53 mere nõ ſpectat ad ſolũ filiũ.¶ R.ddm ꝙ redẽptõ⸗/
nis opus duplr põt alicui attribui.aut ſicut pꝛincipa
li autoꝛi.aut ſicut exequẽti.Et vtroq; mõ ↄpetit xpᷣo
Xpo inqᷓ; deo ↄpetit ſicut autoꝛi.xpᷣo vo hoi cõpetit
354 ſicut exequenti. Cum g dẽ aliqs redemptoꝛ.H̊ dupłr
põt dici. Aut ab auẽte redemptõnis.aut ab auẽte ſił
⁊ executõne.Si ab auẽte.ſic nõ tĩ cõpetit filio.iĩmo
etiã pr̃i ⁊ ſpũiſctõ ꝓ eo ꝙ indiuiſa ſunt oꝑa trinitat᷑.
Si aũt ab executone.ſic reſpicit humanitatẽ q̃ affũ/
pta eſt a ſolo vᷣbo.⁊ hboc mõ ↄpetit ſoli filio.⁊ hoc eſt
qd mingfr dicit in lr̃a. Redemptoꝛ aliqñ pꝛ et ſpũſſan⸗
ctus dẽ.ſᷣ̊ hoc ꝓpter vſum ptãtis nõ ꝓpter exbibitõeʒ
hũilitat᷑. Nam ſᷣm vſum ptãtis ſil et obedientie.fili/
us ꝗꝓpꝛie redemptoꝛ dr̃.et poſt ↄcludit.Eſt &̊ redem·
toꝛ inq;tum deus ptãtis vſu.inqtum homo bumi
ſitatis effectu. Ex his pʒ ꝗqliter eſſe redemptoꝛẽ ↄue-/
nit filio ⁊ ſm quã naturã.quodaʒ em̃ mõ cõuenit ei
ſm humanã nãm.quodã mõ ſᷣm diuinã.Et pᷣ modo
Ppetit ſoli filio.ſcdo mõ ↄpetit filio vna cũ pꝛe ⁊ ſpũ
ſancto.⁊ ꝑ hoc pʒ rñſio ad qõem ꝓpoſitã. Patet eti⸗/
am rñſio ad rõnes ad vtranq; ꝑtem. pcedũt em̃ pᷣm
bas duas vias ſicut aſpicienti apparet.
OQueſtio.iij. —
Scom quꝗ naturam ſit xpᷣs mediatoꝛ.Et q; ſᷣm hu/
manã oſtendit auẽte Aug.in libꝛo.ix.de ciui.dei.me/
diatoꝛem inter nos ⁊ deum. ⁊ moꝛtalitatem opoꝛtu/
it babere tranſeuntẽ. ⁊ beatitudinẽ pꝑmanentem.ſed
vtrũq; hoꝝ competit xpᷣo ſᷣm humanã naturam.er/
go ⁊c. ¶ Item hocipᷣm oſtendit᷑ auẽte magiſtri in li
tera. Megiatoꝛ dicit᷑ õᷣm humanitatẽ nõ ſᷣm diumi⸗
tatem. ¶ Item medium debet eſſe inter extrema. er
go mediatoꝛ dei ⁊ hominũ debet eſſe infra deum ⁊ ſu
pꝛa homines.ſed xpᷣs ſᷣm diuinã naturam nõ eſt in/
ferioꝛ deo. ſm diuinã naturam nõ põt eſſe media/
toꝛ Eſt ſolum mediatoꝛ ̃m naturam aſſumptam.
Item mediũ debet babere differentiã cum extre⸗
mis.ß rpᷣs ſjm diuinitatẽ eſt oino vnum cum patre.
nõ videt᷑ ꝙ ſᷣm diuinitatẽ habeat ratonem media
toꝛis. ¶ Item vna eſt offenſa totius trinitatis.ſicut
vna eſt maieſtas.ſ̃ ei fit ſatiſfactio cui facta eſt offen
ſa. neceſſe eſt ꝙ ſatiſfactio fiat toti trinitati.Et ſi h.

ita fit ſatiſfactio filio ſicut patri.ſed ↄſtat q; alterius
⁊ alterius eſt ſatiſfactõeʒ offerꝛe ⁊ ſatiſfactiõeʒ ſuſci/
pere. ſi xpᷣs ſatiſfacit ᷣm ꝙ; homo.et eoipſo eſt me-

diatoꝛ quo ſatiſfacit.videt᷑ ꝙ ſit mediatoꝛ ſolum pm

humanã naturã. ¶¶ Sed ↄtra boc eſt auctas illa qu?⸗
mgr̃ adducit in litera. Si xpᷣs ſᷣim vos o beretici vnã
tm̃ habʒ naturã.vñ medius erit:niſi ita ſit mediꝰ vt
deus ſit ꝓpter naturã diuinitatis.⁊ hõ ꝓpter naturaʒ
bumanitaß. eſſe mediatoꝛeʒ ↄpetit xpo ᷣm vtrãqʒ
naturã.¶ Item xpᷣs eſt mediatoꝛ nõ ꝑ pꝛiuatõnem
ſ ꝑ poſitõeʒ. Sʒ mediũ ꝑ poſitõeʒ ẽ mediũ ꝑ ꝑticibo
tõeʒ vtriuſq; extremi.̊ xpᷣs ñ potuit eẽ mediatoꝛ Sa·
⁊q noſtri niſi ꝑ hoc ꝙ eſt deus ⁊ bomo.j mediatoꝛ eſt
ſm vtranq; naturã.¶ Item nunqᷓᷓ mediũ iungit ex
trema niſi ꝑ hoc ꝙ hʒ ↄmunicatõem cũ vtroq;.ergo
xpᷣs nunqꝙᷓ; nos recõciliaret deo niſi eſſet deus et ho/
mo. redit gᷣ idem qð prius. ¶ Item nihil tenet rati⸗/
onem medij.ſm illud ſᷣm qð tenet ratiõeʒ extremi.gẽ
xpᷣs tenet ratõnem extremi ̃m humanã naturaʒ.qꝛ
humana natura reconciliata eſt deo.g non eſt medi⸗
atoꝛ pᷣciſe ᷣm illam. ¶ Item ſi xpᷣs eſt mediatoꝛ ſᷣm
humanã naturã.hoc nõ põt eſſe niſi in quadã ꝓpꝛie/
tate ↄmunicet nobiſcũ.in quadaʒ cum deo. ſᷣ angeli
boni ⁊ mali in aliqua ꝓpꝛietate nobiſcum ↄueuiunt.
in aliqna cuʒ deo. poſſunt dici mediatoꝛes int᷑ nos
⁊ deum.ſi mediatoꝛes non dicunt᷑ videt᷑ ꝙ media
tio nõ ↄueniat xpᷣo ᷣm ↄuenientiã ꝓpꝛietatum.ſᷣ pᷣm
pticipatõeʒ duaꝝ naturaꝝ.& ita ↄuenit xpᷣo eſſe me
diatoꝛẽ ſᷣm diuinã naturã ſicut hm humanam natu
rã. ¶ R. ad pdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ dif zð
ferũt dicere eſſe mediũ ⁊ eſſe mediatoꝛẽ. Mediũ na
qʒ dicit ↄuenientiã cum extremis. Mecdiatoꝛ aũt di
cit nõ tĩ ↄuenientiã ſ̃ etiã dicit officiũ recõciliatõis
Aliter ̊ rñdendũ eſt cũ querit᷑qualr xpᷣs ſit mediuſ
inter bumanã naturã ⁊ diuinã.Aliter cũ querit᷑ qli
ter ſit mediatoꝛ. Si em̃ querat᷑ qualiter ſit mediꝰ.re 36
ſponderi põt ꝙ medium inter duas naturas põt ali
quid dici tripliciter. Aut ita ꝙ in eo ↄcurꝛãt due na/
ture ſicut in vna materia.Aut ita ꝙ in eo cõcurꝛant
due nãe.ſicut in vna ꝑſona. Aut ita ꝙ in eo ↄcurꝛãt
Aꝓpꝛietates duabꝰnaturis ↄfoꝛmes. Pꝛimo mõ acci/
piendo mediũ nihil põt eè mediate int᷑ hũanã nãʒ ⁊
diuinã.nec xpᷣs nec aliud.qꝛ nõ põt ex humana nã ?⁊
diuina ↄſtitui aliqd terciũ. Scdo mõ accipiẽdo me/
qiũ.ſic xpᷣs eſt mediũ inter bñanã nãm ⁊ diuinã in/
qtum ẽ vna ꝑſona in duabꝰnaturis.nõ rõne bũane
nãe tm̃.nec rone diuine tm̃.ſed ratõne vtriuſq;.Ler
cio mõ accipiendo mediũ.xpᷣs eſt mediũ inter deũ et
hoĩes ſᷣm humanitatẽ. inqtum habet moꝛtalitateʒ
ſimul ⁊ beatitudinẽ. Moꝛtalitatẽ inquã in qua coi/
cat cum hominibꝰ.beatitudinẽ maxime in qᷓ coict
cum deo. Si vᷣo querat᷑ qualiter ⁊ im quam natur⸗ 57
xpᷣs ſit mediatoꝛ.cum mediatoꝛ dicat officium recõ⸗⸗)⸗
ciliationis.et mediatoꝛ debeat differꝛe ab illis äs re⸗
conciliat.⁊ xpᷣs ᷣm diuinã naturã ſit ille cui fit recõ/
ciliatio.dᷣm ꝙ non põt eſſe mediatoꝛ ſᷣm diuinam
naturam ſᷣ ᷣm humanã naturam.in qua põt recõci ⸗
liare ᷣm diuerſas ꝓpꝛietates in quibꝰcoicat cũ deo ⁊
cum homine.HNabebat em̃ iuſticiam⁊ innocentiam
in qua ↄmunicat cuʒ deo.⁊ moꝛtalitatem in qua co/
municat cum bomine.⁊ dum moꝛs ↄiungit᷑ iuſticie.

