nalis ẽ diſpoſita ad fruitionẽ.g ſola videt᷑ ꝙ hẽat eõ

gruẽtiã ad vnionẽ. ¶ Itẽ totũ vniuerſũ factũ ẽ ꝓpt
creaturã rõnaleʒ. rõnal creatura excellẽtioꝛ ẽ oibꝰ

alijs creaturis ꝗᷓ ſunt de ↄſtitutõe vniuerſi.g̊ ad deũ
is ad deũ accedit magis ẽ
Itẽ vniuerſũ totũ nõ dicit
factũ ad dei imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ ſ ſola rõnalis crea

tura. Sʒ imago dicit ſilitudinẽ expᷣſſam. int᷑ om̃s

creaturas ſola rõnał creatura expᷣſſius amiat᷑ deo.
Si illud ſolũ eſt cõgruũ ad vnionẽ cũ deo qð bʒ ex/

— — —

=n
— —

— — —. — — —. — — — — —

—W — — — — – —

—
—

SS — — —-

dis

tM

—

8 aſſũptione.

— — —

Prsfun ſmilituing ei oo Fide 5us Ged . vutate magis in multicudine. Adillud duod 12
9

ug. ad voluſianũ. In rebꝰmirabilibꝰ tota rõ facti
eſt potẽtia faciẽtis. cũ incarnatio ſit aſſũptio crea/
ture.⁊ ſit opus mirabile.videt᷑ ꝙ tota rõ aſſũptõis
ſit ex ꝑte faciẽtis. nõ eſt maioꝛ cõgruitas in rõnali
creatura ꝙᷓ in alia na creata. ¶ Itẽ infinite diſtãtiũ
nõ magis appꝛoximat vnũ qᷓ; alterũ. Sʒ ois creatu
ra diſtat a nã diuina in infinitũ.gᷓ nõ Siengenrn⸗
in rõnali creatura magis qᷓ;ᷓ in alijs. ¶ Itẽ incarna⸗
tio facit aliq̊ mõ ad cõplementũ totiꝰvniuerſi.ſᷣ ma

gis pficẽt᷑ vniuerſũ ſi deus vniret᷑ ipſi toti qᷓ; ipſi ꝑti.

videt᷑ ꝙ magis ſit abilig ad vnionẽ vniuerſitas to
ta qᷓ; rõnalis creatura. ¶ Itẽ effectus vniuerſal ma
gis aſſimilat᷑ cauſe vniuerſali qᷓ; effectus ꝑticularis.
Hᷣ vniuerſuʒ claudit in ſe vliter oẽm effectũ dei.g̊ ma
gis affimilat᷑ deo qᷓ; rõnalis creatura. Sʒ qð magis
aſſilat᷑ deo.maioꝛẽ habet ↄgruẽëtiã ad vnionẽ. ⁊c.
isteulu ẽᷓ mag vnibile i cuiꝰ aſſũptõe mag ma

nifeſtat᷑ diuia potẽtia.ſapia.⁊ bonitas.Sʒ vniuerſũ

eſt hmõi. Pꝛobatio minoꝛis.magis em̃ manitfeſtãt
diuina potẽtia ſapia ⁊ bonitas in ↄditõne totiꝰvni/
uerſitatis qᷓ; aliciuꝰeius ꝑtis.qꝛ cũ q̃libet ꝑs eius ſit
bona.eius vniuerſũ eſt nõ ſolũ bonũ.ſed etiã valde
bo nũ.g ſi mag manifeſtet᷑ in vniuerſitatis ↄditõe.
multo magis videtur ꝙ manifeſtet᷑ invniuerſitatis
*, dm ꝙ nõ eſt tanta nobilitas ad
vnionẽ in tota vniuerſitate ſic ẽ in eiꝰ ꝑte aliq̃ vtpo
te in rõnali nã.Et rõ huiꝰ ẽ defectus vniuerſitatis.⁊
pſonalis dignitatis.⁊ ſiſitudinis ſiue cõfoꝛmitat.q̃
quidẽ nõ repit᷑ in tota vniuerſitate.⁊ ꝓpterea nõ eſt
idonea ad vnionẽ cũ ꝑſona diuina ſicut rõnał crea/
tura. AUniuerſũ em̃ hʒ ptiũ multitudinẽ diffcrentiuʒ
numero.genere.⁊ ſpẽ.⁊ iõ nõ cõpetit ad vnionẽ cuʒ
deo in ypoſtaſis vnitate.Habet etiaʒ ꝑtes carentes
vita ⁊ rone ⁊ ſenſu.⁊ iõ deficiẽtes ab excellẽtia ꝓpꝛie
tatis ꝑſonalis.⁊ ꝓpter h̊ nõ bʒ idoneitatẽ ad vnio/
nẽ in vnitate ꝑſone.Hʒ etiã ptes in qͥbus repꝑit᷑ ſolũ
rõ veſtigij.⁊ iõ deficiẽtes a cõfoꝛmitate expᷣſſe ſimili/
tudinis.⁊ ꝓpterea ineptas ad tantã excellẽtiã vnio/
nis. In rõnali aũt creatura repiri põt vnitas.⁊ ꝑſo/
nalis dignitas.⁊ expᷣſſa cõfoꝛmitas.⁊ iõ maioꝛ eſt in
ea ad aſſumptionẽ idoneitas ſiue cõgruitas.Et pꝛo

pterea rõnes q̃ hoc oñdũt ↄcedẽde ſunt.¶ Ad illð

qð opponit᷑ de vᷣbo Aug. O tota rõ facti ẽ potẽtia
faciẽtis.dm ꝙ eſt rõ cauſalitatis.⁊ rõ cõgruitatis.
Cauſalitatis ĩ efficiẽdo.cõgruitatis in ſuſcipiendo.
Cũñ ꝗ̊ dicit Aug.ꝙ rõ facti tota ẽ potẽtia faciẽtis.in/
telligit de rõne cauſalitatis nõ de rõne cõgruitatis.

10 ¶Acd illud qð opponit᷑ de infinitate diſtatiũ. dom
ſicut habitũ ẽ in pᷣmo ⁊ ſcdo cũ dẽ ꝙ ois creatura

diſtat a deo in infinitũ. intelligit᷑ de diſtãtia ꝑ receſſũ
ab equalitate ⁊ ꝑticipatõe eterne nature.quia nihil
vniuocũ eſt crcature ad creatoꝛẽc.in nullo etiã crca/
tura creatoꝛi põt equari.ſ̊ nõ bʒ veritatẽ de diſtãtia
q̃ attendit᷑ ꝑ oppoſitionẽ ad cõuenientiã pᷣm rõem
oꝛdinis ⁊ imitatõis.nã rõnalis creatura immediate
in deũ oꝛdinat᷑.⁊ expᷣſſiſſime int᷑ creaturas deũ imita
tur. ⁊ rõne huiꝰ aſſimilatiõis ⁊ cõueniẽtie hʒ rõnem
imaginis. ⁊ congruitatem reſpectu diuine vnionis.
dillud qd opponit᷑ ꝙ incarnatio facit ad cõple
tionẽ vniuerſi.ddm ꝙ h̊ accidit.nihilominꝰ tñ con/

gruentiꝰfacit ad cõplementũ vniuerſi in aſffũptione

nobiliſſime creature qᷓ en m multitudo bʒ redu/
ci ad aliqð vnũ ſicut ad cõplementũ.⁊ ſtatus eſt in

