quadã cõbinatiõe ⁊ diſtinctiõe ſanctoſpũ inſtigante.
Concedendũ eſt igit᷑ ꝙ dona recte oꝛdi
binant᷑ ̃m afſignationẽ ꝓpheticam. Et ꝑ bec ꝗᷓ dicta
ſunt pð ꝓimaioꝛi ꝑte rñſio ad obiecta.¶ Ad ilis em̃

qð pᷣmo obijcit᷑ ꝙ ꝓgreſſus oꝛdinatus debet eſſe ab

inferioꝛi ad ſupius.dicendũ ꝙ illud eſt verũ in aſcen
dendo.⁊ qñ aliqua oꝛdinant᷑ ̃m dignitatis oꝛdineʒ.

7

querit᷑ quare non pᷣponit᷑ ſciẽtia pictati.⁊ coliſiliumm ti a queda recta. fue qued regulãtia quedã exequẽg

inant᷑ ⁊ com ⸗

ſ hic ſecũdo mõò eſt oꝛdo in donis ſicut iam tactum

eſt in pᷣdictis.¶¶ Ad illud ergo qð obijcit᷑ ꝙ habitus
ſpectans ad cognitionẽ pᷣcedit habitũ qui ſpectat ad

affectionẽ.dicendũ ꝙ illud eſt verũ de habitibꝰ pure

affectiuis. qui indigẽt alio regulante.ſicut patet ĩ pie
tate ⁊ foꝛtitudine.hoc aũt nõ habet locũ in habitu ſa

35

pientie.qm̃ ipᷣa habet intra ſe cognitionẽ exꝑientie ᷓ
adeo dirigit ⁊ allicit ꝙ circa vſum illius doni vix aut

nunqᷓ habet erroꝛ accedere.Et ꝓpter hoc dicit quedã
glo.ꝙ donũ ſapiẽtie donũ intellectꝰ habet dirigere.
qð ideo dictũ eſt.qꝛ cognitio exꝑimentalis de diuina
ſuauitate amplificat cognitionẽ ſpeculatiuã de diui⸗

na veritate.ſecreta em̃ dci amicis ⁊ familiaribꝰ con/

ſueuerũt reuelari. ¶ Ad illud qð vlterius querit᷑ ꝙ

aut oꝛdinant᷑ ᷣm oꝛdineʒ dignitatis ⁊c. Dicendũ q; ʒ q

Eſa.oꝛdinat ea ſᷣm oꝛdinẽ dignitatis ſicut tactuʒ eſt
ſupꝛa.nec valet illa inſtantia quꝗ adducit de pietate
reſpectu ſciẽtie.⁊ foꝛtitudinis reſpectu cõſilij. Mam
illa duo merito pᷣponunt᷑ alijs duobus oꝛdine digni

.

tatis ſicut regens pᷣponit᷑ exequenti. ¶ Ad illud qd ʒ §

obijcit᷑ de combinatöne ꝙ virtutes nõ combinant᷑.

ergo nec dona. dicdndũ ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ maioꝛ cxi

gitur cõcurſus habituũ ad oꝑationis rectificationeʒ
⁊ expeditionẽ ꝙᷓᷓ ad rectificationẽ ſolum. Rectitudo
em̃ cõſiſtit in oꝛdine potentie ad obiectũ.ſed expedi/

tio nõ tm̃ in hoc cõſiſtit.ſed etiã in hoc ⁊ in adiutoꝛio

babitus annexi. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ tunc debe⸗
rent eſſe octo.dicendũ q illud eſt verum ſi quodlibet
donũ haberet cui combinaret᷑. Sed donum timoꝛis

356

alij non combinat᷑.quia nõ habet donum directiuũ

ſibi appꝛopꝛiatũ. Sed tunc reſtat queſtio.vnde bᷣ ſit
ſicut vltimo querebat᷑.Ad hoc autẽ dicendum ꝙ nõ

eſt ſimile de dono timoꝛis ⁊ de alijs.qꝛ cum ſit infi/
mũ inter dona.ſatis habet dirigi per habitũ fidei.nõ
ſic autẽ eſt de donis excellentioꝛibus. Pꝛeterea licet

reſpectu oppoſitoꝝ ſit alia ⁊ alia affectio.vna tamen

poteſt eſſe oppoſitoꝛũ cognitio.ideo per habitus co/
gnitiuos per quos dirigunt᷑ ⁊ regulant᷑ alij habitus

affectiui expedientes ad bonũ.dirigi ⁊ regulari habet

donum timoꝛis.quod expedit ad fugiendũ malum.
⁊ hac de cauſa non habet donũ directiuũ diſtinctuns
q directiuis alioꝝ donoꝝ.

¶ Queſtio. iij. f

¶ De donoꝛũ euacuatione. Et eſt queſtio. Atrum
dona maneant in beatis. Et ꝙ ſic videt᷑ autoꝛitate

Ambꝛo.quã magiſter ponit in litera.ibi.Ciuitas dei

ilia bieruſalẽ celeſtis nõ meatu alicuius fluuij terre

ſtris abluitur.ſed ex fonte vite ꝓcedens ſpũſſanctus

in illis celeſtibus ſpiritibus redũdantius videturin.

fluere plene ſeptem virtutũ ſpiritualiũ feruens mea⸗/
tu. ⁊ poſt exponit ꝙ intelligit de donis ſpirituſſan⸗
cti. Stem chꝛiſtus fuit ꝑfectiffimus comphenſoꝛ:
et tamen in ipſo fuerunt omnia ſeptem dona ſᷣm ꝙ;

ſeribitur Eſaic.xj.ergo videt᷑ ꝙ multo foꝛtius ſtara

57 at ibi timoꝛis euacuatio.

38

ſibilitatẽ nulla poterit

poſnint in quolibet alio leato. ¶ Itẽ pfectioꝛes ſunt
habitus donoꝝ qᷓ;ᷓ habitꝰ virtutũ cardinaliũ.ſ habi/
tus cardinaliũ manebũt in patria.ſcut oſtenſum fuit

ſupꝛa. ergo ⁊ dona. ¶ Itẽ timoꝛ eſt donũ infimũñ inter

bia.ſᷣ̊ ̊ donũ ĩ patria manebit pᷣm ꝙ dicit᷑ in pð.Li/

moꝛ dñi ſanctus ꝑmanẽs in ſeculũ ſeculi ⁊c.g videt
ꝙ oia alia dona maneãt.ꝑ locũ a minoꝛi.¶ Sed cõ/
tra.habitꝰ donoꝝ oꝛdinant᷑ ad ſanandũ ſinthomata
gm ꝙ dictũ eſt ſupꝛa.ſed in patria nulla erit infirmi/

tas. nulla erit donoꝝ neceſſitas nec vtilitas. ſi igit

ibi manerẽt.videt᷑ ꝙ eſſent fruſtra. ¶ Itẽ dona vt di
ctũ eſt pꝛius ſunt ad actus medios. ſed in ꝑatria oẽs
actus nr̃i erũt ꝑfecti ⁊ vltimati.nõ erũt igit᷑ in patria
habitꝰ donoꝝ ſ᷑̊ potius tranſibũt in habitꝰ beatitudi⸗
nu. ¶ Itez ſpecialit᷑ oñdit᷑ e dono intellectꝰ. ſi em̃ ꝑ
donũ intellectꝰ cognoſcit᷑ deus in creaturis ⁊ ꝑ crea/
turas.cũ in patria cognoſcat᷑ deꝰ i ſua eſſentia.videt᷑
ꝙ vonũ intellectꝰ nõ maneat i illa beatitudine ſũma.
tẽ obijcit᷑ de dono ↄſilij.qꝛ donũ ↄoſilij ẽ dubitan/

