5cer tin ais ꝙ ipᷣa pᷣncipalr nõ reſpiciũ 1 liciit
pbterite.vel qᷓ ſunt ſupꝛa ptãtẽ ipius ai piciũt vſum alicuiꝰpotẽtie.ſicut caracter. vcl ſi .
dia nfe oigriner pcebfe chrts Goeei, Pr etn lecit accepts deo. rchankegicſech an e abe
intelligi de illis de qbus pᷣ ta noticig.1 cũ dr ꝙ illa qᷓ ſunt eẽnti o. charitas ſiłr. qꝛ a talil nõ põt
eugir tſumere aig ccten erpi lla ꝗᷓ ſunt eẽntialr in aia certitudi 2
niſi ꝑ cõiecturã. nõ cogt ſt ſumere aia certũ expimentũ.de bis aũt de qůbus nõ p᷑ itudinalr cognoſcant᷑. B
urE noſcit niſi cõ tu expimentu. d his aũt de qbus nõ pt ſi „880
bri exgientia.ſᷣm aũ gnoſc 1 iecturãdo.Et qm̃ de fide ᷣm pt ſumere certu exꝑimentuʒ
bri expientia. m aũt ꝙ ſuũ credẽ eſt deo acceptũ ide pᷣm ꝙ reddit habilẽ ad credenduz certiſſia põi
itñ ad bitũ ſubſtratũ certiſſime vi o acceptũ.certa exꝑientia hr̃i nõ p ẽ ad credenduʒ certiſſia põt
6 iſſime videtur ab aia. inq;tũ aũt ẽ tia hr̃i nõ p̃t.ſᷣ ſolũ cõiectura.hinc eſt ꝙ fi
coõnexa. Et ꝑ B pʒ rñſio ad illud qd obr ab aia. inq;tũ aũt ẽ fo 5 Siectura. hinc eſt ꝙ figes
EGEr illud qd obr de chari ſt é foꝛmata nõ cognoſcit᷑ ꝑ cõiecturã.⁊ ſi
ot iſtingui. vel a pte vtuti dulud qð qrit᷑ de ſufficiẽtia illoꝝ mod
natiua. ⁊ intellectiua.ſic triplex diſti ꝑte vtutis cognoſcẽtis. cũ illa ſit triplex. ſ.i illot modon, dum 0
ſex ſunt dñie qrũ ſic triplex diſtinguit᷑ viſio.ſcʒ coꝛꝑal.ii .Cũ illa ſit triplex. ſ.ſenſitiua exterioꝛ.imagi
4 ñũ ſufficiẽtia pʒ ſic.Om̃e em̃ qð vr ꝑał.imagiatiua. ⁊ intellectual. Si aũt a ꝑte medij g1
rẽ aliã ab ipſa ſimplr differẽte. m̃e em̃ qdð vr ab aia. aut videt᷑ p ſui eẽntiã. aut vi iaũt a pte medij tũc
13 30 Pr ifferẽte. Si p ſui eẽntiã vf. ſic ẽ idet᷑ ꝑ ſui eẽntiã.aut videt᷑ ꝑ ſui ſpẽm. aut vr
eſſe tripkr. Mã illa ſpẽs aut ẽ oine ꝑ ſui eẽntiã vr.ſicẽ vnꝰmodus qͥ ponit᷑ ſexto loc ſui ſpem. aut vr
b ẽs aut ẽ oino cocr i⸗ modus qͥ ponit᷑ ſexto loco. Si ꝑ ſui ſpẽm.B põ
eſt put appbendit a no cõcreta materie.aut abſtracta. aut ꝑti loco. Si p ſui ſpẽm. H põt
. hendit᷑ a ſenſu exterioꝛi. licct ſit ibi aliq racta. aut ꝑtim ↄcreta ꝑtim abſtracta. Cõ⸗
ctu. Medio mõ ꝓut appᷣ rioꝛi. licct ſit ibi aliqᷓ abſtractio. Sunplir abſtract⸗ abſtracta. Cocreta
6. apphendit᷑ ab imagi io. Siimnplłr abſtracta ꝓut appᷣhendit᷑ ab i
differẽtẽ. hoc pt eẽ d agine. ⁊ ſic ſunt tres pᷣmi modi. Si aũt res bʒ c P ab intelle⸗
5 uplr. Aut qꝛ ↄpat᷑ ad ip nt tres pᷣmi modi. Si aũt res bʒ cognoſci ꝑ rem abi
qrtus ⁊ qͥntus.Et ſi tu obijci pat᷑ ad ipam ſub rõne ſilis. aut in rõne effectꝰ. Et ſi P rem ab ipſa
ru8. obijcias ꝙ aliqd b rone ſilis. aut in rõne effectꝰ. Et ſic duo ſu 36
tum nec ↄꝛiũ facit co ꝙ aliqͥd pot ↄpari ad alterũ in rõne diſpati vel in rõc Zꝛij.d nt modi.vicz.
ec Zĩ gnoſcere aliqd niſi inciũ innuit gliquẽ rõne diſpati vel in rõc Zꝛij.dom ic⸗
gregat.ꝑ ↄñs cognoſcit ꝙ nigrũ cõ nqtũ innuit aliquẽ modũ in rone ſilis. Añ qͥ vren gnec diſra
GS bſcit ꝙ, nigrũ cogregat. qꝛ ſilr ſe b oppoſitũ e ſilis. Añ qͥ cognoſcit ꝙ; albũ di
e zobak fuehra reſunr grũ cõgregat. qꝛ ſilr ſe hb oppoſitũ ad oppoſitũ.ſ. rognoſeit ë albu viſ⸗
en rrectio ⁊c.Contra.h̊ videt᷑ potius a⸗ ppoſitũ.ſicut ꝓpoſitum ad ꝓpoſi
credit᷑ ꝑ auẽtẽ patrũ.tũc videt᷑ ꝙ fi. 5B videt᷑ potius ad ſ. poſitum ad ꝓpoſitum.
1 ẽ patrũ. tũc videt᷑ ꝙ fides nõ ſi us ad oppoſitũ q;ᷓ ad ꝓpoſitũ. Si em̃ ꝓbat᷑ iſtu
ꝙ nõ recte dicat ꝙ reſu 8 no ſit argumentũ.imo potius luſio.& ſi fides ẽ ñ ꝓbat iſtud qdᷣ
recte dicat ꝙ reſurrectio pbat᷑ ꝑ fidẽ patrũ. Itẽ ſi locu potius ↄcluſio. ſi fides ẽ argu vir
mentũ a loco ab aucte.g videt᷑ ꝙ fi p fidẽ patrũ. Itẽ ſi locus ab auẽtc ẽ incertiſſimꝰ. gumentů. viget
,40 Ae de ee e ata. 2 qᷓ numerat᷑ int᷑ ſpnalia chariſims cd ll
nalia chariſmata. Sed illud

