n Mn ptiʒatꝰ fuerit ſaluꝰ erit. In alijs etiã tribꝰ modis babẽdi vᷣtutẽ differẽtia ẽ penes magis cõpletũ ⁊ minꝰcõple
mucninn tũ.qꝛ in ſacris no.le.ſpũſſanctꝰ influẽs iuſticiã pleniꝰ aſſiſtit.2 paſio xpᷣi meritoꝛia efficaciꝰ cõcurrit. In cuiꝰ
ntehthtn ſignũ de latere xpᷣi ꝓfluxerũt ſanguis ⁊ ꝑ ↄñs ſacr̃a de qͥbꝰfundat᷑ ecclia. Abũdãtioꝛ etiã ẽ deuotio ſuſci/
zutsgnii piẽtis.tũ ꝓpter incremẽtũ fidei ꝓpꝛie.qð factũ ẽ in no.le.tũ etiã ꝓpt᷑ ſubſidiũ fidei totiꝰ ecclie.qꝛ i fide eceleſie
ſuſcipiũt eccłiaſtica ſacfa. Et pter iſtũ q̃druplicẽ modũ babẽdi vᷣtutẽ.dicunt᷑ ſacra leg no.iuſtificare ⁊ eſſc ca
irnmt gre. NHec volũt qͥ bãc poſitionẽ ſuſtinẽt in ſacrf̃is no.le.ampliꝰponere.tũ qꝛ iſta ſatis vident᷑ ſufficere ad nr̃aʒ
n ſanationẽ ⁊ iuſtificationẽ. tũ qꝛ etiã ex iſto qdruplici mõ habẽdi vᷣtutẽ ſatis manifeſtat᷑ nobilitas ſacri no.le.
isuintls in ſeipis.tũ etiã qꝛ nec expᷣſſa auctas.nec rõ videt᷑ cogere ampliꝰ illis dare.⁊ bñilitas fidei nõ tm̃ debet refusg
imoren diminutionẽ ſ etiã ſuꝑfluitatẽ.⁊ laudabiliꝰ quodãmõ videt᷑ diminute diccre qᷓ; ampliare.ũc modũ dicẽdi
dal, ⁊ buiꝰ q̃ſtiis determiatõeʒ ples ſuſtinẽt bñ intelligẽtes.⁊ dñs Guil.giſiẽſis eᷣus in determinãdo ĩ ſcolis fra
tingl trũ minoꝝ appꝛobauit iſtũ modũ dicẽdi coꝛã fratre Alexãdro bone memoꝛie.Et iſtũ modũ dicẽdi dupliciter
fmen pot qs ſuſtinere ⁊ intelligere.Ael ita ꝙᷓ oino affirmet nullo alio mõ eſſe vᷣtutẽ in ſacris no.le.qᷓ; modis pᷣdicdꝗ
giͤnke el ꝙ h̊ mõ affirmet virtutẽ i eis eſſe.ð ita tñ q; nõ neget alis modũ pᷣter hos exiſtẽdi virtutẽ i ſacfis eẽ poſſi
iet bileʒ Et pᷣmꝰ quidem repugnat pᷣoꝛi mõ dicẽdi.ſecũdꝰ aũt modꝰ dicẽdi pᷣoꝛi opinioni nõ repugt.qꝛ nibil di
umidetn cit q illa nõ dicat.imo etiã nibil dicit qʒ cõis opinio nõ teneat. Mullꝰ em recte ſentiẽs negat qͥn oibꝰ dictis
ſtints⸗ modis ſacra no.le.virtutẽ habeãt.Sʒ ſiqͥs plus dicit. buic poſitiõi nõ cõtradicit ̊ addit. Sʒ foꝛte videbit᷑ ali
s cui caliniabile ꝙ dictũ eſt virtutẽ ſpũſſancti ſacro aſſiſtere.qͥn potiꝰ i noĩe ſacr̃i claudi deberet intelligi taq; de
nach eiꝰ integritate. ꝓpter Bᷣ qð dꝛ. Joh. v. Tres ſunt qͥ teſtimoniũñ dãt ĩ fra.ſpũs.aqua.⁊ ſanguis.⁊ hij tres vnũ
. ii⸗ ſunt. Et in li. de vnitate ⁊ vno dẽ ꝙ ſunt vnũ ſacr̃o.⁊ iõ nõ debet dici ꝙ ſpnſſanct? aſſiſtat ſacr̃o tanqᷓ; cũ eo cõ
l , numeret᷑. Pee ipaʒ vnitatẽ qᷓ pdicta eſt.quã efficit ſpũſſanctꝰ i ſacro.ipᷣi ſacr̃o dʒ attribui. Sʒ certe ⁊ ſi bie
inge modꝰ dicendi videat᷑ differre a pdicto.tñ ſᷣm rẽ idẽ eſt li; vocabula ſint diuerſa.M em̃ dicunt᷑ iſta tria vnũ
ie ſacr̃o.hc nõ eſt ꝙ ex ipᷣis fiat vnũ ꝑ eſſentiã.ᷣ ꝙ fiãt vnũ ꝑ oꝛdinẽ.qꝛ ſcʒ oꝛdinant᷑ ad vnũ effectũ.⁊ hoc nihil
Ho 64 eſt dicere ꝙᷓ; vnũ alteri aſſiſtere. Itẽ omne qð eſt de integritate ſacri. aut eſt res tm̃.aut ſignificatio tm̃.aut res
in , ⁊ ſignũ.Si & ſpũs iufluens iuſticiã ponit᷑ de vnitate ſacramẽti.cũ nõ ſit ſignũ.nec res.⁊ ſignũ erit tm̃mõ ſicut
, res.⁊ ita nõ habebit rõnem cauſantis.ſᷣ potiꝰ nomẽ vel rõneʒ effectꝰ.⁊ ita ſpũs nõ ſtaret ꝓ ipᷣa virtute infla/
pien 6 enrte.ſ potiꝰ ꝓ ipa gra ſpũſſancti infuſa ipᷣi aie in ſacramẽti ſuſceptõe. Itẽ nõ eſt q̃ſtio vtrũ ſpũſſanctꝰ i ſacco
6 infungat gr̃a. ſ de h̊ eſt qſtio vtri ſaccm ᷣm ꝙ dẽ iuiſibilis gre viſibilis fonua. ita q ſimilitudinẽ eius gerag

⁊ eauſa exiſtat.virtutẽ habeat aliquã ꝑ quꝗ influat in animã.Mõ videt᷑ ergo boc facere ad ꝓpoſitũ. Poſtre⸗
mo.ſpũſſanctus ſanctificãs.⁊ meritũ paſſiõis.⁊ elementũ exteriꝰ.nõ ſolũmõ reꝑiunt᷑ in ſacramẽtis legis no.
ſed etiã in ſacramẽtis vteris leg.hoc nõ ſufficit ad aſſignandũ differentiã iſtoꝝ ſacr̃oꝝ ⁊ illoꝝ.aut ergo iſte
modus dicendi nibhil aliud dicit. aut ſi vicit.parũ dicit.⁊ modicũ ad ꝓpoſitũ facit.Et ideo ſuſtineat᷑ quicunq;
pdictoꝝ modoꝝ.magis placet.qꝛ pᷣmus ſatis pius eſt.ſecũdus vᷣo ſatis ſobꝛius eſt.ſi ſuſtineat᷑ illo mõ quo di

