cit vnuſqſq; oculis ſuis credidiſſe.nõ ipſa ẽ q̃ in nobis
ediſicat᷑ ſides.ſed ex rebus que vident᷑ agit᷑ in nobis

₰☛

(Epilogat ad remouẽdũ incidetẽ dubitation?. b
x his aꝑte intelligit᷑ ꝙ ꝓpꝛie fides nõ apꝑentiũ eſt.

Nec illa eſt ſides q̃ in chꝛiſto edificamur q dicimꝰ vſi/⸗
tata locutione nos ea credere q̃ videmꝰ. Alibi tñ dicit
aug.ſidẽ eẽ de rebus pñtibꝰ.qð erit ĩ futuro cũ ꝑ ſpẽʒ

deuũ pñtẽ cõtẽplabimur.q tñ nõ ppꝛie dr fides s veri/
tas.Eſt inqᷣt fides q̃ credũt᷑ ea q̃ nõ vident᷑.ſ tñ ẽ etiã

fides reꝝ qnñ nõ verbis ſᷣ rebꝰ ipᷣis pñtibꝰ credit᷑. Qdð

erit cũ ꝑ ſpẽm manifeſtã ſe ↄtẽplandã ſctis pᷣbebit dei

ſapia. Sʒ nõ ꝓpe h ðꝛ fides ĩmo fidei merces. ad quã

Exeplã ad ma
ioꝛẽ explanati/

Onẽ pꝛedictoꝝ.
.... . .. 4

credẽdo pueit᷑.vt ex fide vᷣboꝝ trãſeat iuſtꝰi fidẽ reꝝ.
¶Exẽplificat in ſpali ad maioꝛẽ explanatiõeʒ de pe⸗
tro.an hũerit fidẽ paſſiõis qñ vidit hoĩeʒ illũ pati. c

¶ Si do qᷣrit᷑ vtꝝ petreſidẽ palſſidis hũerit cũ homineʒ

xpᷣm oculis pati cernebat: Dicimus eũ ſidẽ paſſionis
habuiſſe nõ in eo ꝙ credebat hoĩem pati.qꝛ hoc vide⸗

bat. in eo ꝙ credebat deũ eẽ qͥ patiebat᷑. Mõ em̃ vir⸗
tus fidei erat ꝙ credebat᷑ hõ pati ⁊ moꝛi.qð iudeꝰ cer⸗

it᷑ ſi fides tm̃ de nõ viſis eſt.quõ veri⸗
ias aplis ait.Nũc dico vobis pᷣuſq; fiat vt cũ

erit de factis ⁊ viſis.ſuꝑ qͥ aug. mouet qõneʒ et

XXIII

* quare aliqñ ſimul dicit᷑ infundicd babitibꝰ ſubſtrat
aliqũ vᷣo minime. cũ tñ gra quantũ eſt de ſe infunda
tur ſemꝑ vnifoꝛmiter. O aũt ſemiaria virtutũ qᷓ;tũ
ad habitus ſubſtratos ſint plãtata in nã mentis rõ⸗
nalis expꝛeſſe põt haberi ab aug.in multis locis.⁊ 2
in.x.ca. de amoꝛe dei. et in li.de collatiõibꝰſan-
ctoꝝ patꝝ.⁊ in alijs locis pluribꝰ. Quicqͥd tñ ſit de
hboc.qꝛ queſtio iſta alibi habet locũ.ad pñs tãtũ ſuf/
ficiat dixiſſe de qõne ꝓpoſita. Sʒ iux ſniam ⁊ opinio⸗
nẽ magiſtri illa poſitio vr̃ eẽ verioꝛ qᷓ dicit ꝙ fides in
foꝛmis p aqueniẽtẽ gratiã fiat foꝛmata.ſiue foꝛmet᷑
ab ipᷣa gratia mediate ſiue immediatt.

Ic querit᷑ ſi fides tm̃ de nõ viſis eſt ⁊c. Supꝛa egit mgf de fide q;tũ ad eius cẽntiã.in bac pte agit de
ea qtũ ad eius obiectũ ⁊ materiã.vñ inqͥᷣrit.vtꝝ fides ſit de bis q ſolũ ſunt ſupꝛa nr̃am cognitionem
an de his queę ſunt noſtre cognitioni ſubiecta. Et qm̃ duplex eſt cognitio vicʒ ſenſitiua ⁊ intellectiua.
a diuidit᷑ in ꝑtes duas. In quaꝝ pᷣma inqͥrit magiſter. vtꝝ fides ſit de his q̃ ſenſu ꝑcipiunt᷑. In ſc⸗
cunda vtrũ ſit de his qᷓ intellectu cognoſcũt᷑.ibi. Poſt hec queni ſolet cũ fides ⁊c. Pꝛima pars diuidit᷑ in tres
ptes. In qᷓ; pꝛima mouet pꝛincipalẽ qõnẽ ſubiungens determinationẽ. In ſcdᷣa vo epilogat ad remouendũ
incidentẽ dubitationẽ.ibi. Ex bis apte intelligit᷑ ⁊c. In tercia vᷣo exẽpliſcat in ſpãli ad maioꝛẽ explanationẽ.
ibi. Si vᷣo Beva vo ars pꝛincipalis põt diuidi in tres ꝑtes.in quaruʒ pᷣma mouet
queſtionẽ ⁊ determinat. In ſcdᷣa anẽte aug.ↄfirmat.ibi.At ait aug. In tercia vo elicit quandã diuiſionẽ cir-

a ¶ HNʒec eſt laus fidei 1

ſi quod credit᷑ nõ vi/
dect᷑.Cõtra.Carerelu

minc potius eſt ad vi
tuperiũ qᷓ; ad laudẽ.
ṽm illud v.Hõ cũ in

lvnoꝛe eẽt nõ intelle

xit.ↄpatꝰ ẽ ⁊c.&̊ vr̃ ꝙ

puatio viſionis potiꝰ

reddit fidẽ vitupabi-

lẽ q; cõmẽdabilẽ. Itẽ
ſi in boc ↄſiſtit laus fi
dei qꝛ credit qð nõ vi

det. cũ in gloꝛia nihil
credat᷑ niſi illð qð vi-
det᷑.vr ꝙ laudabilioꝛ

ſit fides in via qᷓ; glia

in pꝛia.qð abſurdũ ẽ

dicere. Itẽ ſi in Boſi⸗

ſtit laus fidei.qꝛ cre/
dit qð ñ videt.v ois q̃ͥ
ſtulto. ⁊ falſo credit.
credit qð nõ videt.

ò ſtulte credit laudã/

us eſt. R. doͤm qꝙ pᷣ
uatio viſiõis facit ad
laudẽ credulitatis.pᷣ/
ſuppoſita tñ rectitu/
dine in ipᷣa credulita⸗
te.⁊ hoc ex duplici cã.

Pꝛimo ꝓpter hũilia⸗

tionẽ ⁊ captiuationẽ

intellect? qᷓ admodũ
eſt laudãda.ſicut ſuꝑ
bia intellect? eſt vitu⸗
ꝓanda. Scdo qꝛ talii

credulitas eſt a mera
volñtate non ab aliqᷓ

necitate. Mullꝰ.n. co

git᷑ credere qð nõ vi/

det.qꝛ laus ⁊ vitupe/
V iij

—
d.

