ſione dei pfecte ⁊ totaliter eſſet hatus. VNiſio em̃ xpᷣi
coꝛpoꝛalis ſpectat nõ ad eẽntialem cõpletionẽ beati

tuckhs. ſed a quoddã accidentale gaudiũ.et hoc ptʒ

c alij ſenſus beatificant᷑ vt viſus.⁊ tam obiecta ſibi

rp̃i non erit minus beatus conuerſus

coꝛreſpondentia. vt tactus. guſtꝰ?.

minus conuerſus ad alia coꝛpo/
ra videnda.qᷓ; aſpectus alioꝝ cõuerſi ad videndum

coꝛpus ipᷣius. Gloꝛia em̃ ſenſuũ exterioꝝ erit ꝑ redũ

dantiã delectatõnis venientis a parte ſuꝑioꝛi ex viſi
one dei. cuius viſio adeo reficit cũ ꝑfecte apparet vt
nibil vltra ſit neceſſariũ anime ad eius beatitudinẽ.
qm̃ omne aliud bonũ ⁊ pulcrum ad illud cõꝑatum

quaſi nibil eſt.nec intendere põt eſſentiale gaudiu.

vnde multuʒ derogare videt᷑ ſummo bono qui dicit
ipᷣm nõ ſufficere abſq; bono cauſato ſibi adiũcto ad
boiem pꝑfecte beatificandũ.niſi hoc dicat venire pꝛo
pter imꝑfectionẽ ſenſus qui ad ipᷣm non põt ptinge
re qui nò habet obiecta ſua ſicut viſus.et tamen ꝑfe
cte beatificati ſunt.ſiue rõne aſpectus chꝛiſti.qui ad
alios ſanctos aſpicit. Siue ratione ꝑfectionis beati
tudinis.que non facit boiem aliqð extrinſecꝰ ſe mẽ/
dicare.Siue etiam qꝛ oppoſitum non poſſet intelli

gi. ꝙ gloꝛioſus homo poſſʒ a aceeeni abſen⸗ 4;
illud qd op/ 4

tari abſq; gloꝛie ſue detrimento.
ponit᷑ ꝙ in bumana natura data eſt congruitas vel
ydoneitas ad incarnationem. dom ꝙ illa ydoneitaſ
attendit᷑ ex ꝑte reꝑabilitatis hoĩis pꝛincipaliter. qᷓ/

uis rõne dignitatis ⁊ aliaꝝ cõditionũ aliq̃ͥ mõ atten

dit᷑. et iõ ſicut homo nõ fuiſſet repat ſi nõ ceciqiſſet
qᷓuis eſſet reꝑabilis.ſic diuinitati nõ eſſet vnitꝰ q;/
uis eſſet vnibilis. Mõ tñ fruſtra illa potentia fuiſſet
qꝛ multe ſunt potẽtie ⁊ ydoneitates que ad actũ nõ
ꝑducunt᷑.nec tñ fruſtra ſunt.qꝛ nobilitati ⁊ dignita

ti nature atteſtant᷑. Mec dẽ potẽtia fruſtra ſi nõ redu 44

cit᷑ ad actũ.ſᷣ tũc fruſtra eſt dũ ad actũ nõ reducit᷑ et
tñ ad actũ exigit eã reduci t̃s⁊ locꝰ.
opponit᷑ ꝙ nò decet dei ſapiam. pꝛudẽtiã ⁊ potẽtiaʒ
in ſtatu innocẽtie manifeſtari.dim ꝙ ſatis ſe mani/
feſtabat ſufricienter ꝑ opus creatiõis. ⁊ diſtinctõis.
7 oꝛnatꝰ.⁊ iõ ſi illa pſtitiſſent.cũ valde bona fuiſſent
nõ opoꝛtuiſſet nouũ modũ agẽdi ſuꝑaddere ad ma/

nifeſtationẽ.quẽadmodũ oꝑa miraculoſa facta ſunt

poſt hois lapſum ꝗᷓ nõ opoꝛtuit fieri ante.qꝛ dei po⸗/
tẽtia. ſapia. bonitas nota eẽt ⁊ ſatis in ſuis effecti-/
bus reluceret. Munc aũt cõgruũ eſt ⁊ decẽs deũñ mul
ta opa facere miraculoſe ad manifeſtationẽ ſue po⸗

tẽtie p ↄfirmatione fidei nr̃e. ſic etiã in ꝓpoſito inteᷣ
ligendũ eſt ſicut dicunt ſancti. Quia ꝙ bõ ꝑ petin in
terius lumen obfuſcatũ bẽbat.⁊ ↄuerſus fuerat ad

ſenſibilia illa amabat.ideo deus inuiſibilis.factꝰ ẽ

viſibilis in carne.vt ꝑ viſibilia reduceret ad inuiſibi

lia cogitanda ⁊ amanda. Et hoc eſt qð dicit greg. in

quadãa pfatione. vt dũ yiſibiliter deñ cognoſcimꝰ. p
piõc ĩ iuiſibiliũ a.rap.¶ Ad illud qdð opponit᷑ ꝙ ita 46

difficile eſt pmereri vitã eternã ſicut ſatiſfacere pro

offenſa. dom qꝙ falſum eſt. qꝛ ad merituzʒ vite eterne
ſufficit cõplacẽtia ex p

ℳ

arte inherẽtis. Ad banc autezʒ
cõplacẽtiã ſufficit gct̃a diuina.Et qꝛ diuinã grãm po
terat bõ habere ꝑ miſſionẽ.ſ.ſ.et filij in mentẽ abſq;
filij miſſone in carnẽ. hinc eſt ꝙ ad pfectionẽ meriti

vite eterne nõ opoꝛtuit incarnationẽ intuenire. Ad

ſatiſfaciendũ aũt non ſolum requirit᷑ ꝙ ſatiſfaciens
placeat ſed ꝙ damnũ recompenſare valeat. et hollo
rẽ deo ſublatũ reſtituat.ſicut meliꝰ videt infra.⁊ iõ
nõ fuit tanta neceſſitas incarnatiõis ꝗpter neceſſita
tẽ merendi. ſicut ꝓpter necitẽ ſatiſtaaẽdi. Et ꝙ illð
ſit eꝝ planũ ẽ angelis.quoꝝ nã nõ eſt vnita verbo.
et tamen meruerunt vitam eternam. Pꝛeterea eſto

Ad iũllud qð 45

48 ſi pꝛeter intentionem ſubſecutũ fuiſſct.

