circa boiem.nec circa illũ ponit imꝑfectionẽ pᷣceden ctus ẽ deus.ꝙ bec.deus factꝰeſt hõ.Et rarius inue/ 14 Mep⸗
tem tpe.ᷣ nꝗ.qꝛ ibi ſimul ẽ fieri ⁊ factũ eſſe.Ad il- nitur ſcripta. Si tñ alicubi legat᷑ vel inueniat᷑.tunc Aandh
lud qd obꝛ qꝙ terminꝰfactionis ẽ cõplementũ.dom ßim pᷣmũ ſenſum eſt accipiẽda.⁊ ꝑ hoc patẽt obiecta kuſin
ꝙ illud eſt veꝝ qñ illud qdð notat᷑ fieri circa pᷣncipii ad vtrqq; ꝑtẽ inducta. VUñ rõnes q̃ ad pᷣmã pꝑtẽ in- fubo.
vel ſuppoſitũ facit aliqua innouationẽ ſᷣm aliquam ducunt᷑ pꝓcedunt ſᷣm pᷣmã viã.alit em̃ nõ ↄduderẽt nnurci
ꝓpꝛietatẽ abſolutã. nõ ſic aũt eſt in ꝓpoſito.qꝛ ſicut ſicut pʒ.Rõnes vo ad aliã ꝑtẽ inducte ᷣm alias du (ugni
ia dictũ ẽ.ex ꝑte dei nõ dicit niſi habitudinẽ vnionis as vias ꝓcedũt.vicʒ ꝓut ꝑticipiũ cadit int extrema 1hrdie
20 ¶ Ad illud qð opponit᷑ ꝙ factꝰcũ ſit ꝑticipiũ ponit vel ꝓut determinat pᷣdicatuʒ.ſicut patet aſpicienti. etbul
rẽ ſuã cira ſbᷣiectũ.vt cũ dr.verbũ ẽ factũ caro.dom dillud tñ qd vltimo obr̃ de cõicatione idioma 2 5 tltdig
2 ſi trabat nomẽ a ſuppoſito.tñ qꝛ nõ reſpicit ißm tum.ddm ꝙ cũ dr̃ ꝙ vnio illa facit cõicari idioma/ dben
ablute ß in relatõe ad pdicatũ.iõ nõ ẽ neceſſe ꝙ pp ta.ddm ꝙ ab hac generalitate excipiunt᷑ illa noia q̃ᷓ nüinet
nat᷑ circa ipᷣm aliqd abſolutũ. Jõ ad vitatẽ ſufficit impoꝛtãt vnionẽ. VUñ nõ ſeqͥtur.diuina nã aſſũpſit inedl
circa ſbicctũ ponat᷑ añceſſio ⁊ vnio reſpectu pᷣdicati. bumanã nãm.ꝭ hõ aſſumpſit bumanã nam.ſic nec Ginton
21 Et p qͥdẽ repit᷑ in ꝓpoſito. ¶ Ad illud qd obr ꝙ ille ¶⁊ in ppõſito ſeqͥtur. Cũ em̃ dico boĩem eſſe factũ deũ. noagen
tminus hõ nõ diminuit de rõc huiꝰ ꝙ eſt factꝰ.ddm dico hoiem eſſe deo vnitũ.⁊ tale idioma deo nõ cõi⸗ tonenn
q; verũ c.nõ tñ licet inferre eſt factꝰ hõ.ᷓ eſt factus. catur ꝑ vnionẽ.p eo ꝙ ipſa vnio int᷑ vnibilia impoꝛ Vcſen
nõ ꝓpt᷑ diminutionẽ ſᷣ ꝓpter denoĩatõis mutationẽ. tat diuerſitatẽ et diſtinctionẽ.⁊ eã pᷣſupponi opoꝛtet onin
Hon cm̃ ſequit᷑ illeẽ albus monachus.j eſt albus. ad idiomatũ cõicationẽ.⁊ ideo talia idiomata vnio⸗ foͤypth
nõ qꝛ diminuat de rone eius ꝙ ẽ albus.ſᷣ qꝛ aliter de nem impoꝛtantia nõ ſunt cõicabilia.Et ꝑ hoc rũde/ lecr
noiĩat albũ cũ dr̃ cũ adiuncto.alit᷑ cũ dr̃ abſolute.ſic ri põt ad vltimũ obiectũ ⁊ ↄſimilia. . e
etiã in ꝓpoſito intelligendũ ẽ.vt h̊ pʒ inſpicienti. (aukr ïtũ ad ſcm articulũ eſt agendũ ga
Aueſtio/f. . , e locutionibꝰ expᷣmentibꝰ vnionis pᷣdeſtina/ 4
¶ Ntrum bec ſit concedẽda.bõ fact?ꝰ eſt deus.Et ꝙ ſic Ronem. Et circa boc q̃runt᷑ tria. Pꝛimo vtrũ bec ſit

sönmnni,
eoe ilüſn
Wään
eſne ſöeim
eſmeizcke
hisſatn
veiton e
mneiltfian
piho olla
insaubsſieſe
icͤcryck
sims s
ngaenl
CsO
weiran
aiiridi
Jitdeeni
athor ntifi
eni m0cto;
nishöfinbe
tnis e
iicſe nätan
Nijnu oſa
zchetui dnn
zingechrudit
ints N
Ohergli ii
Gi iket⸗
uußuun
iannmn
emtun
Gpntunm
en Cor,
mpini unni
nin jj ſinn
ndlelcini
mudln i⸗
mnbliunt
iocice

Gund
mi
eſf
vfrübae

¶ Utrũ filius dei ſit deſtinat

24 dei ẽ pꝛedeſtinatꝰ.

concedẽda.filiꝰdei eſt p̃deſtinatꝰ. Scðdo q̃rit᷑ de bae.

filiꝰdei eſt pᷣdeſtinatus eẽ bõ.Lercio vo ꝗ̃rit᷑ de bac
bomo veſeſtinateſ⸗ e filius dei.
ltrũ fili Et he videt᷑. bec con
ceditur filiꝰdei ẽ hõ.ſᷣ oĩs hõ aut eſt pᷣſcitus aut pꝛe/

deſtinatus. filiꝰdei nõ ẽ hõ pᷣſcitus.̊ pᷣdeſtinatus.

Itẽ exceptisvocabul impoꝛtãtibꝰ vnionẽ neceſſe
ẽ eſſe idiomatũ cõicationẽ.ſʒ vocabulũ pᷣdeſtinatio⸗/
nis vnionẽ nõ impoꝛtat ꝙᷓtũ ẽ de ſe. cũ ille hõ ſit pᷣ/
deſtinatus.⁊ ille hõ ſit filiꝰdei.neceſfario ſequit᷑ ꝙ fi
lius dei ſit pᷣdeſtinatꝰ.¶ Itẽ magis repugnat tꝑale
eterno.qᷓ; eternũ eterno.ſj efſe pᷣdeſtinatũ dicit quid
eternũ.eſſe ↄceptũ ⁊ natũ qͥd tꝑale.ſed bec cõcedit
filꝰdei ẽ natus de vᷣgine. ⁊ bec.filiꝰdei ẽ pᷣdeſtinatꝰ.
¶ Itẽ mitti nõ cõuenit alicui niſi ex tpe ꝓ eo ꝙ effe
ctum dicit tꝑalẽ. Sed iſta ſimplłr ↄcedit᷑ filiꝰdei ẽ in
carnẽ miſſus. mul:o magis iſta cõcedi dʒ filiꝰ dei ẽ
pᷣdeſtinatꝰ.¶ Itẽ pᷣdeſtinatio nõ eſt aliud ꝙ; ppara

