opoꝛtet mediatoꝛẽ dei ⁊ hoim ſic cuilibet vniri ſicut pꝛimoꝛdio. Statim em̃ fuit beatus ⁊ cõpꝛebenſoꝛet —WPit
ſ. ſ. Eſt etiã dꝛia in vnione.qꝛ ſpũſſãctus illabit᷑ nob ſicut beatus nõ poteſt damnari.ſic etiã non poteſt 5 ſecſtti
ita tamẽ q nõ vni᷑nobis vnione ꝑſenali.q̃ faẽ yde- uaricari.ac per boc in xpᷣo nulla potuit eſſe ſm aiaam maal
omata cõicari.vñ non eſt peccatoꝛ qᷓuis illabat᷑ pec macła peccati. Poſtremo hoc efficaciſſime faẽ vnio *
catoꝛi. Sed filius vnit vnione pſonali in qua ẽ yde diuine nature ⁊ bumane in vnitatẽ perlone. q vnio en
omatũ cõicatio.⁊ iõ non ſic decuit ipᷣm vniri aĩe pec facit vt ydeomata cõmunicẽtur.⁊ ipᷣa nõ poteſt fr⸗ W
catrici.ſicut decet ſpũiſ.mitti in eã aiam que pꝛiꝰfuit gi. ſi ergo deus non poteſt eſſe peccatoꝛ.⁊ nõ potefſt i
peccatrix. ⁊ ſic patet totuñ. — . non eſſe homo.planñ eſt ꝙ illa vnio nullatenus ſu/ in
Onſcquẽter querit᷑ de ↄditione nãe aſſum/ ſtinet xpᷣm ſᷣm hũanam nam peccare potuiſſe. An / lede
pte qᷓtũ ad li.ar. Et circa hoc icidũt duo du- de rõnes boc oſtẽdentes ſunt concedede. illð 1 3 hein
bitabilia. Pꝛimo querit᷑ vtrũ ille bomo pec quod pꝛimo obijcit᷑ de laude vir iuſti. dð ꝙ laus ni
care potuerit. Scdo querit᷑. Atrum potẽtiã peccan / illa vnius partis dicit perfectõem. in boc.ſ.ꝙ nõ eſt E
di habuerit. Due ſti ʒI rtrranſagreſſus. ex alia pte quãdam defectibilitatẽ. Cũ ſſe .
¶ Atrũ xp̃s potuit peccare. Et ꝙ ſic Ecci.xxxj.dicit᷑i ergo dicitur ꝙ omnis laus attribuenda eſt xp̃o.d. iain
laudem viri iuſti. Qui potuit traſgredi ⁊ non ẽ trãi· ꝙ ⁊ ſi ill aliquo modo babeat veritatẽ de laude ⸗ zd
greſſus. Sed oĩs laus cõpetit xpo. que cõpetit alicui fecta ſiue rone eius conditiõis penes quã attẽditur it
eius mẽbꝛo.ꝗ videt᷑ ꝙ illud potuit dici in laudẽ xbi. perfectio.non tamen opoꝛtet ꝙ ratione eius condi, ⸗
c. ¶ Item Aug. Melioꝛes iudicauit deus boies tõnis pjm quaʒ eſt implæctio. Poſſet etiã aliter diid. inr
eum offegere nollẽt. ſi xᷣm optimũ fegt optimũñ bꝛis. ita ꝙ perfectio cõpetit ipᷣi capiti in ſe.ſᷣ qð ẽ ibi a
iudicauit. videt rpe peccare potuit. (Ite Bernã. defectibilitat; cõpecit tone mebꝛoꝛum. ¶Adillud 14 nle
Rtum deſcẽdit quãtũ deſcẽdere potuit.ſed inferio quod obijciaur ꝙ melioꝛes iudicauit deus homines D
ris gradꝰ eſt qui poteſt peccare qᷓ qui non potuit.g æ⁊c. dom ꝙ boc verum eſt de toto genere bũano ßm ſate
videt ꝙ rpᷣ in illo ſtatu fuerit. Si dicas ꝙ boc intei aliq; melioꝛatõem que attẽditur in oꝛdine vniuerſi⸗ W
ligit ex ꝑte carnis. Cõtra. diſpoſitio carnis coꝛreſpõ tatis. Sic enim vecebat boiem in vniuerſitate con- n
det diſpoſitõi li. ar. ſicut pʒ in adã ⁊ in nobis.j̊ ſicut ſtitui.vt in pꝛima ſui conſtitutõe haberet vertibilita ingdo.
xps aſſũpſit carnis paſſibilitatẽ ita videt᷑ ꝙ li.ar. er tem arbitrij m legem cõmunem. Sed xpᷣs babut tüae
tibilitatẽ. ¶Itẽ xps erat in ſtatu viatoꝛis. cum ad aliquid ſupra hoiem. ideo decuit ꝙ ſibi fieret alicd ainyp
ſtatũ viatoꝛis pꝑtineat poſſe pecccare.ſicut ad ſtatuz ſpale pꝛiuilegiũ.vt eſſet in eo liberalitas obſequij ſi N
cõpꝛehẽſoꝛis peccare nõ poſſe. videt᷑ ꝙ xpᷣs peceane ne vertibilitate arbitrij. ſicut et in diuins voluntate Hen⸗
potueri¶ Itẽ nullus laudat᷑ in bijs que faẽ de ne videmꝰ liberaliter nobis bona impẽdit ⁊ fac.nul-