in codem cõfederat᷑ homo peccatoꝛ ⁊ moꝛtalis.deo

iuſto ⁊ imoꝛtali. Recõciliati em̃ ſumꝰ deo ꝑ moꝛtem
hois innocentis.Concedẽde ſunt rõnes oſtenden/

n
600
anitz
oee
ſeno⸗
gtus4
duan
tultne
zg eiini⸗
medt
ei
ſc;n
ſnppr
4 lant
g8ebi
tuame
tun
Pine
dot
er
te
ben
41 Ju
hur
clian
ti
3

hoſtu
gelut⸗
galot
1. In

(d

us
ams

N
nap cs tpe eh mediator fmi bumiaua naz. A ill onis erat na bnana in alijs boibꝰ. alteri? in xpᷣ
dandt, no ebeat riin ve ataſim Ae nsSeeenttukßpsastmng kent
atetni, dicer at·iaʒ pʒ rñſio p ca qᷓ dicta ſunt. Mõ em̃ ẽ id̃ pa. G3 lluch q rix.in xpo erat imunis ab oi cul/
tchnei iche ec mediatoꝛẽ ⁊ eſſe mediũ. Aerũtñ mediatoꝛ ↄueniẽ Amug obijcit p ſi mediatoꝛ dicit᷑ ppter 42
hle eſſe nõ voſſ. g Srrn ↄueniẽtiã in ꝓpꝛietatibꝰ
sne cſe no poſterni ſermedl, Or cñn l eſena itte vom no ei ſllel ti denon do vict meckgtoꝛ.
nüni 5 18 7 mo talis. hoc hʒ qꝛ hõ ⁊ de?. vtraq; tñ iſtaꝛuʒ ri ↄueniente qꝛ nõ hʒ ꝓpꝛietates bono mediato
unch⸗ duan ꝓpꝛirtatũ fjan nam.i enientes ᷣm ꝙ exponit Aug.in li. de eiui.dei. ix.
öon lerse ge ↄuenit ei m hũanã nam.ita ꝙ moꝛ aliqtulum plixe. ̊ tamen Aug.in li. e eiui.dei.ix.
wiſen 39 eil 18 puenit huane nature in ſe. et btitudo cõpetit atoꝛem inter deũ ⁊ boi. en vtiliter. Ait em̃ ſic. Medi
enin 9 Kamnecptunz eſt vnita diuine. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ bere tranſeuntẽ. ⁊ oiem moꝛtalitatez opoꝛtuit ha/
we mediatoꝛ dʒ ꝑti 1 triuſa det ch. etranſeuntẽ.⁊ beatitudinẽ ꝑmanentẽ.vt ꝑ illu
Biingi⸗ ⁊ mediũ 2 iatornc din ytriuſq; extremi. dðz qð tranſit ↄgrueret moꝛituris dadninda, lu
mtinn aſit naeureſi atoꝛ nõ dicit᷑ ſolũ ꝑ ꝑticipatõeʒ vtri net tranſferꝛet ex moꝛtuis.B ad ülud ꝗq perma-
e⸗ a c; ente r pꝛiꝰ dictũ eſt. ᷣ etia ꝑ ↄuenientiam ros ⁊ moꝛtales.⁊ btõs ⁊ im al Sangeli inter miſe
WD 4 40 i ente Er cha fin bumanaz nam hʒ. ꝓpꝛctates qꝛülli qʒ bti imoꝛtales ſune. Put: medij eẽ nõ pñt.
„Anmmg ſentes diuine nature ꝑiter ⁊ huane. ill li angeli.qꝛ imoꝛtale. Hñt ant tnedij er ma⸗
Sð qð obijcit q mediñ nõ iungit ſin nen⸗ . qꝛ imoꝛtales ſunt cuʒ ipſis.⁊ miſeri cũ iſti
ni⸗ H 8 tiam 5 b 6 4 91 extrema ni 15 Zueme His otrariꝰẽ mediatoꝛ bo 9 d eal d te tis.
ce dutn tiam quã bʒ cum eis. dm ꝙ iam pʒ rñſio.qꝛ ↄueniẽ talitatẽ ⁊ miſeriã no. aduerſus hoꝝ iĩmoꝛ/⸗
kentbie⸗ tia ſm ꝓpꝛietatẽ eſt illa qᷓ põt extrema recõciliare. ma rbeatdin miſeriã. ⁊ moꝛtalis ad tps exiſtere voluit.
namön xime qn extrema ↄiungi bñt ꝑ illud mediuʒ ⁊ ꝑduci boc eCenmeplrooſe⸗ aner? pocuir Et ſint aarij
nmiſng 20 ofoꝛmitatẽ volũtatis.non ad ↄfoꝛmitatẽ nature. dius moꝛtalis Eaucter. O hoe interponit ſe me/
emir ſer xpᷣm em̃ hõ reconciliat᷑ deo vt ſit beatꝰ.⁊ ita vt re nõ ſinat.Ad inn eyt ad imoꝛtalitatẽ btãʒ tranſi
SSchntin er me imoꝛtalis. de pctõꝛe iuſtus.de miſero tus.vt mortekraacte e interponit moxtalis ⁊ bea/
niiinuuin atus.nõ vt recõciliatꝰfiat deus.quis ipſc xpᷣus ſit iſe etrãſacta ex moꝛtuis faceret imoꝛtales.
1 1 deus. ¶ Ag illud Nar us pſe xpus qd i ſe reſurgẽdo mõſtrauit.⁊ ex miſen btõs vñ
dunng 41 ens. GMdiludqs obger rpe en aetenumfin Fibſevilceftt-ligeg s, We den manol
obianzun nanaznang. doͤfn ꝙ falſum eſt. nam huana na in alius bonꝰqᷣ reconcilia mediꝰmalꝰ q ſepat amicoſ.
naditorzitt 50 nunch indiguit recõciliatõne.vñ nõ erat recon ↄuenientia ꝓpꝛietat iauit inimicos. Et ſic patʒ quõ
i ti ciliata v̊ reconcilians. m e dẽ. ij.ad Coꝛin. v. Deus ni mecdiatoꝛis. in deene xpᷣo faciat ad officium bo
õ 721 rßo ſri teceg muncrleeit em ↄditi ſic patet rñſio ad Gncäta vo ciat ad otrarium. Et