tis ⁊ cõferẽtis.ſi & in patria nõ erit defectus dubita/

tiõis nec diſcurſus collatiõis.ergo videt᷑ e donũ cõſi
lij ibi nõ habeat repiri. Itẽ donũ foꝛtitudinis exꝑe
dit nos ad ꝑicula ſuſtinẽda.ſed in illa hatitudine nõ
erũt ꝑicula.g ⁊c.¶ Itẽ obijcit᷑ de dono ſcle.qꝛ ſcia do

cet couerſari in medio nationis pꝛaue ⁊ ꝑuerſe ſᷣm ꝙ;

habet᷑ in diſ.ſequẽti.ſed in patria nõ erit natio pꝛaua
⁊ꝑuerſa cũ qua ſit ↄuerſandũ.g non videt᷑ ꝙ ibi ma
nere debeat ſciẽtie donũ.¶ Itẽ donũ pietatis eſt ad
cõpatiendũ ꝓximo.ſᷣ in pacfi⸗ ꝓpter ſummã impaſ/
e cõpaſſio.aut g non erit ibi
pietas. aut nulla erit illiꝰ doni vtilitas. ¶Ytez donũ
timoꝛis eſt ad retrabendũ a malo.in patria aũt nul/
la poterit eſſe ad malũ obliquatio.gꝗ videt᷑ ꝙ oino fi/
PBe dicendũ ꝙ abſq; du⸗/
bio ſicut dicit Amb.⁊ magiſter dona manebũt in pa/
tria. Aerũtamẽ ᷣm nobilioꝛes ⁊ excellẽtioꝛes vſus ⁊
actus qꝙᷓᷓ ſint in via ſicut pᷣus dictũ fuit de cardinali/

bus virtutibꝰ. Et ſi tu dicas que ſit hoꝝ habituũ ne/

ceſſitas.cũ ad ꝑfectã beatitudinõ ſufficiat deñ videre

2z amare ⁊ tenere ꝑfecte.Attendendũ ẽ ad hoc ꝙ mul

to maioꝛis abundãtie ẽ ꝑfectio gloꝛie qᷓ pfectio gfe.
erfectio autẽ gre rõne ſue dignitatis ⁊ eminẽtie tri/
batr homi oẽs habitꝰ faciẽtes ad integr:tatẽ iuſticie
ſm cõpationẽ variã ad actus ⁊ obiecta.⁊ ſᷣm ſtatus
opoꝛtunitates q̃ reꝑiunt᷑ in ſtatu vie.multo igitur
foꝛtiꝰ gloꝛia qᷓ reddit animũ ꝑ oia deifoꝛmẽ.⁊ bonis
omibꝰ abundantẽ.⁊ in nullo deficientẽ.habitus ꝑfe/

ctos in aia exigit reꝑiri ᷣm omnẽ ipᷣius comꝑationẽ.

⁊ ꝓpterea vᷣtutes ⁊ dona ⁊ beatitudines ꝙ tũ ad oẽs
babitus qui ſunt in ſtatu vie.⁊ nõ habẽt qͥd eſſentia/
le repugnãs ꝑfectioni gloꝛie.in ipᷣa goꝛia pficiunt᷑ ⁊
cõſummant᷑.⁊ qꝛ oia dona ſunt hmõi.ſicut patet.qꝛ
oĩa fuerũt in xpo in quo fuit ꝑfecte beatitudinis ple/
nitudo.hinc eſt ꝙ ronabiliter dici᷑ ⁊ cõiter tenet᷑ ꝙ
dona iĩ patria nõ euacuabunt᷑ ſ̊ pfectiꝰ remanebunt.
Ande rõnes que hoc oſtendũt cocedende ſunt.(Ad
ilud qd obijcit᷑ pᷣmo in cõtrarium ꝙ dona ſunt ad
ſanandũ. dieendũ ꝙ pfecte medicine vſus eſt nõ tm̃

in reſtituẽdo ſanitatẽ ſed etiã in pᷣſeruãdo ⁊ cõtinua⸗

do. Unde dona in ſtatu innocẽtie fuiſſent ad ſanita/

tem pᷣſeruandã. In ſtatu vo nature lapſe ſunt ad ſa/
nitatẽ repandã. In ſtatu vo gloꝛie erũt ad ſanitatem

Eõtinuandã ꝑpetue.Licʒ em̃ i illo ſtatu nõ ſit egritu/
dinis curatio. eſt tñ in illo ſempiterne ſalutis conti⸗

☛☚.

*E

nuatio.¶ Ad illud q obijcit᷑ ꝙ; dona ſunt ad actus 39
medios. ⁊ omnes actus gloꝛie erũt ꝑfecti.dicendu G
ſicut in ſtatu vie quodda genꝰ oꝑis dignitate ⁊ actu

alterũ antecellit.ſic erit ⁊ i ſtatu glie. Sicut etiã poſ-
ſumꝰ videre in mẽbꝛis eiuſdẽ coꝛꝑis oĩa ꝑfecta erũt
⁊ tñ vnũ mẽbꝛũ quodãmõ excellẽtius altero iudica

bit᷑.ſicut oculꝰ excellẽtioꝛ pede.ſic etiã intelligendũ ẽ
in patria ꝙ actus virtutũ donoꝝ ⁊ beatitudinũ ibidẽ

omnes ꝑficiant᷑.⁊ tamen nihil ꝓhibebit ꝙ qtum ad

genus opis quidã actus pᷣoꝛes.⁊ quidã medij.⁊ qui⸗

dam vltimi dicant᷑. Si em̃ ad oẽs bonas oꝑationes
⁊ laudabiles aie illi ſtatui ↄueniẽtes erimꝰ expediti.
quid mirũ ſi in tanta varietate actuũ ⁊ operũ q;tum
ad genus opis põt vnꝰ actus alteri anteponi.¶ Ad 40
illud qð obijcit᷑ de dono intellectꝰ.dicendũ ꝙ q;uis
in ſtatu vie donũ intellectꝰ fiat ꝑ decurſum ⁊ quãdã
inquiſitionẽ.in patria tñ erit ꝑ ſimplicẽ aſpcctuʒ vbi
deus in omnibꝰ creaturis videbit᷑ manifeſte. Ande
ſicut dicit phᷣus.Si eſſemꝰſupꝛa lunã.nõ quereremꝰ
ꝓpter quid eciipſaret᷑.qꝛ videremus ſimplici aſpectu
interpoſitionẽ terre.ſic imo multo excellẽtius in ꝓpo
ſito intelligendũ eſt.¶¶ Ad illud qð obijci᷑ de dono 41
ↄſilij.dicendũ q i dono cõſilij duo ſunt.Quedã par.
tiũ põderata diſcuſſio.⁊ excellens ⁊ ſtabilis melioꝛis
dignioꝛis partis electio.⁊ pꝛimũ eſt imꝑfectõnis ⁊
tollet᷑.ſcᷣm vᷣo ꝑfectionis ⁊ manebit. Pꝛimũ em̃ nõ
eſt de eſſentia conſilij doni ſed ſecũdũ.¶ ¶ Ad illud qð A2
obijcit᷑ de dono foꝛtitudinis ꝙ in patria nõ manebit.
qꝛ nulla ſunt ibi pericula ſuſtinẽda.dicenduʒ ꝙ ſicut
dictũ eſt de virtute foꝛtitudinis.ita de dono foꝛtitu⸗
dinis intelligendũ eſt.qꝛ excellentioꝛ eius vſus erit iĩ
patria. Donũ em̃ foꝛtitudinis diſponet ad boc ꝙ hõ
foꝛtiter deo adhereat ⁊ inſeꝑabiliter.⁊ hoc nõ tin ßm
ſufficientiã ſ̊ etiam vᷣm excellentiã.⁊ ideo nõ ſuꝑfluit
in patria. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de dono ſcientie. 45
dicendũ ꝙ cõuerſari in medio nationis pꝛaue ⁊ per/
uerſe hoc eſt cius ꝓut eſt in ſtatu vic. In patria vo
eius vſus erit ad ſciendũ ⁊ diſcernendũ quõ ⁊ quali⸗
ter vnuſquiſqʒ; debeat ad alterũ ſe babere.nõ ad ma
los qui erũt extra illã ſuꝑnã ciuitatẽ.ſed ad bonos
in illa ciuitate ſuperna ꝑ omnia cõcoꝛdabunt᷑.¶d 44
illud quod obijcit᷑ de dono pietatis.dicendum ꝙ ad
donũ pietatis nõ ſolũmõ ſpectat cõpati patienti.ſed
etiã affectum quẽdam benignitatis ⁊ dulcedinis ha⸗/
bere ad omnẽ bominẽ in quo conſpicit imaginẽ dei.
hoc autẽ non tm̃ ſpectat ad ſtatũ vie.verũetiã ad ſta

