debois vetccti ¶ Alſumpſit em defectepene. nõ culpe. Hec tũ oẽs defectꝰpene. eos oes qͥs
pſera p̃s ibu hoi eũ aſſumẽ expediebat. ſue dignitati ñ derogabat. Sicut em ꝓpt hoĩeʒ

mana natura. bH 6 factꝰẽ.ita ꝓpt eũ hoĩs defectꝰſuſcepit .S uſcepit em̃ de nr̃o.vt de ſuo no
bdeiirs tribueret. ot nr̃jm tolleret defectũ. Suſcepit em̃ noſtrã vetuſtatẽ.vt ſuaʒ
a nobis infunderet nouitateʒ. Simplã ille accepit ve⸗ H
tuſtatẽ.i.pene.vt nrãʒ duplã ↄſumẽet.i.pene ⁊ culpe. a ¶ Simplã ille acce
N¶ Inquirit q̃ntũ ad generalitatẽ.vtrũ oẽs defectus pit ve.⁊c. Aidet᷑ hoc
noſtros xps habuerit.ů¶⸗ 1u ſilen aſumit ger
Hheb.iiiij. ¶ Tradit aũt auẽtas ꝙ dñs n in ſe ſuſcepit oĩa infirmi⸗ fuũ ſile imo augek ac
tatis nr̃e pᷣter pctm̃.qð niſi accipiat᷑ de illis tm̃ q̃ eum vetu ſtas nr̃a nõ cõſi
ſumèẽ ꝓ nobis opoꝛtuit nec dedecuit.falſũ eẽ ꝓbabit᷑. mit᷑ per vetuſtatẽ xp̃i
NMNõ em aſſũpſit ignoꝛãtiã aliquã.cũ ſit ignoꝛãtia qᷓda aſſumptã. Pꝛeterea
q̃ defectꝰẽ.nec pctm̃ ẽ..ignoꝛãtia inuincibil.Nã vin/⸗ aego umit aliud. il⸗
cibilis pctm̃ ẽ.ſi tñ de his ẽ q̃ nobis expedit ſcire.Sũt abatst aune ein.
em̃ q̃dã qͥꝝ ſcia nõ affert.vel ignoꝛãtia nõ impedit ſa- poti bebnie ee dupia
lutẽ.⁊ foꝛte taliũ rerũ ignoꝛãtia defectꝰ nõ ẽ.Conſtat reſpectu nf̃e q; nr̃a
aũt nobis eẽ ignoꝛãtiã atq; difficultatẽ volẽdi vel fa / dupla reſpectu ſue.
Aug. ciendi bonũ qᷓ ad miſeriã nram ꝑtinẽt. VUñ Aug.in li. Pꝛetea vetuſtas xpi
aug. iij. de li. arbi. Appꝛobare inqt falſa pꝛo veris vt erret nõ oſumpſit nra ni⸗

ül

ſiꝑ modũ meriti. ſed
meritũ dʒ cõfoꝛmari

peꝛemio. nec ſimpla

nec dupla debuit eſle
reſpectu nr̃e ̊ eq̃lis.
By.dom ꝙ tã pena qᷓ
culpa ad vterẽ boĩeʒ
ꝑtinet.qꝛ in pꝛimaria
ↄditione bõ fuit crea

tus abſq; culpa ⁊ pe/

na. m hec duo i no
bis ẽ duplex etuſtas
In xpo aũt fuit pena

ſine culpa. ⁊ iõ vetu/

ſtas ſimpla. Fuit emm̃

pena cñ grã.Et ꝗpte/
rea ꝑ penã xp̃ᷣi cũ gra
nos merebamur libe
rari a culpa et pena.
ita qꝙ vetuſtas pene
iũcta nouitati grẽ.cõ⸗/
ſumit duplicẽ vetuſta

tẽ.ſalua oppoſitione.

ſaluata nibilominus
debisa ꝓpoꝛtione. Jõ
vbũ Aug. in lr̃a verũ
eſt⁊ rõnabile.Ad ill
qdð obẽ ꝙ vetuſtas nõ
opponit᷑ vetuſtati.di
cendũ ꝙ ven ẽ rõe ſui.
opponit᷑ tñ rõne no/

uitatis grẽ ↄiũcte.Et

p boc ptz ſeq̃ns.qnia
rõne grẽ ↄiuncte illa
vetuſtas ſimplex ex/
cedit noſtrã duplicẽ.
Pꝛopt bhoc em̃ ꝙ xpᷣs
grãm babuit non ad

menſurã. pfecte nobᷣ

meruit liberationẽ 9
pena ⁊ culpa.

buos em̃ defectꝰ
babuit ⁊c. Contra.ſi
iſti defectus nõ ſunt
de vritate hũane nãe
nõ faciũt ad vere hu⸗
manitatis oſtenſionẽ
Oꝛ aũt nõ ſint de w/
ritate bũane nãe oſtẽ
dit Anbhel. tali rõne.
Huũana nã vno mõ ẽ
vera m ſtatũ coꝛru/
ptionis ⁊ incoꝛruptõ
nis.̊ iſti defectꝰnõ cõ

petũt ei ſᷣm ſtatũ in/

coꝛruptionis.g nõ ſt
de veritate hnane na
ture. Itẽ xpᷣs poſt re/
ſurrectionẽ verã hu/
manitatẽ oñdit.et tũ
ipſis aplis defectus ⁊

penalitates nõ oñdit.
non videt᷑ ꝙ bmõi

defectꝰ faeerẽt ad ve/

— —R T —

inuitus ⁊ reſiſtente atq; toꝛquẽte doloꝛe carnalis vin

culi nõ poſſe a libidinoſis oꝑibꝰtpare.nõ ẽ nã inſtitu⸗
ti hoĩs ſ̊ pena dãnati.Ex q̃ miſeria peccãtibꝰ iuſtiſſi/
me inflicta liberat dei grã.qꝛ ſpõte hõ libero arbitrio
cadere potuit.nõ etiã ſurgere.Ad quã miſeriã ꝑtinet

ignoꝛantia ⁊ difficultas quã patit᷑ oĩis hõ ab exoꝛdio

natiuitatis ſue. nec ab iſto malo quiſq; niſi grã dei li⸗
beratur. E& cce euident dicit h Aug. Ignoꝛãtiã q̃ qᷣſq;
inuitꝰfalſa ꝓ veris appꝛobat.⁊ difficultatem q̃ nõ põt
ſe tpare a malo.ad miſeriaʒ nrãm ꝑtinere.⁊ penã eſſe

hois.hec aũt xpᷣs nõ habuit.nõ g̊ accepit oẽs defectꝰ

nfe infirmitatis pᷣter pctm̃.Sʒ foꝛte aliqᷣs dicet illa eẽ
pctm̃. Cui obuiat illud qð Augꝰ.tradè videt᷑ hoc ſcʒ
deũ inculpabilit᷑ ante pctm̃ in exoꝛdio ↄditõis hoĩ po
tuiſſe indere vt eſſent ei nãlia. ita in libꝛo retractatio⸗
nũ inqens. Ignoꝛãtia ⁊ difficultas.etiã ſi eſſent hoĩs
pᷣmoꝛdia nalia.nec ſic eſſet culpadus deꝰ.ſᷣ laudãdus

Sed ſi h hõ in pᷣmoꝛdio naliter habuiſſʒ.nunqͥd eẽnt
in eo defectꝰ⁊ pene.Si defectꝰvł pena ci indita fuiſſʒ

ante pctm̃.iniuſte cũ eo agi videret᷑ ſi ante culpã ſenti
ret penã. Ob h̊ ſane dicimꝰilla nõ fuiſſe defectꝰvel pe

nas.ſi nãliter hoĩ infuiſſent.ſicut nõ fuit hoĩ añ pctm̃
nondũ grãm adepto defect'ſiue pena nõ poſſe ꝓficẽé.

