Gb323_fol-3_EX2
author: Petrus, Lombardus, Paris, Bischof

—

NI12c511981681 021

IIIIIIIIIIIIIIAGI

U8 Tübingen

õ
A
*
R

R —EEEESS= i ☛ ☛ ☛ ☛ π☚ ☛
— — = 2– —
ℳ£— —
— .
— —— — 2MfℳUe —,w)K — —
☚
*

„. – △

Pꝛologus in libꝛũ iij

¶ CPelebꝛatiſſimi patris domini Bonauen/ oabundep ieſum chaiſtutn. De bis quatuoꝛ ſimul ba
imumrure oꝛdinis minoꝝ. Aplice ſedis Cardina / bet᷑.v. ad Ro. in quodam verbo vbi ſic ait. Commẽ

pluſtratia in archana torei; ij ſnſay, nis. Cum adbuc peccatoꝛes eſſemus. ecce lapſus
Eluſtratio in archana tercijl ſniay.· reparabilis Chꝛiſtus pꝛo nobis moꝛtuus eſt in quo
. E lona notat᷑ repatoꝛis. Mlto magis iuſtificati nũc
er ſanguinem ipſius ſaluati erimus ab ira ꝑ ipſuzʒ.

cccce ſalus hominis reparati. Et hec quatuoꝛ que in
peecicta autoꝛitate deſcribuntur quatuoꝛ ſunt libri
ſententiarum. Mam in pꝛimo libꝛo agitur de reꝑati
onis actoꝛe.vtpote de beata trinitate. In ſecũdo ve
ro agit᷑ de ꝑſona reparabili.vtpote homine cadente
AKE aſtatu ↄditõnis ⁊ innocentie. In tercio agit᷑ de ꝑer-
Ni ſona reꝑatoꝛis.vtpote de chꝛiſto deo et homine. In
guarto vo agitur de hominis reparati ſalute.que qͥ/
AAaem conſiſtit in expiatione culpe.⁊ amotione om̃is
miſerie.Et ſic patet quomodo iſte totalis liber ver/
ſatur circa noſtre reparationis miſterium explican/
dum.ſpecialioꝛi tamen modo boc ſpectat ad terciũ
W libꝛum.in quo manifeſtat᷑ qualiter ↄuiuificati ſumꝰ
E per chꝛiſtum. Et boc notat apoſtolus in verbo pꝛe/
3 dicto cum dixit. Conuiuificauit nos chꝛiſto. Quia

— A deus viuificauit nos in chꝛiſto. cum chriſto. per chri⸗
fftum. et ym chꝛiſtum. Dꝛimo ergo deus conuiuifica
f uit nos in chꝛiſto. quia in perſona eius moꝛtalitate,
RE mnoſtram vite ſociauit. ᷣm illud Joh.v. Sicut pater

eſt

.

ĩ mi

D Eus Oi iqi es habet vitam in ſemetipſo. ita ⁊ filius dedet habere

Hc. . LIIitam in ſemetipſo. Si ergo vitaʒ habet filius in ſe⸗
ſeericoꝛdia. ꝓpter nimiam charitatem ſuam qua dile metipſo dum ſibi moꝛtalitatem noſtram aſſumpſit.
txrit nos cum eſſemus moꝛtui peccatis cõuiuificauit nos immoꝛtali vite ſociauit.ac per hoc in ſemetipſo
nos chꝛiſto.cuius gratia ſaluati eſtis. Aerbuʒz iſtud conuiuificauit etiam cum chꝛiſto.dum ipſe chꝛiſtus
ſcribit᷑.ij.ad ephᷣ.in quo inſinuat᷑ nobis noſtre redẽ qui vita erat inter moꝛtales homines vixit. ſᷣm illᷣ
ptionis miſterium.acꝑ bec verba manifeſtat᷑ nobis qð dicit᷑ in pncipio.j. Jo.j.Qð fuit ab initio.qð au
lſubiectum libꝛi ſententiaꝝ.⁊ ſpecialiter qᷓtũ ad terei diuimus.qð vidimꝰoculis nf̃is.qð perſpeximus.et
am partem ipſius.in qua implicat᷑ noſtre redempti manus noſtre contrectauerunt de verbo vite. et vi⸗
1 onis ſacramentũ facte ꝑ chꝛiſtum. Poſſunt aut in ta manifeſta eſt. et vidimus.et teſtamur. ⁊ annunci-
verbo quatuoꝛ notari ꝑtinentia ad repationem ge· amus vobis vitam eternam.et ſic dum in terꝛis eſt
neris humani. Quoꝝ pꝛimũ eſt actio regatiõis. gSe viſus.⁊ cum hominibus cõuerſatus eſt deus nos cõ
cundũ ceſt lapſus repabilis. Cercium ꝑſona repato- uiuificauit cum chꝛiſto dum viuere nos fecit cũ ipᷣo.
ris. Quartũ aũt ⁊ vltimũ ſalus bomis repati. Actoꝛ Conuiuificat etiam nos ꝑ chꝛiſtuz;. dum nos a moꝛ
autem reꝑationis notatur cum dicit᷑. Deus qui di / te eripiuit per moꝛtem ipſius.ſm illud.j. Petri.iij.
ues ⁊c. Ipſe em̃ in ſua largiflua miſericoꝛdia nõ ali /· Cbꝛiſtus ſemel pꝛo peccatis noſtris moꝛtuus eſt.in
unde motus diſpoſuit repare genus bumanũ. ſicut ſtus pꝛo iniuſtis vt nos offerret deo. Dum ergo chꝛi
ſcribit᷑ in Joh.iij. Sic deus dilexit mũdũ vt filiũ ſu· ſtus vitam ſuam pꝛo nobis poſuit.deus ꝑ ipſum ge
um vnigenitũ daret.vt omnis qui credit in ipſuʒ nõ nus humanum moꝛtuuʒ viuificauit. Poſtremo pᷣm
pereat.Lapſus vo reꝑabilis cum dicit᷑ Cũ eſſemus chꝛiſtum nos viuificauit.dum ad eius exemplũ nos
moꝛtui peccatis. Peccatũ em̃ pꝛimi ꝑentis erat cau per viam vite direxit. Juxta illud PS. Motas mib
ſa noſtre moꝛtis.ꝑ quem a ſtatu innocentie ꝓlapſũ feciſti vias vite. Motas nobis fecit vias vite duʒ no
fuit genus bumanũ.Quod ſcribit᷑ Ro.v. Sicut per bis fidem.⁊ ſpem.⁊ charitatem.et dona gratiaꝝ diſ/
vnũ hoĩem peccatum mundũ intrauit.⁊ ꝑ peccatu, tribuit.et mandata adiunxit in quibus ipſe chꝛiſtus
moꝛs.ita et in omnes moꝛs ꝑtranſijt.in quo omnes ambulauit.cet in quibus conſiſtit via vite.per quam
Rc peccauerunt.⁊ qꝛ in alio ⁊ ꝑ aliũ peccauerũt.ideo re chꝛiſtus nos docuit ambulare.Deus ergo nos viui
ꝑabiliter ceciderũt. Perſona vo repatoꝛis notatur ficauit ſᷣm xpᷣm.quia ad vitã dirigit imitatoꝛes ipſi/
cum dicit᷑. Conuiuificauit nos chꝛiſto. Mam chriſtꝰ us. De bis quatuoꝛ ſimul habet᷑ phil.ij. Exinaniuit
fuit in quo facta fuit hec reconciliatio.ſicut ſcribitur ſemetipᷣm foꝛmã ſ- uraceiies cccs nein cif⸗ moꝛ/
ad Colo.j.In ipſo complacuit omnẽ plenitudine, talitatẽ noſtram vite ſue vniuit. In ſimilitudinẽ ho
inbabitare.⁊ ꝑ eũ recõciliare oia ꝑ ipᷣm pacificans ꝑ minũ factus.⁊ habitu inuentus vt homo.ecce ſecũ/
ſanguinẽ crucis eius.ſiue que in celis ſiue que in ter ũ vicz ꝙ cum hominibus vt homo vixit. Humilia
ris ſunt. Salus vᷣo hominis reꝑati tangit᷑ in boc q; uit ſemetipᷣm vſq; ad moꝛtem.ccce terciũ videlicʒ ꝙ
dicit᷑.Cuius gratia ſaluati eſtis ⁊c. Cum em̃ merito ꝑ moꝛtem ſuam nos a moꝛte liberauit. Pꝛopter q
paſſionis chꝛiſti collata eſt efficacia ſacramentis. vt et deus exaltauit illum. ecce quartum ꝙ videlicʒ pꝰ
p ea infirmis det᷑ gratia ſanatiua. ̃m illud ad Cbi. moꝛtem multos babuit ſequaces ⁊ imitatoꝛes cre-
iij. Scom miſericoꝛdiã ſuaʒ ſaluos nos fecit ꝑ laua dentes in eum. Mc
crum rege.⁊ reno.ſpũſſancti.quem effudit in nobis . A ij