tum patrie. ⁊ ſᷣm illum actum manebit nõ qtum ad

alterũ.¶ Ad illud quod obijcit᷑ de timoꝛe ꝙ nõ retra 45
het ibi a malo.dicendũ ꝙ vſus timoꝛis nõ erit ibi q/
tum ad mali cautelã.ſed potius q;tum ad ſummi ar/
dui reuerentiã. ita ꝙ ab illa ſumma maicſtate faciat
reſilire in ꝓpꝛiã paruitatẽ.Hoc aũt melius manifeſta

bit᷑ quãdo infra queret᷑ de dono timoꝛis ſpecialiter.

nunc autẽ tantũ ſufficiat dixiſſe de euacuatione do/
noꝛũ in generali. Poſſent autẽ de his ſex ꝓblenma/
ta foꝛmari. vt pꝛimo quereret᷑ de euacuatione doni
intellectus. deinde de euacuatione doni conſilij. Et
ſic de ſingulis donis. Melius eſt tamen de bis ſimul
querere ꝓpter boc ꝙ vnam generalẽ babent ſolutio/
nem. ⁊ in diſtinctione ꝓbleumatũ magis eſt atten/
denda ſolutionis vtilitas.qᷓ ratiocinationũ verboſi/
tas augmẽtanda.

Gra⸗
enci
ſt n
uas.
ſibt
pius
leri
ſatin
Ton
ud
iyin
ſaiti

a
M

Z

asll

n giß

ndeſ
iiN
nnsſfmnite
jccbeam
i
ini is

Pumitönan

dcnan⸗
tdedono
trtins i
rtate

cientn

Minsn,
„ 1
S=

¶ Et quia de timoꝛe occurrit nobi

—

¶ De dono timoꝛis ſpecialiter.

. S 7 ke

XXXIIII

s tractandi locus ⁊c. Supꝛa egit mgr̃ de donis in generali.in bac vero parte

agit de dono timoꝛis in ſpãli. Diuidit᷑ aũt iſta ps in tres ꝑtes. In quaꝝ pꝛima aſſignat diuerſos modos ti-

mendi. In ſcdᷣa vo inquirit diuerſitatẽ illo
rit ᷣm quã iſtaꝝ differentiaꝝ timoꝛ in xpᷣo
duas. In quaꝝ pꝛima ponit di
ibi. Et attende ꝙ hic qᷓtuoꝛ diſtinguun

pꝛius aſſignata diuidit᷑ in ꝑtes qᷓ̃tuoꝛ. In uat pꝛima aſſignat dꝛiam int᷑ timoꝛẽ ſeruilẽ ⁊ caſtũ tangens in/

terdũ de iniciali. In ſcdᷣa vo inducit quan

modoꝝ.ibi.De his eiſdẽ timoꝛibꝰlacius ⁊c. In fcia vero que
erit.ibi. Illud q̃̊ʒ diligent᷑ eſt notandũ ⁊c. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in
iſtinctionẽ timoꝛis 'm qᷓtuoꝛ dẽias. In ſcda vro reducit illas qᷓtuoꝛ ad duaſ
t᷑ timoꝛes ⁊c. Scda vero ꝑs pꝛincipalis in q̃ inqͥrit dꝛiam int᷑ mẽbꝛa

auctem q̃ videt᷑ pᷣcedentibꝰeſſe cõtraria.et intellectũ eiꝰ dermi

nat. ibi. Eſt aũt et alia ſnia q̃ videt᷑ huic ↄꝛia. In tercia vero ad maioꝛẽ iſtoꝝ euidentiã ſubiũgit exemplũ.ibi
Mon potes meliꝰexplanare ⁊c. In qrta vero et vltima ſubiũgit cuiuſdã alteriꝰauẽtis expoſitionẽ ad haben

dum de pᷣdictis

euidentiã plenariã.ibi.Sciendũ tñ eſt q; vterq; timoꝛ ⁊c. Tercia vero ꝑs pꝛincipalis diui/

di hʒ in ꝑtes duas. In quarũ pꝛima oñdit ꝙ in xpᷣo fuit timoꝛ reueretie. In ſcda vero inquirit qliter iu xpᷣo

fuerit timoꝛ pene.ibi. Cum autẽ in xpᷣo fuerit timoꝛ pene.

4

iudid ⁊ penas meruit.⁊ timoꝛe facit qͥcqd boni facit.

nõ timoꝛe amittendi eternũ bonũ qð nõ amat.ſᷣ timo

re patiendi malũ qð foꝛmidat. HNõ timet ne ꝑdat am
plexꝰ pulcerrimi ſponſi.ſᷣ timet ne mittat᷑ in gehẽnã.
Bonus ẽ iſte timoꝛ ⁊ vtilis licet inſuficiens.ꝑ quẽ fit
paulatim ↄſuetudo iuſticie.⁊ ſuccedit initialis timoꝛ.
qñ incipit qð durũ erat amari.⁊ ſic incipit excludi ſer
uilis timoꝛ a charitate.⁊ ſuccedit deinde timoꝛ caſtus
ſiue amicalis.q̊ timemꝰne ſpõſus tardet.ne diſcedat.
ne offendamus.ne eo careamꝰ. Limoꝛ iſte de amoꝛe

venit. Ille qͥdẽ ſeruił eſt vtił.ſᷣ nõ ꝑmanens in eternũ

vt iſte. Limoꝛ diuinꝰcomes ẽ ꝑ oẽs graqdus.

