brat eccleſia niſi ſolius filij dei in annũciatõe btẽ vir

ginis marie. Sũut tamẽ aliqui qui ex ſpeciali deuoti/
one celebꝛãt ecgelon⸗ beate virginis.quos nec oi⸗

no laudare.nec ſimpliciter audeo repᷣbendere. Mõ

oino appꝛobare audeo ꝓ eo ꝙ ſãcti patres q̃ͥ alias

ſolẽnitates virginis ſpũſãcto docente ſtatuerũt.qui
etiã magni amatoꝛes ⁊ veneratoꝛes beate virginis
fuerũt.ↄceptionẽ virginis ſolẽniʒare nõ docuerunt.
Btũs etiã Berñ.pᷣcipuus virginis amatoꝛ.⁊ bono
ris eius ʒelatoꝛ illos repᷣbẽdit qui cõceptionẽ virgi/

14 nis celebꝛãt. Statuta etiã vniuerſał ecclie de ſctõꝛũ

cclebꝛitatibꝰ oĩa fudata ſũt ſuꝑ ſãctitatẽ.vt nullo die
ꝓ aliquo ſãcto ſolẽnizet.in quo vel ꝓ quo ꝑſõa ſan
cta nõ fuerit cui honoꝛ ille defert᷑. Si g ſãctitas non
fuit in virgine ante aie infuſionẽ.non videt᷑ vſqᷓᷓ ſe/
curũ ↄceptionis illius etiã ſolẽnitatẽ celebꝛare.Mõ
etiã audo repꝛehẽdere.quia vt quidã dicũt hec ſolẽ/
nitas celebꝛari nõ cepit hũana inuẽtione ſed diuina
reuelatõe.qdð ſi vrũ eſt.ſine dubio bonũ eſt ſolẽniʒa

re in eius ↄceptõe.ſed quia hoc antẽticũ nõ eſt. non

cõpellimur credere.quia etiã ↄtra fidẽ rectã non eſt
non cõpellimur negare. Poteſt etiã eſſe ꝙ ila ſolẽ
nitas potius refert᷑ ad diem ſctificatiõis qᷓ; conce/
ptionis. Et qm̃ dies ↄceptõis fuit certa.⁊ dics ſãcti

ficatõis incerta vt patebit infra.ideo nõ irrõnabilit

ſolẽnitas dieci ſãctificatõis ſtatui potuit in diẽ cõcc/
ptionis.nec imerito.quia qᷓ;uis ↄceptõis diẽ ñ opoꝛ
teat celebꝛari ꝓ eo ꝙ; nõ fuit ſãctitas in ↄcepto.pũñt
tamẽ irrepᷣhẽſibiliter gaudere ſãcte aie. ꝓ eo qð tũc
inchoatũ cſt. Quis em̃ audiẽs virginẽ de qua ſalus
totius mũdi ꝓceſſit ↄceptã.gas deo exoluere negli
gat.⁊ obmittat exultari in deo ſalutari ſuo.niſi qͥ er-
ga gloꝛioſã virginẽ minus deuote afficit᷑. ⁊ mag cõ
ſiderat pꝛcſẽtia qᷓ; futura. magis etiã ↄſiderat boni
defectũ qᷓ; füdamẽtũ. Etem̃ ſi filiue regis claudꝰ na
ſcat᷑.qui ſit a caudicatõe ꝓceſſu tꝑis liberãdus.nõ
eſt de claudicatõe dolẽdum.ſed potius de natiuita/
te gaudẽdũ. Per bũc modũ ſi quis in die ↄceptiõis
eius ſolẽniʒat.attẽdens magis ſãctificatõem futurã
q;ᷓ ↄceptõem pᷣſẽtem.nõ videt᷑ dignus redargui.⁊ iõ
dixi ꝙ tales nec vituperare audeo nec laudare.cre/
do tamen et confido de virgine gloꝛioſa ꝙ ſi quis
hãc ſolẽnitatẽ celcbꝛat. non ex amoꝛe vanitatis.ſʒ
potius ex deuotione virginis.nõ credẽs etiã ð illud
qd clici pᷣt ex ſacra ſcriptura.qꝙ benedicta virgo de/
uotõnem cius acceptat.⁊ ſi aliquid eſt repꝛehẽſible.
ſpero ꝙ apud iuſtuzʒ iudicẽ dignabit᷑ excuſare. Nec
buic obuiãt dicta Berñ. Potius em̃ intẽdit exclu/
dere erroꝛẽ ne quis credat virginẽ ſãctificatã in con
ceptõe.qᷓ; erga virginẽ deuotõem noſtrã minuẽ. cui
nullus poteſt nimis eſſe douotus.ita tamẽ ꝙ nihil
credat de ea qð ſit cõtra veritatem.⁊ ſacre ſcriptu/
re.⁊ fidei xpᷣiane.q̃ᷓ oẽm deuotõem nr̃am tã erga de
um qᷓ;ᷓ erga matrẽ eius debet pᷣcedere.Oꝛ ſi aliquis
obijciat alioꝝ ſãctoꝝ cõceptõnes non eſſe celebꝛes
ꝓpter ſequẽtes ſanctificatõnes. poterit ei dici ꝙ alij
ſacti ꝓ malo nõ hbabebũt ſi aliquis honoꝛ ſpãlis ma
tri dñi tribuat᷑.qm̃ ſãctificatõis ipius magnitudo ⁊

acceleratio ceteras antecellit. Et iõ mirãdum nõ eſt

—

. ſi ſpũs. ſiinbabitãs in coꝛdibus fideliũ magis deuo

toem ipᷣoꝛum erga virginẽ inflamat q̃ʒ erga alios ſã
ctos ⁊ ſãctas.ac etia de cauſa quotidie de virgine
gloꝛioſa facimus officiũ ſpeciale iuxta oꝛdinẽ roma
ne eccleſie.licet ꝓ beato petro aploꝝ pᷣncipe ſolũmõ
ter in qno facimꝰofficiũ.Quacũq; ̊ hoꝛa.qᷓcũq; die
aliqs fideliũ cũ tot p̃coꝛdijs ⁊ viſceribꝰhonoꝛat vᷣgi
nẽ.increpandꝰnõ eſt ꝑtinaciter.ne ipᷣiꝰ virginis ani-
aduerſio incurrat᷑.q auxiliatrix ⁊ amatrix eſt oim fi
deliũ ſuoꝝ laudatoꝝ.ſicut illi q̃ tales ſunt expimen/
to multiplici cognouerunt. OWYJYUMU
ueſtio. ij.

