ſpes reſpectu boni tm̃. Si em fides ſi porat eẽ boni

⁊ mali. ꝓ eo ꝙ nõ reſpiciebat bonũ ſub rõne boni.ſᷣ

magis ſub rõne veri.ſpes autẽ determinat ſibi bonũ
ita ꝙ nullo mõ eſt in eiꝰoppoſitũ.videt᷑ gᷓ ꝙ ipᷣa ſpes
ſit in bonũ ſub rone boni. ¶ Itẽ bocipᷣm oñdit᷑ mag
ꝓpꝛia roõne ꝑ diffinitionẽ ipᷣiꝰ ſpei. Spes em̃ eſt expe

ctatio future beatitudinis. Si g& beatitudo noiat bo/

nũ ſub rõne boni.videt᷑ ẽ̊ ꝙ bonũ ſub ratiõe boni ſit
obiectũ ipius ſpei. ¶ Scd ↄtra. virtutes theologice
diſtinguut᷑ ꝑ obiecta ᷣm ꝙ hñt ꝓpꝛiã rõneʒ.ſᷣ chari⸗

tss eſt in honũ ſub ratõne boni. & ſi ſpes diſtinguit᷑ a
charitate. bonum ſub rõne boni nõ erit obiectů ſpei.

Itẽ circũſcripta rõne boui ⁊ mali adhuc contingit
timere ſicut i patria deũ timebimꝰ.nõ quidẽ ſub rõne
mali.nec ſub rõne boni.quia ſub illa rone amabimꝰ.

bonũ em̃ ſub rõne boni mag generat amoꝛẽ q; timo-

rem. Si otingit timere circũſ. cripta röõne boni ⁊ ma
li. ergo ⁊ ↄtingit ſperare.& obicctũ ſpei nõ eſt bonum

ſub rõnce boni.neq; malũ ſub rõne mali. ¶ Itẽ nullꝰ
timet malũ qð eſt ſubicctũ ſue poteſtati.S̊ quicũq; ti/
met malũ timet ſub rõne excelletis. ſi g̊ᷓ ſpes ſic eſt in
bonũ ſicut timoꝛ in malũ.videt᷑ ꝙ ſpes nõ ſit ĩ bonũ

ſub rõne boni ̊ magis ſub rõne mali. ¶ Item ſicut
homo naliter apoctit illumiari ⁊ delectari. ita etiam
nãliter appetit gooꝛiari. ⁊ hoc dico ſᷣm ipᷣius anime

ſupᷣmũ.ꝭꝗ ſicut in nobis eſt reꝑire aliqᷓs virtutes pfi⸗

cicẽtes ⁊ dirigẽtes ipᷣaʒ aiaʒ reſpectu wri illuminãtᷣ.⁊
reſpectu boni delectãtis.vtpote fidem ⁊ charitatẽ.ita
erit reſpectu ardui ⁊ exccillẽtis.hanc aũt non eſt dare
niſi ſpem. ergo ⁊c. ¶ Item licʒ omnes virtutes gra⸗

tuite quodmõ eleuẽt mentẽ. ⁊ hoc maxime faciant
virtutes theologice.eleuatio tñ ⁊ erectio ipius animi

Apꝛijſſime competit ipᷣi ſpei.ergo ſi virtꝰſpei maxime

coſiſtit in erigẽdo ⁊ eleuado ipᷣm animũ.cũ animꝰ nr
magnus ſit. nec ſit natus erigere ſe niſi ad magna ⁊

ardua.videt᷑ g̊ ꝙ obiectũ ſoei qtum ad efficaciã mo/
uẽdi teneat rõnem ardui.nõ ergo obicctũ ſpei eſt bo-
8R ad pᷣdictoꝛũ intelligentiã eſt
notandũ ꝙ quidã dicere voluerunt obiectũ ſpei eſſe
bonũ ſub rõne futuri. dixerũt em̃ ꝙ; omnes affectio/
nes aie vel ſunt reſpectu boni vel ſunt reſpectu mali.
⁊ ſicut gaudiũ eſt reſpectu boni pñtis.doloꝛ vᷣo qui ẽ
affectio ſibi oppoſita eſt reſpectu pñtis mali.ſic ſpes

eſt reſpectu futuri boni.timoꝛ vo reſpectu futuri ma/

li. Qð aũt mouit eos hoc ponere fuit quia poſuerũt
ꝙ duplex ſit tm̃ obicctũ in qð tendit anima.vnum.ſ.
verũ in qdð tendit intellcctus.alterũ.ſ.bonũ in quod
tendit affectus.⁊ ideo cũ ſpes nõ ſit in verũ ſub rõne
veri.voluerũt dicere ꝙ ſit in bonum ſub ratiõe boni.
In hot tamẽ differt a charitate.qꝛ charitas eſt in bo/
num ſub ratiõe boni ſimpliciter. nõ ↄſiderando pñs
nec futurũ.⁊ qꝛ bonũ ſub rõne boni eſt amandũ.ido
actus ipiꝰ charitatis eſt amare. Spes aũt eſt i bonũ
nõ tm̃ ſub rõne boni ſ̃ etiã ſub rõne futuri.⁊ qꝛ bonũ
futurũ inq;tũ futurũ eſt expectandũ.ideo actus ipᷣiꝰ

ſpei eſt expectare.⁊ qꝛ expectare ⁊ amare ſunt diuer/

ſi actus.hinc eſt ꝙ; ſpes ⁊ charitas diuerſe ſunt vᷣtu/

tes.nõ pncipaliter rõne diuerſitatis actuũ obiectoꝝ.
ſed rõne diuerſitatis actuũ ꝓpꝛioꝝ.Licʒ aũt hic mo

dus dicendi videat᷑ aliqͥd ꝓbabilitatis habere. inte/

rius tñ ↄſideranti nõ ſatiſfacit dubitationi.nec ↄſo/

nat veritati. Mꝗ ꝙ dicit᷑ ꝙ nõ ẽ alið obiectũ motiuũ
potẽtiaꝝ aic niſi verũ ſub rõne veri.⁊ bonũ ſub rõne
boni. ſimplicit nõ bʒ vitatẽ. ꝓ co ꝙ ſicut ĩi opponẽdo

58

tfactũ eſt quẽadniodũ rõnalis tendit in verũ.⁊ cõcu/
priſcibilis in bonũ. ſic etiaʒ iraſcibilis tendit in arduũ
⁊ magnũ. Rurſus ꝙ dicit bonũ ſub rõne boni futuri
eſſe motiuũ alteriꝰ affectiõig q; bonũ ſub ratiõe boni
nõ habet veritatẽ. ꝓ eo ꝙ; bonũ ſub rõne futuri deſi/
derat᷑.⁊ xſideriũ nõ eſt ſpes ̊ů magis quedãa differẽ/
tia amoꝛis.⁊ ad ipᷣaʒ charitatẽ ꝑtinet deſiderare.Am
plius ꝙ dicit timoꝛẽ eſſe reſpectu mali ſub rõnc mali
nõ hʒz vcritatẽ.cõtingit em̃ timere ſicut in opponẽdo
oſtẽſum eſt abſtracta rõne mali. ſicut timebit᷑ deꝰ in

