naturã ⁊ actũ ipᷣius potẽtie qui ineſt ei ꝑ ſe. ⁊ ivo ne/
ceſſe eſt ꝙ ab aliquo ſuꝑioꝛi ⁊ potẽtia ⁊ actu.ipᷣiꝰ po-/
tentie trabãt oꝛiginẽ. Et boc mõ cardinales virtutes
ſunt vᷣtutes gratuite. Alio mõ eſt loqui de cardinali/
bovtutib?ᷣm ꝙ babilitãt ad oꝑa moꝛalia. ⁊ ſichmõi
virtutes cardinales ſunt vᷣtutes politice. ⁊ radicali/

teer ſunt a natura.ſed cõpletiue ſunt vel ab operũ fre⸗/
quẽtia ⁊ pſeuerãtia.vel a gre influẽtia ⁊ pᷣſid

—

pſidẽtia. vel
ex vtraq; cauſa. A natura inquã ſunt radicaliter. qꝛ

piantata babemꝰ in nr̃a vita rectitudinẽ ꝑ quã apti

ſumꝰ lic imꝑfccte ad opera vtutis ⁊ honeſtatis.ſed

dũ aſſueſcimus paulatim efficit᷑ nobis facile qð pᷣus

erat difficile m ꝙ dicit Berñ. ad Eugeniũ. ꝙ nibil ẽ
ado difficile qd ↄſuetudo nõ reddat facile. Hec ſolũ

ex aſſuefactiõe ducit᷑ illa habilitas ſemiplena ad cõ/
plemẽtũ.ſ etiã ꝑ gr̃e adiutoꝛiũ. Mã cũ ipᷣa gra ſit aie
rectificatiua.rectitudo ſuꝑueniẽs ibi rectitudinẽ q̃lẽ
cũq; pᷣus exiſtentẽ amplifieat. ⁊ ampliificãdo confir/
mat. Ex vtraq; etiaʒ cauſa vᷣtus politica põt ſuſciꝑe

cõplementũ.videlicʒ qñ cõcurrit diuine gr̃e adiuto/
riun.⁊ bone ↄſuetudinis exercitiũ.ꝑ que duo virtꝰ car
dinalis radicata in natura ducit᷑ ad cõplementũ ꝑfe
ctũ.Et ſic virtus cardinalis inqᷓtũ eſt politica oꝛtum
habẽs a nã ducit ad quoddã cõplementũ ex aſffuefa-
ctione ſubſequẽte. ad maius cõplemẽtũ ducit᷑ ex gr̃a

ſuꝑueniẽte.ſed ad ꝑfectũ cõplementũ ducit᷑ ex vtra/

q; cauſa cõcurrẽte.videlicʒ gra ⁊ aſſuefactiõe.Et põt

hmði exemplũ inueniri ſatis manifeſtũ. Aidemꝰ em̃
ꝙ aliqͥs equus ex ſua naturali cõpoſitione aptitudi/

nem habet ad bene poꝛtandũ ⁊ ambulandũ. ſed illa

aptitudo ad complementũ poteſt reduci ꝑ ipᷣiꝰ equi

aſſucfactionẽ.vel per ipᷣius ſeſſoꝛis induſtriã qui ſcit

freno equũ ſuũ ducere.vel ꝑ vtraq;.Sic ⁊ in ꝓpoſito

intelligendũ eſt. hſm Aug.lib. arbi.aſſimilat᷑ equo.

⁊ gratia aſſimilat᷑ ſeſſoꝛi.⁊ bona oꝑatio recte ambu/⸗

lationi. Sic ergo patet . auéd⸗ de virtute cardi/

nali m ꝙ eſt politica. ⁊ im ꝙ eſt intentiõis phice de⸗
terminate de ipᷣa cõcedi poteſt ꝙ a natura ⁊ aſſuefa/

ctione trahit oꝛiginem ſᷣm ꝙ ipᷣe philoſophus dicit ⁊

ratiões oſtendũt ad pꝛimã partẽ inducte.Si aũt lo/
quamur de virtutibꝰ cardinalibꝰ pᷣm ꝙ ſunt gratui/
te.⁊ pᷣm qꝙ de eis intendit theologus. ſſic ſunt a diui/
no munere. Sed contra hoc nõ ſunt ratiões que ad

pꝛimã partẽ inducunt᷑.quia ſolũ ꝓcedunt de virtu/
te vᷣm ꝙ dicit quẽdam habitũ habilitantẽ potentiam
anime. Et ideo rationes ille ſunt concedende.
illud vo quod obijcit᷑ in contrariũ. ꝙ omne datũ op-/
timũ.⁊ omne donũ ꝑfectum ⁊c.⁊ virtutes ſunt dona

Ad

optima. Rñderi pot duplicit᷑. Pꝛio qꝛ glo.intelligit
de virtutibꝰ non quibuſcũq; ⁊ ꝑx omnẽ modũ.ſed in/
qᷓtũ ſunt gratuite ⁊ meritoꝛie.per quẽ modũ dictum
eſt cardinales virtutes eſie a ſolo munere gre.Aliter
etiã poteſt dici ꝙ per illã autoꝛitatẽ nõ ꝓbat᷑ ꝙ tales

virtutes ſint a nobis.qꝛ taʒ naturalia qᷓ;ᷓ gratuita di/

cunt᷑ eſſe a deo ſicut gloſa exponit ibi. Et ꝓpterea ex

hoc haberi nõ poteſt ꝙ nõ ſint ab opatiõe nr̃a.Opus
eñ̃ noſtrũ nõ excludit opus ⁊ munꝰ diuinũ.imo pꝛe/

ſupponit ⁊ neceſſario exigit.m ꝙ in.ij.li.oſtẽſum eſt
vbi queſituʒ fuit.vtrũ oĩs actio ſit a deo. ¶ Ad illud

dʒð obijcit᷑ de auẽte Sapᷣ.iaʒ patet rñſio.qꝛ intelligit

de cõtinentia m ꝙ eſt deo accepta ⁊ meritoꝛia.vel

intelligit᷑ de actione dei. qua deus dicit᷑ dare aliquid
coopando ⁊ adiuuando.nõ de illa ſpeciali qua dicit

dare illũ habitũ infundendo.phᷣi em̃ cõtinentes fue/

nHt ⁊ hoc deo dante.nõ ꝑ ipᷣius cõtinentie infuſionẽ.
ſed ꝑ liberalẽ ⁊ beniuola coopationẽ. ¶ Ad illud qð

obijcit᷑ ꝙ agens nobiliꝰ ẽ patiente.⁊ pᷣncipiũ cffectu.

dicendũ ꝙ illud habet veritatẽ qñ agens ⁊ mouens

ſubſtantialiter differt a patiente.ſed quãdo ſic eſt q;
idem mouet ſeipᷣm nõ opoꝛtet ꝙ veritatẽ habeat niſi

Sm quid. vt idem ipᷣm ſit magis nobile ⁊ minꝰ ſᷣm di
uerſas cõꝑationes AUnde li. ar.ſeipᷣm aſſuefaciens ad
bonum ꝑ actũ ſuũ magis nobile eſt inqtuʒ ſe mouet