äl

l *Koi potétig allautsss ſi in aliquo ẽ potẽtia
len “”MMVMD õ EFr ſ hotẽtis aliquis ẽ potẽs. Fſii E
a⸗ am cams in eo eſt ponere erti SneerA Pealenotge . nceperrsgt nahgbee
tean n⸗ ba ilud Aug. m ꝙ liberaliter notat wrtibili tten⸗ te ſicut paius oſteſſ̊ eft. nec peccãd iñ culpe. Sʒ in
Ninnt di nud Zus. extẽdit ad melioutatẽ que atten, reſ Item potetia peccadi e pꝛincipiũ culpe. Sʒ in
RR 3d cotrariũ.non ſe t legẽ cõmunez. Si q̊ͥs c. α ren. pote rt ꝛincipiñ. poſſibile ẽ inueni⸗
R dit ßm pꝛiuilegiũ ſpale ſed ßm legẽ cõm eſt v olun quocũq; ↄtingit repiri p cauſat᷑.& ſi xps habuit po
ien vm put j 5 liberalit id eſt vol Aun 8 ex illo pᷣncipio cauſat᷑. S xps habuit p
Pſclu Aut velit dice ilitera ſequẽs ⁊ rõ ꝓponẽdi verbuʒ. Stiam peccadi. babere potuit p m. & Hotuit eed
enilißrin tLsrie.obuiat ei litera ſequẽ dat ronem quare de?ta- tẽ inimic? ⁊ ſi boc ẽ impoſſibile.reſtat ꝙ ⁊
“R Aug.hoc verbũ dicit vt redda (Ad illud qg natus ⁊ dei inimicꝰ. iam fuit veo ſimilis int cre
15 len fecit Poien dr elefacnre Kauidi⸗ pꝛimũ. Sen a gnn gier tece ſe na⸗ ꝛmis.
nckänn §obujeie x. R ñ. deſcegit quatum d L it sturas ceteras. qiñ maxime peccandi. videt᷑ q;
Nsi obijcit᷑ de Ber̃./ votétia oꝛdinata que ſuppon Sed deus nõ babuit potẽtiam peccandi. videt᷑
4 doõm qꝙ intelligit᷑ de potẽtia oꝛdin⸗ ſſeriaz. Seg veus nõ b t xps. ¶ Be' vom ꝙ po/ 20
irng leg dom e intell e r deſcẽdere ad miſer ° Sen buerit nec afſupſit xpᷣs. 56,
ogecé ecuit enim deun . Mã ⁊ ſi mi- eã non babuerit nec iciter. Ano modo dicit
Ineent ↄdecẽtiam. Decuit eſcẽdere ad culpã. NMã ⁊ tentia peccandi dicitur dupliciter. a .
ſed nullo mõ decuit d e tm it vt eſt oꝛ⸗ tentis p r⸗ tẽtia qua peccatur. et ſic
n Ntii Enoſto mo vecui tat in ſe. tamẽ opetit vt eſt c tis peccandi. id eſt potẽtia creatñ. quod /
NB ei non copetgtin ſt vel oꝛdina / pootentia peccandi. ide li. ar. creatũ. quod qͥ
tiünii, ſris fao fine nr̃e redẽptõis.Culpa ait vel öꝛi ktia peccãdi nominat ipm li. ar. creatũ.qu 4.
ſendani dinata ad men u vel in habitu nullo iſton mõꝛ⸗ dermise in bonũ adiutũ gratia.⁊ q etig ſiue f⸗
R tio ad culpã in actu vel in . it ſe hũiliare adeo dempt in be aciendi. binc eſt ꝙ üla potẽtis ſiue fa⸗
Smzliani ppetit ſibi. ideo decẽter non potuit ſe . fectiuuʒ bene faciendi. . efaciendi ⁊ potentia
petit ſibi. ideo de ũ vel habitũ ſe deꝰ inclina fectiuuz bene eſt potentia bene faciendi ⁊ poten
anſidi, “ atũ peccati m actũ vel habitũ ſe: eſpõd cultas dici poteſt po iſi ꝑ illã. Alio modo di
t ad ſta Ið obijcit de paſſibilitate ꝙ reſpödet cul i. unll eccat niſi ꝑ illã.Alio modo d
n lnun e Mec valet q obit be paſſ eſt im iu peccandi. nullus em peccat niſi p illi. d peccan-
nchg ret. erqd ou ce a oꝛdinata ad peccan
täinne ret. Mec val e.dom eſt eiñ ꝙ boc veꝝ eſt t di / citur potentia peccãdi potẽtia iũͦ int ſöam
— adeben eo rhe paſi rr⸗ TNadd Ngade, dnen Aktrente derauoe Walin voemt enhenl
utgerantgnie⸗ ſpẽſatiue ſicut inferꝰ apparebit. ¶ erat in et peccati actum. per quod ſõᷣ o dicat᷑ po⸗
S i urcgtga rr rſtat Dabunten licid dente, perrtt Ba,ded rubt mg mras Aetege⸗
kabent viatoꝛis. nõ tamẽ oino. babuit cm̃ ali de omni kentia peccãdi. ich eioſtẽdunt xp̃m babu
r nkeden ſtatu viatoꝛis. nõ tamẽ octi dicit ꝙ xpᷣs de omni tentia p d pꝛima ꝑtem queloſtẽdunt xpᷣm babu
N dintt ti tu ↄpꝛehbẽſoꝛis. Unde Boctiꝰ d te petm̃ aſſum dunt rones ad pꝛimã pt ſa af upſit integre fm no⸗
— ſtatu aliquid aſſũpſit. de ſtatu añt ante pctm̃ aſſu iſſe potẽtiam peccãdi. quia a ideo rões ille cõ
eiinheſſbieft 1 ſtatu aliquid affũpſit. de ſt m affupſit penã. ve iſſe potẽtiam ibet potẽtiam. Et ideo rões ille cõ
j rath z oſt pctm̃ a upit pen ſtram ⁊ eius quãli et p . »„ con/
Ngugn pſit innocẽtiam.de ſtatu p ilitatẽ peccãdi. Quia er⸗/ ſ poſſunt. quia recta via peedunt ⁊ verum c
Wangz Pii 55 offibilitatẽ peccãd ccare cedi poſſunt. quia recta via po dicatur potẽtia vt
uun ignalu ſtatu ppꝛeheſoꝛis impe ſequit᷑ ꝙ peccare cedi poſſunt otẽtia peccãdi dicatur pot.
* aree nõ erat.ideo nõ l8 quocd cludunt. Si vero p adũ. ſic non eſt conceden⸗
oge nurc go pe Pue viator! lij viatoꝛes. ill quo clug m̃ perpetrãdũ.ſic non nceden⸗
Dontuchgmtug potuerit ſicut po in bijs que ncẽrio facit.dom oꝛdinata ae habuit potẽtiam peccandi.ꝓ eo q; pec⸗
18. 5i nullꝰ laudat᷑ in bijs que nccrie ſſͤ/dum ꝙ vpᷣs ohe P natio immo veoꝛdinatõ
ibebuitnanin obijcit᷑ ꝙni t volũtati.ſicut necei on potuit. ⁊ talis oꝛdinatio im 0 de Oinato
* e ue repugnat citas qᷓ care non potuit. ⁊ talis oꝛc ertatis.⁊ ꝑ boc pʒ reſpõ
rdfnr ꝙ eſt neceſſitas quer b intrinſeco. Et eſt nccitas ꝗᷓ carene t de plenitudine libertatis. 2 . e
“ tas coactionis ꝗᷓ nit ab intr. it ex volũ · ditinuit de plenitudine iñ. QAd illud qd obijcit
n Hooiriiin tas coactionis iſta eſt neceſſitas que venit ex vol lo ad pꝛimũ obitctũ in Srin. ¶ ſiw⸗
