ↄnũerari pᷣcepto de ꝓhibitõne opis cxterioꝛis. Sʒ
ↄtra.qꝙ. debeãt eſſe plura qᷓ; deccẽ ꝓbat᷑. Mag ſumus
debitoꝛes deo qᷓ; ꝓximo.& plura debẽt eẽ mãdata oꝛ/
dinãtia ad deũ q; oꝛdinãtia ad ꝓximũ.ᷓ cũ mãdata
oꝛdinãtia ad ꝓximũ ſint ſeptẽ.vẽ ꝙ mãdata oꝛdinã/
tia ad deñ ſint pla vel ſaltẽ totidẽ.¶ Itẽ tantũ obli⸗
gamur ad bñfaciendũ ꝓximo q̃ntũ obligamuꝛ vt nõ
malefaciaꝰei.Cũ g ſex ſint mãdata ſᷣm qͥ pbibemur
ne offendamꝰ ꝓximũ. vẽ ꝙ ſaltẽ ſex debeat eſſe vm qᷓ
obligamur ⁊ oꝛdinamur ad bñfacienduʒ. ⁊ ſic H̊ oia
mandata ecnt.xv. ¶ Item. vij. ſunt capitalia pecca
ta ita mag quãtũ eſt de nã ſua pctm̃ auaricie ⁊ luxu
rie. ſicut ſpãle mandatũ eſt in q̊ phibet᷑ auaricis et

in quo ꝓhibet᷑ luxuria.ita ſpãle mandatũ deberet eẽ

ad alia vicia pꝛobibenda.ita ꝙ aliqð eſſet pᷣceptum
in qᷓ ſpaliter ꝓhiberet᷑ ſuꝑbia. aliqð in quo inuidia.
⁊⁊ ſic de alijs. Si tu dicas ꝙ implicite pbibent᷑ in cõ⸗

cupiſcẽtie ꝓhibitõne.Obijcit᷑ ↄtra h̊ ꝙ tres ſunt ra⸗

dices pctõꝝ bᷣm ꝙ dꝛ. j. Joh.iij.Concupia oculoꝛuʒ.

ↄcupia carnis.⁊ ſuꝑbia vite. Si gᷓ cõcupia carnis et

oculoꝝ ꝓbibet᷑ explicite.vẽ ꝙ ⁊ ſugerbia vite debeat

hre ſpalem ꝓhibitõez. ¶ Item ſicut ↄtingit cõcupi ⸗

ſcere vxoꝛẽ alienã ⁊ ↄcupĩaʒ ↄſummari in oꝑc.ſic eti
am eſt reꝑire circa homicidiu.⁊ falſum teſtimoniuʒ.
⁊ circa alia mãdata.jᷓ ſicut duo diuerſa ſunt pᷣcepta
de ↄcupia vxoꝛis aliene ⁊ rei aliene in oꝑe ⁊ voluta/
te. ſic deberẽt alis pᷣcepta duplicari.ꝙ ſi verũ eẽt tũc
eſſent plura q; decẽ. Eſt & qõ vtrũ decè ſint ⁊ nõ plu/

ra nec paucioꝛa.¶ R'. ad pᷣdictoꝝ intelligentiaʒ eſt 40

notandũ ꝙ ſufficientia et numerꝰ mandatoꝝ ſumit

Fßm rõnem oꝛdinis ipſius iuſticie generalis.cuiꝰ ẽ bo

minem ad deum ⁊ ad ꝓximũᷣ oꝛdinare.vnde quedazʒ
ſunt mandata oꝛdinantia bominẽ ad deum. queda
vo oꝛdinantia ad ꝓximũ. Illa em̃ que oꝛdinãt ad de
um homineʒ dicunt᷑ eſſe pᷣcepta pꝛime tabule.et iſta
ſunt tria.⁊ nõ plura nec paucioꝛa.quoꝝ numerus ⁊

ſufficientia ſumi põt tripliciter. vicz ex parte obiecti.

⁊ ex parte ſubiecti.⁊ ex ꝑte actus medij.Ex ꝑte obie/
cti ſic. nam cum in deo ſint tres ꝑſone.⁊ tria appꝛo/
pꝛiata.⁊ triplex genus cauſe.ſᷣm ꝙ comꝑatur ad cre/
aturam triplex eſt pᷣceptum. ᷣm qd creatura rations
lis oꝛdinari babet ad deum. Maʒ ſᷣm rõnem maieſta
tis que appꝛopꝛiat᷑ patri.⁊ ↄuenit deo ᷣm ꝙ eſt cau⸗
AKciens creature.oꝛdnat᷑ ꝑ illud pᷣceptum. nõ ba
beas deos alienos. Scom ratõnem virtutis que ap
pꝛopꝛiat᷑ filio ⁊ ↄuenit deo 'ᷣm ꝙ eſt cauſa foꝛmalis
⁊ exemplaris creature.oꝛdinat᷑ ꝑ illud.non aſſumes
nomẽ dei tui in vanũ. Scdᷣm rõnem bonitatis ꝗq ap/

pꝛopꝛiat᷑ ſpiſancto ⁊ ↄuenit deo ſᷣm ꝙ eſt cauſa fi⸗

llud. memento vt diem ſabbati ſan

ſchls⸗

ſrtt
ulen
teſcbi

ſin

mon

Mn
mane
tumt
bllon
prc
Hucn
Hubct
dope

ln
ain
iten
Eſe
N
Of
noch
ſubie
obiea
mͤc
itud
ſed
Gd

c

gon

sajr

mort
letint
chen⸗
Petol

on

oiod

CN
Penic⸗
wn⸗
ptun
pben
luna⸗
ſnn
hon
chpia
godic
Uterſi
ſhien
ſaneſ
Mot
nht
ſne

e,
nig,
neaihin
üagt
afigti
irttiin
egt

wictn

ihittich
emi
inin
pen
Win
wiſärn
ticherets
Wmitigiet
ſawacfr
unthie
zothim
nmntidnt
lipcren
nherwern
nhan
icn
nſnn
Guumi
mntänmt.
irſ
ughrien

wnen:i
nan

jriitiß⸗

EE—e-e- Y

ad deuz. vt ſubiaceat ſumme maieſtati. credat fũme

veritati.⁊ adhbereat ſumme bonitati.Et hec ſufficiẽ

tia ſumpta eſt ex ꝑte obiecti.Scoo mõ ſumit᷑ ex par
te ſubiccti oꝛdinabilis.quod quidem eſt aia rationa/
lis in qua eſt triplex vis motiua ſᷣm quã babet in de
um oꝛdinari. vicʒ rõnalis.ↄcupiſcibilis.⁊ iraſcibilis.
MWandatũ de adoꝛatõne reſpicit ip̃am iraſcibilem.
mandatũ vo ſcᷣm reſpicit iam ronalem.ᷣͥ manda⸗
tum terciũ de ſanctificatõne reſpicit ipam cõcuꝑiſci/
bilem. ſicut intuenti ſat apparet. ⁊ ſufficiẽtia ſum/
pta eſt ex ꝑte ſubiecti.ercio vo mõ ſumit᷑ ſufficien
tia ex ꝑte actus medij.Triplex em̃ eſt actꝰᷣm quem
habet hõ in deũ oꝛdinari.vicʒ actus oꝑis.oris.⁊ coꝛ/
dis. Penes actũ oꝑis attendit᷑ mandatũ adoꝛatõis.
enes actũ oꝛis attendit᷑ ſcm mandatũ qͥ phibet
alſa inuocatio nois diuini. Scom actũ coꝛdis attẽ/
dit᷑ terciuʒ mandatũ in q̃ͥ pcipit᷑ ſanctificatio mẽtis.
Et ſic pʒ ſufficientia mandatoꝝ oꝛdinantiũ hominẽ
ad deũ.qm ſunt tria tm̃ ⁊ nõ plura nec paucioꝛa.