B— —
*

42 „ * 8 . ——

rriñ oſiſtunt circa opa nens gedcbat,s aeebak de eta patiebat᷑. EAne tiin
volutaria. binc eſt ld aug.ſupꝑ illũ pp.locũ. Rñdit eiĩ via vtutis ſue. Lauus Põ.c. iav
Ar non pi ſidei eſt no qꝛ credit hoiem illi monuũ qð æ paganuus e
des. nõ ꝓpter puatie credit. qꝛ credit eũ gloꝛificatuʒ ⁊ verũ deũ. Credit G 13 ſenut
nẽ viſionis tm.ſᷣ p fides deũ moꝛiuũ ⁊ hoĩem gloꝛiſicatũ.nõ g̊ fuit ptero toſcleg⸗
poſitionẽ bumilitatꝭ fides credere hoiem illũ moꝛi qð oculis cernebat.ſeeull chiaic⸗
. bert ris Limil, credere deum eceq mo icboe Mer nobis etiã ſdegin tͤnin
tatt & pte ntelect hoc mereret᷑᷑ ꝙ credimꝰhominẽ illum moꝛtuũ quod 22
elberta g die d iudeus credit. qꝛ credimhoĩem deũ moꝛtuũu. nn
Ad illud qð obꝛ ſcdo intellectu cognoſcunt᷑. (è

E, 4

de glia ptz ſiliter m. ¶ Poſt hec queri ſolet cũ fides ſit de nõ apꝑentibꝰ ⁊ nõ Si aliqua ſciñ⸗
aꝛ augꝰ. nõ loqᷣtur de viſis. vtrũ etiã ſit de incognitis tm̃:? Si em̃ de ĩcogni: turq̃ cedũtf.
lauqc quacunq; ſᷣ de tis tm eſt.de his videt᷑ eẽ tm̃ qͥ ignoꝛant᷑. Sed ſcẽdũ Fides nullo a⸗

ude meriel ui eſt. c cu viſio alia eſt interioꝛ. alia exterioꝛ. nõ eſt fideſ pit ſenuu. Racde
trie. ⁊ circa actꝰ vie ñ̃ de ſubiectis exterioꝛi viſioni.eſt tñ de his que viſuiu· n
. circa actꝰ patrie. Sitli terioꝛi vtcũq; capiũt᷑.Et quedã ſic capiunt᷑ vt intelli⸗ in
ter patet vltimũ.qꝛ gant᷑.et ſi nõ vt in futuro.Quedã aũt nõ.qꝛ ꝰcũ fiides b e

nõ di de quacũq; cre ſit ex auditu nõ mõ exterioꝛi ſ̊ etiã intioꝛi.nõ pᷣt eẽ de
alitare ſech de errdu E. oĩno ignoꝛat᷑ eo ipa ad ſenſũ coꝛpis nõ ꝑtinet
Rultq 4 falſ. Coõſirmat detminationẽ ſuã auẽte aug. e
ſtulta 1 falſa. Er ie u e ne
ee (((Dir ait aug.xiij.li.de trinitate dicens. Quãuis exau⸗
2 b ¶ Cũ fides ſit exñ au ditu ſides in nobis ſit.nõ tñ ad eũ ſenſũ coꝛpis ꝑtinet
ditu non mõ exte.⁊c. q dicit᷑ auditꝰ qꝛ nõ eſt ſonꝰ.nec ad vllũ ſenſũ coꝛpis.
Ar B kneolecnient d qqim̃ coꝛdis eſt iſta nõ coꝛpis.Quedã & fide credunt᷑ q̃
iq en lenus eiie intelliguũt᷑ nali rõne. Quedã vo q̃ n intelligüt᷑. Vñ

Ponnnon ar :nobai Ppa. Hiſicredideri no itelliges. Qd aug abte di⸗ Zla⸗ p. e
oꝛ ſit. vr magis fi/ ſmnn guit. Alia ſunt inqᷣt qͥ niſ intelligamꝰnõ credimꝰ. Aug. ſug octo⸗ e
des debeat cẽ ex viſu alia q̃ niſi credamꝰ nõ ĩtelligemꝰ. Nemo iñ põt credè SS Qa nagn
q ex auditu. Itẽ fideſ in deũ niſi aliqd ĩtelligat.cũ ſides ſit ex auditu p̃dico. iſn
aploꝝ fuit ex iſ⸗ itia tiõis. Idẽ in li.de trinitate.Certa fides vtcũq; incho⸗ cheſtnite
ſ ai Iſi ois gr cognitionẽ. Cognitõ vo certa non perficit᷑ niſi pt⸗ frinclgg
es ſubſentiũ den· 5 9 S Tog mz ſtan . ſilei
nata fuit a fide apto hanc vitã. Ambꝛo. q; ait. Vbi fides nõ ſtatim cogni⸗ Ambꝛo. rncii
ruz. vr ꝙ mag debeat tio.vbi cognitio eſt fides pꝛeceeolilt. fnck
dici ex viſu q;; er augni (Elicit qndã diuiſionẽ circa ipᷣa credibilii. f nan
tu. Itẽ cñ fides ſit ba ¶ Ex his appet aliqᷓ credi q̃ nõ intelligũt᷑ vel ſciunt᷑ niũſi luhre
tainfrſo v⸗ Au pus credant᷑. Quedã vo intelligi aliqñ etiaʒ añq; cre/ tteſe
oee encne dan?᷑. Mec tñ ſic intelligũt᷑ mõ vt ĩ futuro ſcient᷑. ⁊ nu·n

pbs duplicit ↄtingit etiã ꝑ fidẽ qͥ mũdant᷑ coꝛda ampliꝰintelligũt᷑.qꝛ niſtl x
aliquid ſcire.vicõ er .. “
innentionẽ ⁊ ꝑ voctrinã.Et ſenſus viſus maxime deſuit illi modo ſciendi q̃ eſt ꝓę inuentionẽ. Senſus vᷣo au/