—

q tante difficultatis ſit. nõ tñ opoꝛtet q; ꝓpter ̊ ne/ o ciſtet niſi aliqua veteratio pꝛcceſſiſet. Et ideo nõ ſe

ceſſaria ſit incarnatio. ꝓ eo ꝙ ſpũſſanctus ipſe qͥ ꝑer
charitatem mouet aiam. dignam cã facit gloꝛia ſem
piterna.vnde neutrũ fit ſine miſſione alicuius ꝑſo/
ne.ſed ad ſatiſfaciẽdũ neceſſaria eſt miſſio in carnẽ.
qꝛ ſicut infra patebit congruentiſſimus modus fuit
ſatiſfaciendi ꝑ moꝛtem ⁊ paſſionem.ſicut congruen
tiſſimus modus cſt ad merendũ ꝑ charitateʒ ⁊ dile⸗/
4 ctionem. ¶ Ad illud q opponit᷑ ꝙ anima xpᷣi edu/
ci debuit pꝛincipali intentione.dom q; deus qꝛ ab et
no pᷣſciuit lapſum hũani generis.iõ fecit.qꝛ ſe recuꝑe
raturũ cognouit.⁊ ideo pꝛincipalius in intentiõe fu
it reꝑatio lapſi qᷓ; cõditio eius ad lapſum poſſibilis.
Et ꝓpter hoc nõ ſequit᷑ ꝙ deus nõ pᷣdeſtinauerit cri/
ſtum pꝛincipaliter ſicut ⁊ alios.imo multũ pꝛincipa
lius. Hoc em̃ teneret ſi deus in cõditione gener bu/
mani non pꝛecognouiſſet eoꝝ mn e e n
illue
quod opponit᷑ ꝙ humana natura eſt exaltata ꝓpter
incarnationem. dom qꝙ abſq; dubio verũ eſt. ᷣ ex H
nõ ſequit᷑ ꝙ repoꝛtauerit ex malicia cõmodũ.qꝛ hoc
non fuit ex ſua malicia. ſ̃ ex ſua benignitate diuina
et ſapientia. Quia em̃ ſapientia dei vicit maliciã.hic
eſt ꝙ nõ patit᷑ eſſe malum aliqð de quo nõ eliciat bo
nũ.⁊ etiã maius bonũ.alioqͥn nõ ꝑfecte maliciã vin
ceret.Et ꝓpterca cõtra pꝛeuaricationem ade qͥ totũ
genus hunmnum infecit. ſtatuit rectitudinẽ ſecũdi
adle qui pꝛo toto genere humano poſſet ſatiſfacere.
et cuius obedientia multo plus ſibi placeret q; ino/
bedientia pꝛimi ade potuit diſplicere. Similiter hoc
fuit ex bonitate diuina.ex qua deus plenꝰ ẽ dilectõc
cæt miſericoꝛdia.Et ideo diligẽtibus ſe quos ſanctos
vocauit ᷣm ꝓpoſituʒz ſuũ.omnia fecit eis coopari in
bonũ.vnde fuium dei incarnari nõ fecit noſtra mali
cia.ſ̊ dei charitas nimia ⁊ miſericoꝛdia.ſᷣm qꝙ dictuʒ
eſt in autoꝛitate pꝛius poſita. Deus aũt qͥ di.eſt i mi
Ad illud quod opponit᷑ ꝙ chꝛiſtus ẽ ca
put eccleſie ᷑ᷣm humanam naturã.dm ꝙ duplex ẽ
capitis ꝓpꝛietas. Ana que attendit᷑ ſᷣm ↄfoꝛmitateʒ
ad membꝛa. alia que attendit᷑ ſm donoꝝ gratuitoꝝ
inſfluentiam. Rõne pꝛime ꝓpꝛietatis chꝛiſtus caput
eſt inqtum bomo. Ratione ſecunde chꝛiſtus caput
eſt inqtum deus.Et ratione buius pꝛincipaliter te/

¶ Due trium pſonaruʒ fuerit magi

quit᷑ ꝙ ſi bomo ſtetiſſet.ꝙ talis modus ꝓducẽdi ho
minẽ eſſet.nec ex hoc ſequit᷑ ꝙ vniuerſum ſua ꝑfecti
one careret.ſicut etiam nõ põt argui imꝑfectio vni/
uerſi q;ẽtũ ad ſuſcitationẽ moꝛtui.quã deus nõ feciſſʒ
ſi homo pſtitiſſet. Poſſet etiã dici ꝙ de illo mõ ꝓdu⸗
ceionis nõ põt argui veritas incarnationis.qꝛ deus
poſſet ꝓducere hominẽ de muliere abſq; viro qͥ ta/
men non eſſet deus.hec aũt oĩa abſq; pᷣiudicio dicta
ſint. non em̃ volo bonitatẽ dei coartare.ſᷣ nimictatẽ
charitatis ſue erga hoiem lapſum ↄmendare.vt affe
ctus noſtri excitent᷑ ad amandũ ipſum.dũ attẽdimꝰ
nimie dilectionis cius exceſſum ⁊c.
— Queſtio.iij.

is ydonea ad incar
nationem: Et oſtenditur pꝛimo ꝙ ꝑpſona patris.Il
lius em̃ eſt recreare cuius eſt creare.ſed creatio ma/
xime attribuitur ⁊ conuenit potentie patris.ergo et
recreatio.ergo ⁊ pari rõne videt᷑ ꝙ ⁊ incarnatio.
rerm illius filios adoptare cuiꝰ eſt generare.
ſed incarnatio oꝛdinat᷑ ad adoptionẽ. ſicut dẽ Gal.
iiij.g& videt᷑ ꝙ maxime ↄueit ei cui ↄuenit generare.
maxime ↄuenit patri incarnari. ¶ Itẽ filius totũ
quod habet.habet a patre.g magis decet habere pa
trem aliqͥd qð nõ habeat filius.qᷓ filiũ habere qð nõ
habeat pater.ſi & incarnatio facit humanã naturaʒ
haberi a ꝑſona que incarnat᷑.vr̃ ꝙ hoc magis com/
petat pſone patris qᷓ; ꝑſone filij. Oꝛ aũt magis cõ
petat ꝑſone ſpũſſancti oñdit᷑.qꝛ quod maxime habʒ
rõnẽ gratie.maxime cõpetit miſſioni.ſ.ſ. Sed qꝙ; deꝰ
factus eſt homo.hec eſt ſumma gr̃a.ſicut vult augꝰ.
xiiij. de trini. videt᷑ ꝙ hec magis debuit eẽ in ꝑſona
ſpũſſancti q; in ꝑſona filij. ¶ Item ſpũs amoꝛis fa/
cit nos ⁊ filios dei adoptiuos.ſᷣm illud Roma.viij.
Mõ accepiſtis ſpũm ſeruitutis in ti.̊ ſpĩ ⁊c.ergo ſi
incarnatio eſt vt ſiamus filij dci adoptiui.vr̃ ꝙ icar
natio maxime debuerit eẽ in ꝑſona ſpũſſancti. ¶ c᷑
mitti dicit ſubautoꝛitatẽ in miſſo.̊ ei magis ↄuenit
mitti in quo magis reꝑit᷑ rõ ſubauctis.ſᷣ rõ ſubauto
ritatis magis reꝑit᷑ in ꝑſona ſpũſſcti qᷓᷓ filij. ſi ĩcar/
natio eſt in carnẽ miſſio.vr̃ q; magis cõueniat.ſ.ſ.qᷓ
filio.(¶ Dꝛ aũt magis cõpetat fllio.videt᷑. Mag de
cet ꝑſonam mediam tenere rõnẽ mediatoꝛis qᷓᷓ aliã.

net rõnem capitis.et ideo eſto ꝙ incarnatus nõ eẽt.
acdbuc eccleſia capite nõ careret. Quia caput viri eẽt
deus. ⁊ ita eccleſia hoim caput haberet deũ.ſicut ha
bet eccleſia angeloꝝ.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ coꝛpꝰ eccle/
ſie eſfet acephalum.qᷓ;uis nõ haberet caput ſᷣm oẽm
Apꝛietatẽ quã habet mõ.haberet em̃ tunc caput deũ.
ʒo ſicut nunc habet eccleſia angeloꝝ. ¶ Ad illud qd op
ponit ꝙ matrimoniũ ſignat coniunctionẽ naturaꝝ.
Doðm ꝙ mr̃imoniũ duplicẽ habet ſignificationem.
Signat em̃ cõiunctionẽ dei ad cccleſiam ſᷣm charita

