nus wlor⸗
ſtwegoit⸗
tifmcome
legotoſ
Uiißmiue
bebenw
cop⸗
pooibus
Rtenpet
olstn

ſuͤ
orsape
acleptl
ſirocke
unpoſt
1ulions
aAlonan
ufffon
ſupenoe
r enöbet
ſmninaröin
Gnullidolo
i
ltdictan
ne
Gaathdi
o hie
wamvxet
nichcft
ſoayer
Ppoin
ors⸗
umbey
psetſiy
wloran:
rliet
framtdi
loͤfuſeye
Npoege
kiömſn
lennecpere
negiatore
attpnno
WE
1tadliſe
mneeh
hhrüen
ptn BGoi
epſe:
nuſidi
dunan

RSZZl

urrizfneckigt

ai
taw

di nn

.
n⸗
ane
ſueco
ccepi
.G
he
ſtnect
Mu⸗

aee,

Aa
vmid
ipañ
Selxe
loon
igeui
nelia

lus t Min
. r ⸗

infert tdloꝛem. ſed patientia chniſti multum cöͤmen

datur in tolerantia paſſionũ.& videt᷑ ꝙ xpᷣs verũ do
loꝛẽ in ſemetipſo ſenſerit. ¶ Item aut vere patieba
tur ⁊ dolebat.aut non. Si vere.ſic haheo ꝓpoſitum

Si nõ vere patiebat᷑.⁊ videbatur pati.g ſeducebat

oculos ſpectantium in ſua paſſione.pari rõne ⁊ in ꝗͥ
libet alia ſua oꝑpatione.⁊ ſi hoc.totũ cuangeliũ ẽ mẽ/
daciũ.⁊ eius miracula falſa.⁊ fides chꝛiſtiana inaniſ
ꝑ omnia.ſi g̊ hmõi ſunt falſa ⁊ crꝛonca. reſtat ⁊c.
¶ Sed ↄtra. Hilariꝰ.x. de trini. Nirtus coꝛpis ſine
ſenſu pene vim pene in ſe deſcuientis exccpit.ſed x
rus doloꝛ non eſt ſine ſenſu ꝑene.& in xpᷣo non fuitx
rus doloꝛ. ¶ Item Dyo. de Jobane euãgeliſta. Ab/
ſit vt ego ita inſaniam vt credaz ſanctos aliquid pa
ti ᷣm coꝛpoꝛis paſſiones.ᷣ ſolũ iudicare ipſos ſenti/
re credo.ſi ̊ hboc verũ eſt.ſancti nõ ſentiũt paſſiões
niſi ſᷣm iudiciũ.nõ ᷣm expientiam.g patiendo nõ
babent doloꝛẽ verum.ᷓ multo minus nec ſanctꝰ ſan
ctoꝝ.L. xpᷣs. ¶ Item moyſes ieiunauit.xl. diebꝰ.⁊. xl.
noctibus ſine aliqua coꝛpꝑis leſione ꝓpter cõtinuam
ↄtemplationẽ.ſi ̊ pfectio ↄtẽplationis aufert ſenſũ
doloꝛis in carne paſſibili.⁊ in xpᷣo fuit cõtinua cõtẽ/
fiaeſe ⁊ ꝑfectiſſima.& videt᷑ ꝙ nulla fuerit in co do/
loꝛis expientia. en ratione videt᷑.quia natura
agens pꝛeſtantioꝛ eſt patiẽte.⁊ natura aſſumpta p̃ᷣ/
ſtãtioꝛ eſt omni alia.ergo nõ videt᷑ ꝙ ab aliqua na/
tura poſſit affligi vel ledi. ¶ Item res que eſt ablati
ua leſionis ⁊ doloꝛis.paſſioni toloꝛis non eſt ſubie/

cca.ſed mauꝰ chꝛiſti curauit alienos doloꝛes ſolo ta

ctu.gᷓ vr̃ ꝙ nullum toloꝛẽ potuerit perpeti. ¶ Item
ſi aia petri poneret᷑ in infernũ.ab ignibꝰ nõ cruciare
tur.qꝛ nõ babet in ſe cauſam p quam debeat dolerc.g
ſi anima 1pᷣi nullam cãm paſſionis in ſe habebat.vr
ꝙ nullñ doloꝛẽ ſentiebat in carne quantũeũq; paſſi
bili.ſi Sᷓᷣdoloꝛ eſt paſſio ipſius anime potiꝰqᷓ; carnis.
ſicut dicit aug.vr ꝙ in xpᷣo nõ fucrit dolor verus.
ddm q; abſq; dubio ſicut euangeliũ dicit ⁊ fi/
des catholica ſentit.vera doloꝛis paſſio fuit in chri/
ſto. In ipſo em̃ fuit caro paſſibilis ⁊ ꝑforabilis.fuit
etiam virtus ſentiendi ᷣm quã aia compatit᷑ corpo
ri leſo.qm̃ ́ bec duo verum toloꝛẽ faciũt.ſ.vera le/
ſio. ⁊ verus leſionis ſenſus.⁊ h̊ duo vere fuerunt in
xpᷣo.indubitanter tenendũ cſt qꝙ in chriſto fuit vera
dloris paſſio. Mam ſi aliquis aliter dicat ſᷣm ꝙ qui
dam beretici dicunt eſt erroꝛ antiquꝰ ſaracenoꝝ.ꝙ
xps et ſi videret᷑ pati ⁊ dolere.nõ tamẽ veracit᷑ huit
olorem ⁊ paſſionis ſenſum.is nõ ſolũ euacuat fidẽ
chriſti ⁊ xpᷣi euangeliũ.ſᷣ etiã euacuat redẽptionẽ no
ſtram.⁊ dicit xpᷣm nõ eẽ chꝛiſtum. Dũ em̃ dicit ipſuʒ
nõ fuiſſe veraciter paſſum.dicit ipᷣm non ſatiſfeciſſe.
ac ꝑ hoc genꝰ bumanũ nõ eſſe redemptũ. Dũ vo di
cit ipᷣm ſimulaſſe ſe pati.dicit ipᷣm cẽ mendacem. cet
ita nec vere fuiſſe dei filium.nec dei nunciũ.⁊ ita nec
mediatoꝛẽ ſed potius deceptoꝛem. Et ꝓpterea qͥ di/
cũt xpᷣm nõ veraciter doluiſſe vel paſſum fuiſſe. et ſi
videãt᷑ iᷣm exteriꝰhonoꝛare.ᷣni veritatẽ tñ blaſpbe
mant ipᷣm impijſſime. Roõnes pbates ipᷣm veraci⸗
ter doluiſſe ſunt ↄcedẽde.¶ Ad illud qð pᷣmo obr
de auẽte Hylarij tripir rñdẽdũ eſt. Quidã em̃ dicũt
bylariũ verba illa retractaſſe. Vñ audiui piſienſem
epᷣm Guilłim referꝛc ſe libꝛũ illiꝰretractatõis vidiſſe
⁊ ꝑlegiſſe.Aliter põt dici ꝙ bylariꝰin verbo pᷣdicto ⁊
in alijs ibidẽ poſitis nõ excludit ſenſuʒ doloꝛis a xpᷣo
gm humanã naturã ſᷣ ᷣm diuinã.vñ vᷣba illa referẽ