ditꝰ illi mõ qͥ eſt ꝑ toctrinã.qm̃ g ea q̃ fide nouimꝰ nõ cognoſcimꝰꝑ innẽtionẽ ſᷣ magis ꝑ toctrinã.ꝑ doctrinã Eu
inquã nõ Biftcneos logntisg aun coꝛpis. etiñ ſ. ſ. oquẽtis p aurẽ coꝛdis.· binc kcinlfa ot⸗ fides ; nane
tm̃ eſt ex auditu exterioꝛi ſᷣ etiã intenioꝛi.Et quis apli multa didicerint vidẽdo xpᷣm. młto tñ plura didicert 8 aheft
audisdo ium loauerek ertert 2 oueret a inten g. ſan h pym ad mũ ꝛ ſedn obectuz. Ad iltud ninn
vo qʒ obĩ ꝙ fides eſt ꝑ infuſionẽ ⁊ nõ p auditũ.ddᷣm ꝙ fides qytu ad ſuũ foꝛmale p infuſionẽ ẽ nõ p audituʒ. dige
ß etũ ad materiale vicz q̊ ad noticiã illã qᷓ cognoſcit᷑ qͥd eſt qð ꝑ nomẽ dĩ ẽ ꝑ auditũ.ita ꝙ vnũ eſt ꝑ audituʒ G
coꝛdis. ⁊ aliud ꝑ auditũ coꝛpis.iõ generaliter dicit apis ſidẽ ex auditu eẽ. magis pꝛincipaliter rõne audit? in- anin
tcrioꝛis q̃ reenans Er ſic dicit greg. ꝙ inuanũ laboꝛat ſᷣmo pᷣdicatoꝛis.niſi afſit illuſtratio docton interioꝛis alint.
Alia ſũt inqͥt qᷓ niſi intdli mꝰnõ credimꝰ.⁊c. Pꝛio vr ꝙ iſta diuiſio ſit inſufficiẽs.qim ipᷣe aug.in oꝛigiali Chang ſih
addit terciũ mẽbꝛñ.vicz ꝙ q̃dã ſunt ꝗᷓ credũt᷑ ⁊ nũꝙq; intelligũt᷑. vr̃ męf̃ inſufficient᷑ ponẽ diuiſionẽ credibi/ nrnpte
liũ. Itẽ vf implicare falſu.qꝛ qdã ſũt qͥ pus credũt᷑ q; intelligant᷑. Si em credẽ eſt cogitare cũ aſſertiõe.⁊ cogi fine
tarc eſt intelligere. vñ qꝙ oẽ credẽ pᷣcedat intelligere. Si tu dicas ꝓ au intelligit de intellectu qͥ innitit᷑ ratiõi. 1 iſceſin
eũc vẽ ꝙ falſuʒ dicat.ꝙ q̃dã ſũt qᷓ pᷣus intelligunt᷑ ꝙᷓ credant᷑.qꝛ dr yſa.vij.m aliã trãſlationẽ.niſi credideriiᷣ ſnttn
nõ intelliger. illud intelligere ſp ſeqᷣt iᷣm crcdere. Jux h̊ etiq qᷓr qſũt illa credibilia de qͥbꝰdicit Aug. ꝙ cre- ui
dũt᷑ ⁊ nunq; intelligunt᷑.cũ viqeamꝰꝙ oia cedibilia ꝑ rões ſatis ꝓbabiles affirment᷑.Rꝰ.dʒ.ꝙ intelligẽ dr ſtg
vuplicit. em ꝙ mgf̃ innuit in lr̃a. Ano mõ intelligerc dẽ large noſie q eſt qð d ꝑ nomen.et illud intdligere

H 4 . .„ — „ = Di.

.
.

4

ſip pᷣcedit aſſenſũ fidei.nec aliqͥd credit᷑ qͥn iſto mõ pᷣus intelligat᷑. Alio mõ intelligẽ hoc eſt rõne pᷣuia cogits-
xe. Inxta qð dicit aug.qꝙ intelligimꝰdebemꝰ rationi.qdð credimꝰauẽcti.Et de iſto intelligit aug.cũ dicit. ꝙ q̃da
ſit q̃ pus credunt᷑ ⁊ poſtea intelligũt᷑. ſicut ſunt articuli fidei qͥ ſt ſupꝛa ronẽ. Quedã ſũt q̃ nõ pus credurnrk
q; intelligũt᷑ ſicut ſũt añcedẽtia ad fidẽ.⁊ ea q̃ ſũt de dictamie iuris nalis.ſieut deñ eẽ.deũ eẽ bonun.Quedã ſũt
cedunt᷑ ⁊ nunꝙ intelligũt᷑.qꝛ nõ pñt rõne ꝓbari.ſicut eſt hyſtoꝛia hũana geſta pcurꝛẽs.Nemo.n.põt pba
reꝑ rõnẽ ꝙ abꝛas genuit yſaac.ſ ſolũ ꝑ auctẽ. ⁊ ſic pʒ ꝙ itelligere aliqñ pᷣcedit fidẽ. aliqñ ſeq̃t.ſm iſtiẽ modua
accipiẽdi qᷓuis ſm pᷣmũ ſꝑ pᷣcedat.Et ꝑ hoc pʒ r̃ ad oia q̃ſita. Nã qð pᷣ obẽ de inſufficiẽtia diuiſiõis.dd.c
mgr nõ intẽdit h̊ diuidere credibilia.ᷣ oñdere quõ fides ⁊ intellectꝰ circa idẽ pñt ſe cõpati. et qualit᷑ circa ih
MU . hoabeãt oꝛdinari. Ad ali-
ud ſur ptʒ rñ. qꝛ ꝓcecdit
de intelligere m ꝙ pᷣmo
mõ accipit᷑. Altimũ ſilit

ſidẽ diligat᷑ deꝰ. nõ mũdat᷑ coꝛ ad ſciedũ eũ. Vñ aug.
QAuid eſt deũ ſcire niſi eũ mẽte ↄſpicere firmeq; ꝑci⸗
pere. Sed ⁊ pᷣuſq; valeamꝰ ꝑſpicere ⁊ ꝑcipere deũ ſiẽ

Aug. in. viij

W . pcipit a muũdis coꝛdibꝰ. niſ p fidẽ diligat᷑ nõ poterit vatet. i OQuic eſt 4
wieni; CcCcoꝛ mũdari ꝙ ad eũ vidẽdũ ſit aptũ.Ecce hic apte ha conſpicere ⁊c· Hoc vide,
ani bes qꝛ nõ põt ſciri deus niſi pᷣus diligẽdo credat᷑. Su tur falſũ.qꝛ aut loquit᷑
Ai puita auũt dictü eſt ꝙ nemo põt credè ĩ deũ niſi aliqͥd in / cſpectu mẽtis qͥ ẽ ꝑ ſpe-
credun/ telligat᷑. Vñ colligit᷑ nõ poſſe ſciri ⁊ intelligi credẽdaciẽ. aut de eo q eſt p ſpo
tur j ing⸗ q̃dã niſi pus credant᷑.Et q̃dã nõ credi niſi pᷣus intelli esl ain enigmue. Si
H rant. ganf. t ipa p fidẽ ampliꝰintelligi. Hec ea pꝛius er⸗e: ſum qꝛ b no eſt ſeime b w
dunt᷑ qᷓ; intelligant᷑ peuitꝰignoꝛant᷑.cũ fides ſit ex au tius credere. Si ð co lG⸗
ditu. Ignoꝛant᷑ tñ ex parte qꝛ nõ ſciunt᷑. Credit᷑ ꝗ̊ qd ſpẽm.̊ vi ſuſiter falſu,
ingnoꝛat᷑. nõ penitꝰ. ſicut etiã amat᷑ qð ignoꝛat᷑. UIñ̃ qꝛ tũc nõ ſciret᷑ de? niſi in
Aug. Aug. Sciri aliqd ⁊ nõ diligi põt.diligi vᷣo qð neſcii patria. Dam̃. aũt dicit ꝙ
quero vtꝝ poſſit: Si nõ põt.nemo diligit deũ anteG a HS
ſciat.vbi aũt ſunt illa tria.fides.ſpes.charitas.niſi i gr aueg aec. dt. ſe⸗
alo credẽte quod nõdum ſcit.⁊ ſpante ⁊ amãte quod qᷓd ſer ſcientis cõpꝛcbé᷑
credit᷑. Amat᷑ ̊ ⁊ quod ignoꝛat᷑ ſᷣ tũ creditur. ſieone finit᷑ ſi duus nul
A. ⸗ lo modo ſciẽtis cõpꝛehen
elnacd ſione finit. v ꝙ nullo mõ poſſit ſciri. Itẽ dxo. dicit ſup illuc t. Deus poſuit tenebꝛas latibulũ ſuũ. vr im /
imid poſſibile deũ mente ↄſpicere.R.ddð.qꝙ aug.bic loqᷣt᷑ de cognitiõe exꝑpimẽtali quã qͥs hʒ de deo ſiue in pꝛia ſiue

ii. in via. In patria qͥdẽ pfecte.ᷣ in via imꝑfecte.neutra tñ br̃ niſi a mudis coꝛde.Añ hec ſcia ſapia ẽ.qꝛ ſecũ bʒ
iunctũ ſapoꝛẽ.⁊ ꝑ banc illumiat᷑ intellectꝰ.⁊ ſtabilit᷑ affectꝰ.Et ideo dicit ꝙ deũ ſcire nõ eſt aliud q; mẽte con

