buia. vicz ꝙᷣ gaudiũ fruitionis et oloꝛ paſſionis nõ95

— =

Junt affectiões cõtrarie. qꝛ nõ ſunt reſpectu eiuſdes.

nec oino eodem modo inſunt eidẽ.ſᷣ vnũ ineſt ꝑ ſe.

alterũ ꝑ accidens.qꝛ gaudiũ ineſt ꝓpter ↄiunctionẽ

gratuitã ipᷣiꝰcũ deitate.bᷣ doloꝛ ꝓpter naturalẽ cõiun
ctionẽ ipſius cum carne.⁊ quia ſunt affectões nõ cõ
trarie.poſſunt in anima eſſe ſm eandẽ ꝑtem. Scða
ſuppoſitio eſt ꝙ nõ tm̃ hmõi doloꝛ ⁊ gaudiũ nõ ſunt

ↄtraria.ſed vnũ eſt materiale reſpectu alterius.⁊ iõ

ſimul eidem ineſſe potuerũt.ſicut in vero penitente
videmus ꝙ ſimul dolet ⁊ de doloꝛe gaudet.ſic ⁊ ania
xp̃i ᷣm naturaʒ coꝛpi patienti cõpatiebat᷑.tñ de illa
paſſõe ⁊ compaſſiõe letabat᷑. Lercia ſuppoſitio eſt
ꝙ xpᷣs ſimul erat viator ⁊ cõpꝛehenſoꝛ.ita ꝙ viatoꝛis
cognitio nõ impediebat cõpꝛehenſoꝛis cognitioneʒ.

nec affectio affectionẽ.⁊ illud fuit in xpᷣo ſingulare.

Apter officiũ mediatoꝛis quo debebat exꝑiri ⁊ diuia
⁊ hũana.Vũ ſicut ſił ⁊ ſeł potat ꝑfecte ↄuerti ad deũ
⁊ ↄuerti ad nos.ita ꝙ vna illaꝝ ↄuerſionũ alterã nõ
impediebat nec retardabat.ſic potuit ſm eandẽ par
tem anime ſimul ⁊ ſemel gaudere in deo ⁊ ↄpati coꝛ
poꝛi ſuo.ita ꝙ nec doloꝛ a gaudio.nec gaudiũ a dolo
re pateret᷑ aliquã diminutionẽ ſiue remiſſionẽ. Con
cedendũ eſt g̊ xpᷣm ſᷣm ſuꝑioꝛẽ poꝛtionẽ rõnis dolu/
iſſe in paſſone.inq;tum tñ rõ illa ↄſiderat᷑ ꝑ moduʒ
nature.Et cõcedende ſunt rõncs ad hanc ꝑtẽ indu/
cte.Ad ratiões vᷣo ad oppoſitũ facile eſt ꝑ ea que di
ca ſũt reſpõdere.
pauli. dᷣm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ paulꝰ nõ potuit ſic habe/
re vſum viatoꝛis ⁊ cõpꝛchenſoꝛis ſᷣm ꝙ xpᷣus qͥ erat
homo de?.
eſſe cidẽ.ddm ꝙ ſicut dictũ eſt ꝙ doloꝛ ⁊ gaudiuʒ in
chꝛiſto nõ habebant ↄtrarietatẽ.imo vnũ erat mate
riale reſpectu alteriꝰ.qꝛ ex bocipſo chꝛiſtꝰ gaudebat
in dño qͥ ſenticbat ſe pati ⁊ dolere ꝓ dño.
quod obꝛ ꝙ gaudiũ doloꝛi imꝑmixtũ eſt magis intẽ
ſuz. Odin ꝙ illud verũ eſt de wloꝛe oppoſito gaudio.
ſed de doloꝛe qͥ dat occaſionẽ gaudẽdi nõ opoꝛtet il/
lu hahere veritatẽ. ⁊ ideo in ꝗꝓpoſito nõ cõcludit il⸗
a rõ.
ſerie ̃m ꝙ gra culpe.ddᷣm ꝙ verũ eſt ꝙ btitudo mi
ſerie opponit᷑ ſ̃m legẽ cõem.⁊ nõ repit᷑ in aliqͥ ſimul
Foni cũ miſeria.Et rõ huiꝰeſt.qꝛ vnuſqͥſq; eſt i vno
atu nõ in duplici.ſᷣ qm̃ xpᷣs in duplici ſtatu erat vł
quaſi.rõnẽ tenebat duplicis ꝑſone.ſicut in xpᷣo ſtatꝰ
eſt cõponibilis ſtatui ſine repugnãtia. ſic btĩtudo cũ
miſeria. Mec eſt ſile oino de gra ⁊ culpa.qꝛ nõ reſpi/
ciũt diuerſos ſtatus.ſᷣ directe babent oppoſitionem
⁊ incõpoſſibilitatem.niſi foꝛte qͥs intelligat de culpa
veniali q̃ᷓ in eodẽ põt ſimul repiri cũ gratia.ꝗᷓ nõ ha/
bet oppoſitionẽ directã. Expellẽt᷑ aũt oino venialis
culpa cũ ꝑficit᷑ gra. ſic⁊ a xpo ablata fuit paſſiõis mi
feria cũ cõſũmata fuit eius gloꝛia. ¶ Ad illud quod
obẽ ꝙ potẽtia illa ſimplex eſt.dom ꝙ qᷓ;uis ꝑ natuꝛq
potẽtia ſimplex nõ poſſit ad diuerſa ↄuerti.tñ ꝑ dei⸗-
foꝛmitatẽ gloꝛie poſſibile eſt adeo ampliari.vt ſimul
poſſit ad diuerſa ↄuerti. ⁊ circa diuerſa affici.⁊ ſic in
atria erit aliqñ.⁊ intelligendũ etiã eſt fuiſſe in xpᷣo.
dillud qð obꝛẽ ꝙ rõ ſuꝑioꝛ nõ dẽ niſi inq;tũ ↄuer
tit᷑ ad ſupioꝛa. dm ꝙ hoc nõ eſt verũ ꝓ eo ꝙ ad ſu/
pioꝛẽ poꝛtionẽ rõnis ſpectat regere inferioꝛem.et pe
nes ipᷣaz reſidet regnũ ⁊ imperiũ reſpectu oim potẽ/
tiarũ aie que ſunt aliqͥ mõ rõni obaudibiles.⁊ ita ꝑ
modũ nãe colligat᷑ potentijs alijs ⁊ ipi coꝛpi huma
no tanc ꝑfectibili. 2 iõ pati babet coꝛꝑe paee. 28

