in xpᷣo reꝑiri plłes volũtates.duas ex ꝑte vniꝰ nãe.ſ.
nae hũane.⁊ vnã ex ꝑte diuie nature.⁊ ita in vniuer
dillud qð obẽ ꝙ multo plures deberẽt

xcẽꝑ aucẽtẽ hug.⁊ ꝓpter ſinderiſim ⁊ theliſim ⁊ buli/

20 res modi volendi.

ſim. dom ꝙ ex illis actibus nõ põt aꝛgui ꝙ in chꝛiſto
ſint plures voluntates qᷓ; tres.niſi accipiat᷑ diuiſio
voluntatis pm modos volendi.ꝓ quẽ moduʒz rõnał
voluntas multiplicari habet in volũtatẽ rõnis ⁊ pi/
etatis.hoc eſt ſm cõditõnalẽ ⁊ abſolutã.Diuidi eti/
am hʒ in naturalẽ ⁊ deliberatiuã.ſᷣ ꝑ hoc nõ põt ar/
gui ꝙ pꝛedicta diuiſio ſit inſufficiens.qꝛ accepta eſt
vm potentias.vni em̃ potẽtie poſſunt reſpondẽ plu

dillud qauod obijcit᷑ æ qua

bet eſſe affectio. Om ꝙ cognitio ſenſitiua exterioꝛ ñ
habet ꝑfectionẽ abſq; interioꝛi. Sicut em̃ vult aug.
non eſt ꝑfecta viſio ex cõcurſu oꝛgani et obiecti niſi
aſſit interioꝛ attentio copulans vnũ cum altero.ſic
dicit᷑ in li.de trini.xj. Illam aũt attentionẽ vocat au
guſ.ſenſualitatẽ diceus ꝙ ſenſualitas eſt illa pꝑ quaʒ
attẽdit᷑ in coꝛꝑis ſenſus.et penes hanc attendit᷑ ap⸗
petitus carnis.⁊ iõ magiſter ex parte cognitiõis ſen
ſitiue vnã tm̃ ponit volũtatẽ.ſ.wvlũtatẽ ſenſualitat᷑.
ſi enim acciꝑet ſᷣm ſenſus exteriores.iã nõ vna ſᷣ qun
qʒ eẽnt volũtates.ſᷣm qͥnq; dꝛñtias ſenſuũ exterioꝝ.

„

Queſtio.iij.

¶ He illarũ voluntatũ cõfoꝛmitate ⁊ cõcoꝛdia.Et que

rit᷑ vtrũ iſte voluntates fuerint in xpᷣo cõfoꝛmes vcl
repugnantes:Et ꝙ ſint repugnantes.vr ex ipſa do/
minica oꝛõne qua diccbat. MHõ ſicut ego volo ſ̊ ſicut
tu vis.g aliud volebat xpᷣs ᷣm ꝙ homo.⁊ oppoſitũ
ſm ꝙ deus.g volũtas huana nõ crat ↄfoꝛmis diunie.
Itẽ aug.ſuꝑ v.xxxv.Quaniũ diſtat deus ab ho⸗/
mine.tantũ diſtat volũtas dei a voluntate hois.ñ
gerens hoiem hõ xpᷣs oſtẽdit pꝛiuatã quandã hois
voluntatẽ.&̊ ſi puata voluntas eſt voluntas repug-·
nans volũtati diuine.g ⁊c. ¶ Item xpᷣs flebat de de⸗
ſtructione hieruſaleʒ. & volebat hicr.in nõ deſtrui. ?
ſm diuinã iuſticiã wlebat ipᷣaʒ deſtrui.g̊ wlũtas hu
mana aduerſabat᷑ diuine. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ voluntaſ
rationis ⁊ ſenſualitatis aduerſent᷑ ſibiinuicem.quia
m ꝙ dicit aug.de trini.vluntates ſunt ↄtrarie.que
ſunt ↄtrarioꝝ volitoꝛum.ſed voluntas rationis vo-
lebat moꝛi.voluntas ſenſualitatis volebat viuere.ꝓ
ſenſualitatis ⁊ rationis cerant voluntates cõtrarie.
¶ Itẽ pauoꝛ ⁊ ſecuritas ſunt affectiones ↄtrarie.ßᷣ
in voluntate rationis erat ſecuritas.in volũtate ſen
ſualitatis erat timiditas.ergo cõtrario modo afficie
bat᷑ volũtas rationalis ⁊ voluntas ſeuſualis.ſed ta

tẽ aut rõ aſſentiebat ſeuſualitati refutanti
moꝛtem.aut repugnabat. Si aſſentiebat.g aſſentic⸗
bat in contrai iũ voluntati diuie.ergo peccabat moꝛ

taliter. Si repugnabat. ergo voluntas rönis ⁊ ſen/
ſualitatis fuerunt in chriſto repugnantes. Sea 3
Aoluntas humana ſᷣm rectum oꝛdinẽ debet cẽ ſub/
iecta diuinc. ſi in xpᷣo repugnabat.vẽ ꝙ in xpᷣo erat
inoꝛdinatio ⁊ culpa. ¶ Itẽ om̃is motus qui aduer-

ſat᷑ voluntati diuine eſt motus ad illicitum. ⁊ om̃is
talis motus eſt pctm̃. ſi xpᷣs ſᷣn humanã volũtatẽ

aliquid volebat aduerſum volũtati diuine.& in xpᷣo
erat pctm̃.ſed hoc eſt falſuzë. ⁊c.

5.6 7 Itein aut volũ⸗
tas ſenſualitatis in chriſto ſubiacebat oino rõni.aut

aduerſabat᷑. Si oino ſubiacebat. nulla erat ibi re/

pugnantia. Si aduerſabat᷑ in aliquo. caro in chꝛi/
ſto ↄcupiſcebat aduerſus ſpũm. Hᷣ nõ nullũ viciũ eſt

cũ caro ↄcupiſcit aduerſus ſpũm. & in xpᷣo fuiſſet vi
ciũ ⁊ pctin. J

tẽ eque oꝛdinatus vel oꝛdinatioꝛ fu/
it xpᷣs in ſeipᷣo ſicut adã in ſtatu innocentie.ſ in ſta⸗

tu innocẽtie nulla fuit in adam repugnãtia volũta/

tũ. nec in xpᷣo fuit aliqua repugnantia voluntatis

ſenſualitatis ad rationalẽ.nec ratiõalis ad diuinaʒ.