L ſpicere firmiterq; ꝑciꝑe.Adillud qð obẽꝙ nõ põt intelligi nec cognitione vie nec pꝛie.diᷣm ꝙ imo cognitiõc ꝰ·
vie intelligi põt. Sed cognitio vic multos hʒ gradꝰ.Cognoſcit᷑ em̃ deꝰin veſtigio.cognoſcit᷑ in imagine.cos,
ſcit᷑ ⁊ in effectu gratie.cognoſcit᷑ etiã ꝑ intimã vnionẽ dei ⁊ aie. Juxta qð dicit apłs.Qui adberet des vnꝰ ſpi
Pr ritus eſt cũ eo. Et bec eſt cognitio excellẽtiſſima quã tocet dyo.q̃ q̃dẽ eſt in extracto amoꝛe ⁊ eleuat ſupꝛa co

gnitionẽ ſidei ᷣm ſtatũ cõem.⁊ de hac intelligit hic ang.⁊ migr.Ad illud qð obꝛ ꝙ ſcire eſt cõpꝛehendere.d.q
ꝙ aug. diffinit ibi ſcire ᷣm ꝙ cõpetit deo.⁊ deus qᷣcqͥd ſcit.ſcit ſcia ↄpᷣhẽſionis.qꝛ totã rẽ plene cognoſcit.h̊ an

Sletonr, queritur de ipſo obiecto ᷣm nois ronẽ. Circa pᷣmũ he ⁊ ante incarnationẽ xpᷣi.nullo tpe neceſſariuʒ eſt
midetii querũt᷑ tria. Pꝛimo qᷓr vtrũ fides ſit circa verũ tm̃̊. abꝛahã crevidiſſe xpᷣm eſſe paſſurũ.poſfibile etiam
fngfiei an fidei poſſit ſubeſſe falſum. Scdo q̃r vtrũ fides ſit erat xpᷣm nõ pati.ſed poſſibile cõpatit᷑ ſe cũ om̃i ne
gun dic circa verũ creatũ an circa increatũ tin. Cercio q̃rit ceſſario. iſta duo poterant ſimul ſtare.vicʒ ꝙ abꝛa
Eenz o vtꝝ ſit circa cõplexũ an circa incõplexn. ham creviviſſet xpᷣm eẽ paſſurũ.⁊ ꝙ xpᷣs nõ eẽt paſ/
iiͦguin (Virum ſdei mft in vergt ans nof. b. rus ee i poc tac ſwci ſubeſſer ſalſum. eñ poſlibij
ckg uah . trum fidei obiectũ ſit ita verũ ꝙ ei nõ poſſit ſub/ le erat tũc fivei ſubeſſe falſũ.vr pari rõne ꝙ et nunc.

il Otingens põt eẽ falſum.vᷣ fidei ſubeſt verũ ↄtingens. tate interficientiũ.⁊ regula eſt ꝙ oppoſitũ ↄtingeni
engi D & fidei põt ſubeſſe falſum. Maioꝛ ꝓpoſitio ꝑ Ss⸗ eſt contingens. Mꝛ iterum necchaimin cſſet ꝙ abꝛa.
nin nifeſta eſt. Minoꝛ ꝓbat᷑q; fives fuit de pamnõe xpi bam credidiſiet.manifeſtum eſt. quia omne dictum
iſn ⁊ incarnatione ⁊ vtrũq; fuit ↄtingens. HNõ em̃ erat affirmatiuñ de pꝛeterito eſt neceffariuʒ. Si tu dicas
vdin necariũ xpᷣm interfici.nec dei filiũ incarnari.cuʒ alio ꝙ bhoc verum eſt quando non pendet ex futuro.oſtẽ
nſe Gor mõ poſſet genus bũanũ liberari.reſtat ꝗ̊ ꝙ ↄduſio ẽ ditur ſic eſſe in pꝛopoſito.quia crevere non eſt aliund
uihe Vra. (Itẽ bitꝰ ↄfoꝛmat᷑ ſubo ſuo circa qd vᷣſat᷑ſi S q; cogitare cum aſſenſione.et poſtq; abꝛaam cogita/
laue hit ndei vᷣſat᷑ arca credibile bʒ itli ↄfoꝛuari ſm qni uit de hoc dicto xpᷣm eſie incarmnãdu.necriũ e eo

tẽ mõ nõ ſci᷑ deus a nobis.Ad illud ſiliter dyo.ptʒ reſponſio.qꝛ nõ vult dicere ꝙ deus ↄſpiciat᷑ in via in cla⸗

ritate ſue eſſentie.ſᷣ ꝙ cõſpicit᷑ in effectu gratie ⁊ exꝑientia ſuauitatis ſue ꝑ ipam vnitionem,

SPintelligẽtiã huiptis incidit bic queſtõ de

obiecto fidei. Et circa hoc qrũturtria. Pꝛi⸗
mo querit᷑ de obiecto fidei m rem. Sco q̃
rit᷑ de ipo in cõꝑatione ad nr̃am cognitionẽ.Tercio

eſſe Ziluinet fidei poſſit ſubeſſe falſum videtur.
Cuicunq; ſubeſt atingens põt ſubefſe falſum.qꝛ oẽ

„

„

qð credibile. aliqð credibile vtpote xpᷣm eſſe paſ⸗

ſurũ potuit falſificari cũ eſſet ↄtingens.ꝗ habitꝰnidei
q̃ illud credebat᷑ falſiſicari potuit. põt & fivei ſubeſſe

falſum. ¶ Itẽ ſimus in medio tꝑepo moꝛtẽ abꝛa/

Oꝛ aũt ꝓ illo tpe poſſibile eẽt xpᷣm nõ pati manifc/
ſtã eſt. qꝛ ↄtingẽs erat eũ pati.cũ penderet ex volun/

falſum ſubſit nec ſub

Li.

cogitaſſe et poſtq aſſenſit neæriuʒ fuit ipm aſſenſiſ⸗

ſe. ⁊ poſtqᷓ; exiuit in actũ fidei.necriũ fuit ipᷣm exiſſe.
videt᷑ ꝙ ſimpliciter neceſſfariũ fuit iᷣm credidiſſe.
ueceſſariũ g& vr̃ ꝙ fidei abꝛae potuerit ſubeſſe falſi ñ.
¶ Itẽ oẽ qð ſubeſt ſpei ſubeſt etiã fidei.ſed ſpei põt
ſubeſſe falſum.vt patet cũ aliquis pᷣſcitus in gra exi⸗

ſtẽs ſperat ſe habituꝝ vitã eternã. necrio ſeq̃t ꝙ fi

dei aliqñ ſubeſt falſuʒ. ¶ Itẽ actus charitatis pᷣſup
ponit actũ fidei.ᷣ actui charitatis pot ſubeſſe falſuʒ.

