tutis.g videtur ꝙ hoc ſit falſum ꝙ charitas ſit foꝛ/
44 e vaatum ad pꝛedictoꝛum intelligentiam
eſt notandũ ꝙ babitus cuiuſiibet virtutis tripliciter
habet conſiderari ᷣm triplicem comꝑationem. vicʒ
ad obiectũ.ad ſubiectũ.et ad finẽ vltimũ. Poſſumꝰ
igit᷑ loqͥ de vᷣtutibꝰ ſᷣm iſtũ triplicem reſpectum. Et
ſi loquamur de eis in ↄparatione ad obiectũ.ſic ſũt
loꝛme tm̃ a ſeipſis diſtincte.et eaꝝ diſtinctio innote
ſcit ꝑ actum et obiectum.et ſic non ſunt foꝛmabiles
nec perfectibiles ab aliquo vno.cũ ipe ſint foꝛme cet
perfectiones diſtincte. Si auteʒ loquamur de virtu
tibus in comꝑatione ad ſubicctum.ſic foꝛme ſunt.⁊
tmñ nihilominus foꝛmahiles. Joꝛme quideʒ ſunt in/-

¶ Sʒ contra. ſuper illud Col.

tem diuerloꝝ vᷣm ſpẽm

n⸗ tem foꝛme non eſt
foꝛma.nec perfectiõis perfectio.nec vltimi aliquod

III

foꝛm antes ſubiectũ quãtũ ab bonitatem tmoꝛalẽ. S
ſcipſas tñ non ſufficiunt quãtum ad bonitatẽ gratui
tam.per quꝗ anima efficitur deo placida accepta.
et idco perfici poſſunt et foꝛmari per gratiam que ſi
mul gratificat animã ⁊ habitus exiſtẽtes in illa. Po
ſtremo ſi loquamur de ipſis habitibus virtutũ in cõ
paratione ad finem vltimuʒ.ſic foꝛme ſunt et foꝛma
biles etiã. Foꝛme quidem ſunt.qꝛ diſpoſitiones ipiꝰ
anime oꝛdinantes ad ꝑueniendum in finẽ. Foꝛma⸗
biles tñ ſunt. quia et ſi oẽs diſponant ad tendẽdum
in finem vltimũ. perfectio tñ tendentie venit ex ipſa
charitate. Sicut em̃ coꝛpoꝛa grauia inclinantur ad
centrum per pondus molis.ſic ſpiritus tẽdit ad ſũ/
mũ bonum per pondus dilectionis. Et huiuſmodi
ſignum eſt ꝙ charitas habet idẽ et ſub eadem ratõe
pꝛo obiecto et fine.qdð non eſt repire in alia virtute.
Finis em̃ eſt bonũ ſub ratõe boni ⁊ bonuʒ ſummũ.
et hoc ſiquidẽ bonum ſub ratione boni eſt charita⸗
tis obiectum. Et ꝓpterea cetere virtutes quqtuʒ ad
rationeʒ tendentie in fimem vltimũ ab ipſa charita
te ſuſcipiunt complementũ.et ideo non imerito radi
ci charitatis attribuit᷑ perfectio meriti.et ᷣm boc cõ
cedi põt ccteras virtutes a chanitate foꝛmari. ſicut
auctes dicunt.et rationes ad hoc inducte conceden
de ſunt.qm verum concdludunt.¶ Ad illud vero qð
pꝛimo obꝛ in contrarium ꝙ virtutes alie faciunt per
fectũ.ddm ꝙ eſt perfectio ſimpliciter. ⁊ ẽ ꝑfectio ßᷣin
quid.Quelibʒ aũt virtꝰ ꝑfectũ facit.ᷣm quid tamẽ.
qꝛ rſpcctu ſpẽalis actꝰ et obiecti. Perfectionẽ ãt ſim
pliciter nõ habet aia niſi in vniuerſitate vᷣtutũ.inq̃n
tum aliqua gr̃a infſoꝛmant᷑.et ab vna charitate imꝑ/
ant᷑ imediate.cuius admiculo ꝑducunt ad finem vl
timũ. Añ licet alie vᷣtutes dicãt᷑ ꝑficere.ex hoc tñ nõ
põt concludi qͥn ipᷣe gficianẽ a charitate.perfectioni
em̃ m qu ſupaddi põt perfectio ſimpliater. ¶ Ad 46&&
illud qd obẽ ꝙ diuerſoꝝ pᷣm ſpeciẽ diuerſe ſũt perfe/
ctiões 'm ſpẽm.dð.ꝙ ẽ ꝑfectio in eẽ pꝛimo.et ꝑfec⸗
tio in eſſe ſecundo. Nerbũ aũt ꝓpoſitũ veritatẽ ba/
bet de ꝑfectõe quãtũ ad eẽ pᷣmũ.nõ ãt de perfectiõe
quãtũ ad bene cẽ᷑.Cũ aũt dicimꝰ ipam charitatẽ eſſe

foꝛmam pfectiuã virtutũ.hoc non ẽ quâtũ ad ipᷣarũ

ꝛimũ ec.̊ quatũ ad bene eẽ.vic; quatũ ad ꝑfectio/
nẽ et cõplemẽtũ meriti.LNñ ſicut cetere virtutes licʒ
foꝛmaliter diſtinguãtur in genere virtutis.tñ a gra/
tia foꝛmãt᷑ ᷣm ꝙ gtuite. Sic etiã cetere vᷣtutes q;uiſ

ſint diſticte a charitate.foꝛmari tñ pñt ſᷣm ꝙ merito/

rie.ꝑfectionẽ em̃ meriti bũñt ex vnica rõe vicz ex ꝑfec
ta tẽdentia in ſummũ fincẽ. Ad illud qð obꝛ ꝙ que

ſũt in diuerſis ſubiectis.vnũ nõ põt eẽ alteriꝰ foꝛma 47

t ꝑfectio.dð.qꝙ aliquid infoꝛmari ab aliq̊ͥ eſt dupxrr.

Del ſicut a pᷣncipio ↄſtitutiuo.vel ſicut a pᷣncipio re
gitiuo et directiuo.Ael ꝑ alia verba.ẽ forma que cõ
plet in eẽndo.et ẽ foꝛma ꝗᷓ coplet in mouẽdo.Cuz
dicimꝰ ceteras virtutes foꝛmari a charitate hoc nõ

E qꝛ charitas ſit foꝛma cöſtitutiua ipᷣaꝝ virtutũ.dãs

eis cõplemẽtũ in eẽndo.ſᷣ qꝛ ẽ foꝛma directiua dans
eis cõplemẽtũ in regẽdo et oꝛdiuãdo. Sicut em̃ gui
tas lapidẽ cũ oibus q̃ in eo ſunt trahit deoꝛſuʒ et di/
rigit ad centrũ.ſic charitas aiazʒ eleuat ſurſuð. et cete
ras virtutes mouct et dirigit ad finẽ ſuũ.Qð ãt ipe
obijcit ꝙ foꝛma et foꝛmatũ nõ pũt eẽ in diuerſis ſub
iectis.hocẽ verũ de foꝛma cõſtitutiua que cõplet in
eẽndo.de alia aũt nõ hʒ veritatẽ. Sicut em̃ vna po/
centia põt ab alia regi et moueruſic habit? vvius po