¶ Atrũ aia beate virginis ſ⸗ anctificata fuerit añ oꝛigi⸗

nalis pcti ↄtractionẽ:Et ꝙ ſic vr.Anſel.de cõceptu
virgi. Decebat vt illius cõceptus fieret de matre pu
riſſima ea puritate qua maioꝛ ſub deo neqᷣt intelligi.
ſed maioꝛ eſt puritas vbi nec actualis nec oꝛiginał
ulpa inuenit᷑.qᷓ; vbi eſt aliqua caꝝ.ſi g̊ btã virgo fu
puriſſia.ñ vr̃ ꝙ pxit oꝛiginalẽ cłpã. vẽ ꝙ ſctificata
fuerit añ oꝛiginalem culpam. ¶ Itẽ aug. de natura⁊

gęra. Oe matre dñi cũ de pctis agit᷑ nullã volo ꝓꝛſus

habere queſtionẽ.g nõ vr in ea fuiſſe pctm̃ nec actũ
necↄtractũ. ¶ Item rõne vr Honoꝛ mr̃is refertur
ad filiũ.vt dicit dam̃.ſᷣ ois honoꝛ mr̃is debetur filio
gloꝛioſe vᷣginis.maxime qᷓ;tũ ad immunitatẽ pecca-
ti. ſi ð ad honoꝛẽ filij ſpectat habere mr̃em purã ⁊ ſã
ctam.vr ꝙ mater xpᷣi immunis fuerit ab osculpa tã
oꝛiginali qᷓ actuali. Per ſi eſt ponere extrema.con
uenit ponere mediũ.ſᷣ ↄuenit ponere habentes oꝛi /
ginale pctm̃ in aia ⁊ in carne.ſicut filij adã habẽt cõ
muniter.cõuenit inuenire carentẽ in aia ⁊ carne.ſiẽ ĩ
xpᷣo.ergo ↄuenit reperire medium.ſ.habentẽ in car.
ne ⁊ non in aia.ſed habere in anima ⁊ non in carne
eſt impoſſibile.quia oꝛigiuale ortum habet a carne.
aia em̃ nõ traducit᷑ ſᷣ caro.reſtat & ꝙ aliq̃ ꝑſona fuit
que haberet oꝛiginale ſolum in carne ⁊ non in aia.H̊
añt fuit illa q̃ maxime accedit ad xpᷣm puritate.⁊ H

cſt virgo maria. ⁊c. ¶ Item ſanctificatio btẽ virgi

nis ſuꝑexcellit ſanctificationem alioꝝ ſctõꝝ.g cũ be
atus Johes ſanctificatus fuerit qᷓ;ẽtũ ad natiuitatex
ex vtero quaʒ eccleſia celebrat.vr ꝙ virgo maria nõ
tm̃ ſanctificata ſic fuerit.ſᷣ etiã inqtum ad natiuita/
tẽ in vtero.ſᷣ natiuitas in vtero eſt in anie infuſiõe.
btã vᷣgo in inſtanti infuſionis aie.ſctitatẽ habuit di
uine gre.g̊ nunqᷓ; hũit infectionẽ oꝛiginalis culpe.
Itẽ poſſibile fuit gratiã dare anime beate virgi/
nis in pꝛimo inſtanti creationis.ſed congruũ eſt po/
nere ꝙ aie illi id deus dederit quod cõgruebat ei ſu⸗
ſcipere.g̊ videt᷑ ꝙ in pꝛimo inſtanti dederit ei grãm.
cũ gratia nõ poſſit ſimul ſtare cũ culpa.aut grãm
ꝑdidit. aut oꝛiginalẽ culpã nõ ↄtraxit.ſᷣ nõ eſt dicere
ꝙ; grãm ꝑdidit.q̊ vr̃ eſſe dᷣm ꝙ nõ habuit culpã oꝛi
inalẽ. ( Sed õ. Ro. v. Om̃s in adam peccauerũt.
oc aũt nõ eſt niſi qꝛ fuimus in adã ſᷣm ſemialẽ rõ⸗
nem. g̊ ſi virgo fuit ᷣm ſemialem rõnẽ.vr ꝙ; ↄtraxit
oꝛiginale ſicut ⁊ alij. Item aug. Memo liderat᷑ a
maſſa pcti niſi in fide redẽptoꝛis.&̊ oẽs q̃tq̃t eripiun
tur ꝑ vxpᷣm eripiunt᷑.ſᷣ non liberat᷑ qͥs a pctõ qð non
habet, vr ꝙ om̃s alij a xpᷣo ptraxerit oꝛiginale pꝑec-
catũ.¶ Itẽ Berñ. Saluatoꝛ nr̃ ſicut ꝓ oibꝰ liberã/
dis venit.ita nullũ liberũ a reatu repit.g nec beataʒ
virginẽ inuenit liberã. oꝛiginale pctm̃ ↄtraxit.
¶Itẽ bocipᷣm vr rõne.qꝛ ſi btã virgo caruit oꝛigia/
li pctõ.caruit merito moꝛtis. vł iniuſticia Rcrzcſt

—

ei c moꝛtua fuit. vl diſpẽſatiue p ſalute generis bũa

ni moꝛtua eſt. Pꝛimum fac̃ ad ↄtumeliã dei. quia
ſi illʒ veꝝ eſt. deus nõ eſt iuſtꝰ retributoꝛ. Secũduʒ
ad ↄtumcliã xpᷣi.quia ſi illud veꝝ eſt.xpᷣs nõ eſt ſuffi
ciens redẽptoꝛ. vtrũq; falſũ eltein poſſibile. Re/
ſtat ꝙ babnit petm̃ oꝛiginale. Itẽ nullꝰ ꝑtinʒ ad
redẽptoem xpᷣi niſi qui habet culpã. Si g̊ btã virgo

