aliquid patit᷑ vel recipit
ſi eſt in cognitiõe. Similit

81

„

Dicendũ ꝙ verũ eſt. ſed ad hoc ꝙᷓ videamꝰ deũñ noꝝ

nifeſtat qdð habet in ſe. Et ſic dicit Criſo.q angeli nõꝰ opoꝛtet ꝙ de ipᷣo iudicemꝰ in ſe.ſed ſufficit ad caraʒ

viſionem ab ipſo fonte lumis illuminari.⁊ illumina⸗
tũ oculũ etiã in iᷣm ꝓtendere intuendo. et iudicars
de ipſo intuitu.cuʒ non poſſit attingere ad hoe vt de
ipſa ſumma veritate iudicet.ſed pᷣm ipᷣaʒ iudicet ani
ma de ſeipſa ⁊ de ſua cognitiõe. Hibil tamẽ impedit
aliquo mõ accipiẽdo iudiciũ ſᷣm ꝙ requirit᷑ ad viſio
nẽ quin poſſit concedi ꝙ aia beata certiſſime iudicet
illud eſſẽ ſummũ lumẽ qð intuet᷑ ſicut in pᷣmo libꝛo
fuit habitũ.Et huic nõ repugnat verbũ Aug. Otũ⸗
cũq; em̃ ſiue intuitus ſiuc iudiciũ videat᷑ in ſe babe⸗
re naturã actionis.tamẽ reſpectu diuini luminis a q
cauſat᷑ eſt paſſio ⁊ effectus. Ande ꝙ aia videat deuz
in ſe boc nõ eſt qꝛ anima poſſit ſupꝛa decũ.ſed magis
q deus poſſit ſupꝛa ipᷣaʒ adeo vt aia ꝑ diuinã poten
tiã ⁊ influentiã elcuet᷑ ſupꝛa ipſaʒ. Hec autẽ que di⸗
cta ſunt de anima chꝛiſti. generaliter valent ad q̃ſtio
neim de viſione dei. ſimilit᷑ que ſequunt᷑.
Onſequẽter querit᷑ de cognitiõe quã aia xpᷣi
habuit in vᷣbo. Et circa hoc q̃runt᷑ tria. Pꝛi/
mo querit᷑ vtrũ in eodẽ hitu cognoſcat vᷣbũ
⁊ alia in vbo.Sccũdo q̃rit᷑ vtruzʒ aia cognoſcat actu

in verbo q̃ cognoſcit habitu. Tercio q̃rit᷑ vtrũ ĩ ver./

bo noſcat oia quecũq; nouit verbũ.
— ADugſtio.j]. „
¶ Utrũ aia xpᷣi eadẽ cognitiõe qᷓ̃ cognoſcit verbuʒ.
cognoſcat alias res in verbo.Et ꝙ eadẽ videt᷑.Aug.
ſuꝑ Geñ.ad literã dicit ꝙ angeli tripliciter cognoue⸗
mũt res. videlicʒ in verbo.in ſcipᷣis.in ꝓpꝛio genere.S
cognitio quã angelus habet i verbo de re. diſtincta ẽ
a cognitõne qua angelꝰ habet de rei ſeipſo.ſed ange⸗
lus in ſeipſo cognoſcit res ꝑ ſpeciẽ aliquã ſibi dataʒ.
ergo videt᷑ ꝙ ea cognitione que eſt in verbo cogno/
ſcat res nõ mediãte aliqua ſimilitudine ipᷣiꝰ rei.pᷣter
illam que ẽ in verbo.ergo eadẽ cognitiõe qua cogno/
ſcit verbũ. cognoſcit rem aliã in verbo. ¶ Itez ver⸗
bum eſt ſufficiens ratio cognoſcẽdi omnia alia a ver
bo. tanq; exemplar eſt ratio cognoſcẽdi exemplatoꝝ.
ſ cognoſcere ſufcientẽ rationẽ alteriꝰ G nõ eſt aliud
q; cognoſcere ipſaʒ rem.eadem em̃ eſt cognitie ratio
nis cognoſcendi ⁊ ipſiꝰrei cognite.ergo eadeʒ cogni⸗/
tiona ꝗᷓ aia cognoſcit verbũ cognoſcit res alias a ver
bo. ¶ Itẽ meliꝰ cognoſcit᷑ res in diuino exempꝑlari
ꝙ cognoſcat᷑ ĩ ſe. melius etiã cognoſcit᷑ ꝑ diuinũ ex⸗
emplar qᷓ; cognoſcat᷑ ꝑ ꝓpꝛiã ſimilitudinẽ.ſᷣ eadẽ co/
gnitione qua qͥs cognoſcit ſimilitudinẽ rei.cognoſcit
ipſam rem. ergo ⁊c. ¶ Itez ſi ſilitudo rei in Heculo
nullo mõ differret ab ipo ſpeculo. nibilominꝰ eades
cognitione qua cognoſcerct᷑ ipᷣm ſpeculũ.cognoſce/

ræt᷑ ipᷣa ſilitudo rei ⁊ ipᷣa res.ergo cũ in verbo eterno

–

nõ differat ſimilitudo rei äo. nam ißm eſt exem⸗
plar ⁊ ratio cognoſcẽdi.videt᷑ ꝙ eadem cognitõne q̃
quis nouit verbũ.cognoſcat ⁊ res in verbo. ergo aia

chhꝛiſti ꝑ eundẽ habitũ cognitionis cognoſcit verbuz

ꝛZalia in ipſo. ¶ Item ſi animg chꝛiſti cognoſceret rẽ
in verbo ꝑ aliũ habitũ ⁊ aliã ſimilitudinẽ ꝙᷓ cogno/
ſcat ipſm verbũ.aut illa ſimilitudo eſſet vns.aut mul

te. Ana non poteſt eſſe.qꝛ vnaqueq; res creata ba/

bet fumilitudinẽ ſibi ꝓpꝛiã ĩ genere creature. Si mul⸗

te. ergo cũ nõ ſit ſtatus in multis ſed i vno.cognitio

gliaru rerũ a verbo in ipio verbo nõ ſpectaret ad co⸗
gnitionẽ gloꝛie in qua eſt ſtatus ⁊ quies. ergo ſi hoc

eſtincoueniens. reſtat ë eodem babitu cognitionis

op
tunabant
Glutmt
hlsſebit
gſumnd
ſtäfome
ſpleck
gigacn
ineißus
winßßor
ctirch
Mab.
ſotnee
Hoſatalt
cerbo
Potekaſf
ergoadh
Accoge⸗
ſonverd
ſck intne
ſoſoli
omgi
in rd⸗
fnſatſi
cindane
urpron
Nooptäin
nret
Cenper.
giinpoe
ſepfunve
ſctrosã
ogroſere
Cleſactie
blsao
Nnsi⸗
NedoN
Kihlom
Gkeren
ſoumtd
.
Nua⸗
ſutint
lgep
lltin
golort
chifito
Mepenn
T
tnscognit
ſend
gnoſce⸗