Sed poſtq; grãm recepit ꝑ quã ꝓficè potuit.⁊ ad tpᷣs
ꝓfecit.eãq; culpa ſua poſt amiſit.ſimulq; ꝓficiẽdi fa⸗
cultatẽ ꝑdidit.defectꝰfuit ei ⁊ pena nõ poſſe ꝓficè.ſcʒ
malũ declinare ⁊ bonũ facé. Oẽs g̊ defectꝰnrõs ſuſce

pit xpᷣs pᷣter ꝑctm qͥs ei ↄueniebat ſuſciꝑe ⁊ nobis ex⸗
pediebat.Sũt em̃ plura egritudinũ genera ⁊ coꝛporn

vicia a qbus oĩno ĩmunis extitit. Quos em̃ defect
habuit.vel ad oñſionẽ vere humanitatis.vt timoꝛẽ ⁊
triſticiã.vel ad ĩpletionẽ oꝑis ad qð venerat.vt paſſi
bilitatẽ ⁊ moꝛtalitatẽ.vel ab ĩmoꝛtalitati deſperatõe
ſpem nrãm erigendã vt moꝛtẽ ſuſcepit.
¶ Derminat qntũ ad cauſalitatẽ illos defectꝰ in xpᷣo
fuiſſe nõ a nã ̊ a voluntate. c

¶ Hos aũt defectꝰnõ ↄditõis ſue neceſſitate ſᷣ miſeratio

nis volũtate ſuſcepit. Veros qͥdẽ habuit defectꝰſicut
7 nos.ſᷣ ñ eadẽ cã.Hos em̃ ex pctõ oꝛiginali hos deſe
ctus trahimꝰ.ſicut apłs inſinuat dicẽs.Coꝛpus qᷣdeʒ
ꝓpter pctm̃ moꝛtuũ eſt.i.neceſſitatẽ moꝛiendi habuit
in ſe. ps aũt nõ ex pctõ hmõi habuit defectꝰ. qꝛ ſine
pctõ ẽ cõceptus ⁊ natꝰ.⁊ in tris cõuerſatꝰ.Sʒ ex ſola
miſeratõis volũtate de nr̃o in ſe trãſtulit verã infirmi
tatẽ.ſicut accepit verã carneʒ.quã ſine oĩ infirmitate
aſſumere potuit.ſicut abſq; culpa eandẽ ſuſcepit.
¶ Adducit auẽtes q̃ faciũt ad vitatẽ.xpᷣm.ſ.ſᷣm hoĩeʒ
vere doloꝛes ſenſiſſe ↄ qſdã hoc negantes. d

Sed qꝛ nõnulli de ſenſu in paſſione humanitatis xpᷣi
malc ſenſiſſe inueniunt᷑.aſſerẽtes ſilitudinẽ atq; ima⸗
ginẽ paſſionis ⁊ doloꝛis xpᷣm hoiĩeʒ ꝑtuliſſe.ſᷣ nullum
oino doloꝛẽ vel paſſionẽ ſenſiſſe.autoꝛitatuʒ teſtimo⸗

nijs eos ↄuincẽtes indubitabile faciamꝰqð s diximꝰ.
Pꝛopheta Eſaias dic. Vere lãguoꝛes nrõs ipe tulit
7 doloꝛes nrõs ipᷣe poꝛtauit.Et veritas ipa in euange

Oꝛ ignoꝛantia

2 difficultas ta

lis nõ ſit pctin.

Roma. viij.

Eſa. liji.