entppin Di. xx. de redemptõne noſtra facta p paſſionẽ xpi qtum ad ↄgruentiã ? neceſſitate
mnbummm r ucrlt vtrũ alio moꝰo ⁊c. Supꝛa egit ingr de paſſionis arentia neccſſtaten. zi
ickrndie⸗ — Senet, Piuidit᷑ aũt iſta ps in duas partes. In quaꝝ pꝛima Soarpaſfone Paagn de paſſõis
Weimi 4 Hoimqg ec. Pui p inigir in duas ꝑtes.in quaꝝ pꝛima oñdit q DR APeiae e
toicünida gee ouſs argnahdtis ndeene qᷓre iſto mõ.ſ. p Pafnone genpbband HHH paſſionez val/
ntstnn ies. Snan 4 voluiſſet redimere potuit. ibi. Si em tres illi in cauſam ⁊c. ⸗ trſca A hüſg eeopa
Aage . .. ſeavo atainqu age e o anonde ꝙ traditus fuit a patre.a ſ. Solo⸗n auga. aaingens ⸗
grtnnſt nin. actus vo xpᷣi ⁊ patris bonus.Si pi vtrũ bona fuerit vel mala.ibi.Et fuit actus iude et iude n⸗
4 cia ⁊ patris bonus.Siue vt aliter dicat᷑ inquirit illaꝝx cauſaꝝ differen 1 et iudeoꝝ malus.
— ciam. Subcliuiſiones autem partium manikfeſte ſunt in litera. cauſatp iiffer cntiam penes bonitateqʒ a moli.
1ginn inn⸗ XX X mod redimẽdi genus humanũ ꝑ paſſionẽ fuit cõ⸗ a Ello em deſeren
iino tuus valde ?t tönabilis. 292 te pec.⁊c. Cont᷑. Hoc
= ʒ do q̃rit᷑ vtrũ alio mõ poſſet de⸗ hoĩeʒ liberare nuenient dicn.
eint inn J q; ꝑ moꝛtẽ xpᷣi.dicimꝰ⁊ aliũ modũ fuiſſe poſſibi⸗ ſiẽ adã peccauit in
potarlun⸗ ẽ deo cuiꝰptãti cũcta ſbiacen tullie polibi⸗ oſentiẽto. ita dya? pec
noͦuiin1 lẽ deo cuiꝰ ptãti cũcta ſbiacent.̊ nrẽ miſerie ſanã cauit i Sclo. ſi
nznun Ae ↄueniẽtioꝛẽ modũ aliũ nõ fuiſſe nec eẽ oꝑtuiſſe. Qui cauit in ſegucedo ſi
tin tniii eim metesnrast i aliũ nõ fuiſſe nec eẽ opꝑtuiſſe. Quid cut iuſtuz fuit hboiom
wsli intir . Detgeag nrãs tantũ erigit ⁊ ab imoꝛtalitatj deſpatõe li- tradi in ptate dyabo-
irmigl S iſen t. q;ᷓ ꝙ tanti nos fecit deꝰ. vt dei filiꝰiĩmutabilit bonꝰ liita fuit iuſtũ dyabo
ndinnn ſiſe manes qð erat. et a nob accipiẽs qõ ñ erat. dignatus Hercltmn peat wig.
nrnn Roalia jre rm̃ inire oſoꝛtiu. malanra moꝛiendo pferꝛet. Eſt æ alia te un peccauit bee
unii iſto modo. i iſto vori ino q́; alio libera:e voluit.qꝛ ſic ⁊ iuſticia in perfn F;
1 1 . . — 7 — . . 1 O) II
n ung, 8* Pe A nõ potentia. Et quõ id factũ ſit explicabo vr dbuit tdi vxa? i pta/
ictofunl — Paaag. Quadã iuſticia dei ĩ ptaãteʒ dya tradituʒ ẽ genꝰ tem hbois q; hõ i ptã/
ſenrtieſt Ebbeij bie dn bege⸗ bᷣmi hois ĩ oms oꝛiginalr trãſeũte.⁊ illiꝰde⸗ —— 1
zſton 6ph. ijj. 10 01 ligate . vñ oẽs hoĩes ab oꝛigine ſr ſb pncipe dy ais. a d olũ q; ada in-
lunſun VRapiis. Erom u filij ire. nã.ſ. vt eſt depꝛauata pctõ. genatten rinch scon
nngnez 5 vtẽ recla creata ab initio. Modꝰãt ille qͥ tradit ẽ hõ ĩ nit⸗ fnic Keſnatnt in
pnan 8 ptãteʒ nõ ita dʒ intelligi tanq; deꝰ hͥ fecerit aut fieri Geñ. ſ tñ mag dece-
unng, iuſſerit. 5 ꝙ tĩ ꝑmiſerit. iuſte tñ. IYllo em deſerente pec/ bat m oꝛelinẽ diuine
Aun Oꝛ dyaꝰ nõ cantem. pcti autoꝛ ilico inuaſit.nec tñ deus ↄtinuit in ira iuſticie hoiez ſbiuga⸗
uſn eſt alienus ſua miſeratiões ſuas. nec hoĩeʒ a lege ſue ptãti emiſit. cũ na ccovncrle⸗ irr
mma a ptate dei. ur da ptãte eẽ ꝑmiſit.qꝛ nec dyaꝰa ptate dei ẽ alienꝰ ſiẽ ſt Wartetse ſen
inn ca bonitate.Hã qlicũq; vita dya vel hõ nõ ſbſiſtet. niſi ꝑ euʒ qͥ viuiſicat oia

e
—

2

b ¶ Remiſtio pctõrũ

p ſang.xpᷣi ⁊c. Cõt᷑.vx

Si em̃ deus tradidit

us pticeps fuit in illo

pomicidio. Si tu di⸗
cas ꝙ tradidit euʒ qꝛ

pmiſit eñ occidi. Silr

poſſet dici de qlibet
occidit᷑.qꝛ quẽlibet

occidit᷑ pmittit deus

occidi. Item qui põt
aliũ liberare ab occiſi

èêc

nõ g deus holem deſcluit. vt nõ ſe illi exhiberet deuʒ.

