tur vtrum hec ſit cõcedenda. diuina natura eſt caro

facta.

trum affumere ſit actꝰ cõöueniens diuine nature:

Et ꝙ ſic videt᷑ auẽte Aug.in li.de fide ad petrũ. Na/

tura qᷓ ſemꝑ genita manet apud pꝛez. matrẽ ſine pec

cato ſuſcepit.ſᷣ ſuſcipe ⁊ aſſumere idem eſt.g̊ natura

dei naturã nr̃am ſuſcepit.¶ Item expᷣſus in lib.de

trini.j.ca.vſ.FFoꝛma dei accepit foꝛmã ſerui.Sʒ foꝛ

ma di nõ eſt aliud qᷓ; natura dei.ꝗ ſi foꝛma foꝛmã ac
cepit. natura natura aſſumpſit.¶ Itez rõne videt᷑.
hec eſt vera ⁊ ꝓpꝛia. Natura diuina vnita eſt hũane.

Aut g in illa vnione ſe bʒ natuꝛa diuina vt agẽs.aut

vt patiens.Conſtat ꝙ nõ vt patiẽs.& ſe hʒ vt agẽs.
Dʒ in ipſa vnione agere nihil aliud eſt qᷓ; ĩaʒ natu/
ram aſſumere. videt᷑ ꝙ aſſumere cõueniat diuine
nature. tren natura diuina ⁊ bũana vniunt᷑ in
vnitate pſone.Sʒ ex illa vnione vere ⁊ ꝓpꝛie dꝛ hũa/
na natura eſſe aſſumpta. pari rõne diuina natura.
Ael dʒ dici ex illa vnione aſſumẽs vel aſſumpta.ſed
nõ aſſumit᷑. illiꝰeſt affumere.¶ Sʒ cõtra ẽ auẽtas
concilij Loletani.quã męr̃ ponit in l̃a.Cũ tota tri/

nitas oꝑata ſit foꝛmatõnẽ ſuſcepti hois.ſolus tamẽ

filius ſuſcepit hoiem in vnitatẽ ꝑſone.nõ in vnitatẽ
nature.g ſi ̊ ſoli filio cõuenit.non videt᷑ ꝙ cõueniat
viuine nature. ¶ Item Anb. Pf ⁊ filiꝰet ſpũſſanctꝰ
nullo mõ differũt in natura.g qð cõuenit diuine na/
ture ↄuenit patri ⁊ filio ⁊ ſpũiſancto.ſᷣ aſfſumptõ hu
mane nature nullo mõ ↄuenit patri vel ſpũiſancto.
̊ nullo mõ videt᷑ diuine nature ↄpetere. ¶ Iteʒ di⸗
uina natura eſt quoddã ſimpliciſſimuz.ſᷣ ſimpliciſſ-
mũ cum vnit᷑ totaliter vnit᷑.ꝗ ſi diuina natura vnit᷑
hũane ⁊ eam aſſumit. videt᷑ ꝙ h̊ cõueniat cuilibʒ ꝑp/

ponit perſonã nec econuerſo. ergo diuina eẽntia vel
natura nõ poteſt ꝓ perſona locutionẽ reddere verã.

nec pꝛo alio hoc cõſtat.quia ſoli filio cõuenit aſſume
re.ergo videt᷑ ſumpliciter eſſe negãda pꝛedicta locu/
GRaad pꝛedictoꝝ intelligentiã eſt notãädum qꝙ g
tam per verbum vniendi qᷓ; ꝑ verbum aſſumẽdi im2/

tio.

poꝛtatur vnio diuine nature ad humanã. Differunt
tamen qᷓ;dtum ad modum ſignificandi.qꝛ verbũ vni/

engdi dicit᷑ ab vnione que magis impoꝛtat relatõem

4

qᷓᷓ actõneʒ. Nerbũ autem aſſumendi dicit᷑ gb aſſum

ptione q̃ pꝛincipalius impoꝛtat actõnem.vñ q;uis
cõcedat᷑ ꝙ diuina natura vniat ſibi hbumanã ⁊ eide,

etiã vniat᷑.nullo tamen modo cõcedit᷑ ꝙ diuina na⸗

tura aſſumat᷑.Alia etiã eſt differentia.quia vnire q́;

tum eſt de ſe nõ dicit terminum relatõnis vel actio/
nis determinate. Põt em̃ aliquis aliquid vnire ſibi
⁊ alij. Aſſumere autez impoꝛtat terminum intrinſe/

cum tam actõnis qᷓ; relatõnis. Aſſumere eniʒ hic eſt

ad ſe ſumere.Cum ergo vocabulum aſſumendi im/

—

*

poꝛtet ſimul relatõnem ⁊ actioneʒ.tũc ille terminus

interius intellectus poteſt referꝛi ad vtrunq;.vel ad

alterum tm̃ videlicet ad relatõnes. Si ad vtranq; re
feratur.cum actio illa terminct᷑ ad vnitatem aliquã

