ieiunet tres quadrageſimas. Mec eſt ſimile de furto.
qꝛ furtũ nõ eſt ita malũ niſi ꝓpter rerum appꝛopꝛia⸗
tionẽ. Extrema aũt neceſſitas omnia facit comunia.
nulla auteʒ neceſſitas tollit ꝑiurij defoꝛmitatẽ. eo q;
nulla neceſſitate licitũ ſit nomẽ dei inuanũ inuocare.
⁊ita non eſt ſiłe binc ⁊ inde. De obligatõne aũt iura⸗
mẽti coacti infra determiabit᷑ ſatis plane.
— ¶ ueſtio. iii.
¶ Atrum omne ꝑiuriũ ſit moꝛtale peccatũ: Et ſie
videt᷑. Aug.in quodam ſermone de iuramẽto.Falſa
iuratio eſt ꝑnicioſa. vera ꝑiculoſa.nulla ſecura.ſᷣ q
eſt ꝑnicioſum eſt moꝛtale peccatuʒ. Cum ergo omne
ꝑiuriũ ſit falſa iuratio.ergo ꝑiuriũ eſt moꝛtale pecca/
tum. ¶ Itẽ qdð directe eſt contra mandatũ ⁊ ꝓhibi⸗
tionẽ eſt peccatũ moꝛtale.ſed ꝑiuriũ directe eſt cõtra
ꝓbibitionem ſecũde tabule ⁊ pꝛime.ergo videtur q;

17

18

19

20

ſempꝑ ſit moꝛtale peccatũ. in vtraq; em̃ ꝓbibet᷑ ꝑRiu-/

rium.
tum.ſed omnis ꝑiurans cõtemnit ipſam ſummã ve/
ritatem dum ipᷣam adducit in teſtimoniũñ falſi.ergo
om̃e ꝑiuriũ eſt peccatũ moꝛtale. ¶ Item mendaciũ

de ſe quãdo ſerioſum eſt peccatũ graue eſt.cũ iura⸗

mentũ ſuꝑadditum trahat ipſum mendaciũ iĩ aliud

genus. videt᷑ ꝙ qualecũq; mendaciũ per iuramentũ

ſupadditũ fiat moꝛtale peccatũ.¶ Sed cõtra. Sicut
cotingit aliquẽ iocoſe mentiri.ſic etiã cõtingit aliquẽ
iurare falſum. ſed qdð ioco fit non fit ↄtemptu.ſi ergo
aliquod ꝑiurium poteſt eſſe iocoſum.non videtur ꝙ;

Mm

Item cõtemptus iutroducit moꝛtale pecca.

ulmhe piuriũ ſit moꝛtale peccatũ. ¶ Itez ſieut eſt ali⸗/
quod mendaciũ qdð nulli obeſt ⁊ alicui ꝓdeſt. ita põt
eſſe aliqd ꝑiuriũ.ſed tale pꝑiuriũ magis pcedit ex pie/
tate qᷓᷓ ex libidine.cũ ergo libido ſit radix omnis pec/

cati moꝛtalis. videt᷑ ꝙ nõ omne ꝑiuriũ neceſſario ſit

moꝛtale peccatũ. ¶ Itẽ ſicut cõtingit aliquẽ imme⸗/
itate loqui falſum. ita cõtingit aliquẽ impᷣmeditate

iurare falſum. ſed peccatũ non eſt moꝛtale niſi fiat ex

deliberatiõe ⁊ cõſenſu. ergo nõ omne ꝑiuriũ eſt moꝛ/
tale peccatũ. ¶ Itẽ ſicut aſſumere nomẽ dei ſuꝑflue
repugnat mãdato decalogi.ita etiã aſſumere inuanũ.

ſcd nõ ſemꝑ cũ quis aſſumit nomẽ dei inuanũ peccat

moꝛtaliter.vt patet de his qui iurãt pᷣter neceſſitatẽ.g

vigcet᷑ ſimilit᷑ ꝙ non ſemꝑ moꝛtaliter peccet qui aſſu/
mit nomẽ

„5„

ſupꝑflue.ergo nõ omne ꝑiuriũ eſt moꝛta
le peccatũ. ¶ R ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notan/
dum.q ꝑiuriũ duo dicit.videlicʒ iurationẽ ⁊ inoꝛdi⸗

nationẽ. Eſt igit᷑ piuriũ iuramentũ indebitũ ⁊ inoꝛdi

natũ. Juratio aũt triplex eſt.Quedã eſt deliberata et

ſolẽnixata. ſ.qñ teſtes iurãt ſupꝛa ſancta dei euãgelia
in iudicis pñtia. Quedã eſt deliberata ſed nõ ſolẽni/

ʒata.qñ quis in occulto iurat aliquid ex deliberatiõe.
intendẽs illud ꝑ diuine ritatis teſtimoniũ ↄfirma⸗/
re.Quedã aũt cſt nec deliberata nec ſolẽniʒata. ſicut
qñ quis iurat in cõi ſermone nõ attendẽs quẽ inuo/
cat ⁊ ad quid ſed ex quadã conſuetudine.Et ſᷣm hoc
piuriũ põt cõmitti triplicitẽr. Mam ſi cõmittat᷑ circa
iurationẽ deliberatã ⁊ ſolẽniʒatã. ſic eſt graue pecca/

tũ ⁊ enoꝛmc.ita ꝙ reddit hoĩem infamẽ.Si vᷣo cõmit

22

23 catü cſt. ud ad obijcit ꝙ omne giu
cte repugnat diuine ꝓhibitioni.dicendũ ꝙ illud non

tat᷑ circa iurationẽ nõ ſolẽniʒatam nec deliberatã. ſic
nõ eſt pcccatũ moꝛtale ſᷣ veniale. ꝓpter hoc ꝙ lingua
in lubꝛico poſita eſt. Si vᷣo cõmittat᷑ circa iurationeʒ
deliberatã.lic nõ ſolẽnizatã.tũc diſtinguẽdũ ẽ.qꝛ aut
deliberat de dicto ⁊ de iuramẽto.vtrũ videlicʒ dictuʒ
ſit verũ.⁊ vtrũ ſit iuramẽto cõfirmandũ.⁊ tũc ſi ꝑiu
rat moꝛtaliter peccat.Aut deliberat de dicto tm̃.vtrũ
ſit verũ.nõ tamẽ de iuramẽto ſupaddito.⁊ tũc poteſt
eſſe veniale peccatũ. Aalde tñ eſt cauendũ.qꝛ venia/
le illud piculoſum eſt.⁊ multũ appꝛopinquat ad moꝛ
tale pctĩ.Concedendũ eſt igit᷑ ꝙ nõ omne ꝑiuriũ eſt
moꝛtale peccatũ.ſicut illud qd nõ eſt deliberatũ.Con
cedende ſunt ⁊ rõnes que hoc oſtẽdunt.licʒ alique ex
eis nõ neceſſario cogãt. ¶ Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ in
contrariũ ꝙ falſa iuratio ẽ ꝑnicioſa.dicendũ ꝙ; Aug.
intelligit nõ generaliter de omni.ſ.iuratiõe.ſed de illa
que fit cũ liberatiõe.⁊ de illa verũ eſt ꝙ moꝛtale pec
d illud qð obijcit᷑ ꝙ omne piuriũ dire/

eſt verũ de quolibet. ſed de illo ſolũ qð fit cum plena
deliberatiõe ⁊ cõſenſu.Sed ſi tu obijcias ꝙ ois actus
foꝛnicationis ⁊ adulterij repugnat illi pꝛecepto.non
mechaberis. ⁊ ideo eſt pctm̃ moꝛtale. Dicendũ ꝙ nõ

eſt ſimile de verbo qð facile euolat.⁊ de ꝑpetratione
peccati carnalis. qm̃ actus ille ſemꝑ debet ſubiacere
impio rõnis. Unde nunq; conſummat᷑ opus carnis.

