ciẽti.et peccant ſᷣm conſeq̃ns.qꝛ vna ſola rõ non ſuf
ficit appꝛopᷣari vni ſoli ꝑſone.vbi r̃ſpectu alteriꝰ per
ſonę reperit᷑ rõ maioꝛis congruẽtie.et ſic ẽ in ꝓpoſi/
to ¶ Ille tñ due rões qᷓ fundant᷑ ſupꝛa hoc ꝙ filij dei
incarnatio nõ ẽ aliud q; miſſio. et cõceptio nõ ẽ ali̊
qꝙᷓ; incarnationis aſſumptio.non valẽt.qꝛ tã miſſo q;
aſſumptio ipoꝛtat relationẽ.que ꝓpꝛie pᷣt reſpicere
perſonã patris et filij.ſed cõceptio dicit affectum et
operationẽ que cõmunis tribꝰ ꝑſonis.et appꝛopa/
tur fpũiſctõ ex cauſis pᷣdictis.q;uis ⁊ alie rões ↄgru
entie poſſint aſſignari.ſiue qꝛ nõiato ſpũſancto intel
ligunt᷑ alie ꝑſone qͥ ẽ amboꝝ veritas et cõmunio.ſi/
cut Aug.explanat in l̃a.ſiue qꝛ i incarnatiõe fuit co
pioſiſſima diuine bonitatis effuſio. et ſic ſpniſancto
appꝛopᷣat᷑ cõceptio.tũ rõe ꝓpꝛij qꝛ ẽ amboꝝ vnitas.
tũ rõe appꝛopati que ẽ amboꝝ bonitas.Ex his autẽ
ſatis patere põt rñſio ad obiecta.

OQ nle B
¶ Atrum yps poſſit dici filius ſpuſſancti: Et ꝙ ſic vẽ.
qꝛ ODam̃.dicit.Deſcendit in virginẽ verbum.i.tanq;
ſtopon.id ẽ ſemẽ.ſed qdð cõꝑpat᷑ ad alicꝰ generationẽ
mecdiãte ſemine bʒ rationẽ patris.Si g̊ boc mõ oꝑa
tus ẽ ſpnſſanctꝰ vt dicit Dam̃. ẽ pr̃ eius.¶ Itẽ pat
dẽ qui deducit rẽ ad eẽ.̊ qͥ magis deducit reʒ ad eſſe
magis dʒ dici pat᷑. ſi ſpũſſanctꝰ magis oꝑatus ẽ ad
boc ꝙ caro xpᷣi ꝓduceret᷑ in eẽ qᷓ; alis pat᷑ reſpectu
ꝓlis ꝓcreande.vẽ ꝙ xpᷣs ſit filius ſpuſſancti loquen
do ꝓpꝛie.tẽ ſpũſſanctus cũ virgine oꝑatꝰ eſt filij
xpᷣi cõceptionẽ.nec minꝰ oꝑatꝰ ẽ ſpũſſanctꝰ qᷓ; virgo
ſed multo ãpliꝰ.ſi g̊ xpᷣs dẽ filius virginis.⁊ virgo dẽ
eius inater.vẽ ꝙ multo foꝛtius debeat ſpũffanctꝰ di
ci eius paf᷑¶ Itẽ omne qð ẽ ð aliqͥ ꝑ moqũ cõceptõ⸗
nis hñs ſilitudinẽ ſube cũ illo dẽ eiꝰ pat᷑.ſed xpᷣs con
ceptus ẽ de ſpn‚ſancto ⁊ ſimilis ẽ in ſnha cñ illo.ergo
xps ẽ filius ſpũſſancti.¶ Itẽ quicũq; habet gratiam
ſpũſſancti. hocipo ẽ filius eius.ſed vpᷣs ab inſtati cõ
ceptionis habuit gratiã excellentiſſimã ſpũſſancti.
vẽ ꝙ filiatio cõueniat xpᷣo reſpectu ſpũſſanctiX Sed
contra.Chꝛiſtus nullius ẽ filius niſi natura.ſed ſoliꝰ
*

int
ö
10

ls!

re
nq
nfuit
RViri
no e
ramno
eo. et
hug.
Conce
eiſube
onem
ſtam
ue⸗
lecno
ellius
ſo⸗
gdad
toſtat
ſoad
ſcame,
iculi;
incar⸗
1flio
r inſuc
non ſuf
tendper
ppoſa⸗
füdei
nöeal
miſoch
chicere
um a
ropa⸗
5
o int
io ſ/
ſuitco
ſanco

nitas.

aus

rſeni
anq;
mMoe
1.
kpar
cſe
id
ettu
na
fii
v
N

12 quã ꝓdncit ĩm ad eẽ

13 ſm illa.et iõ nõ cogit ratio tercia nec qrta.

(Eitn xps pofit dici filiꝰ trinitat
Deut. Munqᷣd nõ ipᷣeẽ pater tuus qui po.et ſe.2c.

attis vel matris fili? p naturã. non g ſpuͦſfaneti. * fed boe totum poteſt dici de xpᷣo rone nature aſfum

Beeflaro reirter oſl iz.ᷣ ypoſtaſis filij di nul pte.et m illa tria dẽ eẽ filius totiꝰ trinitatis.cuius

o mõ hʒ oꝑari ad ſpũmſctm̃ in hitudine filistionis.
imo potiꝰ in hitudine pᷣncipij.g ſimilit᷑ falſum ẽ dice
re ꝙ xps ſit ſilius ſpũſſãcti.¶ Gtẽ ſi xpᷣs ẽ filiꝰ ſpuſſan
cti.̊ ſpnũſſanctꝰ ẽ pat᷑ xpᷣi.et deꝰ pat᷑ ẽ pat᷑ xpᷣi.g̊ duo
patres in trinitate. ¶ Itẽ ſi xpᷣs ẽ filius.ſſ.qꝛ opatus
ẽ eius conceptõʒ.g pari rõe xps ẽ filius ſuus.ſᷣ H̊ nec

ratio nec fides admittit.ꝙ eadẽ res ſeipᷣaʒ gignat.qp

idẽ ſit pater et filiꝰ ſibi. ſi xpᷣs non ẽ filius ſuus.pa/
ri rõe nec ſpũſſanctus pater eius.¶ Itẽ ad boc ẽ au/
toꝛitas Aug.quã ponit mgr̃ in lra.Quis dicere au/

debit xpᷣm eẽ filiũ.ſſ.oũ hoc ita ſit abſurdũ vt nulle fi
deliũ aures hoc valeãt ſnſtinere. Aidet᷑ ; tãqꝙᷓ; bereti
9 cũ dicere ſpm̃ſctm̃ eẽ patrẽ xpᷣi.

