ritate intuetur ad mentiẽdum.dm ꝙ charitas pꝛe-
ſupponit veritatem. vnde ad nibil mouct quod ve/
ritati repugnat.veritati dico ex ꝑte anime.Ande dic
Berñ.ꝙ ad hoc q opꝰ ſit laudabile neceſſe eſt ſit
charitas in intentõe.⁊ veritas in electõe.Et quia ve
ritas non ſeruat᷑ in platõe mendacij.hinc eſt ꝙ men
dacium er charitate non pᷣt dici. Sicut em̃ ex chari/
tate non pᷣt ſciẽter cõmitti malum. quod quidẽ ma/
neat malum vt inde eueniat bonum.ſic etiam nõ pᷣt
ex charitate dici falſũ vt inde ſeq̃t verũ aut bonum.
Et ẽ ſile.qm̃ ſic vis int᷑pꝛetatia deſeruit intellectie.ſic
vis electia affectie. ⁊ ſicut finis affectiue eſt bonum.
ita finis intellectiue eſt verum. Sicut nulluz ohug
0

pt ex charitate fieri niſi quis intẽdat bonum. ⁊ i.

opus ſit oꝛdinabile ad bonum. ſic etiam nullus ſer/

mo ßpt ex charitate pferri. niſi in illius ſermonis ꝓla

tione pᷣmo intẽdatur veruzʒ. Et quia mẽdaciuʒ oꝛdi⸗
natum eſt ad contraꝛiñ veri.videlicet ad indicadum
falſum ex ipᷣa intentõe ꝓferentisideo non poteſt fie

KNVN

ſotf
ain
nicte
fiie
Aien
ſti
D
E
W—

li

ſoeeef
Mepot

1

öge

ledeſent

48

S1
.* enet .
DWNNNWe

Pſei

Di.

ri er charitate nec meritoꝛie.ſed ſempᷣ male.⁊ bec rõ
cacta fuit in ipᷣa reſpõſione facta ad qõem.
Queſtio. iiij.

¶ ANtrum mendacium ſit pctĩ moꝛtale rõne ſui gene

ris.Et ꝙ ſic videtur pᷣmo per illud quod dicit᷑ in ẽᷣ.
Perdes oẽs qͥ loquut᷑mẽdaciũ.Glo.plꝰẽ ꝑdẽ qᷓ; odi
re.ſᷣ Ss neminẽ odit niſi ꝓpt᷑ pctm̃ moꝛtle. oẽ mẽds
ciũ ẽ pctm̃ moꝛtale: Itẽ Sapie pᷣmo.Os qð mẽtit
occidit aiam. quod verbũ tractãs Augu.dicit in lib.
de conflictu vicioꝛum ⁊ virtutum.nec officioſo men
dacio. nec ſimplici verbo opoꝛtet quemꝙᷓ decipẽ. q;
quõlibet mẽtiatur quis occidit aiam. ſed nõ occidit᷑
aliquis niſi ꝑ moꝛtale pctĩ. quõcunqʒ mẽtiat᷑ ali/
quis peccat moꝛtaliter. ¶ Itez ſuper illud. Perdes
omnes qui loquũtur mẽdacium. Glo. Si quis non
vult bominẽ ad moꝛtem ꝑdere.verum taceat.ſed nõ
falſũ dicat.ne ꝓ coꝛpe alteriꝰ aiaʒ ſuã occidat.ᷣ nllũ
mẽdaciũ ẽ leuiꝰpctĩ qᷓ; mẽdaciũ officioſũ. ſi illð oc
cidit aiam. omne aliud. Cum igit᷑ anima nõ occi
datur niſi per moꝛtale pctm̃.videtur ⁊c. ¶ Item B/
ipᷣm oſtẽditur rõne.Quod eſt contrariũ veritati ⁊ ei

us ꝑemptõ. eſt pctiñ moꝛtale.ſed omne mẽdaciũ re/

pugnat veritati.ſicut foꝛnicatio caſtitati.g ſicut foꝛ/
nicatõ eſt pctm̃ moꝛtale de rõne ſui generis.ita ⁊ mẽ
dacium. S⸗ om̃is qui facit contra cõſciẽtiam edi
ficat ad gebenam Sed ois mẽtiens contra conſciẽ/
tiam loquitur. quia dicit falſuʒ cũ intentõe fallendi.
S ꝓferens mẽdacium edificat ad gehẽnam. ſed non

dicit᷑ homo ecdificare ad gehẽnaʒ niſi ꝑ pctm̃ moꝛta

le. c.

Item omne petm̃ in quo eſt plenus conſẽ

ſus ⁊ fit ex certa ſcientia ẽ pctm̃ moꝛtale.quia in pec/

cato in quo eſt plenus conſẽſus ſupioꝛ poꝛtio rõnis
mãducat. pctim̃ aũt qdð eſt ex certa ſciẽtia eſt pctm̃ in
ſpm̃ſãctum quod eſt grauiſſimuʒ. Cum g omne mẽ
dacium de rone ſui generis ſit peccatuzʒ ex certa ſciẽ
tia ⁊ in quo eſt plenꝰ conſẽſus.videtur ꝙ omne mẽ/
daciuʒ ſit pctm̃ moꝛtale.¶ Sed contra.glo.ſuper.j.
Exoð. Infirmis mentiri concedit᷑.ſed nullũ moꝛta/
le alicui cõcedit᷑.Sõ mendacium non eſt motale pec/
catum. ¶ Item Grego. loquens de mendacio obſte
tricũ dicit.hoc peccati genus facili credimus relaxa⸗
ri.ſed peccatũ quod facile relaxatur eſt in genere ve/
nialis.̈c. ¶ Item nihil eſt peccatum moꝛtale niſi
vbi libido interuenit vel contẽptus.ſed mendaciuʒ
officioſum de ſui rõne non dicit libidinem nec contẽ
ptum.S non videtur ꝙ ſit moꝛtale peccatũ.¶ Iteʒ

oum quis loquitur cum ꝓximo ſuo dicẽdo ei fabulã
non facit contra aliquazʒ ꝓbibitiõcm.g non videtur

28

ꝙ; peccet moꝛtaliter. ſed mẽtitur mendacio iocoſo.g

non omne mendaciũ eſt peccatũ moxale. ¶ R dðʒ
x Abicß dubio non omne mendacium eſt peccatum
mortale. immo inqᷓ̃tum eſt de rõne ſui generis indif

ferens eſt peccatũ ⁊ ad moꝛtale ⁊ ad veniale.Et ra/

tio huius eſt. quia lingua poſita eſt in lubꝛico.⁊ facili

us eſtſoqui qᷓ facere.ideo nõ ſemꝑ ponderatur act?
lingue nec ponderari poteſt faciliter. ꝓpter quod dr

Jac.iij.Qui non offendit in verbo hic ꝑfectus ẽ viꝛ.
ꝓpter quod etiam peccatũ mendacij non eſt genera

29 liter moꝛtale. Sed moꝛtale fit rõne mãe circa quaʒ.

