pientia ſit anime xpᷣi vnitum. videt᷑ ꝙ ſcipſo cogno/
ſcat ⁊ non ꝑ aliquezʒ habitum medium. ¶ Item ad
cognitionem nature nibil plus requirit᷑ niſi cogno/
ſcens ⁊ cognoſcibile.⁊ vnio vnius ad alteruʒ.ſᷣ ver/
bum increatum vnitur ipſi anime chꝛiſti oino imme
diate.ergo videt᷑ ꝙ ſicut ſeipſo vnit᷑.ita ſeipſo abſq;
medio ab anima chꝛiſti cognoſcat᷑¶ Item eque in
timum vel magis eſt verbum vnitum ipſi anime ſi/
cut anima ſibi vel ſicut aliquis babitus qui fit in ani
ma.ſed anima chꝛiſti cognoſcit ſeipſam ꝑ ſui eſſenti
am. cognoſcit etiam habitus qui ſunt in ipſa ſeipſis
nõ ꝑ medium. pari ratõne ⁊ verbum ſibi vnitum.
¶ Itez natura bũana in xpᷣo vnita eſt verbo in vni⸗
tatem ꝑſone ⁊ bypoſtaſis. cuʒ talis vnio faciat cõ⸗

.—

municatõnem ydiomatum.eodezs mõ cognoſcit xp̃s

homo ipᷣm verbũ increatũ quo verbũ cognoſcit ſeip

ſum. ſecd verbũ cognoſcit ſeipᷣm nõ ꝑ aliquem habi/

tum mediũ. ⁊ xpᷣs homo.ſed nibil ſcit xpᷣs niſi qᷓtũ
ad animã ſᷣm bumanã naturaʒ.g̊ anima xpᷣi cogſcit
ipᷣm verbũ ꝑ ſapientiã q̃ eſt verbuʒ. ¶ Sʒ ↄtra. Sa⸗/
pientia ſiue cognitio eſt ꝑfectõ intellectꝰ⁊ illud quo
intellectus cognoſcit foꝛmaliter.ſ̊ᷣ verbũ increatum
nõ põt vniri anime ſicut ꝑfectio pfectibili.g neceſſe
eſt ꝙ pᷣter ſapiam que eſt ipᷣm verbũ.anima xpᷣi ba/

beat babitũ creatum.ſiue ad cognoſcendũ verbũ ſi/
tem deus eſt intimiꝰ om̃i aie ⁊ pᷣſentiſſi

ue aliud. ſen
mus.nõ tamen ab omibus videt᷑ ſ̃ ſolũ a beat.hoc
aũt nõ eſt ꝓpter diuerſitatem a parte cogniti.g ꝓpter
diuerſitatẽ a parte cognoſcentis. ergo ſi hoc eſt ꝑ ali
quid eis datũ.videt᷑ &̊ ꝙ ad hoc ꝙ anima cognoſcat
deum neceſſe ſit aliq lumen creatũ ci infundi qð ſit
in vna ⁊ nõ in alia.̊ videt᷑ ꝙ anima xpᷣi verbum ſi/
bi vnitum cognoſcat per alicuius creati luminis ad-/
miniculũ.¶ Item q;uis verbum increatum ſit vni/

tum oculo xpᷣi ⁊ om̃ibus ꝑtibus coꝛpis.nõ tamẽ co-.

gnoſcitur ab oculo.⁊ hoc qꝛ non eſt in eo diſpoſitio
ad cognoſcenduzʒ rem ſpũalem.& pari ratõne quan/

ma ſit diſpoſita ad videndũ deum ꝑ lumen qð ip̃am
faciat deifoꝛmẽ.nunqᷓ; ipᷣm intuebit᷑.g videt᷑ ꝙ ver/
bum increatum cognoſcat ꝑ habitum medium.
¶ Item quãto deus clarius videt᷑.tanto neceſſe eſt
oculũ eſſe magis diſpoſitum. Sed anima xpᷣi dariſſi
me ſuꝑ om̃s creaturas videt verbũ ſibi vnitũ. ne/
ceſſe eſt intellectũ eius eẽ maxime diſpoſitũ ad boc.
ſed nõ poteſt ad hoc diſponi niſi ꝑ aliquem habituzʒ
7 medium. ⁊c. ¶ R.ad pᷣdictoꝛuʒ intelligentiam eſt
notandũ ꝙ cum querit᷑.vtrum cognitio qua aia xpᷣi
cognoſcit verbũ ſibi vnitum ſit ip̃m verbum an ali/
quid creatum.Si intelligat᷑ de cognitiõe actu.abſq;
dubio certũ eſt ꝙ eſt alia.qꝛ hoc cepit ceſſe.⁊ eſt actus
anime.⁊ ab anima. Aerbũ aũt eſt eternũ.⁊ non ẽ ab
anima ſed a deo.Si aũt cognitio dicat᷑ quo median/

te cognoſcimus.ſic fuit diuerſitas opinantiũ. Qui/

dam em̃ voluerũt dicere qꝙ nõ ſolum in xpᷣo.verum
etiaʒ in om̃ibus alijs beatis ſapiẽtia qua cognoſcũt
deum eſt ſapientia eterna.⁊ illi etiam ponũt ꝙ dile/
ctio illa qua deum diligũt ſancti ⁊ beati ſit ipſe ſpiri/
tuſſanctus. Pꝛo incõuenienti em̃ habẽt qꝙ illa ſapi/
entia vel dilectio ſit accidẽs et nõ ſubſtantia cum ſit
nobilioꝛ anima. ¶ Item pꝛo inconuenienti habent
ꝙ illa ſapientia et dilectio faciat animam cognoſce/
re ⁊ amare.⁊ ipſa nõ cognoſcat et amet.cum nobili/
oꝛ ſit res cognoſcens nõ cognoſcente. Pꝛo incõueni
enti etiam habent ꝙ beatitudo noſtra que eſt bonũ
ſupꝛemũ ↄſiſtat in accidentibꝰ.Sed ad hec om̃ia ſu
pꝛa rñſum eſt libꝛo pꝛimo di.xvij.⁊ ſcdᷣo di.xxvj.hec
etiam poſitio impꝛobata eſt.vñ ⁊ ↄmunis opinio te
net ↄtrarium. Ponimus em̃ ſapientiã creatam que
eſt habitus.⁊ dilectõnem creatam. ⁊ gratiaʒ creatã.
⁊ ctiam ceteras virtutes. Aalde em̃ abſurdum eſſet
dicere ꝙ fides eſſet deus.⁊ ſpes.⁊ ſic de alijs virtuti/
bus.niſi hoc cauſaliter diceret᷑.ideo hec poſitio inter
poſitõnes extraneas numeranda eſt ꝓ co ꝙ nimiuʒ

recedit a via ↄmuni. Et iõ alij voluert dicẽ ꝙ q;uis

alij boĩes cognoſcãt verbũ increatũ mediante babi/
tu cognitionis create.⁊ xpᷣus qtum ad ſciam ↄpꝛe
henſionis cõmunicat cum alijs bominibus. tamen

q́;tum ad ſciam vnionis cum bẽat ipᷣm verbum ſibi
intime vnitum.cognoſcit abſq; om̃i alio habitu me/

dio. Cum em̃ habeat ſapientia increatã ſibi vnitaʒ.

