() Anc ð ꝑiurio vidcamus ⁊c. Supꝛa egit magiſter de mendacio quod opponit᷑ quinto pᷣccpto ſecũde
n

tabule.in hac vero ꝑte intendit agere de piurio.bec añt pars continct pꝛeſẽtem diſtinctõem. ⁊ diui /
ditur in ꝑtes tres. In quarũ pᷣma inquirit magiſter. Quid ſit periuriũ. In ſcdᷣa vero determinat qua
liter ſit iurãdum.ibi.Queritur etiã vtrum liceat iurare per creaturã. In tercia vero quod iuramẽtuʒ eſt ad
implẽdum cc.ibi. Munc ſuꝑeſt inueſtigare vtrum of̃e iuramẽtuʒ ſit adimplẽdum. Pꝛima pars diuiditur
in ꝑtes duas. In quarũ pꝛima determinat de piurio per comꝑatõem ad mẽeẽdacium. In ſcdᷣa vero per com
ꝑatõem ad iuratõem vel iuramẽtum ibi.Si aũt querit᷑ vtrũ iurare ſit malũ.Hac ſecũda ꝑte indiuiſa rema⸗
nente.pꝛima pars viuidit᷑ in partes tres. In quarum pᷣma inquirit vtrum eſſẽtiale ſit ꝑiurio eſſe mendaciũ
et determinat ᷣm opinionem alienã. In ſcda vero determinat ſm opinion em ꝓpꝛiã.ibi. Sed melius credit᷑
⁊r. In tercia vero remouet dubitatõem annexã.ibi Cum vero quis iurat quod verũ eſt ⁊c. Similiter ſertun
da pars in qua determinat quõ ſit iurãdũ diuidit᷑ in ptes duas. In quarũ pꝛima determinat de foꝛma iura
menti licita. In ſcda de foꝛma iuramẽti illicita. ibi. Doſt hec qucrit᷑ vtrũ fide eius vtẽdũ ſit ⁊c. Et hac ptere
manente indiuiſa. pꝛima diuidit᷑ in tres. In quaruʒ pᷣma querit que ſit ſoꝛma iuramẽto ↄgrua. In ſecunda
que foꝛma ſit magis obligatoꝛia. ibi. Si ant querit᷑ quis magis tenet᷑ ⁊c. In tercia vero determinat q̃ ſit foꝛ
me iurãdi intelligẽtia.ibi.hic querit᷑ quid ſit per deũ iuro. Per hũc etiã modũ tercia pars pᷣncipalis diuidit
in ꝑtes duas. In quaꝝ pᷣma determinat de iuramẽti obligatione. In ſcda vᷣo de honcſtate.ibi.Decꝛeuit ⁊c̃.
Et illa pte remanẽte indiuiſa. pᷣma diuidit᷑ in ꝑtes tres. In qᷓrũ pᷣma determinat vtꝝ iuramẽtũ illicitũ ſit ob
ligatoꝛi. In ſcda vtꝝ iuramẽtũ doloſũ.ibi.ᷣ etiã ſciẽdũ eſt qcunq; arte vᷣboꝝ ⁊c. In tercia vo inqͥrit vtx
ꝛurammẽtũ coactu ſit obligstoꝛiibi. Quenit᷑ ctiã ſi peccat qͥ hoiem iurare cogit. Subdiuuiſio partiũ ſatis ma
vifeſta eſt in literr.

N

¶ Ad illud vero quod obijcitur ꝙ F8

⁊ inde. ¶ Ad illud vero quod querit᷑ de aliquo qui 59

Ii.

¶ Indqrit quid ſit piuriũ.æ determinat ſm opinioneʒ
aliens. vtruũ eſſetiale ſit ꝑiurio eſſe mẽdaciũ. a
Vnc de ꝑiurio videamꝰ. Periuriũ eſt mẽda⸗

12 Apuertevũ eſt æ
iuſiurãdũ tres bzʒ co⸗

ibi ſit ſuꝑfluitas.Qui
cunq; eni iurat cũ iu/

ditio diſcretõis. xere ?

iuſte iurat.g exqͥ poni
tur ibi iudiciũ.ſuꝑflu⸗
it veritas ⁊ iuſticia.
Itẽ cũ oia oꝑa noſtra
debeãt fieri cu diſcreti

once ⁊ rectitudie et ve/

ritate.q̃rit᷑qᷓre potius
iuramẽetũ dʒ hfe tres
comites ꝙᷓ alið ↄbũ ⁊
factũ. Juxta h̊ qritur
penes q̃d accipit᷑ nu⸗
meꝛꝰiſtoꝝtriũ comitũ
R'.dum qꝙ iuramẽtũ
ↄꝑat᷑ ad tria. vicʒ.ad

iurantẽ a q̃ ꝓcedit.ad

rẽ de ꝗᷓ fit.⁊ ad cauſaʒ
ꝓ qᷓ.Scom ↄpꝑatõneʒ
ad cũa qͥ egredit᷑ de⸗
bet᷑ ſibi iudiciñũ. vᷣm cõ
patõem ad rẽ de q̃ fit
debet᷑ ſibi veritas. vt
ſit adeq̃tio rei ⁊ ßmo/
nis. vm vᷣo cõpatõem
a cãm de qᷓ ſic debet
ſibi iuſticia yt ꝓ iuſta
cã fiat.Et qm̃ oẽ iura/

mẽtũ hʒ iſtas tres cõ/
pPatoes. io oẽ rectũ iu-

ram eutũ hʒ iſtes tres
comites. Et ꝑ h̊ pʒ rñ

ſio ad ill qð vltio qᷓ

rit᷑. Ad illudvᷣo qd ob

ijcit᷑ ꝙ vbi ẽ vnũ. vic,

iudicin.ibi ſũt reliqᷣ.
glia ſũt ſuꝑflua.dom
willa rõ nõ valet. De

ficit eni talis mopꝰlo⸗
quẽdi in hijs q̃̊ ſe hnt

ↄnexionẽ.qꝛ eni vᷣtu

tes ↄnexe ſt᷑.ſi vna bz

hñt᷑ ⁊ oẽs. ⁊ tñ nõ ſeqͥ
tur ꝙ ſi vna h ꝙ cetẽ
ſuꝑfluãt. Alibi etiã de
fic. vicʒy. cũ aliqᷓ ſe bñt
aoditõez. Poſito ei
poſterioꝛi ponit᷑ pᷣus.
ſic poſita rõnali in ho/
mine. ponit᷑ ſẽſibilis ⁊
vegetabil. ⁊ tñ exq̊ rõ
nal habet᷑. nõ ꝓpterea

alie ſupfluũt. ſic eſt in

¶Cü xo qs iurat qd ven ẽ timẽs eẽ ftm. qrñ qd ſit ibi ꝑg
iuriũ:ipa em̃ ſigniſicatio vocis veꝛa eſt.quia vex ne⸗
ſciẽter loquit᷑. Mon & ipᷣa ſignificatõ vel fin vel men /

oſito intelligẽduz.
vã ei iuramẽtũ fit
iuſte qd tñ nõ fit vᷣe.⁊

gliqð fit verc ⁊ iuſte

.. .* 2 . 4

ciu iuramẽto fimatu. Hic quent vtu ſit viu⸗
riũ vbi nõ eſt mẽdaciũ:Qð quibuſdaʒ videt

ex autoꝛitate hieronimi dicẽtis. Aduertẽdum eſt *½

iuſiurãdũ tres habet comites.veritatẽ.iudiciũ.⁊ iuſti

ciã. Si iſta defuerint ñ erit iuramẽtũ ſed ꝑiuriũ. Vbi

Hieꝛo. ſuꝑ bie⸗
3 remiã.

aũt fim iurat᷑ veritas deeſt. Si g flin iuret᷑.⁊ ſi non ſit
ibi intẽtio fallendi.videt᷑ eſſe ꝑiuriũ qꝛ deeſt veritas.