¶ Sufficientia aũt mandatoꝝ ſcde tabule iuxta hunc

moduʒz tripliciter põt aſſignari.viczʒ ex ꝑte obiecti.et
ſubiecti.⁊ actus medij.Ex ꝑte nanqʒ cõditionũ ipſiꝰ
obiecti ſic põt ſumi. In ꝓximo em̃ ad quẽ oꝛdinant
mãdata ſcde tabule relucet ꝓpꝛictas pr̃is ⁊ filij ⁊ ſpi
rituſſancti. Scm qꝙ in ꝓximo relucet ꝓprietas pr̃is
ſic debem?ei honoꝛc ⁊ reuerentiã.⁊ penes hoc atten
dit᷑ illud mandãtũ.honoꝛa pꝛem ⁊c̃.in quibꝰ relucet
Apꝛietas ſummi pr̃is in hoc ꝙ hñt rõnem pꝛincipij.
Scvm aũt ꝙ in ꝓximo reiucct ꝓpꝛietas filij.ſic debe/
mus ei veꝛitatẽ.Et ſic eſt ilud mandatũ.nõ loquariſ
otra ꝓximũ tuũ falſum teſtimoniũ. Scom aũt ꝙ re/
ucet in ꝓximo ꝓpꝛietas ſpũſſancti.ſic debemꝰci dil/
ctõnem ⁊ innocẽtie puritatẽ. Et qm̃ poſſumꝰnocere
pꝓrimo ſiue damnificare eũ multiplłr.in pſona ꝓpꝛia.
⁊ pſona cõiũcta.⁊ in rebꝰſuis.⁊ hoc duplr.vel i actu
interioꝛi vel exterioꝛi.ideo ſunt vlteriꝰqnq;ʒ manda-/
ta.Contra nocumentũ em̃ qð babet fieri in pſona ꝓ
ximi eſt illud pᷣceptum. Mõ occides.Cõtra nocumẽ
tum vᷣo qð habet fieri in Sſon ↄiuncta ẽ illud pꝛece
ptum. Hõ mechaberis.ſᷣm ꝙ exercet᷑ in ope.Cõtra
nocumentũ qð fit in rebus eſt illud. Mon furtũ faci
es.Et qꝛ nocumentũ illud fit duplr᷑.vicʒ in ꝑſona cõ
iuncta.⁊ in rebus.frequentiꝰfit in volũtate ꝑ ↄcupi
ſcentiã q;ᷓ fit in ope. Ideo ſunt alia duo mandata.in
quoꝝ vno ꝓbibet᷑ ↄcupia vxoꝛis in ̊ qd dr. Mõ cõ/
cupiſces vxoꝛc̃. In alio ꝓhibet᷑ ↄcupia rerum in hoc
qð dicit᷑. Mon ↄcupiſces rem ꝓximi tuac. Sic igit

patet ſufficiẽtia ex ꝑte ↄoditionum obiecti.Ex ꝑte vo

ſubiecti m triplicẽ potentiã aie ↄtingit etiã ſufficiẽ/
tiam aſſigre h modo. Triplex em̃ eſt potẽtia aie ᷣm
quã ↄtingit ad ꝓximũ oꝛdinari.vicʒ rönalis.ↄcupi/⸗
ſcibilis.⁊ iraſcibilis. Otum aũt ad potentiã iraſcibi
lem bʒ hõ ↄueniẽter oꝛdinari ad ſuperioꝛẽ ꝑ reuerẽ/
tiam ⁊ honoꝛc.⁊ ſic eſt illud.honoꝛa pꝛem tuum ⁊c̃.

Ad ꝓximũ vᷣo ꝑ pacẽ ⁊ odij declinatõneʒ.⁊ ſic illud.

Mon occides. Scm aũt rõnalem virtuteʒ oꝛdina/
mur ad ꝓximũ ꝑ veritatis loquclã ⁊ teſtificatõneʒ.⁊
ſic eſt illud mandatũ. Mon loquan ↄtra ꝓximũ tuuʒ
falſum teſtimoniũ. Scom vo potentiã ↄcupiſcibilẽ
bʒ bõ oꝛdinari ad ꝓximũ ꝑ ipſiꝰrefrenatõeʒ.⁊ qm̃ il/
la eſt multipir coꝛruptapꝑ cupiditatẽ ⁊ ↄcupiaʒ.ido
Phibet᷑ cupiditas ⁊ ↄcupia in actu exterioꝛi per duo
mancata. ꝑ ̊ vicz. MHõ mechaber.⁊ ꝑ h nõ furtũ fa/
cies. Pꝛobibet etiã in actu interioꝛi ꝑ alia duo. vicʒ

XXXVI

P h.ũ gcupiſces vxoꝛẽ. Et ꝑ B.nõ ↄᷣcupiſces rẽ pximi
tui.Et ſic ꝑoteſt ſumi ſufficiẽtia ex pte virium anime

—

in mandatis ſcde tabule. Ex ꝑte aut actus põt ſumi
ſic.Oꝛdinari em̃ habemꝰad ꝓximũ ſᷣm innocentiã ⁊

ßm beneficentiã. Si ᷣm beneficentiã.ſic eſt illð mã/

datum.honoꝛa pꝛem tuũ ⁊ matrẽ tuã. Si ᷣm inno⸗

centiam. B eſt tripłr. aut m actum coꝛdis. aut oris.
aut opis.Si ſᷣm actum opꝑis.aut h̊ eſt in ꝓbibenda

deoꝛdinatõne q̃ eſt ↄtra ipſiꝰeſſe indiuidui.⁊ ſic ẽ il/

luo. Mon occides. Aut ↄtra debitam cõſeruatõnem
ſpẽi.⁊ ſic eſt illud.Hõ mechaberis.Aut ↄtra poſſeſ/
ſionem tꝑalis ſubſidij.et ſic eſt illud. Mõ furtuʒ fati⸗
es.Si aũt oꝛdinemur ad ꝓximuʒ ſᷣm actum oꝛis.ſic

eſt illud mandatũ.Mõ falſum teſtimoniũ dices. Si
vo m actũ coꝛdis qͥ quidẽ oſiſtit in affectu.h cõtin-

git dupłr.aut liberaliter ↄtra cupiditatem.aut hone
ſte ↄtra voluptatẽ.⁊ ᷣm h̊ ſunt duo mãdata. Unuʒ
ↄtra voluptat᷑ ↄcupiam ⁊ ſic eſt ilud.Mõ ↄcupiſceſ
vxoꝛem.Aliud vᷣo ↄtra cupiditatẽ ⁊ auariciã. et ſic ẽ
illud. Mõ cõcupiſces rem.Et ſic ꝑ omnẽ modũ patzʒ
numerꝰ⁊ ſufficiẽtia mãdatoꝝ decalogi.qm̃ tria ſunt

q̃ oꝛdinãt hoiem reſpectu ſumme trinitat᷑.et ſeptem
ſunt q̃ᷓ oꝛdinat hoiem reſpectu totiꝰinferioꝛi vniuer

