generibꝰ men/ qinli.de mendacio tradit. que diligenter notãda ſunt. pueron. ? ad vitẽ ꝓ⸗
gacioꝛum vt appareat qð mendaciũ ſit veniale ⁊ d damnabile. pꝛiam.mentiebat em̃
DSrimũ capitale eſt mendaciũ longeq; fugienduʒ qd vtraq; ſeruada. Ece
fit in doctrina religionis. Ad qð nila cauſa quiſqᷓ; de- vm babuit reſtecte5
bet adduci. Secundum qð tale eſt vt nulli pꝛoſit. ſed ſie crac er pietate vm
obſit alicui.Lerciũ qð ita ꝓdeſt alteri vt obſit alteri. autẽg babuit reſße⸗
W ctum ad ſeruandam
vitã ꝓpꝛiam quã magis dilexerũt qᷓ; veritatẽ ſic erat ex libidine.Et ꝛimo mõ erat petm̃ veniale.qꝛ erat men·
daciũ officioſum. Scoo mõ erat pctm̃ moꝛtale.qꝛ ꝓcedebat ex mala radice.vi ex libidinoſo amoꝛe vite p
pꝛie. ⁊ eo tpe qᷓ veritas ↄfitenda eſſet. ⁊ ideo hec culpa abſtulit eis mercedẽ quã meruerãt ex pietate.quã pꝛi
us habuerãt ſeruando ꝑpuulos ex timoꝛe dei.⁊ ᷣm hoc dicunt currere ſanctoꝝ auẽtes diuerſas. Sed iſte mo⸗

dus ſatis calũniabilis eſt.qꝛ durũ vr̃ dicere ꝙ aliqͥs ꝓ ſeruanda ꝓpꝛij coꝛꝑis ſalute moꝛtalr peccet dicẽdo ali ⸗ 8

quod mendacium leue.Alius modus dicendi eſt ꝙ in ipfis obſtetricibus duo eſt ↄſiderare. pietad bñficiuʒ

bpcedens. ⁊ mendaciũ ſubſequẽs. Et pᷣmũ fuit ex quadã nali pietate.nec erat menitoꝛiũ ſ̊ diſponebat ad me
ritã. Mendaciũ vo ſubſequẽs diſponebat ad ↄtrariuz. ⁊ ideo pietas pᷣcedens fuit tꝑaliter remũerata pter

mendaciũ.nõ qꝛ mendaciũ illud anfert vitã gre pꝛius habite.ſᷣ qꝛ ad gr̃am hñdam viã pᷣcluderet.qd quide,z

bpñ̃ põt facẽ pctm̃ veniale.Et B eſt qd vult Greg.dicẽ cũ dicit. benignitaiᷣ eaꝝ merces q̃ in eterna vita remue

rari poterat.poterat inqᷓ nõ potẽtia diſpoſita ⁊ ꝓppinq potẽtia remota. Et ex h̊ pʒ ꝙ nulla ſit ↄtrouerſia in·
ter Greg. ⁊ Aug.⁊ Miero.quia nõ vult dicere Hiero.qꝙ obſtetrices babuerſjt dmog⸗ ſpüuales ꝑ aſſecutõncʒ
gratie. ſed quodamodo ad gr̃am pᷣparate fuerũt ꝑ timoꝛem 2 pietatennnm.

2

. III

b ¶ Quartũ ſola mentiendi fallendiq; ⁊cẽ. Contra boc obijcit᷑ videt᷑ em̃ q nullũ tale ſit mẽdaciũ.qꝛ ᷣm di
cit Syo.nullꝰopꝑat᷑ ad malũ aſpiciẽs.Si g mentiri de ſe maluʒ eſt.vꝛ ꝙ; nullꝰvnq; inentiat᷑ ſolũmõ aſpiciens
ad ipᷣm mendaciũ. Item libido eſt radix oim maloꝝ. nõ ſolũ ↄueuit quarto generi mẽdacij.ſᷣ etiã omi mẽ/
dacio qdð fit ex libidine.̈ penes ̊ nõ dʒ aſſignari aliq genus mendacij. Item mendaciũ qdð fit ſola libidine

mentiẽdi nullũ habet excuſatoꝛiũ.et pctm̃ quanto minꝰ habet excuſatõnis tanto eſt Suius.̊ vẽ ꝙ illud men/

daciũ ſit pꝛimũ et ca/

—

pitale iut oia menda (Quartũ ſola mentiendi fallendiq; libidine qd miruy b
niaer no ſir ium ge mendaciũ eſt. Quintũ qð ſit placẽdi cupiditate de ſu⸗
ꝙœ mẽdaciũ illud dr fi aui eloquio.His omnibeuitatis ſequit᷑ ſextũ genꝰqð
eri ex libidine ͥ qdeʒ nulli obeſt ⁊ ꝓdeſt alicui.vt ſi qs pecuniã alicuiꝰ iniu⸗
bo mentit᷑ ſolũ vt pla ſte eſſe tollendã ſciens vbi ſit neſcire ſe mentiat᷑. Sep/
ceat. Pꝛopt᷑ q nõns timũ qð ⁊ nulli obeſt ⁊ ꝓdeſt alicui.vt ſi qͥs nolẽs ho⸗
eſt ibido vupliviminẽ ad moꝛtẽ queſitũ ꝓdere mentiat᷑. Octauũ quod
ci᷑.· Ano mõ dicit li · nulli obeſt ⁊ ad hoc ꝓdeſt vt ab immũdicia coꝛꝑali ali
bido improba volun tueat᷑. In his aut tanto minapeccat quiſq; cũ men
tas. ⁊ ſicẽ radir mo⸗ qd tueat᷑. In his aũt tanto minꝰ peccat quiſq; ci
taliũ pctõꝝ. Alio mõ tit᷑ quãto magis a pꝛimo recedit.Quiſqͥs vo aliqð ge
dr libito quecũq; mo nus eſſe mendacij qð pctm̃ nõ ſit putauerit.decipiet ſe
derata delectatõ.⁊ ſie ipſum turpiter.cũ honeſtũ eſſe deceptoꝛem alioꝝ arbi
libido dr a libendo.⁊ tretur. Om̃e ́ genus mendacij ſummopꝑe fuge.qꝛ oẽ
Hp mõ nõ ſol ẽ radix mendaciũ non eſt a deo .
moꝛtaliũ ſ̃ etiã venia d ſi . daci id mentiri ßt
liũ. Hoc ãt dupłr t ¶ Determinat quid ſit mendaciuʒ ⁊ quid mentiri ſᷣm
accipi. Aut coiter p ſfefff. — ( “
ut querit finẽ in actu ¶ Hic videndũ eſt quid ſit mendaciũ ⁊ quid ſit mentiri.
pꝛopꝛio aut ↄñti.asut deinde vtrum om̃e mendaciũ ſit pctm̃ ⁊ quare: M c
Palice air. Dꝛimo daciũ eſt vt ait Aug.falſa ſignificatio vocis cũ inten/ —
uidd mo coie omt tione fallendi. vt mendaciũ ſit. neceſſe eſt vt fallſum menacih.
petõ. Scho vo mõ pe ꝓferat᷑ ⁊ cũ intentõne fallendi.hoc em̃ malũ eſt ꝓpꝛi⸗

nes ipam accipit᷑ dif⸗
ferentia mendacij qð
fit ex libidine.qð inqᷓ;

nõ dr̃ fieri qꝛ ꝓcedit ex mala volũtate

um mentient.aliud hfr̃e clauſum in coꝛde.aliud ꝓm⸗
ptum in lingua. =

5 qꝛ bõ in mentiẽdo nõ q̃rit aliud qᷓ; ſeiᷣm oblectare in ipo mendacio.

