dei.dm q falſum eſt.Enigma em̃ competit ipᷣi ba
bitui fidei ᷣm ſe inqᷓ;tuʒ eſt habitus virtutis dirigẽs
ad voluntarie credendum ea que non vident᷑.ſ oꝛ/
do ille qui eſt reſpectu pximi attribuit᷑ ipſi charitati

ratõne nature ſubſtrate. Ad ülud quod obijcitur 57

ꝙ tunc tantũ gaudet homo de alio quantũ de ſeipſo.
dm ꝙ illud eſt verũ ceteris paribus.Sed ad quan
titatem gaudij attendendũ eſt ꝙ duo ↄcurꝛũt.vide/
licet virtus dilectõis que facit gaudere.⁊ materia de

qua gaudet. Quantũ eſt ex parte materie equaliter

gaudebit quis in patria de bono pꝛoximi ⁊ de bono
ſuo ſi eſt equale.⁊ magis ſi eſt maiꝰ.ſᷣ quantuʒ eſt ex
parte virtutis ꝑ quã gaudet.magis gaudebit q̃ ma/
ioꝛem charitatẽ habebit. VUñ magis gaudebit petrꝰ

de bono lini qᷓ; linus de bono ꝓpꝛio. vñ non ſequit᷑ ꝙ

nõ martyr tãtũ gaudeat de bono martyꝛis quantuʒ
ipſe martyr.quia merito martyꝛij aucta eſt ei virtus
gaudendi.⁊ ſic patz q licet ex hoc ponat᷑ coitas gau
dij. nõ eñ tollit᷑ ꝙ vnꝰ plus gaudeat de alio qᷓ alter.
Et ꝑ h̊ pʒ vltimũ qð obijcit de pᷣmio aureole.⁊ ꝙ ali
quis habeat gaudiũ ſpeciale de alio hoc nõ erit rone
oꝛdinis in diligendo ꝙ mag/diligat illũ qᷓ; alterũ.ſed
boc erit rõne cuiuſdam decoꝛis ⁊ gloꝛie quam ade

ptus eſt merito oꝑis excellentis. Si aũt aliã poſitõ/

nem ſuſtinere velimꝰ?. ad om̃ia obiecta rñderi poteſt
bꝛeuiter q om̃ia intelligant᷑ ceteris paribus.Añ qð
dicit᷑ magis debem?diligere maioꝛa bona. boc ve⸗
rum eſt quantũ eſt de rõne boni.ſ̊ magis ꝓpinquita/
tis aliud exigit. Similiter qd dicit ꝙ ꝑfecte ↄfoꝛmã/
da eſt voluntas nr̃a voluntati diuine.dm ꝙ veruʒ

eſt. ᷣ deus non diligit maioꝛi affectu. diligit ad ma/

ius. VUñ ex boc nõ ſequit᷑ ꝙ debeamꝰmagis diligere
ꝓximos nr̃os melioꝛes nobis qᷓ; noſipſos.ſᷣ ꝙ debe⸗
mus eos ad maiꝰdiligere. Siliter að dicit ꝗ affect?
beatoꝝ erit inebꝛiatꝰ.boc nõ eſt qꝛ nõ diligũt ſemet⸗

ipſos.ſed qꝛ affectus eoꝝ nõ erit retardatus in dile/
ctõne dei. Poſtremo qð dicit᷑ de ↄmunicatõne pfe⸗

9

die nõ cogit. qꝛ ꝑfecta leticia nõ excludit quin
bomo pꝛincipaſiter bonum ſuum diligat.ſed boc fa⸗
eit qd diligendo bonum ꝓpꝛiuʒ ſic circa ſe afficiatur.

vt circa alios non toꝛpeſcat. .

¶Diſtinctio. xxxij.de charitate quantum ad diuinam dilectönen.

——

P ijciendũ eſt de dilectõne dei ⁊c. Supꝛa cgit mggr de charitate qtum ad diffinitõneʒ. ⁊ c⸗
tũ ao diligibilium diſtinctõeʒ.⁊ qᷓ;ẽtũ ad diligendi oꝛdinẽ.⁊ qᷓtum ad meriti ꝑfectiõem.⁊ ctia⸗ qᷓtum
ad vuratõnem. In bac pte agit de eandem ꝑ comꝑatõeʒ ad diuinã dilectõnex. Oiuidit᷑ aũt iſta ꝑs in
ma determinat de ipſa dilectõne dei. quid ſit ipſa dei dilectio. In ſcdᷣa vo determinat

qs diligit. ibi. Cũ aũt dilectð dei ſit imutabilis ⁊ etna. In tercia vo determiat q́s nõ dil igit ibi de repꝛobis a
pᷣꝑati nõ ſũt ad vitã eternã. Pꝛima ⁊ vltima ꝑte remanentibꝰindiuiſis.media ꝑs diuidit᷑ in tres ꝑtes. Jn

quaꝝ pꝛima ꝓonit mgr̃ ꝙ deꝰnõ omia eq̃liter diligit. In ſcdᷣa vᷣo oñdit pꝓ quãto dicat᷑ vnũ diligẽ magq al/
terũ. ibi. Cũ aũt dilectio dei imutabilis ſit ⁊c. In tercia vxo determinat qre vnũ ⁊ eũdẽ boieʒ ſᷣm viuerſa tẽpa
dẽ dilgere plꝰ ⁊ minusibi. Si vᷣo querat᷑ de aliq̊ vno ⁊c. Subdiuiſiones ãt ꝑtiũ ſatis manifeſte ſunt in lra.

58

ot

= .

ant⸗
Efrs
td.
crid
woi
Crmut
emumig
Nwpnitnin
Kfunutt
sgglaceſe⸗
ö ittf
üronteni
nmng
Uczete
ei leßß
nunici
fonneden
londtch

— =
2

—,+

8
NX

B= E

=

ę— 3
-
— ☛-

— * ——
⸗=
=

—, 4

—
— — —,
=– =
= —— EE=

—

Aug.de trini.

l
1

Auguſti. ſup

—E “
. . „55
R A. &* .
* . 2, — — eti — .

Dubitstur bic de ſiru
bui ptis. Cũ cin agẽ
tde dilectõe dei ſpeetet

2

¶ HBeterminat quid ſit ipſa dei dilectio.? g deus non
seeligeer wH
Remiſſis adijciendu eſt de dilectõne dei q̃ ißſe dectoc en heerct
NIPPDilectio aũt dei diula yvſia eſt. eadẽq; dilecti
Dne pater ⁊ filiꝰ? ſpũſſanctꝰſe diligunt ⁊ nos vt ſupꝛa

diſſeruimꝰ. Cũq; eiꝰdilectio ſit ĩimutabilis ⁊ eterna.ali
um tñ magis.aliũ minꝰdiligit. Uñ aug.incõpᷣhẽſibi
eſt dilectio dei atq; imutabilis.q̃ deus in vnoq; nrjm

amat qð fecit.ſicut ⁊ odit qð fecimꝰ. Miro & ⁊ diuino

intelligi põt. Quis g digne põt eloqui quantũ diligat

Sap̃.xj.

mõ etiam qñ odit diligit nos.Et hoc quideʒ in om̃ibꝰ

membꝛa vnigeniti ſui.⁊ q;to ampliꝰvnigenitũ ipſum.
De ipᷣo em̃ dictũ eſt.Nihil odiſti eoꝝ q̃ feciſti. Ex hijs

pꝓcipit᷑ ꝙ deꝰom̃s creaturas ſuas diligit.qꝛ ſcriptũ eſt.