nõ ꝑ medium ſed ꝑ ſeipᷣam cognoſcerè põt ſeipſa. et
hoc eſt ſolius illix anime ꝓpꝛium quea verbo eſt aſ/⸗
ſumpta. Sola em̃ hunc modũ cognitionis habet. ſi⸗

cut in ea ſola reperit᷑ excellentia talis vnionis.Licet

illud videat᷑ magis ꝓbabile qᷓ; pdictũ.tñ hoc a veri⸗

tate deuiat ſi qͥs intueat᷑.verbũ em̃ non vnit᷑ aie xpi
in illa beata vnione ſicut cognoſcibile cognoſcẽti. vl

ſicut habitus potentie.vel ꝑfectõ ꝑfectibili.ᷣ ẽ vnio
vnitate ꝑſone que põt eſſe abſq; cognitõne.ſicut ptʒ
in carne xpᷣi.que vnita eſt verbo.⁊ tñ ipᷣm nõ cogno⸗
ſcit.Aliũ g̊ modũ vnionis neceſſe eſt eſſe ad h̊ ꝙ aia
cogſcat verbũ ſibi vnitũ in vnitate ꝑſone.boc auteʒ
eſt ꝑ aſſiłatõezs cogſcentis ad cognitũ. ⁊ ita p aliquã
influentiã ꝗᷓ ißam aiam cognoſcentẽ faciat deo ſileʒ
ac deifoꝛmẽ. ⁊ita ꝑ aliquẽ babitũ ipᷣaʒ aiaʒ infoꝛmã
tem.q̃ quidẽ habitꝰnõ põt eſſe niſi aliquid creatum.
Mam qd increatuʒ nõ põt eſſe vt foꝛma ipſiꝰaĩe.Et
ꝓpterea dicere oꝑtet tercio mõ ꝙ aia xp̃i ſicut et aie
alioꝝ ſanctoꝝ verbũ increatũ cognoſcit ꝑ ſapiaʒ cre

1 . ri ratõne quan / atã.qꝗᷓ diſponit ipſaꝝ aiaꝝ potẽtias cognitiuas.⁊ cõ/
tumcũq; verbũ increatum vniat᷑ anime xpᷣi.niſi ani-

foꝛmes reddit vt illud lumen eternũ cosſcãt.nec ali⸗
ter põt intelligi. Quõ em̃ põt aia lumen eternũ cojg
ſcere.⁊ claritatẽ ſummã intueri.qͥn ipſa efficiat᷑ cla/
ra ⁊ lumioſa.Aia aũt xpᷣi qꝛ eſt a vᷣbo aſſumpta.ma/
ioꝛem bʒ deifoꝛmitatẽ.ac ꝑ h ꝑfectioꝛẽ ⁊ eminentio/
rem cognitõeʒ qᷓ; aliq̃ aia btã ꝑ gloꝛiã.vñ nõ eſt itel/
ligendũ ꝙ ſcia vnionis diſtiguat᷑ a ſcia ↄpᷣbenſionis
q̃ſi nõ ſit ꝑ aliquẽ habitũ mediuʒ.vᷣ qꝛ excellentioꝛ et
amplioꝛ deifoꝛmitas et claritas collata eſt aie xpᷣi ex

hoc ꝙ vᷣbo vnita eſt qᷓ; ex h̊ ꝙ ſimplr eſt beata.Ergo

cõcedende ſunt rõnes ꝓbantes ꝙ aia xpᷣi cognoſcat
verbũ cognitõne aliꝗᷓ foꝛmalr.q̃ inquã nõ eſt ipſum
verbũ.ᷣ gra effectꝰvbi.quã verbũ facit in aia xpᷣi be
atiſſima.¶ Ad ill g̊ qð p obijcit᷑ in cõtrariũ ꝙ ipᷣm 8
verbũ eſt ſapia.⁊ ſapia cognoſcit᷑ ſeipſa.dom ꝙ ipᷣm
verbũ eſt ſapia q̃ cetera cognoſcunt᷑.tã ipſum vᷣbuʒ
ꝙᷓ ea que ſunt ab ipſo.Sʒ attendendũ eſt ꝙ ille ab/
latiuꝰpõt ↄſtrui foꝛmaliter vel cauſaliter. Si foꝛma
liter. ſic ſapientia eterna eſt ſibijpᷣi rõ cognoſcẽdi.Si
caãliter. ſic om̃ia cognoſcunt᷑ ipſa.qꝛ facit cetera cos⸗
ſci.Foꝛmaliter aũt nõ põt intelligi.qꝛ nõ põt eẽ foꝛ/
ma cognoſcentis creati niſi dicat᷑ foꝛma exemplar.
Et qm̃ om̃is actus cosſcendi ꝑfectꝰ eſt a ſapia.non
tm̃ effectiue.ſed ſicut a foꝛma ꝑficiente ip̃am ſubam
cognoſcentẽ. hinc eſt ꝙ ad cognoſcenduʒ fontẽ ſapi/
entie requirit᷑ ſapia q̃ de illo fonte diriuat᷑. Nec ẽ ꝓ/
cedere in infinituzʒ.qꝛ ibi eſt ſtatꝰ.ſ.in ſapia vel ſcia
eſt foꝛma ⁊ hitus aie.(¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ibi eſt g
cognoſcens.⁊ cognoſcibile.⁊ vnio.dðᷣm e nõ quccũ
qʒ vnio cognoſcentis ad cognoſcibile ſufficit ad co/
gnitõeʒ.imo requirit᷑ ꝙ vniant᷑ x modum cognoſcẽ
tis. Sicut em̃ in opponendo monſtratum eſt. deus

eſt in om̃ibus eſſentialiter ⁊ intimꝰomnibus.et tñ a

paucis cognoſcit᷑.⁊ ideo ꝙ;uis verbũ increatũ ſit aĩe
vnitum.non tñ cognoſcit᷑ per hoc qð vnitur in vni/
tatem ꝑſone.ſed ꝑ hoc ꝙ intellectus anime ſibi vni/
te efficitur ei confoꝛmis per influentiaʒ luminis.e
ceſſe eſt em̃ intellectum aliquo modo foꝛmari et in/
foꝛmari ab ipſo ad hoc ꝙ ipſum cognoſcat.(¶ Ad il/i0

lud qð obijci᷑ de aia ⁊ ſcientia ꝙ ſeipᷣis cognoſcunt᷑

⁊illa que eſſentialiter ſunt in anima.dm ꝙ aia nõ

gon,
hco
ntich
Cttumari
ſtauarig
ſalus mo
t ecoien
hocoghot
Gccnt li
Ghinva
glniarii

rii⸗
atäſbi,
. Co.
babiti
miun
mnec
(Nen
Zimdon
ſeonine
naturei
lin
ck
iap⸗
gnlig
in
Mcprt
ſtnitid
Motr⸗
liGiud
pbenſble
ſmnplerälr
ſbenibden
ſſnein
Malti⸗
udines
DR
opicn
Gle
ſed.
dauce

Mmine
dine
olas
chdſa
nexpin
madinst
ſpchen
ſnudͤ
Etosy
Sae
ſbenſbi
ckintche
ſbleng
Verain
Aug
chcſen
atj
ſchech
Me⸗
n

Rerßnſie
Faſtitünz,
Angeriſet
ungeſire,
Niufti,
Nmzichi zinin
ſeytmcti
iagolatoſpi
tülunais
in Poniict⸗
haintamt)
iui ißei
— znitun

11

dicit᷑ cognoſci ſeipᷣa qꝛ ipᷣa ſit ſciẽtia qua cognoſcit ſe.
ſ ſeipᷣa cognoſcit᷑.qm̃ ipa eſt vnita potẽtie cognoſcẽ/
ti inq;tũ eſt cognoſcẽs. De ſapiẽtia aũt increata ſecꝰ
eſt. tum qꝛ ipᷣa ẽ ſupꝛa animã cognoſcentẽ.⁊ iõ opoꝛ/
tet elcuari ꝑ gratia.tũ etiã qꝛ talis vnio nõ ſufficit ni.

