ꝙ boc facit rõe grẽ.ſ ex hoc nõ ſequit᷑ q Sec ſit gra.
qꝛ charitas nõ tm̃mõ bʒ deo acceptũ re
aliquã potentiã expedire.⁊ ad aliquẽ actũ ſpãlem ⁊
terminatũ babilitare.rõe cuiꝰaliqͥd addit ipſi grẽ

dere. ſ̊ etiã

¶Ad ils

XXVII

qꝗ eſt ipſi grẽ ſubſtratũ 2 möle. ſicut in cedentibus
eſtenſum fuit de fide.¶ Ad illud qd obẽ ꝙ charitas 2 5

oino deſtruit᷑ ꝑ pctm̃.pdm ꝙ boc nõ eſt qꝛ charitas
nihil addat ſuꝑ grãm gratũ facientẽ.ſᷣ qꝛ om̃e pctin
repugt ipſi babitui ſubſtrato charitati.Et iõ ſicut fi/
des totalit᷑ tollit᷑ ꝑ infidelitatẽ.quia nõ ſolum repu/
gnat ei qᷓtũ ad id qð ẽ in ea grẽ gratũ faciẽtis. etiã
q;tũ ad habitũ ſubſtratũ.pꝑ hũc modu intelligẽdũ ẽ
charitas tollat᷑ ꝑ om̃e pctm̃.illud aũt in ſeqnti ꝓ
bleumate clarius manifeſtabik.
Queſtio.iii. d

¶ Atrãũ babit? charitatis poſſit eſſe infoꝛmis.an ſem

ſit foꝛmatꝰ.Et ꝙ ſp ſit foꝛmatꝰvidet᷑ pᷣmo ꝑ Aug.in

libꝛo d vera innocẽtia. dilectio dei et ꝓximi ẽ ꝓpꝛia

et ſpãlis virtꝰ pioꝝ atq; ſcꝛõꝝ.cũ cetere virtutes bo/
nis pñt eſſe cões et malis.ſᷣ alie vᷣtutes nõ ſunt cões
bonis ⁊ malis niſi qꝛ pñt eſſe infoꝛmes.ſi ᷓ charitas
nõ põt iſto mõ eẽ cõis.videt᷑ ꝙ nullo mõ põt eſſe in
foꝛmis.¶ ¶ Itẽ Hugo.Charitatẽ nullus põt hꝛe ma
lus.̊ ſi poſſʒ eẽ infoꝛmis.aliqͥs malus poſſet eꝗ bꝛe.
impoſſibile ẽ igit᷑ hitũ charitatis infoꝛmẽ cẽ. ¶ Itẽ
impoſſibile ẽ foꝛmã fieri infoꝛmẽ.ſʒ charitas eſt foꝛ/
ma vᷣtutũ ſᷣm ꝙ dẽ ſup illud Rom̃.j. Juſticia dei ⁊c.
glo. Hec ẽ infoꝛmis qlitas mẽtis.qꝛ ſociã nõ hʒ cha

ritatẽ q̃ eſt foꝛma oim. c. ¶ Itẽ virtutis charita⸗

tis ẽ diligere deũ ꝗpt ſe et ſuꝑ oĩa.⁊ iſtũ actũ nullus
hre põt qͥ hʒ in ſe moꝛtale pctm̃.cũ in oĩ moꝛtali pec
cato aliqd diligat citra den.Si g ſola illa virtꝰpᷣt eẽ
infoꝛmis cuiꝰactus põt repiri in pctõꝛe.ſicut ptʒ de
fide.videt᷑ ꝙ charitas nullo mõ põt infoꝛmis eſie.
¶ Item ſicut infidelitas repugnat fidei.ſic libido ⁊

atnoꝛ libidinis repugnat charitati. ſ ipoſſibileẽ ha
bitũ fidei nec infoꝛmẽ nec foꝛmatũ ſimul ſtare cum

erroꝛe et infidelitate.g̊ ipoſſibile ẽ habitũ charitatis
nec infoꝛmẽ nec foꝛmatũ ſil ſtare cũ libidine.ſʒ om̃e
pctm̃ ẽ libido vel ex libidine ᷣm ꝙ dicit Augꝰ. im/
poſſibile ẽ habitũ charitatis nec iufoꝛmẽ nec foꝛma/⸗
tũ repiri in pctõꝛe.g nõ repit᷑ niſi in viro iuſto.ſʒ in
illo nõ hʒ eſſe infoꝛmis ſʒ ſꝑ foꝛmatꝰ.Söcc. ¶ Sʒ õ.
cũ aliqs peccat qͥ in deũ credidit et amauit.ſicut in
eo remanet credulitas.ſic remanet in eo quedã dile
ctio.ſʒ nõ ẽ minꝰ nobilis illa dilectio vel amoꝛ qᷓᷓ ſit
illa credulitas.g ſi credulitas illa ſoꝛtit᷑ nomẽ virtu-
tis.pari rõne videt᷑ ꝙ ⁊ illa dilectio.ſʒ nõ ſoꝛtit᷑ rõeʒ
⁊ nomẽ alteriꝰvirtutis q; cbaritatis.g cbaritas põt
eẽ infoꝛmis. ¶ Itẽ aut põt aliqͥs diligere deũ infoꝛ⸗
miter aut nõ. Si nõ.g hõ cũ ſciat ſe deũ diligere.hõ
ſciet ſe bre charitatẽ ⁊ eſſe in grã.qd apud multos ẽ
incõueniẽs.Si põt.ſed q̃les ſunt actꝰ.tales ſunt ha
bitus.g ſi actꝰdiligendi põt eſſe infoꝛmis.videt᷑ ꝙ; ⁊
babitus. ¶ Itẽ ex fide foꝛmata oꝛit᷑ amoꝛ ⁊ timoꝛ.
vterq; foꝛmatꝰ. cũ ex fide infoꝛmi poſſit timoꝛ oꝛi/
ri ſeruił.qui ẽ timoꝛ infoꝛmis.qui etiã hʒ rõeʒ doni.
videt᷑ ꝙ ex ipſa poſſit oꝛiri amoꝛ qui etiã hʒ rõnem
virtutis.redit ̊ idẽ qð pᷣus.vicʒ.qꝙ amoꝛ charitatis
infoꝛmis poſſit eẽ. ¶ Itẽ charitas eſt virtus gratui
ta.ↄſtans ẽ ꝙ hec dr̃ia gratuita addit ſupꝛa virtutẽ.
ſi Fremanere põt pᷣus ſine poſterioꝛi.videt᷑ ꝙ chari
tate deficiẽte eſſe gratuita.adhuc poſſit remanẽ vir-
tus. põt eẽ infoꝛmis.¶ Itẽ homi cadenti in pctĩũ̃
aliquid relinquit᷑ in potentia rõnali ⁊ iraſcibili q̊ ſit
habilis ad reſurgendũ.vt fides et ſpes. pari rõe re
linquit᷑ aliqͥd in potẽtia ↄcupiſcibili.imo multo foꝛ