bmõi diſtinctio.i angel vo nõ. ⁊c. ¶ J

obꝛ ꝙ magis aſſimilat᷑ vnierſũ totũ q; rᷣnalis crea/

tura.dom ꝙ affilari dẽ duplr. Intenſiue vel extenſi⸗
ue.Et extenſiue verũ eſt mag aſſimilat᷑ mũdo ar-

cbitypo ſiue deo maioꝛ mũdus qᷓ; minoꝛ.ſiue vniuer

ſitas tota qᷓ;ᷓ rõnalis creatura. Qualitatiue ſiue intẽ

ſiue eſt ecõuerſo ꝓpter magnã diſtãtiã aliquarũ ptiũ

eius in q̃bus relucct diuina bonitas de longinqͥ. ſiẽ
in veſtigio. ¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙ magis mani/
feſtat᷑ diuina bonitas.ſapia.⁊ potẽtia ſi afumẽt vni
uerſum. ↄdm ꝙ falſum eſt.qꝛ facere vnionẽ ꝙ aſinꝰ
fieret deus.vel aliqd aliud bꝛutũ.potiꝰ dedeceret di/

uinã potentiã ⁊ ſapiaʒ qᷓ; cõmẽdaret.Facẽ aũt ꝙ bõ

ſit deus i nullo pᷣiudicat nec potẽtie nec ſapie.cũ hõ
natꝰ ſit effici deifoꝛmis. MNec valet illud qð obijcit.
ꝙ magis maifeſtant᷑ diuina potẽtia ⁊ ſapia i ↄditõe
vniuerſitatis qᷓᷓ in ↄditione alicuius ſue partis.pꝛo
eo ꝙ decet diuinã ſapiam ⁊ potentiã nõ ſolũ ꝓduce
re ad eſſe creaturas magis nobiles.ſᷣ etiã minus no
biles.⁊ iõ tã in his q̃ᷓ; in illis cõmẽdat᷑ et magis ma/
nifeſtat᷑ oibꝰſił qᷓ; in aliqua eaꝝ ꝑ ſe.nõ ſic aũt eſt de
aſſumptione ler viſum eſt. ⁊c.

¶ Atrũ maioꝛ ſit cõgruitas ad vnionẽ in bũana natu⸗

ra q;; in angelo.an ecõuerſo:Et ꝙ maioꝛ ſit in ange/
lo.vr. Deus ſpũs ẽ.ſicut dr Joh̊.iiij. creatura que

plus bʒ de rõne ſpñalitatis.plus ↄuenit chᷣ deo. et q̃

plus ↄuenit cũ deo.plus eſt vnibilis in vnitatẽ per⸗
ſone.cũ g̊ natura anglica ſit ſpnalior q; hũana.vr ⁊c
Itẽ nã aſſumpta eoipᷣo q̊ aſſumpta eſt.eraltata ẽ

ſuꝑ ceteras creaturas.ſᷣ quanto creatura eſt excell⸗j

tioꝛ.tanto eſt ydonioꝛ exaltari.& cũ natura angelica

victoꝛc.ipſa eſt totius vniuerſitatis caput.vr ꝙ; ma
gis decens fuerit ipᷣam vniri qᷓ; humanã naturã.
¶ Itẽ natura angelica paſſa eſt ruinã.⁊ in malũ cul
pc.⁊ in malũ pene.j ſi diuia miſcdia cõdeſcendit mi

ſerie. ⁊ maioꝛẽ abundantiã miſerie cõuenit reꝑpiri in

angelica nã qᷓ;ᷓ in bumana.vr ꝙ maioꝛ ſit in ea con⸗

gruitas ad vnionem qꝙᷓ in bumana. ¶ Item natu/

ra aſſumpta eſt pꝛincipiũ noſtre repationis.ſi g̊ con

ueniẽs ẽ ꝙ repatio fiat ꝑ ea ꝑ q̃ fuit deſtructio.cũ an
gelus fuerit totius pᷣuaricationis pᷣncipiũ.vr̃ ꝙ; an/
gelus debucrit aſſuini ad cõplẽdũ miſteriũ redẽptio

nis.⁊ ita maioꝛ fuit cõgruitas in nã angelica q; hũa/
na. ¶ Sed ↄtra. aſſumptio eſt actus gſone bñtis di⸗
ſtinctionem ᷣm oꝛiginẽ.cuiuſmodi diſtinctio eſt i di
uinis pſonis.& illa natura i qua bʒ eẽ diſtinctio ꝑſo/

nalis ᷣm oꝛiginẽ.maioꝛẽ hʒ cõgruitatẽ ad vnitatẽ p

ſonalẽ qᷓʒ illa q̃ caret hmõi diſtinctiõe.ſᷣ in hoibꝰ eſt

creature ad creatoꝛẽ in vnitatẽ ꝑſonc fuit ad huma/
nitatis cõmẽdationẽ.ſᷣ maioꝛ humãitatis dignatio
appet in aſſumptiõe hois moꝛtalis qᷓᷓ ſpũs imoꝛtal.
Svidet᷑ ꝙ magis congruũ fuit ad vnionẽ haana nã
q́ᷓ angelica.¶ Itẽ aſſumptio ẽ pᷣncipalłr ꝓpter gene
ris aſſumpti reꝑpationẽ.S̊ angeli qͥ lapſi ſunt pecca/
uerunt pctõ irremediabili.ſicut ſuꝑius in ſcdo fuit
oñſum.hoies vero pctõ remediabili.ꝙ̊ mag ↄgruũ
fuit aſſumere humanã nãam qᷓʒ angelicã.. Itẽ deꝰ
q̃cqͥd facit cõgruẽtiſſime facit. Sed deꝰ nuſqʒ ange/
los appᷣhendit.Hebᷣ.ij.gᷓ maioꝛ fuit ↄgruẽtia in hu
mana nã ad vnionem qʒ in ngaice
abſq; dubio maioꝛ fuit ↄgruentia ad v non i crea
1)

tẽ aſſumptõ

iure ceteris anteponat᷑.iur qd dicit Rich̊.de ſancto

Ry'. dom q; 14

tura hutm aua ꝙᷓᷓ in angelica. Et hoc quidẽ ſatis na e

nifeſtat ip̃a oꝑatio diuina. deꝰ em̃ nuſq́; an. ap.ſᷣ ſe/
men abꝛahe appᷣbendit. Rõ aũt maioꝛis ↄgruentie
accipit᷑.vics ᷣm humane nature inſtitutiones.⁊ ſᷣm
eiuſdẽ repationẽ. Scdᷣm nãq; bumane nae inſtitu/
tionẽ maioꝛ eſt ↄgruitas in bumana nã qᷓ; angelica.
Et hoc triplici e cã. Pꝛima ẽ ꝓpter ꝑſonalẽ diſtin/
ctionẽ.q̃ quidẽ in bumana reꝑit᷑ ſᷣm oꝛiginẽ.⁊ non

in angelica. ⁊ iõ magis cõgruebat ꝙ ꝑſona filij q̃ di /

ſtinguit᷑ a ꝑſona patris ſᷣm oꝛiginẽ caʒ nãm acciꝑet
in qᷓ ꝓpuetatẽ filiationis retineret. ⁊ hoc qͥdẽ factũ ẽ
in humane nãe aſſumptõe. Mã idẽ ipſe qͥ ab eterno
erat patris filiꝰ.ex tꝑe fact?eſt filiꝰ virginis matris.

