tiua.⁊ iõ alia virtus directiua in hac ⁊ in illa.Et ido

cõcedẽdũ eſt ꝙ latria ⁊ dulia ſunt diuerſe virtutes.

lud vᷣo qð obꝛ in ↄtrariũ de glo.dᷣm ꝙ dulia accipi/
tur ibi oᷣm generalẽ ſignificatõez ⁊ analogiã pᷣm quã
cõis eſt ad latriã et ad duliã ꝓpꝛie dictã.Et ſi tu que
ras quare magis dicit latriã deberi deo ⁊ duliã dño.
cũ tñ idẽ ſit dus ⁊ dñs:? Odm q dñs cõmunicatur
creature.⁊ de creatoꝛe ⁊ de creatura dẽ analogice.de/

us aũt nõ ita cõicat᷑.ſᷣ ſi dicat᷑ de creatura ⁊ creatoꝛe

dicit᷑ equoce. et ꝓpterea dicit latriã deberi deo. ⁊ du/
liam creature.vt nõ ſignificet᷑ ꝙ alia ſpẽ adoꝛatiõis
adoꝛandus ſit inq;tũ deus.alia inqᷓtũ dñs. vt ino/
teſcat dꝛñtia hoꝝ vocabuloꝝ.et ſil cũ differentia in/
nuit ↄucniẽtiã. Ad illud qdð obꝛ ꝙ vna eſt virtꝰ ꝗ
credunt᷑ oia credẽda.dam ꝙ verũ eſt de credẽdis qᷓ
habẽt vnã rõnẽ mouẽtẽ ad credẽdũ ſe.vtꝑote verita
tẽ ſummã.cuiuſmodi ſunt articuli fidei.Sʒ ſi credẽ/

dil-⸗

—

da haberẽt rõnes diuerſas.vtpote cuʒ credo hoi qa

7

rrax eſt. i qꝛ verax eſt. fies et illa nõ ſũt neẽrio

eiuſdẽ rõnis nec ſpẽi. Ana em̃ eſt fides q̃ ẽ virtꝰtto

logica.Alia qᷓ mag ſpectat ad genꝰvirtutis cardina

lis. qᷓ qͥdẽ magis pꝛie appellanda eſt fidclitas qᷓᷓ fi-
des.Et qꝛ latria ⁊ dulia diuerſas ↄſiderãt rões hono
rãdi i creatoꝛe ⁊ creatura.hic ẽ ꝙ potiꝰ ſi bñ attẽdat᷑

ſuüt diuerſe vᷣtutes ꝙ̃ vna. ¶ Ad ülud qð obẽ ꝙ eadẽ 67

charitate diligũt᷑ oia diligibilia.dð.ꝙ hoc eſt qꝛ cha/

ritas hʒ vnũ obiectũ pꝛincipale vicʒ ſũmũ bonũ.qd

quidẽ amat ſiue diligẽdo deũ in ſc.ſiue optãdo bonũ
ꝓximo qͥ eſt dei imago.Latria aũt ⁊ dulia aliũ ⁊ aliũ

reſpiciũt cultũ ⁊ modũ.⁊ iõ nõ eſt ſile de dilectiõe et

adoꝛatiõe.nec de rõne imaginis hinc ⁊ inde.⁊ illud õS

melius manifeſtabit᷑ infra cũ agit᷑ de chaꝛitate.Ed
illud qd obꝛ ꝙ magis ⁊ minus nõ diuerſificãt ſpẽm

Dom ꝙ illud bʒ inſtãtiã. ⁊ nõ bʒ veritatẽ qtum ad

ſpẽm in genere moꝛis. Pꝛeterea nõ bʒ veritatẽ niſi
qñ nõ eſt alia dꝛñtia qᷓ; ꝑ mag ⁊ minꝰ. ſic aũt nõ ẽ in
ꝓpoſito.qꝛ latria ⁊ dulia nõ differũt ſolũ qᷓtũ ad in/

tẽſionẽ ⁊ remiſſionẽ.ſ etiã qtũ ad aliũ ⁊ aliũ colẽdi
modũ.ic q̊ͥ inquã mõ plura poſſent adbuc queri.ᷣ

iſta ſufficiãt ne nimis elongemus nos ab intentione

magiſtri.in oibꝰ em̃ pᷣdictis ſatis põt ſumi rõ diſcuti -

endi ex bis que dicunt᷑ in lſfa.

verſonali conditionce ⁊? filiali adoptione.

cõditio q; adoptionis filiatio.

l.x. de cõicatione vdiomatũ ⁊ ꝓpꝛietatũ reſpicientiũ ꝑſonã ꝓut ſonãt in nobilitatẽ. ſ. de

Alet etiã inqͥri a qbuſdã ⁊c. Supꝛa egit męr de cõicatõe ydiomatũ ꝑ cõꝑatiõeʒ nãe ad nãz. B agit de
cõicatiõe ydiomatũ in cõpatiõe ad ꝑſonã.Et qm taliũ ꝗpꝛietatũ ydiomata q̃dã ſunt q̃ ſonãt in nobi
litatẽ a dignitatẽ. qdaã po in quandã defectibilitatẽ iõ ps iſta diuidit᷑ ĩ duas. In q;; pᷣma detmiat de
pmis. In ſca vo de ſcdis. ibi. Deinde ſi querit᷑ vtꝝ ⁊c. ¶P⸗
ditio pſonalitatis ↄueniat xpᷣo ſᷣm ꝙ hõ.ſiue ſᷣm huanã nãm. In ſcda vo vtꝝ filiatio adoptõis ᷣm hũanã
naturã ↄueniat eidẽ.ibi. Si vo qᷓr an xpᷣs ⁊c. Atrũqʒ aũt hoꝝ dignitatẽ ⁊ nobilitatẽ importare vr.ſ.tã pſonał
ꝛima ꝑs bʒ ꝑtes duas. In pᷣma mouet qõnẽ ⁊ determiat. In ſcda vo diſ⸗

ꝛima ꝑs habet duas. In pᷣma inqͥrit mgꝗr̃ vtruʒ

ſoluit rõnẽ ſophiſticã qᷓ̃ veritatẽ det᷑miata imꝑugnat.ibi.Sʒ adhuc alit᷑ nitůt᷑ pbare. Sile ſca ꝑs pꝛin

cipalis habet duas. In pᷣma determiat qõnẽ qͥ qr.vtrñ xps ſit filius adoptiuus ſᷣm bũan⸗
H opponit ⁊ decmiat.ibi. Sʒ adhuc opponit᷑ ſic ⁊c. Subdiuiſiões aũt ꝑtiũ manifeſte ſt᷑ in lr̃a.Gencrał aũt in

ã naturã. In ſcda 3

tellect? diſt. circa duo verſat᷑.ſ.in oñdẽdo ꝙ nec ꝑſonalitatis ↄditio nec adoptõis filiatio ↄucit xpᷣo ſᷣm ꝙ bo.

a ¶ Scom em̃ bʒ mul

ti plicem ratõnem ⁊c.

¶ Querit vtrũ cõditio ꝑſonalitatis ↄueniat xpo ſᷣm
ꝙ homo ſiue ᷣm humanã naturã. Vel an xpᷣus ᷣm

Lontra. vr illa diſtin/

homo ſit ꝑſona vel aliqgauuiuc.

ctio eẽ inar tificialis.
⁊ ſuꝑpflua.⁊ diminuta
Inartificialis.qꝛ mẽ/
bra iſta nullã vident᷑
bhalere ↄueniẽtiã. Su/

Olet etiã inqᷣri a qbuſdã vtꝝ xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ ſit
ꝑſona vlłetiã ſit aliqd:?: Ex vtraq; pte huiꝰqõ⸗
l. nis argumẽta ↄcurr̃t. O em̃ ꝑſona ſit his diſ⸗
ſerůt rõnibꝰ. Si ſᷣm ꝙ hõ aliqᷣd eſt.vel ꝑſona.vel ſa.