inter mala penalia etiã malis młta pᷣſtitit bona.⁊ ti⸗

eum in moꝛtem. vide erat potentia hoĩem liberare vellet.ſola iuſſionis vtu⸗
tue ꝙ iudei eum occi- te hoĩem potuit rectiſſime liberare. Sʒ ob cãm pᷣmiſſa
derent aucte dei. ͤ de iuſticia hũilitatis vti voluit. Qui dũ in carne moꝛtali

crucifixꝰeſt.iuſtificati ſumꝰ.i.ꝑ remiſſionẽ pctõꝝ eruti
de ptãte dya. ⁊ ita a xpo iuſticia dyaꝰvictꝰẽ nõ potẽ⸗

tia. Quõ aũt in eius ſanguine nobis pctã ſint dimiſſa
Adupꝛa expoſitũ eſt.
oſidens ꝙ traditꝰfuit a pre.a ſeipo.a iuda ⁊ iudeis. c
Ep̃s g eſt ſacerdos.idẽqʒ hoſtia ⁊ pᷣciũ nf̃e recõciliatõ
nis. qꝗ⁊ ſe in aꝛa cruc nõ dyaꝰ.5ſᷣ deo trinitati obtulit ꝓ

¶ Inqrit a qͥ ſit paſſio xpi.

oĩbus qᷓ;tũ ad pᷣcij ſufficientiã.ſᷣ ꝓ electis tm̃ q;tũ ad ſa

Scadenmtkence. lutis efficientiã.qꝛ pᷣdeſtinattm ſalutem efficit. de qͥ ? c
Scũ deꝰpr potuerit li legit᷑ ꝙ ſit traditꝰa pr̃e.⁊ ꝙ ſeipᷣm tradidit.et ꝙ iudas

berare filium vt non

occideretur. videt᷑ G

eũ tradidit ⁊ iudei.pᷣe ſe tradidit.qꝛ ſpõte ad paſſio⸗

nẽ acceſſit.Et pr̃ eũ tradidit.qꝛ volũtate pf̃is ĩimo to⸗

D

m boc q; de poſſʒ fa hoieʒ quẽ ↄmiſſio pctõꝝ dya ſbᷣdit. remiſſio pec⸗ b tune
e dSeg ptra heſt vinceret᷑ dyaꝰ.nõ potentia.Sʒ qͥ iuſticia? Yu xpi.Et 1 a us dyae Nn
qð ẽ ſumime iuſtus et qͥ mõ victus ẽ ea.qꝛ in ea nihil dignũ moꝛte inuenies. αüας.p ßlaud
ſumme potẽs. nihil occidit eũ tñ.⁊ vtiq; iuſtũ eſt vt debitoꝛes q̊ͥs tenebat
pt facẽ niſi iuſte ⁊ po ſiberi dimittant᷑.in eũ credẽtes quẽ ſine vllo debito oc
teter. Itez eſto ꝙ deꝰ ciqit. Ideo aũt potentia vincẽ noluit.qꝛ dyaꝰ vicio ꝑ⸗
ſ ner oſuns poentis uerſitatis ſue amatoꝛ ẽ potẽtie.⁊ deſertoꝛ oppugnatoꝛ⸗
dyaꝰ nullũ ius babꝛt q; iuſticie.in qͥ hoĩes magis eũ imitant᷑.q neglecta vel
in eo. nullã iniuriam etiã poſa iuſticia.potentie magſtudẽt.eiuſq; vel ade⸗
fcciſſet vyabolo. Re. ptõne letant᷑.vel cupiditate inflamant᷑.Ideoq; placu g⸗
dom ꝙ' in aucte pmiſ it deo vt nõ potẽtia ſᷣ iuſticia vincẽs hoĩeʒ erueret. in
ſa. nõ ſepat iuſticia a q̊ hõ eü imitari diſceret. Poſt vo in reſurꝛectõne ſecu⸗
fe aleeie in ovatibe ta eſt potẽtia. q:ꝛ reuixit moꝛtuꝰ. nunqᷓ poſtea moꝛitu/
diuia. Sʒ hic innuiẽ rus. Sʒ nõne iure eqſſimo vinceret᷑ dya ſi potẽtia tm̃
ꝙ aliqð eſt opꝰin qͥ ½ xps cũ illo agere voluiſſet:vtiq;. Sʒ poſtpoſuit xpᷣs
excellentis manifeſta qð potuit.vt pꝛius aget qð oꝑtuit.Juſticia g̊ hũilita//
tur iuſticia. aliqð in à tis hoĩeʒ liberauit.quẽ ſola potẽtia equiſſime liberare
Hereelenci man PP potult. “S
ltar hoe Aνalio modo potuiſſet ſi voluiſſet redimere gen⸗
maifeſtat᷑ iuſticia. vt õ bbo —
nobis daꝛet imitandi ¶ Si em̃ tres illi in cãm venirẽt.ſ.deꝰ.dyaꝰ.hõ.dyaꝰet 1
foꝛinꝗ. Ad ils quod hõ qͥd aduerſus deũ dicerẽt nõ hr̃ent. Dyaꝰem̃ de in-⸗ “M
quenit veru ſi libeat iuria dei ↄuinceret᷑.qꝛ ſeruũ eiꝰ.ſ.hoĩem ? fraudulent rr
Eih ate vint a'ſic abaduxit. 7 violeter tenuit. Hõ etia iniundeo ouince// n
ſed tam̃ nõ fuiſſet ia ret᷑.qꝛ pᷣcepta eiꝰↄtempſit et ſe alieno dño mãcipauit. telt⸗
manifeſtaa. Be hois etiã iniuria ↄuinceret᷑ dyaꝰ.qꝛ ⁊ iliũ pꝛiꝰfallo ſürnun
c¶ De quo ⁊ legit᷑ ꝓ ci ꝓmiſſione decepit.⁊ ptꝰmala inferẽdo leſit. Iniuſte .
GKraiaanbe iae S dyaꝰ q;tum ad ſe tenebat noicz. hõ ilcteteharie; DRñ ur
lepz tragiait. Hoc q dyaoꝰnunqᷓ; meruit ptãtem hfre ſuꝑ hoĩem.ſᷣ hõ me/ e „ me M
vigerur eſe falſumn . Wün culpã pati dyaltyꝛãnidẽ. Si ̊ deus qᷣ vtriq; p⸗ Aug. in lib d

ſaltem interpꝛetatiue tius trinitat paſſus eſt. Jꝓudas tradidit ꝓdendo.⁊ iu/
dm e moen gel ¶ WDe dria cauſaꝝ paſſionis etl inſtigando.
uatio vite. et becha / xbi vtrum bona fuerit vel mala. „

bet ↄpatõnem ad in / UEt fuit actus iude ⁊ iudeoꝛum malus. et actus chꝛiſti
ferentem et ad eũñ qui et patris bonus. Opus chriſti et patris bonum. quia

² quis poccſt buplic ipfis d ſlij volif 98 Malũ ſu op nae ri dcop.