Scda ẽ ꝓpter maioꝛẽ diuini exẽplaris repñtationẽ.

rõne cuiꝰhõ dẽ mioꝛ mũdus. Aia em̃ rõnalis nõ tiñ
repñtat deñ ꝓut ↄſiderat᷑ in ſe.ſᷣ q;tuʒ vnit᷑ coꝛpoꝛi
q regit.⁊ in q̊ toto inhabitat ſicut deꝰin maioꝛi mũ
do. Et hoc pluries dicit Aug. Rõne maioꝛis huius
cõfoꝛmitatis maioꝛ erat rõ vnibilitatis. Lercia rõ ẽ
Apt᷑ multiplicẽ hoĩs cõpoſitionẽ.Quia em̃ hõ cõpo/
ſitus ẽ ex nã coꝛpoꝛali ⁊ ſpũali.⁊ q̊dãmõ cõicat cum
oĩ creatura ſicut dicit Gꝛego.hinc ẽ ꝙ cuʒ buana nã
aſſumit᷑ et deificat᷑.quodãmõ ois nã in ea exaltat᷑.
dũ in ſuo ſimili deitati vnit᷑.Et hinc ẽ q; aſſũptio hu
mane nature plus facit ad totiꝰvniuerſi ꝑfectionem
qᷓ ngelicc iõ maioꝛ eſt in ea ↄgruitas ad vnioneʒ
etiã ym ſaã inſtitutõnẽ.Silr ⁊ ᷣm reꝑationẽ maioꝛ
cõgruitas in ea reꝑit᷑ ad vnionẽ triplici de cã.ſcʒ qꝛ
hõ magis indigebat.⁊ minꝰ indignꝰ erat.⁊ amplius
ci ꝓderat vt filiꝰdei aſſumeret nãm ſuã. Magis in-
digebat.qꝛ totus lapſus fuerat. Minꝰindignꝰerat.
qꝛ pꝑ aliũ coꝛruerat. Plus ei ꝓderat.qꝛ adbuc ĩ ma/
lo obſtinatꝰnon erat.Qm̃ gQ diuina miſcdia iſta tria
penſat in beneficijs qᷓ impendit.hinc ẽ ꝙ deus qᷣ eſt
diues in miſcdia ꝓpt᷑ nimiã charitatẽ qᷓ dilexit nos.
mag aſſumpſit bumanã nam qᷓᷓ angelicã.qꝛ maioꝛ
repiebat᷑ in ea ↄgruentia ad ſuſcipiendũ tantũ bene
ficiũ diuine miſcdie.⁊ vt ꝑ illð releuaret᷑ a miſcria.
Hec aũt rõ q̃ ſumpta ẽ ad bumani generis reꝑatio/
nẽ efficacioꝛ ⁊ pᷣncipalioꝛ eſt qᷓ; pᷣcedẽs. Quia ſicut
ſupꝛa oñſum fuit.pᷣcipua rõ incarnatõis fuit huma
15 ni generis reꝑatio. ¶ Ad illud qð pᷣmo opponit᷑
ꝙ angelus rõne ſpũalitatis plus conuenit cũ deo qᷓ;
ho n qꝙ et ſi plus cõneniat intẽſiue.nõ tñ plus ex
tenſiue.Hõ em̃ cõuenit in ſpuᷣalitate rõnc aie.⁊ coꝛ-
pus ſuꝑadditũ facit ad confoꝛmitatis maioꝛitatẽ.⁊
ſic vtroq; viczʒ ſpũ ⁊ coꝛpoꝛe maioꝛ fit repñtatio ex/
emplaritatis diuinc. Pꝛeterea pᷣcipua rõ ↄgruentie
reſpectu vnionis nõ attendit᷑ reſpectu maioꝛis con
gruentie in ſpũalitate.ſᷣ potius maioꝛis aaſne
16 ad ſuſcipiendũ beneficiũ diuine miſcdie.¶¶ Ad ills
qð opponit᷑ de exaltatõe nãe aſſumpte.dm ꝙ et ſi
angelus altioꝛ ſit nã qᷓ; h.per grãm tamen vnionis
magis decuit hoiem qᷓ; angelũ exaltari.⁊ ad ↄfutan/
dum ſupbiã luciferi qͥ deo voluit eq̃ri.⁊ ad cõmcn⸗
dandã grãs dei vt appareat ꝙ ſublimatio in glia nõ
ſit ex nã.ᷣ potiꝰex grã diuina.Et bec ẽ etiã rõ quare
dñs nr̃ ibſᷣs xpᷣs magis elcgit paupes ⁊ ignobiles qᷓ
potẽtes.vt ↄfunderet alta ⁊ foꝛtia.⁊ nõ gloꝛiaretur
in ↄſpectu eius oĩs creatura.qꝛ regi ſeculoꝝ ⁊ imoꝛ/
tali ⁊ inuiſibili deo dʒ eſſc honoꝛ ⁊ gloꝛia.¶ Ad ills
qd opponit᷑ ꝙ angelus magis indigebat qᷓ; p. dom
ꝙ; falſum ẽ. Hõ em̃ totalit᷑ ĩdigebat qꝛ totalit᷑ lapſus
fuerat.angelus vo nõ.Et ſi tu obijcis ꝙ angelus la/

4

Strã maioꝛ ſit co

rem.
carnẽ.ſᷣ miſſio filij dei in mentẽ nõ tm̃ reſpicit vnam

pſus magis indigebat q;ᷓ bo lapſus. dm q ſi magis
indigebat.minꝰtñ dignus erat.qm̃ ex maioꝛi ſuꝑbia

peccauerat. Vñ Berñ.in Canticis.Quis tam indi

get miſcia ſicut miſer. ⁊ qͥs tã indignus ẽ miſcdia
ſicut miſer ſuꝑbus. Pꝛeterea ipᷣa aſſũptio angelice
nature angelo lapſo nõ ꝓdeſſet.qꝛ cũ obſtinati ſint

naãliter in malicia.nõ inflamarent᷑ ad humilitatem.

nec ad charitatẽ.ꝑ exhibitionẽ tãti beneſicij ⁊ exem
pli. Et illud videmꝰhodie in multis pctõꝛibꝰ.q̃bus
Apter ſuã ꝑuerſitatẽ valde parum ꝓdeſt incarnatio
xpᷣi. ¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙ pᷣuaricatio ſumpſit
exoꝛdiũ ab angelo.ᷣ ⁊ repatio ſũr dʒ ab illo inchoa/
re.dum ꝙ pᷣuaricatio generis humani ſumpſit exoꝛ
diũ a demone ⁊ ab hoie.ſ̊ ab hoĩe tanqᷓ; a pᷣncipali
actoꝛe.a demone ſicut a ſuggeſtoꝛe. ⁊ qm̃ xpᷣs autoꝛ
eſt nr̃e redẽptionis.ideo magis dʒ reꝑatio inchoari
ab hoie qᷓ; ab angelo.vt ſic repatio directe rñdeat la
pſui.et quẽadmodũ dyabolus in lapſu decepit euã.
ſic in repatione gabꝛiel inſtruxit mariã.Et quemad
modũ in pᷣmo adã facta ẽ nr̃e redẽptionis ↄſumma
tio.ſic ꝑ ſcᷣm adã facta eſt nr̃e redẽptionis ꝑfectio.
⁊ ſic pʒ rñſio ad ea q̃ obijciunt᷑. =
ngruitas in tota ſpẽ humana qᷓ; in
vno indiuiduo.Et q maioꝛ ſit in tota humana ſpẽ
videt᷑.qꝛ tota indigebat curatõne.Et dam̃.dicit.qð
erat inaſſumptibile.erat incurabile. ſi ꝓpt᷑ curatio
nẽ generis humani deꝰnãm aſſũpſit.videt᷑ ꝙ magis
cõgruũ fuit totã ſpẽm aſſumere q; vnã nãm ſingu/
larẽ. ¶ Itẽ maioꝛis ptãtis debuit eſſe reꝑatoꝛ qᷓ; pꝛi
mus pᷣuaricatoꝛ. Sed in pᷣmo pᷣuaricatoꝛe deus po/
ſuit totã bumanã ſpẽm.ita ꝙ nihil erat extra ipſum
adã.ſᷣ oẽs in ipſo erãt. videt᷑ ꝙ magis congruerit
dei filiũ totã maſſam quã adã coꝛruperat aſſumere.
ꝙᷓ aliquã eius ptem. A dee bonũ eſt diffuſiuũ ſui. S
magis bonuʒ magis diffuſiuũ.g̊ in maximo effectu
bonitatis maxie ſe debet deus diffundere.ſᷣ maximꝰ
effectus bonitatis diuine fuit redẽptio generis hu/⸗
mani.g cõgruebat ꝙ maxie ſe diffunderet.g̊ magis
cõgrun fuit vt aſſumẽt ſpẽm qᷓ; aliquã nãm pꝑticula
ee⸗ filius miſſus ẽ in mentẽ.⁊ miſſus eſt in