Ag illud qd Pmo obĩ de faptu 3

¶Aa illud qd obĩ e otraria nõ pn⸗t in⸗/ 34

d illz 3 5

¶ Ad illud quod obẽ ꝙ beatitudo opponit᷑ mi ʒõ

37

ant dici ratio ſupioꝛ attendit᷑ ſm aſpectuʒ ad ſi cꝛiſti plus compatiebat᷑ alijs qᷓ ꝓpꝛie carmi.ſi ergo tet!
prerioꝛa. boc dicit qꝙᷓtum ad eius pꝛincipalẽ actũ. nõ compaſſio reſpectu alioꝝ erat in ratione.compaſſio nn 4g
wv excludat᷑ ↄuerſio ⁊ colligantia ipiꝰ ad inferioꝛꝛ. reſpectu carnis erat in nlna ete inteuſiar doloꝛ kane 9
¶ Queſtio. ij. f eerat ſm ptẽ ronalẽ q; m ſenſualẽ. ¶ Rx. ad pᷣdicta/ʒ3 9 nbnar⸗
EGun qua parte aie fuerit doloꝛ intenſioꝛ.vtruʒ in par· nm intelligentiaʒ eſt notandũ ꝙ in xpᷣo duplex doloꝛ VII
te rationali.aut in parte ſenſibili: Et qꝙ in parte ſen / fuit ſᷣm ꝙ dicunt ſancti.vicʒ doloꝛ paſſionis.⁊ toloꝛ 2*
ſibili videt᷑. Jllud magis patit᷑ ad pñtiã affligentis compaſſionis.⁊ vterq; doloꝛ intenſus fuit ⁊ acerbꝰ. ſufni⸗
quod magis ẽ paſſibile.ᷣ ſenſualitas in xpo erat ma Multũ em̃ in ſe toluit. ⁊ multũ nobis ↄdoluit.⁊ vf᷑- —
gis paſſibilis qᷓ ipſa rõ. erat fragilioꝛ.̊ vr A nagl qʒ iſtoꝝ doloꝝ in ſenſualitate fuit ⁊ in rõne.ſ oꝛdine
affligebat᷑ anima xpᷣi ̃m ſenſualitatem q; affligere permutato. Nam doloꝛ paſſionis ⁊ carnis pᷣmo ati
m rõnem. ¶ Item omneillud quod magis in pati gebat aiam ſcm ſenſualitatẽ. et deinde m alias vi⸗
endo a ↄſolatione elongat᷑.magis patit᷑ ⁊ affligi᷑. õꝭ res.oloꝛ vᷣo compaſſionis pꝛimo erat in rõe.⁊ ex
ſenſualitas plus recedebat a gaudio in paſſione qᷓroõne redundabat in ſenſualitatez. Sicut enim rati-
ipſa ratio ſicut manifeſtum eſt.g̊ ⁊c. ¶ Itez vbi ma one njĩ̃a dolente ꝓ pctis noſtris gemit ſenſualitas ⁊ 6
gis viget paſſio timoꝛis.ibidem magis intendit᷑ paf̃ lachꝛimat᷑.ſic ⁊ xps qꝛ multũ p pctis noſtris doluit.
ſio doloꝛis.ſᷣ chꝛiſtus magis timebat ſᷣm ſenſualita⸗ de pctis noſtris fleuit.Cũ g̈ copamꝰ doloꝛẽ ſenſuali
tem qᷓ; ̃m rationẽ. Scom em̃ rationem ſecurꝰ erat tatis ad doloꝛem rõnis.boc põt eſſe in duplici gene/
licet ſenſualitas foꝛmidaret.ergo pari ratione plus re.Et ſi quidem iutelligat᷑ de toloꝛe paſſionis.cũ ille
olebat ex parte ſenſualitatis q; rõnis. ¶ Itez ſitut ¶pmo ſenſualitatẽ attingeret.ↄcedendũ eſt aiam xp̃ᷣ
gaudium eſt in ↄiunctione ↄuenientis cũ cõöuenien / ßFm pꝑtẽ ſenſualem magis doluiſſe ſicut oſtẽdũt roes
ti.ita dolor eſt in ſepatione.ergo ibi eſt maioꝛ doloꝛ. ad pꝛimã partẽ adducte. Si vo intelligat᷑ de doloꝛe
vbi eſt ſepatio magis cõuenientis.ſed anima plꝰcõ⸗ cõpaſſionis quo interius affligebat᷑ ꝓpter petã nr̃a
nenit cũ carne ſᷣm ſenſualitatẽ qᷓ; jm rationem.ſicut cũ ille oꝛtũ ⁊ oꝛiginẽ baberet in rõne.ↄcedenduʒ eſt
dicit aug.in li.de ſpũ ⁊ aia.g̊ ⁊c. ¶ Item quod mag ipᷣm magis pᷣm rõnem doluiſſe ſicut ondũt rõnes ad .
alligat᷑ alicui et plus indiget illo.magis patit᷑ ⁊ affli ptẽ ſequẽtẽ inducte.Et ſic pʒ rñſio ad qonẽ gpoſit. 6
git̃᷑ ex illius coꝛruptione ⁊ amiſſione.ſed ſenſualitas ptz etiã rñſio ad obiecta. Membra em̃ buiꝰ qõnis
magis alligat᷑ carni ⁊ plus indiget carne ad ſuã oe bhabent ſe ſicut excedentia ⁊ exceſſa.⁊ obiecta veruʒ
rationẽ exercendã qᷓ; rõ.ergo carne patiente plus af ↄcludunt ſm diuerſas vias.Si qͥs aũt vlterius que
fHigit᷑ aia in ſenſualitate qᷓ; in rõe. Sea ↄtra.ſicut rat.cũ rõ et ſenſualitas ᷣm duo genera doloꝛis mu⸗
dicit aug. de ciui. dei. Doloꝛ eſt teſtimoniũ bone na/ tuo ſe excedant.qͥs eoꝝ fucrit intenſioꝛ in xpᷣo.vtrũ
ture. in melioꝛi natura intenſioꝛ eſt woloꝛ ex ꝑte ra- vicʒ doloꝛ paſſiõis vel cõpaſſionis. Rñderi põt q; do ꝗo
tionis qᷓ ex ꝑte ſenſualitatis. ¶ Item quod ex pluri loꝛ cõpaſſiõis fuit intenſioꝛ. Et rõ buiꝰẽ.qꝛ qᷓ uis ma bn..
bus cauſis dolet.intenſius dolet q; quod ex vna tm̃̊. gna ca eẽt dolendi in ſenſualitate ꝓpter ſepationem
ſed doloꝛ eſt in ſenſualitate tm̃ ex carne.ratõ vo non ipᷣius a carne.magna etiã eſſet diſpoſitio ad tolẽduzʒ
tm̃ condolebat carni.ſed ctiam ſenſualitati ⁊ẽ nobis. ꝓpter optimã cõplexionc.in doloꝛe tũ ↄpaſſõis am
ergo videt᷑ ꝙ intenſioꝛ erat doloꝛ in rõne qᷓ; in ſenſu· plioꝛ erat rõ dolendi ꝓpter inhonoꝛationẽ dei ⁊ ſepa
alitate. ¶ Item vbi eſt intenſioꝛ amoꝛ ibi eſt inten· tionẽ nr̃am a deo.maioꝛ etiã erat diſpoſitio ad tolẽ/
ſioꝛ doloꝛ.vᷣ chꝛiſtus magis diligebat in nobis vitaz dum. ꝓpter delectationis nimietatẽ. Scom em̃ ꝙ di
gratie q;ᷓ in ſe diligeret vitam nature.ergo magis do lectio maioꝛ eſt. ſin lvc ſunt plage cõpaſſiõis maio⸗
lebat de boc ꝙ nos amiſeramꝰ vitã gratie.qᷓ; de hoc res. Ande multo plus cõpaſnio xpᷣi exceſſit alioꝝ cõ/
ꝙ ipe amittebat vitaʒ nature.ſed pꝛimus doloꝛ erat paſſiones qᷓ; paſſio paſſoncs.ſicut fuit in eo maioꝛ
in rõnæ.ſcs in ſcnſualitateę. magis doluit ſᷣm ratd cxcellentia dilectiõis qᷓ; paſſiõis reſpectu alioꝝ.licet
nem q; ſm ſenſualitatẽ. ¶ Itẽ in ea ꝑte intenſioꝛ cſt in vtroqʒ multũ cxcederet. Et ꝙ iſte doloꝛ intenſioꝛ
oloꝛ que hʒ maioꝛem rationem dolendi.ſed ſenſua/ fuerit colligit᷑ ex duplici ſigno. Anũ ẽ ꝙ maluit aiĩaʒ
litas nõ habebat rationem colendi niſi ꝓpter afflicti ſuam a coꝛpe ſepari.qᷓ; ꝙ nos eſſemus a deo ſcpati.
onem carnis ſuc.ratio vᷣo habebat rationem dolen / Aliud vᷣo ſignũ eſt ꝙ fleuit ꝓ pctis noſtris.ſed non
di ꝓpter dehonoꝛationem maieſtatis diuine.bᷣ magiſ fleuit ꝓ penis coꝛpis ſui.ſicut Berñ.dicit. Planctꝰ
dolendũ eſt de dei inbonoꝛatione ꝙᷓ de carnis afflicti aũt ſignũ eſt amaritudinis ⁊ toloꝛis.Et ideo hoc ele
one.⁊ xpᷣs dolebat ſᷣm ꝙ debebat. ergo intenſioꝛ doꝝꝰ ganter expꝛimit cancellarius philippus in quadam
loꝛ crat in chꝛiſto q;tum ad partezʒ rõnalẽ qᷓ; ꝙᷓtũ ad pꝓſula valde notabili ⁊ deuota.Ait em̃ ſic. Homo vi
ptẽ ſenſualem. Bean xpᷣs diligebat alios ſicut ſe⸗ q̃d ꝓ te patioꝛ.ad te clamo qͥ ꝓ te moꝛioꝛ. Vide dg⸗
ipᷣm.qꝛ pfectam habebat charitatẽ.ᷣ tantũ dolebat penas quibus afficioꝛ.vide clauos quibꝰ cõfodioꝛ.
de ſeꝑatione alioꝝ a deo quãtũ ſi ipᷣe ſeꝑaret᷑ ab ißo. cum ſit tantꝰdoloꝛ exterioꝛ.interioꝛ tamen planctuſ
ſed conſtans eſt ꝙ omnis anima recta plus doleret eſt grauioꝛ.tam ingratũ dum te experioꝛ. Tahr
deſe epatiõe a deo qᷓ; ſeꝑatiõe a coꝛꝑe ꝗꝓpꝛio.ergo ania ⸗
Mi. xvij· quõ xpi incamatõ oꝛdinat᷑ ad nf̃aʒ redẽptiõeʒ q;tũ ad vſũ vtut.pᷣſertim de volũtate
et oꝛatione. — — —
Oſt pgicta oſiderari opoꝛtet ⁊c. Supꝛa egit mgf̃ de nã aſſũpta q̃tũ ad ↄditiões nãe ⁊ qtũ ad pleni/
tugdinẽ gre.⁊ qtũ ad defect paſſibilitai.hic inpit q̃rta ps in q̃ agit qtũ ad vſuʒ vᷣtutis. Et qm vſus
Stutis cõpationẽ bʒ ad wlũtatẽ a q̃ egredit᷑.⁊ ad pᷣmiñũ qð meret᷑.iõ ꝑs iſta bʒ duas ptes. In pᷣma determiat ſicrp
de volũtate xp̃i. In ſcdᷣa detmniat de merito.j.di.xviij. De merito eẽ xpᷣi ⁊c Et qm̃ affectꝰ volũtat dinoſcit᷑ per woͤnme
petitione oꝛonis.io ingr detmiat de volũtate xpᷣi ⁊ de oꝛõe xpᷣi. Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta in ꝑtes tres. In q̃ꝝ pꝛima moe
mouet dubitatõz. In ſcda eã det miat iur viã ſanctoꝝ cõem.ibi.Quocirca ambigẽdũ ⁊c̃. In tercia vᷣo adbuc Ke
uilligell/ dubitatõz motã explanat iyr cxpoſitione bylg. ſpaj . ibi. Ylud etiq ignoꝛ andi nd ẽ qu byla. c. Dei⸗ “