Fhm

As,
Nath.
Noht,
hepl⸗

—
”õ
ü .
* *
4. 2* .
òMD

, . “ —
õäͤso ait. Triſtis eſt aia mea vſch aàd moꝛtẽ. vbi etiã legi ritatis hũane naturę
Itr. Cepit ihs pauè ⁊ tedere. Pꝛopheta eti ex pſona oñſionẽ. Re. dm eſt 2
Ps.lxxxvij. xbpi ait.Repleta ẽ malis aĩia mea.Qð exponẽs Aug. ꝙ eſt oñdere veritatẽ
iinqt. M vicijs ? pctis. 5 hũanis malis.l.doloꝛibꝰre⸗ bänne kae. Wl ſunnpit
pleta fuit aĩa xpᷣi.qbus ipſa ↄpatit᷑ carni. Hõ em̃ do⸗ fes ſach ic
loꝛ coꝛꝑis põt eſſe ſine aĩa.Dolere aũt aia etiã nõ do/⸗ pti fuerũt eroßſinne
llente coꝛpoꝛe pt. hos autẽ hüane infirmitatis affectꝰ vere bũanitatis ſjm
ſicut ipſã carnẽ ac moꝛtẽ nõ ↄditõis neceſſitate.ſᷣ miſe ſtatũ coꝛruptionis.⁊
Amb. rationis volũtate ſuſcepit. Amb.etiã in li.iij.de trini. ſic chꝛiſt volebat oñ⸗
Aath. xxvj ait.Scriptũ ẽ. Pr ſi poſſibile ẽ trãſeat a me calix iſte. de eolult en ſe o
Joh.᷑x. imet xps.⁊ dũ petrus nõ timet. xps timer. Detr⸗ tenare ufil
JYoh. xij. dixit. Animã mes ponã ꝓ te.vpᷣs dicit. Aia mea tur⸗ ctus vt viei apis
bat᷑. Vtrũq; veꝝ ẽ ⁊ rõis plenũ.ꝙ ⁊ ille qͥ eſt inferioꝛ habitu inuẽtus eſt vt
nõ timet. ? ille qͥ ſupioꝛ eſt gerit timentis affectũ. Idẽ b55. Ad illud ad̊ obz
in eodẽ. Vt hõ turbat᷑.vt hõ flet.vt hõ crucifigit᷑ per ꝙ illud non facit ad
nãam hoĩs ⁊ tediauit ⁊ reſurrexit.Hõ turbat᷑ eiꝰvtus. onſons vere⸗ buani⸗
Nõ turbat᷑ eiꝰ diuinitas.ſᷣ turbat᷑ aia.ſᷣm hũane fra⸗ tatchlanenze vom
gilitatis aſſũptionẽ turbat᷑.Nã q ſuſcepit aiam. ſuſce ꝙ falſum ẽ. Aliqð em
. pit etiã aĩe paſſionẽ.nõ em̃ eo ꝙ deus erat aut turbari annexuz alicui ſtatui
potuit aut moꝛi. Idẽ in eodẽ. Suſcepit triſticiã mea. bũane nature põt eẽ
N cõfident triſticiã nomino qͥ crucẽ pdico.vt hõ habuit oñſiuũ veritatis. Ac-
triſticiã quã in eo ſuſcepit affectu.mihi cõpatit᷑. mihi cidentis emn masnaz
triſtis ẽ. mihi dolet. E .Pplts cõferũt ad cægno
iſti⸗ hi dolet. Ergo ꝓ me ⁊ in me doluit.q ꝓ ſe ſcendũ qð qᷣd ẽ. qᷓuis
lero nihei habuit qð doleret. Doles igit᷑ dñe ieſu vulnera non ſit de centia rei.
mea nõ tua.qꝛ tu nõ ꝓ te ̊ ꝓ me doles. Hieronimꝰ q; Ad vltimũ ptz rñſio
in explanatõe fidei ait.Nos ita dicimꝰhoĩeʒ paſſibilẽ p ea qᷓ dicta ſuunt.
a deo filio ſuſceptũ vt deitas ĩpaſſibilis ꝑmanet. Daſ c¶ Duedã tñ reꝑiun
ſus ẽ em̃ filiꝰdei nõ putatiue ſ̃ vere oĩa q ſcptura teſta tur ⁊c Videtur e ille
tur m illud qs pati poterat.ſ.ᷣm ſbam aſſumptã. Li auctes ver dicant 4
cet ꝑſona filij ſuſceperit paſſibilẽ hoĩeʒ.ita tñ eiꝰ ha⸗ dine inuon ti
bitatione vm ham ſua nil paſſa ẽ vt tota trinitas quj . Sob ii. Derfecta
iĩpaſſibilẽ neceſſe ẽ ↄfiteri.his alijſq; auẽtibꝰ pſpicuũ charitas foꝛas mittit
fit xpᷣm vere paſſibilẽ aſſũpſiſſe hoĩeʒ.atq; in eo defe / timoꝛẽ ſʒ chꝛiſt?ꝰ pfe⸗
crus ⁊ affectus nfe infirmitatis ſuſcepiſſe.ſᷣ volunta⸗ cciſſima habuit chari
te nõ neceſſitare cõditioniss. “ tatẽ. g null⸗ in eo vi⸗
¶ Adiũgit auẽtes q̃ vident᷑ eſſe veritatt. e Er in⸗ fuiſſe. Itẽ
cC Qued tñ repiunt᷑ in ſctõꝝ tractatibꝰ qͥ pᷣmiſſis ad/ Siczü pfeecdisenui
Ps.xxj. uerſari vident᷑. Nã ſuꝑ illũ locũ pſalmi.Clamaui ⁊ ñ lus timoꝛ. ſed in xpᷣo
Aug. eexaudies. Aug. tradere videt᷑ xpᷣm nec vere timuiſſe. fuit ſumma pfectio.
j. Petri. j. nec vere triſtati eẽ dicẽs ſic. Quõ hoc dicit ᷣ pctm̃ũ nullꝭ oino fuit in eõ
fecit nec inuẽtꝰ ẽ dolus in oꝛe eius.ſᷣ de nobis coꝛpoꝛe timor is nalunte⸗
ſuo h̊ dicit. Coꝛꝑis em̃ ſui:i.ecclie gerebat ꝑſonã.Sic etk er eſnge. S5
AMath.xxvj ⁊ alibi cũ dicit.Trã 6de chꝛiſt? certus erat oq
xxvj ⁊ alibi cũ dicit.Crãſeat a me calix iſte.ꝓ nobis loq?. tenã ſepoſſe cffugere.
emfmfiſi foꝛte putat᷑ timuiſſe moꝛi.Sʒ ñ vere timebat vOnẽ vid c nibil time⸗
Phil.j. pati tcia die reſurrecturꝰ.cũ arderet paulus diſſolui⁊ bat. R ddm ꝙ tunoꝛ 3
eſſe cũxpo. Hõ em̃ foꝛtioꝛ ẽ miles q́; imꝑatoꝛ. Miles eſt iĩ triplici dꝛia. Qui
em̃ coꝛonandus gaudet moꝛi.⁊ dñs coꝛonaturꝰtimet gan en Soratulrus.
mmaoꝛtẽ: Sʒ infirmitatẽ noſtrã repñtans ꝓ ſuis ifirmis icialia aui⸗
Hieroni ſuper q timent moꝛi dixit. Vox illoꝝ erat. Hiero.etis ait. mmedtme Eüienaeat L
euangeliũ. Erubeſcant qͥ putant ſaluatoꝛẽ timuiſſe moꝛtẽ.⁊ paſ⸗ gratuit?eſt in triplici
ſionis pauoꝛe dixiſſe trãſeat a me calix iſte. diia. Quidã ẽ timoꝛ
Q¶Explanãdo oſñdit in pᷣdictis nõ eẽ ↄꝛietatt. f pene.quidã eſt timoꝛ
¶ Me aũt in ſacris lr̃is aliqᷓ diuerſa aduerſitas eẽ pute Eeeaulderene
pan aucti vba in bc modii accipieda dicim vt nö Kerchuians ueind.
veritatẽ timoꝛis ⁊ triſticie vel ꝓpaſſionẽ.ſᷣ timoꝛis et ꝓ eo ꝙæ elers⸗ chari⸗

eas foꝛas mittit timoꝛẽ vtrũq;. ſᷣ ſm terciã dꝛiam fuit in xpo.qꝛ ſic a pfecta charitate nõ expellit ſed potius

oſummat᷑ õm illud Eſa.xj. b
i Et . B pʒ rñſio ad pᷣmũ obiectũ
timo: mũdanus.⁊ ẽ timoꝛbumanꝰ.

eſt in triplici differen
tia. Quicã ẽ ſenſuali
tatis pᷣueniẽtis rõeʒ.
Igdã ſenſualitatis ſb/
lacentis rõni. quidaʒ
vo ipᷣius ꝑtis rõnalis
Pꝛimdtimoꝛ ẽ natu⸗
re coxupte. qdãmõ
inoꝛdinate.ſilr ⁊ ter/
cius. Scos vo ẽ nãe
coꝛrupte.ᷣ tñ oꝛdina/
te. Qm̃ g in xpᷣo quiſ
eſſet defect? paſſibili⸗
tatis.nõ tñ fuit defe/
ctus inoꝛdinatõnis ⁊
vicioſitatis.Et hinc ẽ
fuit in eo timoꝛ me
dio mõ.nõ pꝛimo vel
tercio.Et ꝑ boc patzʒ

tercio obiectũ. Patẽt

etiam auẽtes ꝗᷓ in lr̃a
dicunt᷑. Mã om̃s ille
auẽctes q̊ᷓ dicũt xpʒ ñ

timuiſſe. hoc dicunt

nõ quia velint a xpᷣo
oẽm timoꝛẽ remoue/
cat vꝛiũ.ßᷣ qꝛ non fuit
in eo timoꝛ qͥ rõeʒ eiꝰ
pᷣueniret vel rõez eiꝰ
perturbaret.ſecuriſſi
ma em̃ fuit ⁊ bene no
uerat ꝙ nihil poterat
ſibi euenire vel infer/
ri.qð ipſa pᷣus nõ deſi
deraret ⁊ vellet.
4 d ¶ Vere cõtriſtatus
eſt ⁊c̃. Nidet᷑ ꝙ ex hoc
velit dicere ꝙ in xpᷣo
fuerit ꝓpaſſio. Sed g
ſuꝑ Mat.xxvj. dicit
glo. qꝙ ꝓpaſſio t ſubit?
motus cui ex rõne nõ
oſentit᷑.ſᷣ talis motuſ
eſt veniale pctm̃ ſᷣm
ꝙ ibi innuit᷑. ⁊ ille nõ
fuit in xpᷣo.g ꝓpaſſio
ñ fuit i eo. Itẽ ſubitũ
eſt illug qð pᷣuenit iu
diciũ rõnis.⁊ qð ẽ ex

