ꝙ mandata ⁊ documenta in ſacra ſcriptura multiplicant᷑ pꝛo-
pter duo.vidclicet. ꝓpter remouendam cecitatem ex parte intcllectus.ct ꝓpter excludendũ faſtidium ex par/
te ipſius affectus. Heceſſe eſt enim ꝙ ſciamus modos ſᷣm quos debemus oꝛdinari ad ꝓximũ et ad deum.et
quia illi varij ſunt.⁊ nos uonntes umus.nec poſſumus ſimul illa capere.ideo opoꝛtuit diuiſim ꝑ diuerſa

ocusenta diſtinguere. Rurſus qꝛ affectus noſter faſtidit vnuʒ ⁊ delectat᷑ in varietate.ideo diuerſis modis
Qcko⸗ ſcriptura docet et inſinuat vnum et idem. vt affectus noſter dum in diuerſis et varijs idez inuenit. ꝓficiat in
vnitate. ⁊ delectet᷑ in varietate.vt tanto pꝛofectus ſit maioꝛ qto delectabilioꝛ.et pꝛopterea modo in ipſa ſa⸗/
cra ſcriptura reꝑpiunt᷑ mandata obligatoꝛia.modo attractiua.modo monita ſalutaria.modo documenta p/
pbecari. nodo euangeliſtarum.vt ex omnibus bhis excludat᷑ faſtidium. ⁊ hmo ꝑfectius dirigat᷑ ad bonuzʒz.
et ex boe conuinci poteſt ꝙ ſacra ſcriptura et ſi magna ſit.tamen optime tradita eſt et nibil continet ſuperſiu
uum. nihil etiam diminutum. MUM MM rJ
D intelligeẽtiam buius ptis iuxta ea que ma tias. vfr̃ eẽ neẽriũ ꝙ ſi h vnã vtutẽ gtuitã.necriuʒ ẽ
giſter determinat poſſunt ſex bꝛeuiter queri ipᷣaʒ hr̃e charitatẽ.nulla em̃ vtus gratuita remanet
1 rimo de connexione virtutum gratuitaꝝ. charitate excluſa. qͥ h charitatẽ bʒ vinculũ ꝑfecti/
Secundo de connexione donoꝝ. Tercio de conne onis ⁊ plenitudinẽ leg.⁊ ꝑ qð pᷣt ꝑuenire ad ſalutẽ.
i xione virtutum politicarum. Quarto de connexio/- ſi g nemo bʒ ꝑfectõeʒ in genere moꝝ nec potẽs ẽ ad
1 ne vicioꝝ. Quinto de equalitate babituum gratui⸗ implẽdũ oia mãdata leg niſi habeat vniuerſitatẽ v⸗
. toꝛum. Sexto ⁊ vltimo queritur vtrum charitas ſit tutũ.necrio vr̃ ſeqͥ vt qͥ vnã vᷣtutẽ gratuitã hʒ ꝙ; nul
Nu foꝛma virtutum. aa ſibi deſit. ¶S3 3 hoc pᷣmo fert᷑ inſtantia in xpᷣo ⁊
