cillare remouet᷑ ꝑ confidẽtiã ſpei. ſij erti
ekari ENN : ſpei. ſpes dat certitu⸗ è ð .
ei dinẽ ipi ſperati. H in actu ſao certiendinal. tẽe⸗ ceritudo añt ſpei eſt certitudo confivẽtic Coͤfiven/ 35
Nſntgen ſicut ſibile eſt füma veritatéẽ Etia aũt nõ eſt aliud vt dicũt q; eEe
diin noutre oſſibile eſt ſũmã veritatẽ fallere ⁊ decipere ↄuerſa. Ylle em̃ ↄfidi bicũt ꝙ quedã fivelitas ad ſe
then. ſibi crede .ſic impoſſibile eſt ĩam deſerere quẽqᷓ in EA dit de aliquo qͥ credit aliquid ob
Vnde ſe cõfidẽtem. ̊ ſi Pan ere queꝙ tinere. Sed iſte modus
ni tate credi 5* icut credẽs in deñ certus eſt de veri· blilis.nõ tñ ſufficit. p eo dicedi licet videat eſſe ꝓppa⸗
a kecregita icſheras n im erus eſ veſalute dr, Alud. pbacio er Beo Keut waik 1o Koeſig.
* kſat. S ꝙ circa actũ ipius ſpei certitudo coõ vt ibi innuit glo. babet e certitudinẽ ſpei. ſpex
ann ſiſtat. ¶ Itẽ ſi virtꝰ eſt certioꝛ om̃i arte. anchoꝛa om teficat᷑ bõ ð Karedde Apꝛiã certitudinẽ.⁊ aliter ceor
6 vin veriradehe⸗ eſſe certiſſima.cũ g ſpes ipᷣa ad i ficat᷑ ꝑ iᷣam ſpem HHõ fidẽ. aliter certi⸗
inn ſas virtutes ſe babeat. vt quedã anchoꝛa. videtur ꝙ tia in pticl kame on iſon viſfen er ſeut ſcicen⸗
tlu wißa ſpes in actu ſuo ſit valde certa. ¶ Sed cõtra. dine äl
enmt ſpes ᷣm ſuũ actũ ꝓcedit ex babitu vel oſideration i oe —— eſſet habitus diſtinctꝰ cõtra ip-
niut gratie meritoꝝ. ſed n ullscertzeſt vtru haben tgraz reſb vli Ne R ſin⸗ deberet ſpᷣalternari tãq; ꝑticula H
tſitst zuns. 5 videt᷑ ꝙ ſpes in ſuo actu nullã habeat certi ed s Re e is 70. ali. Et pꝛopterea eſt alius
wuft babeegen tẽ nibil pendẽs a vertibilitate volũtatꝭ lũ eã aud geclp pa es ertite win⸗ habet non ſo⸗
mti babet certitudiuẽ. ſed ſpes eſt in libe.ar. ⁊ act eius ⁊ a cereiendine ſr ,3 n. ed etia ꝓpꝛiã que diſtiguitur
agun meritũ pedet a vtibilitate volũtat.ſilr ⁊ pꝛemiũ qd plicem deim. d illa diſtinctio cognoſci pᷣt ꝑ du/
ie expectat. videt᷑ ꝙ nullã habeat certitudinẽ. ( Itẽ illa cetſtny vee icet rõne obiecti circa qdð habet
iti nullus eſt certus de aſſecutõe illius rei ad quã nũqᷓ riari mRöncobt ari. ⁊ rᷣne oppoſiti cui habet ↄtra
Nigatn pneniet: ed multi ſüt qui habẽt. fidẽ. ſpem. charita ſupꝛa Panes leri quia fides ⁊ cius certitudo fert
rranteir gi naliter repꝛobi efficiũtur.g in talibusvirtus em circa ven r on rõne totalis cõpoſitõis. Eſt
Nfeiin ſa us babee certitudinẽ. ſed qua rõne in talibꝰ non dicit phᷣs. And alſu. veru eſt circa cõpoſitiöem vt
öuot aber nec in aliſo ch in oibus iit ofoꝛmit 2 vnifoꝛ⸗ at dles e etiã in pᷣcedẽtibus oſtenſum fuit ꝙ
Erſen miter. in nullo certitudinẽ habet. ¶ Itẽ quia fides en aſ plexũ eſt articulus. Spes aũt ⁊ ei certi
tſten certa eſt. impoſſibile eſt ꝙ aliquis in actu xel motu fi attribute. ? circa cõplexionẽ rõne totius.ſed rõe rei
Bricer dei fallat vel tu attribute. VUnde cñ dicit ſpe itun vitz
wenoͤſii vel decipiat᷑. ſi ſpyes habet certitudinẽ in nã.non ſperat᷑ ibi hoc di pero me habituꝝ vita eter
inge, actu ſuo impoſſibile eſt ꝙ aliquis fallat ⁊ fruſtretur cena. perat ibi hoc dictũ totale.ſed ſperatur vita
eriß ab eo qð ſperat. ſed hoc eſt manifeſte falſũ. ſpes nõ vel .⁊ ita certitudo ſpei reſpicit ipam attributõecʒ
gagei habet certitudinẽ ci MS S ſpes nõ vel rem attributã.ſed ang atripnttoc
mi ft W5äl e en gerridutgted ereltnbo fderkhaintoflelio
“ lus ſperãs fallit᷑ ꝓ eo ꝙ ſpes nõ facit ſimpliciter ex ibi diſtinetio. s3äse cadit
Lennes pectare ſed ſõ aditione. videlicz ſi ꝑſeuerauerit vſq; iſtinctio. Ma certitudo fivei repugnat erroꝛi et
nutinn in finem. Coͤtra. ſpes ptinct ad ꝑſeuerauerit vſq; dubitationi. certitudo aũt ſpei repugnat diffi r
Caügtii tnun nu eſt, ſpes ptinet ad actu potẽtie iraſcibi? 2 beſitationi. Lʒ ãt iſt ut ſpei repugnat diffiventie
ifin crinsns odtionzaprenerg zrous Er ez Go cs Kanenenntborgenfeaz K tumad dec
bſti G/a nis illa apponat᷑. cũ illa ↄditio ſit valde vubia. dam. Fides em̃ fi in boc ꝙ vtraqʒ eſt firmitas que
RM 5 1e dit dubiũ. ſiue abſolute ſiue ſb ovitiõe ſpe aũt firmat affect irmat intellectũ ne viſcredat. ſpes
inintt ade ꝙ circa actũ ſpei nlla ſit certitudo. ¶ Itẽ tercia dinenſttarenn ne wefhcht. Et ex boc colligitur
atte eeriur opponit᷑ dubitatõni. cũ dubitatio ꝑtine· dine Koer ia zrol differt certitudo ſpei a certitu
ſen 2. pᷣam cognitiua. ⁊ oppoſita nata ſint fieri cerca poſiti ſed ltns nd ñ differt röne obiecti ⁊ rõe op⸗/
4 ſeyogtindo ſoll hectat ad paereig co Keleles poſtri ſen teias rthnsſoleeg am vua ſefre intelle⸗
i . ſe no eit in cognitiua ſed in affectiua. vr ꝙ in ac c ealtera vero cinca affectum. Sed attẽdẽduz eſt 6
nag 54 uo no habeat certitudinẽ aliquã̊. ¶ E. ad pꝛedi ꝙ certitudo cirea intellectum babet eſſe duobis mo
intii ctor intelligẽtiã notadi abſag dubo ben Psne dis. Duedann em̃ eſt que facit intellectum potẽtem
maia s rones duevie vune ſpei in ſuo actu habʒ cer⸗· 2 arcrſcene erroꝛẽ a ad excludẽdum dubitatõem.
aant . pin ine modi autẽ ſit illa certitudo difficile efſt qᷓ reddit i id arrtie vo die Queva ãt ẽ certituto
ſermf diffinire. ¶ Quidã nãq; dicere voluerũt ꝙ certitudo qᷓ reddit intellectũ ipoſſibilẽ ad erroꝛẽ. ⁊ hecẽ certi⸗
nioun ſpei nõ eſt ſibiip̃i ſpꝛia. neq; diuerſa a certituoine fi tudo patrie. Per buc ętiã modũ itelligẽpũ ẽ ⁊
nimin dei. immo ſpes oẽm certi q; diuerſa a certitudine fi titudie affectois. Mã qꝗᷓ du itelligevu in cor
R rert mo ſpes oeẽm certitudinẽ ſuã trahit a fide.ſiẽ ſit diffi ffectois. Mã qdam ſic firmat affectũ vt poſ⸗
niiiſi ſcietia in pticulari trahit certitudinẽ a ſciẽtia in vſi. llat Helam ſuꝑare. Quedã ſic firmat vt nõ poſſit
R Ideo em quis nouit qꝙ hec mula eſt ſterilis quia no vllatenꝰ amoueri vl heſitari. Pꝛia ẽ ſpei ĩ via. ſcda ẽ
egn V iedeoiunn mula in vli. ⁊ ſic dicũt ſe habere ſpez 8 acts i pꝛia. Sic pʒ ꝙ vta ſpei hʒ certitudinẽ i actu
zi fidem. ſicut ſe babet ſciẽtia in ꝑticulari ad ſciẽ e ad ſuo.pʒ etiã ꝗᷓ ⁊ qs ẽ illa certitudo.qm̃ ẽ differ
eſen vli. Sicut em̃ dicit Aug. pticulari ad ſciẽtiaʒ in certitudie fidei.⁊ mioꝛ ẽ qᷓ certi qmm⸗ ens a
, vli. Sicut em̃ dicit Aug. ⁊ magiſter recitat in litera ti tituvie fidei. ⁊ mioꝛ ẽ ꝙᷓ certitudo glie. ñ em̃ ẽ cer⸗
Aimern p fidem credit hõ oẽs finaliter bonos eſſe ſaluãtos, Wced ppetue ↄſũmatõis ſ̃ cuiuſoã virił avbeſiõis.
vopie⸗ 14 c ocanc quãdam certitudinẽ. Per fidẽ añt cõ — rões ondẽtes ꝙ ſpes in ſuo actu habz
ſtat dit ſe eſſe ſaluadum. Ande qð credens generaliter titudinẽ.¶ Ad ills vo qs pᷣmo obꝛ in vriũ ꝙ ulla ʒ
enign credebat.ſperans ſibi ꝑ ſpem appꝛopꝛia generaliter certitudo babet᷑ de meritis ex gra ex q̃ pcedit ſpes 37
eſt certitudo circa ſingularia ni anauathi relcrun n d ꝙ uis meritis ñ babeat certitudo p ſeiaz nes
ucneſn ad vlc. iveo ſpes nõ appꝛopꝛiat certitudinẽ ſi ntur. rniã. haberi tamẽ pᷣt certitu do ꝑ ꝓbabilẽ hiectur et
ii/ abſolute ſed ſb oditi rtitudinẽ fidei ſibi p quãdã ipᷣius bone volũtatis cõfidẽ Selectuta. ce
ten abſolute ſed ib oditione. Unve recte ſpers nõ ſpe⸗ ex conſ⸗ ipᷣius bone volutatis cõfietia conſurbit
ce rat ſe oino eſſe ſaluãdum.ſed ſbᷣ b ergs o ſpe- cx conſciẽtia bona. Puritas em̃ cõſciẽti intro⸗-
iio, kernpſeuegientwſagin ed ſb hac ↄditione videli ducit᷑ ꝑ expulſionẽ culpe.dat ipᷣi ai ie que intro⸗
uenin ſreino⸗ eraucrie vſas in finẽ Hicunt weatuurd tẽ et Rabu * pe. dat ipi aie quada ſecurita
um Hõ fert a certituvine ſpei. niſi qꝛ illa eſt in vli. quẽ itudine ve merito ia inchoato⸗ et pe conſe
egſe iſta in pticulari. Ylla aũt abſoluta. z ills ↄvitionata. ſg certitudinem ve pꝛemio couſequẽdo. ¶Ad il ʒ8
en Vnde certitudo fidei dicit᷑ eſſe certitudo fivelitatisvD ud quod obijcitur nibil pendens er vertibilitatew
ero⸗ M S 519 linem. dom ꝙ ven eſt ſi 2ſiſtat in

