rialis. In capite aũt mali bec tria reperiunt᷑.ſ.qꝙ eſt
membꝛis ↄfoꝛme.eſt mẽbroꝝ pꝛincipinm. eſt etiam
influxiuũ ſenſus ⁊ motus.⁊ ꝓpterca in xpᷣo reperiũ/
tur om̃s ſenſus ꝑfectioꝛi modo qᷓ;ᷓ in aliſs membꝛis.
Om̃s aũt has ꝓpꝛietates eſt in xpᷣo reperire reſpectu
bonoꝝ.⁊ idco valde rõnabiliter ſancta ſcriptura di/
cit xpᷣm eſſe caput ecclie. Sʒ pꝛima ꝓpꝛietas.ſcʒ con/
foꝛmitas ↄpetit ei ratõne humane nature. Vñ aug.
ſuꝑ Joh̊.vnius nature ſunt vitis ⁊ palmes.pꝛopter
qdð cum deus eſſet cuiꝰnature nõ ſumus.factꝰeſt ho/
mo vt in illo eſſet vitis humana natura.cuiꝰ et nos
eẽ palmites poſſemꝰ.oino em̃ ideʒ ẽ de capite qð de
vite intelligendum. Scda añt ꝓpꝛietas. ſcʒ pꝛincipiã
di ↄpetit ratõne diuine nature m ꝙ eſt omniũ pꝛin
cipium. Añ Coloß.j. Ipſe caput coꝛpis ecclie qui ẽ
pꝛincipium ⁊c. Glo.qui eſt pꝛincipiũ ſpᷣm diuinitatẽ.
id eſt ſundatoꝛ cccleſie. quia om̃es iuſti qui ab Abel
vſq; ad vltimũ iuſtũ generant᷑ virtute diuinitatis il-
luminant᷑.Tercia vᷣo ꝓpꝛietas ſcʒ influendi motum

tis m eſſentiam. vtrum vicʒ ſit

. ad p̃dictoꝝ intelligentiam eſt notandũ ꝙ ca/

——
⁊ ſenſum Zpetit ei ratõne diuinitatis ⁊ bumanitat.
Dupliciter em̃ ↄuenit ſenſum ⁊ motũ gratie influe/ꝛ9
re.aut ꝑ modum pᷣpantis.aut ꝑ modum imptient?.
Si ꝑ modum pꝛeꝑantis.ſic eſt ipſius xpᷣi ratone hu⸗
mane nature in qua paſſus eſt ꝓpter nos.et patiẽdo
ſatiſfecit ⁊ remouit inimicicias.⁊ diſpoſuit ad ſuſci⸗
piendam gratiã pfectam. Si ꝑ modum imptientis
ſic eſt ipſius Chꝛiſti ratõe diuine nature.quia ſolus
deus eſt qui illuminat pias mentes.ſolus eſt qui ba
ptiʒat interius ꝓ eo ꝙ mens noſtra iĩmediate ab ipᷣa
veritate foꝛmat᷑. ſicut ſepe dicit Aug tita influere
modum pᷣparantis eſt xpᷣi hois.ꝑ modum imptien⸗
tis eſt xp̃i dei. Ael ꝑ alia verba ⁊ in idem redit. JIn/
fluere ꝑ modum merẽtis xpᷣi hmis.pꝑ modum cffici
entis chꝛiſti dei. Ael influere q;dtum ad remiſſionem
pene chꝛiſti hois.q;ẽtuʒ ad remiſſionẽ culpe xpᷣi dei.ꝛ
ſic influentia vno modo reſpicit xpᷣm ᷣm bumanam
naturã creatam. Alio modo ᷣm naturã diuinaʒ in⸗
creataʒ. Si & gratia capitis dicit᷑ illa gratia ym quã
xpᷣs habet influere motum ⁊ ſenſum in membꝛa.re⸗
ſtat eſſe ponendũ ꝙ gra capit vno mõ noiat gra
tiam increatam. alio etiam modo nominat non tm̃
increatam ſed etiam creatam ſicut oſtendunt ratio/
ratõnes ad pꝛimam partẽ.⁊ ideo ſunt concedende.
d illud vᷣo qð obijcit᷑ ꝙ nõ põt eſſe gratia crea/ 530
ta·quia non poſſet influere.iam patet rñſio.qꝛ qᷓdus
nõ poſſet infiuere effectiue ⁊ cauſatiue.põt tñ inſlu⸗
ere meritoꝛie ⁊ diſpoſitiue pm naturam bumanam.
¶ Ad illud qdð opponit᷑ ꝙ xpᷣus ſm ꝙ caput eſt in⸗ 3
diuiſus.ddᷣm ꝙ eſt vnio ꝑ vnitateʒ nature.⁊ẽ vnio
ꝑ fidem ⁊ dilectionẽ.ddin eſt ꝙ vnio chꝛiſti ad coꝛ
pus eccleſie eſt ꝑ fidem ⁊ dilectõnem. Cum ergo di
citur ꝙ caput eſt indiuiſum a membꝛis.dm ꝙ; indi
uiſio non pꝛiuat diſtantiam localem ſiue ſepatõnex
coꝛpoꝛum.ſed ſepatõnem ⁊ diſconuenientiam men
tium ⁊ affectõnum.Et ideo ex hoc non ponit᷑ ꝙ cri
ſtus m q caput ſit incircumſcriptus.quia idem po⸗
teſt eſſe in vno loco tm̃.⁊ tamen p cognitõnẽ ⁊ amo⸗
rem in coꝛdibus diuerſoꝛum. Eñ Eph.iij. Habita⸗
re chꝛiſtum ꝑ fidem in coꝛdibus nolnis. ¶ Ad illᷣ z2
quod obijcitur ꝙ caput eſt membꝛoꝛum pꝛincipiũ.
dom qꝙ caput eẽ pꝛincipium qᷓ;tum ad eſſe nature.Rᷣ

eſt de veritate capitis ⁊ expᷣſſa ꝓpꝛietate.nec eſt hic

reperire in chꝛiſto vᷣm humanam naturam ſ̊ ſᷣm di/⸗
uinam vt pᷣdictum eſt ſupꝛa. Poſſet tamen dici alio
modo chꝛiſtus caput membꝛoꝝ ſuoꝛuʒ q́;tum ad cſ
ſe gratie etiam ᷣm bumanam naturam.qꝛ nunqᷓ ali
quis fuit gratiam aſſecutus niſi haberet xpᷣm in coꝛ
de vt fundamentum qð collocatur per fidem. Fun⸗/
damentum em̃ aliud nemo põt in membꝛis xpᷣi po
nere pᷣter illud qð poſitum eſt qdð eſt chꝛiſtus ibeſus.
⁊ ſine hoc fundamento nemo poteſt habere gratiaz.
quia nunqꝙᷓ fuit alicui ſalus ſine fide mediatoꝛis.Et
hoc eſt quod dicit᷑ Col.j.Qui eſt pꝛincipium. Go.
hm bumanitatem dici poteſt pꝛincipium eccleſie.qu
er fidem humanitatis eius eccleſia fundata eſt.
Ad illud quoðd obijcitur ꝙ gratia capitis.vel con 5
comitatur vel pꝛecedit.dm ꝙ ſicut dictũ eſt de vni⸗/3
one ꝙ caput ſpirituale non opoꝛtet vniri materiali-
ter ⁊ naturaliter.ſed ſpiritualiter ꝑer cognitõnem et

amoꝛem.ſic etiam intelligendum eſt de anteceſſiõe.