qn homo reputet᷑ ↄſenſiſſe pleno cõſenſu. JBo maꝗ

24 generalit᷑ repugt ꝓbibitiõi q́; actꝰ ꝑiurij. ¶ Ad illud

temnit. qꝛ potiꝰ eſt ibi debita bonoꝛis iſk qe
ctis negligẽtia q; illatio cötumelie. Sed ſi ex

qð obijcit ꝙ in omni ꝑiurio ẽ cõtemptus ſumme ve⸗
ritatis.dicendũ ꝙ qñ aliquis iurat ex quadã cõſuetu
dine vel ioco.nõ deliberàs de excellentia veritatis in
teſtimoniũ inuocate.⁊ ſi aliquo mõ poſſit dici cõtem-
nere.qꝛ nõ adeo venerat᷑ ſicut debet camẽ pꝛie nõ cõ

ibers

tione hoe faecret. abſq; dubio tunc grauiter peccaret:

illud qð obijcit᷑ ꝙ iuramentũ trahit mẽdaciũ

ad aliud genus. dicendũ ꝙ illud eſt verũ qñ iuramẽ⸗

tũ addit᷑ cũ deliberatiõe ipi mendacio.tunc em̃ habet

plenã rõnem iuramẽti.⁊ trabit in aliud gen? peccati.
Oñ vo pᷣter deliberationẽ addit᷑ tunc quedã ẽ circiõj.
ſtantia aggrauãs. nõ neceſſario trabens in gen? moꝛ
talis peccati. ꝓ eo ꝙ iuramentũ illud ſupadditũ non

introducit plenũ veritatis cõtemptũ. nec eſt ipiꝰ ve⸗
ritatis deſtructiuũ. lic aliquo mõ diſponat ad veri⸗
tatis contrariũ.qꝛ cõſuetudo frequẽter parit libidinẽ
⁊ cõtemptũ.ideo valde cauendũ eſt piurium.⁊⸗ pter
incertitudinẽ ſermonis frequẽter ꝑiuriũ iuramento

cõiungit᷑.hinc eſt ꝙ ipᷣm iuramentũ in xpᷣianis viris

T— ämaxime ꝑfectis debet eſſe valde rarũ.pᷣm conſilium
Eccli.xxiij.qui dicit. Jurationi nõ aſſueſcat os tuuʒ.
ſunt em̃ multi caſus in illa.

Onſequẽter querit᷑ de foꝛma iurandi.Et cir⸗

ca boc querunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vtrũ li/
ceat iurare ꝑ deũ. Secũdo vtrum ꝑ aliquod
creatum.Tercio vtrũ liceat reciꝑe iuramentũ ab ido
latris factũ.
( Queſtio.ſ.
¶Atrã licitũ ſit ſit iurare ꝑ den: Et ꝙ ſit ſimpliciter
illicitũ videt. Omne illud qð eſt ꝓhibitũ eſt malũ et
illicitũ. ſed iurare ꝑ deũ eſt ꝓhi bitũ.qꝛ dicit᷑ Matb.

v. Molite iurare oino. Similiter Jacobi.v. Ante oia

fratres mei nolite iurare.ergo iurare ꝑ deũ eſt maluʒ
⁊illicitũ.(¶ Itẽ omnis actꝰ qͥ eſt ꝑnicioſus vel picu⸗
loſus eſt de ſe malus ⁊ illicitus.ſ̃ iuratio ꝑ deũ facta
bm ꝙ dicit Aug.in quodã ſermone. aut eſt ꝑnicioſa.
aut ꝑiculoſa.⁊ nulla ſecura.ergo ⁊c. ¶ Itẽ om̃e illud
q ſibi relictũ eſt malũ ſimpliciter loquẽdo.iudican/
dum eſt malũ ⁊ illicitũ.ſed iurare ꝑ deũ ſine cauſa eſt
malũ ⁊ illicitũ.ergo ſimplicit᷑ loquẽdo illicitũ ẽ ⁊ ma/
lum iurare ꝑ deũ. ¶ Itẽ ois actus cuiscõſuetudo eſt
mala.eſt de ſe malus ⁊ illicitꝰ.ſed cõſuetudo iurandi
per deũ eſt mala ⁊ repꝛobanda. ergo iurare per deuʒ
eſt malũ ⁊ illicitũ. Be ↄtra.Augꝰ.in ſermone de
verbis apli/Si ꝑccatũ eſſet iuratio.nõ diceret᷑ i lege.
Redde dño iuramẽta tua.ſed dño reddimꝰ iuramẽ/
ta qñ iuramꝰ ꝑ dñm.Cum hoc ſit in lege cõceſſum.
videt᷑ ꝙ iurare ꝑ deũ nõ ſit illicitũ.¶ Itẽ nullꝰ actus
qui habet exemplar in deo eſt malꝰ ⁊ illicitꝰ.ſed iura
tio ꝑ deũ habet exemplar in ipᷣo deo.qm̃ ipᷣe deus iu/
rat ꝑ ſemetipᷣm ſᷣm ꝙ dicit aplus Hebꝛe.vj.Et in pẽ
Jurauit dñs ⁊c̃.Et Geñ.xxij. Der memetipᷣm iura/
ui ⁊c.ergo iurare ꝑ deũ nõ eſt illicitũ. ¶ Iteʒz nullus
actus in quo exbibet᷑ honoꝛ ⁊ reuerentia ipſi deo eſt
illicitus.ſed cũ iuramꝰ per deũ expibemꝰ hbonoꝛem ⁊
reuerentiã ipſi deoæergo ⁊c. Minoꝛ pꝛobat᷑ per glo.
Math.v.Hoc ꝑ qð iurat qlibet h̊ vnerat᷑.boc amat.
hoc timet.ideo ꝓbibet᷑ ꝙ nõ iuret᷑ niſi ꝑ deũ. ee
omnis actus tranſiens ſuꝑ materiã debitam eſt bo⸗
nus ⁊ licitus.ſed iurare per deum eſt actus tranſiens
ſuper materiã debitam.quia hoc eſt inuocare diuinã
veritatẽ in teſtimoniũ. ergo iurare per deum eſt bo/
num ⁊ licitũ.¶ Item omnc illud quod facit ad cõfir
mationẽ veritatis.⁊ ad confutationẽ falſitatis ⁊ do/
loſitatis eſt bonum ⁊ licitum. ſed iuratio per deũ eſt
huiuſmodi.quia per teſtes ⁊ iurationẽ boni expiant᷑
etiã mali cõöuincunt᷑ ⁊ puniunt᷑.ergo iuratio ꝑ deum

eſt bona ⁊ licita. Juxta hoc querit᷑vtrum iuramen/

tum bouß ⁊ licitum ſit appetengũ. Et ſic vlgetur.