48

Epe⸗

—
—

oammitats et alius ipfections Etq
ss er agiaus Pfeerton ⁊ ipfe
„ io potentiaꝑ eaeifei
12. AUñ ſieut diſtinetio foꝛmatio SS nec ſũt oino illiꝰ po , grazs ⁊ charitatẽ. tio
ng veer e woeon⸗ nercn te Addls as gaddmais opbiometn eareee Kan veee
We tollit oꝛdinẽ in monẽdo. Eattendit céper e a ſi it tactũ Hus. Eha cõpoſitionẽ. ß 4
i nõ tollit oꝛdi es illũ oꝛdinẽ⸗ k. dð. ꝙ hoc terea ſicut tac ↄſtitutionẽ vl cõpoſit fectiones.et
O penesiline diuidunt. dð. ꝙ ſic vna terea ſ rtutũ p oſtiturion. io mõ fut pfectio ã ſut
lal 49 nẽ virtutũ qᷓ pe oppolto dinuc ſtinguut. r ſic vna aliaꝝ virtutũ p ñ vᷣtutes alio ioes inquã ſut
en 2ꝙ& virtutes ex 9 cta m qᷓ di 44. o ad ipazʒ ere; Ein finẽ. Nñ re F. Perfectiõe ctũ debi
rgz 5d E ad ſua obiech⸗ n cõpatioc ver finẽ oꝛ⸗ oꝛdinẽi charitate pficiunt᷑. ilitaãdo ad actũ de
iürit vinus n 7foꝛma alteri⸗ ene arn fin r⸗ oncgcheritnee eit hablli imꝑant: ap eius
– virtus nõ a voligant ot vrieur e canezioné acr ub ſulbieren dan ſin psritaten tA illude
eN aeiãa in an itoz imo po 0 ꝙ ime/ tñ.pfi. iunt᷑ ãt inq. cri9 finẽ oꝛdin 3J; lijs
neſmn gratig ſcd bñt o Nnarere de imedia- tñ.p caunk at lu ꝑfectiꝰ in btutũ tũc accidit alij
hriie, dinãt 1 virt pot alt g.1, t oẽs vtutes t än in . utas e pfee „ alie totã ꝑ
* pte vna vir nẽ. Vñ licet oẽs vᷣt edit qᷣn qð obẽ ꝙ ſicha ẽ ſi vᷣtutes alie irtutes
mmtſtif pocnt Edit in ipᷣm finẽ. AUñ lic r. B tñ nõ ip doſ qð ob: boc veꝝ ẽ ſi vtut E falſuz. Airtut.
. iati? tẽdit in iß foꝛmãtur. Btt foꝛmet᷑. Poſ vtutes. d. q; charitate. hoc at ẽ falſit infuſa. et
Wupi E t ad gram a q̃ foꝛ dab alia in lati? oꝛdi es vtute erẽt a charitate. qᷓdã gr̃a ſupin
RKS Ogent 39 g ain. na virt dab alia i ecliatiꝰ oꝛci tutis traherẽt a ch ent er ſe ex qdã gf ẽtactum S.
rrt tea ationẽ ad finẽ v tatis nõ ſol imec Et hu⸗ Dtutis tral fectionẽ hñt ex ſe ex ta m ꝙ ẽtactum 3
ritatis am. Ethu⸗ ñ qnda pfeccionẽl ſugadiñcta ßmn cet irtutib
uu pcopa dici q; vt ch 3 diatiꝰ ſe hʒ ad gr vtutes. ei S e ex charitate 8² accidit alijs v cz ñ ba
lii ſet etiã du⸗ ctiã ime is ſicut cetere vᷣtut Indz etiã ex ch⸗ õt cõcludi ꝙ accid ſunt. licz ñ
“ Send NarvksFws iabgt eeramnen⸗
ktachn 5e maioꝛi im alias ptuces infoꝛ trtois gre beſſtitae, crie cxſe in anta bureẽ
Nee 59 obẽ ꝙ foꝛn Sdũ ẽ p ſe ö. ̊ bᷣm ꝙg I tia ne ien eS Ato rE qᷓ viuim? .
wehetn etio. dd. cy i iec pficit᷑ m ꝙ logi diſtic gfe quã ſuſcepim? ꝑ xpᷣ oſiſtit ſpualis vite cõ =
te ctio. d foꝛma.nec pficit toꝝ decalog gre qusò ſuſcepim n qbꝰ oſi nata. hic incipit
Nefmäz f. A fer i. xxx vij. de pcep in qᷓ mgr agit de vita gre qu⸗ gratuitis in ctermiata.hic inci Z
* oꝛmat xvij. iſta in qᷓ mggr agi habitibꝰ? gratuit ia ꝑte deter cripturã ta
Aeiritie Dl.xxxVh. ars iſta in qᷓ iat mgr de habitibꝰ ercitiũ. Pꝛia ꝑte tõe ad ſcripturã t
„Rr Ed iã diſtributio. c. P n vᷣma dermiat t ſpualis vite exercit. toꝝ in copatoe ad io et ꝑiurio
nn Ed iã diſtribu 8. In q pᷣma bo oſiſtit ſpualis vi⸗ ſctie hceptor in menaco ee n 8
AHaNA uiſa fuit in ptes duas. logi in qͥbꝰ ↄſiſtit at de diſtictiõe ß bi agit de me ad euãgel
onatet iuiſa fuit in ꝑ 8 pᷣceptis deca ꝛia det miat d poitaꝝ. vbi agit ando legẽ ad eu ia
D 0 pcept In quaꝝ pꝛ iqtatũ eiſdem op iſdẽ pᷣceptis cõpande In qꝝ pꝛi
R n. In ſcda vero oß tes tres. In ctu obliqtatũe it de eiſgẽ pceptis teodnag. Jn ge tis
mentu. In it ãt ꝑs iſta in ꝑ cadẽ reſpe 1 rcig vo agit de eiſge diuidit᷑ in ꝑ ero de pcepti⸗
Wict ſcga. Diuidi ero deter miat dec ij tria eẽ ⁊c. In ter⸗ ðſente diſtinctöz ule. In ſcda ve ãdata pꝛie
(Auen rbulan. In ſcda v di. xxxix. Sciendũ tñ ps que cõtinet pᷣſentẽ ptis pᷣme tab tria ſũt mãdat We
“ ., . u c. Pꝛima ꝑps qu xeqt de p̃ce artes. m eꝙ ti cio. ibi. Me
utcsnietan infra di. xxxviij. et t pᷣceptũ Pr ectu tabulaꝝ. „ 2 Pꝛia ps hʒ tres p 21 . In tercia 8 ter . ui⸗
. x ſticr 5 . 5 c. ta de qui⸗
a iſe⸗ Bünnbtnnat iſſet e ve kéaatmicatze⸗ ibi. Scoʒ pᷣceptũ ẽ ⁊c uinq; ſunt maͤdata dee .
ſafrgiit miſſo nůero p̈cepton eno talng ſente ce mach vo niq; htes m ꝙ quin; ſunt
nii pm bi. In ſchay 8 pᷣmo. J iuidit᷑ in q ſunt in littera.
hetinanti Ze tabule. ibi. J⸗ ma agit ð pn o pars diuidit ifeſte ſu
den ſcde tabul⸗ exeqt᷑. In pᷣma Scda vero p m ſatis manitfeſte .—
ümmmin tabule 8 qᷣb⸗ Roger ſanctifices ⁊c. autem illaꝝ ptiu et diſtinguit ea ſit ad ni⸗
nuchnturt mẽto vt diẽ ſabb Subgiuiſiones pꝛeceptoꝝ vdolum ſit qd ,
bo exequit᷑ bꝛeuiter. Subd it numeꝝ 2 sda à CVdo e ſui ꝛc. VHi-
hamuft⸗ bů exequit᷑ bꝛeuiten Pon lamm. qHͤ. duob? macha hil hz ſile ſui 2 e
WDjRlR ſpectu tabularum. logi que in d Ep̃ hitl ceẽ falſum. qᷓa
icgenii XVII reſpectu tab rio decal⸗ ñ öcalo⸗ decẽ et᷑ hoc eẽ fal tuz ab
mung XXX Ed ia Ner rgde ..lʒ e dil Gaributn vcolũẽ Kee enon
i 8. 0. k. co ür Gcatordn pſalreriũ. aue ſic an n eche tt nnt , ſimli
üniſe ug. 5. x,coꝛ ̊ ſüt cacoꝛdũ: la ꝑtineãt ad der in ſecũda fabꝛicat bz in aĩa.
täitft Aus Ateptact ſũt in pꝛima tabula Septẽ q̃ ſũt in ſecũda tudinẽ qua Gtelleceui
gifkt Ais. vt tria ꝗ en ectionẽ trinitatis. . b ſß nihil eſt on fneſi in
üänt nitionẽ et dilectionẽ ximi. mü pꝛio. b gs on fue ſen⸗
etei tabula ortne Primi. Et m 5 lienos. non ſnla nhu ini re
ntigiiiil H“ ¶ De pꝛia tabula ẽ. Hõ hẽbi lez. c. Hec oꝛige ertna. Svt ygolmg
Gi ꝛzimũ in pꝛis le, ne oẽʒ lilitudiez. c em̃ ipʒ ꝙ; H extta. ſit qd nõ babe
nirfeul o. xx. ies tibi ſculptile.n Aug. vnüͦ. Hoc at cũ ꝓp⸗ ansſe nne in re⸗
iß⸗ Eo maeltit eẽ duo madatd enos pfectiꝰ explical QAue bae teriond,a ts
sll 94 alienos. c“ rei. Que bus erterioꝛ F5
zcnmuc nes hẽbis deos ali ſilitudieʒ alicꝰ rei. Ihyz bu lſum dicere in b
iifnn ibʒ coli figmẽta. l. . iſtare. vt ydolũ erbi gra qð ſubit. ꝓdolũ nit
ieeck col ngme. t diſtare. v icorei. vt verbi g 98 ſubg ſite. qm ſi
ArdsR S em a „E t ſpẽm e. qꝛ n ifex facit ali/
ugſit 92 duo onge do vero qð hʒ ſp n alia re faciat ſpenm gliqs artifex facit
“ lſilc ſul. in auro vlin ligno tſtatuat ad a zanñ qa nouũ cin dinẽ ex
ialen, tia. Si qᷣs is. vel alic rei. et facit ſpẽm quã n Herreſuniltmucin er
rucn ſerpẽtis. vel au dinẽ fecit. Qui vo hüanis mẽbꝛis Non e alug ante oG5
inun, noõ ydolũ ſʒ ſilitudinẽ finxit. vt ſi qs hũa bois dn⸗ nomt ſhi e 14
nmnh vicgit oculꝰ ſʒ aĩm⸗ ſt et. vyl in vno hi oönñhabz artificia r arjd
vigdit oculꝰ ſ rietis foꝛmet. vl in facit qð ñ h⸗ 1 eſt artificia⸗
ncntm, vic nis vł arietis ydolũ facit qꝛ m nihil ydolum liquid.
d caput canis vl dinẽ ſʒ ydo us.qꝛ vdolum o eſt aliqui
NE les. ſ ſilituc icit Aplus. qꝛ y- ibe alſu tum ergo en ydo
s facies. . Ydeo dicit Ap ſtantib“ affu dicitur ꝙ ydo
⸗ . ebus eenndg in lu nibil e. (Stf
rtini I· Cox. viij. in mũdo. Hon en ocioſa ⁊ curioſa re celo vel in Mͤ
n ca P OX. J. eſt in müe ð mẽs ocioſa ſunt in celo vel in — JZ
ſanigtt Qusẽ aolu ni mit᷑ ſpẽs. na ex his aae ita exponit illud. Ji üij
fi bl reinim. litudo vero ẽ cũ ſoꝛmat᷑. Aug. vo ita e
üitt terta vel in aquis fo⸗
eH