ſurreptione.ſ̊ xpᷣs nibil

ſurreptionẽ egit. nõ babnit in ſe motũ ſubitũ. nec ꝓaſrionẽ. Item xp̃s timuit

triſticie neceſſitatẽ ⁊ paſſionẽ a xpᷣo remouiſſe intelli/
gant᷑.Hhabuit em̃ xpᷣs veꝝ timoꝛẽ ⁊ triſticiã in nã ho/
minis.ᷣ nõ ſicut nos qͥ ſumꝰ mẽbꝛa eius.Nos em̃ cã

pcii nfi his defectibꝰ neceſſario ſubiacemꝰ. ⁊ in nobis
ſunt iſti defectꝰ ſᷣm ꝓpaſſionẽ ⁊ paſſionẽ.ſᷣ in xpᷣo nõ

niſi ſm ꝓpaſſionẽ. Sicut em̃ in pctis gradus qͥdã no
tant᷑ ꝓpaſſio ⁊ paſſio.ita ⁊ in his penalibꝰaffectibus.
Afficit᷑ em qͥs interdũ timoꝛe vel triſticia ita vt mẽtis
intellectꝰnõ inde moueat᷑ a rectitudine vel dei cõtem

platione. ⁊ tũc ꝓpaſſio ẽᷣ.aliqñ vᷣo mouet᷑ ⁊ turbatur

tũc paſſio eſt. pᷣs vᷣo nõ fuit ita turbatꝰin aĩa timoꝛe

vel triſticia vt a rectitudine vel dei ↄtẽplatõne aliqᷓte

nus declinaret.ſᷣm quẽ modũ intelligit᷑ cũ dicit᷑ nõ ti⸗
muilſe vel triſtis fuiſſe. Uñ Hiero.ſuꝑ Math. vbi le⸗
gitur. Cepit cõtriſtari ⁊ meſtus eẽ. Vt veritatẽ inquit
ꝓbaret aſſumpti hois vere ↄtriſtatus eſt.ſᷣ nõ paſſio

eius dñat᷑ aio.veꝝ ꝓpaſſio ẽ. Vñ ait.Cepit ↄtriſtari.

Aliud ẽ em̃ ↄtriſtari.aliud inciꝑe ↄtriſtari. Qð ẽ alit

ↄtriſtat᷑ ꝗͥs ꝑ ꝓpaſſionẽ.alit ꝑ paſſionẽ. õq; ᷣm hãc
diſtictõz aliqñ dr xpᷣs ñ vẽ timuiſſe.aliqñ vẽ timuiſſe.
qꝛ veꝝ timoꝛẽ hũit ⁊ triſticiã.ſᷣ nõ ſᷣm paſſionẽ neq; ex

neceſſitate ↄditionis. Vñ Aug.ex his cauſis volens

aſſumi dictoꝝ intelligẽtiã dicit xpᷣm nõ vere timuiſſe
vel triſtatũ eẽ.⁊ incõtinẽti verã triſticiã habuſſe.hhis

verbis infirmos in ſe pᷣſignans dñs ait. Pf ſi fieri põt
trãſeat a me calix iſte. NHon em̃ vere timebat dñs pati
tercia die reſurrecturꝰ.cñ arderet paulus diſſolui ⁊ eẽ
cũ xpᷣo.Iſte gaudet coꝛonandus.⁊ triſtis ẽ dñs coꝛo⸗
naturus.Ecce hic videt᷑ triſticiã ⁊ timoꝛẽ a xpᷣo remo
uere.Cõtinuo aũt ſubiũxit.vᷣ triſticiã ſic aſſũpſit quõ
carnẽ. Fuit em̃ triſtis ſicut euangeliũ dicit. Si em̃ tri⸗
ſtis nõ fuit cuʒ euangeliũ dicat.triſtis ẽ ala mea ⁊c.g̊

⁊ qñ dicit.doꝛmiuit ih̊s.nõ doꝛmiuit.vel qñ dicit mã⸗

ducaſſe nõ mãducauit.⁊ ita nihil ſanum relinquit᷑.vt
dicat᷑ etiã qꝛ coꝛpus non erat verũ.Quicq̃ͥd ̊ de illo
ſcriptũ ẽ.veꝝ ẽ ⁊ factũ ẽ.Ergo ⁊ triſtis fuit.ſᷣ volunta
te triſticiã ſuſcepit verã.quõ volũtate carnẽ veram.

Apte noſcis eundẽ ſibi in his verbis ↄdicere.niſi va⸗
rias dictoꝝ diſcernèt cauſas.ex qᷣbus ĩtelligetia ver/
boꝝ aſſumẽda ẽ. Si em̃ diſcernat᷑ intelligẽtie cã pꝛe⸗
dictoꝝ verboꝝ.nihil occurrit cõtradictionis.

2

lebit eñ ſpũs timoꝛis dñi. Et m illud pe. Cimoꝛ dñi ſctũs pmanet in ſchn
Eſt ctis alius timoꝛ libidinoſus.⁊ ille ſilr in multiplici dꝛia ẽ. Quia eſt
⁊ nullus iſtoꝝ fuit in xpᷣo.nec etiã in viro ꝑfecto.⁊ ſic intelligit᷑ verbuʒ
Aug. ꝙ ſignñ ꝑfectõis ẽ nullꝰtimoꝛ.⁊ ꝑ pʒ rñſio ad ſ. cum. Eſt iteꝝ timoꝛ ĩ dꝛia. Timoꝛ ſcz nalis. ⁊ iſte

De paſnone et
paſſione timo
ris ⁊ triſticie.

Hier᷑. ſr math.

atb. xxvj

Aug. ſuꝑ Joh.

Math. xxvi
Phil j.

moꝛtẽ nõ ob aliud niſi qꝛ puidit cã.ſ n pᷣuidit eã niſi ̃m rõem. timuit eo timoꝛe qͥ eſt ſ̃m rõnem.⁊ ille ti⸗

moꝛ eſt paſſio nõ ꝓpaſſio. nulla ẽ rñſio m
paſſio diminuta. bec aũt eſt illa qᷓ ſiſtit᷑ in

—

gfi. Rꝰ.ddᷣm ꝙ ꝓpaſſio ſᷣm generalem nois ſui acceptionẽ dr eſſe
fra rõem vt rõ eſt.⁊ ita ꝓpaſſio dicit paſſionẽ ꝑtis ſenſualis vel vir.

tutis nalis.⁊ hoc mõ vult dicẽ mgr̃ ⁊ hieronimꝰhmõi paſſiones fuiſſe in xpo.Erãt em̃ ex boꝛroꝛe ſenſualita
tis.no rone partis ronalis. Ad illud vᷣo qd obijcit᷑. ꝙ diffinit᷑ paſſio ꝙ eſt motꝰſi ubitus. Om ꝙ ibi diffinit

ꝓaſſio ſᷣm ꝙ ẽ in nobis in
5S ad illa duo q̃ pᷣmo obijciun

P

une ſenſualitas mouet᷑ p̃ter iudiciũ rõnis.in xpo añt nõ fuit hboc. Et iõ pʒ m̃ſio
bmo obijciunt. ¶Ad illud vo qd obẽ ꝙ timoꝛ moꝛtis nõ potuit eẽ niſi in rõne. Som e ratio
pᷣuidens moꝛtẽ inſtautẽ fecit imaginationẽ moꝛtis in ipſa ꝑte ſenſuali.q quidẽ facta ſenſualitas nota fuit ⁊

i

inpaid

Crnci
Aſcrid
niſencd
batrp;
zban
fulmos
horn
Anop⸗
pll
ohe
ſhpe
aute
(e
Pbir
iae
ſtope
innor
tpoies
Geul
aſatike
ſctagan
miid
Gat
mepote
ſeted
erin
penait
naſ⸗
cgen
aaſen
pann:
buitd
ſegua
nana⸗/
ctb
rant
buitaſt