Ponit diſtinctionẽ timoꝛis ſᷣm q̃tuoꝛ drfias. f
EEt qꝛ de timoꝛe occurrit nobis tractãdi locus.ſcien⸗/
dum eſt q̃tuoꝛ eſſe timoꝛes ſcʒ mundanũ ſiue huma⸗
nũ.ſᷣuilẽ.inicialẽ.caſtũ vel filialẽ ſiue amicabilẽ.hu⸗

d (Et qꝛ de timoꝛe
occurrrit nobis tra-
ctandi locꝰ.ſciendũ ẽ
quatuoꝛ eẽ timoꝛes.
Obijcit᷑ hic pꝛimo

Si tu dicas ꝙ nõ eſt

vnã cõem diffinitõez

ipſi? timoꝛis aſſigna/
re. In Zꝛiũ huiꝰ?oppo
nit᷑.qꝛ cũ timoꝛ hẽat

oꝛtũ ex amoꝛe.⁊ vnꝗ

ſit diffinitõnẽ aſſigre

ſicut dyoniſiꝰ diffinit

amoꝛeʒz ꝑ vim vniti/
uã. videt᷑ ꝙ ſilr ſit ex
pte timoꝛis. Sed in

ↄZꝛiũ huiꝰ opponit᷑.qꝛ

qñ aliqͥd ĩ vna ſui ac
ceptõe ẽ paſſio.i alte-

ra vero ẽ hitus.eqͥuo

gloꝛioſo.alioq̃n nec timoꝛ nalis ꝑficeret᷑ a gratuito.nec gratuitꝰ a glioſo.hoc aũt eſſe nõ poſſet niſi hꝛent vnũ
obiectũ cõe.ꝗ̊ ⁊c. Itẽ tante gñalitatis ẽ amoꝛ quãte ẽ timoꝛ.ſᷣ ois amoꝛ ẽ reſpectu obiecti ſub vna rõe vicʒ ſbᷣ
rõe boni.̊ videt᷑ ſir de timoꝛe. ¶ Sʒ õ ẽ ꝙ timoꝛ vie ẽ reſpectu mali.timoꝛ aũt patrie nõ ẽ reſpectu mali.cũ

ibi nullũ ſit malũ.g nõ videt᷑ ꝙ timoꝛis vie ⁊ timoꝛis patrie poſſit eẽ vnũ obiectũ cẽe.ac ꝑ G̊ vna cõis rõ aſſi

46

Caſſiodð. manus timoꝛ eſtvt ait Caſſiodoꝛus qũ timemus pati oꝛdinẽ a mgfſo obſer⸗
iilcula carnis vel ꝑdere bona mũdi. ꝓpt᷑ qð delinqui uatũñ. Aidet᷑ em̃ ꝙ in-
mus.h̊ timoꝛ malꝰ ẽ qͥ in ᷣmo gradu cũ mũdo deſeri: oꝛdinate pꝛocedat in
Math. x. tur.quẽ dñs ꝓhibet in euãgelio dicẽs.Nolite timere õ
eeęæeoos q occidunt coꝛpus ⁊c̃. Cimoꝛ aũt ſeruil eſt vt ait an g Pus tundee
Aug. Aug.cñ ꝑ timoꝛẽ gehenne ↄtinet ſe hõ a pctõ qͥ pñtiã diffinire qᷓ; diuidere.

ce di. ſed timoꝛ qͥ ẽ dnũ eſt hitus.timoꝛ vero nalis ẽ paſſio.g de timoꝛe non põt aſſignari vna cõis rõ. Item 47
Aug.⁊ Dañm.timoꝛẽ diffiniũt.Aug.ſuꝑ Johᷣ.ſic.Limoꝛ ẽ fuga ne amittat qð hʒ.Dañm̃.ſic.Limoꝛ ẽ expecta
tiio futuri mali. Sʒ neutrũ cõuenit timoꝛi i ſtatu patrie.ſicut pʒ. nõ videt᷑ ꝙ ſit generalẽ rõnẽ ipſiꝰ timoꝛis
inuenire. Inxta h̊ q̃rit᷑ de iſtis duabꝰdiffinitionibꝰpꝛetactis.qm̃ vident᷑ ſibi Zꝛiari. Si em̃ fuga ⁊ expectatio
orLpponunt᷑. et timoꝛ ẽ fuga m Aug.nõ g ẽ expectatio vt dicit Oam̃. Alteriꝰquerit᷑ iuxta hoc vtrũ timoꝛ ſᷣm
genẽéralẽ ſui acceptionẽ habeat vnũ obiectũ cõe.Oꝛ ſic videt᷑.qꝛ nãlis timoꝛ cõfoꝛmis ẽ gratuito.⁊ gratuitꝰ

gnari. Itẽ timoꝛ vie ẽ reſpᷣectu futuri.timoꝛ aũt patrie reſpectu futuri nõ põt eẽ.̊ nõ pñt cõicare in rõe vniꝰ

obiecti.ſRꝰ.dðm ꝙ timoꝛ cũ multas habeat dꝛias.de illis nec dꝛ oino vniuoce nec equoce.ſʒ ᷣm q̃ndã analo
giam. Abi aũt ẽ analogia ibi eſt ↄpatio ad aliqͥd vnũ ᷣm pᷣus ⁊ poſteriꝰ.maxime vbi ẽ dicẽ ꝓpꝛie analogia.⁊
1õ timoꝛ ̃m oẽs ſuas dꝛias hʒ aliqð obiectũ ſiue vnã rõeʒ circa qdð ↄſiſtit eius actꝰᷣm pᷣus ⁊ poſterius.Ob/

iectũ aũt timon ſub rõe ſua gnali ẽ arduũ.Actꝰvo cõis ẽ reſilitio ab illo arduo.⁊ G eſt ĩ oi timoꝛe repiri. ñ

vna cõis rõ põt de oĩ timoꝛe aſſignari.vt dicat᷑ ꝙ timoꝛ ẽ reſilitio ab aliq̃ arduo ſiue excellẽti.ſiue illð arduũ
ſit in genẽ boni ſiue ſit in genẽ mali.Sʒ cũ ẽ in genẽ boni ẽ reſilitio cũ reuerẽtia.cũ vᷣo ẽ in genẽ mali ẽ reſili/
tio cũ fuga. Sʒ qꝛ iuxta analogiã frequẽter latet eqͥuocatio qᷓdã ſᷣm ph̊ᷣm.ꝓpter tollendã ambiguitatẽ mgr
pᷣmo maluit diuidẽ qᷓ; diffinire.qꝛ in multiplicibꝰpꝛimo ẽ diuidẽdũ ⁊ poſtea diffiniẽdũ. ⁊ hinc ẽ qd dic aug.

Daſñm̃.Erroꝛẽ em̃ diffiniunt nõ qͥdẽ i ſua gñalitate ſʒ reſpectu mali.Et qꝛ timoꝛ reſpectu mali duplicẽ actũ

bʒ.vnũ antecedentẽ qͥ ẽ eſtimatio ſiue ſuſpitio q̃ qͥs credit malũ ſibi ſuꝑuenturũ.oↄñr ẽ fuga illiꝰmali eſtima

ti.hincẽ ꝙ vnꝰ illoꝝ diffinit ꝑ expectationẽ.alt᷑ vero ꝑ fugãꝗ,ita ꝙ nulla ẽ ibi ↄtrouerſia.Accipit᷑ em̃ ibi expe

Gg

ctatio large ꝓ q̃cunq; eſtimatione ſiue credulitate de aduẽtu mali. Et ꝑ B̊ pʒ rñſio ad pmũ qð qrebat deti⸗

moꝛis notificatione. Ad illud vo qð qᷓrebat᷑ vlterius de timoꝛis obiecto. dom ꝙ obiectũ eiꝰẽ arduũ ſub rõe
ardui et excellẽtis.⁊ q̃dãmõ ſuꝑexcelletis. Añ qð obẽ de malo ⁊ de futuro nõ valet.qꝛ illatio nõ reſpicit timo

rem niſi qᷓtũ ad ſtatũ vie.nec ad h̊ gñalit᷑.in ſtatu em̃ vie ẽ timoꝛ reuerẽtie ſicut ex pᷣcedẽtibꝰhabitũ ẽ ⁊c. Obẽ