Quibuſdaã placet nõ eſſe piuriũ.vbi nõ eſt mẽdaciũ.

⁊ ſicut dicitur aliquãdo fłm ſine mẽdacio.ita iuratur

flm ſine ꝑiurio. Falſũ foꝛte dixit apls cũ ſe vẽturũ ad

coꝛinthios ꝓmiſit. Nec tamẽ ſicut ei imponebat᷑ cul⸗

pã mẽdacij ↄtraxit.qꝛ ſic animo ſẽtiebat.etiã ſi iuram̃

to illð firmaſſet.nõ ꝑiuriũ incurriſſʒ.qꝛ qntũ in ipo fu⸗
it veꝝ dixit.Et ſi iuratõem addidiſſet.quatũ in ſe fo⸗
ret veꝝ iuraſſet.⁊ ſi aliter euenerit qᷓ; dixit. Ideo ſicut

quis nõ eſt mẽdax niſi aliter ſẽtiat animo q; dixit.ſiue

ita ſit ſiue nõ.ita videt᷑ qbuſdã neminẽ ꝑiurũ cõſtitui

niſi aliter ſẽtiat aĩo qᷓ; loquat᷑.ſiue ita ſit ſiue nõ.

¶ Determinat ᷣm oplnione ppꝛid diſing uẽs tripli⸗

em modũ ꝑpiurij.
ed meliꝰcredit᷑ ⁊ ille peierare qͥ fn volũtate fallen
di iurat.⁊ qui fim putẽs qͥd verum eſt iurat.⁊ qui ve⸗
rum putans quod falſum eſt iurar. Unde Aug.ho⸗
mines fiim iurãt vel cũ fallũt.vel cũ fallũt᷑. Aut putat

hõ verũ eſſe qͥd flin eſt ⁊ temè iurat. aut ſcit vel putat

fim eẽ.⁊ tñ/p vo iurat.⁊ nihilominꝰcũ ſcelè iurat. Di⸗
ſtãt qt illa duo ꝑiuria q̃ ↄmemoꝛaui. Fac illũ iurare qꝗᷣ

2 de obis a⸗
pli vmoõe. xxviij

veꝝ eẽ putat.pꝛo qͥ iurat veꝝ eẽ putat.⁊ tñ flm eſt.v.n⸗95

ex aio iſte peierat łᷣ fallit᷑. Hoc ꝓ vo hʒ qͥd flm ẽ.nõ ꝓ

falſa re ſciẽs iuratõeʒ interponit.DHa aliũ qᷣ ſcit fim eẽ.

⁊ iurat tãqᷓ; veꝝ ſit qͥd ſcit fin eẽ. Videt qᷓ iſta dete/

ſtada ſit belua. Yac aliũ q putat flin eẽ ⁊ iurat tãq; ve

rũ ſit.⁊ ſoꝛte veꝝ ẽ᷑. Verbi gr̃a vt intelligat. Pluit in

illo loco. Interrogas hoĩem ⁊ diẽ pluiſſe.⁊ tunc pluit

ibi.ſed ſi putat nõ pluiſſe.pꝑiurꝰ ẽ. Intereſt quadmo

dum verbum pꝛocedat ex animo. Ream linguã nõ fa
cit niſi rea mens ſit.hijs euidẽt᷑ tradit᷑ꝙ triplicit᷑ peie

rat hõ vt ſup̃ diximꝰ.dũ vl ſciès flin iurat. vel putãs
flʒ qͥd veꝝ ẽ iurat.vłeſtimãs veꝝ qð fłʒ ẽ iurat. Sʒ HB
extremũ ñ vr̃ eẽ pꝑiuriũ.etiã ſi ꝑiuriũ noĩet᷑.eo ꝙ flʒ iu

rat᷑ ñ vr̃ reꝰeẽ ꝑiurij ꝗ ſic iurat.qꝛñ ẽ mẽs eiꝰ rea.et iõ
nec ligua.imo mẽs eiꝰrea ẽ.dũ iurare pᷣſumit.q̊d ꝑſpi

cue veꝝ ñ de phẽdit.Mõ &̊ oẽ ꝑiuriũ mẽdaciũ eſt.nec

ois qᷣ peierat mẽtit᷑.ſᷣ oĩs mẽtiẽdo iurãſ peierat.⁊ oĩſ

qᷣ flin iurat.ſiue mentiẽs ſiue non.peierat.
¶ Remouet dubitatõem annexã.

daciũ eſt qꝛ vera eſt.⁊ qͥd verũ eſt.piuriũ nõ videtur

eſſe. Ad hoc dicimꝰ loqᷣ ſic.ſ. ↄtra mẽtẽ ſb atteſtatõne

iuramẽti eẽ ꝑiuriũ.mẽtiri ꝗ̊ adhibita iuratõe ꝑiuriuʒ

QAusſtio.

Solutio.

luip

un

nd
Minm

Afn

Aze
N

z

henin
nchei

14

S-————

–

..òẽ

4
N

ℳ

Oppoſicio.

Determinstõ.

Aug. ð mone

dñi in möte.

△

Aug. ſup eplaz

dñi. Mat. v. . , O H . „—
vobis non iurare oĩo.ita intelligit᷑ pᷣcepiſſe.ne qᷣſq; ſic

veꝝ cũ intẽtõe fallẽdi.Hic opponit᷑. Si oĩs qͥ flin iu⸗
rat peierat.tũc qͥ alicui ꝓmittit dare ſub certo termio
aliqd qͥd tñ nõ faciet.exquo iurauit peierauit.qꝛ flin
iurauit. Nõ em̃ ita futuꝝ erat vt iurauit.Ad hoc dici
pt.qꝛ nõ oĩs qͥ iurat qͥd fim eſt.exquo iurat piurꝰ eſt.

ſicut iſte de qͥ agimꝰ.ſᷣ exquo ꝓpoſitũ mutat vel ter⸗

minũ trãſgredit᷑.iuratio talł fit ꝑiuriũ reatu.
¶ An iuratio ſit malul.

d
Si aũt querit᷑ vtrũ iurare ſit malũ. hieimꝰ aliqũ ma

lũ eſſe.aliqñ nõ. Spõte em̃ ⁊ ſine nccitate iurare. vel
flm iurare.petm̃ grande eſt.Ex nccitate aũt iurare.ſ.

vel ad aſſerẽdũ innocẽtiã.vel ad federa pacis confir-

mãda.vl ad ꝑſuadẽdũ auditoꝛibꝰqͥd ẽ eiſ vtile.malũ
nõ eſt.qꝛ ncẽriũ eis eſt. Añ Aug. Juramẽtũ faciẽdũ

eſt in neceſſarijs cũ pigri ſũt hoĩes credẽè qͥd eis ẽ vti⸗
le.Juratio nõ eſt bona.nõ tñ mala cũ ẽ ncẽria.i.nõ eſt ¶ S
appetẽda ſicut bona.nõ tñ fugiẽda tãq; mala.cuʒ eſt
ncẽria. Mõ eſt em̃ ↄtra pᷣceptũ dei iuratio.ſed ita in⸗/

telligit᷑ dñs ꝓhibuiſſe a iuramẽto vt q̃ntũ ĩ ipo eſt qͥſ
q; nõ iuret.Qð multi faciũt in oꝛe habẽtes iuratiõeʒ
tãqᷓ; magnũ atq; ſuaue aliqͥd. Aplłs em̃ nouit pᷣceptũ
dñi ⁊ tñ iurauit. Pꝛohibemur eiĩ iurare cupiditate vel
delectatõe iurãdi. g xpᷣs ait in euãgelio.Ego dico

bonũ appetat iuramẽtũ.⁊ aſſiduitate iurãdi l abat᷑ in
ꝑiuriũ. Qð vo addidit.Sit ſermo veſter eſt eſt.non
nõ.bonũ eſt appetẽdũ.Qð aũt ampliꝰeſt a malo eſt.
Id eſt ſi iurare cogaris.ſcias de nccitate venire infir⸗
mitat eoꝝ quibꝰaliqͥd ſuades.q̃ infirmitas vtiq; ma⸗

lũ eſt. vñ nos quotidie liberari pᷣcamur dicẽtes. Li⸗/

bera nos a malo.Ideoq; nõ dixit qͥd ampliꝰeſt malũ
eſt.Tu em nõ facis malũ qͥ bñ vteris iuratõe.ſᷣ̊ a ma⸗

lo eſt illiꝰqͥ aliter nõ credit.i.ab infirmitate q̃ aliqũ pe

na eſt. aliqñ pena ⁊ culpa.bi g̊ dũs ꝓhibuit malum.
ſuaſit bonũ. indulſit neceſſarüur.