tio grẽ in pñti.⁊ gloꝛie in futuro.h̊ filio dei xpᷣo colla

ta fuit grà ⁊ glia in tꝑe.⁊ pᷣuiſa ſibi ↄferri ab eterno.
ſ cuicũq; cõuenit diffinitio cõuenit ⁊ diffinitũ.S ne/
ceſſe ẽ filiñ dei cõcedere eſſe pᷣdeſtinatũ. ¶ Itẽ bec ẽ
vera filiꝰdei eſt pᷣdeſtinatꝰſᷣm ꝙ hõ.ſed iſta determi/
natio hõ nõ diminuit aliqͥd circa ſubiectũ. ipſa ſb/
tracta licet inferre filiũ dei ſimpłr eſſe pᷣdeſtinatũ.cũ
F ad verũ nõ ſequit᷑ niſi verũ.videt᷑ ꝙ locutio edi
cta ſcʒ filiꝰdei eſt pᷣdeſtinatꝰtanqꝙᷓ; vera ſit cõcedẽda.
Sed õ. Oꝛigines. pᷣdeſtinat᷑ qͥ nondũ eſt.H̊ verba
dicunt᷑ ꝓpt illos qͥ in vnigenitũ dei impietatẽ loqu ũ
tur. Putant em̃ eũ int᷑ illos cõnumerandũ eſſe qͥ an
teqꝙᷓ; fierent p̃deſtinati ſunt vt eſſent. impiũ eſt dicẽ
filiñ dei eſſe pᷣdeſtinatũ.(¶ Itẽ ſuꝑ illud Ro.viij. Et
q̃s pᷣdeſtinauit ⁊ vo.glo.pᷣdeſtinauit nõ exñtes.vo
cauit añ auerſos. ſi ̊ pᷣdeſtinatio ẽ nõ exñtis.⁊ filiꝰ
dei ſp exiſtit.nunqᷓ videt᷑ pᷣdeſtinatꝰeſſe. ¶Itẽ pꝛe/

deſtinatio de rõne nois dicit anteceſſionẽ p̃deſtinan

tis ad pᷣdeſtinatũ ſed filiũ dei nibil antecedit cum ſit
eternus. nullo mõ ↄuenit ei int pᷣdeſtinatos cõnu
merari. Itẽ nullus ſemetipᷣm pᷣdeſtinauit. Sicut
em̃ aliꝰeſt qͥ creat᷑.alius ẽ qͥ creat.ſic ⁊ q pꝛedeſtinat
qᷓ pꝛedeſtinat᷑. Sed oẽs qͥtqͥt pꝛedeſtinant᷑.a filio
dei pꝛedeſtinant᷑. iſta nullatenꝰẽ cõcedenda. filius
Bey. dom ꝙ ;uis bec ſit conce/
denda.xpᷣs ẽ pꝛedeſtinatus.ꝓ eo ꝙ xpᷣs noiat bypo
ſtaſim in duabꝰnaturis.⁊ hec.xpᷣs ẽ pꝛedeſtinatꝰin/
qỹ̈tũ bõ.rõne detminationis adiuncte.hec tñ nõ reci
pitur cõiter.filiꝰdei eſt pꝛedeſtinatꝰ.Et rõ buiꝰẽ ꝓpt᷑
repugnãtiã intellectun.q̃ quidẽ inuenit᷑ int ſbiectũ

2 2 pꝛedicatũ. Reperit᷑ aũt ibi triplex repugnãtia.Mã

vocabulũ pꝛedeſtinatꝰcirca pꝛedeſtinatũ tria impoꝛ

tat.vicʒ hitudinẽ effectuũ reſpectu cauſe.acceptõnẽ

ꝑ bonũ grẽ.⁊ inchoationẽ qtũ ad eſſe nature.Et pꝛi
mũ intellectũ hʒ qꝛ deſcẽdit a verbo paſſiuo. Scom
vo intellectũ hʒ qꝛ deſcendit a vbo actiuo dicẽte oꝛ/
dinationẽ ad finẽ.Lerciuʒ intellectũ hʒ qꝛ cõponit᷑

a pꝛepoſitõe dicẽte añceſſionẽ.ſicut ab hac pꝛepoſi/

tione pꝛe.Ecõtra filiꝰdei dicit illã ꝑſonã vt cãm non

vt effectũ. Dicit em̃ illã ꝑſonã ꝓut ↄpetit illi filiatio

ꝑ nãm.nõ ꝑ grẽ donũ. Dicit etiã illa pſonã vt cenã.
nõ vt habentẽ initiũ.⁊ ſic expꝛeſſe ẽ repugnãatia in/

tellectuũ int᷑ ſubiectũ ⁊ pꝛedicatũ. Et põt iſta repu/

gnantia reduci ad triplex genꝰoppoſitõis.vicz con/

tradictõis. ðietatis. ⁊ relatõis.Et Apt banc triplicẽ

*

xepugnantiã nõ admittũt magiſtri pꝛedictã locutio
nẽé. Añ cõcedẽde ſunt rõnes qᷓ fit ad ptẽ iſta. ¶ Ad 26
illud qð obẽ in ↄtrariũ pᷣmo.ꝙ H̊ cõcedit᷑ filiꝰdei ẽ hõ
dom ꝙ nõ eſt ibi repugnãtia intellectuũ imo potius
cõſonatia.bõ em̃ noiat nam habilẽ ad vnionẽ.nõ ſic
aũt hoc pꝛedicatũ pꝛedeſtinatũ.Et iõ nõ ſequit᷑ ex ꝑ
ꝙ ſi filiꝰdei ẽ hõ.ꝙ ꝓpt᷑ hoc ſit ꝑpꝛeſcitus vel pꝛedeſti
natus niſi addatur ei 'm hõ. ¶ Ad illud qð obi ꝙ 27
cõicatio ydiomatũ eſt in oibus exceptis noibꝰvnio/
nẽ impoꝛtãtibꝰ. Odm ꝙ nõ ſolũ ſunt illa excipiẽda
noĩia. ſed etiã vocabula illa ex qͥbus ↄſurgit intelle/
ctuũ repugnãtia.⁊ tale ẽ vocabulũ pꝛedeſtinatõnis
⁊pſilia.ſicut meliꝰmanifeſtabit᷑.j.diſ.xj.vbi querif.
vtrũ hec ſit cõcedẽda.filiꝰdei eſt creatura.¶ Ad illꝭ 28
vo qð obꝛ ꝙ magis repugnat tꝑale eterno q; eternũ
eterno. dom ꝙ veꝝ ẽ de eo qð ẽ pure eternuʒ. De co
autẽ qð ẽ ſic eternũ q; de ſuo pᷣmario intellectu dicit
⁊ noiat aliqͥd tꝑale nõ hbʒ veritatẽ.maxie qñ ſic im/
poꝛtat illud tꝑale qð directe bʒ oppoſitionẽ ad eter
num ſicut ẽ hoc ꝑticipiũ pꝛedeſtinatꝰ.¶ Ad illð qdð 2 9
obꝛ de miſſiõe qꝙ ẽuis ſit tꝑale.tñ cõccdit᷑ filiꝰ dei eẽ
miſſus.dᷣm ꝙ nò ẽ ſiłe.qꝛ et ſi mitti dicat q̃d tꝑale.
tñ illud tꝑale nõ dẽ poni circa diuinã ꝑſonã.v circa
aliq̃d creatũ. Circa vero diuinã ꝑſonã ponit ſolam
emanabilitatẽ.ſs pꝛedeſtinatio circa ipᷣm pꝛedeſtina
tũ triplicẽ ponit intellectũ Arngner pſone eterne.
⁊iõ q;nis ſane poſiʒ ↄcedi filiꝰdei ẽmiſſus.ññ ſane
põt ↄcedi.filiꝰdei ẽ pꝛedeſtinatꝰ. Ad illud qð op/ ʒo
ponit᷑ ꝙ filio dei pᷣparata fuit grã in pñti ⁊ gloꝛia in
futuro.ddm ꝙ ⁊ ſi xpᷣo pꝛeꝑata fuit grã rõne hũane
nature nõ tñ rõe diuine.Et iõ ſicut pᷣma locutio ne/
gatur cũ dẽ filiꝰdei ẽ pꝛedeſtinatꝰ.niſi addat᷑ determi
natio m quã ⁊ ronc cuiꝰ attendat᷑ ipſa pꝛedeſtina/
tio.ſic negãda eſt alia locutio in q̃ ponit᷑ pꝛedeſtina/
tõnis diffinitio niſi addatur hec determinatio ᷑ᷣm q
bõ. ¶ Ad illud vo qð obẽ ꝙ h̊ detminatio ᷣm ꝙ bõ ʒ 1
nõ diminuit.ddm ꝙ q;uis nõ diminuat de rõne pꝛe
deſtinatõis.facit tñ ꝙ pꝛedeſtinatio ponit rẽ ſuã cir
ca bypoſtaſim xpᷣi rõe hũane nature.nõ rõe diuine.
⁊ ſic tollit repugnãtiã intellectuũ.Cũ aũt ſimpłr in/
fertur ⁊ dẽ.filiꝰ dei ẽ pꝛedeſtinatꝰ.cũ filiꝰ dei dnoĩet
ꝑſonã xpᷣi ᷣm diuinã nãm tm̃.eſt ibi repugnãtia in/
tellectuũ.Et iõ nõ tenet ille ꝓceſſus.nõ qꝛ ibi ẽ ꝑalo
giſmus ſm qͥd ⁊ ſimpłr.ſʒ qꝛ ibi ẽ ꝑalogiſmꝰſᷣm acci
dens. Qð em̃ cõuenit chꝛiſto rõne humane nature.
eſt extrancũ ratione diune.