, hif
u Dab

ns Mlad

P na ſubſequente ẽ inoꝛdinata.ſic pena ſine culpa pꝛe tee inflicta.et ẽ peaa volũtate aſſũpta. Pꝛima pena
cædente.ſj nõ decet deũ aliqͥd facere inoꝛdinatũ cir· inoꝛdinata ẽ niſi culpa pᷣceſrerit ĩ eo qͥ punit᷑. Scda
a ſe nec circa naãm ſibi vnitã. ſi nnllam habuit cul o oꝛdinẽ hʒ ſiuc culpa pᷣccſſerit in eo qͥ punit᷑.ſiue
, panm nec in ſe nec in nã ſibi vnita.videt᷑ ꝙ nullos de in eo ꝓ q̊ ipſe velit puniri.et ſic ẽ in poſito. NHã xpᷣCᷣs
4 buit defect? aſſumẽ.neq; az urates⸗ culpã con voluit bmõi defectꝰet penalitates in ſe bhfe ꝓ ren
1 ſequẽtes ſm rectũ oꝛdinẽ. ¶ Itẽ xpᷣs aſſumpſit hbu da hnana nã. ¶ Ad illud qd obr̃ ꝙ xpᷣs ſumpſit bu
1 manã nam ad curandũ eã nõ ſolũ a culpa ſed etiÄõ a manã nam vt eã curaret.ddᷣm ꝙ verũ ẽ. Oð obijcit
6 defectibꝰ ⁊ paſſionibꝰculꝑã ↄſequẽtibꝰ.ſʒ ꝛia ðꝛiss ꝙ ↄꝛia ↄtrarijs curant᷑.ddᷣm ꝙ illud venitatem bʒ ſi
curant᷑ tã in coꝛpoꝛalibꝰꝙᷓᷓ in ſpnalibꝰ.g magis de/ fiat ↄpatio medici ad cãm ⁊ pᷣncipiũ egritudis.⁊ ſic
buit aſſumẽ foꝛtitudinẽ ⁊ ipoſſbilitatẽ ad curandaã nõ bʒ inſtantiã in ꝓpoſito.qꝛ pᷣncipiũ coꝛruptõis to
. noſtrã debilitatẽ ⁊ infirmitatẽ.qᷓ defectꝰnrõs nales. tius hũane nãe fuit delectatio inoꝛdinata i eſu ligni
Et h̊ eſt qdð videt᷑ phᷣa petere Eſa.lj. Cõſurge.con / vetidi.Et iõ defectꝰꝛ enalitates nre egritudini cõo⸗/
ſurge.induẽ foꝛtitudinẽ bꝛachiũ dñi. ¶ Itẽ xpᷣs ve trariant ⁊ aduerſant᷑. penſata ciꝰ cã ⁊ oꝛigine. Alit᷑
nit ad pugnandũ ⁊ deuincendũ aduerſariũ.ſed defe põt dici.ꝙ cũ dr.cõtraria ↄtrarijs curant᷑.̊ intelli/
ctus hmõi plus ſunt oꝛdinati ad deficiendum qᷓ; ad gitur qᷓ;tũ ad pᷣuia curãtia.ſicut ẽ grã q̃ curat culpã.
vincendũ.maxic cũ pugnat᷑ õ foꝛtẽ aduerſariũ.g̊ v (tro vo ad ꝓxima.veritatẽ nõ bʒ.qꝛ doloꝛ eſt mei
e ꝙ potius tales defectꝰdebuit xpᷣs reijcere qᷓ i ſe afu/ cina wloꝛis.·ſic et in Polro en netioerchg. Iind 10
TPisd Gꝙ mere. ¶ E.dᷣm ꝙ abſqʒ dubio cõgruum fuit xᷣm illud qð obijcit᷑ ꝙ defectꝰ plus valẽt ad deficiẽdum
fen afſſumẽ nãm noſtra cũ defectibꝰ⁊ paſſibilitabus.Et q; ad vincendũ.dicendum ꝙ ẽ virtꝰ naturalis.⁊ eff
bunini⸗ boctmplici er pncipalt. vicz. pter pciñ nfe ſalu⸗ v—irtimoꝛalis. et m p duplex ẽ pugna ct duplex ell
tonlsti tis. pter exẽplũ virtutis.⁊ ꝓpt᷑ fulcimentũ nr̃e fra victoꝛia. Ana q̃ virtutẽ nalẽ reſpicit.Altera q̃ virtu
hemtii gilitatis. Pꝛopter pᷣciũ nr̃e ſaluſ.qꝛ ꝓpoſuerat nos tem moꝛalẽ. Pugna & ct victoꝛia ↄtra pctĩ ſtectat
4 Inghm redimere nõ coꝛruptibilibꝰ auro ⁊ argeto.ſʒ pᷣcioſiſſi ad virtutẽ moꝛalẽ. Nps aũt cũ venit ad vincendum
abiſn, mo ſanguine ſuo.⁊ animã ſuã ponere ꝓ aiabꝰ nfis. aduerſar-venitaderpugnandu er caui cude txe

¶ Atrũ cõgruũ fuerit tales defectus in xp epiri.
ꝙ ſicvidet᷑.HNeb.ij.debuit ꝑ oĩa fratribꝰaſſimulari vt

vitã eternã quã 39

“ — ,D 9 ar ⁹ „ „ 9 Dl – „ 2. 4
in hꝛroꝛe moꝛi cõcuſfa. Et ſi tu dicas & bic nõ oꝛdo cognitõis vt deueniat᷑ a rõne ad ſenſualitatẽ. dᷣm *
boc veꝝ eſt in nobis in qͥbus ẽ ſcia ꝑ acqͥſitionẽ ab inferioꝛi. In xpo aũt alit᷑ eẽ potuit qͥ fuit plenus ſcia. ⁊ in

q fuit obediẽtia ꝑfecta viriũ inferioꝝ reſpectn ſuꝑioꝝ. Pꝛeterea noſipſi imaginari poſſumꝰqd wlumꝰ.q;uis

nõ poſſimꝰ qdð volumꝰſentire exterius.Et ita timoꝛ in xpᷣo de moꝛte futura potuit eẽ in ꝑte ſenſuali.vt meri⸗

telligentiaʒ huius ptis incidit qð circa
aa ppᷣo in gñali. Scdo q̃rit᷑ de aliqͥᷣbus defecti
boin ſpecia 4 no qrit᷑ de
defectibꝰ aſſũptis a xpᷣo qtũ ad cõdecentiã ⁊ cõgrui

tatẽ. Scdo q;tũ ad generalitatẽ. Tercio qrit᷑ de bu

iuſmodi defcctibus qtũ ad cauſalitat.

miſericoꝛs fieret ⁊ fidelis pontifex ad deũ.Si g dece
bat xpʒ in ſe hꝛe illa q̃ facint ad fidelitatẽ ⁊ miſcdiã.
⁊ H ſunt illa in qͥbꝰ nob aſſilat᷑ ſᷣm ſtatũ miſerie cu/
iuſmodi ſunt defectꝰ⁊ penalitates.g in xpᷣo bmõi re
periri debent.
q̃ nõ poſſit cõpati infirmitatibꝰnr̃is.tẽptatũ per oĩa
ꝓ ſilitudine abſq; pctõ.Ex iſto verbo arguit᷑ ita. Bo

nnus pontifex dʒ cõpati bis qͥ ignoꝛãt ⁊ errant.ſᷣ xs
aſſũpſit humanã nãm vt fieret nr̃ pontifex.g̊ debuit

ea in ſe aſſumere q̃ faciũt ad cõpaſſionẽ.hmõi auteʒ

lſunt defect? ⁊ penalitates nr̃e nae.gᷓ ⁊c. ¶ Item xs
ad bᷣ ſumpſit nãm bnmanã vt nobis in illa mereret

pᷣmꝰ parens nobis abſtulerat. me/

ritũ pᷣcipuũ cõſiſtit ix
hũanoꝝ.Si g decuit xpᷣm pᷣcipuo merito mereri.de

cuit ꝑ ↄns hmõi defectus ⁊ paſſioncs in ipſo reꝑiri.