ſi alius modꝰ vnionis cõcurrat. Ad illud qd obij/

cit᷑ de cõicatione idiomatũ.dicenduʒ ꝙ verũ eſt ꝙ ille

hõ cognoſcit verbũ ſapia incrcata.ſ̊ quis idiomata

cõicent illi bomi.nõ tñ cõicant᷑ aie xpᷣi. Nos aũt nõ
ꝗrimꝰ de cognitiõe que dat᷑ illi bomi ꝑ idiomatũ cõ/

municatõʒ. p ꝗᷓ cõpetit m naturã aie a vbo aſſũptc.

aueſtio. ij. b
¶ Etrũ aia xpᷣi in cognoſcendo cõpꝛebendat ipſum
verbũ ſibi vnitum. Et ꝙ ſic videt᷑ pᷣmo ꝑ autoꝛitatẽ
apli.Colo.ij.in quo plenitudo diuinitatis coꝛpaliter
inhabitat.loquit᷑ de xpᷣo.ſᷣ ita cognoſcit aia xpi vbũ
ſibi vnitũ ſicut habitat in ea.cognoſcit &̊ omnẽ pleni
tudinẽ eius.⁊ h̊ nõ eſt aliud qᷓ; cõpꝛehẽdere.ergo ⁊c.

¶ Item bocipm dicit Oam̃. de incarnatiõe vᷣbi dei.
Aimꝰ omnẽ naturã diuinitatis in vna ſuaꝝ hypoſta

ſeon incarnatã eſſe.g totũ dei verbũ vnitũ eſt hũane
nature in xpᷣo.ſed eo mõ natũ eſt ab aĩa xpᷣi cognoſci.
quẽ modũ potuit vniri.ergo ſi totũ potuit vniri. vi
det᷑᷑ ꝙ etiã in totũ habeat cognoſci.vᷣ hoc eſt cõpꝛebẽ

di.ergo ⁊c. ¶ Itẽ Iſidoꝛus de trini.Lrinitas ſibi ſo

li nota eſt ⁊ bomi aſſumpto.aut g̊ loquit᷑ de noticia

qualiſcũq; viſiõis.aut ꝑfecte cõpꝛehẽſionis.ergo ⁊c.
Itẽ ſimplex cũ attingit᷑.totũ attingit᷑.ꝓ eo ꝙ nõ
habet partẽ ⁊ pa:tẽ. Si g̊ verbũ increatũ eſt ſimpli/
ciſſimũ.videt᷑ ꝙ totuʒ ⁊ totalit᷑ ab aĩa xpᷣi attingat᷑.ſi
aliquo mõ attingit᷑.Sᷣ attingit᷑ aliquo mõ.g cõpꝛebẽ/
dit᷑.Si tu dicas ꝙ; nõ valet.qꝛ infinitũ eſt. ⁊ iõ incõ/
pᷣhenſibile. Contra.ſicut vere eſt infinitũ.ita vere eſt
ſimplex illud verbum eternũ. ergo ſicut ponit᷑ incõ/
pᷣhenſibile ratõne ĩmenſitatis.ita deberet compꝛebẽ/
di rõne ſimplicitatis. ¶ Item aia xpᷣi cognoſcit ĩᷣm
vᷣbũ.aut & aliqͥd eſt de claritate ⁊ veritate ⁊ pulchꝛi/

tudine qdð nõ cognoſcat. aut nihil. Si aliqͥd. ergo in

deo eſt aliquid a chꝛiſto cognitũ ⁊ aliquid incognitũ.

ergo aliquid ⁊ aliquid. ⁊ ita ꝑs ⁊ ꝑs.qdð nõ eſt intelli⸗-
glbile. Si nibil eſt oino qd non cognoſcat.qꝛ totũ eſt
ideʒ ibi. videt᷑ ꝙ totaliter intra ſuã cognitionẽ deum

daudat. ⁊ boc eſt deũ cõpꝛebẽdere.ergo ⁊c. ¶ Iteʒſi
anima xpᷣi nõ cognoſcit ipᷣm verbũ in tota ſua pleni⸗
tudine.adhuc deficit a cognoſcẽdo de verbo aliqͥd co

gnoſcibile. ergo potẽs eſt in cognitiõe illa ꝓficere. g
cũ deſideret deũ ꝑfecte noſcere.videt᷑ ꝙ deſideriũ ani

me xpᷣi nõ ſit impletũ.⁊ ꝙ ipᷣa nõ ꝑuenerit ad heati/
tudinis ſtatũ pfectũ. ¶ Item ille ſolus eſt beatꝰ qui
cõpꝛebendit qd nos credimꝰ ⁊ ſperamꝰ.ſed nos cre
dimus ipᷣaʒ verbi imenſitatem. ſi ergo xpᷣs eſt ⁊ fuit
beatus.videt᷑ ꝙ ipᷣam imenſitatẽ verbi cõpꝛehendat
Sed cõtra.Dam̃.hoc ſolũ intelligit᷑ de deꝰ ꝙ incõ
benſibilis eſt. Sed ſi anima chꝛiſti ipᷣm cõpꝛehende
ret. intelligeret ipᷣm nõ incõpꝛebenſibilẽ. ſec cõpꝛchẽ
ſibilem. Si ergo hoc a nemine põt intelligi.nõ poteſt
verbũ increatũ ab anima chꝛiſti cõpꝛebendi. ¶ Itez
Augẽ. de videndo deo. Illud cõpꝛebendit᷑ cuiꝰ fines
circũſcribi poſſunt. ſed fines diuine imenſitat a nul/
lo circũſcribi poſſunt.ergo deus a nulla aia põt com/
pꝛehẽdi. ¶ Itẽ omne qað cõpꝛehẽdit᷑ eſt finitũ com/

pꝛchendẽti. q; cõpꝛehẽdit᷑ a finito eſt ei finitum. 2
nihil eſt finitu finico. niſi qd cſt finitũ ſimplicit. b de⸗
eſt infinitus ſimplicit. aia xpᷣi cuʒ ſit crestura eſt finl

eſiet deus. eſt deus.ergo nõ cõpꝛchendit᷑. ¶ R
p̃dictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ aliqui vicere w
luerũt ꝙ verbũ increatũ ⁊ ipſe deus nõ ſolum ab ais

la. ergo hð potell cõpꝛchendere ĩmenſitatẽ verbi ſibi
vniti. ¶ Item qð cõpꝛehẽdit alterũ eſt magis illo xel