.
2
Bl.

XXVI

Fn volaeare inquãtũ volũtas innitit᷑ ſibi.ſed ſi cõſi
ſtat in ipᷣa volũtate ſᷣm ꝙ; volũtas innitit᷑ do qui eſt
firmitas noſtra pᷣm ꝙ dicit Augu. in li. confep. hoc
mõ poteſt habere robur ⁊ certitudinem.⁊ tali modo
habet ſpes ↄſiſtere in noſtra volũtate. facit em̃ nos
ſũme firmitati imitẽdo.in ipᷣa ⁊ de ipᷣa confidere.ac
per hoc nobis quandam certitudinẽ tribuit de aſſe-
59 quenda ſalute.¶Ad illud quod obijcitur ꝙ nullus
eſt certus & aſſecutiõe illiꝰ rei ad quã nũqᷓ; pueniet.
dom ꝙ eſt certitudo oꝛdinis ⁊ certitudo euẽtꝰ.cum
dicit᷑ ꝙ ſpes habet certitudinẽ in ſuo actu.ddᷣm p
hoc eſt veꝝ de certitudine oꝛdinis.quia efficaciter et

*
v*
5

infallibiliter vera ſpes oꝛdinat ad ſalutẽ. Sed cũ ip̃e

obijcit ꝙ nuliꝰ eſt certꝰ de eo qð ñ aſſequit᷑.obiectio
currit de certitudine ſ̃m aliã driam.ꝗᷓ quidẽ eſt cer/
4ο titudo euẽtus. ideo nõ cogit illa rõ. ¶ dillud qð
obijcit᷑ ꝙ ſi ſpes certa eſſet nõ poſſet falli ſicut nec fi
des. dðᷣ ꝙ ſicut duplex eſt neceſſitas.ſ.abſoluta et cõ
ditionata. ſic duplex eſt certitudo. Si loquamur de
certitudine ↄditõnata.ſic eſt in ſpe certitudo neceſ
tatis ⁊ infallibilitatis.certꝰ eſt em̃ vnuſquiſqʒ infalli
biliter ꝙ ſi ꝑſeuerauerit vſq; in finẽ in ga ⁊ in bonis
meritis ꝙ ad ſalutem ꝑueniet.Si aũt loquamur de
certitudine abſoluta. ſic eſt in ipa ſpe certitudo pba
bilitatis.qui em̃ bonã habet oſciẽtiã atq; ꝓpoſituz.
ꝓbahiliter pᷣt eſſe certus qꝙ; oꝑa ex tali volũtate pce
dentia ſint apð deũ meritoꝛia.⁊ ꝑ boc cõfidere ſe aſ⸗
ſecutuꝝ vita eternã. Unde qð ipe obijcit de illa ↄdi
tione ꝙ eſt dubia.⁊ q eã nõ apponit ſpes.dom ꝙ et
ſi ſpes nõ apponat ea ꝑ ſe.apponit eaʒ tamẽ ꝑ regu/
lam fidei dirigẽtis. Et lʒ etiã nõ ſit oino certa illa cõ⸗
ditio certitudine manifeſte ſciẽtie. eſt tamẽ certa cer
titudine cuiuſdam ↄſidẽtie ſicut pᷣdictũ eſt.¶ Ad il

