ank in uitatẽ ꝑſone qᷓ eſt ſuppoſitũ nature aſſumpte.ſʒ nõ que in vtero virginis concepta fuit.⁊ ex vtero virgi
S anen K. ſit via ad natiuitatẽ nature. Incarnatio nis ꝓducta.Si vo nã humana dicat᷑ foꝛma cõis cõ
tian:iinn em non facit cõicationẽ idiomatũ rõne cõuenientie ſequens totũ compoſitũ.ſic cõcedi põt ꝙ adbuc fuit
auuma 8 in nã.s potius rõne ↄueniẽtie in ꝑſona. ¶ Ad illud nata in chꝛiſto.non ratione ſui.ſed ratione ſuoll⸗
nuhitlinc a egaſmmascameyenol in vtero. dom ꝙ ti in quo babet exiſtere.⁊ etiã in quo habet multipli
(Sijuilh ven eſt hm ꝙ aſſumere idẽ eſt qd vnitatẽ ſui accipe. cari. Pꝛopter qʒ etiazʒ dicit pᷣs ꝙ nã in ꝓductõne
hytiilli ⁊ boc mõ ꝓpꝛium eſt ꝑſone. Scom aũt ꝙ aſſumere tał foꝛme.occulte hʒ oꝑari.generãdo em̃ bũc boiem
ſe Oend, d de diuina nã. accipit᷑ largius.⁊ hoc mõ aſſumere generat hoiem. Sic O concedẽdũ eſt huanã naturã
Gount nõ eſt idem qdð in vtero naſci ſed potiꝰ carni vniri. in xpo natam eſſe de virgine vtrolibet pꝛedictoꝛum
emitoͤhnn 9 ¶Ad illud qd obẽ ꝙ foꝛtitudo ẽ infirmata.⁊ ſic ve modoꝛũ.Sed vno mode dicit eſſe nata ratione par
nt alijs. dom Fen⸗ yerba nõ ſunt trabenda ad ↄſequẽ tis conſtitutiue per ſynodochen. Alio mõ ration? p
iettnid tiã. Coneedit᷑ em aliqᷣd dicere ei qͥ vult excitare de tis ſbiectiue. ⁊ ſic quodãmodo per accidens. Conce⸗
. ihuti uotionẽ. ⁊ eleuare in admiratõnẽ.qð tñ repᷣhcndere dende ſunt ergo rõnes ad hanc partẽ inducte. licet
iuerehe nl tur in eo qͥ ſermonis catholici ꝓpꝛietatẽ ⁊ veritatẽ alique earũ pꝛocedant ſophiſtice.¶¶ Ad illud quod l x
hut uͦi/ inqͥrit. Poſſʒ etiã ⁊ alit᷑ rñderi ꝙ nõ ẽ ſimile. Oꝛ uis obijcitur ꝙ diuina natura in xpᷣo non eſt nata.ergo
niine nin em̃ boc nomẽ eſſentia vel nã nõ ſupponat ꝓ pſona. nec bumana. dom ꝙ non eſt ſenile. aui⸗ diuina na⸗
inn⸗ 6 noia tñ appꝛopata vt virtus ⁊ ſapia ꝓ ꝑſona ſuppo tura non multiplicat᷑ in ſuppoſitis.ſed eſt vna in ge
c nunt. ⁊ locutionẽ verã reddũt. Eñ ſenſus ẽ.foꝛtitu/ nerãte ⁊ genito.⁊ ideo non recipit vocabulũ diſtin/
bi⸗ . do eſt infirmata.i.perſona cui appꝛopꝛiat᷑ Peritugo ctũ. Matura vero hũana multiplicari hʒ ⁊ plurifica
nn, iss xpᷣs vicz.q eſt dei virtus ⁊ dei ſapia. vrbũ ſcq; patris ri in parẽte ⁊ ꝓle.binc eſt ꝙ generatio in diuinis ter
hi . cui cõpetit eſſe dei virtutẽ ⁊ dei ſapientiã. ⁊ ideo qminatur ad perſonꝗ. in creaturis non ſolũ ad ꝑſonã
GM. uis talia pᷣdicata cõueniant ⁊ attribuant᷑ nominibꝰ verũ etiã ad nam Ad ill vo qð obꝛ ꝙ gnatio ter/ 12

minatur ad ens completũ. verũ eſt per ſe ⁊ pᷣtmũ.ex

„

—

boc tamẽ non ſeqtur ꝙ ad naturã poſſit terminari.
ſed ꝙ nõ terminatur ad naturã circumſcripta hypo
ſtaſi.⁊ hoc quidẽ verum eſt.et per hoc patet reſpon

13 ſponſio ad ſequens. ¶ Ad illud qd vltimo obijcit

cqꝙ aia exit in eẽ ꝑ creationes.ddᷣm ꝙ⁊ ſi ſola ꝑs boĩs
traducat᷑ vicʒ caro.nihilominꝰtñ totus hõ dẽ naſci
⁊ generariꝓ eo ꝙ intẽtio nature nõ terminat ad al/
teram partẽ ꝑ ſe.ſ̊ pꝓut hʒ cõiungi ⁊ pfici ex altera.
Et iõ totꝰ hõ dẽ natus.qᷓ;uis tm̃ ex altera ꝑte tradu
catur.nõ em̃ intendit hõ generarc carnẽ ſed hoiem.
Si vero q̃rit᷑ quare nõ dꝛ exire in eſſe ꝑ creationem
ſicut ꝑ generationẽ. Dicendũ ꝙ generatio nõ exclu/

dit creationẽ pambulã.creatio vᷣo cum ſit ex nihilo.

aliã excludit ꝓductionẽ ᷣm ꝙ dicit ꝓximã ⁊ imme⸗
diatã eductionẽ creature.

Aueſtio. iij. c

¶ Acrã bõ veraciter dicat᷑ de diuina nã: Et e ſic vide

tur. hec eſt vera. diuina nꝗᷓ eſt perſona filij dei. ꝓpter

——

ſummã ſimplicitatẽ ⁊ idẽtitatẽ ꝗᷓ eſt in deo.ſed de q̃/
cunq;ʒ pᷣdicat᷑ filius dei pᷣdicat᷑ hò.̊ bec eſt era diui

Itẽ hõ eſt diuina nã. hec eſt vera.qꝛ

gliquis hõ vtpote xpᷣs eſt diuina eſſentia vel nã.ᷓ a

ſimplici cõuerſa.diuina nã eſt hõ.

tẽ deus ⁊ diui

na naconuertunt᷑.g de qcunq; pᷣdicat᷑ vnuzʒ pᷣdicat

unina nã eſt hõ.

⁊ alterũ.ſᷣ hec eſt vera.deus eſt bõ. bec eſt vera.di/
hõ. ¶ Itẽ aut diuina nã eſt hõ. aut non
hõ. Si eſt hõ. habeo ꝓpoſitũ. Si eſt nõ hõ.ſed filius

dei eſt diuina na.g filius dei eſt nõ hõ. ꝙ ſi hoc eſt im
poſſibile. reſtat ꝙ hec eſt vera diuina nã eſt homo.