„

Ni. . III
mnãõᷓ ſatiffacit:quia mgr boc dicit ad erxponendũ illã diffinitionẽ quã aplłs afignat.⁊ eonſtat q; apls loquit᷑ de ſuſeltc⸗
eiaata ꝓpterea dᷣm ẽ alit 'm q; męgf dicit illud qd credit᷑ ꝑer fidẽ.ꝑ ipᷣam fidẽ ꝓbat᷑. Ypᷣm eni qð ſunii
credit᷑ ꝓbat᷑ ꝑ auctẽ.auctas aũt nullius ẽ efficacie in ꝓbando niſi ꝑ fidẽ.⁊ ita tota firmitas argumẽti ad fi/ Olefckan
dem redit. Añ ſi aliqͥs qᷓrat vtrũ reſurrectio ſit futura.ꝓbat᷑ ꝙ ſic ꝑ auẽtes ſacre ſepture ⁊ ꝑ verba ꝓphetaꝝ ſſecnto
qui ita dixerũt.Sed ſi q̃rat vlterius vt ꝓbem ei ꝙ ipſi verũ dixerũt.rñdebit᷑ ei ꝙ ſcimꝰipſos verum dixiſie. ſemum
qꝛ a ſpũſctõ illumina 1 rtin
ti fuerũt. ⁊ ita certifi · eſt. Greg.tñ ſuꝑ zech.dicit.Q: niſi ſides pᷣus tenaa SGꝛego. iiin
Lati merii ſide us tur. nullaten ad ſpũalẽ amoꝛẽ attingit᷑. Hõ em̃ chari it
veeiftramur de eoꝛi kLas fidẽ. ſnides charitatẽ pcedit. qꝛ nemo põt amarc f manchi
certificatione ꝑ fide, qð nõ crediderit ſicut nec ſperare. Sʒ h accipi põt eẽ nänen
quã ab ipſo deo acc/ dictũ de fide que vᷣtus nõ ẽ. Ipᷣa em̃ ſpem ⁊ charitatẽ teſciei
pimꝰ. Et ſic ptz ꝙ ex frequẽter pᷣcedit.vel de actu fidei qͥ foꝛte nãlit actum olätbin
pſitio mgfi bona eſt. charitatis pᷣcedit ſicut actũ ſpei. Qð vba pᷣmiſſa dili⸗ Uhenenht
5nρdi gent norata innut. 7ca etiã que addit dicẽe. Hiſi ea ui
ſiges pbet ita æ inqt qᷓ audis credideris. ad amanduũ ea q; audis no in⸗ mnät
re et ꝓpꝛie dicatur ab flamaberis. QAue tm̃ de nõ viſis ẽ vt añ diximꝰ. VUñ nipckinc
aplo argumentũ. Chꝛiſ. Fides in aĩa nr̃a facit ſubſiſtere ea qͥ nõ vidẽẽ Chꝛit᷑. nooliin
8 f ¶ Eides charitatez ð qᷣbꝰ ꝓpꝛie fides ẽ.De viſis em̃ nõ ẽ fides ſ̊ agnitio. Ppilinni
pᷣcedit. Hoc videt᷑ eck ni fer⸗
falſum.qꝛ ſicut dicit Ambᷣ.Charitas eſt mr̃ vᷣtutũ caput.⁊ mr̃ pᷣcedit illud cuiꝰeſt mr̃. Itẽ glo.ſuꝑ illud te. füingutie
Noli emulari.dicit ꝙ ſpes ẽ introitus ad fidẽ.g videt᷑ ꝙ fides nõ ſit pᷣma int᷑ vtutes theologicas vᷣm qꝙ dr in nuiunh
Ir̃a. Itẽ oẽs vᷣtutes ſimul infundunt᷑.g nõ videt᷑ ꝙ reꝑiat᷑ in illis aliqs oꝛdo.R.ddm ꝙ eſt loqui de fide et toteneete
alijs vᷣtutib duplr.ſcʒ qᷓtũ ad bitũ ⁊ qᷓtũ ad actũ.Si qᷓ;tũ ad hĩtũ.ſic ẽ ibi ſimltas.Si qᷓtũ ad actũ.ſic ẽ ibi nã naſoſan
lis oꝛdo ꝓ eo ꝙ actus fidei pᷣambulus eſt ad actũ ſpei ⁊ charitatis. Hemo eni aliqͥd ſperat vel amat niſi ills Wpogne
cognoſcat ⁊ aliq̃ mõ credat.Ad illud qdð obr̃ ꝙ charitas ẽ mr.dᷣm q illud intelligit᷑ q̃tũ ad rõeʒ merendi. 1mſlizpe
SH charitas dr eẽ mr̃ vᷣtutũ nõ qꝛ illas generet.ſᷣ qꝛ illas fouet ⁊ nutrit vt ꝑueniãt ad ſtatũ pfec tõis. füpeithe⸗
Ad illud qð obijcit᷑ de glo.dᷣm ꝙ fides ibi nõ accipit᷑ ꝓ fide virtute vel eiꝰactu. ꝓ illo qð fidei ſuccedit.ſcʒ n dair
ꝓ ipſa beatiſſima viſien 22ðð lij ittanr
7 intelligentiã hui? ꝑtis incidit hic qõ cira obiecta ¶ In boc aũt diſtinguit᷑ virtꝰ ⁊ ſcia ᷣm phm iſſaſnben
1. duo. Pꝛimo eni qᷓrit᷑ de ipſa fide ſimplr di / ꝙ virtus ẽ in bonũ.⁊ ſcia ẽ in verũ.ſᷣ fides ẽ in verũ ffrlahtmn⸗
Llcta ſiue foꝛmata. Scdo vo q̃rit᷑ de fide qdã/ ſub rõne veri.g fides nõ eſt in geuẽ virtutis ᷣ magis giſcuucno⸗
modo diminuta ſiue infoꝛmi.Circa pꝛimũ querunt᷑ in genẽ ſcie. Oꝛ aũt fides ſit in veꝝ ſub rõne veri.ptz Pnferög
q̃nqʒ. Pꝛimno querit᷑ vtrũ fides ſit vtus ꝓpꝛie dicta. qm̃ fidei ẽ aſſentire pᷣme veritati Apter ſe ⁊ ſuꝑ oia. föpnſo
Scdo qrit᷑ vtrũ ſit in ꝑte aie affectiua vel cognitiua Wts virugable ẽoĩ hñti vſum ronis vłlle aliquid ſonb. and
Tercio q̃rit᷑ vtrũ ſit vᷣtus vna.Quarto q̃rit᷑ vtrũ ſit ſine rõne.S fides q credimꝰ in deũ nõ reqͥrit rõem.ẽ Naiaven
tante certitudinis qnte certitudis eſt ſcia. Quinto talis fides vituꝑabilis eſt. ſed nibil qð eſt vituꝑabile nſignmi
ꝗ̃rit᷑ de notificatõe Fiug ab aplo aſſignata. 3 rõem virtutis. vbi ẽ fides nõ pot eẽ virtus i no⸗ Verüdicch
⸗⸗ nueſtio.ſ. a bis. ¶ Itẽ qto aliqͥs actus ẽ rõnabilioꝛ tanto ẽ vir⸗ ſecieek
¶ Atrũ fides ſit vtus.⁊ loqmur hic de fide q̃ quis ec tuti ꝓximioꝛ. credere ꝑ rõem cogentẽ plus ſpectat ververhin
dit in deũ.Et ꝙ ſic oñdit᷑.Oð eſt pncipiũ nfr̃e ſalut ad virtutẽ q; credere abſq; rõe.Si g credulitas quã ireguine
bʒ rõem vᷣtutis.ſᷣ fides ẽ hmõi ſᷣm ꝙ ſepe dr i euan / quis bʒ per violentiã rõnis nec eſt virtus nec actus binoſce
gelio. Eides tua te ſaluũ fecit.̊ fides ẽ virtꝰ. ¶ Itẽ virtutis.multo foꝛtius videt᷑ ꝙ ipſa fides q̃ rõcʒ nõ mttuorlitf
qð eſt pᷣncipiuʒ purificatõis coꝛdis hʒ rõem vᷣtutis. ſequit᷑ nec rationi innitit᷑ careat ꝑfectione virtutis. tſepzeni
ſicut eni coꝛ nõ coinqninat᷑ niſi ꝑ viciũ.ſic nõ purifi⸗ ¶ P. dm ꝙ abſq; dubio ipᷣa fides q̃ in deum credi 10 iñ hlomnin
catuxr niſi ꝑ vᷣtutẽ.ſᷣ fides ẽ pᷣncipiũ purificatõis coꝛ mus nõ tm̃ eſt virtus.verũ etiã auriga virtutum.ſi/ Flänfmnduo
dig ſm ꝙ dr̃ Act.xv. Fide purificãs coꝛda eoꝝ ⁊c. cut de pꝛudentia dicit Berñ.ad Eugeniũ. Airt?ꝰ q̃dẽ ſttin i
¶ Itẽ ois hitus qui ẽ pꝛincipiũ diuine acceptionis eſt.qm̃ in ea ↄſiſtit rectitudo vite ſᷣm regulã iuſticie. lictlirnie
bʒ rõeʒ vᷣtutis.maxime cũ reſpicit derminati genus Juſtũ em eſt vt intellectꝰ nr̃ ita captiuet᷑ ⁊ ſiaceet tinart,
oꝑis.ᷣ fides eſt hmõi.ſᷣm ꝙ dr̃ ad Heb.xj.Siue fid ſumme veritati ſicut affectus nr̃. Sʒ ſubiacere ſum⸗ l
ipoſſibile eſt placere deo. fides plenã ⁊ ꝑfectã in ſe me bonitati nõ põt aia recta niſi intellectus umme tofn e
cõtinet rõem vᷣtutis.¶¶ Itẽ qð directã hʒ ꝛietatem veritati ꝓpter k ⁊ ſuꝑ oia aſſentiat.⁊ affcctꝰ ſüme ſcaſie her
viciũ ⁊ petm̃ virtꝰ eſt.̊ fides ẽ hmõi.qm̃ directe bonitati adhereat.Hanc autẽ rectitudinẽ nõ bʒ qͥs reif dps
opponit᷑ bereſi ⁊ infidelitati q̃ ſunt vicia et pctĩ.Sᷣ nolens ſed volens. nemo eni plus credit deo qᷓ ſibi. ſtn angun
fides ẽ virtus pꝛie dicta. ⁊ bocipᷣm pᷣt ꝓbari expᷣſe niſi ꝑ H̊ ꝙ vult intellectũ ſuũ captiuare in obſequiũ ine nn
p auctẽ auguſtini in ̃a. ¶ Sed õ. In eodeʒ genere xp̃i. Si g captiuatio intellectus in obſequiũ ſumme Ei ſaun
ſunt extrema ⁊ mediũ ꝓ eo ꝙ participat nam extre veritatis ſpectat ad rectitudinẽ vite. voluntas qua in Gt
moꝛꝝ. Sʒ fides cſt mediũ int opinionẽ ⁊ ſciam.ſicut quis vult ſe captiuare eſt voluntas recta. ⁊ hitus q nagrn
dicit mgr̃ Hug.in li. de ſacr̃is.vbi dicit.qꝙ fides ẽ cer mediãte ad boc expedit᷑ ⁊ adiuuat᷑ facit ad rectitu ſiiktus⸗
titudo de reb? abſentibꝰ ſupꝛa opinionẽ ⁊ infra ſciaʒ dinẽ voluntatis.& ſi iuſticia nõ ẽ aliud qᷓ; volũtatis 6 eitneſa⸗
oſtituta. Si nec opinio nec ſcia ẽ in genẽ virtutis. rectituto.⁊ fides nõ eſt aliud niſi bitus q intellectus ien en
Bee videt᷑ ꝙ nec fides in genẽ virtutis nr voluntaric captinat᷑ in obſequiũ xpi. rcſtat ꝙ ba itnti
s ene Nei Jeẽ hitus diſtinguũt ꝑ actus. ⁊ actus o bitus fidei ſpectat ad rectitudinẽ vite ᷣm reguzain ine

