
na xpᷣi paſſioni ſbiecta.qð oino eſt abſurdũ.& illð ex

quo ſequit᷑.¶ Cõtra.ſuꝑ illð ad beb.ij.Decebat au

ctoꝛẽ ſalutis eoꝝ ꝑ paſſionẽ conſũmari.Glo. niſi cri
ſtus moꝛeret᷑. hõ non redimeret᷑.⁊ nõ redẽptus peri
ret.⁊ fruſtra eſſẽt oia facta.Si & hoc eſt impoſſibile.

reſtat ꝙ ⁊ hoc eſt ipoſſibile.ſ.xpᷣm nõ moꝛi ꝓ ſalute

genen bnᷣani. Et ſi boc ẽ impoſſibile.impoſſibile fuit

alio mõ genus hũanũ liberari qᷓ; ꝑ moꝛtẽ xpᷣi. ¶ Jtẽ

Anſel.in li. Cur deꝰ hõ. Mõ potuit trãſire calicẽ niſi
biberet. nõ qꝛ non poſſet vitare moꝛtem ſi vellet. ſed

ſicut dictũ eſt impoſſibile fuit aliter ſaluare muquz.
redit & idẽ quod pꝛius. ¶ Itẽ ſicut dicit Aug. Mul/

lus aliꝰmodus fuit iſto ↄgruẽtioꝛ.Si g optimi ẽ op

tima adducere.ſicut boni eſt bona facere.videtur q;

nccriũ fuit ſůmã bonitatẽ iſtũ modum eligere.Si g

ncẽriũ fuit eligere iſtũ modũ.ipoſſibile fuit alio mo/

do ſaluari. ¶ Itẽ deus cũ ſit ſũme iuſtus.negare ſe/

ipm non pbt. ſi debet repare genus hũanuʒ. neceſſe
eſt ꝙ reparet per viaʒ iuſticie.ſed reꝑatio ꝑ viã iuſti

cie non ptt eſſe niſi per ſatiſfactõem ſicut pꝛimo oſtẽ/
ſi eſt. Satiſfacere ãt ꝓ toto genere hũano non pᷣt ni
ſi deus ⁊ bomo. Modus ſatiſfaciẽdi ſufficiẽs eẽ nõ

proteſt niſi vt ſoluat᷑ anima ꝓ aia.⁊ det᷑ vita ꝓ vita.

g̊a pꝛimo.impoſſibile fuit ꝙ deus bũanum genꝰre-
paret alia via.

potẽtia dei repantis. vel ex parte gener buani reꝑa/
ti. Si ex parte deirepantis.ſic abſq; dubio alr potu/

it genus hũanum liberari ⁊ repari ſicut ſãcti dicunt

Et igf hugo de ſacto victoꝛc aliũ modũ aſſignat in
libꝛo de ſacramẽtts. ⁊ mgf̃ recitat in litera. Hon eſt

töem.

em̃ limitãda diuina potẽtia.imo ſicut ſolo nutu mẽ/
tis ⁊ imperio volũtatis creare.ita potuit etiã repare

aret *.q cũ qrit᷑ vtꝝ alio modo genꝰ
bũanũ potuit reꝑari qᷓ; ꝑ moꝛtem xpᷣi.pᷣt queri vel S

¶Di. xxi.de moꝛte que conſecuta eſt paſſionem xpᷣi.

Si aũt qucritur ð potẽtia ex parte generis bũani re
pati ⁊ liberati.ſic dðᷣm ꝙ determinatũ fuit ſibi poſſe
ad bãc viaʒ. ⁊ iſto modo intelligẽdo poteſt concedi
ꝙ; genus bnanum nõ potuit aliter repari.ſicut cõce
ditur ꝙ nullus hõ poteſt ſaluari niſi credat in xpᷣm.
Mon em̃ patet nobis alia via ſalutis.nec aliud no/
men ſbᷣ celo in quo opoꝛtet nos ſaluos fieri. Potuiſ
ſet tamen deus ſi voluiſſet aliud nomẽ dare in q̊ ſa-
lus noſtra ↄſiſteret. Concedẽde g ſũt rõnes ad pᷣmã
ꝑtem.qm oſtẽdunt aliũ moduʒ noſtre ſalutis do fu
iſſe poſſibilem quãtum eſt ex parte diuine potentie.
¶ Ad illud vero qð obijcit᷑ in contrariũ de glo.⁊ de ꝗꝛ
Anſel. dom ꝙꝙ ille auẽtes intelligũtur quãtũ eſt ex ꝑ
te noſtra.pꝛeſuppoſita diſpoſitõe diuina.q̃ nos ſic ⁊
nõ alio mõ liberare decreuit. Per hũc etiaj modum
intellecta eſt aucẽtas ambꝛoſij q̃ poſita eſt ſupꝛa diſt.
xviij.c.vlti. Lantũ em̃ fuit peccatũ noſtrũ vt ſaluari
non pofſemus niſ. vnigenitus dei filius moꝛeretur
ꝓ nobis debitoꝛibus moꝛtis.hoc inqᷓ intelligẽdum
eſt.quia deus nos aliter non decreuit ſaluare. Per
hunc etiam modũ intelligende ſũt aucẽtes ↄſimiles.
¶ Ad ill quod obijcit᷑ ꝙ optimi eſt optima addu/3ʒ
cere.ddᷣm ꝙ eſt optimũ ſimpliciter. ⁊ optimũ in ge/
nere. Et optimũ in genere poteſt eſſe magis ⁊ minꝰ
bonum. ⁊ deus adducit optima in genere.⁊ ideo ſie
facit optima vt etiam poſſit facere melioꝛa ⁊ minus
bona. Ideo qᷓ;uis iſte modus eſſet noſtre miſerie cõ
ueniẽtioꝛ.non tamẽ opoꝛtuit ꝙ ita eligeret iſtũ mo/
dum eꝙ non poſſit eligere aliũ modum. ¶ Av illud 44
quod obijcit᷑ ꝙ deus non poteſt facere contra ſuauam
iuſticiã.⁊ iuſticia nõ poteſt pꝛeter ſatiſfactiõeʒ culpã
dimittere. Reſpõderi poteſt per interemptõem du
arum ꝓpoſitõnũ quas ꝓponit.quaruʒ pꝛima eſt hec
qꝙ; non potuit liberari genus bũanum niſi per viam
iuſticie.potuit em̃ liberari per viaʒ miſericoꝛdie.nec
in hoc fuiſſet factũ pꝛeiudiciũ iuſticie.ſi hoc facẽ vo/
luiſſet. Potuiſſet enim oĩa demerita delere.⁊ hoĩes
in pꝛioꝛi ſtatu ↄſtituere.nec remãſiſſet aliquod inoꝛ
dinatum in vniuerſo.nec etiã impunitũ. Peccatum
em̃ fert penã ſuã ſecũ ꝑ quã oꝛdinat᷑.⁊ ita ſi ſine ſatiſ
factione genus bũanum liberaſſet.non ppter hocõ
iuſticiam feciſſet. Poteſt etiã reſponderi ꝑ interem/
ptõem iüllius ꝙ nullo alio modo poteſt ſatiſfacere ni
ſi per moꝛtem.qᷓ;ᷓuis em̃ hoc eſſet magis congruum.
foꝛtaſſis modicũ ſuppliciũ in tam nobili ꝑſona ſuffe
ciſſet ad bũani generis repatõem.ſed dñs in liberã/
do ſupererogauit. ꝓpter quod dicit᷑ copioſa apð eũ
redemptio. Eſto tamen ꝙ non alio modo potuiſſet
ſatiſfieri pꝛo genere hñano.nec genus hũanum alit᷑
redimi ſicut multi concedũt.tamen ex boc non ſeqᷣt
ꝙ alio modo nõ potuerit liberari. De liberatiõe em̃
firmiter credo ꝙ alio modo potuit liberari.ve redẽ/
ptionc vero nec nego.nec audeo affirmare. quia te/
merariũ eſt cum de diuina potẽtia agitur terminuzʒ
pꝛefigere ci. amplius enim poteſt ꝙᷓ nos poſſumus
cogitare. —MD