ſ incarnatio eſt oꝛdinata ad effectũ mediatoꝛis.ꝑſo
na aũt media in trinitate eſt ꝑſona verbi.ᷣ ⁊c ¶ Itẽ
magis decet filiũ dei eſſe filium qᷓ; aliam ꝑſonaʒ.ſed
p incarnatõnẽ ille qͥ incarnat᷑ efficit᷑ filius virginis.
vr ꝙ ꝑſonam filij incarnari ſit magis decẽs ⁊ con-
gruum. ¶ Itẽ ↄuenientius eſt filiũ ſupplicare patri
q.ꝭ 0 aliam pſonam. incarnatio ad hoc oꝛdinat᷑ vt ſit
aliqͥs mędiatoꝛ qͥ ꝓ bominibꝰ intercedat ad deũ.er⸗
go ⁊c̃. Kedom qꝙ ꝑſona verbi ad incarnationẽ in ꝭ2

tem. ⁊ ſignat etiam ↄiunctionẽ ſᷣm vnionẽ in ꝑſone
vnitate.⁊ vtrãq; haꝝ ſignificationñ hʒ ſᷣm ſtatuʒ la
pſus.alttam aũt habuiſfet ſi ſtetiſſet. et ideo nõ eẽt
falſum ſignum.Sicut em̃ matrimonium nunc eſt in
officium ⁊ remediũ.tũc aũt ſolum in officiũ.ſic ma/
5 trimoniũ duplex hʒ ſignatũ.tunc aũt vnũ. ¶ Ad il/
lud quod opponit᷑ ꝙ quadruplex eſt modus ꝓdu/
ctionis hoĩm. doᷣm ꝙ ille quartus modus ꝓducẽdi
hominẽ nõ eſt de ꝑfectione vniucrſi.ſ̊ ſupꝛa pfectio/
nem vniuerſi. Et iõ hiere.vocat illud nouũ cum ait.
NMNMouũ faciet dñs ſuꝑ terꝛã.hoc aũt nouũ dñs nõ fe-

ter ceteras ꝑſonas fuit mag ydonea.ſiue loquamur
de ipſa incarnatione in ſe.ſiue ꝓut ordinata ẽ ad bu
mani generis redẽptioneʒ. Si em̃ loquamur de ipſa
incarnatione in ſe. magis cõgruũ fuit pſonã filij in/
carnari.⁊ inq;tum eſt imago.⁊ inq;tum eſt verbum.
⁊ inq;tum eſt filius. Inq;tum eſt imago.qꝛ homo aſ
ſumptus erat rõne dignitatis imaginis.⁊ qꝛ filiꝰ eſt

imago patris.iõ magis ↄueniẽs erat filij pſonã aſſu

mere carnẽ. Rurſus qꝛ filius dei verbũ eſt patris.ſic
ꝓcedit ab ipᷣo vt pater ſe manifeſtet ꝑ ipʒ.⁊ iõ ſicut
ad intentionis manifeſtationẽ verbũ intelligibile co

pylat᷑ voci ſenſibili.ſic ad diuinitatis reuelationeZ.

erbuʒ patris cõgruũ fuit vniri cami. Poſtremo 2.

filius eſt ſemel genitus ab eterno. ⁊ ſic cõgruebat eũ

ð carnẽ aſſumere vt eſſct de genere hoim.⁊ ita homis
fliiũ. ⁊ iõ decebat ipᷣm mag incarnari qᷓ; patrẽ ⁊ ſpm̃
ſctm̃.Et hoc eſt qd dicit aug.in li.de tri.⁊ mgr in ir̃a.

ð ip dei filiꝰnõ queſiuit niſi matrem in terris.qꝛ iã ba/

—

Pebat patrẽ in celis. mag decẽs fuit fiũ incarnari
Gᷓᷓ; aliã ꝑſonã.ſi loquamur de ipᷣa incarnatiõe ſᷣm ſe.

—17—

Fuit etiã magis cõgruũ ſi loquamur de ipᷣa inearna

tiõc ſᷣm cõꝑationẽ ad genen bumani redeptõnẽ.⁊ B

appet ſi ↄſideremꝰhois lapſum.⁊ repandi modũ. et
rrepationis fructũ. Si ↄoſideremꝰhois lapſum. vide/

bimꝰ ꝙ lapſus fuit appetẽdo falſam dei ſilitudinẽ et

eæqualitatẽ.et qꝛ filio pmo attribuit᷑ eq̃litas.hinc eſt
ꝓ quaſi ex ipſo ſumpſit homo lapſus occaſionẽ.⁊ iõ
inde ſumere debuit reꝑatiõeʒ. Et hoc dicit Berñ. ex·
planãs illud Jone. Pꝛopter me oꝛta ẽ ̊ tẽpeſ.tolli.
me.⁊ mit.in ma.Aut certe in hoc ꝙ bomo pᷣſumpſe⸗

trat dei ſilitudiẽs. directe ↄtra filiũ peccauit.⁊ iõ filio

magis cõpetebat vindicta ⁊ indulgẽtia. Et hoc ẽ q
dicit anſel.in li. cur deus hõ.Nomo ꝓ q̊ͥ crat moꝛitu

rus. ⁊ dyabolꝰquẽ erat expugnaturus.ambo falſam

dei ſilitudinẽ p̃ſumpſerãt. Añ ſpãlius aduerſus fili-

usm peccauerũt. Illi itaq; cui ſpecialiter fit iniuria.

ſupplicare patri ⁊ obedire.binc eſt

cõueniẽtius attribuit᷑ culpe vindicta ⁊ indulgẽtia.
Rurſus ſi ↄſideremus modum reparatõnis.magis

obediẽtiã ⁊ ſupplicatiõem.⁊ qꝛ magis cõpetit filiuʒ
magis cõpetit
ꝑſone filij incarnari qᷓ; alij. Añ anſel.in li.cur deꝰbõ.
Cõueniẽtius ſonat filiũ ſupplicare patri qᷓ; aliã ꝑſo⸗/

nõꝗ. Poſtremo ſi cõſideremoreparatiõis fructũ vł ef

ad boc oꝛdinat᷑ vt ſimꝰfilij dei. ſi poſteriꝰ p ills bzʒ
reduci qð eſt pᷣus in eodẽ genere.cõgruũ fuit vt filij

fectuzʒ. magꝗ cõpetebat filio incarnari.qꝛ incarnatio

dDei efficeremur ꝑ cũ qͥ eſt filius naturalis. Añ aug.i

iij. de triui. At bomo ex deo naſceret᷑.pᷣmo er ipis na
tus eſt deus.Opoꝛtuit em̃ vt per eñ efficercmur filij

Qagoptiui.qͥ eſt filius nalis.Et ſic pʒ ꝑ oẽm modũ q;

54

5 §

cõgruẽtiꝰ fuit filiũ incarnari qᷓ; aliij. Vnde ↄcedẽde
ſunt rõnes q̃ ad hoc inducebant᷑. Ad illud qð op/
ſonieur ꝙ patri magis conuenit opus recreationis
icut ⁊ creationis.Ddm ꝙ pater ſic eſt actoꝛ recrea/
tionis ſicut ⁊ creatiõis.⁊ ſicut ꝑ verbum om̃ia fecit.
ſic etiã ꝑ vᷣbũ omnia refecit.Sed ex hoc nõ ſeqͥtur eꝙ
pater magis debuerit incarnari.qꝛ incarnatio nõ re/
ſpicit gſonã actoꝛis ſᷣ mediatoꝛis.Et qꝛ rõ mediato

ris nõ ↄuenit pfi ſ̊ potius filio.hinc eſt ꝙ nõ ſequit᷑
ꝙ incarnatio magis ↄueniat patri qᷓᷓ filio.ĩmo potiꝰ

ecõuerſo. ¶ Ad illud qð opponit᷑ de adoptiõe.dm

ꝙ verũ eſt ꝙ adoptõ conuenit patri tanqᷓ pꝛincipa-
li actoꝛi.ſᷣ hoc nõ opoꝛtet facere niſi ꝑ filiũ cuiꝰ tota

eſt hereditas.⁊ ꝑ quẽ alij ad bereditatẽ debẽt admit
ti.¶ Ad illud qð oit filius hʒ a pꝛe qͥcq̃d bʒ