—

5-

— „

. 1 ð . III

Ziſtinctio.j.de vnione naturaꝝ in ꝛiſto ex ꝑte ꝑſone aſſumentis.
Vm venit igit᷑ plenitudo tpis ⁊c. Cum intendat determinare magiſter qualiter nos deꝰ chꝛiſto cõ
uiuificauit.liber iſte diuidi habet in quatuoꝛ partes ᷣm quatuoꝛ gue dicta ſunt. In qᷓꝝ pᷣma ma
giſter determinat de vnione naturaꝝ in xpᷣo.ꝑ quã dicimur ↄuiuifi
. qqualiter ſe nr̃is infirmitatibꝰↄfoꝛmauit.ex qᷓ dicimur viuificati cũ xpᷣo.Et incipit bec ſeda ꝑs.j.di.
xij. Solet etiã queri. vtrũ aliũ hoiem vel aliũde ⁊c. In tercia vo determiat qualiter ꝑ moꝛtẽ ſuã nos a moꝛte
liberauit.ex q̊ nos dicimur viuificati ꝑ xpᷣm.j.di.xix. NMunc gͤ̈ qucramꝰquõ ꝑ mortẽ ipᷣiꝰ ⁊c. In quarta vo et

„

vltima determinat qliter babitus virtutũ in xpᷣo fuerũt.⁊ qualit᷑ eẽ debeant in eiꝰ imitatoꝛibꝰ. ex q̊ dĩ ꝙ deus

Fm chꝛiſtũ nos viuificauit.j.di.xxiij. Cũ vᷣo ſupꝛa babitũ ſit xp̃ᷣm ⁊c. ¶ Ael aliter. Om̃ in hoc libꝛo agit᷑ qlit

deus nos ↄuiuificauit xpᷣo.⁊ xpᷣs nos viuificauit aſſumẽdo vitã nr̃e nae ⁊ ꝑticipãdo nobis vitaʒ gre.iõ liber
iſte habʒ ptes duas. In pᷣma agit᷑ de vita quam pꝓ nobis xpᷣs aſſumpſit. In ſcda vo de vita quã nobis cõtu/
lit.j.di.xxiij.Cũ vᷣo ſupꝛa habituʒ ſit ⁊c.vbi agit᷑ de virtutibꝰ. donis.⁊ pᷣceptis. Pꝛima ꝑs bʒ duas. In quaꝝ
pma determiat mgr̃ de incarnatiõe verbi.ſiue de vite nr̃e aſſumptiõe.facta a verbo in ſe ſiue abſolute. In ſe/
cũda vᷣo ꝓut oꝛdinat᷑ ad nr̃aʒ redẽptionẽ.j.di.xij. Solet etiã q̃ri vtrũ aliũ hoĩem ⁊c. Pꝛima ꝑs vbi męf̃ det⸗

minat de vnione naturaꝝ in xpᷣo diuidit᷑ in tres ꝑtes. In pᷣma oñdit męfr̃ in xpᷣo fuit vnio naturaꝝ diuer/

lfarũ. In ſca vᷣo oſtendit vniendi ⁊ aſſumendi modũ.j.di.v. Nꝛeterea inquiri opoꝛtet. In tercia vo qualiteꝛ
p illã vnionẽ fiat cõicatio ydiomatũ ⁊ ꝓpꝛietatũ.j.di.viij. Doſt pᷣdicta inqri dʒ ⁊c. Prima ꝑs diuidit᷑ in du/
as. In pꝛima agit᷑ de vniõe naturaꝝ. In ſcdᷣa de xpᷣi ↄceptiòc.j.di.iij.Querit᷑ etiã de carne verbi. ꝛima
ps diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes. In pꝛima determiat de vnione naturaꝝ in xpᷣo ex ꝑte ꝑſone aſſumentis. In ſcda ex
pte nature aſſumpte.j.di.ij.Et qꝛ in hoĩe tota humana natura. Prima ps qꝗᷓ tenet pñtẽ diſ. diuidit᷑ in tres
ptes. In pꝛima oſtendit mgfr̃ incarnationẽ factã eẽ in ꝑſona filij aucte apli. In ſca inqͥrit eius rõnez.ibi. Di

lſigenter vo annotandũ eſt ⁊c. In tercia xo mouet dubitationẽ.ibi.Si vo q̃r.vtrũ pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctꝰ

⁊c̃. Subdiuiſiones autem partium manifeſte ſunt in litera.
à Cũ vnit igt ⁊c.
Quent de wrbo apti ¶ Oſtendit incarnationẽ factam eſſe in perſona filij iſ. .
⸗Aexrirätdlés gqutonitafeapoſtell. WII. 1.
getde nõ fuerit pleni Vm venit igit plenitudo tꝑis.vt ait apls a Gal. iij.
tudo tpis in aduentu miſit deus filiũ ſuũ factũ de muliere. factũ b c⸗
filij dei. j. Coꝛ. xiij. Ex ſub lege. vt eos qui ſub lege erãt redimeret
bes oano ex bte p. t in adoptionẽ filioꝝ dei recigemur. Tem
ſed plenitudo euacu/ mitudinis dicik tpᷣ 1
at derpte cſt d vide pus aut plenitudinis dicit᷑ ſs gratie.qð ab aduentu
tur ꝙ plenitudo tpis „ . ——G ———-Y*
nõdũ ſuꝑuenerit. Itẽ Math.xiij.de ſagena quãtũ imple.glo.in fine mũdi. nõ vr ꝙ ante finẽ mũdi ſit tẽpis

1 plenitudo.R.ddᷣ.ꝙ tpᷣs incarnatiõis dꝛ tpᷣs plenitudinis multiplici de cã. Pꝛima qꝛ deꝰ impleuit qð pᷣfinie/

rat. Añ ſuꝑ illð Gal.iiij. At vbi ve.ple.tẽ.glo.Cõpletũ ẽ tpᷣs qð pᷣfinierat ꝑꝛ q mitteret filin ſuũ. Alia rõ eſt.