ſi lAAQueſtio.j. àa beaß. xps em̃ et bti charitatẽ habẽt. ⁊ tñ in eis nec eſt
¶ Ztrum ſit ponere concxionẽ in virtutibꝰ gratuitis fides nec ſpes ſicut ex pcedẽtibꝰ apꝑet. nõ eſt nece
: Et q ſic. v pꝛimo p illud qð dicit Hieroñ.ſuꝑ illud vt qͥ bʒ vnã vᷣtutẽ gratuitã bẽat oẽs. ¶ Itẽ fert ſcðo
4 N Vſa. xvj. Nenter meus ad moab ⁊c.ibi glo.ſicut c Einſtatia in innocẽtibꝰ ⁊ ↄiugat. Innocentes eĩ nõ
1 — thara ſonũ cõpoſitũ nõ emittit ſi vna coꝛda rupta fu hyt vᷣtutẽ pnie.ↄiugati nõ hñt vᷣginitatẽ.et tñ he ſut
4H erit. ſic ſpuũs vel venter ꝓpbᷣe ſi vna virtꝰdefuerit dul virtutes gratuite. nõ eſt nece ꝙ q̃ͥ bʒ vnã virtuteʒ
N ce melos nõ reſonabit.vᷣ qñ gra eſt in aia.⁊ ſpũſſcũs gratuitã bẽat omnes. ¶ Itẽ tercio fert inſtantia in
in coꝛde hois. eſt in ea dulcę melos ſpnale.̊ᷓ neceẽ pꝛeſcitis ⁊ repꝛobis.qͥ cũ ſunt in gra habẽt aliq̃s vir
ℳ ibi ſit omnes virtutes eſſe. ¶ Itẽ Augꝰ. dicit ⁊ hw in tutes.et tũ nunꝙ; habent pſeuerantiã.qm ſi illaʒ ba
iiij. di. xiiij. ꝙ impiũñ ẽ a deo dimidiã veniã ſpare. pi berent ſaluarent᷑.ſicut dicit Dyo.Qui pſeuerãt vſ/
. roõne impiũ eſt ſpare dimidiã grãm. ſieut impoſſi q; in finem ⁊c. Si g perſeuerantia virtus eſt m q
4 bile eſt vnũ moꝛtale pctm̃ ſine alio dimitti.ſic vrf ꝙ vult Fuller niae ꝙ nõ ſit ↄnexio virtutuʒ
4 eet eſt ꝙ vna virtus ſine alia nobis donet᷑. gratuitaꝝ.¶ Itẽ bocipᷣm ondit᷑ rõne.babitꝰ vtutũ
¶ Itẽ Bhipᷣm vr̃ rõne.nullꝰpõt hĩe virtutẽ gratuita, gratuitaꝝ ſunt diuerſi foꝛmaliter ſicut diuerſe ſpeci
—“ niſi habeat grãm. ⁊ nullꝰ hʒ grãm qͥ nõ ſit tẽplũ dei. es eiuſdẽ generis.ita ꝙ ex oppſito diuidũt᷑.nec vnu
,/70 null? añt põt eẽ tẽplũ dei niſi ſit tẽplũ eiꝰm totũ.qa eſt pꝛincipiũ alteriꝰ.ᷣ qñ alique pꝛiectates diſtinguũ
ii nulla ẽ ibi onexio xpᷣi ad belial.neq;ʒ tẽplo dei cũ ydo tur ita ꝙ vna ab altera diuidit᷑.poſſibile eſt baberi
nfi ⸗ lis ſi g ad h̊ ꝙ aia ↄſecret᷑ in templũ dei nece ẽ ivpſas vnam ſine reliqua.Si ergo virtutes gratuite ſũt hu

