videtur ꝙ totũ infernũ expoliauerit. ¶ Item in pẽ.
Eruiſti animã meã de inferno inferioꝛi.aut hoc dicit
in ꝑſona xpᷣi.aut in ꝑſona alteriꝰ.ſed quocũq; modo
intelligat᷑.aliqͥ eruti ſunt de loco inferioꝛi.qꝛ xpᷣs non

deſcẽdit niſi ad locũ illũ vnde aias eruit.ergo multo

tinuit.

fuit. ergo videt᷑ ꝙ oẽs ceduxerit de in

foꝛtius erute ſunt de inferno 5Riosl. 8 de toto infer/
no. ¶ Itẽ Zacharie.ix. ſuꝑ illd.

vinctis carceribꝰ.vbi nulla miſcdia eos refrigerabat
quã diues iſte petebat tu liberaſti.ſed tales erãt dam
nati in inferno.g̊ videt᷑ ꝙ illos liberauit.ergo omnes
eduxit. ¶ Itẽ ſi ſolos bonos de inferno liberauit et
malos reliquit.cũ plures eſſent mali qᷓ; boni.vidctur
ꝙ; vpᷣs nõ plenã ſed ſemiplenã victoꝛia ðdᷣ dyalolo ob⸗
tẽ xpᷣs ꝓ omnibꝰ paſſus eſt in cruce.ſ̊ ad
illos liberandos ad inferna keſeae p quibꝰ paſſus
erno. Si tu di⸗
cas qꝙ nõ eſt paſſus qᷓ;tum ad efficaciã niſi pꝛo bonis.
licʒ q;tum ad ſufficientiã ꝓ omnibꝰ. Cõtra hoc ẽ qð
dicit᷑ ad Roma.v.Chꝛiſtus ꝓ impijs paſſus eſt.⁊ cõ
ſtans eſt ꝙ multi peccatoꝛes merito paſſiõis xpᷣi libe/

rant᷑ te poteſtate ⁊ laqueis dyaboli. videt᷑ ꝙ multo

tatẽ iuſticie. multo foꝛtiꝰ nec ipᷣe chꝛiſtꝰ qui eſt iuſtus

foꝛtiꝰ illi fuerũt liberati qui fuerũt ibi a chꝛiſto inuẽti
ed ↄtra. Eſa. vltimo dicit᷑ de damnatis. Nermis
eoꝝ nõ moꝛiet᷑.⁊ ignis eoꝝ nõ extinguet᷑.ergo videt
epꝛobos ⁊ malos xps ab igne inferni nõ liberauit.
Tee Luce.xvj. Chaos magnũ firmatũ ẽ int nos ⁊
vos ⁊c.ergo miłto foꝛtiꝰ inter xpᷣm ⁊ damnatos.ergo
nõ videt᷑ ꝙ xpᷣs deſcẽderit ad illos liberãdos. Si em̃
alij ſancti nõ compatiebant᷑ damnatis ꝓpter ſeueri/

iudex. Trãſitus em̃ ille ſicut dicit Gꝛeg.intelligit᷑ de
cõpaſſione. ¶ Item Judas ⁊ alij in peccato moꝛtali

decedẽtes damnati erãt ꝓpter ſententiã diffinitiuaʒ.

Sed deug nunqᷓᷓ ſentẽtiam ſuã diffinitiuã retractat.
ergo ⁊c.¶ Itẽ paſſio xpᷣi non tollit liberũ arbitriũ.
nec merita liberi arbitrij. g ſi aliqui crãt ibi damnati
ꝑ demerita ſui liberi arbitrij.videtur ꝙ; nunqᷓ; merito
paſſionis xpᷣi deberẽt inde erui ⁊ liberari. ¶ Itẽ aut
iſti peccatoꝛes qui mõ moꝛiunt᷑ in peccato.liberant
de inferno aut nõ.Si liberant᷑. nibil eſt de rigoꝛe di/

nine iuſticie. Si nõ liberantur.⁊ illi fuerũt liberati.g

34

peioꝛis cõditiõis ſunt illi qͥ ſecuti ſunt paſſionẽ xpᷣi qᷓ
illi qui pᷣceſſcrũt. Sed hoc eſt falſum. nulli repꝛobi
liberati ſunt.Eſt g̊ queſtio quos liberauit.⁊ in quem
infernũ deſcenderit.⁊ ſpecialiter dubiũ eſt de paruu/
lis qͥ deceſſcrũt in peccato oꝛiginali.Si em̃ illi nõ ha/
bent aliud peccatũ niſi pctm̃ Ade.⁊ pꝛo illo ſatiſfecit
xpᷣs.⁊ merita xpᷣi valent illis qui nõ vtũtur libe arbi.
videt᷑ ꝙ cos eripuerit ð inferno. Aut ſi nõ cripuerit.
querit᷑ quare non eripuerit.¶ R dicendũ ꝙ dñs in
inferno nõ liberauit niſi aias electoꝝ ſuoꝛũ.⁊ eoꝛũ qͥ
erãt mẽbꝛa ipſiꝰ. Muis em̃ paſſio xpᷣi omnibꝰ ſuffe/

cerit. non tamẽ influit niſi in eius mebꝛa.⁊ ideo ſoli ꝑ

palſſus eſt. vel futuri erãt ꝑ conuerſionẽ ad iᷣm. Om

paſſionẽ xp̃i ſaluati ſunt. qui vel erãt eius mẽbꝛa qñ

ergo multi erãt in inferno qͥ nec mẽbꝛa xpᷣi erant.nec
mẽbꝛa xpᷣi futuri erãt.qꝛ nõ erãt in ſtatu merẽdi.ido
no omnes dñs cripuit de inferno.ſed tm̃ electos.Et
hoc eſt qd dicit Gꝛeg.in quadã Omeł infra octauas
paſche. Ait em̃ ſic. Qð ante paſſionẽ ſuã dixit.in re/

35 ſurrectõne ſua dominus impleuit. Si exaltatus fue/

ro a terra omnia traham ad me. Smnia eniʒ traxit.
qui de electis ſuis apud inferos nullũ reliquit. Tinð

c - llð. In ſanguie teſtamẽ.
ti tui eruiſti vinctos ðᷣ lacu ⁊c. Glo.eos qui tenebant᷑

intelligit᷑ nõ de alia.¶ A

II.
etiã rẽcte per Oſee dixit.Ero moꝛs tua o moꝛs.moꝛ/
ſus tuus ero inferne.Quia enim in electis ſuis fun⸗
ditus occidit moꝛtem.moꝛs moꝛtis extitit. Quia vᷣo
in inferno ꝑtẽ abſtulit ⁊ ꝑtẽ reliquit.nõ occidit fundi
tus ̊ momoꝛdit infernuũ. Cõcedendũ eſt ꝙ xpᷣs in
ſuo deſcenſu ad inferos nõ omnes liberauit de infer/
no. Cõcedende ſunt etiã rõnes que inducũtur ad ᷣ.
¶Ad illud vᷣo qð pᷣmo obijcit᷑ in cõtrariũ de verbo 36
Job ꝙ dicebat ſe deſcenſurũ ĩ pfundiſſimũ u
dicendũ ꝙ; ꝓfundiſſimꝰ infernꝰ põt oici ve
inferni inferioꝛis qui eſt ſub terra.vel reſpectu ad in-
fernũ qui eſt ſupꝛa terrã. Si pᷣmo moò dicat᷑.tũc in p/
fundiſſimũ infernũ deſcendũt impij ⁊ damnati.qm i
loco illo inferioꝛi ẽ quidã locꝰ deputatꝰ his qͥ puniẽ/
di ſunt ꝑena damni ſiue pena ſenſus. Quida vo de
putatus his qͥ puniẽdi ſunt ſolũ ad tempꝰ.ſiue ſit pe
na damni. ſiue ſit pena ſenſus. ſicut ille in quo erant
ſancti patres ⁊ alij qui deccſſerũt cũ gra.⁊ vocat᷑ lym
bus ſiue ſinus Abꝛahe. Dico g ꝙ vpᷣs ſolũ ad lymbũt
deſcendit vnde ſanctos patres eripuit.⁊ ita ad ſupio
rem partẽ.nõ autẽ ad mediã vel vltimã. Alio modo
accipit᷑ ꝓfunditas inferni reſpectu inferni qͥ ẽ ſupꝛa