ꝓpter impletionẽ ꝓmiſſionis.qꝛ ille nobis datꝰẽ qͥ fuerat repꝛomiſſus.ñ ſuꝑ Jo.j. Plenũ gra ⁊ vitat᷑.glo.

q̊ ad impletionẽ ꝓmiſſoꝝ.Tercia rõ ẽ qᷓtũ ad ↄpletõnẽ figuraꝝ.qꝛ in xpᷣi aduẽtu figure ille ꝗᷓ erãt in vete.te.
imoplete ſũt veritate. Mat.v. Mõ vni legẽ ſoluere ſ̊ adimplere. Quarta rõ ẽ ꝓpt᷑ plenitudinẽ gre qᷓ fuit ĩ xpᷣo

fuit pꝛincipiñ oim plenitudinũ. Añ Colł.ij. In xpᷣo babitat oĩs plenitudo diuinitatis coꝛꝑalit. Quinta rõ

2 Apt᷑ plenitudinẽ gñatiõis.qꝛ cũ ſit qdruplex modus generatiõis. Pꝛima qͥdẽ nec de viro nec de muliere.ſ de
terra. Sca mlieris de ſolo viro.Tercia vᷣo ꝓlis de viro ⁊ mliere.Quarta vo viri de ſola muliere. Iſta quar/
ta eſt cõſũmata in xpᷣi incarnatiõe.Sexta vo rõ cẽ.qꝛ tpᷣs incarnatiõis eſt tpᷣs.vj.etatis.in q̃ qdẽ ẽ plenitudo ⁊
ʒ pfectio.vt ſicut mũdꝰin ſexto die ẽ ↄſũmatꝰ.ſic in.vj.etate ſit reꝑatꝰ. Ita ꝙ pᷣma etas fuit ab adã vſq; ad noe
Scda a noe vſq; ad abꝛaa.Tercia ab abraã vſq; ad moyſen. Quarta a moyſe vſq; ad dauid.Quita a dauid
vſq; ad xpᷣm. Sexta a xpᷣo vſqʒ ad finẽ.His & ſex rõnibꝰvꝛ tpᷣs incarnatõis tpᷣs plenitudinis.Ad illud &ᷓ in ð⸗
riũ ꝙ nõ eſt plenitudo vſqʒ ad gloriam. dm ꝙ eſt plenitudo gratie ⁊ plenitudo gloꝛie.Et ille due rõnes pꝛo-
ꝗ cequnt de plenitudine gloꝛie.auẽtas aũt apli intelligit᷑ de plcnitudine gratie. Dꝛopter qð notanda eſt quedã
diſtinctio de plenitudine.ꝙ quedã eſt plenitudo nature.quedã gratie.quedã gloꝛie. Plenitudo nature in du
plici ẽ dꝛñtia. Pꝛima qtũ ad rem in ↄditiõe.de qua Geñ.ij. Compleuit dens die ſexto opus ſuum. Secunda
Fjtum ad rerũ multiplicationem.de qua 3. Oñi eſt terra ⁊ plenitudo eius. Similiter ⁊ plenitudo gratie du
plex eſt. Quedam in capite. et de hac Johᷣ.j. Plenũ gratia ⁊ veritatis.Quedã in mẽbꝛis.et de hac Act.j.Re⸗
pleti ſunt om̃es ſpũſancto. Et Eph̊.j. Pꝛopoſuit ⁊ c. Similiter plenitudo gloꝛie duplex eſt. vel qtũ ad nume
rum eleuoꝝ. Oe hac apoca. vj. Suſtinete modicũ tempus donec imple. ⁊c. Aut q;tum ad ꝑceptionem eter/
noꝝ bonoꝝ.Ecci.xxiiij. In plenitudine ſanctoꝝ detentio meaa. b actũ de muliere. Cõtra. In ſymbo
lo legit᷑. Genitum non factum ⁊c. Item ſi de muliere factus cſt.nõ videt᷑ ꝙ mulier ſit eius mater ſᷣ ſoluʒ ma
5 teria. ꝓpter quid ergo magis dicit factũ q; genitũ:Reꝰ.ddᷣm ꝙ chꝛiſtus ſm naturã diuinam ita eſt genitus ꝙ
nõ factus.qꝛ nõ eſt creatura. Scom humanã vo ita eſt genitꝰ ꝙ factus.quia cõceptus fuit a virgine faciente
diuina virtute. Qualis aũt virginis fuerit virtus boc melius manifeſtabitur loco ſuo. Per hoc autem quod
dictum eſt patet reſponſio ad obiecta. c ¶ Factũ ſub lege.Contra.qꝛ dicit᷑.j.Chim̃.j.Juſto nõ eſt lex poſi
ta.ſi ergo xpᷣs iuſtiſſimus erat.videt᷑ ⁊c. Item chꝛiſtus nõ tenebat᷑ implere mandata cfs. ergo nõ videt
ſub lege eſſet factus.Rꝰ.dm ꝙ eſſe ſub lege dicit᷑ tribus modis.vel qtũ ad cauſam.vel qᷓtum ad obſeruati/

onem. vcl itum ad motiuum. Otum ad cauſam ſunt illi qui nati ſunt ſub peccato. Otum ad obſeruatio⸗

cati in xp̃o. In ſcda vᷣo det᷑miat

Pꝛima ratõ.

Ps.ciij.

ſaluatoꝛis exoꝛdium ſumpſit. Hoc eſt tpᷣs miſerendi ⁊
annus benignitatis. in quo gratia ⁊ veritasꝑ ieſum
xpᷣm facta eſt. Gratia.qꝛ ꝑ charitatẽ implet᷑ qð in lege
pᷣcipiebat᷑. Veritas.qꝛ ꝑ chꝛiſti aduentũ exhibet᷑ atq;

—

nem ſunt iſti qui le/

gem obſeruant. OM tũ

ad motiuum ſunt illi

qui timoꝛe ſeruiunt.

1. . er gu Chꝛiſtus ergo nõ fuit
ꝑſicit᷑ humane redemptionis ſponſio facta ab antiq. Lbien ites ad i⸗
Filij & miſſio eſt ipſa incarnatio. Eo em̃ miſſus eſt ꝓ xel ĩtum ad motiuũ
in foꝛma hoĩs mundo viſibilis apparuit.de quo ſupꝛa S ſolũ qtũ ad obᷣua/
ſufficienter dictum eſt. ienern ale tame
W 1 PrE issg alij homines. qꝛ ee
Kationem inquirit quare filius camem aſſum/ ſege itum ad obßus
G nõ pater vel ſpũſſanctus. b tonem poteſt e du⸗
QEiligenter vo annotãdũ eſt quare ſilius nõ pr̃ vłſpi⸗ pliciter. Ael q̃tuz ad
rituſſctũs eſt incarnatꝰ.ſolus nanq; filiꝰhoiem aſſum obedientiam obliga⸗
pſit?:Qð vtiq; cõgruo oꝛdine atq; alto dei ſapia fecit toꝛiã. vel q;tũ ad obe⸗
ↄſilio.vt deus qͥ in ſapia ſua mũdũ ↄdiderat ſᷣ̃m illud dientiam ſpontaneaʒ
ſai . ai f, F n fi 5 Et pmo modo ſũt bo
Oia in ſapia feciſti dñe q in celis ſunt ⁊ q in terꝛis.re⸗ mines. ſcdo modo fu
ſtauraret in eadẽ. Hec eſt mulier euãgelica qͥ accendit it xp̃s.qͥ ſe mera libe/
lucernã.⁊ dꝛagmã decimaʒ q̃ ꝑdita fuerat reꝑit.ſapia raalitate legalis obſer-

Luce.xj.