Geñ.j.

X

nihil odiſti eoꝝ q̃ feciſti. Et item. Vidit deꝰ cũcta que

fecerat et erat valde bona.Si om̃ia q̃ fecit bona ſunt.
⁊ om̃e bonũ diligit.omia g̊ diligit q̃ fecit.⁊ inter ea ma
gis diligit rõnales creaturas.⁊ de illis eas ampliꝰque
ſunt membꝛa vnigeniti ſui.⁊ multo magis ipſum vni⸗

4

Diñdit ꝓ quãto dicat᷑ vnũ mag diligẽ q; alten. b.

¶Cum aũt dilectio dei imutabilis ſit. ⁊ ideo nõ intendi⸗

Ex q̊ ſenſu oĩa.
q̃ fecit deus di⸗
ligere dicat.
Quõ alios ma
gis alios minꝰ
diligere dicit.

* 1

K. v.. —— *. . . *
— ——* . * .

tabilitatèẽ charitatis eiꝰſignificat.ſed ꝙ alios ad maio
ra bona.alios ad minoꝛa dilexit. Alios ad melioꝛes
vſus.alios ad minus bonos. Omia eniʒ bona nr̃a ex

tur vel remittit᷑.ſi querit᷑ q̃ ſit ratio dicti cũ dicit᷑mag

vel minꝰ diligere hoc q; illud.et cũ dicit᷑ deꝰom̃ia dili⸗
gere. dicimꝰdilectõeʒ dei ſicut pacẽ exuꝑare oẽm ſen/⸗
ſum humanũ.vt ad tante altitudinis intelligentiãõ vix

glauaten aſonettuman ſenlus. Hat tñ ſane intel⸗
ligi ea rõne dici om̃ia diligi a deo q̃ fecit.qꝛ omia pla⸗
cent ei. omnia aprobat inq;tum oꝑa eiꝰſunt.nec tũcvł
pꝛius vel ampliꝰplacuerũt ei cũ facta ſunt.ſ.anteqᷓ; fie
rent.ĩmo ab eterno om̃ia placuerũt ei nõ minꝰqᷓ; poſt⸗
q; eſſe ceperũt. vo ronales creaturas.i.hoĩes vel
angelos.alios magis.alios minꝰdiligere dicit᷑.ñ mu/⸗

eiꝰdilectõne nob ꝓueniũt.Electoꝝ g alios magis.ali⸗

oros minꝰdilexit ab eterno.⁊ diligit etiã nũc.qꝛ alijs ma⸗

Duobꝰ? modis

inſpicienda eſf!

39 2„ “„ .
vilectio dei.

ibꝛa· alijſq; minoꝛa ex dilectõne ſua ppauit bona. alijf
qꝙᷓ; maioꝛa ⁊ alijs minoꝛa bona afert in tꝑe. VFñ mag⸗
vel minꝰdicit᷑ hos vel alios diligere. Conſiderat᷑ em

duobꝰmodis dilectio dei.ſᷣm eſſentiã.⁊ ſᷣm efficientiã.

Mõ recipit magis vł minꝰpm eſſentiã ſ tm ſm efficiẽ⸗
tiã.vt magis dilecti dicant᷑ quibꝰex dilectõne ab eter⸗
no maius bonũ pᷣpauit ⁊ in tpe tribuit.⁊ minꝰdilecti ꝗq
bus nõ tantũ.Inde etiã eſt ꝙ aliqͥ qñ ↄuertunt᷑ ⁊ iuſti
Rffileant᷑ dicunt tunc inciꝑe diligi a deo. non ꝙ denoua
DDiilectõne quẽq; poſſit dilige.imo ſempiterna dilectõe
Epbᷣ. ilexit ante mundi conſtirutonem quoſcunq; dilexit.
8 71 tüc olcunt incipe diligi ab eo. cu eterne dei dilecti⸗
onis ſoꝛtiunt᷑ effectũ.ſ.gram vel gliam. Uñ Auguſti.

tractatꝰ iſte male ił

tercio ſituet᷑. Oꝛ ſi tu
dicas ꝙ hoc mag⸗ fa-⸗
cit qꝛ eadem eſt dile/
ctio qᷓ nos diligimus
deũ ⁊ qua diligit nog.
tũc obꝛ ꝙ tota iſta ꝑs
3 ẽ de chaꝛitate male
h ſituet᷑. Si em̃ chari

ſe:

tas nõ eſt habitꝰ vir

tutis ſᷣ potius donuʒ
creatũ qdð eſt ſpũſſan
ctus.videt᷑ ꝙ ve ipſa
nõ dz determinari inj⸗
ter alias vᷣtutes. Reꝰ.
ddm ꝙ oꝛdo ſituatõ⸗

nis iſtius capituli at/
tendit᷑ m opinione,
mqgri.qᷓ poſuit ſicut in

lia tãgit ꝙ eadẽ eſt di
lectio qua deꝰ diligit

nos ⁊ qua uos diligi⸗
mus deũ. Et ſi tu obij

cias q tũc nõ deteꝛmi
nare debuit de chari⸗

tate inter alias virti

tes. F ꝓ ipſo. ꝙ hot
non fecit qꝛ charitag
ſit ſpecies virtut᷑. ſed

quia charitas eſt ra

ix omniũ virtutum.
In dono em̃ amoꝛis
qð eſt ſpũffanctꝰcete
ri virtutũ habitus do
nant᷑. Põt ⁊ aliter di
ci ꝙ bic ꝑ accidens in

troducit᷑ illud capitu
luʒ. Quia em̃ dilectio
tei eſt exemplar no/
ſtre dilectõis.ideo ad
maioꝛem euidentiam
introducit᷑ hic tracta

tus de ipſa. vel certe

vt aſſignet᷑ hic diffe
rentia dilectionis di/
uine ad dilectõeʒ no-
ſtram ſiue pᷣcellentia.
qꝝ cuʒ dilectio nr̃a ſit
affectio oꝛdinata. di/
lectio di nõ eſt niſi di/
uina ſuba vel vſia.

a Dilecri autẽ dei
diuia vſia eſt. Cõtra.
Si dilectio dei ẽ diui
na ſuba vl eſſentia.g:
vꝛ ꝙ deũ diligereẽ de

um eſſe. cum deus nõ ſit aliud a ſe.videt᷑ ꝙ nec aliud a ſe diligat. Itein deꝰincipit aliquem diligere. ſi dile

ctio eiꝰẽ eiꝰeẽntia.vẽ ꝙ deꝰincipiat eẽ.

