equales ſint in quocunq; ſintc.
Determinat ᷣm opinionem ꝓpꝛiam ⁊ magis veram
queſtionem ꝓpoſitam.d.
Mouet queſtõnem ⁊ determinat qualiter om̃ia a pꝛe
cepta reducant᷑ ad duo pꝛecepta charitatis.e.
Cõcludit ꝙ ipſa charitas eſt ſumma ⁊ plenitudo to/
tius legis. f.

Hi. xxxvij.

Ponit numerum pꝛeceptoꝛum: iinguir ca reſpe

ctu tabularum.a.
De pꝛeceptis pꝛime tabule.Et pꝛimum de pꝛimo. b.
De pꝛime tabule ſecundo pꝛccepto.c.
Oe pꝛime tabule tercio pꝛecepto.d.
De pꝛeceptis ſecunde tabule quoꝛum quinq; bꝛeui/

ter exequitur.e.
¶Di xxxviij.
Ponit trimembꝛ ꝛem diuiſionem mendacij. a.

Ponit aliam mendacij diuiſionem octo membꝛo⸗
rum. b.

Determinat quid ſi tmendaciuʒ et quid mentiri m

rem.c. L

Quid ſit mendacium hm vicij defoꝛtmitatem. d.

Oſtendit non omnis deceptio eſt equalis pecca⸗

ti. e.

Inauirit vtrum Jacob mentitus ſit. f.

Di. xxxix.
Inquirit quid ſit periurium. ⁊ determinat m opini⸗
onem alienam vtrum eſſentiale ſit periurio eſſe
mendacium. a.
Determinat ſᷣm opinionẽ ꝓpꝛiam diſtinguenoer tri⸗
plicem modum periurij.b.

emouet dubitatonem annexam. c.

An iuratio ſit malum.d.
Determinat de foꝛma iuramenti licita. et querit que
ſit foꝛma iuramento congrua.e.
Querit que foꝛma iura mẽti ſit magis obligatoꝛia.f.

Determinat que ſit foꝛme iurandi intelligentia.g.

Determinat de foꝛma iuramenti illicita.h.
Determinat vtrum iuramentum illicituz ſit obliga⸗
toꝛium. i.

AVtrum ſit periurus qui non facit quod i incaute iu⸗

rauit.k.
Atrum iuramentum doloſum ſit obligatoꝛium.l.
Atrum iuramentum coactum ſit obligatoꝛiũ m.
De concilio Aurelianenſi.n.

¶ Di. xl.

Ponit mandatoꝛum de eoncupiſcentia diſtinctio⸗
nem. a.

Quia in pꝛedictis mandatis lex vetus videtur con/

uenire cum noua. J⸗ nquirit legis 7 baangeli diſfe
rentiam.b.
Quid ſit litera occidens.cc.
PBꝛeuiter decem mandata cpnlocht. d.

èð
2
.
9
£ 7

õ äs
„ .
Eʒ .
.
.
.
.
1
–
.
„
*

. EEEEE — * “
WR ”M H S * Säl 2
“ 2 7 5 4 .
*
. 2
. „
.
. 2
2 . —
.
.
. .
. 7 17 4
. . „„ 5
5
.
„
.
. . . . „ .
.. .

„7
„
„ .
.
.
. .
.
.
.

ʒ—r

ren

3

.

— —

—

2

«SSaaa h .

— –

aſticis dog.

Dubiũ

E nõ pater vel ſpũſſanctus.

Pꝛima ratõ.
Ps.ciij.
Luce.xj.

Scða ratio.
Aug'“.

—

mittit᷑ de qͥ natũ eſt.mittit᷑ quod genitũ eſt. Pat᷑ vᷣo qͥ mi

ſaluatoꝛis exoꝛdium ſumpſit. Hoc eſt tpᷣs miſerendi ⁊
annus benignitatis. in quo gratia ⁊ veriasꝑ ieſum
xpᷣm facta eſt. Sratia.qꝛ ꝑ charitatẽ implet᷑ qð in lege
pᷣcipiebat᷑. Veritas.qꝛ ꝑ chꝛiſti aduentũ exhibet᷑ atq;

nein ſunt iſti qui le⸗

gem obſcruant. Mtũ

ad motiuum ſunt illi
qui timoꝛe ſeruiunt. 64

t 1¹ er u Cbꝛiſtus ergo nõ fuit
ꝑficit᷑ humane redemptionis ſponſio facta ab antiͥ. ſub lege ice ad cãm
Filij &̊ miſſio eſt ipſa incarnatio. Eo em̃ miſſus eſt ꝙ xel qtum ad motiuũ
in foꝛma hoĩs mundo viſibilis aparuit.de quo ſupꝛa S ſolũ qtũ ad obᷣua-
ſufficienter dictum eſt. ——.MRẽB neninee n
tionem inquirit quare filius carnem Aum liege peum ad obua

*1 In „ tieonem poteſt eẽ du/
iligenter vᷣo annotãdũ eſt quare ſilius nõ pr̃ vłſpi⸗ pliciter. Ael qtuʒ ad
rituſſctũs eſt incarnatꝰ.ſolus nanq; filiꝰhoiem aſſum obedientiam obliga/⸗
pſit:Qð vtiq; cõgruo oꝛdine atq; alto dei ſapia fecit toꝛiã.vel q;tũ ad obe/
oſilio. vt deus q in ſapia ſua mũdũ ↄdiderat 'm illul dientiam ſwontanca
Dia in ſapia feciſti dñe q̃ in celis ſunt ⁊ q̃ in terꝛis.re⸗ Et pᷣmo moo ſůt