tũc aſſumere dictũ de aliquo.ſignat nõ ſolũ vnioneʒ.
ſed etiam illã vnionem terminari ad vnitatem aſſu⸗
mentis.Et qm̃ illa vnio nõ terminat᷑ ad vnitatẽ na/
ture ſed potius ad vnitatem ꝑſone.ideo ſᷣm iſtũ in/
tellectum aſſumere nõ cõuenit diuinc nature. Diui/

na em̃ natura nõ aſſumpſit humanã in vnitateʒ na-/

ture. ⁊ ideo iſto modo nõ concedit᷑ ꝙ eam aſſump/
ſerit diuina natura.hoc eſt ad ſe ſiue ad ꝓpꝛiam vni/

tatem ſumpſerit. Si autem terminus ille habeat re/

*

ſpectum ad relatõnem vnionis.tũc cõcedit᷑ diui/

na natura bumanã aſſumpſerit. hoc eſt ſibi vnierit.
Aniuit em̃ ſibi bumanã naturã q;uis nõ in ſeipſa.ſᷣ

in vna perſona.Et iſto modo ꝓcedunt rõnes et au/

ſonc. ¶ Item ſi aliq vnũ in qͥ plura vniunt᷑ vnitur

alicui.neceſſe eſt ꝑx ↄñs ⁊ illa vniri.ſicut pʒ. Mã ſi pũ
ctus cui vniunt᷑ multe linee alicui ↄiungit᷑.neceſie ẽ
⁊ illas lineas vniri. Si etiã aia cui vniunt᷑ potentie
vnit᷑ alicui.neceſſe eſt ⁊ eidem potẽtias vniri.& ſi di-
uine ꝑſone magis vniunt᷑ in natura qᷓ; linea in pun
cto.vel potentie in aia.ſi aſſumere cõuenit diuie na/
ture.neceſſe eſt ꝙ conueniat cuilibʒ pſone. ergo nec

do conced

Pꝛeterea autoꝛitas illa nõ dicit ſimpliciter ꝙ ſolꝰfi

eure Lren bec ſimpliciter eſt falſa.⁊ nullo mo-

it. diuina eſſentia generat vel natura.qm̃

toꝛitates que ad boc inducunt᷑.⁊ iveo ſunt concedẽ/

de. ¶ Ad illud vo qdð obijcit᷑ ꝙ ſolus filius ſuſcepit

bumanã naturam. dm ꝙ ſolum nõ excludit isi na-

turam que eſt in ꝑſona ⁊ pᷣdicat᷑ de ꝑſona.ſed exclu⸗
dit alias duas ꝑſonas.ſc; patrem a ſpm̃ſanctum.

lius ſuſceperit.ſed ꝙ ſolus filius ſuſcepit in vnitatẽ
ꝓpꝛiam.⁊ tunc non eſt inſtantia de natura.quia vt

dictũ eſt natura diuina nõ ſuſcepit bumanã in vni/
tate nature ſed in vnitate perſone. ¶Av illud quod
opponitur ꝙ pater ⁊ filius ct ſpirituſſanctus nullo

modo differunt in natura. dicendũ ꝙ illa eſt Hier.

—

Ano em̃ modo põt intelligi ſic. pater ⁊ fili x ſpũfſan
ctus nullo modo in natura differũt.i.pꝛ ⁊ fili?ꝰ⁊ ſpnſ
ſanctus habẽtes vnã naturã.nullo mõ differũt.et Bᷣ
eſt falſum.qꝛ pr ⁊ filius ꝑſonaliter differũt ⁊ hñt ꝓ/
pꝛietates diſtinctas. Alio mõ põt intelligi vt ſit ſen/
ſus.pr ⁊ filius nõ differũt in natura.i.nõ differũt di/
uerſitate nature. Mihilominꝰtñ differũt ad ſeinuicẽ
re. ⁊ ab ipſa eſſentia vel natura differũt ronce vel at/
tributõnc.Aliquid em̃ attribuit᷑ ꝑſone qð nõ natu/
re ⁊ ecõuerſo.Et ideo ſicut nõ ſequit᷑.diuina natura
eſt in tribꝰpſonis.g perſona pꝛis eſt in tribꝰperſonis
vyna.ſic nõ ſequitur diuina natura vnit ſibi vel aſſu/

mit humanã.& perſona pr̃is aſſumit.ĩmo eſt ibi ſo⸗

phiſma accidentis. vcl locus ſophiſticus accidentis.
Ad illnd að obijcit᷑ de diuina nã ꝙ eſt quid ſim-/
pliciſſimũ.ddᷣm ꝙ q;ᷓuis ſit ſimpliciſſimuʒ in foꝛma.
habet diſtinctõeʒ tñ in hypoſtaſibus ſiue in ꝑſonis.

