ppoe & tnpli. Qel ita e charitas faciat cirea ipſa di⸗

XXVII

WK

A. eu lectionẽ pon? affectionẽ finẽ. ⁊ ſic ſolů ded diligitur
faciat illi bono adherere et ipſo frui.nihil in mun/
do diligit niſi quod illo bono natum eſt frui et in

9

ex charitate. Alio mõ ita ꝙ charitas circa dilectum

ipm faciat ponẽ affectionẽ nõ tñ fineʒ.⁊ ſic diligitur

ꝓximꝰex charitate.qꝛ circa ꝓximũ affectu eharitat?
afficit᷑ optando ei ſummũ bonũ.nõ ꝓpt ipᷣm ꝓpter
deuz. Lercio mõ dẽ aliquid ex charitate diligi ta ꝙ;
charitas circa illud nõ ponit finẽ nec etiã afkeccione
intuitu ſui.ſʒ ſolũ rõne illiꝰ ꝓpt᷑ qd diligit. Et h̊ mõ
creature irrõnales in ꝗbus deus relucet diligunt᷑ ex

charitate. qꝛ deꝰ diligit᷑ in illis.p quẽ modũ quis dr

diligẽ canẽ amici ſui.nõ qꝛ afficiat᷑ circa canem ſpãli

affectione. ſʒ qꝛ afficit᷑ circa amicũ.Et huiꝰ ſignũ eſt

ꝙ affect? charitatis nõ alligat hominẽ creature irrõ⸗
nali ſᷣm ꝙ alligat ⁊ cõnectit hoieʒ ipſi xpᷣo vel etiaʒ

ipſi deo. Añ ſicut amoꝛ amicicie qͥ eſt in amicũ ſe ex/

tendit ad amici filiũ.ita ꝙ filiꝰamici amicꝰſit ⁊ dile

ctus.nõ aũt ſic ſe extẽdit adamici catulũ vt canis di

ligat᷑ ↄſimili affectu. Sic intelligẽdũ ꝙ charitas q̃ ẽ

amoꝛ dei ſe extẽdit ad illos qͥ ſunt nati eẽ eiꝰ filij per
grãm adoptõis.⁊ qꝛ creature irrõnales nõ ſt hmõi.

iõ ꝓpꝛic loquẽdo nõ ſunt nate ex charitate diligi.itx
qꝙ charitas circa illos ponat affectũ. vñ pᷣt charitas
in illis diligẽ deũ. Ita qdãmõ pᷣt cõcedi vt creature

diligant᷑ ex charitate licet ipꝛopꝛie.iõ nõ ſunt nume
rande int illas qᷓ ex charitate ꝓpꝛie diligunt᷑.ſicut rõö
nes ad hãc ꝑtẽ inducte oñdũt ⁊ ↄcedũt. ¶ Ad illud i ?
qð pᷣmo obĩ in ↄꝛiũ ꝙ deus diligit creaturas irrõ/

nales. dm ꝙ deũ creaturas irrõnales diligẽ eſt eas
ↄſeruare in eſſe nãe.Sʒ aliqͥd diligẽ ex cbaritate kc
eſt ſummũ bonnʒ ei optare.⁊ iõ plus cõnotat᷑ cũ dr

aliqͥd ex charitate diligendũ.et aliqͥd eẽ deo dilectũ.

Et ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſi de eas diligat.qꝙ ex cbaritate
amande ſint. Et ſi tu obijcias ꝙ charitas ↄfoꝛmat
volũtatẽ nrãm volũtati diuine.ddm ꝙ hoc nõ ẽ veꝝ

pᷣ̈mo et per ſe reſpectu oim oꝑm et quorũcunq; ob/

iectoꝝ.ſᷣ reſpectu eoꝝ q̃ bñt expᷣſſa ſilitudinẽ.⁊ qui/

bus vult de? dare ſeipᷣm. Mã charitas q̃ᷓ ex charitate

diligit oibus optat den. Et h̊ eſt qd dicit btũs Aug.
et hr diſ.pᷣcedęẽti.ſic nos inuicẽ diligamꝰ.vt qtũ poſ⸗
ſumꝰad babendũ in nobis deũ ex dilectõe attraha/
mus.(¶¶ Ad illud qð obr ꝙ creature rõnales diligũ/
tur ex charitate ꝓpt᷑ aſſimilationẽ ad deũ.dᷣm ꝙ nõ
qcunq; aſſimilatio ad deũ facit aliqd ex charitate di
ligibile.ſ illa q̃ facit dei capacẽ.⁊ h̊ eſt ſititudo ima/

ginis. Aia em̃ iõ eſt imago dei.qꝛ eiꝰcapax ⁊ ꝑpticeps

eſſe põt. Charitas em̃ optat illud ſũmũ bonũ hr̃i ab
eo quẽ diligit.ad illud eñ declinat tanqꝙᷓ ad ſuũ pᷣn/
cipale obiectũ.Et qm̃ ſilitudo veſtigij nõ facit crea/

turã ipſiꝰdei eſſe capacẽ ꝑ cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ.hinc
eſt ꝙ nõ ſequit᷑ ꝙ ſi in creaturis irrõnalibꝰ repiatur
gliqᷓ veſtigij ſilitudo. ꝙ;

ꝓpter hoc extendat᷑ ad ipſas

charitatis dilectio.

inq̃ntũ ẽ finis.ᷣ etiã inqntũ eſt pꝛincipiũ rerũ.Et qꝛ
deus ẽ pᷣncipiũ immediatũ tã reſpectu irrõnaliuʒ qꝗʒ
rõnalium.iõ vtroq; reſpectu in deũ credit ⁊ im cõ⸗
templat᷑.Charitas aũt reſpicit deũ ſub rõne finis et
ſub röne boni.Et qꝛ creature rõnales ⁊ irrõnales m̃

eodẽ mõ bñt tendẽ in ipᷣm ſummuʒ finẽ.qꝛ rõnales
imediate. irrõnales vo mediate.hinc ẽ ꝙ nõ ſequi⸗

tur ꝙ dilectio charitatis ad has ⁊ ad illas ſe babeat

vnifoꝛmiter. ¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ virtus ⁊ vi/ 1 4

cium habent eſſe circa idẽ. dom illug argumentũ

☚

2

Ag illud qð obr̃ ꝙ fides ita 1 3
credit deũ creatoꝛẽ irrnaliũ ⁊c.dom qꝙ; nõ eſt ſile de
fide ⁊ charitate. Mã fides nõ tm̃ eſt circa iß̃m deum

duplr peccat. pꝛimo.qꝛ quis virtus ⁊ vici habeani
eſſe circa idẽ ſubiectũ.plura tñ exigunt᷑ ad virtuteʒ
qᷓ ad viciũ. õ ſi circa aliqͥd põt ↄſiſtere viciuʒ.non
pt᷑ boc ſequit᷑ ꝙ et virtus.Aliꝰetiã defectꝰẽ.qꝛ licet
charitas ſit mot? et amoꝛ ſpãlis.nõ tñ opoꝛtet ꝙ cir
ca idẽ ↄſiſtat charitas circa qð cõſiſtit qdᷣlibet ſpãle
viciũ. Uñ qᷓ;uis cupiditas cõſiſtat circa bona tꝑalia.
nõ opoꝛtet ꝙ circa illa ſit virtus charitatis.vᷣ ſufficit
ꝙ ſit virtꝰlargitatis.Et iõ nõ opoꝛtet hmõi tꝑalia ex
charitate amari.ſʒ ex largitate retineri et diſpenſari.

