velit ⁊ intendat ſeipᷣm obligare.ſi ergo iurans iura⸗/
mento doloſo nõ intendit ſeipſum obligare ſed aliũ
deludere.non videt᷑ obligari ᷣm veritatem. ¶ Item
iuramentũ nõ eſt obligatoꝛiũ niſi quãdo habet ſuos
comites.videlicʒ.iudiciũ.iuſticiam.⁊ veritatẽ ſed do⸗
loſum iuramentũ caret veritate. ergo nõ videt᷑ in⸗
troducat obligationẽ. Juxta hoc querit᷑ quãdo ver⸗
ba iuramenti ſunt duplicia. ⁊ iurans intendit in vno
ſenſu. ⁊ recipiens in alio.cuius intẽtioni ſit ſtanduʒ.
Et ꝙ magis ſtandũ ſit intentioni recipientis videtur
ꝑ autoꝛitatẽ yſidoꝛi pᷣus habitã. Oꝛ vo magis inten⸗

tioni iurantis videt᷑ ꝑ autoꝛitatẽ Hꝛeg. pus habitaʒ
qua dicit ꝙ verba illi intentioni deſeruiunt ⁊c. ¶ Rꝰ 4

ad pᷣdictoꝛũ intelligentiã eſt notandũ ꝙ bic ẽ duplex
modus dicendi. Quidã nãq; dicere voluerũt ꝙ iura
mentũ doloſum ſimpliciter obligat.quoniã etſi dolo⸗
ſus intendat aliũ decipere. intendit tamẽ dicere ver/
ba obligatoꝛia. ⁊ dum illa volũtarie exterius ꝓpfert.
ſeipᷣm ſimpliciter obligat.nec aliquo modo excuſat᷑
coꝛdis fraudulentiã. quia nõ ſolũmodo recipiens
ſed etiaʒ ipᷣa veritas acpit verba m ſenſum quem
faciunt. ⁊ ita nõ ſolũmodo in oſpectu bominũ etiã
hm veritatẽ dicunt ꝙ iuramentũ doloſum eſt obliga
toꝛiũ. Sed quoniã obligatio iurameti eſt obligatoꝛis
ſicut obligatio voti ⁊ matrimonij.ideo videtur alijs
dicendũ ꝙ ſicut matrimoniũ nõ eſt verũ niſi interſit
interioꝛ conſenſus.nec eſt votum obligatoꝛiũ niſi ſit
intentio obligandi.ſic etiã nec ipſum iuramentũ do
loſum dicendu eſt eſſe ſunbliclc⸗ obligatoꝛiũ.in quo
quis ſic iurat.vt tamẽ ꝑ illa verba ſeipſum obligare
nõ intẽdat. Et ꝗꝓpterea ſm iſtos diſtiguit᷑ duplex fo/
rum.videlicʒ foꝛum eccleſie ⁊ foꝛũ cõſcientie. Scom
foꝛum eccdleſie iuramentũ tale eſt obligatoꝛiũ. Eccle/

ſia em̃ iudicat de his que cxterius obligare poſſunt.

Ange cum verba illa obligationẽ expꝛimãt. iudicat
ſic iurantẽ ad id quod inſinuant verba obligatoꝛia.
Zn foꝛo autẽ dei qui iudicat ſᷣm ſecreta cõſcientie et

Fm veritatem. iſte quidẽ non obligat᷑.quia non vo/

luit obligare ſeipſum.qꝛ tamẽ doloſe iurauit.⁊ nomẽ

dei inuanũ aſſumpſit. ſtatim in actu ipᷣo cõmiſit cri/

men piurij. Mec repoꝛtat cõmodum de malicia.quia

apud deum ex illo iuramento indicat᷑ diguus penz
eterna. ⁊ iſte quidem modus dicendi ſatis ꝓbabilis
eſſe videt᷑.Et ᷣm ipſum patet rñſio ad queſtionẽ pꝛo

poſitam.etiã ꝓ magna parte patet rñſio ad obiecta.

Mam ratiões que pꝓbant illud iuramentũ non eſſe
obligatoꝛiũ.oſtenqut hoc non ſimpliciter ſed in foꝛo

dei qui iudicat pᷣm intentionẽ ᷣm quam doloſe iurãs

nõ intendebat ſeipſum obligare. Rationes autẽ que

ad oppoſitum inducunt̃ ꝓcedunt ᷣm foꝛum eccle/

ſiaſticũ.aliter non cõcludunt. Ande ad autoꝛitatem 42

Fſidoꝛi qua dicit ꝙ deus accipit verba ſᷣm intentio/

nem recipientis. Dicendum ꝙ boc dicit nõ quia ipe
deus ad boc reputet bominẽ obligatum.ſed quia ex

hoc ꝙ ille nõ intendit iurare ſicut ille intendebat re/

cpere. deus qui boc requirebat ex veritate ⁊ iuſticia

cc

ulta
ſuse
n
on
dbiß
Pon
lign
den
con
lun
49 kr/
o
i
ane
nm
bad
ſtn
s
t
Vni
ſun
I
1.
ð
M
nun

ln
i
n
pe
W
9

Erhin,,
„ 4

roſiegie
dnie
olig
run
nngtwit
rſpuin
Minak
ili
iini
Unmmenti
“
hiunoht
icidhe⸗

48

492

40

viroꝛũ.qui penſatis cõiecturis ⁊ rõnibus.cõdeſcẽde/

reputat ipſum obligatũ ad peham. Ael poteſt ille ſer
mo cauſalit᷑ intelligi.vt dicat᷑ ꝙ deus ſic accipit.⁊ ſic
vult accipi ab ipᷣa ecclia.⁊ ſic vult etiã iudicari.. Ad
illud quod obijcit᷑ ꝙ fraus ⁊ dolus non debent alicui
atrorniar patet rãſio ꝑ iam dicta.quia fraus ⁊ do/
us nõ patrocinat᷑ iſti in foꝛo eccleſie. imo compellit
ab ipᷣa eccleſia iuramentũ tenere ac ſi iuraſſet fidelit.
Mon patrocinat᷑ etiã in foꝛo dei.quia ex hocipᷣo ob⸗
ligat᷑ ⁊ reus efficitur magna pena. Ande ſi veniat ad
penitentiã eſt ei grauis penitẽtia imponẽda.⁊ ſanuʒ
conſiliũ eſt ⁊ decens.vt merito culpe ſibi imponat᷑ vt
iuramentũ compleat in quo ꝓximũ decipe intende/
bat. licʒ nõ poſſit ſibi ꝓbari i facie ipᷣiꝰ eccleſie. E A
duo ſequẽtia ſimiliter patet rñſio.quia verboꝝ obli⸗
atio ⁊ certificatio ꝑ iuramentũ ſupadditũ reſpiciũt
foꝛũ eccleſiaſticũ. ⁊ ideo obligationẽ cõcludunt non
ſimpliciter ſed qtum ad illud foꝛu.Et boc quidẽ eſt
cõcedendũ.i¶ Ad illud do qð querit᷑ quado ſunt xer
ba duplicia ita ꝙ dolus nõ interuenit.cuiꝰ intentõni
ſtandũ ſit. dicendũ ꝙ verba illa multiplicia.aut ma⸗/
gis pᷣtendunt vnum illoꝛũ ſenſuũ ſᷣm vſum cõmunẽ
aut equaliter p̃tendunt vtrũq;. Si magis pᷣtendunt
vnũ ſenſum.illi intẽtioni ſtandum eſt que illum ſen/
ſum intellexit. Si vo indifferẽter ſe habent ad vtrũq;
cum neutrũ ꝓbari poſſit.ſtandum eſt iudicio bonoꝝ