9

tioꝛi.cũ ipſa magis indigeat.ſed oſtot g iludns eſt .
ðB—ðÿ 2

minus nobile qᷣ uůͦlud qg eſt in alijs p oten 5 6 cum

bitus ſoꝛtiat᷑ nomẽ ⁊ rõnẽ virtutis.neceſſe ẽ ꝙ; bẽat

ipſa babeat nobilioꝛi virtute infoꝛmari.ſi g alie pſt aliquã ꝑfectionẽ ⁊ vigoꝛẽ quendã reſpectu actus et ni
lapſuʒ in pctm̃ poſſident fidẽ ⁊ ſpem infoꝛmẽ.vide᷑ obiecti.hoc aũt hʒ credulitas in viro pctõꝛe.Nã ipᷣe ⸗ 4
26 ꝙ et ipſa poſt pctm̃ habeat charitatẽ infoꝛmẽ.¶ RE. pcctõꝛ aſſentit pꝛime veritati ꝓpt᷑ ſe et ſuꝑ oia.⁊ cre⸗ it
dom ꝙ m coẽm opinionẽ bitus charitat ſemꝑ eſt it oĩa credenda ſᷣm ꝙ credenda ſunt. Nullus autẽ lle
foꝛmatꝰ⁊ nunqᷓ; hʒ eſſe infoꝛmis.⁊ h̊ indicat ipᷣm no das eſt j olligie deũ ꝓpf ſe et ſuꝑer oia.⁊ diligit oia mle
men ipſiꝰ.noiat᷑ em̃ noie grẽ.Si g virtꝰ infoꝛmis di diligẽda pᷣm ꝙ diligẽda ſunt.et iõ dilectio q̃ ẽ in pec ſanc⸗
eſſe illa virtꝰq̃ eſt pᷣuata grã.dicẽ charitatẽ infoꝛmẽ catoꝛe nõ ita bʒ rõem virtutis nec ſoꝛtit᷑ nomẽ cha/ rg
nihil aliud ẽ dicẽ qᷓ; gratuitũ eſſe grã pꝛiuatũ.qd eſt ritatis ſᷣm q; credulitas bʒ rõnẽ virtutis et nomen una
falſũ ⁊ nõ intelligibilc.qꝛ eſt ibi iplicatio oppoſitoꝝ figdei ſoꝛtit᷑.(¶¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ↄtingit diligere in/ 2 S aln
Et iõ cõiter dẽ ꝙ charitas nõ pᷣt eſſe infoꝛmis.Licet foꝛmiter.dom ꝙ veꝝ c.ſed ſicut credere aliquẽ arti/ unee
aũt doctoꝛes cõiter in hoc ↄſentiãt. in rõne tñ quare culum infoꝛmit᷑ qñ alij articuli diſcredunt᷑ ̃m ꝙ fa⸗ ſach
hoc dicũt dꝛia ẽ int᷑ eos. Hã quidã voluerũt dicere ciunt aliqͥ heretici nõ eſt actus virtutis infoꝛmis.qꝛ nnehd
ꝙ iõ charitas nõ põt eẽ infoꝛmis.qꝛ eſt ißm donum figes nõ ẽ in cis virtus.ſic diligẽ deũ in pctõꝛe nõ eſt alecen
increatũ ſcʒ ipſe ſpũſſanctꝰ. Et hꝰopinionis fuit ma actꝰvirtutis.deeſt em̃ ibi pfectio virtutis.qꝛ talis ñ ſfcts
giſter ſniaꝝ.Hec aũt opinio cõiter nõ tenet᷑.nec ẽ te diligit oia diligenda. eeſt etiã ⁊ vigoꝛ.qꝛ per illum nbnich
nenda ſicut in pꝛimo libꝛo fuit oſtenſũ. Alij vᷣo dicẽ actũ nõ ſuꝑat nec excludit amoꝛẽ libidinoſu ſibi op⸗ ceig⸗
voluerũt ꝙ charitas nõ põt eſſe infoꝛmis.qꝛ ẽ hitus pſitũ.ſicut ẽ de illo qͥ credit vnũ articulũ ſine alio.q̃ mnslte
mere gratuitꝰnihil hñs vltra gram gratũ facientem illã credulitatẽ nec ꝑfecte credit.qꝛ nõ oia credit. ttt
niſi ſolã relationẽ at oꝛdinẽ ad actũ ⁊ finẽ.Alie ero nec vigoꝛoſe credit.qꝛ erroꝛem cõmittit. ¶ Ad illud 29 og
virtutes ꝗᷓ hitus ſubſtratos hñt infoꝛmes eẽ pñt.ſo⸗ qð obꝛ ꝙ ex fide infoꝛmi debeat generari amoꝛ infoꝛ leon
la vo charitas ẽ q̃ nihil abſolutũ addit.⁊ iõ ipſa ſola mis ſicut ⁊ timoꝛ.ddm ꝙ nõ eſt ſile.p eo ꝙ maioꝛis anlt⸗
eſt q̃ nõ põt eẽ infoꝛmis. Sʒ licet iſtud videat᷑ ſatis pfectionis ẽ amoꝛ qᷓ; timoꝛ.et magis rectificatur aia gunenn
ꝓbabile.ẽ tñ ñ modicũ calũniabile.Difficile em̃ ẽ ſu in recte amãdo q; in recte timẽdo.ct hoc qꝛ amoꝛ ẽ hlftih
ſtinẽ penſatis auctibꝰ⁊ rõnibꝰ ꝙ charitas nõ addat pꝛincipiũ oĩm affectionũ ſicut dictũ ẽ ſuꝑius.Et ido W
vyltra grãm aliquẽ hitũ qui ↄcupiſcibilẽ potentiã hba ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ q;uis fides genẽt amoꝛẽ infoꝛmnẽ ſtrrl.
bilitet ad amandũ.ſicut in pcedentibꝰfuit oſtenſum ꝙ poſſit generare charitatis amoꝛẽ. ¶ Ad illud qð 30 Nmkin
Et iõ ẽ adhuc terciꝰmodus reddẽdi rõem q̃re chari obf ꝙ charitas ẽ virtꝰgratuita.et eſſe gratuitũ cor nmn
tas nõ põt eẽ infoꝛmis ſicut alie vᷣtutes.hoc em̃ ẽ qꝛ tat hoc qð eſt eſſe virtutẽ.dm ꝙ qᷓ;uis ſit minꝰeſſe ſtnigt
charitas nõ ſolũ inqtũ gratuità ſ̃ etiã inqtum affe· gratuitũ qᷓ; eſſe virtutẽ.nihil tñ ꝓhibet aliquã dr̃iaʒ likoot
ctio recta ſiue q;tũ ad bitũ ſubſtratũ repugnat omni ita adherere generi reſpectu ſpei.ꝙ eadẽ ſublata au eckitel
pctõ.ſicut fides ſpãlit᷑ repugnat pctõ ſibi oppoſito. fert᷑ ꝑ ↄñs qð ad eſſentiã generis ſpectat.Sicut ptxʒ trinibe
Vñ ſicut fides ſimplir tollit᷑ ꝑ erroꝛẽ ⁊ inficeſitatez. qꝙᷓ; hõ eſt aial rõnale moꝛtale.⁊ ſi deſinat eẽ rõnalis. niſard
⁊ ſpes ꝑ deſperationẽ.ita ꝙ non remanet q̃litas nec deſinit eſſe aial. Per hũc modũ põt intelligi ⁊i cha/ nbfen
virtus infoꝛmis.ſic hitus charitatis ꝑ oẽm culpam ritate ꝙ ita adheret h̊ qð ẽ gratuitũ virtuti.ꝙ cũ de/ 1gaa
bʒ tolli. ⁊ iõ nũqᷓ; remanet infoꝛmis.O aũt om̃e pec ſinit eſſe gratuita.deſinit eẽ virtus. Rõ aũt qre ma/ Mrqcte
catũ oppoſitionẽ babeat cũ charitate rõnc hitus ſb/ gis adheret in charitate qᷓ; in alia virtute tacta eſt ẽ meit
ſtrati manifeſtũ ẽ. Sicut em̃ hitus ipſiꝰ fidei babili / ¶ Ad illud qð obr ꝙ hoie cadente in pctm̃ ita debz 3 femmne
tat animã ad credendũ oia credẽda.⁊ ad aſſentiẽdũ potẽtie cõcupiſcibili adiutoꝛiũ remanẽ ſicut in aliis Uustc
pᷣme veritati ꝓpt᷑ ſe ⁊ ſuꝑ oĩa.ſic ctiã habilitatio cha viribꝰ aie.ddm q; remanet ſibi adiutoꝛiuʒ aliqð vᷣm hinse
ritatis ad amandũ oia amãda.⁊ adherendũ pᷣme bo curſum cõcm. Multi em̃ peccant qͥ bñt affectiones Nchone
nitati ꝓpt᷑ ſe ⁊ ſuꝑ oia.⁊ iõ ſicut erroꝛ circa quẽcũq; dilectionis ⁊ pietatis erga deũ ⁊ hoies bonos.verũ⸗ oyis
articulũ oppoſitionẽ bʒ cũ fidei habitu.ſic amoꝛ libi tñ illud qð remanet eis nõ ſoꝛtit᷑ nomẽ vᷣtutis theo acif
dinoſus circa ea qᷓ̃ amãda ſunt oppoſitionẽ hʒ cum logicc ſᷣm illud qð remanet in alijs viribꝰ.Et rõ hu fanua0
ipſa charitate rõne hitus ſubſtrati boni.Om̃ ́̊ ommße ius c᷑.qꝛ ipſa facilius coꝛrũpit᷑ ⁊ deoꝛdinat᷑ q; alie vir om.
pctm̃ ↄſiſtit in deoꝛdinata dilectõe alicuiꝰboni crea- tutes.ñ qᷓ;diu pctm̃ eſt in aia.virtus rectiſicãs eiꝰ fanhomo
ti. et in qᷓdã libidine qᷓ oppoſitũ hʒ cũ recto amoꝛe.ſi affectiones nõ põt eẽ in ea. Muis em̃ pctõꝛ manẽs ☛
cut erroꝛ cñ vera credulitate. hinc eſt ꝙ omne pctm̃ peccatoꝛ poſſit eſſe rectus in credendo.nõ tñ poteſt icogni
ſimplr excludit charitatẽ. Et iõ ſicut fides infoꝛmis eſſe rectus in diligenddno. MDU ginohyn
nõ põt repiri in infidelibꝰ ⁊ hereticis.ſic charitas in· ¶ AOnſcequẽter q̃rit᷑ de ipᷣa charitate ꝙtũ ad actũ nenckin
foꝛmis nõ põt repiri in aliqͥbus vitis pctõꝛibꝰ ⁊ ini- et modũ.Et circa hoc q̃runt᷑ ſex. Pꝛimo q̃rit mmflai
quis.et in ſolis illis hʒ repiri vᷣtus infoꝛmis.binc eſt vtrũ actus charitatis ꝑ pꝛius ſit meritoꝛius qᷓ; actꝰ Pltoſef
ꝙ charitas nullo mõ pᷣt eẽ ifoꝛmis.qꝛ ſᷣm ſc totã op. aliaꝝ virtutũ.Scdo vtrũ poſſibile ſit motũ charita ubioeff
ponit᷑ culpe generalit.qð nõ ẽ repiri in aliq̃ alia vir tis eſſe mercẽnariũ.Tercio q̃rit᷑ vtrũ idẽ poſſit eſſe galz
tute.Et ſi tu qᷓras rõem huius.Aug.docet in.xiiij.de modus dilectõis in deũ ⁊ ꝓximũ.Quarto quis coꝝ Sßinne
ciui.dei. Abi dicit ꝙ ois affectio oꝛit᷑ ex amoꝛe.ideo pcedat alterũ.Quinto vtrũ motus charitatis i deũ wiri
nihil pot obliq̃re aliq̃s affectões aie qͥn aliqᷓ mõ vel babeat modũ. Sexto et vltimo vtruʒ teneamur ad mnenin
pncipalr vel ex ↄñnti oppoſitũ ẽ ipſi amoꝛi ⁊ habitui illum modũ implendũ. S E
affectũ illũ rectificanti. Concedende ſunt & rõnes G&́DZ.2ß (AQueſtio.j. e . n
27 hoc oñdunt ꝙ charitas nõ põt eſſe infoꝛmis. (24 ¶ Ntrũ motus charitatis ꝑ pꝛius ſit meritoꝛiꝰ qꝙᷓ actꝰ mn
illud vo qð obẽ pꝛimo ꝙꝙ in pctõꝛe remanet creduli- aliarũ virtutuz. Et ꝙ ſic videt᷑ pᷣmo ꝑ illud qd dicit tiie
tas ⁊ dilectio erga deum. doᷣm ꝙ qᷓ;uis vtraq; rema apls ad Roma.xiij.plenitudo legis ẽ dilectio. nul⸗ ſin
neat:nõ tñ vnifoꝛmit᷑.qꝛ credulitas hʒ rõeʒ virtutis. lus plene adimplet ea q̃ ſunt legis niſi qui merito/ ſte
dilectio vo nõ. Et rõ hui? eſt. qꝛ ad hoc ꝙ aliquis ba ne cã obſerust. Si plenitudo legis ꝑ aplin attri ſn