ſohoenen
Jneids
Umnetig ſi
a Pheng
wundiſe.

eg.

nt.

ti go ſolde⸗
ogcasfnoit
lognid ſitt
ad ci ſibi
ewd mrlii
nan
tad ſni uni⸗
Bfiaſct

2

vimnfna

cüsfiehien
ui nmnuozneß
c ſbroerag
weaer hat⸗
nwris enin
rino eiſtſinn⸗
iigsckfunen
d orliſiſni n
SGrhdicttutniſe
crntigeſtl
Gsantultvi

12

iuſticie.⁊ ideo habʒ in ſe rõem virtutis vere ⁊ ꝓpꝛie.
NMec ſolũ bʒ in ſe rõem virtutis vere.ſᷣ mag aurige
virtutũ qᷓrũlibet tã theologicaꝝ vicʒ qᷓ; cardinaliuʒ.
Sine fide enim non eſt cognitio ſummi ⁊ vere boni.
ſine cognitione autẽ ſummi ⁊ vrre boni non poteſt
eſſe expectatio ⁊ dilectio. Cognitio em̃ pᷣambula eſt
⁊ dirigit affectũ ad expectandũ ⁊ ad deſiderandũ.et
iõ neceſſario fides ſpem ⁊ charitatẽ pᷣcedit tanqᷓ re/
gula ⁊ auriga ipſarũ. Rurſus ſine cognitõne ſummi
boni nõ põt eẽ recta intẽtio.Hoc em̃ ſolũ fit recta in
tentione qð fit ad honoꝛeʒ ⁊ gloꝛiã dei.ſine vo recta
intẽtione nullꝰ actꝰ virtutis recte incedit. Qm̃ ̊ ha
bitus fidei ẽ q̊ mediãte ſũmũ bonũ a mẽtibus nr̃is
agnoſcit᷑.hinc eſt ꝙ fides dirigit noſtrã intẽtionẽ.et
boc regula ẽ ois oꝑationis bone.⁊ ois vᷣtutis me/
ritoꝛie.Et iõ nõ tm̃ dʒ dici virtus gratuita.ſed etiaʒ
virtutũ gratuitaꝝ regula ⁊ auriga.Et ↄcedende ſũt
auẽtes ⁊ rões q̃ ſ ad iſtã ꝑtẽ.¶ Ad illud vo qð pꝛi/
mo obꝛi in ↄꝛiũ qꝙ fides tenet mediũ int᷑ ſciam ⁊ opi/
nionẽ.ddᷣm ẽ ꝙ fides aſſignat᷑ q̃ſi mediũ int᷑ ſciam⁊
opinionẽ ab bug.nõ qꝛ conficiat᷑ ex illis duobꝰſicut
mediũ ↄficit᷑ ab cxtremis.ſed qꝛ mediũ locum tenet
qᷓ;tũ ad gradũ certitudinis.eſt em̃̊ mag certa qᷓ; opi

nio. ⁊ minꝰqᷓ ſcia ſicut videbit᷑ infra.de hoc aũt me/
dio nõ ẽ neceſſe ꝙ ſit in eodẽ genere ꝓximo cũ extre

mis. Poſſet etiã dici qꝙ hoc nõ hʒ neceſſitatẽ in mo/
ribꝰ.ꝓ eo ꝙ mediũ reꝑit᷑ in genere virtutis.⁊ extre/

ma ſunt in genẽ vicioꝝ. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ſcia di