bio iſta locutio non admittit᷑ nec ẽ admittẽda.tum
ꝓpter vitãdum erroꝛẽ circa generationẽ tꝑalẽ.tũ cir

ca generationẽ eternã.Ad vitãdũ erroꝛẽ circa gene/

rationẽ tꝑalẽ.qꝛ cũ ſᷣm illã dẽ xpᷣs conceptꝰ de virgi/
ne et ſpñſctõ.ſi dicẽt᷑ ſpũſſctũs eiꝰ pat᷑.ſicut virgo eiꝰ
mat᷑.iã videret᷑ ex hoc xpᷣs natus eẽ de maria et.ſſ.ſi/
cut naſcit᷑ ꝓles de muliere et viro.ꝙ ſi hoc falſuʒ ẽ.
qꝛ ꝓles partẽ accipit a patre.ptez a matre accipit in
q aſſilatur patri et matri in eadẽ foꝛma et natura. et
hoc nõ ẽ reꝑire in xpᷣo qᷓ;tũ ad eius cõceptioneʒ.ĩmo
ſoli matri aſſilat᷑ in natura aſſumpta.nõ dʒ admitti
xpᷣm eẽ filiũ.ſſ.ſed ſolius virginis matris.ad manife
ſtandã et ſeruãdã veritatẽ et ꝓpꝛietatẽ tẽpoꝛalẽ ge/
neratiõis. Sumit᷑ etiã rõ ex parte generatiõis et᷑ne.
quare chatholici talẽ pᷣmonẽ nõ admittãt.ne confu
ſio fiat eternaꝝ relationũ et ꝓpꝛietatũ. Añ cũ ꝓpꝛie
ſit ꝑſõe pr̃is generate reſpectu ꝑſõe filij.nlłlatenꝰ ad/
mittit᷑ xpᷣm eẽ filiũ.ſſ.in quo nõ ẽ alia pſona vel ypo
ſtaſis qᷓ illa quã pat᷑ ab eterno genuit.iõ ꝓpter vitã⸗
dos erroꝛes tã circa generationẽ tꝑalẽ.qᷓ; circa et᷑nã.

nõ recipiũt theologi pᷣdictã locutionẽ.(¶ Aũñ concedẽ
10 de ſũt rõnes ad pᷣdictã ꝑtem Ad illud qd obẽ pᷣmo

de Dam̃.ꝙ verbũ dei deſcendit in virginẽ ad modũ
ſemis. Dð. ꝙ ſemẽ in ſe hʒ duplicẽ ꝓpꝛietatẽ. Anaʒ
in hoc ꝙ bʒ in ſe vim actiuã.Alterã in boc ꝙ agit p/
ducendo ſilłez in foꝛma et natura. Dam̃. aſſumit
ſilitudinẽ ſemis ad oꝑationẽ.fl.rõne pꝛime ꝓpꝛieta/

tis nõ ſecũde.Cũ vero aſſumit ꝙ oꝑatio ad moduz

ſemis facit ꝓductiuũ pᷣncipiũ hre bitudinẽ vel ſiſitu

11 dinẽ patris.hoc intelligit᷑ rõe ſcdᷣe ꝓpꝛietatis¶Ad

ſllud q obẽ ꝙ pater ẽ qui ꝓducit rẽ ad eẽ. d.ꝙ iſta
ñ ẽ tota rõ pris.qꝛ neceſſe ẽ ꝙ cõueniat in natura ⁊
foꝛma.v.ſſ.nõ cõuenit 264 in natura et foꝛma ſᷣm

rñſio per iã dicta. em̃ opponit᷑ ꝙ vᷣgo dẽ mater.
et ſpũſſanctꝰ pat᷑.ddᷣ.ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ virgo cõfoꝛma
tur xpᷣo in natura ſᷣm quã cõceptꝰ ẽ ex tꝑe.ſpũs antẽ
ſctũs qᷓ;uis xpᷣo ſit ſilis in natura.nõ tñ eiꝰ ẽ getn
aũt qð opponit᷑ de gratia.dð.qꝙ quãuis de alijs ho/
minibus cõcedi poſſit ꝙ ſint filij.f.ꝓpt᷑ gratiã quaʒ
ipi ſuſcipiũt imediate qua in filioꝝ dei adoptionem
aſſumunt᷑.tñ circa xpᷣm nõ hʒ locũ ꝓpt᷑ vnionẽ que
nõ tm̃ facit illũ hominẽ eẽ filiũ dei ꝑ gratiã.ſ̊ filium
bei ꝑ naturã.Et iõ non ſic cõcedit᷑ de ipᷣo ꝙ ſit.ſl.fili

us ſicut concedit᷑ de alijs hominibus.

Queſtio. ii,j. .
is. Et ꝙ ſic vꝛ Cant᷑.

dd.ꝙ abſq; du/ͤe

d duo obiecta ſequẽtia pʒ

.

ogidere. facere.⁊ creare.gᷓ vẽ ꝙ ̊ xpᷣo ſatis catbo/
ic

epoſſit attribui

ce poſſit attribui.Itẽ Ro. viij. vt ſit iße pꝛimoge⸗
nitus ĩ mitis fratribus. Glo. m illð qð diuinitus ẽ
nõ hʒ fratres.ſᷣm illud q; pꝛimogenitus ẽ.fratres di

gnatus ẽ vocare oẽs.ſi g fratres ſunt eiuſdẽ patris.

—

et ſunt filij totius trinitatis.vẽ ꝙ et hoc 1p

ter poſſit attribui. Otem quãdocũq; aliqua ſe bñt

ꝑ indiſſeretiã ad aliquã oꝑationẽ.ſᷣm illã opationez

o pↄueniẽ/

cõem et vnifoꝛmẽ recipiunt denõiatiõẽz.ſed tota tri

nitas oꝑata eſt incarnationis myſteriũ. ſi perſona
patris dẽ eſſe pater xpᷣi.nõ ſolum qᷓ;tum ad deitaten

b etiã qtum ad bumanitatẽ. vẽ ſimilit᷑ ꝙ tota trini/
tas poſſit dici pater¶

pter effectus tꝑales tota trinitas dẽ eẽ pater.⁊ per/

iha patris dẽ nõ ſolum pat᷑ filij.ſed etiã aliaꝝ rerũ.

tẽ quãuis in trinitate vnus
ſolus ſit pater ꝓpter eternã generationem.tñ ex te

ita ꝙ in nullo pᷣiudicatur ꝓpꝛictati filij. gᷓ̈ cum filius

ex tꝑe naturã ſumpſerit.et equalẽ et vnifoꝛmẽ habʒ

comꝑationẽ ad totã trinitatẽ.vẽ ꝙ ſicut qtũ ad diu

nã naturã dicit᷑ eẽ filius patris.ita ᷣm huanitatẽ ſit
filiꝰ totius trinitatis.(¶ Itez in xpᷣo triplex eſt ſuba.
ſcʒ.ſupꝛema.media.et infima.Supꝛema ſcʒ diuina.
media ſq; anima.et infima ſcʒ coꝛpus.Sʒ xpᷣs ratõe
nature ſupꝛeme ẽ filius alicuius ſeʒ patris dei.rõne

nature infime filius alicuiꝰ ſcʒ matris ex qtraxit cox
nẽ.g et rõe medij filius alicꝰ erit.ſed media ſcʒ aia ẽ

Ea tota trinitate equalit᷑.g vẽ ꝙ filiꝰ totiꝰ trinitatis
vici poſſit.¶ Itẽ non ẽ maioꝛ confuſio in ꝓpꝛietati/
bus ex comꝑatiõe alicuius ꝓpꝛietatis ad plura.qᷓᷓ ſi