ſaltẽ ei equat᷑.alioqͥn ipᷣm claudere intra ſemõ poſſʒ.
ſed impoſſibile eſt creaturã nec ꝑ vnionẽ nec ꝑ aliuʒ

modũ equani crestoꝛi.ergo impoſſibile eſt ꝙ copꝛehẽ

dat creatoꝛẽ.ergo aia chꝛiſti verbũ ſibi vnitũ nõ com
pꝛehbẽgit.his eiſdem rõnibus oſtendi poteſt ꝙ nulla

gia. tem verbũ iucrcatũ ſic eſt vnitũ aie chꝛiſti ꝙ;

poſſet vniri alteri. ſic habitat in ipſa ꝙ i multis alijs.

ergo ſic eſt i aia ſibi vnita ꝙ etiã eſt extra.cũ ſit vbiq;

ergo ſemꝑ excedit ipſaʒ animã aſſumptã.ergo ſi tan
tũ vel plus eſt extra qᷓᷓ intra.videt᷑ ꝙ anima xpᷣi non

includat ipᷣm.ac ꝑ hoc nõ cõpꝛebẽdat. ¶ Itez ſi aia

chꝛiſti poſſet verbũ increatũ cõpꝛehẽdere.poſſet per

oↄſequẽs aliquid maius cogitare. omniñ em̃ cuiꝰ ter/
minos cognoſcimꝰ.poſſumꝰ itelligere aliquid addi.

ſed deus ẽ quo maius cogitari nõ põt. vt dicit Anv.

ergo verbũ vnitũ aĩe chꝛiſti ſi cõpꝛchẽderet᷑ ab ipᷣa ñ

chꝛiſti.ſed etiꝗ ab alijs aiabus beatis habet cõpꝛehẽ⸗
di ⁊ aliquo mõ eſt cõpꝛehẽſibilis. Cõpꝛehẽdi em̃ ha/
bet qᷓtum ad eſſentia vt dixerũt que eſt finita.⁊ ideo
finita.qꝛ in ſeipſa ſimplex ⁊ ꝑfecta. Dicit᷑ auteʒ et eſt

incõpꝛehẽſibile q;tum ad potentiã que reſpicitlinfi/

nita. Nunqᷓ em̃ põt in tot qͥn in plura.Et p poc diſ/
ſoluere voluerũt autoꝛitates ſanctoꝝ in ſceriptura ꝗᷓ
vident᷑ repugnare inuicẽ.Alioñ em̃ dicit᷑ ꝙ deus eſt

incõpꝛehẽſibilis. Aliqñ dicit᷑ ꝙ beati habẽt cognitio.
nem cõpꝛebẽſiõis ⁊ reſpectu eopꝛehbẽſionis.Scd iſte
modꝰ dicẽdi in pᷣmo libꝛo impꝛobatꝰ fuit.qꝛ impoſ/
ſibile eſt ꝙ potẽtia excedit eſentiã. Vñ impoſſibile ẽ

potentiã eſſe ſimplicit᷑ infinitã.ſuba ⁊ eſſentia exiſtẽ/
te finita. Et ibidẽ magiſter oſtẽdit ꝙ diuinũ eſſe non
ſolũ in relatiõe ad eos ſᷣ etiã in ſeipſo habet ĩmenſita

tem. ⁊ ideo iſtemodus dicendi ſtare nõ põt.⁊ qͥ boc
mo dixit poſtmodũ retractauit. Alij vᷣo dicere vo/

uerũt ꝙ aia xpᷣi etſi ſit finita. tamẽ ob gratiã vniõis

ſublimat᷑ ad aliquid infinitũ.habet em̃ aliquid qð ẽ

ſupꝛa omnẽ creature gradũ.⁊ quo nibil põt cogitari

— ⸗2 — %

etiã ipᷣius ſolius ꝓpꝛiũ.⁊ ꝓ tan/

excellẽtius. ⁊ ex laptcpoteſ cõpꝛehendere verbum
ſibi vnitũ. Et hoc p tan/
to dicunt dixiſſe Iſidoꝝ ꝙ trinitas nota eſt ſibi ſoli

bomini aſſumpto.Sed nec illud ſtare põt.qꝛ qᷓuis

gra vnionis dicat aliquid infinitũ rõne alteꝛiꝰ extre/

mi. tamẽ rõne aie vnite ſempꝑ dicit quid finitũ.⁊ rem

virtut/ finite.qm̃ anima chꝛiſti manet intra termios

creature.Et ſi eſt virtutis finite.quõ poteſt imenſita/

tem cõpꝛebendere rei oĩno infinite ⁊ excedentis eam

in infinitũ. Et ꝓpterea eſt terceius modus cõmunioꝛ
pꝛobabilioꝛ ⁊ certioꝛ ꝙ nec anima chaiſti, nec aliqua

creatura cõpꝛehendere poteſt imenſitatem verbi in/

crcati ſiue ipſius dei.⁊ tamẽ ipᷣm totuʒ cognoſcit.Et
poſſunt iſta duo ſimul ſtare.imo neceſſe eſt ponere.
Sᷓuis difficile ſit intellectui noſtro capere. Si enim
vere ponimus deum ſimplicem.ĩmo quia neceſſariũ

eſt ſic credere ⁊ ponere.ſi cognoſcit᷑.iaʒ nõ ſᷣm partẽ
2 partẽ.ſed totus cognoſcit᷑. Rurſus.ſi deum poni⸗-

mus imenſum. quia hoc credimꝰ ⁊ fatemur.neceſſe

eſt ponere ꝙ nunqᷓ ab intellectu finito cõpꝛebendit
totaliter. ⁊ ſic deus a quacũq; creatura ipſuʒ cogno/

ſcente totus cognoſcit᷑ſed tamẽ nõ totaliter. Si añnt

querat᷑ quomõ illud poſſet intelligi.vicẽduʒ i⸗

.

13

14

non comphendiſ

. . 5„

cillimũ eſt intelligere. qꝛ plus reditur in creaturis de
diſſimilitudine q;ᷓ de ſimilitudine. Intelligamꝰ tamẽꝰ

gratia exempli aliqueʒ oculum cuiꝰ aſpectus non ſit
oino clarus. ⁊ intelligamꝰ aliqd paruũ album tamẽ
intẽſum in luminoſitate ⁊ claritate coloꝛis.oculꝰ ille
videbit illud album totũ.tamẽ eminentiã illius albe-/
dinis nõ cõpꝛebendit. Sic ſuo mõ in ꝓpoſito intelli/

gendũ eſt. Sed nõ modica eſt hic diſſimilitudo. quia
in illo albo qualitas differt a cdaritate.in deo autẽ eſt

oiĩno idem. Et ideo aliud exemplũ conſueuit poni in
puncto.qui ratiõe ſue ſimplicitatis totus attingit᷑ ab
vna linea.nõ tamẽ cõpꝛehendit᷑.qꝛ põt iufinitas line
as terminare. Sed nec adbuc eſt illud ſimile.quia in

puncto aliud eſt virtus.aliud eſſentia.nõ ſic eſt i doeo

in quo eſt oino idem. Et ideo terciũ exemplũ ponen/
dũ eſt in ſubſtãtia ſpnali que eſt imago dei.quia ipſa

tota eſt in vna pte coꝛpis.⁊ tamẽ in illa non diffinit᷑.

