cius pꝛecipuus ↄſiſtat circa agenda.¶ Itẽ donũ ſci

entie comꝑat᷑ ad pietateʒ.ſicut dirigens ad exeq̃nſ.
ſed pietas ſᷣm ꝙ dicit Gregor̃. in moꝛalł.eſt oꝑa mi⸗/
ſericoꝛdie exhibere.ergo actus ſcientie eſt circa talia
opꝑa dirigere. actus eius cõſiſtit in agendis. ¶ Itẽ
actus doni ſcie ſᷣm ꝙ dicit magiſter in lr̃a eſt conuer/
ſari in medio nationis pꝛaue ⁊ ꝑuerſe.ſed bona con
uerſatio reſpicit actiones exterioꝛes.&g actus doni ſci
entie circa agenda verſat᷑ pꝛecipue. ¶ Sed õ. Aug.

xiiij.de trini.Huic ſcientie tribuo non quicquid bůa

ne curioſitatis et vanitatis eſt.ſed quo fides ſaluber
rima gignit᷑.nutrit᷑.⁊ roboꝛat᷑.ſi ergo actus doni ſcie
eſt ad generanqũ fidem.vẽ ꝙ magis ſit circa fideʒ qᷓ
circa moꝛes.¶ Itẽ in eodẽ li.dicit᷑ ⁊ mgr̃ in lr̃a dicit
ꝙ cognitio diuinitatis in xpᷣo ſpectat ad ſapiam. co/⸗
gnitio vo bumanitatis in eodẽ ſpectat ad ſciam. ſed
cognitio humanitatis xpᷣi nõ eſt cognitio oꝑatiua ſᷣ
potius cõtẽplatiua.ſi ergo hec eſt woni ſcientie.vẽ ⁊c
Item in agendis ſufficienter dirigimur ꝑ virtutẽ
pꝛudẽtie.aut g̊ donũ ſcie ſuꝑfluit.aut eiꝰ actꝰ pᷣcipuꝰ
nõ ad boc ſᷣ ad aliud oꝛdinat᷑.¶¶ Itẽ intelligẽtia ſcri
pture ſpectat ad donũ ſcie ſᷣm ꝙ aug.innuit in lib.de
doctrina xpᷣiana.vbi oſtendit ꝙ ꝑ pietatẽ ⁊ mititatẽ
Ruenit

cipia ipſius fidei. ¶ Ad illu

nit ad intelligentiazs ſacre ſcripture.ſi bmõi in
telligentig non conſiſtit in actione ſed in ſpcculatio/

he. videt᷑ ꝙ actus eius magis cõſiſtat in cõtetnplati .

one q; in actione.¶ Itez iuxta boc querit᷑ cũ vnius.
habitus vnus ſit actus.quõ toni ſcie babẽt tã diuer

ſi actus aſſignari. Innuit em̃ mgj̃ in lr̃a ꝙ actus do

ni ſcie eſt fidem nutrire ⁊ defendere.⁊ vlteriꝰ ꝙ eiuſ/

dẽ actus eſt ↄuerſari in medio nationis pꝛaue ⁊ pr

uerſe. ⁊ poſtremo qꝙ; actus eius eſt xpᷣm cognoſcere.
¶ N·. ad pꝛedictoꝝ intelligentiam eſt notanduzʒ ꝙ
ſcic quadruplex eſt differentia. Quedam eſt que con

ſiſtit in intellectu pure ſpeculatiuo.et hec eſt funda

ta ſupꝛa pꝛincipia rõnis.et h eſt ſcientia acquiſita de
quacũqʒ creatura.ſicut ſcia humane phᷣie. Quedam

añt eſt que cõſiſtit in intellectu inclinato ab affectu.
⁊ hec eſt fundata ſupꝛa pꝛincipia fidei.que quidẽ ſũt
articuli.et nibilominus acquiſita.et hec eſt ſciẽtia ſa

cre ſcripture quã nullus habere poteſt niſi ſalteʒ ha⸗/

beat fidem infoꝛmem.Qucdam antem eſt que con/
ſiſtit in intellectu ſiue rõne inqntum inclinat affectũ
ad oꝑationem.et hec fundata eſt ſupꝛa pꝛincipia iu
ris naturalis.que oꝛdinat᷑ ad rectitudinem ⁊ hone/

aũt ſcia eſt que conſiſtit in intellectu ſᷣm ꝙ eſt inclia
tus ⁊ inclinans.inclinatus inq; a fide.⁊ inclinãs ad
bonam opꝑationẽ.⁊ hec fundat᷑ ſuꝑ pꝛincipia fidei.⁊
habet oꝛtũ a dono gratie.⁊ talis eſt ſcia que eſt donũ
ſpũſſancti.Et ex hoc patet quis ſit actus ꝓpꝛius hu⸗

ſtatem vite.⁊ bmõi eſt ſcia virtutis pꝛudẽtie.Quedã

ius doni.Eſt em̃ actus eius dirigere ad ageda ᷣm p⸗

exigentiã regule ipſius fidei.cuiꝰ eſt dirigere ad ope-
ra miſericordie vt nõ tm̃ bona ꝓ bonis reddat ᷣm
ꝙ dictat lex nature.ſᷣ etiam bona ꝓ malis ſᷣm ꝙ di/
ctat lex gratie.ad exemplar ipſius ꝗeſu xpᷣi in quo fu

it gratie abundantia.ct ideo ad ipſam ſcientiam nõ

ſolummodo pꝑtinet dirigere in agendis.vᷣ etiaʒ ex cõ
ſequenti ꝑtinet noſſe ea q̃ ſunt fidei tanq; fundamẽ
tum ſue directionis.et vlteriꝰ noſſe humanitatẽ xpᷣi
tanqᷓ; eremplar ſui regiminis.ita ꝙ hic triplex actuſ
cõueniat ei ᷣm triplicem reſpectum.vnus vicʒ reſpe
ctu obiecti motiui. alter vo reſpectu ſui fundamẽti.
⁊ tercius eſt excmplaris excitatiui.Et qꝛ pꝛincipalis

actus accipit᷑ ex ꝑte obiccti.binc eſt ꝙ pꝛecipuꝰ actꝰ

doni ſcie eſt dirigere cirea actionẽ ſᷣm ꝙ dicit aug.et
oſtendunt rationes ad hoc inducte.⁊ iõ ſunt cõcedẽ

ſcientie eſt dirigere circa actionẽ ſᷣm ꝙ dicit fideʒ gi⸗
gnere ⁊ roboꝛare.ddm ꝙ iſte nõ eſt actus eius pꝛin/

cipalis ſed ad pꝛincipalem oꝛdinatus.ea rõne qᷓ di/

rectio doni ſcie in agendis ſegr ⁊ fundat᷑ ſuꝑ pꝛin

de. ¶ Ad illud g&, quod pꝛimo obẽ in ↄtrariũ ꝙ ipſiꝰ i 4

qð obꝛ q ipſius doni 1 5

ſcientie eſt humanitatem ⁊ gratiã chꝛiſti noſſe. iam

patet reſponſio.qꝛ nec hic eſt actus ipſius ſcie pꝛin/

cipalis.ſᷣ qui ad pꝛincipaleʒ hʒ oꝛdinari.ſicut cogni

tio exempli vtilis eſt ad euidentioꝛem cognitionem
rei que ſᷣm exemplar illud detet fieri.¶Ad illud qð

obꝛ ꝙ ꝑ pꝛudẽtia ſufficienter dirigit᷑ bõ in agẽdis.iã
patet rñſio.qꝛ pꝛudentia dirigit ̃m pꝛincipia iun na

turalis ad ea qᷓ honeſta ſunt.ſed ſcie donũ dirigit per

pꝛincipia fidei ⁊ iuris diuini ad ea que ſunt ſancta.

