ꝙtũ ad ſuppoſitũ.ſed qᷓ;ẽtuʒ ad foꝛmã.⁊ ꝓpterea non
poteſt ex hoc inferri S pſona chꝛiſti ſit compoſita.
— ueſtio. iij. c
3 ¶WWUtrũ chꝛiſtus ᷣm ꝙ homo ſit ſubſtãtia.an homo
pᷣ̃dicet᷑ p modũ habitꝰ ⁊ accũtis.ſicut dicebat opinio
tercia. Et e xp̃s dicat᷑ h ꝑ modũ habitꝰ oñdit᷑ ij.ad
Dll. habitu inuẽtus vt hö. Supꝑ qð verbũ dicit by⸗
fariius de trini. Mõ fuit ille habitus homis tm̃.ſed vt
Vbomis. viqet᷑ t ex boc vᷣbo qd dicit habitu.tũ ex H̊
g vie Sünnortat ſikitudineʒ.q xpᷣs alio mõ
vicat ho qp mies. ⁊ ita vij di i/
babit no p moda ſubc. (. Des Au wun kilrnie⸗
dicit ⁊ habet in lr̃a. Oꝛ quartũ genus babitꝰ cõpetit
huic cõpoſitioni.Et illud quartũ genꝰ ſpectat ad hoc
& dẽ pᷣdicari ꝑ modũ habitꝰ.vt eſſe veſtitũ ⁊ calciatũ

tis. in hoc videlicz ꝙ ſubſtãt

¶ Nẽ Augꝰ.in li. xxxiij.q.

—

qʒ eſt in quadã adiacẽtia. ⁊c᷑. ¶ Itẽ bocipᷣm videt

rõne.OQð aduenit alicui i in eſſe cõpleto.eſt illi acci⸗

dens.⁊ pᷣdicat᷑ ꝑ modũ accidẽtis.Sʒ hñana nã adue
nit ꝑſone xpᷣi ia in eſſe cõpletc.& videt᷑ ꝙ ei adueniat
vt accidẽs.⁊ pᷣdicet᷑ ꝑ modũ accidẽtis.nõ ̊ ꝑ modũ
ſubſtãtie. Bté qð pᷣdicat᷑ denoiatiue eſt accidens.
⁊ pᷣdicat᷑ ꝑ modũ accidẽtꝭ..Sʒ hnñana natura pᷣdicat
de xpᷣo denoiatiue. Vñ filiꝰ dci dꝛ hũanatꝰ.qð quidẽ

bile ẽ diuerſa genera pᷣdicari de eodẽ eẽntialiter.ergo

nõ poteſt dici de alio bomie. g videt᷑ ꝙ non dicat de
ipᷣ̃o ꝑ modũ ſube ſᷣ ꝑ modũ accidẽtis. ¶ Itẽ impoſſi

multo minꝰ erit poſſibile diuinã naturã ⁊ hñanã co/

uenire eidẽ eẽntialiter. Ergo ſi xpᷣs eẽntialit᷑ loquẽdo
eſt veꝰ.videt᷑ ꝙ bõ dicat᷑ ſolũmo p modũ accidentis
ſiue ꝑ modũ habitꝰ. ¶ Itẽ q̃ habẽt diuerſas diffini⸗
tiões nõ poſſunt pᷣdicari de vno ⁊ eodẽ eẽntialit᷑.ſed

deꝰ ⁊ hõ diuerſas habẽt diffinitiões. cũ deus dicat

de xpᷣo eẽntialiter. hõ nõ dicet᷑ de eo ſubaliter ſᷣ ſoluʒ
accidẽtalit᷑.

ed in decretali. Alexãder papa.Cũ

xpᷣs ꝑfectus ſit deꝰ ⁊ ꝑfectꝰ hõ.q̃ temeritate audent

aliqui dicere ꝙ xpᷣs no eſt aliqͥd ᷣm ꝙ hõ. g ſᷣm ſentẽ

tiã Alex. pape. bo p̃dicat᷑ de xpo ꝑ modũ ſube.¶ Itẽ

ſubſtãtia nulli eſt accidens vt vult phᷣus. Sʒ hnñana

natura in xpᷣo ẽ ſuba.ergo nulli accidit.gᷓ non accidit
ꝑſone vxbi. ¶ Itẽ ſi hñana natura accidit xpᷣo.aut ac

cidit xpᷣo deo.aut xpᷣo homi. Chꝛiſto homi nõ.qꝛ nili

homi ẽ accidẽtale eſſe hoiem. Ebꝛiſto ᷣm ꝙ; deus ſiilk

accidenti.g ſi de xpo dꝛ ſᷣm accñs.⁊ de alijs bomibus
ſm ſubſtãtiã.& nõ dici᷑ vniuoce ſᷣ eqᷣuoce.Sʒ ſi hoc
verũ eſt.nõ videt᷑ ꝙ ſit de nro genere.nec moꝛs eius

accidere nõ põt.qꝛ nullũ accñs põt xpo ineſſe ratune
diuine nature.g nullo mõ videt᷑ ꝙ poſit pdicari per
modũ accidẽtis.¶ Itẽ nihil eſt vmiuocũ ſubſtatie 2

nf̃e redẽptioni ꝓficere. ¶ Itẽ ſuba eſt nobilioꝛ acci -

dẽte.ergo ſi de alijs dicit᷑ ꝑ modũ ſube.⁊ de xpo ꝑ
modũ babitꝰ.g eſſe hoieʒ minꝰ nobilit᷑ cõdecuit xpᷣo
ꝙᷓꝙ alijs.ꝙ ſi hoc eſt impiũ dicere. reſtat g idẽ qð pᷣus

ꝙ hõ nõ dicat᷑ xpᷣo ꝑ modũ habitꝰſ ꝑ modũ ſube.
1 qd pᷣdicat᷑ pꝑ modũ habitꝰ ⁊ accidẽtis nõ pᷣdi/

cat᷑ ꝑ mobũ ſubſttie. Ande q;uis bõ dicat᷑ æſtitus.
nune tñ dicit᷑ veſtimẽtũ.g ſi filiꝰ dei diceret᷑ hũana⸗/

tus ꝑ modũ habitꝰ.nuuqᷓ; diceret᷑ hõ.ꝙ ſi hoc falſuʒ
eſt. reſtat idẽ qd pᷣus. ¶ R. dicendũ ꝙ cũ dicit ꝙ bõ

dicif de xpo p modũ habitꝰ ⁊ accidẽtis. duplicit põt
intelligi. Aut ita ꝙ pᷣdicatio illa ſit purc accñtalis ita

ꝙ nõ ſubalis.Aut ita ꝙ aliquo mõ habeat rõnem p⸗/

dicatiõis accñtalis.⁊ tũ pſᷣm veritatẽ ſit ſubſtãtialis.

