Alijs q; pluribus modis illi ſnie põt opponi.quibꝰſupſedemus exercitatõ n
ſtudiũ lectoꝛi reliquentes.⁊ ad aliã pperaine.
Explanat ſententiam locutionum ſecunde opionis. cc
n ſca vo ſnia huiꝰtraditõnis talis videt᷑ rõ.vt cũ dr̃ deꝰfactꝰẽ hõ.intelliga?
cepiſſe eẽ ſoſiſtẽs ex duabꝰnatur vel tribꝰſubijs.⁊ econuerſo hõ factꝰẽ deus.qꝛ
ſubſiſtẽs in duab naturis cepit eẽ deꝰ. vel potiꝰhõ factus ẽ deꝰ.⁊ ecõuerſo dici⸗
tur. qꝛ deus aſſumpſit hoĩeʒ.⁊ hõ aſſumpteſta deo. Vñ aug. dicit in li.de tri.

Aug . Falls fuit illa ſuſceptio ꝗqᷓ hoiem facet deũ ? de hoiem. variat aut intelligetia

nõ vidẽ ¶( l dicit deieſt ho. ⁊ hõ eſt deꝰ. Of em deꝰcẽ pſona ſubſiſtẽs ĩ duabus ⁊ ex dua
icere perſo bus naturi. ⁊ pſona ſoſiſtẽs ĩ duabꝰ⁊ ex duabus natun dr̃ eẽ deus.i.verbũ vel
nam 2 nim nã diuina. Põt em̃ pᷣdicari ꝑſona ſimplex vel nã de ꝑſona compoſita. Non eſt

ſu dicũt ci /inqtum eſt hõ. i. inq;tum eſt ſubſiſtes ex duabꝰſubijs.ſ.aia ⁊ carne. Naʒ q;tu,
ſtum pꝛede ad naturã diuinitat nõ eſt ipe pᷣdeſtinatus. Mõ & inqtũ ĩ ea vel ea ſubſiſtit pꝛe
ſtinatum eſtinatcẽ.̊ in qtũ ſſiſtit ĩ aljs duabꝰſhijs.i.ĩ ala ⁊ carne.̊ ẽ inq;tum eſt ho.
QANuctes pꝛime opinionis q̃ iſti vident᷑ obuiare ſnie explanat. d

Meterminãt etiã auẽtes q̃ pꝛime ↄueniũt ſnie.⁊ huic vident ↄtradicẽ?᷑. vt cuʒ le
git᷑.hõ ille aſſumptus a verbo in ſingularitatẽ pſone.vel factꝰvna ꝑpſona cũ vᷣ⸗
bo. de nã hũana intelligat᷑ qͥ ↄbo vnita ẽ in ſinglaritatẽ ꝑſone.i.ita ꝙ eadẽ pſo
na q̃ pus erat ⁊ ſimplex erat.ſine incremẽto nũeri ꝑſonaꝝ etiaʒ imutata ꝑmãſit
licet ↄpoſita.Cõpoſitõnis vo huiꝰalia dicũt eẽ rõnem qᷓ; ſit in alijs hoĩbꝰ.qꝛhꝰ
ex tribꝰ.alioꝝ ex duabꝰſbijs eſt ↄpoſitio.Negat qᷓ; nqʒ hũanã eẽ pſonã vel dei
filiũ.Et ſic vnũ eundẽq; dicũt eſſe hoieʒ ⁊ deũ.⁊ filiũ hoiĩs ⁊ filiũ dei.ita vnũ et

„

igem nõ aliud ⁊ aliud ſicut nec alium ? alum.
educit ad ocoꝛdiam alias auẽtes q his vident᷑ aduerſan. e
Aug. Sz his vident᷑ aduerſari q; ſditis ptinẽt᷑ caplis. Ait em aug.ſup Johᷣ.Aliud ẽ
vbũ dei. alið hõ.bᷣ vᷣbũ caro factũ ẽ.i.hõ.nõ itaq; alia vbi.alia ẽ hoĩs ꝑſõa.qm̃ʒ
vtrũq; xpᷣs ⁊ vna ꝑſona.Idẽ ad felicianũ.Alið dei filiꝰ.aliud hoĩs filiꝰ.ſ ñ ali/⸗
us. Itẽ dei filiꝰaliud de pre.alið de mr̃e.Idẽ in li.j.de tri.Cũ filiſit ⁊ deꝰ⁊ hõ.
alia ſpa deus.alia hõ.Hhecãt i hũc modũ determinãt.qꝛ cũ dr̃. Aliud vxbũ dei.
aliud hõ.ſiue alia ſba deꝰ.alia hõ.alteriꝰnãe ſigniſicat᷑ xpᷣs eẽ inq;tũ ẽ hõ.⁊ al⸗
Joh.dam̃. teri⸗inq;tũ ẽ de⸗.⁊ alið nã qͥ ẽ hõ.aliud nã q ebde At n.ait Joh. dam̃. Incõ
uerſe ⁊ inalterabilr vnite ſt adinuicẽ nãe.neq; dina diſtãte a ꝓpꝛia ſimplicitate.
necq; hũana aut ↄuerſa in deitatᷣ nãm.aut in nõ exñtiaʒ diuia.neq; ex duabus
vna facta ↄpoſita nã.Cõpoſita em̃ nã neutri eaꝝ ex qᷣbꝰↄponit᷑ naturj.homou
ſia.i.ↄſbalis eẽ põt ex alter ꝑficiẽs alterũ.vt coꝛpꝰex qᷣtuoꝛ elemẽtis ↄpoſitum
nec ignis noĩat᷑.nec aer.nec terꝛa.nec aq̃.nec hoꝝ alicui homouſiõ dr. Si g̊ ſᷣm
hereticos xpᷣs vniꝰↄpoſite nãe pꝰvnionẽ extitit.ex ſimplici nã ↄuerſus ẽ i ↄpo⸗
ſitaʒ.⁊ neq; pfi ſimplic nature exñti.neq; mr̃i ẽ homouſios.⁊ neq; deꝰneq; hõ
denoĩabit᷑.ſᷣ xpᷣs ſolũ.Et erit h̊ nomẽ.ſ.xpᷣs nõ ꝑſone ipſius nã.ſᷣ vniꝰſᷣm ipſos
⁊poſite nature.Nos aũt xpᷣm nõ vniꝰↄppſite nature dogmanʒamꝰ.et H̊ nomæ
ſcʒ xpᷣs ꝑſone dicimus.nõ monotropos.i.vno mõ dictũ ſᷣ duaꝝ nãꝝ eẽ ſignifi⸗
catiuũi.ſ.deitat ⁊ hũanitat.Ex deitate aũt ⁊ hũanitate deũ ꝑfectü ⁊ hoĩeʒ pĩe⸗
ctũ eũdẽ ⁊ eẽ ⁊ dici.ex duabꝰ⁊ ĩ duabꝰnaturↄfitemur. Sic ̊ dr aliud eẽ filius
dDei. aliud filiꝰhoĩs.qꝛ alteriꝰẽ ſube vel nature inq;tum ẽ filiꝰdei.alteriꝰinq;tum
eelt filiꝰhoĩis.nõ ꝙ ipe filius dei ⁊ hois ſit duo illa diuerſa.i.due diuerſe nature.
¶ Hpte em̃ hyla.in.ix.li.de trini.ait.Cũ nõ aliud ſit filius hoĩs.neq; aliud fi⸗
liiuns dei. vbũ em̃ caro factũ eſt. ⁊ cũ ille qͥ filiꝰdei ẽ ipe ⁊ hoĩs ſit filiꝰ.requiro qͥs
in hoc filio hoĩs gloꝛiſicatus ſit? Euidẽter dicit nõ aliud eſſe filium dei et aliud

Alium hominis. Ex q pmiſſa roboꝛat ? appꝛobat determinatio.

„ 5 — *

—22—

Alia gba auto.