⁊ actui fidei. Maioꝛ manifeſta eſt. Minoꝛ ꝓbat᷑
boc ꝙ apls excharitate voluit ire ad byſpanos q̊

tñ nõ iuit. Et ego ex charitate wlo pximũ meũ eẽ bo
nũ qui tñ nõ eſt bonus.et ſic actui charitatis põt ſbᷣ/

eſte falſum. ¶ Itẽ actus adoꝛationis eſt actus fidei.
ergo qð ſubſternit᷑ adoꝛationi ſubſternit᷑ ipſi fidei.õS5

ptingit aliqñ adoꝛationi alicuiꝰ ſubeſſe falſum.ſicut

qñ adoꝛat hoſtiã nõ cõſecratam ꝓ cõſccrata adbibi/

ta vera diligẽtia.⁊ talis adoꝛatio meritoꝛia eſt. ⁊ ita
Oꝛtũ hʒ a fide ⁊ charitate.& ſi ei ſubeſt falſum.vr̃ ꝙ ⁊
ſidei.¶ Cõtra.illius ſoliꝰeſt fides in via cuiꝰ erit vi⸗/
ſi in pꝛia.ſᷣ viſioni in patria nõ põt fubeſſe falſuʒ.
nerc fidei in via. ¶ Itẽ ſicut ſe h charitas ad bonũ.
itita ſe habet fides ad verũ.ſ charitas nũqᷓ; appetit ni
ſi bonũ.g fides nũqᷓ; facit credere niſi verũ. fidei ñ

ſubeſt falſuʒ. ¶ Item fides aſſentit pᷣme veritati ꝓ

pter ſe ⁊ ſuꝑ oĩa in credendo.ſed pꝛima veritas non
poteſt ei dictare niſi verũ. ipſa nõ põt aſſentire ni-
ſi vero. ei nõ põt ſubeſſe niſi veꝝ. ¶ Itẽ cuicunq;

cognitioni ſubeſt falſum.illa cognitio potiꝰ eſt pꝛin/

oipiũ deceptiõis q; illuminstionis. ſed fides eſt illu⸗
minatio mentis ſicut dicit aug.g fidei falſum nõ põt
ſubeſſe. ¶ Itẽ virtus eſt certioꝛ oĩ arte atq; ſcia. ſed

fſcie nõ põt ſubeſſe falſum.ſi & fides virtus eſt. vr ⁊c.

¶ Itẽ fides q̃ innitit᷑ pꝛincipijs ſciaꝝ nõ põt falſifi/
cari. multo magis illa q̃ innitit᷑ pꝛincipio pᷣncipio/

xũ.⁊ h eſt fides catholica. nullo mõ põt ei ſubeſſe

falſum. ¶ N. dom ꝙ cum habitus fidei ißam mẽtẽ

iluiet ad affentiẽdũ veritati credite ſm illuſtratiõcʒ
diuie pᷣ̃ſcie. ⁊ dinie pᷣſcie nõ poſſit ſubeſſe falſũ.qꝛ ipᷣa
noõ pt falſificari.nece e q; ipᷣi habitui fidei nec
*

nuina pᷣ̃ſcia ꝗᷓ ex rebus nõ pendet certiſſime cognoſcit
nõ ſolũ ea q̃ ventura ſunt necrio.ſᷣ etiã ↄtingit entia
ita ꝙ circa ea decipi nõ põt.ſicut in.j.li.oſtenſuʒ fuit.
ſic ⁊ fides q̃ cognitioni diuine pꝛeſcie innitit᷑.a q̃ cti
uam illuminat᷑ ⁊ dirigit᷑.certã credulitatẽ ⁊ illumina
tionẽ habet de futuris ⁊ ↄtingentibꝰ.ita ꝙ illa quan
tũ eſt de ſe poſſint nõ cuenire.fides tñ nec põt decipi
nec põt erꝛare.Sicut em̃ de eo qð pꝛeſcitũ eſt eueni/-
re a deo cõcedi põt ꝙ ipſum poſſibile ſit nõ euenire ĩ
ſe ⁊ abſolute.nõ eſt tñ ↄpoſſibile cũ pᷣuiſione ſui op/
poſiti.qꝛ hec duo nõ pñt ſimul ſtare ꝙ deus pᷣuiderit
vnũ qꝙ euenit oppoſitũ.tũc em̃ falleret᷑ diuina pꝛeſci
entia. Per huc modũ intelligenduʒ eſt in aſſenſu fi
Qei ꝙ innitit᷑ diuine pꝛeuiſioni. Vnde qᷓ;uis creditũ
cõtingens in ſe poſſit nõ euenire.̊ tñ duo nõ poffũt
ſimul ſtare ꝙ no eueniat ⁊ ꝙ ſit creditũ. Et pterea
cõcedendũ eſt ꝙ fidei nõ põt ſubeſſe falſũ.qꝛ illumi⸗
nat mẽtẽ.qꝛ eleuat mẽtẽ ſupꝛa nalẽ rõneʒ.qꝛ excitat
mẽtẽ ad cognoſcẽdũ de luce diuina.qꝛ in ea ẽ certitu
do cui falſum ſubeſſe nõ põt.⁊ iõ nõ pñt ſił ſiare fal⸗
ſitas in credito. ⁊ veritas in credẽte ſiue ĩ fide. Et cõ⸗
7 cdende ſunt rõnes que ſunt ad iſtam partem.¶ Ad

lu j qg obijlt in eranii c cuicuncz ſubeſt ocin.

poſſit.Quẽadmodũ em̃ di/

gens põt ſubeſſe falſum. qꝛ omne ptingens pot eſſe

falſum. Rñdendũ eſt ꝑ interemptõnẽ.qꝛ diuine pᷣui

ſioni ſubeſſe põt verũ ↄtingens.falſuʒ tñ ſubeſſe nõ
põt.pᷣuidet em̃ deus vera ↄtingentia.ſ tñ illa ꝗqᷓ pᷣui⸗
det nunq; ſunt falſa.et ſicut hic hʒ inſtantiã in diui⸗
na pᷣcognitiõe.ſic ⁊ in illuminatione qᷓ ab ea pcedit.

qualis eſt habitus fidei ſenr Poicñ eſt. ¶ Ad illud
i

quod obẽ õ dʒz confoꝛmari ipᷣi co⸗
gnoſcibili ſᷣm exigentiam. dᷣm ꝙ iſtud habet verita
te quando habitus cognoſcendi pendet ab ipſo co/
gnoſcibili ᷣm exigentiã in ꝓpꝛio genere. ſicut eſt ſciẽ⸗
tia acquiſita ᷣm cauſas ⁊ rones inferioꝛes. de co ge

nere cognitionis qdð non pendet ab ipſa re cognita.

nõ eſt neceſſe ꝙ ↄfoꝛmet᷑ ipſi cognoſcibili ſm exigen
tiã ſui in ſe.ſed ᷣm exigentiaʒ ſui in cauſa.⁊ talis eſt
cognitio fidci ⁊ ꝓphetie ⁊ cuiuſlibet reuelationis di/
uine.que nõ pendet ab eo quod credit᷑ vel qð reuela
tur.ſed ab illo lumine ꝑ quod ad boc cognoſcenduʒ
illuminat᷑.et qꝛ illud lumẽ certũ eſt etiã de re ↄtingẽ
te.binc eſt ꝙ cum babitꝰfidei confoꝛmet᷑ ei a quo de
pendet.ꝙ nõ poteſt falſificari nec vacillare ꝓpter cõ
tingentiam crediti.¶ Av illud qð obẽ ꝙ pofſbile pᷣt