Snulla. ¶ Rꝰ. ad pꝛedictoꝝ intelligentiam eſt nõn/21

dũ qꝙ cõfoꝛmitas volũtaſj ad volũtatẽ in duobꝰcõſi-
ſtiit. vicz. in volito. ⁊ rõne volẽdi. Cõfoꝛmitatẽ in o
lito dico. quando diuerſe volũtates vnũ ⁊ idẽ wlut.
Coõfoꝛmitatẽ in rõe wlẽdi dico.qñ ideʒ eodẽ mõ vo⸗⸗

2 2

2

lunt. vel altera earum velit illud eodem modo quo*

ſupioꝛ vult eam velle. Cũ g ad ꝑfectam cõfoꝛmitatẽ
iſta duo cõcurrant.alterũ eoꝝ eſt de neceſſitate con/
foꝛmitatis.vicz ↄfoꝛmitas in mõ. alterũ vᷣo aliqñ de

neceſſitate.aliquando de cõgruitate.aliqñ pᷣter neceſ

ſitatẽ ⁊ ↄgruitatẽ.vicʒ cõfoꝛmitas in volito. Poſſi/
bile eſt em̃ ꝙ volũtates ſint cõfoꝛmes ita ꝙ vna ſb/

vult inferioꝛẽ velle quod ipᷣa vult.bᷣ magis velle cõ/
trariũ. Quoniã g ↄfoꝛmitas in rõne volendi fuit in
omnibus volũtatibus xpᷣi.qꝛ ſic volebat ſenſualitaſ
ſicut volebat rõ eã velle.ſic volebat etiã rõ xpᷣi ſicut
diuina voluntas volebat ipam velle. Ideo cõcedẽ/
dũ ꝙ in chꝛiſto fuit volũtatũ ↄcoꝛdia ⁊ ↄſonantia qᷓ
uis ex parte voluntatis nõ eẽt identitas.qꝛ vnaq̃q;
voluntas quod ſuum erat volebat.Et hoc eſt qð di
cit mgr̃ hugo.ſᷣm diuinã volũtatẽ qð iuſtũ erat vo/
luit.ᷣm voluntatẽ rõnis iuſticie ↄſenſit ⁊ iuſticiã ap
pꝛobauit.ſm aũt volũtatẽ pietatis ſine odio intime
ↄdoluit miſeric.quẽadmodũ ſᷣm volũtatẽ carnis iu
ſticiam nõ accuſabat ſed penam recuſabat. Anaque
q; volũtas qð ſuũ erat oꝑabat᷑.⁊ qð ad ſe ꝑtinebat
ſequebatur. volũtas diuina iuſticiã.volũtas rõnaliſ
obiam. voluntas humanitat miſcdiaʒ.volũtas car
nis naturã. neq; altera alteri ↄtraria erat.Sicut.n.
deitati intererat iuſticiã nõ deſerere.ſic carnis inter
erat naturam ſeruare.⁊ pietatis alienã miſeriam nõ
amare. Juſtũ itaq; carni erat ꝙ paſſionẽ ſuã noluit
qꝛ hoc erat ſᷣm naturam.⁊ iuſtũ deo erat ꝙ paſſionẽ
illius voluit.qꝛ hoc erat ᷣm iuſticiaʒ. Et ſic patet q;
licet diuerſa eſſent volita.volũtates tñ in xpᷣo habu
erunt cõſonãtiã.Concedende ſunt & rõnes oſtẽden/
tes ꝙ voluntates in xpᷣo nõ fuerũt repugnãtcs.necc
humana volũtas diuine.nec ſenſualis ratõnali.alio
quin ſequerct᷑ in xpᷣo fuiſſe pctm̃ tranſgrefſiõis ⁊ vi
cium coꝛruptionis ſicut obiectũ fuit.quoꝝ vtrũq; ẽ
alienũ a chꝛiſto.in quo fuerunt omnes motus ratio
nales recti.⁊ omnes motꝰſenſualitatis pacati.iuxta
illud quod dicit aug.ſignatũ fuiſſe ꝑ aialia q̃ fuerũt
in archa noe quicta ⁊ pacata.
ponit᷑ pꝛimo in ↄtrariũ de oꝛatiõe dñi. Mõ ſicut ego
volo ſed ſicut tu vis. Rũñdent aliqͥ ꝙ ex hoc nõ ↄclu
dit᷑ cõtrarietatẽ voluntatũ fuiſſe in xpᷣo.ꝓ eo ꝙ aliꝰ
⁊ aliꝰmodus volendi cõſideratꝰcirca aliã ⁊ aliã vo/
luntatem.non inducunt ↄtrarietatẽ nec repugnan/

tiam. Sed iſte modus reſpõdẽdi nõ ſufficit.qm̃ ſi ali

qui duo hoies qͥ habent diuerſas voluntates ↄtra/
rio modo ſe habeant circa aliquod volitum. dicunt
habere voluntates j̃rias.Et ꝓpterea põt aliter dici.
ꝙ; ↄfoꝛmitas volũtatis ad volũtatẽ dupliciter attẽ/
dit᷑.aut ſᷣm aſſilationẽ.aut ſᷣm ſubiectiont᷑.dñs autẽ

a ſenſualitatis volũtate nõ reqͥrebat cõfoꝛmitatem

aſſilationis/vt idẽ vellet quod ipſe vellet.ſᷣ ↄfoꝛmi/
tatẽ ſubiectionis vt id vellet qd deus oꝛdinauit eam
velle. ⁊ dñs in pᷣdicta locutione tollit cõfoꝛmitatem
aſſilationis cum dicit.nõ ſicut ego volo.⁊ ponit con
foꝛmitatem ſubiectionis in hoc ꝙ oñdit ſe velle diui
ne volũtati ſubeſſe. Ande in pꝛedicto verbo inſinu/
at᷑ duplex voluntas in xpᷣo. AUna vicʒ rõnis q̃ erat ſi
milis ⁊ ſubiecta diuine voluntati. Altera vᷣo ſenſua
litatis quam ratio ſubijciebat voluntati diuine.licet

ipᷣa ſenſualitas ↄtrarium appeteret. ⁊ ita quis non
24 erat ſilis. erat tñ ſubiecta. ac ꝑ hoc nõ crat cõtraria.

dillud Aug. quo dicit᷑ ꝙ wlũtas bũana in xpᷣo

dillud vo qd op/

—

diſtabat a volütate diuina. Dm ; aug. intendit dt*à

ponere diſtantiam q;ẽtum ad diuerſitatẽ voluntatũ.
⁊ qtum ad diſtantiaã volitoꝝ.nõ aũt qᷓ;tum ad ſubie
ctionis oꝛdinẽ in volendo.⁊ ideo illa diſtantia nen

ponit controuerſiã.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ xpᷣs 2 .

nolebat hierim deſtrui voluntate humana. Ddm ꝙ

na ſb/ſicut Hug.dicit ꝙ illa crat voluntas pietatis.ꝗqᷓ ideo
ſit alteri.⁊ tñ non volũt idem.qꝛ volũtas ſuꝑioꝛ nõ

flebat ꝙ miſericoꝛdiã diligebat.⁊ qꝛ deus ſic wolcbat
cã velle.ideo diuine voluntati nõ repugnabat. erat
em̃ ibi cõfoꝛmitas in ratiõe wlendi.q;uis nõ eſſet in
volito. Oꝛ enim ſic vellet hoc habebat a deo.⁊ deus
volebat eum ſic velle.¶ A
ſenſualitatis repugnat rõni.qꝛ volebat ↄtrariũ.dð.
ꝙ cõtrarietas ex parte voliti nõ dicit ↄtrarietatẽ in
volũtate niſi ſint tales volũtates que nõ tm̃ ſunt na
te conformari ꝑ ſubiectionem ſᷣ etiam ꝑ identitateʒ
ex parte voliti.
affectibus xpᷣi voluntas diſpenſabat᷑.vtpote ſecuri/
tate.timoꝛe.gaudio.⁊ triſticis.Dðm ꝙ vna illarum
affectionum ſubiecta erat alteri ⁊ quodbãmodo ma/
terialis fuit ad alteram.ſicut dictũ fuit ſupꝛa.ꝙ gau
dium in chꝛiſto nõ ↄtrariabat᷑ doloꝛi.qꝛ gaudebat

ipſo doloꝛe.ſic ⁊ in ꝓpoſito intelligendu eſt. ¶ Adil/ 28

lud quod odẽ ꝙ ratõ ↄſentiebat ſenſualitati. aut diſ
ſentiebat. Ddm ꝙ quodãmodo oↄſentiebat.quodã/
modo diſſentiebat.ſᷣm ꝙ aliquis põt alicui duplici
ter cõſentire.aut volendo idem quod ipſe vult. aut
volendo ipᷣm ſic velle.Ratio aũt ſenſualitati conſen
tiebat volendo eam moueri.⁊ hoc idem erat licituʒ
ſenſualitati.vñ nõ volebat niſi licitũ.nõ aũt cõſenti⸗
ebat volito.i.in ipᷣm in qð ſenſualitas.&̊ᷣ em̃ cẽt illici
tũ volũtati rõnis.⁊ hoc nõ ponebat carnẽ ↄcupiſce
re aduerſus ſpũm.ſiue rebellionẽ ſenſualitatis ad ra
tionem.illa enim rebellio ponit vtrunq; diſſenſum.