ſtinguit᷑ in boc a virtute ꝙ; ipſa ẽ in verũ ⁊ virtus in
bonũ.dici põt ꝙ phᷣs loquit᷑ ibi de virtute ↄſuetudi⸗
nali q̃ ↄſiſtit circa actões ⁊ paſſiões.de q̃ dicit ꝙ vᷣtꝰ
ẽin paſſionibꝰ ⁊ oꝑationibꝰoptioꝝ oꝑatiua.⁊ bmõi

virtꝰ oꝛdinat in his q̃ ſt ad finẽ. De vᷣtute aũt intelle

◻
E

14

ctuali cuiuſmodi ẽ ſapia ⁊ intelligentia q̃ oꝛdinat in
ipᷣm finẽ nõ hʒ veritatẽ.⁊ hoc moò fides ẽ virtus.nõ
mõ pᷣmiſſo. Sʒ hic modus dicẽdi videt᷑ eẽ calũnio/
ſus in .ꝙ nõ tm̃ de virtute ↄſuetudinali verũetiã
de oi alia virtute ſub rõne virtutis videt᷑ poſſe hec
dꝛia aſſignari reſpectu ſcie. Et ꝓpterea dom ẽ ꝙ alit᷑
verũ ẽ obiectũ fidei.alit᷑ obiectũ ſcie. Scie inquã ob
icctũ ẽ.qꝛ eſt veꝝ viſum.Fidei aũt eſt obiectũ qꝛ eſt
veꝝ.verũ inꝙᷓ nõ viſũ ſed ſalutiferũ. Quia em̃ ẽ nõ
viſũ requirit᷑ ad ipᷣm cognoſcendũ alius hitus qᷓ; ſit
hitus ſcie. Quia ſalutiferũ.iõ hitꝰ ille ad ſalutẽ oꝛdi/
nat ⁊ ad vitã beatã.⁊ iõ hʒ rõem virtutis cõpletam.
Et ſic pʒ ꝙ nihil impedit qͥn fides poſſit eſſe in verũ
⁊ tñ nihilominꝰeẽ virtus.ꝓ eo ꝙ alio mõ eſt in veꝝ
qᷓ;ᷓ ſcia ᷣm duplicẽ ↄditionẽ pᷣaſſignatã.Eſt em̃ in xe
ritatẽ nõ viſa ſed veritatẽ ſalutiferã.Ouia em̃ nõ vi
ſa ẽ credit᷑ volũtarie.Quia aũt nõ ſolũ ñ viſa.ſᷣ etiã
ſalutifera.credit᷑ volũtarie ⁊ meritoꝛie.q̃ duo aliena
ſunt a ſpeculatõne ſcie. Añ ⁊ veritas in q̃ ẽ fides eſt
veritas ſᷣm pietateʒ.qꝗᷓ quidẽ nota eſt catbolicis.ſed
ignota fuit phᷣis. d illud qð obꝛ ꝙ credere ſine
rõne ẽ vituꝑabile.ddm ꝙ illud veꝝ eſt vbi auctas
nõ ſupplet locũ rõnis. Abi vᷣo auẽtas locũ ſupplet
rõnis nõ ẽ vituꝑabile ſʒ valde cõmẽdabile.Sic aũt
eſt in fide. Am̃ ⁊ ſi nõ aſſit intellectui ipᷣius creden/
tis rõ ꝓpter quam debeat veritati aſſentire.adeſt tñ

ſũme veritatis auctas q̃ coꝛdi ſuo ſuadet.quã etiaʒ

ſũmã veritatẽ ſcimꝰmentiri nõ poſſe.⁊ iõ impiũ eſt
ei nõ credẽ. ꝓpterea boc nõ tollit imo po:ius cõfert
fidei eẽ virtutẽ. ¶ Ad illud qd obẽ ꝙ quãto aliqd eſt
magis roõnale tauto magis ↄſonat virtuti ꝑfecte.di/

—

cendũ q rõnale dẽ aliqͥd duplr. aut qꝛ cõſonũ ẽ rõni
eleuate ⁊ illuſtrate a lumine veritatis ſuꝑne.aut qꝛ
cõſonũ eſt rõni ↄuerſe ad cognitionẽ ſenſibilem. St
pꝛimo mõ dicat᷑ rõnale.aõ hʒ inſtantiã.Si ſcdo mõ
dicat᷑ rõnale.falſitatẽ hʒ.qm̃ frequẽter rõ ad ſenſibi⸗
lia ↄuerſa iudicat cẽ vera qᷓ ſunt falſa.⁊ eẽ bona que
ſunt mala.⁊ ecõuerſo.AUñ nõ nulla vident᷑ ſibi irrõ-
nabilia q̃ ſunt valde rõnabilia.ſicut ptʒ.qꝛ nõ nulla
vident᷑ irrõnabilia phᷣis q̃ tñ vident᷑ valde rõnabi/
lia xpᷣianis.vt oino cõtinere.⁊ oino mẽdicare.⁊ ſilia
Et qᷓntũ pᷣcellit iudiciũ viri iudiciũ ꝑueri.tantũ pꝛe/
cellit iudiciũ viri xpᷣiani iudiciũ vniꝰph̊i.⁊ iudicium
rõnis ſurſũ ↄuerſe.iudiciũ rõis ad inferioꝛa dep̃ſſe.
⁊ iõ hoc nõ ipedit fidẽ eſſe virtutẽ.qꝛ credit aliq que
vident᷑ eẽ irrõnabilia hoi. Aliqñ em̃ ſunt rõnabilia
bomi ſpũali.et hoc facit ad rõem virtutis vt credat
ſine rne.Si em̃ crederet ꝑ rõem cogentẽ.illa credu
l. tas nõ eſſet volũtaria ſed neceſſaria.⁊ ſic nõ eẽt vir
tuoſa nec meritoꝛia.ſicut meliꝰ manifeſtabit᷑ infra.
Quscſtiseij.

