tum ad fructum ſiue quantum ad pꝛemiũ.Et
circa hoc queruntur tria. Pꝛimo qucrit᷑ vtrũ

xpᷣs mtruerit ſibi dei fruitioneʒ. Secundo quositur

vtrum meruerit ſui coꝛpoꝛis gloꝛificationẽ.Lercio
vtrimn meruerit nobis ianue apertionen.
Qucſtio.j. d

¶ Atrum chꝛiſtus ſibi meruerit dei fruitionẽ ſiue pꝛe

mium ſubſtantiale. Et ꝙ ſic videtur.qꝛ ſicut ſe babet
atia ad gloꝛiam.ſic ſe habet meritum ad pꝛemiuz.
ed xp̃us habuit gratiã oꝛdinatam ad gloꝛiam. ba/
buit meritũ oꝛdinatũ ad pꝛemium.ſed gloꝛia ↄſiſtit
in dei fruitione que eſt pꝛemium ſubſtantiale. ⁊c.
Item qui ineretur ex charitate. tanto maius me/

retur quãto maioꝛem hʒ charitatẽ.ᷣ charitas xpi fu

it maxima. S ci debebat᷑ maximũ pᷣmiuʒ.ᷣ maximuz
pᷣmiũ nõ eſt niſi pᷣmiũ ſubale qð deus cẽ.S ⁊cc. ¶Iter
gloꝛioſi? ẽ babere pᷣmiũ ꝑ merita qᷓ ſine meritis. Sʒ
xps ĩ goꝛis excellit oẽs ſctõs. ſi alij ſancti babuert
pꝛemiũ ſubale ꝑ merita.m ulto foꝛtiꝰ vꝛ xpᷣo ¶ Itẽ
angeli ſancti babucrunt pꝛcmiũ ſubale ꝑ merita vᷣm
cõem opinionẽ oum.ſed angeli ſimul habucrũt grati
ain et gloꝛiã. ſicut in ſcdo libꝛo oſtenſuz fuit. ſi non
fuit minoꝛis efficacie gratia in xpo qᷓ in angelis. vi/
detur ꝙ xpᷣs ſubale pꝛemiũ meruerit.quamuis meri
tum m tẽpus pꝛemiũ nõ pꝛeceſſcrit.¶ Item cũ des
inducit aliquã foꝛmã ſubito.quã creatura acquirit
ꝑ ſucceſſionẽ.nibil omittit deus de ſllis diſpoſitioni⸗
bus quas natura introduceret ſucceſſiue.qð pʒ.ſi de

us ſubito de aqua faceret ignẽ. introducerct in natu

rã aque raritatem et ſiccitatẽ et caliditatẽ.g ſi crea⸗/
tura nata eſt peruenire ad pꝛemiuʒ gloꝛie per meri⸗
ta gratie. videt᷑ ꝙꝙ merita nõdum fuerunt in chꝛiſto.
qᷓuis gloꝛia ſibi collata fucrit a ſue conceptionis pꝛi
moꝛdio ¶ Sʒ cõtra. Aug.xiij.li. tri. In rebꝰp tpa oꝛ
ris illa ſuma gra ẽ qᷓ hõ in vnitate pſone ↄinctꝰ ẽ do.
Et in ench. dicit. ꝙ nullis pᷣcedentibꝰ meritis ille bõ
copulatꝰ ẽ deo/ illa copulatio nõ potuit eẽ ſine dei
fruitionc queẽ pꝛemiũ ſubale.̊ ñ vẽ ꝙ pᷣmiũ ſubale
huit chꝛiſtus ꝑ aliq meritũ¶ Item Aug. in ench.
facta eſt quodã modo gr̃a ipſa illi bomini naturalis.