Cum ergo intelligimus aliquid vniri alicui.hoc poſ/

ſumus intelligere aut qtum ad vnioneʒ ſᷣm foꝛmã.
aut qᷓ;tum ad vnionem ᷣm ſuppoſitum.Dico ꝙ ſi
diuina nã vniret᷑ alicui ᷣm foꝛmã ꝙ neceſſario tota
vniret᷑.hoc eſt in qlibet ꝑſona.cum ſimpliciſſimum
ſit. Sed qꝛ vnio illa vel aſſumptio non eſt q;tum ad
vnionem in foꝛma.ſed qtum ad vnionem in ꝑſona
⁊ ſuppoſito.ideo nõ ſequit᷑ ꝙ qᷓ;uis ſit ſimpliciſſima
q tota ſig vnita. ᷣm ꝙ totum diſtribuit ꝓ ꝑſonis.vñ
nõ valet ꝓceſſus ille.qꝛ ꝓcedit᷑ a ſimplicitate nature

„ ad pſonaꝝ pluralitatẽ. ¶ Ad ill qd obijcit᷑ ꝙ natu

ra eſt illud in quo ꝑſone vniunt᷑. ipſa vnita.tres ꝑ
ſone vniunt᷑.⁊ ipſa aſſumente aſſumũt.dm ꝙ non
ſcquit᷑. Oñ em̃ dicit᷑ ꝙ ad vnioneʒ eius in q̃ illa vni
unt᷑ ſequit᷑ vnio illoꝝ.hoc verum eſt qñ vniunt᷑ ᷣm
lllud et in eo in quo alia vniuntur in eo. ſicut eſt in
puncto.in quo linee vniunt᷑ tanqᷓ in termino.⁊ ipſe
punctꝰvt terminꝰ põt alij vniri. Similiter ⁊ in aima.

⁊ in ſuis potentijs.nõ ſic aũt eſt in ꝓoſito.qꝛ ille ꝑ/

ſone vniunt᷑ in natura qtum ad vnitatem natura/
lem ſiue eſſentialem.ſed diuina nã non vnit᷑ huma/

ne in vnã eſſentiã. ̊ vnit᷑ i vnitatẽ bypoſtaſis.in q̃ qᷓ

dem bypoſtaſis vnitate ab alia ꝑpſona mag diſtiguit᷑
q; ↄueniat.Et huiꝰexemplũ haberi poteſt in eternis
ratönibus ᷣm quas deus ꝓducit.que quidem om̃es
vnum ſunt in eſtentia dei ⁊ ſubſtãtia.nõ tñ ſequit᷑.q
ſi deus facit aliquid ſᷣm rõnem vnam.ꝙ ᷣm illam et
cãdem faciat om̃ia alia. VUñ ideʒ ſunt idea hominis
⁊idea aſini in diuina ſubſtantia.cum tñ diuina ſub/
ſtantia facit aſinũ.nõ facit illum m ideam hominis

ſed m ideam aſini.Aliud etiã exemplum ponit anſ

belmus in fonte.riuo.et lacu.qui ſunt vnius natu/
re ⁊ vnus fluit ab alio.AVUnde nilus dicit᷑ fons.⁊ dici
tur rinꝰ.⁊ dicit᷑ lacus.⁊ vnus eſt nilus.⁊ vna ẽ aq.⁊

uus eſt. nõ vt fons. neq; vt lacus.et hoc eſt.qꝛ q;uis
eaden aq̃ pꝛimo ſit in fonte.poſtea in riuo.poſtea ĩ
lacu. diuerſum tñ bʒ modum eſſendi. In ideis au-
tem eſt multitudo reſpectu ↄnotatoꝝ. et bec duo in
diuinis ↄſonis ponunt᷑.vicʒ pluralitas et diſtinctio
modoꝛum eſſendi ab alio ⁊ nõ ab alio. Et ſic patʒ q;
noõ ſequit᷑ diuia nã aſſumpſit.ꝙᷓ q̃libet pſona aſſum-
pſit ꝗꝓpr relatõʒ intrinſecã.

t 5 illud qd opponit᷑.
10 ꝙ h nullo mõ ↄceditur. Aentisgenerak⸗ ud eñ

ꝓꝛium ꝑſone.ddm ꝙ nõ eſt ſimile. q; generare im

— —

II

pottat diſtincticz que nullatenus Sucnit iature.
aſſumere vᷣo dicit actõnem ⁊ relatõnem que conue/

nit diuine nature ᷣm vnum intellectum vt pꝛius vi

ſum eſt. ¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙ nã non ſupponit · xK

Pberſan dðm ꝙ verum eſt. ⁊ ꝙ dicit᷑ nã diuia aſ/⸗
umpſit bamanã.iſte terminus natura nõ reddit lo
cutionem veram ꝓ perſona.ſed magis ſtat in natu-

ra ꝓ ſeipſa.ipſi em̃ nature ↄuenit aſſumptõneʒ face-

re. ⁊ ↄuenit vniri humane nature.⁊ H̊ duo impvꝛtat

verbũ aſſumendi ſᷣm vnã ſui acceptõeʒ.

ueſtio.ij.
trum aſſumere ↄueniat diuine pſone:Et ꝙ ſic vi⸗
detur. augꝰ.de fide ad petrum. Deus vnigenitꝰ?dum
ↄciperet᷑ vnitatem carnis accepit de virgine.ſed deꝰ
vnigenitus nõ eſt niſi ꝑſona. ergo ⁊c. ¶ Item ratio/
ne videt᷑.qꝛ aſſumptio nihil plus dicit niſi actönem
reſpectu creature.⁊ relatõem.⁊ vtrũq; natum eſt cõ
uenire diuinc perſone.ergo ⁊cc. ¶ Item aſſumptio ẽ
ad aliquã vnionem.ſed vnio illa nõ terminat᷑ ad na
turam.ſed ad perſonã.q;ꝛ diuinitas ⁊ humanitas ei⸗
uſdem naturc eſſe nõ pñt.ergo videt᷑ ꝙ ipſa aſſum/
ptio vere ⁊ ꝓpꝛie ↄueniat ipſi perſonc. Gee; aſſum
ptio eſt ad redemptionẽ ⁊ ſanctificatõem ꝓ huma-
ne genere. Sed eandem pſonã competit eſſe que de
bet ſatiſfacere ⁊ debitum ſoluerc.et que poteſt.ergo

videtur ꝙ aſſumptio vere competat ipſi perſone.