Oſt pꝛedicta conſiderãdum eſt ⁊c. Supꝛa egit magiſter de ſacratiſima xpᷣi paſſione. In hac vero ꝑ
te agit de pꝛecioſiſſima eius moꝛte.que conſiſtit in ſeꝑatione anime a carne. Diuiditur aũt iſta pars
in duas. In quarũ pꝛima determinat de ipᷣa ſeꝑatione. In ſecũda agit de conſequẽtibus ipᷣam ſepa
i. . vi. xxij. lic querit᷑. Atrũ in illo triduo ⁊c. Pꝛima pars diuidit᷑ in duas ꝑtes. In quarũ pᷣma agit
de ſeꝑatõe aie a carne in cõparatõe ad deitatem. In ſcð⸗

cda agit de ſepatòe aic a carne ſᷣm cõꝑatiõem hãc quã

. babent ad inuicẽ.ibi.decedente vero anima moꝛtua eſt xpᷣi caro. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas pꝑtes. In quap
Humg in quirit vytrũ in moꝛte ais vel earo ſit ſeꝑata a yerbo.determings ver ſntem. In ſcda parte hoc con⸗

.

nthkun
Mmun
mnusͤſc⸗
guraren!
Ahl

Aplnß
P.

Auiiinlni
Inholſin
core

Cſcßſole
n.

Ahrn,

untfütſdint
bnkn
Nnamiati
artrur,
ns iit,
ufnihen
nmedmeni⸗
rſoncitnt
r lusb
mnunezn

1

iitigh
Nltefet
cüntinihn
Nfürsfun
NeiNFirdi
arſdn N
nickohemeg
10. 10pam
ſich. enagenn
zngenge tit
enmdiutn
danceſrenict
gincigr ifine
nodnn. (Dln,
ckfamomen
r ithridghi
Sitmünd
unnmntin

Hünunnidtu

Pnißzniciendin
utce bweſtiß
nmonndror 1
niiſadigvotr
ini iuſiu
etorpeik
Chonenhind
Gohetfiricn

Armat pet autoꝛitatẽ. ibi. Sicut Aug. docet ſup Johemm Pꝛima ps diuidit᷑ in quatuoꝛ ptes. In quaꝝ pᷣma
ꝓponit magiſter qõnem ⁊ opponit ad ꝑteʒ oppoſitã. In ſcda vero ſbiũgit determinatoem.ibi.Quibꝰ reſoꝰ
demus illã ſepatõem ⁊c. In tercia reſumit obiectõem partis aduerſe.ibi.Alij quoqʒ aucti innitũtur ⁊c. n
quarta vero ⁊ vltima ponit determinatõem ⁊ expoſitõem auẽctis inducte.ibi. Quibꝰ reſpõdemꝰꝙ in bijs x
bis ⁊c. Subdiuiſiones aũt partiũ aliarũ ſatis manifeſtant᷑ in litera. e A

¶ ꝛoponit qõnẽ vtꝝ in moꝛte xpi fuit ſepatiq anime vel carnis a vbo. a
öVIſt pdicta ↄſiderãdũ eſt vtꝝ in moꝛte a vbo ſit ſeꝑata aĩa vel caro?

NMuidã putauerf̃t carnẽ ſic ab aĩa ita a diuinitate ĩ morte fuiſſe diuiſã
¶ Eponit ſᷣm alioꝝ opioeʒ ad ꝑtẽ oppoſitã.ſ.carnẽ a deitate diuiſj. b
¶ Si em̃ inquiũt aia media.diuinitas ſibi carnẽ vniuit.ſic ſuꝑius pᷣtaxatũ ẽ.g
qũ diuiſa ẽ caro ab aia. diuiſa ẽ etiã a diuinitate.qꝛ ñ potuit ab aĩa ſeiũgi per
quã vbo crat vnita.qͥn a vᷣbo diuideret᷑. Fuit ãt diuiſa ab aia ĩ moꝛte.alioqͥn
Augu. ſup tõ. va moꝛs ibi ñ fuiſſʒ.qꝛ vt ait Aug.Moꝛs quã timẽt hoĩes ſeꝑatio ẽ aĩe a car