re debent ſanioꝛi ⁊ purioꝛi intentioni. Illa aũt auto/
ritas vYſidoꝛi nõ facit ad ꝓpoſitũ.quia vYſidoꝛus wcat
illum arte iurare.cuiꝰ iuratio eſt doloſa.non opoꝛtet
aũt dolũ vel artẽ interuenire ſemꝑ quãdo verba ſunt
multiplicdddll.
— Queſtio. ij. b
¶ He iuramẽto coacto. Atruz omne iuramentũ co⸗
actũ ſit obligatoꝛiũ:Et ꝙ ſic videt᷑.Omne iuramen/
tum qð habet iudiciũ ⁊ iuſticiã ⁊ veritatem eſt obli/
gatoꝛiũ.ſed iuramentũ coactũ poteſt bec tria babere.
ergo videt᷑ ꝙ ſit obligatoꝛiũ.¶ Item coacta wlũtas
vt vult Augꝰ.vere volũtas eſt.ſed iuramentũ dicit
coactũ qꝛ fit a volũtate coacta.ergo iuramẽtũ coactũ
a vera voluntate eſt.ſed cum aliquis ex volũtate ali/
qd iurat (niſi ſit malũ) ſeipᷣm obligat.ergo ⁊c. ¶ Itẽ
peccatũ ex coactione poetratum inducit obligatio/
nem ad penã eternã.ſi ergo iuramentũ de ſui natura
obligat od veritatem ſeruandã.ſicut peccatũ obligat
ad penam pferendã.videt᷑ ꝑ ſimile ꝙ iuramentũ co/
actũ ſit obligatoꝛiũ. ¶ Item hocipᷣm videt᷑ autoꝛita
te Aug.quidã coactus iurauit cuidam concubine vt
eã duceret in vxoꝛem ⁊ vlterius nõ aduerteret parẽ/
tes ſuos Rñdet beatus Auguſtinꝰ ex conſilio beati
Ambꝛo. ꝙ mr̃imoniũ teneret ⁊ peniteret de reſiduo.
ergo videt᷑ om ſententiã beati Auguſtini.ꝙ iuramẽ/
tum coaetũ ſit obligatoꝛin. ¶ Sed contra. AUota co/
acta non obligant.qꝛ votũ eſt coactio ſpontanea.ſed
iuramẽti obligatio ſimiliter a volũtate noſten pꝛoce⸗
dit. ergo nõ videt᷑ ꝙ iuramenta coacta ſint obligato⸗
ria. ¶ Item pᷣtoꝛ dicit.⁊ etiã Tullius in rethoꝛicis.
qð vi vel metn factũ eſt.ratũ non habeo. Si ergo lex
babet ratã omnẽ obligatõeʒ iuſtã.videt᷑ ꝙ iuramẽta
coacta nõ ſint obligatoꝛia. ee cauſa netꝰ moꝛtis
cadit in virum conſtantẽ. ſed metus qui cadit in vi-
rum conſtantẽ excuſat a toto ᷣm ꝙ iuriſpiti dicunt.
ergo videt᷑ ꝙ iuramentũ qð fit ex tali metu nõ ſit ob

ligatoꝛiũ. ¶ Item coactio excludit contractũ matri- x ratione ſigni Tinnutohie vics
trabat᷑ ex mera ⁊ libera voluntate.ſigt em̃ oiuctiõcʒ

monialẽ. ſeq tanti roboꝛis ⁊ obligationis eſt ipſum

XXXIXX.

matrimoniñ quati 2 iuramentũ. ſi ergo matrimoiiũ

ex coactione contractũ nõ eſt obligatoꝛiũ.eadem ra/
tione videt᷑ ꝙ nec iuramentũ. ¶ Reꝰ ad pᷣdictoꝛũ in/

telligentiã eſt notandũ ꝙ hic eſt duplex modus dicẽ/
di. Quidã enim dicunt ꝙ cum duplex ſit iuramentũ.

videlicj ꝓmiſſoꝛiũ ⁊ aſſertoꝛiũ.Reſpectu iuramenti
aſſertoꝛij coactio nõ excuſat a toto ſed a tanto.Si qͥs

em̃ coactus iurat ⁊ aſſerit falſum eſſe veruʒ.incurrit

crimen ꝑiurij. In iuramẽto vᷣo obligatoꝛio ſiue pꝛo/

miſſoꝛio. coactio que ſurgit ex metu que poteſt cadẽ
in conſtantẽ virũ a toto excuſat.TLale em̃ iuramentũ

licitum eſt ⁊ nõ eſt contra deũ quo quis ꝓmittit ali/

quid alicui ſe daturũ vel facturuũ. Et ideo reſpectu ta
lis iuramẽtiti poteſt interuenire coactio ſufficiẽs ad
inclinandũ ctiã conſtantẽ virũ.Et quia coactio ſuffi⸗
ciens interuenit.volũtas illa nõ eſt iudicanda volun
tas.ac per hoc nec iuramientũ illud eſt vere obligato/
riũ vt dicunt.Sed qm̃ verba Aug.⁊ conſiliũ etiã eiꝰ

videt᷑ eſſe in contrariũ. Aidet᷑ em̃ beatus Augꝰ.iudi.

care tale iuramentũ obligatoꝛiũ. Ideo eſt alius mo/
dus dicendi vt diſtinguat᷑ duplex foꝛũ.videlicʒ eccle
ſiaſticũ ⁊ diuinũ.ita ꝙ obligatio iuramẽti coacti ecõ/
trario ſe habet obligationi iuramẽti doloſi reſpectu
huiꝰ duplicis foꝛi. HNam i foꝛo eccleſie iuramentũ co
actũ non eſt obligatoꝛiũ.tum qꝛ eccleſia pᷣſumit.quia

iſte qui coacto iurauit nõ iurauit voluntate implẽdi

iuramentũ ſed potius euadendi ꝑiculum. tum quia
etiã ille qui iurare compulit.cũ malicioſe ⁊ doloſe ꝓ
ceſſerit.nullũ ius acquiſiuit.nec de malicia cõmoduʒ
repoꝛtare debuit. vnde nullum babet ius repetendi.