¶ trũ illa ſit vera. filius dei pꝛedeſtinatus ẽ eſſe bõ:
Et ꝙ ſit era videt᷑ pᷣmo ꝑ magiſtrũ in lr̃a.qͥ dicit eã
hm quãlibet triũ opinionũ eſſc gecgendi gſe B/
ipſum videt᷑ rõe.tantũ repugnat vel ampliꝰ filio dei
boiĩeʒ ficri qᷓntũ pᷣdeſtinari.ſed h ↄcedit᷑.filiꝰ dei ẽ fa
ctus hõ.ſ ⁊ hec.filidei ẽ pꝛedeſtinatꝰeſſe hõ. ¶ Itẽ
ꝓpbetia illa q̃ dꝛ Eſa.vij. Ecce vᷣgo cõcipiet.dicit᷑ eẽ
Ibᷣia pꝛedeſtinationis. ꝙ verbuʒ caro fieret ſæut
ex tꝑe fuit ꝓphetatũ ⁊ impletũ.ita ab eterno pꝛede/
ſtin atũ. ” ſicut ex tꝑe factus ẽ hõ.ita ⁊ ab eterno pꝛe
deſtinatꝰẽ eſſe bõ. ¶ Itẽ filiꝰ dei eſt hõ.aut ꝑ grãm.
aut ꝑ naãm. Mon ꝑ nam.S ꝑ grãm. Sed ois grã que
dat᷑ alicui ex tꝑe.pꝛcoꝛdinata fuit ⁊ pꝛeꝑata ab eter
no. Sed b̊ nõ eſt aliud qᷓ; pꝛedeſtinari.g videt᷑ ꝙ hec
filiꝰdei ẽ pꝛedeſtinatꝰcſſe hõ.ſit cõcedenda.¶ Sʒõ.
ꝛedeſtinatio ẽ reſpectu grẽ ⁊ gloꝛie nõ reſpectu na/
ture.ſed eẽ hoiĩem dicit pꝛedicatũ nale nõ Gia gra⸗
üiüij

—

52

3

emicg. relpectu ſllius nullus debet dici deſtinatꝰ.

Itẽé neceſſario ſequit᷑.iſte pᷣdeſtinatus eſt habere
grãm ⁊ gloꝛiã. eſt pᷣdeſtinatus.& ſilr ſequit᷑.ᷣfiliꝰdei
eſt pᷣdeſtinatus eſſe hõ. eſt pᷣdeſtinatus.ſed bee eſt
negãda.filiꝰdei eſt pᷣdeſtinatꝰ.ſicut oñſum eſt ſupꝛa.
S ⁊c. ¶ Itẽ pᷣdeſtinatio dicit anteceſſionẽ nõ ſolum
reſpectu termini ſᷣ etiã reſpectu pᷣdeſtinati. Sʒ q;uis

diuina pᷣuiſio pᷣceſſerit bumanã nam.non tñ pᷣceſſit

diuinã ꝑſonã. ſiue dicat᷑ abſolute ſiue reſpectu hu/
mane nature.negandũ eſt filiũ dei eſſe pdeſtinatũ.g
falſa eſt pᷣdicta locutio.ſcʒ filius dei pᷣdeſtinatus eſt
eſſe hõ. ¶ Itẽ qͥcunq; pᷣdeſtinat᷑.ad aliqð donũ gra
tuitũ pᷣparat᷑.ſ filius dei cũ factꝰeſt hõ nulla fuit fa/
cta grã illi ꝑſone filij dei ſy ſolũmõ generi humano.
Per 6 nullo mõ filio dei cõpetat iſta pᷣdeſtinatio
Be.d

vel reſpectu pꝛedicati. vel reſpectu totius copulati.
Si em̃ impoꝛtat anteceſſionẽ reſpectu ſubiecti tunc

eſt ſenſus.filiꝰdei eſt pᷣdeſtinatus eſſe hõ.i.filius dei

ante pᷣuiſus ẽ eſſe bõ ꝙᷓ eſſet filius dei.⁊ boc mõ fal/
fa eſt pꝛedicta locutio. Si aũt impoꝛtat anteceſſionẽ

reſpectu pꝛedicati.tũc eſt ſenſus.filiꝰdei pᷣuiſus ẽ eſſe

hõ.i.cognitus vel pᷣuiſus fuit eſſe hõ nõ anteq; filiꝰ

dei efſʒ.ſed anteqᷓ; eſſet hõ.Si aũt ipoꝛtat anteceſſio

nẽ reſpxctu totiꝰdicti tũc eſt ſenſus.filiꝰdei eſt pꝛede
ſtinatus eſſe hõ.i.pꝛedeſtinatuʒ eſt vt filiꝰ dei ſit hbõ.
Sic g̊ põt eẽ triplex ſenſus pꝛedicte locutõis.⁊ vnꝰ
quidẽ falſus ẽ.duo aũt ſequẽtes ſunt veri.⁊ q;tũ ad
iſtos duos ſenſus ſubſequẽtes recipit᷑ pꝛedicta locu
tio ab oibus opinionibꝰvt męr dicit in lr̃a. Et ideo
ſᷣm hunc ſenſum ↄcedendũ eſt ipſã eſſe verã.(¶ Ad
illud vo qð pᷣmo obꝛ in ↄtrariũ ꝙ pꝛedeſtinatio eſt
reſpectu gloꝛie ⁊ grẽ nõ reſpectu nature.ddm e cuʒ

vocabulũ pᷣdeſtinationis ꝑ ſe ꝓfert᷑.claudit in ſe in/

tellectuðõ grẽ ⁊ gloꝛie. vtputa cũ dẽ aliqͥs eſſe ſimptr
pᷣdeſtinatus.cũ autẽ addit᷑ ei determinatio erterioꝛ.
ſolũ retinet intellectũ pᷣncipalis ſignificati.vics pꝛe/
oꝛdinationis ſiue pᷣuiſionis.Añ cũ dẽ iſte eſt pꝛede/
ſtinatus bꝛe grãm ⁊ gloꝛiã.pꝛedeſtinatꝰ tm̃ valet ibi
ſicut pꝛeuiſus.Et eſt ſimile cũ dꝛ.cede.ꝑ ſe tantũ va/
let qᷓntũ locũ da.ſed cũ dẽ cede loco.cede hʒ ſolũ in/
tellectũ alterius.⁊ iõ cũ dr.filius dei pᷣdeſtinatꝰẽ eſſe

hõ.pᷣdeſtinatus ſolũ impoꝛtat pᷣuiſionẽ vel oꝛdina/

tionc.⁊ iõ impoꝛtat ſolum generaleʒ fignificationẽ.