Scða ratio.

Aug“.

—

Tercia ratio

Aug · in eccleſi
Aſticis dog.

ſcʒ pr̃is.q̃ teſtà hũane infirmitatis lumie ſue diuinita⸗
tis accẽdit.ꝑditũq; hoĩem reꝑauit noĩe regis ⁊ imagi⸗

nitus eſt.ita cõgrue pat᷑ mittit.filiꝰ miſſus eſt. Ab illo
em̃ ↄuenient mitut᷑ dei verbũ.cuiꝰ eſt verbuʒ. Ab illo

uantie ( vt exemplum
daret) veri obedient⸗

ne inſignitũ. Ideo etiã filius miſſus eſt ⁊ nõ pr.qꝛ con ſubdidit. Ct ſic ptz re
gruentiꝰmitti debebat q eſt ab alio q; qͥa nullo eſt. fili Ponſio ad obiccta.
uss aſit a patre eſt.par᷑ vo a nullo ẽ.vt ait aug. in li.de
trini. Mõ em̃ hʒ de qͥ ſit. Sicut g pater genuit.filiꝰ ge⸗ .

mittit᷑ de qͥ natũ eſt.mittit᷑ quod genitũ eſt. Pat᷑ vᷣo qͥ miſit a nullo l.iõq; pf

miſſus nõ ẽ.ne ſi mitteret᷑.ab alio eẽ putaret᷑. Miſſus ẽ &̊ pᷣmo filius qͥ a ſolo

patre ẽ.deinde etiã ſpũſſctũs qͥ ẽ a patre ⁊ filio.ſ filiꝰ ſolus miſſus in carne ẽ
nõ ſpũſſanctus ſicut nec pat.Qð ideo factũ eſt.vt qͥ erat in diuinitate dei ſi⸗

lius.in humanitate fieret hoĩs filius.MNon pater vel ſpirituſſanctꝰ carnẽ in⸗
duit.ne alius in diuinitate eſſet filius.aliꝰin humanitate.et ne ideʒ eẽt pater

⁊ filius.ſi deꝰ pater de homine naſceret᷑. Vn de in eccliaſticis dogmatibus.

Mõ pf̃ carnẽ aſſumpſit neq; ſpũſſanctꝰ. ſ filiꝰ tm̃.vt qͥ erat in diuinitate dei
filius.ipſe fieret in homine hoĩs filius.ne filij nomen ad alterũ tranſiret qui

nõ eſſet eterna natiuitate filius. Dei filiꝰ. homis factus eſt filius.natꝰ ſᷣm

veritatẽ nature ex deo dei filius.et ſᷣm veritatẽ nature ex homie hoiĩs filius.

vt veritas geniti nõ adoptione.nõ appellatõne.ſed in vtraq; natiuitate ſilij
nomen naſcendo haberet.vt eſſet verus deus ⁊ verus homo vnꝰ filiꝰ. Mõ

ergo duos chriſtos.neq; duos filios.ſᷣ deum ⁊ hoĩem vnũ filiũ.quẽ ꝓpter⸗

ea et vnigenitũ dicimꝰmanentẽ in duabꝰſbᷣijs.ſicut ei nature veritas cõtulit

nõ cõfuſis naturis neq; immixtis (ſicut thimotheani volũt) ̊ ſocietate vni/⸗

Dubiũ

Obicctõ. Oꝛ fi
lio q̃ tiñ carnez

aſſũpſit aliqᷣd
fecit qd nõ pat᷑

vel ſpoͦſſanct?.

ð tas oꝑata eſt.ſicut aug.dicit in li.de fide ad Pe. Reconciliati ſum p ſolũfi/

Si vo quent᷑ vtꝝ pat vel ſpüſſe u1 mõ poſſ
Sgane rũderi põt.et potuiſſe olim.⁊ poſſe nũc carnẽ ſumere ⁊ hoĩem ficri tã

tis.Ecce hẽs quare filius.nõ pater vel ſpũſſanctꝰcarnem aſſumpſerit.

¶ Mouet dubitationẽ.vtrum ſpirituſſanctus vlł pater potuerit incarna
ri vel mõ poſſit. 4
ſctũs incarnari potuerit v

—ℳ

el etiam mõ poſſit?

patrem q; ſpũmſctm̃. Sicut em̃ filius hõ factus eſt.ita pat᷑ vel ſpũſſctũs po

tuit ⁊ poteſt. ¶ Sed foꝛte aliq dicẽt.Cũ indiuiſa ſint oꝑa trinitatis. ſi filus

carnẽ aſſumpſit.tũc ⁊ pr̃ ⁊ ſpũſſanctꝰ.qꝛ ſi filiꝰcarnẽ aſſumpſit.nec h̊ fecit pt
vel ſpũſſanctꝰ.nõ omne qð facit filiꝰ.facit ⁊ pat᷑ ⁊ ſpũſſanctꝰ.At oia ſil pat ⁊

filius amboꝝ ſpũs ꝑiter ⁊ ↄcoꝛdit᷑ oꝑant᷑.Ad qð dicimꝰ.qꝛ nihil oꝑat᷑ filiu
ſine patre ⁊ ſpũſancto:ſᷣ vna eſt hoꝝ triũ oꝑatio indiuiſa et indiſſilis.et tñ