qua nullum poſſet aqmittere peccatum, ſeg talis

tem

——

„
„
NV

eſt gratia cõſũmata q̃ nõ ẽ aliud qᷓ; gloꝛia ſiu pꝛemi babuerũt ſimul gratiã et gloꝛiã tnericſf iittte Grone
um ſubſtãtiale.g pꝛemiũ ſubſtãtiale fuit xp̃ᷣo qdam dð.q non Kſmlegt oern vſniche nnſer⸗ ſbigen
modo naturale. s nihil tale acquiri ꝑ merita. ⁊c. ſit infuſionẽ gratie. et iõ in iga infuſione de ec de⸗) ug ſt
¶ Itẽ meritũ naturale anñcedit pᷣmiũ.ſᷣ vſus vel actꝰ libe.ar.gratia infoꝛmãs ( in quo cſiſtirmenitu ) po ruiſiten
virtutis naturaliter ſequitur habitũ.cũ g habitꝰ gre tuit pᷣcedere ipᷣm pꝛemiñ oꝛdine nature. qᷓ; ) po⸗ gnicrhe
et gloꝛie ſil fuerit in xpo. v ꝙ merita ſubſecuta ſint tꝑe. Secus aũt ẽ in chꝛiſto qui pauso:dienatmeha miengenaf
ſubale pᷣmiũ. nõ oꝛdinant᷑ in xpo ad ſubale pꝛemiũ buit deifoꝛmitatẽ gloꝛie. qᷓ vſuz voltatis veliber. feneteit
ꝓmerendũ.¶ Itẽ diſpoſitio naturalis añcedit illud tiue.ſicut pᷣus oñſum eſt. ¶ Ad illud ad bic⸗ an ſaansſue
ad qð diſponit¶ Sʒ deifoꝛmitas gloꝛie diſponebat ſubito faciendo nibil omittit ð his qromeceſin ens z7 ſiiſtoin
aiazʒ xpᷣi ad vnionẽ diuinitatis. diſpoſitione inq; cõ currũt in opatiõe creature.dm cũ creatu ag herenne
gruitatis. ̊ deifoꝛmitas gloꝛie in xpᷣo naturaliter p/ cit aliquã ꝑfectionẽ vel foꝛmam duo ẽ ibi nninen bugcnitz
cedebat vnionẽ ꝑſonalẽ qꝙᷓuis ſil eẽt tꝑe.ſ̊ vnio pſo/ re.vicʒ.et qualitates et diſpoſitõ biconliders pncbss
nalis naturaliter in xpᷣo añcedebat meritũ et lib.ar. ct opationes a parte age ottpeepaaſt pietis. mogißff
vſum.& in xpᷣo merita ſequebant᷑ ſubale pᷣmiuʒ m go dicit dens nibil oniſtete et ae arantis. Kü er⸗ hoch
oꝛdinẽ nature.redit & idẽ qd pꝛius.¶ Itẽ meritũ pꝛe natura introducit.boc ẽ opando ſubito ð his que io en
mij ſubſtãtialis potiſſime ↄſiſtit ĩ actu et affectu cha BN.—ᷓ ibe fceie naa
ritatis.pᷣm que aia bʒ ĩ deñ moucri.b m illũ affectu?, de operibus p̃ambulis ad reh bilef no eſt vauʒ daac
xpᷣs nõ crat in ſtatu viatoꝛis ſ̃ in ſtatu cõpꝛebẽſoꝛis. ratione hac non pöt condudi eneen mrheſſis Van
Si g nõ merebat᷑ inquãtũ cõpꝛehẽſoꝛ ſ inquãtũ via ceſſerunt pꝛemium.cu õ den ſ
toꝛ.nõ mercbat᷑ ſm illũ affectñ charitatis in quo cõ/ cedente a voluntate b e onetnt en in ent i rn
ſiſtit micritũ pꝛemij ſubalis.g vẽ ꝙ ſubſtãtiale pꝛemi fuit perfectio virtutum Kihringd anges garn⸗
27 um nõ merucnt. d. oen d cõiter nõ cõceditur t am ſi arrtſe 33 babili Ne
ßs ſibi mer ui ſubſtãtiale pᷣmium.et hoc innuit n ne hcchoriam ſead ſabſhantialepteminin.
giſter in lr̃a ſatis expꝛeſſe.Rõ aũt bꝰ eſt. HNaã meritũ ¶ OQueſtio. ij „
dicit oꝛdinationẽ ad miñ ſicut diſpoſitio ad cople- (Arum us mm dde r ikut
men ſienn via a tern inu; ee iõ nereſt eẽ meratutn Ehun pus mauk ii er hous gouſieienez E i
pꝛecedere pᷣmiũ vel tꝑe vel ſ̃ᷣm oꝛdinẽ nature. NMeu/ et aia impaſſibili , „ 6
Seret LetpeVe e. mpaſſibilis facta eſt.ct car lis. xõ ę Nit
tro ant mõ debuit in xpᷣo pꝛecedere nec pᷣceſſit ꝓpt᷑ meruit im eS Arnt imoꝛtalis. 5xpns
101 1 cegcie ieruit immoꝛtalitatẽ carnis. gloꝛificatii iſicöccl
hoc ꝙ aia xpᷣi non eẽt ad vnionẽ ydonea.niſi eẽ . s Egonncattoneng coꝛ⸗ elfa
oce ydonea. niſi et bea poꝛis. ¶¶ Item ſicut ꝑ humilitatem pueni groncs
tiſſima et deifoꝛmiſſima.qdð quidẽ fit ꝑ gloꝛie influe ioné ſi hutmilitatem puenitur ad eral lgſtovcs
muna t deiozninmg. qd . Itationẽ.ſic paſſio via eſt pueniendi ad i llita
tiã.Si & neceſſe fuit vnionẽ illã antecedere oia meri zic Paſio via ceſt pucniendi ad impaſſibilita- gliunͤhi
4 ſm oꝛdinẽ nature.neceſſe ctiã fuit deiſoꝛmitarem rHuane e mterlte Wernan uergten . iten
gloꝛic in xpᷣo pꝛecedere oẽm vſum gratie.iõ gloꝛia in re quis ſibi Shin NNSen eicaa me q
er S er Atie. 10 gloꝛt qᷓ; alij.hoc nõ habet inſtãti his q̃ᷓ lböi
1po pꝛeceſſtt oia mnerita ppter ſummã dignitatẽ que ſunt nata cadere ſub mienn aratiaſu de Dis namnhöm
fuit in aia xpi a ſua creatione vicz ppter moné! nata cadere ſub merito.ſ chꝛiſtus meruit alijs bocrehzct
vr à a enone. r vnionẽ ipſi reſurrectionẽ et coꝛpoꝛis gloꝛificationẽé eange
us ad verbũ.Et iõ cõcedendũ ẽ ꝙ xpᷣs pꝛope loquen foꝛti eſihbee gn e eG mullo AMiad
2 n.. 10 ͤ X oꝛtius meruit ſui coꝛpoꝛis gloꝛificati
do nõ meruit ſibi ſubale pꝛemiũ.Et concedẽ 3 ui coꝛpoais gloꝛificationem. ¶Iteʒ W
28 rõncs qꝗᷓ ad nor inducte hnt.Aa lud dSet⸗ ſ⸗ EH utas e Grioan nnin meren nnchit
cut gratia oꝛdinat᷑ ad gloꝛiã.ita meritũ ad pꝛemiuz. Sed h C ταο meritt ad pꝛemum. Mm
m.qꝙ quo ad qͥd ẽ ſimile. quo ad qd nõ. Sile 2. Ped hec omnia reperiunt᷑ in chꝛiſto ex parte gloꝛifi Notcen
1. up ad eni no. Glle ein cationis coꝛpoꝛis. habebat em̃ chari ꝗᷓ erat pᷣ odis
ẽ quo ad cõditionẽ diſponẽdi.ᷣ nõ ẽ ſimile q;tuʒ ad cipi rs ahae eralracan d erat di⸗ däͤg
120 8 e onpongeg. 5 no cipium boni operis.babebat etiam ſtat di
oꝛiginẽ.ꝓ eo ꝙ tã gratia qᷓ; gloꝛia ẽ babitus infuſus ex parte inferioꝛi er an matum meren Kni
n. . E G0. rte infcrioꝛi.expectabat etiã gloꝛificati
diuinit? nõ a nobis.ſ̊ meritũ ẽ vſus pcedẽs a li. ar bonen elns en glosaficationez cor ſonn
Aci ftat,„ ſS er erſ⸗ u8 P ar. poꝛis de futuro.Si g oia illa co in xpo q o
gratia infoꝛmato.iõ in xpᷣo potuit eẽ oꝛdo gratie ad n . . ncurunt in xpo q re ſigor
13 mmfe . ce oe quiruntur ad meritũ. videtur ꝙ chꝛiſtu fi
gloꝛiã ſaluo oꝛdine vtriuſq; ad vnionẽ. ſic añt nõ eſt tionem eoꝛpois ſ me aen aiſtus gloꝛifica⸗ 35(li
22 bcoxdinementtiad pꝛemit ſicuronſuz bpauns ild mn a ereelenenn aurit u ecd et d Ktas
illud qd obꝛ ꝙ; maxima charitas meret᷑ maximũ pꝛe õõ n niporus
miũ.dOm ꝙ illud eſt veꝝ ſi charitas teneat rõnẽ me 8 ficatis irascſit ſnporcedennr kie pl
“ . i chanta⸗ oꝛificationem coꝛpoꝛis.e . .
rendi ᷣm qꝙ maxima.ſᷣ charitas xpᷣi ᷣm motũ ipᷣiꝰ i 5 poꝛls ergo opus excharitate ila upppth
3 q erat maximꝰ et inccnfäfimus plus nchde . ego cnadeeadlebenndn aeen niiee
tionẽ pꝛemij qᷓ; meriti.ĩmo erat ipᷣm pꝛemiũ.iõ cũ eẽt . eNR . msgnu
30 in S merebat᷑ ſubſtatiale pꝛemiii. Ad il/ cemim Wren vnionen mitonbataten. 3 i l
ud qð obꝛ ꝙ gloꝛioſius ẽ habere pꝛemiuʒ ꝑ merita. ergo pari rationevi datatan. Abetot
dom. ꝙ illud veritatẽ bʒ in cis qͥ ſolũ bñt vnini deo rieis bebuemt cEur ey coꝛpus chaiſti abſaz me figoi⸗
Ve . nt vniri deo ritis debuerit effici gloꝛioſum. Yteʒ chꝛiſ ſu
p confoꝛmitatẽ affectionis.in iſtis em̃ ẽ grati ils debuerit effici gloꝛoſum. ¶ Itez chꝛiſtus nun⸗ nenti
ria qſi accidetalio g modan 1. icis S wralig ee go 5 gan tributum moꝛtalitatis. ergo videtur ꝙ ipi ni
nati ſunt indiffercter e boni ct mall Secna ar ne n orl⸗ bꝛiſti de ſe deberetur gloꝛia imoꝛtalitatis. roecli⸗
hõie aſſuinpto a verbo. qui no tiñ vnitsc o pcoſo: nt nicetur ca ver merta acquiſierit. ¶ Itez iͤton⸗
mitatẽ aſfcctiõis. etiã vniõc pſonali. xt nõ dicat di ſine nemtis aut verhi Bere gloꝛlam coꝛpoꝛie ninsni
ninneß deus. et P toto ſtivernt lle vogane ine meritis. aut per merita. Si ſine meritis. et quod Pſoti
naturalis. ⁊ mulio gloꝛioſius ci abere glona a ſua gono ius eſt. chꝛiſto eſt attribuendum. ergo chꝛiſtꝰ biſin
pmaqa creationce qᷓ; habere eã ꝑ acquiſitionẽ.ſicut mul 5 oꝛiam illaz ſibi non mer Sipa merita.pari ra⸗ ſeti en
to gloꝛioſius eſt ec vci q del ermen id neſaitinnl. mone ent er ve gloꝛia anime ¶ Si ergo illam non N n
31 la nõ bʒ locũ circa pm. 3 aoeg engal eruit. videtur ꝙ; nec iſtam. ¶¶ Item aut neceſ⸗ e
ianum ergt chꝛiſtum mereri gloꝛam coꝛpoꝛis aut niin