Si vltimo mõ intelligat᷑.veritatẽ babet ꝓ eo ꝙ bũa.

na natura in xpᷣo quodã mõ eickar⸗ habet accidä⸗
1

cat᷑ in ſuppoſito alte/
riꝰ nature.ita ꝙ nõ dat illi ſuppoſito pᷣmũ eſſe.ᷣ ad/
uenit iã cõpleto. Añ ſicut albedo nõ ſubſtãtificat᷑ in

albo ꝙ ſit in genere q̃litatis ſ̊ magis in ſuba. nec illi
dat eſſe.ſed ia completo aduenit.ſic ꝑ quãdam cõfoꝛ
mitatẽ ẽ repire circa xpᷣi hanitatẽ qᷓ ſubſtãtificat᷑ in
diuina ꝑſona habente ꝑfectũ eſſe ex alia natura qᷓ; cx
ipſa hũanitate. videlicz ex diuina.Et ꝓpterea nr̃i do
ccoꝛes dixerũt ꝙ; hũana natura iĩ xpᷣo vergit i accidẽs
Sm quãdã cõfoꝛmitatẽ.⁊ boc ſi intelligat᷑ ſane.eſt di-
cctum ſubtiliter ⁊ catholice. maxime autẽ inter omnẽ

modũ accidentis modũ habitus bhabet. ꝓ eo ꝙ habi
tus nomiat adiacẽtiam vniꝰ ſubſtantie reſpectu alte
rius.que quidẽ poteſt eſſe vtriuſq; ſeruata ꝗpꝛietate.
⁊ iqeo apoſtolus pꝛudentiſſimus ſidei pꝛcicatoꝛ. ct

4

c
Ciſtid
gbinbon
Ctintc
noauel
ſabſtiti
ntheben
hereine
Poluth
woit
ſbnit

ſtoche

lt, nic
Pnondick de
Beimpoſt
ntulteran
nabüanici,
ultſone
Mnacenns
Nueſodffini/
Minnlit ſd
gͤdendet
ablltgiſc,
giinm
mantme utet
gbi fnſn
bs Gnin
r;rms
cttioaun
ſniti al
vfngdeusſ⸗
Hoineſeraĩne
Nſtzacaner
wei bkite:
risbonius
er Gbor
neenoreis
ſncbliorzce⸗
ſber dyho
tdeent i
Honociſibe.
etsnoh⸗
diat ns⸗
irck bünn

lart i
Neuinoit
brrſmi⸗
190ℳ00 à
beracce⸗
ppoſto e⸗
icſes
iffcii
obr. u
Nidanae
tiit
mni
dticNα£
guct
iicnens
. gue
ncten⸗

ynd

Angꝰ.ſubtiliſtimꝰ fidei defenſoꝛ inſinuãt aliquo mqᷓ
chꝛiſtũ dici hominẽ ſᷣm habitũ.non excludẽtes ꝑ hoc
quin homo dicat᷑ de chꝛiſto ſᷣm ſubſtantiã. Alio mõ
eſt intelligere ꝙ xpᷣs dicatur homo ᷣm accidẽs.ita q;
modus ille pᷣdicandi ſit oino accidentalis ⁊ non ſᷣm
ſubſtãtiã.Et hic modus dicendi licʒ aliqñ viſus fue-/
rit habere opinionis ꝓbabilitatẽ.manifeſte tñ pʒ ha
bere in ſe erro:is temeritatẽ. Unde ⁊ illa.iij.opinio q̃
poſuit hoc.ab alexandro repꝛobata eſt.nec imerito.

Vꝛ veritati illiꝰ vnionis repugnat.Hoc tamẽ dicit fi/

es recta ꝙ diuina natura ⁊ bũana vnite ſunt i vnã
ꝑſonã.ergo deus dicit᷑ de xpᷣo tanqᷓ; de ꝓpꝛio ſuppo/
ſito ⁊ homo ſimilit. Sed homo cũ pꝛedicat᷑ ð aliquo
ſicut ðᷣ ꝓpꝛio ſuppoſito.ſubſtãtialiter pᷣdicat᷑ ⁊ ſignat
m de quo dicit᷑ eſſe aliquã ſubſtãtia.⁊ ideo ex fidci
ndamẽto neceſſario ſequit᷑ ꝙ ſit aliquid ᷣm ꝙ hõ.

2 rationes cõcedende ſunt q̃ ad hoc inducunt᷑.
21 (Ad

illud qð obijcit᷑ in contrariuʒ de auẽte apli et
Aug.iã patet rñſio ex his qᷓ iam dicta ſunt. Nam etſi
homo habeat aliquo mõ modũ habitꝰ.non tñ habet
oino. Licʒ em̃ hũanitas aduecniat iã cõpleto.nihilo/
minꝰ ſubſttificat᷑ in illo tanq; in ꝓpꝛio ſuo ſuppoſi/
to.qꝛ dei filiꝰ qui eſt ſuppoſitũ diuine nature ꝑ natu⸗

22 ram. fecit ſe ſuppoſitũ hnane nature ꝑ gratiã. ¶CAd

illud qdð obijcit᷑ ꝙ accidẽs eſt qd aduenit iaʒ cõpleto
dicendũ ꝙ etſi afſimilet᷑ in hoc ꝙ aduenit iã cõpleto.
non tñ oino.qꝛ accidẽs oĩno adiacet iam extrinſecus
dicit modũ adherendi.ſᷣ hũana natura ſic aduenit
illi ꝑſone q; nõ adiacet extrinſecꝰ.nec dicit modũ in/

23 herẽdi tm.s ipſiꝰ hypoſtaſis ſbſtãtiã ⁊ naturq.¶ Ad
illud qð opponit᷑ ꝙ pᷣdicat᷑ denoĩatiue.Dicenduʒ q;

pᷣdicatio denoiatiua põt eſſe q̃ttuoꝛ modis. Per mo/
cũ inherẽtie.vt cũ dẽ iſte ẽ albus. Per modũ trãſmu
tatiõis.vt cũ dẽ pecus dealbatꝰ. Per modũ poſſeſſi
onis.vt cũ dꝛ aſinꝰ ſocratis.Et ꝑ modũ vniðis.cũ dẽ
ferrũ ignitũ.i.igni vnitũ.coꝛpꝰ aiatũ.i.aic vnitũ. ¶ũ
ergo dicit᷑ pᷣdicatio denoĩatiua eſt accidẽtis.dicendũ
v verũ eſt qñ eſt ꝑ modũ inberẽtis.nõ aũt eſt veruʒ
ſi ſp intelligat᷑ de pᷣdicatiõe denoĩatiua ᷣm alios mo⸗
dos.Cũ aũt d xpᷣs ẽ hũanatꝰ.nõ eſt ibi pᷣdicatio per
modũ inherẽtis.ſ̊ ꝑ modũ vnionis ⁊ relatiõis.⁊ ido
non ſequit᷑ ꝙ hũana nã ſit accidẽs.nec ſequit᷑ ex boc
ꝑpſona diuina ſit mutata.qꝛ q;uis mutatio abſolu/
ta in accidente ponat mutationẽ in ſubiecto introdu

ctiuo.tñ ipſiꝰrelationis ineſſe põt eſſe ex mutatiõe fa⸗
24 Lta in altero extremo. ¶d illud qd obijcit᷑ ꝙ ipoſſi

bile eſt diuerſoꝝ genera pᷣdicari de eodẽ ſubſtãtialit᷑⸗
dicendũ ꝙ verũ eſt de illis generibꝰ que babent op/
poſitionẽ ⁊ diſtinctionẽ.ſicut ſunt genera creataruʒ
rerum. non ſic autẽ eſt de diuina natura ⁊ humana.
qꝛ cum hũana ſit oino paſſibilis ⁊ in oimoda obediẽ
tia.nihil impedit ꝙ hũana natura ⁊ diuina ſimul cõ/
currũt in vnã ꝑſonã.ita ꝙ de eadem ꝑſona pꝛedicet᷑
deus eſſentialiter ⁊ ꝑ naturã.⁊ de illa eadẽ pꝛedicet᷑
homo eſſentialiter ꝓpter vnionẽ gratuitã.p quã deꝰ

ſicut potuit ⁊ voluit ſe fecit ſuppoſitũ nature hbuma⸗

ne. ꝙ quidem ſic fuit ſibi facile.ſicut facile eſt homini
ſibi indumentũ ſumere.imo multo facilius ſi conſi⸗
deretur eius ſumma potentia ⁊ creature obedientia.
¶ Ad illud quod obijci᷑ deus ⁊ bomo babent di
uerſas diffinitioncs.Dicendum ꝙ non ſunt diuerſe
ita ꝙ; non poſſint concurrere in ſuppoſituʒ vnum ſi
vcus facere vclit illud. ꝓ eo ꝙ multo magis pendet