tradere aliũ in moꝛtẽ. aut quia facit vt alij inferãt ei moꝛtẽ.aut qꝛ facit vt ipſe ſuſtin eat moꝛtẽ. Om̃ g ſuſtinẽ
Au tia moꝛi fuit a deo pꝛe.⁊ fuit a xpᷣo.qꝛ deꝰpꝛ voluit ꝙ ipſe ſuſtineret moꝛtẽ.⁊ ipſe volũtarie ſuſtinuit.bhinc ẽ
Ei ſſi traditꝰdz a pꝛe.traditꝰetiã dẽ a ſe. Rurſus qꝛ iudas⁊ iudeiꝓcurauerũt vt alij inferꝛẽt ei moꝛtẽ.hinc ẽ ꝙ tradi
6. M. tus dẽ a iuda ⁊ a iudeis.Et qm̃ fuit laudabilis moꝛi ſufferetia.illatio ãt fuit vituꝑabil.hinc ẽ ꝙ traditio dei ⁊
. xpᷣi laudat᷑.traditio iude ⁊ iudeoꝝ vituꝑat᷑.Et ſic patʒ ꝙ moꝛs a ꝑte ſufferent fuit deo placita ⁊ accepta.ſed
. MU a pte infligentiuʒ fuit
qꝛ mala fuit intentio.diuerſa fuerũt ibi facta ſiue opa. n uin Er ptz
l. diuerſi actꝰ. ⁊ vna res ſiue factuʒ.ſ.paſſio ipſa. J98 M ad Haimi obie⸗
4 doctoꝛes aliqñ vniũt ĩ facto illo pr̃em. filiũ.iudã.iude pmitts aliuln occiqi
1 um. aliqñ diſtinguũt.Reſpiciẽtes eĩ ad paſſionẽ vnũ cũ poſſet phibere pti
ʒ᷑orpus illoꝝ dicũt. Attendẽtes intentõnes ⁊ actꝰ.facta ceps homicidij ẽ.ddðʒ
Aug. diuerſa diſcernũt. VUñ aug. Facta eſt inquit traditõ a lliud fallit in Zo. qꝛ
*n pfrfe. facta ẽ traditio a filio.facta ẽ traditio a iuda. vna aore bibe
⸗ Iies facta . Quid & diſcernit in eos: q; fecit flius ? arnt ag tanne mwe⸗
/ pr̃ in charitate. Judas vo in ꝓditõe. Videt qꝛ nõ q̃d nuidẽtie. ſicut in ᷣmo
m faciat hõ.ᷣ ꝗᷓ volũtate ↄſiderandũ ẽ.In eodẽ facto in et ſcdo li.fuit oñſum.
s uenimꝰdeũ qͥ iudã.deũ bñdicimꝰ.iudam deteſtamur. d ¶ Actus quidẽ iu⸗
1 r de cogitauit ſalutez nfaz. Judas cogitauit pciuʒ q dea iudeor ſunt ma
. vẽdidit dñm. fili pciũ qð dedit ꝓ nob. Diuerſa ̊ inte Quib obaei ſunt vc.
tio.diuerſa facta facit.cũ tñ fit vna res ex diuerb. Ec⸗ care duo opwica Di
8 ce vnã rem dic̃ ibi fuiſſe.⁊ diuerſa facta.qꝛ vna ibi fuit em̃ actꝰrecipit denoĩ/
o paſſio ſ̊ diuerſi actꝰ.Etactꝰqdem iude ac iudeoꝝ ſũt natõʒa termio. ⁊ paſ
e Paſſio xpi d mali.qbus opati ſũt xpᷣi paſſionẽ q̃ bonũ ẽ ⁊ opꝰdei ẽ. ſio rpi fuit bona· vixe
i⸗ opꝰdei ⁊ iuleo Paſſio g xpᷣi ⁊ opꝰðꝛ iudeoꝝ.qꝛ ex actibꝰ eoꝝ ꝓuenit. bane gee ron fuendt
an Aus in expoſi · b' dei. qꝛ co autoꝛe. i. eo volete fuit. Uñ augu. Ne⸗ ta opponunt. ſed xpi
3 tione ſichel ea· mo aufert alaʒ xpᷣi ab eo.qꝛ ptãtem hʒ ponẽdi ⁊ ſumẽ⸗ vitca ee generaeo K⸗
i. tholice ↄtra fe-· di.Ecce habes autoꝛeʒ oꝑpis. Ponet aiam.ecce habes it bona. moꝛs ⁊ coꝛ
lu iicianum. opꝰautoꝛis. Et vt generalr ↄcludam. qͥtiens in carne ruptio fuit mala. JItẽ
. rxrxruuvi aliqd patit᷑. opus autoꝛis eſt.qꝛ em̃ ſua voluntate uten Bdnt vtrũ ſim
Rr Si iudei ſunt.¶nõ alio cogẽte ppetit᷑.ipſe auctoꝛ eſt opis.Cũ aũt paſ pliciteꝛ voim lit rpi
u biopati konñũ. ſio xpi opus dei ſit.⁊ iſeo bonuʒ. eamq; opati ſint iu / mala Eug em hab ne
. Pght AIas ⁊ ludei.querit᷑ an ↄcedendũ ſit eos opatos ibi ee actoꝛẽ bonũ 2 maluz
mitt. bonum:? Hic diſtinguendũ eſt. Põt em̃ dici ꝙ oꝑati ſt ſicut z dictũ eſt. nõ⸗
, bonũ.qꝛ ex actibus eoꝝ bonũ ꝓuenit.i.paſſio xpᷣi.Et rõ qre mag debeat ab
item ꝙ oꝑati nõ ſunt bonũ ſᷣ malũ.qꝛ actio eoꝝ nõ fuit hGB ꝙ ab illo denoiari.
bona ſed mal 8l ALuerit etiaz vato q
—9 ona edma 2. ”MVM pvpraſſio ſit bona. Vtrũ
ↄcedendũ ſit qꝙ iudei oꝑati ſint bonũ. Reꝰ.dm qy cum querimꝰde bonitate paſſonis.nò querimꝰde bonitate
⸗ vel malicia in genẽ nature ſ̃ in genere moꝛis. de hac & bonitate abſq; dubio ẽ ↄcedendũ ꝙ; paſſio xpᷣi fuit bo
. na ſimplxr. Eſt ei pcioſa ĩ ectn dñi moꝛs ſctõꝝ eꝰ.mito mag moꝛs xp̃i fuit pᷣcioſiſſima. Zriplici at ex cã dʒ
1 dici moꝛs xp̃i ſimplr bõa. Ana ẽ ſtrẽnuitas vtut ex ꝑte ſuſtinẽt. Suſtiebat ei illã paſſionẽ vᷣtuoſiſſime.qꝛ pa
. tietiſſie ⁊ ↄſtatiſſie. Scda ẽ vtilitas redẽptõis ex ꝑte bũani gener.qꝛ ꝑ illã totũ genꝰhũanũ ẽ libatũ. Terciñ ẽ
vneſtas cqe moꝛiẽdi. Moꝛtuꝰem fuit ꝓ veritate dicẽda. vñ pylatꝰſcripſit ſup euʒ cam Ihs nazarenꝰ. Muis
. aũt paſſio xpᷣi ſit bõa ſimplr.tñ actio iudeoꝝ fuit mala ſimpłr.qꝛ ex mala volũtate ⁊ radice ꝓceſit.nec ꝓpt᷑ bo

. nitatẽ paſſionis ꝗᷓ inde ſecuta ẽ bona dicenda ẽ Gᷓ em fuit p̃ter intentõeʒ ipſoꝝ ꝑ opatõcʒ diuinã. ꝑ quã deus
de multis malis elicit multa bona.Et ꝑ ̊ pʒ rñſio ad obiecta. Pꝛimũ ei pʒ ꝙ; no 8 multiplicatio ↄpaſſibili⸗/
.
3