15 qui iuxta eoꝝ valoꝛẽ venit eadẽ appᷣcian. ¶ Ad illð

qd obꝛ de eo q diligit tꝑalia vt ꝑ illa deo ſerniat.iam
pʒ rñſio ꝑ ea qᷓ dicta ſunt.qꝛ ille motus tũc ẽ merito
rius.nõ qꝛ ſit a charitate eliciẽte.ſʒ qꝛ eſt a charitate
imꝑante.ſicut ire ad ſctmĩ Jatobũ vel facẽ qdᷣcunq;
aliud opus in dei obſequin. Pꝛeterea cum qͥs diligit
tꝑalia ad ſeruiendũ deo. affectio ſua verſat᷑ circa euʒ
cui vult ſeruire ſicut pᷣus tactũ ẽ.Et iõ ex hoc nõ põt
concludi ꝙ talia diligunt᷑ ex charitate niſi valde ex/
tenſo noie. Mã ꝗpꝛie nihil ex charitatc diligit᷑ circa
qd charitas nõ ponit affectũ ſpalem.
— Queſtio. ij§. b
¶ Atrũ ex charitate diligendi ſint demones. Et e ſic
videt᷑.Leuit᷑.xix.dilige ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm.glo.
Pꝛoximꝰnõ ꝓpꝛietate ſanguinis intelligẽdus ẽ.ſed
ſocietate rõnis.ſʒ demones ſunt rõnales.ꝙ̊ demoneſ
ſunt ꝓximi nr᷑i.ſi g ꝓximi ex charitate diligendi ſũt.
vigdet᷑ ꝙ et demonces. ¶ Itẽ rõ diligendi ꝓximi ẽ.qꝛ
eſt ad dei imaginẽ.ſed bac ẽ in demonibꝰ repire. cũ
ĩ eis reꝑiat᷑ rõ diligẽdi.videt᷑ ꝙ eos debeamꝰex cba/
ritate diligere. ¶ Itẽ angeli anteqᷓᷓ peccarẽt ex chari
tate diligendi erat. ꝓpt᷑ ea qᷓ̃ habebat in ſe.ſʒ dyoni/
ſius dicit ꝙ demones hñt ſibi data integra et ſplen-
didimmma ſi tũc ex charitate diligendi erãt ꝓpter ea
q̃ tũc habebãt.pari rõe videt᷑ ꝙ nüc debeamꝰ eos ex
charitate diligere. ¶ Itẽ er charitate debem? dilige⸗
re q̃cunq; faciũt ad cumulũ nr̃i meriti.ſʒ demones
nos tẽptantes et vexãtes faciũt ad nr̃i meriti cumu
lum. videt᷑ ꝙ ex charitate diligendi ſint. ¶ Itẽ ex
charitate diligendũ ẽ om̃e qð facit ad dei honoꝛem.
⁊ decoꝛẽ diuine iuſticie. ſʒ demones de celo eiecti ⁊ ꝑe
nis ſubiecti faciũt ad manifeſtationẽ diuine iuſticie.
videt᷑ ꝙ ex charitate ſint diligendi. Pꝛeterea ſic ꝓ/
batur.qꝛ charitas diligit beatitudiuẽ ⁊ appetit bea/
tificari i deo.iõ diligit om̃e illð qdð ẽ ad btitudinẽ oꝛ
dinatũ.g pari rõne cũ charitas diligat dei honoꝛẽ et
laudẽ.diligit om̃e illud qð facit ad amplificationeʒ
laudis diuine. Minoꝛ eſt maifeſta ꝑ ſe.¶ Sed õ.in
mãdato dilectionis pximi pᷣcipit᷑ vt bõ diligat ꝓxi/
mum ſicut ſeipᷣm.qð exponẽs Aug.dicit.ſicut teipᷣʒ
i.ad qð teipᷣm. Mos aũt ipſos debemus diligere ad
ſummi boni ꝑticipationẽ. Si ̊ demones ad bãc nõ
pit puenire. videt᷑ ꝙ nõ ſint diligẽdi ex charitate.
¶ Itẽ ſuꝑ illud.x.luce. Quis tibi videt᷑ ꝓrimꝰ eſſe.
Gloſa.ꝓximꝰẽ cui impendit᷑ vel qͥ impendit miſeri⸗
coꝛdia.ſʒ demones nõ ſunt tales. no ſunt diligẽdi
ex charitate. ¶ Ite Aug.viij.de trini. qui diligit ho/
mines.vel qꝛ iuſti ſunt.vel qꝛ vt iuſti ſint amare dʒ.
ſed demones nõ ſunt iuſti nec pñt eſſe iuſti.g nõ ſũt
ex charitate amãdi. ¶ Itẽ curia celeſtis dmoncs ñ
diligit.qͥn potius odit ⁊ deteſtat᷑. ſi in eis eſt chari⸗/
tas maxite pfecta.⁊ tanto ꝑfectioꝛ ẽ in via q̃ᷓnto con/
foꝛmioꝛ ẽ illis qͥ ſunt in ma.videt᷑ ꝙ nulla charitaſ
ſe ad demonũ dilectionẽ extẽdẽ debeat.¶ Itẽ nihil

III

eſt charitatis vinculo amplectendũ qð eſt ꝑpetualit
ſeꝑpatũ ab bis qͥ charitate ligant᷑.ſʒ demones a mem
bꝛis xpᷣi ſunt ſempiternalit᷑ ſeꝑati.Sgᷓ nullo mõ ſunt
charitate diligendi.
ex charitate nõ ſunt diligẽda elicitiuc.qꝛ nõ ſunt oꝛ/
dinata ad illiꝰ ſummi boni aſſecutionẽ.qð ſuis dile/
ctis charitas optat.ſic demoncs qꝛ ſunt obſtinati in
malicia.etiã ſunt ĩpoſſibiles effecti ad pueniẽdũ ad
btitudinẽ eternã.diligendi nõ ſunt ex charitate elici
tiuc. Charitas aũt nullos facit diligere elicitiue niſi
eos q̊s optat ad ſummã btitudinẽ ꝑuenire.Nullos
aũt optat puenire ad illaʒ ſempiternã btitudinẽ ( cũ
moueat᷑ diſcrete ⁊ rõnabilit᷑)niſi eos qͥ ſunt habiles
ad ꝑueniendũ.⁊ ſᷣm oꝛdinẽ nature.⁊ ſᷣm oꝛdinẽ di/
uinc iuſticie. OQm̃ g demones et ſi ſint apti nati per
nam felicitari ⁊ in deo btificari.qꝛ tñ diuina iuſticia
repugnat ꝑ quã ſunt dãnati ad ꝑpetuã miſeriã.binc
eſt ꝙ charitas ſummũ bonũ eiſdẽ nõ optat. Jõ con/
cedendũ ẽ ꝙ demones nõ ſunt er charitate diligẽdi.