xvij. ne.Moꝛs ãt quã ñ timẽt ſeꝑatio ẽ aĩe a ðᷣo.vtraq; vᷣo dyaboli ſuaſu hoĩ ꝓpi⸗
nata ẽ.Si ̊ i xpᷣo hoĩe vᷣa moꝛs fuit.diuiſa ẽ ibi aĩa a carne.ac ꝑ hoc diuitas
Auẽtẽ inducũt a carne.Hhuic ſue ꝓbabilitati addũt auẽti teſtimoniũ. Ambꝛoſiꝰ em̃ tractãs
Ambꝛo.in exo de xpi derelictione qͥ in cruce voce magna clamãs dixit deus deꝰ me? vt qd
ſitione. me dereliquiſti ait. Clamat hõ ſeꝑatõe diuinitatis moꝛtuꝰ. Nã cuʒ diuinitas
moꝛt libera ſit. vtiq; moꝛs ibi eẽ nõ poterat niſi vita diſcedet.qꝛ vita diuini
tas ẽ.Hic videt᷑ tradi ꝙ diuinitas ſeꝑata ſit in moꝛte ab hoie.q̃ niſi diſceſſiſ⸗
ſet. hõ ille moꝛi ñ poſſʒ. Qð illi ad carnẽ refer̃t quã dicũt a deo ſeꝑatã.
Determinat iã dictã opinionlem. t ß g,—
¶ Quibus reſpõdemꝰillã ſeꝑatiõem ſic eſſe accipiẽdam ſicut intelligit᷑ dereli/
ctio que illis verbis ſignificat᷑. vt quid me dereliquiſti.Quõ & xpᷣs derelictꝰ
erat a patre cũ in cruce derelictũ ſe clamabat: Mon receſſerat deus ab homie
ita ꝙ eſſet ſoluta vnio dei et hominis. Alioquin fuit quoddam tpᷣs quando
xpᷣs adhuc viuꝰhomo erat ⁊ nõ deus.quia adhuc viuus ſe derelictuʒ clama⸗
bat nõ derelinquẽduʒ. Si ergo illa derelictio.vnionis intelligat ſolutio.an⸗
te facta fuit ſolutio dei ⁊ hominis.qᷓ; xps moꝛtuus eſſet.Sed quis hoc dicat:
Fateamur ergo deũ quodãmõ illũ hoĩem in moꝛte deſeruiſſe.quia poteſtati
perſequẽtiũ eũ expoſuit ad tẽpus.non ſuã potẽtiam exercẽdo uluʒ defendit
vt non moꝛeret᷑.Seꝑauit ſe diuinitas.quia ſubtraxit pꝛotectionẽ.ſed nõ ſol
uit vnionẽ. Seꝑauit ſe foꝛis vt non adeſſet ad defẽſionẽ.ſed non intus derfu
it ad vnionẽ. Si non ibi cohibuiſſet potẽtiã ſed exercuiſſet.non moꝛeret᷑ xpᷣs
Aoꝛtuus eſt xpᷣs diuinitate recedente.id eſt effectum potentie defẽdẽdo nõ
Leuit. xpſ. exhibente:Hic eſt hyrcus apopompeyus qui altero hyrco immolato in ſoli⸗
tudinem mittebat᷑ vt legit᷑ in leuitico. Duo em̃ hyrci humanitas ⁊ diumitas
Eſiciꝰ ſuꝑ leuiti xpᷣi intelligũtur. humanitate ergo immolata. diuinitas chꝛiſti in ſolitudineʒ
cuaom. Abüt id eſt in celum. Unde Eſicius. In ſolitudinem id eſt in celũ tꝑe paſſio⸗
nis diuinitas abijſſe dicitur.non locũ mutans.ſed quodãmodo virtutẽ co⸗
hHhiꝛaibens vt poſſent impij conſũmare paſſionem.Abijt ergo id eſt virtutẽ cohi
buit. ⁊ poꝛtauit iniquitates noſtras.non vt haberʒ ſed vt conſumerʒ. Deus
cej ignis conſumens eſt. Ex hijs ſatis oſtendit᷑ pꝛemiſſa verba Ambꝛoſij ſic
eſſe accipienda vt pꝛedixſimus. M
¶ Reſumit obiectõem partis aduerſe aliã inducẽs auẽétem......
¶ Hlij ʒ autoꝛitati innitũtur qͥ aſſerunt diuinitatem in moꝛte receſſiſſe ab hoĩe
Fm carnẽ. Ait em̃ Athana. Aaledictus qui totũ hoĩem quẽ aſſũpſit dei fili⸗
us.denuo aſſũptũ vł liberatũ.tercia die a moꝛtuis reſurrexiſſe nõ ↄſitet᷑.ſiat
fiat.Si inquiũt denuo aſſũptus eſt hõ in reſurrectõe quẽ aſſũpſerat in incar⸗
natõe.depoſuit ergo eũ in moꝛte.ſeꝑata ergo fuit diuinitas in moꝛte ab hũa⸗
nir3eek. M
onit determinatõem ⁊ expoſitõem auẽtis inducte. e
(¶ Muibꝰ rñdemꝰ ꝙ ſi ĩ hijs vᷣbis aſſũptõ tal ĩtelligat᷑.q fit ſm vnionẽ ñ carnẽ
Imm ſj totüũ hoĩeʒ.i:aiaʒ et carnẽ.ðnuo ſei vniult iteſusrecioe. qe iu. ho⸗

Deut.vj.

II
Ti. Muptũ dicit. Totũ ergo homi / M Nins
minem ſed totũ hoĩeʒz aſſũptũ di T carnẽ. Sed quis
n t az. minem ſed totũ hoĩeʒ id eſt aiam ⁊ carnẽ.Se Et
9 Wano tollie en, nem in moꝛte wenoſiiti aiam a verbo dehontgz
Etra Ancmopo. iſt hoſtis veritatis dicat a 8 hõ ſit aſſũptus.nõ pꝛc
ut vaie erf niſin niſ hoc fateatur ꝙ totus ſũptũ. ¶ Sciẽeduz
lere. nemo potuit en tame nin noe fate⸗ ue totu dicit aſſuptu. diã qui re
eie. 0 ccidẽ. a aucts que totn „ fidiã quire
8 en rine etero itedngg ſgen rigran ar⸗
ena violetia ß p pꝓ eſt ergo rpi negabãt putãte Igeo illü maledici
igorate lſene rel moꝛtuos denn aAgorn reſurrexiſſe.
1 micida ſuiip̃ius. bo dal dind fitet᷑ totũ hoĩeʒ denuo aſ iſſe. 2 in illis duo⸗
væ ſes in ſto ho qq nonc aiam denuo coꝛpi coniũ ere m hoĩez vi⸗
nõ vult excludere v id eſt pm aiam ven in reſurrectõe vere ßn eſt aia g
re⸗ omuctis iE rata eſt aiaa .
leẽtiã HH tusvenuo ſte moꝛtẽ. Nam in moꝛte ſepa⸗ neutrü ſepa Antonil
ſpectu nae. ſed reſpe xiſſe ſicut an icit xᷣs moꝛtuus. ſed neutrũ ſe , =MG”G”M”M ſſcn
ctu Polgtzris ding. carne. VUnde vere dicit xpᷣs mo 7 eveepi
Et in boc vult oſtde car ccc moꝛte nõ 2DW
occidere.ni i ipe veliʒ Dnnrma Se ä ſi püä. 0 F,
Ponte due woliran Sin nn Johen etbgag nd enl tollit s H
poſitio⸗ eani ¶Sicut Aug. ſu meã vt iterũ ſumã eã. habeo Mofnn
ſue. Ande poner uti Ego pono aiam meã v na meipo. Poteſtatẽ habe 3
mã ibi non eſt ꝑ ex m eã a me. ſed ego vonze edi eaʒ. hic animã dicit emiſ⸗
endolſreem edi eam. ? iterũ ſumẽdi eaʒ. Hic iſſa. qꝛ ſeipſam
ee . onẽdi eam.⁊ i „ non eſt emiſſa. qꝛ ſeipſan
Ron ſz poiͤ Pon. uo emiſſa eſt: a ſeipa non ſuit vl carnẽ. Caro g
rentdae ä.A auo emifſ
quãdo expirauit. A oſuit. Nec verbü alam anẽtis deitatis. Pe
alo edebe B dicc Non poſuu. oteſtate in ſe manẽtis de truz
e vicc- on it. ſed poteſtate in ſe e.ſed neutruʒ
e teegerſoc anima tenriag derrſes anima uſe ſcrans ſuſcepit ho⸗
ans ar iu Perbodei Clndr adn erb aiam vt eſſet aias b
habet virtutẽ aia t. de nẽ ⁊ qiam. nunq; depoſuir a uãdo expira b
* . ẽ.i.carn 7U liaʒ poſuit quãdo expi
carnẽ q; caro ſuꝑ an min b. ſepat a.? Sed caro aj adr 8 carnẽ ? aiazʒ
mã. Itẽ in reſurr an, a verbo ſte ſurrexit. Moꝛs g a the ut ? ſumit
nkginkemug urauargenten narlec noreſate ibabitaneur
niam. in moꝛte ſepauit. ſed eſtate ſua. ſed poteſtate inh lec carnẽ
caro aiam. in moꝛt lam. non poteſtat idẽier tradit nec alam nec carnẽ
potiꝰ deberet rnez nem deltatis. Hie te eſſe diuiſ t aliqͥ mõ ſoluta ce zfelicia⸗
65 nez c; Deiale iuiſa. ṽ P Augu.z feli⸗
ipa poſuiſſe carn. a verbo dei in moꝛte eſſe diuiſã. v⸗ n. Abſit vtxpys Augu.
iß dðzʒ q; a9 verbo deim! ntra felicianum. Abſit vt x nu.
2 ecõuerſo¶Re rne en„. nde Aug. cont m in ſe eſt vita vitã pdide ne
Ppannatams her. ne eernonan Nauctuminſeeſen Senſt mo⸗
uerſo. nõ qꝛ caro vtu/ ſic ſeſeritme ita eſſet. vite fons a⸗ quẽ ſpõte ſuſcepe
uerſo. nõ qꝛ caro v ſ rit. ſi em hoc ita eſſet. y ffectus. quẽ ſpõte ſuſcepe
tẽ habuit ſup aiam. artcipatione hüanis quã cũcta viuifi
quia carne remanẽte tem partici ue perdidit potẽtiã ꝑ qᷣ ö de⸗
aa atnccſi Sy rgat. n6 nature ſue perdidit ſus cõmoꝛiendo nõ de⸗ .
Faecee Es rat. Sic in ſepulcro xps carnẽ ſuã cõn ido foꝛmauit.
quia ꝑ giam inte bem t. ſicut in vtero virginis conns ita. ſicut paſſus rg
vita q magis bʒ roe ſeruit. ſicut in v⸗ non decedente vita. ſicut paſſus 2 i
Ren etam ꝛtuus eſt ergo non dee llit aiam eius ab eo. qꝛ naignunt
nia pfident carni f00 Aboztr te potẽtia. Nemo tollit aiam dabes xpm .“
ia Sieat cuni. o potbahrbbnenur mmegt. Ecce et hic habes xjm ngn
magis dicit᷑ de car ptatem hʒ ponendi ? ſumẽ 2 vitaz non diſceſſiſſe a . iinc
ponii bueniEt ptaͤtem b; lecame n monte c vta⸗ Bekrornt. e. wirn
erdochatetreſ, non deleruiſſ. õte tradidit ſpm̃ nõ alius ex arbit eruẽ nheg:in trcznn
Fa ed retde hon moꝛtuo. ? ꝙ, ſpo t xp̃s ſpm.et tamẽ quaſi arbit eruẽ de ſpũſcto. iened
ſio ad obiecta. fö„Moꝛtuo.2 Emiſit xpᷣs ſpm̃.e m nõ amiſit. Pende 6dhegtn
ſio ad ius. Emiſit xpᷣs ſpm̃. nõ amiſit. Pende il
em̃ dicit᷑ caro poſui Ambꝛoſius. is.emiſit ſpm̃ 5 miſr K Gec
ic ſe⸗ ia virtus di, bat ine iſit? ad prem.
elec vnita carni ne. Arentſnes dleif ern ehaſus . qꝛ cazo mor⸗ J un .
ſine ansple . dete vero aia moꝛtua eſt xpii moꝛtuus dicik de/ tuj
ponta carne. ⸗ Eecei moꝛtuus eſt rSut ein moꝛ hõ dicik quõs⸗ Uia
domonus eit caro. S verbg quer mortnaeſt dicitur
Reno mortlner⸗gper camem ⁊ giaʒ que vtrac; do⸗