Vñ ad boc ꝙ chꝛiſtus ſit caput iuſtoꝛum pᷣcedentin
non opoꝛtuit ꝗ comitaretur re. ſed fide.⁊ ſic vtiq

n Erſech⸗
iteopiec
gi icrert
tgſeun⸗
ſtranc;on
egita⸗
ſtannig
Ctoltua
ſoconeuit
lnsgonee
ſocſe ebcr
git difcn
tigcapi
ſuereſt
ictipſn
Gſtalia
Gbuman
manerg⸗
Capitione
Gratul⸗
pionssn
tozpunen
ſeckaxuh
initnie
pſenin⸗
alun tzae
Clispſone
Ntbebtusſe
tcdere t
binsge
nmerdn
Gingil
Rayit
aungal
apue
lnglone
oraapt⸗
ſotpobad
Cputa.
Wsbon⸗
oinniaf
nnniar,
nibus e
lutquo⸗
ten
Bgeſin
punte
ltsd
bttey
faphion
ſheidt
lunin
fatade
*0
gbamg⸗
mctu
docfuit
dlllan

ennmni ug;,
imun.,
nar oftandunt,
niitcſegmuan
lalonin ri,
aiann
atwrn nige
öN
mocprin:n
Sfi hit⸗
nms (l
brmn nihi.
Smnitchemmnh
nenhufi
mm ummifn⸗
injinn
turmaV
rr in n
amimn in
S
Sckentnsin
itmmnt
puumli
Sadtinnend⸗
ugi l
ianatn
ann i
n nihe
ngfun

vꝓtran

fuit.quia fides chꝛiſti pᷣcefſit in coꝛdibus ſaluando/
rum. Et ſic patet ꝙ capitis gratia ⁊ ratio ſimiliter.qᷓ
tum ad ꝑfectam ſimilitudinem reſpicit in chꝛiſto ali
quid increatum. Reſpicit etiaʒ aliquid creatũ.ita q/
ad pfectam ratõnem capitis intelligendã neceſſe eſt
AQueſtio. ij.

¶ De gratia capitis q;tum ad differentiã.vtrũ videlzʒ

ſit alia q; gratia ſingularis pſone.⁊ gratia vnionis.
Et q ſit alia videt᷑ ↄmuniter ſᷣm doctoꝛcs. In chri/
ſto conſueuit differẽtia gratie poni.ſed gratia ſingu/
laris pſone eſt gra vnionis et gra capitis.Si diui/
ſio eſtẽ debet ꝑ oppoſita vel ſaltem diſpata.videtur
ꝙ iſta differentia gratie ab alijs ſit diuerſa. ¶ Item
atia capitis alijs ↄmunicat᷑.gratiã vᷣo ſingulanlꝑ/
one vel vnionis chꝛiſtus alijs nõ ↄmunicat.quia re
ſpicit ipſum ſolũ.ergo ſunt differẽtes gratie. ¶ Itez
ꝙ ſit alia q; gratia ſingularis ꝑſone videt᷑.quia eſto
ꝙ bumanitas ſeꝑetur a diuinitate.adhuc tamen re/
manet gratia ſingularis ꝑſone.ſed non remanet gra
capitis nee gratia vnionis. gratia capitis differt a
gratia ſingularis ꝑſone. ¶ Item ꝙ ſit alia q; gratia

vnionis videt᷑.quia gratia vnionis non habuit eſſe
nec efficaciã niſi in plenitudine tempoꝝ.gratia capi

tis a pꝛimoꝛdio habuit effectum in ſanctis. F§ neceſ⸗
ſe eſt eas abinuicem differꝛe. ¶ Sʒe ica
anima vna eſt gratia gratũ faciẽs ſicut vna eſt vita.

ergo ſi anima chꝛiſti eſt vna. aut gra capitis non eſt
gratum faciens.aut non differt a gra vnionis ⁊ ſin-

gularis pſone.ſ eſt gratum faciens. ⁊c. ¶ Iteʒz idẽ
eſt habitus ſcientie quo quis nouit in ſe.⁊ quo potẽſ

eſt docere alios vt magiſter.g pari ratõne ideʒ ẽ ha/
bitus gre quo in ſc ꝑficitur ⁊ deo vnit᷑.⁊ quo influit
in membꝛa ⁊ eis vnitur.ᷣ pꝛimus babitus gr̃e dicit᷑
gra ſingularis ꝑſone ⁊ vnionis.ſecundus vᷣo dicitur
gra capitis.ergo gra capitis ⁊ vnionis ſunt vna gra

cum gra ſingularis ꝑſone. ¶ Item eoipſo eſt ille ho⸗
mo caput ecclie quo affumptus eſt a verbo in vnita

tem ꝑſone.ſed hoc eſt ꝑ gratiaʒ vnionis.g̊ gra vnio/
nis ⁊ capit ſunt vna gra. Minoꝛ manifeſta ẽ. Ma⸗/
ioꝛ pꝛobatur ꝑ illud quod dicit᷑ Eph̊.j. Ipſuʒ dedit
caput ⁊c̃. Glo.nullum maius donum pᷣſtare potuit

deus homibus ꝙᷓ; vt verbum ſuum ꝑ quod condidit

tem qð ꝑ ſupabundantiam dicitur vni ſoli con

uenit.ſed gratia vnionis eſt ſumma gratia. vt dicit
Auguſtinus.xiij.de trinitate.⁊ habetur poſt pꝛinci
pium precedentis diſtinctõnis. In rebus ꝑ tempus
oꝛtis ⁊c̃. Gratia capit eſt ſumma ſicut habetur i au-
toꝛitate pꝛemiſſa.ergo gratia capitis non differt a g⸗

tia vnionis. ¶ Item ꝙ nec ſit gratia ſingularis per/
ſone videtur.quoniam chꝛiſtus eſt caput ſᷣm illã g/

tiam ſᷣm quam eſt in ipſo ſenſuum integritas ⁊ per/

fectio.⁊ hoc eſt ̃ᷣm gratiam ſingularis perſone.ergo

c⁊c. ¶ Item vm illam gratiam chꝛiſtus eſt caput yᷣm

quam pꝛo nobis ſatiſfecit.nobiſq; pꝛomeruit grati/

am q;tum ad motum ⁊ ſenſum ad nos deriuari. Sʒ

hoc fuit ſᷣm gratiam perſone ſingularis.quia q;tum

d illam attenditur meritum. ergo idem quod pꝛiꝰ.
34 Re. ad pꝛedictoꝛum intelligentiam eſt notanduʒ.

