hominẽ verſari circa vitam actiuã.dilectio dei ciraa Mon plus ſaꝑe qᷓᷓ opoꝛtet ſaꝑc ⁊c̃. Si ̊ ſapia dʒ bꝛe 3) Kvann
vitã ↄtẽplatiuã.& ſᷣm rectuʒ oꝛdinẽ pꝛioꝛ eſt motus modũ.pi rõe videt᷑ imo multo foꝛtioꝛi ꝙ ipſa cbari/ ced
charitatis in ꝓximũ ꝙᷓ in dẽ. ¶ Sed õ. ſceᷣm eum tas habeat modũ. ¶ Itẽ modus ſpẽs ⁊ oꝛdo ad ſe- mc
modũ charitas mouet hominẽ ad diligenduʒ deum inuicẽ cõparant᷑ ſicut vnũ verũ ⁊ bonũ.ſed bonum ußhe
m quẽ deus pᷣcipit.ſed deus pᷣcipit pᷣmo amari ſe et pſupponit vnũ. pari rõne oꝛdo pᷣſupponit ſpẽm.⁊ ſßft
deinde amari ꝓximũ.qꝛ pꝛimũ ⁊ ſummũ mandatũ ſpẽs pᷣſupponit modũ.̊ motus charitatis in deum gleno
eſt. diliges dñm deũ tuũ ⁊c. Scom autẽ ſile eſt huic. eſt oꝛdinatꝰ.g et modificatꝰ.¶ Sed ↄ. Berñ. de di⸗ Ulgee
diliges ꝓximũ tuũ ſᷣm ꝙ dẽ Matb. xxij.̊ pᷣus mo/ ligendo deo. Cauſa diligendi deũ deus ẽ. modus eſt munon
ugt charitas ad amandũ deũ qᷓ; ad amandũ ꝓximũ fſine modo diligere. Et iteꝝ. mihi fides tanto plꝰ di iſit
Itẽ cauſa pꝛioꝛ ẽ ſuo effectu.ſed dilectio dei cauſa cit deũñ amandũ.qᷓnto me pluris ipᷣm eſtimandũ in- fitn
eſt dilectõis ꝓximi.qꝛ ideo diligit bõ ꝓximũ qꝛ dili/ telligo. intelligo ꝙ ipſ e pluris eſtimãdus ẽ qᷓ; ego irn
git deñ cuiꝰeſt ꝓximꝰ⁊ imago. ⁊c.¶ Itẽ diligibile in infinitũ. in infinitũ eſt diligendus.ſed nibil tale In
qd pꝛius ẽ in intentione pᷣus ẽ in affectione.ſᷣ inten· bʒ modũ.g modus charitatis in deũ nõ bʒ modum ſuin
tio ꝑ pꝛius ẽ reſpectu finis ꝙᷓ;ᷓ reſpectn eius qd ad fi· ¶ Itẽ rõ diligendi deũ eſt ipſa ſumma bonitas.ſed hot
nem eſt. 5 ⁊ dilectio.ſi ̊ deus diligit᷑ in rõne finis.et ſumma bonitas ẽ infinita nõ bhñs modũ ncq; men⸗/ tenn
ꝓximꝰin rõne eius qð eſt ad finẽ.neceſſario videtur ſurã.ꝗ ⁊ habitꝰ qͥ mouere ⁊ iclinare bʒ ſᷣm roeʒ illã. ſtei
dilectio dei pꝛeambula ſit ad dilectionem ꝓximi. videt᷑ ; ꝙ mot?dilectõis in deũ nõ habeat terminũ eia
¶ Itẽ amoꝛ indinat ad illud pꝛius ad qd inclinat neq; modũ. ¶ Itẽ charitas ẽ equa ponderatrir cus hie
ardentius. qꝛ affect ſequit᷑ inclinationẽ maioꝛẽ.ſed ſit affectio oꝛdinata.ſed qͥ equalit᷑ ⁊ oꝛdinate ponde ai
charitatis amoꝛ ardẽtius inclinat ad amandũ deu, rat appᷣciat᷑ ⁊ amat vnũqðq; q̃ntũ eſt appciandũ et c
ꝙᷣᷓhÄ ꝓximũ. facit pꝛius exire in illũ motũ q; in iſuu. amandũ.Si g̊ ſũmũ bonũ in infinitũ excedit omne lirſie
50 ¶R'. dm qꝙ dupir ↄtingit ↄꝑare iſtos motus dile bonũ creatũ.videt᷑ ꝙ motꝰcharitatis in deũ in inſi/ Gttipn
ctionis ad habitũ charitatis. aut ſᷣm pꝛimã ipᷣiꝰ ha/ nitũ excedat motũ charitat n Primn non videt᷑ lyyfit
bitus inclinationẽ. aut ſm cxercitij pfectõnẽ. Si hjſmj ꝙ habeat modũ. ¶ Itẽ om̃e qð bʒ modum.pꝑ ſui ex mann
. Erii clinationẽ eius ſic ↄcedendũ eſt ꝙ mot?di /ccſſum viciani põt. ſed nemo vitupabilis ẽ quãtũ⸗ hü
iectionis in deũ pꝛioꝛ eſt q; motꝰdilectõis in pxrimũã. cunqʒ diligat affectuoſe ⁊ intenſe.Si g̊ motus chari irin
qſñ charitas pꝛius inclinat ad deñ q; ad ꝓximũ.cuʒ tatis in deũ nõ põt viciari ꝑ exceſſum.videt᷑ ꝙ in ſe Uirim
deus ſit obiectũ pꝛincipalius.⁊ inclinatio reſpecttu nõ habeat modũ.l R.ddm qꝙ tripir dici põt aliqs ð

ipᷣius dei ſit cã inclinatõis reſpectu ꝓximi.Cbaritas

ciñ deũ fa it diligẽ ꝓpter ſe.⁊ ꝓximũ ꝓpter deñ. ita ꝙ
Apf dicit babitudineʒ cauſe finalis ⁊ cauſe mouẽtis

actus bꝛe modũ. AUno mõ ꝑ limitationẽ qtũ ad ſe/
ipſum. Alio mõ ꝑ aggregationẽ circũſtantiaꝝ.Ter/