vnde quodãmodo aliter eſt actus ipſius doni ſcie S

virtutis pꝛudentie.et ſupꝛa pꝛincipia magis eleua/
ta fundari habet. et

tie.nõ ſuꝑfluit donũ ſcie. Ad illud qð obꝛ ꝙ intel/ 17

ter hoc habita virtute pꝛudẽ/

ligentia ſcripturaꝝ ſpectat ad donũ ſcie.dð.ꝙ ſicut

prius tactum fuit de cognitione eoꝛum que ſunt fi/

dei ꝙ non pꝛincipaliter ſpectant ad donuʒ iggns ſci⸗
. .g

18

—

entie ſed quodatnmodo antecedenter ? quaſi pſup/

poſitiue.ſic etiam intelligendum eſt de intelligentia
ſcripture. ¶ Ad illud qð vltimo querit᷑ de diuerſita.
te actuum iam patz rũſio ꝑ ea q̃ dicta ſunt.qm̃ vnꝰ
eſt eiꝰactus principalis.duo vo annexi.et ſimul cuʒ
boc patet qͥd ſit obiectum ipſius doni ſcientic.⁊ quõ
etiam differat a virtute pꝛudentie ⁊ ab babitu cuiuſ

libet ſcienltie.
— (MQueſtlo iii.
¶ Be actu ⁊ obiecto ipᷣius voni intellectus. Atrum do

cõditiõcs creaturaꝝ que ſũt ei ſimiles.& videt᷑ ꝙ do

turã.vr & ꝙ act?
contemplanda.

cipuus nõ cõſiſtit. ¶

num intellectus ſimul cõſiſtat in cõtẽplatione crea/
toꝛis ⁊ creature:Et ꝙ ſic.videt᷑ pꝛimo aucte magi/

ſtri in lr̃a.intelligentia nõ mõ de ete L
rebus inuiſibilibꝰ ⁊ ſpũalibꝰ tꝑaliter exoꝛtis

rnis eſt. ſ̊ etia de

(Jtẽ

hocipᷣm vꝛ per Oyooniſium qui dicit q impoſſibile
eſt q;diu in via ſumus relucere nobis diuinũ radiũ

niſi circũuelatũ.ſi ergo illud eſt velamen creature.vi

æ intellectus nõ poſſit deũ niſi in crcatura cognoſce
toꝛis.neceſſe eſt ꝙ ſit ſi⸗
mmnul ad cognitionẽ creature. ¶ Iẽ nõ eſt pfectꝰ ha/
bitus amoꝛis niſi amet᷑ deꝰ ⁊ in ſe ⁊ in ſua imagine.
D ſimiliter nõ erit ꝑfectuʒ donũ intellectus niſi deꝰ ꝑ
illud cognoſcat᷑ ⁊ qᷓtum ad ↄditiões ſuas.⁊ qtũ ad

re. ſi eſt ad cognitionẽ crea

nũ intellectus ſit ad cõtẽplanda tꝑalia ⁊ cterna.
¶ Itẽ de eiſdẽ hʒ eẽ intellectus de quibus bʒ eſſe fi/
des ᷣm ꝙ dicit Oꝛeg. Oꝛ deus intellectũ dat.dum de
aucditis mentẽ illuſtrat.ſ̊ fides nõ tinmodo reſpicit
diuinam cẽntiam in ſe.verũ etiã in copatiõe ad crea

ig clleck oꝛdinet᷑ ad illa duo
Fed contra. Dono ſapie cogno/

ſcunt᷑ cterna.dono ſcie cognoſcũt᷑ tẽꝑalia. ſicut dicit
aug. ⁊ hĩ in l̃a.g aut donũ intellectus ſuꝑfluit duo/
bus donis habitis. aut circa illa duo actus eius pꝛe/

tẽ ſapia ⁊ ſcia differunt ⁊ ſũt

dviuerſa dona ꝑ hoc ꝙ vnũ coꝝ eſt circa tpalia.aliud
vo circa eterna.g ſi donũ intellectꝰeſt vnũ.vr ꝙ; non
tẽ aut donũ intellectꝰ cõ/
ſiſtit in cognoſcendo tm̃.aut in cognoſcẽdo ⁊ afficiẽ
gdo.Si cõſiſtit in cognoſcẽdo tm̃.g nõ videt᷑ ꝙ ſit do/
num gratuitum. cum actus pure cognitiuus non ſit
meritoꝛiꝰ. Si in cognoſcẽdo ⁊ afficiedo.& doni intel/
lcctus eſt cterna cognoſcere ⁊ circa illa affici.ſed iſte
eſt actus doni ſapic.g aut donũ intellectus nõ eſt cir

poſſit eẽ circa illa duo.

ca eterna.aut ſi eſt nõ differt ab ipa ſapia.

¶ Item ſi

cut æiugit deñ cognoſci ⁊ ↄtemplari in imagine.ita
ↄtingit deum cognoſcere et contemplari in cius ve/
ſtigio. ſicut dvonũ intellectus eſt oꝛdinatũ ad cogni
tionẽ ipſius creature ſpũalis.ita ctiam ad cognitio/
nem creature coꝛpalis.̊ nõ dirigit ad cognitionem

13
. Item ſi ſimul eſt circa creatoꝛẽ ⁊ creaturã.g vide

coꝛpalis creature.& pari rõne nõ vr̃ donij intellectus
oꝛdiari ad cognitõnẽ alicuiꝰ crenture. dona
ſibiinuicem coꝛrñdent ⁊ ad ſe cõbinant᷑ ⁊ ad idẽ cir/

tẽ dona ꝗᷓ

ca idem verſantur.ſed donum intellectus ⁊ ſapiẽtie

combinant᷑ adinuicẽ.g̊ cum donũ ſapie ſit circa eter

⁊ non circa creaturas.vr ꝙ ⁊ donũ intellectus.

tur ꝙ donũ intellectus intelligat ⁊ cognoſcat deuʒz g
ſpeculum.ᷓ nõ videt᷑ differꝛe a cognitiõe fidei.¶ Rꝰ

dom ꝙ cognitio de deo ſub roõne veri põt haberi hm
triplicem modum. Ano modo habet᷑ cognitõ de 0%

p ſimpliem aſſenſum. Alio modo ꝑ rõis adminiculũ

Tercio modo ꝑ ſimplicẽ cõtuitũ. Pꝛimũ eſt virtun
fidei cuideſt aſſ entire. Scom eſt doni intellect? ceui?