Item cui competit miſſio ⁊ incarnatio. eideʒ cõ/
petit affumptio. ſed miſſio vel incarnatio competit
perſone.ergo ⁊ aſſumptio. ¶ Sed ↄtra. Abicunq; ẽ
aſſumptio ibi eſt vnio ad alteruʒ ⁊ coicatio.ſed per/
ſona dicit quid diſtictũ ⁊ incoicabile.& intellectꝰ per
ſone repugnat vnioni ⁊ aſſumptõi. nõ poteſt ei ve
re attribui.¶ Iteʒ pꝑſona eſt indiuidua ſubſtãtia ra⸗

tionalis nature.ſed indiuiduũ dicit᷑ nõ ſolum qð eſt

indiuiſum in ſe.ſᷣ qð eſt diuiſum ab alijs.& ſi aſſum⸗
ptio dicit vnionem ⁊ cõiũctõeʒ.videtur ꝙ nullo mo
do ꝑſone cõuenist. ¶ Item omis vnio naturalis or
dinat᷑ ad illud quod eſt ita vnum in ſe ꝙ nõ eſt alte
ri vnibile.alioquin nõ eſſet ſtatus.illud autem vnuʒ
eſt indiuiduũ rationalis nature.qð quidem eſt ꝑpſo/
na.et habet ſummã completiõem in genere creatu/
re.ſi &̊ ad dignitatem ꝑſone ſpectat ꝙ nulli alij vnia

tur. et pſona diuia bʒ quicquid dignitatis eſt.videt
ꝙ nihil poſſit ſibi copulari.⁊ ita nullã naturaʒ aſſu/
mere. ¶ Item nihil tꝑale põt fieri eternũ.ſed vnitas
crcature debita eſt tẽpalis. vnitas diuie perſone eſt

eterna.S diuia pſona nõ põt creaturã aliquã ad vni-
tatem pꝑſone ſue accipe.ſᷣ hoc eſt aſſumere.Sõ aſſum/
ptio diuie ꝑſone nõ põt ↄuenire. ¶ R. dom e ſicut
dictum eſt. aſſumptio dicit actiõeʒ.⁊ relatõeʒ.⁊ ter

tur lacus. minũ vtriuſqʒ.⁊ rone hoꝝ oĩm põt diuie ꝑſonc ↄue/
vnius nature.qᷓ;nis nõ ſit vnus fons.⁊ vnus riuus.
⁊ vnus lacus.Et ↄtingit nilum etiã infiſtulaꝛi vt ri /

nire. Mam diuine ꝑſone ↄpetit eẽ pꝛicipiũ actiuum.
⁊ rõnalis nature ſuppoſituʒ.vtꝝq; ſpectat ad eiꝰdi/
gnitatẽ ⁊ nobilitatẽ.⁊ ideo diuia pſona põt humanã
naturã fabꝛicare tanq;ᷓ pꝛicipiũ effectiuũ.et ſtabilire
tanqᷓ; ꝓpꝛiũ ſuppoſitũ.ita ꝙ eiuſdẽ nature erit cauſa

le pꝛicipiũ ⁊ ſuppoſitũ ꝑſonale.⁊ ita ꝑ boc ſe hʒ ira-⸗

tione pꝛicipij. ⁊ i rõne medij.⁊ i rõne termi. Ratõne
pꝛicipij ↄpetit᷑ ci actio. Rõne medij relatio. ſRatõne
tercij ↄpetit vtriuſq; termiatio. Diuia em̃ pſona fe⸗
cit vt phires nature vnirent᷑ in ſe.et iõ ↄcedẽduʒ eſt

wipᷣa aſſumptio ↄpetit diuie ꝑſonc. Vñ cõcedende
lunt rõnes adinduce. Ad illud S qð p̊ opponi 12