⁊ rõe ↄtẽptus.⁊ rõne nocumẽti.⁊ etiã rõne libidinis

mentiendi.que faciunt mẽdacium eſſe ꝑnicioſum et

moꝛtale peccatũ.⁊ quia H̊ non ſemꝑ ↄcurrunt ad eẽ
mendacij. ideo poteſt eſſe aliquãdo veniale.aliquan
vo moꝛtale. ſicut oſtẽdunt rõnes ad boc ꝑtem indu⸗

XXVIII

cte. ¶ Ad ſllud quod obijcitur de auẽte o q; omnes 30
ꝑdunt᷑ qui loquutur mendacium.ddm ꝙ ſicut glo.

exponit non intelligitur hoc dictum de mẽdacio ge-

ner aliter.ſed m dniaʒ mendacij ꝑnicioſi. Ande di-
ſtributio illa non feꝛtur ad im mendacium ſed ad
ꝑſonas mentiẽtes illo genere mendacij. Ideo et in

ꝓceſſu illo eſt fallacia figure dictionis.ꝓpter cõmu⸗/

tatõem ſuppoſitõnis eius quod dico mendaciuʒ. a
fit ꝓceſſus a determinata ad confuſã. ¶ Ad illð qdð ?
obijcitur ò aucte Sapie dici poteſt ꝙ ſimilit᷑ auctas
illa non intelligitur de quolibet mendacio ſed ð mẽ
dacio ꝑnicioſo.Et ſi obijciat᷑ ꝙ Aug.exponit ey qui
cunq; mentitur occidit aiam. dom ꝙ nec ibi intẽdit

Aug.diſtribuere ꝓ omnibus differẽtijs mendacij.ſj

intelligens de mendacio ꝑnicioſo quod eſt in doctꝛi
na religionis dicit ꝙ nullo pacto.nilo fine poteſt qͥs
mentiri qͥn occidat aiam. ⁊ illud melius poteſt colli

gi ex litera ſequenti.¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ ho 32

mo non debet mentiri ꝓ ſalute alterius ne aiam ſuã
occidat.poteſt dici ꝙ verbũ illud ſolũmodo ad ꝑfe/
ctos ſe extendit. De quibus loquitur Aug.in oꝛigi.
vnge glo. illa ſũpta eſt. Poſſet etiã dici ꝙ verbuz hᷣ
dictum eſt conſultoꝛie.quia homo non tenetur men

tiri ꝓ aliquo.nec tenetur aiam ſuam ledere ꝓ ſalute

alterius coꝛpoꝛali. Quoniã ꝗ qdᷣlibet mendaciuʒ et
ſi nõ inducat moꝛtẽ.quia tamẽ peccatũ eſt.ad moꝛ/
tẽ diſponit ideo conſulit vt non mentiatur ꝓ ſalute
alterius coꝛpoꝛis ſeꝛuandi. ⁊ ſic ex boc non habetur
ꝙ om̃e mendacium ſit moꝛtale peccatum. ſed ꝙ eſt
moꝛtale peccatũ vel ad illud pꝛeparat. ¶ Ad 1i q 33

obijcitur ꝙ omne mendaciũ eſt ꝑemptoꝛium virtu/

tuſ veritatis.dð ꝙ virtus veritatis potius eſt volũ/
tas dicendi verum cũ opoꝛtet et expedit. ꝙᷓ ſit conti
nua enũciatio veri.Quãuis aũt ꝓlatio ipius mẽda/
cij repugnet actui ddᷣi verum. tamen non repugnat
ipi veritati qua quis refugit mendaciũ pꝑnicioſum.
Mec eſt ſile de foꝛnicatione reſpectu caſtitatis.qĩ
actus ille vniuerſaliter eſt ꝓhibitus.non ſic aũt om/
nis differentia mẽdacij.⁊ hoc eſt ꝓpter lubꝛicuz ißi/
us lingue. Ande quedã ſunt mẽdacia exterioꝛa que
non opponũtur ipᷣi veritati virtuti.ſicut peccata ve
nialia. ⁊ ſicut pꝛimi mot caſtitati.Quedã vero op/
ponũt᷑ ſicut peccata moꝛtalia ⁊ iſta ꝓbibẽt᷑ in qͥnto

mãdato.in qͥ dic mgr̃ mẽdaciũ ⁊ ꝑpiuriũ ꝓbiberi Ad 34

illud quod obijcitur ꝙ qui facit cõtra ↄſciẽtiazʒ edifi/
ficat ad gebennaz.dd.ꝙ cõſcientia aliquid dictat re/
fugiendũ ſicut contrariũ iuſticie.aliquid ſicut quoꝰ
facit aliq̊ modo a iuſticia declinare.Qui pꝛimo mo/
do facit contra dictamen conſciẽtie peccat moꝛtalit᷑
ꝓpter contẽptũ interuenientẽ. ⁊ ille edificat ad gebẽ

nã Qui vo ſcdo mõ.nõ edificat ad gehẽnã.nec ꝓpꝛie

dicit᷑ facere ð ↄſciẽtiã ſᷣ pᷣter ↄſciẽtia.Et pꝛimo mo/

po ſunt contra conſcienciã mendacia pnicioſa.ſecũ/

do modo alia. Conſciẽtia eni non dictat oia menda
dacia equaliter eſſe vitanda ſed quedã.ſicut moꝛta/

lia.quedã non ſicut venialia. Et ſi tu obijcias ꝙ ois

mentiens quocunq; genere menvacij mentiat᷑.ſp di
cit directe contrariũ ei quod conſciẽtia dictat.dð. ꝙ
conſcientia dictat de aliquo quod ſit verũ.⁊ de aliqͥ

non ſit dð.vel eius contrariũ.Et cũ quis ꝓfert fal

ſũ ſcienter.⁊ ſi directe faciat contra conſcientiã que
dictat aliquid eſſe verũ.non tamen facit contra con
ſcienciã illõ que dictat aliquid non eſſe dicendũ. Et
q;tum ad ſcoᷣm dictamen conſciẽtie quod dirigit in

Ai.
agendo penſatur quãtitas peceati. nõqtuz ad iudi⸗/
35 ciũ conſcientie quod regit in cognoſcendis. Ad il

ludiquod obijcit᷑ ꝙ in om̃i mendacio ſuꝑior pars rõ5

nis comedit ⁊ certa ſcientia concurrit.dom ꝙ ſicut
ij. li. fuit veterminatũ manducatio ſuꝑioꝛis poꝛtõis
facit pctm̃ moꝛtale ſolũ in hijs quoꝛũ actus ſũt ſim/
pliciter et vliter ꝓhibiti.ſicut in peccato carnis.hoc
aũt locum non habet in peccato mendacij. Similit᷑
non om̃e pctm̃ quod fit ex certa ſciẽtia fit in ſpmſan/
ctum.ſed illud in quo cum certa ſciẽtia concurrit ip/
56 c malicia. Et ſi tu obijcias ꝙ omne mendaciũ impu
gnat veritatem agnitã q̃ eſt vna ſpẽs peccati in ſpm̃
ſactũ.dð ꝙ ñ qliſcũq; veritatis ipugnatõ.nec qliſcũ
ipugnatõ ẽ pctm̃ i ſpm̃ſactũ.ſed ipugnatõveritat⸗
m pietatem.⁊ vlterius impugnatio que eſt cũ qua/

dam ꝓteruitate ⁊ mentis obfirmatõe.quam non eſt
in quolibet mendacio reꝑire.Et ideo ex hoc non po