cikte
ehencee
Hpaigſie
in
m Plere
Tondlg
Aerdii
ſri mi⸗
Wr donech⸗
mmnriög unn
ngtdir
lgis
Wmunifre
mpstine
wmirͤt
ommnii
WN
Wiiſie⸗
imaiſal
cnm. ien
eonat
tſteoognin
nugsenieni
cheen
mamrie
ni n
acſegnug
ginsr
pbibetif
ſectir,
ipörincei⸗
tuitifmndn
unmn,
Lerin ürt

inmiid⸗
icienigtg
thirelgfin
im imnit
hi,
n en
öhn
sn. .

——

buitur ipſi charitati.videt᷑ ꝙ efficacia merẽdi pᷣmo
et pꝛincipalr circa actũ eiꝰ conſiſtat. ¶ Itẽ ſuꝑ illud
BGal.v. Fructꝰaũt ſpũs charitas ⁊c̃.glo.Attende ꝙ
in enũciatione fructuũ caput vᷣtutũ pᷣmittit charita/
tem.q̃ em̃ int᷑ fructꝰſpũs pᷣmatuʒ tenere meruit niſi
charitas.ſine q̃ cetere vtutes nõ reputant᷑ eſſe virtu
tes.et ex qᷓ oia bona naſcunt᷑.ſi g ex charitate oia bo
na naſcũt᷑.⁊ B̊ nõ pt itelligi niſi de bonis meritorijs.
actꝰqͥ pᷣmo naſcit᷑ ex charitate.pꝛimo tenet rõnẽ me
ritoꝛij. ꝑ pꝛius meritoꝛius actꝰ charitatis ꝙᷓ actꝰ
alicuiꝰvirtutis. EBe Gꝛego.nõ hʒ aliqd viriditatꝭ⸗
ramus boni oꝑis niſi maneat in radice charitatis.S
radix charitatis oibus opibꝰtrihuit viriditatẽ.ſᷣ bec
viriditas nõ ẽ alind ey eſſt cacia in merẽdo. ſi hanc
tribuit charitas alijs virtutibꝰ ꝑ ſuũ actũ ⁊ motum.
videt᷑ ꝙ actꝰcharitatis pᷣmo ⁊ pꝛincipalr ſit merito
rius int᷑ oẽs actus virtutũ.¶ Itẽ meritũ ineſt om̃i
virtuti ex recta oꝛdinatione in finem. ſʒ charitas eſt
vᷣtus q̃ imediate oꝛdinat ad finẽ ⁊ mediãte q̃ cetere
alie oꝛdinari hñt.videt᷑ ẽ ꝙ circa actũ eiꝰpꝛimo⁊ pᷣn
cipalit᷑ ↄtingat actũ meriti repiri.¶ Itẽ nullũ obſe⸗