Al.
Item babitus virtutũ ꝑ actus ſuos habent noti
ficari ⁊ diſtingui.igit᷑ que eſt cõꝑatio actꝰ ad actuʒ.
eadẽ eſt compꝑatio habitus ad babitũ.ᷣ nõ eſt neceiſ
ſe actus virtutum eſſe cõnexos.immo vnus põt ex/
erceri ſine altero.̊ ⁊c. ¶ Item ſi habitus virtutum
ſunt connexi.aut hoc eſt rone pꝛincipij. aut rõne ſub⸗

ſecti. aut rõne obiecti. Si rõne pꝛincipij.qꝛ ſunt a So

tunæe cũ ois ꝓpꝛietas a deo ſit.ↄnexio eẽt in oibꝰ ꝓpꝛi
etatibus.Si ratione ſubiecti.qꝛ ſunt in eodẽ. cum
ofm̃s ſcientie ſint in eadem anima.qui haberet vnaz
ſciam haberet ceteras.qð manifeſte falſuʒ eſt. Si ra
tione obiecti. Contra.penes obiecta diſtinguũt᷑.er/
go penes illa nõ ↄnectunt᷑.cũ idem non ſit pꝛincipi/
um diſtinctionis ⁊ cõnexionis/ ¶ Reꝰ. ad pᷣdictoꝛuʒ
intelligentiam eſt notandum ꝙ de virtutibꝰ gratuii
cõuenit loqui tripliciter. vicʒ qtum ad habitum ſb/
ſtratũ.⁊ qtum ad ſtatũ ſupadditũ.⁊ qᷓ;ẽtũ ad defectũ
imꝑfectiõis annexum. Si loquamur de virtutibus
ſub rõne imꝑfectiõis annexe.nõ eſt neceſſe eſſe con/
nexionẽ ſimpliciter. ꝓ eo ꝙ nõ eſt neceſſe hoiem ba⸗
bentẽ grãm babere impfectionem adiunctam.Sili/
ter ſi loquamur de virtutibus qtũ ad ſtatũ ſuꝑpaddi
tũ qͥ nõ eſt de neceſſitate virtut.ſicut eſt repire in cõ
tinentia virginali ⁊ viduali.ſic adhuc non neceſſe ẽ
virtutes eſſe ↄnexas.Si vᷣo loquamur de virtutibꝰ

qᷓ;tum ad habitus ſubſtratos.tunc diſtinguendum

eſt. Aut illi habitus habent neceſſario annexam im⸗
ꝑfectionẽ.aut nõ.Si habent neceſſario annexaʒ im
pPfectionẽ.ſicut habet habitus fidei et ſpei.ſic nõ ſũt
neceſſario cõnexi alijs virtutibꝰniſi ꝓ eo temꝑe quo
quis eſt in ſtatu vie.q ſi non habent neceffſario an/
nexam imꝑfectionem.tunc ↄnexionẽ babent ſimpli
citer.ſiue in ſtatu vie ſiue in ſtatu patrie. Vñ ſᷣm om
nẽ ſtatũ verum eſt ꝙ neceſſe eſt habentẽ gratiã habe
re om̃cs virtutes q̃ ſunt ꝑfecte.vel aliqd eis coꝛre-
ſpondens.ſicut loco fidei in patria habebimꝰ viſio/
nem.⁊ loco ſpei habebimꝰpfectã tentionẽ. Ratõ au
tem huius connexionis ſumi poteſt quadrupliciter
ſim quadruplex genus cauſe. Pꝛimo quidem ex ꝑte
cauſe matcrialis.que.ſ.eſt noſtra neceſſitas. Scd o
ex parte cãe efficientis.que eſt dei largitas. Tercio
ex parte cãe foꝛmalis.que eſt virtutum cõfoꝛmitas.
Quarto ex ꝑte cãe finalis.q̃ eſt pꝛemij dignitas.Cã
em̃ materialis virtutũ afſignari põt nõ ex qua ſedin
qua.et hec quidem eſt rationalis anima ſᷣm ſuas po

tẽtias ſᷣm quas ipᷣa aia põt obliquari ⁊ dirigi. ⁊ qmm

ille potentie aie non pñt ꝑ vnũ habitum virtutis re
ctificari ſ̊ ꝑ diuerſos.nece ẽ ad G̊ ꝙ aia pficiat᷑ in eẽ
gratuito.et fiat deo placita ⁊ iuſta.ꝙ ipſa ſᷣm diucr/
ſos virtutis habitus rectificet᷑ in ſe ⁊ in qualibet eiꝰ
potentia. Ideo ꝓpter neceſſitatem ex parte ſuſcepti/
bilis nece eſt virtutes gratuitas eſſe cõnexas.Cauſa
vᷣo virtutum cfficiens eſt diuina liberalitas.cuiꝰ eſt
nullo modo deficere i necrijs. ſ̊ oia adminiſtrare af-/
fluenter et abunde. Ande ſicut diuina liberalitas ꝑ/
ſiciẽs rẽ in eſſe pᷣmo dat ei totũ ꝑ qdð poſſit in eſſe cõ/
ſeruari.ita ꝑficiẽs cãm in eſſe ſcdᷣo dat illi integram
pꝓfectionẽ ꝑ quã ⁊ in illo eẽ maxime poſſit.et ſinguliſ
vicijs obuiare.iõ cõueniens eſt diuine largitati cum
gratificat hoiem diuerſitatẽ virtutũ in quibꝰ cõſiſtit
rectitudo vite eidẽ tribuere. Cauſa aũt foꝛmalis ipᷣa
rum virtutũ gratuitarũ eſt ipa dei gra q̃ virtutes ce-/