terrã. ſicut reſpectu aeris caliginoſi qui eſt infernus

demonũ.qui dicit᷑ ꝓfundus reſpectu celi empirci.lo
cus vᷣo terre dicit᷑ pfundioꝛ.locus vo infra terrã re/
ſpectu hoꝝ dicit᷑ ꝓfundiſſmꝰ.Et boc modo dicebat
ob ſe in ꝓfundiſſimũ infernũ deſcenſurũ.Et ꝑ boc
patet rñſio ad ſequẽs. Ox em̃ dicitur eruiſti aiaʒ meã
ex inferno. hoc dẽ reſpectu ipſiꝰ terre.reſpectu cuius
infernꝰ ille dicit᷑ inferioꝛ.nõ aũt reſpectu ſtatus infer
ni.qꝛ in ꝑte inferioꝛi nulla ẽ redẽptio. 2 illud q 37
obijcit᷑ de glo. Zacharic.ix.dicendũ ꝙ glo.illa ſatis ẽ
imꝑꝛopꝛia.põt tñ exponi vt ꝑ hoc qð dicit᷑ nulla eos
miſericoꝛdia refrigerabat.nõ intelligat᷑ locus inferni
qᷓ;tũ ad ꝑtẽ illã vbi erãt liberãdi.ſed q́;dtum ad ꝑtem

illã vbi erãt nõ liberãdi.q.d.Emiſit vinctos de infer⸗

no vbi erãt compediti cũ malis.quos.ſ.malos nulla
refrigerabat miſericoꝛdia. Poteſt em̃ vis fieri in hoc
q; dicit᷑ miſcdia.qꝛ in lymbo nõ erat miſericoꝛdia libe
rãs.q;uis eſſet miſcdᷣia relaxãs.⁊ de illa miſericoꝛdia
d illud quod obijcitur ꝙ ſi 38
eripuit nõ niſi bonos.q; ſemiplenã habuit victoꝛiaʒ.
dicendũ ꝙ falſum eſt. Mali em̃ ꝑ pꝑeccatũ quaſi nihil
facti ſunt.⁊ ad nõ eſſe tendũt.⁊ ideo ipoꝝ defectusi
nihilũ computat᷑.⁊ ꝓpterea in nullo minuit᷑ plenitu
do victoꝛie ſi ipſi non liberãtur. ſicut in nullo dimi/-
nuta eſt plenitudo ciuitatis ſuꝑne per abſentiã ma/
bum. A illud qð obijcit᷑ ꝙ illos liberauit ꝓ qui ʒ 9
bus paſſus eſt.dicendũ ꝙ ſicut dicebat᷑ hoc vecrum
eſt de illis ꝓ quibus patiebat᷑ qtum ad efficaciam.⁊
iſti ſoli erant clecti qui erant in inferno.Et ſi tu obij/
cias.chꝛiſtus nõ ſolum ꝓ electis ſed etiam ꝓ impijs
moꝛtuus eſt. dicendũ qꝙ; hoc intelligit᷑ de impijs qui
erant in ſtatu vie.non autẽ de illis qui erant damna-
ti per diffinitiuã ſententiã.quales erant illi qui erant
in ꝓfundiſſimũ infernũ detruſi. ¶ Ad illud qð vlti/40
mo querebat᷑ de paruulis ꝙ debuerũt liberari.dicen
dũ ꝙ nec ipi potuerũt liberari.qꝛ non crãt in ſtatu in
eſſent capaces gratie xpᷣi.nec merita xpᷣi poterat eis
uffragari.nec ſatiſfactio eius ꝓ peccato Ade ad cos
habebat extendi.Ad illos em̃ ſe extẽdit qui membꝛa
eius efficiunt᷑ ꝑ fidem vel ꝑ aliqð ſacr̃m fidei. Ande
ſicut paruuli decedẽtes in oꝛiginali peccato caret im-
ꝑpetuũ vita beata,ſic ⁊ illi qui iã in inferuũ erant de⸗

ntAu

ſinte

ſnit
bofeſil
Alrene
föitclg
gecſeni
inpoſtni
agahor
nuolnett
ſatheass
dineteftet
hajtcuolar
ſuetötinin
esſuin
putorfutt
mnoriunt ſe
litincli
ninepokt
.
logbiat n
wepoſtran
eontüle
Ntet
Kigtezi
Nodck da
Moteelif
hoͤſinte⸗
apfthnet
linn clse⸗
Cs holabin
lnedhtdt
feſmntnt⸗
kſßiochoe
ancgnen
doitlunte⸗

4
R

ttn,
rögtni
näͤckteft
moeutdi

mmüdeg

choſirt
N
bnrren
urlini Rn
Gbocnode

„— . 4 6

. . A1

Atidee
ſtoho ais
“ H
„ 2E de
47 AE
bl 4
„2 aeen
U EI 7

,
Vi .
risAl 1
RE e

e eNN
ONA

41 celũ.

truſi. Alia vᷣo que qᷓrebant᷑ ꝑ ea què dicta ſunt ſatis
poſſunt manifeſtari.

—

Queſtio. vſ. f

¶ Utrũ ſtatim poſt moꝛtẽ introduxerit eas in celu;ʒ.

Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ illud qð dicit᷑ Luce.xxiij.dixit dñs

ad latronẽ. Hodie mecũ eris i ꝑadiſo.Et ↄſtat q illsð

nõ intelligit᷑ de ꝑadiſo terreſtri.qꝛ nõ magnũ eſſet illi

gie eſſe in illo padiſo.& intelligit᷑ de celeſti. Itẽ ſta⸗

tim poſt moꝛtẽ apta fuit ianua ⁊ nibil fuit oino retar
dans.ergo videt᷑ ꝙ aia xpᷣi cũ alijs aiabꝰ ſtatim i celũ
cuolauerit.