Itẽ nullũ eternũ ẽ tpale.⁊ nullũ tꝑale ẽ eternũ.ſᷣ dilectõ dei q̃ diligit vi

ros iuſtos eſt tꝑalis.dei dilectio eſt eterna. dei dilectõ nõ ẽ diuia ſbᷣa.R.ad B̊ ⁊ ↄſilia bꝛeuit᷑ ẽ dʒ.ꝙ duplrxẽ

loqui de dilectoe dei qut a ꝑte pᷣncipalis ſigficati qut a ꝑte ↄnotati. Si loquamur de ipſa Ftuʒ ad pꝛincipale

uit ⁊ dare di

ſignificatũ ſic eſt dei cſrentia. ⁊ eſt quid eternũ. nẽe eſt aliud q;ᷓ deus. Si vo lo

quamur q;tum ad ᷣnotatuʒs.ſic

ↄnotat quid temꝑale.⁊ bʒ reſpectũ ad extrinſecus qð eſt a deo diuerſuʒ.⁊ qdð nõ eſt dei ſuba.ſᷣ cuiꝰdei ſuba ẽ

cã. 2 qtum ad boc curꝛũt illa tria obiecta. ⁊ ſic pʒ rñſio ad om̃ia. b. ¶ Abſit vt de tpaliter
ſum.Aliquis em̃ qui mõ eſt malꝰincipit eſſe bonꝰ.ſᷣ deus malos odit ⁊ bonos diligit.Scũ i

lus in tpe.⁊ incipiat eſſe bonꝰ.videt᷑ ꝙ deusſiſtum tꝑaliter deſinat odire ⁊ incipiar ipᷣm diligerc. Item in deo

idem eſt velle q face
re.ſicut dicit Augꝰ.⁊
in li. j. habitũ fuit. er⸗
go idem eſt velle ali/
cui bonum ⁊ faceꝛe ei

bonũ. p deus tꝑaliter

alicui bonuʒ facit.er/
go videt᷑ ꝙ tẽpaliter

ei bonuz velit. tem⸗

poꝛaliter diligit. Re“.
dom qꝙ eſt vilectõ ele
ctõnis.et dilectio ap/

pꝛobatiõis. Pꝛima ẽ

terna ſicut ⁊ volun/
tas dei. Scda vᷣo rati
one ↄnotati põt eẽ ex
epe.Et de pꝛima itelli
git Augꝰ.ipſe aũt op⸗

ponit de ſcda. Ael ali/

ter. hoc qð eſt tẽꝑalit᷑
põt referꝛi ad verbuzʒ

diligẽdi rõne actꝰ pᷣn⸗

cipalis.vel rõne ↄno⸗
tati.Si rõne actꝰ pᷣn⸗

cipalis ſic eſt falſum.

Hoc em̃ eſt act? viui⸗
ne volũtatis q̊ͥ ẽ eter/

nus. Et H mõ intelli⸗
git Aug. ſicut pʒ ꝑ li/

terã ſequentẽ. Ait em̃
ſic. vt deus tpalit᷑ ali⸗
queʒ diligat qſi noua
dilectõne q̃ in ipᷣo añ
nõ erat. Si aũt intelli
gat᷑ ꝙᷓ̃tum ad ↄnota/

tum. ſic ↄcedi põt ꝙ deus tempaliter aliquẽ diligit. ⁊ in boc ſenſu opponit. c De nõ electis vo eſt ſimpli⸗
oẽm homiem quẽ deus dilexit in temꝑe. ab eterno dilexit.
cã om̃ nt qui hñt pñtem iuſticiã ⁊ gẽam quã eis de ab eterno pᷣꝑs-
dare diſpoſuit. videt᷑ ꝙ ab eterno eos dilexerit. Juxta boc querit᷑ vtru deus magis diligat pctõꝛeʒ p⸗
geſtinatũ ꝙ;ᷓ iuſtũ pᷣſcitum. Et ꝙ magis pctõꝛeʒ p̃d
tum rei ꝙᷓ initiũ vel ꝓgreſſum.

citer ↄcedendũ ꝙ eos odio habuit ⁊c̃.Contra. qꝛ
cum dilectio dei ſit cã om̃is boni.ſᷣ multi pᷣſciti ſu

„

¶ De repꝛobis ðo qui pꝛeꝑati nõ ſunt ad vi

¶ Abſit vt deus thaliter aliquẽ diligat q̃ſi noua dile /
ctione q̃ in ipſo añ nõ erat.apud quẽ nec pᷣterita trãſi⸗
erunt.⁊ futura iam facta ſunt. Itaq; om̃s ſctõs ſuos
añ mũdi ↄſtitutõeʒ dilexit ſicut pᷣdeſtinauit. Sʒ cum
ↄuertunt᷑ ⁊ inueniũt illũ.tũc inciꝑe ab eo diligi dicũ⸗

tur.vt eo modo dicat᷑ qͥ põt humano affectu capi qð

dicit. Sic etiã cum iratus malis dicit᷑.⁊ placidus bo
nis.illi mutant᷑ ⁊ nõ ipſe.vt lux infirmis oculis aſpe⸗
ra.firinis lenis eſt.ipſoꝝ ſcʒ mutatõne nõ ſua. Ita cũ
aliquis ꝑ iuſtificatõeʒ incipit eſſe amicus dei.ipe mu⸗

tatur non deus.
¶ Determinat quare vnũ ⁊ eundẽ hoĩem dicit᷑ deus

magis vel minꝰdiligere vnotemꝑe q́; alʒio. c
¶ Si vo querit᷑ de aliquo vtruʒ magis diligatur a deo
vno temꝑe q; alio.diſtinguenda eſt dilectõnis intelli
gentia. Si em̃ referat᷑ ad dilectõnis effectũ.ↄceſſibile

eſt. Si vo ad dilectõnis eſſentiã.inficiabileeſt.
BDeterminat qͥs nõ diligit deus.

„

moꝛtẽ.ſi querit᷑ vtrũ debeat ↄcedi deus ab eterno di⸗

lexit eos.Dicimꝰde electis ſolis ſimpłr hoc eſſe cõce/
dendũ.ꝙ deus ab eterno eos dilexit.qͥ̊s ad iuſticiã ⁊
coꝛonã pꝛeꝑauit. De nõ electis vᷣo ſimplir eſt ↄceden
dum ꝙ eos odio habuit.i.repꝛobauit. Sicut legitur
Jacob dilexi. Eſau odio habui.Sʒ nõ eſt ſimpir di⸗
cendũ ꝙ dilexit ne pᷣdeſtinati intelligant᷑.ſᷣ cum adie⸗

02

ctõne dilexit eos inq;tum opus eius futuri erant.id ẽ

quos ⁊ quales facturus eos erat.

5

29 —
tam ſed ad

⁊c̃.videt᷑ hoc fal⸗
ſte deſinat eſſe ma

b

c

AMalach. j.