caruit oꝛiginali.videt᷑ ꝙ ad redẽptõem xpᷣi nõ ꝑtine

at. Sed magna ẽ gloꝛia xpᷣo de ſactis quos redemit.
ſi nõ redemit btãm virginẽ.nobiliſſima gloꝛia pꝛi/
uat᷑. Si hoc eſt ppbanũ ⁊ impiũ dicere.videtur ⁊c̃.
tẽ ſi btã virgo pctĩ oꝛiginale nõ habuit. et nlli
ſt dauſa ianua niſi merito oꝛigialis pcti. videt᷑ g̊ ꝙ
Ii moꝛtua fuiſſet ante xpᷣm.ſtatim euolaſſet ad celũ.
Fnõ videt᷑ ꝙ ianua oibus apta fucrit ꝑ xpᷣm.Et ita
alſũ dicit apl cũ dicit Col.j. Placuit ei ꝑ Se
15aliari oia que in celis ſiue que in ternis ſut.¶ Ead
pdictoꝝ intelligẽtiã eſt notãdũ.ꝙ quidã dicẽ volunt
in aia gloꝛioſe virginis gram ſanctificatõis pᷣueniſſe
maculã peccati oꝛiginaſis.Hoõnẽ aũt huiꝰ aſſignãt.
quia decebat aiam gloſe virgis ſactificari excellẽtiſſi
ine ſuꝑ ajas alioꝝ ſãctoꝝ nõ ſolu q;ẽtũ ad abũdãtiaʒ
ſãctitatis.ſed etiã q;ꝛtũ ad acceleratõeʒ tꝑis.iõ in in/
ſtãti ſue creatõis fuit ibi gra infuſa.⁊ in eodem iſtã/
ti aia infuſa eſt carni.ſed qꝛ oim mobiliã motoꝛẽ ſa/
piẽtia.⁊ neſcit tarda molimia.ſ.ſ.gra.g multo potẽ/
tioꝛ eſt gra qᷓ; nꝗ.binc eſt ꝙ effectus gĩe ſactitatꝭ ma
gis pualuit in carnẽ q; effectꝰ feditatis in aiam. ⁊ iõ
culpã nõ ↄtraxit.Hec aũt poſitio videt᷑ poſſe fulciri
multiplici ↄgruẽtia.tum. ꝗpter xpᷣipᷣcipuũ honoꝛeʒ
quẽ decebat de matre puriſſima fieri.tũ ꝓpter virgi⸗
nis progatiuã ſingularẽ.qᷓ debuit in dignitate ſãcti/
ficatõis ceteros ſactos ⁊ ſãctas pᷣire.tũ etiã ꝓpt᷑ oꝛdi
nis decoꝛẽ. vt ſicut fuit pſona imunis ab oꝛiginali et
in carne ⁊ in aia.ſiue in cã ⁊ in effectu.⁊ ꝑſona vtro/
q; mõ habẽs oꝛigiale.ſic eſſet ꝑſõa media.q̃ qͥdãmõ
bꝛet ⁊ q̊dãmõ ñ bꝛet.⁊ iſta ẽ btã vᷣgo.ꝗqᷓ mediatrix eſt
int᷑ nos ⁊ xpʒs:.ſic xpᷣs int᷑ ⁊ nos deũ.Et h̊ dicunt ſo/
nare vbũ anſelmi cũ dic.ꝙ btã vᷣgo puriſſima fuit ea
puritate qua maioꝛ ſpᷣ deo neqͥt intelligi. In hoc em̃
notat gradũ ſue puritat inferioꝛẽ eſſe reſpectu filij.
⁊ ſuperioꝛẽ reſpectu alioꝝ ſãctoꝝ.Et iõ quaſi rõnexʒ
mediã huiꝰ multiplicis ↄgruẽtie voluerũt quidã aꝑp
ponere.addẽtes inſuꝑ ill qð nõ repugnat veritati
ſacre ſcripture.⁊ fidei xpᷣiane. Aeritati inquã nõ re/
pugnat imo potiꝰ ↄſonat ſi qͥs myſteria eiꝰ attẽdat.
Btã g virgo maria ſignata fuit ꝑ archã.aia vero be⸗
ate virgis ſignata fuit ꝑ vrnã in qua poſitũ fuit mã/
na. Cũ g vrna illa pᷣus fuerit impleta mãna qᷓ; poſi/
ta in archa.pᷣus ſaltẽ ꝑ nam ſãctificata fuit aia bea/
te virgis qᷓ; carni vnita. YFidei etiaʒ xp̃iane vt dic po
ſitio pᷣdicta nõ repugnat ꝓ co ꝙ dicuᷣt ipᷣam virginẽ
ab oꝛiginali pctõ liberatã ꝑ gaʒ.que quidẽ pẽdebat
⁊ oꝛtũ habebat a fide ⁊ capite xpᷣo.ſicut alie gr̃e ſan/
ctoꝝ.Et iterũ.Licct illa gra pᷣueniret aie infectõem.
nõ tamd pᷣuenit carnis feditatem. Et iõ wõe illiꝰ fedi
tatis iuſte remãſerũt in virgine penalitates.gr̃a em̃
ſãctificatõis nõ obuiat pene ſed culpe.Et hinc eſt q;
btã virgo penalitatibꝰ fuit obnoxia.⁊ ꝑ xpᷣm libera/
ta ab oꝛigiali pctõ.ſʒ aliter q̃ʒ alij. Mã alij poſt caſuʒ
erecti ſũt.virgo maria q̃ſi in ipᷣo caſu ſuſtẽtata eſt ne
rueret.ſicut exẽplũ ponit᷑ de duobꝰcadẽtibꝰ in luto.
⁊p iſtã viã effugiũt auẽtes ⁊ rõnes q̃ ↄtra eos addu
cõtur.dicẽtes nõ ↄcludere ꝙ btã virgo babuit infe⸗

—

ctõem oꝛĩiginalis pcti q;tũ ad effectũ.ſed q;tũ ad cãʒ
ſolũ. Alioꝝ poſitio eſt ꝙ ſãctificatio virgis ſbᷣſecuta
eſt oꝛigialis pcti ↄtractionẽ.⁊ hoe qꝛ nullꝰimmunis
fuit a culpa oꝛigialis pcti niſi ſolũ filiꝰ virgis. Sicut
em̃ dicit apls Ro.iij.Oẽs peccaueĩt ⁊ egẽt glia dei.
ibi.glo. Oẽs peccatoꝛes inueniũt gẽam xpᷣi qui ſolꝰ
ſine pctõ venit.⁊ oẽs egẽt glia dei. ig eſt vt iße libẽt
qui pᷣt.nõ tu qui liberatòe indiges.Et hocipᷣm dicit
Augu.ſuꝑ Joheʒ tractãs illꝭ verbũ.Ecce agnꝰ dei.

vbi dicit. ꝙ ſolꝰ pctã mũdi potuit auferre.qͥ ſolꝰ ſine

pctõ venit.⁊ omi pctõ caret.hic aũt modꝰ dicẽdi cõ
munioꝛ eſt.⁊ ronabilioꝛ.⁊ ſecurioꝛ. Cõmunioꝛ iquã
quia oẽs fere illð tenẽt ꝙ btã virgo habuit oꝛigina⸗/
le.cũ illud appareat ex multiplici ipſius penalitate.
quã nõ eſt dicere ip̃am paſſã eſſe ꝓpter alioꝝ redem⸗
ptionẽ.quã etiã nõ eſt dicere ꝑ aſfũptõem habuiſſe.
ſed ꝑ ↄtractionẽ MRõnabilioꝛ etiã eſt.quia eſſe nãe pᷣ
cedit eſſe gr̃e vel tꝑe vel nã.Et ꝓpterea dicit Aug.q;
pᷣus eſt naſci ꝙᷓ; renaſci.ſicut pꝛius eſt eſſe qᷓ bñ eſſe.
pꝛius eſt g& aiam vniri carni.qᷓ; gam dei ſibi infundi.
Si g caro illa infecta fuit.ex ſua infectõne nata erat
alam culpa oꝛiginali inficere.neceſſariũ & ẽ ponere.
qꝙ ante fuerit oꝛiginalis culpe infectio qᷓ; ſãctificatõ.
Securioꝛ ctiã eſt.qꝛ magis ↄſonat fidei pietati.⁊ ſã
ctoꝛũ aucti. Magis cõc oꝛdat ꝓ eo ꝙ cõmunit᷑ ſãcti
cũ ðᷣ mã illa loquũtur ſolũ xpᷣm excipiũt ab illa gene
ralitate qᷓ̃ dici᷑. Oẽs peccauerũt in adã. MNullꝰ autẽ
inuenitur dixiſſe de hijs quos audimꝰ anribꝰ nr̃is
virginẽ mariã a pctõ oꝛiginali fuiſe immunẽ. Pie/
tati etiã fidei magis ↄcoꝛdat ꝓ eo q; ⁊ ſi mr̃ habẽda