vãnate ſtatim deſcendũt in infernũ.ita aie liberate de/
bent euolare in celũ.ſᷣ ſtatim poſt moꝛtẽ xp̃i aie ille qͥ
fucrũt in inferno fuerũt luce ſuꝑue veritatis irradia/
te. ſtatim debuerũt in celũ traduci.¶ Itẽ nulla aia
purioꝛ fuit qᷓ; aia xpᷣi.ſed aie ſanccoꝝ martyꝛũ qui mõ
moꝛiunt᷑ ſtatim euolant.ergo aia chꝛiſti ſtatim euola

uit in celũ. Sed nõ aſcendit caput ſine mẽbꝛis.& alie

anime poſt moꝛtẽ xpᷣi ſtatim ad celũ fuerunt ꝑducte.
Sed ↄtra. Michee.ij. Aſcendit pandẽs iter ante
eos. dicit de xpᷣo. Sed xpᷣs nõ aſcẽdit ad celũ vſq; ad
xl.diẽ poſt reſurrectionẽ.ergo nec aie alioꝝ ſanctoꝛũ
que erant in lymbo.¶ Itẽ reſurrectio debuit pᷣcede/

re aſcenſionẽ.ſed nõ reſurrexit ſtatiʒ poſt moꝛtẽ.ergo

videt᷑ ꝙ nec aia ipſiꝰ nec alie aie aſcẽderũt in celũ añ
diẽ terciũ. ¶ Itẽ in quadã collecta in die reſurrectio
nis dicit᷑. Deus qui eternitaàtis nobis aditũ deuicta
moꝛte reſeraſti.ergo videt᷑ ꝙ ante diẽ reſurrectionis
nõ fuerũt aie educte de lymbo inferni. S⸗ chꝛiſt?ꝰ
cum reſurrexit dicit᷑ ab inferis redire ad ſuꝑos.ſed ſi
auima ceius ſtatim poſt moꝛtẽ alias aias duxiſſet ad
celos.non ab inferis rediſſet ad ſuꝑos.ſed potius de
ſuꝑius deſcẽdiſſet ad inferioꝛa.ergo nõ videt᷑ ꝙ ani⸗
me ſanctoꝝ ſtatim poſt moꝛtem xpᷣi ꝑducic fuerũt in
.dicendũ ꝙ aie ſanctoꝝ nõ ſtatiʒ poſt moꝛ-
tẽ xpᷣi ꝑducte ſunt in celũ q;tũ ad locũ.ſtatim tñ poſt
reſolutionẽ aĩe a coꝛpe in xpᷣi deſcenſu ad inferos vi/

derũt lumẽ eternũ.⁊ beate facte ſunt. ⁊ patefactũ eſt

genera

Iteʒz locus ſuꝑioꝛ cõpetit ſtatui gloꝛie
ſicut locus inferioꝛ cõpetit ſtatui culpe.ergo ſicut aie

XXIII.

celũ eis qtum ad pᷣmiũ. Unde in loco etiã infernali

exiſtẽtes babuerũt ꝑadiſum ⁊ apertã dei viſionẽ.que
nõ eſt aliud qᷓ vita eterna.Licʒ aũt beatitudinẽ ſtatiʒ
poſt moꝛtẽ chꝛiſti haberẽt.nõ tamẽ locũ tatitudinis
ſtatim adepte ſunt. Om̃ ipᷣe xpᷣs debuit in omnibꝰ pꝛi
matũ tenerc. ⁊ pᷣmogenitꝰ eſſe i multis fratribꝰ taqᷓ;
caput oim. Reſurrectio aũt xp̃i ⁊ eius aſcẽſio differri
buit ꝗpter nr̃e fidei cõfirmationẽ. IJdeo em̃ dilata

fuit reſurrectio. vt oñderet᷑ ꝙ vere xp̃s moꝛtuꝰ fuerit.

Et ideo ctiã dilata fuit aſcẽſio.vt ꝑ multa argumẽta
oñderet᷑ ꝙ vere reſurrexerit ſᷣm ꝙ dicit᷑ Act. ſ. Pꝛe⸗
buit ſemetipᷣm in multis argumetis apparẽs eis ⁊cc.
Am̃ nulla aia in celũ debuit aſcẽdere ante chꝛiſtũ.
⁊ xpᷣi aſcẽſio ꝓpter noſtrã ſalutẽ debuit differri.hinc ẽ
ꝙ aie ſanctoꝝ nec ſtatim fuerũt de lymbo educte.nec
ſtatim in ccleſti padiſo fucrũt locate.diuina diſpẽſa⸗
tiõe hoc faciẽte ad noſtrã ſalutẽ. ¶ Ad illud qð obij
cit̃᷑ de auẽte dñi in Luca dicẽdũ ꝙ ſicut dicit Duge
verbũ exponẽs. ꝑadiſus ibi dicit᷑ non locus empirei

nec locus padiſi terreſtris.ſed ipᷣa dei viſio. Abicũq;

em̃ ho ſit. dũ tñ deũ apꝑte videat. põt dici eſſc in ꝑadi/
ſo. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſtatim fuit ianna apta ct 4
nihil erat retardãs. dicendũ ꝙ ſtatiʒ in moꝛte ianua
fuit aꝑta q;ẽtũ ad meritũ.ſed in reſurrectiõe qtuʒ ad
egreſſum de lymbo. in aſcenſiõe vᷣo qᷓ;tũ ad aſcenſum
in celũ. Unde i omnibꝰ his tribus dicit᷑ ianua fuiſſe
apta rõne tñ aliqua. Pꝛeterea qð dẽ ꝙ nibil erat re-
tardãs.intellige qtũ ad violentiã. erat tñ aliqͥd retax

dans ex rõnabili cauſa. videlʒ. dilatio aſcenſiõis xpᷣi

q̃ differri habebat ex cauſa ſupꝛa dicta. Ad illud ꝗ4
qd obijci᷑ locꝰ ſuꝑioꝛ cõpetit ſtatui gloꝛie.dicẽduʒ
ꝙ verũ c.attamẽ ſicut angeli beati ex cauſa mittunt
deoꝛſum ad nr̃e ſalut ꝓcurationẽ.qᷓ;uis inquãtũ be⸗
ati ſunt eis cõpetat locus ſurſum. Sic etiaʒ locꝰ glie
differri poterat ex cauſa illis aiabus ad tᷣus. ¶ Ad q5
illud qð obijcit᷑ ꝙ aie alioꝝ ſanctoꝝ nũc ſtatim euo
lant.iam patet rñſio.quia caput coꝝ eſt ſupꝛa.nec eſt
aliquid ex ꝑte ipᷣaꝝ.nec ex ꝑte noſtra.qdð eas debcat
retardarc.⁊ideo nõ eſt ſimile ⁊c̃.

Miſtinctio. xxiij. de virtutibus theologicis. ? pꝛimo de fide q;tũ ad eius eſſentii.
Am do ſupꝛa habitũ ſit xpᷣm ⁊c. Sicut ſupꝛa in huiꝰ tercij pᷣncipio dictũ fuit. in libello intẽdit mẽ
determiare q̃li:er de qͥ eſt diues in miſcdia ⁊c. cõuiuificauit nos xpᷣo.⁊ qim hocipᷣm fecit ꝑ xpᷣm aſſu/
mentẽe vità nature nr̃e.⁊ dantẽ nobis vitã gre. Ideo totꝰ liber iſte a pᷣncipio diuidebat᷑ in duas ptes
rali diuiſione. In qᷓ; pᷣma agit męr de vita quã ꝓ noõ affũpſit.quã etiã ꝓ ſatute nr̃a moꝛti expoſuit. In
ſecũda vᷣo agit de vita gre quã nobis ↄtulit. Pꝛia pꝑte determiata qᷓ durat a pᷣncipio libꝛi vſq; huc.hic incipit