patria. Pꝛeterea.ſi qñũ malũ timet᷑.non timet᷑ niſi ꝛ

excellens.ſi & affectio q̃ eſt timoꝛ in ſuo obiecto maꝗ
coõcernit excellẽtiã q; maliciã ſub rõne motiui.reſtat
ſilr ꝙ ⁊ affectio ſibi coꝛreſpõdens videlicʒ ſpes.Eſt g
obicctũ ſpei bonũ quidẽ.Sẽ̊ nõ ſub rõne boni.ð̊ magis
ſub rõne ardui ſiue magni.Et boc quidẽ ſic hʒ mani-
ffcſtari. Spei em̃ duplex eſt actus.qrũ vn? eſt pᷣncipiũ
⁊ oꝛigo alteriꝰ.ſpes em̃ facit cõfidere.⁊ faciẽdo cofi/
dere facit expectarc. Muliꝰ aũt recte ↄfidẽs cõfidit et
innitit᷑ niſi in eo qͥ nec poſſit nec velit ſibi deficere.ta/
lis añt nõ cſt niſi ille qͥ eſt potẽtiſſimꝰ in vᷣtute.⁊ mu/
nificẽtiſſimꝰ i liberalitate.⁊ hoc nõ habet niſi habeat
exccllentiã vᷣtutis ⁊ largitatis.Cũ autẽ qͥs totã fidu/
ciã ſuã in eñ poſuit qͥ excellẽtiſſime virtut ẽ ⁊ libera/
litatl. magna ab eo expectat ſe aſſecutuꝝ. Om̃ ꝗ̊ ſpes
hʒ ohiectũ magnũ ⁊ arduũ in ↄfidẽdo.hinc ẽ ꝙ bʒ ꝓ
obiccto magnũ ⁊ arduũ in expectando.Et biuc eſt ꝙ
ipᷣe dñs in qͥ ſperamꝰ magna ꝓmittit nobis ĩ ↄſola/
tione ſpci nre.iuxta qð dicit Abꝛae Gcñ.xv. Moli ti⸗
mere Abꝛaã. qꝛ ego ꝓtectoꝛ tuus ſum. ⁊ merces tua
magna nimis.q.d.ego ꝓtectoꝛ in q̊ debes ↄfiderce.et
merces tua magna quã debes exꝑctare. Cõcedendũ
eſt ergo ꝙ obicctũ ſpei eſt bonũ ſub rõne magni ⁊ ar-/
dui. Et qꝛ glioſũ noiat magnũ ſbᷣlimitate.eternũ no/
miat magnũ diuturnitate.illud intẽſiuc.iſtud exten/
ſiue.ideco cõcedi põt etiã ꝙ obiectũ ſpei ſit bonũ ſub
rõne gloꝛioſi.⁊ ſub rõne eterni.⁊ hoc ſub rõne excellẽ
tis ⁊ indeficiẽtis.qꝛ duo cõcurrũt ad ꝑfectã rationeʒ
magnitudinis ip̃ᷣiꝰ boni. Cõcedende ſunt g rõnes qᷓ
59 ſunt ad ptẽ iſtaʒ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſicut ſe hʒ
ſcia ad verũ.ita virtꝰ ad bonũ.dicendũ ꝙ boc nõ eſt
oino ſile.qꝛ cognitiua nõ hʒ obiectũ niſi vniꝰ rõnis.ſ.
verũ.ſed affectiua cũ duplicet᷑ i duas vires.videlicʒ ĩ
ↄcupiſcibilẽ ⁊ iraſcibilẽ.obiectũ hʒ duplie rationis.
videlicʒ bonũ qð cõcupiſcit.⁊ arduũ ad qð ſe erigit.
60 ¶Ad illud qò obijcit᷑ ꝙ virt? theologica idem hʒ ꝓ
obiecto ⁊ ꝓ fine.dicendũñ ꝙ ſi hoc intelligat᷑ de idẽti/
tate q;tũ ad ſubſtantiã ſic vcrũ eſt.qꝛ ipᷣe deꝰ ẽ finis ⁊
obicctũ caꝝ. Si aũt loqᷓmur qᷓ;tũ ad rõnem mouẽdi
ſic nõ hʒ veritatẽ niſi in ſola virtute q̃ ẽ charitas.ipᷣa
cĩ habʒ bonũ ſub rõne boni ⁊ ꝓ obiecto ⁊ fine.ideo
vncipiũ tenct int᷑ ceteras virtutes ſicut infra manife

ſtabit᷑.in fide aũt ⁊ ſpc nõ bʒ veritatẽ.⁊ qm̃ in illa ra⸗

tione ꝓcedit ab idẽtitate ſᷣm ſubſtãtiã ad idẽcitatem
6 I. m ronẽ.ideo iĩ pceſſu illo ẽ pctm̃ ſᷣm accidẽs.¶ Ad
illud qð obijcit᷑ ꝙ ſic ſe h ſpes reſpectu futuri ſicut
gaudin reſpectu pñtis.dicendũ q; ſimilitudo bona ẽ
qtũ ad differẽtiã futuricõnis ⁊ pñᷣtialitat. h qtũ ad
ronẽ boni motiui nõ ẽ ſilitudo. Bonũ em̃ ſub ratiõe
boni qñ pñs ẽ delectat ⁊ reficit ipᷣaʒ cõcupiſcibilẽ.ſᷣ ſiᷣ
hac rõne nõ hʒ eleuare ⁊ erigẽ.imo potiꝰſub rõne ex/
cellẽtꝭ.Delectatio em̃ q̃ eſt ĩ gaudio reſpicit cõueniẽ
62 tiã. ſᷣ eredtio q̃ ẽ in ſpe reſpicit excelletiã. ¶ Ad illud

ð obijcit ſpes ẽ reſpectu wni ei. ergo bz obiectũ

— —
. 2 *

tonũ ſub ratiõe boni. dicendũ ꝙ illud nõ ſequit᷑ g eo
ꝙ iſta non eſt ſola rõ ꝓptcr qua aliquid tendit in bo/
num.qꝛ motiuũ eius eſt bonũ ſub rõne boni. ſed etiã

ꝓpter boc ꝙ üllud qð eſt motiuũ eius hʒ ſemp bonũ
ſibi ſubſtratũ.Et hoc mõ intelligendũ eſt ſe bꝛe iſt pe.

Illud em̃ arduũ ⁊ exceilẽs ad qdð aſſequẽdũ erigitur
aia nõ põt eſſe niſi bonũ.(¶ Ad illð qd obijcit ſpes z

eſt cxpectatio future beatitudinis.dicẽdũ ꝙ ſpes nõ
expectat beatitudinẽ niſi inqtũ tenet růnem magni⸗

ardui. hoc eſt rõnem cxiellẽtis ⁊ indeficiẽtis.Et quia

iſta duo impoꝛtat beatitudo ð ſua pᷣma rõne.bhinc eſt
ꝙ ſpes magis bhʒ diffiniri ꝑ beatitudinẽ ꝙᷓ alia virtꝰ.
vñ in rõne illa ẽ pctm̃ ſᷣm accidẽs.Muis em̃ beatitu/⸗
do habeat rõnem boni. tñ nõ cadit pᷣncipalit᷑ ſub ex-

pectatiõc ſpei ſub ũᷣla ratione.ſed iniq̃tũ babet ratio/

nem ardui. .
Queſtio. v. K

. Lie ſpe p compationẽ ad ſubiectũ.vtrũ ſcʒ ſpes ſit
in pꝑte anime cognitiua vel affectiua:Et ꝙ ſit i cogni⸗
tiua videt᷑ pᷣmo ꝑ illud qdð dꝛ.j.Coꝝ.j.ſuꝑ illud. Fi⸗

nis pᷣcepti ẽ charitas de coꝛ.bo.⁊ ↄſci.d.gloſa.de cõ/

ſcientia bona.i.de ſpe. Si g ſpes ẽ ↄſciẽtia.⁊ ↄſciẽtia
ſe tenet ex pꝑte cognitiõis vel cognitiuc.videt᷑ ꝙ ⁊ ipᷣa