⁊ hmõi minꝰmalũ eſt q; illud q̃ intẽdit alij ꝓdeſſe.⁊ ideo mediũ locuʒ tenet int mendacioꝝ genera.Ad illud
qdð pᷣ obijcit᷑ ꝙ nullꝰoꝑat᷑ ad malũ aſpiciens.dð ꝙ in mẽdacio duo ſunt.vicʒ veritat᷑ abſentia.et quedaʒ ars
⁊ aſtutia.Et licet nõ delectet᷑ qs in abſentia veritat᷑.ↄtingit tñ aliquẽ delectari in quadã arte ⁊ aſtutia mẽti/

₰△

endi.⁊ h alio mõ babet ſpẽm boni.Et rõne illiꝰdicit aug ꝙ ſola mentiẽdi libidine ↄtingit aliquẽ mẽtiri. Ad
illud qd opijcit᷑ ꝙ libido eſt radix oim maloꝝ. dm ꝙ libido ibi ſumit᷑ large.ᷣ bic appꝛopꝛiat᷑ ad delectatões
q̃ hr̃ in ipſo actu menticndi.q̃ quis finẽ in ſe q̃rit ⁊ nõ in altero.q̃ ideo ↄſiituit ſpẽm mẽdacij.qm in alijs ſpe
ciebus mendacij hõ nõ tm̃ in ſe ſed etiã in alijs finẽ querit.Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ illud mẽdaciũ dʒ eſſe maxi⸗

mũ.dm ꝙ G̊ nõ eſt verũ.qꝛ magnitudo mẽdacij attendit᷑ õm maioꝛẽ obliquatõez intentõnis.magis autem

e⸗ in mendacio intẽdit aliũ offendere q; ſemetipſum delec tie
c¶ Mendaciũ eſt vt ait Aug.falſa ſignificatio vocis cũ intentõne fallendi.Obijcit᷑ ↄtra

tare. ⁊ ideo ratio illa non vallet.
H ꝙ abſtracti ⁊ cõ⸗

creti eadẽ eſt dimnitio. Sʒ mẽtiri põt qͥs ſine falſa vocis ſignificatõne bᷣm ꝙ pꝰ dicit mgf.vicʒ cũ qͥs intẽdẽs
dicere falſum dicit verũ.& iſta nõ eſt recta diffinitio. Item ſicut mẽdaciũ ↄtingit eſſe in vbis.ita etiã ⁊ in fa-

ctis. nõ tĩ dʒ dici falſa vocis ſignificatio.ſed etiã falſa opis ſignificatio. Item
ↄueniat om̃i mẽdacio.qꝛ qͥ mẽtit᷑ mẽdacio officioſo nõ intẽdit fallere ſ p . dacio io
are. nõ vr iſta diffinitio om̃i mẽdacio ↄuenire.R.dm qꝛ ſicut tactũ eſt in pᷣce-/
dentibꝰ.ad ↄpletũ eſſe mẽdacij duo ↄcurꝛũt.vicʒ falſa vocis ſignificatio ſicut m
foꝛmale.⁊ iõ recte eſt aſſignata pᷣdicta notificatio mẽdacij.Ad illud vᷣo qð obijci

coſo nõ intẽdit niſi ſe delect

vr ꝙ pᷣdicta notificatio non
e. 1 q̃ etiã mentit᷑ mẽdacio ioſo-

ale. ⁊ fallendi intentio ſicut
= ꝙ abſtracti ⁊ ↄcreti eadeʒ

eſt diffinitio.ddᷣm ꝙ mẽdaciũ ſicut pꝛiꝰtactũ eſt nõ tĩ dicit patõeʒ ad mentientẽ. ſed etiã ad ipᷣam reʒ de q

fit ſermo. Mẽtiri vᷣo

ꝓpꝛie dicit ↄpꝑatõeʒ ad ipᷣm mẽtientẽ.⁊ iõ plus claudit in ſe mẽdaciũ ꝙᷓ mẽtiri.nec Eidẽ

oino mẽtiri ⁊ mẽdaciũ dicẽ ſicut mgr̃ in lr̃a dicit apte. Nec ſeqͥt ꝙ ſi aliqͥs mẽtit᷑ ꝙ dicit mẽdaciũ ſi pꝛie ac-

cipiat mẽdaciũ.niſi foꝛte large accipiat᷑ mẽdaciũ ad mẽda

—

ciũ nõ ſolũmõ eſt in vᷣbis ſed etiã in fact.dðᷣm ꝙ ⁊ ſi aliq̃ m
ßm e dicit Aug. Aerba em̃ ſunt ꝓpꝛie ſigna dicẽtia ment
mant᷑.Et qm mendaciũ r
bus. ⁊ ꝑ falſam vocis ſign
obijcit᷑ ꝙ iſta notificatio nõ ↄuenit mẽdacio iocoſo ⁊ officioſo.dm ꝙ notificatio iſta ꝑ pꝛiꝰ ↄueit m

—

pnicioſo. Jocoſo aũt ⁊ officioſo ↄuenit quo dãmõ q̃ſi ꝑ poſteriꝰ. Añ vocabulũ fallẽqi in notificatõne men/

ciũ ſᷣm qͥd vel ſimptr. Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ mẽeda⸗
õ eſt in fact ßm ꝙ innuit Amb.
ↄceptũ.ꝓ eo ꝙ ab interioꝛi ꝓcedũt.⁊ volũtarie foꝛ⸗
ſhecri dicit ad illud qð eſt in mẽte interiꝰ.hinc eſt ꝙ ꝓpꝛie eſt in ſermonib? voci⸗
ficatõeʒ difminit. licet ⁊ in alijs aliqͥ mõ analogice 2 poſteriꝰrepiat᷑. Av illuo qð

.ppꝛie tñ in vᷣ̈bis ẽ

ẽdacio

dacij nõ tm̃ impoꝛtat decipe.ſed etiã falſum dicere. ⁊ ̊ eſt om̃i mẽdacio cõe ⁊ generale. Falſum em̃ dicẽ ex⸗/

teriquodm fallẽ eſt. d bo id dicit ad põt boicz ad falſitate deducẽ. ⁊ dequcẽto ad

falſitatẽ fallẽ decige.

G
dactp

Ooc̃
Cumt

4
kunhl

onendee
nen l⸗
cclnn
anſtin
in

OO om̃e mẽda

Wentiri quid
ſit.

Aug in ench.

Oõ de iudeo q̃
dicit xpᷣm eẽ de
um.

cium ſit pctm̃

Quare oẽ men

daciũ ſit pctm̃.

Augẽ. in ench.
no iõ mẽda⸗
ciũ nõ eſt pctm̃
qꝛ nõ ꝓdeſt.
Saßp.j.

