Uilan actũ ẽ de oꝛdine charitatis.ſufficit ꝙ inimicos odio cũ g lex innuebat inimicũ odio eẽ habẽdũ hoc intel/
ne Preg, nõ bẽmus. vẽ ꝙ nõ oẽs tenẽt᷑ diligere inimicos ex ligitur de odio effectꝰ et de inimico ecclie et cultꝰ di⸗
riſ 18 coꝛde (Be. ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ notãdũ ꝙ circa uini. Odio vero affectꝰ neminẽ pᷣcipiebat odire nec
ſi e poc ẽ duplex rũdẽdi modꝰ. Quidã eſ dicere volue nimicũ ꝑſonalẽ nec inimicũ eccleſie. Inimicũ aũt ꝑ/
aenee rũt ꝙ dupliciter ẽ loqui de inimicis.Aut m ſtatũ in ſonalẽ noõ pᷣcipiebat odiri nec odio affectꝰ nec odio
ſnlin 4 quo exercẽt inimicicias.Aut bm ſtatũ in q̊ penitẽt et effectus.imo potiꝰ obligabat ad illud ipʒʒ diligendũ.
üu petunt veniã. Si ᷣm ſtatũ ĩ quo veniã petũt ſic oẽs licet nõ ect ita tũc expꝛeſſum. Vñ et dñs explicuit in
Gn,, tenent᷑ ad diligendũ inimicos ꝓpter illã cõditionez Mat. v. Et ꝓpterea nõ põt ex hoc argui ꝙ ñ oẽs te
e quã dñs ponit in oꝛõe dñica. Dimitte nobis debita nentur diligere inimicos. ¶ Ad illud vero qdð obẽ ꝙ 22
nt nr̃a ſicut et nos. ⁊c᷑. Si eſn hõ hõi ſeruat iraʒ.fruſtra diligere inimicos ꝑfectoꝛum c. Rñdent aliqui ꝙ i/
Pani a deo querit medelã. m ꝙ dr Ecci.xxvij. Si aũt loqᷓ lud intelligitur de dilectiõe affectus et effect? nõ de
ignge mur de inimicis ꝓut ſũt in ſtatu et in actu ledendi ⁊ dilectiõe affectus tm̃.Sʒ vtrũ hoc ſit veꝝ in ſcquẽti
Snn ſinimicicias cxercendi. ſic dicere voluerunt ꝙ affectu ꝓbleumate declarabitur. Hũc aũt dicamus ꝙ ſi in
diligere inimicos nõ e ncceſſitatis ̊ magis perfectio telligatur de affectu elicito et impato perfectionis ẽ.
nis. nec dñs hoc pcipit ſ magis cõſulit.Et iſtã opini Si vero de affectu elicito.eſt tiñ generalis neccſſita-
ts onẽ quoꝛũdã mgf ponit in Ĩa.Sʒ ſi interius ↄſide/ tis.Glo.vero loquit᷑ ibi de dilectioe quãtũ ad vtrũ/
tefine retur bec poſitio min? ſuffcieter dicit.ꝓ eo ꝙ m ꝙ q; modum. ¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ diligere inimicos ⁊ 3
ütngin⸗ auẽctates ſãctoꝝ ſonant expꝛeſſe. ⁊ ia rõ apꝑte ↄuin eſt mirabile. dm ꝙ mirabile dicitur illud qð eſt ſu/
ehnen 1 cit. nõ ẽ charitas vera niſi diligat oẽ diligibile.Dili/ pꝛa facultatẽ nature.hoc aũt põt eẽ duplicit ſm ꝙ ẽ
nnt gibile aũt a charitate oẽ illud qdð ẽ poſſibile ad bea opatio nature ſimplicit᷑.et nature rõnalis. Facere
dune, titudinẽ puenire. Ideo nõ bʒ aliqs charitatẽ niſi di auũt mirabilia ſupꝛa poſſe nature hoc ẽ ꝑ gratiã gra⸗
fune, ligat oẽs illos ꝗᷣ ſunt in ſtatu vie ſiue ſint amici ſiue tis datꝗ. quã vocat apls opationẽ virtutũ.et hec nõ
— inimici. Añ ĩ p. di. Latũ mãdatũ tuũ nimis.qꝛ mã omnibꝰ eſt data. Yacere vcro mirabilia ſupꝛa poſſe
Aniui darũ charitatis ad oẽs ſe extẽdit. Et ſicut longitudo nature rationalis hoc eſt per gratiam gratum faciẽ/
ititnn mãdati ſe extẽdit ad oẽz driam tpis.ſic latitudo ad tem. vtpote per fidem et charitatẽ. Per fidem enim
D oẽz pſonã hõis viatoꝛis. Añ ſicut aliquis nõ baber, credimus multa q non poſſemus credere ſine ea.et
kigiti⸗ cbaritatẽ ſi ꝓponeret etiã in vno ſolo die peccare et qᷓ videntur infidelibus nimis incredibilia. Et ꝑ cha
blen in alijs bene facere.qꝛ Zficit ſibi lõgitudo mãdati.ſic ritatem amamus ea que videntur charitatẽ nõ ba/
iuit eſ aliqs oẽs bõies diligat pter vnũ ſolũ quẽ a di bentibus odibilia. et bec mirabilia continent᷑ in lege
Mig lectioc exduditcharitatẽ nõ bʒ.qꝛ deficit ſibi latitu/ dluina.et datũ ẽ illa oibus facere qͥ volũt in ſe ſuſci⸗