quiũ ẽ meritoꝛiũ apud deũ niſi qð fit liberalit᷑.ſed ni

hil fit liberalłr niſi qd fit ex amoꝛe.qm̃ amoꝛ eſt donũ
in qͥ oia alia dona tonant᷑.Si g̊ efficacia merẽdi con
ſiſtit in liberalitate.et liberalitas pꝛio ⁊ pᷣncipalr re/

perit᷑ in motu charitat ⁊ amoꝛis.videt᷑ idẽ qʒ pᷣus.
e charitatis pꝛimo ⁊ pꝛincipalłr ſit me/

ritoꝛius.¶ Itẽ actus fidei nõ eſt meritoꝛius niſi ᷑ᷣm

fides credit in deũ.nã credere deum ⁊ credere deo
cõe eſt fidei infoꝛmi et fidei foꝛmate.ſed ꝙ fides cre
dat in deũ hoc hʒ rõne charitatis adiũcte.Credẽ em̃

in deũ ſicut dicit Aug.eſt credẽdo amare. videt᷑ ꝙ

actus fidei nõ ſit meritoꝛiꝰniſi mediãte actu charita
tis. Si & actꝰfidei ẽ pꝛimꝰint᷑ actus oim virtutũ.vi/
detur ꝙ circa actũ charitatis pꝛimo et pꝛincipalr cõ
ſiſtat meritũ. ¶ Sed õj.ois actus pcedens a virtute

foꝛmata ẽ deo placidus et meritoꝛius.qꝛ qles ſunt
hitus tales ſunt actꝰ.ſʒ virtutibꝰexiſtẽtibꝰfoꝛmatis
p pꝛius exit in actũ fides qᷓ; aliqᷓ alia virtꝰ.gᷓ videt᷑ꝙ
actꝰeius pꝛimo ſit meritoti.— Ite in oi eo in q̊ pꝛi

mo ðpſiſtit rõ dirigẽdi. pꝛimo ↄſiſtit rõ merẽdi.ſ cir·
ca actũ fidei pꝛimo ↄſiſtit rõ dirigendi.cũ ipſa ſit di/

rectiua oim virtutũ. et circa ipᷣm pꝛimo coſiſtit rõ

merendi.nõ g circa actũ charitatis.¶ Itẽ grã i me⸗

rendo mouet ↄfoꝛmiter li.ar.⁊ ecõuerſo.ſʒ li.ar.per

pꝛius iudicat qᷓ; eligat. grã ꝑ pꝛius videt᷑ reſpicere
actũ cognitõis qᷓ; affectõis.ſʒ qdð ꝑ pꝛius reſpicit grã
pꝛimo bʒ rõneʒ meritoꝛij.g videt᷑ ꝙ rõ merẽdi pᷣus
inueniat᷑ in actu cognitõis qᷓ; affectõis.⁊ ita pᷣus in
actu fidei qᷓ charitatis.

quendi.q; fides infoꝛmis reſpec:u miraculi ipꝑetrãdi.
Si g̊ impetratio miraculi pꝛimo et pᷣncipalit᷑ attri/
buit᷑ actui fidei infoꝛmis.videt᷑ ꝙ actui foꝛmate pꝛi
mo et pꝛincipalłr meritũ vite cterne debeat attribui.
S qd magis ẽ difficile ⁊ magis ↄ nam illud tc/
net magis rõem meriti in via.ſʒ motꝰ fidei magis ẽ
nature diſſonꝰ qᷓ; motus charitatis.qꝛ deũ diligẽ nõ
eſt dictamẽ nature ſicut credere multos articuloſ.
&O videt᷑ ꝙ in actu ipſiꝰfidei pꝛimo et pꝛincipalr con
ſiſtat efficacia merẽedi.
ſpectu cardinaliũ.ita fides reſpectu theologicaꝝ.ſʒ
recta oꝛdinatio ꝑ pꝛius reꝑit᷑ in aetu pꝛudencie qᷓᷓ in

Itẽ fides infoꝛmis meret
oꝑationẽ miraculoꝝ de cõgruo in ſtatu pcti.ſʒ mſto
maioꝛis efficacie ẽ fides foꝛmata reſpectu pᷣmij affe

tẽ ſicut ſe hʒ pꝛudẽtia re

actu virtutũ cardinalium. recta oꝛdinatio p pꝛius
inuenit᷑ in actu fidei qᷓ; in actu aliaꝝ theologicaꝝ.ſʒ
illud ꝑ pꝛius ẽ meritoꝛiũ in q̊ ꝑ pꝛius repꝑit᷑ oꝛdina/

tio. videt᷑ ꝙꝙ actus ſine motꝰ fidei ꝑ pꝛius ſit meri/

toꝛius ꝙᷓ motus charitatis.¶ Re. ad p̃dictoꝝ intel/
ligentiã ẽ notandũ ꝙ aliqͥ voluerũt dicere ꝙ meritũ

52

ꝛimo ⁊ pꝛincipalr ↄſiſtit circa actũ ſiue motũ fidei.

cũ ipſa ſit pꝛia virtutũ.⁊ eiꝰactus pꝛincipium alioꝝ.
Alij vo econtra dicere voluerũt ꝙ actus charitatis
pꝛimo et pᷣncipalr ſit meritoꝛius.cũ ipſa ſᷣm Gꝛego.
et Amb.ſit caput ⁊ radix oim bonoꝝ.et vtrãq; haꝝ
poſitionũ magni clerici ſuſtinuerũt.⁊ ſi wlumꝰſane

intelligẽ ſibi adinuicẽ nõ gᷣdicunt.imo vtriq; veruʒ

ſentire potuerũt. Pꝛopt᷑ qd notandũ.ꝙ ſᷣm ꝙ vult

ph̊s dupłr dẽ aliqͥd altero pꝛius. Eſt em̃ pꝛius alte/

ro oꝛigine.⁊ eſt pꝛius complemento et diffinitione.
Si loqmur de pꝛioꝛitate oꝛiginis.rõ merendi ꝑ pᷣus
ↄſiſtit in actu fidei.qm̃ ipᷣe ẽ oꝛigo motuũ aliaꝝ vii/⸗
tutũ.⁊ cũ ꝓcedit a virtute foꝛmata.dicẽ eſt ipᷣm eſſe
meritoꝛiũ.Si g̊ motus fidci foꝛmate ẽ meritoꝛius ⁊

pꝛioꝛ oꝛigine q; motꝰaliaꝝ virtutũ loquẽdo de pꝛio/

ritate oꝛiginis.efficacia merẽdi ſᷣm pꝛius attribuen-
da eſt actui ſiue motui ipſiꝰ fidei. Si vo loqᷓmur de
pꝛioꝛitate cõpletionis. ſic efficacia merendi ꝑ pꝛius
attribuẽda ẽ actui charitatis. cũ ipᷣa cõpletiſſime ſit
obiectũ virtutũ.et in ipſiꝰactu ↄſũmet᷑ ipᷣm intentũ

33

MRõ aũt qᷓre charitas excellentioꝛ ſit alijs ẽ.qꝛ maxie ʒ̊

nos efficit deifoꝛmes.tũ rõne liberalis exhibitionis.