Aa ſunt ad chꝛiſti pſonꝗ Et bocquidẽ ↄfirmat᷑ ꝛſi
cut dicit idẽ hyla. intelligẽtia dictoꝝ cx cauſis ẽ aſſu

mẽda dicẽdi.Hilar.em̃ in verbis pᷣmiſſis cxcludere

voluit erꝛoꝛẽ arꝛij.qͥ dicebat xpᷣm ᷣm ſe totum paſ-/

ſum fuiſſe. Lercio mõ rñdet᷑ ꝙ hyla.nõ vult oſtẽde⸗
re xpᷣm nõ habuiſſe verũ doloꝛc. nõ hũiſſe cãʒ dolo
ris. ⁊ bunc quidẽ modum ſoluendi innuit magiſter
in Fa.⁊ ſatis cſt rõnabilis ſicut i expoſitõe lr̃e meliꝰ
apparebit. ¶ Ad illud vo qd obẽ de auẽte dyo. dom S
ꝙ; dyoniſius nõ voluit dicere nec ſenſit ꝙ beatꝰ iohã
nes ⁊ alij ſancti nõ exꝑirent᷑ woloꝛem in toꝛmentis.ſᷣ
vult cõmẽdare cõſtantiã mẽtis quo nõ magis ↄmo⸗/
uebat᷑ ex expientia ſenſus q; cmoueret᷑ ex ſola con-
ſideratione ⁊ iudicio rõnis.¶ Ad ilud quod obijcit᷑ 9
de moyſe. dðm q; ⁊ ſi dulcedo ptẽplatiõis quodam/
mõ ipᷣm reficeret.⁊ a ſenſibus exterioꝛibus abſtrahe
ret.adeo vt nales virtutes quodãtnodo conſopiret.
vt nõ ita cõſumerẽt ⁊ cibũ reqᷣrerent.tñ ꝙ tanto tꝑe
ieiunauit ſine aliqua ſui leſione hoc fuit ꝑ ſpãle bene
ficium ⁊ diuinũ miraculũ.⁊ ideo hoc nõ bʒ locum in
pꝓpoſito.q; xpᷣs in paſſione ſua nõ exercuit miracu/
la potẽtie.ſᷣ potius ceſt vſus armis patientic. ¶ Ad 10
illud qd obẽ ꝙ natura agens pᷣſtantioꝛ eſt patiente.
ddm ꝙ illud nõ opoꝛtet intelligi ꝙ ſit verũ ſunplici/
ter. ᷣ ſolum m aliquã cõditionẽ. Quia em̃ lapis le/
dit pedeʒ. nõ opoꝛtet ꝙ lapis ſit nobilioꝛ pede. ſ ſuf
ficit ꝙ excedat in aliqua cõditõne. vtpote in deᷣricia

⁊ ſoliditate.et ſic eſt in ꝓpoſito. Muis cm̃ clauꝰ non

cſſet nobilioꝛ carne xpᷣi.crat tñ durioꝛ ⁊ ſolidioꝛ. Et
ſi tu obijcias mihi de aia ꝙ nõ poſſit pati.dðᷣ. ꝙ aia
patiebat᷑ ꝑ accidẽs.ſ.ꝰpatiẽto carni.Ael ᷣm aug.in
v—j.muſice.anima ſumit occaſionem patiẽdi ex car/
ne. Aeruntñ patit ex ſe occaſione accepta aliunde.
Poteſt etiã dici ꝙ illud verbũ hʒ intelligi ᷣm inſti/
tutionẽ nature.nõ ̃m diſpõnẽ miſcdie.⁊ punitionẽ
iuſticie.quoꝝ pꝛimũ reſpicit aiam xpᷣi.ſcdõm anima,
peccatricem.ſicut in.xliiij.di.libꝛi.iiij. hrĩ expꝛeſſe.
Ad illud qð obẽ ꝙ manus vxpi fuit curatiua dolo/ 12
rũ.ddᷣm ꝙ hoc fuit virtute latentis diuinitatis. ⁊ vbõ5
illam virtutẽ ↄcedo bene ꝙ pati nõ poterat nec dol
re.ex hoctñ nõ ſequitur ꝙ nõ fuerit toloꝛis expers.
Erat cm̃ ibi alia virtus crcata ᷣm quã dolere porat.
ſcʒ potẽtia aie ſenſitiua. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ aia pe 12
tri nõ pateret᷑ in inferno.dm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ ania
pctri poſt purificationẽ ꝑfectã nõ eſt paſſibilis ex cã
ꝓpꝛia.nec ex diſpenſatiõe diuina ꝓpter ſalutem alie/
nam.nõ aũt ſic eſt de aia xp̃ᷣi q̃ diſpenſatiue ⁊ volũta
rie paſſibilitatẽ bũit.cũ carni paſſibili cõiuncta fuit.

ſicut ex locutiõe eſzee⸗ habitũ fuit.

Queſtio.iij.

*

— b
¶ Atruʒ in chꝛiſto fuerit doloꝛ acerbiſſimus:Et ꝙ ſic

vr̃. Treñ.j.O vos omnes qͥ trãſit ꝑ viã attẽ.⁊ vi.ſi
eſt do. ſi. ſicut doł meus.hoc dr in ꝑſona xpᷣi. vr̃
nullꝰaliꝰ doloꝛ hẽat ei equari. ¶ Itẽ in . Oims flu
ctus tuos induxiſti ſuꝑ me.dẽ in ꝑſona xpᷣi.ſᷣ nõ oẽs
induxit qtũ ad veritatẽ. oẽs induxit q;tũ ad equa
lentiã ⁊ acerbitatẽ.¶ Itẽ rõne vꝛ.q;ẽto cõplexio no/
bilioꝛ eſt. tanto paſſio doloꝛis in ea eſt acerbioꝛ.ſed
xpᷣs nobiliſſima habuit complexionẽ. Mobilitas.n.
cõplexionis rñdet nobilitati e g cum xps nobiliſſi

mã aiam babuit.hũit g̊ in patiẽdo maximã doloꝛis

afflictionẽ. ¶ Itẽ qto ſenſus tactus eſt viuacioꝛ.tã⸗/
to doloꝛ qͥ eſt ̃ᷣm ſenſum eſt acutioꝛ. Vñ in illis m/

bꝛis ĩ qbus viget ſenſus tactus eſt woloꝛ amim?.

Li.

—

— —

ſed in chriſto fuit ſenſus tactus viuaciſſimꝰ. pꝛuden
tiſſimũ em̃ aĩaliũ eſt homo vt dicit phᷣs.⁊ inter om̃s

chꝛiſtus cũ fuerit optime diſpoſitus.&g doloꝛ quẽ ſen

ſit ſupꝑ omnes doloꝛes fuit acutiſſimus.¶ Item q̃n⸗
to maius cſt bonũ quod amittit᷑.tanto maioꝛem in/
fert dolorem ei qͥ cognoſcit ⁊ hʒ vſum rõnis.ſᷣ vita
xp̃ᷣi erat nobiliſſima.⁊ paſſio illa vitam pimebat.er/

go doloꝛem illi aie acutiſſimũ inferebat. ¶ Itẽ tan/

to pena eſt acerbioꝛ quanto velociꝰvirtuẽ nature de

uiſſimus fuiſſet.

bitate habuit.

