moꝛiet᷑.Idẽ ſuꝑ ps.xcviij.vbi dr̃. Adoꝛate ſcabellum
pedũ eius qm̃ ſanctũ eſt. Sciẽ̃dũ qꝛ ĩ xpᷣo terra cẽ.i.ca⸗
ro q̃ ſine impietate adoꝛat᷑. Suſcepit em̃ de terra traʒ.
qꝛ caro de terra eſt.et de carne marie carnẽ accepit.hᷣ

tonitas.ſic vnica adoꝛatione adoꝛant᷑.Ad ſllud qð obẽ ꝙ ille pſone diſtinguunt᷑.dm ꝙp ⁊ ſi diſtinguũt᷑ rõne
emanationis ⁊ oꝛiginis.nõ tñ rõne adoꝛatiõis.ið nõ ſeqt᷑ reſpectu haꝝ hẽant diuerſas adoꝛatiões.ſᷣ ꝙ ba

beãt diuerſas relatiões.⁊ G quidẽ dictat fides ſana qu

cõſequit᷑ adoꝛatio.Et ꝑ B̊ ptʒ ſequẽs obiectio.ꝙ ſcʒ

adoꝛatio ſeqt fidẽ.nõ inqtũ diſtinguit tres ꝑſonas ꝑ relationũ pluralitatẽ.ſ inqtũ vnit ꝑ maieſtat᷑ vnitatẽ.

3 c (Ego d

dñicã carnẽ ⁊c. Contra. Si in xpᷣo adoꝛat᷑ diuinitas ⁊ hanitas.⁊ in alijs ꝑſonis diuitas.vr ; mag
it adoꝛandus xps qᷓ; alie ꝑſone. Itẽ plus tenemur gratias xpᷣo agere pꝰincarnationẽ ante. magis debe
mus ipᷣm honoꝛare.adoꝛare.⁊ venerari.g ſi boc.magis tenemur adoꝛarc filiũ incarnatũ

qᷓ;ᷓ nõ incarnatũ.⁊ ſi

boc.magis filiũ q; patrẽ vel ſpũmſctm̃. Si tu dicas ꝙ magis debemꝰadoꝛare vᷣbũ nõ intẽſiue ſed extenſiue.
. Contra. Plura bona paucioribꝰbonis magis ſunt appetẽda.̊ plura bonoꝛabilia magis ſunt veneranda ⁊
bono:ãda.R.dm ꝙ nõ magis adoꝛandꝰcſt xps qᷓ; pꝛ vl.ſ.ſ.nec verbũ incarnatũ plus dʒ adoꝛari pꝰ incar/
nationẽ qᷓ ante. Et huiꝰ rõ eſt. qꝛ adoꝛatio reſpicit maieſtatẽ ⁊ dignitatẽ.⁊ qm̃ vᷣbo nulla accreuit dignitas ex

4 humane nature aſſum

ptiõe.ideo nõ dʒ adoꝛari maioꝛi adoꝛatiõc. Nec valet qd obijcit.ꝙ plura bona pauci/

oꝛbꝰ ſunt pᷣeligẽda. hoc em hʒ multiplicẽ inſtantiã. Ana eſt qñ vnũ ẽ ꝓpter alterũ.ibi aũt eſt vnũ tm̃. Vñ ſic
tenere equũ et frenũ nõ eſt plus tenere q; equũ.ſic adoꝛare deũ ⁊ carnẽ nõ eſt plus qᷓʒ atoꝛare deũ.Alia inſtã
tia. qũ vnũ illoꝝ bonoꝝ eſt impꝛopoꝛtionabile ad aliud. tũc cĩ nõ addit vt faciat ip̃m maius.ſicut nec pun/
ccus addit ad lineã vt faciat ea maioꝛc᷑. ⁊ hoc mõ creatura bʒ ſe ad cccatoꝛẽ. Ad itluq qdð opwnit q tenemur

D
fiamie
ſcatnh

dciorch
pituteipn
Irfmial⸗
fbämntn
oco
Wältobe
Notssns
Cbbaip

nra

leamit⸗
Rcnos
feaipie⸗
öindorid
udpo
Sene
n
Hezzin
nge
enpbu⸗
rdii
wnit
n
1.0
liſol
dock
ſoguen
nntch⸗
tniici⸗
hüanitn
ſleatn
ſuoloc
Aoꝛic
dalaqe
ſttücia
nefen
ſizl
at
minor
fnnee
Manit
werit
b

g Rlendn,
1pſntde Nn
ius ſüfſ i

Nheuß.

As
Nobi⸗

wi.

e
lea

ad maioꝛc grãꝝ actionẽ. Ddm c& nõ eſt ſimile. qꝛ gr actio nõ tm̃ reſpicit excellẽti

5 muneris.nõ ſic

ã dãtis ß etiã excellẽtiatm

.

ũt eſt de adoꝛatiõe. d ¶ Memo carnẽ eiꝰvere mãducat ⁊c. Contra Job. vſ. Spus eſt qui

viuificat. caro nõ ꝓdeſt qᷣcqᷓ;. ſi nõ pꝛodeſt. nõ eſt mãducãda nec adoꝛanda. Itẽ caro xpi vere ẽ ſub ſacro. S

9

vere mãducat᷑ cũ ſub ſacr̃o ſuſci

pit᷑. ̊ abſq; adoꝛatiõe p̃ambula põt eẽ ſacri ſuſceptio.g̊ ⁊ vera mãducatio.

*dm ꝙ verbũ illud intelligt᷑ de mãducatiõe ſpũali qᷓ dꝛ manducatio vxra. qꝛ verã bʒ eficacia. En madu

ceare wracter hcẽ mã

Aine impietate a verbo dei aſſumpta adoꝛat᷑ a nobis. ducare emcacit. ⁊ hoc H

d ¶ Quia nemo carnem eius vere manducat. niſi puus
aagoꝛet. ſed qui adoꝛat nõ terram intuet᷑.ſed illũ poti

miſlſe inueſtigatiõis abſolutio explicaXꝭ.

mõ nemo bene mädu
cat niſi qͥ adoꝛat. pnñ
mãducat efficacit᷑ niſi

cuius ſcabellum eſt ꝓpter quẽ adoꝛat. His auẽtibꝰ p⸗ manducet reuerẽter.⁊

p boc ptʒ rñſio ad xl

ducatiõe ſacrali. illud intelligit de mãducatiõe ſpũali. Ad illud q obz ꝙ caro nõ pdeſt qcq;; d. q caro di?