loꝛem ſẽſit dicd᷑ deus paſſus.cũ diuinitas oĩs doloꝛis

XXI

Taen⸗ ergo patie⸗ 3
bat᷑ ⁊ nõ patichatur.

—

ʒ,dRNmBi —,,

exoꝛs exiſteret. Vnde Aug. Verbũ caro factuʒ eſt. vt bat᷑ ⁊ nõ patichatur⸗
per carnẽ panis celeſtis ad infates trãſiret.⁊ ſᷣm hͥ i- moꝛiebat ⁊ no moue
H 5 j in n bat᷑. Hoc videt᷑ falſũ.
ſũ verbũ crucifixũ eſt.ſed nõ eſt mutatũ in hoĩem. ho ꝛ pꝛincipiñ pmũ eſt
mo in illo mutatꝰeſt vt melioꝛ fieret qᷓ; erat. Per illud pma phia ꝙꝙ impoſſi⸗
ergo ꝙ homo erat moꝛtuꝰ eſt deus.⁊ ꝑ illud quod de bix eſt ſimul ⁊ ſemel
us erat hõ excitatꝰeſt ⁊ reſurrexit.Quicqᷣd paſſus eſt vno ⁊ codẽ dici duo ʒꝰ
homo.nõ pᷣt dici nõpaſſus eſt deꝰ.qm̃ deꝰerat homo. ictoꝛie oppoſita. S ſiü—
Quõ potes dicere te nõ paſſũ iniuriã ſi veſtis tua cõ⸗ bece AEne
ſcindat᷑. quis veſti tua nõ ſis tu. Multo magis ergo falſa xp̃ ñ ißotlelet.
qͥcqͥd patit᷑ caro vnita verbo.debebat dici deꝰ pati.lʒ Si tu dicaſ ꝙ ibi ñ eſft
verbũ nec moꝛi.nec coꝛrũpi.nec mutari potuerit. Sʒ oↄtradictõ.qnia hoc at
IzZcqͥd hoꝝ paſſus eſt. in carne paſſus eſt. De hoc etiaz tribuitur ei m diucr
Ambꝛo. ni li iij Ambꝛo. in li. iij. de ſpũſãcto ait ꝙ verbi caro patiebaf ſas nãs.⁊ ad hoc ꝙ ſit
de ſpũſacto. manẽs in carne. verbũ in ſe ꝓ coꝛꝑis aſſũptõne refere drrſos oic rrnſ
übat. yt pati piceret᷑.qꝛ caro patiebat᷑.ſicut ſcriptũ eſt. buãcur eidẽ ſed etiam
F j.pe.iiij· Chꝛiſto in carne paſio.lhic docet᷑ qua rõne deus vel Fm idẽ. hoc nõ ſoluit.
dei filius paſſus vel moꝛtuꝰdicit᷑.non qꝛ moꝛtẽ ſẽſerit qꝛ ſi aliquis diceret ꝑe
mminq;tũ deus eſt. ſed quia caro ei vnita moꝛtua eſt. Se trũ eẽ zibi qꝛ eſt albꝰ
Augin fᷣmone cũjdũ quã rone dicit Aug. Si quis dixerit atq; credi / vm abn ael Weal⸗
derit filium dei deum paſſum anathema ſit.Cuius di⸗ inc nroie e Peia
cti cauſam ex qua intelligentia ſumenda eſt aperiẽs. eñm eet ſimpłr va.ſcda
in codem ſubdit. Si quis dixerit ꝙ in paſſione dolo/ ſimplr falſa. ſi bec ẽ
rem ſentiebat filius dei deus.⁊ non caro tm̃ cũ anima va ᷣm hũanitatẽ xpᷣs
quam ſibi acceperat.anathema ſit.Sane ergo dici pt ẽ moꝛtuꝰ.iſta erit ſin /
ꝙ moꝛtuus eſt deus ⁊ non moꝛtuus. Paſſus eſt dei ſi⸗ ddtſe kve n ernoꝛ
lius ⁊ non paſſus. Paſſa eſt tercia ꝑſona ⁊ non paſſa. hio ẽ vᷣ rbse bo pal⸗
Crucifixum eſt verbũ ⁊ non cruciſixum.ſed ſᷣm alterã ſus ⁊ moꝛtuus.ſi g eſt
— naturam paſſus eſt. ſᷣm alteram impaſſibilis. Unde ccicatio ydiomatum.
Am bꝛo. in d. ij. Ambroſius. Generalis iſta eſt ſides.quia chꝛiſtus eſt bec erit vera deus eſt
ds ſpñſãcto. dei filius ⁊ natus ex virgine.quem quaſi gigãtem ꝓ⸗ morne⸗ Srß⸗ b5 7 d
pheta deſcribit eo ꝙ bifoꝛmis gemineq; nature vnus us eſt moꝛtus. Sis h
c ſit conſoꝛs diuinitatis ⁊ coꝛpoꝛis. Idem ergo patie⸗ moꝛcuꝰ enit enupehite
batur ⁊ nõ patiebatur. moꝛiebatur ⁊ non moꝛiebatur eis ſimplr falſa. ¶ Re.
ſepeliebatur ⁊ non ſepeliebatur.reſurgebat ⁊ non re- ddm abſq; dubio ił
ſurgebat. Reſurgebat ſᷣm carnẽ que moꝛtua erat.non i as Sein fo 6y
m verbum quod apud deum ſemper manebat. iungnn enotf r n
pt ei attribui Añ vere
dicit᷑ xpᷣs ẽ ceatoꝛ om