cio mõ ex mediatione int᷑ ſuꝑſluũ ⁊ diminutũ. Pꝛio

te

⁊ inducẽtis.ſᷣm & pꝛimã charitatis inclinationẽ poꝛ mõò eſt dicẽ ; moduʒ hʒ ois actus vᷣtutis createę.ois ſeche
eſt nõ ſolũ dignitate ſᷣ ctiã oꝛigine motus dileectõis em̃ virtus creata finita eſt ⁊ limitata.et iõ ois actus cto
in deũ qᷓ; motus dilectõis in ꝓximũ. Si vᷣo loqmur eius finitatẽ bʒ ⁊ modũ.loquẽdo de limitatione ⁊ ſi noi
m exercitationis ꝓfectionẽ.cũ exercitiũ dilcctönis nitatione nõ ſᷣm poſſibilitatẽ ſed pᷣm actũ. Scdo vᷣo cin
in ꝓximũ reſpiciat vitã actiuã.exercitiũ vo motꝰdi · mõ eſt dicẽ modũ eſſe circa actũ vᷣtutis moꝛal ⁊ me- Eee⸗
lectionis in deũ reſpiciat vitã ↄtẽplatiuã.⁊ hic ſtatꝰ ritoꝛic.qꝛ nullus actus fit laudabilis niſi ad eũ con/ ſuple
ſit illo inferioꝛ ⁊ imꝑfectioꝛ. pꝛioꝛ eſt dilectio ꝓximi currãt debite circũſtantie.Tercio mõ eſt dicẽ ꝙ; mo ſoſib
q́; dilectio dei. Qui em̃ vult eſſe ꝑfectus amatoꝛ dei dũ bʒ actus oĩs vᷣtutis cardinał ſiue policitc.om̃es poſt
pꝛius debet ſe exercere in amoꝛe ꝓximi. ſicut qͥ vult em̃ imeciate ↄſiſtunt int᷑ ſuꝑſiuũ ⁊ diminutũ.ex hoc husſag
ceſſe ↄtẽplatiuus bonꝰpꝛius debet eſſe bonꝰactiuuns. ipſo ꝙ bñt obiectũ creatũ ⁊ finitũ.OQm̃ ̊ charitas ẽ geop
ſicut docet Oꝛego. Et in buiꝰ? rei ſignuz bis datus eſt virtus creata.⁊ vᷣtus gratuita.et virtus theologica. tliſen
ſpũs ſanctus. Pꝛimo in terra. Jopᷣ.xx. Scdo de ce bincẽ ꝙ actus eiꝰmodũ habʒ ex virtutis limitatõe. Uia
lo.Act᷑.ij.OQuia pꝛius opoꝛtet amoꝛẽ charitatis ex· Moqdũ etiã hʒ ex debitaꝝ circũſtantiaꝝ additione. ten
erceri in his qᷓ̃ videmꝰ.vt ꝑ amoꝛẽ viſibiliũ in amo / vt pʒ.qꝛ modus q eſt circa actũ charitatis ẽ vt qͥs di wict.
rrem inuiſibiliũ rapiamur.Et ſᷣm banc viã pcedunt ligat deũ ſuꝑ oia ⁊ ꝓprf ſe ex toto coꝛde.ex tota aia.et d
roõnes q̃ ad oppoſitã partẽ inducunt᷑ ſicut pʒ aſpici ex tota mẽte.ſed modũ illũ qͥ eſt ex medictate inter lne
eenti. Ex bis igit᷑ ptz rñſio ad rões ad vtrãq; ꝑtẽ ad/ ſupfſluũ ⁊ diminutũ nõ hʒ.qꝛ obiectũ eius ẽt immẽſũ Mn
ductas.ꝓcedũt em̃ ſᷣm diuerſas vias ᷣm qͥs vtre ⁊ infinitũ.Ex bis pʒ rñſio ad qõem ꝓpoſitã.qꝛ motꝰ i
vcrũ ↄciudũt ſicut pʒ ex his q̃ dicta ſunt. dilectõis in deũ q̃dã mõ accipiendi modũ modifica ine
— ri hʒ.q̊dã mõ vᷣo minime.Et ſ̃m boc currunt rõncs 6
¶ ¶ʒQneſtiocyv. .... 3040 oppoſitas ꝑtes. Mã rõnes qᷓ ad pꝛimã ꝑtẽ indu/ i
¶Dtrã actus dilectõis in deũ habeat modũ.Et ꝙ ſic cuntZ qᷓ oſtendunt motũ charitas bẽe modũ.conclu/
vigdet Sapic. xj. Oia in numero ⁊ mẽſura ⁊ pondeè gunt de mõ qui ↄſiſtit in limitatione actus qᷓ;tũ ad 1
re diſpoſuiſti dñe.g̊ motus charitatis in d menſu ſeipᷣm. Illa tñ rõ de ſapia nõ cogit.qꝛ ſapia vno mõ 2 lat
ram bʒ.⁊ om̃e qð bʒ mẽſurã bʒ modũ.g neceſſe eſt dicta ẽ a ſaꝑe.alio mõ dicta ẽ a ſapoꝛe.ita ꝙ vno mõ