——

————.——

pflua vr. q; eadẽ vi qᷓ vł aliud eſt. Sʒ aliud nõ. ꝑſona vłſba. Si ſuba eſ.

impoꝛtat ꝓpꝛietatem
nãe.impoꝛtat vnitatẽ
minuta etiã vꝛ. qꝛ ſic
põt impoꝛtare habi⸗

tñ .· ita etia põt impoꝛ. ecõuerſo.Si ſᷣm ꝙ hõ pſona eſt.vel tercia in trinitte S=JM
aus vrep big me. yel alia. alia nõ. tercia in trinitate ꝑſona. At ſi ſjm psi pisega
bꝛis octo mẽbꝛa debu hõ ꝑſona ẽ tercia in trinitate.& deꝰ. Pꝛopt h incöoue Es uega⸗
erũt adiungi. Itẽ qr. niẽtia ⁊ alia qdã dicũt xpᷣm ſᷣm hoiĩeʒ nõ eẽ ꝑſonẽ nec 4 Scom by
vbi ſic diueꝛſimode ac aliqd niſi foꝛe ſm ſit expᷣſſiuũ vnitatis ꝑſone. Scom vaniã naturam
llat cñ non videnk em̃ hʒ mltiplicẽ ronẽ. Aliqñ.n. expmit ↄditõeʒ vłꝓpe ꝛ bac vetmia
Rbonenbeeviſtin tale diuie nae vthiiane. aliqſi vnitate pſone alian no tur vitas aoni
ctio et ſi videat᷑ eẽ ru lat hitu.aliqñ cãm.Cuiꝰdiſtinctiõis rõnẽ diligẽter e
dis.tñ ẽ multũ rõnal. ctoꝛ aniadutat.atq; in ſinu memoꝛie recõdat.ne eiꝰcõ
Et hoc ſi attẽdat᷑ up fundant᷑ ſenſus cũ de xpᷣo ſermo occurrerit. Illud tñ

vel rönalis. vel kotmale. nõ eſt nes. ſuba. g .R
2. ꝓpꝛietatẽ pſone. Si nalis. Si vᷣo ſᷣm ꝙ hõ eſt rönalis ſuba.̊ ꝑſona.qꝛ h ẽ
Bueg erch earff diffinitio pſone. Perſona eſt ſuba rõnalis indiuidue
nature.Si g ſᷣm ꝙ hõðẽ aliq̃ͥd.⁊ ſᷣm ꝙ hõ ꝑſona ẽ. Sʒ bit᷑.

uon ſequitur quod in argumẽtatione ſuperioꝛi indu/

„ 2

Perſona deſcꝛi

nge

feißhe

hantet
ſcepun
ſchſen
Ueign
thef
foem
gusi
negflo
Kyeg
met
Gon

nöſirntih
gepirck,
dunsardinn
ilcituöſ,
rar töes d
ſͤbi atröcef

vobigeace
Ncnde
mu boni .

cptacobni
Aaalitali

ſt
nde tlud 6

drinn Da
Maema

rtèn

ſcꝛit hiin
ſi m uin
i1 alii i
bucquen;
8 4 intentote
ſumi pdilat⸗

chituiſ

Uunieger
ri uohi
mdnir
ninergmn
Nösfnbinn
eritigont
Inſaodi
7 igspan
Mi ſd;
Gna aitin
ofngo,

Dix.

ondai

igiuz
Ste
natun
bicnini
its i

—

ctũ ẽ. ſi xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ ẽ ſuba rõnalis.̊ ꝑſona. Mã
et mõ aia xpᷣi ẽ ſuba rõnalis.nõ tñ ꝑſona.qꝛ nõ ẽ ꝑ ſe
ſonãs.imo alij rei cõiũcta. Illa tñ ꝑpſone ðſcriptio nõ
ẽ data ꝓ illis tribus ꝑſonis.
¶ Diſſoluit rõeʒ ſophiſticã q̃ veritatẽ ꝙ xpᷣs
ſiit perſona impugnat. b
Sed adhuc aliter nitunt᷑ ꝓbare xp̃ʒʒ ſᷣm hõieʒ eẽ per⸗
ſonã.qꝛ xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ pᷣdeſtinatꝰ ẽ vt ſit dei filiꝰ. Sʒ il
lud ẽ qð vt ſit pᷣdeſtinatus ẽ.ergo ſi pᷣdeſtinatꝰ eſt ᷣm
ꝙ hõ vt ſit filiꝰ dei.et ſm ꝙ hõ ẽ filius dei.Ad qð dici
põt xpᷣm eẽ id qð vt ſit pᷣdeſtinatꝰẽ. Eſt em pᷣdeſtina/
tus vt ſit filius dei.et ipe vere ẽ filiꝰ dei.ſed ſᷣm homi
nẽ pᷣdeſtinatꝰ ẽ vt ſit filiꝰ ði.qꝛ ꝑ gratiã hʒ hoc ſᷣm ho
minẽ.nec tñ ſᷣm hominẽ ẽ filiꝰ dei.niſi foꝛte ᷣm vnita⸗
tis ꝑſone ſit expꝛeſſiuũ.vt ſit ſenſus. Ipᷣe qͥ ẽ hõ ẽ dei
filius.vt aũt ipᷣe ens hõ ſit dei filiꝰ ꝑ gratiã hʒ. ſᷣ ſi cã
notet᷑ falſum ẽ. Mõ em̃ quo hõ ẽ.eo dei filius ẽ.
¶ Queritw᷑ vtꝝ filiatio adoptiõis ᷣm hũanã natu/
rã cõueniat xpᷣo. Vel an xpᷣs ſit adoptiuꝰ ſᷣm ꝙ hõ vł
glio mõ.Et determinat ꝙnon. c
¶ Si vo qrat᷑ an xpᷣs ſit adoptiuꝰ filiꝰpm ꝙ hõ ſiue alio
mõ.Reſpõdemꝰ xpᷣm nõ eẽ adoptiuuʒ filiũ aliqͥ mõ.
ſz tm̃ naturalẽ.qꝛ natura filiꝰ dei ẽ nõ adoptiõis gr̃a.
NMNõ aũt ſic dicit᷑ filius natura vt dicit᷑ deꝰ natura.nõ
em̃ eo filius ẽ quo deꝰ ẽ.qꝛ natiuitate diuinitatis filiꝰ
F. Et cũ dr natura vł nature filiꝰ.qꝛ nat᷑ alit ẽ filiꝰ eã⸗

Quare non ſit dẽ.ſ.hñs naturã quã ille qͥ genuit.Adoptiuꝰ ãt filiꝰ ñ
adoptiuꝰ filiꝰ.·q ẽ qꝛ pꝛiꝰ nõ fuit et poſtmodũ adoptatꝰ ẽ in filiũ. ſicut

b nos dicimur adoptiui filij.qꝛ cum nati fuerimꝰ ire fi⸗
lij.pꝑ graʒ facti ſumꝰ filij dei.Chꝛiſtꝰ vo nũq; fuit nõ fi
lius dei.et iõ non ẽ adoptiuus filius.
NOpponit᷑ ꝙ ſit adoptiuus filius. d
Obiectio. ¶ Sed ad hoc opponit᷑ ſic.Chꝛiſtus filiꝰhomĩs ẽ.id ẽ.
virginis.aut gratia.aut natura.vł vtroq; mõ.Si ve
ro natura.aut diuina.aut hũana.ſed diuina nõ.ergo
aut humana natura aut non natura eſt filius homis.
Si nõ natura.ergo gr̃a tm̃.Et ſi etiaʒ natura hũana
nõ.iõ minus ꝑ gram. Si ergo gr̃a filius hõis eſt.ado
ptiuus filius eſſe videt᷑.vt idẽ ſit naturalis filius pa⸗
g. c tris.et adoptiuꝰ filius ᷣgis. Ad qð dici pᷣt xpᷣm filiũ
SIgis eẽ et natura vel naturalit᷑ et gra.nec tñ adopti⸗