¶ Quod etiã dictũ eſt.vtrũcq; xpᷣs eſt.? vna ꝑſona. mouere põt lectoꝛẽ.ſic

⁊ illud qð Aug.dicit in.j.li.de trinitate. Quia foꝛma dei foꝛmã ſerui accepit
vtrũq; de. vtrũq; h
pter acceptũ hoiem.

₰ℳ

56. Sʒ vtrũ q; deus ꝓpter accipiẽtẽ deũ.⁊ vtrũq; hõ ꝓ⸗

Etillud qð idẽ ait ĩ libꝛo de bono ꝑſeuerãtie.Qui fide

ritatũ adnotat

. „

lis c. in eo verã naturã hũanã credit ſuſcipiẽte deo vbo ita ſublimatã. vt qͥ “
ſuſcepit ⁊ qð ſuſcepit vna eſſet ĩ trinitate ꝑſona. aſſũptiõe illa ineffabilit fa,j/

ciẽte pſone vniꝰ ĩ deo ⁊ homie veritatẽ.Si aũt q ſuſcepit.⁊ qð ſuſcepit vna

plona. natura hũana cũ bo yna ẽ pſona. Sʒ hec oĩa ex tali ſenſu dictta

foꝛe tradũt vt vtrũq; dicat᷑ eſſe xps ⁊ vna ꝑſona.qꝛĩ vtroq; vn xpᷣs ⁊ vwna
pſona ſubſiſtit. Ita etiã ſuſceptũ cũ ſuſcipiẽte dr vna ꝑſona.qꝛ ſuſceptũ ſu /
ſcipiẽti ẽ ſociatũ in vnitate ꝑſone.⁊ ita ꝙ vnitas ꝑſone ꝑmãũſit.nõ ita ꝙ caro
7 gia ſint vnꝰ deꝰ.qꝛ vt ait Hieronymꝰ. Verbũ ẽ deꝰ nõ caro aſſumpta. Et
Ambꝛo.in li.iij.de ſpũſancto ait.Aliud ẽ qð aſſũpſit⁊ aliud qð aſſũptũ eſt.
¶ Eſt aũt ⁊ aliud qð huic ſentẽtie plurimũ videt᷑ ob/
uiare. Ait em Aug. in li.j.ꝰ Maximinũ. Chꝛiſtꝰ vna
pſona ẽ gemie ſubſtãtie.qꝛ ⁊ deꝰ ẽ ⁊ hõ eſt. nec tñ deus
ci põt.alioqͥn filiꝰ dei deꝰanteq;
ſuſciꝑet foꝛmã ſerui.nõ erat totꝰ.⁊ creuit cũ hõ diuini /
tati eius acceſſit.Ecce deũ dicit nõ eſſe ꝑtẽ illiꝰ ꝑſone.
Nñſio eoꝝ cuʒ

a ¶ Inerplicabile ei
ẽ myſteriu iſtiꝰ vnio⸗
nis ꝗᷓ nõ ẽ ꝑtiũ ratio.

Coõtra. Aidet᷑ ĩ nulla

vniõe eẽ ꝑtẽ ⁊ ꝑtẽ. qꝛ
ſup leuitici. v. decima
ptẽ ⁊c.glo.eſicij.deci/
ma ꝑs ephi.ẽ hũani/

tas xpᷣi. Epbi ãt m/

ſura tri modioꝛũ ſi/

e⸗ trinitatẽ. Et
icut ſe habet ſignuz5
ad ſignum. ita ſigna-

tum ad ſignatuʒ. ſed

ſignũ eſt gs ſigni. SH27
ſign atũ eſt ꝑs ſigti. 5

buauitas eſt ꝑs xp̃ᷣi.
Itẽ in ſymbolo dicit

Sicut aia rõnalis et

caro vnꝰ ẽ hõ. ita deꝰ
⁊hõ vnꝰ ẽ xp̃ᷣs. Sed
aia et caro ſunt ptes
bois.g̊ bñanitas ⁊ di
ninitas ſunt ꝑtes xpᷣi

cuiꝰ vriũ tradit᷑ bið.

MP.. vicendũ ꝙ ps
multis modis dicit.

ö ps dẽ cõiter
on e iezo. ß hũanata.Et ꝙ ꝑſona hũanata pᷣdicet᷑ Caſſiodoꝛus
oßdere videt᷑ dicẽs. Factꝰ ẽ vt ita dixerim hũanatus
deꝰ.qͥ etiã ĩ aſſũptiõe carnis deꝰeſſe nõ deſtitit. Qð tñ
varie accipi põt vt dicat᷑ deus factꝰ hũanatꝰ.vel x-xps
fact deꝰ hũanatꝰ.vtrũ q; em̃ ſane dici põt.Cũ g dicit᷑
factꝰ ẽ deꝰ hõ.młtiplex tᷣm iſtos fit intelligẽtia. vtna
turã hũanã accepiſſe.vł hũanatũ verbũ eſſe incepiſſe
intelligat᷑. NHec tñ ſi incepit eẽ hũanatũ vbũ.iõ ſequi
ꝙ incepꝑit eẽ bũ.nec ſi deꝰ factꝰ ẽ hũanatũ verbũ.ſe⸗
quit᷑ ꝙ factſit verbũ.ſicut de aliqͥ dr. hHodie iſte cepit

om̃e qð venit i cõpo⸗
ſitionẽ alicuiꝰ. ſiue bz
realẽ cõpoſitõeʒ. ſiue
hm roõnalẽ. Et H̊ mõ
illa qꝗᷓ cadũt in diffini
tiõe. dicũt᷑ eẽ ꝑtes rei
notificate.Alioꝰ dici⸗

tur ꝑs illud q enit
in oↄſtitutionẽ alicuiꝰ
n rez ⁊ naturã.ſiue

habeat quãtitatẽ ſiue

non. ⁊ hoc mõ aia ps
eſt rei animate. Ter⸗

cio mõ dicit᷑ ps magꝗ
ꝛie ſllud qð venit ĩ
cõſtitutionẽ alicuius
bᷣm rẽ ⁊ naturã.⁊ ſᷣm
quãtitatẽ cõtinuã xel
diſcretã.ſicut manꝰ⁊
pes eſt ꝑs coꝛpoꝛis.⁊

binariꝰ eſt ꝑs quater

narij. Quarto mõ dr

mõö

*

vel hõ ꝑs huiꝰ ſube di

Vñ videt᷑ illa ꝑſona nõ ↄſtare ex deo ⁊ homie.Ad qð

etiã illi dicũt illã ꝑſonã nõ ita ↄſtare ex deo ⁊ hoĩe:q̃ſi

totũ ex ꝑtibꝰ. Ita em ptes alicuiꝰ toni⸗ cõueniũt. vt ex
illis qð nõ erat ↄſtituat᷑. Mõ aũt ſichũana ⁊ diuia nã ĩ

xpᷣo vniũt᷑. Inexplicabile em̃ ẽ myſteriũ iſtiꝰ vnionis

q̃ nõ eſt ꝑtiũ rõ. Quidã tñ noie dei ibi ꝑſonã ſigniſca

Et bie anteꝛita
met vetermins

tionẽ.
Ponit autoꝛi·

tatẽ qᷓ multũ vi
dect᷑ huic ſentẽ⸗

tie oppoſita.

dvetermiatiõe.

ri putãt. qꝛ de tribꝰ agebat ꝑſonis qrũ nullꝗ trinitatis
ptẽ eſſe dicebat.ſiẽ ꝑs iſtiꝰ ꝑſone nõ ẽ deꝰ.Qð ſi de ꝑ⸗