ſit in reuerẽtia.⁊ magna erga ipᷣam habẽda ſit deuo

tio.młto maioꝛ tñ eſt habẽda erga filiũ.ex q̃ eſt ei ois
honoꝛ ⁊ glia.Et iõ qꝛ hoc ſpectat ad excelletẽ digni⸗
tatẽ xpᷣi ꝙ ipᷣe eſt oim redẽptoꝛ ⁊ ſaluatoꝛ.⁊ ꝙ ipe oĩ
bus aperuit ianuã.⁊ ꝙ ipe vnus ꝓ oibꝰ moꝛtuꝰ eſt.
⁊ nullatenꝰ ab hac gnalitate btã virgo maria exclu/⸗
denda eſt.ne dũ můis exccllẽtia ampliat᷑.filij gria mi
nuat᷑.⁊ ſic in illo mr ꝓuocet᷑.que magis vuit filium
extolli ⁊ honoꝛari qᷓ; ſeip̃am. vtpote creatoꝛẽ creatu-
rã. HNuic & poſitõi adherẽtes ꝓpter honoꝛẽ ihu xpᷣi.
qui in nullo pᷣiudicat honoꝛi mꝛis.dũ filiꝰ mr̃em in/
cõꝑabiliter excellit.teneamꝰ m qꝙ cõis opio tenzʒ. v/

ginis ſanctificatõem fuiſſe poſt oꝛigialis pcti ecri
16

onem. AUnde rõnes hoc ꝓbantes ↄcedẽde ſũt.A
illud quod opponit᷑in ↄtrariũ ꝙ virgo puriſſima fu
it.dm q tria attẽdenda ſunt in illa auẽte. Pꝛio.qꝛ
dicit ſᷣ deo. ⁊ in hoc innuit ꝙ defuit a puritate xpᷣi.⁊
ideo aliquã maculam habuit.vel oꝛiginalẽ vel actu⸗
alem. Mõ actualem vt patebit.& oꝛiginalem. Jdeo
vult dicere ꝙ caruit omni macula actuali no oꝛigia-
li. Aliud attedẽdum quod dicit᷑. Oꝛ maioꝛ neqͥt in/
telligi.ſcʒ rõnabiliter. Illud em̃ dicit᷑ intelligi.quod
rõnabiliter cogitat᷑ vel cognoſcitur.illud nõ rõnabi

liter. ꝙ nata de voluptate viri. careat pctõ oꝛiginali.
Poſtremo attẽdendum eſt quod dicit. q ð mr̃e pu.

riſſima fa ta eſt illa ↄceptio.in quo innuit ꝙ bec ſũ/
ma puritas eſt poneda in ea ꝓ tꝑe in quo ↄcepit fili

unm dei. ⁊ tũc oino puriſicata ⁊ mũdiſſima fuit.ſicut

patebit infra. Et ideo nõ ſequitur caruiſſe oꝛiginali

culpa. ¶ Ald illud quod opponitur. Oꝛ nulla babẽ-

da eſt queſtio cũ agitur de peccatis ſᷣm verbũ Aug.
dom ꝙ Augantelligit de pctõ actuali non oꝛiginali
ſicut patet ex ſerie litere.

17

et Ad illð quod obijcitur ꝙ 18.
bonoꝛ miis refertur ad filiũ.dom veꝝ eſt. non ta⸗

— — ⸗-ʒũ-——

—,,—.

21 me.qꝛ non excellit niſi quatum decet

buendus ſit matri.qꝛ ſic nõ eſſet filiũ honoꝛare.vᷣ po

tius filio cõtumeliam facere dũ bonoꝛẽ ſibi ſolide/
bitũ.quis alij attribueret. Et qꝛ hic honoꝛ.ſ.immu/

nem eſſe ab om̃i peecato tam oꝛiginali ꝙ actuali ſo/
lius filij dei ẽ.qꝛ ſolus cõceptus ẽ de ſpũſancto ⁊ na

tus de virgine iõ virgini attribuẽdũ nõ ẽ. Sufficiũt
em̃ virgini alie dignitates quas ſibi filius cõicauit ⁊
deldit.in quibus ſuꝑexcellit om̃es hũanas laudes ⁊

deuotiones.⁊ ideo nõ opoꝛtet nouos bonoꝛes con
fingere ad bonoꝛẽ virginis.q̃ non indiget nro men/

19 dacio.ꝗᷓ tm̃ plena eſt veritate. ¶ Ad illud qð oppo/

nitur.ꝙ ſi eſt ponere extrema.⁊ mediũ.ddðm ꝙ veꝝ
eſt.ſi mediũ illud natũ ſit confici ex extremis ᷣm de
bitũ oꝛdinẽ ⁊ congruentiã.nõ ſic aũt eſt in ꝓpoſito.
nam ponere cauſam ſine effectu.vel effectũ ſine cau

20 ſa.nõ cõuenit neq; decens ẽ. ¶ Ad illud qd opponi

tur ꝙ ſanctificatio beate virginis excellit ſanctifica/
tionẽ alioꝝ ee q́;tum ad imaginem ⁊ celerita/
tem. dom ꝙ venꝝ eſt. verũtamẽ non ſequitur ex hoc
ꝙ ſanctificata fuerit in pᷣmo inſtanti creationis ani
niſie Ad illud q8
opponitur.poſſibile fuit in pꝛimo inſtanti gram in/

fundi.dm q abſq; dubio nõ erat impoſſibile apud

deñ om̃e verbũ.necailud. ſ. ꝙꝙ poſſet facere virginem
ab om̃i peccato immunẽ.nõ tamẽ hoc decuit alicui
concedere niſi ei ſoli ꝑ quẽ oim facta ẽ ſalus. videlzʒ
dño iBu xpᷣo.vt nõ gloꝛietur in conſpectu eius ois

caro. Sed ipi ſoli ſit bonoꝛ ⁊ gloria in ſecula ſeculo/
fm Ahen,,

—

¶ Utrã beata virgo ſanctificata fuerit ante natiui/
tatem:? Et ꝙ ſic videt᷑. Berñ. ad lugduñ. Fuit pꝛo/
culdubio mater dei añ ſancta q; nata. ¶ Itẽ Berñ.
Oð paucis moꝛtaliũ in oꝛtu cõgruit eſſe collatum.
fas certe nõ ẽ credere tante virgini fuiſſe negatum.
ſed Jobãnes ⁊ Jercmias ſanctificati fuerũt in vte

ro.ſᷣm ꝙ babet᷑ Jere.j.Anteq exires ⁊c.Et Luc.j.

Et ſpũſancto replebitur adhuc ex vtero mr̃is ſue.

Ergo videtur multo foꝛtius q virgo maria fuerit in
vtero ſanctificata. ¶ Item eccia celebꝛat ⁊ ſolenni
ʒat virginis natiuitatem.ſed ſtatui in pctõ ſolenni/
tas non debet. videt᷑ ꝙ in hoꝛa natiuitatis fuerit
ſanctificata. ¶ Itẽ ſi aliqua perſona de plenitudine

gratie chriſti debuit participare. mater eius maxi/

me ꝑticeps debuit fieri. Ergo ſicut tũc maxime erat
ydonea.vt cũ ipᷣa ⁊ in ipᷣa gratia augmentaretur ceiõ

eum geſtabat inter viſcera.vẽ e in ipᷣo vtero gratia
ſpũſſancti fuiſſet repleta.( Sʒ cõtra Ro. viij. At ſit
ipᷣe pꝛimogenitus.Glo.qꝛ pꝛimꝰ ſine peccato natꝰ.
⁊ pᷣmo impaſſibilis reſurgẽs.g videt᷑ ꝙ beata virgo

nõ fuerit nata ſine peccato.cũ nata fuerit añq; xs.

Knõ fuit ſanctificata anteqᷓ; nata. ¶ Item Auguſt.
ad dardañ. Illa gra qua efficimur templũ dei ſingu
li non niſi renatoꝝ c᷑.quia nõ niſi nati bomines eſſe
pñt. cũ per ſanctificationem beata virgo ſit facta
templũ dei.nõ fuit ante ſancta q; nata. ¶ Itez nul

ſua cauſa.̊ anima contrabit oꝛiginale a parentibꝰ.