ijcit. maxime vbi aliquod mẽbꝛoꝝ pᷣncipaliũ nõ coꝛꝛ
rũpit.ᷣ xpᷣs in cruce ſuſpenſus adeo cito fuit moꝛtu

us vt etiã miraret᷑ pilatus. videt᷑ ꝙ doloꝛ eiꝰ gra/
BSead oira hoc pᷣmo obꝛ a pte ge/
neris pene.qꝛ pena ignis acutius affligit q; pena fer

ri.ſᷣ laurentius ⁊ vincentius exuſti fuerunt in igne.
S vr̃ ꝙ maioꝛẽ voloꝛẽ ſenſerũt qᷓ; xps ¶ Itẽ bocipt
oſtendit᷑ a parte volũtatis patiendi.qꝛ quãto aliqs
magis deſiderat pati.tãto minus dolet in patiendo.
ſed x¶pᷣs vebementer deſiderabat pati ꝓ genere hũa/

no.ſicut dr̃ Luce.xij. Baptiſmo habeo baptiʒzari et

Item hocipᷣm oñdit᷑ a parte adiu/
toꝛij.qꝛ quanto hõ maioꝛem habet charitatem.tãto

quõ coartor 16 vr ꝙ doloꝛ eius valde parũ de acer

facilius ſuſtinet cruciatũ pene.ſᷣ chꝛiſtꝰ maxime cha
ritatis fuit.g̊ facillime toꝛmẽta poꝛtauit.g valde pa
tem hocpᷣm vr a parte boni amiſfi.qꝛ
quaſito maius eſt bonũ qð ꝑpdit᷑.tanto maioꝛ toloꝛ ẽ
eci qͥ amittit.ſed pctõꝛ ꝑdidit deum qui eſt maius bo
nũ qꝙᷓ ſit vita iſta coꝛpalis.& vr ꝙ acerbioꝛ doloꝛ ſit i
viro cõtrito ⁊ penitente.qᷓ fuerit i chꝛiſto patiente.
¶ Item bocipᷣm oñdit᷑ a ꝑte recompenſationis.q̃a
quanto alicui fit maioꝛ ⁊ melioꝛ recompenſatio ðR bo

no amiſſo.tanto mitioꝛ eſt doloꝛ.ſᷣ xpᷣo ꝓ doloꝛe paſ

ſionis ⁊ expoſitione vite ſuc reſtituebat᷑ ſtola gloꝛie
in ſce ⁊ in ceteris mẽbris ſuis.g ⁊c̃.

X 70 tẽ hocipſum
oſtẽdit᷑ ex ꝑte ſpei.qꝛ quanto aliqͥs certiꝰ expectat li⸗
berationẽ.tanto minꝰaffligit᷑ in paſſiõc.ſ̊ xpᷣs certiſ

ſinmus erat de liberatione ꝓxima.g vr ꝙ afflicio eiꝰ

15

erat valde modica. iõi
inter ceteros doloꝛes ⁊ paſſiones fuit acerbiſſimꝰ 2

*, dom ꝙ doloꝛ paſſiõis xpᷣi

acutiſſimus.et hoc patet ſi illa ↄſiderent᷑ que dolon

paſſionẽ acerbioꝛem reddũt.hec aũt ſunt tria. vicʒ.
cꝗã paſſionis.⁊ modꝰpatiendi.⁊ ↄditõ patientis.Si

cõſideret᷑ cauſa ob quã xpᷣs paſſus eſt. fuit in co do

loꝛis afflictio magna.nõ em̃ paticbat᷑ ꝓ culpa ꝓpꝛia

imo ꝓ aliena.nõ ꝓ amicis tm̃ ſed etiã ꝓ inimicis.?
etiã ꝓ his quos videbat ingratos.Si aũt cõſideret᷑
modus patiẽdi.fuit in co paſſio doloꝛis acerbioꝛ.tũ

Apter generalitatem.qꝛ in omnibus mẽbꝛis afflige/

bat᷑.tũ etiã ꝓpter cõtinuitatẽ.qꝛ ſuſpendiũ eiꝰ ↄtinu
abat᷑.⁊ claui adeo affligebant pendentẽ ſicut afflixe
runt qñ manꝰ ciꝰ⁊ pedes ↄfodebant᷑.in qͥbꝰ maxia
erat afflictio ꝓpter neruos ⁊ muſculos ibidẽ concur

rentes in quibus pᷣcipue viget ſenſus. Si aũt cõſide

ret᷑ qualitas ſiue cõdlitio patientis. maxima erat af-

flictio ꝓpter maximam cõplexiõis equalitatez. ⁊ ꝓpt
ſenſus viuacitatem. vnde qꝛ nullus potuit ei equari
nec equalitate cõplexionis.nec viuacitate ſenſus.do
loꝛ illius oim doloꝝ fuit acutiſſimus.Et iõ rõnes q̃

boc oſtendunt ↄcedamus.⁊ ei grãs quantas poſſu/
mus ⁊ ſupꝛa q; poſſumꝰ referamꝰ.ſi quo modo do/

¶ Itẽ bocißᷣm

riendi bʒ neceſſitatẽ. ⁊c.¶ J

ptis his qͥ oꝛdi

nenit em̃ eſſe acerbitatez in doloꝛe q́tũ ad duo. vie,ʒ

q́;tũ ad ecpientiã ſenſus.⁊ qᷓtũ ad repuãtionẽ rõis.
Nicet aũt in chꝛiſto fuerit maxima doloꝛis affſlictio
q́;tũ ad exꝑientia ſenſus.rõ tñ xpᷣi modicos reputa⸗
bat oẽs illos cruc ati s.nec tñ auferebat acerbitatẽ.
ſed rõnis ſubuerſionẽ. Et ꝑ boc ptz rñſio ad illas q̃‚⸗
tuoꝛ rones q̃ ſumunt᷑ ex ꝑte voluntatis deficientis.

⁊ex parte charitatis adiuuantis. ⁊ ex pte recõpẽſa/
tionis.⁊ ec parte exp ectationis.¶Ad illud qð obij 14

cit ex ꝑte generis pene. Ddm qꝙ illa rõ ꝓcedit ex in
ſufficienti. Acerbitas em̃ pene i tãtũ penſat᷑ ex pte

agentis quantũ ex parte patiẽ is.Actus cm̃ actiuo

rũ eſt in patliente diſpoſito.⁊ qꝛ qualitas in xpo red-

ebat ipᷣm aq maioꝛem tolo:ẽ diſpoſitũ.iõ bene con

cedo.qꝙ clauus ferꝛeus multo plꝰafflixit chꝛiſtum qᷓ

ignis laurentiũ.¶¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ doloꝛ in cõtri/l 5

to excedit doloꝛẽ in chꝛiſto ꝓpter quantitatẽ boni a⸗
miſſi.dᷣm ꝙ damnificatũ ꝑ ſe nõ infert doloꝛẽ ſ ſen
ſus damnificationis.quis aũt pctõꝛ maius bonum
amiicat.qꝛ tñ nõ magis ſentit ̊ minus.nõ ſequit᷑ ꝙ

magis dolcat vt plurimũ. Nalde em̃ parũ affligit

uis magnam dolendi habeat rõnẽ ⁊ cam.

¶ Atrũ xpᷣs neceſſitatẽ aſſumpſerit patiendi: Et ꝙ ſie

videt᷑. Ad bebꝛe.ix. Quẽadm oduʒ ſtatutũ eſt hoĩbꝰ

ſemel moꝛi. poſt hoc aũt iudiciũ ſic ⁊ xpᷣs ſemel ob/
latꝰ ẽ. Glo. eadẽ neceſſitate ⁊ iure nature.ergo ᷣm hᷣ

moꝛtuus eſt vpᷣs ſᷣm ſtatũ naturc.ᷣ q̃ ſic moꝛit᷑ mo/
ndi bz! . Ité aug. ad Julianuz.
Si talem camen qualem bũit adã in pmo ſtatu aſ⸗
ſumpſit xpᷣs.nõ ſolũ caro xp̃i nõ eẽt caro pcti.ſj nec
ſimil carmi pcti.ſi xp̃s ſuit ſilis cai i pcti. ↄſtat ꝙ
nõ aſſumpſit carnẽ ſ̃m ſtatuʒ nature inſtitute vᷣ ßin

ſtatũ nature lapſe. ſed hec caro bʒ neceſſitatẽ moꝛiẽ

di.S ⁊c. ¶ Itẽ Boetiꝰ in li. de duabꝰ naturis ⁊ vna
ꝑſona xp̃ᷣi dicit ꝙ xpᷣs de ſtatu innocentie aſſumpſit

pcti immunitatẽ.de ſtatu vo nature lapſe aſſumpſit

paſſibilitatẽ. paſſibilitas ꝗᷓ eſt p̃m ſtatũ nãe lapſe ẽ
patiendi neceſſitas. ⁊c. ¶ Itẽ ſpũſſanctus cuiꝰvir

tutc illud coꝛpus fabꝛicatũ fuit de vtcro virginis.et

ſi purificauerit a feditate coꝛruptiõis.nõ tñ purifica

uit a defectu paſſibilitat.ᷣ paſſibil itatẽ hũit ꝑ cũ mo

mogduz ꝑ quẽ virgo que eñ genuit. excepto reatu ꝑc
cati.ſed virgo habuit neceſſiiatẽ moꝛiendi ⁊ patiedi.