pere gratiã gratũ faciẽtem. ⁊ ꝓ tãto nõ põt argui ꝓ dꝰ ddi. Quidã em̃ dicere voluert. ꝙ et ſi diligereint᷑.
nõ tenemun ad dilectionẽ inimici.hoc em̃ aled ge micos affectu ſit neceſſitatis.ita 484 leſteretnt l
24 nus mirabilis.q; illud de quo loquit Aug. ¶¶ Ad i/ tam pfecti q; impfecti.diligere tñ affectu ſimul et e· ſgoi
lud vero qð obꝛ de auẽte Ambꝛo.qꝙ ſufficit ſi odio ñ fectu ſuꝑerogatiõis ⁊ pfectiõis ẽ.nec ad illud obligã ne 1
babemus.dð.qꝙ auctas illa trucate inducit᷑.dicit em̃ tut ipfecti tm̃ perfecti. Sʒ ille modꝰ dicendi in fe⸗ ani
hec duo ſimul ſufficit ſi ſimpir diligimus et nõ odio ſpſo includit repugnãtiã. Dꝛimũ quidẽ qꝛ eodẽ mã⸗ n
babemus.qᷓ̃ duo valde rõnabiliter dicit.et duplicim dato pᷣcipimur diligere inimicos ⁊ eis bñfacere. Si 1
affectũ dilectiois innuit.et ad confirmationẽ facit mãdatũ illud generale ẽ. vẽ ꝙ genersliter oẽs obli n 4
habite mſiois.p qus auctas illa ſatis pᷣt intelligi.ꝛ?. gent᷑ ad vtrũq; Et iteꝝ ꝑfecti qᷓtũ ad obligationem Gd
¶ Atn oẽs tenea Queſtio v. e Aue eſt per mandatũ ad nibil obligantur ad q non n
Atu oẽs teneant᷑ diligere inimicos qᷓntũ ad effectũ. obligant᷑ imperfecti.qꝛ mandata dei omnibus gene m⸗
Et ꝙ ſic vꝛ pꝛio aucte ve.te.Exo.xxiij. Si videris aſi raliter ꝓponunt᷑.Si pꝑ illud mãdatum obli erun nint
nũ odiẽtis te iacere ſub onere.nõ ꝑtranſibis ſᷣ ſuble prerfecti ad diligendũ inimicũ tam affectu qᷓ; effectu. ſini
uabis cum eo. Et hocipᷣm dicit Pꝛouer xxv. Si eſu vz ſimilit de impfectis idẽ eẽ dicendũ. Et amplius. nen
rierit inimicꝰ tuus ciba illũ.ſi ſitierit potũ da illi. Si ſi dilectio verainõ tm̃ cõſiſtit in coꝛde.ſᷣ etiam mani⸗ nke
Smãdata iſta oibus ꝓponebant᷑ vẽ ꝙ oẽs teneant᷑ feſtatur in oꝑc.dicerc ꝙ ceteri tiñ obligant᷑ ad diligẽ nid
diligere inimicos qntũ ad effectum. ¶ Itẽ boc vꝛ ex dum coꝛde.nõ aũt ad diligendũ ope.cũ ſe offert tem Piel
aucte noui teſta. Mat.v.diligite inimicos vr̃os.be/ poꝛs et loci opoꝛtũitas.idẽ vr dicere ac ſi teneamur
nefacite his q oderunt vos.et oꝛate ꝓ ꝑſcquẽtibus inimicos diligere ficte. Pꝛopt᷑ boc dilectio inimico⸗ aſen
25 vos.⁊c. Ibi dicit q̃dã glo.Lribꝰ modis peccat᷑ con rum clauditur in mãdato de dilectiõe pximi. Et cõ⸗ nugs
tra eccleſiã.odio. verbis. cruciatu coꝛpis. Ecõtra ve ſtat ꝙ mãdatũ illud intelligit᷑ quãtũ ad affecti et ef⸗ Bie
ro eccleſia tria facit. diligit. benefaeit. et oꝛat.Sᷓ nõ eſt fectum et ad illud mandatũ oẽs obligantur. Et pꝛo n
membꝛũ cccleſie qͥ ñ viligit amicos er effectu. oε* ptcrea pdicta rñſio nõ põt babere locu. Et iõ eſt ali/27 ſan
tenent᷑ iſto mõ diligere.¶Itẽ hoc vẽ ꝑ rationẽ.qꝛ di us modus dicẽdi ꝙ diligere in effectu exterioꝛi hoc hgi
lectio affectus ſine dilectioe effectus non eſt dilectio põt eẽ duplicit᷑. aut qñ ſe offert tẽpoꝛis opoꝛtũitas. n
vera.ꝓbatio em̃ dilectiõis exhibitio ẽ operis.ſi gͤ ve aut qñ incũbit neceſſitas.Si loquamur de exhibitõ⸗ nen
ra dilectione oẽs tenent᷑ inimicos diligere.vr ꝙ oẽs ne opis exterioꝛis generaliter qn ſe offert tpis opoꝛ⸗ ek⸗
teneant nõ ſolũ affectu etiã effectu inimicos ama tunitas.ſic diligere inimicos effectu cumulus ẽper⸗ tan
re.¶ Itẽ pnicioſioꝛ inimicus ẽ caro nr̃a ꝙᷓ aliquis p/ fectionis.Si autem loquamur de exhibitiõe operis biar
ximꝰ nr.ſᷣ carnẽ noſtrã repugnãtẽ tenemur nutrire qñ incumbit neceſſitas.ſic diligere inimicos effectu iſſtan
et fouere quãtũ ad eiꝰ naturaʒ. ſi magis tenemur eſt generalis et neceffarie obligationis.qꝛ ſi quis vi⸗ uſ
ꝓrimos diligere. v multo foꝛtius ᷣ debeamꝰ eos ñ det ꝓximm ſuũ ſiue amicũ ſiue inimicũ neceſſitatem nos
ſolũ affectu amare b et effcctu eos nutrire et fouere. habere.et claudit viſcera ſua ab eo.ciuxta ſniam bti f
et bñficia eis cõicare. ¶ Itẽ nõ ſolũ ſumit bõ vindic ¶ Job. iam ampliꝰ nõ ẽ charitas dei in eo. Sic patz N
taʒ de alio infligẽdo malũ ſ̊ etiã ſubtrabẽdo bonũ. ſicut diligere affectu vno mõ neceſſitatis eſt. alio tſid
oẽs tenent᷑ no quercre vltionẽ ſm q; di Leuit᷑.xix. mõ perfectiois et ſuperogationis. ꝙ ſm hũc modũ ſini
Et ad Ro. xij. Mon vos vindicantes.ergo om̃s te pfßt ſolui diuerſe auẽtes ſanctoꝝ q ſbi vident᷑ obui ncd
nemur nõ ſubtrahere aliquod bonũ pꝓpter acceptaʒ are de dilectiõe inimicoꝝ. Erx bis ptʒ tñſio ad qõne, a
miuxriã. Si g oẽs tenent᷑ diligere eos qui nõ ſunt ini ꝓpoſitã. patet etiaʒ ꝓ magna pte rñſio ad obiecta. i
mici affectu piter et effectu. v ꝙ ſitr oẽs vtroq; mo⸗ Mam rõcs qᷓ oñdunt ꝙ oẽs teneãt᷑ inimicos dilige⸗ nr
do teneant᷑ inimicos diligere ¶ Sʒ contra. frequent re effectu. intelliguntur in caſu neceſſitatis. Auctes —
Hcipitur in lege ꝙ ipi interficiat inimicos ſuos ſicut vero q̃ in oppoſitum adducunt᷑ intelligunt᷑ de exbi⸗ C
Exo.xxiij. Mo feries cũ eo fedus ⁊c. v ꝙ in velę.ñ bitiõe openis magis generali.vics. cũ ſe offert opoꝛ⸗ Gin
tencbant᷑ inimicos diligere qtũ ag effectuũ. pari ra tũitas cõgruitatis. ¶ Ad ill vo q obẽ qn ſi benefa 28 gin
tiõe nec impfecti tenent᷑ ĩ noua. ¶ Itẽ ſuꝑ ills Mat. ciendũ ẽ amicis.malefaciendũ ẽ inimicis.odᷣm q; nõ nut
v. diligite inimicos vios.dicit quedq glo · Cumulus ſequit᷑ ppter boc ꝙ amicis nõ ſolũ benefacienduʒ ẽ 1ſe
Efcctiois ẽ diligere inimicos et oꝛare ꝓ ipis. Si gñ pꝓpter illud in quo repugnãt inimicis.verũetiã ꝓpt᷑ in
oẽs tenent᷑ ad cumulũ ꝑfectiõis.nõ oẽs tenent᷑ ini/ ſs in q̊ ↄueniũt.vicʒ.qꝛ ſũt ad ymaginẽ dei. VUñ ſi/ nn
micos diligere effectu. ¶ Itez Aug. dicit in ench. et cut illud argumẽtũ nõ valet.albuʒ e viſibile. nigy d
habet in lr̃a.ꝙ diligere inimicos et benefacere eis mñ̃ ẽ inuiſibile qꝛ albũ ẽ viſibile ꝑ ill in quo cõicat cuʒ ied
e tantoꝝ qnti exaudiunt᷑ in oꝛone dñica. ſi g in oꝛa/ nigro.ſic nec rõ pᷣmiſſa.( Ad illð qð obẽ ꝙ ſᷣm oꝛdi/⁊9 fri
tione dñica nõ exaudiunt᷑ niſi boni.vẽ ꝙ nõ oẽs boę⸗ nẽ nature inimicicia inducit pugnã.dð.ꝙ illud verũ nu
ni teneant inimicos diligere affectu piter et effeetu. Evbi inimicicia oꝛdinata ẽ m oꝛdines nature, ſiut nxd
Item hocipᷣm vꝛ per regulam phᷣi. Si oppoſitũ in calidũ inimicat᷑ frigido.et ſicco hũidũ.ſᷣ vbi ẽ inimi/ e⸗
oppoſitoer Ppoſitũ in ꝓpoſito.cũ g amicis ſit bene cicia pᷣter nature oꝛdinẽ ibi nõ ẽ pugna ſm naturã ſᷣ pui
Kaen gun ſe loquẽdo.vi ꝙ inimicis ſit malefaciẽ’. magis cotra naturã.talit᷑ aũt ẽ in hoibus.qꝛ cum hbõ na
dum. (Itẽ videmus in omni creatura tam aniata ſit aial mãſuetũ natura. ſm naturalẽ oꝛdinẽ cũ oib?ꝰ MWyi
ꝙ; inanimata ꝙ inimicicia ſit cauſa pugne ſicut ami dʒ hĩe pacẽ et cõcoꝛdiã. Añ in inimico ſuo nõ dʒ bõ An
ils cauſa coꝛale. ſ 5 nemo debet facere cöõtra odire naturã ſ̃ ſolũ culꝑã.qꝛ nõ ꝑſeqͥt᷑ iᷣm naturna
oꝛadinn m rectitudinẽ.vẽ q; magis ſit rectũ ᷣm röis quã fecit de. 5 malicia quã fecit bõ. vt dicit Augu.
να☛α lnicos Erhugnare q; eos adiuuare.̊nõ vꝶ Cetera aũt qᷓ opponunt᷑ ſatis manifeſtantur per ea
26 9, &teneant ipos effectu diligere. M. ad pꝛedi- gque dicta ſun. (Dö. vſ. f.— e
cox intelligentia notancjij q cirea hocẽ duplex mo ¶ Quid ſit maion pfectõis ⁊ meriti vte diligẽ amicũ. 8