Dniitri,

sgen
naͤcadinein

iend n

C Gngir
Mne Eui
.* , 4
nomniciin uiß
csgrini
ws znitr
ewoen te 10.
reid
oramiun
e . 6

võ. Si non erat neceſfarium. cum xp̃us nulla fecerit

p̃ᷣter neceſfaria.ñ vẽ ꝙ chꝛiſtꝰ glazʒ illã acqᷣſierit p me

trita. Si neceſſarium erat.ergo xpᷣus meritis indige/

3

bat ad ſui gloꝛificationẽ. contra. Deꝰ? puulos
gloꝛificat ꝑ ſolã gratiã abſq; meritis ſuis.& ſi multo
maioꝛ gratia fuerat in xpᷣo.ñ vꝛ ꝙ ad ſui gloꝛificatio
nẽ meritis indi⸗ nerie ee ſi chꝛiſtus meruit ſibi gio
riã coꝛpis ſiue ſtolã ſcam. patiebat᷑ ad vtilitatem
ſuã.nõ ſolũ patiebatur ꝓpter indigẽtis nr̃am. et ſi
hoc verum ẽ.tũc nõ tenemur ei ad tatas gras agen
das ad quãtas tenemur ei ſi nibil ſibi meruiſſet.ſᷣ ſo

33 lum ꝓ nobis crucifixus fuiſſet. ¶ E. d. q abſq; du

bio chꝛiſtꝰ ſibi meruit gloꝛificationẽ coꝛꝑis.nõ ſolũ ĩ
sgędo.verũ etiã in patiẽdo. ſicut mgr expꝛeffe dicit
i Fa. Rõ aũt bꝰc᷑.qꝛ xp̃s di et hoim mediatoꝛ.ſimul
debet eẽ cõpꝛehbẽſoꝛ et viatoꝛ.Cõpꝛehenſoꝛ ꝓpter ſu
am dignitatẽ.et viatoꝛ ꝓpter noſtrã neceſſitatẽ.Et
iõ ꝑtim debuit eẽ in ſtatu gloꝛie.partim in ſtatu mi/
ſerie. In ſtatu aũt miſerie nõ debuit eẽ ᷣm ſuperioꝛẽ
Ptẽ ᷣm ĩferioꝛc.i.ᷣm earnẽ.et iõ ſᷣm diuinã diſpoſi
tionẽ neceffariũ fuit differri coꝛpoꝛis xpᷣi goꝛificatio
netle ect in ſtatu in quo ꝓ nobis poſſet mereri
⁊ ſatiſfacere. Oũ añt xpᷣs nobis merebat᷑ ⁊ ꝓ nobis
ſatiſfaciebat.faciebat opus deo placentifſimũ. et ita
remunerabile ᷣm aliquã partẽ gloꝛie:.Cũ & r̃mune/
rari nõ poſſet quãtũ ad ſtolã pꝛimã.ſᷣ q;tũ ad ſtolaʒ⸗
ſecũdam.merebat᷑ vtiq; tunc xpᷣs ꝓpꝛij coꝛpoꝛis glo
34 riã. vñ cõcedẽde ſunt roes que ſũt ad iſtã ꝑtẽ. ⸗ 4
illud vero qð obẽ ꝙ pꝛemiñ ẽ excellẽtius merito.dð.
c illud nõ bʒ ſemꝑ veritatẽ.⁊ ſi hoc veꝝ ſit de pᷣmio
ſubali quo deꝰ remunerat bõieʒ ſupꝛa cõdignuʒ.nõ
tñ opoꝛtet ꝙ vbiq; bẽat locũ. Maioꝛi em̃ bono põt
mereri bõ minus bonũ.et iõ nõ valet iſta rõ in meri
to.qꝛ reſpicit ſcdam ſtolã. Poſſet tñ aliter dici ꝙ pꝛe
miñ ẽ excellẽtius merito ᷣm ꝙ fit comꝑatio ad ſtatũ
et ad opꝰ ꝑ qð quis meret᷑.et ſic nõ hʒ inſtãtia in ꝓ
poſito. Mã ſtatus coꝛpis fuit nobilioꝛ poſt gloꝛifica
tionẽ ꝙᷓ; ante.gloꝛia etiã coꝛpis excedebat in bono la
boꝛes coꝛꝑis quos xpᷣs ſuſtinuit. Poſſij etiaʒð tercio
mõ dici ꝙ illud habʒ veritatẽ de merito qdð oꝛdinat
ad pmiñ finaliter et cñ pᷣciſione.ſic aũt nõ eſt in ꝓpo
ſito.nam xpᷣs pᷣncipaliter nõ merebat᷑ ꝓpter coꝛpis
ſui gloꝛificationẽ.Sᷣ ꝓpter hũami generis repationẽ.
¶ AZd illud qð obẽ ꝙ aia ſine meritis bũit ſtolam pꝛi
mã. d. ꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ vnio diuine nature ad bua/
nã potius patit᷑ impfectionẽ ex ꝑte carnis qᷓ; ex par/
te aie.ꝓpter boc ꝙ ibi carentia mioꝛis boni.vt me

55

lius pot haberi ex his q̃ habita fuerũt in pᷣccdẽetibꝰ.
iõ quãuis gloꝛia aie pᷣceſſerit oia merita.glia tñ coꝛ

poꝛis potuit ſequi.ac ꝑ hoc mediãtibus meritis ac/⸗
36 quiriAd illud qd obẽ ꝙ coꝛpus illud nõ habebat
debitũ moꝛtalitatis.dð.qꝙ ex boc nõ põt concludie/
xpᷣs gloꝛiã coꝛpis nõ meruerit niſi eo modo dicendi
meritũ quo quis dicit᷑ de indebito facere ᷣbitũ.hoc
qt mõ vpᷣs ſibi nõ meruit ſicut pꝛius dictũ fuit.ſ̊ alio
mõ dicẽdi vicʒ quo quis de debito vno mõ.facit de/
bitũ alio mõ. Ideo licet imoꝛtalitas debẽt xponihi
lominus tñ imoꝛtalitas potuit cadere ſub ei
3 iſto mõ accepto

dẽ eſt officin magne gloꝛie et excellẽtie. vicʒ. vt bu/
militatẽ paſſionis ꝑueniret ipᷣe cum mẽbꝛis ſuis ad

re ſub ei? merito
Ad illud qð querit᷑. ſi erat magis
gloꝛioſum babere ꝑ merita q; ſine meritis gloꝛifica⸗
tionẽ coꝛpis ⁊c. dᷣ.ꝙ boc erat maxime gloꝛioſuʒ.qꝛ
pꝓueniebat xpᷣo inquãtũ redẽptoꝛ et mediatoꝛ.qð q/