ſona intelligat᷑.manifeſtũ ẽ.qꝛ ꝑſona nõ eſt ꝑs ꝑſone.
Poſita ẽ diligẽter ſnia ſcðᷣa ⁊ eiꝰ explanatio.cui i nllo

vłin modico obuiãt autoꝛitates in tercia ſnia inducte

que iam cõſiderãda ef. —
Determiat que ſit pᷣmiſſaꝝ ꝓpoſitionũ intelligẽ⸗

tia m locutionẽ tercie opinionis. f

*

eſſe bon-hõ vłfactꝰẽ bonꝰ hõ.nec tñ hodie cepit eẽ hõ

vel factꝰ ẽ hõ. Scðm iſtos dr̃ xpᷣs ſjm ꝙ hõ pᷣdeſtinatꝰ
eſſe filiꝰ dei.qꝛ ẽ pᷣdeſtinatũ a deo ab erno.⁊ ĩ tꝑe colla⸗/
tũ ẽ eiꝑ graʒ.vt ipᷣe ens hõ ſit filiꝰ dei.hoc em̃ nõ ſp ha
buit. ĩ tpe ꝑ graʒ accepit.Qð vr̃ Aug.notaſſe ĩli.ad
ꝓſpeꝝ ⁊ hylari.dicẽs. Pꝛedeſtinatꝰ ẽ ieſus.vt qͥ futu-
rus erat ſᷣm carnẽ filiꝰ dauid. eſſet ĩ vᷣtute filiꝰ dei.hi

etiã cũ dr xpᷣs minoꝛ pfe ſʒ ej hõ. ſʒ habitũ h̊ ĩtelligũt
dictũ.i.inqtũ hʒ ſibi hoĩem vnitũ⸗ Vñ Augu.li.j.de

¶ In hac ; ſnia ſiẽ dr deꝰ factꝰ hõ.qꝛ hoĩem accepit.ſie
dicit᷑ eſſe hõ qꝛ hoĩem hʒ vel qꝛ eſt hñs hoĩem.⁊ hõ fa
ctus deꝰ. qꝛ aſſũptꝰ ẽ a deo.⁊ hõ eſſe deꝰ. qꝛ hñs hoĩie,z
eſt deꝰ. Ců g d deꝰ ẽ hõ. vel habitꝰ pᷣdicat᷑ vel ęſona
Caſſiodoꝛꝰ.

Quo ſenſu xpᷣs
dicit᷑ pᷣdeſtina/
tus ſm iſtos.
Aug. Autoꝛita
te coͤfirmat ex/
woſitionẽ.

Auguſtinus

igsp
ite
mnii
ſtnps Ne⸗
Uunärörir⸗

uitnt,

hettetit
awmnint
i.
miimiin

ceſ

id rah
.

ſcts

„

„

gs magis ꝓpꝛie qð venit in cõſtitutionẽ alicui?realẽ vel Auantitatiuã ſᷣm certã determinatã menſuraʒ. ita
aliq̃tiens ſumpta reddi

t ſuũ totũ.Et iſta ꝑs dĩ aliquãta cui ꝓpꝛijſſime ↄuenit intẽtio ꝑtis.Cũ g qrit᷑ vtꝝ
bpummana nã ſit ꝑs xpᷣi.dm ꝙ ſi ꝑs accipia

E cõiter pᷣmo mõ pᷣt ↄcedi ꝙ ſit ꝑs.Si em̃ qͥs vellet notificare qͥd

ſit xps.dicẽt ipᷣm vnã bypoſtaſim in duabꝰnaturis diuinã ſcʒ ⁊ bumanã.Si aũt ꝑs ꝓpꝛie accipiat᷑.ſic huma

noꝛ. In foꝛma enim ſerui minoꝛ eſt patre. In foꝛma

na nꝗᷓ nõ vi ꝑs xpᷣi.⁊ boc mõ intelligit᷑ verbũ mgfri in lr̃a.Et ꝑ boc pʒ rñſio ad obiecta. In talibꝰem̃ nõ eſt ſi⸗
r”ä“ mmiilitudo oimoda.
4 . . 19 „ „ — - 4 . * . ni⸗ 2 .
trini. deus filiꝰdeo patri in natura ẽ eq̃lis.habitu mi⸗ b ¶ Mon hoiem deifi 2

catũ dicimꝰ⁊c. Vide

dei elis ẽ pr̃i.Et qꝛ ſᷣm hitũ accipiẽda ẽ incarnatõis tur falſum dicere. Si
rõ.iõ deũ humanatũ nõ hominẽ deificatũ dici tradũt cut em̃ diuina nã hu/⸗

— — be — — „ ℳ₰ „ „ „ 7.
Vñ Joh̊.dam̃. Mõ homnẽ deificatũ dicimꝰ ᷣ deum mane vnita eſt. ita et
r Eahechn. äet ine 6n
¶ ¶ Elicit ex pᷣmiſſis illã locutionẽ nõ eſſe rcipiendam natũ ita boiem deifi⸗
homo dominics. g Yq ctũ. Itez in vnione
c (Et licet dicat᷑ hõ deus nõ tñ cõgrue dr̃ hõ dñicꝰ. VUñ diuine nature ad bu

Aug.iin li.retractationũ. Mõ video vtrũ recte dicat᷑

manã.ↄiuina nꝗ non

hoõ dñicqᷣ eſt mediatoꝛ dei ⁊ hominũ xp̃s ieſus.cũ ſit eſt minuta.ſed hbuma
vtiq; dñis. ⁊ B qͥdẽ vt dicerẽ.apud qſda legi catholi/ na e raleata. huma
cos tractatoꝛes. Sʒ vbicũq; dixi. dixiſſe me nolley3.. ad cofoꝛn ’cate vini⸗
poſtea qppe vidi nõ eẽ dicẽduʒ.q́uis nõ nulla poſſert ne.qᷓ diuina ad ↄfoꝛ
idẽ rõne defendi.Scõm iſtos etiã dr̃ ꝑſona filij ĩ dus mitatẽ humane. po
bus ⁊ ex duabus exiſtere naturis ſᷣm adherentiã vel tius debet dici in xpᷣo
inherentiã. Altera em̃ inheret ei. altera inet. humana nã deificata
N¶ AÆn. in pdietis opinionibꝰ tenuit ſuſpenſam ſniam. Snabuments.
ita ꝙ nõ magis vnã q; aliã determinauerit. h tio dz fieri a orton
¶ Satis diligent iuxta diuerſoꝝ ſniaʒ ſupᷣpoſitã abſq; boc nõ ſoluit. qꝛ deno
aſſertione ⁊ pᷣiudicio tractauimꝰqõem. Verũtñũ nolo minatio nõ ſolũ debʒ

in tãta re tanqᷓ; ad cognoſcẽdũ difficili putare lectoꝛẽ
iſſtã ſibi noſtrã debẽ ſufficè diſputationẽ.̊ᷣ legat ⁊ alia
foꝛte meliꝰcõſiderata atq; tractata.⁊ ea q̃ hic mouere
pfrlit.vigilãtioꝛe atq; intelligẽtioꝛe ſi pᷣt mẽte diſcutiat
S6Sfirmit tenẽs ꝙ deus hoiem aſſũpſit.hõ in deũ trãſi⸗

fieri a notioꝛi ſ etiam

a dignioꝛi. Si etiã di⸗

cas ꝙ eſſe hnmanatũ
p̃dicat babituz. ſicut
dicit tercia opinio.R̊

nõ ſoluit.qꝛ nõ tm̃ dẽ

uit. nõ nature verſibilitate.ſᷣ dei dignatõe.vt nec deꝰ bumanatꝰ.ſ dẽ factꝰ
mutaret᷑ in humanã ſbᷣam aſſumẽdo oien eckaln vs ſi xben⸗ dicere
dDiluinã glificatus iſſe in deũ.qꝛ mutatio vel verſibili, & we deus. 7 deus
diuinã glificatus iſſe in deũ. qꝛ mutatio vel verſibili⸗ g; vi gek cy nullu in⸗

tas nature diminutionẽ ⁊ abolitionẽ ſbe facit.