teras q́;dtum ad habitus ſibi ſubſtratos ꝑficit ⁊ infoꝛ

mat.⁊ hoc ꝑ ſuᷓ pꝛeſidentiã ⁊ inſluentia.ꝑ quã aiaʒ

(De cõnerione donoꝝ. Atrũ dona ſpũſfſancti ſint cõ

facit gratam ⁊ ꝙtũ ad ſe ⁊ qti ad eius potẽtias.vñ
qꝛ illa gratia ↄfoꝛmiter ſe hʒ ad om̃s virtutes ex q̃ ⁊
ip̃a habet᷑.aut quelibet virtus habet᷑.aut nulla.⁊ iõ

neceſſe eſt virtutes eſſe cõnexas. Cã aũt finalis vᷣtu

tum eſt ipᷣa gloꝛia.qᷓ veniẽs in afjam. vndiq; ⁊ plene

pficit eã. Et iõ neceſſe ẽ ꝙ ꝑ grãm vndiq; diſponat

Miſ. em̃ pᷣcedat ſufficiẽs diſpoſitio.non inducit᷑ ꝑfe

ctio.neceſſe eſt ergo nccitate finis omnes potentias

aĩe pfici ꝑ virtutes gratuitas.vt ydonee ſint ⁊ diſpo
ſite ad ſuſceptionẽ gloꝛie. Et ſic ptz ꝙ rõ cõnexiõis

virtutũ gratuitaꝝ ſumit᷑ ex quadruplici genere cãe.
vnde ⁊ rõnes hoc ꝓbantes ſunt ↄcedende.Ad il

lud vo quod objr in oriũ de xpᷣo ⁊ btis in quibꝰ nõ ẽ
reꝑire virtutẽ ſpei nec fidci.iã patet rũſio ex bis q̃ di
cta ſunt.qm̃ he virtutes ꝓpter imꝑfectionẽ ſibi anne
xam ſe nõ cõpatiunt᷑ cũ ſtatu gloꝛie. Aerũtũñ ex hᷣ nõ

infringit nerio vnruen n eo ꝙ ipſe alijs virtutibꝰ

ↄnectun

in ſtatu vie.in ſtatu vᷣo patrie loco iparuʒ

dotes eis rñũdentes cũ alijs virtutibus q̃ ibi ꝑmanet

ↄnexionẽ habent. ¶ Ad illud qð obꝛ de innocẽtibꝰ
⁊ ↄiugatis iã pʒ rñſio.qm̃ pnia ⁊ virginitas non tĩ
habitus virtutũ noiant.ſᷣ etiã ſtatus rõne quoꝝ vt
pꝛedictũ eſt nõ neceſſaria eſt ↄnexio virtutũ gratui⸗
taꝝ.ꝓ eo ꝙ in diuerſis ſtatibus ſaluari põt eentia g̊⸗
tie et virtutũ..¶ Ad illud qð obr̃ de ꝑſeuerãtia q̃ nõ