14

de eodẽ dicant᷑ duo oppoſita.iĩmo multo minoꝛ.ſᷣ &

cis nature moꝛtalis et imoꝛtalis.paſſibilis et ipaſſibi
lis.g& multo foꝛtius rõne nature aſſumentis põt dici
filius patris.et rõne nature aſſumpte filius totiꝰ tri/
nitatis. Sed cõtra. Aug.de trini.ij. Jeſus neq; ſuꝰ
neq; trinitatis filius dici põt.̊ non põt dici filiꝰ tri/
nitatis. Item filiatio ẽ ꝓpꝛietas ꝑſonalis.vñ reſpi

cit ypoſtaſim. in xpᷣo eſt vna ſola pſona ⁊ ypoſtalis

q̃ non põt diſtingui a tota trinitate m illius relatio
nis habitudinẽ. gñ ig dici poſſit filius trinitatis.
tem xpᷣs non tm̃ eſt filius ᷣ filius vnigenitꝰ.ſᷣm

dẽ Joh.j. Nidimꝰ glam eius q̃ſi vnigeniti a pre.
ſed trinitas nõ hʒ aliquẽ filium vnigenitũ.cũ equali/

ter competur ad omnes. non videt᷑ ꝙ xpᷣus poſſit
dici trinitatis filius. ¶ Iteʒ filiatio pᷣſupponit gene

rationez. generatio aũt dicit cõuenientiaʒ in natura.

et diſtinctionẽ in ſuppoſito.ſᷣ hoc impoſſibile ẽ reꝑi/
re in xpᷣo nec ᷣm diuinã naturam nec ſm humanaʒ.
& nullatenus ẽ cõcedenda locutio pꝛedictaiRy.d
qꝙ apud theologos pᷣm cõem vſum non admittitur

WHe. d 83.

☚

iſta locutio xpᷣus eſt trinitatis filius.et huius ratiö,

aſſignant viuerſi diuerſimode.Quidã em̃ dicere vo
luerunt ꝙ hboc eſt ꝓpter ꝓpꝛietatẽ filiationisnue re
ſpicit ꝑſonam et ypoſtaſim.et qm̃ ypoſtaſis filij di ſi⸗

ue ꝑſona eterna eſt.nec habet oꝛiginem a tota trini/

tate ſed ſoluʒ a ꝑſona patris.binc eſt ꝙ q;uis in xpᷣo

ſit reꝑire humanã naturã a tota trinitate creataʒ.nõ

eſt tñ concedendũ xpᷣm eſſe filium totiꝰ trinitatis p

pter repugnãtiã qᷓ repta ẽ in ypoſtaſi.boc eſt in ꝑſo/

na queẽ eterna. Sed ſi rõ iſta interius cõſideret.nõ
videt᷑ magne efficacie.qꝛ quãuis vpoſtaſis xp̃i ſit et/

na.mihil tñ ipedit ipʒ dici filiũ vgis rõe nature

rpo vere et catholice dicunt᷑ duo oppoſita rõe dußl

*

16

17

18

*)

—

5
—

pte. Si illi ꝓpoſtaſi innaſci pᷣt filiationis hitudo in
cõpatione ad matrẽ ex qua natura tracta ẽ.qᷓre non
p̃t innaſci reſpectu totius trinitatis a qua facta ẽ. et
ideo ex ꝑte ꝓpꝛietatis filiatiõis.et eternitatis ypoſta

ſis.ñ vꝛ efficax rõ poſſe ſumi ad rpudiatõʒ pᷣd icte lo

non recipit᷑.qꝛ appꝛopinquat erroꝛi. Hã xpᷣs cũ ſit fi
lius vnigenitꝰ dei patris.non recipit᷑ ꝙꝙ ſit filius tri

nitatis ſilr. ꝓpter boc.ꝙ; talis locutio appꝛopinquat
erroꝛi ſalbellij.qͥ poſuit ꝓpꝛietatẽ patris cuilibʒ triũ
pſonarũ conueniẽter poſie attribui. Mon recipit᷑ eti

am ꝙ ſit filius totiꝰ trinitatis ꝑ creationcẽ.qꝛ talis lo

cutio appꝛopinquat erroꝛi arrij.q Gegtue en eẽ pu
rãꝗ crcaturã. Mõ recipit᷑ etiã ꝙ ſit filiꝰtotiꝰ trinitatis
gratiã.qꝛ talis locutio appꝛopinq̃t erroꝛi neſtoꝛij.

qui poſuit in xpᷣo duas naturas et duas ꝑſonas.di/
uinã ſcʒ et bumanã.Et quãtũ ad bũanã ꝑſonã dixit
xpᷣm filiũ dei ꝑ graʒ.&̊ ſermo pᷣdictꝰ oino erroꝛis im/

pietati appꝛopinquat. et iõ reſpuit᷑ ab his qͥ ꝑiti ſũt
in ſacra ſctiptura. Añ rões ad hãc partẽ cõcedende
ſunt.qᷓ;uis nõ multũ cogant.¶ Ad illð qd opponit
cy tota trinitas poſſedit et fecit et creauit ᷣm huma
nã naturã.dð.qꝙ alios hõics ſimplr fecit trinitas ᷣm

oẽz ſui naturã.xpᷣj aũt nõ ſimpłr ̊ oẽz naturã fecit.

q; ᷣm diuinã naturã eũ ſolus pat genuit.et iõ nõ eſt
ſimile de xpo et alijs bõibus.Quãuis em̃ alij bõies

poſſint dici creature dei.hoc tñ de xpᷣo nõ recipitur.

ſicut. ſ. melius videbit᷑. ¶C d ill qd opport q nos
ſumus fratres xp̃i.dð. ꝙ ex hoc nõ ſequi
filiꝰ totius trinitatis.ſᷣ ꝙ, nos dicamur filij dei pr̃is
p eut.q;uis nos p graʒ. ipᷣe vero ꝑ naturã ſicut di/
cit Oꝛeg.ſuꝑ illud.aſcẽdo ad patrẽ meũ et patrẽ ve/
ſtrũ Jo. xx. ¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙ eres ꝑſone ſe
babent ad ꝑſonã aſſumptã ꝑ indr̃iaʒ.dᷣ. ꝙ veꝝ ẽ.
nõ ſic ſe hñt ꝑ indr̃iaʒ reſpectu pſone aſſumentis.qꝛ

aliã habitudinẽ hʒ ad pſonã patris.aliã ad pſonam

ſpũſſancti.Cũ aũt dẽ xpᷣs ẽ fllius dei patris.boc madꝗ

19

ginis.ñ tñ pot cocludi q; ſit filiꝰ toti

dẽ reſpectu nature aſſumentis qᷓ; aſſumpte.qð patʒ.

qq dẽ filius pꝛis vnigenitus et naturalis.et iõ rõ illa
nõ cogit.qꝛ ab inſufficienti ꝓcedit.d illud qð op

ponit᷑ ꝙ pat᷑ nõ dꝛ pat᷑ tm̃ reſpectu filij.ð etiã reſpe/
ctu alioꝝ quoꝝ ẽ cauſa et pᷣncipiũ ex tꝑe.dm ꝙ ſi⸗
cut pater qui tꝑaliter aliqs adoptat dicit᷑ eoꝝ pr ex
tpe.ſic etiã xpᷣs ꝑ generationẽ tꝑalẽ pot dici filiꝰ vir/
ti? trinitatis/ Mõ
Em̃ ẽ ſimile. Mulla em̃ cõfuſio ꝓpᷣetatũ incurrit᷑.nec

gauliqð veritati fit pᷣiudiciũ.aut erroꝛ in aliquo appꝛo-

nẽ. ⁊ alioꝝ p creationẽ.nõ ſic añt xpᷣs dẽ filius eẽ toti
us trinitatis. Mã ſi intelligatur ꝑ generationẽ̃.incur

pinquat.Si dicat᷑ pat᷑ eẽ pater filij ſaltẽ pꝑ generatio

ritus in erroꝛẽ ſabellij. Si ꝑ creationẽ appꝛopiqua

mus erroꝛi arrij.Si ſolũ ꝑ adoptiõis gratificatiõeʒ.