In foꝛo autẽ dei iuramentũ coactum obligatoꝛiũ ẽ.

quia cũ deus aſpiciat volũtatem interioꝛc.⁊ volũtas
non poſſit cogi coactione ſufficicnti ſed inducente.et
ita voluntas coacta.volũtas fit.iudicat deus talem
hominẽ obligari.⁊ ideo in foꝛo cõſcientie ᷣm theolo⸗
gos conſulendũ eſt ei qui ſic iurauit (niſi relaxationẽ
inueniat iuramentũ implere.⁊ hoc dico ſi iuramen⸗
tum illud fuit reſpectu rei licite. vnde rationes con/
cedi poſſunt que ſunt ad partẽ iſtam. ¶ Ad illud vᷣo
quod obijcitur in contrariũ de obligatione voti. di⸗
cendũ ꝙ non eſt ſimile.quia votum reſpicit obligati/
onẽ ad deum qui vult ſacrificia nõ coacta ſed volun
taria.ſi quis tamẽ coactione inducente cogat᷑ vt vo/
tum emittat. videlicet vt in piculo moꝛtis cxiſtens a
omino liberet᷑. non videt᷑ abſurdum dicere euz eſſe
obligatum.¶ Ad illud quod obijcitur de p̃toꝛe ⁊ le
ge ꝙ nõ reputat ratum iuramentũ factum ꝑ metuʒ.
dicendũ ꝙ lex loquit᷑ in foꝛo iudiciali.quia nõ intro/
mittit ſe de foꝛo cõſcientie. Ande ſm illud foꝛum ve
rum eſt ꝙ iuramentũ coactum nõ obligat.Ex hoc tñ

non poteſt concludi ꝙ non obliget q;tum ad deum.

Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ metus qui poteſt cadere
in conſtantẽ virum excuſat a toto.dicendũ eꝙ licʒ re⸗
ſpectu actuũ humanoꝛũ poſſit cadere metus ſuffici/

ens in virum conſtantẽ.tamẽ qtum ad ea que iuſti/
cie ſunt non poteſt cadere metus ſufficiens in virum

conſtantẽ. O?tum em̃ ad illa dicit. Molite eos time⸗

re qui coꝛpus occidunt. Ideo apud deũ talis metus

non reputat᷑ cauſa ſufficiens ad excuſandum homi/
nem a reatu peccati. vel ab obligatione iuramenti.
Ad illud quod obijcitur de obligatione matrimo⸗

nij. dicendum ꝙ nõ eſt ſimile. quia matrimoniũ hoc

habet ex ratione ſignificatiõis ⁊ inſtitutionis vt con⸗

Mim iiij

51

52

53.

SA

I. —

cbꝛiſti et eccleſie. dei T anime. in qua nulla intruènit
coactio.ſed mera benignitatis dilectio. non auteʒ eſt
ſic ex ꝑte iuramẽti.Et ſi tu queras de illo qͥ coacte in/
rauit cõtrahere matrimoniũ vtrum teneat᷑. Dicen/
dum ꝙ tenet᷑ niſi ex cauſa ſuꝑueniẽte abſoluatur. Si
tamẽ contrabat cum alijs.in cõtrabendo peccat moꝛ
taliter. nec amplius obligat᷑.ſed pꝛo culpa ꝑiurij eſt
ci penitentia imponenda.⁊ de boc amplius habet᷑ in

quarto tractatu de matrimonio.

— „ —

rum iuramentũ incautũ ſit obligatoꝛiũ: Jura/
mentũ autem incautũ dicit᷑ qd vergit in exitum ma/
lum. vel in exitum minus bonum.Et ꝙ iuramentuʒ
incautũ quod vergit in exitum malũ ſit obligatoꝛiũ.
pꝛobat᷑ pꝛimo ꝑ exemplũ Joſue.de quo dicit Amb.
in libꝛo de officijs. Joſue pacem quã dederat reuocã/
Aam nõ cenſuit.quia firmata erat ſacramẽti religio/
ne.ne dum alienam ꝑfidiam redargueret.ſuam fideʒ
ſolueret. tenebat᷑ ergo Joſue iuramentũ quod fece/
rat obſcruare.ſed illud iuramentũ fuit incautũ ⁊ ver
Gebat in exitum malũ.quia contra dei pᷣceptum quo
pceperat vominꝰ ne cum gentibus illis fedus iniret.

(Vaun iudl aſto i

ergo videt᷑ ꝙ iuramentũ tale ſit obligatoꝛiũ. ¶ Itezʒ

Augꝰ. dicit ꝙ meretrix iurans ſe ſeruaturã fideʒ ſuo
leccatoꝛi.peioꝛ eſt ſi nõ ſeruat fidem iᷓᷓ ſi obſeruaret.
ſed iuramentũ illud habet malũ exitum. ⁊ tamẽ obli⸗
gat.alioquin non eſſet pcioꝛ in nõ obſeruando.ergo
uramentũ quod ſimpliciter vergit in exitum maluʒz
eſt oligatoꝛiuʒ. ¶ Item bocipᷣm videt᷑ de iuramento
quod vergit tn exitum minus bonũ.vtpote qui iurat
lſe non intraturũ religioneʒ.qꝛ aliquis ꝑ matrimonij
vinculũ poteſt obligare ſe vt non intret religionẽ ita
matrimoniũ illud vere eſt obligatoꝛium.ergo pari
ratiõe videt᷑ ꝙ ⁊ ipſum iuramentũ. ¶ Item licitum
eſt alicui nolle intrare religionem.⁊ quod licitum eſt
nolle. licitum eſt cõfirmarc.⁊ quod licitũ eſt cõfirma/
re. licitum eſt iurare. ſed iuramentũ licitum eſt iura/
myentũ obligatoꝛiũ.ergo videt᷑ ꝙ cum aliquis iuret ſe
nõ intraturũ religionẽ.ꝙ ꝑ illud iuramentũ obliget᷑.
ſed tale eſt iuramentũ incautũ qð vergit in exitũ mi/
nus bonum.ergo videt᷑ ꝙ iuramentũ illud ſit obliga
toꝛiũ. ¶ Sed contra. Beda dicit ⁊ magiſter adducit
in litera. Si quid nos incautiꝰ iurare cotigerit.quod

eobſeruatũ peioꝛẽ vergit in exitum.libere ulud ſalubꝛi⸗
oꝛi cõſilio mutandũ nouerimꝰ.ergo pᷣm hoc iuramẽ/

nõ eſt obligatoꝛiũ.¶ Item Vſido.nõ eſt obſeruandũ
iuramentũ quo maln incaute pmittit᷑. Si tu dicas
autoꝛitas iſta intelligit᷑ ſolũ qñ quis iurat quod ẽ
malũ ⁊ minus bonũ.ſed non quãdo quis iurat ſe nõ
facturũ bonũ pfectum ad quod nõ tenet᷑.Obijcit᷑ cõ
tra hoc.qꝛ nullũ iuramentũ eſt iuſtum qð impugnat
uſticie ꝑfectionẽ.ſed iuramentũ quo quis iurat ſe nõ
intratarũ religionẽ.nec aggreſſurũ pfectionẽ.eſt ꝑfe/
cte iuſticie impuguaciuũ.ergo ⁊ iuramentũ iniquũ.ſᷣ
nullũ tale eſt obligatoꝛiũ.ergo videt᷑ ꝙ nullꝰ obliget
iuramentũ incautum quod vergit in exituʒ minus
bonum. ¶ Item nullũ iuramentũ eſt diſcretũ quod