. du mmmans r
ene 8nesn a 5
en paruʒ n H it ꝗq
in te at.il Ceten e. iztoꝛ ic nãq;
2=ð . Eeez n
beindiniſis big nbe en voi ixps e rſt. ndeng d
ð ſed q oſtendens näs. di
Bibns HH none⸗ erar oor oeson ſanctoꝝ. iuxta gernien ſia
Barannu aũt pa itatio ſi m eſtim no rev viã lüũtates iu laffe⸗ na ſen
G r 50 ese! dub icta Rofe men erne 6em v b lütates melsußa ctu le ⸗
. In ſe tercis iſione et F edi rhoe ſita diſc 1cõ — chtonte. icit h iſce⸗
i ne bꝛo. ⁊c. fac lixi is tionẽ in x 8 eſt tẽ. y ti?1 eld mm. Ca ide .
dnunn am II me ca darris Po iüſas i lüta⸗ alita charirm ſpm̃. m wuire
, R N Gltateted Gitares⸗ 4 eee areei aRrde Wro⸗
Darat U rrän⸗ ae nentg ncudiſ Tiano
P iſto Barae o volebe bat. ſ caro: nein dele ſola.i generlg
—– chꝛil cica amb ct? id volel ieb⸗ i ieianan uſus neſo⸗ 5e uta
fnegtin Eaffect⸗ id v. fugi iciũ ſiẽ⸗ wrechlt⸗ arn cſva ⸗
–—– (Sriaz affec 181 re uẽ vi ia ſce ad ic tali tia ve p.
unnſitien ing. ſ. liꝰẽg lebat imo ullu? it aia pu ne. necie a. i etis in e x
ntnſh D ng. Bra aütt bat ĩ 5 nu agi⸗ vcu a car ſolan rixe Deie tis in plex
ncmnn⸗ 1 Uratz. ectus oleb g. nõ anage⸗ ez aia ſo lis nita b du Etis
nin 2 35,A is ait 26 5 upi dece ent t. eE nc PI S ⸗ V ci
d tits t. 20 ll niſig e ct o t is . qᷓ buit. .i is fit. ce Edu⸗
San P0 ta eſt nihi alẽ d rchcui rnal llet. ede Egem ſet du ns ẽ
* edu em̃ ni ẽ ve ubir t eẽ iris e. 2 len 4
dict emn Galit carn dele qꝛ ca rne v⸗ t ſu buit . Vir et t jg no m
riͤmi tat. pii v Epo d f- q̃ ipi ne t. ſici li pci 0 ijt aff⸗ emno
aches * luct hz. J ſine eẽ illur lt. qi 2971 lle 1 79 ilIa m Reliq̃ 4n tra
— 1 emht g aebarel etbit i nanruas, ai „ irmitatis Lnee
eraie Wec i nu eba nſccpit. ffecti n troa fe- infirm ꝛi c. eunee
i “ anrbin die dreluire
ercirr 8 at 7 eroel. ſen ris ext aug. et ture Sſea Ho idut noead 14
nrmi er ret. . inc Tüſenuer olee ã vi⸗ deo ẽ ait. hü̃ 3 i t pat dicit. Jee
880 8. . 9 „ . — , 4 „ t.
iniii * ba affect neg mo none g. ns na ⸗ renis ri
ir eſt vu valet. tẽ. bv 10 ñ etia 97 1 xp nerõ n⸗ vaecg tdea lecto
Gnin⸗ HZ affe e ſaa morte⸗e⸗ vu t. Di Erge 8. lter % vͤ deel dern bid
ur ipa ver ach eg ve 0 rit. is. l lt. Alt quo Aug. ci. ſe diſpu
ior 6 vis 30 n ul me at V ctus Ul⸗ li 8 ed it
sün ob.xxj. n geminue t mnon ei rugiidi⸗
Gnden E ctus fir ec ſe icit ei e eũ c ius 7 ffe ſat. iſtũ imo ſe pᷣ de m
——— 3 tü in one .b vi ins gemi punuuor⸗ recu oðmi fuüu eltnſt H
— ei iſe⸗ us chran Pine ziter ecti . mur iret znelic⸗
— itatẽ in nis i n ai ſt carni od fᷣm c. qua hocl i mo vé2
nene nita arelnto: em̃ aüt c⸗ ki adͤer d3t. . er b qui⸗
chari tinnit q mat. tñ mo int ene⸗
= D mans cc oeneluſete ſctõx ar waſtte s 85 Nec
.. n i? ei ffe inolt 8ſc tra trã habe R 2 ctu atut immo
uiri b ſolu ns a moꝛ etibu ine ꝛat cce non n affe tun .n ꝛte⸗
Kön ſann Psme ã auẽtil vgin O. E edn lun ſfec moꝛ morrt
inz nin ffectũ . nẽ ue ñ Be alix ñ coꝛ. cer ſtat ſ⸗ mo reſ ſiber ma
ana r SDð raae agreor⸗ dis dar .
rai , Srräkre orn n Tiid K.rwis biuefa vo Baneke Kas:
ogün i xaffe trãſi ae⸗ Einc ex e 8 diu nthag ei ann Augrai
. iſ calic dicẽ exp tu v ſum abu quas ßrönea enn ill urali . 1
va d ehüan pa nu⸗ 5 ſit vica. ar ſic E,Co
aune .vj. aunenatan DRl t ugnerd itaran
aiih ob. biin gevirs 1 men erſe
i zi . 5 cit dua chingere vitz airnan te dlt
– remonts er
n⸗ etere deſp ñ etiã bů us cux
n tur odis Ein 98
iißr⸗ eret⸗
iab, . er
vn Zuitic Wu
47 4
ae
nnn