—

Abi cũ pericu⸗

lo enat vl nõ.

geñ xxxj.

d

AQAuid ſit mendaciũ ſm vicij defoꝛmitatem. 2

nõ nullis errare ꝓfuit aliqñ.ſed in via pedũ nõ in via moꝝ.

Inquirit vtrum Jacob mentitus ſit. f.

ritum nouerat myſteriuʒ. Et ideo ꝓpter familiare co/

culatur Jacob.

Mentiri vo eſt loqui ↄtra h̊ qð aĩo ſentit qͥs.ſiue illud veruz ſit ſiue nõ. Ois
qui loquit᷑ mendaciũ mentit᷑.quia loquit᷑ ↄtra hoc qð animo ſentit.i.volũ

tate fallendi.̊ nõ om̃is qͥ mentit᷑ mendacium dicit.qꝛ qð verũ eſt loquit᷑ ali/⸗
qñ mẽtiendo.ſic̃ ecõuerſo falſum dicẽdo aliqñ verax ẽ. Vñ ait Aug. Nemo

ſane mẽtiens iudicãdus eſt qͥ dicit falſum qð putat verũ.qꝛ quantũ in ipo eſt
nõ fallit ipſe ſᷣ fallit᷑. Hõ g mendacij arguend eſt qᷣ falſa incautiꝰ credit ac ꝓ
veris hʒ. Potiuſq; ecõtrario ille mentit᷑ qͥ dicit verũ qð putat falſum. Quã⸗
tum em̃ ad aĩm eiꝰ attinet nõ verũ dicit.qꝛ nõ qð ſentit dicit.qᷓ;uis verũ inue
niat᷑ eſſe qð dicit. Hec ille liber eſt a mẽdacio qͥ oꝛe neſciẽs loquit᷑ verũ.ſciẽs
aũt volũtate mentit᷑.hic queri ſolet ſi iudeꝰdicat xpᷣm eſſe deũ.cũ nõ ita ſen⸗
tiat aĩo.vtrũ loq̃tur mẽdaciũ:Non eſt mẽdacium qð dicit.qꝛ licet ali teneat
aĩo.verũ tñ eſt qð dicit.⁊ ideo non ẽ mẽdaciũ.aNentit᷑ tñ illud qð verum eſt

5„

vo om̃e mendaciũ ſit pctm̃ Aug.inſinuat.Mihi inquit videt᷑ om̃e men⸗
daciũ eſſe pctm̃.ſed multũ intereſt quo aĩo ⁊ de qᷣbus rebꝰquiſq; mentiatur.
Non em̃ ſic peccat qͥ ↄſulendi ⁊ qui nocendi volũtate mentit᷑. Nec tm̃ nocet
qui viatoꝛem mentiendo in diuerſo itinere mittit.quantũ qui viam vite mẽ/
tiendo depᷣuat. Poꝛro ome mendaciũ ideo dom eſt eſſe pctm̃.qꝛ h̊ dʒ loq hõ
quod aio gerit.ſiue illð verũ ſit.ſiue putet᷑ ⁊ nõ ſit. Verba em̃ iõ ſunt inſtitu
ta nõ vt ꝑ ea hoiĩes inuicẽ fallant.ſᷣ ꝑ ea in alterius noticiã ſuas cogitatõnes
ferãt. Verbis vti ad fallaciã.nõ ad qð ſunt inſtituta.pctm̃ eſt. MNec iõ etiaʒ
vllũ mendaciũ putandũ eſt nõ eſſe pctm̃.qꝛ poſſumꝰalicui aliqũ ꝓdeſſe men⸗

tiendo. Poſſumꝰem̃ vt pᷣdictũ eſt ⁊ amãdo ⁊ furando ⁊ adulterado ꝓdeſſe.

AMendaciũ q; nõ tũc tm̃ eſſe poſſumꝰdicere qñ aliqᷣs ledit᷑. Cũ em̃ a ſciẽte di
cit᷑ falſum.mẽdaciũ eſt.ſiue quis ſiue nemo ledat᷑.Ecce ex his ↄſtat om̃e mẽ
daciũ eſſe pctm̃. Nõ tñ de om̃i mẽdacio accipiendũ ẽ illud pð. Perdes om̃s
qui loquunt᷑ mendaciũ. Nec illud.Os qð mentit᷑ cccidit aiam.Nec oẽ men
daciũ iſto pᷣcepto ꝓhiberi vfr.nec pᷣmiſſa deſcriptõne mẽdaciũ ioci includi.
Oſtendit ꝙ nõ om̃is deceptio eſt equalis pcii.

lud etiã ſciendum eſt ꝙ in quibuſdam rebus magno malo. in quibuſdam
paruo.in quibuſdam nullo fallimur. In quibus rebus nihil intereſt ad ca⸗

pelfſcendum dei regnũ vtrum credant᷑ an non. vel vtrum vera putent᷑ an fal⸗

ſa.ſiue ſint ſiue non.in his errare.i.aliud ꝓ alio putare.non arbitrandum eſt
eſſe peccatũ.vel ſi eſt.ẽ nimium atq; leuiſſimum.Et ſunt vera quedam q;uis
non videant᷑.que niſi credant᷑.ad vitam eternam nõ põt pueniri.Et licet er⸗
roꝛ maxima cura cauendns ſit. non modo in maioribus ſed etiam in mino⸗

ribus rebus.nec niſi rerum ignoꝛantia poſſit erraꝛi.non eſt tamen cõſequens

vt ↄtinuo erret quiſquis aliquid neſcit. Sed quiſqs ſe exiſtimat ſcire qð ne/
ſcit.pro vero em̃ appꝛobat falſum.qð eſt erꝛoꝛis ꝓpꝛium. Verũtamẽ in qua
iſq; erret intereſt plurimũ. Sunt eniʒ que neſcire ſit meliꝰ qᷓ; ſcire. Item

acod ASmaere 6
jR ni ſe dirir oſſe & ſan ali fecit autoꝛe vt fallerz
olet etiam queri de Jacob qui ſe dixit eſſe Eſau ali⸗ patrem rc. videk boc

ter animo ſentiens vtrum mentitus ſit: De hoc Aug. nõ babere veritatem.
ait. Jacob qð matre fecit autoꝛe vt falleret patrem.ſi qꝛ: Jacob dixit falſuʒ
Diligenter arrendatun videt᷑ non eſſe mendacium ſed cñ meentone Suencht
ium. omß AR Ii 4 zem. intẽ⸗ em̃ ſi
myſterium. Intendebat em̃ matri obedire que per ſpi niſt are Tipſe eſer

eſau. g vẽ ꝙg ſimplr fu
it mendacium.& vẽ ꝙ
ſimplicit᷑ fuerit menti

ſiliũ ſpirituſſancti qð mater acceperat.a mendacio ex⸗
S H ty. Item mendacium

i. III

eſt ita malũ q; nullo modo põt fieri bonutm.ntcc ꝑ ſe nec pᷣ diſpenſatõeʒ aliquã.videt᷑ ẽ̊ ꝙ nullo ſpnſfancti cð
ſilio nec mentis imꝑio potuit ipſe iacob a mendacio excuſari.Rꝰ.ddðm ꝙ ſᷣm btm̃ Ambꝛo.⁊ etiã aug. Jacob
vir ſimplex a mẽdacio excuſat᷑ ⁊ ꝙtum ad id qð dixit vᷣbo.⁊ qẽtum ad id qdð fecit in facto. Aerbo em̃ dixit.et
facto ſimulauit ſe eẽ eſau. Oꝛ?tum ad id qð dixit vᷣbo excuſat᷑.qꝛ nõ intẽdebat pꝛem fallere ſᷣ dirigere. HNõ in⸗
tendebat etiã dicere ſe eſſe eſau qtum ad ꝑſonã ſᷣ q;tum ad dignitatẽ pꝛimogeniture ⁊ bũdictionis quã ſibi
a deo vendicauerat.Et hoc inqᷓᷓ nõ ꝓpꝛia aucte.ẽᷣ mris imꝑio ⁊ ſpũſſancti ↄſilio dicebat. Qui quidẽ ſpũſſan/

ctus in vno ⁊ eodẽ vocabulo multiplicẽ bʒ intelligentiã. Mtum etiam ad id qð fecit facto ſimulando ſe eſſe

