ſu anime ad inferos. Quito querit᷑ de liberatiõe ani/
marũ de inferno. Sexto ⁊ vltimo querit᷑ de traducti/
one naturaꝝ ad coitios.
¶I¶UͤIDueſtio.ſ/. ⸗
¶ AUtrũ chꝛiſtus fuerit homo in triduo: Et ꝙ ſic vi/

detur. Augꝰ. Talis fuit illa ſuſceptio q̃ᷓ faceret deum

hoiem ⁊ boĩeʒ deũ.ſᷣ illa ſuſceptio nõ mutata mãſit ĩ
triduo ſicut pᷣus oſtenſum eſt.ergo chꝛiſtus in triduo
fuit homo. ¶ Itẽ magiſter Hugo de ſancto Nictoꝛe.
Quid ſtultius qᷓ; ꝙ bomo tũc eſſe deſinat qñ vere eſſe
incipit.Ex hoc arguit ita.Cũ ergo bomo factus inci/
piat eſſe beatꝰ qð ẽ eſſe veriſſimũ.ſtultiſſimũ ẽ dicere
tũc deſinat eſſe.ergo de quolibet homie poſt moꝛtẽ
verũ eſt dicere ꝙ ſit homo.ergo multo foꝛtiꝰ hoc de/
bet cõcedi ⁊ dici de chꝛiſto ¶ Itẽ omne habens hna/
nam naturã eſt homo.ſed xpᷣs in triduo erat habens
bumanã naturã.ergo xpᷣs in triduo erat bomo.ma/
Ioꝛ ⁊ minoꝛ ꝑ ſe manifeſte ſunt.¶ Itez quotienſcũq;
anima ⁊ coꝛpus vniunt᷑ in vnã hypoſtaſim faciũt ho
minẽ.ſed in triduo aia ⁊ coꝛpus vniebant᷑ in vnã by⸗
poſtaſim.ergo xp̃s in triduo fuit homo. ¶ Itẽ bec eſt
vera.chꝛiſtus in triduo iacebat in ſepulcro.aut gͤ ᷣm
ꝙ deꝰ.aut ᷣm ꝙ homo. Sed nõ ſᷣm ꝙ deus.ergo vᷣm
&ꝙ bo. ergo chꝛiſtꝰ in triduo erat bomo. ¶ Itez xp̃s in
triduo nõ deſijt eſſe ſacerdos.ergo xpᷣs in triduo non
deſijt eſſe homo. Maioꝛ patet ꝑ hoc qð dicit᷑ in ps.
Tu es ſacerdos in eternũ. Et ad Mebꝛe.vij. Chꝛiſtꝰ
eo ꝙ maneat ineternũ.hʒ ſempiternũ ſacerdotiũ. Ae
xritas illatiõis in ̊ oſtẽdit᷑ ꝙ ſacerdos erat ſᷣm ꝙ bõ.
¶ Item chꝛiſtus ꝓpter aſſumptionẽ aie rõnalis. ra/
tionalis erat rõnalitate creata.ſed chꝛiſtus in triduo
habuit animã rõnalẽ ſibi vnitam.ergo chꝛiſtus erat iĩ
triduo rõnalis rationalitate creata.ergo erat angelꝰ.
vel anima.vel homo.Sed nõ erat angelus vel aia.g

erat hbomo.¶ Sed contra.moꝛtuũ diminuit de růͤne

bomis.ergo quicũq; eſt bõ moꝛtuus.eſt diminutꝰ a
completa rõne homis,.ſed completũ nõ pᷣdicat de di⸗

bec eſt falſa. chꝛiſtus in triduo erat bomo. ¶ Itẽ Fm
naturaleʒ philoſophũ homo eſt compoſitꝰ ex anima
rationali ⁊ carne.ergo chꝛiſtus in triduo non erat hõ
vere. ¶ Item nulla foꝛma pᷣdicat᷑ de toto qꝛ foꝛma.
ſed qꝛ eſt foꝛma cõſequens totũ compoſitũ. Si ergo
homo pᷣdicat᷑ de chꝛiſto. neceſſe eſt ꝙ nomiet foꝛmaʒ

cõſequens totũ compoſituz. ſed in chꝛiſto ſoluta erat

compoſitio in triduo.ergo in triduo non poterat dici
homo. Maioꝛ ꝓpoſitio manifeſta eſt ꝑ inductione,
⁊ autoꝛitatẽ Auicenne qui eã ponit.Et ꝑ autoꝛita⸗
tem Boecij qui dicit ꝙ ſpẽs eſt totum eſſe indiuidui.
¶ Itẽ coꝛrupto ſuꝑioꝛi eſſentiali neceſſe eſt coꝛrũpi
inferius.ſed eſſe viuũ ſuꝑius eſt ad eſſe bominẽ ⁊ eſt
ei eſſentiale.qꝛ viuere eſt eſſe viuẽtis.ergo ſi chꝛiſtus ĩ
triduo deſijt eſſe viuẽs.ergo in triduo deſijt eẽ homo.
nõ ergo chꝛiſtus in triduo erat homo. ¶ Item xpᷣs

in triduo nec videre poterat nec audire nec loqui. gF

ſi erat homo.erat homo cecus.ſurdus.⁊ mutus.ſed
hoc eſt abſurdũ dicere de chꝛiſto.ergo falſum eſt dice⸗
re ꝙ chꝛiſtus i triduo fuerit homo. ¶ Itẽ ſicut vnio
diuine nature ⁊ hũane facit deũ eſſe hominẽ.ita vnio
anime ad carnẽ facit eſſe animatũ. ergo ceſſante vni/
one anime ad carnẽ.ceſſat eſſe animatũ. et ſi ceſſat eẽ
animatũ.ceſſat eẽ animal.⁊ ſi ceſſat eẽ aial.neceſſario
ceſſat eẽ homo.ergo a pᷣmo cũ in chꝛiſto fuerit ſepa/
tio anime a carne in triduo.chꝛiſtus deſijt eſſe bomo
in triduo. ergo non fuit hmo in triduo. ¶ Item ad
hocipᷣm ſunt rationes magiſflri in littera que ſuꝑ hoc
fundant᷑. Omnis homo aut ẽ moꝛtalis aut ĩmoꝛta/
lis.omnis etiã homo ẽ alicubi homo. ſed chꝛiſtus in
triduo nec erat moꝛtalis nec erat imoꝛtalis. nec erat
alicubi homo. Mon in ſepulcro.cum non eſſet ibi ni/
ſi coꝛpus. Mõ in inferno.cuʒ nõ eſſet ibi niſi aia.ergo
xpᷣs nõ fuit hbomo in triduo. ¶ Rꝰ ad pᷣdictoꝝ intelli o
gentiã eſt notandũ qꝙ circa hoc fuit triplex modus di
cendi. Pꝛimꝰ eſt ꝙ non ſolũ vere xpᷣs iĩ triduo poſſit
dici homo.ſed etiã hoc poteſt dici de quolibet homie
moꝛtuo.Secũdus vᷣo modus dicendi eſt ꝙ hoc non
debet cõcedi de alijs.põt tñ cõcedi de xpᷣo. Lerciꝰ vꝰo
modus dicẽdi ẽ ꝙ illud nõ debet ↄcedi de xpᷣo nec de
glijs hoibꝰ. Et pᷣmũ moqũ dicegibennle me Mugo
ſij