⁊ indiget buiſjana natuia teſpectu diuine pſonc. qᷓ
aliquod accidens reſpectu ſubſtantie. Mon eſt ergo
deo impoſſibile imo valde credibile ⁊ poſſibile.ime

verum ꝙ dei filius fecit ſe in natura huana in incar-

natione ꝑſonaʒ. ⁊ bypoſtaſim.⁊ ſuppoſitũ.⁊ qui hoc
intelligit. manifeſte vidct que iſtarum triũ opinionũ
magis accedit ad explicandum incarnationis ſacra⸗
mentũ. Ham tercia opinio que negat chꝛiſtum ali⸗
quid eſſe ſm ꝙ bomo.negat etiã pſonam filij hypo/

ſtaſim eſſe bumane nature. ſimpliciter recedit a veri⸗
tate. Pꝛima vᷣo opinio que dicit in chꝛiſto duo eſſe

ſuppoſita. a veritate deuiat. Media vᷣo opiuio que
dicit vnaʒ pſonam ſiue bypoſtaſim duabus natunſnis
eſſe ſuppoſitã.veritatẽ dicit. Ande omnes doctoꝛes
cõmuniter tenent hodie opinionẽ mediã. vt loco ei?ꝰ
quod dicebat illa opinio vnam ꝑpſonã ex duabus na
turis eſſe compoſitꝗ.nunc dicat᷑ vna ꝑpſona duabus
naturis eſſc ſuppoſita.non mutando ſenſum ſed ver
ba.que multum ſunt in tali materia obſeruanda.Ex

bis ergo que dicta ſunt colligi poteſt que ſit pꝛedicta

rum opinionũ diuerſitas.⁊ in qua carũ ſit maioꝛ ꝓ⸗

babilitas veritatis ⁊c̃.
nis ex qua conſurgit diuerſitas iſtarũ trium
Lopinionũ.circa quam querunt᷑ tria. Pꝛimo
querit᷑ de illa beatiſſima vnione qtum ad terminũ.
Secũdo vᷣo querit᷑ de ipſa qtum ad modũ.Tercio
vo querit᷑ de 72* qtum ad graduũd.

Onſcquẽter querit᷑ de qualitate illius vnio⸗

Queſtio.ſ.
¶ Heilla vnione q́;tum ad terminũ.et querit᷑ vtrũ
terminats ſit ad vnitatem ꝑſone an non.Et ꝙ ſic vi⸗
detur Johã.viij.Ego pꝛincipiũ qui ⁊ loquoꝛ vobis.
ſed ego eſt ꝓnomen demonſtratiuũ.ergo certam de⸗
monſtrat pſonam.⁊ qui eſt nomen relatiuuʒ.ergo et

eandem refert ꝑſonam. ergo vna erat pſona què erat

pꝛincipiũ ⁊ que loquebat᷑.ſed pꝛincipiũ erat pᷣm diui
nam.⁊ loquebatur ſᷣm humanã naturam.ergo vnio
illa ad vuitatem ꝑſonalem videtur eſſe terminata.
Bem filius dei eſt vnitus bumane nature.ſed fi/
lius dei non diſtinguit᷑ a patre niſi in ꝑſona.ergo ne
ceſſe eſt illam vnionem habere ꝓ termino vnitatem
ꝑſonalem. ¶ Item vnio eſt via ad aliquam vnitatẽ.
ergo ſi non ſit illa vnio fruſtra.ad aliquazʒ vnitaten⸗
puenit.ſed non ꝑduxit ad vnitatem nature.quia nec
diuina natura poteſt fieni humana. nec econuerſo.
nec ex bis poteſt fieri tercia.ergo neceſſe eſt ꝙ vnio
illa terminet̃ ad vnitatem pſone. ¶ Item quando
aliqua duo vniuntur quoꝛñ vnum pᷣdominat᷑ alteri.
pᷣdominans trahit ad ſe illud cui p̃ᷣdominatur. Sed
dei filius vnitus eſt humane nature cui per omnia
pᷣdominatur.ergo traxit eam ad ꝓpꝛiam vnitatẽ.ſcd
non traxit cam advnitatẽ naturalem.ſicut pus oſtẽ-
ſum eſt. ergo traxit ad vnitatem ꝑſonaleʒ. ¶ Sed cõ
tra.eternũ non poteſt eſſe terminus rci tempoꝛalis.

ſed vnitas pſonalis filij dei eſt eterna.vnio vᷣo fuit tẽ

poꝛalis.ergo illa vnio non poteꝛat terminari ad vni
tatem pſonalem. ¶ Item nihil vnũ ⁊ idem eſt me

dium.⁊ extremuz. ⁊ terminus in cadem actione. ſed

pſone vnitas in illa vnione habet rationeʒ cxtremi.

ergo non videtur ꝙ; habeat rationẽ termini. ¶ Itẽ
cqlis ſimplicitatis ⁊ dignitat eſt ꝑſona diuina ſicut
⁊ natura.ſᷣ ꝗpter dignitatẽ ⁊ ſimplicitatẽ illi?nature.

25

vnionẽ illã im oſſibile eſt termiari ad vnitatẽ nature
ergo impoſſibile ẽ termiari ad vnitatẽ ꝑſone. ¶ Itẽ

7

ſicut diuie nature rñdet ꝑſona increata.ſic hũane na

ture rũdet ꝑſona creata.ergo cũ terminꝰ vnionis eqᷣ
liter ſe babeat ad extrema.⁊ vnio illa nõ poſſit termi
nari ad vnitatẽ ꝑſone create. pari rõne videt᷑ ꝙ non
valeat termiari ad vnitatẽ ꝑſone increatc. ſimplicit᷑
verũ ꝙ vnio illa nõ termiat᷑ ad vnitatẽ ꝑſone.¶R
dicendũ ꝙ; quedã eſt vnio in q̃ eſt vniꝰ vnibilis ĩ nãzʒ
alteriꝰ cõuerſio. Et hoc ẽ.qꝛ vniꝰ ẽ ad alteꝝ repugnã
tia ⁊ pᷣdominãtia.ſicut ſi gutta aque vniat᷑ amphoꝛe
vini. Quedã vo eſt vnio ĩ q̃ eſt vtriuſqʒ vnibilis alte

ratio. ⁊ tercie nature ꝓductio.⁊ H̊ qꝛ eſt ibi repugnãa⸗

tia ⁊ pdomiatio. ſᷣ nõ excellẽs pᷣdñatio.ſicut vniunt
elemẽta ad ↄſtituẽda coꝛpa mixta.Qucdã vo ẽ vnio
in q̃ nõ eſt vnitoꝝ trãſmutatio ſᷣ tercie nature ↄſtitu
tio.⁊ boc ẽ qꝛ vnibilia nõ hñt repugnãtiã.ſed habent
mutuã depedentiã.ſicut vniunt᷑ coꝛpꝰ ⁊ aia ad cõſti/
tutionẽ hois.Quedã vᷣo eſt vnio in ꝗᷓ nec ẽ trãſmuta
tio. nec tercie nature ↄſtitutio.ſᷣ vnũ vnibiliũ fũdat᷑
tm̃ in altero. Et hoc eſt.qꝛ nec eſt ibi repugnãtia.nec

cæẽntialis depẽdentia. eſt tñ excellẽs pᷣdnatio.ſicut q

26

27 tura ſimplici.eſſet vna in natura duplici.