niñ. xpᷣs natus eſt de virgine. Aere etiã dicitur xpᷣs eſt moꝛtalis.xpᷣs eſt immoꝛtalis.Ouis aũt aliquid ↄue/
niat xpᷣo ᷣm nãm aſffũptã quod nõ cõueuit ei m naturam diuinã.non poteſt tamẽ ab ea ſimpliciter remo
ueri.quia plus tollit negatio q; ponat affirmatio.Et ideo affirmatiue concedende ſunt tanqᷓᷓ vere.negatiue
vero negande ſunt tanq; falſe.niſi ꝓponãtur vel intelligãtur cum addita determinatiõe. Ande bec eſt vera.
Xpᷣs non eſt moꝛtuus yᷣm deitatẽ.bec aũt ſimpliciter ꝓlata.xpᷣs non eſt moꝛtuus.falſa eſt. Ambꝛo. autem et
1 magiſter pꝛedictas locutões intelligũt cum determinatione adiuncta.quod patet per finẽ autoꝛitatis.pᷣmo

ex hocipᷣoq pꝛoponit iſtas ſimul moꝛiebatur ⁊ non moꝛiebat᷑ artatur pars affirmatiua ad humanam natu/
uſi⸗ rã.⁊negatiua ad diuinam. Ideo non eſt ibi contradrctio.quia nõ eſt ᷣm idẽ.⁊ per boc patetſatis reſponſio

ad obiecta. [Gu oſ J
DOD intelligẽtiam buius ptis incidit hic que/ ¶ Queſtio. — A .
ſtio circa duo.¶ Pꝛimo em̃ queritur de ip̃a ¶Atruz in moꝛte anima ſeꝑata fuerita deitate. Et 4
ſepatione que facta eſt in moꝛte per ↄꝑatõ/ ſic vr̃ Joh.x. Ptãtẽ babeo ponẽdi aiaʒ meã.⁊ iterũ
nem ad vnionis vinculuʒ. Scdo per cõꝑatiõem ad
effectuʒ ipᷣius reꝑatõis.Circa pꝛimũ querũtur tria.
DPDumo qucritur vtruʒ in moꝛte fuerit aia ſeꝑata a

ſumẽdi eam.ſed ponere ibi aiam non eſt aliud q; de·
ponere. ſi iſte ſermo eſt perſone filij dei. videtur
filius dei aiam in moꝛte depoſuit.g in moꝛte aia fu-
it a vbo ſepata. ¶ Itẽ vnio facit municatõnẽ ydo.
matũ.ſᷣ in moꝛte ydeomata dei ñ ↄmunicant᷑ aie ad

„ ——

deitatẽ. tẽ in moꝛte diuidunt᷑ q ĩ ntitate vĩgunt᷑

Deitate. Scdo vero vtꝝ diuitas fuerit ſepata a car
ne.Cercio querit᷑ vtrũ verbũ fuerit vnitum cami ⁊
die duplici vniooe. .,

*

ſird diuinitas iuncta eſt ipi aie xpᷣi in ipius ↄceptòne

uebakt. ¶ Cõtra Aug.⁊ dam̃. Anathema ſit qui diẽ

ſta eſt. Minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ illud q

pſit. nũq; depoſuit aiam. ¶ J

ligeẽdum eſt de reſũptõe. ¶ A obi.
de ydeomatum cõmunicatõe. dom ꝙ vnio fac ydco

⁊ natiuitate in vtero.g ſeparata fuit ab eo in moꝛte.

Item diuinitas nõ potuit aic eſſe vnita quin aia
Fa frueret᷑ ⁊ delectaret᷑ in ipᷣa.ſed in morte remota
u

it delectatõ ab aia quã habebat i ipᷣa diuinitate. SFæ

ſeꝑata fuit caro ab aia. Maioꝛ gboſie ſe manife⸗/
Min dicik Math. xxvj.
Triſtis eſt aia mea vſq; ad moꝛtẽ.glo.remota dele/

ctatiõe eterne deitatis.tedio bũane calamitatis affi·

cit᷑.g̊ m iſtã glo.delectatio remouebat᷑.ꝗᷓ vnio ſol/

verbñ depoſuiſſe qð ſemel affpſit.Si & aiam aſfũ/
. tẽ filiꝰdei dicit᷑ deſcen
diſſe ad inferos poſt moꝛtẽ.ſ̃̊ ↄſtat ꝙ; ſᷣm diuinitatẽ
nõ p̃t dici.nec ſm carnẽ.quare opoꝛtet q dicat᷑ ſm
aiaʒ. ꝙ, aia poſt moꝛtẽ fuit ſibi vnita.non g in moꝛte
fuit ſeꝑata.¶ Itẽ ſi aia fuit ſepata in moꝛte a verbo.
cũ non haberet gloꝛiam fruitõis niſi per vnionẽ ſui

ad diuinitatẽ. g aia xpᷣi deſijt eſſe beata.⁊ ſi deſijt eſſe

btã.nunqᷓ fu t btã.qꝛ beatitudo eſt bonũ qð nũq; pᷣt

amitti.ſi & hoc eſt inconueniens.aia non fuit ſeꝑata

a diuinitate. ¶ Itẽ ſi ſepata ſuit. aut nolens aut vo/
lens. Si nolẽs.cũ hoc nõ mcruiſſet.facta fuit ſibi in