Eodẽ etiã mõ dm ẽ de dãnatis ſᷣm ꝙ ex charitate

diligere accipit᷑ ꝓpꝛie.Si vo ex charitate diligere ac
cipit᷑ large.ꝓut actus diligẽdi ẽ ex charitate inꝑan/
te.ſic demones q̊dãmõ ſunt diligẽdi.⁊ qͥdãmõ odi/
endi. Rõne culpe ſunt odiẽdi in q̃ ſunt deo diſſimi/
les.diligẽdi rõne nãe. Imago em̃ ſũmi regis ſᷣm ſuã
nam ↄſiderata.qntũ de ſe pulcra ẽ ⁊ foꝛmoſa.⁊ nali
affectu amabilis a ↄſimili na. Aerũtñ qꝛ bñs chari/
tatẽ multũ deteſtat᷑ eoꝝ culpã.et culpa eoꝝ totalit᷑
et inſeꝑabilit᷑ poſſidet eoꝝ nãm.hinc eſt ꝙ charitas
nihil magis mouet affectũ nalẽ ad diligendũ creatu
ras irrõnales qᷓ; ad diligendũ demones.Cõcedende
ſunt g& rönes oñgẽtes ꝙ demones nõ ſunt ex chari⸗

tate diligendi.¶ Ad illud qð obꝛ in Zꝛiũ ꝙ ꝓximus 1 7

eſt qͥ cõicat in rõne.ddm ꝙ cõicare in rõe eſt duplr.
vel ᷣm ipius nãm purã rõnis.vel ſᷣm oꝛdiuẽ vel ha
bilitatẽ ipſiꝰad grãm. Dico g ꝙ. pximitas ſᷣm rõnis
nãm nõ ẽ ſufficiẽs ad hoc ꝙ aliqͥs dicat᷑ eſſe ꝓximꝰ
reſpectu actus diligẽdi.dilectio em̃ gratuita reſpicit
2dinationẽ ad gram. Et qm̃ demonces bac ꝓximi/
tate carẽt.qꝛ redditi ſunt ad gram ipoſſibiles.iõ ſub
rõne ꝓximoꝝ nõ ↄtinent᷑.Et iõ ex illa rõne nõ ſeq̃t
qy diligendi ſint ex charitate.
imago eſt ratio diligendi in creatura.dᷣm qꝙ imago
nõ ẽ ſufficiens rõ diligendi niſi inq;tum cſt oꝛdinata
ad grãm et gloꝛiã ad quã oꝛdinat charitas.Et qꝛ Rᷣ
mõ nõ cſt in demonibꝰ.imo oino inoꝛdinata.iõ non

cogit illa rõ. CAd illud qð obẽ ꝙ angeli anteqᷓ; pec i9

carent erant ex charitate viligendi.dðm ꝙ boc erat
qꝛ tũc habilitatẽ ⁊ ydoneitatẽ bẽbãt ad aſſequendũ
gloꝛia.ſed nõ bãc habuerũt ante lapſũ.et iõ nõ ſunt
nunc ſicut tũc ex charitate diligẽdi.Et ſi tu obijcias
qꝙ hñt ſibi data integra ⁊ ſplẽdidiſſima.dom ꝙ illð
dicit᷑ q;tũ ad potentias reſpectu naliũ oꝑationũ.nõ
añt qꝙtũ ad habilitates earundẽ reſpectu gratuitaꝝ
Inhabiles em̃ effecti ſunt ad bene faciẽdũ.tales em̃
babilitates coꝛrũpunt᷑ per peccatũ ſᷣm ꝙ vult Au/
guſtinus.⁊ in ſcdo libꝛo fuit oſtenſum. q illud
qd obijcit᷑ ꝙ quicquid facit ad cumulũ noſtri mcri/

ti eſt ex charitate diligendum.dicendũ ꝙ hoc poteſt

eſſe dupliciter. Ael ᷣm pꝛincipalem intentionem.
vel per occaſionem. Muis enim pꝛedicta pꝛopo/

ſitio veritatem poſſit habere de eo quod facit ad

cumuluʒ noſtri meriti pᷣm pꝛincipalem intentionẽ

et pꝛimaniam oꝛdinationem¶ De eo tamen quod

R. dom ꝙ ſicut irrõnabilia ¶6

Msihi
Ad illud qð obẽ ꝙ 18 Lat
bitt
Wohen

Ad illud 20

dc
woeſe
fociat
Nett pn
Neſtitw
1) 1nts
ſtoob
ſeck
tbuoan
poſton
lückag
Aoloud⸗
nunicot
ſtnenin
Euone
ſectcrch
ſictnd⸗

Nainatiüi

Mplcta
goltkin
hy
ltedllci⸗
Kddlg
Lingene
ncie

Grnen

kird
Wer
ſwbihg⸗
toer
lgrch
fndlie
ſtpnce
tetiſe
ſuſinrz
ſpepe⸗
(y
eg

chgrit

—
= *

Mmmnihinge,
igfinttis
rifnactig⸗
ciinn
iginmniiin
gminin
öeßen
chnedit
sfngatn
cutmtügt
chtne
äſhnedwdn
ßſümingsfti
1etfornonnd
laiti ebiet
r ahrenni
hurcctqes
Adigencioe
mones Cöeein
Gtöſuner
güin ügſ
enniect
lisduid
nenuhl

in oſhienh

11

öclnüniet.

(Müpe
uaNN

sturcett

uemuhiß
anni
P nien
nocwwen
züufu⸗

1 Ntn⸗

facit ad cumulũ noſtri meriti ꝑ occaſionẽ nõ opoꝛtʒ⸗

brabere verita tẽ.qꝛ ex multis malis ⁊ petis deus vin
iuſtis elicit bona.⁊ hoc mõ demones faciũt ad noſtri

meriti ꝓmotionẽ.qꝛ dũ intendunt nos puertere ad
petm̃.vᷣtute diuina coꝝ exercitiũ ↄuertit᷑ viris iuſtis
⁊ ſanctis ad meriti additamentũ.¶ Ad illud qdð vl/

timo obẽ ꝙ oẽ quod facit ad dei honoꝛẽ ⁊ decoꝛẽ iu/

ſticie eſt diligẽdũ ex charitate.ddm ꝙ ſicut ex pᷣcedẽ/
tibus patet.ſi ꝓpꝛie accipiat᷑ diligere ex charitate.ꝓ/
poſitio nõ babet veritatẽ.Et ſi tu obijcias.qð oꝛdia/
tũ eſt ad beatitudinẽ eſt diligendũ ex charitate.& ſitr
ad laudẽ oꝛdinatũ.dm ꝙ dupliciter eſt aliqͥd oꝛdi/
natũ ad beatitudinẽ.Aut qꝛ ipᷣm de ſe eſt oꝛdinatuʒ
vt pueniat ad beatitudinẽ.Aut qꝛ ꝑ ibõm oꝛdinatuʒ

eſt ꝑuenire. Et qð pᷣmo mõ oꝛdinatũ eſt ad btitudi/

22²

nẽ eſt ex charitate diligendũ.OQð ſcdðᷣo modo oꝛdina
tũ eſt nõ opoꝛtet diligi ex charitate accipiendo ꝓpꝛie
oꝛdinatũ.Siliter aliqd oꝛdinatũ ad laudẽ dei põt eẽ

dupliciter. Aut qꝛ ip̃ᷣm laudat ⁊ magnificat deũ. aut

gloꝛiat᷑ in laude dei.Aut qꝛ ẽ materia laudis diuic.

Et qð pᷣmo mõ oꝛdinatũ eſt ad dei laudem ex chari/

tate diligẽdũ eſt.qð vᷣo ſcdo mõ oꝛdinatũ ẽ nõ oꝑxoꝛ/

tet eꝙ diligat᷑ ex caritate.niſi dicat᷑ diligi ex charita/
te imꝑante.Charitas em̃ imꝑat hoi vt velit eſſe om/
ne illud in vniuerſo qdð excitat virũ iuſtũ ad laudan⸗/
dũ ⁊ magnificandũ deũ ſuũ. .