arboꝛ vna inſerit᷑ ſtipiti alteriꝰ arboꝛis.tũc vtrac; ar
boꝛ ſeruat nãz ꝓpꝛiã.⁊ tñ vna arboꝛ ſubſtãtificat᷑ in
ſtipite alteriꝰ arboꝛis.ita ꝙ vnꝰ ẽ ſtipes vtuſq;. Noc
tm̃ q̃rto vniõis genere babet vniri nã diuina bũane.
Quia em̃ nulla eſt repugnãtia int᷑ nãs diuinã ⁊ hũa/
nã.ideo nulla ẽ ibi traſmutatio nec ↄuerſio.qꝛ vo nõ
eſt mutua depẽdentia.nõ eſt tercie nature ↄſtitutio.ſ
qꝛ eſt ibi alteriꝰ.ſ.diuine nature pᷣdñatio. neceſſe ẽ qꝙ;
diuina nã bũanã nãaz trahat ad vnitatẽ. Sʒ ad vni/
tatẽ nature nõ põt trabere ſine trãſmutatiõe ⁊ con/
uerſiõe. neceſſe eſt & ꝙ eã trabat ad vnitatẽ ꝑſone.et
vna ⁊ eadeʒ bypoſtaſis ſit diuine nature ⁊ hnane.vt
q̃ſi bana nã fundet᷑ ⁊ ſubſtãtificet᷑ ĩ diuino ſtipite.⁊
ideo multũ aſſimilat᷑ iſta vnio ei vnioni qꝗ̃ eſt ꝑ inſer/
tionẽ. Pꝛopt᷑ qdð etiã foꝛtaſſis vicit beatꝰ Jacobꝰ.j.
In mãſuetudine ſuſcipite inſitũ verbũ.Cocedendũ
eſt ꝙ illa vnio termiat᷑ ad vnitatẽ ꝑſone. ¶Ad ills
qd obijcit᷑ ꝙ, vnitas illiꝰ ꝑſone ẽ et᷑na.dicẽdũ ꝙ ſicut
ꝑſona noiat ip̃ᷣm ſuppoſitũ in comꝑatiõe ad naturã
cui ſubijcit᷑.ſic ⁊ dignitas pſone attẽdenda ẽ reſpectu
nature. poteſt ergo ꝑſona illa comꝑari ad naturã di⸗
uinã.⁊ ſic eius diguitas eſt eterna. Poteſt etiã com/
pari ad naturã diuinã ꝑiter ⁊ bumanã.⁊ ſic cõnotat
aliquid tempoꝛale.⁊ ratõne illius cõnotati dicit᷑ eſſe
terminꝰ vnionis. Illa em̃ vnio nõ fecit vt illa ꝑſona
eſſet vel vna eſſet. ſed fecit ꝙ ꝑpſona que i na
illu
qd opponit᷑ ꝙ vnitas ꝑſonalis eſt extremũ. nõ eſt

terminꝰ. Dicendũ ꝙ ſᷣm vnã comꝑationẽ quã babet

videlicʒ ad diuinã naturã eſt extremũ. Scom auteʒ
comꝑationẽ quã habet ad humanã naturã eſt vnio-/
nis terminꝰ. Quia ꝑ illã vnionẽ factum eſt vt pſona
verbieſſet homo Scm aũt comꝑationẽ quã habet
ad vtrãq; naturꝗ.tenet rõnem medij. nihil añt impe
dit vnũ ⁊ idem diuerſo reſpcctu habere comꝑationẽ
medij ⁊ extremi.⁊ ꝑ hũc quidẽ modũ in ꝓpoſito intel

28 ligenañ eſt / ¶ Ad uͦlud qdð opponit᷑ ꝙ ꝓpter ſummã

ſimplicitatẽ diuina natura nõ põt vniri hñane natu/

re in vnitatẽ nature. Dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ plu/

res naturas in vnã naturã cedere repugnat ſimplici
tati nature.ſed plures naturas vniri in vnitatẽ ꝑſo/
ve.nõ repugnat ſimplicitati ꝑſone.ſicut ⁊ plures ꝑſo

—

ne poſſunt eſſe in vna natura.ita ꝙ nõ impediũt na/
ture ſimplicitatẽ. ſic plures nature ĩ vna pſona.Alia
vo ratio eſt.qꝛ ꝑſona diuina põt fieri ſuppoſitũ bũa/
ne nature.ſola relatiõe hũane nature ad ipᷣaʒ.qᷓ qui/
dẽ relatio nihil ponit nouũ circa ꝑſonã verbi ſ ſoluz
in nã aſſumpta.⁊ iõ vnio naturaꝝ vnitati ꝑſone non
repugnat.nõ ſic aũt eſt qũ vnio termiat᷑ ad vnitatem
nature. vbi nõ ſolũ notat᷑ eſſe reſpectus.ſ etiã notat
cõueniẽtia fieri in foꝛma.⁊ hoc nõ põt fieri ſine com/
poſitõne ſine trãſmutatiõe aliqua.¶Ad illud quod
opponit᷑ ꝙ vnio illa nõ põt termiari ad vnitatẽ ꝑſo/
ne create.Dicendũ ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ diuina nã nõ põt
ſubſtãtificari in pſona creata. Oð em̃ ſubſtantificat
in aliquo.minꝰ hʒ de ſtabilitate qᷓ;ᷓ illud in qͥ ſubſtãti/
ficat᷑.⁊ ideo qꝛ verio:i mõ cſt ens ⁊ ꝑ ſe ſtans natura
diuina qᷓ; bana.ideo bũana nã põt vniri diuine per
ſone.quis diuina nã nõ poſſit vniri nature creatc.et
ido põt fieri vnio in vnitatẽ ꝑſone increate.quis nõ
poſſit fieri vnio in vnitatẽ ꝑſone create. Eſt ⁊ alia rõ
qꝛ pſona ſemꝑ habʒ denomiari a dignioꝛi ꝓpꝛietate.
⁊ ideo diuina nã ⁊ hũana in vnã cõcurrũt PPode
ſim. Et cũ ſemꝑ neceſſe ſit diuinã naturã excellere di
gnitate.nõ põt fieri vnio in vuitatẽ ꝑſone create.licꝭ
poſſit fieri vnio in vnitatẽ pſone increate. Et iõ patʒ
ꝙ nõ eſt ſile qd aſumit ꝓ ſili ſᷣ valde diſſimile.
¶ Etrũ modus illius vnionis ſit ſingularis.an re⸗
piat᷑ aliquis vnionis modus ei cõſimilis.Et ꝙ ſit ſin
gularis videt᷑ autoꝛitate ipᷣiꝰ Algaret in ſua metha/
phiſica.vbi ponit modos vnionis.
vnũ ſimplicit᷑.⁊ vnũ ſᷣm qͥd. Anũ ſimplicit᷑ diuidit in
tres differẽtias. Pꝛimo in vnũ in qͥ nõ eſt multitudo
nec actu nec potetia. vt pũctus ⁊ vnitas. Secũdo in
vnũ in quo nõ eſt multitudo actu qᷓ;uis ſit potẽtia.ſi
cut eſt linea. Tercio in q̊ eſt multitudo actu ⁊ poten
tia. vt lectus ⁊ mẽbꝛũ in quibꝰ ſunt actu multa. Anũ
añt ᷣm quid in qͥnq; differẽtias hʒ diuidi.vidclicʒ in
vnũ genere. vt eſt homo ⁊ bos. In vnũ ſpecie.vt ſoꝛ/

tes ⁊ plato. In vnũ in accidẽte. vt ẽ nix ⁊ ceruſa. In

vnũ ꝓpoꝛtiõe.vt auriga ⁊ nauta. In vnũ ſubiecto.ſi/
cut dulce ⁊ albũ in aliqua ſuba vna.Sed nullo iſtoꝝ
modoꝝ vt patz diſcurrẽti ꝑ ſingula ẽ illa vnio que ẽ
in xpᷣo.ergo videt᷑ ꝙ modus illiꝰ vniõis excedat oẽs
vnionis modos.¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑ auẽte Ariſto.
q̃̊ diuidit vnũ in pᷣma phᷣia in vnũ ꝑ ſe ⁊ in vnum ꝑ
accidẽs.Anũ pꝑ accidẽs dẽ ſicut duo accidẽtia in vno
ſubiecto. Anũ ãt ꝑ ſe dĩ nouẽ modis. ſcʒ cõtinuatõe
quoꝝ terminꝰ vnꝰ. Anũ ſpecie vel foꝛma vt ſoꝛtes ⁊
plato in homie. Anũ genere. vt bõ ⁊ bos in animali.
UAnũ diffinitiõc.vt illa q̃ babẽt eandẽ diffinitões.vel
quoꝝ vnũ cſt diffinitio alteriꝰ. Anũ indiuiſibilitate.