Cpotetin
re o
ſeang. P
Cgeoſen
boc
Roſcne
fealinit
bo⸗
gipſutn
Pralin
lune⸗

danc ni
nrti uß
aeſanmi
agieni
ocqin
kmz a
. Cacoiir
nerod.
nderriitr

8 4. .
akend

ne rcinmt⸗
Geichrig
HöeN N
clinn
ainii⸗
ucickagitt
denſn

re ipſum verbũ ⁊ ſi nõ cogno

7
,L--
— —

XIIII.

quo cognoſcit᷑ ĩm verbũ.cognoſcunt᷑ ⁊ alia i verbo ſcendi omnia. Om ergo verbũ eternũ pꝑ idem eſt ra

tam ab anima xpᷣi qᷓ; ab alia aia beata.¶ Sed cõtra.
Sicut materia ſe habet ad foꝛmã.ita intellectꝰ poſſi/
bilis ſe habet ad res quas cognoſcit.ſᷣ impoſſibile eſt
ꝙ ſummũ ens det eſſe ipᷣi materie niſi impꝛimẽdo ali/
quã foꝛmã creatã ipi materie diuerſam a ſe.g impoſ.
ſibile eſt ꝙ ſummũ lumẽ faciat intellectũ poſſibilẽ ali
quid actu intelligere.niſi impᷣmat ei ſpeciẽ in ſimilitu
dinẽ ipᷣius rei cognite.ergo cognitio aliarũ rerũ a xer
in ipo verbo aliquid plus exigit qᷓ; cognitionẽ ipᷣiꝰ
verbi.⁊ eſt ꝑ aliam rõnem cognoſcẽdi qᷓ; ſit cognitio
ipſiꝰ verbi. ¶ Item ad hoc ꝙ intellectꝰ aliquid intel
ligat. neceſſe eſt ivᷣm aſſimilari rei cognite.ergo cũ co/

gnoſcit alia a verbo.neceſſc eſt ipᷣm aſſimilari nõ ſolũ
ipſi verbo ſed etiã alijs a verbo. Sed alijs a verbo nõ
poteſt aſſimilari niſi ꝑ ſuſceptões ſimilitudinũ aliaꝝ.

ergo ad boc ꝙ intellectꝰ aliquis crcatus ſiue xpᷣi ſiue

aliꝰ cognoſcat alias res in vᷣbo.nõ ſufficit cognoſcere
ipm verbñu.

tẽ ſi aſpicerẽ ad aliquã rẽ aggenera/
ret᷑ in me ſilitudo illiꝰ rei. Silłr ſi aſpicerẽ ad ſꝑeculũ.

nõ ſolũ aggeneraret᷑ ĩ me ſilitudo ſpeculi ſ etiã ſilitu-
do rei.̊ ſi verbũ cternũ cõtinet in ſe ydeas rerũ oim.

ita generabunt᷑ ſimilitudines reruʒ in aia aſpiciente
ipᷣm.ſicut ſi anima contueret᷑ ipᷣas res.ergo videt᷑ ꝙ

res in verbo nõ tm̃ coguoſcit᷑ ab intellectu creato per
ipſum verbũ.ſed etiaʒ ꝑ Clrrehnen impᷣſſas.ergo

ꝓ cognitionẽ aliã ⁊ alia. ¶ Itẽ contingit cognoſcere

ipſum verbũ vt lucem. ⁊ cõtingit cognoſcere ip̃ᷣm vt

cxemplar. Lũc auteʒ cognoſcit᷑ verbũ vt exemplar.
qñ in ipſo cognoſcunt᷑ alia.ſᷣ impoſſibile ẽ cognoſce/
re ipſum verbũ lucẽ quin infundat᷑ nobis lumen qd
facit nos cõfoꝛmes ipſi luci.ergo impoſſibile eſt ipᷣm

cognoſcere vt exemplar.qͥn infundat᷑ nobis cognitõ

que facit nos cõfoꝛmes ipſis eternis ydeis ⁊ rationi/

bus. ergo nec aia chꝛiſti alio mõ qᷓ; iſto cognouit. Si

dicas ꝙ idem eſt ⁊ qd aſſimilat᷑ ipſi verbo vt luci.cet
verbo vt excmplari. onera Pombat eſt cognoſce⸗/
ceret᷑ res cuiꝰ verbum
eſt exemplar.ergo videt᷑ ꝙ alia ſit ratio ꝑ quã qͥs cõ/
foꝛmat᷑ ipſi verbo vt luci.⁊ ipſi verbo vt exemplari.
IDees intelligamꝰ ꝙ aliquis in verbo cognoſcat rẽ
aliquã vidẽdo ipᷣm verbũ.⁊ poſt deſinat videre.ſicut
fuit in raptu Pauli.poſſibile eſt talẽ poſtq; deſijt vi/

dere ipſazʒ verbi eſſentiã habere memoꝛiã eius quod

vidit in verbo.hoc autẽ nõ eſſet niſi res in verbo co/
gnoſceret᷑ alia cognitione qᷓ; ĩm verbũ.ergo anima
chꝛiſti ⁊ oninis alia aia ſi cognoſcat res in verbo.hoc
nõ ẽ ꝑ eandẽ cognitionẽ ſed ꝑ cognitionẽ aliã ⁊ aliã.

25 ¶R' ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ babi/

tus cognitiõis numerari habet penes rõnem cogno/
ſcendi.OQm̃ ergo verbũ eternũ eſt ſufficiẽtiſſima ratõ
cognoſcẽdi oĩa alia a ſe.qð patet.qꝛ ſcipſo cognoſcit
oĩia.ieleo ad hoc ꝙ aliquis cognoſcat res in eerbo.nõ
opoꝛtet in ipᷣo eſſe geminã cognitionẽ ipᷣius verbi et
ipᷣiꝰ rei cognite. Geminã dico qᷓ;tũ ad habitũ cogno⸗
ſcendi. ter hoc ꝙ habens deifoꝛmitatẽ gloꝛie ꝑ quã
cognoſcat ipſum verbũ.habet vnde aſſimilet᷑ ipi ver

bo.qð eſt pfecta ratio cognoſcendi oia alia.⁊ ita co/

gnoſcendo verbũ habet habitũ quo poſſit cognoſce/
re alia.ita ꝙ habitus ille ꝓut dicit᷑ eſſe verbi ⁊ alioꝝ

a verbo.nõ differt niſi ſola comꝑatiõe. Per idem em̃

qꝙ ipſum verbũ eternũ eſt lux ⁊ veritas in ſe eſt exem
plar aliarũ rerũ.⁊ ideo qui habet vnde cõfoꝛmet᷑ ipſi
ſumme veritati. babet vnde cõfoꝛmet᷑ ratiõi cogno/

tio cognoſcẽdi ſe ⁊ alia.ideo dico ꝙ anima xpᷣi eodes

habitu q̊ cognoſcit ipᷣm vᷣbũ.cosſcit res ĩ vbo. exiſtẽ/
te ſola differẽtia qᷓtũ ad cõpationẽ ſiue reſpectũ.Cõ/⸗
cedẽde ergo ſunt rõnes que hoc oſtendũt.

¶Ad ul

qð pᷣmo obijcit᷑ in contrariũ ꝙ neceſſe eſt intellectuʒ

26

poſſibilem foꝛmari ad ſimilitudinẽ rei intcllecte ⁊c.