. cõueniẽs ſit dicere ho
òèRè jjmmminé eſſe deificatum.
Bę.dam ꝙ boc adiectiuũ bumanatũ nõ ſolũ pᷣdicat habitũ ſed etiã vnionẽ. Vñ nihil aliud eſt dicere deũ eẽ

winis ad deum quanta eſt alioꝝ hominuunm.

bhumanatu qᷓ; carni vnitũ. Hoc aũt qð eſt deificatũ.⁊ ſi poſſit ixoꝛtare vnionẽ.impoꝛtat tñ ſimul oꝛdinẽ ⁊ an

naſion⸗ Delficzen em̃ cõponit᷑ a deitate ⁊ factũ. Añ deificatũ hoc ẽ factũ eſſe deũ.Et qm̃ humanitas diui
nitatẽ nõ antecedit.ideo dam̃.hanc nõ cõcedit bominẽ eſſe deificatũ.Ael dðᷣm ꝙ dam̃.nõ negat ſimplxr.ſ q;

noõ eſt ita ꝓpꝛia hõ cſt deificatus.ſicut hec deus ẽ factus hõ. MNam ipſe dicit tercio libꝛo.Opoꝛtet ſcire ꝙ; non
Fm extimationẽ nature vel cõfuſionẽ caro deificata ẽ. Cantũ em̃ valet dicere carnẽ eẽ deificatã.quantũ dei⸗
tati eſſe coniunctã.ideo nõ negat pᷣdictã locutionẽ tanq; falſam ſimptr.ſed nõ eſt ita ꝓpꝛia ſicut ⁊ eius cõuer
ſa.Poſſet etiã vis fieri in boc ꝙ dico hominẽ.qꝛ ex ꝑte ſubiecti ſtat ꝓ hypoſtaſi.ex parte vᷣo appoſiti ꝓ foꝛ/

ma.nõ ſic añt hypoſtaſis huiꝰhois eſt deificata cũ ſemꝑ fucrit deus.ſic eſt humanata.cum nõ ſemꝑ fuerit bõ
⁊ſic patet vtraq; obiectio. c ¶ Mon tñ congrue dꝛ bõ dominicus.Contra.videtur ꝙ ſit ↄcedenda ꝑ illud ʒ
qð babet᷑ in libꝛo.lxxxiij.queſtionũ. Mouendũ eſt vt illa eterna bona expectent᷑ que fuerunt in homine do⸗
minico.boc em̃ intelligit᷑ de xpo.Si tu dicas hoc retractatũ eẽ.obijcit᷑ ↄtra hoc.quia ſuꝑ.j.li.Re.j.dicit gd.
Bede.Quis eſt iſte hõ niſi bõ dominicus. ſi hoc põt dici de alijs hominibꝰ.multo magis de xpᷣo.ſ.ddm
q; boc nomen dominicus ſᷣm cõmunẽ vſum dicit᷑ dupłr.ſcʒ poſſeſſoꝛie ⁊ ſimilitudinarie. AVnde dicit᷑ homo
domiuicus qͥ poſſidetur a dño.vel qui eſt ſimilis dño.Et quia ſᷣm vtrãq; ↄparationẽ diuiſionẽ dicit ⁊ diſpa
rationẽ eius de quo dicit᷑.ad tominũ reſpectu cuius dicit᷑.cum xpᷣs ſit dminꝰ non eſt concedendũ eſſe xpᷣm
bominẽ dominicũ.Eſt em̃ ipſe vere dminus.Et ideo boc retractat Auguſtinꝰ.oſtendens ꝙ poteſt malũ ge
nerare intellectũ. Poſſet tamen ſane intelligi ratione humane nature que a domino poſſidet᷑.⁊ domino aſſi
milatur.et a domino cauſat᷑.et ideo ſic retractat Auguſtinus ꝙ hoc modo poteſt hbabere ſanũ intellectum.
Ad illud vero qð obijcitur de alijs hominibus.dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.nõ em̃ eſt tanta deſperatio illius ho/

—

bus ipſam vnionẽ. Scdo qrit᷑ de locutionibꝰ expꝛi/

mentibꝰvnionis pᷣdeſtinationẽ. Circa pᷣmũ qᷓrnnt᷑

tria. Pꝛimo ꝗ̃rit᷑ de hac locutõe.deus ẽ h.⁊ ho ẽ deꝰ.
Scdo vo qrit᷑ de hbac.deus factꝰeſt bõ. Lercio q̃rit᷑
de bac. bõ ctus doetous.
ueſtio.ſ.

¶ Atrum illa ſpoſitio ſit vera. deus eſt bö. ⁊ cy ſit vera
videt᷑ ꝑ illud qð dẽ in ſymbolo.deus ⁊ hõ vnꝰẽ Cpᷣs.

Xp̃s g eſt deꝰ⁊ etiã eſt hõ.et eſt vnꝰ.S q̃cunq;ʒ dicũt

de vno ct eodẽ ᷣm numerũ dicunt᷑ de ſe inuicẽ. ergo

deus eſt bõ.⁊ bomo eſt deus. ¶ Itẽ Berñ. ad cuge

niũ.Lantã ⁊ tã expᷣſſam vim vnionis in ſe ꝓfert ea

ꝑſona qᷓ deus ⁊ hõ vnus ẽ xpᷣs.vt ſi duo de ſe pᷣdices
nõ erres. ¶ Item ſicut ſuꝑius oñſum fuit.illa vnio

terminat᷑ ad vnitatẽ ꝑſonalẽ ſiue hypoſtaſis.ſ̊ᷣ quo/
tienſcunq; aliq̃ duo vniunt᷑ in ſuppoſito.de ſeinuicẽ
in cõcretione pᷣdicant᷑.̊ ſicut deus noĩat diuinã na-

turã in cõcretione ⁊ hõ ſilr.videt᷑ ꝙ ibi ſit mutua pᷣ‚/
dicatio. vt dicat᷑ bõ deus ⁊ deus bõò. ¶ Itẽ medium
qd optime iungit extrema. ad vtrũq;ʒ extremoꝝ cõ/
parat᷑ m habitudineʒ ſubijciendi ⁊ pᷣdicandi.Si g
xpᷣs ꝑfectus mediatoꝛ eſt int᷑ deũ ⁊ bominẽ.g deus ⁊
hõ talẽ habẽt hitudinẽ reſpectu eiuſdẽ.ſᷣ q̃ talẽ hñt
hitudmẽ reſpectu eiuſdẽ dicunt᷑ neceſſario de ſeinui
cem. ho pdicat᷑ de deo ⁊ deus de boie. ¶ Sed ↄtra.
maioꝛ eſt vnitas ꝑſonaꝝ in diuina nã qᷓ ſit naturaꝝ
in xpᷣo in vna ꝑſona.qꝛ ſicut dicit Bern. Illavnitas
arcẽ tenet ſuꝑ oẽs vnitates.ſᷣ rõne vnitatis nãe nõ
cõuenit dicere ꝙ vna ꝑſona ſit altcra.g rõne vnita/
tis gaſe nõ ↄuenit dicere ꝙ deus ſit hõ ⁊ ꝙ hõ ſit
deus.
ris ⁊ vniunt᷑ in nã et ꝑſona.qᷓ; q̃ ſunt diuerſoꝝ genc
rum et vniunt᷑ in ꝑſona tm̃.̊ aia ⁊ coꝛpus ſunt i ge/
nere ſbᷣe.⁊ vniunt᷑ in vno hoie qͥ eſt eiuſdẽ nature et
vnius ꝑſone.diuinitas aũt ⁊ hnñanitas nõ ſũt ciuſdẽ
generis.nec vniunt᷑ in vnitatẽ nature.vᷣ ſolũ in vni/
tatẽ ꝑſone.& cũ bec ſit falſa.aia ẽ coꝛpus.⁊ ecõuerſo
Fet hec.hõ eſt deus ⁊ deus eſt bõö. ¶ Itẽ cũ dẽ dedeſt

hõ.aut hõ pᷣdicat᷑ de deo ⁊ de petro vniuoce aut equi

uoce.Si vniuoce.& aliqͥd eſt vniuocũ creatoꝛi ⁊ cre

ature qd eſt ipoſſibile. Si equiuoee.& nõ videt᷑ x:ᷣs

hõ ad genus hoim ptinere.exq̊ bõ de ipſo ⁊ alijs nõ
dẽ vni onnik. r cũ dẽ deus eſt hõ. aut bõ pᷣdicat᷑
ꝑ ſe. aut ꝑ accidẽs. Si ꝑ ſe.⁊ qd pᷣdica t᷑ ꝑ ſe dẽ de q̃li

bet ſuppoſito.g q̃libet ꝑſona diuina eſt hõ.Si ꝑ ac-

cidens. vid alicd accedat deo.qð oino falſum

eſt ſicut ꝓbatũ eſt in pᷣmo libꝛo. ¶ Itẽ cũ dẽ deus ẽ
hõ.Aut bõ pᷣdicat᷑ de deo abſolute. aut relatiue. Si
abſolute. dẽ de tribus. qꝛ noia abſoluta dicunt᷑ de
tribus ſicut vult Aug.⁊ h
tionẽ.ſed om̃e relatiuũ dẽ reſpectu alicuiꝰ.gᷓ bõ dẽ re
ſpoctu alicuiꝰ.ſ boc ẽ plane falſum. nõ videt᷑ ꝙ bõ
aliquo mõ pᷣdicet᷑ de deo. ¶ Itẽ ſi bo pᷣdicat᷑ de deo.
aut eſt in plus.aut in minꝰ.aut in eque.Si in minꝰ.