lud qð vltimio obijcit᷑ ꝙ certitudo ſpectat ad cogni⸗

tiuã iam patz Reeper ea que ſunt pᷣdicta.naʒ certitu⸗
do non ſolũ reſpicit intellectũ veꝝ etiã affecũ.
Ghhnſequẽter querit᷑ de ſpe pᷣm cõſideratõem
relatam. Et circa hoc querũtur quiq;ʒ. Dꝛio
querit᷑ de ipᷣa ꝑ cõꝑatõem ad timoꝛis wonũ.
Bedo Rcõpatõem ad meriti vſũ.Tercio querit᷑ de
ipᷣa ꝑ cõꝑatõem ad charitatis habitũ. Quarto que/
rit᷑ de eadem ꝑ cõpatõem ad ꝓpꝛiũ obiectũ. Quinto
et yltimo querit᷑ de ea ꝑ cõpatoem ad ſuũ ſbiectuʒ.
— [Queſtio.eſſ. f

e ſpe ꝑ cõpatocm ad donũ timoꝛis. Atrũ ſcilic ti

moꝛ et ſpes ſint vnus vel idẽ habitus vel diuerſi.Et

ꝙ ſint vnus ⁊ idẽ habitus videt᷑ poſſe oſtẽdi pᷣmo ꝑ

ſimile in nalibus.qm idem ⁊ vnũ põdus eſt ꝑ quod
coꝛpus recedit ab vna dr̃ia poſitõis ⁊ accedit ad al/
terã.ſed hoc eſt affectio in ſpiritibꝰqd eſt pondus in
coꝛpibus vt vult Aug.g̊ vnus ⁊ idẽ habitꝰ affectiuꝰ
eſt quo quis reccdit a malo ⁊ quo tẽdit in bonũ. ſed
timoꝛẽ ois recedit a malo. ꝑ ſpem tẽdit in bonũ. S

timoꝛ ⁊ ſpes ſũt vnus ⁊ idẽ babitꝰ.¶ Itẽ bocipᷣm v
ſimile in diſciplinalibus. qꝛ oppoſitoꝝ eadẽ eſt di/

ſciplia. vt recti ⁊ curui.ſani ⁊ egri.g ſi habitꝰvirtut⸗

eſt quedam ars. vr ꝙ vnꝰ ⁊ idẽ babitus poſſit oꝛdia
ſe babentem ⁊ dirigere ad oppoſita. ſi ſpes dirigit
ſnam in copatõe ad bonũ. ⁊ timoꝛ in relatiõe ad ma/
ũ.vr ꝙ ſpes ⁊ timoꝛ ſint vn habitꝰdirectiuꝰ. ¶ Itẽ
bocipᷣm videt᷑ ꝑ ſimile in moꝛalibꝰ.qm̃ duaꝝ extre/
mitatũ eſt vna medietas.ſed inter deſpatõem ⁊ pſũ⸗
ptõem eſt medietas ꝗᷓ eſt ſpes.⁊ inter bec eadẽ ẽ me-
dietgs eſt timoꝛ. ſpes ⁊ timoꝛ ſüt ynus habitus.

—

l
—

Etẽ bocipm videt᷑ ꝑ ſimil

4

e in theologicis virtuti in
bus. qm fides qᷓ eſt virtus theologica. vna ⁊ eadẽẽ 4 wi
ſiue ꝑ ipᷣam credãtur bona.ſiue ꝑ ip̃am credant ma geug
la. g ſi ſpes ⁊ timoꝛ generãtur ab ipᷣa fide.⁊ genitum gaen
vebz aſſimilari generati. vr ᷓ q ſicut fides è vn ba/ o
bitus theologice virtutis. ſic ⁊ ſpes ⁊ timoꝛ ſintvnꝰ iſi
babit pirectiuus affectiõis. ¶ Item bocipᷣm videẽ fuane
ꝑ ſimile in peccatis actualibus. Sicut em̃ ꝑ virtutez ichun
declinat hõ a malo ⁊ tẽdit in bonũ.ſic ꝑ pctm̃ actua- naiſt
le diuertitur a bono incõmutabili conuertit᷑ ad o huenm
mutabile. Scd in peccato vnus ⁊ idem actus ẽ vna ſͤſui
⁊ eadẽ culpa qꝛ qs ↄuertit᷑ a So.⁊ ↄuertit᷑ ad cõmu nigin
tabile konumm. ſimiliter ent er pte vtutl. ſi p ſpez auc
tendit quis in bouũ. ⁊ per timoꝛeʒ dedinat ꝗ malo. Cini
videtur ꝙ ſpes ⁊ timoꝛ ſint vnus habitus.(¶ Sʒ cõ 41 iuh
tra. ̃m ſactos ⁊ phos qtuoꝛ conſueuerũt affectiões nſtrſ
animi ãnumerari.videlicet.gaudiũ doloꝛ. ſpes ⁊ ti ſerults
moꝛ. Si vere qᷓtuoꝛ ſũt.neceſſe eẽ ſpes ⁊ timoꝛẽ ab Cunce.
inuicem differre ym q ſunt affectões. ſed habitſpei Ate⸗
dirigit illam affectionẽ ꝗqᷓ dicit᷑ ſpes. ⁊ habitus timo⸗
ris aliam.g videtur ꝙ ſint habitus diuerſi. ¶ YItem it Mn
ſicut ſe habẽt affectiões de pꝛeſenti malo et bono ad Cyln/
inuicem. ſic ſe habẽt affectoes de futuro bono ⁊ ma iua N
lo. ſed affectões de pꝛeſẽti bono ⁊ de pꝛeſẽti malo nõ wafmiie
ſolum diſtinguũtur ſed etiã foꝛmaliter opponũtur. tnre
vt gaudiũ ⁊ doloꝛ. cum ſpes ſit de futuro bono.ti⸗ ßintit
nioꝛ de futuro malo. videtur ꝙ ſpes ⁊ timoꝛ: 6 ſoli Nlchn
diſtinguatur ſed etiã opponãtur adinuicẽ. ¶ Item glhn
plus differt habitus virtutis ab habitibus donoꝛuʒ Haſee
qᷓ; habitus virtutis adinuicem. Sed babit?timoꝛis ſimrar
cõputat᷑ inter dona. habitus ſpei inter virtutes ̃m ipolſe
ꝙ dic Greg.in moꝛalibus. & ſi ſpes differt ab alijs vᷣ ſoger
tutibus.videt᷑ multo foꝛtiꝰ ꝙ differt a timoꝛe¶ Itẽ ſtciunu
quãdocunq; duo babitus ſic ſe habẽt ꝙ vnꝰ euacua nk
tur.alter non.illi foꝛmaliter diſtinguũtur. ſed timoꝛ Geſcgd
domini ſactus ꝑmanct in ſeculũ ſeculi.ſpes aũt cua Clsdln
cuatur ſm ꝙ dicit magiſter in litera et infra babet. ſüerde
ergo ſpes ⁊ timor eſſẽtialiter differũt. tem quo⸗/ (ſemeiie
rum effectus ſũt adinuiccʒ diſpati ⁊ ipa ſfũt diſpata. l
ſed eſſe ſecurũ ⁊ eſſe pauidum opponũtur.ſpes red- fonnoti
dit ſecurum.⁊ timoꝛ reddit pauiduʒ. & ſpcs ⁊ timoꝛ Nerten
foꝛinaliter diſtinguũtur. R dom c timoꝛ ⁊ ſpes 4 ¾ Pfuzpe
ſiue nominẽt habitus ſiue nominent affcctiões ani/ mhoheti
me.viuerſitatem habẽt adinuicẽ. diuerſitas em̃ ha/ titer,
bituum attẽditur penes diuerſitatẽ actuum pꝛinci/ csai
paliũ.qm̃ g& ſpes conſiſtit in quadã conſidentia ⁊ eꝛe faogenet
ctione.timoꝛ vero in quadazʒ fuga ⁊ reſilitione.hinc gligettin
eſt ꝙ timoꝛ ⁊ ſpes habent adinuicem diuerſitatẽ ra müen.
tione ſuoꝛum actuũ. Diuerſitas aüt ipoꝛum actuuʒ ton
venit ex parte obiecti inq;tum habet rõnez motiui. tüintt
Cum em̃ anima appꝛebẽdit aliquid nondũ pꝛeſens Uirane
ſed futurum in rõne conuenientis. afficit᷑ affectione 4 Aid
ſpei ſi afſit poteſtas aſſequẽdi. cum aũt appꝛebendit iep
in ratione diſcõueniẽtis. afficitur affectõe timoꝛis ſi tihne
poſſit ab illo ſuperari. Et ſic patet ꝙ ſpes differt a t ebi
moꝛe ratione differẽtie reperte in actu ꝓpꝛio ⁊ etiam in⸗
in obiecto. Et concedẽde ſunt rõnes que bocoſten/ ntebn
dut. ¶ Ad illud vero qð pꝛimo obijci᷑ per ſimile in 4 nir⸗
naturalibus ꝙ idem eſt põdus quod facit recedere?2 hſed
ab vno oppoſitoꝝ ⁊ accedere ad alteꝝ.ddᷣm ꝙ nõẽ iis
gino ſimile in volũtario amoꝛe ⁊ naturali pondere. G
qm̃ motus naturalis maxime localis necefario du⸗
s habet terminos.videlicʒ terminũ adĩ quem. ⁊ ter 4