S q diu pꝛoles iũcta eſt matri.nõ vr̃ ꝙ ab oꝛiginali
0 nẽc ſanctificari. ¶ Itẽ eſſe
oꝛdinatum ſupponit eſſe diſtinctũ.ſᷣ gra ſanctifica/

peccato poſſit mũdari. nẽ

tionis pᷣſupponit eſſc diſtinctũ. nulli põt conferri
niſi babenti eſſe diſtinctũ. ẽdiu proles coniũcta ẽ

*

la ꝓpꝛictas pimitur q;diu babet cõtinuitatem cum

4 — —

en ſequitur è offis bono: qᷓatribuit flio. attr- * matri nd videtur poſſe ſanctifcari. ( Iteim fanctt.

ficari in vtero eſt effect' cõgruus ſoli deo.g de nul/
lo ſancto afferendũ eſt eſſe ſanctificatũ in vtero niſi
de co de quo expꝛeſſe legitur in ſcriptura tradita a
ſancto ſpũ.Sed hoc non legit᷑ de virgine.̊ ⁊c. Ju⸗/
xta hoc queritur. Quare potius iu ſcriptura ſancti/
ficatio Johannis baptiſte ⁊ Jere.expꝛimitur qᷓ; al⸗

terius ſancti.Et ſi tu dicas ꝙ illi fuerũt ſoli ſanctifi

cati.Zũc eſt queſtio vnde hoc ſit.cuʒ multi fuerunt
ſancti tam in no.qᷓᷓ in v.te.⁊ ſanctitatis valde emi/
nentis. ¶ Rdm ꝙ pꝛo indubitanti habet hoc ec/

cata.⁊ illud ex hoc patet ꝙ eius natiuitatem tota ec

cleſia celebꝛat.quod nõ faceret niſi ſanctificata eſſet

Si aũt queratur.qua die vel hoꝛa ſantificata fuerit.
hoc ignoꝛatur.tamẽ pꝛobabiliter credit᷑ ꝙ cito poſt
infu ſonem anime.fuerit facta infuſio gratie. Quic
quid tamẽ de hoꝛa ſit.ꝓ certo babendũ eſt ꝙ añ na
tiuitatẽ ſanctificata fuerit.licet em̃ hoc expꝛeſic non
habeatur in ſcriptura. haberi tamẽ potcſtex bis q̃ i
ſcriptura legũtur. In ſeriptura nãq; non legitur.qꝛ
cum euangelia inchoentur a Jo.qui fuit cõſumma
tio ꝓphetaꝝ ⁊ initiũ legis noue.⁊ bcata virgo nata
⁊ concepta fuit ante Johannæ.ideo nibil legitur de
eius natiuitate vel ſanctificatõe in euangelijs. Ma/
betur tamẽ in no.ſiue vctc.teſta.vnde ſanctificatio
eius poteſt elici. In nouo habetur de ſanctificatiõe
Jo. In veteri de ſanctificatioue Jere.quoꝝ vterqʒ
legitur in vtero ſanctificatus fuiſſe.Et ex hoc quaſi
a minoꝛi colligitur hoc beate virgini fuiſſe cõceſſuzʒ.
Quia ſicut dicit Berñ.Qd alijs lcgitur fuiſſe colla⸗

tum. nõ eſt credendũ virgini fuiſſe negatum. maxi/
me cũ ſanctitas virginis ercedat Jere.⁊ Jobãnis
puritatem ⁊ virginitatem. In alijs fuit virginitas.ĩ

hac tamẽ virginitate fecũditas.Et ſi illi ſanctificati
fuerunt in vtero.quia ad ſanctũ ſanctoꝝ ᷣm expᷣſſio

nem pꝛophetie acceſſerũt.q;tomagis i vtcro illa ſan

ctificari debuit que de um in vtero poꝛtauit. Jobã⸗/

nes naq; inter ceteros expꝛcſſius de domino ꝓphe/
tauit.quia in matris vtero de aduentu domini cxul

tauit.⁊ poſtmodũ ſuo digito oſtendit. Jere.etiam
de Johanne expꝛeſſius pꝛophetauit cũ dixit. Mo/

uñ faciet dminus ſuper terrazʒ.mulier ⁊c̃.capᷣ.xxxj.
In hoc nanq; ꝙ dicit.nouũ faciet do.ſuper ter.dat᷑

22
cleſia.videlic q; beata virgo fuerit in vtero ſantifi /

intelligi ꝙ non ex virili ſcmine.⁊ ꝙ ille quẽ circũda/

bit non erat pꝛius homo.quia ncutrũ eſſet nouum.

Et in hoc totuʒ compᷣhe ndit qð dicit Eſaias. Ecce

virgo concipict ⁊c. Eſa. vij. In hoc autem qð ſubiũ
git. ⁊ circũdabit virũ.dat intelligere xpᷣm ab inſtanti
conceptionis fuiſſe perfectũ gratia ⁊ ſapientia. Pꝛo

phetauit nihilominus facto.quaſi em̃ omnia geſta

ſua.ſigna fuerũt dominice paſſionis.Et ꝓpterea de

pis du obus legitur ſpecialiter ꝙ fuerũt ſanctificati.
Et ꝑ hos duos datur manifeſte intelligi ſanctifica/
tio beate virginis. Si quis autẽ velit dicore ꝙ aljs

ſancris conucnit ſanctificatio ex vtero. vt Job qui
dicit. Ab infantia creuit mecũ miſeratio.⁊ ex vtero
egreſſa ẽ mecũ.Et ſicut wlũt q̃ͥdã dicere de Jacob.

dð ꝙ hoc nec certitudinẽ hbʒ nec auẽtez aꝑtã.niſi qs

velit facere ſcripture violẽtiã.Et iõ eadez facilitate

ↄtẽnit᷑ qᷓ ꝓbat᷑.⁊ nec alijs vẽ fuiſſe niſi vginibꝰ be-

gra ſctificatõnis ↄceſſa.Cõcedendũ ẽ reginã vᷣgi-
nũ ex vtero fuiſſe ſctificatã.Et rões q̃ hoc oñdũt cõ

cedẽde ſunt.¶ Ad illud qd opponit᷑ in W de 25

Ni.

Aoſa ⁊ Augu. Odm qꝙᷓ eſt duplex natiuitas. NHati/ o fuit ab omni culpa actuali tam moꝛtali q; veniali. ſi

uitas in vtero. ⁊ natiuitas ex vtero. Matiuitas in
vtero ẽ ex cõiũctione anime cũ carne. Matiuitas ex
vtero eſt egreſſus ꝓlis de ventre. Aerbũ g de glo.⁊
autoꝛitate Augu.intelligitur de uatiuitate in vtero.
non de natiuitate ex vtero. In illa em̃ natiuitate in
vtero fit oꝛiginalis cõtractio.⁊ poſt illã põt eſſe ſan
ctificatio. Poſſet tñ dici ꝙ illud verbñ Aug.intelli/
gitur de grs regenerãte ſᷣm legẽ cõem.Et hoc meliꝰ
24 patz in li.iiij.diſ.v. ¶Ad illudq opponit᷑ ꝙ non
perimit᷑ ꝓpꝛietas q;diu cõiũcta eſt cum ſua oꝛigine.
Pom ꝙ vcrũ ẽ de illa ꝓpꝛietate q̃ habʒ ↄſeruari cuʒ