Eſau nõ peccauit.qꝛ ᷣm Ambꝛo.factũ illud figurã pᷣferebat futuroꝝ.Añ ꝓpter pᷣfiguratõeʒ ⁊ rectã intentio⸗
nem que dirigebat᷑ m ſpũfſancti inſpiratõnem dicit Aug. Jacob nõ ↄmiſiſſe mendaciũ.ſed impleſſe mini/
ſterium iuxta ſcripture teſtimoniũ.qd dicit eumvirũ ſi implicẽ nõ doloſum. Ald illud qð pꝛimo obijcit᷑ ꝙ Ja/
cob pꝛem ſuũ intendebat deciꝑe rñdendum eſt ꝑ interemptõeʒ ꝙ falſum eſt ſicut pꝛiꝰtactum eſt. qꝛ nõ inten

— — 9 . „

xbat dicere ſe eſſe eſau qᷓtum ad.ꝓpꝛietatẽ pſone.ᷣ qᷓtum ad ꝓpꝛietatẽ bñdictõnis ⁊ pꝛimogeniture.Ad ills
qð obꝛ ꝙ ſpufſanctus nõ põt diſpenſare de mẽdacio ꝙ nõ ſit pctm̃ in ſpm̃ſctm̃.dðm ꝙ illud veritatem bʒ qm
mendaciũ vere ⁊ ꝓpꝛie mendaciũ eſt.̊ h mõ iacob mẽdax nõ fuit.qꝛ q;uis vnũ pᷣtendẽt.alið tñ pᷣfigurabat.et

ſpũſſanctus illud qd pᷣfigurabat᷑ pꝛincipalr intendebat.⁊ rebeccappᷣcipiẽs.⁊ iacob obediens.cuiꝰſignuʒ eſt ꝙ

ipſe yſaac poſt bñdictõnem datam ꝑ ſpm̃ſanctũ in extaſi eleuatus.⁊ intelli

gens futuroꝝ pᷣfiguratonez. poſt/

ꝙᷓ etiam depᷣhendit ipſum fuiſſe iacob. ↄfirmauit pꝛius datam benedictõnem.

D intelligentiã bni? pꝑtis pñt ſex bꝛeuiter q̃
ri. Pꝛimo queritur vtrum eſſentiale ſit men

dacio eẽ falſum. Scdᷣo querit᷑ vtrũ eẽntiale

ſit mẽdacio eẽ pctm̃. Tercio q̃rit᷑ vtrũ mendaciũ ſit

pctm̃ moꝛtale rõne ſui gener.Quarto vtrũ oẽ men⸗
daciũ ſit pctm̃ moꝛtale viris pfect.Quinto querit᷑ ðẽ
nñero mendacioꝝ.Sexto ⁊ vltimo querit᷑ de gradi/

us eoꝛundem. Queſtio.. a

Atrũ eſſentiale ſit mendacio eſſe falſum:&t ꝙ ſicxẽ?
pᷣ ꝑ diffinitõeʒ mendacij.quã ponit aug.in li.de men
dacio. Mendaciũ inqͥt eſt falſa voc ſignificatio cu,ʒ
intentõne fallẽdi.Si g diffinitio ⁊ ꝑtes diffinitionis
ſunt eentiales diffinito. eẽntiale eſt mẽdacio eẽ fal/
ſum. Itẽ bocipᷣm vẽ ꝑ illud qd dicit aug ↄtra mẽ=
daciũ.Sicut lux opponit᷑ tenebꝛis.ita veritas oppo
nit᷑ mẽdacio.ſᷣ tenebꝛa eẽntialr loquẽdo ẽ pᷣuatõ lu⸗/
cis.g mẽdaciũ ẽ pꝛiuatõ veritat.ſᷣ veritatſᷣÿ pᷣuatio eſt

falſitas. a pᷣ. eẽ eẽntiale ẽ ipſi mẽdacio ẽ falſũ.¶ Itẽ

ſicut ſe hñt eſſe veracẽ ⁊ mendaceʒ circa hoĩem.ſic ſe
hñt circa oꝛoneʒ.ſᷣ iſta duo ſunt incõpoſſibilia circa
eundẽ hoieʒ ſil ⁊ ſemel.vicʒ ipᷣm eẽ veracẽ ⁊ menda/
cem.g ſilr erũt incõpoſſibilia circa ſermonẽ.g impoſ

ſibile ẽ ꝙ idem vmo ſit ſil verꝰ⁊ mendax.Si g̊ meda
ciũ nõ põt ſe ↄpati cũ veritate.vẽ ꝙ inſeꝑabiliter ha
beat ſibi annexã falſitateʒ. ¶ Item om̃e verũ ſᷣm eꝙ;

bmõi eſt a veritate pᷣma.ſᷣ nuliũ mendaciũ eſt a veri
tate pꝛima.g nullũ mendaciũ eſt verũ.⁊ eſt verũ vel

falſuʒ. eẽntiale ẽ ipſi mẽdacio eẽ falſum. ¶ Sed ð.
Aug.in li.de mẽdacio dicit ꝙ ille mẽtit᷑ qͥ dicit veruʒ

qð putat eẽ falſuʒ.ſᷣ qͥ mentit᷑ mẽdaciũ dicit.S alijs
dicẽdo verũ facit mendaciũ.nõ om̃e mendaciũ ne⸗
ceſſario ẽ falſum. ¶ Itẽ ſicut vᷣbũ diſcoꝛdat ab int⸗

tione cñ qͥs negat illud qð nouit.ſic etiam diſcoꝛdat

qn affirmat illud qð igrat ⁊ de qͥ dubitat.ſᷣ poſſibile

eſt aliquẽ affirmare aliqð veruʒ de q̊ͥ dubitat. ponat
Scñ ſit poſſibile.ſᷣ in tali afirmatõne diſcoꝛdat ſᷣmo
ab intentõe loquent. eſt ibi viciũ ⁊ pctm̃.ſᷣ nõ ẽ ni/
ſi pctm̃ mẽdacij.g vꝛ ꝙ aliqͥd ſil poſſit eſſe verũ ⁊ tñ
nihilomin?ẽ mẽdaciũ.¶ Itẽ ſi intentio ẽ recta totũ
eſt rectu. ſi intẽtio ẽ mẽdax totũ ẽ mendax. aliq̃s
ot dicere dictũ verũ intentõne mẽtiendi. poſſibi/

eeſt ꝙ aliqs dicẽdo veruz ſit mẽdax.ſ nõ eſt mẽdar

niſi in illo dicto. g poſſibile e dictũ verũ eẽ mẽdaciũ.