ſpes. ¶ Itẽ Beda in quadã omel.ſuꝑ Cant. Deꝰ fu
turus eſt rõni plenitudo lucis.volũtati młtitudo pa
cis.⁊ memoꝛic ↄtinuatio eternitatis.Sed ↄtinuatio

eternitat eſt ws coꝛreſpõdẽs expectationi ipiꝰ ſpei.
ergo ſi illa reſpicit memoꝛiã ip̃am. videt᷑ ꝙ ioa ex/

pectatio ſpei i via.eſſe in memoꝛia habeat. hec eſt iĩ
potẽtia cognitiua.ergo ⁊c.(¶ Itẽ Augꝰ.diffiniẽs ſpẽ
in libꝛo de ciuitate dei dicit.ꝙ ſpes eſt virtꝰq̃ qͥs ſe ad
illud qð credit ꝑuenturũ pᷣſumit.Ex hac diffinitione
videt᷑ ꝙ nihil aliud ſit ſpare qᷓ; firmit᷑ credere ſe ꝑuen
turũ ad aliqd arduũ ⁊ excellens.ſᷣ tam credere ꝙᷓ fir-
miter credere eſt potẽtie cognitiue. ſpare ſpectat ad
potentiã cognitiuã.ſᷣ cuiꝰ eſt actus ciꝰ eſt ⁊ habitꝰ.g
idem redit qd pᷣus.¶ Itẽ imago creatiõis refoꝛmat᷑
imaginẽ recreatiõis qꝗᷓ quidẽ cõſiſtit in gra ⁊ tribus

virtutibꝰ theologicis. ſi vᷣtutes refoꝛmãates ſunt in

potẽtijs qᷓs refoꝛmãat.neceſſe eſt eſſe vᷣtutes theologi/
cas in illis potẽtijs i quibꝰattendit᷑ integritas imagi
nis. Si g ille potẽtie ſunt intdlligẽtia.memoꝛia.⁊ vo/
lñũtas.⁊ charitas reſpicit wlũtatẽ.fides intelligentiã.
videt᷑ g̊ ꝙ ſpes reſpiciat memoꝛiã.& eſt ĩ potẽtia co/
gnitiua.¶ Itẽ certitudo reſpicit potentiã cognitius.
ergo cũ ſpes ſit certa expectatio future beatitudinis.
ſpes eſt i potẽtia cognitiua tanqꝙᷓ in ſubiecto. ¶ Sed
cõtra.quatuoꝛ genera affectionũ diſtinguũtur a ſan/
ctis ⁊ a phis.videlicʒ. gaudiũ.dloꝛ.ſpes.⁊ timoꝛ.& ſi
omnis affectio ⁊ habitꝰ regulatiuꝰ affectiõis eſt ĩ po⸗

tentia affectiua. cũ ſpes vel noiet affectionẽ vel habi⸗

tũ directiuũ affectiõis.videt᷑ g̊ generalit ꝙ ſpes ſit in
potentia affectiua. ¶ Item eiuſdẽ potentie eſt ſpare

cuiꝰ eſt timere. timere non eſt niſi potẽtie affectiuc.
Panee ſperare.ſᷣ cuiꝰ eſt actus eiꝰeſt ⁊ babitꝰ.̊ ⁊c.

tem oppoſita nata ſunt fieri circa eandex vim.S
ſpes ⁊ deſpatio ſunt oppoſita.ſi ergo deſperatio eſt in

potentia affectiua. videt᷑ ſimilit᷑ ꝙ ⁊ ipᷣa ſpcs. ¶ Iẽ

ſicut cõtingit potentiã rationalẽ ⁊ cõcupiſcibilẽ obli⸗

quari ⁊ dirigi. ita etiazʒ iraſcibilẽ.ergo ſicut eſt aliqua
virtus theologica in rationali ⁊ aliqua ĩ cõcupiſcibi-

li. ita aliqua debet eſſe in iraſcibili. ſecd bec non eſt niſi
ſpes. ergo ſpes eſt in iraſcibili. ergo ſpes eſt in poten.
tia affectiua. ¶ Its obicctu ſpei eſt magnũ et orduũ

4

i
ſbls
ſi
ge⸗
utfiacin
neho
Chetpe
Gunna
fityrt
ſvainl
oe
ene⸗
Ntösi⸗
faüt
gncin
araenn⸗
ſttenon
eoot
tutsf
1 pien
nettt
ſiturab
Mitin
1haupi
buntri
ti
Crcee
gen
Nluraurt
hmeaiti
ictb⸗

rnri,
i

dicenc

Npe⸗

atväad

6

tmtic
ſtipte⸗
Nied
icote
eſenoͤ
lt gdᷣ
cumg
Niyti
kotehen
cpectare

1

ſuneno⸗

ns Ni gi
Antedaeee.
chcie
s see

4 n. 1
täign

brecü
en e, .
4,,. .3 1
. aſ
(NMeidciee
V e rdee
enckſeofe
* . 1
e A
. „ 1 7
14. e 4
guislgige
besckn K
”
ömred

„ .

“ . 4
. R
iersboN
dieuN.
mmiͦ dhen,

6

64

65

66 eſſe nõ pñt niſi vbi ẽ ↄſcia bona. ¶ Ad illud qð obij/

Di.

Keut ſupꝛa oſtẽſum fuit. arduũ eſt obiectũ potentie
iraſcibilis. ſi idẽ eſt obiectũ babitꝰ ⁊ potẽtie ſbſtrate
in q eſt babitꝰ.ſpes ẽ in potẽtia iraſcibili.⁊ hec E affec
tiua. S c. ¶ Rꝰ dicẽdũ ꝙ abſq; dubio ſpes ẽ in potẽ/
tia affectiua. eſt em̃ in ipa iraſcibili q̃ ẽ ꝑs potẽtie affe
ctiue. potẽtie em̃ iraſcibilis non tm̃ eſt deteſtari mala
culpe ⁊ ꝑpeti mala pene.ſᷣ etiã aggredi tribilia.⁊ eri/
gi ad magna ⁊ ardua. Et pᷣterea nõ tm̃ ponimꝰ i ipſa
irã ⁊ patiẽtiã. etiã foꝛtitudinẽ ⁊ ſpem. Foꝛtitudinẽ
inquã inqtũ negociat᷑ circa ea qꝗᷓ ſunt ad finẽ.ſpẽ aũt
ßm ꝙ ſe erigit ad excellẽtiã ipᷣiꝰ finis. Noc autẽ ſatis
põt apte colligi. tũ ex ꝑte affectiõis ſbᷣſtrate.tů ex ꝑte
ↄditiois adiũcte.tũ ex parte dotis ſbſecuture. Ex pte
affectiõis ſbſtrate.qꝛ cũ qᷓtuoꝛ ſint affectiões.videlic
gaudiũ ⁊ doloꝛ.ſpes ⁊ timoꝛ. ſicut gaudiũ ⁊ doloꝛ ſüt
circa eandẽ potentiã. ita etiã ſpes ⁊ timoꝛ.cũ g planũ
ſit timoꝛẽ eſſe ip̃iꝰ potẽtie iraſcibilis.nõ eſt dubiũ qͥn
affectio ſpei ad potẽtiã iraſcibilẽ ꝑtineat. ac ꝑ Bᷣ hitꝰ
vtutis ſpei dirigẽs affectionẽ illã.Ex pte ſitr ↄditiõis
⁊ ꝓpꝛietatis ãnexe hocipᷣm põt ſatis aꝑte videri.ſpei
em̃ eſt ſtabilire ⁊ quodamõ aſſecurare de aſſequenda
futura btitudine.ſtabilitio aũt ⁊ ↄfirmatio ꝑtinet ad
potẽtiã iraſcibilẽ. Sicut ei rõnalis ſe hʒ ad charitatẽ.
⁊ ↄcupiſcibilis ad voluptatẽ.ſic etiã iraſcibilis ad ſe/
curitatẽ. Oꝛ ſ aſſccuratõ ẽ ↄditio ↄcomitãs ipᷣaʒ ſpẽ
indubitãter.verũ eſt vᷣtutẽ ſpci ad iraſcibilẽ ꝑtinere.
Ex ꝑte totis future hocipᷣm põt hꝛi. ſicut em̃ ad fideʒ
ſoᷣſequit᷑ viſio.ita ad ſpẽ ſbſequit᷑ ꝑfecta tentio. Fir/
miter aũt tenere ẽ ip̃iꝰ potẽtie cuiꝰ ẽ habitũ defendẽ.
banc aũt nõ eſt dubiũ eſſe potẽtiã iraſcibilẽ. ⁊ iõ cõce
dendũ eſt babitũ ſpei eẽ in iraſcibili potẽtia. ac ꝑ B in