Saͤlibet hõ eſt de? ⁊ nõ ↄuertit᷑. Si in plus. q̃libet

4 deus c. hõ eſt. Si in eque.ᷓ redit idẽ incõueniens.

tẽ hoc nomẽ deus aut ſupponit pꝛo pſona filij.

aut nõ.Si ꝓ ꝑſona filij.ſupponit eadẽ rone ꝓ pſo/⸗
na patris.g ſi bec ẽ vera ꝓ ꝑſona filij.deus eſt hõ.et
hec ꝓ perſona patris.deus eſt hõ.Si vᷣo non ſuppo

duo ſᷣm duo genera locutionũ q̃ in lſa expo-/

Dintelligentiã hui ptis incidit bic qð circxx
= nunt᷑. Pꝛimo q̃rit᷑ de locutionibꝰexpᷣmenti

poſſe pᷣdicari.

Itẽ magis cõueniũt ea qᷓ ſunt eiuſdẽ genc/

dicuut ſvᷣam. Si ᷣm rela

õ

—

dicta loeutio erit ſimpłr falſa. ¶ Itẽ plus diſtãt deꝛ.
et bõ.qᷓ; bõ et non bomo. Sed deꝰ nunqᷓ facit ꝙ bõ
ſit nõ hõ.gᷓ nõ videt᷑ ꝙ poſſit facere nec ꝑ nãm necꝑ
miraculũ ꝙ hec ſit vera deus ẽ hõ. ¶ Itẽ triplex eſt

pᷣdicandi modꝰ.Qð em̃ pᷣdicat᷑ de altero.aut pᷣdica⸗4

tur ꝑ eſſentiã.aut ꝑ inherentiã.aut ꝑ cãm. Cũ gᷓ dẽ
deus ẽ bõ.aut pᷣdicat᷑ ꝑ eſſentiã.et ſic deus et hõ erit
eiuſdẽ eſſentie qð ẽ impoſſibile.Aut ꝑ inherentiã.et
tũc accidit deo eẽ hominẽ.Aut ꝑ cãm.⁊ tũc pari rõe
poterit dici ꝙ deus ẽ lapis.qꝛ ita ẽ cã lapidis ſicut et
hois. nullo g& mõ videt᷑ poſſe cõcedi.hominẽ de deo

abſq; dubio neceſſe eſt ↄcedẽ bominẽ eſſe deũ ⁊ deñ
hominẽ.ꝓ eo ꝙ duc nae ibi vnite ſũt in vnã pſonã.
q̃ aũt i vno ſuppoſito vniunt᷑.necrio de ſeinuicẽ pᷣdi
cant᷑.ſi accipiat᷑ cõcrete.pter illã maximã q̃ dicit᷑.

Ijſcunq; vni et eidẽ ſunt eadẽ.int᷑ ſe ſunt eadẽ.ꝑ quã

etiã fundari hʒ vᷣtus ſylogiſmi expoſitoꝛij.qð Fbar
phs in libꝛo poꝝ.ea q̃ dicunt᷑ de vno ⁊ eadẽ. pᷣdicari
de ſeinuicẽ. Si g vnus ẽ xpᷣs qͥ eſt deꝰ⁊ bõ.neceſſario

Aa cõcedẽ deũ eſſe bominẽ ⁊ hbominẽ eſſe deum.
t

B quidẽ atteſtant᷑ ſctõꝝ auctes. et cõiter fatent
doctoꝛes theologici. De mõ vo pᷣdicandi diuerſi di-

uerſimode ſentiũt. Quidã em̃ dicẽ voluerũt ꝙ h pᷣ⸗
dicatio nõ ſit in recto in obliq̃. vt ſit ſenſus.deus ẽ

.i.deus hʒ hominẽ.Et h̊ modus dicẽdi relabit᷑ ad

terciã opinionẽ qᷓ dixit boĩem pᷣdicari ð deo ſm hitũ
q etiã ſuꝑius ipꝛobata ẽ. Manifeſtũ etiã eſt ꝙ illud
nõ ẽ ſufficient᷑ dictũ.qꝛ ſi diceret᷑ deus eẽ bõ.i.habẽs

boiem.cadẽ rõe dicẽt᷑ caro.qꝛ bʒ carnẽ.⁊ pes.qͥa bʒ
pedẽ. Jõ alij dicere voluer̃t ꝙ talis pᷣdicatio ẽ in re/
cto.verũtñ nec ẽ pᷣdicatio foꝛmal.nec cauſał.nec acci
dentalis.ſᷣ ꝑ idẽtitatẽ.⁊ ſenſus ẽ.deus eſt hõ.i.deus
eſt ille qͥ ẽ hõ.ille aũt qͥ eſt hõ.i.filiꝰdei de deo pᷣdicat

p̃ᷣdicationẽ idẽtitatis. Sʒ nec adbuc illð plene ſol

uit.qꝛ ꝗlibet pᷣdicatio claudit in ſe implicationeʒ. et
iõ eũ dẽ deus ẽ ille qͥ ẽ hõ.adbuc ↄtingit q̃rere de illa
iplicatiõe que eſt ex ꝑte pᷣdicati ad quã pᷣdicationeʒ

hʒ reduci. ⁊ tũc vel opoꝛtet ire in inſinitũ iplicando.

vel opoꝛtebit recurrere ad alium modũ pᷣdicãdi.Et
Apterea ẽ terciꝰmodus dicẽdi.vt cũ dẽ deus ẽ bõ.hic
eſt ſingularis modꝰpᷣdicãdi. Mõ em̃ ẽ talis pᷣdicatio
ꝑ eſſentiã.nec ꝑ cãm.nec ꝑ inherẽtiã.ſicut oñdebat
rõ vltia. eſt pᷣdicatio ꝑ vnionẽ. Jõ em̃ hõ pᷣdicatur
de deo qꝛ vnit᷑ ei in vnitatẽ ꝑſone.et qm̃ hec vnio eſt
ſingularis.nõ ẽ mirũ ſi ſingularẽ modũ exigit pꝛedi⸗

candi.et ꝑ boc ꝑʒ illud pð vltio qᷓrebat᷑.qꝛ talis pᷣdi

catio nõ reducit᷑ ad alios modos pᷣdicãdi ↄſuetos.
bz tñ in ſe veritatẽ ſicut oũdũt rõnes ad hãc ꝑtẽ in/

ducte. ¶ Ad illud vo qd opponit᷑ ꝙ ꝓpter vnioneʒ &

in nã vna ꝑſona nõ pᷣdicatur de alia.q;uis illa vnio

ſit excellẽtioꝛ. g ſic et in Mades dam ag ſequitur.

