an duoꝛ vnerga inimicũ qͥ dicit᷑ difficilioꝛ.alter erga
amicũ qͥ vr̃ feruẽtioꝛ. Nec incõgrue putat᷑ melioꝛ qui

tioꝛ nõ ĩpꝛobe extimat.
¶EIntroducit autoꝛitatẽ Aug.que ſue rñſiõi
vigetur obuiare. b DN

¶ Aug.tñ ſentire vr maiꝰ eẽ diligere inimicũ q; amicuʒ.
q ꝑpfectoꝝ eẽ dicit diligere inimicos et benefacere eis.

neq; hoca tãta mititudie ipleri quata exaudit᷑ ĩ oꝛõe
dñica cũ dr̃. Dimitte nobis debita nfa ſicut et ne nos

dimittimꝰðbitoꝛibꝰnfis.Illã em̃ ſpõſionẽ dicit a mul

tis ipleri qͥ nondũ diligũt inimicos.Ait em̃ ſic. Mag

iis ẽ vt tuũ inimicũ diligas.et ei qui tibi malũ vult.et
ſi põt facit.tu ſemꝑ bonũ velis.faciaſq; qð poſſis.au⸗
diẽs dicẽtẽ ieſuʒ.diligite inimicos vr̃os.et benefacite
his q odiunt vos. et oꝛate ꝓ ꝑſequẽtibus et calũni⸗
antibꝰ vos.Sʒ qm̃ ꝑfectoꝝ filioꝝ dei ẽ iſtud quo qͥdẽ
ſe dʒ oĩs fidelis extẽdere.et hũanũ animũ ad hũc effe

ctũ oꝛãdo ðũ.ſecũq; agẽdo luctãdoq; ꝑducere. La⸗

mẽ qꝛ q̊ tã magnũ bonũ tãte multitudis nõ ẽ q̃nta cre
dimꝰ exaudiri cũ dr̃ in oroe dimitte nobis debita nr̃a
ſicut et nos dimittimꝰ debitoꝛibꝰ nf̃is.pꝛoculdubio
ba ſpõſionis hꝰ ĩplent᷑.ſihõ qͥ nõdũ ita ꝓfecit vt eti

am diligat inimicũ.tñ qñ rogatur ab hõie qͥ peccauit

Ic ſolet queri qͥd potiꝰ ſit pluriſq; meriti.dilige
re amicos an diligere inimicos. Sʒ hec cõpatio
aẽ. Si em̃ ↄferat᷑ dilectio amicoꝝ tm̃ dilectio⸗
ni amicoꝝ et etiã inimicoꝝ.pꝑſpicua ẽ abſolutio.Sʒ ſi
in aliquo vno hõie qͥ diligit ſit amicũ ⁊ inimicũ qͥd ho
rũ potiꝰ ſit querat᷑. obſcura eſt rñſio.qꝛ de motu men
tis agit᷑ de quo nõ ẽ nobis facile iudiciũ.an vnꝰet idẽ
motꝰ ſit erga amicũ et inimicũ.ſʒ erga amicũ intẽſioꝛ.

ẽ feruẽtioꝛ. Vel ſi vnꝰ idẽq; ẽ.idẽ potioꝛ vbi ẽ arden⸗

Aug.i ench.

nuʒ ẽ erga eũ qᷣ tibi nihil mali fecerit eẽ beniuolũ et be
neficũ. Illud mito grãdiꝰ et magnificẽtiſſime bonita⸗

Luce. vſ.

pit mgr̃ cũ dicit ꝙ; põt eẽ vnꝰ reſpectu vtriuſq;. Alit᷑ aũt põt ſuſtineri vt diſtinguatn?

4. dupliciter cõtingit vim aliquã moueri in obiectũ.Aut motu ſimplici et abſoluto.aut motu collatiuo et q̃⸗
q̊ mõ cõpoſito.Si loquamur de motu ſimplici et abſoluto.ſic nõ põt vnꝰ et idẽ eẽ in amicũ et inimicũ.imo
intenſioꝛ et alter remiſſioꝛ.Si vᷣo de motu collatiuo quo qͥs afficit᷑ circa aliqua duo
vnũ alteri pᷣponẽdo.ſic põt eẽ motus vnus ᷣm q dicit mgr̃ ſᷣm aliqͥd ſui ĩtẽſioꝛ.vᷣm vo aliquid ꝛemiſſioꝛ.ᷣm
hoc patʒ rñſio ad ea q̃ obijciunt᷑.nã illa duo ꝓcedũt de actu ſimplici et abſoluto qͥ ẽ reſpectu vnius obiecti

diuerſi fũt. quoꝝ vnꝰ

tm̃.actus vero collatiuꝰ põt eẽ reſpectu duoꝝ ſub rõe vniꝰ(¶A

d ülud q obẽ ꝙ vᷣtꝰ affectiõis nõ põt ſil con/

nerti patz rñſio. Ex boc em̃ nõ cõcludit᷑ ꝙ nõ poſſit eẽ vnꝰ motꝰ collatiuꝰ.qꝛ in eo ẽ reꝑire pus et poſterius.
2 b ¶ Pꝛoculdubio verba ſpõſionis hꝰ implent᷑.⁊c.Contra.Si nõ dimittit anteqᷓ; roget᷑ſeruat irã ꝓximo.⁊⸗
ſi ſeruat irã.charitatẽ nõ hʒ.& in oꝛatiõe ſua nõ eſt dignꝰ exauditiõe.nec vꝛ ꝙ oꝛet recte. Item ſicut in pᷣcedẽ
tibꝰ ꝓbatũ ẽ oẽs tenent᷑ inimicos ſuos diligere etiã inimicicias exercẽtes. oẽs tenent᷑ cis etiam nõ rogati
offenſas dimittere.G.dð. ꝙ ẽ dimittere rancoꝛẽ et dimittere ſigna rancoꝛis.Qimittere rancoꝛẽ neceſſitatis

v

abep
Wai

läien .

ifei,
tin
ig⸗
heni

ſinl

in eũ vt ei dimittat. dimittit ex coꝛde.qͥ etis ſibi rogã⸗
ti vult dimitti. cũ oꝛat et dicit.Sicut ⁊ nos dimittinꝰ
debitoꝛibꝰ nr̃is. Quicũq; vᷣo rogat hõieʒ in quẽ pec⸗
cauit.ſi peccato ſuo mouet᷑ vt roget.nõ ẽ adhuc ðpu
tandꝰ inimicus vt eũ diligere ſit difficile.ſicut erat qñũ

● 1

— — . 5

—

inimicicias exercebat. Quiſquis vᷣo rogãti et penitẽ

ti nõ dimittit.ñ eſtimet a dño ſua peccata dimitti.qꝛ

mẽtiri veritas ñ pᷣt. Que cũ docuiſſet oꝛõʒ hãc.in ea

eſt. et ad boc oẽs obli

gant᷑.et ad boc tenet
hõ ſiue inimicꝰ repug

net ſiue veniã petat.
Dimittere añt ñ ſolux

rancoꝛẽ ſ et ſigna ran

coꝛis.hoc pfectõis ẽ.

nec ad h̊ tenet᷑ hõ niſi

poſitã ſentẽtiã ↄmẽdauit dicẽs.Si dimiſeritis hõibꝰ
peccata eoꝝ. dimittet ⁊ vobᷣ pr̃ vr. Si vo nõ dimiſeri

tis.nec pr̃ vr̃ dimittet vobis pctã veſrtra.
¶ Pꝛedictã Aug.autoꝛitatẽ explanat. c

ℳ

¶ Ecce hic haberi vr̃ qð ⁊ pᷣtaxauimꝰ.ſ.maioꝛis vᷣtutis

eẽ diligere inimicũ et benefacere ei.qᷓ;ᷓ illũ qͥ nipil ma/

li fecit nob vel amicũ.O ſi qͥs cõcedere ſimplicit no⸗

luerit. dicẽs intẽſiꝰdiligit᷑ amicꝰq; inimicꝰ.⁊ ideo illöõ
potiꝰ iſto.determiet iſta ſ̃m pᷣmiſſaʒ ĩtelligẽtiã dicẽs.

ibi cõpationẽ factã int dilectionẽ qua diligit᷑ tm̃ ami⸗

cus. et illã qua amicꝰet inimicus diligit.

gãʒti qͥ in ſe peccauit dimittit. Sʒ cũ pctã nõ dimittat᷑

Math. xxij.

mus.