quid fundatur. Mam
pꝛima diuiſiõe hec p/
poſitõ. ᷣm.põt ĩpoꝛta
re ↄcomitãtiã vł cãʒ.
Si cãm ipoꝛtet tũc eſt
qrtũ mẽbꝝ.Si ↄcomi
tãtiã.ſic triplicit᷑ pᷣt im
poꝛtare.aut ᷣm inbe/
rentiam.aut ᷣm vnio
nẽ. aut hm adiacẽtiaʒ
ſiue aſſiſtentiã. Si vᷣm
inberẽtiã.ſic ipoꝛtat p
pꝛietatẽ nature.nam
ꝓpꝛictas inheret ei cꝰ
eſt pꝛopꝛietas. Si m
vnionez. ſic impoꝛtat
pꝛopꝛietatez perſone.
Di vᷣm aſſiſtentiam ſi⸗
uc adiacentiam.ſic di
cit habitum. Quartũ
autem membꝛum qdᷣ
eſt ᷣm pꝛincipalis di⸗
uiſiõis.mgr ñ ſbᷣdiui/
dit. Põt tñ diuidi ᷣm
quatuoꝛ genera cauſa
rum. Omnibus enim
mogdis hec dictio bᷣm
conſueuit accipi ſicut
poteſt per exẽpla mõ
ſtrari. Si enim dicat
xpᷣus ᷣm ꝙ homo fu⸗
it paſſibilis.ſic impoꝛ/
tat conditionem natu
re Si dicatur xpᷣs vᷣm
ꝙ homo creauit.ſtel/
las ſic impoꝛtat vnita
tem pſone.Si dicatur
xpᷣs ᷣm ꝙ homo fuit
veſtitus et calciatus.
et vt homo inuentus.
ſic impoꝛtat habituz.
Si dicatur xpᷣs vᷣm ꝙ
deus creauit mundũ.
et m ꝙ homo pᷣdica/
uit diuinũ verbuz. ſic
impoꝛtat cauſã effici/
entẽ.Si dicatur xpᷣus
hbm ꝙ deus et ſuppoſi
tum diuine nature.et

gm ꝙ bõ eſt animal rõnale.ſicimpoꝛtat cũm foꝛmalẽ. Si dicatur xpᷣus ſᷣm ꝙ deus et bomo ẽ ᷣmium noſtrũ
ſic impoꝛtat cãm finalẽ. Poſſũt aũt multa hmõi exempla cõgruentia inueniri.De cã ant materiali ſᷣm diui
nam naturã non contingit inuenire.ſᷣm autem hũanã contingit.vt ſi dicatur xpᷣus ßm ꝙ homo conceptꝰ fu

it de puriſſimis ſanguinibꝰ virginis.
facti ſumꝰ filij dei. G

b Mos dicimur adoptiui filij.qꝛ cum nati fuerimus ire filij.p gratiaʒ ?
ontra. Si hoc venꝝ eſt. tũc angeli beati et homo in ſtatu innocentie no fuiſſent filij a

ptiui.ᷓ nec ius habuiſſent in hereditate regni.qð abſurdum eſt.¶ R.dicendũ ꝙ magiſter loquitur de adop/
tione vᷣm plenam rationem.et ſic ponit extraneitateʒ que ſᷣm actum eſt. ꝗᷓ quidem extraneitas eſt elonga/
tio ⁊ abalienatio a deo per culpam.et bec quodam modo non conueniret angelis ratione filiationis. Largi/
gius tñ accipiendo extrancitatem ſiue quantum ad culpam q̃ ineſt.ſiue quia potuit ineſſe ſe extendit ad om/
nes filios adoptionis. Et hoc quidem mode angeli poſſunt dici filij. c¶¶ hꝛiſtum filium virginis eſſe et 5
nã vel naturaliter et gratia¶ontra. videt᷑ ꝙ iſta duo non ſunt icompoſ ibilia Si em̃ hoc eſt naturale. iaʒ

non eſt gratuitum.et econuerſo

¶ E.dicendum ꝙ gratia vnionis non repugnat nec incompoſſibilis eſt cuz

pꝛopꝛietate naturali.immo facit eam commũicari. Et magiſter loquitur hic de gratia vnionis.Aè poteſt di
ci ꝙ gratia et natura bene poſſunt de eadem re dici per comparationem ad diuerſa. et ſic eſt in pꝛopoſito.
Mam xpus inquãtum homo eſt naturalis filius virginis. Inquantũ auteʒ deus.eſt filius virginis non ger

4

5§

6

„

.
1
*

paturã. nec p adoptio

neʒ. ſed ꝑ gratiã vnio
nis. dD ¶ Eſt filiꝰ oꝛigi
ne nõ adoptione.veri

tate nõ nucupatõe.⁊c
Mötra iſta vba WBy/

larij obꝛ.vꝛ enim ꝙ ſit
ibi verboꝝ iculcatio.
Idẽ em̃ ẽ eẽ filium oꝛi
gie et natiuitate. tẽ
vẽ ꝙ ſit ſuperfluitas.
Mã ois filiatio aut eſt
naturalis aut gratui/
ta. ꝑ oꝛiginẽ vel ado
ptionẽ. ſuꝑfluũt alia
mẽbꝛa. ¶ Itẽ qͥd ẽ ꝙ di

cit᷑ aliquis filiꝰ nũcu/

patiõe.Aut em̃ vera ẽ

nuncupatõ.aut falſa.
Si vera.& vel ꝑ adop

tionẽ vel ꝑ generatio/

nẽ. Si falſa.ᷓ nõ debz

inter mebꝛa pꝛedicta
poni. ¶Itẽ ſi ob crea/
tionẽ aicunt᷑ filij. cũ g

aſini ſint a deo creati.

erũt etiã filij Ri.qð ab
ſurdum ẽ. ¶ K. dð. ꝙ
ĩ pꝛedicto vᷣbo Hylari
us inuit nobis qtuoꝛ
filiatõis dꝛias qꝝ ſuf/

liciẽtia haberi põt ſic.

Ille em̃ dicit᷑ filiꝰ ali/
cuius qͥ ab ipſo ẽ et ei
cõfoꝛmat᷑.hoc ãt põt
eẽ duplr. Aut emana⸗
tione naturali et i vni

tateʒ eẽntie.et ſic eſt filius vnigenitꝰ patris.quẽ dicit NHyla.eẽ filiũ oꝛigine ↄtra fotinũ. Veritate ↄtra ſabelli/

um. Matiuitate contra arriũ.Et hoc in pᷣmo li.fuit expoſitũ. Aut põt eẽ ab alio ĩ diuerſitate ſube.et boc põt

filius virginis eẽ dici᷑. Filius em̃ virginis dicit᷑.eo ꝙ

in virgie hõieʒ accepit ĩ vnitatẽ ꝑſone.et hoc fuit gra
tie et nõ nature. Vñ Aug.ſuꝑ Jo.ait.ꝙ vnigenitꝰ eſt

equalis patri.nõ ẽ gratie ſed nature. aũt in vnita

+— — —

tẽ ꝑſone vnigeniti aſſumptꝰ ẽ hõ.gfe ẽ ñ nature.Chꝛi

ſtus ergo nec dei nec hõis ẽ adoptiuus filius.ſᷣ deina
turaliter.⁊ hõis naturalit᷑ et gra filiꝰ & vo naturali
ter ſit hõis filius Aug.oñdit in li.de fide ad petrũ. Il
le ſcʒ deus factus ẽ naturaliter hõis filiꝰ.qui ẽ natura
liter filius vnigenitus dei patris. & ãt nõ ſit adopti

nus filiꝰ.et tñ gr̃a ſit filiꝰ.ex ſubditis pbat᷑ teſtimõijs

Hiero.ſuper eplaʒ ad epheſios ait.De xpᷣo ieſu ſcrip
tũ ẽ.qꝛ ſemꝑ cũ pre fuit.et nũqᷓ; e vt eẽt volũtas pa⸗
terna pᷣceſſit.et ille qdẽ natura filius ẽ᷑.nos vo adop⸗