ʒy contra.in vnica

XIII

q; gratia ſingularis perſone pꝛopꝛie nominat habl!/
tum ſᷣm quem anima eſt deo ſimilis ⁊ accepta. Sed
gratia vnionis dicitur tripliciter ſicut pꝛedictum fu-

it ſupꝛa. Ano nanq; modo dicitur gratia vnionis g
tia faciens vnionem.⁊ ſic nominat diuinam eſſenti/
am que ſola eſt illius vnionis cauſa.Alio modo gra

cia vnionis dicitur gratia diſponens ad vnionem de

congruo.⁊ ſic nominat qualitatem creatam ſᷣm ba/
bitum anime.Tercio modo dicitur gratia vnionis.
id eſt ipſa vnio gratis facta.⁊ ſic nominat ipſaʒ rela⸗

tionem. Scum boc etiam intelligenduʒ ꝙ gratia ca/3

pitis poteſt his tribus modis accipi. Ano modo po

teſt nominare pꝛincipium effectiuum ſenſus et mo⸗

tus ſpiritualis in membꝛis chꝛiſti. ⁊ ſic nominat ip/
ſum deũ.⁊ per appꝛopꝛiationem ſpm̃ſanctum. Alio
modo nominat ipſum qð diſponit per modum me/
riti ⁊ pꝛeꝑpatõnis ad influentiam motus ⁊ ſenſus re/

ſpectu cuiuflibet membꝛi.⁊ ſic nominat habituʒ ani

me chꝛiſti ꝑ quem chꝛiſtus nobis meruit.Tercõ mo
do gratia capitis poteſt dici ipſa gratuita pᷣſidentia

quam deus gratis fecit.duʒ verbum ſuum nobis pbp

poſuit ſicut caput membꝛis. Omnibus his modis

in diuerſis ſanctoꝛum autoꝛitatibus ⁊ gloſis inueni⸗
tur gratia capitis accipi.Si ergo gratia capit ⁊ vni/
onis nominat pꝛincipium effectiuũ iliius coniuncti -·

onis ⁊ noſtre ſanctificatõnis ſpiritualis.ſic idem no

minat.⁊ idem ſunt qᷓ;tum ad pꝛincipale ſignificatuʒ

ſcilicet ipſe deus ⁊ ſpũſſanctus.et eſt dr̃ia ſolum q;
tum ad connotatum.quia gra vnionis connotat ef/

fectum circa chꝛiſtum.gra capitis effectum circa mẽ
bꝛa chꝛiſti. ⁊ diſterunt a gr̃a ſingularis perſone ſicut

increatum a creato. ſicut diuina eſſentia ab babitu
gre quẽ infundit.Si vᷣo dicatur gra vnionis ⁊ capi

tis ipſa vnio gratuita ⁊ pᷣſidentia.ſic ſunt diuerſe re
latõnes ⁊ comparatõnes.que tamen non ſunt fun

date ſuper aliud ⁊ aliud ſed ſuꝑ idem. Homo eñm̃ il/

le eoipſo eſt caput alioꝛum boim.quo eſt verbo dei

vnitus.Et hoc modo differt gr̃a vnionis ⁊ capitꝭ a

gra ſingularis ꝑpſone.ſicut illud ad quod oꝛdinat᷑ di

ſpoſitio.differt ab ipſo diſponente.Gr̃a em̃ ſingula/

ris perſone ſua pfectõne reddit illam naturam ydo

neam vt deo vniatur.ac ꝑ hoc ceteris ſanctis pꝛefici

pitis dicatur habitus diſponens ad vnionem ⁊ ali/
oꝛum ſanctificatõnem.ſic gratia ſingularis perſone

dicitur habitus faciens anime ⁊ dei aſſimilatönem.

boc modo iſta triplex gratia non eſt triplex ratioue
diuerſitatis babituum.ſed ratõne diuerſe compara

atur ſicut caput membꝛ?.Si vᷣo gratia vnionis ⁊ ca
omnia.faceret illis caput vt eſſet filius dei ⁊ filiꝰ bo⸗
minis.vnde deus cum patre.vnus bomo cum bomi
nibus.ex boc expᷣſſe babetun ꝙ eo eſt ille bomo ca.
put quo a verbo deus aſſumptus in vnitatẽ ꝑſone.

tionis eiuſdem habitus. Ham ille habitus dicit g

tia ſingularis perſone inq;tum diſponit ad dei affila

tionem. et inqtum facit animam deifoꝛmem.et per

hbocipſum conſequenter diſponit ad vnionem per
ſonalem.et dicitur gratia vnionis.⁊ conſequenter
hocipſum diſponit ad redundantiam ſiue influenti

„

in⸗

am motus et ſenſus in cetera membꝛa Chꝛiſti. et ſic
dicitur gratia capit.Et ſic patet ꝙ gratia capitis in
q;tum habitus non diſfert a gratia ſingularis perſo
ne vel vnionis im babituum diuerſitatem. ſed hm
comparationem multiplicem. Tnde concedẽde ſüt

—

rationes ad hanc partem. ¶ Ad illud ergo quod p/x
mo obijcitur in contrarium ꝙ in chꝛiſto ponit gra⸗ 5
tia ſm triplicẽ differẽtiã. d ꝙ illa diuiſio nõ ẽ data
penes driam gfe qtum ad dierſitntepabitnuzſcc

.

q;tum ad diuerſitatem pationum atq; reſpectuuʒ
ſiue cffectuũ ↄſequenter ſe habentiũ.qui nõ diuerſi/

37 ficant eſſentialiter habitus.¶¶ Ad illud qd obijcitur
ꝙ; gra capitis coĩcat᷑.dvᷣm ꝙ gra capitis nõ ſic com/
municat᷑ alijs vt eis ſit gra capitis.ſᷣ ſic vt efficaciaʒ

babeat circa alios.⁊ hoc quidem abſq; dubio com⸗
petit gre ſingularis pſone ⁊ vnionis.qꝛ rõne eiꝰ nob
meruit ⁊ ꝓ nebis ſatiſfecit. Muis autẽ gratia xpᷣi q̊/

cunq; modo dicta habeat eſfficaciaʒ in nos.nõ tamẽ
quocũq; noie datur intelligi eius efficacia in nos.ſᷣ

ſolum nomen qð eſt gra capitis.Sic em̃ noiat᷑ ꝓpter

38 virtutem ⁊ efficaciam influendi.¶ Ad illud qð obij

citur ꝙ remaneret gra ſingularis ꝑſonc ſi deponere/

tur natura aſſumpta. ſᷣ nõ gr̃a capitis.dom ꝙ verũ

eſt. ſed ex hboc nõ ſequit᷑ ꝙ gra capitis ab illa diſferat
eſſentiam.ſed verũ eſt ꝑ aliquã ↄpatõnem ⁊ effica
ciam quã nõ eſſet reperire poſt ſeꝑatõnem. Gra em̃
capitis que attendit᷑ in influentia ⁊ pᷣſidentia chꝛiſti
reſpectu alioꝝ.naturali oꝛdine pᷣſupponit vnionem