¶ Atruz fides ſit in pte aie cognitiua an affectiua. Et

ꝙ ſit in ꝑte cognitiua videt᷑ pꝛimo ꝑ Aug.qͥ ſic diffi
nit credere in libꝛo de pᷣdeſtinatione ſctõꝝ. Credere

eſt cogitare cũ aſſertionc.ad illã g̊ vim ꝑtinet credẽ

ad quã ptinet cogitare.ſʒ cogitare ẽ potentie cogni⸗/
tiue. ⁊ credere.Si g in illa potẽtia ẽ fides cuiꝰactꝰ
eſt credẽ.videtur ꝙ fides ſit in ꝑte anime cognitiua.
¶ Itẽ ad Rom̃.x. Fides ẽ ex auditu.ibi gloſa.i.dat
intellectũ dũ de auditis mentẽ illuſtrat.Si g fides ẽ
ꝑ auditũ.⁊ fides illuminat mentẽ.⁊ tã au dire qᷓ illu
minari ſpectat ad partẽ aie cognitiuã.videt᷑ ꝙ fides
ſit in ꝑte aie cognitiua.¶ Itẽ refoꝛmatio imaginis
fit ꝑ tres virtutes theclogicas.ſʒ imago nõ tm̃ con-
ſiſtit in potẽtia affectiua.verũ ctiã in potẽtia cogni/
tiua. neceſſe eſt ꝙ aliq̃ virtus theologica refoꝛmet
potentiã cognitiuã.nõ eſt aũt aliã dare niſi fidẽ.ſi gS
virtus ẽ in ea potentia quã refoꝛmat.videt᷑ ꝙ fides
ſit in potẽtia cognitiua. ¶ Itẽ in eadẽ vi eſt virtus
gratuita.⁊ os illi ſuccedẽs in gloꝛia.ſʒ viſio qᷓ ſucce
dit fidei ẽ in pptentia cognitiua ſicut manifeſtũ eſt.
ergo ⁊c̃.¶ Itẽ in illa potentia aie eſt virtus tanqᷓᷓ in
ſubiecto circa cui?ꝰ actum explicat difficultatẽ.bitus
em̃ in ea potentia collocat᷑ ad cuiꝰ opus habilitat.
Si ꝑ fidẽ captiuat᷑ intellectus in obſequiuzʒ xpi.S
fides expedit actũ ipſius potẽtie intellectiuæ.eſt er/
go in ipſa tanqᷓ in ſubiccto. ¶ Sed Z. Lullius diffi
niens virtutẽ dicit ꝙ virtus ẽ hitus voluntarius.g
ſi fides ẽ virtus.eſt hitus voluntarius.ſj habitus xᷣ
luntarius ẽ in voluntate tanqᷓ in ſubiecto.ꝗ ⁊ fides.
¶ Itẽ Aug. de moꝛibus ecclie virtutẽ diffiniens di⸗
cit. ꝙ virtus nõ eſt aliud ꝙᷓ amoꝛ oꝛdinatus. ſi oĩs
virtus eſt amoꝛ eſſentialit᷑ loquẽdo.omis virtus eſt
in ea potẽtia cuiꝰeſt amare.ſed hoc eſt potẽtie affe/
ctiue nõ cognitiue. ois virtus ẽ in potentia affecti
ua. ¶ Itẽ mgr̃ Hug.in li. de ſacr̃is dicit ꝙ in affectu
fidei ſõa repitur.ſed in ea potentia ẽ virtus tanqᷓ; in
ſubiecto pꝛio in quo reꝑitur cius ſᷣſtantia.ſi ergo
bec eſt potentia affectiua.videt᷑ ⁊c. ¶ Item in nulla
potẽtia eſt virtus fidei qᷓ poſſit cogi. quia ſicut vicit
Aug.cũ cetera poſſit hõ nolens.credẽ nõ põt niſi w
lens.ſed potentia cognitiua põt cogi.g fides nõ põt
eſſe in potentia cognitiua.⁊ eſt in potẽtia cognitiua
wl affectiua. ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ in illa potẽtia eſt virtus ſi/
cut in ſubiccto q̃ eſt pꝛincipiũ actus 1paemnig lli