hinum a quo. nec poteſt aliquod co:pus rcedere

e
N
Nntl
Aſte
Grüne
ati
männ
iſehni
nanf
zümmr⸗
aritin
Ktlhe
S
in d
mifinis
üeehe
ei tti
Wwesllueti
Ging
Enini ſn
timabete
arobenn
depecſenti
iter oppein
Nefurmnohe

1

E=
Se.

—

=

¹
4
8

—
E

=

==
=

= =

Se

=.

Nestinei
☛
bbthere
COilbertinn
ir innufn
heibie⸗
Nümmme
Gtogwon
titgian
Eatermtis,
i
nthift
eponünts
igffeine
6wretoiß
orinien
iutini,
imm
Aigilni
Ginhln

terimino a quo niſi tendendo ad terminũ ad quẽ. vYS
ad vnũ ⁊ eundẽ actũ requirunt᷑ illa duo extrema.ita

44

Di.

ꝙ vnũ eſt in rõne pᷣncipij.⁊ alterũ in rõne termini.Et
Aꝓterea in nalibus vnũ eſt põdus ꝑ qð mobile rece/
dit ab vno ſitu appꝛopinquat ad aliũ.in volũtarijs
aũt ſecꝰ eſt. QOñ em̃ ſunt duo oppoſita.anima poteſt
affici circa vnũ nibil cõſiderãs de altcro.põt em̃ affi/
ci circa bonũ nihil cõſiderãs de malo.⁊ econtra circa
malũ nibil cõſiderans de bono.⁊ ideo diuerſis affecti
bus ⁊ motibꝰ habet moueri circa oppoſita.⁊ ꝓpterea
nõ ſequit᷑ ꝙ vnicꝰ ſit affectus ſiue habitꝰaffectiuus &ᷣ
dirigit reſpectu oppoſitoꝝ.ſicut in nalibus vnum cſt
pond?. e Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ i diſciplinalibꝰ vna
eſt ſciẽtia oppoſitoꝝ.dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile duplici
rõne. Pꝛima quidẽ rõ eſt qꝛ volũtas ſeꝑat ea ꝗᷓ natu/
raliter ſunt cõiuncta.vñ aliquis vult antecedẽs et tñ
nõ vult ↄñs.cognitio aũt nõ ſeꝑat ea q̃ naturalit᷑ ſũt
cõiuncta.vnde qui nouit añs.quodãmõ nouit ↄñs.
OAm̃ g ꝑ cõſequẽtia in ipᷣo ad oppoſita ſequũt᷑ oppo
ſite ꝓpꝛietates ꝑ q̃s habẽt cognoſci.vt ſi albũ diſgre⸗
gat.nigrũ cõgregat.hinc eſt ꝙ vnus põt eſſe habitus

cognitiuꝰ oppoſitoꝝ.q;uis nõ ſit habitus vnus affe/
ctiuus. Alia etiã diſſimilitudo eſt.qꝛ potẽtia cogniti/

45

ua cõſimili actu ⁊ ↄſimili rõne negociari põt ſuꝑ op/
poſitoꝝ vtrũq;.iudicat em̃ de recto ⁊ obliquo ꝑ rõnẽ
ipᷣius recti.ſed affectiua nõ ſic.imo ſi appetit vnũ op/
poſitoꝝ.reliquũ reſpuit. Si amat vnn.reliquũ odit.
ꝑ ſe loquẽdo.Et ratio huiꝰ ẽ.qꝛ affectiua magis vnit
ipi affectibili qᷓ; cognitiua cognoſcibili.vñ amoꝛ trãſ-
foꝛmat amantẽ in amatũ.⁊ ꝓpterea non ſequit᷑ ꝙ ſic
vna poſſit eſſe cognitio oppoſitoꝝ ſᷣm ꝙ ſunt oppo/
ſita.ꝙ ꝓpter hoc oppoſitoꝝ habeat eſſe affectio vna.
vel etiã vna virtꝰ affectiõis directiua. llud q
obijcit᷑ ꝑ ſile in moꝛalibꝰ ꝙ duarũ extremitatũ vna ẽ
medictas.dicẽdũ ꝙ veiũ eſt ꝙ vna ẽ medietas pun/
ctalis.ſed large accepta ſcʒ medietate nõ hʒ veritatẽ.

qm̃ inter duo extrema multũ diſtantia plures poſſũt
eſie medietates.ita ꝙ vna appꝛopinquet vni extre/

mo ⁊ altera alij.⁊ ſic põt eſſe in timoꝛe ⁊ ſpe reſpcctu

pᷣſumptiõis ⁊ deſpatiõis.qꝛ timoꝛ mag appꝛoximat
ad extremitatẽ deſperatiõis.ſpes aũt ad extremitatẽ
pᷣſumptiõis. Aliter ctiã põt dici ꝙ iſtud intelligit᷑ de
medietate que cõficit᷑ ex vtroq; extremo. ſſicut largi/
tas inter ꝓdigalitatẽ ⁊ auariciã dicit᷑ eſſe medietas.
Spes aũt ⁊ timoꝛ nõ ſunt hmõi medietates ſicut ex

pcedentibꝰ patz. Poſſet etiã reſpõderi ꝑ interempti.