Item ſicut ſe bʒ pctm̃ ad bonitatẽ ita ſe by mẽda
cin ad veritatẽ.ſ qͥ facit aliq bonũ opus mala intẽ

tione omittit pctm̃. ſimiliter qui dicit verũ fallen/
qi intentoõne incur:it mendaciũ. idem qð pꝛius.

Situ dicas ꝙ mgr vr diccre in lr̃a ꝙ poſſibile eſt ali

quẽ dicere veruʒ ⁊ mẽtiri.ſᷣ nõ eſt poſſibile aliqð di⸗/
ctum eẽ verũ ⁊ mendaciũ.ſiliter vꝛ eſſe oppõ in adie
cto.qꝛ ſicut ſe hʒ peccãs ad petm̃.ſic ſe bʒ mẽtiẽs ad
mẽdaciũ.ſᷣ om̃is peccãs pctm̃ ↄmittit.g om̃is men/
tiens mẽdacium dicit. ſi veritas dicti nõ repugnat
actui mentiẽdi.nõ repugnat ratõni ipſiꝰmendacij.⸗
Re. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ dictũ ð
exteriꝰ ꝓlatum ↄparat᷑ ad intentõeʒ dicent ⁊ ad ip/
ſam rem ſignificatã.⁊ ſᷣm bhoc ſoꝛtit᷑ dictũ illud rõeʒ
duplic falſitat vel veritat. Nam ꝑ ↄpatiõeʒ ad rem
dicit᷑ verꝰ?ſermo.ꝑiopꝑatõneʒ aũt ad intentões dicen

tis dẽ verax. Sic etiã falſitas duplex ẽ circa ßmon.
Mam ꝑ ↄpatõnem ad rem vicʒ cũ nõ eſt adequatio 9

rei ⁊ ſermonis dẽ ſermo falſus.pꝑ ↄꝑatõncʒ vᷣo ad in
tentõnem dicent cum nõ eſt adequatio ſermonis et
intentõnis dicit᷑ ſermo fallax ſiue mendax.Om̃ igi᷑ ſ0o
mendaciũ noiat ipᷣm dictũ ꝑ ↄꝑatõnem ad reʒ.⁊ d
ipᷣm dicentẽ.hinc eſt ꝙ ad ↄpletam mẽdacij rõnẽ du

plex falſitas ↄcurꝛit. Ana ꝑ ↄpatõnem ad rem.⁊ al-

tera ꝑ ↄpatõeʒ ad intentõʒ loquẽtis.Et bãc duplicẽ
falſitatẽ tangit Aug.in diffinitõne mẽdacij cũ dicit.
Mendaciũ eſt falſa ſignificatio vocis cũ intentione

fallendi. Pꝛima aũt falſitas tenet in ipſo mendacio
rõneʒ malis. Scda vo rõneʒ foꝛmalis.⁊ ab illa ſcda

denoiĩat᷑ qͥs mẽdax. ꝓpter hãc duplicẽ ↄꝑatõeʒ gquã
impoꝛtat ipᷣm mẽdaciũ de rõne ſui nois.neceſſe ẽ ad

eiꝰ opletã rõnem ↄcurꝛere pᷣdictã duplicẽ dꝛiaʒ falſi
tatis. Mentiri ant dicit actũ ꝑ ↄpatoneʒ ad ipᷣm lo/

1

—

quentẽ. Vñ ad hoc ꝙ aliqͥs dicat᷑ mentiri ſufficit fal

ſitas qᷓ ↄcurrit ex diſcoꝛdia vocis ⁊ intentõnis.Et h

pʒ ex ipſa diffinitõne vocabuli.qꝛ mẽtiri eſt ð mentẽ

ire. Contra aũt mentẽ vadit nõ ſolũ ille qui vicit fal/
ſum ſcienter. ſed etiam qui dicit verum qdð putat eſ-
ſe falſum. Vñ minus impoꝛtat᷑ cum dicimus aliquẽꝭ

mentiri qᷓ; quãdo dicimus aliquem dicere mendac᷑
um. Muis em intentio fallendi ſufficiat ad h̊ vt ali⸗
quis dicat᷑ mentiri.non tamen ſufficit ad plenaʒ ra/
tionem mendacij ſᷣm qꝙ dicit magiſter in litera.⁊ ma

nifeſte apparet ex ipſa notificatòne Aug. ? rationi-
bus ad pꝛimaʒ partem adductis. ¶ Ad illud quod 12.
obijcit᷑ in ↄtrarium ꝙ ille mentit᷑ qui dicit veruõ qð
putat eſſe falſum. iam ptzʒ reſponſio.quia plura re/