Poſſet tñ dici ꝙ et ſi effe hoiem de filio dei pꝛedicet

ʒ nõ exit extra rõem pꝛedeſtinationis.

3 5

eſſe nãle.ↄcernit tñ grãm vnionis.⁊ iõ tale pᷣdicatũ
ationis. (Ad illud q
opponit᷑.ſi eſt pᷣdeſtinatꝰ eſfe hõ.ꝙ ẽ pꝛedeſtinatus.
dom ꝙ nõ ſequit᷑.qꝛ cũ pꝛedeſtinatꝰponit᷑ int᷑ ſubie
ctũ ⁊ pꝛedicatũ.põt dicere anteceſſionẽ tã reſpectu
vniꝰq; reſpectu alterius.ſed cum ꝑ fe pꝛedicat᷑ dicit
anteceſſionẽ reſpectu ſubiecti.Et iõ non ſequit᷑.filiꝰ
dei eſt pᷣdeſtinatꝰeſſe hõ.&̊ᷓ eſt pꝛedeſtinatꝰ.Sicut nõ

ſeqlnit. filiꝰdei ẽ pꝛedeſtinatꝰᷣm q; hõ. eſt pᷣdeſtina

tus. Mec eſt ſimile de alijs qͥ pꝛedeſtinant᷑ ad grãm
⁊ gloꝛiꝗ.qꝛ in cis pꝛedeſtinatio nõ tmmmõ dicit ante-
ceſſionẽ reſpectu eiꝰad qð pꝛedeſtinat᷑.S etiã reſpe/
ctu eoꝝ qͥ pᷣdeſtinant᷑.nõ ſic aũt eſt in poſito.¶¶ Ad
illud qð tercio obr ꝙ pꝛedeſtinatio dicit anteceſſio/
ne reſpectu pꝛedeſtinati.dom ; veꝝ eſt qũ ſimplr ⁊
ꝑ ſe d aliq̃ dr̃. Sed qñ in ↄpatione dr̃ ad pꝛedicatũ
aliqd.tũc põt dicere anteceſſionẽ reſpectu illiꝰpꝛede

ſtinati.⁊ hͥ mõ dicit in ꝓpoſito.⁊ iõ nõ cogit illa obie

m ꝙ cũ hoc ꝑticipiũ pᷣdeſtinatꝰdicat ante/
ccſſionẽ.tripłr põt eã impoꝛtare.vel reſpectu ſbiecti.

et pꝛimũ. ¶ R.dm ꝙ iſta locutio diſti

natus ẽ.fit aliq̃ grã ei.dm ꝙ pꝛed eſtinatio reſpectu

eius impoꝛtat grẽ otgloe ſhectu cuiꝰimpoꝛtat

anteceſſionẽ. cũ aũt dr̃ filiꝰdei pdeſtinatꝰ eſt eſſe bõ.
nõ concedit᷑ ſᷣim ꝙ pᷣdeſtinatio ipoꝛtat anteceſſionẽ

reſpectu pꝛedicati.Et iõ nõ notat᷑ ꝙ aliqᷓ grã fiat ipᷣi
filio dei ſᷣ filio hois.⁊ hoc quidẽ veꝝ cẽ.⁊ illa obiectio
⁊ cetere pꝛecedẽtes nõ currũt niſi ᷣm illũ ſenſuʒ ſᷣm
quẽ pꝛedicta locutio nõ recipit᷑. “
. ¶ QDueſtio. iij.

¶Momo pꝛedeſtinatꝰeſt eſſe flius dei.Atrũ ſit conce
denda:Et ꝙ ſic videt᷑ Ro.j.qͥ pꝛedeſtinatꝰeſt filius
dei in virtute. Sed ̊ dr aut de filio hoĩs.aut de filio
tẽ in glo. pꝛe/

dei. ̊ nõ de filio dei. de filio hoĩs.
deſtinatus ẽ ieſus.vt qͥ futurus erat in carne fillꝰda

bõ ille ẽ pꝛedeſtinatꝰeſſe filiꝰdei.

uid. eſſet in virtute filiꝰi.ſᷣ ihs noiat illũ hoĩem.
5 inat?eſſe filiꝰdei. ¶ Itẽ qᷓnto maioꝛ
eſt grã.tãto maioꝛ ̃m illã dʒ attendi pꝛedeſtinatio.

ſed grã vnionis ꝑ quã hõ ille factꝰ ẽ dei filiꝰmsxima

fuit.q̃ ſimul in ſe ↄtinuit grãm ⁊ e a⸗S F bõ pꝛe
ꝙ pꝛedeſtinatꝰ
tẽ pꝛedeſtinatio nõ attribuit᷑ filio
dei ꝓpt᷑ antecefſionẽ.q̃ quidẽ nõ cõuenit filio dei p᷑ᷣm

uiſus ẽ filiꝰdei eſſe ꝑ grãm illã.vi
eſt eẽ filiꝰ cei. g.

ꝙ deus. talis añcefſio bene cõpetit hoiĩ ſᷣm ꝙ hö.

recte videt᷑ ꝙ; nõ cõpetat ſibi pꝛedeſtinatio. ſi non

tm̃ dat᷑ illi boi grã ꝑ quã fit btũs.ᷣ etiã ꝑ quã ſit fi⸗

lius dei. videt᷑ ꝙ bec ſit ↄcedẽda.hõ eſt pꝛedeſtinatꝰ
vt ſit fili? dei.

ſit fil ed p.Si hõ eſt pꝛedeſtinat?ꝰeẽ filiꝰ
dei. 5 filiꝰdei ẽ pꝛedeſtinatꝰeſſe filiꝰvdei.ſed bec ẽ fal/
ſa. ⁊ illa ex q̃ ſequit᷑.ſequit᷑ aũt ex bac hõ eſt pᷣdeſti
natus eẽ fili?ꝰ dei. S X.(,
ꝑſone.& ſi hõ eſt pꝛedeſtinatꝰeẽ filiꝰdei.aliq̃ ꝑſona ẽ

pꝛedeſtinata eẽ filiꝰvei. Aut ; ꝑſona creata.aut in/

creata. Sed nõ pſona creata.qꝛ talẽ nõ eſt repire in

xpᷣo.g increata.ſed pſone increate nõ cõuenit pꝛede

inari. videt᷑ ꝙ nõ vebeat reci tu
ſcʒ hõ eſt pꝛedeſtinatꝰ eẽ filiꝰdei.¶ Itẽ qͥcunq; pꝛe/

deſtinatꝰ antecedit illò ad qð pᷣdeſtinat᷑ tpe aut nã.