S ⁊ caro xpᷣi.g ⁊c̃. ¶ Itẽ xpᷣi coꝛpus ita fuit paſſibile

ſicut fuit aiale ⁊ terꝛeſtre.ſᷣ xpᷣi coꝛpus ꝓpter aialita⸗/

tẽ ⁊ terꝛeſtreitatẽ neceſſitatẽ habuit naleʒz ſumẽdi ci

bũ et tẽdendi deoꝛſuʒ. aliter em̃ ſtare nõ potuiſſet ni

ſi p miraculum.g pari rõne ꝓpter paſſibilitatem ne
ceſſitat habuit ad patiẽdũ ⁊ moriendũ. ¶ Itẽ xpᷣs
aſſumpſit om̃s defectus naturales ⁊ generalcs exce

*

—

Ptãtẽ hab eo ponẽdi aiam meã 2 iteꝝ ſumẽdi eam.

Et paulo añ. Hemo tollet eã a me.ſᷣ ego pono eam
a meipſo. g pati ⁊ moꝛi erat in libertate volũtat xpᷣi.
nõ vr̃ ꝙ xpᷣs aliquã ad boc neceſſitatẽ habuerit.

tem aug.ſuꝑ illud Job.iij. Qui deſurſum venit

ſup omnes eſt. Deſurſum venit.qꝛ de altitudine bu/

. P Le ram.. it que d mane nature añ pctm̃ accepit verbũ dei bũanã nꝗᷓ

vo q̃ obijciũt᷑ ad ↄtrariũ qᷓ oſtendunt mitigationem
voloꝛis xp̃i nõ obuiãt veritati ſi recte intelligat᷑. Cõ

in ſtatu illo nõ bẽbat hũana nã nectatẽ ad moꝛiẽ-
dũ. nec put fuit aſfumpta a xpᷣo. tẽ anſcl. in li.

cur deus hõ. Quoniam voluntas dei nulla neceſſita

loꝛdinãt ad peccatũ. nccitas patiendi eſt
xefectus in nobis naturalis 2 generalis.nec tñ oꝛdi/

nat ad pctm̃. xpᷣs eã aſſumpſit. ¶ Sed z. Joh. x.

.

eiigit⸗
s cihobiht
ſangiti
Nitpcerd
Venauiem
fnuint
cſteoßne
Nitſurne
ncfeti
cioletfnt
ſnachech
futenfne
ttickal
nplated
Ctoncifut
Cluurtichi
dieberft
cpotuteſe
tofmalat
ſinpantiſ
ſtantüt
rcntin
hrii

oportrdi
laßqe
ſhiu nng
Mtiti ⸗
fhottelezn
ſoſcniod⸗
ſittacfin
biaſeoci
ſtopet
ſbietnas
(patoneg
altaters
nteag nai
Peroen
gotinn

D
Nedihoſtüöatn
tgbeſüitchin
Gobigdlenir
Perr gumtnihn
ſenöinſn orie
itpai musber
es minns höſni⸗
geeiif
erttiencr b
nochzſtatnüchht
nciſct ieſnen
tinenarureggpit
urc iemit
hüt Min zeptn⸗
eſlsa igei
unßnuaurrinftmin
lixduub'aaren

deſre Aoſe Mte:
ronaurche ſog

ifur dnemncne!
zamsn ti it
zi tmrigeſen
o 4 .
nratſolclenn
iinienun
. 4 4
1oo
nei ſtafnin
inef ilne
linue iil;
ucſtn hiili
nicrinte
Q i N
cralinti
) n i

alni
gmnfiſn

16 chꝛiſtus babuit neceſſitatẽ ad patiendũ.

Ee faclt aliqquid.ſed ſola poteſtate. ? voluutas ebriſti

fuit volũtas dei. nulla neceſſitate moꝛtuꝰeſt ſed ſo/
la ptãte. ¶ Itẽ bocipſum oſtẽdit᷑ alia rõne tali.Om

* 0 %

nis necitas aut eſt coactio.aut ꝓhibitio.qᷓ̃ due neceſ
ſitates ↄuertunt᷑ adinuicẽ cõtraric.ſicut neceſſe eſt ⁊
impoſſibile. in chꝛiſto nõ fuit coactõ ad moꝛi. xel ꝓ
bibitio ad nõ moꝛi. ̊ in chꝛiſto nulla fuit neceſſitas
ad moꝛiendum.⁊ ita nec ad patiendũ.¶ Itẽ quan/
docũq; aliqua ꝓpꝛietas neceſſario ineſt alicui ſubie-

ccto. compꝑat᷑ ad illud ſicut ad cãm ⁊ ſubiectũ. ſʒ paſ/

ſio nõ habuit cauſam in chꝛiſto. nõ fuit necriũ chꝛi
ſtum pati. chꝛiſtus nõ aſſumpſit necitatẽ patiẽdi.
Itẽ qdð neceſſario ineſt alicui ineſt ei velit nolit. S
ſi in chꝛiſto fuit necefſitas ad patiendũ. paſſus fuiſ-/
ſet vellet nollet. ſᷣ nibil tale eſt plene volũtariũ ⁊ me

ritoꝛiũ. chꝛiſtus in patiendo non habuiſſet plenn,

meritũ.ꝙ ſi hoc eſt falſum.reſtat ꝙ ⁊ pꝛimu vicz
ad pᷣ
dictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ ad hoc voluerũt
aliqͥ ridere diſtinguendo neceſſitatẽ m quatuoꝛ ge
nera cauſarũ.Eſt em̃ necitas ſᷣm cauſam foꝛmaleʒ.
ſm quã dicit᷑ neceſſariũ eſt calidũ calere.ſt etiã ne
ceffitas pᷣm cauſam malẽ.ſᷣm quã dẽ ꝙ nece eſt calo

rẽ in ſummo cõuerti in ignẽ. Eſt etiaʒ neceſſitas ſᷣm
cãzʒ efficientẽ.qᷓ dicit᷑ neceſſitas ſᷣm violentiã ⁊ coa/

ctionẽ.⁊ ᷣm hanc dicimus ꝙ lapidẽ foꝛtiter impul/

ſuʒz neceſſe eſt moueri.Eſt etiã neceſſitas ſᷣm cauſaʒ

finalem. ̃m quã dicimus ꝙ ſerrã neceſſe eſt eẽ den/
tatã. qꝛ eſt ad diuidẽdũ ſolida ⁊ dura. Sed cũ h qua
drupliciter dicat᷑ necitas.ſolo quarto mõ neceſſitas
patiendi fuit in chꝛiſto.vic ꝗpter nram redẽptionẽ
Quantũ em in ſe fuit neceſſitatẽ nõ habuit ad pati/
endũ.qꝛ nec fuit in eo bumane cõditiõis coꝛruptio.
nec potuit eſſe coactio.⁊ iõ nõ põt ei ↄuenire neceſſi
tas ᷣm alia tria genera cauſaꝝ. Hic aũt modus di/

