di reſpiciẽtes vires aie duplici mõ apponi ⁊ diſtingui hñt. Ano em̃ mõ diſtinguũt᷑ vires aie bm eꝙ i eis ↄſiſtit

imago.⁊ dicũt᷑ i mẽte eẽ tres pſone.vicʒ.memoꝛia.i

7

ntelligẽtia. ⁊ volũtas. ⁊ ſic m iſtas tres vires apponunt᷑

tres ↄditiões qᷓꝝ vna reſpicit intelligẽtiã. ſ. ex toto coꝛde. Altera wlũtatẽ.ſ.ex tota aia. Tercia memoꝛiã.ſ. ex

tota mente. Et ſic aſſignant᷑ iſte tres cõditi
toto intellectu ſine erroꝛc.Ex tota anima.i.ex to
moꝛia ſine obliuione. Alio modo diſtinguunt᷑ vires anime in rõnalem.iraſcibilem
tres apponunt᷑ cõditiones. quarũ vna reſpicit rõnalem
ex tota aia.Et tercia iraſcibilẽ.videlʒ ex tota foꝛtitudine.
Ex toto coꝛde.i.ſapiẽter.ex tota anima.i.dulciter.ex tota foꝛtitudine.i.
non abducamur blandicijs. non frãgamur iniurijs.

ex coꝛdcuro. coſcietia bonaet fide no ficta. Mec eſt in iſtis glid repugnatia. eo g potetia iraſcibilis 2

ditiones in Mathᷣ.xxij. Et exponunt᷑ ab Aug ſic. Ex toto coꝛde.i.ex
ex tota voluntate ſine cõtradictiõe. Ex tota mente.i.ex tota me/
1.iral cõcupiſcibilem.⁊ m boc
videlicʒ ex toto coꝛde. Alia cõcupiſcibilem. videlicʒ
Et ſic aſſignãt᷑ ĩ Oeut᷑.vj.Et exponũt᷑ a Ber̃.ſic.
foꝛtiter. vt non ſeducamur fallacijg.
Et ad bec tria reduci pñt illa tria q̃ tãgunt᷑.j

Thimo. ſj.

un
dede
Die

r
boſe
ns
(vine
saut
hiuson
ptn
enun
sci
Rchar
on
benik
Rit
Peute
de1
oo⸗
hia
amnoꝛo
Pbalio
bantt
Nnos
nutn
ſniie
exig

.êẽM

—

dñs ait.ſic dilexi vos. Quid em̃ niſi deũ dilexit in no memoꝛia cõfoꝛmanẽ
bis.nõ quẽ habebamꝰß vt haberemꝰ? Sicut medicus in actu. ⁊ iõ vnavirtꝰ·
egrotos.⁊ qͥd ĩ eis diligit niſi ſalutẽ quã cupit reuoca⸗ cxſt vtriuſq; refoꝛma/⸗
re.nõ morbũ quẽ venit expellere. Sic ⁊ nos inuicẽ di tius.⁊ vna dos vtn⸗/

H ligam. vt quatũ poſſumꝰ inuicẽ ad habendũ ĩ nobis mfecriua hnaz
Doeeui ex dilectiõe attrabamꝰ. Sed q̃ hac dilectiõe dili / aliã ex ↄſequeti. ct iõ
Augꝰ.in lib. gęẽda ſint iã inqramꝰ. Nõ em̃ oĩa vt ait Augꝰ.quibus vbi vici᷑ in Deut. ex
de doc. xpᷣia. vtendũ eſt diligẽda ſunt.ſ ea ſola qͥ vel nobiſcũ ſocie: tota foꝛtitudie.ĩ Ma
Diligequs Chõ tate quadã referunt᷑ in deũ ſic eſt hõ vłangelꝰ.vel ad Krrecktgareber
angelꝰ.coꝛpꝰ. nos relata.bñficio dei ꝑ nos indigẽt.vt coꝛ pus qð ita cõditio ex tota mẽte

bpccipiendũ eſt diligi vt ei oꝛdinate pꝛudẽter q́; ↄſulaf. vltio loco ponit᷑ ⁊ ſic

Diintelligentiã huiꝰ partis ᷣm duo q̃ tangit
msõr incidit hic queſtio circa duo pᷣncipalit᷑.
Puꝛimo cem̃ querit᷑ de ipᷣa charitate q;tum ad
habitũ. Secũdo vo q̃ri᷑ de eadẽ qᷓ;tũ ad eius actñ et
modũ.Circa pᷣmũ ſex pñt queri. Pꝛimũ eſt vtrũ cha/
ritas ſit habitꝰ crcatus.Secũdũ vtrũ ſit habitꝰ vᷣtuo
ſus.TTerciũ vtrũ ſit habitꝰ ab alijs vᷣtutibꝰ diſtinctꝰ.
Quartũ eſt vtrũ ſit habitꝰ in ſeipo indiuiſus. Quitꝰ
eſt vtrũ ſit habitꝰ mere gratuitꝰ.Sextũ ⁊ vltimũ vtꝝ
ſit habitus aliqñ infoꝛmis an ſemꝑ foꝛmatus.Et qm̃
duoꝝ pᷣmoꝝ veritas ſatis haberi põt ex bis q̃ i pᷣmo
libꝛo ſunt determiata vbi oſtenſum eſt ꝙ charitas ſit
virtus creata. Jdco nũc reſtat vetermiare alia q̃tuoꝛ
ſequẽtia. ¶¶ Oueſtio.j.de quatuoꝛ. ꝗ
Atrũ charitas ſit habitꝰ ab alijs virtutibꝰ diſtin/
ctus.aut oibꝰ virtutibꝰ cõis et generalis:Et q ſit ha
bitus omibus cõis videt᷑ pᷣmo auẽte apłi.j.Coꝝ.xiij.
vbi aplus dicit. Charitas patiens eſt.benigna eſt⁊c̃.
Et enumerat ibi.xx.oꝑa virtutũ. Sʒ quicqᷣd bʒ in ſe
actus oim vᷣtutũ eſt cõe ⁊ vle ad oẽs virtutes.habitꝰ
aũt charitatis ẽ hmõi ᷣm ꝙ in pᷣcedẽti auẽte habet᷑.
ergo omibus vtutibꝰ eſt cõis. Ses Hieronvmꝰ vt
bꝛeuit᷑ cõplectar omnẽ diffinitionẽ vᷣtutis. Virtꝰ eſt

charitas ꝗᷓ diligit᷑ om̃e diligẽdũ.& cũ diffinitio ⁊ diffi
nitũ ſint equalis ambitꝰ.⁊ virtꝰ ſit generalis ad oẽs

vtutes. videt᷑ ſilr ꝙ ⁊ charitas. ¶ Itẽ Augꝰ. de ciui.
dei. ⁊ Berñ.de dili. Zo. dicũt ꝙ virtus nõ eſt aliud qᷓ;
oꝛdo amoꝛis vel amoꝛ oꝛdinatꝰ.cũ & amoꝛ oꝛdinatꝰ

nihil aliud ſit q; charitas. ⁊ ois virtꝰ nihil aliud ſit qᷓ
amoꝛ oꝛdinatꝰ.oĩs virtus ẽ chanitas.g charitas nõ ẽ