18

animꝗ ſingularẽ.ſᷣ oẽm animã filioꝝ dei ꝑ adoptõo3.

S pari rõne miſſio in carnẽ nõ debet eſſe i vnũ coꝛpꝰ
ſingulare.s in oia coꝛpoꝛa bumana.vel ſaltẽ in aliqᷓ
coniuncta ſunt aiabus ad q́s mittit᷑ diuina ſapia.

Contra. nã nõ facit ꝑ plura ꝗᷓ põt facẽ ꝑ paucioꝛa.

Et hoc facit ad eius comendationẽ.Silr g deus qui

eſt inſtitutoꝛ nature.ſi gͤ genꝰPumanũ potuit ſuffici

enter repꝑari ꝑ vnũ wiem.g magis ↄgruebat qꝙ; vnũ

aſſumẽt qᷓ; plures.¶ Itẽ decet bumanã nam aſſum
ptam haberi in pᷣcipuo honoꝛe.Sʒ ſi oẽs aſſũpſiſſʒ.
nõ eſſet magis honoꝛabilis vnꝰqᷓ; alter.hoc qͥdẽ de/
rogaret honoꝛi et diguitati mediatoꝛis.et nibii tale
cõgruit fieri. ꝛc. e ſi oẽs aſſumpſiſſʒ. g aſſum
pſiſſet pctõꝛes.ſᷣ ſi nullo mõ cõuenit mediatoꝛẽ eſſe
peccatoꝛẽ. nõ cõuenit filiũ dei aſſumere oẽm hoĩicʒ
Itẽ ſi oes hoies aut multos aſſumpſiſſet.aut eẽt
inter eos aliqᷓ germanitatis affinitas.aut nulla. Si
nulla.nõ videt᷑ ꝙ hoc cõueniret.cũ inter ꝑſonas di/⸗
uinas ſumma attendat᷑ germanitas.vt dicit Rich̊.
Si aũt eſſet affinitas ita ꝙ vnus pꝛ alter filiꝰ. iã eſſʒ
Apꝛietatũ cõfuſio.Et iõ ſi boc nõ decet nec congruit

„

18

19 quẽadmodũ nãa ſingularis.¶ E'. dom ,
bio nõ cõgruit ita totã ſpẽm ſiue indiuiduoꝝ multi/

miſſio

Di

*, dom ꝙ abſq; du⸗

multitudo boim nõ Barcl en wain Pꝛimo q̃nit᷑ vtrũ xpᷣs afruipſerit vers carnez. Scdo

tudinẽ aſſumi a filio dei. ſicut cõpetit ipᷣm aſſumere
nam in ſingulari.⁊ hoc tũ rõne ipᷣius vnionis in ſe.
tũ rõe reꝑationis nr̃e.tũ rõne exaltatõis nr̃e aſſum/

ptionis. Rõne vnionis magis in ſe cõgruebat ꝙ aſ/⸗

ſumeret vnã nãm qᷓ plures.ſicut decens erat vnum

vniri vni.⁊ vnigenitũ patris fieri vnigenitũ matris.

vt ſic ꝑ vnionẽ nature nec fieret receſſus ab vnitate
nec fieret ↄfuſio in ꝑſonali ꝓpꝛietate. Rõne vᷣo reꝑa
tionis nr̃e magis cogruebat.qꝛ vnio fiebat ꝓpt᷑ me/
diatoꝛt. Mediatoꝛ aũt vnꝰẽ vt reducat ad vnitateʒ
⁊ ccoꝛdiã deũ ⁊ hboĩem. Si g̊ plures eſſent.aut vnꝰ
ſufficeret. aut nõ. Si ſuffceret. tũc alij ſupfluerẽt. Si
non ſufficeret.iã imꝑfectus mediatoꝛ eſſet. Añ ſicut
xpᷣs ſemel ꝓ petis moꝛtuus ẽ.qꝛ vna oblatõe ↄſum/

mauit ineternũ ſctificatõnes.ita ſemel ⁊ in vnica nã

debuit incarnari. Rõne vᷣo exaltatõis nãe aſſumpte
magis cõgruebat.qꝛ decebat illũ hoiem q deus erat
ſic exaltari vt daret᷑ ei nomẽ qð eſt ſuꝑ om̃e nomen.

Et qm̃ illud qð ꝑ ſuꝑabundantiã dꝛ vni ſoli ↄuenit

ſicut deus ẽ vnus.qͥ nõ bʒ aliã nãm equalẽ.ſed ſum-
mus ẽ int᷑ oia.ſic na aſſumpta vnica c.cui nõ equat

gliq̃ creatura. ſ ipſe excellit int᷑ oĩa creata. tanqᷓᷓ cui

data eſt oĩs ptãs in celo ⁊ in terra. Cõcedende ſunt
Frões oñdẽtes ꝙ magis decẽs fuerit aſſumere vnã

20 nam ſingularẽ q; totã ſpẽm. ¶ Ad illud vᷣo qd oppo

92.

nit᷑ in Zꝛiũ.ꝙ tota indigebat curatõe.ddm ꝙ tota in

digebat curatõe.⁊ tota curari poterat ꝑ vnũ hoiem.
ſicut totũ coꝛpus curari põt per cauteriũ qʒ fit circa
vnũ mẽbꝝ.iõ nõ opoꝛtuit aſſumi totũ gen?humanũ
Nec valet illud qd obꝛ de damaſ.qðd erat incurabile
erat inaſſumptibile.loquit᷑ em̃ de aſſumptibili in ſe

Vl in ſuo ſimili.ſic tota humana nã aſſumpta fuit in

xpᷣo ſicut patebit.j.Et nibil in boie indigebat cura⸗
tione. quod nõ ſit aſſumptũ a deo in vnitate pꝑſone.
illud qd opponit᷑ ꝙ tota ſpẽs bumana fuit in
pᷣuaricatõe.ddʒ ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ pᷣuaricatoꝛ coꝛrupit ⁊

coꝛruptionẽ trãſtudit mediate gñatõne carnali.xp̃ᷣs
aũt ſanat ꝑ grãm ⁊ mediãte regñatione ſpũali.et iõ
noõ opoꝛtet ꝙ illi qͥ curãdi ſunt ſint in carne xpᷣi.ſicut