¶ Introducit qõʒ q̃ ex autoꝛitate Aug.hʒ oꝛ
qua q̃rit᷑ de dilectõe inimicoꝝ qᷓ;tũ ad diligẽtẽ. d

tãte mititudis diligere inimicos.q̃nta exaudit᷑ cũ dr̃.

tate Aug. hʒ oꝛigiez.

in caſu vicʒ qñũ Zuote

⁊ hũiliter venia poſtu

lat᷑. Et de hac dimiſ⸗

ſiõe loquit Aug. Ob/

iectiões aũt currũt de

alia. et ꝑ hoc patẽt tã

era kobiect⸗ i

uiſquis vᷣo roganti
⁊ penitẽti nõ dimittit.
non eſtimet a dño ſua
pctã dimitti. Contra.
vr ſm hoc ꝙ ois qui
ſeruat rancoꝛem erga

pꝓrximũ ꝙ cõtra ſeißm

¶ Illo vo qð ſequit᷑ magis nos mouet ꝙ ſcʒ dicit nõ eẽ

Dimitte nob debita nr̃a ⁊c.vbi dat intelligi ꝙ alicui
a ðᷣo dimittũt᷑ pctã nõ diligẽti inimicũ. ſi tñ fratri ro/⸗

alicui adulto niſi charitatẽ hẽat.ſeqt vt charitateʒ ha
beat qͥ nõ diligit inimicuʒ.Quõ ̊ nõie ꝓximi oĩs hõ

itelligit᷑ ĩ ilo mãdato.diligas ꝓximũ tuũ ſicut teipʒ

ex coꝛ

oꝛet. qꝛ cum nolit alij

dimittere.iã petit ex ↄ

ſequẽti ꝙ nec deꝰ di

mittat ſibi. Et qͥ petit

ꝙ deꝰ? nõ dimittat pec

E in rãcoꝛe et dicit oꝛa
tionẽ dñicã vẽ moꝛta⸗
liter peccare. Re. dʒ.
ois aut oꝛõʒ dnñicaʒ
e dicit. itẽdit p

eã impetrare collatio⸗

Si em̃ oĩs hõ ꝓximꝰẽ.tũc ⁊ inunicꝰ.pᷣcipimur & et ini

micos diligere. Et qꝛ illud pᷣceptũ generale c. oibꝰ pci

pit᷑ oẽs hõles diligere etiã inimico.
¶ Ponit determinationẽ quoꝛundi. e
¶ Quidã qð hic dicit᷑ ſimpliciter tenere volẽtes illud pᷣ

ceptũ ðterminãt dicẽtes. illic ꝑfectis dari in pᷣceptum

diligere oẽʒ hõieʒ etiã inimicũ. minoꝛibꝰ vo in ↄſiliũ.

nẽ bonoꝝ et r̃miſſiõʒ
maloꝝ.ct qͥ hoc inten

it a dño exequi.con/

ſtans ẽ e aut penitet.

aut pꝓponit aliqñ pe/
nitere. licz aliqs odi

in pceptũ vo dilis Sed nmihil mali fecerũt eis et inimi⸗

cos ñ odire. ¶ Subiügit dermiatõz ſuXã. f
zʒ meliꝰ ẽ vt ĩtelligat᷑ oibꝰ illo madato pᷣcipi cũctos
diligere etiã inimicos.cui ſenſui atteſtãt᷑ ſupiꝰ poſite
autoꝛitates et alie mite. Illð ðo Aug.nouiſſime poſi

tũ. ð ꝑfecta charitate dictũ ĩtelligit᷑.q tãtũ ẽ ꝑfectoꝝ.

qͥ nõ ſolũ amicos.ſʒ etiã inimicos ꝑfecte diligũt eiſq;

oꝛõʒ vñicam nõ icur/
rit offenſaʒ moꝛtaleZ3.
qꝛ nõ intẽdit peterc

fiat ſibi m malaʒ vo/

lũtatẽ quã nũc hʒ.ſed

Im volũtatezʒ bonam.
quã et ſi tũc nõ habe/

bpenefaciũt. Que ꝑfectio dilectiõis nõ ẽ tãte młtitudi

uaret. Aliter tñ poſſet dici ꝙ iſtã oꝛationẽ qñ aliquis dicit nõ dicit in pſona ſua ſed i ie cui
vale utterchbon auagronm ad hoc non petit éSer⸗ ſeip̃m. nec intentione pᷣncipali nec ex Fſe rene
Dintelligentiam bui? ptis incidit hic queſtio boin anm lach; charitate cõſtitut) teneat moꝛtem
de charitate qᷓ̃tũ ad ꝑfectionẽ meriti. Et ciraa ꝓ xpᷣo ſubire.
boc ſex bꝛeuiter pñt queri. Dꝛimũ ẽ vtrũ quis ex
tulacñq; charitate poſſit quaãtecũqᷓ; tẽptatiõi reſiſte
re.an boc ſit ſolxꝰ charitatis ꝑfecte. Secunqũ ẽ vtrj ada

— „

dicit ipleri vᷣba illiꝰ ſpõſiõis ab hõie.qͥ non ita ꝓfecit

vt diligat inimicũ.de dilectiõe ꝑfecta accipiẽdũ eſt.

£△

nis quãta exaudit᷑ in oꝛõe dñica. ⁊ hoc reuera grãde
⁊ eximie bonitatis.ſ.pfecte diligere inimicũ. Ita ⁊ cũ

at. intẽdit tũ dei auxi⸗
lio aliqñ obtinere. Si
qs aũt illã oꝛationem
diceret nüq; ꝓponẽs

ab odio fratris recede

re.qᷓ;uis nõ intẽderet

irã petere.culpã tñ ſu
43 abſq; dubio aggra

ſona ſua ſed in perſona eccleſie cuius

crciũ ẽ vtꝝ bñs charitatẽ ꝑfectã te/
qn neat᷑ ea qᷓ ſunt ꝑfectiõis iplere. Quartũ ẽ. vtꝝ om̃s
de tã ꝑfecti qᷓ; imꝑfecti teneant᷑ inimicos diligere tu,ʒ
ffectu. Quintũ ẽ vtꝝ oẽs teneant᷑ inimicos dili/

l

7
„
.—

gere quãtũ ad effectũ. Sextũ ẽ qð ſit meli? et maio⸗
ris meriti.vtrũ diligere amicũ.an diligere inimicuʒ.