¶ Sed õ. Sicut ſe bʒ humana nã ad eſſe deuz.ſic ſe

bpʒz diuina ad eſſe hominẽ. ſed hec eſt ſimplr falſa.hu

tur eſſe ine
moꝛtalis.

mana nꝗ eſt deus.ẽ ⁊ hbec eſt ſimplir falſa.diuina nã
en bo ſDte de qcunq; pꝛedicat᷑ eſſe bominẽ pᷣdica
noztale. & ſi diuina nã eſt hõ. diuina nã eſt
tẽ de q̊cunq; pᷣdicat᷑ hõ.ineſt ei buma
nitas. ſed cuicũq; ineſt huanitas infoꝛmat᷑ humani
tatc.gde illo ſolo pᷣdicat᷑ hõ reſpectu cuiꝰ hũanitas
eſt foꝛma.ſᷣ humanitas nõ eſt foꝛma diuine nature.

K hec eſt ſimplr falſa.diuina nã eſt bõ. ¶ Jtẽ ſi di⸗

uina nꝗ eſt hõ.aut rõe eſſentie. aut rõne pſone. Mõ

rnöne efſſentie. qꝛ bumanitatis ⁊ diuinitatis eſſentie
ſimplr ſunt diſtincte. Non rõne ꝑſone.qꝛ nã nõ ſup

14

ponit ꝓ pſona.ſicut ſupꝛa pᷣmo libꝛo dictũ ẽ g becẽ
ſimpli falſa. diuina nã eſt bo. ¶ N.dom ꝙ ſicut in
pᷣmo libꝛo fuit habitũ.in diuinis eſt repire pᷣdicatio

nem ꝑ idẽtitatẽ ⁊ ꝑ denoiationẽ. licet nõ vſq;quaq;

Aꝗpꝛie oino. Oiffert aũt p̃dicatio ꝑ denoiationẽ a pꝛe

7

dicatione ꝑ iqẽtitatẽ.quia cũ aliquid pᷣdicat ꝑ mo/

lum denoiatiuũ.pᷣdicat᷑ ſub rõne foꝛme. vt cũ dicit᷑
pater gencrat.Cũ aũt pᷣdicatio eſt ꝑ idẽtitatẽ.poteſt
Pdicari rõne ſi nppoſiti vt cum dẽ. diuina eſſentia eſt
paber. Senſus eſt. diuina eſfentia eſt lted eſt pater.
Et boc mõ nõ pᷣdicat᷑ rone ſuppoſiti niſi ill

antiuũ vel ſu

oquendi.vt aliq̃d p̃dicet᷑ rõne foꝛme.aliquid rõne

ſuppoſiti. Si ergo querit᷑.vtrũ diuina natura ſit hõ.

diſtinguendũ eſt. quia iſte terminꝰpõ duplr põt in/

telligi pᷣdicari.Quia ſi intelligatur p̃dicari rõne ſup

poſiti tunc eſt vera. ⁊ eſt ſenſus.diuina nã eſt homo

ic eſt diuina eſſentia eſt ille qͥ eſt hõ. ⁊ reducitur illa
pᷣdicatio ad pꝛedicationẽ que eſt ꝑ idẽtitatẽ q̃tũ ad

tione ſub

. 0!1 ud nomẽ
35 cdandit intra ſe ſuũ ſuppoſitũ ſicut eſt nomẽ ſub-
ſtantiun vel ſubſtantiuatũ. Hunc duplicẽ moduzʒ
dicandi repimus in diuinis pm catholicũ modum

III

pꝛincipalemi cpoſitionẽ. qtũ veto ad implication?

claudit᷑ ibi pꝛedicatio ꝑ vnionẽ. Siuina em̃ eſſentig
eſt filius dei ꝑ idẽtitate.ſed filius dei eſt hõ xer vnio⸗
nem. Si autẽ fit pꝛedicatio rõne foꝛme.ſiue ꝑ modũ
cuiuſdã denoiationis.falſa eſt. ⁊ eſt ſenſus. Diuina
natura eſt hõ.i.diuina natura eſt humanitate infoꝛ⸗
mata. ⁊ hoc modo locutio eſt falſa. licet õ̃m ſenſune
pꝛioꝛem habeat veritatẽ.ſicut oñdunt rões ad pᷣmã
partẽ inducte. ¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit᷑. ꝙ ſi⸗
cut ſe habet humana natura ad eſſe de ⁊c. Hdm p
falſum eſt ꝓ eo ꝙ humana natura nõ pᷣdicat᷑ de ſua
hypoſtaſi ꝑ idẽtitatem. ſicut diuina pꝛedicat ꝓpter
ſummã ſimplicitatẽ. Ande bec eſt fa ſa. xᷣus eſt hu
mana natura.qᷓ;uis hec ſit vera.xpᷣs eſt diuina natu
ra.Et ideo non ſequit᷑.ſi hec eſt falſa. diuina natura
eſt deus. ꝙ hec ſit falſa diuina natura eſt bõö. ¶ Ad
illud qð obijcit᷑.ꝙ de quocunq; pᷣdicat᷑ eſſ ehominẽ
pꝛedicat᷑ eſſe moꝛtale.ddm ꝙ boc eſt verũ q;'tum ad
pꝛedicationẽ qua bõ pꝛedicat᷑ per modũ denoiandi.
tum vero ad pꝛedicationẽ qua pꝛedicat᷑ ratione

ſuppoſiti. nõ habet veritatẽ.homo em̃ cũ ſit nomen

ſubſtantiuũ.rõne ſuppoſiti põt pꝛedicari. Moꝛtale

vero cũ ſit nomen adiectiuũ.adiectiue tentũ ponit
rem ſuã circa illud de quo pꝛedicat᷑. Et ſicut no ſcqͥ⸗
cur. diuina eſſentia eſt pater. diuina eſſentia gene⸗

dillud vero qð obijcit de qcũq;
pꝛcdicat᷑ homo ineſt ei humanitas.dom q; verũ eſt
de illo modo pᷣdicationis quo mõ ecie rõne foꝛ
me.ſed nõ de illo quo pᷣdicat᷑ réne ſuppoſiti.tũc em̃
nõ ſignificat ꝙ bhumanitas inſit ei de quo pꝛedicat᷑
ſed ꝙ ineſt alicui qd babet idẽtitatẽ cũ eo de quo pꝛe
dicatur. ¶ Ad illud q obijcit᷑ ꝙ bec nõ eſt vera ra/
ntie vel rõne pꝑerſone.diuina natura eſt
homo.dum ꝙ et ſi diuina nã nõ ſupponat p ꝑſona.
homo tamẽ ꝓ ꝑſona põt ſupponere.diuina vo na⸗
tura ſubijat᷑ rõne ſui.ita ꝙ venitatem habet ratione
vtriuſq;.rõne vnius ex ꝑte ſubiccti.rõne vero alte/⸗
rius ex parte pᷣdicati.videlicet rõne pſone.
Onſequenter querit᷑ de natiuitate tꝑali in cõ⸗

15

16

rat. ſic nõ ſequit᷑.diuina eſſentia eſt hõ.ergo moꝛitur
vel naſcitur.

17

paratione ad eternã. Et circa boc qucrũt᷑ tria.

Pꝛimo querit᷑. Suppoſito ꝙ in xpᷣo duplex ſit nati
uitas. vtrũ concedendũ ſit xpᷣm bis natũ eſſe. Se⸗

——

cundo querit᷑.vtrũ in xpᷣo ſint filiationes duc.Ter⸗

cio qᷓritur. vtrũ ſit naturalis filius rõne vtriuſq; na
tiuitatis.ſcʒ tꝑalis etene.
eſtio. j.