Dicendũ ꝙ non eſt ſimile.qꝛ quis deus nulliꝰ poſſit

do ei eſſe complemẽtũ.põt tñ ꝑ ſeipᷣm intellectũ fa⸗
cere cognoſcere aliqd quodcũq; creatũ.Et ſi tu obij/

cias ꝙ neceſſe eſt intellectũ poſſibilẽ aliquo mõ foꝛ/

4

mari ad hoc ꝙ aliquid intelligat in actu. Dicendũ q;

ſic eſt in ꝓpoſito. Foꝛmat᷑ em̃ ab aliquo.ſed hoc non

eſt aliud q; ĩa influentia lumis eterni.ꝑ quã efficit
deifoꝛmis ⁊ cõfoꝛmis ipſi verbo qð eſt ratio cogno/

eſſe foꝛma ꝑfectiua. pdteſt tñ eſſe foꝛma exemplaris ?
rõ cognoſcẽdi.iõ q;uis nõ ꝑficiat matcriã ꝑ ſeiſßm daãa

ſcendi alia.⁊ ideo ꝑ cõſequẽs efficit᷑ in actu reſpectu

alioꝛũ cognoſcibiliũ a verbo ⁊ ꝑ ſilitudinẽ verbi.qð
quidẽ verbũ qꝛ eſt ſilitudo omniũ.efficit᷑ quodãmõ

ſile omnibꝰ.ideo non opoꝛtet ei dari nouũ habitũ ad

cognoſcendũ.Et ꝑ hoc patet rñſio ad ſequẽs qð obij
cit.ꝙ neceſſe ẽ cognoſcẽs aſſimilari cognoſcibili.qm̃

aſſimilatio que ſufficit ad cognitionẽ nõ tm̃ eſt ꝑx ſpe
ciẽ acceptã a re.vel etiã ꝑ ſpeciẽ appꝛopꝛiatã ipſi rei

verũetiã ꝑ aſſimilationẽ ad illud qdð eſt ratio cogno/
ſcendi cetera. / 2 illud qð obijcit᷑ ꝙ ſi aſxlcerẽ ad

28

rem aggenerarct᷑ i me ſimilitudo rei.⁊ ſimiliter ſi ad
ſpeculũ aggeneraret᷑ in me ſilitudo ſpeculi ⁊ ipſiꝰ rei.
Dicendum ꝙ ſi in ſpeculo nõ differret ſimilitudo rei

ab ipᷣa foꝛma ſpeculi.nõ opoꝛteret ꝙ in me aggenera

ret᷑ alia ſimili ᷣudo cognoſcẽdi reſpectu ipſiꝰ ſpeculi.

⁊ reſpectu ipſiꝰ rei relucẽtis in ſpeculo.⁊ ſic intelligẽ/

dum eſt in ꝓpoſito. qm̃ ydea in deo nihil aliud eſt q

ipſa veritas eterna.ſicut oſtenſum fuit in pᷣmo libꝛo.
Ad illud qð obijcitur ꝙ impoſſibile eſt me cogno

tet ꝙ ꝑ aliud ⁊ aliud fiã cõfoꝛmis ipſi vt eſt lux ⁊ vt

29
ſcere lucẽ eternã qn fiã ei cõfoꝛmis ꝑ influentiã lumi
nis. Dicendũ ꝙ hoc verũ eſt. ᷣ qꝛ deus ꝑ ydeã ipſam
que eſt lux in ſe eſt exemplar aliaꝝ rerũ.ideo nõ opoꝛ

eſt exemplar.ſed ꝑ idem alio mõ ſe babẽs. IJIdem em̃

lumẽ glie habilitat ipßam animã ad cognoſcẽdũ ipᷣm

verbũ eternũ inq;tum lumẽ comꝑat᷑ ad ipſum verbũ
ſub rõne lucis.idẽ etiã habilitat ipſaʒ aiaʒ ad cogno⸗/
ſcẽdũ alia a vᷣbo ĩ ipſo vᷣb inq;tũ cõpat᷑ ad ipſuʒ vᷣbũ
vt eſt exemplar alioꝝ.Et qꝛ verbũ eſt exemplar volũ
tarie repᷣſentans.ideo lumẽ illud nõ comꝑat᷑ niſi ad
illa que ipᷣm diuinũ exemolar repᷣſentant volũtarie.

hinc eſt ꝙ ꝑ illud lumen ⁊ ſi cognoſcat verbum. non

opoꝛtet ꝙ cognoſcat omnia alia a verbo quoꝝ ipſuʒ

verbum eſt exemplar.Etſi tu ohijcias ꝙ q;uis in deo

ſit ſapicntia ⁊ bonitas.tamen aliud ⁊ aliud eſt in me

per quod ego cõfoꝛmoꝛ diuine ſapientie ⁊ bonitati.

ergo pari ratiõe aliud erit ꝑ quod confoꝛmat᷑ intelle

ctus ipſi verbo ſᷣm ꝙ lux ⁊ ᷣm ꝙ exemplar. Dicen⸗

dum ꝙ nõ eſt ſimile.quoniã ratio veritatis et exem/
plaritatis in eodem eſt differens ſola comꝑatione.
Ipſum em̃ exemplar non eſt aliud qᷓ; veritas eterna
vt eſt ratio cognoſcendi alia. d illud quod vlti/
mo obijcitur de memoꝛia que remanet. Dicendũ ꝙ;
ſi aliquis intellectus videt aliqua in verbo cognitio
ne gloꝛie.⁊ deſinat videre.verbum non memoꝛat᷑ de
cognitione illarũ rerum.niſi eatenus quatinus me/⸗
moꝛat᷑ de cognitione verbi. niſi als babuit cognitio⸗

30

nõ cognoſcat i actu.

tiue impmeret.tunc hoc nõ eſſet oppꝛtunũ.Sed ſicut
dictũ eſt ad hoc ꝙ aliquis intellectus creatus cogno

ſcat res in verbo.ſiueę chꝛiſtus ſiue alius.ſufficit ꝙ ba
beat deifoꝛmitatẽ gloꝛie ꝑ quaʒ fit ſimilis ipi verbo.

nec opoꝛtet ei dari rerũ ſilitudines aut habitus ꝑticu
lares.qꝛ magis ſibi ſufficit iß̃a ſůmma veritas ad co/
gnoſcendũ omnia qᷓ; omnes rerũ ſilitudines ſpecia/
ſes. AUnde limpidiꝰ cognoſcit angelus ⁊ etiaʒ anima
xpᷣi res in vᷣbo qᷓ; cognoſcat in ſe vcl in ꝓpꝛio genere.
Queſtio.ij. ”M
¶ Atrũ anima xpᷣi cognoſcat in verbo actu omnia
quẽ cognoſcit in habitu.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ ſᷣm ꝙ vult