geſar
ſenſen
Nul⸗
oc atr

—

S=ꝛ

Ee;
=
—

S

1

Se
—

Khni
Ammtgn
nnt
ltieſnit
äindii
Shigut
cfen dwnn
tihrshhrir
Canureci
ſeoſngsr

4

ſanaty,
dectbtu
e ninnin
inidi uin

Peb urtad

8 abo⸗
ibibi
züuht

eninſ

Difficultas.i

mot? iſte dilectõis ẽ melioꝛ illo

an di ligere inimicñi. Et e; diligẽ inimich. vi Math.
v. Si diligitis illos qͥ vos diligũt quã mercedẽ bẽbi

tis: Glo.ibi.nullã in celo. ↄſtat ꝙ ð dilectiõe inimi
coꝛũ maioꝛ merces hẽt᷑.g maion pfectõis ẽ et meriti
diligere inimicos q; amicos.Itẽ diligere inimicos
7 de ſupadditis a dño in euãgelio.ſᷣ dns nõ ſuꝑaddi
dit niſi ea qᷓ maioꝛis ꝑfectionis erãt.v? ꝙ maioꝛis
pfectiõis ſit diligere inimicos ꝙ amicos. ¶ Itẽ vbi
E maioꝛ pugna ibi eſt glioſioꝛ victoꝛia.et vbi ẽ maioꝛ
lbi eſt maioꝛ ratio virtutis ⁊ meriti. ꝓ eo
qꝛ ars ⁊ virtꝰ ẽ circa difficilia.ᷣ maioꝛ ẽ pugna ⁊ dif⸗/
ficultas in diligẽdo inimicos ꝙ; diligendo amicos.ꝗ
maioꝛ ꝑfectio reſidet ⁊ meritũ circa dilectionẽ inimi
conꝝ qᷓ; amicoꝝ:Itẽ quãto hõ magis ſupꝛa ſe eleua
tur in aliquo motu virtutis.tãto motꝰ?ꝰ ille ⁊ actio eſt
perfectioꝛ et excellẽtioꝛ. in dilectiõe inimicoꝝ plus
eleuat᷑ hõ ſupꝛa ſe et ſupꝛa ea q̃ ſũt nature ꝙᷓ in dile/
ctiõe amicoꝝ.̊ motus dilectionis circa inimicos eſt
magis meritoꝛius et ꝑfectꝰ? qᷓ; motus dilectiõis erga
amicos ¶ Itẽ quãto motꝰ dilectiõis ẽ ꝑfectioꝛ.tãto
liberalioꝛ et purioꝛ.amoꝛ em̃ ſpũalis purus eſt ⁊ li/
beralis.ſᷣ motꝰ dilectiõis erga inimicũ purioꝛ eſt ⁊ li
beralioꝛ q; erga amicũ. Purioꝛ quidẽ.qꝛ nibil hʒ ad/
mixtũ de charitate. Liberalioꝛ.qꝛ minꝰ hʒ de obliga
tiõis neceſſitate.̊ vẽ ꝙ multo ſit ꝑfectioꝛ.⁊ deo acce
ptioꝛ.⁊ ad merẽdũ efficacioꝛ lectõ in.
micoꝝ ponit᷑ ab Amb.in vltimo gradu.& dilectio il⸗

la maxime recedit a pᷣmo gradu dilectiõis.q̃ ẽ maxi

mꝰ et nobiliſſimꝰ.ſ qnto aliqͥd recedit a pᷣmo ⁊ ſum
mo in illo genere. tãto minꝰ hʒ de pfectiõe ⁊ comple

mento. Si ꝙ dilectio inimicoꝝ magis recedit.o vẽ ꝙ

multo pfectioꝛ et excellẽtioꝛ ſit motꝰ dilectiõis erga
amicũ qᷓ; inimicũ. Itẽ quãto dilectio ẽ excellentioꝛ.

tanto ? dilectiõi dei ſimilioꝛ.ᷣ deꝰ magis diligit dili
gẽtes ſe iuxta illud qð dẽ Pꝛouerb.viij. Ego diligen

tes me diligo. igit᷑ dilectio amicoꝛũ magis aſſimilat
dilectioni dei qᷓ; dilectõ inimicoꝝ.g ẽ multo ꝑfectioꝛ.