Un SBſiſtit in cognitõe. alio modd in affectione.Et jm ᷓnetur ad id opus ſed etiã ad tpᷣs.ſilr etiã ⁊ cũ wuet.
fin cõſiſtit in affectiõe ſic dicit Berñ.ꝙ charitas creſcit pari rõne cñ deus pcipit aliqd fieri determinans
iſtanene In ſapia. ⁊ boc mõ nõ hʒ viciari ꝑ erceſſũ ⁊ curioſita modũ.nõ ſolũ tenet᷑ quis ad actus executioneʒ.ſed
Er tem pꝑſcrutatõis.ſed h̊ mõ nõ eſt ſupioꝛ ad charitatẽ ctiã ad modi impletionẽ. Si tu dicas ꝙ bõ excuſat᷑
rinen necilla dignioꝛ. ⁊ iõ nõ ſequit̃᷑ ꝙ motꝰ charitatis in a tentione ꝗpẽ ipoſſibilitatẽ pᷣcepti iplendi. Contra
Gigiinn deũ babeat modũ ſm ꝙ modꝰ dicit mediũ int᷑ ſuꝑ/ boc eſt qð dicit lieronimꝰ. Anathema ſit qui dicit
un ſluũ ⁊ diminutũ. Alie vo tres rõnes veꝝ ↄcludunt. deũ pcepiſſe ipoſſibile.Et Aug.ſeruñ pigrũ nõ dam
gee t⁊ꝛiõ ↄcedende ſunt.Ad rõnes vᷣo qᷓ ad oppoſitũ ad/ naret. ſi ea q̃ nullo mõ fieri poterãt imparet.¶ Itẽ
. n 5S3 ducunt᷑ ſir plana ẽ rñſio. Mã illud jm Berñ.de di· diligere deum ex toto coꝛde ⁊ ex tota ania ⁊ ex tota
gbtn ligendo deo ꝙ deus diligẽdus ẽ ſiue modo nõ tollit mente ſᷣm Berñ. eſt diligẽ dulcit.ſapient᷑ ⁊ foꝛtiter.
– mocd debite circũſtantie. vel finitatẽ virtutis crea/ Scdm Aug.eſt diligẽ ſine erroꝛe.ſine Zdictõe.⁊ ſine
mätiinn te. 5 hoc tollit ꝙ nemo dʒ ſibi fminũ iuxta virtutem obliuione.ſ̊ h̊ totũ pᷣt hõ ⁊ tenet᷑ facẽ in ſtatu vie.g
icgufiert ſuã pfigẽ.qꝛ nemo põt ſuꝑflue deum diligẽ.⁊ ita au tenemur ad hmõi mãdati ipletionẽ. Si tu dicas q;
Cntmmn g4 fert modũ tercio mõ dictũ. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ; rõ Aug.intelligit nõ tm̃ pᷣuatiue ſʒ etiã poſitiue.vt ois
Sitäirn diligendi deũ ẽ bonitas infinita.dom ꝙ licet boni · motus intellectꝰ⁊ affectꝰ ferat᷑ in denj.adhuc videt᷑
P tas moueat ↄfoꝛmit᷑ illã affectionẽ ſm ꝙ põt.nunq; poſſe ipleri.qꝛ pᷣceptũ affirmatiuũ nõ obligat ad ſꝑp.
dſtürmpd⸗ tñ põt facẽ equalẽ.⁊ idᷣo qᷓuis ipſa ſũma bonitas ſit ⁊illud ſimplłr dẽ poſſe ipleri qð põt ipleri ꝓ loco et
Einchnän, infinita. nõ tñ ꝓpter ̊ opoꝛtet q affectio charitatis tꝑæ.ſed aliqñ põt hõ cogitare ſolũ de eo ⁊ circa ipᷣm
chniiz qᷓ mouet᷑ m illa habeat infinitatẽ ⁊ careat oĩ men/ affici.g videt᷑ ꝙ modꝰille dilectõis in via ſimpir de
Pettin ura. p eo ꝙ ſicut lux claritatis diuinc quã ſumꝰ vi/ beat ⁊ poſſit ipleri. ¶ Juxta boc q̃rit᷑ ſi modus ille
ndi e ſuri in patria ẽ in ſe infinita.tñ finite cognoſcet᷑ ano nõ poſſit ipleri in via.nec qͥs tenet᷑ illð iplere.ad qͥd
Gnmudrel bis.⁊ claritas cognoſcibilł in infinitũ excedet clarita apponit᷑ int pᷣcepta diuina.Si dicas ſicut dicit aug.
i tem nre cognitionis.ſic ctiã intelligendũẽ ex parte ꝙ bocẽ vt ſciamꝰq tendẽ debeamꝰ.pari rõe videt
orehziniek affectõis ꝙ multo maioꝛ erit bonitas illiꝰ-ſummi bo ꝙ deus debuerit pᷣcepiſſe vt videamꝰ eũ facie ad fa⸗
höbahtti 5S5Rni amabilis qᷓᷓ ſit affectio amãtis.¶ Ad illud auodq ciem.qð ⁊ ſi nõ debuit facẽ.nõ videt᷑ illa rõ ſufficiẽs
Wrponne obꝛ ꝙ charitas eſt eq ponderatrix.dᷣm q; ven eſt. Z quã Aug.aſſignat.¶ Be. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ 57
lenalinnt etiã ven eſt ꝙ in infinitũ plus diligit deuʒ q ccattu notandũ ꝙ cũ aliqũ dicãt ſacri doctoꝛes modũ pꝛe/
nickput ram. ſed tñ nõ ꝓpt᷑ hoc ſequit᷑ ꝙ diligat deũ oino inſi dictũ poſſe ipleri.aliqñ dicunt nõ poſſe iplcri.ex hoc
Giiigid nite ſine mẽſura. qꝛ linea in infinitũ excedit punctů. ohmouemur(ſi vtrũq; videre poſſumus)ꝙ vno imnõ
rranmiii 5S6 2 tñ ipſa in ie finita ẽ. ¶ Ad vltimũ qd obꝛ de exceſ/nad pᷣdictũ moduʒ obligamur adimplendũ. alio mõ
ni inſii⸗ ſu pʒ rñſio.qꝛ obijcit de mõ qui nõ ſolũ eſt ex ꝑte vir excitamur ad ipᷣm deſiderandũ. Anñ mous pᷣdict⸗
cpugnhit tutis mouẽtis ſed etiã er ꝑte obiecti.q̃ etiã medium vno mõ eſt diſpoſitio meriti. Alio mõ eſt diſpoſitio
nnntititin locũ tenet reſpectu ſuꝑflui ⁊ diminuti.⁊ hunc nõ eſt pmij.HNoc aũt ẽ ſᷣm duplicẽ modũ totalitat.coꝛdiſ.
Stnrntt reꝑire circa actũ dilectionis dei ſicut pꝛius tactũ eſt aie.⁊ mẽtis.Duplxr em̃ põt intelligi ꝙ amoꝛ dei poſſi ð S
min tfn ꝗꝓpter immenſitatẽ ipſius obiecti. Aeat totũ coꝛ.aut ita ꝙ excludat oẽm affectũ extra/
dorckniins ü s neum. ? tunc dñat᷑ plene ⁊ ꝑfecte coꝛdi.hoc autẽ eſt
Vunͤfit Queſtio.yvſj. k qñ̃ oẽs motus coꝛdis ꝑ amoꝛẽ referunt᷑ in deum.et
. R „— bbec totalitas ponit dominiũ plenum. Alio mõ dicit
inmuſß ¶Dtr teneamur ad illũẽ modũ implendũ quẽ dñs in amoꝛ dei totum coꝛ poſſidere qñ excludit omnẽ affe
tun en pᷣcepto implicat Math.xxij. Diliges do.deũ tuum ctum cõtrariũ.hoc eſt nibil diligatur ſupꝛa deum
wren ex toto coꝛde tuo.⁊ ex tota aia.⁊ ex tota mẽte.Et vel equaliter ipſi deo.⁊ ſic diligit deuʒ ex toto coꝛde
RZ nõ videt᷑ pᷣmo auẽte Aug.q̃ hᷣ in l̃a.Cũ ineſt aliqd qui diligit eñ ꝓpter ſe et ſuper oĩa. Pꝛeterea totali/
carnalis ↄcupie.nõ oimode ex tota aia diligit᷑ deus. tas que Ercnd omnẽ extraneũ motũ eſt ꝑfecti do/
ſtfn in neceſſe ẽ in hac vita eẽ aliqͥd ↄcupie.̊ ipoſſibile ẽ minij.nec ꝑpõt baberi ante adeptionẽ gloꝛie niſi ad
implere illud pᷣceptũ in hac vita.ſʒ nullus tenet᷑ ad ip ſum deũ aſpiciamus ⁊ in ipᷣm feramur continue.
aun gitn ipoſſibile. nõ tenemur ad eiꝰimpletionẽ. ¶ IJtem Secunda vero totalitas poteſt haberi ꝑ infuſioneʒ
nuci 6 ipoſſibile ẽ aliqᷣd moueri ſił ⁊ ſemel oppoſitis moti/ gratie que eſt expulſiua omnis moꝛtalis culpe Si
gin i bus.ſed aia dũ ẽ in carne bʒ motũ reſiexũ ad coꝛpꝰ. ergo in illo pᷣcepto intelligat᷑ deus diligi ex tota ani
ne qꝛ coꝛpus qd coꝛrupit᷑ aggrauat animã. nõ põt to ma.ex toto coꝛde.⁊ ex tota mente.qtum ad pꝛimaʒ
icii talit᷑ ferri in deũ.⁊ ſi hõ ꝙᷓdiu ẽ in vita nõ põt deum acceptionem totalitatis.ſic modus ille non obligat
anm⸗ u diligẽ ex toto coꝛde. nõ tenemur mõ illo deũ diligẽ ad ſui impletionẽ.ſed expꝛimit᷑ in pꝛecepto vt ſcia/
himns i Item in bac vita diu eſſe nõ poſſumꝰſine veniali mus qunomodo per amoꝛẽ debeamus tendere.⁊ vt
HunidN 4 pctõ.ſed cũ peccat qͥs venialit᷑ peccat motu qui nec nemo ſe perfectũ arbitretur quouſq; illaʒ perfectio/
mingiſt⸗ eſt in deũ nec ad illũ oꝛdinatꝰ.gᷓ impoſſibile ẽ ꝙ hõ nem fuerit aſſecutus.Si vero dicat᷑ diligere ex toto
trame⸗ in hac vita om̃s motus ſuos ad deum referat. Si ꝗSFᷣ coꝛdeſm ſecundã acceptionẽ.ſic tenemur ad illum
enrin nemo tenet᷑ ad impeſſibile.nemo tenet᷑ ad illiꝰmo/ modũ implendũ. Et quia ſᷣm vtranq; acceptione,z
ic n/ di impletionẽ. ¶ Scd S. Math. xxij. diliges d. deñ voluit ſpiritus ſanctus intelligi pꝛedictũ mandatũ.
n iͤ tuũ ⁊c.⁊ eiuſdẽ. xix. Si vis ad vitã ingredi ſerua mã binc eſt ꝙ; quidã dicunt ipſum poſſe impleri in via.
Niinice data. ſi hoc ẽ pᷣcipuũ oim mandatoꝝ.bõ tenet᷑ pci quidam vero dicunt ꝙ non poteſt impleri quouſqʒ;
leeint pue ad illud ſeruandũ. tenet᷑ ad illius modi imple perueniatur ad patriam. Et m boc ꝓcedunt ratio⸗
n in 6 tionẽ. Si tu dicas ꝙ boc nõ cadit ſub pᷣcepto.Con/ nes ad partes oppoſitas. Si autem queratur qua/
tunc tra boc eſt.qꝛ ſi ſub pcepto nõ cadit.̊ potius mod? re in iſto pꝛecepto magis expꝛimitur quo tendere
= ille debet poni int cõſilia e int veker ¶ Itẽ cum debeamus qᷓ; in alijs pꝛeceptis ¶ eſponderi po/
gliſo deus pᷣcipit alteri aliqd vt faciat tali tꝑe.nõ ſolũ teteſt. quia plenitudo legis eſt dilectio. et finis pꝛe/
Gu A a iiij

9

1.