ab alijs virtutibꝰ diſtincta. Itẽ ſicut ſe bʒ pᷣceptũ

charitatis ad alia pᷣcepta.ſic ſe bʒ habitus charitatis

ad alios habitꝰ virtutũ.ſᷣ pᷣceptũ charitatis oĩa alia

pꝛecepta cõpꝛehendit ſicut dicit᷑ Ro.xiij. Qui diligit

ꝓximũ legẽ impleuit.g videt᷑ ꝙ babitꝰ charitatis cõ

tineat in ſe habitꝰ oim virtutũ ⁊ nõ ſit ab alijs diſtin/

ctus. Itẽ ſicut ſe bʒ obiectũ charitatis ad obiecta

aliaꝝ virtutũ.ita ſe bʒ habitꝰ charitat ad alios habi
tus.ſᷣ̊ obiectũ charitatis eſt bonũ ſub rõne boni ſim/
pliciter.ſi g̊ hoc eſt cõe obiectis oim aliaꝝ virtutũ.vi
det᷑ ꝙ babitꝰ charitatis ſit cõᷣis omibꝰalijs habitibꝰ.
tẽ qui bʒ dilectionẽ charitatis in via hʒ om̃e qdð

neceſſariũ eſt ad meritũ.qꝛ dicit Augꝰ.Tene chanita
tẽ ⁊ fac quicqͥd vis.Silr q̃ hʒ dotẽ fruitiõis coꝛreſpõ

dentẽ charitati in patria hʒ ſuficiẽtiſſimũ pᷣmiũ.frui
cm̃ ſᷣm ꝙ dicit Aug. cſt amoꝛe inherere.& ſi charitas

inchoata ſuſficit ad meritũ.⁊ charitas ↄſũmata ſuffi

ait ad pᷣmiũ.videt᷑ ꝙ bita charitate/aut cetere virtu⸗

pʒ ſufficiẽtia numerꝰ

⁊W diſtictio illoꝝ qᷓ amignãt᷑ circa modũ dilectõis. nihil ſuꝑfluũ.nibil diminutũ. pʒ ctiã ſ. olutio obicctoꝝ.

tes ſuꝑfluãt.aut ipᷣa nõ differt ab habitibꝰ aliaꝝ vᷣtu⸗
tũ.Sʒ ↄſtãs eſt ꝙ alie vtutes nõ ſuꝑfluũt.reſtat ẽ̊
ipᷣa ab alijs vtutibꝰ nõ diſtinguit᷑. ¶ Sed S.j.Coꝝ.
xiij. Nũc manẽt fides.ſpes.charitas tria hec ⁊c. Q
recte vnumerat᷑ ⁊ ſupponit᷑ alijs vᷣtutibꝰ.diſtinguit᷑
ab alijs vtutibꝰ.ſed charitas ↄpnumcrat᷑ ⁊ ſupponit᷑

alijs vᷣtutibꝰ. ab illis diſtiguit᷑. Cytẽ ocipᷣm oñdit᷑

ab obiecto.qꝛ ſiẽ fides reſpicit deũ ſb rõne cri.⁊ ſpes
ſp rõne ardui.ſic charitas ſbᷣ rõne boni.Si g̊ bonũ ſb
rõne boni.⁊ verũ ſb ratõne wri.dicũt diuerſas rõnes
mouẽdi.qꝛ ſᷣm diuerſitates rõnis mouẽdi ẽ diſtictio
in actibꝰ⁊ hitibꝰ.videt᷑ &̊ ꝙ charitas diffcrat ab alijs
theologic vᷣtutibꝰ.ꝙ multo foꝛtiꝰ ab alijs.ſ.cardina/
libꝰ.¶ Iſẽ hocipᷣm oñdit᷑ ab actu ꝓpꝛio.qꝛ ↄſtãs ẽ q
diligere. credẽ.⁊ ſoare.actꝰ ſunt diuerſi loquẽdo foꝛ/
malit. Si g trncs diuerſitatẽ actuũ pᷣncipaliũ neceſſe
eſt eẽ diuerſitatẽ babituũ.videt᷑ ꝙ neceſſe ſit pꝛpnẽ ha
bitũ charitat ab bitibꝰ aliaꝝ vᷣtutũ differre. ¶ Iteʒ
penes diuerſitatẽ ſubiectoꝝ ẽ diuerſitas ꝓpꝛictatũ.ſᷣ
ſicut fides ẽ in rõnali.⁊ ſpes iĩ iraſcibili.ſic charitas et
amoꝛ i ↄcupiſcibili.ſi &̊ vis ↄcupiſcibilis diſtineta eſt
ab alijs viribꝰ. neceſſe ẽ ꝙ bitꝰ charitat diſtinctꝰ ſit
ab alijs hitibꝰ. ¶ Itẽ hocipᷣm oñdit᷑ ꝑ cõꝑationẽ ad
ſuũ oppoſitũ.qꝛ viciũ directe oppoſitũ charitati diſti
guit ab alijs vicijs.vtpote odiũ ab ifidelitate ⁊ depa
tiõc.Si g̊ diſtinctio maloꝝ ⁊ vicioꝝ ẽ rõne bonoꝝ qͥ
bus opponũt᷑.cũ ſint puatões.vr ꝙ ſi viciũ charitati
ſit oppoſitũ ꝙ ab alijs õ ilr etiã bitꝰ
charitatis ab alijs hitibꝰ. ¶ Itẽ hocipᷣm oñdit᷑ ꝑ cõ/
ꝑationẽ ad pᷣmiũ.qꝛ qñcũq; aliqͥ ſic ſe hũt ꝙ qñ vnus
pficit᷑ alij euacuant᷑.ncceſſe ẽ illos hĩtꝰp eentiã diſfer
re.ſᷣ habitꝰ charitat ĩ patria ꝑficit᷑ ⁊ ↄſũmat᷑.habitꝰ
vo fidci ⁊ ſpei cuacuant᷑.ſicut dicit męr ⁊ bat itũ ẽ in
diſtinctiõe pᷣcedẽti.g̊ᷓ neceſſe ẽ charitat bitũ ab babi/

tibꝰ aliaꝝ vtutũ diſtigui. ¶ Re ad pᷣdictoꝝ intelligẽ/ F

——

tiã ẽ notãdũ ꝙ circa hoc repit᷑ triplex modꝰ dicedi.

Quidã em̃ dicere voluerũt ꝙ charitat hit?ẽ ab alijs

habitibꝰ indiſtinctꝰ. ꝓpter ipoꝝ habituũ eẽntialẽ vni
tatẽ. dixerũt em̃ ipos babitꝰvtutũ abinnicẽ nõ differ
re ꝑ eẽntiã.ſ̃ ſola relatiõc ad actꝰ.⁊ hcipᷣm dixerũt q̊
pvtẽtijs aie.Et ꝙ ſint vnũ ꝑ cẽntiã int᷑ ſe iuicẽ.gbare
nitunt᷑ ꝑ mutua ipſoꝝ babituũ denoiationẽ. Cũ em̃
foꝛme diſpate nllo mõ poſſint ſeip̃as denoiare.⁊ vna
virtus aliaʒ denomitet. vt iuſticia eſt pꝛudẽs.pꝛuden/

tia eſt iuſta.fides amat.⁊ charitas credit.impoſnbile

eſt habitꝰ virtutũ cẽntialiter inter ſe vifferre. Ex bac
cadem ratõne cõcluderc voluerũt ꝙ non differant a
charitate. cũ charitati attribuant᷑ qſi oinniũ virtutẽ