eſt in pꝛeſcitis.dð. ꝙ ꝑſeuerãtia dicit᷑ triplicit᷑. Uno

modo dicit᷑ ꝑſeuerantia volũtas ꝑfe endi paſſiões
ſine defectione.⁊ ſic eſt ſpẽs foꝛtitudinis.Alio modo
dẽ ꝑſeuerãtia ꝓpoſitũ ꝑſeuerandi in bono vſq; in fi-
nem. et ſic eſt ↄditio annexa cuilibet virtuti. Lercig
mõ dr̃ ꝑſeuerantia cõtinuatio boni vſq; in finẽ.⁊ H
mõ nõ eſt nomen virtutis.ſᷣ potius ſtatus ↄñtis ad
om̃s virtutes.Et pꝛimis qͥdẽ duobꝰmodis bʒ cõne
cti alijs virtutibus ⁊ repit᷑ in iuſtis pᷣſcitis.hoc autẽ

tercio mõ in pꝛeſcitis nõ repit᷑.nec necrio alijs necti

tur.qꝛ virtus nõ noiat habitũ ſ̊ magis ↄſequentem
ſtach Ad illud qð obẽ ꝙ hitus virtutũ gratuitaꝝ
ſunt diuerſi foꝛmaliter. ddin ꝙ qᷓ;uis foꝛmalit᷑ diui/
dant᷑ qtũ ad habitꝰ ſubſtratos.tñ inqtũ gratuiti ſt
cõicãt in ipᷣa gra q̃ eſt oim vᷣtutũ gtuitaꝝ ꝑfectiua ĩ
eſſe gratuito.et iõ rõ illa nõ cogit.qm̃ ⁊ ſi in foꝛmali
bꝰ ꝓpꝛijs diſtinguãt᷑.tũ in foꝛmali cõi rõe cuiꝰpñt eẽ
gratuiti vniũt᷑.(¶ Ad illud qð obꝛ de ↄpatiõc habi/
tuñ ⁊ actuũ.ddm ꝙ nõ ẽ ſile ꝓ eo ꝙ egreſſus actuũ
eſt volũtarius ⁊ ab arbitrij libertate.introductõ vᷣo
habituũ in ip̃am aiam eſt a diuia largitate.volũtas
aũt ſpãlit᷑ applicat᷑ ad vnũ.diuia vᷣo largitas cõplet
totũ.⁊ iõ nõ ſeqͥt᷑ ꝙ qᷓ́;uis actꝰvniꝰ virtutis gratuite
ab altero ſeꝑet᷑.ꝙ ꝗpter boc ſimplr babitꝰ ab hitu.
¶ Ad illud qð vltio obẽ vñ veniat ↄnexio bituũ.iã
pʒ rñſio.venit em̃ ex q̃druplici genere cãe ſicẽ pᷣdictũ
eſt. nec eſt ſile de illis de qͥbꝰinſtat.ſic apꝑet de ſe.
nexa:Et ꝙ ſic vr̃ pꝛimo.qꝛ ſicut habitus vᷣtutũ ſunt
gratuiti ⁊ ꝓcedũt ex muuere diuie largitat.ſic ⁊ ba
bitus tonoꝝ.cũ g̊ ꝓpter mutabilitatẽ gre infoꝛmãt.
⁊ munificẽtiaʒ largitatis diſpẽſantis ponat᷑ ↄnexio
in virtutibꝰgratuitis.eadẽ rõne vi ꝙ ponẽda eſt in
donis. ¶ Itẽ ſicut vna virtus alteri admiculat᷑ ⁊ eã
adiuuat in actu ſuo.ſic vnũ donũ ſe bʒ reſpectu alte
rius.g qua rõne vna virtus indiget altera ⁊ nõ põt
ab ea ſepari.eadẽ rõe videt᷑ neceſſariũ eẽ vnũ donu⸗
ↄnecti alteri.¶ Itẽ quicũqʒ hʒ charitatẽ babet vnde

10

11

—

4

Voint.
woie

ug
lince⸗
höͤtepol
leſt he
regue
Necan

utsfic
ſüehon
wode
dundi
fobobt⸗
bödtei
biltßie
atel
cſuknd
oituei
hde
Chwd
eſia
ſtſ
angpon
rinpan
Gcacg
ſerd
t
bine
No⸗
ſucti
lus do
o
gnoͤtßt ⸗
lhoopre
Chnüin
ſnbebt
Pfooſea
oͤici
femsi
ſtbonii
Mking⸗
guenp
ftoci
gſi