ſtinguendi ſatis rõnabilis eſt in ſe.⁊ ad qſtionẽ ꝓpo
ſitam rõnabiliter applicat᷑. Si aũt qᷓrat᷑ de necitate

paticndi in xpᷣo ꝓut neceſſitas patiẽdi in chꝛiſto nõ
tm̃ includit tẽpus poſt aſſumptionẽ.ſ etiã ante aſſũ
ptionẽ. boc eſt.ſi querat᷑.vtrũ necariũ fuit chꝛiſtũ no
ſtras penalitates aſſumere.tũc em̃ verũ eſt vicere q;
nõ fuit neceſfariũ niſi neceſſitate finis. Et h̊ mõ iſtã
qpõnẽ tractat beatꝰ anſel.ſed mgr aliter tractat iſtam
qõnẽ in lr̃a.Querit em̃.vtꝝ iſte defectus qͥ eſt neceſ/
ſitas patiendi.cũ ſit in nobis ꝑ ↄtractioneʒ.fuerit in
chꝛiſto ꝑ volũtariã aſſumptionẽ:Et iõ hanc qõnem
diſſoluere nõ põt ꝑ pᷣdicta diſtinctioneʒ. Et iõ aliter
opoꝛtet dicere.nõ qꝛ pꝛedictꝰ modus dicendi ſit ma
lus.ſᷣ qꝛ nõ valet ad noſtrũ ꝓpoſitũ. Sequentes vo
ſniam mgjri in lr̃a dicere poſſumꝰ ꝙ chꝛiſtus aſſum/
pſit iſtũ defectũ qͥ eſt neceſſitas patiendi.Quantum
em̃ erat de lege nature.coꝛpus illud erat reſolubile ⁊
moꝛtale.⁊ niſi fuiſſet cõſeruatũ miraculoſe.aliquan

17 do ſenio defeciſſet. Attendendũ eſt tñ ꝙ nõ oĩ modo

fuit neceſſitas patiẽdi in chꝛiſto ꝑ quẽ modũ eſt i no
bis. ß quodãmodo ſic.q̃dãmõ aliter. Habet em̃ ne/
eeſſitas patiendi compari ad tria.vic. ad cauſaʒ.ad
ſubiectũ.ad virtutẽ coꝛpis regitiuã. Si ↄſideret᷑ ꝑer
cõpationẽ ad cauſam.ſic eſt in nobis ex duplici cau/
ſa. vicz. ꝓpter feditatẽ coꝛruptiõis culpabilis.⁊ ꝓpt
qualitatẽ nãlis compõnis. Ideo em̃ habemꝰ neceſſi
tatẽ ad patiendũ.qꝛ reatũ oꝛiginalis pcti ↄtrabimꝰ.
⁊ qꝛ ex ↄtrarijs agentibꝰ ⁊ patientibꝰ cõſtituti ſumꝰ
ita ꝙ otinua in coꝛpe noſtro ſit reſolutio.Qbꝛiſtꝰ au

XVI

cceit heceſſitatẽ buit ſolũ ex altera cã paſſibilis enim

fuit nõ ꝓpter reatũ pcti oꝛiginalis ̊ ꝗpter modũ ta-
lis compõnis.Siliter ꝑ cõpationẽ ad ſubim.alio mõ
eſt neceſitas patiẽdi in xpᷣo ⁊ in nobis. In nobis ei

eſt neccſſitas patiendi ſiue ꝑ cõꝑationẽ ad naturaʒ.

ſiue ꝑ cõꝑationẽ ad ꝑſonam. In xpᷣo aũt neceſſitas
erat ad patiendũ.nõ ꝑ cõpationẽ ad ꝑſonã.qꝛ nulla
poterat aſtringi necitate. qꝛ oĩa erant ei ſubiecta. ſed
Fogeione ad natura aſſumptã.Siliter ꝑ cõꝑatio/
nẽ ad virtutẽ regitiuã.aliter eſt in nobis neceſſitas
patiendi qᷓ; in xpᷣo.Eſt em̃ in nobis virtꝰ regitiua ex
parte nature ⁊ a ꝑte voluntatis regitiue.⁊ reſpectu
vtriuſq; eſt neceſſitas patiẽdi i nobis.Etem̃ nec na/
tura nec voluntas põt in nobis paſſionẽ ꝓhibere.
Patimur em̃ nolumus velimꝰ. In xpᷣo aũt neceſſi/
tas fuit reſpectu virtutis nalis.ſᷣ nõ reſpectu volun
tatis.nihil em̃ inuitus ſuſtinuit.nec ſuſtinere potuit.
qꝛ nõ meruit.Et ſic ptʒ ꝙ neceſſitas patiẽdi aſſũpta
fuit a xpᷣo ⁊ in xpᷣo fuit ꝑ affumptionẽ.tñ nõ eo mo/
do q̊ in nobis p ↄtractionẽ.iõ xpᷣs quaſi medium
tenet inter nos ⁊ ſtatũ nature inſtitute. Mã in nobiiſ
natura ⁊ volũtas paſſioni ſubeſt. In adam natura
volũtas paſſioni pᷣerat. In xpᷣo vo paſſioni ſuberat
natura pᷣerat voluntas.Et boc eſt qð dicit Dam̃.
ꝙ in xpᷣo ⁊ ſi paſſiones fiebãt m legẽ nature.nõ tñ
coacte ſᷣ volutarie.Concedenduʒ eſt ̊ ꝙ in xpᷣo fuit
necitas patiendi ⁊ moꝛiendi nõ cõtracta ſᷣ agupta.

Coõcedende g ſunt rõnes ⁊ auẽtes q̃ᷓ ſunt ad ꝑtẽ iſtã

Ad illud vᷣo quod abẽ in ↄtrariuzʒ de.x. Job. Ego
pono aĩaʒ meã ⁊c.Odm ꝙ illud ẽ verbuʒ ꝑſone filij

dei. cuius nõ fuit neceſſitas patiẽdi vel moꝛiẽdi.nul⸗-
lus em̃ ipᷣm poterat ledere niſi ip̃e voluntarie ꝑmit-
teret. vnde verbũ illud nõ intelligit effectiue ſᷣ ꝑmiſ⸗

ſiue.nec excludit necitatẽ reſpectu nature ſ᷑ reſpectu
pſone. ¶ Ad illud aug.qð dicit Van umpſit carnez 1 9
e altitudine bumane nature. Ddm ꝙ hoc intelligit
aug.ſicut exponit Boe.q;tum ad peccãdi immuni/
tatẽ.nõ qᷓ;tũ ad paſſibilitatẽ. Dicit em̃ idẽ boctiꝰ.q;
de oi ſtatu aliquid aſſumpſit. Oe ſtatu innocẽtie pec
cãdi imunitatẽ.de ſtatu gloꝛie peccandi impoſſibili

tatẽ. ð ſtatu nature lapſe paſſibilitatẽ.vñ hm paſſibi
litatem plus aſſimilat᷑ nature lapſe q́; nature inſti-
tute.¶ Ad illud Anſel. de volũtate xpi iã pʒ rñſio.ñ 20

em̃ excludit neceſſitatem ſimpliciteꝛ ſᷣ neccſſitatẽ re
ſpectu volũtatis diuine. Et ꝑ hoc patet rñſio ad ſe/
quens qð obꝛ.ꝙ ois neceſſitas aut eſt ꝓhibitõis aut

coactiõis. Om em̃ ꝙ boc intelligit᷑ de neceſſitate q̃ 2

4

repugnat voluntati ſicut dicit idem anſel. De ea au
tẽ neceſſitate que volũtati ſubeſt nõ bʒ veritateʒ.iõ

rõ illa nõ ꝓbat ꝙ nulla fuit in xpo neceſſitas patien
di.̊ ꝙ nõ fuit aliqua eius voluntati ↄtraria. ¶ Ad 22.