4 um ſicut iaʒ oñſum

bona volũtate patient.qᷓ; mala vt eſt a mala volũtate inferentis.

t ſum ẽ. Scom etiã pʒ.qꝛ moꝛs ⁊ vita nõ opponunt᷑ in genere moꝛis ſ᷑ in genere nature.Terci/
um pʒ qre paſſio xpᷣi d ſimplr bona. Paſſio em̃ dicit᷑ vt eſt in patiẽte.⁊ ideo.dẽ mag paſſio eſſe bona vt eſt a

Ad illud quod querit᷑ vltimo vtrum cõce/

dendũ ſit ꝙ iudei oꝑati ſint bonũ.dm ꝙ eſt opꝰopans ⁊ opꝰoꝑatũ.Cũ g querit᷑ vtrũ iudei oꝑati ſint bonũ.

bonũ põt dicere bonitatẽ circa opus oꝑans.vel circa opꝰopatum. Si circa opꝰ Fan N ſimplr negandũ.qꝛ
I

1 tale opꝰin iudeis ſimplr fuit malũ.Circa vo opꝰoꝑatũ qð quidẽ fuit moꝛs ⁊ paſſio xpi.Rᷣ duplx põt intelligi.

. Bueß ⁊ ſe.⁊ ſic falſuʒ ẽ ; iudei ſt oꝑati bonũ. Illd ei opꝰoꝑatũ honitatẽ nõ hũit ex intentoe iudcoꝝ.Si ãt
. intelligat᷑ ꝑ accñs ⁊ ex ↄñti.ſic bʒ vᷣitatẽ. Judei em̃ oꝑati ſunt paſſionẽ xpᷣi.que quidem fuit maximũ bonum
aluberꝛimum toti mundo. e
Dintelligentiã hꝰꝑtis incidit hic qõ de ↄgruẽ aliã viã.Tercio querit᷑ vtrũ aliqua creatura ſatiſ-
tia nr̃e redemptõnis facte ꝑ paſſionem xpi. Et facere potuerit deo ꝓ hũano genere. Quarto q̃ritur

circa h. vj. vubitabilia pñt queri. Pꝛio em̃ qrit᷑ vtrũ
ↄgruũ fuerit repari bũanã nãm.Scdo qꝗrit᷑ vtꝝ ma
gis ↄgruũ fuerit reꝑari bũanã nãʒ ꝑ ſatiſfactõneʒ qᷓ;

B

vtrũ poſſit bõ ſatiſfacere ꝓ ſe. Quinto vtrũ deus ſa/
tiſfactionẽ ꝑ moꝛtẽ xpᷣi debuerit acceptare. Serxto et
vltio q̃rit᷑ vtꝝ alio mõ genꝰhũanũ potuẽit liberare

7

Li. .

¶ Utrum ↄgruum fuerit humanã naturã a teo reꝑa/

ri:Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ quatuoꝛ ſuppoſitõcs manifeſtas

que elici pñt ex dictis Anſel.in li.ſ. Cur deus homo.
Pꝛima eſt hec.MHullatenꝰ decet ſummã ſtabilitatex
mittere ſuũ ꝓpoſitum infirmari. Scda eſt h. Mul/
atenus decet ſummã benignitatẽ ꝓ pctõ vniꝰhomi/
nis totã poſteritatem eius ſempiternaliter damna⸗/
ti.ercia eſt bec. Mullatenꝰdecet ſummã ſapientiã
nobiliſſimã creaturam ꝑmittere vniuerſalr fine ſuo
fraudari. Quarta eſt H. Mullatenꝰdecet ſummã vir-
tutem ꝑmittere ſeruũ ſuũ ab alio in ſempiternuʒ in⸗
iuſte detineri.Ex pꝛima arguitur ita.Si nõ decet dei

oſitũ infirmari.⁊ deus ꝓpoſuerat boiem ꝑducere
ad beatitudinẽ.⁊ ꝑduci nõ habet q;diu manet in ſta

tu ruine. indecens eſt hominẽ i tali ſtatu relinqui.
g̊ ab oppoſitis decens eſt ipᷣm repari et releuari.Ex
ſcda arguit᷑ ſic. Non decet poſteritatẽ totã ſempiter

naliter damnari ꝓ pctõ vniꝰhominis.ſᷣ tota ſempi

ternaliter damnaret᷑ niſi repatio interueniret.g con
gruum fuit ⁊ decens vt deus boiem reparet. Ex ter/
cia arguit᷑ ſic. Non decet ſummam ſapiam ꝑmittere
vniuerſaliter nobiliſſimã creaturã fine ſuo frauda/
ri.ſed niſi repatio interueniret om̃s hoies fine ſuo eſ
ſent fraudati.⁊ ita vane om̃s filij hominũ eſſent con
ſtituti.qð diuine ſapientie nõ ↄgruit.que nibil incõ/
gruum facit.& reſtat ꝙ valde ↄgruum fuit genꝰ bũa
num reꝑari.Ex quarta arguitur ſic. Mon decet ſum/
mam virtutẽ ꝑmittere ſeruos ſuos iniuſte ⁊ violen/
ter ab aduerſario detineri.ſed niſi repatio interueniſ
ſet multi ſerui dei ⁊ ſancti detinerent᷑ in lymbo.õjᷓ cõ/
gruum fuit ⁊ decens ꝑ reꝑatõnis beneficiũ ſubueni/
ri generi humano. ¶ Sed ↄtra hoc obijcit᷑ ſic.Si in/
decens fuiſſet genus humanũ nõ reꝑari ⁊ inconue/
niens.⁊ qdᷣlibet minimũ incõueniens ſiẽ dicit An.
in li. Cur deus homo.eſt impoſſibile erga deũ.impoſ
ſibile g fuit deũ genꝰhumanũ nõ repari.Et ex h̊ elici
tur duplex incõueniens. Anuʒ ꝙ deus nõ reparauit
genus humanũ ꝓpter miſcdiam.ſed potius ꝓpter vi⸗/
tandaʒ indecentiã. Aliud ꝙ nõ reꝑauit ex liberalita
te ſed ex neceſſitate.ꝙ ſi verum eſt.nõ tenemur ei ad
tantas graꝛum actõnes.qd impiũ ⁊ crudeliſſimũ eſt
dicere. ¶ Item nobilioꝛ cretura eſt angelus qᷓ; ho-
mo.⁊ ꝓpter beatitudinẽ eſt facta ſicut homo. ſed nõ
decuit deũ releuare angelum a ſuo lapſu. nec decuit
epare genus humanũu. ¶ Item ſicut decet diuinam
ſapientiam ⁊ bonitatẽ relcuare cadentẽ.ſic etiam de
cet ſuſtentare ſtantem.ſed nõ decuit deum tenere ge⸗
nus humanũ ante lapſum. videt᷑ ꝙ nõ decuit ipᷣm
releuare poſt lapſum. ¶ Item nõ decet deum facere
pↄtra ſuam iuſticiã.ſed homo cum peccauit meruit a
deo ineternũ ſeꝑari.ſi g&̊ ꝑ repatõnem deo habet con/
iungi. videt᷑ ꝙ nunq; decuit genus bumanũ reꝑari.
Item ſicut homo ꝑ pctiñ meruit moꝛtem carnis.
ita etiã meruit moꝛtẽ ſempiterne damnationis.vᷣ nõ
decuit deum ſic regari genꝰPumanũ vt non moꝛeret
moꝛte carnis.& nõ decuit ſic reꝑare vt non moꝛeret
moꝛte ſempiterne damnatõnis. ¶ Item nõ decet de
um facere ↄtra diſpoſitiõcʒ ſue ſapie.ſed deus talem
fecerat boĩem vt ſi vellet fiare ſtaret.⁊ ſi vellet cade/
re caderet.S ſicut nõ decet deũ facere de ſtante vt ca/
dat.ita nõ decet ipᷣm facere de cadente vt reſur at. g
8nõ decet eum reꝑare bumanã naturã. ¶ Re. dom &