—

ydola et ſculptilia boc ydoluʒ nihil eſt in mundo.i.inter creaturas mũdi naa·r4⸗
ei⸗ . ke 3 I5 ſoꝛma ydoli.Materiã em̃ foꝛmauit deus.ſʒ ſtulticia
ſe extendat niſi ad ar- hominũ foꝛmã dedit.Quecũq; facta ſunt. naturalit᷑
1tifices. ¶ Re. dð. ꝙ do facta ſunt ꝑ verbũ.ſed foꝛma homis in ydolo nõ ẽ fa
minus in mandato pᷣ cca ꝑ verbũ.ſicut peccatũ non eſt factũ ꝑ veꝛbũ.ſed
mo ſcipit ſe adoꝛari. nihil.et nihil fiunt hõies cuʒ peccãt.Sed querit᷑ qus Oõ quõ oia.
et ſe ſolum adoꝛari.iõ hic dicat᷑ foꝛina ydoli nõ eẽ ꝑ verbũ.cũ alibi legatur. vbuʒz facta ſũt.
Kabis aenia e hobi Omis foꝛma. ois compago. ois cõcoꝛdis ꝑtiũ facta
ydolatria duplicit do⸗ ẽꝑ verbuʒ.hoc aũt a diuerſis varie ſoluit᷑. Quidaʒ
ſueuit apud antiquos em̃ dicunt oẽm foꝛmã ⁊ quicqᷣd ẽ.a deo eſſe inqueanu· .
oↄmitti. vł in hoc ꝙ fin eſt.et foꝛmam ydoli inquantũ eſt vel inquãtuʒ foꝛma
gebant nou ſculptu/ eſt a deo eſſe.ſed nõ inquãatũ ydoli ẽ.i.poſita ad ado
ram cuius en re randũ.In hoc em̃ nõ eſt creatura ſed ꝑuerſio creatu /
ha vt ontenderctur x e.· Sicut illud qð peccatũ eſt. inquãtũ peccatũ ẽ nibil
ſpecialis et ſingularis eſt. et hõies cũ peccãt nihil fiunt.qꝛ ab illo qui vere eſt
cultus eſſet ei expibẽ ſeparantur. Vñ Hiero. Quod ex deo non eſt qui ſo/ Hiero. ſuper
dus.vel quãdo fiebat lus vere eſt.nõ eẽ dicit᷑. Ideoq; pctm̃ qð nos a vero Eʒechielem.
aliqua imago que cẽt ęẽ abducit.nihil eẽ vł ñ eẽ dr.Alij vo dicũt omnẽ foꝛ