—

—

eſt cdita tonẽ intdlligere Terciutn eſtbetituci⸗

nis mundicie coꝛpoꝛis cuius eſt deũ videre. Qm̃ er-
go rationes ᷣm quas iuuamur ad credita intelli

genda accipiunt᷑ nõ ſolũ a ↄditionibꝰ creatoꝛis ſᷣ eti
am a conditionibꝰ creature ſpũalis qᷓ̃ inter creaturaſ
ꝓximioꝛem hʒ aſſimilationeʒ ad creatoꝛem.hinc eſt
ꝙ donũ intellectꝰ cuiꝰactus eſt in ↄtemplationẽ ſum
mi veri eleuari ꝑ lumen quod nõ ſolũ facit aſſentire
ſed etiã ꝑ ↄgruas rationes credita intclligere.nõ ſo/
lum attendit᷑ in ↄtẽplatione creatricis eentie. ctiã
ſpũalis creature.Et ex hoc patet quis ſit actus ⁊ ob
iectũ ꝓpꝛiũ ipᷣius doni intellectus.qm̃ obiectũ eiꝰ eſt
ipᷣm verũ eternũ inq;tũ intelligibile.nõ ſolũ ſᷣm ꝓpꝛi
as cõditiões.ᷣ etiã ſᷣm ꝗpꝛietates creaturaꝝ ſibi ſili
um. ſᷣm ꝙ dicit mgf̃ in lra.Actus vo eius eſt ↄtẽpla/
ri ipſum verũ creditum.vt deuotiꝰcredat᷑ ⁊ ardentiꝰ
diligat᷑. ⁊ ita dvnũ intellectus conſiſtit in ↄtẽplatiõc
rationali creaton ⁊ ſpũalis creature. ſicut oſtendũt
rõnes que ad iſtam pteʒ ſunt inducte.
qð pꝛimo obꝛ in ↄtrariũ qꝙ donũ ſapie oꝛdinat᷑ ad co
gnitionẽ creatoꝛis.⁊ donũ ſcie ad cognitionẽ creatu
re.ddm ꝙ aliter ⁊ aliter ſunt illa duo dona ad cogni

¶ Ad uülud 20

tionem illoꝝ qᷓ; donũ intellectꝰ.qꝛ donũ ſapie eſt ad

cognitionẽ eternoꝝ.ſʒʒ eternas rões.vᷣm tñ ꝙ ille ec

ne rõnes ſunt via ad guſtũ ⁊ exꝑimentalẽ cognitõnẽ

diuine ſuauitatis.ita ꝙ cognitio illa guſtui eſt anne⸗
xa. Donuz vᷣo intellectus negociat᷑ circa eterna ᷣm
rõnes eternas q̃ ſunt via ad cognitioneʒ veritat.Et

aſſentit ſumme veritati ꝓpter ſe.donuʒ vᷣo ſapic ap/
pꝛopꝛiat charitati cuius eſt diſponere ad guſtãdũ de
um. Per hunc etiã modũ eſt dꝛñtias inuenire inter
itellectũ ⁊ ſciaʒ.qꝛ ſcia negociat᷑ circa creaturas ſᷣm
rõnes creatas.vnde negociari bʒ ñ ſolũ circa creatu/
ras ſpũalecs que habẽt rõnẽ imaginis.ſed ctiã circa
ſenſibiles ⁊ coꝛpales que habẽt rõonẽ veſtigij. Donũ
vo intellectus ⁊ ſi negocict᷑ circa creaturas. h tñ eſt
m rõnes cternas.⁊ iõ ſolũ eſt circa creaturas ſpũa/
les.in quibꝰrõnes cterne relucẽt magis expꝛeſſe.Et
ſic pʒ ꝙ; qꝛ alio ⁊ alio modo eſt intellectꝰ circa crea/
toꝛẽ ⁊ creaturã ꝙᷓ; ſapia ⁊ ſcia.hinc eſt ꝙ illis habitis
non ſupfiutt 1 Bd lluc qð obꝛ ꝙ donü ſcientie ⁊ ſa
pientie diſtinguunt᷑.qꝛ h̊ eſt circa tpalia.⁊ illud cir/
ca eterna ⁊cc.iã ptʒ rñ.qꝛ nõ eſt ſile. Sapia cm̃ nego

hinc eſt ꝙ berñ.appꝛopꝛiat tonũ intellectus fidci qᷓ

21

ciat᷑ circa eterna ſᷣm rõnes eternas.ſcia vo circa cre

ata ᷣm rõnes creatas.⁊ qꝛ bñt diuerſa obiecta ſᷣm
rationẽ mouendi ⁊ dirigẽdi.binc eſt ꝙ ſunt dona di⸗
uerſa. Intellectꝰ vo ſiue circa creaturã ſiue circa cre
atoꝛc negociet᷑ ſp refert ad rõnes eternas.ad q̃s per
creaturas etiã eleuat ↄtemplandas.⁊iõ vnũ ſolum
wonũ eſt q;uis illa ſint plura.⁊ ex hoc colligi põt q do
nũ intellectus eſt infra ſapiam ⁊ ſupꝛa ſciam. 1
illud qꝗ obẽ ꝙꝙ donũ intellectus. aut eſt in ſimplicit
ſpeculando.aut in ſpeculãdo ⁊ afficiendo.ddm ꝙ ẽ
cognitio expientie qᷓ attendit᷑ ̃m guſtũ.⁊ iſta eſt do/

ni ſapientie acquiſite. ⁊ eſt cognitio ſpeculationis ex
tenſe qᷓ dãmodo via eſt ad guſtũ.ſicut cognitio fidei
ad delectationẽ charitatis.⁊ G̊ eſt doni intellectus.qꝗᷓ
quidẽ viam pꝛebet ad vſũ doni ſapiẽtie.q̃ adeo gra/

dz2

tuita eſt.qm̃ ſuꝑ aſſenſuʒ fidei fundat᷑.⁊ vlteriꝰ oꝛci

nat ad ſapie guſtũ.nihilominꝰ tñ in actu intellect? ẽ
quedam delectatio ſᷣ longe inferioꝛ qᷓ; in dono ſapie/

tie. Delectat᷑ em̃ quis in cognitione veritatis.ſed noõ

ſicut in guſtu ſumme ſuauitatis. ¶ Ad ilud q obi 5

inau

ſet
1
ic

Gnti
tt
ſcab
Win
M
ig
Icd
Wa
cnn
ſal
ſpiein
Hointe
taC
Nort
ſtonui

alans
eghee
nene
Efnd⸗
ſe
ces
lan
ſagye
r
ee
nnacea
ht
ong
oͤct
uf
umod
ohe
len
ree