tũ rõne cõfoꝛmis vnionis.tũ rõne finalis quietatio/

nis. Rõne liberalis exbibitionis. quia ſicut deus ex

amoꝛe tribuit oia dona. ſic charitas liberalit᷑ exequi

tur oia obſequia et mãdata. Rõne confoꝛmis vnio/

nis.qm̃ ſicut pꝛ ⁊ filiꝰnectunt᷑ nexu amoꝛis ⁊ vniun

tur.ſic hõ ꝑ charitatem adherendo deo efficit᷑ vnus

ſpũs. Pꝛopter qd dꝛ Joh.xvij.vt ſint ↄſummati in

vnũ ſicut ⁊ nos vnũ ſumꝰ. Rõne finalis qͥetatõnis.
qꝛ cũ amoꝛ ſit pondus facit in deũ tendẽ.⁊ in duum

tendere eſt in deo qᷣeſcere.ſicut coꝛpoꝛalia ꝑ ſua pon
dera in ꝓpꝛijs locis ſituari habẽt ⁊ ſtabiliri.h is de

cauſis ꝑ charitatẽ efficit᷑ hõ maxie deo cõfoꝛmis ᷣm

triplex genꝰ cauſe ſᷣm ꝙ creatura bʒ ad creatoꝛẽ re

ferri.vicʒ. m rõem pꝛincipij mouẽtis.foꝛme exiſten
tis.⁊ finis q̃etantis.⁊ rõne huiꝰpꝛimatũ tenet inter
ceteras virtutes ſᷣm ꝙ dicit apłs.Et ꝓpterea ſi loꝗ/

mur de pꝛioꝛitate cõpletionis.motus eius pꝛimo et

36 ad pꝛi-
Ad illud ʒ3 5

pꝛincipalr ẽ meritoꝛiꝰſicut oñdunt auẽte
mã ꝑtẽ inducunt᷑.et iõ ↄcedende ſunt. u
vo qð obꝛ in ↄꝛiũ pꝛio ſcdᷣo et tcio pʒ rñſio.qꝛ om̃s
ille tres rõnes pᷣme(ſicut intuenti apparet) ꝓcedũt

te oꝛiginis pᷣoꝛitate.et ita nõ obuiãt veritati nec rõ/

nibus q̃ ad oppoſitũ hñt adduci. Aerũ em̃ ẽ ꝙ mo⸗

tus fidei pꝛius exit a li.ar.gra infoꝛmato qᷓ; motus

aliaꝝ vtutũ.ᷣ nõ hʒ plenã ⁊ ꝑfectã tendẽtia et oꝛdi
nẽ ad finẽ qͥuſqʒ adiũgat᷑ ei motꝰ charitatis qͥ dat ei

pondꝰ iclinatonẽ. Añ ex ãminiculo charitat/ ineſt
ipſi fidei ꝑfectio meriti.et ꝓptea magis mẽſurari dẽ

qᷓntitas meriti y qntitatẽ caritat:qᷓ; m qntitatẽ al
4 ¶ Ad illð qð obẽ ꝙ fides meret᷑ oꝑatõeʒ ʒ 6
raculoꝝ.dᷣm qꝙ h̊ eſt qꝛ ĩ fide ẽ pᷣma eleuatio hois

teriꝰ vᷣtut.

ſupꝛa ſe.iõ vr ipetrare a diuina vᷣtute vt opet᷑ aliqᷣd

cõpletaz.et hec q̃ͥdẽ nõ FS in actu fidei ſᷣm ſe ſed
magis ĩ actu charitatis.¶ Adillud qð ꝙ actus
4 2

ſupꝛa vim nae.bſᷣ meritũ pᷣmij ↄſummati nõ reſpicit
pꝛincipalr pꝛimã eleuationẽ ſʒ eleuatõnẽ ſummã ?æ

r

fidei eſt maioꝛis difficultatis magis naim q; aetꝰ
charitatis.dem qꝙ et ſi actꝰ fidei ſit magis õ naturaʒ
iudicantẽ.nõ tñ magis eſt ð nãm exequenteʒ.immo

mwulto minꝰ. Multo em̃ faciliꝰẽ credere ſumme ve/

ritati ꝓpt᷑ ſe et ſuꝑ oĩa.qᷓ; ipſã ꝓpt᷑ ſe ⁊ ſuꝑ oia diligẽ.
eæt ei ſoli adherere.et oĩia ꝓpt᷑ ea ↄtẽnerę.Et qꝛ boc ẽ
maximũ qð hõ poſſit deo ipendere.⁊ h̊ facit ipᷣa cha
ritas.iõ pᷣmo et pꝛincipalr vendicat ſib merẽdi eſſi/

8 caciã. ¶ Ad illud qdð vltimo obẽ ꝙ ſicut ſe bʒ pꝛudẽ

tia reſpectu virtutum cardinaliuʒ.ſic fides reſpectu
theologicaꝝ. dom ꝙ nõ ẽ oino ſile ꝓ eo ꝙ virtutes
theologice cũ habeãt obiectũ increatũ.tãto ꝑfectio/
res ſunt.quãto magis intime illi vniũt et ↄiungunt

Et ꝓpterea ſpũale edificiũ dẽ fundari in fide.⁊ erigi

in ſpe.et ↄlũmari in charitate.qꝛ charitas int᷑ vtutcei
cheologicas ẽ maxie vnitiua.et iõ actꝰ eius maxime
facit hoĩes deifoꝛmes.Et hinc eſt ꝙ reſpectu obiecti
increati nobilioꝛ ẽ modus appᷣhendẽdi ꝑ modũ ta/
ctus et amplexus qꝙᷓ; ꝑ modũ viſus et intuitꝰ.ecõtra
eſt circa coꝛpoꝛalia et crca materialia.et ideo nõ co⸗

git illa ratio. Rñ⸗
Queſtio. ij. f

¶ Atrũ poſnibile ſit motũ charitatis eẽ mercennaniũ.

Et ꝙ ſic videt᷑ Luce.xv.ſuꝑ illud.Quanti mercẽna
rij in omo piis mei babundãt panibꝰ.dicit Ambᷣ.
æ multi ſunt boni mercẽnarij qͥ ſpe eternoꝝ vo ſer

MNhiunt.ſed nemo deo bene ſeruit niſi qͥ ſeruit ei ex cha

ritate.g̊ poſſibile ẽ motũ mercẽnarij ex charitate ba
bere oꝛtũ.
et renes deus.finis cure ⁊ cogitatõis ẽ delectatio ad
quã quiſq; nitit᷑ ꝑuenire.g̊ hñs charitatẽ finalr q̃rnit
delectari.lſed qͥ q̃rit delectationẽ ſuã q̃rit ꝓpꝛiũ cõmo
dum. et oĩis talis ẽ mercẽnarius. videt᷑ ꝙ affectus
chaxritatis mercẽnarius poſſit eẽ. ¶ Itẽ qͥ vult im/
plere mãdata dei ꝓpter retributionẽ mercẽnarius ẽ.
Sʒ de viro ſctõ dẽ i p. Inclina coꝛ meñ ad faciẽdas
iuſti.tu.ꝓpt᷑ retributionẽ.Et ad Heb.xj.dẽꝛ de moyſe
aſpicicbat in remuneratõnẽ.ſi g̊ tã iſte qᷓ; ille iuſtꝰ
erat ⁊ ex charitate mouebat᷑ videt᷑ ꝙ motꝰcharita/
tis poſſit eẽ mercẽnarius.¶ Itẽ hõ ſctũs deſiderat
diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo vt fruat᷑ eo ᷣm ꝙ aplłs deſidera/
bat ad Pbilł.j. ̊ deſideriũ illud nõ põt eẽ niſi chari/
tatis.cuʒ nullus nali affectu deſideret moꝛi.g ſi tale
deſideriũ intuet᷑ ꝓpꝛiũ cõmodũ et delectationẽ.vide
tur ꝙ poſſibile ſit affectũ charitatis eẽ mercẽnariũ.
¶ Sed õ.j.Coꝝ.xiij.Charitas nõ q̃rit q̃ ſua ſunt.ſjʒ

dis mercẽnarius qᷓrit qd ſun eſt.g̊ motus charitatis

nõ põt eẽ mercẽnarius. ¶ Itẽ Berñ. de diligendo
Deo. ⁊ ſi ſine pᷣmio nõ poſſit ſeruiri.tamẽ ſine intuitu
Hmij ſeruiri dʒ.Et paulopoſt. Seruiamꝰdeo in cha/
quirit.meritũ nõ intuet᷑.ſi g ois mercẽnarius reqͥrit
Hmiñ.et charitas nõ requirit pᷣmiũ.g motus chari/
tatis nõ põt eẽ mercẽnarius.¶ Itẽ amoꝛ charitatiſ
eſt amoꝛ gratuitus.ſed gratuitũ ⁊ mercẽnariũ ex op
poſito diuidunt᷑.qꝛ qdð fit gratis nõ fit ex mercenna
rio. Si g charitati efentiale eſt gratuitũ.vicletur
motus eius et actus nullo mõ poſſit eẽ mercẽnari
¶ Itẽ timoꝛ q pꝛincipalłr oculũ bʒ ad penã ẽ timoꝛ

ritate q̃ timoꝛẽ expellit.laboꝛẽ nõ ſentit.pᷣmiũ nõ re

ſeruilis qᷓ nõ ẽ deo acceptus.g ⁊ pari roõne amoꝛ qui

.