illud qd obẽ ꝙ ꝓpꝛietas neceſſario inberens alicui cõ
pat᷑ ad illud ſicut ad ſubiectũ ⁊ cãm. Rñcderi poteſt

q; ven eſt. Oꝛ aũt aſſumit ꝙ paſſio nõ bʒ cãm i xpᷣo.
Som qꝙ cã paſſionis dupłr põt determiari. AUel i ge
nere moꝛis.vel in genere nãe. In genẽ moꝛis cã paſ
ſionis eſt meritũ pcti in nobis.⁊ ſic verũ eſt ꝙ nõ fu/
it in chꝛiſto. Cã in genere nae eſt ↄpoſitio ex ↄtrarijs
m ſtatũ repugnãtie ⁊ actiõis mutue.⁊ hmõi in xpᷣo
fuit mera volũtate.Et ꝓ bac cã dicimꝰ in rpᷣe fuiſſe
patiẽdi neceſſitatẽ. Et hinc eſt ꝙ patiẽdi neceſſitasiĩ
xpᷣo volũtatẽ nõ excludit ſ potius includit.¶ Ad il
lud qð obẽ illud neceſſano ineſt alicui q ineſt ei ?
velit nolit. Odm illud nõ bʒ veritatẽ niſi 2 ea ne·

ceſſtate aue ell ↄtra voluntatẽ noh de ea que eſt ee eſt toloꝛ in aia. Anꝰ eſt aie m ſe alius qᷓ ineſt ani⸗

voluntate ⁊ ſubeſt volũtati.⁊ talis neceſſitas nõ di/

minuit de rõne meriti.ſic̃ ponit anſel.exẽplũ de eo qͥ

24 Wlũtarie ſe obligauit ad oꝑa ſuperogatõiſ.Et ſi obij
ciat᷑ ꝙ iſta duo ñ pñt ſil ſtare ꝙ aliqͥd ſit necriũ ⁊ vo

lũtariũ.cũ volũtariũ poſſit ſic ⁊ aliter ſe habẽ.necriũ
vo minime.dðm ꝙ illud verũ eſt de volũtate q̃ hʒ ſe
cũ annexã vᷣtibilitatẽ.ſed de volũtate inuertibili nõ
eſt verũ.xpᷣs cm̃ volũtarie benefecit.et tñ necriũ fuit

Em benefacere.ſic ⁊ volũtarie paſſibilitatẽ nrfam aſ
umpfſit. ita ꝙ impoſſibile fuit cuʒ penitere de boc ꝙ

aſſumpſerat defectum talem.
NOnſequent᷑ querit᷑ de paſſibilitate ⁊ doloꝛe

rit m rõnẽ̃.an ſolũ ſᷣm ſenſualitateʒ. Scdo dato ꝙ
paſſus fuerit ſᷣm rõnẽ.q̃r vtrũ paſſns fuerit ſᷣm ꝑteʒ
inferioꝛẽ ⁊ ſuꝑioꝛẽ.Tercio dato ꝙ ſᷣm vtranq;.qrit᷑
vtrũ penalius nan⸗ us fuit m rõnẽ qᷓ; ſᷣm ſenſualita/
tem. ¶Queſtio. j. 5d
¶ Atrũ xpᷣs paſſus fuerit ſᷣm rõnẽ.an tm̃ ſᷣm ſenſuali/
tatẽ: Et ꝙ ᷣm rõnẽ paſſus fuenit vr.Aia paſſa ẽ pa/
tiente coꝛꝑe.qꝛ vnit᷑ corꝑi ſicut ꝑfectio.ſᷣ aia rõnaliſ
eſt ꝑfectio coꝛꝑis.nõ tm̃ ᷣm ſẽſualitatẽ ſᷣ etiã ſᷣm rõ/
nẽ.g vtroq; mõ paſſa fuit coꝛpe patiẽte.¶ Itẽ maioꝛ

eſt ↄiũctio viriũ aie adinuicẽ.qꝙ ſit aie ad coꝛpꝰ.ſ̊ pa

tiente eoꝛpoꝛe patit᷑ aia.gᷓ patiẽte vna potẽtia patit
glia.ꝗ doloꝛe exñte in ſenſualitate.nece eſt eẽ in rõne
Itẽ maioꝛ eſt vnio potẽtiaꝝ aie in ipſa ania qᷓ ſit

mẽbꝛoꝝ coꝛpis in ipſo coꝛpoꝛe.ſᷣ patiente vno mem
bꝛo cõpatiunt᷑ cetera.& ſi patit . otẽtia ſenſualis.ne-

ceſſe eſt ꝙ cõpatiat᷑ ⁊ rénalis.¶ Itẽ qð ineſt ſᷣm ſb⸗
ſtantiã ſuã ⁊ eẽntiã ꝑ ↄñs redũdat in oẽs potẽtias.
H aia xpᷣi patiebat᷑ patiẽte coꝛpe ꝓpter eẽntialẽ vnio/

nẽ ipᷣius ad coꝛpus.ꝗ neceſſe fuit eã pati ſᷣm ſe totã.
tẽ xpᷣs ſua paſſione

m ꝑtẽ ſenſualẽ ⁊ rõnalẽ. ¶ Itẽ xp̃ᷣs ſua p⸗
nõ tm̃ nos liberauit a paſſione q̃ patit᷑ ↄiũctim.ſed

etiã a paſſione q̃ patit᷑ aia ſeꝑata.ſᷣ aia ſepata nõ tmĩũ

patit᷑ pᷣm ſenſualitatẽ.ſ etiã patit᷑ ſʒ ſe totã.pᷣcipue

ym pꝑtẽ intellectualẽ cuiꝰhʒ vſum ⁊ opationeʒ. Si S

xpᷣs ꝓ nr̃a liberatiõe in ſe ſuſcepit hmõi paſſiões.vr

ꝙ nõ tm̃ paſſus fuerit ſᷣm ſenſualitatẽ verũ etiã pᷣm

ronẽ.¶ Sed j. Qd nullius ꝑtis coꝛpis eſt actꝰ.non

patit᷑ coꝛꝑe patiẽte.aia ſᷣm ꝑtẽ rõnis nulliꝰptis coꝛ/
poꝛis eſt actꝰ vt dicit phᷣs.ꝗ nũq; patit᷑ coꝛpe patien
te.g aia in chꝛiſto ſi paſſa fuit nõ fuit paſſa niſi ſoluʒ

m ſenſualitatẽ. ¶ Itẽ qdð nõ coꝛrumpit᷑ ad coꝛru/
ptionẽ alterius.nõ patit᷑ ad paſſionẽ alteriꝰ.qꝛ paſ-/
ſio eſt via ad coꝛruptionẽ.ſed aia xpᷣi ᷣm rõnẽ nõ po/
tuit coꝛrũpi ad Goꝛrupetone coꝛpis.̊ nec pati coꝛpo/
re patiente. ¶ Itẽ qd nullo modo bʒ oriũ lcjch ner
hʒ aliqͥd ſuꝑiꝰ.nõ põt pati ab aliquo agẽte vel ledi.
ſed aia xpᷣi ſᷣm rõnẽ nec hʒ aliqͥd ↄꝛiũ.nec bʒ aliquid
creatũ ſeipᷣa ſuꝑius.g̊ nullo mõ ſᷣm rõnẽ pati potu/
it eel affligi.¶ Ytẽ nihil idẽ ⁊ ᷣm idẽ ð eodẽ gaudet.
⁊T triſtat᷑ de eodẽ.ſᷣ aia xpᷣi ſᷣm rõnẽ gaudebat de dolo
ribꝰ ⁊ paſſionibꝰ qͥs coꝛpꝰpferebat.alioqͥn nõ mere
ret᷑.S patiẽte coꝛpe nõ patiebat᷑ nec affligebat᷑.¶ It
cũñ paſſio attingat vſq; ad rõnẽ.nõ tm̃ eſt ꝓpaſſio im/
mo etiã cõpleta ⁊ pfecta paſſio.q̃ nõ põt cadere iĩ ſa/
pientẽ. m ꝙ gbat Sene. ⁊ Hier. dicit. Aut ẽᷓ xpᷣs ſa
piens nõ fuit. aut ſi fuit. aia eiꝰᷣm rõnẽ carni cõpaſ-
25 ſa no fuit. ¶ Read pdictoꝝ intelligentiã eſt notan/
gü ꝙ ſicut dicit aug. de ciui dei. li. xilij. ca. xy. duplex

ip̃ius aie xpᷣi ſpecialiter. Et circa hoc querũ/
tur tria. Pꝛimo q̃r vtrũ chꝛiſtus paſſus fue

me ex carne.vtrũq; doloꝛẽ ↄſtãs eſt in aia xpᷣi fuiſe.