*

ctum eſt.⁊ hoc mõ in quarto libꝛo ſuſtinet᷑ ſicut patet cõſiderati.idcirco hic repetij.nõ

ꝓpter hoc vt noua ſuꝑ

adderent᷑.ſᷣ vt oñderet᷑ ꝙ a cõi poſitiõe nõ diſſonat.cui ꝓ viribꝰ meis in omnibꝰ pᷣcedętibꝰ libꝛis adheſi tqq;
vie ſecurioꝛi.⁊ ſicut ſcio ⁊ poſſum mihi ⁊ alijs cõſimilibꝰ parũ intelligẽtibꝰ ꝑſuadeo adherendũ.Et qm̃ ꝑ totũ
libꝛũ hoc diligẽtius obſeruaui(ſicut aduertẽti dariꝰ apꝑarebit) vt in his qſtionibꝰ dubijs ⁊ difficilibꝰ in qui.
bůus nõ potui depᷣbendere que eſſet via cõmunis (qꝛ ſapiẽtes opinant᷑ ↄtrarie ſapiẽtibus)ſic vnã partẽ tanqᷓ

magis ꝓbabilẽ ſuſtinerẽ.vt tñ aliã minime impꝛobarẽ.
cteri ducebant ſpiritu amodꝛis. Si vo compemꝰbas

NDO intelligentiã buius partis incidit bic que/
fſſtio de diſfferẽtia noue legis ⁊ veten circa quꝗ

wtria querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ de diſferentia ꝗᷓ
affignat᷑ penes radicem. Secũdo de differentia que
aſſignat᷑ penes effectum. Lercio vo d differẽtia que

aſſignat᷑ penes exercitiũ ſiue onus annexũ.
Queſtio.j. a

¶ Be differẽtia que aſſignat᷑ penes radicẽ.Aſſigna/ aũt buiꝰ difſt
duplicẽ legẽ.qꝛ lex ætus data fuit cũ clamoꝛe magno
⁊ timoꝛe ſᷣm ꝙ dicitur Exodi.xix.ita e populus non

tur autẽ bec differentia penes radicẽ ᷣm Aug. ꝙ lex

vetus radicabat᷑ in timoꝛe.⁊ lex noua in amoꝛe. Añ

Augꝰ. dicit ꝙ bꝛeuis eſt differẽtia legis ⁊ euãgelij.ti/
mo?: ⁊ amoꝛ. ⁊ cuᷣ ex multis locis ſcripture poſſit iſta

differẽtia trahi.maxime accipit᷑ ex Roma.viij.vbi di

cit apłus. Mõ accepiſtis ſpiritũ ſeruitutis iterum in
timoꝛe ſed ſpiritũ adoptiõis. Sed cõtra boc obij/
citur multipliciter. Pꝛimo contra diſtinctionẽ ſpaꝝ
radicum. Omnis em̃ timoꝛ ſicut dicit Aug.ex amoꝛe

ꝓcedit. ergo ſi amoꝛ eſt radix timoꝛis.vnũ ad alterũ

ſee reduci. ergo non babent abinuicem diſtingui.

Item cũ ſint alie affectiones anime.videliq;.gau⸗/⸗

din. loꝛ. ⁊ ſpes. videt᷑ ꝙ ſi penes bas affectiões du/
plex lex diſtinguit᷑.q; pari rone penes alias diſtingui
deberet. videt᷑ ꝙ ſi penes alias non diſtinguit᷑.nec
penes iſtas. ¶ Item ſi iſte due leges diſtinguũt pe/
nes iſtas duas radices.cũ lex nature ſit ab iſtis dua/

bus diſtincta. videt᷑ ꝙ neceſſaria eſſet tercia radix p/

ter iſtas duas. Aut ſi lex nature nõ habet diuerſam
radicem obſeruãtie a lege moyſi. videt ꝙ nec penes
boc differat lex moyſi a lege euãgelij. ¶ Item Deut.

vj. dicit. Diliges dũm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo.⁊ ex
tota mẽte tua ⁊c̃. Et Phil.ij.dicit᷑ in lege noua.Cum ne
imetu trermore ſain rem ⁊ deſiderium alliceret eos ad facienduz bonum.
Et ꝓpterea lex vetus dicit᷑ lex timoꝛis. lex euangelij

metu ⁊ tremoꝛe ſalutẽ veſtrã oꝑamini.Si g amoꝛ pᷣ

cipitur i veteri.⁊ timoꝛ in lege noua.videt᷑ ꝙ pᷣm boc
Item in vtra apoſto i An⸗
guſtini. ¶ Ad illud vo quod obijcitur in contrarium
ꝙ timoꝛ radicatur in amoꝛe. dicendum ꝙ duplex eſt

nõ attendat᷑ iſtarũ legũ differẽtia. n in vtre
lege fiunt pmiſſiones ⁊ cõminatiões.ſed ꝓmiſſiões
attrabũt ad amoꝛẽ. cõminatiões vᷣo inducũt timoꝛt.
igit᷑ timoꝛ ⁊ amoꝛ cõueniũt vtriq;.ergo penes hoe nõ
diſtingunt᷑ abinuicẽ. ¶ Itez grauioꝛes cõminatiocs
fiunt in lege noua ꝙᷓ in lege vcteri.qꝛ ibi punicbat᷑ h

„ ₰ — „

pena tempoꝛali.hic aũt cominat᷑ deus penã eternaj.

Zi ergo maioꝛ cõminatio ẽ inductiua maioꝛis timo.
ris. videt᷑ q timoꝛ magis deberet legi noue ꝙ; veteni

appꝛopꝛiari. videt᷑ igit᷑ ꝙ penes has duas radices no
tecte affignet᷑ differẽtia legis ve. ⁊ no.

lic penes hec ouo no eſt diſffertia. nam multi in lee
cusgelica ducunt᷑ ſpiritu z moꝛis.muñi etiatmn in le

Be“ ad pꝛedi-
ctoꝛi intelligentia eſt notandũ ey cum compam? bag
leges adinuicẽ. hoc poteſt eſe dupliciter. vel jm ia
ium comunẽ. vcl babito reſpectu ad ſtatum ſpecia lis
Elone. Si habito reſpectu ad ſiatum ſpecialis pſone.