&

actus.ſicut dicit apłus.j.Coꝝ.xiij. Et hocipᷣm vicũt
ſenſiſſe Augin li.de moꝛibꝰecclie vbi ſic diffiniẽs vir
tutẽ.nihil oino eẽ vᷣtutẽ affirmauerũt niſi ſümũ amo⸗/
rẽ dei. Mã illud qd q̃driꝑtita dꝛ virtꝰ.ex ipᷣiꝰ amoꝛis
q̃ternario affectu(quãtũu intelligo) dicit᷑. Sʒ quãtũ/

cũq; hoc innuerẽt auctes ponere.tñ oẽs habitꝰ vtu/

tũ a ſe inuicẽ nõ differre niſi ſola relatiõe nõ videt᷑ cõ
ſonũ rõni.nec etiã doctrine cõi.O em̃ diuerſitas ſit ĩ

potẽtijs aie ⁊ ibaꝝ habitibꝰmanifeſtat ipᷣa diuerſitas

actuũ ⁊ obiectoꝝ. Et ꝓpterea cũ vna virtꝰ denomiet
aliã.vl actus vniꝰ attribuit᷑ alteri.hoc nõ eſt intelli/
ndũ fieri ꝓpter oimodã ipᷣoꝝ habituũ indifferẽtiã.
Apter mutuã circũinceſſionẽ ⁊ cõcomitãtiã.ſicut di
cimꝰ de potẽtijs aie ꝙ ſeinuicẽ circũincedãt⁊ ſupꝛa ſe
mutuo reflectant᷑.nõ qꝛ oino idẽ ſint.ſᷣ qꝛ cũ ſint i eo/
dẽ.⁊ pñt reflecti ſuꝑ illð in q̊ ſunt.qꝛ aia intelligit ſe ⁊
amat ſe ꝑ ↄñs.⁊ ſupꝛa ſeinuicẽ reflectunt᷑.Et ꝓpterca

qꝛ reflectio nõ tm̃ mõ ſit ꝓpter oimodã indiuiſionẽ cõ

ueniẽtie.verũetiã ꝓpter circũinceſſionẽ cõcomitãtie.

ideo nõ cogimur ponere nec potẽtias aie nec habitꝰ
ᷣm id ꝙ ſunt ab inuicẽ nõ differre. Nec Aug.in li.de
moꝛibꝰ ecclie vult diccre ille.ſᷣ oẽs vᷣtutes alias vult

ad charitatẽ tanqᷓ; ad fundamẽtũ reducere.ſine qua

alie virtutes nõ ſunt vere vᷣtutes.qꝛ ad verã beatitu/

dinẽ nõ ꝑducũt.Eſt ⁊ hic aliꝰ modꝰ dicendi.videlicʒ
charitas ab alijs virtutibꝰ nõ diſtinguit᷑ ꝓpter ipᷣiꝰ

gencralitatẽ. Aoluerũt em̃ quidã dicere ꝙ ipa vis cõ

cupiſcibilis diffundit᷑ ꝑ oẽs alias vires. ꝓ eo ꝙ; oẽs

alias vires aie appetũt obiecta ſua. VUñ atnoꝛ reꝑit᷑ i
omnibꝰ viribꝰ vt dicũt.⁊ amoꝛ oꝛdinatꝰ i oibꝰ virtu/
tibꝰ.⁊ qꝛ charitas non eſt aliud qᷓ; oꝛdo amoꝛis.binc
ẽ ꝙ dicere volucrũt charitatẽ ob ſuã generalitatẽ nõ
dingn ab alijs vtutibꝰ.Sed nec illud videt᷑ rõna/

bile vſq;quaq;.nec ↄueniẽter dici.cũ aplus eã diſtin/
guat ab alijs.nec rõ quã aſſignãt multũ eſt efficax.ꝓp
eo ꝙ ↄcupiſcibilis ita ẽ vis in ſe diſtincta õᷣm q rõna⸗/
lis ⁊ iraſcibilis.vñ ꝙ actus ↄcupiſcibilis ad actũ alia
rũ viriũ cõcurrit.hoc nõ eſt ꝓpter identitatẽ ⁊ indiui
ſionẽ i eẽndo.ſᷣ ꝓpter ſimultatẽ ⁊ oꝛdinẽ in mouẽdo.
ñ generale ſiue vniuerſale ↄſueuit aliqͥd dici dupli
citer.vl ꝓpter cõitatẽ in pᷣdicando.vl ꝓpter cõitatem
in cauſandlo.ſicut ſol dꝛ cauſa vlis.nõ qꝛ de alijs cau⸗-
ſis inferioꝛibꝰ pᷣdicat᷑.ſᷣ qꝛ alias adiuuat ⁊ mouet.Et
ideo ſicut poſſibile ẽ ꝙ aliqͥd habeat rõneʒ generalis
motoꝛis reſpectu alioꝝ.⁊ tñ in ſe ſit vnũ.⁊ diſtinctũ iĩ
cauſis nalibꝰ.ſicut repiri ↄtingit in aie potẽtijs ⁊ vi/
ribꝰ.ideo q;uis volũtas impꝑet alijs viribꝰ aie.⁊ cha/
ritas alijs virtutibꝰ.nõ opoꝛtet ꝓpter hoc ponere ꝙ
ab ecis nõ diſtinguat᷑.Lerciꝰ xo modꝰ dicendi cõis ⁊
vſit atꝰ.rõni ⁊ auctibꝰ ſatis cõſonꝰ cẽ.ꝙ charitatis ha⸗
bitus ẽ ab habitibꝰ aliaꝝ vᷣtutũ diſtinctꝰ.ſicut innuit
aplus.Et eius diſtinctio ab habitibꝰ alijs põt colligi
ex multiplici ipius cõpatione ſicut in opponẽdo fuit
demõſtratũ. Pꝛimo vicʒ ex comꝑatiõe ad obiectum.
qð ſub rõne mouẽdi ab alijs diſtinguit᷑. Secũdo per
cõpꝑationẽ ad actũ.qꝛ differt ab actibꝰ aliaꝝ. Tercio
cõpationẽ ad ſubiectũ ꝓpꝛiũ. Quarto ꝑ cõꝑationẽ
ad oppoſitũ qdð ei determiate opponit᷑ ita ꝙ nõ habi
tibꝰ aliaꝝ.Quito ꝑ cõꝑationẽ ad pᷣmiũ in qͥ ꝑficit᷑ cũ
habitꝰ ſpei ⁊ fidei euacuat᷑. Sexto vᷣo ⁊ vltimo ꝑ cõ/
patõcð ad ſuũ pᷣncipin qð repᷣſentat. Cõſiſtit em̃ ima/
go recatiõis in tribꝰ virtutibꝰ theologicis ⁊ vnita/
te gre. ſicut imago creatiõis in tribꝰ potẽtijs ⁊ vnita/
Le ſube. Si ipſe potẽtie ad hoc ꝙ ſint recte imago a

—

ſeinuicẽ diſcernunt᷑.⁊ vna de altera nõ pᷣdicat᷑. ĩtri/
bus vᷣtutibꝰ theologicis repit᷑ ſilr rõ cuiuſdã imagi/
nis.opoꝛtunũ eſt poncre ipᷣas adinuicẽ diſtinctas eẽ.
Cõcedendũ ẽ igit᷑ habitũ charitatis diſtinctũ eſſe ab
habitibꝰ aliaꝝ vᷣtutũ.cõcedende ſũt etiã rõnes q̃ hoc