29

iem̃ diuidit ʒ

vt pñctus. Anũ numero.vt ſingulare. Anũ ſimplici

tate.vt eſſentia vel vniuerſale.Anũ totalitate vel ꝑ/
fectiõe vt circulꝰ. Anũ ꝓpoꝛtione.vt auriga ⁊ nauta.
Anũ mã vt oĩa coꝛpalia. Sʒ nullo iſtoꝝ modoꝛũ eſt
vnio i pſona i xp̃o. videt᷑ ꝙ ſit vnio mõ ſingulari ⁊
pꝛio. Wtẽ hocipᷣm videt᷑ auẽte Berñ. ad Eugenin
li. v. vbi diſtiguit vnũ nouẽ modis.vbi ait ſic.Eſt vni
tas collectiua. vt vic multi lapides faciũt vnũ acer-
uũ. Eſt vnitas cõſtitutiua. vt cũ multe ꝑtes vnũ totũ
coõſtituũt. Eſt vnitas cõiugatiua q̃ fit vt duo iam nõ
duo ſᷣ vna caro ſuut. Eſt vnitas natina ꝗᷓ aia ⁊ carne
vnus hõ naſcit᷑. Eſt vnitas ptãtiua.q̃ hõ virtutis no
inſtabilis yei efſilis vnꝰ ſibimet nitit᷑ inueniri. Eſt

ſfutſt
ataa
Noacherd⸗
ninge
gothintt
lludrn
hüldifen
Glcrln
caae ⸗
wlten
umon
ntois
Syreys
CMat
vopatr
ff tilt
ſchfl
ncin
Vnitüc
Grnt
Gig
marit
cscht
wodin
nGnal
Gi
Wiſa
1 ien
cdig
Cocin
Uuribz
hieno
le O
ſooſgl
Govnt
N
zuſuglln
unt
W
de
W
nd
ir
n
ſi⸗
Nl
hulli
tor
odiu
ſndc
ggt

ehiütee
Momn. Zis
ſtibin
daz i
wieſi
m
ntaten
cünont
ſnecon⸗

ludgrol 1) 8

nnihe⸗
nano pot
iefa
ibtit⸗
sn
ndunede
eaene
e Fsni
GRrnuß
on Picne.
rüt byoſ⸗
facdlardi
neacrel
e Cröpen
ſmie.

vnipas oſentatiua.cũ p charitatẽ multoꝝ hoĩm ẽ cod
vnũ ⁊ aia vna.Eſt vnitas votiua.cũ aia oibus votis
deo adherẽs vnꝰ ſpũs ẽ. Eſt vnitas dignatiua q̃ filiꝰ

dei dignatꝰ ẽ aſſumere nr̃aʒ nãʒ.Eſt ⁊ poſtremo vni/

tas trinitatis.de q̃ iße Berñ.ſubdit verũ ⁊ quid ſuʒ.
ad illud vnũ.& ſi vnitas iſta qᷓ vbũ dei vnitũ eſt carni

ſpali differẽtia dꝛ vnitas dignatiua. Aidet᷑ g̊ ꝙ vnio

pᷣdicta ſingularẽ modũ habeat. ¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑

auẽte ꝓphetici vᷣbi.dicit᷑ em̃ Hiere.xxxi.MNouũ faciet

do.ſuꝑ terrã.mulicx circũdabit virũ.hoc inquã dꝛ de
illa vnione creata.ᷣ nõ eſſet nouũ ſi ſile hẽet.videt᷑ ẽ
ꝙ int᷑ oẽs vniões ſit vnio vna ſingulan. ¶ Sed ↄtra
Ephe.v. Erũt duo in carne vna.ſacr̃m hoc magnũẽ.

Ego aũt dico in xpᷣo ⁊ in ccclia.Glo.qꝛ xpᷣs qͥ de erat
aps patrẽ.ꝑ quẽ ⁊ facti ſumꝰ.factꝰ ẽ ꝑ caruẽ ꝑticeps

nf. vt illiꝰ capitis coꝛpꝰ eſſemꝰ. videt᷑ ꝙ vnitas illa
q̃ eſt vᷣbi ad carnẽ. ſit ↄſilis illi qᷓ eſt viri ad vxoꝛẽ̃.nõ

ergo ẽ vnitas ſingularis. ¶ Itẽ illa vnitas q verbũ ẽ
vnitũ carni eſt vnitas ꝑſonalis ſicut ſupꝛa oñſuʒ ẽſt.

Sʒ vnitas illa q̃ aia vnit᷑ carni eſt ex ſũma ptãte dei.

Vñ in quadã ſequẽtia. Poteſtate nõ natura.fit cca
toꝛ creatura.g videt᷑ ꝙ illa ſit vnitas ptãtũ.ſ ille mo
tez aut illa

dus cõpetit ⁊ reꝑit᷑ in creatura. ⁊c. ¶ ille
vnio q̃ diuinitas vnit᷑ hũanitati eſt nalis aut gratui/
ta. Si nalis.g cõtinet᷑ ſb vnitatibꝰ illis qᷓ a pho aſſi/

gnant᷑. Si gratuita. cum vnitas gratuita ſit vnitas

ns nre
ECaſitſin

n1n
mula i
iricin
ertſo⸗
ca I
ſbicao ſ
nuloiſo;
vnio qnte
ccccntocs
gae Anis
zuwung
lnun
ötnane
ehotes,
aninal.
nitöci.
iſblitte
Hiſingii
rn⸗
ganun
noti
ſin,

4
tiettn

31 diuine nõ faciat ſpecialẽ vnitatis differẽtiã.