Augꝰ. in. xv. de trinitate. In beatis nõ erũt wlibiles

cognitiões. Si ergo anima chꝛiſti inter ceteras aias
beatas beatiſſima cẽ.nõ ergo habet cognitiões volibi
les. ergo ſi aliqͥd ſemel in actu cogitat vel cognoſcit.
ſempꝑ illud cogitat vel cognoſcit.ergo quicqͥd cogitat
in habitu. cognoſcit in actu. ¶ Item gloꝛia eſt habi/
tus in actu.impoſſibile em̃ eſt vminẽ eſſe beatum.ect
aliqñ ceſſare ab actu viſionis diuine. Si ergo cogni/
tio qua cognoſcit aia chꝛiſti res in verbo eſt cognitio
glioſa.videt᷑ ꝙ cosgnitio illa ſemꝑ habeat habituʒ cõ⸗/
iunctũ actui.ergo quicqͥd cognoſcit in dabitu cogno⸗/
ſcit in actu.¶ Itẽ ꝑfectioꝛ eſt habitꝰcõiunctus actui
qᷓ; ſepatus. ꝓ eo ꝙ actus eſt complementũ habitus.
SGec eia chꝛiſti cognoſcit res in verbo cognitiõe ꝑfe/
ctiſſima. ergo quicqͥd cognoſcit ibi in habitu.cogno⸗/
ſcit in actu.

ſed nihbil de ipᷣo verbo cognoſcit in habitu qd nõ co/
gnoſcat i actu.g nihil d alijs rebꝰ cogſcit in hitu qð
ed 3. Sicut phus vult. Sci
mus plura.ſed intelligimꝰ vnũ ſolũ.Hoc aũt ob alið

nõ eſt niſi qꝛ ſcire nomiat cognitionem in habitu. ſed
intelligere in actu.ergo ad plura ſe extendit habitus

qᷓ actus ꝑ naturã.ſed non eſt neceſſe ꝙ in xpᷣo babitꝰ
pficiat᷑ ab actu.ergo non eſt neceſſe ꝙ quicqͥd anima

chꝛiſti habitu cognoſcit in verbo cognoſcat in actu.

¶ Item ſicut pfecta eſt cognitio anime xpᷣi.ita ꝑfe/
ctum eſt eius gaudiũ.ſed anima chꝛiſti nõ gaudet de

om ni eo in actu de quo gaudet in habitu.gaucdet em̃
ſup vno peccatoꝛe penitentiã agente.licy nõ actualit
in eo letaret᷑ qñ peccabat.ergo pari ratiõe nõ eſt opꝛ

un omnce qð cognoſcit in habitu cognoſcat in
actu. ¶ Itẽ actualis cõſideratio rerum cognitarũ in
verbo i chꝛiſto ſubiacet voluntati. ergo põt mõ con/
ſiderare aliquid creatum qð nõ ſit de eſſentia gloꝛie.

modo etiã nõ cõſiderare. ergo ſi habet illius rei babi
tum.nõ neceſe eſt ꝙ habitus ſemꝑ ſit cõiunctꝰ actui
reſpectu cuiuſcũq; ognoſchilis.

dectu cuiuſeũq; c Itez aut anima
chꝛiſti actu cõſiderat omne qdð verbũ eternũ natũ eſt
ci repᷣſentare.aut nõ.Si actu cõſiderat omne qð ver

bũ etcrnũ natũ eſt ei repſentare.cuz illa ſint infinita.
videt᷑ ꝙ anima xpᷣi in cõſiderando actu ptranſit infi

nita.qð eſt impoſſibile virtuti finite. Sed nõ actu cõ

ſiderat omne qd verbũ ſibi vnitũ natũ eſt ci repſen/

tare.ergo aliquaʒ habet aptitudinẽ anima chꝛiſti ad

aliquid reſpectu cuiꝰ nõ ſemp eſt in actu.ſed omnis

eius aptitudo eſt completa ꝑ babitũ gloꝛioſum.ergo

liguic cognoſcit in habitu qð nõ cognoſcit in actu.
Item qñ aliquid ſe extendit ad infinita.impoſſibi

le eſt ꝙ ipᷣm totaliter ſit in actu ſi differat in eo actus

a potentia. ſed habitus cognitionis in chꝛiſto ſe extẽ⸗

actu. ¶ Item vna ⁊ eadem cognitiõe qua co
gnoſcit aia chꝛiſti ip̃m verbũ.cognoſcit alia a verbo.

— —

nem illarũ rerum impffam. vel niſi deus ei diſpenſa/o dit ad infinita. ergo impoſſibile eſt vt omne quod co
gnoſcit in habitu. cognoſcat in actu. Maioꝛ manife⸗

ſta eſt. qꝛ cũ continuũ ſit diuiſibile in infinitũ.impoſſi

batur ꝑ boc q chꝛiſtus in verbo eterno ſcit oẽs ſpe⸗
cies numeri paris diuiſibiles eſſe in duo equalia.⁊ H
nouit in habitu de qualibet cius ſpecie. Si ergo ſpẽs
numeri ſunt infinite. nouit habitu infinita. ¶ Itez
nihil nouit anima chꝛiſti in actu ſuꝑ qð nõ cõuertat
ſe actualiter. ſed intellectꝰ eius ⁊ aſpectus ſimplex ẽ
⁊ finitus.ſed ſimplex ⁊ finitũ ad qð ſe cõuertit tota⸗
liter ſe cõuertit.ergo ſi actu ↄuertit ſe ad vnũ.impoſ-
ſibile eſt ꝙ ſimul ſemel actu ſe cõuertat ad illud qd
fit ab illo diſpatum.ergo anima chꝛiſti nõ cognoſcit
omnia in actu que cognoſcit in babitu.¶ Reꝰ ad pᷣdi
ctoꝛũ intelligentiã eſt notandũ.qꝙ anima chꝛiſti bea/

ta habet cognitionẽ aliquoꝛũ que nõ ſunt de eſſentia

gloꝛie. Si ergo loquamur de cognitiõe eoꝛũ que ſunt
eſſentialia gloꝛie. dico ꝙ anima xpᷣi omnia qᷓ cogno/
ſcit in habitu.cognoſcit in actu.qꝛ gloꝛia eſt habitus

in actu. Ande ſicut nõ poteſt anima eius nõ eſſe glo/
rioſa.ſic impoſſibile eſt actualẽ cõſiderationẽ eoꝛum

que ſunt de eſſentia gloꝛie in ipᷣo interrũpi. Si autez
loquamur de cognitione eoꝝ que nõ ſunt eſſentialia

gloꝛie. ſic nõ eſt neceſſe ꝙ om: ma que cognoſcit in ha

bitu cognoſcat in actu.Et huiꝰ ſignũ eſt ꝙ; deus bea⸗
tis exiſtẽtibus in gloꝛia. hoc eſt ſanctis angelis aliqͥd
de nouo reuelat ⁊ oſtendit in ſe.qd pᷣus tamẽ nõ oſtẽ
debat.⁊ ideo ſtatui gloꝛie nõ repugnat cõſiderare ali
quid nũc qdð pᷣus nõ conſiderabat᷑.nec repugnat etiã

pfectioni creature.qm creaturã ꝑfici.boc eſt eius ca/
pacitatem impꝑleri. Creatura autem pluriũ eſt capax
Im cognitionẽ habitualẽ q; m cõſiderationẽ actua/⸗

lem ſicut in opponendo monſtratũ eſt. Et ideo non

ſolum in angelis. verũetiam in anima chꝛiſti hoc ve/

rum eſt ꝙ plura cognoſcit in habitu qᷓ; conſideret in
actu. Et ideo concedendũ eſt ꝙ nõ omnia cõſiderat i
actu que habet in habitu q;tum ad ea que non ſunt

de ſubſtantia gloꝛie.Et cõcedende ſunt rationes que

ſunt ad partẽ iſtam. ¶ Ad vltimã tamẽ rationeʒ põt
reſponderi ne det occaſionẽ deuiandi.OQð em̃ dicitur