quirunt᷑ ad perfectam rationem mendacij qᷓ; ꝙ ali⸗

quis dicat᷑ mentiri. ¶ Ad illð qð obꝛ ꝙ ſicut vᷣbum 13

– —

diſcoꝛdat ab intentõne in eo q̃ afferit falſuʒ. ita ctiã

—

in eo qͥ aſſcrit dubiũ ⁊ incertũ.ddm ꝙ ⁊ ſi ſit ibi ſimi⸗

—

XXXVIII

ð in⸗ 3
d Zriũ huriur per
i abutit re ac Seg ebenn
i abut om̃is q ed cõ ãa cuz
t. 2 öis qu butit ⁊ eccat. Sebe euer
N llitudo neuta e qui dici enla dixit . dixit ek erem,
is diemmiln qꝛ . gi ꝛund ienmol⸗ Rrtee⸗
rrentsi dif⸗ arſer⸗ endererp Aacen pa ſicut i⸗ ſi⸗
.H ꝛdiam in ſerm iſcoꝛd and dſuos. de Jol facta a ſed ſ liqs
iſcoꝛdi ꝛdiam De ageon . m ad ſu Et de Si denda ſſit a multe
Etuz ad diſ. d diſco timm e. ium. ſuru nñ. xxv/ xliiij. S ꝛebẽ entiri poſſ r m DWZ
Stus 4 m ad? non atar Edaci d ſſet Ge n. xlij. 7 cut rep mentir onutu cut Pp5 HS
. itudo uãtu ſciẽter. ſcordat ne. idꝗ/Ad e BGeñ. on ſicut vr ꝙ is ꝓp nt. ſic imn
ü nen tanseum m di niti bʒ qu * otu lum . ura. n⸗ fuerũt. pturi lalſe ſu ad ra
N etia ſi cog . iſi ʒ liqᷓ t P ſa ipt entiti ſcript e ra na eſſe
ide tam aſſerit tõe. ſed ꝛe falſi ti nj ob ficet. rat ſcripe en iſc litter tling unt c
8 on incerti nit wol ipim Item tõeʒ erun eſciu erit
ä mo abinten aſſertio eri in⸗ ctificat tũ fa uz da. 7 to. intentöe qi ulta qu 6 fu
d a ſiin aſ rtõe ve tũ re ñ dic eſpectu ecea ymi ch. ix. mult⸗e peto tem
neeßi⸗ m if ꝙ ſi in aſſer tã to⸗ iqᷓ toti ßm r fficit ne pece⸗ uext uici unt liquo erita
ri ptbocenn ktio rctã bli ſeq ſufficit tões qꝗ cit J mabn ali⸗ d verit⸗ liq̃ᷓ
tatsge, ſea fhoc intẽtio Etio o um. s non uod locu od di ates pᷣpo a abſq; atio ad ek alie
iciſ, 130 qð obiq; ſi int ſpect pectu illud qu it eo qu iſput eriptura: iſputatie vid ſt eſſe⸗
kſit 4 eo 8 ꝙ Em re llle reſp Adil nmitt dee ⁊c. ⁊ D cra ſer ta. 1 d ritoꝛia neſt 6
teste . * . . — . . non Am
hnlugte ficat. d. tᷣm o em. ⁊i eſt. tõe com n eſt num m ſa inſpirata 7 mer lpa.S icit An
si falſifi lſifica icẽten ctuz en tentõe tũ non 2 lſa. cu ipta 2 bilis lla cul⸗ dicii ibus
teatn 2 fa et ad d cut ta la in 5 facti 8 da falt ſcrip t lauda ſch v tẽ me in oꝑil
is no tñ betad ſic a nemtee ũ qui ſt ta 2ſ ſit lau t ab 5 iam in⸗ abſq
phin, nem habe roõem num inte cut cũ ꝗ on e data? dam! ſſin m. Q ſed et lata 5
n uem dacij t bonu ꝛala iat. ſic D inquirẽd⸗ ci poſt ſſe pet bis ſimulata ſe fu⸗/
dchk fnene ui faci⸗ bonũ n i facit. oſyn in ꝓ⸗/ inq ia dici pe eſſep vrbi⸗ a ſin lauit it ſe
cpi 15 obieit q Im qꝙ; m illi q⸗ are e it. ſic ve⸗ mẽe ibi men daciũ liqu qᷓ ſimul ulauit
kan ve F , ctm̃ ia. d cfac bet ꝙ e m le ipi men pt ale oſue ui ſim it ſe cu
unnl 5 m. 5 1c. d ſed p loꝛ de ho n ba lr ſiu tiale lũ eſt facere fecit J icqᷣ lauit ſe cu
4 cti ctm̃. ſe ana gl entõe cnon ſimp ia n ſolũ ſed fa icut fecit daut ſimulau s com
gunhe 1 lrp ex v⸗ la int bo iuʒ ſ ile. quia non tis. ſec Dic ai. 2 qui potius da
irte elemoſin llli qui m⸗ ter⸗ men eſt ſu icit oꝛ ſimu pecc. itatoꝛes Et i nt. fieri m m
ctm̃. ſe illi di. 2 ð eſtt on et nii iante liquo ehabita chis. ueru ſſit fiert alu
nt el ſed ced 0q dici ꝙ non 8 au dian glic te CA ecca po 8 m L
ctin 5t con me dic nitas mediar „ re ante erege⸗ on pee one ꝙ maiu rtum
Negt . ſito pᷣ l ſtet cu oſſet tis. bo teſſe cũ ſim e. Janten iſti n ari rõ Item ſed fur eẽ
Z bo ſimu aien banet habet ſbᷣlata. id eſſe ultu Baal. 7 idetur p to. J cium. . ſemper es
ii ntns⸗ Aliter töem quidez entõeſ aliquid. ui⸗ toꝛem. r. 6 vid epecca⸗ ſit mẽda nccriũ Ete legis.
nnii alicui. icit pua em. que ecta int dicabit tis qᷓ s iatun is shede . nec eſt nt reuct fili iſrt.
ſtuie, petm̃ di in fine t ideo r⸗ iplr iu verita rmoni mel in vert m 7 St fieri. occidu ſicut filij ffit
ui inatõem in 1 atöem ve ſer tet ium icidium epthe ui oc to ſi on
ſe gͤtt dinatõ tõe. E tio. ſim uatoe ipius Ccpate mieid m bene hijs ꝗ 585 pcep liquo Item
ſei ecta intent inat icit pu⸗ ne boc q; eſt homie ium t de hije el ex pᷣ gliq Iter
eiznti, a int oꝛdin⸗ t dicit aton .Et p nicunh bomicidiu atet? 6. vel ium ſ̃. ãda
iijn recta peat oꝛ ant di mꝑ ter e aui ittit omicid tp tatis. dac tin. C ada
liciter ꝑ. u an n com rem Antmie 2 b ſicu eſit mede ſſe pe 6 geſe
ntesöet pliciter endaci ſiſtit in ipam nter q mmitt peccatũ. e nec ius Ken ei eſſet o eſt dici
iing pctm̃.mendę ldeiamn a ſeque ſilr com eſt. Lfürature foꝛt ileere xim le vt die
hainimne pctm̃. tm̃ c tiam ac onſeq tur iſum 1 rãt ultofe ſſen tur/ p tabu n ipo
Gigute dem non! ſed e jcit co enti iam vil men 2 fu. tur mult eſt e mentitu ſce tal 62in
Nu dem n dem nod obij ui m ſicut iam iſte ur videtur non i8 men tis fiant. tum.
c itentõe uod ol S qu lle ſic f. retur Syn eri. 8n o quis ada ne figt ecca ſti
Grmäi be nittit. ſimi deret. que icit ne fieri. qu inm t be i eſſe p r ca
dicn 16 Be' a n Whon einnoco n tam id 2 ſimp um menda tabule. iſpen tiale tiat ꝓp harita
lon 3 = De 88 ſſen 6 en git exc ito⸗/
dicülen 1 hecce ium. E conc iũ.no i quie d dict ſcðᷣ ſt dñ eſſen is men it ex ito
n nendaciu iſta nqac ſt ibi nilluc Stõem tum ſe ote le eckap alan edilig n ercha
Nuiefn men menꝙ et mene moe ſolum inteto 2 1 eepe gönon eſt ꝙ? am quẽ d tnern orcha
RKrr ſto tam itteret ſe. im deſ em 7 in qu Boß por bile el adam te fit bei etin ex 17
dunh —E cõm iũ in ſt. Und ag ren ero eſt end oſſi ſeru ritate eſt m ſñ (NR
inim iendo daci m eſt. 5em Slud v ionem. el mel tem pot s conſe cha ſſibile ctin. deo
W tie et men lanatu Patoe S intentio in q̊ᷓ eſt J lteriu d fit ex ſi po on eſſe p mj. 27
ſäcrn qp eſſe 8 expla gitaconnglerel inte auũt ciñ nn tatem a ne quo ctm̃. iugmoneſ pctm̃ pacto.
igiti ſicut pᷣu falſita r ⁊ co tõem 4 llud daciũ iſſe ſi Som n eſt pe endac daciu t nullo ina.
ſeen in quo eſt iũ ſimpl enSaan⸗ ene pmiſſe te. ſi . le no ile eſt m — mend⸗ em̃. vt ec diu 64
moe. in qu daciũ Pco coplel menctie 7 7 rie. ⁊ ta ibile lo om̃e ſſe pct ſanan itik mag
nmnche, ſt mend lum inus rem. Es roönes uid rie. 71 oſſit ubio lalee cbũan nitik n 6.
Ge eſt men s ſolun mi ſñ ad eoẽ bᷣm q itate. p z du ntia õe. nec hũ e. 2 oꝛes
nd t falſitas licui kem tin de fer ccant ittat abſch d eſſen nſatõe. it expſn agacaf.
nenng⸗ eſt ꝛcaciũ al tatõ te. An ſuo pecca dom ꝙ endacõ diſpen dicit e oꝛdan hoc p ſt
GG menda com öple oceſſu b ide ipi m ulla B Aug. coco. Et ad pote
een ee d amees in ꝓc ſic vie eſt . fine. ni e. Et — uniter nare. ö reddi baciir
nnmg, ſ id 2 min ſimiles S ſn⸗ Et q; ſe ge nullo ieri ben oc cõm le aſſign⸗ ratõ i
er uic on .— o.ij. ctin: hbi ome n ſſit fier in h iffici nach! . D) furtuʒ
K⸗ gq am c ueſtio. eſſe pet F mi .de me po re. ſt di Ana ciuz. 7 furte
uan 5 plicit it mẽdatio ſic. v m n. uz eſt ſter.p huiu imo⸗ ſt men ium ven er eaten⸗
he iale ſit mẽh icit Aug. i dẽd oꝛzu one hi iuerſi⸗ 0 eſt cidiu ſuã ve iumna
csaänann ſim „ iale ſit ui O tem t crec 7 uoꝛu ſed r 8 niti di . a qu homi tra ſ tra di EiS
. 2 . .
Ptctt eſſẽt Aug. qu J is. au tiri. q -⸗ mus contra tem. ſt con econ alij
Gt 1 trum uẽte ctm̃. boni men nũc mẽ ſu eius 1 verita us aũt ig iuſte turam licʒ
eni N mo a jj eſſe p dẽdum uãd 8vt ni u mẽ⸗ ex pte ontra v Deu liquis t crea⸗ Ideo licʒ
ne tur pᷣ dacij credec aliq eſtat 6 inctun ec exp ſt co uram. . pt ali⸗ ãlibet cr gre. n tn
ref tu men n eſt ere m. reſta eſt inq Epẽ em eſt reaturar nec it quã ꝛdin to. no ia
en nus ut non ne ene gelt t. ncce ndacõ e en?2⸗ ntra c facere. poſſi ere 702 2 furt re. qui
nn dacio. credim ſcom beſt imen iquod gen? co oteſt cuis iſpone icidio ſufficer crea⸗
in eis quos icioſũ. ſct 8 m ipime liqu rpit᷑ non po ire. m diſt homicid et᷑ in crea⸗
eni eis ꝗ ſtꝑm i a entia ui as etipmti 1 Vf verita 7 re. nſare io nõ Eerita ta. ita e
uſ mü el i. Si eſſent ez. QAu ſem cißm vi ſbijce iſpen enena d increata. tem.
e,eet pm boni. m. 6 ibid erit. ho önem voto . ſit d ed hec cont 7incr nita ſas
in tiatur emalu Aug. putau ae Baeiſe ſcu ſſibile ſit Senh eſt eata ca bon diſpẽ
600 1 * zus. (J epᷣ vbicu⸗ po dacio.s cium eſt ar a creatã tÿt d t.
min⸗ . titur eſſ. htem n eſſe us. 5 eſſer l vbici in mendaci Eda tas a c ſicu ta tñ
,A leiz petiñ no uod pᷣ ndacẽ tois. S ncc in m ne medan eſt ſup em. F! tum.i lli⸗
ii catum. Q petin em q ipi me iten lpa. 5 ᷓ n omt em̃ eus e eritat ũ crea ſimili
iann nendacij t id ſt ipi ectu ſt culp⸗ iniq́ non icut em ut d ve nũ det ſi e
ℳN mendac redi lale e . 2 reſp crio el dis ini⸗ tura. S Et ſic eata d bo l. ita vi q men
nltt ipit. 5 ſfentia ei. ibi neẽ tem teʒ eſt tuy⸗ itas. Et ſi ꝛa cr. aliquo itati. ita ndi e m
c docip uia e eetu d itas ibi m̃. nqʒ aui (o⸗, veritas. ſt ſup erat a bonit dicen
unngll roͤne. qu ⁊ reſp bliquit ſſe pet vbicu zno in coz⸗ ita etiam uis de ieiñ ſue mod
. Atis. dis o laciũ eſſe tm̃. vb it bom iniq ita⸗ t aliqui iud Ealius
*R eſt inten n me do eſt aliu tas eſt. ciũ n lar ullum te. Jd
a ae enal. H reſ⸗ Mianom bo acide, ter de
Nen, aace⸗ n impoſſie inſtitnen ge⸗ en al qu
ng, a pᷣmo Rran ver dqð ttarſz
GGe o expꝛim ſtur y
4 bon q; men
ſin⸗