„»„
„

5 ideſtinatũ videt᷑. qm ſapiẽtis eſt magis ↄſiderare fineʒ ⁊ exi/
deꝰiſtũ peccatoꝛẽ qͥ tñ ẽ pᷣdeſtinatꝰ ſcit ivpſum futurũ amicũ ſuũ finaliter. ali⸗

unm vᷣo minime. magis diligit eum. Dꝛeterea iſti vult dare eternam beatitudinẽ ⁊ ꝓponit qð eſt ſummũ bo
num. alij vᷣo nõ. magis diligit peccatoꝛẽ pᷣdeſtinatũ qᷓ iuſtum pᷣſcitum. Sed ↄtra hoc eſt.qꝛ iſte peccatoꝛ eſt

magis deo diſſimilis q; iuſtus. minꝰeſt amabilis. Item iſte magis diligit deum. ̈ magis a deo diligitur. cuz
dens magis diligat diligentes ſe. Reꝰ.dᷣm ꝙ ſicut tactum eſt pꝛius ·eſt dch
cctõnis. Dilectio appꝛobatõnis cum
eterna reſpicit illum ſtatum in quo
liter dicunt᷑ ꝑmanere in bono.ideo
tione Apꝛia diſtrabat᷑. Añ magiſter

ectio appꝛobatõis.⁊ eſt dilectio ele/
ſit temꝑalis reſpicit ſtatum pᷣſentem. Dilectio auteʒ pᷣelectõnis cum ſit
homo debet eternaliter ꝑmanere.⁊ qm repꝛobi et ſi boni ſint nõ tñ fina-/
nõ vult magiſter ꝙ a deo eternaliter diligant᷑.niſi verbum diligendi a ra⸗
bene ↄcedit cum determinatõne.ſine vᷣo determinatõne dicit eam nõ eſſe

ↄcedendam.quia eius intdllectus falſitati appꝛopinquat.Et oc patet reſponſio ad illud qð quercbat᷑ cõ

ſequenter.quia qᷓ;tum ad dilectönem tempalem que reſpicit

tum pᷣſentis iuſticie magis diligit deus iuſtũ

ſᷣſcitum.qᷓ;tum vᷣo ad alium modum diligendi magis diligit peccatoꝛem pᷣdeſtinatuʒ.ſi tamen eſt dicerę ibi

magis. O ſi queras ſimpliciter loquendo quem magis diſigt. Rñdendum * ſimplr magis dlis eu
enen n quem repꝛobat.quia nõ eſt queſtio de homine qtum ad qua
a4 inem nature reſpectu gratie er gloꝛii. ””

itatem ulpe.

„

Etum

4

erdatul
Gictn
Natodi
Grict
Atſae⸗
Natto
tm
porchs
eolpe
Mhuecf
huetion
Efonramn
Uteato
ſeefdie
ſdlat⸗e
ghöͤcke
nnetͤfuen
Niget
zicpda
gWce
Ancch
Acrcit
Nackal
gteſe
Fdsn
ſtio die
centißy
tſiſfoien
enpe⸗
enf
s ge
Ufnencin
Cftſurn
Rperte
mune
(Npdin
unont
nnt
ſbinſte
gri
Ge⸗
nlt
andi⸗
ndke⸗
ſi
Mni

— —

Di. XXXII
ldege — ———1 „D cee e 2 2 S3 56. * y. „„ . S — —
fani Dintelligentiã bui? partis poſſunt bic que/⸗ ducit q̃ſi ꝑ ſile de potẽtia ⁊ ſapia nõ valet. qſ nõ eſt
iichs ri ſex dubitabilia de dilectione diuina. Pri dſile. Poſſe em̃ ⁊ ſcire q;tuʒ ẽ de vi vocabuli ñ ita con
kert mum eſt vtrũ de? vilexerit creaturas eterna notat effectũ in actu ym dilig⸗ M verbũ diligen
nn . liter. Scom eſt vtrũ diligat om̃es creaturas vniuer di impoſitũ ẽ ab ipa libtate affectonis ſeipam alteri
ſaliter. Lerciũ vtrum om̃s diligat equaliter. Quar / coicant.( Ad illð vo qð obir pᷣ in ↄtrariũ ꝙ bonuʒ ẽ

7

tum eſt vtrũ magis vilererit genus humanũ qᷓ; cbꝛi/ te in actu. Sʒ cũ dẽ ꝙ dilectio ſolũmõ ẽ boni.dð ꝙ ñ

P tum eſt vtrũ magis diligat boiem qꝙᷓ angelũ. Quin/ 2 ens ↄuertunt᷑.dð ꝙ verũ eſt de bono in actu ⁊ en/
QAum. Sextum ⁊ vltimũ vtrum magis Jobanneʒ qᷓ; eſt verũ ſolũmõ de bono qð eſt in actu ſ etiã de bono

Petrum. qð eſt in cã. Sicut em̃ ad cogtiõeʒ ſufficit veritas rei
i. neſtioeeſſ. aa in ſua cã.ſic ad diligenduʒ ſufficit bonitas ſᷣm ꝙ res
. ¶ Atruz deus dilexerit creaturas eternaliter: Et ꝙ ſic bz eſſe in ſuo pꝛinP ꝓducẽte.etiã anteq; exteriꝰ ꝓdu/

videt᷑ Ephᷣ.j.Elegit nos ante mũdi ↄſtitutõez vt eſ⸗ cat᷑. AUñ artifex nõ ſolũmõ diligit bonũ qð fecit. eti
Enus ſancti 1 immaculati in ipſo. nemo eligit ni am bonuz qð pponit ⁊ diſponit facẽ. ¶ Ad illud qð 7
ſi q diligit. ſi ᷓ ab cterno ante mũdi ↄſtitutiõe; nos obr qꝙ; amoꝛ e copula amant ⁊ amati.ddm ꝙ illð ẽ
degit. videt᷑ em ab cterno nos dilexit. ¶ Item Aug. verũ ßm ꝙ amoꝛ eſt queda affectio ⁊ vinclm amici⸗
vj. de trini. Abſit vt deus aliquid tꝑaliter diligat Si cie qᷣ aliqui adinuicẽ colligant᷑.bᷣ h̊ mõ nõ accipit᷑ in
Fqð diligit. diligit aut tpaliter aut eternaliter. et nõ Apoſito. cum dẽ ꝙ; de diligit creaturã. dilectio ei dei

tempaliter oſtat. qdð diligit. diligit eternalr. ¶ Itẽ eſt eiꝰ vſia.nõ affectio aliq vx itiua. ſicut dicit mgrf in
igt dicit in litera ꝙ dilectio eſt vſia ſiue ſubſtantia. lra. ⁊ ideo nõ cogit illa ne. Ad illð qd obr ꝙ deus S
Si ẽ ſubſtantia dei nõ põt nõ eſſe eterna.videtur ꝙ nõ dẽ diligẽ affectu ſᷣ effectu.dᷣm ꝙ diligẽ effectu pt

dilectio dei ſiliter eterna ſit. S quicqͥd diligit. eternali eſſe duplr.pᷣm ꝙ effectꝰ põt duplr cõnotari.actu vel
ter diligit. ¶ Item aut dilectio dei p̃cedit ipſas res. babitu. ⁊ qꝛ res eſt babitu ⁊ in potentia anteq ſit in
b aut ſequit᷑. Si pᷣcedit.& ante fuit qᷓ res eſſent.g̊ deus actu. binc eſt ꝙ dilectio dei qᷓ̃ ↄnotat effectuz in hitu
dilexit res ante eaꝝ ꝓductõnem. non ex tꝑc ſed ab põt eſſe añ ꝓductõcʒ ipᷣaꝝ rerũ.⁊ ꝓpterea ex h̊ nõ bꝛ.
cterno. Si ſequit᷑. videt᷑ ꝙ dilectio dei cauſetur ab ſi deus dẽ diligẽ effectu. ꝙ tũc ſolũ incipiat diligẽ qñ .
ipſis rebus. G. ſi boc eſt incoueniens. reſtat ꝙ deꝰ ea effectꝰ i eſſe ꝓducit᷑. ¶ Ad illð qð obr ꝙ dilectio dei 9
ili