tũ incautũ quod in exitũ malũ vel minꝰ bonũ

ecſt contra ſpuſſancti conſiliũ.ſed cuzʒ quis iurat ſe nõ

intraturũ religionẽ.iuramentũ illud eſt contra ſpiri/

tuſſancti conſiliũ.ſed nullũ tale iuramẽtum babet in

comitatu iudiciũ.⁊ nullum tale eſt obligatoꝛiũ.ergo
idem qð pᷣus.¶ Juxts boc querit Si quis iurat ſe

recenunc; pturk plationem. vtruſn tale iuratneſt⸗
tũ obliget. Et ꝙ ſic videt᷑.quia licitum eſt Bratneneg

fugere.ergo licitum eſt ꝙ quis iuret eam nõ recipere.
In contrariũ eſt. q; maioꝛis pfectionis eſt vt comu⸗
niter dicit᷑ ſtatus pᷣlationis q; religionis.⁊ lono pua⸗
to p̃ferenda eſt vtilitas cõmunis.¶ Sꝰ ad p̃dictoꝛũ 5
inteiligentig eſt notangũ ꝙ multipliciter cõtingit iu⸗
ramentũ eſſe iuramentũ incautuʒ. Pꝛimo modo qñ
iurat᷑ aliquid qð ſimpliciter vergit in ſalutis detrimẽ
tum.ſicut cum aliquis iurat ſe facturũ aliquid qd nõ
poteſt ſine peccato moꝛtali cõoſummari. Secũdo mõ
dicit iuramentũ eſſe incautũ cum quis iurat aliquid
quod vergit in ſalutis ſue diſpendium ⁊ perfectionis
impedimentũ.vtputa cum iurat quis ſe nunqᷓ intra.
turũ religionem. Lercio modo dicit᷑ iuramentũ in⸗
cautũ cum quis iurat aliquid in omnẽ euentũ.quod
vno caſu cõtingente vergit in ſalutis diſpẽdium.alio
caſu cõtingente vergit in ſalutis pfectum.ſicut cum
iurat aliquis ſe nunqᷓ; recepturũ pᷣlationem.qð qui⸗
dem eſt in ſalutis diſpendium ſi vtilis ſit ⁊ canonice
eligat᷑ ⁊ a maioꝛe ſibi iniũgat᷑.tunc autẽ vergit in ſa⸗
lutis ꝓfectũ ſi ſit ꝑſona inutilis ſibi ⁊ alijs ad ſtatum
illũ ꝓmoueri.Si ergo loquamur de iuramẽto incau⸗
to pᷣmo modo.ſic abſq; dubio nõ eſt licitum nec obli⸗
gatoꝛiũ.ĩmo qui ipſuʒ obſeruat cõmittit peccatũ.Si
vo loquamur de iuramẽto incauto ſecũdo modo. ſic
nec eſt licitũ nec obligatoꝛiũ.licʒ iſᷣm obſeruare non
ſit peccatũ.qꝛ nõ eſt peccatũ non intrare religionem.
graue tamẽ peccatũ eſt iurare ſe nunqᷓᷓ aſcenſurũ ad
gradum pfectionis.quia in hoc quodamõ impugnat
ipᷣius iuſticie ꝑfectionẽ ⁊ ſpũſſancti inſpirationẽ. Si
vo loquamur de iuramẽto tercio modo. ſic vno caſu
cõtingente eſt obſeruandũ.videlicʒ cum vergit in ſa⸗
lutis detrimentũ. Et ꝑ hoc patet rñſio ad queſtionex
ꝓPoſitam. Concedendũ eſt igit᷑ ꝙ iuramentũ incau⸗/
tum quod vergit in ſalutis detrimentũ.vel quod di/

recte vergit in ꝑfectionis impedimentũ.non eſt obli/
gatoꝛiũ.ſicut ratiões ad hanc partẽ inducte oſtẽdũt.
¶ Ad illud vo quod obijcitur pꝛimo in contrariũ de 76
Joſue. dicendũ ꝙ iuramentũ illud nõ obſeruatũ nõ

vergebat in malũ exitum. imo in bonuz. Triplex em̃
ratio fuit quare gabaonite fuerũt reſeruati ⁊ non in/
terfecti. Ana literalis.qꝛ meliꝰ erat vt damnarent᷑ ꝑ⸗
petua pᷣuitute q; punirent̃᷑ moꝛte.maxime cũ ꝓmpti
eſſent ſeruire q́; moꝛtẽ ſuſtinere.ſicut ex ipᷣo textu ap/

paret. Alia vo ratio eſt moꝛalis.quia iĩ hoc ſignificat᷑

ꝙ quãtũcunq; deus minet᷑ alicui ⁊ indignet᷑ in pᷣſen/

ti vita. ſi tamẽ ad ipſum reuertat᷑ toto coꝛde.nõ clau⸗
it miſericoꝛdie viſcera. Cercia vo ratio eſt genera/
lis.qꝛ in hoc ſignificat᷑ ꝙ ſemꝑ in nobis duo ſunt po⸗

puli.ſᷣni ꝙ; duo fuerũt in terra ꝓmiſſionis.ſcʒ amoꝛ/

reoꝛũ ⁊ filioꝝ iſrael.hoc ẽ motuũ rationabiliũ ⁊ bꝛu/
talium.ſm ꝙ dicit Berñ. quãtũcũq; laboꝛes. neceſſe
eſt vt intra fines tuos habitet Jebuſeus. AUnde mul

tiplici ratiõe obſeruatio iuramẽti illius nõ vergebat

in exitum malũ ſed potius bonũ.Et quod obijcit᷑ de

mandato domini qð tominꝰ pᷣceperat ꝙ cum cis fe⸗

uus non iniret. Dicendũ ꝙᷓ hoc ea tu eſt qtũ
ad eos qui erant incoꝛrigibiles.

citur de meretrice que iurat leccatoꝛi ſuo fideliter ad-

berere. dicendũ ꝙ in iuramẽto illo eſt duo ↄſiderare.
Anum ꝙ meretrix iurat ſe cõſenſuram in nęphariũ