Netzten
mnufn

iri

nttns

t ink
noſmnigs

Tlannii
gfrodſs
inbonnte
niiate
sſtmi
obenecn
tsgs
ceneint
Gmnn
jinn ſe
din

Hüͤia in

r t
ſe
etin
uftiſ
fimesg
rheenn,

nphn

ridi
edt
iſmnt,
,

7

poſſit delectari et guſtare qm̃ ſuauis ẽ dñs. Sʒ do/

nũ ſapiẽtie ↄſiſtit in guſtu illius ſũme dulcedinis.igi
tur qͥcunq; bʒ charitatẽ hʒ donũ ſapic.ſᷣ donũ ſapie

7 ſupꝛemũ inter oia dona.et pᷣſupponit oia dona in/
ferioꝛa.gᷓ quicunq; hbʒ charitatẽ hʒ oia ſpũſſancti do

na. 5 vr ꝙ dona ſint ↄnexa. ¶ Itẽ aliquis hõ exiſtẽs
in gratia. ex ipo pꝛimo munere ſiue alterius doni ap
poſitiõe pᷣt ꝑuenire ad ſalutẽ.g vẽ ꝙ poſſit in vſu do

noꝝ et gratie ſemetipᷣm exercere.ſᷣ hoc nõ eẽt niſi vo

na eẽnt cõnexa.g ⁊c. ¶ Sʒ ↄtra.j.Coꝝ.xij.diẽ apls.
diſtribuit ?m diuerſitatẽ per
ſonaꝝ.ꝙ nõ vꝛ ꝙ neceſſe oꝑteat oia dõa in vna ⁊ ea/
dẽ aia cẽ cõnexai¶ Itẽ Aug. in libꝛo ð ſᷣmone dñi in
mõte.ponit gradꝰ inter dona.ita ꝙ ab vno paulati/
ue fit pceſſus ad alteꝝ.ſᷣ hoc nõ eẽt ſi oia infunderẽ
tur equaliter et ſił.g nõ vẽ ꝙ; dona ſpũſſancti inuicẽ
ↄnectant᷑¶ Itẽ Gꝛeg. in moꝛalibꝰ dicit ꝙ minoꝛ eſt
ſapia ſi intelſectu caret. donũ ſapie põt haberi ſine
dono intellectꝰ ¶ Itẽ ſupꝛa habitũ fuit di. ꝓxima. et
eſt verbũ Aug.de trini.xiiij. Oꝛ dono ſcie nõ pollẽt
plures fideles qᷓ;uis polleãt ipa fide. vẽ ꝙ donum

Alij dat᷑ ꝑ ſpũm ſermo ſapicalt dat᷑ ſermo ſcientie.
vbi diuerſitatẽ donoꝝ di

ſciẽtie nõ neceſſario cõcomitet᷑ infuſionẽ gre. teʒ

habitꝰ donoꝝ ᷣm ſuã generalitatẽ dant᷑ ad expediẽ
dum. ſi dona eẽnt neceſſario ↄnexa.vẽ ꝙ vno do⸗/
no habito ſanarent᷑ oĩa ſinthomata.et expeditꝰ eſſet
hõ ad oia oꝑa meritoꝛia.qð mãifeſte eẽ falſuʒ depꝛe
hẽdit ipᷣa exꝑientia.¶ Itẽ dona vt plurimũ oꝛdinãt
ad ea que ſũt ſuꝑerogatiõis.ſicut ptzʒ in dono cõſilij
et foꝛtitudinis.Ea aũt que ſuperogatiõis ſũt nõ cõ⸗/
comitant᷑ inſeꝑabilit᷑ ea que ſunt neceſſitatis.ꝗ̊ vꝛ ꝙ
inter ip̃a dona gratuita non ſit connexio neceſſaria.