t. 2*

cſt
ſc⸗
ter
i

.
ee eS= S

5

11

*“ e

6
ernre
Dr,A
»„ 1
E,
„
ſe⸗ 1 4 3
1
e
6* ie
4N
ari
„ 1
,AN
„,
1
1iſee
Sõ
Ae
,ſed
“
7,
*
184 GE
„ G
4 7
.

qꝛ toͤteſt eſte meritoꝛiũ. Et ſi ſic. quent quare iuramẽ

26 tum fuit a dño ꝓhibitũ magis qᷓ; aliud bonuʒ.¶ Reꝰ

ad pꝛedictoꝛũ intelligentiaʒ eſt notandum ꝙ aliqui
dicere wluerũt.qꝙ omne iuramẽtũ eſt illicitũ.nõ ſolũ
ꝑ creaturã.ſed etiã ꝑ ipᷣm deũ.⁊ hoc fuit ⁊ eſt poſitio
bereticoꝝ manicheoꝝ.qui ſui erroꝛis occaſionẽ ſum/

pſerunt ex xrbo dñi Math.v.⁊ ex eo qd dẽ Jaco.v.

Oð quidẽ verbũ male intellexerũt duplicit᷑. Pꝛimo
e crediderũt ꝙ dñs ipᷣm iuramentũ ꝓhibẽt tanqᷓ; de
emalũ. Secũdo qꝛ intellexerũt ꝑ hoc qð dicit᷑. non
iurabis oino.qꝙ; dñs omne iuramẽtũ phiberet.Et in
pᷣmo errauerunt.quoniã ſi lex euãgelica non ꝓbibet
niſi qd malũ eſt de ſe iurare autẽ ꝑ deum ⁊ adducere
ipᷣam veritatẽ in teſtimoniũ.nec eſt cõtra rationẽ re/
ctam.nec cõtra cõſuetudinẽ bonam.nec cõtra legem
dei. inaxime cũ lex diuina dicat. Redde dño iuramẽ/
ta tua.quaʒ legem ipᷣi impij manichei dicunt a malo

deo eſſe latã.in eo ꝙ nõ intclligebãt dñõm mendaciu,ʒ

ꝓhibere. Per ſe errabãt.quia credebãt pᷣcepta euan/
gelij repugnare pᷣceptis legis veteris.repugnare etiã
rõni recte ⁊ moꝛibus bonis. VUndc ⁊ ipſoꝛũ erroꝛem
elidens Augꝰ.dicit ꝙ iuramentũ non fuit ꝓhibitum
ꝓpter ſe ſed pꝛopter vitandũ ꝑiurium. Ait em̃ ſic ad
publicolã.Dictũ eſt in nouo teſtamẽto ne oino iure/
mus.qð mihi ꝓpterea dictũ videt᷑.nõ ꝙ iurare ſit pꝑec
catũ.ſed qꝛ piurare eſt imane peccatũ.a quo nos lon
ge eſſe voluit.qͥ ne oino iuraremꝰ cõmonuit. In alio
etiã errabant.qꝛ credebant iurationẽ vniuerſalit᷑ eſſe
ꝓhibitaʒ.⁊ iſte erroꝛ venit ex manifeſta ignoꝛãtia.qꝛ
neſcierũt intelligerc ꝙ aliũ ſenſum facit negatio pᷣpo⸗
ſita ſigno vniuerſali.aliũ ſenſũ facit poſtpoſita. Pꝛe/
poſita em̃ facit equipollere pticulari negatiue. poſt/
poſita ſuo ↄtrario. Ande differt dicere.nõ ois homo
currit.⁊ ois homo nõ currit. Dominus aũt nõ dixit.
Oino nõ iurabis.ſed nõ iurabis oino. AUnde nõ pꝛo⸗
bibuit omnẽ iurationẽ.ſed ꝓhibuit q nõ eſſet oĩ mo/
do ⁊ ſine omni cauſa iurãdũ. Et ideo iſto erroꝛe abie
cto tanqꝗᷓᷓ irrõnali ⁊ ꝑnicioſo.concedendũ eſt ꝙ licitũ
eſt iurare ꝑ deũ.⁊ hoc cõiter tenet vniuerſitas fideliũ
Quia tñ non ſic eſt licitũ qͥn aliquo modo poſſit eſſe

27 illicitũ. dubiũ eſt inter doctoꝛes.vtruzʒ iurare ꝑ deum

dicat actũ bonũ in genere.aut actum indifferentẽ.Et
aliquibꝰ viſum fuit ꝙ iurare ꝑ deñ eſt actus bonꝰ in
genere.rõne tamẽ ꝓnitatis ipᷣius iurantis malus eſt
occaſionẽ. dicũt em̃ illũ actũ eſſe bonũ in genere.p
co ꝙ actus tranſit ſuꝑ materiã debitã.qꝛ inuocare in
teſtimoniũ recte tranſit ſuꝑ ipᷣ̃am veritatẽ. Alijs aũt
videt᷑ ꝙ iurare ꝑ deũ de ſe ſit indifferẽs.qꝛ diuina ve⸗
ritas põt inuocari pꝑ iuramentũ in teſtimoniũ verita
tis ⁊ in teſtimoniũ falſitatis.⁊ vnũ eſt honũ ⁊ alterũ
malũ.qꝛ in vno fit reuerentia.in altero iniuria. AUnd
nota q quidã ſunt actus qui ꝑtinent ad diuinũ cul/
tum.vt laudare deũ.⁊ iſti ſunt honi ꝑ ſe ⁊ ?m ſe.Qui/
dam vo ſunt actus qͥ ſunt ad oppoſitũ.⁊ iſti ſunt per
ſe mali.vt blaſphemare deũ. Quidã aũt ſunt medio
mõ.ſicut actus iurãdi.qui ſi fiat reuerẽter eſt ad cul/
tum dei.ſi fiat irreuerenter eſt ad oppoſitũ. Ideo di/
cunt ꝙ iurare ꝑ deũ licitũ eſt ſicut indifferẽs qð põt
fieri bene ⁊ male.Et qꝛ indifferens diuerſis ex cauſis
poteſt eſſe occaſio cadendi in malũ ⁊ vitandi maluʒz.
binc eſt ꝙ dñs aliqñ mouet ⁊ inducit homies ad iu/

randũ ꝑ deũ.aliquãdo retrahit. In veteri lege indu/

cebat ad iurandũ ꝑ deuʒ. vt ꝑ boc reuocarent᷑ a iura
mento igoloꝛũ cum dicebat. Reqde dño iuramenta

