lis penã.Si g̊ deus eſt miſericoꝛdiſſimꝰ ⁊ benigniſſi

mus adeo vt benignioꝛ cogitari non poſſit.videtur

qꝙ modus ille repandi qui eſt pꝛeter ſatiſfactiösem

magis cõueniat diuine excellẽtie.

is coueni e Etie. ¶ Itẽ modus ille
magis couenit repatõi generis hũani.qui magis eſt
oſtẽſiuus diuine ſufficiẽtie.ſed ſi ſic deꝰ genꝰhuùanuʒ

reparet qꝙ nullã requireret ſatiſfactiões.magis appas

reret diuina ſuſſiciẽtia.Oſtẽderet᷑ em̃ tũc ꝙ emẽdaꝝ

noſtrarũ ⁊ bonoꝝ noſtroꝛũ non indigeret.g modus
repandi abſq; om̃i ſatiſfactõe magis eſſet cõgruꝰ bu
mano generi. ¶ Item ille modus magis cõuenit re

ꝓationi hũane qui magis eſt oſtẽſiuus diuine poten
tie. ꝓ eo ꝙ reꝑatio eſt quedã recreatio.ſed ſi de?abſ·
q; om̃i ſatiſfactione ſolo verbo repaſſet genus hůa/

num ſicut fabꝛicauit mũdũ.maioꝛ eſſet ibi diuie vir/

tutis oſtẽſio.& magis cõuenit iſte modus hnano ge-

neri repando¶ Itẽ iſte modus magis cõuenit reꝑa

tioni generis bũani in quo hõ magis aſtringitur ad

amãdum ⁊ laudãdum deuz.ſed ſi deus culpã homi
reliquiſſet abſq; om̃i ſatiſfactiõe ⁊ pena eſſet magis
laudãdus ⁊ amãdus ab hoie.hõ em̃ illã a deo perce
piſſet.g& talis modus repationi hũane magis cògrue
ret. ¶ Itẽ modus ille magis congruit repationi ge⸗
neris hũani in quo magis erudit᷑ hõ ad executiõem
diuini mãdati ⁊ imitatõem dei.ſed hõ debet remit/

tere ⁊ cõdonare alij culpã ⁊ pena. g ſi deus homini

debuit dare exẽplũ ꝑfectois.videt᷑ ꝙ magis deũ de/

cuit repare genus hũanũ totũ relaxãdo qᷓ; ſatiſfacti

onẽ aliquã exigẽdo.¶ Itẽ ille modꝰ reꝑandi magis

decz deũ qͥ ẽ a deo imediate.qᷓ; qͥ ẽ a do mediãte ad/

iutoꝛio creature. Om̃ ſic decuit deũ mag ꝑ ſeipʒ cre

are. ſic magis vr eſſe decẽs ꝑ ſeipʒʒ recreare.ſᷣ repatõ
ſatiſfactõem eſt mediãte creatura ſatiſfaciẽte. vr
ꝙ magis decuerit deũ reꝑare genus hũanũ abſq; oi

ſatiſfactione ꝑ ſeipᷣm.qᷓ; mediate ſatiſfactõe ꝑ creatu 15
gruũ fuit genus hũanũ reꝑpari per ſatiſfactõem q; ꝑp

re adiutoꝛiũ.¶ R.ddm ꝙ abſq; dubio magis con⸗

aliã viã pᷣm qꝙ dicit Anb.⁊ Aug.Et rõ huiꝰ eſt ⁊ ex ꝑ
te dei.⁊ ex ꝑte noſtra.Ex ꝑte inquãꝗ dei.quia vniuer
ſe vie dñi mia ⁊ veritas.cũ ipe ſit ſũme iuſtus ⁊ miſe
ricoꝛs.Et ido in repatione generis hũani que eſt ex/
cellentiſſima viaꝝ dei.congruuʒ eſt vt ſimul currat

mia ⁊ iuſticia.Et ideo decẽs fuit vt deus ab hoĩie ſa⸗

tiſfactõem exigeret ꝓ iniuria ſibi facta. Et ſi hõ non
poſſet. tunc mia diuina ſpᷣueniret dãdo mediatoꝛeʒ

qui ꝓ eo ſatiſfaceret. ⁊ iſte modꝰ magis fuit congru

us q; alius. Mã ſi deus culpã non dimiſiſſet.ſed vin
dictam exegiſſet. non manifeſtaret᷑ eius mia. Si ve/

ro oĩno dimiſiſſet nec ſatiſſactõem exegiſſet.non ma
nifeſtaret᷑ eius iuſticia. Si g iſte due conditões ſunt
in dei oꝑe ſeruãde pꝛecipue.magis cõgruebat hbuma

nã nãm repari ꝑ ſatiſfactõem q; ꝑ aliã viã ex ꝑte dei
repãtis. Magis ctiã congruebat ex ꝑte noſtri.ꝓ eo
ꝙ repatio noſtra ad hoc erat vt nos reduceret a cul
pa ad iuſticiã.ꝗ miſeris ad gloꝛiã. Sicut ᷣ cũ genus
1

XAl.

bũanum cecidit per culpã.deñ̃ inbonoꝛquit ꝑ pꝛeua
ricatõem ⁊ inoꝛdinatã dilectõem.ſic cũ redit a culpa
ad iuſticiã. decẽs eſt vt deñ honoꝛet ſuſtinẽdo penã.
in hoc magis repatur ad noꝛmaʒ iuſticie. Rurſus
ſicut gloʒioſius eſt acquirere vitã eternã ꝑ merita
ſine itioe ic gloꝛioſius eſt recõciliari do ꝑ ſatiſ .
ctõem qᷓ; ſinc. Modus g reꝑandi ꝑ ſatiſfactiõeʒ plꝰ
conuẽit noſtre iuſtificatoi a noſtre gloꝛificationi.Si
hec duo pꝛincipaliter conſiderãtur in reꝑatiõe ge⸗
neris hũani.planũ eſt ꝙ bic modus reꝑandi magis
conueniẽs eſt.tã ex parte dei reꝑantis.qᷓ rpre hua
ni generis repati. AUnde rõnes que hoc oſtẽdũt con/
16 cedende fũt. ¶ Ad illud vero qð obijcit᷑ de manife/
ſtatõe benignitatis ⁊ mie.dðʒ ꝙ ſũma benignitas et
mia in deo non excludunt iuſticiã. ⁊ ido nõ ſic debu
it manifeſtari in opere repatiõis ꝙ iuſticia nõ habe⸗
ret locuʒ.ſed ita debuit manifeſtari diuina mia.ꝙ ſil
cum hoc oſtẽderet᷑ diuina iuſticia.Et hoc idẽ factuʒ
eſt cũ deus reꝑauit genus bũanũ ꝑ moꝛtem filij ſui.
vbi fuit maxima equitas in exigendo tãte ſatiſfacti/
onis pꝛeciũ.⁊ maxima benignitas in tradendo vni/
17 Benitum filiũ ſuũ (2 illud quod obijcit᷑ ꝙ mag
manifeſtaret᷑ diuina ſufficiẽtia ſi non exigeret ſ atiſfa
ctõem. ddm ꝙ ſicut deus exigit a nobis mandatoꝛũ
ſuoꝝ obſeruãtiam, non ꝓpter ſuã indigẽtiam. ſᷣ Apt
oꝛdinatõem nr̃am qua debemus ci tãq; dño obedi/
re.ſic ⁊ peccatoꝝ exigit emendã.nõ.ꝓptcr hoc ꝙ indi
geat.ſed vt nos reducat ad oꝛdinatoem debita. ⁊ iõ