Ande notandum qꝙ diſſenſus põt eẽ ſenſualitat ad ⁊ 9

rationem.⁊ q́;ẽtum ad volitum ⁊ qᷓ;tum ad actuʒ w
lendi.et hoc idem ꝑtinet ad naturã lapſam ꝑ penaʒ
⁊ culpam.Et eſt ponere conſenſum qᷓ;tum ad vtrun
qʒ.ita ꝙ ſenſualitas ſubiaccat ratõni.⁊ hoc ꝑtim ad
naturatn inſtitutã.Et eſt ponere mediũ ꝙ ita ↄſenti

at rõ ſenſualitati reſpectu actus volendi ſiue reſꝛo

ctu voliti.⁊ hoc partim ad naturam habentẽ penaʒ
abſq; culpa qualis fuit natura a chꝛiſto aſſumpta.qᷓ
aliqͥd hũit de natura inſtituta. aliquid de nã lapſa.
Onſequent᷑ querit᷑ de oꝛatiõc chꝛiſti. Et cir/
ca hoc querũtur tria. Pꝛimo querit᷑ vtrũ de
cuerit chꝛiſtum oꝛare.Scdo querit᷑ vtrũ in
omni oꝛatione ſua fuerit exauditꝰ.Tercio q̃r vtꝝ il/
la oꝛatio q̃ oꝛauit in paſſiõe fuerit ſenſualitatis aut
trũ decuerit xpᷣm oꝛare:Et ꝙ ſic vr. Lu.vj.Exiuit
in montẽ oꝛare.⁊ erat ꝑnoctãs in oꝛone dei.ſᷣ xpᷣs ni
hil fecit niſi ꝗð ipᷣm decuit.g ↄueniẽs fuit ipᷣm oꝛare
¶ Itẽ cui cõpetit ſacrificiũ offerꝛe.eidẽ cõpetit oꝛa/
re.ſed xpᷣo maxime cõpetcebat oblatio ſacrificij ꝓ ſa
lute gencris bumani.g ei maxime competebat oꝛa/
re. DWe nulli inugis cõpetit oꝛare q; ei qͥ eſt ponti
fex ⁊ ſacerdos ſᷣm ꝙ dẽ ad hebꝛe.v.ꝙ ei maxime cõ
petebat oꝛatio. ¶ Item oꝛatõ maxime ſpectabat ad
ꝑfectionem vite contemplatiue.ſed decuit chꝛiſtum
habere ꝑfectionẽ in vtraq; vita.g ⁊c. tcẽ nullũ de/
cet magis oꝛare qᷓ eũ qͥ eſt dignꝰexaudiri ⁊ faciliꝰ pᷣt

impet᷑re. nullꝰẽ dignioꝛ exauditõe qᷓ; xpᷣs.ẽᷣ vr ꝙ; ſi

bi maxime ↄuenit oꝛõnis vſus.(¶ Sʒ j. Aug.de coꝛ⸗

dillud qd obẽ ꝙ volũtas 26

¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ cõtrarijs 27

gfigenl
Grourpoten
ſcurel
ſatncnbue
ignondeait
toetſoni
Gtgortſini
tolisgctugn
ſditiaſitegn
gatotitrhita
ctabobbuon
ſſoymout.
acntaiquidn
wolitas töibo
tio nblpe⸗
ſüpetaetnit
patchataligui

e nödeeuttpn

fuittnonm⸗
buidcMMace
fti pye imta
(iel aplati
unnonetnard⸗
Udcſcotonebi
ſhlig ſtoset
Ufincinscee
ytercödis
neckonteſen
tunoatynin
dniſuinpe
ſſuncſſine
te ppktnifu
ſt Doper⸗
Cintoctpott
lutſagfiound
busearreße
ſumprus
uun Edbchdi
Plutſcge
Cuſtsche
3lheiiſ
ſuggdodi
Opent dde
tibuut age⸗
ſtonipeimr
gan. Gypoſ
Aultptic.
lſctui gii
ſiliſectpan
Pplizindigiti
nngen
ttppeeſppii
ulstitgit
neinehpana
ſſetoihusoi⸗
oqnnlin
igfsfttin
iſſeiadd
Vimndi
giin
Pfann
Käc

tsett
M
ntdſedt
Ennd gehne
eddisfoſt⸗
eharned
in
nnddt nini
ſitntgeſfiinn

ensin

ſhenſdr nin
Ong min
UAm: grodindhn
edicift i
dui wori geguger
mmelicencick
tchrſnintai n

ndc ſennchng

en vo ien:
d zürſcientne
1dorideneri
oeg i

rummilgeß

tonſinin
twegeneii
ms du
RN
ſene. nnn
Wi endNr,
mimen,
„ 4
r
,rudrNN

Nte 1 ae
1, es;
b ailit

„,raudN,
rin l
atbe n

30 nõ decuit xpᷣm oꝛare¶ R

reptõe èt gra. Nemo petit ab alio qð ꝑ ſe p̃t iplere.ſ
xpᷣs oĩa poterat per ſe.& nibil bebat ab alio petere.
nec oꝛare.¶ Itẽ oꝛatio ẽ actus ꝑſone inferioꝛis re/
ſoectu eius quẽ oꝛat. Sed ꝑſona xpᷣi eſt equalis pa/
tri.gꝙ& non decuit rpᷣm oꝛationẽ fundere ad deñũ.¶ Itẽ
oꝛatio ẽ aſcenſus intellectus in deũ. ſ itellectus xpᷣi
ſemꝑ erat ſurſuʒ ſicut deo vnitus et in cõtinuo frui
tionis actu. nõ vẽ ꝙ cõpeteret ei vſus oꝛonis Itẽ
idiuiſa ſũt oꝑa trinitatis. ipletio petitionũ ſpectat
ad totã trinitatẽ.& qͥ petit aliqͥd ſb vna ꝑſona. petit
et ab oibus.ᷣ nõ decet xpᷣm petere aliquid a ſe.nullꝰ
em̃ ſeipᷣm oꝛat.vel petit aliqͥd a ſeipᷣo.̊ non vẽ ꝙ de⸗
cuerit aliquid xpᷣm a patre ꝑ oꝛationẽ ipetrare¶ Ytẽ
volũtas xpᷣi bomis erat ꝑ oia confoꝛmis volũtati pa
tris.& nihil petebat niſi q; ſciebat patrẽ velle.& etiã
ſi ñ peteret.nihilominꝰ qð petebat ipleret᷑.g fruſtra
petcebat aliquid.S nihil decuit xpᷣm fruſtra facere. g