qꝛ ratione ſue ſimplicitatis ſic eſt tota in illa.q tota

extra illam in ꝑte altcra. Sic ⁊ deus in vna creatura
totus. ⁊ totus extra. Per bũc etiã modũ opoꝛtet in/
telligere circa potentiã intellectiuazʒ. ſed boc melius
intelligit᷑ ratiocinatiõe q́; exemploꝝ ſuppoſitõne.Si

quis em̃ videt ꝙ in deo ſimplicitas nõ opponit᷑ infi/
nitati.videre põt gquõ deus põt cognoſci totus. et tñ
e, opter qʒ nota ꝙ infinituʒ acci/
pitur m quãtitatẽ vt dicit pᷣus. Augꝰ.autẽ dicit ꝙ;

eſt quãtitas molis 2 uatis virtut. ⁊ ita ᷣm vtrũ/
*

qʒ põraccipi infinitũ.ſed differẽter. Om̃ enim quãti/
tas molis eſt ꝑticipabilis ⁊ ſuꝑ ꝑticipabile fundata.
ideo infinitũ ſᷣm hanc quãtitatẽ oppoſitioneʒ babet

ad ſimplex.⁊ impoſſibile eſt ꝙ aliqͥd idem ⁊ ᷣm ides

ſit ſunplex ⁊ infinitũ. OQm̃ vo quãtitas virtutis repi
tur in ſimplicibꝰ.ĩmo quãto aliqͥd ſimpliciꝰ tanto po
tentius. hinc eſt ꝙ infinitum pᷣm hanc non repugnat
ſimplici.ĩmo neceſſario ſequit᷑ ꝙ ſi aliquid eſt ſimpli

ciſſimũ. ꝙ aliqd ſit infinitiſſimu. Clare ergo põt vide
ri ꝙ in deo ſᷣm idem põt eſſeſumma ſimplicitas ⁊ ſũ
ma infinitas. ⁊ idco vera eſt pdicta poſitio ꝙ deꝰ to/

tus videt᷑ ſed tamẽ nõ cõpꝛchẽdit᷑ ab aliqua creatu/
ra.nec vnita.nec ſepata.Et cõcedende ſunt rationes
ad partè iſtã. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ plenitudo di/
uinitatis habitat in xpᷣo.⁊ de Dañ̃. ꝙ tota eſt incar/
nata. Dicendũ ꝙ aplus in illo verbo vult oſtendere

pꝓſonalem vnionẽ que eſt in xpo ⁊ in nullo alio. quia
pꝓſona diuina plena ⁊ ꝑfecta.nõ ſolum anime ſᷣ etiazʒ
coꝛꝑi chꝛiſti fuit vnita. Et dam̃. hocipᷣm vult dicere.

Per hoc ꝙ dicit omnẽ intelligit diuinã naturã vt ꝑ/

fecta.ex boc tamẽ nõ poteſt inferri cognitio cõpꝛebẽ
ſionis. qꝛ ſicut tactũ cſt in illa plenitudine eſt ſimpli/
citas ratõne cuiꝰ poteſt habitare ⁊ vniri rei finite.eſt

nihilominꝰ ⁊ infinitas rõne cuiꝰ neceſſario habet ex

7

cedere ⁊ impoſſibile eſt cõpꝛebẽdi.Et ſic patet ꝙ ill8

Pcedit ex inſufficiẽti. plus em̃ dicit cõpꝛebẽſio qᷓᷓ co/
gnitio plenitudinis vel ꝑfectionis. Supꝛa em̃ cogni⸗

„
. .
. .. *

.

tionẽ addit incluſionẽ ſiue cõtermiationẽ vel comen
723 illud qð obijcit

ſurationẽ quodã mõ dicendi.¶
de Jſidoꝛo ꝙ trinitas mota eſt ſibi ſoli ⁊ bomi aſſum
to. Dicendũ ꝙ nõ vult ercludere omnẽ cognitõez.

Z

7

aſſumpte. Ipſi nãq; trinitati attribuit pfectã cogni⸗
tionẽ ſimpliciter. ſed homi aſſumpto in genere creͤ⸗

ture. Illa em̃ aia creata inter cetcras creaturas co-

gnoſcit limpidiſſime ita perfecte ſicut vnq; potuit
capere. Vnde ꝓpter familiariſſimã cognitionẽ quami

ed ꝑſectã cognitionẽ dei attribuere ſibijpſi ⁊ nature

—

habet illa anima inter creaturas dicit Iſidoꝛus eil

ſoli nota eſt trinitas.magis ꝑ autoꝛitatẽ loquẽs q; ꝑ
d illud quod obijcit᷑ q; ſimplex totũ 16

pᷣciſionem. ¶ Ac 1
attingit. dicendũ ꝙ verũ eſt m totũ ſed nõ ſᷣm ptez

⁊ parteʒ. in ſimplici em̃ non eſt dicere totum niſi pex

pᷣuationem compoſitiõis partiũ. Sed ex boc non ſe
quit᷑ ꝙ cõpꝛehendat᷑.qꝛ ſicut dictũ eſt ſimul cum ſim
plicitate ſtat infinitas. que nõ patit᷑ aliquid dei oino
videri ꝑfecte a creatura. Hec valet qd obijcit᷑ ꝙ ita

deberet dici cõpꝛehenſibile ppter ſimplicitatem. ſicut
incõxꝛehenſibile ꝓpter imenſitatem. nam ad imenſi⸗
tatem de neceſſitate ſequit᷑ incõpꝛehẽſibilitas de ipa
nomis ratiõc pᷣmaria.ad ſimplicitatẽ nõ.Tanta cm̃

potcſt eſſe ſimplicitas.q nedũ ipſa faciat cõpꝛehen /

di.imo ꝓpter ſuam excellentiã reddat incõpꝛehenſi⸗
bilẽ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ aliquid latet de deo ⁊c.
Dicendũ q nõ eſt intelligendũ in deo ſicut intelligit
in aliqua re compoſita. cuiꝰ vna pars nõ apparet

7

alia manifeſtat᷑. qm̃ diuina eſſentia non eſt aliquid ?x
aliquid. ſed eſt aliq vnũ qdð equiualet infinitis. Af
quicqd illud ſit qdð anima de deo videt.ſic illud videt

Vtamẽ cõpꝛchendere nõ poteſt. vnde ideʒ ipm latet
⁊ patet.patet quidẽ ad intuendũ. ſed latet ad cõpꝛe⸗
hendenduʒ. Sicut ſi querat᷑ cum deus eſt in lapide.

eſt ne aliquid dei extra lapidem 2 aliquid intra. Di/

cendum ꝙ nou ceſt m aliquid ſui extra. ⁊ nec ſm ali⸗
quid ſui intra. ſed totus intra ⁊ totus extra. ſic et in
ꝓpoſito intelligere opoꝛtet. ¶ Ad illud q obijcit̃ q/ i