—

abſq; dubio Zgruũñ eſt ⁊ decens repari genus buma⸗
num. Congruum inquã eſt ⁊ decens nõ ſolum exgꝑ/
te dei ̊ ctia ex ꝑte hois.Ex ꝑte dei.qꝛ decet dei poten
tiam.ſapiam.⁊ miſcdiam.ſicut in opponẽdo mõſtra
tum eſt ſupꝛa.Ex ꝑtelvo hoĩis ↄgrucntia eſt ſimiliter
ſi ↄſideret᷑ dignitas hois ↄditi. ⁊ modus labendi. et
ſtatus lapſi. Oignitas nanq; bois cõditi tanta erat
vt ꝓpter ipᷣm facta ſunt vniuerſa.Si g̊ homo careꝛet
ſuo fine.iam om̃ia eſſent ſuo fine defraudata. Mo⸗
dus vᷣo labendi fuit ꝙ humana natura totaliter ce/-
cidit.alio peccante.⁊ alio ſuggerente.et ideo decens
fuit ipſam ꝑ alium relcuari.vt ſicut filij peceauerũt
i parẽte.⁊ parẽs peccauit dyabolo ſuggerẽte. ſic etiã
homo reꝑparet᷑ dno releuãte. Status etiã hois lapſi
reparationi cõgruit.qꝛ in illo ſtatu ſił fuit pnia cum
miſeria.⁊ pnia quodã mõ placabat diuinãa iuſticiaʒ.
miſeria vo puocabat miſcdiam.Et ſic patʒ ꝙ ꝑ om/
nem modũ ↄgruum fuit reꝑari genus humanũ.Cõ⸗
gruum inqᷓ; ex ꝑte opificis.⁊ ↄgruũ ex ꝑte oꝑis. Sʒ
ↄgruitas ex ꝑte oꝑis pura ↄgruentia ẽ.ita ꝙ nõ poit
neceſſitatẽ. Cõgruitas vo ex ꝑte opificis ponit neceſ
ſitatẽ. necitate inqꝙᷓ nõ ineuitabilitat q̃ diuiditur in
coactionẽ ⁊ ꝓbibitòeʒ.ſᷣ neceſſitatẽ immutabilitatiſ
q̃ ↄſurgit ex ſtabilitate ⁊ imutabilitate diuine diſpo⸗
ſitõnis.hec aũt nõ artat diuinã potentiã ad oppoſi/
tum. eã determiat ad tale ꝓpoſitum. Añ Anb.in. li.
Cur deus hõ.Cũ dicimꝰdeũ aliqͥd facere neceſſitate.
intelligendũ eſt ꝙ ̊ facit neceſſitate ſeruandi bone-/
ſtatem.q̃ neceſſitas nõ eſt aliud q; imutabilitas bo/
neſtat᷑. Ex bis q̃ dicta ſunt pʒ rñſio ad ꝓpoſitã qðeʒ.
Si em̃ q̃rat᷑ vtrũ ↄgruũ ſit repari genꝰ huamanum.
ↄcedendũ eſt ſimplr ꝙ vcrũ eſt. Si vo q̃rat᷑ vtrũ ſit
neceffariũ.nõ eſt ſimpir rñdendũ.ſ diſtinguendum.
Eſt em̃ neceſſariũ ex ꝑte dei.ſᷣ ex ꝑte nf̃i nõ quacũq;ʒ
neceſſitate.ſᷣ neceſſitate ĩmutabilitat q̃ nõ opponit
libertati volũtat.ac ꝑ h̊ nec gre nec libertati.Et per
ᷣ pʒ rñſio ad pꝛimũ obiectũ.nõ em̃ ſequit᷑ ſi deꝰrepa
rat neceſſitate ſue imutabilitat. ꝙ pter B non repa/
ret liberalitate ſue benignitat᷑.hec em̃ ſimul pñt ſta/
re.¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙ creatura angelica no/ 10
bilioꝛ eſt ⁊c.ddᷣm ꝙ q;uis angelꝰ nobilioꝛ ſit creatu
ra qᷓ; hõ.nõ tñ eſt adeo ad repatõnem ydoneus ſicut
hõ. ꝓpter modũ labendi. ⁊ ſtatũ bois lapſi.õ enim
penituit. ãgelꝰobſtinatꝰfuit.HMõ totaliter. angelꝰ pti
culariter cecidit. Hõ ꝑ aliũ.angelꝰꝑ ſeipᷣm. et h ſunt
q̃ faciũt angelũ ad repatõeʒ minꝰydoneũ.¶ Ad illð i
qd obijcit᷑ ꝙ nõ decuit deũ tenere hoiem ne caderet.
ddm ꝙ ſi bo voluiſſet ſtare.nũqᷓ; de dereliquiſſet euʒ
vt caderet.ᷣ qꝛ ſtare noluit.non debuit ipᷣm cõbuare
inuitũ.ſᷣ qꝛ bõ pꝰlapſum voluit reſurgere.ideo decu

it deũ ſibi manũ poꝛrigere.ita ᷣ man?iſta ad illos ſe
extendit qui volũt reſurgẽ. nõ ad eos qͥ nolũt reſur/

gere. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ non decet de facere ↄtra 12
ſuã iuſticiã. dom q; verũ eſt. Decet tñ ipᷣm aliqd fa⸗
cere pᷣter rigoꝛeʒ iuſticie.qꝛ reꝑatio humani genernis
nõ repugnat diuine iuſticie. ↄcurꝛũt em̃ in illa ſimul
miſcdia ⁊ veritas ſicut videbit᷑ infra. Añ qð dicitu⸗

q; homo nõ meruit ꝑ pctm̃ ineternuʒ ſeꝑaria deo. P

verum eſt qᷓ;tum eſt de ſe. poſſunt tamen alia merita
interuenire que infringent illam obligatõnem. et in

quibus ſeruabit oꝛdo iuſticie diuine. Ad illud qdᷣ 5

obijcit᷑ per peccatũ meruit bomo ita puniri pena
ſempiterne damnatõnis ſicut pena moꝛtis.dom &

ſickſtnie
pbletdepen
ſninn Etgn
lricklat
atuliautpat⸗
uanti,90⁰
aapensdan
jtistonfie
totſtuan
diatncͤbon
ck naponten
ſotondche
öguontin

1h chtt eul⸗

gnusbünd
giner ſhpiet
islapſumn.
gedeſtanee⸗
ſugart au
N aligvotune.
aertoaydeh
loſuebori