⁊0 erroꝛi neſtoꝛij.¶Ad illud qð opponit᷑ de natura ſu

pꝛema.media.et infima.iã ptʒ rñſio ꝑ pᷣdicta.qꝛ cuʒ

iila ſit Qeata.non recipit᷑ circa xpᷣm filiatio aliq̃ rÜne

illa. Põt tñ dici ꝙ nõ ẽ ſimile de ſubijs extremis ad

mediã.quia tuʒ rõe diuie ſubſtãtie.tum rõne carnis.
genitus ẽ et aſſimilat᷑ ſuo pᷣncipio ꝓducẽti.ſcʒ patri
et matri.patri in diuinitate.et mr̃i in banitate.non
21 ſic añt eſt de rõe anime.et iõ non ẽ ſimile.¶ Ad illꝰ
. qð vltimo obẽ de ꝓpꝛietatibus abſolutis ꝙ non fa-

ciunt confuſionẽ.dd.ꝙ non ẽ ſimile.qꝛ ille ꝓpꝛieta⸗
tes pᷣncipaliter reſpiciunt naturã. vtpote eẽ paſſibi/
lẽ et moꝛtalẽ filiatio reſpicit ibam vypoſtaſim circʒ

y xpᷣus ſit

—

quam tmulti fuerut erroꝛes quibꝰ pᷣdicta locutio viĩ
det᷑ appꝛopinquare.et iõ q;uis ille recipiant᷑ a veris
catholicis tanq; catholice.hec reſpuit᷑ tanq; aduerſa
ria fidei xpianae. 2

„

Onſequenter queri

rũtur tria. Pꝛimo queritur de gr̃a illa in com
ritũ virginis marie.Lercio in cõꝑatione ad dignits
tẽ nature afſumpt.

AQueſtio.ſ. d

(Eitr xpᷣi conceptio vel icarnatio fuerit ex mera gra

tia. an hoc ipetrauerũt patrũ merita ſanctoꝛuʒ. Et ꝙ
fuerit ex mera gra vẽ. Apls ad Lyt.Apparuit bem.
⁊ hui.ſal.n.non ex operibꝰ iuſticie.ſᷣ apparitio illa be

nignitatis et hũanitatis eſt filij dei huanatio. ſicut
in glo.dẽ. Cũ benignus et hũanatus deus nr̃᷑ appa/
ruerit.gᷓ videtur We 8i hũanatio nõ fuerit mediã/

tibꝰ nr̃is meritis tẽ ſuꝑ illð ps. Reſpice in teſtm̃

ſ. tu. glo. Meminert ꝓmimſonis.qꝛ merita vefecert.
et loquit de pmiſſione incarnatiois. ⁊c. ¶ Iteʒ ꝓ

eo qð ꝑ merita accqͥritur nõ tantũ tenemur ad gra-
rũ actiones.ſicut ꝓ eo qð gratis datur.ſᷣ̊ ð xpᷣi dona

tione tenemur ad oimodas gratiaꝝ actiões. g vẽ ꝙ;

illã nõ impetrauerũt merita cccleſie.¶ Itẽ qð ẽ fun/
damẽtũ totius meriti ecclie.meritis eius non pᷣt red
di.ſ xpᷣi incarnatio ẽ fundamẽtũ totiꝰ meriti ecclie.
qꝛ ꝑ ſßn⸗ q̃tquot ſunt reconciliati ſunt deo et patri.
nec aliquis ſaluatur niſi per eũ.g non vẽ ꝙ incarna/
tio xpᷣi ꝑ merita patrũ ſiue ipᷣiꝰ ecclie poterit ipetra/
ri.¶ Sed contra.ſuꝑ illud ps. Pꝛopter miſeriaʒ in-
opum et ge.paupeꝝ.glo.ibi.exurgam.id ẽ.mittam fi
lium ꝓpter gemitum pauperũ.q pꝛo malis gemũt.
et peccatis conterũtur.nam alite nõ cẽnt digni au/

xilio.g ſi ꝓpter gemitum facti ſunt digni miſſione fi

lij dei. vꝛ ꝙꝙ incarnatio ſiue filij dei cõceptio coꝝ me⸗
xitis impetrata fuerit. ¶ Itẽ qͥ meret᷑ pᷣncipale.mere
tur et acceſſoꝛium. incamnatio filij dei fuit oꝛdina/
ta ad noſtrã gloꝛificationẽ.ſed noſtrã gloꝛificationẽ
potuerũt ſancti mereri. et conceptionẽ xpᷣi. ¶ Ytem
qui merẽtur qd maius eſt.mereri põt etiaʒ quod mi
nus cſt.ſed maius ẽ noſtra beatificatio qᷓᷓ ſit filij dei

incarnatio.qꝛ illud eſt finis iſtius.gẽ̊ cum mernerunt

ſancti patres ſuam beatitudinẽ. meruerũt & filij de ᷣ
conceptionẽ. ¶ Item qui petit aliquid in oꝛatione ex
charitate ꝑſeueranter pie et ad ſalutẽ.meretur illud
quod petit.maxime cum talis rei petitio deo placet.
ſed antiqui patres maximo deſtgerio petebant filij
dei incarnationem.et hoc pſcueranter.pie.et ad ſa/
lutem.et deo placcbat ꝙ tale quid pererent. videt

ꝙ! meruerunt filij dei incarnationem. ¶ R. dð. ꝙ de 22

beneficio incarnationis ſicut de alijs beneficijs diui

nis loqui eſt tripliciter. vic;. quantum ad ſubam vel

eẽntiam.et quatum ad efficaciam.et quãtum ad cir
cumſtãtiam.Si loquamur de ipᷣa quatum ad eẽnti/
am.ſic dom ꝙ illud bencficium erat ſi lp ſanctoꝛuʒ
patrum merita. ꝓpterea.qꝛ non eſt iuſte retributio/
nis.ſed dignationis eminentiſſime.⁊ non ſeqᷣtur me
rita hõis lapſi.ſed potius eſt fundamentũ oĩis meri/
ti.qꝛ nullus deo placere potuit poſt lapſum abſq; fi
de iſtiꝰ bñficij.vłin generali vel in ſpeciali.⁊ m hãc

viã ꝓcedũt rões et auctes ad pꝛimã ꝑtem qdducte.