¶ Itẽ motus dilectiõis tãto melioꝛ ẽ et ꝑfectioꝛ qua⸗.
to feruẽtioꝛ et frequẽtioꝛ.Sᷣ motꝰ charitatis erga ami

cñ feruẽtioꝛ et frequentioꝛ ẽ q;ᷓ erga inimicum.̊ ⁊c·
¶ Itẽ quãto motꝰdilectiõis rectioꝛ ẽ et plus bʒ de re
ctitudie et equitate.tãto melioꝛ ⁊ excellẽtioꝛ eſt in ſe.
F magis iuſtũ et equũ ẽ diligere amicũ qᷓʒᷓ inimicũ.g

⁊ pꝑfectiꝰ ẽ.ma dʒ hõ ſe exercere.̊ ſi motꝰ dilectõis

erga inimicũ eẽt melioꝛ et ꝑfectioꝛ.frequẽtiꝰ deberet

homo circa ipᷣm affici et ꝓ ipᷣo oꝛare.ꝙ ſi hoc ẽ incõ

uẽiẽs dicere ꝙ magis debeat hõ oꝛare ꝓ inimicis q;
amicis.qꝛ hoc eẽt oꝛdinẽ charitatis ꝑuertere.g̊ re

ſtat ꝙ nõ ẽ maiꝰ bonũ inimicos qᷓ; amicos diligere.

30 e. ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ notandũ ꝙ cum queri

tur de coꝑatiõe iſtoꝝ duoꝝ motuũ dilectiõis quoꝛũ
vnus ẽ erga amicuʒ.alt᷑ erga inimicũ.dupir põt q̃ri.

aut ꝓut comꝑant᷑ ad viuerſos habitꝰ ⁊ radices.aut

ꝓut comꝑant᷑ ad eũdẽ. Si ꝓut ad diuerſas radices
⁊ habitus cõꝑant᷑.ita ꝙ vnus habitus habilitat tm̃

ad amicos.alter vᷣo ſe extendit vſqʒ ad inimicuʒ. ſic
abſqʒ dubio multo maiꝰ et excellẽtius ẽ diligere ini

micũ qᷓ amicũ.et multo pfectioꝛi habitu indigemus
ad boc ꝙ poſſimus exire in iſtũ actũ qᷓ; ad h vt exea/
mus in alten. Et hoc ẽ qd dicit Aug.in ench.⁊ habe

tur in lIra. Magnaẽ erga eñ qui tibi ni

33 contra. dilectõ ini

¶ Itẽ in eo q meliꝰ

hil mali fecit
eẽ beneficñ et beniuelu. Ylluc vero multo grai) et
magnificẽtiſſime bonitatis ẽ vt tuũ qʒ inimicũ dili⸗

gas. Si vero loquamur deiſtis actibus put ad ean

—
”

dem radicẽ comꝑant᷑ et ab eadẽ charitate pcedunt.

ſic quodammodo ſunt equales.et quodammodoſe

mutuo excedunt. Quantum eenim ad rationez me/
rendi reſpectu pᷣmij ſubalis eq̃litatem hũt.qꝛ quanti
tas illius pᷣmij rñdet quãtitati radicis.Quatũ vero

ad rationẽ merẽdi reſpectu pᷣm ij accidẽtalis.et quä⸗⸗

tum ad vigoꝛẽ ipᷣius actꝰ et motꝰ mutuo ſe excedũt.

Mã motus dilectiõis erga amicos excedit quatum

ad feruoꝛẽ et frequẽtationẽ. Motꝰ vo dilectiõis er/

ga inimicos ẽ purioꝛ et difficilioꝛ. et ita quodammoö
vnus iſtoꝝ motuũ ẽ alio melioꝛ et ecõouerſo ſm vari

um modũ accipiẽdi magnitudinc. Mã in dilectione
amicoꝝ virtus charitatis magis exercet᷑ intenſiue.ẽ
in dilectiõe inimicoꝝ magis exercet᷑ extenſiue. ſicut

virtus caloꝛis ignis amplius calefacit ꝓpinqͥᷣoꝛa qᷓ
remotioꝛa.et quodã mõ plus apparet efficacia illiꝰ
virtutis in his q̃ᷓ ſunt ꝓpiqua.quodã mõ in bis que

ſunt longinqua. Rõe intẽſiõis plus in calefactiõe ꝓ
pinquoꝝ.et rõe extẽſiõis plus in calcfactiõe longin/
quoꝝ.Sic et in ꝓpsſito intelligendum ẽ ꝙ; dilectio

amicoꝝ et dilectio inimicoꝝ ꝓut ab eadẽ radice pꝛo
cedũt ſᷣm diuerſas ↄditiones ⁊ reſpectꝰmutuo ſe ex

cedũt.et ſᷣm hoc diſſolui pñt rões qᷓ ad diuerſas par-

tes adducunt᷑.Diuerſis em̃ vijs ꝓcedunt m quas

vtreq; veruʒ ſine repugnãtia ↄcludere pũt.Sʒ ſi vl

terius querat᷑.Quis iſtoꝝ duoꝝ motuũ oibus pen/

ſatis excedat reliquũ.hic ſũt diuerſe opiniones. Hgxy·

quidã volũt dicere ꝙ motus ille qͥ eſt in amicũ meli
oꝛ eſt. qꝛ intẽſioꝛ eſt et plus hʒ de rõe boni.Et iſtum
modum dicẽdi vẽ mgr̃ appꝛobare in lra. Et ſi bunc

moduʒ qͥ ſatis vĩ pbabilis ſuſtinere velimꝰ reſpon
deri pot ad rões ꝗᷓ pꝛimo inducunt᷑ ꝙ ab inſufficiens

ti ꝓcedũt.Cũ em̃ dẽ ꝙ motꝰ qᷓnto dimficilioꝛ et puri/
oꝛ et magis ſupꝛa vires nature.tãto ẽ ꝑfectioꝛ et ex-

cellentioꝛ. Oð.q hoc verũ ẽ ceteris paribꝰ.Sʒ cũ ai

ſumit᷑ de motu dilectionis inimicoꝝ qui ẽ hmõi.re⸗
ſpõderi põt ꝙ nõ ſũt cetera paria.qꝛ multo maioꝛ et

feruentioꝛ ẽ motus dilectiõis erga amicos qʒ ſit ille.

Alius vero ẽ hic modꝰ dicendi qꝙ dilectio inimicoꝝ

excellẽtioꝛ ſimpłr loquendo:et magis in ea exerci-

tat᷑ ꝑfectio charitatis.Et ſi hũc modũ dicendi ſuſti/

nere velimus.qm vẽ auctas Aug.ipᷣm ſatis ꝓbabilẽ

facere. pᷣt rñũderi ad ea q̃ in contrariuʒ adducuntur.
pᷣmũ qð obꝛ de oꝛdine diligendoꝝ dici põt q;
Amb. in gradibus illis nõ intendit ponere vel aſſig⸗
nare gradum ꝑfectionis in dilectione.ſᷣ gradum ex/
bibitionis ᷣm maioꝛẽ et minoꝛẽ obligationes. ¶Eid

illud qð obẽ ꝙ dilectio amicoꝝ eſt dilectiõi dei ſimi/
lioꝛ. Rñderi põt ꝑ interemptionẽ.qꝙ ꝑfectio dilectio

nis diuie magis manifcſta eſt in boc qð dilexit nog
cum eẽmus inimici qᷓ; ſi eemꝰ amici. Juxta illud apli