actũ cũ ſuo leccatoꝛe.Aliud ꝙ iurat ſe fidẽ alteri non

daturam. Et pꝛimũ quidem eſt illicitũ.2 ad hoc non

Ad illud qð obij-/57

——

— = — = = —

—V— —

As obligak. Secundũ quidẽ licitum.⁊ ꝙᷓtñ ad boc obli/ Aſt & ſe feddit ſe in ſempiternũ inabilem ¶ Ad ülud ?9
tui gatur. Et ideo dicit Augꝰ.q; peioꝛ eſt nõ ſeruando ꝙᷓ quod obijcit᷑ ꝙ licitum eſt nolle intrare religionem
Z ſi iuramentũ ſeruaret. Per bũc etiã modu intelligẽ ergo ⁊ iurameto firmare.dicendũ ꝙ; nõ ſequit᷑.quia
NS dum eſt ſi aliquis latro iuraret alij ſc ꝑꝛedã cum illo nolle intrare religionẽ eſt impfectionis.ſed boc iura-
snn F8diuiſurum ⁊ poſtea retineret totu.¶ Ad illud quod mento firmare eſt cuiuſdam obſtinationis ⁊ impu.
ſr⸗ obijcitur de eo qui iurat ſe nunqᷓ; religionẽ intratuꝝ.· gnationis gratie ſpũſſancti.que de tepidis ⁊ negligẽ
Matnit q ſicut licite poteſt intrare ſic licite poteſt cõtrabere tibus facit feruidos ⁊ pfectos. Et ideo q;uis illud ſit
ürn matrimoniũ.dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile bins ⁊ inde du/ licitum.illud tamẽ eſt illicitũ.¶ Ad illud quod que/6o
Pnlllsd plici ex cauſa. Pꝛima eſt.qꝛ matrimoniũ non tm̃jmo ritur vlterius de eo qui iurat ſe non recepturum pla-/
miglg dicit pꝛiuationẽ boni.quonia potius dicit boni poſi/- tionem iam patet rnſio ꝑ illud qð iam dictum eſt.qꝛ
nti tionẽ. ſed iuramentũ quo quis iurat ſe nunq; religio- iuramentũ illud in caſu obligat. videlicʒ cum vergit
namin nem intraturum. de ſua pᷣncipali intentione eſt boni in damnũ ꝗꝓpꝛium ⁊ alienum. in caſu vo nõ videlicʒ
Mr niun pfecti pꝛiuatoꝛiũ impeditiuũ.ideo non eſt iudican / cum nõ tm̃ eſt pſona ſibi vtilis verũetiã alijs. Atta/
tpircgin dum obligatoꝛiũ ſed potius illicitum ⁊ iniquũ. Alia mẽ ſi iuramentũ pceſſerit.non debet quis ſe autoꝛita
Nimgi⸗ etiã ratio eſt.qꝛ qui matrimoniũ cõtrabhit.ſiue ex on te ꝓpꝛia a vinculo eius abſoluere.ſed ſuꝑio:is volũ/
miniet ſenſu mulieris ſiue ex moꝛte poteſt aliquãdo agsre⸗ tatem. mandati ⁊ autoꝛitatẽ ſuꝑ hoc requirere.cuiꝰ
insdan di ꝑfectionẽ.qui autẽ iurat ſe nunqꝙ intraturũ.q;tum volutati magis ꝙᷓ ꝓpꝛie dʒ in hoc caſu obedire .
rnnte ¶ Diſtinctio. xl. de diſtinctiõe duoꝝ pᷣceptoꝝ.in quibꝰ ꝓhibet᷑ duplex concupiſcẽtia ein co⸗
istinn paratione ad legis 7 euògeli differeniiiiiiugs.
rin . Extũ pᷣceptũ eſt. Supꝛa determiauit magiſter de diſtinctiõe mandatoꝝ decalogi q;tum ad pᷣcepta pꝛi
hitietin mc tabule. ⁊ qtum ad pᷣcepta ſecũde que attendunt᷑ circa oꝑa exterioꝛa.⁊ de obliquitatibus que ha/
rimmen bernt cum eis oppoſitiouẽ ⁊ repugnantiã. In hac vo tercia parte determiat de diſtinctiõe duoꝝ pꝛe/
clannrt ceptoꝛũ in quibꝰ ꝓhibet dominꝰ duplicẽ concupiſcentiã in compatiõe ad legis ⁊ euãgelij differẽtiã. Diuidit᷑
nintpai autẽ iſta ꝑs in tres ꝑtes. In pꝛima ponit pᷣdictoꝝ mandatoꝝ diſtinctionẽ. In ſecũda vo qꝛ in pdictis man⸗
lücona datis lex vetus videt᷑ cõuenire cum noua.inquirit legis ⁊ euãgelij differentia.ibi.Sed cuʒ hic phibeat᷑ cõcu⸗
ſnn-⸗ piſcẽtia aliene vxoꝛis ⁊c. In tercia vo bꝛeuiter decem mandata epilogat.ibi. Audiſtis decem coꝛdas. Dartiũ.
mmmten. autẽ ſubdiuiſio ſatis manifeſta eſt in litera. ðèð