pacetaelo alicute lei ma que. ſ. naturaliter ẽ. et oẽ q naturaliter eſt eſſe a 8
retin illa imagineeffe deo.ſed foꝛma rdoli non eſt naturaliter.qꝛ nature iu⸗ M a
venerãdã. idco vt hec ſticie nõ ſeruit. Id em̃ naturalit eſſe dicitur quod ſim “
duo pꝛobibeat. tangit plici nature iuſticie que deus eſt militat non reſultat. i
illa duo in pbibitise et naturam creatam non viciat. u
ydolatrie m ꝙ diectt ¶ De pꝛime tabule ſecundo pꝛecepto. the
nagiſter in al1 (cνIbocd e. Haſſumes nomẽ oi tui iuanũ.Au☚ꝰ ddl ie
bil eſt in ala qd pꝛius ẽ dicè ſᷣm lr̃aʒ ñ iurab ꝓ nihilo ꝑ nomẽ dði. Allegoꝛice “ ſern
non fuerit ſuſceptum a ſenſu. dom e illud verbum intelligẽdũ ẽ q anima nõ babet aliquã ſimilitudinẽ quã ſcit
nõ ſuſcepit ab extra vel ſᷣm totũ vcl ſᷣm partẽ.Cum dicit᷑ ꝙ foꝛma ydoli nõ habʒ ſimilitudinem extra.boc nise
intelligit᷑ pm totum.hʒ tñ ᷣm partẽ.ſicut patet de chimera.et hircoceruo.et monte aureo. Aia em̃ facit no/ nen
z uas res. ⁊ m ꝙ fingit interius ſic etiã depingit et ſculpit exterius¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ydolũ non dʒ dici ni⸗ fiics
hil imo aliquid cum ſit artificiatũ. dᷣm ꝙ dupliciter eſt loqui ydolo.aut quantũ ad materiã et foꝛmã quã ercen
ſibi artifex impꝛimit. aut quãtum ad diuinitatis excellẽtiã quãm ipo ydolo ydolatra credẽdo attribuit. Pꝛi ſben
mo mõ dicit᷑ nihil eſſe in mundo ab oꝛigine.non qꝛ nihil oino ſit in ſeipſo.ſed quia nihil habet ſibi ſimile coꝛ⸗ ſron
reſpondens in vniuerſo. Quantũ aũt ad excellentiaz diuinitatis quã ei ydolatra aſſignat oino nibil eſt nii i
in ſola fictione et A eſtimatione ydolatrantis.ꝗᷓ oino ſuper vanũ et nihil fundata eſt.qꝛ ydoluz nihil oino ſhh
habct diuinitatisi Ad illud qd obꝛ ꝙ illud pᷣceptũ videt᷑ ſolũ pertinere ad artifices.ddᷣm ꝙ in verbo illo nõ gbi
ſolum dñs intendit ꝓhibere ydoli fabꝛicationem. ſᷣ omnẽ ydoli venerationẽ. Et in hoc ctia indudit᷑ vult fe
ommẽ latrie cultũ ſibi ſoli deferre. Et pꝛemittit᷑.deus tuꝰ deus vnus ẽ.vnꝰ em̃ ſolus deꝰ et verus eſt adoꝛan Gumn
dus. Ande pꝛeceptũ illud plus hʒ affirmatiõis qᷓ; negatiõis. Hec implet illud mãdatũ quis ſi ſolũmõ deſi/ len
ſtat ab ydolatria.qꝛ ibi pcipit᷑ adoꝛatio que ſoli do ẽ expibẽda.Quid ſit ãt illa adoꝛatio ⁊ qualiter ⁊ cui ſit ex ra
bibẽda hoc baberi pᷣt ex his q̃ ſupꝛa determinata ſũt di.x.vbi queſitũ ẽ de latria.Et ex his qᷓ bic tagut ⁊ ibi ulo
dicta ſunt aliq̃liter põt haberi pᷣmi mãdati recta intelligẽtia. b¶ Mon aſſumes nomẽ di tui inuanũ ⁊c. Cö leupn
tra huiꝰ ſecũdi mãdati pꝛime tabule expoſitionẽ quã hijs verbis facit mgr̃.nõ iurabis ꝓ nihilo ꝑ nomẽ dei. tint⸗
obijcit᷑.qꝛ illud vi ꝑtinere ad quitũ mãdatũ ſcde tabule.vbi ꝓhibet᷑ ꝑinriũ. vẽ ꝙ vel illud mãdatũ Vl illud D
ſit ſupfluũ.¶ Itẽ vanũ ẽ vt dicit ph̊s qð nõ includit finẽ ad quẽ ẽ talis aũt ẽ ſermo ocioſus ex quo nullꝰ ſeqͥ/ Trii.
tur fructꝰ. vẽ ꝙ quieũq; nõiat dñʒ in verbis ocioſis .cũ aſſumat nomẽ dei inuanũ.faciat ↄtra illð mãdatũ. Wõ
peccat moꝛtaliter.Si tu dicas ꝙ nõ intelligit᷑ de q̃cũq; aſſumptiõe ſed de aſſumptiõe in iuramẽto. Obijci⸗ “D
tur cõtra boc. qꝛ ſi qs iurat in cõi mõe vbi nõ ẽ neceſſitas vel vtilitas.facit cõtra illud mãdatum. peccabit ſle
moꝛtaliter ſciẽter iurãdo.qð vẽ valde abſurdũ.¶ Itẽ obzꝛ cõtra ſcᷣam expoſitionẽ quã ponit męr̃ cñ ſubdit. ũ
Allegoꝛice pᷣcipit᷑ vt nõ putes eẽ crcaturã dei filin.qꝛ cũ multiplicit᷑ cõtingat errare circa filiũ.nõ ſolũ ſiẽ erra ſia
uit Arriꝰ.ſᷣ etiã ſicut errauit ſabelliꝰ.vẽ ꝙ nõ ſolũ illa hereſis ſᷣ etiã alie deberẽt phiberi. ¶ Itẽ fides trinita/ ſnrze
tis nõ erat tꝑe legis oibꝰ explicitꝗ.ſi &̊ oẽs tenebant᷑ ad oia mãdata decalogi.vẽ ꝙ nihil pᷣcipiebat᷑ qð ſpecta ni
ret ad aliquã pſonã derermare e Nde⸗ ſicut ꝑ pᷣmũ mãdatũ oꝛdinat᷑ bõ reſpectu ſũme maieſtatis que ap ſrt
pꝛopiat᷑ patri.ſic etiã ꝑ ſcᷣm oꝛdinat᷑ hõ reſpectu ſũme veritatis que appꝛopꝛiat᷑ filio.Oꝛdiatio ãt iſta atten ſi
dit in ipiꝰ veritatis ↄfeſſiõe ſine alicꝰ falſitatis admixtiõe.ita ꝙ nec ð ipᷣa falſũ credat᷑.nec ipᷣa ad oↄfirmãdũ W
falſum aſſumatur.vnde pꝛohibetur in mandato illo om lr̃alem ſenſum falſitas iuratõnis ꝑ nomen dei bᷣm N
ſpũalẽ vero ꝓbibetux falſitas erroꝛis circa fidẽ veritatis.Et his duobꝰmodis męfr in lr̃a exponit hm litterã
et m allegoꝛiam. a illud qd obẽ ꝙ periuriuzʒ eſt cõtra mandatum quintuz ſccunde tabule.ddim ꝙ duo D
eſt conſiderare in falſo teſtimonio ( Anum vicz ꝙ fit iniuria ſumme veritati q̃ in falſum teſtimonium