que diligit. diligit eternaliter. ¶ Item ſi deus de nõ eſt cã ſufficiens ꝓxima ⁊ imediata boni creati. dᷣm
potente efficeret᷑ potens.⁊ de nõ ſapiente ſapiẽs.in · ꝙ verũ eſt.̊ queadmodũ diuina volũtas dẽ cã ime/
mutatus eſſet ⁊ impfectꝰ.g pari ratõne ſi de nõ amã diata qꝛ nõ interuenit alia cã.nõ tñ ꝙ ſp ponat effe/
6 te fieret amans. cuʒ amoꝛ reſpiciat qð intra eſt. eẽt i ctũ.̊ ſolũ ꝓ tꝑe ꝓ qͥ vult ſicut ab cterno voluit.ᷣ ſta
4 eo mutatio et imꝑfectio.ꝙ ſi boc eſt impoſſibile.netim fecit cũ venit tpᷣs ꝓ q̊ voluit.ſic etiã in ipſa dile/
4 ceſſe eſt deũ ea qᷓ diligit.eternalr diligere. ¶ Sʒ con/ ctõne dei intelligi oꝑtet.¶Ad illud qð obr ꝙ ſi dili 10
tra. Dilectio eſt amoꝛ boni.ſᷣ bonũ ⁊ ens ↄuertunt᷑. git.aut vt fruẽs.aut vt vtens.dm ꝙ dilectõ di vna
4 Fqd nõ eſt ens nõ eſt amabile.& ſi res anteq; ꝓduce eſt qᷓ diligit ſe.⁊ q̃ diligit creaturã.⁊ hec quidẽ relata
“ fent᷑ nõ fuerijt. videt᷑ q; anteqᷓ pducerent᷑.a deo non ad ipᷣm dũ eſt fruitio. ↄpata vo ad ipſam creaturaʒ
diligerent. Item amoꝛẽ copula amãtis ⁊ amati. eſt vſus.cũ &̊ dicit ꝙ nõ ↄuenit vti niſi eo qð ẽ. dðᷣm
M ſi copula eſt. neceſſe eſt eẽ extrema. impoſſibile ? ꝙ ſi vſus accipiat᷑ ꝓ exterioꝛi actõne verũ eſt. ſi ac/
ꝙ deus creaturã diligat quouſq; creatura hẽat actu· apiar interioꝛi ⁊ babituali oꝛdinatõne in finẽ ali⸗
alem exñtiam. boc eſt ſolũ ex tꝑe. videt᷑ ꝙ deꝰ nj cuiꝰeffectꝰ ꝓducendi ſic nõ bzʒ veritateʒ.qꝛ efficiens
dilererit creaturã aliquã eternaliter. ¶ Item deꝰnõ longe añ refert ad finẽ illud qð intendit facere ꝙᷓ eti
4 dicit᷑ aliquẽ digere affectu. 5 ſi diligit hoc eſt qꝛ dii am ꝓducat in re.
trif git effectu. ſʒ effectꝰ diuine bonitatis eſt ſolũ ex tpe. Queſtio. ij. b
tuamui & deus neminẽ diligit niſi temꝑaliter. ¶ Item dile ⸗/ ¶ Atrum deus oes diligat generaliter: Et ꝙ ſic videt
oN ctio dei eſt cã ſufficiens ⁊ ꝓxima et immediata boni Sap.xj. diligis oĩa dñe.⁊ nihil odiſti eoꝝ que feciſti. .
ige encß, creati. poſita cauſa efficiente pxima et immediata Mibil boc expꝛeſſius dici p̃t. ¶ Itẽ geñ. j. Nidit deus
Gureſnlt⸗ ⁊ fufficiente ponit᷑ effectus.& ſi res create ſoluʒ ſunt cũcta q̃ fccerat ⁊ erãt vaice bona. vᷣ ſũmũ bonũ ñ pᷣt
liftni ex tempe.videt᷑ ꝙ deꝰſolũmõ diligat eas tempalif. ñ diligẽ boa. ðs diligit oẽʒ crraterg reos w⸗
dckſni, ¶ Item ſi ded diligit creaturas.aut diligit fruẽs aut ¶ccũ eſt a deo factũ e. de?aũt nihil facit niſi volẽs.ſed
ſe ernt vtens. Sʒ ↄſtat ꝙ nõ viligit frus. qm nõ eſt creatu· velle bonũ h̊ eſt amare. nihil ꝓcedit a deo qd non
olgn⸗ ra fruendũ ſic in pᷣ li.oñſum fuit.cũ illud qͥ fruendu, amet᷑ ab ipᷣo.ſi gᷓ oĩa a deo exeũt.vr ꝙ oia a deo dili/
rchlcdt eſt ſit ſummũ bonũ. Reſtat ꝙ ſi creaturã diligat. c gant᷑. Itẽ amoꝛẽ donũ in quo oia alia donant᷑.ſʒ
duiut diligat vt vtens. 5 aſtat ꝙ nõ ↄuenit vti niſi eo ad ẽ nullũ creatũ eſt qð nõ ſuſcipiat influẽtig viuine libc⸗
giſriit actu. nunq ded diligit creaturã niſi actu entẽ. nõ gᷓralitatis.Si gͤ bmõi in fluẽtie cõicatio nõ eſt niſi me/
ndirt/ 4A diligit aliquã creatura eter nalr. R dð.q quedã diäte dilectõe.vr ꝙ dilectio dei ſit reſpectu ois crea/
idnie vba dicunt᷑ de deo reſpectu creature qᷓ ↄnotant effe- ture. ¶ Itẽ oia exoptãt ſũmũ bonũ hm ꝙ dicit boe/
466, ctũ in actu ſiẽ verbũ creãdi.Qucdã q̃ ↄnotãt effcti tius ⁊ dioniſiꝰ. ſed tũc dicit deddiligere creaturã ali-
“ in bitu ſic vocabulũ pᷣdeſtinãdi. Quedã qᷓ indr̃ter quã quãdo ad ſe ↄuertit illã ꝑ dilectõem. magis em̃
t vtroq; mõ.ſicut vocabulũ diligẽdi. Dicit᷑ em̃ deꝰali dicit᷑ diligere effcctu ꝙᷓ affectu. videt᷑ ꝙ dilectio dei
m MMV quẽ diligẽ.vel qꝛ actu coicat ei bonum.vcl qꝛ ꝓponit ſe extẽdat acd oẽ creatũ. ¶ Seg .cũ deus ſit ſum ma
ni coicare.Et qm̃ coicatio ẽ effectꝰin temꝑe.poſitũ vo charitas.oẽ qð diigeerebaniczte diligit. ſed ex cha⸗/
NN, coicandi ẽ ab eterno. hinc ẽ ꝙ diligẽ de deo aliqñ dr ritate nõ ſũt diligẽda niſi tria diligibiliũ genera. vicʒ

cternalr.aliqũ dꝛ tpalit. Añ bñ ↄcedi põt ꝙ creatune deus. ſi pũs rõnalis. ⁊ coꝛpꝰhũanũ.ſm ꝙ dicit Augu.
nð ſolũ tꝑaliter ſ etiã eternalr a do diligant᷑.ſic res &non videt᷑ ꝙ deus diligat oẽm creaturaʒ. ¶ Jtem
ad pꝛima ptẽ inducte oñdũt. Aerũtñ illa rõ quã ad amoꝛ ſicut dicit bug. de ſãcto vict. trãſfoꝛmat amã⸗
MMUWw Ee