Eer
pus
Cpint
cmnol⸗
nlo
locniſ
Lllijoe

Crhnei
nnam

bgcttſe

limi⸗
Glticts
iüftgi
tonen
onlzfote
geadgt⸗
sinvor⸗
ſone

24

25

P ſicut ptingit deñ cognoſcere in imagine.ſic etiam

2

in veſtigio. DOm ꝙ nõ eſt oimoda ſilitudo. In ima-

ginc em̃ qꝛ magis appꝛopinquat magis clare bʒ co/
noſci. In veſtigio vo qꝛ multũ diſtat. ſb maioꝛi ob/
curitate 1 enigmate.Et qꝛ ad donũ intellectus ſpe/
ctat ↄtemplatio clarioꝛ ⁊ excellentioꝛ ꝙᷓ ſit cognitio
fidei.binc eſt ꝙ ad donũ illud nõ ſpectat cognoſcere
deũ in quacunq; creatura. in ea que eſt eius imago
⁊ ſilitudo expᷣſſa.ſicut dictũ eſt ſupꝛa¶¶ Ad illud qð
obẽ q donũ intellectus combinat᷑ dono ſapiẽtie.dð.
qꝛ donũ ſapie conſiſtit in guſtu.donum vᷣo intelle/
ctus cõſiſtit in lumine rationis.⁊ amplius aſcẽdit af
fectio qᷓ; rj.⁊ vnio qᷓ; cognitio.ſᷣm ꝙ vult dyo.binc ẽ
; tonum ſapientie in actu ſuo nõ ſic indiget admi-
niculo creature ſᷣm ꝙ tonuʒ intellectus.Et iõ donũ
ſapie in actu ſuo verſat᷑ ſolum circa eterna. donum
vo intellectus non ſolũ circa eterna ſᷣ etiã circa crea
ta. Cum ergo dicit ꝙ tona que adinuicez combinãt᷑
debent habere idem obiectum.boc verũ eſt de obie/
cto pꝛincipali.nõ aũt de eo quod habet rationem ad
miniculantis. ¶ d illud quod vltimo obijcit᷑ ꝙ in
tellectus videt ꝑ ſpeculũ ſicut ⁊ fides.ddim ꝙ in viſi

one ꝑ ſpeculum ſunt multi gradus pᷣm maioꝛem et

minoꝛeem depurationem et obſcuritatẽ enigmatis.
ct ſᷣm boc alio ⁊ alio modo hʒ illuminari ⁊ habilita/
ri. Anele fides habilitat ad aſſentiendũ deo in articu
lis.quos et ſi nõ videat in ſe tñ videt in creatura co/
gnoſcendo quid eſt quod per nomen dicit᷑¶ Munqᷓ;
em̃ cognoſcit aliquis credens quid ſit trinitas:niſi
qꝛ videt quid ſit ternarius in creatura.ſᷣ vlteriꝰ do/
num intellectus illuminat ad intelligendum non ſo
lum quid eſt quod pꝑ nomen dicit᷑.ſ̊ ctiã ad vidẽdaʒ
rõneʒ ꝙ triuitas debcat in deo eſſe.ꝑ hoc ꝙ videt in

ipſa imagine egreſſum verbi a mente ꝑ viaʒ genera/

tionis.et amoꝛis ab vtroq; ꝑ viam ↄnexiõis.Ex hiſ
pʒ ꝙ et ſi fides ⁊ intellectus ſint ꝑ ſpeculum.tamen
in modo ſpeculandi differunt.⁊ iõ ſunt diuerſi habi
tus.patet etiã ſimiliter cum hoc quis ſit actus doni
intellectus.et quid obiectum.et que differentia ipſi⸗
us reſpectu alioꝝ habituum.
Qucſtio.iiij.

„
(He actu ꝓprio ⁊ obiecto ipſius doni ↄſilij. Atꝝ actꝰ

26

ipſius doni cõſilij ſit ↄſiliaꝛi:Et ꝙ ſic videt᷑.pᷣmo per
ſapientis exhoꝛtationem qua hoꝛtat᷑ nos oia facere
cum ↄſilio.hic aũt fit ſimilitudo de his que facimus.
cum igit᷑ hoꝛtat᷑ ad actum doni ↄſilij.vẽ ꝙ actus illi⸗
us doni ſit conſiliari. ¶ Item bocipᷣm oſtendit᷑ per
Tullij diffinitionem in.j.rhetoꝛice dicentis. Conſili
um eſt aliquid faciendi vel non faciendi vere excogi
tata ratio.̊ iſta excogitatio de faciendo vel non faci
endo eſt ipſa cõſiliatio.ergo ꝑ pꝛius actus doni con/
ſilij eſt conſiliari. ¶ Item hocipᷣm vẽ ꝑ Gꝛego. aſſig⸗
tionẽ. Dicit em̃ greg.ſuꝑ.j.ca. Job. vbi aſſignat do⸗
noꝝ differentiam. ꝙ ↄſiliuʒ eſt contra pᷣcipitationẽ.
H actus qui directe opponit᷑ pꝛecipitationi eſt conſi⸗
liari.iõ em̃ cõſiliamur ne pᷣcipitanter aliquid facia⸗
mus.ergo⁊c̃.¶ Item hocipᷣm v ꝑ nois rationẽ.q̊/
niam ſicut ſe habet timere ad timoꝛem.ſic ſe bʒ con/
ſiliari ad conſilium.ſᷣ actus ꝓpꝛius ⁊ pꝛincipalis ipᷣi
us doni timoꝛis eſt timere. actus ꝓpꝛius ipius do/
ni conſilij eſt conſiliari.Si dicas ꝙ non dicit᷑ conſili
um a conſiliando ſᷣ magis a ↄſulendo. et actus ipᷣi/
us oſilij magis eſt conſulere qᷓ; ↄſiliari.Obijcit᷑ ðↄ B.
qꝛ ↄſulere dupliciter dicit᷑. Ano modo cõſiliũ ab ali

quo querere.Alio modo conſilum dare.Sed actus

XXNXNV

doni cõſilij nõ eſt ↄſilium querere.q̃ enim cõſilum qᷓ

rit eget conſilio.⁊ q̃ eget cõſilio iam non babet donũ
Pſilij.igit᷑ actꝰiſtiꝰdoni nõ eſt ↄſulere ſᷣm ꝙ ↄſulere ẽ

idem quod cõſilium querere. Rurſus ↄſilium dare
nõ eſt magne vtilitatis nec etia magne virtutis.cuʒ
multi ſciant alijs cõſulere qui ſeipᷣos regũt valde mi
ſerabiliter.ſi & donũ cõſilij eſt oꝛdinatum ad ꝓpꝛiam

vtilitatẽ.vr̃ ꝙ actus eius non ſit ↄſilium alteri dare.

nec ↄſilium ab eo acciꝑe vt pꝛius oſtenſum eſt. vi/
det᷑ ꝙ actus iſtius doni directe ſit ipᷣm ↄſiliuʒ. Sʒ
ↄtra.ſuꝑ illud . Conſilium meum iuſtificationes
tue.ibi glo.Conſilium eſt ſeruare iuſtificationes.ſed
de eo quod ſeruamus nõ oſiliamur. ſi actus ipᷣiꝰdo
ni ↄſilij eſt iuſtificationes obſeruare.nõ vẽ ꝙ actꝰciꝰ
ſit ↄſilian. ¶ Item ſicut dicit Dam̃. Conſilium eſt
ignoꝛantis ⁊ dubitantis.vnde ⁊ chꝛiſto nõ conuenit
cõſiliari.ſi ergo donum ↄſilij fuit in chꝛiſto ⁊ in quo/
libet alio ſapiente et ſciente dono perfecto. videtur
ꝙ actus ipſius doni nõ ſit cõſiliari. ¶ Item hocipᷣm
videt᷑ ratione.ſicut ſe habet addiſcere ad ſcire. ſic ſe

babet conſiliari ad eligere.qꝛ vtrunq; eſt via ad alte

rum.addiſcere ad ſcire.conſiliari ad eligere.ſed ſicut
per addiſcere habilitamur ad ſciendum. ita per con
ſiliari habilitamur ad eligendum. Cum ergo actus
ipſius ſcientie nõ ſit addiſcere ſed magis ſcire.videt᷑