Anitas em̃ trinitatis maioꝛ eſt qtũ ad rõem ſi ilitu⸗
dinis et cõfoꝛmitatis.nõ añt qtũ ad rõem mutue p

dicationis. ꝓ eo ꝙ illa qᷓ ↄueniũt in vna nã nõ pᷣdi/
cant᷑ deſe ita mutuo ſicut illa q̃ cõcurrũt in vnã pꝑpſo

nã.ꝓ eo ꝙ; nã dicit qͥd cõe.bypoſtaſ dicit ſuppoſtũ
Apꝛiũ.ↄñtia aũt affirmatiua tenet ab inferioꝛi ad ſu

perius.nõ ecõuerſo. Vñ cuicũq; ſubijcit᷑ iſte ᷑ᷣminꝰ
hõ. põt ſubijci et ille minꝰ aial.ſᷣ ecõuerſo nõ ſequit᷑

de qcunq; pᷣdicat᷑ aial.pᷣdicat᷑ ⁊ bõ.ibi eſt em̃ conſe/
quens. Ideo qñ vna bypoſtaſis ſubijcit᷑ duabꝰ.ne/⸗

ceſſeẽ illa ſibijnuicẽ ſubijci.et ſic ꝑ ↄnñs pᷣdicari. QOũ

nit ꝓ ꝑſona filij. cũ in illa ꝑſona facta ſit vnio.pꝛe- aũt vna nã di de pluribꝰ.nõ eſt neceſſeulla de ſeinui

*

. vdm ꝙ m catbolicã veritateʒ S

ufheic
nris
utnid⸗
Pindgut
gnigtes
NRiodſ

6ionb

Pifa
Honbinod
apitd
enope⸗
noſutd
tn Jutolt
(ocrction
cideta
catur de
ce Don
locec
Xdon
canciſe
noͤcin
ſetich
onfme
Nitücdn
tbin
„ Mol de
anrot
nnco pie
ſtcſentz
geik
Gtinchen
Nuiſoner
humanen
unpre
Nodama
Nhons
wode
10
Phe
dope