—

XXVII
1

6
— —

cepti eſt charitas. ⁊ mandatũ dilectionis ẽ pꝛimũ et

ſummũ ſᷣm diuinũ teſtamentũ.iõ diſponit ſpũſſan/
ctus circa ipᷣm expꝛimẽ ꝑfectionẽ et cõplementũ ad
qð ſingula bona et mandata oꝛdinant᷑ magis qᷓ; in
aliquo pᷣceptoꝝ. et ꝑ hoc patẽt oĩa qᷓ circa boc que/
runt᷑.Si qͥs aũt opponat modũ illũ ſimpit poſſe im
pleri in via qᷓ;tũ ad aliqð tps in q̊ͥ põt homo totalit
ferri in deũ.ita vt nec ſint in eo motus charitati op/
poſiti nec etiã extranei. Rñderi põt ꝙ licet h̊ poſſit
eſſe.et aliqñ ſit in aliqᷣbus ꝑſonis excellentibꝰ.nõ tñ
cõiter repꝑit᷑ in hoibus iuſtis. Pꝛeterea licet ſit ibi to

per d
vo ꝑte ſubiun

iſt. xxviij. De charitate q;tum ad diligibilium numerũ et: ”ñss
Ic q̃ri põt.vtrũ illo mãdato dilectõis ꝓximi ⁊c. Supꝛa egit ingr de charitate qtũ ad eẽntiã et dim
nitionem. in bac parte intendit agere de ea quantum ad dilectoꝛum numerum et diſtinction. Di ⸗
iditur aũt iſta pars in ꝑtes tres.in quarũ pᷣma inqrit que et quot ſunt diligẽda.et qualit᷑ exmant᷑
ndata. In ſcda vero parte remouet quedã dubia.ibi. oꝛitur autẽ bic qo de angelis ⁊c. In tercia
it qᷓndã diſtinctionẽ q̃ facit ad pᷣmiſſoꝝ maioꝛẽ euidentiã.ibi.Hic notandũ ẽ pximũ ⁊c. Pꝛi

4

talitas motuũ vt nũc.nõ tñ eſt ſimpłt.Et iõ defectu

eſt a ꝑfecta totalitate q̃ eſt totalitas motuũ et tꝑm.

et bec eſt qᷓ ſimpir exdudit motũ extrancũ.et ido q;

uis aliq̃ mõ impleri poſſit modus ille.nõ tñ oino ſi

cut inſinuat᷑ in illo pᷣcepto.Et h̊ innuit Aug.cũ di·
cit. Cũ aliqͥd adhuc eſt carnalis ↄcupie.nõ oimode
ex tota aia diligit᷑ deus.Et hocipᷣm vult dicẽ mgr cG
dicit ꝙ impleri põt bic modꝰ pᷣdictus ᷣm ꝑfection
vie qᷓ eſt ꝑfectio currẽtis.nõ ſᷣm ꝑfectionẽ pꝛie que ẽ
pfectio ꝑueniẽtis.et ita vult ꝙ impleri poſſit ex ꝑte.

nõ tñ omnino pfecte et integre.

ma ꝑs diuidit in duas.in q̃rũ pᷣma mouet qõem et de᷑minat. In ſcdᷣa aucte Au.ↄfirmat.ibi.Quatuoꝛ aũt
diligenda ⁊c. Itẽ ſcda ꝑs diuidit᷑ in duas.in quarũ pᷣma remouet dubiũ de angelis.In ſcda vᷣo de xpo.ibi.

Xp̃m vᷣo inquantũ bõ ⁊c̃. Altima vᷣo pars remanct indiuiſa.

Inguirit ? determinat

1a ¶ Mec ſpãli pcepꝑto

—

22 * °

et quot ſunt d

enda. et

opus erat ⁊c. Cõtra.

nalit expꝛimant᷑ ꝑ duo mandata. a
Q SIc queri põt vtrũ illo madato dilectõ

ionem.

hoc nõ videt᷑ veꝝ.qꝛ

ſi pꝛecepta data ſunt

ad dirigendũ affectio
nes nr̃as.cũ maxime

ↄtingat vnũqðdq; er/

rare circa dilectioneʒ

ſui. videtur ꝙ de H de
buit maxie pᷣceptum
dari. Itẽ in pꝛeceptis
charitatis nõ pᷣcipit

amoꝛ carnalis ſᷣ ſpna

lis.ſed difficillimũ eſt

ſeipᷣm ⁊ ſpm̃ diligẽ. ß
ſi ̊ neceſſariũ ẽ ad ſa

lutẽ. videt᷑ ꝙ boc de/⸗
buit ſpãlit᷑ pᷣcipi. Si
dicas ꝙꝙ nõ opoꝛtet pᷣ
cipere qdð in alijs duo
bus echet includit᷑.
tũc q̃rit᷑ q̃re dilectio
ꝓximi nõ includit᷑ ſʒ
expꝛimit᷑. R. doðm ꝙ
triplex ẽ rõ quare nõ
opoꝛtet ſpale manda
tũ dari de dilectione
ſui vel coꝛpis. AUna ẽ

quã reddit Aug.⁊ bf

in l̃a.qꝛ ſatis intelli-

gitur ꝑ hoc qð dr̃ ſi-

cut teipᷣm. Alia rõ eſt
qꝛ ad hocipᷣm iclinat
nã. Tercia rõ ẽ qꝛ di/
ligere ex toto coꝛde ⁊

ex tota aia et ex tota

mẽte hoc eſt ſeipſum
ſpuũaliter amare. Ille

em̃ ſpũalit᷑ ſe amat ̃̊
coꝛ ⁊ coꝛpus ad bono

rem dei totalit expo/
nit. ⁊ ſic dilectio ipſi?

mi.totũ ꝓximũ.i.animã ⁊ coꝛpus noſq; iſos
Ctotos diligere pᷣcipiamur: Ad qð dicimꝰome
genꝰdiligendaꝝ rerũ in duobꝰ illis mãdatis ↄtineri.
Confirmat determinationẽ ſuã auẽte Aug. b .in
Quatuoꝛ aũt diligẽda ſunt vt ait Aug. VUnũ qð ſũ doct. xpia.
nos ẽ ſcʒ deus.Alterũ qð nos ſumꝰ. Lercium qð iuxk·
nos ẽ ſcqʒ; ꝓximꝰ.Quartũ qð infra nos ẽ ſcʒ coꝛpꝰ.De

ſcðo ⁊ qrto nulla pᷣcepta danda erãt ſcʒ vt diligeremꝰ

nos vel coꝛpꝰnr̃m. Pꝛecipit᷑ aũt deus diligi ⁊ ꝓximꝰ.

yt aũt qᷣſq; ſe diligat pᷣcepto nõ ẽ opus.quãtũlibʒ eim

hõ excidat a veritate.remanet illi dilectio ſui ⁊ dlle,
ctio coꝛpis ſui.qꝛ nemo vnq; carneʒ ſuã odio habuit. Eph.v.