(NMDeterminat de foꝛma iuramẽti licita. Et q̃rit q̃ ſit

Math. v.

Hieronim? ſuꝑ
matheñ.

Seß xlj.

b Si

foꝛma iuramẽto cõgruas. e
uerit᷑ etiã vtꝝ liceat iurare ꝑ creaturã.Oꝛ nõ vf.cũ
ĩ lege ſcriptũ ſit.Reddes ãt dño iuramẽta tua.Et cxi⸗
ſtoin euãgelio pᷣcipit ñ iurare oino nec ꝑ celũ.nec ꝑ ter

rã.nec ꝑ hieroſolymã.nec caput tuſ. Judeis q̃ſi ꝑ/
uulẽ ↄceſſũ iurare ꝑ creatoꝛẽ ⁊ pᷣceptũ.vt ſi iurare ↄti

get.ñ niſi ꝑ creatoꝛẽ iurarẽt.ñ ꝑ creaturã.qꝛ iurãtesix

anglos ⁊ elemẽta.creaturas venerabãt᷑honoꝛe.⁊ me
liꝰerat h̊ͥ exhibè deo qᷓ; creaturis. Infirmis &̊ illõ ꝓhi
buit.ſctis vo qͥ in creaturis creatoꝛẽ venerabãt᷑ tm.ſi
pPhaibuit. VUñ ioſeph ꝑ ſalutẽ pharoanis iurauit. di iu
dDiciũ i eo veneratꝰqͥ poſitꝰerat i iſimis. Ep̃s vᷣe ita ꝑ
creaturas iurare ꝓhibuit.ne vł aliqͥd diuinũ ĩ eis cre⸗
deret᷑. ꝓ qͥ reuerẽtia eis debeat᷑.vłne ꝑ ea iurãtes fal⸗

ſũ.hoĩes ſe iuramẽto teneri nõ putarent.
uerit q̃ foꝛma iuramẽti ſit mag obligatoꝛia. f
auũt queritur quis magis teneatur. an qui ꝑ deũ

(Hy. dð. ꝙ Re

?. Periuriu q̊ ẽ vel iurãdo loqᷣ flin cũ intetõe falledi.
vei iurãdo loqᷣ flin ſine intẽtõe fallẽdi.vel iurãdo loq

nõ tñ diſcrete. qꝛ ſine
pᷣmeditatõe. ⁊ iõ rõ il
la nõ valet¶ Ad illud
qð querit᷑ quare ma/
gis iuramẽtũ hʒ iſtos
comites iᷓ; aliꝰactus.
mẽtũ eſt in aſſertione
nr̃i ſermõis.ſermo ät
nr̃ dubietatẽ habʒ Hʒ

dicit Saß. ix. Cogi⸗

tatões moꝛtaliũ timi/
de. ⁊ incerte ꝓuidẽtie
Ideo ad boc ꝙ ſᷣmo
nr ꝑ diuinã volũtatẽ
ofirmet᷑ directe ⁊ cõò⸗/
ueniẽter. indigz comi
tibꝰ ipᷣm regẽtibus.ne
inucniat᷑ viſſimilis x
ritati inuocate bvb

¶ Si aũt querit᷑ ⁊c. In

nuit magiſter ꝙ mag/

tenet᷑ qͥ iurat p deum

qᷓ; qui iurat ꝑ crcatu/
ras vel euãgeliuz. Ek
rõem buius aſſignat
quia tãto minus ẽ iu/
ramentũ ⁊c. Sed con
tra.iurans ꝑ creatuꝛꝗ⸗
non iurat niſi ꝑx deuz.
quia non intẽdit iuo ⸗-.
care creatura teſtẽ ſʒ
creatoꝛem. ſi g& idẽ eſ

vtrobiq; ꝑ qd iurat. Sẽ
eacdem eſt obligatõ et

vnifoꝛmis.g vnuʒ nõ
eſt maius altero.⁊ qu
to ſolennius eſt iuna
mentũ.tãto traſgredi

ens eſt infamio:.⁊ tã⸗

to ohligatio maioꝛ.ſpʒ

cum maioꝛi ſolennita
te conſueuit fieri iuna

mentum quod fit per
euãgeliuʒz qᷓ; quod fit
tẽ ma
gis eſt ↄvtemnere pluę
ra bona q; vnum.ſed
qui iurat ꝑ creatur.
ſi peierat.ↄtemnit cre
atoꝛem ⁊ creaturazʒ.qͥ
vero iurat ꝑ deum et
peierat contemnit al.
terum tm̃. & iuramen

tũ q ð fit ꝑ creaturam

ẽmagl obligatoꝛiũ qʒ
iuramẽtũ qð fit ꝑ deũ
mgri et

ↄfirmato Criſo. reglła

rit᷑ vᷣa ẽ.qꝛ qnto ſactiꝰ

pꝑ qð iurat᷑.tato iuaas
mtũ ẽ mag obligato⸗
riũ.h̊̊ dico cetenꝭ pibꝰ

vbi ſolenitas obyuat

AVñ ſicut dicit Criſo.

magis obligatoꝛiũ eſt

iuramẽtũ qð fit ꝑ deũ

qᷓᷓ qð fit ꝑ crcaturam.
1d ill voο qð obẽ ꝙ

iuraãdo ꝑ creaturã iu⸗

rat hõ ꝑ deũ.dicẽdũ ꝙ;
cũ qͥs iurat ꝑ creatu/

rã. intẽtõ fert᷑ ad deũ.

—*

ſ hoc tm̃ habitudialit᷑

Cũ vo qͥs iurat ꝑ deũ.

nõ tm̃ fert᷑ habitudia
lit᷑ ̊ etias actualit᷑. Et
qm̃ amplioꝛ ẽ ↄuerſio
actual qᷓ; habitudiał.

binc eſt ꝙ ʒ ipᷣ̃aʒ ma/

ioꝛ attẽdit᷑ obligatio.
⁊ maioꝛis culpe ẽ ipᷣa

tranſgreſſio.Ad illud e0 harnan vele. * an t
Kon eſt.qꝛ nõ lapidẽ qui nõ audit.ſᷣ eius creatoꝛẽ adhibet

qd obꝛ de iuramento

facto ꝑ euãgeliũ qð ẽ

ſolennius. rñderi pᷣt
duplr. pᷣmo qꝛ nõ tm̃

fit iuramẽtũ ꝑ euãge-/

lia ſed ꝑ euãgelia dei.
ita ꝙ no tm̃̃mõ fit ad
ipᷣm cõuerſio habitu/
inał rõe ſui effectꝰ.ſᷣ

etiã actuał in ſe.⁊ ad

aſſũptã hũanitateʒ.et

ad ꝓpalatã veritatez.