fuit xpᷣm oꝛare.maxime in diebꝰ caruis ſue. Rõ aũt

buiꝰ cõdecẽtie põt aſſignari qdruplex.vic;.ppt᷑ me
ritũ.ꝓpt᷑᷑ vᷣtut exẽplũ.ꝓpt vᷣitat argumẽtuʒ.⁊ ꝓpt

officiũ explẽdũ. Pꝛopt meritũ.qꝛ ſua petitiõe et po
ſtulatione merebat nobis qͥ minus vdonei eramus
ad ſuſceptionẽ bñficioꝝ dei. Pꝛopt exẽplũ.vt ſcʒ di/
ſcipulos ſuos et ꝑ ↄñs alios iuitaret ad oꝛois ſtudi
um in cuius exercitio maxime ſuꝑatur aduerſarius
ꝓpter qð dñs dicebat diſcipulis Math̊.xxvj. AUigi
late et oꝛate vt nõ intretis in tẽptationẽ. Pꝛopt᷑ ve/
ritatis argumẽtũ.vt oñderet ſe verũ hoieʒ.et vere a
deo miſſum. ꝓpter qdð dẽ Jo. xj. Gias ago tibi dñe
qm̃ audiſti me.ego ãt ſciebã qm̃ me ſẽꝑ audis ¶ Sʒ
ꝓpter ꝓplm iſtũ Aeirnſtar dixi vt credat qꝛ tu me
miſiſti. Pꝛopter officiũ.qꝛ xpᷣs habebat dignitatẽ ſa
cerdotis et pontificis.vñ ſicut ad ipius officiũ ꝑtine
bat ſacrificium offerre ꝓ peccatis.ita et ꝓ peccatoꝛi
bus exoꝛare.vñ ad Mebꝛe.v.Ois põtifex ab hõibꝰ
aſſumptus.ꝓ hõibꝰ cõſtituitur in bis que ſũt ad de/
um. Et beb.vij.talis cebat vt eẽt nobis põtifex im/
pollutꝰ.ſegregatus.et excelſioꝛ celis factus.his g ð
cauſis cõgruum fuit ct decẽs vſum oꝛois in xpᷣo re/

31 periri.vñ ⁊ rões ad boc inducte ſunt cõcedẽde.¶Ad

illud qd obꝛ q; nemo petit ab alio ſi poſſit id iplere
qd petit.dð.ꝙ illud veꝝ ẽ vᷣm ꝙ petitio et ipletio at⸗
tribuũt᷑ eidẽ rõe eiuſdẽ nature.Sic aũt nõ ẽ in ꝓpo
ſito.nã petere ⁊ oꝛare cõpetit xpᷣo ſᷣm naturã affum
ptam. Sʒ poſſe iplere debet᷑ ei ̃m naturã aſſumẽtẽ.
Vl alit᷑ pᷣt dici.ꝙ ſicut motꝰ aliqũ ẽ ꝓpter ſupplẽdã
indigẽtiã ꝓpꝛiã.aliqñ ꝓpter ſupplẽdã indigentiaʒ
alienã. ſic et petitio et oꝛatio.Cũ em̃ aliqͥs oꝛat ppe
ꝓpꝛiaʒ indigẽtiã ſupplẽdã verũ ẽ qd dicit Aug.Ne
mo petit ab alio qð ipᷣe põt ꝑ ſe implere.Cũ aũt pe/
tit ꝓpter ſupplẽdã indigẽtia aliena.nõ requirit᷑ de/
fectus ptãtis in petẽte.ᷣ defectus ptãtis aut ydonei
tatis in eo ꝓ quo petit᷑.qui quidẽ defectꝰ ſupplet᷑ ex
merito ipᷣius oꝛonis.Cũ em̃ aliquis dignꝰ oꝛat ꝓ in/
digno.quodãmõ acquirit ſibi ydoneitatẽ ex ſue oꝛa

32 tionis merito.¶ Ad ulò qð obꝛẽ ꝙ; oꝛo ẽ actus ꝑſone

inferioꝛis.dð. ꝙ; boc veꝝ ẽ attribuẽdo inferioꝛitateʒ
perſone m eã naturã ſᷣm quã cõpetit ei oꝛo. Oꝛatio
em̃ ẽ actus cõueniẽs ꝑſone ratione nature.⁊ ſic non
bʒ inſtãtiã in ꝓpoſito.qꝛ quãuis ꝑſona chꝛiſti rõe di
uinitatis ſit equalis patri.pᷣm tñ bũanitateʒ minoꝛ ẽ
patre. Juxta illud Jo.xiiij. Pater maioꝛ meẽ.¶Ad
illud qaò opponit ꝙ oꝛo ẽ aſcenſus intellectus in de

„

dð. q; abſq; dubio decens

um ᷣm Hañm̃. dᷣ. è aſcẽſus põt dici large vel ſtricte.

Scoðdᷣm qꝙ large dicit᷑ ſic põt dici intellectus aſcẽdere

in deũ.qm fertur in eũ qui ſupꝛa ſe ẽ. aut imploꝛãdo
miaʒ qᷓ eſt ſupꝛa ſe. aut releuado miſeriã que ẽ infra
ſe. et hoc mõ accipiẽdo ñ ti cõpetit nobis.verũ etiã
xpᷣo.et ſic cadit in diffinitione oꝛonis.Alio mõ aſcen
ſus in deũ dicit nouã dei cõſiderationẽ.ꝓut dicit ele
uationẽ intellectus nr̃i ad deũ pꝛocedẽtẽ gradatiz a
conſidera tione creature ad cõſiderationẽ creatoꝛis.
Et hoc mõ nõ cadit in notificationẽ oꝛonis niſi pᷣm
ſtatum viatoꝛis. Pꝛimo mõ accipiẽdo aſcenſuʒ fuit
in xpᷣo.ſecũdo vero mõ accipiẽdo quodã mõ fuit et
quodã mõ ñ fuit. Fuit qͥdẽ qtũ ad h̊ q; xpᷣs in actu
oꝛois ſe reuocabat ab occupatiõe vite actiue.vt totꝰ
eẽt intentus oꝑationi vite cõtẽplatiue.OQuãtũ ãt ad
hoc ꝙ vpᷣs erat cõtinue cõpꝛchenſoꝛ.ſiue vacaret ac-
tioni.ſiue ceſſaret ab actione.ſic nõ dẽ fuiſſe in eo in/

nouatio aſcenſiõis ꝑ eñ modũ ꝑ quẽ ẽ in nobis: Ad 34

illud q obẽ ꝙ; poſtulatio oꝛonis reſpicit totã trini/
tatẽ.d.ꝙ verũ ẽ ex cõſequẽti.licet quedã oꝛones di
rigant᷑ ad patrẽ.quedã ad filiũ.Oꝛ aũt ſubiungitur
nemo petit aliquid a ſe.dᷣm.qꝙ verum ẽ in eo qui
vnius tm̃ natu re.ſ qͥ ẽ diuerſaꝝ naturaruʒ bñ põt

petere aliquid a ſe.ita ꝙ ſᷣm vnã naturã ſit petens ⁊

hm aliã ſit exaudiẽs.⁊ ſic ẽ i xpᷣo qͥ erat põtifex pecẽs
ſm hnñanã naturaʒ.et erat rex et pᷣnceps exaudiens
ſm diuinã.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ xpᷣus nihil petebat ʒ ð
niſi qd ſciebat deũ velle.dð.ꝙ verũ ẽ.ſᷣ xpᷣs bene ſcie

bat ꝙ deus quedã volebat q̃ ſciebat xpᷣm nobis im/

petraturũ ꝑ ſuã oꝛationẽ.et iõ oꝛando et petẽdo qð
deꝰ volebat nõ fruſtra oꝛabat.qꝛ hocipᷣm qð deꝰ di/
poſuerat.nobis ſua oꝛone impetrabat. Cũ em̃ deus
diſponit vel vult aliquid facere.nõ diſpõit in omnẽ
euẽtũ. ̊ pᷣſuppoſitis ↄgruẽtibꝰ antececetiby ſieut di
ſponit nos ſaluare.ſi tñ velimus ꝑ bona merita ſalu

9

tẽ acquirere.ſie et in ꝓpoſito intelligendũ ẽ.