ꝓ actug ipſius doni non ſit conſiliari ſed magis eli/

gere. ¶ Item ↄſilium oꝛdinat et dirigit ad ea q̃ ſunt
ſuꝑerogatiõis.ᷣ de iſtis nemo dubitat quin ſint ma/
nifeſte bona.de his autem de qͥbus nulla eſt dubita/

tio nulla neceſſaria eſt conſiliatio. cum ergo donum

conſilij dirigat ad hoc.videt᷑ ꝙ actus eius nõ ſit cõ/
ſiliari. ¶ Item ↄſiliari eſt iius pꝛouidẽtie.g aut do

num conſilij non eſt nobis opoꝛtunũ.aut eſt ad aliũ

actum.ſed conſtat ꝙ nobis eſt opoꝛtunũ.videt᷑ ̊ ꝙ

conſiliari non ſit eius actus purus. ¶ E dᷣm ꝙ ſi?/ 27

cut intellectus aliquando accipit᷑ ꝓ actu intelligen/
di.aliquando ꝓ ipſo intellectu ſiue intelligibili.ali/

quando pꝛo ipſo babitu intelligendi qui dirigit ip̃m
intellectum in iudicio de veris ⁊ falſis. Sic ⁊ conſili

um tripliciter accipi conſueuit.Aliquãdo ꝓ actu oſi

liandi. Aliquãdo pꝛo eo ad quod terminat᷑ ille actꝰ

ſicut quando dicit᷑.hoc eſt cõſilium meum. Aliquan

do vo ꝓ eo habitu qͥ expedit ⁊ dirigit aiam ad eligẽ/
dum ꝓſequenda ⁊ ad fugiendum vitanda. Hic aut
bahitus dirigens ad hmoi electõnem duplex eſt m
diuerſitatem cligibilium. ⁊ m diuerſitatem modo/
rum ſiue rationum eligendiMam eligibilia que/

dam ſunt neceſſitatis.quedam vᷣo arduitatis. In pᷣ⸗
mis dirigit pꝛudentia. in ſecundis vᷣo dirigit wnum
conſilij ꝓpter excellentioꝛem ⁊ maioꝛẽ difficultatẽ q̃
in eis que arduitatis ſunt habet reꝑiri. Rurſus diri/

gi in electionem põt aliquis vel m regulam iun na-

turalis.vel ᷣm regulam inris diuini. Et pꝛimum qͥ/
dem eſt virtutis politice.ſcdᷣm vᷣo ſpectat ad donuʒ
conſilij. Ex his poteſt elici per quanadm circumlo/
cutionem quis ſit actus ꝓpꝛius doni ↄſilij.qm̃ actuſ
eius eſt dirigere in electione agendoꝝ.ꝓſequendoꝝ
vel fugiendoꝝ.que ſunt ſpecialis arduitatis.et hoc
m regulã iuris diuini.⁊ in hoc diſtinguit᷑ actus eiꝰ
ab actu pꝛudentie virtutis.et ſcie doni.Si igi᷑ que-
ras vtrum actus doni conſilij ſit conſiliari. Bomn ch

ſi p verbum ↄſiliandi intelligat᷑ directio m regulã

⁊ lumen conſilij.ſic bene poteſt ↄcedii actus eiꝰ ſit

conſiliari. Sed attẽdẽdũ eſt ꝙ ſᷣm ꝙ vult DOam̃.cõ⸗

ſilium reſpicit aliquem actum pᷣcedenteʒ.⁊ aliquen:

28 Ad illud vo q vltimo obẽ de actu ↄſulendi qu?

29

530

actutu ſequẽntẽ.dicit em̃ ꝙ pꝛimo hõ inquirit ⁊ cõſi

liat᷑. deinde diſponit ⁊ oꝛdinat.poſtmodũ eligit ⁊ cõ

ſentit. Et ſm boc intelligendũ eſt ꝙ dirigi ᷣm regulã
ↄſilij hoc põt eſſe dupliciter. Aut ↄſiliũ inqͥrẽdo.aut
vm ↄſiliũ diſponẽdo ⁊ eliciẽdo. Pꝛimo quidẽ modo

nõ eſt actꝰipſiꝰoſilij pᷣncipalis et vniuerſalis.ſᷣ qua/⸗

ſi actꝰ ciꝰinicialis.⁊ in eo in q̊ eſt ᷣm ſtatũ imꝑfecti
onis.Scdo vo mõ actꝰeiꝰvlis eſt ⁊ pꝛincipalis.vnd
ſiue ꝑ vᷣbũ cõſiliandi ſiue ꝑ qdᷣcũq; aliud verbuʒ illð
ſignificet᷑ qd eſt dirigi in electiõe hoꝝ q̃ ſũt arduita

ſm ↄſilij donũ.qd regit ſᷣm dictamẽ iuris diuini.dðʒ

ꝙ bic eſt actus pꝛincipalis ⁊ ꝓpꝛiꝰ voni ↄſilij. AUnde

cõcedi poteſt ꝙ cõſiliari ᷣm iſtã acceptionẽ eſt actuſ

eiꝰ ꝓpꝛius.ſicut rõnes ad pꝛimã ꝑtẽ inducte oñdunt

ſpectet ad donũ cõſilij. Ddm ꝙ ↄſulere ꝓut reſpicit
alterũ accidit dono cõſilij.donũ em̃ cõſilij ꝓpꝛie reſpi

cit directionẽ actus ꝓpꝛij.vñ licet actꝰdoni ↄſilij attẽ

dat᷑ in diſpõne ⁊ oꝛdinatiõe arduoꝝ ꝓſequẽdoꝝ. qꝛ

tñ donũ illud aliqñ eſt in abundãtia.aliqũ i defectu.

et eum eſt in abundantia hʒ iuuare alios.cũ vo ẽ in
defectu hʒ iuuari ab alijs.hinc eſt ꝙ actus ↄſulendi
aliũ vel ↄſulendi alij.dono ↄſilij pnt attribui.neuter
tamen eſt actus eius pꝛincipalis. Ande int᷑ iſtos du
os medius cadit actus cõſiliandi.rõne cuiꝰ⁊ alij ha/
bent eſſe doni ↄſilij. Pꝛopt᷑ qdð nõ abſurde pt dici ꝙq;
actus doni cõſilij eſt ſeipᷣm regere.⁊ vlteriꝰcũ abun/
dat ſcire in ↄſimili alterũ adiuuare ⁊ dirigere. ¶Ad
illud qð pᷣmo obꝛ in ꝛiũ ꝙ cõſiliũ eſt iuſtificatòncs
obſeruare.ddm ꝙ ibi nõ tangit᷑ actꝰ oſilij pꝛincipał
ſed cõſequens. Ma doni ↄſilij eſt dirigere.ſed alteriꝰ

doni eſt exequi ⁊ facere.⁊ iuſtificationũ obſeruatio
nõ attribuit᷑ ipi cõſilio ꝑ ſe⁊ pᷣmo.ſ ad iuſtificatiões
obſeruandas directõ i actu attribuẽda ẽ ↄſilij dno.