Dðm ꝙ filius dici babere 2
dinẽ.aliquid ꝑ gratuitã vnionẽ.Si pᷣmo mõ intelli/

gat᷑ quicqͥd babet bʒ a patre.ita ꝙ idẽ qʒ eſt in filio

a patre.eſt in patre a ſeipᷣo in cẽntialibꝰloquẽdo.Si
añt loquamur de eo qð bʒ ꝑ gratuitã vnioneʒ.ſic bʒ
9 patre tanqᷓ; a pꝛincipio effectiuo.nõ tanqꝙᷓ; a gene/
rante.qꝛ ſm illud filius eſt minoꝛ patre.⁊ qꝛ mag de

cet filiũ hm hbumanã naturã eẽ minoꝛẽ patre.binc ẽ
qꝙ iſto mõ magis cõpetit filiũ habere aliqͥd qð nõ ba

g6 beat pr̃ qᷓ ecouerſo. ¶ Ad illud qdð opponit᷑ ꝙ ma⸗

aliquid habere ꝑ naturalem oꝛ/

tiõe ad finẽ tꝑm ꝙᷓ in initio.
onis nulli ẽ vtile niſi ei qͥ illud recos 2.
gratus.S dilatio beneficij facit ad eius cognitionem

„

1
gis cõuenit ſpñiſancto.qꝛ bic eſt ſumma gratia.dʒ

illaʒ rõnẽ nõ ↄcludit᷑ icarnatio debeat fieri in
pꝑſona ſpũfſancti.ſed ꝙ opus incarnatiõis debeat at
tribui ſpnñiſancto.et h̊ melius videbit᷑ infra. Et ſilit᷑
rñd töe. (Ad ill 57
qð opponit᷑ de miſſione. doᷣm ꝙ; miſſio in carnẽ fuit

rñdendũ eſt ad hoc qð ſeqͥt de adoptiõe.

ad redimẽdũ a ſcruitutc.⁊ qꝛ opoꝛtet pᷣus boieʒ libe
rani a ſeruitute qᷓ; adoptari in filiũ.binc eſt ꝙ miſſio
in carnẽ ei ꝑſone cõpetebat cui pᷣmo cõpetebat mit/

ti. et q: ꝑſona filij habet mitti ſolũ a patre.pſona ſe

rituſſ.bʒ mitti ab vtroq;.binceſt ꝙ pᷣno decebat
um mitti in carncm.vt redemptiõe facta idẽ ipᷣe cuz

patre mittẽt ſpũmſctm̃ in mentẽ.Et hoc eſt qð dicit
apls ad Gat.iiij. Cũ venit plenitudo tẽ.mi.deꝰfiliuz

ſuũ ⁊c. Et poſt. vt acoprlonern filioꝝ dei ⁊c. Poſt;
aũt eſtis filij dei.mi.deꝰfi.ſuũ in coꝛda vr̃a.ꝓpterea ñ

ſequit᷑ ꝙ ſi maioꝛ rõ ſubauctis eſt in.ſ.ſ.qᷓ in filio.ꝙ
Apterea debuerit in carnem mitti.ĩmo põt inferri cõ

trariũ. Pater em̃ qꝛ a nullo eſt.nõ debuit mitti.Et h̊
eſt qð dieit aug.iij.de tri.Conueniẽs nõ erat vt pꝛ ab
alio mitteret᷑.qꝛ ab alio nõ erat.Conueniẽs aũt fuit
vt pᷣmo filius atceret ⸗ a ſolo patre eſt. deinde. ſ.ſ.

q̊ eſt a pre ⁊ filio. pᷣmo filiꝰ venit vt boies liberarẽt᷑.

deinde ſpũſ anſe⸗, vt hoies beatificarent᷑.
NLQueſtio. iiij. b

11 8⁸ Duo tꝑe fucrit magis cõgruũ filiũ dei incarnari:Et
compctit filio. Reꝑpati enim ſumus ꝑer mediatoꝛis

vr̃ ꝙ in pᷣmoꝛdio tꝑm.pmo ꝑ illud qð vicit᷑ GScñ.ij.
Cõſummauit deus ſexto die opus ſuũ.ſᷣ cõſumma/
tio opeꝝ maxime cõpetit in oꝑe incarnationis.ſicut
ſuꝑius tactũ eſt.&̊ vr ꝙ incarnari debuit in aliqᷓ illo-
rũ ſex dieꝝ. ¶ Itẽ magnituto amoꝛis nõ tm̃ facit do
na multiplicari ſed accelerari.̊ deus ꝓpter nimiam
charitatẽ ſuã miſit filiũ ſuñ in ſi.car.pec.g̊ vr̃ ꝙ con/

gruũ fuerit filiũ dei incarnari ſtatim cũ hõ indiguit.

ſed hõ ſtatim indiguit cum lapſus fuit.g ⁊c. ¶ Iteʒ
Si chriſtus ab initio tꝑis veniſſet.multi ad via veri
tatis veniſſent ſicut dici᷑ Mat.xj.Olim ſi in tyro⁊
ſydo.⁊c̃. Sed ad diuine benignitatis magnitudineʒ
PBectge velit om̃es ſaluos fieri.gẽ̊ multo mag vi ꝙ
õgruñ fuerit filiũ dei incarnari in pᷣmoꝛdio tẽpoꝝ.
tẽ egro in ꝑiculo moꝛtis ſuccurri dʒ ſine moꝛa.
homo cũñ peccauit.pꝑiculoſiſſime egrotauit.ſi ̊ homi
egrotãti ſuccurrit᷑ ꝑ filij incarnatonẽ.vr ꝙ ſtatim de

buerit incarnari. ¶ Sed ↄtra Eccs.viij. Oia tempꝰ
babent. ct hocipᷣm dicit᷑ Ecci.xxxix. Oia tꝑe ſuo ope
rabunt᷑. ſi nullũ tpᷣs eſt adeo cõgruũ beneficio ple

niſſimo ſicut tpᷣs plenitudinis.vr ꝙ filius dei xebue

rit tunc incarnari qñ venit plenitudo tꝑis. nõ in pᷣ

moꝛdio tpis. ¶ Itẽ deus in oibꝰ? oꝑibꝰ ſuis maxime

ſeruat oꝛdinẽ. ⁊ ſicut eſt oꝛdo ⁊ gradꝰ in ꝓuectu eta
tis. ſic eſt oꝛdo ⁊ gradus in ꝓuectu mũdi. ſicut ma
gis homo diſpoſitus eſt ad ſapiam in etate ꝓuecta
i in etate iuuenili.qꝛ in antiqͥs eſt ſapia.⁊ in multo

tꝑe prudentia.vr ꝙ maioꝛ ſit cõgruitas ꝙ diuia ſa/

pientia incarnaret᷑ ⁊ de celis mitteret᷑ miſſiõe ꝑfecta

in plenitudine tꝑm ꝙᷓ in pꝛincipio. ꝓtł opus in/
carnatiõis ⁊ redẽptiois mag ſe tenct cũ ope gloꝛifi/
catiõis qᷓ; cũ oꝑe pᷣme ↄditiois.ſᷣ opꝰ glificatiõis hʒ

