cant᷑ ꝑ obiecta iã pʒ rñſio.qm̃ boc nõ intelligit᷑ de qͥ
cunq; obiecto.ſed de obiecto qð eſt obiectum ꝑ ſe et
pꝛimo.qð quidẽ nõ tm̃ bʒ rõem malis.ſ etiã rõnem
actiui ⁊ motiui.hoc aũt mõ nõ eſt obiectũ fidei niſi
ipſa ſũma veritas.ſicut infra meliꝰpatebit cũ de ob/
23 iecto fidei inqͥret᷑. ¶ Ad illud qd obẽ ꝙ ſic ſe bʒ fides
ad credibilia ſicut volũtas ad volita.⁊ ſcia ad ſcibi/
lia.dm q nõ eſt ſile.qm̃ ſcia in diuerſis ſcibilibꝰ di/
uerſas intuet᷑ rõnes ⁊ diuerſa media ꝑ q̃ illa cogno/
ſcit. Silr voluntas in diuerſis volitis diuerſa intue⸗
tur appetibilia ꝑ q̃ illa appetit. Jõ tã wlũtas qᷓ; ſcia
diuerſificant᷑ penes illa qᷓ apxetit ⁊ cognoſcit. Fides

aũt vnicã intuet᷑ rõem pſᷣm oĩia credibilia credit.

Ta pter diuerſitatẽ credibiliũ nõ bʒ diuerſicari.
⁊24 ¶Ad ülud qò obꝛ ꝙ donũ ſcie 2 ſapie diuerſificant᷑
dm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ ſapia negociat᷑ circa eterna ſᷣm
rõnes et᷑nas.⁊ ſcia circa tꝑalia m rões tꝑales.⁊ ido
diuerſificat᷑ qͥ negociat᷑ ſm rõnes alias ⁊ alias. Fi/
des aũt nõ ſic.imo tam circa creata qᷓ;ᷓ circa increata
verſat᷑ m dictamẽ veritatis et᷑ne.⁊ iõ non ſic hʒ di/
25 uerſificari. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ timoꝛ ⁊ ſpes diuer/
ſificant᷑.qꝛ ſunt de bonis ⁊ malis.dm ꝙ non clt ſile.
qꝛ timoꝛ reſpicit malũ ſ̃m ꝙ malũ.⁊ ſpes bonuzʒ ſᷣm
ꝙ bonũ.⁊ ita ᷣm rõnes diuerſas. Fides aũt bona ⁊
mala nõ ↄſiderat niſi inqntũ cadunt ſub dictamine
veritatis. ⁊ ita ſub rõne vna. Ita enim credit malos
puniri ſicut btõs pᷣmiari. Ita etia verũ ẽ vnũ ſicut ⁊
26 reliquũ. ⁊ ita dictat veritas vnũ ſicut ⁊ alterũ. A4
illud qð obẽ ꝙ fides dirigit oẽs vtutes.dom ꝙ ex h
nõ ſequit᷑ ꝙ fides ſit vtus gñalis.ꝓ eo ꝙ ↄtingit vir
tutes ſeipſas circũincedere. ⁊ obiectũ vniꝰ virtutis
bene põt eẽ male alterius virtutis.⁊ tñ abinuicẽ di/
ſtincte ſunt.qꝛ diſtinguunt᷑ penes obiecta ꝓpꝛia.que
nõ tm̃ hñ̃t rõem malis veruetiã rõem motiui.Obie
ctum em̃ mãale nec facit ↄuenientiã in ſpẽ nec dꝛiazʒ.
⁊ ꝓpterea nõ ſequit᷑ ꝙ fides ſit cõis alijs virtutibus.
qꝛ reſpicit eoꝝ obiecta ⁊ fines. Reſpicit em̃ illa ſolũ
modo ꝑ modũ materie circa quã verſat᷑.obiectũ tñ
Apꝛiũ ⁊ pꝛimũ hʒ diſtinctũ ab alijs virtutibꝰpᷣm cuiꝰ
obiecti En rae⸗ haner⸗ fidẽ eſſe vnã ᷣm ſpẽm ſi/
cut in pᷣcedentibꝰ oñſum ẽ. ((Doõ. ij. d
¶ UAtrũ fides ſit certioꝛ qᷓ ſcia. Et ꝙ ſic videt᷑ Aug.ni⸗
hil eſt hoi certius ſua fide.g videt᷑ qꝙ fides maioꝛ eſt
vel ſaltẽ equalẽ certitudinẽ habeat qᷓ; ſcia. ¶ Item
phᷣs. AVirtus certioꝛ eſt oĩ arte.ſ fides ponit᷑ in gene

AII.

re virtutis.ſcia aũt ⁊ ars ſunt eiuſdẽ generis. ma⸗

gis ẽ certitndo in fide qᷓ; ſit in hitu ſcie. ¶ Itẽ certiꝰ

cognoſcit᷑ qʒ cognoſcit᷑ in lumine veritatis pᷣme qᷓ
qð cognoſcit᷑ in lumine veritatis create. Sʒ qdð co⸗
gnoſcit᷑ fide cognoſcit᷑ in lumine veritatis pᷣme.qd
aũñt ſcia cognoſcit᷑ in lumine veritatis create cogno
ſcitur.ẽ̊ maioꝛ eſt certitudo fidei qᷓ ſcie. ¶ Itẽ certiꝰ
eſt illud in quo nõ cadit erroꝛ.qᷓ circa quod contin/
git errare.ſed fidei non pmiſcetur erroꝛ. cognitioni
autem philoſophoꝝ multi erroꝛes permiſcent᷑.ergo
maioꝛ Sreend fidci qᷓ;ᷓ ſit certitudo alicuiꝰ ſcie
pbice. ¶ Itẽ certioꝛ ſcia certiꝰbʒ fundamentũ. ſec
qnto aliq ſcia nobilioꝛ ⁊ ꝑfectioꝛ eſt.tãto certioꝛ eſt.
ſed ſcia theologie ẽ oino ſcia altiſſima ⁊ nobiliſſima.
&R certiſſima.Si g̊ fides ẽ fundamentũ totiꝰſcie tbeo
logice.neceſſe ẽ ipaʒ eẽ certiſſimã.Eſt ẽᷓ in ea maioꝛ
certitudo qᷓ; in aliqᷓ alia ſcia. ¶ Sed ↄ. Hug.de ſctõ
victoꝛe.Fides ẽ certitudo q̃dã aĩ de rebꝰabſentibus
ſupꝛa opinionẽ ⁊ infra ſciam oſtituta. minoꝛ ẽ cer⸗
titudo in ipſa fide qᷓ; in bitu ſcie. ¶ Item certius co
gnoſcit᷑ illud de qͥ non põt dubitari qᷓ; illud de q̊ͥ põt
dubitari.ſed qð qͥs cognoſcit ſciali cognitiõe ſic no/
uit ꝙ de co dubitare nò põt.Qui aũt nouit aliqd co
gnitione fidei põt de eo dubitare.ſicut pʒ.̊ maioꝛ ẽ
certitudo ſcie qᷓ; fidei. ¶ Item certius cognoſcit᷑ q
cognoſcit᷑ apta viſione q; qd cognoſcit᷑ ſola creduli
cate.Sed ꝑ ſciam cognoſcit᷑ aliquid aperta viſione
viſione. per fidem ſola credulitate. ergo certioꝛ eſt
tioꝛ eſt ſcia q; fides. ¶ Itẽ qnto aliqͥd cognoſcit da
rius tanto cognoſcit certius.Sʒ fides cognoſcit ꝑer
ſpeculũ in enigmate.ſcia aũt reuelata facie.ꝗᷓ maioꝛ
eſt certitudo quã hʒ ſcia qᷓ; illa quã hʒ fides. ¶ Jtẽ
certius cognoſcit᷑ qd põt ꝓbari qᷓ; qd nõ põt pbari.
ſed qð qͥs cognoſcit bitu ſcie põt ꝓbare alij quãtũ/
cunq; aduerſanti.⁊ eũ ↄuincere neceſſario.ita ꝙ nõ
põt dicere. Mõ ſic aũt ẽ de fide. fides nõ hʒ tantã
certitudinẽ quantã bʒ hitus ſcie.¶ Ry.dm q; cum
cõpamus certitudinẽ fidei ad certitudinẽ ſcie pᷣt in/
telligi duplr. Mã vno mõ ſcia pᷣt dici apta ⁊ certa vi
ſio dei in patria. Et h̊ mõ nõ eſt qõ nec dubiũ qn ſcia
iſto mõ pᷣcellat in certitudine ipſam fidẽ.ſicut gloꝛia
pᷣcellit grãm.⁊ ſtatꝰpatrie ſtatũ vie. Alio mõ dẽ ſcia
cognitio quã qͥs bʒ in via.Et iſta põt eẽ dupłr. Aut