20-

ibi carnalis intelligẽtia. ſicut dicit aug. Caro nõ ꝓdeſt qͥcq;; ſia ſpñ ſepet᷑.S. pveſt inquãtũ ẽ vnita verbo ⁊ di ·

α — .

ficata.⁊ B mõ eſt adoꝛanda adoꝛatiõe latrie nõ duli
D intelligentiã huiꝰpartis incidit hic qõ de

ꝗq adoꝛatione xpᷣi. circa quã qucrũt᷑ pncipalit

ovuo. Pꝛimo qr de ipſa adoꝛatiõe ꝑ ↄpatiõʒ
ad eũ cui eſt expibenda.Scdo vo q̃r in cõꝑatiõe ad
virtutẽ ꝑ quã cxhibet᷑. Circa pᷣmũ q̃rũt᷑ ſex. Pmo
q̃r vtrũ cultꝰ qͥ eſt latria debitꝰ deitati.ſit expibẽdus
xpᷣi hñanitati. Scdo q̃r vtrũ ſit expibendꝰciꝰimagi/

ni. Tercio q̃r vtrũ ſit expibẽdus ciꝰ matri. QOuarto
vtrũ ſit xpibendus eius cruci.Quinto vtrũ ſit exrhi
bendus eius mẽbꝛo. Sexto ⁊ vltimo vtrũ ſine pctõꝰ
eyxhiberi poſſit eius aduerſario. èäl
nQne eſtioff.
BAtrum cultus latric ſit epibendus bumanitati ſi
ue carni xpᷣi:k:t ꝙ ſic vr pᷣmo auẽte dam̃.Chriſtus

pfectus deret ꝑfectꝰᷣmo quẽ adoꝛamꝰ vna adoꝛati
one cũ pꝛe ⁊ ſ.ſ.⁊ incõtaminata carne ciꝰ.g ſi ꝑpſona
xpᷣi ado:ãda eſt latria.vr̃ ꝙ ſilr caro eius. ¶ Itẽ ſuꝑ

bis.qꝛ uęmo earnẽ eiꝰſpnalit᷑ mãducat niſi pus ad/
oret. Itẽ eodẽ timoꝛe timet᷑ ignis ⁊ ferrũ ignitũ

igne. ſi magis vnita eſt diuinitas carni qᷓ; ignis fer

ro.vr q ceadẽ reuerẽtia ſit exbibeda eꝰ buman darig
exhibet᷑ diuinitati.¶ Itẽ eadeʒ adoꝛatione adoꝛat᷑
caro aie vnita qᷓ adoꝛat᷑ ipᷣa aia. ſi nõ min
verbũ.adoꝛat᷑ caro aſſumpta.ſᷣ vbũ adoꝛat᷑ latria

cc. ¶ Sed ↄtra. Luce.iiij. Dñm deũ tuũ adoꝛabis 2·

illi ſoli ſer. Glo. exponit de bᷣuitute cultꝰ latrie.ꝙᷓ ſoli

deo eſt exbibẽda.nõ & carni xpᷣi. ¶ Itẽ aug de cl. dei.

loquens de xpᷣo.Cũ in foꝛma deiſacrificin cũ pr̃eſu⸗
mat cũ q̊ ⁊ vneſt deꝰ.tñ in foꝛma ſerui maluit ſacri⸗

ficiñ eẽ ſumere. Et ibidẽ Quis ſacrificandũ cẽſu-⸗

it niſi ei quẽ den aut ſciuit. aut putauit.aut finxit.S
hũanitati illi nõ eſt ſacrificandũ ſiue carni xpᷣi.ꝙ ne
ille cultus eſt ei offerendus qͥ offert deo. ¶ Itẽ glo.
ſuꝑ illud p.adoꝛate ſcabel.pe.eius. Caro vpᷣi nõ eſt
adoꝛãda illa adoꝛatiõe latrie qꝗᷓ ſoli deo debet᷑.ſ̃ illa
dulia que dignioꝛ eſt.S ac. tẽ huũana nã in xpᷣo
qntũcuq; ſit ſublimata nõ exit terminos crcature.g
nec reuerẽtia exhibẽda ei dʒ exire termios crcaturc.
ſi latria eſt cultus q̃ excedit oẽs fines creaturę. ṽ

ꝙ qͥ exbibet latriã cami xpᷣi ↄmittat ydolariã.¶ Ytẽz

minoꝛi minoꝛ reuerẽtia ẽ expibẽda.⁊ maioꝛi matoꝛ.
hm rectũ oꝛdinẽ.ſᷣ xpᷣs ᷣm ꝙ; homo minoꝛẽ patre.ct
bũanitas minoꝛ deitate qᷓntũcũq; vnita ſit. & minoꝛ
reuerẽtia eſt ei expibẽda.ſi latria ẽ reuẽntia ſuüma.

. 2

vi ꝙ bũanitati xpᷣi ñ ſit ext

õe latrie nõ dulie. De h̊ aũt pleniꝰhẽ in.iiij.li.dix.

12 intime

ga. (Itẽ nulli? ẽ ado. qð dicit aug. q maluit xp̈s ſacrificiũ eẽ⸗

oꝛare ip̃am ſummã trinitatẽ. nõ dʒ adorari adoꝛa
tiõc latrie. Maioꝛ ꝓbat᷑ ꝑ H̊ ꝙ nulli debet᷑ latria lcuu

ius eſt ſeruire alteri. Minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ wc. qꝛ ei? ẽ ad
oꝛare cui?ẽ aerer⸗ aũt oꝛauit ſicut legit᷑ in diuer/

ſis euãgelijs.ᷣ ⁊c. ¶ E.ddm q; caro xpi multipliei
ter cõſiderat᷑. no mõ caro xp̃i dicit᷑ tot? ille hõiux
illud qd dꝛ Johᷣ.j. ANerbũ caro factũ ẽ.ct hoc mõ qa
ille bhomo deꝰeſt. rõne pſone vniꝰadoꝛandus eſt ado

ratione latrie. Alio mò caro xpᷣi ↄſiderat᷑ ꝓut noiat

ipſaʒ partẽ humanitat ꝑ ſe nõ vt vnitam.⁊ q movo
carni ↄſiderate nõ debet᷑ adoꝛatõ latrie ſᷣ᷑ dulie.Ler·
cio mõ ↄſiderat᷑ caro xpᷣi qſi medio modo gut no
miat ipᷣaʒ nam creatã diuinitati vnitam. ⁊ ᷓ̊ moddo
dixerũt qͥdã ꝙ eſt adoꝛãda dulia dignioꝛi.q̃ qͥdẽ eſt
ypdulia.Et rõ huiꝰeſt.qꝛ ſoliꝰdei eſt adoꝛari latria.

i Itẽ ſuę ⁊ nã nõ cõicat alteri nãe ſua ydiomata. Eñ ſicut nõ
illud ꝑð. Adoꝛate ſcabellũ pedũ eiꝰ qm̃ ſanctũ c.glo.
aug. In xpo terra.i. caro ſine impictate adoꝛat᷑ a no

eſt dicẽdũ hũanã nam cſſe in xpᷣo eternã.qꝛ eſt vnita
eterne.ſic hoc mõ dixerũt q; na bũana nõ eſt adoꝛã⸗
da latria q;uis ſit vnita maieſtati ſũme.Alij vxo dixx
rũt aliter. ꝙ ſi ↄſideret caro ⁊ aia ꝓut vnita illi ꝑęſo
nc.adoꝛãda eſt adoꝛatiõe latrie.ꝓeo ꝙ ſecus ẽ de ex
hibitiõe hono:is ⁊ ꝓpꝛictatibꝰalijs Nonoꝛ em̃ nõ re