ↄtinua iufluentia cũ ſua cã. Lalis aũt nõ hʒ eſſe in

⁊5 ꝓPpoſito.⁊ ideo nõ hʒ hic locũ.¶ Ad illud qdð oppo
nitur ꝙ eſſe oꝛdinatuʒ pᷣſupponit eſſe diſtinctũ. Di/
cendũ ꝙ vcrũ ẽ.ſ̊ ex hoc nõ ſequit᷑ gr̃am ſanctifican
tẽ ſequi natiuitatẽ carnalẽ.ꝓ eo ꝙ añ natiuitatẽ car
nalẽ ꝓles diſtinguit᷑ ⁊ qtũ ad aiam ⁊ qᷓtum ad coꝛ
us.licet illa diſtinctio añ natiuitatem ex vtero ocu
is coꝛpoꝛeis nõ ꝓpalet᷑.Ad illa duo vltima qꝗᷓ obij
ciũtur iam patz R.ꝑ ea qꝗ;ᷓ dicta ſunt 7.
Onſequẽter q̃ritur q;tũ ad ſecũdũ de virtu
tis cfficacia. Et circa hoc qᷓruntur tria. Pꝛi/
mo qritur ſi ꝑ ſanctificationis gram immu
his fuetit ab om̃i culpa actuali. Scdᷣo q̃rit᷑ vtrũ ꝑ
pmã ſctifecatõnem extincta fuerit fomitis cõcupia.
Tercõ qrit᷑ vtrũ ꝑ ſcᷣam ſctificatõem ablata fuerit

peccandi potẽétia.
= Auet ina „»„»„7„ —
¶ Atrũ ꝑ anctificatõis gram mũda fuerit ab ommi ſ

actuali pctõ. Et q; ſic ꝓbat᷑ pᷣmo ꝑ Aug. de natura
⁊ gr̃a.De ſancta maria virgine nullã ꝓrſus enm de
pctis agit br̃e volo qoõem. Inde em̃ ſcimus.ꝙ ei plꝰ
gfe ſit collatũ ad vincẽdũ ex oi ꝑte pctm̃.qꝛ ꝓlẽ me/

ruit parere.eũ quẽ ↄſtat nullũ habuiſſe pctij. Si G
vicit ex om̃i ꝑte pctm̃.vẽ ꝙ immunis ſuerit ab ommſi

culpa. ytem Berñ.ad lugduñ. Puto ꝙ copioſiꝰ
munug gfe in eã deſcenderit.q̃ eius nõ ſolũ ſctifica/
ret oꝛtũ.ſᷣ eã deinceps ab oi pctõ cuſtodiret immu/
nẽ.g̊ vẽ ꝙ nũqᷓ; peccauit actualit᷑. ¶ Item ſctificatõ
virginis merito eminẽtioꝛ fuit qᷓ;ᷓ ſctiſicatio ſcti Jo.
Sed de btõ Jo.bap.legit᷑. Ne leui ſaltez maculare
vitã famine poſſet.Si btũs Jo. vitauit venialia.

vr ꝙ btã vᷣgo maria omia vitauerit pctã ꝑ grãm ſi
Oemde nulla aia põt dici. Lota pulchra

bi datã.
es amica mea.⁊ ma.nõ ẽ in te.cõgruẽtius qᷓ; de btã
virgine maria.vbi aũt ẽ macula.vel culpa actualis.
vel venialis. vel moꝛtalis.de eo nõ põt recte dici.g

vVr ꝙ in virgine nulla fuerit culpa ꝑ Fraͤn⸗ ſibi datã.
53. ſuꝑ illud Lu.j. Spũſictũs ſuꝑueniet in te.
Blo. Supueniẽs ſ.ſ.in virginẽ.eã ab oi ſoꝛde vicio⸗
rũ caſtificauit.ſᷣ hoc fuit in cõceptòe filij.g̈ nõ crat ĩ⸗
munis ab oĩ culpa. ¶ Item Aug.in li. de pfectione
iuſticie. Noieʒ eẽ ſine pctõ in bac vita de ſolo vnige
nNito dictu ẽ. ᷓ vẽ ꝙ boc nõ ↄueniat btẽ vᷣgini.¶ Itẽ
mgf in Ĩa. Mariam totã l.ſ.pᷣueniẽs a pctõ prſus
purganit. ⁊ hoc intelligit᷑ ꝓ tꝑe ↄceptionis filij dei.
nullus purgat᷑ a pcto niſi qͥ bʒ pctm̃.ᷣ ⁊c. ¶ Itez
beata vᷣgo bona cõſcia dicere poterat. Dimitte noꝰ
drebita nr̃a ⁊c̃.cũ ſit cõis foꝛma oꝛandi om̃ibus ſctis
26 collata. 5 nõ fuit ſine oulꝑa. c. ¶ Re doᷣm q. b. vgo
maria ꝑ ſanctificationis gram copioſam immunis

cut apꝑte dicit autoꝛitas Augu. Et hoc ↄgruebat ad
uocatam generis humani vt nullũ hẽet peccatũ qʒ

ſuã cõſciaʒ remoꝛderet. VUñ audiui notari ꝙ ipᷣa cui

dam pſone reuelauit.ꝙ nõ repᷣbendebat eã coꝛ ſuũ
in oi vita ſua. Cõgruũ etiã erat vt.b. vᷣgo maria per
quã aufert᷑ nobis obpꝛobꝛium vinccret diabolũ.vt
ncc ei ſuccũberet ad modicũ.vñ de ipᷣa exponit tam
Berñ.qᷓ; Aug.illud Geñ.iij. Ipa ↄtcret caput tuũ.
ſi & ſuggeſtio ẽ caput diaboli.nulla ſuggeſtio cadere
babuit in mentẽ vᷣginis.⁊ ita tam a moꝛtali immu/
nis fuit q; a veniali. Cõgruũ etia fuit vt illa q̃ pla⸗
cuit altiſſimo.adeo vt fieret eius ſpõſa.⁊ mi filij dei
vnigeniti.ſic eẽt immaculata mẽte.ſicut intemerata
carne.OQm̃ beata vᷣgo maria aduocata ẽ pctõꝛuʒ.
gloꝛia ⁊ coꝛona iuſtoꝝ.ſponſa dei.⁊ totius trinitat?⸗

—,127 / — 7 .