ſcdo ↄ numeꝝ ⁊ diuiſionẽ quã de timoꝛe ponit męgr̃.Et obꝛ boc pᷣmo.ꝙ vr̃ mgj eſſe inſufficiẽs.omittit emã̃

timoꝛẽ nãlẽ. Itẽ obꝛ qꝛ videt᷑ ſibi ↄdicere.pꝛio em̃ dicit q̃tuoꝛ eẽ timoꝛes.⁊ poſtmodũ ſubiũgit qͥnq;. Et ſi tu
dicas ꝙ ipſe enumerat ꝓ vno mũdanũ ⁊ humanũ.Contra.timoꝛ mũdanus ſurgit ex ↄcupia oculoꝝ.timoꝛ
bumanꝰex ↄcupia carnis.Sʒ iſte ↄcupie ſunt diuerſe. et illi timoꝛes. Juxta boc q̃rit cũ ſex dꝛie aſenens.
48 vicʒ. nãlis.mũdanꝰ.humanꝰ.ſernil.inicialis ⁊ filialis.penes qͥd ſu mant᷑ ⁊ quõ diſtinguant᷑.Reꝰ.dom ꝙ ſex
dr̃ie timoꝛis hñt diſtingui ᷣm dr̃iaꝝ ſuaꝝ oꝛiginẽ. Limoꝛ em̃ aut eſt ex nã.aut ex libidine ſiue ↄcupia.aut ex
grã.Si eſt ex nã.tũc ẽ timoꝛ nalis.Si ẽ ex ↄcupia.h̊ᷣ eſt duplr.aut ẽ ex nimio amoꝛe ſui ſic eſt humanꝰ. aut ex
nimio amoꝛe ſuoꝝ ſic ẽ mũdanꝰ.Si vo ex gra gratis data ſic ẽ ſeruil.aut ex grã gratũ faciẽte inchoata ⁊ ſicẽ
inicialis. Aut eſt ex grã ꝑfecta ⁊ ſicẽ filialis.Et ſic pʒ ꝙ ſex ſunt drie timoꝛis ᷣm ſuã generalẽ diuiſionẽ ex p/
te ſue oꝛiginis.Ad illud qð obr̃ ꝙ męfr ẽ inſufficiens.qꝛ nõ ponit niſi qtuoꝛ.ddᷣm ꝙ mgr cũ intendit Hᷣ agẽ
49 de timoꝛe dono.nõ diuidit timoꝛẽ niſi eatenꝰ ꝙᷓ ad ꝓpoſitũ ſuũ ſpectat.Limoꝛ aũt donũ qᷓdrupir bʒ ↄſiderari
aut ꝑ cõparationẽ ad ſuũ oppoſitũ qdð expellit.⁊ bic ẽ timoꝛ malus qͥ opponit᷑ dono ſpũſi cti. vt mudanꝰ ⁊ bu
manꝰ.q̊s mgr̃ nõ diuidit licet ſint timoꝛes diuerſi.qꝛ ſub vna rõe ↄſiderat vicʒ inqtũ oppoſitõʒ hñt ad donũ
timoꝛis. Aut ꝑ cõpationẽ ad obiectũ minꝰpᷣncipale.Et hoc qͥdẽ ẽ malũ pene.et ſic ẽ timoꝛ ſeruil. Aut ꝑ com

parationẽ ad obicctũ magis pᷣncipale qð qͥdẽ eſt malũ culpe ſiue offenſce.⁊ ſic ẽ timoꝛ iniciał. Aut ꝑ ↄpatõec-z

ad obiectũ maxie pᷣncipale.qð qͥdẽ eſt cxcellẽtie maieſtatis diuine.⁊ qᷓtũ ad h̊ eſt timoꝛ filial. Et ſic pʒ ꝙ ſᷣm
q̃druplicẽ ↄꝑationẽ ipſiꝰtimoꝛis doni.aſſignant᷑ q̃tuoꝛ timoꝛis dr̃ie.Et mgr̃ ſufficient᷑ diuidit timoꝛẽ qntux

ſpectat ad ꝓpoſitũ.Alit᷑ põt dici ꝙ timoꝛ ſub rõne doni põt ſᷣm aliam cõſiderationẽ qᷓdrupir diuidi.qꝛ timoꝛ

aut ẽ oppoſitũ ſimpłr dono.⁊ ſic ẽ vna dria vicʒ mũdanꝰ⁊ humanꝰ.aut ẽ donũ tñ cũ oppoſito doni ⁊ ſic eſt ti
moꝛ ſeruil.aut ẽ donũ cũ oppoſito tñ cũ dapPeorinacsc ad oppoſitũ et ſic eſt timoꝛ inicialis.aut eſt ꝑfe⸗
ctum donũ et ſic eſt timoꝛ filialis. et ſic patet ſufficientia boꝝ membꝛoꝝ ⁊ ſolutio obiectoꝝ.

50 e(Et attende ꝙ bic ¶ Reducit illas q̃tuoꝛ diifferẽtias ad duas.
qtuoꝛ viſtinguñt ti. Et attende ꝙ hic q̃tuoꝛ diſtinguunt᷑ timoꝛes.cũ ſu e
moꝛes zcaCocra⸗. S“ WBeda duos dixerit eẽ. Sʒ beda humanũ timoꝛẽ pꝛe⸗
mupfluus vel bega vi Lermiſit. ?7 noie ſeruilis duos qs hic diſtinximus com
minutꝰ. Itez iuxta ?H plexus fuit ſcʒ ſeruilẽ ⁊ inicialẽ. Amicabilẽ vo caſtũ f
q̃rit᷑ de diuiſione quj dixit.Auguſtinꝰq; ſeruilẽ ⁊ caſtũ timoꝛẽ aꝑte diſcer⸗
ponit dam̃.vbi diut6·· “ “ Dlicce
dit timoꝛẽ in ſex dr̃ias q̃rũ nullã ponit nec mgr̃ nec beda. Dicit em̃ ꝙ ſex ſunt genera timoꝛis.vicʒ. ſegnicies.
erubeſcẽtia.verecũdia.admiratio.ſtupoꝛ ⁊ agonia.videt᷑ em̃ ſᷣm boc ꝙ aut ipᷣe dam̃. aut magiſter in diuidẽ/
do nõ recte ꝓcedit. Juxta hoc etiã q̃rit᷑ de ſufficiẽtia mẽbꝛoꝝ q̃ ponit dam̃.N.ddm qꝙ ẽ loqui q̃druplr de ti⸗
moꝛe. Aut ſᷣm ꝙ ẽ onũ pᷣciſe.Aut ſᷣm ꝙ ẽ donũ ⁊ oppoſitũ dono.Aut ſᷣm ꝙ ↄphendit donũ ⁊ oppoſitũ dono
⁊ paſſionẽ naturc.Aut ſpalit᷑ de io ſᷣm ꝙ timoꝛẽ paſſio nature.Si ſᷣm ꝙ ẽ donũ ſic diuidit᷑ in duo mẽbꝛa.et
ſic accipit beda diuidẽs timoꝛẽ in ſeruilẽ ⁊ caſtũ.qꝛ põt eſſe donũ gratuitũ.aut gratis datũ. Si ſᷣm ꝙ copᷣben
dit donũ et oppoſitũ dono.ſic eſt diuiſio mgri in q̃tuoꝛ mẽbꝛa pᷣm ꝙ dictũ fuit ſupꝛa.Et qꝛ mgf̃ largius acci/
pit iõ plura mẽbꝛa ponit. Si aũt accipit᷑ put cõphendit conũ et oppoſitũ tono ⁊ etiã paſſioni nature ſic diui
ditur in ſex mẽbꝛa poſita pᷣus.Si vo ꝓut accipit᷑ ſpãlit᷑ ꝓ paſſione nature ſic ẽ diuiſio dam̃.qᷓ eſt q̃ſi ſubdiui
ſio reſpectu pᷣcedẽtis. Sufficientia aũt et numerꝰ hoꝝ mebꝛoꝝ ſic pʒ.qꝛ timoꝛ paſſio aut ẽ reſpectu mali aut
reſpectu ardui. Si reſpectn mali. aut reſpectu mali in ſe. aut reſpectu mali in oꝛdine ad culpaʒ. Si reſpectu
51 mali in ſe hoc eſt dupſr. aut ꝓut timet᷑ difficultas in ope ſupexcedẽs vires nr̃as ⁊ ſicẽ ſegnicies. De qua di⸗/
cit ipſe dam̃.ꝙ ſegnicies ẽ timoꝛ future oꝑatõis.Aut ꝓut timet᷑ malũ pene.nec tñ eſt a nobis ſʒ potiꝰ a foꝛtu
S2⁊ na et ꝑ accidens.et ſic eſt ipſa agonia.de qꝗ dicit ipſe dam̃.q agonia timoꝛ eſt ꝑ caſum ſiue infoꝛtuniũ.Si aũt

eſt timoꝛ mali reſpectu pene in ↄpatione ad culpã.hoc põt eẽ duplir aut reſpectu culpe q̃ iã eſt ⁊ ſicẽ verecũò/