Sen guis hom ferctis ineffabil teeen terellut.
39 ¶ Ad illud q; obijcit᷑ ꝙ gra vnionis habet efficaci
am ſolum in fine tꝑm.ddm ꝙ ſi efficacia gr̃e vniõis

attendat᷑ in hoc ꝙ aiaʒ xpᷣi reddat ydoneaʒ ad vnio
nem. verũ eſt ꝙ ſolum in plenitudine tꝑm efficaciaʒ

babuit. Si aũt efficacia gratie vnionis attendat᷑ qᷓ;
tum abualijs credit᷑ qui mediante illa fide iuſtificãt᷑.
ſic efficaciam habuit a pꝛincipio.⁊ hocipſo gr̃a capi
tis poteſt appellari.Et ſic patet ꝙ gratia capitis ᷣm

vnsm ſuam acceptõnem que ↄmunioꝛ eſt m ſumm
eſſentiam babitu non differt ab alijs ſed ſolũ ꝑ com⸗

paratõnem vt viſum eſt.
ueſtio.iij.

trum mediante illa gratia deus influat ſenſum in
omnẽ aliam creaturam habentẽ gratiaʒ ſiue angeli-

caʒ ſiueę humanã.Et q ſic videt᷑. Eph.j.ꝓpoſuit om/
nia inſtaurare in xpᷣo qꝗᷓ in celis et que in terꝛis ſunt.
Glo.que in celis ſunt.i.numerũ angeloꝝ diminutuʒ

implere.⁊ que in terꝛis.i.homines qui ꝑ pctm̃ depꝛa
uati erant renouare.Sʒ illi mediante xpᷣo ſenſuim ?·
motum ſuſcipiũt qui ꝑ ipſum inſtaurant᷑ in eſſe pfe
cto. ſi bec ſunt celeſtia ⁊ terꝛeſtria.homines ⁊ ange

li mediante ipᷣo ſuſcipiunt gratiã.⁊ gratia capitis in
bos ⁊ illos redundat. ¶ Item paulo poſt ibidẽ.ipᷣm

dedit caput ſuꝑ omnẽ eccliam.ſᷣ caput ifluit ĩ oia mẽ
bꝛa.ꝗ̊ xps bomo ꝑ ſuam gratiã in totam eccleſiã ba⸗
bet influentiã.ſᷣ eccleſia cõmunicat ſuas influentias

angelis.ſicut dicit᷑ Eph̊.iij. At innoteſcat pꝛincipi/

bus ⁊ poteſtatibꝰ ꝑ eccliam multifoꝛmis ſapia dei.
videtur ꝙ influentia gratie Chꝛiſti ad omnes ele/

ctos habeat extendi. ¶ Item malicia pꝛincipis tene
bꝛarum non tm̃ ſe extendit ad demones.immo ma/
gnam efficaciam habet ad homines.vñ illoꝛũ ꝑ ſuꝑ/

biam efficitur pꝛinceps. Si ergo bonitas gratie chꝛi

ſti eſt multo excellentioꝛ ⁊ efficacioꝛ ⁊ comunioꝛ. vi-
dtur ꝙ ad oẽs electos ſe extendat ꝑ efficaciam.ſiue
ſint homines.ſiue angeli.ſiue viatoꝛes.ſiue beati.
¶ Item iſte oꝛdo diuine ſapientie ct legis vt dictat
ratio.⁊ vult DOyoniſius. ſcʒ infima reduci ꝑ media.

et media ꝑ ſupꝛema. vnde et angeli oꝛdinuʒ inferio/

rum ſuſcipiũt purgatõnes ⁊ perfectõnes ab angelis
ſuperioꝛum oꝛdinum. Sed xpᷣs eſt ſuꝑ omncs tam

angelos qᷓ; archangelos.ſedet em̃ a dextris dei.tanto
melioꝛ augelis factus.quanto pꝛe illis differentius

cæẽ ⁊ pfectõne.Concedendqũ e

⁊ minus.nam magis in homies qui redimunt᷑.qᷓ in

nomen hereditauit. Si xpᷣs omnibꝰ electis pemi /
net excellentia pfecta.videtur q in om̃s gratia eius
babeat efficaciam ⁊ influentiam. ¶ Sed ↄtra.caput
nõ influit in coꝛ ſed magis ecõuerſo.Si ergo ſᷣm re/
ctam tranſſumptõnem gratia illa que in alios redũ
dat dicit᷑ gratia capitis.nõ videt᷑ ꝙ influat in totuzʒ
coꝛpus eccleſie.aut ſi in totum influit.potius deberz
gratia coꝛdis q; capitis appellari. ¶ Item gratia ca
pitis non influit niſi in eos qui iam ſunt membra.et
nulli ſunt membꝛa niſi ↄiungant᷑ ei ꝑ fidem ⁊ chari/
tatem.ergo in nullos influit niſi in habentes fidezʒ ⁊=
charitatem.ſed habentes fidem ⁊ charitatem babẽt
motum ⁊ ſenſum.ergo videt᷑ ꝙ gratia capitis in nul
los influat nec motum nec ſenſum.nec eſt aliud da⸗/
re qð influat.ergo ⁊c. Item gratia capitis in eos
ſolos influit reſpectu quoꝛũ habens gratiam eſt ca
put. Sed xpᷣs ᷣm humanã naturam nõ eſt caput an
geloꝛum.quia vnius nature ſunt caput ⁊ membꝛa.
nullam habet in angelos influentiam. ¶ Item eſto
ꝙ filius dei non eſſet incarnatus.angeli effent beati.
nec ꝓpter chꝛiſti incarnatõnem ſunt aliqui ex eis re/
dempti ⁊ liberati.ergo videt᷑ ꝙ nihil eis ↄferat gra/
tia xpᷣi. ¶ Item nibil agit niſi dum eſt. ſed chꝛiſti gra
tia nõ fuit ante aduentũ chꝛiſti.ᷓ videtur ꝙ in illis q
aduentum chꝛiſti pᷣceſſerunt gratia illa nullum ba/
buit cffectum. ¶ Item ſi ita influebat ante aduentũ
chꝛiſti in ſanctos qui pꝛeceſſerũt ſicut nũc in nos.ſic
habuit effectum in illis ſicut nunc in nobis habʒ ef⸗
fectum.ergo ſicut illud dicit᷑ tempus gratie ꝓpter re
dundantiã a plenitudine xpᷣi.ita videtur ꝙ tempꝰ il
lud deberet tempus gratie dici.ꝙ ſi nõ dicitur.videt᷑