tricliniũ.⁊ ſpãliſſimũ filij reclinatoꝛiũ.hinc ẽ ꝙ ſpali

gra dei nullũ in ea pctm̃ hũit locũ. Añ ↄcedẽde ſunt
rõcs q̃ boc oñdũt. ¶ Ad illud & qdð pᷣmo opponit᷑ ĩ 22
Sriũ ꝙ vᷣgo maria fuit caſtificata ab oi ſeꝛde vicioꝝ
Dðm ꝙ differt dicere pctm̃ ⁊ viciũ. Mã pctm̃ dicit
culpã.viciũ dicit culpe ſeq̃lam. Glo.& illa non vult
dicere ꝙ in ſcda ſctificatõe indigucrit gr̃a ad culpaʒ

delenca.ſᷣ ad culꝑe ſeq̃lam ex oꝛiginali relictã. Ad 8

illud qð opponit᷑ de Aug.ꝙ eẽ ſine pctõ in bac vita
ptinet ad ſolum vgenivz. Dom q duplr ẽ loqͥ de
hac vita. Aut ſᷣm ome tpᷣus ⁊ ſtatũ. Aut poſt vſum
li.ar. Si ſm tpᷣs om̃e boc cõuenit ſoli filio dci.quia
iſte ſolus caruit oꝛiginali pctõ. Si poſt vſum li. arb.
ſic ↄuenit.b.virgini gr̃a ſpãli.piquã immunis fuit ñ
olũ a moꝛtali wrũetiã ab actuali. lillud quod 29
opponit᷑ de aucte mgfi ꝙ ſ.ſ.vginẽ purgauit.dm
ꝙ petm̃ dꝛ dupif̃.Riiqñũ dꝛ culpa ſicut cõiter cõſue⸗
uit accipi. Aliqñ pena pcti.ſicut Ro.viij.de pctõ dã
nauit pctm̃.Aliqñ dẽ cã pcti.ſicut Ro.vij. Sed qͥd
volo malũ facio.nõ ego oꝑoꝛ illud. ſ̊ qd babitat in
me petm̃. Dico ̊ ꝙ vᷣgo maria poſt ſecũdã ſanctifi/
catõem nõ fuit a pctõ mũda rõe alicuiꝰ macule.ᷣ ſo
lũ rõe alicuiꝰ pene.ſicut meliꝰ infra manifeſtabitur.
¶ Ad illud qd opponit᷑ de petitõc illa dimitte nob ʒ30
debita ⁊c. DPum ꝙ in petitõe iſta vᷣgo maria poterat
petere remiſſionẽ debiti qð debebat nõ rõe ſui ſ̊ rõe
alioꝝ mẽbꝛoꝛũ xpᷣi.qͥbꝰ poterat petere vt debita di/
mitterẽt. ⁊ bona ↄſcia illã foꝛmare oꝛoem.nõ ꝓ ſe.
q⁊ ſicut dicit augu.illa nõ ↄtinet᷑ ſbᷣ illa generalitate
q̃ dẽ.Si dixerimꝰ qꝛ pctm̃ nõ hẽmꝰ.noſipᷣos ſeduci/
mꝰ.⁊ veritas i nob nõ ẽ.vñ aug.vult ꝙ ad alios ſan

ctos ptincat illa oꝛo ꝓ ſe.ad.b. vᷣginẽ nõ ꝓ ſe.⁊iõ ñ
ↄp̃ᷣhedit᷑ ſõ generalitate pꝛedicta.

ueſtio. f. .

¶ Atrum in pꝛima ſanctificatione in virgine fuerit
fomitis concupiſcẽtia extincta.Et ꝙ ſic vidvet᷑. Lu.
I.dicitur ab angelo ei.Aue gratia plena.ergo añ ad⸗
nentum filij dei fuit repleta gratia ⁊ plene amoꝛe di
unino. Sed vbi eſt aliquo modo concupiſcentia. ibi
nõ põt eẽ gra dei plena.vr g ꝙ in pᷣma vᷣgis ſctifica⸗
tionc fomitis ↄcupia oino fuerit extincta. ¶ Item
vbicũq; eſt fomes.eſt neceſſitas ad aliqð peccatum
veniale.ergo cum in illa nulla fuerit peccadi neceſſi
tas.qꝛ i ea nulla culpa. vẽ ꝙꝙ fomitꝭ ↄcupia ĩ ea fu/

erit oino extincta. ¶Item fomes reddit illuz diſfi-

- =ͤ2

alez ad bonũi in quo eſt. Sed in beata virgine nulla*

fuit difficultas ad bonũ.ᷓ vidoet᷑ ꝙ poſt pᷣmã ſãctifi
catõem non remãſerit in ea ↄcupiſcẽtie viciũ.¶ Itẽ
ſi tãta gra fomitẽ minuit.⁊ maioꝛ gra magis minu/
ſit. ⁊ pfecta totaliter extinguit. Sed gloꝛioſe virgini
in ipᷣa ſua ſãctificatione pꝛima collata fuit gra perfe
cta. oino fuit extincta in ea ↄcupiſcẽtia. ¶ Sed cõ/
tra.dam̃.dicit ⁊ habetur in litera. Poſt conſẽſũ vᷣgi/
nis pᷣuenit ſpũſſãctꝰ i ipaʒ ſʒ vᷣbũ qð dixit ãgelꝰ ad
eã purgãs eã.ſʒ non purgauit a cłpa.ꝗ̊ purgauit ab
oꝛiginali ſequela.hec aũt eſt fomitis concupiſcẽtia.
⁊c. ¶ Item mg in litera. Mariã quoq; totã ſpũſſã
ctus pꝛeueniẽs purgauit.⁊ a fomite peccati libera/
uit. vel fomitem ipᷣm penitus extinguẽdo vel exter/
minãdo.hoc dicit de ſãctificatõe ſecũda.g ante ipᷣaʒ
non fuit ſoneverinctus. A Feen Beda in quadaʒ
omel. In ꝓpoſito virginis erat oim hoim frequen/
tiã fugere.ne pturbaret᷑ oꝛãtis ſilentium. aut virgia
lis caſtitas tẽptaret᷑.g videt᷑ ꝙ occaſiõe accepta ab
extrinſeco.excitari poterat in ea fomitis ↄcupiſcẽtia
pꝛaua.g oino non fuit extinctus.
ſet in ea extinctus fomes ↄcupiſcẽtie.g ſcda ſãctifi⸗/

catio non fuiſſʒ opoꝛtuna. Si g opoꝛtuna fuit.vide

tur ꝙ aliquid remãſerit in ea fomitis concupiſcẽtie.

31 Cy“. dm ꝙ circa banc qõnem eſt tꝛipler mod? di⸗
cendi.¶ Quidam dicere volũt ꝙ nec in pᷣma nec in

ſecũda ſactificatione extinctus erat in ea fomes con
cupiſcẽtie.ſed ſolũ ↄſopitus ſᷣm ꝙ plus ⁊ minus fo/

mes babet cm in carne.vnde nõ directã babet op
poſitõem ad gram ſm eſſẽtiam ſed ᷣm inclinatõeʒ.

ideo ſi ga magna eſt.fomes minus inclinat.qᷓ;uis ꝑ
gram nõ deleat᷑ eius eſſẽtia. OQm̃ g in virgie magna
fuit gratia in pꝛima ſãctificatõe.⁊ valde magna i ſe/
cunda.hinc eſt ꝙ in pᷣma fuit ↄſopitus.⁊ in ſcdᷣa ma
gis ↄſopitus.qᷓ;uis non oĩno fuerit extinctus vł eua
cuatus. Sed qm̃ caro xpᷣi ſũpta eſt de carne virgis.