ꝙ intellectus ſimplex ⁊ finitus ad qdð ſe ↄuertit tota/

liter ſe cõuertit.nõ cogit.quia intellectus anime bea/
te ⁊ maxime anime chꝛiſti dilatat᷑ ꝑ gratiã.⁊ qð plꝰ
eſt in verbo ꝑ vnũ ⁊ idem cognoſcit diſtincte multa.
⁊ idem intellectus gloꝛficatus cognoſcendo multa i
verbo non diuidit᷑ ſed vnitur.qꝛ nõ applicat᷑ ad hoc

vel ad illud pꝛimo vel imediate ſed mediante verbo

eterno.qð cum ſit vnum. ducit in multa cognoſcibi/
lia. Alie vᷣo ratiõęs que ad hanc partẽ inducte ſunt
cõcedi poſſunt.(¶ ¶Ad illud vo qð obijcit᷑ in cõtrariũ
ꝙ in beatis nõ ſunt cognitiões volibiles nec ↄſidera-
tiones.dicendũ ꝙ verbũ illud intelligit᷑ de his q̃ ſunt
de eſſentia gloꝛie.qꝛ illa ſemꝑ erunt in actuali cogni/
tione atq; cõſideratione. De his autẽ quoꝝ cognitio
nõ eſt de eſſentia gloꝛie nõ opoꝛtet habere veritatem.
Poteſt etiã aliter diciꝙ volibilitas cognitionis du/
plex eſt. quedã ꝑ intimationẽ ⁊ inquiſitionẽ ſiue ra-
tiocinationẽ ⁊ diſcurſum quo qͥs venit in cognitionẽ
rei incognite.⁊ talis volibilitas non eſt in beatis.Eſt
etiã alia volibilitas ꝑ tranſitũ cõſideratõnis vniꝰ rei
in cõſiderationẽ alterius.⁊ talis volibilitas nõ aufer
tur a beatis. Aug ergo auctas intelligit᷑ de pᷣma vo⸗
libilitate nõ de ſccũda.⁊ ido tali auete nõ põt cõcludi

bile eſt ipᷣm totaliter diuiſum eſſe in actu. Minoꝛ ꝓ

52

33

funmnet
Cacn.
ogntio
zre⸗
ſuchiſti
gorehin
au cpen
bebtvon
Gücwn
Phbimln
etunl
ſdcnno
AAbocq
wopont

ctqac

dbiſeit q
Gloſata
cognit⸗
toye⸗
cnore
Actualoc⸗
dlque
ſccttn
Goriäie
Clüß
non

(ri
ſctnobu.
nti öa
ntcog
Noopo
ſendlcd
oſetiie
nroo⸗
oſcene
Kpau
ſcdfen
id
Nchot
wich
tone
ce
ſotea
aeno
bubeb⸗
ſebo⸗
Aut on,
tiscus
dieins
ſttd
eplane
Geſt
Alinat
eten
len
doct
hbchit
funlin

che ddentg⸗
regſi
—
innsſnn
duigeönmnttn⸗
tſamiin
emnnnigd,
mmcrhünt
nmdü
li cidnninn
enöſunechend
nmnquecoghoctin
ſgͤckgdrt
um men widhn
önaiikrdrn
mocriabun
tkinttde

õ

iminid chr
sad leddenn
guincltans mmn
nienn l
2 n
n ming
es hlblein Z
durtligtn

E

ac,
lu mtl i
ſt̃ Gitmnne

anima lvata quicq̃d cognoſcit in babitu cognoſcit o aut plura bis. Si ſolũ illa nouit. ergo ſi deus aliquid

54 in actu. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ gloꝛia eſt habitꝰ in

actu. dicendũ ꝙ verũ eſt. ſed ex hoc non ſequit᷑ ꝙ oĩs
cognitio que eſt in gloꝛia ſit i actu cõtinuo. ſed de illa

ſoluz que eſt de eſſentia gloꝛic. ⁊ qm̃ multa cognoſcit

aia chꝛiſti in verbo ⁊ alie aie que non ſunt de eſſentia
gloꝛie.hinc eſt ꝙ non opoꝛtet ipᷣaʒ oia conſiderare in
c actu que nouit in habitu A illud qð obijcitur q;
dũ ꝙ verũ eſt qñ eſt in actu nobiliſſimo qui debet᷑ ipi
habitui.actus aũt nobiliſſimꝰ qui debet᷑ ipſi gloꝛic eſt
actualis cõſideratio ſummi veri.nõ aũt actualis con
ſidcratio cuiuſcũq; veri cauſabilis vel cauſati.ideo
ad hoc ꝙ aia chꝛiſti habeat habitũ cognitiõis ꝑfectũ.

nõ opoꝛtet ꝙ actualiter ↄſideret omue verũ.ſed ſuffi
36 cit ꝙ actu conſideret verum ſummũ.¶ Ad illud qað

obijcit᷑ ꝙ cadem cognitione qua cognoſcit verbũ co⸗/
gnoſcit alia a verbo ⁊c.dicendũ ꝙ illud verum eſt de
cognitiõe q;ẽtum ad habitũ.ſed nõ eſt opoꝛtunũ de co
gnitione q;tum ad actũ.Actualis em̃ cognitio ⁊ cõſi/
deratio verbi cterni eſt ipᷣi glie eſſentialis.nõ ſic autẽ
actualis cognitio alioꝝ a verbo.⁊ ideo nõ ſic opoꝛtet
c ſi aliqua cõſiderat actualiter ſᷣm qꝙ actualiter con/
ſideret ipᷣm verbũ ſed habitualiter. habitus enim ille
eſſentialioꝛẽ habet compꝑationẽ reſpectu verbi qð eſt
cognitũ pᷣncipale.qᷓ; reſpectu alioꝝ cognotoꝝ i eerbo
q ſunt cognita quaſi ex cõſequẽti ⁊ ſecũdario.
cjgel,⸗ H
¶ Atrũ anima xppᷣi cognoſcat oia in verbo q̃ cogno/
ſcit verbũ: Oꝛ ſic vidct᷑. Anima xpᷣi beata habuit ſpi
ritũ nõ ad menſurã ſᷣm ꝙ dicit᷑ Joh.iij. Sed ſpiritꝰ
eſt ad cognoſcendũ ⁊ diligendũ.crgo habuit ſpiritũ
ad cognoſcendũ ſiae mẽſura.Et ſi hoc.ergo deus aie
ſlle nihil celat.cognoſcit oĩa illa aia in verbo qᷓ co/
gnoſcit ipe deus. ¶ Itẽ uͦli aie cognoſcẽti res i erto
ipᷣm verbũ eſt ratio cognoſcẽdi.ſed verbũ ẽ ratio co/
gnoſcendi volũtarie ſe offerens ꝓ bac re.vel ꝓ illa.
vel ꝓ quacũq; alia. Si ergo verbuʒ eternũ aie vnite
ſibi offert ſe plena oblatiõe.cum ipᷣm ſit ratio cogno/