teſt cõcludiꝙ om̃e mendacium ſit pctim̃ iĩ ſpm̃ſãctũ.
nec etiã ꝙ vliter ſieperm moꝛtale.
Aueſtio. iiij. dñ
¶ Atrum om̃e mendaciũ ſit moꝛtale viris pfectis:Et
wꝙſic videt᷑ pꝛimo ſuꝑ illud g. Perdes oẽs ⁊c.Glo.
Perfectis oino mentiri non conuenit Sed hoc non
dicit niſi quia alcerius generis petm̃ eſt ꝑfectis ⁊ im
8rceis guod em̃ oino non licʒ iudicat᷑ eſſe moꝛtale.
7c.
ꝓximũ tanꝙ; ſeipᷣm.cui vt pꝛeſtet tpalem vitam per/
dit eternatn. loquitur de pfectis. videt᷑ ꝙ ꝓ mẽda
cio officioſo ꝑdit perfectus eternam vitam.& peccat
moꝛtaliter. ¶ Item Aug.tractans illud ꝓuer.xxix.
m tranſ.lxx. Nerbum ſuſcipiens filius a ꝑditõe lon
ge aberit. ⁊ nihil falſi ex oꝛe eiꝰ ꝓcedit.hoc exponẽs
Aug. dicit ſit. Yilius ſuſcipiens ꝑ gram verbũ eter⸗
num.tam clauſum ſibi deputat ad ſböᷣueniẽdum bo/
mini per mendacium.qᷓ; ſi ꝑ ſtrupꝛum tranſire coga
tur. Si per ſtuprum tranſire eſt moꝛtale pctm̃.vi/
detur ꝙ filijs ſupꝑne irlin mentiri ꝓpter ſaluteʒ alicu
ius ſit moꝛtale pctm̃.
viris ꝑfectis non credit᷑.ſed ſi viri ꝑfecti mentirẽtur
eis non eſſet credẽdum. Si aũt nulli credit᷑ perit fi/

des in terra.gꝙ me ndacium ꝑfectoꝝ fidẽ tollit ⁊ eua

cuat per quã regũtur hoies ⁊ regnat. Si igit᷑ talis fi
des auferri nõ pᷣt ſine moꝛtali culpa.videt᷑ ꝙ viri ꝑ⸗
fecti in qualibet ſpẽ mendacij incurrãt reatũ moꝛtał

„*

peccati. ¶ Sed ↄ.circũſtãcia non aggrauat pctm̃ i

infinitum.ſi g ſtatus ꝑfectõis eſt circumſtãtia ex ꝑte
gõe.ñ aggrauabit pctm̃ ĩ infinitũ.ſʒ moꝛtale excedit
Vniale i infinitũ.g qð erit veniale in impꝑfecto.ñ erit
moꝛtale i ꝑfecto. ¶ Itẽ ñ mẽtiꝛi om̃i genere mẽdacij
aut eſt conſilium.aut eſt pᷣceptum.Si pᷣceptuzʒ.ergo
cum ad pᷣceptum oẽs obligẽtur.oẽs qui mentiũtur
peccant moꝛtaliter quod ſupꝛa impꝛobatũ eſt. Si cõ
ſilium.ſed ad conſilia nemo tenet᷑ niſi ex voto. cuʒ
viri ꝑfecti illud non vouerũt.videt᷑ ꝙ nec moꝛtalit
peccent in quolibet genere mendacij. ¶ Item ſi mẽ
dacium generaliter repugnat charitati pfecte.aut er
go inqntum eſt charitas.aut inq;tum eſt ꝑfecta. Si
inq;tum ẽ charitas.g cuilibʒ charitati. quilibʒ pec
caret moꝛtaliter. Si inq;tum ꝑfecta.g videt᷑ ꝙ ꝑ mẽ
daciu m non cadat vir ꝑfectus a charitate ſed ſolũ a
Pfectione.igit᷑ nõ eccat moꝛtaliter ꝑ quodcũq; mẽ/
daciũ. Itẽ vir ꝑfectus in verbo ocioſo.in motu ire.
⁊ in motibus carnis.⁊ in alijs que ſũt venialia ð rõe
ſui generis non dicit᷑ peccare moꝛtaliter. pari roõne

Item Aug. de mendacio.qũo inquit diligit

Item nulli credẽdum eſt ſi

nec in mmendacio ocioſo ⁊ offcioſo. cñ oẽ vond ſui ge

neris ſint venialia.¶ Re.ad pᷣdictoꝛum intelligẽtiã 3

eſt notãdum ꝙ; circa boc eſt triplex modus dicendi.
Quidã nãq; dicere wluerũt ꝙ mendacia illa q̃ ſunt
venialia imꝑfectis.ſunt etiaʒ venialia pfectis viris.
ſed tamen quia ꝑfecti minoꝛẽ babẽt pnitatẽ ad mé
dacium ꝙᷓ impfecti.hinc eſt ꝙ grauius peccant. Añ̃
Aug.non vult oſtendere vt dicũt ꝙ omne mẽdaciũ
ſit moꝛtale pctm̃ ꝑfectis.ſed ꝙ cũ nullũ mendacium
poſſit bene fieri.magis tñ indecẽs eſt ⁊ incõueniens
circa ꝑfectos qᷓ; circa imꝑfectos.non quia ipe ꝑfectꝰ
Apter quodcũqʒ pctm̃ aiaʒ ſuã occidat ⁊ mereat᷑ ire
in ꝑditõem/ſed quia ex hocipo dũ minus adhberet x·
ritati.appꝑꝛoximat iniquitati.⁊ diſponit ſe ad lapſu,
⁊ cipiciũ.Sed qm̃ verba Aug.expᷣſſe vidẽtur pᷣten
dere ꝙ ꝑiculoſum ſit viꝛis ꝑfectis mentiri.Dicit᷑eni
in glo. ſuꝑ illud ꝑdes oẽs qui loquũtur mẽdaciuʒ.
pfectis non ↄuenit mẽtiri. nec etiã ꝓ tpali vita alicc-
ius ſeruanda.Et poſt ſbᷣdit.ꝙ ꝑfectus flim nõ dicat.
ne ꝓ vita altenius aiam ſuã occidat.Et ſic videt᷑ ex/
p̃ſſe dicere ꝙ mendaciũ officioſũ ſit viris ꝑfec moꝛ/
tale. ¶ Ideo videtur aliter eſſe dom. ꝙ eſt pfectö w 38
ti ſiue religionis. ⁊ pfectio veritatis per quaʒ pfecte
adheret homo ſũme veritati ⁊ bonitati ꝑ intellectuxʒ
⁊ affectum ꝓut poſſibile eſt in via.⁊ iſta dicit᷑ pfectõ
tranquillitatis. Oe pᷣmis ꝑfectis nõ intelligit Aug.
ſed de ſcdis. Illi etiam ꝑfecti eo ꝙ maxime adbe/

rẽt ſũme writati nõ babẽt ꝓnitatẽ ad mentiẽdũ.⁊ iõ

cũ mentiũtur non excuſtur.ſed interuenit eritatis
conteptus.⁊ eſt eis qualecũq; mẽdaciũ deliberatie

dicth moꝛtale pctm̃. Et ponit exemplũ de hoie pᷣmo 59

qui in ſtatu innocẽtie ꝓpter trãquillitatẽ quã babe/
bat nõ poterat peccare venialiter. quia nulla erat in
ipſo ꝓnitas infirmitatis ipᷣm excuſãs vt in peccato
ſuo diceret᷑ eſſe dignus venia vlł tꝑali pena. Sed ills
adhuc calũniable eſt.qꝛ pauciſſimos aut nullos ẽ re
pire in iſta charitatis ꝑfectione. Pꝛeterea q;tũcũq;