obiectio illa pcedebat ex ſuppoſitõe falſi.cũ diceba

tur magis ſine ſatiſfactione diuinã ſufficiẽtiam ma/
18 nifeſtan Ad illò quod obijcit᷑ modus aliꝰ ma⸗
gis manifeſtaret diuinã potẽtiam.ddm ꝙ ⁊ ſi in om
ni opꝑe dei oſtẽdatur diuina potẽtia.in oꝑe tamè re/
ꝑatõis magis manifeſtat᷑ benignitas ⁊ mia.⁊ ꝑ con
ſequens ipa iuſticia eis annexa. Et ido cũ poſſʒ vno

verbo genus hũanũ reꝑare.maluit tamẽ reꝑare cuʒ

difficultate ⁊ penalitate. quia magis opoꝛtunũ erat
ibi oſtendere miam qᷓ; potẽtiam. Potentia em̃ ſatis
claruerat in rerũ eductõe.ſʒ adhuc latebat mia quaʒ
19 oſtédebat s in homis repatõe. ¶ Ad illud qð obij
citur ꝙ reꝑatio pᷣtermiſſa ſatiſfactõe magis aſtringe
ret nos ad laudãdum ⁊ amãdum deũ.ddm ꝙ falſũ
eſt. plus em̃ nos aſtringit ad amoꝛem et laudem dei
boc q dedit vnigenitum ſuũ ꝓ nobis qᷓ ſi abſqʒ; hoc
cõdonaſſet nobis ⁊ penã ⁊ culpam. Multo em̃ mi/
nus fuit ꝙ deus ꝓ nobis moꝛtẽ ſbiiret.qᷓ; peccata no
ſtra cõdonaret.multo etiã maius fuit dando nobis
filium peccata ↄdonare. ꝙᷓ ſi ſimplicitcr peccata cõ/
donaſſet. Qui em̃ ꝓpꝛio filio ſuo non pepercit ſed ꝓ
nobis oibus tradidit illũ.quõ non oia nobis cũ illo
donauit ſicut dicit᷑ ad Ro.viij.Et ſic patet ꝙ ꝓpoſu
⁊Zo erat ex ſuppoſitõe falſi. llud as ſa⸗
tiſſactõem non exegiſſet.magis pᷣbuiſſet foꝛmaʒ imi
tandi ſe.dᷣm ꝙ ⁊ ſi debeamus deũ imitari in aliqui
bus.non tamẽ neceſſariũ eſt imitari in oibus.Ad de
um em̃ ſpectat querere gloꝛiã ⁊ vindictam ſᷣm ꝙ di/
cit᷑ ad Ro.xij. Mihi vindictã ⁊ ego retribuam. Ad
hos aut non ptinet. quia noſtrũ non eſt iudicate ſed
iudicari.Et ideo in hoc non debuit dare foꝛmã imi/
tandi ſe. Aliter poſſet dici ꝙ deus exigẽdo ſatiſfacti⸗
onem magis pꝛebuit nobis foꝛmã qᷓ ſi nõ exegiſiet.
Pꝛebuit enim exemplũ ſbᷣditis in hoc ꝙ remiſit ⁊ xe

coꝛ iuſticie ſeruaretur. quod ſpectat ad eos qͥ iudi

id illud q obijcit᷑ ꝙ ſi ſa-

ercit.pꝛelatis vero in hoc ꝙ emẽdam requiſiuit vt

eant ternaz m illud Sapie . Biligite iuſticiz ͦiu⸗
dicatis terrã. ¶ Ad illud qd vltimo obijcit᷑ ꝙ decẽ/ 21

mano.⁊ ita ſine ſatiſfactoꝛe.dm q hoc falſũ eſt. ſũ⸗
me em̃ bonitatis eſt cõmunicare creature opatiões
nobiles ſʒ ꝙ ipa nata eſt ſuſcipere. ⁊ creatura aliqd
poteſt facere in repatione. qᷓuis ſolius dei ſit opera⸗
ri in pꝛimaria rerum ꝓductione.vbi nõ eſt oꝑatõ in
aliqu mam pᷣiacẽtzzz. paͤto uin
Queſtio. iij.

¶ Atrũ aliqua creatura pura potuerit ſatiſfacere pꝛo

toto genere hũano.⁊ ꝙ ſic videt. Ana creatura po/
tuit totũ genus buanum inficere per culpaʒ ſuã. ſi

gratia eſt pꝛincipiũ ſatiſfaciẽdi.ſicut culpa pꝛincipiũ

inficiendi. videt᷑ ꝙ aliqua pura creatura ꝑ ſuã graz
potuerit ſatiſfacere ꝓ toto genere hũano. ¶ Itẽ nõ
plus exigit in iuſta pena qᷓ; cõmiſſũ eſt in culpa. ſi g
genus hũanum lapſũ fuit per trãſgreſſionẽ pure cre

ature. videt᷑ ꝙ pura creatura potuerit ſatiſfacere pꝓp

genere hũano.¶ Itẽ dyabolus iuſte ꝑdidit genꝰpna
num.aquis extẽdit manũ ſuã in innocẽtem.ꝭ ſi potu⸗
it eſſe aliqua pura creatura oino innocẽs que ſe p ſa
lute gencris hũani exponeret.⁊ dyabolus manũ ĩi eẽ
extenderet.videt᷑ ꝙ aliqua pura creatura redimere
potuiſſet genus huanũ de dyabolica ptãte.⁊ ita ſa⸗
tiſfacere ꝓ eodem. ¶ Item plus penſat deus vitam
⁊ aiam vnius iuſti qᷓ; vitã ⁊ aiaʒ innumerabiliũ pec⸗
catoꝝ. ſi g̊ aliqua pura creatura innocẽs ⁊ ſancta ſe
deo ⁊ patri obtuliſſet ꝓ peccatoꝛibus hoſtiaʒ. facta
eſſet recõpenſatio iuſta. & ⁊ ſatiſfactio debita¶ Itez
eſto ꝙ xpᷣs fuiſſet pura creatura.⁊ moꝛtuus fuiſſ in
cruce ſicut moꝛtuus fuit. quero tũc.an fuiſſet deten⸗
tus ĩ lymbo an non: Cõſtat ꝙ in lymbo detẽtus nõ
fuiſſet. quia non habuit reatũ pcti oꝛiginalis.aper
tuʒ fuiſſet ei celũ. meruiſſet xpᷣs aptionẽ ianue.Si
ianua non habuit apꝑiri niſi ꝑ ſufficiẽtem ſatiſfacti