⁊ aſſucfacit.minus nobile inq;ẽtũ minus aſſueſcit.Et

hoc mõ reſpondendũ eſt in omnibꝰacquiſitis in⸗

57

38

40

—

bus. Et ſi vlterius inſiſtat᷑.ꝙ actus exterioꝛ nõ eſt no
bilioꝛ habitu interiꝰ generato. Dicendũ ꝙ virtꝰ poli⸗

tica nõ ꝑducit᷑ ad cõplementũ ꝑ actũ exterioꝛẽ ſed ꝑ

actũ volũtatꝭ interioꝛc.ſicut pʒ cũ aliqͥs largit᷑ elemo
ſynam. eſt ibi oꝑatio manꝰ exterius exequẽtis.⁊ iſta

nõ eſt pꝛincipiũ virtutis ſed ſiguum. Et eſt operatio

voluntatis interioꝛis mouẽtis ⁊ dirigentis qua vult

largiri alij.⁊ ex illa opatiõe frequẽtata cũ pſeuerãtia
ad cõplemęntũ habet dici virtꝰ conſuetudinalis ſiue
politica. ¶ Ad illud qð querit᷑ vtruʒ vna oꝑatio an
plures ꝑducant ad oꝑationis ꝑfectioneʒ. dicendũ qꝙ;
plures. qꝛ nõ ex vna oꝑatiõe generat᷑ habitus ſed ex

multis. Et ſi obijciat᷑ ꝙ vna ſuꝑueniẽte reliqua trãſit
⁊ nunq; erũt ſimul plures. icendũ ꝙ ⁊ ſi pᷣma oꝑa⸗
tio tranſeat q;tum ad actũ.manet tñ qᷓ;tuʒ ad effectũ.

q quidẽ effectus ꝑ ſeipᷣm non eſt tantꝰ vt mereat᷑ dici
diſpoſitio vel habitꝰ.ſed ꝓut ab actibus ſequẽtibus
adiuuat᷑ ⁊ ꝓmouet᷑ creſcit i diſpoſitionẽ.⁊ de diſpoſi

tione creſcit in habitũ. ſicut videmꝰ ꝙ vna gutta nõ
ſufficit ad cauandũ.frequẽs tñ ſtillatio gutte facit fo-

41
illud qð obijcit᷑ ꝙ virtus cardinalis nõ põt generari
ex operibꝰ nõ virtuoſis. dicendũ ꝙ generari habet ex
operibꝰ virtuoſis.ſed opus virtuoſum ſiue ſtudioſũ
vt ꝗpꝛius loquamur quoddam eſt virtuoſum plene
quoddã ſemiplene. Illud eſt virtuoſum plene quod
pꝛocedit ab habitu virtutis iam completo. Illud eſt

ueã ſᷣm illud poeticũ. Gutta cauat lapidẽ non vi ſed
ſepe cadendo.Et ſic intelligendũ eſt ĩ ꝓpoſito.¶ Ad

virtuoſum ſemiplene qdð diſponit ad habitũ virtut.

Et hoc quidẽ opus nõ neceſſe eſt eſſe a virtute.ſᷣ põt

eſſe ab aliquo qð eſt virtuti cõſonũ.vtpote a volũta/

te deliberatiua cõſonãte naturali rectitudini videlicʒ
indicio cõſciẽtie ⁊ inelinationi ſinderiſis.quibꝰ virtꝰ
cõfoꝛmat᷑.ſicut patet. Diffinit᷑ em̃ virtus ꝙ eſt babi/
tus mẽtis in modũ nature rationi cõſentiens.Et ſic

patet ꝙꝙ ratio illa non cogit qꝛ ꝓcedit ex ſuppoſitõne

falſi.

Ge virtutibus ſ,gtnsd durationẽ. Et
qquerit᷑.vtrum in patria maneãt an euacuent᷑: Et q

maneãt videt᷑. Sapᷣ.ſ. Juſticia eſt ꝑpetua ⁊ imoꝛta/

lis.Si g iuſticia manet que oꝛdinat ad alterũ.multo

ic manẽt vᷣtutes cardinales q̃ oꝛdinãt ad ſeipᷣm.

tez hee virtutes cardinales pleniſſime fuerũt in

xpᷣo.ſi ergo xpᷣs habuit charitatẽ cõpꝛebẽſoꝛis.videt᷑
hmõi vᷣtutes in ſtatu gloꝛie habeãt ſaluari.
hocipᷣm videt᷑ autoꝛitate Bede.quã magiſter addu/

Itẽ

cit in lr̃a que dicit ꝙ poteſtates celi quatuoꝛ eximijs

virtutibꝰ ſunt p̃clare.foꝛtitudine.pꝛudentia.temꝑan

tia.iuſticia. ¶Itẽ ᷣm Macrobiũ.iſte virtutes cardi

nales reſpiciũt quadrifariã diſtinctionẽ.quia quedã

ſunt exemplares. quedã politice.quedã purgatoꝛie.
quedã animi iam purgati. Si g̊ virtutes exemplares

ſunt ĩ deo. ⁊ mens ad pfectionẽ purgatiõis nõ habet
pduci in ſtatu miſerie pñtis.videt᷑ ꝙ iſte virtutes car

inales potiſſime i beatis habeãt repiri.cũ ⁊ ipᷣi bea/
ti ꝑ gloꝛiꝗ fuerũt deifoꝛmes effecti.

¶ Sed j. Aug. di

cit ⁊ habet᷑ in lr̃a.qꝙ pꝛudẽtia eſt i pcauendis inſidijs.
iuſticia in ſubueniẽdo miſeris.foꝛtitudo in ꝑferẽdis
moleſtijs. ⁊ tẽperãtia in cohibẽdis delectatiòibꝰ pꝛa/
uis.ſed nullũ iſtoꝝ in patria inuenit᷑.ergo habitꝰ vir⸗

tutũ cardinaliũ in patria nõ manebũt. ¶ Itẽ virtu⸗/

tes cardinales minus nobiles ſunt q;ᷓ tologice. Si
go vᷣutes eheologice euaeuot᷑ vtpote fides ⁊ ſpes.

videt᷑ qꝙ ⁊ vᷣtutes cardinales ſimilit᷑.

. ure . .(Itẽ virtutes
cardinales babẽt ꝓ obiecto ea qᷓ oꝛdinãt ſe ad finem
⁊ per que ꝑuenit᷑ ad finẽ.ſed cũ ꝑuentũ eſt ad finè iãẽ
nõ opoꝛtet verſari in his que ad finẽ perduũct. ergo
videt᷑ ꝙ iam amplius nõ maneant virtutes cardina
les in actibus ſuis.ſed habitꝰ ſine actu eſt incopletꝰ.
in patria aũt nihil eſt incõpletum. ergo neceſſe eſt ibi
euacuari habitꝰ virtutũ cardinaliũ. ¶ Itẽ bm ꝙ di⸗
cit aplus.ſciẽtia deſtruet᷑. Si ergo maioꝛis pfectiõis
eſt ſciẽtia q; pꝛudẽtia. ergo in patria nõ ſtabit pꝛudẽ/
tia. ſed pꝛudentia eſt pᷣma inter om̃es virtutes cardi
nales. ſi & ipᷣa nõ remanebit. nec alie. ¶ R. dicendũ 42
ꝙ in patria aliqua virtus dicit᷑ manere multiplicif.
Quedã nãq; virtus manet in patria q;tuʒ ad pᷣmiũ.
ita ꝙ ipa ſibijpſi eſt pᷣmiũ ſᷣm ꝑfectionis ſiatuʒ. ſicut
charitas qᷓ ꝓut erat imꝑfecta in via. meriti erat pᷣnci
piũñ.ſed ꝓut ipᷣa eadẽ eſt cõſummata in patria.eſt p/
mij cõplementũ.Quedã aũt virtꝰ manet qᷓtũ ad pꝛe
miũ.verũtamẽ nec ipᷣa ſibijpſi eſt pᷣmiũ.nec cũ pᷣmio

ſuo ſcipᷣain cõpatitur.ſicut fides ⁊ ſpes que in patria
pᷣmiant᷑.⁊ idco nõ pereũt.non tamẽ ſunt pᷣmiñ ꝓpter

ſuam impfectionẽ.nec ſecũ pᷣmiũ compatiunt᷑ ꝓpter
quãdam oppoſitionẽ.nã pꝛemiũ ipᷣm eſt tenere ⁊ vi/
dere deũ.⁊ pꝛimũ repugnat fidei que eſt de non viſo.