Nsõ viri iuſti qͥ coꝛpus ſuũ cruciãt.nõ coꝛpus ſᷣ coꝛru⸗
ptiones eiꝰ ⁊ pondus oderũt. hhic videt᷑ Aug.tradè
ꝓ ex pᷣcepto nõ teneamur diligè noſmetipᷣos vl coꝛpꝰ
nr̃m. ſi eſt.nõ om̃e genꝰ diligendaꝝ rerũ illis due

bus pᷣceptis ↄtinet᷑.qꝛ cũ ⁊ noſipſos ⁊ coꝛpus noſtri
diligẽ debeamꝰ.ad qͥd neceſſariũ ẽ pᷣceptũ cũ ſcriptũ

ſit. Qui diligit iniqtatẽ odit animã ſuã. Sed ſpale de Psrxr.
hoc pᷣceptum nõ erat dandũ. Nec ſpali pᷣcepto opus ꝗa

erat id tradi vt qͥſq; ſe vel coꝛpus ſuũ diliget.qꝛ hocĩ
illo pcepto ↄtinet᷑.diliges ꝓximũ tuũ ſicut teip̃m. .bi
em̃ ⁊ ꝓximũ totũ ⁊ te totũ intelligẽ debes. Vñ Aug. Aug.

in eodẽ.Si te totũ intelligas.i.aĩaʒ ⁊ coꝛpꝰ.⁊ ꝓximũ

totũ.i.animã ⁊ coꝛpꝰ.hõ em̃ ex aĩa ↄſtat ⁊ coꝛꝑe.nul⸗
lum rerũ diligendaꝝ genꝰin his duobꝰpᷣceptis pꝛeter
miſſũ ẽ. Cũ em̃ pcurrat dilectio dei.eiuſq; dilectionlis
modꝰpſcriptꝰ appareat.⁊ ſeq̃t᷑ dilectio ꝓximi.de tua
dilectõe nihil dictü videt᷑. Sʒ cũ dictũ ẽ diliges ꝓxi /·

mũ tuũ ſicut teipᷣm.ſil ⁊ tui abs te dilectio pᷣtmiſſa nõ r
eſt. Ecce h apte dicit in illo pᷣcepto nõ tm̃mõ ꝓximiß·

⁊ mei dilectionẽ ↄtineri.⁊ totius ꝓximi totiuſq; mei.
Ex qͥ apparet ꝙ dictũ ẽ de ſcdðᷣo ⁊ qrto.i.de dilectione
nrñi ⁊ coꝛꝑis nr̃i nulla pᷣcepta danda ita eẽ intelligẽdũ

is ꝓxi Diſt. xxviij.

——

=

Petern
blbale⸗
öinen
tacie
ſoterd

Pit

bin
Agd

Pann.
Aieſen
ueH

Ack

bitn Di. 4
dinn msliei? in i is duobemsdhatia et . X
Lnned blicat in illis duobꝰ madatis.et q bene eequit᷑ pᷣmũ mãdatũ.facilitatẽ ſtudinẽ endi
ifi ſeipᷣm.⁊ ꝓpt᷑ G̊ nõ opoꝛtet terciũ 4nerlad E dicit btũs Aug. tesrecklen eheabiigen
n Anain ſlud adᷣ obijcit ꝙ circa dilectionẽ ſui ẽ obligatio ⁊ difficultas.iã pʒ rũſio.qꝛ ſatis inſtruit᷑ hõ ꝑ illa duo man
MHeinnt data ad obliqᷣtatis ⁊ difficultatis illixremotionẽ.¶ Ad illud qd vltimo q̃rit᷑ qᷓre nõ ſic dat᷑ implicite man/ 2
Mingfij datũ de dilectõe ꝓximi ſicut de dilectõe ſui.dm ꝙ rõ huiꝰẽ.qꝛ nõ ẽ ita de indinatõe nature ⁊ appetitu natu
it 4 ðZM . 1 . E H eaueti u lerhun⸗
nnli ſcʒ ſpãlia et diuiſa.qꝛ in illo vno totũ ↄtinet᷑.Et qꝛ id ſicut cõuerti ad ſe.et
afint qð ſumꝰ⁊ qð infra nos ẽ ad nos arlndo⸗natene le⸗ Je b diſſeillims eſt
4 . ge diligim qᷓ in beſtijs etiã eſt. iõq; ⁊ de illo qð ſupꝛa n eei aduerlart eg
nitiei⸗ nos c.⁊ de illo qð iuxta nos ẽ diuiſa pᷣcepta ſũpſimꝰ. Sgruũ fuit de B̊ ſpãle
udinnn , In òzũ altero eiꝰqð ſumꝰ.⁊ illiꝰqð infra nos eſt dile⸗ mãdatũ dari.b Sic ʒ
aglignni Hic tertus b ctio ↄtinet᷑. Sic cõdita ẽ mẽs hũana vt nũqᷓ; ſui non condita eſt ⁊c. Cõtra
nihrn in ibaiſ antiis meminerit. nũq; ſe nõ intelligat. nũqᷓ ſe nõ diligat.?õ pmũ obꝛ ſic. Memo
iin eit qd erpoſi · Om q odit aliquẽ. nocè illi ſtudet. nõ imerito 7⁊ mens mine Sare r i
bnit tio textus. homis qũ ſibi nocet ſe odiſſe dr. Heſciẽs em̃ ſibi vult ſibi abſens appterita.
3 male.dũ nõ putat ſibi obeſſe qð vult.ſed tñ male ſibi nũqᷓ; meminit ſibi.
vult qñ illud odit qð obſit ſibi ſᷣm illud. Qui diligit ge z illud qð ſequit᷑
4 iniqtatẽ odit animà ſuã.Qui &̊ diligè ſe nouit.deum Lu nũꝙᷓ ſe nõ intelli/
5 diligit. Qui vo nõ diligit deũ.ðetiã ſe nõ diligit qd ei &t ric ein utclle⸗
An naliter inditͦ e. tmñ no incõgrue ſeodiſſe dr cͦ id agit bile aia plur in⸗
6 ſibi aduerſat.⁊ ſeipᷣm tanqᷓ; ſuus inimicꝰinſequit᷑᷑. telligat ſil. tũc nõ in
Remouet dubiũ de angelł an in illo pᷣcepto ↄtineat᷑ telli git ſe. Dꝛetea mł
dilectio angelon . üicredunt ſe no babẽ
z Dubium de an ¶ QOꝛit᷑ aũt hic de angelis qõ. Vtrũ ad illud pᷣceptũ aiam ꝗ ſit ſa ſpũal.
gelis. dilectõis ꝓximi etiaʒ dilectio ꝑtineat angeloꝝ. Nã Svicet o in talibus
5 Aug. de doctri. E Ollecno preneatangelov. Ha ꝙ ais non intelligat ſe/
EpISR nullũ hoĩeʒ exceperit ꝗͥ pᷣepit ꝓximũ diligẽ dñs ĩ pa⸗ ipſã. Itẽ z terciũ qdᷣ
2 Duis lit pꝛoxi bola ſemiuiui relicti ondit.eũ dicẽs ꝓximũ qͥ erga illũ dicit vt nũqᷓ ſe nõ di⸗
mus eerxtitit miſericoꝛs. deinde ſubdit. Vade ⁊ tu fac ſiſiter ligat obꝛ ſic. ꝙ multi
Vt em̃ eũ ꝓximũ intelligamꝰcui vel exhibendũ ẽ of: ſeipſos intficiũt et vi
, ficiũ miſcðie ſi indiget.vel exhibendũu eſſet ſi indigẽt. tã ſuã odiũt. videt
8 H nullũ vo exceptũ eẽ cui mie negandũ ſit officiũ. quis Rae n esfalſein⸗
H . non yvideat cũ vſq; ad inimicos etiã poꝛrectũ ſit. w’ũo quẽti ſtatim ſubcditur
sth. v. dicẽte. diligite inimicos vros.⁊ bñfacite his qͥ odiũůt Sꝛiũ.qͥ diligit iniqᷣta⸗
n vos. Aanifeſtu ẽ gO oẽm hoĩem ꝓximũ eſſe deputan tẽ odit animãꝗ ſuam.
4 dum. Pꝛoximi vo nomẽ ad aliqd eſt. neq; quiſqᷓ; eſſe ¶ E. dom q illa tria ꝗᷓ
. ꝓximus niſi ꝓximo põt. vñ ↄſequens eſt cui pbendũ timgunt in lra duoit
⁊ a quo pᷣbendum eſt officium miſericoꝛdie.recte ꝓxi: tetu vel bitu. Si bitn
. d mü dicl Manikfeſtü eſt pcepto dilectõis ꝓximi etiãẽ ſic wre ⁊ ſp attribuũt
NR.qm̃ aia p ſeipſam nata eſt ſui meminiſſe.ſe intelligẽ.⁊ ſe diligẽ. Si aũt intelligat᷑ in actu.ſic nõ ſp ſibi attri⸗
F⸗ buunt᷑.qꝛ nõ ſꝑ ſe cogitat.nec ſꝑ ſuꝑ ſe ↄuertit. Aug. loqt᷑ qtũ ad bitũ nõ qᷓtũ ad actum. Ad illud qd obẽ
vmemoꝛia ẽ reſpectu pᷣteritoꝝ.ddm ꝙ; Aug.largiꝰ accipit memoꝛiã qᷓ; phi ſic in pꝛio li.oñſũ fuit.Ad ill qiᷣ