*
* —

ſpicit bãc ptẽ vel ulã. reſpi

cit ipaz ꝑpſonã. Uñ q;uiſ
urpura ⁊a veſtimẽtũ ñ ꝑticipet ꝓpꝛietates reg abſo
ute. cõicat tñ in honoꝛe ⁊ reuerẽtia ſicut dicit aug.⁊
mgr recitat in lr̃a.Et iõ qꝛ eſt vna ꝑſona in xp̃ᷣo cui
debet᷑ reuerẽtia ſinnma.vna adoꝛatiõe adoꝛãada cſt
ſcʒ latria qᷓ tũ ad vtrãq; nam.ſ.ditatẽ et hanitat.
ſicut eadẽ adoꝛatiõc adoꝛat᷑ in vno hoĩe caput ⁊ xs
Cõcedendũ cſt & ꝙ nõ ſolũ xpCᷣs homo adoꝛandꝰ ẽ la
tria.ſᷣ etiã hũanitas eiꝰinqᷓtu eſt verbo vnita.q;uis
p ſe cõſiderata nũqᷓ; ei debeat᷑ niſi dulia.Et qm̃ caro
xpᷣi nunqᷓ eſt ſeꝑpata a verbo:iõ ſp cõſiderada eſt vt
ↄincta.⁊ ſp adoꝛãda eſt latria.licet hnanitati vt ꝑ ſe
ↄſiderate nõ debeat᷑ niſi dulia.Et iõ ſcda opinio me
lioꝛ eſt qᷓ; pᷣma.⁊ auctibꝰſanctoꝝ magis ẽ ↄſona.Et
iõ ↄceciende ſunt rões qᷓ ſunt ad ꝑtẽ iſta. ¶ Ad als 2
Sqð pᷣmo obꝛ in ↄtrariũ Elgeri tcules ſali ae
bitus. ddin ꝙ; ꝓpten h̊ nõ excludit᷑ huanitas chꝛiſtſi.
Sicut em̃ cũ dꝛ ſolꝰpetrus eſt hic intꝰ.non excludit᷑
manus vel pes eiꝰ.Sic cũ dẽ ſolꝰ xeꝰ ẽ adoꝛãdus la⸗
tria.nõ excludit᷑ humanitas.qꝛ hũana nã a diuia in
vnã ↄcurrũt ꝑſonã.vñ ⁊ Hͥ adoꝛatio nõ ponit in nu

merũ cũ illa.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ carni xp̃i nõ eſt ſa 8
crificandũ. dom ꝙ verũ eſt ꝑ ſe.nõ aũt eſt verũ put

eſt diuinitati ↄincta. qꝛ toti xpo ſacrificanduʒ eſt. ECt

*

tiimũ. obijcit em̃ de mã

bocnõ dicit ̊ nõ deberet in carne adoꝛari t ei ſ .

crificari.ſᷣ qꝛ voluit vitare occaſioneʒ erꝛoꝛis.ne ali/

cui creature exhiberet᷑ ꝑ ſe bonoꝛ diuini numinis.

„ A illud qd obꝛ de glo. ꝙ caro nõ eſt adoꝛãda la/
P eria. Dum ꝙ vᷣbũ illud intelligit᷑ de carne verbi ꝓut
in ſe nuda ↄſideratõne ↄſiderat᷑.Et boc eſt qdð dicit
aug.ſi boiem ſeꝑaueris a deo.illi nunq; cꝛedo nec ſer
uio. hoc aũt nõ obſtat quin m ꝙ vnita ſt᷑ adoꝛãda
ſint latria. Ande Dam̃. Mõ nudam carnem adoꝛa
mus.ſᷣ vt vnitam deitati in vnã ypoſtaſim dei verbi
dillud qð obẽ ꝙ creatura nõ exit termios crea/
10 ture. dm ꝙ verũ eſt rõne ſui. ⁊ iõ honoꝛ rõne ſui ter
minos creature non exit.ſed qꝛ vnit᷑ in vna ypoſtaſi
dei verbo cui debet᷑ vnicus bonoꝛ in quacũq; ſit nã.
binc eſt ꝙ debet ei latria. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ mino

21ri minoꝛ debet᷑ reuerẽtia.dð.ꝙ ven ẽ qñ minoꝛ ma

ior ſic ſe habẽt ꝙ ſũt diuerſoꝝ honoꝝ ſuſceptibiles.
aũt eſt qñ ſunt diuerſe ꝑſone gradu dignitatis diſtã
tes.hoc aũt in ꝓpoſito nõ eſt reꝑire.qꝛ cñ vna in xpᷣo
ſit pſonalitas. ⁊ illa attẽdat᷑ ᷣm naturã ſupꝛemam.
vnica ſumma debet᷑ ei reuerẽtia.q̃liſcũq; ſit natu/
ra.ſicut bonoꝛ vnꝰdebet᷑ regi in quocũq; ſit indumẽ
to.Honoꝛ em̃ nam reſpicit dignioꝛc̃.⁊ ꝑ ↄſequẽs il/
lud qð eſt annexũ ei.ſic caro viri ſancti honoꝛari dʒ
Sfm dignitatẽ aie.nõ m ignobilitatẽ ꝓpꝛie nature.
22 d illud vo quod obijcit᷑ ꝙ xpᷣi eſt adoꝛare.dðm
ſᷣm ꝙ oꝛatio eſt aſccnſus mẽtis in deũ.ſic ꝓpꝛic nõ
ptinet ad vpᷣm. ꝓ eo ꝙ oĩa quecũq; voluit fecit.etiaʒ
verbũ ſemꝑ pñs habet ꝑ oia faciens quecunq; vult
ia eius.exeplũ tñ oꝛãdi ⁊ adoꝛandi dedit ſᷣm inferi
oꝛẽ nam in ſua oꝛatiõe.⁊ iõ nõ ſequit᷑ ꝙ non debeat
adoꝛaꝛi. Sicut em̃ ipſe baptizʒauerat interiꝰ.⁊ tñ ba/
ptiſatus fuit vt alios infoꝛmaret.Sic oꝛauit ⁊ ado⸗/
rauit vt alios erudiret. Quia ſicut vult dam̃. in xpᷣo
bumana natura nõ tenet naʒ ancille. ait em̃ ſic. Ser
na eſt caro. ſi nõ eſt vnita dei verbo.ſemel tñ vnita
SFInm ypoſtaſim qualiter erit ancilla.vnũ em̃ ens xpᷣs
nsõ põt eẽ ſeruus ſuiip̃ius ⁊ dñs. cuiꝰ g erit ſeruus:
Patris nõ.qꝛ qcñq; bʒ pater ſunt filij.⁊ ita qͥ dicunt
ipᷣm ſeruũ et᷑ diſtare faciũt vnũ xpᷣm in duo ꝑ modũ
veſtoꝛij.⁊ ita ad xpᷣm nõ ꝑtinet adoꝛare ſed adoꝛari.
qꝛ magis cõpetit ei rõ dominij qᷓ; ſeruitutis.Alit᷑ eti
am poſſet dici ꝙ q;uis eſſet ipſiꝰadoꝛare.nõ tñ ſeqͥt᷑
cy; nõ debẽt adhuc adoꝛari adoꝛatiõe latrie.qꝛ nos qͥ
vↄebemꝰ adoꝛare.nõ debemꝰaſpicere ad eiꝰ hũanita/
tẽ ſ̃ ad pſone dignitatẽ. et in boc vltimo ↄſiſtit ſum
ueſtio.ij

¶ Acrũ cultꝰ? latrie expiberi debeat imagini chꝛiſti: Et
ſic.vr̃ pᷣmo ꝑ Dam̃.iij.li. Honoꝛ imaginis refert᷑
adl ꝓthotypum. idem eſt adoꝛare imaginẽ.⁊ eũ cu/
ius eſt imago. ſi cbꝛiſtus colendus eſt cultu latrie.
Ffj ꝙ eius imago ſimiliter. ¶ Item abꝛaam adoꝛa/
uit tres viros.⁊ in his adoꝛauit ſanctã trinitatt.m
celo erponit. ſi illi tres viri nõ erant trinitas ſum
ma ᷣ eam ſignificabãt. g latrie cultus nõ ſolũ debet
rei ſignificate ſᷣ etiaʒ ſigno. cũ gᷓ imago chriſti ſit eiꝰ
ſignum. vr ꝙ latrie cultus ſit ei erbibendus. ¶ Itez
bomo loquit᷑ ad imaginẽ in ſuis petitionibus. loq
tur ad imaginẽ ſicut ad pſonam rõnalis creature. ꝙ
ſic loquit᷑ ad imaginẽ vpᷣi ſicut ad xpᷣm.⁊ ſicut loqui/
tur ſic colit ⁊ adoꝛat. dʒ adoꝛare imaginẽ chꝛiſti ſi
ent chꝛiſtum. ¶ Itẽ eandẽ reuerẽtiã expibemꝰ et er
bibere debemus imagini bente virginis quã ipi vir⸗

—
2

„

iuſmodi imagines. obilioꝛ
gSo diuinitꝰ impᷣſſa qᷓ; ab hoibus ſculpta. ſ ſi qͥs ado

imagines.

