us dei. ſicut dicit᷑ Eſa.ix. AHocabit᷑ admirabilis.cõſiliarius.deꝰ foꝛtis. ( Iẽ. j. C oꝝ.ij. Si cognouiſſent. dicit
glo. ꝙ maioꝛes iudei ſciuerũt q; eẽt chꝛiſtus.ꝗᷓ vẽ ; nomẽ eius añ paſſionẽ fuerit manifeſtatuʒ. Sed contra
Boc ẽ qʒ; dicit᷑.j. Coꝝ.iij. Si cognouiſſent.nũq́' filiũ dei crucifixiſſent.Et Anb·in li.cur deus hõ dicit. ꝙ tãtũ
ſcelꝰ ſicut ẽ filij dei occiſo.nunꝙ; ꝑ pniaʒ expiaſſent. niſi ignoꝛãtia excuſ. aſerdon abſq; dubio xpᷣus
p paſſionẽ ſuã meruit ſui nõis clarificationẽ. Clarificatio aũt nõis ipᷣius xpᷣi in hoc cõſiſtit. ꝙ coiter hõies no
ucrit illũ qui in bana natura apparebat eẽ filiũ dei et redẽptoꝛẽ mundi.¶ Ad illud vero að obꝛ ꝙ illud iã
notũ erat.dvᷣm ꝙ ẽ noticia certa.⁊ ẽ noticia ꝑ quãdã cõiecturã.et xpᷣs ante paſſionẽ cognitus fuit habere no
mnẽ qð ẽ ſuper oẽ nomẽ noticia cõiecturali. noticia certitudiali nõ eſt cognitus niſi poſt paſſiouẽ. et ꝑ hoc
diſſolui poſſunt rões et auctes ad vtrãq; partẽ. Ael aliter. ẽ noticia vlis.et ẽ noticia pticularis.quãuis aut?
xpᷣs cẽt notus aliquibꝰ ꝙ eẽt vere xpᷣs.tñ nõ fuit vniuerſaliter cognitꝰ vſq; poſt paſſionẽ. Ael aliter.ẽ noticia
nõis duplex.quãtũ ad vocẽ et quãtũ ad iponẽdi rõez. Quãtũ ad vocẽ cũ cognoſcitur ꝙ aliqᷓs ſic vocet᷑.et ſic
multi cognouerũt xpᷣm vocari Icſuzʒ añ paſſionẽ. rõe q̃re ſic vocaret᷑ vicʒ qꝛ venerat ſaluare populũ a pec tnen
catis eoꝝ nõ cognouerũt vſq; poſt paſſionẽ.Et ſic clarificatio nõis xpᷣi ẽ manifeſtatio cognitionis habite de ani⸗ ſlecp
chꝛiſto.qua cognoſcit᷑ eẽ dei filius.et xpᷣus ⁊ ieſus.et qdᷣlibet iſtoꝝ ẽ nomẽ qð ẽ ſuper oẽ nomẽ. Mã filius dei itieen
nomiat pſonã i vna natura. Chꝛiſtꝰ qt et ieſus nõiant ꝑſonã in duabꝰ naturis.ᷣ xpᷣs nõiat pſonã in huana itd
natura relata ad viuinã.qꝛ xps dicit᷑ vnctꝰ. Jeſus ãt nõiat ꝑſonã in diuina natura relatã ad buanã.qʒ ieſus⸗ len
dẽ ſaluatoꝛ eẽ. et iõ in nõie ieſu xpi d oẽ genu curuari ſicut in nõie filij dei. Et per hoc ptʒ rſio ad queſtion. nito
pooſitã. nomẽ filij dei triplicit dicit clarificari m eius triplex nomẽ.ſiue quãtũ ad certificatiouẽ.· ſiue q; adeda
tũ ad diffuſionẽ. ſiue quãtũ ad rõis nõiandi expꝛeſſionẽ.ita ꝙ certificatio reſpicit noticiã nõis ſilij Si.diffuſio ſazirn
noticiã nõis xpi.expꝛeſſio rõis nõiandi noticia nõis ieſu. Dtʒ etiã rñſio ad obiecta.qꝛ xpᷣus m bec tria nõia G idebin
fuit cognit? qdã mõ.fuit cti qdã mõ ignoꝛatꝰ. Scoʒ eũ modũ ſᷣm quẽ ignoꝛatꝰ fuit.meruit nomẽ ſuũ p paſ W
4 ſionẽ darineandum ec. c ¶ In qua enim foꝛma crucifixus ẽ. in ea exaltatus ẽ.¶ Cõtra. qꝛ exaltatio xpi eſt Nn

e
äne
i de
nmi Anlin
ducd Wann
tin
mirn
Naäi Aungh
Uldonn Wen
ag
dnun/
mübo
eer
wh li
dak es
Huan
N
e5
un en⸗
gürchi cſ
ee
migi

S=

. 1 W
Bi mn
4 donit
e i
chelini
LNELLE N
nt nuii
7 W N
36 ludwoc WM
ſonic ir
non arran
ſn e
o

—- ☛

—
=
—
=

S
=
—
=
= —

– .
„

AQAualit᷑ p moꝛ

tẽ redemit nos

et adituʒ regni

¶ Determinat qua neceſſitate iſta meruit. d

¶ Si do qrit᷑ vtrũ xpᷣs illã imoꝛtalitatis et ĩpaſſibilita⸗
tis gloꝛiã.et nomis dei manifeſtationẽ ſine oĩ merito
habere potuerit? Sane dici põt ꝙ hũanã naturã ita
gloꝛioſaʒ ſuſcipere potuit.ſicut in reſurrectiõe extitit.

Nomẽq; ſuũ ⁊ aliter hõibꝰ mãifeſtare potuit. Sʒ hõ
paſſibił eẽ nõ potuit ſicut fuit.et ad illã gloꝛiã ſine me

rito peruenire. Potuit qdẽ ꝑuenire ad illã ſine meri⸗

to paſſionis.qꝛ potuit cõſũpta moꝛtalitate ĩmoꝛtalita
tis gloꝛia veſtiri.ſed nõ ſine merito iuſticie et charita
tis aliarũq; virtutũ. Nõ em̃ xpᷣs hõ eẽ potuit in quo

plenitudo vᷣtutũ et gratie nõ fuit.nec vᷣtutes ei ineſſe

potuerunt cilicio moꝛtalitatis iuduto qͥn ꝑ eas mere⸗
retur. Habẽs g̊ has vᷣtutes ſᷣm hõieʒ paſſibilẽ ac moꝛ
taleʒ.nõ potuit nõ mereri gloꝛiã imoꝛtalitatis. Non
̊potuit factus moꝛtalis ſine merito gloꝛiã unpaſſibi
ſitatis ⁊ imoꝛtalitatis ac mãifeſtatõʒ dei nõis ↄſequi.
Potuit tñ hoc aſſequi ſine merito paſſiõis.qꝛ ꝑ paſſio
nẽ nil ſibi meruit.qð nõ añ ꝑ virtutes meruerit.
¶ Pꝛopõit efficaciã meriti xpᷣi fſpectu nfi. e