R— — 5— — —

tiõe. Ille nũqᷓ; ñ fuit filiꝰ. Nos añqᷓ; 'mus pᷣdeſtinati

ſumus.et tũc ſpm̃ adoptionis accepimus qñ credidi⸗
mus filiũ dei.hylarius qͥʒ ĩ li.tercio ð trini.ait. Oñs

dicẽs clarifica filiũ tuũ nõ ſolo nõie ↄteſtatus ẽ ſe eẽ ſi
liũ dei.ſed etiã ꝓpꝛietate.Nos ſumus filij dei.ſed nõ
talis hic filius.hic em̃ verus ⁊ ꝓpꝛiusꝰẽ filius oꝛigĩe

nõ adoptiõc.veritate nõ nũcupatõe.natiuitate ñ crea

tiõe.Aug.etiã ſuꝑ Jo.ait.Nos ſumꝰ filij gra ñ nat᷑a.

vnigenitus ãt natura nõ gra.An hoc etiã in ipᷣo filio

ad hõieʒz referẽdũ ẽ? Ita ſane.Amb.quoq; in.j.li.ð

trini. ait. Chꝛiſtus filius ẽ ñ ꝑ adoptõeʒ ſed ꝑ naturã.
ꝑ adoptionẽ nos filij dicimur.ille xꝑ vᷣitatẽ nature ẽ.
Ex his euidẽter oñdit᷑ ꝙ xpᷣs ñ ſit filius gr̃a adoptio/

nis. Illa em Sie eraligit cũ Aug.eũ nõ eẽ gĩra filiuʒ
optiõis.imo vniõis filius ði

aſſerit. gr̃a em ſed nõ a
filius hõis et ecõuerſo.

*

—

Augu. ſuper
Johanez.

Aug. de fide
ad petrum.

Hiero. ſuper
epiſtolaʒ ad

NHilarius cõtra
fotinũ.cõtra ſa

d

ecẽ tripliciter.m triplicẽ modũ cõfoꝛmitatis. Aut em cõfoꝛmat᷑ quãtũ ad rõeʒ imaginis naturalis.et ſic fili
us creatione.Aut ꝙtũ ad rõeʒ imaginis et ſilitudinis q̃ attẽditur in gr̃a et donis gratuitis.et ſic ẽ filiꝰ ꝑ ado
ptionẽ.Aut confoꝛmat᷑ in natura imaginis ſed diſcoꝛdat ꝑ deoꝛdinationẽ volũtatis.ſicut hõ peccatoꝛ.⁊ ſic ẽ

filius nũcupatiõe.Ex bis patẽt dꝛie filiatiõis.

patẽt nihilominꝰ verba pᷣdicte diſtinctiõis ꝙ nõ inculcant᷑ ſed

valde rõnabiliteꝛ dicunt᷑. Patet etiã rñſio ad obiecta. Mõ em̃ ſine cã dicũt᷑ illa tria vocabula.Et quis ꝓ eo⸗/

dẽ accipi poſſit oꝛigo et natiuitas.nõ tñ fruſtra ponit
¶Ad illud qð obẽ ꝙ ois filius aut ẽ filiꝰ ꝑ naturã aut

vnuz cum altero. hoc em̃ eſt ꝓpter bereſes elidendas.
p gratiã.dð.qꝙ; falſum ẽ niſi extendat᷑ nomen nature et

gratie ad illud qdð eſt ex mera dei beniuolentia.et ad illud qd bʒ quis ab oꝛigine.Et hoc quideʒ mõ filiatio ꝑ
creationẽ põt dici quodã mõ eẽ p naturã.quodã mõ ꝑ gratiã.ſed nõ ſequit᷑ ꝓpt᷑ boc ꝙ talis ſit filiꝰ adopti-

uus vel naturalis

—

damnatũ. Recoꝛdare fili ⁊c¶ Ad illud

el natural d illud qð quenit᷑ de filiatiõe ꝑ nũcuꝑatiõeʒ.d. ꝙ ille ſic dr filius qͥ hʒ ꝑ confoꝛmitatẽ
naturã imaginis.ſed diffoꝛmitatẽ ꝑ culpã.et hoc inquã mõ nũcupatio iſta quodã mõ bʒ veritatẽ quodã mõ
nõ.q;ꝛ quoda mõ ẽ filius quodã mo aduerſariꝰ.Et iõ ſola nücupatiõe dẽ filius.ſicut Abꝛaam dixit ad diuiteʒ
qð vltimo obẽ ꝙ ſi paterẽ ꝑ creationc.dʒ dici pr̃ beſtiaꝝ.dm.qꝙ non

ſoquit᷑.qꝛ nõ qᷓ̃cunqʒ creatio facit aliquẽ dici filium.ſᷣ creatio illa in qua confert᷑ inſigne diuine imaginis per
quam cõfigurat᷑ hõ deo et ydoneus efficit᷑ ad hoc ꝙ ſit filiꝰ adoptiuꝰ. e ¶ Per adoptionẽ nos filij dicimur.
ontra.Cum factũ ꝑ veritatẽ.⁊ dictũ ꝑ ſilitudinẽ nõ vniuocent᷑ ſ̊ equiuocent᷑.ſicut

ille ꝑ veritatẽ nature ẽ
hõ pictus et hõ verꝰ in

liter meũ.et aliter veſtrũ.

die.tũc filiatio nobis et chriſto cõpetit enoce. Et bocipſum vꝛ cõfirmari ꝑ illud
qð dẽ. Jo. xx. Aſcendam ad patrẽ meũ et patrẽ veſtrũ. Gꝛeg ibi.

ſt⸗ .ſoond ru. Oꝛeg. ibi. Aliter m ESec cõtra. hoc
ẽ chꝛiſt? va frater nr̃.ſed nõ diceret᷑ ex boc frater ſi equiuoce eẽmus filij.ẽᷓ ⁊c

tẽ cum dẽ deus ẽ pater xpᷣi

vel pater nf̃. aut eadẽ paternitate aut alia. Si eadẽ. ſi paternitas dẽ vnifoꝛmiter.pari ratione et filiatio. Si

alia. g in ꝑſona patris ſunt due paternita
oino equiuoce.nec oino vniuoce.

„

mitates. qd ſimplr abſurdũ ẽ. ¶Re. d. ꝙ nos et xpᷣs dicimur filij di. nec
Hõ vniuoce.qꝛ vna ẽ filiatio tꝑalis et gratuita.alia natural et eterna. Mõ

equiuoce.q; mediãte illa filiatiõe ꝑ cõfoꝛmationẽ ad illã filij eficimur adoptiui.Sicut em̃ a patre ois pater-

nitas in celo et in terra nõiatur.ſi
et filij. vᷣm ꝙ nec oino vnifoꝛmiter nec oino diffo

ca filio ois filiatio. Similiter ſi querat vtrũ vnifoꝛmiter dicat᷑ deus pat᷑ nt
amiter.qꝛ pater dẽ filij paternitate eternali et perſonali.pa

1

ſibnen

g deſie
Nenun,

io ſer
pikeg.

lunisi
inü. cöe
l mii

aboc e
is ctſcen
iflond⸗
cumtl
mlun l
tn
Aihin
annee
nöno
n nt,
omon
ain⸗
tadviii
rcy
eins
Noemur.
Nent ſi
aöenhe

10

ter vero nr ex toe et ꝛẽntial iter. Er ſicut eẽntia nõ ponit in numerũ cñ pſona vt ſint res due. ſic nec vna pak⸗
nitas cũ alia vt ſint due paternitates.et ſic patẽt rõnes et obiectiones ad vtraq; ptẽ.Hõ em̃ valet illa obie/
ctio de hõie picto et vero.nã hõ pictꝰ nibil hʒ de veritate hõis.filiꝰ aũt adoptiuꝰ aliquid babʒ de veritate fi

lij quamuis non ſit filius naturalis.?vL7.
intelligentiã huius partis incidit hic qõ cir/

cõditionẽ pſonalitatis. Scoo veꝛo de cõpatiõe eiuſ
dẽ ad filiationẽ adoptionis. Circa pᷣmũ bꝛeuiter ꝗ/
renda ſunt tria. Pꝛimo vtꝝ bec ſit cõcedenda.xpᷣus