⁊ picturaꝝ.vr ꝙ talia nõ ſint adoꝛanda.

gini. 2 ſic de alijs ſanetis. S cadem reuerentia exbi⸗

benda eſt imagini chriſti ſicut ipᷣi xpᷣo.ſ chꝛiſto erbi⸗

betur cultus ſiue bonoꝛ latrie. debet exhiberi imagi
ni ſuc.¶ Sed ↄtra.Exo.xx.in pꝛimo mandato.õ

facies tibi imaginẽ neq; ſculptã ſilitudinem.ſi ẽ phi

bitum eſt imaginẽ fieri.multo magis ⁊ adoꝛari.
¶ Itẽ Dam̃.li.de imaginibꝰ. Magne impietatis ⁊
inſipientie eſt figurari qd diuinitat᷑ cſt.S̊ maioꝛis im
pietatis eſt iam figuratum adoꝛare.¶ Item melioꝛ
eſt creatura viuens qᷓ; nõ viuens.qꝛ ſilioꝛ eſt ſumme

vite. ſi & bmõi imagines nõ ſunt viuentes. minꝰ ſũt
digne honoꝛe qᷓ; talpe ⁊ veſptiliones.ſi ergo impiuzʒ

eſt adoꝛare veſꝑtiliones ⁊ talpas.multo magis hu/
tem nobilioꝛ ⁊ melioꝛ ẽ ima

raret dyabolũ vel hoiem pctõꝛem in quo eſt imago
dñi impꝛeſſa peccaret.g multo maglqͥ adorat hmõi
tem foꝛtius fugiendus eſt ritus ydo/
latrie qᷓ; legalis cerimonie. eccleſia fugit ritum ceri
monie legalis ne videat᷑ iudaiʒare.pari g rõne debʒ
fugere rituʒ ydolatrie ne videatur ydolatrare.ergo
ſi cultus latrie conſiſtat in vencratione eginum
bmõi imagines nec ꝑ no.nec ꝑ vc.tcſt.appꝛobentur
vr ꝙ eaꝝ introductio fuerit nouitat pꝛeſumptõ.ſi
As iun extirpanda.vr ꝙ talia nõ ſunt colenda.
dm ꝙ imaginũ introductio in eccia non fuit
abſq; rõnabili cãa. Introducte em̃ fuerunt ꝓpter tri
plicẽ cãm.vicʒ. ꝓpter ſimpliciũ ruditatẽ. ꝓpter affe
ctuũ tarditatẽ.⁊ ꝓpter memoꝛie labilitatẽł. Propter

ſimpliciũ ruditatè inuente ſunt.vt ſimplices qui nõ

pñt ſcripturas legere.in hmõi ſcripturis ⁊ pictun tã
qꝙᷓ in ſcripturis aꝑtius poſſint ſacra noſtre fidei lege
Pꝛopteralſccrus tarditatẽ ſiliter introducte ſũt.
vicʒ vt hoĩes qui nõ excitant᷑ ad deuotionẽ in bie q̃
ꝓ nobis 1pᷣs geſſit dũ illa oclis ꝑcipiũt.ſaltẽ excitã/
tur dũ eadẽ in ſcripturis ⁊ picturis tanq pñtia ocu/
lis coꝛpoꝛeis cernũt. Plus em̃ excitat᷑ affectꝰ noſter
ꝑ ea qᷓ videt q; ꝑ ea q̃ audit. Tñ Oꝛatius de arte po⸗
etica. Segnius irritant anios demiſſa ꝑ aures. Oꝛ q̊
ſunt oculis ſubiecta fidelibꝰ. Et q̃. Ipᷣe ſibi tradit
ſpectatoꝛ ⁊c᷑. Pꝛopter memoꝛie labilitat ein.qꝛ ca q̃
audiunt᷑ ſolũ.facilius tradunt᷑ ebliuioni qᷓ; ca qᷓ̃ vi-
dent᷑. Frequẽter em̃ vcrificat in multis iliud quod
cõſueuit dici.verbũ intrat ꝑ vnã aurẽ ⁊ exit ꝑ aliam
Pꝛeterea nõ ſemꝑ eſt pꝛeſto qͥ heneficia nobis pꝛeſti
ta ad memoꝛiã reducat ꝑ verba.ideo diſpenſatione
dei factũ eſt vt imagines ficrent pᷣcipue in leccleſijs.
vt videntes eas recoꝛdemur de beneficijs nobis im/
penſis ⁊ ſanctoꝝ oꝑibꝰvirtuoſis.Om̃ oᷓ imago chꝛi⸗
ſti introqucta eſt ad repntandũ eũ q nobis cruciſi
xus ẽ.nec offert ſe nobis ꝓ ſe ſᷣ̊ ꝓ illo.iõ oĩs reueren
tia que ei offert᷑ exhibet᷑ chriſto. et ꝓpterea imagini
xpᷣi dʒ cultus latrie cxbiberi.Et hoc eſt qð dicẽ̃ augꝰ.
in li.de wctri.xpᷣiana.qui venerat᷑ talc ſignũ diuini⸗

tus inſtitutum. eius vim ſignificationẽq; intelligit.

nð hoc venerat᷑ quod videt᷑ et tranſit.ſed illud poti
us ad qð talis cuncta ſunt referenda. Concedẽde g
ſunt rationes que hoc oſtendunt. ¶ Ad illud ergo
quod opponit᷑ in Sriũ ꝙ eſt ꝓbibituʒ ne quis faciat 4

ſibi imaginem.ddm ꝓ co tẽpoꝛe ꝓbibitũ ẽ in q̊ de⸗/

us humanam naturã nondum aſſumpſerat. tũc em̃
cum deus oino ſpũs eſſet.infigurabilis erat.⁊ ideo

ipᷣm figurare erqꝗt erroꝛ ⁊ impietas.ct ꝑꝛo illo tẽpo⸗

aurarev.
ec in
Etſcätun
Fus t
goannb
ſoctona
(htaradn
Cuntlita
Mutqvot
einen
1 oblrck
tefalißn
faarionis
feptteſte
oblitat
ſianteot
deh dn
16 Kituta
quogot
ſchort
fotſen
ei
hoperi
guiz⸗
icor
hieußf.
igwe
aed
hosdlqg
osltormn
olanien
fons D⸗
icn:
(ultltere
nunti
chben
1CKin
ar
wane
sön
ADtcr
ſounta
ſoꝛin
gnede
pterch
uh .
llloſa
om
hpingic
Noneai
tradtion