Verũtñ ꝙ dicit nemineʒ cõſiliari de eo q obſeruat.
nõ hʒ veritatẽ.qꝛ nemo recte obſeruat niſi ſuã obſ/

uationem rectitudo in cõſiliando pᷣcedat.vel q́;dtum

ad conſilij inquiſitionẽ.vel ſalteʒ q;tũ ad ↄſilij diſxð
ſitionẽ.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ ↄſiliari eſt ignoꝛant᷑ ſi-
cut dicit Oam̃.dm ꝙ illud eſt verũ ꝓut ↄſiliari idẽ
eſt qð ↄſiliũ inquirere.nõ aũt ꝓut ↄſiliari idẽ eſt qð
in arduis eligendis dirigere.Et hoc mõ cõſiliari eſt

actus ipſiꝰcõſilij.⁊ fuit in xpᷣo.⁊ ſᷣm iſtũ modũ diuia

Atnine in his que ſecreta ſunt ↄſliũ appellat᷑.

52

53 regulã fidei.

d illud qð obꝛ ꝙ ſicut addiſcere ſe bʒ ad ſcire.ita

cõſiliari ad eligere.ddm ꝙ verũ eſt ſᷣm ꝙ conſiliatio

idẽ eſt qd ↄſilij inquiſitio. Scom aũt ꝙ ↄſiliatio idẽ
eſt qd diſeta ⁊ recta vdiſpoſitio ⁊ oꝛdinatio.ſic non

ſe habet illo mõ.qꝛ talis diſpoſitio regula eſt ⁊ pꝛin/

cipiũ recte eligendi.⁊ iveo actus eſt doni pfecti.⁊ hoc
mõ accipiendo nõ eſt ſile inter oſiliari ⁊ addiſcere.
Ad illud qð obꝛ ꝙ ↄſiliũ oꝛdinat ad ea que ſũt ſu
perogationis. dam ꝙ licet iſta que ſt ſoncrogatwis
in ſe ſint bona ⁊ magis bona. in eis tñ faciliꝰ deficit
infirmitas nr̃a niſi iuuet᷑ ꝑ diuinã grãm tam in ex/
pediendo qᷓ; in eligendo.qᷓ; etiã in exequendo.vnde
multi refugiũt ⁊ abhoꝛtẽt ipᷣa ↄſilia ieſu xpᷣi.q tñ eẽ
pñ̃t in ſtatu iuſticie.⁊ ꝓpterea reſpectu taliũ optimũ
eſt donũ cõſilij vltra donũ ſcie.⁊ virtutẽ pꝛudẽtie.et
d illud vo qd vltimo obꝛ qꝙ; conſili
ari eſt actus ipſius pꝛudentie iã pʒ ſolutio. Aliter ei
eſt ipius pꝛudentic.tũ rõne obiecti.tũ etiã rõe modi.
ỹ ſit ißiꝰ vni ↄſilij. Eſt em̃ multo excellẽtioꝛi modo.
tum qꝛ ea circa qᷓ verſat᷑ ſunt magis ardua ⁊ excellẽ

„„

et quare etiam ſic nominhe.
2. „ „ (Queſtio. v. e.
¶ Ouis ſit act?ꝰ ꝓpꝛius doni foꝛtitudinis ⁊ q̃d eiꝰ obm.

⁊ eſt qõ.Atrũ actus doni foꝛtitudinis pꝛincipalit᷑ cõ
ſiſtat circa paſſiones tolerandas. an circa cupidita⸗
tes repꝛimendas:Et ꝙ pꝛincipaliter ſit circa paſſio

nes tolerandas.vr̃ pᷣmo ꝑ gꝛego.qͥ dicit ſuꝑ pꝛinci⸗/
piñ Job.ꝙ foꝛtitudinis doni eſt dare trepidati cõfi⸗
dentiã.ſed trepidatio maxime eſt qũ imminet ꝑicim
paſſionis.ꝗ̊ vr ꝙ circa hmõi maxime cõſiſtat actꝰfoꝛ
titudinis doni. ¶ Itẽ foꝛtitudo ſiue dicat᷑ dnum ſi
ue virtus reſpicit potentiã ira ſeibiles tanq; ꝓprium

ſhiectum. ſed potentia iraſcibilis magis pꝛopꝛie re

ſpicit paſſionũ ſuſtinẽtiã qᷓ cupiditatũ repꝛeſſioneʒ
⁊ abſtinẽtiã.vr̃ ẽ̊ ꝙ actus pꝛincipalis doni foꝛtitudi
nis cõſiſtat circa paſſionũ tolerantis ⸗ bocipᷣm

oñdit᷑ ꝑ cõꝑationẽ ad ciꝰ oppoſitũ.qꝛ ſicut largitas

opponit᷑ auaricie ⁊ cupiditati.ſic foꝛtitudo opponit
puſillanimitati.ᷣ puſillanimitas attẽdit᷑ circa fugã
paſſionũ.& vr ecõtra ꝙ foꝛtitudo tonũ ↄſiſtat circa
paſſionũ tolerãtiã.¶ Itẽ bocipᷣm oñdit᷑ ꝑ cõpatid/
nẽ ad habitũ foꝛtitudinis virtutis.qꝛ foꝛtitudo do/

nũ actũ ⁊ obiectũ debet haberi in maioꝛi vel ſaltem

in tãta excellentia ⁊ arduitate quantã eſt repire cir/
ca foꝛtitudinẽ virtutẽ.ſ maxime arduitas ↄſiſtit cir⸗
ca paſſiones.g cum circa illas cõſiſtat foꝛtitudo vir/
tus.vr̃ multo foꝛtius ꝙ actꝰdoni foꝛtitudinis atten/
dat᷑ vel cõſiſtat in aggrefſione ⁊ tolerãtia paſſionuʒ
tẽ inter om̃s actus interioꝛes maxia eſt difficul
tas circa paſſiões ſuſtinẽdas.⁊ magis ad bᷣ inepti et
infirmi ſumus.ſi g&̊ vna data ſũt nobᷣ ad expediẽdũ.
⁊25 infirmitates recardãtes nos ad bonũ.vr ꝙ aliqð
donũ debeat nobis dari ad paſſionũ ſuſtinõti.ſᷣ nõ ẽ
aliud aſſignarc q; donũ foꝛtitudinis. ⁊c.¶ Sed õ.

Anugꝰ.in li.de ſpuũ ⁊ aia.Yoꝛtitudinis eſt nõ tm̃ terꝛe

nas cupiditates repꝛimere.ſᷣ penitꝰ obliuiſci.b h̊ nõ

eſt foꝛtitudinis virtutis.̊ ẽ foꝛtitudinis vni.xẽ qꝙ&

actus doni ↄſiſtat in repᷣſione cupiditatũ. ¶ Item
aug. in li.de doc. xpᷣia.vbi loqͥt᷑ de donis dicit ꝙ foꝛti⸗
tudis eſt ab oĩ traſeũtiũ moꝛtifera iocunditat ſeipᷣm
ſeq̃ſtrare. vr ꝙ actꝰvoni foꝛtitudinis pᷣncipalit᷑ cõ/

ſiſtat in delectationũ repſſiõe. ¶ Itẽ aug. adaptat ſe
ptẽ dona.vij.btitudinibꝰ.ita ꝙ foꝛtitudo ⁊ eſuries ⁊