27

28

reſpectu illoꝝ qͥꝛũ eſt fides. Aut reſpectu alioꝝ co/

gnoſcibiliũ.Si reſpectu illoꝝ quoꝝ eſt fides.ſic ſim
pliciter loquẽdo certioꝛ eſt fides qᷓ; ſcia. EXñ ſi aliqᷣs
phᷣoꝝ cognoſcit aliquẽ articuloꝝ rõcinãdo. vtpote
deũ eẽ creatoꝛc.vel deũ eẽ remuneratoꝛẽ.nũq; tñ ita
certitudinalr cognoſcit ꝑ ſuã ſciam ſicut verus fideł
p ſuã fidẽ.Si aũt loqmur de ſcia ſᷣm ꝙ eſt cognitio
alioꝝ cognoſcibiliũ.ſic quodãmõ certioꝛ eſt fides qᷓ

ſcia. ⁊ quodãmõ econtrario. Eſt em̃ certitudo ſpecu

lationis.⁊ eſt certitudo adheſionis.Et pꝛima quidẽ
reſpicit intellectũ. Scda vᷣo reſpicit ipᷣm affectũ. Si
loqmur de certitudine adbeſionis.ſic maioꝛ eſt certi
tudo in ipſa fide q;ᷓ ſit in babitu ſcie. ꝓ eo ꝙ vera fi/
des magis facit adherere ipᷣm credentẽ veritati cre/
dite qᷓ; aliqua ſcia alicui rei ſcite. Hidemꝰ cm̃ wros

fideles.nec ꝑp argumẽta.nec ꝑ toꝛinenta.nec ꝑ blan/

dqimenta inclinari poſſe vt vritatem quam credunt
ſaltem oꝛetenus negent. quod nemo ſciens ſane
mentis faceret pꝛo aliquo quod cognoſcit niſi in/

quantum dctrine fidei dictat non eſe mentiendũ.

Stultus etiam eſſet geometra qui pꝛo quacunq;

Gttchli
Enn
unſdan
cachen
chcions
deanu
AKbrc
luce i
ſgiin
Aulſire
gui
guulond
yecinc-
ſonewor
ſenesad
Ptiſon
tt we
htnigei
Penes;⸗
Voitin
teang
oocnno
Pobe 0
mnioſut
ſölogeitd
reg⸗
Gbͤſce
OtMoſſi

ölit g

ncitcpi
ſcna ſon
taca
ſulcdon
urtinar
ewnai
larpen
naiun
Phov
nͤg⸗

z bunten

hoains
hilcke
llier
Puce⸗
Naron
er
ülit
hſnne
Pbtide
lnme
cheni
Va
lpente
Nthbe
eet
aſigfe

tuſfn⸗
J u
nſne

nachi

rinicn

nc naſſi
noti
tanennck,
anlſſn.
Mücthſibe
Giinama
henci
vſchthenhe
rainiigg
Koncanisn
lucdie⸗
cgnitöeſen
Etnoutdlitt
nt Hemii
ins oghoſct
ſctſon artt
id anpſe
. ene
Uiitcote
idcr
Auicrinnd
ſattunit,

nmimnu

iusſütfun
emngang
mudnibent
ndndannn
idrhüͤchti
nſilanhen
e Nonönſi
äreingf 1
petnd*

ziin ilnh

bnit iin
Ntmi iint
vſarnnti
nack ant
mtorctſicß
jeantiot⸗
Erunfi
tönffimi
ſenuin n
e
Gtifin
Zimun
Gnnlin
cunatin
Girniin
. nenei.

30 ſolucre.

ʒ31 em̃ hõ fidelis ſe hꝛe fidẽ

33 lum enigma.

34 ſcuiſſe.

certa coduſione geometrie auderet ſubire moꝛtem.
Añ verus fidelis etiã ſi ſciret totã ſciað.mallet totã
illam ſciam perdere qᷓ; vnũ ſolum articulũ ignoꝛare
adeo adherẽes veritati credite. De certitudine ergo
adbeſionis verũ eſt fidẽ eſſe certioꝛem ſcia phᷣica. et
bec certiudo reſpicit eritatẽ ⁊ ctrinã ſm pietatẽ.
⁊ de hac certitudine cõcludũt rõnes ad pᷣmã ꝑtẽ in.
ducte. Si aũt loqᷓmur de certitudine ſpeculationis.
q̃ quidẽ reſpicit ipᷣm intellectũ ⁊ nudam veritatẽ.ſic
ↄccdi põt ꝙ maioꝛ eſt certitudo in aliqᷓ ſcia ꝙ in fide
ꝓ eo ꝙ aliqͥs pᷣt aliqͥd ꝑ ſciaʒ ita certitudinalr noſſe
ꝙ nullo mõ põt de eo dubitare.nec aliq̃ͥ mõ diſcrede

re.nec in coꝛde ſuo vllo mõ zdicere.ſicut pʒ i cogni/

tione dogmatũ ⁊ pᷣmoꝝ pᷣncipioꝝ.Et h̊ mõ ꝓcedũt
rõnes ad ꝑtẽ ſequentẽ.ſicut ꝑtractantiꝓʒ. Et ꝑ hoc
põ rñſio ad qõem ꝓpoſitã. Patet etiã rñſio ad obie/
cta. Pꝛocedũt ei ſᷣm diuerſas vias.Hã rõnes ad
pmã ꝑtẽ inducte ↄcludũt de certitudine adbeſionis
MRõnes vo ad oppoſitũ de certitudine ſpeculatõnis
Aerũtñ rõnes ad pᷣmã ꝑtẽ inducte vident᷑ ↄclude-
re de certitudine ſpeculatöis.qꝛ illa certitudine fit fi
des certioꝛ ſcia.qð falſũ eſt. Jõ tẽptandũ ẽ eas diſ/
Ad illud verbũ Aug.q̊ dẽ. Mihil eſt hoĩ
certius ſua fide.dici põt ꝙ nihil facit ad ꝓpoſitũ.qͥᷣa
nõ loquit᷑ de certitudine quã qͥs hʒ ꝑ fidẽ.ſᷣ quã qͥs
bʒ de fide quã bʒ in mẽte.⁊ illa eſt certitudo ſcie.ſcit
¶ Ad ũlud phᷣi ꝙ virtus ẽ
certioꝛ om̃i arte.dm qꝙ loqͥtur vᷣtute ⁊ arte ſᷣm ꝙ
cõꝑant᷑ ad idẽ. Multo em̃ meliꝰ ſcit aliqͥs inuenire

