aut ſunt vere aut falſe. Si vcre.ex veris Rien inferre veꝝ.& recta põt ex talibus locutiõibꝰ argumentatio
fieri. Si falſe. 5 ex falſis põt recte inferri falſum.pᷣt etiã et veru. vẽ ꝙ nihil ſit dictũ boc qd mgjr dicit. Hic eti
am modus ſoluẽdi v inauditꝰ.qꝛ nõ ẽ ꝑ interemptionẽ.nec ꝑ diffinitõʒ. Mullꝰ em̃ locus ſoppiſticus eſt.nec
in dictione.nec extra.cuius diſſolutio currat ᷣm hãc viã. (. s c robic⸗ iermo duplr pot dici. AUno nã/

q; mõ tropicus dẽ ſermo in quo ẽ aliqð viciũ aliquo tropo excuſatũ. Eſt em̃ tropus figura.et figura ẽ viciuʒ

rõe excuſatũ. Alio mõ dẽ ſermo tropicus quilibet ſermo qͥ hʒ aliquã ipꝛopꝛietatẽ.ᷣ tñ excuſat᷑ ꝑ aliquã deter
minationẽ.Cñ g dicit męr̃ ꝙ iſte ſermo Chꝛiſtꝰ ẽ creatura ſᷣm bõieʒ.ẽ tropicus.hoc dicit qꝛ aliquã bʒ impꝛo
pꝛietatẽ ↄſurgẽtẽ ex repugnãtia intellectuũ.que remouet᷑ ꝑ determina tionẽ adiũctã.Et ꝓ tãto vocat mgr pᷣ
cictas locutiòes tropicas. Poſſet etiã dici ꝙ vocat eas tropicas accipiedo tropũ pꝛo figura. Pñt em̃ dici ta
les locutiones ſynodochice.qꝛ qð ẽ ꝑtis attribuit᷑ toti.et accipit᷑ largo mõ pars et totũ.vt dicat᷑ hũana natu
ra quodã mõ pars reſpectu xp̃ᷣi licet n5 Porie ct ſic põt dici ꝙ; tales locutiones tropice ſunt.et ꝙ figuratiue
ſunt ꝑ ſynodochben ᷣm ꝙ ſynodoches ẽ figura locutiõis.Sicut em̃ dicũt piti in gramatica. Synodoches ali/
qñ ẽ figura locutiõis.aliqñ cõſtructiõis.Aeꝝ g̊ dicit migr in dicẽdo pᷣdictas locutiões eẽ tropicas. Acrũ etiã
wꝙ ex tropicis nõ ẽ recta argumẽtatiõis ꝓcemſo.Et rõ huiꝰ c.qꝛ aliqñ negat᷑ aliq locutio ꝓpter ipꝛopetatẽ.⁊

cũ aliquis ſermo excuſat᷑ ſub vna foꝛma.ſi fiat ꝓceſſio ad ſermonẽ ſub alia foꝛma in qua nõ inuenit excuſa

tionẽ. Fracliᷣ a locutiõe q̃ excuſat᷑.ad eã qᷓ nõ bʒ excuſationẽ.et ſic talis ꝓceſſus impedit᷑.ſicut ſi ꝓcederet᷑ a
Ho ad falſum. ñ illud argumẽtũ non valz.iſte ẽ albus m pedẽ. ẽ coloꝛatꝰ pede.qᷓuis em̃ ad ec albũ ſeqᷣt᷑
coloꝛatũ.tñ ꝓceſſus pᷣdictus nõ valet.qꝛ coloꝛ nõ ẽ natus ineſſe coꝛpoꝛi ſᷣm ꝑtẽ ſicut albedo.et hbocẽ qd vult

— — — . —

vicere męr in ꝓpõito.Et hoc ẽ ꝙ als ↄſueuit dici ꝙ locutiões iĩpꝛope nõ ſũt cõcedẽde nec ad cõſequẽtiã tra/
hende.p magis ſut ſuſtinende.et exponẽde. et artade.ne de minoꝛi ipꝛopetate et ad maioꝛc.
Ditelligẽtiã ãt hꝰ ptis icidit bic qõ circa duo. (S ine N d 25.. 3
BPꝛo qtũ ad xpᷣi pdeſtiatõz. Sco vo q̃ri᷑ de ¶ Atꝝ pᷣdeſtiatio xpᷣi ſit nr̃e pᷣdeſtiatiõi ↄfoꝛmis.ita q
is que vident᷑ circa xpᷣm ponere inceptionẽ. Circa nfa et ſua pᷣdeſtiatio dicat᷑ m rõnem vniuocam. Et
pmũ qꝗ̃runt tria ꝑ cõpationẽ ad pᷣdeſtiationẽ nfam ꝙ ſic vi.pꝛimo ꝑ diffinitionẽ pꝛedeſtiatiõis. Pꝛede/
6. Reia es vtrũ beſatto iſente pᷣdeſtiatiõi con/ ſtinatio eſt pꝛeparatio gfe et gloꝛie.ſᷣ hec ↄucnit xpᷣo
foꝛmis. Scdo vtu ſit nre pᷣe ſtiatiõis foꝛma exẽpla⸗ et nobis.g ⁊c.Itẽ qð conuenit xpᷣo ſᷣm humanam
ris.Cerco vtꝝ reſpectu nf̃e pᷣdeſtiatiõis ſit in ea rõ naturꝗ.conuenit nobis vnitoꝛmiter cum ſit ciuſdeʒ

ey parte termini tum ad gratiã et gloꝛiã. et ſic ven
concludũt. Rõnes vero ad oppoſitum ꝓcedũt de ip
ſa hꝛedeſtinatione a ꝑte ſtatus initialis.vel a pte pꝛe
deſtinati rõne ꝑſone.vel a pte termini rõe vniõis di⸗/

—

—
nature et ſpẽi nobiſcuʒ.ᷣ pꝛedeſtiatio Zuenit chꝛiſto
ſm naturã hũanã. nobᷣ ⁊ ſibi ↄpetit ᷣm rõʒ vniuo/
cã.¶ Itẽ ↄfoꝛmamur xpᷣo ĩ merito.et ſi ꝰfpoꝛmamuri
merito neceſſe ẽ ↄfoꝛmari in pꝛemio.ꝗᷓ pari rõe et in de .
diuino ꝓpoſito.ſᷣ boc ẽ pdeſtinatio.S ⁊c¶ Itẽ Aug. uine.et ſuis vijs cõcedẽde ſunt ſingule.
de vocatiõe ſanctoꝝ.Quicũq; hõ gr̃a fit xpᷣianus.ſi/
¶ Oue ſtio. ij. b

cut ille homo ab initio factꝰ xpᷣs. ſi eo mõ deꝰ ail ( QZueſt
(Atu pꝛedeſtinatio xpᷣi reſpectu noſtre pꝛedeſtinatio