S

t na. In noua lege retrabit vt oſtendat piuriũ eſſefu-

giendũ.⁊ ꝓ tanto iuxta bunc modũ dicendi ſatis ra-
tionabiliter videt᷑ ꝙ iurare ꝑ deum ſit licitum tanq;
indifferens. Siue aũt ſit indifferẽs.ſiue bonũ in gene

re.qꝛ vtrũq; põt dici ſatis ꝓbabiliter. boc ꝓ certo te/
nendũ eſt. ꝙ licitũ eſt per deũ iurare. ⁊ cõcedende ſũt

ratiões hoc oſtẽdentes.¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ in
contrariũ ꝙ actus iſte eſt phibitus.dicenduʒ ꝙ non
ꝓbibet᷑ actus iſte qꝛ malꝰ eſt. ſed qꝛ occaſio eſt mali.
nec etiã ꝓhibet᷑ vniucrſaliter.ſed ꝓhibet᷑ vt qͥs non
iuret irreuerẽter. Et hoc impoꝛtat ipᷣius verbi ſenten
tia m q explanatũ eſt ſupꝛa. 723 illud qd obijcit᷑
q; iurare ꝑ deum vel eſt ꝑnicioſum vel piculoſum.di
cendũ ꝙ ꝑiculoſum dicit᷑ aliquid dupliciter. Aut qꝛ
ꝑiculi cauſa.aut qꝛ ꝑiculi occaſio. Jurare autẽ ꝑ deũ
dicit᷑ ꝑiculoſum eſſe.nõ qꝛ cauſa ꝑiculi.poteſt em̃ eſſe
meritoꝛiũ ⁊ bonũ.ſed qꝛ occaſio ꝑiculi in eo qui non
diligẽter obſeruat qualiter iurat. ¶ Ad illud quod
obijcit᷑ ꝙ omne illud qð ſibi relictũ eſt malũ de ſe.iu/
dicandũ eſt malũ ⁊ illicitum.dicendũ q; duplicit᷑ con
tingit intelligere actũ iurãdi ꝑ deũ ſibi relinqui. Aut
cõſiderando iuramentũ in ſe.⁊ ſic nõ eſt malũ.ſed vł
eſt indifferẽs vel bonũ in genere. Aut ſᷣm ꝙ fit i ope
pᷣter cauſam ⁊ neceſſitatẽ.⁊ ſic malũ eſt.ꝓ eo ꝙ eſt ibi
pᷣuatio finis debiti ⁊ pᷣuatio reuerentie.ex hoc q ali/
quis pᷣter cauſam ⁊ neceſſitatẽ diuinã veritatẽ aſſu/
mit in teſtem. Herũtamẽ ex hoc nõ poteſt cõcludi q;
iurare ꝑ deum ſimpliciter ſit malũ.Sicut em̃ non ſe/
quit᷑ loqui ſine cauſa ⁊ vtilitate eſt malũ. ergo loqui
eſt malũ.ſic etiã nõ tenet illatio pꝛedicta.¶ Ad illud
quod obijcit᷑ ꝙ oninis actus cuiꝰ cõſuetudo eſt ma/
la de ſe eſt malus.dicendũ ꝙ boc eſt falſum.qꝛ multa

ſunt que bona ſunt ꝓ loco ⁊ tempoꝛc.⁊ ſi frequẽtent᷑

generant vicioſitatẽ.ſicut bonũ eſt aliqũ ridere ⁊ leta
ri.ſed nõ eſt bonũ hoc frequẽtare.qꝛ ꝑducit in diſſo/
lutionẽ.Sic etiã ⁊ de iuramẽto intelligendũ eſt.quia
aſſiduitas iurandi minuit reuerentiã veritat.⁊ quo/
dãmodo diſponit ad aſſertionẽ falſitatis. Ad illud
quod querit᷑ vtrũ iuramentũ ꝑ deum licite factuʒ ſit
appetendũ.dicendũ ꝙ nõ.⁊ hoc eſt ꝓpter occaſioneʒ
mali adiunctã.Et eſt ſimile.ſicut affluentia diuitiaꝝ
qꝛ diſtrahit hominẽ ne cultui dei intendat.nõ debet
eſſe in appetitu.licʒ poſſit licite ⁊ meritoꝛie poſſideri.
ſie etiã intelligendũ eſt circa ipᷣm iuramentũ.Et pꝛo/
pterea beatus Jacobꝰ dicit. Molite iurarc.nõ ſolum
oſtẽdens vitqꝗndũ eſſe actũ iurationis ſine cauſa.ſed
etiã affectum. AUnde etiã mouemur circa actum iu/
rationis ꝓpter piculum ꝑiurij vitare conſuetudineʒ.
vitare etia actum pᷣter neceſſitatẽ.⁊ vitare affectum.

⁊ ad iuramentũ nõ debet quis ire vltroncus ſed co⸗

actus.Et huiꝰ ſimile poteſt reddi ĩ pᷣſidentia pᷣlatio/
nis.qᷓ;uis enim bonũ ſit ⁊ licitum alijs pᷣeſſe.non ta/
mẽ eſt appetendũ ſed potius fugiendum. ⁊ ad illud
debet bomo trabi quaſi inuitus.quia cum amat᷑ pꝛe⸗
latio.frequẽter adeſt ratio ſupbiedi.⁊ quodãmõ apo
ſtatandi ⁊ recedendi a deo. Similiter intelligendum
eſt in ꝓpoſito. Ande qᷓ;uis iuramentũ licitũ ſit ⁊ me/
ritoꝛium. non tamẽ eſt appetendũ.⁊ hoc vult innue⸗
re textꝰ euãgelij.⁊ ãmonitio ipᷣiꝰ heati Jacobi.

(Dueſtio⸗i, G⸗..—
¶ Utrum liceat iurare ꝑ aliquod creatum:Et ꝙ; nõ
videt᷑ ꝑꝛio ꝑ ipᷣm textũ Math.v. Molite iurare neqʒ
per celũ quia thꝛonus dei eſt.neq; ꝑ tenaf. ibi glo.
m i

28

29

50

51

32

Oð pfeetionis eſt tocuit cum dixit non iurare oino.
qð ſuꝑſticioſum eſt reſecauit cum ſubiũxit neqʒ ꝑ co

lum ⁊c. ergo iurare per creaturam eſt ſuꝑſticioſum. ⁊
nihil tale eſt licitũ.ergo c. ¶ Itein

deſiaſtico oꝛdine ẽ deponat᷑.ſi laicus anathematiʒet᷑.
Si ergo illicituʒ eſt iurare ꝑ menbꝛa chꝛiſti cum ipſa