eſſe in fine tꝑis.opꝰↄditiõis bʒ eẽ in pᷣncipio.g̊ vi

opꝰincarnatiõis magis debuerit ꝑfici in appꝛoxima

⁊ aeceptionẽ. vi ꝙ dei filiꝰnõ debuenit ſtatim a pꝛ/

4

Itẽ bñfici incarnati
recognoſcit ⁊ ꝓ illo ẽ

Ti

poſſet erpectari ⁊ deſiderariA¶ R. dom ꝙ ſicut ra
ones onñdũt.⁊ ia diuina oꝑatio cõpꝛobat.ma con

gruñ fuit filiñ dei incarnari qſi in fine ſdoꝝ qᷓ; in pᷣn

gru
Pöt aũt hꝰqᷓdruplex rõ aſſignari quare tãdiu incar

nari diſtulerit. Dꝛima eſt ꝓpter pctĩ bois puniẽdũ
In boc em̃ manifeſtat᷑ diuie vltiõis ſeueritas.q tan
tos clamoꝛes ⁊ luctus hoim tãto tꝑe ſuſtinuit.anqᷓ

vellet deſcẽdcre.⁊ ipᷣe adã cũ poſteritate ſua tãto tpe
ecavidn limbo exulãs a ꝑadiſo.⁊ H ꝓpter mani
feſtatõnẽ diuie iuſticie qᷓ nibil inultũ dimittit. Scda
rõ fuit ꝓpter moꝛbũ melius curãdũ.moꝛbꝰ em̃ ſpiri
tualis no curat᷑ debite niſi infirmꝰpᷣus eũ cognoſcat
⁊ ꝓ curatiõe eius gratꝰ exiſtat. Plus em̃ hõ egrotat
ꝑ ingratitudinẽ ꝓ curatiõe qꝙᷓ; culpe cõmiſſione.⁊ iõ

debuit deus beneficiũ incarnatiõis differꝛe. vt hõ cõ

uinceret᷑ de impotẽtia ⁊ ignoꝛãtia añqᷓ icarnaret. ?

in lege indita.⁊ in lege ſcripta.vt ſic ↄuictus cõfuge/
ret ad diuinã grãm. ⁊ cõfugiens curaret᷑ efficaciter.
Tercia rõ eſt ꝓpter oꝛdinẽ vniuerſi ſeruandũ.qꝛ em̃
boc erat plenũ.i.maximũ beneficiũ.differri debuitvſ
Pad plenitudinẽ dierũ. Et ꝓpter boc dicit aplłs ad

al. iiij. At vbi ve. ple. tẽ. mi. de? fi. ⁊c. Quarta ratõ

fuit ꝓpter incarnatiois bñficiũ ampliꝰcõmẽdanduʒ

— .

.

moꝛdio tempoꝛi incarnari. ꝑ longa tegs in quib? zſũmationẽ diuinoꝝ opeꝝ. vʒm & in ope incar
. ti natiõis nõ attẽdit᷑ cõſummatio qᷓ qdẽ fit oꝑe pꝛi/
mo vniuerſi.öð cõſummatio oẽm ↄſũmationẽ ſupex/
cedẽs. ⁊ iõ nõ ſpectat ad oꝑa ſex dieꝝ in qͥbꝰ vniuer-
ſum ↄditũ eſt ⁊ fabꝛicatũ q;tũ ad ea qᷓ ſpectãt ad cõ

plemẽtũ pᷣmariũ. ¶ Ad illud qð opponit᷑ ꝙ magni⸗
tudo amoꝛis facit beneficia accelerari.dm ꝙ veꝝ ẽ

qñ acceleratio doni ꝓdeſt ei quem amat.S qñn dilatõ

magis pdeſt q;ᷓ acceleratio. tũc amoꝛ potiꝰ facit dif.

fer:e qᷓ accelerare. Dꝛeterea amoꝛ diuinꝰ non oꝑat
m impetũ.ſᷣ pᷣm diſpoſitionẽ ⁊ regulã ſapie.⁊ iõ do/

na nõ accelerat. niſi ſeruato debito ⁊ cõgruo oꝛdine.
Et ꝓpter hoc qꝛ oꝛdinis cõgruitas exigebat.iõ amo⸗/
ris imẽſitas nðò faciebat acceleratõnẽ. ¶ Ad illð qd
obꝛ. ꝙ multi ſaluati eẽnt ſi deus eniſſs citiꝰ. dom ey

deus bonũ cõe pᷣponit bono pᷣuato.⁊ bono totiꝰ vni
uerſitatis pᷣponit bono ꝑſone ſingularis. ⁊ iõ cũ oꝛ/

dinis exigetia h̊ requireret.vt deꝰin fine tᷣm incar/

naret᷑.vſq; ad ſextã etatẽ fuit dilatũ. Meqʒ ꝓpter vti

litatẽ aliquaꝝ ꝑſonaꝝ exñtiũ in pꝛioꝛibꝰetatibꝰ acce

lerari debuit iuinũ bñficiũ. Dlacuit em vniuerſitat
cõditoꝛi in alijs ſeruare ſeueritatẽ iuſticie.ĩ alijs ma

nifeſtare benignitatẽ miſericoꝛdie. ¶ Ad ill qð op-
ponit᷑ de egro ꝙ ſtatim dʒ ei ſuccurri. dom ꝙ nunqᷓ

6

qð em̃̃ ampliꝰviffert᷑ ⁊ diutiꝰ deſt iderat᷑. p̃cioſius re defuit diuinꝰ ſuccurſus. Mã ipſa expectatio ⁊ fides

dutat. ⁊ iõ heneficiñ nernetigis eſt inter dei bñ futuri aquentus erat eis in remediũ ſalutare ſuſtẽ
cia pᷣcioſiſſimũ pꝛius debuit es deſideratũ ⁊ exxcta tationẽ quſq; wniret ille qͥ ↄſũmaret.vñ oi tꝑe fuert
tũ q; exhibitũ. Et ꝓpterea magis cõgruũ fuit filium aliqᷓ ſacra qᷓ attulerũt egris remediñ ſalutare. lʒ alia

dei incarnari in fine tm. Et cõcedẽde ſunt rönes ꝗᷓ
8 boc pꝛobãt.¶ Ad illud vo qð oꝑpponit᷑ pᷣmo in ↄꝛiũ

¶ Diſtinctio.ij.de incarnatione ꝑſone ſiue de vniõe naturax in xpᷣo ex ꝑte nature aſſumpte.
ZT quia in homine tota bumana natura vicio coꝛrupta erat. Supꝛa egit magiſter de incarnatione ex
parte ꝑſone aſſumentis.in bac ꝑte agit de eadem ex parte nature aſſumpte. Diuidit᷑ autcʒ pars iſta
in tres ꝑtes. In quarũ pᷣma determiat veritatẽ. In ſcdᷣa dfutat erroꝛes.ibi. Non ſunt g audi.⁊c. Yqn
tercia vumouet quandã dubitationẽ.ibi. Si aũt querit᷑ vtrũ verbũ carnẽ ⁊c̃. ¶ Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas g
tes. In pᷣma ꝑte detmiat mgf de natura aſſie umpta q;tũ ad ꝑtiũ ſuaꝝ integritatẽ. In ſecũda q;tũ ad oꝛdinem
ibi. Aſſumpſit dei filius carnẽ ⁊ aiam. Subdiuiſiones aũt ꝑtiũ manifeſte ſũt in lIr̃a c.