Pohm os hõies xpᷣianos fecit ꝑ quẽ modũ et illũ hõieʒ xpʒ ¶ Atꝝ .
. fecit.et oino eodẽ mõ pᷣdeſtiauit quo mõ fecit.ᷣ per nis ſit foꝛma exemplaris.Et ꝙ ſic vꝛ Ro.viij.Quos .
A! eundem modũ pꝛedeſtiauit nos et xpᷣm. ¶ Sed con /· pꝛeveſtiauit cõfoꝛmes fieri imaginis filij ſui. Sʒ ill
N tra. Aug.de pᷣdeſtinatõe ſanctoꝝ. Pꝛedeſtinatio eſt cui dʒ res cõfoꝛmari et cõfigurari ẽ exemplar eius.ẽ
1 ꝓpoſitũ miſerẽdi.ſed reſpectu eiꝰ nõ ẽ miſerendi ꝓ ſi pꝛedeſtinati ſumus vt confoꝛmemur xpᷣo.vẽ ꝙ eiꝰ
4 poſitũ in quo nullũ contingit rꝑiri peccatũ.Si ergo pꝛedeſtiatio ſit nr̃e pꝛedeſtiatiõis exẽplaxis rõ.l Itẽ
a Pn talis ẽ xpᷣs.vr̃ ꝙ nõ ᷣm eãdẽ rõnem dicat᷑ pꝛedeſtia Aug.de pꝛedeſtinatõe ſanctoꝝ. Pꝛeclariſfſimũ lumẽ
i — tio de nobis et de xpᷣo.¶ Itẽ pꝛedeſtiatio ſic notifica nr̃e pᷣdeſtinatiõis ẽ ihs xpᷣs.ſᷣ lumẽ hʒ rõnẽ diſtiguẽ

tur cõiter.pꝛedeſtiatio ẽ pꝛepatio gre in pᷣſenti.et glo di et notificandi.Si ̊ hoc cõpetit foꝛme exẽplari.vẽ

rie in futuro. Sʒ in xpᷣo ſimul fuerũt gratia ⁊ gloꝛa. ꝙ pꝛedeſtiatio xpᷣi ſit nr̃e pꝛedeſtiatiõis exemplar et
H Spꝛedeſtinatio nõ ↄuenit nobis et xpᷣo ſᷣm vnã rõz. ratio agnoſcẽdi.¶ Itẽ vita xpᷣi ct modꝰ viuendi fuit
¶ Itẽ pꝛedeſtiatio ẽ in nobis nõ tm̃ rõne nature ve noꝛma et exemplar ſancte viuẽdi ipſis membꝛis xöõᷣ
rum etiã rõe ꝑſone.ſed in xpᷣo ẽ pꝛedeſtiatio rõe na · Szʒ ſicut ſe bʒ conuerſatio ad cõuerſationẽ.ð ita ſe bx
H Ve e e ns nepneen⸗ illa ſit eterna.̊ ⁊c. pꝛedeſtinatio ad pꝛedeſtiationẽ. ſi vita ſua fuit re
Itẽ ille ho xps pꝛedeſtiatus fuit eẽ deus ſiue dei fi gula et exemplar nre vite.pari rõe pꝛedeſtiatio ſua pᷣ

lius ſᷣm ꝙ dẽ Ro.j.Qui pꝛedeſtinatus ẽ filius dei in

. 1 edeſtinatus ẽ filius geſtinationis nr̃e. ¶ Item xpᷣi generatio fuit ratõ ex
virtute ⁊c. Ande et datus ẽ ei ſpũs nõ ad mẽſuram.

emplaris omnis emanatiõis.qꝛ in verbo qdð deꝰ ge⸗

eritſe HMos aũt pꝛedeſtiati ſumꝰ ad gratiã creatam et fini nuit.omnia diſpoſuit. pari rõne eius pꝛedesinatio
Lid ain tã. ſi creatũ et infinitũ nõ vniuocat᷑ in aliquo cum fuit ratio exemplaris oiĩs pꝛedeſtinatiõis¶ Sed com
ibiniin increato et infinito.neceſſario ſequit᷑ ꝙ pꝛedeſtiatio tra.ſuꝑ illud Job.xxxviij. Nunqd noſti oꝛdinẽ celi.
iggctu⸗ Sm aliã et aliã rõz dicat᷑ de nobis et xpᷣo¶ Ey.dðy c⁊c. Glo. Hoſcere oꝛdinẽ celi ẽ ſupnarũ diſpõnũ oc/-
5 pꝛedeſtiatio xpᷣi quodã mõ hʒ confoꝛmitatẽ ad nr̃az cultas diſponẽs videre. in pꝛedeſtinatõibus et diſ⸗
– pꝛedeſtiationẽ.qͥdã mõ diffoꝛmitatẽ.qð patet ſi attẽ poſitionibns ẽ oꝛdo et diſtictio.g̊ vnuſquiſq; pꝛede⸗
un⸗ e dant᷑ ea que circa pꝛedeſtiatiõezs ſunt conſideranda. ſtinatꝰ habet ſuã ꝓpꝛiã pᷣdeſtinationẽ diſtinctã a p/
numin ul. Conſiderat᷑ em̃ pꝛedeſtinatio in comꝑatiõe ad pꝛe/ deſtiatõe xpᷣi.et ſi alia rõe pꝛedeſtiatꝰ ẽ̃ xpᷣus et alia
te gitue deſtinantẽ.et ad pᷣdeſtiatũ.et ad terminũ.⁊ ad initia alij. non eſt exẽplar ſue pꝛedeſtiatõis ⁊ alioꝝ.¶ Itẽ
nnn lẽ ſtatum.Si conſideret᷑ pᷣdeſtiatio vᷣmn comꝑatio/ ipſa pꝛedeſtinatio nihil aliud ẽ qᷓ; pꝛeuiſio ſiue diſpõ
ric iti nẽ ad pꝛedeſtinãtem.vnius rõis et confoꝛmis modi ptinens ad exẽplar.ſi gͦ exemplaris non ẽ exemplar.
nmninmſnͤ⸗ E pꝛedeſtiatio xpi ur̃e pꝛedeſtiatõi.Eodẽ em̃ mõ quo & ac ea ie RManglar. Nedettinstöfe
tmie ſo ipᷣe deus pꝛedeſtiauit xpᷣm.pꝛedeſtiauit et nos.Si lo nr̃e non ẽ exẽplar pꝛedeſtiatio xpᷣi.i¶ Itẽ que ſunt ſil
rnmnud quamur in cõꝑatiõe ad ſtatuʒ a quo.ſimplłr eſt dꝛia. vnũ nõ ẽ rõ exẽplandi reliquũ. Sʒ oẽs pꝛedeſtina-
vdor ee Mã nos ꝑ graʒ pꝛedeſtiatiõis eripuit de ſtatu pecca tiones ſimul ⁊ ab eterno fuerũt in mẽte diuina.ẽᷣ pꝛe
woſts knn ti et de maſſa ꝑditiõis.ſicut dicit glo.Ro.viij.Quos ſtiatio xp̃ᷣi nullatenus potuit eẽ exẽplaris foꝛma.
dai on pedeſhanie Pos er vocauit.et ipſe textus indicat. tẽ ſi pꝛedeſtiatio xpᷣi ẽ exẽplar nr̃e pꝛedeſtiatiõis.
aſnein aunc aũt ſtatũ non ẽ reꝑire in xpᷣo aliquo mõ.Et ſic ut & rõe pᷣncipalis ſignificati.Aut rõe ↄnotati. Si
igaigi tũ ad pꝛimũ ẽ ſimꝑlłr ↄucniẽtia.quãtũ ad vltimuʒ rõe pncipalis ſignificati.et cũ illud ſit deus ſiue diui
teeinitzr ſcʒ ad ſtatũ dꝛia.quãtuʒ vero ad duo intermedia ꝑ/ na eẽntia.ideʒ erit exeplatum ⁊ exemplar ſuiſpſius.
ptäpwan tim ẽ cõueniẽctia.ꝑtim dꝛia. In nobis em̃ ẽ pᷣdeſtina Si rõne cõnotati.Contra.exẽplar pꝛecedit exempla
r Düränn tio reſpectu nature.et etiam reſpectu ꝑſone.⁊ magis tũ nõ ſcquit᷑ Sᷣ multi habuerũt gratiã finalẽ qẽ effec
niatbntn ꝓpꝛie reſpectu ꝑſone q; reſpectu nature. In xpᷣo aũt tus pꝛedeſtiatiõis añqᷓ; xpᷣs ſuſcipet gratiã. g non v⸗
Grcgfa eſt pꝛedeſtiatio ratione nature aſſumpte que ſequit ꝙ pꝛedeſtiatio chꝛiſti cniuſibet alterius pꝛedeſtina/
Gnolact⸗ diuinam diſpoſitionem non ratione perſone. et ita tiõis fuerit exẽplaris foꝛma. ¶ R. dom q; ẽ loqui de q
eas. Mi eſt quodam modo conuenientia quodã modo dẽia pꝛedeſtinatiõe chꝛiſti et nr̃a dupłr. Aut q;tũ ad pnci
Cepufet⸗ reſpectu pꝛedeſtinati Reſpectu etiam termini con· pale ſignificatũ. Aut q;tuʒ ad cõnotatũ.Si loqmur
ziuent gn⸗ ſimiliter ẽ dꝛia. Mã nos ſumꝰ pꝛedeſtiati ad gram et q;tũ ad pᷣncipale ſignificatũ qð quidẽ ẽ diuia eẽntia.
ſoti aac gkiaz.ſit et xpᷣ.ſᷣ nos ſumꝰ pꝛedeſtiati ad ꝑticipãdã ſic nulla pꝛedeſtinatio exẽplar hʒ ab alia.cũ oẽs vnf
5 laatiii gloꝛis et gratiã ſucceſſiuæ. xpᷣus aũt ſit. ¶ Iteʒ nos ſu ſint.ſ.diuina eẽntia. Si aũt loquamur qᷓ;tum ad cõ/
bahniliſi mus pꝛedeſtiati ad gratiã pſone ſingularis.xps aut notatũ qdð quidẽ ẽ gratia et gloꝛia.tunc diſtinguẽdũ
itgen ad gram vnionis et ſingularis ꝑſone.et ita tantũ hʒ ẽ ꝙ duplex eſt exemplar. Quoddã interius in mẽte
. quãtũ nos.⁊ habundat a nobis.ac ꝑ hoc quodã mõ artificis.ſicut ratio ſᷣn quaʒ artifex ꝓducit ſua ope⸗
un ↄuenit quodã mõ excedit. Neꝝ ẽs ꝙ pꝛedeſtinatio ra.Quoddam exterius ad quod aſpiciens ille qui
zaimnig, xpᷣi quodã mõ ẽ confoꝛmis ⁊ quodaʒ mõ diffoꝛmis. ignoꝛat artem aliquo modo regulatur. Sicut illi ar⸗
a Et ſi notificetur ſm illud in quo confoꝛmatur ẽ vni tifices mechanici aliquas foꝛmas exteriꝰ habẽt ſm
mmm ſ, uocatio, ſᷣm aũt ꝙ diſconuenit non. Et per hoc pa quas dirigunt opera ſua.ſicut ptz in his qͥ faciũt ca
ane tent rönes ad vtrãq; ptem. Nam pꝛime ꝗᷓ oñdut q ciamẽta. Si pꝛimo mõ loquamur dᷣ pꝛeqeſtinatio
n n ſit nre pᷣdeſtinatõi confoꝛmis ꝓcedunt a parte pᷣde ne xpᷣi rõe connoeati.adhuc pꝛedeſtiatio chꝛiſti nõ ẽ&