JXVIII.
ſublimitatẽ reſurrectiois.et iõ nõ ẽ ſimile ex pte aĩe.

q⁊ nõ ſic decet mediatoꝛẽ dei et bominũ babuiſſe ſta
tũ viatoꝛis ſᷣm ꝑtẽ ſuꝑioꝛẽ anime ſicut ex parte car/
nis¶ Ad illud qdð obꝛ.ſi erat neceſſariũ mereri gloꝛiã 38
coꝛꝑis ⁊c.dð.ꝙ neceſſariũ ad pñs dici põt duplicit᷑
vicʒ.ex indigentia.ct ex ſufficiẽtia.Ex indigẽtia.ſicut
dẽ neceſſari ẽ alicui comedere ad hoe vt poſſit viue
re.et iſto mõ non fuerũt neceſſaria merita xpᷣo quaſi
eis indigeret. ſunt neceſſaria nobis. Alio modo di
citur neceſſarium ex ſumcientia. ſicut neceſſariñ ẽ lu
cẽ copioſaʒ diffundi ꝑ partes diuerſas.et hoc mõ ne
ceſſariñ fuit xpᷣm mereri.qꝛ cum eẽt cõfirmatꝰ in bo
no.et eẽt inſſtatu in quo poterat mereri.neceſſariuʒ
erat xpᷣm tũc facere que eẽnt deo placita et remune/
ratione digna.iõ patet ꝙ non ẽ ſimile de ꝑuulis qͥ ꝓp
pter imꝑfectionẽ et impotentiaʒ aſſequunt᷑ gloꝛiam
ꝑ merita aliena.vt per merita xpᷣi.ſicut contrabunt
culpam ꝓpter peccatũ pꝛimi pentis. ¶ Ad illud qd
obꝛ ꝓꝙ ſi meruit ſui coꝛꝑis gloꝛificationẽ. q paſſus ẽ
ꝓ ſe.ddᷣ.ꝙ pati ꝓ ſe pot aliquis dupliciter.aut ita ꝙ
vtilitas ꝓpꝛia dicat finem pᷣncipaliter mouẽtem. et
boc modo ſi xpus paſſus fuiſſet ꝓ ſe.minus liberali
ter paſſus eſſet.minuſq; eẽmus ei obligati ad gratia
rũ actiones.Alio mõ pati ꝓ ſe põt dicere vtilitaten
ꝓpꝛiam.non pᷣncipaliter monetem. ſᷣ quodã modo
cõcomitantẽ et conſequẽtẽ.et hoc modo nõ diminu
it de liberalitate beneficij et ſic xps paſſus fuit ꝓ ſe.
qꝛ patiẽdo aliquid meruit ſibi.licet non pateret᷑ pꝛo/
pter comodũ ſuũ.h̊ ꝓpter meritũ noſtrũ.ſine paſſio⸗-
ne em̃ xpᷣs nibilominus fuiſſet gloꝛioſus.nõ ſoluʒ in
anima.ſᷣ etiam in coꝛpe.nos vero ſine paſſione defe
ctum habuiſſemꝰ.nõ ſolũ ex ꝑte aie.verũ etiã ex ꝑte
coꝛpoꝛis niſi deus alio mõ ſubueniſſet.

29

¶ Htrũ xp̃s meruerit nobis ianue apertionẽ. Et ꝙ; ſi
vẽ aucte Aug.ſuper epłam ad Hebꝛe. Per aliã hoſti
am non potuit nobis aꝑiri aditus et fieri ſalus niſi
ꝑ moꝛtẽ vnigeniti.cui tanta fuit bumilitas et patien
tia. vt cius merito pateret credentibus in eũ aditus
regni. eẽ boc videt᷑ auẽte magiſtri in lr̃a.xpi huili
tas qua moꝛtẽ guſtauit.ingreſſuʒ regni celeſtis oibꝰ
ſuis impleto dei decreto aperire voluit.ꝙ ſi veꝝ eſt.
redit idem qð pꝛius. ¶ Item nullus introibat celũ
anteq; xpᷣus pateretur et moꝛeretur. ᷣ deſcendebat
ad limbũ ſicut patet ꝑ vetus teſtamẽtũ.ſᷣ mõ aſcen
dunt. vẽ ꝙ mõ aꝑta ſit ianua ꝑ xpᷣi meritũ. ¶ Ite
ſi alit᷑ qᷓ ꝑx xpᷣi merita potuiſſemꝰ introire ad gloꝛia,
paradiſi.g ſine moꝛte et paſſiõe xpᷣi poſſemꝰ ſaluari.
et ſi hboc.o xpᷣs moꝛtuus eẽt gratis.ꝙ ſi hocẽ incõue
niẽs.reſtat ꝙ non fuit aꝑta ianua padiſi niſi ꝑ meri
ta xp̃i¶ Ged cõtra. Si xpᷣs meruit nobis apertionez
ianne paradiſi. aut paradiſi terreſtris aut celeſtis.
Paradiſi terreſtris non.quia moꝛtales non ingredi
untur illuc. Et pᷣterea Enoch et Helyas ingreſſi fue
runt ante chꝛiſti aduentum. Paradiſi celeſtis non.
quoniã in celo nulla fuit poſita cuſtodia vel clauſu/
ra. Homo enim non fuit de eo eiectus.ergo non vi/
detur ꝙ per merita chꝛiſti ſit aperta ianua alicuius
paradiſi. ¶ Item ſi chꝛiſtus aperuit nobis ianuam
meritis ſuis.aut ergo merito actionum.aut merito
paſſionuzʒ. Si merito actionũ.ᷓ videt᷑ ꝙ fruſtra fue
rit paſſus exquo actiones ſue fſufficiebant quantum
ad merituz. Si paſſionibus. ergo vẽ ꝙ chꝛiſtus pꝛo⸗/