ſecundũ repugnat ſpei que eſt de futuro ⁊ non babi/

to. Quedã vᷣo virtus manct medio modo.qꝛ manet

q;tum ad pᷣmiũ ⁊ cũ pᷣmio.ipᷣa tamẽ nõ eſt ſibi pᷣmiũ
ſed diſpoſitio ad pmiũ. Et ſic manet virtus cardina⸗

lis/ Mã pꝛemiũ eſſentiale ipᷣaꝝ virtutũ eſt iᷣm bonũ
ſummũ qð deus eſt. ᷣm q videt᷑. diligit᷑.⁊ tenet.ita

ꝙ penes iſtos tres actus tres dotes anime accipiant

NMullus autẽ iſtoꝝ actuũ eſt actus virtutũ cardina⸗
liũ.qꝛ cardinales vᷣtutes nunqᷓ tantũ eleuant᷑ ꝙ deũ
habeant ꝓ obiecto. alioqͥn tranſirent in tbeologicas
vᷣtutes.⁊ deſinerẽt eſſe cardinales. Reſpectu tñ hoꝛũ

actuũ gloꝛioſoꝛũ virtutes cardinales erũt ſicut diſpo⸗

ſitiões ⁊ ſicut via.licʒ per virtutes cardinales nõ fru
amur.tamẽ ꝑ eas diſponimur vt fruamur.ſic ⁊ i pa/
tria. Ande omnes actus noſtri gloꝛioſi erũt foꝛtes et
iuſti. pꝛudentes ⁊ caſti. ita ꝙ iuſticia excludit omnẽ
obliquitatẽ.pꝛudentia excludit omnẽ erroꝛem. foꝛti/
tudo omnẽ moleſtiã.temperatia omnẽ libidinum re/
ugnantiã.ſᷣm ꝙ dicit Auguſtinꝰ ⁊ magiſter tangit ĩ
itera. Et ſic patet ꝙ virtutes cardinales excellẽtioꝛi

modeo manebũt in patria qᷓ; ſunt in via. e⸗
4

tiones cõcedende ſunt que ſunt ad partẽ iſtã.
illud ergo qdð pꝛimo obijcit᷑ in contrariũ de actibus
iſtaꝝ quatuoꝛ virtutũ.dicendũ ꝙ illi actus non ſunt
actus eaꝝ generales ſed ſolum ſᷣm ſtatuʒ vie.Alios
vo actus habebunc in patria multo excellẽtioꝛes.qs
etiã in via aliquo modo habent licz ſeniplene.⁊ ido
virtutes iſte non tollent᷑ ſed ꝑficient᷑. Ad illud qð ꝗ4
obijcitur ꝙ virtutes theologice ꝑfectioꝛes ſunt cardi
nalibus.dicendũ ꝙ eſt verũ q;tum eſt ex parte obie⸗
cti. verũtainẽ qtũ ad modũ mouendi ⁊ babilitandi
nõ babet veritatez generaliter. qꝛ fides ⁊ ſpes de ſua
pmaria ratiõe impoꝛtant imꝑfectionẽ que repyuguat

ſtatui gloꝛie. ꝓ eo ꝙ habilitant reſpectu abſentis et

nõ reſpectu pᷣſentis. Et binc eſt ꝙ magis euacuant

theologice qᷓ d ſicut fatis apparet ex bis qᷓ

dicta ſunt. xxxj.diſt. ¶ Ad illud quoꝗ obijcit᷑ q vir/ 45
tutes cardinales oꝛdinãt ad ea quetendunt in finez.
dicendũ ꝙ verum eſt.quia oꝛdinãt ad ſe ⁊ ꝓximum.

ſed iſta aq que oꝛqinat virtus cardinalis non cceffa⸗

.

tnzpe
1Aboe
ſtheinz
npatt
bedh
ictgt

.

7
Ak⸗
hotinor
ntünert
conerdi
Nanmnor
uucr
n
orodr⸗
b uch
zmopye

N

—

—

ſbcti⸗
ninnt
hined

—2 =

lley.

lat.

4

„R 1 1
PeAE*
n 1

e ihll
urſsuit
ma—L
Atnsin
ömit
urtfum
tra
usalin⸗
4

e
irn⸗

tr
liatpn,

fil

4As bit habitꝰ iſtaꝝ virtutũ nõ remancre.

bunt in patria.imo manebunt multo melius oꝛdina
ta.Ad boc em̃ ꝙ homo recte oꝛdinet᷑ in deum.neceſſe
eſt ꝙ etiaʒ ad ſeipſum ⁊ ad pꝛoximũ oꝛdinet᷑.et ideo
licʒ in patria pueniat᷑ vſq; in finem.nõ n opone,
Sa ud q

obijcit᷑ ꝙ ſciẽtia ceſſabit in patria.dicendũ ſicut ĩ pᷣce/

E Diſtinctio. xxxiiij de ſeptẽ donis ſpũſſancti generaliter.

tione ſui nomis in via imponit᷑.⁊ i
deſtrui in patria vᷣm ꝙ ſcietia.

XXXIIII.

dẽtibus dictũ fuit ꝙ nõ ceſſabit qᷓ;ẽtũ ad habitũ ſ qtũ
ad modũ q attendit᷑ ꝑ collatõʒ ⁊ diſcurſum. Pꝛet᷑ea
ſcie tia illa de qua loquit᷑ aplus nõ eſt nobilioꝛ q;ᷓ ſit
habitꝰ virtutũ cardinaliũ.Et iterũ ſcia quãtũ ẽ de ra⸗

deo non ſic debet

AVnc de ſeptẽ donis ſpũſſancti agendũ ẽ. In pᷣcedẽti diſ.egit magiſter de babitibꝰ virtutũ theologicaꝝ
⁊ etiã de habitibꝰ virtutũ cardinaliũ.in hac ꝑte intendit deterniare de habitibꝰ donoꝝ. Oiuidit᷑ autẽ

C) iſta ꝑs in tres ꝑtes. In quaꝝ pᷣma determiat de donis in ſua generalitate. In ſecũda vo determiat de

dono timoꝛis ſpecialit᷑.ibi.Et qꝛ de timoꝛe tractãdi nobis occurrit locus. In tercia vo bꝛcuiter aſſignat diffe/
reutiã int᷑ reliqua dicta.ibi. Poſt pᷣmiſſa diligẽter cõſiderandũ eſt ⁊c̃.diſt.xxxv. Pꝛima ꝑs ſpectat ad pᷣſentem
lectionẽ ⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes. In quaꝝ pᷣma męr quaſi ponit ꝓbemiũ ad iſta partẽ oſtẽdens q̃ ⁊ quot velit
determinare. In ſecũda vo exequit᷑.ibi.Hec dona virtutes eſſe ⁊c.Et illa ſecũda ꝑs diuidit᷑ in duas ꝑtes. In
quaꝝ pma determiat veritatẽ. In ſecũda mouet dubitationẽ.ibi.His aũt videt᷑ obuiare qd Beda de timoꝛe
⁊c. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas ꝑtes. Jn quaꝝ pᷣma determiat de donis in compatiõe ad habitũ vtutis oſten/
dens dona eſſe virtutes.ibi.Hec dona vᷣtutes eſſe ⁊c. In ſecũda determiat de eiſdẽ in comꝑatiõe ad chꝛiſtum.
ibi. In chꝛiſto aũt hec eadẽ fuiſſe ⁊c.Similit᷑ ſecũda ꝑs in qua mouet dubitationẽ diuidit᷑ in duas. In quaꝝ

pᷣma opponit. In ſecũda determiat.ibi.Ad qdð dicimꝰ autoꝛitatẽ pᷣmiſſaꝝ ꝛc.