ꝙ influentia gratie xpᷣi nõ ſe extendat ad illos qui pᷣ/ 0

ceſſerunt. ¶ Re. ad pᷣdictoꝛum intelligentiam eſt no
tandum ꝙ; ſenſus in ſpnñalibus attenditur q;tuʒ ad
cognitõnem.motus vo q;tum ad affectõnem ⁊ dile/
ctionẽ que eſt pondus inclinãs vnũquenq; ſpirituʒ
⁊ trahens ad locum ſibi debitũ. Influere & motuz ⁊
ſenſum eſt cauſare in nobis fidem ⁊ dilectõneʒ. ſiue
fidem oꝑantem ꝑ dilectõnez. ſiue cognitõeʒ ⁊ amo/

rem. Attendendu aũt q; cognitio ⁊ dilectio eſt in tri An

plici differentia. Quedam que reſpicit ſtatum meri/
ti.⁊ bec dicit᷑ gratuita.Quedam vᷣo in qua ↄſiſtit ſbᷣ
ſtantia pꝛemij.⁊ hec dicit᷑ gloꝛioſa.Quedam que eſt
vtriq; annexa.qꝗᷓ nec eſt de eſſentia meriti nec pꝛemij
ſed de bene eſſe. Scoõm hanc triplicẽ differentiã cog⸗
nitõnis ⁊ dilectõnis eſt dicere q gratia capitis influ
at in membꝛa gratia increata effectiue.ſᷣ gratia crea
ta meritoꝛie ⁊ diſpoſitiue. NMam ꝗpter merituʒ paſ-⸗
ſionis xpᷣi ꝓmiſſum patribꝰpᷣcedentibus.dedit deus
gram reconciliatõnis.⁊ ꝓpter exhibitum dat nob g/
tiam reconciliatõnis abundantius.in qua quidem
gratia eſt ſenſus cognitõis ⁊ motus affectõis.⁊ rur/
ſus ꝓpter illam paſſionẽ aꝑta eſt ianua vt om̃ibꝰmẽ
bris xpᷣi detur dilectio ⁊ cognitio gloꝛioſa.in quibus
ↄſiſtit ꝑfectio motus ⁊ ſenſus.Ex ̊ eodẽ angelis mi
ſteria multa reuelant᷑.⁊ gaudia multa referuntur de

reſtauratõne ſua que inuenitur facta ꝑ chꝛiſtum. Et

ideo etiam ipſi accipiunt motum ⁊ ſenſum. nõ inq;
illum qui eſt de eſſentia Saise gloꝛie. ſed qͥ eſt ðR bñ
S. Sael capitis re-
alez. licet m plꝰ

7

dundat in om̃es ciues ſuꝑne hieru

angelos qui reintegrant᷑.magiſq; in eos qui ſequũ⸗

ltidi
i 1
piumme
glgern
4 chane
ſutge
bahem
portntut
Hwſunbht
tſhn⸗
hopanbei
ſeenaing
Allaetotne
Ctnnenbr
Eſiangein
fuonta
Qa
ddn

6
okenden
hahenn
tun gyc
Utoppolt

Ani

Ainirnnn

un wangſt,

fup eius adueſitũ.qᷓ; in eos qui pceſſeꝛunt.qꝛ clarius
vident et credũt.⁊ chariſmatũ donis amplius ꝑfun/
dunt᷑. Pꝛopter hoc ſi paſſio ꝓmiſſa ti illis valuit.
vt illos ꝑ viam ſalutis ꝑduceret.amplius paſſio ex/
bibita ⁊ ſoluta hoc debuit facere. Pꝛopter hoc cõce

A2 dende ſunt rõnes ad pꝛimã ptem inducte. ¶ Ad il/

lud ðo qdð obijcit᷑ ꝙ generalieꝛ eſt infinentia coꝛdis
qᷓ capitis.dðᷣm ꝙ generalioꝛ eſt ̃m veritatem. ta/
men influentia capitis generalioꝛ eſt ſm manifeſta/
tionem. ꝓ eo ꝙ in capite omnes ſenſus apparent. et
eminentioꝛez ſitum habent.⁊ in eo ſunt cellule apte

diuinamm naturã ſm qu eſt caput omniũ.ſed etiati

ᷣm naturam humanãaã.p accidens tamen.qꝛ influen/

do ⁊ redimendo membꝛa ſua repat vxpCᷣs ruinam an/
gelicam. Qñ ergo dicit᷑ ꝙ gratia capitis non infuunit

niſi in membꝛa. ſi intelligant membꝛa ꝓpꝛie.ſic non
habet veritateʒ niſi artet᷑ influentia ad influentiam
ꝓpꝛie dictam.cuiuſmodi eſt influentia gratie et glo/

rie. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ angeli eſſent beati etiaʒ ¶5
ſi xpᷣus nõ eſſet incarnatus.ddᷣm qꝙ hoc non cogit qq

xpᷣs nullo modo influat.ſed ꝙ nõ influat pꝛimũ mo/
um ⁊ ſenſum qui ſunt efſentiales gratie et glone.

gorugte ad cognoſcendũ. ⁊ nerui apti ad ſentiendũ ⁊ mouen Aliquo tamen modo poteſt influere qð facit ad be/