ſiit aliquis ꝑfectus ꝑfectõe trãquillitatis. ſi dicat ali/

ꝗð verbũ ocioſũ non peccat moꝛtaliter. Et iteruʒ qꝛ

Into hõ eſt maioꝛis pfectöis in vita pᷣſenti.tãto ma

ioꝛis eſt pietat. ⁊ qᷓnto maioꝛis pietatis.tãto ꝓnioꝛ
ẽ ad ſbᷣueniẽdũ aliene ſaluti coꝛpali vel ſpũali ꝑ falſi
tatẽ verbi ſui.videt᷑ ꝙ hoc mẽdatiũ debeat incliare
ex ipᷣa pietate ⁊ dulcedine.ſicut videmꝰ ꝙ magis pp
nus ẽ pater ad mẽtiẽdũ ꝓ ſalute filij q; ꝓ ſalute vni/
us extranei.Eſto etiã ꝙ nulla ſit ꝓnitas.cũ menda/⸗
ciũ iocoſũ ⁊ officioſũ non ſit ꝓbibitũ.ſi aliqs ad h ſe
nõ aſtrinxerit ꝑ votũ.qᷓ;ẽtũcunq; ſit ꝑfectus nõ videt

ꝙ icurrat moꝛtale pctm̃.Et ꝓpterea ẽ terciꝰmodꝰddi ꝗo

ꝙ ad aliqͥd obligat᷑ hõ ſpalit pt alios.vel rõe voti e/
miſſi.vł rõe officij cõmiſſi.vł rõe ſcãdali alios iuitãtꝭ⸗
vłrõe ↄſciẽtie dictãtis.Si g̊ dicamus viros pfectos

obligari ad non mentiẽdum aliquo genere peccati.

cũ hoc nõ ſit ex pᷣcepto.nec ex officio cõmiſſo.nec ex
voto. erit ꝓpter ſcãdalũ ⁊ sſciẽtie vinculũ. Pꝛoꝑter ꝗ
quod nota ꝙ quidã ſũt ꝑfecti publici.qͥdã ſũt ꝑfecti
occulti. Niris publice ꝑfectis adhibet᷑ fides taq;ᷓ cõ

ſeruatoribus veritatis. ⁊ qm̃ mendaciũ dephẽſũ fac

vt hõ alteri nõ credat.ſi viri ꝑfecti mẽtirent᷑.iaʒ nec
ipᷣis crederet᷑ nec aliquibꝰ.⁊ magnũ ipᷣi veritati fie/
ret pᷣiudiciũ.et daret᷑ alijs occaſio ſcãdali.⁊ iõ tales
viri ꝑfecti debẽt habere ↄſciẽtiã ꝙ ꝓ nulla re dicant
fim ſciẽter.quãdo gᷓ dicũt peccãt moꝛtaliter.tũ quia

faciũt otra ↄſcie dictamẽ.tũ etiaʒ qꝛ alios ſcãdaliſãt

gfet
ſebig⸗

gübrin
pen

ter

bore,

fmmus⸗
pedn
iogo
gustie
ſcande

ſauren
Ku,
Kelnt
ann
iſfec.
gn
as
s
tn
cr
non
hee⸗
ſopo
nene⸗
Ntora
Here
ſtd
cn
ſoſe
Neſ
tein⸗
ſcns
wite
ud
ſo
di⸗
fo
ne

rußtit
mnmit

mnda
ii
rge
tn en
ninii
rinis
iürien
luinihe
Nugluet
FtiA
ll
nit nulopt⸗
d Adk
. Etn
mr n
Nfnte,
,aen
ueh
NN.
,nfent
Asiin
nehi

ꝗʒ in bijs ꝗᷓ dictat rõnabiliteꝛ.

45 charitatem.

actiut. Mon ſic gut hoĩes ſcandalizãtur de bijs qᷣ ſüt
impfecti. vel etiã de ꝑfectis occultis. ideo tales non
ſicobligãtur ad om̃e mendaciũ vitãdum.Et eſt exc-
plũ buius.quia ſi quis impugnaret fideʒ. licitũ eſſet
impfectis fugere ⁊ latere.ſed viri ꝑfecti tenẽtur ſtare

libere ↄfiteri.ne ꝑ ipoꝝ fugã ⁊ latitatõem ppls in/
firmus cadat a fide. vnde conſcientia debet eis boc
rõnabiliter dictare. Poteſt igit᷑ ↄcedi pm Aug. ꝙ vi
ris ꝑfectis quorum ꝑfectio publica eſt. mendacium
quatũcunq; ꝑuũ imputat᷑ in moꝛtale pctm̃.qm ꝓpt

ſcandalũ vitãdum dictare debet eis ↄſciẽtia nullate
nus eſſe mẽtiẽdum.ne faciãt veritatem venire in co
tẽptum. Et hoc videt᷑ ſenſiſſe Aug.qui fuit pᷣcipuus
veritatis amatoꝛ. ⁊ ois vir qui veritatem amat vebe
mẽter odit mendaciũ. Ande dicit᷑ Ecchi. Potioꝛ eſt
fur qᷓ; aſſiduitas viri mendacis. Ande ⁊ auctes ⁊ ro

4A2 nes ad bãc ꝑtem inducte concedẽde ſũt.¶ Ad illud

vero quod pᷣmo obijcit᷑ in contrariũ.ꝙ circumſtatia
nõ aggrauat pctm̃ in infinitũ.dom ꝙ illud eſt veruʒ
quãtum eſt de ſe.ſed vbi aliqua circũſtãtia introdu⸗
cit ſcandalũ alienum ⁊ conſcientie vinculum ꝑ cõſe-
quens mutat peccati genus. et facit eſſe moꝛtale qð
alias eſſet veniale. Vinculũ em̃ ↄſciẽtie etiã in indif-
ferẽtibus facit alios peccare moꝛtaliter.qᷓnto magis
¶ Ad illud quod obijcit
ꝙ non mentiri om̃i genere mendacij aut eſt conſiliũ

gut eſt pᷣceptum.⁊c.ddᷣm ꝙ qᷓntum ad quedaʒ gene/

ra menacij ꝓhibitum eſt. ꝙtum ad aliqua non eſt p/
pꝛie ꝓbibitum ſed cohibitum. Aenialia em̃ non di/
cunt᷑ phibita ſed cobibita.ſcilicz qᷓ ex diuino pᷣcepto
non ft oino ꝓbibita (quia pᷣceptum reſpicit oẽs)ex
oↄſcientie vinculo et ſcandalo quod reſpicit ſpãles ꝑ.
ſonas efficiſũtur ꝓhbibita. Et ſic intelligẽduʒ eſt ſe ha⸗