obẽ ꝙ nõ ſp ſe cogitat imo de alijs iã pʒ rñſio.qꝛ nõ loq̃t de itelligẽ ſᷣm ꝙ dicit actualẽ cognitõeʒ ⁊ ↄuerſionẽ
„2 ſe.Ad illò̊ qð obr̃ dilectõe.dᷣm ꝙ diligẽ ẽ duplr affectu ſcʒ ⁊ effectu. Afrectu nulle q ſeipʒ odiat.imo
ſi ſe

ſi ſeipᷣm interimit ̊ ẽ vt qͥetẽ maioꝛẽ iueniat.ſi peccat h̊ ẽ qꝛ appetit dilectõnẽ ſuã.Si ãt loqmur de dilectõe
Ag⸗ ̈tũ ad effectũ.ſic miti ſeipſos odiũt.qꝛ inoꝛdinate ſe diligẽdo faciũt ſibi malũ et inimicant᷑ ſicut młti qͥ vo/
lentes fugẽ Bndone vel tribulationẽ ſeipᷣos intficiũt coꝛꝑalit᷑.⁊ qͥ volũt ſatiſfacẽ deſiderijs carnis intficiũt

ſeipos ſpnatr. ⁊ inimicant᷑ ſibi valde crudelit᷑. c ¶ Manifeſtũ ẽ g oẽm bo.⁊c̃. Obr de btã vgine. ſicut em̃ ẽ

ille ꝓximꝰqͥ ẽ iux nos.⁊ btã virgo ñ tm̃ ̊ nos ſ̃ S angelos exaltata ẽ. nõ vr ꝙ tm̃ diligẽda ſit vt ꝓxia ſ ma
gis vt dña. Itẽ honoꝛãda ẽ btã vᷣgo ſpãli honoꝛe.qͥ dr byꝑdulia.& ſpali amoꝛe amãda.nõ gᷓ vr̃ ꝙ ſ̊ rõe ꝓxi
mi itelligat᷑ ꝑ quẽ itelligimꝰ illud qd ẽ iuxta nos.N.qꝙ noie ꝓximi itelligit᷑ ois hõ cuiuſcũqʒ ſexꝰ.cuiuſcũqʒ
dignitatis. cuiuſcũq; vtutis. Añ ⁊ dilectio glioſe virginis icludit᷑ ſõ dilectõe ꝓximi.Ad illʒ po qð obr ꝙ ñ
eſt iuxta nos ſᷣ j.dðm ꝙ licet ſit ð nos rõe dignitatis grẽ.⁊ ↄceptõis nobiliſſime.eſt tñ iuxta nos ᷣm ↄfoꝛmi
tatẽ nqe.⁊ qm̃ dilectio reſpicit ſilitudinẽ.honoꝛ aũt reſpicit hñiliationẽ.hinc ẽ ꝙ dilectio eiꝰgñal ſbᷣ dilectõe
3 Pꝓrimi ↄtinet᷑.qᷓuis veneratio ipſiꝰalijs ſuꝑponat᷑. Aeꝝ ẽ tñ qꝙ ipᷣa ſpali affectu ab oibꝰdʒ diligi.ſᷣ ex ̊ non
ſeqt᷑ ꝙ dilectio eiꝰñ debeat ſpᷣ dilectõe ꝓxi ↄtineri.qꝛ qᷓntũcũq; aliqᷓ creatura magno affectu ſit amãda.tñ ꝑ
Hus ipſa charitas oꝛdinat aiazʒ ad diligẽdũ ſalutẽ ꝓpꝛiꝗ ſicut meiliꝰ.j.manifeſtabit᷑. Per h̊ pʒ rñſio ad obie⸗
ctũ.qm̃ arguit de dignitat/ ſbᷣlimitateę.ꝗqꝛ btꝗ vᷣgo ẽ s nos ſᷣm quã ẽ venerãda.ſbᷣ noĩe vᷣo ꝓxi ↄtinet᷑ qᷓtũ ad
nãe ↄfoꝛmitatẽ quã ẽ diligẽda. de Haifeſtũ ẽ g̊ ⁊c. Cõtra.ãgeli qᷓtũ ad dignitatẽ nãe.⁊ ꝙ̃tũ ad eminẽtiã õ