. ¶ Utrũ ex charitate ſint diligendi mali hoĩes:Et q; ſic

vfr. Mat.v. Diligite inimicos vr̃os ⁊c.ſed qͥ odit iu

ſtos abſq; dubio eſt iniquus ⁊ malus.& ſi talis eſt di

—

ligendus ex charitate iuxta madati es ali bo⸗

mines ex charitate diligendi ſnnt.

J

ſtinati diligendi ſunt ex charitate.ſᷣ multi qͥ ſunt ma

li ſunt pꝛedeſtinati.& aliqui mali ex charitate diligẽ

di ſunt. neſcimꝰqͥ ſunt pꝛedeſtinati qͥ pᷣſciti dum in
via ſunt. om̃s mali ſũt ex charitate diligẽdi. ¶ Ite
oẽs ꝓ qͥbus eſt oꝛãdũ ſũt ex charitate diligẽdi.ᷣ oꝛã/

dũ eſt ꝓ pctõꝛibꝰ. g tales ſunt ex charitate diligendi

Etẽ pfectiſſima chanitas fuit in xpo.b xps cũ eſfe.

mus iniuſti ⁊ pctõꝛes dilexit nos.ſi &̊ ois amoꝛ rectꝰ
dʒʒ charitatẽ xpᷣi imitari.tũc vr ꝙ pctõꝛes ⁊ impij ex
charitate ſint diligendi.¶ Sed õ.in pʒ. Monne qui

oderũt te dñe oderã.⁊ ſuꝑ ini.tuos tab.ſᷣ᷑ om̃es viri

iniuſti deñ offendũt ⁊ ipᷣi deo iniuriant᷑.ᷓ om̃s pctõ/
res odiendi ſunt.nõ g ex charitate diligendi.(¶ Itez

charitas facit voluntatẽ noſtram ↄfoꝛmẽ voluntati

diuine. Raroter z utteſſti ſunt odibiles deo m illud
Ec.i. lio bʒ pe
miabiles ſunt deo impiꝰ⁊ i

diligendi. ¶ Itẽ in Zrijs ſeqͥt᷑ ↄſequentia.ſicut ſe hʒ

bonitas ad dilectionẽ.ſic malicia ad odiñ.ſ̃ hec eſt ꝑ

ſe vera.boni ſunt diligendi.ꝗ̊ ⁊ H mali odiẽdi.ſᷣ odiẽ

dũ ac Zligenan Saudl nõ ſunt ex charitate dili /

tẽ charitas eſt vinculũ vnitatis.& illi ſoli

di.
Pncer Varckatewiigendig ſunt de vnitate coꝛpis

myſtici. mali nõ ſunt de vnitate coꝛꝑis myſtici. ñ
ſunt er charitate diligendi.i¶ Nꝛddm ꝙ de malis bo
mibꝰ dupliciter ↄtingit loqͥ. ⁊ dupliciter etiã ↄuenit

eos cõſiderare.vel inqᷓtũ ſunt boĩes.vel etiã inqtuʒ
ſunt mali. Siue inqtuʒ babent in ſe rõnẽ diuie ima

carent pꝑfcctione diuinc ſilitudinis. Si pᷣmo mõ oↄſi/
deremus hoĩes malos inq;tũ vicʒ ſunt hoics ad dei

ltiſſimꝰ odio bʒ pctõꝛes.Et ſapᷣ. xiiij. Ab/⸗
niabile impiꝰ⁊ impietas eiꝰ. vr ꝙ; ᷣm
legẽ charitatis mali ſint odiendi. non & ex charitate

XXVII

ſmaginẽ ſᷣm quã ſunt capaces beatitudis.ſic ex cba/⸗
ritate diligendi ſunt. ꝓ eo ꝙ liberalitas charitatis ⁊
eius amplitudo om̃s recolligit qͥ ad illã ſũmã beati⸗
tudinẽ hñt ydoneitatẽ. Si vo ↄſideremꝰ hoies ma/
los ſᷣm ꝙ mali ſunt ⁊ pꝛiuati pfectione diuine ſimi/
litudinis.ſic potius ſunt deteſtandi qᷓ; diligendi. ſic
ijdem bomines odiendi ſunt ⁊ diligendi. odiendi qͥ
dẽ rõne inoꝛdinationis culpe.diligendi vo rõne oꝛ⸗
dinabilitatis uature.q̃ poffibilis eſt ad pfectionem
gratie. Hoc eſt quod dicit Greg in quadã omet. Oꝛ
⁊ ſi indignationem debemꝰvicijs.cõpaſſionẽ tñ debe
mus nature.Et yſido.in li.de virtutibꝰ. Lotũ chꝛi/⸗
ſtum nõ diligit qͥ hoĩem odit.bonũ eſt nõ odire na/
turam ſᷣ culpam.licʒ g̊ maloꝝ culpã odiamus.ipos
tñ diligere debemus. Et ſic attẽdẽdũ eſt q licet malo
rũ hoim malicia ſit deteſtanda.ipᷣi tũ mali hoies in/
quantũ ſunt ad beatitudinẽ oꝛdinati ſunt ex charita
te diligengi. vnde ⁊ rõnes q̃ ad hoc inducunt᷑ conce
di pñt. ¶ Ad illud ;̊ qd pᷣmo obẽ ꝙ ꝓphᷣa odio halbe 24
bat odientes.dm ꝙ ꝓphᷣa nõ odiebat naturã ſ eo/
rũ culpam.pter qð ſubiunxit.ꝑfecto odio oderã il/

los. vt nec ꝗpter vicia boies odiatis. nec ꝓpter homi
nes vicia diligatis.¶ Av illud quod obꝛ ꝙ deꝰ odit 2 5

pctõꝛes iã patet reſpõſio.qꝛ deus non odit eos rõne

nature ſ̃ rõe vicij. Licet em̃ rõe vicij puniãt᷑ a diuia

iuſticia. rõne tñ nꝗe ad tonũ oꝛdinate fouent᷑⁊ attra
hunt᷑ a diuina miſericoꝛdia.ſm illud qd dici᷑ Ro/
ma.v. Cõmencdat deus charitatẽ ſuã in nobis.qꝛ cuʒ
adbuc pctõꝛes eſſemus xpᷣs ꝓ nobig moꝛtuꝰ eſt. ſic
em̃ mundum xeus dilexit( vt dꝛ Joh.iij.) vt filiũ ſu

um ⁊c.¶ Ad illud qdð obẽ ꝙ ſi oppoſitũ in oppoſito 2

⁊. ꝓoſitũ in ꝓpoſito.ddm ꝙ illud habet veritatẽ in/
telligẽdo ꝑ ſe.⁊ iõ in rõne illa eſt duplex defectꝰ. Pꝛi
mũ.qꝛ boni hoics ſunt diligendi nõ ſolũ qꝛ boni.ſed
etiam qꝛ ad bonum oꝛdinati.ſiue nõ ſolum qꝛ boni
in actu.ſed etiã qꝛ boni in aptitudine ⁊ habilitate.⁊