te ſancto Aictoꝛe. Secũdũ modũ tenuit mor ſenten⸗

tiarũ.Lerciũ vᷣo tenet cõmunis opinio doctoꝝ pari/
ſienſiũ. Si quis aũt velit diligẽter cõſiderare quilibet
7 modus pᷣdictoꝝ babet aliquid de eritate. Cij em̃ di/

citur boc de hoc.triplicit᷑ põt dici.Aut ſᷣm eſſe actuas

le. aut ſᷣm eſſe aptitudinale.aut ꝑtim pᷣm eẽ actuale.
ꝑtim ʒʒ aptitudinale. Pꝛedicatũ em̃ aut dicit eẽntiã
ſubiecti.aut actum ſubiecti Tũc eſt pᷣdicatio õm eſſe
actuale qñ ſubiectũ eſt ens in actu.⁊ foꝛma pꝛedicati
actu inheret ſubiecto ⁊ ẽ eiꝰ actus.ſicut homie exiſtẽ/
te dicit᷑ homo eſt aial. Lũc aũt eſt pᷣdicatio ſᷣm eẽ ap

titudinale.qñ nec ſubiectũ eſt actu.nec foꝛma pᷣdicati

actu inheret ſubiecto.ſed neceſſaria ẽ oꝛdinatio vniꝰ
ad alterũ.fundata ſuꝑ pᷣncipia nature.ſicut nulla ro⸗
ſa exiſtẽte cõcedit᷑ ꝙ roſa ſit fios. Lũc aũt eſt pᷣdica/
tio ꝑtim ᷣm eſſe aptitudinale.partim ᷣm actnuale.qñ

ſuppoſitũ eſt in actu.foꝛma vo pᷣdicati nõ ineſt ei Im
actũ ſed ſᷣm neceſſariã oꝛdinationẽ fundata ſuꝑ pᷣnci
pi a nature.Cũ ergo querit᷑ vtrũ chꝛiſtus ſit homo in

triduo.ſi loquamur de pᷣdicatiõe ſᷣm eſſe aptitudina/
le.nõ tm̃ eſt verũ de ipᷣo.ſed etiã de omni homie moꝛ/

tuo.qꝛ ᷣm veritatẽ fidei nr̃e ⁊ ſciẽtiã theologie.qñ hõ

moꝛit᷑ remanẽt pᷣncipia eius in quibꝰ ſalua eſt oꝛdi/
natio nõ ſolũ reſpectu foꝛme homis ſed etiã huiꝰ ho/
minis.alioqͥn nõ eſſet vera reſurrectio.Si aũt loqua
mur de pᷣdicatiõe ꝑtim actuali.ꝑtim aptitudinali.ſic
põt cõcedi de xpᷣo ꝙ fuerit homo in triduo.quia erat
ꝑſona in actu.q;uis foꝛma bũanitatis ſeruaret᷑ ĩ apti

tudine ↄiũctionis aie ⁊ carnis.ſed hoc nõ poteſt dici

aliquo alio bomie.Si aũt loquamu: de pᷣdicatiõe
ſimplicit᷑ actuali.nec de xpᷣo nec de alio homie eſt ve/
rũ dicere ꝙ ſit homo qdiu aia eſt ſepata a carne. Mi/
hil em̃ facit hoiem effe actu niſi actualis ↄiunctio aĩe
cum carne. Si ergo iſti tres modi dicẽdi.intelligunt᷑
pm tres pᷣdictos modos pᷣdicandi. ſic in omnibꝰ re/
perit᷑ eritas.⁊ nulla eſt inter eos ↄtrarietas.Et verũ
ſenſit Hugo de ſancto Aictoꝛe.⁊ verũ dixit męr ſi in⸗
telligũt iuxta modos pᷣaſſignatos.⁊ verũ tenet cõmu
nis opinio.Et ꝑ h̊ ad oẽs rõnes ad vtrãq; partẽ ad/
ductas ſatis pot patere rñꝰ. Aerũtamẽ ſi vᷣba Hugo
nis velimꝰ amplius cõſiderare.inuenimꝰ eñ chꝛiſtuʒ
ſenſiſſe fuiſſe hoiem in triduo ⁊ quẽcũq; aliũ hominẽ
moꝛtuũ.nõ ſolũ q;tum ad eſſe aptitudinale ſed etiaʒ
q̃tum ad eſſe actuale. Poſuit em̃ ꝙ poſt moꝛtẽ ſalua
ret᷑ eſe homis.⁊ ꝙ aia ſeꝑata eſſet ꝑſona.⁊ ꝙ iterum
multo foꝛtius deberet homo dici anima qᷓ; coꝛpus ſi
hoc admitteret vſus. Ande arguit in hũc modũ.Cũ
bomo ex aia ⁊ coꝛpe conſtet tamẽ ꝓpter vnã partẽ q̃
eſt coꝛpis dicit᷑ h coꝛpus.multo g magis ſᷣm parteʒ
Ulã q̃ eſt anima debet dici aia.Et i hoc dicto magiſter
Hugo cõmunit̃᷑ nõ ſuſtinet᷑. Nec em̃ aia ſepata ẽ ꝑſo
na ſicut oſtẽſum fuit ſupꝛa.nec homo eſt anima ſua.
nec verius eſt homo cũ moꝛit᷑ qᷓ; cũ viuit qᷓ;tũ ad eſſe
nature.licʒ foꝛtaſſis poſſit augeri in eo eſſe gratie.nec
pns hm ꝙ eſt ꝑs integralis homis pᷣdicat᷑ de hoie
⁊ ideo nõ ſine cauſa opinionẽ magiſtri Hugonis cõ/
munis opinio nõ appꝛobat in ꝑte iſta. Magiſter aũt
ſentẽtiaꝝ nõ ſolũ voluit dicere ꝙ xpᷣs in triduo fuiſſz
homo pᷣdicatiõe ꝑtim actuali.ptim aptitudinali.ĩmo
ꝙ hoc dixerit.vere ⁊ actualiter volũt aliqui hoc impo
nere ei.qꝛ fuit de tercia opinione q̃ dixit xᷣm bominẽ

m habitũ. Unde nolebat dicere ꝙ actu eſſet bomo.
æꝛ actu nõ habebat naturã humanã. Sed boc nõ eſt

ſinponẽdum magiſtro. q; erroꝛ eſt ſicut in pcedenti⸗

fuerit hõ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ qñ aia⁊ coꝛpus I 1

—

—
bus oſtẽſum fuit. Nec ex verbis magiſtri põt expſſe
haberi.ſed alia de cauſa hoc dixit. Intellexit em̃ i xᷣo
duas fuiſſe vniones. videlicz. vnionẽ anime ad car/
nem. ⁊ vnionẽ diuine nature ⁊ hũanc. Vnio diuine
nature ⁊ hũane faciebat xpᷣm eſſe hoĩem. iuxta illud
qð dicit Augꝰ.Talis fuit illa ſuſceptio vt faceret deũ
hominẽ. Anio vo anime ad carneʒ faciebat hominẽ
illũ viuere. Quia g in triduo manſit vnio diuinitat
ad humanitatẽ.⁊ ſoluta fuit vnio aie ad carnẽ.bincẽ
ꝙ poſuit magiſter ꝙ xpᷣs in triduo nõ deſijt eẽ hmo.
ſed deſijt viuere.ideo verũ eſt dicere ſᷣm ipᷣm de xpᷣo