nkinß

nio do

nntie⸗
ict
i
ſond
urgo⸗
ma⸗
1
lni
oon
ſchen
unil
mo
W
ick

ktelr⸗ . a , „ , „ —, sl –— ⸗. 2
ic⸗ tur in Ztrariũ ꝙ vbi eſt aſſumptio.ibi eſt chicatio et“ pſone. qꝛ ad vtranq; habet oꝛdinem ⁊ diſtinctõnem
ſieri vnio.ddm ꝙ cõicabile põt dici triplr. aut ꝑ vni oſti⸗ oꝛmalẽ. ⁊ gtuitã diunctoez qꝗᷣ implicant᷑ in illa rela⸗/
– tutiõeʒ. aut p pᷣdicatões. aut p ꝓpꝛietatũ ⁊ ydiomatũ tione.Et m boc ptz mſio ad vtranq; ꝑtem. Rõneęs
in u cõicatõeʒ. cũ dẽ vbi ẽ aſſ umptio ibi ẽ cõicatio.ddᷣm eñm̃ verũ ↄcludũt ſᷣm dinerſas vias.nec hũñt in ſe ali/
rictt ꝙ verũ eſt tercio mõ ſᷣ nõ p vel ſcdo.Cum vo d ꝙ ꝑ quam repugnantiam. Et boc melius patet ꝑtracta/
run ĩona dicit quid incõicabile ⁊ diſtinctũ.dðm ꝙ h̊ diec ti ſingulas. ¶ Queſtio. iij. dv
uate⸗ tur p oppõnem ad pꝛimuʒ vel ſcm.qꝛ nec venit ad trum aſſumere poſſit couenire diuine nature ab⸗
ma tercij ↄſtitutiõcʒ.nec habet vlitat pᷣdicatõneʒ.Et ſicſtracta om̃i ꝑſona.Et ꝙ ſic v.abſtractis om̃ibꝰpſo/
w 13 pʒ ꝙ illa pſona cũ aſſumptõe nõ bʒ oppõnez. ¶ Ad nis eſt intelligere om̃ipotentẽ.ſᷣ om̃ipotẽti nullũ ver⸗
lllud qo opponit᷑ ꝙ pſona ẽ indiuidua ſba ydee. rñ/ bum eſt impoſſibile.g vꝛ ꝙ om̃i ꝑſonalitate abſtra/
ai dendũ ꝙ illud dꝛ per pᷣuatõeʒ ↄpoſitõis ⁊ pᷣdicatõis cta.poſſibile ſit deũ carnẽ aſffumere.¶ Item ofi ꝑ⸗
Eoſeri coĩs.nõ per pꝛiuatiõeʒ vnionis.niſi foꝛte dicat᷑ vnio ſonalitate abſtracta adbuc eſt intelligẽ deuʒ ſumme
Eurdun reſpectu dignioꝛis.ſicut inferiꝰmeliꝰapꝑebit.nullu, bonũ.ſᷣ qꝛ ſumme bonꝰẽ diligit creaturã.⁊ ꝓpt᷑ nimi
eſo 1 autẽ boꝝ ẽ in ꝓpoſito reꝑire.(¶ Ad illð qð obr ꝙ ois am charitatẽ ſuã aſſumpſit naturaʒ hnanam. om̃i
Nanpt⸗ vnio oꝛdinat᷑ ad vnuʒ qdð careat vnibilitate.dðm pſonalitate abſtracta adhuc eſt intelligere deuʒ car/
niien Vrũ ẽ loquẽdo ð vnionei eodẽ genẽ.vic; de vnione nem bumanã poſſe affumere.¶ Item om̃i pſonali/
nmunck q̃ eſt ꝑ ↄpõneʒ.ſic aũt nõ eſt i poſito.⁊ iõ in nullo co tate abſtracta adhuc eſt intelligẽ deũ potentẽ creaꝛe.
nſingtt⸗ ut rones ille. ¶ Ad ill qd opponit᷑ ꝙ tpale nõ wt ⁊potentẽ genꝰpnũanũ repare.ſ repat aſſumẽdo car/
mininn fieri etnale. vᷣm ꝙ verũ eſt ꝑ idẽtitatẽ eſſentie.nibil nem.ã videt᷑ redire idem qð pꝛius. ¶ Item omi per
unnniu tñ impedit bᷣ eſſe vᷣtute vnionis gtuite. Sicut em̃ tẽ DũDonalitate abſtracta adhuc intelligit᷑ dexvt ſapiens.
1 in⸗ poꝛale põt a pᷣn eterno cauſai tꝑaliter.ſic etiã inniti g ſciens ⁊ potẽs tyrannũ ſupare ⁊ vincẽ. Sʒ aſſum⸗/⸗
tin põt ſuppoſito eterno.vt ſicut deeſt pᷣncipiuʒ cuiuſli - ptõnis miſteriũ eſt ad tyꝛãnũ vincere ⁊ ſnꝑare. in.
n pbann bet creature.ſic dei filiꝰſit ſuppoſitũ rönalis nature. telligit᷑ vt potẽs carnẽ aſſumere. 5ↄtra.aſſume
nrcſenen Et ꝓ tanto dẽ illa vnitas ad vnitatẽ ꝑſone termiari. reẽ ſbi vnire. aut i ſuppoſito.aut ĩ foꝛma.ſᷣ diuia
eweefp nõò qꝛ perſone filij dei adueniat noua vnitas. qꝛ ex ꝑpſona nõ põt ſibi bũanã vnire in foꝛma. ſi vnit ali⸗
ixre. aſſumptõne humane fit vt duarum naturaꝝ ſit vna quo mõ.neceſſe ẽ vnire in ſuppoſito et ꝑſqna. ab/
e cgeh⸗ hypoſtaſis atq; perſona. Aueſtioeii,. cſtractis ſuppoſitis ⁊ pſonis impoſſibile eſt amplius
worat ¶Atrũ aſſumẽ perſone ↄucniat rõne nae.an ecõuer / aſſumptõeʒ intelligere. ¶ Item afſumptio dicit ali⸗
RK ſo. Et ꝙ ↄueniat rõne nãe vẽ rõne.Ei perſone cõpe gquã actões. Sʒ nulla actio eſſe intelligit᷑ alicuiꝰ niſi
alone⸗ tit opꝰrecreatõis cui ↄpetit opꝰcreatõis.ſᷣ opꝰcrea yt entis in actu.nihil em̃ eſt in actu ens niſi ꝓut ẽ in
ndetin tõnis ðpetit perſone rõne nae.g ⁊ opꝰrecreatõnis.ᷣ ſuppoſito.&̊ ſuppoſito abſtracto nõ eſt intelligere aſ
ecka aſſumptio ẽ opus recreatõis. ⁊c̃. ¶ Item aſſi ump/ ſumptõem aliquã. ¶ ꝓtem impoſſibile eſt intellige⸗