„AQAueſtio.e.. 7
¶ Atrũ ocedendã ſit xpᷣm bis natũ eſte. Et ꝙ ſicvidet

Aug.de fide ad petrũ. Lnigenitus dei pꝛimo ⁊ ſcdᷣo
natus eſt. ſemel ex patre. ſemel ex matre. ſed pᷣmo et
ſcdo naſci nõ eſt niſi bis naſci. ergo videt q filiꝰ dei

bis natus eſt. ¶ Itẽ dam̃. In xpᷣo duas natiuitates

veneramur.ſed vbicunq; eſt duplex natiuitas.ibi ẽ
duplex naſci. ⁊ vbicunq; eſt duplex naſci. ibi eſt bis
naſci. ergo ⁊c. ¶ Itẽ xps ſemel genitus eſt ex patre
ßm illud t. Semel locutus ẽ deus ⁊ẽ. Glo.i.filiũ ge
nuit. ⁊ ſemel natus eſt ex matre. ⁊ conſtat illò ſemel
⁊illud nõ eſſe vnũ.ſicut tpale ⁊ eternũ.ergo ponũt
in numerũ,ſi ergo ſemel ⁊ ſemel faciunt bis.xpᷣs eſt
bis natus. ¶ Itẽ actio geminata geminat paſſionẽ.
ſi alia eſt gñatio qua pater. ⁊ alia qua mr̃ genuit. S
alia ⁊ alia vice genitus eſt xpᷣus a patre ⁊a matre.S
eſt pluries natus.ſed nõ ter vel q̃ter.ꝛ ſic de alijs.

.

bis natus eſt xs. ¶ Sed S. Bis dicit ↄſimilis act?

ctone
ſetanl
ficſickien
muitnrsh
pcnn neſt
1dlah ad
gto neeric
honttt
onuetott
Coyvonente-
camäcke
atſino
hheagperdi
deactu qn
nſedgene
werata
iatſucoeſ
gareſpea
nod bis
ltanoͤvi
ſplumdi
gerertft
gennt
in hunen
etanrri
jo hoͤne
woſan
onbon
Ualoet 4
Menſuraci
Ausdliu
tiönnnn
dicnbtn⸗
Nsen
keipun
hͤiporte
unboan
Wis

me
tiutn
mi
din
nb
9 abor
Pbiod
latgdi⸗
loagto
ge i⸗
AAes.
Eebana
Cttgals
Nhernt⸗
mernlä⸗
1) tcheen

end
wnt

mnniiatrſn
unn ii e
Ackäinthenb
scidiunn
nn
mrcid. ſA
iaiſehini
eckriin
Wmocüin
n cñd̃ ſenn
wün M⸗

en N
ur ſarniͦſ
dindſaug
nciticpinn
inä friif
ntned ick
no ict iteß
iiic
ſta enci
tciddr
gbenict
NNNuinn unn
zippom gn.
Wrouu N
mn bwartone
nevod
õ
gaweciini
todopclen
bos nati
iininsl
is neſtna

6

2„“
cſei i
Bi mili
nn ie
ppnut in
Gons ullin
r mmitr i
an⸗
nigaiit
mntr o

geminationẽ. Añ nõ dicit᷑ aliqͥs aliqͥd feciſſe bis. eo

ꝙ legit et diſputauit.ſed generatio eterna et tꝑalis
nõ eſt idẽ actus et ↄſimilis. rõne illius duplicis na
tiuitatis nõ põt dici bis natus. ¶ Item ſemel et bis

dicunt viciſſitudinẽ.idem em̃ eſt aliqͥd bis fieri.qð

⁊ duabꝰvicibus fieri.ſed apud filiũ nõ cadit trãſmu

tatio.nec viciſſitudinis obumbꝛatio. nõ debet dici

bis natus. ¶ Itẽ bis dicit actus interruptionẽ. Añ
conuenient᷑ dicit᷑ aliquis bis fuiſſe pariſius.ſed nõ
conuenienter dicit᷑ bis fuiſſe homo.Sed generatio
eterna q̃ eſt ex patre nullatenꝰ fuit interrupta.ergo

yidet᷑ ſimpłr eſſe falſum. xpᷣs bis natus eſt. ¶ Item

boc aduerbiũ bis impoꝛtat actus terminationẽc.qͥa

de actu qͥ nõ terminat᷑ nõ eſt dicere ipᷣm bis exerceo-

ri.ſed generatio eterna non bʒ terminũ.qꝛ filiꝰſemꝑ
generat᷑ a patre. ⁊c. ¶ Itẽ hoc aduerbiũ bis impoꝛ
tat ſucceſſionis oꝛdinẽ.ſ circa xpᷣi generationẽ eter/
nã reſpectu tꝑalis nulla cadit ſucceſſio.g ſic aliquis
nõ dr̃ bis natus q̃̊ ſimul generat᷑ a patre ⁊ a matre.
ita nõ videt᷑ ꝙ xpᷣs bis natus dicat᷑.cũ ſimul ſit veꝝ
ipſum dicere generari a patre ⁊ a matre.pꝛ em̃ nunc
generat filiũ.et in tpe natiuitatis ſue ſic vᷣgo maria
genuit. ¶ Itẽ nũc tꝑis ⁊ nũc eternitatis nõ ponunt
in numero.cũ vnũ claudat᷑ in altero.& filius genitꝰ
eſt a patre in nũc eternitatis.⁊ a matre in Bhetgie

19 nõ videt᷑ ꝙ debeat dici bis natꝰvel genitꝰ. ¶ Re.

dum q ſicut vult phᷣus. Actus triplłr bʒ numerari.
vicʒ ſubo.⁊ tpe.⁊ ſpẽ ſiue termino.Aũ actus multi/

plicari dẽ.aut qꝛ eſt in alio et alio ſubiecto. aut quia

in alio et alio termino.aut qꝛ in alio et alio tꝑe ſiue
menſura.cũ g& aduerbiũ numerãdi dicat numerum
actus aliquoꝝ iſtoꝝ triũ modoꝝ neceſſe ẽ vt impoꝛ
tet ipᷣm meran⸗ Ra
bi.ſub rõne verbi impoꝛtat illũ numerũ qͥ eſt ipſius
actus ᷣm ꝙ actus bic ẽ ex ꝑte tꝑis ſiue duratõnis.⁊
iſte ẽ numerꝰqͥ eſt ex ꝑte mẽſure.Et ꝙ h̊ aduerbium

bis ipoꝛtet numerũ actꝰex ꝑte mẽſure.pʒ ꝑ iᷣm mo
dum loquẽdi. Mõ em̃ dicoꝛ bis comediſſe ꝓpt᷑ duas
res qꝗs comedi.vel ꝓpt᷑ plurificationẽ ex ꝑte ſubiecti

ſed ꝓpter multiplicationẽ ex ꝑte tpis ſiue mẽſure.qꝛ

comedi in alio ⁊ alio tpe.qm̃ ꝙᷓ generatio ſiue xpi na

tiuitas eterna. mẽſurat᷑ ipſa eternitate. et natiuitas
tꝑalis ipſo tpe.ita ꝙ in illa cõpletionẽ hʒ in nũc eter
nitatis.in iſta in nũctꝑis.hincẽ ꝙ concedi põt ⁊ dʒ