vᷣtute animi affectiua ſicut rõnes cõcludũt q̃ ſunt ad

ptẽ iſtã. ¶ Ad illud vo qd pᷣmo obijcit᷑ ꝙ ſpes dꝛ cõ/
ſcia. dicendũ ꝙ ĩ ꝓceſſu illo ẽ pctiñ ᷣm cqᷣuocationẽ.
2 pſcia põt noĩare ipᷣað ſpem. ⁊ põt noiare lumẽ di⸗
rectiuũ ad bñ agendũ.⁊ hoc vltimo mõ ſpectat ad p
tentiã cognitiuã.alio mõ nõ.iõ nõ Eautbe virt? ſpei
ſit ĩ potẽtia aĩe cognitiua. Dꝛerea aliꝰ defect? ẽ ibi. qꝛ
noie ↄſcie intelligit᷑ ſpes.nõ qꝛ ſpes ſit ↄſcia.ᷣ qꝛ ſpes
ẽ certa expectatio ↄſurgẽs ex gra ⁊ meritl.merita ãt

cit᷑ ꝙ deꝰ futurꝰeſt memoꝛie ↄtinuatio et᷑nitatis.dicẽ
dum ꝙ illud vᷣbũ Berũ.intelligit᷑ mediate ⁊ nõ pᷣmo
Mã ↄtinuatio etnitatis reſpicit illã vtutẽ cuiꝰẽ ꝑpe/
tuo tenere.⁊ hoc eſt potẽtie iraſcibilis.cuiꝰeſt in pñti
expectare.⁊ io ex h̊ nõ ſequit᷑ ꝙ ſpes ſit pᷣmo ĩ potẽ
tia memoꝛatiua.ſᷣ ꝙ aliquo mõ ipᷣaʒ reſpiciat vel pᷣn/

cipalit᷑ xel eł oſequẽti. ¶ Ad illud qd obijcit ꝙ ſpare 67
nõ eſt aliud ꝙᷓ firmit᷑ credere ſe habitutũ aliqͥd. dicen·

dũ ꝙ ſpes dẽ ⁊ large ⁊ ꝓpꝛie. Large accipiẽdo ſpem.

ſic dicit credulitatẽ quodãmõ firmatã reſpectu alicu
ius boni aſſequẽdi ſiue a ſe ſiue ab alio.quẽadmoduzʒ

ci qͥs videt aliũ bo ne indolis dicit ꝙ ſperat ipᷣm eſſe

futurũ bonũ hoiem. ibi ſperare idẽ eſt q ꝓbabiliter
credere.⁊ ſic ſumit᷑ large ⁊ impꝛopᷣe.⁊ bñ põt ꝑtinere
ad virtutẽ cognitiuã.Alio mõ ſperare ſᷣm ꝙ dꝛ ꝓpꝛie
idẽ eſt qd ↄfidcre.⁊ ex illa ſe

illã ⁊ etiã ſecurã tendentiã cõpꝛehẽdit Aug.ſub vᷣbo
pᷣſumẽdi.qdð qᷓuis ſ. equat᷑ credulitatẽ cognitiõis.te/
net tñ ſe ex ꝑte affectiois.⁊ iõ ex illa rõne nõ põt aclu
di ꝙ potẽtia cognitiua ſit ſubiectũ ſpei. ¶ Ad illð qð

e eſt qð: la ntia cũ quadã ſecu⸗/
ritate tẽdere ad babendũ illud qð ſperat᷑. Et he mõ
ptinet ad vᷣtutẽ affectiuã. ⁊ hec duo videlicʒ ↄfidẽtiã

68

obijcit᷑ ꝙ imago recreatiõis rñdet imagini creatiõis.

dicẽdũ ꝙ verũ cſt ꝙ rñdet.nihilominꝰ tñ imago crea

tiõis plus ſe tenet ex ꝑte cognitiue.imago vo recrea/

tiõis plus ex ꝑte affectiue.ſᷣm qꝙ dicit Aug.ꝙ imago

eſt i potẽtia cognoſcẽi.⁊ ſiſitudo in potẽtia diligẽdi.
Et qꝛ imago recreatiõis plꝰ ſe tenet ex ꝑte affectiue.

ideo due vᷣtutes ſunt in ꝑte affectiua totaliter ⁊ pᷣncc

palit᷑.videlicʒ ſpes ⁊ charitas.Et virtꝰ ſpei refoꝛmã⸗

do potẽtiã iraſcibilẽ ꝗᷓ eſt potẽtia affectiua.ꝑ oñs re⸗
foꝛmat ip̃aʒ memoꝛiã q̃ in actu cõicat cũ ea.videlicʒ

in actu tenẽdi.⁊ idᷣo nõ opoꝛtet ꝙ ſpes reponat᷑ ime
moꝛia ſicut in ꝓpꝛie
ſunt in. ij. li. diſ. xvj.

ſbiectũ ſpei qᷓtũ ad aie potẽtiã.
eſſe h inqͥſitio de ſubiecto ſpei qᷓ;tũ ad ſubſtãtiã.⁊ cir

ca h̊ poſſent qᷓri plura dubitabilia. Pꝛimo q̃rit᷑ vtrõẽ
ſpes ſit i angelis bonis. Scdo vtrũ ſit in aiabꝰ beat.

Tercio vtru aliqͥ mõ ſit ĩi angelis malis.Quarto vtꝝ
fuerit iĩ his qͥ fuerũt in lymbo.Quito vtrũ ſit in his q̃

ꝛio ſubiccto.ſᷣ hec planiꝰ deterimniata
in. ij vj. ¶ Ad illud qd vltimo obijcit᷑ de
certitudine pʒ rñſio ex his qᷓ dicta ſunt ſupꝛa.ꝓ eo ꝙ
certitudo ſpei nõ eſt ꝑtinẽs ad potẽtiã cognitiuã.ſed
mag ad potẽtiã affectiuã.qᷓ quidẽ certitudo ẽ queda
aſſecuratio tenẽs ſe ex ꝑte potẽtie ixaſcibił.pʒ g qͥd ſit
lteri?ꝰ etia poſſet

69

ſunt in purgatoꝛio. Sexto ⁊ vltimo vtrũ fuerit i xpᷣo.

Sed quoniã omnes he queſtiões ꝓ magna ꝑte pen⸗/

gent ab illa queſtione qua dicit᷑ de euacuatiõe ſpei.?
illa viſa cetera ſunt facilia.ideo queſtiones iſte ad p/

ſens obmittunt᷑.qꝛ quedã ex eis determiabunt᷑ in

quedã ex eis tangunt᷑ in litera.vt ſic vitet ſuꝑſtuitas

q̃ eſt memoꝛie inimica ⁊c̃.

Diſtinctio.xxvij.de charitate qᷓ;tũ ad eius eſſentiã ⁊ diffinitionẽ.