ſed bõ nec tꝑe nec nã antecedit filiuʒ dei.& videt᷑ q
ſmo pꝛedictꝰnõ debeat ↄcedi.
deſtinatꝰeſſe filiꝰvei.aut hoc intelligit᷑ ſm ꝙ hõ.aut
Igm ꝙ deus. Mõ ̃m ꝙ deus H̊ ↄſtat. intelligit᷑ m

reſpectuſſubiecti.ᷣ ſolũ pᷣm ꝙ ipoꝛtat anteceſſionem

tẽ pꝛedeſtinatio nõ ẽ niſi

pi p̃dictus mo.iſte

tẽ cũ d hõ ẽ pꝛe/

ctio. ¶ Ad illud qd obr vltimo è qcunq; pꝛedeſti- 30

ꝙ bõ. Sed qͥcunq; ẽ nũc pꝛedeſtinatꝰ.ab eterno fuit

pꝛedeſtinatꝰ.g ſᷣm ꝙ hõ fuit pꝛedeſtinatꝰ eẽ filiꝰdei.
ſed iſte tminꝰbõ ſupponit vᷣbo de pꝛeterito.g ſuppo
nit ꝓ pꝛeterito.& ſi aliqͥs ab eterno fuit pꝛedeſtina/
tus eẽc filiꝰ dei: ab eterno aliqͥs fuit hõ.ðſed hᷣ ẽ falſuʒ.
eũ moduʒ ꝑ quẽ diſtincta fuit pᷣus poſita.ex eo vicʒ
ꝙ hoc ꝑticipiũ pꝛedeſtinatꝰpõt dicẽ anteceſſionẽ re
ſpectu ſubiecti.vel reſpectu pᷣdicati.vel reſpectu to/

tius copulati. Si dicat añceſſionẽ reſpectu ſubiecti

wra ẽ locutio.⁊ ẽ ſenſus.hõ anteq; eſſet hᷣ.pꝛeuiſus

eſt eẽ filius vei. Si autẽ notet anteceſſionẽ reſpectu
pꝛedicati. falſa ẽ locutio. Eſt em̃ ſenſus. hõ pꝛeuiſus
eſt eſſe filiꝰdei anteqᷓ filiꝰdei eſſet. Si aũt notet an/

teceſſionẽ reſpectu totiꝰcopulati ẽ vera. Eſt em̃ ſen/

ſus.hõ pꝛedeſtinatꝰ eſt eſſe filius dei.i.pꝛedeſtinatũ

eſt vt hõ ſit filius dei. Et iſte ſenſus eſt ab oibus opi

nionibus receptus.⁊ iõ ſm cõem locutionẽ concedi

põt pꝛedictus ſᷣmo. Et cõcedende ſunt rõnes qᷓ boc
oſtenqut. ¶ Ad illud vo qð pᷣmo obijcit᷑ in ↄtrariũ.

ngui bʒz ꝑp 3

ſi bõ eſt pꝛedeſtinat? eſſe filius dei.ꝙ tunc fliꝰvei 53

E

detminen
mnateriin
nlic
ſe oͤb
e

[WVa
(otatün

ſitGrüdi

icchent
e
ſv
dicſin
(ſbi
Npit⸗

G

⸗

dt e
nt
a
chtc.
Amſt
ranufmn
kiuß
aetllcdenn

N iſene
tineffii⸗
xrnanſ
teſtng
iiflinu
Si gisdinr
goonrfnn
nournduitfin
dentflio uifn
tebeifngbi⸗
kinne eſ n
eiggniſt ſ⸗

S
cchinn tifl
Mlabeiht⸗
hböck ecf
cnnonde il
N1i n
arrzat in

Köͤcen
vccnent de

ins imitte
imgnn⸗
mi genutni.
3dai ridci
ü
amin
rern i
emiriihl

6
uhit
raſehen 6.
eenſnin
ſottchen

is Huis

üͦn,
1 Skent,
gutc,
tcb

z

39

0

eſt pꝛedeſtinatus eſſe filius dei.dm q nõ ſequitur.

qꝛ ſicut pꝛcdictũ eſt.q̃ntũ ad vocabulũ pꝛedeſtinan
di nõ eſt cõicatio idiomatũ.imo eſt ſophiſma ſᷣm ac

cidens in pꝛedicto ꝓceſſu.nõ em̃ ſequit᷑.diuina pꝛe/

uiſio pꝛecedit xpᷣm ſᷣm ꝙ ẽ filius virginis. etiã ſm

ꝙ eſt ſilius dei. ¶ Ad illud qd obr ꝙ pꝛedeſtinatio

eſt reſpectu pſone. Odm ꝙ ⁊ ſi ſit rõne ꝑſone.nõ tñ
eſt rõne ꝑſonalitatis ſed alicuiꝰnature.Et ideo non

opoꝛtet ad hoc ꝙ ſermo habeat veritatẽ.pꝛedeſtina
tionẽ antecedere ꝑſonã ſimplr.ſed ſufficit ſi antece/
dat eã rõne alicuiꝰnature.Et ideo cum d hõ eſt pꝛe
deſtinatus eſſe filius dei.nõ intelligit᷑ ꝙ illa ꝑerſona
ſit pꝛedeſtinata niſi růne bumane nature.Cuʒ vero
4 ꝑſona eterna nõ eſt pꝛedeſtinata. Oðim ꝙ veꝝ
1

n ꝙ eſt eterna. põt tñ ei ↄuenire rõne nature tẽ
poꝛalit᷑ aſſumpte.¶ Ad illud aũt qd obr pꝛedeſti

natus ancedit illud ad qdð pꝛedeſtinat᷑. Oðm ꝙ vxe
eſt. ⁊ illud nõ bʒ inſtantiã qñ pꝛedeſtinatio accipi
ꝓpꝛie reſpectu grẽ ⁊ gloꝛie. In ꝓpoſito aũt nomen

pꝛedeſtinatõis extendit᷑ ad ſtandũ ꝓ pꝛeuiſione rõe

detminationis adiuncte.ſ̃m ꝙ in pꝛecedẽti ꝓbleu/

mate viſum ẽ. Poſſet tũ dici ꝙ pᷣdictũ verbũ intelli/

gendũ eſt qñ wcabulũ pᷣdeſtinationis dicit añceſſio

nẽ.nõ ſolũ reſpectu ſubiecti ſᷣ etiã reſxectu
¶ Diſt. viij. Qualit ꝑ vnionẽ diue

pꝛcdicati.

ſic aut nõ eſt in pnoſ ito. Opoꝛtet etia intelligere de
ſtinatur. ſed in ↄpatione ad ipſum

re ad quã qͥs pᷣ
qð pꝛedeſtinat᷑. Mõ em̃ opoꝛtet ꝙ ille qͥ pꝛedeſtinat

ſit ante grãm vel gloꝛiã ſimplr. ſed ſolũ pᷣm ꝙ ẽ in eo.

⁊ ſic nõ hʒ inſtãtiã in ꝓpoſito. Mã ⁊ ſi filiꝰ dei pcedat
hominẽ.tñ nõ pᷣus ineſt hoi ꝙᷓ; hõ ſit.ĩmo ꝑ naturaʒ
pus ẽ humanitas qᷓ; vniret᷑ pſone vrbi.

ab eterno. Mec valet. ſupponit ꝓ pᷣterito. hoc em̃
intelligit᷑ de verbo pᷣteriti tpis qdð nõ bʒ vim ampli/
andi ad futurũ. In bis em̃ q̃ habẽt vim ampliandi
ad futura.ꝓ eo ꝙ claudũt in ſe actũ de futuro. pꝛedi
cta regula nõ hʒ locũ.Et ſic eſt in ꝓpoſito.qꝛ pꝛcde-
ſtinatio cõnotat pᷣſcientiã alicuiꝰfuturi.⁊ iõ nõ oxoꝛ
tet iſtũ terminũ hõ reſpectu talis pdicati ſupvonere

5 Dumanias e vn Acd illud 41
qð obꝛ. vtrũ hõ ſit pᷣdeſtinatus eẽ filiꝰ dei. aut pm ꝙ
eſt deus. aut m ꝙ eſt hö. Dico ꝙ ᷣm ꝙ hõ. ⁊ ſic fuit

ꝓ pᷣteritis.Alia ẽ ctiã rõ q̃re ampliat ad om̃e tpᷣs.qꝛ

pᷣdeſtinatio nõ ponit rẽ ſuã in pᷣdeſtinato ſed in pꝛe-
deſtin ante.ſicut laus nõ in laudato ſed in laudãte.