Moma. v. Cõmendat aũt deus charitatem ſuam in

nobis.quia cum adbuc pcccatoꝛes eſſemus ſᷣm tem/
pus xpᷣus ꝓ nobis moꝛtuus eſt. VMñ et ſi in dilectiõe
amicoꝝ charitas dei oſtẽdatur eſſe magna. in dilec/
tione inimicoꝛum oſtenditur eſſe nimia. Juxta ill&
Eph̊.ij. Pꝛopter nimiam charitatem ſuam qua di/
lexit nos ⁊c. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ tanto mo
tus dilectionis eſt melioꝛ quanto feruentioꝛ.ddm ꝙ
illud verũ eſt vbi ẽ par difficultas ⁊ reſiſtentia. Abi

dutem non eſt par difficultas ſicut in pꝛopoſito non
habet veritatem. ꝙ patet.quia modicus ignis citi -
us adurit fenum & magnus ignis adurat foꝛe li/

31

32

5

—

. „
34 guñ. (Ac illð að ob; ꝙ eỹ̈to mot? vilectidis ? reeti ci intentlõe põt bõ ſe exercere. aut ppter ꝓpfectũ alte .
oꝛ tãto ꝑfectioꝛ. d.ꝙ ẽ verũ. Sed cũ aſſumit. ꝙ mo⸗ rius. aut ꝓpter meritũ ſuũ.nec dʒ hõ in oꝑibus ſiis
tus dilectiõis erga amicũ magis ẽ equꝰ ⁊ rectus. ſte tm̃ meritu ſuñ ſtueri ß etiã ꝓfectũ pximi licz Si er⸗
ſpõdendũ ẽ ꝑ diſtinctionẽ.ꝙ maioꝛ equitas põt eſſe ercitatione circa dilectionẽ inimici maioꝛ ſit via pfi
duplr. Aut ꝓpter exigẽtiã meritoꝝ et dignitatis a ꝑ ciẽdi et lucrãdi et ad ꝑfectionẽ ꝑueniẽdi.qꝛtñ mag
te dilecti. ⁊ ſic magis ẽ equũ diligere amicũ qᷓ; inimi/ obligat᷑ hõ amico qᷓ; inimico.frequẽtius dʒ in amo⸗ ⸗
cũ. Aut ꝓpter abũdãtioꝛẽ rectitudinẽ a pte diligen re amici ſe exercere. Añ qð dicit ꝙ magis debemus
tis. et ſic nõ ẽ magis equũ diligere amicũ qᷓ; inimicũ. nos exercere in his que ſũt maioꝛis ꝑfectiõis.dʒ.q
imo magis ecõuerſo.qꝛ hoc ẽ maioꝛis ⁊ abũdãtioꝛis illud nõ ẽ vſq;quaq; venꝝ. imo magis debemꝰ? nos ex gn
35 iuſticie q; illud. Ad illud qð obẽ ꝙ magis dʒ bõ ſe ercere in his que ſũt maioꝛis obligatiõis.ct ſic patet 4 4
cxercere in eo qd ẽ maioꝛis pfecsis mcen pot ꝙꝙ in quõ põt ſatis rõnabilit᷑ vtralibʒ ꝑs ſuſtinerr. umie
exbibitiõe alicꝰ bñficij et executiõe alicꝰ actus.dupli “RM

—— ¶Diſtinctio.xxxj. de charitate quãtũ ad durationẽ.
Illud quoqʒ nõ ẽ pᷣtereunduʒ.⁊c. Supꝛa egit migf̃ de charitate q́;tũ ad diffinitionẽ.diligibilium diſtin/
ctionẽ. diligẽdi oꝛdinc.et meriti pfetone. Fn hac vo quita ꝑte agit ð charitatis duratõe.Et qm̃ ↄuẽit
tripliciter loqui de duratiõe charitatis.vicʒ.per comꝑationem ad peccatum ſibi oppoſitum.et ꝑ cõꝑationeʒ
ad habitus aliarum virtutum. et per comparationem ad ſtatum gloꝛie futurum in quo ſtatu habuit eam

chꝛiſtus. Ideo diuiditur pars iſta in tres partes. In quarum pꝛima inquirit magiſter vtruʒ charitas poſſit
per peccatum amitti. In ſcda determinat qualiter ſpes et fides et ſcia babeant euacuari.ibi. Aduertendum ehl

E etiã quõ fides et ſpes.⁊c̃. In tercia ꝑte inqrit vtrũ oꝛdo qᷓ ineſt charitati in via.in xpᷣo et in alijs btis hẽat lucd
inueniri.ibi. Mũc iã ſuꝑeſt inueſtigare.⁊c. Pꝛia ꝑs diuidit᷑ in tres ꝑtes. In quaꝝ pꝛima adducit auẽtes ad
oñdendũ ꝙ charitas no poſſit toll ꝑ peccatũ. In ſca vero inducit autes oppoſitũ.ibi. NHec innuere vi⸗
dent᷑ ꝙ charitas.⁊c̃. In tercia vᷣo ſubiũgit explanatões illaꝝ auẽctũ ex q̃bus cõcludebat᷑ falſuʒ ꝓpter inteile

ctũ ꝑuerſum.ibi.OQð vᷣo apls ait ⁊c᷑. Aliaꝝ vero ꝑtiũ ſubdiuiſio ſatis manifeſta eſt in littera.
(Charitas aue v⸗ (Inrit vtrũ charitas poſſit ꝑ peccatũ amitti. et
ſai voten nch 6 ad ucit autoꝛitates ad ꝓbadũ in ꝑtẽ negatiuũ. a
u An . Mud q no pꝛetereudu æ dd aſſerut charita XXXI
tas ſit de veritate cha A tẽ ſemel habità ab aliquo nõ poſſe excidere.nul⸗ XRXα D
ritatis. ſi bõ ĩ via ſẽ lũq; damnãdũ hãc aliqñ habere.qui hãc traditiöòem
er mutabilis ẽ a ma/ ſubditis muniũt teſtimonijs. Aplus ait.Charitas nũ j.Cox. xiij.
lo in bonñ videtur æꝙ qᷓ; excidit. Aug. etiã inqᷣt. Charitas que deſeri pöt. a Aug. iu/
Waraennon aſun nũq; vera fuit. Itẽ charitas ẽ fons ꝓpꝛius et ſingula liano comiti.
magiſter dicit inferntꝰ ris bonoꝝ. cui nõ cõicat alienꝰ. Alieni ſũt oẽs qͥ audi⸗·
ꝙ veritas illa nõ refer turi ſũt nõ noui vos. De hoc fonte ſcriptura dic. Fõs Math. xxv.
tur ad charitatis eẽn- adq viue ſit tibi ꝓpꝛiꝰ et no aliꝰ cõicet tibi Si ãt alie S
tia ſ ad eius cfficacij. ni ſũt qui audituri ſũt illã vocẽ.nõ & huic fonti cõicãt
hoc nõ ſoluit. Dꝛimũ. danandi. Itẽ Aug.ſuꝑ epłaʒ Johis. Radicata ẽ cha Aug.
Entei rae ritas. ſecurus eſto.nihil mali ꝓcedere põt.Itẽ Gꝛeg. Gꝛeg. ſuper
toga verag bing in moꝛalibꝰ. valida ẽ vt moꝛs dilectio. virtuti em mo: pſal.cij.
nẽ. et tñ ꝙqiu viato/ tis dilectio cõꝑat᷑.qꝛ nimiꝝ mẽtẽ quã ſemel cepit.a di Ad
res ſut pñt charitate— lectiõe mũdi funditꝰ occidit. Itẽ Aug.ſuꝑ eplłaʒ iobẽã Aug.
ſerere.&̊ᷓ iſta duo pnt nis. Vnctio iuiſibilis charitas ẽ.q̃ in quocũq; fuerit. —
ſimk ſtare ꝙ charitas radix illi erit qᷓ ardẽte ſole areſcere nõ põt.nutrit᷑ calo
poſſit ſrra dp fuent re ſolis nõ areſcit. Itẽ Beda ſuꝑ Jo. Querẽdũ ẽ qus Beda
Vra ene ur nine ſhalefil oei agnoſcedi ſignu fuenit g ſup eiͦ veſcede dl
rõis. & ſi ð vitate cha rit et mãſerit ſpũs.QAuid magni ẽ filio ði ꝙ in io ma
ritatis pꝛie ẽ vt ſit im nere ſpũs aſtruat᷑: Notandũq; qꝛ ſemꝑ in dño manſe
mutabil. xi ſitr ꝙ ſit ð rit ſpũs. in ſanctis vo q̃ʒdiu moꝛtale coꝛpus geſtaue