wbſitnn⸗ tio ẽ opatio vᷣtuoſa. oĩs operatõ vᷣtuoſa ↄpetit ſup re vt natura huana affumat᷑. niſi aſſumat᷑ ab atbo/
– poſito rõne nature ſiue nalis potẽtie. ⁊c. ¶ Item mo vel in ſingulaꝛi.qꝛ ſicut vult DOam̃. MNHatura pꝛet
fitſin qð ſic ↄpetit vni pſone ꝙ ↄpetit alteri perſone. h̊ cõ ſingularia ſolũ eſt in nuda ↄſideratõne. pari ratõe
uhbm petit rõne nature nõ rõne ꝑſone. cuz aſſi umprio ſic impoſſibile eſt intelligẽ ꝙ aſſumptio fiat in natura
o 2petat perſone filij q; poſſit ↄpetere alij perſone ſiẽ abſtracta omm pſona- Aigtem impoiſdie eſt aſ⸗
ckäie ſupꝛa dictũ fuit. vꝛ ꝙ ſi vueniat filio. ↄueniat ratöòne ſumptõeʒ alicuiꝰ ↄpetere alicui niſi poſt ↄpletũ ſuuʒ
ann nature. ¶ Item aſſumptõ in extremis ponit diuer⸗ eſſe.nemo em̃ aſſumit ſibi aliqͥd niſi poſtq; ẽ ↄpletũ.
— ſitatẽ. in aſſumptõe carnis a deo E diuerſitas natu· pfecta cõpletio nature rõnalis nõ eſt niſi in ꝑſona.
Reaan raꝝ nõ pſonaꝝ. nbri⸗ pᷣ ↄueiat nature. ? Som̃i pſonalitate circũſcripta impoſſibile eſt ꝙ na-
denm eaurg pſont. Sʒ 5. Aſſumptio diẽ relatõz. ſed tura hnana aſſumat᷑ a diuia. Re vom g duſßer ° 17
nc relatio nõ ↄpetit perſone rõne nature i̊ mag! ratiõe tingit in diuis circũſcribere ꝑſonalitatẽ ꝑ intellectũ.
8 ſul. ⁊ aſſumere. ¶ Item aſſumptio dicit oꝛdinato ¶ Aut ſimplr aut put fides determinat. Simplr cir-
–W nẽ ad vnitatẽ aliquꝗ.ſᷣ cõſtat ꝙ nõ ad vnitatẽ natu/ cumſcribit᷑ intellectus ꝑſonalitat᷑ qñ ↄſiderat᷑ diuia
4 reß perſone. ⁊c. ¶ Item ſi ↄuenit pſone rõne nae. natura vt in ſe. non in aliquo ſuppoſito determina/
en ⁊ofße tale dꝛ de tribꝰ. ⁊ aſſumere coueniret tribus te.ſ inqᷓ̃tum coicabile eſt a mltis.nõ inqtum eſt in
umn pſonis.ß Heſt falſum. ⁊ pꝛimũ.¶ Item ſi aſſume · B vel in illo.Et boc mõ diuia natura oſiderat᷑ ꝑ mo
aſunm reↄuenit pſone rõne nature. ꝙ ↄuenit nature ꝑ ſe. et dum cuiuſdã oꝛdiabilis ad aliaʒ.⁊ H mõ ñ intelligit
ncſat qð ↄuenit ꝑ ſe couenit vłr. ̊ ꝓ q̃libet ſuo ſuppoſito. bm rõnem agendi nec patiẽdi.qꝛ actio nõ attribui᷑
ater⸗ 16 ſequeret᷑ g idem Bei⸗ cuilibet pſone cõuenerit foꝛme niſi in ſuppoſito.⁊ ſic afſumptio nõ põt ei cõo/
epne⸗ o aſfumptio.¶ Re.dvᷣm q ad hãc qõnem ſatis pʒ rñã// nuenire.tum quia natura talis nõ intelligit᷑ vt agens.
Atuurn ſio ꝑ ea q̃ dicta ſunt.Cũ em̃ tria ſint de intellectu illi quia actio eſt foꝛme in ſuppoſito.tum etiað quia na⸗/
twen, us vocabuli q eſt aſſumere. vicʒ actio.⁊ terminatõ. tura talis ſic cõſiderata nõ habet in quo poſſit vniri
tburuns ⁊ relatio.pꝛimũ ↄpetit ꝑſone rõne nature.vltimũ co cum bumana natura.nõ em̃ poteſt vniri in foana.?-
rſwiie petit nature rõne ꝑſone.mediñ vo coiter ↄueit vtri/ iſta duo cadũt in intellectu huiꝰwcabuli qð eſt aſſu
ctaud q;. Ipᷣa nanq; aſſumptõnis actio ꝑſone ↄuenit rati · mere.⁊ ideo rõne vtriuſq; impedimẽtũ eſt.vt neqqᷓᷓ
ſehpird one nature.qꝛ ꝑſona agit vtute nature.Añ ilia vtus nature conſiderate in abſtractõne ab om̃i ꝑſonalita
ſetine ⁊ oꝑatio ↄpetũt cuilibet ꝑſone.terminꝰvo aſſumpti te poſſit aſſumptio intelligi cõuenire.Alio modo po
ſir onis reſpicit ißam ꝑſonã ꝓpꝛie ⁊ ſe. AUñ ad vnitatẽ teſt circũſcribi a diuinis ꝑſonalitas nõ ſimpliciter. v
M, ꝑſonalẽ. ⁊ vniſoli pſone termiat᷑ ipſa aſſumptõnis per eum modũ per quẽ fides determinat. ſcʒ patris.
iict actio. ⁊ vnionis relatio. Sʒ mediũ vicʒ relatõ coſter ¶⁊ filij. ⁊ ſpnſſancti.ita tamen ꝙ ibi intelligat᷑ ſuppoſi
bu⸗ J uenit vtriqʒ.⁊ diuina natura et diuina ꝑſona vni᷑ tum rõnalis nature.ſicut intelligũt iudei ⁊ pagani.⁊
ſwwni3 vuane.⁊ hũana natura vnita eſt diuine nae ⁊ diunine boc modo põt intdligi aſumptio cõuenire deo. licet