Queſtio pꝛima. a

¶ trum cũ qualicunq; charitate poſſit quis reſiſte/

poſſit bõ ſuꝑare oẽʒz tẽptationẽ. ⸗ te
charitas in bonũ ꝙᷓ culpa in malũ.ſᷣ peccatũ moꝛta/
le qᷓntũcunq; ꝑuũ fufficit ad expellendũ magnã gra-

re quantecũq; tẽptationi. Et ꝙ ſic vẽ. Supꝑ illð ps.
Bonũ mihi lex oꝛis tui ⁊c.Aug. Plus diligit chari/
tas deũ iᷓ; cupiditas milia auri et argenti.Hoc ẽ ve
rũ de qntulacunqʒ charitate.et ſi bec charitas ꝗntu
lacunq; excedit omnẽ cupiditatẽ ſua virtute.ſi ̊O ma
gnitudo tẽptatiõis attendit᷑ ᷣm magnitudinẽ cupi/
ditatis. vẽ ꝙ ꝑ qntulãcũqʒ charitate poſſumꝰ maxi/⸗
me tẽptatioi reſiſtere¶ Itẽ Gꝛeg. Debilis ẽ hoſtis qᷣ
nõ vincit niſi volentẽ.ᷣ qᷓntulãcunq; bʒ hõ charita/
tẽ.hʒ quo põt velle nõ vinci.& ſi nolle vinci reſiſtit oi
tẽptatiõi et tẽptatoꝛi.vxẽ ꝙ ꝑ qntulãcunq; charitateʒ
¶ Itez potẽtioꝛ eſt

tiã.g charitas qntũcũq; ꝑua ẽ.ſufficiẽs ẽ reſiſtere tẽ/
ptationi maxie.¶ Itẽ charitas qᷓntũcũq; ꝑua ſit. bo
minẽ facit diligere deũ ꝓpter ſe et ſuꝑ oia.⁊ facit ho

minẽ in deũ cõfidere plus qꝙᷓ in ſe.ſᷣ qͥ deũ ꝓpter ſe et

ſuꝑ oĩa amat et in deũ cõfidit hʒ deñ adiutoꝛc̃.⁊ qui
bʒ deũ adiutoꝛẽ oĩ tẽptatiõi põt reſiſtere. hõ in ꝗͥn/⸗
tulacunqʒ charitate ſuꝑpare põt oẽz tẽptationẽ¶ Itẽ

—, — —SEe⸗

gra quãtũcũq; ſit modica potẽtioꝛ ẽ et excellẽtioꝛ qᷓ;

natura. hõ in ſtatu inocẽtie in puris naturalibꝰ cõ
ſtitutꝰ potecrat qᷓntecũq; tẽptatiõi reſiſtere. exiſtẽs
in gratia põt qᷓntecunꝗʒ tẽptatiõi reſiſtere qᷓntulã/

cũqʒ hẽat charitatẽ. ¶ Itẽ eſto ꝙ aliqͥs hẽat modicã
charitatẽ et tẽptet᷑ magna tẽptatõe.aut põt illi reſi/

ſtere.aut nõ. Si põt.habeo ꝓpoſitũ.Si nõ pt. et nul

tẽptatiõi nõ peccat.ſᷣ hoc ẽ fa
ſequit᷑redit &̊ idem qð pꝛius.

Ius peccat in eo qð vitare no Hot. cõſentiendo tali
ſuz. ⁊ illud ex quo h
eqinir 3* Sz cõtra. j. Coꝝ. x.
Fidelis deus qͥ non ꝑmittit vos tẽptari ſupꝛa id qð

poteſtis.cõſtat ꝙ loquit᷑ habentibꝰ charitatẽ.g ſi de

ſupꝛa poſſe.g nõ vꝛ ꝙ cũ q̃ᷓntulacunqʒ charitate poſ

us pmitterz. dyaꝰ tẽptaret hõieʒ babẽtẽ charitatem

ſit bõ reſiſtere tẽptatõi maxime. ¶ Itẽ ſup illud põ.
Pꝛoba me dũᷣe et tẽpta me. dicit auctas. Pꝛius vi/
res nr̃ as inſpice.⁊ poſtea tẽptari ꝑmitte.ſᷣ hoc non
pfsteret niſi poſſy tẽptari ſuꝑ vires.̊ vẽ ꝙ aliqᷓ tẽpta

tio ſit cui nõ ſufficit reſiſtere virtꝰ charitatis modice
eęt impfecte.¶ Itẽ Amb.in quodã ſermõe de ↄfeſſo

ribꝰ.Oiuerſa ſũt genera inimicoꝝ.qͥ ſᷣm viriũ nr̃aꝝ

ſit ſupꝛa vires charitatis ipfecte. ¶ Itẽ virtus chan

Intitatẽ cõpenſato nobiſcũ agonc luctant᷑.ſᷣ̊ maio/

res vires hʒ charitas ꝑfecta q; imꝑſccta. ſi illa ha⸗
bet luctã ſuis viribꝰ ꝓpoꝛtionabilẽ.vẽ ꝙ aliqᷓ lucta

tatis maxime relucet in pugna et tẽptatõis victoꝛia.

Si ꝙ qntulacũqʒ charitas põt reſiſtere maxime tẽp/

tatioi.vẽ ꝙ modica charitas ſit maxime virtutis ⁊ p
fectiõis.Oò ſi ẽ manifeſte falſum.reſtat qdð et illò ex

quo ſequit᷑.¶ Itẽ magnitudo coꝛone attẽdit᷑ ᷑ᷣm ma

gnitudinem pugne. ergo ſi modica charitas reſiſte⸗
re poſſet tẽptationi maxime.vẽ ꝙ maxia coꝛona ðbe

gItur charitati minime.ſᷣ hoc ẽ falſuʒ manifeſte.g ⁊c.
¶ Vtẽ quedã ẽ pugna ex cuiꝰ victoꝛia purificat᷑ aia
Ab omnibꝰ venialibꝰet ſtatim euolat in celũ.ſicut eſt
qñ ꝓ iuſticia moꝛs homi intentat᷑. ſi modica chari
tas poſſet reſiſtere qᷓntecunqʒ tẽptatiõi.modica cha

ritas poſſʒ oĩa venialia delere ⁊ ſtatim in celũ facere
euolgre.qʒ ſi hoc abſurquʒ ẽ reſtat idẽ qð pꝛiꝰ.(¶ Re.

ad pdicton itelligẽtia notzd ep cñ qrit vtn Ijntula

cũqʒ charitas pᷣt reſiſtere qᷓntecũqʒ tẽptatõi.hoc du
pliciter põt intelligi.aut loquẽdo de ptãte charitatis

ꝑ cõꝑationẽ ad adiutoꝛiũ diuine pꝛudẽtie gubernan
tis.aut ꝑ comꝑationẽ ad vires li.ar.coopantis.pᷣm

vtrũq; iſtorum modoꝝ fuit bic duplex modꝰdicẽdi.

Si em̃ loquimur ꝑ cõpationẽ ad diſpoſitionẽ diui⸗
ni regimis.ſic dixerũt aliqui ꝙ ex qᷓntulacũqʒ chari
tate põt qͥs reſiſtere qᷓntecunq; tẽptatiõi. Alij vero
ꝙ nõ.Et vtriqʒ veꝝ dicere potuerũt.nec ſibi ↄtradi⸗
cũt ſi recte intelligaãt᷑. Si em̃ loquamur q;ntuʒ ad tẽ⸗
ptatõis exoꝛdiũ.qᷓntulacunqʒ; charitas põt reſiſtere
qntecunqʒ; tẽptatiõi.qꝛ deus hõieʒ habetẽ charitatẽ
nucf deſerit niſi ille volũtarie ab eo recedat.qͥn poti
us hm ꝙ auget᷑ tẽptatiõis bellũ.oꝑat᷑ deus charita/
tis augmẽtuʒ. AUñ q;tũcunqʒ ſit modica charitas in
hõie.nũqᷓ; põt inuitus ab aduerſario deijci.qꝛ vᷣm q;
creſcit bellũ.creſcit adiutoꝛiũ.ſi hõ faciat qdð in ſe eſt.
Si añt loquamur de tẽptatiõe qtum ad coſũationẽ
victoꝛie.ſic nõ põt eẽ ꝙ hõ ex modica charitate reſi⸗
ſtat tẽptationi maxie.qꝛ nõ patitur oꝛdo diuine iuſti
cie qn ex victoꝛia magni belli fiat ãplificatio meriti.
Vñ ſicut iſta duo nõ cõtradicũt ſ ſil natura ſũt.poſ
ſibile eſt ꝙ ex ꝑua chariiate in pᷣncipio tẽptationis ?
magna in fine reſiſtat᷑ magne tẽptationi.Et iteꝝ poſ
ſibile ẽ ꝙ ex pua charitate in pᷣncipio tẽptationis et
magna in fine.nõ reſiſtat᷑ magne tẽptationi.Sic nõ
obuiãt ſibi ille due opiniõẽs.Silr ſi loquamur ð po