7 Aa.,

¶ Mtrũ xpᷣs in omni oꝛone ſua fucrit exauditus.Et q;

ſic vꝛ ꝑ illud qð dẽ Jo.xj.Ego ãt ſciebã qm̃ ſemꝑ au
dis me.̊ illud audire non eſt aliud q; exaudire. ⁊c.
¶ Itẽ ſuꝑ illud põ.Deſideriuz aie ei tri.ei.et vo.la.
eius nõ frau. euʒ. Glo.vo.la.e.id ẽ verboꝝ eius.hoc
ẽꝑ verba ꝓlata nõ fraudaſti eũ.quicqͥ̃d em̃ dixit fa⸗
ctũ ẽ ⁊c̃. Gee xpᷣs magis dignus ẽ exaudiri q́; mẽ/
bꝛa eiꝰ petẽtia in nomiue eiꝰ. Jo.xiiij.Quicqͥd peti
eritis patrẽ in nomie meo dabit vobis.g multo foꝛ/
tius qcquid ipᷣe petijt obtinuit. Otẽ volũtas xp̃i fu-

it diuine voluntati confoꝛmis. nibil petijt ⁊ deſide
rauit niſi qd deus voluit.ſᷣ oẽ qð deus voluit fecit ⁊

facit.ᷣ oẽ qð xpᷣs petijt impetrauit. CItẽ qd xpᷣs pe
tijt.pie.pſeueranter.et ad ſalutẽ.nõ hũit in aliquo re
moꝛſum cõſciẽtie.ſᷣ quicũq; ſic petit impetrat qd pe
tit. gᷓ omne qdð xpᷣs petijt obtinuit.¶ Sʒ otra in ps.
dicit᷑ de xp̃o.Deus meus clamabo ꝑ diẽ et nõ exau.
dies. nõ exaudiuit ipᷣm in eo qd clamauit.nõ g ex
audiuit ipᷣm in oĩ eo qð petijt. ¶ Item in lr̃a dicitur
Chꝛiſtus clamans nõ exaucdit᷑ ad ſalutem coꝛpaleʒ.
bonũ quidẽ petijt ſq; vt nõ moꝛeret᷑.Sẽ meliꝰ erat vt

moꝛeret᷑.S vpᷣs non fuit in omni eo qò petijt exaudi

tus. ¶ Itẽ xpᷣs pctijt ⁊ oꝛauit vt calix trãſiret ab eo.

ſH calix nõ traſiuit ab eo.g ñ in omni eo qð petijt fu
it exauditus.

tẽ xp̃s oꝛauit ꝓ ſuis crucifixoꝛibꝰ.
nec tñ oẽs ſaluati fuerunt.ꝙ non fuit exauditꝰ in o⸗
bus. ¶ Itẽ xpᷣs oꝛauit ꝓ diſcipulis vt ſeruarentur a

malo pᷣm ep dicitur Jo.xvij.non tm̃ ꝓ eis qui credi
turi ſunt. ⁊c.ſed nõ oẽs fuerũt ſeruati a malo.g non
g6 in oibus que petijt exauditus fuit¶R.dð.qꝙ cũ oꝛa
tio ſit petitio ꝓcedens ex voluntate et deſiderio.ᷣm
ꝙ volütas bũana fuit in xpᷣo m triplicẽ differẽtiaõ.
ſic et oꝛatio. Hã q̃d oratio fuit expꝛimẽs ſiue pꝛoce
dens a volũtate ratiõis.quedã a volũtate pietatis.
quedã a volũtate carnis.Oꝛatio ꝓcedẽs a volũtate
rõnis ꝓcedebat a volũtate q̃ quidẽ requirebat exau
diri.ct talis oꝛatio in oibus eſt exaudita.tum ꝓpter
boc ꝙ iſta volũtas erat ꝑ oĩa ↄfoꝛmis volũtati diui/
ne. tum ctiã.qꝛ adeo petebat digne et ſancte ꝙ in om
nibus erat exauditꝰ pꝛo ſua reuerentia et dignitate.
Oꝛatio aũt ꝓcedẽs a volũtate pietatis et voluntate
carnis nõ fuit in xpᷣo exaudita ꝑ oia.tũ qꝛ bac volun
tate nõ cõfoꝛmabat᷑ deo in oi volito ſicut babitũ eſt
pꝛius.tũ etiã qꝛ illa petitio plus oꝛdinatur ad noſtrã
inſtructionẽ qᷓ ad diuinã. Magis enim petebat hac

voluntate vt nos erudiret.qᷓ vt deũ ad ſuã petitia⸗/

nẽ inclinaret.Ex bis patet reſpoſio ad queſtionẽ ꝓ/

poſitã et ad rõcs ad vtrãq; ꝑtẽ. Cõcedendũ ẽ em̃ ꝙ

xpᷣs exauditus fuit in oi petitione q̃ petijt vt exaudi

ret᷑.hoc in oĩ eo qð petijt volũtate rõnis ſiue rõne

abſoluta. Uñ rõnes que ad pꝛimã partẽ inducuntur
vrum cõcludũt.Cõcedendũ ẽ nibilominꝰ ꝙ non in
omni eo qð petijt volũtate carnis vł pictatis fuit ex/
auditus.ſicut rões ad ſcam ꝑtez inducte oñdunt.
Mon em̃ petebat vt exaudiretur ſ̊ vt nos erudire/
mur.ſicut petijt caliceʒ a ſe trãſferri.et ſuis crucifixo
ribus cõdonari.vnũ ex volũtate carnis ad oñſioneʒ
nature afſumpte.alteꝝ ad oñſiõeʒ benignitatis ⁊ mi
57 ſericoꝛdie. ¶ Aa ülud tñ qd obꝛ de aucte p. dðm ꝙ
hoc dẽ ve capite rõne mẽbꝛoꝝ.ſicut glo.ibidẽ expo/
38 nit. ⁊ mita coſilia repiri ↄſueuerũt in ſcriptura.¶ Ad
tres rões ſequẽtes ptʒ rũſio ꝑ iã dicta.qꝛ non ferunt
inſtantiã ꝓ quacunq; oꝛone xp̃i.ſᷣ ꝓ ea ſolum q̃ pꝛo
cedebat ex volũtate carnis et pietatis ſicut patʒ aſpi
(Vnt Queſtio. iij. f
rus illa dꝛatio qua oꝛauit in paſſione vt calix trãſ
ferret᷑ a ſe fuit a rone an a ſeſualitate.Et ꝙ a ſenſua/
litate videt᷑ aucte mgf̃i in l̃a.ſᷣm affectũ ſenſualita⸗/

tis xpᷣs moꝛi noluit.nec obtinuit qð ſᷣm illũ affectuʒ

petijt. vj ꝙ petitio illa ex volũtate ſenſualitatis ꝓ/
ceſſerit. ¶ Itẽ hbocipᷣm oñdit᷑ ex oꝛdine verboꝝ.cum
dicit. Mon ſicut ego volo ſ ſicut tu vis.aut hoc dicit
rõe volũtatis ſenſualitatis.aut rõis.Quãtũ ad volũ
atẽ rõis nõ dicit.qꝛ illa erat ꝑ oia diuine volũtati cõ
foꝛmis.& boc dicit quãtũ ad volũtatẽ ſenſualitati.
Ex illa & volũtate ꝓcedebat poſtulatio oꝛois ꝓpoſi
te. ¶ Itẽ nullus ſapiẽs oꝛat vel petit cõtrariũ eiꝰqd
vult.S ratio volebat moꝛi. petitio de euaſione moꝛ
tis nõ erat petitio rõnis.et erat ſenſualitatis vel ra/
tionis. ſenſualitatis.¶ tem peccatũ ẽ appetere ali