nentpenuns ſbe tati. u eit neceſ n oꝑibꝰ ſio ad pꝛimũ iquis potẽs. doᷣm ꝙ ven ẽ. ſi po⸗
rnphtic m⸗ ſbeſt volũ ilitate. Cñ & dicit᷑ ꝙ laus non ẽ in oꝑ v om̃i potẽtia eſt aliquis potẽs. dom ꝙ ve eſe
tens titein tatispuabiltc erũ eſt de neceſſitate pᷣmon entia dicat oꝛdinatõem a Ccater ai ſt
tatis. dom ꝙ veri . od obijcitur tentia dicat oꝛdins habet veritates quia poteſt
nmiecinzr neceſſi ſcðo. illud quod obijcitur zlem babitudinẽ᷑.non hab lis haber na⸗
l watlftin ta. ſeg non de lſa. dom ꝙ dicẽ ẽ noͤlem babi itũ eius. ſicut greſſibilis babet na/
uls wartaifnir 19 do ictg. ſec⸗ icere locutõem falſã. 14 impediri ꝑ oppoſitũ eius.ſi ad viden-
en. tuit ſciẽter dicer et hoc mõ abſqʒ impedir ad adiẽdum. ⁊ cecus ad viden
eciaaſmiiſn Ei mõ id ẽ qd oꝛe ꝓferre.et hoc me lem aptitudinem ad gradiẽq 5t gradi. Et ſic da.
AE ex. AUno õem falſã. quia talis pla- lems greſſibilis trucat? pᷣt gradi. Et ſic d⸗
meeelel dubi it ꝓferre locutõem falſ. dum. nec tamẽ greſſibilis tr mereri nõ pñt.
EE dubio potuſt Pcrre locutõe idẽ ẽ qd aſſerere ſiue ihabẽt potetiaz merẽdi.ſed tamẽ mereri nõ pñt
e tit tio eit pte n5 2 veritas ad falſita/ ia impedit᷑ in eis oꝛdinatio illius potẽt ern
. en i Affirmäare. emo no potuit.qꝛ v Si , ia impe in 3070 a ſ ẽ.quia
– niemt affu Zarerendvarone hoc quidẽ nõ fuit impoten⸗ in talẽ actü. Sic ⁊ in olro mtelti Setrante
Eresmi 1e decit gis potentie. aiaʒ xpᷣi exire in actũ peccati ẽ 2.2 B ꝓpter ꝑ-
on, e ne. umo ina Queſtio. ij 9 ſit⸗ & eice Pockelant babeat quã bʒ keareffu ſiue Eleetn
d A „ʒ Aueſtio.fj. el affupſit: Ee esdẽ potetial 5 ſuſtinetis talẽ egreſũ ſiue defe n
ie Atrũ xp̃s potẽtiam peccãdi babuit v ra plantauit fectõez gratie no ſuſtinẽtis talẽ eg iẽ pꝛincipiũ cul
eſ n ¶ Verũ xpᷣs po m. Oſmmia que in na noſtra plantauit fectõe⸗ obf ꝙ potẽtia peccaqi ẽ pꝛincipiũ cul
NNl// ſic vid Dañ̃ = 5 otetiaʒ qua peccam: 4 . 159¾ ẽ. Sed boc eſt inqtũ M
r iti. ſſupſit dei verbñ.Si g potẽtiaʒ latauit. v / he. vom ey ven ẽ. Sed boc eſt 9pt ſibi relinqui p
ne deus. aſſ up eus ab initio in nobis plãtaui *x . it᷑. In xpᷣo aũt n Pt ib⸗ Se c
en. deus ab initio in sͤ daſß q;tñ ſibi relinquit. Ju xpᷣo añt na ⁊ ido non pᷣt cul
mmß bene Rcimus veus abi ſupſit. Itẽ dam̃. Co· t ll vnionẽ cuͦ diuiuitate. a ido non pt ul
ace)⸗ eã ex tꝑe dei verbũ an upi. 2*½ ſtrã ter inſepabilẽ ſt in xpᷣo ſbᷣ ea rohe qua bz
ann ud vet ꝙ e er tge otũ redimerʒ. g oẽm noſtra m ppetrare. qm non eſt in xpᷣ õ
güin me aſſumpſit. vt me totũ r tia peccãdi pam ppetrare. qm̃ quit ꝙ culpa aliqua poſſit
ℳοℳ⸗ . tu me a 1 . tẽtiam. ſed potẽtia pe C ſn Tr 2 o non ſequit᷑ ꝙ c 5. Sn e⸗
d im ⁊ ois noſtre ſbᷣe po 5 pᷣt reꝑiri niſi in ccaatu pꝛincipiare. 55 bijcik. ꝙ xpᷣs ᷣm aiam fu 2
enen ſpam ⁊ ois noſtre ſbe ue nõ p⸗t repiri niſi in creatu painea o. ¶ Ad illg qd obij nabilie ſikit.
ccünie N. eſt potẽtia rõnalis aĩe.que nõ pᷣt buerit. ¶ Item eſſe in xpo. 8 ꝙ ⁊ ſi impꝛopoꝛtõnabilit ſilio
ie n bagen ili. 8 vider ey xpᷣs ea habuerit. it deo ſimilimus. d ꝙ ⁊ ſi in is. tñ ipꝛopoꝛ
nobili. ̊ videt᷑ e xpᷣ⸗ is. illa ẽ ad oppo/ it deo m ic de ceteris creaturis. tñ ipꝛopoꝛ
aͤchngiͤ õ eſt potetia rõnslis. illa ẽ ad oppo/ it aĩa xpi deo. ? ſic de ceteris creaturis. tñ iĩ iſe. 0
nſeͤchen peccadi eſt potétia ronslis.: aliud q fuit aia rpᷣi de .qf̃ d cũ ſit ſũme potẽs ĩ ſe.p
cun i portetia pege en hene bñ faciẽdi. Si non aliud qỹ fi bilit diſtat a vo. afñ de cũ ſit ſũm iciẽdi. nec
4 adẽ eſt potẽtia bñ faciẽdi.S ccãdi. ¶ Itey tionabilit diſtat eficẽ nec hr̃e potẽtiã deficiẽ 1. necc
zum. (Mn ſita. Seaci li. ar. aſſũpſit. ̊ ⁊ potẽtiã peccãdi. ũ fuit ſe. 1 ex. ſe.nõ pᷣt deficẽ nec ł d radicẽ. Sʒ aia xpi eſt
nis nin li. ar. ⁊ xps li. ar. aſfupſit. . 8 punitũ ⁊ afflictũ fuit ſe. ⁊ ex. ſe.n deʒ. nec q;tũ ad radicc. Sʒ aia xp̃i eſt
cnn n, lũ illud curatũ in nobis qð punitũ ⁊ a q;tũ ad oꝛdiatõeʒ.nec q; aʒ ſuã eſt vtibilis ee
Vortin ſolũ illug curatũ ẽinn imaxime indigebat po/ ta ſic aie alie. ⁊ ex hipſo ꝑ nazʒ z deffriat BRh-
o . “ in xpᷣo. Sed in nobis curari idek creata ſic a 9E. † cieédi.5 nõ deficiat h̊ bʒ
in xpo. Ded „ otat ꝑ culpa. vice ctibil. ⁊ potẽtiã bʒ deficiẽdi. marb
ucu n di.qm illa ẽ que egrotat 4 it ba⸗ Lefectibil. ⁊ potẽtiã defectu. Et iõ nõ ſe⸗
mnn tẽtia peccã t 2 afflicta. ⁊ ſi h. a pᷣo fuit ba deæfect 7 qᷓlõge diſtat ab om̃i defectu. Et ĩ
muan ni ꝙ in xpᷣo paſſa fuerit ⁊ afflicta.⁊ ſi h. a xpo i habu byñ ficio eiꝰ? qͥ lõge erit omi potẽtia peccãdi.ſ es5
aberer ꝙ in xpo p⸗ 5. Xp̃s m bũanã nam! it ꝙ aia chriſti caruerit omi p pISE
n ita 1 aſſũpta. ¶ Sed õ. Xp̃s ᷣn a pec quit᷑ ꝙ aia chriſt actũ ſiue defectũ ꝑ ill do
6 bita anmpta. c am. ſed potẽtia pec quit ꝛdiatõe ad talẽ actũ ſiue defe
aacſra bentat n viniigaent aids ee a hhcichet beiit ene veo iwdins.
Blenſ licten ar. potẽtia peccãdi nõ fuit in xpo.¶ Itẽ