ſcda q̃ durat ab h̊ loco vſq; ad finẽ. Et qm̃ ꝑfectio vite gei duobꝰ ↄſiſtit.videlicz i multitudine habituũ gra
tuitoꝝ.⁊ in ipletiõe diuinoꝝ mãdatoꝝ. õ ꝑs iſtai duas ptes diuidit᷑. In q̃ꝝ pᷣma agit mor de babitibꝰ gra.
tuitis. In ſca vo agit de pᷣccptis decalogi.j.diſ xxxvij. Sed iã diſtributio decalogi ⁊c. Et qm̃ babitꝰ gratuiti
viſtinctionẽ hñt ⁊ ↄnexionẽ.iõ pᷣma ꝑs diuidit᷑ ĩ duas. In q̃n pᷣma agit de babitibꝰ gratuit inqtũ abinuicẽ

diſtinguũt᷑. In ſcda de eiſdẽ inq;tũ adinuicẽ ↄnectunt᷑.j
qm̃ habitꝰ gratuiti ſũt i triplici differẽtia.Quidã nãq;

vo i ea ꝗᷓ ft ad finæ. vt ſũt vᷣtutes cardinales.Quida vo expediũt ĩ vtriſq;.ſicut dona ſeptifoꝛmis. Jõ iſta ꝑs

.diſ. xxxvj. Solct etiã qᷓ̃ri.v. vtutes ſint ſibi ↄiũcte.Et
unt qͥ oꝛdinãt i finẽ.vt ſũt vᷣtutes theologice. Quidã

diuidit᷑ iĩ tres. In qᷓꝝ pᷣma agit de vtutibꝰ theologicꝭ. In ſcdᷣa agit de cardinalibꝰ.j.diſ.xxxiij. Poſt pᷣdicta de
qtuoꝛ vᷣtutibꝰ. In tercia vᷣo de donis ſpũſſancti.j.diſ.xxxiiij. Mũc de ſeptẽ donis ſpnſſancti.Et qꝛ vᷣtutes tbhbeo-

logice ſunt tres.ſ.fides.ſpes.⁊ charitas.Jõ ꝑs pᷣma diuigit᷑ ĩ tres. In q̃rũ pᷣma agit de fide. In ſcda de ſpe.j.
diſ. xxvj.Eſt aũt ſpes virtꝰ ⁊c. In tercia vo de charitate.j diſ.xxvij.Cũ añt xpᷣs fidẽ ⁊ ſpẽ nõ bũerit ⁊c. Et qin
fidẽ eſt triplicit᷑ ↄſiderare.ſ.qtũ ad ſuã eẽntiã.⁊ qᷓtũ ad obiectũ ſiue mãs.⁊ qtũ ad ſit ufficietiã. Jõ pᷣma ꝑs di/⸗
uidit᷑ in tres ſᷣm tres diſtinctiões. In q̃ꝝ pᷣma agit męr de fide qᷓtũ ad eiꝰ cẽntiã. In ſcdᷣa q;tũ ad eiꝰ obiectũ
ſiue materiã.j.diſ.pxia.ic q̃rit᷑ ſi fides tm̃ de nõ viſis ẽ ⁊c. In tercia de eius ſufficictia.j.diſ.xxv. Pꝛedictis
adijciendum eſt de ſufficitia fidei ⁊ꝛc. ¶ Pars pᷣma que cõtinet pᷣſenteʒ diſtinctionẽ diuidit᷑ in ꝑtes tres. yn
quarũ pᷣma dicta dicendis cõtinuat. In ſecũda vo fidem diffinit ſiue notificat.ibi. Fides eſt virtus qua cre⸗
dunt ⁊c. In tercia vᷣo diffinitionẽ explanat.ibi.Accipit᷑ autẽ fides tribus modis. Pꝛimis duabꝰ partibꝰ in
diuiſis remanẽtibus.Lercia pars ſubdiuidit᷑ in duas.ſᷣm duas ptes illius diffinitionis quas explanat. Pꝛi

mo em̃ intendit explanare qualiter fides ſit virtus. Secũdo vo qliter e figẽ crequnt᷑ nõ vigen qð ẽ in illa

diffinitione loco differentie.ibi. NMotandũ quoq; eſt ꝙ fides ⁊c. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in tres ptes. In quaꝝ pꝛi /
ma explanat qualiter vritatẽ habeat qdð dictũ eſt. Fides eſt virtus.Cñ em̃ fides dicat᷑ multipliciter.pꝛie ibi
accipit᷑ ꝓ babitu. ⁊ hoc nõ ꝓ qualicũq; habitu.ſed ꝓ habitu gratia infoꝛmato. In ſecũda vᷣo cum fidem con
tingat eſſe infoꝛmẽ ⁊ foꝛmatã.compꝑat vnã iſtaꝝ ad alterã.ibi.Si vᷣo querit᷑ vtrum illa inſoꝛmis qualitas ⁊c. ſonnͤ
In tercia vo cuʒ fides dicat᷑ multipliciter. oſtendit eam eſſe vnicãꝗ.ibi.Cũq; diuerſis modis dicatur fides ⁊ꝛc. fN
Similit illa ſecũda ꝑs in qua explanat qualit᷑ fide credunt᷑ que nõ vident᷑ habet tres ꝑtes. In quaꝝ pᷣma po
nit illiꝰ mẽbꝛi explanationẽ. In ſecũda vo explanationẽ cõfirmat ꝑ diffinitionẽ apli qua fidem notificat.ibi.
Ait em̃ aplus.ides eſt ſubſtãtia rerũ ⁊c. In tercia vo inquirit de illa deſcriptiõe vtrũ ſit cõueniẽter aſſigna/⸗
ta.ibi. Si vo qᷓrit᷑ an bec deſcriptio ſpei ↄueniat ⁊c. Subdiuiſiões aũt ꝑtiũ maniſeſte ſunt in lſa.
des en vutde icta dicendis cönnuat. a⸗ n pienſl nata . 4
qua credunt᷑ que nõ Tim So itũ ſit chꝛiſtũ dq
vident. Didetur iſta Vm vo ſupꝛa habitũ ſit chꝛiſtũ plenũ gratia XXIII

genr. Sigetur in fuiſſe.nõ eſt ſuꝓꝑuacuũ inquirere vtrũ fidem ⁊
alenann ggober. ſpem ſicut charitatẽ habuente Si em his ca/
victum eſt home. ruit.no videt᷑ plenitudinẽ gratiaꝝ habuiſſe. VUt autẽ
Quia vidiſti me cre- hec q̃ſtio valeat aꝑtius explicari.de his ſingulis alid
didiſti.cõſtat ꝙ tho- in mediũ ꝓferenda ſunt.⁊ pꝛimũ de fide.ſᷣm menſurz·
mas credidit va fij. cuiꝰ pᷣcipit aplus vnicuiq; ſapłre. Roma. xij.
iffinit fidem. b“c

iſt diffinito no e⸗ “”M
nenſaler Yeecz querie Eices eſt virtus qua credunt᷑ que nõvident᷑. Qο a