aduocatur ¶ Aliud ꝙ fit iniuria pꝛoximo qui ex falſo teſtimonio damnificat. Et ratiõe pꝛimi ꝓbibet᷑ ꝑiu/

s

vero pcipit᷑ vt nõ putes ereaturã eſſe xpᷣm dei filium. riũ in ſecũdo mãdato

Ro. viij. (qꝛ omnis creatura vanitati ſubiecia ẽ) ſʒ eq̃lẽ patri. pꝛime tabule. ratione
¶ Be pꝛime tabule tercio pꝛecepto. ſcdi in quinto manda
rciũ vero ẽ. AMemẽto vt dieʒ ſabbati ſanctifices. to ſcde. A illud qs

(Te

vbi ſm litterã pᷣcipit᷑ ſabbati obſeruantia. Allegoꝛice cbg vanu eillud dᷣ

4 531 *es fruſtra fit.ddin ꝙ ali⸗/
De4 W vero vt requiẽ et hica vicijs.et in futuro in dei cõtem quãdo eſt quid TPans
hr platiõe expectes ex ſpirituſancto.i.ex charitate et do/ quantum eſt de ſe ⁊ Z

no dei.nõ ꝙ ſpũ;ſſanctꝰſine pfe et filio hoc oꝑet᷑. Rcce pꝛopꝛia intetione. ali⸗
pit vtiq; eccleſia hoc donũ vt in ſpũſancto fiat remiſ// auãdo eſt alianic wa⸗
ſio peccatoꝝ. qu remiſſionẽ cũ trinitas faciat. ꝓpꝛie ααα4t Aue
Ro. viij. tamẽ ad ſpm̃ſanctũ dicit᷑ ꝑtinere.qꝛ ipe ẽ ſpũs adop/ mitur in vanũ qñ aſfir
tionis filioꝝ. Ipe ẽ patris et filij amoꝛ et connexio vel mitur ad confirmatio
UMUã commũitas.ideoq; iuſtiſicatio nr̃a et requies ei attri nẽ alicuius ſermonis

buit᷑ ſepiꝰ. hHec ſũt tria mãdata pꝛime tabule ad deuʒ fſalſi.et qui hboc mõ aſ-
ꝑtinentia.Et pꝛimũ quidẽ qð ẽ de vno deo colẽdo ꝑ⸗ ſ gec⸗ re
tinet ad patrẽ.in quo ẽ vnitas vł autoꝛitas. Scᷣʒ ad ud mancati. Qn ve⸗
hei cI 2 0 Hõ 1r BurOAs zo aſſumit᷑ ad confir⸗
Hre filiũ in quo eſt equalitas.Tercium ad ſpũmſanctũ in mationẽ alicuiꝰ veri.
dSdh quo eſt vtriuſq; cõitas. qᷓuis mo ille ſit ocio

ſus. tñ aſſumptio illa non ẽ vſq;quaq; in vanũ.qꝛ oꝛdinatur ad hoc vt quis adbibeat fidem verbo loquẽtis.
quã et ſi quis nõ aſſequat᷑ in altero.nõ tñ oino opat᷑ fruſtra. ſicut nec oꝛatoꝛ ſi g. compoſitos ⁊ oꝛdinatos ſer
mones nõ ſemꝑ ꝑſuadeat vcrũ.tñ frequẽs iuratio nõis dei vbi nulla eſt neceſſitas vel vtilitas expꝛeſſa.non
oino caret culpa. imo valde eſt repꝛebenſibilis. maxime in viris perfectis.ſicut melius patebit infra cum age
tur de iuramẽto et piurio vbi dariꝰ manifeſtat᷑ intelligẽtia huius ſecũdi mãdati Ad illud qd obẽ contra ſe
cundãa erpoſitionem. dom.ꝙ ſᷣm ꝙ ipᷣe męr̃ dicit expoñtio illa data ẽ ꝑ allegoꝛiã et cxpoſitionẽ quandã. Añ
et in excluſione illius erroꝛis ꝑ cõſequẽs intelligunt᷑ alij excludi.nec reſpicit omnẽ ſtatũ.ſ ſtatũ fidei manifeꝝ
ſtate et ꝓpalate. c ¶ Wemento vt diem ſabbati ſanctifices. vbi m l̃am pcipit᷑ ſabbati obſeꝛuãtia ⁊c. Cõ⸗ 6