¶ Itẽ ad hoc aſſũpſit xps bumanã nãm vt eã cura
ret ſatiſfaciẽdo.⁊ curãdo ſatiſfaceret.ſed pᷣcipuũ qð

facit ad culpe curationẽ ⁊ ſatiſtactionẽ eſt penał bu

miliatio.g videt᷑ ꝙ decuit hmõi repiri in xpᷣo.¶ Sʒ

53 . Sicut ſůme iuſticie cpugnat defect? culpe. ſic ſũ⸗
me potẽtie repugnat defe

. 1 at defectus fragilitatis ⁊ ipoten/
tie. ſed deũ ſumme iuſtũ nõ decuit hꝛe defectũ culpe.

nec in ſe nec in nã affumpta. pari rõne nec defectũ

penalitatis et impotẽtie. Itẽ ſicut culpa ſine pe/

to ᷣm Hiero.⁊ magiſtrũ poſſit et debeat dici ꝓpaſſio.
duo. Pꝛimo q̃rit᷑ de hmoi defectibꝰ aſſũptis

i. Circa pᷣmũ q̃runt᷑ tria. Pꝛimo q̃ri᷑ de

o repiri. Et

¶ Itẽ HMeb.iiij. Nõ habemꝰ pontificẽ

t in tolerantia paſſionũ ⁊ defectuũ

Ad hoc aũt nõ eſſet ydoneus niſi nãm deficientẽ et
paſſibilẽ aſſũpſiſſet.⁊ ꝓpterea defectꝰnrõs ⁊ penali⸗
tates debuit in ſcipᷣo bꝛe.Alia etiã ex cã cõgruũ fuit
hocipᷣm.vicʒ.pter exẽplũ virtutis.ſpalit᷑ ant humi
litatis.patiẽtię.⁊ pietatis.qᷣbus mediantibꝰpuenit
ad celũ.et in qͥbus xpᷣs voluit nos imitari ipᷣm.ſᷣm

i,llud Math. xj. diſcite a me qꝛ mitis ſum ⁊ humilis

coꝛde ⁊c̃.Cercia rõ eſt ꝓpt fulcimentũ nr̃e fragilita/⸗
tis.ob quã nã rõnalis bʒ in ſe difficultatẽ ad credẽ/
dum vera.⁊ iraſcibił ad ſperandũ ardua.⁊ cõcupiſci
bilis ad amandũ bona.Et iõ voluit xpᷣs nõ tm̃ nob
ſimilari in nã.ſʒ etiã in defectibus ⁊ penalitatibꝰ.vt
manifeſtãdo in ſe veritatẽ humane nãae.pᷣberet fulci
mentũ nr̃e rõnali ad credendũ. Oñdendo nihilomi
nus immenſitatẽ ſue mie ꝑ ſuſceptionẽ nr̃e miſerie.

pᷣberet iraſcibili fulcimentũ ad ſperandũ.Oñdento
masgnitudinẽ ſue beniuolẽtie.pꝛeberet cõcupiſcibili

incitamẽtũ ad ſe amandũ.et iõ licet incõgruũ videa
tur hmõi defectꝰ reꝑiri in xpᷣo ſi ꝑ ſe cõſiderent᷑.tñ ſi

ad finẽ referant᷑ magna repit᷑ cõgruitatis cõdecen

tia. Et iõ ocedendc ſunt rones q̃ ſunt ad ꝑtẽeſtam.

¶ Ad illud ̊ qd pᷣmo obz in Zꝛium.ꝙ ſicut ſummã
iuſticiã dedecet iniquitatẽ.ſic ſummã potentiã dede

cet infirmitatẽ.dᷣm ꝙ bmõi ſilitudo tenet.ſi cõpet
infirmitas et culpa ad nãm viuinã. In nã em̃ diuia
ſicut nulla põt eè iniuſticia.ſic nulla põt cẽ ipotẽtia.
Si aũt opet᷑ ad nn gienpta e nõ bz veritatẽ. ꝓ
co ꝙ ipſa infirmitas põt eſ

emã exercẽde virtutis.
Virtus em̃ foꝛtitudinis exercet᷑ potiſſime in ꝑpeſſio

ne terribiliũ. eoꝝ maxie qᷓ moꝛtẽ inducũt.Culpa xo
⁊ iniq̃tas oino auerſat᷑ iuſticie.⁊ vituꝑabile reddit
ſubiectũ in qͥ eſt. infirmitas vᷣo reddit magis lauda/

bile qñ ↄiuncta ẽ inferioꝛi virtuti ai ᷣm ſtatũ meriti

et iõ nõ eſt ſile binc et inde.¶ Ad illud qð obr̃ ꝙ pe S
na ſiue culpa ẽ inoꝛdinata.dm ꝙ ẽ pena neceſſita/

7

tur 2 dya

breis oi culpa deleta.ſᷣ xpᷣs talẽ defectũ nec habuit nec
bꝛie potuit.qꝛ nõ potuit peccare.qᷓ nec ad pcti pꝓni
tatẽ bꝛe.⁊ iõ redit idẽ qdð pᷣus. ¶ Itẽ obꝛ de difficul⸗
tate ad bonũ q̃ eſt defect? in nobis penalis.in xpᷣo ãt
nerali
.dom

11 qles defectus aſſũpſit ſi nõ aſſũpſit oẽs.
wabſq; dubio xp̃s nõ oẽs defectus nrõs aſſumpſit.

..

.

catutn. et ideo eõpetebat
victoꝛiã.quin potius eius oppoſitũ.magis em̃ vinci

pter qð dr.ij. Coꝝ.xij. Airtus i infirmitate ꝑficitur.

Cũ ꝗ̊ dicit᷑ꝙ defectus plus valent ad ſuccũbendum

qᷓ; ad vincendũ.ddm ꝙ illud nõ bʒ veritatẽ niſi in/
telligat᷑ de pugna et victoꝛia in eodẽ genere in q ſũt
illi defectus.et iõ nõ hʒ locũ in ꝓpoſito.vbi eſt victo

ria ꝑ foꝛtitudinẽ iuſticie.nõ ꝑ foꝛtitudines potentic.
Et de bac foꝛtitudine dicit ꝓgha.induere foꝛtitudi/

nem bꝛachiuʒ dñi. Poſſet tñ intelligi de foꝛtitudine
potentie.Ad foꝛtitudinẽ em̃ iuſticie in pñti in meri/
to.ſubſequit᷑ foꝛtitudo potẽtie in pꝛemio.ſicut pʒ in

xpᷣo.quia ⁊ ſi paſſus ſit ex infirmitate.ſurrexit tamẽ

ex virtute.
¶ QDueſtio. ij. b

¶ rũ xps aſſumpſerit oes defectus nrõs pter petm̃
Et qꝙ; ſic videt᷑ ꝑ dam̃.qͥ in libꝛo fcio ſic ait. Lotꝰto/
tum aſſumpfſit me.vt toti mihi ſalutẽ gratificaret.g

ſi oẽs defectus nrõs venit curare.videt᷑ ꝙ debuit aſ⸗
ſumere.