O ij
Siareh .

mus expoliari ſed ſu
Rueſtiri. Si tu dicos
ꝙ ex volũtate natura

li ſeu ſenſualitatis no
lebat expoliari.ſᷣ vo/
luntate rõnis ſiue de/
liberatia cupiebat diſ

ſolui. Obüjcit᷑ ð h̊ qʒ
dẽ Pbilip. j. Perma

nere aũt in carne ne/

ceſſariũ eſt ꝓpter ws.

ſed aplłs volũtate de⸗
liberatiua id mag ap
petcbat ⁊ volebat qð
erat fratribꝰmag ne/

ceſſariũ.& illa volun/

tate videt᷑ ꝙ nõ appe

teret diſſolui. aut ſi

appetebat duo ↄtra/
ria.Rꝰ.ddðm q in car
ne noſtra eſt duo re/
pire.vicʒ ipßam nãm.

⁊ infirmitatẽ agẽöuan

tẽ aiaʒ ſᷣm ꝙ dicit au
corpua aggrauat ani

mã.nõ qꝛ coꝛpus.ſed

qꝛ coꝛruptibile.Cum
ergo dicit᷑. nolumus
expoliari ⁊c̃. hoc dici
tur qᷓ;tũ ad ip̃am car

nis natura.de qua dẽ
ad Epheſi.v. Memo

vnqᷓ carnẽ ſuaʒ odio
habuit. Mtuz ad in/
firmitatẽ aggrauan/
tẽ.dicit᷑ cupio diſſol/⸗
ni ⁊c.et ſic nulla ẽ ibi
vtrarietas. ¶ Ad ill
vo quod querit᷑.quõ
petebat ſimul diſfol/
ui ⁊ pmanerein car/
ne. Om ꝙ eſt volũ/⸗
tas abſoluta.⁊ volũ/
tas cõditionalis.⁊ ni
hil impedit duo oppo
ſita velle ita ꝙ vnum
velit volũtate cõditi/
onali.alterũ volũtate
abſoluta. Nolebat g
apls in carne ꝑmane
re ꝓpter vtilitatẽ fra/
trũ volũtate abſolu/
ta.volebat nibilomi/
nus diſſolui ⁊ eẽ cum
chꝛiſto.ſᷣ hoc nõ abſo
lute ſᷣ quantũ in ſe.et
ſic nulla erat repugn
tia.erat tñ quedã mẽ
tis anguſtia ex hoc du
plici deſiderio. Pꝛo/

. . õ
luit. hieronymus q; ſuꝑ üllũ locũ. Spũs ꝓmptus eſt
caro aũt infirma.das intelligi hic duas volũtates ex⸗
pmi ita ait. Hhoc ↄtra euticianos qͥ dicũt in xpᷣo vnam
tm̃ volũtatẽ.hic aũt oſtẽdit humanã q̃ ꝓpter infirmi⸗

tatẽ carnis recuſat paſſionẽ.⁊ diuinã que ꝓmpta eſt ꝑ

ficere diſpenſationẽ. Augꝰ.etiã duas in chꝛiſto aſſerit
volũtates dicens.QAQuantũ diſtat deꝰ ab homie.tãtũ
voluntas dei a voluntate hoĩs. Vnde hoĩem vpᷣs ge⸗
rens oñdit pꝛiuatam voluntatẽ quandã hoĩs.in qua
= ſuam ⁊ noſtram cõfigurauit.qͥ caput noſtrũ eſt.⁊ ald
eum ſicut mẽbꝛa ꝑtinemus. Pater inqt ſi fieri põt trãaſ
eat a me calix iſte. hec hũana voluntas erat ꝓpꝛium

aliqd ⁊ tanq; puatũ volens. Sed qꝛ rectũ vult eẽ ho

minẽ ⁊ ad dñm dirigi ſubdit.HNon quod ego volo ſed

quod tu vis.Ac ſi diceret. Vide te in me.qꝛ potes ali⸗

quid ꝓpꝛium velle vt deus aliud velit. Concedit᷑ hoc
humane fragilitati. Idẽ alibi.Chꝛiſtus in paſſiõe du /

as expꝛeſſit volũtates in ſe ̃m duas naturs. Ait em̃.