uerſalit. Itez querit XTI. red no vident .. ie es
. era t eeliſ tñ nõ de omnibꝰ que nõ vident᷑ accipiendũ eſt.ſed dde Nuni
tate notificationum his tm̃ que credere vt ait Augꝰ.ad religionẽ ꝑtinent. Aug. ĩ ench.
bi⸗ncet diuerſis Aulta em̃ ſunt que ſi chꝛiſtianꝰ ignoꝛet.nihil metuegng
Secn aGank. dũ eſt.qꝛ nõ ideo a religione deunaat.
cacüö vmorei png ſit ¶ Diffinitionẽ fidei explanat ꝑ triplicẽ eiꝰ acceptio⸗ HW
cſſe. ⁊ diffinitio ẽ osꝰ nł. Et pꝛimo qliter veritatẽ habet qð dictuʒ eſt. fides
indicãs quid eſt eſſe HH ccccc
rei. videt᷑ ꝙ fidei vni Accipit᷑ aũt fides tribꝰ modis.ſcʒ ꝓ eo quo credit᷑ ꝛẽ b
ca ti debet aingnari yvirtus. ⁊? ꝓ eo qð credit᷑ ⁊ nõ eſt virtus.⁊ ꝓ eo qð rrer.
ſtie len Er dit᷑ qð aliud eſt ab eo quo credit᷑. VUnde Augꝰ.inquit ¶Aug⸗. in lib.
1 ter aſtignankt. Re.. Aliud ſunt qͥ credunt᷑.Aliud fides qua credunt᷑. Illa de trini.
dicendũ ꝙ virtus fi/ em̃ in rebꝰ ſunt que vel eſſe vel fuiſſe vel futura eſſe di
dei ᷣm ꝙ multiplicir cunt᷑.hec autẽ in animo credentis eſt.ei tm̃ conſpictua re. . ((
bʒ conſiderari.hatt cuius eſt.⁊ tamẽ nomie fidei cenſet᷑ vtrũq;.⁊ illud ſ,l· hi.
dineenode norili⸗ qð credit᷑.⁊ id quo credit᷑. Id qð credit᷑ dicit᷑ fides.ſiẽ
e Zend ibi.Hec eſt fides catholica quã niſi quiſq; fidelit᷑ firmi
ꝛiñ. Et ſic difinik terq; crediderit ſaluus eſſe nõ poterit. Fides aũt qua
ab Aug. Fides ẽ vir credit᷑.ſi cũ charitate ſit virtus eſt. Quia charitas vt Qualiter fides
tus q credunt᷑ queñ ait Ambꝛoſius ſuꝑ eplam ad Romanos.mater ẽ oim eſt virtus.
vident᷑.Cõſideratur virtutũ.que oẽs infoꝛmat.ſine qua nulla vera virtus .
ſacltcis irz aiaſen eſt. ſides ꝙ oans ꝑ dilectionẽ virtus eſt qua nõ viſa MVV Ag
nb aplo. Fides ẽſub credunt᷑. Hec eſt fundamentũ qð mutari nõ poteſt.vyt j. Cor iij.
ſtantia ſperãdaꝝ re alt aplus que poſita in fundamẽto neminẽ ꝑire ſinit. Aug.de ſide
rũ. argumẽtũ no a Vnde augꝰ. Fundamẽtũ eſt xpᷣs ieſus.i.xpᷣi fides ſc ad Petrũu.
parentiũ. 2 bec difßß6dllklfll =
nitio explanat᷑ a Dam̃.in li.ſuo.Yides eſt eoꝝ que ſperant᷑ bypoſtaſis.rerũ redargutio q̃ nõ vident᷑. Conſi
derat᷑ tercio q;tũ ad obiectũ ⁊ pᷣncipiũ motiuũ.Et ſic diffinit᷑ ab Aug.ad cõſtantiũ.Fides eſt illumiatio mẽ/
tis ad ſumma veritatẽ. Cõſiderat᷑ nihilominꝰ qtũ ad actũ ꝓpꝛiũ.⁊ ſic diffinit᷑ a Daſ.Fides nõ eſt inq̃ſitꝰcõ
ſenſus circa pᷣmã veritatẽ. Ael ſm alios affirmatiue.inqͥſitus cõſenſus.qꝛ in diuerſis trãſlatiõibꝰ vtrũq; re
perit᷑ x vtrũq;ʒ põt intelligi vere.Et quis videant᷑ dicere oppoſitũ.vna tñ explanat alterã. Eũ em dicit᷑ ſides
cõſenſus inqͥſitus.boc ẽ dicere.i.cõſenſus non quiſitꝰ.⁊ tũc.in.tenet᷑ pᷣuatiue.⁊ tantũ valet quãtum aſſenſus
nõ qſitus.hoc ẽ aſſenſus qͥ quis libere aſſentit veritati nõ innitẽs alicui rõni.Eõſiderat᷑ etiã in oꝛdine ad ſub⸗ H
iectũ. ⁊ ſic diffinit᷑ a Hionyſio in li.de diui.no.ca.vij.Fides eſt vnicũ credentiũ fundamẽtũ cos collocãs veri
tati. Cõſiderat᷑ etiã ad habitꝰ alios in cõpatiõe q;tũ ad aſſentiẽdi modũ.⁊ ſic diffinit᷑ ab Hug.in li.de ſacr̃is. hör.
Fides ẽ certitudo quedã de rebꝰ abſentibꝰ ſupꝛa opinionẽ ⁊ infra ſciaʒ ↄſtituta. Ex his patz ꝙ fides habʒ di .
uerſimode notificari pm ꝙ; bʒ diuerſimode ↄſiderari videlicʒ in cõpatiòc ad genꝰ ꝓpꝛiũ.ad finem vltimũ. ad

obiectũ.ad actũ ꝓpꝛiũ.ad ſubiectũ.ad babitũ diſpatũ.¶ Ad illud qð pᷣmo obijcit᷑ de a ꝙ 2 vidit i—
iectii.ad actu ꝓzin. ad ſubiectũ. ad babitũ diſpatũ. ¶ Ad ð pᷣmo obijcit᷑ de thoma ꝙ ⁊ vidit ⁊ credi
dit. dicendũ q; aliud credidit.ſ. diuinitatẽ. ⁊ aliud vidit videlzʒ bumanitatẽ. ſed boc melius infra determina/
bitur cum aget᷑ de obiecto fidei. S ” l

¶ Accipit aut fides tribẽ moqis.· Niqet inſufficiẽter diſtinguat ipaz fidẽ, idemus em fidẽ aliqñ accipi

N
be
Sclaltnst
aaturſiccst,

Jur5fnne

nnothcud
nacraſſg
.

N.

—

Bonti.

Ag ndh

demm.

Aultſit
nims

Mri,

Ager ſle

A Per.

Alummiatio m⸗

ſckiniſiti

bvenig
ah
itunn ſenis

—

Fideſ demonis

j. Coꝝ.xiij.

Epbᷣ.iiij.

c

8⸗ —N 2S „ærm,
ip dilectionẽ opat᷑.ꝑ quã xpᷣs habitat in coꝛdibus.qᷓ
nehminẽ pire ſinit. Alia vo nõ eſt fundamentũ. Fides
em̃ ſine dilectione inanis ẽ. Fides cũ dilectõe xpiani
eſt. Alia demonis ẽ. NHã demones ⁊ credunt ⁊ cõtre/

miſcunt.Sʒ multũ intereſt vtrũ quis credat xpᷣm.vel
xpᷣo.vel in xpᷣm. Mã ipᷣm eſſe xᷣm demones credider̃t

nec tñ in xpᷣm crediderũt. Aliud eſt em̃ credè in deũ.

aliud credere deo.aliud credẽ deũ. Credere deo ẽ cre

dere vera eẽ q̃ loquit᷑.qð ⁊ mali faciũt.⁊ nos credimꝰ

hoi.ſᷣ nõ in hoĩem.Credere deũ ẽ credẽ ꝙ ipſe ſit de

qð etiã mali faciũt.Crcdẽeè in deũ.eſt credẽdo amare.