unktii,, lta apti ad ſentiendum a parte anteri ne eſſe ſicut pꝛius oſtenſum eſt. ¶ Ad illud qð obijci 46
nnhtit⸗ H aumnta rcl enert apti ad mouendnñ a parte tur ꝙ illud nõ poteſt influere in illud qð nõ babet eſ
Basgtnin poſterioꝛi. Et qm̃ tranſſumptio ad manifeſtãdas p/ ſe. dom ꝙ verum cſt de infiuentia p modum pꝛinci-
mmtücicn ꝛietates ſpn‚ales latẽtes ſumi debẽt a re manifeſta. pij effectiui. De influentia autẽ ꝑ modum meriti nõ
cemn inc eſt ꝙ ꝓpter gñalem influentiã mag dicit᷑ xpᷣs c¶ babet veritatẽ.ſufficit em̃ ꝙ ſit in fide ⁊ dilectõe cre
arim. wa put qᷓ dicat᷑ coꝛ ꝓpter quam etiam euidentiã medi/ gentis.ac ꝑ hoc dum creditur ⁊ amatur.ab ipſo cre-
Sangicſang, ci diſcoꝛdant a naturalibꝰ. Dicũt em̃ phᷣici ꝙ pꝛinci dens ⁊ amans viuiſicet᷑.⁊ dum ctiã ꝓmittit᷑. ex ipſa
untäignigan pium motus eſt ſenſus in capite.licet naturales qun ꝓmiſſione diuina ſeueritatis rigoꝛ aliquatenꝰ place
nhlcs ſnn ↄſiderant pꝛincipia rerũ intimiꝰ vicant ꝙ hoꝝ pꝛin / tur vt beniuolentiã ſuã reddat. ¶ Ad illud qð obij/47
meklochtin ʒ cipium eſt coꝛ.⁊ ſic patet illud. ¶ Av illud qd obijci cit᷑ ꝙ tempꝰpᷣcedens deberet dici tempus gfe. dom
nmmrgiik tur ꝙ caput nõ influit niſi in vnita membꝛa. dom q w in tpe pcedenti gra xpᷣi nõ defuit.attamen non de/
rall ulunn babet veritatem in eo capite qd babet determinatã bet dici tempꝰgratie.ſed vmbꝛe dici.q;ꝛ nõ erat tan /
cdat mtenhen potentiã. ⁊ nõ poteſt ſibi membꝛa vnire.⁊ de nõ mẽ// ta redundantia ge que velamen figurarũ eſingaret
ſatnücinne bꝛo membꝛuʒ facere.Et ideo hoc nõ habet locum in ⁊ onꝰ legis alleuiaret. Mũc autem cum manifeſta ẽ
uncinnedis capite xpᷣo.qui põt ſᷣm diuinã naturã de non mem R veritas.⁊ ꝑ amoꝛẽ alleuiata ſunt mandata. vere di/
msue bꝛo membꝛũ facere.⁊ ſᷣm bumanã naturam põt bec cendũ eſt tempꝰgr̃e adueniſſe.Añ xp̃ᷣs cfficaciaʒ ba
mercri ⁊ impetrare.⁊ ita pꝛimo ſenſum ⁊ motuʒ in / buit in his que p̃ibant ⁊ ſequebant᷑.vt botrus in pa
dgiiini 44 fluere ⁊ ↄtinere¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ᷓ angeli non lo poꝛtabat᷑ ab antecedentibꝰ⁊ ſequentibus.ſed pꝛe
awuleli ſunt membꝛa. q; nõ ſunt ↄfoꝛmes in natura.doᷣm ꝙ euntes ferebant ⁊ nõ videbant.ſequentes vo ⁊ fere/
nitalcinct et ſi angeli nõ debeant dici membꝛa.tñ nihilominus bant ⁊ aperte videbant. ſic ſimilitudinarie in ꝓpoſi⸗
me “ influentia poteſt eſſe a xpo in angelos.nõ ſolum bm to intelligendum eft. MVM
aufrinnd ¶ Diſtinctio.xiiij. Quõ verbi ſeu xpᷣ incarnatio oꝛdinat᷑ ad noſtram redemptõnem q;tum
imiein d plenitudinem icientie ſpecialtttte.
Fumini Ic queri opus eſt cum anima xp̃i ⁊c. Supꝛa egit męr̃ de plenitudine gre ⁊ ſcientie cõmuniter.in bac
mt aluindſe vo ptc agit de plenitudine ſcientic ſpecialiter. Diuidit᷑ autem pꝑs iſta in ꝑtes duas. In quaruʒ pꝛima
rapgiigtD oſtendit in chꝛiſto fuiſſe omnẽ ſcientiam ᷣm bumanã naturã. In ſcda vᷣo inquirit vtrũ anima chꝛiſti
Gtmacockit, babuit om̃ipotentiã ſicut omniũ ſcientiq.ibi.ſi vᷣo querit᷑.quare deus nõ dederit ei potentiã ⁊c. Pars prima
icrtmnne babet tres. In quaꝝ pꝛima ꝓponit queſtõcs de omiſcientia anime xpᷣi. In ſcda vᷣo ponit determinatõnez vᷣm
tonan i alioꝝ eſtimatõeʒ.ibi. Quibuſidã placet ꝙ nec parem cum deo. In tercia vᷣo determinat ſm ſuam opinionem
aDtdngt oſtendens aiam xpᷣi babuiſſe omiſcientia.ibi.Quibus rũdentes dicimus ⁊c. Similiter ſcda pars pꝛincipalis
ii habet tres pticulas. In quaꝝ pꝛima determinat magiſter.quarc aĩa xpᷣi nõ habet om̃ipotenti ſicut om̃iſciẽ-
nde tiam. In ſca vo opponit ↄtra ſuam determinatönem.ibi. Sed ſi illa anima nõ babet ⁊c. In tercia vᷣo diſſol
gie ne vit oppoſitõnem.⁊ deterninatõeʒ ſuam multis ratõnibꝰadaptat.ibi. Ad qð dicimꝰillud eſſe accipiendũ ⁊c̃.
nſe Querit vtrũ aĩa xpᷣi habuerit ſapientiã parem cuʒ
anin Di. xiiij. deo. ⁊ ſi omia ſcit que deus. 20202 A OQꝛi nullo creatu
izun i Ic queri opꝰeſt cũ aima xpᷣi eſſet ſapiẽs ſapia ra eatoꝛl at Cg
atbonni gratuita.vtꝝ hũerit ſapiam cqualeʒ deo.ſiue tra vides e vain dir
cus. un Koim rerũ ſciaʒ habuerit vel habeat.i.vtrũ oĩa ein EEn e ain infi
ene, ſciat que deus ſt. nitũ.ita ⁊ creatura.in
tn Ponit determinatõeʒ m aliqͥꝝ opinion?. b finitũ aũt infinito nõ
luien N ¶ Quibuſdã placet ꝙ nec parem cũ deo hẽat ſclam.nec eſt maiꝰ. Item infer
Eieiin a ia ſciat q̃ deꝰ. qꝛ in nullo creatura creatoꝛi equatur. inſtãtia in nuero die
ahbin KCũ & aĩa illa creatura ſit.ĩ nullo equat᷑ creatoꝛi.Sõ nec nan enar de
ntbin i in ſapia. Mõ g hʒ equalẽ cũ deo ſapiam. necſcit oia ꝗ cratun otingit terngz
gſ⸗ 4 de. Item ſi aĩa illa equalẽ hʒ cũ deo ſapiaʒ. nõ g de?i niuz inuciri. vꝛ ꝙin
n oi bono maioꝛẽ hʒ ſufficiẽtiã q; ei creatura. Inducũt aliq cueniat creatu⸗
Ulae Põ.cxxxviij etiã auẽtes ad idẽ ꝓbãdũ.Ait ei ꝓpha ex ꝑſõa hoĩs al ram creatoꝛi equari.
n üſpti. AMirabil facta ẽ ſcia tua ex me ⁊ ñ potero ad es3. Ge dom q; =
ien conditõnibus in hullo poteſt creg mra cretozi cocquari ꝑfccte,nec eſt in aliquo inferte inſtantigm. Et quod

nõ ꝓuenit niſi pt cõo⸗
Anixtõeʒz obſcuratõöis.

ß obſcuratõnis cã eſt
pctm̃.g vr ꝙ; aia xpᷣi
bũit obſcuratõez pec
cati. ꝙ ſi ̊ eſt falſum.