7„

Am aũt chꝛiſtus fidẽ ⁊ ſpem nõ babuerit ⁊c. In pᷣcedentibꝰ egit męr de du abꝰ virtutibꝰ theologicis
videlicʒ de fide ⁊ ſpe. hic ſequit teacia ꝑs in qꝗᷓ intẽdit agere de charitate. Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta ĩ ſex ꝑtes
Enm ſex dil. qs otinet. In quaꝝ pᷣma agit de chanitate tũ ad eiꝰ eſſentiã ⸗ diffinitionẽ. In ſecũda vᷣo
q̃tũ ad diligibiliũ numerũ ⁊ diſtinctionẽ.infra diſ.xxviij.hic q̃ri põt vtrũ illo mãdato ⁊c. In tercia vᷣo qtum

ad diligẽdi oꝛdinẽ.infra diſ.xxix.

oſt pᷣdicta de oꝛdine charitatis ⁊c. In q̃rta vo qᷓ;dtum ad meriti ꝑfectionẽ.

infra diſ. xxx. bic qri ſolet qͥd poti ſit pluriſq; meriti. In qͥnta vo qtũ ad ipᷣiꝰ charitatis durationẽ.infra diſ.
xxxij. Illud q pᷣtermittẽdũ nõ eſt ⁊c. In ſexta vo in copatione ad eternãꝗ dilectionẽ. infra diſ.xxxij. Pꝛedictis
adijciendũ eſt de dilcctiõe dei ⁊c. Pꝛima ps q ↄtinet pᷣſentẽ di. diuidit᷑ in duas ꝑtes.in quaꝝ pᷣma determiat
msgr de ipa charitate qtũ ad eiꝰ eẽntiã ⁊ vnitatẽ. In ſecũda vo qtũ ad eiꝰ actũ ⁊ modũ.ibi. Cõſequẽter mo/
dũ vtriuſq; dilectiõis aduertamꝰ. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in qᷓtuoꝛ ꝑtes. In Abna eir uat ptẽ iſtã ad pᷣceden⸗

tis ptis inqͥ ſitionẽ. In ſecũda vo ꝑte ponit charitatis diffinitionẽ.ibi.

haritas eſt dilectio ⁊c. In tercia vᷣo

cõpat eã ad diuini mãdati duplicatõʒ.ibi. Hec aũt bʒ duo mãdata. In q̃rta vᷣo remouet dubitatõez. ibi. Hic
q̃rit᷑ ſi ex ea ipᷣa dilectiõe ⁊c. Silr ſcdᷣa ꝑs pᷣncipalł in q̃ determiat ð ipa caritate qᷓ;tũ ad actũ ⁊ modũ diuidit᷑ ĩ

ptes qᷓtuoꝛ.in qᷓ̃rũ pᷣma determiat q̃s modꝰ circa actũ charitatis reꝑis
n tercia vo indrit vtꝝ ille moq? i vis impkcat igAud.

inſinuat᷑ ivi. Oilectiõis aũt dei mod inſinugt ꝛc. J

iat᷑. In ſecũda vo oñdit vbi ille modus

æ èð 2 ” õ

—

aut pᷣceptũ penitus nõ implet᷑ ⁊ꝛc. In rta vo 7vltima Re qualit vnu Scepti charitatis in altero impli⸗

ritatẽ per dilectionẽ.

geret. videret deũ qͥ ẽ ipa charitas viſu interioꝛi qͥ̊ vi⸗

cat᷑.ibi.Cũ aũt duo ſint pᷣcepta charitatis.Subdiuiſiões aũt ꝑtiũ in lr̃a ſatis ſunt manifeſte.

a Eharitas dile (õtinuat ptẽ iſtã ad pcedẽtis ptis inqſitõzy. a XXVI J
Fis oi t Der EAm aut xp fidẽ ⁊ ſpeʒ nõ habuerit. dilectio,s Dechanitate ᷓ
Duetik iurta B. Euz tñ habuit inq;tũ hõ tantã. qua maio: eẽ nõ va diligi arp,
multe inueniãt diffi⸗ let. q ex charitate eximia aĩaʒ poſuit ꝓ amicVis innobis el.·
nitões de charitate. ? ⁊ nimidis. Habuit em̃ in coꝛde charitatẽ quã oꝑe nobᷣ *
cũ vmn? rei vna ſit vi/ exhibuit.vt exhibitõis foꝛma nos ad diligẽdũ inſtrue
finttio. quõ adinuicẽ ret. Hic aliqd dicẽdũ ẽ de charitate.⁊ mõ ⁊ oꝛdie dili/⸗
diſlinouat. ucef gedi deũ ⁊ ꝓximũ. ¶ Ponit charitat diffinitõz. b
uenit᷑ diffiniri ab Au Charitas ẽ dilectio qᷓ diligit᷑ deꝰ ꝓpt ſe.⁊ ꝓximꝰ ppt ꝗ
guſti. in li. de moꝛib? deũ vel in deo.
ecclie ſic. Charitas ? ¶ Cõpat charitatẽ ad diuini mãdati duplicatiõʒ. c
animi affectio iuſtiſſi ¶ habet aũt hec duo mãdata.vnũ ꝑtinẽs ad dilectiõeʒ De dnob m
nro. It. Nug un lib. dei. qð maximũ ĩ lege mãdatũ. ⁊ alterũ ꝑtinẽs ad di qatis cbaritat.
L Pni enens en ligendũ ꝓximũ illi ſie. Pꝛimũ ẽ. Diliges deũ ex toto
virt? qᷓ deũ videre oo coꝛde.ex tota mẽte.ex tota aĩa.Qð ſcriptũ ẽ in Deut. Deurt. vj.
qꝙ pfrui deſideramꝰ?. Secũdũ ẽ.diliges ꝓximũ tuũ ſic teip̃ᷣm. In his duo/
Itẽ in li. de ſpñ ⁊ aia. bus pᷣceptis tota lex pẽdet ⁊ ꝓphe. Finis em̃ pcepti ẽ
Laritas ẽ vita copu/ dilectio.⁊ ea gemia.id eſt dei ⁊ ꝓximi eſt.
lãs amantẽ cũ ama, ¶ NRemouet dubitatõeʒ an eadẽ charitate diligat de
to. Poſtremo Dchni pximus. d
Snis Perpgke Nact, dic qrit᷑ ſi ex ea ipa dilectiõe diligit᷑ deꝰ qᷓ diligi᷑ ꝓxi⸗
tas de coꝛde puro. cõ mꝰ.an alia ſit dilectio dei ⁊ alia ꝓximi?: Eadẽ ſane di /⸗
ſcia hona. ⁊ fide nõ fi lectio ẽ q̃ diligit᷑ deꝰ ⁊ ꝓximꝰ q̃ͥ ſpũſſanctꝰ ẽ vt ſupᷣ di⸗
cca. Cöͤtra ms diſft⸗ ctũ cẽ.qꝛ deꝰ charitas ẽ. Vñ Augꝰ.Johs ait. Nõ põt Aug'. in liö.
vea ſc obaͤeif i deũ dilige quẽ nõ videt. qͥ fratrẽ quẽ videt nõ diligit viij. de trini.
1 ͦmaͤr diffnit ca Sed ſi eũ quẽ videt hũano viſu ſpũali charitate dili/

Diffinit idez p ſeißm. deri põt.Qui & fratrẽ quẽ videt nõ diligit.deũ qͥ ẽ di⸗
Itẽ amoꝛi nali in ſta lectioq̃ caret qͥ fratrẽ nõ diligit) quõ põt diligere.Ex
tu innocctie couenieyna em̃ eadẽq; charitaie deũ ꝓximũq; diligimꝰ.ſᷣ deũ
vnnn an Pbpter deü nos vo 2 primũ ꝓpt deũ. Si vo vna ea, Quare vzcha⸗
ch aritate. Cõtra ſec; dWDcharitas ẽ dei ? ꝓximi.qre drĩ gemia? ꝓpter duo nias gemia.

daã diffinitõez obijcitk

dilecta.i. deũ ⁊ ꝓximũ.Et ſi vns ſit charitas.duo tñ
ſic. Affectio ai eſt ab

ipᷣa aia. Charitas añt no eſt ab ipa a deo. male di charitas ẽ affectio animi. Itẽ hec dim̃nitio põt competẽ