tuniin IL . Ponit pᷣdictoꝝ mãdato cupiſcentia diſtin 2 Serxtu pceptu ẽ. 1
ai Dl. X . didhe nöcſaderabisgro,
— 9 E xtũ p cep tü eſt. Mõ deſiderabis vxoꝛẽ pri⸗ tta. ein bus con
ens, 6 mi tui. Septimũ eſt. Nõ cõcupiſces domum cupiſcere q; mecbari.
R—KM . ꝓximi tui.nõ ſeruũ.nõ ancillã ⁊c. Sed videt videt᷑ e illud mãda⸗
tummit SFSFPceptü de nõ ↄcupiſcẽdis rebus ꝓximi vnũ eſſe cũ eo tũ non deberet ſes
mutai oo dicit. nõ furaberis. Et pᷣceptum de nõ ↄcupiſcẽda loco mner 5rebraſe,
niniſ, l vxoꝛe vnũ eſſe cuʒ eo quo dicit᷑.nõ mechaberis. Po/ ude tabnle. tem
miinii kteerat em̃ pceptũ nõ furadi in illo generaliter intelligi. nihil debet pcipi niſi
r vyvyvybi de non concupiſeẽda re ꝓximi pᷣcipitur. Et in oo qð eſt in nr̃a poteſta⸗
iet „„ „ go dictum eſt. non mechaberis. poterat illud intel- te. natura qdiu coꝛ
uml Aug . ſuper ligi. non concupiſces vxoꝛem ꝓximi tui. Sed in illis rupta Ebaberhranl⸗
ummmni, Exoð. duob' ſceptis nõ mechadi ⁊ nõ furadi ipᷣa opa nota / vide? gerocupiſcetia
inrägmhi MMc ta ſũt ⁊ ꝓhibita.In his vo extremis ipᷣa ↄcupia.aul S cientin decalogo
cißntan, PPhlbert. A Becz ſicue
iboeſgi rõtingit ↄcupiſcere roi rere etiã ↄtingit ↄcupiſcẽ filiã ⁊ ↄcubinã. nõ videt᷑ ꝙ i mãdato illo ſufficiẽter
get⸗ ꝓhibeat᷑ canuis ↄcupiaſ ꝰ dicẽdũ ꝙ mechia ſe bʒ ex additiõe ad ↄcupiaʒ.qꝛ mechari ẽ in coꝛde ⁊ oꝑe cõcu
60otens piſcere ẽ in coꝛde.⁊ qꝛ ꝓbibitio diẽ negatiõʒ vtriuſq;.qꝛ negatiões ſe hñt ecõtrario affirmatiõibꝰ.iõ pꝓhibitio
RR ↄcupie addit ſupꝛa phibitiõz mechie. ⁊ gñalit ꝓbibitio pcti coꝛdis addit ſupꝛa ꝓhibitõeʒx pcti oꝑis. Plꝰ em̃
bisdnte eſt pꝓhibere petm̃ coꝛdis ꝙ; pctm̃ oꝑis.qꝛ pctim̃ oꝑis pᷣſupponit petm̃ coꝛdis.Et iõ iſta duo mãdata ĩ quibꝰ ꝓ J
ſonu⸗ hilet᷑ ↄcupia.ᷣ vltio loco ſũt oꝛdinata. Et p hoe pʒ rũſio ad illud qd pᷣmo obꝛ. Ad illud qð obẽ ꝙ nihil dʒ pcipi 2
rled qð nõ eſt i nr̃a ptãte.dicẽdũ ꝙ ẽ ↄcupia qᷓ ↄſiſtit i ſenſualitate.⁊ ẽ ↄcupia q̃ ẽ ĩ ↄſenſu ronis ꝓgreſſiuo ad opꝰ
ſten Pꝛima ẽ petm̃ niale.nec. phibet ſᷣ cohibet᷑.Secũda vᷣo ẽ pctm̃ moꝛtale.⁊ ꝓbibet᷑ inqtũ ẽ ꝓgreſſiua ad opꝰ.
tl Añ iſti?ꝰ mãdati explicatio ⁊ intellectꝰ inſinuat᷑ Eccli.xiij.vbi dẽ. Fili poſt ↄcupiag tuas nõ eas.vbi ſimplicit
lict⸗ nõ ꝓhibet᷑ ↄcupiſcere. poſt ↄcupias ambulare ↄſentiẽdo ⁊ i actã ꝓgrediẽdo.¶ Ad illud qð obꝛ de ↄcupia ʒ
Cien filie ⁊ cõcubine.dicendũ ꝙ ſilia ⁊ cõcubina duplicit᷑ põt ↄcupiſci.aut ĩ poſſeſſõʒ vt redigat᷑ i puitutẽ ⁊ fimu⸗
4*½ atũ.aut ad oꝑis carnalis ↄſũmationẽ.Et pᷣmu phibet᷑ ꝑ ſeptimũ pᷣceptũ.Mõ ↄcupiices rẽ. Secũdũ vo ꝓhi
l i⸗ bet᷑ ꝑ mãdatũ illud. qꝛ ꝓhibet᷑ ↄcupia carnis ↄ legitimũ thoꝝ. Añ deſiderare filiã alicuiꝰ ĩ vxoꝛẽ nõ ẽ ꝓbibi⸗
4 S tũ.ſed deſiderare eam in foꝛnicationẽ ⁊ meretricẽ. ⁊ hoc daudit᷑ in ſexta ꝓbibitione. l
37 Gr b¶ Septimũ eſt. Mon cõcupiſces dᷣmũ ꝓximi tui ⁊c. Contra.Quia qð licitũ eſt acqͥrere pcio.eſt licitũ deſi/
pce gerare. 5 domũ ꝓximi licitum eſt pᷣcio emere.& licitũ eſt eã deſiderare ⁊ ↄcupꝑiſcere. Si tu dicas ꝙ ibi accipit᷑
tnn Cccupiſcẽtia ꝓ inoꝛdiuato deſiderio. ſic ſiłr nõ licet cõcupiſcere rem ꝓpꝛiã. Itẽ ſicut ↄtingit inoꝛdinate deſi⸗
wint derare domũ ꝓximi. ita ↄtingit inoꝛdinate deſiderare dignitatẽ ꝓximi.g ſicut ill ꝓbibet᷑ita ⁊ illð dz Phihe⸗
WSitu dicas ꝙ illd claudit᷑ ibac ꝓhibitiõc. Cõtra bᷣ eſt ꝙ ↄcupia dignitat ſpectat ad ſuꝑbiã ⁊ e gloꝛiã.
. m v

ecõcupiſcẽtia dᷣm? ad

ochauchnt. (Auia in Pdictis madatis lex vetus videt couenite
R' dicendũ ꝙ in iſto Gesehmie pinr legis ⁊ euãgel ij differentiã. b
verbo ꝓhibet cõcu⸗ ¶ Sed cũ hic ꝓhibeat᷑ ↄcupiſcẽtia aliene vxoꝛis. ⁊ alie⸗ Quareler comn
piſcẽtiz rei aliene jm ne rei.q̃re dicit᷑ lex cõpꝛimere manũ ⁊ nõ animũ.euã⸗ pꝛimere dr ma
ꝓ aliqs ↄcupiſcit ali· geliũ vᷣo manũ ⁊ animũ. Illud de lege dr̃ pᷣm cerimo⸗ nũ nõ animũ.
q in woſſeſſone que· nialia nõ m moꝛalia. Ylel qꝛ in lege nõ ẽ generalis ,.
rens in illo ſufficen · hibitio ois moꝛtifere ↄcupiſcetie vt ĩ euãgelio.vel ſm
bet᷑ ↄcupia bonoꝝ tẽ⸗ Ecoæ& carnalem intelligennin. “
poꝛaliũ v't domus et ¶ Quid ſit litera occidens. c — e.ẽ
pecudũ. etiã cuiuſ ¶ Si vo querit᷑ quã dicat aplus literam occidentẽ?: Ea ij. Cox.iij.
cũq; alteriꝰ rei quum certe eſt decalogꝰ.qͥ nõ dicit᷑ lr̃a occidẽs eo ꝙ mala ſit
quis vellet alij mibe lex. ß qꝛ ꝓhibẽs pctm̃ auget ↄcupiſcẽtiã ⁊ addit pquun2⸗
t⸗ rwie ricationẽ. niſi liberet gra. Que gra nõ ſic abundat in
nõ ↄcupiſcat alienu, lege vt ĩ euãgelio. Lex & bona eſt. ⁊ tamẽ occidit ſie
manẽs alienum. Acl gratia. cuz ſit virtꝰ peccati q̃ iubet qð ſine gr̃a impleir
etia intelligt contra no pot. Ofa aũt deerat. ? ideo lr̃a occidẽs erat. Diſtat Deleg æ euan-
iuris oꝛdinẽ. hocẽ qñ̃ aũt euãgelij la a legis lr̃a.qꝛ diuerſa ſunt ꝓmiſſa.ibi gelij diſtantia.
s vellet pximũ da terrena. hic celeſtia ꝓmittunt᷑. Diuerſa ctiã ſacrf̃a. .

tũ g differůt illa ab iſtis. Unð illi pᷣcepto nò mechandi

auanci. ergo cũ iſta fit ſupadditio in euãgelio.vbi oĩs cõcupiſcẽtia mecho
ſint diuerſoꝝ geneyx.· di ꝓphibet.

nificari in re ꝓpt ſuã
vtilitatẽ.tũc em̃ nõ di

ligit ꝓpximuz ſicut ſe⸗

illa tm̃ ſignificabãt.hec cõferũt gratiã. Pꝛecepta etiaz

diuerſa q;tũ ad cerimonialia. Nã q;tũ ad moꝛalia ſut

Ande i verbo i eadẽ in euãgelio cõtinent᷑.
Ande ĩ rbo iſto p eadẽ. ſed pleniꝰ in cuãgelio cõ
. Rber Mapgnae PBꝛeuiter decẽ mãdata epilogat. d .”D
cupiditas.Ad üls ( Rucdiſtis decẽ coꝛdas pſalterij vtriq; ſexui impoſitas.
ergo qð pꝛio obijcif᷑. q charitate tangẽde ſunt vt vicioꝝ feces occidant᷑.

.