⁊& R. dom q; rſpe

ctu ſumme lucꝭ om̃is
creatura tenebꝛa c.ſiẽ
dicit Augu.coipſo q;

ex nihilo ſt. Eñ ſicut nõ põt puenire ad ſummã ſtabilitatem.ita non põt venire ad ſummaʒ luminoſitatem.
4 Ad ülud g qð obijcit᷑ ꝙ eſt ſpeculum dlariſſimum. dom ꝙ nõ dicit ſpeculum clariſſimũ ſimpliciter ſed reſpe.
Id illud qd obꝛ q; c minoꝛis claritatis eſt obſcura-
citer dicit᷑ in creatura.vel reſpectu dei.vel reſpectu

5S otu aliaꝝ creatura

tio que quidem eſt ꝑ peccatũ.ddᷣm ꝙ minoꝛ daritas dupli

anima ignoꝛat. Sed xpᷣs ̃m omniũ ↄceſſioneʒ oĩa ſcit.
& anima eiꝰom̃ia ſcit.Ad illud vo qð dicũt. Si ommia

ſcit.g ſcit creare mundũ vel ſeipſam. Rñdemꝙ ſcien

tiã hʒ mundũ creãdi.ſed nõ potentia.⁊ creãdi animã.
ſcit quõ deꝰſeipᷣm creauit.hʒ ergo ſcientiã ſui create

ſe 8 nõ ſui creãde.qꝛ nõ eſt creãda ſed creata.

Determiat qᷓre anima xpᷣi nõ hʒ om̃ipotentiã ſicut

omniſcientiã.

ter quas retinet pꝛincipatũ.

llius claritatis qua creatura nata eſt habere. Si reſpectu illius quam nata eſt habere.ſic talis obſcuratio eſt

peccato.⁊ hec quidem non fuit in chꝛiſto. Si reſſ, pectu dei.
ꝙ creatura nunqᷓᷓ poteſi
quam obſcuritatem. q
genenis. quia oppoſitum eius nõ eſt
ꝑemixtionem ↄtraꝛij.hoc intelligit in oppoſitis quoꝝ vtrunq; ꝑ ſe eſt ali⸗

iqua natura.

1 dei. ſic talis obſcuratio venit ex defectu creature.eo
ceatoꝛi coequari. Pꝛeterea ratio illa non valet. non videt ita limpide.ergo babʒ ali
uia luminare vnum dicit᷑ eſſe minus altero ꝓpter minoꝛem acceſſum ad ſummuz ſui
aliqua natura ſed pꝛiuatio. cum aũt dicit ꝙ maius eſt ⁊ minus eſt ꝑ im/

SSSõä atu tenz valet. itas etiam creature pe det ex ꝑpetuitate creatoꝛis. T perpe/ N
obij cit phecuitate gereuren malcre bbetnitaset is. vt deeinekass illud verbũ qð bꝛ ĩ can⸗
tuitas etia creature nõ eſt tota ſimul.ſicut ꝑpetuitas creatoꝛis.vt d gletedrut dinſee an
tico Exo. Oñs regnauit ineternũ ⁊ vltra. Siliter qdð obijcit᷑ de numero ꝑſonaꝝ nõ valet.q; in diuinis ꝑſonis
eſ̃ vera diſtinctio cũ ꝑfectiſſima vnitate.⁊ huic nihil in creatura repiri põt ꝑfecte ſimile vel eale⸗ ⸗ aliqjd
2 repiat ſei e giludine et b Memo nouit que ſunt dei niſi ſolus ſpũs dei Tc Contra · hoc vid eẽ alſum.
qꝛ filiꝰſcrutat᷑ omnia ,„ è , —.*
ſunt piis. nõ & ſol? ð exponens Caſſiodoꝛus ait. Veritas hũane ↄdi⸗ Calſſio.
ſpn⸗ z. eern ſcruea. tionis oñdit᷑.qꝛ aſſumptus hõ diuine ſube nõ põt eq „
nitiug dſi ſapia apg. ri. vel in ſcientia. vel in alio. Apls etiã ait. Nemo no⸗ b
Reopꝛiat ſlo. otius uit ꝗᷓ ſunt dei. niſi ſolꝰ ſpirit dei qui ſolus ſcrutat om⸗ j.Cox. j.
deberet dici ſolofilip nia etiã ꝓfunda dei.his alijſq; pluribꝰrõnibꝰ ⁊ auẽti /
ſerutat qᷓ ſpſſanct?ꝰ bus initunt᷑ qui anmã xpᷣi aſſerũt nec parẽ hfe cũ deo DM
f·vom &ꝙ verbũ il· qſcientiã nec omia ſcire qͥ deus ſcit. qꝛ ſi omia ſcit qᷓ de. Uleſ⸗
lud Eealigitcauſal ſcit ᷣ creare mundũ.ſcit etiã creare ſeiam. .
nos ipa ſcrutari. ⁊ g chꝛiſti hüiſſe omniſciennlſãäz. —
pꝛ 7 lin opꝑãt᷑ in no?ß ¶ Quibꝰrñdentes dicimꝰ animã xpᷣi ꝑ ſapientiã gratis
p ſpm̃ſctĩ quem ad datã in vbo dei cui vnita eſt(qð etiꝗ gfecte intelligit)
Roe mnitreredicunm⸗ om̃ia ſcire q̃ deus ſe i. ſed nõ om̃ia poſſe que Hakeſt de .
dinc eſt ꝙ q;uis dica/ us. nec ita clare ⁊ ꝑſpicue om̃ia capit vt deus. et i. eo e
urlicgt eu encer no eqtur creatoꝛi ſuo in ſcientia. ? ſ om̃ia ſciat qᷓ t ipe.
ſilio. cñ ꝛ ſolxſpi Hec eſt eius ſapia eqlis ſapientie dei.qꝛ ſi illa multo ẽ
rituſſctꝰ. nõ excu/ dignioꝛ. digniuſq; pfectius omia capit q;; illiꝰ anime
dit filiꝰ. Ad illð q ꝗ ſapientia.& ⁊ in ſcientia maioꝛẽ hʒ ſufficientiã deus q;
nit qie magappꝛoß, anima illa ꝗᷓ dignioꝛ eſt omi creatura. Illud vo Api
3 inſees de⸗ garu qs inducũt. Hemo nouit que dei ſunt niſi ſ pũs dði qui
phiſerd attribuũt. ſolꝰſcrutat᷑ oĩa.ꝓ nobis facit. Mox ei addidit Apis.
in qꝝ collectiõe ſpũ Mos ãt ſpm dei hẽm̃ꝰ. vt ꝑ ſpm̃ dei quẽ hẽbat pꝛofun ”ßMD
ſanctꝰdꝛ aꝰ nos mit da ſe ſcire oñdet.Sʒ aĩa illa p oibꝰſpm̃ dei habuitcſii
5 ti. ¾ecita cda ſpus nõ eſt datus ad menſurã yt ait Johes euã geliſta Joh.xij.
i ac pſtacue omia ea¶ Hona ſpũſſcti ſine mẽſura hũit.̊ ⁊ ſapiaʒ. Oia g ſci 2
bi Cont. nit aia illa. Si em qdã ſciuit qdaʒ nö. no ſine menfura . .
Ri rs ſpcenlä dla⸗ ſciaʒ hũit.ᷣ ſine mẽſura ſciaʒ hũit.ſcit &̊ oĩa.Vulgentiꝰ Fulgenti .
tiſſimũ ⁊ mũdiſſimũ. etiq in ſermone quodãa multa inducit quibꝰaſſerit aiaz
Foſe ills qð in ea re illã rerum omniũ ſcientia hfe. vtens auẽte apli dicen/ oki.
ulcanadig are vidg tis. In quo G oensthetur larle eſcrcunie abſeot Lol. h.
ea linpide videct. we ti. Qð etiã rõne põt ꝓbari ſic. MNihil ſcit aliquis qð ei