ſpei. nõ recte aſſignat᷑ ð charitate.Cõtra terciã obijcit᷑ ſic.qꝛ viſio rñdet ipᷣi fidei.⁊ fruitio ẽ ad omnẽ vᷣtuteʒ.

ergo male diffinit᷑ charitas ꝑ videre ⁊ frui. Itẽ deſideriũ ẽ in abſens ⁊ quodãmõ impfectũ.cuʒ charitas ſit

pfectiſſima. male diffinit᷑ ꝑ actũ deſiderãdi.Cõtra quartã obijcit᷑ ſic. Dionyſiꝰ in li.de diui.no.diffiniẽs amo/⸗
rẽ gñaliter dicit.ꝙ ẽ virtꝰ vnitiua.g copulare amantẽ cũ amato nõ eſt ꝓpꝛiũ charitatis cũ ſit cõc amoꝛi nali ⁊
aiali. Itẽ vita ẽ ꝑfectio abſoluta. copulatio amãtis cũ amato eſt q̃litas reſpectiua.g male dẽ charitas eẽ vita
copulãs.Cõtra vltimã obijcit᷑ ſic.Charitas ẽ radix virtutũ.⁊ pᷣncipiũ merẽdi. ⁊ põdus qͥ q̃s inclinat᷑ ⁊ tẽdit
ad finẽ. nõ videt᷑ ꝙ charitas debeat dici finis. Itẽ querit᷑ de illis tribꝰ modis qͥ addunt᷑ ꝓ quibꝰ ſtãt ⁊ quõ
diſtinguãt᷑. Itẽ qᷓre coꝛdi attribuit᷑ puritas.⁊ ↄſcie bonitas.⁊ fidei ſtabilitas.cũ puritas coꝛdis ſit ex fide.Act.
xv. Fide purificas coꝛda eoꝛũ.⁊ q̃re fides ponat᷑ vltima cuz ipa ſit pᷣma.¶ E q charitas ᷣm multiplicẽ ſui

—

a mgro. DPõt iterũ ↄſiderari ꝑ cõpationẽ ad finẽ vltimũ.⁊ ſic diffinit᷑ ab Aug.in ſoliloqͥ. Põt etiaʒ cõpꝑari ad

actũ ꝓpꝛiũ q ẽ vnire ⁊ adberere.Et ſic diffinit᷑ ab Aug.in li.de moꝛibꝰ ecchie. ⁊ ĩ li.de ſpũ ⁊ aia.ꝑ actũ vniẽdi ⁊

copulãdi amantẽ cũ amato.videlicʒ affectũ nr̃m cũ deo. Põt iterũ cõpari ad babitũ ſibi adiũctũ qͥ quodãmõ
eſt ipiꝰ charitat pᷣncipiũ Et ſic diffinit᷑ ab aplo cũ dẽ Charitas ẽ finis pᷣcepti ⁊c̃. Et h̊ pʒ ex ipᷣiꝰ notificatiõis
explanatõe. Mã charitas cõpꝑata ad habitꝰ aliaꝝ vtutũ theologicaꝝ (qꝛ vnit eas fini)pncipatũ tenct int᷑ eas
⁊ iõ mouet ⁊ infoꝛmat.⁊ termiat ſiue ↄſũmat.⁊ ꝓptea dẽ eẽ finis pᷣcepti.⁊ qꝛ finis ẽ aliaꝝ.actꝰ aliaꝝ diſponũt
ad actũ charitat/.⁊ ipᷣa charitas imediate elicit.Et iõ tres ponũt᷑ ibi ↄditões.⁊ ꝑ pᷣmã q̃ dẽ ibi charitas ðᷣ coꝛ
de puro tãgit᷑ ↄditio ipiꝰ charitat cuiꝰ ẽ depurare affectũ coꝛdis ab omi t᷑ren itate. Per ſecũdã.ſ.de ↄſcia bo/
na tãgit᷑ ↄditio ſpei. Per terciã ↄditio fidei.⁊ pᷣm h̊ oꝛdinant᷑ ſᷣm ꝙ pᷣncipaliꝰ ad actũ charitat / diſponũt. Et
ſic pʒ diffinitio ⁊ intellectꝰ pᷣdictaꝝ diffinitionũ.¶ Ad illud ᷓ qd pᷣmo obijcit᷑ Z diffinitiõz mgfi ꝙ idẽ ẽ dile⸗
ctio ⁊ eharitas.dicẽdũ ꝙ etñ ſint idẽ re.tñ aliq differẽtia rõnis ẽ. Silectio em̃ i plꝰ ẽ qᷓ; charitas. Vñ cõſueuit
aſſignari differẽtia.ꝙ amoꝛ ẽ nãe. dilectio ẽ volũtat deliberatiue. ⁊ charitas gre. Alia etiã ẽ differẽtia.qꝛ an
tas noiat babith ß dilectio noiat acci v itz viffinit charitas ꝑ dilectionẽ taucỹ min? coeg mag cõe/ 1 babit

cõpationẽ hʒ multiplicit diffiniri. NMabet em̃ charitas cõpari ad obiectũ.⁊ ſic affignat᷑ diffinitio pᷣmo poſita

41

ahr,

Nn

b p ſuũ actũ. Ad ill
etiã duo ſunt mãdata. qꝛ cũ eadẽ charitas vtroq; cõ/ qð obijci᷑ q illano⸗
Aug.in hmo mẽdet᷑.diuerſa tñ diligi pcipiũt᷑. Vñ Augꝰ.Arbitroꝛ ſrnti Huehle düe⸗
ne ð aſcẽſiõe. iðo ſpm̃ſanctũ bis datũ.ſemel in tra ⁊ iterũ de celo. vt dicedũ , dꝛia im
”YUH cõmẽdarent᷑ nob duo pᷣcepta charitat.ſ.dei ⁊ ꝓximi. diligẽdi deñ ppt ſe Fʒ
Vna eſt charitas ⁊ duo pᷣcepta.vnꝰ ſpũs ⁊ duo data. ꝙ dꝛ dilectioe nali et
qꝛ alia charitas nõ diligit ꝓxumũ niſi illa q̃ diligit deũ ipᷣa charitate.ſicut in
Qua g charitate ꝓ ximũ diligimꝰ.ipſa deũ diligimꝰ. j.liso mfie: Eris
Sʒ qꝛ aliud ẽ deꝰaliud ẽ ꝓximꝰ,etſi vna charitate di: nõ dß afiihen N
ligant᷑.iõ foꝛte duo pcepta dicũt᷑.⁊ alterũ maiꝰ⁊ alteꝝ ill qd obicit᷑ de no⸗
minꝰ. vel ꝓpter duos motꝰ qͥ in mẽte gerunt᷑.dũ deꝰ tificatõe Aug. de mo
diligitk᷑ et ꝓximꝰ. Mouet᷑ em mẽs ad diligendũ dcũ. ribꝰecclie ꝙ charitas
mouet᷑ ⁊ ad diligẽdũ ꝓximũ.⁊ młto magis erga deũ eſt ai affectio. dicẽgũ
qzZ3z erga ꝓximũ. SJ Pbie zaicato na.
NDetermiat qͥs modꝰ circa actũ charitat repiat᷑. e phiſma vöm acddes.
¶ Cõſequẽter modũ vtriuſq; dilectiõis aduertamꝰ.hhec ¶ Ad hoc vo qð ſbiun
Augꝰ. in lib. regulayt ait Aug.dilectiõis diuinitꝰ ↄſtituta ẽ vt deũ git᷑ e illa notificatio
de doc. xpia. ꝓpter ſe ex toto coꝛde.⁊ ꝓximũ diligas ſic teipᷣm.i.ad ¶ Quenit ſti. dicẽcũ ꝙ
qð ⁊ ꝓpter qð teipᷣm diligere debes. In bono g̊ ⁊ ꝓpt ſpei ꝓpꝛie loquẽdo ñ
deũ teipᷣm diligeꝛe debes. In bono g diligẽd? eſt pxi: aeere ſidel g
mus no in malo ⁊ ꝓpter deũ. Pꝛoximũ vo oẽm hoiezʒ noerer ſpei erigere.
opoꝛtet intelligi.qꝛ nemo eſt cũ quo ſit opandũ male. ⁊ charitat adberere
ui ̊ amat homies.vel qꝛ iuſti ſunt.vel vt iuſti ſint. ¶ Ad illð ꝗð obijcit
amare debet. hoc ẽ in deo vel ꝓpter deũ.Sic em̃ ⁊ ſe / de diffinitiõe Aug. de
metipᷣm amare dʒ ſcʒ ĩ deo vel ꝓpt deũ.i.qꝛ iuſtꝰẽ vel Hlec crar tae 965 b5&
vt iuſte ſit. qui em alit ſe diligit. iniuſte ſe diligit.q; ald dicedi ſie fices co
hoc ſe diligit vt ſit iniuſtꝰ.Ad hoc & ꝙ ſit malꝰ.nõ g̊ iã gnoſcit ſibi ⁊ alijs d/
Pſal.x. ſe diligit. Qui em̃ diligit iniqtatẽ odit aiaʒ ſuã. Mο tutibꝰ?. ſic charitas de
AQduus g̊ diligẽdi pᷣcipiẽdus eſt homi.i.quõ ſe diligat.vt ſiderat ſibi ⁊ alijs. Et
ꝓſit ſibi. Quĩ aũt ſe diligat ⁊ ꝓdeſſe ſibi velit dubita⸗ qm̃ pfectio mercedis
re demẽtis ẽ.Modꝰaũt pᷣcipit᷑ cũ ait.Sicut teipᷣm.vt zanie ſse⸗ f
pximũ diligas ad qꝗð teim. Si & te non ꝓpter te di ntas oiffinik p beſidc
ligere debes. ꝓpter illũ vbi dilectionis tue rectiſſime riũ vtriuſq;.nõ qꝛ vi
finis ẽ.nõ ſuccẽſeat alius aliqͥs hõ.ſi ⁊ iſßm ꝓpter deũ ere ſit eiꝰ ꝓpꝛiũ. ſᷣ qꝛ
H diligis. Huiꝰ dilectiõis modũ veritas inſinuat dicẽs. deſideriũ habẽdi deũ
Joh. xiij. AMaãdatũ nouũ do vobis vt diligatis inuicẽ ſiẽ dilexi