tra hoc ſic obꝛ. Quia ſabbati obſeruãtia ẽ cerimonialis ſm ꝙ dẽ in Oſee.Dedi eis ſabbata mea vt ſint ſignũ
inter me et eos. vẽ ꝙ inter moꝛalia non debeat pᷣcipi ſabbati obſeruantia. ¶ Itẽ moꝛalia pᷣcepta ſemꝑ ma⸗-
ſaieluvii nẽt. H ſabbati obſeruatia eſt euãgelica. g̊ vẽ ſabbati obſeruãtia nõ debuit pᷣcipi inter mãdata moꝛalia. Si
en we dicis ꝙ obſeruãtia ſabbati cõmutata fuit in diem dñieum.Querit᷑ quare in alium diẽ mutata nõ fuit. Itẽ
ann ſi mutata eſt ſabbati obſeruatia in dñicꝗ.cũ iudei tenerẽt in ſabbato nõ ambulare.vx ꝙ peccãt qͥ in diebꝰ do
en minicis ambulãt. Juxta boc etia querit᷑ a quibus ceſſandũ ſit in diebus dñicis et ſolennibꝰ. Qucrit᷑ etiã p-/
i pter quid in illo madato mutat᷑ modꝰ loquẽdi et dicit᷑ memẽto magis qᷓ; in alio mandato cũ alia mandata
nn 4 ia bene debeant haberi in memoꝛia ſicut illud. ¶ Re. dm.q; in mãdato ſabbati erãt duo conſidetare. vł cek
ſationem ab opere ſeruili. vt homo deo libere vacarct et intederet. Aliud erat ibi conſiderare vicz ſignifica⸗
in i tionem diei et determinationẽ opeꝝ exterioꝝ a quibus erat ceſſandum. Quantum ad pꝛimũ mandatuz de
ſgent 6 ſabbato erat moꝛale.hoc em̃ omni temꝑe dñs requiſiuit vt homo ſibi habitaculũ coꝛdis pᷣparet.et eidem ali
e, quãdo vacarct. vt per dilectionẽ eidem adbereret. ct quatum ad boc non tm̃ erat moꝛale ſed etiã quodãmõ
SZ faciebat ad alioꝝ moꝛaliũ integrq impletionẽ. quia dum homo vacat ſibi et deo. melius cognoſcit quid agen
citidd dum et quid ẽ facdũ.et ꝓpterea iſti mandato ſpecialiter pᷣmittit᷑ memento. quia in eius memoꝛatione ce⸗
Vrmett tera memoꝛant᷑.Aliud vero ẽ ibi diei ſignificatio. et determinatio operis.et quãtũ ad hoc cerimoniale ẽ ⁊ fi
iſlin, gurale.ſignãs a quo ceſſandũ c.qm̃ ab oꝑe peccati.et quid credendu ⁊ expectãdũ vicʒ qͥes paſſionis xpᷣi in ſe
1auil pulcro.Et quãtũ ad hoc reponi habet inter cerimonialia.et hoc ẽ ratio qᷓre mandatũ illud frequeneius in le
deND ge expꝛimitur ꝙᷓ aliq alioꝝ.q ſᷣm diuerſas ſui cõditiões ſpectat ad diuerſa genera mãdatoꝝ. Umñ aliqñ no
S minat᷑ inter cerimonialia.⁊ aliqñ inter moꝛalia.et inquatum moꝛale ẽ manet in lege noua.inqᷓ;tum cerimo/
nplpun niale euacuata ẽ veritate adueniẽte. Añ obſeruãtia ſabbati euacuata eſt in lege noua.obſeruautia vero diei
nünni 4 dominice et aliaꝝ ſolennitatũ alia cauſa ẽ introducta. vicʒ in memoꝛiã beneficij redẽptionis.et in pᷣfiguratio
gcer ll, nẽ future reſurrectiõis.⁊ in amotionẽ erroꝛis.qꝛ ſm gentiles dies doninicꝰ pꝛimus ẽ.cũ pᷣncipio illiꝰdiei in/
. loric cipiat dñari pꝛincipalis planeta vt dicũt.ſ.ſol ꝓpter qð vocabãt eũñ diẽ ſolis.et expibebãt ei venerationeʒ.vt
gnrmin igit ille erroꝛ excluderet᷑.et reuerẽtia cultus ſoli deo exhiberet᷑.pfixa fuit dies domica in qua populꝰ xpianꝰ
untn⸗ vacaret cultui di. ⁊ pꝛeterinitteret negocia terrena q animã diſtrahũt ne deo intendat. Eñ illa oꝑa pꝛecipue 7
Min; 5 inbibent᷑ ab ipa eccleſia. et talia dicunt᷑ opera ſe cruilia. illa maxime in quibꝰ homo inhiat terrenis lucris. ⁊ q
S ſunt pᷣter neceſſitatẽ.p que anima maxie detinet᷑ circa hec inferioꝛa. ne ſe nec deũ ſuũ recolat. NHec tin huiuſ⸗
giigtn mõi opa ſeruilia ꝓhibent᷑ imo magis et diligentiꝰ opera carnalia. ſicut ebꝛietates. lites. et iurgia. qᷓ maxime
giie libertati ſpiritus repuguant.Et hoc eſt qdð dicit Aug.in li.ð decẽ coꝛdis. Sicit᷑ tibi vt ſpiritualiter obſerues
“ ſabbatum.non quomodo iudei obſeruant camali ocio.obſeruare em̃ volunt ad nugas atq; luxurias ſi uas.
nn NMeliꝰ em̃ faceret iudeꝰ in agro ſuo aliqd vtile.qᷓ ꝙ in theatris ſe eclitoboinſiſteret. t melige mine con in
a cel dic ſabbati lanã facerẽt.qᷓ tota die in neomenijs ſuis impudicc ſaltent. Hoc autem dicit non quia nõ ſit ceſ⸗
rf ſandum in diebus ſolennibꝰ a negocijs actuum exterioꝛum.ſed quia ipᷣiſ acerdotes et pꝛelati eccleſie. quoꝛi
egoln eſt buiuſmodi feſta indicere et veterminare quõ et qualiter ſit ceſſandũ ab extcriori oꝑe.magis debẽt reuq⸗
Sl YUYMUD
p

care ab bis ꝗᷓ maioꝛz We peeceptis ſecunde tabule.quoꝛum
peccandi pᷣbent occa⸗ quinq; bꝛeuiter exequi᷑. e “
ſionẽ. iñ ꝓpter vitã. ¶ In ſecũda vero tabula ſeptẽ erãt mãdata ad dilectios
qu de lepti ſala nẽ ꝓximi ꝑtinentia. Quoꝛũ pꝛimũ ad patrẽ carnalez Pꝛimũ pcep
e in ke vebet in referk. ſicut pꝛimũ pꝛime tabule ad patrẽ celeſtẽ. Qd tu ſcde table.
operibꝰ pietatis et mi eſt. honoꝛa patrẽ tuũ ⁊ matrẽ tuã vt ſis lõgeuus ſu⸗ d Exo xx.
ſericoꝛdie.qᷓ; negociſs per terrã.ſ.viuentiũ. Parẽtes vero ſic ſũt honoꝛãdi Q
inoꝛdinatis ⁊ laſciuis vt eis debita reuerẽtia exhibeatur.et neceſſaria mini⸗
intẽdere. ꝓpter qd in ſtrent᷑. Secũdũ eſt. Mõ occides.vbi ſᷣm lrf̃am actus e Scõom.
diebus illis vebent ee. homicidij ꝓhibet᷑. Scoõm ſpũm ⁊o etiã volũtas occi

eſias eeeare wvi dendi. Einde huic mandaro m litteram fit ſuperad⸗
recolere. verba pᷣdica/ ditio in euãgelio.qꝛ lra euãgelij expꝛimit᷑ qð legis lr̃a
tionis audire.et ſpna/ non expꝛimebatur. Euangelij littera expꝛimit intel⸗ 1

libus documẽtis ſeipos imbuere.et hocẽ deo ſubiacere.per hec patet reſponſio ad obiecta.et põt aliqlis in/
telligentia haberi de pꝛedicto mãdato. De ceſſatione vᷣo ſabbati et alioꝛũ cerimonialiũ aliquid babet᷑ in q̃r- A
8 to li. diſ.iij. ð ¶ Honoꝛa patrẽ tuam et matrẽ tuã. Hoc pᷣmũ pᷣceptũ ſecũde tabule ſic exponit mgr.patrem N
tuã ⁊ ma.tu.vt ſis longeuus ſuꝑ terrã.ſ.viuentiũ.et ſubiũgit modũ. Parẽtes ſic ſunt honoꝛãdi.vt eis debita S
reuerẽtia exbibeat᷑.et neceſſaria miniſtrent᷑¶ Cõtra hoc obẽ pꝛimo.qꝛ magis debent ſollicitari parentes circa
filiss qᷓ; ecõuerſo.g magis deberet patribꝰ imponi ꝙ filijs miniſtrarẽt qᷓ; ꝙ filij miniſtrẽt pentibus. Itẽ cũ
nõ tĩ obligemur ad miniſtrãdũ et benefaciẽdũ ꝑentibus ſᷣ etiã alijs hoibus.vẽ pᷣdictũ mãdatũ inſufficient