ꝙ fuit homo in triduo.⁊ ꝙ fuit homo moꝛtuus.q;uis

nõ poſſit dici de aliquo alio. Et in hoc etiã mar defi⸗
cit.qꝛ ad hoc ꝙ aliquis ſit homo. neceſſario pᷣexigit
⁊ coexigit᷑ vnio anime ad carnẽ.cum homo dicat foꝛ
mã totius ſiue cõſequẽtem totũ cõpoſitũ.vnde neqᷓ
ꝙᷓ illa ſuſceptio feciſfet deũ hoiem.⁊ hominẽ deũ.niſi
deus homis aſſumpſiſſet coꝛpꝰ ⁊ animã vt cõiuncta
adinuicẽ.Et ꝓpter hoc poſitio magiſtri cõiter nõ ſuſti
net᷑ in parte iſta. Poſitio etiã magiſtri Hugonis nõ
ſuſtinet᷑.nõ qꝛ oĩ mõ ſit falſa locutio pᷣdicta xpᷣsi tri/
duo fuit homo.ſed qꝛ falſitatẽ habet intelligendo de
pᷣdicatiõe ſᷣm eſſe actuale.bᷣm quã pᷣdicationẽ verſat
inquiſitio circa pᷣdictam locutionẽ.⁊ iſto mõ videtur
eaʒ tractaſſe męr Hugo.⁊ mor ſentẽtiaꝝ ⁊ cõmunis
opinio mgroꝝ.Et ſᷣm iſtũ modũ currit pᷣſens inquiſi
tio. Ideo rõnes oſtendẽtes locutionẽ pᷣdictã eſſe fal⸗
ſam cõcedende ſunt.pcedunt enim ſᷣm hanc viam.
Ad illud g qdð obicit᷑ in contrariũ ꝙ talis fuit illa S
ſuſceptio ⁊c. dicendũ ꝙ hoc fuit nõ qꝛ aſſumpſit coꝛ/
pus ⁊ animã tm̃.ſed etiã qꝛ aſſumpſit coꝛpꝰ ⁊ animã
vnita.⁊ ideo deſijt eſſe homo.non qꝛ ſit mutata vnio
diuinitatis ad carnę. ſed qꝛ ſoluta fuit vnio anime?
carnis adinuicẽ.¶ Ad illã autoꝛitatẽ Hug.q dicit᷑
nemo deſinit eſſe qñ veriꝰ eſſe incipit.dicendũ ꝙ nihil
ꝓbibet ꝙ vritas eẽ moꝛalis augeat᷑ cuʒ diminutiõe
veritatis eſſe nalis.ſicut videmꝰ ꝙ i debilitatiõe vir/
tutis nãlis.frequẽter foꝛtificat᷑ virtꝰ moꝛalis.Et ido
nõ opoꝛtet ꝙ ſi hõ incipit eẽ beatꝰ ᷣm aiaʒ.ꝙ ꝗꝓpter hbᷣ
nõ deſinat eſſe bö. ¶A 1
manã naturã ẽ homo.dicendũ.ꝙ nomie bũanc natu

re aliqñ intelligunt᷑ pᷣncipia cõſtituẽtia hoiem. Aliqñ
intelligit᷑ foꝛnia homis cõpletiua.q̃ dat ipᷣi ſuppoſito

cõplementũ ⁊ oꝑationẽ debitã illi ſpeciei.ᷣm illð ꝗðᷣ
dicit Boeciꝰ. Hã eſt vnãquãq; rẽ infoꝛmãs ſpecifi/
ca differẽtia. Si g accipiat᷑ natura pᷣmo mõ.locutio ẽ
falſa. Si ſecũdo mõ.locutio eſt vera.ſed iſto mõ non
habuit xpᷣs hũanã naturã in triduo.⁊ ideo nõ ſequit

vniunt᷑ in eandẽ hypoſtaſim faciũt hoĩem. dicenduʒ
ꝙ vniri aiaʒ ⁊ coꝛpꝰ in eandẽ hypoſtaſim boc põt eẽ
triplicit᷑. aut ita ꝙ illa bypoſtaſis ſit ex eis cõſtituta.
⁊ ſit talis hypoſtaſis ꝗᷓ ſit bic ⁊ nũc.⁊ iſto modo non
poſſunt vniri in eande hypoſtaſim qͥn vniant᷑ adin/
uicẽ.ac ꝑ hoc qͥn faciãt hominẽ. Alio modo poſſunt
vniri in eandẽ hypoſtaſim.ita tñ ꝙ illa hypoſtaſis ex
eis vnitis nõ cõſtituit᷑.ĩmo eis etia localit᷑ ſexatis. et
hoc mõ vniri in eandẽ bypoſtaſim nõ neceſſario facit
bominẽ.qꝛ nõ eſt ibi vnio ꝑ cõſtitutionẽ nature.Ter
cio qualis eſt vnio materie ⁊ foꝛme.qualis etiã requi

rit᷑ ad homis cſe.Et qꝛ iſto mõ vnita erant anima ⁊
coꝛpus in chꝛiſto in triduo.nõ mõ pᷣmiſſo. ideo nõ ſe/
tridu dillud qð obijci/ 12
tur ꝙ xps iĩ triquo iacebat ĩ ſepulœo.dicendũ ꝗ talis

quit᷑ ꝙ xpᷣs in triduo fuerit hõ.

d illud qð obijcit᷑ ꝙ habẽs hu 10

tbckſe
caog
Giterian
iun
Hagop
cos Reon
ſanorſen
Atgiontt⸗
psihnine
ostton
ſtyhroc
hluͤentt
cocolano
oonecpot
ſtöͤeanim
M7alb
bebataigzt
Pbeberren
mutenitoe
ſo tmuend

Monrbige
Cööefna⸗
algtires
efnoten
Olebunnin
Nhoroctbi
Cſunobeetn
ſtobonock
laltnovenif⸗
oßzofn
assr.
horaoboenö
ſlhonen
eohanchrt.
lterei
Wernh
ſyoick
gutaigzi
ncigni
ſtbetdin
huu Ge⸗
Khinon
eheren
inplaic
ſccckbon
dnaſſcckn
Cnſhnn
elro
ba
Uloco N⸗
gihrein
W

N
8 4. „
hit
A
noien
häm 9 àA, V
ne
. .
ccſtſurz
lenodli
. 1 9
NRN ee 6
.2 à r 1
.„ e
Wone. 11t it
1 Cren
noc anntgede
, e
ungito
.1 2 1 e1
4* N

4 Eee N N
cenen

. 8 2* 7 W

4 N
ren gii
„ 2
giniN V
40 T
5 *

29 . 6
enduſ,

locutio eſt vera p ſyynodochen. Dicit᷑ eĩ xpᷣs iacuiſſte

in ſepulcro.qꝛ ꝑs hũanitatis cius iacuit in ſepulcro.
Vñ nec iacuit ibi ᷣm q; homo.nec ſᷣm ꝙ deꝰ.ſed vᷣm
aliquid bomis.Sicut g nõ ſequit᷑. Petrus ẽ in tumu
lo.ergo petrꝰ eſt hõ.ſic etiã intelligendũ eſt i ꝓpoſito.

1 ¶ Ad ad illud qð obijcit᷑ xpᷣs i ſempiternũ fuit ſa⸗

cerdos.dicendũ ꝙ ſacerdotiũ xp̃ᷣi dicit᷑ fuiſſe ſemꝑit᷑/

nũ.nõ qꝛ ſemꝑ fuerit ſacerdos in actu.ſed qꝛ illi ſacer
1 dotio nulluʒ aliud ſucceſſit.