ſtare cum quolibet neceſſario.dom ꝙ verũ eſt. Atta

men ad illud quod ſubiungit ꝙ oppoſitũ alicuiꝰ ar/
ticuli eſt ↄtingens.ſicut ante incarnationem contin
gens erat xpᷣm non incarnari ⁊ nõ pati. Rñdent ali/

qui ꝑ interemptionẽ. ꝓ eo ꝙ de incarnatiõe ⁊ paſſio

8

ne non eſt articulus q;tũ ad euẽtũ ꝙ ita eueuiat.ſed

q;tum ad oꝛdinem ꝙ ita cõgruat. Ande abraam nõ
credidit xpᷣm incarnari.ſed chriſtum eſſe incarnan/
dũ. vt fiat vis in verbo.qꝛ incarnari dicit euentũ.ſed
eſſe incarnanum dicit oꝛdineʒ cõgruũ.Et q;uis chꝛi
ſtum incarnari ſit ↄtingens qtum ad euentuʒ. tamẽ
q́;tum ad cõgruentiam neceſſarium eſt. impoſſibile

eſt em̃ hoc nõ eſſe decens ⁊ cõgruũ. Sed hic modus

dicendi ſtare nõ põt.q; ſic fideles crediderũt ſicut p-
phete pᷣdixerunt.et ꝓphete pꝛedixerunt non ſoluʒ eẽ
congruum incarnari ſed etiam euentũ futurum. Et
rurſus.ſicut nos credimus xpᷣm incarnatũ de pꝛete/

rito.ita ipᷣi crediderũt chꝛiſtum incarnandũ de futu/

ro.Et ideo aliter dicũt alij ꝙ licet ipᷣm creditũ poſſit

æẽ ↄtingens in ſe.tamen babito reſpectu ad diuinaʒ

pꝛeſcientiam que immutabiliter pꝛeuidit.neceſſe eſt
ipᷣm euenire.⁊ iõ oppoſitũ eius non poteſt ſtare.nec
cum actu diuine pꝛeſcientie.nec cũ actu fidei noſtre.
Sed nec illud ſoluit.qꝛ non eſt aliquod ↄtingẽs qð
deus nõ pꝛeuiderit ſi euenturũ eſt.nec ꝑ pᷣuiſionẽ ſu/
am aufert᷑ ſibi aliquid de cõtingentia ſua.ergo quan
tumcunq; deus pꝛeuiderit aliquid. neceſſe eſt pone/
re ꝙ ↄtingens cum quolibet neceſſario poſſit ſtare.
ſi em̃ non poſſet ſtare cum neceſſario.impoſſibile eſ
ſet ipſum euenire.Et ꝓpterea eſt adhuc tercius mo/
dus dicendi.qui concedit ꝙ contingens põt ſtare cũ
neceſſario.et ꝙ oppoſitum alicuius articuli eſt vel
fuit contingens.Sʒ illud quod pꝛoponitur cercio lo
co negat.videlicct ꝙ neceſſariuʒ fuit abꝛaã credidiſ-
ſe xpᷣm eſſe paſſurum.Et ſi tu obijcias ꝙ om̃e dictũ
de pꝛeterito eſt neceſſariũ. Rñdetur ad boc ꝙ veruz

eſt de eo dicto quod tranſit omnino in pꝛeteritũ. il/

lud dictũ ↄnotat futurum contingẽs.⁊ qꝛ om̃e dictũ

qd claudit in ſe ↄtingens.ↄtingens eſt.ideo illud to

tale dictũ.ahꝛaam credidiſſe xpᷣm paſſurũ.cõtingẽs
cſt. Licet em̃ pꝛincipalioꝛ ↄpoſitõ ſit de pᷣterito.cõno
tatum tñ eſt e futuro.Et hoc patet ſic.quia credere

10

ſi
ün
ſtyine
Wari
fuſe
aeen
concke
ſupre
cfinie
ſnüßn
ſſce
esoui
ginisl
ist
ochinn
hanacc
ciare
totie
Cinto⸗
(il⸗
m
gavidi
kaeri
Pnatl
Potuee
Ctun ril
iigefim
iale
epe⸗
Eln⸗
innl
anr
äßip
king
Ptogeen
ſtami
isben
unimi
Rn
laliſs
nan
aoo⸗
(
lnn

onluinsd⸗
Wisgmt
ietinni
ſemiien
uiln wi
higgſtlet
ngwand
Hoſitiglan,
nationen a
ati ath⸗
amaöetaeſt
iginaa
Cntetruntͤ
uun Alanmn⸗
Mnnitaati
gaontwe.
mma npft
i Shen
cmititn
emmmlys
miimmn6
nantike⸗
1
gt

zcd
lnutin
jmnſnui
un ntti h.
ilii
licſpaun
ſpgeſtut
neſphi
nt
46 otſer
fris
inth
tnie
usoßt
nitdte,

Dicit getñ li. ar. vm directiõez lumis ofoꝛtnani intel/
lectũ nrjm diuine pᷣſcie. Añ ſenſus ẽ. Abꝛaham credi

dit rp̃ᷣm eſſe paſſurũ. ᷓ eſt. Abꝛabas illuiatus fuit vt
aſſeutiret ⁊ videret h̊ qd deꝰ pᷣuiderat euenire.Et qꝛ
in puiſione cuentꝰↄtingent claudit᷑ ſiue ↄnotat᷑ fu/

ceſſariũ eſt ſim

F.

turij ↄtingens.hinc eſt ꝙ in illo dicto de pᷣterito clau
dit᷑ euentꝰfuturi ↄtingeni..⁊ ideo totũ dictũ iudicã/
Aum eſt eẽ DenchS ſi tu obijcias ꝙ neceſſariũ ẽ
ſimpłr abꝛahã coguouiſſe de h̊ ⁊ aſſenſiſſe buic. ne
4 r abꝛabã credidiſe. doᷣm ꝙ veruʒ ẽ
ꝙ neceſſariũ eſt abꝛahã coguiſſe de H.ſᷣ nõ eſt neceſ/
ſani ipᷣm aſſenſiſſe huic crcdito ↄtingẽti.⁊ huic aſſẽ/

ſu fidei. Fides em̃ ſic ĩ co aflentiebat ſicut de? pᷣuide
bat.ſ diuia puiſio ſic pᷣuidet.ꝙ qᷓ;uis actꝰ diuie pᷣco/
gnitõnis ſit in ſe neceſſariꝰ.tñ ↄpatio ipſiꝰad futurũ
ↄtingẽs nõ eſt neceſfaria ̊ ↄptingẽs. Per bũc etiam
mocũũ intelligẽdũ ẽ ꝙ licet neceſſariũ ſit poſtiᷓ abꝛa/

ham credidit li.ax.fuiſſe motũ ſᷣm regulã ⁊ dictamẽ

fidei.⁊ neceſſariũ ſit illũ motũ fuiſſe meritoꝛiũ.oꝛdia:
tio tñ ipſiꝰ ad futurñũ ↄtingẽs.ↄtingẽs fuit.ſicut ẽ oꝛ

dinatio diuine pᷣſcdie cui ẽ ↄfoꝛmis.Et qꝛ vocabuluʒ

credẽdi ⁊ aſſentiẽdi claudit in ſe illã oꝛdinatõcʒ ſᷣm

ↄpfoꝛmitatẽ ad diuinã pᷣuiſionẽ binc eſt ꝙ ſicut ↄtin/

gens ẽ deũ pᷣuidiſſe aliqd futurũ ↄtingẽs.ſic ↄtingẽs
eſt abꝛahã credidiſſe futurũ ↄtingẽs.otingẽs ẽ etiaʒ
ipᷣm aſſenſiſſe.ↄtingẽs ẽ etiã aliquẽ ꝓpham ꝓphaſſe.
In oibus em̃ bis vna cſt rñſio q̃ fundat᷑ ſuꝑ h̊.ꝙ li/

cet act? trãſeant in p̃teritũ. dicũt tñ oꝛdinatõeʒ ad cõ
tingẽs futurũ. ⁊ ita ↄnotãt euentũ futuri ↄtingent.
⁊ ex illa ↄnotatòne neceſſe ẽ totũ dictũ iudicare ↄtin
gens. ſicut in pᷣ libꝛo oñſum fuit ꝑ tres reglłas infaili