Eiete Seriegſes vic. xpint ꝑtim ſemper maneat. partim rediturus ſecedat.
Ee intendn ſeuel⸗ 2Manet aüũt apud eos vt bonis inſiſtant actibus. Re
ra nunq; amittat. SS cedit vero ad tpᷣs ne ſemꝑ infirmos curãdi. moꝛtuos
boc eſt ſimptr falſum. ſuſcitandi.demones eijciendi.vel etiam ꝓphetiʒzãdi
ſticut mamfeſte ſcatur habeant facultatem. Manet ergo ſemper vt poſſint ,
L erene ga⸗ hr̃e vᷣtutes.vt mirabilit ipi viuãt. Vẽit ad tᷣs.vt eti
Goͤſio do; e vodu am alijs ꝑ miraclox ſigna qles ſint intus effulgeent.

.

HMn
gind
Namigtecre
nit
üzte
tgnngte
cienz
uzint
8 Gee

S=
S

—
S
2

—

— =

ze
ſunghag
vofen ur
mzornup
nibi Amne
cin Aisdi
1dcheruil
di Heeimen

Gꝛeg ſuper 1
Eʒechielem.

Opinio quoꝛũñ ¶ Hec innuere vident᷑ ꝙ charitas ſeł habita nõ amitta⸗
tur. Joo qͥdã in pᷣtaxatã ꝓſilier̃t audaciã dicẽtes cha

dã q charitatẽ
damnãdi ñ ba
beant.
b

Amb. ſuper
Luce. x.

.
. 4
— 4
1
— —

Itẽ Gꝛeg. In ſanctoꝝ coꝛdibꝰ ſᷣm quaſdã vtutes ſeꝑ
manet ſpũs.ſᷣm quaſd receſſurꝰ venit et vẽturꝰ rece

dit. In his virtutibꝰ ſine qͥbꝰ ad vitã nõ ꝑuenit᷑ in ele
toꝝ ſuoꝝ coꝛdibus ꝑmãaet.in his vo ꝑ q̊s ſanctitatis
vtus oſtẽdit᷑.vt in exhibtiõe miraculoꝝ.aliqñũ adeſt.
aliqñ ſe ſubtrahit. Itẽ Amb̊. Ficta charitas ẽ que in

aduerſitate deſerit R
¶ Adduũt autoꝛitates que ſonãt in oppoſitũ. b

ritatẽ a danãdis nõ haberi.nec a quoq; habitaʒ poſſe
amitti.quos rõ vincit et autoꝛitas. Quidã em ad tẽ/
pꝰ ſũt boni.qͥ poſtea fiũt mali.et ecõuerſo. Vñꝰquo/

rũdã nõia xpᷣs dicit ſcripta ĩ libꝛo vite.qͥ tamẽ poſtea

abierũt retro.Sʒ ſcripta dicit nõ ſᷣm pᷣſciẽtiã.ſʒ ſᷣm pᷣ
ſentẽ iuſticiã cui deſeruiebãt.qꝛ digni erãt tüc illo bo⸗

no qð habituri ſũt pᷣſcripti ̃m pᷣſcientiam. Vñ Ambᷣ.

Quibuſdã gra data ẽ in vſuʒ vt Sauli et Jude.ei il⸗
lis diſcipulis qͥbꝰ dñs dixit.Ecce nõia vr̃a ſcripta ſũt

in celis.et poſtea abierũt retro.S 5hoc dixit ꝓpt iuſti
ciã cui deſeruiebãt.qꝛ boni erãt.Frequẽter em añ ſũt

mali q futuri ſũt boni.et aliqͥtiẽs pꝛiꝰ ſũt boni qͥ futu⸗

ri ſũt ⁊ ꝑmãſuri ſũt mali.ꝓpter qdð dicũt᷑ ſcribi in libꝛo

j· Coꝝ. xiij

bunt᷑ et ſciẽtia. Itẽ ꝙ dr charitas nũq; fuiſſe vera que

vite et deleri.

Subiũ
cludebat᷑ falſuʒ ꝓpt intellectũ ꝑuerſuʒ. c

Qõð vo apls ait. charitas nũqᷓ; excidit.nullatenꝰ ꝓ il

lis facit.dignitatẽ em̃ charitatis oñdẽs dicit es nõ ex⸗
cidere.qꝛ hic et in futuro erit.ſʒ fides et ſpes euacua⸗

vſeri põt. nõ ad eẽntiã charitatis refert᷑.ſʒ ad efficien

tiã.qꝛ ñ efficit charitas que ðſeri᷑ hõieʒ vere beatũ.ñ
ꝓducit ad verũ bonũ.Huic etiã fõti alieni.i.dãnandi

nõ cõicãt.ſ.in fine.qꝛ nõ ꝑſeuerãt. Põt tamen hoc et

cetera que de charitate dicta ſũt.ð ꝑfecta ĩtelligi.quã

Aarci.iiij.

*

Augu. ſuper
epi. Johan.

ſoli ꝑfecti hñt.que ſel habita ñ amittit᷑. Exoꝛdia vero
charitatis aliqñ creſcũt.aliqñ deficiũt. Sunt em̃ vir⸗

tutis exoꝛdia ⁊ ꝓfectꝰ ⁊ ꝑfectio.quos gradille diſcer

nit qͥ ꝑabolã illa ĩtelligit.Sic ẽ regnũ dei quẽadmo⸗

dũ ſi iactet hõ ſemẽ in terrã.et doꝛmiat.et exurgat ſe/
mẽ.et germinet.⁊ creſcat.⁊c̃.Si g ꝑfecta charitas ſic

radicata ẽ vt amitti neqat.ĩcipiẽs tñ et ꝓuecta amitti

põt et ſepe amittit᷑. Sʒ dũ habet᷑ ñ ſinit habẽtẽ crimi⸗
naliter peccare. Qð Aug.oñdit inqͥens.qꝛ radix oĩm

maloꝝ ẽ cupiditas.⁊ radix oim bonoꝝ ẽ charitas. ſi⸗

mul ãbe eẽ nõ pñt.niſi vna radicitꝰ euulſa fuerit. alia

plãtari nõ pᷣt. Sine cã conat᷑ aliqͥs ramos incidere.ſi
radicẽ nõ ↄtẽdit euellere. ŕZ
¶ Qualiter fides et ſpes et ſcia dicãt᷑ euacuari et
65 charitas cũ et ea ex ꝑte ſit. d
Aduertẽdũ etiã ẽ quõ fides.ſpes.et ſcia dicant᷑ eua⸗

cuari qꝛ ex ꝑte ſũt.et non charitas.cũ et ipᷣa ex ꝑte ſit.