4

eritur de cõceptiõe xp̃i in cõ/
patione ad gratiã iuterueniẽtẽ.et circa hoc q̃/

patione ad merita ecclie. Scdo in ↄparatiõe ad me/

io

eis
eſ

bocq⸗
in com
4 me⸗
dihis

ng,
6c
ndem.
lbe
1,ſ
phn⸗
ttmecii⸗
inteſſ
eſeech.
6
ad gr
don
g9
de lun⸗
gitfat
lack.
tpar.
amna⸗
ſenr
azinr
ranft
ni au⸗
ſolefl
ve⸗
mere
win,
tione
Deon
ant
ljdel
Ct
e⸗
e ex
Hud
e⸗
fli
1
idet
e:
on
rd
1
ti⸗
ou;
no/

1

4

ſe
1

24

Si vero loquamur de beneficio incarnationis q;tũꝰ

ad efficaciã.ſic cum eius efficacia eſſʒ duplex.vicʒ.q;

oꝛdinabatur ad liberationẽ a puitute culpe.et a rea/

tu carentie viſionis dei.q̃dã mõ cadit ſub merito.q/
dã mõ ñ. Mã qᷓ;tũ ad liberationẽ a reatu carẽtic diui
ne viſionis et captiuatiõis dyaboli hoc meruerunt
ſancti patres et cadit ſub merito.tũ vero ad erep/
tionem de ſtatu culpe non cadit ſub merito.niſi qͥs
large ſumat meritũ ad meritũ congrui et ↄdigni. Si
vero loquamur de beneficio incarnatiõis qtñ ad tẽ
poꝛis circũſtantiã.pðt cõcedi abſq; calũnia ꝙ cadit
ſub merito pᷣcedentis ecclie.Sancti cem̃ pr̃es flagran
tiſſimis deſiderijs merucrũt incarnationis accelera
tionẽ. In quoꝝ ꝑſona dicit vſa.lxiiij. Atinã diſrũpe
res celos et deſcenderes ⁊c̃.Et ſic ptʒ ꝙ incarnatio/
nis bñficiũ q;tũ ad eẽntiã nõ cadit ſub merito.Quã/
tum vero ad tẽpoꝛis circũſtãtiã cadit ſub merito ſãc
ctoꝝ patrũ. Quãtũ vero ad efficaciã mediã.qͥdã mõ
cadit ſub merito.q̊ͥdam mõ non.Et qm̃ rões iducte
ad partẽ primã currũt qᷓ;tuʒ ad illud qð eſt. ſiue qᷓtũ
ad excellẽtiã ſui.in ſe oñdũt ipᷣm non cadere ſub me/
rito pꝛecedẽtis cccłie.iõ ſunt cõcedende.(Ad illud
qð pꝛimo obꝛ in cõtrariũ ð glo.ps Pꝛopt᷑ miſeriam

inopũ et gemitũ pau.dð ꝙ illa intelligit᷑ ð bencficio

incarnatiõis q;tũ ad efficaciã nr̃e liberatiõis a pena.
ſicut ptʒ ex ipᷣa glo.vel qtũ ad accelcrationẽ tꝑis ſi/
cut colligit᷑ ex ipᷣa lr̃a.Si tu obijcias ꝙ deꝰ nõ citius
incarnatus ẽ qᷓ; diſpoſuerat ab eterno ꝓpter merita
patrũ.dð q; ꝓpter merita patrũ deus pᷣuidcrat ſe ac
celeraturũ.et ſic fecit ſicut pᷣuideratalaid illud quod
opponit᷑ ꝙ qui meret᷑ pᷣncipale meret᷑ ct acceſſoꝛiũ.
dum ꝙ illud hʒ inſtãtiã qñ illud acceſſoꝛiũ nõ ſolũ/
mõ pᷣparat ad pᷣmiũ ſed etiã pᷣꝑat ad meritũ Et qm̃
ipᷣius incarnatio pᷣbebat ſanctis patribꝰ viã merẽdi

ꝑ fidem ipᷣius.binc eſt qꝙ illa ꝓpoſitio non bʒ verita

teʒ in ꝓpoſito. Põt etiam alio mõ pᷣdicte locutioni
inſtari. Non em̃ hʒ veritatẽ qñ illð acceſſoꝛiũ nõ ne/
ceſſario adheret pᷣncipali.⁊ tale ẽ incarnatio filij dei.
Potuit em̃ deus alio mõ genꝰ hũanuʒ gloꝛificare et
ſaluare qᷓ; ꝑ filij incarnationẽ.ꝓpter hoc non ſequit᷑
æ ſi ſancti patres meruerũt ſui gloꝛificationẽ. et vpᷣi

incarnationẽ. Poſſet tñ concedi ꝙ quãtum ad cffica

ciã liberationis.potuerunt ſancti patres mereri be/

25

„

neficiũ incarnationis.nõ tñ ſimołr ſicut pꝰ oſtẽſuz ẽ.

¶Ad illud qdð obꝛ.ꝙ qui meret᷑ qd maius. meret᷑ et

qð minus.dð.ꝙ; pᷣdicta ꝓpõ inſtãtiã bʒ in gloꝛia et
gratia.qꝛ gloꝛia cadit ſub merito.gratia vero non.ſic
et inſtatiã pᷣt baberc in ꝓpõito. Poſſet etiã reſpõde

ri ꝑ interemptionẽ aſſumptõis.cũ em̃ aſſumit ꝙ ma
ioꝛ ẽ gloꝛificatio qᷓ; incarnatio.d.ꝙ; ẽ falſus.niſi glo/

rificatio intelligat᷑ cũ pᷣſuppᷣonce incarnatiõis.vl niſi

intelligatur reſpcctu alicuius pſone ſpãlis.vtpote re

26

ſpectu petri vel pauli.melius em̃ ẽ petro videre deũ
in gloꝛia.qᷓ; humanam naturam a verbo eſſe aſſum/
ptam.ſimplr tñ loquendo melius eſt filiuʒ dei incar/
nari qᷓ; petruʒ gloꝛificari.quia filij dei incarnatio vʒ

toti generi humano.petri gloꝛificatio ãt ſibi ſoli.Et

ldeo non ſequitur ꝙ ſi aliquis põt ſibi mereri ſuam
gloꝛificationẽ.ꝙ mereatur xpᷣi conceptionem.¶ Ad

illud qd opponit᷑.ꝙ qui petit ꝑſeueranter.pie.et ad
ſalutem ꝙ meret᷑. dð. ꝙ ven ẽ ſi petat ꝓ ſe.ſed nullꝰ

petijt ꝙ filius dei aſſumeret ſe.⁊ ideo nullus boc me
ruit.petendo tñ alijs merebant᷑ vitã eternã ſibi.⁊ iõ

nõ infructuoſe oꝛabant. Poſſet etiam dic ꝙ aabuc

nis marie.