Exypm bis eſſe natũ.Et ↄcedende ſunt rõncs ⁊ auẽtes
20 ad boc inducte.¶ Acd illud qð obr̃ pᷣmo in ↄꝛium
ꝙ bis dicit eiuſdẽ actus geminatõnẽ.ddᷣm ꝙ ũ opoꝛ

tet ꝙ dicat geminationẽ eiuſdẽ actꝰpᷣm vnitatẽ vni⸗
uocationis.ſᷣ ſufficit ꝙ dicat ſᷣm ↄuenientiã analo/
gie. AVñ ſicut põt ↄcedi ꝙ deus ⁊ hõ ſunt duo entia
vel res.nõ ꝙ dicant᷑ due res vel duo entia cquiuo/
ce ſᷣ analogice. Ita ↄcedi pᷣt ꝙ generatio xpᷣi et e᷑na

et tꝑalis ſit duplex gñatio.Et ſic põt ↄcedi ꝙ ſit bis

generatꝰ.quia tm̃ ſe extendit numerꝰ aduerbioꝝ nu
meraliũ reſpectu verbi.qᷓntũ nũerus nũeraliũ noim

21 reſpectu noim. ¶ Ad illud qd obr̃ ꝙ ſemel et bis di

cunt viciſſitudinẽ.dᷣm ꝙ illud nõ eſt veꝝ de ſignifi
catione generali.ſᷣ ſemel dicit actus cõpletionẽ.Oꝛ
añt dicit viciſſitudinẽ hoc ſolum eſt qꝛ adiacet actui

tꝑali.⁊ ideo qꝛ generatio xpᷣi eterna nõ ſbiacet actui

tꝑali.nõ eſt neceſſe ꝙ etiã q;tũ ad illã dicat viciſſitu-

22 dinẽ. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ bis dicit intemuptio⸗/

nem.ddm ꝙ illud verũ eſt in illis actibus qui nõ nu

merantur ſine interruptione.ſicut legere vel moꝛari

uerbiũ em̃ cũ ſit adiectiuũ er Queſtio. iſj.
¶ Atrum in xpo ſint filiatoõnes due:

et eterna ſunt diuerſe

VII

vy
*
— —

*pariſius. vcl aliquid tale. In bis aũt actibus q̃ ſine

interruptione numerari pñt nõ hʒ veritatẽ. ſicut cæ
lum dicit᷑ bis eſſe renouatũ.et tñ motus eius nõ dr
eẽ diſcõtinuatꝰvel intruptus. Nũeratio em̃ reuolu/
tionũ nõ venit ex motꝰ diſcõtinuatõe.ſᷣ ſᷣm circũlo/
cutõis cõpletionẽ. ⁊ ſᷣm illã ↄpletionẽ circũlocutõis
eſt nũeratio dieꝝ ⁊ tꝑm.⁊ tal nueratio ipoꝛtat᷑ ꝑ ad/
uerbiũ.Et qm gnatio xpᷣi ex pre ⁊ mr̃e modũ hʒvnũ
numerãdi.vt pᷣdictũ eſt.iõ ſane põt cõcedi xpᷣm bis
natũ eſſe. ¶ A
minationẽ actus.dom ꝙ terminatio actꝰ duplr dr̃.
Ano mõ ex cõpletione.Alio mõ ex deſitione. cuʒ
dr ꝙ bis impoꝛtat terminationẽ.ſi intelligat᷑ termi
natio cõiter ad vtrũq; modũ.ddm ꝙ veꝝ eſt. Si au
tem dicat terminationẽ ꝑ deſitionẽ nõ habet verita
tem.hoc em̃ accidit numerationi alicuius actus.q;

non poſſit eſſe ſine actus deſitione.ſicut tactum eſt.
d illud qd obijcit᷑ ꝙ bis dicit ſucceſſionis oꝛdi2 4

nem. dᷣm ſilłr ꝙ boc nõ eſt de neceſſitate.ſed qũ im-
poꝛtat actus geminationẽ ⁊ ſucceſſionẽ.et reſpectu

eiuſdẽ pᷣncipij.ſic aũt nõ eſt repiri hic.et ſic pʒ illud.
¶ Ad uᷣlud vo qð vltimo obijcit᷑ ꝙ nũc tꝑis et nũc 2

eteruitatis nõ ponũt numerũ.dam q ſi loquamur
de numero ꝓpꝛie accepto veritatẽ hʒ. Si autẽ large
falſitatẽ habet. Eternitas em̃ et tpᷣs ſunt diuerſe mẽ
ſure ꝑ eſſentiã.⁊ ꝓductio q̃ menſurat᷑ tꝑe eꝶ alia a
ꝓductione q̃ menſurat᷑ cternitate ⁊ poſterioꝛ illa.et
ideo ille due ꝓductiones pñt dici etiã due mẽſure.
nec valet ꝙ vna claudit᷑ in alia. hoc em̃ nõ eſt ꝑ con
tinentiã que tollat numerũ.ſicut ↄtinet᷑ ꝑs intra to
tum.ſed per quandã pꝛeſumptionẽ que quidẽ relin
quit oꝛdinẽ ſiue diſtinctionẽ.
Generatio eſt rõ ſiue cauſa filiationis.ſicut actio cã

relationis.ſed in xpᷣo eſt duplex generatio.&g eſt du/

plex filiatio. Multiplicata em̃ cauſa multiplicari vi
detur ⁊ effectus. ¶ Itẽ multiplicato vno zalaeinon
neceſſario multiplicat᷑ et reliquũ.co ꝙ relatiuoꝝ eſt
ad aliquid ſe habere.et qͥtiens dr̃ vnũ oppoſitoꝛũ.
totiens dr reliquũ ſicut dicit pᷣs.ſed xpᷣs ſᷣm gene/
rationẽ eternã eſt filius patris.ſᷣm generationẽ tem
poꝛalem ẽ filius matris.̊ ⁊c. ¶ Itẽ diuerſarũ pꝛo/⸗
ductionũ diuerſi ſunt termini. ſed generatio tꝑalis
ctiones.& ſi vtraq; termi
natur ad xpᷣm m ꝙ eſt filius.neceſſe eſt xpᷣm eſſe fi⸗
lium aliũ et aliũ.ergo in eo ſunt filiationes plures.
Sa idẽ eſt eſſe natũ ⁊ eſſe filiũ.ſ ſi aliqua ſunt ea
dem.numerato vno numerat᷑ et reliquum.ꝗ ſi xp/⸗

eſt bis natus.habet duplicem filiationẽ. ¶ Itẽ ab⸗

ſtracta filiatione eterna.eſt intelligere filiationẽ tem
poꝛalem et ecõuerſo. ergo ſi illa ſunt diuerſa quoꝛũ
vnum eſt intelligere abſtracto alio.ergo filiatio eter
na et tẽpoꝛalis eſt alia et alia in x̃o. ¶ Sed cõtxa.

filiatio eſt ꝓpꝛietas perſonalis.ſed in xpᷣo nõ eſt niſi

vna pꝑſona.ergo nõ eſt niſi vna ſola filiatio. ¶ Iteʒ
ſicut xpᷣs babet patrẽ et matrẽ.ita quilibet alius eſt
natus ex patre et ex matre.ſed nullus dict᷑ habere

duas filiationes.quia genitus eſt ex patre et ex ma/

tre.ergo pari ratione in chꝛiſto nõ erunt due filiatio
nes.quia natus eſt xpᷣs ex patre ⁊ ex virgine matre.
tẽ ex hoc ꝙ aliquis mgr̃ habet plures diſcipu/
los.hodie vnũ et cras alium.nõ babet diuerſos ma
giſtratus.ergo et pari rõne nec xpᷣs dʒ dici br̃e ꝑlu/