ſi non cõpꝛebendat adbuc pot pficere in cognitõne

dei. Dicendũ ꝙ illud nõ ſequit᷑. ꝓ eo ꝙ ſtatus eſt in

ꝓfectu cognitionis.Aliqñ ex ſe rei compbenſe. que

nõ poteſt melius cognoſci. Aliqñ er ꝑte cõpꝛebendẽ
tis qui nõ eſt natus melius cognoſcere.⁊ ſic eſt ſtat?ꝰ

in chꝛiſto ⁊ in alijs beatis. Sed aliter in chꝛiſto q; in

alijs. qꝛ chꝛiſtus ita pfecte cognoſcit ſicut vnq; cꝑe

potuit. ſed alij ſancti ita ꝑfecte ſicut diſpoſiti fuerunt
merita gratie.nec poſſunt vltra ꝓficere.qꝛ nõ ſunt

in ſtatu merendi.nec vltra deſider are amplius babe⸗
re qᷓ; habeant ꝗꝓpter illius ſummi boni ſufficientiã et
affectionẽ oꝛdinatã.ſᷣm ſumme iuſticie regulã⁊ libꝛã
ſed quieſcũt quiete ꝑfecta. quia tenẽt eum quem de/

ſiderabãt. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ vltimo de copꝛebẽ/ 19

ſione. Dicendũ ꝙ cõpꝛehendere dicit᷑ triplicit. Ano

mõ idem ꝙ charitate adberere. Et ſic accipit Berñ.
⁊ Eug.ſi ſanctus es.cõpꝛebendiſti. Alio mõ eſt idemi
q clare videre ⁊ ꝑfecte amare.ſicut ad Philiij. Si
quo mõ eõpꝛchendã in quo cõpꝛebenſus ſum. Ter⸗
cio mõ compᷣhendere eſt idem qꝙ termios rei daude⸗
re.ſic deus eſt incõpꝛebenſibilis.Cum ergo dicitur ꝙ;
ſancti ſunt cõpꝛchenſoꝛes in patria.⁊ ꝙ chꝛiſtus fuit
cõpꝛehenſoꝛ.dicendũ ꝙ medio modo accipit᷑.⁊ ſicha
bet veritatem. nam chꝛiſtus videt dei imenſitatem.
nec tenet hvc ſide ſed certiſſima cognitione.hbic enim
nouit deñ imenſum.Et ſi tu queras.vtrum poſitiue
vel pᷣuatiue. dicendum qꝙ quodãtmõ poſitiue.quod
modo pᷣustiue. Poſitiue quãtum ſe extendit capa⸗
citas ſue intelligentie. Pꝛiuatiuc deinccps.Admira
tur enim illam ſummã ꝓfunditatem imenſitatis di/

uine ſicut dicit ꝓpheta. Mit abilis facta eſt ſcicntia
tua ex me.confoꝛtata eſt et non potero ad eam.et ſic

patet totum. H
¶ Queſtio.iij. c

aſpectũ in ipᷣm lumen eternũ an in aliqd citra iᷣm.

oͤit
luehabitatn
cgneevidret
Ncliſuglvcer
ianen⸗
Golusfilusel
ſsctnarune⸗
imciit
crenturahor
gliͤfinitr
ggerorls.
tone pter in
tathoet
tenſan
cöncnuratn
Noreguiti
ueniütno h⸗
ageawurain
Ginulr
lutnaiedut
lsſgaule
pzein
lcnschufi
flttustinent
cäͤſtus
tenlgere
ſennſzo

itccno

ſollda
innwopanse
Gcſentanit
linorpuenir.
Dbsetwnna
ſcaricagit
noligernit
ſiveitäre
Gſoſteui
nanecdrſe
Pwcpain
ſchtsnn
Aac
gicſetin
ſtfinisr
mioſegn
anoe 70
ſois tunii
o potee
uechnh
hontuein
lerpenta
Atinaliat⸗
Poſtigi⸗
Poporjane
tusinpeti
kwſetin

nophltz

W
Fanimuch

ſomeiii
ferisg
ſitilsg

—

NN

Kandasckit
1 Alaschn
s i

4 *

„ ⸗ 2 e
. ece .
ſoeſi

R ℳℳ
iTei
mmiutietgli⸗
cutitnqe/
otdaknin/
SS
4cdi Arnd
N
ñ
W e
ieliſi
„
ℳ Mi
ren,,
. vAN—

. ℳ
R

n,
mii

4

Et ꝙ nõ videat ipſum fontẽ lumis videt᷑.j. LChi.vſ.
QLucẽ habitat inacceſſibilẽ quã nullus bominũ vidit
ſed nec videre poteſt. ergo chꝛiſtus m ꝙ bomo nuqᷓ;
deũñ i ſua luce vidit nec videre potuit. ¶ Itẽ.j. Joh.
iiij. Deũ nemo vidit vnqᷓ;. Suꝑ illũ locũ dicit Criſo.
Solus filius eum vidit ⁊ ſpũſſanctꝰ.qui aũt creabi/

lis eſt nature.qualiter videre põt increabilẽ. Si ergo

anima chꝛiſti nec eſt filius nec ſpũſſanctꝰ.ſed magis
creatura. nõ videt᷑ ꝙ illã lucẽ videat in ſeip̃a. ¶ Itẽ
quãtũ diſtat finitũ ab infinito.tantũ diſtat creatura
a creatoꝛe.ſed ꝓpter infinitã diſtantiã.nulla virtus fi
nita poteſt cognoſcere deũ vt imenſum.ergo pari ra
tione ꝓpter infinitã diſtantiã nulla virtus creata po
terit cognoſcere ⁊ videre lumen increatũ ꝑ ſeipſum.
Item ſicut ad cognitionẽ cõpꝛehenſiõis requirit
cõmenſuratio quedam.ita ad cognitionẽ a ꝑte viſio/
nis requirit᷑ aſſimilatio cõgrua.ſed que in nullo con/
ueniũt nõ poſſunt aſſimilari.ergo creatoꝛ nõ poteſt
ꝗ geatura in ſeipᷣo videri.cum nihil habeãt cõmune.
Itẽ multo plus excedit daritas diuine lucis ocu/
lum aie chꝛiſti.q; ſol excedat claritatẽ oculi materia/
lis.ſed oculus noſter materialis nõ poteſt intueri lu-/
men coꝛpale in fonte ꝓpter excellentiã.ergo nec intel
lectus chꝛiſti.
finitus ⁊ imenſus.ſed finitũ non poteſt ſuꝑ infinitũ.
ergo cũ virtus aie xp̃ᷣi ſit finita.nõ poterit actus eius
ſe ꝓtendere vſq; ad ipᷣm.ergo nõ poterit ipᷣm cogno
ſccre in ſeipo.ergo videt᷑ ꝙ nec anima chꝛiſti nec alia
anima cognoſcat deũ in claritate ſua.¶ Sed cõtra.