e ,9, 5
ſre rem pꝛedicari.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ aĩa ⁊ caro ᷣeur neceſfario ſeqᷣtur ꝙ affirin atiua ſibi oppoſita ſit ve⸗
egdanſin runt in vnã ꝑſonã ⁊ nãm.nõ tñ pᷣdicant᷑ de ſeinuicẽ ra hec ſcʒ deus ẽ hõ. Vñ ſi qrat᷑ qnta eſt iſta ꝓpoſi 13
rbcin, e mutua pᷣdicatione.ddm ꝙ nõ ẽ ſile duplici ex cauſa tio deꝰẽ hõ. Rñdendũ ẽ ꝙ ꝑtẽ bʒ nature indefinite.
lednsghii Pꝛimo quidẽ qꝛ cõcurrũt in vnitatẽ nae atq; ꝑſone ptẽ nature ſingularis.⁊ H̊ ꝓpter nãm tmini ſubiecti.
– tanqᷓ ptes ↄſtitutiue.qrũ nõ eſt pᷣdicari de toto.nec Si o Irrur in qͥ mater ia ſit.vtrũ in nali.remota. 1 4
in zti⸗ zic ꝑ ↄns de ſeinuicẽ.nõ ſic diuina nã et hũana.ſicut in vel in cöꝛingenti. vdᷣm e in mã ↄtingenti.qꝛ pꝛedi/
ilidoſ te pᷣcedentibꝰviſum ẽ. Alia eſt etiaã ro.qꝛ aia et caro ſi⸗ catũ ⁊ ſbiectũ ſe bñt vt excedẽtia ⁊ exceſſ. a. Ct ſic ẽ in
— ificant ptes ↄſtitutiuas in abſiractõe. deus aũt et ¶ poſito. Et lz pᷣdicta ꝓpoſitio reduci hʒ ad njateriã
irn hõ nõ in abſtractõe ſ in cõcretione ſignificant.⁊ bac capietft giii de mã nali ꝓpt᷑ hoc ꝙ ille nature
wuictnit de cã pñ̃t de ſcinuicẽ dici.qᷓuis in abſtractõe de ſein / ctũ eſt de ſe ſunt adinuicẽ diſparate. ꝑ gram vnio/⸗
Käsniai uicẽ nõ pꝛedicent Mec em ẽ falſa eitas ẽ bumani nis ſunt cõiuncte a quaſi nales fatte.
drimift tas.ſicut hec caro ẽ aia.qᷓuis iſta ſit vera caro ẽ nia/ —ð Queſtio. ij. b “
– ta. Intelligatur tñ ſane qd dictũ eſt hõ ſignificari in ¶ Atrũ hec ſit admittenda. deus factꝰ eſt hõ: Et ꝙ ſie
RBl 8 cõcretione concretio em̃ ꝗpꝛie dicta reꝑit᷑ in ſminis videt᷑ Johᷣ.j. Aerbũ caro factũ eſt.ſed caro vt dicit
RMZH 8R accidẽtalibꝰ.¶ Ad illud qð opponit᷑ ꝙ ſi bõ pꝛedi · Aug.nõ ſtat ibi ꝓ ꝑte ſed ꝓ toto hoie.& ſi bec ẽ vera
catur de deo. aut pꝛedicat᷑ de deo vniuoce. aut eqͥuo/ verbũ dei factũ Sry multo magis bec erit vera.
Wnn n ce. Dðm qꝙ Apꝛie nec vniuoce nec eqͥuoce.Nõ equi· deus factꝰeſt hõ. Itẽ in ſyymbolo. Incarnatꝰ ⁊ h
hnutſin uoce.qꝛ non eſt diuerſa bois ſignificatio ᷣm ꝙ dicit factus ẽ. ¶ Itẽ Aug.tanta fuit illa vnio ꝙ facẽt bo
domnchm de deo ⁊ de martino. VUniuoce nõ.qͥa ⁊ ſi hõ retineꝛat minẽ deũ ⁊ deũ hoiem.& ſi vnio illa fecit deũ eſſe ho
ns caͤtn ini candẽ ſignificationẽ cuʒ dr̃ de deo ⁊ de petro.alio tñ minẽ.cũ ois actiua inferat ſuã paſſiuã.& deus factꝰ
öianu niri mõ cõparat᷑ ad petrũ ⁊ paulũ.alio mõ ad deum. Ad eſt bõ.¶ Itẽ poſt incarnationẽ deus eſt bõ.et ante
litg petrũ cõparat᷑ pᷣdicatõe foꝛmali ⁊ eſſentiali.ad de’ũ incarnationẽ nõ erat hõ.ſ̊ qͥcunq; mõ eſt hõ.et pus
rleinis dui vo in vnione ꝑſonali.iõ ad neutrũ pᷣdictoꝝ mallo nõ erat hõ.eſt factꝰhõ. ſi deus ẽ hõ.deus ẽ factꝰhõ
nii ethir pñt ille due pꝛedicatões plenarie reduci.licct aliqͥ Itẽ idẽ eſt humanari qð hoiem fieri.⁊ he ſimpłr
zaen dfnbin poſſit ibi reꝑ riri de vno pꝛedictoꝝ modoꝝ aliqͥd de pↄcedit᷑ deus ẽ humanatꝰ.ꝗ ſimplr cõcedendũ ẽ.deꝰ
ieticiig lu 9 alio.¶ Ad niud qð obẽ ꝙ cũ dẽ deus eſt hõ.aut pꝛe/ eſt hõ factus.¶ ¶ Sed S.Mutatũ eſſe eſt ſuꝑius ad
iiis dicatur ꝑ ſe. aut ꝑ accidẽs.dom q; neutro mõ accipi factũ eſſe. Sed hec ſimpꝑlr eſt falſa.deus ẽ mutatus.
Ganimuiih endo ꝓpꝛie ꝑ accidẽs. Per ſe inquã nõ pᷣdicat᷑ cũ nõ Sa ul deus fact?eſt ho. ¶ Itẽ factũ eſſe pᷣſupponit
ns einn ſit eſſentialis hitudo vniꝰad alterũ. Per accidẽs nõ fieri.⁊ fieri ponit impfectionẽ.g̊ de q̊cunq; ẽ dicere
RugarAn pꝛedicat᷑.qꝛ vnũ nõ eſt accidẽs alterius. Nec illud factũ eſſe.eſt dicẽ impfectionẽ.Sed h̊ dicere de deo
sct höidas eſt incõueniens.q; talis modꝰ pᷣdicandi ſub pᷣdicta eſt falſum. ⁊ iſta ẽ falſa.deus factꝰ ẽ hõ.¶ Itẽ qñ/
Un ze diuiſione nõ bʒ copꝛebendi. Poſſet tñ dici ꝙ vniri cunq; di. hoc fit illud. tminꝰfactõnis bʒ rõem cõple
il rſd humane nãe ex pte dei nõ dicit accidẽs.̊ᷣ ex ꝑte nie menti reſpectu eius circa qð fit.vt cũ dẽ hõ fit albꝰ.
iwwiatmn aſſumpte. Añ qͥdãmõ talis pᷣdicatio poſſet vici ꝑ ſe notat᷑ albedo eſſe ↄplementũ hois. cũ dẽ deus fit
nrintdii quodãmõ ꝑ accidẽs. Der ſe ↄparando diuinã nam hõ notat᷑ fieri cõplemẽtũ dei.ſ falſum ẽ ꝙ hõ aliqð
giztatmni ad ꝑſonã.in qꝗᷓ eſt vnio de q ꝑ ſe pᷣdicatur. Der acci - cõplementuʒ deo tribuat. pꝛedicta locutio ſimpłr
utiglenin dens poſſet dici.humanã nam cõparãdo ad ꝑſonã. exit falſa. Wte adiectiuũ ponit rẽ ſuã circa ſuũ ſub
tcidi6 10 cui hʒ vniri ꝑ grãm. ¶ Ad illud qð q̃ritur. vtrũ hõ ſtantiuũ.Sed h̊ adiectiuũ factus cũ cadit circa ſub⸗
inidasthibi pꝛedicet᷑ abſolute vdl relatiue.ddᷣm ꝙ dici relatiue ẽ iectũ ⁊ pdicatũ.potiꝰadiacet ſubiecto qᷓ pᷣdicato.qð
iuozden duplr.vel relatione iplicita vel explicita. Cũ g dicitẽ pʒ.qꝛ deus verbũ ẽ factũ caro.& iſte terminꝰfactꝰo
S at cicr deus ẽ hõ.bõ pꝛedicat᷑ de deo qdãmõ abſolute.quo/ nit circa diuinũ ſuppoſitũ rẽ ſuã.g pꝛedicta locutio
zi dãmõ relatiue.Abſolute Fen ad pᷣuationẽ relatöis noiat aliquã factionẽ circa deũ.Sed h̊ eſt falſum.cñ
Non extrinſece. Relatiue qtũ ad poſitionẽ relationis in / nulla circa deũ poſſit eẽ factio vel innouatio.ẽᷣ falſa
Lagßit n trinſece. Eſt om̃ ſenſus deus eſt hõ.i.deus ẽ bumane erit pꝛedicta locutio. ¶ Itez qñcunqʒ pᷣdicat᷑ aliqͥd
nditiitun nature vnitꝰvnitate ꝑſone.rõe cuiꝰ hõ de deo.et deꝰ de aliq̊ͥ cũ det᷑minatione nõ diminuẽte.põt pꝛedica
mn gileͤn 11. bʒ dici de boie ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ſi pꝛedicat᷑ hõ ri ſimplr. Sed iſte minꝰhõ nõ diminuit de rõe eius
S de deo.aut pꝛedicat᷑ in plus.aut i minꝰ.aut in eque. eſt factus. ſi h ẽ vera deus ẽ factus hõ.h̊ erit ve
birglein vuᷣm ꝙ quoddã eſt genꝰpᷣdicatõis in qͥ pꝛedicatũ et ra deus eſt factꝰ.Sed h̊ eſt 5 nboln a diei⸗ ; nec
prr ong⸗ ſubiectũ ſe habẽt vt excedẽtia ⁊ exceſſa.At cũ dꝛ h ſit factꝰnec creatꝰp genitꝰ.¶ E.dõm q cũ q̃ri᷑ de ¶
sld cLſt albus.⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito. Mã ⁊ ſi hõ dicat᷑ de aliᷓ hac locutõe deus factꝰeſt hõ.iuxta illud qð cõſuetũ
g nöſeine . ſuppoſito dei.nõ tñ dẽ de qͥlibet.nec econnerſo.ſicut eſt pꝛedicta locutio multiplr eſt diſtinguẽda.ex hoc
iul ſenſtr 12 nò ois hõ eſt albus.nec om̃e albũ eſt hõ. ¶Ad illud ꝙ boc ꝑticipiũ põt ponẽ rẽ ſuã ſuꝑ totũ.vel circa al
Arbennunn Aʒꝗ opponit᷑ ſicut bec ẽ vera ꝓ ꝑſona filij.deus eſt terũ extremũ abſolute.vel circa vnũ extremũ in dõ/
1nnuniſp/, hoõ.ita bec ꝓ ꝑſona pꝛis ẽ vera.deus nõ eſt hõ.dðm paratõe ad alterũ.Si ponat rẽ ſuã ſcʒ ipſã factionẽ
unirn nih⸗ ꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ ſicut in pᷣmo libꝛo dictũ fuit iſte ter· ſuꝑ totuʒ.vera ẽ locutio.⁊ ẽ ſenſus.deus factꝰeſt hõ
Büfenna ſitoꝝ pluralitatẽ.ptim nãm termini diſcreti pt foꝛ incarnatõis.Si aũt ponat rẽ ſuã circa alterũ extre/
ick irn⸗ mã incõicabilẽ.Et iõ qꝛ nãm hʒ tmini cõis locutio⸗ monꝝn abſolute vtpote circa pᷣdicatũ.tunc eſt ſenſus.
zuchotite nem põt reddere verã ꝓ vno ſuppoſito.qꝛ vo nam deus facteſt hõ.i.deus ẽ hõ.qui qͥdẽ fact?eſt ſiue ꝓ
6 Sumt bʒ termini diſcreti.iõ no refert ſi pponat᷑ vel poſto ductus.⁊ h quidẽ veꝝ eſt.Si aũt ponat rẽ ſuã circa
iakns . natur ci negatio.vñ in negatiua negat᷑ ꝓ oibus ſup· vnũ extremũ in ↄpatione ad alterũ.ſic ẽ ſenſus.deꝰ
1 “ poſitis.qᷓ;uis in affirmatiua poſſit reddere locutionẽ factus ẽ hõ.i.deus fecit ſemetipᷣm hoiem ꝑ humani
rini verã ꝑ vno ſolo.⁊ iõ hecẽ falſa deus nõ ẽ hõ.qꝛ pꝛe/ ntatis aſſumptioneʒ.ſicut hõ facit ſemetipᷣm doctũ ꝑ