ſitatis. vt ſic nõ tm̃ ſit congruẽtia numeri ex ꝑte rei.ſ

etiã cx ꝑte ipſiꝰnũeralis ꝓpoꝛtõnis quã rectiſſime cõ

tingit in denario inueniri. ſᷣm ꝙ docet Aug. in libro
muſice.vbi oñdit in denario quandã excellenteʒ eſſe

pfectõez. ob quã ſtatus eſt in nuero illo.⁊ vltra i nu/
merando nõ ꝓcedimꝰnoua numeratõe.ſ̊ rcdimꝰ ad
caput.⁊ ideo in nũero illo decebat terminari ⁊ cõpꝛe
hendi diuina pᷣcepta.que ſunt via deueniendi ad ꝑfe
ctionẽ ſummam.Concedendũ eſt igi᷑ ꝙ decem ſunt

mandata decalogi ſᷣm ꝙ lex dicit.nec plura nec pau/

cioꝛa. ¶ Ad illud vo qð pꝛimo obijcit᷑ in contrariuʒ
ꝙ qui diligit primum legem impleuit.ddm ꝙ q;uis
in dilectõne pꝛoximi claudant᷑ mandata oꝛdinantia

41

ad ꝓximum in quadã generalitate. nibilominus pp
pter obnubilatõnem peccati opoꝛtunũ erat ⁊ cõögru

um mandata illa ꝑ que euitant᷑ ſpeciales deoꝛdina/
tiones explicari in ſpali. AUñ ſicut vnitas generis nõ
excludit multitudinẽ ſpecierũ.nec vnitas finis exclu
dit multitudinẽ eoꝛum que ſunt ad finem. ſic ex vni
tate mandati dilectõnis in ꝓximum nõ poteſt con/
cludi ꝙ non ſit pluralitas mandatoꝝ ad ꝓximũ oꝛ/
dinantium. e Ad illud qð obijcit ꝙ lex ꝓbibendo
coõcupiſcentiã ꝓhibet omnia mala. dom ꝙ concupi⸗/
ſcentia ſumit᷑ generaliter ⁊ ſpecialitcr. Generaliter.

coucupiſcentia dicit᷑ quilibet appetitus libidinoſus

2⁊ immoderatus. Spaliter vo dicit᷑ eſſe appetitus de
lectabilis ᷣm guſtum ⁊ tactum.Et pꝛimo quidẽ mo
do in ꝓhibitõne concupiſcentie dicunt᷑ omnia mala
ꝓbiberi. Scdo aũt modo tenet ratõnem ſpecial mã
dati. ⁊ numerat᷑ inter mandata decalogi. ¶ Ad illud
qðò obijcit᷑ ꝙ qui peccat moꝛtaliter ſeipſum occidit.
dom ꝙ in ꝓhibitõne homicidij nõ ꝓbibetur deoꝛdi⸗
natio cuiuſcũq; vis.ſced deoꝛdinatio potẽtie iraſcibi
lis qꝗᷓ eſt in actu exterioꝛi.vel ad actũ exterioꝛem aliqͥ
mõ habet oꝛdinari. Añ q;uis ꝓhibeat᷑ ibi bomicidi/
um oꝑis ⁊ voluntat᷑.nõ tñ ꝓbibet᷑ om̃e pctm̃. Et p/
pterea ex hoc nõ põt cõcludi ſuꝑfluitas alioꝝ mãda
toꝝ decalogi. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ lex pbibʒ ma
mum nõ animu.dm qꝙ hoc nõ dicit᷑ ꝙ lex nõ phibe
at pct m̃ coꝛdis.ſᷣ hoc dicit᷑ qꝛ pctm̃ coꝛdis nõ punit
pena moꝛtis ſᷣm ꝙ pctm̃ oꝑis.qð põt rcrius pꝛo/

4 5

44

, „»

pari. vnde p pbibitõnem intelligere poſſumus pene
inflictõcz. Et ex hoc nõ põt haberi ꝙ pctm̃ coꝛdis nõ

SRdebeat ꝓhiberi in mandatis decalogi.Ad illð qð

obijcit᷑ ꝙ deberent eſſe plura.qꝛ plura debemꝰdeo qᷓ
homini.dm ꝙ om̃ia que damꝰhomini quodã mo/
do debem? ſoluimus deo. ideo plura ſunt que debẽ⸗
tur ⁊ reddunt᷑ deo q; pximo.qꝛ ad deuʒ oꝛdimamur
m vitam ↄtemplatiuã.ad ꝓximuʒ ſm vitã actiuꝗ.
⁊in vita cõtemplatiua querit᷑ quare vnitas. in acti
na vo verſatur multipir reruʒ varietas. Hinc eſt ꝙ
plura ſunt mandata qꝗᷓ directe obligant ad ꝓximum
q; que directe obligant ad deũ. Hinc eſt etiam ꝙ plu
ra ſunt pctã quibus directe peccat᷑ in ꝓximũ q; qui/
46 bus directe peccat᷑ in deuz. ¶ Ad illud qdð obijcitur.
wꝓꝙ tot mogis ↄtingit alicui bene facere quot etiã mo
dis ↄtingit male.dm ꝙ qꝛ coꝛruptio ↄcupiſcẽtic in
nobis quantũ eſt de ſe ad malũ indlinat.ideo ſumus
difficiles ad bonũ faciendum.⁊ pꝛoni ſumꝰad malũ

ppetrandum. Minc eſt ꝙ plura ſunt pᷣcepta negati/

ua oꝛdinantia ad pximũ qᷓ; affirmatiua. Plura ſunt
in quibus phibetur ne fiat malum.qᷓ; in quibus pᷣci/

42 pitur vt fiat bonũ.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ ita debʒ

ꝓhiberi ſuperbia ⁊ inuidia ſicut auaricia et luxuria.

dum qꝙ illa duo magis habẽt ꝓhiberi explicite.qꝛ p/

pter impꝛobitatem libidinis.citius pꝓgrediuntur in

4A8 actum exterioꝛis operis. Nihilominꝰtñ ⁊ alia pecca

ta capitalia in mãdatis decalogi habent pꝛobiberi.
Mam ſuperbia ꝓbibet᷑ in adoꝛatõnc dei.⁊ in honoꝛi
ficatõne ꝓximi. Inuidia vo ⁊ ira in fuga homicidij.

Accidia in ſanctificatõne ſabbati.Auaricia vᷣo in pp-
bibitõne furti.Luxuria ⁊ gula ſibi ↄiuncta in ꝓbibi

tione mechie vel etiam adulterij.vbi pꝛohibet᷑ om/
nis illicitus coytus ⁊ immodcrata delectatio carna/
lis.Et ſi obijciat᷑ ꝙ ita debet phiberi in ſpãli ſupbia
vite ſicut ↄcupia carnis ⁊ oculoꝝ.ddm qꝙ non eſt ſi/
mile.qm̃ ſicut iam patet.nõ ita radix illa eſt ꝓgreſſi/

ꝗ9 ua in actum exterioꝛeʒ ᷣm qꝙ alie. ¶ Ad illud quod

obijcit᷑ ꝙ ita ↄtingit homicidiũ ꝑpetrare coꝛde ⁊ opꝑe
re ſicut adulterium ⁊ furtũ.ddm ꝙ nõ eſt ſimile du⸗
plici ex cauſa.tum qꝛ iraſcibilis nõ eſt adeo coꝛrupta
m qꝙ ↄcupiſcibił. que ꝓpter ſuã immoderatã coꝛru/
ptõnem dicit᷑ coꝛrupta ⁊ infecta ⁊ magis ad malum
pꝛona.tum ctiã qꝛ ira oꝛtum habet ex ↄcupia.vᷣm q;
dicit Dam̃.ꝙ ira eſt vindex leſe ↄcupie.Et ideo dum
ꝓbibetur ↄcupia in ſua oꝛigine.quodãmodo ꝓhibe⸗
tur ⁊ ira.et ideo ſic nõ opoꝛtuit geminari mandatuʒ
qð reſpicit actum iraſcibilis ſiue ipſami iram.ſic mã/

datum qð reſpicit actum ↄcupie ſiue ipſaʒ ↄcupiaʒ.