tẽtia charitatis ꝑ compationẽ ad vires li.ar. coopan
tis duplex fuit opinio. Mã quidã dixerũt ꝙ ex qntu

lacũq; charitate põt quis reſiſtere qᷓntecunqʒ tepta
tioni.q̃dã ꝙ nõ.Et rõ huiꝰ ẽ qꝛ de viribus li.ar.⁊ ad
iuti gr̃a ẽ loqui duplr.vel qᷓntũ ad libertatẽ volũta/

tis.vel qtũ ad viciũ difficultatis ad bonũ ⁊ ꝓnita/

tis ad malũ.Si ꝙg loqᷓmur de gratia p cõpationẽ ad
libertatem volũtatis. ſic cũ ipa volũtas de ſe ſit li/
bera ad cõſentiendũ.⁊ ꝑ gratiã ſit liberata a ſeruitu⸗
te peccati vt cogi nõ poſſit.põt qᷓntecũq; tẽptatõi re
ſiſtere. Si aũt loquamur ꝑ comꝑationẽ ad viciũ dif

ficultatis et ꝓnitatis.ſic nõ pᷣt reſiſtere ipulſui tẽpta

tiõis foꝛtis.niſi charitas adeo foꝛtis ſit ꝙ ſuo vigoꝛc
cõtra ꝓnitatẽ refrenet a malo.cet cõtra difficultateʒ
accendat ad bonũ.Lib. em ar.ex vna ꝑte adiutũ ad/
iutoꝛio gratie.ex alia ꝑte coꝛuptuʒ vicio ↄcupie.qn
excitat᷑ in ipo ꝑ teptationẽ ipetꝰ cõcupie.ſm ꝙ ma⸗
gis ⁊ magis foꝛtit᷑ excitat᷑. ꝑ hoc indiget maioꝛi repᷣſ
ſiõe. Et ſic diuerſis cõſideratiõibꝰ cõcedi põt de cha
ritate ꝑ cõpationẽ ad li.ar.ꝙ qutulacunq; charitas
põt reſiſtere qᷓntecũqʒ tẽptatiõi.et qdð põt ſi compet᷑
ad dñiuʒ libertatis.nõ pᷣt ſi cõꝑet᷑ ad viciũ ꝓnitatis
et difficultatis.Et hoc meliꝰ ptz ſi quis ↄſideret ⁊ at
tẽdat ⁊ exꝑimẽto cognoſcat ſtatũ ct cõflictũ hõim tẽ

ptatoꝝ. Ex his ptz rñſio ad qões ꝓpoſitã. Patz etiã

nihilominꝰ rñſio ad obiecta. NHaʒ rõnes q̃ ꝓb antq;

Intulacunqʒ charitas põt reſiſtere qᷓntecunqʒ tẽp ta

tioni ꝓcedũt de ipᷣa charitate ꝑ comꝑationẽ ad deũ

ipam adiuuantẽ et ꝓmouentẽ.⁊ per comꝑationem

ad voluntatis libertatem ſicut intuenti apparet. Ue g
rũtñ illa ratio quã obijcit de peccato nõ valʒ. Quod
em̃ dicit᷑ ꝙ qᷓntũcunq; pcccatũ ꝑuũ ſufficit ad expel
lendam quãtãcunqʒ; gratiam.hoc nõ ẽ qꝛ peccatum
agat in ipᷣam gratià. qꝛ facit li.ar.deficcre a gre co/
plemẽto.Ex hoc aũt nõ põt inferri ꝙ ꝓpter boc qn/ q

tulacũqʒ gra ſufticiat ad vincendum omneʒ impul

Mienou

Crutn
eit

urnor
Cnbuent
ſachde
ſetchd
ſgtarit
quiing
bes ten
Ail
gias pt
poſut⸗
husdi
hois
nmneg
iy pho⸗
gropo
ſeneno
Nicſi
ten
nintat

otup

enturpe
ſelhaentn
honten
desd
N
Pamia
mnrine
Latont
A
nitute⸗
ſtige

Gelag eno

ſlee⸗
lbanntit
Klbie
odig

iez
Wſ
h

Mätgn
aahu
wamit
hſttin⸗
inhigen
i rn
wmngtli
drufin
ettn
1rdn
twänterrt
ſnnucn
Höforgt
Fanäits
Ndacrtu
mrorchduut
kilien
Sikamnäg
thrt
tonibin
potiheit
ttittoni
Füloonun
vinslar
jnnitai
kiſtrancz
Nrchlat
beete
liril
nttitiͤl
enimiin
dwönnfn
N
ninan
ernuin
ſͤtiſerd
laangot,
ldſhi
uini i

ſum tẽptationis.qꝛ facilius ẽ deficere q; benefacere.
JIuferri tñ põt quãtulacunqʒ gratia expellere põt
om̃e peccatũ.Ad rões vo q̃ ad oppoſitũ adducunt᷑
manifeſte ſunt ſiłr rñũſiones.ꝓcedũt em̃ de ipᷣa chari
tate ꝑ comꝑatiõez ad defectũ ꝓnitatis et difficulta/

tis. ſicut patet de pꝛimis tribꝰ rõibus.vel ꝑ cõpꝑatio/

nẽ ad terminũ et cõſůmationẽ victoꝛie.cui rñdet per

fectio meriti et magnitudo pᷣmij quatũ ad excellen/
tiã victoꝛie ⁊ coꝛonc.et hoc mõ ↄceſſum ẽ ꝙ non pᷣt
eẽ ꝙ modica charitas reſiſtat tẽptatõi magne.qꝛ nõ

patit᷑ hoc oꝛdo diuine iuſticie ſicut pᷣdictũ eſt. Et ſm

banc viã pcedũt tres rões vltime.nec oꝑtet ampliꝰ

bic moꝛari.qꝛ rationes ille ꝑ ſe ſatis manifeſte ſunt

¶ Queſtio. ij. b

pertractanti. Queſtio. ij.
(Ara homo in qntulacunqʒ charitate coſtitut?ꝰ tene

atur moꝛtẽ ꝓ xpᷣo ſubire.Et ꝙ ſic vẽ Lu.ix. Qui me

crubuerit et meos ſermones. bũc filius homis erube
ſcet cũ venerit in maieſtate ſua.ſᷣ xpᷣs neminẽ erube-/

ſcet cũ venerit in maieſtate niſi ꝓ moꝛtali peccato.ſi
igitur ſnia iſta generalis ẽ.vẽ ꝙ oẽs moꝛtalit᷑ hecke⸗
1

qui in ꝑiculo moꝛtis erubeſcũt ipᷣm dñm confiteri.SF
5 ¶ Item. j. Job. iij.
Om ille animã ſuã ꝓ nobis poſuit.⁊ nos debemus

oẽs tenent᷑ moꝛteʒ ꝓ xpᷣo ſubire.