ozdit. 1 Ach illud vo qð pᷣmo obijcit᷑ in cõtrariũ de 7

aucte aꝑli pʒ rñſio ex iã dictis.qm actus aliaꝝ vtutũ
attribuũt᷑ ipᷣi charitati nõ ſicut cliciẽti ſᷣ ſicut impan
ti. ⁊ ſicut motoꝛi pᷣmo nõ ſiẽ motoꝛi imediato.Et iðo
ex hͥ ñ põt ↄcludi ꝙ charitas ab alijs vᷣtutibꝰ ñ diſti/
guat᷑.qꝛ ñ hʒ gñalitatẽ ad illas i pdicãdo ſᷣ ſolũ i mo/
uẽdo.¶ Ad iullud qð obijcit᷑ de auẽte Hieronymi ꝙ; SD
virtꝰnõ ẽ aliud qᷓ; charitas.dicendũ ꝙ pᷣdicatio illa ẽ
pᷣdicatio cauſalis. JIdo em̃ oẽs vᷣtutes diffiniri pñt ꝑ
charitatẽ.qꝛ amoꝛ charitat dat ei rõnẽ merẽdi.q ab/
lata nõ ẽ ꝓpꝛie loquẽdo dicẽda virtꝰ eẽ in aia. ¶ Ad ↄ
illud qd obijcit᷑ ꝑ auẽteʒ Aug.dicẽdũ ſilłr ꝙ notifica⸗
tiões ille ⁊ ↄſiles ꝑ cãm date ſunt.Et ſi tu qras ꝑ qd
genꝰ cauſc. Rñderi põt ꝙ charitas i mouẽdo quodã
mõ hʒ rõnẽ efficiẽtis.quodãmõ foꝛmalis.quodãmõ
finalis. Amoꝛ aũt charitat alijs vᷣtutibꝰ vt in actus
ſuos cxcãt imꝑat.⁊ impꝑãdo infoꝛmat.⁊ facit eos me
ritoꝛios.⁊ infoꝛmãdo iũgit fini ⁊ in ipſo qͥetat.dũ fa/

cit nos adherere deo ⁊ ipᷣo frui.⁊ iõ merito virtꝰ gra/

tuita ꝑ charitatis amoꝛẽ eſt diffiniẽda. Poſſct etiam
aliter dici ꝙ amoꝛ ille qͥ cadit iĩ diffinitiõt vᷣtutis gña⸗/
liter nõ eſt amoꝛ charitatis qͥ eſt vna de vtutibꝰ tho⸗
logicis.ſᷣ eſt amoꝛ oibꝰ ceteris vᷣtutibꝰ cõis ⁊ gialis.
Et ideo in ꝓceſſu illo ẽ ſophiſma ↄñtis a ſuꝑioꝛi ad
inferius affirmãdo. 2.
charitatis compᷣbendit om̃e pᷣceptũ.dicendũ ꝙ non
cõpꝛehẽdit ea ꝑ oimodã identitatẽ. ſed ꝑ quãdã re/
ductionẽ.oĩa em̃ pᷣcepta reducunt᷑ ad illa.⁊i illis cõ/
ſũmant᷑.⁊ ido ex hoc nõ põt cõcludi ꝙ babitꝰ chari⸗
tatis ſit alijs cõis niſi ſolu ꝑ radicationcʒ ſᷣm ꝙ; dicit
Gꝛeg.qꝙ pᷣcepta ſunt multa ꝑ diuerſitatẽ oꝑis.⁊ vnũ
in radice dilectiõis.qꝛ quicqͥd pᷣcipit᷑.in ſola charita⸗/
te radicat᷑.hoc aũt nõ eſt qꝛ ſoliꝰ charitatis ſit exequi
pᷣcepta iniũcta.ſᷣ qꝛ alie vtutes ſine charitate nõ exe/
quũtur diuina pᷣcepta ſᷣm acceptatöez diuinã.¶ Ad
illud quod obijcit᷑ ꝙ obiectũ charitatis cõmune eſt
obiectis aliaꝝ vᷣtutũ. Rñdendũ ẽ ꝑ interemptõcʒ.qꝛ
obicctum charitatis nõ eſt quodcũq; bonũ.ſed bonũ
ſummũ ⁊ bonum ſub ratiõe boni.⁊ ita obiectũ chari
tatis diſtinguit᷑ ᷣm ſubſtantiã ab obiectis virtutum
cardinaliũ.que babent obiectũ creatũ.ab obiecto vo
aliarũ virtutũ theologicarũ ᷣm ſubſtantiã nõ diſtin-
guit᷑ ſed ᷣm rationẽ mouendi.que quidem ratio mo
uendi facit diuerſitatẽ in actu ⁊ habitu ⁊ potẽtia ſub
ſtantie mote.ſicut patet.quia q;uis vnum ⁊ idem ſit
verũ ⁊ bonũ.tamẽ cognitio ⁊ affectio.⁊ potentia co/
gnitiua ⁊ affectiua.⁊ habitus ſcientie ⁊ virtutis ha/

☛

dent adinuicẽ differentias. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ i2

ꝙ charitas ſufficit ad pꝛemiñ ⁊ ad meritũ.dicendum
ꝙ charitas dicitur ſufficere ad meritum ⁊ ad pꝛemiũ
ꝓpter connexionẽ aliarũ virtutũ ⁊ dotũ. Qui em̃ ba/
bet charitatẽ habet alias virtutes.⁊ qui babet dvtem
ſibi coꝛreſpondentẽ habet alias dotes.⁊ ita ſufficien/
tiã in merito ⁊ pᷣmio. nõ ratiõe charitatis tm̃.ſed ra/
tione aliarũ virtutũ annexarũ.Et ideo ex hoc nõ po⸗
teſt cõcludi ꝙ alie virtutes ſuperfluant.vel qꝙ chari/
tas ſola ſit virt? ab alijs nõ diſtincta. pꝛo eo ꝙ nõ ha⸗
bet ſufficientiã per ſe ſola ſed ꝓut eſt cum alijs con/

iuncta. Et per boc patet non wteſt alids ſufficiẽter

illud qð obijcit᷑ ꝙ pᷣceptũ lo

1

chioß⸗

mnii
luutt
u ⸗

ſor
ſinnut
ſeendie
ien
thrda
aie
unſi
Gfondt⸗
rbab
mpine⸗
rcaact
Votus
nocos
puinu⸗
fotocnn
tuis
cena
bee
Poctb
Cevlit
(eckan
Gtäd
Uſtorpe⸗
ſteng
W
Neinicd
ſcchntn
ſtlͤpn
utsf
aſtvir
hfurh
un
ſchisn
Oct
mice
lotone