ſcendi omnia. videt᷑ ꝙ aia chꝛiſti oia cognoſcebat in

verbo ſibi vnito. ¶ Item verbuz eternũ ꝑfectiſſime
vnitũ crat ipſi anime xpᷣi ᷣm ꝙ verbũ.ergo pari ra/
tione pfectiſſime erat ei vnitũ ſᷣm ꝙ exemplar.ſ̊ ſᷣm
c exẽplar facicbat animaʒ xpᷣi cognoſcere alia a ſe.g
ſi ꝑfectiſſima vnione vniebat᷑ ſibi qua nulla põt cſſe
ꝓfectioꝛ.videt᷑ ꝙ ei cõicabat cognitionẽ omniũ quaʒ
habebat. tem anime xpᷣi cognoſcebat aliqua in
verbo ⁊ cognoſcit. aut ergo poteſt cognoſcere plura.
aut non. Si poteſt cognoſcere plura.ergo poſſibili/
tas eius non cſt oino completa.qꝛ poteſt addiſcere
de dic in diẽ. Si nõ poteſt cognoſcere plura q; cogno
ſcit.ſed ois ſciens res in numero determiato. põt ſci
re plura.qꝛ ſcibilia ſe nõ coanguſtãt i aia cognoſcẽte.
Ande ſi ſcit aliqua.põt adhuc ſcire reliqua. Si ergo
anima xpᷣi non poteſt ſcire plura.videt᷑ ꝙ cognoſcat
infinita ⁊ oia que cognoſcit ipſa ſumma dei ſapiẽtia.

¶ Item anima chꝛiſti multo familiarioꝛ eſt ipſi ver/

bo eterno ⁊ maioꝛi amicicia iuncta qᷓ; eſſent apoſteli
ipſi chꝛiſto.imo adeo familiaris eſt ꝙ non poteſt eſſe
familiarioꝛ.ergo omniũ rerum dat ei noticiã quam
ipſe poteſt accipe.Sed anima nun ſeit tot quin ad
hue poſſit ſcire plura.ergo videt᷑ ꝙ verbũ increatum
animã ſibi vnitam faceret noſſe infinita. u
aninma chꝛiſti nouit illa ſolũ que ſunt fucrunt et erũt.

habitus in actu ẽ pfectioꝛ qᷓ; habitꝰ pᷣter actũ.dicen/

tez aut

faceret pᷣter ea que facere diſpoſuit.anima chꝛiſti illð

ignoꝛaret. Si nouit plura his.ſed qua ratione nouit
aliqua ex his que deus facturus nõ eſt. eadem ratiõe
nouit omnia.ergo videt᷑ ꝙ omnia cognoſcat que co/
gnoſcit eterna ſapiẽtia. Biem multo potentioꝛ eſt
anima xpᷣi ad cognoſcendũ res ꝑ ipᷣm verbũ ſibi vni/
tum. ꝙᷓ; ſit aliqua aia ad cognoſcendũ res ꝑ habitum
creatũ.ſed aia habens habitũ creatum cognoſcit oa

ad que ſe extendit ille habitus.ergo aia chꝛiſti habẽs

vrbũ increatũ ſibi vnitũ cognoſcit oia que cognoſcit
ipᷣm verbũ. ¶ Sed contra. Aug.in.xj.de ciuitate dei.
Quicqͥd ſcit᷑.ſciẽtis cõpꝛehenſione finit᷑.ſed anima

xp̃i cum ſit finita. non poteſt cõpꝛchendere infinita.

ita ꝙ illa infinita ſint ſibi finita.qꝛ impoſſibile eſt in/
finitũ eſſe finitũ finito.ſed verbũ eternũ cognoſcit in⸗
finita.ergo impoſſibile ẽ ꝙ auima xp̃i oia cognoſcat ĩ
verbo que cognoſcit ipᷣm verbũ. Item cognitio de

bet adequari rei cognite ſᷣm ꝙ cognita eſt. ſiue ſit co⸗
gyitio in habitu ſiue ſit cogiitio in actu. Similit ne⸗

ceſſe eſt ꝙ adequetur potentie.⁊ potentiã neceſſe eſt
adequari ſubſtãtie ita ꝙ eam nõ excedat impꝛopon
tionabilit.infinitũ aũt impꝛopoꝛtionabilit᷑ excedit fi
nitũ.ſi ergo ſubſtãtia aie xpᷣi finita eſt.neceſſe eſt ⁊ p
tentiã cognoſcẽdi in ipᷣa eſſe finitã ⁊ cognitionẽ ſimi/
liter. ergo neceſſe eſt cognoſcibilia eſſe finita.Si ergo
cterna dei ſapientia cognoſcit infinita.videtur cc.
Itẽ cognitio anime chꝛiſti quã habet in verbo eſt
creata. Si ergo ſubſtãtia anime xpᷣi eſt creata.pari ra
tione ⁊ cognitio.ſed oĩa creata ſunt in certo pondere
numero ⁊ mẽſura.⁊ oia talis ſunt finita.ergo neceſſe
eſt cognitionẽ quã habet anima xp̃ᷣi eſſe finitã. Sed
cognitio finita nõ eſt niſi finitoꝛũ.ergo anima chꝛiſti
nõ cognoſcit niſi finita.⁊ verbum cognoſcit infinita.
crgo ⁊c. ¶ Item nihil creatum excedit in infinitum
aliud creatum eiuſdẽ generis.ſed anima chꝛiſti ⁊ eiꝰ
ſcientia eſt creata ⁊ eiuſdem gencris cũ qualibet alia
anima beata ⁊ eius ſcientia.ergo anima chꝛiſti nõ ex/
cedit in infinitũ ſcientiã cuiuſtibet alteriꝰ anime cre/
ate.ſed ſcientia verbi in infinituʒ excedit ſcientiã cu/
iuſſibet anime beate.ergo videt᷑ ꝙ anima chꝛiſti nũ/
ᷓ tot cognoſcat quot cognoſcit iſᷣm verbũñ. ¶ Item
ſicut cognitio verbi eſt imenſa intenſiue.ita eſt etiam
extenſiue.quia ſicut habet limpiditatẽ infinitam.ita
etiam cognoſcit infinita.ſed impoſſibile eſt ꝙ anima
chꝛiſti cõpꝛebendat infinitatẽ ipſius verbi intenſiue.
⁊ ꝙ ita limpide cognoſcat ſicut ipſum verbum.ergo

impoſſibile eſt pari ratiõe ꝙ cognoſcat omnia qᷓ co⸗
gnofſcit ipſum verbũ. cum verbũ cognoſcat infinita,