Et de illo quidẽ doloꝛe q ineſt aie m ſe nõ eſt dubiñ
qn xos fuerit paſſus ſᷣm rõnẽ.cõpaſſus em̃ fuit ⁊ dx

luit ꝓ pctis nr̃is.⁊ iſte doloꝛ in volũtate rõnali erat
ꝓcedens ex cõſideratiõe rõnis.vicʒ ex recognitione
pctõꝝ noſtroꝝ.De alio aũt doloꝛe qͥ ineſt aie ex car/

—

ne nõ ẽ vſq;quaq; euidẽs. Diſtinguũt em̃ mgr̃i nr̃i 26

cõiter. ꝙ rõ dupliciter bʒ cõſiderari. vicʒ vt ro.⁊ vt
natura.Si cõſideret᷑ vt rõ.ſic paſſiões ꝗᷓ ei attribuũ⸗

tur ſunt cõſequentes ipᷣ̃am deliberationẽ.⁊ hoc mõ

gia xp̃i coꝛpi patienti nõ ↄpatiebat᷑.ĩmo multũ gau
debat ⁊ gratulabat᷑.vebemẽter em̃ placebat ei pati
ꝓ ſalute generis bumani.Si aũt ↄſideret᷑ rõ vt na⸗

tura.ſic cũ habeat naturalẽ appetitũ ⁊ inclinationẽ

ad coꝛpus.vtpote ꝑfectio ad ꝑfectibile. patit᷑ coꝛꝑe
patiente.Aia em̃ ronalis nõ tm̃ eſt pfectõ coꝛpis bu

mani ſᷣm potentias ſenſibiles.cuʒ coꝛpus hũanũ ſit

oꝛdinatũ ad nobilioꝛẽ ꝑfectionẽ qᷓ; ſit coꝛpus bꝛuta
le. ſᷣm ſe totã.hoc eſt ſᷣm cõpletũ ſue eẽntie.⁊ ſuarũ
potentiarũ vniuerſitatẽ eſt coꝛpis ꝑfectio.⁊ bʒ ad ip
ſum naturalẽ appetitũ ⁊ inclinationẽ ⁊ ↄiũctioncʒ.
ac ꝑ hoc delectationẽ ⁊ paſttons g oncogqu eſt
qꝙ aĩa xpᷣi cõpaſſa fuerit ym rõnẽ.ſᷣm ꝙ cõſiderat᷑ rõ
vt natura.cũ paſſio coꝛpis fuerit acerbiſſima ſic oñ/
ſum eſt S;. EVñ ↄcedẽde ſunt rõnes que ſunt ad part
iſtã. ¶ Ad illud vo qð obꝛ pᷣmo in ↄtrariũ ꝙ aia ᷣm 27
rõnẽ nulliꝰpartis coꝛꝑis eſt actus.ddᷣm ꝙ ph̊s in il
lo verbo nõ vult negare nalem ↄiunctione ipſiꝰ in/
tellectus ad coꝛpꝰ.ſᷣ hoc vult dicere qꝙ intellectus nõ
determiat ſibi oꝛganũ inq'tũ cgredit᷑ in actũ ꝓpꝛiuz3.
⁊ ex boc nõ põt inferꝛi ꝙ coꝛpi nõ compatiat᷑.cõpaſ-
ſio em̃ illa nõ hʒ oꝛtũ cx determiatiõe oꝛgani ſᷣ potiꝰ
ex ↄiũctiõe vel vniõc naturali.¶ Ad illud qdð obijci 289
tur ꝙ nihil cõpatit᷑ alij patienti qd nõ coꝛrũpat᷑ cu,
illo.dom qꝙ aug.negat illud.xix.de ciui.dei.tanq; fal
ſum. Inſtantia em̃ hʒ in ſpñ rõnali.vnde illud vbuʒ
nõ habet veritateʒ niſi de illa paſſiõe que mag facta
abijcit a ſuba patiente vel compatiente. ¶ Ad illð 29
qd obẽ ꝙ aia xpᷣi ſᷣm rõnẽ nõ bʒ ↄtrariũ nec bʒ ſupe/
rius.ddim ꝙ habere oriũ vel ſuꝑiꝰ eſt duplicit᷑.vicʒ.
ꝑ ſe.vel ꝑ accñs.Muis aũt nihil aduerſet᷑ ⁊ Zꝛietur
aie xpᷣi ̃m ſe.aduerſat᷑ tñ ⁊ cõtrariat᷑ rõne vniti coꝛ/
poꝛis.qð em̃ ledit ꝑfectibile.ledit ⁊ ꝑ oſeqes ipam
pfectõnẽ. Cld illð qd obẽ ꝙ aia xpᷣi m rõnẽ gaude ʒo
bat ð pafſiõibꝰcoꝛꝑis.dð.ꝙ nihil iꝑedit ꝙ rõ de alii
gaudeat vt rõ.⁊ ↄtriſtet᷑ vt natura. ꝓ eo ꝙ aliqͥd cx
teſt repugnare volũtati ſᷣm appetitũ naturalẽ.⁊ cõ/
ſonare volũtati ſᷣm appetitũ deliberatiuũ.Frequen
ter em̃ voluntate libe.ar.refugimus que natura ap/
petit.⁊ appetimꝰq̃ natura refugit.ſic ⁊ in ꝓpoſito bʒ
intelligi. Ad illud qð obẽ ꝙ cũ paſſio attingit rõ/ 1
nẽ.nõ cadit in ſapiẽtẽ.ddm q rõnẽ attingi ꝑ moduʒ
rõnis repugnat pfectiõi ſapie.nõ aũt attingi ꝑ mo⸗
dũ nature.hoc em̃ eſt quod facit boiem caderea ſta/
tu ⁊ ꝑfectionce ſapie.vicʒ ꝙ eius rõ cedat ⁊ ſuccũbat
paſſiibꝰ.nõ aũt ꝙ ſentiat paſſões.⁊ ita pati ꝑ mo/
dũ nature nõ aufert rõnẽ ꝓpafſionis.Aliud em̃ ẽ paſ
ſionẽ expiri.aliud a paſſiõibꝰ ꝑpturbari. Perturbari
em̃ eſt ſubijci.Expiri aũt põt aliquis paſſiões et eis
ſupferꝛi.⁊ ſic fuit in aia chꝛiſti que ſᷣm rõnẽ ſenſitiuã
paſſiões coꝛꝑis exꝑicbat᷑ doloꝛe acutiſſiſſimo.ſᷣm ra
tionẽ vᷣo liberatiuam paſſionibus coꝛꝑis ſuꝑfereba
tur gaudio virtuoſo.