12

biles in qõne de pᷣſcia. ¶ Ad illud qð obᷣr ꝙ ſpei ſub⸗
eſt falſum. dᷣm ꝙ ſpei jm q; virtꝰ⁊ virtuoſe mouct᷑
falſum nõ ſubeſt. Cũ em̃ ſpes ſit certitudo ꝓuenieni
ex gra ⁊ merit.nullꝰſperat ſe babiturũ vita eternam

niſi cũ pᷣſuppõne meritoꝝ.⁊ qꝛ efficacia meriti inclu/

dit finalẽ pſcucrantiã. hinc ẽ ꝙ in actu ſpei implicat᷑
2ditio ꝑſeuerãtic finalis. Om̃is em̃ qͥ recte ſperat. ſic
vitã cternã expectat.ſi vſq; in finẽ ꝑſeuerauerit in ꝗᷓ̊
tia.⁊ H quidẽ verũ cẽ.⁊ fides nr̃a dictat.Et ita rũden

dum ẽ ad illã rõnẽ ꝑ interemptõeʒ minoꝛis.qꝛ pᷣſci⸗

tus nõ cxpectat vi

nens ad fidem ⁊ ſpem ſ ad falſam eſtimationem.
Ad illud qð obẽ ꝙ actꝰ? charitatis pᷣſupponit actũ
fidei. dᷣm ꝙ verũ eſt ꝙ pᷣſupponit actum fidei vt re

gulantis ⁊ eirigentis eius actũ.ſᷣ nõ opoꝛtet ꝙ; pᷣſup

ponat actũ fidei vt ↄcurrẽtis ſuꝑ illud obiectũ.Om
ne em̃ qd chanias appetit.fides dictat appetenduʒ
eſſe. ⁊ ita dirigit eiꝰ actũ. Mõ tñ oẽ qʒ charitas appe
tit. fides credit. qꝛ de pluribus ↄtingit dicere ꝙ ſunt

pona. falſuʒ tñ eſt dicere ꝙ ſunt vera. Bonũ em̃ dicit

aptitudinò ⁊ oꝛdinationẽ habitualẽ.ᷣ verũ dicit in/
herentiã ⁊exigentiã actualẽ. VUnde bonũ crat aplin
ire ad byſpanos qᷓ;uis nõ eſſet verũ.et iõ erat appeti

bile qᷓ;uis nõ cẽt credibile. Muis em̃ falſitas poſſit

14

ſtare cñ obo charitatis ꝙ aliquid põt eſſe falſuʒ ⁊ bo

nũ.nõ tñ põt ſtare cũ obiecto fidei.qꝛ nõ põt ideʒ ſił

eſſe falſum ⁊ verũ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ adoꝛati/

oni põt ſbeſſe falſum.dm ꝙ adoꝛationi facte ᷣm di

rectionẽ ⁊ regulã fidei.nũqᷓ; ſubeſt falſum. p eo ꝙ fi⸗

ges dicit nibil adoꝛandũ cc ꝓ certo niſi de qua habe
r certa cognſtio de co at de quo nõ habel certitu

ca obiectum. let ꝑ h f
eſt virtus euacuanda ꝑ obiecti ſui pñtiã ⁊ aptã no/
ticiã.ſed ſola viſio veri increati eſt illa q̃ veritateʒ fi-

nõ cxpectat vitã eternà ſimplr ſ ſub ↄditõne.ꝓ
ſi aliqs pᷣter diuinã reuelatõnem abſqʒ om̃i ↄditöne
ſperat ſe habere vitam eternã. hic nõ eſt motus ꝑti -

des qd qᷣde bʒ ronẽ materiali

do dicit adoꝛandũ eſſe pᷣſuppoſita cõditione. AUnde

ois ſidelis recte adoꝛans boſtiã ↄſccrataʒꝝ adòꝛai ib

ea cõditione ſi ꝑfecta ſunt circa ipᷣam ea q̃ ad ↄſccra
tionem ſunt neceſſaria pᷣm inſtitu tionẽ diuinã.⁊ ſic
nunqᷓ decipit᷑ nec exrat. .

Queſtio ij. b

¶ Atrũ ſides ſit circa verũ creatuʒ ⁊ increatũñ. an circa

increatum tm̃ tanqᷓ; circa obiectum ꝓpꝛi: Et ꝙ ſo/⸗

lum ſit circa verũ increa:ũ.vr.pᷣmo ꝑ hoc ꝙ fidts eſt

virtus theologica.Ois em̃ virtus theologica babet
fidem ꝓ obiecto ⁊ fine.ſi &̊ finis virtutum nõ eſt qͥd
ccatũ ſ increatũ.vr̃ ⁊c. ¶ Item bocipᷣm videt᷑ ꝑ H
en virtus vna.qꝛ vnica virtus vnicum dʒ habere
0

iectũ.ſi g&̊ fides virtus vna eſt.⁊ creatũ ⁊ increatũ

ſunt diuerſa omnino.5 ſi fides babet eſſe circa verũ

increatum.nõ habet eẽ circa verũ creatum ſicut cir/
¶ Item bocipᷣm videt᷑ ꝑ hoc ꝙ fides

dei cuacuat.fides enim non euacuat᷑ in via.ergo vi/

detur ꝙ fides ſolum ſit in verum increatuʒ tanqᷓ; in
obiectum. ¶ Item fides eſt virtus qua aſſentit᷑ ipſi
credito ꝓpter ſe et ſuper omnia.ſed nulli vero eſt p/
pter ſe ⁊ ſuꝑ omnia aſſentiendum niſi quod eſt ſum/
mnuiñ verum ⁊ verum increatuʒ.ergo ſolummodo cir
ca illud cõſiſtit fidei obiectũ.¶ Item hocipſum vi⸗
detur ꝑ diffinitionẽ articuli a
dicit.ꝙ articulus eſt indiuiſibilis veritas de deo ar⸗
tans nos ad credendũ.ergo ſi articulus eſt fidei ob/
iectum.videtur ꝙ fides ſit ſolum circa verũ increa/

7

chardo datam qua

enm ⁊ circa deum. ¶ Sed contra.Cirea veritatcʒ in
ſimbolo conſiſtit fidcs tanq; circa obiectum ꝗꝓpꝛiuʒ.

ſed in ſimbolo non ſolum ſunt articuli ſpectates ad

deitatem. immo etiã ſpectantes ad humanitatem.&

ſi humanitas eſt quid creatum.fides non ſolum cõſi
ſtit circa veritatem increatam verum etiã circa cre/
atam. ¶ Item tante amplitudinis eſt fides ſicut et

charitas vel maioꝛis.ſed charitas nõ tm̃modo dili/
git bonum increatum ſed etiã creatum.quia nõ tan
tũmode diligit deum ſed etiam ꝓximum.ergo fides

non eſt in verum increatũ ſicut in obiectum. verum
etiam in verum creatum. ¶ Item nullum verũ fu/

turum eſt verum increatum.qꝛ verum increatuʒ eſt
verũ eternũ.ſcd fides noſtra eſt circa verum futurũ.
quia credimus carnis reſurrectionem que necẽ nec
fuit. ſed futura eſt. ergo videt᷑ fides non tiñ ſit cir/
ca verum increatum.ſed etiam circa vcrum creatu.