„

fuerũt in na bois pᷣmi. Sufficit em̃ renaſci in ecclia

p eius ſacra.in qᷓ x-pᷣs regenerat filios in virginitate

22 integra. ¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙ bonũ ẽ diffuſiuũ

in Hauo effectu bonitatis.dm q; magnitudo dif᷑/
fuſionis põt intelligi intenſiue vel extenſiue. in effe

ctu bonitatis pᷣcipuo nõ opoꝛtet eſſe diſfuſionẽ boni

tatis ꝑ extenſionẽ. ꝑ intenſionẽ᷑. Vñ qnto maioꝛa
ſũt tona.tãto paucioꝛibꝰcõicant᷑.Et qꝛ grã vnionis

ẽ maxima.ita ꝙ nõ pᷣt eſſe maioꝛ nec cogitari.hincẽ

VV Vn ſoli nature debuit cõicari.¶ Ad illud qdð op/
ponit᷑ ꝙ miſſio in mentẽ nõ reſpicit vnã pſonã tm̃.
dom nõ eſt ſile. quia miſſio in mentẽ attendit pm
effectũ K inhabitantẽ.q̃ cõis eſt oibus iuſtis. Sed

minẽ eſſe deũ. Oruis aũt cõgruñ ſit ꝙ multis cõicet
iuſticie bonitatẽ. nõ tñ ↄuenit ꝙ multis cõicet diui/
nitatis nomẽ ⁊ dignitatẽ. Decet em̃ deñ hie multos
ſeruos ⁊ filios adoptiuos. nõ decet multos boĩes
eſſe nales dei filios ſiue deos.vel vt ꝓpꝛius loq̃r eſſe
deñ vel dei filiũ vnigeniũ.

Onſequẽter qri᷑ ee nã aſſumpta qᷓtũ ad ſuax
aruũ integritatẽ. Et q;tuz ad boc qᷓrunt᷑ tria.

i in carnẽ eſt m grãm vnionis q̃ facit bo-

ꝗqrit᷑ vtrũ xpᷣs habuerit verã animã rõnalẽ. Cercio

q̃rit᷑ vtrũ xpᷣs aſſumẽdo carnẽ bumanã. ſpẽm acco .

perit ſeu babuerit cmunẽ.

—

¶ Ntrũ xpᷣs aſſumpſerit vœã carnẽ:Et ꝙ ſic videt᷑

il ud Luce vltio. Palpatc ⁊ videte qꝛ ſpũs carnẽ et
oſſa nõ bʒ. Si ᷓ xps poſt reſurrectionẽ verã carnenn

habuit. neceſſario ſequit᷑ ꝙ antc. ¶ Itẽ dam̃.quod

erat inaſſumptibile erat incurabile.g qð fuit curabi
le.erat aſſumptibile.⁊ qd fuit curatũ fuit af umptũ.
nõ tm̃ aia ſed etiã caro receperũt ꝑ xpᷣm curatonẽ.
Sc. ¶ Itẽ nõ naſcit᷑ h ex hoie niſi ex carne. ſj xᷣs

natus ⁊ conceptus fuit ex maria vᷣgine.g verã cx ez

traxit carnẽ.· ¶ Itẽ caro vera ẽ neceffario de vera cõ

ſtitutione hois. ſi xpᷣs caruit vera carne.caruit ve-

ra humanitate.⁊ ſi vera hũanitate caruit.caruit ve/

ro ſanguine et vero pᷣcio redẽptionis.g tota noſtrz

fides ẽ inanis.ꝙ ſi boc dicere ẽ beretice pꝛauitatis.
bereticũ ẽ ⁊ vere fidei aduerſariũ ponere xpᷣm nõ ba
buiſſe veraʒ carnẽ bumanã.¶ Sed õ. Gałv. Caro
cõcupiſcit aduerſus ſpm̃.ſᷣ in xpᷣo nõ fuit aliq̃ᷓ cõcu⸗

piſcetia vel ioꝛdinatio. nec vcra caro. ¶ Its Job.

iij. Qui de terra ẽ de terra loquit᷑.qͥ añt de ce.c ſu.o.

eſt. In hoc aũt affignat᷑ dꝛia xp̃i ad alios hoies. S⸗
Alij hoĩes de terra ſunt.qꝛ coꝛpus eoꝝꝑ e erra eſt. S

coꝛpus xp̃i nõ fuit de terra. nec alijs elemẽtis ſicut
alia coꝛpoꝛa. g videt᷑ ꝙ nõ babuit verã carnẽ buma

na.¶ Itẽ vnio pᷣſupponit᷑ in vnibili rõne imaginis
Vñ creatura irrõnalis nõ hʒ in ſe ↄgruitatẽ ad vnio
nẽ. ᷣ hũana caro nõ bʒ in ſe imaginẽ dei.qꝛ illa eſt in
ſuꝑioꝛi poꝛtione rõnis.g nõ videt᷑ ꝙ a verbo dei bz

beat aſſumi. ¶¶ Item ercellentioꝛ
fruitionis. ̊ fruitio nõ ↄuenit xpᷣi carni.gꝙ multo mi⸗

¶ Item excellentioꝛ eſt grã vnionis q;

nus nec vnio ad deitatẽ. nec xpᷣs aſſũpſit verã car

7„

nem. ¶ Itẽ vnio facit coicationẽ
xp̃ᷣi nõ recipit cõicationẽ ydiomatũ qtũ ad ꝓpꝛieta⸗

o facit coicationẽ ydiomatũ.ſᷣ carro

tes diuinas. caro em̃ nõ ẽ deus. videt᷑ nò ẽ vnia

vel aſſumpta a verbo dei.¶ R. doᷣm ꝙ circa h̊ fuit

triplex modus dicẽdi.⁊ duo ſunt heretici.tercius eſt

24

cathbolicus. ¶ Quidã dicẽ volũt ꝙ xpᷣi caro nõ fuit
caro vera caro fantaſtica.⁊ ̊ quidẽ dicebãt. quia

indeeens eis videbat᷑ deñ vnini nature coꝛpoꝛee ſecd

hi dũ voluerũt vitare apparẽs incõueniẽs incideft
in verũ incõueniẽs. Et dñ volũt deo reddẽ laudẽ ap
parent.in blaſphemiã incider̃t veracit. Ponere enm
xpᷣs carnẽ habuit fantaſticã.eſt pfecto attribuere

impfectionẽ. a veritati deceptionẽ. Si em̃ ven coꝛpꝰ
nõ habuit. ꝑfectus bõ nõ fuit. Itẽ ſi verũ coꝛpus nõ

babuit. vere paſſus nõ fuit. cũctos credẽtes in e=
cepit.Si g boc dicere eſt deũ impie blaſppemare.

pſerit. ¶ Et iõ alij dixcrũt ꝙ xpᷣs vene
⁊ verã carnẽ.ſ caro illa nõ fuit terreſtris ſeq celeſtis
De celo em̃ carnẽ illã attuliſſe xpᷣm dixerũꝛ nõ de
cebat ipᷣm hẽe carnẽ peccatricẽ.tũ qꝛ cõcupiſcit ad⸗

uerſus ſpĩ.tũ qꝛ etiã actoꝛẽ hʒ dyabolũ.Et hũc ſuũ

erroꝛẽ munire wlũt ꝑ illud.j.Co xv. Pꝛim? hõ de
terra terrenꝰ. Scds hõ de celo ckene

pʒ ꝙ manifeſt erroꝛ eſt ponẽ ꝙ veꝝ coꝛpꝰnõ aſſum
coꝛpꝰ habui

Et ꝑ ill̊ q

dẽ Joh.iij. Qui de celo venit ſuꝑ oõẽs ẽ. Sed h eroꝛ
peſſimꝰ repugnat veritati incarnatõis ⁊ repationis

Aeritati incarnatõis.qꝛ xps ſᷣm ꝙ ſacra cloquia te⸗
ſtant᷑ fuit ex ſemine dauid ſᷣm carnẽ qͥ natus fuit de

maria vᷣgine qᷓ fuit de ſtirpe dauid. Repugnat autẽ

B ij

i

veritati repatiohnis. q ſi nõ babuit carnẽ terreſtrenni temãſit in ſepulcro. Rõne diuinitatis nõ.qꝛ nõ põt

celeſtẽ. nõ babuit paſſibilẽ. Si etiã nõ habuit carnẽ

terreſtrẽ. nõ habuit carnẽ de nr̃o genere. ⁊ ſi bec ve⸗
ra ſunt.nec vere patiebat᷑.nec bõ ꝑ ipᷣm vre redime

batur. Si g hec duo impietatis ſunt ⁊ blaſphemie.

planũ eſt ꝙ; iſte modus dicẽdi falſus eſt ⁊ hbereticus.