¶ Ad qd ̊ voluit pati et moꝛi ſi ei virtutes ad merẽdũ

ille ſufficiebant? Pꝛo te.nõ ꝓ ſe.Quõ ꝓ me? vt ipᷣiꝰ
paſſio et moꝛs tibi eẽt foꝛma et cã. Foꝛma virtutis et
hũilitatis.cã gloꝛie et libertatis. Foꝛma deo vſq; ad
moꝛtẽ obediẽdi.et cã tue libatõis ac beatitudiĩs.ae/⸗
ruit em nobis ꝑ moꝛtis ac paſſiõis tolerãtiã qð ꝑ pᷣce⸗
dẽtia nõ meruerat.ſ.aditũ ꝑadiſi.⁊ redẽptionẽ a pec
cato.a pena. a dyabolo.et ꝑ moꝛtẽ eiꝰ hoc adepti ſu⸗

mus.ſ.redẽptionẽ. Ipᷣe.n.moꝛiendo factus ẽ hoſtia

noſtre liberationis.
¶ Cõfirmat iam dicta autoꝛitate młtiplici. f
3ʒ quõ ꝑ moꝛtẽ nos a dyabolo et a peccato redemit.

et aditũ gloꝛie aperuit? Decreuerat ðꝰ in miſterio vt

ait Amb. ꝓpter pꝛimũ peccatũ nõ intromitti hõieʒ in
ꝑadiſuʒ.i.ad dei cõtẽplationẽ nõ admitti.niſi in vno
hõie tãta exiſteret hũilitas que oĩbꝰ ſuis ꝓſicere poſ⸗

ſet. ſicut in pꝛio hõie tãta fuit ſuꝑbia que oĩbꝰ ſuis no

cuit.Mõ ẽ aũt inuẽtꝰ iter hõies aliqͥs quo id poſſet im

pleri niſi leo de tribu iuda qͥ aperuit lioꝛũ et ſoluit ſig /

nacula.iplẽdo in ſeloẽʒz iuſticiã.i.cõſũmatiſſimã humi
litatẽ qua maioꝛ eẽ nõ pᷣt. Mam alij hõies debitoꝛes
erãt.⁊ vix vnicuiq; ſua virtus ſufficiebat et hũilitas.

Nullꝰ gᷓ eoꝝ hoſtia poterat offerre ſufficiẽtẽ reconcili
atiõi nr̃e.Sʒ xpᷣs hõ ſufficiẽs et ꝑfecta fuit hoſtia.qui

mko ãpliꝰ fuit hũiliatꝰ amaritudieʒ moꝛtis guſtãdo.

ad equalitatẽ pr̃is ſiè
dicit᷑ in põ. Dixit dñs
do. meo ſe.ad dex. me
is.ſᷣ nõ ẽ eq̃lis pri ᷣm
foꝛmã ſerui.ſᷣ̊ ſᷣm foꝛ/
mã diuinitatis. vᷣm
eã exaltatꝰ fuit.¶ Iteʒ
ei cõpetit exaltatõ cui
om̃e genu flectit᷑. cele⸗
ſtiũ. terreſtriũ. et infer
noꝝ.ſ̊ hec ẽ diuina na
tura.ergo ⁊c. Sed cõ
tra.Eius eſt exaltari
cuius ẽ hũiliari.ſᷣ diui
na natura nõ põt bu/

miliari ſiẽ dicit Anß.

in li.v icarnatõe vᷣbi.
S nec exaltari. Pꝛet᷑/
ea.qð ẽ altiſſimũ quõ
põt exaltari.ſi & diuia
natura ẽ hmõi.vẽ. ⁊c.

¶ RBe. dom eꝙ ſicut nõia

tio debet᷑ pſone ratio
ne alicuiꝰ nature. ſic
et exaltatio. Sʒ atten
dẽdũ ẽ ꝙ exaltatis du
pliciter bʒ intelligi cir
ca xpᷣm.aut ſᷣm rẽ.aut

m nr̃aʒ cognitioneʒ3.

Exaltatio xpᷣi ᷣm rem

ẽ ſublimatio xpᷣi ð ſta

tu pñtis vite ad dexte

rã patris.⁊ hoc quidẽ
fuit in aſcẽſione.⁊ hec

quidẽ exaltatio cõue/
nit ei ᷣm hñanã natu

rã q̃ fuit eleuata in ce

lum. et ſic exaltari ad
dexterã pfr̃is eſt ſubli⸗
mari ad potioꝛa bona

patris. Alio mõ ẽ exal

tatio m nr̃am cogni/
tionẽ.et ſic dẽ xpᷣs exal

tari ĩ coꝛdibꝰ nr̃pis qñũ

credimꝰ eũ cqualẽ pa
tri. ⁊ ſic exaltari ad ðx
terã pr̃iſ.ẽ exaltari ad

equalitatẽ pr̃is.et hoc

mõ exaltatio cõuenit
xpᷣo ſᷣm cã naturã ſᷣm
quã bʒ equari ipi pri.

nẽ pʒ determiatio cõ/

trouerſie apparẽtis inter Aug. et Amb. patet etiã rñſio ad obiecta. Augu. em̃ loquit᷑ de cxaltatiõe reali. et ſic

currũt rões ad ſcas ꝑtẽ. Amb. de exaltatiõe bm cognitionẽ nr̃aʒ.et ſic currũt roes ad pꝛim ptẽ. d Ma
alij höies debitoꝛes erãt. et vix vnicuiq; ſua virt? ſufficiebat. Obẽ cõtra hoc p boc qðᷣ dicit Anß. in li cur de⸗
deo q; cũ ie tradit moꝛti ad illius honoꝛc. Si & ßuitia quũto mag
¶ Itẽ qlibet ẽ debitoꝛ oĩs eiꝰ qd ẽ.ct qꝗð p̃t.q;

bõ. Nullatenꝰ põ

t hõ magis bons varen an .
debita tãto ſũt minꝰ grata.vẽ qꝙ hõies nõ ſũt debitoꝛes moꝛtis. Hite c eode.
totũ a deo accepit. vr ꝙ nullus poſſit aliqͥd apð deũ mereri nec moꝛiẽdo nec aliqᷣ faciẽdo ¶ Itẽ xp̃s debe
bat obedire patri.ſ pr̃ pᷣcipicbat ꝙ debebat moꝛi ꝓ ſalute huani generis. vꝛ ꝙ xpᷣs cẽt debitoꝛ moꝛt (KR.
di ꝙ ẽ debitũ ex charitate. et ẽ debitů ex neceſſitate. Debitũ ex char
vero ex neceſſitate quodã mõ deniie⸗ Qm̃ 5 Ges dl 8bitoꝛes crat
uenit ex reatu ct obligatiõe culpe.iõ dicit ngr ꝙ nullus p⸗ den 3 volutarie proee
poſſet deo placere. Chꝛſt? aũt q; ſine debito moꝛtis ꝑtulit moꝛtẽ. et placere potuit et placare. Piaccte. ex

tẽ xpᷣs debe

charitate nõ tollit ꝑfectionẽ meriti. debitum
moꝛtis Zbito neceſſitatis.que quidẽ
oterat deũ placare.qᷓ;uis volũtarie pferẽdo moꝛtk