46

onẽ̃.qꝛ timoꝛ ⁊ ſpes nõ ſunt medietates extremitatũ
earũdem ſed diuerſarũ. Spes em̃ mediũ tenet inter
deſperationẽ ⁊ pᷣumptionẽ.ſed timo: inter temerita/
tẽ ⁊ timiditatẽ ſiue puſillanimitatẽ.⁊ ſic non opoꝛtet

ꝙ timoꝛ ⁊ ſpes ↄueniãt imediate vnitate affectõnis.

Ad illud qð obijcit᷑ ꝑ ſimile in fide. dicendũ ꝙ nõ
ſimile ꝓ eo ꝙ licʒ fides ſit maloꝝ ⁊ bonoꝛũ.tamẽ

eſt ſub vnica rõne.videlicz ſub rõne veri. Pꝛeterea fi
des eſt habitus ſpectãs ad cognitionẽ.qꝛ nõ diuerſi/

ſicat᷑ ꝓpter obiectoꝝ ↄtrarictatẽ. Spes autẽ ⁊ timoꝛ
ſunt babitus affectiui qͥ nõ reſpiciũt bonũ ⁊ malũ ſbᷣ
vna rõne.ſed ſpes reſpicit ſub rõne cõueniẽtis.timoꝛ

ſub rõnc diſcõueniẽt.ido nõ ẽ ſile hinc ⁊ inde. Si tu

obijcias ꝙ pᷣncipiatũ debet aſſimilari ſuo pᷣuncipio.di
cendũ 4 illud eſt verũ in generatõe vniuoca.
dicit᷑ fi

cimꝰ ꝙ babitus cognitiuꝰ generat affectũ.qꝛ ad ipᷣm

¶ Ad illud qJ

aut
fides generare ſpem ⁊ timoꝛẽ hoc nõ ẽ ᷣm vni⸗
uocationẽ.ſ̊ hoc eſt ꝑ quãdã diſpoſitionẽ.ꝑ quaʒ di/

ᷣparat ⁊ diſponit. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝑ ſimile in
cõuerſione ⁊ auerſione.dicendũ ꝙ auerſio ⁊ ↄuerſio
vno mo noiant actus.alio mõ nomiant circũſtãtias
circa actũ. Scam ꝙ nomiant actũ ſic ſũt diuerſi mo/
tus. Alia em̃ eſt affectio ↄtemptus qua aia auertitur
ab vno.⁊ affectio appetitus qua ↄuertit᷑ ad reliquũ.
Scdm aũt ꝙ nomiant circũſtãtias ſiue relatiòes cir
ca actũ.ſic poſſunt eſſe circa vnũ ⁊ eundẽ actũ.⁊ cir⸗
ca idẽ peccatũ.qꝛ vnũ ⁊ ideʒ põt ſimul ⁊ ſemel ad di/
uerſa compari. ⁊ diuerſis relationibꝰ ad iſta referri.
⁊ ſic nõ eſt ſimile de affectiõe timoꝛis ⁊ ſpei.qꝛ nõ põt
ſił ⁊ ſemel vna potentia nec duo actu circa diuerſa ⁊
ↄtraria affici.ꝓpterea nõ ſequit᷑ ꝙ ſi auerſio ⁊ cõuer⸗-/
ſio poſſunt eſſe circa vnam actionẽ ⁊ foꝛmã.ꝙ ſilłr ti⸗
moꝛ ⁊ ſpes habeãt eſſe circa vnã ⁊ eandẽ affectionẽ.
QDucſtio⸗ii, g
IE De ſpe ꝑ comꝑationẽ ad meriti vſum. Atrum ſcʒ
ſpes ex bonis meritis habeat oꝛtũ: Et ꝙ; ſic videtur
Roma.v.Tribulatio patientiã oꝑat᷑ patiẽtia ꝓba/⸗
tionẽ.ꝓbatio vo ſpem. ergo ſi i ĩa ꝓbatione coſiſtit
meritũ.videt᷑ ꝙ ſpes ex meritis habeat oꝛtũ.¶ Iteʒ
hocipᷣm oſtẽdit᷑ ꝑ diffinitionẽ mgfr̃i q̃ ponit᷑ in litera.
Spes eſt certa expectatio future beatitudinis ꝓue/
niens ex gra ⁊ meritis. ¶ Itẽ nullus habet virtutem
ſpei niſi ͥ in ſperãdo ſequit᷑ dictamẽ fidei. Sʒ fides
dicit nullũ adultũ ſaluari poſſe abſq; meritis. nullꝰ
ſpcrat recte beatitudinẽ niſi cui ſuppetunt merita.vi⸗
detur & ꝙ ſpes ex meritis ꝓcedat. Sre ſicut ſe ha⸗
bet deſperatio ad demerita. ſic ſe babet ſpes ad bona

merita. ſ ſic ſe habet deſpatio ad demcrita ꝙ nullus

deſperat niſi ꝓpter aliquã culpã cõmiſſam. mala em̃

coſciẽtia eſt illa qᷓ inducit in deſperationẽ.ergo ſiliter

videt᷑ ꝙ ſpes ex bonis meritis habeat oꝛtũ.¶ Sʒ cõ⸗
tra.Augꝰ. Uirtus eſt bona qualitas mẽtis quã deus
in nobis ſine nobis oꝑat᷑.ergo ſi ſpes virtus eſt ſicut
oſtẽſum eſt in pᷣcedentibus.deus eã in nobis oꝑatur
ſine nobis.& nõ bʒ oꝛtũ ex meritis nr̃is. ¶ Itẽ nihil
qð eſt pᷣncipiũ meritoꝝ oꝛtũ hʒ ex meritis.ſ̊ ſpes eſt
pᷣncipiũ meritoꝝ.nullus em̃ põt mereri apud deum
niſi qͥ ſpat.g ſpes cx merit nõ hʒ oꝛtũ. ¶ Itẽ oẽs vir
tutes ſimul infundunt᷑. ſi aliqua virtꝰ pᷣcedit meri⸗
ta.neceſſe eſt ꝙ oẽs pᷣcedãt.⁊ ſi aliqua ſubſequit᷑.ne/
ceſſe eſt ꝙ oẽs ſubſequãtur.̊ aut ſpes non ꝓccdit cx
meritis.aut cetcre vtutes etiã ꝓcedũt ex meritis.ſed
impoſſibile eſt ceteras virtutes ex meritis oꝛiri.& ⁊cc.
¶ Itẽ quãto qͥs pfectioꝛ eſt tanto ẽ hũilioꝛ.⁊ quãto
bñilioꝛ tanto minꝰ pᷣſumit ſiuc cõfidit de mertis ꝓ⸗
pꝛijs. ſi ſpes ꝑfecta iũcta eſt cũ hũilitate ꝑfecta.vi/
det᷑ ꝙ nec ſpes nec eius vſus oꝛiat᷑ ex intuitu merito
rũ. dicendũ ꝙ ſpes aliqñ nomiat habitũ vtu⸗
tis.aliqũ noiat actũ.aliqñ noiat ſtatũ.aliqũ terminũ

ſiue obiectũ. Scom aũt ꝙ ſpꝑes noiat bitũ virtutis ſic

nõ bʒ oꝛtũ ex meritis.ſᷣ potius merita habẽt oꝛtũ ex
ea. Scᷣm aũt qꝙ noiat actũ ſic oꝛiri habʒ ex meritoꝝ
intuitu. Mullꝰ em̃ ſpcrat recte eternã beatitudinẽ ni⸗/