⁊ ex hoc eodem poteſt haberi quare nõ opoꝛtuit du/
plicari alia mandaas.
Dueſtio. ij.

De oꝛdine mandatoꝝ decalogi. Et videt᷑ ꝙ manda-

ta decalogi male oꝛdinent᷑.qꝛ pꝛius eſt illud quod eſt
via ad alteram qᷓ; illud ad qð ducit.ſᷣ mandata oꝛdi
nantia ad ꝓximũ ſunt via reſpcctu mandatoꝝ oꝛdi/
nantiũ ad deum. pꝛioꝛi loco deberent oꝛdinari.
¶Item quanto aliquid vniuerſaliꝰtanto pꝛius.ſed
pᷣcepta negatiua ſunt vniuerſalioꝛis obligationis q;
affirmatiua. ꝙ negatiua deberent pꝛeponi affirmati/
uis.cuiꝰ ↄtrarium fit in ſcda nabula .qꝛ pꝛeceptum de
bonoꝛando ꝓximum qð eſt affirmatiuũ pꝛemittitur

;—

—

deoꝛdinatio circa actum operis. cuiꝰ trariuin repe

ritur in oꝛdine mandatoꝝ.quia illa mandata in qui⸗
bus ꝓhibetur ↄcupiſcentia coꝛdis vltimo loco noĩ/
nant᷑. ¶ Item pꝛioꝛ eſt actus potentie rationalis qᷓ
ↄcupiſcibilis ⁊ qᷓ; iraſcibilis.gõ mandatum illud in qͥ
ꝓhibet᷑ deoꝛdinatio ratõnalis debet pᷣcedere illud in
quo /phibet᷑ deoꝛdinatio iraſcibilis et cõcupiſcibilis.
cuius contrarium inuenit᷑ in oꝛdine mandatoꝛum.
quia pꝛius eſt mandatũ de non cõmittendo homici/
diũ qᷓ; ð non dicendo falſum teſtimoniũ.¶ Itcz vi⸗
detur ꝙ ſit ibi oꝛdinis repugnãtia inter mandata oꝛ
dinantia ad deum ⁊ mandata oꝛdinãtia ad ꝓximuʒ.
quia inter mandata oꝛdinãtia ad deum negatiua pᷣ/
mittunt᷑ ⁊ affirmatiuũ ſubiungit᷑.illud vicʒ. memen
to vt diem ſabbati ſanctifices.Econtra vo eſt i man⸗
datis oꝛdinantibus ad pꝛoximũ.quia affirmatiuũ pᷣ
mittit᷑.⁊ negatiua ſubiungunt᷑. ¶ Item boc videtuꝛ

glia ratõnc.quia in mandatis pꝛime tabule nobiliſſi

mum ponit᷑ vltimo loco.in mandatis vo ſcde poni/
tur pꝛimũ.Si dicas ꝙ boc non eſt inconueniens.qꝛ
aliter habet homo oꝛdinari ad deum.aliter ad pꝛoxi
mũ.Contra hoc eſt.quia imago debet coꝛreſponde/

re ci cuiꝰeſt imago.⁊ cxemplũ exemplari. idem oꝛ⸗

do qui ſaluat᷑ in mandatis oꝛdinãtibus ad deum.de

bet obſcruari in mandatis oꝛdinantibꝰad ꝓximum.

Item in mandatis ſcde tabule pᷣcepta reſpiciẽtia
actum coꝛdis ponunt᷑ vitimo. In mãdatis vo pᷣme
tabule eſt econtrario.&̊ videt᷑ ꝙ ſit ibi oꝛdinis repu/
gnantia.Et ratio huiꝰſumit᷑ ex hoc ꝙ dilectio pꝛoxi/

mi ↄfoꝛmari debet dilectõni dei. g& eodeʒ oꝛdine quo

oꝛdinant᷑ mandata pꝛime tabule.debẽt oꝛdinari mã
ata ſe We. UItem videt᷑ ꝙ nullus ſit ibi oꝛdo obſer

uandus.qꝛ a quolibet ipſoꝝ mandatoꝝ põt quis in⸗

cipere benefacere.et a quolibet põt incipere peccati
tranſgreſſionem.&̊ qua rarõne vnũ debet pꝛeponi.ea
dem ratõne ⁊ qdᷣſibet. non videt᷑ aliqua vis facien
da eẽ in oꝛdine.¶ Reꝰ.dum ꝙ ſicut in mãdatis deca/
logi ↄſiderat᷑ numerus ſufficiens.ita etiã reperit᷑ oꝛ
oueniens. m quem oꝛdinem ipſe legiſlatoꝛ oꝛdi-
nat ea ↄuenientiſſime· Illiꝰaũt oꝛdinis ↄuenientiaʒ

dupliciter poſſumus aduertere.vicʒ ſᷣm regulam fi/

dei dirigentis. ⁊ m regulã iuſticie exequentis. fides

autem dictat nos pꝛimo oꝛdinari ad deuz. deinde ad

ꝓximũ ſᷣm ↄfoꝛmitatem ad deum. In oꝛdine auteʒ
ad deũ pꝛimo dictat fides nos oꝛdinari ad patrẽ ex-
hibẽdo ſibi debitã rcuerentiã.qᷓ; ad filiũ refugiẽto eꝰ
iniuriã.vt non credamꝰeum eſſe creaturam.Tercio
ad ſpm̃ſctm̃ pꝛepando ſibi babitatõneʒ ſanctã.Et B
eſt rectus oꝛdo.quia pater a nullo.filius a patre ſo/

lo.ſpũs vo ſanctus ꝓcedit ſimul a patre ⁊ filio. Jux/
ta hũc oꝛdinem docet oꝛdinan ad ꝓximum initum
bhabet ↄfoꝛmitatem ad deũ. Ande ᷣm ꝙ ↄfoꝛmatur
patri pꝛimo docet exhiberi ſibi reuerentia).ſm ꝙ cõ.

foꝛmat᷑ filio tocet vitare eius iniuriã. qð poteſt fieri
quadrupliciter.p bomicidiũ.ꝑ adulteriuʒ.ꝑ furtuin.