ſennai
ſumnen
carlias
Anotqi
lobitus .
mnncor.
ſchls⸗
ledlepie
kllin
turecſ

W

mereri niſi ſperet 2 credat. nunqᷓ aut pot aliqe eẽ αι Es. ergo neceſſe eſt ipſam babere vnitatem. non ergo
ine pedu?ꝰ 2 a»7αtat? ad credendũú a ſperandũ niſi me· multiplicat᷑ ꝑ ſpecies. ¶ E dicendũ q; habitus cha 13
alante fide ⁊ ſpe.ſimiliter circa dotes pᷣmij intelligen ritatis eſt vnus ⁊ indiuiſus m ſpeciẽ lic ſᷣm nume⸗
irn duzcit. rũ plurificct᷑.iĩ diuerſis em̃ animabꝰ plures ſunt cha⸗
nani „. . ¶ Oueſtio. ij. b ninlttates. cn pabitus ⁊ accidẽtia numerent᷑ penes ſub/
Glifti ¶ AUtruʒz habitus charitatis ſit vnus indiuiſus an ꝓ ⁊cctũ.in omnibꝰ aũt in quibꝰeſt.eſt vna charitas ſpẽ.
ne ſpẽs multiplicatꝰ:Et ꝙ habeat ꝑ ſpecies multiplica ¶ ꝓpter hoc ꝙ vnitas babitꝰ venit ab vnitate obiecti.ꝛ
nte⸗ ri videt᷑ pᷣmo ꝑ obiccta.qm̃ circa diuerſa volita ⁊ ob- actus pncipalis.⁊ hoc quidẽ eſt repire in charitate ſi
Grtpini⸗ iecta diuerſe ſunt voluntates. Sicut em̃ vult Augꝰ. qjuis diligẽter vclit attẽdere. Actus em̃ charitatis eſt
leiſi Aolũtates diuerſiſicant᷑ ſjm volita.ſed charitas eſt diligere.diligere autẽ idẽ eſt qd velle bonũ.cum ergo
hem norvcia primi: Si veus a orim viſtat diſtan. charitas diligitalique bonum optat ei quem diligit.
fienrle tia infinita. neceſſe eſt habitum regulantẽ animũ ad iſtud autẽ bonũ qð charitas optat vnũ ſolum eſt. vi⸗
Giini, amandũ veũ ⁊ ꝓximũ eſſe aliũ ⁊ aliũ. ¶ Itẽ bocivßm (clicʒ bonũ eternũ ⁊ bonũ ſummũ. Iſtud aũt ſummũ
iwiin oſtendit ꝑ p̃cepta. qꝛ vbi ſunt diuerſa pccpta diuerſi bonũ aliqñ bomo ꝑ charitatem optat deo. aliqñ ſibi.
uaſ ſunt habit abulitãtes animã ad illa pcepta implẽda. aliquando ꝓximo. Scm ꝙ optat ipᷣm ißi deo dicit
ilepee maxime cum ißis pᷣceptis pᷣcipiunt᷑ oꝑa virtutũ.ſi & diligere den.q vult ꝙ ipe deus ſit ſr ummũ bonũ. 2
nn circa actü charitatis vuo coſiſtunt madata. vidck c bhabcat omnebonũ p cſſentiã. Scom ey optat illud
miht virtus charitatis nõ ſit vna. ¶ Itẽ wocipᷣm oſtẽdik ¶Pximo. ſic dicit diligere ꝓximũ. qꝛ vult ꝙ babeatil/
neni mogos diligẽdi. Aliꝰ em̃ eſt modus diligẽdi deum q; lud bonũ per gratiã ⁊ gloꝛiã.ſcdᷣm ꝙ optat illud ſibi.
N ꝓximũ. Deũ em̃ debet vnuſqͥſq; diligere plus qꝙᷓ ſe ex ſic dicit᷑ diligere ſeipm. Generaliter & in actu dilecti⸗/
riittt toto coꝛde. primũ ſieut ſeim ꝛ cxpte. Si habit) onis ipius charitatis vnũ eſt bonũ optatũ.lic mul/
Nipri⸗ virtutis dat᷑ ad mouendũ actũ.cũ aliꝰ ⁊ aliꝰ ſit hince ta ſint quibꝰ illud bonũ optat᷑.⁊ illʒ ẽ obicctũ pᷣnci/
ortotin ⁊ inde modus.alius ⁊ alius erit hinc ⁊ inde babitus. pale Fing babitus diligendi.quoniã ipſum ꝗpter ſe
in ¶ee vodem oſteit t ſile. q ſapia ꝗ eſt de eter nis opts a charitatc.ita & habet rationẽ obiecti pꝛinci/
talinz alius eſt habit? ⁊ aliud donũ q ſcia qᷓ eſt de tpalibus. paliter mouentis.⁊ finis quietãtis.⁊ qꝛ illud eſt vnũ
rickk Et ſimilit latria q̃ eſt cultus dei.eſt alia virtꝰ q; dulia ſolum ſiue comꝑct᷑ ad ſe.ſiue comꝑct᷑ ad cum qͥ ba-
niil que cſt amoꝛ ꝓximi.ergo pari rõne alia ⁊ alia virtus bct charitatẽ.ſiue ad eius ꝓximũ.hinc eſt ꝙ charita/
ue erit qᷓ diligit᷑ ꝓximꝰ ⁊ qua diligit᷑ deus.¶ Itez plus tis habitus habet eſſe vnus. Ande concedende ſunt
enſen differt vita actiua a cõtemplatiua qᷓ; opatiões eiuſdẽ ratõnes que boc oſtendũt.¶ Ad illud vo quod pᷣmo 14
fune vite ad ſeinuicẽ.ꝗ ſimilit᷑ plus differt virtus q̃ dirigit obijcit᷑ i contrariuʒ qꝙ obiecta ſunt diuerſa iam patet
NRM hoiem ad vitã cõtemplatiuã ab ea q̃ dirigit ad vitaz rũſio.qꝛ licʒ charitas diligat ꝓximũ.tamen ꝓximus
nut actiuã.q; due vᷣtutes q̃ dirigũt ad vitã ↄtemplatiuã. nõ eſt pᷣncipale obicctũ.ſcd ctiã illud ad quod pꝛinci
Aind ſed charitas ſᷣm ꝙ eſt amoꝛ dei dirigit ad vitã cõtein pale obiectũ charitatis operat᷑.Quia cnim ꝓximus
ntuktn platiuã.ꝓut eſt ainoꝛ ꝓximi ad vita actiuã. Cñ ergo imago eſt dei.⁊ capax ipius dei.ideo virtus charita/⸗
nnnn charitas ſᷣm ꝙ eſt amoꝛ dei differat a fide.licʒ vtraq; tis que deſiderat ſummũ bonũ baben ab omni co qͥ
Cri in eaꝑ ſit virtꝰ dirigẽs ad vitã ↄtemplatiuã.videt᷑ mul poteſt ipᷣm bre ⁊ ipo frui.appetit ſummũ bonũ a pxi
ilen to foꝛtiꝰ ꝙ amoꝛ dei ⁊ ꝓximi abiniuicẽ diſtinguant᷑. mo baberi ſicut ⁊ ab eo in quo eſt. ⁊ boc nõ eſt aliud
rintichh tẽ amoꝛ amicicie ⁊ amoꝛ cõcupiſcẽtie ſunt diuer q; amare ꝓximũ ꝑ charitatis affcctuʒ. Et ſi obijcias
ernſ ſe ſpẽs amoꝛis. ſᷣ charitas amat deuʒ amoꝛe ↄcupie. ꝙ charitas nõ tm̃ facit ꝙ bõ velit ꝓximo bonum q
tinui qꝛ facit deũ deſiderare ⁊ appetere. ꝓximũ vo amoꝛe deus eſt.ſed etiã om̃e aliud bonũ.dicendũ ꝙ bocnõ
its chein amicicic. Si & ille ſunt diuerſe affectiões ⁊ diuerſe di cſt pᷣncipaliter ⁊ elicitiuc.ſᷣ quaſi cõiter ⁊ imꝑatiue.⁊
unm lectiones.videt᷑ ꝙ virtus charitatis habeat multipli boc manifeſtabit᷑ infra magis apte cũ aget᷑ de his q̃
init⸗ Arip ſpẽs. ¶ Sed cõtra. ſicut vna ẽ ſumma writas. ſunt diligenda er charitate. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ q 1 5
1nntbunid ſic vna ẽ ſumma bonitas.q; ſicut fides oino aſſentit ¶ duo ſũt pcepta charitatis.dicendũ ꝙ illa duo pceppta·
nins iin ſumme veritati. ⁊ ꝗpter illaʒ credit quicqͥd credit. ſic nõ ſunt diuerſa foꝛmaliter ſed ſolum mãaliter:qꝛ vnũ
= charitas oino adberet ſumme bonitati.⁊ ꝓpter illam illoꝝ claudit᷑ ĩ altero ſm ꝙ mogr dicit in lr̃a. Et ꝓpter
Cnginitn amat quicqͥd amat.ꝗ ſicut fides eſt vna virtꝰ ⁊ vuus S nõ ſequit᷑ ꝙ habitꝰcharitat diuerſificct᷑ ʒ foꝛmꝗ.
niintun babitus reſpectu credendoꝝ. ita ⁊ charitas reſpettu ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ de diuerſitate modoꝝ.dicẽdũ ũ
egrinl amandoꝛꝝ. ¶ Itẽ ſicut ſe babet rationalis ad verũ.⁊ ꝙ diuerſitas illoꝝ modoꝝ ẽ ex diuerſitate opationũ
untien iraſcibilis ad arduũ.ſic cõcupiſcibilis ad bonũ.⁊ ſicut illiꝰ ſummi boni q põt diligi vel optari ſibippi.⁊ põt
1tclinc⸗ alie due vires babẽt vnitatẽ in ſe.ſic ⁊ ia ↄcupiſcibi optari creature qᷓ nata ẽ in potẽtia btificari.vñ diuer
1emnutobt⸗ lis.ſed rõnalis in credendo verũ nõ bʒ pfici niſi vna ſitas illoꝝ nõ vnit ex diucrſitate pᷣncipalis obiecti.
odchic virtute.ſily ⁊ iraſcibilis in expectãdo arduũñ.ergo ſii· ex varia oꝑatiõe ipiꝰ.⁊ ꝓpfea nõ ſcquit᷑ ꝙ ſit diuerſi⸗
iͦenn videt ꝙ cõcupiſcibilis in amãdo bonũ nõ habeat ni tas in vᷣtute moucnte.qꝛ diuerſitas ↄꝑatiõis obiecti
naulpen ſi vnã ſolã virtutẽ.ſed hec ẽ cparitas.ergo ⁊c.¶¶ Itẽ noõ ſufficit ad facidũ hitũ diuerſificari.¶ Ad illʒ qð
n Dic quãto aliquid eſt magis vnitiuũ tanto magis babet obijcit᷑ ð ſapia ⁊ ſcia.latria ⁊ dulia.dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſile
m mm in ſe vnitatem.ſed virtus charitatis inter ceteras vir qꝛ ſapia negociat᷑ de etnis ſᷣm rõnes et᷑nas.⁊ ſcia de
uti tutes eſt pᷣcipuc vnitiua.cum ipᷣa ſit vinculũ ꝑfectio tꝑalibꝰ ̃m rõnes tꝑales.⁊ iõ diuerſas rõnes babẽt
gnng nis. ſicut dicit᷑ ad Coł.iij.ergovidet᷑ ꝙ charitas inter m qs dirigunt᷑ ⁊ in actibꝰ ſuis regulant᷑. Sʒ chari/⸗
nſ i ccteras virtutes teneat vnitatem.ergo nõ habet ſub tas vnã ſolã habet rationẽ mouentẽ videlicʒ ipſam
tun eo, diuidi p alias ſpecies. ¶ Item in omni genere ĩ lus ſummã bonitatẽ.que cũ ſit ſumme amabilis.⁊ ꝓut ẽ
e, otingit repire oꝛdinem motoꝛũ.neceſſe eſt eſſe ſtattů i ſc.⁊ ꝓut ꝑticipat᷑ ĩ crcatura.vtroq; mõ charitas eãᷓ
voe in vno.ſed charitas omnibus virtutibus anime im/ amat.⁊ ſic h vnã rationẽ motiuã.et ꝓptea nõ dʒ ſic