credendo in eũ ire.credẽdo ei adherere ⁊ eiꝰmembꝛis
incoꝛpoꝛari. Per hãc fidẽ iuſtificat᷑ impius vt deinde
ipſa fides incipiat ꝑ dilectionẽ oꝑari. Ea em̃ ſola bo⸗
na opꝑa dicẽda ſunt q̃ fiunt ꝑ dilectionẽ dei. Ipſa em
dilectio opus fidei dr̃. Fides ̊ quam demones ⁊ falſi
xpᷣiani hñt q̃litas mẽtis eſt.Nã ⁊ malos fidẽ hr̃e cum
tñ charitate careant apls oſtendit dicẽs.Si habuero
oẽm fidem.charitatẽ aũt nõ habuero ⁊c̃. Que fides
etiã donũ dei dici pᷣt.qꝛ ⁊ in malq̃dã dei dona ſunt.
¶ Cõparat fidẽ infoꝛmẽ ⁊ foꝛmatã adinuicTc. dD

¶ Si vo qritur.vtrũ illa infoꝛmis q̃litas.q̃ malus xpᷣia

nus vniuerſa credit q̃ bonus xpᷣianus accedente cha⸗
ritate remaneat ⁊ fiat virtꝰ.an ipſa eliminet᷑ ⁊ alia q̃⸗
litas ſuccedat q̃ virtus ſit?: Vtrũlibet ſine ꝑiculo dici
põt.AMihi tñ videt᷑ ꝙ illa q̃litas q̃ͥ pus erat remaneat
7 acceſſu charitatis virtus fiat.
Figes ⁊ ſi dicat᷑ multiplr.oſtendit tamen eam eſſe
vVnicam.

¶ Cũq; diuerſis modis dicat fides. fatendũ eſt tũ vnã

eſſe fidẽ.vt ait aplus. Vnus dñs.vna fides.Siue em̃

fides accipiat᷑ ꝓ eo qð credit᷑.ſiue ꝓ eo qͥ credit᷑. recte

dicit᷑ fides vna.ſi ꝓ eo qð credit᷑ accipiat᷑.Ex hac in⸗
telligentia dr̃ vna fides q̃ idẽ iubemur credere.⁊ vnũ
idẽq; eſt qð credit᷑ a cũctis fidelibꝰ. Vñ fides catholi
ca dicit᷑.i.vniuerſalis.Si vo accipiat᷑ fides ꝓ eo q̊ cre
ditur.ea rõne vna dicit᷑ eſſe fides. Non qꝛ ſit vna nu/⸗
mero in oibus.ſed genere.i.ſimilitudine. Vñ Aug.in
li.xiij.de trini. Fides quã illi hñt fideles vocant᷑et qͥ
nõ hñt infideles.cõis eſt oĩbus fidelibꝰ. ſicut pluribꝰ
homibus facies cõis eſſe dicit᷑.cũ tñ ſinguli ſuas habe

gnt. MHon em̃ fides numero ẽ vna ſ genere. Que cum
ſit in vno.eſt ⁊ in alijs.nõ ipſa ſᷣ ſinilis.⁊ ꝓpter ſimili
tudinẽ magis vnã dicimus eſſe qᷓ; multas. Sicut ide
volentiũ dicit᷑ vna voluntas.cum tñ cuiq; ſit ſua vo⸗

luntas.⁊ duoꝝ ſimili mõ dicit᷑ facies vna.

¶ Explanat qualiter fide credunt᷑ q̃ nõ vident᷑. f

Motandũ q; eſt ꝙ ſides pꝛopꝛie de nõ apparentibus
tm̃ eſt. Vnde Gꝛego. Apparentia nõ habent fidẽ ſed

agnitionẽ. Itẽ cum paulus dicat. Fides eſt ſubſtan⸗

tia rerum ſperandarũ.argumentũ non apparentiuʒ.

hoc veraciter dicitur credi qð non valet videri. Nam
credi iam nõ poteſt qð videri poteſt. Thomas aliud

vigit ⁊ aliud credidu.hominẽ vidit ⁊ deuz confeſſus

eſt dicens. deus meus ⁊ dñs meus.De hoc etiã Au/

p ipᷣa oſcia ſᷣm q; dẽʒ
Mo. xiiij. Omne qdᷣ
nõeſt ex fide petm̃ ẽ.
qsð nõ ↄtinet᷑ ſub aliq̊
pdictoꝝ. Juxta hoc

querit᷑. Quot modis
fides dicat᷑. vdum. 2
ꝙ fides inuenit᷑ acci-
pi decẽ 2 Ae⸗ Blial
em̃ accipit᷑ p ſponſio
ne.j. Thimo. v. Pꝛi/
mã fidẽ irritã fecerůét
Aliqñ pꝛo fidelitate.
Jere.vij. Perijt fideſ
⁊ ſanct? de tra. Aliqñ
ꝓ ↄſcia. Roma. xiiij.
Omne qð non eſt ex
fide pctĩ eſt. Aliqñ
ꝓ ſacr̃o fidei ᷣm q; di
cit Auguſtinꝰad Bo
nifaciũ.ꝙ nõ ẽ aliud
puulos hĩe fidẽ qᷓ; ha
bere fidei ſacr̃m.Ali/
qñ ꝓ aſſenſione cõclu
ſionis ꝑ rõem ꝓbate
hm ꝙ dicit Boctius.
Argumentũ ẽ rõ rcei
dubie facicns fidem.
Aliqñ pꝛo cognitõne
ↄpꝛchenſionis pᷣm ꝙ
dẽ Ro. j. Juſticia dei
reuelat᷑ ex fide i fidẽ.
glo. in fidẽ ſpei q̃ dẽ fi
des qꝛ fidẽtiſſia et cer
tiſſia ẽ. Aliqñ ꝓ bitu
fidei ifoꝛmiſ. Jaco.ij.
Fidei ſine oꝑibꝰmoꝛ
tua eſt. Aliquando ꝓ
habitu fidei foꝛmate.
No.j. Juſtus ex fide
viuit.Aliqñ ꝓ actu fi
dei ſᷣm ꝙ dicit Augꝰ.
fides ẽ credẽ qð ũ vi/
des.Aliqñ ꝓ obiecto
ipſiꝰfidei ſᷣm qꝙ dẽ in
ſymbolo Athanaſij.
Hec eſt fides catholi
ca ⁊c̃. De oĩbus autẽ
bis mods ↄtingit di
cere fidẽ m quandã
analogiaʒ. ꝓ eo ꝙ in
oibus repit᷑ q̃dã rõ ⁊
aſſenſus credulitatis
cuiuſdã licet nõ vni/

foꝛmit᷑.e bis aũt de

cem modis mgfr̃ ſolũ

tres aſſumit.Et illi ſt

q faciũt ad ſuũ ppoſi/
tũ pꝛincipale.vicʒ ad
pᷣmiſſe diffinitõis ex/
planationẽ.

¶ Aliud ẽ em credẽ
in deũ ⁊c.Contra. Si

hitus diſtinguũt per
T

G. vr ꝙ nõ ſit vnisſidei oia iſta faceres diuerſarñ. falſutij ẽ. quia vna fide oĩa bee tria facim.· Itẽ vlde
kit dinale diffiniat credere in deũ.cũ dicit ꝙ credere in de eſt credendo amare ⁊c̃. Si em̃ credere et amare

ſunt actꝰdiſꝑati.videt᷑ ꝙ vnꝰ. alterũ nõ babeat diffiniri. Itẽ videt᷑ eſſe inculcatio verboꝝ cñ dicit crededo

amare.credẽdo in eñ ire.credendo incoꝛpoꝛari.idem em̃ videt᷑ ꝑ verba illa dici.

e. dom qꝙ ſicut dicit mgr.