ſuꝑ illud.ij.Coꝛ.iij. NHos reuelata facie.glo.bꝛiſtꝰ FE

imago patris eadem cũñ illo in quẽ tendimꝰ.ſcʒ vt eũ

in eſſentia videamꝰ. Si ergo xpᷣi anima bʒ ad qdð ni -

timur puenire.ergo deũ vidct in ſuba ⁊ natura.¶ Itẽ

plus eſt vniri alicui in vnitatẽ ꝑſone.qᷓ; in vnionem

facientẽ cognitionẽ. Sed anima xpᷣi verbo eterno im

mecdiate vnita eſt in vnitatẽ ꝑſone.ergo multo foꝛtiꝰ
ipi veritati ⁊ luci verbi vnit᷑ ꝑ cognitionẽ ipᷣius in ſee.

ergo ſine aliquo medio deũ videt. ¶ Item in cogni/

tione cõcluſionũ nõ eſt quies ſed ſolum in cognitiõe

pᷣncipioꝛũ.⁊ ratio huiꝰ eſt.qꝛ anima cognoſcit cõclu/

ſiones ꝑ mediũ.pᷣncipia vᷣo cognoſcit ſine medio.Si
ergo aia chꝛiſti cognoſcit deũñ mediãte aliquo.ergo ñ
quieſcit in cognitiõe dei.⁊ ſi nõ quieſcit in deo.cũ deꝰ

ſit finis vltimꝰ.nõ eſt beata.Si ergo beata eſt.neceſ/

ſario ſequit᷑ ꝙ cognoſcat oiuinã lucem in ſeipᷣa.pari

ratiõe ⁊ omnis aia beata. ¶ Itẽ intellectꝰ copꝛehen

ſoꝛis tantũ eleuat᷑ quantũ affectus.q;uis cecus ſit in
via ꝓpter cccitatẽ ignoꝛantie.Sed xpᷣs fuit ꝑfectiſſi/
mus cõpꝛchenſoꝛ.Cũ crgo ipſe diligeret ſummã dei
bonitatẽ in ſeiba omi affectu circũſcripto.pari rõne
lucẽ ⁊ veritatẽ in ſeipᷣo videbat abſq; medio. ¶ Jtẽ
aut ĩmediate videt aut ꝑ mediũ.Si imediate.habeo
ꝓoſitũ. Si ꝑ mediũ. aut per mediũ ꝓpoꝛtionale.aut
ipꝛopoꝛtionale.Si ꝑ mediũ impꝛopoꝛtiõale.ergo po
tius impedit᷑ qᷓ iuuet᷑. Si ꝑ mediũ ꝓpoꝛtionale.con
tra. aut eſt creatũ aut incrcatũ. Increatũ nõ.qꝛ illud
eſt vnũ ſolum. Si creatũ.ergo creatura põt eſſe ꝓpoꝛ
tionabilis creatoꝛi.⁊ ſi hoc.cuʒ nihil aliud impediat
qn creatura poſſit videre deũ in ſua ſubſtãtia.reſtat
i anima chꝛiſti ſic eñ vidẽ poterat ⁊ videbat. ¶ Jtẽ
ſi ꝑ mediũ.aut illud eſt ſuꝑius anima xpᷣi beata aut
eſt aia xpᷣi deo
i ſit illð qð tu dicis mediũ.ergo illo circũſeripto me
lius videbit deũ. Si ſuꝑius.ergo aliquid eſt excellen

inferius.Si inferius.ergo imediatioꝛ

tẽ fons cterni lumis in ſeipᷣo eſt in-

XIIII.

tius natura buane mẽtis in chꝛiſto. Sed hoc eſt im/
poſſibile.qꝛ omnia ſunt ſubiecta pedibꝰ eius. Reſtat

ergo ꝙ anima eius imediate ⁊ in ipᷣo fonte videbat ?

videt lumẽ eternũ.His etiã rõnibus idẽ oſtendi põt

de qualibet aia beata. ¶ Rꝰ ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ?

290

eſt notandũ ꝙ aliqui voluerũt dicere ꝙ deus a nul /

la creatura videbit᷑ nec videt᷑ in ſua eſſentia vel na-

tura.ſed videbit᷑ in claritateſua. cum tantus ſit ful-
goꝛ ipᷣius imenſitatis lumis ꝙ ad contuitũ illiꝰ ſub/
ſtantie nullus oculꝰ creature poſſit ꝑtingere.Hũc er

roꝛẽ euacuat Gꝛego.in moꝛalibꝰ tractans illud Job

xxviij. Mõ adequabit᷑ ei aurum vel vitrũ.vbi ait ſic.

Fuerũt qui dicerẽt i illa regeneratiõe beatitudinis ĩ
claritate ſua deñ cõſpici.⁊ in natura nõ videri.ſᷣ non

eſt aliud claritas.aliud natura.ſed ipᷣa natura eſt cla

ritas.⁊ ipᷣa claritas eſt natura.Et ideo iſte erroꝛ.non

multũ eſt rõnabilis.qꝛ male intelligit lumen eternũ
in quo differt eſſentia lumis ⁊ ipᷣe actus lucendi.Et
ideo fuerunt alij modernioꝛes qͥ dixcrũt a nulla crea

tura poſſe aſpici lumẽ eternũ in fonte ſue claritatis.

ſed in quibuſdã cõdeſcenſiõibus ⁊ tbeophanijs.⁊ h
Apter impꝛopoꝛtionabilitatẽ oculi ad illã ſummã lu
cem. que potius ſua imenſitate oppꝛimeret qᷓ dele/
ctaret oculũ creature.q̃ ſe habct ad ipſam ſicut oculꝰ
noctue.⁊ ideo opoꝛtuit ꝙdeus ſe cõtemꝑaret ipᷣi aic.

ſicut ſol cõtemꝑat᷑ oculo mediãte nube.Sed bhic mo

dus dicendi non minꝰ a veritate deuiat qᷓ; cedens.

Anð etiã ipᷣm impꝛobat magiſter Hugo ſup angeli ⸗/
cã hierarchiã.Quid eſt inᷓ theophanijs deũ videre
⁊ ex illas nõ videre.niſi nũqᷓ; vere viderc. Si em̃ ſola

ima go ſemꝑ videt᷑.veritas nũq; videt᷑.Lollãt ergo

fantaſias ſuas quibꝰ lumẽ mentiũ nr̃aꝝ obtenebꝛa/

re nitunt᷑.neq; nobis deũ noſtrũ ſimulacris cxtermi⸗

nationũ ſuaꝝ interſepiãt.qꝛ nos ſicut nec ſatiare põt

aliquid p̃ᷣter ipſum.ſic nec ſiſtere poteſt aliquid vſq;
ad ipſum. Et ideo his duobꝰ modis taniꝙᷓ erroncis

abiectis.dicendum eſt tercio modo vere ⁊ catholice.

ꝙ; anima chꝛiſti beatiſſima ⁊ alie beate anime vident

ipᷣm luminis fontẽ.in quo reficiunt᷑.quieſcunt.dele/

ctant᷑.⁊ quodãmõ a claritate illius lumis abſoꝛbẽt᷑.

vt deus ab eis vndiq; ↄſpiciat᷑. ⁊ videat᷑ etiã in ipis.
⁊ boc potiſſime verũ eſt in anima chꝛiſti.Et ideo con
cedende ſunt ratiões ⁊ autoꝛitates ad banc partem
inducte/ ¶ Ad intellgentiã autẽ autoꝛitatũ adducta
rũ in contrariñ ⁊ cõſilium notandũ eſt ꝙ quinq; mo

dis habent exponi autoꝛitates ſanctoꝛũ que viden

dicere deum in ſua ſubſtantia non poſſe videri. Pꝛi/

mo modo ſic. Mõ poteſt videri.ſ.viribus noſti. po/

teſt tamẽ munẽ dei. Ande ſuꝑ illud.j.Lhi.vj. Lucẽ

babitat inacceſſibilẽ. glo.inacceſſibilis eſt viribus n

ſtris.acceſſibilis muneribus ſuis. Secũdo ſic.nõ po⸗

teſt videri ſubſtantia.ſ.in via.vñ ſupꝑ illud.j.Lhimo.

vj.quẽ nullus hominũ videre poteſt.glo.poterit aũt
aliquãdo. Et ſic illud Exoð.xxxiij. Hon videbit me
bomo 2 viuet. Tercio modo ſic.nõ poteſt ſubſtãtia

videri.i.plene cõpꝛebendi. Ande ſuper illud Job. xj.