Chan
ſeripil
Mrgic
reh
e
flüte
del hat
unic
Meſta

ſccnnn

rdheninggi
nntuanſſe
cinnſgti
gstdenn.
emne nhieni
n uunn
e tenncio
Sgeſliorckſunne
Ann. nindſit
Slenpoimpin,
Emlmos b⸗

ntmdiiinn

laha fſczce
Nenngnde ng
mng uoruhni
n funde
ie n s iedtg
none ineginn
tuund. (n
Perrtckapyvban
utelinpril
Hnöint d
iicnnt peern
indni Pen aſe⸗
elim Popen
Ninglasuih
Cpennetgni t⸗
ſacnuirtfidt⸗
ſtgunntvcelt⸗
A ednhei
sgahiit aicit⸗
mmstmmi/inll
geni it nf
Frtisd
Tmiadme
i Fhng
etituan ga
ebluionic6l.
umz luſe⸗
iti/M
nin 4

16 ſtituta ad boc ſicut ⁊ imagines ⁊ picture.

re loquit᷑ Dañ.cũ dicit ꝙ inſipientie ⁊ impietstis ẽ
ſigurare quod diuinitatis eſt. verũ eſt m ꝙ diuinꝰ
eſt. qꝛ eſt incircũſcriptibilis ⁊ infigurabilis.ſed non
eſt ſic qtum ad bumanã naturaʒ. VUnde ſubiungit.

wdeus pter viſcera miſcricoꝛdie ſuc factus eſt ho/

mo.⁊ cum hoibus cõuerſatus eſt. miracula fecit.paſ

ſus eſt.crucifixus eſt. hec ad memoꝛiaʒ boim ſcripta

ſunt. et ad toctrinã noſtrã. Quia vᷣo non omnes no
ſcunt literas.neq; lectioni vacant. patres decreuert

velut quoſdã triumphos imaginibꝰ aſcribere ad x
15 locẽ memoꝛiãꝗ.

¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ creatura viuẽs
nobilioꝛ eſt nõ viuente.duᷣm q veru eſt de nobilita⸗
te reali.̊ nõ opoꝛtet ꝙ boc ſit verũ de nobilitate ſigni
ficationis.qꝛ res parui valoꝛis rẽ nobilem ſignifica
re poteſt. cum ergo adoꝛat᷑ imago nõ adoꝛat᷑ ratõne
nobilitatis quam bʒ in ſe. ſed rõne nobilitatis ſigni/

ficate ꝑ ſe. Et ſi obijciat᷑ ꝙ lapides ⁊ ligna ducũt in

deũ. dðm ꝙ nõ ducunt ſic.nec ſunt Hanci Ae in⸗
ilið
quod obijcit᷑ de imagine diuinitus impꝛeſſa.iam pʒ
reſponſio.qꝛ cum talis homo ſit creatura nobilis.of

fert ſe magis ꝑ modũ rei qᷓꝑ modũ ſigni.⁊ iõ honoꝛ
qͥ ei defert᷑ non oino refert᷑ ad pꝛimũ exemplar.ſicut

honoꝛ defert᷑ imagini picte vel ſculpte.Si aũt ali/
quis coleret ip̃am figuram tanqᷓ rẽ.magis erꝛaret qᷓ
qui coleret creaturam rõnalem. Unde aug. de doct.
xpᷣiana.Fatcoꝛ altius eſſe demerſos qui oꝑa bomi/
nũ ꝓ deo colunt.qᷓ; qui opera dei.vt ſtatuam qᷓ ſtel/

12 lam. ¶ Ad illud quod obẽ ꝙ illud videt eſſe ydola⸗

trare. d. ꝙ vrũ ẽ ſi adoꝛant᷑ rõne ſui.ita ꝙ crederet᷑
in cis aliquid diuinũ eſſe.nunc aũt nõ eſt ſic.iĩmo oi/

no aliter mentes fidelium venerant᷑. ⁊ iõ nõ ſcruãt

ydolatrie ritum. Si aũt tu obijcias ꝙ ſũt occaſio er/

roꝛis. Ddm ꝙ et ſi littere ſacre fucrũt ⁊ ſunt vſqʒ in
bogiernũ dicm.⁊ etiã alic creature.nõ tñ ꝓpter hoc

ſunt literc delende.⁊ crcature deſiruende.qꝛ hoc di/

uini iudicij eſt vt bonis ſit in bonũ. malis aũt in ma

la cõuertant᷑.ſic et in imaginibus eſt intelligendum

18 ¶Ad illud vo quod opponit᷑ q illud nõ habet au/
toutatem in ſcripturis.dm ꝙ multa apli tradide-

runt que tamẽ nõ ſunt ſcripta. vnde apls laudabat

cos qͥ tenebãt ſuas traditioncs. ⁊ cccleſia ſeruauit fi
deliter que ab apłis accepit. Marꝛat tñ aug. duo que O
ſunt ad imaginis ↄfirmationẽ. Unũ eſt ꝙ quedã bi

ſtoꝛia refert ꝙ; dñs agato regi qͥ pictoꝛẽ miſerat ima
ginẽ dei picturare ⁊ figurare.ncqueunte pictoꝛe p/
pter choꝛruſcantes a facie claritates.ipſo veſtimen/
tum ꝓpꝛiñ faciei diuine ſuꝑimponente.in veſtimen/
to illo ſuiipius imaginem aſcripſiſſc.⁊ ita cupienti

agato miſiſſe.Et iterũ accepimus lucã euangeliſtaʒ

vepinxiſſe dñm ⁊ matrẽ dñi.Et ſic patet ꝙ non ſunt
noue adinuentiones in bmõi imaginibus.ſᷣ diuine

traditiones ⁊ aplice ſanctioncs ⁊c̃.

(Aity cultus latrie matri eius debeat exhiberi: Et ꝙ&

ſic v ꝑ illud qð dicit dam̃.in ca.de imaginibꝰ. Ho/
noꝛ qui eſt ad ipᷣazʒ.ad eũñ q ex ipᷣa eſt incarnatꝰ redu
cit᷑.S ſi bonoꝛ latrie expibendus eſt imagini chꝛiſti.
qꝛ referẽ᷑ ad ꝓthotypũ.pari ratõne beate virgini ho
noꝛ latrie expibẽdus eſt.cũ honoꝛ ſibi exbibitus ad
filiũ referat᷑. ¶ Itẽ ex hoc ꝙ virgo maria effecta eſt
dei mater.eſt effecta mater oim creaturaꝝ.S filiꝰcõ/

municat matri donũ maieſtatis.cũ latria ſit cult?ꝰ ſtus vere matrem ſuam debet adoꝛare ⁊ ven
cut decet matrem dei. ſed ex hboc nõ ſcquit᷑ ꝙ

maieſtati debitus.pari rõne cõmunicat ci latrie cul/

in virgine eiꝰ matre.
tiã ⁊ honoꝛẽ ipᷣi virgini ſicut ſue mr̃i.& ſi ſubiecit ſe.