ßm ꝙ bõ ẽ deus. Scdo de bac. Chꝛiſtꝰ m ꝙ bõ ẽ ꝑi⸗

₰ „

ſona. Tercio querit᷑.vtꝝ hec ſit cõcedẽda.xpᷣs bm ꝙ
hõ ẽ indiuiduũ. (QDö. ſ. a

tu bec ſiti admittẽda. Chꝛiſtꝰ ſm ꝙ bõ ẽ deus. Et
c ſic vi. Phil.ij. ſuꝑ illud. dedit illi nomẽ ⁊c. Slo.in⸗
quãtũ bõ aſſumpſit nomẽ dei nõ vſurpatiue ſ vere.
ß qd vere aſſumpſit vere bʒ. g ſi jm ꝙ bõ aſſumpſit
nomẽ dei. ᷣm ꝙ hbõ ẽ vere deꝰ¶ Itẽ xp̃ᷣs fuit pꝛedeſti
natꝰ eẽ filiꝰ dei in virtute.ſicut dꝛ ad Ro.j.Sʒ xpᷣs ẽ
illud m ꝙ hõ.ad qd; pꝛedeſtiatus fuit ̃m ꝙ bõ. Si
g pꝛedeſtiatꝰ fuit eẽ filiꝰ dei ᷣm ꝙ hõ.xpᷣs ẽ de⸗ et di
filius pᷣm qꝙ bõ.¶ Itẽ xpᷣs ſᷣm gratiã vnionis ẽ deꝰ et
bõ. gra vniõis et q̃libet gra cõpetit ipi xpᷣo ſᷣm hña
nã naturã. ſi ̃m gratiã vniõis ẽ deꝰ et ſm ꝙ habzʒ
graʒ vniõis. g̊ bᷣm ꝙ bõ ẽ deus.¶ Itez Chꝛiſt? ſm qp

peccata dimittebat ẽ deꝰ.pᷣ bm ꝙ bõ peccata dimitte
bat. m ꝙ bõ ẽ ʒ. Maioꝛ mãifeſta ẽ. Mioꝛ ꝓbat᷑

ili qd dꝛ: Math.ix. At ãt ſciatis q; ſiliꝰpõis hab
ptãtem in terra dimittẽdi peccata ⁊c. ( Sʒ contra.
Dẽ illud qd cõuenit alicui ᷣm ꝙ ipᷣm.aut ẽ ꝑ ſe acci
dẽs. aut diffinitio ſiue ꝑs diffinitõis.ſed deꝰ nõ ſe bʒ
boc mõ ad bõieʒ ſiue ad banã naturã. ⁊c. Pꝛia ẽ

mãifeſta ꝑ doctrinã demõſtratiuã. Scda vᷣo maife⸗

ſta ẽ ꝑ ſeipſam. ¶ Itẽ que ſunt diſpata nõ pꝛedicãt᷑
de codẽ ct ſm idẽ.ſ eẽ aial et eẽ deũ ſunt pᷣdicata diſ
parata. Si g cẽ aial ↄuenit ipi xpᷣo ᷣm ꝙ hõ.g eẽ de⸗
um non pↄuenit eidẽ ᷣm bũanitatez. tẽ xpᷣs m q;
deus caret pᷣncipio.ſi ò̊ ẽ deꝰ ſᷣm ꝙ hõ.ſequit᷑ ꝙ deꝰ
ſm ꝙ bõ caret pᷣncipio.vᷣ ſᷣ q hõ bʒ pᷣncipiũ.g ßm
q; bʒ pᷣncipiũ carʒ pncipio. oppoſitũ ẽ rõ ſui oppo/
ſiti qʒ ẽ abſurdũ. ¶ Itẽ ſi aliq pᷣdicatũ conuenit ali/
cui ſubiecto pᷣm aliqᷣd.illo remoto nõ ↄuenit ei. ſi
xpᷣs ẽ deꝰ ᷣm q hõ.ſi xpᷣs nõ eẽt bõ ñ eẽt deꝰ.ſ nõ fu⸗/
it hõ niſi ex tꝑe. xpᷣs ẽ deus ſolũ ex tꝑe.ᷣ ↄſtat ꝙ eſt

„ falſum. falſuʒ ẽ ꝙ xpᷣs ᷣm ꝙ hõ ẽ deꝰ. ¶ E. dðʒ. cp

quẽadmodũ dicit mę in lr̃a hec dictio.ſᷣm.multipli
cẽ facit itelligẽttã. Põt em̃ ipoꝛtare habitudinẽ cau

ſe. ſiue indiuiſionẽ vel vnitatẽ cõcomitãtie. Si dicat

babitudinẽ cauſe.ſic abſq; dubio falſa eſt locutio.ꝓ

eo ꝙ ↄditio appoſita nullo mõ ẽ cãꝗ pꝛedicati.nec rõ

hm quã.nec ꝑ quã tle pꝛedicatũ inſit illi ſubiecto. Si
ãt dicat indiuiſionẽ ↄcomitãtie.ſic põt hr̃e veritatẽ.

Tũc em̃ dicere ꝙ xpᷣs ſit deꝰ jᷣm ꝙ hõ.ñ ẽ aliud qᷓ; di
cere ꝙ eẽ deũ ↄpetit ꝑſone xpᷣi exiſtẽti in hũana natu

ra.ita ꝙ diuinitas et hũanitas ↄcomitant᷑ ſe inſeꝑa/

biliter circa eandẽ ꝑſonã. Iſte ãt modꝰ accipiendi
hãc dictionẽ m. ñ ẽ ita cõis ⁊ ꝓpꝛius ſicut pꝛecedẽs.
licet inuentat᷑ qñq;.Et ſic ptʒ ꝙ ſermo pꝛedictus.ſcʒ

rvßps yᷣm ꝙ hõ ẽ dey. vᷣm diuerſaʒ intelligẽtiã bꝰ ppoſi

tionis. õm. quodã mõ põt acædi qdã mõ negari. Ne
gari em̃ dz m ꝙ dicit cam ſiue rõez foꝛmaleʒ. et ᷣm
iſtã viã pcedũt rões ad ſecũdã ꝑtem.et q; verũ con-
eludũt bm illã viã ideo concedede ſũt. Ac illud q
obẽ pᷣmo ĩ contrariũ ꝙ aſſumpſit nomẽ di ᷣm ꝙ hõ.

Reſponderi põt ꝙ ᷣm dicit ibi ↄcomitãtiã ꝑ indiui

ca duo. Pꝛimo querit᷑ de cõꝑatiõe xpᷣi hois ad

ſionẽ vniõis.qꝛ em̃ vnio illa fecit bõieʒ deũ. iõ dicit
aſſumpſiſſe nomẽ ſupꝛemũ ᷣm q hõ.Aliter põt dici.
ꝙ; cũ dico aſſumere nomẽ dei.duo dico.ſ.nomis ipᷣiꝰ

celſitudinẽ.et ipius nomis acqͥſitionẽ.cũ g̊ dicit ꝙ aſ

ſumpſit nomẽ dei ſm ꝙ hõ.illa redu plicatio non di
cit rationẽ nomis v acqᷣſitionis. Mã xpᷣs ſᷣm diuinaʒ
naturã bʒ nomẽ qð ẽ ſuꝑ oẽ nomẽ.pꝑ generationem
ñ ꝑ acquiſitionẽ vel aſſumptionẽ.ct ideo ex hoc non
licet inferre.g ẽ deus ſᷣm ꝙ hõ.accipiẽdo vᷣm eãdem
acceptionẽ.imo ẽ accñs in ꝓceſſu illo.( Ad illud q ⸗
obẽ ꝙ pꝛedeſtiatus fuit eẽ filius dei ſᷣm ꝙ hõ iã patzʒ
rñſio ꝑ illud qð nũc dictũ ẽ.qꝛ hec dictio ᷣm potiꝰ di
cit ↄcomitãtiã ſᷣm expꝛeſſionẽ ↄditiõis naturc.qᷓ di/
cat hitudinẽ cauſe. Al poteſt dici ꝙ ille ſᷣmo dicit ra
tionẽ ãteceſſionis.que impoꝛtat᷑ in vocabulo pꝛede/
ſtinationis.que inq; non ẽ reſpectu xpᷣi ᷣm diuinaʒ
naturã.̊ ſolũ pᷣm bñanã. Mon ſic ãt ẽ de eo qð ẽ eẽ