aias ꝓ fratribus ponere.Si g xpᷣs ꝓ oibus animaʒ
poſuit.vẽ ꝙ oẽs tenent᷑ ⁊ debẽt moꝛtẽ ꝓ ipᷣo et mem
ꝛis eius ſubire cũ ſe obtulerit opoꝛtunitas loci ⁊ tẽ
poꝛis.¶ Itẽ quilibet tenetur plus diligere deum ꝗʒ

omne creatũ qntũcunqʒ ſit imꝑfectꝰ. quilibʒ tene-
tur ꝓ honoꝛe dei et gloꝛia puipendere ſe et ſua.Cuʒ

igitur opoꝛtunitas tẽpoꝛis ſe offert vꝛ ꝙ quilibz te⸗

neatur moꝛtẽ ꝓ xpᷣo ſubire¶ Itẽ incõparabiliter plꝰ

diligẽda ſũt bona eterna qᷓ; tẽpoꝛalia.ſicut incõgabi

liter ſunt melioꝛa.ſᷣ vnuſquiſqʒ libenter dat ill qdᷣ
min? diligit ꝓ eo qð mag viligit. ſi oẽs tenent᷑ ad
diligendũ plus vitã eternã qᷓʒ tẽpoꝛalẽ.vꝛ ꝙ; oẽs te⸗

neantur velle libenter moꝛti exponere pᷣſentẽ vitam

vt lucrentur eternaz. ᷣ qð hõ tenctur velle ꝓ loco et
tẽpoꝛe tenetur facere.g̊ opoꝛtunitate ſe offerente vẽ
q; oẽs tenẽtur moꝛtem ꝓ vpᷣo ſubire.¶ Gʒ cõrra Jo.
xv. Maioꝛẽ charitatẽ nemo hʒ vt aiaʒ ſuã põat qͥs
ꝓ amicis ſuis.&̊ moꝛtẽ ꝓ xpᷣo ſubire vĩ perfectionis
maxime.ſ̊ hõies imperfecti nõ tenentur ad opera ꝑ
fectionis.g̊ non oẽs tenentur moꝛtem ꝓ xpᷣo ſubire.
¶ Itẽ o. vj. ſupꝑ illud. humanuʒ dico ꝓpter infir.

2 „

mitatẽ carnis nr̃e.glo. Inueniũtur aliqui qͥ pᷣponũt

iuſticie dilectionẽ voluptatibus carnis.ꝓ iuſticia tñ
penas moꝛtemqʒ foꝛmidãt.ſᷣ cõſtat ꝙ ſᷣm autoꝛita/
tẽ apli vt dicit glo. tales ſunt ſerui iuſticie.ꝭ̊ cum ta/

les moꝛtẽ refugiãt.vr ꝙ nõ teneantur moꝛteʒ ꝓ xpᷣo
Itẽ Aug. dicit T habetur in fine pᷣce
dentis di. ꝑfecta charitas hec ẽ vt quis ꝑatus ſit pꝛo
fratribus moꝛi.et hoc apparet ꝑ hoc qꝙ pꝛelati tenen

velle ſubire.

tur ad maioꝛẽ pfectioneʒ q́; ſubditi.et ſſũma pꝑfectio
Piaro exigitur ẽ vt ponat aiaʒ ꝓ ſubditis vᷣm illð
0 *

x. Bonꝰ paſtoꝛ aiaʒ ſuã ponit ꝓ ouibus ſuis.

Si gᷓ unpfecti nõ tenẽtur ad oꝑa charitatis ꝑfecte.

vẽ ꝙ nõ oẽs teneant᷑ ꝓ xpᷣo et eius mẽbꝛis moꝛtem

ſubire. ¶ Itẽ maius moꝛtem ſubixre ꝓ xpᷣo q; om/
nibus tpalibus abrenũciare.ᷣ nõ oes tenentur tpa/
lia oia relinquere.̈ nõ oẽs tenentur moꝛtem ꝓ chꝛi

ſto ſubire. Oꝛ aũt maioꝛis pfectiõis ſit patet ꝑ illud
qð dicit Gꝛeg. Nõ magnũ ẽ abnegare qð habes.ſed
Valde magnũ eſt abnegare qd es. Et conſtans eſt ꝙ

„—.

in. articulo pꝛedicte neceſſitatis.

multo magis ẽ abnegare ſeipᷣm qʒ ſua. ⁊ dare coꝛpis

vitã qᷓᷓ terrenã ſubam.¶ R.ad pᷣdictoꝝ intelligen⸗7

tiã ẽ notãdum ꝙ ſubire moꝛtẽ intentõe placendi do

hoc põt eẽ tripliciter. Ano mõ qñ adeſt neceſſitas v-
deſerẽdi iuſticiã vel amittẽdi vitã. Alio mõ qñ ſe of.
fert opoꝛtunitas diuinã gloꝛiã manifeſtandi et edifi

candi eccleſiã. Lercio mo ſolum er hoc ꝙ vitã ſuam

bʒ exoſam. Pꝛimũ ẽ iuſticie et neceſſitatis. Scdm ẽ

ꝑfectionis et ſuꝑerogationis. Lerciuim eſt ſeuerita
tis et crudelitatis. Añ Augu.illos qͥ ſemetipᷣos pᷣfo

cant et pꝛecipitio collidũt ꝓpter vite pᷣſentis odium

xij. Qui odit aiaʒ ſuãꝗ in hoc mũdo.in vitã cternã cu
detur. vel ꝙ iuſticia deſeratur.vel ꝙ vita perdatur.

ſo viuere.Abi vero talis neceſſitas nõ imminet nec

Dicit eẽ ſceleratiſſimos homicidas. tractãs illʒ Jo.

ſto. eã. Eñ g queritur vtꝝ oẽs teneantur moꝛtẽ pꝛo
rpo ſubire.dm.qꝙ ꝓ loco et tẽpoꝛe vbi talis optio

ibi oẽs qᷓntumcũqʒ ſint impfecti tenent᷑ moꝛtẽ ſub/
ire.et pᷣeligere magis deo dilecto moꝛi q́ʒ ipo offen/

datur optio.tñ offert ſe opoꝛtunitas mauifeſtãdi di/

uinã gloꝛiã et edificandi eccleſiã.ſi bõ ſe moꝛti expo/
nat.moꝛtẽ ſubire ẽ pfectionis ct ſuperogationis.ad

quã non oẽs tenent᷑ ꝓ xpᷣo.et ſm iſtã viã ꝓcedunt
rões oñdentes ꝙ nõ oẽs tenent᷑ moꝛtem ꝓ xpᷣo ſub/

ire.et ideo ſunt cõcedẽde. ¶ Ad illud qð vltimo obꝛ SK
de abꝛenunciatiõc ſubſtãtie tpalis et ꝑpeſſione moꝛ
tis.rñderi põt qꝙ in caſu neceſſitatis pᷣceptum eſt om
nia tꝑalia deſerere cuilibet hõi ſicut et moꝛtẽ ſubire.

imo multo foꝛtius. Añ hoc datur itelligi ꝑ locũ a mi
noꝛi.et iõ ratio illa ſicut et alie nõ cogit niſi ꝓut ſim/

pliciter intelligit᷑.ita ꝙ hõ mera volũtate ꝓmptus
L ¶Ad üllud ve
ro qð pᷣmo obꝛ in cõtrariũ ꝙ obemꝰ in periculo moꝛ
tis nomẽ xpᷣi confiteri.ddᷣm. ꝙ verũ ẽ ſi ſumus in ea

eſt tpalia abnegare et moꝛtem ſubire.