¶Determinat veritatẽ de natura aſſũpta q;tũ ad ꝑtiũ integritatt. a
— TZqꝛ in homine tota hũana natura vicio coꝛrupta erat.totã aſſumpſit. Di5 II

⁊ alia in diuerſis fuerint ibꝰ inſtituta. ſicut etiã.iiij.
li.expꝛeſſius habet᷑ manifeſtati. M

id ẽ aiam ⁊ carnẽ. vt totaʒ curaret ⁊ ſanctiſicaret. aũt hũane nature

ſnuue hũanitatis vocabulo aĩa ⁊ caro intelligi debeãt aꝑte docet Hiero. Hiero.
in expoſitiõe catholice fidei dicẽs.Sic ↄfitemur in xpᷣo vnã filij eẽ ꝑſonã. vt di
camꝰduas pfectas ⁊ integras eẽ ſubas.i.deitatis ⁊ hũanitatis.q ex aia cõtine⸗
tur ⁊ coꝛpe.Ecce aꝑte oñdit hũanitatis noĩe aĩaʒ ⁊ coꝛꝑpꝰitelligi.q duo aſſi upſii/
ſe dei filiꝰintelligit. vbi hoiem ſiue hũanitatẽ.vłhũanã naturã accepiſſe leeit᷑.
Errãt & q noie hũanitat nõ ſubaʒ ̊ ꝓpꝛietatẽ quandã a q̃ hõ noiat᷑ ſigniſicari Eroꝛẽ quo/
2tẽdũt. vbicũq; hũanitas xpᷣi memoꝛat᷑.Ait em Joh.dam. Sciendũ qdẽ eſt cũd tangit
deitatis ⁊ hũanitati nomẽ ſubaꝝ.ſ.naturaꝝ ẽ repñtatiuũ. Natura em nõ ſic ac abumamne⸗
cipit᷑ in xpᷣo.vt cũ ðꝛ vna natura eẽ oim hoim.qð euident idẽ Joh.oñdit diffe/⸗ Spice. .

rẽtẽ rõnẽ dicti aſſignãs cũ natura hũana ĩ xpᷣo noĩat᷑.⁊ cũ vna dr̃ nã oim hoim
Ait em̃ Eũ vnã nam hoim dicimꝰ. ſciẽdũ eſt ꝙ nõ ↄſideraãtes ad anie ⁊ coꝛꝑis
. rõnẽ h̊ dicimꝰ. Impoſſibile em̃ ẽ vniꝰnãe dicere dñi coꝛpꝰ⁊ aĩam adinuicẽ cõ⸗
pata.Sʒ qꝛ plurime ꝑſone hoĩm ſũt.oẽs aũt eandẽ ſuſcipiũt rõnẽ nãe. omnes ]
em̃ ex aĩa ⁊ coꝛꝑe ↄpoſiti ſt.⁊ oẽs nãs aĩe ꝑticipãt.⁊ ſubaʒ coꝛꝑis poſſidẽt.cöoess ſ
ſpẽm plimaꝝ ⁊ drſitiũ ꝑſonaꝝ vnã nãm dicimꝰ vniuſcuiuſq.ſ.pſone duas nĩius·
habẽtis.⁊ in duabꝰꝑfecte naturi.aĩe.ſ.⁊ coꝛꝑis exñtis.In dño aũt ieſu xpoD rſuũũ·
eſt cõem ſpẽm acciꝑe.neqʒ em̃ factꝰẽ᷑.nec eſt.nec aliqñ fiet alius.Sʒ xpᷣs ex dei ⸗
tate ⁊ hũanitate ẽ.iĩ deitateq; ⁊ hũanitate deꝰfactꝰ ẽ idẽ hõ ꝑfectꝰ.Cotã ̊ hois
nãm.i.aĩaʒ ⁊ carnẽ.⁊ hoꝝ ꝓpetates ſiue accũtia aſſũpſit deꝰ.nõ carnẽ ſine ais.

Mia q̃ in natura nr̃a plantauit deus verbũ aſſũpſit. aus glanezuit in pꝛi
en ; T HS die imoꝛtalitatẽ
9 ſcʒ coꝛpus.⁊ animã intellectualẽ.? hoꝝ idiomara.To Saſſumpſit imoꝛtali⸗
tus em̃ totuʒ aſſumpſit me.vt toti mihi ſalutẽ gratifi tatẽ. qʒʒ falſũ eſt. quiꝗ
3 inc⸗ . tatẽ. qʒᷣ falſũ eſt. quia
cet. Qðò em̃ inaſſumptibile eſt. incurabile et. moꝛtalis fuit. Ite in
¶ De natura aſſumpta qᷓntũ ad oꝛdinẽ. Vel de vnio natura nra plantauit
ne verbi? camis mediante anima. b yrruqz ſern. ſey femi.
Eſſumpſit dei filius carne ? animã.ſ carnẽ median vini leninu
te aia. vnitũ eſt carni ꝑ mediũ intellectum verbũ dei. milit falſũ eſt. e. di⸗
60 Tante em̃ ſubtilitatis atq; ſimplicitatis ẽ diuina eẽn⸗ cendũ ẽ ꝙ quedã plã
tia.vt coꝛpoa de limo terre foꝛmato vniri nõ cõgrue/ tauit deus in nã nr̃a
rit. niſi mediãte rõnali eſſentia. Illa aũt vnio inexpli reigichr gins con
Zoh. j. cabilis ẽ adeo vt etiã iohãnes ab vtero ſanctificatus õ rett
ſenõ eſſe dignũ fateat᷑ ſoluere coꝛrigiam calciamenti cale oiſ. oſitionẽ. Eũ
hieſu.quia illius vnionis modũ inueſtigare.alijſq; ex ẽ dẽ. h oia aſſfupſit
plicare nõ erat ſufficiens. plantauit. oĩa dicit
Confutat errores hereticoꝛum. o öbiqᷓ ſunt de ipius cõ
6 lon ſunt audiendi qͥ nõ veꝝ hominẽ filiũ dei ſuſce irugone cñ ie ar
piſſe dicũt.neq; natũ de femina.ſᷣ falſã carnẽ ⁊ imagi = de imota⸗
ſar Ae n g ee , e⁊ ſexus diſiun/
nem coꝛpis ſimulatã oñdiſſe videntibꝰ. In quẽ erro⸗ crtõe noõ inſtat m ve
rem ꝓꝛũpunt.qꝛ timẽt qdð fieri nõ poſſit.ſcʒ ne huma⸗ ritatẽ. ß gper p̃dicti

DDii. I

nec animã ſine rõne.vt herenci voluerũt.ſᷣ ⁊ carnẽ et

animã cũ ſenſibus ſuis. VUñ Johãnes damaſcenꝰait.

na carne veritas ⁊ ſbᷣa dei inqnet᷑.⁊ tñ pᷣdicant iſtũ vi

2, (OZia qᷓ in nanfa t
plantauit ⁊c. Cõtra.

cõmunionem para/⸗

s
.