meciũ ⁊ obiectũ ꝑ bitũ vᷣtutis.qᷓ; ꝑ hitũ pure cogni/

tionis. Mon ẽ aũt gñalit᷑ intelligeudũ q; vᷣtus ſit cer

32 tioꝛ circa ꝓpꝛiũ obiectũ ꝙᷓ aliqᷓ icia circa ſuuz. Ad

illud qð obẽ ꝙ certius videt᷑ qd videt᷑ in lumine ve/
ritatis increate.q; qd videt᷑ in lumine veritatis crea
te.dm ꝙ illud verũ ẽ qñ lumẽ veritatis increate ir/
radiat plene ſicut erit in pria. Qñ aũt ſemiplene ir/
radiat nõ ẽ neceſſe ꝙ hẽat veritatẽ.ſicut pʒ.qꝛ certiꝰ
põt hõ videre ad lumẽ candele qᷓ; ad lumẽ ſolis.vbi
ſol nõ plene irradiat.ſic ⁊ in ꝓpoſito intelligendũ c.

Liicet em̃ fiat irradiatio mediate fide ab ipſa verita

te eterna.nõ tñ eſt irradiatio plena.qm̃ manet ſpecu
d illud q obr̃ ꝙ certioꝛ ẽ cogni/
tio cui nõ ꝑmiſcet᷑ erroꝛ.dm q verũ ẽ.ſicut fidei nõ
ꝓmiſcet᷑ erroꝛ.ita etiã nec ſcie inqntuʒ ſcia.ſᷣ hoc eſt
ſolũ ex defectu a pte cognoſcẽtis.Sic etiã ↄtingit in
ipſa fide a ꝑte credẽtis.ſicut pʒ in infideli.qui ꝓpter
diſcurſionẽ intellectꝰa cognitiõe fidei labit᷑ in bere/
ſim.dũ ſe crcdulitati vere intermiſcet credulitas fal/
ſa. Undc ex hoc nõ põt cocludi ꝙ fides ſit certioꝛ qᷓ;
ſcia. Illud tñ verũ eſt ꝙ doctrina fidei magis veraci

ter eſt tradita ꝙᷓ aliqᷓ ſca phica.qꝛ ſpnſſanct? ⁊ ipſe
xpᷣs qui docuerũt fidei veritatẽ ⁊ ſacre ſcpᷣture.i nul

lo falſum dixecrũt.nec in aliquo pñt repᷣbendi.qð de
nullo pho arbitroꝛ vere poſſe dici in traditõe alicu/
lus doctrine.imo inueniunt᷑ veris multa falſa pꝑmi/
¶ Ad illud qd obr̃ ꝙ qnto ſcia nobilioꝛ eſt
tanto certioꝛ.ddm ꝙ illud nõ bʒ veritatẽ. Na ſicut
dicit pᷣs. maioꝛ eſt certitudo metapbiſice ſciẽtie qᷓ
diuine. ⁊ tũ nobilioꝛ eſt diuina qᷓ; metaphiſica.hoc
autẽ eſt ꝓpt᷑ defectũ a pte intelligẽtis.Quia ſicut di/
cit phᷣs.ſicut ſe hbʒ oculus noctue ad lucẽ.ita intelle/
etus nr̃ ad manifeſtiſſima nature. Vñ illa qᷓ ſunt cer
tiſſuma in ſe. cognoſcit aliqñ dubie.⁊ tñ illa cognitio
minus certa magis eſt nobilis ⁊ ꝑfecta.qm̃ eſt de re

H ℳ.

nobilioꝛi. Melius eſt em̃ vel modicum quid de deo
ſcire.qᷓ celeſtiũ vel terreſtriũ noticiã hr̃e. Rationes
vero ad oppoſitã partẽ ↄcedende ſunt.cõcludũt em̃
de certitudine ſpeculationis ſicut ſatis clarum eſt et
ſcrutanti appere

¶ De deſcriptione fidei ab aplo aſſignata.qm ipſa int

ceteras ẽ magis autentica.diffinit aũt apls fidẽ ſic.
Heb.xj. Fides eſt ſbᷣa rerũ ſperandarũ.argumentũ
nõ apparentiũ.Oſtendit᷑ aũt iſta deſcriptio incõue/
nienter aſſignata ꝓpter qᷓdruplicẽ defectũ qui videt
eſſe in ea.vicʒ ꝓpter defectũ veritatis. ꝓpt᷑ defectũ cõ
uertibilitatis.pt᷑ defectũ euidentie.⁊ ꝓpter defectuʒ
ſufficiẽtie. autẽ ſit in ea defectus veritatis oñdit᷑
pᷣmo in hoc ꝙ dicit fidẽ eſſe ſam. Aut em̃ ibi accipbi
tur ſeᷣa ꝓpꝛie aut cõiter. Si accipit᷑ ibi ꝓpꝛie.cuʒ ſba
diuidat᷑ accidẽs.⁊ fides ſit accidẽs.falſum ẽ fideʒ
cſſe ſbᷣaʒ. Si aũt ſbᷣa ibi accipit᷑ cõit᷑ p eẽntia.et eẽn/
tia vniuſcuiuſq; ñ differt ab eo cuiꝰe eẽntia.fides ãt
differt a rebꝰſperandis.ipoſſibile eſt fideʒ eſſe ſbam
rerũ ſperandaꝝ. ¶ Itẽ videt᷑ falſa eẽ in hoc ꝙ dicit
fidẽ nõ tm̃ eſſe ſᷣam.S̊ etiã argumẽtũ.qm̃ nulla vir⸗
tus ẽ argumentũ nec ecõuerſo. Si g fides ẽ virtus.
nõ ergo põt eẽ argumentũ.Si tu dicas ꝙ argumen
tum ſumit᷑ ibi trãſſũptiue.Nidet᷑ ꝙ nec trãſſũptiue
nec ꝓpꝛie debeat dici fides argumentũ nõ apparen⸗
tium.Si em̃ ꝓpꝛietas argumenti eſt ꝙ arguit iam
mentẽ.⁊ cõuincit eã de eo ad qð eſt.faciens illud eẽ
clarum ⁊ apertũ.videt᷑ ꝙ ibi ſit implicatio duplicis
Zdictionis cũ dicit fidẽ eẽ argumentũ nõ apparẽtiũ
Que em̃ hñt argumentũ.hocipᷣo ꝙ hñt argumentũ
apparẽt eẽ vera. Que etiã hñt argumentũ.hocipſo
ꝙ bñt argumentũ cõuincuut᷑ eẽ vera.g̊ rõ argumẽ/⸗
ti repugnat tã rei nõ apparẽti qᷓ; ipſi habitui fidei.g
eſt implicatio oppoſitoꝝ in pᷣdicta deſcpᷣtione.vide-
tur g ꝙ pꝛedicta diffinitio redargui poſſit de defectũ
veritatis. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ poſſit reᷣhendi ob defectũ
cõuertibilitatis. Mã hec deſcriptio põt ↄuenire ipſi
ſpei. Spes em̃ eſt ſᷣa rerũ ſperãdarũ.⁊ etiã argumẽ
tum nõ apparentiũ.qꝛ ꝑ ſpem certificamur nos eſſe
hituros res q̃s nõ videmꝰ.g videt᷑ ꝙ ſi tota illa de/
ſcriptio cõuenit ſpei.q; nõ conuertat᷑ cum ipſa fide.
¶ Itẽ credere penã eternã eſſe futurã hoc pertinet᷑
ad ipᷣam fidẽ.ꝗ credulitas pene et᷑ne fides eſt.vᷣ cre⸗

dulitas pene eterne nõ eſt ſᷣa rerũ ſpcrandaꝝ. ſᷣ po .