neceſſitate poſiti ꝙ confiteri opoꝛteat vl negare. Sʒ
põt eẽ mediũ inter hoc. ? imꝑfectus põt ſubterfu/
gere et ſeipᷣm occultare.nec ex boc dꝛ nomen xpᷣi eru

beſcere.ß tũc erubeſcere dicit᷑ qñ tioꝛe moꝛtis negat
ipᷣm xpᷣm. Ideo q;uis oẽs teneant᷑ ad hoc ꝙ nullus

neget. non tñ ex hoc põt condludi ꝙ oẽs ſimplicit᷑ te
neant᷑ ad ꝑferendã moꝛtẽ niſi interuẽiẽte pᷣdicta ne/

ẽ debitũ neceſſitatis et ẽ debitũ ↄgruitatis.ſiue debi

tum ad qð obligamur et debitũ ad qð ãmonemur.
Btũs aũñt iohs nõ intelligit de debito pꝛimo mõ ſed

ð debito ſcdᷣo mõ.qdð magis ſpectat ad ſuꝑerogatõ/
nẽ.qꝙᷓ ad neceſſariã et generaleʒ ſuperobligationem
¶ Ad illud qð obẽ ꝙ quilibʒ teuct᷑ plus diligere de/

quit᷑ ꝙ bõ teneat᷑ ꝓ xpᷣo deſerere oẽ creatũ.qꝛ pᷣt ha

ceſſitate.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ qꝛ poſuit animã ſuaʒ i

ꝓ nobis.nos debemꝰ aiaʒ ꝓ fratribꝰ ponere.dðʒ.

11
um qᷓᷓ oẽ creatũ.ddi ꝙ verũ cẽ.verũtñ ex hoc non fe

bere ſil xpᷣm et creaturã quã diligit. Põt em̃ bõ ſim

ſeruare coꝛpis vitã et dei amiciciã.qꝛ ñ optet nec exi/

git hoc lex charitatis ꝙ ꝓpter dilectionẽ dei ſuſtine⸗
at quis moꝛtem.niſi incidat in ſupꝛadictaʒ neceſſita

ſuſtinere. 4 vieimo qo
dat illud qdð minus ẽ ꝓ eo qð magis diligit. dom ꝙ
verũ ẽ ſi illud aliter adipiſci non poſſit.ct qm põt bõ
adipiſci vitã etiã pᷣter martyrij tolcrantiã.iõ nõ ſcq
tur ꝙ oẽs tencant᷑ velle ꝓ xpᷣo moꝛi ſimplr ſᷣ ſub cõ/
ditiõe. vicz. ſi alit ei placere ñ poſſit. et hoc ſolum eſt

té. qua c oꝛteat eum vel xpᷣm negare vel moꝛtem

+☚R

—M 2 .

2*

Li.

¶ Mtrum pfect charitatẽ babẽtes teneztur ea q̊ ſunt

perfectiois iplere. Et ꝙ ſic vꝛ Mat. v. Eſtote perfec·

ti ſicut et pr vꝛ celeſtis perfectꝰ ẽ.hoc dꝛ aplis et apo

ſtolicis viris.& vẽ ꝙ oes viri perfecti teneant᷑ ad ea
q̃ ſunt perfectiõis. Itẽ Gꝛecg.in quadã omelia.Cũ

—

augæẽtur dona.rõnes creſcunt donoꝝ. AUñ et auctas

diẽ ꝙ cui plꝰ ↄmittit᷑.plꝰ ab co exigit᷑.g̊ cui ↄmittit᷑

ꝑfecta charitas.cũ deꝰ exigat actũ ↄueniætẽ bitui.v?
wꝙ ille teneat᷑ ad opera perfectiõis.

¶ Itẽ ſicut ſe bʒ
charitas iperfecta ad oꝑa ſimplicis iuſticie.ſic ſe hʒ

charitas pfecta ad oꝑa iuſticie ↄſũmate.Sʒ habens

charitatẽ iꝑfectã tenet᷑ ad ca q̃ ſũt ſimplicis iuſticie.

F vr ꝙ habens charitatẽ pfectã obligetur ad oꝑa ꝑ/
kectiõis

tẽ charitas ꝓficit aut &ficit.vᷣ habẽs cha
ritatẽ tenet᷑ nõ deficere. tenet᷑ ꝓficere.cũ nõ ſit me
diũ inter bec.qui aũt bʒ ꝑfectã charitatẽ nõ pᷣt ꝓfice

re niſi in opibꝰ ꝑfectis.̊ vẽ ꝙ ois in quo ẽ ꝑfectõ ob

ligetur ad oꝑa pꝑfectionis.¶ Sʒ conera Mat. xix. Si

vis ad vitã ingredi ſerua mãdata. Igit᷑ ex ſola ob⸗
uũtia mãdatoꝝ vẽ ꝙ hõ poſſit ꝑuenire ad ſalutexs.g
nõ vꝛ ꝙ ad ea obligatur ꝗᷓ ſunt charitatis perfecte.

¶ Item Jaco.iij. Qui nõ offendit in verbo bic per/
fectus ẽ vir.S nullus tenet᷑ ad hoc ꝙ nõ offendat in

verbo qntũcunq; ſit perfectꝰ.S ꝓpt perfectionẽ cha
ritatis nõ obligatur qͥs ad ea que ſunt perfectionis.

¶¶ INtẽ quãto aliquis ẽ in maioꝛi charitate ↄſtitutꝰ.
tãto plus hʒ de libertate ſpũs.et quãto plus hʒ li⸗
bertate ſpũs.tãto paucioꝛibꝰvinculis obligatur.g ꝑp
fecti nõ tenent᷑ ad plura qᷓ; teneant᷑ iperfecti. quãtũ

eſt de pfectiõe charitatis.Si imꝑfecti nõ aſtringůj/
tur ad oꝑa perfectionis.vẽ a maioꝛi ꝙ nec illi ðbeãt
aſtringi ꝗ ſũt in charitate ꝑfeeta ↄſtituti.

tẽ ſta⸗/

tus charitatis pfecte nõ excedit charitatẽ iperfectaʒ

in infinitũ.cũ moꝛtale excedit veniale in infinituʒ.

qdðò ẽ veniale imꝑfecto.nõ ẽ moꝛtale ꝑfecto quatũ eſt
Deoe ipo genere ſtatꝰ.g nõ vẽ ꝙ pfeccio charitatis ob/
liget hominẽ ad oꝑa ꝑfectiõis.Si em̃ obligaret.iam

ad pᷣdictoꝝ intelligètiã ẽ notandũ q multiplex ẽ ge/

videretur ꝙ perfectꝰ vir eẽt peioꝛis cõditionis.N.

nus pfectiõis.et multiplex ẽ ratio obligãdi.Quinqʒ
eñm̃ pfectiõis genera ↄſueuerũt diſtingui. Pꝛimũ eſt

ꝑfcectio ſufficiẽtie que cõſiſtit in adimpletiõe manda

toꝝ.Et de hoc Mat.v. Eſtote ꝑfecri ſicut pat᷑ vẽ ce.

pfectus ẽ. Scdᷣa ẽ ꝑfectio religiois ꝗᷓ ↄſiſtit in obſer/
uantia oſilioꝛuʒ.Et de hoc dẽ Mat. xix. Si vis per⸗
fectus cc. vade ⁊ vende oia ꝗᷓ ha. ⁊c.Cercia ẽ ꝑfectio
Slationis ꝗᷓ cõſiſtit in regimie ſubditoꝝ. Et ð hac dẽ
Auce.vj.perfectus ois enit ſi ſit ſicut mgf̃ eiꝰ.Quar/
ta ẽ perfectio opatiõis q̃ ↄſiſtit in oſtẽſione exemplo
ruũ.Et de hac dꝛ Geñ.vj. Moe vir iuſtꝰ atq; perfectꝰ
in gencrationibꝰ ſuis. Quita ẽ ꝑfectio trãquilitatis
que ↄſiſtit in ↄſũatiõe difficilimoꝝ ⁊ optimoꝝ.pᷣma