/

d illud qð obijcit᷑ ꝙ bis impoꝛtat ter/ 25

Li
—

res filiationes. er boec; genitus eſt à patre pus. 24*

matre poſterius. ¶ Item ſi alia pſona nata eſſet de
virgine eſſet cõfuſio in ꝓpꝛietatibꝰ ꝑſonalibns ꝗꝓpter
pluralitatẽ filiationũ.ſicut dicit Anpbel. Si g in in/

7

carnatione verbi nulla facta ẽ cõfuſio priteatn. vi/
ic

26 xpo.
eſſe in xpo.nõ tñ concedi dʒ duas eſſe filiationes.Et
rõ huiꝰeſt.qꝛ cũ filiatio ſit relatio.cõparationẽ habʒ

detur ꝙ nulla facta ſit filiationũ plurificatio. ¶ Itẽ
numerata ꝗꝓpꝛietate numerat᷑ ſubiectũ.vt ſi ſũt due
albedines.ſunt duo alba.& ſi ſunt due filiatões.ſunt

duo filij.g ſi in xpᷣo ſunt due filiationes.in xpᷣo ſunt

duo filij. et ſi xpᷣs eſt duo filij.xpᷣs eſt duo.ᷣ hec ẽ fal⸗
ſaſſicut impꝛobata eſt ſupꝛa et hẽ in ſimbolo.nõ duo
tñ ſed vnꝰeſt xpᷣs.S falſum ẽ duas filiationes eſſe in
Be.vm qꝙ q;uis cõcedat᷑ duas natiuitates

ac tria. Ad ſbiectũ in q̊ͥ eſt. ⁊ ad terminũ ad quẽ eſt.

et ad pᷣncipium a qͥ eſt. Mumerus aũt relatõnis ſᷣm
differentiã foꝛmalc ſiue ſpeciſicã cauſat᷑ a pᷣncipio a
quo eſt.ſicut paternitas ⁊ dominiũ ſunt due relatio⸗

nes in aliq̃ hoie qᷓ̃ numerant᷑ nõ rõne cius in q̊ ſunt

pncipaliter.ſed rõnc eius a q̊ ſunt.qꝛ pñt eſſe due re
lationes in hoĩe reſpectu eiuſdẽ. Plurificatio auteʒ
relationis ſᷣm numerũ nõ venit pᷣncipalr rõne eius
ꝗaq́ͥ eſt. nec rõe ad quẽ.ſed rõne ſubiecti eius in quo.

Et qm̃ ꝓpꝛietas ſbiecti nũerari hʒ rõne ſuppoſiti.et

ſubiecti filiationis ẽ ipſa ꝑſona.nõ nã niſi rõne ꝑſo-
ne. hinc eſt ꝙ cuʒ in xpõ nõ ſint plures pſone.nõ pñt

27

eſſe plures filiationes. Ideo cõcedende ſunt rõnes
ad hoc inducte.¶ Ad illud qdð pꝛimo obẽ ꝙ gene/
ratio eſt cã filiationis iã pʒ rñſio.qꝛ relatio nõ multi
plicat᷑ ex ꝑte cauſe ſed ex ꝑte ſubiecti.Si aũt q̃ratur

Ire multiplicat᷑ gñatio in xpᷣo et nõ filiatio cũ vtra/

q; reſpiciat pſonã.ddm ꝙ gñatio ſignificat ꝑ modũ

actionis.actio aũt et paſſio nõ ſolũ recipit numera/
tionẽ ex ꝑte ſubiecti.ſed etiã ex ꝑte menſure ⁊ ex ꝑte
pꝛincipij.Et qm̃ aliud eſt pᷣncipiũ.⁊ alia ẽ menſura
tpalis ⁊ eterna.ideo alia põt dici ⁊ alia generatio q
uis nõ filiatio.Alia etiã eſt rõ.qꝛ etſi generatio reſpſi

ciat ꝑſonã.tñ ꝑ cõſequens reſpicere põt ⁊ naturam.

AVñ bumana nã in xpo põt dici nata.nõ tñ põt dici

filia.qꝛ filiatio ꝓpꝛie reſpicit ꝑſonã.Et qꝛ in xpᷣo eſt

pluralitas naturaꝝ et vnitas perſone.ideopñt dici

28

nes.

multiplicatione foꝛmali.et de eo coꝛrelatiuo a q̃ de⸗
pengdet coꝛrelatiuũ dependentia eſſentiali.ſed ſi vnũ

coꝛrelatiuũ multiplicat᷑ multiplicatõne mali.nõ bʒ
veritatẽ.ſicut eſt qñ vnus hõ generat plures filios.

et vnus mgr docet plures diſcipulos.tunc cm̃ rela-/

dependentia accidentali. ⁊ deſinẽte vno.ſaluat᷑ rela

tio in altero. Añ qñ quis generat poſt pꝛimũ filium
alii.nõ naſcit᷑ in eo noua paternitas.ſed pᷣme pater

nit᷑ati innaſcit᷑ nouus reſpectus.qꝛ pater eſt pluriũ

pᷣus erat. ſic eſt intelligendũ in poſito. Ande xps
generatione tꝑali nõ acquirit nouã filiationẽ.ſed in

cir eſſe filius alterius.ſcʒ boĩs virginis. ¶ Ad ills
q obijcit᷑ ꝙ diuerſaꝝ ꝓductionũ diuerſi ſunt termi

ni . dm ꝙ verũ eſt qñ ille ꝓductiones ſunt diſpate.

——

ita ꝙ vna nõ ſupponit aliã.ſic aũt nõ eſt in ꝓpoſito.
qꝛ natiuitas tꝑalis nõ pᷣſupponit eternã natiuitatẽ.
et ideo nõ opoꝛtet filiũ eſſe aliũ ⁊ alium.qᷓ;uis alia ?
alia generatione generet᷑.ſufficit em̃ vt dictũ fuit ad

traxit humanã. & eſt filiꝰ nalis ipſius vᷣ

plures gñatões.q;uis nõ poſſint dici plures filiatio
„ illud qdð obẽ ꝙ; multiplicato vno relati /
uorũ multiplicat᷑ ⁊ reliquũ.dm ꝙ illud verũ eſt de

—

SD

pluralitatẽ generationũ pluralitas naturan. non ſic

autẽ ad pluralitatẽ filiationũ. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ʒ30

idẽ eſt eſſe natũ ⁊ eſſe filiũ.ddm q et ſi de eodẽ dica

tur.tñ filiatio ꝓpꝛie dicit relationez. ⁊ natiuitas ſiue

gñatio ipſam ꝓductionẽ.relatio aũt ⁊ actio ex alia ⁊
alia cã habẽt numerari.Et iõ nõ ſequit᷑ ꝙ ſi pluriſfi/

cetur ꝓductio.ꝙ plurificet filiatio. ¶ Aid illud qd ʒh i

obẽ vltimo ꝙ eſt intelligere filiatõnẽ tꝑalẽ abſtracta
filiatione eterna.ddᷣm qꝙ hoc nõ eſt ꝓpter diuerſita/
tem relationis in ſe.ſed ꝓpter diueꝛſitatẽ reſpectuũ.
ſicut ſi aliq̃s ſit pater duoꝝ.põt intelligi pꝛ eẽ vniꝰ.

ita ꝙ uõ alterius.Et ſi aliqs videat᷑ a duobꝰ.põt in⸗

telligi videri ab vno ita ꝙ nõ ab alio.Ex boc tñ non

põt cõcludi ꝙ ſit diuerſitas ſᷣm rem.ſᷣ̊ ᷣm rõem.Di⸗

uerſitatem ant m rõem voco illã que ſolum eſt ſᷣm
reſpectum rcomperation.
Queſtio. iijF. f.