Snſequẽter querit᷑ de ↄditõe nãe aſſũpte qᷓ
tuʒ ad ſexũ.Et circa hoc duo querũtur. Pꝛi
mo querit᷑. Vtrũ deũ decuerit aſſumere ſe/
xũ muliebrẽ. Gcdo vtrũ decuerit carnem aſſumerè
de ſola mulicre. ”

¶ Qucſtio. .

¶tn decucrit deũ aſfumere muliebrẽ ſexũ ad repan

dum genus hũanũ. Et ꝙ ſic videt᷑.quia oꝛdo reꝑati
onis ꝑ oppoſitũ debet reſpõdere lapſui.ſed nr̃a rui/

na fuit ꝑ mulierẽ.g& ⁊ relcuatio.⁊c. ¶ Itẽ ideo aſfũ/

pſit deus nam fragilẽ.vt dũ ſua fragilitate vinceret
foꝛtem.mirabilis in hoc dei potẽtia reluceret.Si er⸗
go fragilioꝛ eſt ſexus muliebꝛis.videt᷑ ꝙ eius fuiſſet
otẽtia magis manifeſtata ſi in ſexu muliebꝛi diabo
um ſuꝑaſſct. magis cõgruũ fuit mulierẽ qᷓ; virum
aſſumi a verbo dei. ¶ Item ſpũs ronalis ita vnibił

eſt indifferẽter ſexui muliebꝛi vt virili.& pari rõnce ct

ſpũs increatus. ꝙ indifferẽter ſc habet ſexus vterq;
ad vnionẽ quãtũ eſt ex ꝑte nature.Si g ſexus mulie
bꝛis magis depꝛeſſus erat in miſeriã qᷓ; virilis. cum
dei filius incarnatus ſuerit ad nr̃am miſeriã releuã
dam. videt᷑ ꝙ magis debuerit aſſum ere ſexũ femine
um qᷓ;ᷓ virilem. SGis ples aſſimilari debet ſuo pꝛin

cipio.ſed xpᷣs natus fuit ex ſola virgine matrc. ſi ex

feminctraxit carnẽ. magis debuit aſſimilari mr̃i q;
alij.g ſi nõ degenerauit.potius dehuit ex ea trahẽ ſe/
xum quẽ babebat virgo q;ᷓ aliũ. ¶ Sed cõtra.ph̊us
in li.de animalibus.dicit ꝙ femina ẽ vir occaſionatꝰ
boc ẽ impfectus.jᷓ ſi homo aſſũptus debuit eẽ perfe
ctiſſimus. non g debuit mulier eẽ ſed tm maſculus.

Itẽ qð mag Apo.j.Coꝝ.xj.dic ꝙ caput mulierꝭ

ẽ vir ñ ecõuerſo.ſed hõ aſſumptus ẽ caput totiꝰeccle
ſie.g non debuit eẽ ſer us feminci.alioquin fieret per

uerſio oꝛdinis.qd quidẽ non debuit deus in ſua in/

carnatõe facere.quin potius deſtructũ oꝛdinem de/
buit repare. ¶ Itẽ pᷣncipium totius generatõis ẽ ſe

xrus virilis. Ma ex vno viro oẽs.ſed hbomo aſſũptus

debuit eſſe pꝛincipium totius regeneratõis ſpnalis.
non g ſexus muliebꝛis.ſʒ virilis. ¶ Itẽ ſi aſſupſiſſet

ſcexum muliebꝛem.ergo cum fiat cõmunicatio ydio/

go non decet eſſe niſi deum ⁊ filiũ in illa ſũma trini

matum. deberet dici dea ⁊ deberet dici filia. Si er/

tate non deam aut filiam. nullo modo decuit deum
aſſumere feminam. ¶ Rꝰ. dᷣm qꝙ abſqʒ dubio non
ita decuit deum aſſumerc ſexum femineum ſicut vi⸗
rilem in vnitatem perſone. Et ratio huius eſt.quia
muliebris ſexus non eſt tante dignitat ſicut virilis.
Excellit enim ſexus virilis muliebꝛem ⁊ q;tuʒ ad di/

gnitatem in pꝛincipiando ⁊ q;tum ad virtutẽ in agẽ

do. ⁊ qtum ad auctẽ in pꝛeſidcndo. Oꝛtuʒ ad digni ·

tateʒ in pꝛincipiando.quia omnes tam viri q; muli/
eres ex vno viro fuerunt.in quo eſt expꝛeſſa repꝛeſẽ/
tatio egreſſus reruʒ ab illo vnico pꝛincipio pꝛimo ct
ſummo. Otum ad virtutem in agendo ſimiliter pᷣ/
cellit.qm̃ viri eſt agere.⁊ mulicris eſt pati. Añ plus
babet ſexus virilis de virtute actiua. ꝓpter quod et
robuſtioꝛ eſt ⁊ re ⁊ nominatione. Nꝛtũ ad autoꝛitatẽ
in pꝛeſidendo etiam preexcellit. Mam ſᷣm rectũ oꝛ/
dinem non mulier viro.ſed vir preficitur mulieri.tã

ꝙVyꝗcaput coꝛpoꝛi.ſicut dicit Apls.Om̃ eꝛgo in verbo

aſſumente naturam hũanam eſt pꝛecipua dignitas

in pꝛincipiando.⁊ virtus in agendo.⁊ dominiuz in

——

pꝛeſidendo. binc eſt ꝙ, magis decuit ſexum viriles

muliebreʒ aſſumi a verbo increato. quia illi nãe af⸗
ſũpte debueꝛt hec tria cõicari excellẽter. Et iõ ↄcedẽ

de ſũt rões ad bãc ꝑtẽ¶ Ad ill qd pᷣmo obr in õniũ 2

ꝙ ruina fuit ꝑ mulierẽ.dð ꝙ qꝗᷓuis in ſexu mulicbꝛi
ruina noſtra fuit inchoata.in ſexu tamen virili ẽ cõ/
ſummata.Et qm̃ noſtra repatõ in natura aſſu mpta

babuit conſũmari.hinc eſt ꝙ ſᷣm rectam coꝛreſpodẽ
tiam magis decuit virum q́; mulierẽ aſſumi. ¶ Ad 2 G