£

gratie. ?2 q;tũ ad cxcellentiã gloꝛie ſupꝛà nos ſunt.ergo videt᷑ ꝙ nõ debeant ꝓximi nfi ſ dñi reputari. Item ferll
Ss vos ni eſt qᷓ ſuit paulominoab angelis minoꝛatꝰ ſᷣm l . g videt᷑ ꝙ ipſi angeli ſint ſicut dñinr̃i ñ nic
ſicut ꝓximi reputandi. R“. dm ꝙ q;uis angeli ſupꝛa nos ſint ſiue qtũ ad dignitatẽ nature.ſiue qtũ ad ſub glbe
limitatẽ grẽ.tñ q;tũ ad actũ dilectõis nõ ſunt ſupꝛa nos diligẽdi. ꝓ eo q; charitas nra pᷣncipalit᷑ reſpicit ſum feni
inum bonũ in qð facit tendere ⁊ ad qð indlinat.et h̊ mõ reſpicit ſubiectũ ad qð infoꝛmat.Scdo mõ reſpicit an
aliqd ſubiectũ ↄſimi / UMUUW udſ
le ad ligat. vñ quãtů⸗ ſanctos angelos ↄtineri.a qᷓbus tanta nobis miſcðie lk
cunq; creatura ſit in impendunt᷑ officia. Ex qͥ et dñs ꝓximũ ſe noſtrũ dii Luce.x. K
lege charitatis iurta voluit. vt in pabola ſaucij oñdit. Et in ꝓpha. Auaſi rrriii. u
nos ẽ. ⁊ õ ſub nomie ꝓximũ ⁊ qſi frẽm nr̃m ſic cõplacebã. Sʒ qꝛ excellen/⸗ td
primi dʒz ↄtineri. Ad tioꝛ ac ſupᷣ nrãm nãm ẽ ſba diuina.pᷣceptũ dilectönis··· iſol
ild qð obẽ ꝙ ſupꝛa dei a ꝓximi dilectõe diſtinctũ ẽ. Jõq; licet nobis deꝰ“ꝰ D lsd
nos ſunt ſub roõe naãe oſa impendat beneficia.nõ tñ nole ꝓximi includit in zaign
⁊ glie iam pʒ mſio.qꝛ illo pᷣcepto.quẽ nõ ſicut nos diligere debemus ſ pluus· ſas
q;uis ſint ſupꝛa nos = d ” ectn
bm oꝛdinẽ vniuerſi.ꝛ,. ; nos toto coꝛde ?H amia. . tenn
m ſunt ſupꝛa nos hm (¶ Remouet dubiũ de xpo. an in illo pᷣcepto ↄtineat᷑ ian
oꝛdinẽ ſub rõe cbari ilectio xpi m ꝙho ef Dd. utq
tatis. Dõt ctiã aliter beiſtu vo (inq;tũ hõ eſt)ſicut nos diligè debemus. e En
dia eg Eis ſint ſueiuſq; ᷣm hominẽ dilectio illo cõtinet᷑ madato.quem lar
lano ſpaüaltal. inetiã 'm hoĩem magis q; nos ł̊ nõ qtũ deꝰ debemus lt
coꝛruptibilitatis. ſũt diligere. qꝛ inquantũ eſt hõ minoꝛ eſt deo. gennh
tñ iuxta nos rõe ima⸗ ¶ Quibus modis dicit᷑ ꝓpximus e ilte
ginis hm quã nos et ¶ Hhic notandũ eſt ꝓximũ vici diuerſis modis.ſcʒ con 2 ulgt
pſianenern uncrliſte ditione pꝛime natiuitatis. ſpe cõuerſionis.ꝓpinqu // HM
buius put nfi primi tate cõditionis.rõne beneficij exhibitionis. iuji
appellari.Et per boe .ẽſ tümr
pʒ rñſio ad illud qð obẽ de xpᷣo.ꝙ illud dẽ rõne paſſibilitatis aſſumpte. e ¶ Qbꝛiſtũ vo inqtũ homo eſt c. treſi
Contra. Xpᷣs ẽ caput nr̃jm ᷣm còfoꝛmitatẽ nature aſſũpte.ᷣ caput magis ẽ diligendũ q; aliud mẽbꝝ. plus minie
debemꝰdiligere xpᷣm ſᷣm ꝙ homo qᷓ; nos. Itẽ tantũ debemꝰdiligere redẽptoꝛẽ quãtũ ⁊ creatoꝛẽ.ſᷣ creatoꝛ eſt (pcht
diligẽdus plus qᷓ; nos. ⁊ redẽptoꝛ.ſᷣ xpᷣs inqtũ hõ eſt redẽptoꝛ. xpᷣm inqᷓtũ ẽ hõ debemꝰdiligẽ plꝰ qᷓ; nos. Ceturist
Re.dm ꝙ cũ dẽ xpᷣs inqᷓntũ hõ diligẽdus ẽ plus qᷓ; nos.hec determinatio inqᷓtũ põt impoꝛtare vnitatẽ per⸗ aſcin⸗
ſone vel ↄditionẽ nature iuxta illud qð dictũ fuit ſupꝛa dil. xj. Et ſi impoꝛtat vnitatẽ ꝑſone.ſic diligẽdꝰ?eſt ſu ncdie
ꝛa nos.qꝛ ſic ſupꝛa nos ẽ nr̃ creatoꝛ. redẽptoꝛ.⁊ ſaluatoꝛ.Si vo impoꝛtet ↄditionẽ nature aſſumpte.ſic dili⸗/ werc
gendus ẽ iuxta nos.⁊ ſic ẽ ꝓximꝰur̃. Añ ſi ↄſideremꝰxpᷣm ſolũ rõne humanitatis.h̊ eſt pure rõe nature crea i⸗
te. nõ debet᷑ ei pᷣncipalitas dilectõis.ſicut nec adoꝛatio latrie.nec h̊ mõ dꝛ redẽptoꝛ nr̃ vel caput.qꝛ tã redem Gen
ptoꝛis qᷓ; capitis nomẽ reſpicit ꝑſonã ᷣm vtrãq; nam.⁊ ꝑ hoc patet rñſio ad obiecta. nen
HhHiintelligentiã huiꝰ ꝑtis incidit bic queſtio irrõnaliũ.Et ſicut intellectꝰnr̃ cognoſcit deũ in crca Gencit
a ½circa ſex. Pꝛimo q̃rit᷑ vtrũ ex charitate dili/ turis ꝑ creaturas rõnales.ita ⁊ ꝑ irrõnales licet mi⸗ lun
Agenge ſint creature irrõnales. Scdo querit᷑ nus plene. Si g fides et cognitio ⁊ ↄtẽplatio ipſius iil
vtꝝ ex charitate diligẽdi ſint demones.Tercio q̃ri᷑ dei indifferent᷑ reſpicit ipſas creaturas rõnales ⁊ ir⸗ utidn
vtrũ ex charitate diligendi ſint mali hoĩes.Quarto rõnales.pari rõne videt᷑ ꝙ ⁊ ipſa gratuita dilectio. ſcis
q̃rit᷑ vtrũ ex charitate ſint diligẽda coꝛꝑa nr̃a.Quin videt᷑ ꝙ irrõnales creature ex charitate diligi po/ ttile
— to vtrum er charitate diligenda ſint dona gratuita. ſint.cum charitas ita amet deum ſicut fides credit. ſior
Serto ct vltimo queritur de diligendoꝝ numero et ¶¶ Itẽ virtus et viciũ habent eſſe circa idem. cinaz⸗ fnagl
ufficientia. (NAQueſtio. j. a qò bʒ eſſe amoꝛ vicioſus libidinis et cupiditatis.cir fti
Atrũ ex charitate diligende ſint creature irrõnales. ca idem bʒ eſſe amoꝛ gratuitus et charitatis. ſed bõ fubn
Et ꝙ ſic videt᷑ Sap.xj.diligis oia dñe.⁊ nibil odiſti ppᷣt libidinoſe et cupide amare creaturas irrõnales. ies
eoꝝ ꝗᷓ feciſti.̊ charitas facit noſ ↄfoꝛmit᷑ diligẽ deo. ergo pari rõne videtur ꝙ vir iuſtus ex charitate ba/ lgi
& ſi deus qͥ ẽ charitas diligit creaturas irrõnales.vr̃ beat eas diligere. ¶ Itẽ aliquis diligit bona tꝑalia eilin
qꝙ; et hoĩies charitatẽ bñtes eas ex charitate debeant vt ꝑ illa ſeruiat deo.ſicut vir iuſtus diligit poſſeſſio⸗ Ugltaus
diligere. ¶ Itẽ creature rõnales ex charitate diligẽ- nes vt faciat elemoſinas. ſed conſtat ꝙ talis amoꝛ cß
de ſunt ꝓpt ̊ ꝙ hñt aliquã dei ſilitudinẽ.S in creaꝛtu eſt amoꝛ meritoꝛius.ſed amoꝛ meritoꝛius ꝓcedit ex n
ris irrõnalibꝰrelucet dei ſimilitudo.licet minus per charitate.ergo videt᷑ ꝙ talia irrõnalia ſint ex chari/ tue
fecte qᷓᷓ in creaturis rationalibus.relucet enim deus tate diligenda.¶ Sed contra.Aug.dicit in libꝛo de riin⸗
in eis ſicut in veſtigio.ergo ſi ſimilitudo dei eſt ratio toctrina xpᷣiana.⁊ habetur in lr̃a pᷣcedentis diſt. Ea ni
diligendi ex charitate.videtur ꝙ; ceterc creature ra ſola ex charitate ſunt diligenda q̃ nobiſcũ ſocietate ſig
tionales ex charitate diligende ſint. ¶ Itẽ ſicut ad quadã referunt᷑ in deũ.ſicut eſt bomo ⁊ angelus vel u
fidem ꝑtinet credere deũ eſſe creatoꝛem creaturari coꝛpus noſtrũ.ſed talia non ſunt irrõnalia. ergo ⁊c. ſi
rõnaliu.ita ad ipᷣam ſpectat credere ipᷣm eẽ creatoꝛẽ Btẽ pꝛincipale obiectũ charitatis ẽ bonũ increa/ D