¶ Item ſi quis pertinaciter afſerere eſſet falſum qð

ſacra ſcriptura dicit eſte verum eſſet hereticus.ergo
videtur ꝙ obiectum fidei extendat᷑ ad oia q̃ in ſacra

ſcriptura ſcribũtur. ſed in ſacra ſeriptura multo plu

ra ſcribunt᷑ de tempoꝛalibus qᷓ cternis.de creatis q;

increatis. ſicut ꝙ abꝛabam genuit yſaac.et conſimi/

lia.ergo videt᷑ ꝙ obiectum fidei magis conſiſtat in
vero creato qꝙᷓ in vero increato. ¶ Item illuminatõ
fidei ſcquitur vel concomitatur illuminationem ꝓ/
pbetie led pꝛophetia maxime ⁊ pꝛecipue cõſiſtit cir/
ca verum creatum.cum ſit pꝛenunciatio futuroꝛuʒ.

ergo pari ratione videtur ꝙ et ipſa fides. ¶ R. di/ 1 5

cendum qꝙ obiectum alicuius habitus cognitiui du

pliciter babet determinari.aut cõmuniter aut ꝓpꝛie.

ſiue ꝑ ſe ⁊ per accidens. Illud aũt vocatur obiectũ
cõmune ᷣm cõmunem acceptionẽ ⁊ obiectuʒ ꝑ acci
Illud aũt dꝛ obiectũ

tppie t d ſe. quod quid babvet rönẽmoliui. Scom

. 16

banc duplicẽ acceptõnẽ dupliciter ↄtingit loqͥ de ob
iecto fidei. Mã vno mõ põt dici obiectuʒ fidei circa
qd ipᷣa fides verſat᷑ tanq; circa illud qð credit eẽ e/⸗

rn.ſiue illi aſſentiat ꝗꝓpter ſe ſiue ꝓpter aliud. Et hoc

mõ non tm̃mõ eſt cirea verũ increatũ vcrũ etiaʒ cir⸗
cean verum creatũ.qꝛ fides nõ tm̃ credit ipᷣi diuic veri-
tati in ſe.ſᷣ ctiam bis que ſibi ab ea dictant. que ſũt
multa vera creata. Si aũt loquamur de obiecto fi⸗
dei ſᷣm ꝓpꝛiam acceptionẽ ꝓut dicit᷑ obiectũ qð ba/
bet rõnẽ motiui.ſic obiectũ fidei eſt verũ increatum.
Et ſicut ↄtingit intelligere in viſu ꝙ lucidũ duplicit᷑

mouet viſum. vel ꝓut eſt abſtractũ.vel ꝓut ẽ terꝛe/
ne matcrie incoꝛpatũ.ſic ip̃a diuina veritas duplici

ter mouet ipᷣm intelleetũ ꝑ fidẽ illuminatũ.vel per ſe
ſicut in articulis ſpectãtibꝰ ad ipᷣm deũ ᷣm diuinita
teʒ.vel vt eſt vnita creature.ſicut in illis articulis re

ſpicientibus ipᷣm deũ in ſua humanitate aſſumpta.
vvel in oꝑatione ab ipſo creata.ſicut in creatione.re/
pationc.⁊ gloꝛificatiõe.Concedẽdũ g eſt ꝙ obiectuʒ
ſdei ꝓpꝛiũ ᷣm ꝙ babet rationẽ motiui eſt verñ incre
atũ.⁊ qꝛ hoc ꝓbant rõnes ad pꝛimaʒ ꝑtem inducte.

iõ cõcedende ſunt. ¶ Ad illud qð pᷣmo obꝛ in griũ.

ꝙꝙquidã articuli reſpiciũt hũanitatem ſicut quidam

diuinitatẽ iã patet rñſio.qꝛ illi articuli qͥ ſunt de hũa
nitatc et circa banitatẽ cnũciant᷑ de diuina pſona.

intra quam conſiſtit veritas increata. ⁊ ex illa parte
habet rõnẽ motiui. MHã cx illa parte qua ↄſiſtũt cir⸗
ca veritatẽ creatam bñt ſolum rõnẽ materialis. Añ

ſicut vna eſt ꝑſona in duabus naturis.creata vicʒ ⁊

increata. ſic vna eſt veritas mouens q̃ᷓ tenet rõnem

obiecti. ſiue in articulis q̃ reſpiciũt diuinitatẽ.ſ.ue in

hies q̃ᷓ reſpiciũt humanitatẽ.qᷓ quidẽ eſt veritas incre
18

ata. ¶ Av illud qð obĩ ad tot ſe extendit ad quot
ſe extendit charitas.dm ꝙ ct ſi charitas videat᷑ eẽ
circa bonũ incrcatñ ⁊ circa bonũ creatuʒ tanqᷓ circa

obitectũ ꝓpꝛiũ.tñ obiectum eius ꝓpꝛiñ ſicut infra ma

19

nifeſtat᷑ nõ eſt niſi circa bonum increatum. ¶ Ad il
lud qdð ohijcit᷑ ꝙ fides eſt de vero futuro ⁊c. Dom.
ꝙ reſurꝛectio carnis futura nõ eſt obicctũ fidei ꝓpꝛi⸗
um niſi inq;tum compat᷑ ad diuinã virtutem et iu/
ſticiam q̃ coꝛꝑa reſuſcitabit vt retributio fiat pᷣm me

ita. et ſic rõne veri increati implicari hʒ ratõnẽ obie
cti.qð quidem vrum increatum quantũ eſt de ſe ab

20

21

ſtrabhit a ratiõe pꝛcteriti ⁊ futuri.licet pꝛeteritio ⁊ fu
turitio notet᷑ circa cius effectum.qͥ quantum eſt de
ſe babet ſolum rationem materialis in cõpatiõe ad
ſidei aſſenſum ſᷣm ꝙ in pꝛecedentibus fuit tactum.

¶Ad illud quod obẽ ꝙ bereticus iudicaret᷑ qͥ ꝑtina
giter negaret que in facra ſcriptura ſcribunt᷑.dom q;

boc nõ eſt qꝛ oĩa que in ſacra ſcriptura ↄtinent᷑ tene
ant rõnẽ obiecti ꝓpꝛij ⁊ motiui reſpectu ipſius fidei.
hoc eſt qꝛ ↄſequunt᷑ ad cius obiectũ ꝓpꝛiũ. Quia
em̃ ſacra ſcriptura eſt cdita ab ipſa veritate ⁊ a ſpn

ancto. q ↄtradiceret ſacre ſcripture. cõtradiceret ei

cui fides aſſentit ꝗpter ſe. vicʒ ipſi ſũme veritati. Et

ivco ex hoc nõ põt cõcludi ꝙ fides circa verũ creatũ
babeat verſari ſicut circa obiectũ ꝓpꝛiñ. ¶ Ad illud
quod obẽ de illumiatiõe ꝓphetica.dᷣm qꝙ phetia nõ
babet ꝓ pꝛincipali obiecto ⁊ motiuo ea qᷓ ꝓpbeta ꝓ
nũciat.s ſolũ hʒ ꝓ obo mãali.circa qð ipᷣa ꝓphia ver⸗
ſat᷑.vnde ꝓpha nõ aſſentit ei qʒ pᷣnũciat ꝓpter ſe.ſed