TLi

tem in amatũ. ⁊ quãto pfectioꝛ eſt atnoꝛ. tãto mmagis
confoꝛmat vnũ alteri.cũ g amoꝛ dei ſit ꝑfectiſſimꝰ.
nibil diligit niſi qð eſt ei confoꝛmabile ꝑ ſe.hoc autẽ

——

non eſt niſi creatura rõnalis.que facta eſt ad imagi-

nem ſuã.g videt᷑ ꝙ deus non diligat oẽm creaturazʒ
ſed ſolũ ronalem. e videt᷑ ꝙ non oẽm rõnalem

diligat. quia quidã ſunt repꝛobi ⁊ quidã electi.qͥdas

boni ⁊ quidam mali.ſed impios ⁊ repꝛobos non di⸗
ligit ſᷣm ꝙ ſcribi᷑ Mal.j. Jacob dilexi. eſau at odio
habui.Et ſapᷣ.xiij. Similitñ abhominabilis eſt do im
pius ⁊ impictas eius.ſi ̊ deus non diligit impieta/
tem. videt᷑ ꝙ non diligat impios.non & diligit oẽs ⁊
ſingulos. G .F illos
ſolu diligit deus quos ab eterno elegit. ſed nõ elegit
oẽs indifferẽter.& non dilexit oẽs gencraliter¶ Itẽ
diligẽ ẽ velle bonũ.& illos tĩ diligit quibus vult bo
num. ſed cuicunq; vult bonũ facit bonũ. & illos tĩ
diligit deus quibus bona facit.ſed dãnatis facit mił-
ta mala. videt᷑ ꝙ potius eos odiat ꝙᷓ diligat.non g
11 diligit generaliter oẽm creaturã. ¶ RE ad huius in-
telligẽtiã qõis eſt notãdũ ꝙ deus non dicit̃creaturã
diligere rõne affectõis ſed rõne cõicatõis alicuiꝰbo/
ni.ita ꝙ dilectio dei potius dicit᷑ eſſe dilectio effectꝰ
qꝙ̃ affectus.Cõmunicatio aũt diuine bonitatis attẽ/
dit᷑ in duplici genere effectus.videlicet in effectibus
nãe.⁊ effectibus gratie.Effectus nãe oibus eſt cõis.

effectus vero gratie non.hinc eſt ꝙ dilectio dei q;tũ

ad effectũ nãe ẽ oibꝰ cõisg ⁊ general.⁊ ſm hãc dicit᷑ di
ligere oẽm creaturã ¶ M: tum ad effectũ gratie ẽ ſpã/

lis.⁊ q;tũ ad iſtũ quoſdã diligit.quoſdã odit.quia qᷓ

dam habẽt in ſe affectũ gr̃c.quida defectũ culpe ⁊ ꝑe
ne. Rones g oẽs que inducunt᷑ ad pᷣmaʒ ptem ⁊ p/
bant deũ oẽm creaturã diligere.quia ꝓbant de dile/

ctione cõi que attẽditur q́;dtum ad cõieatões boni ge

neralis. vtpote nalis bonitatis.verũ concludũt.⁊ iõ
12 concedẽce ſunt. ¶ Ad illud quod pꝛimo obijcit᷑ in
riuz ꝙ deus oia que diligit. ex charitate diligit. dom
wꝙhoc dupliciter pᷣt intelligi. Aut ita ꝙ hec pᷣpoſitio
ex dicit habitudinẽ pꝛincipij motiui ⁊ pductiui reſpe
ctu effectꝰcreati.⁊ ſic oĩa que diligit.ex charitate dili
Sit.charitas em̃ dei pᷣucipiũ eſt oim cſſectuũ quos p
ducit. Aut ita ꝙ non ſolũ dicat habitudinẽ pꝛincipij
ꝓducentis.verũetiã exemplaris repꝛeſẽtantis.⁊ ſic
ſolũ illos ex charitate diligit quibus cõlcat charita/
teʒ creatã.cuius illa ſupꝛema charitas eſt exemplar.
Mam charitas increata eſt exemplar charitat? crea/
te ſᷣ rõne charitatis.alioꝝ vero non eſt exemplar ſbᷣ
hbac rõne.Cũ g dicit᷑ ꝙ ſolũ tria ſunt diligẽda ex cha
ritate. hoc non dicit᷑ m ꝙ; ex ſolũ vicit habitudineʒ
pᷣncipij mouẽtis ⁊ imꝑantis.ſed/ ꝓut dicit habitudi/
nem foꝛmalis ⁊ eliciẽtis.⁊ ſic nõ poteſt ↄcludi ꝙ deꝰ
non diligat oẽm creaturã ſeipᷣo qui eſt charitas ſum
13 ma ex q̃ oia bona creata pcedũt ¶id illoqd obꝛ ꝙ
amoꝛ trãſfoꝛmat amãtem inamatũ.dom q illud ve
rum eſt de amoꝛe affectõis qui facit in alterũ tẽdere.
ſed amoꝛ diuinus nõ eſt amoꝛ affectõis inclinãs ad
alteꝝ. ſed potiꝰ alia inclinãs ⁊ trabẽs ad ſcipᷣm.ñ
amoꝛ diuinus potius trãſfoꝛmat ⁊ confoꝛmat ama
ta ipᷣi amanti q; ecouerſo. Scᷣm ãt ꝙ duplerx eſt cõ/
foꝛmatio iparũ rerum ad deũ.videlicet ſᷣm ſimilitu
dinem veſtigij. ⁊ ᷣm ſimilitudint᷑ expᷣſam q̃ eſt ratõ
imaginis. ſic dilectio dei pᷣt dupliciter accipi vt pꝛe/