ſitis iuſticie ſibi coꝛrñdẽt.ſᷣ eſuries ⁊ deſideriuʒ iuſti/
cie nõ oꝛit᷑ in nobis niſi ꝑ moꝛtificationẽ deſiderioꝝ
⁊ voluptatũ. vĩ ꝙ circa bmõi pᷣncipalitoſiſtat actꝰ
foꝛtitudis.¶ Itẽ foꝛtitudo donũ rñdet dono ↄſilij ſi
cut exeqns regulãti.ſᷣ donũ oſilij maxime dirigit ad
diuinoꝝ ↄſilioꝝ impletionẽ. diuia aũt ↄſilia pᷣcipue
ↄſiſtũt circa repᷣſſionẽ deſiderioꝝ ⁊ occaſionũ eis ad
beretiũ. ſicut pʒ in caſtitate.obia.⁊ pauꝑtate.g v ꝙ
circa taliũ deſiderioꝝ repᷣſſionẽ actꝰ foꝛtitudis doni
pᷣncipalr ↄſiſtat.¶ Itẽ foꝛtitudo donũ aut bʒ actuʒ
alteriꝰgenen qᷓ; foꝛtitudo virtꝰ.aut ſi in eodẽ genere
bʒ.nece ẽ ꝙ heat excellẽtioꝛẽ.vᷣ in eodẽ genere nõ pᷣt
bꝛe excellẽtioꝛẽc.cũ foꝛtitudo virtꝰoſiſtat circa terꝛibi
lia qᷓ inducũt moꝛtẽ.ſicut dicit phs. nece ẽ ꝙ heat
actũ alteriꝰgeneris.cũ actꝰfoꝛtitudis vᷣtut cõſiſtat
circa paſſiones tolerãdas.vẽ q actꝰ foꝛtitudis doni
nõ circa paſſiones circa delectatões reſcindendas

*

tia. tũ etiã qꝛ regere hʒ pᷣm pꝛincipia altioꝛa. et iõ dʒ
nũ illud noie cõſilij valde pꝛie cenſet᷑. Ex bis ̊ ma
nifeſtum eſt quis ſit huius doni actus⁊ quid obßm.
et que differẽtia ipſius reſpectu alioꝛum habituum.

ſſut
nit
ghere
cnug
oio
allate⸗
ſatüh
ſalre
lepei
goſot
An
ſcni
ſope
lait
celeg
dicte
Mete
Nchts

Mtm
tuſtige
Mon
fninien
ſnosge
Fiit
enenan
ͤne
ſochis
goa
3 annſ
e
Gto
me⸗
Kie
luna
ctnt
ſon⸗
C
poteſte
noforti
ſocoſie
fiafn
ſchen
ſcufn
Uſge
ſgite

bele⸗
Wbben

.

3
1 s

ſormaumt

Wri
mnoitit
riucine
Smmingin
rükili
Aittin

8

E

maͤn li⸗
Msd
nicle,
Gufian
rſeuziſi
midiu
lihiſ,
*“K

S —
=-

==

=

N.
1

= ☛ ☛☚n

EE

1

grimedie
ſütollu⸗

4
9

mguin,

4

=—
=

1

=

— ☛

4 .

54

35

36

37

38

Di

conſiſtat. Eſt igit að qs ſit actus et quid obiectũ do/
ni fortitudis.⁊ quare codẽ noie cũ habitu vᷣtut no/

minat᷑.qð q̃dẽ i nullo alioꝝ donoꝝ repit᷑.¶ R vð.
ꝙ foꝛtitudo quantũ ẽ de ſua pᷣma rõne attẽdit᷑ reſxe

cta ardui. Arduuʒz aũt dr aliq̃d dupłr. Aut qꝛ aliqͥd

laboꝛioſum ⁊ difficile.q̃dãmõ excellẽs ⁊ agãuans fa

cultatẽ ipᷣiꝰpotẽtie.Aut qꝛ ẽ vltra necitatẽ.⁊ excedit

ſtatũ cõem.⁊ foꝛtitudo hʒ attẽdi cheren vtriuſq;.
ſed reſpectu pᷣmi attẽdit᷑ ⁊ oꝛdinat᷑ ſ t
cepti.reſpectu ſcdi ſᷣm libertatẽ cõſilij.⁊ pᷣmũ ſpectat
ad foꝛtitudinẽ virtutẽ.ſcdᷣm vᷣo ad foꝛtitudinẽ donũ
Om̃ aũt arduitas maxime attẽdit᷑ circa excellẽtiam

paſſionũ.hinc eſt ꝙ tã foꝛtitudinis doni qᷓ; foꝛtitudi
nis virtut eſt habilitare ſᷣm pꝛincipalẽ ſui oꝛdinatõ/
nẽ ad ſuffertiã paſſionũ.ſᷣ aliter ⁊ alit᷑. Quia ſuſti/
nere ⁊ aggredi paſſiões põt aliqͥs aut ꝓpter iuſticie ?ꝰ
honeſtatis ↄſeruationẽ.aut ꝓpter ꝑfcctã xpᷣi imitati/
onẽ.ita ꝙ pᷣmũ ſpectat ad dictamẽe iuris nalis ⁊ bo/

neſtatis moꝛalis.ſcᷣm vo ſpectat ad cõſilij dnũ.Et

qm̃ imitatio xpᷣi attẽdit᷑ ĩ crucifixiõe ſui ſᷣm ꝙ ipᷣe di
cit Luce.ix.Qui vult venire pꝰme.abne.ſemetiðᷣm.
⁊c.hinc eſt ꝙ actꝰ foꝛtitudis doni attẽdit᷑ circa ꝓm/
ptã ⁊ expeditã paſſionũ tolerantiã.ꝑ h̊ ꝙ qͥdãmodo
nos mũdo ⁊ mũdꝰ nobis crucifixꝰc. Juxta illud qd

dicit aphus Gal.vj.Mihi mũdꝰcrucifixus eſt.⁊ ego

mũdo.Et h̊ eſt qð dicit aug.in li.de doc.xpᷣia. Aſſur/

gat deinceps ad foꝛtitudinem vt mũdus eis crucifi/
gat᷑ ⁊ ii mũdo.⁊ vt in buiꝰvite ꝑuerſitate ⁊ abũdã/
tia iniqtat᷑ nõ refrigeſcat charitas.⁊ ſic patʒ q foꝛti/
tudis doni actus cõſiſtit circa paſſionũ tolerantiam

ſm imitationẽ xpᷣi.⁊ hic eſt eiꝰactus pꝛncipalis ſicut

rõnes ad pᷣmã ꝑtẽ inducte oñdũt.qꝛ verũ ↄcludũt.⁊
iõ ↄcedẽde ſunt.¶ Ad illud vo qð obꝛ ꝙ ẽ circa dele

ctationũ repᷣſſionẽ ꝑ auctes aug.dð ꝙ aug.i ilł auẽti

bꝰ nõ aſſignat ꝓpꝛiũ ⁊ pꝛincipalẽ actũ ipiꝰfoꝛtitudi/
nis doni ßp qſi pambulũ. Nemo cſñ̃ ꝓmptꝰeſt ⁊ exꝑ
ditꝰ ad paſſionũ tolerãtiã ſᷣm imitationeʒ xpᷣi.niſiq̃
carnẽ ſuã cũ vicijs ⁊ ↄcupiſcẽtijs crucifixit.¶¶ Ad il/

lud qd obꝛ ꝙ foꝛtitudo exequit᷑ ea ad qᷓ cõſiliũ diri-/
git.dm q et ſi donũ cõſilij dirigat ad diuina cõſilia