ſit. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ
xpᷣs in triduo habebat animã rationalẽ ſibi vnitam.

ergo erat rõnalis.dicendũ ꝙ boc nõ ſequit᷑ niſi intel·
ligat᷑ ꝑ ſynodochen.ꝓ eo ꝙ idiomata ꝑtiũ homis nõ

bic cõicant᷑ hypoſtaſi verbi niſi mediate toto cõiun/

cto cõicatione ꝓpꝛia. Et quoniã xpᷣs tũc non erat hõ.

ideo nec poterat dici albus rõne coꝛpis.nec rõnalis
ratiõe anime.nec ꝑ ſynodochen. videlicʒ ꝙ habebat

coꝛpꝰ albũ ⁊ animã rõcinantẽ. Oꝛ ergo dicit᷑. q ha ·

bebat aiaʒ rationalẽ ſibi vnitã eſt rõnale.dicendũ
H̊ habet veritatẽ ſi intelligat᷑ de vnione q̃ ẽ foꝛmea
materiã.hoc autẽ mõ non vnicbat᷑ aia xpᷣi xpᷣo in tri⸗
duo.vnde nõ ſequit᷑ ꝙ fuiſſet hõ in triduo.

(2 b
¶ Atrũ chꝛiſtus ᷣm ꝙ homo fuerit in loco determi/

nato an vbiqʒ:Et ꝙ fuerit in loco determiato videt᷑
qꝛ xpᷣs ᷣm ꝙ homo nõ fuit niſi vbi fuit aia eius vel ca

ro.ſed aia eius nõ fuit niſi in loco determinato. nec
xpᷣs ᷣm ꝙ bomo.¶ Itẽ chꝛiſtus m ꝙ hbomo aſfum⸗

pſit humanã naturã in athomo.ſᷣ hũana natura in

athomo eſt hũana nꝗ in indiuiduo.⁊ indiuiduũ ẽ ne/
ceſſario hic ⁊ nũc.⁊ ita in loco determiato.ergo xpᷣs
hm ꝙ homo eſt in loco determiato. ¶ Itẽ cuicũq; cõ

uenit moueri ſᷣm locũ.cõuenit ei eſſe in loco determi

nato.ᷣ xpᷣs ᷣm ꝙ homo deſcẽdit ad inferos ⁊ aſcẽdit
ad celos.g ⁊c̃. 3
homo bhoc nõ habet niſi qꝛ ſub ſacramẽto.ſi ergo etiã
ſub ſacramẽto nõ erat.ergo in aliquo loco ipᷣm exiſte
re opoꝛtebat. ¶ Sed cõtra.quecũq; ſunt vnita inſe/
ꝑabiliter.vbicũq; vnũ eſt.eſt ⁊ reliquũ.ſed hũana nã
vnita erat inſeꝑabiliter tũc verbo dei qð eſt vbiq;.g
ſi verbũ eſt vbiq;.⁊ hũana natura in verbo ¶ Item
quecũq; ſunt idem in ſuppoſito.vbicũq; eſt vnum.⁊
reliquũ.Si em̃ aliqua duo accidentia vniant᷑ in vno
ſubiecto.impoſſibile eſt vnũ eſſe alicubi vbi nõ ſit re/
liquũ.Sed hũana natura ⁊ diuina vniunt᷑ in vna by
poſtaſi.Si diuina natura eſt vbiq;.⁊ nõ in loco de

termiato.neceſſario ſequit᷑ ꝙ hũana natura i xpᷣo ⁊c.

tẽ hec eſt vera.iſte homo eſt filius dei vbiq;.ergo
a ſimplici cõuerſa.filius dei eſt vbiq; homo. ſed vbi/

cũq; eſt homo ibi eſt eius hũanitas.ergo ⁊c. ¶ Item
demonſtret᷑ quicũq; locus.xps eſt ibi.aut g ibi eſt hö.
aut nõ homo.HNomo em̃ ⁊ nõ bomo opponunt᷑ ime
diate.ſed nõ eſt ibi nõ homo. ergo eſt ibi bomo.ergo
chꝛiſtus eſt vbiq; homo.ergo ᷣm humanã naturã nõ
eſt in loco determiato nec fuit in triduo. ¶ Itẽ bene

ſequit᷑.hoc eſt.⁊ nõ eſt homo. eſt nõ bomo. ergo ſi/
militer bñ ſequit᷑.chꝛiſtus fuit vbiq;.⁊ nõ fuit vbiq;
homo.ergo fuit vbiq; nõ homo.ſed hec eſt falſa.ergo

aliqua pᷣmiſſaꝝ.ſed nõ niſi iſta.xpᷣs nõ fuit tg bö.

eo eius oppoſita vera.xpᷣs fuit vbiq; homo. & ideʒ
qð pᷣus. ¶ Itẽ quicquid cõuenit filio dei ꝑ naturam
cõuenit illi homi ꝑ gratiã.cũ ergo hec ſit vera.filius
vei eſt vbiq;.hec ſimilit᷑ erit vera.iſte homo eſt vbiq;.
ſed d̃ ſequit homo albus eſt vbiq;. ergo ẽ vbiq; hõ.

tẽ ꝙ xpᷣs ſit in pluribꝰ locis ᷣm

XXII.

x eſt vbiq; albus.ergo ſimilit᷑ bñ ſequit᷑.iſte bomo eſt

vbiq;.ergo eſt vbiq; bomo.redit ergo idẽ qd pᷣus.ſcʒ
xps ſᷣm hũᷣanitatẽ nec nũc nec in triduo fuit ĩ loco
determiato. ¶ BE dicendũ ꝙ queſtio iſta põt eſſe de
re. ⁊ põt eſſe de ſermone.Tũc eſt queſtio de re.qñ q̃ᷓ‚⸗

15

rit᷑. Atrũ hũanitas xp̃i fuerit vbicũq; fuit diuinitas.

Ad iſtã queſtionẽ de plano reſpõdendũ eſt ꝙ nõ. qꝛ

diuina natura eſt imenſa ⁊ infinita.vnde nullũ locii

ſibi determiat. ſed hũana natura cum ſit creata ⁊ fini
ta locũ ſibi determiat. Ande nõ erat.vbicũqʒ diuini/

tas erat.ſed vel in ſepulcro rõne coꝛꝑis.vel ĩ inferno
ratiõe anime. ſicut dicit magiſter in litera. Similiter
rone hũanitatis quãtũ eſt ve ſe in vno tm̃ loco eſt.

em ſit in pluribus hoc eſt ſub ſacramento ᷣm ꝙ dicit
Innocẽtius.ſcʒ ꝙ chꝛiſtus dicit᷑ eſſe alicubi ſacramẽ
taliter.alicubi ꝑſonalit᷑.alicubi localiter. Localiter ẽ

in celo. Sacramẽtalit᷑ eſt in altari. Perſonalit᷑ vbiq;.
Et ſic hñana natura in chꝛiſto habet vt ſit in loco ve-

terminato. ⁊ ſi de re fiat queſtio ſatis plana eſt rñſio.

Si autẽ fiat queſtio de ſermone.hoc eſt ſi querat᷑ de

veritate illiꝰ. Iſte homo eſt vbiq;.⁊ iſte homo ẽ vbi/

q; homo. Hic rñdendũ eſt ꝙ iſte terminꝰ homo põt

ſubijci vel pᷣdicari.Oñ ſubijcit᷑ tunc eſt locutio vera.