Pater ſi fieri põt tranſeat a me calix iſte. Ecce hẽs ho
minis voluntatẽ.quam ad diuinam cõtinuo dirigens
ait. Veruntũñ non ſicut ego volo ſed ſicut tu. Ambꝛoſi

us etiã in libꝛo.iij.de trini.Scriptũ eſt. Pater ſi poſſi

bile eſt tranſfer a me calicem hunc. Verba xpᷣi ſunt.ſſ-
quomodo ⁊ in qua foꝛma dicant᷑ aduerte.hoĩis ſuba,z
gerit.hominis aſſumpſit affectum. Mõ ergo quaſi deꝰ
ſed quaſi homo loquit᷑. Suſcepit quidẽ voluntatem

meã.Abea eſt volũtas quã ſuã dixit cũ ait. Non ſicut

ego volo ſed ſicut tu vis.Cum aũt dixit. QOiĩa q̃ habʒ

pater mea ſunt.qꝛ nihil excipit᷑.ſine dubio quã pr̃ ha⸗

bet eandẽ ⁊ filius habet volũtatẽ.Eadẽ eſt xpᷣi volũ⸗

tas que paterna. VUna g volũtas eſt patris ⁊ filij.ſed
alia volũtas hominis.alia dei.vt ſcias vitã in volun⸗

tate eſſe hois.paſſionẽ aũt xpᷣi in voluntate diuina vt

pateret᷑ ꝓ nobis.his teſtimonijs euidenter docet in

xpᷣo duas fuiſſe voluntates.qð qꝛ negauit machariꝰ
archiepᷣs.in metropolitana ſynodo ↄdẽnatus eſt.Et
ex affectu humano ſenſualitatis quidẽ nõ rõnis illud
voluit ⁊ petijt qð nõ impetrauit. Nec iõ petijt vt im⸗
petraret.qꝛ ſciebat deũ nõ eſſe facturũ illud. Nec illꝰõ

fieri volebat affectu rõnis vł volũtate diuinitatj. Ad
qͥd O petijt: vt mẽbꝛis foꝛmã pᷣberet iminẽte turbatiõe

clamãdi ad dñm.⁊ ſubijciẽdi volũtatẽ ſuã diuĩe volũ

tati.vt ſi pulſante moleſtia triſtent᷑.ꝓ eiuſdẽ ammo/
tione oꝛent. Sed ſi nequnt vitare.dicant qð ipe xpᷣs.
Nõ g ad inſipientiã fuit ꝙ xpᷣs clamãs nõ audit᷑ ad ſa

lutẽ coꝛpalẽ.Bonũ quidẽ petijt.ſ.vt nõ moꝛeret᷑.ſed

melius erat vt moꝛeret᷑ qdð et factũ eſt.
¶ Autoꝛitatẽ dubiã ambꝛo.manifeſtat qua dicit xpᷣm
dubitaſſe affectu humano.
Ceterũ nõ paꝝ nos mouẽt vᷣba ambr.qᷣbꝰſigficare vi

bte bgd oieit coartoꝛ ex duobus.Deſiderium babeo diſſolui 2 eſre cum chriſtto.

Aidet᷑ chꝛiſtum ſm humanum affectum de patris potentia dubitaſie.
ſum. quia chꝛiſtus babuit ſcientiam omnium futuroꝛum et ſub certitudin

„

det xpᷣm ſʒ hũanũ affectũ ð pr̃is potẽtia dubitaſſe.ſic

Contra. Hoc

Xxxx.

Marci. xiiij.

ra. Hocv icetur eſſe ſal⸗
eergo videtur ꝙ xpᷣs de nullo po/

Drägt

bihei in

lammn

An.

Anboſe
Dera tu;

—

dicens in li.iij. de tri. De quo dubitat.de ſe an de pfe-
SDe eo vtiq; cui dicit.tranſfer dubitat hoĩs affectu.nã
de de pre nõ dubitat.nec ð moꝛte foꝛmidat. Pꝛophe/
ta etiã nõ dubitat qͥ nihil deo eẽ ĩpoſſibile aſſerit. Nũ
infra hoĩes cõſtitues deũ. Pꝛopheta nõ dubitat.⁊ fili
um dubitare tu credis. Vt hõ g dubitat. vt hõ locutꝰ
eſt. is verbis innui videt᷑ ꝙ xpᷣs nõ inq;tũ deꝰvl dei
filius.ſᷣ inq;tum homo dubitauerit affectu humano.
Qð ea rõne dictũ accipi pᷣt.nõ qꝛ ipe dubitauerit.ſᷣ qꝛ
modũ geſſit dubitantis ⁊ hoĩbꝰ dubitare videbaf.
Adhuc diligentius dubitationẽ motã explanat
iuxta expoſitionẽ hylarij ſpecialem. cEce
¶ Bllud etiã ignoꝛãdũ nõ eſt qð hylariꝰ aſſerẽ videtur
xpᷣm nõ ſibi ſed ſuis oꝛaſſe.cũ dixit.trãſfer a me calicẽ
hũc.ſicut nec ſibi ſed ſuis timuit. Nec eũ timuiſſe vt ſi
bi nõ eẽt paſſio.ſed vt a ſuis tranſiret calix paſſionis.
ita inqens.Si paſſio honoꝛificatura eũ erat ſicut iuda
exeunte ait. HNunc honoꝛificatus eſt filius hoĩs.quõ
triſtẽ eũ meius paſſiõis effecerat? MNiſi foꝛte tã irrõna
bilis fuerit vt pati moꝛtẽ timuerit.q̃ patiẽtẽ ſe gloꝛifi⸗
catura eſſet. Sed foꝛte timuiſſe vſq; eo eſtimabat᷑ vt

Marci.xij. tranſferri a ſe calicẽ depᷣcatus ſit dicens. Pat tranſſer

calicẽ hũc a me.Quõ em̃ ꝑ patiendi metum tranſferꝛi
depꝛecaret᷑ a ſe. qdð ꝑ diſpenſatõis ſtudiũ feſtinaret imn
Hylar᷑.in.x. plere.MNon em̃ cõuenit vt pati nolit qͥ pati venit.⁊ cũ

li.de trini. pati eũ velle cognoſceres.religioſius fuerat hoc cõfi⸗

teri. q́;B ad id impie ſtulticie prumꝑe vt eum aſſereres
d mwe pateret᷑ oꝛaſſe.quẽ pati velle cognoſceres. Nõ er⸗
go ſibi triſtis fuit.nec ſibi oꝛat trãſire caliceʒ ̊ᷣ diſcipu
lis.ne ĩ eos calix paſſiõis incũbat quẽ a ſe trãſire oꝛat.
ne in his.ſ.maneat.Nõ em̃ rogat ne ſecũ ſit ſed vt a ſe
tranſeat.Deinde ait. Hõ ſicut ego volo ſᷣ ſicut tu.lhu
mane in ſe ſollicitudinis ſignificãs conſoꝛtiũ.ſᷣ nõ diſ⸗
cernens ſniam ſibi cõis cum pr̃evolũtatis. Pꝛo hoiĩbꝰ
NXN vult tranſire calicẽ ꝑ quẽ oẽs diſcipuli erat tẽptãdi.
Luce.xxij. Et ideo ꝓ petro rogat᷑ ne deficiat fides eiꝰ. Sciens ꝗ
EEec oia poſt moꝛtẽ ſuã deſitura.vſq; ad moꝛteʒ triſtis
eſt.⁊ ſcit hũc calicem nõ poſſe trãſire niſi biberit. ideo
ait. Pater mi ſi ñ poteſt trãſire calix iſte niſi bibã illũ.
Fiat volũtas tua.Sciẽs in ſe cõſummata paſſiõe me
tũ calicis tranſiturũ.qͥ niſi eũ bibiſſet trãſire nõ poſſʒ.
Nec finis terꝛoꝛis niſi ↄſũmata paſſiõe terꝛoꝛi ſuccede
ret.qꝛ poſt moꝛtẽ ei virtutũ gloꝛiã aplice infirmita-
tis ſcandalũ pelleret᷑. Intẽde lectoꝛ his verbis pia di
ligentia ne ſint tibi vaſa moꝛtis.