tins timendarũ. videt᷑ ꝙ iſta deſcriptio gñalit᷑ non
cõueniat ipſi fidei.g nec oĩ nec ſoli.videt᷑ ꝗ̊ poſſe re-
p̃ᷣhendi ꝓpter defectũ ↄuertibilitatis. ¶ Itẽ videtur
poſſe rephendi ob defectũ euidẽtie.qꝛ nõ debet pus
diffiniri pꝑ poſterius.nec ignotũ ꝑ ignotiꝰ.ð ſed fides
pꝛioꝛ cſt qᷓ ſpes. fides etiã que ẽ in coꝛde notioꝛ eſt
qꝙᷓ ea q̃ non apparet. male diffinit᷑ fides p res ſpe/
randas ⁊ res nõ apparẽtes. ¶ Itẽ ad euidẽtiã dif
finitionis ſpectat ꝙ pᷣoꝛa pᷣmittant᷑ poſterioꝛibꝰ.Si
§ cognitio pᷣcedit affectionẽ.⁊ fides inqtũ argumen
tum reſpicit cognitionc.inq;tũ vero ſbᷣa rerum ſpe/
randarũ reſpicit affectõeʒ. videt᷑ ꝙ pᷣdicta diffinitio
aſſignata ſit ſicut ꝑ poſterius ⁊ confuſe.⁊ ita redar/
gui poſſe videt᷑ ꝓpter defectũ euidentie. ¶ tẽ repꝛe
henſibilis videtur ꝓpter defectũ ſufficientie. Quia fi
des non tmm̃modo eſt de futuris.verũ etiã de pꝛeſen/
tibus ⁊ pᷣteritis.vt dicit Aug. Si ſperanda nõ ſo/
lũmodo ſunt futura.videt᷑ ꝙ inſufficienter diffiniat᷑
ch diffinit ſolumodo ꝑ res ſperandas. ¶ Itẽ fides

5

nõ tm̃mõ eſt fundamentũ ſpei.imo etiã charitatis ⁊
totius edificij ſpũalis. ita ẽ ſba vel fundamẽtũ cha
ritatis ⁊ rerũ diligendarũ.ſicut ſpei ⁊ ſperandaꝝ.vi
detur g inſufficient᷑ dixiſſe cũ dixit eã eẽ fundamẽtũ
rerũ ſperandaꝝ.Cũ em̃ nobilioꝛ ſit charitas q; ſpes.

magis deberet diffiniri fides ꝑ res diligẽdas q; p res

ſperandas. Et iõ ꝗꝓpt᷑ qtuoꝛ dictos defectus pᷣdicta
deſcriptio videt᷑ eẽ penitꝰabijcienda ⁊ repudianda.

35 (Be'. ad pdictoꝝ intelligentiã ẽ notandũ.qꝙ tũc dif

57

finitio ſiue notificatio eſt recte aſſignata.qñ nihil cõ

tinet ſuꝑfluũ.nihil etiã diminutũ.Et hoc ẽ qñ ꝑ ipaʒ

notificationẽ ipſiꝰ diffiniti eſſentia plene indicat᷑.⁊
apte manifeſtat᷑.⁊ ab oibus alijs ſepat᷑.hoc autẽ eſt
regire in ꝓpoſito ſi qͥs attendat. Nam ipſa fides ſᷣm
eſſentiã ſuã aliqͥd reſpicit ex ꝑte intellectus.⁊ aliqͥd
ex ꝑte affectus.Hʒ em̃ affectũ ſtabilire.⁊ intellectuʒ
illuinare. Et inqtũ affectũ ſtabilitat dẽ ſᷣa ſiue fun/
damentũ.inq;tũ aũt intellectũ illuminat dᷣ argumẽ
tum. At g plene fidei eẽntia explicaret᷑.opoꝛtuit eã
diffiniri ſiue notificari vt diceret᷑ ſᷣa ſimul ⁊ argu/
mentũ.debet em̃ diffinitio totã eſſentiã diffiniti i ſe
claudere.dʒ etiã nibilominꝰ apte notificare. Om̃ ;
habitus virtutis dupꝑir notificari bõ.vicʒ ꝑ finẽ vlti
mũ.⁊ ꝑ ſuum obiectũ.Finis aũt ipᷣius fidei ↄſiſtit in
eterna btitudine quã ſperamꝰ.⁊ ita in rebus ſperan
dis. obiectũ aũt cõſiſtit in veritate nõ viſa.⁊ ita in re
bus nõ apparentibꝰ.iõ opoꝛtunũ fuit fidẽ diffiniri ꝑ
res ſi Peraass ⁊ nõ apparẽtes.vt ſic notificatio fidei
nõ ſolũ eſſentiã explicaret plene ꝑ intellectum ⁊ affe
ctum.ſʒ etiꝗᷓ manifeſtaret apte ꝑ finẽ ⁊ obiectũ.De/⸗
bet etiã diffinitio diffinitũ ab oibus alijs ſeꝑare.Et
qm̃ fides foꝛmata diſtingui hʒ a fide infoꝛmi.diſtin/
i etiã hʒ ab habitu cuiuſlibet alterius virtutis.A
fide inqᷓ infoꝛmi diſtinguit᷑ inqtũ ſuſtentat totã fa-
bꝛicã ſpũalẽ.ab alijs ant virtutibꝰinqtũ veritati nõ
viſe facit adberere. Jõ qtũ ad hec duo dicit᷑ ſbᷣa rexꝝ
ſꝑerandarũ.vt diſtinguat᷑ a fide infoꝛmi.Et argumẽ
tũ nõ apparẽtiũ.vt diſtinguat᷑ ab hitibus aliaꝝ vir/
tutũ.Et ſic pʒ ꝙ pᷣdicta notificatio nihil cõtinet ſuꝑ/
fluũ.nihil diminutũ.nec ẽ in ea clauſula. nec dictio.

imo nec etiã ſyllaba ocioſa. Fatendũ eſt g ipam eſſe

cõuenient᷑ ⁊ m artẽ aſſignatã. ita ꝙ in ſe hʒ vitatẽ.
cõuertibilitatẽ.euidentia.⁊ ſufficientiã.adeo ꝑfecte
⁊ cõplete.vt nec ꝑitiſſimi phᷣoꝝ poſſent eã artificia⸗
lius ⁊ cõpletius aſſignare. ¶ Ad illud qð pꝛimo
obꝛ in Zꝛiũ ꝙ falſe dr fides eſſe ſba.dom ꝙ ſba dicit
duplr. ſc ꝓpꝛie ⁊ trãſſ. npriue. Dꝛopne qdẽ dẽ q̃tuoꝛ
modis.ſcʒ ſbᷣa mã.ſba foꝛma.ſba Soſſte a d eſt
eſſentia vniuſcuiuſq;.Lranſſũptiue dẽ ſbᷣa illud qð

bʒ aliqñ ꝗpꝛietatẽ ſbe dicte aliq̊ iſtoꝝ modoꝝ.Cum

aũt dẽ fides ẽ ſᷣa.hoc nõ dẽ ᷣm ꝙ boc nomẽ ſba ſu⸗
mitur in ꝓpꝛia ſignificatõe.ſᷣ ſᷣm ꝙ ſumit᷑ in ſignifi⸗
catione traſſũptiua. Di em̃ ſba.qꝛ eſt fundamẽtũ fa
bꝛice ſpũalis ad ſifitudinẽ matcrie qᷓ pᷣbet fulcimen/
cũ foꝛmis ⁊ accidẽtibus.Et ꝙ ita accipiat᷑ pʒ ꝑ noti
ficatõnẽ dam̃.qͥ loco eius qdð dicit apls.fides eſt ſba.