39 rius. nullus poõt eẽ mercẽnanius.
ri intelligentia ẽ notãgũ q mercẽnanꝰ vẽ illeqᷣ pn/

bʒ oculũ ad pᷣmiũ nõ põt eſſe meritoꝛius.ſᷣ talis eſt
mercennarius.ois aũt affectus charitatis ẽ merito⸗/
Neꝰ.ad pᷣdicto

Itẽ Aug.ſuꝑ illud xõ.Scrutãs coꝛda

eipalr bʒ oculũ ad mercedẽ. Mã ſi eẽ aſpicnõ gn⸗
cipalit᷑. nõ ꝓpt ̊ mercẽnarius eſſet. Scᷣm bᷣ intelli
gedũ ẽ ꝙ duplex ẽ merces.vicʒ.creata ⁊ icreata.tꝑał
⁊ et᷑na.⁊ ᷣm h̊ duplex mercẽnariꝰ.vicʒ.bonꝰ⁊ malꝰ.
⁊ duplex mercimonia.vna laudabil.alia vituꝑabil.
Mã qͥ pꝛincipalr reſpicit ad mercedẽ creatã ⁊ tpalẽ
malꝰ mercẽnariꝰẽ.et hbũc vituꝑat Joh̊.dicẽs. Mer
cẽnarius aũt fugit qꝛ mercẽnariusẽ. Ille vᷣo qui re
ſpicit pꝛincipalr ad mercedeʒ et᷑nã. de qᷓ d Geñ.xv.
Merces tua magna nimis.bonꝰmercenariꝰeſt.⁊ G̊
mercẽnariꝰpanibꝰhabundat fidei ſpei et charitatis
ſicut dicit Amb.ſuꝑ illud Luce.xv.Quãti mercẽna
rij ⁊c. De pꝛia mercimonia intelligẽdo nõ eſt dubiũ
ꝙ motꝰ?charitatis nõ põt eẽ mercẽnarius.qꝛ illa nec
eſt a charitate nec cũ charitate.cum charitati repu/
gnet. mhe ſcdᷣa mercimonia dubiũ ẽ ꝓ eo ꝙ illa põt
eẽ cũ charitate.nõ tñ ẽ oĩno certũ vtrũ ſit a charita
te. Mã qͥdã voluerũt dicẽ ꝙ nõ ẽ a charitate ſᷣ potiꝰ
ab affectu nature charitate cõcomitante. Amoꝛ em̃
charitat vt dicũt cũ ſit amoꝛ gratuitꝰ nõ intuet᷑ pꝛe
miũ.imo liberalit᷑ oino facit hoĩem ſeruire deo.ſicut
filiꝰpr̃i ſuo.Alijs aũt videt᷑ ꝙ talis affect? mercẽna⸗
rnius poſſit eẽ a charitate.deſideriuʒ em̃ habẽdi et᷑nã
mercedẽ.et fruẽdi et᷑no bono.eſt deſideriũ grẽ.necẽ
amoꝛis nalis nec acqͥſiti.ſʒ potius amoꝛis gratuiti.
pᷣcipue illud deſideriũ q̊ dicebat apłs.Cupio diſſol/
ui et eẽ cũ xpᷣo( Ad affectũ em̃ charitatis nõ tm̃ ſpe/
ctat amare deũ amoꝛe amicicie.ĩmo etiã amoꝛe con
cupiſcẽtie.Frui em̃ eſt amoꝛe inberẽ.et ↄſtat ꝙ frui
deo ẽ ꝑ charitatẽ.et iõ voluerũt iſti dicẽ et ſatis ꝓba
bilit᷑ vt videt᷑ ꝙ motꝰcharitatis ſᷣm aliqd genꝰmer
cimonie poſffit eẽ mercẽnariꝰ ſc; ſᷣm ꝙ ↄſtituit mer/
cedẽ ſuã circa bonũ increatus.ad qð tendit ſicut ad
finale pᷣmiũ.⁊ deſiderat tanqᷓ; om̃e bonũ.Si em̃ bãc
poſitionẽ ſuſtinẽ velimꝰtanqꝙ ꝓbabileʒ.ſatis facilit᷑

diſſoluunt᷑ rõnes q̃ ſunt ad oppoſitã ꝑtẽ.( Ad illð ꝗe

em̃ qð pꝛio obr ꝙ charitas nõ q̃rit q̃ ſua ſunt.dðm
ꝙ ſuũ notat ibi ꝓpꝛiũ bonũ.ita ꝙ excludat᷑ bonũ cõe
8 añt appetit deũ ſicut mercedẽ ſuã.nõ q̃rit h̊ mõ
qd ſuñ eſt.qꝛ illud bonũ ẽ oibus cõe.qrere em̃ et vi/
dere et amare deũ ſicut ſuã mercedẽ et pᷣmiũ non eſt
querẽ bonum ꝓpꝛiũ.illo mõ dicendi ꝓpꝛiũ qui ſonat

in vicium. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ deo fine intuitu 41

pᷣmij eſt ſeruiendũ.dm ꝙ duplex ẽ motus in chari
tate.vic motus amicicie.et motus concupiſcentie.
Motus amicicieẽ ille q̊ quis deſiderat deo placere
et ſeruire. Motus ↄcupiſcẽtie eſt q̃ deſiderat deum
bfe et vidẽ. Cuʒ ergo dicit Berñ. ꝙ deo ſine intuitu

pmij eſt ſeruieudũ.intelligit de amoꝛe amicicie.ſi em̃

ꝑ affectũ amicicie hõ ſeruit amico ⁊ eum diligit ſine
intuitu pᷣmij ſicut dicit phᷣus.multo foꝛtius amoꝛe
charitatis hõ vult bonũ deo ſine intuitu alicuius re
tributionis.ſed ꝑ hoc nõ excludit᷑ qͥn charitas amo
re ↄcupiſcentie exoptet ⁊ deſideret illã ſummã mer⸗
cedem appᷣhendere.ad quã finalit᷑ intendit ꝑuenire

Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ amoꝛ charitatis eſt ſimplr 42

gratuitus.ergo nõ põt eſte mereẽnarius.dðm qꝙ il⸗
lud argumentũ eſt bonũ de ea mercimouia que re/
pugnat gratie.ſed mercimonia vite eterne gre non
repugnat.immo illi cõſonat.quia ad eã ſpãliter oꝛ/
dinat. VUnde ſicut amoꝛ concupiſcentie non repu/
pugnat amoꝛi amicicie in charitate. immo quanto
magis quis deum deſiderat recte. tanto magis ad ho
noꝛem eius anhelat. ſic affectus huiuſmodi mer/

Men
ſurhi
ſeſtn
fi⸗
entmb⸗
colüne
igr
loninnc
neraner
Gscen
nüpnte
enoe
nanii
Cride
nunnt
anfni
gtrenis
prinuͤſe
cſeinmn
tpytn⸗
fiimin
ſauenit
urnn
Umnge
Gerd
Pytit⸗
de
ligtimn
lunpur
loruit
EI
Kahednn
ubeſo
apuin
ſcions
Nalz
ſbien
ſueddie
s
Nen
Uanst
geregt
oheſin
dleud

mane,

tin
allzien
t
Muſeren
üne
dii⸗
ſnind
ſtn
fiſfin
g
R

inctuin,
mnim Ni
cümie
ntned
ntzchbhüiei
licrigi
ibgt
Pbson
nitnshotſ
mdaiemorig
Nrir Argfi
Kcttspe

ſsti,
Giiſii
S
gartifen
ütſmnir
riren
glthnunti
morhi.