⁊ iõ tale iuramentum
rõnabiliter dʒ fieri cũ

maioꝛi ſolennitate et
amplioꝛẽ inducit obli

gationẽ. Alio mõ dici

Hpt ꝙ hoc acnais Perr
ſolẽnitatẽ ſuꝑpadditaʒ
quã oẽs in foꝛma illa

obßuãt. ¶ Ad illᷣ qð

obꝛẽ ꝙ plꝰeſt contẽne⸗
re duo qᷓ; vnũ. doʒ. q;
creatura ↄpatione cre
atoꝛis nihil ẽ.vnde qᷓ/
ſi nihil addit ſupꝛa di⸗
uinã excellentia. 2 6 65
P

nec ↄtẽptus eius

ↄtẽptũ dei. Pꝛeterea

nõ adeo ↄtemnit᷑ de?
in creatura ſicut cõtẽ⸗

nit᷑ in ſeibo. c ¶ Ju/
rare ſcʒ deũ teſtẽ adhi
b ere. Cõtra. Si B veꝝ
eſt. tũcvꝛ ꝙ foꝛma iſta
iurãdi.deus mibi teſt⸗

ẽ.⁊ iuro ꝑ deũ.nõ ſint d
poſitõeʒ in.ſcᷣm ꝙ dicit a plłs

—

Cũ ĩ veteri teſtameto iuraret

II

—

an qui per euãgeliũ vel creaturas iurat: Dicimꝰqui ꝑ

deũ.qꝛ ꝑ eũ hec facta ſũt. Vñ Criſo.Si qua cauſa fu
erit.modicũ videt᷑ facere q iurat ꝑ deuʒ. Qui vero ꝑ
euãgeliũ.magis aliqͥd feciſſe vr. Quibꝰdð eſt.Stul/

ti.ſcripture ſacte ꝓpter deũ facte ſũt non deus ꝓpter

ſcripturas.ita ⁊ creature facie ſũt ꝓpter deũ.

Determiat q̃ ſit foꝛme iurãdi intelligẽétin. g

Mic querit᷑.qͥd ſit dicere ꝑ deũ iuro:hoc eſt teſtẽ adhi

bere deũ: Jurauit em̃ apls dicẽs.Teſtis eſt mihi ðs.
ac ſi dixiſſet.ꝑ deũ ita eſt. Unde Augu. Ridiculũ eſt

putare hoc ſi dicas ꝑ deũ iuras.Quid eſt em̃ ꝑ deuʒ.

niſi teſtis eſt deus: Aut quid eſt teſtis eſt deus niſi ꝑ
deuz? Quid ẽ aũt iurare.niſi ius deo reddere quãdo
ꝑ deũ iuras. Jus.ſ.veritatis ⁊ non falſitatis. Itẽ.ec/
ce dico charitati veſtre.⁊ qui ꝑ lapidẽ iurat flin ꝑiurꝰ

teſtẽ. Hoc eſt & iurare ꝑ qualibet creaturã.ſ.creatoꝛẽ
eius teſtẽ adhibe re.Eſt etiãẽ quoddã genus iuramen
ti grauiſſimũ qð fit ꝑ execratõem. Vt cuʒ homo dicit
Si illud feci illud patiar.vel illud cõtingat filijs me⸗
is Scõm quem modum accipitur etiam interdũ cuʒ
aliquis iurando dicit.per ſalutem meam vel per fili⸗
os meos et huiuſmodi.Obligat em̃ hoc deo. Vnde
Augu.Cum quis ait per ſalutem meã.ſalutem ſuam
ðo obligat.Cũ dicit per filios meos.oppignoꝛat eos
deo vt hoc veniat in caput eoꝛum quod exit de oꝛe ip
ſius.ſi verum verum.ſi falſum falſum.Et ſicut per h̊
iurans aliquãdo hoc deo obligat. ita per deuʒ iurãs
ipᷣm adhibet teſtem. In om̃i ergo iuratõe aut deus te
ſtis adhibet᷑.aut creatura deo obligatur ? oppigno⸗
ratur. Vt hoc ſit iurare.ſ.deum teſteʒ adhibere.vel
deo aliquid oppignorare.hoc eſt ergo iurare ꝑ quãali

bet creaturã.ſ.creatoꝛẽ eius teſtẽ adhiberr.

¶ Determiat de foꝛma iuramẽti illiceta. bhb

Poſt hec queritur vtꝛum fide eius vrendũ ſit qui per

demonia vl ydola iurauerit: De hoc Auguſtinꝰ ſcri⸗
bẽs ad publicolaʒ ait.Te pꝛius cõſiderare volo vtrũ
ſi quiſpiam ꝑ deos falſos iurauerit ⁊ fidẽ nõ ſeruaue⸗
rit.non tibi videt᷑ bis peccaſſe:Bis vtiq; peccauit.qꝛ
iurauit ꝑ quos nõ debuit.⁊ ↄtra pollicitã fecẽ̃ fideʒ qð

non debuit.Ideoq; qui vtit᷑ fide illiꝰquem cõſtat iu⸗
raſſe ꝑ deos falſos.⁊. vti᷑non ad malũ ſed ad bonuʒ.
nõ peccato illiꝰ ſe ſociat qͥ ꝑ demonia iurauit.ſᷣ bono

Qbꝛiſoſ.

Quid eſt dicẽ g

deũ. Ro. j.
In bmone ðꝑ⸗
iurio qͥ ſic inci/
pit. Quiiqs eſt
pꝛaui ⁊ peꝛueꝛſi
coꝛdis.

Augu. ſuꝑ mõ.
v.

In ſermone de

ꝑiurio.

ü

Augu.

ſuerſe foꝛme iurãdi. Juxta boc qr. cũ aliqñ iuremꝰ ꝑ bãc p̃peſitõem p.aliqñ ꝑ bãc p
HRoma.ix. Aeritatẽ dico in xpᷣo ihu ⁊ nõ mẽtioꝛ.q ſit inter bas dria. Neqnt
boc mõ.viuit dñs.⁊ H̊ mihi faciat.⁊ H̊ addat.in pᷣmitia vᷣo ecclia ̊ m.teſtis ẽ

mibi Zs.⁊ in tpe moderno iuret᷑ ꝑ deuz. vñ veniat iſta foꝛmaꝝ dria ſʒ diuerſa tꝑa.R.dð ꝙ in foꝛma iura/

mẽti introducit᷑ ipᷣa vitas in teſtimoniũ.Et h
ita ꝙ ꝑ ipoꝛtat habitudi
teſt ẽ mihi Zs.ſiue ſit s.

in teſtimoniũ. Et h pᷣt eẽ młtipłr. Aut inqᷓutũ tenet rõeʒ pcipiẽt.⁊ ſic iurat᷑ ꝑ den.
mrehe ayt indes ipoꝛtat habitudinẽ pᷣcipiẽtis ⁊ cognoſcẽtis.⁊ ſicẽ iſta ſoꝛma

eſt é mihi 88. Zs.q id c. Aut ĩqᷓntũ ĩpoꝛtat hiĩtudinẽ retribuẽt reſpetũ bonoꝝ.⁊ ſic iurat᷑.viuit ðs qͥ
vita alijs tribuit. Aut iqnt ĩpoꝛtat hitudinẽ retribuent reſpctũ maloꝝ.et ſic iurat᷑ hac foꝛma. b faciat mibi
Ss. 1 B addat. Et qm ipa vitzs nic manifeſte adducit ad ofirmatocz tuch oſs vitat; pncipiũ ? exeplar. binc

te

Ps

l

Plli

Nhe

ſi⸗

mne

No⸗

ſſütn

— ——

—
—

— —
=.

.

=

õ
2-

—2*

— ————— — — — — —
—

222

R

— —

—
—
=
= = –
S ☛ =

—
=
=

In li. ſniarum.

In fmõe qdã.

XXXIX

pacto eius quo fidẽ ſeruauit.⁊ ? ſine dubitatiõe min⸗

malũ eſt ꝑ deos falſos iurare veraciter.qᷓ; ꝑ deũ verũ

fallaciter. Quãto em ꝑ qð iurat᷑ magis ſãctũ ẽ.tanto

In li. Z officijs.

magis eſt penale piuriũ.