1 falſum teſtimoniũ. Poſtremo ſᷣm ꝙ homo babz

ↄfoꝛmari ſpũiſancto dictat fugiendum eſſe concupi

ſcentiam ꝑ quõ inquinat᷑ coꝛdis babitaculum.⁊ boc

quidem fit ꝑ duo mandata poſtrema.⁊ ſic patet or/

ipſoꝝ mandatoꝝ decalogi. m regulã dictaminis
4 ipſius fidei.Alio etiã modo ↄſiderare poſi. um?con/
alijs. ¶ Item pꝛioꝛ eſt actus coꝛdis qᷓ; oꝛis ⁊ opeꝛis.
g& mandatũ illud in quo phibetur deoꝛdinatio circa
actum coꝛdis. debet pꝛecedere illud in quo pbibetur

gruentiã oꝛdinis mandatoꝝ decalogi. vicz m exigẽ-
tiam obligatõnis iuſticie. Et qm̃ iuſticia mag dictat
nos obligari deo ꝙᷓ pꝛoximo.ideo pᷣmittunt᷑ mauda⸗

b
Nn⸗
n
Nne
ſcheen
dn
cond
atob
ptum
mage
1 tiid
nl
otin
ſcntu
tenon
Hince
n
datnd
erli
Pürck
unt
pleo
etfint
lunnug
atuin
ernin
üfn.
Cn
kon
Nfue
Ceve⸗
El
Nke
oen
me
Go

.

W
ta
n
n
nen
hon
n
fs
biaa
ine
ſhtt
lune
nun⸗
Pien

Gng
F
ob
4
6

famigz
mefm

Echapiis
A
mi
Utte
ungmn

Minniß
Pangtn
etien

Warihe
antf
cöchutin

eg e⸗
d⸗
Aeften
arerfie
öriup
nüre
nrmid
Euuitni
ötin
kamm
veymI
Fortt

nuen
intint
ucib
s nt
inunm,
4

SE
=

7
1

——

=
=

—
= Sa
= =

=
—

S= &E —
S=.
=

ra ⁊ magis obligantia

—

ka ad deum oꝛclinantia tanqᷓᷓ dignioꝛa ⁊ excellentio⸗
KRurſus qꝛ plus eſt obligari
ad actũ operis ꝙ ad actum oꝛis.⁊ ad actũ oꝛis qᷓ; ad
actum coꝛdis binc eſt ꝙ pᷣceptũ adoꝛatõnis in ope/
reſpectu patris eſt pꝛimũ. pꝛeceptũ vᷣo ↄfcſſionis in
oꝛe reſpectu filij eſt ſcʒʒ.pᷣceptum vo ſanctificatiõis
in coꝛde reſpectu ſpũſſancti eſt tercin.Siliter qꝛ pluſ
eſt obligari ad beneficentiã q; ad innocentiã. pꝛece-
ptum illud ad qð obligamur ad benefaciendũ alij.pᷣ
cedit illa ꝑ qᷓ obligamur ad nõ nocendũ.Et iterũ.qꝛ
magis obligamur vitare maius nocumcntũ ꝓximi.
2 maiꝰnocumentũ eſt in homicidio ꝙᷓ; in adulterio.⁊
in adulterio qᷓ; in furto.⁊ in furto qᷓ in falſo teſtimo/
nio.⁊ in bis om̃ibus qᷓ; in ↄcupia carnis ⁊ in ↄcupi/
ſcentia coꝛdis.magi
tempꝑalis in hoc oꝛdine oꝛdinant᷑ mandata decalogi
Hinc eſt q ↄuenientẽ habent oꝛdinẽ ſᷣm regulã obli

gatõnis ipſius iuſticie. Concedendũ eſt igit᷑ ꝙq man⸗

data decalogi recto oꝛdine oꝛdinant᷑ ſiue ↄſideremꝰ
regulã fidei dictantis.ſiue regulã iuſticie exequent.

Ad illud vo qð pꝛimo obijcit᷑ in cõtrarinm ꝙ via

pꝛioꝛ eſt qᷓ illud ad qd ducit.dom ꝙ qᷓ;uis impletio

mandatoꝝ ſcde tabule p̃cedat in executõne ꝑfecteazx äl
¶ Be numero ⁊ oꝛdine mandatoꝝ ꝑ comꝑationcʒ ad

impletõnem mandatoꝝ pꝛime tabule in ↄſideratio-/

ne. tñ in intentõne eſt ecõtrario. Oꝛdo aũt mandato

rum magis attendit᷑ penes oꝛdinẽ dignitatis qᷓ; nr̃e

51 crecutonles. ſ d illud qð obijcit᷑ ꝙ quanto aliqua
ſunt vniuerſa
verũ ᷣm aliqd genꝰ pꝛioꝛitatis.nibil tũ pꝛobibet alio
genere pꝛioꝛitat᷑ eſſe ecõtrario.vtpote qtum ad pꝛio

ioꝛa tanto pꝛioꝛa.dm ꝙ et ſi illud ſit

ritatem electõnis ⁊ dignitatis. Muis em̃ flos ſit pꝛi
oꝛ fructu temꝑe ⁊ oꝛigine.fructus tamẽ eſt pꝛioꝛ ele/
ctione 2 dignitate.⁊ ſic in poſito eſt intelligendum.

52 ¶ Ad illud qð obijcit̃᷑ ꝙ pꝛioꝛ eſt actꝰ coꝛdis q; oꝛis.

ddm ſimiliter ꝙ; q;uis ſit pꝛioꝛ oꝛigine actus coꝛdis
qᷓ; operis.nihil tñ ꝓhibet hoiem magobligari ad vi
tandũ actum opis qᷓ; coꝛdis. Oꝛdo aũt pᷣceptoꝝ ma
gis reſpicit maioꝛitatem q; pꝛioꝛitatem oꝛiginis.
¶Ad iülud qð obijcit᷑ ꝙ pꝛioꝛ eſt actus ratõnalis qᷓ
iraſcibilis vel ↄcupiſcibilis.dici põt ſᷣm pᷣhabitaʒ vi/
am qꝙ boc eſt verum de pꝛioꝛitate oꝛiginis. Aliter eti
am põt dici ꝙ nibil phibet ſᷣm aliquã appꝛopꝛiatio⸗
nem actum iraſcibilis pᷣcedere ſᷣm qꝙ ille actus coꝛre

ſpondet ꝑſone patris qᷓ eſt pꝛima ꝑſona in trinitate.

⁊ ſm illam coꝛrñdentiam aſſignat᷑ oꝛdo in manda/
tis que ſpectant ad ſcdam tabulam. ¶ Ad illud qð

4 obijcit᷑ ꝙ eſt ibi oꝛdinis repugnantia inter mandata

pꝛime tabule ⁊ ſcde.qꝛ inter mandata pꝛime tabule

negatiua pᷣponunt᷑ affirmatiuis.dm q; hoc eſt fal-

ſum.qꝛ q;uis pꝛimuz mandatum videat᷑ eſſe negati⸗
uum qtum ad modum. affirmatiuũ tamen eſt q;tũ
ad rem. Pꝛohibent᷑ cniz adoꝛari ſculptilia. ⁊ in hoc
claudit᷑ ꝙ vnus ſolus deus debeat adoꝛari et coli.

55 Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ in mandatis pꝛime tabule

nobiliſſimũ ponitur vltimo loco.rñderi poteſt ꝑ in/
teremptõnem.quia non eſt magis ſabbatum ſancti/
ficare qᷓ; deum adoꝛare.Aliter etiam reſponderi po/
teſt.qꝛ eſto ꝙ nobiliſſimum ponẽtur tercio loco.ad/
buc non eſt deoꝛdinatio.quia illud reſpondet boni/

tati que appꝛopꝛiat᷑ ſpiſancto.cuiꝰ perſonam ipſa

fides in trinitate oꝛdinat tercio loco.non ſic autẽ eſt

reperiri circa mandata ſcde tabule. Poſſet etiã dici
ꝙ maioꝛis difficultatis eſt vltimum de mandatis ſe

8,O reſpectu vxoꝛis ꝙᷓ reſpectu rei

cunde tabule q; pꝛimũ.quia maioꝛis ꝑfectiõis eſt r?
alienam non ↄcupiſcere qᷓ; patri bene facere.Et ſi tu
obijcias tũc ꝙ deberet pꝛimo oꝛdinari.non valet. tũ
quia mandatum illud non reſpondet patri ſed ſpiri
tuiſancto.tum quia non eſt in eo tanta obligatio.

Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ in mandatis pꝛime tabu g6

le pᷣceptum coꝛdis ponitur pꝛimo.⁊ pᷣceptum oper·

vltimo.reſpondendũ eſt ꝑ interemptõeʒ.qm̃ ⁊ ſi mãꝗ
datum de ſanctificatõne ſabbati reſpiciat opatõnem

cxteriorez. vtpote opus ſeruile.nõ tñ reſpicit poſitie

ſed potius negatiue. actum vᷣo coꝛdis interioꝛes qui
attenditur in vacando deo poſitiue reſpicit.in man/

dato vo pꝛimo non tm̃ pᷣcipitur cultus coꝛdis interi
oꝛ verum etiã adoꝛatio exterioꝛ. ¶ Av illud qꝗð obij ?7

citur ꝙ nullus eſt ibi oꝛdo.quia a quolibet põt fieri

inchoatio. dm ſicut ſupꝛa dictum eſt ꝙ oꝛdo nõ at ·
tenditur in mandatis decalogi 'm executonem no/
ſtre impletõnis.vel obmiſſionem noſtre pꝛiuatõnis

ſed vm dictamen ipſius fidei.⁊ obligatõnem iuſticie
ſicut pᷣtactum eſt.⁊ ideo ratio illa non valet.

tabularum diſtinctönem. ⁊ cuʒ diuerſimode a diuer

ſis dicant᷑ fuiſſe ſcripta mandata. querit᷑ quis veri?ꝰ

7 7

dixerit. Ham Joſephus dicit ꝙ quinq; fuerunt ſcri

pta in vna.⁊ quinq; in altera. Oꝛiganes ꝙ quatuor

in vna. ſex in altera. Auguſti. vo ꝙ tria in vna ⁊ ſe.·
ptem in alteꝛa. Et ꝙ verius dixerit Joſephus videt᷑

pꝛimo.quia ille tabule equales ſunt qtum ad mag /
nitudinem m ꝙ ſatis pꝛobabile eſt. cum non legit
ↄtrarium.ergo wiet he debuerit vna tabula con

tinere quot ⁊ altera. ¶ Item bocipſum videt᷑ auto/
ritate apoſtoli Romano.xiij. vbi dicit lege impleri⸗
in dilectõne pximi. ⁊ hboc pꝛobat inducendo ſolum/
modo in quinq; mandatis.ergo videtur ꝙ ſi apoſto
lus ſufficientem facit inductõnem.qꝙ in quinq; man

datis ſufficienter expꝛimat cõtinentiam ſaltem vni /

us tabule. ¶ Item ſicut denarius numerus cõuenit

—— 2

perfectõni.ſicquinarius numerus ↄuenit ſtatui car
nali. quoniã ſtatus ille per qninq; babet deſignari.

Apter quinarium ſenſun pᷣm q; expoſitoꝛes dicũt.er/
go ſicut decebat totam legem contineri intra decalo
gum. ſic decebat ſcribi in tabulis per quinariũ ⁊ qui-
narium. ergo videtur ꝙ dictuz Joſephi ſit verum et
congruum. ꝙ ſi ita eſt. tunc alij dixerunt falſuʒ. Sed
Oꝛigenis dictum ſit magis verum oſtendit pꝛi/
mo per ipſum textum. quia mandatum pꝛimum qg
ſpectat ad dei veneratõnem diſtinguit in affirmati/
uum 2 negatiuum cum dicit. Eso ſum dominus de/
us tuus. Et poſtea ſubiungit. Mõ facies tibi ſculpti⸗-

——

le. mandatum vo de cõcupiſcestia coniungit.vnde

„

interponit concupiſcentiam vxoꝛis ⁊ rerum Exodi.

xx.ergo videtur ꝙ pꝛecepta oꝛdinantia ad ꝓximum

ſint tm̃ ſex. pꝛecepta oꝛdinantia ad deum ſint qus

tuoꝛ. Si ergo illa que oꝛdinant ad deum debuerunt
ſcribi ſimul. videtur ꝙ Oꝛigen sO melius diſtinxerit
per quaternariũ ⁊ ſenarium. ¶ Item bocipſum oñ

ditur autoꝛitate Hicro.qui confirmat verbum ipſiꝰ

DOꝛigenis. Ait em̃ Hicronimus ſuꝑ Oſee. Pꝛopter
duas iniquitates ⁊c. Hee due iniqͥtates ſunt ↄ duo

decalogi pꝛecepta quibꝰvi. Ego ſum s eue tuns,

fij

pꝛima tabula.̊ vꝛ ꝙ dictũ Oꝛig. fuit mag verũ. Sʒ ſunt ſeptẽ. ita ꝙ illud qð eſt de

Sßñm mãʒ. ſᷣ mãdatũ de nõ ↄcupiſcẽdo vxoꝛẽ ⁊ de non

uerſificant᷑ niſi ᷑ᷣm mãz. Cũ g aug.Bᷣ mõ diſtinguat. foꝛmaliter nõ repugna.Et

tas.qm̃ ſi ꝑx mãdata decalogi ꝓhibet᷑ om̃e pctm̃.⁊ cõ cteralem ſenſum. ideo diſtinguunt ꝑ

tingit. debeat multiplicari nũerꝰ tabulaꝝ. lex debu bula.vñ quodãmõ eſt ibi ſimilitudi

bulis duplr hʒ diſtingui. vicʒ ᷣm ſenſum lr̃alẽ.et ym bat mãdata ſ̃m opionio

-— TY
„ Li. ööö — ——ʒ— — A

⁊ nð erũt tibi alij dij pᷣter me. videt᷑ ꝙ qᷓtuoꝛ mãda cdludunt᷑ hũc modũ diſtinguẽdi aſnignadi ſeruge
ta ſint qᷓ ad deũ ſpectãt. qtuoꝛ ſunt in pꝛia tabuig. Oꝛig. Si vo ↄſideret᷑ diſtinctio mãcdatoꝝ pm röneʒ

¶ Item bocipᷣm oũdit᷑ ꝑ illud qð dẽ in li. de qoõnibꝰ foꝛmalẽ. ſic mandata oꝛdinantia ad deũ nõ ſunt niſi
no.⁊ ve.teſt.qͥ dr eſſe aug.vbi poenumeratõcʒ qᷓtuoꝛ tria.trib appꝛopꝛiatis triũ ꝑſonaꝝ coꝛrũdentia. m
mandatoꝝ dẽ. Quatuoꝛ vᷣba ꝓpꝛie ad deũ ꝑimẽt.⁊ in ꝙ tactũ eſt ſupꝛa. Mãdata aũt oꝛdinãtia ad pximi

ꝙ aug.veriꝰ dixerit oibꝰalijs vꝛ p.qꝛ ſcriptura tabu diſtinguit ab illo qd eſt de ↄcupia rerũ. m eꝙ alis et
laꝝ exterioꝛ dʒ rũdere ſcripture interioꝛi.ſ̊ in tablis alia eſt ↄcupia pᷣm foꝛmam ⁊ ſpẽm. Et h̊