ſibilem ſolẽ radios ſuos ꝑ oẽs feces ſpargẽ ⁊ eos mũ⸗ logizat vel ſophiſtice
bH dos ⁊ ſinceros ſeruare.ꝰ Si g viſibilia mũda viſibili⸗ inſat boe patent
bus iĩmundis ↄtingi pñt ⁊ nõ coinqͥnari.q̃nto magis beig viſtbin mi
incõmutabilis ⁊? inuiſibilis veritas ꝑ ſpm animã. ? qa 2= Contra. Ro-
animã coꝛpus ſuſcipiẽs totũ hominẽ ſine ſui cõmuta⸗ la quã aſſignat cõtra
tione aſſũpſit.⁊ ab oĩbus infirmitatibꝰliberauit.Ecce bereticos nõ videtur
hic dicit dei ſapiam ꝑ ſpm̃ aſſumpſiſſe animã.⁊ ꝑ aiaʒ valere.Muis em̃ ra-

coꝛpus. Spũs em̃ ſanctꝰps aĩe ſupꝑioꝛ ⁊ maioꝛi ſilitu⸗
dine deo ꝓpint qᷓ; aia.ſcʒ ipſa eadẽ ſᷣm inferioꝛẽ ꝑtẽ

⁊ aia magis qᷓ; coꝛpus.Et ideo nõ incõgrue aĩia dicit
aſſumpta ꝑ ſpm̃.⁊ coꝛpus ꝑ animã.

.

M(¶ emouet dubitationẽ vtꝝ verbũ ſimł aſſũpſit ca rnẽ
⁊æ gnimã vel an caro pᷣus ẽ cõcepta qᷓ; aſſũpta. d
¶ Si aũt qrit᷑.vtrũ verbũ carnẽ ſimul ⁊ animã aſſũpſe⸗
rit.an pᷣus animã qᷓ; carnẽ: vel carnẽ qᷓ; aiaʒ.Et vtrũ
caro illa pᷣus fuerit in vtero vᷣginis concepta ⁊ poſtea
aſſũpta:? Veriſſime ⁊ abſq; vlla ambiguitate dicit᷑.qꝛ
exqͥ deus hominẽ aſſũpſit totum aſſũpſit ſimulq; ibi
vniuit animã ⁊ carnẽ.nec caro pᷣus fuit ↄcepta ⁊ poſt
mocdũ aſſũpta.ſᷣ in ↄceptione aſſũpta.⁊ in aſſũptõne
ↄcepta. Vñn Aug.in libꝛo de fide ad petrũ. Firmiſſi⸗

7

culari. Rꝰ. dom q;

dij ſolis nõ inqͥnent

ex feditate illuiabił.

Aia tñ q̃ ſpnᷣalit᷑ eſt in-

ficit ex coiunctõe car
nis. Pꝛeterea filiꝰdei

eſt paſſibilis pt aſſũ
ptionẽ carnis.g ſimi
liter fact? ẽ carnalis.
ß ſpũs fedat᷑ ⁊ iufici᷑
qñ carnalis efficit᷑. S
videt᷑ ꝙ hereticus ve

rum dixit in hoc. ꝙ di

cebat deitatẽ ex ſui ſo

cietate cum carne ma

eimplũ illud bonueſt
dius em̃ a rebus fedis nõ mauxt ſpee hoc qꝛ nõ cõicat in materia traſſumpribili. ne

c etiã ab ea dege endet.
ſi veritas multo magis a rebꝰfe

s8 diſtat ⁊ eſt independẽs.neceſſario ſeqnit᷑ ꝙ multo minꝰẽ cotaminabił

Mec valet illud de aia ꝗꝓpter B.qꝛ aia ⁊ ſi ſit ſpũalis.bʒ tñ a coꝛpoꝛe dependentiã ⁊ incdlinationẽ.Ad illud vo
qð opponit᷑ ꝙ filius dei paſſibilis factus c.dm ꝙ illud verũ eſt ꝓpt᷑ cõicationẽ idiomatũ.non q; patiat̃ ſm
diuina natura.ᷓ̊ ſm nãm aſſumptã.Et ſiłr põt cõcedi ꝙ ſit carnalis ſm ꝙ noiat nam ſᷣ nõ ſᷣm ꝙ noiat viciũ
qd ſuſcipit carnis paſſibilitatẽ nõ vicioſitatẽ.Cũ g obẽ ꝙ ſpũs inficit᷑ cũ carnal effict᷑.dm q; nõ valet.quia
obijcit de carnali ꝓut ſonat in vicũã. c¶ Mec caro fuit ⁊c. Contra. videt᷑ hoc falſũ,/qꝛ qd nõ eſt nõ põt aſſu
mi.ᷣ caro qᷓ nõdũ ↄcepta eſt.nõdũ eſt. ̊ͤ nõ eſt aſſũptibilis. neceſſeẽ ꝙ caro pᷣus ↄcipiat᷑ ꝙᷓ aſſumat᷑. Item
nõ eſt aſſumptio niſi carnis iã oꝛganiʒate.ſᷣ ante oꝛganiʒationẽ pᷣcedit foꝛmatio.foꝛmationẽ pᷣcedit ↄſolida/
tio.ↄſolidationẽ ↄceptio.g̊ᷓ a pᷣmo ante aſſumptionẽ eſt ↄceptio.Rꝰ.ddm ꝙ eſt loqͥ de ↄceptõe qtũ ad oꝛdi/3
nem tꝑis.⁊ qtũ ad oꝛdinẽ nature.Si loqmur qtũ ad oꝛdinẽ nature.ſic poꝛ eſt conceptio qᷓ acunpei ſicut

6

fuerit. Mõ em̃ vide

S cm oꝛdinẽ.vicʒ reꝑationis generis hbumani.miniſterij angelici.⁊ lapſus angelici reſtaurandi oꝛdine.Oð

X veritat

. III =
—

—

Me rones oñdunt. Si añt q;tũ ad oꝛdinẽ tpis.ſic hõ deert nee opoꝛtet iom eſre niſi initũ opoꝛtet. qꝛ vtrũq;

fuit ꝑ virtutẽ infinitã. ꝗᷓ ſubito potuit facere vt decuit. qꝛ mulier nõ carnis fructũ.ſx virũ debuſt circũdare in

„. — — „ „ — . „„„ — „ j. 2 ir „ „ — * . ngelo ãnun
angelica ãnũciatione. Illud aũt melius patebit in ſequẽti di.vbi męr inqᷣrit iſtãõ dõem. d eo anun
inge ⁊c. Contra. Incarnatio excellentiꝰopus ẽ ꝙᷓ grẽ infuſio.̊ᷣ grẽ infuſio nõ ſit ꝑ angelicã annũciationẽ.

F nec incarnatio. Itẽ deus vicinioꝛ erat btẽ vginis coꝛdi ſᷣm grãm qᷓ;ᷓ angelice mẽti. A Berñ. Airgo credi

tur exaltata ſuꝑ os H „⸗ . .
oꝛdines angeloꝝ.er me tene ⁊ nullatenꝰdubites.nõ carnẽ xpᷣi ſine diuini/⸗

doi rebuit ean tate ↄceptã in vtero vᷣginis pᷣuſqᷓ; ſuſcipet᷑ a verbo.ſᷣ
Saine ac zugelonn F ipm verbu deũ ſue camis acceptone ↄceptũ.ipſamq;
Suero. Et aõ q carnẽ verbi incarnatõe ↄcept. Jdẽ in li. de trinitate

re cõceptionẽ filij di Mõ eſſet dei hominũq; mediatoꝛ. niſi eſſet idẽ deus.
pceſſit angelica ẽnun idẽ hõ.in vtroq; vnꝰ⁊ verus.quã ſeruilẽ foꝛmã a ſo⸗
ciatio. Queni᷑ etiam lo filio ſuſceptã tota trinitas cuiꝰvna ẽ volũtaſ ⁊ oꝑa
q oꝛdine angel lle no fecit. Mõ aũt in vtero vᷣginis pᷣus D ſuſ. epree. .
e de ſupioꝛibꝰan· ⁊ poſtmodũ diuinitas venit in carnẽ.bᷣ mox vt verbũ ðRMU
manege ni⸗ Aon⸗ venit in vterũ.ſeruata veritate ꝓpꝛie nature.factũ eſt
ſius ꝙ qui p̃eminẽt. caro ⁊ pfectꝰhõ.⁊ in veritate carnis ⁊ aie natus ẽ.De
vſum exterioꝛis offi hoc etiã Gꝛegoꝛiꝰi moꝛalibꝰait. Angelo ãnũciante?z d
cij nõ bhabẽt. Mec de· ſpũ adueniẽte.mox vbũ in vtero.mox intra vterum
inferioꝛibus.qm̃ illi verbum caro eie
myſteriũ incarnatio/ .
nis ignoꝛãt.⁊ ꝑ eccle/