idco nõ ſequit᷑ ꝙ mali ſunt odiẽdi qꝛ mali.qꝛ ⁊ ſi nõ

ſint boni in actu.ſunt tñ boni in aptiltudine ⁊ habili

tate. Pꝛeterea eſto ꝙ boc ſit verũ ꝙ boni inq;tũ bo/⸗

ni ſint diligendi. ex boc tñ nõ ſeqͥt᷑ ꝙ mali inqtũ ma
li ſint odiendi.Et hoc quidẽ verũ eſt.ſ̊ ex hoc vlteriꝰ

nõ eſt inferendũ ꝙ mali hoies nõ ſint diligẽdi.qꝛ qᷓ;

uis in eis ſit malicia culpe ꝗᷓ eſt rõ odiendi. eſt tamẽ
in eis bonitas nature qꝗᷓ eſt rõ diligendi. ¶ Ad illud 27
quod obẽ ꝙ charitas eſt vinculum vnitatis.ddin
vinculũ dilectõnis licet reſpiciat duo extrema.vnũ
tñ illoꝝ reſpicit ſicut ſubiectũ.alterũ aũt ſicut termi
nũ.nec opoꝛtet ꝙ vtrũq; reſpiciat ſicut ſubiectũ.niſi
vbi repit᷑ ꝑfecta rõ vnionis.Qm̃ ergo babẽs chari/⸗
tatẽ eſt de vnitaie coꝛpis.alius actu nõ hñs charita/
tatem põt eẽ de vnitate coꝛpis illius q;uis charitas
nõ ſit in actu. hinc ẽ ꝙ charitas põt eſſe in vno reſpe
ctu alterius. ꝓ eo ꝙ vinculũ amicicie ad ſui eẽ nõ ne
ceſſario exigit extremoꝝ mutuã ↄinctionẽ.miti em̃
diligunt q nõ diligunt᷑. AUñ ꝙ charitas ſit vinculum
vnionis nõ opoꝛtet ꝙ ponat vtrũq; extremoꝝ in a
ctu vniendi.ſed ſufficit ꝙ ponat vnũ in actu.ſiſubm
in q̊ͥ eſt.reliquũ vᷣo in habitu.ſ.obiectum.ſicut ſcien/

tia ponit ſcientẽ in aetu.ſcibile vᷣo ponit in babitu.

Queſtio.iiij.

ini 70 . ¶ Atrã ex charitate diligenda ſint coꝛpa noſtra? &t q;
ginis ſᷣm quã ſunt capaces beatitudinis.vel inqtuʒ 4

nõ vr̃ Joh.xij. Qui amat aiazʒ ſuã ꝑdet eã.ſed oↄſtat

waia nõ ſtat ibi niſi p vita carnali .S ſi vita carnał
in hoc mũdo eſt diendaepf W odiacſa u d no

ſtra. nõ ẽ cx charitate diligẽda. ¶ Itẽ nibil ercha⸗
fitate diligendũ qð impedit hominẽ ad aſſecutionẽ
beatitudiniſ.ſᷣ caro noſtra eſt hmõi.qꝛ caro cõcupi/
ſcit aduerſus ſpũm.ſᷣm ꝙ dicit᷑ SGal.v.Et ad Roma
nos.vij. Inuenio in mẽbꝛis meis qð legi repugnet
⁊c.Si coꝛꝑa noſtra impediunt nos a beatitudine
aſſequenda. vr̃ q; ñ ſint ex charitate diligẽda. ¶ Itẽ
chanitas nũqᷓ; excidit. vr qꝙ illa ex charitate ſũt di/
ligenda qꝗᷓ nunqᷓ; excidũt.ſᷣ coꝛꝑa noſtra coꝛrumpen
tur. ex charitate nõ ſunt diligẽda.¶ Itẽ rõ imagi/
nis ſiue expꝛeſſa aſſimilatio ad deũ eſt id qð facit cre
aturã rõnalẽ ex charitate diligi. ſicut in pᷣcedentibꝰ
patet.ſed in coꝛpe cõicamꝰcũ bꝛutis.nec pfectõ ima
ginis reꝑit᷑ in nobis ex ꝑte coꝛpis noſtri.ꝗ̊ vr̃ ꝙ coꝛ/
poꝛa nr̃a nõ ſint ex charitate diligẽda ſicut nec bru/
ta aialia. Sea 3. Ephe. v. Airi debent diligere vx
oꝛes ſuas ſicut coꝛpa ſua.ſi & hoꝛtat᷑ apls ad diligẽ/
das vxoꝛes cx charitate.cũ ſir diligende ſint vt coꝛ/
poꝛa nr̃a.vr ꝙ coꝛpꝑa noſtra ſint ex charitate diligẽ/
da. ¶ Itẽ aug. dicit in li.de doct.xpᷣiana.Quatuoꝛ ſt

diligenda.et tribus pᷣmiſſis ſubdit᷑ quartũ qð infra

nos eſt. ſ. coꝛpus noſtrũ.Si &̊ aug.enumcrat ibi dili
genda ex charitate pꝛeciſe ⁊ ꝓpꝛie.vr̃ ꝙ coꝛpa noſtꝛa
ſint diligenda ex charitate. ¶ Itẽ omẽ beatificabile.
ex charitate eſt diligibile.ẽ̊ coꝛpus noſtrũ cũ aia cõi/
cat in participatione felicitatis.g ſiliter cõicare debz
in dilectione charitatis. ¶ Itẽ in oꝛdine charitatis
cõſanguinei pᷣmittendi ſunt cxtraneis ᷣm ambꝛo. ſᷣ
cõſanguinitas nõ eſt niſi ex ꝑte coꝛpoꝝ.ſi g G̊ cõditõ
reddit hoĩes magis amabiles.vr̃ ꝙ coꝛꝑa nr̃a inter
28ea cõnumerent᷑ qᷓ ſunt ex charitate diligẽda ¶ R.
doõm ꝙ cum charitas ſit pondus inclinãs ad ſũmũ
bonũ ⁊ ꝑfectã beatitudinẽ.oẽ illud facit diligere qð
eſt beatu vel beatificabile. Om g ↄtingit aliqᷣd eẽ be
atũ tripliciter.ſ.ꝑ eẽntiã.⁊ ꝑ pꝛimã influẽtiã.⁊ ꝑ q̃n/
dã redundantia.hinc eſt ꝙ oia iſta ex charitate ſunt
diligenda m pꝛius ⁊ poſteriꝰ.pᷣm maius ⁊ minus.
Beatũ aũñt ꝑ cẽntiã eſt ſolus deꝰ. Btm̃ ꝑ pᷣmã influ
entiã eſt rõnalis ſpũs. Beatũ deniq; p quãdã redũ/
dantiã eſt coꝛpus hũanũ in qð gaudiũ gloꝛie redun
dat p ↄiunctionẽ ſui ad aiaʒ. Minc eſt ꝙ charitas ñ

ſolum facit nos diligere deũ ⁊ rationalẽ ſpũm ſᷣ etiã

coꝛpꝰnr̃m. Cõcedendũ eſt igit᷑ ſicut ꝓbatũ eſt.ꝙ coꝛ
po nfa diligenda ſunt ex charitate. cõcedende ſũt
2 (ctiã rões ad hanc pꝑtẽ inducte.¶ Ad id qð obꝛ ꝙ de
us bhoꝛtat᷑ nos in euãgelio ad vitã carnalẽ odiendã

Hõm ꝙ in coꝛꝑe nr̃o eſt vicioſitas ↄcupie.et boni -

tas nature. Et qꝛ vicioſitas ↄcupiſcentie iclinat ad

malũ iõ eſt odiẽda.⁊ ſi qͥs eã diligit odit aĩam ſuaʒ3.