deũ.et idco conſilis defectus ẽ in hac ratione ſicut in

pꝛecedẽti. ¶ Ad illð qð obẽ de grfa vnionis.vðᷣm. ꝙ
xpᷣs ſignat ꝑſonã in duabꝰ naturis.et illa ꝑſona deꝰ
eſt ꝑ naturã non ꝑ gratiã vnionis.dẽ attamẽ ſil ꝙ ſit

deꝰ et bomo ꝑ graʒ vnionis.Eſto tñ ꝙ iſta ſit conce

dẽda. Iſte homo ẽ deus ſᷣm graʒ vniois.ex hoc tñ ñ
babet᷑ ꝙ ſit deus ſᷣn ꝙ homo.qꝛ gra vnionis ñ con⸗

usit illi homi pᷣm ꝙ bomo ſimplxr.̊ ſᷣm ꝙ homo vni
tus ſiue m aſſumptionẽ ipſius a verbo.¶ Ad illud /

qd vltio obẽ ꝙ dimittebat peccata ſᷣm ꝙ homo. Si

ꝓpꝛie loquamur de dimiſſione peccati.falſum ẽ.niſi

accipiat᷑ ̊ dictio ſᷣm ꝓut ipoꝛtat ↄcomitãtiaʒ. Mec

poteſt ex illa auẽte inferri.filius homis hʒ ptãteʒ di
mittendi peccata. bãc em̃ ptãteʒ et ſi in ſe hꝛet in foꝛ/
ma homis.non tñ hẽbat ſᷣm homis foꝛmã et inq;tuʒ
bomo.̃ inq;tũ hẽbat foꝛmã dei.Si vᷣo dimiſſio pec

catoꝝ attribueret᷑ alicui qtũ ad meritũ.tũc poſſʒ cõ
cedi ꝙ conueniret chꝛiſto ſᷣm q; homo.ſᷣ ex hoc non

ſequit᷑ ꝙ; ſit deus inaen bomo.qꝛ hoc non ẽ dei pꝛo/
pꝛiũñ.

K Queſtio.ij. b
tꝝ illa ſit vera chꝛiſtus 'm ꝙ bomo eſt pſona. et ſi
accipiat᷑ illa determiatio ᷣm ꝙ homo ꝓpꝛie.nam in

alijs acceptionibꝰ non ẽ dubiũ q̃ͥn hẽat veritatẽ ym

q dicit mgr̃ in l̃a.Et ꝙ ſit vera vẽ.Chꝛiſtus non eſt

bomo niſi qꝛ ẽ iſte homo. S chꝛiſt?ꝰ m ꝙ ẽ iſte homo
eſt perſona.qꝛ ꝓpꝛiũ ẽ ꝓnomis ꝓ pꝛopo nomine po

ni. et certã deſignare ꝑſonã. bec vera et concedẽ/
da. chꝛiſtus m ꝙ bomo ẽ ꝑpſona. ¶ Itcz chꝛiſtus vm

ꝙ homo ẽ res coinplern omni completione ꝗᷓ poteſt
i

reperiri in rationali creatura. Sʒ ꝑſonalitas ẽ digni
tas et ꝓpꝛietas nobilitatis reꝑta i creatura rationa

li completa. ̈ reperitur in chꝛiſto m ꝙ chꝛiſtus eſt

bomo.¶ Itẽ nobilioꝛ ⁊ perfectioꝛ ẽ vnio ſᷣm quã vex
bũ vnit᷑ nature aſſumpte.qᷓ; vnio ſᷣm quã tota trim
tas p gratiam vnit᷑ cuilibet aie iuſte. Sʒ vnio ꝑ gra/

tiã inhabitãtẽ nulli tollit perſone dignitatẽ imo qui
libet bomo iuſtꝰ m ꝙ homo ẽ ꝑſona.ꝗ̊ multofoꝛtiꝰ
chꝛiſtus. ¶ Item vnio diuine nature ad hũanã ni/

bil tollit diuinitati.ꝗᷓ tñ d hũiliata.et multo foꝛtius
nihbil tollit hũanitari.cũ hũanitas dicat᷑ ꝑ illã vnio

nẽ exaltata. Sed hec ẽ vera ehꝛiſtus m ꝙ deus ẽ p

ſona. & multo foꝛtius hec erit vera.chꝛiſt m ꝙ bo/⸗
mo ẽ pſona.cũ homo nihil perdat diguitatis Sei
1

☛☚

impiũ. reſtat ꝙ illud ex quo boc ſequit᷑ eſt falſum.

xpᷣm eẽ pſonã ſᷣm ꝙ bomol
gſona.⁊ bnanitas cepit in xpᷣo.̊ ⁊ ꝑſonalitas.g chꝛi

.— ſ
6

rat vnionẽ ilaz. Gtẽ eſto p impoſſibile verã d?

mitteret naturã bnanã.tũc ille hõ qui dicit᷑ ieſus ſᷣm

bõ eẽt ꝑſona. & conſtat ꝙ nihil ſibi accreſceret pp

pter illa ſepationẽ. ” ven nũc ꝙ ieſus ᷣm ꝙ bõ ẽ p/
ſona. (Sʒ contra. Mibil ouenit xp̃o m ꝙ bõqð nõ

ſit aſſumptũ vel coaſſumptũ.ᷣ filiũ dei aſſumpſiſſe ꝑ

ſonã eſt falſum et hereticũ.ſicut ſupꝛa diſ.v.dicit ma
giſter et Aug.et multipliciter fuit pbatũ. falſum ẽ
tem ſi xpᷣs ſᷣim ꝙ bõ ẽ

ſtus incepit eẽ ꝑſona. nõ ẽ ꝑſona eterna. nõ ẽ vni
genitus filiꝰ pris.cũ filius ſit coeternꝰ patri.ſ hoc ẽ

¶ Itẽ ipoſſbile ẽ idem pꝛedicatuʒ ineſſe eidẽ ſᷣm na/

curas differẽtes. cũ g̊ xpᷣs ſit ꝑſona pᷣm ꝙ ðꝰ. aut nõ
ↄueniret ci eẽ ꝑſonã ſᷣm ꝙ bò.aut illa pſona erit ᷣm
ꝙ hõ.ct ſi alia pſona ẽ ſᷣm ꝙ bõ.et alia ᷣm ꝙ deus.g

xpᷣs ẽ due ꝑſone. nõ ẽ vnꝰ.et ita nõ ẽ.ſᷣ hoc ẽ falſũ.
reſtat & ꝙ aliud mẽbꝛũ ẽ verũ.ſcʒ ꝙ vpᷣo non cõuenit
eẽ pſonã ſᷣm ꝙ bõItẽ ꝑſonalitas cuilibet rei ineſt
ratione eiꝰ qð ẽ in ipᷣa digniſſimũ.ptinet em̃ nomen
pſone ad notabilẽ dignitatcẽ.Sʒ cõſtat q; digniſſimũ
in xpᷣo nõ ẽ huana natura ſᷣ diuina. falſũ ẽ xpᷣj vᷣm
hõieʒ ſiue m hñanã naturã eẽ pſonã. ¶ Itẽ bocip/
ſuʒ oñdit᷑ ꝑ nõis etbymologiã.ſic em̃ arguit mꝗgr̃ in
lr̃a.eſona dẽ quaſi ꝑ ſe ſonãs.vel ꝑ ſe vnñ.nihil autẽ

tale è alij coniunctum ſalteʒ dignioꝛi. ergo ſi huma⸗-

na natura in chꝛiſto vnita ẽ dignioꝛi.ſ.diuine.vẽ.⁊c

14 (R.. d8. ꝙ abſq; dubio ſi hec dictio. ̃m. accipiat᷑ p/

ut impoꝛtat rõeʒ foꝛme vł cauſe.negãda ẽ ſimpłr. ꝓ

eo ꝙ pſonalitas xpᷣo ſm buanã naturã ↄuenire non
põt. Ipſa em̃ cõiucta ẽ rei dignioꝛi.et iõ nõ põt habe
re rationẽ ꝑſone q̃ attendit᷑ m excellẽtiã dignitatis

in eo de quo dicit᷑.nec tñ cõiuncta ẽ rei dignioꝛi qua/

cbꝛiſtꝰ ijm ꝙ deus ẽ ꝑſona.hec reſpuit᷑. xps ſᷣm q; bõ
ẽ ꝑſona.ſicut ꝓbãt rões ad ſcdaʒ ꝑtẽ inducte.Et iõ