E iij

*

—

nõ ita Zgrue ſicut intelligit᷑ pᷣſuppoſita pᷣſolſali diſti
ctõne. Intellecto em̃ ꝙ ſola illa ꝑpſona q̃ eſt innaſci/
bilis eñet in diuinis.poſſet vtiq; hũanitatcs aſſume/
re. intelligi poſſʒ ꝙ deus fieret hõ. ̊ tñ nõ ita ↄgruc
ſiecut nũc.qꝛ tũc ñ eẽt ibi rõ mediatõis.nec ſatiſfactõ
nis.nec miſſiõis.ſiẽ nũc ẽ cũ filiꝰa pꝛe mittit᷑.⁊ pri ꝓ

boie ſatiſfacit.⁊ mediatoꝛ eſt inter deuz pꝛem ⁊ genꝰ

bumanũ. Añ nullꝰintellexit vnq; incarnatõnez. niſi
p̃intellexerit ꝑſonaꝝ diſtinctõeʒ. Concedendũ eſt er
go cnch cripta pſonalitate a fide etermiata. ct ſi
poſſit intelligi aſſumptio.nõ tñ ita cõgrue. Om̃i vᷣo
pſonalitate circumſcripta nõ ↄtingit a diuia natura
aſſumi bumanã. AUñ ↄcedẽde ſunt rõnes ad iſtã par
8 tem q ꝓcedũt ym iſtam viã.¶ Ad illud vo qð oppo
nit᷑ in cõtrariñ ꝙ diuia natura abſtract ꝑſonis intel
ligit᷑ vt ſumme potẽs.vt ſumme ſapiẽs.⁊ vt ſumme
bona. ⁊ vt creaturaꝝ cã effectiua.Ad om̃s illas rati-
ones rñderi põt interimẽdo.ſi intelligant᷑ ꝙ fiat ab/
ſtractio ab om̃i ſuppoſito. Meceſſario eniʒ qͥ cogitat
deũ.cogitat vt aliquẽ habentẽ deitatẽ ſiue naturam
intellectualem. alioquin nõ cogitat eñ vt ꝑfecte in ſe
entem.⁊ nec vt ꝑfecte potentẽ.nec vt ſumme ſapiẽ/
tem.Alter em̃ eſt ibi intellectꝰ.qꝛ ad aſſumptiõcʒ nõ
tm̃ requirit᷑ cã efficiens.ᷣ etiã illud i q̃ͥ fiat vnio. Et
ideo eſto ꝙ om̃i ꝑſonalitate circũſcripta ↄſideraret
diuia nagura in rõne ꝑfecte potentialitat ⁊ ſapienti⸗-
alitat.nõ tñ cogitari poſſet in rõne aſſumentis.qꝛ nõ
poſſet ibi eſſe intellectꝰ vnibilitaſ.
Atrũ hec ſit cõcedenda. diuia natura eſt caro facta:
. Et ꝙ ſic vꝛ. Joh. Dam̃.⁊ hẽ in lr̃a.Aimꝰom̃eʒ ⁊ pfe⸗
ctam nãm deitat in vnã bypoſtaſim inearnatã eſſe.
Et incarnari nõ eſt aliud niſi carnẽ fieri.& ſi H̊ eſt va