illud quod obijcit᷑ de fragilitate. dom ꝙ; ſic congruñ
fuit xpᷣm vincere per fragilitatẽ in patiendo.vt poſt
modum vincceret ꝑ virtutem in reſurgẽdo.⁊ ideo ſe
xum talem debuit aſſumere qui ctiam fragilis eſſet
ad tpᷣs ꝓpter paſſibilitatis qualitatez. ⁊ nibilominꝰ
ad virtutem oꝛdinabilis ᷣm qualitatem nature.⁊ ta
lis fuit virilis ſexus magis q; muliebꝛis. ¶Acd illud

quod obijcitur de vnione ſpũs rõnalis ad vtrũq;ʒ ſe/ 27

xum. dom ꝙ non eſt ſimile. Pꝛimũ. quia ſpũs vnit
coꝛpoꝛi ita ꝙ; ex hijs fit vnum.⁊ con eſt cõmunicatõ
ydeomatum.non ſic aũt de verbo eterno quod ma/
net in ſua ꝓpꝛictate.cõmunicãs homini aſſũpto ſu⸗
as ꝓpꝛietates.ad quas cõmunicãdas magis ſexꝰvi/
rilis q; muliebꝛis cõpetens erat. Pꝛeterea non eſt ſi
mile.quia ſpũs increatus eſt nobiliſſimus. ⁊ vnio qᷓ
vnit ſibi noſtram naturã in ꝑſona eſt nobiliſſima.et
ideo nobilioꝛem ſexum debuit aſſumere. Mon ſic ãt

eſt de ſpũ rationali.¶ Ad illud quod obijcit ples 18

debet aſſimilari ſuo pꝛincipio.dom ꝙ illud eſt vcrũ
quando ꝓducit pꝛolem oino ᷣm ꝓpꝛiam virtutem
nature ſuc. Mon ſic aũt eſt in ꝓpoſito. Mã virgo cõ
ccpit mota ⁊ adiuta ſpũſancto.⁊ ideo magis pꝛoles
habuit ſexum quem ſpũſſanctus elegit. qᷓ; ſexuʒ quẽ
in matre inuenit. HNec in tali generatione eſt degene
ratio.ſed magis nobilitatio.quia non eſt cõtra nam
mulicris concipere ſexum virilem. immo magis cu/
pit naturaliter mulier babere maſculũ qᷓ; feminã.

¶ Qucſtio. ij. f

¶ Ntrũ magis debuerit carnẽ aſſumere de viro ſimul

et muliere.q; de muliere tm. Et ꝙ ſic videtur. hcb.ij.
Debuit per omnia fratribus aſſimilari.ſed ſimilitu⸗
do ſuperna permaxime conſiſtit in generatione. er/
go videtur ꝙ ſicut alij generãtur ex patre ⁊ matre.qꝙ
⁊ ſimiliter xpᷣs. ¶ Item criſtus hũanam aſſũpſit na

⁰

turaʒ vt nos curaret a moꝛbo oꝛiginalis peccati. Si

ergo oꝛiginale peccatum traducitur per viam gene/

rationis de maſculo ⁊ femina.videtur ꝙ ſic debuit
naſci. vt ſicut ſua moꝛte nos a moꝛte damnationis li
berauit.ſic ſua oꝛigine noſtre oꝛiginis vicioſitatẽ ſa/
naret. ¶ Item xps equaliter venit ad ſanãdũ vtrũ/
qʒ ſexum.ergo videtur qꝙ debuit vtrũq; ſexum aſſu/
mere vel ex vtroq; naſci. Sed non vtrumq;.quia vlł
in vna pſona. ⁊ tunc eſſet bermafroditꝰ quod eſt ab
bominabile. Nel in duabus.⁊ tunc eſſet ſupfluitas.
ergo debuit hũanã naturam ex vtraq; ſexu ſuſcipe/
re. ¶ Item nobilius pꝛincipium generationis ẽ vir
qᷓ; mulier.ſi & alij generãt᷑ex viro ⁊ muliere.⁊ xpᷣs ex
ſola muliere. nobilio:i mõ ſũt alij boiĩes gnati ꝙ; xpᷣs
Si g non decet vt aliquis ipᷣm in nobilitate genera/
tionis exccdat.videt᷑ ⁊c. ¶ Cõtra.geniti ſᷣm nalẽ p/
engaeern ex viro ⁊ muliere cõtrabũt moꝛbũ oꝛigia/
em.ſed xpᷣs ab illo moꝛbo debuit cẽ oino immunis.

itnspe
1 adch
Jſpon
hialge
ſaſcecide ⸗
Gmt
ſgtens
brbardu⸗
19 unar
ataneef
nun deyi
gunfcauit
Tpurifia
heratiug
Limmcn
tuitihſ
feßimn lege
ohſiiſch
lgriut
Namale
gpeodo⸗
nigtss
foscñt
ſtegene
figen
loni
opetn⸗
Rten
N
Nehttd
foſihetn
Wos
hodi
Auut⸗
Plls
ulu⸗
tlo ſee
iſſay⸗
Ulrndi

Ndiri
ſ

Di.

L tẽ
z ſerul ges
. 2 vtroazſ natere
Aons Sronon debui
dis igx
R virgo. S
r zul
Allän g⸗

XIII

tur ad 2
2 ucun riũ 3
de ſut rones q obijcit un XNrv
Ete ildd ts affimilari d
Roulo. E A afrdcta n
prolta ißm po
de