11

Ai.

dacium nullo modo poteſt bene fieri. nec aliquo fi/

ne.nec aliquo pᷣcepto diſpenſatiuo.qꝛ ſemꝑ maneti

eo deoꝛdinatio.que quidem eſt ex diſcoꝛdia vocis et
intellectus.non ſic aũt eſt reꝑire in alijs. Mã diuinũ
mandatũ ſuꝑueniens tollit deoꝛdinatõem illaʒ que
eſt in homicidio ⁊ in furto.ideo magis adheret mali
cia ipᷣi mendacio qᷓ; furto vl bomicidio.Sed nec ad/
buc videt᷑ h̊ ſufficere. qm̃ ſi deus pᷣt facẽ duos hoies
diſcoꝛdare abinuicem ſinc peccato.ſicut dicimus de
paulo ⁊ Barnaba. videt᷑ ꝙ ſimiliter manẽte intelle⸗
ctus ⁊ ſermonis diſcoꝛdia poſſit ex diſpẽſatõe diuia
anmoueri ois culpa. ⁊ ideo non videt᷑ ratio ſufficiẽs
18 ſumi ex ꝑte viſcoꝛdie intentõis ⁊ ſermõis.Et ido ad
puc cſt tercius modus ddi ꝙ dupliciter dicit᷑ eſſe ali
quid malum. aut ex genere actus.vtpote cũ actꝰtrãſ
it ſuꝑ mam indebitam. Aut ex malicia intentiõnis.
Cum aũt tranſit actus ſuꝑ mãam indehitam.hoc po
teſt eſſe dupliciter.vel reſpectu dei.vel reſpectu ꝓxi/
mi. Si reſpectu dei.ſic ẽ maluʒ in ſe ⁊ m ſe.nec vllo
mõ poteſt hene fieri. ſicut eſt odire ſummũ bonuʒ ⁊
blaſphemare deum.Si reſpectu ꝓximi.ſic eſt nocu/
mmentũ inferre ꝓpximo in ꝑſona vel in rebus. ſic ẽ ma
luʒz in ſe.⁊ pᷣt aliquo fine bene fieri.qꝛ pᷣt recta inten/
tio ſupuenire ex diſpẽſatõe.Cũ aũt aliquid eſt malũ
ex malicia intentõis.tunc ſiue ſit reſpectu dei.ſiue re
ſpectu pximi.ſimplr malũ eſt ⁊ nullo fine pᷣt bene fie
ri.quia dicit pꝛiuatiõem debiti finis. Ande facẽ hoc
malũ eſſe bonum.nihil aliud eſt facere qᷓ; aliquid ſił