ſint ſanctioꝛa omnibꝰ alijs creaturis.videt᷑ ꝙ ꝑ nul-
lam aliã liceat iurare. ¶ Item iurare ꝑ deum eſt in

uocare deũ teſtem.ergo iurare ꝑ creaturã eſt inuoca/

re creaturas in teſtimoniũ.ſed irrationalis creatura

nõ poteſt aliquo modo veritati teſtimoniũ ꝑhibere.
ergo ſtultũ ⁊ vanũ ⁊ incõueniens eſt ꝑ ipam iurare.
Itẽ qui iurat per idolum cõmittit idolatriã.⁊ hboc
nõ eſt ob aliud niſi qꝛ in iurando exbibet idolo quod
debet deo exhibere. ergo iuratio ſpectat ad cultũ la/⸗
trie qui debet᷑ ſoli maieſtati diuine. Sed cõſtat ꝙ nõ
eſt licitum creaturã aliquã venerari cultu latrie.ergo
nullo mõ eſt licitum ꝑ creaturã iurare. Sea Ptra.
Geñ.xlij. Joſeph iurauit ꝑ ſalutẽ pharaonis.ſi g ipᷣe

tanq; ſanctus homo licitum iuramentũ fecit.⁊ ſalus
ppharaonis erat quid creatũ.videt᷑ ꝙ ꝑ creaturã iura

re ſit licitum ⁊ cõceſſum. ¶ Item Paulus.j. Coꝝ.ij.
Quotidie moꝛioꝛ ꝓpter veſtrã gloꝛiã.fratres.vbi pᷣm
wdicit Augꝰ.iurauit aplus.ſed gloꝛia eoꝛuʒ erat qͥd
cxreatum.ergo ⁊c̃.¶ Item foꝛma iuramenti quo ma⸗
xime vtit᷑ vniuerſitas fidelium eſt iurare ꝑ ſancta dei
cuãgelia.ſed euangeliũ eſt quid creatũ. ergo licitum
eſt iurare ꝑ creaturã. ¶ Item quotidie fideles iurãt
p ſanctos.vt poteꝑ beatã virginẽ.⁊ ꝑ beatũ Petrũ.
nec illud iuramentũ arguit᷑.ergo videt᷑ ꝙ foꝛma in/
ramẽti licita non ſolũ habeat fieri ꝑ creatoꝛẽ ſed etiã
per creaturã. Juxta hoc querit᷑ quare magis iurat᷑ ꝑ
cuanglia ꝙᷓ ꝑ creaturas alias. Qucrit᷑ ergo vtrũ qui
iurat falſum ꝑ lapidem ſit ꝑiurus. Et ꝙ nõ videt᷑qꝛ
lapidi nulla eſt reuerẽtia expibenda.Contrariũ autẽ
buiꝰ dicit Augꝰ. ſuꝑ illud Roma.j.Zeſtis eſt mibi

deus ⁊ haletur in litera. Querit᷑ ergo quõ ⁊ qualiter

liceat iurare ꝑ creaturã. ¶ Rꝰ dicendũ ꝙ iuramentũ
aſſertoꝛiũ dupliciter habet fieri. Quoddã ꝑ interpᷣta
tionem.quoddã ꝑ ipᷣius veritatis teſtimonij intenti/
onem. Per interpᷣtationẽ autẽ iurat᷑ cum dicit᷑ vt iu/
rat filius meus vel pater. hoc eſt dicere. Miſi ego im⸗
plcucro qð ꝓmitto vel niſi impleuero qd iuro.non
viuat filiꝰ vel pater meus.⁊ i hbac foꝛma iurandi crea-
tura ad teſtificandũ nõ inuocat᷑.ſed potius ipᷣi crea⸗
toꝛi oppignoꝛat᷑ ſᷣm ꝙ dicit Augꝰ. Et hoc quideʒ eſt
licitum.qꝛ q́;uis omnis creatura ſit ipᷣius creatoꝛis.
tamẽ bonũ vel ſolaciũ qð ex creatura ꝑcipimus.⁊ a
ceo nobis cõceſtum eſt. deo tanqᷓ; urjm oppignoꝛare
poſſi unug r dcolich eſt bec foꝛma.licʒ hoc iuramẽ
ti genus ᷣm ꝙ dicit Augꝰ. in litera ſit grauiſſimum.
Jilud vo iuramentũ fit ꝑ ipᷣius veritatis teſtimonij
inuocationẽ.quãdo aliquis iurat ꝑ aliquẽ ad inuocã

dum illũ in teſtem. Poteſt auteʒ creatura dupliciter

aduocari in teſtimoniũ. Aut ſm ſe. aut inqtũ eſt ve/
ſtigiñ veritatis diuine. Si m ſe. hoc modo nõ licet.
quia ſic crederet᷑ ꝙ aliquid diuinũ eſſet in ea.ratione
cuiꝰ veritas dicti poſſit p huiuſmodi teſtimoniũ con
firmari. Secũdo vo mõ inqᷓtũ in ea relucet veſtigiũ

Diline veritatis licitũ eſt iurare per crcaturã.hoe em̃

nihil aliud eſt ꝙᷓ iurare p eum qui in creatura relucet
c⁊tũc non vcnerat᷑ quis creaturã ſed creatoꝛc. Unde
ſicut honoꝛ qui

Pius papa.xxij.
q.j. Si quis ꝑ capillũ dei vel caput iuraucrit.ſi in e

eæbibet inagini refar adl ptbotypũ

i eſt ad exemplar pꝛimũ.ſicut dicit Oam̃.ita lvc mõ
iuratio facta per crcaturã refert᷑ ad ipam creaturarũ

actoꝛẽ. Et boc eſt quod dicit᷑ xxijq.j. Sciendũ ꝙ ſan

cti non tam ꝑ creaturas q́; ꝑ creaturarũ actoꝛè iura/

bant.ſicut Joſeph qui ꝑ pbaraonẽ iurando.bocĩ eo

vencrabat᷑ ꝙ dei iudicio pꝛepoſitus erat inifimis.Et

qm̃ in omni creatura iſto modo relucet deus.ꝑ crea

turam omnẽ licite poteſt fieri boc modo iuramentũ.

Quia vo pᷣncipaliter relucet in ſanctis.⁊ maxime in
vVerbis euãgelice legis.per que diuina nobis veritas
illuxit. binc eſt ꝙ p ſanctos ⁊ maxime ꝑ euãgelia con
ſueuit frequẽtari foꝛma iurationis.qua quidẽ iurat
creaturam. Concedendũ eſt igit᷑ ꝙ ꝑ creaturam li/