tum. ¶ Item caro chꝛiſti cõſimilis fuit nature 1c5;

o ſubſtantialis carni virginis.ſ̊ xps ſᷣm bumanã na,ʒ

adoꝛandꝰeſt adoꝛatiõę latric.g̊ pari rõc humana na

Itẽ filius dei exhibuit reuerẽ

vult per cõſequens ꝙ vnuſquiſq; cidem ſubijciatur

⁊ ꝙ bonoꝛ qͥ ſibi impendit᷑ei impendat᷑.ſi ergo hmõi
¶ Sed õ. Virgo beata adoꝛat filiũ

eſt latria.vr ⁊c.
ſuuʒ adoꝛatione latrie.ſed vnius ⁊ eiuſdem nature

nõ eſt adoꝛare ⁊ adoꝛari. ſi &̊ in beata virgine cſtyoa

tm̃ nã.vẽ ꝙ ipᷣa ñ ſit latria adoꝛãda.(¶ Itẽ bcata vir
go eſt pura creatura. nõ debet᷑ ei honoꝛ niſi qͥ eſt in⸗
ter termios creature.ſed iſte ẽ honoꝛ dulie nõ latrie.
& ⁊c̃.¶ Itẽ honoꝛ latrie reddit᷑ deo rõne ſumme ma

ieſtatis. ſed hanc nõ eſt reꝑiri in virginę. & nõ vidct᷑

ꝙ ſit cultu latrie adoꝛanda. ¶ Itẽ q adoꝛat aliqueʒ

cultu latrie.cõfitet᷑ ipᷣm eſſe deum.ergo qͥ adoꝛat vir

ginẽ cultu latrie cõfitet᷑ ip̃am eſſe deam.& ſi hoc ẽ im

pietatis maxime.vr ꝙ etiã ⁊c. ¶ E.dom ꝙ beatiſſi

—
B„

ma virgo Maria pura creatura eſt. ⁊ iõ ad honoꝛe,ʒ

⁊ cultum latrie nõ aſcendit.ſᷣ qm̃ excellentiſſimũ no

men habet ita ꝙ excellentius pure creature cõueni⸗

re non põt. ideo nõ tm̃ debet᷑ ei vnoꝛ dulic ſed yper
dulie. HNoc autem nomen cſt ꝙ virgo exiſtẽs dei ma

rer eſt. qd quidẽ ita create dignitatis eſt.ꝙ nõ ſolum
viatoꝛes ſᷣ᷑ etiam compᷣbenſoꝛes.nõ ſolũ hoics verũ

etiã engeli eam reuercant᷑ quadã pᷣrogatiua ſpecia⸗/
li.Ex boc enim ꝙ mater dei eſt eſt pꝛelata ceæris cre

aturis.eam pꝛe ceteris decens eſt honoꝛari ⁊ vencꝛa

ri. hic autem honoꝛ cõſueuit a magiſtris ypdulia wvp

cari. Et accipit᷑ verbum illud de glo.j. Reg.viij. vbi

dicit᷑. Oulia maioꝛ ⁊ dulia minoꝛ.Concedende ſunt
ergo rõnes ꝙ virgini marie nõ ſit expibendus cultꝰ

latrie.¶ Ad illud vo quod pᷣmo obijcit᷑ in ↄtrariuʒ
ꝙ honoꝛ matris refert᷑ ad filium.dᷣm ꝙ honoꝛẽ re

„

ferri ad aliquez eſt dupliciter. Aut ſicut ad ſubiectũ.
aut ſicut ad finem. Honoꝛ autem qui exhibetumr ma

tri refertur ad filium ſicut ad finem. Honoꝛ vᷣo quo

adoꝛamus imagineʒ chriſti refertur ad ipᷣm ſicut ad
ſubiectum. vnde qui adoꝛat chꝛiſti imaginem. chꝛi⸗
ſtum adoꝛat nõ imaginem. Qui autem adoꝛat chri

ſti mnatrem. etiam adloꝛat chꝛiſtum ⁊ matrem ſuam.

Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ comunicat matri dmi/

nium maieſtatis.dom ꝙ eſt wminiũ pꝛeſidentie.et
eſt dominiũ maieſtatis ⁊ omnipotentic. Cũ ergo di⸗

22

cit᷑ ꝙ filius communicat matri dominiuz. intelligiẽ

reddit᷑ cultus latrie intclligi᷑ de dominio maieſtatis
7 omnipotentie⸗ ocqundem deus nulli cõmuni⸗
cat pure creature. Uald illud quod obr ꝙ eiuſdẽ na

de dominio pꝛeſidentie.cũ vo ſubiungit᷑ ꝙ dominio

2

ture et conſimilis eſt caro inis cum carne verbi.

ddm ꝙ caro verbi nõ adoꝛa

adoꝛatione latrie inq

tum eſt caro humana.ſ inq;tum eſt caro aſſumpta.

licet aũt caro virginis confoꝛmis ſit carni verbi qtũ
ad ↄfoꝛmitatẽ nature.nõ tamen confoꝛmis ẽ qᷓtum
ad gratiam vnionis.et idco in pꝛoceſſu illo eſt ꝑalo
giſmus accidentis.qꝛ ſᷣm aliam ⁊ aliã comꝑationeʒ
cõicat cum virgine.⁊ ſᷣm aliã debet᷑ ſibi adoꝛatio la
trie Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ xpᷣs bonoꝛauit ma/
trẽ ſuã.ddᷣm ꝙ veꝝ eſt.ſᷣ xpᷣs nõ adoꝛauit eã adoꝛati
one latrie ſed yꝑdulie.nõ enim adoꝛauit cam vt deãʒ