—

—

gnitio yicz et affectio. In affectu quidẽ ſba fidei re

, * 2 4

. 8: . „ 2, à Le , NNM f=ðð=GD .
virtuti debite. ſy nullus aſſentit writati nõ viſe hiſt peritur.in cognitõne vᷣo materia. õ autẽ q̃ mouet᷑ ulid
qꝛ vult. ſi pꝛincipiũ actus credendi bʒ oꝛtũ a wlun ad hoc ponendũ eſt ꝙ actus volũtatis eſt eſſentialł n n
tate.neceſſe ẽ fidẽ eẽ in ea tanqꝗᷓ in ſubiecto ꝓpꝛio. Si ipſi fidei.nunqꝙᷓ em̃ eſſet virtuoſum credere niſi eſſet
tu dicas ꝙ ſimul ẽ in intellectu ⁊ affectu. Contra h voluntariũ. VUnde etiã Aug.dicit.qꝙ virtus non eſt n el
eſt. qꝛ vnus hitus ſimplex nõ põt eẽ in duabꝰpoten / aliud qᷓ; amoꝛ oꝛdinatus.Oi & fides ẽ virtus. reſpi/ ni ie
tijs. ſed cognitiua ⁊ affectiua ſunt diuerſe potẽtie ſi / cit actũ voluntatis vt ſibi eſſentialẽ. S et circa illam udel
cut oñſum ẽ ſupꝛa in ſco libꝛo. ſi fides eſt habitꝰ bʒ eſſentialit᷑ ↄſiſtere. Rurſus.q ipſi fidei cognitio wuen
vnꝰ.nõ põt eẽ ſimul et ſemel in illis wtẽtijs duabus eſſentialis ẽ. ⁊ illuminatio ꝑ quã intellectus dirigit luan
Et iteꝝ ꝑ hoc nõ ſoluit᷑.qꝛ adhuc reſtat qõ in q̃ illa in ſummã veritatẽ ei ſubijcit᷑.iõ ipſa fides eſſentialx ntonant
potentiaꝝ ſit pᷣmo et pᷣncipalr.qꝛ qdᷣcunq; hoꝝ det᷑. reſpicit actuʒ rõnis.⁊ ꝗpterea dicunt illi qͥ ſunt buiꝰ ggine
vident᷑ obniare rõncs q̃ ſunt ad oppoſitã partem. poſitionis fidẽ eſſe nõ tin in rõne ſed ctiã in volunta hihnal
15 (¶R.. ad p̃dictoꝝ intelligentiã ꝙ circa hoc diuerſi te. cũ vtrũq; actũ reſpiciat eſſentialit᷑. Quia vo actꝰ nci n
diuerſa ſenſerũt. Quidã em̃ dicere voluerũt ꝙ fides roõnis reſpectu actus volũtatis eſt malis.cũ rõ indi mremnübn
eſt in potentia cognitiua.⁊ in intellectu ſpeculatiuo netur a volũtate.ideo etiã dixerũt ꝙ in rõne mate/ lupaten
m qꝙ eſt ſxeculatiuus.Et rõ eoꝝ eſt iſta.qꝛ intellect?ꝰ ria fidei reꝑit᷑.in affectõe vero ſba.Oẽs aũt hij mo/ ganaun
ſpeculatiuus dẽ eſſe ille qͥ tendit in veꝝ ſub rõe veri. di dicendi a magnis clericis ſũpſerunt initiũ.et qui/ ſeguorve
fides añt facit intellectũ credere articulos.nõ qꝛ bo libet eoꝝ bʒ ſatis rõnabile fundamentuʒ. Et ſi quis neſtee
nos.ſʒ qꝛ veros.ita em̃ qͥs credit dãnationẽ maloꝛũ trecte intelligat.inueniet quẽlibet eoꝝ bꝛe aliqͥd ve/ altnecon
ſicut gloꝛificationẽ bonoꝝ.Et iteꝝ.Charitas ⁊ fides ritatis.At aũt hec planius fiant aſcendendũ eſt al/ Gnocßpo
diſtinguunt᷑ in obiecto q;tũ ad rõneʒ motiui.et qm̃ tius ad videndũ ſubiectum virtutis in generali.qð manbaben
charitas tendit in deũ ſub rõne boni.neceſſe eſt ꝙ fi· gquidẽ intucri poſſumꝰſatis plane qbuſdã pᷣſuppoſi Contpp
des tendat in deũ ſub rõe veri.vñ aſſentit ſumme ve tis.Virtus em̃ eſt ſᷣm quã cõſiſtit laus et meritũ.ſi⸗ Pltsfrinn
ritati nõ qꝛ bonitas ſed qꝛ veritas. Om̃ & intellectꝰ cut culpa ſᷣm quã attendit᷑ vituperiũ ⁊ demeritum. ltgenm,
ſpeculatiuus recipit verum ſub rõne veri.binc eſt Virtus ctiã eſt hitus reddens potentiã facilẽ reſpe/ Ciftine
dixerunt fidẽ eſſe in intellectu ſpeculatiuo inqtũ eſt ctu alicuiꝰactus.Si & virtus pꝛincipiñ eſt laudis ct ſeciaiuib
ſpcculatiuus. Hec obſtant bis verba phoꝝ.qꝛ ipſi meriti.neceſſariũ eſt eã poni in illa potẽtia ꝗᷓ eſt pn finpr
de veritate fidei nibil intellexerũt. Alijs aũt alit᷑ vi / cipiũ pꝛimũ opis laudabilis ⁊ meritoꝛij. NMa ſi pone Hülcane
detur eẽ dm. vicʒ. ꝙ fides eſt in intellectu pꝛactico. retur in potẽtia inferioꝛi.tũc virtus potẽtie naturał ewatine
Intellectus em̃ pꝛacticus dr eẽ intellectus extẽeſus imꝑaret virtuti gtuite.Si & li.ar.pᷣncipiũ eſt meriti Gonponit
m ꝙ vult ph̊s ꝙ intellectꝰſpcculatiuus extenſione ⁊ demeriti.neceſſe ẽ oẽm vᷣtutẽi li.ar.poni.Rurſus. Gtolitur
16 fit pꝛacticus. Contingit aũt intellectũ extendi trip'cũ habitꝰ?ſit in ea potẽtia circa cuiꝰactũ explicat dif/ ſeogenr⸗
Vel p pↄiunctionẽ ſui cũ affectione a qᷓ inclinat᷑. Acl ficultatẽ.⁊ virtus ſit habitus.neceſſe eſt eã reperiri ſenteinn⸗
p ↄiunctionẽ ſui cũ affectione ad quã inclinat. NHel in ea potentia ſicut in ſubiecto quã ad opus habili/ ccaltvite
p ↄiunctionẽ ſui cũ oꝑatione quã dirigit et regulat. tat. Qm̃ g̊ quedã virtutes explicant actus rõnalis. ſeszdpen
Oibus aũt his modis ↄtingit fidẽ poni in intellectu quedã actus ↄcupiſcibilis.quedã actus iraſcibilis. Criantpre
extenſo ſiue pꝛactico ?m varios ipſius fidei ſtatus. ideo quaſdã neceſie ẽ poni in rõnali.quaſdã in con/ Käüottt
Mã fides ſimplr dicta ſiue ſit infoꝛmis ſiue foꝛmata cupiſcibili.quaſdã in iraſcibili. His pᷣſuppoſitis fa/ kelkina
q̃ facit hminẽ credere deo in his q̃ nõ videt.ẽ in iũßo cile eſt videre qͥd eſt ſubiectũ fidei. Si em̃ fides vir Poſſichente
intellectu inq;tũ inclinat᷑ ab ipſa wlũtate.nõ em̃ cre tus ẽ circa quã oↄſiſtit laus ⁊ meritũ.neceſſe ẽ ꝙ ipſa Gannmnoce
deret niſi ellet. Fides aũt foꝛmata q̃ quis credit in in libero arbitrio ponat᷑.Rurſus.ſi fides habitus ẽ ſchian
deũ ẽ ĩ ipſo intellectu inq;tũ inclinat affectũ.Ad hboc ꝑ quẽ intellectus captiuat᷑ in obſequiũ xpᷣi.⁊ innitit olcintu
em̃ qꝙ aliqͥs credat in deũ ꝑ fidẽ foꝛmatã.opoꝛtet vt vxcritati pꝛime ꝓpter ſe.⁊ hoc mõ dẽ intellectus quo D
in ipᷣm amãdo tendat.ſᷣm q hẽ in lr̃a. Fides ant pꝑ daãmodo ſpeculatiuus.neceffe eſt ꝙ babitus fidei qͥ⸗ intag
fecta de qᷓ dicit apłs qꝙ eſt opans ꝑ dilectionẽ.illa q/daãmodo ſit in intellectu ſm ꝙ hʒ rõem ſpeculatiui. obliente.
dem cſt in ipſo intellectu inq;tũ mediãte affectu diÄri Et qm̃ intellectus nõ habilitat᷑ ad aſſentiẽdum ipſi nilari⸗
git opus.Et ſic ptʒ ꝙ ſᷣm iſtos fides eſt in intellectu veritati pꝛime ſᷣm ſuũ iudiciũ ſed ſᷣm voluntatis im antan
pꝛactico ſiue extenſo.ſᷣm diuerſos ipᷣius fidei ſtatus. periũ.ideo fides nõ reſpicit intellectũ tanq; pure ſxe Pbiripe
ſiue iutellectus pꝛacticus dicat᷑ ꝓpꝛie ſiue cõiter. ſiue culatiuũ.ſed neceſſariũ eſt ꝙ ipſa ſit in ipſo intelle/ D
magis ꝓpꝛie. m ꝙꝙ magis et magis habet extendi. ctu ſm ꝙ eſt quodãmõ extenſus ⁊ ab affectu incli/ Sekin
Natio aũt q̃ mouet iſtos hoc ponere nõ ſolũ eſt ver natus. Rurſug af ipᷣm velle credere.eſt eſſentiale fta,
bum phᷣi qͥ dicit ꝙ virtutes ſunt in intelligentia pꝛa ipſi fideci.hinc eſt ꝙ habitus ille nõ tm̃ reſpicit intel- niif ma
ctica.ſed etiã ipſa rõ recta q̃ dicit ꝙ virtus nõ poteſt lectũ vt ſpeculat᷑ ſummã veritatẽ.nec etiã inelinat uaneen
cſſe niſi hitus voluntarius.cuʒ circa ipſam conſiſtat ab affectu.ſed etiã ipſum affectũ.Ex his pʒ ꝙ nõ eſt ilurn
laus ct meritũ.⁊ iõ im poſſibile eſt ꝙ virtus fidei ſit repugnantia inter pᷣdictas poſitiones.ſi qͥs recte in n
in intellectu niſi inquantũ intellectꝰ iungit᷑ affectui. telligat.imo ex oibus quaſi colligit᷑ vna veritas inte wiſnin
Intellectus aũt iunctus affectui ct ipſi ꝑmixtus d̃ gra.qm̃ fides vt eſt virtus eſt pꝛincipiũ meriti.⁊ re⸗ l ſi
eſſe intellectus extenſus.vel intellectus pꝛacticus.? ſpicit liberũ arbitriũ vt ſubiectũ. Inq;tũ vᷣo bitus ẽ Rln
ideo dixerũt iſti fidẽ eſſe in pꝛactico intellectu. Re gquodãmõ reſpicit intellectũ ipeculatiuũ ⁊ cius actũ
ſtat adpuc terciꝰ modus dicẽdi vicʒ ꝙ fides nec eſt q eſt credẽ veꝝ.Quia vo quodãmõ intellectũ exteꝛ
oino in potentia cognitiua.nec oino in potentia af/ ſum ⁊ eius actũ qui eſt credere volũtarie.ſiue credẽ/ Gis
fectiua.ſed quodãmõ in hac.quodãmõ in illa.Et ; d in deũ tendere.quodãmõ ipᷣm affectũ ⁊ eius actũ 4 ſte⸗
eſt qʒd dicit męr̃ Hugo de ſctõ victoꝛe in libꝛo de ſa- qᷓ eſt vllle aſſentire ei ad qdð rõ ex ſe nõ põt attingere tmne
cramentis.duo init ſunt in qbus fides conſiſtit. co. Si tu obijcercs ꝙ iſta nõ pñt ſimul ſtarc.qꝛ cũ fides umnt
ſit hitus ſimplex.⁊ vnus habit? ſimplex ſit in vna wp Alne