leges adinuicẽ habito reſpectu ad ſtatuʒ coõmunẽ. ſic

qꝛ lex moyſaica⸗ ecicleha ſtais impꝑfectiõis.qꝛ nemi
nem ad ꝑfectũ ad

4 dduxit lex ſᷣm ꝙ dicit apłus ad He⸗/
bꝛe. vij. cuangeliũ vo reſpicit ſtatũ pfectiõis pᷣm ꝙ dẽ
Math.v.eſtote ꝑfecti ſicut pater veſter celeſtis ꝑfe/

ctus eſt. ⁊ imꝑfectoꝝ eſt duci ſpũ timoꝛis.pfectoꝛum
ſpiritu amoꝛis.hinc eſt ꝙ ſᷣm ſtatũ cõmunẽ penes hec

duo habet harũ duaꝝ legũ differẽtia aſſignari. Siguũ 9
aut huiꝰ differẽtie appᷣbendit᷑ in modo ferendi hanc

audebat appꝛopinquare.lex autẽ euãgelij data eſt cũ

magna benignitate ⁊ dulcedine.quoniã ipᷣe rex regũ
in medio diſcipuloꝝ ſedens docebat eos dicẽs. Bea⸗
ti pauꝑes ſpiritu ⁊c. ᷣm ꝙ ſcribitur Math.v. Et bic
diuerſus modus ferendi legem. inſinuat nobis diuer
ſitatem huiꝰ duplicis radicis in obſeruando.que his
duabus legibus cõpetebat ꝓpter diuerſam qualitatẽ
pſonarũ ⁊ ſtatus earum.ob quã opoꝛtebat diuerſi/
mode manuduci. AUnde ſicut videmus in diſciplina-
libus qꝙ ad homies pꝑſuadibiles vtendum eſt ſilogiſ/
mo oſtenſiuo qui ducit directe ad verũ. Ad bomines

vo cõtentioſos vtendum eſt ſilogiſmo ꝑ impoſſibile
qui ducit ad manifeſte falſum. vt ꝑ illud reducat ad

verum. Sic quia in tempoꝛe legis veteris erant ho/

mines dure ceruicis ⁊ ad malũ pꝛoni.dominus ꝓpo/

ſuit cõminatiões.⁊ taxauit etiã graues penas.vt per
hoc incuteret cis timoꝛem per quem a malo reuoca/

rent᷑ ⁊ ad bonum ſtimularent᷑.ſed poſtmodũ appa/
rente benignitate bumanitate ſaluatoꝛis noſtri dei.
ceperunt bomies eſſe ꝑſuadibiles.⁊ ideo ꝓpoſuit eis
dominꝰ magnas ⁊ multas ꝓmiſſiones.ꝑ quaꝝ amo

dicit᷑ lex amoꝛis ſᷣm teſtimoniũ apoſtoli ⁊ beati Au/

—

amoꝛ.ſcʒ quo amat᷑ deus initum bonus.⁊ quo ama/

tur iniꝙtum beneficus.Ex pꝛimo amoꝛe exit timoꝛ fi-

lialis qui timet patrẽ offendere ꝓpter hoc ꝙ eum vi⸗

ligit. Ex ſecũdo oꝛitur timoꝛ pene.quo quis timet be/

neficia ꝑdere. ⁊ mala pene incurrere. Pꝛimꝰ amoꝛ et

timoꝛ cõuenit legi euãgelice. Secũdus vᷣo amoꝛ ⁊ ti-

moꝛ cõuenit legi moyſaice.Et quoniã pꝛimus amoꝛ

7

cõuenit ſtatui impfectõnis in quo regnat timoꝛ. hbinc

eſt ꝙ lic vtrobiq; fit timoꝛ ⁊ amoꝛ. lex tñ euagelij vr
magis obſeruari ex amoꝛe qᷓ; timoꝛe.lex vo moyſi ecõ

—w

trario. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ alie ſunt anime

affectiões. dicẽdũ ꝙ et ſi alie ſint.tñ iſte due ſufficiũt
ge p es q omes alie ad iſtas duas poſſunt reduci.Ois
ge Gim gffectio aut eſt reſpectu wvni aut reſpectu mali.

0

1

re

Uſt⸗
ne
tice
ades
ſö
te⸗

est
Ijtin⸗
ha
a
nte
gate
gher/

cot⸗

—

Emnis
le un
WM
NS
Cdn

—

4

=
eiadee⸗
Mgit

idimmipe
S
Nonähett⸗
nſrure
beubatt⸗
itſi
—KrZZ

Et ſi reſpectu toni reducit᷑ ad amoꝛ? ſi reſpectu mali

reducit᷑ ad timoꝛẽ. Ande iſte due affectiones dicun/

tur habere pᷣncipatũ inter alias.qꝛ maxime habẽt ra-
ca eſt lex occidens.ergo penes hoc nõ debet aſſignsari

tionẽ motiui.vna indlinãdo ad bonum. ſaltera retra-
beẽdo a malo. ⁊ ꝓpterca magis competit eis ratio ra
12 dicis qᷓ; affectionibus alijs. Et ſi tu obijcias ꝙ tunc
nõ deberet eſſe niſi vna radix.quia timoꝛ reducit᷑ ad
amoꝛem. Dicendũ ꝙ due dicunt᷑ ᷣm imediatã com/
ꝑationẽ ad ſuuʒ mmotiuũ ⁊ ad actus imeditos qui ab
eis habent oꝛtũ. Ande vbi eſt radix timoꝛis. verũ eſt
Wweſt radix amoꝛis.ſed alicuiꝰ eſt radix imediata ipᷣe
13 timoꝛ. cuiꝰ non eſt amoꝛ ita imediate. ¶ Ad illud qð

obijcit᷑ de lege nature qꝙ deberet babere terciaʒ radi -

cem. dicendũ ꝙ lex nature ꝑtim cõueniebat cum lege
gratie. ꝓtim cum lege ſcripta. Conuenicbat cum lege
gratie q;tum ad libertatẽ.cum lege ſcripta conuenie/
bat qᷓ;tum ad impfectionẽ ⁊ obſcuritatem.⁊ ideo m
diuerſas cõditiones reduci babet ad iſta duo moti/

14 ua.nec opoꝛtuit ꝙ; babeat radiceʒ terciã. ¶ Ad illud

quod obijcitur ꝙ in vtraq; lege pcipit᷑ timoꝛ ⁊ amoꝛ.
vicendũ ꝙ verũ eſt. ſed cum lex etus pᷣncipaliter ba⸗
beat oculũ ad timoꝛẽ.lex vᷣo noua pᷣncipalit᷑ ad amo/
rem.illud aũt tenet in lege rõnem radicis.qð pᷣncipa
15liter mouet in mãdatis eius obſeruãdis.( Ad illud
quod obijcit᷑ ꝙ vtrobiq; fiebant cõminatiões ⁊ pꝛo/
miſſiones. dicendũ ꝙ i lege vteri fiebant ꝓmiſſiões
tẽpoꝛales ſᷣm ꝙ dicit᷑ Eſa.j. Si volueritis ⁊ audieri/
tis me bona terre comedetis. In lege aũt noua pꝛo/
miſſiones eterne.in qua dominꝰ ꝓmittit ſemetipᷣm
nobis in pᷣmiũ. Similiter ⁊ de cõminatiõibus intelli
gendũ eſt. Et quoniã ille cõminatiões ⁊ ꝓmiſſiones
pᷣme cõpetebant ſtatui impfectionis.ideo abundan/
tius generabãt affectum timoꝛis qᷓ; amoꝛis.ſed econ
tra eſt de pmiſſionibꝰ ⁊ cominatõnibus legis noue.
16 ideo ratio illa non valet. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ q;
maioꝛes cõminationes fiũt in lege noua. rñderi põt
vupliciter. Pꝛimo qꝛ homo carnalis ⁊ ſenſibilis ma/
gis exterretur cum cõminat᷑ ſibi pena in pᷣſenti q; in
futuro.ſicut multi latrones magis timent furari p/
pter patibulũ ⁊ ſuſpendiũ ꝙᷓ;ᷓ ꝓpter infernale ſuppli/
ciñ. Unð ⁊ ſi maioꝛ ſit cõminatio.nõ tñ ita mouet.qꝛ
nð eſt adeo nota.Alio modo poteſt dici ꝙ in lege no/
ua non tm̃ eſt cõminatio pene magne.ſed abundans
collatio gratie.que quidẽ parit amoꝛẽ ⁊ confidentiã.
In lege vo veteri cõminatio pene erat. nec erat tan/
ta collatio gratie. ideo magis eos ſpiritꝰ timoꝛis agi⸗
tabat.nõ ꝓpter cõminationẽ maioꝛis ſupplicij ſoluʒ.
ſͤ ꝓpter còminationẽ ſupplicij ⁊ defectũ adiutoꝛij.qð
ꝓſiſtit in veſiderio boni ⁊ gra ſpũfſancti. M
Queſtio. ij. b JM
¶ Re differentia que aſſignat᷑ penes effectũ. videlicʒ
lex vetus erat lex occidens.lex vᷣo noua eſt lex viui