ſtinantis vel pꝛedeſtinati quãtum ad naturam. vel

nre pꝛcdeſtinatiõis exẽplar.deꝰ em̃ non pꝛeqeſtiauit

nos aſpiciens ad aliqð aliuda ſe.ſed vnũquodq; pᷣ⸗
uidit in ſe et diſpoſuit ſᷣm rõʒ ꝓpꝛiam.Si vero loq̃/
mur de exemplan ſcdo mõ.ſic pdeſtinatio xpi ẽ exe/
plar nr̃e pᷣdeſtiatõis.exẽplar iq; directũ ñ r̃ſpectu ſũ/
mi artificis ſed reſpectu noſtri tã in credendis qᷓ; in
expectandis.qᷓ etia in opandis. Lũc em̃ ẽ in nobis
recte gratia dei qñ xpᷣo efficimur cõfoꝛmes. qet talia
etiã ꝑ gratiam futura ſunt coꝛꝑa noſtra quale xpᷣus
ſua reſurrectiõe mõſtrauit.ſᷣm ꝙ dicãt ſancti.et noſ-
ipi ſi volumꝰ ad vltimũ pᷣdeſtinatiõis terminũ ꝑue/
nire.neceſſe habemꝰ in auctoꝛẽ fidei et cõſumatoꝛeʒ
aſpicere.qui exẽplũ dedit nobis vt quẽadmodũ ipᷣe
fecit et nos faciamꝰ. Quẽadmodũ petrꝰ dicit.j. Pe/
tri.ij.p Chꝛiſtus paſſus ẽ ꝓ nobis vobis relinquẽs ex
emplũ.Et ꝓ tãto dicit Augqꝙ ipᷣeẽ pᷣclariſſimũ lu/
mẽ nr̃e pᷣdeſtinatiõis.quaſi deꝰad vnũquẽq; nr̃m di
cat.Aſpice et fac ᷣm exẽplar qð tibi i mõte mõſtra/
tyõ eſt. hoc ẽ in xpᷣo.cuiꝰ oĩa illa ve.te.appꝛopata fue
runt ſigna.et in hoc ſenſu cõcedit.q; pſᷣdeſtinatio rß̃t
S exemplaris foꝛma ſit noſtre Fekinarioto Ad illð
ergo qð obꝛ in cõtrariũ ꝙ ſint diſtincte ⁊ oꝛdinate.di
cendũ ꝙ ex illo verbo babet᷑ inter pᷣdeſtinatões a
ꝑte cõnotatoꝝ ẽ diſtinctio.ſic tñ ꝙ; nõ deeſt oꝛdo.Et
iõ qᷓuis nr̃e pᷣdeſtinatiõis effectus ab effectu pᷣdeſti/
natõis xpᷣi ſit diſtinctꝰ.põt tñ habere oꝛdinẽ ad ipᷣm
bin quẽ directio vel regulatio.et ꝑ hoc quedã ratio
9 exemplãdi ¶ Ad illud ꝗð obẽ ꝙ; pᷣdeſtinatio ipᷣa ẽ ex-
cmplar. dm ꝙ verũ eſt de rõne pꝛincipalis ſignifi/
cati.Et quãtum ad boc bene cõccdendũ ẽ.ꝙ vna pᷣ/
deſtinatio nõ eſt exemplar alterius.S rõe ↄnotati eſt
exemplatũ.et nibil ꝓhibet aliqd cẽ quodaã mõ exem
platũ et quodã mõ exemplar. Sicut liber pꝛimo fa/
ctus ab artifice eſt exẽplar reſpectu libꝛoꝝ inde fien/
dorũ.ſed exemplatus fuit ab arte exiſtente in mẽte.
o ſie et in effectu pᷣdeſtinatiõis intelligendũ eſt. ¶ Ad il
lud qð obẽ ꝙ pᷣdeſtinatiões ſunt ſimul iã patʒ rñſio.
hoc em̃ verũ ẽ q́;tum ad pᷣncipale ſignificatũ.̊ quã⸗
tum ad cõnotatũ veritatẽ non hbʒ.et iõ nibil impedit
11 quin ex illa ꝑte contingat reperire cxẽplaritatẽ ¶ Ad
illud qd obẽ ꝙ exemplar pᷣcedit exemplatũ.dᷣʒ q; ⁊