onẽ. videt᷑ ꝙ pura creatura ſatiſfacere potuiſſet pio

toto genere bũano. ¶ Sed cõtra. Si pura creatura
eſſet.aut eẽt homo.aut non hõ. Si eẽt purꝰ bomo.
eẽt peccatoꝛ ⁊ debitoꝛ. nõ potuiſſet eẽ mediatoꝛ
⁊ reconciliatoꝛ cũ ipᷣe indigeret recõciliatõe.Si eſſet
non hõ.ſed ꝓ hoie non debet ſatiſfacere niſi bomo.
quia ad euʒ ꝑtinet ſatiſfactio in quo fuit trãſgreſſio.
Oſi nec purus bomo nec non hõ potuit ſatiſfacere p
toto genere bñano.videt᷑ ꝙ nulla pura creatura po
tuerit. ¶ Item ſatiſfactio debet ꝓpoꝛtionari offenſe
iniurie.ſed tãta eſt offenſa ⁊ iniuria.quãtus eſt ille
cui infertur.cũ g deus ſit infinitus.offenſa ⁊ iniuria
dei ẽ infinita. ſed nulla creatura nec eius opatio eſt
infinita.& nulla pura creatura poteſt ſatiſffacere pꝛo
offenſa ⁊ iniuria deo illata. ſed talis fuit iniuria ade
⁊ poſteritat ſue.quia deum contẽpſit.ᷣ ⁊c. ¶ Item
nullus ſatiſfacit niſi reſtituat tãtũ ⁊ ãpliꝰquãtũ abſ:
tulit. ſed nulla pura creatura valet totũ genus hũa/
num/quod ꝑ pctm̃ Ade fuit a deo ſotractuʒ reſtituẽ.
S nulla pura creatura poteſt ſatiſfacere ꝓ ipo¶ Itẽ
nullꝰpoteſt ſatiſfacere p om̃ homie niſi poſſet influ
ere in oẽm hominem iuſticiã.ſicut pꝛimꝰparẽs trãſ⸗
mittit culpã.ſed nulla pura creatura poteſt alijs in/
fluere iuſticiam vel dare gratiaʒ ſicut in pꝛimo libꝛo
fuit oſtẽſum. ergo niła pura creatura poteſt ſatiſfa/
cere ꝓ toto genere humano. ¶ Item nõ minus ob/
ligamur deo ꝓ beneficio recreatiõis qᷓ; ꝓ beneficio
creatõis.Si pura creatura genꝰ huanũ redemiſſʒ.

ieſem
eronurd
vfbiech
zjfiacuri
dongded
ſicigaice.
ſucböen⸗
ut gAta
Gkaſicpu
e oot
lonſimie
ckracen
ſuſfuctoen
hoteſ pto
gerura.
ſſctho G
rtotigene
hunqrechp
dotptigenn
hucpoſctoi
ſpoſernont
ttſetſfun⸗
Pkerontar
fruntanoen
(orureacrt
nnpfed
llcineſ
Motenaen
hoſctptno⸗
ſchenooern
ſeſſtinsef
oſtͤtate
Uerpwwoe
Tanr
Uſedn
npcntch
Mpthene
Dturart
opiufnte
4len (
ſHpennd
ſolumage
Pteeinsin
guura let
enget ſat
ipniſn⸗
nſriſi
ſoſiͤtsfna
himngd⸗
gictnnmnng
beeſöenn
ngenmruine
mmirhoeni
Küngnocck
Cedpddolc,
liopaſt
hun d⸗
ngſtiſer
htinszͤi
wröenh
ilſeſa
hllimd

—

—

ngkalſhſif
ngedingh. in

fcöniſicknag

E

Nusiuſtegaic
Kininnocäneiß⸗
ind inndeidgle
m.1d aholsnmi
Apungenmndr
dyabolicn irtn

—

—

npiusaniren

niiinnunattlin
aturz innocist nen
cccitorblslofig i
iſniſfintbri,

ur tMernsfite

gatikfütien
itrguſmmm
i nininieil
nnigimüinei
mninkunmi
cno rniei un
mnridlͦ01
Nctſnſurni
oi hit liii
nonbo nt inin
. ruummn
vbe No 6
ruungiii
inusl
turi adl
natia,
attals firin .

=

⁊27 generatõem hanam.

tiſfactõem ab hũano genere.aut requirit ꝓ vtroqʒ.

tãtũ eſſemꝰ ei obligati.quãtũ noſtro creatoꝛi. tãtũ
teneremur diligere creaturã quãtũ creatoꝛẽ. Si ̊ i /
poſſibile eſt nos ad hoc obligari.impoſſibile fuitpu
23 r creaturã ſatiſfacere ꝓ toto genere hũano. ¶ R.
dom ꝙ de duobus cõſueuit fieri ſatiſfactio ⁊ requi-
ri.videlicet.de iniuria.⁊ dãno.Si g̊ᷓ deus requirit ſa

ſic meruiſſet ianue aptõem. qꝛ celſ nunqᷓ fuerat ſibi

clauſum. boc ſuppoſito ꝙ non babuiſſet pcti oꝛigia
lis reatũ. Alij vero qui reatũ pcti oꝛiginal habebant
AIpter hoc nõ fuiſſẽt in celum introducti. et ita remã
ſiſſet ianua clauſa. ꝓ eo ꝙ non fuiſſet ſufficiens ſatiſ
factio ꝑſoluta. M

Aueſtio.iiij.

aut ꝓ altero boꝝ.Si ꝓ vtroq;ʒ.planũ ẽ ꝙ ipoſſibile ¶ Utrum aliquis adiutus gratia potuiſſet ſatiſfacere

eſt aliq; purã creaturã deo ſatiſfacere ꝓ bũano gene
re. ꝓ eo ꝙ tã grauis eſt iniuria q̃ infert᷑ deo ob excel
lentiſſimã eius diguitatẽ.ꝙ nulla pura creatura po
teſt recõpenſare aliquid ei equale.Si vero exigit ſibi

ſatiſfactiõem de ſolo dãno ↄdonãdo iniuriã. nec ſic

poteſt ꝓ toto genere hũano ſatiſfacere aliqua pura

creatura. Aut em̃ illa pura creatura eſſet hõ.aut nõ
eſſet hõ. Si hõ.cũ nullus purus hõ poſſit equiuale/

re toti generi hũano.talis homo offerẽdo ſeipᷣm deo

nunq; recõpenſaret dãnuʒ qd Adã intulit coꝛrũpẽ/⸗

do totũ genus hũanũ.Si eſſet nõ homo.nec ſic ad/
buc poſſet dãnũ recõpẽſare ſi pura creatura eẽti At

ſi poſſet.non tamẽ ſatiſfaceret.qꝛ ad illð genus ſpe/

ctat ſatiſfactio ad qð ſpectauit trãſgreſſio.At ſi boc
poſſet.non tamẽ deceret ꝙ nãm hũanã in ſtatum pᷣ/
ſtinum reuocaret. eſſet em̃ ex hoc ſbᷣiecta alij generi
creature.⁊ ex hboc habetur ꝙ nõ ſolum pura creatu/
ra nõ poſſet deo ſatiſfacere ſi eſſet alterius generis.
ſed etiã nec ſi eſſet a deo aſſũpta ↄueniret vt ꝓ bũa
no genere ſatiſfaceret.⁊ ideo cuʒ pura creatura non
poſſet ꝓ toto genere hũano ſatiſfacere.nec alterius
generis creaturaʒ deceret aſſumi.opoꝛtuit vt ꝑpſona
latiſfaciẽtis eſſet deus ⁊ bõ.Concedẽde ſũt ergo rõ/
nes oſtẽdentes ꝙ nulla pura creatura poſſet ſatiſfa