44 bere in ꝑte iſta. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ menda/

cium aut repugnat charitati ſimpliciter aut charita⸗
ti ꝑfecte. dᷣm ꝙ mendaciũ repugnat vtriq;. Repu/
gnat em̃ charitati rõne ꝑfectõnis ſuꝑaddite.qm ipᷣa
pfectio viri iuſti alijs manifeſta. introducit occaſio/
naliter ſcandalũ ⁊ conſcientie vinculum.⁊ ꝑ ↄñs pec
catum.quod N tm̃ tollit ꝑfectiõem ſed etiã ipſam

non peccat in verbo ocioſo.nec in ᷣmis motibꝰ. ſic
nec alius impfectus.dm ꝙ non eſt ſimile.qꝛ ex ali/
is venialibus peccatis non ita oꝛi᷑ ſcandalũ.nec ita
veritas venit in contẽptum ſicut de mẽdacio ſi reꝑi
atur circa virũ ꝑfectũ.ſᷣm ꝙ ſuꝑius eſt explanatum.
Hec aũt ſunt dicta de mendacio ſʒ ꝙ vrba bti aug.
p̃ᷣtendunt.qui ꝓpter magnũ veritat ↄᷣelũ maxime de
teſtatus eſt mendaciũ ab oibus excludere.ſaltẽ a vi/
ris ꝑfectis.⁊ cũ non poſſʒ mendaciũlab oĩbus exclu
dere. ſaltem a viris ꝑfectis voluit elongare vt veri/
tas in aliquibus inueniret ſolidã ſedem. Et ꝓpterea
ſi quis vellet intelligere ꝙ mendaciũ quod eſt alijs
veniale non ſit viris ꝑfectis moꝛtale.poterit ad vir/
ba Aug. reſpondere intelligẽdo ꝑ ea mendaciũ ſem/

per eſſe indecens ⁊ malũ viris ꝑfectis.qm̃ mentien/

do diſponũt ſe et alios ad maluũ. non aũt ſemp ſit
eis moꝛtale pctm̃.⁊ ꝑ hoc declinari poſſunt oẽs rões
adducte ad oppoſituzʒ. Quicquid aũt hoꝛũ verũ ſit.

viro tamen qui ꝑfectoem ꝓfitet᷑ ſũmoꝑe cauẽdũ eſt

omne mendacium.
(Aueſtiosspxv. 2
(e ipius mendacij diuiſione.diuidit em̃ Aug. ⁊ ma
giſter mendaciũ ꝑ tres diffcrẽtias pᷣmas.videlicʒ.in

dillud quod obijcit᷑ ꝙ vir ꝑfectus

XXXVIII

officioſum.iocoſũ.⁊ ꝑnicioſum. Sed contra iſtã di /
uiſionem obijcit᷑ pᷣmo rõe pᷣmi mẽbꝛi. Officioſũ em̃
mendaciũ dicit᷑ quod alicui ꝓdeſt.ſed ꝙ mendaciũ
ꝓſit hoc eſtvalde ꝑ accidẽs.cum ſit malũ.̊ penes ᷣ
quod eſt ꝓdeſſe non eſt aliquã ſpẽm ipᷣius mendacij

aſſignare. ¶ Item idem mendaciũ ?m ſpẽm poteſt

ꝓdeſſe ⁊ pᷣt obeſſe. penes iſtã non ↄtingit aſſigna/
re ipius mendacij ſpẽs dinerſas. Irez contra ſecũ/
dam differetiam obiſcit᷑.que quidem eſt mendaciuʒ
iocoſum.qm̃ ſicut cõtingit peccatũ mendacij ioco ꝑ/
petrari.ita etiam ⁊ als peccatoꝝ differẽtias.& ſi alia
peccata non habent diuidi ꝑ iocoſum ⁊ non iocoſũ.

videt᷑ ꝙ nec im mendacium. ¶ Item. cũ quis fſin

dicit intẽdens iocari.nõ intendit fallere. Sed men/
dacium vt dicit Aug.eſt falſavocis ſignificatio cũ in
tentõe fallendi.ᷣ vbi iocus interuenit ibi non eſt mẽ
dacium.videt᷑ &̊ q mendaciũ iocoſum nõ ſit ſpecies
endacij immo potius defectus ⁊ diminutio ipiusg
tem obijcit᷑ contra terciam differentiam que eſt
mendacium ꝑnicioſũ.Si eni ꝑnicioſum dicitur me⸗/
dacium quod inducit moꝛtẽ.·⁊ oẽ peccatuõ moꝛtale
inducit morem ene rice eſt generale omni pec/
cato moꝛtali. non eſt differẽtia mendacij. ¶ Item
mendacium ꝑnicioſum ſi diſtinguit᷑ ab alijs.aut hoc
eſt rõne mae.aut ròne volũtatis. Rõne mãe non vt
videt᷑.quia in qualibet mã pᷣt homo mẽtiri grauit᷑ ⁊
pernicioſe ſi mentiatur ex malignitate. Mec rõe vo/
luntatis.quoniã in quolibet genere mendacij pᷣt vo
luntas inoꝛdiuate moueri ⁊ inducere moꝛtem ſiue ꝑ
niciez in meutiẽte.g non videt᷑ ꝙ ſit differẽtia ſpãlis
mendacij.¶ Itez obijcit᷑ contra diffcrẽtias pᷣdictas
Om Aug. diuidit mendaciũ i octo differẽtias. Aut
diuiſio illa eſt ſuꝑflua.aut iſta eſt diminuta.aut ne
ceſſe eſt vnam reduci ad aliam. Si g reducit᷑.queri
5 per quã viam.querit᷑ etiã quis ſit ſp?᷑rum medacij

numerus ⁊ que ſufficiẽtia.i¶ Eꝰ*.dm ad pᷣdictoꝛuʒ 46

intelligẽtiam eſt notãduʒ.ꝙ cũ mendaciũ habeat ꝓ

foꝛma ⁊ ↄplemẽto intentõem fallẽdi.pᷣm intentõem

ipᷣius mentiẽtis habet in ſpẽs diuerſiticari. Mẽtiẽs
aũt aut intendit ꝓdeſſe.aut delectare.aut ledẽ. Se⸗
cũdum ꝙ intendit ꝓdeſſe eſt mendaciũ officioſum.
m qꝙ intendit delectare eſt mendaciũ iocoſum. vᷣm
ꝙ intendit ledere eſt mendaciũ ꝑnicioſum. Ledẽ ãt
pᷣt aliquis duplr. vel damno tꝑali.vl damno ſpũali.
Et ſi ledit damno tꝑali.hoc pᷣt eſſe dupłr.aut ſimpłr
ledit. aut ita ledit vnũ ꝙ alteri ꝓdeſt.⁊ ſʒ ᷣ ſũt tres
differẽtie mendacij ꝑnicioſi.qᷓrũ vna ↄſiſtit in eo ge⸗
nere mendacij quo quis mentit᷑ in doctrina religio/
nis. ⁊ hoc quideʒz facit ad nocumẽtum boni ſpũalis.
ſ. fidei.Alia differẽtia conſiſtit in hoc vt mendacium