35

votiua ſicut dicit Berñ. videt᷑ ꝙ iſte modꝰ vnitatis
cendũ ꝙ ſicut nulla creatura ꝑfecte deo aſtimilat᷑.ſed
quodãmõ eſt ſilis quodãmõ diſſilis.Et vbi vna crea
tura hz ſi rndueceanee alia bʒ diſſilitudinẽ. Et ꝑ
hũc modũ intelligen

dis vnitatũ in creaturis reꝑtis. Si aũt loqᷓmur q;tuʒ

diſtantiã vnibiliũ.vnionis pᷣncipiũ.vniõis terminũ.
⁊ vnitoꝝ vinculũ.Otũ ad diſtantiã vnibiliũ.qᷓ vnit
creatoꝛ creature cõuenit cũ vnitatevotiua. Mtuz ad

vnionis pᷣncipiũ ↄuenit cũ vnitate ptãtiua.qꝛ talis ẽ
ex diuina vᷣtute ⁊ mera gra. Mtũ aũt ad vnionis ter

minũ cõuenit cũ vnitate votiua.q̃ quidẽ termiat᷑ ad

vnitatẽ pſone.Mtũ aũt ad vnionis vinculũ cõuenit

cũ vnitate cõiugatiua.in q̃ eſt vinculũ ꝑpetuũ ⁊ indi
nidqua copula. Mtũ aũt ad oẽs cõditiões ſil collatas
nullũ modũ habet vnitatis ſibi cõſimilẽ.qꝛ ſupexce/

dit omnẽ naturã.⁊ omnẽ aliã gratiã cõmunẽ.videlʒ
ꝙ diuina natura ⁊ humana vniant᷑ in vnã pſonam
indiſſolubiliter ꝑ dei potentiã. Et ideo concedendũ
eſt ꝙ talis vnio ſuꝑexcellit omnẽ ↄſiderationẽ philo

ſophicã.nec mirũ.qꝛ ad ipᷣm vix ꝑtingit ratio ꝑ fide⸗ʒ
eleuata. Et ideo Berñ. m iſtaz opinionẽ aſſignauit
ſpecialẽ vnitatis differentiã vocans eam animã vni

tatꝭ dignatiuã.Cõcedende ſunt ergo rõnes que ſunt
ʒ ad iſtam partẽ. ¶ Ad illuq ergo qdð opponit᷑ in con
trariũ ꝙ ſimilis ẽ vnioni cõiugatiue iam patet reſpõ
ſio.qꝛ ⁊ ſi ſit ſimilitudo q;dtum ad vinculũ.nõ tamen
eſt ſimilitudo q;tum ad terminũ vel diſtantiã vnibi/
54 lium.

¶ Ad ülud qð opponit᷑ ꝙ ſimilis ẽ vnitati wo/
tiue ꝓ eo ꝙ eſt vnio in pſona.Dicendũ qꝙ ſi ſit ſimi/

litudo q;ẽtum ad terminuũ.nõ tamẽ qtum ad vinculũ

el diſtantiã vnibiliũ. CO Ad illud qdð opponit᷑ ꝙ eſt

j. clligendũ eſt circa hãc ſacratifſimã vni
onẽ. Si em̃ loqmur de ipᷣa qtũ ad eiꝰ ſpãles cõditio/
nes ſigillatim acceptas.ſic põt bꝛe cõueniẽtiã cũ mo⸗/

lit.

dũ vnitat infimũ.

Imilis vnitati poteſtatiue. Dicendũ ꝙ etſi ſit ſimili /

JVB JI.

uina. diſſimilitndo eſt tamẽ qtum ad terminũ ⁊ q;
tum ad vinculũ. ¶ Ad illud qð obijcitur

Fare differẽtia qua anima vnit᷑ dco ꝑ charitatẽ per
ectãa. ⁊ qua natura hũana vnit᷑ verbo in vnitatẽ ꝑpſo

ad terminũ.Et ideo iſta vnio facit ſingularẽ modũzʒ.

Si aũt querat᷑ ſufficiẽtia vnitatũ modoꝝ aſſigna/

tudo tutn ad pꝛincipifᷓ. qꝛ vtrac; eſt er virtute o·

tum ad vinculi eſt ſimi/ 36
lis vnitati votiue cum ſit ꝑ gratiã. Sicendũ ꝙ ẽ alia

ne.nec tm̃ q;tum ad hoc eſt differẽtia. ſed etiã q;dtum

57

toꝛũ. Dicendũ ꝙ iſta queſtio alibi habet ſuũ locum.

⁊ ſingula ſuis locis tractanda ſunt. Illoꝛũ tamẽ.ix.

modoꝝ vnitatũ quos Berñ.aſſignat.poteſt ſic ſumi

ſufficiẽtia. Eſt em̃ vnitas naturalis ⁊ gratuita.⁊ vni/

tas ſuꝑ vtrãq; cõſtituta. VUnitas autẽ naturalis eſt ĩ
quadruplici differẽtia. Quedã enim eſt ꝑ aggregati
onẽ rerum differentiũ diſtinctaꝝ. ſicut vnitas colle⸗/
ctiua. Quedã eſt ꝑ colligationẽ rerũ foꝛmaliter diffe-
rentiũ ſiuc partiũ etherogericaꝝ.⁊ ſic eſt vnitas con-
ſtitutiua.Qucdã ꝑ cõiunctionẽ diſſerentiũ ſexu.opꝑ
ratiõe cõuenicutiũ.⁊ ſic cſt vnitas cõiugatiua.Quc/⸗
dam ꝑ vnionem diffcrentiũ naturaꝝ in vnionẽ con /

currentiũ.⁊ ſic eſt vnitas wtiua. AUnitas autẽ gratui

ta ſimiliter quattuoꝛ habet differẽtias.Aut enim eſt
vnitas eiuſdẽ anime ad ſe ſm ſtatuũ diuerſitatẽ.⁊ ſic
eſt poteſtatiua.Aut multoꝝ hominũ adinuicem pᷣmn

charitatẽ.⁊ ſic eſt vnitas cõſentatiua. Aut anime ad

deñ ꝑ volũtatis cõfoꝛmitatẽ.⁊ ſic eſt vnitas wtiua.

Aut bumane nature ad diuinã ſᷣm ꝑſone vhitatem.
⁊ ſic eſt vnitas dignatiua. Anitas autẽ ſuꝑ vtrãq; cõ

ſtituta videlicʒ ſuꝑ naturalẽ ⁊ gratuitã eſt vna ſola.
videlicz vnitas trinitatis. quã quidez vnã eſſe decet

ſolã.vt in ea ſit ſtatus omniũ vnitatũ.
Aueſtio. iij.

8ʒ Aucſtio. iij. f DW
¶ UNtrũ illa vnitas q;tum ad gradũ excellat omnecs

tũ in s reꝑtis. Si aũt loqmur q;tu, vnitates creatas:Et ꝙ ſic videtur autoꝛitate Berñ.
ad collationẽ ſuaꝝ ꝓpꝛictatũ.ſic dicit modũ vnitatis
32 ſingulan.⁊ hoc pʒ ſic. In bac em̃ vnione ẽ ↄſiderare

ad Eugeniuzʒ. Inter omnia que vere dicunt᷑ vnum.
arcẽ tenet vnitas trinitatis. Sccũdo illa pᷣcellit qua
tres ſubſtãtie in chꝛiſto ſunt vna ꝑſona.ergo vnitas
qua chꝛiſtus eſt vnus.omnes vnitates creatas cxccl
¶ Item tanto magis aliqua vniũtur.quãto inſe/
parabilius ſunt vnita. ſed nature ille in xpᷣo vniunt᷑
tanta inſeꝑpabilitate qua maioꝛ eſſe non poteſt. ergo
videt᷑ ꝙ vnitas illa ad quã termiat᷑ vnio illa. maxia
ſit inter omnes vnitates crcatas.¶ Item tanto ma

gis aliqua vniunt᷑ quãto magis cõmunicãt ſibi ſuas

ꝗꝓpꝛietates ⁊ idiomata. ſed in xpᷣo eſt ꝑfecta idioma//
tũ cõömunicatio. ergo videt᷑ ꝙꝙ ad ſummã vnionem

terminet᷑ illa vnio. tem vnio illa terminatur ad

vnitatẽ in pſona. pſona autem illa eſt ꝑſona verbi.̊

pſona vᷣbi in ſimplicitate ⁊ nobilitate i infinitũ excel
it omnẽ vnitatẽ crcatam. ergo videt᷑ ſimiliter ꝙ illa
vnitas ad quã terminat᷑ vnio dignatiua.¶ Sʒ ↄtra.
Oue maxie diſtãt ſũt mime vnibilia.⁊ qᷓ̃ minime ſũt