AJaooh.iiij. Perfecta charitas foꝛas mittit timoꝛeð.Et
phus dicit ꝙ; perfecta virtꝰ optimoꝝ ẽ oꝑatiua. Si

miilit intelligendũ ẽ ꝙ quinq; modis obligat᷑ aliqͥs

2 ad aliud. Pꝛimũ genus obligatiõis ẽ ꝓpter mãda/

tñ diuinũ. Scm ẽ pꝛopt᷑ votũ emiſſum.Lerciũ eſt

pter officiũ ſuſceptũ. Quartũ ẽ ꝓpter vitãdũ ſcan
alũ.Quintũ ẽ ꝓpter cõſciẽtie iudiciũ.Cũ g querit

vtꝝ hõ in pfecta charitate exiſtens teneat᷑ ad opa p-/

fectiõis.ddm ꝙ ſi ꝑfectio accipiat᷑ pᷣmo mõ vicʒ pꝛo

pfcctiõe iuſticie que cõſiſtit in ipletiõe mãdatoꝝ.ſic

obligat᷑ ad illã ꝑfectionẽ ſicut et alij.ct eo magis de

—Vd80üww ò nf˖– —

—

bono ⁊ equo quo magis pcepit donus per q poſſᷣ

implere diuinũ mãdatũ.Si at loquamur ð alijs ge⸗
neribus perfectionis.ddm ꝙ nõ obligat᷑ bõ exiſtens
in perfecta charitate ad illa niſi quãtũ ex obligatiõe
diuini mãdati.nec alit᷑ obligat᷑ niſi interuẽiat aliq;
vinculũ ſequẽtiũ.vic. votũ.p qð obligat᷑ ad perfec-
tionẽ religiõis. Ael officiũ ſuſceptũ.per qdð obligat
ad ꝑfectionẽ pᷣlatiõis.Ael ſcandalũ. rõe cuiꝰ obliga
tur ad perfectionẽ oꝑatiõis. Ael ↄſcie dictamẽ.per
qð obligatur ad perfectionẽ trãquilitatis. His eniʒ
interueniẽtibꝰ ſuꝑinducit᷑ noua obligatio ad bmõi
genera pfectionũ pᷣdictaꝝ.Sʒ ſtatus charitatis q̃n/
tũ ẽ de ſe neceffariã obligationẽ nõ inducit.ſicut ra/
tiõcs qᷓ ad hãc partẽ ſunt inducte oſtendũt.Et iõ cõ

cedi pñt.(¶ Ad illud vᷣo qð obꝛ in cõtrariũ de auẽte ¶ 4

dñi in Mat.iam patet rmſio.qꝛ illud intelligit᷑ ð per
fectione iuſticie et ſufficiẽtie ad quã obligant᷑ oẽs tã
pfecti qᷓ; impfectiſſA
ſicut creſcũt dona ſic creſcunt rõnes donoꝝ.ddm.q&
hoc vcrũ ẽ quãtũ ad ca que ſũt neceſſitatis. Pꝛerea
dð dẽ ꝙ ratiões donoꝝ creſcũt hoc nõ dẽ ꝙ de? ſem⸗
per exigat neceſſario ab hõie totũ qð põt.ᷣ q; exigit
de bono et rgo it ꝙ illa exigẽtia nõ iducit tũc rõeʒ
neceſſitatis ſᷣ cõgruitatis.et eiꝰ obmiſſio nõ inducit
culpã moꝛtalẽ ſᷣ venialẽ.dñs aũt nõ ſolũ exigit ratio
nẽ de moꝛtalibꝰ ß etiã de venialibus pᷣm illud qð dẽ
Mat.xij.O hõies reddẽt rationẽ de oi vᷣbo ocioſo.

ill&ᷣ qd obꝛ ꝙ ſicut ſe hʒ charitas impfecta ad 16

opa ſimplicis iuſticie ⁊c̃.dð.qꝙ nõ eſt ſile.qꝛ charitas
impꝑpfecta oꝛdinat᷑ ad opa ſimplicis iuſticie nõ ꝓpt᷑
ip̃ᷣius charitatis ſtatũ ſ̊ ꝓpter diuinũ mãdatã.vᷣ nõ
ſic ẽ de opibus perfectiõis.qꝛ ñ cadũt ſic ſub pᷣcepto.

ß magis ſub ãmonitiõe ⁊ ↄſilio. ¶ Ad illð qð obꝛq 17

hñs charitatẽ ſemꝑ tenet᷑ ꝓficere.dð qꝙ charitas dẽ
dupliciter ꝓficere. Uno mõ ꝓpter multiplicationẽ
bonoꝝ opeꝝ. Alio mõ ꝓpter ipius charitatis aug⸗
mentũ et ꝓgreſſuʒ ad vltimũ ſtatũ.Cũ gᷓ dẽ ꝙ hõ te
net᷑ pficere in charitate.⁊ ꝙ charitas aut ꝓſicit aut
deficit. ſi intelligat᷑ de ꝓfectu qͥᷣ ↄſiſtit in ipᷣius chari
tatis augmẽto et inceremẽto ſic nõ hʒ vcritatẽ.qꝛ cha
ritas nõ auget᷑ in hõie cõtinue.Si vᷣo intelligat᷑ ð ꝓ
fectu qͥ ↄſiſtit in bonoꝝ opeꝝ multitudine.⁊ iuſticie
exercitatiõe.ſic veritatẽ hʒ.ſ̊ iſte ꝓfectus cha ritatis
nõ tm̃ attẽdit᷑ in ipletiõe ↄſilioꝝ et operũ ꝑfectoꝝ.ſᷣ
etiã in obſeruãtia mãdatoꝝ. Et iõ ex hoc nõ põt cõ/
cludi ꝙ hõ in ꝑfecta charitate ↄſiſtẽs ad oꝑa ꝑfectio

nis neceſſe habeat obligari.

¶ Dueſtio. iiij. d
¶ trũ oẽs teneant᷑ diligere inimicos qtũ ad effectũ.
Et c ſic vꝛ. Leuit.xix. Diliges amicũ tuuʒ ſicut teip/
ſum. Sup quo dicit Aug.ꝙ nõie ꝓximi et amici in
telligit᷑ ois hõ.ſᷣm etiã ꝙ ipᷣe dñs innuit.Luce.x.Er
go ſi illud pᷣceptũ datũ ẽ oĩbus.cũ oẽs teneant᷑ affec
eu diligere ſe. vꝛ ꝙ oẽs teneãt᷑ affectu diligere inimi/
cos. ¶ Itẽ Mat. v. Si diligitis eos qͥ vos diligunt
quã mercedẽ habebitis? glo.nullam in celo.qͥ tm̃
bʒ dilectionẽ reſpectu diligentiũ ſe nõ hʒ charitateʒ.
qꝛ cũ charitas nõ poſſit eẽ ſine mercede. igit᷑ ad hoc
ꝙ aliquis hẽat charitatẽ.neceſſe ẽ ꝙ ipᷣiꝰcharitas ad
cos qͥ ip̃ᷣm odiũt ſe extẽdat. ¶ Itẽ ſuꝑ illð Luce. vj.
Diligite inimicos vios.Glo.interli. Mon ſufficit nõ
odiſſe.ſᷣ oẽs tenent᷑ ad illð qð fufficit ad ſalutẽ.ego
oẽs tenent᷑ nõ ſolũ ad nõ odieqũ inimicos ctia ad

dillò qd obẽ de aucte Gꝛeg. ꝙ 5

M
it
it
fopot
ſ
ſpun
ſtich
ſel

e
dlo⸗
ou⸗
oe
n
bibsst
ierd
keſch⸗
ſon
Ma
ſo
yta
ſury/
lce⸗a
cg
ſrenn
il⸗
wui
nici
iuste
hoizt
ſace
Ge
Coßo⸗
Net
ide
föbön
ntrcd
Mid
g
gooe
tee
gli⸗
4deo
y
ſinia
dlhore
fonee
Mico
mnbe
ie
lei
flns
gte
irici
liic⸗
ditt
G
kue