Igdeo ẽ tercius modus vicẽdi verus ⁊ catholicus.

xpᷣs verã carnẽ hñanã hũit.ita ꝙ caro illa ⁊ verũ coꝛ

pus fuit. ⁊ vere carni nr̃e in nã cõſimilis. Mõ em̃ de

cebat i ipᷣa veritate inueniri deceptionẽ ⁊ oculoꝝ lu⸗/

Qificationẽ.qꝛ veritas nõ nouit fallere. NHec decebat
in ꝑfectiſſimo dei filio inuenire ipfectionẽ.qꝛ ꝑfectiſ.

ſimꝰ nõ nouit deficẽ.⁊ iõ ſicut apparebat.ſic x coꝛ
pꝓꝰ⁊ pfectũ de nr̃o genẽ ⁊ ð vtero btẽ vᷣginis aſſupſit
25 veriſſime. Et ↄcedẽde ſunt rõnes h̊ ondẽtes.
illud & q pᷣmo opponit᷑ in ↄꝛiũ.ddᷣm qꝙ veꝝ ẽ car

ne in qᷓ viget fomes ↄcupie.⁊ talis caro ẽ peccatrix.
talis aut caro fuit in adã poſt pctm̃ ⁊ in poſteris cõ⸗/

cupiſcentialiter genitis. Sed talis caro nõ fuit i adã
Inte pctm̃.nec in xpᷣo qͥ nõ fuit cõceptus in libidine.

ſed ſpnfſcti virtute.⁊ ꝓ tanto dẽ eius caro celeſtis.? dei viuific⸗ rnẽ.n io ſpiri
ritu viuificante. Sed cũ diuina natura nullo modo

uenire deſurſum.qꝛ aſſimilat᷑ altitudini hũane natu
⁊6 ye q̃ fuit in adã q;tũ ad pᷣuationẽ ois imundicie. Et
boc pʒ rñſio ad ſequẽs obicctũ. Hon em̃ xpᷣs dẽ ve
nire de celo.qꝛ eius caro deſcẽdit de celo.ſed qꝛ miſſꝰ

eſt a pꝛe. ro em̃ foꝛmata ẽ ſᷣm diuinã oꝑationẽ ca/

rens oi oĩginali pctõ ⁊ omni rebellione. Et in hoc
errauerũt impij manichei.ſicut ſuꝑius oñſum eſt in
ſcdo libꝛo.q; crediderũt ꝙ caro terreſtris de ſui nã
repugnaret ſpũi tanqᷓᷓ hůet oꝛtũ a deo malo.⁊ in hũc
erroꝛẽ inciderũt.qꝛ neſcierũt diſtinguere int᷑ viciũ et
27nãm. ¶ Ad illð qð opponit᷑ ꝙ vnio pᷣſupponit rõeʒ
imaginis in ſuo vnibili.dðm ꝙ hoc verũ eſt vel in ſe
vel in rõne annexi.⁊ q;uis caro hũana nõ hẽat in ſe
rõnem imaginis.tñ vnita ẽ aie facte ad imaginẽ dei.
28 Ad illud qd opponit᷑ ꝙ excellẽtioꝛ eſt grã vnio/
nis qᷓ; fruitionis.dm ꝙ verũ eſt ꝑ cõparationẽ ad
idẽ.vtpote ad animã ꝗᷓ deo fruit᷑ ⁊ deo vnit᷑.excellen
tieoꝛ eſt ͤ grã vnionis qᷓ fruitionis.⁊ eã pᷣſupponit.
tf̃ reſpectu coꝛpoꝛis ſecug eſt.qꝛ grã fruitionis nõ ẽ
nata cſſe in coꝛpoꝛe.ſiue circa coꝛpus.cũ ponat ſolũ
pabitũ creatũ qͥ hʒ habilitare potentiã cognoſatiuã
Sed grã vnionis in coꝛpoꝛe nõ ponit alicuiꝰhabitꝰ
collationẽ.ſed ſolũ ſuſtentificationẽ ipſius coꝛpoꝛis
aſſumpti in pſona diuina.ſicut in ypoſtaſi.q̃ quideʒ
eſt ex mera ⁊ gtuita bonitate dei.⁊ ꝓpfea nõ ſic repu
⁊29 gnat. nec ſic ẽ extranes ſicut grã fruitiõis.¶ Acd illð
qd opponit᷑ de cõicatione ydiomatum.ddm ꝙ ſicut
ifra patebit. ydiomata nõ cõicant᷑ ipſi nature aſſum
Pee vel tibus eius.ſed cõicant᷑ ipſi rei nature. Mã
bec eſt falſa.filius dei eſt caro vel aia rõnalis.q;uis

illa ſit vera. filius eſt bomo.
¶ Atrũ s aſſump lE Et ſie videtur

Math. xxij. Lriſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛtẽ.Sed
ſi nõ haberet aiam rõnalẽ.nõ triſtaret᷑.ᷓ ⁊c. ¶ Itez
in ſymbolo athanaſij. Perfectuſ deus pꝑfectus bõ ex
aia ronali 1 bumana came ſubſiſtens. c. ¶ Item
xpᷣs moꝛtuus fuit.ſed moꝛs illa nõ fuit ꝑ ſepationeʒ
deitatis a carne. fuit ꝑ ſepationẽ aie a carne.g ba/
buit animã. ¶ Itẽ xpᷣs deicendit ad inferos ⁊ tercia
die reſurrexit a moꝛtuis.aut rõne aie.aut rõne coꝛ
poꝛis.aut rõne diuinitatis.Roõne carnis nõ. qꝛ illa