vnibilia minime faciũt vnũ. ſed talia ſunt diuinitas

⁊ hũanitas.& videt᷑ ꝙ vmo qꝗᷓ̃ ẽ i xpᷣo termiet᷑ ad gra/
Brez auato aliqͥd ex paucisꝛibꝰ
ↄſtat tãto mag ẽ vnũ.ſᷣ in xpᷣo reꝑit᷑ maioꝛ naꝝ plu⸗
ralitas ꝙᷓ ſit ſõ celo. vẽ ꝙ vnitas illa infimũ teneat
vnitat locũ.¶ ¶ Itẽ magꝗ ẽ vnũ qð ẽ vnũ i nã ⁊ ꝑpſona
qᷓᷓ; qd ẽ ĩ ꝑſona tm̃.ſᷣ qͥlibʒ hõ vnitatẽ hʒ i pſona⁊ nã.
xpᷣs ãt vnitatẽ hʒ i pſona tm̃ nõ i nꝗ.&̊ maioꝛ vnitatꝭ⸗
pfectio rapit᷑ i qͥlibet hie qᷓ; i xᷣo.¶ Itẽ mag eſt vnũ
qd nõ ẽ mitiplicabile nec mitiplicatũ.qᷓ; qð ẽ młtipli

cabilc ⁊ mitiplicatũ. Sʒ vnitas ⁊ punc?ꝰ bnt vnitatẽ

nec eſt multiplicabilis nec multiplicata. in xpᷣo aũe

—„

repit᷑ naturaꝝ multitudo ⁊ dꝛa. videt᷑ ꝙ in xpᷣo ſit

III.

ð

at ꝛ ſuſtentat᷑ om̃e qð ẽ ſub deo. Pꝛopt ſingularita

tẽ.qꝛ nũq vlla vnio fuit huic vnioni ſilis. Hec ei fuit 6
38 vnitas minima. ¶ Re. dicendũ ꝙ ẽ loqui 8 vnitate ᷓ excellẽtiſſime dignatõis.⁊ iõ nomẽ dignitat ⁊ digna Sthchkmn
aliqᷓ dicunt᷑ vnũ ꝑ ↄueniẽtiã i na.⁊ eſt loqͥ de vnitate tiõis ſibi appꝛopat.vt dicatvnitas dignatiua.Et qm̃ ne
q̃ aliq̃ dicunt᷑ vnũ ꝑ cõueniẽtiã in ꝑſona.Si em̃ loq. cũ ð vnitate xpᷣi loqmur ad quã vnio termiat᷑.eſt ſer
mur de vnitate qᷓ aliq dicunt᷑ vnũ ꝑ cõueniẽtiã in na mo de vnitate ꝑſone nõ de vnitate nature.iõ ſimpli⸗
ſicẽ dicere ꝙ ĩ xpᷣo talis vnitas quodãmõ ẽ nulla.q̊ nmait᷑ cõcedendũ ẽ vnitatẽ q̃ eſt uße omnẽ vnitatẽ crea
dãmõ eſt magna.quodãmõ eſt parua.quodãmõ eſt tã ſuꝑexcedere. Vñ etiã cõcedẽde ſunt rõnes ad hic
fũma. Si em̃ cõpemꝰ diuinã naz ad hũanã. ſic ĩ x†ᷣ ptẽ inducte Ad illð vo qdð obijcit᷑ ꝙ q̃ maxie diſtãt 39
nulla ẽ vnitas nature ꝓ eo ꝙ iſte due nature nõ pñt minime ſunt vnibilia. Dicendũ ꝙ de? ab omi creatu
ſiy in vnã cõcurrere naturã. Si aũt loqᷓmur de natu/ ra maximã habet dꝛiaz in na. qᷓtum tñ ad influẽtiã ⁊
ra xpᷣi ex ꝑte coꝛpis.ſic ꝑua ẽ vnitas ꝓpter ꝑtiũ multi creature ſuſtẽtationẽ maximã bʒ appꝛoximatõʒ.⁊ iõ
licitatẽ. Si aũt loqmur de vnitate q;tũ ad aiazʒ.ſicẽ maxia põt eſſe vnitas int᷑ creatoꝛẽ ⁊ creaturã.qᷓuis RK
ĩeo vnitas magna ꝗpter aie ſimplicitatẽ. Si aũt loq. nalis vnitas nulla intercidat. ¶ Ad illud qð obijci᷑ 40 e.
mur de eo q;tũ ad diuinã naturãa.ſic ſũma ẽ in eo vni Jinas eſt vnũ illud qð cx paucioꝛibꝰ ↄſtituit᷑. Dicẽ⸗ AWen
tas pr illiꝰ nature ſimplicitatẽ excellẽtifimã. Otũ ñ ꝙꝙ verũ eſt ð illa vniõe cuiꝰvnitas reſultat ex ꝑtiẽ Owil
F ad vnitatẽ nature m diuerſas ↄſideratiões ẽ vni/ pſtitutiõe. Anitas aũt q̃ eſt ĩ xpᷣo.ex ꝑtiũ cõſtitutiõe cckepe
tas ſũma. vnitas nilła.vnitas ꝑpua. vnitas magna.ſic nõ reſultat.⁊ iõ qᷓ;uis ſit ĩ eo naꝝ pluralitas.nõ tñ ſe nam
em̃ decet repiri in eo qͥ eſt ſuꝑ oia exaltat? ⁊ infra oẽs quit᷑ ꝙ ſit ĩ eo vnitas diminuta. ¶ Ad illud qð obij/4t „
bũiliatus. Si vo fiat ſermo de vnitate q̃ᷓ aliq̃ dicunt᷑ cit᷑ ꝙ magẽ vnũ qð eſt vnũ in ꝑpſona ⁊ nã. Dicẽdũ ꝙq Etao
vnũ ꝑ cõueniẽtiã in ꝑſona.ſic ſimplicit᷑ oquẽdo vni xern ẽ q vnitas ꝑſone ſequit᷑ vnitatẽ nature.tũc em̃ ſudiäk
tas illa ꝗᷓẽ in xpᷣo vnitas ẽ ſuꝑ oẽs vnitates ſußma. cõpoſitio ĩ nã facit cõpoſitionẽ ĩ ꝑſona.nõ ſic aũt ẽ in ſunpun
Et hoc qdruplici ex cauſa. videlicz ꝓpter illiꝰ ꝑpſone ꝓoſito.qꝛ vnitas ꝑſone iĩ xpᷣo antecedit vnitatẽ nãe ſhhotun
ſimplicitatẽ. ꝓpter vnibiliũ dignitatẽ. ꝓpter meritoꝝ aſſumpte.ita ꝙ nullꝗ inducit cõpoſitionẽ nã aſſũpta
inſeꝑabilitatẽ. ⁊ ꝓpter vniõis ſingularitatẽ. Pꝛopter ſicut oñſum fuit Sð. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ mag eſt 42
pſone ſimplicitate. qꝛ vnio ẽ in pſona vbi qᷓ quidẽ eſt vnũ qð nõ eſt multipli.⁊c. Dicẽdũ eꝙ verũ eſt de illa
ſimpliciſſana. Pꝛopt᷑ vnibiliũ dignitatẽ.qꝛ tã natu/ vnitate ⁊ multiplicatiõe q̃ habẽt aliquã cõpoſitionẽ.
ra aſſumẽs qᷓ; aſſũpta int᷑ cetera qᷓ ſunt bʒ excellẽtiſſi / vniunt᷑ em̃ cuʒ oppoſitũ cũ ſuo oppoſito ꝑmiſcetur.
mã. Pꝛopt᷑ inſeꝑabilitatẽ.qꝛ tãto vinculo foꝛtificata non ſic autẽ eſt in ꝓpoſito.quia vt ſepe dictũ eſt mul/
eſt illaꝝ naꝝ vnio.vt nũqᷓᷓ fiat nec poſſit fieri ſeꝑatio tiplicitas in natura.nõ repugnat vnitati i ꝑſona.Et
Mã em̃ illa int᷑ ccteras nas adheſit cterno vᷣbo qͥ ppꝛ ſic patet reſponſio ad oia queſita.
¶ Diſt. vij. Oſtẽdit qualit m varias opiniones recitatas di.pᷣcedenti de mõ vniendi diui
nã ⁊ humanã naturã determĩari habeãt ambigue locutides.
Ecũdũ pꝛimã vo dẽ deꝰ factꝰ ⁊c. Supꝛa narrauit mor multoꝝ opiniões. In hac ꝑte applicat ad pᷣn- 1
ſes cipale ꝓpoſitũ.videlicʒ. ad explicadas ambiguas locutiões. Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta in ꝑtes tres ſᷣm illas 6