dicit ypoſtaſis. Ait em̃ ſic. YFides ẽ eoꝝ qᷓ ſperantur

hypoſtaſ. ⁊ redargutio eaꝝ rerũ qᷓ nõ vident᷑.¶ Ad

illud q obẽ ꝙ falſe etiã dẽ eẽ argumentũ. dom ſilit
ꝙ argumentũ dicit᷑ dupłr. vicʒ ꝓpꝛie ⁊ tranffũptiue.
Pꝛopꝛie quidẽ argumentũ accipit᷑ ̃m q̃druplicem
acceptionẽ. Ham vno mõ dẽ argumentũ rõcinatio
hm ꝙ diuidit᷑ in qtuoꝛ ſpẽs.vicʒ in ſylogiſmũ.indu⸗
ctionẽ.entbimema.⁊ exemplũ.Alio mò dẽ argumẽ/

III

—

tum plixe ſnie bꝛeuis collectio. Tercio mõ dẽ argu⸗

mentũ ipᷣm mediũ in qͥ conſiſtit tota vis argumenta

tionis. Quarto mõ dẽ argumentũ ipſa maxia ꝓpoſi
tio in qᷓ cõſiſtit firmitas totiꝰillationis. In oibꝰ autẽ
his acceptionibꝰargumentũ dẽ.quia mentẽ argnit ꝛ

,

illuminat ad aliqͥd intuendũ ⁊ ei firmit᷑ adberendũ.

Et ſᷣm hanc ꝗpꝛietatẽ põt tranſſumptiuè dici argu⸗
menti quicqͥd illud ſit qd mentẽ arguit ⁊ illuminat
ad videndũ aliqͥd occultũ.Et hoc mõ fides dẽ argu⸗
mentũ rerũ nõ apparentiũ.qm̃ ita facit intellectum
eis aſſentire.ſicut argumentũ verũ facit aſſentire cõ
cluſioni ꝓbate.Et ꝑ ̊ pʒ rñſio ad illa q̃ rearguebãt
pᷣdictã diffinitionẽ ob defectũ veritatis.
qð obẽ ꝙ in pᷣaſſignata diffinitõe eſt defectus cõuer
tibilitatis.dᷣm ꝙ pᷣdicta notificatio nõ ↄuenit ſpei.
mn et ſi ipſa ſpes aliqͥ mõ poſſit dici ſba rerũ ſperan
arũ.nõ tñ pot dici fundamentũ ſicut fides.qꝛ non
eſt pᷣma virtutũ. Licet aũt hoc aliqͥ mõ poſſit ei attri
bui. tñ ſequens ꝑs diffinitõis q̃ eſt argumentũ non
apparentiñũ cõuenit ſoli fidei.qᷓ intellectũ facit aſſen
tire ipſi veritati.hoc aũt nec ſpei cõpetit nec charita
ci. licet eis cõpetat quodd genꝰcertitudinis experi/
mentalis.maxic ipſi ſpei. ¶ Ad illud qð obr cre/
dulitas ſupplicioꝝ no eſt ſa rerũ ſperandaꝝ.dom
veꝝ eſt ꝙ nõ eſt ſbᷣa rerum ſperandaꝝ tanqᷓ; ſub/
iecti ſ̊ taniꝙ; finis.ſicut pᷣdictũ eſt. O?zuis aũt creduli
tas ſupplicioꝝ ſit rerũ timendarũ ꝑ modũ obiecti.
eſt tñ rerũ ſperandaꝝ ꝑ modũ finis. Jõ em̃ quis cre

Ad illud ʒ38

39

dit eterna ſupplicia vt aſſeqᷓt bona ſperanda. ¶ Ad 40

illud qð obẽ ꝙ eſt ibi defectus euidẽ:ie.qꝛ fides diffi.
nitur ꝑ poſterioꝛa ⁊ ignota.dum ꝙ falſũ eſt. Diffini
tur em̃ ꝑ finẽ ⁊ obiectũ ſicut pᷣus viſum ẽ. Licet autẽ
finis ipius fidei q cõſiſtit in rebus ſperandis ſit po/
ſterioꝛ ipᷣa fide q́;tũ ad aſſecutionẽ ẽ tñ pᷣoꝛ qntũ ad
intentionẽ. Licet etiã obiectũ ipiꝰfidei qd cõſiſtit in
ritate nõ apparẽte ſit hoi infideli incognitũ. nihi⸗
lomin? cognitũ eſt hoi fidẽ babẽti. Muis etiã ſit in⸗
cognitũ q̃le ſit.notũ tñ eſt iᷣm nõ apparere.⁊ ſic pa
tens eſt ꝙ pᷣdicta notificatio nõ eſt ꝑ poſterius ⁊ in-

cognitũ.imo ꝑ pꝛius ⁊ notius. ¶ Ad illud qð obr ꝙ ꝗt

in ea eſt pᷣpoſteratio.qꝛ pᷣus deberet dici argumentũ
q́ᷓ; fundamentũ.ob boc ꝙ intellectꝰ pᷣcedit affectum.

ddin ꝙꝙ et ſi gaetus intellectꝰ pᷣcedat actũ affectus.ni

hil tñ impedit ꝙ intellectus aliqñ ſequat᷑ affectum.
vtpote qñ inclinat᷑ ad aſſentiendũ alicui rei ſᷣm im/
periũ voluntatis.Et hoc mõ dictũ eſt ſupius ſe hr̃e
in actu fidei.qᷓ̃ ideo bʒ rõem virtutis.qꝛ aſtenſus il/
le eſt a pᷣncipio volũtatis.⁊ iõ aplus rectiſſime oꝛdi/
nauit qñ illuq fidei qʒ; reſpicit affectiuã pᷣmiſit ei qʒ

reſpicit cognitiuã. ¶ Ad illud qd obr̃ de defectu ſuf ꝗ2

ficientie.qꝛ deberet diffiniri ꝑ diligenda ſicut ꝑ ſpe/
randa.ita per pᷣterita ſicut per futura.iam patet.eꝰ.
Quia q;uis fides ſit de pᷣteritis ⁊ futuris.ſiue etiam

de ſperandis ⁊ amandis.de ſolis ſperandis eſt tanq;

ðe fine ad quẽ tendit.⁊ ꝑ hoc ꝙ diffinit᷑ hic fides per
cõparationẽ ad finem ⁊ cõplementũ totius edificij
ſpnñᷣalis.dat᷑ ꝑ ↄſequens intelligi eiuſdẽ edificij tota
fabꝛica.⁊ ꝑ hoc patẽt illa duo obiecta. Patet etiam
quare magis dr fundamentũ eẽ rerũ ſperandaꝝ qᷓ;
credendarũ vel timendaꝝ. Per hoc em̃ ꝙ dr̃ ſeras
darũ.magis dat᷑ intelligi finis ieneis⸗ eſt ipſa bea
titudo expectata.qᷓ , hoc qð dr credendũ.vel aman
dum.vel timendũ. Nam iſti actus nõ tmmõ ſunt in
finẽ.ſed eti in ea q̃ ſunt ad finem.