dictum fuit. videlicet generaliter. 2 ſic nõ ↄnotat ibi

tem dilectio eſt ratio clectiõis.& illos

——.—

niſi quãdam generalem aſſimilatöem. Et ſpãliter. ⁊
ſic cõnotat quãdam expꝛeſſã vnitionẽ. Et ideo pma
dilectio eſt reſpectu ois creature. Scda vcro non eſt
niſi eius creature cui deus cõicat charitateʒ. ita ꝙꝑg
charitatem illã adberet deo vnionc ꝑmaxima. vt ſic
pcharitatem in deo maneat ⁊ deus in eo Ad tria 1
vero ſequentia qᷓ opponũtur quibus oſtẽdit ꝙ deus 5
nõ diligit malos. vnica ẽ rũſio.q; pcedũt de dilectõe
ſpãli nõ ð gñali.Et qtũ ad illã dilectõeʒ ſpãleʒ verũ
eſt ꝙ deus non diligit malos ⁊ repꝛobos.immo poti
us odit. quia non habẽt in ſe gram ſed culpã q;tum
vero ad naturam non odit ſed diligit. quia ſolem ſu
um ſuper bonos ⁊ malos oꝛiri facit, 7 ꝑ boc pat, ad
tria vltima reſpa o⸗ “
QAueſtio. iiſ. e⸗
¶ Atru deus diligat oẽs eqliter: Et q ſi videt Saß.
vj. Puſillũ ⁊ magnũ ipᷣe fecit. et equaliter eſt et cura
de oibus,ſed eo mõ diligit quo mõ eſt ei cura. vide
tur ꝙ oẽs equaliter diligat. ¶ Iteʒz m e dicit ps.
pꝛimũ vno mõ ſe habet ad oia. ſed deũ diligere qca
turam hoc eſt deũ aliquo mõ ad creaturã ſe babere.
S ſi vnifoꝛmiter ſe habet ad oĩa. vnifoꝛmiter 2 equa
liter ſe habet ad cã.non ęg viligit vnã magis q; aliaã3.
Item eadẽ dilectõe qua patcer diligit filiuz. diligit
creaturã.ſed dilectõ qua pater diligit filiũ eſi dilectõ
pmaxima. g oẽm creaturã diligit dilectõe ſũma. Si
& in ſummo nõ eſt ponere magis ⁊ minus ſed ſo uz
equale.videt᷑ oẽm creaturã diligat equalit.i Itẽ
ſicut deus cognoſcit creaturas ita diligit. ſʒ oẽs crea
turas cognoſcit equaliter non magis vnã ꝙᷓ alterã,
oẽs diligit cequaliter. ten ſicut limpiditas co/
gnitõis facit ad eius nobilitatẽ. ſic magnitudo dile-
ctionis facit ad eius ↄomendatõem.ſed quia cognitõ
dei eſt nobiliſſima.oẽm creaturã limpidiſſime cos⸗/
ſcit. S ſimplicitcr cũ dilectio dei ſit excellẽtiſſima.oẽʒ
creaturã maximc diligit. ſi in maximo non eſt po⸗/
nere magis ⁊ minus.videtur ꝙ equaliter amet cun-
cta que diligit. ¶ Sed õ̊. Aug.dicit ⁊ babet᷑ in litera
QAuis digne erpᷣmat quãtum deus diligat membꝛa
vnigeniti filij ſui. ⁊ quãto amplius ipᷣm vnigenituz.
ſi g&amplius diligit vnigenituʒ q; iſius mẽbꝛa. vide
tur ꝙ non oia equaliter diligat. ¶ Itez deus Lilige
bonum quia bonũ.ꝗ magis bonũ magis diligit. ſeg
non oia ſunt equaliter bona.g non oia ſunt a deo eꝗᷓ
liter dilecta. ¶ Item charitas noſtra eſt oꝛdinata. ſi
Goꝛdo eſt de eius complemẽto.videtmulto foꝛtiꝰq;
charitatis ſũme ⁊ increate ſit res diligẽ oꝛdinate.cuz
illa ſit exemplan charitatis create. ſi & deꝰ diligit res
oꝛdinate.videt᷑ ꝙ non equaliter. ¶ Item m ꝙ de⸗
diligit ſm hoc dona ſua diſtribuit.ſed non oibus eqᷓ
liter dona ſua diſtribuit. non oẽs equaliter diligit.
Item ſi equaliter oẽs diligeret.equaliter oibus p
picius eſſet.ſed non equaliter oibus ꝓpiciat. immo
cui vult miſeret᷑.⁊ quẽ vult indurat. non equaliter
diligit oẽs creaturas.¶¶ Rꝰ dum qꝙ de dilectione dei 1
eſt loqui dupliciter. videlicet 'm eſfẽtiam ⁊ m effi⸗
catiam. ſiue m actum eſſẽtialem ⁊ ſᷣm effectum cõ/
ſequẽtem.Si loquamur ð dilectõe quãtum ad eſſẽ
tiam ſiue qᷓ;tũ ad actum eſſẽtialem.ſic non tm̃ equa/
li dilectione diligit oia. immo ti vno ⁊ eodem actu
ſimplici ⁊ indiuiſibili.nullo variato.nullo multipli/
Cato. que quidem eſt. diuina viſia. diligit ſe ⁊ oiĩa alia
Si vero loquamur de dilectõe qᷓtum ad efficaciam

man
ten
irA⸗
ſice
uͤt
gautg
Gdlc
defiti
utton
ſtanm
(ain
ſynin
nx
Citton
lalter
oite
Nſevon
nn
ert
iif
n
oͤ
ctire
ture
haſen
itß
PNugn
nmnor
pruli
tgee⸗
ſelist
Aurgend
Cetnhn.
fhipnogp
Coldon
madſ
wo
gin
ſit⸗
deo
cſen
titaſte
us zo;

loe,

edle
cthre
ſgin;
dng
Cuten
m
Poect
ſluna
fatd

*
nndic
Hone Eeide⸗
»MWſcng
Ninc N
Ng
4 .Wn
lugefiäic
deeſ z ,¹
Ni
NW

we
Rienzs
. PAöltche

Permeee
NSade
6 u
N eesle,
R e
ain vs

1 „ „
Deſie ege
A W

4 *
Lees 4
a
E
IANE
1
. 1
malg/
Dn M,
„ 1
16 “
. . 1
4 (42n
„ 1
aN eA
eet
0 dONH
4
7 E
„
rSeEeN
eN 1
1 1
Nc Merce
/ ne
1 . 4
4 Ne
“
a
S
, 4
sonotk
i 4Ae
ithe
tusokad,
dtN
innn
7 Nicd H
eAe,/,
„ “
4 % INWY.
ALNN,7
. * 17
, eee
G ENM
D AAANN
robleſſn
eeree
Ncr, 4
. ſeWATY
“ Y/
90N,
WIN4, G
GNN,
AMeN. /
SC, 0
ſaen
NCR
CNN/, 4

—
=,

ſtue qᷓtum ad effectũ aſequẽtem.ſic cum èffectus ab
ipa dilectione dei pcedentes ſint oꝛdinati ⁊ ſeſe exce
dentes. dð eſt ꝙ deus non oẽs creaturas diligat eqᷓ
liter. Aliter poteſt dici ⁊ quaſi in idem redit.ꝙ cum
diligere idem ſit quod velle bonũ.equalitas dilectõ/
nis poteſt attẽdi dupliciter. Aut ex ꝑte actus volen/
di. aut ex ꝑte voliti boni.Si ex ꝑte actus volendi.ſic
oĩa diligit equaliter. quia non magis intẽſe vult deꝰ
donũ alicui rei vel alteri.immo ipᷣo ſũmo amoꝛe ſuo
vult bonum cuicũq; vult. Si aũt ex ꝑte boni voliti.
ſic cũ magis bonum velit vni ꝙᷓ alteri.non eſt diceꝛe
qꝙ; om̃ia diligat equaliter.ſed quedã maxime.quedã
vero minime.ſᷣm ꝙ vult ↄmunicare alicui ꝑuuʒ bo/
num.vel magnũ.vel maximũ.Et qm̃ ᷣm iſtã viã ꝓ/
cedũt rõnes oſtẽdentes ꝙ deus non diligat omnia
equaliter ſicut aſpicienti ekicen ſunt concedẽde.
Verũtamen illa ratio q̃ ſũpta eſt ex oꝛdine charitat
nãe non vʒ.quia dilectio noſtra diuerſis motibꝰmo
uetur circa diuerſa diligibilia qui poſſunt eſſe intẽſi

6 remiſſi.non ſic aũt eſt ex ꝑte dei.¶ Ad illud vᷣo qð
obijſcit᷑ de Sap. vſ. Oꝛ equaliter eſt ei cura de oibꝰ.