ſiqui deo ſeruiuit vel ꝓponit deo ſeruire. Scom autẽ

ꝙ noiat ſtatũ ſic oꝛtũ hʒ ex meritis pᷣcedẽtibus ⁊ cõ/
comitãtibus.⁊ hoc mõ accipit᷑ Roma.v.Tribulatio
oꝑat᷑ patientiã ꝓatiẽtia pbationẽ.ꝓbatio ſpem.glo⸗/

ſa.i certitudinẽ ſpei ad quã.i.certitudinẽ puenit᷑ per
bona merita. ⁊ maxime ꝑ tolerãtiꝗ ⁊ ſuſtinẽtiã tribu

lationũ. Scom aũt ꝙ; ſpes noiat ipſaʒ rem ſpatã.ſic
oꝛtũ bʒ ex meritis pᷣcedentibꝰ.⁊ ſic patet ꝙ ſpes ſᷣm
pᷣmã acceptionẽ ſimpliciter pᷣcedit merita tanꝙᷓ; 2

47

48

ritoꝛũ pᷣneipiũ.ſᷣm vltimã acceptionẽ ſimpliciter ſe⸗
quit᷑ tanqᷓ; meritoꝝ pꝛemiũ.ſᷣm duas medias medio

mõ ſe habet.qꝛ quodã mõ pᷣcedit.quodã mõ ſequit᷑.
Mam ſoes ꝓut noiat motũ ſpci ꝓcedit ex meritoꝛũ
intuitu. ⁊ ᷣm veritatẽ eſt pᷣncipin meritoꝝ ſequẽtiũ.
ꝓut autẽ ſpes dicit᷑ quedã ccrtitudo ⁊ ſtatus.ſic ᷣm

veritatẽ ex meritis hʒ oꝛtũ.⁊ eſt nibhilominꝰ admini/

eulũ ad ꝑfectiꝰ mercndũ. Illa cm̃ certitudo ſpei con/
ſurgit ex ꝑpeſſione tribulationũ.⁊ vehemẽter cõfir/
mat ⁊ cõfoꝛtat animã vt a tribulationũ ſuſtinẽcia nõ
recedat.Et ex his patet rñſio ad q̃ſtionẽ ꝓpoſitã.pa/⸗
tet nihilominus rũſio ad obiecta.qꝛ ſpes quodã mõ
accipiẽda ẽ ex meritis.⁊ quodã mò eſt pᷣncipiũ meri⸗

toꝛũ.⁊ ſin boc currunt rõnes ad oppoſitas partes.
vtreq; ſᷣm diuerſas vias ꝓbant ⁊ cõcludũt veritatẽ

49

exceptis duabꝰ vltimis rõnibus adductis ad vtrãq;
partẽ. ¶Ad illud em̃ qð obijcit᷑ de deſpatõne.poteſt
rñderi ꝙ nõ eſt ſimile.ꝓ eo ꝙ; cũ deſpatio dicat ꝓfun
ditatẽ ꝑeccati.nullꝰ illic demergit᷑.niſi ꝑ aliquã culpã
pᷣcedentẽ diſponat᷑.nõ ſic aũt ſpes dicit meriti ꝑfecti

onẽ ſm generalẽ ſui acceptionẽ.iõ nõ opoꝛtet ꝙ ꝓce
daat ex meritis ꝓut noiat ipᷣaʒ virtutẽ vel eiꝰ actum.

ſicut Reſpaeo (ꝗ eſt viciũ demergẽs in ꝓfundũ)pᷣcxi

git aliud ꝑeccatũ. Pꝛeterea alia de cauſa nõ eſt ſile.qꝛ

nos ⁊ ea q̃ ſit i nobis ⁊ a nobᷣ ſũt pᷣncipia vicioꝝ no/

ommnc donũ pfectum deſurſum eſt.ideo nõ ſic opoꝛtet
50

ſtroꝝ.nõ ſic aũt eſt de bonis.qꝛ omne datũ optimũ ⁊

ſpem ex nr̃o oꝛiri merito ſicut deſpatio oꝛit᷑ ex vicio.
d illud ſilr qð vltimo obijcit᷑ ex alia parte.qꝙ vir
hũilis merita nõ intuet᷑.dicendũ ꝙ merita intueri cõ
tingit duplicit.vel attribuẽdo ſibi.vel attribuẽdo gr̃e

diuine. Intucri añt merita attribuẽdo ſibi boc ẽ ſuꝑ/

bie ⁊ vanitatis.⁊ ſic intuent᷑ ſupbi qͥ dicũt manꝰ nra

excelſa. ⁊ nõ dñs fecit hec oia. Cõtra quos dẽ Deut᷑.

ix. Me di cas in coꝛde tuo ꝓpter iuſticiã meã introdu
xit me dñs vt terrã hanc poſſiderẽ. Intueri aũt meri
ta referẽdo ad diuinã gratiã hoc ẽ hũilitatis ⁊ verita

tis. ⁊ hoc mõ motus ſpei ex intuitu meritoꝝ hʒ oꝛiri.

quẽ modũ intuebat᷑ paulus merita ſua.j.Coꝝ.xv.
bundãatius omnibꝰ laboꝛaui.nõ aũt ego ſed gratia

dei mecũ.Alia vᷣo q̃ obijciunt᷑ ſatis ſunt manifeſta.

¶ De ſre ꝑ compationẽ ad babitũ charitatis. vtrum

ſcʒ ſpes pᷣcedat charitatẽ oꝛdine nature an ecõuerſo:

Et loquit᷑ hic de habitibꝰ in cõpatione ad actus.Et
ꝙ ſpes pᷣcedat videt᷑.ſuꝑ illud Mathᷣ.j.Abꝛabã aũt

genuit Vſaac.vſaac aũt genuit. Jacob.glo.i.fides ge-
nerat ſpem.ſpes generat charitatẽ.& ſi generans ᷣm

oꝛdinẽ nature pus eſt generato.neccſſe ẽ ꝙ ſpes pᷣce/

ecificio mali. p in edifi nõ ſol entũ
pᷣccdit edificij cõplementũ.ſ etiã paries ſᷣm rectũ oꝛ/

dat charitatẽ. ¶ Iteʒ lrucrio edificij ſoalis ſilis ẽ
dificio mali nõ ſolũ fundamentũ

Qdinẽ antecedit ipᷣm tectũ.Si gᷓ fides aſſimilat᷑ ipi fũ/

eſt charitas. & c.