tres opiniões. In qꝝ pᷣma explicat locutiões ambiguas m opinionẽ pᷣmã. In ſecũda vᷣo ᷣm opiuionẽ ſecũ/
dã.ibi. In ſcdᷣa vo ſnia huiꝰ traditõis. In tercia vo m terciã.ibi. In hac g ſnia ſic dr deꝰ factꝰ hõ ⁊c. Pꝛima
ꝑs diuidit᷑ ĩ duas. In qᷓꝝ pᷣma iuxta pᷣmã ſniaʒ ambiguas locutiões exponit. In ſcda vᷣo ea q̃ pᷣdicte opinio
ni vidẽt᷑ pꝛia diſſoluit.ibi.Huic aũt ſnie oppõit᷑. Scda vo ꝑs pᷣncipalis diuidit᷑ iĩ ꝑtes tres. In q̃ꝝ pma locu
tiões pᷣmiſſas explanat. In ſcda vo autoꝛitates pus poſitas explanat.ibi.Determinãt ctiã auctes q pᷣme ⁊c̃.
In tercia vo alias auctes qᷓ hijs vident᷑ aduerſari reducit ad concoꝛdiã.ibi.Sʒ hijs vident᷑ aduerſari ⁊c.Et
illa ꝑs in multas poſſet diuidi ꝑtes ᷣm multas auẽtes ſicut in lra pʒ. Silr tercia ꝑs pᷣncipalis diuidit᷑ ĩ ꝑtes
tres. In qꝝ pᷣma explicat locutiões pᷣmiſſas ſᷣm terciã ſniaʒ. In ſcdᷣa vᷣo elicit ex pᷣmiſſis quãdã aliã locutiõʒ
nõ eſſe recipiẽdã.ibi.Et licʒ dicat᷑ bõ deꝰ ⁊c. In tercia vo ⁊ vltima oñdit ſe in pᷣcedẽtibꝰ opmnionibꝰſuſpẽſam
tenuiſſe ſniazʒ.ita ꝙ ad nullã pᷣdictaꝝ opinionũ declinauerit mag qᷓ; ad alterã.ibi.Satis diligẽter iux̃ diuerſo
rũ ſnias ⁊c̃.Et ex boc pʒ ꝙ nõ eſt imponẽdũ mgr̃o ꝙ fuit ex opinione tercia. NHota ꝙ ĩ tota pte iſta has du⸗/
as locutiões explanat.bõ factꝰ ẽ deꝰ.Et xpᷣs pᷣdeſtinatꝰ eſt eſſe filiꝰ dei. Pꝛima em̃ opinio ↄcedit ꝙ deꝰ factꝰ ẽ
bõ ⁊ ecõuerſo.qꝛ hõ in xpᷣo ẽ q̃dã ſuba ꝑ nãʒ q̃ cepit eſſe deꝰ ꝑ gr̃aʒ.Scda vᷣo opinio cõcedit ꝙ deꝰfact⸗ eſt bõ
⁊ ecõuerſo.qꝛ deꝰ cepit eſſe ſubſiſtẽs i duabꝰ naturis.⁊ ex h̊ factũ eſt vt ſubſiſtes in duabus naturis ſit deus.
Scm terciã opinionẽ dẽ deꝰ? factꝰ eſt hõ ⁊ ecõuerſo.qꝛ deꝰ accepit hoicm.⁊ ex boc factũ eſt ꝙ ſᷣm hũc hoĩeʒ
ẽ deꝰ. Silr pᷣma opinio cõcedit ꝙ xpᷣs pᷣdeſtinatꝰ eſt effe filiꝰ dei.qꝛ ille hõ eſt filiꝰ nõ ꝑ naturã ſᷣ ꝑ graʒ.⁊ hoc
quidẽ ab eterno fuit pᷣuiſum. Scda vo opinio dicit ꝙ xpᷣs eſt pᷣdeſtinatꝰ eẽ filiꝰ dei.qꝛ ꝑſona illa inq;tũ hõ.id

eſt inq;tũ ſubſiſtẽs ĩ duabꝰ naturis.ſcz aĩa ⁊ came.pᷣdeſtinatꝰ eſt.⁊ ita rõne hũanitatis nõ diuinitat.Tercia
vovᷣpinio dicit ꝙ xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ eſt pᷣdeſtinatꝰ.nõ ꝙ homo ille ſit pᷣdeſtinatꝰ.nec ꝙ ꝑſona illa ſubſiſtẽs i dua/
bus naturis ſit pᷣdeſtinata.ſed qꝛ qð pᷣdeſtinatũ eſt ei ab eterno.collatũ eſt ei in tꝑe ꝑ gꝛatiã.nõ em̃ hũanitatẽ
bomis ab eterno ſed ꝑ gratiã acccpit ex tꝑeſm ꝙ deus pᷣuiderat eternaliter.
Explicat locutiões ambiguas ſᷣm opinionẽ pᷣmã. a
Ecũdũ pꝛimã vo dicit᷑ deꝰ factꝰ hõ.⁊ hõ factꝰ deus.qꝛ deus cepit eſſe VI M
quedã ſuba rõnalis que ante nõ fuerat.⁊ illa ſuba cepit eſſe deꝰ.⁊ hoc
gratia non natura vel meritis habuit. Vnde recte dicit᷑ xpᷣs inq;tum „
homo pᷣdeſtinatꝰ eſſe filius dei. . = .
¶Diſſoluit que pdiete opinioni vident᷑ cõtraria. b

ſge
ad
oͤn
eyntatige
wues adbie

naneditit 9

vomigenn
nſlini
umarpz 10
mmi ns

ink 4

tni R⸗
Nilgi
Nücötnie
raitisrdcſe

lid di

mã Naici9
enaur iͤc̃
noſcitii
eaitvniatinin
moneniaſine

bick gnaec .

wick dell
Hi coſtoni
oſtogeiſcan.
edicickmn/
ttiin

Smiaddun

—

lictau⸗
ſ
ginanelui⸗
Gihan
cacopinio
n hmloor
tii,.
luaimni6.
inictk igts
iuäban
omibſſihiun
ruiuc
Neihdelt
oin
on

—

huic ait ſnie oponit᷑ Si illa ſa tepit es de t deilla. qued ſha eſt desque
nõ ſp fuit deꝰ.Et qdã ſuba ẽ deus qͥ nõ eſt dina ſba.Et deꝰẽ aliqᷣd qð nõ ſpꝑ fuit

Sus eplan AOð ⁊ illi ↄcedũt Oꝛigenis teſtionio innitẽtes qͥ ait. Sactus ẽ ſine dubio id qY
Suser it. Factus ẽ ſin

pꝛius nõ erat. addidit ſᷣm carnẽ.ſm deum vo erat pꝛius.⁊ nõ erat qñ nõ erat.