„ 15

cunq; cõiũctione.ᷣ ↄiũctione ſiue vnione ꝑſonali.Et
iõ neceſſc ẽ eẽ in xpᷣo reſpectu duaꝝ naturaꝝ vnã ꝑ/
ſonã. Sʒ illa nõ põt attẽdi penes naturã creatã.⁊ pe
nes naturã aſſum ptã.neceſſe ẽ & ipſaz attẽdi ſᷣm na
turã aſſumẽtẽ et increatã.et ꝓpterea hec admittit

ſũt cõcedẽde.¶ Ad illud qð obr̃ de bac. Cbꝛiſtus vᷣm
ꝙ iſte hõ ẽ ꝑſona.gꝗ ⁊c.Dð.ꝙ hec ẽ diſtinguenda.qꝛ
iſte põt demõſtrare naturã hũanam in athomo.ſ.cõ
poſitũ ex illa aĩa et illo coꝛpe.et hoc mõ falſuʒ ẽ xpᷣm
m qꝙ ẽ iſte hõ eẽ ꝑſonã. Hec valet qd obꝛ ꝙ ꝓnomẽ
demõoſtrat certã ꝑſonã. Perſona etiã ibi tantũ valet
quãtũ ſuppoſitũ.vñ cõueniẽter dicit᷑ iſta albedo.Si
autẽ hoc qd ẽ iſte mõſtrat pſonã.tũc ẽ vera.et ẽ ſen
ſus.xpᷣs ᷣm qꝙ eſt iſte qui ẽ hõ ẽ ꝑſona.ſᷣ tũc nõ ſequi
tur.g̊ ſ̃m ꝙ bõ.immo ẽ ſophiſma ᷣm accñs.Genera
liter ãt poſſet reſiſti illi mõ arguẽdi.Non em̃ ſequit

petrus ẽ indiuiduũ ſᷣm ꝙ hic homo. ẽ indiuiduum

16

vignitatẽ ipꝛopoꝛtionabiliter nobilioꝛẽ. Multo em̃

17

Im ꝙ bõ¶ Adill
pleta omi cõpletiõe.dd.ꝙ verũ ẽ de cõpletiõe abſolu

illud qð obẽ ꝙ xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ ẽ res cõ

ta. Oe cõpletiõc aũt reſpectiua queẽ dignitas ſuꝑex⸗
cellẽtic veritateʒ nõ babet. nam hñana natura ĩ chꝛi
ſo nõ ẽ nobil
ſequit᷑ ꝙ minoꝛ ſit dignitas i xpᷣo ſm ꝙ hõ qᷓ in alijs
bõinibus. ꝓpter hoc qꝛ illa dignitas recõpenſat᷑ per

obaina eEgſens ꝑſonalitate eterna q; pſonalita

te creata¶ Ad illud qð obꝛ q vnio ꝑ gratiã nõ tollit
dignitatẽ pſone Odᷣ. nõ ẽ ſimile.qꝛ ququis gia per

iſſimũ eiꝰ ſicut in alijs hõibꝰ. Mec er H

uiduum. c¶ 01
albus. ? albedo ineſt chꝛiſto ym q; bomo.ſed accidẽé⸗/

gratiã vniat᷑ rei dignioꝛi.ſ.deo.non tñ vnit᷑ vnione
naturali ̊ magis volũtaria.nec in vnitatẽ hypoſtav
vnit᷑.ᷣ in cõfoꝛmitatẽ voluntatis.et iõ non ẽ neceſſe
ipᷣm eſſe vnius ꝑſonc cũ aia quã inbabitat.ſᷣ confoꝛ/

mis voluntatis.nõ ſic aũt eſt in xpᷣo in quo pſonalis

vnio ẽ.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ quãuis natura diuia ſit
vnita bnane tñ xpᷣs eſt ꝑſona ſᷣm ꝙ deus. Dð.ꝙ nõ
ẽ ſimile duplici ex cã.ꝑſona quidẽ duo vicit.ſ.hypo/
ſtaſim in qua ẽ ſuba totiꝰ cẽ rei.et ꝓpꝛietatẽ ſuꝑemi⸗/
nẽtis dignitatis.ct in illa vera vnione vtrũq; hoꝛuʒ

repitur in xpᷣo ᷣm ꝙ deus. Mã bypoſtaſis diuina eſt

illa in qua ſubſtantificatur in hypoſtaſi alterius na
ture totũ eſſe xpᷣi nõ hũana ꝓpꝛietas.Etiã dignitas
ineſt illi ᷣm illã naturã q̃ nõ põt vniri dignioꝛi.vtrũ

qʒ ãt hoꝝ dficit hñane nature.qm̃ ipᷣa ſubſtãtificat᷑

in hypoſtaſi alterius nature.ꝓpter qd qͥdã mõ dicit
vergere in accñs. AUnitur etiã dignioꝛi nature.et iõ
ex ipſa ſui vnione et noblitate carct ꝓpꝛietate ꝑſone
per ſe.quãuis nõ careat imo hẽat in aſſumẽte.Ad
illud qð obẽ ꝙ ſi verbũ dimitterz hũanã naturã q ie
ſus ſᷣm ꝙ homo eẽt ꝑſona.dð.qꝙ veꝝ c.qꝛ tũc illa na⸗
tura haberet aliũ modũ exiſtẽdi.nõ em̃ eẽt vnita alij
dignioꝛi.nec haberet ſuppoſitũ alterius nature.nũc
aũt eſt econtrario.et in illo ꝓceſſu nulla ẽ neceſſitas
inferẽdi qꝛ non ſeruatur ↄueniẽtia ſilitudinis. Et ſi
tu obijcias ꝙ nulla dignitas accreſcat.dðʒ. ꝙ ille hõ
ſit perſona ?ᷣm ꝙ bõ.hoc nõ eſt ꝓpter dignitatis cre

19

20

mentũ.ſᷣ ꝓpter minoꝛationẽ ex illa ſeparatõe.qꝛ tũc

natura illa pꝛius haberet ꝓ ſuppoſito ꝑſonam eter/
nam.nunc aũt poſt ſepationẽ habet perſonã temꝑx
ralezʒ. Multo aut dignius eſt habere perſonã etemã
alterius nature.qᷓ; perſonã tẽpoꝛalẽ ſibi oino cõnatu
ralẽ. NHam pꝛimo mõ perſona ſaciebat ipᷣm vere di/
ci et eſe deum.ſcdo mõ hominem purum.
¶ Queſtio. iij.

¶ Atrũ iſta ſit vera. Chꝛiſtus m e bomo ẽ idiuiduũ.