—

mutare locũ. rõne aie ⁊c. ( Sed Job. j. Ner/

bum caro factuʒ eſt.ibi iobãnes ſufficienter expᷣmit
miſteriũ incarnationis.&̊ nihil addendũ eſt.g̊ videt᷑
ꝙ ſolã carnẽ aſſũpſit. ¶ Itẽ vnio diuine naturc ad
humanã dẽ incarnatio.ſed denoiatio ſemꝑ debet fie
ri a dignioꝛi. ⁊ cũ aia dignioꝛ ſit carne.⁊ incarna:io
nõ dicat᷑ aiatio ſed potius incarnatio.g videt᷑ e aia
nõ ſit affumpta a verbo.¶ Itẽ vnio reſpicit pcti oꝛi
ginẽ.ſed oꝛiginale hʒ oꝛtũ a carne. videt᷑ ꝙ fuio dei
fufficit carnẽ affumere ad humani generis repatio/
nem. ¶ Itẽ nã nõ facit ꝑ plura qð põt facere ꝑ pau

cioꝛa.ſed in xpᷣo diuina potentia potens erat in actũ

intelligendi.⁊ amandi ⁊ viuificandi.cuʒ ipſe filiꝰdei
nõ careat voluntate.nec intelligentia.nec vita.ergo

nõ videt᷑ ꝙ xpᷣus habuit rõnalẽ animã.¶ Rꝰ. dom
q; circa boc fuit triplex modus dicẽdi.⁊ duplex fuit
bereticus.⁊ tercius catholicus. ¶ Quidam nãq; di

xerunt ſicut ennomius ꝙ filiꝰdei aſſumpſit carnem
ſine aia. qꝛ diuinitas erat ei in loco aie.⁊ cũ verbum
dei viuificaret ipſam earnẽ.nec indigebat alio ſpiri

poſſit eſſe foꝛma ꝑfectiua coꝛpoꝛis.quia deus nulliꝰ

eſt foꝛma ꝑfectiua ſiue cõſtitutiua.nullo etiäs modo

poſſit babere paſſiones triſticie ⁊ doloꝛis.impoſſibi/
le eſt hoc dicere ꝙ xpᷣs vixerit vita creata.et doloꝛes

⁊ moꝛtẽ ſenſerit.⁊ non babuit animã. ¶ Et ido fuit
galiꝰ mod?dicẽdi ꝙ ps animã habuit.nõ quãcũq;.

ſed ſolũ animã viuificantẽ ⁊ ſenſificantẽ cuiuſmodi

eſt anima ſenſibilis. anima aũt rõnali non indiguit.
quia ad ceteros actus partis intellectiue ſufficiebat
virtus perſone increate. Scd iſte erroꝛ adhuc peſſi
mus eſt.quia ſi xpᷣs animã rõnalem nõ habuit.ani/
mam rõnalem a peccato nõ redemit. Et iterũ ſi ani/
mam rõnalem nõ habuit.verus homo nõ fuit.quia
nõ habuit hominis cõplemẽtũ.Et hoc dicere abſq;
dubio eſt erroneũ. ¶ Et ideo eſt tercius modus di/
cendi verus ⁊ catholicus.ꝙ xpᷣs aſſumpſit verã car
nem. verũ coꝛpus.⁊ verã animã.cuzʒ ſuis potentis

vegetabili.ſenſibili.⁊ rõnali.Et rõ huiꝰ eſt.quia xpᷣs

aſfumpſit humanã naturã vt eſſet mediatoꝛ dei ⁊ ho
minum.Et quia ꝑpfectus mediatoꝛ.ideo ꝑfectus deꝰ

⁊ pfectus homo.Et quia pfectus homo non eſt niſi

habeat coꝛpus cũ omnibus mẽbꝛis ⁊ animã cũ om
nibus potentijs.ideo oia hec aſſumpſit. Rurſus qꝛ

ꝑfectus mediatoꝛ fuit.ideo ꝑfectus ↄpꝛehenſoꝛ fuit

⁊ pfectus viatoꝛ.ꝑfectus in contẽplatione.⁊ perfe/
ctus in actione.⁊ ꝑfectus in opatione.et pfectus in

paſſione. Et ad omnia bec ſequit᷑ ꝙ habuit veram
ſubſtantisg aie. Ande ↄcedende ſunt rões boc oſten
dentes.¶ Ad illud qd pᷣmo opponit᷑ de verbo Jo.

—

50

31

vdm ꝙ illud dictũ verũ eſt ꝑ ſinodochen.⁊ caro ac

cipitur ibi pꝛo tota natura humana.Et ſi tu queras

quare ipſe vſus eſt illo ſynodochico ſermone. dom
ꝙ boc ideo fecit.quia ipſa natura aſſumpta nobis
eſt notioꝛ ex parte ſubſtantie coꝛpoꝛalis ꝙᷓ; ſpũalis.
Et iõ qꝛ cognitio nr̃a incipit ab his q̃ ſunt nob ma/

gis nota.miniſteriũ vnionis bũane nãe cũ diuia ma

gis deſcpᷣſit ex ꝑte carnis. Alia etiã rõ pᷣt reddi. qꝛ in

aſſũptõne carnis.claudit᷑ affũptio aie rõnał.Si em̃

aſſũpſit qd minꝰad aſſũptõʒ erat ydoneñ ⁊ magł ab

aſſumẽte diſtabat.mito mag aſſumpſit ill qð erat
mag/ ydoneũ.⁊ magl ↄueniebat. Et ꝑ h̊ ⸗ rũſio ad
ſeques q̃re incarnatio potiꝰd ꝙᷓ aiatio.ſic em̃ fit de

52

dtotiꝰ.Et qð dꝛ ꝙ denoiatio dʒ fieri a dignioꝛi.dd.q
33 boc ven ẽ. niſi alia rõ interueniat.¶ Ad illud qð op
pronit᷑ ꝙ vnio oꝛdinat᷑ pcti oꝛiginẽ.důᷣ.qꝙ et ſi oꝛi/

go pcti ſit a carne tanq;ᷓ a deferente ⁊ a ſua infectiõe
aiam inficiente.nunqᷓ tñ eſt in carne niſi ab aia. nec
traductio carnis ex carne eſt niſi ꝑ virtutẽ aie.et ido

(q eatio nõ tĩ debebat reſpicẽ carnẽ ſᷣ ⁊ aiaʒ.iĩmo pᷣn
cipsalius aiam qᷓ; carnẽ. Et ꝓpterea nõ ſuffecit aſſu/
34 mere ſolã carneé. ¶d illò qd opponit᷑ ꝙ ꝑſona ver

vi ſuſficit ad viuificandũ ⁊ regenerãdũ carnẽ ꝑ intel

lectũ ⁊ volũtatẽ.dᷣm ꝙ ⁊ ſi ꝑpſone vᷣbi cõueniat viui

ficare ꝑ modũ efficientis.nõ tñ cõuenit viuificare

mocdũ foꝛme perficientis.⁊ hoc rõne ſumme pꝑfectio

nis q̃ eſt in deo. ꝓpter quã nõ põt ꝑs eẽ alicuiꝰ cõſti /
tutiua.⁊ iõ pᷣm hnanã nãm xpᷣs foꝛmam creatã hnit

—
—

coõpletiuã.et ſic certiſſime credẽdũ ẽ xpᷣm aſſumpſilſ/
ſIſc. ⁊ veram carn.⁊ verã aiam rõnalem.
M ſtie-iiiii.
¶ ANtrũ pᷣs babuit cñ alijs hoibꝰ cõem ſpẽm: Et ep ſic

— — — —— ———2

tatis.vr ꝙ xpᷣs in foꝛma ſpecifica ↄueniat cũ alijs bo
minibꝰ. ¶ Itẽ genit? eſt eiuſdẽ ſpẽi cũ generãte vni⸗
noco.ᷣ xpᷣs genitꝰfuit ex beata virginc.& fuit eiuſdẽ