¶ Ntrũ xpᷣs filius ſit nãlis rõne vtriuſq; natiuitatis.
vicʒ tꝑalis ⁊ eterne:Ct ꝙ ſic videt᷑. De generatione
eñ̃ eterna nõ eſt dubiũ.de gñatione vo tꝑali oſten/
itur ſic. Qui ↄfoꝛmis eſt in nã ei a quo generat᷑ eſt

filius nalis.ſed filiꝰdei ẽ cõfoꝛmis marie ex q eſt na-
tus.& eſt nãlis filiꝰipſius. ¶ Itẽ qui trahit nãm ab

◻ „

co a qͥ generat᷑ eſt filiꝰnalis.S xpᷣs a virgine naturã

nã eſt pᷣncipiũ rei genite et filiationis quſdeʒ eł pte
mulieris ex hoc ꝙ cõcipit in vtero ⁊ parit. et hoc to/

tum virgini cõpetit reſpectu xp̃i.S xpᷣs eſt eius filius

nalis. ¶ Itẽ ſi xp̃s eſt filius vᷣginis.aut nalis aut

adoptiuus. Hon adoptiuus.qꝛ tũc nõ eſſʒ vrra mr̃.

nec ad virginẽ ſpectat filiũ adoptare.ncc deus ado/

ptari põt a ceatura in filiũ.ſed magis ecõuerſo. er-
80 videt᷑ ꝙ ſit nalis eius filius.
eſt filius ꝑ grãm eſt filius ꝑ nãm.qꝛ nã ⁊ grã ex op/

ed õↄ. Nullus qͥ́

poſito diuidunt᷑. Sed ꝙ xp̃s fecit ſe filiũ vᷣginis hoc
fuit dignis ⁊ grẽ. nõ eſt Klins nalis. ¶ Itẽ nullus
q̃ voluntarie generat᷑ eſt filius nalis.qꝛ nã ⁊ volun⸗
tas ſunt pᷣncipia diſparata.ᷣ xpᷣs voluntarie natus

eſt de virgine.g nõ eſt eius filius nãlis.¶ Itẽ nullꝰ

eſt filius nalis cuiꝰgeneratio fit ſupꝛa naturã.ſed ge
neratio filij dei ex matre fuit per miraculũ ſupꝛa na-⸗

turam ⁊ natiuitas ſimilit᷑.ꝙ nõ eſt filius naturalis.

¶ Itẽ nullus filius nãlis eſt pꝛioꝛ ſuo pꝛincipio ge/
nerãte.qm̃ ſi pꝛioꝛ eſt.accidit ei ꝙ ꝓducatur ab illo.

ergo odas eius ſed xpᷣs pꝛioꝛ fuit qᷓ; virgo q̃ᷓ
ipm cõcepit.g ex parteę tꝑalis natiuitatis xpᷣs nõ po
teſt eſſe filius nalis.¶R Gretar

natiuitatẽ xps eſt filius nalis.et ratio buiꝰ eſt.quia

vtraqʒ natiuitas conſiſtit in ꝓductione ſimilis ex ſi
et vnus mgr doee 1 mili vm ſimilitudinẽ et cõuenientiã in natura. Añ̃
tio qꝗᷓ eſt in ipſo non dependet ab vnoquoq; eoꝝ niſi

ſm natiuitatẽ eternã generat᷑ ſimilis patri.ſᷣm nati

uitatem tempoꝛalẽ generat᷑ ſimilis matri. iõ vtraq;

natiuitas eſt naturalis.Et rõne vtriuſq; natiuitatis
xpᷣs naturalis filius debet dici. Si autem tu queras

quꝗ habitudinẽ dicit iſte terminus naturalis.dom

magis dicit habitudinẽ pꝛincipij qᷓ; habitudinem

. oꝛme. Dicit᷑ em̃ filius nalis qui eſt a natura. cet qui ʒ 3
trabit naturã ab aliquo.nõ ꝙ ipſa filiatio ſit ꝓpꝛie/

tas cõſequẽs ipſam naturã ſed magis perſonaʒ. eſt
em̃ ꝗꝓpꝛietas ꝑſone. Ande bec eſt magis ꝓpꝛia. Xpᷣs
eſt filius naturalis vel natura.qᷓ; xp̃s eſt filius eſſen

tialis vel filiꝰ eſſentia. Matura em̃ plus dicit in ha/

bitudinem pꝛincipij vel cauſe qᷓ; dicit in habitudinẽ
foꝛme.Fatenqũ eſt ergo xpᷣm filij natnralẽ vᷣgiuis

ſideo dom ꝙ penes vtraq; 32

utete
itit
chnochin
melueh
iucoptiliet
goröckrerg.
tmnochnn
agaunn
voſaimmmdn
nontüͦ
nigingfnd
znbumana
Gngtontr
nuriAhmd
ſunnn
gsitacnne
. ſccbid
dingin
cchekſupr
6

ſX*
nun
„ t
ponfinp
Nhetpöen
Nomnttb
Non ldn
dußtna
tutuelain.

Deh⸗
dole.