Et ratio huiꝰ eſt.qꝛ cũ dicit᷑ iſte homo eſt vbiq;.boc

ꝓnomẽ iſte põt demõſtrare pſonaʒ chꝛiſti.vel ſingu⸗/
lare ho mis.Si ꝑſonam chꝛiſti.ſic abiqʒ dubio iſta x
ra eſt.iſte homo eſt vbiq;.Si vo ſingulare bominis.
adhuc vera eſt.ſed nõ ꝑ ꝓpꝛiã natura.ſed ꝑ cõmuni⸗

cationẽ idiomatũ.qꝛ qð cõuenit filio dei ꝑ naturaʒ.
cõuenit iſti homi ꝑ gratiã.Si aũt ponat᷑ a parte pꝛe

dicati.tũc eſt locutio falſa.qꝛ iſte terminꝰ homo pᷣdi/

catur ratiõe foꝛme.⁊ hoc aduerbiũ vbiqʒ determiat
pᷣdicatũ. Et ita ſigficat᷑ ꝑ hoc ꝙ foꝛma humanitatis

ſe extendat ad omnẽ locũ in chꝛiſto. ⁊ hoc quidẽ fal/
ſum eſt.eo ꝙ habet locũ determinatũ. AUnde ſicut hec

eſt falſa. xpᷣs ſemper fuit hõ.qꝛ ſigficat᷑ ex hoc ꝙ bu/
manitas chꝛiſti non habuit pꝛincipiũ in tempoꝛe.ita

ſimiliter hec eſt falſa.chꝛiſtus eſt vbiqʒ homo.quia ex
hoc ſignificatur ꝙ humana natura chꝛiſti ſit vbiqʒ.

¶ Koncedẽde ſunt ergo ratiões oſtendentes ꝙ bu/

mana natura chꝛiſti ſit in loco determiato.⁊ fuerit in
17

triduo. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ quecũq; ſunt vnita
inſepabiliter. extendũt ſe ad omnẽ locum equaliter.

autẽ vnum eſt maioꝛis ambitus ꝙᷓ reliquũ.non ha/
bet veritatem.⁊ ſic eſt in ꝓoſito. Natura em̃ diuina
eſt imenſa.ſed natura humana eſt limitata. Et eſt ſi
mile.qꝛ animal inſeꝑabiliter pꝛedicafß de homic.⁊ tñ
alicubi eſt animal vbi nõ eſt vmo. ¶ Ad illud quod
obijcitur ꝙ illa que ſunt vnum in ſuppvſito.cõcomi⸗
taut᷑ ſe in omi loco inſeꝑabiliter.dicendũ ꝙ quoddã
eſt ſuppoſitũ qd non excedit foꝛmam ſuam. ⁊ de tali
ſuppoſito habet veritatem ſermo pᷣmiſſus.Quoddã
vo eſt ſuppoſitũ quod excedit aliquam foꝛmã cuius
cſt ſuppoſitũ. ſicut bypoſtaſis chꝛiſti ſe babet reſpe/
ctu humane nature.quia pꝛimũ effe non babet a na⸗
tura humana.ſed a natura diuina.⁊ de tali ſuppoſi/
to non habet veritatem. ¶ Ad illud quod obijcitur
ꝙ bec eſt vera.iſte bomo eſt filius dei vbiqʒ.ergo eiꝰ
cõuerſa eſt vera.vbiqʒ; dei filius eſt homo.dicendum

7

ꝙ hec(ſiquis attendat )nõ ẽ eius cõuerſa.⁊ hoc patʒ.

qꝛ in cõuerſiõe alicuiꝰ ꝓpoſitiõis qd determiabat pᷣdi
catũ debet fieri deter miatio ep pꝑecſubiccti Acin n

ui

dicendũ ꝙ illud habet veritatem quãdo aliqua duo
vnibilia fſic vniunt᷑ ꝙᷓ vnũ non excedit reliquum.Si

18

19

20

ceſſu illo eſt peccatũ p̃m ↄſequẽs.nõ eſt hic hõ.g eſt h
nõ homo. Iſta em̃ habet tres cauſas writatis.nõ eſt
bic homo.aut qꝛ nõ eſt hic.aut qꝛ nõ eſt homo.aut qꝛ
nõ hic ⁊ ẽ bomo.ſed tñ hũanitas eius nõ eſt in iſto lo
co.⁊ in iſto ſenſu habet locutio veritatẽ. Et ſi obijciat᷑
æ hõ ⁊ nõ homo opponũtur imediate.dicendũ ꝙ xe

21

22

ſit recta uerſio. ſicut patet aſpiciẽti. Et ideo cum in * chuſſti imillo triduo aut appetebat vnini ſuo coꝛpoꝛl.
aut nõ.Si nõ appetebat.ergo nõ habebat naturam

hac locutiõe homo eſt filius dei vbiq;.illud aduerbiũ
determiat p̃dicatũ rõne illiꝰ attributi qð eſt eſſe filiũ

vei. eius cõuerſa nõ eſt hec filius dei eſt homo vbiq;.
ßm ꝙ vbiq;ʒ determiat hoc attributũ ꝙ ẽ eſſe hoſem.
ſed bec.filius dei exiſtẽs vbiq; eſt homo.⁊ hec quide,ʒ

eſt vera. vnde ꝙᷓuis in rõne pᷣdicta videat᷑ arguere a
ſimplici cõuerſa.nõ tamẽ arguit.¶ Ad illud qdð obij
cit᷑ ꝙ xpᷣs eſt hic ⁊ nõ eſt hic homo. ergo eſt hic nõ h.

dicendũ ꝙ illud tenet in bis ꝗᷓ ſunt illiꝰ nature tm̃.ra

tione cuiꝰ ſunt vbicũq; ſunt. In xpᷣo vo non tenet.qꝛ

nõ ſolũ habet naturã hũanã ſed etiã diuinã.p quam
põt eſſe alicubi vbi nõ eſt hũana natura. Ande ĩ pꝛo.

rũ eſt qᷓtũ eſt de re.ſed nõ eſt verũ addita determiati/

one. Hec em̃ duo nõ opponunt᷑ imediate.albus bõ
⁊ albus nõ homo.qꝛ neutrũ hoꝝ vere pᷣdicat᷑ de bo
a illud qað obijcit᷑ ꝙ bene ſequit. eſt.
homo. ergo eſt nõ homo. ergo ſimilit bñ ſe⸗

mine nigro.
⁊ non eſt homo.ergo e no. ergo ſi⸗ e
quit᷑.eſt hic.⁊ nõ eſt hic homo.& eſt hic nõ homo. di/

cendũ ꝙ; nõ eſt ſimile.qꝛ pluribꝰ de cauſis põt iſta xe
rificari de aliquo.iſte non eſt hic homo. qᷓ; iſta.iſte eſt
nõ homo. pter determiationẽ adiũctã.Et ideo in pᷣ.
dicto ꝓceſſu eſt deceptio ᷣm cõſequẽs a pluribꝰ cau
¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ hec eſt

ſis veritatis ad vnã.¶ Ad illu cit ꝙ bec eſt
vera.iſte homo eſt vbiq;.ergo iſte eſt vbiq; homo.di/

cendũ ꝙ nõ ſequit᷑.qꝛ i pᷣma attribuit᷑ ei eſſe vbiq; ra
tione diuine nature.in ſecũda rõne hũane. Mec eſt ſi⸗
mile de hoc qdð dicit de homie albo.qꝛ ſuppoſitũ illiꝰ
termini albũ cuʒ ſit hic ⁊ nũc.nõ ſe extẽdit ad aliquẽ
locũ ad quẽ nõ extendit ſe eius ꝓpꝛietas.nõ ſic aũt eſt

de pſona verbi ⁊ de natura hũana.
ueſtio. ij. q

¶ He quiete coꝛpis in ſepulcro.vtrũ coꝛpus chꝛiſti ꝑ

triduũ fuerit in ſepulcro? Et ꝙ ſic videt᷑ Math.xij.

ventre ceti.ſic filius homis erit tribꝰ diebus ⁊ tribus
noctibus in coꝛde terre.ergo coꝛpꝰ eius fuit tribꝰ die
¶ Item Joh. ij.
Soluite templũ hoc. in tribus dieby excitabo illx.

bus ⁊ tribus noctibus in ſepulcro.