23 cere ꝓ toto genere hũano.¶ Ad illð quod obijcit᷑ in

ↄtrariũ ꝙ pura creatura potuit totũ genus hũanuʒ
inficere. vð ra cr
ra potuit eſſe pꝛincipiuʒ totius generis hũani ſᷣm ꝓ/
pagatõem carnalem.per quã genus hũanum coꝛrũ
pitur ⁊ inficit᷑.ſed nulla pura creatura potuit eẽ pᷣn
cipium totius generis hani pᷣm regeneratõez ſpũa

24 lem.¶Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ nõ plus exigit᷑in iu⸗
ſta pena qᷓ; ↄmiſſum eſt in culpa.dm ꝙ culpa non
ſolum aggrauat᷑ ex ꝑte ↄditõis peccãtis.ſed etiaʒ ex

ꝑte eius in quẽ peccatur.⁊ lʒ peccãs fuerit pura cre/
atura.ille tamẽ in quem peccauit fuit creatoꝛ.ido cũ
exigit᷑ ꝙ ſatiſfaciẽs nõ ſit pura creatura.boc non eſt
ſupꝛa illud quod ↄmiſſum eſt in culpa.opoꝛtet.n.q;
ꝑſona ſatiſfaciẽs ꝓ pcti grauitate.ſatiſfaciat ᷣm oẽs

25 ↄditões m quas habet aggrauari. ¶ Ad illð quod

obijcitur ꝙ dyabolus iuſte amiſit genus hũanuʒ. qꝛ
extẽdit manum in eñ in quẽ nõ habebat ius.dðm q;
in boc nõ expꝛimitur ſufficiẽs rõ ſatiſfactõis.ſʒ mo/
dus vicẽdi dyabolum.Et bene verũ eſt ꝙ aliqua pu

ra3 creatura inocens potuiſſet dyabolum vicerc.ſed

tamẽ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ potuiſſet deo ſatiſfacẽ.Lõ/
ge em̃ plus eſt recõpenſare deo illatã iniuriã qᷓ; vin-

cere dyabolicã fraudem. ¶ Ad illud quod obijcitur
plus penſat aiaʒ iuſti qᷓ; aias inumerabiliũ pecca-
toꝛum. dᷣm ꝙ deus recõpenſatõem in ſatiſfactione

non querit de genere bũano ᷣm ꝙ eſt in ſtatu pcti.
b ßᷣm ꝙ fuiſſet ſi nõ peccaſſet.⁊ boc modo nulliꝰpu/
ri hominis vitam deus tãtum appꝛeciat᷑ ſicut totaʒ

etiam oꝛiginali.

m ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ aliqua pura crcatu/

¶ Ad illud quod queritur ſi
EEs fuiſſet ſola pura creatura.vtrum moꝛiẽs introiſ
et in celum. dom ꝙ ſic. ex boc tamẽ non ſequitur

ꝓ ſeipo: Et ꝙ ſic videt᷑.quia tres ſt ꝑtes penitẽtie.
ↄtritio.ofefſio.ſatiſfactio.ſed hõ aduitus gra poteſt

de peccato ſuo ↄteri ⁊ ipᷣm cõfiteri. pᷣt ſatiſfacere ꝓ

ſeipᷣo. Si tu dicas ꝙ pᷣt de actuali ſed nõ de oꝛigina
li. Cõtra.maius eſt actuale qᷓ; oꝛigiale. quia maioꝛ ẽ
ibi impꝛobitas volũtatis.⁊ grauius etiã quis punit᷑
ꝓ actuali qᷓ; ꝓ oꝛiginali.ſi g& ꝑ adiutoꝛiuʒ ge poteſt

ſatiſfacere ꝓ ſuo actuali.multo foꝛtiꝰvidet᷑ ꝙ p ſuo
oꝛigiali.
noꝛẽ debitum deo impẽdere.ſed quilibet bõ adiutꝰ
gra poteſt honoꝛẽ debitũ deo impedere. quilibʒ ꝑo

Item ſatiſfacere pᷣm ꝙ dicit Anſel. eſt ho

teſt ꝓ pctõ ſuo do ſatiſfacere. Si tu dicas ꝙ non pᷣt
impẽedere hbonoꝛẽ quẽ debet ꝓ iniuria pᷣus facta.Cõ
tra.nulla iuſta ptãs exigit ab hoie plꝰ qᷓ; pᷣt.anathe/
ma em̃ ſit qui dicit deũ pᷣcepiſſe impoſſibile.gᷓ nullũ
honoꝛem debet hõ deo reddere quẽ nõ poſſit. ytẽ
bhomo exiſtẽs in gratia pᷣt mereri ſũmũ bonũ qdð ðs
eſt. S ſi multo magis eſt mereri ſũmũ bonũ qᷓ; recon-
ciliari ſibi ⁊ confederari.vr ꝙ; multo magis ꝓ quoli
bet peccato ſuo poſſit ſatiſfacere non ſolũ actuali ſʒ
teʒ exiſtẽs in gratia.aut nõ erat
dignus aliqua pena.aut tꝑali ſola. Si g̊ debitoꝛ pe/
ne tꝑalis pᷣt illa penã ſoluere.videt᷑ ꝙ hõ ꝓ quolibʒ
peccato quod habet poſſit ſatiſfacere.g ꝓ oꝛiginali.
tem gratia adueniẽs in aiaʒ eque bene delʒ cul
pam actualẽ ſicut oꝛiginalẽ.ſed ſicut ſe habet gratia
m eſſẽtiam ad culpe deletionẽ.ita ſe hʒ ſᷣm oꝑa ad
ſatiſfactionẽ.Sed ga adueniẽs in aiam liberat eam
ab om̃i culpa tã oꝛiginali ꝙ; actuali.g̈ mouens aiam
pt ſatiſfacere ꝓ om̃i culpa pus deleta.g quilibet ho/

mo ßpt ſatiſfacere p ſeipo.¶ Sed contra.Si quilibʒ

homo poteſt ſatiſfacere ꝓ ſeipᷣo.g xpᷣs gratis moꝛtu
us eſt. ſi ð hoc eſt inconueęniẽs ⁊ abſurdum.reſtat q;
illud ex quo ſequitur. ¶ Iteʒ ſicut iniuria pcti toti/
us generis hũani eſt infinita rõne eius õ quẽ eſt. ſic

illa q̃ eſt in quolibet peccato ſingulari. ꝗ ſi aliquis
purus homo non potuit ſatiſfacere ꝓ toto genẽ hu/