4

WM

.„

fecerit quantñ ad merit. ¶ Itẽ oẽ meritũ cõſiſtit in
radice charitatis.et charitas in xpᷣo ñ creuit. oẽ qð
xps meruit.ab initio meruit.ſᷣ adituʒ r̃ gni ab initio
nobis ñ meruit.alioqͥn ñ opꝑtuiſſʒ cũ pati.& nüc vẽ
ꝙladlituʒ illũ potuiſſet nobis deinceps mereri. tẽ
aut iuſtũ erat nobis ianuã aperiri.aut iniuſtum. Si
iuſtũ.&ꝗ circũſcriptis meritis xpᷣi debebat nobis pate
re aditus regni.Si iniuſtũ.ſᷣ xpᷣs nihil meruit niſi iu
ſtũ.ᷓ nõ meruit nobis aptionẽ᷑. ¶ Itẽ charitas me⸗/
retur gloꝛiã ex cõdigno.bᷣ Abꝛaam babuſt charitatẽ
ſicut nos habemꝰ. aut deus cũ eo iniuſte egit. aut
eũ in gloꝛiã introduxit.et ſi boc.aditus regni patuit
ante aduentũ 5rns apta fuit ianua ꝑ merita ciꝰ.
Stẽ fides xpᷣi añ acuetũ xpᷣi ita introducebat ho/
mics a ſtatu culpe in ſtatũ gre. ſicut et poſt aduẽtũ.
get pari roe ſic debuit introducerea ſtatu vie in ſta⸗
tum gloꝛie tũc ſicut nũc.g ſi nunc fidelibus moꝛtali/
bus ptʒ ingreſſus in celũ.vẽ ꝙ et añ aduẽtũ xpᷣi.g ia/
40 nua celi nõ fuit gꝑta ꝑ eius merita. ¶¶ R. ad pᷣdicto/
ruʒ intelligẽtiã ẽ notandũ.qꝙ ẽ paradiſus terreſtris.
et eſt paradiſus celeſtis.et Ada peccãte vtriuſq; ia/
nua clauſa fuit. Clauſio aũt ianue ꝑadiſi terreſtris ſi
gnum fuit clauſionis ianue padiſi ccleſtis. Eſt autez
paradiſus celeſtis aperta viſio dei. clauſio aũt hꝰ ia/
nue fuit impoſſibilitas vidẽdi deũ facic ad faciẽ.que
iĩpoſſibilitas cõſurgebat ex merito peccati ade. et ex
decxreto diuine ſnie.q̊.ſ.deus termiauerat nemineʒ
ad ſui aſpectũ admittere.niſi facta eẽt ſibi emẽda et
ſatiſfactio ꝓ illo peccato. et qm̃ emenda et ſatiſfac-
tio facta ẽ ei ꝑ xpᷣʒ ſicut melius manifeſtabit. hinc ẽ
ꝙy p meritũ xpᷣi patuit nobis ingreſſus in celũ. VUnd
A concedẽde ſunt rões et auẽtes qᷓ hoc oñdunt. ¶ Ad
illud vo qd opponit᷑ de padiſo celeſti et terreſtri.dᷣ
ꝑ meritũ xpᷣi patuit nobis aditus in paradiſuʒ ce/
lcfe m eun⸗ ianue clauſio facta fuit nobis ꝑ diuinam
ſniam ſicut pᷣdictũ ẽ et mgr̃ fcitat in Ira.pꝛopter hoc
q2 rõ inducta ꝓcedit ꝑ ſuppoſitionẽ falſi. 3 ill q

——

q̃rit᷑ vtꝝ meruit nob aꝑtionẽ ianue actõe vł paſſiõe.

dð.ꝙ ꝑ paſſiõz. Per paſſiõʒ em̃ ſatiſtecit ⁊ bciũ ꝑſol

di xrſ.

TI

nit. noc ſequit ꝙ, Ppter hoc in merito pfecerit qꝛnõ
ſibi ̊ nobis meruit.⁊ iõ non põt ↄcludi er hoc q iße
Pfeccrit. ꝙ nos ꝓfecerimus. C ill qd opponit
& incritũ cõſiſtit totũ in radice charitatis. dðʒ q eſt
meritũ adeptionis vite eterne.et ẽ meritũ dimiſſio
nis pene. Meritũ vite eterne cõſiſtit in radice chari

——

tatis. meritũ aũt remiſſõis pene nõ tm̃ conſiſtit in

charitate. etiã in paſſionis acerbitate.Aptio aũt ia

nuc pᷣncipaliter ↄſiſtebat qtum ad m eritũ dimiſfio/
nis pene.ꝓ eo ꝙ illa aptio fieri habebat P opꝰ ſatiſ/
factiõis.ᷣſatiſfactio aũt fit maxime P opera penalia.
id iliò qd opponit᷑ ꝙ aut erat iuſtu aut iniuſtuʒ 4
nobis ianuã aperiri.dð. ꝙ añ ſatiſfactionẽ reatu ma·
nẽte iuſtũ erat ianuꝗ nobis claudi. ſ ſatiſfactioneiã
facta iuſtũ erat nobis ianuã apiri.Añ xpᷣs ſatiſfaciẽ
do fecit nobis ð indebito debitũ.ac ꝑ boc verect p/
pꝛie nobis meruit apiri celũ. XRñ cum dẽ ᷓ; xpᷣ̃us ni/
hil meruit niſi iuſtũ.dd.ꝙ ill bʒ vcritatẽ ſi intelliga
tur ꝙ illud retineat rõʒ iniuſticie poſt meritoꝝ inter
uentionẽ. ſic aũt nõ ẽ hic ſicut viſuz ẽ. ¶ Ad ill qd
obẽ ꝙ charitas meret᷑ gloꝛiã eternã er ↄdigno.deᷣm
ꝙ pꝑpꝰ lapſũ hõis charitas ñ meret᷑ niſi pᷣambulo mo
tu fidei.fides ãt abſoluta nõ ſufficit niſi ſit fides cres
toꝛis et mediatoꝛis ſine qua nemo põt iuſtificari.io
efficacia oĩis meriti fundata ẽ ſuꝑ merita xpᷣi. Et p/
pterea nõ ſequit᷑ ꝙ charitas mereat᷑ gloꝛiãꝗ circũſcri

——

ptis meritis xp̃i.vcl introducat in ipam. p eo ꝙ; me⸗
ritũ charitatis nr̃e nõ excludit xpᷣi meritũ ſ potiꝰ in⸗
troducebat in graz. pari roc et in gloꝛiã. d nõöcẽ

dill qð obꝛ q; fides xpᷣi añ paſſionẽ in/ 67

ſile. qꝛ ſtatus gre bene cõpatit᷑ ſccũ obligationeʒ ad
penãꝗ. nõ ſic aũt ſtatꝰ gloꝛie qͥ excludit oẽz ipfectionẽ
pene et culpc. JIdco quãuis dñs darct gratiã ꝓpter
ſatiſfactionẽ nobis pmiſſaʒ.ñ tñ dcbuit dare gloꝛiã
niſi ſatiſfactiõe ſoluta.et iõ nõ patebat igreſſus in re

gnũ niſi hus interueniret paſſio xpi.p quã ſolucrec

7

pᷣciũ ſatiſfactoꝛiũ.et nos ñ tm̃ liberaremur a culpa.
etiq abſolueremur a reatu. Hec aũt infra melius ma
nifeſtabuntrrrrt.

¶Diſtinctio.xix. de redẽptione nfa facta paſſionẽ xpᷣi quãtũ ad efficaciã et vtilitat.
AInc queramꝰ? uõ ꝑ moꝛtẽ ipius ⁊c. Supꝛa egit mgfr de xpᷣi incarnatiõe et ð his ſᷣmi que incarmnatis
hẽbat oꝛdiani ad nꝛaʒ repationẽ. in hac vcro ꝑte agit fdeptiõe nr̃a que facta ẽ p paſſionẽ. Piuidit᷑
It iſta ꝑs in duas ꝑtes. In qꝝ pꝛia agit de xpᷣi paſfione. In ſcdᷣa de moꝛte que ↄſccuta ẽ paſſiont᷑.j.
oſt p̃dicta cõſiderãdũ ẽ. vtrũ in moꝛte. Pꝛia pars diuidit᷑ in duas ꝑtes. In quarũ pꝛima agit᷑ de cc

ficacia eiꝰ et vtilitate. In ſecũda vo agit de cõgruẽtia et neceſſitate.j.di.xx. Si vo querit᷑ vtrũ alio mõ poſtit
⁊c̃. Pꝛia ꝑs qꝗᷓ ↄtinet pñtẽ diſtictionẽ diuidit᷑ in duas ptes. In q̃ꝝ pᷣma agit᷑ de efficacia paſſiõis. In ſcda vr
ro agit᷑ de ꝑſona redemptoꝛis.ibi. Añ ipᷣe vere dicit᷑ mũdi redẽptoꝛ. Pꝛia ꝑs diuidit᷑ in quatuoꝛ ptes. Jn 6
ma oñdit efficacia paſſiõis in remiſſionẽ peccatoꝝ. In ſcda vᷣo in deletione cyrographoꝝ.ibi. Itaq; in xpᷣ
ſanguine qͥ ſoluit q̃ nõ rapuit ⁊c̃. In terela vVcro in liberatione a ptãte dyaboli.ibi.factus eſt ẽ hõ moꝛtalis.
In quarta in ſolutõe pcij.ibi.Aqua pena tꝑali et eterna. Similiter ſcda ps pᷣncipalis quatuoꝛ hʒ ptest In
quaꝝ pᷣma dᷣtermiat mgr qre xpᷣs dẽ redẽptoꝛ. In ſcða vero qre dicit mediatoꝛ.ibi.Qui ſolus dẽ mediato:
⁊. In tercia qre ſolꝰ xps dꝛ mediatoꝛ.ibi. Sʒ cũ peccata deleat non ſolum filius ⁊c. In quarta ſᷣm quã na/