eſſe bonum ⁊ malũ.Tale aũt eſt mendacium. Mam

mẽdacium non ſolummõ dicit maluz ex hoc ꝙ actꝰ
tranſit ſupꝑ mãm indebitam.ſed etiam ex intentõe in

directa. Om̃ ad eſſe mẽdaciũ iſta duo concurrũt. vi

delicet. dicere falſũ.⁊ intentio fallendi.Et pꝛimuʒ eſt
malum in ſe ⁊ pᷣt bene fieri ab co qui iguoꝛãter dicit
falſum. Rõne vero ſcdi eſt malum ſm ſe.⁊ nillło fine
fe bene fieri.nec circa ipᷣm pᷣt diſpenſari. Sicut nul/
lo moto p̃t bene fieri ꝙ aliquis cognoſcat alienã in/
tentõe adulterandi ſine impꝛobitate volũtatꝭ.Con⸗/

cedende ſũt igit᷑ rõnes hoc oſtẽdentes ꝙ eſſentiale ẽ
¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ eſt contra madatum ſe/26

V Pirmnendaria eſſe pctm̃.⁊ ꝙ ipᷣm mendaciũ eſt malũ
EFm ſe ſicut dicit Aug.qm̃ de rõne ſui nominis inclu
dit inoꝛdinatã intentõem ſicut oſtẽſum eſt. ¶ ſd il⸗
19 lud quod obijcit᷑ in contrariũ ꝑ exempla ve. teſt. de
mendacõ abꝛabe.yſaac.⁊ Joſeph. dom ꝙ nullꝰ eoꝛũ
mnentitus eſt. Mam ⁊ ſi abꝛabã vellet filium ſuũ im/

molare. credebat tamen ex magnitudie fidei ſue (ſic

dicit apl's) ꝙ dñs eum ſuſcitaret.ſciebat em̃ ꝙ firma

erat ꝓmiſſio qua ei dictuz fuerat.in yſaac vocabitur
⁊o tibi ſemen. Similiter nec yſaac mẽtitus fuerat.quia

rrebecca ſoroꝛ erat ⁊ vxoꝛ.⁊ dicendo ipᷣam eſſe ſuam
ſoꝛoꝛẽ veritatẽ vtiq; ñ tacuit.ſed tamẽ falſitateʒ nõ

R& 1 dixit. Similiter etiam nec ioſeph mẽtitus fuit. quia

verba illa non dicebat affirmado ſed potius tẽptan
do. cum dicebat eos exploꝛatoꝛes efſe. Ende potius
intelligenda ſũt interrogatiue q; affirmatiue. Quan

do aũt dixit ſe ꝑitum in augurãdi ſcientia. large acci
pitur verbũ augurandi ꝓ futuroꝛum ꝓuiſiõe. Pꝛe/

terea bocipᷣm etiam interrogatiue dixit.potius expᷣ⸗
mens famã ppli quam de boc habebat ꝙᷓ ſibi attri/
duere volẽs famam illã.ſic etiam ⁊ de cõſimilibꝰ vi/
22 dẽdum eſt. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ de locutõibꝰ xx
ſitis in ſcriptura. dʒ ꝙ ea que tꝛanſſũptiue dicũtur
referunt᷑ ad ↄñtem intellectum.⁊ p iilo intelligũtur.
SEZgjm̃ ꝓ illo habent veritateʒ. nullu eſt ibi mendaciũ.

—

Et hoe eſt qð dicit Aug.in li.ve mendacio.quicq̃d fi
guratiue fit aut dicit᷑ non eſt mẽdacium.ois em̃ enũ
ciatio ad id quod enũciat referẽda eſt. Omue auteʒ
figuratiue factum aut dictum enunciat ⁊ ſiguificat
eis quibus intelligẽdum ꝓlatum eſt. ⁊ ſic nulluʒ eſt
ibi mẽdacium.quia non enunciãtur ꝓ intellectu pᷣ/
mo ſed ꝓ ſcðo qui verꝰ eſt. Sic nec in diſputatõe eſt 2 5
mendaciũ cum ꝗꝓponũtur aliqua falſa ad hoc ꝙ ꝑ il-
la deducat homo ad maius falſum.⁊ deducendo ad
maius falſum reducat ad veruʒ. In diſputatiõibus
em̃ ꝓpoſitões magis ſunt dubie qᷓ; veritatis aſſertio/
nes.niſi foꝛte in doctrinalibus diſputatõibus in qui
bus opoꝛtet diſcẽtem credere.vbi ſola vera pponũ/
tur. ꝓbant᷑.⁊ ſupponũtur.¶ Ad illud quod obijci᷑ 24
de ſimulatõe in facto.dm ꝙ eſt ſimulatio cautele. ·
ſtructõnis.⁊ duplicitatis. Simulatio cautele fuit in
iehu cuʒ finxit ſe cultoꝛem baal.⁊ dauid qui finxit ſe
ſtultum. Simulatõ vero doctrine fuit in xpᷣo cũ fin/
xit ſe longius ire.ſicut dicit᷑ luce vlt.in quo erudiuit

diſcipulos in officio boſpitalitatis quo coegerũt illũ
apud ſe manere.ꝑ quod meruerũt illum cognoſcere

Simulatio vero duplicitat eſt in hypocritis.qui in
ſigno exterioꝛi oſtẽdunt ſe eſſe bonos.⁊ interiꝰ replẽ
tur malicia. aime due ſimulatões non tenẽt roöem

mendacij. ſed tercia rõnẽ mendacij tenet.⁊ illa nõ eſt

ſine peccato¶ Pꝛeterea non eſt ſimile de verbo ⁊ fa/⸗
St:qui factum nõ eſt pᷣncipaliter inſtitutũ ad ſigni
ficãdum mentis conceptũ. Sermo aũt ad boc inſti/
tus eſt vt ſit nuncius ⁊ interpꝛes ipᷣius mentis.⁊ vt
bomo ſignificet alteri quod eſt apud ſe.⁊ vt aſtruat
veritas apud audiẽtem que eſt apud loquẽtem.⁊ iõ
qᷓ ad aliud vtitur ipᷣo ſermone.abutit᷑.⁊ incurrit pec
catũ mendacij.non ſic aũt eſt ſemꝑ ex ꝑte ſacri 25
illud quod obijcit᷑ ꝙ maius pctm̃ eſt furtum ⁊ bomi
cidium q; mendaciũ.ddm q qᷓ;uis grauius petĩ ſit
vtrũq;ʒ eoꝛũ quãdo fit mala intentõe ⁊ malo fine.qꝛ
tamen contingit illa a malo fine ſeꝑari.ideo poſſunt
bene fieri. non ſic aũt eſt in mendacio repire.quia de
ipᷣiꝰ nominis rõne nominat intẽtionis obliquatoeʒ.

cunde tabule.ddm q in mãdatis ſcde tabule qtum
ad actum contingit bene deum diſpẽſare.ſed q;tum
ad deoꝛdinatõem intentõis nunq. vt aliquis excuſe
tur a peccato ꝓpter dinũ pᷣceptum manẽte intentioõe
deoꝛdinata.¶ Ad illð quod obijcit᷑ de eo qui ex cha 27