iuria. Si volẽs. ſed velle ſepari a deo non pᷣt bõ niſi

velit eſſe miſer. aia illa fuit in inferno. Cũ ꝗᷓ hoc ſit

falſũ ⁊ impiũ.reſtat ⁊c.¶? dᷣm qꝙ in moꝛte nõ fu⸗

it aia ſepata a verbo. Et rõ huius eſt. quia nec deum
decebat. nec nobis expediebat. nec illi aie congrue/
bat.Deũ non decebat.qꝛ indiſſolubili mr̃imonio ſi/

bi eã ↄiũxerat. AUnde ſicut non decct viꝝ relinquere
vxoꝛeʒ.ſic nõ decuit verbũ dei ab aia ſepari. NHobis

nõ expediebat.qꝛ ſi fctã fuiſſet ſepatio.aia illa nõ ba

buiſſet potẽtiã ad redimẽdũ genus captiuũ.nec me/

diatoꝛis officiũ ad reconciliadum. ⁊ neutrũ erat no
bis expediens ſed potius eius oppoſitũ. Anime eti/
am illi non congrucbat.tũ qꝛ innocẽtiſſima.tũ etiaʒ
beatiſſima erat. non poterat contra volũtatẽ ſuꝗᷓ

ſeꝑpari ab eo. Et ideo concedẽdũ eſt ꝙ in moꝛte ani- l
ma ſepata a verbo non fuit. Hã ſi quis contrarium
diceret.iniuriã faceret deitati.⁊ nobis.⁊ anime chꝛi -
ſti.⁊ ideo dignus ceſſet anathematizari. Et ideo dicit
dañm̃.i quicunq; hoc dixerit anathema ſit. Concedẽ
d illud ve
ro quod pꝛimo obijcitur in contrariũ.dom ꝙ ſiẽ diẽ

de ſunt g rõnes que ſũt ad ꝑtem iſtã.¶ A

Aug. verbum illud eſt ꝑſone filij dei rõne carnis aſ-/
ſumpte. Et ſi tu obijcias ꝙ carni non competit aiaʒ
ponere. cũ non habeat poſſe ſuper ipᷣam.ddʒ ꝙ hoc

attribuit iſti carni roͤne manentis in ſe deitatis. Tñ
attendẽdum eſt ꝙ eſt ibi deponens.⁊ vnde deponit.

Deponẽs eſt virtus diuina. AUnde vero deponit eſt

caro aſſũpta. Aoluit em̃ xpᷣs aiam ſuã ſepari nõ a ſe

ſed a carne ſua. ⁊ ſicut dictũ eſt ð depoſitoe. ita intel
d illud quod obijcitur

mata cõmunicari non ꝑtibus rei vnibilis.ſʒ magis
ipi rei nae qᷓ nominat totã nãm vt in ſuppoſito.vn/

de ydeomata filij dei non cõmunicãtur ipi aie. cõ/

municãt᷑ip̃i hmini.⁊ qmĩ anima vnitur ipi verbo vt

pars hũane nae. ideo non opoꝛtet ip̃i ydeomata cõ-

municari. ¶¶ A

. d illud quod obijcit᷑ ꝙ illa diuidũtur
in moꝛte que piñcta ſunt in natiuitate.ddm ꝙ ẽ con

iñũctio naturalis.⁊ eſt coniũctio ſuꝑnalis.Oñ g di /

cit᷑ ꝙ ipᷣa in moꝛte diuidũtur que in natiuitate cõiũ/

cts ſüt. hoc intelligit de nali vnione. Anio aũt diui ⸗ F

—

nitatis ad aiam non erat nalis ſed ſuꝑnãlis.⁊ ides

de vnione illa verbñ illud non habet intelligi.¶ Ad 8

illud quod obijcit᷑ ꝙ remota eſt delectatio in moꝛte
ab anima.dòᷣ ꝙ ſicut lux pᷣt dupliciter obfuſcari.vel
in ſe vel in ſua irradiatoe.ſic ⁊ delectatio pt duplicit
remoueri ab anima rõnali. Aut quia ipᷣa deſinit ĩ ſe
delectari. aut deſinit in ſe redũdare in ꝑtem inferio/
reʒ. Cũ g̊ dicitur ꝙ delectatio diuinitatis remota fu
it in moꝛte ab anima xpᷣi. hoc non intelligit᷑ ea rõne
ꝙ mens eius deſineret frui diuinitate. ſed ꝙ diſpẽſa
tiue ſpᷣtracta fuit redundãtia in ꝑtem ſenſibilẽ. ex/
poſita fuit paſſioni acerbiſſime. Pꝛopteꝛ qdð clamat
in paſſione. Ocus deꝰ meꝰ vt quid dereliquiſti me.
qð non intelligit᷑ ꝙ dereliquit ſoluendo vinculum
vnionis.iᷣ exponẽdo ad ſuppliciũ paſonis.
Aueſtio. ij. b
¶ Atruz in moꝛte xpᷣi diuinitas ſit ſepata a carne: Et
ꝙ ſic videt᷑. Soluto medio ſoluũtur extrema. ſj ver
bũ vnitur carni mediãte intellectu ſicut dicit dam̃.⁊
habitũ eſt ſupꝛa diſt. ij. Si gᷓ in moꝛte ſeꝑata fuit aia
a carne. reſtat ꝙ etiam diuinitas ſepata fuit ab ea/
dem. ¶ Item deſtructo pꝛioꝛi deſtruit᷑ ⁊ poſterius.
ſz vnio carnis ad aiaʒ pꝛioꝛ eſt nãliter qᷓ ſit vnio car
nis ad diuinitatem. quia pꝛima eſt nalis.ſcda gratui
ta.⁊ nꝗ pꝛioꝛ eſt qᷓ; gratia.& ſoluta vnione anime ad
caynem. neceſſe eſt ſolui vnitateʒ carnis ad deitatẽ.
tem diuinitas non eſt vnibilis nãe inſenſibili et
irrationali. Sed caro poſt ſepatiõem anime eſt fctã
inſenſibilis.S̊ non videt᷑ fuiſſe ydonea tunc vt vnire
tur diuinitati.videt᷑ & ꝙ in moꝛte vnio illa fuerit ſo⸗
luta q̃ erat diuinitatis ad carnẽ aſſũptam. ¶ Item
of̃is vnio terminat᷑ad aliquod vnũ. Si caro erat
vynita deitati. Aut & iſta vnio faciebat vnum in nã.
aut vnũ in perſona. In natura non boc conſtat. In
ꝑſona non vt videtur. quia non eſt dicere ꝙ filiꝰ eſt
perſona carnis.g non videt᷑ ꝙ aliquo genere vnio/
nis in moꝛte diuitas fuerit vnita carni¶ Sed ↄtra.
eo papa.tanta eſt vnio dei ⁊ hominis.vt nec ſuppli
cio poſſet dirimi.nec moꝛte diſtingui.ſed de integri⸗
tate hũane nã eſt nõ tm̃ aia verũ etiã caro. in moꝛ/
te ñ fuit ſepata caro a verbo. Hocipᷣm dicit Aug. 5
felicianũ.cuius auctas habet᷑ in litera.¶ Itẽ roõne vi