ficans.quã magiſter ponit in litera.⁊ hec accipitur ex

ij. Coꝝ.iij.vbi dicit apłus. Litera occidit.ſpiritꝰ autẽ
viuificat. Et ex eo qdð dicit᷑ Roma.vij.et Gal. v. et. ſ.

Coxꝛ.xv. Uirtus peccati lex. Et ex pluribus alijs loc
ſuumi poteſt ex verbis apoſtoli.¶ Sed ↄtra banc diſ.
ferentiã obijcit᷑ pꝛimo ratiõe pᷣme partis.quia dicit᷑
Momo. vij. Lex quidẽ ſancta.⁊ mandatũ iuſtũ ⁊ ſan
ctum. Glo. Juſtũ iuſtificans.ſed nibil ſanctũ ⁊ iuſtuʒ
tẽ cũ dicit lex occidens.
aut intelligit᷑ de lege ſeruata. aut de lege nõ ſuata. Si
t lege ſeruata. ↄſtat P eſt falſum. Si de lege no ſer⸗

uata. ſimilit᷑ euangeliſ nõ obſeruatũ occidit.qꝛ pec
cat qui nõ obſeruat legem euangelicã ſicut peccabat
qui nõ obſeruabat legem ſcriptam. ergo lex cuãgeli -

differentia. ¶ Iteʒ ſi eſt lex occidens.aut ergo ꝑ cau
ſam.aut ꝑ occaſionẽ.aut per oſtenſionẽ. Si per cau-
ſam. ⁊ quod eſt cauſa ſpnalis occiſionis eſt ſunplici /
ter malũ.ergo lex mala eſt.verũ ergo dixit manicheꝰn
lex vetus fuit a malo deo. Si per occaſionẽ. cum
equẽter homo ſumit occaſionẽ peccandi de virtuti-
bus ⁊ bonis oꝑibus de quibus ſuꝑbit.tunc crgo vir-
tus ⁊ bona oꝑatio debent dici occidere.qd oino ab-
ſurdum eſt. Si per oſtenſionẽ. quia oſtendit peccati
moꝛbũ.ergo cum cuangeliũ ſimiliter oſtendat pecca⸗
ti moꝛbũ.tunc euangeliũ debet dici lex occidens.ergo
penes hec nulla eſt differentia. ¶ Atem obijcit᷑ ↄtra
ſecũdam partẽ differentie qua dicit᷑ ꝙ euãgelium eſt
lex iuſtificans.lex em̃ conſiſtit in doctrina. ſed iuſtifi/
catio cõſiſtit in gratia. ergo videt᷑ ꝙ iuſtificatio nibil
ꝑtineat ad legẽ euangelicã. ¶ Itez ſi euangeliũ dicit
iuſtificare.aut ſua inſtructiõe.aut ſua obſᷣuatiõe.aut
alio mõ.Sua inſtructiõe nõ.multi em̃ euangeliũ au/
diũt ⁊ nõ iuſtificant᷑.nõ cm̃ auditoꝛes leg ſᷣ factoꝛes
iuſti ſũt apud deũ.ſieut dici᷑ Roma.ij. Si ſua obſer/

uatione.ſic ſimiliter lex vetus iuſtificabat ᷣm ꝙ dici ·–K
Matõ.xix. Si vis ingredi ad vitam ſerua mandata.

Et Beca dicit ꝙ iuſticia legis ſuo tempoꝛe obſerua/
ta.nõ ſolũ tempoꝛalia ſed etiã eterna bona cõferebat.
¶ Item lex euangelij conſiſtit in pᷣceptis ⁊ conſilijs.
ſed pᷣcepta ⁊ conſilia cõſiſtunt in oꝑibus bonis.iuſti/
cia autẽ nõ cauſat᷑ in nobis ex oꝑibus bonis.imo ma
gis econuerſo.non videt᷑ ergo ꝙ effectus legis cuan/

gelice aliquo modo ſit iuſtificatio. ¶ Rꝰ ad pᷣdictoꝛũ 1

intelligentiã eſt notandũ.qꝙ multipliciter dicit᷑ aliqdcd
iuſtiſficare ſiue iuſtificans. VUno modo effectiue.⁊ ſic
ſolus deus vicit᷑ iuſtificare. Alio modo foꝛmaliter.et
ſic gratia dicit᷑ iuſtificare que iunfoꝛmat ip̃am animã
expellendo iniquitatẽ culpe.⁊ dando rectitudinem
iuſticic. Tercio modo dicit᷑ aliquid iuſtificans nõ ſo⸗/
lum in habitu verũetiã in effectu.⁊ ſic charitas iuſti/
ficat ſiue fides que ꝑ charitatẽ opatur. Quarto mõ
dicit᷑ aliquid iuſtificans in ipᷣius iuſticic exercitatiõe
⁊ vſu.⁊ hoc modo mãdata dei in quibus iuſticia exer
cetur iuſtificare dicunt᷑.qñ modo debito obſeruant᷑.

NHis pᷣſuppoſitis intelligendũ eſt ꝙ in lege eteri tria ¶ S

ſunt cõſideranda.ſimiliter ⁊ ilege noua.videlicʒ mo

uentia ⁊ iſta erant ꝓmiſſa. dirigentia ⁊ iſta erant pꝛe

cepta. adiuuãtia ⁊ iſta erant ſacramẽta. Quia ßᷣmn ꝙ
dicit Hugo. Sacramẽta ſunt adiutoꝛia.vt ꝑ pᷣcepta
veniat᷑ ad ꝓmiſſa. Similit᷑ hec tria ſunt in lege euã/
gelica. ſed differenter.qꝛ in lege noua ᷣm pꝛimã faciẽ
iſta omnia ſunt ſpiritualia, quia ꝓmiſſa ſunt eterna.
p̃cepta ſunt ſpiritualia ⁊ ſacramẽta ſanctificãtia.Et
ita ꝓmiſſa excitant bomineʒ ad amoꝛem eternoꝛum
qui eſt amoꝛ charitatis.pᷣcepta dirigunt ſufficienter
in via moꝛũ dicendo vitare omne peccatũ.ſacramen

ta ſanant animã a vulneribus peccatoꝛuʒ. Et ſic legi 10

euãgelice competit iuſtificare ᷣm triplicem modũ.vi

clicʒ. foꝛmaliter ratiõe gratie ſacramẽtalis.⁊ in effe:

ctu ratõnę amoꝛis ſpiritualis.⁊ exercitio ratiõe mul⸗
tiplicis boni oꝑis.ad quod dirigit᷑ homo ꝑ cõſilia c

p̃cepta. In lege aũt veteri erat alit᷑ hec tria ↄſiderare æ

ODñ̃ lex vctus dupliciter poteſt obſeruari intclligi.
videlicʒ in intqleccũ ſpũalẽ. ⁊ ſic quodãmõ coꝛda⸗

—

.*
HãH

21

72

25

24

25

76 rum.