vos.i.ad qð dilexi vos.ſ.vt filij ſitis ⁊ vitãẽ habeatt.
Oñdit vbi ille modꝰcirca actũ charitat inſinuat᷑.f

XXVII.

diuerſa ea diligunt. ſ. deꝰ vl hõ vel angel⸗. Pꝛo quo

eſt ppꝛiũ charitatis.
74 illud q; obij/
cit᷑ ꝙ deſideriũ eſt rci

abſentis et impfectꝰ

motꝰ.dicẽdũ ꝙ diffi /

nit᷑ ibi charitas vie q̃ bʒ ſecũ annexã imꝑfectõʒ. Poſſʒ etiã nibilominꝰ dici ꝙ deſideriũ ꝓut excludit faſtidiũ

nõ ſolũmõ eſt rei abſentis ĩmo pᷣſentis.⁊ hoc mõ large accipit᷑ in ꝓpoſito.

Ad illð qð obijcit᷑ 3 diffinitiõeʒ

Aug.in li.& aia ⁊ ſpũ.qꝙ charitas ẽ vita copulãs.dicẽdũ ꝙ etſi copulare ↄueniat omi amoꝛi quodãmõ.tñ hoc
totũ qd ẽ vita copulãs ẽ ꝓpꝛiũ ipᷣiꝰ charitat.qꝛ nullꝰẽ amoꝛ qͥ aiaʒ ꝓpꝛie habeat viuificare niſi amoꝛ gratuitꝰ
q copulat cũ deo ipᷣaʒ aiaʒ. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ nõ pñt illa duo ſtare vita ⁊ copula.dicendũ ꝙ quisvita
put ẽ actꝰ pᷣmꝰ ſit ꝑfectio abſoluta.tñ ꝓut ẽ actꝰ ſecũdꝰ bʒ reſpectũ ad obiectũ ſicut pʒ.qꝛ ſᷣm ph̊ᷣm.alimẽto
vti ⁊ intelligere ſunt dꝛie eiꝰ qð ẽ viuere.⁊ charitas eſt vita.⁊ ſᷣm ꝙ eſt vita dẽ actꝰ ſccũdꝰ.vt ĩ pᷣcedẽtibꝰ oſtẽ
ſum fuit.¶ Ad illð qd obijcit᷑ de notificatiõe apłi ꝙ nõ dʒ dici finis cũ ſit pᷣncipiũ.dicẽdũ ꝙ cũ nihil ꝓhibeat
tres cauſas coincidere i vnũ.ſicut pʒ iĩ deo reſpectu creature.nullũ eſt incõueniẽs charitatẽ ſił eſſe radicc.foꝛ
mã.⁊ finẽ̃.ſᷣm cõꝑationẽ triplicis cauſe.cũ nos ꝑfecte faciat deo ↄfoꝛmes ſᷣm qꝙ ſuꝑiꝰ habitũ ẽ. ¶ Ad üls qd
obijcit᷑ de ſufficiẽtia numero ⁊ oꝛdine ⁊ appꝛopatiõe illaꝝ cõditionũ q̃ ſuꝑaddunt᷑ ſatis pʒ rñſio ex explana
tiõe ipᷣiꝰ diffinitiõis.⁊ ex his q̃ in.ij.li.determiata ſũt.diſ.xxxviij.q nõ opoꝛtet ad pñs repetere.Et iõ de illa no

tificatiõe apli ⁊ de alijs ſufficiat ad pñs tantũ dixiſſe.

b ¶ Pꝛo q etiꝗ duo ſunt mãdata.Cõtra.Aidet᷑ ꝙ vnũ ſolũ debeat eẽ mãdatũ.qꝛ vnius opis ſᷣm vnã rõnem

vnũ dʒ eſſe mãdatũ.ſᷣ vna eſt rõ diligẽdi deũ ⁊ ꝓximũ. vnũ dʒ eẽ mãdatũ in vtroq;. Itẽ ſi mãdata nume
rant᷑ ᷣm numerũ diligibiliũ.cũ qᷓtuoꝛ ſint diligẽda ex charitate. qᷓtuoꝛ deberẽt cẽ mãdata. Itẽ qͥ diligit ꝓxi/
mũ legẽ impleuit.Sic dẽ Ro.xiij.Et ibidẽ dẽ ꝙ om̃e aliud mãdatũ in illo vᷣbo inſtaurat᷑.g videt᷑ ꝙ vnũ ſolũP
debeat eẽ mãdatũ.R dicẽdũ q cũ mãdata diuerſificari hbabocãt ᷣm oꝛdinẽ ad deũ ⁊ ad ꝓximũ. ſicut pʒ ꝑ di⸗
ſtinctionẽ pᷣme tabule a ſca.iõ cũ charitas hẽat oꝛdinare reſpectu vtriuſq;.opoꝛtuit pᷣcepta diſtigui.vcrũtñ
qꝛ vna ẽ ro diligẽdi.vnũ potuit ĩ altero ĩplicari.Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ mãdata diſtiguũt᷑ penes rõnẽ ipᷣius
bitꝰ. dicẽdũ ꝙ falſũ ẽ.imo penes modũ oꝛdinãdi ad alteꝝ.Ad illð qð obẽ ꝙ q̃tuoꝛ debẽt eſſe mãdata. dicẽdũ
ꝙ i mãdato ꝓximi ſat idiudit᷑ dilectõ ſui.⁊ qꝛ ad h̊ ẽ bõ oꝛqinatꝰ ꝑ nãʒ.nõ opoꝛtuit ad h hic iquci ꝑ Eechei⸗