KXIII . Pontt phemu oñdes ꝗ quot velit detmiare. a

pᷣus cõſiderandũ eſt.an hec dona vᷣtutes ſint.
BSecũdo an in futuro deſitura ſint. vel oĩa.vel
hoꝝ aliqua.deinde an in xpᷣo fuerint cũcta hec dona.
¶ Determiĩat de donis in comꝑatioe ad habitũ virtu
is oſtẽdens eſſe virtutee h——
Hhec dona virtutes eſſe.nec ĩ futuro deſitura Ambꝛo.
oñdit.⁊ ſeptẽ foꝛe vᷣtutes dicẽs ⁊ in angelis abũdan/⸗
tiſſime eẽ ſic. Ciuitas dei illa hierii celeſtis nõ meatu
alicuiꝰ fluuij terreſtris abluit᷑.bᷣ ex vite fonte ꝓcedens
ſpũſſancti cuiꝰ nos bꝛeui ſatiamur hauſtu ĩ illis celeſti
bus ſpiritibꝰ redũdantiꝰ videt᷑ effluere pleno ſeptem
vtutũ ſpũaliũ feruẽs meatu.Si em̃ fluuiꝰ ripaꝝ crepi

Amb. p. vij. do
na ſi unt vᷣtutes
⁊ ſunt i angelis

dinibꝰ editis ſuꝑfuſus exundat.quãto magis ſpiritũ

omnẽ ſuꝑuenies creaturã cũ nr̃e mẽtis archana tanqᷓ;
inferioꝛa pſtrin gat.celeſtẽ illã angeloꝝ naturã effuſio⸗
ne quadã ſanctificationũ vbertate letiſicat.DHeinde ſã

ctificationẽ exponẽs ſubdit.his aũt ſanctificationibꝰ

ſignificat᷑ plenitudo ſeptẽ ſpũaliũ virtutũ q̃s enume/
rat Eſaias dicẽs.Spũs ſapie ⁊ intellectꝰ.ſpũs cõſilij
⁊ foꝛtitudinis.ſpũs ſcie ⁊ pietatis.⁊ ſpũs timoꝛis dñi.
Vnũ eſt g̊ flumẽ ſpũſſancti.ſed multi ſpũaliũ donoꝛũ

E ſa. xj.

meatꝰ. Muis g̊ multi dicant᷑ ſpũs. vt ſpũs ſapiẽtie et

intellectꝰ ⁊c.vnꝰ tñ eſt dei ſpũs.ſue libertatis arbiter.
oĩa ꝓ auẽte volũtatis diuidens ſingulis.hic expꝛeſſe
traduũ eſt ſeptẽ dona ⁊ vtutes eſſe ſauctificatiõeſq; fi
deliũ mentiũ.⁊ ĩ futuro nõ deſitura.cũ ſini⁊ ĩ angelis.
Eſa.xj.
diet᷑ vᷣga de radice yeſſe.⁊ flos de radice eiꝰ aſcendet.
reqeſcet ſuꝑ eũ ſpũs dñi.ſpũs ſapie ⁊ intellectꝰ.ſpũs
QA Ailij ⁊ foꝛtitudinis.ſpũs ſcie ⁊ pietatis.⁊ replebit euʒ
ſpiritus timoꝛis domini. M
¶ Aouet dubitationẽ ⁊ oppouit. d

Obiectio. ¶ His aũt videt᷑ obuiare qð beda ð timoꝛe dñi dicit ſup

Beda. ꝑabolas.ſ.ꝙ omiĩs timoꝛ in futuro ceſſabit. Ait em̃ ſic

AVinc de ſeptẽ donis ſpũſſancti agendũ eſt. vbi

¶ Determiat de donis in cõpatiõe ad xyom. c
In xpo etiã hec eadẽ fuiſſe Eſaias oñdii dicẽs.Egre⸗

a Meplebit eũ ſpũs

timoꝛis dñi.Querit᷑.
Cũ ita bñ fuerit ple/
nus alijs donis ſicut
dono timoꝛis. quare
magis illo dono dicit
fuiſſe resletũ. Itẽ cũ
ſpũs dñi reqͥ eſcat in

hũili ſicut idẽ alibi di

cit.lxvj.videt᷑ ꝙ po/
tiꝰ debuiſſet attribue
re dono timoꝛis ver/
bũ reqͥeſcẽdi. facit ãt
⸗Raien
. dicendũ qꝛ
donũ timoꝛis videt
eſſe cuiuſdã impfecti
onis.ne aliqͥs crede/
ret i io donũ illð nõ
fuiſſe ꝑfecte.iõ ad ex-
cludendũ erroꝛẽ ma/
gis poſuit ibi verbũ
replẽdi qᷓ;ᷓ circa aliud
donũ. Alia eſt etiã rõ
qꝛ dona dabant᷑ xpᷣᷣ
vt pfecte diſponeret

ad patiẽdũ ⁊ ſuſtinẽ/⸗

dũ hũilitatẽ paſſiõis.
quaʒ ipᷣe pᷣncipꝑaliter

venit in H̊ mũdo oſtẽ
gere et docere. At g
manifeſtaret᷑ ritas

dicit euʒ ſpũ timoꝛis
repletum fuiſſe.qꝛ ti /

moꝛ inter omia dona

maxie expedit ad bu-

militatez. Duplici g

ex cauſa verbũ illud

dono timoꝛis appꝛo⸗
pꝛiat.quis oibꝰ ↄue/

niat. videlicʒ ꝓpt᷑ er,

rroꝛis exduſiont.⁊ p-

pter veritatis mani/
feſtationẽ.q̃ ſunt due
Ff ij

feeruilis ſit pᷣncipiũ ſa

Ai. II

cauſe facicndi appꝛo ſupꝛa illũ locũ. Limoꝛ dſi öncipiů ſapiẽtie. DHuo ſunt b Pꝛou ix.
. pꝛiarione ad timoꝛes dñi. ſeruilis qᷓ pᷣncipiũ ſapie eſt.?⁊ amicabilis q
d Progar Ner pfectionẽ ſapie comitat᷑. Seruilis pᷣncipiũ ſapie eſt.qꝛ
bũ quieſcẽdi.dicẽdũ ꝗ poſt errata ſaꝑe incipit.pᷣmo timoꝛe coꝛripit᷑ diuino ”
ꝓꝙ donũ timẽdi ppa- ne puniat᷑.Sʒ hũc ꝑfecta charitas foꝛas mittit. Suc/⸗ j. Joh. iiij.
rat locũ alijs.⁊ qꝛ lo cedit huic timoꝛ dñi ſanctꝰ ꝑmanes ĩ ſeculũ ſeculi.qu? Plal. xviij.
cus nõ dꝛ ꝗpꝛie qeſce non excludit charitas ſ̊ auget.quo timet filiꝰ ne vel in

re enag ſocen llo⸗ modico oculos amãtiſſimi patris offendat. Vterq; in
efred mackattruf futuro ceſſabit.charitas vo nunq; excidet. Augꝰ. o Aug⸗.