pvcrat ⁊ omnes mouet. tam theologicas ꝙᷓ carqina⸗

diucrſificari ſiẽ ſapia ⁊ ſcia Eodẽ mõ dicẽdũ latria

18

19

tati ſiue poteſtati. Sic charitas adheret ⁊ adherẽ fa/

vnitiuã quãdã dicimus virtutẽ.⁊ qꝛ vnũ eſt illud bo

virtꝰ duplex.

⁊ de dulia ſicut in p̃cedẽtibus eſt oſtẽſum diſ.ix.( Ad

illucd qd obijcit᷑ de differentia cõtemplatiue 2 actiue.
dicendũ ꝙ cõtemplatiua ⁊ actiua vita nomiat ſtatũ

ſiue virtutis exercitiũ. Diuerſitas aũt ſtatus vel exer

cicij non inducit diuerſitatẽ in habitu.ſed diuerſitas
pncipalis obiecti. Ande cedeʒ virtutes ᷣm diuerſos
ſtatus ⁊ diuerſum exerciciũ dirigũt hoĩem in vtraq;
vita.ſicut fides dirigit hominẽ in cõtemplationem ⁊
opꝑationem. ꝗpter hoc nõ ſequit᷑ ꝙ chanias eo ꝙ ad
actiuã vitam ⁊ cõtemplatiuuã dirigat ⁊ babilitet ſit
d illud qd vltimo obijcit᷑ de amoꝛe
amicicie ⁊ cõcupiſcẽtie.dicendũ ꝙ ſicut dictũ eſt in pᷣ
cedentibꝰ de actu cõfidẽtie ⁊ expcctatiõis.ꝙ vnꝰ ba/
bet ex altero oꝛiri.⁊ vnus aliũ quodãmõ includit.ſic
amõꝛ amicicie quodãmõ amoꝛẽ cõcupiſcentie. Qui
em̃ eſt amicꝰ alij optat ei aliq; bonũ.⁊ dũ optat illðᷣ
bonũ.⁊ ipᷣm bonũ optatũ facit cõcupiſcere ⁊ cidẽ fa⸗
cit adherere. VUnde ſicut ſpes innitit᷑ ſumme imenſi/

cit ſumme bonitati. ⁊ ille eſt eiꝰ gctus pᷣmus ⁊ vnicꝰ.

ex quo oꝛit᷑ ⁊ in q̊ claudit᷑ amoꝛ cõcupiſcẽtie ⁊ amoꝛ

amicicie. Et ꝓpterea ſicut ſpes nõ diuerſificat᷑ ꝓpter

actũ cõfidentie ⁊ expectatiois.ſic nec charitas ꝓpter

actũ amicicie ⁊ cõcupiſcẽtic. Oꝛ aũt adherere deo ſit
actus charitatis pᷣncipalis. Augꝰ. ſatis expᷣſſe dicit ĩ
libꝛo de moꝛibꝰ eccleſie.Et apłus.j.Coꝝ.vj.Qui ad-
heret deo vnus ſpũᷣs eſt. Et Dionyſiꝰ de diui.noibꝰ.
Amoꝛẽ ſiue diuinũ.ſiue naturalẽ.ſiue intellectualeʒ.

nũ cui pᷣncipaliter charitas vnit. hinc eſt ꝙ charitat

)

bhabitꝰ vnitatẽ habet ſicut pᷣus oſtẽſum eſt.

Queſtio. iij. c
¶ Atrũ habitus charitatis ſit mere gratuitꝰ.an ali/
quid addat vltra gratiã ſic habitꝰ aliarũ virtutũ. Et
ꝙ ſit idẽ charitas oino qð gratia nihil addens vltra
videt᷑ ꝑ illud qð dicit Ambꝛo.Charitas eſt mat᷑ oim
virtutũ.qꝛ omnes infoꝛmat.ſine q̃ nulla eſt vera vir/
tus.ſed eſſe foꝛmã virtutũ gratuitarũ ſᷣm ꝙ gratuite
ſunt eſt ꝗꝓpꝛiũ ipᷣius gratie gratũ facientis.ergo ſi hoc

competit ip̃i charitati.videt᷑ ꝙ in nullo differat a gra

tig. ¶ Item Augꝰ. xv. de trinitate.dicit ꝙ excellẽtiſſi
mũ inter dona dei eſt caritas. ſed gratia gratũ faciẽs
eſt excellentioꝛ q; gratia gratis data. ergo videt᷑ ꝙ ſi

charitas eſt excellẽtiſſima inter cetera tona. ꝙ g ip̃a

ſit mere ⁊ pure gratia gratũ faciẽs nihil habẽs vltra.
¶ Itẽ Hugo de ſancto Aictoꝛe.in libꝛo de arra ſpõ⸗
ſe. Scio anima mea ꝙ amoꝛ eſt vita tua.ſed animã
viuificare q;tum ad eſſe moꝛis eſt ꝓpꝛiũ ipᷣius gratie

gratũ faciẽtis.ergo videt᷑ ꝙ charitas ſit ipa gra mere

⁊ pure.¶ Item facere gratũ ⁊ acceptũ deo eſt ꝓpꝛie
Pꝛiũ ipſius gratic.ſed charitas coipᷣo ꝙ charitas eſt
reddit deo hominẽ charũ ⁊ acceptũ.⁊ opus facit me⸗
ritoꝛiũ.ergo videt᷑ ꝙ nihil aliud in ſe babeat qdð ſuꝑ

rsatiã gratũ facientẽ aliquã additionẽ faciat vel per

.2

qð a gratia differat. ¶ Item omnis habitus virtutũ

·qjui aliqd addit ſup gratiã gratũ facientẽ aliquo mõ

7

manet cuʒ culpa.nec tollit᷑ totaliter ꝑ peccatũ.ſᷣ cha/

titas oino tollit᷑ ꝑ culpam.ergo nihil oino addit᷑ ſuꝑ

creſcit in amoꝛc.