turam dicitur mediatoꝛ.ibi.Ande et mediatoꝛ dicit᷑ ſ

De efficacia et vti

(A pctis p eiꝰmoꝛ
Item ſoluti ſumꝰ.qꝛ p
eiꝰ moꝛtẽ vt ait apls
ↄmẽdat᷑ nobᷣ chari⸗
tas dei.vẽ iſta rõ nul
la eẽ.qꝛ cũ per bñfi/
cia dei cõmendet᷑ no
bis charas dei. ſiẽ
p paſſoneʒ xi. vꝛ qy
½ beneficia dei iuſti⸗

apls. in

m humanitatẽ. Subdiuiſiõcs ãt in lr̃a ſatis appatẽt.
E litate paſſiõis xpᷣi ĩ remiſ⸗
ſione peccatoꝛum. a . X
Vnc queramꝰ quõ ꝑ moꝛtẽ ip̃ius.a dyabolo. XN.
peccato. et a pena redẽpti ſimꝰ. A dyabolo .
8et pctõ b xpi moꝛteʒ liberati ſumus.qꝛ vt ait
. in ſanguine ipiꝰ iuſtificati ſumꝰ. et ĩ eo ꝙ ſumus Heb. x.
iuſtificati.i,a peccatis ſoluti.a dyabolo ſumꝰ liberati. OMM
ul nos vinculis peccatoꝝ tenebat. Sʒ quõ a pecca⸗
uis ꝑ eius moꝛtẽ ſoluti ſumꝰ, Qꝛꝑ eius moꝛteʒ vt ait

Ro. v.

hii.

Rirrii

bantchenit
Mſignin
ſhenesäun
fißipetll
N

H

. W
e

HK.
e
N

„
3 unnean
Ta Mere

*
NE e n
“”
7 N
AeKN 70,4
”
3 WjZNNS

.
RK
Ter eN
REN

N zif lr dett,
A ud

„
n4
Metrarey!

Kenene 21.
mct
S

M

eeeer eettee
ReCR Roh

* „ „ „

“

„„
””l
* PAEeE R
Nod N
„ .
—
ans d
. „2 1
ginoree
omiſhiid
„„ Ae,
6 —
S REE
,, 7
AKAEE
„ RE„ .
K 8N
* ä
106 40NONS

5 e!
1(78 A. AMN

7 uee
.i. d
IT1 —
ed de Af.
N
„ PAee
. u e
raNter A
VS 14
77 44
2.! 4
4 4
C,,
,
„ e N*
osiu,

bob⸗ N
woo
N
ns N
n
,4
u N

ritate ⁊ alijs vtutibꝰ.illud vo qð tercio arebat᷑ manifeſt eſt. c

5

Apls ↄmendat᷑ nobis charitas dei.i.apparet eximia ⁊
ↄmendabilis charitas dei erga nos in hoc ꝙ filiũ ſuũ
tradidit in moꝛtẽ ꝓ nobis pctõꝛibꝰ.Exhibita aũt tan⸗
te erga nos dilectòis arꝛa.⁊ nos mouemur accẽdimur
qᷓ; ad diligendũ deũ.qͥ ꝓ nob tantuʒ fecit.⁊ ꝑ h iuſtifi⸗
camur.i.ſoluti a pctis iuſti effcimur.Moꝛs & xpᷣi nos

⁷

b iuſtificat dũ ꝑ eã charitas excitat᷑ ĩ coꝛdibꝰnfis. Dici
mur q;; ⁊ alr ꝑ moꝛtẽ xpᷣi iuſtificari.qꝛ ꝑ fidẽ moꝛtſeiꝰa
Ro.ii. pctis mũdamur. Vñ apls. Juſticia dei ẽ ꝑ fidẽ iheſu

xpᷣi.Et iterũ.Quẽ deꝰ ꝓpoſuit ꝓpiciatoꝛẽ ꝑ fidẽ ĩ ſan
guine ipſiꝰ.i.ꝑ fidẽ paſſionis.vt olim aſpiciẽtes in ſer

pentẽ eneũ in ligno erectũ.a moꝛſibꝰſerpentũ ſanabã⸗
tur. Si g recte fidei intuitu illum reſpicimꝰqͥ ꝓ nob pe
pendit in ligno.a vinclis dyaboli ſoluimur.i.a pctis.
⁊ ita a dyabolo liberamur.vt nec pꝰhãc vitã in nob in
ueniat qð puniat.Moꝛte quippe ſua vno veriſſimo ſa
crificio quicquid culpaꝝ erat vñ nos dyaꝰ ad luenda

ſupplicia detinebat xpᷣs extraxit.vt in hac vita tentan⸗

do nobᷣ nõ pᷣualeat. Licet em̃ nos temptet pꝰ xpᷣi moꝛ⸗
tenm quibꝰmodis ante temptabat. non tamen vincere
Math. xxvj poteſt ſicut ante vincebat. HNam petrꝰqni añ xpᷣi moꝛ/

tem voce ancille territnegauit.poſt moꝛteʒ añ reges

⁊ pᷣſidães ductꝰnõ ceſſit. QAuare:qꝛ foꝛtioꝛ.i.xpᷣs veni⸗
ens in domũ foꝛil.i.in coꝛda nr̃a vbi dyabol?hitabat.
alligauit foꝛtẽ.i.a ſeductõne ↄpeſcuit fideliũ.vt tẽpta
tionẽ q̃ ei adhuc ꝑmittit᷑ nõ ſequat᷑ ſeductio.
¶De efficacia paſſionis xpᷣi ĩ deletõe cyꝛogphoꝝ. b
¶ Itaq; in xpᷣi ſanguĩe qͥ ſoluit q nõ rapuit redempti ſu⸗
mꝰa pctõ.⁊ ꝑ H̊ a dyabolo.Nã vt ait aug.ĩ li.de ago⸗
ne xpᷣiano.in ipᷣo vincunt᷑ inimice nob inuiſibiles ptã⸗
tes.vbi vincunt᷑ inuiſibiles cupiditates. Fuſo em̃ ſan
guine ſine eulpa.oĩm culpaꝝ cyrographa deleta ſunt
quibꝰ debitoꝛes qͥ in eũ credũt a dyabolo añ teneban/
tur. Vñ qͥ ꝓ mult effundet᷑. Per illũ ò̊ redempti ſumꝰ

Põ.lxviij.