Et ſubiũgit euãgeliſta.qꝙ hoc dicebat de templo coꝛ⸗/

oꝛis ſui.ergo redit idem q pᷣus. ¶ Item in ſymbo⸗
o.tercia die reſurrexit a moꝛtuis.ergo coꝛpꝰ eius ia⸗
Itẽ hocipᷣm ꝓbatur per
cõmunẽ cccleſie obſeruantiã.que moꝛtẽ eius i die ve⸗
neris celebꝛat. et reſurrectionẽ i die tercia ſeq̃nti.ſ.in
die dñico. Si g iacuit ĩ ſepłcro a moꝛte vſq; ad reſur/
Sed ↄtra. figura debet reſpon /

cuit ꝑ triduũ in ſepulcro.

rectionẽ.patet ⁊c̃. et reſpon
dere veritati.̊ reſurrectio xpᷣi p̃figurata fuit ĩ Sam/

ſone.de quo legit᷑ Judic.xvj.qꝙ doꝛmiuit vſq; ad me⸗/
dietatẽ noctis.⁊ tulit poꝛtas ciuitatis ⁊c. ergo vide
chꝛiſt? aſq; ad terciũ diẽ in ſepulcro nõ requieue

rit. ¶ Itẽ Actuñ.ij. Quẽ deus ſuſcitauit a moꝛtuis.
ſuxta qdð impoſſibile crat detineri eum.ſ ſi nõ potuit
vmner aad ae⸗ qyſtatim reſurrexerit.alioqᷣn de/
tentus fuit. ¶ Itez opus noſtre redemptiõis ſtatim
poſt moꝛtẽ cõſummatũ fuit.ergo gloꝛificatio coꝛpo/

ris xpi iam nõ debuit amplius differri.⁊ ita coꝛpꝰ xpi
nõ debuit in ſepulcro ꝑ triduũ relinqui, ¶ Item gig

m.

f f —

aliarũ animaꝝ.Si appetebat.ergo retardabat᷑ a cõ/

templatiõe ꝑfecta ſi coꝛpus eius nõ reddebat᷑ ei.ſecd

hoc eſt incõueniens.ergo videt᷑ ꝙ ſtatim coꝛpꝰ eius
debuerit ſuſcitari.Eſt ergo queſtio de tempoꝛe ⁊ hoꝛa

reſurrectõnis. Naʒ alique gloſe vident᷑ dicere ꝙ xppᷣs
ſurrexit i media nocte.alique vo ꝙ in mane.Rurſus
queſtio ẽ̃ quare xpᷣs pᷣuenit reſurrectionẽ alioꝝ moꝛ/
tuoꝛũ.⁊ coꝛpus eius nõ fuit niſi ꝑ triduũ in ſepulcro
cũ coꝛpꝑa alioꝝ hominũ expectent vſq; ad diem extre
mũ.¶ Reꝰ ad pꝛedictoꝝ intelligentiã eſt notanduũ. ꝙ 25

nõ cõueniebat coꝛpus chꝛiſti ſtatim poſt moꝛtẽ ſuſci⸗

tari.nec tñ cõuenicbat ſuſcitationẽ eius vſq; ad gene
ralẽ reſurrectionẽ differri. Et ratio huiꝰ cſt.qꝛ noſtre
fidei cetitudo qua credimꝰ nos reſurrecturos fundæa
ta eſt ſupꝛa verã reſurrectionẽ chꝛiſti.Ad hoc autẽ q
cõſtet nobis de veritate reſurrectiõis duo concurrũt.
Pꝛimũ eſt ꝙ opoꝛtunũ eſt ꝙ cõſtet de veritate moꝛ/
tis. Secũdũ eſt q; opoꝛtet ꝙ cõſtet de veritate cõiun⸗

ctionis iterate aie ⁊ carnis. Veritas moꝛtis nõ cõſti⸗
tiſſet nobis.ſi xpᷣs ſtatim reſurrexiſſet.ſᷣ potuiſſet ali⸗
quis ſuſpicari ipᷣm finxiſſe ſe moꝛtuũ. AVeritas itera/
te ↄiunctiõis nõ ↄſtitiſſet.ſi xpᷣs adhuc nõ reſurrexiſ/

ſet. Sᷓ potiꝰ poſſet qͥs deſperare qᷓ; expectare.iĩmo cer/
te ſi nõ reſurrexiſſet.fides in aplis oino defeciſſet.nee
aliquis fuiſſe chꝛiſtũ deũ crederet.ſed holem purum.
neceſſe ergo fuit ꝓpter noſtre fidei veritatẽ ⁊ firmita
tem reſurrectionẽ chꝛiſti accelerari.nec tñ adeo acce.
lerari q̃n manifeſtaret᷑ veritas moꝛtis.ideo vſq; ad
terciũ diem diſtulit ⁊ nõ amplius.qꝛ ꝑ tempus illud

vere poterat manifeſtari fuiſſe moꝛtuus. Requieuit

ergo ſicut dicit fides nr̃a ꝑ triduũ in ſepulcro.non tñ

ꝑ tres dies integros ⁊ completos.ſed ꝑ vltimã ꝑte⸗

diei veneris.⁊ ꝑ pꝛimã partẽ dñice diei.⁊ ꝑ totã dieʒ
ſabbati.ita ꝙ requietio illa ꝑ triduũ intelligenda eſt
ꝑ ſynodochen.⁊ in hoc omnes ſancti cõcoꝛdant.licet
de boꝛa tempoꝛis videat᷑ eſſe cõtrouerſia. Nam qui⸗/

dam vident᷑ dicere ꝙ ſurrexit in media nocte.quidã

ðo ꝙ ſurrexit in auroꝛa. Ratio autẽ buiꝰ diuerſitat
eſt pꝛo eo ꝙ cõſiderant diuerſimode in illa dilatione
congruẽtiam q;'tum ad numerũ hoꝛarũ. MHam aliqui
incipiũt tempus computare ab hoꝛa ſexta qua cruci-
fixus eſt. ⁊ tenebꝛe facte ſunt ſuper terrã vniuerſazʒ.et

iſti pꝛotẽdunt tempus vſq; ad mediam noctem inter

diẽ ſabbati ⁊ diẽ dominicũ.⁊ ſic computãt.xxxvj.bo⸗

ras.quia tũc erat equinoctiũ vernale quãdo chꝛiſtus
dominus paſſus eſt. Aliqui inceperunt computarea
ſero in quo poſitus fuit in ſepulcrũ.⁊ pꝛotẽdunt tem