mano. pari etia rõne videt᷑ ꝙ non poſſit ſatiſfacẽ ꝓ
ſeipo. te; impoſſibile eſt ꝙ aliquis ſatiſfaciat ꝓ
culpa qᷓ;'diu manet in eo radix ⁊ cauſa culpe.ſatiſfa/
cere em̃ ſicut dicit Aug.eſt cauſas peccatoꝛũ excide/
re.ſed viciũ hũane oꝛiginis nunqᷓ ſepat᷑ a carne pec
cati.gvidetur q; nullus hõ qui oꝛiginale pctm̃ habu
it.poſſit ſatiſfacere ꝓ oꝛiginali. Maioꝛ manifeſta ẽ
per Aug.ſed minoꝛ manifeſtatur per hoc ꝙ quilibʒ
gemerat filiũ habẽtem oꝛiginale pctm̃.¶ Itẽ ad hoc
ꝙ fiat ſatiſfactio nccriũ eſt ꝙ fiat dãni recõpenſatõ.
Sʒ ꝓpt pctm̃ oꝛiginale quilibet hʒ neceſſitatẽ moꝛi/
endi.⁊ coꝛpus moꝛtuũ eſt ꝓpter pctm̃ oꝛiginale ſicut
dicit apłs. ſi quis debet ſatiſfacere ꝓ oꝛiginali pec/
cato.tenetur reddere aiam pꝛo anima. e⸗ quilibet ẽ

moꝛtis debitoꝛ ꝓ oꝛiginali peccato.& non videtur ꝙ;

aliquis qui pctm̃ oꝛiginale ↄtraxit.poſſit vnq; ſatiſ-
facere ꝓ illo.¶ Iteʒ ꝙ oꝛiginale pctm̃ ſit culpa.hoc
habet quia ꝓceſſit a volũtate Ade.Si requiritur
ſatiſfactio de ipᷣo ſᷣm ꝙ culpa.nullꝰpᷣt p drigne ſa⸗

28

„

29

tiſfacere niſi ſatiffaciat culpa Ade. Sed p cula/
Ade nullus pßt ſatiſfacere ſᷣm ꝙ oꝛiginalis eſt niſi ſa
tiſfaciat p toto genere bñano. a pꝛimo nullus po/

teſt ſatiſfacere ꝓ peccato oꝛiginali alicuius hois niſi

ſatiſfaciat ꝓ toto genere hůano. Sed hoc nõ poteſt

aliquis purus hõ.ᷓ nullus pᷣt ſatiſfacere ꝓ oꝛiginali

factio de iniuria ⁊ de dãno.Satiſfactõ vero ſemiple
na eſt quãdo remiſſa offeſa.ſatiſfactio fit ꝓ damno.
Intelligẽdũ eſt g̊ ꝙ ꝓ nullo peccato in quo fit auer
ſio a deo pᷣt ſatiſfacere aliquis purus hõ ſatiſfactiõe
plenaria.nec ꝓ ſeipo.nec ꝓ alijs.ꝗpter hoc ꝙ offẽſa
⁊ iniuria illa oino excedit purã creaturã.Si vero lo/
quamur de ſatiſfactione ſemiplena.illa videlicet.in

qua remiſſa offenſa.requirit᷑ emẽda de dãno.ſic dðʒ

ꝙ bõ pt ſatiſfacere ꝓ ſuo actuali pctõ.ſj̊ ñ ꝓ oꝛigiali
peccato. Rõ aut huius eſt.quia pctiñ actuale dic de/

pꝛauatiõeʒ volũtatis.ſed oꝛiginale dicit depꝛauatõ/

nem nae. In hoc aũt differt depꝛauatio nãe a depꝛa
uatoe volũtatis. Quia coꝛruptio volũtatis reſpicit
lpᷣam pſonam vt eſt indiuiduũ.ſed coꝛruptio nae vt
eſt alterius pꝛincipiũ. Itẽ quia volũtas eſt vertibił.

et coꝛruptio in ea exiſtens eſt facile mobile.quia o

natura vno mõ mouet᷑.coꝛruptio in ea cxiſtẽs ẽ diffi

cile mobilis.Om̃ & deoꝛdinatio volũtatis introdu/
cta ꝓ actuali eſt ꝑſone ſingularis ⁊ facile mobilis.re
cõpenſari poteſt ꝑ vſũ gꝛatie gratũ faciẽtis que reſpi
cit ꝑſonam ſingularem. Quia vero depꝛauatio nae
eſt reſpiciens ꝓpagatõez.⁊ ita nãm cõem.⁊ vlterius

gradicari non pᷣt oino.ideo ꝓ damno illato nemo po
teſt ſatiſfacere per graʒ ſingularis ꝑſone. Illa enim
nõ tollit oino peccati oꝛiginalis radicẽ ab eo in quo
eſt. nec per ſe nec per vſũ ſuũ.⁊ ideo non pᷣt oino tol
lere reatũ ⁊ obligatõem. Impoſſibile & fuit ꝙ aliqͥs
ꝓ peccato oꝛiginali alicuius hois ſatiſfaceret.niſi oĩ/
no a peccato oꝛiginali mũdus eſſet.niſi etiã haberet
gram cõem. hoc eſt gr̃am capitis.cuiꝰ plenitudo na
ta eſt in alias redũdare.talis aũt non potuit eſſe niſi
homo ⁊ deus qui eſſet alioꝝ caput.ſicut in pꝛecedẽ/
tibus fuit oſtẽſum.quia nullus niſi deus poteſt iflu/
erealijs motũ ⁊ ſẽſum. Et ſic patet ꝙ ꝓ mimo pctõ
oꝛiginali.nec q;tum ad ſatiſfactõem plenariã.nec qᷓ;
tum ad ſatiſfactõem ſemiplenã potuit ſatiſfacere ni/
ſi xpᷣs homo ⁊ deus.De actuali poteſt quidez purus
homo adiutꝰ gratia ſatiſfacere.ſed ſatiſfactõe ſemi/
plena.que ſuppletionẽ ⁊ cõplemẽtum recipit a paſ-
ſione xpᷣi. Xpᷣs em̃ ſatiſfaciens ꝓ om̃i offenſa. oibus
impetrauit gr̃am q;tũ ad ſufficiẽtiaʒ.⁊ merito illius
ſatiſfactiõis homo cõcipiens gram ſatiſfacit poſtea
deo ꝓ leſione quã intulit ſibi actualis culpa.Ex hoc
patet quõ paſſio xpᷣi influit ĩi ſacxamẽta.⁊ quare am⸗/

plius influit in ſacm baptiſmi.quod eſt remedium
contra oꝛiginale qᷓᷓ in ſacrm penitẽtie.⁊ hoc eſt füda

metum multoꝛũ qᷓ in quarto libꝛo determinãt᷑ ⁊ ſup
ponũtur ab hoc libꝛo.Concedẽdum eſt g ꝙ nullꝰad
iutus gratia ſatiſfãcere potuit ꝓ ſeipᷣo.Concedende
ſũt etiꝗ rõnes que hoc oſtẽdunt. ¶ Ad ill vero qð
obijcit᷑ ꝙ ſatiſfactio eſt pars penitẽtie.ddm ꝙ ipᷣa pe
nitencia ſicut oſtẽſum eſt efficatiaʒ babet a paffione
xp̃ᷣi.non ſolũ poſt paſſionem.ſed etiã ante.quia xpᷣs

. paſſionẽ ſuam oibus impetrauit gr̃am penitentia
ie

m. ⁊ deus pꝛececẽtibus patribus dedit gẽam ꝓpt᷑
ſatiſfactõem paſſionis ꝓmiſſs.ſequẽtibus vero ꝓpt᷑

eccato.¶ Rꝰ.dm ꝙ eſt ſatiſfactio plena. ⁊ ſatiſ/
Sctts ſemiplena.Satiſfactio plena eſt qñ ſił fit ſatiſ