mnt li⸗
onilertt
jun aſu
gtemn. hoe⸗
Aotmmepe
heteſtepan⸗
r anh
tpalpꝛn
ra
ſenorene
ſultne⸗t
ſöſupiovn
Ctne ſed g
Ptuaridi⸗
fatione t
fuit campe
pterpleuen
ſtohoopuf
ſeniit
ſorpore⸗
ſefonb
raröpo
Gided
ſotchanti
Uofmü
tigbiu
ſunͤgau
lentonsr;
ſconprchea
lonpaniſen
keitabenein
fneincoce⸗
coemien
ntigppof
litenmian
Cpee
Nfmenn
ſegicd
bautichn
lichgen
guik abi
Alliufei
hultaſie
31 tiofoton
fncien
ſuultatenn
lrſg aaſ⸗
olncn
lnſotin
muepi
gtxrpſla
martet.
muſons
etaütdo
lionnhi
unde kai
ſnenian
ſeeſteni
trgauii⸗
aatrunc

—

iifug
Bcnnug.
iefntiii
nwümefien

Poriinchtencn

naiteß,
E enn

öcidunt

ihen
wcn onlig
uch ahte
a ſgii
aii:ittuni
igfendie müge
mckgfadaansn
azcis binit
eiſtcopesten
Neriſetnteti
gsgſenoahl
inationi19in
ne Concotitnic
dne fngcſigi
tuaebiſimſii
nesgpeſuntueg

noin Kütuin

l
on iunanar ⸗

kdicgeginlenen

icgtiiui nig
inöangniti
miir emniſnh
ni. (ulgi⸗
an choanihie
n ranintnin
iimimnteiltfß

lſie en ei
montont. A
mütiin
Ligckdini
õ
iemmii irſun
unrn i
utufmin in
mi,
iuamifinin
iunsll Ennn,

(aerutn anima chꝛiſti paſſa fuerit ᷣm ſuꝑioꝛem por/

tõeʒ rõnis:Et ꝙ ſic videt᷑.Cbꝛiſtus afſumpſit totuʒ

bominẽ vt totum curaret.ſed totos nos curauit. et

qᷓ;tum ad ſuꝑiorẽ poꝛtionẽ rõnis.⁊ tum ad inferi-
oꝛem.⁊ hoc quidem ꝑ paſſionem. paſſus eſt q;tuʒ
ad omnẽ partem rõnis.¶ Item vbi eſt culpa ibi de⸗
bet eſſe pena.ſᷣ culpa ade fuit in ſuꝑioꝛi parte rõnis
ꝓpter completã auerſionẽ.Si & xpᷣs penam ſuſtinu/
it ꝓ culpa ade. penã ſenſit in ſupꝑioꝛi parte ratiõis.
tem plus iungit᷑ rõ ſuꝑioꝛ inferioꝛi qᷓ; iungatur
inferioꝛ ſenſualitati. ſed rõ inferioꝛ patit᷑ patiẽtę ſen
ſualitate. ᷓ ratio ſupioꝛ patit᷑ patiẽte inferioꝛi.¶ Itẽ
rõ ſupꝑioꝛ vnionem babet ad deitatẽ ⁊ vnionẽ hʒ ad
carnẽ.ſed ꝓpter vnionẽ ſui ad deitatẽ in qua eſt ꝓm
ptuariũ delectationis neceſſe eſt eaʒ delectari.g pari
ratione ꝓpter vnionem ſui ad carnem patientẽ nece
fuit eam pati. ¶ Sed ↄtra. Paulus in raptu ſuo ꝓ/
pter plenam ↄuerſionẽ rationis ad deũ abſtractꝰfu/
it oĩino a paſſionibus ⁊ delectationibus carnis ſicut
ipſe dicit. NMeſcio vtrũ in coꝛpꝑe an extra coꝛpus.ſed
ſuꝑioꝛ poꝛtio rõnis in chꝛiſto oino fuit ad deũ cõuer
ſa. R vr ꝙ nihil de afflictiõe carnis ſenticbat.¶ Itez
otraria nõ poſſunt ſimul eſſe in codem ⁊ m idẽ.ſed
gaudiũ ⁊ doloꝛ ſunt affectõnes ↄtrarie. ſi xpᷣus ſᷣm
poꝛtionem rõnis ſuꝑioꝛem ↄtinue gaudebat. vide
tuxr ꝙ ſm illam dolorẽ nõ expiebat᷑ nec ſentiebat.
tẽ albius eſt qð eſt nigro imꝑmixtiꝰ.ergo vbi ẽ
ſummũ gaudiũ ibi nullus eſt dolor.̊ᷣ in ſuꝑioꝛi par/
te rationis xpᷣi ſummũ gaudiũ erat.qꝛ ꝑfectiſſime de

unm nnchen etenNo ꝙ nihil de doloꝛe m il/

32

lam partẽ ſentiebat. Itẽ ſicut culpa opponit᷑ gra
tie.ita beatitudo opponit᷑ miſerie.ſᷣ culpa nõ poteſt
ſtare in eodẽ ⁊ ſᷣm idẽ ſimul cum gratia.g̊ nec beati/
tudo ⁊ miſeria ſᷣm candẽ aie poꝛtionẽ.ſed beatitudo
crat in xpᷣo ſᷣm poꝛtionẽ aĩe ſuꝑioꝛem.g impoſſibile
fuit ſᷣm illam partem ineſſe chꝛiſto aliquem doloꝛẽ.
¶ Itẽ potentia illa ſimplex crat.&̊ ad qð ſe ↄuerte/
bat ᷣm eandẽ partẽ totaliter ferebat᷑. Si ̊ qtuʒ ad
ſuꝑioꝛẽ partẽ rõnis ſemꝑ erat ↄuerſus ad deũ a quo
bauriebat gaudiũ.vr̃ ꝙ ſᷣm illam poꝛtionẽ nullũ ſen
tiebat cruciatũ. ¶ Item ſuꝑioꝛ poꝛtio rõnis diſtin/
guit᷑ ab inferioꝛi in hoc ꝙ ipſa aſpicit ad ſuꝑioꝛa.hec
ad inferioꝛa.Si g̊ vpᷣs nullam materiam doloꝛis ha
buit a ſuꝑioꝛi.ſed ſolum ab infimo.vr̃ ꝙ ſuꝑioꝛ poꝛ/
tio rationis nullo mõ pateret᷑ in ipſo. ¶ E.ddm q;
m cõem ſniaʒ mgroꝝ paſſio xpᷣi nõ ſolũ ſtetit in ſen
ſualitate.nec tm̃ ꝑuenit ad rõnẽ inferioꝛẽ.ſᷣ extendit
ſe vſq; ad ſuꝑioꝛeʒ poꝛtioncm. Sicut em̃ anima nr̃a
ex ↄiunctiõe ſui ad coꝛpus infectũ tota coꝛrumpit᷑ ⁊
tota in ficit᷑ ᷣm oẽm ſui vim et ᷣm omnẽ partẽ.ſ.tã
ſuꝑioꝛẽ qᷓ; inferioꝛẽ.ſic aia xpᷣi ex coniunctiõe ſui ad

coꝛpus patiens ⁊ afflictum tota patiebat᷑ ⁊ afflige/

bat᷑.vt ꝑ illam paſſionẽ ⁊ doloꝛẽ illuʒ tota peccatrix
aia curaret᷑.⁊ ſic doloꝛ ⁊ paſſio fuit in xpᷣo ſᷣm ſupꝛe/

mã rõnis partẽ.ꝗqᷓuis in ea fuerit gaudiũ fruitionis.
Licet aũt boc teneat᷑ tanqᷓ verũ. difficile tñ eſt ad in
telligendũ qualiter in aia xpᷣi ᷣm eãdẽ oekeiz 2 bm
.

eundẽ ſtatũ potẽtie fuerit doloꝛ ⁊ gaudiũ.nec doloꝛ

ſuꝑueniens diſcõtinuauerit gaudiũ.ĩmo fuerit ſimł
Mec iterũ qd maius eſt. doloꝛ intenſus valde.fece-

rat gaudiũ eſſe minus ꝑfectum. Ad bec aũt intelli/

genda tria opoꝛtet ſupponere que ſunt vera ⁊ pba