d üj

Et ſᷣm hac diſtinctio⸗

bona voluntate plai ille ad am ſupbijt p eſum ligni vetiti noxia delecta⸗ “” in
care vo qꝛ pᷣter necetõe ꝑfruẽdo.Si & illiꝰ ſuꝑbia oĩm extitit ruina.ipᷣm ð 1 agei
ritatẽ Ad illud vero padiſo mittẽs foꝛas.alijſq; accludẽs ianuã.multo ma iien
ð pꝛimo obijcitur de gis chꝛiſti hũilitas quã ꝑ moꝛtẽ guſtauit. ingreſſuʒ re uſnnin⸗
inß v ſeut hatet gni celeſtis oibus ſuis ipleto dei vcreto apire valuit. ſctanntde
oauit ibi dexpo At- atq; decreti ölere cyrographũ. At em ait Amb. Can Ambꝛoſius ad hummdg
tamen eſto ꝙ ulud de tũ fuit peccatũ noſtrũ vt ſaluari non poſſemꝰ niſi vni ẽ Komanos. nnnicſ⸗
alijs itelligat. nõ ſeꝗ genitꝰ dei filius moꝛeret᷑ ꝓ nobis ðbitoꝛibus moꝛtis. imaen
tur ꝓpter boc ꝙ bõ ñ ſed ſic dignos nos fecit teſtamẽti et pꝛomiſſe heredita iee
ſit debitoꝛ moꝛtis.qa tis.Qðòð nõ ita ẽ intelligẽdũ q̃ſi ñ alio mõ ſaluare nos uniit
H bofe one potuerit qᷓ; ꝑ moꝛtẽ ſuã.ſᷣ qꝛ per aliã hoſtiã nõ potuit etitmin
e virtutẽ. Dꝛetea ali Nobis aperiri regni aditꝰ et fieri ſalꝰ.niſi ꝑ moꝛtẽ vni/⸗ midi ſce
quis ẽ moꝛiẽdi modꝰ geniti.cuiꝰ tãta fuit vt dictũ ẽ hũilitas et patiẽtia. vt fronmonit
ad quẽ nõ ſumus ne eius merito pateret credẽtibus in eũ aditꝰ regni.Ma tenn a
ceſſario obligati. Et ꝑ gna g in moꝛte vnigeniti pᷣſtita ſũt nobis vt liceat no nmnnd
hoc patet ſequens . ; bis redire in patria.ſicut olim in moꝛte ſummi põtiſi/ mrn
Deninpir. un ennz cis. his qui ad ciuitatẽ refugij cõfugerãt ſecure ad ꝓ/ eutn
illiꝰ perfecte placatio/ pꝛia remeare. Ecce aliquatenꝰ oñſum ẽ qualiter ꝑ xpᷣi. (biſptn
nis qua deꝰ recõcilia⸗ moꝛtẽ aditus regni ſit nobis paratus. tknn
tus ẽ toti humano ge òòèG Sè cpiunar
neri¶ Ad illud qð obr de obediẽtia.iã patet rũſio ꝑ ea qᷓ dicta ſunt. e ¶ Saluari non poſſemꝰ niſi vnigeni elli
tus dei filius moꝛeret᷑ ꝓ nobis debitoꝛibus moꝛtis. Contra.nullus debitoꝛ moꝛtis ẽ dignꝰ vita. ſi Abꝛa/⸗ onſhh
am fuit᷑ debitoꝛ moꝛtis.non g fuit dignus vita¶ Itẽ querit᷑ de qua moꝛte intelligit᷑. aut ð moꝛte coꝛpali.aut e
de moꝛte ſpirituali. Si de moꝛte ſpirituali.falſum ẽ.qꝛ viri iuſti non ſunt digni moꝛte ſpirituali.Si de moꝛte otaa
coꝛꝑali.aut naturali. aut violenta. Oe violenta nõ ẽ veruʒ.qꝛ nõ oẽs debitoꝛes ſumus talis moꝛtis.Si ð na e
turali.tũc v ꝙ nihil facit ad ꝓpoſitũ.qꝛ moꝛs illa na talis nõ ipedit meritũ.nec aliqͥs ab illa liberat᷑ ꝑ xpᷣj. iutctan
Gꝙ oẽs em̃ moꝛiunt᷑.( R.dm.qꝙ moꝛs dicit᷑ multipliciter. Eſt enim moꝛs ſeparatio anime a coꝛpe.et eſt moꝛs ffinti
ſepatio a deo per peccatum.et eſt moꝛs ſepatio anime a viſione dei in ꝑpetuuʒ. et ẽ moꝛs ſeparatio anime a higunik
vilione dei ad t̃s. Cum ꝙ dicit Amb.qꝙ xpus moꝛtuus eſt ꝓ debitoꝛibus moꝛtis. accipitur moꝛs pᷣmo mõo ? Fmßſun⸗
quarto modo. Omnes enim ſumus debitoꝛes moꝛtis pꝛimo modo.et omnes debitoꝛes crant moꝛtis quar fllacke
to modo. et nos ipſi debitoꝛes eſſcemus niſi pꝛecium ſolutum cſſet. Et per hoc patet reſponſio ad ea quc obij icunßi
ciuntur.quia debitum talis moꝛtis non opponitur dignitati vite eterne. Patet ctiam cuius moꝛtis ſumus tgtalsfi
debitoꝛes.Et ſi obijcitur ꝙ moꝛs naturalis non tollit perfectionem meriti¶ Dicendum ſicut pꝛius dictum W
fuit ꝙ non tollit perfectionem cuiuſcunq; meriti. ſed meriti perfecte ſatiſfactionis pꝛo ſalute generis bũani. nutipn
MDe Ac intelligentiã huius ꝑtis in qua agitur de lucere. ſi anima xpᷣi multo nobilioꝛ et potentioꝛ et lanſen
merito xpᷣi incidit hic queſtio circa duo. Pꝛi/ deifoꝛmioꝛ eſt.vẽ ꝙ in inſtãti eodẽ in quo cepit eẽ.ce WR
mo queritur de ip̃ius merito quãtũ ad vſum ſiue ex pit babere operationẽ ſibi obitã.ᷣ talis ẽ oꝑatio me ufiſi
crcitiuʒ . Scdo vero quãtũ ad pꝛemiũ ſiue fructum. ritoꝛia.o ⁊ciltcʒ ſicut anime nr̃e ſe hñt ad meritũ. gofͤn
Circa pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛimo vtrũ xpᷣus merue ita aia xpᷣi ſe bʒ ad meritũ.ᷣ aie nf̃e in ipᷣo inſtanti in otjans⸗
rit ab inſtati conceptiõis. Scdᷣo queritur vtrũ aliqͥd fuſionis hñt reatũ culpe oꝛiginalis. S aia chꝛiſti a p/ hernten
meruerit poſt cõceptionẽ.Tercio queritur vtrũ ali mo inſtãti conceptiõis et infuſiõis hũit meritũ vᷣtu/ Atoper⸗
Aquid meruerit in paſſione. tties. (Sʒ contra. pꝛius ẽ eẽ qᷓ agcre. ſi mereri ẽ age⸗ nrur.
„ QDueſtioj. g“ re.aia xpᷣi pꝛius babuit eẽ cõpletũ qᷓ; hũit meriti vſũ. obſeriliu
Mirũ xps meruerit ab inſtati conceptionis.Et q; ſic ¶ nõ meruit a pꝛimoꝛdio conceptiòis. ¶ Iteʒz oẽ qʒ eninbibe
vi . Miere.xxxj. HNouuzʒ faciet dñs ſuꝑ terrã. mulier exit ab ocio in actũ.pꝛius quicſcit qᷓ; agat. et oẽ tale nocuunba
circundabit virũ.vẽ & qꝙ xpᷣs fuerit vir ab inſtãti con pꝛius eſt qᷓ; operctur.ſed anima chꝛiſti incepit mere/ ſefnitn
ceptionis. Sʒ conſtat ꝙ non fuit vir qᷓtũ ad etatẽ.S ri.ergo de non operante facta eſt operãs.ergo in me Agisn
fuit vir quãtũ ad animi vigoꝛc.hũit &ͤ quãtũ ad aia, rendo exiuit ab ocio in actum.ergo pꝛius quieuit.S folakanri
virtutẽ et opationẽ viri ꝑfecti.̊ᷣ hec conſiſtit in merẽ non meruit ab inſtanti conceptionis. ¶ Item meri poptrreren
do. xpᷣs meruit a ſue conceptiõis pᷣmoꝛdio.¶Item tum eſt a voluntate deliberatiua inquantñ delibera lacumnee
hocipm v aucte Oꝛeg. et magiſtri in ira. Mõ ſolum tiua eſt. Sed vbi eſt dliberatio ibi eſt collatio. vbi ãt Ottinn
conceꝑtione exquo hõ factus c. Et hocipᷣm põt elici ritum cꝛiſti potuerit eſſe a ſue conceptionis pꝛinci/ glllbebe
ab aucte Gꝛeg. oñte. ¶ Itẽ xpᷣs ab inſtãti conceptio pio. ¶ Item angelus non peccauit a pꝛimo inſtanti luntunnag
nis ſue fuit beatus. H beatitudo ẽ habitꝰ in actu. ᷓ a ſue creationis. et tñ ita cito vſum liberi arbi.habuit deptoitte
pꝛimo inſtãti cõceptõis ſue habuit actũ gloꝛioſũ.ſed ſicut aliqua anima rationalis.cũ creatꝰeſſet in cogii eifntenin
qua ratiõe ꝑ gloꝛiã hũ i aloꝛioſuz ed rati N al. en nerin co. lromeme
qua ratioe ꝑ gloꝛiã hũit actũ gloꝛioſuʒ. eadẽ ratione tionis perfectione. pari ratiõe videt᷑ ꝙ nec anima tanmet
gratiam habuit actũ virtuoſuʒ. g vẽ ꝙ a pᷣmoꝛdio cbꝛiſti ab inſtanti conceptiõis mereri potuerit.¶ Itẽ ieggret
ſue conceptiõis xpᷣs meruit. ¶ Itẽ lux ppter ſuam omne ũüllud quod anima chꝛiſti babuit a pꝛimoꝛckli Aſcrl