oỹs fuerũt affuptibiles. videt᷑ aſſũpſerit omnes
ee in aſſũptõne noſtroꝝ defectuũ manifeſtat᷑ di

uina miſcòdia.g in affũptione pluriũ defectuũ oñdit᷑
maioꝛ miſcdia.et in aſſũptione oim oñdit᷑ maxima.
Sed maxia miſcdia dei oſtenſa fuit in aſffumptione
noſtrarũ infirmitatũ ⁊ naend Ned qp xpᷣCs oẽs

dDefectus nrõs debuit aſſumere. ¶ Itẽ in nroꝝ defe

ctuũ aſſumptione fuit humiliatio.ſed tantũ ſe humi
liauit qᷓntũ potuit ᷣm ꝙ dicit Berñ. deſcendit qᷓntũ
deſcendẽ potuit.Si & maioꝛ eſt humiliatio ĩ afſfum /
ptione pluriũ defectuũ qᷓ; paucoꝝ.⁊ in aſſumptione
oim qᷓ; q̃rundã.videt᷑ ꝙ xpᷣs aſſumere debuerit vni⸗
uerſſitatẽ defec:uũ nrõꝝ.
mnus defectus mẽbꝛoꝝ ⁊ aliquoꝝ ſenſuũ exterioꝝ ſi/
cut viſus ⁊ auditus.ſ̊ tales xpᷣs nõ aſſũpſit nec de/
cuit ipᷣm aſſumere oẽs dele⸗

cd ↄ. In nobis vide/

cuit eũ aſſumere. nõ

ctus nrõs penales.Itẽ in nobis reꝑiunt᷑ egritu/

dines ↄtrarie ſicut pʒ in febꝛibꝰ⁊ in alijs infirmitati

bus. repiunt᷑ etiã egritudines incurabiles.g ſi Zꝛia

nõ pñt ſimul cẽ in eodem. videt᷑ ꝙ oẽs defectꝰ nrõs

penales nec potuerit nec debuerit ſil afumẽ. ¶ Itẽ
fomes ⁊ ꝓnitas ad malũ nõ ẽ culpa.qꝛ põt eẽ in no/

calis defectꝰnõ fuit nec eẽ potuit.q̃rit᷑ g̊ i

—

ſicut dicit mgr̃ in Ir̃a.ſ illos tm̃ q̊s ipᷣm aſſumere de⸗
cuit.⁊ nobis expediẽs fuit.Sed qͥ ſint iſti defectꝰad/
bhuc qõe indiget ſicut ⁊ pᷣmũ.⁊ innuit mgj̃ illos defe⸗

ctus decuiſſe ⁊ expediuiſſe illũ aſumere.q faciũt vel
dQàa veritatis nae aſſumptce oſtenſionẽ.vel ad operis
prer að venerat ↄſummationẽ.Sed adbuc qͥ ſunt

1

na. Quidã em̃ defectus ſunt q̃ͥ oꝛtũ bñt ex abſentia

gre.ſicut ignoꝛantia ⁊ rebellio carnis ad ſpm̃ ⁊ ſilia.
Quidaã aut ſunt qͥ nõ ſolũ ex hoc bñt oꝛtũ.ſed etiam

ebat ei virtus moꝛalis vt poſſ et
ſupare. AVirtus aũt nalis in nullo cõferebat ad hbanc

bolꝰ ⁊ pctm̃ in humilitate ⁊ patiẽtia. Pꝛo⸗

¶ Itẽ qð fuit inaſſumptibile fuit incurabi/
le. ſi aliqui defectus nr̃i fuerũt a xpᷣo inaſſumptibi
les.fuerũt incurabiles. Si g oẽs fuerunt curabiles.

iſti vefectus difficileẽ diſcernere. NHoluerũt aũt aliqᷓ
dicere ꝙ iſti ſunt defectus q̊s deus plantauit in nrfa

—, —

U———

—

ex cõparatione pa
moꝛs. doloꝛ 7 PKnui,6 oꝛtũ hñt nõ tĩ ex culpa. ſʒ
ex hoc ꝙ humana nã eſt ex ↄꝛijs cõſtituta.⁊ tales de
fectus ſunt qͥ faciunt ad veritatis nature aſſumpte
manifeſtationẽ.⁊ ad opꝑis ſuſcepti ſummatõnem.
alij vo minime. Sed illud adhuc hʒ calũniam ꝓpter
boc ꝙ egritudines multe oꝛtũ hñt ex cõplexione ho
minis q́s cõſtat xpᷣm nõ aſſumpſiſſe. Pꝛeterea oẽs
defectus nr̃i penales.magis vident᷑ ſecuti eẽ ex nr̃a
trãſgreſſione ⁊ diuina punitione.qᷓ ex pᷣmaria plan
tatione. Pꝛopterea põt alio mõ dici ꝙ quidaʒ ſunt
defectus qͥ ſunt ex culpa.quidã vo qͥ ſunt ex culpa ⁊
ad culpã.ſicut ꝓnitas ad malũ.⁊ difficultas ad bo⸗
num. IYllos autẽ defectus q nõ tm̃ ſunt ex culpa ſed
etiã via ad culpã nõ decuit xpᷣm aſſumcre.quia xpᷣs
fuit miniſter iuſticie oino ſegregatus a petõ. Alios
aũt defectus decuit ipᷣm aſſumere.ſed nõ om̃s.quia
quidã ſunt defectus nãles.quidã ꝑſonales.defectus
aũt nãles voco illos qͥ reſpiciunt totã nãm bũanaʒ
vniuerſalłr.ſicut fames ⁊ ſitis ⁊ defectus cõſimiles.
Perſonales aũt defectus ſunt qͥ reſpiciũt aliqᷓs pſo⸗

*

8 „»

nas ſpãlit᷑.ſicut diuerſe egritudinũ ſpẽs. Om̃ xpᷣs

venerat nãm bumanã redimere cõiter ſine ꝑſonarũ
diſtinctiõe.hinc ẽ ꝙ defectus nales nõ pſonales de/

fectus.penales tm̃ nõ vicioſos debuit in ſe hꝛe.ſicut

oñdunt rõnes ad banc ꝑtẽ inducte. ¶ Ad illud ergo
qð obẽ in ꝛiũ de dam̃.ꝙ totũ aſfũpſit.vt totũ cura/
ret.ddm ꝙ hoc intelligit᷑ de his q̃ ſunt de ↄſtitutiõe
nature.nõ de his q̃ ꝑtinent ad defectũ nature.⁊ hoc
ipᷣm verbũ inſinuat.nã ꝓpꝛie qð curat᷑ dꝛ nã.moꝛbꝰ

vo eſt illud a q̊ curat.qꝛ moꝛbus expellit᷑.ſed nã ſer

uatur.Et ꝑ hoc pʒ rũſio ad ſequẽs qͥ d inaſſumpti/

iñ cõſtituentiũ. ſicut fames. ſitis

12

bile eſt incurabile. hoc em̃ intelligit᷑ de nã ⁊ eius ꝑti

bus q̃ᷓ ꝓpꝛie dicunt᷑ curari.nõ de defectibꝰ qͥ potius
dicunt᷑ coaſſumi qᷓ; aſſumi.magis etiã dicunt᷑ expel
li qꝙᷓ ſanari. ¶ Ad illud qð ob de oſtenſione miſcdie
dm ꝙ miſcdia ſemꝑ ſe oñdit ſalua rectitudine iu/
ſticie oꝛdine ſapie.ideo nullos defectꝰ debuit aſſu
mere q̃ͥ nõ eſſent oꝛdinati ad noſtrũ ꝓfectũ ⁊ expe/
ditionẽ noſtre ſalutis.multi aũt ſunt qͥ potius imꝑe
diuiſſent qᷓ; iuuiſſent.ſicut defectus mẽbꝛoꝝ vel ſen
ſan z Mon inn iñ.⁊ iõ nõ ſequit᷑ illud.¶ Ad il/
lud vᷣo qð poſtremo obẽ de humiliatione.dom ſilx
ꝙ dis humiliatio virtuoſa ⁊ laudabilis oꝛtũ hʒ ex di
ſcretione rõnis.nõ em̃ ꝓcedere debet ex impetu ſed
ex cauſa rõnali.et quia de aliqͥbus defectibꝰ rõnale
nõ erat vt vpᷣs ſe ꝑ illoꝝ aſſumptionẽ humiliaret.qꝛ
ſe potius ex illa humiliatione inutilẽ qᷓ; vtilem red/
didiſſet.ſicut ſi fuiſſet cecus.gibboſus ⁊ hmõi.ideo
tales nullo mõ debuit aſſumere.ſ illos ſolũ de q̃bus
ſupꝛa dictũ eſt. vicʒ illos q reſpiciũt ipſam naturam
⁊ pᷣbent viã ad iuſticiã nõ ad cupm.
¶ Queſtio.iij. ZUGM
e defectibꝰ aſſumptis a xo qᷓntũ ad cauſalitatẽ.
feʒ Atrum in xpo fuerint a natura an a voluntate.