Cõtra Werñ. de amoꝛe dei ca. xj. Nolũtas
reſa amoꝛ in charitatẽ.charitas in ſapiẽ/
tiꝗ. Et paulo poſt. Mibil em̃ aliud eſt amoꝛ. ᷓ vehe/

gratiã.

mens in hono volũtas. Per ſe em̃ lona volũtas ſim⸗

plex eſt affectus.ſi ergo affectus vebemẽs eſt de eſſen
tia chari tatis. affect?hmõi aliud ẽ ꝙᷓ gra.ergo habi⸗

m..

tus charitatis adadit alidqd vltra. ¶ Itẽ nibil genera⸗

le fit ſpeciale niſi ꝑ aliquã additionẽ. ſed gra genera/

lis ⁊ cõmunis eſt ad omnẽ virtutẽ. charitas auteʒ eſt
ſpecialis virtus.ergo neceſſe eſt charitatẽ aliqͥd adde
re vltra gratiã. ¶ Itẽ babitꝰ qͥ cõtinue ẽ in actu ſuo
differẽs eſt ab eo qͥ nõ eſt cõtinue in ſuo actu. ſed gra
ẽ cõtinue in actu gratificãdi.charitas aũt nõ eſt coti/
nue in actu ſuo qͥ eſt diligere.ꝗᷓ charitas ⁊ gra aliquo
mõ differũt. aliquid igit᷑ habet in ſe charitas qd eſt a
gratia diuerſum.cũ ergo ſit habitꝰ gratuitꝰ.videt qꝙæ
aliquid addat ſuꝑ ipſam gratiã. ¶ Itẽ babitus alia⸗
rũ virtutũ dant᷑ ipᷣis potentijs ad ipᷣarũ expeditionẽ

vltra gratiã gratũ facientẽ. ſᷣ vis cocupiſcibilis adeo

indiget expediri ſicut rõnalis.cum ſit coꝛrupta ⁊ infe

„

cta.ſi ergo virtus ꝑficiens rõnalem vt fides cõtinet

aliquid gre gratis dar Rieer vari ratõne imo multo

foꝛtioꝛi charitatẽ aliquid addere ſi, upꝛa gratiã gratũ
facientẽ. ¶ Itẽ omnis habitus qui ꝑ aſſucfactionẽ ⁊
frequẽtiã recddit potẽtiã facilioꝛẽ ad actũ ſine augmẽ
to gre Gratu faciẽtis aliquid cõtinet in ſe pᷣter gratiã
gratiũ facientẽ.ſed charitas eſt hmõi ſicut patet.ergo
chatitas aliqͥd addit ſupꝛa gratiã. Pꝛeterea pꝛobat
ꝑ hoc ꝙ tanto habitus eſt ꝑfectioꝛ quãto potentiam
reddit facilioꝛẽ ⁊ expeditioꝛẽ ad actũ. Si ergo babitꝰ
charitatis aliquo mõ poteſt ꝓficere nõ ꝓficiente gra
gratũ faciẽte.neceſſario opoꝛtet ponere ꝙ differat ab
ea. ¶Re ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ cir/
ca hoc eſt duplex modꝰ dicẽdi.Quidã em̃ dicere vo⸗
luerũt ꝙ charitas eſt oino idem cuʒ gratia ꝑ eſſentiã
ſola relatiõe differẽs.dicit᷑ em̃ gratia inqᷓtũ regit ⁊ di
rigit volũtatẽ.⁊ hoc videt᷑ ſignificare ipᷣm chanitatis
nomẽ.⁊ apls videt᷑ innucre.⁊ ratio appꝛobare. No⸗/
mẽ ipſuʒ ſignificare videt᷑.qꝛ charitas dicit᷑ a charis
grece qð idẽ ẽ qð gr̃a. VXñ cũ hec virtꝰ nõ habeat aliã
noiatõʒ niſi a gra.nõ videt᷑ ꝙ aliqͥd ſupaddat ſᷣm rẽ.
Aplus em̃ hoc inſinuare videt᷑ cũ eam ceteris virtu/⸗
tibus anteponit ⁊ ſuꝑponit.hoc enim nõ faceret niſi
magis pure haberet ronem boni.⁊ hocipᷣm ißemet in⸗
nuit ꝙ alie virtutes poſſunt eſſe infructuoſe ⁊ recipe
admixtionẽ mali.charitas vo minime.⁊ ꝓpterea vi⸗
det᷑ charitas ſm teſtimoniũ aplicũ eſſe mera ⁊ pura
gra gratũ faciẽs.cũ ſit bonũ puriſſimũ ⁊ excellentiſſi⸗
mũ. Ratio etiã appꝛobare videt᷑.qꝛ cũ ipa voluntas
ſit ſuᷣmũ in aia a q pendet tota rectitudo viriũ infe/
rioꝛũ.⁊ que imediate vnit᷑ ip̃i deo.ideo vendicat ſibi
totũ pᷣncipiũ rectitudinis.⁊ hic ẽ ꝙ gr̃a qꝗ̃ pficit alias
potẽtias aie.ſpecialioꝛi mõ pficit voluntatẽ.ꝓpterea
lic; alias potentias pficiat cũ habitu gre gratis date.
ipam potentiã diligẽdi ꝑficit ꝑ ſe. ⁊ ſm ꝙ illaʒ pficit
ſic caritas aptellat Ee ſic videt᷑ ſatis rõnabile dicere
ꝙ gra ⁊ charitas idẽ ſunt ꝑ eſſentiã.⁊ differẽtes ſola
relatiõe.⁊ rõne illiꝰ relatiõis cõnumcrat᷑ cũ alijs vᷣtu
tibꝰ.⁊ ab alijs diſtinguit᷑ ⁊ quodãmõ ſpecificat᷑. et ꝑ
ᷣ vedinari ſatis facilit᷑ vident᷑ rõnes ad oppoſitũ qᷓ
oñdũt ꝙ charitas aliqͥd addat ſupꝛa graʒ. nõ em̃ cõ/
cludere vidẽt᷑ neceſſario ꝙ charitas aliqͥd addat ab⸗
ſolutũ. Vñ ad oia illa incõueniẽtia declinãda ſuffici⸗

ens videt᷑ eẽ ꝙ addat ſolũ reſpectũ ad opus detmia/
tũ.

Eſt ⁊ aliꝰ modꝰ dicẽdi ꝙ; cbaritas vltra gras gra/
tũ facientẽ dicit aliquẽ habitũ qͥ mediẽte aſſueſcit ipa
potẽtia diligẽdi ad actũ ꝓpꝛiũ.⁊ H̊ quidẽ dicũt eẽ ne/
ceſſari.tũ ꝓpt cẽntialẽ differẽtiã ꝗᷓ ẽ int alias virtu/

tes ⁊ charitatẽ. q̃ quidẽ nõ põt eẽ ꝑ diuerſitatẽ ꝗᷓ ſit
gra gratũ faciẽte.cũ ipa ſit vna ſicut in.ijli.oñſuʒ eſt.