i

dek tentia tanqᷓ in ſubiecto. nõ videt᷑ ꝙ; poſſet oẽs illas ſpes.⁊ charitas.tria bec.ſed ſpes et charitas habent
ii 12 potentias tanq; vnum ſubiectũ reſpicere.Ad boc di vnitatẽ m ſpẽm. ergo et fides. ¶ Item fides nulli
ð 4 cendũ ꝙ nibil impedit vnã ⁊ eandẽ virtutẽ dicẽ eſſe aſſentit niſi ꝓpter ſummã vritatẽ. ſeo ſumma veri/
in N ſimul in libero arbitrio.⁊ rõne.⁊ voluntate.Quia ſi tas tĩ vna eſt. ergo ratio credendi eſt vna.ſed babi
* cut in ſcdo libꝛo oſtenſum fuit libe. arbi. nõ dicit po- tus diuerſificat m foꝛmã et ſpẽm a pte rõnis noti⸗/
en tentiã diſtinctã a rõne ⁊ voluntate ᷣm rem ⁊ eſſen/ uecet intellectiue. Si ergo ratio credendi eſt vna.ne
agtd tiam. imo vᷣm ꝙ vult btũs Augꝰ.libeꝝ arbitriũ com ceſſe eſt virtutẽ fidei qua creditur vnã eſſe ſpeciem.
tt e plectitur tres wotentias.ſcʒ iraſcibilẽ. ↄcupiſcibilem. Itẽ qui credit deo nõ iudicat᷑ eſſe fidelis niſi cre-
li⸗ Dee 18 Trõnalem. Et ideo nullum incõueniens eſt ꝙ vna / chat in omnibus articulis.ſed fides virtus facit vnũ
icſurboc queq; virtus qꝗᷓ reponit᷑ in vna iſtarũ potentiaꝝ ſm quẽq; eſſe fidelem. ergo non eſt vera virtus niſi per
Vunm ꝙ habitus.ᷣ in libero arbitrio reponat jm ꝙ virtus ipᷣm omnia credibilia credant᷑ ⁊ in vnũ colligantur.
Whomm ⁊ meriti pꝛincipiũ.Similr nullũ eſt incõueniens po ſed nõ colligerent᷑ in vnũ pfecte niſi fides eſſet vir⸗
Nsaißͤt nere vnũ babitũ eſſe in rõne ⁊ voluntate.ita ꝙ vnaʒ tus vna.ergo neceſſe eſt ꝙ fides vna fit reſpectu om⸗
uſente⸗ illaꝝ potentiarũ reſpiciat q;tũ ad actũ materialẽ.al / nium qedibiliũ. ¶ Item nõ eſt alia obedientia m
üitd teram qᷓ;tũ ad actũ foꝛmalẽ. Sicut patet ꝙ habitus ſpẽm qᷓ; obedire deo in mandatis pꝛime tabule.⁊ in
mniagi⸗ ſcie quo ad quid reſpicit memoꝛiã.ſc quo ad reten · mandatis ſecũde.licet mandata pꝛime tabule oꝛdi/
mmbians tionẽ ſpeciei.⁊ quo ad quid intelligentiã.ſcʒ quo ad nent ad deũ.mandata wero ſecunde oꝛdinẽt ad pꝛoxi
zeliͤle facilitatẽ cõuerſionis.⁊ tñ dr vnus habitus ſimplex mum. ergo pari rõne non crit alia fides qua aſtentit
Gdencickt⸗ Muis em̃ potẽtie diſtincte ſint.nibilominus tñ con pme vritati in articulis reſpiciẽtibus diuinitatem.
ingangnis tinnari habent in vno ſubiecto.rõne cuiꝰ põt eſſe in et in articulis reſpicientibus bumanitatẽ. Et non
huſcäzihne cis vnitas ꝓpꝛietatis.ſicut vna ſanitas ponit᷑ eſſe in eſt dare aliqͥd ᷣm qð fides plurificet᷑ ⁊ diuerſiſicet᷑.
nseeneni multis mẽbꝛis coꝛpoꝛis intcrius.⁊ vna honeſtas in ergo neceſſe eſt fidei virtutẽ eſſe vnam ſᷣm ſpeciem.
itnoinn multis exterius.Ex his poteſt elici ⁊ baberi gñaliter Sed contra. Habitꝰ diuerſificãt᷑ ꝑ actus.et actꝰ
rüſclitt⸗ quid ſit ſubiectũ cuiuſlibet virtutis.⁊ qͥd ſit ctiã ſub. obiccta. ſed obiectũ fidei nõ ſolũ eſt verũ increatũ.
güͤckluct iectũ cuiuſlibet vicij ſiue pcti. Põt etiã baberi deter · tEvytpote ꝙ deus ſit trinus ⁊ vnus.ſed etiã verũ crea/
ainnick minatio ꝓpoſite qõnis videlicet qͥd ſit ſubiectũ fidei. tum. vtpote ꝙ xpᷣs ſit natus ⁊ paſſus.Si ergo crea/
mi iipr Mã licet inetũ virtus meritoꝛia dicẽda ſit cſſe in li ·tum ⁊ increatũ nihil habent cõmune.imo differunt
Nritrtint bero arbitrio.inqtũ tñ habitꝰ reddens potentiã fa/ eſſentialiter ⁊ foꝛmalit᷑.neceſſe eſt ponẽ ꝙ fides quzæ
chüͤcknm cilem ponẽda eſt quodãmõ in potẽtia cognitiua ſi / credimus diuinitatẽ.⁊ fides qua credimus humani
R cut oſtẽdunt rõnes ad pꝛimã partẽ.qm̃ ad fidẽ perti tatẽ.ſit alia ⁊ alia pᷣm ſpẽm.¶ Itẽ ſicut voluntas ſe
niath, net cogitare.ad fidei ꝓpꝛietates ꝑtinct illuminare et habet ad volita. ⁊ ſcia ad ſcibilia. ſic ſe habz fides ad
urn rõem refoꝛmare.⁊ intellectũ captiuare.ipſi etiã fidei credibilia. ſed voluntates diucrſiſicant᷑ ⁊ numeran/
unurchi⸗ ſuccedit videre.que oia reſpiciunt cognitionẽ. IJdeo tur ſm diuerſitatẽ volitoꝝ.ſilłr et ſcie m diuerſitatẽ

unsſts. rõnes ad partẽ illam inducte ſunt ↄcedende.nec eis ſcibiliũ.videt᷑ ergo rõne ↄſimili ꝙ fides verificarihba