ꝓ ſe id eſt p voluntate ſua ſenſuali. Scom aũt intentionẽ oꝛantis nulla petitione xps

nobis.non em̃ credidit ſe in petitione illa aliquid obtenturum ꝓ ſe.nec ratio voluiſſet obtinere ſibi liberati/

erit dubitare. Iẽi

quẽcũq; cadit dubitæ
tio.cadere põt ignoꝛã

tia ⁊ erꝛoꝛ.ſᷣ nullum

iſtoꝝ potuit i xpᷣo ca/

derc. vr̃ ꝙ nõ potu
erit dubitare.R.ð . G
ꝙ dubitatio ꝓpꝛie di /
cit indifferentiã iudi

cij rõis reſpectu vtri/
uſq; partis ↄtradicti

onis.ita ꝙ neutrũ pᷣe

ligat alteri. Et H̊ mo/
do accipiẽdo dubita⸗

tionẽ.in chꝛiſto nõ fu
it dubitatio. Alio mõ
dicit᷑ dubitatio indif⸗
ferentia quedã partꝭ

ſenſibilis ad ſequẽdũ
affectum nature incii
nantem. vel rönẽ im⸗/
perantẽ.⁊ talis dubi⸗
tatio potuit eſſe i chꝛi

ſto. ⁊ de hac intelligit
ambꝛo.de alia vo cux
rit obiectio.

d ¶ Mõ ů ſibi triſt ſi·
it nec ſibi oꝛat trãſire
calicem ſᷣ diſcipulis
Aidet᷑ hoc eẽ falſum

ipſam oꝛatiõis ſeri-

em. Ait em̃.trãſcat æ

me calix iſte. ſi petit

calicem trãſire a ſe.G

vidcdet᷑ ꝙ ꝓ ſeoꝛauit.

Item ſic petebat ſiẽ
volebat. ſed chꝛiſtus

ſentiebat ſe aliqͥd vek
le quod nõ vellet pa-

ter ſiẽ ipſe dicebat.nõ

ſicut ego volo. ſz ſicut
tu. Si ergo aliqua vo

luntate ſua calicẽ paſ
ſionis fugiebat.vide/
tur ꝙ cum petijt cali/
cem tranſire a ſe.pꝛo
ſe oꝛauerit. Ro. ddin

ꝙ oꝛare ꝓ aliquo cõ/ 7
tingit dupliciteꝛ. Aut
ſm foꝛmas oratiõis.

aut vᷣm intentionem

oꝛãtis. Scoᷣm foꝛmã

oꝛatiõis xpᷣus oꝛabat
ꝓ ſe oꝛauit.ſᷣ mag ꝓ

*

onem a paſſione.ſed potius oꝛauit ob triplicẽ noſtram vtilitatem.ſicut in pꝛecedentibus tactum eſt. Hylani &.
us ergo loquit᷑ iſto modo.vnde ſermones ſui qui ponũtur in litera referendi ſu nt ad pꝛincipalem intentionẽ

chꝛiſti.omnes aũt obiectiones currunt ᷣm viam pꝛiorem.

ca duo. Pꝛimo querit᷑ volũtate xpᷣi. Scoo (JDuel
IFr re oꝛatione xpᷣi· Circa pᷣmũ qrũt tri. ¶ Atrum in chꝛiſto fuerit

RE intelligẽtiã buiꝰpartis incidit hic qõ cir · qhr de illaꝝ volũtatũ cõcoꝛdia ⁊trouerſia. .

ꝛimo querit᷑ vtrũ in cbꝛiſto fuerũt plures volũta/ ſic videt᷑. Yobã.vj. Mõ veni ſacere volſtacs c S
tes. Scdo vᷣo qᷓr de eaꝝ numero ⁊ ſufficiẽtia.Cercõ vo.eqᷣ miime. qlis ẽ volitas ipi xpi.ali volcas

—

mittentis. ſed voluntas chꝛiſti m viuinitatẽ. eademꝰ ilud quod obijcit᷑ ꝙ, voluntas dicit illud penes qð
eſt cũ voluntate mittentis.g neceſſeẽ ꝙ xpᷣs habuit

wlũtatẽ ſᷣm humanitatẽ ⁊ ᷣm diuinitatẽ. hũit plu

res wlũtates. ¶ Itẽ Oam̃.iij.li.Habere eũ dicimꝰ

in duabꝰ? naturis duplicia.q̃ᷓ ſunt duaꝝ naturaꝝ na
turalia. duas volũtates naturales.⁊ diuinam ⁊ bu/

manas.

tẽ cuilibet nature intellectuali rũdet vo/
luntas.ſed in chꝛiſto fuerunt plures nature intelle/
ctuales ſicut in pꝛecedẽtibus monſtratum eſt.g plu
res volũtates.¶ Itẽ chꝛiſtus meruit.ſᷣ̊ meritũ nõ ẽ

niſi ſm voluntatẽ creatã. xpᷣs etiã oia creauit. ſ crea
tio nõ eſt niſi a volũtate creata.g xpᷣs hũit volũtateʒ

increatã ⁊ creatã.̊ habuit plures volũtates.¶.Co/
tra. ODam̃.in li.iij.OAuoꝝ ſuba eſt eadẽ.hoꝝ ⁊ volun
tas eſt eadẽ.⁊ quoꝝ diuerſa voluntas.hoꝝ diuerſa
ſubſtantia. ̊ diuina natura ⁊ bũana vniunt᷑ in chꝛi/
ſto in vnitate ypdoſtaſis que eſt ſuba indiuidua.ita ꝙ

in xpᷣo nõ ſunt plures ypoſtaſes ſᷣ vna.& ſi in xpᷣo nõ

eſt repire plures bypoſtaſes. nec plures volũtates.
tẽ volũtas facit volẽtẽ. plłes volũtates faciũt
plures volẽtes.ſᷣ xpᷣs ẽ vnicus volẽs.&̊ vnicã tm̃ ha
buit voluntatẽ. ¶ Itẽ voluntas eſt illud in hoĩe pe
nes quod reſidet regnũ ⁊ dñium oĩm coꝝ q̃ agunt᷑ iĩ

ipſo ⁊ ꝑ ipſum.hoc aũt in xpᷣo nõ põt eẽ niſi vnũ ſo/

lum.qꝛ nõ poſſunt eſſe plura dominãtia in vno ⁊ eo⸗/
dem ꝗpſq; ↄtrouerſia.g neceſſe ẽ in xpᷣo eẽ volũtatẽ
vnã ſolã. Die in xpᷣo eſt tm̃ vna pſonalitas.qꝛ ꝑſo
nalitas dicit nobiliſſimã cõditionẽ q̃ reꝑit᷑ in ſubſtã
tia rõnali.Sed volũtas eſt nobiliſſimũ ⁊ ſupᷣmũ ſbᷣe
rõnalis. ſicut in chꝛiſto ẽ̃ vna tĩ ꝑſonalitas.ita vr
ꝙ ſit vna tm̃ voluntas.¶ R: dm ꝙ cũ ĩ cbꝛiſto ſint
plures nature intellectuales. vicʒ diuia ⁊ humana.
neceſſe eſt in chꝛiſto plures eẽ volũtatcs.Sicut em̃ ĩ

vna natura coꝛpali nobili iſta duo ſe cõcomitant᷑ vi
delicet lux ⁊ caloꝛ.ſic ⁊ in natura ſpũali ꝑfecta neceſ