A ſiam didicerũt. Añ qrit Iſa.xiij. Quis ẽ iſte nit de edotm. ſicut exponit Gꝛego.Reꝰ.dm eꝙ incamationẽ

debuit pᷣedere angelica annũciatio.ſicut hois pᷣuaricationẽ pᷣceſſit dyabolica tentatio.vt ſic oꝛdo reꝑatõis
coꝛreſpondeat oꝛdini pᷣuaricatõis. VUñ ſicut dyabolus tentauit mulierẽ vt eã ꝑtraberet ad dubitationẽ.⁊ ꝑ
dubitationẽ Seraba ad ↄſenſum ⁊ ad lapch. Sirzuses ncraui vgini vt nũciando excitaret ad fidẽ.⁊ per
fidẽ ad ↄſenſum.⁊ ꝑ ↄſenſum ad cõcipiendũ dei filiũ ꝑ ſpm̃ſctm̃.Alia ctiã rõ oꝛdinis fuit ibi.quia btã virgo
erat in ſtatu viatricis.ᷣ angelꝰin ſtatu ↄpᷣhenſoꝛis.⁊ iõ voluntatẽ dñi clarius ꝓ illo tꝑe agnoſcebat.⁊ deum
videbat angelꝰfacie ad faciẽ.btã virgo ꝑ ſpeculũ ⁊ enigma. Rurſus angelꝰ erat dei ſeruus et miniſter.⁊ btã

virgo electa ⁊ pᷣelecta fuerat vt eſſet dei mater.qꝛ cõgruũ ẽ neſcientẽ erudire ꝑ nunciũ intelligentẽ ⁊ cogno

ſcentẽ voluntatẽ dei.Congruũ ẽ etiã miniſtrũ famulari dñe ſue.binc ẽ ꝙ decens ⁊ cõgruũ fuit myſteriũ incar
nationis ꝑ angelũ virgini nũciare.Tercia etiã rõ cõgruẽtie põt aſſignari.qꝛ incarnatio ⁊ bumani generis re
demptio.nõ tm̃ faciebat ad regationẽ lapſus humani.verũetiã ad reꝑationẽ ruine ãgelice.⁊ iõ angeli beati
nõ debuerũt excludi. Añ ſicut ſexus muliebꝛis nõ excludit᷑ a cognitõe miſterij incarnatõnis ct etiã reſurre/
ctionis.ſic etiã nec angelic?nũcius.imo vt pʒ.deꝰangelo mediante nũciat mulieri icarnationẽ ſcʒ btẽ vᷣgini.
⁊ reſurrectionẽ magdalene.⁊ ſic pʒ ꝙ decens fuit ante incarnationẽ pᷣcedere angelicã nunciationẽ.pt᷑ tripli

dẽ de grã ꝙ nõ fit ꝑ engelicũ miſteriũ.eſt dom ꝙ grã infundit᷑ ꝑ miniſterin bumanũ ⁊ ꝑ verbũñ humanũ.̊ in

. carnatio ꝗᷓ eſt pncipiũ totiꝰglificationis nõ ꝑ hominẽ debuit nunciari ̊ potius ꝑ angelũ.¶ Ad illud qð op

ponit᷑ ; ꝓpinquioꝛ erat virgo maria deo q; angelꝰ. Om ꝙ ven eſt qtũ ad grãm electõis.ſᷣ nõ qtũ ad grãm

cõphenſionis. A illud qd opponit᷑ de q̊ oꝛdine fuit.ddm ꝙ; ꝓbabiliter credit᷑ fuit de oꝛdine archange/

loꝛum.ſicut canit eccleſia. AUñ ſi dicat᷑ gabꝛiel fuiſſe ſummꝰint᷑ angelos.hoc nõ intelligit᷑ de angelo ſᷣm ꝙ eſt
nomẽ nature.ſᷣ pᷣm ꝙ ẽ nomen nuncij.⁊ ſᷣm ꝙ ad nuncianda exterioꝛa ꝓgredit᷑.⁊ hoc nihil npeci quin ga
bꝛiel ſcire poterit miſteriũ incarnationis.⁊ alij angeli poterant ignoꝛare. Ael poſſet dici ꝙ inferioꝛes angeli
ſciuerũt miſteriũ incarnatõis.ſed q̃rebant ꝓfunda diuini cõſilij.⁊ melius cognouerũt poſt filij exaltatõcʒ
eritatis pdicationẽ bus explicita ⁊ manifeſtata eſt multifoꝛmis dei ſapicntia. 2 .. .
intelligentiã hui? ptis incidũt qões cira china mudana ze⸗ nãꝗ creata aſſũpta ẽ in vnita⸗
agis idoneũ eſt ad vnitatẽ pſona

tria. Et querit᷑. Pꝛimo de nã aſſumpta q;dtũ tem pꝑſone.⁊ qð mas ſt ad vnitatẽ pſe
Ad vnionis ↄgruitatẽ. Scdo vᷣo qᷓrit᷑ qᷓtum lem.magis idoneũ ẽ ad aſſumptionẽ. Si dignitas
ad partiu integritatẽ.Lercio vᷣo q̃rit᷑ q;ti ad diſpo pſonalis nõ ẽ niſi in ereatura rõali.videt᷑ ꝙ illã ſolã

ſitionis ſiue medij neceſſitateʒ. Circa pᷣmũ querunt

tria. imo qꝗ̃ri᷑ vtrũ maioꝛ ſit ↄgruitas ad vnionẽ
in rõnali nãa q́; in toto vniuerſo. Scdo qᷓritur vtru,

maioꝛ ſit ↄgruitas ad vnionẽ in bũana nã qᷓ in an/
gelo.Tercio qᷓrit᷑ vtrũ maioꝛ ſit ↄgruitas ad vnio/
nem in tota Peri Gin ͤ⸗ indiuiduo.

¶ Ntrũ maioꝛ ſit ↄgruitas in rõnali creatura qᷓ in tdo

to vninerſo.an econtrario.Et q; maioꝛ ſit ↄgruitas
in rõnali nã.videt᷑ pᷣmo qꝛ deꝰ affũpſit ſolã rõnaleʒ

nãm. ſi deus ſp facit qdð meliꝰ ẽ et magis congruũ.

videt᷑ ꝙ maioꝛ ſit ↄgruitas in rõli nã ꝙ;ᷓ in tota ma/

magis accedit.Et qð m
ↄgruũ deo vniri. ⁊c. S

maxie ↄgruũ ſit vniri¶ Itẽ ↄgruẽtia vnionis maioꝛ
eſt ꝙᷓ ſit grã fruitõis vel btificatõnis.Sʒ ſola nã rõ-