rluezirti,
eſthain
Grſifti

7706

—
—

Giiilhnc
uii

rttiienne

muiſfin
munni
rinki
meimd

Gedrrn
niglelann,

urpfds 11e

Pitnrighe
iatſcbin
ataimlan
echhingn
tcntitii
Ommkſiu⸗
noctct

tutni.cũ charitas ſit virtus theologica. cũ charitas

in illo btificari.ſed creature irrõnales nõ pñt in deo
btificari.̊ nõ pñt ex charitate diligi. ¶ Itẽ charitaſ
eſt vinculũ cõnexionis.ꝭ illa ſola ſunt nata ex chari
tate diligi qᷓ ꝑ charitatẽ pñt necti.talia autẽ nõ ſunt
niſi rõnalia. ⁊c. ¶ Itẽ nobilioꝛ eſt amoꝛ charitat
qᷓ; ſit amoꝛ ſocialis.ᷣ amoꝛ ſocialis nõ põt eẽ nec dʒ
niſi reſpectu rõnalium creaturaꝝ.̊ nec amoꝛ chari/
tatis. ¶ Itẽ illa ſola ſunt ex charitate diligẽda qͥꝛuzʒ
dilectio claudit᷑ ⁊ expᷣmit᷑ in duobꝰmãdatis charita
tis. dilectio irrõnalium nec includit᷑ nec expꝛimit᷑
in illis duobꝰmandatis.& videt᷑ ꝙ amoꝛ charitatis
8 ad creaturas irrõnales nõ habeat extẽdi. (R'.ad
pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notãdũ ꝙ cũ aliqͥs actus dʒ
eſſe ex aliqᷓ virtute h̊ põt intelligi dupłr. Ano mõ ſi⸗/
cut a mouẽte ⁊ imꝑante.Alio mõ ſicut ab eliciẽte et

infoꝛmãte. Pꝛimo mõ põt dici ꝙ oia opa meritoꝛia

ſunt cx charitate.qꝛ charitas impat om̃e opꝰ bonũ.

Sicut ex charitate poſſũ ire ad ſctiñ iacobũ.⁊ ex cha

ritate leuare feſtucã de terra. Scdo mõ actus ille dẽ
eæẽ ex charitate quẽ hitus charitatis inſpicit foꝛmalr

⁊ directe.ſicut diligẽ deũ et ꝓximũ.quẽ nõ hʒ aia eli
cere mediãte alio hitu q; hitu charitatis. Scom hoc

intelligendũ ꝙ aliqͥd diligi ex charitate põt dupłr in
telligi. AUno mõ ex charitate imꝑante.⁊ ſic ↄcedi pᷣt
ꝙ irrõales creature ſũt diligẽde ex charitate. Sicut
em̃ charitas impat ⁊ mouct ad faciendũ ⁊ cognoſcẽ
dñ oia qᷓ ſpectant ad ſalutẽ nrãm ⁊ laudẽ diuinã.ſic
ttiã impat ad amãdũ. Añ qꝛ multe rõnales creatu
re date ſunt nobis in adiutoꝛiũ ad exercendũ opera

meritoꝛia. oꝛdinate ſunt etiã ad laudãdũ den. Hinc

eſt ꝙ, charitas qꝗᷓ eſt amatrix dei 7 Sun. impat tales
creaturas diligi.Alio mõ dẽ aliqͥ

eature irrõnales nõ ſint q̊ mõ dei capaces.qꝛ non
ſunt ad dei imaginẽ.p charitatẽ nõ põt eis exoptari
ſummũ bonũ.⁊ iõ charitas nõ deſcendit ad illa dili⸗
genda ſm ſuñ actũ ꝗpꝛiũ et foꝛmalẽ.⁊ ꝑ talia non
diligunt᷑ ex charitate eliciẽte. Et ſi tu qras ꝗᷓ virtus
elicit illũ actũ dilectõis q̊ͥ qͥs diligit creaturaſ inqᷓtũ
ſunt a deo ⁊ ad deũ.dðᷣm ꝙ bec ẽ cuiuſdã pietatis et
affectõis nalis. Sicut em̃ hõ diligit canẽ qdã pieta/
te nali.qꝛ videt eũ ſibi obedientẽ. ſic ⁊ ceteras alias
beſtias ⁊ irrõnales creaturas nalit᷑ ex qdazʒ pietate
innata diligit ⁊ fouet qᷓntũ eſt ex pᷣma ↄditione.Añ

Fm ꝙ hõ plus refoꝛmat᷑ ⁊ reducit᷑ ad ſtatũ innocen

„

tie. m h̊ magis ſibi mãſueſcet hmõi creature.⁊ ipʒ

circa eas maioꝛi pietate mouet᷑. Sicut de btõ fran/
(ciſco legit᷑ ꝙ erga hmõi creaturas mira pietatis te-/
neritudine affluebat.qꝛiã qͥdãmõ innocẽtiã recuꝑa
uerat. cuiꝰ rei ſignuʒ creature irrõnales eidẽ obtpa/
bãt. Et ſʒ hac diſtictõz pʒ rñſio ad qõcʒ.q;ꝛ vno mõ
crcature irrõnales ſunt ex charitate diligẽde.vicʒ ex
charitate impante. Alio vo mõ nõ. vicz. ex charita.
te eliciente. Scom hoc etiã ptʒ rñſio ad obiecta ad

vtraq; ꝑtẽ.qꝛ ꝓcedũt pſᷣm diuerſas vias ſicut intuen

Io ti apparet.Eſt ⁊ aliꝰhic modꝰdicẽdi pᷣdicto mõ non

–—

diligi ex charita/
te eliciẽte ⁊ infoꝛmãte.⁊ ſic diligit᷑ ex charitate illud
in qð cẽ foꝛmal ⁊ ꝓpꝛius actꝰipſi? charitatis.tale aũt
nõ ẽ niſi illud qð e ſummũ bonũ.vel cui ſůmũ bonũ
natũ ẽ aliqͥ mõ vniri ꝑ cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ. Jõ cum

Zꝛius ſed potius ↄſonus.qꝙ aliqͥd diligi ex ebaritate