53 dia.de qua dicit dam̃.ꝙ verecundia ẽ timoꝛ actu. Aut reſpectu culpe ꝗᷓ i nõ eſt ſed põt eſſe.⁊ ſic eſt erubeſcẽ
54 tia. De qua dicit Dam̃.qꝙ erubeſcentia c̃ timoꝛ in ſpectatione cogniti. Si aũt eſt reſpectu ardui ſiue magni
aut eſt magnũ in qð nõ poſſumꝰcognoſcẽdo ⁊ oꝑando ꝓpter defectũ cognitionis tunc ẽ ãmiratio.de qua di
5 cit dam̃.ꝙ ãmiratio ẽ timoꝛ i magna imaginatõe finita. Aut ẽ arduũ ad qdð inaſſueti ſumꝰ.et ſic ẽ ſtupoꝛ de q
dicit ꝙ ſtupoꝛ ẽ timoꝛ ex inaſſueta imaginatõe.Ael alit᷑. timoꝛe paſſione.aut timet᷑ quod eſt de ſe timẽduz.
56 aut timet᷑ qd de ſe timẽdũ nõ ẽ.ſi timet᷑ qð ẽ timẽdũ de ſe hoc pᷣt eẽ tripłr.qm aut ẽ pñs ⁊ ſicẽ verecũdia.aut
futurũ certũ ⁊ ſicẽ erubeſcẽtia. aut futurũ dubiũ ⁊ ſic ẽ agonia. Si aũt timet᷑ aliqͥd qð de ſe timẽdũ nõ ẽ boc
pᷣt eẽ triplr.aut ꝗꝓpt᷑ defectũ vᷣtutis ⁊ ſic ẽ ſegnicies.aut pt᷑ defectũ cognitõis et ſic miratio.aut ꝓpt᷑ defectũ
52 ſuetudis ⁊ ſic npoꝛ et ſicß pᷣdictoꝝ numerꝰ⁊ ſufficiẽtia.⁊ ꝑ B̊ etiã pʒ rñſio ad obiecta. f ¶ Amicabilẽ
vᷣo ⁊c.ꝗ.vf ꝙ aliꝰſit timoꝛ caſtꝰ.⁊ aliꝰtimoꝛ amicabil.et aliꝰtimoꝛ filiał. Aliud em̃ timet ſpõſa.⁊ aliud amic⸗
⁊ aliud filiꝰ.Filiꝰem̃ timet pꝛis idignationẽ.amicꝰ wlũtatis diſſenſionẽ.ſpõſa ↄplexuũ ſepationẽ. vi q illi
ſt diuerſi timoꝛes. Jux h̊ q̃rit᷑ ꝓpt᷑ qd timoꝛ ꝑfectꝰſoꝛtit᷑ illa vocabula.⁊ q̃re magvocat᷑ amicabilq; ſocialis
Hꝰ.dð. ꝙ lic; iſti timoꝛes ĩ bis ſenſibꝰhẽant driaʒ.tñ reſpectu dei vnꝰ⁊ idẽ timoꝛ cenſet᷑ ̊ tplici noie. Sic eĩ
vna ẽ gr q fac eẽ filiũ dei ꝑ adoptõeʒ.facit etiã aicũ.⁊ deſpõſat aĩazʒ i ↄiugiũ.ſic etiã ĩ ꝓpoſito ẽ itelligẽdũ.qm̃
vnꝰ ⁊ idẽ timoꝛ ẽ q̊ quis timet amittẽ deũ ſiue ſeꝑari a deo ſᷣ hac tplici roõe.Et ex hᷣ pʒ q̃re iſte timoꝛ hᷣ tplici.
nomine nominet᷑.patet cetiã rñſio ad obiecta.