on
as
9
rrauoſn
Anotri

Crſtsr
Gocen
Pelbpguin
ſicarye
Meroi⸗
ſictus
nyniſfiſes
Peing
ſuacction
fcdiſtl
gintarnea
ſnettantial
torbus f
karsnel.
Diſalers
Nenloilins
ſceierni
ſtatariſe
octore
Pdecrop
flänirns
Hiqſintti
kſeſtn
Uunlirlena
ſrotzin
ſsonsſebi
ſgontai⸗
nioqnian
Fſfentncin
ügnce
Pbusno
toneyituts
Rusfruct
ututs.
lbodl
ſakepiut,
Nngepitn
ſclhnlige
bahrke⸗
gcac
Piinaot
gipn
tninh
et

wödier,
W
n o
o
neggte
kachenni⸗
e da ⸗
tellumin
iiding⸗
tiucloentn
tnſaniro
keutchit
Keense
ortſr.
kariſen
Kftsanm
nöhoſtanm
onenin
leaiftiſe
Cut nerart
twainis

Gcscige .

erandns
Ncantncib
Eustitcrcll
Onnpci chict
eicor
frndr (1
Eigſtodfi
ſück dän
ſmi Veam
Nrmdoſt⸗
iſgniin
ſcbcöaſfn
S
Cscüſtt⸗
yrrti
Pkonsen⸗

luctite

midnnenn
Paleffmng
Ati famuah
uifinn⸗
luinifnin⸗
ſhisſehe
Pctil,
ſimeoni,
nitii
Nrſcguſt4
ſanzi,
lunptn K⸗
Ntisſuecim

ISOnſequenter queritur de fide infoꝛtmi. circ⸗

Ere. Scdo querit᷑ de eius oꝛigine.LTercio q̃ri
tur de eius ſubiecto.Quarto q̃rit᷑ de eius duratõne
QNuinto ⁊ vltimo querit᷑ de eius infoꝛmatione.

ueſtio. j.

¶ Atrũ fides infoꝛmis ſit in genere virtutis an nõ: Et

ꝙ in genẽ virtutis videt᷑ pᷣmo ꝑ illud qð dicit Aug.

in libꝛo qui intitulat᷑ ab aliqᷣbus de vera innocẽtia.

Cũ cetere vᷣtutes poſſint bonis ⁊ malis eẽ cões.ſola
dilectio ẽ ꝓpꝛia ⁊ ſpãlis virtus pioꝝ atq; ſanctoꝝ.
hRides virtus ẽ cõis bonis ⁊ malis.ſᷣ in malis nõ reꝑi

tur niſi fides infoꝛmis. fides infoꝛmis eſt virtus.
tẽ ̃ᷣm ꝙ vult phs circa difficilia ⁊ ardua neceſ⸗
ſaria eſt ipſi menti rõnali ars ⁊ virtus. cuʒ articuli
fidei difficiles ſint ad credendũ.ad hoc ꝙ facile ccc

dqantur neceſſario ẽ ars vel virtus.ſᷣ fides infoꝛmis
facit articulos facile credi ſicut pt in multis pecca/
toꝛibus.& fides infoꝛmis vel eſt ars vel vtus.ſed nõ
eſt ars nec ſcia. videt᷑ ꝙ ſit virtus. ¶ Jeẽ maioꝛis
difficultatis eſt credere articulos fidei q;ᷓ cõtineri ab
actu libidinis.qm̃ illud põt rõ nõ eleuata.boc auteʒ
ſcʒ credere nõ põt niſi ſuꝑ ſe eleuet᷑.ſed cõtinere cha

ritate circũſcripta eſt actus virtutis.& ⁊ credere.ſed
illud credere eſt virtutis fidei infoꝛmis. ⁊c. ¶ Itẽ

„ „ .

qð directe opponit᷑ vicio ⁊ pctõ virtus ẽ.ſed habitꝰ

fidei infoꝛmis directe opponit᷑ ipſi hereſi ⁊ infideli/
tati qᷓ ſunt vicia ⁊ pctã.nec põt cũ eis ſtare. neceſſe
tẽ humilitas qᷓ quiſ

eſt fidẽ infoꝛmẽ eſſe virtutẽ.
humiliat ſe vel affectũ ſuũ ſub mandatis diuine ma
ſeſtatis bʒ rõnem virtutis. pari rõne ⁊ illa humili/
tas q̃ quis ſe humiliat ſub regulis diuine vᷣtut etiã

p̃ter charitatẽ bʒ rõem virtutis.ſed fides infoꝛmis ẽ

bmõi ꝑ quẽ captiuat᷑ intellectus ad obſequium xpᷣi

ad aſſentiendũ ei in 6 us articulis.g fides ifoꝛmnis
Sed õ. Jaco.ij. Fides ſine

eſt in genere virtutis.
opibus moꝛtua ẽ.ſed nibil qð eſt moꝛtuũ bʒ in ſe ra
tionẽ virtutis. Si g̊ fides ſine grã ⁊ charitate caret
opibus fructuoſis.⁊ ſic moꝛtua eſt iã. nõ bʒ rõem

virtutis.¶ Itẽ dicit Aug.⁊ habitũ eſt ſupꝛa in ſcdo

libꝛo diſ. xxvij. Nirtus ẽ bona q̃litas mentis.qua re
cte viuit᷑.qua nemo male vtit᷑.ſed fide infoꝛmi non

recte viuit᷑.⁊ multi male vtunt᷑. fides infoꝛmis bõ
genere virtutis nõ cõtinet᷑. ¶ Itẽ ois virtus aut eſt

cardinalis. aut theologica. Si & fides infoꝛmis ẽ vir
eus.aut eſt cardinalis aut theologica (Sed non eſt
theologica.cũ tendat in deũ. Non ẽ cardinalis.cum
nõ ſit circa bonũ creatũ.& nõ eſt in genere virtutis.

tẽ qñ vnus hereticus credit decẽ articulos fidei

9 ₰

⁊ alios diſcredit.quis illi articuli ſint ſupꝛa rõeʒ.tñ
fides qua credit illos nõ dẽ virtus eſſe.S ſi eadẽ fide
Jeà cunf x. areiculi pñt ⁊ oẽs credi.videt᷑ ꝙ fi/
es infoꝛmis in malis xpᷣianis nullo mõ teneat rõeʒ

virtutis. ¶ Itẽ cũ diſcipulus credit ⁊ aſſentit mgro

in bis qᷓ ſibi nõ vident᷑ ⁊ ſunt ſupꝛa ſuũ intellectum.
cuis aſſentiat in his q̃ ſunt ſupꝛa ſe.nõ tñ illa credua
litas dẽ eſſe virtus. pari röne videt᷑ ꝙ bõ nõ indi/

geat aliqua virtute ad hoc q; ipſe pᷣme vcritati aſſen

tiat.̊ fides infoꝛmis nibil aliud facit niſi ꝙ facit aſ-
ſentire pᷣme veritati ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oia.g videt᷑ ꝙ fiü
43 des infoꝛmis nõ ſit virtus.

pliciter cõſucuit accipi cũ dicimꝰaliquẽ babituz eſſe
virtutẽ. ꝓpꝛie vicʒ ⁊ cõiter. Pꝛopꝛie nãq; dꝛ fides re
ets ro ꝑducens in finẽ.⁊ hoc mo virtus ẽ pᷣncipium