15(K.. dom. ꝙ de bitibꝰ donoꝝ gratuitoꝝ ẽ loqui du/

plicit᷑ vicʒ quãtũ ad ipoꝝ oꝛiginẽ.et qᷓẽtũ ad vſuʒ cõ/
ſequẽtẽ.Si loquamur de ipᷣis qᷓtũ ad ipᷣoꝝ oꝛiginẽ.
cũ oꝛigo oĩm habituũ gratuitoꝝ ↄſiſtat q̃ſi materiali
ter in natura.et completiue et foꝛmaliter in gratia.
quãdo ſpiritus ſancti gratia infunditur. ita ſuffici/
enter datur ꝙ omnes habitus gratuiti ex ipſa pñt

ouri.ſi nos velimus ſuſcepte gre cooꝑari.non ſoluʒ

bitus virtutũ.ſᷣ etiã habitꝰ donoꝝ ẽt beatitudinuʒ.
Ideo qntũ ad oꝛiginẽ indubitant᷑ verũ ẽ dona ſpũſ/
fancti babere ↄnexionẽ.Aliter ẽ loqui de ipᷣis habiti
bus donoꝝ qᷓntũ ad vſum. ſᷣm quẽ modũ iſti habi/

tus reddũt potẽtiã facilẽ ⁊ expeditã ad ꝓpꝛios actꝰ.

q nõ tm̃ ſũt neceſſitatis et ſufficiẽtie.ſᷣ etiã cuiuſdaʒ
ſuꝑerogationis et excellẽtie et quãtũ ad boc nõ ẽ ne
ceffariũ in his eẽ cõnexionẽ.imo vix aut nunqᷓ; vſus

iſtoꝝ babituũ repitur ꝑfectꝰ in aliq̊.ſicut inuit Hꝛe
go. ſupꝑ illud Job. xxxviij.ca. Mũquid cõiungere po/

teris micãtes ſtellas pliades. dicẽs ꝙꝙ vſus ſpũs ſep
tifoꝛmis in ſolo xpᷣo fuit ꝑfecte. Aſus em̃ donoꝝ po

nit hominẽ in ſtatu pfectiõis.̊ oꝛigo non neceſſario
ponit in ſtatu ꝑfectiõis.ſᷣ in ſtatu inchoationis.AUñ

ſicut puer puulus ſicut dicit Aug. bz in rõne quicqͥd
õäü in mole. licet magnitudinẽ mo
is nõdũ hẽat in actu.ſic cõcedi põt ꝙ habitꝰ donoꝝ

nõ neceſſario cõnectunt᷑ q;tũ ad vſuʒ et ipᷣoꝝ eẽ cõ/

pletũ.ſᷣm ꝙ potẽtias facilitãt et ad actꝰexcellẽtes ex

pediũt. cũ in infuſione gratie habeant᷑ radicaliter et
virtualiter et implicite ſicut oñdũt rões ad pꝛimam

ꝑtẽ inducte.Attamẽ illud qdð obijcit de ſimilitudine

virtutũ et donoꝝ nõ valet. habitꝰ em̃ virtutũ ꝓ eo

& neceſſitatis ſũt ⁊ quãtũ ad ſuos vſus in bis quili.
ar.iã vtunt᷑.ſimplicit᷑ hñt adinuicẽ ↄnecti.nõ ſoluãʒ
rõe ſue oꝛiginis ᷣD etiã rõne vſus ↄſequentis. Nemo
em̃ põt eẽ in gratia niſi credat.ſperet.et amet.et ſic ð
alijs virtutibꝰ. Mõ ſic aũt ẽ de vſibus donoꝝ et bea
titudinũ ſine quibus plures ſaluant᷑. Multi em̃ ſũt
qui fideliter credunt.⁊ tñ illud qd credũt nunqᷓ; in-
tellectu cõpꝛehendũt.Similiter ẽ de vſu ipaꝝ beati
tudinum. Et ideo aliquo modo eſt ↄnerxio in habi/
tibus virtutuʒ. ſicut ille rationes oſtendunt.(¶¶ Ad 16