129

ontn
iui
gifte
ligc⸗
t Get
Gammit
Chiti
tdlcct
aſte
lnse
Nin

zpt

Ahſtcſe

4

jtnit
iptan
Cnüdeg
ſagin
orte
rgi

) Mröne

zwoott
nui
1ctie
ſſbe⸗
Pench⸗
fialben
Uerde
Kbreed
ſlnas⸗
onüfs
s

duer
it
Gitif
nenſa
tuagen
wope
ſochor⸗
fnohn
uſchy
Vn
ern
glarng

itte,
wifug
drag
Uun i
se
kinmiſ
PWemene
ingüii
Aiit
entinfi
üſannug
Guatoggnn
Spe
eno gm
gegmn
ctroni,e
ahgnir
ajtand
Kogenſ
NNtrdlzi
fnacere
iinet n
Nice
cüfinmn
Nic
iteitun
R
Piniſren
.1NNNN.
ts iniin
gi miini
mcniinhi
nöͦhot /
ni,

Di.

—

. BT
—— —

tñ etiã pter actus ipſiꝰſpecialitatẽ ⁊ difficultatẽ re/
ſpectu cuiꝰrcquirit᷑ hitus ſpecificãs ⁊ det᷑ninãs gra

tiam ad talẽ vſum. ⁊ habilitãs potentiaʒ vt exeat in
actũ ſuũ.Et huic mõ dicẽdi ſatocoꝛdat aucts berñ.

q̃ dicit in.xj.ca.de amoꝛe dei ꝙ libera volũtas data ẽ
hoi.q̃ cũ adiuuãti ↄcoꝛdat.grã virtutis accipit pfe/

ctũ ⁊ nomẽ.et amoꝛ efficit᷑. cũ vo ſibi dimiſſa ſeipſa

frui vult.in ſeipᷣa patit᷑ defcctũ.et q̊t vicia tot vicioꝝ
ſoꝛtit᷑ noia.vt cupiditatis.auaricie.luxurie ¶ Ex quo

innuit᷑ ꝙ aliqͥd ẽ ex ꝑte volũtatis nr̃e qdð aducniẽte

gra fit vᷣtus.⁊ nõ niſi virtus charitatis de q loquit᷑
ibi.charitatis hitus vltra grãm ᷣm ipᷣm aliqͥd di/

cit. Satis etiã videt᷑ hec põ ↄſona rõni.qꝛ ſicut ſides

cõcernit aſſenſũ.ſic charitas cõcernit affectũ.⁊ ſicut

cognitio aliqͥd ẽ differẽs a grã gratũfaciente.ſic etiã

et dilectio.et ſicut fides ↄcernit cognitionẽ.ita chari

tas affectionẽ. ſm illud qð dicit aug in ſoliloq̃. Chba
ritas ẽ rectiſſima ai affectio q diligt᷑ deus ꝓpter ſe.⁊
ꝓximꝰ ꝓpter deũ.Et ipᷣm idẽ dẽ in li.de ſpũ ⁊ aĩa cir/

ca pᷣncipiũ. oꝛdinãdi ſunt ai affectus ad id qð debẽt.

vt virtutibꝰ ꝓficẽ wſſint.Et paulopoſt.amoꝛ ꝑ odiũ

ſui ꝓficit i amoꝛẽ dei ⁊ ꝓximi. Satis videt᷑ rõni cõ

N
—

ſonũ dicere ꝙ ſicut virtꝰ fidei aliquẽ habitũ ↄcernit
pᷣter grãm gratũ facientẽ.ſic ⁊ hitus charitatis.ct B
ſatis vident᷑ rõnabilit᷑ oñdere rões ad iſtã ꝑtẽ addu

cte. Si qᷓs ̊ velit hãc ꝑtẽ ſuſtinere.ſatis põt faciliter
ad rõnes qꝗᷓ adducũt᷑ in ↄꝛiũ rũdere.¶ Ad illud qᷣ

pmo obẽ ꝙ charitas infoꝛmat ceteras virtutes qd ẽ

Pꝛiñ ipſiꝰgrẽ.deᷣm ꝙ ẽ loq̃ de virtutib? qᷓtũ ad eſſe.
⁊ ꝙᷓtũ ad bene eẽ.⁊ qtũ ad bene opari.Si qtũ ad eẽ
ſic qlibet virt? bʒ in ſeipſa pꝛiã foꝛmã p quã diſtin/
guitur ab alia. vt fides a ſꝑe. Si aũt loqmur de ipſis

Ftũ ad bene eẽ.ſic infoꝛmant᷑ a grã ᷓ facit ipſas gra
tuitas ⁊ deo acceptas. Si loqmur de virtutibꝰ qᷓ;tuʒ

22

23

ad bene opꝑari.ſic infoꝛmãt᷑ a charitate q̃ eſt ppndus
inclinãs ⁊ faciẽs tendẽ oꝑatioues oim virtutum ad
bonũ finẽ.⁊ ſic alio mõ infoꝛmat grã.alio mõ chari/
tas.et ꝓpterea nõ ſequit᷑ ꝙ int᷑ charitatẽ ⁊ grãm nul
la ſit eſſential dꝛia. ¶ Ad illud qdð obꝛ ꝙ charitas ẽ
nũ excellentimimũ.ddm ꝙ charitas nõ ſepatur a
grã q;uis aliqͥd addat ſupꝛa ipᷣam.iõ excellentia gre
gratũ faciẽtis attribuit᷑ charitati.⁊ hinc ẽ ꝙ etiã no/
men ſoꝛtit᷑ grẽ.⁊ pᷣponit᷑ oibus virtutibꝰ ab aplło qᷓ

tũ ad eius excellentiã ⁊ dignitatẽ.et ꝓpterea nõ ſeq/

tur qꝙ ipſa nihil addat vltra grãm.qꝛ in ila ↄꝑatõne
nõ cõparat᷑ ad dona gratuita ſᷣm ꝙ gratis ſunt.ſcd
hm ꝙ ſunt grẽ gratis date.⁊ hB̊ in illis pᷣponit᷑.quia
nũqꝙ; charitas ſeꝑat᷑ a grã.qᷓeuis ab ea poſſint ſeꝑari
alia vona gratuita. ⁊ iõ dꝛ donñ excellẽtiſſimũ eẽ int
cetera. (24 illud qd obẽ ꝙ amoꝛ eſt vita aie.dom
ꝙ ſicut in vita nature viuere dꝛ duplr. vno mõ ꝓut
eſt actꝰ pᷣmus.alio mõ ꝓut eſt actus ſcs.⁊ pᷣmo mõ
eſt ab aie eẽntia.⁊ ſcdo ab aie potẽtia.ſic intclligẽdũ
eſt in eſſe moꝛis ꝙ viuere ꝓut ẽ actus pᷣmꝰẽ ab ipſa

grã viuificãte ipſã animã totã.sᷣ ꝓut eſt actus ſcðs

eſt ab ipᷣa virtute. ⁊ quis poſſit attribui om̃i virtuti
ratuite.vtpote ipſi fidei m illud qð dẽ Rom̃.j. Ju

tus ex fide viuit. potiſſime tñ attribuit᷑ ipſi charita
24 ti ꝓpt᷑ magnã affinitatẽ quã bʒ ad grãm.
qð obꝛ ꝙ charitas reddit deo acceptũ et gratũ.dom