eſſe datum.cũ mentionẽ facit de ſolis parentibus. ¶ Itẽ cũ ꝑentibꝰ debeamꝰ honoꝛẽ et beneficia. ꝓpter qͥd 7
magis pᷣcipit᷑ eos honoꝛari qᷓ; beucfacere¶ Itẽ cum oibus mãdatis rñdeat beatitudo eterna.qrit᷑ quare bu .
ie mãdato ꝓmittit᷑ longeuitas vite.⁊ magis illi mãdato ꝙᷓᷓ alij. R.ddᷣm ꝙ in hboc mãdato pᷣcipit᷑ oꝛdinatio
hõis ad ꝓximũ ſuũ ſᷣm bñficẽtiã.Et qm̃ exbibitio bñficẽtie attẽdit᷑ ᷣm oꝛdinẽ charitatis.⁊ i oꝛdine charitai
poꝛes ſũt ꝑentes.bic ẽ ꝙ dñs ſimul volens inſinuare obligationẽ et charitatis oꝛdinem.potius expꝛeſſit de 3
parẽtibꝰ q; de alijs ꝓximis.nõie parẽtũ etiã alios ꝓximos volens intelligere.Alia ẽ ratio.qꝛ cum alijs per/ n

ſonis debeamus beneficẽtiã.pentibus nr̃is nõ tm̃ debemꝰ beneficẽtiã ſᷣ etiã hbonoꝛis reuerentiã. Ideo vt ſi
mul vtraq; in vnũ clauderet.maluit legiſlatoꝛ ꝑentes qᷓ; alios bõies expᷣmere.Tercia etiã rõ eſt aꝛ parentes
poſt generationẽ filioꝝ frequẽter ꝑueniũt ad ſeniũ et ad etatẽ decrepita. et maxime ꝓ illo tꝑe indigent foue/

ri et ſuſtẽtari. cũ alijs ſint graues et oneroſi.ideo ꝓpter ſeruandum charitatis oꝛdinẽ.et inſinuandã iuris ob 1
ligationẽ.et ꝓpteꝛ neceſſitatis indigẽtie releuationẽ.maluit ꝑentes expᷣmere qᷓ alios bõies.Et ꝑ hoc ptʒ re/
ſpõſio ad illud qdð obꝛ de filijs. Illð em̃ ñ opoꝛtuit expꝛeſſe explicari.qꝛ hõies ad h̊ ꝑ naturã ſũt ſatis pꝛoni. N

Et ſimiliter ptʒ rñſio ad illud de alijs ꝓximis.Ad illud ſiir qd obꝛ de verbo honoꝛãdi.Ad illud qð querit᷑ qᷓ
re huic mãdato ſpẽaliter ꝓmittit᷑ longeuitas vite.dð.q; in iſto mãdato pᷣcipit᷑ opꝰ pietatis.de ꝗ diẽ apls.j.
Thi.iiij. O ꝓmiſſionẽ eſt habẽs vite que nũc eſt ⁊ future. Añ poplo carnali ꝓmittebat᷑ vita pnᷣs.ſpiritua/
li non tm̃ pñs ſ̃ etiã futura.Et ſi queras q̃re magis pictati ꝓmittit᷑ qᷓ; alij.dðm ꝙ boc ẽ ꝓpt᷑ ↄmẽdationẽ ip/
ſius mie.in cuiꝰ actu maxime meret᷑ hõ dei miaʒ et gratiã.Et magis ꝓmittit᷑ vita qᷓ; aliud donũ. ꝓpter boc
ꝙ illa eſt que maxime amat᷑.et vt bomo cxpectãs longeuitatem vite nõ abhoꝛreat longã vitã parentũ. Alia
etiaʒ rõ pot reddi de iſta ꝓmiſſiõe.qꝛ iudei maxime ꝓni erãt ad ydolatriã ⁊ auariciã ꝗᷓ eſt quedã ydolatria.
ideo illi pᷣcepto qð ẽ de ydolatria ſubiũgit᷑ cõmiatio.et illi pᷣcepto qdð ẽ de beneficẽtia q eſt cõtra auariciã ſb/
iungitur ꝓmiſſio.vt ꝑ cõminationẽ retraherent᷑ a malo.et ꝑ ꝓmiſſionẽ attraberent᷑ ad bonũ. Poſſet etiam
dici ꝙ cõminatio poſita circa pᷣmũ pꝛeceptum pꝛime tabule refertur ad alia.ſimiliter et ꝓmiſſio circa pꝛimũ
10 pꝛeceptum ſecunde.⁊ ideo non opoꝛtuit iterare e ¶ Mon occides. In erxpᷣſſione buiꝰ ſecundi mãdati ſe/
cũde tabule ꝓhibet᷑ ̃m lr̃aʒ actꝰ homicidij.ſm ſpm̃ volũtas occidẽdi.⁊c. Obꝛ cõtra hoc.qꝛ peioꝛ eſt volũ/
tas occidẽdi qᷓ; volũtas mechdi.ᷣ volũtas mechãdi nõ ſolũmõ ꝓhibetur ſᷣm ſpũm imo etiã ßm lrazʒ. ergo
pari rõe et volũtas occidẽdi.l Itẽ Exo.xxij. Maleficos nõ patiaris viuere. In quo mãdato pᷣqpitur inter
fectio. vẽ ꝙ, repugnãtia ſit int᷑ mãdatũ moꝛale et iudiciale.¶ Itẽ cũ ꝓbibet᷑ occiſio.aut intelligit᷑ generalit᷑
de quolibʒz viuo.aut intelligit᷑ ſpãlit᷑ de ꝓximo.Si generalit᷑ de quolibʒ viuo. peccat qͥ occidit muſcã et pe
diculũ.qdð abſurdũ eſt et erroneũ.Si ſpaliter de ꝓximo. nõ vr peccare qͥ occidit ſeipᷣm.vel qͥ occidit boues

alienũ. Eſt igit᷑ qõ qͥd in boc mãdato pꝓhibeat᷑. Et quid etiã buic mãdato in euãgelio ſupaddat᷑(¶ N.ddðm ꝙ M
dupliciter ẽ loqui de intelligẽtia huiꝰ mãdati.vicʒ ſᷣm intellectũ legiſlatoꝛis.vlł ſm intellectũ carnalis popli. dſ
Si ſm intellectũ legiſiato:is.ſic vtiq; ꝓhibet᷑ homicidiũ exteriꝰ.et volũtas deliberatiua oꝛdinata ad ledẽdũ tpe
ꝓximũ ex iracundia. Añ ꝓbibet᷑ ira cũ cõſenſu deliberatiuo in aio.et cũ expꝛeſſiõe exteriꝰ in vᷣbo et ſigno. et nuen
cũ ppetratiõe in facto. Si vo intelligatur ᷣm intellectũ carnalis popli qͥ ſolũ reputabat illud pbiberi ꝓ quo nge⸗
inferebat᷑ pena ab ipᷣa lege.ſic intelligebat᷑ pbiberi ꝓgreſſus ad opus homicidij.Et hũc intellectũ dicit mgr ſin⸗
lr̃alem.nõ qꝛ intellectꝰ aliꝰ nõ eẽt pncipali rõe fertis legẽ.ſᷣ qꝛ claudebat᷑ ibi implicite.Et qm illiꝰ explica/ mi
tio facta eſt in lege euãgelij.ideo dicit mgr ſuꝑadditionẽ illi mãdato eſſe factã.non qꝛ nouũ aliquid pcipiat᷑. wal
ſed quia intellectus pꝛedicti mandati explicatur.dum non tm̃ datur intelligi in pꝛedicto mandato phiberi un
perpetrationem homicidij in opere.ſed etiam offenſam in coꝛde.oſtenſionem in ſigno.et expꝛeſſioneʒ in ver ttu
bo.pꝛopter qð tria dicit.Qui iraſcitur fratri ſuo reus erit iudicio. Qui autem dixerit racha reus erit con/ n
cilio. Qui autem dixerit fatue. ibi eſt expꝛeſſio verbi. reus erit gehenne ignis. Abi dat intelligere tri⸗ l

plicem gradũ peccati iracundie. pꝛecedentis bomicidij conſũmationẽ. Et ꝑ hoc patʒ rũſio ad pᷣmũ obiecti..