Nobilitatẽ et acuitatẽ in codẽ inſtanti incipit eſſe et conceptionis ſue.habuit ab alio.ſed meritum oꝛtuʒ danssi

1

leer
n
lona
ir
Mut.
zin Dine
i e H
H
n
opolu
ewn/
m.
n.
en no
lpöti/
114,,
em

nint oſm iie
arsedin ie
it ttooe

rt Hintmain

fumustilismoln).
aniis iln oiſs
.cims
ta wnio dagn
aimais Me“
Nendmiarſeu
nisſute
ito wlinſhn⸗
õl
ſidristgiin
tuninenieſin /n
cntnel 4
v ti
Aminicnitn

undippi

1

ho

onceptons,

babuit a liar. gratia infoꝛmato. ergo non videtur &
vſum meriti habuit ab ipſo cõceptionis pꝛimoꝛdio.

(R.ad pꝛedictoꝝ intelligentiam eſt notandũ ꝙ ad

8 C5.

perfectionem meriti duo concurrunt. vicʒ ipſe habi⸗

tus gratuitus.et ipius habitus actus vel vſus.Si g

plus meruit ꝑ crucis patibulũ.qᷓ; ab ipſa conceptio/

loquamur de merito quãtũ ad habitũ qui reddit ha
bentem dignum pᷣmio.ſic abſq; dubio concedẽdũ ẽ
q; a pꝛincipio ſue conceptionis xpᷣs meruit.quia om
ni bono et pꝛemio dignus fuit ꝓpter plenitudinem
gratie quam deus anime ſue contulit et infudit. et
ab hboc non diſcoꝛdat aliquis doctoꝛ catholicus. Si
autem fiat ſermo ð merito quantũ ad virtutis actũ
ſiue vſum.in quo pꝛopꝛie attenditur completa racio
merẽdi. ſic eſt duplex modus dicendi. Anus ꝙ chꝛi
ſtus meruit ſtatim poſt pꝛincipium conceptiois.no
autem in ipᷣo pꝛimo inſtanti.et ratio huius eſt.quia
operatio debet ſequi eſſe ſubſtantie.ideo neceſſe fuit
animã xp̃ᷣi pꝛius eſſe qᷓ; agere.pꝛecipue eo actiõis ge/
nere quod ſpectat ad vſum voluntatis dliberatiue.
talis autem ẽ actus meritoꝛius. et ideo ſi dicatur ali

cubi xpᷣm a pꝛimoꝛdio ſue conceptiõis meruiſſe. di⸗/

cunt verum eſſe ſᷣm ꝙ anima dicit oꝛdinem ad pꝛin/
cipium extra ſumptum nõ intra. Eſt ⁊ alius modus
dicendi ꝙ chꝛiſtus quãtũ ad virtutis vſum et actuʒ
meruit in ipſo conceptionis pᷣmoꝛdio.hoc em̃ datuʒ
eſt ei per gratiã pfectifſmã. vt in pꝛimo inſtanti in ꝗ
incepit eẽ non tm̃ haberct habitũ virtutum. ſeg etia
actum. vnde ſimul cepit eſſe et vſum cõpꝛchenſionis
babere. et anima xpᷣi in eodem inſtanti habuit crea/
ri.et infundi.et gratia infoꝛmari.ct exire in actuʒ me
riti. qui quidẽ coſiſtit in motu bone volũtatis. Vter

qʒ tñ iſtoꝛum modoꝛum ſatis ẽ rõnabilis.ſed pꝛimꝰ2
facilioꝛ eſt et cõmunioꝛ.et m iſtam viaʒ plana ẽ ad

obiccta reſpõſio. Nam ꝙ dicit᷑ xpᷣs ab inſtanti con/

ceptionis ſue fuiſſe vir.et ꝙ dẽ ab inſtãti ſue conceo/

tionis meruiſſe. hoc dicitur quãtũ ad babituʒ.et hoc
innuit ipſum verbum Gꝛeg. cũ dicit. Mon ſibi xpᷣus

ne ꝑ graz vᷣtutũ. Hotalile ẽ q diẽ ꝑ vᷣtutũ graʒ nõ ꝑ
vᷣtutũ vſũ.Hũit em̃ graʒ a pᷣncipio.ita ꝙ in ipo pᷣnci

pio vſũ hũit a pᷣncipio.ita ꝙ pꝛio pᷣncipium.Et ſi tu
obijcias ð beatitudine et de luce.Qui hoc tenent ge

neraliter reſpondent ꝙ in omni creatura eſſe pꝛece⸗
dit operari tam in coꝛpoꝛali.ꝙᷓ; in ſpirituali.tã in ac-
tu nature.qᷓ i actu gratie.qᷓ; etiaʒ in actu gloꝛie. Nec
obſtat illud quod obijcitur ð merito anime. Anima
enim babet oꝛiginale peccatum in ſua infuſionc per
modum habitus.non autem quantum ad actuz. Et

ſic ſᷣm iſtam viam patz reſponſio ad omnia obiecta.