tem ſicut intellectus anime chꝛiſti ex vnione ſui

ad lucem eternam habet cognoſcere multa. ſic ⁊ ipſa

ſubſtantia anime ex vnione ipſius ad verbũ eſt nata
eſſe in multis locis. Sed impoſſibile eſt ꝙ aia chꝛiſti
vnqᷓ; ſit vbicũq; eſt verbũ q;uis ei vniatur.ergo im/
poſſibile eſt ꝙ intellectus eius erkanat⸗ que
cognoſcit verbũ q;uis ei vniatur. ¶ Item quãto ſb⸗
ſtantia eſt ſimplicioꝛ.tanto eſt pluriũ cognoſcitiua.Fᷣ
ſubſtantia verbi creati in infinitum excedit qᷓtuð ad
ſimplicem animã chꝛiſti. ergo impoſſibile eſt ꝙ ani/
ma chꝛiſtivnqᷓ; tantũ ſublimet᷑ ꝙ cognoſcat tot quot
cognoſcit ipſum veibũ. ¶ Item ſi anima xpᷣi cogno
ſcit omnia q̃ vᷣbũ cognoſcit.aut boc eſt ꝑ ipᷣm verbũ
imediate.aut ꝑ aliqͥd alis crcatũ ſibi ſupadditũ. Der
ipm vᷣbũ imecſigte nõ põt. ſiẽ i pcegẽtibꝰ oin⸗

37

war

quia neceſſe eſt ipſum intellectũ infoꝛmari a rõne co

gnoſcendi. Si ꝑ aliquid creatũ ſibi ſupadditũ.aut hᷣ

eſt lumẽ ꝓcedens a verbo.aut ſpẽs aliqua rei cogni/
te. Si eſt lumẽ ꝓcedens a verbo. cũ illud nõ excedat
in infinitũ lumẽ qdð cõfert᷑ alijs aiabus. ſi alie aie nõ

cognoſcũt niſi finita.ncceſſe eſt ꝙ anima xpᷣi non co

gnoſcat niſi finita.ergo nõ cognoſcit oia que verbuʒ
cognoſcit.Si ꝑ ſpecies ſibi datas.ergo tot ſpẽs habe⸗

bit quot ſunt cognoſcibilia.⁊ ſi boc.cũ cognoſcibilia

ſint infinita.erũt in anima xpᷣi infinite ſpecies i actu.

ergo ſi impoſſibile ẽ infinita eſſe in actu in creatura.

impoſſibile eſt ꝙ aia xpᷣi cognoſcat infinita ſiue oĩa qᷓ

verbũ cognoſcit. ¶ Itẽ ad cognitionẽ rei duo requi /
runt᷑.ſcʒ receptio ⁊ iudiciũ.ergo ad hoc ꝙ aliquis co/
gnoſcat aliqua. neceſſe eſt ꝙ habcat poſſe iudicandi

ſuꝑ illa.ſed iudiciũ anime xpᷣi eſt finitũ.ergo nec ꝑ ſe
nec p cõiunctionẽ ſuaʒ cũ verbo iudicat de infinitis.
qꝛ nulla virtꝰ finita exit in opationẽ infinitã nec ꝑ ſe
nec cũ alia.non em̃ põt in aliqua infinita oꝑpatione ei
cõtinuari.ergo impoſſibile eſt animã xpᷣi iudicare de
tot de quot iudicat verbũ eternũ.etſi hoc.nõ poteſt
omnia cognoſcere que verbũ cognoſcit. ¶ R ad pᷣ⸗
dictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ ad iſta queſtionẽ
ꝓpter ſui difficultatez a diuerſis diuerſimode rũdet᷑.

Et quidã rñdent ſimpliciter cõcedendo. quidã autẽ

diſtingucẽ̃do. Pꝛimi variant᷑ ſᷣin triplicẽ modũ dicẽ/
di. Quichi em̃ oicunt ꝙ aia chꝛiſti cognoſcit omnia q̃ᷓ
verbũ cognoſcit.ꝓ eo ꝙ verbũ eternũ non cognoſcit
niſi finita.non em̃ eſt exemplar niſi eoꝝ que ſunt vel
fuerũt vel crũt.⁊ hec oia finita ſunt.Sed iſte modus
dicendi ſtare non poteſt.qꝛ ſicut ipᷣe Augꝰ. dicit et in
pmo libꝛo oſtẽſum eſt. cterna dei ſapiẽtia cognoſcit
infinita ſicut planũ eſt.qꝛ cognoſcit ois numeri ſpẽs.
cognoſcit etiã oia que poteſt facere.
dicendi eſt ꝙ anima chꝛiſti cognoſcat oia que cogno
ſcit verbũ.⁊ cognoſcit infinita.qꝛ vno ⁊ eodẽ cogno/
ſcit omnia.i.verbo.Et hinc eſt ꝙ nõ ſolum aia chꝛiſti

actu cognoſcit infinita. ſed etiã quelibet aia baata
u

intuet᷑ in iaz lucem eternã ſᷣm ꝙ aſſerũt. Sed i
nec rationi conſonat nec autoꝛitatibꝰ ſanctoꝝ.qꝛ co/
gnitio nõ aliter attribuit᷑ alij aie q; aic xpᷣi. ⁊ ꝓpterea
virtus finita nõ videt᷑ poſſe cõtinuari virtuti infini/
te in cõpꝛehenſione infinitoꝝ que quidem eſt oꝑatio
infinita. ¶ Lercius modus dicendi eſt ꝙ anima xpᷣi
cognoſcit infinita in verbo.qꝛ ꝑ verbũ cognoſcit alia

nõ inq;tũ pticipando ſapientiaã ſicut alie aie.ſᷣ poſſi

dendo ipᷣaʒ ſapientiã. Et ill videt᷑ ſenſiſſe magiſter
Hugo de ſctõ Victoꝛe.in libello de ſapientia xpᷣi. Ait
em̃ ſic. Plenã ac pfectã ac totã dei ſapiẽtiã in anima
chꝛiſti fuiſſe credimꝰ.⁊ ipᷣa ſapiẽtia candẽ animã ple/

ne ac ꝑſecte ſapientẽ.nõ ex ipᷣa ꝑticipando.ſed totaʒ
poſſidendo quã ſingulariter poſſedit ⁊ cõpꝛehendit

ineffabiliter. Et paulo poſt. Hocipᷣm indubitãter af/
firmo ꝙ aut alia ſapiẽtia in xpᷣo nõ fuit.aut ſi fuit eq̃
lis illi nõ fuit. Et ita dicit ꝙ aia chꝛiſti oĩa cognoſcit.
qꝛ ſapiẽtia chꝛiſti nõ fuit alia qᷓ; illa ſapiẽtia qua deus

eſt ſapiens. In hoc tamẽ eſt differẽtia.qꝛ deus eſt illa

ſapiẽtia. aia aũt xpᷣi nõ eſt illa ſapiẽtia illi ſapientie
pſonaliter vnita. Item deus eſt ſapiens illa ſapien/
tia p natura.anima autẽ chꝛiſti ꝑ gratiã vnionis.Sʒ
qualiter verbũ illud Hugonis querẽti ſatiſfaciat dif⸗
ficile eſt apire. Quoniã ſicut in pᷣccdẽtibus fuit oſtẽ
ſum. ad hoc ꝙ anima chꝛiſti cognoſcat vbuz. neceſſe
ceſt interucnire ſapientiã creata.que quidẽ eſt diſpo/