Aliud ⁊ aliud ẽ ſiue alius ⁊ ali?modus credẽdi credere deo.⁊ deñ.⁊ in deũ.Et iſti quidẽ actus pñt ad diuer/

ſos habitus ꝑtinere.

hec q̃tuoꝛ.q̃tuoꝛ po/
nit actus in illa noti/

ficatione.vicʒ crelen nionti o ää ex⸗
amare itũ ad effe Yientia. ipſa eſt ꝓbatio ⁊ cõuictio nõ apparentium.
ogege de tin Quia ſi quis de eis dubitet.ꝑ fidẽ pbent᷑. Vt adhuc
ad bonum opus. cre⸗ 4

tum vel cõuictio nõ apparentiũ.qꝛ ꝑ fidẽ ſubſiſtũt in
nobis etiã mõ ſperanda.⁊ ſubſiſtent in futuro per ex⸗

pñt etiam ꝑtinercad guſtinus ait. Fidẽ ip̃am videt quiſq; in coꝛde ſuo eẽ d
cunde. am nõ ſunt ſic ſi credit. vel nõ eſſe ſi non credit. Non ſicut coꝛpoꝛa ᷓ
vie gun babeni v¼icdemus oculis coꝛpoꝛis. ? p ipioꝝ imagines qs me⸗
eredere deum reſpicie moꝛie tenemꝰetiã abſentia cogitamꝰ. nec ſicut ea que
diuinã veritatẽ vt ob nõ videmus.Et ex his q videmꝰ cogitatione vtcũq;
iectñ. credere deo vt foꝛmamꝰ⁊ memoꝛie cõmẽdamꝰ Nec ſicut hominẽ cu⸗
motiuum. grecere in ius animã ⁊ ſi nõ videmꝰ.ex nrã conijcimꝰ.⁊ ex moti
Rum vt finẽ vlimh. hus coꝛpoꝛis hoĩem ſicut vidẽdo didicimꝰ.intuemur
ere erioee etiq cogitando. Ho ſic videt fides in coꝛde in quo eſt
repiri hñt. Et qm̃ fi ab eo cuiꝰ eſt. eã tenet certiſſima ſcia. Cũ ̊ ideo cre/⸗
des nõ pfecte tendit dere iubeamur.qꝛ id qð credere iubemur. videre non
in deũ taꝙᷓ in finẽ vlti poſſumꝰ.ipam tñ fidẽ qñ eſt in nobis videmꝰ in nob.
mum niſi put eſt iun gqꝛet rerũ abſentiũ pñᷣs eſt ſides.⁊ rerũ que foꝛis ſunt
en haritati e* intus e fides. ? reru qͥ n vident᷑ videt᷑ fides.Et ipſa
ntenrpaccin amandi. aliter fit in coꝛdibꝰ hoĩm. Et ſi ex fidelibꝰ infideles
nõ tanqᷓ ꝑ actũ ꝓpꝛiũñ fiunt.perit ab eis. His verbis euidenter tradit᷑ fiůem
ſed tanq ꝑ actum an ipſam in coꝛde hois ab ipᷣo hoie videri.nõ coꝛpoꝛalr.
nexi. Et iterũ. q qua non imaginarie.ſ intellectualit.⁊. ipam tñ abſentiũ et
druplex icer EOν¹â o vident eſſe. VUt em̃ Ang. alibi ait. Credimꝰ Aug ſug Job.
Sm ui,t evarits t cognoſcam.no cozſcimvt credamus. Auid em
ti m qdruplicẽ com eſt fides niſi credere qð nõ vides. Fides g eſt qð non
parationẽ. io qtuo: vides credere. Veritas qð credidiſti videre. Ande
ponit in eiꝰ notifica recte fides dr̃ argumentũ vel cõuictio rerũ nõ appa⸗
tione. Figes em̃ put rentiũ. Quia ſi fides eſt. ex eo cõuincit᷑ ⁊ pbatur ali/
iñcta charitati oꝛdi· qua eſſe nõ apparentia. cũ fides nõ ſit niſi de non ap/
nat ad amandũ deũ. 4 e des no l 1
ad faciendũ bonũ ad Parentibus. M
fugienqũ malũ.ad di· ¶Explanationẽ cõfirmat ꝑ diffinitionẽ apli. g .
ligendũ ꝓximũ.⁊ iu? ¶ Ait em̃ apls. Fides eſt ſpᷣa rerũ ſperandarũ.argumẽ⸗ heb.xj.

4 rñſio ad illa q̃ querebant. d ¶ Fidẽ ip̃am videt quiſqʒ in coꝛde ſuo eẽ. Contra.Si em̃ virtutes adinuices

dendo ei adberere qᷓtũ ad d mnali. credẽdo incoꝛpoꝛari mẽbꝛis qᷓtũ ad dilectionẽ ꝓximi. Et ſic ptʒ

cõnexe ſunt.⁊ ſcit ſe aliqͥs hr̃e fi
diſ. xvij. Itẽ ſi fides videt᷑ ⁊ certi

S. videt᷑ ꝑ ↄñs

ꝙ ſciat ſe br̃e charitatẽ. cuiꝰotrariũ in pᷣmo libꝛo oñſum fuit
ſſime cognoſcit᷑. eo ꝙ eſſentialr ſit in aĩa.cũ charitas ? grã ſint in aia eſſen/

tialit᷑.eſt qõ qᷓre nõ cognoſcat᷑ certiſſime ab his a qbus habent᷑. Juxta h̊ etiã qᷓ̃rit᷑ de modis viſionis qs affi

gnat aug.in la.videt᷑ cm̃ illa di

„

uiſio eſſe ſuꝑſlua. cũ ſuꝑ Geñ.ad Ir̃am in li.xij.⁊ in glo.ij. Coꝝ.xij.nõ diſtin/

guant᷑ niſi tria genera viſionũ.Rꝰ.ddim ꝙ ᷣm verbñ aug. fides eſſentialr exiſtẽs in aia cognoſcit᷑ ꝑ ſuã eſſen
tiam. Et B cõiter oẽs tenẽt. De charitate añt qͥdã dicũt ꝙ vr̃ eſtentialr. ⁊ ſcit bõ ſe bre charitatẽ q bʒ.vᷣ neſcit
Vtrũ in ea pſeueret.dicũt em̃ h̊ eſſe gñalit᷑ veꝝ ꝙ de oibus q̃ ſunt eſſentialr in aia.hʒ aia certã ſciaʒ.qꝛ cogno⸗
ſcit ea ꝑ coꝝ eſſentiã.ſiue ſit hitus grẽ.ſiue charitatis.ſiue alteriꝰ vtutis. Sed hec rñſio Zꝛiat ipſi cognitioni
expꝑimentali. Multa em̃ ſunt in nobis q̃ nos latent.⁊ multe aie ſunt defoꝛmes que ſuas defoꝛmitates nullo

mo nouerũt. ⁊ multa ſunt in nobis qᷓ nõ patent. Et ꝓterea nõ ẽ dom ꝙ oia qᷓ ſunt in aĩa eſſentialr.teneank
viſione ⁊ cognitõe certa. Et de charitate ⁊ gr ſatis ẽ planũ.qꝛ pauci vel nulli ſunt q ſciant certitudinalr ſe

eſſe in gra. ⁊ B meliꝰſcitur ſi inqrat᷑ a viris ſctis ⁊ bonis. Jõ alit᷑ dicũt alij ꝙ duplr ſcit aliqͥd. vicʒ.ſcia noti-
cie.⁊ ſcia diſcretõis ſᷣm ꝙ tradit᷑ ab aug in li.de trini.Oꝛ aliud eſt rẽ noſcere.aliuq cogitare ⁊ diſcernẽ.dicũt