citũ eſt iurare.ſiue impᷣcando. ſiue creatoꝛem eius in
teſtimoniũ inuocqdo.Et ſic ꝓcedunt ratiões ad bãc
partẽ inducte.¶¶ Ad illud quod pᷣmo obijcit᷑ in con/
trarium ꝙ dominus ꝓhibet iuramentũ ꝑ creaturas.
et glo. dicit illud iuramentũ eſſe ſuꝑſticioſum. Dicen
dum ꝙ hoc intelligit᷑ ſm ꝙ ipe creature ſᷣm ſe conſi⸗
derate in veritatis teſtimoniũ inuocant᷑.⁊ hoc modo
eſt ibi ſuꝑſtitio.quia eis reuerẽtia vltra debitum exbi
hetur. Et qtum ad hoc intelligi habet gloſa ⁊ textus.
¶Ad illud quod obijcit᷑ de autoꝛitate Pij pape. di⸗
cendũ ꝙ canon loquit᷑ cõtra illos qui credebant deũ
Fm diuinitatẽ habere caput ⁊ capillos.⁊ tales erant
blaſphemi. Aut certe contra illos qui irreuerẽter no⸗
minãt membꝛa chꝛiſti. ⁊ quodã exquiſito modo iu/
randi diuidũt ipſum quaſi mẽbꝛatim.qui valde rati⸗
onabiliter ſunt arguendi..¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ
q̃ iurat ꝑ aliqͥd inuocat ipᷣm in teſtimoniũ veritatis.
dicendlũ q illud nõ ſꝑ eſt verũ.imo aliq inuocat᷑ in
teſtimoniũ.aliqñ vo ipᷣm inuocat.S ꝓpter illud ad qð
ipᷣm refert᷑.vel etiã obligat ⁊ deo oppignoꝛat.Et bis
modis nõ pᷣmiſſſs licitũ eſt ⁊ cõceſſum iurare ꝑ irra/
tionalem creaturam..¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ
q̃ iurat per idolum venerat᷑ ipſum.dicendũ ꝙ boc eſt

quia ille qui iurat ꝑ idolum inuocat illud in teſtimo/
niũ tanq; deum.⁊ ꝓpterea eſt ibi idolatrie peccatum.

Mon ſic aũt eſt quado iurat ꝑ alias creaturas.quia

iuramentũ illud refert᷑ totum ad veritatem cternaʒ.

Ad illud quad querit᷑ vlteri

53

55

536

us quare magis iura/ 57

tur ꝑ euãgelia qᷓ; per alias creaturas iam patet rũſio

ꝑ ea que dicta ſunt. Sicut em̃ crucem chaſti mag w⸗

neramur. ꝓpter hoc ꝙ magis refert᷑ ad ipſum crua-
fixum. ⁊ ſanctos quia quadaʒ maioꝛi ꝓpinquitate ſe

habent ad deum.ſic etiã intelligendũ eſt in ipis euan
gelijs que directe ⁊ imediate ducunt in ipſam eternã
veritatem. Et ſi tu obijcias ꝙ licʒ creatura ducat in
creatoꝛem. tamẽ ꝓpter boc quelibet creatura non eſt
oꝛanda. ſed illa ſola que eſt ad boc inſtituta. videlic⸗
imago crucifixi. Dicendum ꝙ nõ eſt ſimile.quia exhi

bitio honoꝛis cultus latrie reſpicit illud qð honoꝛifi
cat᷑ ſm illud qʒ eſt in eo digniſſimũ.⁊ boc eſt ꝓpꝛium
⁊ ſingulare.ſed inuocatio in aſſertione reſpicit ipius
veritatis infallibilitatem ⁊ luminoſitatẽ. ⁊ bec in ſin-
gulis creaturis relucet.ſed ſᷣm plus ⁊ minus.ideo nõ

eſt ſimile binc ⁊ inde. ¶ Ad illud quod quet᷑.vtrum

ille qui iurat falſum ꝑ lapidem ſit ꝑiurus.dicendum
ſic ᷣm ꝙ dicit Aug.quoniã iurans ꝑ lapidem aut
intendit ipi lapidi reuerentiã exbibere.aut actoꝛi la-

pidis. Et ſi ipi lapidi intendat reuerentiam exhibere
dupliciter peccat. Si vo actoꝛi lapidis.tũc abſq; du/

bio peierat. quia ipᷣi creatoꝛi lapidis cõtumeliã facit

dum nomẽ eius g effeco cgathre intcllcci aNumit

38

nte
us⸗
i

r

n

mi

ne
et
ſ
ſe
in
u

foß

Ntu
st
er
⸗
tute
tla⸗
t
G

nocnſn
Augaden G,
Nnthu
tnnn
Mkpee
mnehaigen
glin
Kehevunnh
R
siing
tnoäae
kitrinda
grureſdten
daiiNn
ebagtann
nunenn
qnicttri
plos. 1tler
6guitracin⸗
ngiin u
uin glir
Gündeteuf,
ichrrinns
RKRKZZ
R
iünumnn
“
Ntilerhi⸗
argan
Axchunp
Apung
snug
ate
nnttin
ninin

Se

dus ⁊ amiciciã cum romani

imnuanũ.Si quis tamẽ nõ ſerio iuraret. ſed quodãmõ
ludere intenderet.ſicut mos eſt aliquibus per bottas
ſuas iurare.non eſt dicendũ ꝑiurium.quia iurare nõ
intẽdit ſed potius ludere. eſt tamen talis modus lo/

ctis. . 1. .

ctũ: Et ꝙ ſic videt᷑ pᷣmo exemplo Jacob. Geñ.xxxj.
ERecepit enim iuramentũ a laban. ⁊ conſtat ꝙ laban
idolatra erat ſicut patet.qꝛ Rachel furata fuit idola
ſua. ergo ſi Jacob recte fecit.nec eum ſcriptura repꝛe
hendit. videt ꝙ liceat ipᷣm ꝙ;tũ ad boc imitari. ¶Jeẽ
hocipᷣm oſtendit᷑ exemplo Jude machali in li. Ma

7

chabeoꝛũ vbi Judas recepit iuramentũ qñ inijt fe/

8.⁊ cõſtat ꝙ iurauerunt
ꝑ idola que colebant. Cum ergo Judas machabcus

Ree zareac publtel illius amicicie. videt᷑ ⁊c.

Item Augꝰ. ad publicolã. quis dictum ſit ne iure
mus.nunqᷓ; tamẽ in ſcripturis ſanctis me legiſſe me/
mini ne ab alijs iuramentũ recipiamꝰ.ergo cum iura
mentũ recipere in ſcriptura ſancta nõ phibetur. vi/
detur ꝙ nullũ ſit peccatũ a quocũq; recipiat᷑. tez
licitum eſt cum infidelibus mercari ⁊ treugas inire.
ſed fides mercationis ⁊ federis cõfirmari habet per
mutuũ iuramentũ. ſi ergo licet chꝛiſtiano iuramen/
tũ fidci expibere infideli ⁊ idolatre.videt᷑ ꝙ ſi imiliter
liceat ab ipo recipe. ¶ Item ita mihi licet recipe ele/