5

ſolutatn. Et ſicut nos iuſtificamur in fide paſſiõis p.
terite. ita ipᷣi iuſtificabãtur in fide pafſionis future.
Ande ⁊ qui pᷣteribãt ⁊ qui ſequebãtur clamabant.·
Aſanna filio dauid. Vnde ex hoc nõ babet᷑ ꝙ aliqs

ſufficiẽter poſſit ſatiſfacere p ſe. Dꝛeterea rõ illa nö

concludit de oꝛiginali ſed ſolũ de actuali. Penitẽtia

em̃ nõ eſt cõtra oꝛiginale ſed cõtra actuale. MHec va-

let quod obijcit᷑ ꝙ grauiꝰeſt oꝛiginale qᷓ; actuale.ddᷣ

em̃ ꝙ ⁊ ſi oꝛiginale in poſteris ſit minus qᷓ; actuale.

tamẽ q;tũ ad ſuã oꝛiginem pctm̃ oꝛiginale valde fu/
it graue.cũ totam hũanam naʒʒ infecerit.Satiſfactõ

autẽ peccati oꝛiginalis reſpicit ip̃am oꝛiginẽ.et ideo

dico ꝙ difficilius fuit ſatiſfacere ꝓ oꝛiginali qᷓ ꝓ ac/
tuali. quia nõ poteſt fieri ſatiſfactio ꝓ vno oꝛigina⸗

li Ban ar oibus.nõ ſic eſt in peccatis actualibus.
( i
50

llud qð obijcit᷑ ꝙ ſatiſfacere eſt bonoꝛẽ debi⸗

tũ deo reddere. dom ꝙ eſt debitũ quo tenemur deo

iure conditõis.⁊ eſt debitum quo obligamur do re/

atu pꝛeuaricatiõis.Dico g ꝙ debitũ qð cadit in no/

tificatõe ſatiſfactõis eſt debitum ſcdo modo dictuʒ.
⁊ hoc quidem nõ poteſt ioluere ꝑ ſeipᷣm.ipᷣe em̃ red/

didit ſe impotẽtem. ⁊ ideo niſi ſuccurreret ei dinina

miſericoꝛdia.ſaluari nõ poſſet.⁊ ido non obligatad

impoſſibile.qᷓuis em̃ ſit ei impoſſibile ꝑ ſe.eſt tamen
ei poſſibile per diuinũ adiutoꝛium. ¶ Ad illð quod

obijcit᷑ ꝙ homc exiſtens in gra poteſt mereri ſũmuʒ

bonum. dom ꝙ nõ eſt ſimile.quia Seacis ſingularis

pꝑſõe babet oꝛdinatiõem ad hoc ꝙ facit bominẽ me⸗
reri ſũmam beatitudinẽ.ſed non ad boc ꝙ faciat bo⸗/
minem ſatiſfacere ꝓ culpa oꝛiginali ſicut pꝛius oſtẽ
ſum fuit. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ exiſtẽs in gra
tia non meretur niſi penam tꝑalem. dom qꝙ verum
eſt. ſed tamen nulli peccatoꝛi datur gratia niſi meri/

to ſatiſfactionis ⁊ paſſionis chꝛiſti. AUnde gratie col

latio ſatiſfactõem oꝛiginalis non facit ſed pꝛeſuppo/

nit.ideo non ſequitur ꝙ aliquis per gratiã poſſit ſa
tiſfacere pꝛo oꝛiginali culpa.¶ Ad illud quod obij/
citur ꝙ gratia equaliter delet omnem culpã.g equa
liter ſatiſfacit pꝛo om̃ia culpa deleta.dm ꝙ non eſt
ſumile. ꝓpter hoc ꝙ deletio culpe attẽditur in imagi

1

„

3

nis refoꝛmatione.⁊ conuerſione ad deũ delet᷑ om‚,Vuvvſiz§

auerſio.vna g̊ gratia delet om̃em culpam.ſatiſfactõ
vero reſpicit obligatõem ad penaʒ.impoſſibile eſt g
ꝙ vna obligatio ad penam ſoluat᷑ altera remanẽte.
Igeo non ſic indifferẽter comparatur gratia ad ſa/
tiſfaciẽdum pꝛo omni culpa ſicut ad delẽdũ omnem
culpã.
¶ Queſtio. v eæ

—

Atrum deus debucrit modũ ſatiſfaciendi per paſi

onem xpᷣi acceptare.Et ꝙ ſic videtur. Debituʒ moꝛ/
tis nullo modo ſoluitur q; per moꝛtem gratuitam.
ſed omnes eramus debitoꝛes moꝛtis.ergo optimeẽ
ſatiſfactum deo per moꝛtẽ illius qui non erat debi/
toꝛ moꝛtis. ¶ Item nullo modo melius emẽdatur
petm̃ qð cõmiſſũ eſt ꝑ ſuauitatẽ qᷓ; per ſupplicij acer
bitatem. Si ergo peccatũ humani generis fuit com/
miſſum per guſtũ ⁊ ſuauitatem ligni vetiti.videtur
ꝙ decẽtiſſimug mocdus ſatiſſaciendi fuit per ſuppli/
cium crucis. ¶ Itez conuenientiſimus modus ſa/
tiſfaciẽdi eſt per difficultatẽ pꝛo peccato qð quis cõ
miſit mita facilitate. Sʒ facili

nere a peccato.& difficillimꝰmodꝰ ſatiſfaciẽdi fuit il

ñ fuit pᷣmo hoi abſti

lipeto ↄueniẽciſimus. Sʒ hᷣ eſt ſuſtinẽdo mala vſ;

Aotigtbe
einls no
itnlilctoe
geſntinſſtin
tlfnicinan
Sveuutiynann
n CMrinec
—
fitergueand
uifai
=
Draupbi
ttinuſtal
negucrftars
at nocis
ſergopaſin
ninnchin cop
deustotiton
gmoen
alisale ſon
fipeoſutſfuaue
iclennufin
ſeNutsgghtn
ernücktwl
Niochogen
Nenincſiene
Nithanenn
Aalktüscere
fanopunee
olpauet bei
Pöngſitzzlooe⸗
eſaniſouicet
Ngeltonocke
chutse
Nsdchet duse
bgiſſtce
Crusndgaädn
obi cfucn
Dulitſinnsn
untinin
Pblnpen
Patihyoreꝛne
mgoͤſcind
en ͤhs Ett
gifltcngnn
une⸗
t Greg⸗
nuiniit
rnttiſn
rhibefen
talänlif,
1dllnedolit 4
Neuglufgn
aiitne
lngnn

itſtefnfie⸗
nſimeſmn
chit dameb .

Nröbebctg i

Damie
Nagnl Peiin
agnal ere,
lecznien
nmnszn,
Wangneileſ⸗
Ftmt nfri
nhmmdigti ctiten
egrgl
gn,
maassanhrs.
fKarechnnedhi,
tötidtnenu
guoobliemn idt⸗
dehetügadtinn
um vonecden
repſon ciint
ücunartaizun
1150 nonoblct
doſblegſecktme
num. (2dsgt

zigncknaanirg

gagruſan
boegfuathemen
Anonuhrytuttn
cugnui igirſi
dabnem gtilll
Scri. Rurtes
umiill
iengg rihi
Ales,
Nemmmahiit
wan nin

ad moꝛtẽ. a T hoc mõ ſatiſfecit xpᷣs. ⁊c. ¶ Item de
cẽtiſſimus modus ſatiſfaciẽdi ð elatõe eſt ꝑ abiecti/

onẽ ⁊ vilificatõem.ſed nulla maioꝛ vilificatio fuit q;

que fuit in ſuſtinẽtia obpꝛobꝛij crucis. talis modꝰ
ſatiſfaciẽdi maxime congrucbat noſtre infirmitati.