ſimplr obſit. Lercia vo differentia in hoc ꝙ menda⸗

dacium nõ ſimplir obeſt. ſed alicui ꝓdeſt alicui obeſt
Si vcro quis mentit᷑ vt delectet.ſic eſt mendacium
iocoſũ.Et b̊ pᷣt eſſe dupłr. Aut vt delectet alteruʒ.et
ſic ẽ mẽdaciũ ſimpłr.autvt delectʒ ſemetipᷣm i mẽtiẽ
do ⁊ ſic eſt mendaciũ libidinoſũ. Si vᷣo quis mentit
vt ꝓſit alteri.aut mentit᷑ vt ꝓſit in rebus.⁊ ſic ẽ vna
diſerentia mendacij officioſi. Aut vt ꝓſit in ſalute ⁊
vita coꝛpꝑis.⁊ ſic eſt alia.Aut vt ꝓſit in ſactitate ⁊ ca/
ſtitate mentis ⁊ ſic eſt tercia.⁊ ſic patet ꝙ tria ſũt ge⸗
nera mendacioꝛum.que ſubdiuiduntur in.viij.mem
bꝛa.ita vtraq; diuiſio ſũpta eſt ̃m variatõcʒ inten
tõis mentiẽtis. ⁊ ita vna illaꝝ in altera habet inclu⸗
di. ⁊ hoc ſatis rõnabiliter ſicut tactũ eſt. Et ꝑ boc pʒ