- ☛—

—

=
=

—

S=

S-—
—
—,
=

5

.* .

qʒ cimonie non repugnat grẽ. Ad illud ad obꝛ deti-

moꝛe ꝙ ille qͥ pᷣncipaliter bʒ oculũ ad penã non pot
deo eẽ acceptus ⁊c.dm q; nõ eſt ſile.Nam cũ pena
tãqᷓ; finẽ vltimũ nõ ẽ recte oꝛdinatꝰ.cũ pᷣncipalitatẽ
virtutũ habeat ad aliud qᷓ; ad deũ.ſᷣ merces ⁊ beati/
tudo ſũma eſt ipſe deus.⁊ iõ ip̃am pꝛincipalr põt q̃s
aſpicere. ⁊ tñ in finẽ recte oꝛdinatꝰeẽ. Et ſic pʒ ꝙ nul
lum ẽ incõuenis dicẽ q; motus charitatis poſſit eẽ
mercẽnarius.ſi dicat᷑ mercẽnarius ex intuitu merce
dis cterne ⁊ increate.Et hoc mõ cumũt rões ad pꝛi/-

nec ſit deus nec aliqͥd dei.qui — aſpicit penaʒ

mã partẽ. Si aũt alio mõ mercẽnarius dicat᷑rõnes
ille nõ cogunt nos fateri motũ eeirarts poſſe mer

cennariũ eſſe. Queſtio. iij. g

Atrũ idẽ motus dilectionis poſſit eẽ in deñ ⁊ in pxi
muim.Et ꝙ ſic videt᷑. Idẽ eſt motꝰ in finẽ ⁊ in id qd

eſt ad finẽ.qꝛ motus nõ numerat᷑ ꝓpt᷑ dꝛiam medij ⁊
extremi.ſ̊ motus charitatis ẽ in den tanqᷓ in finẽ.in
ꝓximũ ſolũmõ tanqᷓ in viã.ꝙᷓ vnus ⁊ idẽ motus pᷣt
eſie in vtrũq; obiectũ. Itẽ vbi eſt vnũ dilectũ ibi
eſt vnꝰ motus dilectõis.ſᷣ cũ diligi᷑ deus ⁊ ꝓximus
vnũ ẽ dilectũ. Naã ſicut dicit Aug. In ꝓximo nõ di⸗/
ligitur niſi e, le vnn vtriuſq; vnus ẽ charitatis
actus ⁊ motꝰ.¶ Itẽ vnus ⁊ idẽ eſt honoꝛ q̊ͥ honoꝛa

tur imago bti pen ⁊ ipſe btũs petrus.qꝛ bonoꝛ ima
pthbotypũ ſieut dicit dam̃.ſᷣ dilectio

ginis refert᷑ a
ꝓximi refert ad d Hen⸗ ẽ motus dilectõis q̊ ama
tur deus ⁊ ꝓximꝰ.¶ Itẽ vbi vnũ ꝓpter alterũ.vtro
biq; tm̃ vnũ ſicut dicit pᷣs.Añ qui tenet equũ ꝑ fre
num. vna tentione tenet vtrũq;.ꝗ pari rõe cũ hõ di
ligat ꝓximũ ꝓpter deũ.vna dilectiõe poteſt diligere
vtrũqʒ. ¶ Itẽ qᷓ;uis plures ſint diuie ꝑſone.tñ vna
dilectõe diligunt᷑ a nobis.qꝛ in cis ẽ vna rõ diligẽdi

a nobis.ſcʒ bonitas ſũma.Silr vna eſt rõ diligendi

deũ et ꝓximũ.vicʒ illa ſůma bonitas. videt᷑ ꝙ vno
dilectionis motu ſimul amari poſſit deꝰ et ꝓximus.
¶ Sed .ſicut vult phᷣs.motus numerat᷑ tripłr.ſcʒ
ſubiecto.tꝑe.⁊ mino ſiue obiecto.ſᷣ aliꝰẽ terminus

ſiue obiectũ dilectõis cũ amat᷑ deus ⁊ cũ amat᷑ ꝓxi

mus.&̊ motus dilectõis eſt hincinde alius et alius.
¶ Itẽ nullus aliqͥd diligit in deliberatione niſi pᷣco
gitans.ſ̊ᷣ nullus ſil ⁊ ſemel põt deũ ⁊ ꝓximũ intelli/
gere.qꝛ ſicut dicit pᷣs. Intelligimꝰ vnũ ſolũ.g pari

rõne ſimul ⁊ ſemel nõ põt vtrũq; diligẽ.g alio motu
dilectõis amat᷑ deus q; pximꝰ. ¶ Itẽ vnus ⁊ idem

motus nõ põt eſſe intenſioꝛ ⁊ remiſſioꝛ.ſᷣ motus di/
lectionis in deũ ẽ intenſioꝛ qᷓ; motus dilectõis in ꝓxi
mũ. motus ille ⁊ ille ẽ alius ⁊ alius.(¶ Itẽ magis
ↄfoꝛmant᷑ in rõne diligendi petrus ⁊ paulus qᷓ; deꝰ
et ꝓximꝰ.ſᷣ̊ nõ põt vnꝰmotus dilectõis eſſe in petrũ
⁊ paulũ.immo vſᷣm ꝓpꝛias rõnes diuerſis motibꝰdili
gunt᷑. alius ⁊ aliꝰmotus dilectionis ẽ in deũ ⁊ ꝓxi
mũ. ¶ Itẽ pᷣceptũ reſpicit virtutis actũ ⁊ vſum.ſed
duo ſunt pꝛecepta charitatis ſᷣm ꝙ dẽ. Math. xxij.
Vnũ reſpectu dei ⁊ aliud reſpectu ꝓximi.& videt᷑ q
motus et actus dilectõis reſpectu illoꝝ duoꝝ habe/

ꝗ ant diſtingui ⁊ numerari. ¶ Rꝰ. dᷣm ꝙ motus dile

ctionis in deũ et in ꝓximũ põt eẽ duplr. aut ita ꝙ in
vtrũq;ʒ ſit tanqᷓ in obicctũ ⁊ fminũ. Aut i:a ꝙ i vnũ
ſit tanqᷓ; in obiectũ.in alium tanqᷓ; in finẽ vltimum.