–—

cui qd eſt peccatũ appetere.ſᷣ appetere nõ moꝛi pec⸗
catum eẽt ipᷣi volũtati rõnali.& ſi illud petiuiſſet.pec
caſſet.ſ̊ nõ peccauit. non petijt. petitio illa fuit a
volũtate ſi enluali ſ⸗ contra.oꝛatio ſic diffinit᷑.oꝛo
eſt aſcenſus mẽtis in deum.ſᷣ ſenſualitatis nõ eſt oꝛa
re. pꝛedicta oꝛatio nõ potuit eẽ ſenſualitatis¶ tẽ
alio mõ diffinit᷑ oꝛatio Oꝛatio eſt piꝰ mẽtis affectꝰ
in deũ directus. ſenſualitas nõ bʒ ferri in deũ.ergo
quãtuʒ ad actum ſenſualitatis n cõſiſtit vſus oꝛa/
tionis. ¶Itẽ ſolius rationis ẽ oonferre¶ Sʒ pꝛedicta
oꝛatio fuit cũ collatione quadã ſicut patet cuʒ dĩ.nõ
ſicut ego volo ſed ſicut tu.g nõ ꝓccſſit a ſenſualitate
ſ a ratione ¶ Itẽ ſolius rationis ẽ futura pᷣcognoſce
re.ſᷣ oꝛatio illa qua petebat᷑ calix futurus tranſferri.
erat ex futuroꝝ pᷣcognitione.ᷣ nõ erat ſenſualitatis
F rõnis
ter. aut quãtũ ad materiã aut q;tũ ad foꝛmꝗ. Si loq̃
mur de ipᷣa quãtũ ad materiã.cũ materia oꝛonis re/
ſpiciat deſideriũ petentis.talis petitio fuit petitio ſẽ
ſualitatis tm̃.cuius deſideriũ erat ad nõ moꝛiendu.
Si ãt loquamur de pᷣdicta oꝛoe quãtũ ad foꝛmã. ſic
cũ foꝛma petitõis reſpiciat diſcretõʒ ꝓponẽtis.et tał
modus ꝓponẽdi fit a diſcretiõe rõnis. concedẽdũ ẽ
q talis oꝛatio fuerit volũtatis rnalis. Et . hoc ptʒ
rñſio ad qõneʒ ꝓpoſitã ⁊ etiã ad obiecta. Ad qoneʒ
poſitã.qꝛ nõ ẽ ſimpliciter cõcedẽduʒ ꝙ talis oꝛatoõ
uerit ſimpłr rõis vel ſimpłr ſenſualitatis.ſᷣ quodã
mõ huĩꝰ.quodã mõ illius.Sẽſualitatis qtũ ad ma/
teriã.̊ rõnis quãtum ad foꝛmã. Itẽ ſẽſualitatis vt᷑
mouẽtis.ſ̊ rõis vt ꝑmanẽtis. Item ſenſualitatis vt
ꝓ quo.&̊ rõis vt a quo. AUñ bene et recte cõſueuit di⸗
ci ꝙ ratio fuerit aduocatrix ſenſualitatis.et m hoc
diſſolui pñt rões ad vtrãq; ꝑtem.qm̃ ꝓcedunt his

duabꝰ vijs ſicut patz aſpiciẽti.Sʒ tũc reſtat qõ.cũ rõ 40

ſciret ſẽſualitatẽ in hac petitiõe nec exauiẽdã nec
vignã exaudiri.vtpote qꝛ petebat cotrariũ dei ꝓpo/
ſito. quõ hãc petitõʒ ꝓpoſuit et ꝓ ea allegauit.Ct
dicẽdũ ẽ ad h̊ ꝙ hꝰ fuit rõ triplex. Pꝛia ad mãifeſta
tõcʒ veritatis nature aſſumpte.que naturaliter reſu
tabat paſſonẽ.et in hoc erudiuit nr̃am fidem.Scoðæ

vo ad cõfirmãdã nr̃aʒ ibecillitatẽ.vt ñ diſridamꝰ.ſi

paſſionũ picula exhoꝛremꝰ.et in boc erexit noſtram
ſpez. Lertio. vt oñderet volũtatẽ nr̃ax diuie volũta
ti eẽ ꝑ oia ſubijciendũ.qdð oñdit in cõditõe appoſita.
nõ ſicut ego volo ſed ſicut tu.⁊ in hoc oꝛdinauit cba
ritatem nr̃azʒ in nobis.q̃ affectũ nr̃jm diuie volũtati
ꝑ oia conatur ſubijcere.vñ magis oꝛauit in illa oꝛoe
ꝓ nobis qᷓ; oꝛatet ꝓ ſe. Et attẽddũ ẽ q oꝛatio illa ĩ
petitione illa ſeruauit foꝛmã pꝛudẽtis et fidelis ad/
uocati qui deſiderium ſenſualitatis pꝛoponit.ſerua/
ta tñ foꝛma iuris.Oictat enim ius diuinũ qꝙ omnis
appetitus debet eẽ deo ſubiectꝰ.et ꝑ hoc patet dter⸗

miatõ obiectoꝝ.pʒ etiã pdicte oꝛois finis ⁊ vtilitas.

¶ Diſtinctio.xviij.QAuõ verbi ſeu xpᷣi incarnatio oꝛdinoat᷑ ad nraz redẽptionẽ quatũ

voluntatig ꝓut reſpicit exercitium merendi.

E merito eti xpᷣi pᷣtermittẽdũ nõ õ c Supꝛa egit mgr̃ de volũtate xpᷣi. In bac ꝑte agit de vſu volũ
lAlltttis qᷓ conſiſtit in exercicio merendi.iuidit᷑ at ꝑs iſta in duas ꝑtes. In quarũ pꝛima agit de ine
rito chꝛiſti in ſe. In ſca vero agit de ipᷣo ad nr̃aʒ vtilitatẽ oꝛdinato.ibi.Ad quid g voluit pati ⁊ mo

ri. xc Pꝛia pars diuidit᷑ in Juaenoꝛhecs ſ̃m quatuoꝛ qõnes quas determiat. In pᷣma dtermiat mgr cui me⸗
C

ruit õ ali

d meruit ſibi. In ſcda determiat qñ mereri incepit.ondẽs ꝙ ab inſtati cõceptio⸗
ec hoc ſolum meruit ⁊c. In tercia vo determiat qͥd meruit.oñdens ꝙ nõ tĩ gloꝛiã ipaſſbilitatis.