8 quã qᷓrunt᷑ quinq;. Pꝛimo q̃rit᷑ de eius gene

dom ꝙ virtus du

oꝑis meritoꝛij.⁊ dr̃ ſolũmõ te habitu grã infoꝛtna
to ſine quo non ↄtingit puenire ad habitũ glie.Alio
mo dr virtus cõiter hitus rectificans potentiã aliqᷓ
rectitudine iuſticie.⁊ vigoꝛans eã circa opus diffici⸗-
le. ꝙᷓuis nõ ꝑducat eã in finẽ. Et boc mõ accipiendo
virtutẽ. bitus politici infoꝛmes dicunt᷑ eẽ virtutes.
hboc etiã mõ fides infoꝛmis q̃ quidẽ eſt ĩ malis xpia/
nis bʒ eſſe in genere virtutis. Per illũ em̃̃ habitũ q̊⸗
dãmõ rectificat᷑ intellectꝰpois dũ captiuat᷑ in oble-
quiũ xpᷣi ad aſſentiendũ pᷣme veritati ꝓpter ſe ⁊ ſuꝰ
oia. Nigoꝛat᷑ etiã vt credat vere non apparentia.vt
vitet erronea ⁊ fantaſtica.ſicut apparet in multis
xpᷣianis carentibꝰcharitate.qͥ libent᷑ ⁊ humiliter au-
diunt verba ſpectantia ad doctrinã fidei.⁊ ↄſtanter
et virilit᷑ abhoꝛrent hereticã pꝛauitatẽ. Et ſic conce/
di põt ꝙ fides infoꝛmis ſit in genere virtutis.bm
nomẽ virtutis accipit᷑ large ⁊ extendit᷑ ad habitum
rectificantẽ ⁊ vigoꝛantẽ potentiã in his actibꝰcirca
quos cõſiſtit via iuſticie.Et qꝛ hoc mõ ꝓcedunt ra/
tiones ad ꝑtẽ pꝛimã.iõ ↄcedende ſunt. ¶ Ad illud 44
qd obr̃ ꝙ ſides ſiue oꝑibus moꝛtua ẽ.dᷣm ꝙ nõ d
moꝛtua qꝛ careat oi vtilitate ⁊ efficacia.ſed qꝛ caret
vita gratuita qꝗᷓ eſt vita ꝑfecta.⁊ iõ ex hoc nõ põt con
cludi ꝙ nõ ſit ſimplir virtus.ſed ꝙ nõ ſit virtus pꝛie
dicta. 1Ad illug q obr̃ ꝙ virtus ẽ qualitas bona 4S
mẽtis ⁊c. dðᷣm ꝙ aug.ibi diffinit virtutẽ pꝛie dictã

ſcqʒ virtutẽ gratuitã. Et boc mõ ↄcedendũ eſt fidem

infoꝛmẽ nõ contineri ſub virtutis genere.Ex hoc tm
nõ ſequit᷑ nullo mõ eã cõtineri ſub virtutis genẽ pᷣm
ꝙ virtus large accipit᷑.imo eſt ibi locus ſoppiſticus
ↄſequẽtis. illud qd obr̃ ꝙ ois virtus aut ẽ car ꝗõ

inalis aut theologica. dm ꝙ illa diuiſio ẽ virtutis

foꝛmate.ſᷣm ꝙ ꝓpꝛie accipit᷑ virtꝰ cardinalis ⁊ theo
logica.⁊ ſic fides infoꝛmis nõ ↄtinet᷑ ſub genere vir⸗
tutis. Poſſet tñ dici ꝙ fides infoꝛmis ſicut hʒ rõem
virtutis incõplete.ſic hʒ rõnem virtutis theologice.
qꝛ quodãmõ in deũ dirigit licet ſemiplene. ¶id il-a
lud qð obr̃ de herctico ꝙ credit.x.articulos.ddm q;
et ſi hereticus habeat aliquã illuminationẽ reſpectu
illoꝝ articuloꝝ veroꝝ q̊s credit.⁊ aliquã habilitatẽ
ad illos credendos.illa tñ habilitas ⁊ credulitas nõ
debet dici virtus.qꝛ nec potentiã rectificat nec vigo
rat. Hon rectificat potentiã.qꝛ nõ captiuat᷑ intelle-
ctus eius plene in obſequiũ veritatis ſumme. NHon
vigoꝛat.quia ꝑ illã nõ reſpuit falſitatẽ oppoſitã ve
ritati. Et hec duo requirebant᷑ ad h̊ ꝙ bitus ſoꝛtire-⸗
tur nomẽ et rõem virtutis. Mon ſic aũt ẽ de fide in/
foꝛmi q̃ eſt in malis xpᷣianis.qꝛ ipſi aſſentiũt ⁊ adve
rent pᷣme veritati ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oĩa.ita ꝙ in illo ba⸗/
bitu ẽ rectificatio ⁊ vigoꝛ.⁊ ex boc q̃daʒ ꝑfectio.ñ
ſola illa fides infoꝛmis ẽ in genere vᷣtutis qᷓ cedũt᷑
oẽs articuli vel explicite æl iplicite.qᷓ etiã reſpnunt
oẽs erroꝛes.hec em̃ ſola ẽ ꝗᷓ hʒ in ſe q̃ndã pꝑfectionẽ
rectitudis ⁊ vigoꝛis. Q¶ Ad illud qð obr de diſciplo 48
aſſentiẽte mgro ꝙ nõ indiget hitu vᷣtutis.dᷣm f̃
eſt ſile. qꝛ credulitas illa qᷓ diſcipls aſſentit mgrõ ita
pᷣt eẽ via ĩ falſitatẽ ſiẽ in veritatẽ.ꝓ eo ꝙᷣ męgr̃ eiꝰpõt
vera ⁊ falſa aſſerere.nõ ſic añt ẽ de credulitate q̃ qͥs
aſfentit ᷣme veritati. qᷓ nullo mõ põt eẽ via niſi ĩi ve
ritatẽ ⁊ rectitudinẽ.⁊ ꝓpter h̊ qꝛ de ſe nõ ẽ rectificati
ua mẽtis.⁊ credulitas qᷓ xpᷣianꝰaſſentit deo ẽ via ſa
lutis.ita ꝙ nullo mõ de ſe oꝛdinat᷑ ad oppoſitũ.ito
magis ſoꝛtit᷑ rõcʒ vᷣtutis q;ᷓ illa credulitas q diſcipis
aſrentit mgrõ.qᷓ quidẽ põt eẽ erroꝛis occaſio.

=

„ B—
— 8 ℳ *△

¶ Se ſide infoꝛmi q̃tũ ad oꝛiginẽ. Et querit᷑. vtrum fi

ſlſus.ergo eſt habitus infuſus.

des infoꝛmis ſit infuſa an acquiſita. Et ꝙ infuſa vi/
detur.j.Coꝝ.xij.Alij dat᷑ fides in eodem ſpũ ⁊c.Et
conſtat ꝙ apls loquit᷑ de donis grẽ gratis date.ergo
loquit᷑ de fide circũſcripta charitate.⁊ hec ẽ fides in⸗
foꝛmis. fides infoꝛmis eſt a ſpũſancto. ¶ Item. j.
Coꝝ.xiij. Si habuero fidem ita vt montes tranſfe/
ram.ibi glo.que fides dei vonũ dici põt.quia in ma/
lis queda dona dei ſunt. Si ergo illa eſt fides infoꝛ⸗
mis.g fides infoꝛmis ẽa dono dei. ¶ Itẽ Rom̃.viij.
Mon accepiſtis ſpiritũ ſerui.in ti.glo.eſt timoꝛ ſerui
lis ⁊ filialis.⁊ vterq; eſt a ſpnſancto. Si ergo timoꝛ