— —

Andn ſ. eſre ratne tempoꝛalis natiuitatis.ſicut ratõnes ad ebat nature ideo modus ille opandi nõ exdudit
* lgdiig 1 34 pꝛimã pꝑtẽ oſtendũt.⁊ iõ ↄcedende ſunt. Ad illud nature opationẽ.nec aufert pꝛoli nalem filiationem
Eldenden qð pᷣmo obꝛ in ↄtrariũ qꝙ nullus qͥ eſt filius ꝑ gra- ¶Ad illud qð obꝛ ꝙ nibil generat᷑ naturaliter qd 36
Zimutunſte tiam ẽ filius ꝑ nam.ddm ꝙ ſi illud intelligat᷑ de gra generat᷑ voluntaric.dm ꝙ falſuʒ eſt. m ꝙ nãam vo
taderi tia adoptionis verũ eſt. ſi vo intelligat᷑ de gra vnio/ luntas cõcomitat᷑.vnde eſto ꝙ nã eſſet oino obedi/
nrghinf, nis nõ eſt veꝝ.qꝛ ſicut habitũ eſt ſupꝛa iſta gratia fu ens volũtati.ſicut ⁊ in adã crat.idẽ generaret᷑ patre
WN llces; it quodammocdo iſti bomini naturalis. Aliter etia,z volente ⁊ natura opante.Et qm̃ volũtas filij nõ tol
etale bſhicn poteſt dici ꝙ verũ eſt m eandẽ nãm.xpᷣs aut noiat lit vim generatiuã matri.ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſivolũta⸗
merdiueſt, ypoſtaſim in duabus naturis. ⁊ ſm illa duplicẽ na nic ex ea naſcit᷑ ꝙ nõ naturaliter naſcat᷑.¶ Ad illud 37
trieſpemi, turam nalis eſt filius patris. ⁊ naturalis eſt fili? ma quod obijcit᷑ ꝙ nullus filius eſt pꝛioꝛ ſuo pꝛincipio.
niig hicin, tris.ita ꝙ ſᷣm diuinam naturã comꝑet᷑ ad patrem. generante.duᷣm ꝙ verum eſt m eam naturam m
Arnb tin ⁊ ſᷣm humanã compꝑet᷑ ad matrẽ. Si aũt mutua fit quam eſt filius eius.⁊ ſic nõ habet inſtantiã in po⸗
iateiit cõpatio vt ypoſtaſis illa ſm diuinã nãm comꝑet᷑ ad ſito.qꝛ xpᷣs ᷣm bũanam natura pꝛioꝛ eſt virgine ue
mifnien di⸗ matrẽ.⁊ m bumanã cõpꝑct᷑ ad patrẽ. ſic nõ dꝛ ꝓpꝛie ipᷣm cõcepit. Si aũt ſimpliciter intelligat᷑.hʒ inſtan/
ieimnin filius naturalis.põt tñ dici nalis filius ꝑ gram vnio tiam in ꝓpoſito.qꝛ xpᷣs bʒ in ſe duas naturas ſᷣm q;
35 nis ꝗᷓ facit nales ꝓpꝛictates inuicẽ cõicare. ¶ Ad il- rũ vnã pꝛecedit tã nam creatã ꝙ; matemale pꝛinci-
lud qð obijcit᷑ ꝙ generatio cbꝛiſti eſt ſupꝛa naturax. piũ.vbi aũt inſtantia eſt in ꝓpoſito ita ꝙ nõ eſt ĩ alio.
itgiits dom ꝙ ita eſt ſupꝛa naturã ꝙ eſt m naturazʒ vt di/ ferenda eſt jm philoſophicũ documenti.
Neang ctũ eſt ſuꝑꝛa.qꝛ ibi diuina potentia in nullo pꝛeiudi . R
aneipiiein Di. ix. vtꝝ caro xpᷣi ſit adoꝛada adoꝛatiõe latrie qð eſt ꝓpꝛietas diuine natuer.
diat Reterea inueſtigari opoꝛtet ⁊c. Supꝛa egit magiſter de cõpatione diuine naturc ad ꝓpꝛietatẽ hũane
nnrichn nature. hic vᷣo agit de vꝑatione bumane nae ad ꝓpꝛietatẽ diuinc.inq̃rens vtrum natura humana in
Eeitihr inß chhꝛiſto ſit adoꝛanda adoꝛatiõe latrie. Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta in ꝑtes duas. In quarũ pꝛima ꝓſequit᷑ qõ-/
Ginie un, neuim vm opinionẽ cõem. In ſcda vo ꝓſequit᷑ cam ſᷣm opinionẽ alioꝝ ⁊ ſanctoꝝ autoꝛitates.ibi. Alijs auteʒ
signs placet xpᷣi humanitatẽ ⁊c̃. run pars diuidit᷑ in duas ꝑtes. In quaꝝ pꝛima parte opponit. In ſecunda
Reterminat. ibi. Ydeo quibuſdam vñ. ⁊c̃. Scda pars in duas diuidit᷑. In quaꝝ pma ſubiungit alioꝝ opinio/
vigrichen nem. In ſcda vo inducit illius opinionis ↄfirmationẽ. ꝑ multiplicem ſanctoꝝ atteſtationẽ. ibi. De boe Jo.
⸗ usi dam̃.ita ait. Illa ſcdᷣa ꝑs poſſet adhuc ſubdiuidi in duas. In pꝛima cõfirmat aucte greci.ſ. dam̃. In ſcda au
Anini⸗ toꝛitate latini.vicʒ Aug.ibi.Oe boc etiam aug.ait in ſermone dñni. H
aneſwr ¶ Querit an eadeʒ ſit adoꝛatio humanitati chꝛiſti et a ¶ Cultus ⁊c. cõſiſtit ·
rdor itati exbibeda. A ᷑ ᷑ in dilectiõe ⁊ ſacri. ex-
tpetiche⸗ deitati exbibfda. g „ aſg bibitõc atq; reuẽntia
(ESinini Meterea lueſtigari opoꝛtet ytꝝ caro xpi ⁊ alaa Hic qᷓ qualit diſtin/
nauitgiggn vna eadẽq; cũ vᷣbo debeat adoꝛatõe adoꝛari. guunt illa tria⸗ Et vr
tteiürgnse illa.ſ.q̃ latria dr? Si em̃ aĩe vel carni expibet inſufficiẽter dicat.
is (nl⸗ latria q̃ intelligit᷑ ſeruitꝰ ſiue cultꝰ ſoli creato:i debitꝰ*q· qꝛ mag v cõſiſtere in
Asgrli: w⸗ cũ aĩa xpᷣi vł caro creatura tm̃ ſit.creature exhibet᷑ qd adoꝛatõe.Ait em Rs
miurne m ſoli creatoꝛi debet᷑.qð faciẽti in ydolatriã deputafꝗ. banꝰ.ſiccaro xpᷣi ado
s Që nu⸗ õ ſ rãda ẽ latria ſicut vxr-
annniſei Bñdet qoni jm opinionẽ cecm. b bũ. ß nõ oi ſpẽ latrie.
nuiinutn deo ꝗbuſdã videt nõ illa adoꝛatione qᷓ latria ẽ car· qm nõ adoꝛam⸗ e ꝓ
lusnauntis Z nẽ chꝛiſti vł aĩam xpᷣi eẽ adoradã. ſ illa q̃ ẽ dulia.cuiꝰ ſirati ĩ tema. ſic vt cre
ſoincgoc, De ſpeciebꝰ duas ſpẽs vel modos eẽ dicũt.Eſt em̃ cuiuſdã modi damꝰ ꝙ nos creauit
phemuͤl, dulie. dulia qᷓ creature cuilibʒ exhiberi pᷣt.⁊ ẽ quedãa ſoli hu/ ex nihilo. vr ꝙ poti⸗
Ariuß i manitati xpᷣi exhibẽda nõ alij creature.qꝛ xpᷣi hũani⸗ ratio merzin
in eien tas ſuꝑ oẽm creaturã eſt venerãda ⁊ diligẽda.nõ tam̃ goͤdicta. Ite vi dami
vemennn adeo vtcultus diuinitatidebitus ei exhibeat᷑.qͥ cultꝰ nutio.qꝛ non tm̃ colit
onf in dilectione ⁊ ſacriſicij exhibitiõe atq; reuentia conſi us dilectiõe ß etiaz
n ſtit. qui latine dicit᷑ pietas.gꝛece autẽ theoſebia.id eſt fide. Qucril qualit᷑
snifnnni dei cultus. vel euſcbia.id eſt bonus cultus. iſingni 1 ain .
nmn ſmnn onit alioꝝ opinionẽ qᷓ vnã adoꝛationẽ vtriq; ex. pabitũ eſt 5. e colif
rucgmniutnd hibendam tradunt. H c cultu interioꝛi 2 exte⸗
umnga⸗ ¶ Alijs aũt placet chꝛiſti hũanitatẽ vna adoꝛatiõe cum nioꝛi.vt aũt mgr exp/
5 mnng verbo eẽ adoꝛãdã.nõ ꝓpter ſe ſᷣ ꝓpter ulũ cuiꝰſcabel/ meret vtrũq; cultum
jßtin aß llũ eſt cui eſt vnita. Neq; ipᷣa hũanitas ſola vel nuda ß digit oſiſtit in dile⸗
ſ c(ñ̃ verbo cui eſt vnita. nec ꝓpter ſe. ꝓpt illũ cuiẽ vni ctiõe ytn. lad cultus
ſmin⸗ ta eſt adoꝛanda. MHec qͥ h facit ydolatrie reus iudicari ctiöͤe intellign⸗ D
u; põt.qꝛ nec ſoli creature.nec ꝓpter ipßam. v creatoꝛi cuʒ cheologicas virtutes
ile, hüanitate ? in humanitate ſua ſerutt. ([ charitate; 2 alias
uani ¶ Adaduci huius opinionis cofirmationẽ multiplici: duas pamblas. ergo