—

cñ lege euãgelica.⁊ qui ſpnaliter legem obſeruabant.
viri euãgelici erant.quia lex pꝛegnꝗs erat euangelio.

Alio mõ poteſt obſeruari ᷣm intllectũ literalẽ. ⁊ ſic

ab euãgelio diſtinguit᷑ m tria pᷣdicta.qꝛ in lege erãt
ꝓmiſſa tpalia. ⁊ pᷣcepta exterius regulantia.⁊ ſacra/-
mẽta figuralia.⁊ ſic ratõne pᷣmiſſoꝝ nõ excitabat᷑ bõ

ad amoꝛẽ ſpũalem.ratiõe pᷣceptoꝝ non dirigebat᷑ ad

iuſticiã interioꝛẽ. ratiõe ſacramẽtoꝝ non adiuuabat᷑
vt poſſet faciliter legem ipam implere.⁊ idco deerat
ſibi iuſtificatio.Et qꝛ erat ibi oñſio culpe.⁊ nõ aderat
adiutoꝛiũ gratie.dabat᷑ ꝑ ↄſequẽs occaſio ipᷣi concu/
iſcẽtie vt traberet ad moꝛtẽ.⁊ ideo lex moyſaica vᷣm
iteralẽ ſeſum dicit᷑ lex occidens.ꝑ occaſionẽ nõ ꝑ cau
ſam. Et hocipᷣm dicit textus Roma.vij. Peccatuzʒ ꝑ
mandatũ occaſione accepta ſeduxit me.⁊ ꝑ illud oc-
cidit. IJbi glo.Ex ꝓbibitione nãq; vbi charitas defi⸗
cit.deſideriũ mali creſcit.quo aucto. dulcius fit quod
ꝓhibet᷑.⁊ ideo peccatũ fallit dulcedine falſa.⁊ ita per
maundatũ occidit.qꝛ reatꝰ pᷣuaricatiõis acceſſit.Gla/
dio ergo quẽ poꝛtabas inimicꝰ te occidit.armis tuis
te interemit. Ande ſicut cũ quis armatus poꝛtat cul⸗
tellũ vt ſe defendat ꝑ quẽ ab inimico occidit᷑.illa cul/
telli poꝛtatiõe dicit᷑ occidi.nõ ꝑ cauſam ſed ꝑ occaſi/
onẽ. ſic intelligendũ eſt in lege.⁊ ſic patet intellectus
pdicte differẽtie.¶Ad illud voqð obijcit᷑ ꝙ lex ſan/
cta ⁊ mandatũ iuſtũ ⁊ ſanctũ.i.iuſtificans.dicenduʒ

ꝙ boc verũ eſt qꝛ lex iũcta eſt gratie adiutrici. verum

eſt etiã quãtũ eſt de ſe.⁊ de pᷣncipali intẽtione legiila/

toꝛis.nihil tamẽ ꝓhibet ex accidẽti ⁊ ꝑ occaſionẽ in/

ducere oppoſitũ.ſicut cultellus ſᷣm pᷣncipalem inten
tionẽ ferentis eſt armatura defenſionis.⁊ tamẽ occa/
ſionaliter cõtingit qꝙ ſit inſtrumentũ oceiſiõis ipſius

poꝛtãtis.¶ Ad illud qð obijcit᷑. vtrũ lex occidat ob/

ſeruata vel non obſeruata. dicendũ ꝙ nõ obſeruata.

Et ſi obijciat᷑ ꝙ ſimilit᷑ euangeliũ nõ obſeruatũ occi/
dat.Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile hinc ⁊ inde.qꝛ lex ſecu⸗
Eörs onus ⁊ nõ habet annexũ adiutoꝛiũ ſed ſuum
literalẽ ſenſum. Euãgeliũ vᷣo de ſe adiutoꝛiũ hʒ ipᷣius
gratie.⁊ ideo nõ pᷣbet moꝛtis occaſionẽ.qꝛ gratia mi/
nuit cõcupiſcẽtiã.que ſuo vigoꝛe in ſeruitutẽ peccati
captiuabat.ſᷣm ꝙ dicit apklus Roma.vij. Aideo aliã
legẽ in mẽbꝛis meis repugnantẽ legi mẽtis mee.⁊ ca/
ptiuantẽ me in ſeruitutẽ peccati.Et poſt clamat. In⸗
felix ego homo.quis me liberabit de coꝛpoꝛe moꝛtis
huiꝰ.gratia dei ꝑ ieſum chꝛiſtũ dñm noſtrũ.¶ Ad il/

lud qð obijcit᷑ ꝙ lex nõ debet dici oc:idere ꝑ occaſio/
nem. dicendũ ꝙꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ bona opera quãtũ eſt

de ſe nõ efferũt.ſed potius hũiliant ⁊ in gratia ſeruãt.

lex vᷣo per ſeipᷣ̃am onerabat.⁊ in hoc ꝙ manifeſtabat

peccatũ.⁊ nõ dabat gratie adiutoꝛiũ.occaſionẽ dabat

intenſionis libidinis ⁊ aggrauatiõis cõtemptus.VUñ

ꝙ dicit᷑ eſſe occaſio peccati hoc nõ ſolũ eſt rõne poſi/
tionis ſed etiã rõne defectus.Et ſi tu obijcias ꝙ qua⸗/
litercũq; occideret.nõ debebat dñs dare legem cum

querat noſtrã ſalutẽ. Dicendũ ꝙ dñs in latione legis

⁊ ſi daret eam animalibꝰ ad cõſtringendã coꝝ duri/
cia.vt quodãmodo manuducerent᷑ ad gratiã.reco/
gnoſcendo infirmitatẽ ſuam.pᷣncipaliter tamẽ dabat
eam pter ſpũaliter intelligẽtes.qui ſaluabant᷑ ⁊ me/
rebant᷑ in ipius obſeruatiòe legis.deus em̃ pᷣponde/
rat ſaluationẽ vniꝰ iuſti damnationi multoꝝ impio⸗

lex euangelij nõ dicit᷑ iuſtificare ꝓut legitur ⁊ cogno

Id illud quod obijcitur ꝙ cum lex euangelij
ſpectet ad doctrinã ꝙ ideo nõ iuſtificet ⁊c. dicendu q/

ſcitur. ſed ꝓut in opere ſeruat᷑ ⁊ pim eam viuitur boe
autẽ fit ꝑ ſacramentoꝝ ſuſceptionẽ.eternoꝝ expecta
tionem.⁊ mandatoꝛũ impletionẽ.⁊ ſᷣm boc aſequit᷑
plenam iuſtificationem. ⁊ ideo ratio illa non valet.

Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ ꝙ ſicut lex euãgelica obſer. 27
uata iuſtificat. ita lex moyſaica ſicut dicit Beda.di-

cendum q; Beca intelligit nõ de obſcruantia literali
ſed de obſeruãtia ſpũali pᷣm quam lex cõfoꝛmis erat
cuãgelio. NHos autẽ dicimus occidentẽ legeʒ eſſe ſm

obſeruantiã literalem que reſpiciebat ipam cõmuni⸗
d illud quod obijcitur ꝙ lex 28

tatẽ ſicut pᷣdictũ eſt.
euãgelica attendit᷑ in pceptis que reſpiciũt opera.di⸗
cendum ꝙ nõ tm̃modo lex euagelij claudit in ſe pᷣce-/
pta.imo claudit in ſe ꝓmiſſa ⁊ ſacramẽta.⁊ magis di
citur iuſtificare ratiõe ſacramentoꝝ qꝙᷓ ratiõe pᷣcepto⸗
rũ. Mihilominꝰtamẽ ratiõe pᷣceptoꝝ poteſt dici iuſti
ficare quarto mõ iuſtificandi.videlicz qtum ad exer-⸗

citationẽ ⁊ vſum iuſticie.nõ aũt qᷓdtum ad iuſticie in

fuſionem. Et ſic patet quõ intelligenda eſt iſta diffe⸗
rentia ꝙ lex moyſaica eſt occidens.⁊ lex euangelica

eſt viuificans.patet etiã qualiter bec dici᷑ iuſtiſicare

⁊illa occiderc. .
Queſtio.iif.

¶ De diſfferentia legis ⁊ euã gelij qᷓtum ad onus an

nexum. Dicit᷑ em̃ lex moyſaica eſſe lex grauitatis.et᷑
lex euãgelica ler ſuauitatis.Et iſta differentia trabit
ex Math.xj. Jugũ em̃ meũ ſuaue eſt ⁊ onus meum
leue.Et.xv.Act.dicit beatus Petrus. Hoc eſt onus
q neqʒ nos neq; patres noſtri poꝛ.po. Cõtra iſtam
differentiã opponit᷑ ſic. In ſecũda canonica Joh.v.
ca.dẽ. Mãdata eius grauia nõ ſunt.ergo ſi lex vetus
cõtinet mãdata dei.videt᷑ ꝙ; nõ ſit oneroſa nec gra-/
uis. ¶ Item Roma. xiij. Qui diligit Pennd legẽ im⸗
pleuit. Sed boc eſt valge facile.cum ſit oĩno ĩ coꝛdis
ſui poteſtate.ergo facile fuit obſeruare legeʒ.ergo lex
illa debet dici lex facilitatis non grauitatis. ¶ Item
ſi lex moyſaica dicit᷑ lex grauitatis.aut hoc dicit᷑ re

ſpectu homiĩs virtuoſi.aut reſpectu peccatoꝛis ct in-

iuſti.Si reſpectu virtuoſi.Contra.qui virtuoſus cſt
charitatẽ habet ⁊ amat.⁊ omnia facilia ſunt amanti.
Si reſpectu peccatoꝛis.ſed reſpectu talis lex euange
lij nõ tm̃mõ eſt grauis.imo oino impoꝛtabilis.ergo
nõ videt᷑ ꝙ penes grauitatẽ debeat differentia legis
noue ⁊ veteris aſſignari. ¶ Item obijcit᷑ contra ſecũ⸗
dam partẽ.quia ars ⁊ virtus eſt circa difficilia.ergo
vbi maioꝛ eſt virtus.ibi maioꝛ dicit᷑ eſſe difficultas.
ſed ꝑfectioꝛis virtutis ſunt homines in lege noua qᷓ;

vteri. ergo videtur ꝙ lex noua deberet eſſe maioꝛis

grauitatis ⁊ difficultatis. ¶ Item difficilius eſt co/
bibere manũ ⁊ animũ q; manũ tm̃.ſed euangeliũ co⸗
hibet manum ⁊ animũ.lex vᷣo manuũ tm̃.ergo maio⸗/
ris difficultatis eſt lex euãgelica q; moyſaica.¶¶ Itez
quod apponit ad alterum eſt illo difficilius.ſed lex
euangelij ſe habet ex additione ad legem veterem.ſi
cut patʒ ex.v. Math.ergo maioꝛ eſt difficultas ⁊ gra
uitas in lege euãgelica q;; in lege wteri. ergo nulla eſt
pᷣdicta differentia.

affectionũ mouentiũ.aut ratiõe ſacramentoꝛũ adiu/
uantiũ.Si ratõne pᷣceptoꝛũ obligantiũ.ſic ſe habent
ſicut excedentia ⁊ exceſſa. Nam q;'tuʒ ad numerũ lex
erat grauioꝛ ꝓpter multitudinẽ iudicialius ⁊ cerimo⸗/

nialiu. Etum vo ad ꝑfectionem ⁊ arquitatẽ grauius

e ¶ RE' ad pᷣdictoꝛum intelligentiã 29
eſt notandũ ꝙ de his duabus legibus eſt loqui tripli
citer. aut ratione pᷣceptoꝛũ obligantium.aut ratione

fio
ſeſt⸗
in
li
bor
G
606
a
r
lt
he
Abo
la
hone
ſeren
tͤbzꝛ⸗
tnet
lut.
non
ſgei
Unts⸗
Pt
lni
e
N
M⸗
ſtta
rite
tn
ſyn
bfori
i
hi
Aſc
Kn
as
G

nſitf
luge
Ruign
Nnuke
Nun
frr
thmnin
Nugeutt
Chä,
Wl
wung
mliin
Sõ
astnan
kherint

Bämdee
ſſelgane
kanſrmanti
ecktann
mas houts
Gin
Lanpna
rawpiun
penuͤlg
ltoinoic
Aut docde⸗
nſennn
1glitmni
mtitnin

agſi

S
Di.
⁊ difficilius eſt enãgelin. ſicut difficilius ẽ viuere fᷣiᷣ
exigentiã ꝑfectiõis qᷓ; ̃m ſufficientiã iuris cõmunis.