6

qð licet pᷣcio acqͥrere

licet rußiſc ne dicenqum qꝙ; cõcupiſcere dicit ibi appetitũ ĩmoderatũ babendi cum damno ptimi. ⁊ in boc

ipᷣo etiã c

noꝛ appetat᷑ in ratiõe
ratione excellentie. ſic
dici ꝙ vtroq; modo c

0 etia claudit᷑ appetitus imoderatus. pꝛo
piditatis ⁊ auaricie.l
ſufficientie ſic ſpectat
poteſt dici ꝙ

laudit᷑ in

nandi reſpectu pximi

di vtrobiq; cõcupiſcentia. mag

hibitio etiaʒ reſpectu rei ꝓpꝛie penes quam conſiſtit peccatũ cu/
Ad illud quod obijcit᷑ de ambitione dignitatis ⁊ honoꝛis.dicendũ ꝙ ſi dignitas ⁊ ho⸗
ad crimẽ auaricie.⁊ in iſto mandato phiberi habet. Si autem in
phibet᷑ per pꝛimũ mandatũ in quo pꝛecipit᷑ reuerentia dei. Poſſet tamẽ
ꝓhibitione ſeptimi.quia vtrobiq; eſt amoꝛ boni ꝓpꝛij.⁊ vna eſt ratio deoꝛdi/
licʒ multiplex ſit ratio deoꝛdinãdi reſpectu ſui. IJdeo ſub vna ꝓhibitione habet clau⸗
B co⸗ is pꝛohibet᷑ cõcupiſcentia domus qᷓ; còcupiſcentia dignitatis.qꝛ manifeſtioꝛ
erat ⁊ ſenſibilioꝛ. ⁊ etiã iudei magis pꝛoni erant ad auariciam.

¶ Diuer ſa eti ſacramẽta ⁊c. Contra hoc obijcit ꝙ, nullus ſaluari poteſt ſine gratia.ĩ ergo ſi ſacramenta ve⸗

teris legis gratiã non cõferebant
ꝙq in ſacramẽtis illis dabat᷑ grat
datur gratia virtute ipſoꝝ.
quia gratia eſt ꝑ creatione
bat᷑. videt᷑ ꝙ inter bec ſacr
ſtionẽ iſtã opinio celebꝛis
ſllis dabat᷑ rõne fidei ⁊ de
cus ẽ. qꝛ ↄſtat ex xbo ⁊ el
do ad gfe ſi. uſceptionẽ. vel impꝛim

emẽto.ſ̊ cũ

videt᷑ ꝙ nullus in lege illa ſaluatus fuit.quod eſt impin dicere. Si tu dicas
ia ſed tamẽ nõ virtute ſacramẽtoꝛũ illoꝛum. In ſacramẽtis autẽ noue legis
quia ſunt ex ſanctificatiõe ſanctificantia ſicut dicit NHugo. Obijcitur contra hoc.
m. ergo ſolus deus habet virtutem cõferendi gratiã. ergo ſi in iſtis ⁊ illis confere/⸗
amẽta ⁊ ula nulla ſit differentia.Re.intelligendũ eſt ad boc ꝙ duplex eſt circa que
⁊ famoſa. Quidã nãq; voluerũt dicere ꝙ in vtriſq; ſacfis da gra. differlter. aꝛ in
uotiõis ipiꝰ ſuſcipiẽt.ita ꝙ nulloꝰ rõne ſacri ſiue oꝑis oꝑati. In ſacris aũt no.le.ſe/
dñs inſtituit vbũ dedit illi vᷣtutẽ ꝑ quã influit ⁊ agit in aiaʒ. vel diſponẽ/
ẽdo caracteris ſignificationẽ.vel admiculãdo ipᷣi gre ad aie curationẽ ⁊ fo/

mitis debilitationẽ. Et ̊ videt᷑ dicere Aug. Que ẽ virtꝰaque vt coꝛpꝰ tãgat ⁊ coꝛ abluat: niſi faciẽdo verbo.

Et laugo de ſcõ Uictoꝛe videt᷑ id
ficat. vt ſic ſint ex ſanctificatõe ſai
gaet mibi intelligere vᷣtutẽ illã ſil

idẽ dicẽ.qͥ dicit ꝙ ſacr̃a no.le.pᷣus ſanctificant᷑ ꝑ verbũ.⁊ poſtmodũ ſancti/
ictificãtia.Et hũc moqũ dicẽdi ſuſtinẽt viri ꝑiti ⁊ fide digni.Sʒ difficile vi⸗

,.— —

eſſe verdo ⁊ elemẽto collatã qtũ ad eẽntiã ⁊ naturã.q;tũ ad eiꝰ exiſtẽtiã.qtũ

d duratõis meſur. ⁊ eti qtũ ad opatiõis efficaciã. q oia neceſſe ẽ ponere ⁊ explicare circa vtutẽ illa. Siqs
dicat ë aliqua qllitas der̃ vbo ⁊ elemeto ꝑ quam agat ⁊ influat ĩ ipazʒ aiax. Diffcile eſt intelligere iiꝰ xtutis
eſſentiã. Eu cm̃ nõ ſit ſubſtãtia ſ̊ accidens quoddã ⁊ in genere vni. dubiñ eſt vtrũ debeat reponi inter bona

maxima. vel media. vel
ſubiecto. nõ hʒ virtutẽ

u no hʒ virtutẽ agẽdi in aliud. Si vᷣo gra nõ eſt nec virtꝰ.
ſacramentũ.⁊ eñ qͥ ſuſcipit ſacramentũ. In quo etiã

minima. Et ſi inter bona maxima reponat᷑iam gratia erit. gratia aũt exiſtens in vno
quõ ergo dicit᷑ ſm veritatẽ ſanctificare ipᷣm
genere ſit. ⁊ cuiꝰ ſpẽi ſit.vtrũ videlicʒ i diuerſis ſacramẽ

tis diuerſificet foꝛmalit illa virtꝰ.qd homi parũ intelligẽti difficile eſt capere. Et ſi inter bona media vel mi⸗

tdiffie

tima reponit᷑ quõ talis virt⸗ facit re:titudinẽ ⁊ ſanationẽ ipius aie ꝗᷓ inter bona maxia cõputant᷑. Mõ ſoluʒ
ade dimfclle eñ inteilioͦere bui virtutio eſeuciß ſei etis ſob iſte io⸗ Aut eſß gocſcles ſuvſtatikieak in iubiet⸗

eo:poꝛali.vel cũ nature oꝛdinẽ quẽ deus nõ puertit ꝑ miraculũ.ſubſtqtia fit nobilioꝛ ſus ꝓpꝛietate.Aut ſi p.
nit᷑ illa virtꝰ ſpẽalis vt in ſubiecto in vᷣbo ⁊ elemẽto.quare nõ ſimilit᷑ ia gra q̃ debet infundi aie: qdð neſcio ſi
aliqs recte intelligẽs dicit. Aut ſi eſt in ſubiecto coꝛꝑali.quõ vna virtus ⁊ qualitas abſoluta ſimul poterit eſſe
in duobꝰ ſubiectis.vᷣbo videlicz ⁊ elemẽto.ex quibꝰ⁊ ſi fiat vnũ ſacrm.nõ tñ fit vnũ ꝑ naturã ⁊ eẽntiã.vnitas
aũt vᷣtutis pᷣm ꝙ dicit ⁊ vult Dam̃.coꝛrñdet vnitati ſube ⁊ nature.Aut g in vno ſacro nõ eſt vna virtꝰ ſᷣ plu/
lne res. Aut illa virtꝰ cõpoſita eſt. Aut vnũ accidẽs ſimplex.⁊ ſpnale.⁊ impartibile.ſimul erit i diuerſis ſubiectis.