dicatũ remouet᷑ nõ tiñ ꝓ patre ſ etiã filio.ex hoc

doctrine acdſitionẽ.Et pᷣmus quidẽ ſeuſug verus

1

et pfuetus ᷣm ſenſum cõem. nõ tñ eſt m locutionũ videt᷑ pᷣmo auẽte Aug. alis fuit illa vnio. vt face⸗ huid
virtutẽ.qꝛ boc ꝑticipiũ qð eſt factꝰ.cũ ſit maſculini ret deũ hoiem. ⁊ hoĩem deũ.ꝭ& ſi fecit hoiem deũ.hõ (riflueri
generis ⁊ adiectiuñ ⁊ adiectiue tentũ nõ põt pynere g factus ẽ deus.¶ Itẽ hõ eſt deus.⁊ ante incarna/ cCcturflünn
rẽ ſuã circa copulatũ. ᷣ neceſſario ponit qᷓtũ eſt de tionẽ nõ fuit deus.⁊ incarnatio nõ ẽ dei opatio.j ꝑ Atianaßf
vtute ſermonis circa ſubiectũ vel circa pᷣdicatũ. Se incarnationẽ hõ factus ẽ deus.¶ Itẽ ſicut bec ẽ ve⸗ (hiaan
cundus aũt ſenſus ẽ quidẽ verus.⁊ hẽi põt ꝑ ſerma radeus factus eſt hõ.ita eius cõuerſa.hõ factꝰẽ deꝰ. 1Geicont.
nis virtutẽ ⁊ ꝓpꝛietatẽ.ẽ tñ pᷣter vſum cõem. Cũ em̃ pari rõne ſicut bec ẽ vera.deus factꝰ ẽ hõ. hec erit niwin
dicim?ꝰ ꝙ deus factꝰ ẽ hõ.nõ volumꝰdicere ꝙ deꝰ ſit vera.hõ factus ẽ deus.¶ Itẽ hoiem eſſe deũ ẽ veꝝ. ninnst
bõ qͥ pductus ſit.ſᷣ volumꝰ expᷣmere ipᷣam incarna/ aut eſt veꝝ veritate et᷑na. aut veritate tpali. Si veri ſoniti
tionẽ ſiue vnionẽ diuine nãe ad bumanã. Tercius tate eterna.ꝗ ab eterno veꝝ fuit dicẽ hoiem cẽ deũ. Caöh
vo ſenſus babet᷑ ⁊ :̃m vſum cõmunẽ ⁊ ᷣm locutio / ſed b eſt falſũ.g ⁊c.Si veritate tꝑali. hoiem eẽ deũ aade
nis ꝓpꝛietatẽ. bʒ tñ in ſe aliqͥd ꝓpꝛietatis ⁊ aliqͥd im/ eſt tꝑale.⁊ om̃e tale ẽ factũ. factũ eſt deũ hoiem cẽ. wienn
16 pꝛopꝛietatis. Et boc ptʒ.qꝛ cũ dẽ iſte factꝰ ẽ bonꝰ el S bõ factus ẽ deus. ¶ Sed õ.factũ et fieri ſe bʒ per Zͤnt
malus.hoc ꝑticipiñ factꝰtria ĩpoꝛtat.vic anteceſſio modũ ſubſtantificãtis etiã pᷣcedẽtis ipᷣm terminũ.ſᷣ
nẽ ex ꝑte ſbiecti.⁊ inceptõnẽ ex ꝑte pᷣdicati ⁊ frãämmu hõ reſpectu dei neutro mõ ſe hʒ.g hecẽ falſa ſimplr en
tationẽ ex ꝑte vtriuſq;. Mtum em̃ eſt ex vi monis bõ eſt factꝰ deus.¶ Itẽ cũ dr̃ hõ eſt factus deꝰ.aut Ghen de
ꝓ eo ꝙ factũ eſſe iplicat fieri.in ꝓpoſito aũt ẽ reꝑpire hõ tenet᷑ rone ſuppoſiti.vel roõe foꝛme. Roõne foꝛme P n
anteceſſionẽ ex ꝑte ſubiecti.⁊ inceptionẽ ex ꝑte pᷣdi- nõ.qꝛ nõ Beclcat Heus de boie roõne foꝛme.ſi g eſt ve rcen
cati. ᷣ nõ eſt regire trãſmutationẽ in ſuppoſito dei. rum.intelligit᷑ rõne ſuꝑpoſiti vel bypoſtaſis.ſed by⸗ talutge
⁊ iõ factꝰhic cadit a ꝓpꝛia ſignificatõe qtũ ad tercia poſtaſis illa ẽ hypoſtaſis filij dei.⁊ illa ẽ eterna. de ſauicig
ↄditionẽ.nec ipoꝛtat trãſmutationẽ ſ̊ vnionem.nec illa ron ſumplx dicere.ꝙ ratione illiꝰſit factus aſa
ſignificat ꝙ filiꝰdei ſit ſuppoſitũ trãſmutatõis cñ dꝛ hõ.¶ Itẽ qꝛ deus factus eſt hõ.deus ẽ hõ nouus.jꝗ wutie
deus factꝰẽ bõ.ſ ꝙ eſt ſuppoſitũ nature facte et ſibi a ſimili ſi bõ factus ẽ deus.hõ eſt deus nouus ſiue re nutoton
vnite. Licet ̊ pᷣdictus ſᷣmo qͥcunq; mõ accipiat᷑ ali cens.ſed boc ẽ impoſſibile. ⁊c. tẽ cõicatio eſt taulet
quã habeat impꝛopꝛietatẽ.qꝛ veritatẽ hʒ nibilomi xygdiomatũ.j ſi hõ factus ẽ deus.deus ẽ factus deus. iuene
nus recipit᷑qꝛ in expᷣſſione fidei nr̃e magis ↄſideraf ſed hecẽ falſa. et pᷣma.¶ R.ddim ꝙ pᷣdicta locu/ ⁊2 lͤflhn
ſermonis veritas qᷓ; ſermonis cõgruitas.ea em̃ que tio q̃ dr hõ factus ẽ deus.diſtingui bʒ ꝑ hũc modũ Eu⸗
ſunt fidei nr̃e vt dicit Aug.melius intelligimꝰq; ꝓfe quo diſtincta ẽ pᷣdicta.deus ẽ factus bõ.ex eo ꝙ res dauntpe⸗
ramus. Anñ Berũ.dicit ꝙ excelſa dei balbutiendo re buiꝰ pticipij factꝰponi põt circa totũ.vel circa pdica Relenn
ſonamꝰ. Concedẽdus ẽ & ſermo pᷣdictus ⁊ rõnes qᷓ tũ.vel circa vtrũq; extremũ. In pᷣmo ſenſu locutio akngnt⸗
17 hoc oñdunt.qꝛ veritatẽ aſtruũt. QAld illud qd ob; eſt vera. ⁊ eſt ſenſus.hõ factꝰẽ deus.i.factũ eſt vt hõ flüdieſe
pmo in nariſc mutatũ eẽ eſt ſuꝑius ad factũ eſſe eſſet deus.⁊ hoc quidẽ veꝝ eſt. Si añũt determinet pᷣ ſpſckn
ddm ꝙ verũ eſt 'm ꝙ factũ eſſe ⁊ fieri accipit᷑ ꝓpꝛie. dicatũ.ſenſus ẽ.hõ eſt deus qͥ factꝰẽ.⁊ hoc quidẽ fal Cuſtein
hoc aũt eſt cũ dicit trãſmutationẽ circa ip̃ᷣm ſuppo/ ſum ẽ̃.Si aũt cadat circa vtrũq; extremũ.⁊ dicat oꝛ/ Wpeut
ſitũ.nõ ſic aũt eſt in ꝓpoſito.ꝓ eo ꝙ incarnatõis op. dinẽ ſubiecti ad pᷣdicatũ.tũc eſt ſenſus hõ factus eſt chinri⸗
factũ ẽ vt deus ſit hõ.nõ ſᷣm aliquã trãſmutatione, deus.i.qͥ pꝛius erat bõ factus ẽ deus poſterius.et h neuͤe
factã in deo.ſᷣ ſᷣm trãſmutationẽ factã in altero ex gquidẽ adhuc falſum ẽ.q; eſſe hoĩem nũq; anteceſſit Korms
tremo.¶ Ad illud qð opponit᷑ ꝙ factũ eẽ pᷣſupponit in illo ſuppoſito eſſe den.nec diuinũ eſſe aliqtenus wenn.
fieri.⁊ fieri dicit imꝑfectionẽ.ddm ꝙ fieri dicit imꝑ/ inchoat᷑.Et ſic pʒ ꝙ ſi iſta locutio aliq̃ mõ poſſet cõ e
fectionẽ circa ſlud qð dicit mutationẽ.in pñti autẽ cedi in pᷣmo ſenſu.in duobꝰtũñ alijs cõcedi ñ põt nec 1ne
nõ dicit circa deñ nahcakione nec imꝑfectionẽ.ſᷣ ſolũ debet hõ factꝰẽ deus. Añ magis è impꝛopꝛia hõ fa/ dipe⸗