Eiies Gng
ſikienae
tſtic
ugsſennte
utungben
gsſeuator
Mtumgse
nugsſcruetore
ſtr zi⸗
llnsinqtan
ſnshisge
ncodinnenk
tpuntäſctcä
ſiheniarfin
mcsſenaie
Nen ötnena
ſtanagsd
dogfgicfſi
agtiinpen
nonpat ,
lctorai⸗
a Cifiren
ugtpanog
antdibinet⸗
Uuſſanpane
SCtenterco re
ſtenatk iſe
cetcdiunn
Ppacroſttſe
aktediniren
huſpſtſfii
tctigioe⸗
ſnſſieffnge
ſetrci

ama
inf mnie

eeigu,
numen ii
Z
Anchymnichtin
Neoretteel
Mr wodeldat
mades däinnnn
nuc Sehnan
dücgna gienn
tſatſin ui
torpgobgnis
lllo tunſlin
lacabrdinni,
1 9riͦg nt
1gcntuiin gi⸗
c teopifos Mr
mitabilitnt ian
mnntihlitnedunn
uini cniuß
olun. Vo
i niqd fucennin
tucſturſenmnin
aiutc inunin
õ
ien nr
ridt igin
enic u ii⸗
unu n
nti iie
miggamme⸗
₰ Göet
nr in e
üng ſin
o , .
eugn aifn
lute Adw
d

nõ eſt ſimile. quia de pena moꝛtis ſtatim fuit ſenten⸗
tia lata.de pena vero eterne dãnatõis adhuc differt

ſentẽtia.Et quia diuina ſentẽtis eſt irreuocabil poſt

q́; lata eſt. licet mutari poſſit ſentẽtia ꝑ ꝓphetiã pᷣdi⸗/
cata (ſicut patꝭ in Jona) añqꝙᷓ ferat᷑ poteſt remediũ
inueniri. Ido reꝑari potuit genus huanũ vt nõ icur
reret penã dãnatõis ſempiterne in aliqua eius ꝑte.
qᷓuis non fuerit liberatũ vt nõ incurreret penã moꝛ
tis.Et ſi tu queras.quare ſentẽtia iſta fuit lata ⁊ illa
dilata.cũ homo meruiſſet vtrãq; de ſe.dðm ꝙ pᷣma
eſt via penitẽtie. Scda vero ancer locum penitẽtie.

ideo non debebat ſcda ſententia ferri contra hoiem

qᷓdiu erat in ſtatu vie.¶ Ad illud qd obijcit᷑ q non
decebat deũ facere cõtra oꝛdinẽ ſue ſapiẽtie.dm q;
genus hũanũ reꝑando cõtra ſuã ſapietiam nõ facit.
quia ex ſapiẽtia ſua fecerat ipᷣm reꝑabilẽ pꝛcuidẽs ei
us lapſum. Mec valet illud qð obijcit.nec decuit fa/
cere de ſtante vt caderet. non decuit de labẽte vt re
ſurgeret.quia qᷓ;uis nullo ſapiẽte fiat homo deteri/
oꝛ.aliquo tamẽ ſapiẽte poteſt fieri melioꝛ.Et licʒ nõ

deceat deuʒ de bono facere malum. decet tamen de

malo facere bonrſun.
¶ Queſtio. ij. b

¶ Atrã magis congruat genus hũanuʒ repari per ſa-

tiſfactõem qᷓ;ᷓ per aliã viam.Et ꝙ ſic oſtẽditur ꝑ qua
tuoꝛ ſuppoſitões.Quarũ pꝛima eſt hec.Illa via ma
gis conueni?s ſuit ad repatõem hũani generis.in q̃
magis ſeruat᷑ oꝛdo diuine iuſticie.Scda eſt hec. Il.

la via magis congruit reꝑationi hũani generis.in qᷓ

magis ſeruat᷑ oꝛdo diuine ſapientie.Tercia eſt hec.
Illa via magis cõnenit repationi hñani generis.i q
magis ſeruat᷑ pꝛeſidẽtia diuine poteſtatis. Quarta
via eſt hec. Illa via magis cõuenit repationi hũani
generis.in qua magis ſeruat᷑ honoꝛificẽtia diuie ma
ieſtatis.Hijs pꝛeſuppoſitis arguit᷑ ſic. Magis buat᷑
oꝛdo diuine iuſticie cũ malũ punit᷑ qᷓ; cũ relinquitur
impunitũ.ſed cũ peccata repant᷑ ꝑ ſatiſfactiões ma⸗

lũ punitur.ſine ſatiſfactõe relinquit᷑ impunitũ.ergo
magis ſeruat᷑ oꝛdo iuſticie in repatione ꝑ ſatiſfactö/
nem q; ſine ſatiſfactione.& ꝑ pꝛimã ſuppoſitões via

iſta magis cõuenit repando generi hũano. Itẽ ſecũ
do arguit᷑ ſic.oꝛdinatio peccatiũ ĩ ſupplicijs ſiue pec
cati in pena manifeſtat decoꝛem diuine ſapiẽtie.que
non patit᷑ vniuerſũ ex aliqua ſui parte turpari.ſᷣ cũ
peccatoꝛ releuat᷑ ꝑ ſatiſfactõem.ad culpã ſequit᷑ pe/

na.Cũ g ſine ſatiſfactione culpa nõ oꝛdinat᷑ per pe/
nã.g reꝑatio generis hũani ꝑ ſatiſfactõem plus con

uenit diuine ſapiẽtie q; ſine.̊ ꝑ ſcdam ſuppoſitõem

via iſta repandi eſt magis congrua et ydones in ſe.
Item tercio arguit᷑ ſic. Si malũ non puniret᷑ et re

linquerct᷑ ſine aliqua ſatiſfactõe.⁊ iiuſticia nulli legi

ſbᷣiaceret.diuina ptãs in oibus non pᷣſideret.ſed caʒ

ꝓ peccato ſatiſfactio exigit᷑peccatoꝛ ſbdit᷑ pene au/
toꝛitate diuine iuſticie.g in mõ repandi genus hũa/⸗
num ꝑ ſatiſfactõem magis pꝛelucet pꝛeſidẽtia diuie
poteſtatis qᷓ; per aliã viam. per terciã ſuppoſitõeʒ
via iſta eſt magis congrua. Item quarto arguit᷑ ſic.

peccatoꝛ cũ peccat.ꝑ pꝛeuaricatõem deũ inbonoꝛat.

ſi & pctm̃ dimittẽt᷑ſine ſatiſfactõe.pctĩ relinquẽtur
abſq; honoꝛis ablati recompẽſatõe.cũ aũt ſatiſfactõ
reddit᷑.honoꝛ recõpenſat᷑.̊ in mõ repandi hoĩem ꝑ
ſatiſfactöem magis ſeruat᷑ honoꝛificẽtis diuine ma
ieſtatis q́; per aliũ modũ.g per quartã ſuppoſitõem

hac via repatõis magis congruit genus huani rele⸗

* —

uari. Ex bijs eiſdẽq; rõnibus non ſolũ pᷣt cõcudi ;

bec via ſit magis congrua.ſed etiã ꝙ alia non pᷣt eſſe
congrua.veruũtamẽ non ſũt ita efficaces ad ꝓbaduzʒ
ſcm.ſicut ad ꝓbãdum pꝛimũ.quia pᷣter has cõgru
entias poſſũt ⁊ alie repiri.licet ille ſint magis excel/
lentes. ¶ Sed cõtra. Magis decet deũ facere quod

magis facit ad oſtẽſionẽ ſue benignitatꝭ ⁊ miſericoꝛ

die.ſed dimittere peccata oĩa abſq; aliqua ſatiſfacti/
one pene h̊ eſt maioꝛis miſericeꝛdie qᷓ́; exigere ꝓ il/