ſpũi ⁊ iĩ alis donis ᷓſuꝑ illũ locũ pſalmi. Adoꝛabo ad templũ ſanctũ in ti / Plal. v.
in dono timoꝛis. moꝛe tuo.timoꝛẽ dei deſiturũ dicit ſic. Cimoꝛ dñi ẽ ma
hb ¶ Timoꝛ domĩ ⁊ꝛc. gnũ pᷣſidiũ ꝓficiẽtibꝰ ad ſalutẽ. ꝑueniẽtibꝰ foꝛas mit
Innuit ꝙ ſeruilis ti tit᷑. Nõ & timẽt iã amicũ.cũ ſcʒ ad illud qð repꝛomiſſũ
. Z Hõ eſt ꝑducti fuerint. Ex his autoꝛitatibꝰ ſignificat᷑ ti/
ſum. qꝛ⸗ ſapia nõ eſti mMoꝛ nõ erit ĩ futuro. Si aüt timoꝛ nõ fuerit ĩ futuro. S
peccatoꝛe. uilis ãt ti · nec ſeptẽ dona erũt.necmõ ſunt ĩ angelis ſiue ĩ aĩiabꝰ
moꝛ i pctõꝛibꝰ repi᷑. ſanctis. Determiat motã dubitationẽᷓ. e
g male dicit᷑ ꝙ timoꝛ ¶ Ad qð dicim? autoꝛitatũ pᷣmiſſaꝝ q̃ videt᷑ repugnãtiã
nobili?ꝰ dirimẽtes ꝙ ſeptem illa dona ⁊ ĩ angelis mõ ſunt.⁊ in
. e⸗ iü Nonneinn⸗ aĩabꝰ ſanctis feliciter viuẽtibꝰ ⁊ ĩ nobis erũt ĩ futuro.
el ve ſale aue no⸗ F nõ habebũt oĩa hos vſus ſiue hec officia q̃ nũc hñt.
bilc. Sed timoꝛ ſeru vt verbi gra. Limoꝛ filialis mõ timere ne offendamꝰ*28
lis nõ eſt mag nobi/ quẽ diligimꝰ⁊ ne ſuꝑemur ab eo.facit etiã nos reuere⸗
lis nec tantũ quãtux, neũdem. In futuro vo faciet nos reuereri qñ nõ time
Spen uͤmate 8. ſit pim⸗ ſepari vel offendere. Hõ g metus ſepatõnis vel
ndh thnoꝛ dictk offenſiols nuceſt i angelis veli aiab ſanctis.necino
eſſe pᷣncipiũ ſapie. ꝓ bis erit ĩ futuro.5 reuerẽtis q̃ eſt mixta cũ ſubiectiõe di
co ꝙ diſponit ad ſuſci lectiõis que etiaʒ in xpᷣo fuit.ſicut aplus dicit i epla ad hhebꝛe. v.
piendũ ſapiẽtiã ⁊ re. hebꝛeos loquẽs de xpᷣo.Qui exauditꝰ eſt ꝓ ſua reue⸗
a a nbden rentia. Quidã tamẽ m effectuʒ timoꝛẽ in chꝛiſto ⁊ in c
eund Snchi angelis tm̃ eſſe contendũt.
eſpectu ei⸗ꝰ uod 12 „ „ „ „ſ — „
din Pome. ſc H dẽ ſapie eſſe pᷣncipiũ.Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ pᷣncipiũ ⁊ pᷣncipiatũ poſſunt ſe cõpati in
eodẽ. dicendũ ꝙ eſt pᷣncipiũ intra ⁊ pᷣneipiñ extra. De pᷣncipio intra bʒ veritate. De eo aũt qð eſt pᷣncipiũ ex/
tra ſolũmõ locũ pᷣparans veritatẽ nõ bʒ.Et boc mõ nõ pᷣmo dẽ timoꝛ pᷣncipiũ ſapie. Ad illud qð obijcit vßn
cipiũ eſt mag nobile vel eque q; pᷣncipiatũ.dicendũ eſt ꝙ ẽ pᷣncipiũ diſponẽs.⁊ pᷣncipiũ efficiẽs ⁊ ꝑfieies.ills
aũt verũ eſt de pᷣncipio ꝑficiente.nõ aũt verũ eſt de pᷣncipio diſponẽte. c¶¶ Quida tamẽ ſm effectũ timoꝛẽ i
xpᷣo ⁊ i angelis tm̃ eſſe cotendũt. Aidet᷑ ꝙ ibi dicãt veritatẽ.qꝛ ſᷣm ꝙ dicit᷑.j Job.iiij. Al ecens lunorie ſben:
babet. in xpᷣo iã gloꝛificato ⁊ i angelis beatis nulla ẽ affectio penaꝝ.& nõ ẽ timoꝛ q;tũ ad affectũ.ſ olu ch;
ad cffectũ. vt dicũt. Sed in cõtrarin huiꝰ arguit᷑ ꝙ vnũqðqʒ donũ nobiliꝰ eſt tũ ad ſui eſſentiã qᷓ qtum ad
effectũ. Si & donũ timoꝛis ẽ in xpᷣo ⁊ i angeũs qtũ ad effectũ.multo foꝛtiꝰ eſt i illis ᷓtũ ad affecti. dice⸗
dũ ꝙ in timoꝛe duplex ẽ affectꝰ ⁊ duplex effectus. Anꝰ qͥ attendit᷑ in quadã reſilitiõe mẽtis a nnala Al *
tendit᷑ in quadã reſilitiõe a ſũmo arduo. Pꝛimi timoꝛis effectꝰ ẽ malũ reſpuere.Secũdi timoꝛis effectꝰ ẽ
re deo ſubiacere ⁊ eidẽ ohegire Qung. añt Gene iſtoꝝ effectuũ cõuenit patrie.lic vterq; affectus cõueniat i
i. 2 ſic rõ vtrãq; partẽ poſſunt diſſolui. ” R—.⸗. .ẽ
de tonis in generali. ⁊ circa hec duo pᷣncipa ¶ Itez bocipᷣm oñdit᷑ roõne ſic. Quecñq; bñt 4 nec
liter poſſunt qi. Dꝛimũ eſt ve copatione do alias differctias diuidẽtes. neceſſe eſt ias abinuic
noꝛũ ad vtutes. Secũdũ eſt de ipis donis in ſe. Circa differre.ſ diuiſio virtutũ alia eſt qᷓ diuiſio donan 1
ꝛimũ querũtur tria. Pꝛimo em qᷓrit᷑ e cõpatiõe do ¶ alias differẽtias. Nirtutes em diuidũt p theo 5
noꝛũ ad vcutes ꝙ̃tũ ad vifferẽtiã. Secũdo aucrii de cas 2 candinals. q nequac cſt circa vona renii
eiſge rũ ad oꝛdinẽ. Lercio queri᷑ de ciſdem tum neceſſe habit donoꝛũ ab babitibꝰ virtutu viſtene.
ad pcellentiã. ¶ Itẽ ſicut ſe bʒ intellectꝰ ad fiqẽ.ſic ſe habẽt alia do
Queſtio.j. a na ad alias vtutes.ſᷣ donũ intellect? differt a virtute
¶ Atrũ dona ⁊ virtutes abinuicẽ differant: Et ꝙ ſic fidei.qꝛ credere ẽ aſſentire ſine rõne.intdligere vo
videtur pᷣmo aucte Gꝛeg. in moꝛalł.ſuꝑ illud Job.j. rõne.Cõſtat aũt ꝙ aliꝰ habitꝰ ẽ qᷓ eſt ſine rone⁊ ier
aci ſunt ei ſeptẽ filij v tres fllie dieit e'p fllios inttl gronem. Si g intellectꝰ viuidit a vtute fidei. v
ligunt᷑ dona. ꝑ filias intelligunt᷑ vᷣtutes vᷣtutes w. alij vonoꝝ babit!/ differat ab ipis vtutib? ee;

gdnas
ſckaon
nsr
Uinti.
Duſ
Goen
ſci⸗
deen
fu.
ayi
Uidib⸗
faltii:
nbiſf
dſfiaeri
ſſonn⸗
yoſt,
ttchn
ſeeie
gu
ſo
eh
teo
ſnis
ſenf
li
di