Foꝛſitan veſtigia dei compᷣbendes. Glo.eius eſſen/

tia a nullo plene videbit᷑.ſ.circũſcribendo. Nuarto

modo ſic. nõ poteſt videri ſubſtantia.i. ratio ſubſtan

tie. Ande Roma.j.qð notũ eſt dei.Glo. Ratio ſub/

ſtantie eius latet omnẽ creaturam. ⁊ boc modo põot

dici trinitas ſibi ſoli nota eſſe. Quinto modo ſic.ne/

mo dei ſubſtantiã nouit vel aliquid tale.qꝛ non facit

noſſe. Math. xxiiij. De die añt ills zbo nemo no⸗

„.

Ali.

uit. neq; angelus cc. ſicut foues ceca bicit᷑. qꝛ nõ ma/

—

vigdent quid ſit deus. Et ſic patent due autoꝛitates.

modũ vel quintũ.Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ tantũ di
ſtat finitũ ab infinito ⁊c. Dicendũ ꝙ diſtantia vicit᷑

qꝛ pᷣma currit ſᷣm pꝛimũ modqũ.⁊ ſecũda ᷣm quartũ
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ tantũ di/

cõtra cõuenientiã.cõuenientia aũt inuenit᷑ in triplici

differentia qtum ad pᷣſens ſufficit.Eſt em̃ cõöuenien /

tia cõmenſuratiõis ſiue adequationis.⁊ cõuenientia

pticipationis alicuiꝰ cõmunis. ⁊ cueniẽtia oꝛdinis.
Dico ergo ꝙ ſi diſtantia dicat᷑ ꝑ pᷣuationẽ cõuenien/⸗

tie adequatiõis ⁊ pticipationis. infinita eſt viſtantia
crcati ad incrcatũ.ſicut infiniti ad finitũ. Si vo dica/

tur diſtantia ꝑ pꝛiuationẽ cõuenientie oꝛdinis.dicẽ/

dduin ꝙ falſum eſt. qꝛ creature imediate oꝛdinant᷑ ad
deum ſicut ad pꝛincipiũ ⁊ ſicut ad finẽ.maxime crea/

tura rõnalis.ad ſimplicẽ autẽ cõtuitũ ſufficit ꝙ ſit cõ

uenientia oꝛdinis.ſed ad cognitionẽ cõpꝛchenſionis

requirit᷑ cõuenientia ſᷣm quãdã equalitatẽ ſiue ade

quaciõceʒ. Et ideo nõ ſequitur ꝙ ſi anima creata non

oſſit cõpꝛchendere infinitatẽ.ꝙ non poſſit intueri

ſuminis fontẽ.⁊ ꝑ hoc patet ſequens. O em̃ dicit ꝙ;

ad cognitionẽ requirit᷑ aſſimilatio. Dicendũ ꝙ non

opoꝛtet ꝙ ſit aſſimilatio in natura tercia. ſed ſufficit
wꝙ–wvynuʒ ſit ſimilitudo alterius ſicut in pᷣmo libꝛo fuit
*; cit᷑ ꝙ excedit oculũ lumẽ illud. Dicendũ ꝙ eſt excel⸗

determinatũ diſt.j.et.iij.et.xxxv.(¶ Ad illud qð obij⸗

lentia kõſeruãs. ⁊ eſt excellentia coꝛrumpens. Excel⸗
lentia cõſeruans eſt in ſpũalibus.ſed coꝛrumpens in

24

obiectis coꝛpoꝛalibꝰ.⁊ ratio buiꝰ in pᷣmo libꝛo ẽ red

dita. ⁊ a ꝑte obiecti. ⁊ a ꝑte modi cõpꝛehẽdẽdi.⁊ idᷣo
nõ eſt ſimile. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ finitũ non põt
ſupꝛa infinitũ. Dicendũ ꝙ anima in cognoſcẽdo deũ

plus eſt in ſuſcipiendo qᷓ; in agendo. imo ois potẽtia

anime reſpectu dei ſe habet in ratiõe paſſiui.nec dici
tur potentia cognitiua actiue.que de ſua rõne dicit

quodãmõ paſſionem ſicut dicit phᷣus ⁊ Pꝛiſtianus.

Igeo cũ intelligit deũ nõ agit anima in deũ.ſed deꝰ
influit in anima.in qua influentia deus cõdeſcendit
ꝑ gratiã. ⁊ anima eleuat᷑ ⁊ efficit᷑ deifoꝛmis. Et ipſa
deifoꝛmitas eſt diſpoſitio reddẽs oculũ anime aptũ
ad videndũ deũ.non q; facit ꝓpoꝛtionabilẽ quãtita⸗
tem.qꝛ ſemꝑ illud lumẽ excedit in infinitũ.ſed qꝛ fa-
ecit ꝓpoꝛtionabilẽ qualitatẽ.qꝛ dat᷑ ipᷣi aie aliquid vt/

pote ſimilitudo.qð cñ ipaʒ animã ⁊ intellectũ anime

cũ deo facit ſimilẽ. reddit ⁊ intelligentẽ. Et ſi tu obij
cias ꝙ licʒ viſio ⁊ cognitio incipiat a paſſone cõplek
tamẽ in actione.cũ ad viſionẽ duo cõcurrãt receptio
⁊ iudiciũ.in illũ autẽ fontem luminis nulla põt crea
tura agere. qm̃ ipſe a nullo poteſt pati. Simliter de

illo fonte lumis ⁊ veritate ſumma nullꝰ poteſt iudi/

moõ videt᷑ ſuſtineri poſſe ꝙ anima chꝛiſti vel alia aia

care ſicut dicit Augꝰ. de vera religione.⁊ ipᷣa ratio di
cLtat. cu

n iudicãs aliquo mõ pᷣſideat iudicato. nullo

— .

beata intueat᷑ ip̃m ſuꝑni luminis fontẽ.Ad bocre/

ſpongendũ eſt ꝙ etſi ad ꝑfectionẽ cognitiõis aliquo

mo cocurat nõ ſolum paſſio ſed etiã actio.nõ tamẽ
cocutluit actio. que quideʒ fit ꝑ aliquã influentiã vel
impſſionẽ ipſius cogniti in cognoſcibile. ſed ſolum ꝑ
aſo aliquẽ.anima amando aliquo mõ a git. nibil tñ

influit in anati. nec dilecri aliquid
ab amãte. Sic intelligend
AW dicimus viſiolem ſiue cognitionẽ gficis iudicio.

X .