t oꝛdia⸗
tõem ſun E
tẽ erug ies luti nec nos i5
fam ſal⸗ i nec nre ſa 5s8 elegit. ea
ſt de bijs odus tit ſicut i t ſimilari. cõtra⸗
ixtõez. Alie tails ges coß Knon Enaannn aſeeratnd⸗
ꝑ cõmix tiõe ta. ditioni edi mogun talẽ modur dicus mit endi
t ex ia naſci negencrn d? eruc d naſcẽ ia nos ꝑ nus me do naſcen e.
it ex ip noua r mo qtů a io eſt. qu d xpᷣs boni tali moe nuenir
c nõ debu erare uit. Sʒ 8. G alia ratio bum. ſed/ eſt e in biſcũ co 8 cu/ z3
ider n s regene ſci debu õſuetu ali mowur E. hinc⸗ nec no ſci vt nos t
ugere. vid mit no ſali na alis c atrem himus ebuit eẽ. milari it ſic naſc ſſpoſuit v
ES Exps vent 6 2 ſpů ſt carna aberet p iunz bi 0 d bis aſſit debuit e⁊ ſic diſp i me⸗
Itẽ rx nouo mo liere e itus. hab iũ filiu 23 mo buit no bijcit q; c curare am. AUñ C
pñali. nor 7 mul enitus. ecet vñ HHmo on debum uod obij it ſic ci pam nam tu gen⸗
Pnecffi ſpnall Viro ſic eſſet gen non d it xpᷣm k l].„ no d illð q us venit ſ aret iß lã in ac atö
zus ginn Edi xps ſic eſ Si g decuit xx bio p et. dom ꝙ de vt curat efficaciã i ener
atneiſtih, 26. G 7 patr. 8. reſta xps: muli⸗ 1. et pſo⸗ babz ationis. ſpů ſci
h in terris. atre * d iro ⁊ mi ſicut.n. urar iſti non enera aqua: ut nos na
Wnmniſn in te duos p e⸗ iſſet de vir⸗ etm̃. .ſic cur⸗ a criſt tu regen ſed ex ſicut nos u⸗
13 Abere carne. volui 8 mulier. irginalẽ. Ddicin in ac uine. —, — naſci erit im
ermantt hab ſſumere ere ſi volu ſit ð mu virging ge õis ſed 2 ſang it eũ ſic iſpoſue lioqᷣn
aim it anunin ſſumer aſſũp vterum vi t vim ratoõ carne cdecuit el non diſpe m. ali
ininA, 29 do rnẽ a i ſicut aff cti vteru luiſſe tus eſt ex t nec? ſcẽdi non itinmn. t als
nin ( it ca iro tiñ ſpuſfãcti ſi voluif ſanc nõ eſt oꝛtuit n m naſc babẽt mer ſicut 4
mngfrangii tun de vir⸗ atione ſp tuiſſʒ vt ex eis ſ „Po⸗ 5„ no op u modu fides pi tum. I quod ʒ
am de it opatione epotuni tate. ido lllũn⸗ vtf eyꝑim dill qꝗ
e nince 7 ſa ter a mul⸗ liqua aſſume⸗ mune i aduẽt es p bũa Eſum. ruũq; ſexu
uriniitcene. pu ificare ⁊ arite bſq; ali arne mẽ eꝑ ſui k fides ꝑ it oſtẽ evtruq; nioꝛcz
Ai utuica⸗ viro p et᷑ ab luiſſet c ſed tat tare ꝑ éderet᷑ do fuit ſaluar ; digni
Panfſt tiuã in naſceret ſi volun liere. ici röne pꝛehẽch in ſeðo nerat ſe tanq; de 6aſfũ⸗
—KrrH nera ulatus ne ruẽtia iro 1 mu ltiplici rõ⸗ dep arto 2 liter vener⸗ ilẽ ſexũ n vini a .
Cr win immacule incogru de vir c multi⸗ et de in qua equa nẽ vir ſexum b ei?d re
unmmnn it itaqz ſi ze inſtij nunc. Et! vt carn Emfis. obijcit᷑. crum E. at uit peſare ae mulier⸗ 180 a
z l tui legẽ nã ñ ſicut nu cebat ignitaté mi i⸗ m ve is debui fuit. ſed q . ludẽéda. on
inüſih non ſarſet d nae aͤſe 8 iſit puile Etiã pꝛis. quodãn iaſicidtig nequac; ack uc wert ſexruũ
Pi auiei Ructie dul ꝛima ẽ non am oꝛoꝛificeti⸗ cum ſit. quia mmciẽtia ido dð um v ltero.
Dei guſkſi cong lierc. P filij dei ne bonoꝛo atre. cum puit. 9 nis ſuffici uliere. buit aſſt zũ de a
n tanctönna, ſola mul tõem r ſeruãdã hẽbat p⸗ erris pa dẽption en de mul ut debuite aut vn ñ ſi 8R vtrro
rhcnnn 30 lue ob cda Ppte eternat 6 veni⸗ trib? tili ſupſit e Es qua ſt em̃ n ſtũ valz e llud q 0
isdonitiſſint qi is. S ratoem elis. nõ us pat . Pzi / ſufficiẽ ſexu. El i. et tũc tã Ad il . 9 ds
nas niniſih nitatis generg et in cel duobu iniuria pꝛi/ eſt troqʒ; ſe iebꝛi. et recte. C bꝛiſt?:
iusmgig s em̃ m ſufficeret tre. ne due ſic in plédam t de vtre mulieb: õͤni rec m ch⸗ n. cu⸗
mis 4 xps en ſibi ſu n mat lene. ſic plöcam au irilẽ de dãt rõn ium. don ñ eterni
Ctrne iſte plene ſed ſolum lius p cia ẽ ſpter op n⸗ 2 t virile de ↄcoꝛ incipiu et deũ dit om
n ammt iſte pl re. ſed ſe Et fili ercia ẽ p⸗ hoiem in⸗ ſicu lius ↄce 8 pꝛincit habet excedit om
twhlſims mi tre auene neutri ö fieret. is educẽ hoiem i eẽ 93.23 26 no mmo p timabi creatũ. 53
ſine exiſtẽs. dãmõ fi in mod educẽdi ere. de vi ijcit ꝙ p atre. im inextime atre cre⸗ itatez
— us ex quodam tis in d? edu liere. heit ? bſqʒ p ignitas ijj habẽt p . e digni
fordes mo patr iuerſita plex mo de mi imi ⸗ on ẽs lẽtia digni balij Emaioꝛ aliquẽ loco
urnſiner n mo pe m vni druplexn nec der es pꝛit n celleti⸗ u. Et iõ ꝗ n ꝓpt m s aliquẽ Is
cat tnntge fectõem eẽt qua de viro ne o. Tres pꝛi nartn ius excell catu. Etie vone ) hꝛiſtu iet oi
iguuliſt, Pt 2 cuů eet q nec de vi e viro. deus q Et. ins tre creati e. hoc em chꝛilin ſo noi
goluckte ce Dꝛc uliere. liere ſin ſi vt tꝰ eẽt nsẽ patt — inime. i. Habzʒ ilis vt ex ip
n Wen wnn 31 ſ. de vir liere. de 1reſta i alio mõ 2c tis la ſtus ven⸗ tu c enobilis
eF o ſiue mu aee⸗ iõ non iſtʒ. ſi al ruita 5ſe ſtu reſpect i adeo ẽn is ⁊c. le⸗
a irpo ro ſin ſerãt. nõ feciſſʒ. m congt vtrogz ſe alioꝛ rel ati qui in terr “ ad ple⸗
geiniin pꝛece quodnõ õcetia⸗ ctus in vtr. uma ali nis creat celis ⁊ onẽ q́;tũ ad
nunmgets mi pꝛe dderz. q ꝛreſpoõ Efactus iro cõſũm patnis 8 in celis ẽpeionẽ qᷓt.
Z i du a „ ter co lapſus in vir ipien/ pateꝛnita + dẽpeio L icõem
nasdr zan mo ta rõ Ppt t ſicut atus 7 Sdo 75atr a pa noſtra re . ũ ad ↄdicõe .
An Meckd . 3 liẽ ẽt ulier cr ito. 2 p F ae . . 0o q;t Arup⸗
none 3 ſus ⁊ reꝑ in mul t mu abſcondi C¶pa . ꝛdina s a xpᷣ 3. In qᷓ u gia
mumnckäinn pf⸗ mo atone vt in abſce .ſ.in cru gtio oꝛ nã aſſüpta a i duas. c. cũ aia
A gs0 xu. ſed p Et in repa ñ ſupare in puello. —1 incarng MVMM ſang nag at ps iſta c qᷓ̃ri opꝰe obie/
nmene tus. ſic eẽ abolũ ſuß eet in di eu xpi inean gr de bũa iuidit at p⸗ iiij. hic iſſoluit o tẽ.
g nni. tus. ſic eret dy vnceet bi ſe it migr ie. Diu ic. . di. xi ſiue d ꝛeuitaté.
N. da incip anifeſto eñ uõ Verb 1. 2⸗ upꝛa egi fre ⁊ ſap itudie ſcic. itatõez nẽ ob b Emiate
ilius in manifel xiij. Qu. ie ſimul. m ⁊c. S ieelie gre zPbie ouz dub t rema vr pꝛed ter.
a iſtinctio.) lapiẽtie u ßm boiem plenitu ſpalit Za remot idiuiſa pt oria it c. In ter
— D ET lapl! ꝛiſtũ tũ a 3 vo . in ſcar 28 Del clij. q or epit? bdi/
marinin etaiſ ariuner lannzalze uue⸗ Amb. . 1
ſrceanin — Ket n hac vo idie gr qrũ pᷣma de Stie v; o it 7 expl. bſij. ihi. a cãt vba Aml iq̊ ſũt
oſe u e. In 8 plenitudi t. i qjrũ pᷣ it ſetẽtie iſſoluit eté ãbꝛoſſij. ..ibi. be Ecaput iq̃ſt
eli, ea n l dꝛuidit.i buic at ſe gr diſſ⸗ aucte llligi.i lleẽ ca ſctis vᷣᷣ
Aim i duas diuie ibi. huic ma mor ð p au it inte a tll in ſctie
Eetin er . 2maꝑ Ztmiat tes. qru! expo ne p oiĩs in ſapia oẽs ſe ct?ẽ. iti⸗
imehein 1 ꝗvr ver diuidiitre ſuã ſol⸗ beoſij vba ſaue urã hoĩs 3 Aiſol⸗ ſupꝛa 612
imag S ctoͤez qᷓ vi s poteſt opponitz! icta ambꝛ 8 ß; naturã —9 Dꝛgeñ. ſi qnqʒ ſẽ
innti⸗ S3 ſcda ps poteſt eit peelie F3 Ps bʒ na 5 to? Digef lc 1
wünm Sʒ ſ. 1Barhega vor t ꝗlit᷑ pꝛee lr̃a c. xpᷣs lüc. ocepꝑ ñ diſtigu ndentes
eritati. In ſcd mat ꝗ ahi ex lr̃a⸗ te. ꝙ Pfecit. ab ipa⸗ Enñ ad es coꝛrñe ibi⸗
Nwnze, ce⸗ vVeritati. ltia determ nt trabi e Pita t nec holez ab iß tꝰenad ſpuales alibꝰ. 2 ſo
. 4 vO vlti 1 iñ ſatis etermia 6 potui Pʒ ho . ſs dat itat. P coꝛpalt illi ſeſ
,A daxo- ant ꝑtii et icere nõ pe expm ʒzh ui ſpũ lit hi 13 Inqʒ co- 0c8 illi! li⸗
uiſiones gratia pficere lean e xpm e cuiix Paut ne dicit ꝙ ſpuali
mmui uin AAH eegaeuli lach initan go gi guns Eet ſeisl ſan.
ſuin, H — fe plenitud leitudo zdans: gale i 2. male 3: Teein
nan ihin — 88 Ffe rg. 1è pl . ad dar inẽ ſẽ itꝰ. ?7 ol/ b Eſol? tact ſeſono
nmtn ns II DS mẽſurã. it Aug. ad coꝛpeme 7 audit tai ctheſe tact;ẽ ſe 0
e II XE itat vt ait 2 tinfo coꝛ iſoẽ. tactꝰ. Ita i ualibt ꝛ eo
nuſ n Ei I vohi itat ĩ ſct ite. ibi ei it ſolus Ecaput bilioꝛ
wfs oloſẽb. ij 3 ita hitat ñ ĩ cap is at le ille ẽ cat eſt
SS Cc 2. Mnöi ãtũ ĩ ca ceteris ar 2 ille ? tus eſ
rmt c. Hᷣ ß ñ qu to. In cete ltatl. gꝛ s tactus en
mne mẽbꝛis: H ñ qn Xtact“. do diuiĩta Oſi ſolus
arrme hil ec dſt lenitudo din quaolt le
SS Situ fact“. tat ois p ſanctis x .
n ic, 5 ör plẽitu fae abitate ein lone
Gti, 2Rar ſür⸗ ounges ſeſus⸗
jlo ⸗ do diun iſto. r
1 n bitarei chꝛ Sð
rihit rld⸗
taN