ſi xpᷣus ꝓpꝛie loquendo ſua vita non dedit foꝛmã 2
exemplũ niſi his qui ſecuti ſunt eũ.tñ ſub quibuſdaʒ

velamibus figuraꝝ dedit pᷣcedentibꝰ qd nobis dat
apte.et cũ exercebant᷑ ſpũaliter ⁊ fideliter a viris ſã/
ctis et ſpnalibus.ꝑ hoc xpᷣo cõfoꝛmabantur in vita.
quẽ ⁊ ſi nõdũ viderẽt in carne.videbãt tñ fide. Jux
ta illud Jo.viij. Exultauit vt videret diẽ illũ. vidit ⁊
gauiſus ẽ.et ita qᷓ;uis ñ pᷣceſſerit tpe.pꝛeceſſit tñ pꝛefi
guratõe et credulitate.Et illð ſufficit ad rõeʒ exem/
plaritatis qualẽcũq;. Pꝛeterea et ſi qᷓ̃tum ad gratiã
nõ pceſſit.tñ quãtũ ad gloꝛiã pꝛeceſſit. et rõe illius ra
tioneʒ exemplaritatis bʒ xpᷣi pꝛedeſtinatio reſpectu
omniũ.ipᷣe em̃ ẽ pꝛiogenitus in multis fratribꝰ pꝛi/
tũ tenẽs in annik,. e
S „ — ueſtio. iij. c
¶ At in pꝛedeſtinatoe xi reſpecru nre ſit va r cau⸗
ſlitatis. Et ꝙ ſic vi Eph. j.pdeſtinauit nos in ado⸗
ptionẽ filioꝝ ꝑ ihjm xpᷣm. ſᷣ non niſi ꝑ xpᷣm pꝛedeſti/

—

natum. ⁊c. ¶ Itẽ Gꝛeg. dicit ꝙ, p̃deſtinatio iuuat᷑

oĩonibus ſanctoꝝ.g ſi impꝛopoꝛtionabilit᷑ plus effi
cacie hñt circa nos merita xpᷣi qᷓ; alioꝝ ſanctoꝝ.rſtat
ꝙ nõ ſolum ꝑ xpᷣi pꝛedeſtinationẽ nr̃a pꝛedeſtinatio
iuuat᷑.verũ etiã cauſat᷑.nã ipᷣm iuuare quodãmodo

cauſareẽ. ¶ Itẽ ſicut ſe xpi reſurreccio ad noſtraʒ bʒ

reſurrectionẽ. ſic ſe hʒ pꝛedeſtinatio ad nr̃am pꝛede
ſtinationẽ. Sʒ r ſurrectio xpᷣi ẽ cã nr̃e.ſicut dẽ in glo.
j.Coꝝ.xv.& et pꝛedcſtiatio xpᷣi cauſa ẽ pꝛedeſtiatiõis
nre tẽ ꝑ eũ ſumus pᷣdeſtinati ꝑ quẽ ſumꝰ ſaluati.
ſ ſaluati ſumꝰ ꝑ xpᷣm.Lhby.iij.pᷣm ſuã miam ſaluos
nos fecit ꝑ lauacrũ regeneratiõis et reno.qð eſm. in
nos ꝑ ih̊j m xpᷣm.Et Eph̊.iiij. dẽ ꝙ aſcendit vt adim⸗
pleret oĩa. reſtat & ꝙ ꝑ xpᷣm ſumꝰ pꝛedeſtinati. xpᷣs
nõ eẽt niſi eius pᷣdeſtinatio pꝛeceſſiſſet.g pꝛedeſtina
tio xpᷣi eſt cã noſtre¶ Cõtra. Mullũ eternũ bʒ cãʒ. p⸗
deſtinatio cuiuſlibet homis ẽ eterna. a nullo ẽ cau
ſata.g pꝛedeſtinatio xpᷣi nõ ẽ cã nr̃e pꝛedeſtinatiõis.
Si tu dicas ꝙ hoc ẽ rõe ↄnotati tꝑalis.ʒ Sontra.
Mibil poſterius ẽ cã poꝛis. effectus pꝛedeſtinatio/
nis xpᷣi ẽ poſterioꝛ effectu pꝛedeſtiatiõis patrũ. ⁊c̃.

¶ Item xpᷣo nõ ↄuenit pꝛedeſtinari niſi pm humanã

naturã.ᷣ ſᷣim humanã naturã nõ bʒ ſuꝑ nos cauſali
tatẽ. ̊ predeſtiatio xpᷣi non põt eẽ cã nr̃e pꝛedeſtina/
tionis¶ Itẽ ſi pꝛedeſtiatio xpi ẽ cã nr̃e.aut rõe pᷣnci⸗
palis ſignificati.aut rõc cõnotati. Rõe pᷣncipalis ſig
nificati nõ. hoc conſtat. rõc cnoraei Be contra.
gratia ⁊ gloꝛia a ſolo deo ẽ tanqᷓ a cauſa.nõ a pꝛe/
geſtinatione chꝛiſti. ¶ Itẽ contingẽs nõ ẽ cauſa neceſ
ſarij. Sʒ ãte aduentũ chꝛiſti neceſſariũ fuit aliquos
pꝛedeſtinatos fuiſſe.illos vicʒ qui moꝛtui fuerũt cuʒ
atia.chꝛiſtũ aũt poſſibile fuit nõ incarnari vel na/
ci. et ita nec eẽ pꝛedeſtinatũ.g̊ pꝛedeſtiatio eius non
potuit eẽ cã aliaꝝ R.dm.qꝙ ſi loquamur de pꝛede 12
ſtiatiõe chꝛiſti et nra ratiõe pᷣncipalis ſignificati.neu
tra neutriꝰ ẽ cã.cũ vtraq; ſit eterna.omẽſq; ſint vnũ
in ſuba.Si ãt loquamur rõne connotati tũc diſtin/
guenqũ c.qꝛ ẽ cã in generc efficientis que pbeie dici
tur cã de q̃ nũc loquimur.Et hec ẽ in triplici dꝛia.ſ.
effectiua. diſpoſitiua.et excitatiua.oẽ em̃ qð efficit vł
diſponit vel excitat diſponẽtẽ vel efficientẽ. aliqͥ mõ
põt dici efficere vel cauſare.Si gᷓ loquamur de cã ef
fectiua ꝓpꝛie.ſic pꝛedeſtiatio chꝛiſti ratione cõnota/
ti nõ põt eẽ qᷓ nr̃e.qm effectus pꝛedeſtinationis a ſo
lo deo ẽ tanqᷓ; a pᷣncipio effectiuo.gratiã em̃ et gloꝛiã
dabit dominꝰ. Si vo loqᷓmur ſᷣ alios duos modos
ſcʒ de cã diſpoſitiua ꝑ rõeʒ meriti.⁊ excitatiua ſᷣm ef
ficaciam exempli. pꝛedeſtiatio chꝛiſti q;tum ad con/
notatũ ẽ cã nr̃e.pũs em̃ ꝑ ſuã gratiã meruit nobis
gratiã et gloꝛiã. Xps etiã per ſue gratie et goꝛie emi
nentiam manifeſtam. excitauit ad currẽdũ ad patri
am ſupernã.ad quã pꝛeoꝛdlinati ſumus ſm electio/
nẽ eternã.Et hac via pcedunt rõnes ꝗᷓ oñdunt chꝛi
ſti pꝛedeſtinatioõeʒ nie pꝛedeſtiatiõis eẽ cãz et iõ con
cedẽde ſunt. ¶ Ad illud qꝗð pᷣmo obẽ in contrarium I 3
ꝙ pꝛedeſtinatio noſtra eſt eterna. ⁊õ¶ Dicenduzʒ q
verum eſt ratione pᷣncipalis ſignificati non tñ ratio/
ne connotati.Et ſi obijciatur ꝙ effectus pꝛedeſtina/
tionis aliquoꝝ pꝛecedat pꝛedeſtinationeʒ chꝛiſti. re/
ſpondendũ ẽ ſicut in pꝛecedenti ꝓbleumate. ꝙ ct ſi
pꝛecedat quantum ad effectum gratie.non tñ quan/
tum ad effectum gloꝛie. Rurſus quãuis pꝛecedit re.
non tñ merito et credulitate. Meritum em̃ chꝛiſti ñ
tm̃ ad pñtes vł futuros.ſᷣ rõe fidei etiã ſe extẽdit ad
pᷣteritos.qð meliꝰ infra mãifeſtabit᷑ ſuo loco.¶¶ Ad i4
illꝭ qd obẽ ꝙ xpᷣs ſᷣm hũanã naturã nõ ẽ cã gfe vel
glie. vð. ꝙ ⁊ ſi non ẽ cã effectiua.ẽ tñ diſpoſitiua et ex
ercitatiua.et hoc mõ dictuʒ eſt ꝙ pꝛedeſtiatio chꝛiſti
nre pꝛedeſtinationis ẽ cᷓ.Et ꝑ hoc pʒ ſequs qdð obꝛ
& gratia et gloꝛia a deo ẽ tanqᷓ a cauſa. Aerum eſt ſi