det. Xps in triduo dicit᷑ iacuiſſe in ſepulcro.ſed boc

nõ dicit᷑ niſi rõne carnis ↄiũcte.& in triduo caro fuit
ↄiũcta diuinitati.¶ Itẽ qñcũq; aliqua duo vnita ſe/
ꝑpantur.aut elõgãtur ſm diſſimilitudinẽ. aut ſᷣm pꝛi,
uatõeʒ. ſed caro xpᷣi nõ fuit elõgata a verbo pᷣm diſſi
militudinẽ.talis em̃ elõgatio Apecaalf. nec fuit elõ
gata vᷣm pᷣuatõem.q; verbũ dei eſt vbiq;.ẽ non fuit
ſoluta vnio diuinitatis ad carnẽ.¶ Itẽ nibil vnitũ

carmni per paſſionem ſepabatur a carne. quod nõ pa
teretur carne patiente. ſed diuinitas patiente carne

non patiebatur.ergo per paſſionem ⁊ moꝛteʒ ab ea
non ſeparabat᷑ ¶ R.d qꝙ in moꝛte xpᷣi nõ fuit diui
nitas ſeparata a carne. Et buius ratio triplex eſt. vi
delicet. liberalitas a parte affumẽtis. dignitas a par
te aſſũptibil.vtilitas ex parte aſfũptionis. LViberali⸗
tas inq; ex parte aſſumẽetis. quia cum deus det ali/
quod donum.non ſbᷣtrahit illud ſine culpa.ſi ꝙ nul/
la culpa interuenit.non decuit diuinam liberalitatẽ
carnẽ quã ſibi liberaliter vnierat ſepari a ſe. Digni⸗
cas ctiã ex ꝑte aſſũptib.łfuit in cã qre iſta vnio non
debuit ſepari. Caro em̃ nõ debuit vidẽ coꝛruptionẽ.
m illud quoq dicit᷑ in ᷣ. Mon dabis ſctuʒ tuum

ſrchmn
l ſcic
aputenſi
ſcoetilan⸗
mnimmz⸗
lmmos diu
cognen
umge
gamehinea
Adinuntate
aithen e
ogeen.
liturcctren
ſceeſttatst
noncrattme
feanonſolt
getutnlſega
Vnitacrni:
11 awetunmg
rqy ſua
eickhioe
ondgvi⸗
mohethzt
Wudintu
Melund
Naiin
Cbiopuint
Miiopnoe⸗
Ultunonin
lhebtl
ſcppſleag
Uuunſtrnin
Pöſckkofci
Naltduinit
btitckin
dandchut
Dlunfute
Finusczen
Mimn
orain
1 Amnone
obick n
uln. t
Homnaxo⸗
ſoneflida
ſſsims
hosdig no
ſiſhpofuie
ſtlgeinot
hhreane
tcsdi daß
nnnebeite
llisebrte
ndnns dlian
ntippe
Ppfaſnde
Pubabe
Prl
(büͤr
ſgſen
lae
ghd⸗
elc

=,b.—

tier
Rxrine de e

S

tdenmenn
acad ai
rguen
S5
duntreg
Ninalgkg⸗
4

9

E

=
=
=
=

=

ut lgii
eyngn
r rachtigln
l

S laet

Giranmf
dlanſarnuni
umrreigun
ſrits
tnitrqttni
Nlen uonemmn!
ians udrt
nidiis lieinioſti
röon minecht
eoranneſtren
natemnilufat⸗
obachtmmnin⸗
õ
tnanlolr,
wicimntn,
uſeultn
r iununcn
ilanni
Giuniii
Soucni NNN

1o ptem. (¶ A

1 caro etiam vnibilis diuinitati.

12 eſt quadã congruitatis conueniẽtia.

videre coꝛtuptõetm.ſicut g̊ nunqᷓ; decuit ipᷣaʒ incine
rari.ſic nñqᷓ; decuit ĩam a verbo ſepari.Atilitas ãt
ex parte aſſũptionis ad hocipʒʒ faciebat. Ad hoc enñ
fiebat illa vnio diuinitatis ad hũanã nãm. ⁊ carnis
ad animaʒ.vt ꝓcuraret᷑ noſtra ſalꝰ.Et qm̃ ſeparatõ
carnis a diuinitate in nullo faceret ad nram ſalutẽ.
ꝙ eo ꝙ non poteſt per eã fieri ſatiſfactio.cum diuini
tas non poſſit ſẽtire doloꝛẽ ⁊ penam in ſepatõe ipᷣiꝰ
a carne.hinc eſt ꝙ non erat cõueniẽs carnem ſepare
ꝗ diuinitate. Ande ad boc paſſio nõ habebat aliquẽ
oꝛdinem.Concedende — ũt g& rönes inducte ad iſtam
d illud quod obijcit᷑ ꝙ ſoluto medio ſol/
uutur extrema.ddm ꝙ illð habet veritatẽ de medio
neceſſitatis non aũt de medio cõgruitatis. Aia autẽ
non erat mediũ neceſſitatis ſed cõgruitatis. Pꝛete/
rea non ſolum erat medium rõne coniunctõnis pᷣm
actum.ſed etiã ſᷣm habitum.Et licet anima non eẽt
vnita carni in moꝛte.erat tamen ei vnibilis.⁊ ꝑ hoc
¶ Ad illud qð obijci
tur ꝙ deſtructo pꝛioꝛi deſtruit᷑ ⁊ poſterius.dð q illð
verũ eſt vbi poſterius depẽdet eſſentialiter a prioꝛi.
Abi vo aliquid pᷣcedit alterũ ſicut diſpoſitõ ↄgrua.
non opoꝛtʒz ꝙ habeat veritatẽ. ⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito.HNã
vnio diuinitatis ad carnẽ.ſiue carnis ad aiam.nõ de
pendet eſſẽtialiter ſiue depẽdẽtia neceſſitat ab vni/
one illoꝛum duoꝛũ adinuicem. ſed ſi illa ſupponit.̊ᷣ
d illud q8
obꝛ ꝙ diuinitas nõ eſt vnibilis nãae irrõnali ⁊ inſenſi
bili.dIm ꝙ et ſi caro xpᷣi careret rõne ⁊ ſenſu.habe/
bat tamẽ oꝛdinem ad animã que rõnẽ et ſẽſum in ſe
babet. Et ſi tu obijcias ꝙ illud nõ ſufficiat ꝙ; aliquid
ſit poſſibile ad vnionẽ anime rõnalis ad hoc ꝙ con/
gruum ſit vniri cũ diuinitate.dim ꝙ abſq; dubio h̊
nõ ſuffeciſfet in pꝛimoꝛdio incarnatõis.immo ſimul
decuit diuinitatẽ vniri carni ⁊ anime vt cõiũctis.ſe/
cus aũt eſt in miniſterio noſtre redẽptionis.quod qͥ⸗
dem debuit ↄſũmari per moꝛtem.⁊ rõne cuius con/
gruum fuit vt illa que pꝛius valde coniũcta erãt.nõ
minus congrue cſſẽt ad tꝑs diuiſa. caro videlicet et
anima.⁊ ꝓ illo tẽpoꝛe bene ſufficiebat ipi earni vni/
tas ad aiam loco congruitatis reddẽtis eã vydoneazʒ