Ai

babet illud inſtantiam qñ quis quereret a deo ełcel
lentiam gloꝛie petri qui eẽt parue charitatis.nõ hoc

modum in ꝓpoſito põt iuſtantia inferri.
¶ ueſtio. ij. e
—

mereret᷑.qꝛ hoc qdð petit merita ſua excedit.per hunc

(Atr meruit beata virgo xpᷣm concipe.an fuerit cõ/

ta vᷣgo meruerit xpᷣm cõciꝑe oñditur ꝑ illud qd dici⸗
tur Luce.j. Beata q̃ credidiſti.qm̃ ꝑficient᷑ in te que

ceptio illa ſolum ex munere gratie diuine.Et ꝙ bez

dicta ſunt tibi a dño.ſᷣ annũciata erat cõceptio a do

mino.& iõ concepit qꝛ credidit.ſ̊ conſtat ꝙ fides ſiue
eredulitas nõ fuit cauſa efficiens conceptiõis. fuit
cauſa meritoꝛia.¶ Item in collecta que dẽ cõiter ab
eccleſia.Omnipotẽs ſempiterue deus qͥ glo.vir.ma.
coꝛpus et animã vt di.fi.tui.ha.effici mereret᷑ ſpũſã/

cto cooꝑante ⁊c.Ex boc colligit᷑ ꝙ beata maria me

ruit.et ꝙ digna fuit.ᷓ meruit menito cõdigno conci

pere¶ Item Berñ. v. de conſideratiõe ad euge.tan-

gens illud Math. xiij. Simile ẽ regnũ celoꝝ ⁊c.di/

cit ꝙ mulier fuit ſapia que fermẽto fidei beate virgi

nis in incarnatione tria ſata miſcuit.nouũ.antiquũ.

eternum. Mouũ in anime creatione de nihilo. Anti⸗
quũ in aſſumptione coꝛpis de natura ade.Eternum
in vmiõe diuinitatis.ꝗ̊ᷓ fides beate virgis giquo mõ
cooꝑata ẽ in iſta cõmitione.ſᷣ non quãtũ ad pᷣncipi
um ſolũ cffectiuũ.g ꝑ modũ meriti. 3

tẽ beata vir⸗/

go aut habuit gratia ſufficientem ppantem ipᷣaʒ ad

conceptionẽ filij dei.aut non. Si ſic. Sed gratia ſuf⸗
ficienter p̃parans facit mereri illud ad qdð pꝛeparat

merito cõdigni.& vẽ ꝙ beata virgo ex illa gratia me/

ruit cõceptionẽ filij dei cũ ea bene vſa fuerit. Si nõ.

aut ergo caruit illa gratia ſufficienter pᷣparãte.qꝛ ip/
ſam nõ potuit reciꝑe.Aut qꝛ eã noluit deꝰ vel nõ po
tuit dare.ſ̊ᷣ nõ qꝛ nõ potuit deꝰ vel noluit dare cũ ſit
oipotẽs.et vellet ſine dubio ſibi ydoneũ habitaculũ

pparare.ſed qꝛ virgo nõ potuit recipere. multo mi

nus potuit filiũ dei concipe.ad cui cõceptionẽ gr̃a

illa pparabat. ꝙ ſi oĩa iſta ſunt inconueniẽtia. flinq
pꝛimum vicʒ ꝙ beata virgo meruit conceptionem ꝑ

gratiam ſibi datam. ¶ Sed contra. Aug.in enchi. et
babetur in littera. Modus quo natus eſt xpᷣus de
maria ſicut filius.et de ſpirituſancto nõ ſicut filius.

inſinuat nobis gratiam dei quam homo nullis pꝛe/
cedentibus meritis in ipſo exoꝛdio nature ſue quo

cepit eſſe verbo dei copularetur.ergo videtur ꝙ; mul

la merita pꝛeceſſerunt conceptionem xpᷣi vel incar/

nationem. ¶ Item maius eſt meritum totius ecdle
ſie q; ſingularis perſone. ergo ſi incarnatio non ca/
dit ſub merito totius eccleſic.g̊ nec ſub merito virgi
tem quod cadit ſub merito non tenet
plene rationem gratuiti. Ham ſi gratia eſt ex meri/
tis.iam non eſt gratia ſicut dicit Aplus ad Ro.ſed
filij dei incarnatio ad maximam pertinuit geᷣtiam.
bm qꝙ dicit Augu.ergo videtur ꝙ eius conceptionẽ
non meruerit beata virgo maria. ¶ Ites boc eſt in-

eſtimabilis dignationis q; filius dei eterni. efficia-⸗
tur filius vnius paupcris mulieris.ergo non fuit ex

equitate vel iuſticia retributionis. ergo nec ex me⸗
rito virginis ¶ R.dicendum ꝙ eſt loqui de merito

gratis ſe diſponit. Et ẽ merſtũ digni .quo ſcz vi iun,
iij

ym triplicem gradum et differẽtiam. Eſt em meriiin
congrui in quo peccatoꝛ dẽ gratiã ſibi mereri.cuzʒ ad

28 de merito tercio mõ.

..

29

..

. 4
11

pꝛat ꝓ alio et meret exaudiri. Et ẽ meritũ cõdigni. j o tum bmõi ꝙᷓ meritoꝛiũ. pfecta gra xi nõ potuit eẽ

quis ex tanta charitate meret᷑ tantq gloꝛiã. Dico er⸗
go ꝙ beata virgo maria cõciꝑe filiũ dei ante incarna
tionẽ meruit merito congrui.qm̃ pᷣ nimia ſua purita
te et hũilitate et benignitate ydonea erat vt efficere⸗
tur dei mater. Poſt anunciationẽ vero poſtiq con⸗
ſenſit et fl. in copioſitate gratie in eã deſcendit.iõ nõ
ſolũ habuit congruitatẽ ſed et dignitatẽ.et extũc me
ruit nõ ſolũ merito cõgruitatis i̊ dignitatis obum/
bꝛari.et impꝛegnari virtute altiſſimi.Sʒ merito con
digni nõ potuit meren cõcipe filium dei. ꝓ eo ꝙ hoc
excedit om̃e meriiũ.⁊ etiã qꝛ erat ipᷣius meriti gloꝛio
ſe virgis fundamentũ.Siue em̃ dicamꝰ deũ fieri ho

minẽ.ſiue dicamꝰ mulierẽ fieri matrẽ dei.vtrũq; eſt

ſupꝛa ſtatũ qͥ debet᷑ creature.et iõ taz hoc qᷓ illud fu/
it benignitatis et gratie.Et ꝓpterea ſicut dixi ꝙ gra/
tiã pᷣmã põt mereri iuſtꝰ pᷣcedẽti merito dignitatis
ñ tm̃ merito cõgrui.ne g ꝑderet rõʒ gratie.ſic põt cõ
cedi ꝙ beata virgo nõ tiñ merito congrui ſed merito
dignitatis meruit conceptionẽ.qꝛ ꝑ copioſã gratiaʒ
ſpuſſancti ad conceptionẽ illã nõ ſolũ cõgrua ſ̃ et di
gna fuit¶ Ex bis patere poſſunt rões et auctes ꝗᷓ ad
vtrãq; ꝑtem adducunt᷑. Hã rões qᷓ ad pꝛimã ꝑtẽ ad
ducunt᷑.currũt de merito ſᷣm pꝛimã vel ſcdaʒ accep
tionez. Rõnes que ad ſcdaʒ ꝑtẽ adducunt᷑ currunt
Acd illud tñ verbũ qdð adduci/
tur in lr̃a.ð.qꝙ nõ pꝛiuant᷑ ſimpir merita.ᷣ pᷣceden⸗
tia merita.et hoc ñ i quocũq; ſ᷑ in natura aſſumpta.
qꝛ nõ habuit merita ad vnionẽ pᷣcedẽtia.qꝛ ſimul cõ
ceptꝗa et aſſumpta fuit et foꝛmata ſicut oñſuʒ fuit ſu/
pin. illud qd obꝛ.ꝙ maiꝰ ẽ meritũ totius ecclie
ꝙᷓ virginis marie.Dici põt ꝙ ratio illa non cogit.q̃a
maius ẽ meritum patrũ q; virginis extenſiue.nec tñ

opoꝛtet ꝙ intenſiue.qꝛ beata virgo poſtq; ãnũciatio

ne audita ab ãgelo.ſanctificata fuit a ſpirituſancto.
tãto munere gratie ẽ impleta.vt aliqͥd digne poſſet
mereri ꝗqð nõ poſſent ſi oẽs alij ſancti eẽnt cõgregati
ſimulA alia duo nõ opoꝛtet rñdere.qm̃ non ꝓce
dunt ſᷣm terciã viã ſicut apparet. Mã dignitas nihil
aufert liberalitatis gratie.nec benignitatis mie.imo
ſimul cñ illis manet ſicut intuenti apparebit.
Queſtio.iij. f