ſW

ſunt in aia.⁊ ſi ſcia noticie cognoſcant᷑.tñ ab alijs nõ ſꝑ diſceruunt᷑.ſicut dicit aug.de ipᷣa aia.qꝙ et ſi nõ ꝑoſtſit

ſe cipam nõ noſſe.neſcit tñ aliqñ ſc ab alijs diſcernẽ. ſicut pʒ de illis qᷓ poſucrũt animã eſſe coꝛpus vel aiquan

Sꝙ oin qꝗᷓ eẽntialr ſt in aia certiſſime ſciũt᷑ ſcia noticie. Qua qͥdẽ ſcia dicit au

7 —

2 E ig certiſſime t aug. ꝙ aia nõ pᷣt ſeipſã igrare.⁊ ſic
cosſcit᷑ tq fides qᷓ; charitas qᷓ; etiã alia. Sʒ ſi de ſcia diſcretiõis loqᷓmur ſic nõ hʒ vitatẽ.ꝓ eo ꝙ ea ꝗᷓ eẽntialit᷑

Unench.

Aumnet, e

ofinuni
lun.

eſ dob.

(ftſſineſen

äſcſiunti
Dertepdql
güͤbfeopi⸗
raliat il

ſochien
apeenti
facbitii
gCtoh⸗
nnſigiſit
ſrinrintete

Aſurdfiez
eliebipe
WWI

Oltcpy

Wectamm
idatgti
edtng,
odikaddu⸗

d

hoßß⸗

ipn ig
masln
–
ſrünuch,
sͤinuin

Contiint

gir,lich
guihin
tiinctu
muun
uri n

Ausſr Job.

GE

c pbat᷑ futura reſurrectio.quia ita credideru
tura reſurrectio. quia ita crediderunt patri /
arche ? alij ſacti. AUl Darmeg rceritnde Ninr edid ckels ea
gamarena vtiuges ade Poſerides ice ind iitenetr er:
ſttãtia reꝝ ſperãdaꝝ qꝛ ſperãdis ſpᷣſtat.et qꝛ fundamẽ⸗ Stũ faciente. qeneſcit
qrit vtrũ illa diffinitio apli ſit ↄueniẽter aſſiãta. h gẽ gratis date ꝓpter
Boageſtt an etipttoſteiconkndal ganene, Trtee eit,,
di pᷣt vtrulibet. Si ãt dicat ↄuenire. ſũt ⁊ alia p ↄce/ lationẽ ex fantaſma/
bus differüt fides et ſ⸗ nenire. ſũt ? alia plura q ei inuolutõc. Sz nec
duenerenotp⸗ les et ſpes. ᷣ nõ ĩpꝛobe dici pt ſoli fidei adbuc iſt ſufficit. qꝛ
N on ſpei. qꝛ fides ſola füdamẽtũ dr̃.nõ qꝛ fides nõ ſolũ cognoſcit qᷣs
Ftepoſſit eẽ ſine ſpe ⁊ claritate. Uñ Aug. Fides ope⸗ bñs fidẽ ipʒ hitũ ſcia
rãs ꝑ dilectõeʒ. vtiq; ſine ſpe eſſe no e gecain pe⸗ noticie.ſed etiã diſere
ſpe.nec ſine amoꝛe lpes eſſe nõ pt. nec amoꝛ ſine tõnis ⁊ cognitõis. diſ
c ſine amoꝛe ſpes.nec vtrũq; ſine fide.⁊ fid m it
ne amoꝛe nihil ꝓdeſt. Doteſt tñ credi aliqᷣd ides ſi cernit em̃ ipſum ab
rar. nihil st öt iperari boteſt tñ credi aliqd qð nõ ſpe alijs bhitibus vtutum
ctſtdei, nbiſße narias nõ er rait. Ideoq; credẽ q Et pterea alit vom
ct“idei. nalit pcedit ſperare d ẽ act⸗ iIfa ꝙ cognitio qꝗᷓ aia co⸗
nue credat᷑.nõ pᷣt ſperari. Credit᷑ ãt P: duremi gnolbit illuc qdð bʒ in
3 eẽ ꝙ in ſcriptura plerũq; repit᷑ꝙ fides pᷣcedit ſpẽ Es cognitio cuiuſdãa
erqarlißße ei nãlit pcedit actũ ſpei.qͥd etiã qͥdã ideʒ. dũ ad ſeipᷣm in/
nareof ſola 20 de ipa vᷣtute fidei vt naturalit᷑ pᷣcedat ſpẽ ñ tẽ⸗ troꝛſus ingrediẽs ex⸗
deswunaam ꝑe. Vñ ⁊ recte ea ſola dr füdamẽtũ oĩim vtutũ ⁊ bo e⸗ perit᷑ vtrũ ſit pmptꝰ
tum. 2 rum operum. Mon autẽ fundamentũ u ? bono a4 credendum. ſſic de
uianon ipla chartlatts, lec nernc eſt chari tatis. alijs batib vruti ee
iuifgdei c eſt. Charitas ei ca ẽ 2 mf as ipᷣius virtutis alijs oibꝰqᷓ latent in
naeea ell. itas eĩ cã ẽ ⁊ mr̃ omniũ vtutũ. ene in⸗
ſi deſit. fruſtra habẽt r omniũ vtur. QAue vorſus n aiane
deſit. fruſtra habẽt cetera. Si ãt aſſit.habẽt᷑ oĩ proöt hůe expientiã niſi
ritas em̃ ſpũſſãctꝰ ẽ vt in ſupioꝛibp habẽt᷑oĩa.Ca xpientiã niſi
xgS ein ipu! ioꝛibꝰpᷣtaxatũ ẽ᷑. Ipa ẽ de eo qð eſt in ptãt
cã oĩm vtutũ.nõ ipᷣius aliqᷓ vtutũ cã ẽ.q̃ . Ya eg ſua. ido de gezie
cã oim vtutũ.nõ ipius aliqᷓ vtutũ cã cẽ. q̃ oia munera ua. 2 ido de eo qo re
exeelit. Vnñ Augu. Meſpice ad muncra cchic, vni, matpfntofhne al
uerß excellẽtiꝰcharitat munꝰcogſces.q vt ol anst epoictic,hinre
pPim in uno.vᷣ ſuꝑexilit.H 6 92 eiꝰ cã J olen 10 Pt cuiꝰ p otetie. hinc ẽ q;
8eiꝰcã v füdamẽtũ fides qñ aliq ſt in aia ita
regddũt eiꝰpotentiam

Aug.in ench.

Wl circũſtãt alicui opi
n. iterioꝛi. talia pñt gnoſci ab ipᷣa aĩa certitudinal ? habi SS
certifſime ſe nouit bre iliũ babitn. ſieut ↄgnoſci ab ipᷣa aĩa certitudi Pbabllez ad aliq op⸗
re illũ babitũ.ſicut fidelis hitũ credendi.⁊ nein rnaliceeen ea eli on
i. Et ſic de ceteris. Qñ verò

aliqᷓ ſic ſunt in aĩa ꝙ ipᷣa pᷣnci 5re