lsi
atni nagt:
maqt n
o ahſt e
8Keuen
ngonnsei
cüitgnd

ügune

“SI
uuſe

riginen
i

= —
= =
—

ligentiã ſpũalem. id ẽ quã ſpũales habeẽt. et jm quaʒ
ſpũaliter viuit᷑.litera legis ſenſũ carnalẽ.i.quẽ carna

Terciũü. f additio.Terciũ ẽfnõ mechaberis.i.ne cuilibet miſcea
ris.excepto federe matrimonij.a ꝑte em̃ totũ intelligi
tur. Nõie g̊ mechie oĩs concubitꝰ illicitꝰ.illoꝝ quoq;
Quartum. mẽbꝛoxꝝ nõ legittimꝰvſus ꝓhibitꝰ dʒ intelligi.uar

g tũ eſt. Non furtũ facies.vbi ſacrilegiũ et rapina oĩs
ꝓhibet᷑. Mõ em̃ rapinã ꝑmiſit qui furtũ ꝓhibuit ſed
furti nõie bene intelligi voluit oẽm illicitã vſurpatio/

Sacrilegiũ tri· nẽ rei aliene. Sacrilegiũ tribꝰ modis cõmittit᷑.qñ.ſ.
bꝰ modis com vel ſacꝝ de ſacro.vel nõ ſacrum de ſacro.vel ſacrũ de
mictitu. nõ ſacro aufert᷑. Sacrũ vero dicit᷑ qͥcquid mancipatũ
ecent lo. eccdeſia vlres ee Mie vſu⸗/
Joere raæa ꝓpibet᷑ que ſub rapina cõtiet᷑. Vñ hiero. Vſuras
Jero lepa. aͤrete vel fraudare aut rapere nihil intereſt. Comoda
ꝗ”Mä fratri tuo et accipe qð dediſti.⁊ nihil ſuꝑfluũ queras.
qꝛ ſupabundãtia in vſura cõputat᷑. Eſt em vſura vt
ait Aug.cũ quis plus exigit in iniuria vel qlibet re qᷓ
Jero. ſuper acceperit. ꝓtẽ hiero. DPutãt aliq vſurꝗ tm̃ eẽ in pecu/⸗
Zzechielẽ. nia. ſed iĩtelligãt vſurã vocari ſuꝑabũdãtiã.ſ.qcquid
eſt. ſi ab eo qð dederit plꝰ eſt.vt ſi in hieme decẽ modi
Aſraelite an os debemꝰ.⁊ in meſſe.xv.rf̃cipiamꝰ. Si vxo querit᷑ de
furtũ fecerunt. filijs iſrael qͥ dño iubẽte ab egyptijs mutuauerũt va/
ſa aurea et argentea ⁊ veſtes pᷣcioſas et aſpoꝛtaueft.
vtrũ furtũ cõmiſerint.dicimꝰ eos qui vt parerẽt deo
iubẽte illud fecerũt nõ feciſſe furtũ.nec oino peccaſſe.
Augu.ſuper Vñ Aug. Iſraelite nõ furtũ fecerũt.ſed ðᷣo iubẽte mi
plal. niſteriũ pbuerũt.hoc em̃ de iuſſit qͥ legeʒ dedit.ſicut

miniſter iuſticie ſine peccato occidit quẽ lex pᷣcipit oc/⸗
cicdi. Sʒ ſi id ſpõte faciat.homicida c.etiam ſi eũ occi/
dat quẽ ſcit a iudice occidendũ. Infirmi auũt qͥ ex cu/
piditate egyptios deceperũt magis ꝑꝓmiſſi ſũt hoc fa⸗
cere illis qͥ iure talia paſſi ſunt q; iuſſ. Hic opponit᷑
ꝙ etiã boni in iſto opere peccauerũt.qꝛ naturalẽ legẽ
cui concoꝛdat euangelium et lex moꝛalis pceptionis

. 7

tranſgreſſi ſunt. QAue eſt. Quod tibi non vis.alij ne

feceris. Quam veritas ſcripſit in coꝛde hominis. et

quia non legebat in coꝛde.iterauit in tabulis. vt vo/
ce foꝛinſecus admota rediret ad coꝛ.et ibi inueniret
quod extra legeret. Hanc ergo illi pꝛeuaricari viden
tur in illo facto alijs facientes quod nolebãt ſibi fieri

Mat. x. Qui viderit mulierem ad cõcupiſcendã eã dicit glo. ibi omis libido carna
veo intelligitur ꝓhiberi. Cum igit᷑ boc fiat per omne pecatum. videt᷑ ꝙ

ergo ꝙ iſto mandato babito cetera ſupfluant¶ R

les habẽt.⁊ ſᷣm quẽ carnaliter viuit᷑.cui facta ẽ ſuper⸗

XXVII.

(Ad illud vo qð obẽ

q ꝑ iudiciale pᷣcipit in
terficere maleficos.di
cẽdũ ꝙ nulla ẽ ibi con
tꝛadictio.qꝛ in vno ꝓ
hibet᷑ b omicidiũ ino
centis et iuſti.in alio
pᷣcipit᷑ occiſio malefi/
ci. In vno etiã ꝓphibe
tur homicidiũ ex pꝛo⸗

pꝛia auẽte.i alio iniũ/

gitur ex aucte legis.et
iſta duo nõ habẽt op/
poſitionẽ nec rĩpugnã
tiã.¶ Ad illud qdð qͥri
tur cuius occiſio ꝓbi
bet. ibi/ Odm ꝙ ꝓbi
bet᷑ ibi occiſio viuen/
tis in rõnali.ſiue ſui ſi

ue alteriꝰ. Uñ qui ſe⸗
ipᷣm interficit facit cõ

tra mãdatũ pᷣdictum.
vñ nimis extendũt he
retici pᷣdictũ mãdatũ

ad vitã cuiuflibet aiał

bꝛuti. Illa em̃ licet oc
cidere eo ꝙ data ſüt
WH i aſe⸗ vt ſub
ſidiũ tꝑale ᷣm ꝙ dici/
tur. ix. Gen. FMõ
mechaberis.i.nõ cuili

bet miſcearis excepto

federe matrimoij. VUr