9

Si quis autem aliam viam teneret vicʒ ꝙ xpᷣs in p⸗

mo inſtanti ſuc ↄceptionis babuit vſum liberi arbi.
pꝛopter excellentiſſimũ gratie donum.ct quantum
ad actum compꝛchenſoꝛis.ſatis faciliter poterit ad
obiecta in contrarium reſpondere. ¶ Ad üũllud ergo
quod pꝛimo obijcitur ꝙ pꝛius eſt eſſe q; agere.dᷣm.
qy illud habet veritatem ſi intelligatur de pꝛioꝛitate

quantum ad oꝛdinem nature. Si auteʒ intelligatur

de pꝛioꝛitate quantum ad durationez nõ babet ve/
ritatem. ſᷣm ꝙ expꝛeſſe dicit Augu.v.ſuper Ocñ.ad

litteram. vbi dicit ꝙ in luce coꝛpoꝛali eſſe non pꝛece

dit agere. Et in angelis de quibꝰ dicit.ꝙ in pꝛimo in

ſtanti creationis ſue eas res Sno vomd ſimul

tm aum eis in eſſe pꝛodicrunt.

— —

tin. vj de trini ait.

ſi ignis èſet eternus.ſplendoꝛ ab igne egrediens eẽt
eternus.Et ideo ſatis rationabiliter poteſt dici ꝙ il/

lud non habet veritatem de oꝛdine durationis ſed

de oꝛdine nature.¶ Ad illud vero quod obijcit᷑ ꝙ
ſubſtantia q̃ incipit agere exit ab ocio in actum.dðʒ.
ꝙ illud generaliter no habet veritatẽ niſi intelligat
dc operatione ſine qua ſubſtantia operãs poteſt eẽ.
de alia autem non habet veritatem pꝛo eo ꝙ creatu
ra ſimul incepit eſſe et operari.nec incipit operari qꝛ
exit ab initio in actum.ſed quia exit a non eſſe in eẽ.
boc modo poteſt intelligi in chꝛiſto quantum ad ac/
tum gratie et virtutis.¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ
meritum eſt a voluntate dcliberatiua.dm. q; qua⸗
uis ſᷣm pꝛoceſſuʒ nature deliberatio indigeat ſucceſ

6

ſione et tempoꝛc.tñ ſᷣm plenitudinem diuine gratie

et gloꝛie poſſibile eſt ip̃i anime in inſtanti diſcerne/

re.quod alias non poſſit facere ſine continuo et tem
poꝛe.ſic per deifoꝛmitatem gloꝛie intellectus poteſt
ſimul plura intelligere.quãuis per naturam non in/
telligat niſi vnum ſolum ſimul ⁊ ſemel.Et quia ani/
ma chꝛiſti erat in plenitudinc gratie ⁊ gloꝛie.hinc eſt
ꝙ non indigebat moꝛa tempoꝛis ad diſcerncndum
quid eligendum.quid vitandum.quid amãdum.qͥd

non eſt ſimile. Mon em̃ poterat ſimul ⁊ ſemel cogno
ſcere plura.ᷣm qꝙ anima xpᷣi cum plenitudine tra
tie. Pꝛeterea.peccatum dicit motum deoꝛdinatũ in
contrarium naturali rectitudini.ſcd meritum dicit
naturalis rectitudinis complcmentum.⁊ licct nõ dẽ
cucrit aliquã ſubſtantiam creari cuʒ actu contrario
rectitudini naturali.decuit tũ creari in actu et cũ ac

tu conſonantce ipᷣi nature ct eam complẽte. maxime

illam in quo deus a pꝛimoꝛdio ſue conditignis ple/

niſſime habitauit.ſicut fuit anima cbꝛiſti¶ Ad illud

quod obijcitur ꝙ illud qð ineſt a pꝛimoꝛdio cõditio
nis ineſt aliunde.dom.qꝙ ſi intelligatur illud pꝛeciſe.
ita ꝙ aia xpᷣi ſe hẽat ſolũmõ ꝑ moduʒ ſuſcipientis et
nullo mõ cooperãtis.nõ habuit vitatẽ. Potuit em̃
ipi aie dari vt cooparet᷑ deo ſtatim cũ fuit.⁊ ita ꝙ ali
d haberet in ſe qdð nõ tm̃ eẽt aliũde verũ etiã a ſe.⁊
ſic potuit eſſe in actu virtutis et exercitio meriti. Si
qs g velit ſuſtinere hũc modũ diccndi.nõ vꝛ multũ
deuiare a ꝓbabilitate rõis.nec etiã a pietate fidei q̃
quãto plus põt ipᷣi xpᷣo gre ct honoꝛis attribuit.
Phil.ij. Hũiliauit ſemetipᷣm vſq; ad moꝛtẽ.Et poſt.
pꝓpter qð deus exaltauit illũ.⁊c. Sʒ hũilitas non eſt
cã exaltationis niſi ꝑ. modum meriti.ſi ᷓ bec fuit pꝰ
cõccptionẽ.g xpᷣs k cõceptionẽ aliqͥd meruit. ¶ Itẽ
Aug. tractãs ilin verbũ pᷣmiſfũ.hũñilitas claritatis
ẽ meritũ.claritas hũilitatis ẽ pꝛemiũ. Si g̊ hũiliatio
in xpᷣo ſubſecuta fuit ipam conceptionẽ.neceſſario
etiã ſeqͥ̃ meruerit poſtq; ochtn fuerit. ¶ Itẽ in li.
8 regulis fidei mereri ita diffinitur. mereri apud de
um dꝛ.q̃ nlla neceſſitate cõpulſus hoc facit qdð face/
re dʒ.ſᷣ hoc fecit xpᷣs pꝰ ſuã conceptionẽ.&̊ apð deuʒ
meruit. ¶ Itẽ opa xpᷣi fuerũt multo nobilioꝛa qᷓ; ſũt

merita alioꝛum ſauctoꝝ.ſi ergo opera alioꝛum ſan/

ctoꝝ ſũt digna retributõe.vẽ ꝙ multo foꝛtiꝰoꝑa xpᷣi.
g vꝛ ꝙ xpᷣus apud deum meruerit. ¶ Item ſi non

meruit apud deum poſtq;ᷓ conccpt? fuit ergo videt
& fruſtra deo ſeruiuit. et ꝙ fruſtra fecit quicquid

Püiz

¶ Ntrã xp̃s aliqd meruit pꝰ cõceptiones. Et ꝙ ſic vj.