Et ꝙ vera ſit vꝛ.xpᷣs eſt aliquid ᷣm ꝙ hõ ſicut habi/

tum ẽ in pꝛecedentibus. Aut g quid vniuerſale.aut

quid ſingulare.Sʒ nõ vle.qꝛ Dañ.dicit ꝙ filius dei
aſſumpſit hñanã naturã in athomo.hocẽ in ſingis
lari.et boc ẽ indiuiduũ.ã ⁊cc. ¶ Itẽ xpᷣs vᷣm ꝙ hõ bʒ
ꝓpꝛietates quaruʒ collationẽ ipoſſibileẽ in alio re/
periri. hoc aũt eſt eẽ indiuiduũ.ſicut patet in notifi/

catione indiuidui quã dat poꝛphirius. Indiuiduuʒ 21

qd conſtat ex ppꝛietatibꝰ quaꝝ collationẽ ipoſſibi/
le eſt in alio repcriri.ſᷣ boc cõuenit chꝛiſto bᷣm ꝙ bõ.
S ⁊c ¶ Itẽ chꝛiſt? ̃m ꝙ homo pꝛedicat᷑ de vno ſolo.
ſed ſingulare et indiuiduũ ẽ illud qð de vno ſolo pꝛe
dicatur. chꝛiſtꝰ m q; homo ẽ indiuiduũ.¶ Itẽ bec
eſt vera chꝛiſtus ẽ hõ. Aut Sibi pꝛedicat᷑ ccidẽtale
pꝛedicatũ.aut ſubſtãtiale.Hõ accidẽtale boc cõſtat
cum hõ vere dicatur de chꝛiſto ſicut et de alijs homi
nibus. Si eẽntiale. vel ẽ genus.vel ſpecies.vł dia.
Mõ genus vel dꝛia. ſpecies.ſᷣ ſpecies ſpecialiſſima
pꝛedicatur de indiuiduis ſolũ ſub ipſa ↄtentis.ergo
chꝛiſtus ẽ indiuiduñ homis. ¶ Itẽ hec eſt vera. chꝛi
ſtus ſᷣm ꝙ homo ẽ ſuba.ſᷣ ſuba diuiditur ſufficiẽnti

diuiſione a pho ꝑ pꝛimam et ſcdaʒ. Aut & chꝛiſtus ẽ

ſuba pꝛima.aut ſcda. Mon ſecunda cñ nõ ſit genus
vel ſpccies. pꝛima.Sʒ pꝛima ſuba idem ẽ qdð indi-/
tẽ hec eſt vera. chꝛiſtus ſᷣm ꝙ hõ ẽ

tia pꝛimo et per ſe ſunt in indiuiquis.g albedo ineſt
chꝛiſto ßm ꝙ eſt hõis indiuiduũ¶ Sed contra. Idẽ

erauidn
ſang⸗
ſctliu
ſegbri
ettln
fofnait⸗

eotn

ioßto
gibudnt

ilbe⸗

7

ſhſen
Götenenin
defliodai
Aiigoſtb
Gihoſtb
wrfwe
ſaew
Noraft
umfm
ſutchca
ſtunft
o
etq⸗
bid
Prhe
ipet
Nwpttt
onetb
efllaer
Nttnit
atkc
une
rvto
laatoe
poreſe.
gihöl
hoein
y
duptr
petri⸗
lſuttn
dun
bſien
manan
Ucen⸗
fince
ſppon
ſöͤde⸗
ngh
ntet
zͤnee⸗
ſtdien
ia
notnt
boante
hof
ſpbe
leoy.
ſhe

ſa

tſi ton
üniun
Macn nn

ngtas
rae
Nreuig,
mengigey
erislinc⸗

tann gutnig

Wninimniſt

röchtünn

Wuli ac
n Atneins i
gle
adius
tiks⸗
in unce⸗
begtuin
Nbcexeticen

ididn

ncdrin E
N

niihii
wgtiirn
Hiiefngni;
inein ia
lugruin

, Mnil

alunieſ

tin,
o
nanihid

poc ↄſtat. ⁊ m rõez indiuiduatõis ẽ nũeratio. xpᷣs

25 ſtinguendũ ẽ cũ dẽ. xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ ẽ ſuppoſitũ.Eſt em̃

E eẽ indiuiduũ ſube et bypoſtaſim.Sʒ in chꝛiſto vna
ſola eſt hypoſtaſis.qm in hypoſtaſi fit vnio vt dicit
Daimn.et illa bypoſtaſis ẽ diuia nõ hũana niſi ꝑ vnio
nẽ. ſi bec ẽ falſa.xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ ẽ ypoſtaſis.hec ſimili
ter eſt falſa.xpᷣus ſᷣm ꝙ; bomo ẽ indiuiduũ.¶ Itez ſi
xpᷣs ᷣm ꝙ bõ ẽ indiuiduũ.ſm ꝙ deꝰ ẽ ſuba idiuidua

c duo.ſᷣ hoc ẽ falſuʒ ſicut oñſum ẽ ſupꝛa.g ⁊c.¶ Itez
oẽ indiuiduũ ẽ ꝑ ſe vnũ et vnũ numero.s nihil taleẽ
vnitũ ſube alij añcedenti ᷣm eẽ. cũ hũana natura
in xpᷣo ſit vnita vᷣbo cterno.vẽ ꝙ rõeʒ indiuiduatõis
nõ teneat in ipo.¶ Itẽ qͥcquid dẽ vere ð filio hõis.dẽ
de filio dei. S cũ indiuiduũ dicat collatõ ꝓpꝛietatũ
quã ipoſſibile ẽ in alio reꝑiri et de alio indiuiduo di⸗
ci.poſſibile ẽ ꝙ xpᷣs ſit aliud et aliud idiuiduũ ſᷣm ꝙ
hõ ⁊ m ꝙ deꝰ. ſicut in xpᷣo ẽ vnitas pſonalitatis.
ita ẽ vnitas indiuiduatõis.& ſicut hecẽ falſa xpᷣs eſt
pꝓſona ſᷣm ꝙ hõ.ita vt vr̃ bec erit falſa.xps ẽ idiuidu-
um ym ꝙ hõ. Querit᷑ g̊ de hac et cõſilibꝰ.vicʒ.vtruʒ
ſint cõcedẽde.xpᷣs ẽ indiuiduũ ſᷣm ꝙ hõ.xpᷣs ẽ ſuppo
ſitum ᷣm ꝙ homo. chꝛiſtus eſt ypoſtaſis õm ꝙ bo⸗
mo.Et de alijs conſimilibus quid veritatis habeãt
et quid ꝓpꝛietatis.¶¶ R.dm. ꝙ accipiendo ꝓpꝛie
hãc dictionẽ ᷣm ꝓut dicit habitudinẽ cauſe.q dã ex
hmõi locutõibꝰ ſimplr ſũt falſe et ipꝛope.qdã ſũt di
ſtinguẽde ꝓ eo ꝙ hñt aliqᷣd ꝓpꝛietatis et aliqͥd im/
pꝛopᷣetatis.Hec em̃ ẽ falſa et ipꝛopa.xpᷣs ſᷣm ꝙ bõ ẽ
pſona.et bec ſilr.xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ ẽ bypoſtaſis¶Sʒ pꝛia
E falſa ex duplici ca.Tũ qꝛ ꝑſona ipoꝛtat ꝓpꝛietatẽ
dignitat.tũ etiã qꝛ ipoꝛtat fůdamẽtũ totiꝰ exiſtentie
nat᷑ al. Meutrũ at hoꝝ ieſt xpᷣo rõe nat᷑e aſſumpte ᷣ
aſſumẽtis.Scda vo ẽ falſa altera illaꝝ cãꝝꝑ.qm̃ et ſi
hypoſtaſ.s nõ dicat ꝓpꝛietatẽ excellẽtie.dicit tñ fun/
damẽétũ cxiſtẽtie.hoc at in xpᷣo nõ ẽ aia.nec caro.nec
ex vtroq; cõpoſitũ.ſᷣ vᷣbũ increatũ.et iõ pᷣdicte due
locutões ipꝛope ſũt et falſe.et ſi legat᷑ alicubi ſũt ex.
ponẽde.et ſᷣm aliã acceptionẽ illiꝰ determiatõis hm