Et ꝙ nõ a voluntate ſed a nã videtur.Sap.j.deus

moꝛtẽ nõ fecit.ſi nõ fecit moꝛtẽ. pari rõne nec deſe
ctum oꝛdinatum ad moꝛtẽ.& ſi in xpᷣo fuit talis defe
ctus.videt᷑ ꝙ nõ fuerit ex volũtate aſſumẽtis.ſed ex
defectu nature affumpte. ¶ Itẽ defectus nõ babet
cauſam efficientẽ ſed deficientẽ.ſed voluntas aſſu/

mtis nõ ponit᷑ cauſa deficiens alicuiꝰ. tales defe⸗

—m

3

14

nd

a

ea

ſcta

enti
mic
ſtst
We
ſe

tun
gſi

rt
peſi

ſn

ungengi
Mapingtn
Acßineant
knnnnngs
ſncrtiiig
iininn
hommi ini
orimsn

”õ

iglö es
s rsſehkin
ni ſiſtttin
Nnsir Knnit
tuirium
npariinin
Nisdtnng
. n
minſei
nniNn
lser tin
iirſune un
msnond!
öid

cus nõ potuerũt eſte a voluntate aſſumẽtis.vel e

—

conditione nature aſſumpte. ⁊cc. ¶ Item gð ineſt

Alicui a ſua nali oꝛigine ineſt ei ꝑ naturam. ſed hmõi
txefectus inſunt xpᷣo a ſua pᷣma oꝛigine.ꝗ videt᷑ ꝙ in
ſint ei a natura.
renti eſt nãle pli. pꝛo eo ꝙ eſt vis inſita rebus ex ſi/
milibus ſimilia ꝓcreans.ſed xpᷣs ex defectu paſſibi/
litatis aſſimilat᷑ matri ſue a qua traxit oꝛiginẽ.ergo
lde genmi defectus ⁊ penalitates ſint ci natura

tẽ illud in q̊ ꝓles aſſimilat᷑ pa/

les. ¶ Itẽ pꝑ naturã pus fuit illud coꝛpus foꝛmatũ

qᷓ eſtet vnitũ.ſed coꝛpus illud ſtatim vt fuit foꝛma/⸗

tum fuit paſſibile vcl impaſſibile.⁊ cõſtat ꝙ non im
paſſibile. ergo paſſibilitatẽ pꝛius ꝑ naturã babuit ỹ
vynrüniret᷑ aie xpᷣi vel ipſi diuinitati. Nidet᷑ ergo ꝙ talis
paſfibilitas nõ fuit a voluntate aſſumẽtis.Si tu di /
Las ꝗꝙ fuit a voluntate ſpñſſcti qui fuit fabꝛicatoꝛ ?
ſanctificatoꝛ illius coꝛpoꝛis.obijcit᷑ ꝙ grã ſctiſpũs ſi

mul ſtat cum paſſibilitate ⁊ pena. Si & ſpũſſanctus
ſuꝑueniens cõpatiebat᷑ ſccũ paſſibilitate.videtur ꝙ
potius defectum paſſibilitatis ſuſtinuerit q; curaue

nit. 5 defectus hmoi in xpᷣo nõ ex volũtate ſed exa/
tura fuerũt. ¶ Scd contra. Mgf in lr̃a.ex ſola vo
luntate miſerationis in ſe tranſtulit veram infirmi/

ex ſola vo/

tatẽ ſicut accepit verã carnẽ.g̊ ⁊c. ¶ Item oẽs deke

ctus ⁊ penalitates qui in xpᷣo fuerũt.pꝑ aſſumptionẽ
fuiſſe dicunt᷑.ſed aſſumere eſt actus wlũtatis nõ na

ture.qᷓ penalitates ille in xpᷣo fuerũt nõ naliter ſᷣ vo
luntarie. ¶ Itẽ qualitas coꝛpoꝛis pᷣncipaliter attri
buenda eſt pᷣncipio effectiuo.ſed ſpuſſanctꝰfuit pꝛin
cipale pᷣncipiũ effectiuũ coꝛpoꝛis xpᷣi.̊ q̃litas paſſi/
bilitatis magis debʒ attribui ſpũiſancto qᷓ; nature.
ſed ſpũffanctus eſt opans ꝑ voluntatẽ.ꝗ tales defe
ctus fuerũt in xpᷣo a voluntate.

ſfſecquit᷑ pᷣm legẽ cõmunẽ niſi naturã viciatã ⁊ coꝛru/

15 natura ſed voluntate. icene
mnmggiſter in litera.ex alia ⁊ alia cauſa ſũt iſti defectꝰ

ptam pꝑ culpã.ſed caro xpᷣi immunis fuit ab omni fe

ditate culpe. ̊ immunis ab omni defectu paſſibilita

tis.g ſi defectus paſſibilitatis habuit.hoc non fuit a
natura ſed a voluntate. ¶ Itẽ qð eſt in nobis a na⸗
tura generantiũ dicit᷑ eẽ contractũ. ſi bmõi defectꝰ
euſſent in xpᷣo a natura generãtis.eẽnt quoq; in ipſo
contracti. Si ergo hoc nõ concedit᷑ ſcʒ xpᷣm defectꝰ

tales a natura ↄtraxiſſe. videt᷑ ꝙ illos non habuit a
. dicendum ꝙ ſicut dicit
in nobis ⁊ in xpo. In nobis em̃ ſunt ex neceſſitate
contracti. Sed in xpᷣo ſunt ex voluntate aſſumpti.

Et hoc patet ſic.nos em̃ iſtos defectus trabimus a
parentibus pter legẽ ꝓpagationis ⁊ legem cõcupi/
ſcentie q̃ militat in illis mẽbꝛis.nam paſſibilis gene

rat paſſibilem.⁊ babens legẽ cõcupiſcentie in mem
bꝛis gencrat filiũ ſubiectũ cõcupiſcentie.ex cuiꝰ con
cupiſcentie reatu inſunt pꝛoli om̃es penalitates.Et

ꝓpterea dicunt᷑ iſte penalitates in nobis contracte.
qquuaſi ex concurſu duoꝝ tracte. videlicet ꝓpagatio/
nis nature.⁊ coꝛuptionis cõcupiſcentie. In xpᷣo au
tem ſccus eſt.ipſe cm̃ neutro mõ fuit ꝓpagatus.necc
Fßm ꝓpagationẽ legis nalis.nec ſᷣm coꝛruptionẽ libi/
Qinis. Sed ſpũfſanctus adueniens in ipᷣam virginè

⁊ ipſam fecundans.carnẽ eius ab omni feditate coꝛ

ruptionis purificauit.paſſibilitatẽ tñ reliquit.Ex il/
la autẽ carne ſapia patris ſcʒ ipſe filius dei edifica⸗
uit ſibi coꝛpus immaculatum.⁊ illud coꝛpus vniuit
ſibi cũ anima rõnali.que quidẽ immunitatẽ babuit
AQAculpa.⁊ in ſe.⁊ in carne cõiuncta.Et ſicut immuni

tẽ penalitas nõ

matum qᷓ vnituz. dm ꝙ et ſi pꝛius fuerit im nãm

—

l „ 114 ““““ð „ 2 “ *