“ — , guG
fecit poſt conceptionẽ. Si boc eſt impium dicere. perfectionẽ a ꝑte meriti.ſ ppter impfectionẽ a bar⸗ iſea
neceſſe ẽ deum poſt cõceptionem aliquid meruiſſe. te merentis. Et hoc ẽ qdð dicit᷑ in lra.Mõ ꝓfecit xpᷣs an
¶ Sʒ cõtra.mereri ẽ facere opꝰ de genere laudabilin. vᷣm meritũ quãtũ ad virtutẽ meriti. ꝓfecit tñ quatũ ſtlirn
potentia determinata ad vnũ tm̃ non bʒ laudem ad numerũ meritoꝝ. Plura em̃ hũit merita i paſſio/ itſyſfuct
in actu illius.ſicut ptʒ in in oibus potẽtijs naturali ne q in cõceptiõc. Cõcedẽde ſũt rões oñdẽtes xp̃ʒ pgnenutt
bus S li.ar. xpi ab ipa cõceptiõe determiatũ fuit ad pꝰ conceptionẽ vſũ ⁊ exercitiũ meriti habuiſſe¶ Aq 16 ſoneponen
opus bonũ. nõ potuit exire in opꝰde genere lauda illud qð opponit᷑ ꝙ potẽtia determinata ad vnũ. nõ prnunſun
biliũ. nec in opꝰ meritoꝛiũ.¶ Ite mereri ẽ opꝰ rfmu facit opus de genere laudabiliũ.dm.qꝙ determiatõ . o nerutte
neratione dignũ.ᷣ li. ar. iã exiſtẽs in ſtatu remunera potentie ad vnũ põt eẽ dupliciter. vic⸗ ꝑ neceſſitatẽ manltzohr
tiõis.iã nõ facit opus vlterioꝛi remuneratõe dignũ. nature.et ꝑ cõfirmationẽ gratic. Si ſit ꝑ neccſſitatẽ ſncöcerti
ſicut patet in beatis.vᷣ tale fuit li.ar.xpᷣi cũ eẽt i ſtatu nature.tũc tollit arbitrij libertatẽ.ac ꝑ hoc tollit dig Paſionbus
cõpꝛehẽſoꝛis.g vꝛ ꝙ pꝰ ↄceptionẽ ſuã nibil oino me nitatẽ meriti. Si aũt ſit determiatio meriti ꝑ confir/ Grnmmur
reri potuerit. ¶ Itẽ quicqͥd meretur ꝓficit in bonis mationẽ gratic.cũ talis cõfirmatio ſimul ſtet cũ libe Ubbusnon
aie. ſcz in gra et gloꝛia.̊ xps nõ potuit ꝓficere ſupꝛa ra volũtatc.ſic nõ tollit ab ipo ope bonitatẽ moꝛis. nſſoecffer
illud qdð accepit in conceptiõe. nõ vr ꝙ poſt cõcep/ Qcuũ ſit volũtariũ.ac ꝑ hoc nec qlitateʒ meriti. In xpᷣo icſecn iße
tionẽ mercri potuerit¶¶ Itẽ quicũq; meret᷑ aliqᷣd de aut fuit libeꝝ ar. determinatũ ad vnũ nõ ꝑ neceſſita Eenceißgpe
nõ ſuo facit ſuũ ꝑ oꝑpꝰ et obſequiũ.et de eo qð ẽ ſibi tẽ nature.ſᷣ ꝑ confirmationẽ gratie. d illð qð obẽ 17 neruitte
indebitũ facit debitũ. xpᷣs nibil potuit facere ð ide ꝙ habẽs munꝰ gloꝛie nõ facit opꝰremunerabile dʒ. hlite winr
bito debitũ.et de nõ ſuo ſuũ.oia em̃ ſua erãt ꝑ gratiiũ q illð veꝝ ẽ quãdo aliquis ẽ ſimpłr in ſtatu patrie. difinton
conceptõis.ſicut ipe teſtat.oiĩa tua mea ſunt. nõ vi cũ aũñt nõ tm̃ ẽ in ſtatu cõpꝛebẽſoꝛis.verũ etiã in ſta⸗ linnuia
poſt conceptionem aliqͥd meruerit tem eodey tu viatoꝛis.tũc opꝰ eiꝰ eſſe põt remunerabile ppter ſltavatn
mogo ſe habʒ liberum arbitrium nunc vt pꝛius.ſ li. ſtatum vie.et ſic repire in xpᷣo pᷣm diuinã diſpenſa⸗/ ſblintitn
ar in xpᷣo eodẽ mõ ſe bʒ poſt conceptionẽ ct pꝰ reſur tionẽ. NHaʒ ſicut aia xpᷣi ꝓpter cõiũctionẽ ſui cũ diui otottnnnt
rectionẽ.et gra ſimiliter. et hec duo ſũt pᷣncipia merẽ nitate hʒ ſtatũ patrie.ſic ꝓpter cõiũctionẽ ſui cũ car wenaen
di. Si ̊ pꝰ reſurrectionẽ ñ meruit. nec pꝰ cõceptio ne bʒ ſtatũ vie et miſerie p illo tte. Et iõ ſicut põt eẽ usfuo
nẽ. Si tu dicas ꝙ aliter et aliter ſe bʒ quãtũ ẽ ex ꝑte in ſtatu viatoꝛis ſimul et cõpꝛebẽſoꝛis. ſic habuit glo ſock goine
carnis. hoc nõ ſoluit.qꝛ meritũ nõ reſpicit ſtatũ car- riã ad cõpꝛebẽdẽduz. 2 gratiã ad merẽdũ. Et ẽ ſile ſonnſon
nis ßᷣ ſtatũ charitatis. ſi xps pꝰ ↄceptionẽ bũit cha angelis in quibus ponimꝰ vim admiſtratiuã et con tonenomo
ritatẽ patrie eq̃ nobilẽ et perfectã. ſicut mõ bʒ.nec eſt tẽplatiuã.ſm quarũ vnã merent᷑.et ſm alterã fruun 1) ſenigni
eius charitas variata.ſi mõ nõ bʒ vſuʒ merẽdi.vẽ q tur et pꝛemiãtur. Ad illud qdð ob‚ q quicũq; me/i8 leitacnon
14 nec tunc habuerit. ¶ R.ad pꝛedictoꝝ ĩtelligẽtiã ẽ no ret᷑ merẽdo pficit.dð.ꝙ ꝓficere eſt duobus modis. fuinsert⸗
tandũ ꝙ; mereri dẽ triplicit. Ano mo ſimpſicit᷑ abu/ vcl in merito babitus.vel in multitudine actuũ. AUcl eitunal