H5 n nre in ray Dia Pin ſoꝛ mõ ↄſidera
coꝛdis interiꝰmãdata oꝛdinatia ad ſummã trinita uil aug. Ait em̃ ſic ſup Exo. Couenientiꝰeñ̃ mibi vi⸗
tem ſcribunt᷑ in pꝛioꝛi ꝑte rõnis.hec aũt nõ ſunt niſi det accipi illa tria ⁊ iſta ſeptẽ. qꝛ ⁊ trinitatẽ vigent᷑ il
tria m ꝙ tria ſunt appꝛopꝛiata. Reliq vo ꝗᷓ oꝛdinã la q ad deñ ptinẽt inſinuare. Et ꝙ dictũ eſi nõ erunt
tur ad ꝓximũ ſcribunt᷑ in inferioꝛi ꝑte qᷓ tenet quaſi tibi dij alieni pter me. bocipᷣm pfectiꝰ explicat cũ p/
rõnẽ alteriꝰtabule.Cũ g tabule exterioꝛes rũdent in hibent᷑ coli figmenta. Sic igit reſpiciẽdo ad ſenſum

terioꝛibꝰ.vr ſilr ꝙ ita in tabulis exterioꝛibꝰ debeat eẽ lr̃alem bñ diſtinxit Joſephus. Reſpiciẽdo
tria ſcribant᷑ in vna ⁊ ſeptẽ in altera. ¶ Item me tellectũ ſpuũalem ⁊ diſtincto
lius diſtinguit mãdata qui diſtinguit ea ᷣm ſpẽm qᷓ; oꝛigenes. Reſpiciendo aũt ad ſenſum ſi puũalem ⁊ di⸗

ↄcupiſcẽdo res foꝛmalr diſtinguunt᷑.qꝛ illa ẽ cupia tius qᷓ; Oꝛig. Mec eſt ibi aliq ↄtradictio.qꝛ diuerſus
carnis. iſta ẽ cupia oculoꝝ. Mandatũ vo de no co⸗ modus diſtinguendi ſpñaliter ⁊ Ialiter no repugt.
lendo deos alicnos. ⁊ de nõ faciẽdo ſculptilia nõ di · Siliter diuerſus modus diſtinguẽdi materialiter et
vr ꝙ aſſigtio ciꝰſit mag vdonea. Item cũ oia mã bantes vnũqðq; bene diſti
data oꝛdinent᷑ ad vniꝰdei cultuzʒ. vr̃ ꝙ quantũ eſt de ſatis pñt ocedi.Alerũtam
ſe debucrũt ſil in vnũ colligi ⁊ oꝛdinari. Si fuerũt beant ſcribi in tabulis exterioꝛibꝰ.ſicut ſcribunt᷑ ĩ ta
p tabulas diuiſa.̊ nõ fuit niſi ad cõmendandũ duo bulis interioꝛibꝰ.dom ⁊ ſi debeat eẽ ſimilitudo ip
charitat pᷣcepta.q̃̊ꝝ vnũ oꝛdinat ad deũ. alterũ oꝛdi⸗ ſius figure ad veritatẽ.⁊ ſigni viſibilis ad intellectũ
nat ad ꝓximũ.Cũ & tria ſint oꝛdinãtia ad deu. ⁊ ſepg inuiſibilẽ. nõ tamẽ dz eſſ. .
tem oꝛdinãtia ad ꝓximũ.ſicut pʒ ex ſufficictia man/ ſic eſt ſimilitudo in vno ꝙ ſit diſſimilitudo in altero.
datoꝝ ſuperiꝰaſſignata. vẽ ꝙ aſſignatio aug.ſit mag vt p boc appareat ꝙ id eſt vmbꝛa. ⁊ illud eſt veritas
recta.yt tria ſint ſcripta in pꝛima tabula.⁊ ſeptem in Iqdeo nõ opoꝛtuit ꝙ om̃s ſcriberent᷑ exterius ᷣm ⸗
ſcdᷣa. ¶ Item obꝛ oↄtra om̃s aſſignatõnes pꝛiꝰ habi / ſeribunt᷑ interiꝰ. Et qꝛ pplo carnali tradebant᷑ m li

tingit hoiĩem peccare in den. ⁊ in. pximũ. ⁊ in ſeipſ. uz. nariũ. Quia vᷣo ſm ſpũalem intellectũ duo pꝛecepta
vr ꝙ ſᷣm multiplicatõeʒ ꝑſonaꝝ otra q̃s beccare cõ/ charitatis inſinuabãat.ideo ſcribeba

nis cõuenientia.

it ſcribi in tabulis tribꝰnõ in duabꝰ Alioquin vrf quodammõ diſcrepantia. Ad illud vo qd obijcit ad
mãdata decalogi aut ſint inſufficiẽter tradita.aut i opfirmatõeʒ dicti Oꝛig. de ã
8 coueniẽter ꝑ tabulas diſtincta.¶¶ Reꝰ. ad pdictoꝝ in teſta. rñderi põt ꝙ Augꝰ. aliqũ loquit᷑ m opinionẽ
inionem alienã. ⁊ ibi diſtingue⸗-

aucte queſtionũ vet᷑.⁊ no.
telligentiã eſt notandũ.qꝙ ſcriptura mãdatoꝝ in ta- pꝛiam. aliqñ bm opinio
Vicz e/ nẽ alienã nõ ſᷣm ſuazʒ. Aliq
myſticũ. Si fiat diſtinctio illiꝰſcripture pᷣm ſ enſuz li / bus aũt videt᷑ ꝙ ille liber nõ ſit Augꝰ.ꝓ co ꝙ plura
teralẽ. ſic qnq; ſunt in vna tabula. ⁊ qnq; in alia. ⁊ Hibi dicunt que verbis bti Aug.repugnaꝛe videntur.
mõ diſtinguit Joſephꝰq fuit hyſtoꝛioãphus. q as qð melius patet diligenter ſpeculanti librũ illum.
ſenſum l̃alem pꝛincipalr reſpiciebat. Si aut fiat di⸗ 7
ſtinctio ſᷣm ſpũalem ſiue myſticũ ſenſum.ſic diſtinxe bulis. dom ꝙ ſicut in mandato de dilectõne dei 2 pe

rũt doctoꝛes ſacre ſcripture.dicentes mandata oꝛdi ximi clauditur mandatum de dilectõne ſui. ſic in pe

nũtia ad deũ ꝑtinere ad pꝛimã tabulq.mãdata vo oꝛ ceptis per que intelligitur bomo oꝛdinari ad deum

dinãtia ad ꝓximũ ꝑtinere ad ſcdam. Illa em̃ diſtin / 2ꝛ ad pꝛoximum clauditur oꝛdinatio ſui ad ſeipſum.
ctio tabulaꝝ fiebat ad geminã charitatẽ ↄmẽdandq ⁊ ideo non opoꝛtuit tabulas triplicari. ſicut etiã nõ