¶ Alius modꝰ

—

daiens ⁊ habilitans iaz animã ad vnionẽ verbinecẽ
ipſa ſumma ſapiẽtia ſed influentia ab ea ꝓcedens.

ideo tentandũ eſt ſi quo mõ poteſt alius moſt ra-
Attẽé⸗
dendũ eſt ergo ꝙ alij tentauerũt pᷣdictam queſtione,z
determinare diſtinguẽdo.⁊ hi diuerſificant᷑ ᷣm tripli
cem modũ diſtinguẽdi.Quidã em̃ dicere voluerunt
qꝙ in chꝛiſto eſt duplex modus cognoſcendi quez ba-
bet in verbo. AUnus ꝑ gratiaʒ vnionis.alter qui eſt ꝑ
gratiã cõpꝛehenſionis.⁊ illo quidẽ mõ qui eſt ꝑ gra/
tiam cõpꝛehbenſionis nõ cognoſcit omnia que cogno
ſcit verbũ.ſed illa que ſpectant ad gloꝛiã ſuam. Alio

tionabilioꝛ inueniri qᷓ; aliquis triũ pᷣdictoꝛũ

vo modo qui eſt ꝑ gratiã vnionis que cognoſcit oĩia

que cognoſcit ipᷣm verbũ.quoniã gratia vnionis ra/
tione extremi cui vnit᷑ eſt gratia ſine menſura ⁊ gra/
tia infinita.⁊ ideo nõ eſt mirũ ſi cognoſcit ᷣm illam

infinita.⁊ omnia que verbũ cognoſcit. Sed iſte mo/
dus dicendi nõ videt᷑ eſſe intelligibilis defacili. Pꝛi/

mũ quidẽ qꝛ ſi anima chꝛiſti cognoſcit quicqͥd cogno
ſcit ꝑ habitũ crcatũ.nec eſt habitus alius creatus in
anima chꝛiſti que omnia cognoſeit m ipᷣm verbum
vel in ipſo verbo niſi habitus gloꝛie cõpꝛehenſoꝛis.
qꝛ illo circumſcripto iam nihil cognoſceret in verbo.

vnio em̃ non facit diuinã naturã cognoſci ab hũana

inq;tuʒ vnio ſed gloꝛia cõpꝛebenſoꝛis. Ham caro eſt

vnita verbo qᷓ;uis nõ cognoſcat ipſuʒ verbũ.Si ergo

aliquo habitu cognoſcit omnia que cognoſcit erbũ.

neceſſe eſt ꝙ cognoſcat ꝑ illã cognitionẽ que quidem
eſt habitus cõpꝛebenſoꝛis. Pꝛeterea.quicqͥd ſit gra/
tia vnionis ſiue creata ſiue increata.anima xpᷣi ſemꝑ
eſt inter terminos creature. ergo eius virtus cogno/
ſcitiua ſemꝑ finita eſt. ergo nunqꝙᷓ cognoſcit iufinita.
⁊ ſic redit queſtio pᷣus ꝓpoſita.¶ Alius vo modꝰ di/
cendi eſt ꝙ in deo ponit᷑ duplex modus cognoſcẽdi.
nõ ꝓpter diuerſitatẽ a ꝑte virtutis cognoſcẽtis.ſed a
pte cõnotati. Dicit᷑ em̃ in eo eſſe ſcientia viſionis et
ſciẽtia intelligẽtie.Sciẽtia viſionis ẽ reſpectu omniũ
eoꝝ que facere diſpoſuit.Sciẽtia intelligentie reſpe/
ctu omniũ eoꝛũ que facere põt.⁊ vtraq; dicit᷑ omnis
ſcientia.qᷓ;uis ſciẽtia viſionis ſit finitoꝝ.ſcientia intel

ligentie infinitoꝝ. Diſpoſuit em̃ facere finita.ſed pöot
facere infinita. Oñ ergo querit᷑ vtrũ xpᷣs ſciat omnia

que nouit verbũ.Si intelligat᷑ de ſciẽtia viſionis.cõ/
cedunt vtiqʒ ꝙ; anima xpᷣi omniũ illoꝝ capax fuit. et
eidẽ cõicauit deus ſciẽtiã oim illoꝝ que facere diſpo⸗

tatẽ. Si aũt intelligat᷑ de ſcicntia intelligẽtic.ſic dicũt
ꝙ nõ omnia cognoſcit que cognoſcit ipſum verbum.
qꝛ illa ſe extendit ad infinita.⁊ aia chꝛiſti in cognoſcẽ
do nõ poteſt niſi ſuꝑ finita. deus aũt non cõicauit illi
anime niſi quãtũ potuit capere.⁊ ſᷣm iſtã viam diſſol
ui poſſunt rones ad vtrãq; partẽ.Et bic quidẽ modꝰ
ſatis facilis ẽ ⁊ rõnabilis. Aerũtamẽ adbuc nõ qui/
eſcit mens dubitãtis.qm̃ eſto ꝙ deꝰ mõ aliqd nouũ
faceret.qð tñ facere nõ diſpoſuit.ſicut nouũ mũduʒ.

ia lateret xpᷣm. Seq̃ret᷑ etiã æ xpᷣs aliqͥd de nouo poſ

ſet addiſcere.⁊ ita non bꝛet plenitudinẽ ſcie.Et iterũ
cũ ſcibilia nõ ſe coanguſtãt i aia ſciẽte.nũqᷓᷓ videt᷑ q;
tot ſciat aia qͥn poſſit adbuc pla ſcire.quõ & erit ſtatꝰ
ex ꝑte capacitat creature. Et Aprtea ẽ terciꝰ modꝰ
diſtinguẽdi ꝙ ↄuenit aliquẽ cogſci cognitiõe hituali
⁊ cognitõe actuali.ſiue cognitõe q̃ ẽ ſicut ſcia ⁊ cogni
tione qᷓ eſt ſicut ↄſideratio.Si g loqᷓmur de cognitoe
Ftum ad actũ cõſideratiõis.ſic dicendũ eſt ꝙ aia xpi.

ſuit ꝓpter magnã ſui ſubtilitatẽ.⁊ ipſiꝰ anime capaci

ußtee⸗
ſemon
zigackun
isGiol⸗
ipotekg
bocpatet
–
co. he
nſe thep⸗
nicgitße
n
cred
goltalg
ſocheta
Geueeine
hwbitoen
Nigſtfin
Kbocien
cheeui
Cömmhat
inſints
dico
tate gen
hocit
pichec
loeben
Paſtizn
iguc
ghuc
Nnalco⸗
MMinala
tneboe
agleck⸗
Ponitn.
Pgſäinoſt
cognito
ſucgede
benſos
(choſche
4 i
anitge
ſopotc
cſth
(ndi⸗
ſmnni
hled
focognea
lus te⸗
e EKbo⸗
ſfeuin
tcſeine
Ataſſſin