mi

qdð totũ valde difficile eſt intelligere de illa virtute. Mec ſolũ iſta duo difficile eſt intelligere de illa vtute.ſᷣ etiã
duratiõis mẽſurã. Dubiũ em̃ eſt vtrũ deus dedit virtutẽ illã qñ pᷣmo inſtituit.aut de nouo det.Sed quõ a pn
cipio dedit bis qᷓ nõdũ erãt.ſicut vᷣbis qͥ quotidie ð nouo foꝛmantur.Si de nouo dat.tunc quotidie in ſaccis
nõ ſolũ gratiã ſᷣ etiã alia accidẽtia creat.⁊ tñ conſueuit dici ꝙ creatiõis opus non currat niſi circa exitũ aie in

eſſe.⁊ circa infuſionẽ gre.⁊ ſi deſinat eſſe ſtatim ꝓlato vᷣbo.quõ creauit deꝰ tã nobilẽ virtutẽ vt ita cito defice
ret:Et rurſus ſi dat᷑ vbo.cũ nõ det᷑ vertoi ſcripto.nec in mẽte.dat᷑ in ꝓnũciatiõe.⁊ tũc difficile erit explicare
vtrũ det᷑ in pᷣncipio.vel in medio.vel in fine.qꝛ nec in pᷣncipio vᷣbi nec i medio eſt actio illiꝰ virtutis.Si vᷣo in
1ilei fine.tũc cũ verbũ deſinat eſſe.⁊ deficiẽte verbo deſinat virtꝰ verbi.ſimul incipiet virtus ⁊ deſinet.Aut ſi ante
finem dat᷑.quãtum det᷑ difficile eſt inſinuare. Nec tm̃ illud.ſed etiã multo difficilius eſt explicare opationis
illiꝰ virtutis efficaciã.vtrũ ſcʒ agat gencratiõe equiuoca vel vniuoca generãdo ſibi ſimile vel diſſimile.Diffi⸗
. cile etiã eſt vtrũ influat oino aliejd ab extrinſeco.aut edueat aliqͥd de potẽtia in actũ. Pꝛimũ eſt ſoli deo poſſi
bile.ſecũdũ autẽ difficile eſt explicare.Difficile eſt etiã intelligere quõ caracteris impᷣſſio poſſit eſſe ab illa vir
tute.cñ caracter videat᷑ eſſe in ſuꝑioꝛi ꝑte.in quã ſolꝰ deꝰpõt influere.Añ ſuba intelligibilis beata.quãtũcũq;
magne ſit excellẽtie(ſᷣm ꝙ dicit Aug.)nõ põt facere ad noſtrã iuſtificationẽ vel illumiatõeʒ aliqͥd intcriꝰ foꝛ
mãdo.ſ̊ ſolũ exteriꝰ exercitãdo.quõ g hoc poterit virtꝰ data elemẽto vel vb.cũ nõ videat᷑ eſſe capax tãte vir⸗
tutis: Poſtremo.in ſacro altan in q̊ fit ſubito trãſſubſtãtiatio panis ſm ſe totũ in coꝛpꝰ xpᷣi.qd quidẽ nõ põt
G eſſe niſi ab infinita vtute.quõ vbũ ꝓlatũ ab homie (cũ ſit finite vtut )poterit ad iſta trãſſubſtãtiationè aliq̃d
opꝑari.Et certe ſi illud vᷣbũ vᷣtutẽ nõ hʒ agentẽ.multo minꝰvba alioꝝ ſacr̃oꝝ.Hec oia ⁊ mita alia circa h̊ val.
de difficile ẽ intelligẽ ⁊ explicare.q̃ nõ idcirco narro qꝛ credo eẽ inſolubilia.vel vt ipᷣe iſtã impꝛobẽ poſitiõeʒ.ſFᷣ.
vt oñdã me ipaʒ nõ plene intelligẽ.⁊ iõ nec affirmare nec negare vlle.qꝛ ⁊ ſi ipᷣaʒ clare ñ intelligã. tñ ſcio et.
V intelligo.ꝙ plura põt deꝰ facere.⁊ etiã in ipᷣis ſacris facit.qᷓ; nos poſſumꝰ intelligere. Vñ ↄfugiẽdo ad mirabi
lẽ dei potẽtiã oia iſta poſſumꝰ facile dxeclinare.⁊ ſᷣm vnũ modũ dicẽdi ſatis plana eẽt rñſio ad q̃ſtionẽ ppoſitã
ſi iiꝰ modi plana eẽt intelligẽtia.⁊ ͥ poſitio i qᷓrto libꝛo diffuſiꝰ ẽ explicata.vbi rñdet᷑ ad pᷣmiſa.Aliꝰ eſt hic
modꝰ dicẽdi.ſuppoſito ꝙ i ſacꝛis no.le.diuina virtꝰ ſecrctiꝰ oꝑet᷑.qꝛ hoc ẽ ipᷣiꝰ fidei ⁊ ſnie cõis.dixerũt aliqui
ſacr̃a noue legis habere r̃ſpectu iuſtificatiõis vᷣtutẽ influentẽ.vᷣtutẽ ꝓmerentẽ.vᷣtutẽ diſponẽtẽ.⁊ vᷣtutẽ cffira
citer oꝛdinãtẽ. Airtutẽ influentẽ rõne ſpũfſancti aſſiſtẽtis.vᷣtutẽ ꝓmerẽtẽ rõne meriti paſſiõis ad ſaccrm ↄcur
rẽtis.virtutẽ diſponentẽ rõne deuotiõis ipᷣiꝰ fidelis ſacfm ſuſcipiẽtis.virtutẽ deniq; efficacit᷑ oꝛdinantẽ rõne
tiiif viuie pactiõis iuſtituẽt.Sic em̃ inſtituit dñs vt ad talis vᷣbi ꝓlatiõʒ ⁊ ſacfi ſuſceptiõʒ.mirabilis ĩ ſuſcipiẽti/

irri⸗ bꝰ fieret oꝑatio.⁊ ſuſcipiẽtiũ ſanatio ⁊ iuſtificatio.⁊ ꝓ tãto dicũt ſacra no.le.hĩe vᷣtutẽ.⁊ differũt i q̊ a ſaccis

iſinudh leg veten..pᷣcipue qᷓtũ ad ipᷣaʒ efficacẽ oꝛdinatiõʒ.qꝛ nõ infueniebat ibi pactio ĩ illis ſacr̃is ꝑ quã efficax ⁊ in⸗
weum fallibił fieret oꝛdinatio ad graʒ. ᷣm i ſacr̃is no.le.vt pʒ i inſtitutiõe baptiſmi vbi dixit.Qui crediderit ⁊ ba/