Determĩat vtꝝ iuramẽtũ illicitũ ſit oblige i
Müc ſupeſt vidè vtꝝ oẽ iuramẽtũ im plẽdũ ſit: Si eĩ

qᷣs aliqd iurauerit ↄtra fidẽ ⁊ charitatẽ.qð obſᷣuatuzʒ
peioꝛẽ vergat in exitũ.potiꝰẽ mutãdũ qᷓ; adimplẽdũ

Vñ Amb.eſt ↄtra officiũ dei nõnũq; ꝓmiſſũ ſoluè ſa

cramẽtũ. vt herodes fec. Itẽ Iſidorꝰ.In mal ꝓmil⸗

ſis reſcinde fidẽ.ĩ turpi voto muta decretũ.Qð icau⸗

Beda omelia.

Iſidoꝛus in li.
ij ſẽtentiarXꝗũ.

te vouiſti nõ facias. ĩpia ẽ ꝓmiſſio qͥ ſcelẽ adimplet᷑ .
Idẽ. Mõ eſt obuãdũ ſacr̃m q̊ malũ incaute ꝓmitti᷑.
vt ſi qͥs adultè ꝑpetuã fidẽ cũ ea ꝑmanẽdi polliceaX7.
Tolerabilibꝰ em̃ eſt nõ implè ſacrm q; ꝑmanè in ſtu- diſtinctio ⁊ ſufficiã. cet
vſus earũ ſm viuerſa

pꝛo. Itẽ Beda. Si qͥd nos ĩcautiꝰ iurare ↄtigerit.qð
obſᷣuatũ peioꝛẽ vᷣgat in exitũ.libẽ illð ſalubꝛioꝛi cõſi⸗

lio mutãdũ nouerimꝰ.ac mag inſtãte neceſſitate peie

rãdũ eẽ nobᷣ.qᷓ; ꝓ vitãdo ꝑiurio in alið crimẽ grauiꝰ

eẽ diuertẽdũ.Deniq; iurauit dauid ꝑ deũ occide Na
bal. occidẽ viꝝ ſtultũ.ſᷣ ad pᷣmã interceſſiõem abyga⸗
yl femine pꝛudẽt remiſit minas.reuocauit enſẽ in va⸗

ginam.nec aliqͥd culpe ſe tali ꝑiurio ↄtraxiſſe doluit.

Itẽ Aug. & dauid iuramtũ ꝑ ſãguis effuſiõeʒ ñ im⸗
pleuit. maioꝛ pietas fuit. Jurauit dauid temẽ.ſᷣ ñ im/
pleuit iuratõeʒ maioꝛi pietate.Ex hijs alijſq; pluribꝰ
oñdit᷑ q̃dã iuramẽta ñ eẽ obſuãda.⁊ qͥ ſic iurat.vehe
mBment peccat. Qui at mutat bñ fac̃. Qui ãt ñ mutat.
d

plr peccat. ? qꝛ iniuſte iurauit.? qꝛ fac qð nõ dʒ.
ltuꝝ ſit ꝑiurꝰqͥ ñ fac qð incaute iurauiut. k

ſup tle iuramẽtũ vocauit ꝑiuriũ. JYobes etiã apocriſa
riꝰ oꝛiẽtaliũ ſediũ dixit. Sermo pfis nr̃i ſophronij ſi⸗
gnificat ꝙ meliꝰẽ iuratẽ peierare. qᷓ; ̃uare ſacr̃m ĩ fra
ctõe ſãctaꝝ imaginũ.Sʒ ꝑiuriũ ðr tale iuramẽtuʒ nõ
obſᷣuatũ.⁊ peierare dr qͥ ñ implet qꝛ flin iurat.ñ qꝛ in⸗
de re ſit ꝙ nõ obſuat.vᷣ qꝛ iurauit iniuſtũ ex qͥ reꝰeſt.

ſicut ille qui peieert.
Vtꝝ iuramẽtũ doloſũ ſit obligatoꝛiũꝗ. l

¶ Hoc etiã ſciẽdũ ẽ.ꝙ q̃cũq; arte vboꝝ qͥs iurʒ.ðs tñ qͥ

ↄſciĩe teſti ẽ ita h̊ accipit.ſic ille cui iurat᷑ intelligit.Du
plr ãt refit.
dolo capit.

Aug. ait.Qui exigit iuratõeʒ.multũ intereſt.ſi neſcit

illũ iuratuꝝ flin an ſcit. Si eĩ neſcit.⁊ iõ dic.iura mihi
vt fides ei ſit.ñ ẽ pctm̃.tñ hũana tẽtatio c. Si vo ſcit
eũ feciſſe ⁊ cogit eũ iurare.homicida ẽ᷑. IJdẽ Qui p⸗
rßMV ðJMUẽf (uocat

re v ꝑ falſosvos ꝙᷓ fh p veꝝ deũ. ⁊ ʒ iſtã viã pcedit. e¶ Qui puocat

tü illicitũ ſit obligatoꝛiũ. i

Aui v mutat. vtꝝ ꝑiurdebeat dici. ſolʒ q̃ri: Beda

q? nomẽ dei inuanũ aſſumit.⁊ ꝓximũ in
pit. 6 Vtꝝ iuram̃tũ coactũ ſit obligatoꝛiũ.m
AQuerit᷑ etiam ſi peccat qͥ hoĩeʒ iurare cogit: DHe hoc

eſt ꝙ in noua lege du.
plłr iurat᷑.Et qꝛ tꝑe p
mitie ecclłie veritas n.
dũ crat man feſta. ſecld
indigebat maioꝛi cui/

dẽtia. hinc ẽ ꝙ teneba

tuꝛ tũc iſta foꝛma teſt.
ẽ mihi ðs.Oꝛ vo i ve.
teſt. ↄſiderabat᷑ diuia

veritas vt vindicãs ⁊

vlciſcẽs.qꝛ ſibᷣ rõe ſeue

ritatis ⁊ eqͥtatis. hinc

ẽꝙ duplicẽ foꝛmã i x
teri teſtamẽto buabãt
ſ. viuit deꝰ.et h faciat

mihi 8iſ.⁊ addat.Ex

B pʒ pᷣdictaꝝ driaruʒ

tꝑa/ Ad illò að qritqᷓ

dria ipoꝛtatꝑ bac pꝛe
poſitoem. ꝑ.⁊ ꝑ hac pᷣ

poſitiõez. in. dð ey per
magis diẽ ip̃am vcri/

tatẽ ſbᷣ rõe teſtiſicãtis
⁊oncipiãtis. h at pbo
ſitõ in ipoꝛtat hitũ di/
vie veritat is ib rõe te

9 — „

ſtificãtis ⁊ exẽplãtis.