moſynã que datur mihi cũ murmure.ſicut illam que

datur mibi cuz bona volũtate. Et hoc eſt. quia quod
glius mala volũtate impendit.alius poteſt bona vo/
luntate recipe. ergo licz idolatra pcccet iurando per
idola. videt᷑ ꝙ nõ peccet chꝛiſtian? in ſuſcipiendo ei⸗
iuramentü.1“] Se contra. Roma. ſ. Mõ ſolum qui
talia agunt digni ſunt moꝛte ſed etiaʒ qui cõſentiunt
aciẽtibus.Ex quo verbo colligit᷑ ꝙ qui cõſentit pec/
canti moꝛtaliter. peccat moꝛtaliter. Cum ergo recipi/
ens iuramentũ ab idolatra cõſentiat in illo iuramen⸗
to in quo idolatra peccat moꝛtaliter. videt᷑ ꝙ ipe pec
cet moꝛtaliter. ¶ Item Aug. dicit ꝙ qui petit ab alio
iuramentũ quem ſcit iuraturũ falſum. animã illius
occidit.bᷣm ꝙ babet᷑ in fine iſtius diſtinctionis. Cum
ergo ſciat idolatram male ⁊ damnabiliter iurare.qui
ab eo iuramentũ petit. eadezʒ ratiõe animã ipius oc/
cidit. ſed nõ licct animã ip̃ius occidere. ergo nõ licet
idolatre iuramentũ recipe. ¶ Item magis debet qs
diligere animã ꝓximi qᷓ aliquã vtilitatem tempoꝛa/
lem. qꝛ ᷣm Aug. Mihil poſt dcum ⁊ ipſum animũ eſt
adeo diligendũ ſicut ꝓximi ſalus.cum ergo idolatra
iurat cõtra ſalutẽ anime ſue. videt᷑ ꝙ oꝛdinẽ charita⸗/
tis puertit qui iuramentũ recipit ꝓ aliquo cõmodo

tempoꝛali. ſed nõ licct oꝛdinem charitatis guertere.

ergo nõ licet ab igolatris iurãtibus ꝑ idola iuramẽ⸗
tum reeipere⸗ Itez idolum nibil eſt in mũco. ergo
fides ab idolo nulla eſt. ſed qð nibil babet fidei non

peoteſt pbere confirmationẽ ſermoni. cum ergo iura/

maentũ per idoluz faciat potius ad fidei euerſionem.
q ad couerſionẽ.videt᷑ ꝙ nullo modo ſit recipiendũ.
Item videt᷑ ꝙ nõ ſolum ab idolatris ſed etiam a

nullis liceat recipere iuramentũ.quia ſupillud Ma

thei. v. Od amplius eſt a malo eſt. dicit glo. Mõ tuo
ſed illius a quo cogeris iurare. ergo m alũ eſt alicuius
iuramentũ recipere⁊ exigere. ¶ R dicen idũ ꝙꝙ cõtin⸗
git idolatram iurarein fonma coceſta/d in fosms pꝛo⸗

quẽdi ſatis repbenſibilis.⁊ caueri debet a viris perfe⸗

Atrum liceat recipere iuramentũ ab idolatris fa-

XXXN.

hibita. Si iurat in foꝛma cõceſſa. nõ iurat ſimn ꝙ ido/
latra. ⁊ boc modo in quodã caſu licet ab eo iuramẽ/

tum recipere. in quodã vo minime. Quia ille qni exi
git. aut eſt pſona publica. aut pꝛiuata. Si publica aſt.
qutũ eſt ex oꝛdine iuris poteſt ⁊ debet exigere ßm &
iuder. Si o puata eſt. hoc triplicter poteſt erigere.
aut em̃ exigit ad veritatis cõſeruationẽ.aut in verita

tis ſubuerſionẽ.aut ad ſue dubitationis remotionẽ.

Pꝛimo modo poteſt exigi iuramentũ ſine aliquo ꝑec
cato. videlic cum ad boc exigit᷑ ſolũ vt firmioꝛ ⁊ ſa⸗
bilioꝛ ſit ip̃a ꝓmiſſio ⁊ veritatis aſſertio. Cum autẽ
exigit in veritatis ſubuerſionẽ. boc nõ poteſt eſſe ſine
moꝛtali peccato. illud eſt quãdo compellit aliquem
iurare quẽ nouit iurare fallum. Cum vo exigit ꝓpter

dubitatiõis ſue remotionẽ.qꝛ ſuſpicat᷑ ne homo ſine
iuramẽto dicat ſibi falſitatez. tunc ſi ſuſpitio illa ſtat
in generali.ſic talis exactio tenet potius rationẽ ꝑene

ꝙᷓ culpe. Si vo deſcendat ad ſpecialc.ſic eſt peccꝗtuʒ

veniale. dum de ꝓximo ſuo malã habet ſuſpicatõez⸗
Et ꝓpterea dicit glo.qdð amplius eſt a malo eſt.ſ.non

credẽtis.non inqᷓ ſempꝑ a malo culpe.ſed etiã a malo

one. ſed queſtio pᷣncipalis eſt de iuramẽto quo quis

idolatra iurat ꝑ idolum ⁊ in foꝛma nõ conceſſa xtrũ
illud ſit recipiendũ. Et ad huius intelligentiã eſt no/

tandum ꝙꝙ in iuramẽto facto per idolũ eſt duo con/
ſiderare. videlicz ipius idoli venerationẽ.⁊ exterioꝛis

verbi cõfirmationem. Habendo reſpectũ ad pꝛimũ.

2

nulli licet iuramentũ ab idolatra reciꝑc.nec exigere.

nec facere.qꝛ idoli veneratio eſt oino deteſtanda,. Si
ðo habeat᷑ reſpectus ad ſecũdũ. ſic licitum eſt ab eis
recipere iuramentũ. maxime pꝛo vtilitate cõmuni.ct

ſic recepit Jacob ꝓ pace ſue poſteritatis.? Judas

„

pace gentis ſue. ⁊ ſic chꝛiſtiani a ſaracenis recipiũt
pace ⁊ vtilitate cõmunitatis. AUnde q;uis illicituʒ ſit

iurare per idolũ.quia foꝛma illa eſt phibita. tamẽ vbi

— „

neceſſitas vel cõmunis vtilitas boc requirit. licitum
eſt recipere iuramentũ tale. Ande ⁊ ratiões concedi
poſſunt que boc oſtendũt. Illa tamẽ autoꝛitas Au/
guſtini qua dicit᷑. nõ eſt ꝓhibitum in ſanctis ſcriptu/
ris recipere iuramentũ.non cogit. qꝛ hoc intelligit de
foꝛma cõceſſa ab eccdleſia. ¶ Ad illud vo quod pᷣmo
obijcitur in contrariũ ꝙ qui recipit iuramentũ ꝑ ido
lum factũ illi cõſentit. R. ꝙ cum duo ibi ſint ſieut eſt
tactum pᷣus. non cõſentit idoli venerationi ſed veri/
tatis cõſirmationi. vt firmũ ſit verbũ. ſolidum ma⸗
neat pactum. ⁊ ꝙᷓtum ad bocnoõ eſt ibi peccatũ.quia
recipit quod ſuum eſt. qd vo ibi mal eſt deteſtak. li⸗
cut pauper indigens elemoſyna recipit elemoſynazʒ
cum murmure ſibi datam. ⁊ non peccat. qꝛ ſic placet
ſibi elemoſyne datio. ita e diſplicet ſibi annexa mur⸗
muratio. ¶Ad illud q citur de autoꝛ
Auguſtini. ꝙ; qui exigit iuramentũ ab eo quẽ ſcit pe⸗
ierave anima eius occidit. vicendũ q; nõ eſt ſimile. qꝛ
illud eſt in veritatis ſubuerſionẽ. nec poteſt fieri bo⸗

na intentione. ſed iuramentũ ab idolatra factum per

idolum. facit ad veritatis cõfirmationẽ.quia frequẽ⸗
ter idolatre ⁊ infideles ita bene reputãt ſe obligatos

iuramenta illicita ſicut chꝛiſtiani pꝑ licita ⁊ cõceſſa.