Llüij

47 GRe' ad illò ꝗ vltimo querebat᷑. ¶ Ad üls vo quod (Zrẽ poſſibile eſt aliquẽ mẽtiri pᷣmo genere mẽda⸗/ a
pmo obijcit᷑ in ↄtra riũ ꝙ accidit mẽdacõ ꝙ ꝓſit. důᷣ cij ex infirmitate. ſcdo vero genere medacij ex certa i
veꝝ eſt c;tũ eſt de rõne ſui generis.qꝛ tñ in moꝛi / // malicia.ſi S petm̃ ex certa malicia eſt pctĩ in ſpm̃ſã⸗ ld
dus intẽtio imponit nomẽ oꝑi.ex ipᷣa intẽtõe pᷣt alia ctũ q eſt graui alijs.vr ꝙ; ſedin gen? poſſit eſſe gra Gihe
ↄditio adeo fieri mendacio eſſẽtialis vt pᷣm ipam ac uius qᷓ pmü. Ite pᷣmũ genus mẽdacij eſt 3 fidey. en
AS cipiãtur diuerie ſpẽs ipius mẽdacij¶ Ad ill qd ob ſcom eſt Z charitatẽ generaliter loquẽdo.ſed maius Glen
ijcit᷑ ꝙ igẽ mẽdaciũ ᷣm ſpẽm pᷣt obeſſe ⁊ pdeſfe.dʒ bonũ eſt chanitas qᷓ fides.ſi S.ᷣuatoes ꝑ habitus di üiſe
wwilld eſt ven loquẽdo ꝙ mẽdacio qᷓ‚tũ ad ᷣmonem noſcũtur.grauiꝰ pctm̃ eſt ſcᷣm genꝰmẽdacij loquen t
exterioꝛc.ſᷣ nõ eſt verũ de ipo qᷓtũ ad interioꝛẽ inten·/ do generaliter q; pᷣmũ.Eſt igit qõ qre pmũ genꝰ mẽ onn
tõem. mẽdacium aũt nõ ſoꝛtit᷑ ſpẽm a falſa locutõne dacij Aug. dicit eſſe grauiſſimũ. ¶ gtẽ obꝛ Z vltimũ
9 ſed potius ab ipᷣa intentõe ſicut tactum eſt. ¶ Ad il- gradũ.Dic em̃ mẽdaciũ qð fit p caſtitate alteriꝰ coꝛ⸗ bnt⸗
lud qð obijcit᷑ ꝙ alia peccata habẽt fieri ioco ſicut ? poꝛis ſeruãda eſt leuifimũ oĩm.⸗ leui eo qdð fit p be⸗
mendaciũ. dð ꝙ denominatões nõ fiũt ab hijs q̃ ra ſeruãda vita.Sed d. Illud mendaciũ graui?eſt in “ ſs
ro accidũt ſ̃ ab hijs qᷓ frequet.lz ̊ cõtigat alia pꝑctäã magis ſaluat᷑ rõ mentiẽdi ſed mendaciũ qʒ fit ſerio fe
p iocũ ꝑpetrari.qꝛ tñ nõ ita freq̃nter alia comittutur plus bʒ de rõne mentiẽdi q; menda ciuʒ qð fit ioco. ſ⸗
ioco ſicut ipᷣm mẽdaciũ.hinc eſt ꝙ eſſe iocoſuʒ nõ efſft Si quodlibet mendaciũ officioſũ fit ſerio. qulibet Holt
differẽtia alteriꝰ peccati ſicut mẽdacij. Pꝛeterea et ſi mẽdaciũ officioſũ eſt grauiꝰqᷓ iocoſũ.¶ Itẽ caſtita⸗ ißft
oia opa ſoꝛtiãtur denominatõem ab ipa intentůne. ctẽ non poteſt qͥs amittere inuitꝰ.vitam coꝛpoꝛis po (t
maxime ſermo ab intentõe denominat᷑.⁊ qꝛ mẽda⸗/ teſt quis amittere inuitus.̊ magis indiget adiuto/ ſont
ciñ eſt in ſermone. inde eſt ꝙ magis denominat᷑ioco nio ⁊ ſuccurſu p ſeruãda vita q; pſeruãda ↄtinentia .
obijcit ꝙ vbi interuenit ioc? ibi n eſt intentõ fallen leue pctm̃ ſit mẽtiri ꝓ ſeruãda vita coꝛpis qᷓ; ꝓ ſer⸗ Eß
di. d ꝙ ſicut in litera explanat᷑.cũ dicit᷑. mendaciu, nãda ↄtinẽtia carnis. ¶ Itẽ qͥ ꝑdit vitã ꝑdit ſpaciũ uußi
eſt falſa vocis ſignificatio cũ intentiõe fallẽdi. pm ꝙ merẽdi penitẽdi.nõ ſic aũt qͥ ꝑdit carnis ↄtinẽtiã. ntt
generaliter accipit᷑.nõ idem eſt fallere qdð decipe.ſe & piculoſius ⁊ dãnoſius eſt alicui interfici qᷓ carna/ Ki
ideʒ eſt fallere qð falſũ dicere. Eñ ſẽſus eſt. cũ inten· liter violari. magis piñ eſt in tali caſu mẽtiri. Ju/
tõe fallendi.hoc eſt falſũ dicẽdi.⁊ hoc vtiq; cõuenit xta boc queꝛit ſi qͥs eſt in ꝑiculo ↄſtitutꝰ de caſtitate i
51 mendacio iocoſo.lʒ minus ↄplete qᷓ; ꝑnicioſo.¶ Ad anmittẽda ſua vel aliena. qð ſit ſibi magis eligẽdum. c
illud qð obijcit᷑ eſſe ꝑnicioſũ ↄuenit omni generi Atp metiri. vel ſuſtinere ſe vel aliũ camaliter viola/ u
peccati mortalis.dð ꝙ ꝑnicioſũ deſignat᷑ eſſe diſfe · ri. Et querit᷑ vtꝝ melius faciat ille qͥ mẽtit᷑ vt alium e
rtia ipᷣius peccati.non qꝛ ſit ꝗpꝛiũ eius ſimpłr.ſed crabat de ſtatu piculoſo vt intret religionẽ.d qͥ vebe
eſt rõne mendacij officioſi ↄtra qd diſtinguit ꝑnicio mẽter p̃ᷣſumit vt poſſit im ꝑ mẽdaciũ attrabere.an W
ſu. aꝛ illud pdeſt ⁊ iſtud obeſt. ⁊ om alia genera pct ille qͥ ſunpir negligit. i nõ vult mẽtiri p alicuisſa⸗ Pe
rũ nõ ita diſtinguũtuꝛ ꝑ officioſũ ſicut mẽdaciũ.binc lute.Et vr ꝙ pᷣmus meliꝰfaciat.qꝛ nõ magnũ eſt fa⸗
52 eſt ꝙ nec ita diſtinguũtur p pꝑnicioſũ.¶ Ad illud qd cẽ vnũ pctiñ veniale vt aliꝰ etern ↄſeqt alutẽ. Ox N
obijcit᷑ vtꝝ diſtinguat᷑rõne mae vel volũtatis.ddm ãt ſcdᷣs meliꝰfaciat vr.qꝛ maioꝛis pfectois ẽ in nullo eft
AY rõnc volũtatis pᷣncipalitcr. Iʒ etiã poſſet dici ꝙ rõ cãu mẽtiri aliqᷓ de cã m ꝙ multipir oñdit b. Augu. (A
ne mãe eytũ ad illa diffeꝛetiã mendacij pnicioſi.qᷓ qͥ ZBe'. d ꝙ m ꝙ btũs Aug. dic Grad? mẽdacioꝝ ſe⸗ 5z5 i
doz oſiſtit in doctrina religionis. Et ſi tu obijcias c gquũt᷑ oꝛdinẽ.ita ꝙ pᷣmu ẽ magnũ. ⁊ vltimũ mimmũ. i
iſta pꝛaua volũtas pᷣt eſſe in om̃i genẽ mendacij iaz Et rõ bʒẽ iſta. qm ſᷣm ꝙ vult pᷣs. Si maximũ i vno v
pʒ rñſio.qꝛ hoc eſt falſũ ſjm ꝙ erpſanatũ eſt. quiaſõm genẽ excedit maximũ in alio genẽ. ſimply pᷣ gen? exce
wꝓvw ver ba deſeruiunt intentoi fit diuerſificatio ſpecie- dit ills. Añ ad ̊ q aliq gen? excedat alterũ nõ ẽ ne
Vum mẽdacij. ¶ Qucſtio. vNv. f ceſſe ꝙ ſingla illiꝰgener excedãt ſingla alteriꝰgene?᷑
Ee gradibus ſpẽrũ mendacij. Ricit em̃ Aus ꝙ pꝛ Eq ſümũ in alio genẽ ſit maiꝰoibꝰceten/ alten gene
miü genus mẽdacij eſt grauiſſimũ. ⁊ vltimũ eſt leui rj. Om̃ ẽᷓ int mẽdacia oia ill ẽ maximũ in quo intẽ
ſimũ. Et ꝙto inter genera mẽdacij ali mẽdacium dit vnꝰ alteri nocẽ ĩ via veritat? ⁊ ſalutis. qꝛ infert ei
Vccedit ad pꝛimũ ⁊ tato eſt grauiꝰ.q̃nto magis eion, nocuimtũ ſpũale irrecõpẽſable.⁊ qtũ ad maxia bõa. le
gat᷑ ⁊ accedit ad vltimũ tãto eſt leuius Dꝛimũ aũt hinc eſt ꝙ mẽdacium quod ẽ in doctrina religionis ni
mẽgacij genus vt dicit eſt in doctrina religionis.vl-⸗ cũ ſit ad h̊ oꝛdinatũ.ẽ int cetera mẽdacia maximũ et
timũ aũt eſt vt dicit ꝓ ↄſeruatõne aliene caſtitatis. ſũmum.Alteriꝰ.qꝛ nõ pᷣt aliqs moueri maioꝛi cã ad nie
Cõtra hoc ꝙ dic ꝙ pᷣmũ eſt grauiſſimũ obẽ ſic. Eſto mẽtiẽdũ qᷓ p ſeruãdo bono ſpuali vł'annexo ſpũali. e
cy aliqs dicat xpᷣm nõ aſcẽdiſe ſuꝑ aſſellũ ex dã vr hincẽ iſts medaciũ ẽ leuiſſimũ qd fit p uãda ca mn
banitate. ⁊ aliꝰ imponat flm crimẽ pximo exquo ꝓxi ſtitate coꝛpis vel ꝓ aliqͥ ſimili.⁊ ſic gradatim veſcen⸗ )
mus moꝛte damnat᷑.ↄſtãs eſt ꝙ grauiꝰ peccat ſc8s dẽdo ⁊ aſcẽdẽdo opoꝛtz vidẽ i ceteris alijs. Vñ val.
q̃ᷓ pᷣmus.ſed pᷣmus peccat pᷣmo genere mẽdacij. ſe- de rõnabilit᷑ btũs ug. ſpẽs mendacioꝝ diſtinxit. et n
cũd peccat ſcdo genere mẽdacij. ſcᷣm genꝰmẽda gradꝰ oꝛdinauit. ¶ Acd llls qs pᷣmo obi in Zriũ de 64
eij eſt grauius q; pmũ. ¶ Itẽ aliqͥs dicit aliq mẽda dlo qͥ mẽtit᷑ dicẽdo xpᷣm nõ aſceẽdiſſe ſuꝑ aſſetlũ. vel e
ciũ in doctrina religionis qð coꝛrũpit fidẽ ĩ vno ſin galid ↄſimile.qͥ nõ ita mẽtit᷑ ſic ille qͥ ſuo mẽdacõ ꝓxi 8
plici. Alius vero vicit mẽdaciñ ꝑ qð ſcindit᷑ vnitas mũ iterficit.dᷣ ꝙ veꝝ ẽ.5 tñ ex h̊ ñ ſequit᷑ ꝙ gradꝰil
ecchaſtice pacis. Cõſtat ꝙ grauius peccat ſcs ; p- le nõ excedat iſtu. p eo ꝙ illd ẽ minimũ medaciũ.
mis · qꝛ ſeininat inter fres diſcoꝛdias qð maxime to qñ qͥs ex certa ſcia vel malicia impugnat veritatem 4
minus deteſtat. ⁊ tñ ennspecne pᷣmo genere pec · ſiue pietatẽ. vt fidẽ xpᷣianã ⁊ bonos moꝛes ſbuertat. H
eEgti mendacij.ſcs vero ſ. .·S redit idẽ quod pꝛiꝰ H inꝙᷓ mõ mẽtiẽdi nõ ↄtingit repiri grauiꝰ mẽdaci H

magefſ
Nrrtiee
incfuin
Auinini)
ius ct
lümriin
Linüifin
tgaided
üameenn
ninnozant
ögiict,
glitiäui)
tcdsii
Nrcicther
chnütukſ
Nirinei
iirprögen
unm tninn
aniunbt
Arsauhint
admnniln
gin kign
Udumnunt
Cintinil
Kmrene
8ſtof

.
1.