qꝛ vᷣo bonitas nature oꝛdinata eſt ad ſummũ bonũ
q̃dãmõ cõparticipãdũ iõ eſt diligẽda.Cũ g dñs hoꝛ/
tat᷑ ad odiendã aiam nrãm ſiue vitã carnalẽ.dð.qꝙ
beoc nõ cõcludit ꝙ coꝛꝑa nr̃a nõ ſint diligenda q;tuʒ
zo ad bonitatẽ nãe.S qtũ ad vicioſitatẽ ↄcupie.Et p
ptʒ rño ad rõnẽ ſequentẽ.qꝛ caro nõ repugnat ſpũi.
nec impedit ab afſequẽda beatitudine ꝓpt᷑ ↄditionẽ
51 nature.ſy ꝓpter vicioſitatẽ ocupie ↄtracte.

punt᷑.cũ charitas nunqᷓ excidat.ddm ꝙ q;uis coꝛpꝰ
noſtrũ ſit coꝛruptibile ad tpᷣs ⁊ m pñtẽ ſtatũ. eſt tñ

ad ppetuã incoꝛruptionẽ oꝛdinatũ. Vñ quig nunc

ſemiet᷑ in coꝛruptiõe.reſurget tñ in incoꝛruptõe.⁊ ſõ
Fyuis coꝛpus ſit coꝛruptibile q;tũ ad lapſe nae infir-

mitatẽnõ ſequit᷑ ꝙ no ſit diligibile ex charitate tũ

6

racte. CAd ü-
lud qð obr ꝙ nõ dehẽt diligi ex charitate ea q̃ coꝛrũ

m

ad nec̃itatẽ nãe.m quã oꝛdinatũ eſt ad ppetnã in⸗
coꝛruptionẽ.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ rõ imaginis ⁊ ex/ʒ2
pꝛeſſa aſſilatio qᷓ facit creaturã rõnalẽ diligi ex chari
tate nõ inuenit᷑ in coꝛꝑe.dom ꝙ veꝝ eſt ꝑ ſe loquen
do ꝙ rõ imaginis ſic facit.licet aũt coꝛpꝰhũanũ non
ſit ad dei imaginẽ ꝑ ſe.eſt tñ vnitũ aie qᷓ eſt ad imagi
nẽ vnita in vnitate nature.⁊ rõne illiꝰ eſt beatitudi
nis ↄparticipabile. ⁊ ſicut eſt btitudinis ↄparticipa
bile. ita ⁊ diligendũ ex charitate. ea vicʒ rõne qua eſt
aie rationali vnitũ.et hoc eſt ꝓpꝛiũ coꝛꝑis hũani re-
ſpectu cuiuſlibet alterius coꝛpis.ꝓpterea nõ eſt ſimi
le de alijs coꝛꝑibus irrõnabilidus.

. Queſtio.c. e
trã ex charitate ſint diligenda dona gratuita: Et
ꝙ ſic vf.pꝛimo ꝑ aug.in li.de tri. Qui diligit pximũ
ipam pᷣcipue dilectionẽ diligat. ſi ꝓximum diligit
ex charitate.dilectionẽ diligit ex charitate.ſ dilectio
qua diligit ꝓximũ eſt donũ gratuitũ.& dona gratuita
ſunt ex charitate diligenda. ¶ Itẽ oẽ qd oꝛdinat ad
beatitunẽ ⁊ ad eã ꝑducit eſt diligẽdũ ex charitate.ſʒ
dona gratuita ſunt hmõi.g vꝛ ꝙ ex charitate diligen
da ſint. ¶ Itẽ ↄſtans eſt ꝙ cona ſpũalia ſunt aman
da ⁊ a deo petenda.⁊ qͥ illa diligit diligẽdo meret᷑.ſi
g dilectio meritoꝛia eſt dilectio charitatis.ᷓ vẽ ꝙ; ta
lia dona ſint ex charitate diligenda.¶ Itẽ ſicut ſe hʒ
dilectio gratuita ad dona gtuita.ſic ſe hʒ dilectõ nat
ad bona nãlia.ſᷣ bona nalia diligũt᷑ nali dilectiõe.g
pari rõne dona gratuita diligunt᷑ dilectiõe gratuita.
Fß dilcctio gratuita eſt dilectio charitat. vẽ ꝙ dona
gratuita ſint ex charitate diligẽda. ¶ Cotra. Mulla
creatura carens rõeẽ diligẽda ex cbaritate. S bmõi
dona gtuita rõnẽ nõ hñt. nõ debẽt diligi ex charita
te. ¶ Itẽ diligere eſt velle alicui bonũ. ſtultꝰ eſt qui
vult alicui virtuti vel charitati bonũ. vꝛ ꝙ bmõi do
na gratuita ex charitate nõ ſint diligenda. ¶ Itẽ il⸗
lud ſolũ eſt ex charitate diligibile.qð eſ allama be⸗
atificabile.ſᷣ hmõi dona gratuita nõ ſũt btificabilia.
nõ ſunt ex charitate diligibilia. ¶ Itẽ aug. ſuffici⸗
enter enumerat ea q̃ ſunt ex charitate diligeda.ſʒ do
na gratuita nõ ſunt de illis qᷓ aug. enumerat.& vẽ q;
ex charitate diligẽda nõ ſint. ¶ Ry.ad pᷣdictoꝝ intel
ligẽtiã eſt nõndũ ꝙ aliqͥ dicere voluerunt tona gtui
ta nõ eẽ ex charitate diligenda.ſᷣm ꝙ diligere ex cha
ritate cſt mot? charitatis elicient..ſʒ ſi ex charitate di
ligunt᷑. H eſt ſᷣm ꝙ diligere ẽ ipᷣiꝰ charitat impantis.
Mã in hoc differt charitas ab affectu nali.qꝛ nalis
affect? qᷓrit ꝓpꝛiũ cõmodum.charitas vᷣo pᷣm dicit
Greg. ptendit᷑ in alteruũ.⁊ qꝛ ↄmodũ noſtꝝ recte et
Apꝛie ↄſiſtit in ſpũalibꝰdonis oꝛdinãt nos ad beati
tudinẽ.iõ amoꝛ taliũ donoꝝ eſt a dilectione natura/
li elicitiue.ſsʒ a charitate imꝑatiue.cuiꝰeſt impare af
fectibꝰnoſtris vt recte moucant᷑ in ſuũ finẽ. Sʒ illð
nõ ſufficit dicere. Pꝛimũ quidẽ.qꝛ charitas nõ ſp in
altey tendit.habens em̃ charitatẽ ꝑ ipᷣaʒ frui deo de
ſiderat. Scdo vo qꝛ quis ſit nãe qᷓrere ⁊ amare cõ/
moda nalia.ſpnalia tñ dona ꝑfecte amare.h̊ nõ põt
eſſe niſi dilectionis gratuite.Et ꝓpterea ẽ aliꝰmoduſ
ddi.ꝙ cũ bonũ ſit obm charitatis.⁊ actus recipiat
ſpẽm ab obᷣo.intentio actꝰdiligẽdi variari bʒ ſᷣm rõ/
nẽ boni. Bonũ aũt dẽ aliqͥd dupłr. Ano mõ cõcreti 4
uc.qꝛ eſt oꝛdinatũ ad bitudinẽ ⁊ in finẽ. Alio mõ abꝰ
ſtractiuc.qꝛ ẽ illud q̃ͥ qͥs oꝛdinat᷑ in finẽ.dona igit᷑ ⸗
tuita nõ dicũt᷑ eẽ bona pᷣmo mõ ſ̃ ſcdo.qꝛ medianti⸗
hyus illis ſc ronates hit in finẽ oꝛdinari.iõ ꝓpꝛie lo

nlef
itni
undon⸗
ſodn
nn
ſßscn
Punern
tin
ſuntere
coztl
nuppe⸗
toli⸗
Ndctſa
otusa
6ͤapies
benn d
tur
folng
Pcki
lgenen
dict⸗
Peſe⸗
lite
1 Goti⸗
n
ſchone
ſite
ral⸗
honoup
Clrbor
ſilabin
Mlonert
hcatpnia
Pultein
Pec
füay⸗
(cthnn
idor,
guodbe
hyrt
77 funite
ci
bledo
nen
ucki⸗
8 (Aiiin
frlcig:
gtan
fagrse
Reick
Nbiin