ſolpoſche
Meiusn
Nbiſcas
igennat,
gügenu
tonep.
etci D
cötornt
di ſartd
aſillche
ſonſegnt
ſetbienm
deſatfu
ſaͤitre⸗

ſnt
Orüſnon
9ℳortn
Locove

Gnnn
Ntidiurn
Natin
Cock
awad
ciicz
Mauty
1laten
ſhuen⸗
hysoihi
cctf,
Gahi
nltcrac
detfacn
enetn⸗
Wriugn
leſpseſt
heeſp⸗
lſcnins,
ncktſcpe
nünpie
theeme⸗
Pock⸗
fboti
ſctent
ecpt
ſebee
Nengr

nfelkrzt
auſtine i
nſuitinie⸗
Necdec,
Rg
4
wtimiez
ARe eneer⸗
enN 6
nge
tiei,
en Pegechti⸗
zinemniitig
e cindazn
Ncisigi.0
eii,
oekfunl
los Mei
nti1 anuft
i Jtim
ſegti i
ing / n
acnru
1iſdenne
=
ain if
inengehn 4
49,/0

1

—
☛ =

Eence,

—————MN

dicat᷑ de effcetiua. alijs aũt modis nõ babet verita/

15 tem. ¶Ad illud qð obijcit̃᷑ ꝙ cõtingens nõ eſt cauſa
neceſſarij.dom ꝙ verũ eſt ſi intelligat᷑ de cauſa effici

ente ⁊ cõſeruãte.nõ tamẽ opoꝛtet eſſe verũ de cauſa

16 ercitãte. Poteſt tamẽ ⁊ aliter dici. ꝙ eſt nccriũ dupli

citer. AUno mõ ꝙ eſt ncẽriũ ꝑ ſe ⁊ ſimplicit᷑.Alio mõ
quod eſt nccriũ ꝓpter hoc ꝙ trãſit in pᷣteritum. ſicut
me ſcripſiſſe hodie.⁊ illuꝗ de ſui nã eſt cõtingẽs. Et
ꝓpter hoc nihbil impedit ipᷣm habere cãm contingen

7

1te. Poteſt etiaʒ diſtigui in cõtingẽte.ꝙ qͥddã ẽ ↄtiu/
gẽs qð pẽdet a vᷣtibilitate volũtat hũane ⁊ caẽ crea
ꝓpter libertatẽ ⁊ indriaʒ diuine volũtatis.
que pᷣt facere ⁊ nõ faccre.Et q;uis pꝛimũ cõtingens
non poſſet eſſe cã nccrij.nibil tamẽ impedit de ſcdo.
Meqdius aũt modꝰ dicẽdi videt᷑ rõnabilioꝛ.Et ſwi tu
obijcias ꝙ illò nõ ſoluit.quia poſito ꝙ xpᷣs nõ eſſet
incarnatꝰ. adbuc aliꝰ modus erat deo poſſibilis ꝑ

te.q̃ddã

quẽ genus bũanũ eſſet liberatũ.ꝙ̊ remota pᷣdeſtina⸗
t.one xpᷣi. adbuc ſalua eſſet pᷣdeſtinatio noſtra.g nõ
eſt cã. Ddm qꝙ hoc nõ cogit ꝙ ñ ſit cã.ſed ꝙ non ſit

cã tota ⁊ ꝑ oẽm modũ cauſãdi.eſt tamẽ ꝑ aliquẽ mo

dũ.ſicut deus facit per aliquẽ hoĩem aliquod bonũ.
et ſi ille homo nõ eſſet nibilominꝰ faceret.Et tamen

non ſequit᷑ ꝓpter hoc ꝙ ille non ſit cauſa.nõ em̃ va⸗-

let bic modus arguẽdi i volũtarijs.Et hec ſufficiãt
de pᷣdeſtin atõe xpᷣi a parte rei. Supꝛa em̃ di.vij.que/
ſitũ fuit de ea a ꝑte ſermonis. J
Snſequẽter querit᷑ de hijs vocabulis q̃ vi/
dent᷑ impoꝛtare inceptiõcʒ.Et circa hoc tria
ſuunt dubitabilia ꝑquirendaMꝛimo querit᷑
Atrũ ſimpliciter concededuʒ ſit.ꝙ xpᷣs ſit creatura.

Scdo vtrũ concedẽdum ſit.ꝙ ille bõ ceperit ceſſc bõ

Zercio querit᷑. Atrũ bõ ceꝑit eẽ deus.

⁹

¶ ueſtio. d W
¶ Strum hec ſit conceded X; sD eſt creatura.Et ꝙ ſic

oſtẽditur multiplici aucte. Aug.ad dardañ. Qd ad
verbũ attinet creatoꝛ eſt xpᷣs.quod ad hoiem attin,
creatus cſt xpᷣs.¶ Itẽ leo papa Moua ⁊ inaudita cõ

uentio. Deus qui eſt ⁊ qui erat fit creatura. ¶ Oam̃
ctiã expᷣſſe. Mõ ſcãdaliſauit nomẽ creature.qui ſe ſ⸗
uũ aut vermem aut granũ natũ de terra nomiauit.

Idẽ etiam ipᷣe.Quid mirabilius q; creatoꝛẽ crcari.

⁊ plaſmatoꝛẽ plaſmari:¶ Rich. de ſacto vict. in q̃dã

ſequentia. Poteſtate nõ nã.fit creatoꝛ crcatura. Ex
bijs oibus autoꝛitatibus tanꝙᷓ vna efficaci rõne cõ/
cludit᷑ xp̃s ſit creatura. Item a⸗
ad Gal.iiij. Miſit deus filiũ ſuũ factũ ex mulicre.Si

militer ad Roma.ſeꝗ oẽ factũ eſt creatura.filiꝰ autẽ
dei eſt factus.g ⁊c.