damẽto ſuſtentãti.⁊ ſpes parieti crigenti.⁊ charitas
tecto cõſũmanti.videt᷑ ꝙ ſpes pᷣcedat ipᷣam charita⸗/
tem. P ſᷣm nalè oꝛdinẽ impꝑfectũ antecedit ꝑfe-
ctũ no ecõuerſo. ſ̊ charitas maioꝛ eſt ⁊ pfectioꝛ qᷓ fi/
des ⁊ ſpes.ſm ꝙ dicit᷑.j.Coꝝ.xiij. Maioꝛ autẽ hoꝛũ
cha R ⁊c. ¶ Itẽ nullꝰ põt amare ꝓpter ſe et
ſuꝑ oĩa bonũ ad qdð nõ ſperat ſe poſſe vnq; puenire.
Si ergo charitas diligit ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oia.actus cha

ritatis cõſequit᷑ act ſpei. charitas ipaz ſpem ¶ S

H obijcit᷑ pᷣmo autoꝛitate mgfri in Ia. Spes eſt cer

ta expectatio future beatitudinis veniẽs ex meritis

—

feedentibꝰ ias ſpem. merita na pit chatitas. crgo .
hm naturalẽ oꝛdinẽ charitas eſt ante ſpem. ¶ Item
Augꝰ. in li.xiij. e ciuitate dei dicit.ꝙ ois affectio oꝛit ne
ex amoꝛe. crgo ois affectio recta ex amoꝛe recto.cũ S he
charitas dirigat ivm amoꝛẽ volũtatis. virtꝰ aũt ſpei r
dirigat vnã de quatuoꝛ affectiõibus.videt᷑ ꝙ ſpes ſit len
oſterioꝛ charitat ſi ſuit⸗
poſterioꝛ charitate. ¶ Itẽ nullus ſpat niſi qd amat.
qdð ein nõ pi⸗ aliquis nullo mõ ſperat. & rectitudo tgi
amoꝛis pᷣcedit rectitudinẽ expectatiõis.ſᷣ charitas di un
rigit in amãdo.ſpes aũñt dirigit in expectãdo. chari lic
tas eſt añ ſpem. ¶ Itẽ timoꝛ ⁊ ſpes ſunt due affecti⸗ naka
ones quaſi ſił currẽtes. Ande in glo. Deut.xxiiij. di⸗ lanm
cunt᷑ eſſe due mole. ᷣ ois timoꝛ ꝓcedit ex amoꝛe. Özʒ· gun
ois ſpes.ergo ſpes gratuita pcedit ex amoꝛe gratui⸗ ſifm
to.g ſm naturalem oꝛdinẽ charitas antecedit ſpem. ſͤfet⸗
Itẽ quãto aliqͥd ẽ cõmuniꝰ tanto pᷣus.ſ̊ om̃e ſpe⸗ Enleſe⸗
randũ eſt amandũ ⁊ nõ cõuertit᷑ g coioꝛ eſt actꝰ dile⸗ cſe⸗
ctionis ꝙᷓ actus ſpei. ⁊ ſi cõioꝛ.ergo poꝛ. ¶ Itẽ is eſt niſ
oꝛdo virtutis ad virtutẽ qͥ eſt o do dotis ad dotẽ. ſed ſifſa
pfecta tentio qᷓ eſt dos coꝛreſpõdẽs ſpei. ſequit᷑ pfectã emn
dilectionẽ qᷓ eſt dos coꝛreſpõdens charitati.ᷓ videt uoe
wwWin via charitas pᷣcedat ec m naturalẽ oꝛdinẽ. W
78* dicendũ ꝙ duplicit᷑ ẽ cõꝑare babitũ ſpei ad ba ? I niſt
bitũ charitatis.aut rõnc babituũ ſm ſe ↄſideratoꝛũ. ſtiĩ
aut rõne habituũ ↄꝑatoꝝ ad actꝰ. Si loqᷓmur ð ipᷣis Cen
babitibꝰ m ſe cõſideratis.ſic nõ hñt oꝛdinẽ ſ ſimul/ zhrii
tatẽ. om̃es em̃ virtutes gratuite ſił infundunt᷑ ̃m fͤne
infra manifeſtabit᷑. Si aũt loqmur de ipᷣis habitibꝰ iĩ fang
compꝑatiõe ad actus.ſic vnus hʒ oꝛdinẽ ad alterũ.qꝛ ſon
actus vniꝰ pᷣparat ⁊ diſponit ad actũ alteriꝰ.⁊ ppa⸗ Uatin
rãdo ⁊ diſponẽdo ẽ eius quodãmõ pᷣncipiũ ⁊ oꝛigo. lrini
⁊ rõne talis pᷣparatõnis ⁊ oꝛiginis eſt ibi oꝛdo.qm̃ g Pobeeg
actus ſpci ꝑpᷣat ⁊ diſponit ad actũ charitat tanqᷓᷓ ad fnitd
pfectionẽ.⁊ ſpũalis edificij cõplementũ ( Hemo eniʒ ſüickde
diligit aliqͥd bonũ ꝓpter ſe ⁊ ſupꝑ oia niſi ſperet ſe ad fifuten
illud bonum puenturũ )binc eſt ꝙ bᷣm orchaenature hrinpnr
actus ſpei antecedit actũ charitatis.⁊ hinc eſt ꝙ ba/ Gyſrtu
bitꝰ ſpei in comꝑatiõe ad talẽ actũ charitate pᷣoꝛ eſt. ſicknoan
Vnde cõcedende ſunt rõnes ad iſtã ꝑtẽ.¶ Aid illud ð⁊ Ncen
vᷣo qð obijcit᷑ in cõtrariũ cx autoꝛitate mgr̃i ꝙ ſpem Cetener
natura pᷣcedit charitas.dicẽdũ ꝙ ſpes ibi accipit vel Ah
ꝓ re ſꝑata.vel ꝓ ipᷣo ſtatu ſpei. non aũt ꝓ ꝓpꝛio cius ſchmn⸗
actu el hitu. Poſſet etiã dici ꝙ illð dicit mar bʒ ſuã beii⸗
opinionẽ q̃ credit charitatẽ nõ eſſe hitũ ceatũ ſᷣ ſom̃ his
ſanctũ qͥ ẽ pᷣncipiũ oim alioꝝ bonoꝝ. Añ qꝛ i bac opi 70lſti
nione cõiter męr nõ ſuſtinet᷑.⁊ illð ẽ vbũ ſuũ.auẽtas 4
illa nullũ bʒ robur. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ q amoꝛẽ 3 r
pᷣncipiũ oĩm affectionũ.dicẽdũ ꝙ verũ ẽ ðD amoꝛe vᷣm ſtüboni
ſtatũ imꝑfectũ.s ſicut amoꝛ ſᷣm impfectõʒ ſtat?ẽ oim inntoin
affectionũ pᷣncipiñ.ſicut pᷣm ſuã ꝑfectõʒ ẽ oim affecti ſcheenbe
onũ terminꝰ finalis ⁊ cõplemẽtũ. Añ oẽs affectiõcs Pöfitls
aie ad id oꝛdinant᷑ vt deꝰ amet᷑ pfecte. charitas autẽ gpiinbe
nõ noĩat qualẽcũq; amoꝛẽ.ſᷣ amoꝛẽ pᷣcipuũ.⁊ iõ er Rᷣ femnge
nõ põt ↄcludi ꝙ charitas ſʒ nãlẽ oꝛdinẽ pᷣcedat ipᷣaʒ ſpitls

ſpẽ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nullꝰ ſpat niſi qð amat. 4 frithe
dicẽdũ ꝙ verũ eſt. ᷣ tñ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙᷓ ſpes chari⸗ gatb

tatẽ ſequat᷑. ꝓ eo ꝙ charitas talẽ addit circũſtantiã ebonie
ſuꝑ amoꝛẽ q̃ neceſſario ſubſeqͥt᷑ actũ ſperãdi ⁊ eiꝰ re/ irſin.
ctitudinẽ ſicut pᷣus tactũ eſt. Cuʒ em̃ duplex ſit motꝰ tufetin
amoꝛis charitat.videlicʒ amoꝛ amicicie ⁊ amoꝛ cõ/ ſeepe

cupiſcẽtie.Charitas amoꝛe ↄcupie deſiderat deũ ſuꝑ ſhͤn
oia.amoꝛe vᷣo amicicie ſilr diligit deũ ꝓpter ſe ⁊ ſuper
oĩo.vñ deũ cõcupiſeit plus qᷓ; aliud bonũ.deo etiam
bonũ optat plus ꝙᷓ; habẽs charitatan optet ſibijpſi.