1. — I I I

Su ,2 2 α2 2 - „ „ „ . „ C —☛ ½ ₰. 2.4 „ 7σι Wπ½ . ite
etum ad cultũ exterioꝛẽ dicit ꝙ colit᷑ ſacrificio.itaap ſub ſacrificio cõpꝛehẽdat oẽm reuerẽtiq̊ q exteri ext
“ ſoli deo. Per hoc aũt qð ſubdit reuerentiã cõpꝛebendit vtrũq;.⁊ ſic patet dꝛñtia boꝝ triũ.qꝛ dilectio re/

fert᷑ ad cultũ interioꝛẽ. ſacrificiũ ad exterioꝛẽ. reuerentia ad vtrũq;. Ael aliter. Dilectio refert᷑ ad pᷣncipiũ mo

röne humanitatis ſed
teit atis. Dici etiã poſ/

ſct ꝙ adoꝛatio copᷣben

dlict᷑ ſub hoc qð dẽ reue

rentia. ſicut ⁊ fides in-/
telligit᷑ ꝑ dilectionẽ.et

ſic ptzʒ rñſio ad ſequẽs

2 b ¶ Duẽ adoꝛamꝰ? cũ
prfe ⁊ ſ.ſ.vna ado.Coñ
boc vbũ dam̃.obẽ. Pr

2 ſpñ̃ſſ. ſũt ꝑpſone diſti/

cte.⁊ cuilibʒ eaꝝ debet

vna oꝛatio p ſe. ſi
ad multiplicatiõʒ obie

cti ſeqͥtur mitiplicatio

actꝰ.vr ꝙ ille ꝑſone ſt

multiplici nõ vnica ad

oꝛatiõc adoꝛande. Itẽ

adoꝛatio ſubſetur di
rectioneʒ fidei.̊ fides
diſtiguit inter ꝑpſonas.

57 adoꝛãs ſʒ ꝙ hmõi

diſtiguit inter pſonas.
⁊ ſi hoc.redit idẽ qð pᷣ/
us. Ro. dom ꝙ tres p/
ſonc vnica et ſimplici
adoꝛatiõe ſunt adoꝛã/

dc.Et rõ huiꝰ cſt.qꝛ il /

lud bᷣm qd cõpetit ad/
ꝛari ſuma maicſtas ẽ

vnicũ nullo mõ multi /

plicatũ.et ita ſicut vni
ca dilectione diligunt
qꝛ in cis eſt vna ſũma

tiuũ. Sacrificiũ refert᷑ ad actũ. Reuerẽtia ad foꝛmã ⁊ modũ.Ad illud qd obĩ de adoꝛatiõe ⁊ ꝓſtratiõe.dðm
vYailla põt cõpꝛehendi noic ſacrificij. Dici etiã põt ꝙ illã nõ noiat.qꝛ nõ eſt cultus ſoli deo debitus.nõ tĩ emjũñ̃
pꝓfſternimur coꝛã deo.
ſed ctiã coꝛã hoie. Añ autoꝛitate. d .
nõ eſt intelligẽdũ q;ra ( De H Joh. dam̃. ita ait. Due ſũt nature xpᷣi rõne ⁊ mõ JYob.dam̃.
vanus vet vee n differetes. vnite vo m ypoſtaſim. Anus xpo ẽ de“*⸗
manitate pſternere. ßS Pfectꝰ. ? hõ ꝑfectꝰ. quẽ adoꝛamꝰcũ pfe ⁊ ſpoũ vna ad⸗ b
pꝓſternedo nos coꝛã oꝛatiõe cũ incõtamiata carne eiꝰ.nõ inadoꝛabilẽ car/
buũanitate. nõ debemꝰ nẽ dicẽtes. Adoꝛat᷑ em̃ in vna vᷣbi ypoſtaſi.q̃ ypoſtaſ
pfiteri nos eẽ creatos generata eſt.nõ creature venerationẽ pᷣbetes.nõ &̊ vt

nudã carnẽ adoꝛamꝰ.ſᷣ vt vnitã deitati in vnã ypoſta
ſim dei verbi duabꝰreductis naturis. Limeo carbonẽ
tangere ꝓpt᷑ ligno copulatũ ignẽ. Adoꝛo xpᷣi dei mei
ſił vtrãq; naturã.ꝓpt carni vnitã deitatẽ. Nõ em̃ q̃r⸗
tã appono ꝑſonã in trinitate.ſᷣ vnã ꝑſonã ↄfiteoꝛ vᷣbi
⁊ carnis eiꝰ.His vᷣbis inſinuari videt᷑ xpᷣi hũanitateʒ
vna adoꝛatiõe cũ verbo eſſe adoꝛãdã.De h̊ etiãẽ aug. Aug.
ex ſᷣmone dñi vbi dicit. Mõ turbet᷑ coꝛ vfm. ita dicit. Jobß.xiiij.
Dicũt hẽtici filiũ nõ natura eẽ deũ ſ̊ creatũ. QO ibuos
rſidendũ eſt.ꝙ ſi filius nõ eſt deus natura creatura.
nec colẽdus eſt oĩno.nec vt deꝰadoꝛandꝰ.dicẽte apto Ro.j.
Coluerũt ⁊ ſeruierũt potiꝰcreature qᷓ; creatoꝛi. Sʒ illi
ad h̊ replicabũt ⁊ dicẽt.Quid eſt ꝙ earnẽ eiꝰquã craea
turã eẽ nõ negas ſil cũ diuinitate adoꝛas.⁊ ei nõ minꝰ
qᷓ; diuinitati defßuis. Ego dñicã carnẽ imo ꝑfectaʒ in c
xpᷣo hũanitatẽ iõ adoꝛo.ꝙ a diuinitate ſuſcepta ⁊ dei⸗
tati vnita eſt.vt nõ aliũ ⁊ aliũ.ſᷣ vnũ eũdẽq; deũ ⁊ ho
minẽ filiũ dei eẽ cõfitear.Deniq; ſi hoiĩem ſeꝑaueris a
deo:illi nũqᷓ; credo nec ſᷣuio.velut ſi qͥs purpuraʒ vel
dyadema regale iacẽs inueniat.nũqͥd ea conabit᷑ ad/
oꝛare?:Cũ vxo ea rex fuerit indutꝰ.ꝑiculũ moꝛtis incur
rit ſi ea cũ rege adoꝛare qͥs ↄtẽpſerit. Ita in xpᷣo dñÄo
hũ anitatẽ nõ ſolã vłnudãa.vᷣ diuinitati vnitã.ſ.vnũ fi
liũ deũ veꝝ.⁊ hoĩeʒ veꝝ ſi qͥs adoꝛare ↄtẽpſerit et᷑nali