Ex pꝑte id ẽ imꝑfecte diligimus ſicut ex parte ſcimus

git explanationẽ illaꝝ autoꝛitatũ ex qͥb⸗

illud ſane põt intelli-

gi vt fiat vis in dupli⸗
ci verbo. Pꝛimo vt fi

t vis in vbo ex parte

ſubiecti. in hoc qʒ diẽ
charitas qꝗᷓ deſeri poõt
Aliq̃ em̃ ꝓpꝛictas ſi/

uęe qualitas deſeritur

ꝓpter hoc ꝙ nõ pt re⸗
ſiſtere ipellẽti. Aliq ð/
ſerit᷑ cx mera volunta
te habẽtis. Cũ g dicit
Aug. ꝙ charitas non

vera q̃ pᷣt deſeri.hoc
intelligit Z illo amoꝛe
nõ hʒ efficaciã rſiſtẽ

i.talis em̃ amoꝛ qͥ pᷣt
a ſupueniẽte tẽptatõe
violẽtia q̃dã expelli.ũ
meret᷑ dici amoꝛ chari
tatis.cuius ẽ deũ cha/

riſſimũ habere. et ꝓpt
ſe ct ſuꝑ oia diligere.⁊

ꝓpter amatũ oia faci
liter tolerare. Alit᷑ põt
intelligi vt fiat vis in
boc qð dicit nunqᷓᷓ ve
ra fuit.ꝙ vᷣtꝰ va dicit᷑
duplr. Aut qꝛ bʒ opa/
tionẽ ſibi debitã. Aut
qꝛ ꝑducit ad finẽ ppt᷑
quaã c.et in ꝓpõito dx/
bo dẽ charitas nõ eſſe
vera q̃ deſeri põt.qꝛ ſi
deſerit᷑ . finis debitus
nõ acqᷣrit᷑.iõ potiꝰ va

na qᷓ;ᷓ vera ẽ rputãda.

nec loquit᷑ hic Aug.ðD

qluacũq; potẽtia delc⸗

rendi charitatem.vᷣ de
potẽtia que ẽ actui cõ
incta.¶ Ad illð qd obẽ
qꝙ immutabilitas ſit
de veritate charitatis
⁊c.d. ꝙ illud intelli/

git᷑ d eo qð ẽ imutabi

le ꝑ naturã.nõ de illo
qð ẽ imutabile p diui

ne largitatis bñficen/

tiã.et cõtinue honita/
tis influẽtiaʒ. ſicut eſt
charitas ꝑfecta in pa/
tria. bQNuoꝛudaʒ

noia xpus dicit ſcrip
ta in libꝛo vite qui tñ

oſtea abierũt retro.

Cõtra.qð ſcriptũ eſt
in libꝛo vite. cũ ille lib

ſit imutabilis.deleri ñ

pst. ergo non videtur
pſit poſſibile vt alii
qui ſcripti ſunt poſtaꝛn

adant retro et deleantur de illo libꝛo. Eſt ergo queſtio vtrum aliquis de illo libꝛo poſſit deleri. Oꝛ ſic. vide⸗/
ur per illud quod dicitur in p. Deleantur de libꝛo viueutium. ⁊c. Et cxodi.xxxij. Aut dimitte eis hauc

4

Sèð èò”M

☛

noxã. aut dele me de
libro vite. Sʒ in ↄtra⸗

riũ ẽ qð dẽ ſuper illud
Apocab.iij. Mõ dele/
bo ecũ. Glo. Liber vite
pᷣſcia dei in qua oia
ſunt ↄſtantia. Juxta
boc querit᷑ de libꝛo vi
te qͥd ſit ⁊ qͥs eiꝰvſus.
K. ad hoc bꝛeuiter
dom ẽ quãtuʒ ſpectat
ad ꝓpoſitũ. qꝛ qõ iſta
determinat in qrto li
bꝛo in tractatu de re/⸗
ſurrectiõc. ꝙ cuʒ liber
vite ſit diuina diſpoſi

tio ſ̃m quã aliqͥs oꝛdi

nat᷑ ad vitã.et reputa
tur eẽ dignus vita.ali
quis põt dici duplicit᷑
ſcribi in illo libꝛo. vel
EIm pñ̃tis iuſticie rpu/

tationẽ.vlł pᷣm finalis

gratie pᷣuiſionẽ. Et p/⸗

mo modo dẽ ſcribi in

libꝛo vite. qꝛ ſcribunt

eius merita. Scdo ãt

mõ nõ ſolũ qꝛ ſcribun

1– 1 . .

vt ait Eſiciꝰ ſuꝑ leuiticũ.Cũ q oẽ qð ex ꝑte ẽ euacue⸗
tur.cur charitas excipit᷑ que dr̃ nunq; excidere Cha
ritas qͥdẽ etiã ex ꝑteẽ. vt ſepe ſancti docent.qꝛ ex pte
diligimꝰ nũc.⁊ iõ ipᷣs euacuabit᷑ inquantũ ex pte ẽ.qꝛ
tollet᷑ ipfectio ⁊ addet᷑ ꝑfectõ. Remaãaebitq; ipᷣa aucta.
et actꝰ eiꝰ.et modꝰ diligẽdi.vt diligas deuz ꝓpterſe—
ex toto coꝛde.et ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm. Sʒ ipfectiogss
modꝰ eliminabit᷑. Fides vᷣo et ſi pes penitꝰ euacuabũ⸗
tur. Scia vᷣo ſᷣm actũ et modũ ſuũ qͥ nũc ẽ non ᷣm ſiuu·
eẽntiã tollet᷑. Jpᷣa em̃ virtꝰ ſcie remanebit.ſed slium
tenebit vſum et mokddÖvum.
¶ Vtu oꝛdo q ineſt charitati in via. in xpᷣo et
in alijs btis heat inueniri. e
¶Inũc iã ſupeſt inueſtigare. ſi xpᷣus ſᷣm ꝙ hõ oꝛdinẽ di⸗
ligedi pᷣſcriptũ ſuauerit?: Qõ ſi ẽ.omnẽ hominẽ ſicut
ſeipm dilexit. Oibus & vitã optauit. oẽſq; ſaluos fie⸗
ri voluit. Sʒ nõ oẽs ſalui ſũt.⁊ ita nõ ẽ factũ qdð opta
uit. Sʒ ñ ẽ ignoꝛãdũ ĩ eo fuiſſe charitatẽ iuxta modũ
prie ñn vie. eũq; oꝛdinẽ diligẽdi ipleſſe qͥ ßuat᷑ in pria
nõ in via.Qui em̃ in pfia ſũt.i.iã btificatiſ unt. adeo
iuſticie dei addicti ſũt vt nihil eis placeat niſi qð deo
placet.Ac ꝑ hoc illoꝝ tantũ ſalutẽ diligũt et volũt as
dey⸗ ſaluari vult. eoſq; ſolos ſicut ſe diligũt. Ita ⁊ chꝛi c
ſtꝰ electos tatũ ſicut ſe dilexit eoꝛũq; ſalutẽ optauit.