ſitſiee⸗
er
kosrfich
mdrinif
Woſifi
siife
rnüge
Mrifh
szon
etiht
wiueft
Pdani;
Wenn,
chi
Göſie
Nst

*

—
—

ifnlri
Amitmtiß
agechr
icrn
ovi ſne
Hüi rtt
ireiu
”M
diil
8 A
ghoni

imäünte

.

lun

— =
☛—

fnmmi

5 5

56

*

—

Amoꝛ: aũt cõcupiſcentie adeo intẽſus eſſe nõ põt niſi
pᷣambula expectatiõe.Silr nec amoꝛ amicitie poteſt
adeo eſſe eleuatꝰ niſi pᷣcedat cõfidẽtia.nullꝰ em̃ vult
plꝰ bonũ alij q; ſibi niſi i illũ totalit᷑ ↄfidat. Nullꝰctiã
gliqdð bonũ ſuꝑ oĩa cõcupiſcit. niſi qͥ ſe ad illud aliqñ

puenturũ pᷣſumit.¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ timoꝛ cõ⸗

ſequit᷑ amoꝛẽ. ⁊ ſpes ſilr. Reſpõdendũ ẽ ſicut dictũ
eſt ꝙ licð bec affectio pᷣcedat illa.tñ habitꝰ iſte in com
atiõc ad actũ nõ pᷣcedit iſtũ.pter pᷣcipuã ꝑfectionẽ
quã charitas ponit circa actũ diligẽdi. Pꝛetcrea cuʒ

dicit᷑ ꝙ timoꝛ ſequit᷑ ad amoꝛẽ. boc nõ intelligit de qᷓ

libet amoꝛe ſᷣ de amoꝛe ſui. Ideo em̃ qͥs timet penaʒ
qꝛ ſeiᷣm amat.charitas aũt nõ dicit pᷣncipalit᷑ amoꝛẽ̃
ſui ſ amoꝛẽ dei.Et ꝗꝓpterca nõ ſequit᷑ ꝙ actꝰ charita/

tis pᷣecdat actũ ennonig Mat ex tocfot cõcludi ꝙ ſi⸗

milit᷑ pccdat actũ ſxi. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ pᷣus ẽ
a quo nõ ↄuertit᷑ ↄſequẽtia.dicẽdũ ꝙ illud habet w/⸗
ritatẽ in bis ꝗᷓ eẽntialit᷑ cõſcquũt᷑ ad ſeinuicẽ. In his
aũt ꝗᷓ ſeinuicẽ cõcomitant᷑ nõ hʒ veritatẽ.Et boc pʒ.
qꝛ ſequit᷑ ſi eſt nix ꝙ ſit albũ.ſᷣ nõ cõuertit᷑.cũ albedo

niuis nõ pᷣcedat ipᷣam niuis ſubſtãtiã.OQm̃ ̊ ſpare ⁊

amare ſunt actus ſeinuicẽ cõcomitãtes.iõ quis actꝰ
amãdi ſe extendat ad plura diligibilia.nõ opoꝛtet q;
ſit pᷣus ſᷣm oꝛdinẽ nature. Pꝛerterea qᷓ;uis charitas
generalioꝛ ſit a ꝑte obiccti.tñ ſpes gñalioꝛ ⁊ i plus eſt
a pte ſubiecti.Ois em̃ viatoꝛ qͥ bʒ charitatẽ bʒ ſpem.
ſ nõ ↄuertit᷑.qꝛ ſpes põt eſſe in peccatoꝛe.⁊ iõ actus
ſpei oꝛigine pᷣcedit actũ charitatis reſpectu ſubiecti a

quo vterq; actus ſumit oꝛiginem.⁊ ſic ratio nõ valet
57 U

ꝙ ſi i via expectatio pcedit dilectionẽ pᷣcipuã j
boc in patria tentio pᷣcedat dilectionẽ ꝑfectã. Muis

⁊ diſtinctionẽ ipᷣaꝝ totũ.

rone boni erit eius obiectũ. hocipᷣm o⸗
adbuc rõne magis ſpeciali ꝑ cõꝑationẽ ad alia gene-
ra affectionũ.qꝛ ſicut ſe hatet gaudiũ reſpectu pñtis.

d illud qd obijcit᷑ de dvotibꝰ ꝙ ꝑſccta tentio ſeqͥt
pfectã dilectionẽ.dicẽdũ ꝙ illð nõ eſt vſq;quaq; ſile.

Apter boc ꝙ dotes in patria erũt equalis ꝑfectionis.
in via aũt charitas maioꝛis pfectiõis ⁊ dignitatis eſt

—

qᷓ;tũ eſt de rõne virtut 5 ſit ipa ſpes.⁊ ido nõ opoꝛtʒ
it dilectionẽ pᷣcipuã.qꝙ pter

em̃ virtutes cqles ſint qᷓtũ ad rõneʒ merẽdi.ꝑfectioꝛ
tñ eſt actus dilectipis ꝙ; expectatiõis.ſᷣ in glia pfecte

diligere nõ eſt maioꝛis dignitatis qᷓ; pfecte bꝛe ⁊ pfe/

cte tenere. AUnde q;uis in via actus iraſcibilis pᷣcedat

actũ ↄcupiſcibilis.nõ tñ ſic opoꝛtet eſſe ĩ patria.vbi ẽ

refoꝛmatio pfecta.imo põt eſſe ecõtrario.Sũt aũt et

bic alij modi rñdendi qͥ cã bꝛeuitatis obmittunt᷑ ad

.

pñs ꝓpter hoc ꝙ trabũt extra materiã iſtã ad oꝛdinẽ

Aueſtio. iiijj.

¶ De ipᷣa ſpe ꝑ comꝑationẽ ad obiectũ. vtꝝ ſcʒ ſpes

„

ſit in bonũ ſub rõne boni:ct ꝙ ſic videt᷑ pᷣmo ꝑ rõnẽ

virtutis in cõi.qꝛ ſicut ſcia eſt reſpectu veri.ſic virtus

reſpectu boni.ᷣ ois ſcia eſt i verũ ſub rõne veri.ergo
ois virtus ẽ in bonũ ſub rõne boni.Si g̊ ſpes ẽ virtꝰ.

ergo ẽ in bonũ ſub rõne boni. ¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑ ra
tiõe magis ꝓpꝛia q̃ ſumit᷑ ex ꝓpꝛietate vtutis theolo/
gice. virtus em̃ theologica idẽ habet ꝓ obiecto ⁊ pꝛo
fine.ſed bonũ ⁊ finis idẽ ſunt.& cũ ſpes ſit virtꝰ theo

logica. ⁊ bonũ ſub rõne boni ſit eius finis.g̊ᷓ bonũ ſbᷣ
tẽ hocipᷣm oſtendit

ſic ſe hʒ ſpes reſpectu futuri.ſᷣ gaudiũ ẽ de bono pñti
ſub rõne boni.g ſpes ẽ de futuro bono ſub rõne boni.

¶ Itẽ hocipm oſtẽdit᷑ adhuc ſpecialioꝛi rõne ꝑ com

pationẽ ad aliã ſpeciẽ vtutis.qꝛ ſicut dicit Aug. in 6
Differt fides a ſpc.qꝛ fides eſt reſpectu boni ⁊ mali.ct

nũ ſub rõne boni.