Annge
iufi i

„

Anii
fii

habit? timoꝛis hHullo mõ põt eſſe in genere virtutis.
Timoꝛ em̃ dñi nõ põt eſſe virtus cardinalis nec theo
logica.cũ ille ſint tm̃ tres ſᷣm apli ſentẽtiã.⁊ cũ timoꝛ
ſit donũ.ꝗ̊ᷓ aliq donũ nõ eſt virtus.ſᷣ qua rõne pᷣmũ
donũ diſtinguit᷑ a virtute.eadẽ rõne ⁊ dona ſequẽtia.
ergo videt᷑ ꝙ int᷑ dona ⁊ vtutes ſit eẽntialis differẽ/
tia.¶ Cõtra hoc arguit᷑ pᷣmo aucte Job.j. MNati ſunt
ei filij ſeptẽ.ſuꝑ q̊ Gꝛeg.Cũ ſpũſſanctꝰ mentẽ fecun/
dat.naſcunt᷑ in ea ſeptẽ vᷣtutes.ſ.ſapiẽtia ⁊ intellectꝰ.

cõſiliũ.foꝛtitudo ⁊c.̊ ſᷣm Gꝛeg.dona ſunt virtutes.

Rurſus ſupꝑ illud Jacobi.ſ.Omnc datum optimũ ⁊
om̃e donũ ꝑfectũ ⁊c. Gloſa dicit.Datũ optimũ q;tuõ
ad nãlia.donũ ꝑfectũ qͥ ad gratuita.ſed virtutes ſunt
gratuite.ᷓ vᷣtutes ſunt dona.Ex pᷣma g aucte babet
q dona ſunt vᷣtutes.ex ſequẽti ꝙ virtutes ſint oona.
cũ g illa q̃ ð ſe mutuo pᷣdicant᷑ ſunt eadẽ nõ diuerſa.
videt ꝙ virtutes ⁊ dona nõ babeãt differẽtiã. ¶ Itẽ
E videt᷑ ꝑ diffinitionẽ doni ⁊ virtutis.q;ꝛ donũ ſᷣm ꝙ
vult phᷣus eſt datio irredibilis. Airtꝰ aũt m ꝙ dicit
Augꝰ.eſt bona qualitas mẽtis q̃ recte viuit᷑.q̃ nemo
male vtit᷑.quã deꝰ in nobis ſine nobis oꝑat᷑.ſj vtraq;
iſtaꝝ diffinitionũ ↄuenit cuilibet dono.⁊ cuilibet vir/

tuti.quoꝝ aũt diffinitiões ſunt eedẽ.⁊ ipᷣa ſunt eadẽ.

& videt᷑ ꝙ vᷣtutes ⁊ dona habeãt idẽtitatẽ omimodã.
Iteʒ codẽ vicio male opamur ⁊ ſumꝰ expediti ad
male oꝑanqũ. cñ ꝙ virtꝰ ſit potẽtioꝛ vicio.idẽ eſt ba/
bitus ⁊ eadẽ ẽ virtꝰ ꝑ quã in oꝑatiõibꝰ rectificamur

⁊ expedimur.Cũ igit᷑ virtutes ſint ad rectificandũ.⁊

dona ad cxpedieẽdu.videt᷑ ꝙ nõ ſit aliq̃ diuerſitas do
noꝝ ⁊ virtutũ.¶ Itẽ ab eadẽ virtute ꝑ eſſentiã ẽ cur
rere ⁊ expedite currere.cũ g virtꝰ gratuita ſit poten/
tioꝛ qᷓ; virtꝰ nalis.videt᷑ multo foꝛtiꝰ ꝙ eodeʒ habitu

aia rectificet᷑ ⁊ expediat᷑.ſᷣ pᷣmũ eſt ꝑ vᷣtutes.ſecũdu,
ꝑ dona. ac. ¶ Itẽ ꝑ babitꝰ virtutũ ſufficiẽter aia ꝑp

ficit᷑ ⁊ oꝛdinat᷑ ad om̃e bonũ.Oꝛdinat᷑ em̃ ho ꝑ virtu
tes ad deum ⁊ ad ꝓximũ ⁊ ad ſeipᷣm.⁊ hoc ᷣm omnẽ
vim aic.ſicut in pᷣcedentibꝰ oñſuʒ fuit.videt᷑ &̊ ꝙ aut
dona ſint virtutes.aut habitis virtutibꝰ dona ſuꝑflu
nnt.ꝙ ſi nõ ſuꝑfluũt.g abinuicẽ nõ differũt. Juxta h̊
querit᷑ de differẽtia virtutũ donoꝝ ⁊ fructuũ quõ dif/

4 ferãt a ſeinuicẽ pᷣm rem. ⁊ q̃re etiã ſic nomient᷑.¶ Eꝰ

dicendũ ꝙ int᷑ virtutes ⁊ dona aſſignat᷑ cõiter diffe⸗
rẽtia.Oẽs em̃ cõiter dicũt ꝙ aliquo mõ differat dona
a virtutibꝰ. ⁊ hoc indicãt differẽtie in quas habẽt di/

uidi habitꝰ vᷣtutis ⁊ doni. In mõ aũt aſſignãdi diffe/

rentiã diuerſificati ſunt doctoꝛes.Cũ em̃ hmõi habi/

tus q̃druplicẽ habeãt cõpationẽ.inueniunt᷑ aſſignari

differẽtie donoꝝ ⁊ virtutũ ſᷣm viã q̃drimẽbꝛẽ. Habẽt

em̃ comꝑari hmõi habitꝰ ad ꝓpꝛia ſubiecta. ⁊ ad ſua
oppoſita.⁊ ad fines ꝓximos.⁊ ad actꝰ ꝓpꝛios.Scom

pᷣmã cõꝑationẽ tẽptauerũt aliqͥ aſſignare differentiã
ſic. dicẽtes ꝙ cũ li. ar. ſit pᷣncipiũ meriti.oĩs habitꝰ ᷣm
uos meremur ſunt in li.ar.collocãdi.ſed cũ li.ar.ſit
facultas rõnis ⁊ volũtatis.hʒ pfici habitibꝰ duplicis
genen.Habitibꝰ inquã virtutũ ꝑficit᷑ inqtũ eſt facul
tas volũtatis.habitibꝰ vo donoꝝ inqtũ eſt facultas
rõnis.Et ꝙ illud ſit verũ nitunt᷑ ꝑſuadere ꝑ ipam do
noꝝ differẽtiã. qᷓ ꝓ magna ꝑte reſpiciũt actũ cogno/
ſcendi.ſpẽs vᷣo virtutũ ecõtrario magis ad effectũ ha
bent referri. Secũdꝰ aute modꝰ aſſignãdi diffcrẽtiã
attendit᷑ ꝑ cõꝑationẽ iſtoꝝ babituũ ad ſua oppoſita.
Habitus em̃ virtutis ⁊ doni opponunt᷑ ipᷣis vicijs ⁊
effectibꝰ ꝑ pctm̃ introductis. Peccatũ autẽ duo ma/

la facit. pmũ eſt e tollit rectitudinẽ iuſticie. Sccũdũ

XXXIIII.