⁊ iõ ſicut laus nõ eſt tm̃ de pñti ſed etiã de pꝛeterito

⁊ futuro.ita ⁊ pꝛedeſtinatio pꝛeterita põt eſſe de deo

ꝙ et futura. ⁊ iſta clareſcunt melius ꝑ ea que in pꝛi-
mo libꝛo dicta ſunt. —“”ß”””M”M

ꝛima ꝑs ꝗᷓ cõtinet pñtẽ di. diuidit᷑ in ꝑtes duas.in qᷓrũ pᷣma ↄꝑat natiuitatẽ xpᷣi de virgine ad diuinã nãaʒ

5 debeat adoꝛari adoꝛatõe latric.qð quidẽ ẽ ꝓpꝛietas diuine nãe.j.di.ix. Pꝛeterea inueſtigari opoꝛtet⁊c̃.

In ſcda vo natiuitatẽ tpalẽ ad et᷑nã ↄpat.ibi.q̃ri etiã ſolet vtrũ xpᷣs debeat dici bis genitꝰ ⁊c.
diuidit᷑ in ꝑtes duas. In.q̃rũ pᷣma inquirit qõem ⁊ detminat. In ſcdᷣa vᷣo adducit auctes determination
ſuã.ibi. Aidet᷑ tñ poſſe ꝓbari.Scda aũt ꝑs ſilr duas hʒ. In pᷣma mouet qõem.in ſcdᷣa detminat.ibi. Ad qð

4

¶Pꝛima ps

dici põt ⁊c. Subdiuiſiones aũt ꝑtiũ manifeſte ſunt in fſaa.
D Querit vtrũ diuine nãc cõpetat naſci de vᷣgine qdd

eſt ꝓpꝛietas huane nature. Et determinat ꝙqnõö. a

Diſt. viiſj

Oſt pᷣdicta inqri debet vtrũ de natura diuiti⸗
na concedendũ ſit ꝙ de virgine ſit nata.ſicut
dicit᷑ in virgine incarnata. Et videt᷑ vtiq; nõ
dDebere dici nata de virgine. cum nõ ſit nata de patre.
a Que em̃ res nõ eſt de patre genita.non dr de matre
nata.ne res aliq̃ filiationis nomẽ habeat in humani⸗/
tate.que illud nõ teneat in diuinitate. YMD
Adducit auẽtes cõtra determinationẽ ſuõ. b
idet᷑ tñ poſſe ꝓbari ꝙ ſit nata de virginc.qꝛ ſi hoc
eſt naſci deũ de virgine.ſcʒ hominẽ aſſumere in vtero
virginis.cũ natura diuina ſuperius dicta ſit hominẽ
aſſumpſiſſe.videt᷑ debere dici nata De hoc aũt Aug.
in libꝛo de fide ad petrum.ſic ait. Natura eterna at;
diuina nõ poſſet tpaliter ↄcipi ⁊ naſci ex nà humana.
niſi ᷣm ſuſceptionẽ veritatis humane.verã tꝑalit᷑ cõöo⸗
ceptionẽ ⁊ natiuitateʒ ineffabilis in ſe diuinitas acce⸗
piſſet.ſic eſt deꝰeternus veracit᷑ ſᷣm tpᷣs et cõceptus et
natus ex virgine. Iſta auẽte videt᷑ infinuari ꝙ nã di⸗
uina ſit nata ⁊ cõcepta de virgine.Sed ſi diligent no
tentur verba.potius de ꝑſona agi intelligit᷑ que ſine
dubitatione ⁊ de patre et de matre nata eẽ dici debet.

eſt ð matre nata. Itẽ
xp̃ᷣs ᷣm humanã na/

tus ex maria virgine.

virgo ſit eius mater.

eedens ſermo verita
tem babere. Re. dicẽ/

tur de illa natiuitate
ſci ita ꝙ vendicat ſibi

ꝓpꝛietatẽ ſiue denoi⸗
G iüiij

t cõmunicatio idiomatũ ? ppꝛieta
tum reſpicientium naturam. ⸗⸗ .l ece
eGit ggicta incri debet c. Supꝛa egit mgr̃ de incarnatõe verbi q;tũ ad vnionẽ nãꝝ.⁊ qᷓ;tũ ad vnio
Inis modũ. In hac vo ꝑte intẽdit agẽ q;tu ad cõicationẽ idiomatũ ⁊ ppꝛietatũ.Et diuidit᷑ bec pꝑs in
duas ptes.in qᷣrũ pᷣma agit de cõicatõe idiomatũ reſpicientiũ nãm. In ſcda de cõicatõe ppꝛietatũ ↄ
idiomatũ reſpiciẽtiũ ꝑſonãa.j.diſ.x.Solzʒ etiã a qbuſdã inqᷣri. Pars pᷣma diuidit᷑ i duas ꝑtes.i qrũ pᷣma inq
rit. Atrũ diuine nature cõpetat naſci de vᷣgine.qð quidẽ eſt ꝓpꝛietas hũane nãe.Scdo vo inqͥrit. Atrũ caro

turam conceptus eſt
de ſpirituſancto. na/

ergo non videtur pꝛe

(MRes nõ eſt de pa⸗
tre genita.nõ videtur
de matre nata. Con⸗
tra. humana nã nõ ẽ
ex patre genita.ᷣ n⸗