Et ſic quodãmõ rõne oneris pᷣceptoꝛũ excedit lex in

difficultate quodãmõ euãgeliũ.Alio mõ eſt comꝑa/
re iſtas duas leges adinuicẽ rõne affectionũ mouen/
tium.⁊ ſic leuiꝰ eſt euãgeliũ.qꝛ cum obſeruatio legis
euãgelice moueat᷑ amoꝛe qͥᷣ allcuiat onus.⁊ nõ ſentit
laboꝛẽ ſicut dicit Berñ.ſed potius delectationẽ in eo
qð facit.rõne affectiõis mouẽtis lex euãgelica eſt fa/
cilis ⁊ ſuauis.Sed ecõtra affectio mouens ad obſer⸗
nantiã legis moyſayce timoꝛ erat.⁊ illi timoꝛi iũcta
erat grauis punitio.qdð ſignificatuzʒ eſt Exo.xvij.vbi
dicit᷑ ꝙ manꝰ moyſi erãt graues.Et qꝛ timoꝛ de ſe pe
nã habet. et exteriꝰ iũctus eſt pene.hinc eſt ꝙ qtum
ad boc lex moſayca multo grauioꝛ erat ꝙᷓ lex euãge/
lica. Tercio mõ eſt iſtas leges compꝑare adinuicẽ ra-
tionc ſacramentoꝝ adiuuantiũ.⁊ ſic multo leuioꝛ eſt
lex euãgelica q; moyſayca.qꝛ ſacramẽta illiꝰ leg mul⸗
tũ habebãt ponderis ⁊ parũ de efficacia virtut.econ

tra eſt i ſacramẽtis noue legis.que paruã habẽt diffi

cultatẽ.⁊ multq habẽt vtilitatem.binc eſt ꝙ ᷣm hanc
comꝑatõeʒ.lex noua nõ tmſmõ dicit᷑ leuioꝛ lege moy/
ſayica.imo dicit᷑ iugũ leuitatis.⁊ illa dici᷑ onus gra/
uitatis. VUnde concedendũñ eſt pᷣdictã differentiã eſſe
ʒ0 recte aſſignatã. ¶ Ad ülud vo qð pᷣmo obijcit᷑ in cõ/
trariũ de auẽte Joh̊.dicenduʒ ꝙ dupliciter eſt loqui
e ipᷣis mãdatis.Aut ꝑ comꝑationẽ ad naturã ſanã.
aut ꝑ comꝑationẽ ad iifirmaʒ.Si ꝑ comꝑationẽ ad
naturã ſanã.ſic dicit mãdata eius non eſſe grauia.qꝛ
ſunt nature cõſona. Si autẽ per comꝑationẽ ad na/
turã infirmã.q̃ habet difficultatẽ ad bonũ.⁊ ꝓnitatẽ
ad malũ.ſic mãdata eius ⁊ grauia ſunt ⁊ difficilia. ⁊
Stuz ad banc viã.videlicʒ x comꝑationẽ ad naturã
g81 infirmã ⁊ lapſam aſſignat᷑ pᷣdicta vifferentia.¶ Ad
illud qd obijcit᷑ ꝙ qͥ diligit ꝓximũ legẽ impleuit.di
cendũ ꝙꝙ lex artat᷑ ibi
ad ſecũdã tabulã pᷣm ꝙ ipᷣe aplus explanat.
hoc nõ claudunt᷑ cerimonialia = cktaalin. maxime
illa que ad ꝓximũ nõ oꝛdinãt.⁊ illa quidẽ obſeruare
eſt ſatis difficile.⁊ isᷣo nõ ſequit᷑ ꝙ ſi facile ſit pximũ

erre⸗ ꝓpter hoc facile ſit obſeruare totaʒ iegem.

ꝛeterea alius defectus eſt ibi.qꝛ licʒ facile ſit diligẽ
ꝓximũ ei qui ducit᷑ amoꝛe.ei tñ qui regit᷑ ſeruili tino
re valde eſt difficile ꝙ diligat ꝓximũ ſicut ſe.⁊iĩ nullo
pꝓximũ ledat. tũc potiſſime qn ab eo ledit᷑ ⁊ grauat᷑.
32
mine virtuoſo. cui etiã difficilia ſunt opera ⁊ pcepta

illa cerimonialia.ſicut baptiſmata calicñ ⁊ vꝛceoꝝn. et

vitatio imundiciaꝝ carnaliũ.in quibꝰ potius cõſiſtit
luſticie ſignificatio ꝙᷓ exercitatio. Ande qdð dicitur ꝙ

virtus reddit opus facile.boc eſt verũ ꝙᷓtũ ad ꝓpꝛiũõ

BD actũ. Aliter põt dici ꝙ dupliciter eſt loqui de bomie
vᷣtuoſo.aut qtũ ad ꝓfectũ in bono.aut q;tũ ad ſtatũ
gfectõnis. Licʒ aũt qᷓtũ ad ſtatũ ꝑfectionis efficiant
ſibi omnia facilia. tamẽ q;tum ad ꝓfectũ multa ſunt

bomi habẽti virtutẽ difficilia. ⁊ hoc ratione defeetus

ipᷣius nature coꝛrupte.cui — virtuti
34 gratie niſi fulciat᷑ magno iuuamie.¶¶ Ad iũllud q
obijcitur ꝙ ars ⁊ virtus eſt circa difficile.dicendũ ꝙ

hoc eſt verũ de difficili ̃m qꝙ ſonat in ꝑfectionẽ ardui
tatis.nõ autẽ ſᷣm ꝙ ſonat in onus grauitatis ⁊ labo-
ris.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ euãgeliũ ſit difficiliꝰ.quis ſitiẽ

ꝑfaeius virtutio cxercitin. Dꝛctcres dict vin?

madata decalogi q̃ᷓ Gecene H

Ad illud qu quenit᷑ vtrũ dicat᷑ lex grauis bomini
virtuoſo vel nõ virtuoſo.dicendũ ꝙ intelligit᷑ de bo/

eſſe cirea diffieile hoc eſt eirea difricile ipi nature pua

te virtute.nõ autẽ reſpectu ipᷣius nature infoꝛmate ⁊
eleuate ꝑ gratiã ⁊ virtutẽ.per quẽ quidẽ modũ iĩ lege
euãgelij obſeruat᷑ ⁊ eleuat᷑. a illud qd obijcit᷑ ꝙ
difficilius eſt cohitere manum ⁊ animũ qᷓ; manũ tm̃.
dicendũ ꝙ veruʒ eſt qᷓ;'tum eſt de genere operis ⁊ re-