⁊ hec.xps eſt creatura e quo
inferius ⁊ ſuperius eſt neceſſaria ↄñtia.ſed creatu/

ra eſt ſuperius reſpectu hois ⁊ animalis.⁊ hecẽ ve/
ra ſimpliciter. xpᷣs eſt hõ.⁊ hec xpᷣs eſt animal. ergo

⁊ hec neceſſario eſt vera xpᷣs eſt creatura. ren ſi
xpᷣs eſt homo.aut creatus.aut increatus.Hõ

bõ creatꝰ eſt creatura.g ⁊c.

crcatus a deo. Si dicis ꝙ non ceſt ſſmile ꝓpter repu/

Item auẽcte efficacioꝛi

¶ Itẽ rõne. In xpᷣo ẽ veritas nãae
create ⁊ nature increate.et xpᷣs nominat vpoſtaſim
vtriuſq; nature.Scd hec eſt vera rõne diuine natu-
re.xpᷣs eſt creatoꝛ. ⁊ ille homo eſt creatoꝛ.g pari rõe
¶ Item de quocũq; pᷣdicatuꝛ

increa
tꝰ B; ↄſtat.qꝛ oppoſitio ẽ in adiecto.g ẽ hõ creatus.h
Itẽ ſicut caro xpᷣi fu
it cõcepta.ſic anima xpᷣi fuit creata.& ſicut rõnc car/
nis hec fuit vera.xpᷣs eſt ꝓles virginis ⁊ conceptus
de virgine. Ita hec erit vera.vpᷣs eſt creatura dei vł

XI

(Wrnn intellectuũ que eſt in hac.xpᷣs eſt creatura.
(Cotra.

maioꝛ eſt repugnãtia cũ oppoſitũ p̃dicat᷑ de
oppoſito qᷓ; creatura de xpᷣo.ſed hec eſt vera xps eſt

impaſſibilis. eſt mmoꝛtalis. eſt moꝛtuus c. ¶ Sʒ

contra Roma. viij. Nanitati ſbiecta ẽ ois creatura.
ſed xpᷣs cũ ſit deus.non eſt vanitati ſbiectus.g ꝛc.
tẽ intellectus huiꝰnominis creatura eſt eſſe de ni⸗
bilo.ſed hoc repugnat xpᷣo.Cũ ꝗᷓ fuerit ab eterno. 8
ñ ẽ ↄcedẽdũ xpᷣm eẽ creatũ. Itẽ oẽ creatũ icipit cẽ. S
xpᷣs fuit ab et᷑no.qm̃ ipᷣe eduxit filios iſrłS egipto.g
⁊c. ¶ Item xps ſi eſt creatura.aut boc eſt rõne nae.
aut roõne ꝑſone. Ratione nae non.quia nã non pᷣdi/
catur de xpᷣo. Rõne ꝑſone non. quia ꝑſona xpᷣi nõ ẽ
creata ſed patri coęterna. nullo mõ verũ eſt ꝙ cri-
ſtus ſit creatura. ¶ Rꝰ dᷣm ꝙ pꝛedictus ſermo a do
ctoꝛibus theologie cõmuniter nõ recipit᷑ xpᷣs ſiue fi⸗
lius dei eſt creatura. Adberent em̃ verbis magiſtri ĩ
litera. Ratio aũt quare non recipit᷑ eſt. quia talis b-/
mo eſt ꝓpinquus eꝛroꝛi aut appꝛopinquat.⁊ qꝛ ma
le aliquãdo intelligit᷑ ab hereticis arrianis.et etiã qꝛ
de ſe male eſt intelligibilis.Arrius nãqʒ dixit filium
dei eſſe creaturaʒ. ⁊ qm xpᷣs nominat pſonã filij dei.
qui dicit xpᷣm eſſe creaturam. non determinans ſᷣm
quã nam intelligat.videt᷑idẽ dicere quod arruis im
pie ſenſit. Eſt etiã male intelligibilis de ſe ꝓpt᷑ ſepu/

gnatiam intellectuũ. Creatura em̃ qᷓ;tuʒ eſt dẽ růne

ſui nomis dicit reſpectũ ad creatoꝛẽ. dicit aliqᷣd qdʒ

havet eſſe poſt non eſſe.dicit etiam quod habet eſſe

aliũde ꝑ volũtatem ꝓcedens. in tali locutõe itelle

ctus pꝛedicati repugnarc videt᷑ intellectui ipſius ſbᷣ
iecti ᷣm triplicem diſſonãtiã. Et ꝗpterea pꝛedictus
ſmo ẽ male intelligibił. ⁊ fuit male ĩtellectꝰ.⁊ ꝑ ̊ fu
it erroꝛi ꝓpiquꝰ.Et qm̃ ſᷣmo theologicꝰdʒ eẽ catho
licus ⁊ vſitatus.ab intellectu non diſſonus.ct rci S

qua loquimur conſonus. pꝛeterea pꝛedictus ſermo

non recipit᷑ niſi determinet᷑.vnde rõnes concecden/
de ſũt que oſtẽdunt pꝛedictũ ſermonẽ non eẽ admit
tẽdum. ¶ Ad illud g quod pꝛimo obijcit᷑ in contra-
rium de ſanctoꝛum auẽctibus.ddm ꝙ ſãcti aliquãdo
multuʒ expꝛeſſe loquũtur amplius qᷓ; admittat cõis
vſus ob aliquid exponẽdum. Et tales ſermões non

opoꝛtet extẽdi.ſed potius magis ſũt exponẽdi. et ſic

eſt in pꝛedicto ᷣmone.cũ dicunt xpᷣm cſſe creaturaʒ.
hoc autẽ dicunt ᷣm hũanam nãm ⁊ vere loquũtur.
non tamẽ opoꝛtet ᷣmonẽ illum trabi ad cõmunem
vſum. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ de verbis apli quo dici

tur.factũ de muliere.dm qꝙ; ipſa determinatõ ð mu

liere. ⁊ alia determinatio qua dicit ad Ro. qui factꝰ

eſt ex ſemine dauid m carnẽ.trahũt hoc vocabulũ

7

factus ad ſtandũ ſiue ponẽdum rẽ ſuã circa naturã

aſſũptã.Et iõ non ſequitur ꝗꝓpter hoc ꝙ tales locuti

18

ones ſint ſine determinatõe ↄcedẽde. ¶ Ad illð qdð ⁊0

obijcit᷑ ꝙ bec concedit᷑ ſine determinatione.xpᷣs ẽ cꝛi
atoꝛ.dm ꝙ non eſt ſimile.qm̃ xpCᷣs nominat pſonaʒ
verbi que cſt ĩcreata.⁊ eſt create nãe ꝑ eſſẽtiã ⁊ nãm
ꝓpꝛiã. Jõ nõ ita cõueniẽter attribuit᷑ ei vocabulum
creature ſicut creatoꝛis.quia non ẽ talis intellectuũ
diſſonãtia. Pꝛeterea.ille ſermo non ita appꝛoximat
veneno erroꝛis ſicut ſᷣmo pᷣpoſitus.⁊ita patʒ ꝙ nõ
eſt reſpuẽdus A A
qʒ pꝛedicatur inferius ⁊ ſupcrius.dm qꝙ; verum eſt
quãtum eſt de virtute illatõis. VUñ ſi bec ẽ vera. Pe

trus eſt hõ.abſq; dubio veꝝ ẽ.petrus ẽ animal. Sic

etiã ↄcedi poteſt ꝙ ſi re ẽ homo.ꝙ vereẽ gaataro.

¶ Ad illud qdð opponit᷑ ꝙ de quocũ/2

*

W

nõ tñ opoꝛtʒ ꝙ ſi aliqua locutõe vtẽdum ẽ cum infe o viij. Anteqᷓ abꝛabã fieret ego ſũ.pari rõne ⁊ anteqᷓʒ

riori. ꝙ vtẽdum ſit ea cũ ſuperioꝛi ꝓpt᷑ diuerſos mo/

dos ſignificãdi.in quoꝛũ vno intellectꝰ inuenit cõſo
nan tiã in alio repugnãtiã.Et qm̃ pᷣdictã locutõnem
magis reſpunnt doctoꝛes ꝓpter boc ꝙ p̃t eſſe via in

falſitatem vel erroꝛẽ ꝓpter malũ modn intelligendi.