⁊ inſinuandã.Et qm̃ mãdata oꝛdinã tia ad deũ et ad opoꝛtuit tniplicari mandata charitatis. Alia etiã eſt
ꝓximũ dupir pñt diſtingui diuerſificari. vic diuer ratio.quia mandata diſtinguunt᷑ ſᷣm regulam iuſti⸗/
ſrate ſormal. ⁊ mali.hinc eſt ꝙ ad h̊ wctoꝛes noſtri cie.iuſticia autem ad alterum oꝛdinat.⁊ ideo nõ op⸗
uerũt di
lem Ain oꝛ ſunt mandata ꝗᷓ oꝛdint hominẽ ad de’. tur oꝛdinatio hominis ad ꝓpꝛiam ꝑſonam.
Mãaliter em̃ loquẽdo in h̊ ꝙ dicit᷑ nõ adoꝛabis de · . .
os alienos.⁊ nõ facies tibi ſculptile.duo mãdata in Y
Diſtinctio.xxxviij.de diſtinctõne pᷣceptoꝛum reſpectu obliquitatum eiſdem oppoſitaruʒ.
git pꝛimo de mendacio. ”s 1
CLiendu camen tnia eſſe genera ꝛc. Supꝛa egit magiſter de expoſitõne mandatoꝛum.in hac vᷣo pa:
tc intendit agere de obliquitatibus que illis mancatis opponunt᷑ ⁊ per illa phibentur. Diuiditur
gutem pars iſta in duas partes.in qu pꝛima determinat de mendacio. In ſcda de ꝑeriurio. ibi. vi⸗

geam nũc de giurio. Dꝛia aut ps in qua agit de mẽqacio diuidit in ꝑtes tres. In aꝝ pma determist de ſpe⸗

cupia vxoꝛis aliene.

ſtinctõez foꝛmalem bene diſtinguit Aug. T excellen⸗

ſm ᷣ rones ⁊ auctes pio
inguere m ſuã ratõnem.
en ad illud qð obijcit᷑ ꝙ de

e oimoda ſimilitudo.immo

quinariũ ⁊ qui /

nt᷑ in duplici ta⸗

Ad illð qdð vltio obijcit᷑ ꝙ deberẽt ſcribi iĩ tribꝰta/ 59

uerſificati. Cõſiderãdo em diſtinctõeʒ mã- tuit terciam tabulaz interuenire. m quã inſinuare⸗

(t

1
Hivui
Uinn

A

it

Dep⸗
coct

Ns i
lludche
atent
tachat⸗
quinni
cüdnr
Miircn
insinn
öfrigd
Gurſi
Nurnin
hiur.
hirbttg
titr
tlenge
n W
ſintir⸗
Wroin
ci
glnd
1icennit
ginſen,

ſan⸗

Di. XxXXVII

cicbus ⁊ differentijs mendacij. In ſcdᷣa terminat quid ſit mendacium. ⁊ quid mentiri.ibi. Mentiri vᷣo eſt.
In tercia vo determinat de his ꝗᷓ ad mendaciũ ↄſequunt᷑.ibi. Illud etiã ſcienduʒ eſt ꝙ in quibuſdã rebꝰ⁊c.
Pꝛima ps diuidit᷑ in duas ntes.In quaꝝ pꝛima ponit trimẽbꝛẽ diuiſioneʒ mendacij. In ſcda vo ſubiungit
aliã diuiſionẽ octo mẽbꝛoꝝ.ibi.Sciendũ eſt etiã octo eſſe genera mẽdacij. Silr ſcdᷣa ps pꝛincipalis dinichtt
in duas. In quaꝝ pꝛima determiat mgr̃ quid ſit mendaciũ ⁊ q;d mentiri m rẽ. In ſca vo determiat qd ſit

. „ e „ hm vicij defoꝛmitatẽ.
Di.xxxvij. ¶Ponit trimembꝛẽ diuiſionẽ mendacj,. an de emen
— Ciendũ tñ tria eſſe genera mendacioꝝ.ſũt em̃ muirer kercia ps du⸗

mendacia q̃dam ꝓ ſalute vel ↄmodo alicuius as viuidit᷑
N no malicia H benignitate dicta. lliterobſtetri, neima ondſt 96 0
Aug. ſuꝑ Job. ces mentite ſunt ⁊ raab.Eſt ⁊ aliud mendacij genꝰqð deceptio eſt eqlis pec
¶ſit ioco.qð nõ fallit. Scit em̃ cui dicit᷑ cà ioci dici.et hH cati. In ſcdᷣa vo in/
ouo genera mendacioꝝ nõ ſunt ſine culpa.ſᷣ nõ cũ ma tit vtrũ iacob menti⸗
gna. Perfectis vo nõ ↄuenit mentiri.nec eti p tẽpali cci⸗ eititi. Sec
vita alicuiꝰ.ne ꝓ coꝛꝑe alteriꝰaĩam ſuã oceidaãt. CLicet · a an acod c.
dit eis verũ tacere.ſᷣ nõ falſum dicere.vt ſi ꝗͥs nõ vult a ¶ De mẽdacio aũſt
hoĩem ad moꝛtẽ ꝓdere.verũ taceat.ſᷣ nõ falſuʒ dicat. obſtetricũ ⁊ Raab
Tercium vo geria mendacij eſt qð ex malignitate ? fuerit veniale ⁊c. Cõ⸗
duplicitate pdit cunctis valde cauendũ. his videtur trab obijat g illud
innui mendacia illa qͥ fiſt ioco vel ꝓ ſalute alicui.ima qd dieß or unge.
pfectis eſſe venialia pctã.ꝑfeetis vo illud qð/ ꝓ cõmo/⸗ ian⸗ marres i
AAQAHo alteri dicit᷑ eſſe danabile.ꝗð etiã de mẽdacio ioco⸗ eteꝛna vita remũeꝛaꝛi
De mẽda is ſo putari põt pᷣcipue ſi itereł. De mendacio aũt obſte potłat. culpa mẽda⸗

H nicũ ⁊ raab ꝙ fuerit veniale Aug.tradit dicens. Foꝛ⸗ icrenz necvneſeti⸗ H
raab ſitan ſicut obſtetrices nõ remũerate fſunt qꝛ mentite ſt. ba zmucat mer tegez

F qꝛ infantes liberauerũt.⁊ ꝓpter hanc miſcðiaʒ veni ccenã i i
ale fuit pctm̃.nõ tñ nullũ.ſic raab liberata eſt ꝓpter li⸗ nann enri
beratõnem exploꝛatoꝝ ꝓ qua fuit veniale pctm̃. Sed moꝛtaly peccauerũt.
nec putet quiſq; in ceteris pctis ſi ꝓpter liberatõz ho / Item vĩ . dtradi/
minũ fiãt ita poſſe ↄcedi veniaʒ. Miulta em̃ mala de / Ccat hiero. Greg. Hie/
ſtanda talẽ ſequunt᷑ erroꝛẽ. Poſſumꝰem̃ ⁊ furãdo ali onim el dir⸗ d⸗
cui ꝓdeſſe ſi pauꝑ cui dat ſentit modum. ? diues cui ſpnales no vĩ q re.
tollit᷑ nõ ſentit incõmodũ.Ita ⁊ adulterãdo poſſumꝰ*2 tribuerit eis in půti.
ꝓgeſſe ſi aliq̃ (niſi ad hoc ei ↄſentiat᷑)apareat aman-⸗ Sy. dᷣm ꝙ ciroa boc
do moꝛitura.⁊ ſi vixerit penitendo purgãda.nec ideo eſt duplex mod dicc
pctm̃ graue negabit᷑ tale adulterium. Ai. Quidã volüt dicẽ
HW,B Ponit aliã mendacij diuiſionẽ octo mẽbꝛoꝝn. b mendacin obſtetn
Auguf x octe ¶ Sclendũ eſt etiã octo eſſe genera mendacioꝝ vt aug. reſpecti viez ab vita