. Midor
Wen

En
ſad

Queſlio. (Si vo q̃rit᷑ qre deꝰnõ dederit ei potẽtiaʒ faciendi oĩa ute
G*. vVt ſciam: Rñderi põt.qꝛ nãliter capax eſt ſcie.⁊ ivðo id dvatum poſſe omia fſa
SSggrue ei datũ eſt ſine menſura cuiꝰipᷣa nãliter capax ẽ. ere Hgavitet 81
d (?Hon eſt aut ei datũ poſſe oĩa facere qᷓ dee fecit. ne o⸗ Uumd Baca ell mi⸗
potens ⁊ ꝑ hoc deꝰputaret᷑. Verũtñ ſoꝛte nec potenti bi om̃is ptãs in celo
m faciẽdi oĩa ei deus pᷣſtaꝛe potuit.⁊ ſi potentiã faciẽ ⁊ in terꝛa. Item mar
di aliqua q̃ nõ facere põt. Scit aĩa xpᷣi om̃ia q̃ deus ci.ix. Si potes crede/
ſcit in verbo dei. qð liquidius et pſentius om̃i creatu/ re. omia hoſſibilia ſt
ra ↄtemplat᷑ vt ei vnita. in quo etiam angeli ⁊ que dei ſte enei. E oſſi/
ſunt ⁊ que futura ſunt cognoſcunt. MM to magis poſſbuͦia ſt
¶Æοowonit ↄtra ſuã determinatõeʒ auẽte Amb. e aie xpᷣi ↄpꝛebendenti.
([((Sed ſi illa aia nõ hʒ tantã potentiã quantã ⁊ deꝰ.nec ſe. vom q eſt poten⸗
ʒ hõ aſſumptus tantâ potentiã quantã ? deus.quõ er⸗ tia impetrandi.et eſt
Luce. · go intelligit illud Ambꝛoſij ſup Lucã.vbi angelusö borenria aſedin

Aueſtio ſ. à4à4àA
¶ Atrum anima chꝛiſti cognoſcat verbum cognitõne

—.jj‚—— —,—

naſcituro filio ᷣginis ait. ic erit magnꝰet filiꝰaltiſſi/

mi vocabit᷑: Mon ideo inquit erit magnꝰꝙ añ partuʒ
vginis magnꝰnõ fuerit.bᷣ qꝛ potentiã quã dei filiꝰnãli

ter hʒ.hõ erat ex tꝑe accepturus.vt vna ſit ꝑſona ho⸗
mo ⁊ deꝰ. Ecce aꝑte dicit.ꝙ hõ erat accepturus ex tꝑe

potentiã quã dei filius habuit nãliter. Sed ſi hõ acce
pturus erat illã potentiã. S̊O vel ꝑſona vłnatura hoĩs.

Sʒ ꝑſona nõ qꝛ ſemꝑ habuit ⁊ hʒ. natura. Si natu⸗
ra. aĩma. Nam de carne ↄſtat ꝙ acciꝑe nõ poſſet.

¶ Diſſoluit opoſitõeʒ ⁊ determinatõeʒ ſuã multis ra

tionibus adaptat.

¶ Ad qð dicimꝰillð eſſe accipiendũ de pſona ſ nõ inq;⸗

tum eſt dei.iĩmo inq;tum eſt ꝑſona hoĩs. Ana eſt eniʒ
ꝑſona dei ⁊ hoĩs.⁊ filij dei ⁊ filij hoĩs.Que inq;tũ dei
ꝑſona eſt.ſemꝑ ⁊ nãliter om̃ipotentiã habuit.ſᷣ inqᷓ;tũ
eſt hoĩs.nõ ſemꝑ fuit. Illa &̊ ꝑſona q̃ ſemꝑ fuerat dei.
futura erat hoĩs ꝑſona.⁊ ſᷣm hoc ꝙ futura erat homis
ꝑſona.acceptura erat ex tꝑe potentiã quã naturaliter

ſemp habuerat inq́;tum dei ꝑſona. Scðm hãc diſtin⸗

ctionem illud ⁊ ſilia ſane pñt accipi. Que diſtinctõ in
pluribus queſtionũ articlis eſt neceſſaria aduerſus qᷣ⸗
rundam ꝑplexam verboſitatẽ. Sʒ cũ de rebus ↄſtat.i

verbis fruſtra habet ↄtrouerſia.

XIII

d Mon eſt autez eĩ &

§ dicit magiſter ꝙ nõ
eſt datum ei ⁊c. intel/
ligitur de potentia fa

ciendi.Cum autẽ di/

citur Mathᷣ.vltimo.
Data eſt mihi ⁊c. in⸗
telligit᷑ de potentia pᷣ/

ſidendi. omnibus em̃
que ſub deo ſnnt peſt
etiam xpᷣs ᷣm vᷣuma/⸗

nam nam q̃ᷓ eſt ſuper

angelos exaltata. Cũ
aũt dicit Math. vj.
Ojm̃ia poſſibilia ſunt
credenti. intelligit᷑ de

potentia impetrandi.

fides em̃ ſumma im/

petrare põt omia mi

racula. iuxta illud.j.

Coꝝ. xiij. Si habue/

ro fidem ⁊c. Et ꝑ hoc

patzʒ ꝙ in pᷣdictis nul
a eſt ↄtrarietas ⁊c.

queſtio circa tria. Pꝛimo enim querit᷑ de ſci/
entia quã anima chꝛiſti habuit de verbo. Se
cundo vo de ſcientia quam anima Cbꝛiſti habuit in
verbo. Tercio de ſcientia quam anima chꝛiſti babu/
it a verbo.Circa pꝛimum querunt᷑ tria. Primuʒ eſt

—

vtrum anima Chꝛiſti aliam cognitõnem habeat de

verbo qᷓ; ſit ibſum verbum. Scdm eſt vtrum anima

Chꝛiſti in cognoſcendo compꝛebendat verbum ſibi
vnitum. Tercium eſt vtrum anima Chꝛiſti demfigat

aſpectum in ipſum lumen eternum.

alia q;ᷓ illa que eſt ipſum verbum. Et ꝙ cognoſcatur

verbum ab illa anima ſine alia ſapientia media vide
tur. quis verbum incregtum no em eſt ſopientia ſeg

Dintelligentiam buius partis incidit hic

etiam fons ſapientie.ſicut dicit᷑ Ecci.j. Sed ſapien/
tia vnita anime nõ cognoſcit᷑ mediante alia.quia ſic
eſſet abire in infinitum. Cum ergo verbum qð eſt ſa