pus vſq; ad diluculum dominice diei.⁊ tam iſti ᷓ illi
conſiderãt eandem cõgruẽtiam tante dilatiois. Jdðo.
eñ tominꝰ reſurgere diſtulit per. xxxvj. boꝛas. vt in
hoc ſignificetur. quia liberatio ⁊ victoꝛia eſt pfecta.
Ille em̃ numerus eſt ex ſenario numero in ſe ducto.
quui quidẽ numerus eſt pᷣmus numerus ꝑfectus jm
ariſinetricũ. Et eſt alia congruẽtia.quia in. xxxvj.bo⸗

ris ſunt due noctes ⁊ vnus dies.ita ꝙ ſalua eſt ibi ꝓ

poꝛtio a ſimpli ad duplum vt dicit Augꝰ. in quo ſi/

gnificat q chꝛiſtus vna ſimpla ſua vetuſtate abſtu⸗
lit duas noſtras vetuſtates. que quidẽ intelligunt p
duas noctes. Et hanc rationẽ aſſignat Augꝰ.in libꝛo

de trinitate. Hec eadem ratio aſſignat᷑ ſuꝑ illud Lu⸗
ce.xx.Opoꝛtuit chꝛiſtũ pati. Merito vno die ⁊ dua/⸗

bus noctib? in ſepulero incuſt qꝛ luce ia eſr oꝛi ſue

toge
gnen
aurirſi
idly
Centdin
RE
dplctede
Gtnacet
dunentt.
ſonuenſt
Gtertne
naſict,
gaͤtfuſten
Grdcdͤn
Piit
dccdene
1le⸗
fſotch
ſegriten
allane⸗
tüͤliͤne
nnora
uſd⸗
ſocnnnl:
16 kireoit
ſeſuteun
liſpoent
Ponole
1Jer dann
Nhieti
Notig
obsſnnor
Gntenobe⸗e
ſnllter
ſgeutn
Ukuitinde
crſäa
Gena
Giipſ
N
pen⸗
noſcii
aig

Feand.
ihnoen
ſhreinten
ct o⸗
cgpalt
küfcnold
ſttont
ncchagie
nnnnei
inligtr
ſſcſeng⸗
eſcnt

ufſie

.

—

M
kaptentti
einah
niitn
eaſil
Errgſän
nosfeimenzen
ummſars t
rs Ahocnien
möcennn
1sinen
ne datin

““”ä
moaus. W.
. XV
iſenennn etn.

oarän &
. 4 72
„ 7 86
7 Geaten4
7 * E
SN—.

aoueN it⸗
. = 4
1 KI Re
1
õ
. 1
r
49 1 .
Gununn
. .

nun t
Zð

„ℳ sNN,
gdisi⸗
nia⸗ “

moꝛtis que tm̃ in carye erat tenebꝛis nfe duple moꝛ
tis

in carnc ⁊ aia crãt opponit.⁊ hocipᷣm dicit ſup

illud Roma.vj.Hoc ſciẽtes qꝛ vetus homo ⁊c̃.Glo.

quicuit in ſepulcro vno die ⁊ duabꝰ noctibus.qꝛ no/

ſtrã duplã vetuſtatẽ ſua ſimpla cõſumpſit.Et iõ licʒ

videant᷑ differre in tpis hoꝛa.cõueniũt tñ in aſſignã/

24 do tpis cõgruentiã Mec tñ in hoꝛa ſibi cõtradicũt.qꝛ

dupliciter dicit᷑ res fieri.aut qñ fit ſᷣm veritatem.aut
qñ innoteſcit.Et illi qui hoꝛã mediã noctis aſſignãt
reſurrectiõi.tẽpus det᷑minãt qñ pᷣmo fuit facta.Qui
vo mane aſſignat.tempꝰ determinãt qñ inotuit.el
certe reſurrectio fuit inter hoꝛã medie noctis ⁊ manc
diei dñice.⁊ qꝛ mediũ denomiat᷑ ab extremis. iõ aliqͥ
dicũt fuiſſe in media nocte.aliqui i mane ſine aliqua
cõtradictõne.Cõcedendũ eſt ergo ꝙ xpᷣs requieuit ꝑ
triduũ i ſepulcro.ita ꝙ ꝑ ſynodochen hoc intelligat᷑.
ocedende ſunt nibilominꝰ rõnes q̃ boc oſtendunt.
dillud qð pᷣmo obijcit᷑ de Sampſonce iam patcet

rũñſio.qꝛ eſto ꝙ media nocte reſurrexit.non tñ ex hboc

ſequit᷑ ꝙ xpᷣs nõ quieuit ꝑ triduũ in ſepulcro.qꝛ me/
dia illa nox fuit ꝑs diei dñice.⁊ ꝑ ſynodochen ꝑ me/
diã illã noctẽ tota dies ſequẽs intelligit᷑. Computat᷑
em̃ nox cum die ſequẽti poſt xpᷣi reſurrectionẽ. Pꝛe/

terea nõ opoꝛtet ꝙ veritas in omnibꝰ reſpõdeat figu

re.qꝛ nulla figura eſt ita ſimilis veritati.qͥn ſit ex aliq̃

26 ſui ꝑte diſſimilis. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ impoſſibi

le fuit eum detineri.dicendũ q detentio dicit violen/
tiã.xpᷣs autẽ diſtulit reſurgere vſq; ad terciũ diẽ non

ꝓter violentiã ſed ꝓpter merã volũtatẽ.⁊ idco non
27 erat detentio ſed rõnalis expectatio.

obijcit᷑ ꝙ; iã opus nr̃e redemptiõis ↄſummatũ erat.
dicendũ ꝙ licʒ cõſummatũ eſſet ſᷣm veritatẽ. non tñ
nobis innotuerat.Ad h̊ aũt ꝙ nobis valeret.neceſſe

erat ꝙ nobis innoteſceret.Ad hoc aũt ꝙ nobis certi
tudinaliter innoteſceret.neceſſe erat differri.ideo nõ

abſq; cauſa ſed ꝓpter ſalutẽ noſtrã reſurrectionẽ di/

28 ſtulit in diem terciũ. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ anima
chꝛiſti ſi appetebat vniri coꝛpi retardabat᷑ a pfectiõe