7 — „

Vñ ᷣm rẽ idẽ ẽ iuraꝛe

in do 1 deũ. ⁊ diceꝛe
teſtis ẽ mihi ds. lʒ ſit
dria ex ꝑte modi pdi.
d ¶ Sinc dubitatõne &
minꝰ malũ eſt ꝑ doeos

falſos iurare vcracit᷑

ᷓ ꝑ deũ veꝝ fallacit.
otra. maiꝰ pctiñ eſt

ydolatria q; piuriũ ſi/
ue veꝝ ſiue fim. ⁊ yto/

olatra in iurãdo com/

mittit ydolatriq.qꝛ y⸗
dolũ venerat᷑ ꝑ ipᷣʒ iu/

rãdo. g ſi iurat veꝝ ꝑ
falſos deos. mag pec

cat ille qͥ iurat fiʒ p
ven deũ. R . dom ; t

iuramẽto illo q̊ qͥs iu/

rat ꝑ falſos deos duo

tur. ⁊ illð ꝑ qdð aff erit᷑
B echicia illz qð aſ-

ſerit᷑.ſic ẽ minꝰ maluʒ

Et ſic loqͥt᷑ Aug.qꝛ ex

illa ꝑte aſferit wu ex
alia ꝑte flm. Reſpiciẽ
do vo ad illð ꝑ ꝗð iu/
rat᷑.maiꝰmalũ ẽ iura⸗

hoicʒz ad iuratiões ⁊ ſcit eũ ffʒ iurare

vicit bomicidã. Cõtra h ẽ ꝙ iudex ſciẽs aliquẽ iurare flʒ tenet᷑ tñ nibilominꝰ ex officõ ab eo exigẽ iuramẽtũ.
g vr̃ꝙ faciẽdo illð ad qð tenet᷑ peccet moꝛtalit᷑ occidẽdo ꝓximuzʒ.R.ddm ꝙ exigẽs iuramẽtũ aut eſt ꝑſona
publica.aut pꝛiuata.Si publica.ſic tenetur exigere ſᷣm iuris oꝛdinem ſiue ſciat ſiue neſciat ipᷣm falſũ iurare.

quia non imputatur ſibi. Aerbũ aũt Augu.intclligitur de ꝑſona pᷣuata q non cõpellitur ex iuris oꝛdine iura

mẽtum exigere. ſed ex ꝓpꝛis volũtate.

poſitõ ipꝛobat᷑ ꝑ Aug. aj. dic ꝙg cũ ho iurst qð puta

poſſit exterius aſſerere in ſermone. ⁊ hoc eſt quando

. s X
8 f ¶Sacta ſynodꝰ de / hoiĩem ad iuratõem ⁊ ſcit eũ falſũ iurare vincit homi⸗ ſern
creuit ⁊c. Cõtra h̊ ob. cidã.qꝛ homicida coꝛpus occiſurus eſt. ille aiam. ĩimo in
heit.· aꝛ iuramẽtũ nõ duas aias.⁊ eius quẽ iurare ꝓuocauit ⁊ ſuã. in
eſt opus puilegiatuʒ. . 6. ſaneſi ðð cif
immo ptinet tãa ad im SDejx concilio aurelianẽ 1. n — eliit
pfectos q; ad ꝑfectos. Sscta ſynodꝰdecreuit.niſi ꝓ pace faciẽda.vt oñ es f le
non vĩ ꝙ circa ißm fideles ieiuni ad ſacramẽta accedant. ſtnst
ſit hmõi ſolẽnitas ie/ ”YłUMB Aigee
iunij obſeruãda. Gꝰ. dm boc nõ eſt ꝓpter pᷣuilegiũ ſed magis ꝓpter ꝑiculũ.quia poſt cibũ ⁊ potũ bõ pii ſtdi
oꝛ eſt ad multiloquiũ.⁊ ideo facilius caderet bõ in ꝑiuriũ. Pꝛeterea ideo inſtitutũ eſt vt ieiuno ſtomabo fi⸗ ur
at iurameétum. quatinus ꝑ hoc inſinuet᷑ ꝙ cũ magna reuerẽtia nomẽ diuinũ eſt in teſtimoniũ inuocãdum 2 deceo⸗
non paſſim ꝓ quacũq; cauſa.Excipit᷑ añt bonum pacis ꝓpter hoc H& ipᷣm eſt maxime appetẽdum.⁊ eius op⸗/ Mſi
poſitum maxime fugiẽduʒ. Ande quia in refoꝛmãdo pacem moꝛa trabit piculum ad ſe. ꝓpteꝛ hoc in caũ iſto ,B
non ſta ſeruat᷑ ieiunium. — 2 lei
D intelligẽtiam huius pꝑtis pm ea que magi eẽ veꝝ. tñ ẽ flm.temẽ iurat.Et ex h̊ br̃ ꝙ iuramẽtũ pſith
ſ ſter determinat incidit hic qõ circa tria. Pꝛi ill eſt temerariũ ⁊ inoꝛdinatũ.⁊ ita ꝑiuriũ.⁊ tñ ñ ẽ ſuncs.
mo querit᷑ de culpa piurij. Scdo querit᷑ de ibi mẽdaciũ. Ido dixerũt alij ꝙ nõ oẽ pꝑiuriñ ẽ men⸗ llus
oꝛma iurandi. Tercio querit᷑ de obligatõe iuramẽ/ daciũ. ꝓ eo ꝙ nõ ſolũmõ ↄtingit incurrẽ crimẽ piu⸗/ lupiin
ti. Circa pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛimo vtrũ om̃e pꝑiu- rij pter veritatis defectũ.veruʒ etiã ppter defectũ neteb
rium ſic mendacium. Scdo querit᷑ vtrũ om̃e ꝑpiurin iu icie ⁊ iudicij. Sʒ inſtãtia iſta que fert᷑ videt᷑ ma/ ſriüſi
ſit pcm̃.Tercio vtrũ omne periuriũ ſit moꝛtale pecgis habere locũ in iuramẽto obligatoꝛio in iuram̃ zuni
catunm. èäl to aſſertoꝛio. In illo em̃ ꝓpꝛie repꝑit᷑ iudiciũ ⁊ iuſti deſpe⸗
—è Queſtio . 3 cia.⁊ ideo aduc remancet qo.vtꝝ oẽ ꝑiuriũ qdð oppo⸗ ſenan
¶ ty oĩ ꝑiurio ↄueniat adeſſe mẽdaciũ:Et ꝙ ſic vĩ. nit iuramẽto aſſertoꝛio ſit mẽdaciũ.cũ ſit veritatip/ Myenn
quia piuriũ ꝓhibet᷑ ꝑ qͥntũ mãdatũ ſcde tabule.nõ uatiuũ. Pꝛopterea tercõ pᷣt adpuc rñũderi ꝙ ſic patu ſſcnit
loquaris pximũ tun.fal.teſt. ſᷣ ibi phibet᷑ falſitas i it ex pᷣcedẽti diſtinctõe.aliqd eſt mendaciũ ſimplr et ſat pen
verbo qꝗᷓ non pᷣt eſſe ſine mendacio. videtur ꝙ cum fm rõeʒ completam. aliud eſt mẽdaciũ ſ̃ᷣm qͥd.vicʒ. etoß⸗
ibidẽ ꝓhibeat᷑ ꝑiuriũ.ꝙ oẽ ꝑiuriũ includat in ſe men qᷓ;tũ ad ipᷣius mẽdacij foꝛmã. Mendaciũ ſimplr eſt tiflſan