atin
Coaiut

XI
XX

tutis
s ſpĩ 0 enin
iſtis du 16 tn
⸗ðG e fiat . h
en dece unan⸗ 1 . ali. iu⸗
t. xd ac n de inict in⸗
nit. lio m e. it. ſi de Ed ie i
erbeo fi zSti e it. üd rdi⸗ t.
peyl ſcht nd fac ed nelat re
u e to te 61 3 / in 8 cia lmerer.
1os aludk kuc⸗
an iſti⸗ renͤbo⸗ icẽs t. no ch nnlt irch em̃
m ep Ree te llẽ dice e ſet e no⸗ t kl
aaͤro 5 cheſfacl ſer H e Bnmor ta Ainor⸗
du eple ꝛe. n⸗ qu ae⸗ at dh daupe in fect⸗ T ꝛn oꝛ
it dũ re Bfectuen
Viij. antuei ffer ibꝰ it 2t Ari tã i en 149 ſe itar illa 10 du Smo F.
e. ſhe Sn mo aarh fec Ve I lcniiap an nhorß tatẽ.
ma. cha ſdeim cepi 31 p 97 ta. in nate 8. intre 0 rit
Ro Zainan⸗ de. fecr cet ärge q: arite dnnen nint uod t. i
Ran it in i ru ttin eri crei oꝛ * ü.s du etin mit c3
eti⸗ Pate, nchar tr Fec Nlch Derin zn⸗
“ ola gie, nas aer rta⸗ h anasi 95 dietſi
finiͤtf epiſt icij. c ra har dah rel 2 eEUN au ſte toꝛ. 0 Rädi
Mii o Bob., P de 11 1 tit an 2 1 ⸗m Ar 83 Sngr⸗ H te imoꝛ iſta 00 14 V lin
ia In. Are 53 it ch — gicen ꝛi 3 intel lli . em̃ lij
fiun de3 Ar S m at ãtũü ri et iſt 2.. us 5 i da t i E. i ua ue
ig te. ꝛas ar ua ha intr Em 0 Etibu 33 bi n iciti 02:c. E dus 3
anen DWZ 1a o:9 pe aioꝛ ch i t. im et h ue d im m. re eling e
k it de Eong Eee lnuar begdi mngd vtr irritt eẽ ane uaronſe
fanet de qſi rat ꝛas. oꝛ2. Pg innt iger⸗ trrAe⸗ mäe . arz⸗
ri an xic t⸗ ntagte ppa k fo umnoꝛ. izan⸗ ic e ſch. E n foꝛa duocore imx . au et e
nne Hisae beit ll⸗e ik. kauat hu inſ aitag betene Weoaſe ,nane,
tiw inic J närnn d ſu nõ autt? in ſe ſ tim ari lite re d oſor 6Nn aiop .nõ noꝛ
g glt liqꝗᷣ Etẽ. dä⸗ vI et i⸗ tnü ch no ler ie Ga us ctü anan
nl ſal 1et qne az n betn ta 3 imp ib q 6 duſ lo li ibiaꝝ
ur n atm cit ia na 0 fecu⸗ S 8 i et ſt a dñ e ſali ũ
inin uic ſn pn nebßp id. u du ia.el gu . dem natiat de
li do ſerui cu 1d lia ſto; ille te aui ſp te. ãti lin imo Ede us. ari Et 4
le do in/ Tenai ca dit tate dal 2 len n sh .ti nt aſt ſon tim 024
Ziliru 5 ſt ſi⸗ ſi uneneu 9ſo ua ia. .i c 2, a ti⸗ imo ũ
— H ¶ Eſt d Gaf gwin .nõ h Ada uir Zexal lasdore reren insan
nei ne eir H n⸗ ii ünin ute
n au o ez · ill zenon Ec ud Exc aei ie eri ime⸗ . enit in e
nan l ; Time Be⸗ dua eparel ſü. te. al n. Etim es. ho ncctn 0q eri imere
bi . viij. n on⸗ n,no⸗ ciol . aerguc qꝛ ẽ 02 oĩii ena⸗ ex e⸗ ris. ti cte⸗
— Ps. x . lgi⸗ Difona no chaniar idit. geſna an pt p S3 chche⸗ mp
Mui P† iiij. fla e iſi⸗ 3 E in monar⸗ dus veinr dy m̃ p – 59
e inſ di inntei ve eſiea er im deicts es iũ. 6 ſt
ſcn ach⸗ ſe⸗ im in⸗ ſic adeſta „T te de ü. oꝛe⸗ eri ta ſrd
A65 erig 68.1 is R imes git 23 toe 5 veniak. n
ſi a ue Ker ui xũ ntia ſu tin den tij viri. S nia t. tim 7
. nt s qu 18 RD C dentis tſi⸗ 92 9 Art ſto rri.2 E aruee, 2
i 4 ꝛrig at ate. ider ent in tu janar caſ ünen di rit it⸗
m en ta eſi nid qd i⸗ ſti uc et n lla ha mnrr
ee ume ne ip Baleta ritü. eqᷣ irũ. pt raned 93 rita iuſt 2. b io.
gürne deü m oꝛ li⸗ tas art itn⸗ vi a0 t. T ũ foꝛ ha ſt i 91. gio⸗
- de c nai me ita etm viu are ice vir uẽ ta c ta eſt uaein 2
Bimt aäma mar im te a am n eo ꝛẽ q fecte fac tille itat 5
Tii 0 ito. ſifo era eve t. tim⸗ 10 Ro ſeri.
in M =
S dam nian gic , kare gl wen mutat a ſ
in daãn en ndie nt at. I02 chi. ſeia et caſtuj D
a⸗ 5 ſam iẽ errarnei alen kol ſtin 0ꝛ c⸗
igue 170 Et Zina intr edi msin oarns time
uden anate a8i ün manet toꝛ ngat. :.
uiner di henat un
asi un Fn Fia e⸗g H
: 4 rer eiana
nle trar c .
,
“
ſi
it

Audiuimꝰduas tibias ſcʒ Johem ⁊ dauid ↄſonãtes.illa de timoꝛe dei dicit
q̊ timet aĩa ne dãnet᷑.illa de timoꝛe qͥ timet aĩa ne deſerat᷑.Ille ẽ timoꝛ queʒ
charitas excludit.ille ẽ timoꝛ qͥ ꝑmanet in ſclin ſcli. Ecce in his vᷣbis pᷣdictis
aꝑte oñdit Aug.qᷣs ſit timoꝛ caſtus ⁊ qͥs ſeruil.⁊ q̃liter differãt. In qͥbꝰ etiã

inicialẽ timoꝛẽ ſignifieauit.qͥ nec ex toto ẽ ſeruilis.nec ex toto caſtus.ſᷣ tanqᷓ;
medius aliqd de ſeruili.⁊ aliqd de caſto timoꝛe hʒ. Facit em̃ ſeruire ꝑtim ti⸗
moꝛe pene.ꝑtim amoꝛe iuſticie.ꝑ quẽ timemꝰpuniri ⁊ timemꝰoffendẽ. Iſte
timoꝛ ẽ i inchoata charitate nõ ĩ ꝑfecta.⁊ q̃ntũ creſcit charitas.tantũ decre⸗ „ . 4
ſcit iſte timoꝛ q;tũ ad metũ pene.i.qntũ ad id qð facit timere penã.⁊ qᷓ;dtum in
ad toꝛmẽtũ ↄſcie.NHã qnto magis diligimꝰ.tanto minꝰ timemꝰ.Iſte timoꝛ
notat᷑ in illis vbis Aug.vbinõ negat timoꝛẽ eẽ in charitate inchoata bᷣ per⸗
fecta.qð nõ poſſet dici de ſeruili.qꝛ vt ipſe ſupᷣ dixit ſeruilis timoꝛ ñ remanet
veniẽte charitate.nec intrat charitas niſi pᷣus ille timoꝛ exeat. nec in illo ti⸗ 7
moꝛe aliqͥs credit in deũ.⁊ ſi credat deo.nec bene facit etiã ſi bonũ eſt qð fa⸗ uli
cit. Non & timoꝛ ille in charitate etiã inchoata.qꝛ oĩs qui charitatẽ hʒ licet
nõ ꝑfectã.⁊ in deũ credit.⁊ bona oꝑa facit.q̃re ſeruilis nõ eſt timoꝛ ille queʒ D
in charitate inchoata foꝛe cõceſſit.⁊ quẽ creſcente charitate decreſcere dixit. . Loui
Sʒ ille ẽ timoꝛ inicialis quẽ nõ negat eẽ in charitate niſi ꝑfecta ſit. uVpen
. ¶ Subiügit alteriꝰauẽtis expoſitionẽ.q̃ timoꝛ ſeruil S.
inicialis dicit iniciũ ſapie ß differenn. I . ie
58 4Eerg timoꝛ ⁊c. ¶ Sciendũ tñ eſt ꝙ vvterq; timoꝛ ſcʒ ſeruilis ⁊ inicialis g Enig
Contra. Si timoꝛ ini in ſcripture diuerſis locis dr̃ inicium ſapie.Et ita foꝛe an
ſliade : r. (operies ſi diligenter annotaueris loca ſcripture in q⸗ gmnrh
tr eimor ſullis eſi bus de timoꝛe dñi fit mẽtio. Ex alia tñ ratõne ⁊ cauſa fünn
bmõi.videtur ꝙ ti· diuerſa dr ſeruilis timoꝛ iniciũ ſapie.⁊ ex alia inicialł. nhitn
moꝛ ſeruilis ſit iniccis Seruilis em̃ iõ dr̃ iniciũ ſapie quia pᷣparat locũ ſapie nunhĩ
lis qdð falſum ẽ. Ju᷑ ¶⁊ ducit ad ſapiam.ſᷣ tñ nõ remanet cñ ea.immo foꝛas nullig
boc querit᷑ ꝓpter qd exit. Inicialis vo dicit᷑ iniciũ ſapie.quia eſt inchoata l
timoꝛ in ſaca ſcriptu ſapĩa.quã cũ quis habè incipit.ſapiam ⁊ charitatem id
ra potius dꝛ inicium ere incipit. Inde etiã eſt en e er mmcmn
ſapie qᷓ aliud donu. habere incipit. Inde etia eſt ꝙ vterq; timoꝛ dr inicia⸗ nſni,
z quare magis dici᷑ lis.qð inuenire poter ꝑ diuerſa ſcpᷣture loca. Vterq; Kobat
iniciũ ſapie q;ᷓ alicuiꝰ etiã timoꝛ interdũ dr ſeruilis.quia ⁊ ipſe inicialis qui fncſis
alterius doni aut vir/eſt in charitate inchoata aliqᷣd hʒ de ſeruili ſcʒ ango⸗ ml
cutis aut gratic. Re. rem pene.ſicut ⁊ aliqd hʒ de caſto.ſcʒ ꝙ timet offende Pon
vom ꝙ cñ vuplex ſ re ac ſeperari. H .W .
crtra. mlciglis deno⸗ Mſtendit ꝙ in xpo fuerit timoꝛ reuerentie,. m iß
minatur a pꝛincipio GI ud quoq; diligenter eſt notanduʒ ꝙ in ſuꝑioꝛibus gyonn
intra quod eſt nature Auguſtinꝰ dicit caſtũ timoꝛẽ eſſe eternũ.pꝑ qð cõfirma had
pꝛincipiũ intrinſecũ. tur pᷣmiſſa ſnia ſcʒ ꝙ ſpũs timoꝛis erit in futuro ſicut ſeſal
Seruilis autẽ babet ⁊ alia dona ſpũſſancti.ſed nõ habebit omnẽ illũ vſuʒ d
2 prerca nec erit nece quẽ modo habet. Faciet em tunc nos reuereri deũ nõ Mn
debet dici inicialis. timere.ſeꝑari vł carere. Fuit ergo ⁊ in xpᷣo timoꝛ ille. WM
Ad illud qd queritur ̊ iuxta vſum illum quẽ habebit in futuro in ſanctis. nine
quare magis dẽ pꝛin MNon enim timuit xpᷣs ſeperari vel offendere deũ ſed ommo
im ſabie 5 alte⸗ cũ pꝛe omnibus reueritus eſt. gu
Pficiendo in bonum ¶ Znquirit qualiter in xpᷣo fuerit timoꝛ pene. n rin
donũ timoꝛis eſt pꝛi⸗ um aute fuerit in xpᷣo timoꝛ pene. queritur an iſte ti Wuſͤ
mum inter oia dna. moꝛ fuerit mũdanus vel ſeruilis vel inicialis: Ad qð re
⁊ donũ ſapie eſt ſupꝛe dicimus nulluʒ eoꝝ fuiſſe in xpᷣo.quia timoꝛ munda/ odir
er veneb ebene Nus malus eſt vt ſupꝛa dictu e.⁊ in paimo gradu cum lai
attribui ᷣmo. binc ẽ Mundo deſeritur. Seruilis vero vel inicialis in perfe i
rõ inicij dz attribui cta charitate non eſt. Nullus ergo timoxꝝ iſtoꝝ fuit in Citn
timoꝛi. quia nõ in ſiõ/ xpo.quis ergo fuit timoꝛ iſte quo penã timuit:? Poteſt in
mo ſtatꝰ eſt. Ninc elͤt timoꝛille dici naturalis vel humanus qui omnibꝰho⸗