56

quẽtes.vic de mẽdaeio qð inducit ſciſma.⁊ ð mẽcda
cio qð eſt ex certa malicia. Qm̃ mẽdaciũ in doctrina

7 lud qð obijcit᷑ ꝙ maius petm̃ eſt mẽtiri p ſerhãda vi

Di. XXXIX
um in ſcdo genere.⁊ ꝑ hoc pʒ ſe ad duas rõnes ſe/ taʒ nature.tamen pictas gratuita que mouetur ſᷣn
regulam fidei magis mouct ad conſeruãdam vitam
gratie ⁊ virtutis.
qui aufert vitam aufert ſpaciũ penitendi ⁊ merendi.
dem ꝙ ⁊ ſimul cũ hoc aufert ſpacium peccandi.⁊ ne
ſcitur vtrum homo abſũptus a moꝛte vitam futurã
expendit in boꝝis vel in malis.ideo nõ eſt ſimile hic

religionis nõ tm̃ inducit infidelitatẽ.ĩmo ⁊ ſciſma et
cetera mala. nec tm̃ eſt ex ifirmitate im ex certa ma
licia. ¶Ad illð að obr̃ ꝙ pᷣmũ mẽdacij genꝰ oppo/
nit᷑ fidei.ſcᷣm vero opponit᷑ charitati.ddʒ q rõ illa
duplx veficit. Pꝛimũ quidẽ.qꝛ nõ ſequit᷑ ſi aliq duo
bona ſic ſe hñt ꝙ vnũ excedat reliquũ. ꝙ ſiłr ſit ⁊ in
eoꝝ pᷣuatõibꝰ reꝑire.qm̃ ſicut negatões ecõtrario ſe
bñt affirmatõibꝰ.ſic etiã eſſe pᷣt in puatõibꝰ ⁊ habiti
bus. AUñ nibil impedit.ꝙ charitas ſit maius bonũ qᷓ
fides.⁊ tñ maiꝰmalũ eſt infidelitas qᷓ; odiũ.Et rõ bꝰ
eſt. qꝛ plus puat infidelitas q; iᷣm odiũ.Aliꝰctiã de
fectꝰ eſt ibi.qꝛ mẽdaciũ qdð eñ in doctrina feligionis
non tm̃ repugnat fidei ſᷣ etiaʒ moꝛibꝰbonis.veritas
em̃ ſᷣm pietatẽ q̃ eſt in doctrina religionis nõ tm̃ cõ/
ſiſtit in credẽdis.verũ etiã in agẽdis.VAñ ſi q̃s dicerz
foꝛnicatõem nõ cſſe vitandã.⁊ pentes nõ eſſe bono
rãdos.mẽtiret᷑ pꝛimo genere mẽedacij.Et qꝛ in toctꝛi
na religionis non tm̃ docet᷑ qͥd credẽdum. ſ etiã qͥd
eſt ſjm ſingulas virtutes opandũ.hinc eſt ꝙ ill mẽ/
daciũ pᷣt opponi cuilibet virtuti ⁊ bono ſpnali.licʒ pᷣ
mo ⁊ pncipaliter ronak ipi fidei.¶ Ad illʒ quod
obi vlterius ꝙ mẽdaciũ iocoſũ eſt magis leue qᷓ; offi
cioſũ.dðᷣ ꝙ falſũ eſt.qꝛ in neutro illoꝛn mendacioꝛuz
intẽdit quis decipere aliũ.intẽdit tamẽ dicere falſũ.
in vno vt delectet.in altero vt pſit. Minꝰ aũt inon
dinata eſt intẽtio quãdo intẽdit pdeſſe qᷓ; qᷓdo intt
dit delectari. Cñ g̊ dicit ꝙ mẽdaciũ iocoſũ non fit ſe/
rio.ðð ꝙ falſũ eſt.qꝛ ſcrio mentit᷑ quis illo mendacõ
non tamẽ ad ſeducẽdũ ſed ad delectãdum. Ad il.

eſt in periculo cõſtitutus amittẽda integritate car
nis. Dm ꝙ aut eſt perfectus a matoꝛ cõtinẽtie aut
imperfectus. Si perfectus eſt vt poſſit de continen/
tia mentis confidere.non debet pꝛopter hoc menda
cium dicere pꝛo vitanda coꝛruptione carnis.qm̃ ſi /
cut dixit Lucia. Si me inuitam violaueris. caſtitas
mihi duplicabitur ad coꝛonam. in tali periculo ſu/
ſtinere pollutiõem illã poteſt eſſe ſine culpa.ſed mẽ/
tiri non poteſt eſſe ſine culpa. Si aũt eſt imꝑfectus.
rõnabiliter debet timere ne ſuccũbat ſi ad illum ſta/
tum veuerit.⁊ ideo tali ꝓpter infirmitatem ſuam cõ/
ceditur redimere periculum maioꝛis peccati per mi
nus peccatũ. VUnde ſi pꝛobabiliter videt ꝙ ꝑ menda
ciu m poſſet declinare coꝛruptiõeʒ.ſanius conſilium
eſtiſti aliquod falſũ dicere q; coꝛruptiõem illam ſu/
ſtinere.Et hoc eſt quod dicit btũs Rugn. in li.de mẽ
dacio. Illa peccata que ita cõmittũtur in bomine vt
eum faciãt iminũdum.etiã peccatis noſtris euitare
debemus.ac per hoc nec pcccata dicenda ſũt.⁊ ideo
fiunt vt illa immũdicia euitetur.quod intelligẽdum
eſt non ꝙ non ſint ſimpliciter peccata.ſed quia non
ſunt grauia.Et ſicut dicimus de viro impfecto reſpe
ctu ſui.ſic etiam intelligẽdum eſt de viro impfecto re
ſpectu alterius viri impfecti. Et ita debʒ homo caue
re periculũ alienum ſicut ⁊ mium illð quod
vltimo queritur vtrũ ſanius ſit conſiliuʒ mentiri vt õꝰ
alius requcat᷑ ad viam veritatis.dm ꝙ nec pfecto
nec impfecto conuenit mẽtiri ꝓpter hoc vt alterũ ad
viam veritatis pꝛouocet.quia non indiget deus no-
ſtro mendacio.nec debet aliquis credẽ ꝙ aliquis eõ
uertatur a malo per falſi ſuggeſtionẽ ſed potius per
ſpũſſancti inſpiratõem ᷣm ꝙ dicit Grego. JInuanũ
laboꝛat ſermo pᷣdicatoꝛis.niſi intus operetur gratia
ſaluatoꝛis.

ta q; ꝓſeruãda ↄtinẽtia.ↄd ꝙ falſum eſt. licet em̃ nõ
poſſit aliquis alicui inuito auferre virtutem ↄtinẽ/
tie qꝙᷓtum ad id quod mẽtis eſt.quia tñ poteſt aufer
re illud quod eſt ei annexũ videlicet continentiã cax
nis. in cuius ablatione maximũ eſt ꝑiculũ ꝓpter car
nis lubꝛicum.ex hoc eſt ꝙ magis accedit ad pietateʒ
mentiri ꝓ illa continẽtia ſeruanda qᷓ; ꝓ vita. ſᷣm q;
vita ſpũalis pᷣfert᷑ vite carnali.Ande ⁊ ſi pietas na/
turalis aliquo modo plus moneat ad ſeruãdam vi/

ʒ (HNMUiſtinctio. xxxix. de piurio. .½