17

18

vm q equalitas illa non excludit oꝛdinatam boni
cõicatõem.ſed excludit ꝑſonaꝝ acceptõem.que q̃ͥdẽ
eſt inequalitas non ſolũ deficiens ab vnitate equali
tatis.verum etiã a pulchꝛitudine oꝛdinis.⁊ ideo repᷣ
benſibilis eſt.nec habet in deo reꝑiri. ¶ Ad illð qð
obijcit᷑ ꝙ pᷣma cauſa vno mõ ſe habet ad omnia.d
qꝙ illud verũ eſt ꝙtum ad id quod eſt ex ꝑte dei. ſed
tamen creature ſicut ipᷣe dicit non vnifoꝛmiter ſe ha
bent ad ipᷣm.⁊ qm diligere dei non tm̃ dicit quod eſt
ex ꝑte ipᷣius.ſed etiaʒ effectũ creatum. hinc eſt ꝙ rõ/
ne illius pᷣt attendi inequalitas.¶ Ad illud qð obij
citur ꝙ eadem dilectione diligit deus filium ſuuʒ et

creaturam. dom ꝙꝙ q;uis dilectio ſit eadem q́;tuʒ ad

rõnẽ pᷣncipalis ſignificati.tamen ↄnotatuʒ eſt aliud
⁊ alið. MNa cũ dicit ꝙ diligit filiũ.non ↄnotat᷑ ibi ali/
quod bonum geati inmo gnoter Gicatio boni ſũ
mi ⁊ infiniti.Qum vero dicit᷑ ꝙ diligit creaturã.ↄno
tatur cõicatio boni creati ⁊ finiti.⁊ ex bac ꝑte dictuʒ
eſt ꝙ inequalitas pᷣt attendi.¶ Ad ilud quod obij/

19 citur ꝙ ſicut cognoſcit ſic diligt. d ꝙ ſi diligere ac⸗

cpiat t ipo actu diligendi ſic hʒ veritatẽ.quia idem
e

deo diligere ⁊ cognoſcere. Si vero ꝓ ↄnotato effe
ctu.ſic non habet veritates.quia cognoſcere nõ ↄno
tat effectum ſicut diligere.⁊ ideo non pᷣt attendi gra
dus ⁊ oꝛdo in cognitoe dei rõne ↄnotati pᷣm ꝙ in di⸗

20 lectõe. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ; de ꝑfectõe ⁊ nobili/

tate dilectõis eſt magnitudo ſiue immẽſitas.ſicut de
pfectione cognitõis eſt ip̃a limpiditas.dm ꝙ verũ
eſt quãtuʒ eſt ex ꝑte ipius actus diligendi. Añ vnũ/
quẽq; diligit deꝰ dilectõe ꝑmaxima.nec magis dele/
ctatur deus in dilectione vnius qᷓ; in dilectõc alteriꝰ
Deꝰem̃ in diligendo ſeipᷣm ⁊ ſeipo fruẽdo diligit ce/
tera.ita q omia diligendo ſeipᷣo fruit᷑ ⁊ ſumme in ſe
ipᷣo delectat᷑ hac tamen dilectõe maxima ⁊ ſũma qͥ/
buſdam cõicat magis bona.quibuſdã minoꝛa. VUn/
de ſicut dilectio dei in ſe eſt fruitio.ipᷣa tamen relata
ad creaturam pᷣt dici vſus rõne ↄnotati. ſic quis in
ſe ſit ſumma.rone tamẽ effectus ↄnotati ↄuenit dici
aliquid plus aliqͥd minꝰab eo diligi.
Queſtio.iiij. d

. ¶Atrum deus magis diligat hoſem ẽ angelũ. an ecõ

uerſo: Et ꝙ magis angelũ viget᷑. quia tãto aliquis ẽ
deo amabililioꝛ quãto eſt ipi ſimilioꝛ.Si & na ange/

xXXI

lica eſt deo ſimilioꝛqᷓ; humana.vr ꝙ ab eo ſit magis
dilecta.¶ Item maioꝛ dilectio ⁊ minoꝛ attẽditur vᷣm
maioꝛem ⁊ minoꝛẽ cõicatõem diuine liberalitat.ſʒ
deus ꝓ vno ſolo motu angelũ gldꝛificauit quod nõ
facit hoibus.g extitit eis liberalioꝛ qᷓ; nobis. 5ö mag⸗
diligit genus angelicum qᷓ; humann. ¶ Item angeli
magis diligunt deñ qᷓ; nos ꝓ eo ꝙ nullam habẽt re/
tardatõem qua pꝛepediãtur ne totaliter poſſint ten⸗
dere in deum.g ſi deus magis diligit ſe diligentes.vi
detur ꝙ magis diligat angelos q; hoies. Item an⸗·
geli ſũt mediatoꝛes inter nos ⁊ deũ.ſᷣm qꝙ vult Ag
viij.de ci.dei.ſed mediũ magis vnit᷑ extremo.⁊ ei ei
familiarius q́; vnum extremum reſpectu altetius.g

videt᷑ ꝙ deus magis diligat angelos qᷓ; hoies.¶ Sʒ

contra. hebꝛe.j. NMuſq; angelos appꝛehendit ſemen
abꝛae.ſed illud fuit potiſimum ſignũ dilectõis ⁊ fa-
miliaritatis diuine ꝙ aſſumeret naturaʒ creatam in
vnitatem pꝑſone ſue.g videt᷑ ꝙ magis dilexerit nãm
hũanam qᷓ; angelicam. ¶ Item Joh. xv. Maioꝛem

charitatem nemo habet ⁊c.ſed deus poſuit animam

ſuã ꝓ bominibus.non poſuit eam ꝓ angelis.g ma⸗
gis homines ꝙᷓ; angclos dilexit.¶ Item illã naturã

magis deus diligit quã in altioꝛi gradu honoꝛis cõ

ſtituit.ſed deus humanã naturam in vtroq; ſexu an

gelicis ſpiritibus ſupꝛapoſuit. videlicet xpᷣm et eius
nobiliſſimam matrem. videtur ꝙq humanam nãm

mag diligat ⁊ mag dilexit. ¶ Itez magis diligit qs

aliquem cũ diligit eum in ſtatu amicicie ⁊ inimicicie

qᷓᷓ ſolum cñ diligit in ſtatu amicicie.ſed deus huma/
num genus diligit in ſtatu inimicicie. quia cum eſſe/