3 ob · uii. nfe redemptõnis inſinuãs ait. Nihil inuenit dyabol⸗
in xpᷣo vt moꝛeret᷑.ſᷣ ꝓ volũtate prf̃is moꝛi xpᷣs voluit.
nõ hñs moꝛi cãm de pctõ.ſᷣ de obia ⁊ iuſticia moꝛtem
guſtauit ꝑ quã nos redemit a ſeruitute dyaboli. Inci
deramꝰem in pᷣncipẽ huiꝰſeculi qͥ ſeduxit adã et ſeruũ
fecit.cepitq; nos q̃ſi ᷣnacłos poſſidẽ.ſᷣ venit redemp⸗

toꝛ. ⁊ victꝰẽ deceptoꝛ.Et qͥd feẽ redẽptoꝛ captiuatori
nr̃o?Tetẽdit ei muſcipulã crucẽ ſuã.poſuit ibi q̃ſi eſcã

ſanguinem ſuũ. Ille aũt ſanguinẽ fudit nõ debitoꝛis
ꝑ qð receſſit a debitoꝛibꝰ. Ille quippe ad h ſanguinem

in q̊ onceps mũdi nihil inuenit. VUñ aug.cãm ⁊ modũ

ficemur a pctis ſicut
p paſſionẽ xpᷣi. Item
martyꝛes patiẽdo ex/
citãt nos ad credẽdũ

⁊ amandũ. ſi paſſio

xpᷣi dicit᷑ nos iuſtifica
re. qꝛ nos accẽdit ad
charitatẽ.pari roõne ⁊

paſſio alioꝝ martyꝝ.

Item ſi hoc verũ eſt.

tũc videt᷑ ꝙ iuſtifica/

tio nõ ↄueniat paſſio
ni xpᷣi niſi ſolũmodo

p accñs.vicʒ rõe cha

ritatis nr̃e.Rꝰ.dðʒ q;

— 7 — —

mgr̃ ſᷣm pᷣdictã rõne

nõ tangit cãm iuſtifi⸗

catõnis totaʒ ſᷣ ꝑtem
cauſe. Pꝛeſupponit
em̃ in ipᷣa paſſione ra

tionẽ meriti.ꝑ qð paſ

ſio xpᷣi eſt fons noſtre
ſalut. Per illã em̃ ple
nitudo gẽe xpᷣi in nos

fdũdat.Et illa ſuppo

ſita adiũgit aliã rati/
onẽ. vicz rõneʒ exem/
pli ꝓuocani ⁊ excitã/
tis.⁊ hec quidẽ bona
rõ eſt et ſufficiẽs pᷣoꝛi
pᷣſuppoſita.ꝑ ſe autẽ
nõ ſufficit. . iõ om̃s
ille rönes ꝓcedunt ex
inſufficiẽti. Et ꝑ h̊ ps
rñſio ad illas tres ob

iectõnes.

b ¶ Ricimur q̊z ⁊ ali
ter ꝑ moꝛtẽ xp̃i iuſtifi
cari.qꝛ ꝑ fidẽ moꝛt eꝰ
a pctis mundamur.
Hoc v falſuʒ.qꝛ mul
ti ſunt articuli pꝰ arti
culũ paſſionis ſine q̊/
rũ fide nõ poſſumꝰiu
ſtificari. ſicut paſſio
xp̃ᷣi dꝛ nos iuſtificare
inq;tũ eſt credita.pa/
ri ratõnc ⁊ aſcenſio ⁊
aduentꝰ ad iudiciuʒ.
Itẽ ſicut fides ⁊ cha⸗
ritas reqrunt᷑ ad iu/

ſtificatõez. ita etiaʒ et

alie vtutes. g ſicut di
cimur iuſtificari ꝑ fi/

dem ⁊ charitatẽ paſſi võis. ita 2 hũilitatẽ ⁊ alias vᷣtutes qbꝰaſſiſlamur xpᷣo patiẽti. Juxta H̊ qrit᷑.cuʒ mgr ad/
buc aſſignet terciã rõeʒ.vicʒ qᷓre dicimur iuſtificari ꝑ paſſõeʒ. vicz ꝙꝙ paſſio iuſtificet m modũ ſacrificij obla

ti. penes qͥd ſumit᷑ ſufficiẽs diſtinctio illaꝝ triũ rõnũ. Re. dom ꝙ nec iſtã rõnẽ aſfiãt męr̃ tanqᷓ; pᷣncipalẽ.ſᷣ ad ⁊

ia p̃ſuppoit illã qᷓ paſſio dẽ iuſtificare ꝑx modũ meriti.⁊ illã aſſigt cũ dicit. xpᷣs moꝛte ſua taq́; vno viſſimo
ſacrificio qcqd erat culpam in nob deſtruxit. ⁊ ita tres rõnes inuit jm qs paſſio xp̃i d iuſtificaꝛe. Juſtificat ei
vt boſtia oblata. vt credita. vt amata.Et iſte tres rões revucũt ad illas tres ꝗ ſupiꝰ? dicte ſt. vicʒ ꝙ paſſio xpi
iuſtificat ꝑ. modũ meriti diſponẽt.⁊ ꝑ modũ exẽpli excitãt.⁊ pꝑ modũ exẽplan dirigẽtl. vt ſit i ea meritu incetu
credita. ⁊ directio inqᷓtũ amata. ſm t᷑plex gen? cae.⁊ ſic paſſio dẽ iuſtificare nos

hoſtia oblata.excitatõ inqtũ cr

p fidẽ charitatẽ. qꝛ mediãtibꝰbis duabꝰvtutibꝰ vnimur ipi paſſiõi tãq foti ſalut. Et ſic ptʒ rñſio ad illa tria
doecta. Pumm bectũ pcedit ab inſufficiẽti. ſcᷣm vᷣo diſſoluit Srecſa⸗ ſilitudis.nõ em̃ ẽ ſile de fide ⁊ cha

ncideramꝰem̃ in pꝛincipẽ ſtt q̃ ſedu

tit adaʒ 2 ſeruũ fecit.

cepitq; nos qᷓſi vᷣna/
cłos poſſidẽ. Hoc vi/
det᷑ falſuʒ.qꝛ fraus et
dolꝰnemini dʒ pꝛoci/
nari. & ſi dyaꝰ hoĩem
decepit.vꝛ ꝙ ei nõ de/
buerit dñari. Itẽ dy⸗
abolꝰ?nullũ ius habe/
bat in nob. g nõ vꝛ ꝙ;
aliq̊ iure nos poſſedit

Itez nos eramꝰ ſerui

dei. nõ erat in ptãte
nr̃a facẽ nos ſeruos
dvyaboli. Si g̊ nec deꝰ
facit nos ſeruos dya/

boli. nec nos potuimꝰ

5

„
à

nos facere.nec dyabo
lus potuit nos ſubiu
gare.non vr verbum
auctis pᷣdicte veꝝ eẽ.
Pe. dom ꝙ abſ; du⸗
bio hõ iuſte detineba⸗
tur.ſᷣ dyaꝰnullo eum
iuſto titulo detinebat
nec poſſidebat.quoni
am male fidei poſſeſ⸗
ſoꝛ fuit. deꝰ qͥ ẽ iuſtꝰ
iudex iuſto iudicõ ſuo
B ꝑmiſerat. Juſtuʒ ei
erat vt ille qͥ ſe volun
taꝛie ſubiecerat ſugge
ſtioni ꝑ culpãa.eidem
in volutate ſubderet
p pena. Oð obijcit
ꝙ dyaꝰ nõ potuit poſ
ſidere.qꝛ nullum ius
hẽbat. dom ꝙ nõ va⸗
let.qꝛ multi poſſident

iniuſto titulo quoꝛuʒ

.