S
1

i

leue
Eanatue
ſis
ffnn

eſtsß
Mbt
ſepcz
nng⸗

WMü
Zee nihl otin
quibus tẽ nibi a;
imũ de qui iã. p pᷣm
de nie p e
iſi duo. ſ. de ebꝛat is. vicz
rõn pt beatũ
magꝗ iua ho it ee
tebana icpeune 5
ls ſunt be ⁊iõ d arita
sn iñ ſunt
Aurẽ niigili
üpt HS
ainmne, rum
Nerügt
Schſe⸗

cte/
itas no ſe
charitas
l. 5 ſi cba
itiã. S
ndan
.2 P redu
inſluentiã. 2
lligen/
itate dilig
itate
ie ex char
ꝛie ex
ö ſunt ꝓp
ita nõ ſu
ita n
vo dona gratu
niti

in
eatu
id qd eſt b
dũ niſi ad io qd
78½° en 1
Ir dilige
dit a

icz. de?. ani
Ncant
la diligen⸗ vr pᷣm in nu⸗
ö ſint niſi t dim ſex m nera
2 1 ed ſi camar enn “ ex
ia otetia. vf us. ti renbs mit Zte n8 P.
t qu pote coꝛpu ueti! bꝛd. nut?. rs
ritate Et n Morcjßn lu ſi mtr H xi
ex char Eiſtoꝝ ein bꝛo. q̃ iligen F ꝙ aug. us n imi9 coꝛpꝰ. tẽ
in n erekari⸗ bdese ero di disendäe orpt 7 px nrm 2 —
iones dilige iõ dile⸗ 15 eſt p̈ de? qͥ m npfluus. end r ⁊ anim oꝛp iligẽda. infra
ones vnu. in iliũ nõ ae int ca do ſu dilige Inf ꝙûLd–Uv int dilig 87
is rationcs * õͤnabiliũ E. ꝓ nt eag tate di nimꝰn vr ꝙ ſin no z nos.
as JðJYMU gtas v SèMD an hra eta
accñs cum iõe cre ichuc unen ſunt t xu ꝛa di inq; ex imus q⸗ Edue z5 ot ex
ſataeaee s p eent iterũ. ſalia rita⸗ mẽbꝛ F ꝙ qu dilig e diligẽ eſt. v arete 2a⸗
ſsen hen echie⸗ nitas ꝑ a. Et a ſpũ 1cx cha 85 i. vñe ritate ritat ñſum it qu cioꝛg⸗ 39
öctu — nenn ma bonit⸗ enda. don ꝛtiꝰex odus mi. g cha cha a oñ erit᷑ pau li
ã me ilig alia 5 Oin c) itan n t ex lam exe ſupꝛ Qu eq; dupli
lickne P Ben itate d is. tali⸗ ult terci⸗ rita ſicu c etia ſicut Ebꝛuz. lura n cieutia di
1eN eſt ip arit agis ut᷑. Hm duc eſt cha io 8. ſic ſcus. ſi ũ mẽbꝛ 6 plu fficieuti am
ue eſt texch⸗ ipm m⸗ iligũ iõ eſt a lex e ilect nos. imicu⸗ t vnũ da n iũ 2 ſut ad ip̃ 6. Se
en . unte le ⁊ ip ies d t io ẽ duple ie. et d tat 10c5 in ficia ligen lligibili one⸗ nte. 13
ſgie aer que boĩe ent. E tũ ẽ cicie. 9opt vic is de dilig dilig pati ilige fficiẽ
iengſn B zue denr Er i io amic b n Ebꝛi ſunt ſerus dil com ip̃m d ſuſti⸗
ahßtiin ter que a Vi Etib ctio am unt qᷣ dera m itate nuerus 0 Ead ip̃ᷣ erus 7 titu
ge⸗ na. p. Ea ipᷣ ced m̃ dilec dilig qᷓ deſi ita/ chari m eꝙ i. Ano m ionẽ . umern 28
maiit te vilige⸗ t in ſt em̃ dil illa ligiq chari . voma i. A bationẽ in ni. in a⸗ ipſuz
i. aꝛ ſicu ct? E cicie il ut᷑ di Hiꝰ? onem Re 2 agecip 5 cõ E aecap 8 bon ct 3
Zi. qꝛ ffect iõöe ami ie dicũ iͦ eſt ip Et rõn . pot . mo põt a titu . atu ſümu.
dd 7 aff. tioe a⸗ ie naliũů inet! e di citer . Alio one ꝑp pe 8 zdern. um
8 mo ie. D 5e ο 9 noꝝ nali chari tri. lectionẽ m dllect ctio ſit bonũ eratu b 19 kt
ummit coöcupi llectiõ ũñ bo a ſp ta ex lij. de ñ ipar ſñͤ dile eipmbe ſid itatẽ. cu pta
Qmti n ſh g oeii⸗ ſcũt q; grati ug. in. a eſt cx/⸗ c ſic. Cũ oſider onũ a ns cha Aut lli. ant
Binmndle r. Om̃ ncti dicũ bona icit a ligen ibil tã tia i eſt u. B haben mtia. 2 ſimili. a E
lgmrde tur. Qi erinch, eſſe di dilig qᷓ ni z oif ut bon boni eſt ici dꝛñ ſibi dilig .
tnir⸗ t1 Feree pꝛ ſtate les qᷓ e. vn aut be at bon erat plici . gut itate an
runn tis —— oc expꝛ arit ſpuale tione deſider deſid nadꝛup ipſi. hari ptan
hnisdan honeſti une E ritas ia vir ã dei d dil 2 bonũ. ille ẽ eſſe i au ſunt en it exꝑ eiycui
otaeſeer genda a cha enti fectã de A 89 roe bon r Siin s tuoꝛ 2 ccipi Pte e ili
kiäiginl ligend ipach expi eꝑ iſtã. rens ſo⸗ derat᷑ p ñ iß ua 5a u. ß ex ſüt dili
9en t qꝙ; ipa er aber tẽ ij a ca de di⸗ ſiger ũ bon .ideo q doꝝ ne t vnũ. tuo?ꝛ in di
Kügtm cu dici docet u qᷓ h ad atura c f 2 mu nti. ideo engon ñ ſit uatuo: in pa
i N7 ſt deũ ;ᷓ ſunt . creat telliga cupi ſum here dilig tati c ſitia. q ñ eſt. qꝛ i tö⸗
gomti pꝛeſſe zat poſt d q̃ ſi nulla ci ſi in toͤe - a ſi i adhe rus ioptat dꝛñ ictũ leci
Srlaſcre . des ilectiõ ali ſib ume c boni o lici a di ßm di m.
kehlicibi ↄcedẽde in ott tate. vo de uc bo lat i da. ex pai t in eſt qꝗ iligẽ illi b ex
talinn ↄce bĩñ pᷣmo charit. ſt. Si tů faci ke. 8 vel e cũ ſi boc erus d n vult il igẽdon
i en. Sl as ꝙ tas 5 eſt ſ tis qð ci 7 crus nvr iligẽ eipe⸗