ſi etiã exaltatõʒ nõis.ibi.nec tm̃ głaʒ ipaſſibilitatis ⁊c. In q̃rta vo determiat q neceſſitate iſta meruit.ibi.Si

vero q̃rit᷑ vtꝝ ⁊c. Sca vero ꝑs pᷣncipalis diuidit᷑ in duas ꝑtes. In q̃ꝝ pᷣma ꝓpõit efficaciã meriti xpi re⸗
ſpectu ufi. In ſcda vo mltiplici auẽte ↄfirmat ibi.Sʒ quõꝑ moe nos a vyabolo redemit c. Subdiuiſio⸗

nes ptiũ manifeſte ſunt in lictera.

„

dᷣ. ꝙ de pᷣdicta oꝛone ẽ loqui duplici/ 5

W

Lis nenit
chisani
Merut ſbie
uid.
Pyll,,

g⸗

Anb.

Ouiti t
ſeg paſchi.

6

u

—

idti
gir
Nnt imnlgn
msſairlitie
uc ii
anrnt
nihfmnitdin

Ars hcſi iee

sianim ſPen
eſerigit

Sungifniige
Mialtänsen

Hacn iigur
aiurni
äerid m
mciegniiehn
urdiniz lin
nime nis ll
dag dcthidn i
mnins einn
würc 9a
ae Dust
endut iinit⸗
eritegnue M
a wuiuin an
n un
ars kilu

N
,
gredNe
ru n
l

t A
Pabns,

pbrſ⸗

Xpᷣus meruit

mẽbꝛis.⁊ quid.

Meruit ſibi et
quid.

Phil . ij.
Aug.
Amb.

M ania rp̃i ſit
facta ipaſſibil.

Sꝛeg.

habuit ergo aĩa illa aliqð bonum in ſe poſt moꝛtẽ qð

Di. XVII

42 Serminat cui xp̃us pꝛĩcipalr meruit. An ſibi aut nobis. et quid
ſibi et quid nobis. -.. D
Emerito etiã xpᷣi ptermittendũ nõ ẽ.ð quo quidã dicere ſolẽt.ꝙ nõ

ſibi mẽbꝛis tm̃ meruerit. Meruit qͥdẽ mẽbꝛis redẽptionẽ.a dyabo

— ℳ₰ „% 2

„ lo.a peccato.a pena.⁊ regni reſerationẽ.vt amota ignea romphea

libere pateret introitꝰ. Sʒ et ſibi meruit iĩpaſſibilitatis et ĩmoꝛtalitatis gloꝛi
am ſicut ait apłs.Chꝛiſtꝰ factus ẽ ꝓ nobis obediẽs vſq; ad moꝛtẽ. moꝛtem
ãt crucis. ꝓpter qð et deꝰ exaltauit illũ.et dedit illi nomẽ qð ẽ ſuꝑ oẽ nomẽ.
Aperte dicit apłs xpᷣm ꝓpterea exaltatũ ꝑ iĩpaſſibilitatis gloꝛiã.qꝛ ẽ hũilia⸗
tus ꝑ paſſionis obediẽtiã. Huũilitas & paſſiõis.meritũ fuit exaltatiõis.et ex
altatio pᷣmiũ hũilitatis. Vñ Aug.exponẽs pᷣmiſſũ caplin ait. Vt xpᷣs reſur
rectione clarificaret᷑.pꝛiꝰhũiliatus ẽ paſſõe.hũilitas claritatis ẽ meritũ.cla
ritas hũilitatis ẽ pꝛemiũ.Sʒ hoc totũ factũ ẽ i foꝛma ſerui. In foꝛma em̃ di
ſempꝑ fuit et erit claritas. Itẽ Ambᷣ.idẽ caplin tractãs.ait.Quid ⁊ quãtum
hũilitas mereat᷑ hic oñditur.his teſtimõijs euidẽs ſit ꝙ xpᷣs ꝑ hũilitateʒ et
obediẽtiã paſſionis.meruit clariſicationẽ coꝛpoꝛis.nec id ſolũ.ſʒ etiã ipaſſi⸗
bilitatẽ aie.Aĩa em̃ ipius añ moꝛtẽ erat paſſibilis.ſicut caro moꝛtalis.ſʒ pꝰ
moꝛtẽ merito hũilitatis et aia ipaſſibilis facta ẽ.⁊ caro imoꝛtalis. Vtrꝝ ãt
gia ſit facta ĩpaſſibilis qñ caro facta ẽ ĩmoꝛtalis.ſ.ipᷣo rſurrectiõis momẽto⸗
de autoꝛitate nobis certũ nõ ẽ.Sʒ vel mox poſt carnis ſeꝑationẽ aia ipaſſi

bilitate donata ẽ.aut in reſurrectiõe qñ caro refloꝛuit.

¶¶ Determiat qñ mereri incepit oñdẽs ꝙ ab initio ↄceptiõis. b

¶ Nec hoc ſolũ meruit xpᷣs qũ patri obediẽs crucẽ ſubijt.ſed etiã ab iſa ↄcep

tione exquo hõ factus ẽ ꝑ charitatẽ et iuſticiã et alias virtutes in q̃rũ pleni
tudine fuit ſᷣm hõieʒ cõditus ſidi tãtũ meruit quãtũ pꝰ martirij tolerantiaʒ.
Tãta em̃ plenitudo ſpũaliũ cariſmatũ in eo fuit.ꝙ in eis pficere nõ potuit.
et ideo melioꝛ ipius aĩa fieri nõ potuit q; ab initio ſue cõditiũis extitit.qꝛ ꝓ/
ficere in meritis nõ valuit. Vt em̃̃ Gꝛeg.ait.Nõ habuit oĩno xpᷣs iuxta ale
meritũ quo potuiſſet pꝛoficere. In mẽbꝛis aũt q̃ nos ſumus quotidie pꝛoſi⸗
cit. Nõ ergo plus meruit ſibi ꝑ crucis patibulũ.qᷓ; a cõceptione meruit per
gratiã virtutũ. Non ergo ꝓfecit ᷣm anime meritũ q;dtum ad virtutẽ meriti.
pꝛofecit tũ quantuʒ ad numerũ meritoꝝ. Plura em habuit merita in paſſio
ne q; in conceptiõe.ſed maioꝛis virtutis non extiterunt in merẽdo plura.qᷓ;
ante erant parncioꝛg. Metuil ergo a conceptione V
nõ modo gloꝛiã impaſſibilitatis ⁊ immoꝛtalitatis coꝛ e ,.
poꝛis. ſed etiaʒ impaſſibilitatẽ anime. Der quid? per Weruit a coce⸗
obediẽtiam et voluntatẽ perfectã quã nõ tunc pꝛimo
habuit.nec maioꝛẽ cũ pati cepit et moꝛi.Obediẽs em̃
perfecte ⁊ bonꝰ extitit ſ̃m hominẽ exquo fuit homo.