ita ꝙ ſpirituſſancos
nõ eſt eius pater. licʒ

dum ꝙ magiſter loq⸗
qua res aliqᷓ dici᷑ na

nationẽ filiationis. hoc aũt nõ bz hutnana nã in xpo. ? iõ nõ eſt reeta inſtantia S illud qð dicit migr in lĩaA. .
Dikwaflisoiegennen tzee nanain h Ercnaantd eſt ſua camerbem tenns nam. ip tumuſi
Sed õ.generatio filij dei ex patre eſt nalis gñatio.Sed gnatio nalis eſt jm naturã nõ ſupꝛa nãm.ergo falſũſ genmuſte
dicit ꝙ ſit ſupꝛa nam. Juxta hoc qrit᷑ penes qͥd diſtinguunt illa qtuoꝛ ꝗᷓ in auẽte ponunt᷑. Aidet᷑ em̃ ꝙ non eorſa
2 ſit niſi verboꝝ incõculcatio.Reꝰ.ddm qꝙ nã nõ accipit᷑ ita cõiter.ſed ꝓ nã creata. AUñ nõ vult dicere genera l Auim
tio flii ſit ſupꝛa nam H ſeetad
eternã qꝗᷓ eſt na natu- uerit vtrũ xpᷣs debeat dici bis genitus. c nnnni
rans. ſed ſup naturã (Aäueri etiã ſolet vtrũ debeat dici xps bis genitus. t nnncta
creata qͥ cõſueulit diei cjt dei T hominis filius S neſtun i⸗
nã naturata. Et nota diclt de ? Domi —ei S e tn
ciſta guntuoꝛ duſtin ueſtionẽ pꝛopoſitam ſoluit. ⁊ n
guũt᷑ ſic vt cã referaẽ ¶ Ad qð dici põt xpᷣm bis natũ eſſe. duaſq; natiuitatezes ͤfrenie
ad nam angelicj.rõ habuiſſe. AUñ Aug.in li. de fide ad petruũ. Pater deus Aug. honanittt
ad nam bumanã. tẽde ſua natura genuit filiũ deũ ſibi coequalẽ ⁊ coetnũ. ſtmcöͤti
pus ad virtutem cl. Iqẽ q́; vnigenitus deus ſcõo natus ẽ.ex patre ſemel Zachit
Ran rna nd rti ex matre ſemel. Hatus ẽ em̃ de patre dei verbũ. Na⸗ wi
ſit ſenſus. Generatio tus ẽ de matre verbũ caro factũ. Unus g atq; idẽ dei P
illa eſt ſupꝛa cãm. idẽ filius nat& ante ſecula.⁊ natꝰ in ſeculo.⁊ vtraq; nati mai
virtutez angelicã. Et uitas vniꝰeſt filij dei diuina ſcʒ ⁊ humana.De h̊ͥ etiaa ligi
rõem.i. virtutẽ huma Joh.dam̃.ait. Duas g̊ xpᷣi natiuitates veneramur. b Joh. dam̃. Gipda
nã. Et tas utnaim vIã ex patre ante ſecula. q eſt ſuꝑ cãm. ? rõem. ? töᷣ. iiiroi
lwertute inkerioꝛem. T naturã. æ vnꝗᷓ qᷓ in vltimis tpibus ppternos. et oym hrin
Ael aliter vt cã refe- nos.⁊ ſuꝑ nos. Pꝛopt nos qꝛ ꝓpter noſtrã ſalutem. En
ratur ad vᷣtutẽ agen· Scdm nos.qꝛ natus eſt hõ ex muliere in tꝑe ↄceptio c ſriin
tem. ⁊ rõ ad potentia nis ſcʒ nouẽ menſiũ.Suꝑ nos.qꝛ nõ ex ſemine.ſed ex L ſuiind
agnoſcete. tenpus ſpũſancto ⁊ ſancta vᷣgin e ſup legem cõceptionis.Ex 2 ruürni
ad menſur limitatẽ his manifeſte apparet xpᷣi duas eſſe natiuitates. eun⸗ Mtinii
nã ad modi oꝑandi d bisnati ioꝛe. e gecdn
muliere in tꝑe ceptionis. Contra. videt᷑ falſum dicẽ.qꝛ cõceptio illa nõ fuit in tpe ſed in inſtanti. Itẽ ſi con aledes
ccptio ſua fuit ſilis nr̃e qtũ ad tpᷣs. nõ videt᷑ verũ qd ſubiungit. ꝙ ſupꝛa legẽ nr̃e cõceptionis.Ne.ddm q; Mclae
2ↄceptio duplr accipit. Ano mõ dẽ cõceptio ipſa opꝑatio nature in foꝛmatione coꝛpoꝛis.vſq; ad ſuſceptionẽ ſppim
aic. Alio mõ dẽ Dazpt:. large in nutritione ⁊ pfectione coꝛpoꝛis vſq; ad partũ ⁊ egreſſum ipſius de ventre. Winni
Si ̊ pᷣmo mõ dicat᷑ ↄceptio.ſic xpᷣi cõceptio nõ fuit ſᷣm nos ſ 5 nos. nec fuit in tꝑe ſed in inſtanti. Si autẽ aun
ſcdᷣo mõ dicat᷑ ↄceptio large.ſic fuit ſ̃m nos.q;.ix.mẽſibus nutritus fuit.⁊ crcuit in vtero matris vt alij bo⸗/ mne
mines auteq; naſceret᷑. Et hoc ſufficientius habitũ eſt ſupꝛa. SS . . ſaaun
. D intelligentiã autẽ huiꝰptis incidit hic qõd de virgine nata. ¶Itẽ aſſumere carnẽ nihil aliud ẽ 1
circa duo. Pꝛimo qᷓ̃ri᷑ de natiuitate tpali in qᷓ; naſci in vtero. Sed h ↄcedit᷑.ꝙ diuina nã af um⸗ nocr
dpatione ad diuinã nꝗm. Scdo qꝗᷓrit᷑ de ea pfſit carnẽ. ↄcedi dʒ q; nata fuerit in vtero vᷣginis.
dem in ↄpatione ad natiuitatẽ eternꝗ. Circa pꝛimũ ſʒ ad natiuitatẽ ĩ vtero. ſeqt᷑ natiuitas ex vtero. ſi ann
qᷓ̃runt᷑ tria. Pꝛimo qᷓrit᷑ vtrũ ↄcedendũ ſit diuinam diuina nã nata fuit in vᷣginis vtero.ſequit᷑ ꝙ fuerit 4
naturã eſſe de virgine natã. Scðdo q̃rit᷑.vtꝝ naſci de nata ex vᷣginis vtero. ¶ Itẽ magis couenit diuine te⸗
virgine pꝛie dicat᷑ de na aſſumpta.Tercio vᷣo qᷓ̃rit nãe naſci de vᷣgine. q; pati ↄueniat vᷣtuti.⁊ infirmari re
vtrũ eẽ hoiem ↄuenient᷑ pᷣdicet᷑ de diuina natura. Zↄueniat foꝛtitudini. S. Berñ. dicit ꝙ in illa vnione 4 on.
Queſtio. ſ. 4 fuit foꝛtitudo diuina ifirmata. ẽᷓ multo foꝛtiꝰ cõcedi nnaß
¶ Atrũ bec ſit ↄcedenda. Diuina nã eſt de virgine na dʒ diuinã nam eẽ natã de vgine. ¶ Sed ỹ. dam. lib. n
ta. Et ꝙ ſic videt̃ pᷣmo auẽte hylarij in li.d trini.ix. iij.Cognoſcimꝰꝙ naſci nõ ẽ nae ſy hypoſtaß. naſci wakf
Mibil niſi natũ bʒ filius.ſed hʒ diuinã nam.& eſt na xæ virginc.nãae nõ ↄpetit ſʒ ſolũ ꝑſone. ¶ Itẽ nobi⸗ idoend
ta. Sed qͥcqͥd natũ ẽ eternalit᷑ in xpᷣo ex patre. natũ lioꝛ et pᷣoꝛ eſt natiuitas et᷑na qᷓ; tpal. Sʒ diuina nã Ddi
eſt tpaliter de matre. Si diuina nã eſt hmõi.pʒ⁊c. nõ dẽ eſſe nata ꝓpt᷑ filij natiuitatẽ eternã. vt in pᷣmo e⸗
A gcus dam̃.iij.li.e.xij. Cheotocon.i.dei ge- li.oñſum ẽ.ꝙ̊ multo minus nõ dʒ dici nata pter tẽ/ 9(Aait
nitnc vere ⁊ pᷣncipalit᷑ ſanctã mariã virginʒ pᷣdica poꝛalẽ natiuitatẽ.¶ Itẽ cuicunq; cõpetit naſci.cõ/ lisd
mus. Sed deus eſt nomẽ nature.g maria virgo erit petit eſt. e ab alio.ſed diuine nature nõ cõpetit eẽ ab nCon
genitrix diuine nature.g̊ diuina natura ẽ nata de vir alio.ꝙ diuina nã nec eteynalit᷑ nec tꝑaliter debet dici notone
gine. ¶ Itẽ expſſius Aug.de fide ad petrũ. Natura nata. ¶ Itẽ cuicunq; copetit naſci cõpetit rõ filia- turine⸗
eterna atq; diuina non poſſet eternalr ocipi ⁊ naſci tionis.ẽ ſi diuina na dẽ eſſe nata de virgine. diuina niziti
niſi ᷣm ſuſceptionẽ veritatis humane g videt᷑ ꝙ ve nã dj filia virginis. ¶ Itẽ ſicut ſe bñt pꝛietates di eñn boe
re ⁊ ꝓpꝛie debeat dici ↄcepta ⁊ nata de vᷣgine.¶ Itẽ uine nature ad humanã.ſic ꝓpꝛietates hũane ad di- noia t
incarnatio oꝛdinat᷑ ad natiuitatẽ. vñ ⁊ gſona verbi ninã.ſed q̊ ẽ ſimptr falſa. bumanitas in xpo ẽ etna. hunt
nata eſt iõ. qꝛ incarnata. ſed ocedit ꝙ diuina natura & iſta. diuina nã in xpo ẽ de virgine nata. tẽ qdᷣ lecki
ſit incarnata vt habitũ eſt ð diſ. v. ⁊ cõcedi dʒ q ſit naſcit᷑ ex aliquo eſt na cõfoꝛmis cũ eo ex qᷣ naſcit. ſi .
eip