in xpᷣo etiã nulla fuit ↄcupiſcẽtia fomitis.cũ caro cri

ſti debeat carni virginis aſſimilari poſt virgis ſãcti/

ficatõem ſicut caro alioꝝ parẽtũ.videt᷑ ꝙ ſpũſſãctꝰ
ſcdᷣo ſuꝑ eã adueniẽs ꝓrſus extinxerit fomitẽ. Et id
pᷣdicta opinio nõ videt oabere ꝓↄabilitatẽ.¶ Secũ

dus modꝰ dicẽdi eſt ꝙ tã in pꝛima ꝙᷓ in ſcda ſãctifi/

catõe fuerit in ea extinctꝰfomes.ſᷣ aliter ⁊ aliter. In

pᷣma nãq; cxtinctꝰfuit quãtũ reſpicit ꝑſonã.in ſecũ/

da quãtũ reſpicit nãm. In pᷣma g ſãctificatõe mun/

data fuit vt nũqᷓ; peccaret. In ſcda vero ſãctificata
fuit vt germẽ pie ꝓlis emitteret ſine pctõ.nõ ſolum
actuali.̊ etiã veniali. In pᷣma etiã ſactificatõe extin
ctus fuit fomes.inqtũ reddit ꝓnũ ad malũ.in ſcdᷣa

qᷓ;tũ difficilẽ ad bonũ.Sed ills.difficileẽ intelligere.
qꝛ hipᷣo ꝙ ꝓni ſumus ad malũ.difficiles ſumꝰ ad bo

nũ.quõ extingui pᷣt qᷓtũ ad ꝓnitatẽad malũ.ipᷣo re/
manete q;tũ ad difficultateʒ ad bonũ: Rurſus qua
lit᷑ pᷣt intelligi ꝙ fomes poſſit extingui inqtũ reſpi/
cit pſonã.⁊ nõ ſit extinctꝰ inquãtũ reſpicit nãz.cum
ibi ſit vnꝰ fomes ſic diuerſimode cõꝑatꝰ.⁊ extinctio
dicat ipius fomitis eradicatõnẽ.nõ vꝛ vſq;; intelligi/
bile quõ fomes extinguat᷑ in pᷣma ſãctificatõe.⁊ ta.
mẽ nibilominꝰ remaneat reſpectu ꝓlis ꝓpagãde.Si

em̃ extinguit᷑.nõ Erenaner aliqͥ mõ.niſi qͥs foꝛte ac/
argo mõ ꝓ ablatõe inclinatõis acd

cipiat extinctõez lart atoe inclinatois ad
malũ reſpectu ꝑſõe in qua eſt. ⁊ ita foꝛtaſſis intelligi

ac, poſitõ quã ſatis ꝓbabilẽ ⁊ rõnabilẽ creoo

erciꝰ aũt eſt modꝰ dicẽdi videlicet ꝙ in ᷣma ſã

ueniens.
lit ad nec

tẽ ſi oino fuiſ/

nere potuit maculari poſt coceptõem filij dei.

ctificatõe fuit fomes in virgie Pſopitꝰ. in ſcda extin

ctus ⁊ eradicatꝰ. omes em̃ radicat᷑ in carne ⁊ aſcẽ

dit vſq; ad mẽtẽ. In pᷣma ſanctificatõe vgi collata ẽ

7

tãta gra pfectõis.ꝙ redũdaret in eiꝰſẽſualitate ĩ tã-

ta redũdãtia vt fomitẽ adeo repᷣmẽt ꝙ nltuz effcctũ
ad incitãdũ aliqñ baberet In ſcda ãt ſanctificatõe

in q̃ ſpũfſactꝰ nõ tm̃ dẽſcẽdit in mẽtẽ ſᷣ etiã in carnẽ

⁊ de carne oꝑatꝰc.de ea mirabiliter carnẽ ſine macu

la fabꝛicãdo.reliqt ipᷣiꝰ carnẽ imaculatã.cxtirpäãdo
ex ea ⁊ fomitẽ.⁊ oẽm ↄcupiam.et hoc ſonant verba

Berñ.mgri. ⁊ dam̃.ſic pʒ ĩ auctibꝰ⁊ opponẽdo bit?.

Vñ roõnes pbãtes ꝙ i pꝛima ſãctificatòe nõ fuit fo/
mes oino extinctus concedẽde ſũt Cld illud quod ʒ3 2
opponitur ꝙ virgo maria fuit gratia plena in pma

ſactificatõe.dð ꝙ aliter fuit plena in pꝛima.ſed ⁊ ali

ter in ſecunda. In pᷣma fuit plena ᷣm ꝙ expediebat
ad meritũ. In ſca ſᷣm ꝙ expediebat ad concipien/
dum filiũ dei. Et ideo pꝛima ſactificatio reſpiciebat
virginẽ ſᷣm aiam. Scda aũt reſpiciebat virginez to/

tam. vᷣm A magiſter. Mariã quoq; totã.ſ.ſ.pᷣ/

de pfectione gratie. dᷣm ꝙ; gratia que dirccte reſpi

cit aiam minuit fomitem q;tũ ad inclinatõem.ſᷣ nõ

opoꝛtet vt minuat q;tũ ad radicẽ.⁊ ideo nõ ſequitur
ᷣ¶[ pfectionẽ illiꝰ gratie fomitis cõcupia euellat᷑.ſʒ
ſolũ vt eius inclinatio conſopiat᷑.⁊ hoc quidem co⸗
cedẽdum eſt tã; veinm.

lo. ii.

Strũ i ſecũda ſactificatõe ablata fuerit ab ea peccã
di potẽtia. Et videtur ꝙ ſic.pꝛio ꝑ Ambꝛo.i li.S&ꝭ vir-·
ginitate beate virginis. Impoſſibile fuit vterũ v̈i
ginis quẽ filius dei inbabitãdo cõſecrauit.aliene co
pule coitu inceſtari. ſed ſilis ratõ fuit de alienis ge/
neribus peccatoꝝ. videt᷑ ꝙ nullo alio goerate „

vituperiũ efſet xpᷣo ſi baberet matrẽ peccatrices.ſi g

d illud qd opponitur. Fomes impel/ 53
lit ad neceſſitatem ad peccàdum venialiter. ⁊ ad dir
ficultatẽ ad bonum.dð.qꝙ illud eſt ven vbi ẽ fomes
in vigoꝛe ſuo.vbi non repꝛimit᷑ a gratia mouẽte ad
contrariũ.⁊ ideo non habuit locũ in virgine vbi fu/
it gratia ꝑfecta trãquillãs eius aiam ⁊ petẽtias.Ekt·
ſic patet reſpõſio ad illa duo. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ d4

ee

xpo in nullo poteſt fieri cõtumelia. videt ꝙ poſt i-

ſius conceptõem in beata virgine non potuerit eſſe
culpa. hrem ſi beata virgo potuit peccare.potu/

it in peccato ꝑſeuerare. potuit damnari. Si ergo
mreʒ dei et reginam celoꝝ in inferno damnari ouo
eſt impoſſibile.g ⁊ illud ex quo ſi Teran hoc quod

ponit᷑ ĩam poſſe peccare. ⁊c̃.
it mater xpᷣi ex hoc ꝙ mater dei e

firmati.multo magis ⁊ mater dei.ꝗ ⁊c ( Bed eon⸗
tra. luce.j.Cuaʒ ipius aiam ꝑtrãſibit gladius.oc
vᷣbũ tractãs dam̃ dicit.Doloꝛes q̊s virgo effugit pa

riens.hos in xpᷣi paſſione ſuſtinuit.ita ꝙ glRliꝰ aiaz

eius ꝑtrãſiuit.& ipᷣius anima fuit in xpᷣi paſnõe tur⸗

bata. ⁊ ita pꝑturbata.Si g potuit ꝑturbari.videtur

ꝙ potuit ad veniale ꝑtrabi.¶¶ Itẽ Aug in qöne no.

⁊ ye.te.tractãs illud.Luam ipᷣius aiam pꝑtran.gla.