daciu ( Zte⸗ aſſumit ſũmãa veritatẽ in teſtimoniũn qð bʒ falſitatẽ in voce.ſʒ nõ in intẽtõe. Mẽdaciũ ßʒ Narcpy⸗
vcritatis. recte eã aſſumit.⁊ qui recte affumit nõ pec qͥq ⁊ Fm foꝛmã eſt qʒ bʒ falſitatẽ in intẽtõe.ſed non cen
cat.ꝗ qñ ſũma veritas adducit᷑ ad ↄfirmatõem veri in voce. Cũ Squerit᷑ vtrũ ꝑiuriũ oppoſitũ iuramẽto ſtie⸗
tatis nullũ eſt ꝑiuriũ.Ad boc ; ꝙ ſit ꝑiuriuʒ neceſſe aſſertoꝛio vliter claudat in ſe mendaciũ.Si large ac ſtus
eſt ißam veritatẽ adduci ad Rrmnacn mendaciũ.re cipiatur mendaciũ extẽſo nomine ad mendaciũ ſim ſuſat
dit & ideʒ qð pꝛius. ¶ Itẽ qͥ afferit qd animo ſentit plr ⁊ m quid.ſic om̃e ꝑiuriũ in ſe includit mẽdaciũ. ſütac
nõ peccat. qꝛ vtit᷑ ſermone ad id ad qð inſtitutꝰ eſt. Et boc eſt qd mgf dicit iĩ litera.q; piuriũ eſt vel in iu⸗ ſlaii:
Si g ꝑiurãs in aſſertõe ſua peccat.ali gerit ĩ a”. rando loqui fiin ſine mentõe fallendi.vel iurãdo lo⸗ fge
aliud aſſerit in oꝛe.ſed ois talis eſt mẽdax.& mẽdaci qui verum cũ intentõe fallendi. Si aũt ppꝛie acci⸗ lnce
um eſt de eſſe ꝑiurij. ¶ Itẽ ꝑiuriũ eſt pctm̃ lingue.ß piatur mendaciũ.ſic non eſt eſſẽtiale om̃i ꝑiurio.nec en
linguã non facit reaʒ niſi mẽs rea ⁊ male ſibi coſcia. piurio ꝓut opponitur iuramẽto obligatoꝛio. nec ꝑ/ N
ad hoc ꝙ ↄmittat᷑ ꝑiurij culpa neceſſe eſt ꝙ fa llen iurio quod opponit᷑ iuramẽto aſſertoꝛio. ſicut dicit ſote
di intẽtõ pᷣcedat. illa facit hoieʒ mẽtiri. ⁊c. ¶ Sz magf in lite:a. rationes pꝛobant adducte ad ꝑtem 1cvi
ʒ.hiero. ſupꝑ bieremiã dicit ꝙ iuramẽtum bʒ tres co iſtam. ¶ Ad illuq vero quod pᷣmo obijcit᷑ in cõtrari I0 onni
mites.ſ.iudiciũ.iuſticiã.⁊ veritatẽ.Et ſicut ex deftcan um piurium ꝓhibet᷑ in quinto mãdato.ddʒ ꝙ; nõ ſuim
yeritatis ↄuenit fieri iuramẽtũ inoꝛdinatũ.ita exę de ſolum ibi ꝓhibetur.immo etiam ꝓhibet᷑ in ſedo pꝛi dulie
fectu iudicij ⁊ iuſticie. Si g̊ ꝑiuriũ gñalit᷑ ↄplectitur me tabule.inquãtum ꝑ ipᷣm ꝑiuriũ facit quis contu⸗ R
iuramẽtũ inoꝛdinatũ.vr̃ ꝙ nõ oẽ piuriũ ſit mẽdaciũn maciam ſũme veritati aſſumendo eã inuanũ.dum Krni
¶ Itẽ aliqͥs intẽdes facere adulteriũ ⁊ bomicidiu, aſſumit eam ad confirmatõem falſi ſciti. vel falſi o/ fun
bec iuramẽto ↄfirmat. eſto ita. Lalis autẽ aut recte pinati.vel ctiã dubij. Poſſʒ tñ dici ꝙ in qͥnto mãda⸗/ ingen
ſurat. aut piurat. conſtat ꝙ; nõ recte. ꝑiurat. ⁊ t ñ to ꝓhibet᷑ falſũ teſtimoniũ.ñ ſolũ q;tũ ad falſitatẽ in ſion
msẽtit᷑. nõ eſt eſſẽtiale oĩ ꝑiurio adeſſe mẽdacium. cẽtõis ſ ⁊ rei ⁊ bmõis. Coniũctim ⁊ diuiſim. ⁊ ꝓut woi
¶ Itẽ qͥ iurat adducit den in teſtimoniũ veritatis. diuiſim ꝓbibẽtur nõ dicũt mendaciũ ſᷣm plenã roeʒ lagn
eſto iurʒ flin qð credit eſſe veꝝ.talis cũ adducae ſed ᷣm ſemiplenã tm̃.ſicut pʒ ex pcedẽtibus.(¶¶ Ad Ne
venitatẽ in teſtimoniũ falſitatis piurꝰ eſt. ſ qꝛ credit illud quod obijcit᷑ ꝙ qui adoucit diuinam veritates nace⸗
2⁊ intẽdit veꝝ dicẽ nõ eſt mẽdax.i nõ ois piurꝰmẽti/ in teſtimoniũ veritatis recte iurat.ddm ꝙ illud non ſleg
tur.nec oẽ ꝑiurni eſt mẽdaciũ.¶ Itez ad cẽ mẽdacij ſemp eſt verũ.quia p̃ᷣt eam adducere in teſtimoniuʒ titt
nõ tm̃mõ reqͥrit᷑intẽtõ fallẽdi ſᷣ etiã falſitas ſmõis. veritatis.intẽdens eam adducere in teſtimoniũ fal/
ↄtingit aliquẽ incurrẽ ꝑiurij crimẽ ſi veꝝ iuret ⁊i/ ſitatis.⁊ illa intentio ꝑuerſa reatũ ꝑiurij introduct. Pii
tẽdat fim iurare.⁊ 2 inrametũ illꝭ ꝓximũ ledẽ. g vv q;uis non habeat completã rõem menvacij Pꝛete⸗/ ee
daud eief ctã rõ piurij. vbi ñ repit᷑ plena r? rea alius defectus eſt in rõne illa. quia non omce fal/
medacij. ⁊c. ¶ R'. ad p̃dictoꝝ intelligetiã eſt notõ ſum eſt mendaciũ.⁊ ꝓppterea non ſequit᷑ ꝙ ſi ꝑiuriuʒ di
dñ ꝙ Bẽ tripſex modꝰ dʒi. Quidã nãq; dixert pꝑiu incdudit ſſin. ꝙ ꝓpter hoc ineludat menacin.(Ac 2
riũ ſſternit ſibi meédaciũ.Et iſti dixert ꝙ ſi aliqs iu, illudq quod obijcit᷑ ꝙ qui aſſerit quod in animo ſẽtit ſii
rat flin qð credit eẽ veꝝ.nõ piurat. qꝛ ñ mẽtit᷑. Sʒ łᷣ non peccat.dm qꝙ; veruʒ eſt ſi ita nouit in animo ꝙ; W