lius.nõ pr̃ vel ſpũſſanctꝰcarnẽ aſſumpſit.ipᷣam tñ carnis aſſumptionẽ trini⸗

Aiij

Q

7 d In ſpeeie colũpe lium ſᷣm carnẽ.ſed nõ ſoi filio ̃m deitatem. Trinitas
deſceẽdiſſe.ſupple ſ'̃m̃ em̃ nos ſibi recõciliauit ꝑ hoc ꝙ ſolum verbũ carnem
nas Sʒen. To⸗ ißa trinitas fecit. Trinitas ̊ carnis aſſumptionẽ fecit
ta coluba la c ſed verbo nõ patri vel ſpũiancto. Si em pater ſibi et
parre r ftino videt᷑ filius ſibi.vel pater filio ⁊ filius patri carnis aſſumpti .
ꝙ tota trinitas in ila onẽ oꝑatus eſſet.iã nõ eadem eẽt opꝑatio vtriuſq; ſ di
coluba deſcẽderet ſiẽ uiſa. Sed ſicut inſeꝑabilis ⁊ indiuiſa eſt vnitas ſube
deſcengebat ſpũſſan / trium. vt ait Aug.in li.de trini.ita ⁊ oꝑatio. Nõ tamẽ
Eue Meanmun de eandẽ trinitatẽ natam de virgine.crucifixam ⁊ ſepul⸗ .
ln ea hn eltendat tam catholici tracigtoꝛes docuerũt.s tmmodo filium. .
ſimul pater ⁊ fuiꝰ.er-· nec eandẽ trinitatẽ in ſpecie colũbe deſcẽdiſſe ſup Je⸗. d .
go vr ꝙ nec in colum ſum. ᷣ tm̃ ſi pũmſctm̃.nec eandeʒ dixiſſe de celo. Tu cs Marci.j.
ba. Nedam ꝙ in colã filius meus.ſᷣ tm̃ patris vocẽ fuiſſe ad filiũ factam.qᷓ;
ba illa nõ erat alit ſo uis pater ⁊ filiꝰ ⁊ ſpũſſanctꝰ ſicut inſepabiles ſunt. ita
nulſanctus & pater z inſeꝑabiliter opant᷑. Hec ⁊ mea fides eſt. qmquideʒ
iuencc itcr oe hec catholica eſt fides. Licet ergo ſolus fili? carnẽ al/
ĩ ea ſignabat᷑.quia ſi - fumpfſerit.ipſam tamen incarnationẽ cum patre ⁊ ſpi⸗
ĩ ea ſignabat᷑.quia ſi/ J en in
gnatio relationẽ dicdcit rituſancto operatus eſt.
ſicut incarnatio. ideo · =
ſolꝰpoterat in ea ſignificari.q;uis nõ ſolꝰin ea poſſit opari. Et ſic patet ꝙ exemplũ mgji eſt rectũ ⁊ ydoneũñ.ſ .
boc magis declaratum eſt in pꝛimo li. miſſione ſpũſſancti.di.xyſ. .
D intelligentiam vᷣo buius ꝑtis incidit bic detur ꝙ boc non ſit impoſſibile apud deñ.¶ Item
queſtio circa incarnationẽ qtũ ad duos ar/ plus põt deus facere qꝙᷓ; nos petere.iuxta illud Eph̊.
ticulos. Hꝛimo querit᷑ de incarnatiõe q;tuz iij. Oeus qͥ põt facere ſupabundanter qᷓ; petimꝰaut
ad vniois poſſibilitatẽ. Scuo querit᷑ de incarnatiõe intelligimꝰ.ſi g̈homo potuit petere filium dei incar
iᷓ̃tũ ad vnionis cõgruitatẽ.Circa pꝛimũ queruntur nari.& verbũ dei fieri carnẽ vel incarnari nõ fuit o
quatuoꝛ. Pꝛimo querit᷑ vtrũ diuina natura potuit impoſnbile. ¶ Item qñ duo ſic ſe habẽt ꝙ vnů ẽ ma
vniri cũ bumana natura. Scdo qr.vtrũ vna pſona teriale reſpetu alterius ⁊ illi confoꝛme.poſſibile eſt
potuerit vniri ſine alia. Tercio querit᷑ vtrũ vna ꝑpſo vniri vnũ alteri. anima plus habet de poſſibilitate
na potuit vniri ſimul cũ alia. Quarto querit᷑.vtꝝ q̃ reſpectu dei qᷓ; habeat coꝛpus reſpectu aie. Plus eti

libet triũ eſona potuit incarnari ꝑ ſeip̃am. am habet de ratione cõfoꝛmitatis.cũ aĩa ſit ſuba ſpi
(NXuſtio.e.. a ittualis r imago dei. ergo ſi deus animã potuit vni⸗-
Atrum diuina natura potuerit vniri cũ bũana na- re coꝛꝑi.videt᷑ ꝙ ſimiliter poſſit ſubſtantiã humanã
tura:Et Tno. viclet anen eſt pati ſicut vnire è age vnire nbe. Are omne quod eſt alteri maxime inti/
xe. quod impoſſibile eſt pati.impoſſibile eſt vniri. mũ ct amabile.eſt ei vnibile vnione maxima.ſᷣ deus
Sed diuinã naturã impoſſibile eſt pati.ẽᷣ impoſſibi eſt anime intimus ⁊ amabiliſſimus.ẽ videt q ſube
Ic eſt eã cũ alia natura vniri. ¶ Itẽ quecunq; vniun rationali perfecte vniri poſſit ſpiritus increatus.
. tẽ ſi diuina natura nõ põt ſibi vnire bumanaʒ.

tur adinuicẽ.aliquo mõ cõponunt᷑ g qð impoſſibi⸗ ſi diuina ne 5 pot
le cſt alteri cponi.impoſſibile eſt alteri vniri.ſed di - aut boc eſt ꝓter impedimẽtũ nature ſue. aut ex par
te creature.Si ꝓpter impedimentum ex ꝑte nature

uinã naturq impoſſibile eſt alteri cõponi cũ ſit ſim/ †
pliciſſima ⁊ gfectifſima. cc. ¶ Item omne vnibile ſue. ergo cũ illud ſit opus pfectiſſimũ ⁊ nobiliſſimũ.
⁊ nõ vnitũ eſt ad actũ ⁊ cõplemẽtũ vnionis poſſibi/ videt᷑ ꝙ diuina natura nõ ſit cõſona oimode perfe/
e. o mne añt poſſibile ad actũ ⁊ cõplemẽtũ eſt muta ctioni ⁊ nobilitati. Si ꝓpter impedimentũ creature.
& vr̃ ꝙ creatura nõ ſit in pfecta obedientia reſpectu /
ceatoꝛis.boc aũt dcrogat diuine oipotẽtie.g impoſ
ſibile eſt ꝙ reſpectu talis vnionis interueniat impe/
dimentũ cx ꝑte aliqua.⁊ ſi Heeſtar deus potuit
creaturã ronalẽ ſibi vnire. ¶ R. vd. ꝙ abſq; dubio 8
poffibile fuit naturã bumanã vniri diuine in ꝑſona
filij. Rõ aũt huiꝰ eſt iſta.qꝛ oia illa attribuenda ſunt

bile ⁊ imꝑfectũ.ſᷣ in deo nulla põt eẽ mutatio.nulla
impfectio.g nulla tꝑalis vnio. tẽ quecũqʒ ſt᷑ vni
bilia ſunt adinuicẽ ꝓpoꝛtionabilia. qm̃ inter illa nul-
la eſt vnio inter que nulla cadit ꝓoꝛtio.ſ̃ dei qͥ infi-
intus eſt ad creaturam que finita eſt nulla cadit pꝛo
poꝛtio.g nulla põt eſſe illaꝝ naturaꝝ ↄiũctio.(¶ Itẽ
plus diſtat creatoꝛ a crcatura q; diſtant duo oppoſi⸗

ta. ꝓ co Fon oppoſita cõicãt in aliqͥ genere ꝓpximo diuine potentie que ſibi nõ derogant. ⁊ talia ſunt qᷓ
vel remoł.deus aũt ⁊ creatura in nullũ gen? cõe pꝑ/ pofſibi e eſt poſſe. Diuinã aut naturã bumane vni/
* ticipant.& faciliꝰeſt vnire aliqua oppoſita.qᷓ; ſit vni - ri in vnitatẽ ꝑſone.nõ eſt aliud q́ᷓ; diuinã pſonam qᷓ