dyaꝰ pᷣnceps ⁊ dux ẽ.
q̃ eſt caput fraudis ⁊
malicie. Mec fraus ⁊
dolꝰ ei pꝛocinabat᷑.qꝛ
ad malũ ſuũ eũ detie/
bat. ſicut fures et la/
trones ad tpᷣs ea poſ-
ſidẽt q̃ furant᷑. Ad il/
lud qð obijcit᷑ ꝙ hõñ
potuit ſe facere ſeruũ

cũ eẽt in alteriꝰ iuriſ/

ſuũ fudit vt pctã nr̃a deleret. Vñ g nos dyabolꝰtene/
bat deletum eſt ſanguiĩe redemptoꝛis. Nõ em̃ tenebat
nos niſi vinclis pctõꝝ nroꝝ.iſte erãt cathene captiuo/
rũ. Venit ille.alligauit foꝛtẽ vinclis paſſionis ſue.in⸗
trauit in domũ eius.i.in coꝛda eoꝝ vbi ipſe hitabat.et
vaſa eius.ſ.nos eripuit q̃ ille impleuerat amaritudine
ſua.Deꝰaũt nr̃ vaſa eiꝰeripiẽs ⁊ ſua faciẽs.fudit ama
ritudinẽ.⁊ impleuit dulcedine ꝑ moꝛtẽ ſuã a pctis re⸗
dimens.⁊ adoptõnem gloꝛie filioꝝ largiees.
BDe efficacia paſſionis xpi iĩ libatõe a ptãte dyal. c
ctus ẽ g̊ hõ moꝛtał vt moꝛiẽdo dyaboluʒ vinceret.
iſi eĩ hõ eẽt qui dyabolũ vincẽèt.nõ iuſte ſᷣ violẽter
hõ ei tolli videret᷑ qͥᷣ ſe illi ſponte ſbᷣiecit.Sʒ ſi eũ hõ vi
cit.iure maifeſto hoĩeʒ ꝑdidit.⁊ vt hõ vincat.neceſſe ẽ
vt deus ĩ eo ſit qͥ eũ a pctõ ĩmunẽ faciat. Si eĩ ꝑ ſe hõ
eſſet vel angelꝰin hoiĩie facile peccaret.cuʒ vtrãq; nãm
ꝑ ſe ↄſtat cecidiſſe.iõ dei filiꝰhoĩem paſſibilẽ ſumpſit ĩ
q̊ͥ ⁊ moꝛtẽ guſtauit.qͥ celũ nobᷣ aꝑuit.et a ſᷣuitute dya⸗
boli.i.a pctõ(ſᷣuitꝰem̃ dya petm̃ ẽ) ⁊ a pena redemit.
e efficacia paſſionis xpᷣi in ſolutõne pᷣcij. Quõ ⁊ a
ꝗᷓ pena vpᷣs nos redemit ꝑ moꝛtenm. d
¶ Aq pena. tꝑali ? eterna. Ab eterna qͥdeʒ relaxãdo de⸗
bitũ.A tꝑali vᷣo penitus nos liberabit ĩ futuro.qñ no⸗/
uiſſima moꝛs inimica deſtruet᷑. Adhuc em̃ expectamꝰ
redemptõeʒ coꝛꝑis.ſᷣm aĩas vᷣo iam redempti ſumꝰex
ꝑte non ex toto.a culpa nõ a pena. Nec oĩno a culpa.
Nõ em̃ ab ea ſic redẽpti ſumꝰvt nõ ſit.ſᷣ vt nõ dñetur.
Pcã q; nf̃a.i.penã pctõꝝ nr̃oꝝ dr in coꝛꝑe ſuo ſuꝑ li⸗
gnũ poꝛtaſſe.qꝛ ꝑ ipiꝰpenã quã in cruce tulit.ois pena
tpalis q̃ ꝓ pctõ ↄuerſis debet᷑.in baptiſmo penitꝰrela⸗
xat᷑.vt nulla a baptiʒato exigat᷑.⁊ in pnia minoꝛatur.
Nõ em̃ ſufficeret illa pena q̃ penitẽtes ligat ecclia.niſi
pena xpᷣi cooꝑaret᷑ qͥ ꝓ nobᷣ ſoluit. Vñ pctã iuſtoꝝ qui
fuerũt añ aduentũ in ſuſtẽtatõne dei fuiſſe vſq; ad xpᷣi
moꝛtem dicit apls.ad oſtenſionẽ iuſticie eius in h̊ tem
poꝛe.Ecce aperte expoſitum eſt quõ ⁊ quid chꝛiſtus ꝑ

1

moꝛtem nobis meruit ⁊ impetrauit.
dAQuare xp̃s dicit᷑ redemptoꝛ. e
¶Tiñ ipſe ve dr redemptoꝛ mũdi.⁊ dei hoiĩimq; media dð
toꝛ.ſᷣ mediatoꝛ in ſcriptura dicit᷑ ſolꝰfiliꝰ Redemptoꝛ e
vo aliqñ etiã pr̃ vel ſpũſſanctꝰdr. Sʒ hoc ꝓpter vſum
ptãtis nõ ꝓpt᷑ exhibitõeʒ hũilitat ⁊ obie.Nã ſᷣm pote
ſtatis ſil ⁊ obie vſum filiꝰ ꝓpꝛie dicit᷑ redemptoꝛ.qꝛ ⁊

„.*

ſeruitut dyaboli, vrunz reliquerat hoiem in manu cõſilij ſui.⁊ ſic ei ꝑmittebat vt poſſet ſe inducere in

9 „ . 2ꝰ — — „ „ 1 „— 9 „ —( . .. . ₰ —
A miniũ ſuꝑ hoies nõ miſerat. videt ꝙ; ad eũ redemptio hois nõ ſpectabat. Item quero a q̊ͥ ⁊ ꝑ quẽ re/

6videtn tu dicas ꝙ redemit a dyabolo. Sʒ ↄtra.ei ſoluit pᷣciñ a q̊ redemit.S r̃demit nos pᷣcio ſanguinis ſui.

Vñ ipſe vere dicit᷑ redemptoꝛ mũdi. VUr h̊ eẽ falſum. Nemo em̃ emit qð ſuũ eſt. Si

f en ſe ganguinis ſoluerit dyabolo. Si tu dicas ꝙ redemit a deo. Cõtra. nulloredimit vel emit ali⸗
a. Doim ꝙ hõ venũñdatꝰerat vt faceret malũ in ↄſpectu dñi.⁊ fecerat ſeipᷣm ſeruũ pcti et ſuppli/

cij. In his aũt omibꝰdetine
num ⁊ iniuriã paſſus erat.⁊

bar auẽte diuine ſnie ⁊ iuſticie.Et iõ pᷣciũ redemptõnis ei oꝑtebat offerꝛi q̊ͥ dam-
qm̃ h eſt deꝰ.ideo xpᷣs in offerẽdo ſanguinẽ ſuũ deo.redemit nos a ſeruitute pcti

yaboli ⁊ ſupplicij. ita manꝰmiſcdie redemit hoiĩem de manu ſeueritat ⁊ iuſticie. Tranſicrat em̃ hõ ꝑ cul/

pam ſuã de vna manu ad aliã
dẽ. Bapter vſum ptãt. Obij

Et p B pʒ rñſio ad obiecta. e Medemptoꝛ vo aliqñ etiã pꝛ vel ſpnfſanctus
cit᷑. Si em̃ deꝰab eternohhabuit ptãtem.videt᷑ ꝙ ab eterno fuit nr̃ redemptoꝛ.

Item aug.dicit ꝙ in nr̃a relemptõe nã ũ ptãte ſ potiꝰ iuſticia.& nõ vꝛ rõ i aſſig
. e in mptõe nõ erat vtendũ ptate ſ potiꝰ iuſticia. & nõ vr rõ illa recte aſſiãta.Re. dʒ