¶ Etrñ gratia llla qᷓ fuit in conceptiõe. in cõpatiõe ad

pignitatẽ nature aſſumpte teneat rõʒ ꝓpꝛietatis na
turalis vel gratuite.Et ꝙ teneat rõʒ ꝓpꝛietatis natu
ralis vẽ pꝛimo ꝑ auctẽ Aug.que ponit᷑ in l̃a. In na
ture hũane ſuſceptione fiebat quodãmõ illi boi gra/
tia naturalis vt nullũ poſſʒ admittere geratk che⸗
He vr. q ineſt rei a ſua pꝛima oꝛigine ieſt ei natura⸗

liter. H aia xp̃i ab inſtãti conceptiõis habuit gratiaʒ.

nec põt nec potuit ab ea ſeꝑari gratia illa. vꝛ q illa
gratia naturaliter fuerit innata.¶ Itez qdð ineſt rei a
pꝛincipio intrinſeco ineſt ei naturaliter.ſᷣ gratia xpᷣi
oꝛtũ habebat a pſona verbi que non eſt alia a pſona
xp̃i. & iurat ei a ſuo pꝛicipio intrinſeco. Et ſi hoc.tũc
inerat p modũ ꝓpꝛietatis naturalis magis qᷓ gratui
te. ¶ Itẽ ꝓpꝛietas ꝑ quã res oꝛdinat᷑ ache actũ natu⸗
ralẽ eſt naturalis.ſᷣ ꝑ gratiã ille hbomo erat filius dei
naturalis et eſt. S vꝛ q gratia ſibi collata fuerit ei ad
modũ ꝓpꝛietatis naturalis¶ Eʒ contra. Gr̃a et na
tuꝛa diuidunt᷑ ex oppoſito.ſ qñcunq; aliqua oppo/
nunt᷑.vnũ ñ denõiat alteꝝ. ſi naturale dẽ a natura.

„

vẽ ꝙ nulla gratia ſſt naturalis.aut ſi ẽ naturalis nõ ẽ
graͤtig. OItẽ plus diſtat naturalca gratuito inqua⸗

ex meritis.q̊ multo foꝛtius vẽ ꝙ nõ fuerit naturalis.
Itẽ naturalibus nec landamur nec vitupamur.ſ
xpᷣs laudabilis erat ꝑ gratiaʒ quã bẽhat. non vꝛ ꝙ;
gratia illa fuerit ei naturalis.¶¶ Itẽ excellẽtioꝛ ẽ vnio
hnmane nature ad diuinã in vnitatẽ pſone.qᷓ; ꝑ con
foꝛmitatẽ gloꝛie. Sed natura nõ eleuat᷑ ad gloꝛiam
quãtũcunq; excellit niſi mediãte gratia que cxcedit
terminũ nature.et q;to mag accedit tãto mag tenet
rationẽ gratie.ſi g̊ qð collatũ ẽ xpᷣo multo magis ex/
cedit terminos nature.qᷓ; qd collatũ ẽ aliss homini⸗
bus. vꝛ ꝙ gratia eius plus habuit de rõe gratuiti. et

bꝛis. R.dð.ꝙ gratia vnionis ſicut in pᷣcedentibus

fuit tactũ triplicit᷑ põt dici. no mõ dẽ gratia vnio/

Ruhverartone naturalis.qᷓ; gratia collata eiꝰ mẽ⸗

50

nis diſponẽs de congruo ad vnionẽ. Alio mõ dicit᷑
gratia vnionis ipᷣa vnio gratis facta. Tercio mõ d?

gratia vnionis ipᷣa gratia faciens vnionẽ.Et quocũ⸗

q; boꝝ modoꝝ dicat᷑ gratia vnionis.verũ ẽ ꝙ tenet

rationẽ gratuiti.veꝝ ẽ etiã ꝙ aliquo modo bʒ ꝓpꝛie-
tatẽ rei naturalis.Et hoc inſinuat ipᷣa lr̃a Aug. cũ di
cit. Oꝛ quodã mõ fieret illi hõi gratia naturalis.nõ
dicit ſimpliciter fieret.ſᷣ quodã mõ.Si em̃ dicat᷑ gra

tia vnionis.i.gra diſponens ad vnionẽ.quodã mõ ẽ
naturalis quodã mõ nõ. Hã ꝓpꝛietas naturalis cõ

paratur ad aliquid ſicut ad ſubiectum ⁊ ſicut ad cau
ſam. Scom comꝑationem quã babet ad ſubiectum
naturaliter dicit᷑ ineſſe qð ineſt a pᷣmoꝛdio ipᷣius rei.

et inſeꝑabiliter.et ab ea non recedit. Sed comꝑatio⸗

nem quꝗ babet ad cauſaʒ dicit᷑ naturaliter ineſſe ꝓ/
pꝛietas qᷓ cauſat᷑ a pꝛincipijs ſubiecti.et ꝑ quam ipᷣʒ
ſubiectũ efficit oꝑationem naturalẽ. Pꝛimo mõ dici
tur gratia fuiſſe naturalis.p quã ad vnionẽ diſpone
bat᷑.qꝛ gratiã habuit a pꝛimoꝛdio ſue natiuitatis.et
gratiã ꝑdere nõ potuit.Scdo vero mõ non fuit na/
turalis ̊ potius oꝛdinabat᷑ ad opationẽ ſupꝛa natu
rã.non hẽbat etiam oꝛtũ a pᷣncipᷣijs nature.ſᷣ potius

a diuina voluntate.Et ꝓpterea ſm illũ modum ac

cipicndi veꝝ dicit᷑ ꝙ gratia quodã mõ fuit xᷣo na-

turalis.quodã mõ non.Et iſta poſſunt accipi ex bis

que dicunt᷑ in textu.Silłr ſi gratia vnionis dicat᷑ i5a

vnio gratis facta.quodã mõ fuit naturalis.quodaʒ

mõ nõ Maturalis. inquã fuit ꝓpter inſepabilitatẽ.