re diuinã naturã cũ humana.Et deus nõ põt facere
w idem ſit bomo ⁊ aſinus.vel ꝙ idẽ ſit albũ ⁊ nigrũ.
aut certc ꝙ idẽ ſit ⁊ nõ ſit.g̊ nõ põt facere ꝙ idein ſit
bomo ⁊ deus. ¶ Sed Der:. us põt deus facere q;
põt homo dicere.iuxta illud Lucc.j. Mõ crit impoſ
ſibile apud deñ omne verbũ.ſi g̊ homo põt illud cre-
vere ⁊ dicere ꝙ deus ſit hũanitati noſtre vnitus.vi/

ab eterno fuit ypoſtaſis reſpectu diuine nature. ec
ypoſtaſim reſpectu humane nature in tenpoꝛe. hoc .
aũt nõ dicit aliquã imꝑfectionẽ. ſᷣ potius dignitatẽ
⁊ nobilitatem. Sicut enim cũ deus ab eterno ſit bo/⸗
nus.in nullo fit derogatio bonitati ſue cum eſt cau⸗ 4
ſa bonitatis create in tempoꝛe.q;uis bonitas creata

longe ſit inferioꝛ bonitate increata.ſicut cum perſo⸗

10

11

12

1

——

—

na filij dei. ſit ypoſtaſis intellectualis. ⁊ ſpſᷣalis.⁊ in·ꝰ poꝛtione q̃ attẽdit᷑ in Bueniẽtia oꝛdinis. Si autem

creata ab eterno.in nullo derogat ei ſi ſit ypoſtaſ rõ⸗
nalis nãe create in tꝑe.Et quẽadmoduʒ deus de nõ
creante fit creãs in actu abſq; ſui aliqua mutatõe vł

innouatiõe.ſᷣ ſolum facta immutatioe ex ꝑte nature

create. Sic ꝑſona filij dei qᷓ̃ nõ erat hypoſtaſis huma

ne nae in actu.hʒ eius eẽ ypoſtaſis abſq; aliq ſui mu

tatiõe vel innouatiõe.ſola facta mutatiõe ex ꝑte nãe
aſſumpte.Et quẽadmodũ deus qͥ eſt in creatura R
eſſentiã.pñtiã.⁊ potẽtiã.in nullo depẽdet ab ipᷣa.ſed
potius depẽdet ab ipᷣo creatura tãq;ᷓ a cã ↄſeruãte ⁊
ſuſtẽtãte.ſic deus cũ eſt in creatura rõnali ꝑ vnionẽ.
nõ depẽdet ex ipᷣa.ſᷣ potius ecõuerſo rõnal creatura
pendet ex vpoſtaſi diuina.⁊ hʒ ſuſtẽtificari in illa.
ſicut nã ſuſtentat᷑ in ꝑſona. Et ſic pʒ ꝙ vnio diuine
nãe cuʒ bumana in nullo derogat nobilitati diuine.
et ideo cũ oia attribuẽda ſint deo q̃ nõ derogãt om̃i
potẽtie eius.indubitant᷑ ponẽdũ eſt eius incarnatio

nis miſteriũ eẽ deo poſſibile. Pꝛopter qd dixit ange

lus ad mariã in eius pᷣmoꝛdio aperiẽs incarnatiõis
miſteriũ. Mõ erit impoſſibile apud deũ om̃e verbũ.

Añ ⁊ ↄcedẽde ſũt ratiões que hoc oſtẽdũt.(¶ Ad il/

lud g quod obꝛ in deranii vniri eſt pati.dom ꝙ ſi
cut dicit Pꝛiſcianꝰ.quedã ſũt verba que in voce acti
ua ſignãt paſſionẽ.⁊ hoc mõ intelligẽdũ eſt cũ dicit
diuinã nam hũñane vniri.nõ ꝙ diuia nã aliqͥd pati/
atur. ꝙ ipᷣa diuia nã bumanã nam vnit ſibi in pꝛo/
pꝛiã pſonã ſiue ypoſtaſim. Poſſet etiã alit᷑ dici ꝙ ſicẽ
gnare ⁊ generari nõ ſignãt in diuis actiõem vel paſ-

ſionẽ ſed relationẽ. Sic ctiã vniri dictũ de diuia nã
vel humana ꝑſona nõ dicit actiõem aliquã ſ̃ relatio

nẽ potius.q̃ qͥdẽ relatio dicit depẽdẽtiã ſolum in nã
creata.ſicut haberi põt ex bis q̃ in pᷣmo li.determia/
ta ſũt cum agebat᷑ de diuis nomibꝰ.que dicũt reſpe/
ctum ad creaturã diuinã.di.xxx. 2
ꝙ qᷓ vniunt᷑ cõponũt᷑.dom ꝙ ⁊ ſi ꝓprie accipiat᷑ ver

bũ cõponẽdi.etiã plus eſt vnio ꝙᷓ; cõpoſitõ. Anio.n.
dicit ↄpoſitiõem duoꝝ ſiue vniant᷑ ad cõſtitutiõem
tercij ſiue nõ. Cõpoſitio vo dicit ↄiũctiõeʒ aliq̃ꝝ ita

Eniũt ad ↄſtitutiõem tercij.⁊ oẽ tale aliq̃ mõ eſt
maie reſpectu alterius. Et iõ ↄpoſitio ſp impoꝛtat
fectiõem in ↄponẽtibꝰ.vnio vᷣo nõ.⁊ ꝓpterca nõ ſeqͥ
tur qꝛ diuia nã nõ põt alteri cõponi ꝙ nõ põt alteri
vniri.Sed ad illud qdð obꝛ omne vnibile intimuʒ

eſt ad cõplemẽtũ vniõis poſſibile.dm ꝙ illud veꝝ

eſt de illo vnibili q; bz ꝑduci ad actũvniõis ꝑ aliq̃d
acqᷣſitũ in ipᷣo.de illo aũt qdð eſt vnibile ſoluʒ ꝑ aliud
acqſitũ in altero nõ hbʒ veritatẽ.⁊ B̊ mõ ẽ vnibtlis di
uina nã hũane nae ꝑ mutatõnẽ factã ĩ creatura.⁊ iõ
ex hᷣ nõ ſcqͥt᷑ aliq̃ ſit ivfectõ vel mutatõ ĩ hac vniõe
ex pꝑte diuine nãe.̊ᷣ ſolũ ex ꝑte nãe create.Et rõ illiꝰ
eſt. qꝛ vnio dicit relatiõem. relatio introduci hʒ in cẽ
mutationẽ factã in vno extremo altero oino ĩmo/
bili ꝑmanẽte.ſicut ptz.ſi ego ſim albus.⁊ gnet᷑ alius
q ſit albus.ſtatim incipit mihi eẽ ſilis nmiain me fa
cta mutatiõe.Simile exẽplũ ponit boetiꝰ de dextro
⁊ ſiniſtro.ſic intelligẽdũ ⁊ in ꝓpoſito.Et põt etiã bꝰ
ſile inueniri in vnioe radij ⁊ criſtalli. ſi em criſtallus