eſt ꝙ debilitat vigoꝛ nature ⁊ eam dicit᷑ vulnerare.
Vñ ſicut in moꝛbo duo ſunt.videlicʒ ipᷣa bñanaꝝ in-
cqᷓlitas.⁊ ſinthomata quedã ſiue ſequele ipᷣiꝰ moꝛbi.
Sic intelligendñ eſt in moꝛbo ſpũali.cũ g duo ſint in
ipᷣo moꝛio ſpũali.videlicʒ ipᷣe moꝛbꝰ deoꝛdinãs.⁊ ſin
thoma cõcomitãs.ipᷣa culpa eius ⁊ ſequela.ipᷣm telũ
⁊ vulnus ex telo derelictũ.habitus virtutũ ſunt cõtr⸗
ipos moꝛbos pctõꝝ.ſᷣ dona ſunt ↄtra ſequelas ipᷣoꝝ.
ita ꝙ ꝑ virtutes expellunt᷑ tela.⁊ per dona expellunt
vulnera ſiue ſinthomata derelicta. Et h modꝰ dicẽdi
cõfirmat᷑ ꝑ Gꝛeg.in moꝛalł.vbi aſſignat oppoſita do⸗
noꝝ dicẽs ꝙ õ triſticiã eſt ſapia.ↄtra ebetudinẽ iutel
lectus.ↄtra pᷣcipitationẽ ↄſiliũ.ↄtra puſillanimitatẽ
foꝛtitudo.⁊ ſic de alijs ↄſequẽtibꝰ. Hec autẽ nõ ſunt

peccata ̊ mag ſintbomata quedã ex peccatis dereli⸗

cta. Et qm̃ ſicut dicit Augꝰ.aliud eſt extrabere telũ.
aliud ſanare vulnus. hinc eſt ꝙ habitꝰ virtutũ ⁊ do/
noꝝ abinuicẽ differũt rõne coꝝ ↄtra qᷓ ſunt.Tercius
autẽ modꝰ aſſignãdi differẽtiã attendit᷑ ꝑ cõꝑationẽ
ad fines ꝓximos.Habitꝰ em̃ gratuiti nobis dant᷑ vt
ↄfoꝛmemur xpᷣo.Cbꝛiſtꝰ aũt omimodã pfectionẽ ha

buit ⁊ in agendo ⁊ in patiẽdo.⁊ ideo funt aliqͥ habitꝰ

nobis dati qͥbus ↄfoꝛmamur xpᷣo in agẽdo.⁊ hi ſunt
habitꝰ virtutũ qͥ ſunt ad recte opanduũ.⁊ ad boc fina⸗

liter oꝛdinant᷑ vt ꝑ illos habitꝰſic oꝛdinãtes ad rectã

oꝑationẽ in agẽdis cõfoꝛmemur xpᷣo. Sũt etiã ⁊ alij
habitꝰ dati nobis vt ↄfoꝛmemur ei ĩ patiẽdo.⁊ hmõi

habit? ſunt dona ꝑ q̃ xpᷣs erat diſpoſitꝰ ad ſuſtinẽdã
rectiſſime paſſtonẽ ad gloꝛiã dei ⁊ noſtrã vtilitatẽ.et

ꝑ babitꝰ hmõi donoꝝ debemꝰ ſibi cõfoꝛmari in pati⸗/

endo. Quartꝰ ant modꝰ aſſignãdi diſferẽtiã attẽdit᷑

penes cõpationẽ ad actꝰ ꝓpꝛios. Sũt em̃ quidã actꝰ
pᷣmi.⁊ quidã medij.⁊ quidã vltimi ſiuc ꝑfecti. Sicut
verbi gra poſſumꝰ videre in actu cognoſcẽdi.ꝙ pᷣus

cſt credere. ſecũdo intelligere. tercio voſmũdo coꝛde

videre.⁊ m illã trinã diſferentiã actus.ſunt in nob
tres differẽtie habituũ gratuitoꝝ.videlicʒ vᷣtutũ.do⸗
noꝝ.⁊ beatitudinũ.ita ꝙ virtutes ſũt ad actus pᷣmos
vt patet.qꝛ fides ẽ ad credendũ. Dona ad actus me/
dios.qꝛ vᷣm ꝙ patet donũ intellectꝰeſt ad intelligẽdũ.

HBeatitudines vo ad actus vltimos. vt pʒ.qꝛ mãdli/

cia coꝛdis eſt ad deũ videndũ.Et qm̃ in pᷣmis actibꝰ
potẽtie rectificant᷑.in ſecũdis expediunt᷑.⁊ in tercijs

⁊ vltimis ꝑficiunt᷑.hinc eſt ꝙ babitꝰ virtutũ ſunt ad
ggendũ recte. habitꝰ donoꝝ ad agendũ expedite.ha⸗

bitus beatitudinũ ad agendũ ſiue patiendum pꝑfecte.
Poſtqꝙᷓ autẽ illi babitꝰ ſunt in aia.eſt oñter in ea ſta/
tus quidã quietatiõis ⁊ delectatiõis. In hac aũt dele
ctatiõe duo ↄcurrũt.videlicʒ quedã ſpũalis refectio.
⁊ ipᷣiꝰ refectiõis ſpnalis ꝑceꝑtio. Ideo ad iſts tria ge⸗
nera babituũ addunt᷑ fructꝰ ⁊ ſpuales ſenſus.qͥ non

vicũt hic nouos babitꝰ.ſᷣ habituñ p̃ᷣcedentiũ expᷣmũt

ꝑfectũ ſtatũ ⁊ vſum. Rurſus qm̃ ad bec oĩa habenda
ꝑ nos nõ ſufficimꝰ. nobis data ſũt adminicula ſacra-
mẽtoꝝ in quibꝰᷣm diuerſitatẽ ſuoꝝ effectuũ gr̃a dat᷑
ad inchoationẽ ꝑfectã ⁊ ↄſummationẽ oim habituũ
p̃dictoꝝ. licz illa genera pᷣncipaliter babeãt reſpectũ

ad moꝛbũ curandũ. Sic pʒ ꝙ qdruplex eſt modus

afngnãdi differẽtiã int᷑ vᷣtutes ⁊ dona.verũtamẽ pꝛi⸗
mꝰ modus nõ eſt ꝑ ꝓpꝛia imo magis ꝑ appꝛopꝛiata.
Per ꝓpꝛia inquã nõ eſt.qꝛ ſiqͥs velit dicere ꝙ oĩa do⸗
na ſint in rõne.⁊ oẽs vᷣtutes ĩ volũtate.manifeſtã bʒ

inſtantiã in donis q;tũ ad timoꝛẽ.foꝛtitudinẽ.⁊ picta

tẽ.qᷓ ſunt a ꝑte affectꝰ in virtutibꝰ.cptũ ad abi⸗
nent e Ke oncrih

„.
. —————

dentiã que ſunt er ꝑte intellectus. Ideo illa differen⸗
tia aut falſa eſt aut nulla. Aut eſt per appꝛopꝛiationẽ
quãdam. in hoc videlicʒ ꝙ plura dona ſunt ex parte

rõnis qᷓ; volũtatis.ecõuerſo vᷣo eſt in virtutibus.Se⸗
cũdus vo modꝰ aſſignãdi differentiã ꝑ comꝑpationẽ

ad oppoſita abundat a pᷣmo.qꝛ reuera eſt ꝑ ꝓpꝛia.in
boc tainẽ deficit qꝛ nõ eſt per pᷣoꝛa ſed magis ꝑ poſte⸗
rioꝛa. Cũ em̃ habitus donoꝝ virtutũ opponant᷑ vi
cijs.ſicut habitus ad puatiões.⁊ habitus naturaliter
pus ſit qᷓ; pᷣuatio.nõ diſtinguũtur habitus ſᷣm pᷣuati⸗
ones ſed magis econuerſo ſᷣm rem ⁊ naturã.poſſunt
tamẽ diſtigui ᷣm cognitionẽ noſtrã impfectã que vt