22 q; ꝙ ipᷣa de ſe ſit falſa vel erronea.iõ patet rõ.Et per

boc patet Re“ ad ſequẽtem obiectõem/ Muis enim i epit eſſe egata
ſſte homo ſiue xp̃s eſt creatura.ſed boc nõ eſt ob ali
ud niſi quia ꝑ nomẽ creature impoꝛtat᷑ exitus de nõ

iſta admittat ⁊ cõcedat᷑ xpᷣs eſt hõ creatus.nõ tamẽ

ſimpliciter cõcedẽdum eſt ꝙ ſit creatꝰ. ne intelligat

ei tale pꝛedicatũ ſimpłr attribui 2 totaliter. B eſt rõe
2 vtriuſq; nature. ¶ Ad illo qð obijcit ꝙ eſt ↄceptus

— 7

rõne carnis.⁊ ita ſimiliter creatꝰ rõne aie.dðʒ ꝙ nõ

eſt ſimile. quia ⁊ ſi ↄceptio dicat exitũ rei in eẽ.nõ tñ
ita repugnat pſonc xpᷣi intellectꝰ illiꝰ vocabli.ſicut

intellectus verbi creandi. Et ratio buius eſt.quia cõ
ceptio aliquid pꝛeſupponit.⁊ nãm determinata con
cernit.nec dicit᷑ reſpectu dei ſed reſpectu mulieris ſi-
ue matris.dicit em̃ exitũ naturalẽ.ſed non ſic creatõ

vel creatura. Mã creatio dicit actũ qui poteſt ĩ totã
rei ſſtãtiam. vnde quod creat᷑.ſimplicit᷑ incipit eſ/
ſe. Mullã etiã determinatã nãm ↄcernit. Dicit᷑ etiã
reſpectu ipᷣius creãtis.⁊ exitũ voluntariũ impoꝛtat.
binc eſt ꝙ multo magis repugnat pſone xpᷣivocabu

lũ creandi qᷓ; ↄcipiendi.Oꝛ ſi obijcias ꝙ non magis

repugnat qᷓ ſi dicat᷑ immoꝛtalis ⁊ moꝛtalis.dðm ꝙ;
⁊ſi non magis repugnet qtũ ad exterioꝛẽ rõem. tñ
magis repugnat repugnãtia ducente in erroꝛẽ. Cuʒ

em̃ dicit᷑ immoꝛtalis ⁊ moꝛtalis.quia moꝛtalis pꝛe/
ſupponit creatuꝛã viuẽtem.⁊ rõne illius pᷣdicat᷑.ido

non ita repugnat.Et pᷣterea iſte ſermo ꝓlatus oſtẽ/
dit ſe non debere intelligi niſi ꝑ vnionẽ. Sed cũ dici
tur xp̃ᷣs eſt creatura.nec pᷣſupponit.nec ſermo videt
intelligi ꝑ vnionẽ. immo videt᷑ pᷣdicatũ dicere totuʒ
eſſe ſbiecti.⁊ ꝓpter naturã talis actus qui ↄſueuit eẽ
in totũ.Et ſic patet ꝙ nõ eſt ſimile.⁊ ; valde rõnabi
liter mgr dicit pᷣdictũ ſermonẽ nõ eſſe trabẽdum ad

vſũ.qᷓ;uis non poſſit ↄuinci facilitcr ipᷣm ſimpliciter

et abſolute eſſe falſuʒ. Difficilioꝛes em̃ ⁊ efficacioꝛes

ſunt rõnes ad oppoſiti.

¶ Utrũ hec ſit ↄcedẽda. Iſte homo incepit eſſe.xpᷣo de

monſtrato. Et ꝙ ſic videt᷑ Augu.ſuꝑ Joh̊. Anteq;
mũdus fieret. nec nos eramus.nec mediatoꝛ dei et

hoim homo xp̃ᷣs ihs. Si non erat ante mũdi ↄſti/
tutõez. incepit eſſe.¶ Itẽ naſci.ẽ generari ⁊ muta/

ri ᷣm ſbam.⁊ ꝓduci de nõ eſſe in eſſe.ſed idẽ eſt oio

ꝓducere in eſſe ⁊ incipere eſſe.Cũ & hec ſit vera. iſte

homo naſcit᷑.⁊ bec iſte bomo ineſſe ꝓducit᷑.hec etiã

erit vera. iſte hõ incipit eſſe. ¶ Itẽ ante mdi ↄſtitu/

tõem hec cſt vera.nullus hõ eſt. ⁊ hec eſt falſa.aliqᷣs

homo eſt. & ⁊ hec falſa.iſte homo eſt demõſtrato cri/
ſto. ⁊ bec modo eſt vera. pᷣdicatũ modo ↄuenit ſb/
cto. ⁊ pꝛius nõ ↄucniebat.& incipit conuenire. h̊
eſt vera.iſte homo incepit eſſe. ¶ Item bene ſequit᷑.

iſte homo eſt. g iſte eſt bomo. ꝓ eo ꝙ in poſitioe in
qua clauditur implicatio licet ip̃am implicationeʒ

inferre. Sequit᷑ enim homo albus currit. hõ ẽ al/

bus.g ſequit᷑ iſte homo eſt vł fuit ab eterno.& iſte fu
it ab eterne homo. ſed hec eſt falſa.iſte (demõſtrato

xpᷣo) ab et᷑no fuit homo.ẽ ⁊ hec.iſte homo eſt vel fu

it ab eterno.⁊ mõ eſt vera. reſtat g& ꝙ incepit eſe va
bec eſt vera.iſte homo incepit eſe.¶ Sed Joh.

ſa. iſte homo incepit eſſe/¶ J
pꝓ ꝓpꝛio nomine poni ⁊ certam deſignare pſonaʒ. SF

celuʒ fieret. ſi idem demoſtrat᷑ ꝑ hoc ꝓnomẽ ego.
⁊ ꝑ boc ꝓnomẽ iſte.videt᷑ ꝙ hec ſit vera. Iſte hõ fu/
it ante mũdi oſtitutõem.& hec eſt falſa ille homo in
cepit eſſe. Item mgfr̃ ↄcedit hanc.Iſte puer cre2
uit ſtellas.ſʒ cui vere attribuit᷑ creare ſtellas.vere at
tribuitſemꝑ eſſe.& iſte puer ſemꝑ fuit.& hec eſt falſa.
iſte puer incepit eſſe.Conſimiliter hec negat᷑a mgo.

eſſe in eſe. pari rõne vel multo foꝛtioꝛi hec eſt fal /
tẽ ꝓpꝛiũ eſt pnominis

cum dicit᷑.iſte homo.hoc ꝓnomẽ iſte demõſtrat ꝑſo

nam. Sed pꝑſona xp̃i ſemꝑ fuit.⁊ nunqᷓ; incepit ee. ẽE

hec eſt falſa.ille homo incepit eẽ. Si tu dicas ꝙ ꝑſoa
ibi large accipitur. Adhuc obijcitur ꝙ quicquid de
monſtrat.demonſtrat.ſiue ſuppoſitũ ſiue ꝑſonã ꝓ/⸗