ſuꝑinducat᷑ radio iã domũ illuminãti. criſtallus illu

minari dẽ. ⁊ a radio ꝑtrãſiri.⁊ ei copulari abſq; mu/
tatiõe facta ex ꝑte radij.ſᷣ ſolũ ex ꝑte criſtalli.ſic ſuo
mogo ßſ lõge ſi ins intelligẽdũ ẽ in nã aſſumpta
⁊ pſona verbi.¶ Ad illud quod opponit᷑ ꝙ oẽ vni/

bile eſt poꝛtioõabile. dom ꝙꝙ veri eſt ſi intelligatẽ de

*

d illud qd obᷣꝛ

intelligat᷑ de ꝓpoꝛtiõe qᷓ eſt in cõmẽſuratiõe quãtita
tis.veritatẽ nõ hʒ.ꝓ eo ꝙ ſi aq̃ maris infinita eſſet.
adbuc poſſit ſpõgia immergi ſicut nüc immergeret

ct vniri. ⁊ iõ ſufficit ad vnionẽ ꝓpoꝛtio que ſurgit ex

N

ↄueniẽtia oꝛdis.⁊ talis eſt cõueniẽtia que eſt int cre
aturq ronalẽ ⁊ veũ.ꝓ eo ꝙ natura ratonalis eoipᷣo
ꝙ eſt imago dei nata eſt oꝛdinari ad ipſum immedi

ate.ſicut in pᷣmo ⁊ ſcdo li.fuit oſtẽſum. Ad illð qdʒ i +

obijcit᷑ ꝙ maioꝛ eſt ↄueniẽtia oppoſitoꝝ q; ſit dei ad
creatura.Et infra ꝙ magis ſũt vnibilia.dom ꝙ etſi
maioꝛ ſit ↄueniẽtia ꝓpter alicuiꝰcõem ꝑticipatõem.
nunq tñ ita eſt ↄueniẽtia ſᷣm Poſſibiltate 7 oꝛdineʒ
vnius ad alterũ.ꝙ vnũ oppoſitũ nõ hʒ oꝛdinari ad
ſuum oppoſitũ ſicut ad cãm ⁊ cõplemẽtũ. ſicut crea
tura rõalis hʒ oꝛdinari ad deũ.Cõueniẽtia aũt in ꝑ-
ticipatiõe alicuius cõis nõ facit aliqᷓ eẽ vnibilia niſi
ſit aliqua cõueniẽtia ᷣm rõnẽ inclinatiõis ⁊ oꝛdinis
ſicut ptʒ. Mag em̃ ẽ aia vnibilis coꝛꝑi qᷓ; ſit vna aia
vnibilis alteri.⁊ ſicut nõ tenet illud argumẽtũ.aia ñ
põt alteri aie vniri. &̊ nec põt coꝛpi vniri. ſic nec illᷣ
argumẽtũ cõcludit.oppoitũ nõ põt vniri oppoſito.

5̈ creatura nõ põt vniri deo.

D ¶ AUtrũ vna ꝑſona poſſit vniri ſine altera:Et ꝙ nõ.vi
det᷑ pᷣmo ꝑ dam̃.qui dicit ꝙ in diuis ofia ſunt vnũ

pꝛeter generationẽ in generatiõeʒ ⁊ ꝓceſſiõem.ſ in/
carnatio nõ eſt aliquid boꝝ.& ſi incarnari ↄueit vni
pꝑſone.neceſſe eſt ꝙ ↄueniat alteri.¶¶ Itẽ oꝑa trini/
tatis ſunt indiuiſa.g& opus qð ↄueni?: vni ꝑſone.ne
impoſſibile eſt ꝙ ↄueniat vni pſone ſinc altera.
lere incarnatio eſt opus recreatiõis.ſicut homis
foꝛmatio fuit opus creatiõis.ſed impoſſibile eſt ho/
minẽ foꝛmari ab vna pſona ꝙ nõ ab alia.g impoſſi/
bile eſt hoiem refoꝛmari ab vna ꝑſona ꝙ nõ ab alia.
vna ꝑſona nõ põt incarnari ſine alia. ¶ Itẽ pfecti·
oꝛi mõ eſt deus in aliqͥ qñ eſt ꝑ vnionẽ qᷓ; cũ ẽ ꝑ graʒ
inbabitãtẽ.ſed impofſibile eſt vnã ꝑſonam inhitare
in aliquo ſine alia.ꝗ̊ impoſſibile eſt vnã pſonã vniri
carni ꝙ; nõ vniat᷑ ⁊ alia.¶ Itẽ impoſſibile eſt filiuz
venire in mentem qͥn ſimul veniat cũ eo ⁊ pr̃ ⁊ ſpiri
tuſſctũs.ſicut diat᷑ Yoh̊.xiiij.Ad eũ veniemꝰ ⁊ mã.
⁊c̃.g impoſſible eſt filiũ venire in carnẽ qͥn ſil eniat
pr̃ ⁊ ſpuũſſctũs.Si & mitti in carneʒ eſt incarnari.vr
⁊c̃.¶ Itẽ impoſſibile ẽ aliqͥd abſolutũ ↄuenire vni
qd nõ alteri ↄueniat.ꝓ co ꝙ ſolũ relationibꝰ diſtin/
guunt᷑.̊ ſi eſſe incarnatũ vel eẽ boĩem eſt pꝛedicatũ
abſolutuz. ergo impoſſibile eſt ꝙ coueniat vni ita qp
nõ ↄueniat glteri.̊ vna pſona nõ põt ſine altera in-
carnari. ¶ Sed ↄtra. Joh.j. Nerbum caro factum
eſt. ſed verbũ ſicut in pᷣncipio bitũ eſt nomiat ꝗpꝛie/
tatẽ ꝑſone. ſi attribuit᷑ ifi verbo incarnatio.vĩ q;
alicui ꝑſone poterit ↄuenireꝑ ſe. Itẽ incarnari ñ
eſt aliud niſi in carnẽ mitti.ſᷣ mitti põt cõernire vni
pſone ſine alia.qꝛ filius mittit᷑.⁊ nñqᷓ; pr̃ legit᷑ eẽ mii
ſus. ergo et incarnari. ¶ Itez incarnatio eſt vnio in
ꝑſona.ergo ſi alia eſt perſona patris.alia filij.vide
ꝙ ſi vnio ſit in ꝑſona vna.nõ ſit neceſſe fieri in alia.
et ſi vnio põt fieri.ſimiliter ⁊ incarnatio. Item qᷓ;
uis vna ſit veritas pr̃is ⁊ filij et ſpũſſcti.tñ perſona,
patris ſignari poteſt ꝑ aliud ſignuz qᷓ; ꝑſona filij vt
ſpũſſancti.ſiue loqmur de ſigno vocali.ſiue reali.ᷣ
qua rõne ſignũ põt copulari vni eſone ſit 1 m

ceſſe cſt ꝙ ↄueniat alteri.g̊ ſi incarnatõ eſt opus dei.