ſe eſt duo repiri bis duobus coꝛreſpondęetia. vicʒ co

gnitionẽ ⁊ affectionẽ.ſed cognitio eſt actus rõnis.et

affectio actus volũtatis. Cũ ꝗ in xpᷣo ſint plures na
ture ſpũales.neceſſariũ eſt i xpᷣo ponere plures intel
lectus ⁊ plures volũtates.⁊ hoc manifeſtat męfr̃ in

10

riũ adductũ 4
1

1

12 volentem ⁊ agentem naturaliter õm ambas.¶ Ad

lra ꝑ multimodas ſanctoꝝ autoꝛitates. AUnde ⁊ ↄce

dende ſunt rönes ad banc partẽ inducte.¶¶ Ad illʒ
vo qð obẽ ꝙ quoꝝ ſuba eſt eadẽ.⁊ volũtas ẽ eadem.

doõuͤm q ſuba dicit᷑ multipliciter. Ano mõ dicit᷑ ſuba

idẽ qð eẽntia vel natura.Alio mõ dicit᷑ ſuba idẽ qð

ſuppoſitũ.Dam̃.aũt in pꝛedicta aucte accipit ſubſtã

tiam ꝓ eſſentia vel natura.Argumentũ vo in ↄtra/
cedit de ſubſtantia ſuppoſito ſiue ſub

7

iecto q̃ eſt indiuidua.⁊ hoc ptʒ ꝑ ipᷣęm dam̃. Ipſe c̃

dicit ſic naturales ⁊ nõ bypoſtaticas.i.pſonales ai -

mus volũtates.et hoc ꝓbat ipᷣe.qꝛ in tribus gſonis

N

vna eſt volũtas.nõ ꝓpter vnitatẽ in ꝑſonis.ſᷣ ꝓpter
vnitatẽ in natura.¶¶ Ad illud qð obr ꝙ volũtas fa/
cit volẽtẽ.dm ꝙ; bec ꝑ ſe loquẽdo intelligit᷑ de natu

ra.ꝑ ↄſequẽs aũt intelligit᷑ de ꝑſona.et qm̃ ples na
ture pñt eſſe in vna ꝑſona.binc eſt ꝙ ad pluralitatẽ
voluũtatũ et ſi cõſequat᷑ pluralitas naturaꝝ.nõ tamẽ
coõſeqͥᷣtur ꝑſonarũ pluralitas. iõ nõ ſequit᷑ ſunt plu/

res volũtates. plures qͥ volũt.ſed bene ſequit᷑.ſũt
plures nature ſᷣm quas inſunt. Et boc eſt quod di/
cit dam̃.qꝛ duas naturas chꝛiſti duas eiꝰ naturales
voluntates ⁊ naturales actꝰaimus.Quoniam autẽ
vna duarum naturaꝝ eſt hypoſtaſis. vnum aimꝰ et

reſidet regnum et imperiuzʒ eoꝝ que ſunt in ipſo vo
lente.Hdm ꝙ; eſt imperans ⁊ dominans ꝑ pꝛiuatio⸗
nem coactionis.⁊ eſt imperãs ⁊ dominans ꝑ puati/
onem ſubiectionis. Pꝛimo mõ accipiẽdo imperãs.
cõuenit ipſi volũtati generaliter.et hoc modo poſſi⸗
bile eſt plura imperantia reꝑiri in eodẽ in quo reꝑi⸗/
unt᷑ plura a coactione libera.ſicut in chꝛiſto eſt reꝑi/
re liberũ arbi.ᷣm diuinã naturam ⁊ bumanam. Si

aũt dicat᷑ imperans ⁊ dominans ꝑ pꝛiuationeʒ om,·

nis ſubiectiõis.ſic bene cõcedendũu eſt ꝙ neceſſe ẽ eẽ
vnũ ſolũ.ſed tale imperiũ nõ competit omni volun/
tati.non em̃ competit voluntati humane que debet
eſſe ſubiecta diuine.ſed illi volũtati ↄpetit que nibil
babet ſupius ſe.iõ ex hoc nõ põt argui ꝙ in chꝛiſto
nõ ſint plures volũtates.ſᷣ ꝙ nõ ſint plures volun/
tates diuine. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ voluntas ẽ
Paeras ſpectans ad dignitatẽ.ſicut ⁊ ꝑſonalitas.
dm ꝙ aliter ⁊ aliter dicitur propꝛietas illa ad di
gnitatem ſpectare.ſᷣm ꝙ aliqͥd ꝑ ſuꝑabundantiam
dicitur duplicit᷑. Ael abſolute.ſicut dicit᷑ albiſſmus
id eſt valde albus.Acl in cõpatione.ſicut dicit᷑ albii
ſimus oĩm. Quia quod dicit᷑ ꝑ ſupabũdantiã abſo/
lute.põt pluribus cõuenire.OQð aũt dicit᷑ ꝑ ſupꝑabũ⸗
dantiã in comꝑatione ↄuenit vni ſoli.Dico g̊ ꝙ per⸗
ſonalitas accipit᷑ penes dignitatẽ excellentie che⸗
ctu oim que ſunt in ipſa ꝑſona.⁊ ideo in vno nõ po/
teſt eſſe niſi vna ꝑſonalitas. Aolũtas aũt non ſic.qͥa
dicit potentiã ſubſtantie rõnalis nobilem ⁊ pfectaʒ.
⁊ ideo ſicut plures nature nobiles pñt ſe copati in
vna ꝑſona in chꝛiſto.ſic ⁊ plures voluntates.
¶ Queſtio.ij.
e voluntatũ numero ⁊ ſufficientia.ĩ diuidit em̃ ma
giſter volũtates in tria membra.quoꝝ vnũ eſt volũ
tas diuinitatis.aliud voluntas rationis.⁊ terciũ w
luntas carnis ſeu ſenſualitat. Sed ꝙ iſta diuiſio ſit
ſuꝑpflua videt᷑ pᷣmo autoꝛitate dama.in. iij.libꝛo.du/
as inqͥt nãs chꝛiſti.duas eiꝰ voluntates nales et na⸗
turales actus aimus.ergo ſi diuiſio dam̃.eſt comple
ta.que eſt per duo meinbꝛa. videtur ꝙ pꝛedicta di/
uiſio ſit ſuꝑflua. ¶ Item philoſophus dicit in.iiij. de
anima.⁊ etiam in topicis.q voluntas eſt in ſola ra-/

tionali.ergo nulla voluntas videt᷑ eſſe ſenſualitatis

Et ſi hoc.tercium membꝛũ pꝛedicte diuiſiõis ſuper/
fluit. ¶ Itẽ penes voluntatem attendit᷑ liberũ arb.
ſed in chꝛiſto non ſunt niſi duo li.ar.g non niſi due
voluntates. ⁊c.¶ Item voluntas conſequit᷑ na/
turaʒ.ſed in chꝛiſto ſunt tm̃ due nature. tiñ due w
luntates. ¶ Sed ↄtra.qꝙ ſint nõ tm̃ due ſed etiã plu
res q; tres videt᷑ autoꝛitate Hug.in libello quẽ fecit
de voluntatibus chꝛiſti vbi ait ſic. Fuit in chꝛiſto w
luntas deitatis.⁊ voluntas rõnis.⁊ volũtas pietat᷑.
⁊ volũtas carnis.g quatuoꝛ dꝛũtie volũtat. Iteʒ
ſicut xpᷣs hũit ſenſualitatẽ ita hũit ſinderiſim ⁊ ſicut
ſenſualitatis eſt appetere bonũ carnis.ita ſinderiſis
eſt appetere bonũ honeſtatis.g ſicut ponit᷑ aliqᷓ vo/
luntas ĩ chꝛiſto ſᷣm ſenſualitatẽ.ita videt᷑ ꝙ deberet
poni ſm ſinderiſim. ⁊ ita qtuoꝛ volũtat dꝛntie.¶t
volũtas ſᷣm dam̃.diuidit᷑ pᷣma diuiſiõe in theliſim ⁊
buliſim. B eſt in nalẽ ⁊ deliberatiuã. Iſte due dꝛie cõ
ſtat ꝙ fuerũt in xpᷣo ſic et pꝛedicte. vr ꝙ xpᷣs habu
it voluntates plures q́; tres. ¶ Itẽ volutas ſcqtur
cognitionẽ.ſed in chꝛiſto eſt repire qᷓ̃tuoꝛ gna virtu
tũ cogſcitiuaꝝ.qꝛ in ipᷣo cognoſcebat ſenſus excioꝛ.