4

A. au

—*

magis iũgit de pximo ei in quo eſt ſũma nobilitas vtpote deo.g videt᷑ q́ multo magis ĩ tactus deberent
alij ſẽſus in viris ſactis reꝑiri.eſt ꝙ̈ qõ quid aug. hic vocʒ quiqʒ ſenſus ſpũales.Et iuxta hoc quid ſint ſenſus

ſpnales ⁊ qualit᷑ diſtinguatur. Rñdeo dom ꝙ ſeſus nomiat vſũ alicuius potẽtie exiſtẽtis in re viuẽte et a re
viuẽte ᷣm nãm. Per hunc etiam modum in ſpũalibꝰ ſẽſus dicit vſũ donoꝛũ gratuitoꝛũ.qᷓ quidẽ dona ſũt in

eo vitalia quo ſũt gratuita. Poteſt g ſẽſus accipi large
Aug. in l̃a cũ dic. ꝙi

xpᷣo fuer̃t oẽs ſẽſus.i

Ht dici ſtricte. ⁊ ſic ſen
ſus ſpuᷣal dr̃ vſus gre
interioꝛ reſpectu ipᷣiꝰ
dei ᷣm ꝓpoꝛtiõem ad

quibus datus eſt ſpũs ad mẽſuraʒ. cũ de illius pleni

deus ei plenius cõferre nõ potuerit.⁊ tamẽ vere dicit᷑
ꝓfeciſſe ſapia ⁊ gꝛatia.non quidẽ in ſe ſed in alijs qͥ de
eius ſapiẽtia ⁊ gratia ꝓficiebãt.dũ eiꝰſapiẽtie ⁊ gratie