peꝛie.g videt᷑ ꝙ adhuc falſa eſt locutio.quia expoſitö

huius verbi incipit ẽ hec.hoc incipit eẽ.g& hoc modo
eſt. ſed pꝛius non fuit.Si g hec ẽ vera ille homo ince
pit eẽ.bec ẽ vera iſte homo mõ ẽ ⁊ pꝛius nõ fuit. S
quocunq; mõ accipiat.falſa ẽ hec locutio.iſte bomo
pꝛius non fuit. Si em̃ ꝓ ꝑſona.eius oppoſita ẽ veꝛa
ille homo pꝛius fuit. Similiter ſi ꝓ ſuꝑpoſito. va ẽ.
iſte homo pꝛius fuit. ꝓpter cõmunicatõem ideoma/
tum. ſed non licet negare de aliquo qð vere affirmat᷑
ſiueꝑ ꝓpꝛietateʒ nature.ſiue ꝑ vnionẽ. Hec em̃ ſim/
pliciter eſt falſa.homo non eſt deus.quia eius oppo
ſita ẽ vera ꝑ vnionẽ. Cum g& omni modo iſta ſit va.
iſte bõ ſp fuit.hec om̃i mõ eſt falſa.ille bomo incepit
eẽ. ¶ Itẽ ſicut ſupra habitum fuit. ille terminus hõ
dictus de xpᷣo quodãmõ habet nãm termini accidẽ
talis.quia in termino accidẽtali ſuppoſitũ pᷣexiſtere
poteſt foꝛme. ſic ⁊ in pꝛopoſito eſt reperire.ſʒ regula
dat᷑ ꝙ terminus accidẽtãlis ſupponẽs verbo de pᷣte
rito.poteſt ſuppouere ꝓ pᷣſẽtibus vel ꝓ pᷣteritis.ita
ꝙ indifferẽter pᷣt reddere locutõem veram ꝓ hijs vllI

illis. Nec ꝓpter hoc dicitur locutio multiplex. quia

non compa:atur ad illa tanqᷓ; ad ſignificata. ſed tan
qᷓ; ad ſuppoſita. ſed talis locutio dicitur hr̃e plures
cauſas veritatis.Cum & dicitur.iſte homo fuit.ſen⸗
ſus eſt. ille qui ẽ homo fuit. vel ille qui fuit bomo fu/
it. hec ſimplicit᷑ ẽ va. ille qͥ ẽ hõ ab eterno fuit. ⁊ H
ille hõ ab eterno fuit.g bec ẽ falſa ſimplicit᷑.ille bõ in
cepit eẽ.⁊ nlłatenꝰdiſtiguẽda.¶ Eeꝰ ad itelligẽtiam⸗ 4
huius locutõis ↄſiderada ẽ reſpõſio magiſtri.Mgr
em̃ rñdet dicẽs ꝙ ad hanc locutõem nõ ẽ ferẽda rik/
ſio ſine diſtinctõe.ipᷣe tamẽ nõ diſtinguit.ſed deter/
minat qꝙ incepit eẽ q;tum ad nam. licet nõ qᷓtum ad
ꝑſonaz. Incepit eẽ m nãm hũanam.ſed nõ incepit
cẽ inquãtum verbũ.Sed certe iſte modus dicẽdi nõ
ſufficit opponẽti ĩpoꝛtuno.qᷓret em̃ rõem multipli/
citatis.⁊ quẽ ſẽſuʒ faciat pᷣdicta locutio quãtum ẽ de
vi verboꝝ.⁊ boc nõ pᷣt haberi ex verbis magiſtri ad
liquidũ.Et ꝓpterea tẽtãdũ ẽ diſtinguẽ ſi qus modo
poſſumus aptare pᷣdicte locutioni ↄueniẽtẽ diſtin /
guẽdi modũ.Ar aũt pᷣdicta locutio poſſe diſtigui ex
eo ꝙ verbum incipiẽdi poteſt notare inceptionẽ re-
ſpectu veritatis totius dicti. Ael pᷣt impoꝛtare ince
ptionẽ rei p̃ᷣdicate reſpectu ſbiecti. Si pᷣmo mõ tunc
ſẽſus Iſte homo incepit eẽ.hoc ẽ.locutio iſta.ſ.ille

homo ẽ.inccepit eẽ vera.⁊ hoc abſq; dubio verume.

nſtdiet
Frpboe)
on
Gektunel⸗
ſnihlock
henfanſn
ſchtand
Geronſc
Pehononm
eene
Ausdn
ctinecpto
heemſbi
fotnre in
fmlexd⸗
banitad
Eſdie
holtate
bobetef
verac
ſtte ſcs
crenon
tur be⸗
ocſe
tyueck
fnshich
nnthüp
ſoleckye
Pilusacee
Gnsgind
ſdaatbon
litchtunc
Crfum Ct
lsnonnno
Chocpno

ſoglned

ſopte
ſtedon
moru⸗
bang⸗
rps
ceſeeſt
Alohot
Puctit⸗
labeten,
hinis g⸗
dopöͤſtrer
mingtur
Giri
trnrggti
Ntſchg
nabtlss
Ketigtp
da D
ede
oopen
gucetin
Rtakef⸗
ſtaluc
ſolar
linai⸗
Monec;
l

nanderckſi,
ück grorins

Wgmtdne

itkdmnhn
nnaſi
rgaimid
ti Auggd
vrci. Nenh
voniebeie
1uus höfit
rloannoiſtebem
usoppoſtzine
p uppoſto ii
naatöenicenn
eSNereafim
nini. Pacñſin
s nuciga
nminaciſtii.
tintmniinid⸗
cnenßte
pmnsſhhift
pctenelt
imimn ohf
nomulig
digtßtatn ſein
daturbie hus
ſebonofitt⸗
letifurtenmt⸗
omn ſi,

Si aũt dicat inceptõem eſſe reſpectu eius qdð demõ/

ſtrat ꝑ hoc ꝓnomẽ iſte.cũ illud habeat eſſe eternuz.

vcl ꝑ ꝓpꝛiam nam.vel ydeomatũ cõmunicationem.
videt᷑ tunc locutio falſa. Sed hic modus dicẽdi ca/
lũniabilis eſt. tum quia nõ videt᷑ ꝙ verbũ incipiẽdi

hẽat ferri ſuꝑ totũ.cũ nihil ſit qd reddat ſibi ſuppo-

ſitũ.tũ etiã quia nõ eſt queſtio vtrũ oꝛo illa incipiat
eſſe vera.ſed eſt qõ.vtrũ res impoꝛtata ꝑ hoc qð dr.
ille homo incepit eẽ̃.⁊ ſic modus iſte dicẽdi nõ vr in
ſe valcrc.nec etiã qõnẽ terminare.Et ꝗpterea pᷣt eſſe
alius modus dicẽdi.⁊ hoc ſꝑ ſuppoſito ꝙ incipit di/
cat inceptõem rei attribute ſiue actꝰin pꝛedicato re/
ſpectu ſbᷣiecti. Sed hoc pᷣt eſſe duplicit. Nel quia pᷣt
notare inceptõcm reſpectu rei impoꝛtate ꝑ ꝓnomẽ

E

Sm ſc. vel ſbõᷣ rõne implicatõis. Implicat᷑ cm̃ foꝛina

hnñanitatis cũ dicitur.iſte homo.id eſt ille qui eſt hõ.
Et ſi dicat inceptõem reſpectu ſbiccti ſiue ꝑſone im/
poꝛtate ꝑ ꝓnomẽ.falſus eſt ſermo.quia ꝑſona illa ñ
habet eſſe poſt nõ eſſe.Si vero reſpectu implicatõis
vera eſt locutio.eſt em̃ ſẽſus qꝙ iſte incepit eſſe.nõ qꝛ
iſte. ſed quia homo ſiue ᷣm nãm hũanãaã.Et pᷣt poni
cxemplũ.Si ſcutũ pꝛius fucrit.⁊ poſtm odũ dealbe/

tur. B ẽ duplcx.ſcutũ albũ incepit eſſe iuxta pᷣdictuʒ

modũ diſtinguẽdi. Sed adhuc iſte modꝰ dicẽdi nõ
minus eſt calũniabił qᷓ; pꝛecedẽs ꝓ co ꝙ hec locutõ