minibus ineſt quo hoꝛret᷑ moꝛs ac foꝛmidat᷑ pena.Et
dicit᷑ timoꝛ iſte nãlis.nõ quia acceſſerit hoĩ ex natura
ſm ꝙ pus fuit inſtituta.quia nõ fuit iſte timoꝛ concre⸗
atus homini.nec de bonis nãlibꝰ.ſ̊ quia ex coꝛrupta

ꝙ timoꝛ magis vict
pꝛincipiũ ſapie q; ali-
cuiꝰalteriꝰ doni.Alia
vero q̃ dicunt᷑ in lr̃a

natura ꝑ peccatũ omnibꝰaduenit.cui coꝛreptio inole ſune ſarii leng. Er
uit tanq; eſſet naturalis. ? eſt iſte timoꝛ effectus pecea &s ſunt goſſtnt ioe⸗
ti vt pꝛedictum eſt. ß mari ſex ꝓbleumata
timoꝛe.vt pꝛimum

ſit de timoꝛis diffinitione. Scum de obiecto. Terciñ de diuiſione magiſtri. Quartũ de diuiſione toni. Quin⸗
tum de toni gratuiti nominatione.Sextũ et vltimũ de eius cõparatione ad donũ ſapientie ⁊c̃.

NQiintelligentiã huiꝰptis in qua quidẽ agit
de dono timoꝛ incidit hic queſtio circa duo.
Hꝛimo em̃ querit᷑ de timoꝛe infoꝛmi ſiue ſer

N uili q̃ eſt cũ peccato. Scdo q̃rit᷑ de timoꝛe gratuito.

qui datur cũ ſpirituſancto. Circa pᷣmũ querũt᷑ tria.

Pꝛimũ eſt de timoꝛe ſeruili ꝑ cõoparatõnẽ ad ſuum
pucipiũ.Scdᷣm eſt de timoꝛe ſeruili q;tũ ad ſuũ vſũ.

Terciñ eſt de eodẽ timoꝛe ꝑ cõparationẽ ad gratie
rxomplementum. S

Ee timoꝛe ſeruili ꝑ comparationẽ ad eius pᷣncipiũ.
Atrũ videlicet timoꝛ ſeruilis ſit dnũ ſpũfſancti di -/

uinitus datũ.Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo per glo.ſuꝑ illud
Roma.viij. Mon accepiſtis ſpm̃ ſeruitutis iterũ in
timoꝛe.ibi glo.Caue ne ex eo ꝙ ait ſpm̃ ſeruitutis et

ſpm̃ adoptionis diuiſum intelligas ſpm̃.cũ ſit vnus

atq; idem ſpiritus. Si ergo ſpiritus adoptionis eſt
donum ſpũſſancti.ex hac glo.videt᷑ neceſſario poſſe
concludi ꝙ ab eodẽ ſit timoꝛ ſeruilis. ¶ Itẽ aug.di
cit ¶ habet᷑ in Ira. Bonus eſt timoꝛ ſeruilis et vtilis
ꝑ quẽ fit paulatim ↄſuetudo iuſticie. Sed omne da
tum optimuũ ⁊ omne donũ ꝑfectũ deſurſum eſt.ergo

timoꝛ ſeruilis deſurſum deſcendit.¶ Itẽ hocipſum

videt᷑ ꝓbari auẽte ve.te.qꝛ ſicut dr. ſRadix ſapie eſt
timoꝛ dñi.Et ꝓuerb.xv. In timoꝛe dñi declinat oĩs
q malo.Et eſaie.xxvj.A timoꝛe tuo dũe cõcepimus
⁊ pturiuimꝰſpm̃ ſalutis.Si timoꝛ ſeruilis ẽ iniciũ
ſapie.et facit declinare a maio.⁊ bonũ ↄciꝑe.⁊ boc
totũ nõ ẽ niſi a done dei.videt᷑ ̊ ꝙ timoꝛ ſeruilis ſit
Vnũ ſpũſſancti. ¶ Itẽ nõ ſolum a deo eſt gratia co/
operans etiã grã voluntatẽ pparans. non ſolũ/
mo a deo erat timoꝛ ille qͥ regit mminẽ in ſtatu iuſti
cie. ſed etiã qui pparat ad illu ſtatũ. Cũ ergo timoꝛ
ſeruilis ſit hmõi. videt᷑ ꝙ timoꝛ ſeruilis ſit donũ ſpi/
rituſſancti. ¶ Item plus eſt timere deũ qᷓᷓ credere.
Multi em̃ credunt qͥ nõ timent.ſ fides qua qͥs cre/
dit etiã iu ſtatu pcti datur hoini deſurſum.ᷓ ⁊ donũ
qð timet.ſed timoꝛ ſeruilis eſt hmõi. ⁊c.¶ Sed

contra.omne donũ ſpũſſancti põt ſtare cum ſpũſan