——,B

minẽ eiuſdẽ ſpẽi cõis.hᷣ i chꝛiſto fuit aia rõnalis vni/
ta carni.gᷓ xpᷣs habuit ſpẽm cõem cũ alijs. ¶ Itẽ in
xpᷣi incarnatõe nã humana exaltata eſt ⁊ rcpata.ſed
hoc nõ ecẽt niſi xpᷣs cũ alijs hoibꝰhaberet ſpẽm cõeʒ.
5⁊c. ¶ Sed ↄtra. Jo.dam̃.et hr̃ in lr̃a. In dño ihᷣu
H nõ eſt ſpẽm cõem accipere.¶ Itẽ mgf in litera.
Matura nõ ſic accipit᷑ in chꝛiſto ſicut cũ dꝛ.vna ẽ na
tura oĩm hoim.ſʒ cũ dicit᷑ vna eſt nã oim hoim.dici
tur eſſe vna vnitate ſpẽi.ergo vr ꝙ in xpᷣo nõ ſit acci
pere vnã ngqm.cñ qua cũ alijs cõicet tanqᷓᷓ in ſpecie
ſpecifica. ¶ Itẽ ſpẽs vt dicit Boetiꝰ dicit totũ eẽ in
diuiduoꝝ.ſ̊ hũanitas nõ dicit totũ eẽ xp̃ig xpᷣs non
tinet᷑ ſub boie tãqᷓ indiuiduũ ſub ꝓpꝛia ſpẽ. ¶ Itẽ
foꝛma ſpecifica accipit᷑ ab eo qd nobiliſſimuʒ ⁊ pfe/
ctiſſimũ eſt in re.ſᷣ nobiliſſimũ ⁊ ꝑfectiſſimũ in xpᷣo
nõ eſn nã creata ſ increata. ſed penes nãm increatã
nõ eſt accipe ſpẽm cõem cũ alijs hoibꝰ.ꝙᷓ nullo mõ.
35 X. (¶By. d. ꝙ ſpẽs dicit foꝛmã 2 nõ quãcunq; foꝛ
mã totius.hoc eſt foꝛmam complectentem totũ eſſe

ð

-

RR

f f fhfhf ꝰô ̃ℳ r

Juxta quod dicit Boetius ꝙ ſpecies eſt totum eſſe

2

indiuiduoꝝ. Et Auicẽ. ⁊ alij phi in hoc cõcoꝛdant.

— —

36 Foꝛma g ſpecifica cõmunis dupliciter põt intelligi
Aut ſ̃m pꝛedicationẽ.aut ſᷣm cõſtitutionẽ. Scom pᷣ
dicationẽ homo dicit foꝛmam cõmunem Petro et
. paulo. Scm ↄſtitutionem homo dicit foꝛmaʒ q̃ ſi⸗
1 mul reſpicit aiam ⁊ coꝛpus.⁊ que reſultat ex cõiun/
ctione anime cum coꝛpoꝛc. Anima em̃ ⁊ coꝛpus cõ/
currunt ad vnam eſſentiam ↄſtituendã. et binc ẽ q
conſtitutus ex anima ⁊ coꝛpoꝛe habet humanaʒ foꝛ
mam ſpecificam communẽ ſibi ⁊ alijs ſic cõſtitutis
pꝛedicationem cõmunem.nihilominus ptibus cõ
ſtituentibus ꝑ quandam infoꝛmationem ⁊ comple
tionem. Cum ergo queritur vtrum in domino Jeſu
chꝛiſto ſit cõmunẽ ſpeciem accipere.hoc duplicit᷑ po
teſt intelligi. Aut ratiõe nature aſſumpte.aut ratiõe
vtriuſq;.humane.ſ.⁊ diuine.Si ratiõe bumane na/
ture. ſic eſt cem ſpẽm acciꝑe chꝛiſti ad alios homi/
1 nes. Quia ſicut in alijs bominibus ex cõiũctiõe ani

noiatio a parte notioꝛi. ⁊ ab ea pte in qᷓ implicat᷑ rõꝰ

vf. Philip.ij. In ſilitudinẽ boim factus.Si ꝗ̊ cotas
ſpeciei attendit᷑ m aſſimilationẽ in foꝛma bumani /

ſpẽi cũ ea. ¶ Itẽ aia rõnalis vnita carni ↄſtituit hbo

imne ad carnem pꝑ modum perficientis ⁊ infoꝛmantis
reſultat foꝛma bumanitatis.ſic et in chꝛiſto. Et ideo
iſto modo eſt accipe in eo cõem ſpeciem tam ꝑ pꝛe⸗
dicationẽ q; etiam ꝑ cõſtitutionem. Si aũt loqmur
e chꝛiſto rone diuine nature ⁊ bumanc.ſic in domi⸗
no ieſu chꝛiſto non eſt accipe cõem ſpẽm. qꝛ diuina
natura nõ vnit᷑ bumane ad vniꝰ eentie ↄſtitutionẽ.
ideo ex cõiunctione diuinitatis ad humanitatẽ nul⸗
la in xpᷣo reſultat foꝛma cõis vel vniuerſalis in qua
poſſit alijs aſſimilari.Et ideo dam̃.dicit.ſi ubiungenſ
in eadẽ aucte.ꝙ in chꝛiſto nõ eſt cõem ſpẽm acciꝑe.
qꝛ nec factus eſt.nec aliqñ fiet alius.ſubaudiendum

eſt qui cõmunicet cum eo in foꝛma vna ex hoc quecd

vicit᷑ chꝛiſtus.aliter em̃ ſua rõ nõ valeret. Quia etiã
dato ꝙ eſſet vnus ſolus homo. ſicut eſt vnus ſolus
ſol. adbuc eẽt in eo communẽ ſpẽm accipe. Ano er⸗
go modo eſt in chꝛiſto ſpẽm cõem accipe.⁊ alio mõ
noõ. qꝛ cũ ſit in eo triplex ſuba.ex cõiũctiõe duoꝝ vi⸗
delicet aie ⁊ carnis reſultat vna foꝛma ſpecifica in q̃
cum alijs hoibꝰ coicat.Et ſic ꝓcedũt rõnes q̃ indu⸗
cunt᷑ ad pᷣmã ꝑtẽ.Ex ↄiũctiõe vᷣo diuinitatis ad na
turã creatã nulla oino foꝛma reſultat.et qᷓ;tũ ad boc
intelligit᷑ verbũ Oam̃.⁊ magiſtri qui dicit ꝙ nõ eſt
vna natura xpᷣi ſicut oim hoim. 71
ponit᷑ ꝙ ſpecies dicit totũ eẽ indiuiduoꝝ.ddᷣm q; xæ
rum eſt eatenꝰ q̃ eſt indiuiduũ ↄtẽtũ ſub jlla ſpẽ. xpᷣs
aũt eſt indiuiduũ ↄtẽtũ ſub ſpẽ bũana rõne nac crea
te.nõ rõne nae increate. ¶ Ad illud qð vltimo op/
ponit᷑ ꝙ ſpẽs Perfica accipit᷑ penes illud qð nobi/
liſſimũ eſt ⁊ ꝑfectiſſimũ in re.dom ꝙ verũ eſt loquẽ

do de illis m que res bʒ eẽ in genere. xpᷣs aũt ſᷣm di

uinam nam nõ ponit᷑ in aliquo genere. ſolũ ratiõe
nature create. Sic g ↄcedẽdũ eſt ꝙ xpᷣs affupſit ve/
ram carnem ⁊ veram animã.⁊ hec vnita ꝓut cõcur
rũt in vniꝰſpẽi ſpaliſſime veritatennm.
DOnſequenter querit᷑ de natura aſſũpta qtũ
ad medij necitatẽ. Et circa G̊ querũtur tria.
BSDꝛi q vtrũ caro aſſũpta fuerit a vbo me/
diãte ſpn hũano.Scdo q̃r vtrũ aſſũpta fuerit a vᷣbo
mediãte habitu gratuito. Lercio qr vtrũ tota hũa/
na nã aſſumptꝗa fuerit mediãte ſpũſancto.
(¶ Queſtio.ſ. g
¶ Nerũ coꝛpꝰxpᷣi vnitũ fuerit mediãte

in Ia. Anitũ eſt carni verbũ dei ꝑ mediũ intellecũ.