Eſicius ſuꝑ

tur eius merita. etiã qꝛ ipe oꝛdinat᷑ ad vitã ßm Sdentarione diuinã. Qui pᷣmo mõ ſcribit᷑ delet᷑ quãtũ ad p
ſentẽ iuſticiã.qꝛ iã nõ reputat᷑ dignus vita. Qui ſco mõ ſcribit᷑ nũqᷓ; dlet᷑. deletio aũt illa nõ dicit aliquã im

3 mutationẽ factã circa ipᷣm deum.j̊ ſolũ circa meritũ imutatũ.Et ſic ptʒ rñſio ad obiecta.

c ¶ Cbꝛiſtus ele⸗

ctos tm̃ ſicut ſe dilexit eoꝛũq;ʒ ſalutẽ optauit. Contra. latioꝛ fuit cparitas in xpo qᷓ in nobis nos nõ diligi⸗/
m ſolũmõ clectos verũ etia pſcitos. et xpᷣs.¶ Itẽ illos dilexit xpᷣs q̊s voluit ſaluos fieri.̊ p̃m ꝙ dẽ. j. Thi.
I. IJpᷣe vult oẽs hõics ſaluos fieri. vꝛ ꝙ ta electos ꝙᷓ repꝛobos dilexerit.¶ Itẽ ãgeli nõ tm̃ ſeruiũt electis im

mo etiã nialis.et eos q

ex charitate oẽs dilexerit.et ſi hoc veꝝ ẽ.tũc nõ ẽ verũ qð mgfr dicit. ¶R

uibꝰ ſeruiũt volũt pducere ad vit . g diligũt eos ex charitate.g̊ multo foꝛtiꝰ vi xpᷣs
dðʒ. ꝙ ſicut in pᷣmo li. dictũ fuit vo

luntas in deo diſtinguit᷑ m duplicẽ modũ. Eſt em̃ volũtas in deo añcedẽs.et volũtas cõſequẽs. Noluntas
añcedẽs ẽ ſolũmõ ex ipᷣo. AHolũtas vero cõſequẽs pendet ex cã nr̃a. Per hũc modũ duplex ẽ diſtiguẽda dile⸗
ctio in xpo.vicʒ dilectio q̃ ẽ ̃ᷣm voluntatẽ añcedentẽ.et bac quidẽ oẽs diligebat.qꝛ oẽs ad ſalutẽ puenire cu/
piebat quãtũ eſt ex ſe. Et dilectio ᷣm volũtatẽ cõſequẽtẽ.et hac qꝛ fſpicit merita finalia nõ oẽs diligebat. nec

oẽs ad ſalutẽ ꝑuẽire cupiebat.Et hac vltia iĩtelligit męr. Jpe at opponit ð pᷣma.⁊ ꝑ h pʒ rñſio ad obiecta.
. „ D intelligẽtiam buius ptis incidit bic qo circa

ſtrui ꝑ minus foꝛte ſ charitas nõ põt expelli . pec/

tria ſm tria qᷓ deiermiat magiſter. Pꝛimo eniʒ catũ.nec ꝑ aliud hʒ expelli. ſełhabita nõ põt amit/

queritur ð diuiſiõe charitatis ꝑ compationẽ ad pec ti. 03
catũ ſibi oppoſitũ. Scdo querit᷑ de eadẽ cõpatione te.
ad habitus aliaꝝ virtutũ. Lercio qucrit᷑ de ipᷣa per
compationẽ ad ſtatũ gloꝛie futurũ.Circa pᷣmũ que/
vunt᷑ tria. Pꝛimũ ẽ vtꝝ charitas ſemel habita poſſit

te oẽ peccatũ oꝛtũ hʒ ex timoꝛe male hũilian/
te. vel ex amoꝛe male incẽqẽte.ſ in eo in quo ẽ chari⸗
tas nõ ẽ timoꝛ male hũilians. nec amoꝛ male incen-
dens. Quia dicit Berñ. Nuqᷓ eſt charitas ſinc timo
re ſ̊ caſto.nũqᷓ; ſine cupiditate oꝛdiata. vẽ ꝙ in eo

amitti. Scðʒ vtꝝ amittẽs charitatẽ poſſit reſurgere in quo ẽ charitas.nulla poſſit eẽ culpa.vẽ g q chari/⸗

in charitate equali.Tercio querit᷑ veꝝ poſſit reſurge

re in minoꝛi:

Oueſti

N(Etrum chantas ſemel

tas exquo ſemel habet᷑ nũq; amittat᷑. ¶ Itẽ li. arbi.
in eligendo ſemp ſequit᷑ affectionẽ pᷣdominãteʒ. in
omni homie habẽte charitatẽ affectio charitatis pꝛe

7 . —

gomiat᷑.cñ faciat eũ diligere deũ ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oia.

habita poſſit amitti. Et ꝙ nõ

adducit mgꝗf multas auẽtes in r̃a.Et bocipᷣm oñdi⸗ Sli. ar. exquo ſemel bʒ charitatem nunqʒ bʒ moueri

tur rõe. Hec em̃ ẽ ꝑ ſe va.amoꝛ vnit.g maioꝛ amoꝛ
magis vnit. H amoꝛ charitatis ẽ excelletioꝛ multũ q;
ſit amoꝛ naturał excellẽtius vnit. ſͥ naturał amoꝛ

vnit indiſmolubiliter. 2

ter amat.ꝙ multo foꝛtius amoꝛ charitatis indiſſolu
biliter vnit. ergo qui charitatem bʒ nõ põt vinculo
rirat Itezʒ foꝛtioꝛ ẽ charitas in bono
ſt aliqð pcccatũ in malo. magis foꝛtenõ pᷣt de⸗

charitatis pꝛiuari

contra charitatẽ.ſᷣ nunqᷓᷓ amittit charitatem niſi mo
ueatur contra ipaʒ. g exquo charitas ſemel nneſt bo
mini.v ꝙ nõ poſſit ab eo ꝑdi nec ſeꝑari.i Itẽ ois
qui habet charitatẽ babet xpᷣm ꝓ fundamẽto.et ſpi/
ritũſanctũ ꝓ adiutoꝛio.ſᷣ nihil põt firmitatẽ funda/
menti infringere. nec virtutem diuini adiutoꝛij ſu/
perare.ergo videt᷑ ꝙ nihil poſſit charitatẽ ab homie

expellere. Sed contra hoc oñdicur pᷣmo ꝑ exempla

nullꝰ vnqᷓ; odit qd naturali-

4

44
gleht
o
Catnen?
mr
iGnn
Han
ichn
lc
M
Urp
cbobi
Jenm
rne

ch

utd
(nine
rco
Nitgen
utii
ſleck
tige
tose⸗
line
AVxſuc
minan
on gn
ſclozbie
gli
gulyagi
ſonsg
allti
Nefnalt
Galbeeg
ſunoc
ſaeſen
Min
nerce
ͤre⸗
dicr
mnlii
ht⸗
bitel
gitu
Ki
ſalin
ickſa
inegnan

EP
.-

ed
la
ſ⸗
en
„
Ni
ſe⸗
d0
2
68
die
un.
tlaröu
n. (Er
Maicde

1 ,
9
Bsſilt

Prn
anmunin
4 e e
SNGMX.²

ei le⸗
Necemituch