⁊c. Cõtra.qꝛ vbi vnũ
pꝛopter alteꝝ.ibi vnũ
ti.ſ̊ imoꝛtalitas non
ẽ in coꝛꝑe niſi per aiaʒ

nõ habuit ante.non ergo beatioꝛ vel melioꝛ fuit q; an ſicit cmo Pe ſpt
te.Abſit ꝙ melioꝛ fuerit.quia non ſanctioꝛ.nec gratia niſi per coꝛpus.cũ aia
cumulatioꝛ. Mec etiam beatioꝛ fuit in dei contẽplatio ſit ſubſtãtia incoꝛpal.
ne in quo pꝛecipue beatitudo conſiſtit. Poteſt tñ dici reſtat igẽ eſt oino

mercri ipaſſibilitateʒ
coꝛpoꝛis et ipaſſibili/
tatẽ aic. Pꝛeterea coꝛ
poꝛc exiſtente impaſſi
bili neceſſe ẽ aiam eſſe
impaſſibilẽ.g nõ vꝛ qꝙ;
ipaſſibilitas coꝛpoꝛis

in hoc beatioꝛ fuiſſe.qꝛ ab oĩ miſeria immũis.Ex quo
nequit inferri ſimpliciter ꝙ beatioꝛ fueriit.
Beterminat quid meruit oñdens ꝙ non tm̃ glo⸗
riã ipaſſibilitatis.ſʒ etiã exaltationẽ nõis. c
ec tm̃ gloꝛiã ipaſſibilitatis et ĩimoꝛtalitatis meruit.

debeat cõnumerari ĩpaſſibilitati aic. Juxta hoc queritur. Cui ꝑ pꝛius incſt impaſſibilitas.et ꝙ carni videt᷑.

ꝛ impaſſibilitas ẽ dos coꝛpoꝛis.Ox aũt aic . in cafne.
koune, eſt genus paſſionn. Anũ qdᷣ patit᷑ in ſep affectiones. Aliud quo cõpatit coꝛpoꝛi ꝓpter coꝛpoꝛis le-

ſt aic vẽ.qꝛ gloꝛia ẽ ꝑ influẽtiã aie in carnẽ.(¶ N. dom.ꝙ in aia paſſibi i

ſiones . Ad boc aũt q; aia efficiat᷑ pfecte ipaſſibilis neceſſariñ ẽ ꝙ ab vtraq; paſſione efficat᷑ ꝑpfecte ſmunis.
et ita duplex ipaſſibilitas reperitur in aia. Ana queẽ̃ ꝓpꝛie ip̃ius aie.Altera quã coicat cũ coꝛpe.et iſtas du⸗
as inten jit magiſter in ir̃a cõnumerare.Et ſic patet rũſio ad pꝛimo queſitũ. Ad illud vero qð queni᷑ ſccdo. ?

Pij

ptione non mõ gioꝛiãäa

è $△ ,ð,ð
euit prius inſit paſſi/ ſed etiamꝰmeruit ſibi donari nomè qð eſt ſuper oẽno b -ð
bilitas. dʒ. ꝙ p pꝛius men.ſcʒ honoꝛificentiã qð vocat᷑ deus.hoc tñ amR moꝛ
ineſt aie ſicut ⁊ paſſibi tẽ habuit.Habuit em hoc nomẽ dei filius inquãtũ de
litas ᷓtum ccaug⸗ uess eſt ab eterno ꝑ naturã.inquatũ hõ factus eſt habu
dumoin ao pcorfu⸗ it ex tẽpoꝛe per gratiã. Nerũtamẽ.Aug.dicit homini Aug. in li. cõtra
ptionẽ aie facta ẽ co/ donatũ eẽ illud nomẽ nõ ðo.qꝛ illud nomẽ habuit ci Waximinum.
ruptio coꝛpis. quãuis in foꝛma dei tm̃ erat.Sʒ cũ dicik ppter qo illũ exalta
ĩ alijs aia efficiat᷑ñ paſ uit et donauit illi nomẽ qð ẽ ſuꝑ oẽ nomẽ.ſatis appa⸗
ſibilis ꝓpt᷑ cõiunctio ret ꝓpter quid exaltauerit.id ẽ ꝓpter obedientiã ⁊KK ĩin
nn no⸗ on en qua foꝛma exaltatus ſit. In qua eniʒ foꝛma crucifix?“ C Oꝛ nomen
0 a ſpaſſibilitatis eſt. in ea exaltatus ẽ.in ea donatũ ẽ ei nomẽ.vt cũ i5a lli ratume
qᷓ quidem ẽ a ſuperio foꝛma ſerui nominet vnigenit⸗ filiꝰdei. hoc illi dona⸗ eo.
ri. et magis ineſt coꝛ;ꝛ tum ẽ vt homi. qð iã habebat idẽ ipe deus.hoc ergo
poꝛi ratione anime ꝙᷓ gratiã accepit vt ipᷣe ens hõ vt ſubſiſtẽs in foꝛma ſer
econuerſo. Ds obij ui.i.in anima et carne nominet᷑ ⁊ ſit deus.Sed nun /
gcoeKint q́;nd hoc meruit? Supꝛa em̃ dictuʒ eſt. qꝛ hoc tantũ bo
dos coꝛpoꝛis ẽb̊ non nũ homo ille nõ meruit. quomõ ergo hic dicik ꝓpter
ſic pꝛcciſe eſt coꝛꝑis ꝓ obedientiã donatũ eſt ei hoc nomẽ. Scm tropũi ili
non ſit anie. dicitur tñ in ſcriptura creberrimũ hoc capiendũ ẽ.quo dicit᷑ res
magis dos coꝛpis qͥa fieri qñ innoteſcit. Poſt reſurrectionẽ vero qð añ erat
aia bʒ votes hin ſem in euidẽti poſitũ ẽ.vt ſcirẽt hõies et demões. Mãife⸗
3 rernit ſbi voneni ſtationẽ & illiꝰ nõis donauit ei deꝰ pꝰ reſurrectionẽ.S
nomẽ qð ẽ ſuper om̃e illa meruit ꝑ obediẽtiã paſſiõis.q eo ꝙ obediuit pati⸗
nomen. Hoc vi eẽ fal endo.exaltatus ẽ reſurgẽdo.et per hoc manifeſtũ eſt
fum.q; nomẽ illud q nomẽ.Hoc eodẽ tropo vſus ẽ etiã pꝰ reſurrectionẽ di Ao
ẽ ſuꝑ oẽ nomẽ hũit ab cẽs.data ẽ mihi oĩs ptãs in celo et in terra.nõ ꝙ tune Mat. xxviij niemn
cterno. Situ a peimo accepit. 5H quã añ hebat. tũc maiſeſtataẽ pts. ndmn⸗
nifeſtaclone in biana Eeterũ Amõ. dicit. HMomè illud donatũ eẽ deo nõ ho Ambꝛo. da⸗ gen
natura. Hoc vi eẽ fal mMi. et vr̃ ſecus verboꝝ ſuꝑficieʒ oppoſitꝰ Aug. ſʒ in⸗ tu fuit do. ⁊ nõ
ſum qꝛ democs i euã telligẽtia nõ obuiat. licet diuerſuʒ ſapiat. NHã ambꝛo. vomini.
gelio frequenter dice · de naturali donatõe id dictũ intelligit. qua eternalit
bant ipm eẽ flũ dei ſi pater generãdo dedit filio nomẽ qð ẽ ſuꝑ oẽ nomẽ.ſ.
cut colligitur ex mul· c& deũ ꝑ naturã.qꝛ genuit ab eterno filiũ plenũ et ſibi
tis locis.g iam nomẽ aſ ait „E e en
eiꝰ ante paſſonẽ erat eqlẽ dðũ.Qð tamẽ nomẽ apls ꝓpt paſſiõis obediẽtiiã
manifeſtatũ. ¶ Iẽ in xpo donatũ dicit. Sʒ pᷣmiſſo locutõis mõ accipiẽduʒ
lege pmiſſus erat fli eſt.