implenda.in qͥbꝰcõſiſtit ꝑfectio religiõis.pᷣncipalioꝛ
tñ intentio dirigit ad ea in quibꝰplꝰeſt de rone ardui
tatis.maioꝛis aũt arduitatis eſt xpᷣm imitari tam in
actionibus q; in paſſionibus.⁊ iõ circa hmõi ta con
q́; dnũñ foꝛtitudinis pꝛincipaliter bʒ cõſiſtere
¶ Ad illud qð vlteriꝰ obẽ ꝙ donũ foꝛtitudinis non

poteſt eſſe excellentioꝛi modo circa paſſioncs qᷓ vir

tus foꝛtitudinis.dm ꝙ falſum eſt.qꝛ excellentioꝛi
Podon, anhanioncs ⁊ excellentioꝛi habitu qͥ ſu/
ſtinet m chꝛiſti imitationẽ qᷓ; qͥ ꝓpter iuſticie ↄpua/
tionem. et qui ſuſtinet ſm conſilij ſuperogationem
qᷓ qui ̃m pꝛecepti obligationem. In vno em̃ iſtoꝝ
rectificat᷑.i.in actu virtutis foꝛtitudinis. In alio aũt
nõ ſolũ rectificat᷑ ſᷣ etiam altius eleuat᷑ ⁊ expeditur.
ſcʒ in actu foꝛtitudinis doni.Et ꝑ hoc ptʒ illud quod
vltimo qᷓrebat᷑ vicʒ de dꝛñtia reali foꝛtitudinis doni
et foꝛtitudinis virtutis.⁊ de conueuientia in nomie.

Re em̃ differũt ꝓpter diuerſitatem mocloꝛum babi

litandi a oꝛdinandi ad tole antiã paſſionum. NHoie
vᷣo ↄueniũt ꝓ eo ꝙ ad eadem paſſionum genera oꝛ/

dinant᷑ oꝛtitudo em virtus oꝛdinat ad ſuſtinenda

qualiacũq; ⁊ quantacũq; toꝛmẽta anteqᷓ; bonũ vir-/

tutis ⁊ Pneſtatẽ derelinquat.nõ tñ ita excellenter et
vmple ſicut moꝛtitudo wonũ. AUnde inter omnes vir

m necitatẽ pꝛe/

tutes ꝓpter excellentiam ⁊ arduitatem ex parte ob⸗
iecti virtus foꝛtitudinis appꝛopinquat donis.et pꝛso
pterea habitꝰ virtutis ⁊ doni magis q; alia dona eo-
dem nomine habent cenſeri.licet differant differen /
tia reali.quia minoꝛ eſt inter illos habitus differen/
tia.Ex his patet quis ſit actus foꝛtitudinis doni. et
quid obiectum.et que ſit differentia eius reſpectu a/
lioꝛum habituu.
NAQueſtio. vj. 2 vltimg. f
¶ De obiecto ⁊ actu ipᷣius doni pietatis.⁊ eſt queſtio.
Atrum actus pꝛincipalis pietatis conſiſtat in religi
one reſpectu dei.vel in compaſſiõe reſpectu pꝛoximi
Et ꝙ pꝛecipue conſiſtat in religione reſpectu dei.oñ
ditur pꝛimo per autoꝛitatem apli ad Lytuʒz. ij. Ab⸗
negantes impietatem.id eſt fugientes impietatem.
ſobꝛie et pie et iuſte viuamꝰ ⁊c.ibi glo. Abnegantes.
id eſt fugientes impietatẽ vane culture.ſobrie in no
bis.⁊ iuſte ad pꝛoximum.⁊ pie ad deum viuamus.
Opietas pꝛopꝛie eſt oꝛdinata reſpectu dei. Item
Auguſ. ſuper Job.xxviij.dicit. Pietas ipſa eſt ſapi /
entia.abſtinere vᷣo a malis intelligentia.pietatẽ hoc
loco poſuit dei cultum que grece theoſebia dicit᷑.er⸗
go 2c. ¶(¶ Item aug. in libꝛo de doctrina chꝛiſtiana.
Pietat eſt honoꝛare ſancta.⁊ non cõtradicere ſacre
ſcripture.ſi ergo vtrunq; hoꝝ cõſiſtit in cultu dei.vi⸗
det᷑ ⁊c. ¶ Item diſtinguit᷑ pctiñ iniquitatis ⁊ impic
tatis.quia iniquitas eſt in pꝛoximũ.impietas eſt in
deum. ſi ergo reſpectu illiꝰ ẽ pietas reſpectu cuius ẽ
impietas.videtur ꝙ actus pietatis doni pꝛecipue at
tendatur in cultu dei. ( Sed contra.j. Lbimot᷑.iiij.
Pictas ad omnia vtilis eſt.ibi dicit gloſa. Pietas q̃ᷓ
operatur bona fratribus valet ad pꝛomerendum de
um.Omnis enim ſumma diſcipline xpᷣiane in miſe
ricoꝛdia ⁊ pietate eſt.ergo ſᷣm banc gloſaʒ pietas oꝛ
dinat reſpectu pꝛoximi. Item aug. in libꝛo de do⸗
ctrina xpᷣiana dicit ꝙ; donum picetatis coꝛreſpondet

9

WE

beatitudini mititatis.opꝰ enim eſt pietatis miteſcẽ.

ſ mititas ſiue manſuetudo attẽdit᷑ reſpectu ꝓximi.
Sdonũ pietat ad ꝓximũ oꝛdinat. ¶ Itẽ Bipᷣm vꝛ p
Bꝛeg. ſuꝑ Job in aſſignatione donoꝝ.vbi dicit ꝙ pi
etatis eſt opera miſericoꝛdie cxhibere.ſi ergo boc at⸗/
tendit᷑ reſpectu pꝛoximi.videtur ⁊cc. ¶ Item Tulli 4
us in pꝛimo rhetoꝛice dicit ꝙ pietas eſt beninuolen/
tia in parentes.aut hoc intelligitur de pietate dono.
aut de pietate virtute.ſed de quocunq; boꝛum intel/
ligatur.cum in obiectis conſonnentur.videtur ꝙ a⸗
ctus doni pietatis attendatur in comparatione ad
ꝛoximum. tem donum pietatis exequitur ca
ad que donum ſcientie oꝛdinat.ſed donum ſcientie
oꝛdinat ad bene conuerſandum reſpectu ꝓximi.er/
go videtur ꝙ reſpectu illius attendat᷑ actus pietat
doni. Juxta hoc queritur quomodo diſtinguat᷑ pie
tas a manſuetudine ⁊ miſericoꝛdia in aetu ſuo ⁊ ob
iecto. ¶ R dicendum ꝙ vocabulum pietatis multi
plicier habet accipi ᷣm ꝙ innuit auguſtinꝰ in pꝛinci
pio. x.de ciuitate dei.ait em̃ ſic. Pietas ꝓpꝛie dei cul/
tus intelligi ſolet quam greci theoſebiam vocant.
hec tamen etiã erga parentes officioſe haberi dicit⸗
MNMWaoꝛe aũt vulgi hoc nomen ⁊ in operibus miſericoꝛ
die nũc frequentat᷑. Cum igit᷑ pietas ſic dicat᷑ mul/
tipliciter. valet erga deuʒ.⁊ erga parẽtes.⁊ erga quz
cunq; hominem. Scoᷣm ꝙ oꝛdinat erga deum. nõ