„ *

pene. ? ſic in foꝛma extenſa licet iuramentü reciperce
ab idolatris ⁊ infidelibus.ſic etiã a chꝛiſtianis ⁊ fide
libus. ⁊ hoc nõ querit᷑ pᷣncipaliter in ꝓpoſita queſti/

39

40⁰

d quod obijcitur de autoꝛitate 41

Ad illud quod obijcitur ꝙ magis debemus ama⸗ 42

re animã ꝓrimni ꝙ vtilitatem tempoꝛalẽ. dicencũ q
E. Win ſi

43

44

. —

wrum eſt de vtilitate pꝛiuata.ſed nõ opoꝛtuit intelli/
gi de vtilitate cõmuni. Alia etiã eſt ratio.qꝛ ſine iura
menti illius expᷣſſione nibilominꝰ idolatra idolũ ve/
neratur in coꝛde. Ande poſitio vel pᷣuatio iuratiõis
cxterioꝛis nõ ponit per ſe ſalutis defectum vel detri⸗
mentũ.ideo charitas de boc non dicit eſſe multũ cu/
randũ.ſed ſi ille vellet ab erroꝛe reſipiſcere ⁊ ad verã
fidem cõuerti.tũc nullatenꝰ tale iuramentũ debet ab
eo exigi. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ idolum nihi eſt.
⁊ fides i idolo nulla eſt. dicendũ ꝙ qᷓuis nihil ſit bm
Writatem. tamẽ idolatra eſtimat eſſe aliquid. ⁊ ex ipᷣa
ſua eſtimatione ⁊ erroꝛe foꝛtiꝰ adheret idolatra ipſi
vanitati.q;ᷓ multi chꝛiſtiani ex fide adhereãt ipſi veri/
tati.ſicut etiã videmus in hereticis.⁊ ex illa foꝛti ad/
hberentia ⁊ erronea cõſcientia.cum p idola iurãt.ver-
ba ſua cõfirmant. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ nulluʒ
iuramentũ licet recipere.qꝛ qd amplius ẽ a malo eſt.
iam patct rñſio.qꝛ recipere iuramentũ aliquãdo eſt
culpe moꝛtalis.aliquãdo venialis.aliquãdo cõtracte
penalitatis.⁊ m hoc malũ in textu ⁊ gloſa habet ditf⸗
ferenter accipi.vel ꝓ culpa moꝛtali.vel veniali.vel ꝓ
ꝓ ipᷣo malo ꝑenali. Hiſi em̃ interueniſſet incertitudo

de veritate cõſcientie aliene. ⁊ pꝛonitas ad decipien-

dum.⁊ male ſuſpicandũ.nõ eſſet neceſſariũ iuramen

—

tuũ.Et ideo ex boc nõ poteſt generaliter cõcludi ꝙ iu⸗

ramentũ recipere ſit illiciti

Onſequẽter querit᷑ de obligatione iuramẽ/
ti. Et circa boc querunt᷑ tria. Pꝛimo querit
vtrum obligatio cõtrabat᷑ ꝑ iuramentũ do-

loſuz. Secũdo vtrũ contrabat᷑ ꝑ iuramentũ coactũ.

Tercio querit᷑ vtrum contrabat᷑ ꝑ iuramentũ incau

tum ſiue indiſcretũ.

(Queſtio.ſ. g .
Utrum obligatio contrabat᷑ ꝑ iuramentũ dolo/
ſum:Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ antoꝛitatẽ Yſido.quã magiſter
adducit in litera. Ait em̃ ſic. Quacũq; arte verboꝛuʒ

quis iuret. deus ſic accipit. ſicut ille cui iurat᷑ intelli⸗

git. Sed ille cui iurat᷑ intelligit ſinpliciter. ⁊ credit q;
alius ſe velit ꝑ verbñ obligare.ergo videt᷑ ꝙ deus re
putat ipᷣm obligatũ.igit᷑ ̃ᷣm veritatem obligat᷑ quis
p iuramentũ wloſum. ¶ Item fraus ⁊ dolus nemi/
ni debet patrocinari. Sed ſi ille qui doloſe iurat ab

obligatione eſſet abſolutus.patrocinaret᷑ ci fraus et

dolus ꝓpꝛius. Si igit᷑ hoc eſt incõueniens dicere.vi⸗

detur ꝙ iuramentũ doloſum obligationem introdu

cat. ¶ Item verba ſunt in quibus cõſiſtit cõtractus.
ergo ſi foꝛma verboꝝ eſt obligatoꝛia.neceſſe eſt inter-

uenire contractũ obligatoꝛiũ.ergo ſiue intendat ſiue
nõ intendat. dum tamẽ verba iuramenti obligatio/
nẽ pᷣtendant.iurans obligat᷑.ergo ita obligat᷑ bomo
per iuramentũ doloſum ſicut per iuramentũ ſimplex

⁊ verum. ¶ Item ſi ſolümodo verba fidelia ⁊ pura

obligarent in iuramento.cum nemini cõſtet de fide⸗

litate aliena. nemini conſtaret vtrũ aliquis eſſet ob⸗

ligatus per verba ſua.ſed homo redditur certus de

obligatione per iuramentũ exhibitum. videt᷑ ergo q;

fiat. iurans equaliter obliget᷑.

ſiue ꝑ verba fidelia ſiue per fraudulenta iuramentuũ
ed contra. Gꝛeg.
verba deſeruiit intentiõi.⁊ deus talia verba iudicãt
ualia ex intimis ꝓferunt᷑.ergo ſi bomo ſe nõ inten/

„

Ait obligare.quãtucũq; exterius loquit᷑.videt᷑ ꝙ deꝰ

non reputet eum obligatuz. ¶ J

ion ye tem ſm illud quod
dicit.j. Reg.xvj. MNomo iudicat ea que patent. deus
guteʒ intuet coꝛ. Unge quatucũqʒ ſint oꝑʒ exterius

laudabilia.nõ ſunt tñ deo placita niſi pcedãt ex me⸗
ra intentione ⁊ pura.ergo deus obligationẽ iuramæ⸗
ti penſat ſᷣm intentionẽ coꝛdis.ergo ſi bomo non in /
tendat ſeipᷣm obligare.quicqͥd exteriꝰ loquat᷑. apud
deum nõ erit obligatus.ergo iuramentũ doloſuz ßm
veritatem nõ eſt obligatoꝛiũ.¶ Item obligatio iura
menti nõ eſt a lege naturali tm. ſed ctiã a lege natu⸗
rali ⁊ actu ꝓpꝛio.ſed nullus obligatur actu ꝓpꝛio niſi