—

4

gllcit
mmnlb
ſercognit
roluntn
ermof
faona.
ig wun
gaturdlen⸗
ltuuft

once
ebinen
Alina vide
ccaati
duo monb
tasg qua⸗
onaliscren
betinaar
tengeun
giſocs ue⸗
Gvolutre⸗
Putana,aut
itcrein
Ckduſns
Whotasn
Goinrod
Stehae
it Nech̃
1onrus
is Holont
uts
oltope
at Bolu
yurmurtbe
litatͤch
ſclc⸗
warbün
nkue
Goono
16 (Lan
latonan
peri
ttilue
17 ſue pee
litats
lgen
nobyuſi
N
gonn
Porai
Dl
l ſotes
Kepnuateb
indin
ſithimnen
alnes
olntns
tntßhoee
mbzinnn
ſptentiz
Nnn

= .
S.

£

wndcih
Kunchnt
Mrckig
—
nanmmf
—
. wütmgii
igöſe utn
olehici nni
unt nerl
ameſardai nin
. Wurdickgir
ntniſi iie,
n aidii⸗
õä
iursn
1fcordin
ktN
o'winees iein
n ir

4
e R
000 6d

=S
e⸗

1

=

1

=

4
1

=

S==
=

„„

15

XVRI

cognoſcebat ſenſus interioꝛ. cognoſcebat iutellect? * rupler eſt in chꝛiſto cognitio. ita quadruplex de

humanus.cognoſcebat intellectus diuinus.ſi ̊ cui/
libet cognitioni reſpondet affectio.⁊ cuilibet affecti/
oni voluntas.vr in chbꝛiſto fuerit quadruplex vo/
luntatis differentia.Eſt & q̃̊o de pᷣdicte diuiſiõis ſuf/
ficientia.¶ R.ad pꝛedictoꝝ intelligentiã eſt notan

dũ ꝙ voluntas tripliciter habet ↄſiderari. Aut ſᷣm

naturalem voluntatem.aut ſᷣm potentiã ꝑ quaʒ qͥs
vult.aut ᷣm modum volendi.⁊ pᷣm iſtã triplicẽ cõſi

Seranon⸗ tripliciter hʒ diuidi voluntas in chꝛiſto.

„

cm em̃ comꝑationẽ ad naturã diuidi babet diui

ſione bimembꝛi. Duplex em̃ in chꝛiſto eſt voluntas.
diuina videlicet ⁊ humana ſᷣm duas naturas. et ſic
cõſiderat Oam̃.volũtatẽ chꝛiſti cum eam diuidit in
duo membꝛa. Si aũt cõſidcret᷑ voluntas ſᷣm poten
tias ꝑ quas qͥs vult.ſic diuidi habet diuiſione trimẽ

bri. Mam in xpo fuit potẽtia diuina. ⁊ potẽtia rati -

onalis creata.⁊ potentia ſenſitiua.ꝑ quaꝝ quamli/
bet in actum volendi exibat.⁊ ſic diuidit magfr in li/
tera ꝑ tria mẽbra.ita ꝙ illa tria habent reduci ad di/

uiſiões duas bimẽbꝛes q̃ ſunt ꝑ dꝛñtias imediatas.

qꝛ voluntas in xpᷣo fuit.aut dinina.aut hũana.Et ſi

bumana.aut ſequẽs cognitionẽ ſenſitiuã.aut ſeq̃ns

cognitionẽ intellectiuam.⁊ ſic ptʒ ſufficientia pꝛedi/
iſio 1 . Per cõꝑationẽ aute,
voluntatis ad modũ volendi bʒ multiplicari volun

cte diuiſionis in tria membꝛa. P

tas in xpᷣo diuiſiõc quadrimẽbri.⁊ ſic ↄſideꝛauit ma

gSiſter Hugo volũtatẽ xpᷣi cũ eã ꝑ quatuoꝛ mẽbꝛa diꝰ

uiſit.Ait em̃ ſic. In chꝛiſto fuit volũtas diuinitatis
⁊ voluntas rõnis.⁊ volũtas pietatis.⁊ wluntas car
nis. Aoluntas diuinitatis ꝑ iuſticiã ſniam dictabat
Aolũtas rõnalis ꝑ obcdiẽtiã vcritatẽ appꝛobabat.
Volũtas pietatis ꝑ cõpaſſionẽ in malo alieuo ſuſpi
rabat. Aoluntas carnis ꝑ paſſionem in malo ꝓpꝛio

murmurabat.Et ſic pʒ ꝑ diuerſos modos diuidẽdi

voluütatũ chꝛiſti numcrus ⁊ ſufficiẽtia.qꝛ ſin diuer 87 volunt⸗
les ſunt volũtates chꝛiſti ſibiinuicem aduerſantes.

ſas cõſiderationes multiplicari hʒ modo diuiſiõe bi

membꝛi.mõ diuiſione trimẽbri.mõ diuiſiõe quadri-

mẽbꝛi ſine aliqua repugnantia.⁊ ꝑ bec mãifeſta eſt
reſponſio ad oba.pᷣcipue ad auctẽ Hug. ⁊ Dam.

6 ¶ Ad illud qd obꝛ de verbo phᷣi ; volũtas eſt in ſo

la rõnali.vdm ꝙ ph̊s accipit volũtatẽ ſtricte.vic
appetitu rocinatiuo.mgr aũt ⁊ ſancti accipiũt volũ
tatẽ large ad oẽm hũanũ affectũ.ſiue ꝓcedat ex rõc.

17 ſiue ꝓcedat ex ſenſu. ¶ Ad illud qd obẽ ꝙ penes w

18

19

ſo tres.

lũtatẽ attendit᷑ li. ar. cõſii mõ rñdendũ eſt.ꝙ boc in
telligit᷑ de voluntate ꝓpꝛie dicta.⁊ ſic verũ ẽ ꝙ in xpᷣo
nõ hʒ niſi duas dꝛñtias.mgr̃ aũt accipit nomẽ volũ
tatis ꝓ appetitu. ¶ Ad illo qð obẽ ꝙ wlũtas ↄſcq̃t
naʒ. d. eꝙ wlũtas ↄſeqͥt᷑ naz ſic potẽtia ↄſeqͥt᷑ ſbᷣaʒ.
⁊ qꝛ in vna ſbᷣa pñt eſſe płes potentie.nibil impꝑedit