n VII
ichin ago diuina nã nata de vᷣginc.vf ꝙ diuina nã ⁊ vi· appꝛopꝛiatis.nõ tñ ſequit᷑ ꝙ attribui poſſint eẽntie
tdeng go maria ſint eiuſdẽ nature.qð ẽ falſũ ⁊ impoſſibile vel nature ꝓpꝛie vo.
mn ¶ Be. dum ſicut dicit męr in lr̃a. bec nõ recipit᷑ tãqᷓ (QDueſtio.jj. b
ꝓpꝛia. ODiuina nã eſt de vᷣgine nata. Et boc ꝓpt᷑ duo. ¶ Nrum naſci de virgine verc dicat᷑ de nà aſſumpta.
3 pt vitandã ofuſionẽ ꝓpꝛietatũ pſonalin.⁊ ꝓpꝛie Et ꝙ ſic vid et᷑.Eius eſt generari cuieſt gñare.licet
tatn nãliũ ſiue eſſentialiũ.q̃ duo pᷣcipue ſunt obſer nõ eiuſdẽ numero.ſ̊ gñare eſt actus ipſiꝰnature.ẽ ⁊
uanda circa ſermonẽ catbolicũ et veritatis fidei ex generari. cuideſt gñari eius ẽ naſci. ů ſi gencrari cõ
pꝛcſſiuum. Hon & recipitur ꝙ diuina nã ſit nata d pęit nature aſſumpte.competit ei naſci de virgine.
vᷣginc. ꝓpter qd etiã nõ ↄcedit᷑ ꝙ ſit nata de pre.⁊ 5 (tẽ beneſe eqt᷑.iſte generat hũc hominẽ.g̊ wiez. h
, qʒ dicit męr in lr̃a ꝙ res qᷓ nõ eſt de patre genita. bũc hominẽ dicere eſt dicere ꝑſonã.hoieʒ vo nãm.S
. nõ vyr̃ de mr̃e nata.nec res aliqᷓ filiatõis nomẽ bʒ in bene ſequit᷑ſi ꝑſona ẽ nata.ꝙ nã eſt nata. ¶ Item
bumanitate.ꝗᷓ illuq nõ teneat in diuinitate. Dꝛopt omne qð incipit eſſe. aliq̃ genere mutationis incipit
vitandã etiã cõfuſionẽ ꝓpꝛietatũ naliũ nõ recipitur eſſc.ſᷣ bumana nã in xpoo incipit eſſe.nec ẽ dare alis
Sicut em̃ in beatiſſima trinitate diſtincte ſunt ꝑpſo/ genꝰ mutatois q; giationis. fuit concepta ⁊ nata.
ne adinuicẽ ⁊ eaꝝ ꝓpꝛietates.ſic in xpᷣo nature ſunt Itẽ xps natus eſt de virgine.aut rõne ſuppoſiti.
diſtincte adinuicẽ ⁊ earũ ꝓpꝛictates.q;uis ↄueniät aut rõne nature.Sed nõ rone ſuppoſiti.qꝛ illud eſt
in ſuppoſito.⁊ iõ ꝓpꝛietas vnius nature nõ dʒ pᷣdi/ eternũ. rõne nature.ẽ nã bumana pꝛopꝛie dꝛ nata
cari de altera nãꝗ in abſtractõe ↄſiderata.ne ex boc in de virgine. ¶ Sed õ. Sicut ſe bʒ diuina nꝗ ad nati/
d o⸗ telligat᷑ ꝙ diuina nã ⁊ bumana ſint vna eẽntia.Qdð nitatẽ eternã.ſic nà bumana ad natiuitatẽ tpalem.
em̃ pᷣdicat᷑ de altero in abſtractõe.nõ intelligit᷑ cue ſed diuina nã nõ eſt nata natiuitate et᷑na. nec bu
nire ei ſolũ rõne ſuppoſiti.verũetiã rõne foꝛme.⁊ is mana nã in xpᷣo natiuitate tꝑali. ¶ Item natiuitas
pdicta locutio recipi nõ dʒ.Et ↄcedende ſunt růnes ad nihil terminat᷑ niſi ad ens cõpletũ.ſᷣ ens comple
₰ bocondentes. Ad ülud verbu bylarij vᷣm q; ali · tum dicit pſonꝗ.ꝗᷓ generatio non terminat᷑ ad nim
qͥd bʒ impꝛo pꝛietatis.⁊ dʒ ſic exponi. Nihil hʒ fili?ꝰ ſed ad pſons.¶ Itẽ actus ⁊ opatio nõ terminatur
niſi natũ.i.nihil h qd nõ naſcẽdo õ H̊ me/ niſi ad boc aliqͥd. ſi hoc aliqͥd nõ dicit nãnicd po
Slius in pᷣmo libꝛo explanatũ fuit. QA illud qd obꝛ tius bypoſtaſim.videt᷑ ꝙ humana na in xpᷣo nõ de/
de auẽte dam̃. Oꝛ virgo maria ẽ dei genitrix.dðm 2 beat dici nata nec eoncepta. ¶ Item bumana nã di
ↄcedendũ ẽ ꝙ deus natꝰẽ de virgine.ex boc tñ nõ ſe/ cit ſimul earnẽ ⁊ animã.ſed ſicut caro eſt ꝑ ꝓpaga⸗
quit᷑ ꝙ diuina nã ſit de vᷣgine nata.ꝓ eo ꝙ h̊ nomen tion᷑.ita ⁊ aia ꝑ ereationẽ. ꝙ ſicut hec nõ recipit᷑.q;
deus qꝛ ſignificat in cõcretione ſupponit ꝑſonã.nõ bumana nã in xpo exeat in eſſe ꝑ creationẽ.ita non
ninn Filc⸗ ſic diuina nã ꝗᷓ ſignificat in abſtractõe. Añ ⁊ hec cõj. debet concedi ꝙ exeat ꝑ generationẽ. nõ videt᷑ hbec 1
tns cedit᷑.deus generat.quis hec nõ ↄcedat᷑.diuina na admittenda.humana na eſt nac. . sd pdictok.
„ Nnin vel eſſentia generat. VUñ in oibus talibꝰ ꝓceſſibꝰ eſt intelligentiq eſt notandũ.q humana natura duplłr
4 ſopbiſma ᷣm accidẽs. Aliter em̃ et aliter ſigniſicaẽ põt accipi.Ano mõ rõne partiũ conſtituentiũ.alio
niua nmt diuina nã p boc nomẽ deus.⁊ aliter ꝑ hoc nomẽ na. mõ rõne foꝛine cõis ↄſequentis totũ cõpoſitum. et
utn. gui ſõ in nullo cogit auẽtas illa.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ di vtroq;ʒ mõ eſt verũ dicere.q bumana na eſt aſſum/
mpriſbo⸗ uina nã dꝛ concipi ⁊ naſci.dm ꝙ ſicut dicit mgr in pta a verbo.Aerũ eſt em̃ ꝙ aſſumpſit carnẽ ⁊ aiam.
zn ir, lr̃a. augibi extendit nomẽ nature vt ſtet loco perſo veru eſt eri g aſfumpſit ſfoema caſe uentẽ compo
nibl ut⸗ ne.Et boc quidẽ multotiens facit.ſᷣ cõis vſus tale, ſitõnẽ vicʒ buanitatẽ. Atroqʒ etiã pᷣdictoꝝ modoꝝ
inimunſiun⸗ modũ loquẽdi nõ admittit.iõ ex tali aucte nõ dʒ ar ↄtingit dicẽ humanã nam natã de virgine. Mam ſi
nedig 7 gui imo potius vʒ exponi. ¶ Sd illud qað obꝛ ꝙ in/ bumana nã dicat᷑ ↄpoſitũ.hoc mõ põt cõcedi ꝙ ſit
imoa imn carnatio ẽ via ad natiuitatẽ.dðᷣm ꝙ veꝝ eſt ad nati nata de virgine.non rõne totius ſed ꝑtis.ſc carnis