qꝛ natura bumana ſic fuit vnita diuinea ſua pꝛima

foꝛmatione ꝙ ab ipᷣa ſepari non potuit. Quodã mõ

non fuit naturalis ſᷣ gratuita.in hoc ſcʒ ꝙ terminos

nature excedit. eęt ex mera dei volũtate ꝓceſſit. Si-

militer ſi tercio mõ dicat᷑ gra ipᷣa virtus gratũfaciẽs
vnionẽ ſicut ipᷣe ſpũſſanctꝰ.ſic quodã moõ fuit illi ho
mini naturalis.qͥdã mõ nõ. Maturalis fuit ꝑ cõica/
tionẽ ydiomatũ rõne ꝑſone verbi cui ſpũſſanctꝰ con
naturalis ẽ.Mõ em bhabuit filius ſpm̃ſanctũ ꝑ inſtu
entiã.ᷣ potiꝰ qꝛ bʒ in ſe a pr̃e vim ſpiratiuã.Et ppt᷑⸗-
ea dꝛ in Jo.ꝙ nõ ẽ ei datꝰ ſpũs ad mẽſurã. Per cõ/
patiõzʒ ũt ad naturã aſſumptã.gra illa ñ erat illi bõi
cõnatural.qꝛ.ſſ.nõ erat in eo ꝑ pᷣncipia nature crea/
te ſ ꝑ gram inhabitatẽ.Et ſic ptʒ ꝙ oĩ mõ intelligen
di gra illa qͥdã mõ fuit illi bõini connaturalis.qͥdã
modo ñ.Et ſᷣm boc currũt rões ad vtrãq; ptẽ.q̃ ſᷣm
diuerſas vias veꝝ ↄcludũt.Aeꝝ ẽ em̃ ꝙ gra illa ſi⸗

cut dicit Aug.qdã mõ natural fuit illi hõi.ñ tñ ſin /
plicit᷑ ſicut rões oñdũt. Illa tñ ratio q̃ oñdit᷑ ꝙ gr̃a

illa ẽ natałqꝛ oꝛdiat ad actũ naturalẽ ñ valʒ.qꝛ aſſũ

ptio eſt falſa. qm̃ et ſi ꝑ gram illam diſponatur vt ſit

ſus
ſun

lene
ge
atiu
Utn
dit
e

III.

fllius naturalis. nõ tñ ppt᷑ boc ordinat᷑ ad opatiõcs o ¶ Itẽ xps odẽ mõ fuit in pentibus quo fuit in virgi

natuxalẽ.B̊ em̃ nõ dꝛ ꝓpter hoc ꝙ illi nature afum/

pte cõueniat a pr̃e ꝑ gratiã illã eternalit᷑ ⁊ naturalit᷑

generari.ſᷣ hoc ẽ qꝛ ꝑ gratiã illã diſponit᷑ ad vnionẽ

que facit ydiomatum cõicationem.et vnio illa ſupꝛa
naturã ẽ.Et iõ ñ ẽ mirũ ſi gra que ad illã vnionẽ red
dit naturã cõgruã.eſt ſupꝛa naturã.Silr alia rõ que
dicit. ꝙ gratia illa a pᷣncipio intriſeco c.nõ cogit.qm̃
alit᷑ accipitur intrinſecũ in ꝓpoſito.⁊ alit᷑ cũ dꝛ.qꝙ na
turaleẽ qð ẽ a pᷣncipio intrinſeco. MNã itrinſecũ ꝓut
cadit in notificationez ꝓpꝛietatis naturalis dicitur

eẽ illð qð ẽ de cõſtitutiõe nature.nõ ſic ãt ꝑſona vᷣbi

E illi intrinſeca.Alie vero duerões ſũt cõcedẽde.qꝛ
nõ ꝓbãt ꝙ gratia illa ſimplr fuerit naturalis.ſ ꝙ qᷣ
dãmõ cõfoꝛmitatẽ hũit ad ꝓpꝛietatẽ naturalẽ.Et h̊
ijdẽ veritatẽ hʒ.ſicut iã oñſum ẽ.
Onſequẽter q̃ritur de cõceptiõe xpᷣi in cõpa/
ARtione ad virginẽ cõcipiẽtẽ.⁊ circa hoc q̃rũtur
tria. Pꝛimo ꝗritur vtꝝ in illa cõceptiõe vᷣgo maria
fuerit ſpũiſctõ in aliq̊ coopata.Scdo q̃ritur vtꝝ illa
opꝑatio vel coopatio fuerit naturalis vl miraculoſa.
Tercio q̃ritur vtrũ ex illa cooꝑatione ſit vᷣgo maria
dei genitrix appellãda.
Queſtio.j. g
¶¶ Atrũ in illa cõceptiõe aliquid virgo maria fuerit ſpi
rituiſacto cooꝑata in aliqͥ mediate aliqᷓ potẽtia. Et

q; ſic vẽ pꝛimo auẽte Dam̃.quã põit igr̃ in lra. Pꝛe

uenit ſpũſſanctus in ißam ſᷣm verbũ qð dixerat an/

gelus ei.purgãs eã.et potẽtiã deitatis verbi rcepti

uã pᷣparãs ſil et generatiuã.& ſi ñ ſolũ habuit poten
tiã receptiuã ſᷣ etiã generatiuã.nõ ſolũ ſe hũit virgo
maria ꝑ modũ recipici.Sð̊ ⁊ ꝑ modũ agẽtis et coope
rãtis.¶ Itẽ vᷣa mater cooꝑatur i filij generatiõe. Sʒ
btã maria vere fuit mat᷑ xpᷣi.g vere fuit cooꝑata in
eius cõceptiõe virtuti ſpũſſancti.¶ Itẽ hoc ↄceditur
et cãtatur ab ecclia tãq; verus et catholicꝰ pᷣmo. Ge

nuit puerpera regẽ.ſᷣ generare agere ẽ.et actio virtu
tis generatiuc.g̊ vẽ ꝙ r illa cõceptõe generatiua vis

virginis coopata fuit diuine virtuti.tẽ aut virgo
maria cooꝑata fuit.aut ñ. Si ſic.habeo ꝓpoſitũ.Si
nõ.̊ hũit ſe ſõlũmõ ſicut materia.& ſicut nulla ẽ affi
nitas hõis ad limũ vñ foꝛmatus eſt.ſic nec marie ad
xp̃m.ſᷣ h̊ ẽ falſuʒ.g̊ ⁊c. ¶ Itẽ vir pᷣbuit mulieri natu/
rale pꝛicipiũ qñ de eius coſta foꝛmata ẽ eua.5̊ ppter

boc ipᷣiꝰ mulieris nõ dẽ eẽ pat᷑ aut mat.qꝛ coopatus
nõ fuit in eius foꝛmatiõe.ſᷣ beata virgo bitudinẽ ma

tris hʒ ad xpᷣm. nõ ſolũ pᷣparauit materiã.ſᷣ cooꝑpa
ta fuit ad inducẽdũ foꝛmã.¶Itẽ ve dz reſpon/
dere figure.ſᷣ virgo maria figurata ẽ ꝑ ᷣͥgas Aaron.
et virgo maria fronduit et floꝛuit ⁊ fructũ fecit. ſicut
habetur Mu.xvij.De floꝛe aũt puenitur ad fructuʒ
mediãte virtute actiua reꝑta in plãta que floꝛuit.fu
it etiã in virga virtꝰ actiua ad fructũ. vẽ multo foꝛ
tiꝰ in virgie maria¶ Gʒ cõtra.ad Gałiiij. Miſit deꝰ
filiũ ſuũ factũ ex mu.Ad Ro.j.Qui factus ẽ ei ex ſe
mine dauid.ſuꝑ quẽ locũ dicit glo.Apls dicit factuʒ
H nõ natũ.Aliud ẽ em̃ ex ſemie admixto ſanguis coa
glo generare.alið ñ cõmixtiõe ſᷣ vᷣtute ꝓcreare. Poſ
ſunt em̃ bõies filios generare ſ̃ ñ facere. vꝛ ꝙ vir⸗