ſeruilis eſt donũ Puſ⸗ ancti.⁊ timoꝛ ſeruilis oꝛitur ex

fide infoꝛmi.& fides infoꝛmis eſt dnum ſpũſſancti.
¶ Itẽ m nullũ babitũ nalem vel acquiſitũ eleuat
intellectus ſupꝛa ſe vt aſſentiat pᷣme veritati ꝓpter
ſe ⁊ ſuꝑ oĩa.ergo babitus fidei infoꝛmis nõ eſt caſt
tus vel innatus.⁊ eſt acqͥſitus vęl innatus.vel infu/
tẽ q p̃t in ea que
ſunt contra nãm.nec eſt a nã nec eſt ab acquiſitõne.
ſed habitus fidei infoꝛmis põt in mirabilia faciẽda
ſicut patet ꝑ euan gelia ꝙ mali faciunt mirabilia.et

expꝛeſſe dꝛ Math.vij.et.j.Coꝝ.xiij.ergo fides infoꝛ
mis nec eſt innata nec acqͥſita.ſequit᷑ ergo ꝙ ſit infu

ſa. ¶ Sed õ. Roma. x.fides eſt ex auditu.ſed q̃ noui
mus audiendo ab alijs nouimus ꝑ acquiſitionem.
ergo ſi figẽ habemus ꝑ auditũ.fidẽ habemus ꝑ acqͥ
ſitionẽ. ¶ Item Aug.qð credimus debemus auẽcti.
qð intelligimus rõni.ſed doctrina q̃ auẽti aliene in/

nititur ab alio acquirit᷑.ſi ergo cognitio fidei innitit

aucti.videt᷑ ꝙ ꝑ acquiſitionẽ habcat in nobis oꝛiri.
Itẽ alias virtutes infoꝛmes poſſumꝰhabere per
acquiſitionẽ ſicut continentiã ⁊ iuſticiã. pari rone
videt᷑ ꝙ ⁊ fidẽ infoꝛmẽ ꝑ acqniſitionẽ ſimilit᷑ poſſi/
mus babere. ¶ Iteʒ aliquis tranſiens de fidelitate

ꝗa43 hereſim credit aliquos articulos fidei.⁊ boc qui⸗

dem ſine aliqua infuſione habitus.cum deus nõ in/
fundat hereſim.ſed ꝑ ſolã acquiſitionẽ doctrine.ſed
qua rõne põt cognoſcere vnũ articulũ.eadẽ rõne po
teſt cognoſcere alterũ. ſi ꝑ acquiſitionẽ põt cogno
ſcere aliquos.eadeʒ rõne videt᷑ ꝙ poſſit cognoſcere
oẽs.ergo videt᷑ ꝙ fides infoꝛmis de omnibꝰ articu/
lis ꝑ acquiſitionẽ poſſit haberi.¶ Itẽ ſi fides infoꝛ-
mis eſt habitus infuſus.cũ habitus infuſi ita infun
dantur ꝑuulis ſiout adultis.ita crit habitꝰ fidei in/
foꝛmis in ꝑuulo baptizato ſicut eſt in xpᷣiano iã Pp-
uecto.ſed in xpᷣiano iam ꝓuecto ſi peccet moꝛtaliter
nihilominus tñ remanet in eo fides infoꝛmis.eſto
ꝙ nihil vltra addiſcat. pari rõne ꝑuulus ſi peccet.
cũ ad adultã etatẽ puenerit.fidẽ ifoꝛmẽ hẽbit.etiã ſi
nihil ab alijs doceat᷑.⁊ boc eſt manifeſte falſuʒ.quia
ſi talis poneret᷑ inter ſaracenos anteqᷓ;ᷓ aliquid didi

ſſet.nihil plus baberet de fide qᷓ ſi nunqᷓ; baptiza/

49

50

tus fuiſtet. ¶ Re.ad pᷣdictoꝝ intelligentia eſt notan
dum ꝙ cũ credere ſicut dicit Augꝰ.ſit cogitare cum
aſſenſione.ad boc ꝙ babitꝰ fidei plene ⁊ integre ba
beatur.neceſſe eſt ꝙ intellectus inſtruat᷑ de creduli/
tatibus vt poſſit illa cogitare.⁊ inclinet᷑ vt poſſit il/
lis aſſentire.⁊ pꝛimũ quidẽ eſt male in fide.ſcdᷣm vᷣo
eſt foꝛmale.⁊ vtrũq; repit᷑ tã in fide infoꝛmi qᷓ in fi-
de foꝛmata. Mõ em d infoꝛmis.qꝛ careat oĩ foꝛma.
ſed qꝛ careat foꝛma grẽ gratũ faciẽtis. Cũ ergo q̃rit
vtrũ fides ſit habitꝰacq̃ſitus vel infuſus.Rñdendũ

eſt ſi lojmur de fide ỹt ad illud qdᷣ eſt male in ei.

vicʒ.qtũ ad cognitionẽ illã qᷓ cognoſcimꝰq ſint arti
culi fidei.⁊ ſcimꝰq̃d eſt qdð ꝑ nomẽ di.ſic cõcedendũ
eſt ꝙ fides eſt ꝑ auditũ ⁊ ꝑ acqͥſitionẽ ſᷣm legẽ coem

Memo em̃ ſcit qui ⁊ q̃t ſint articuli fidei niſi didice-

rit legendo vel audiẽdo.niſi foꝛte hoc habeat ꝑ pᷣui
legiũ ſpãle.Si aũt loqᷓmur de fide qᷓ;tũ ad foꝛmale.
vicʒ qtũ ad illud qð facit aſſentire.ſic dm ẽ ꝙ q̃dã
fides infoꝛmis eſt ꝑ acqͥſitionẽ.q̃dã ꝑ ifuſionẽ. Mã
quidã aſſentiũt veritati audite moti bumana pſua⸗
ſione.vtpote ꝓpter amoꝛẽ ⁊ reuerentiã dicentis.vel
Apt᷑ mirabilia.vel ꝓpter rõnes ⁊ argumẽta.⁊ talis fi
des eſt ſimpłr acqͥſita.nec dicẽda eſt bꝛe ronẽ virtu⸗
tis.qꝛ niulliꝰ ẽ vigoꝛis nec roboꝛis ſublata de medio
ipſa humana rone.Quidã aũt aſſentiũt veritati fi⸗
ei ꝓpter diuinã illuſtrationẽ. ſicut illiiqui innitunt᷑
pᷣme veritati ſuꝑ oia ⁊ ꝓpter ie. ſicut multi xpiani q̃
cparitatẽ nõ hñt.⁊ in talibꝰfides eſt ꝑ infuſionẽ.vo/
luntarie em̃ aſſentiũt cõcomitante diuina illumina⸗
tione.illuminatõe inquã q̃ rõem eleuat in his q̃ ſũt
ſupꝛa ipᷣam. Añ ſicut iluminationẽ aq futura pꝛe⸗
cognoſcenda dicimꝰeſſe infuſa ꝓpter h̊ ꝙ in ipᷣa ele
uatur aia ſupꝛa ea qꝗ̃ᷓ ſunt ei nalia.ſic intelligedũ eſt
etiã in ꝑte iſta. Concedendũ eſt g fideʒ infoꝛmẽ m
ꝙ virtus eſt eẽ wonũ diuinitꝰcollatũ.⁊ habitũ infu⸗
ſum. Añ cõcedende ſunt etiã rõnes ꝗᷓ hoc oñdunt.