535

ſpectu homis nõ habẽtis charitatẽ. ſed in lege noua

his qui volũt eam ſeruare ⁊ cuſtodire dat᷑ gra ⁊ cha⸗/
ritas.q̃ ita reddit facilè ad refrenanduʒ animũ. ſicut
timoꝛ reddebat ad refrenandũ manũ. ¶ Ad illud q ʒ G
obijcit᷑ ꝙ lex euãgeilij ſe babet vt additionẽ ad leges
veterẽ.dicendũ ꝙ additiões ille que ſunt in lege no/
ua faciunt ad charitat cumulũ.et qꝛ ᷣm ꝙ charitas
auget᷑.ſᷣm hoc alleuiat᷑ ndus.hinc eſt ꝙ additiões
ille ptius all euiãt q; grauant. Mõ em̃ oia addita ag
grauãt.ſed quedã alleuiant.ſicut penne in auibus.et
rote in curribus. ⁊ vela in nauibꝰ.qꝛ ſine iſtis mult⸗
grauioꝛes ſunt. Per bhunc moduʒ intelligendũ eſt in
additõne facta in euãgelio.que quidẽ facit ad cari
tatis ꝓfectũ cuiꝰ eſt nos ſurſum leuare ad modũ pẽ
ne.ad bona opꝑa cõtinue oꝛdinare ⁊ mouere ad mo/
dum rote.ꝑ aquas temptationũ ⁊ tribulationũ tra/
ducere ad modũ veli.⁊ ille ſolus qui hanc charitatzZze
habet ſpectat ad legẽ euãgelij.quã multo meliꝰ Z vti
lius eſt deſiderare.qᷓ; habere omne donũ ſciẽtie ⁊ ppꝰ
phetie.qꝛ qui addit ſcientiã.addit ⁊ laboꝛem. qui vo
charitatẽ addit. multiplicat ſibi meritum ⁊ conſola⸗
tionẽ.Cuncte nãq; res difficiles.nõ põt eas b expli⸗
care ſermone. Sufficiat ergo in dubijs ⁊ grauibꝰ ſci
re quid ſapiẽtes ſenſerũt. nec eſt vtile cõtentionibus
deſeruire. Multa dicimꝰ.⁊ deficimus in verbis.Cõ⸗
ſũmatoꝛ aũt ſermonũ ipᷣe eſt dñs noſter ieſus chꝛiſtꝰ
de quo factus eſt ſermo in iſto tercio libꝛo.cui imen⸗
ſas gratias ago.qꝛ adiuuit me ꝑuenire ad cõſumma
tionẽ opuſculi.miſeratus pauꝑtatẽ ſcientie ⁊ ingenij
mei.Quẽ rogo vt faciat puenire mibi ad obedientie
meritũ.⁊ ad fratrũ ꝓfectuʒ. ꝓpter que duo laboꝛ iſte

37

fuit a pꝛincipio aſfſfumptus. Ipᷣi ergo de quo factꝰ eſt

ſermo dño noſtro ieſu chꝛiſto.regi ſeculoꝝ imoꝛtali ⁊
inuiſibili.qui ꝓ nobis factus homo.⁊ crucẽ ſubijt.et
gratiã multiplicẽ contulit.⁊ mandata dedit ſᷣm ꝙ in
boc libꝛo explanatũ eſt.ſit smnis honoꝛ ⁊ goꝛis perx
infinita ſecula ſeculoꝝ Amerx. l

Pꝛdo queſtionum di

ℳ

ui Gonauentureĩ

cium librum ſententiarum.
!M iſtinctio pꝛima. .
Atrum diuina natura potuerit vniri cum bumana
Atrũ vna pſona poſſit vniri ſine altera. q.· ij. b.
AVtrum pſona vna poſſt ſimul vniri cum alia aſſu/

mendo vnam ⁊ eandem naturam numero.q.iij.c

Atrum quelibet triũ ꝑſonarum poſſit incarnari per
ſeipſam. . q.iiij.d.
AUVtrum in opere incarnatõnis ſeruetur debita con⸗

gruentia ex parte dei. q. j. e.
Que fuerit incarnatõnis ratio pᷣcipua. q.ij. f.
Aue trium ꝑſonaruʒ fuerit magis ydonea ad incar
natönem. q.iij. g.

Auo tempꝑe fuerit magis ↄgruum filium dei incar/
nari.
Atrũ maioꝛ ſit ↄogꝛuitas ab vnionzi ̃nali creatura
ueᷓ in toto vniuerſo.an ecõtrario. q.j. a.
AVerũ maioꝛ ſit ↄgruitas ad vnionẽ in bũana natu/
ra ꝙᷓ in angelo.an ecõöuero. ij. b

HA. n.
Atrũ maioꝛ ſit congruitas in tota ſpẽ bumana qᷓ; in

vno indiuidus. q.iij. c.

Atrum xpᷣs aſſumpſerit veramcarnem. q.j.d.

Atrum xpᷣs aſſumpſerit aiam rõnalem. q..ij.e

Atrũ xpᷣs bũit cum alijs hoibꝰcõem ſpẽm. q.iij.f.

—

Vtrum coꝛpus xpᷣi vnitum fuerit mediante ſpũ hu/

„ mano ſiue animng. g. J. g.
Atrum anima xpii fuerit affumpta a verbo median

tctte aliquo habitu gratuito. q.ij. h.

n.
Itrum verbum ſit vnitum humane nature mediã/
te ſpirituſancto. ·..i

Atruʒ caro virginis ſanctilicata fuerit ante anima/

tionem.⁊

AVtrũ aia beate virginis ſctificata fuerit añ oꝛigina⸗

lis peccati ↄtractönem. A. ij. b
Atrum beata virgo ſanctificata fuerit ante natiu

tatem. q. iij. c

AVtrum ꝑ ſanctificatõnis gratiamn munda fuerit ab
omni actuali peccato. q. ].ð.

„ „ . „
Vtrũ in pꝛima ſanctificatõne in virgine fuerit fomi/
tis ↄcupiſcentia. H. E.

9
Vtrũ in ſeda ſanctificatõne ablata fuerit ab ea her⸗
O.ij.

candi potentia extincta.
Atrũ aliqs decimari habeat in pentibus. q.j. g.
Atrum yxps in abꝛaham fuerit decimatus. q.ij. h.
Vtrũ caro xpᷣi in abꝛahã ⁊ alijs pꝛibus diſtincta fue

rit ßᷣm qualitatem a carne alioꝝ filioꝝ. gq. . i
tru caro xpᷣi fuerit in ꝑentibus aliter ꝙ; caꝛo alioꝝ

boim vᷣm legem ꝓpagatõnis. q.ij. k.
trum coꝛpus xpᷣi ꝓductum fuerit ad ꝑfectaʒ mo⸗
lem ſubito aut ſuccefiue. g. j.l.
trů membꝛoꝝ foꝛmatio ⁊ diſtinctio facta ſit ſubi/
to an ſi ucceſſiue in coꝛꝑe dominico. q. h. m.
„% „ „ . 1.in 2 „„ „
Aty filij dei incarnatõ debeat appꝛopꝛiaꝛi pꝛi an ſpi
rituiſancto. q. . a.

Atrũ xp poſſit dici flius ſpſſanctii. qq ij.b.

„— en n 7 . 4 47 . q. *W
AVtrũ modus illiꝰvnionis ſit ſingularis an repiatur
q. j. a.

nenata. èðð q.j. 4
AVtrum naſci de virgine vere dicat᷑ de natura aſſum

uitatis. vic tempalis ⁊ eterne.

Atrunn xps poſſit dici flius trinitatis. qihc
Atrum pizcepeio vel incarnatio fuerit ex mera ẽ
impetrauerũt pẽm merita ſctõn. q.j. d

tia. an
Atrũ meruit beata vgo xpᷣm ↄciꝑe.an fuerit ↄceptõ
illa ſolũ ex munere gr̃e diune. q. ij. e.
Atrũ gfa illa que fuit in ↄceptone in ↄpatõne ad di⸗
gnitatẽ nature aſſumpte teneat ratonem pꝛieta⸗
tis naturalis vel gratiie. q.iij. f.
Vtrũ in illa ↄceptõne aliqͥd vᷣgo Maria fue
ſctõ cooꝑata in aliqͥ mediãte aliq̃ potẽtia. q
Atrum illa cooꝑatio beate virginis fuerit naturalii
vel miraculos. ag.. 1.b.
Atrũ vᷣgo maria ſegenſerir dei appellanda. q.iij.i