4

—
=
—

ah amandus. Ites nulli de dimittit peccatũ niſi ipe do illius madati. Pꝛopterea ẽ alius mod⸗ dicẽdi 20
Gizie dimittat ꝓximo 'm qd dꝛ Mat. vj.et xviij. Sʒ nẽo diligere affectu ẽ duplex ßm ꝙ dupler affect? amo⸗
niat 8 dimittit pximo ex coꝛde niſi ipʒ diligat affectu. ͤrne/ ris. quidã a charitate elicitꝰ.quida a charitate impa
R mo põt apud peñ veniã mereri niſi offengetes ſe di / tus. Ille ẽ affectus amoꝛis a charitate elicitꝰ qͥ quis
it ligat ex coꝛdei Itẽ pl? diligendy c ꝓxim ꝙ coꝛpus optat alij ſũmũ bonũ ſiue beatitudinẽ eternaʒ. Ille
ü ꝓpꝛium. nec aliquid aduerſat᷑ magis et inimicat ſpi vero ẽ affect? imꝑatꝰ qᷓ quis optat alij bonũ tꝑale ⁊
tüie ritui qᷓᷓ ipa caro.cũ & quilibet teneat᷑ naturaʒ carnis ꝓſperitatẽ trãſitoꝛiã.Amoꝛ em̃ charitatis facit bõ
ri iſin ſue diligere. vꝛ ꝙ teneat᷑ inimicũ ſuum affectu dilige velit alij oẽ bonuʒ. nedũ ſũmũ bonũ.ſ ctiã tꝑale.ni/
en re¶ Itẽ ſicut culpa eſt deteſtabilis. ſicymago dei eſt ſi illud ſit impediẽs ad ſalutẽ.Si gͤ loquamur de af/
Nluher diligibilis. qntucũq; hõ diligat᷑ ſemꝑ tenet hõ de· fcctu pᷣmo a charitate eliciẽte dico ꝙ oẽs tenent᷑ ini⸗
kun teſtari eiꝰ culpã.ᷓ quãtũcunq; ꝑ culpa aduerſet᷑.ſẽn2micos etiã actu inimicãtes diligere.et eis vitã eter/
montß per tenet᷑ diligere ei? natura. Sed contra. Mat. v. nã optare. Si aũt loquamur de affectu impato quo
matin, Audiſtis qꝛ dictũ ẽ ãtiqs.diliges amicũ tuũ.et odio quis optat alij ꝓſperitatẽ tꝑalẽ.ſic nõ oẽs tenẽtur di
atuhii bẽbis inimicum tuuʒ. S ad nibil obligamur moꝛale ligere. ſufficit ñ odiſſe. Et bocẽ qð dicit Amb. Suf
nirinun nũc ad qdð nõ obligarent᷑ antiqui in lege. ſi tĩc non ficit ꝙ inimicos diligamꝰ et nõ odio bẽamꝰ.in qͥ in-
enctir tenebant᷑ ad diligẽdũ inimicũ ſᷣ potius ad odiẽdũ. nuit ꝙ cuʒ duplex ſit charitatis affectus. vno tene-
clfiſi vẽ ꝙ nõ oẽs tenent᷑ nũc inimicos diligere. Mioꝛ ꝓ/ maur diligere. altero vero ſufficit nõ odiſſe Eñ ad ñ
ndetndue bat᷑.qꝛ ſuꝑ illud Mat.xiiij.ð quiq; panibꝰ.⁊c. Olo. odiendũ inimicos.et nõ gaudẽdũ de malis eoꝝ oẽs
e nõ alia qᷓ; que ſcripta erãt ꝓpbetat.ſ legẽ et pybas tenẽtur. ſicut dr Pꝛouer.xxv.Cũ ceciderit inimicus
nacſtrsſn myſterijs grauida eẽ Zmõſtrat. Et iteꝝ.iij. Reg. vij. tuꝰ ne gaudeas.Et Ecci.ix. Moli de moꝛtuo inimi⸗
Grlönign frcit yrã mare fuſile. x. cubitoꝝ.ibi. glo. decẽ pᷣceptis co tuo gaudere. Diligere vo oino quãtũ ad affectũ
deghdien in lege oia qᷓ facere debemꝰ dns expᷣſſit. Si in nul· elicitũ et imꝑatũ optado ci bona eterna et tpalia.ðᷣ
loſhan lo pceptoꝝ cõtinet᷑ dilectio inimici. nec ad aliud ob/ pfectiõis ẽ et ſuperogatiõis. Diligere vero ad bona
niſonün ligant᷑ moderni ad qð nõ obligarent᷑ antiqui. v ⁊c. eterna hoc ncceſſitatis ẽ ⁊ pceptiois.et ad hoc omẽs
tröſgienan tẽ Luce. vj. diligite inimicos vios.ibi glo.hoc pꝑ/ gen eralit᷑ ſunt obligati tã pfecti ꝙᷓ impfecti ſicut ra-
ſnofnlllg fectoꝛũ ẽ. Et iterũ alia glo. ibi. Ecclia hoc vt lacte nu tiões que ad pꝛimà ꝑtem inducũtur oſtendũt.et ido
Nedediſhhtcn trit᷑ qð ẽ ſimpliciũ ⁊ imꝑfectoꝝ.ſ validioꝛi cibo cha cõcedede ſunt¶ Ad ilud qd obẽ pᷣmo in ↄtrariũ de 21
Crtwiſe ritatis roboꝛat᷑.S ad ea q̃ ꝑfectiõis ſut ñ oẽs tenẽt᷑. Mat. v. diliges amicũ tuũ.et odio hẽbis inimicum
nöͤckſtutn⸗ nõ oes tenent᷑ viligere inimicos. ¶ Itẽ ſup illud p. tuũ. Rñderi põt dupłr. Pꝛimo ꝑ hoc ꝙ lex nũqᷓ; pci
Niaztirit euela oculos meos et ↄſiderabo mirabilia ð lege. pit odio habere inimicũ. ipᷣi iudei boc arguebata
rNuirihiii Glo. Mihil mirabiliꝰ ẽ in mãdatis qᷓ diligere inimi contrario ſenſu.qꝛ tĩ pcipiebatur eis diligere ami⸗
jactſtifin cos. 5 nõ oẽs tenent᷑ ad faciendũ mirabilia.q; ſicut cos.arguebant ex boc ꝙ dbebãt odire inimicos. Ali
gei dicit Aug. virtutes et mirabilia facere nõ oibꝰ datũ ter põt rñderi ꝙ ẽ odiũ affectus et odiñ effectꝰ.Et ite
ienneben v.ꝗ. ⁊c. Bee; Ambꝛo. dicit et hꝛ in diſ. pcedẽti.vbi rum ẽ inimicus eccleſie ſiue fidei.⁊ inimi ꝑſonalis.