¶ Ad illud q

cõtemplatiõis.dicendũ ꝙ hoc nõ opoꝛtebat ꝓpt᷑ vni

onẽ ipſiꝰ ad verbũ.⁊ tantã plenitudinẽ gr̃e que i ipᷣo
erat.vt nõ ſolũ ſepata a coꝛpe.verũctiam exiſtens in
coꝛpe paſſibili.nõ retarderet᷑ a cõtemplatiõe diuina.
nõ ſic aũt eſt in alijs aiabus repiri.nec eſt mirandũ ſi
illa aia inter alias aias habuit pᷣuilegiũ ſingulare.
Lueſtio⸗iif.tcc
¶ AVtrum aia chꝛiſti deſcenderit ad inferos:Et ſic
oñdit᷑ pᷣmo ꝑ illud qdð dicit᷑ Act.ij.Quẽ deus ſuſcita
uit ſolutis toloꝛibꝰ inferni ⁊c̃.ergo videt᷑ ꝙ in infer-/
no fuerit aia eius. ¶ Itẽ in ſymbolo aploꝝ. deſcẽdit
ad inferos.tercia die ⁊c. Mihil hoc expᷣſſius dici põt.
tem Dam̃.deſcendit ad inferna aia deificata. vt
quẽadmodũ his q̃ in terra ſunt.ita⁊ his q̃ in inferno
ſunt.⁊ in tenebꝛis.⁊ in vmbꝛa moꝛtis ſedent.ſuꝑlu/
ceſcat. ergo deſcendit ad infceros. ¶ Itẽ ſicut chꝛiſtꝰ
nos docuit ꝑ aduentũ ſuũ in carnẽ. ita etiã detentos
in inferno liberauit ꝑ egreſſum ſuũ a carne.ſed adue/
niendo in terris nobiſcũ cõuerſatꝰ eſt ⁊ vixit.g̊ moꝛi⸗/
endo ad inferna deſcendit. ¶ Sed contra. Augꝰ.ad
dardañ.⁊ etiã ſupꝑ Geñ.ad lr̃am. Mõ facile in ſcriptu
ris nomẽ inferni in bono inuenit᷑.Si ergo chꝛiſto ni⸗
hil mali attribuendũ eſt.videt᷑ ꝙ chꝛiſtus ad inferna
nõ deſcenderit. ¶ Item optimo debet᷑ optimus lo/
cus.ſed anima chꝛiſti erat optima.⁊ infernus erat lo⸗/
us viliſimus.ergo nunq;ᷓ videt᷑ fuiſſe cõueniens ꝙ

moꝛiendo nõ deſcenderit a

.ääs
R

anima chꝛiſti deſcenderet ad inferna. eem maio⸗-

ris poteſtatis eſt liberare ſubditos oen

anu aduerſa

rij ſola volũtate ⁊ virtute qᷓ; pᷣſentia coꝛpoꝛali.ergo ſi
chꝛiſtus iam triũphauerat in cruce ð dyabolo.vide
ꝙ; no opoꝝcbat ipſum ad infernũ deſcẽdere ad libe-

randũ ſuos.¶ Item ꝑ moꝛtẽ chꝛiſti illi qui deſcende

rant pᷣus ad infernũ. merebant᷑ aſcendere ad celum.

ergo ſi idem nõ eſt cauſa oſſeoꝛn. vide; qy chꝛiſtꝰ
do nõ deſcenderit ad inferos. ¶ R. vicendũ
q; nomie inferni aliqñ intelligit᷑ pena.aliquãdo locꝰ
pene.Et ſᷣm hoc dupliciter poteſt aliquis dici deſcẽ⸗
dere ad inferos. Aut qꝛ deſcendit ad penã. aut quia
deſcendit ad locum pene. Pꝛimo modo nõ cõuenit
ꝛiſto.in eo enim nec fuit pena damni nec fuit pena
ſenſus. Secũdo vᷣo mõ competit xpᷣo.deſcendit eniʒ
qᷓ;tum ad illã partẽ in qua erãt iuſti qui detinebant
merito peccati pᷣmi paretis.que quidem ꝑs cõſucuit
lymbus appellari. Ad illã inq; partẽ deſcẽdit non cõ
pulſus neceſſitate.ſed ſua volũtate ⁊ poteſtate. Ra⸗
tio auteʒ quare voluit deſcẽdere ad eripiendos illos
qui tenebant᷑ ibi compꝑediti.cũ etiã poſſct faccre boc
nõ deſcendẽdo.fuit duplex.videlicʒ ꝓpter cõſolatio/
nem vinctoꝝ. ꝓpter cõfuſionẽ aduerſarioꝝ. Pꝛopter
conſolationẽ vinctoꝛũ.qꝛ magna fuit cis conſolatio
de pᷣſentia ipſiꝰanime ieſu chꝛiſti.⁊ magna fuit digna
tionis oſtẽſio in hoc ꝙ; ipſe ꝑſonaliter voluit deſcen/
dere ad eos. Pꝛopt᷑ hoc dicit Dañ.qꝙ deſcẽdit vt his
qui in tenebꝛis ⁊ in vmbꝛa moꝛtis ſedẽt ſuꝑluceſcat.
ſicut in ſua natiuitate deſcendit vt lucerct his qui in
terris erant. Pꝛopter confuſionẽ aduerſarioꝝ.vt ipi
demones cõfunderent᷑ ex ſua pᷣſentia.⁊ ſicut vicerat
eos in terra in natura aſſumpta.ſic aia eius de ciſdeʒ
triũpharet apud inferos ipſos inuitos expoliando.
Cõcedende ſunt ergo rõnes ⁊ autoꝛitates que indu/
cunt᷑ ad hoc.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ pᷣmo in cõtra/
riũ ꝙ inferni nomẽ nõ defacili inuenit᷑ in bono.dicẽ/
dum ꝙ verũ eſt.qꝛ ad infernũ nullus deſcendit pᷣter
ſolũ chꝛiſtũ niſi ad penã damni.vel ad penaʒ ſenſus.

29

30

ideo dicit ibi defacili nõ inueniri in bono.qꝛ boc con

uenit ſolum chꝛiſto. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ optimo
debet᷑ optimus locus.dicendũ q verũ eſt de loco qui
debet᷑ alicui ꝓ remuneratiõc.xpᷣs autẽ nõ deſcendit
ad infernũ tanq; ad locũ remuncratiõis ſibi debitũ.
ſed potius deſcendit ad ipᷣm frangendũ ⁊ expolian/
dum. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ maius eſt trinphare ĩ
abſentia qᷓ; in pᷣſentia.dicendũ ꝙ licʒ hoc nõ ſit oſten
ſiuũ tante vᷣtutis.tñ eſt oſtẽſiuũ maioꝛis dignatonis.
xpᷣs aũt in liberatiõe nr̃a potiꝰ intẽdcbat nobis oſtẽ-
dere dignatiõis affectũ ꝙᷓ; vtutis imꝑiũ.mallebat em̃
; haberemꝰ? ſom̃ dilectiõis ⁊ amoꝛis.qᷓ ſpm̃ ſeruituß
⁊ timoꝛis. Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ moꝛs xpᷣi mereba
aſcẽſum ab inferis.dicendũ ꝙ ẽ deſcẽſus oꝛdinatꝰ ad
aſcẽſum. ⁊ hoc mõ deſcẽcdit vpᷣs.qꝛ deſcẽdit vt faceret

alios aſcẽdere.⁊ iſte deſcẽſus nõ eſt ↄtrarius aſcẽſui.

nec ẽ ex cauſa oria.Eſt etiã aliꝰ deſcẽſus qͥ venit ex i⸗
potẽtia aſcẽdendi. ⁊ h deſccſus repugnat aſcẽſui.⁊ de
loc deſcẽſu opponit. ⁊ ̊ cõcedi põt ꝙ iſto mõ xpᷣs ad
inferos nõ deſcẽdit.ᷣ mõ alio ſicut pᷣdictũ ef.
Queſtio. v. e

31

52

3 3

trũ omnes animas que in inferno erant libera

uerit: Et ꝙ ſic videt᷑. JYob.xvij. In ꝓfundimimuʒ in/

ferni deſcendẽt omnia mea. Scd conſtat ꝙ chꝛiſtus
eripuit Job de inferno. eripuit aliqͥs de inferno ꝓ/⸗
fundisſimo.multo foꝛtius de ꝑte ſuꝑioꝛi inferni.ergo