Si eſt in vnũ tanqᷓ; in obiectũ.et in alteruʒ tanq; in

finẽ vltimũ.ſic pᷣt eẽ vnꝰ⁊ idẽ motus in pximũ et in
deu.vt pʒ.quia vno actu dilectionis diligit ꝓximus
Pter deu.⁊ ille ẽ motus q̃ſi collatiuus.Si aũt ſit in

vtrũq; ſicut in obiectũ.hoc põt eẽ dupꝑ

„ 32

r. qꝛ cũ actus
charitatis ſit diligẽ.et diligẽ ſit velle bonũ alicui.du
plicit᷑ ſᷣm hoc hʒ obicctuʒ charitatis aſſignari.vicʒ.
vt illud bonũ dicat᷑ obiectũ qd optat᷑ et ille etiã cui
optat᷑. Põt g motus charitatis ad deũ ⁊ ꝓximũ cõ/⸗
parari in rõne obiecti dupir. Ael ſub eadem rõne et
vnifoꝛmi.ita ꝙ vtrunq; diligat ſicut illud cui optat

bonũ.Ael diffoꝛmit᷑.ita ꝙ vnuʒ reſpiciat ſicut illud

bonũ qð optat.et aliud ſicut illud cui optat. Si re
ſpiciat diffoꝛmit᷑.ſic adhuc idẽ põt eẽ actus dilectio/
nis in deũ ⁊ in ꝓximũ.charitas em̃ in illo motu quo
diligit ꝓximũ optat ꝓximo deũ.Si autem reſpiciat

vnifoꝛmit. ſic neceſſe eſt motũ dilectõis eſſe alium ⁊æ
aliũ in deñ ⁊ in pximũ. Alius em̃ motus dilectõis ẽ

q̊ͥ volo bonũ deo.⁊ alius q̊ͥ volo bonũ ꝓximo. quia
alius et alius ẽ dilectõis terminꝰ.et vnꝰeſt intenſioꝛ
et alius remiſſioꝛ.et ᷣm hoc circa actũ dilectõis con

ſiſtunt duo pᷣcepta.Et ſᷣm hãc viã rõnes ad iſtã ꝑtẽ

adducte ꝓcedũt.et iõ ↄcedi pñt. Ad illud vo qð

pᷣmo obꝛ in ↄꝛiũ pʒ rñſio.qꝛ ꝓcedit ſᷣm ꝙ actus dile
ctionis ẽ in ꝓximũ ſicut in obiectũ.et in de ſicut in
finé.⁊ ſic nõ reſpicit numerationẽ.ſᷣ qᷓndã relation?
et rectã oꝛdinationẽ. ¶ Ad illud qð ſcdo obꝛ ꝙ eſt ꝗõ

idẽ vtrobiq; dilectũ ſilłr pʒ rñſio:qꝛ ꝓcedit pᷣm alte/
ram viã.vicʒ.ſᷣm ꝙ deus dẽ diligi cũ optat᷑ pximo.
ſed ſi intelligamꝰde dilecto vt illud dicat᷑ dilectũ cui
bonũ optat᷑.nõ eſt idẽ dilectũ cũ diligit᷑ deꝰ ⁊ cũ dili /
gitur ꝓximꝰ.

noꝛ imaginis ad ꝓthotypũ.Honoꝛ em̃ imaginis re
fertur ad ꝓthotypũ nõ ſolũ ſicut ad finẽ ſed ctiã ſi
cut ad obiectũ. AUñ totalit᷑ refert honoꝛ in ülũ qui ꝑ
imaginẽ ſignat᷑.nõ em̃ adoꝛat᷑ ſignũ ſᷣm ꝙ res ſʒ ſo/⸗
lum ipᷣm ſignatũ. Mõ ſic aũt ẽ in dilectõe.qꝛ cũ dili/

gitur ꝓximus ꝓpt᷑ deũ.vere afficit᷑ hõ circa pximũ ⁊?

alit ꝙᷓ circa de. ¶Cld illud q; obẽ ꝙꝙ vbi vnũ ꝓpter 48
alterũ ibi tiñ̃ vnũ.ddm ꝙ illud veꝝ eſt in his q̊ non

pñt abinuicẽ ſcꝑari.ſic auũt nõ ẽ in ꝓpoſito. Hã ſic pt
hõ affici circa deũ ꝙ nibil cogitet de pximo.ſic etiam

põt affici circa ꝓximũ ꝙ tũc nõ afficiat᷑ circa deũ.et

ideo ↄſideratio illa nõ hʒ hic locũ.¶ Ad illud quod 49

obꝛ vltimo ꝙ eadẽ eſt rõ diligendi vtrobiq; ſicut in
diuinis pſonis.dom ꝙ nõ eſt ſilłe.quia in diuinis ꝑ/
ſonis eſt vna rõ diligendi.⁊ eodẽ mõ cõpat᷑ ad illas
tres ꝑſonas dilectas.nõ ſic autẽ eſt in dilectione dei
et ꝓximi.qꝛ q;uis vtrobiq; ẽ vna rõ diligendi.diffe-
renti tñ mõ hʒ ad deũ et ad ꝓximũ cõparari. Et ͥa

ex diuerſitate cõparatõnũ ↄſurgit pluralitas actuũ.

ex vnitate rõnis pᷣncipaliter mouentis ↄſurgit vni/

tas habitus.hinc eſt ꝙ habitus quo amatur deus et

pximus eſt vnus.licet motus eius in deũ et in pri
mum ſit alius et aliuas. —RH
. ¶ ¶ Queſtio. iiij. h

uis iſtoꝝ motuñ pᷣcedat reliquũ.Et videt ꝙ bus

ſit motus dilectionis in ꝓximũ ꝙᷓ motus in deũ.pꝛi
mo ꝑ illud qð dẽ. j. Joh.iiij. Qui nõ diligit frẽm ſuũn
quẽ videt.deũ quẽ non videt quõ põt diligere:ᷣm H̊

ergo ad deſtructionẽ dilectionis ꝓximi ſequitur de/
ſtructio dilectionis dei.ſi & ad deſtructionẽ poſterreio

ris nõ ſequit᷑ deſtruetio pᷣoꝛis ſed ecõuerſo. & pꝛioꝛ
eſt motus dilectionis in ꝓximũ qᷓ; in deũ. ¶ Item
pᷣma Coꝝ.xv. Pꝛius qð aiale eſt. deinde qð ſpuale.
ſed dilectio ꝓximi ſenſibilioꝛ ẽ.dilectio de Pila lor.
iij

d illud qð obꝛẽ ꝙ eadẽ eſt oꝛõ qua 47
adoꝛat᷑ imago petri ⁊ petrus.dm ꝙ nõ eſt ſile binc
et inde.qꝛ alit᷑ refert᷑ dilectio pximi ad deũ.aliten bo

.
— *
„

ſti

ergo pꝛius opoꝛtet affectũ inclinari ad diligendumn totñ dilectõis in deñ eſſe modificatũ. Itẽ omne ſt
pximũ qᷓ ad diligcndũ deñ. ¶ Itẽ peeſſus ẽ ab inſe finitu eſt terminatũ. ofe fminatu menſuratũ. et i
rioꝛibus ad ſupioꝛa. ⁊ ab imꝑfecto ad ꝑfectũ ſ̃m re / oſe tale ẽ modiſicatũ. a pꝛio om̃e finitũ bʒ modũ. in
ctum oꝛdinẽ.nõ ecõuerſo. Si g̊ dilectio dei ꝑfectioꝛ ꝑ motus charitatis in deũ ẽ finitꝰ cũ ſit qeatꝰ⁊ a vir mmße
eſt ⁊ ſuꝑioꝛ qᷓ; dilectio ꝓximi. ⁊ dilectio ꝓximi ẽ via tute finita. neceſſe ẽ iſᷣm bꝛe modũ.¶ Itẽ Sapia elu
ad illã. via poꝛ eſt ꝙᷓ; terminꝰ. ꝑ pꝛius eſt motus eſt ſupꝛa charitatem ſicut dicit Berñ.in ſi.de amoꝛe zäü
dilectionis in ꝓximũ qᷓ in deũ. ¶ Itẽ pꝛioꝛ eſt actio dei.ꝙ amoꝛ ꝓficit in charitatẽ. ⁊ charitas in ſapiam. lin
c; ↄtẽplatio ᷣm rectũ oꝛdinẽ.ſʒ dilectio ꝓximi facit ⁊ ſapiaʒ oꝑtct hꝛe modũ.hᷣm ꝙ dicit apls Rom̃.xij. 1500