ſiue. Alio mõ partim ꝓpꝛie et ꝑtim ipꝛopꝛie.Cercio per alia verba.ẽ ꝓficere quãtũ ad virtutẽ merẽdt et lelt heer
mõ ſimpli ꝓpꝛie. Simplr abuſiue dẽ mereri qͥ facit quãtũ ad numeꝝ meritoꝝ. Pꝛimo mõ accipiẽdo⸗ neticfef
aliqð opus de genere bonoꝝ.tñ facit illud malo mõ frctum.nõ cõpetit tercio mõ dicendi meritũ. ſᷣm qʒ Peſionsä
id ẽ mala intẽtione. ſicut ille qui dat elemoſynã cum terciũ modũ dicit᷑ meruiſſe xpᷣs.Alio mõ accipicndo fgizwolät⸗
murmure.talia em̃ opera aliqñ remunerant᷑ a do ex pꝓfectuʒ Opetit ſibi ſicut patet ꝑ ſupꝛa habitã diſtin neutodan
imenſa largitate. ſicut innuit de Mabuchodonoſoꝛ. ctionẽ ¶d illud qð obꝛ ꝙ mereri ẽ facere de inde/ 19 Nilͤn
lle vero meretur partim ꝓpꝛie partiʒ abuſiue.qui bito debitũ.ddm, ꝙ illud ẽ verum quãtũ ad aliques Uitſiaus
facit op? ò genere bonoꝝ ⁊ bona itetioc. verutñ ñ ex modũ merẽdi.ſᷣ nõ quãtum ad oẽs ſicut pꝛius dictũ Mmtemi
charitate.ſicut aliquis peccatoꝛ facit oꝑpa de genere S. et iõ non hʒ locũ in ꝓpoſito.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ 20 teinigen
bonoꝝ.et ꝓpter deũ.in quibꝰ de cõgruo ſe diſponit libe.arbi.eodẽ modo ſe habet nuncet pꝛius. dom. ; wolontn
ad gratiã. Ille vero meret᷑ ſimpłr ꝓpꝛie qͥ facit bo verũ ẽ ꝑ coõparationẽ ad ſu periꝰ. ſcʒ ad deñ. nõ tñ ẽ Chaſi⸗
nu opus.et bona intẽtiõe.et ex charitate.Et pmũ q vxerũ ꝑ compationẽ ad inferiꝰ ſcʒ ad carnẽ paſſibilẽ. ſancor.
dẽ meritũ dẽ meritu ſterpᷣtatiuũ. Scom dẽ meritũ cõ ex cuius cõiũctione tam li.ar.qᷓ; gratia ipᷣm ꝑficiens 11 ℳade⸗
grui. Cerciũ dẽ meritũ cõdigni.Cũ g querit᷑ an xps habet pꝑtinere ad ſtatũ vie. Añ nõ valʒ illud qd obij dobi⸗
meruit.no querit᷑ de pmo et ſcdo mõ. ſ q̃rnit᷑ de ter cit de carne qd nõ ẽ pᷣncipiũ merẽdi.hoc em̃ verũ eſt dönge
15 co ¶Ad h̊ g rñdẽdũ q mereri ex cõdigno tribꝰ mo p ſe loquẽdo. facit tñ ad meritũ dũ facit ad ſtatũ me emince
aies cõtingit. Ano mõ mereni ẽ ex indebito facere de riti.ſicut patet in cõiũctiõe aie ad carnẽ et eius ſepa/ ſetiib
bitũ. ſicut meret᷑ qͥs in gratie infuſione et motu libe. ratione. Anima em̃ nr̃a ſtatim dũ a carne ſepat᷑.am Glinn
arbi. Alio mõ mereri ẽ de debito facere magis debi/ plius nõ babet mcrendi vel demerendi ſtatum. terſe 1
t⁊5. ſicut cõtingit de ꝓfectu in ꝓfectũ. Z virtute in vir “ e wnnd 8 fan te
tutẽ.Tercio mõ mereri ẽ ðbito vno mõ.facere de/ ¶AQueſtio iij. c unnſeſa
bitũ alio mõ. debito ꝑ habitũ. facere bitũ p vſux. ¶ Atrum rps aliquid meruit in paſfione. Et ꝙ ſic v cinun
et de debito ꝑ vnũ actũ.facere debitũ ꝑ aliũ eque bo pꝛimo 3 . gti neuis u paſſionc. Etd ſic o⸗ qharen⸗
nü. Dibushi. ctu acere debitu p aun eque bo pꝛimo ꝑ textũ apli. humiliauit ſemetipʒʒ vſq; ad moꝛ teien
1.·Oibus bis modis xpᷣs meruit nob. Meruit em̃ tem. ppter qð et deus exaltauit illũ ⁊c qd verbũ tra nen
nobis gre infuſionẽ. merui ie pinoti Ppote dao, eraltatnis Mi c. qgᷣ verbi ſitonar
. mmuſionẽ. meruit et gratie ꝓmotionẽ. me/ ctans migr dicit aperte.Dicit aplus ꝓpterea xpᷣm ex Nagti
ruit ſeonon opeꝝ multiplicationẽ. ſibi añt nõ me altatum per impaſſibilitatis gloꝛiã. qꝛ ẽ bumiliatus ien ifi
ruit niſi tercio mõ tm pꝰ coceptionẽ. IJpe em̃ nõ po- paſſionis obedicntiã. ergo meruit in paſſe. ¶ Itẽ ſeond
tuit facere ſibi de indebito debitũ.cũ oi bono ect di Aug.exponẽs v ictu. vt chꝛiſt ſfi tcigt
eet dig g. exponẽs verbum pꝛedictũ.vt chꝛiſtus clarifice 4
nus. Mõ potuit facere de debito magis debitũ. um turin reſurrectione pꝛins bumiliatus ein paſſione. r t⸗
di g atia ab ia cõceptioe eẽt plenus. Sʒ qd erat de vã ;̈ꝙ ꝑ meritũ paſſonis. puenerit ad gloꝛiã relſur ngen
bitũ vno mõ.fecit debitũ pluribꝰ modis.et ita meru rectionis. ¶ Itẽ nihil eſt magi coni opus luri
ſt m terciũ modũ dicendi meritũ ſolũ.nõ ppterim, patientie· Mee en magis meritouum ey op ine
Gene Geren u.no ꝓpter im/ patientie. ꝓpter qd dicit᷑ Jaco.j patiẽtia opus per-