ſed vt filius matrem ſuam.ideo bene ſequit᷑ ꝙ chri/

ſtus vere matrem ſuam debet adonare v pengrariſi,
it i

*

25

lum bnoꝛem matri exbiberi quem vult eybiberi ſi
bi. ꝓ eo ꝙ ita eſt mater.qꝙ ancilla ⁊ ꝑſona matris inꝰ
infinitum inferioꝛ eſt ꝑſona filij.ideo ⁊ ſi multũ debe
at adotari ⁊ amari.in infinituʒ tñ minꝰ dʒ adoꝛari et
amari ſm legem iuſticie ⁊ rectum oꝛdinem q; filius
eius q eſt rex regũ ⁊ dñs dñantium. S=
Queltio iiij. „
¶ trum cultus latrie ſit erbibendus cruci xpᷣi: Et
ſic vr. Sic exoꝛamꝰcrucem ſicut adoꝛamus deñ.ſed
crucem exoꝛamus illa exoꝛatione ꝗᷓ facienda eſt illi
ſoli qui adoꝛandus eſt cultu latrie. & adoꝛanda eſt la
trie adoꝛatõe. Maioꝛ manifeſta eſt. minoꝛ ꝓbat᷑ per
illud quod cantat ecdeſia. O crux aue ſpes vnica. B
paſſionis tꝑe.auge pijs iuſticiam.reiſq; dona venia.
55 augere iuſticiam ⁊ dare veniam eſt ſolius dei. ꝛc
cten ſic adoꝛamus.ſic alloqͥmur crucẽ quaſi in/
telligentẽ. hoc non eſt ratione ſui cñ ſit lignũ purũ.
G boc eſt rõne crucifixi in ea.ſed crucifixũ adoꝛamus
adoꝛatione latrie.S ⁊ ißam crucem. Seen ſic ad/
oꝛamus crucẽ ſicut reliquias xpᷣi.Sõ̊ reliquie codẽ ho/
noꝛe bonoꝛande ſunt qͥ honoꝛat᷑ ille cuiꝰſunt
ſi chꝛiſtus eſt adoꝛandus adoꝛatiõe latrie.videt᷑ ſi
militer ꝙ crux xp̃i latria debeat adoꝛari.¶ Itẽ effi⸗
cacius ducit nos ipᷣ̃a veꝛa crux qᷓᷓ aliqua eius imago.
ſ imago chꝛiſti eo ꝙ ducit in xpᷣm adoꝛat᷑ adoꝛatiõe
eadẽ cũ ipᷣo vicʒ latria. cadẽ rõne ⁊ nobiliſſima eiꝰ
crux. ¶ Sed ↄtra. Crux chꝛiſti eſt pura crcatura nõ
vnita verbo.ergo ſi latria nõ debet᷑ niſi ſoli deo ꝑ ſe.
et nature aſſumpte rõne ꝑſone.vr̃ ꝙ exhibere cultũ
latrie ipſi cruci ſit ydolatrare. ¶ Itez mater xpᷣi pl?
approximat chꝛiſto qᷓ; crux eius.⁊ melioꝛ ⁊ nobilioꝛ
en⸗ creatura. virgo matcr nõ eſt adoꝛanda latria. g
nec ipᷣa crux. de ſi crux xpᷣi adoꝛanda eſt latria.
qꝛ fuit lectulus eius. cũ celum ſit eius ſedes.⁊ ter/
ra ſcabellum pedum eius vt vicit ꝓpheta.& ſunt ad/
oꝛanda latria.et boc eſt nephariũ ⁊ impiũ.ergo vide
tur ꝙ cruci cius cultus latrie nõ ſit expibendus.
¶ Itẽ crux chꝛiſti nibhil meruit vel vemeruit.⁊ non
magis ſentit laudem q́; vitupium.cum ſit res inſen-/
ſibilis. ſi bonoꝛ debet exhiberi tm̃modo rei laude
digne ⁊ reuerentia.rci etiã q̃ diſcernit inter honoꝛcʒ
⁊ cõtumeliã.vr̃ ꝙ ei nulla reuerẽtia ſit expibenda.
24 Itẽ querit᷑ qualiter ſit eneranda et adoꝛãda. ee
ddðm ꝙ ad pꝛedictoꝝ intelligẽtiã hic ẽ multiplexmo
dus dicendi.Quidã em̃ dicere voluerunt ꝙ ipſi cru
ci debet᷑ hbonoꝛ qͥ dicit ypꝑdulia.Et rõ huiꝰ eſt. qꝛ ipa
crux fuit inſtrumẽtũ totius redemptõis bumane.in
ipſa cm̃ ſalus ⁊ rcdemptio totiꝰpũani gencris eſt fa
cta.⁊ iõ oẽs hoies debent eẽ ei ſubiecti ſubiectiõe no
tabili ⁊ ſpeciali.⁊ ꝓpterea dicũt eam adoꝛari excellẽ
tioꝛi adoꝛatiõe q; ſit dulia que debet᷑ rõnali creatu/
re. Quia cum crux chꝛiſti nec ſit deus nec ipſi diuini
tati aliqᷣd vnitũ.iõ nõ eſt ci cultus latrie exhibendꝰ.
ꝓter boc ꝙ tenet mediũ inter latriã ⁊ duliã.adoꝛa/
tio drucis dicit᷑ ypdulia.Sed qm̃ adoꝛatio ſicut allo
cutio videt᷑ ceſſe ſolũmodo inter res rõnis capaces.
adoꝛatio em̃ quedã oꝛatio eſt ad aliq̃d oꝛdinatũ.vñ
adoꝛare eſt aliud oꝛare. crux autẽ chꝛiſti oino caret
ratione. Ideo alij dixerunt eam nõ eſſe adoꝛandaʒ.
niſi inq;tum in ea adoꝛat᷑ chꝛiſtus.neq; aliqua eſt ei
bonoꝛis reuerentia exhibenda niſi rõnc crucifixi. ſi
eut nec imagini niſi rõne imaginati.Et ideo dixerũt

——
&̊ auci è cultꝰ latrie expibendus ⁊ nullꝰ ali?.nec du
lie.nec yꝑpdulie.rem em̃ inſenſibilem ſtultũ eſt bono⸗
rare.cum ꝓ indifferenti habeat honoꝛẽ ⁊ vituperiũ
Et boc nitunt᷑ ↄfirmare ꝑ Daſn.ca.iij.de ſanct ima
ginibus.vbi dicit.ꝙ nõ crucem adoꝛamus ſᷣ typum
id eſt figurationẽ. Et ſic nõ videt᷑ ꝙ; crux adoꝛet᷑ in/
qtum eſt res aliqua ſ inq;tum eſt ſignu. Aerũtamẽ

ſi cõſideremus verba Dam̃.in ca.de cruce.vr ꝙ non

ſolummõ cruci chꝛiſti put eſt ſignũ ſiuc inqtum ty/
pꝰ eſt.ſed in ratõne mae etiã expibenda ſit rcuerẽtia

qꝛ nõ ſolum eſt venerãda figura.ſed etiã verũ lignũ

crucis in quo dominus pependit. In alijs vo cruci/
bus venerãda eſt ſolũ figura nõ mã. Ait em̃ ſic.ipᷣm
quidẽ pꝛecioſum lignum crucis venerabile in quo ſe
ipᷣm pꝛo nobis ypᷣs obtulit vt ſanctiſicatũ tactu coꝛ/
poꝛis ⁊ ſanguinis decenter eſt adoꝛandũ.Et ptꝰ.Si

aũt ex alia materia facta eſt. ivo materiã odoꝛamꝰ:

abſit.vᷣ typum. Ande ⁊ ſi aurũ ⁊ pꝛecioſi lapides fu-
crint.poſt typi diſſolutionem non ſunt adoꝛanda.
Ex quo colligit᷑ ꝙ aliqua ipſi cruci ſit reucrẽtia exhi
End excepta adoꝛatiõe latric.Et huius ſignum ẽ.
qꝛ eccleſia ſolenniʒat in crucis inuẽtione ⁊ exaltatio
ne ſicut in feſtis ſanctoꝝ.⁊ ideo neuter pꝛedictoꝛum
modoꝛum videt᷑ oino ſufficiens. Pꝛetcrea intclligẽ 2
dum eſt ꝙ duplici modo erbibetur alieui honoꝛ. ali/
quando in obſequium reuerẽtic.et iſte eſt honoꝛ ve/⸗
neratiõis.Aliquando in teſtimonium virtutis ⁊ fa/
mulatum complacentie.⁊ iſte eſt honoꝛ adoꝛatiõis.
Vterqʒ aũt honoꝛ iſtoꝛum offert᷑ ipſi cruci. Nã cru
cem adoꝛamus ⁊ crucem veneramur. ſed in hboc eſt
differentia.quia honoꝛ vencratiõis exhibet᷑ ipſi cru
ci tanqᷓ;ᷓ inſtrumento noſtre ſalutis. Ande ſicut exhi
bemus reuerentiã ſacramentis.qꝛ eſt in cis aliq̃ mo⸗
do noſtre ſalutis cauſalitas.ſic cruci xpᷣi ⁊ dauis ciꝰ
aliqua reuerentia eſt expibenda.⁊ reſpectu iſtiꝰ ho/
noꝛis habet crux in ſe aliquid pꝛopter quod bʒ bo/
noꝛari. Nonoꝛ autem adoꝛationis offertur ipſi cru/
ci chꝛiſti rõe cꝛucifixi. Memo em̃ intẽdit ci placcre vł
aliquid impetrare ab ea.ſʒ ei qͥ in ea affixus fuit.⁊ ſic
non debet᷑ ei adoꝛatio latrie.Sic cm̃ cruci duplex ho
noꝛ debet᷑.⁊ vnus quidem eſt latria.alius vo nõ de/
bet dici nec latria nec dulia.qꝛ nõ eſt ſpẽs adoꝛatio/
nis.ſed vocari poteſt honoꝛ venerationis. onccdẽ