̊ decuit ipᷣm a ſũmo medico acceptari.¶ Sed con/

tra. Maxime crudelitatis eſt hoiem iuſtiſſimũ moꝛ
ti tradere. ſed xpᷣs fuit iuſtiſſimus.o crudeliſſimum
fuit ex quacunq; cauſa tradere ipᷣm moꝛti.g tal mo/
dus ſatiſfaciẽdi nullatenꝰ debuit a do acceptari.Si

tu dicas ꝙ nõ tradidit eũ moꝛti. Sed cõtra bocẽ qd
Ddicitur ad phil.ij. Factus eſt obediens e moꝛ⸗

tẽ. ⁊ in multis alijs locis dicit᷑ illud idẽ.¶ ¶ Itẽ maxi
me ꝑuerſitatis et iniuſticie eſt dvanare innocẽtem vt
abſoluat᷑ nocẽs. Sed nos oẽs ſicut oues errauimꝰ.
ipᷣe vero pctm̃ non fecit.g̊ videt᷑ ꝙ iniuſte fecerit do
minꝰ cũ in eo poſuit oĩm nrm iniquitates. ¶ Item
deug moꝛtẽ non fecit.nec delectat᷑ in ꝑditõe viuoꝝ.
Si g deus delectat᷑ in ſatiſractõe.⁊ nõ delectat᷑ in ali

cuius moꝛte.nõ videt᷑ ꝙ debuerit acceptare moꝛte,zʒ

xpᷣi pꝛo ſatiſfactõe.¶ Iteʒ multo melioꝛ eſt vita xpᷣi

ꝙ̃ eſſct moꝛs.& ſi moꝛs xpᷣi potuit deo ſatiſfacẽ.̊ ma

gis debuit acceptare vitã ad ſatiſfaciẽdũ qᷓ; moꝛteʒ.
tem nõ eſt modus oꝛdinatꝰ ſatiſfaciẽdi in q̊ ad/

dit᷑ petm̃ ſuper pctm̃.Sed vpᷣs occidi non poterat ſi

ue traſgreſſiõe peccati.g inoꝛdinatꝰ modꝰ ſatiſfaciẽ
di videt᷑ per moꝛtem xpᷣi.¶ Itez grauius fuit pctm̃
occidẽtiũ q; eſſet pcti ade.& ſi nõ potuit ſatiſfactio
fieri ꝓ peccato ade niſi xpᷣs ſemel moꝛeret᷑.videt᷑ q;
non potuerit ſatiſfactio fieri ꝓ peccato occidẽtium
xpᷣm niſi xpᷣs ſcdo occideret᷑.pari rõne nec de occiſio
ne illa niſi occideret᷑ tercio.⁊ ſic in infinitũ. non vi⸗/
det᷑ ꝙ talis modꝰ ſatiſfaciẽdi ſit cõpetẽs.nec a do ac

34 ceptadus.¶Re.dm ꝙ modũ iſtũ vltra ceteros mo

dos debuit deus acceptare.quia nebiliſſimꝰeſt inter
oẽs qui poſſũt eſſe vel excogitari. Fuit em̃ acceptiſ/
ſimus ad ꝑlacãdum deũ.congruiſſimꝰ ad curãdum
moꝛbii. efficaciſſimus ad attrabẽduʒ genus bũanũ,
pꝛudẽtiſſimus ad expugnadũ generis hũani inimi/
cum. Pꝛimũ quidẽ fuit acceptiſſimꝰ ad placãdũ de/
um. ꝓpter qð dicit Anſel.in li. Cur deꝰ hõ.capło.xj.
Mihil aſperius ⁊ difficiliꝰ pᷣGt homo ad hbonoꝛem dei
pati ſpõte ⁊ non ex debito q́; moꝛtẽ.Et nullatenꝰ pᷣt
magis ſeipᷣm dare bõ.q; cũ ſe moꝛti tradit ad bono/
rem ipᷣius.Et hoc eſt qdð dicit᷑ Eph̊.v.Tradidit ſeip
ſũ oblatõem ⁊ hoſtiã deo in odoꝛẽ ſuauitatis. Scdo
etiꝗ fuit congruẽtiſſimꝰ ad curãdũ moꝛbũ. Pꝛimus
em̃ hõ peccauerat ꝑ ſuperbiã.⁊ gulã.⁊ inobediẽtiã.
ſicut dicit Grego.⁊ in ſcdo libꝛo fuit oſtẽſum,.voluit
em̃ do aſſimilari ꝑ ſciẽtie ſblimitatẽ.guſtare ligni ſu
auitatem.⁊ trãſgredi pꝛecepti diuini limites. Et qm̃
curatio habet ficri ꝑ contrariũ.ideo modus ſatiſfa⸗
ciendi cõgruẽtiſſimus fuit ꝑ abiectõem.hũiliatiõeʒ.
⁊ diuine volũtatis impletionẽ.Et hec oia ſatis relu⸗
cent in ipſa paſſione.⁊ de hijs dicit Aplłs ad phil.ij.
Hũiliauit ſemetipᷣm factus obediẽs vſq; ad moꝛteʒ
moꝛtẽ aũt crucꝭ.Tercõ at fuit ęfficaciſſimꝰad attra/
hẽdum genꝰ huanũ. Hijs em̃ ſolis paſſio ad ſaluteʒ
valebat.qui wlũtate mera ꝑ amoꝛẽ deo adherebat.
Non em̃ decreuit deus aliter genus hñanũ ſaluare.
niſi libe.volũtatis ar.⁊ nullo alio modo ſaluo volũ/

tatis arbi.vs hoiem magis potuit attrahere ad amo

rem ſuuʒ.qᷓ;ᷓ ſuſcipiẽdo ꝓ eo crucis patibulũ.pt᷑ qð

dicit Job. xij. Ego ſi exaltatus fuero a terra. traba,

talen mocli dig vebuit in quo nec ipe necal
peccaret.dᷣm q illud nõ opoꝛtet. in boc em̃ manife

—

omnia ad meipᷣm. Et hugo de arra ſpõſe. vt oſtẽde-
ret ibi quãtum te diligẽt.nõ niſi moꝛiẽdo te a moꝛte
liberauit.vt non tm̃ pietatis impendẽt beneficium.