ranen d
21 . .. JI
ryfemne
nseſpkutur
r cöiicioniſtin
hee cüonini
Pmiadmaiätti
äinii!
CEN

AEA/

S
n GN

N2

.

21 ſione aliquid meruiſſet.

22 cedende ſunt rões que boc oñdũt.

23

24

meruit ꝗ ꝑ paſſionẽ.ali

fectũ habet. Sed patiẽtia cõſiſtit in tolerantia paſſio
nů. videtur ꝙ xpᷣs in paſſõe multũ merucrit.¶ Itẽ
nihil ẽ ſatiſfactoꝛiũ niſi qd ẽ meritoꝛium. paſſio xpᷣi
fuit ſatiſfactoꝛia ſicut dicunt ſ⸗ ancti. fuit meritoꝛia.
Sxpᷣs meruit patiẽdo. ¶ Itẽ ois qui patit᷑.aut paſ/
ſionẽ pꝛomeruit. aut per paſſionẽ meretur. alioquin
pateretur ſine iuſticia.pateretur ctiã fruſtra. Sʒ xpᷣs

nõ meruit paſſionẽ.qꝛ imunis fuit a culpa crimiali.

loqn paſſus eẽt iniuſte et fru⸗
ſtra. qd eẽt magne impictatis et inſanie ¶ Sʒ cõtra.
Paſſionibus ſicut dicit phᷣs nec laudamur nec vitu
peramur.ſᷣ ꝑ oẽ ꝑ q8 meremur laudamur. S paſſio/
nibus non meremur. 5 xpᷣs patiẽdo nõ meruit Mteé
paſſio ẽ effectus et illatio actionis.ſᷣ qualis ẽ cã talis
E effectꝰ.ſi & actio paſſiõʒ iferẽs ñ fuit mcritoꝛia.vẽ

ꝙ nec ipa paſſio fuerit meritoꝛia. xpᷣs in paſſiõe nõ
meruit ¶ Itẽ nibil ẽ meritoꝛiũ niſi qð ẽ volũtariũ.ni

hil ãt ẽ volũrariũ niſi qd a pꝛio intriſcco . ſicut patz
pꝑ diffinitionẽ volũtatis qu ponit Hus in ethicis.
Aolũtariũ ẽ cuius pᷣncipiũ ẽ in iol Sed paſſio xpᷣi

fnit ab extra ſicut patet. non fuit meritoꝛia. Its
nihil ẽ meꝛitoꝛiũ niſi qd ẽ m naturaʒ. paſſio ẽ mo-

tus contra naturã. ſicut dicit Dañm̃. impoſſibile eſt

paſſione mereri. c ¶ Itẽ oẽ meritũ oꝛtuʒ bʒ ab ali
qua virtute.omnis autem virtus cõſiſtit in rõne vt
rõ eſt. oẽ meritũ cõſiſtit circa rationẽ vt ratio ẽ.ſᷣ
paſſio xp̃i ſolũmõ fuit circa ſenſualitatẽ. et circa ra/
tionem p modum nature. non videt᷑ ꝙ xpᷣs in paſ
ddm e xpᷣs nõ tm̃ me
ruit in actione ſed etiã in paſſiõe.non em paſſus fuit
fruſtra ex rationabili cã.nec paſſus fuit ꝓpter de-
meritum culpe.ſed ꝓpter amoꝛem veritatis et iuſti
cie. Et ppterea notadum ꝙ in paſſione ẽ duo cõſide
rare, vicz paſſionis cauſam.et paſſionis ſuſtinẽtiaʒ.
Paſſionis cã ẽ a violẽtia agentis.b paſſiõis ſuſtinẽ/
tia ẽ à volũtate pacientis. Quãtũ ad pꝛimũ paſſio ñ
7 meritoꝛia nec demeritoꝛia. qꝛ eſt ab extra. Quãtuʒ
ad ſcᷣm põt eẽ meritoꝛia et demeritoꝛia. Meritoꝛia
aũt ſi quis eã pferat ex volũtate bona Demeritoꝛia
autem ſi quis eã ſuſtineat impatienter et ex volunta
te iniqua. Quoniã xpᷣs paſſionẽ ptulit non tm̃ ex

9—

voluntate bona.imo etiã ex volũtate optima.hinc ẽ
ꝙ paſfio eius fuit meritoꝛia.nõ ſolum ſicut paſſiõcs
ſanctoꝝ.ſ inter oĩa merita tenuit pꝛincipatũ. Et cõ
d illud vero
qð obẽ ꝙ paſſiõibꝰ nec laudamur nec vituperamur.
dom. ꝙ verũ ẽ m ꝙ ſunt pure paſſiones.put aute⸗
coniuncta eſt cis voluntas bona vel mala. ſic habẽt
ſoꝛtiri rõez meriti et demeriti. laudis vel vituperij.
Et ſic fuit in paſſione xpᷣi.qui oblatus ẽ qm̃ ipe volu
it. et libenter et patienter paſſionẽ ſuſtinuit. qm̃ pꝛo
tranſgreſſoribus drautt (Ad illud qð obẽ ꝙ paſſio

.* —— —

& cffectus actionis. dð. ꝙ verũ ẽ quãtũ ad eficaciam
in genere nature. põt tñ nibilomin? eẽ effectus volũ
tatis in genere moꝛis qtuʒ ad coõplacentiã. et p hoc
õt ponere in genere moꝛis.ct qi volũtas paſſionẽ
acceptãs fuit bona.q;uis volũtas paſſionem iferẽs
fuerit mala.binc ẽ ꝙ quãuis actio diſpliceret.paſſio
tñ grata fuit.iõ non ſequit᷑ ꝙ ſi actio fuit demerito/
ria ꝙ ꝓpter boc paſſio. Actio em̃ nõ erat c⸗ paſſiõis
in gencre moꝛis.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ paſſio fuit in⸗
uoluntaria. dom ꝙ quãuis hoc ſit veꝝ quatu ad vio
lentiã que eſt ab extra.nõ tñ eſt verũ quantuʒ ad ſu

ſinentiã que eſt ab itra. ct iõ ttio illa nõ coucit

reri vel demereri.

XVII.

—
—

„

.
Auullo mõ paſfio xp̃ᷣi eẽt meritoꝛia.non em̃ tim̃ erat
ab extra.ſᷣ etiã quodã mõ erat ab intra ꝑ cõplacenti
¶ Ad illud qd obẽ ꝙ paſſio ẽ cõtra 25

am et ſufferẽtiã.
naturã.dm.qꝙ eẽ contra naturã eſt duplici
upliciter. aut
qꝛ eſt contra naturale dictamen rõnis.aut quia ẽ cõ/

tra naturalẽ appetitum ſalutis. Pꝛimo mõ accipien

do naturalc ſic illud qð eſt cõtra naturã ẽ viciũ.niſi
foꝛte ſit ſupꝛa naturã. ſicut ẽ in aſſenſu fidei. Scoo
mõ accipicndo naturale ſic illud qd ẽ contra natu⸗/
ram poteſt eſſe meritoꝛiũ qᷓuis ſit penale.et hoc mõ
accepit Oam̃.cum dicit ꝙ paſſio eſt contra naturaʒ.

¶Zld ülud qð obẽ ꝙ omnc meritũ conſiſtit circa ac 26

tum rationis.dð.ꝙ verum c. Sed aliquid eſſe circa
actum rationis contingit tripliciter. Uel p modum
elicientis.vel per modum impoꝛtantis.vel per mo/
dum acceptantis.Quãuis autẽ paſſio xpᷣi non eſſet

in ratione ꝑ modum elicientis vel ꝑ modum ipoꝛtã

tis.erat tñ ꝑ modũ acceptãtis.⁊ hoc dabat ipᷣi paſſio
ni meriti rationem. dat ctiam paſſionibꝰ noſtris rõe
conſimili.et per bec qᷓ dicta ſunt poteſt ſolui illa que
ſtio qua queritur vtrum paſſionibus contingat me/
NDnſcequenter queritur de merito chꝛiſti quã/