dũ eſt ergo ꝙ xpᷣi crux eſt adoꝛanda latria.¶ Ad il/⁊6

lud ergo quod obijcitur ꝙ xp̃i crux eſt pura creatu-
ra. Odm ꝙ crux non adoꝛat᷑ vt res ſed vt ſignum re
memoꝛatiuum ducens in crucifixum.ſicut ⁊ imago
ducens ad imaginatuz. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ 27
mater chꝛiſti plus appꝛopinquat ⁊c.ddm ꝙ mfi xpᷣi.
debet᷑ adoꝛatio ꝗꝓpꝛia cum ipſa ſit rõnis capax.vnde
virginem alloquimur cum adoꝛamus.⁊ eius beni/
uolentiam captamus ⁊ deſideramus. nõ ſic ẽ de cru
ce.Cum enim adoꝛamus.placere intendimus cruci
fixo nõ eius ſigno.¶ Ad illud quod obijcit᷑.celum ẽ 28
ſedes dei⁊ terra ſcabellũ.ddm ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ celũ
ct terra ducunt in deum ſᷣm generalem moduʒ quo
creatura ducit in creatoꝛem. non ſicauteʒ eſt de cru⸗
ce.immo eſt quoddam Pe ategin, memoꝛiale cru
cifixi. ¶ Ad illud quod obijcit̃᷑ vltimo ꝙ; crux nibil 2 9
mecruit ⁊ nibil ſentit. Om ꝙ ſicut duplex eſt laus.
ſic duplex eſt honoꝛ.Aliquid enim laudatur ꝓpt᷑ ex-
cellentiam ſue nature.ſicut res gulera ⁊ bons ꝑ pꝛo
pꝛiam naturam laudatur. Aliquid laudatur ꝓpte

icef
iagunn
ſetur
guan

tnsgit
Sen
ltncst
moitahct
iononſa
ventſbin
hiaton
1
Cenauc⸗
tplicsel
noſacrat
geica

(Vrun
guiin
lec
ſjilisa
meenot
allusſett
tg Job

etan
dlegil
echen⸗
ckate
luntange
ſictbide
hrolun
ludhef
gang
ſiangl
unck
Nrone
ne
erh
tr.
ſn
fim
en
ko
lature
aceſe
auom⸗
ſkime
nlatn
ale
faanm
theyic
Nuann
fſte
men
une
hacht
ſoſotri
ſntis
nbt

lag e
lnſtükbo
dorgit heif
iii
in
Keumsfn
Lcn ai
ſni Vonnn⸗
Ance pfgng
n ſue mnätum de

wadleinvoſe
Mcddai encdr,
1 ucſliirſ⸗

nſun Nnn
maſt ainnee

Etbeus igni.
mwenoneteiend
dneute aiagun
8. Pennimnli
deur iaihrl
negürckhore
wonun ſintstir
tcikrorcotus
ipiaa ien
Am luheck
ös ahc pien
gcktincsli⸗
anai tiit tuech
archern in
Npore gelhgly
ns Kn pien
Bitüdrar,
sd iñnsitiſ
ccdNe
min Asrſii
öͤckhis dnnn,
cabe. s
mrckanrn
tslent
õ
rinugun
ninsgn
s Cle /

ginem nature ⁊ ſimilitudinem gratie. ¶ S

virtutis ſtrehuitatet. et bec quidẽ laus eſpicit mne
rita.pꝛima vᷣo non.Sic et duplex eſt honoꝛ. Quidã ꝰ

exhibetur in teſtimonium virtutis.et ideo iſte nõ eſt
cxbibendus cruci niſi ratione crucifixi. cuius quideʒ

(Alius et intelligentia ⁊ excellentia ceſt ſuꝑ omnia.

llius eſt honoꝛ qui cxbibet᷑ in ſignum alicuius no/
bilitatis ⁊ excellentie.⁊ boc modo honoꝛ non exigit
merita.nec requirit virtutem in honoꝛato vel cogni

tionem.ſed aliquam rõnem dignitatis ob quam de/

beat ſibi reuerentia exbiberi.⁊ hoc modo quadã no
bilitatione deus lignum crucis nobilitauit. dum in
ea pependit.⁊ genus bumanum liberauit.⁊ ideo cru
cem laudamus ⁊ veneramur ex iſta nobilitate.⁊ mł
tiplices eius laudes decantat ecclia.⁊ ꝑ pᷣſentiã iſti⸗
us ſacratiſſimi ligni multa impenſa ſunt fidelibꝰ be/

neficia ⁊ miracula.⁊ ſic patent obiccta.

¶ Aueſtio.

¶ Atrum latria exbibenda ſit membꝛis xpᷣi: Et ꝙ ſic.

7

videtur pꝛimo autoꝛitate vel exemplo ipſius abrae.
qui in Gene.xxviij.tres viros vidit ⁊ vnum adoꝛa/

unit.et Aug.exponit ꝙ viri illi angeli fuerunt.ſᷣ tamẽ

in illis adoꝛauit deum.⁊ obtulit eis adoꝛationem la

trie.ergo ſi deus babitat in membꝛis xpᷣi.videt᷑ ꝙ eiſ

cultus latrie debeat expiberi. ¶ Item in apocal.di/
cit᷑ ꝙ Johannes cecidit in faciem ſuam vt adoꝛaret
angelum.et ibi dicit᷑ ꝙ angelus nõ permiſit.Aut er/
go Johannes adoꝛare voluit adoꝛatione latrie.aut
dulie. Si latrie.ergo cum iohannes recte fecerit.nõ
repꝛebendit᷑ tanꝙ; ydolatra.⁊ ſic adoꝛatio latrie po/
teſt expiberi rõnali creature.ergo ſi paris dignitatis
ſunt angeli ⁊ membꝛa xpᷣi.nõ videt᷑ ꝙ membꝛis chꝛi
ſti exhibendus ſit cultus latrie. Si dicas eꝙ Johan/
nes voluit adoꝛare adoꝛatione dulie. Contra. Du/
lia debet᷑ angelis bonis.ergo male faciebat angelus
ꝙ eum ꝓhibebat ab oꝛatione ad quam debebat. q;
ſi angeli nunqᷓ; male faciũt.reſtat ꝙ pꝛecedens mem
bꝛum eſt verum. ¶ Item deus adoꝛandus eſt ado/
ratione latrie in templo ſancto ſuo.ſᷣm ꝙ dicit Ps.
Introibo in wmuʒ tuam.⁊ adoꝛabo ⁊cc.ſcd qdlibet
membrum chꝛiſti eſt templum ſpũſſancti.ſᷣm ꝙ dici
tim.j.Coꝝ.vj.ergo quodlibet membꝝ chriſti adoꝛã/
dum eſt adoꝛationce latrie. ¶ Item coꝛpus chꝛiſti xe
rum refert᷑ ad coꝛpus chꝛiſti miſticuʒ tanqᷓ; ſigni ad
ſignatũ.g ſi ſignatum ſit nobilius ſigno.coꝛpus chꝛi

ſti miſticum eſt magis vel eque nobile q; coꝛpus xpi
verum.ſed verum chꝛiſti coꝛpus adoꝛat᷑ latria.ergo

ct coꝛpus xpᷣi miſticũ.¶ Item eadẽ adoꝛatiõe adio/
ratur caput regis et alia mẽbꝛa.ſed chꝛiſtꝰ eſt caput
ecdeſie.⁊ adoꝛat᷑ adoꝛatione q̃ eſt latria.ergo ⁊ alia