13 ad vnionem cũ diuinitatis natura.¶ Ad ills quod

obijcit᷑ ꝙ vnio terminat᷑ ad aliqd vnum.ddm ꝙ eſt
verum. talis em̃ vnio terminat᷑ ad vnum in pſona.
nam caro vnit᷑ diuine nãe in vnitatẽ ypoſtaſis ⁊ per
ſone filij dei. Sed attẽdendũ q; aliter dicit᷑ illa bypo
ſtaſis carnis.⁊ hypoſtaſis hominis. Mypoſtaſis em̃
hois dicit᷑ non ſolũ in obliquo ſed etiaʒ in recto.Eſt
em̃ hypoſtaſis que eſt homo.Sed hypoſtaſis carnis
intelligit᷑ in obliquo.nõ quia eſſet caro.ſed quia ha/⸗
bebat carnẽ. AUnde illa poterat dici caro verbi.Et HG̊
eſt qdð dic̃ Dam̃. Si moꝛtuus eſt vt hõ.⁊ ſancta illa
anima ab eius coꝛpe diuiſa eſt.diuinitas tamẽ inſe/
ꝑabilis ab vtroqʒ ꝑmanſit.neqʒ; ita vna hypoſtaſis
in duas diuiſa eſt. Etem̃ coꝛpꝰ et anima a pꝛincipio
in verbi hypoſtaſi habuerũt ſuſtinẽtiam. ⁊ in moꝛte

ASNI
onibus vniũtur. Item ſi aliquod vnũ vnitur aliqui
bus alterutꝝ diuiſis. vnitur eis diuerſis vn onibꝰ.
ſed bypoſtaſis verbi vnita fuit in moꝛte carni ⁊ ani⸗
me alterutrũ diuiſis.g̊ vnicbatur eis vnionibꝰdiuer
ſis ¶Sed eodem mõ vnita fuit diuinitas carni aie
in incarnatoc. in moꝛte. ⁊ poſt moꝛtem.qꝛ illavnio
nõ fuit variata.̊ ſi poſt moꝛtẽ vnicbat᷑ diuerſis vni
onibꝰ.nccrio ſcquebatur ꝙ ⁊ i ipa icarnatõe. ¶ Itẽ
vbicũq; eſt oꝛdo pᷣoꝛis ad poſterius.ibi eſt numera⸗
tio ⁊ diſtinctio.ſed ꝑ pꝛius vnit᷑ aia ipᷣi verbo qᷓ; ca/
ro.caro em̃ vnit᷑ mediãte aia. ſi in huiuſmodi vni/
onibus eſt oꝛdo.ibi eſt diſtinctio. pluribus vnioni
bus vniũtur. ¶ Item aia vnit᷑ diuinitati.⁊ vnit᷑ car
ni.nec vnit᷑ vnione vnica ſed duplici.g pari rõne vr
ꝙ bypoſtaſis verbi cũ vnit᷑ carni ⁊ aie.duplici vnio/
ne vnit᷑. Si tu dicas ꝙ nõ eſt ſimile.quia ex deitate
⁊ carne non eſt vnũ ſicut fit ex carne ⁊ aia.Lũc obij
citur. Eſto ꝙ ex carne ⁊ aia non fiat vnũ ſicut fuit in
moꝛte.videt᷑ tunc ꝙ illa iam nõ ſit vna vnio ſʒ due.
¶ Sed cõtra. AUnio terminat᷑ ad vnum. ſed caro et
anima vniũtur ipᷣi verbo in vnam pſonã.q videtur
ꝙ vniat᷑ ei in vnione vnica. tem vnio facta ẽ ꝑ
aſſũptionem. & vbi eſt vna affuptõ.ibi eſt vna vnio.

ſed verbũ aſfſũpſit totã nam hũanam vnica aſſũptõ

ne.g vniuit ſibi carnẽ ⁊ aiam vnica vnione. ¶ Itez
ſicut totus homo cõponitur ex carne ⁊ aia.ita totuʒ
coꝛpus cõponitur ex ꝑtibꝰ oꝛganicis.j ſi efẽt diuer
ſe vniones carnis ⁊ anime ad nãm diuinã. pari rõe
eſſẽt diuerſe vniones manus ⁊ pedis ad eãdẽ ⁊ alio
rũ mẽbꝛoꝝ.qꝙ ſi hoc eſt incõueniẽs.reſtat ꝙ carnis ⁊
aie vna eſt vnio ad deitatẽ. ¶ Itez cũ caro ⁊ anima
vniũtur vnione nãli. vna vnione vniũt᷑.g pi rõe qñ
vniũt᷑ vnione ꝑſonali.cũ ita bñ ſit vnũ illð qð ẽ vnũ
in ꝑſõa.ſicut illð qð eſt vnũ in nã.Sʒ caro ⁊ aia vni
unt᷑ vᷣbo vnione pſonali.g vnit᷑ vnione vnica ñ vni
one mltiplici
dũ ꝙ vnio ðᷣr tnibꝰ modis. Vno mõ r actõ vniẽt.
Alio mõ ᷣr paſſio vnibił.Tercio mõ r relatio vni
toꝝ.Cũ ꝙ querit᷑ vtꝝ aia ⁊ coꝛpꝰvniãt᷑ ii hypoſtaſi
vbi vniõe duplici. Reſpõdẽdũ eſt. Si loqmur ð vni
one actiõe.nõ ẽ ibi niſi vnica vnio. Unica em̃ vnio/
ue vniuit ſibi vᷣbũ carnẽ ⁊ aiazʒ. ſicut vnica aſfũptõe
aſſũpſit coꝛpꝰ ⁊ aiam. Silr ſi ioqᷓmur de vnione paſ
ſiõe.nõ fuit ibi niſi vnica vnio.caro em̃ ⁊ aia nõ fue⸗
rũt vnita ipᷣi vᷣbo in vnionis pᷣmoꝛdio vt diuiſa ſ vt
piũcta in vnã ſbam ⁊ nãm.iõ aſſũpta et vnita fuer̃t
aſſũptõe ⁊ vniõc vnica.Si aũt loqmur d vnione ſʒʒ
q eſt relatõ vnibiliũ.ſic dð eſt ꝙ cũ relatõ nõ vniat᷑
niſi ꝑ extrema. eo mõ hʒ multiplicari quo hʒ plurifi
cari ipʒ vnibile.OQm̃ g vnibile ex ꝑte hũane nae fuit
vnũ in actu ⁊ ꝓlura in potẽtia.qꝛ extremũ illud erat
hũana nã ↄſtas ex coꝛpe ⁊ aia q̃ cõcurrebãt in vnuʒ
m actũ.⁊ poterat eſſe diuiſa ⁊ diſtincta.hinc ẽ ꝙ qᷓ;
diu coꝛpꝰ⁊ aia fuer̃t cõiũcta.vnica vuione vniebat᷑
vbo. vnica inq;tũ in actu.̊ᷣ pluribꝰi potẽtia.qñ a vᷣ/
bo adinuicẽ in moꝛte fu ef̃t ſepata.in moꝛte vniebã

a ſeinuicem diuiſa mãſerũt.ſingulũ autem eoꝛn vnã tur vniombꝰ BuuleCare em̃ dicebat᷑ vnita vᷣbo.