verũ etiã charitatis mõſtraret affectũ. Quarto etiaz,

fuit ad vincẽdũ aduerſariũ pꝛudẽtiſſimus.Decebat

em̃ vt xpᷣs ſua pꝛudentia ſuꝑaret dyabolũ.ſicut dya

bolꝰ ſua aſtucia decepit hoiem pꝛimũ.quod dicitur
Zob. xxvj. Pꝛudẽtia ciꝰ ꝑcuſſit ſuꝑbũ.Et vlt.Hũ/⸗

qd poterꝭ capẽ leuiathan bamo: Pꝛopt᷑ qd dicitdi.
pᷣcedẽti.ca.pꝛimo.Aenit redẽptoꝛ.⁊ victus eſt dece

ptoꝛ. tetẽdit illi muſcipulã crucẽ ſuazʒ. poſuit ei qdauua

ſi eſcam ſãguinem ſuũ.Ex hijs quatuoꝛ rõnibus ſa/

tis apparet ꝙ modus iſte ſatiſfaciendi ꝓ nobigs fuit

congruẽtiſſimus ⁊ a deo maxime acceptãdꝰ.Et cõ⸗

cedende ſũt rõnes quc boc oſtẽdunt. ¶ Ad illð qd
pꝛimo obijcit᷑ in contrariũ ꝙ magne crudelitatis fu
it hoiem iuſtiſſimũ tradere moꝛti.ddm ꝙ deus eum

nõ tradidit infligẽdo moꝛtem vel precipiẽdo alijs ꝓ

ip̃i eñ traderent.ſed ꝑmittẽdo ⁊ volũtatem ipᷣius ac

ceptãdo.⁊ ideo nulla fuit in deo crudelitas.quia nõ

ſanguinẽ xpi ſitijt.ſed moꝛtẽ eius acceptauit. hbec eſt

ſũma reſpõoſionis Anſel.in li.Cur deus hõ. VUndẽe ſi

dicatur pater aliquãdo eũ tradidiſſe moꝛti.vel volũ

tate patris paſſus eſſe.⁊ aliquod cõſimile.mõ pᷣmil-

ſo intelligẽdum eſt.non quia pater cocgerit eũ inui/

tum.ſed quia ſuſcepit volũtariũ ⁊ deuotũ.( Ad illʒ
quod obijcit᷑ ſcdo ꝙ impiũ eſt dãnare innocẽtem et

nocẽtem abſoluere.ddm ꝙ illud verũ eſt ſi innocẽs
damnatur inuitus.ſed ſi innocẽs velit ſe offerre ⁊ ex
ponere ꝓ ſalute nocẽtis.nihil ꝓhibct quin oblatõ ei
us debeat acceptari.Et iſto mo in ꝓpoſito intelligẽ/
dum eſt fuiſſe.quia xpᷣs non coacte ſed volũtarie
ſalute noſtra paffionẽ ſuſtinuit.¶ Ad illud qð obij/
citur ꝙ deus non delectat᷑ in ꝑditione alicuius.dʒ
ꝙ verũ eſt ꝙ deus non delectat᷑ in pena ſᷣm ꝙ eſt af

flictiua ⁊ nature coꝛruptiua.delectat᷑ tamẽ ⁊ placet

ſibi optima volũtas ꝑ quã pena ſuſtinet᷑. ⁊ ad bono
rem dei oꝛdinat᷑ ⁊ ad abſolutõem bomis.¶ Ad illud

quod obijcit᷑ꝙ melioꝛ fuit vita xpᷣi q; moꝛs.dm qꝙ;

abſq; dubio verũ eſt. tamen nõ ſequit᷑ ꝙ non magis
debuit ſatiſfacere.duplici ex cauſa. Pꝛimũ quidẽ.qꝛ
ſatiſfactio debʒ eſſe penalis.⁊ maxima ſatiſtactõ ma

xime penalis. Scdo vero ꝙ maioꝛis ꝑfectõis eſt vel

58

le moꝛi ad honoꝛem dei qᷓ; velle viuere.et ex maioꝛi

chanitate ꝓcedit.⁊ terminos nature magis excedit.

7

Et ido ratio illa nõ cogit. Ad ills quod obijcit᷑ q

.

non eſt oꝛdinatus modus ſatiſfaciẽdi vbi peccatum

addit᷑ ſuper pctm̃.dᷣm ꝙ verũ eſt quãdo pctm̃m ad

ditur ſuꝑ pctm̃ ex parte eius qui dʒ ſatiſfacere· Sic

non eſt in ppoſito. MHã xps moꝛiẽdo non peccauit.S5

quãtum in ſc fuit oia peccata deleuit.Et ſi tu dicas

7

ere debuit in quo nec ipᷣe nec aliꝰ

ſtat ſũma dei ſapientia ꝙ ſcit de malis non tm̃ elige⸗
re bona.veꝝ etiã optima.quod maxime fecit in moꝛ
te xpᷣi pᷣcioſiſſima.¶ Ad illud qð vltimo obijcit᷑ ꝙ

grauius fuit pctm̃ occidẽtium xpᷣm ⁊c.doᷣm ꝙ quic⸗
quid ſit de grauitate.quia de hoc ad pꝛeſẽs nõ ẽ qõ.

tamẽ eſto ꝙ grauius fuiſſet. non opoꝛtebat ꝓpt hoc
ſcdᷣo xpᷣm pati. Mam vnica xpᷣi paſſio non ſolũ ſuffi

0

ciebat ad ſatiſfaciedum ꝓ peccato ade. ſed etiãs piꝛ

ofm̃i peccatoꝝ multitudine. Ande moꝛs xpᷣi ipis oc

cidẽtibus valebat ſi vellent ad xpᷣm conuerti.in infi

lictũ Jude tradẽtis. iudei inſtigãtis. ⁊ gẽtilis eruci/

figẽtis. m q xpᷣs plus babebat ð bonitate q;ᷓ illi ha
berent de malicia. Pꝛeterea. ſicut dicit Anß. excuſa/

— „

bat eos ignoꝛãtia aliquo mõ ſicut dictũ eſt ſupꝑꝛa. et

ideo non opoꝛtebat ꝓ peccatis eoꝝ xpᷣm iterũ pati.
ſed ſicut dicit Apls ad bebꝛe.x. Ana oblatõe ↄſum/
mauit in ſempiternum ſactificatos.
. Queſtio.vſ.

. ¶ Atrũ alio mõ potuerit deꝰ genus buanum ſaluare.

Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo ꝑ illud qdð dicit leo papa in q/
dã ſermonc in ramis palmarũ. Om̃ipotetia filij dei
qᷓ̃ ꝓpter eãdem eſſetiã eſt equalis patri.potuiſſʒ libe
rare genus hñanũ ſolo impio volũtat ſue.niſi diui

nis opibus maxime cõgruiſſet.vt nequicie boſtilis

Qduerſitas. eo quẽ vicerat vinceret᷑. ¶ Itẽ hocipᷣm

dicit Aug.de tri. ⁊ habet᷑ in litera. Dicimꝰ aliũ mo/
dñ poſſibilẽ deo fuiſſe. cuiꝰ ptãti cuncta ſbiacent. et

nf̃e miſerie ſanãde ↄneniẽtioꝛẽ aliũ nõ fuiſſe. ¶ Itẽ

bocipᷣm oſtẽdit᷑ expꝛeſſꝰ aucte Grego.in moꝛalibꝰ.
q̃ nos fec exiſtere ex nibilo.reuocaꝛc etiazʒ ſine moꝛte
⁊ paſſione ſua potuit.¶ Itẽ hocipᷣm oſtẽdit᷑ ꝑ dedu

ctõem ad incõueniẽs.quia qſi non potuiſſet nos alio

moõ liberare. fuiſſet diuina potẽtia limitata.⁊ pſo/