nẽ viuinã. ¶ Ad illð
qð obijcituxr qͥ diligit
ꝓximũ legeʒ ipleuit.
dicendũ ꝙ aplus lo/
quit᷑ de impletiõe ſe⸗
cũde tabule. Pꝛetea
in mãdato de dilecti/
one ꝓximi. includit᷑
mãdatũ de dilectõne
dei. qᷓuis cm̃ vnũ ĩ al⸗
tero includat᷑.nõ tñ
põt inferri ꝙ vnũ ab
altero nõ diſtiguat᷑.
hoc em̃ eſt ꝓpter con⸗
nexionẽ ⁊ oꝛdinem qᷓ
nõ excludit diſtincti/
onen
¶ Bilectiõis aũt dei

modꝰ inſinuat᷑ cũ dẽ·

ex toto coꝛde.i.ex to/
to intellectu.Ex tota

gia.i. ex tota volũta/

te. Ex tota mẽte.i. ex
tota memoꝛia. Coñ.
Diligẽ ꝑtinet ad affe
ctũ nõ ad intellectũ.
F male dꝛ diligere ex

intellectu? memoꝛia

Itẽ Berũ. de amoꝛe
dei. qͥd ẽ amoꝛ niſi x
hemẽs ⁊ bñ oꝛdinata
wlũtaſ. ̊ videt᷑ ꝙ ex/
q̊ dixit ex tota aia.ſu⸗
perfluit addere alias
pditiões. Itẽ beatus
Joh.nõ ponit niſi du
Diligamꝰ ope ⁊ vxri
tate. viget᷑ p i iſtis
tribus ↄditionibꝰ ſit
ſuꝑfluitas. Itẽ vide⸗
tur ꝙ ſit diminutio.

qꝛ Deut. vj. ponitur
iſta ↄditio ex tota foꝛ

titudine q̃ nõ ponit
hic. Iteʒ Marci.xij.
addit᷑ iſta ↄditio pꝛe-
ter oditiõcs pᷣdictas
ex tota virtute. g vi/
det᷑ ꝙ ibi ſit diminu/
tio vel hic ſupfluitas.

Silr Luce.x.addit᷑ iſta ↄditio.Ex o

Dilectiõis aũt dei modꝰinſinuat᷑ cũ dicit᷑.ex toto coꝛ

de.i.ex toto intellectu.Ex tota aia.i.ex tota volũtate.

Ex tota mẽte.i.ex tota memoꝛia.vt oẽs cogitatiões.

⁊ omnẽ vitã. ⁊ omnẽ intellectũ ĩ illũ ↄferas a qͥ habes

ea q̃ ↄfers.hec dicẽs nullã ꝑtẽ vite nr̃e reliqᷣt qᷓ̃ vaca⸗
re debeat.ſᷣ quicqͥd venerit ĩ animũ illuc rapiat᷑ q dile
ctiõis impetꝰ currit.⁊ diligere deũ ꝓpter ſe modꝰ ẽ di
ligẽdi ꝓpter deũ.⁊ ſunt iſti duo modi diligẽdi deũ vt

quibuſdã placet. —..
¶ Inquirit vtrũ ille modus in via impleat᷑.

llud aũt pᷣceptũ nõ penitꝰ implet᷑ ab hoĩe ĩ hac moꝛ⸗

tali vita.ſᷣ ex ꝑte nõ ex toto.qꝛ ex ꝑte diligimꝰ ſicut ex
ꝑte cognoſcimꝰ.in futuro aũt implebit᷑ ex toto. Vnð
Augꝰ.Cũ adhuc ẽ aliqᷣd carnalis ↄcupie.nõ omiĩ mõ
ex tota aĩa diligit᷑ deꝰ. Caro aũt nõ dr ↄcupiſcere niſi

qꝛ aia carnalit᷑ ↄcupiſcit.Cũ aũt venerit qð ꝑfectũ eſt.

Aug. de pfe/
cta iuſticia.

vt deſtruat᷑ qð ex ꝑte eſt.i.vt iã nõ ex ꝑte ſit R̊ ex toto.

charitas nõ auferet᷑. augebit᷑ ⁊ implebit᷑. In q̃ pleni

tudine illud pceptũ charitatis implebit᷑. diliges dñũm
deũ tuũ ex toto coꝛde ⁊c.Tũc erit iuſtus ſine peccato.
qꝛ nulla erit lex repugnãs mẽti.Lũc pꝛoꝛſus toto coꝛ⸗

de.tota aĩa.tota mẽte.diliges deũ qð eſt ſůũmũ pᷣceptũ

Sed cur pᷣcipit᷑ homi iſta ꝑfectio cũ in hac vita eam
nemo habeat: qꝛ nõ recte currit᷑ ſi quo currẽdũ eſt ne/⸗

ſciat᷑. Quõ autẽ ſciret᷑ ſi nullis pᷣceptis oñderet᷑. Ecce

habes cur illud pᷣceptũ ẽ qð hic penitꝰ impleri nõ põt.
implet᷑ tñ ex ꝑte.ſ.ſᷣm ꝑfectionẽ vie.Alia ẽ em̃ ꝑfectio
currẽtis.alia ꝑueniẽtis. Facit h mãdatũ vt curſoꝛ.qui
deũ ante oĩa ⁊ pᷣ omibꝰ diligit.nec tñ oĩno pficit.

¶ Oſtẽdit qualiter vnũ pceptum charitatis in altero

h S

ponit᷑. nec ĩmerito.qꝛ nec deꝰ ſine ꝓximo.nec ꝓximꝰ

ñne deo diligi põt. Vñ aplus. Om̃e mãdatũ legis di⸗
cit inſtaurari.i.ↄtineri ⁊ impleri in hoc vᷣbo. Diliges

ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm.Et xpᷣs dilectionẽ ꝓximi ſpeci
aliꝰ cõmemoꝛat dicẽs.Mãdatũ nouũ do vobis vt di
ligatis inuicẽ ſicut dilexi vos.vbi illud maiꝰ mãdatũ
vilectiõis dei videt᷑ pᷣtermiſſuʒ.ſᷣ bñ intelligẽtibꝰvtrũ⸗

q; inuenit᷑ in ſingulis.quia qui diligit deum nõ poteſt

eũ cõtemnere quẽ deus pᷣcipit diligi. Et ꝗ diligit ꝓxi/
mum. quid in eo diligit niſi deum. Ipſa eſt dilectio ab
omni mũdana dilectione diſcreta. Quã diſtinguens

mpleat᷑. . V
Ci aũt duo ſint pᷣcepta charitatis.ꝓ vtroq; ſepe vnũ

Gal. v.
Johã.xiij.

Augꝰ. ſuper

Johã.

mibꝰ viribꝰ tuis.qᷓrit᷑ ẽ de illoꝝ triũ diſtintiõe.oꝛdine.numero.⁊ ſuſmciꝰ

tia. ¶ Reꝰ dicẽdũ ꝙ quis charitas imediate reſpiciat actũ ↄcupiſcibil.circa quẽ pᷣmo conſiſtit.nihilominꝰ tñ

actꝰ illaꝝ viriũ reſpicit vt diſponẽtes

Aũ oẽs vires aie q̊dã mõ oꝛdinãt᷑ ad ipᷣaʒ dilectõeʒ ſic ad id qð bʒ rõ/

nẽ cõpletã reſpectu oim viriũ.Et qm ſuꝑioꝛes vires aic tres ſunt.iõ tres apponũt᷑ ↄditiões.Et rurſus qꝛ ter⸗

nariꝰ viriũ aie duplicit hʒ diſtingui.ita ꝙ vnꝰ illoꝝ modoꝝ nõ diſcoꝛdat ab alio.iõ ↄditiõ

es circa actũ diligẽ⸗