. „

15

ſignatönẽ, eodẽ modo poteſt aliquod a catũ copula
ri increato m vnionem perſonalem. ſi vna poteſt
ſine altera ſignari. ſimiliter põt vna ſine altera incar
nari. ¶ Redd. ꝙ ſine dubio vna ꝑſona incarnari po
teſt ita ꝙ nõ alia incarnet᷑.ſicut operis euidẽtia ma/
nifeſtat. Et rõ huius eſt iſta.quia cum ↄtingat dupli
citer comꝑari creaturã ad creatoꝛẽ.vicʒ jm ſuſcepti
onem alicuius cõpletionis.⁊ ſᷣm relationis habitu/
dinẽ. Pꝛima cõpatio neceſſario reſpicit tres ꝑſonas
indiſtincte ⁊ indiuiſim. ꝓ eo ꝙ in eis eſt vna ꝑfectio
eſſentialis. Comꝑatio vᷣo ſᷣm babitudinem relatio/
nis põt eſſe reſpectu alicuius ꝑſone determiate ⁊ di⸗/

ſtincte. ꝓ eo ꝙ iſte ꝑſone relationibus diſtinguũtur
16 Similiter deus dupliciter hʒ cõpari ad creaturã.vi/

ſiti ſuſtentificantis. In pᷣma cõꝑatione neceſſaris ſi

.*

X .

18

delicct in rõne pꝛincipij cauſantis.⁊ in ratõne ſupto

bi cõicant tres ꝑſone.ꝓ eo ꝙ in deo vnica eſt natura

2 vnica eſt virtus oꝑatiua.ꝑ quã deꝰ creaturarũ eſt

cauſa. Scda vo cõꝑatio poteſt reſpicere aliquam ꝑ/
ſonã diſtincte. ꝓ eo ꝙ ⁊ ſi vna ꝑſona ↄueniat cũ alte
ra in natura ⁊ eius virtute.diſtinguit᷑ tamen ab alia
in ſuppoſito ⁊ ꝑſonali ꝓpꝛictate.Om̃ g̊ in vnione na
turaꝝ ſiue incarnatiõe ꝑſona diuina ſit ſuppoſitũ ſi/
ue ypoſtaſis humane nature. ita ꝙ vnio ſiue incar/
natio nõ tĩ dicit habitudinẽ dei ad creaturã ꝑ mo/
dum cauſqmo etiã ꝑ modũ ſuppoſiti. Similiter ex
pte crcature nõ dicit cõpationẽ ſolũ qtum ad ſuſce/
btionẽ completionis. etiã q'tum ad habitudinẽ re
ationis.hinc eſt ꝙ incarnatio põt cõueniri vni per/
ſonc ita ꝙ nõ ↄueniat alteri.vñ rõnes hoc oñdẽtes
oↄcedẽde ſunt. ¶ Ad illud vᷣo qu pᷣmo opponit᷑ ꝙ in

diuinis oia ſunt vnũ preter generationẽ ⁊c̃. dom q;

verum eſt. ̊ cũ dicit᷑ ꝙ incarnatio nõ eſt aliquid ho⸗/
rũ.ddm ꝙ et ſi nõ ſit aliq̃d boꝝ.tñ aliqͥd boꝝ inclu/
dit. Includit em̃ intellcctũ ꝑſonalis diſtinctiõis.in/⸗
carnatõ em̃ eſt vnio carnis ad nãm diuinã in ꝑſonã
diſtincta. ¶ Ad illud qð pont ꝙ indiuiſa ſũt tri/
nitatis oꝑa.dð.ꝙ verũ e ſt.s cũ dicit᷑ ꝙ incarnatõ ẽ
opus trinitatis.dᷣm ꝙ incarnatio ſᷣm ꝙ dicit oꝑa/

tionẽ eſt cõis tribus ꝑſonis.ſed ⁊ pᷣter hec impoꝛtat

relationem.ideo vni ꝑſone ſine alia poteſt attribui.
Et eſt cxemplũ.Si tres puelle veſtiãt vnã vcſtẽ.in/
duitio eſt a tribus.nõ tñ tres induunt᷑ ſed vna ſola.
Silr tres ꝑſone oꝑate ſunt incarnatõuẽ.⁊ tũ vna ſo
la dẽ incarnari. ¶ Ad ſllud a opponis de ope cre⸗
atiõis. dom ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ hois foꝛmatõ dicit actõ/

nẽ ⁊ oꝑationẽ tm̃.nõ relationẽ ad ꝑſonã.et iõ cõis ẽ

20

tribus. nõ ſic eſt de incarnatiõe.¶ Ad illud qð oppo
nit᷑ ꝙ filius nõ põt eẽ in aliquo ꝑ inhabitãtẽ grãʒ ꝙ
nõ ſit ⁊ tota trinitas.ðd.ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ deũ habita/

re in aliquo dicit effectũ in creatura quã nece eſt eſſe

22

wquis nõ ſit pᷣdicatũ relatũ exteriꝰ.eſt tñ interiꝰ. et

*

„ „„ „

a tota trinitate.ſᷣ vniri dicit reſpectũ ad ꝑſonam. et

boc põt eẽ ad vnã pſonã ſinc alia.ſicut pᷣus oſtenſuʒ
eſt. illud qdð opponit᷑ de miſſione in carnem ⁊
mẽtẽ.dðim ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ miſſio filij in mẽtẽ ſolũ
eſt ſᷣm oꝑationẽ cẽntialem nõ ſᷣm vnionẽ pſonaleʒ.
nõ ſic eſt de miſſiõe filij in carnẽ. ¶ Ad illud qð op/
ponit᷑ ꝙ eſſe incarnatũ eſt pꝛedicatũ abſolutũ.dom

rõne relationis implicite põt alicui ꝑſone cõuenire
diſtincte.Hoc pʒ.qꝛ nibil aliud eſt filiũ incarnari.qᷓ;

filiũ ſibi carnẽ vnire. Mibil aliud eſt de eẽ hoĩem q;

„*

vnam ⁊ eande ꝑſonã eſſe ypoſtaſim dinine ⁊ buma

ſone pñ̃t aſſumere vnam ⁊ eandẽ natura.

pſona pot

— r

¶ Atrũ ꝑpfona vna poſſit ſimul vniri eum alia aſſumẽ

do vnam ⁊ eãdẽ nãm numero:M non vr̃.Anſcl.in
li.eur eus homo.ca.ix. Plures ꝑpſone nequeũt vnũ
⁊ eũdẽ boiem aſſumere.quare tm̃ in vna ꝑſona fieri
neceſſe eſt. ¶ Itẽ ſi ꝑſone plures vnirẽt᷑ vni et eidẽ
nãe.aut & in vnitate eẽntie.aut in vnitate ſuppoſiti.
In vnitate eẽntie nõ.qꝛ impoſſibile eſt creatoꝛem ⁊
creaturã cõuenire in vna eſſentis. In vnitate pſone

nõ.qꝛ tres pſone in perſona nõ ↄueniũt.ſᷣ diſtinguũ⸗

tur pſonaliter.g nõ vidr̃ ꝙ aliquo mõ plures ꝑſone
poſſint vnũ hoĩicm acciꝑe.¶ Itẽ vnio diuie nae ad
humanã facit ſibi mutuo cõmunicare ꝓpꝛia ydioma
ta. ſi tres ꝑſone aſſumerẽt vnũ hoiem. ille bõ eſſet
pater ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus.⁊ ex hoc ſeq̃ret᷑ ꝓpt᷑ cõi/
cationẽ ydiomatũ qꝙ pater eẽt filius ⁊ ſpũſſanctus ?
ecõuerſo.⁊ ſi boc.tunc ꝑiret ꝑſonal diſtinctio. Itẽ