nihiiſi
grnigdt⸗

ciiciſten
Wotizr

trinneictde

1

Sue

ſmuhn
wohokiin
itn
gh ie
iungunn
Näntmi W

13

Di.

keſt certus.ſed qũ falſa credulitate decipit᷑.ſi exterius
valeat affirmare ꝑ iuramentũ nõ excuſatur.qꝛ ſᷣm ꝙ
cõſciẽtia erronea in moꝛibꝰ nõ excuſat factũ iniuſtũ.
ſic eſtimatio falſa in his que credunt᷑ nõ excuſat iura
mentũ falſum. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ lingua nõ eſt
rea niſi mens pꝛius ſit rea. rñderi põ dupliciter.quia
illud verũ eſt in ſermonibꝰ indifferẽtibꝰ.ſed in ſermo
nibus malis ⁊ inoꝛdinatis ⁊ a deo phibitis exceſſus

14 lingue introducit reatũ mẽtis ⁊ cõſciẽtie.Aliter etiaʒ

foꝛtius.

põt dici ꝙ mens ⁊ intentio rea dicit᷑.nõ ſolũmõ qꝛ in
iurando intendit fallere.ſcd etiã ſi intendat iurare id
de quo nõ habet certitudinẽ.ꝓ eo ꝙ ipᷣi ſumme veri/
tati ſubtrabit debitũ honoꝛẽ.
Queſtio.ij. b äl
¶ Ntrũ omne piuriũ ſit peccatũ. Et obijcit᷑ ꝙ aliqᷣs
poſſit piurare ſine peccato. Eſto em̃ ꝙ aliqͥs iuret fal-
ſum qð putat eẽ verũ ꝓpter vtilitatẽ ꝓximi.iuramẽ/
tũ illud nec eſt in diuine veritatis ↄtemptũ.nec etiaz
in ꝓximi nocumentũ.ergo nõ repugnat mãdato pꝛi
me tabule nec ſccũde. Igit᷑ nõ eſt peccatũ.⁊ tñ eſt ꝑ/
iuriũ ſicut in pᷣcedentibꝰ fuit oſtẽſum.ergo nõ omne
ꝓiuriũ eſt peccatũ Itẽ nullus venerãdo ⁊ amãdo
deñ peccat. Sed Augꝰ. dicit ꝙ illud ꝑ qð quis iurat
venerat᷑ ⁊ amat.cũ ergo aliqͥs iurat falſum per deũ.
venerat᷑ ⁊ amat ipᷣm deũ.ergo nõ cõmittit peccatũ.et
tñ cõmittit ꝑiuriũ.ergo ꝑiuriũ nõ eſt peccatũ.¶ Iteʒ
ſicut peccatũ opponit᷑ bonitati.ſic ꝑiuriũ veritati.b5
veritas ſpectat ad intellectũ.bonitas ad affectum. ſic
etiã falſum ⁊ malũ differũt.Cũ ergo viciũ ⁊ peccatũ
dicat oppoſitũ veritati ⁊ bonitati que ſe tenent ex ꝑte
intellectꝰ.nõ videt᷑ ꝙ aliqð ꝑiuriũ ſit peccatũ.(¶ Itẽ
poſſibile eſt aliquez cogi ad hoc ꝙ iuret falſum.ᷣ ne/
ceſſitas nõ babet legẽ.imo que als ſunt illicita.neceſ-
ſitas facit licita. ſicut patet de eo qͥ furat᷑ ⁊c eſt i cxtre-/
ma neceſſitate.ergo videt᷑ ꝙ ſalteʒ in tali caſu ꝑiuriũ
ſit licitũ. ⁊ ſic nõ eſt eſſentiale ei eſſe peccatũ.¶ Sed
cõtra.grauius viciũ ⁊ magis defoꝛme eſt ꝑiurium qᷓ;
ſimplex mendaciũ.ſed neceſſe eſt omne mendaciũ eẽ
peccatũ ſᷣm ꝙ Augꝰ.dicit ⁊ habitũ eſt in pᷣcedentibꝰ.
videt᷑ ergo ꝙ ſimilit᷑ ſit circa ipᷣm ꝑiuriũ.imo multo
Item quicũq; periurat iurat inoꝛdinate.
⁊ qui iurat inoꝛdinate iurat iniuſte vel temerarie.et
omnis talis peccat.ergo ⁊c. ¶ Itez omnis qͥ ꝑiurat
aſſumit nomẽ dei inuanũ. ⁊ oĩs talis facit cõtumeliã
diuine veritati.hoc autẽ eſt pct̃ ⁊ malũ ſᷣm ſe.ergo
neceſſe eſt omne piuriũ malũ eſſe. ¶ Itẽ omne illud
eſt malũ cui debet᷑ pena.ſed omni ꝑiurio dehet᷑ pena.

ISm ꝙ dicit᷑ Pꝛouerb.xix.Teſtis falſus nõ erit impu

15

nitus.ergo ſi ꝑiuriñ eſt falſa teſtificatio.videt᷑ neceſſa
rio ꝙ omne pꝑiuriũ ſit peccatũ.¶ Reꝰ dicendũ ꝙ abſqʒ
dubio piuriũ eſt malũ.nõ ſolũmõ in ſe.ſed etia ſᷣm ſe.
ita ꝙ nullo mõ põt bene fieri. Ratio aũt huiꝰ eſt du/
plex. Ana ꝓpter boc ꝙ ꝑiurium plerũq; claudit in ſe

mendaciũ.qð eſt ᷣm ſe malũ. Alia vo ratio eſt gene/

ralis.qꝛ omnis piurans cõtumeliã facit ſumme veri/
tati.dũ eam adducit ad eius cõfirmationẽ ad qð nõ
deberet aſſumi.⁊ ideo qꝛ non tm̃ deoꝛdinat hoiem ad
ꝓximũ.ſᷣ ctiã deoꝛdinat hominẽ ad deum. inde eſt ꝙ;
ſemp eſt malũ. Ande cõcedende ſunt rõnes que boc
oſtẽdunt.¶¶ Ad illud qð pᷣmo obijcit᷑ in contrariũ de
eo qui iurat falſum qð putat eſſe verũ ꝓpter vtilitatẽ
ꝓximi.dicendũ ꝙ talis peccat ꝓpter veritatis ↄtem/
ptũ.quis em̃ nõ cõtemnat ipᷣaʒ veritatẽ ex certa ſciẽ.

tis adducendo eã in teſtimoniũ falſitatis.ↄtemnit tñ

XXXINy.

ex ip̃a temeritate. Adeo em̃ eſt nomẽ dãi terribile et
venerabile q; nullus debet ipᷣm in teſtimoniũ aſſuni?

niſi nouerit qͥd loquat᷑. Vnde ignoꝛãtia non excuſat

in tali iuramẽto.oc em̃ debet vnuſquiſq; ſcire ꝙ nõ

bet iuramẽto aliquid firmare niſi de illo ſit certus.

Ande ſi talis ignoꝛet rem de qua iuret.bhocipᷣo ſcit ſe
male iurare ſi eã iuramẽto affirmat. et ideo nõ excu/
ſat᷑ a culpa. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ illud ꝑ qdð quis
iurat venerat᷑ ⁊ amat.dicendũ ꝙ illud eſt verũ qñ re⸗
cte ⁊ oꝛdinate ꝑ illud iurat.ſ qñ falſe ⁊ inoꝛdinate ꝑ

ißpm iurat. ⁊ ſi videat᷑ venerari ꝑ credulitatẽ.potius

ↄtẽnit ⁊ cõtumeliã ſibi facit ꝑ inoꝛdinatã locutionẽ.
Ad illud qd obucit᷑ ꝙ ꝑiuriũ opponit᷑ ritati que
eſt in intellectu.dicẽduʒ q; ſᷣm ꝙ duplex eſt cognitio.
ſpeculatiua ⁊ pꝛactica.ſic duplicit᷑ contingit loqui de
ipa veritate.Aut ꝓut eſt regula mere ſpeculationis.
aut ꝓut eſt regula ipᷣiꝰ locutiõis ⁊ opationis. Veri/
tas cm̃ fidei ⁊ pꝛudẽtie dictat qualiter loquẽdũ ⁊ qͥd
agendũ.Cũ ergo dicit᷑ ꝙ mendaciũ ⁊ ꝑiuriũ opponi⸗„
tur writati. hoc nõ intelligit᷑ de veritate pᷣmo modo.

ſed de veritate ſecũdo mo.Et iſta veritas ſecũdo mõ

dicta iũcta eſt bonitati.⁊ tenet rõnem virtutis.⁊ actꝰ
eiꝰ ẽ in pᷣecpto ſᷣm ꝙ dicit᷑ Ephe.iiij. Loquimi verita
tẽ vnuſquiſq; cũ ꝓximo ſuo. Ipᷣe aũt obijcit de veri⸗
tate ꝓut cõſiſtit in vera ſpcculatiõe.ideo ratio illa nõ
valet. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de illo qui peierat neceſ-
ſitate cõpulſus q; non peccat.dicenduʒ q falſum eſt.
Eſt em̃ neceſſitas nature ⁊ neceſſitas coactiõis. Ne/
ceſſitas inquã nature legem nõ habet. ⁊ poteſt a toto
excuſare. Meceſſitas vo coactionis nõ excuſat a toto
in his que ᷣm ſe mala ſunt.ſed excuſat ſoluʒ a tanto.
qꝛ volũtas ſufficienter cogi nõ poteſt.⁊ ꝓpterca qꝛ ꝑ/
iuriũ ſᷣm ſe malũ eſt.quãtũcũq; quis compellit᷑ ad il⸗
lud.nõ oino a peccato Keulat iino ſibi a canone pe/
na imponit᷑. Dicit em̃ canon ꝙ ſiquis ꝑiurat ꝓ vita
coꝛpoꝛis ſeruãda.qꝛ magis dilexit coꝛpus qᷓ; animã.