nracs i 35 q80 da eſt ex Leruc bijcia⸗ ari 15 cſt a tat iq Ebꝛa. ik num aliũ qn tia d reſpe
ite lligen icie tu o ũ char nõ bon⸗ optat᷑ m mit᷑ nun cre fficiẽti t bʒ iu
8 Nriſul dilige gmic Et ſi itate. c . m i. h be doꝝt e ſu dilige ſu . 8 au ð eſt iu
r vone en. arita iñ dei. dt iodi. in ſcrip genge iſione 1s er⸗ 2 5 diligẽ id ꝗ tĩ
llhdlu lecti nõ eſt v da Afelltranth onẽ cõm je in fea a diuiſt. ie qᷓ d num E. Mã d t ad tuoꝛ tin
in ẽtie nõe tm̃ rõnẽ cẽ ſap ꝛete ct icicie mi igentẽ. ſe. aut ua duũ
fininii ſcẽtit iligench ter obl t tm̃ r cupia k. P 5 Reanm 5 põt ſu iligen pꝛa c qual mo
uen krunt d ſcip babent iõ ve itupe zeons nse doe unn eſt ſn eßmh m hüc⸗ li. e
iaann Lru cupi lia oneſti. ie vitu ug. 8: nõ Alio me ad ip̃ id ade a ſe. e Et 'm InN
lifren na en la pecun icit a iſtis ne patiõe di infr itate. Et etiam inem
ni bo bona onẽ doi ia p cut d I3 7 icui bo pat . aut a 8 eſt ari ſuffici iã oꝛdin Z3
Einen illa bẽt rõ⸗ cup a. ſic de hi licui bo cop d ſe. ar id q t ex ch 2 ern etia u a
ncnif ſpual dat. q t mima tima. id ereeve Eact?⸗ ali a ſe. aut enda ibiliñ nur nume grnz. Zad,
uoten ra lau lia ſun a maxi dilig bm ꝙ velle xt do dilig diligib aſſignat ſunt di ſumꝰ?. nos ẽ
nil tu a tpal bon⸗ obẽꝛ q; igere eno eſt el ali/ mogdo: aug dil tin aſſign oꝛ ſun os ſ d infra di
ench bo ita i illuche qt de d ilig are. aſſu piana. ne c. Qu⸗ eru q u qaud 0210 p. bꝛ 40
zritechrin gratu Ad io. qꝛ loq; ie dili ſider enduz e.— lit emi us. Alt uaꝛtũ gtuo q8O
nitn h g6 e e eſt a aliq is no en 1 u0 debit nos. ſ. Pxi educi ea Pr. 08
edctzz J nu ia en ꝙ is eſt a t q;ui⸗ cit tam illud que 8 ſupꝛa s eſt.ſ. nt ree iẽtia. ſpeci ꝓxim
gene . e c re. E. nũ. fa Adi atififica⸗/ eſt ſi ta no qꝛ oia p ſuffici⸗ rimꝰ? ſp 67 öman
tniſttan. cici onũñ. ß cepta elle boni m. Q iſi beatif doo 8 iux 9. Et q s 2 ſuſ differ ñ ad no fm rõ E
. nen d bon iat ſi ̈ verũ charita inſta itatẽ. hoc ſczʒ co vnume 38.421 am ompa faci tat
aninbacha ranerkin habet in eiitas . 4 igendor Mias. Rerance grieas 5 opeat 1
ð chat accep ſt amane a front⸗ mo beᷣ ami ume eſt i yuis ſp fa diu no echa⸗ obꝛ ꝙ .
ne ob⸗ Zm ꝙ in cedrirrige nentsr miete cicie fos ch Gutir. (A eca. d SHchi-
and bile. d ⁊ ſi in iligẽ . dom tõe a tꝰami n ne endi⸗ re ad latere. diligẽd ath pm.
zroelrcth⸗ Pꝛeterea. 71 dil⸗ obꝛ. ilec 10 illum iligenh ezaadn iſi duo di ibilia. t ſei ſle⸗
G NNN Pꝛetere⸗ is 100 dil ꝛn i dil elalere ibt igat dile
etar R ind e den vingecan n Gcameg lenrrren aeten eE N 4:
mnrn ¶ Adi diligẽe are. d otus 0illũ m diligi p/ ten ura nõ imp ñ 2c. mã ꝛpe. ſhens i qᷓ di⸗
N 8 t qᷓcũq; õnẽ qua ̈me tiõ bn ſunt dũt᷑. ſcriptt ãdato ñ tuñ 7. ia ⁊ co ꝙ tm̃ as -
net 5 rat qᷓ as rõ is eſt ꝙỹ ñ. et lligẽda inclu Eti mãc ximũ 2cx a obꝛ ꝙ ñ charit tibi
efne ueras re tatise teru. dilig s iſta i f netin Prxi tut? ex dqðo Feren⸗ ſcept. 38
ene in tu que libert⸗ s in alt gue di illis i . ilige. öſtitu illu en.5 ſuñ ſu cipas.
nektert ꝛis itas in 79 in ült R m̃ aug. it dili⸗ it coſti qult verũ bicit ſuñ ptic
iuuti peendk tia dicit eñ 4 entc = enure a
nſe cnt We E ſuffic SPof nd . tͤni s eſt btituc lluc q 5 m iſta ¶Sa ij
ckmnnt cipiunt᷑. nero dilige t vr p̈n unr ur. gis elt ad icit il 8. 10 vm ilig.
es 3 cipiun nume itate Et x ſtingun iſti nit a. cſpicit ill ans.t ligibili⸗
6ſuüffih igendon nu aritat ſty. viſting 22 diſti ſpo 5r rticip ſa di
ͤi e diligend kexche lce ſoe erſa meͤb⸗ daer woin Spantieißan⸗
e edi 2ſun coꝛpus ſdẽ ſpẽ iuer ſpẽi. ne i al Rgmt pit
cn 2 erneniuk eee he iuſcẽ ſp erſis d gi
ioi⸗ N 14 enrpeim ue ſuy dent fa ſum?ꝰein pꝓ diuer enter nẽ di
rert oſip̃i. g. qꝛ q 5 Reb ſter ſu ſuo⸗ ſufficien e
ſen ſi . fluita 2no; noſt mnonn unn um
n ſu men. ximꝰn pꝓpxi tur o en
den bm nu 7pxit tẽ cñ. ſcrip t.ß.n
6 iym! nos rita ſacra da
kiuc re Reent e
Buii rnger bilia in
er, Eenumera
n,
Ee 3
N

—
„
4
2 — — .
.
“cú
« „ℳ☚ —— . . . .
22 .*
— . —
4, . * . —
S
24

dbiſctur qd eſtibi piminutio. a Ambr anigtſer founitr ad vtruig eſſ a ſeut adinffrius iie 4