„

ꝓ quocũq; vſu gratie ꝑfecto ⁊ euidenti.Et ſic accipit

b Quÿ intel⸗

‚— tudine acceperũt. Acceperũt aũt de illius plenitudie ngae donleni
Itñ ad babi, comim non im eſſetiaz ſed im ſimilirudinẽ. quia niich la ej⸗ cudine c, acee
vſus in oimoda pleni dem eſſẽtialiter ſed ſimilẽ acceperũt gratiã. Puer gil⸗
tudie numeroſitati ? le plenus ſapiẽtia ⁊ gratia fuit ab ipa conceptiõe. ANmſñ
ꝑfectionis. Alij vero hiere.recte dicit. Nouũ faciet dñs ſi uper terraʒ. mulier Jere.xxxj.
Nar gits gekt 27 circũdabit viruʒ. quia in vtero virginis perfectus vir
q; tact?c ſenſus maxi extitit.non ſolũ ꝓpter aĩam ⁊ carnẽ.ſed etiã ꝓpter ſa⸗
me neceſſanꝰ vite. õ5 Pientid ? gram qua plenusereert.
dicit ꝙ in alijs ſact. · ¶ Ponit obiectõem cõtra determinatõem ſuã autoii
ſolꝰ tactꝰ. Eñ ſic ani / tate euãgelica.⁊ eã ſoluit ⁊ exponit. b r
mal lecrum crceclie ¶Huic aut ſẽtẽtie videt᷑ obuiare qð in luce euãgelio le/ 5 biectio.
biilitate vite c integri Zit. Jeſus ꝓficiebat ſapiẽtia ⁊ etate ⁊ gratia apð dei Luc.ij.
tate ſeſuum. ſic xs in et homines. Si em ꝓficiebat ſapia ⁊ gꝛatia.nõ videt
gre plenitudie excell? a cõceptõe habuiſſe plenitudinẽ gratie ſine menſura. .
tiam bʒ reſpectu oim Ad quod ſane dici poteſt ipm ſᷣm hominẽ tantam a d ſ'ad ebie
ſactoꝝ Alio mõ ſeſuſ conceptõne accepiſſe ſapiẽtie ⁊ gratie plenitudinẽ. vt ctionem.

quiqʒ ſẽſus.Et ſic accipit Oꝛige.⁊ Berñ.qͥ diſtinguũt quiqʒ cẽſus interioꝛes.quoꝝ numerũ facile eſt affigna

re. Quilibet em̃ illoꝛũ ſẽſuũ ſic
talẽ dicũt.Sed quidã ſe ma

cut vult Berñ.radicẽ habet in intellectu ⁊ aſfectu. ꝓ eo qꝙ; cognitionẽ exꝑimen
gis tenẽt ex ꝑte intellectus.vt viſus ⁊ auditꝰ.Quidaʒ ex ꝑte affectus.vt odora⸗

tus guſtus ⁊ tactꝰ. Et ſufficiẽtia patet ſic.quia ex ꝑte intellectus cõtingit dupliciter circa cognitiõem alicuiꝰ

exerceri.Aut ꝓpꝛio intuitu.⁊ ſic eſt viſus.
ctõem vero triplicẽ cõtingit repire ſtatũ.
in vnione. ⁊ ſic tactꝰqui eſt ꝑfectioꝛ inter oẽs ſẽſus ⁊ ſpiritualioꝛ
ſpũs.pꝛopter quod dicit᷑.j.Coꝝ.vj

Aliter em̃ Aug.accipit ſẽſus q; Oꝛig.⁊ Berñ. Patet ctiã illud quod vltimo qᷓrcbat᷑ b

ſpũs ad men. Innuit mgr̃ ſãctis dat deus ſpiritũ ad menſurã.Contra Jaco j.Qui

Aut aliena excitatione ſiue inſtructõe.⁊ ſic eſt auditus.Circa affe/
Aut in remotõe.⁊ ſic odoꝛatꝰ.Aut i approximatõe.⁊ ſic guſtꝰ. Aut
Apter hoc ꝙ maxime vnit᷑ ei qui eſt ſümus
qui adheret deo vnus ſpũs eſt.Ex bijs patct litera ⁊ reſpõſio ad queſita
¶. Quibus dat? eſt
dat oibus affluẽt ⁊c.

glo. Omnia dat oibus nõ in meſura.g ⁊c̃. Item eadem largitate ⁊ libcralitate dat gratiã membꝛis qua dat
gratiam capiti.ſed pꝛimũ fecit largitate immẽſa.ergo ⁊ ſcᷣm. R.dm.qꝙ cuʒ dicitur deus dare ſpm̃ non ad
mẽſurã ſiue nõ in mẽſura hoc dupliciter pᷣt itelligi.vłquia fit pꝛiuatio mẽſure reſpectu doni dati.⁊ ſic accipit
Aug. cũ dicit ꝙ ſãctis non cõuenit illud quod dicitur de xpᷣo ꝙ datus ſit ei ſpũs non ad menſurã. Alio mo/
do poteſt intelligi pꝛiuatio menſure reſpectu largitatis ipius impartiẽtis.⁊ ſic intelligit illa glo. pꝛedicta.qm̃
intendit dicẽ ꝙ gratia collata vnicuiqʒ ſit ſine mẽſura cũ dicit apłs. vnicuiq; ſicut mẽſus eſt deus ßʒ mẽſurã
fidei.ſed bic vult dicere ꝙ illa gratia cõfert᷑ ex liberalitate immẽſa.cuius ſignũ ceſt ꝙ oibus dat affluẽter ⁊ nõ
impꝛoperat.Et ſic patet reſpõſio ad obiecta. Poſſet etiã dici ꝙ Aug. intelligit reſpectu ſingularis pſone.ſʒ
pꝛedicta glo.reſpectu totius eccleſie.⁊ ideo nõ eſt controuerſia.qm̃ in eccleſia eſt plenitudo numeroſitatis
excedit mẽſuram cuiuſlibet ſancti ſicut dictũ eſt ſupꝛa. c ¶ Acceperũt aũt deiilliꝰ plc.nõ ſm eſſẽtiam ſed
ſm ſimilitudinẽ.Contra.videt᷑ falſũ dicere.qm̃ ſᷣm hoc poſſct dici ꝙ accepimus de plenitudine gratie petri
m ſimilitudinẽ.habuimus em̃ gratiã ſimilem ei. Item buic expoſitõni videt᷑ litera ſequẽs cõtradicere cuʒ
adcitur. lex ꝑ moyſen data eſt. gratia ⁊ veritas per ihjm xpᷣm facta eſt. ſed movſes illam eãdem legẽ cõmuni
auit alijs quã ſuſcepit. xpᷣs eãdem gratiam. Item nos pticipiamꝰ carni ⁊ ſãguini eius p vitatẽ ⁊ ſbᷣſtan/
tiam. ergo pari ratione ⁊ gratie. Aut ſi non.quer᷑ quare non. Re.ddm.qꝙ cũ dicitur aliquis accipere de ali⸗/
quo.de poteſt impoꝛtare habitudinem partis ad totũ.ſicut cum aliquis dicitur accipere de vino qð eſt in do
lio. Ael poteſt ĩpoꝛtare babitũ pꝛincipiati ad pꝛincipiũ. ſicut ſi aliquis accendat cãdelã ad ignem alteriꝰ cã/
dele. dicitur acccpiſſe de lumie alterius candele. In vtraq; aũt harum cõpatõnum. bec ppoſitio de impoꝛ/
tat aliquam vn itatẽ ⁊ conueniẽtiam.ſed in pꝛima notat cõueniẽtiam in ſbſtantia ⁊ natura. In ſcdᷣa vro no
tat conucnietig in cõfoꝛmitate quadã que attẽditur ſ̃m aliquid cõmune. Om ergo gratia xpᷣi non fuit trãſ-/
fuſa in nos per deciſiõem pꝛis a p f