. . LA mines. ſcdo modo fu
ſtauraret in eadẽ.HHec eſt mulier euãgelica q̃ accendit it xp̃s.qͥ ſe mera libe/

lucernã.⁊ dꝛagmã decimaʒ q̃ͥ ꝑdita fuerat reꝑit.ſapia tralitate legalis obſer-

ſcʒ pr̃is.q̃ teſtã hũane infirmitatis lumĩe ſue diuinita⸗ uantie(vt exemplum
tis accẽdit.ꝑditũq; hoĩem reꝑauit noĩe regis ⁊ imagi-⸗ varet) veri obedientꝭ
ne inſignitũ. Ideo etia filius miſſus eſt ⁊ nõ prᷣ.qꝛ con ſubdſclit e ic bo re⸗
gruentiꝰmitti debebat qͥᷣ eſt ab alio qᷓ qͥ a nullo eſt. fli Ponſio ad obiccta.
us aſit a patre eſt.pat᷑ vo a nullo ẽ.vt ait aug. in li.de

trini. Mõ em̃ hʒ de qͥ ſit. Sicut g pater genuit.filiꝰ ge,. „

nitus eſt. ita cõgrue pat᷑ mittit.filiꝰ miſſus eſt. Ab illo
em̃ ↄuenient mitut᷑ dei verbũ.cuiꝰ eſt verbuʒ.Ab illo

0—

.

miſſus nõ ẽ.ne ſi mitteret᷑.ab alio eẽ putaret᷑. Miſſus ẽ g̊ pᷣmo filius qͥ a ſolo

Tercia ratio

Aug. in eccleſi

patre ẽ.deinde etiã ſpũſſctũs qͥ ẽ a patre ⁊ filio.v filiꝰ ſolus miſſus in carne ẽ
nõ ſpũſſanctus ſicut nec pat.Qð ideo factũ eſt.vt qͥ erat in diuinitate dei ſi⸗

lius.in humanitate fieret hoĩs filius.MNon pater vel ſpirituſſanctꝰ carnẽ in⸗
duit.ne alius in diuinitate eſſet filius.aliꝰin humanitate.et ne ideʒ eẽt pater

⁊ filius.ſi deꝰ pater de homine naſceret᷑. Vn de in eccliaſticis dogmatibus.

Mõ pf carnẽ aſſumpſit neq; ſpũſſanctꝰ. b filiꝰ tm̃.vt q erat in diuinitate dei
filius.ipſe fieret in homine hois filius.ne filij nomen ad alterũ tranſiret qui

nõ eſſet eterna natiuitate filius. Dei & filiꝰ. homiĩs factus eſt filius.natꝰ ſᷣm
veritatẽ nature ex deo dei filius.et ſᷣm veritatẽ nature ex homie hoĩs ſilius.
vt veritas geniti nõ adoptione.nõ appellatõne.ſed in vtraq; natiuitate filij

nomen naſcendo haberet.vt eſſet verus deus ⁊ verus homo vn⸗ filiꝰ. Nõ
ergo duos chriſtos.neq; duos filios.ſᷣ deum ⁊ hoĩem vnũ filiũ.quẽ ꝓpier⸗

ea et vnigenitũ dicimꝰmanentẽ in duabꝰſbᷣijs.ſicut ei nature veritas cõtulit
nõ cõfuſis naturis neq; immixtis(ſicut thimotheani volũt) ̊ ſocictatc vni⸗

tis.Ecce hẽs quare filius.nõ pater vel ſpũſſanctꝰcarnem aſſumpſerit.

Obicctõö. M fi

liꝰ q̃ tm̃ carnez

aſſũpſit aliqͥd
fecit qd nõ pat᷑
vel ſpuͦſſanct?.

Abouet dubitationẽ. vtrum ſpirituſſanctus vł pater potuerit incarna
ri vel mõ poſſit.

Si vo quent᷑ vtꝝ pat vel ſpũſſctũs incarnari potuerit vel etiam mõ poſſit:

Sane rñderi põt.et potuiſſe olim.⁊ poſſe nũc carnẽ ſumere ⁊ hoĩem ficri tã

patrem qᷓ; ſpũmſctm̃. Sicut em̃ filius hõ factus eſt.ita pat vel ſpũſſctũs po

tuit ⁊ poteſt. ¶ Sed foꝛte aliq̃ dicẽt.Cũ indiuiſa ſint oꝑa trinita tis. ſi filus

carnẽ aſſumpſit.tũc ⁊ pr̃ ⁊ ſpũſſanctꝰ.qꝛ ſi filiꝰcarnẽ aſſumpſit.nec h fecit pt
vel ſpũſſanctꝰ.nõ omne qð facit filiꝰ.facit ⁊ pat᷑ ⁊ ſpũſſanctꝰ.At oiĩa ſil pat ⁊

filius amboꝝ ſpũs ꝑiter ⁊ ↄcoꝛdit᷑ oꝑant᷑. Ad qð dicimꝰ.qꝛ nihil oꝑat tutn

ſine patre ⁊ ſpũſancto:ſᷣ vna eſt hoꝝ triũ oꝑatio indiuiſa et indiſſilis.et tñſ
lius.nõ pr̃ vel ſpũſſanctꝰcarnẽ aſſumpſit.ipam tñ carnis aſſumptionẽ trini⸗

iij

tas opꝑata eſt.ſicut aug.dicit in li.de fide ad Pe.Reconciliati ſum p ſolũfi/

ſit a nullo k.iõq; pt

15

10

5

cmn

.
.

S T 0 V

BR

Balancde Q

M N Focus O

H. J K 1

G

P

E

—
—

VierfarbSelector Standard* -Euroskala Offset

1 W Copyright 4/71999 VXVMaster Gmbh ww.yXyVmaster. com