matichie obuiant rõnes ad oppoſitũ. Qĩ licet fides reſpiciat beat ſᷣm diuerſitatez credibiliũ.⁊ ſic redit idẽ quod
icgiüntn actũ potentie cognitiue.nõ tñ ipᷣm reſpicit oino pu pus. ¶ Itẽ donũ ſapiẽtie ⁊ ſcic ſunt diuerſa vna.?
Giptitsl⸗ re.ſed inqᷓtũ hʒ affectionẽ cõcomitantẽ ⁊ quodamõ boc nõ ob aliud niſi qꝛ vnũ eſt de eternis.⁊ aliud de
chſesi poſſidentẽ.⁊ ideo etiã neceſſe ẽ ponere ꝙ fides quo/ tꝑalibus.Si g fides ẽ de iſtis ⁊ illis. videtẽ ꝙ ipßda
utſtinan dammodo ſit in affectione.ſicut dicit mgr̃ Hugo de foꝛmalr habeat diuerſiſi cari. ¶ Itẽ timoꝛ ⁊ ſpes fũr
R ſetõ victoꝛe. Et hoc qꝛ eſt habitꝰ volũtarius ⁊ amoꝛ affectiones foꝛmalit᷑ differẽtes.et quia timoꝛẽ de fiu
piͦfin oꝛdinatus. et talis nature eſt actus eius ꝙ ad ipſum turis malis.·ſes autẽ de futuris bonis.ẽ fides nõ tĩ
zirtlaneſn end por cogi inuitus. Et iõ conccdi poſſunt rõnes eſt de futuris bonis vtpote de gloꝛia eterna. ſed etiaʒ
insfili q̃ ſunt ad partẽ ſequẽtẽ. O aũt rõnes ſibijnuicẽ nõ de futuris malis vtpote de ſupplicio eterno. videk
iullri. obuient ſed vtrimq; verũ cõcludant ſatis clare bõt ¶ꝙ fides de his ⁊ de iſtis babeat foꝛmalr diuerſificani.
nie videre.ſi quis põt cape ꝙ ad eſſe fidei virtutis con / ¶ Itẽ nulla virtus hbʒ plenã rõnẽ virtutis niſi ean
ſan currit actus rõnis ſimul ⁊ volũtatis.qð bene innuit concomitet᷑ recta intentio reſpectu finis.ſed fides
n geit apls in ipſa notificatione fidei cũ dicit fidẽ eẽ ſU=um que dirigit intentionẽ.ergo neceſſe eſt ꝙſi des ofi⸗/
ſic rerũ ſrrandaꝝ. argumentũ nõ apparentiũ.tangẽs virtutes circũeat qtũ ad eaꝶ fines. ergo ſi virtus ꝗᷣ
pb 4 qð eſt in ea cognitionis ⁊ qdð eſt affectionis. Munqᷓ omnes virtutes circuit nõ eſt virtus ſpãlis.ſed vir⸗
8 nil em̃ fies eſſet virtus qtũcunq; intellectũ illumina/ tus generalis ad omnes.videtur ex hoc poſſe colli /
e ch⸗ ret. niſ etiam voluntatẽ quodamõ rectificaret. ſicut gi fidem non eſſe virtutẽ vnam m ſpeciem. ([RB. 19
whil u patet in dono ꝓphie.qꝛ illuminat intellectũ ad eandẽ dicenduʒ ꝙ fides ſiue in codem ſiue in diuerſis vna
ii ad qꝗᷓ illuminat fides.⁊ tñ nõ ponit᷑ eẽ virtus.qm̃ in eſt ſin ſpẽm.ꝓ eo ꝙ non diuidit᷑ in ſpẽs q;uis in di⸗
ence illa illuminatõne nõ cooꝑat᷑ volũtas ſed qdð coopa uerſis diuerſificetur ſᷣm numerũ.Et huius ratio eſt
ſigſnen tur in fidci aſſenſu ⁊ actu. Ex bis patere poſſunt e¶ quoniam vnitas virtutis attenditur m vnitatem
nati, que obiccta ſunt ⁊ ↄſimilia q̃ circa boc obijci pñt. actus pꝛincipalis. AUnitas actus pꝛincipalis atten/
inetn n, — l ditur pᷣm vnitatem obiccti pꝛimi. Et quoniam ob-⸗
ziͦigtn⸗ .RK ¶ Queſtio. iij. iectum pꝛimum fidei vnum eſt. binc eſt ꝙ neceſſe eſt
iſnunin virtutem fidei eſſe vnam. Hoc autẽ planius fit per
ckrücnen ¶ Ntrũ fides ſit virtus vna. Et eꝙ ſic videt᷑. Eph̊.iij. cxemplum in conſimili.Sicut enim videmus in ba/20
nhrart. dicit. vnus deus. vna fides.⁊ vnũ baptiſma.ſed ba/ bitu videndi ꝙ virtus viſiua habet obiectum per
Gitasnn ptiſma vnitatem babet ſm ſpẽm ad quidẽ eſt ſacra accidens.ſicut dicimur videre equum vl wminem.
rmneenr mentum fidei. ergo videt᷑ multo foꝛtius ꝙ ⁊ ipſa fi habet etiam obiectum per ſe. ſicut dicimur videre al
lüfth des c—. ¶ Item. J. ad Coꝝ.xiij. MNunc manẽt fides. bum ⁊ nigrum.habet etiã obiectum nõ ſolnulperſe
ſtoy L iiijz

. 6 . .
EEFE
“„ — —— „

ſed etiã pᷣmo ſicut dicimur videre lucidũ.⁊ q;uis ob
iectũ ꝑ accidẽs ſiue obiectũ mãle ipᷣius viſus diuer/
ſificet᷑ in ſpẽ.ſicut equus differt ſpẽ ab hoie.⁊ etiam
obiectuʒ ꝑ ſe ſpẽ differat ſicut albũ ſpẽ differt a ni/
gro.nõ tñ bitus videndi ſᷣm ſpẽm diuerſificat᷑.qꝛ rõ
obiecti pᷣmi vicʒ ipſa rõ luminoſitatis vna ẽ in om̃i
21 viſibili. Sic ⁊ in ꝓpoſito intelligendũ ẽ.ꝙ licet fides
hbabeat multa obiecta ꝑ accidẽs.ſicut oia qᷓ ↄſequũ/
tur ad articulos.multa etiã obiccta ꝑ ſe ſicut etiam
ipſos articulos plures ⁊ diſtinctos.qꝛ tñ vna eſt rõ
credendi in oibꝰvicʒ ipſa ſũma veritas cui ipᷣa fides
innitit᷑ ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oia.ideo ipſa fides eſt ſpẽ vna.
qᷓntacũq; repiat᷑ in credẽdis dꝛia.Et eſt ſile. Si ego
crederẽ alicui hoĩ veraci qꝛ verax ẽ.cadẽ credulitate
q̃ crederẽ ipᷣm eſſe veracẽ crederẽ oia eſſe vera q̃ di
cit qᷓntũcunq; de viuerſis materijs loqueretur. Per
bunc modũ in ꝗꝓpoſito intelligendũ ẽ.Ct idcirco cõ/
cedende ſunt rõnes oñdentes fidem bĩe vnitatẽ m
22 ſpẽm. ¶ Ad illud vo qð pᷣmo obꝛ q; actus diuerſiſi-