frequẽter eſt ꝑ poſterioꝛa.Lercius autẽ modus aſſi -/

gnandi differenti abundat a pᷣmo ⁊ ſccũdo.qꝛ eſt ꝑ
Apꝛia ⁊ per poꝛa.in hoc tamẽ deficit ꝙ nõ eſt illa diffe
rentia ᷣm omnẽ ſtatũ.qꝛ nec ᷣm ſtatũ nature inſtitu/
te.nec ſᷣm ſtatũ gloꝛie.in quibꝰ fuerũt ⁊ erunt dona ⁊
virtutes. ⁊ tamẽ nec oꝛdinabant᷑ nec oꝛdinabunt᷑ ad
patiendũ. Mihilominꝰ tamẽ illa differẽtia recte aſſi-

gnat᷑ ſᷣm ſtatũ in quo nũc ſumꝰ. Quartꝰ aũt modus

aſſignandi differentiã ꝑ comꝑationẽ ad actus eſt ve
rus ⁊ ꝓpꝛius ⁊ abundat ab omnibꝰ pdictis.qꝛ eſt per
Apꝛia.⁊ per pᷣoꝛa ſᷣm rõnem cognoſcẽdi.⁊ ꝑ ea q̃ om̃i
atui ſunt comunia. In omni em̃ ſtatu competit bo⸗
mini vt opet᷑ recte.expedite.⁊ ꝑfecte.Et q iſte modꝰ
aſſignandi differentia recte ſit ſumptus ſatis manife
ſtat᷑.qꝛ ᷣm ꝙ; pᷣtactũ eſt nõ ſolũmõ vᷣm rectã viã aſſi/

gnat᷑ vifferentia donoꝝ ad virtutes.ſed etiã apparet
differẽtia omniũ coꝛũ que computant᷑ inter munera
gratie.videlicʒ virtutũꝛ donoꝝ.habitudinũ.fructuũ.

ſenſuũ ſpñaliũ.⁊ ſacramẽtoꝝ. Mam pᷣme tres differẽ
tie nominãt habitns.alie vᷣo ſequentes nominãt ſta/
tus ⁊ vſus.ſexta vo differẽtia nomiat pᷣdictoꝝ admi.
nicula ⁊ adiuuamẽta. Ex his patet nõ ſolũmò differẽ
tia pᷣdictoꝝ ſᷣm rem ſed etiã ſm nominadi rationem.

Mam habitus rectificãtes recte dicunt᷑ virtutes pꝛo
eo ꝙ virtus de rõne ſui nomis dicit qð ad agendũ cri

git ⁊ vigoꝛat. Mabitꝰ vᷣo expediẽtes recte dicunt᷑ do/
na. ꝓ eo ꝙ dicunt quãdam vlterioꝛẽ abundantiã bo/

nitatis ad agendũ.ac ꝑ hoc mag atteſtant᷑ diuine li/

beralitati. ⁊ ꝓpter hoc recte cenſent᷑ nomie doni.Ha/
bitus vo pficiẽtes recte dicunt᷑ leatitudines ꝓ eo ꝙ
tales habitꝰ faciũt hominẽ ꝓximũ deo.⁊ cõfoꝛmẽ ipᷣi
gloꝛie ſumme ⁊ beatitudini.in qua eſt reꝑire ſummaʒ
pfectionem. Status autẽ in quo refectio recte dicit
fructus.fructꝰem̃ a frui dictum eſt. Aſus vᷣo ſᷣm quẽ

illa pceptio ſuſcipit᷑ recte dicit᷑ ſenſus ſpũalis.qĩ ſen
ſus eſt cognoſcere rem vt pᷣſentem. Poſtremo admi/
nicula omniũ illoꝝ in quibꝰ datur gratia animã ſan/

ctificans.⁊ a peccatis curans.⁊ ad omnẽ ſanctitatis
pfrectionem adiuuans rectiſſime dicunt᷑ ſacramẽta.
DPatet gᷣ ex pᷣdictis ꝙ inter virtutes ⁊ dona eſt diffe/
rentia. Unde ratiões oſtendẽtes hec cõcedende ſunt.
¶ Adillud vo qdð pᷣmo obijcit᷑ in contrariũ ꝑ autoꝛi
tates ſanctoꝝ q; dona ſunt virtutes.⁊ virtutes ſunt
dona.dicendũ q; cõtingit nomia extendi.⁊ ꝓpꝛie acci
pi. ⁊ nos loquimur hic de virtutibꝰ pᷣm q; ꝓpꝛie acci/
iuntur.⁊ diuidunt᷑ pꝑer tres tbeologicas.⁊ cardina/

les quatuoꝛ. ⁊ de vonis pᷣm ꝙ diuidunt᷑ ꝑ ſeptẽ diſfe/

rentias quas aſſignat Eſaias. Autoꝛitates vo gloſa/⸗
rũ ⁊ ſanctoꝝ loquũtur de dono pᷣm ꝙ; nomẽ doni am
pliat᷑ ⁊ large accipit᷑.⁊ ſimiliter de virtutibꝰ vt virtꝰ

dilcat᷑ omnis habit? qui expedit ad bonũ.donum vo

tes. quia etſi virtutes expediant ad actus ꝓpꝛios.ad

dona ſunt pꝛioꝛa virtutibꝰ. ¶ R]—
rũs ĩ generatũ. ſed per ſcientiã generat ſides m æ

— —*

—
——

omne qð diuinitus gratis dat᷑. Et ſic concedi poteſt

ꝙ idem eſt donũ ⁊ virtus.hoc autẽ modo nõ queri /

mus de differentia donoꝛũ ⁊ virtutũ.quia de re que/

rimus nõ de nomie.¶ Ad illud quod obijcit᷑ de con⸗/7
uenientia diffinitionũ doni ⁊ virtutis.dicendũ ꝙ ille
notificatiões large date ſunt ſᷣm generalẽ rationem
illoꝝ nominũ.Attamẽ in diffinitiõe virtutis põt fie-
ri vis in hoc ꝙ dicit᷑ qua recte viuit᷑. Nam ſicut pᷣus
tactũ eſt in hoc differt a donis.qꝛ habitus illi ſunt ad
ancht. habitus vᷣo donoꝛũ ad expediendum.
Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ ꝑ idem peccatũ obliqua⸗/S
mur ⁊ ſumus ꝓni ad peccatũ.dicendũ q; nõ eſt ſimi⸗
le.qꝛ facilius eſt male facere ⁊ declinare a bono q; bñ
facere ⁊ in bono expediri. Sicut facilius eſt aliquem
vulnerare q; vulneratũ ſanare.⁊ ideo plures habitꝰ
ſunt neceſſarij ad ꝑfecte ſanandũ ⁊ repandũ qᷓ; ad de⸗
oꝛdinandũ.(¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ eiuſdem vir⸗ 9
tutis naturalis eſt currere. dicendũ ꝙ verũ eſt loquẽ
do de potentia pꝛima.verũtamẽ facilitas ſuꝑaddita
potentic pᷣme non eſt eadem eum ipᷣa. ſicut patet de
naturali potentia ⁊ impotentia que dicunt᷑ diſpoſi⸗
tiones ⁊ qualitates ſupaddite ſupꝛa radicem poten⸗
tie naturalis. Pꝛeterea nõ eſt ſimile.qꝛ multo diffici/

lius eſt rectificari ⁊ expediri ⁊ habilitari in bis operi ·