diuia natura ẽ incarnata. ⁊ H ſcʒ diuia natura eſt ca/

ro facta. ¶ Item nihil aliud eſt dicẽ verbuʒ eſt caro
factũ.qᷓ; hũana nã eſt aſſumpta a vᷣbo.ſed hũana na
tura eſt aſſumpta nõ ſolũ a vᷣbo ſ̃ ctiaʒ a diuia natu-
ra ſicut oñſum fuit ſupꝛa. vẽ ꝙ diuia natura ſit ca/
vo facta. ¶ Item nibil aliud ẽ verbũ carnem fieri qᷓ
dei filiũ eſſe factum hoĩem.S̊ dei filiꝰeſt diuia natura
vel eẽntia.vel ꝓpter vnionẽ eſt coicatio ydiomatum.
6 vẽ p ſicut iſta ↄcedit᷑.verbũ caro factuʒ eſt. ita iſta
ꝓccdi dʒ diuia nã eſt facta caro. S3 ↄtra mgf in li
tera.meliꝰh̊ puto negare qᷓ; temẽ aſſerere. ſᷣm ſen/
tentiã mgri.vẽ pᷣdicta locutio eẽ negãda. ¶ Itez qꝛ
filiꝰei eſt caro factꝰ.cõcedit᷑ ꝙ filiꝰdei fuit paſſus et
moꝛtuꝰ.ſ̊ nõ cõcedit᷑ diuia nã ẽ paſſa vel moꝛtua.g
nec iſta dʒ cõcedi.diuia natura ẽ eaꝛo facta.¶ Item
qñcunq;ʒ aliqᷓ duo ſic ſe hñt 4 foꝛmalr ſunt diſticta.
li dicat᷑ vnũ fieri alterũ ſignificat᷑ vnũ ↄuerti in alte
rum.vtpote ſi dicat᷑ aq̃ facta vinuʒ.⁊ ſic ſe bʒ caꝛo et
diuia natura.cum & diuia natura nõ ſit in carnẽ con
uerſa.vẽ ꝙ; ̊ nõ ſit ↄcedẽda.diuia natura eſt caro fa
cta. Eſt qõ quare magliſta ↄcedit᷑ diuia natura eſt
19 incafhata.qᷓ iſta diuia natura ẽ caro facta. ¶ R.dᷣ
v iſta dʒ ⁊ põt ↄcedi.diuia natura ẽ incarnata.quia
ſcripta legit᷑.nec eſt ſimpłr impꝛopꝛia. Duplicẽ eniʒ
facit intellectũ.quoꝝ vnꝰeſt verꝰ⁊ catholicus.lʒ ali⸗
us ſit ambiguꝰ. Añ cuʒ dicit᷑diuĩa natura eſt incar/
nata.i.carni vnita.⁊ h abſq; dubio verũ eſt. cum em̃
vnio dicat relatõeʒ.ſil cum ̊ notat naturaꝝ diſtin⸗
ctionẽ. ⁊ excludit cõfuſioneʒ.⁊ ideo rõne illiꝰintelle/
ctus põt cõcedi. diuia natura eſt incarnata. Põt eti
Im aliꝰeſſe ſenſus.diuia natura eſt incarnata.i.caro

hpʒz3 denoiĩiare.Et ideo nõ ſi

.

* cca. Et rõne ifliꝰnõ admittit᷑ cõiter a toctoꝛibus.

Hec em̃ nõ recipit᷑.diuia natura ẽ caro facta.hʒ eniʒ 20
duplicẽ intellectũ.⁊ in vno intellectu ẽ falſa.⁊ ĩ alio
intellectu eſt adeo expᷣſſiua ꝙ põt deducere in erꝛoꝛc
⁊ ideo nullo mõ recipit᷑᷑. uplicẽ hʒ intellectuʒ pᷣdi/
cta locutio ex eo ꝙ h ꝙ eſt facta põt cadere int᷑ ſub/
iectũ ⁊ pᷣdicatũ.⁊ referꝛi ad totũ.Si cadat int᷑ ſubie-
ctũ ⁊ pᷣdicatũ.tũc notat factõeʒ cirea diuinã naturã
reſpectu foꝛme carnis.Et iõ ſenſus c.diuia nã eſt ca/
ro facta.i.ↄuerſa in carnẽ.⁊ ̊ ſimptr eſt falſa.Si au⸗
tem reſpiciat totũ.ſic ſenſus ẽ.Diuia natura eſt caꝛo
facta.i.factũ eſt vt diuia natura ſit caro.hec quidem
ꝓpꝛie loquẽdo ẽ falſa.qꝛ caro nõ pᷣdicat᷑ de diuia na/
tura.Si aũt intelligat᷑ ſynodochice vt ſit ſenſus.vi/
uina natura ẽ caro.i.hõ.Et ſic ill aliqͥ mõ poſſet cõ/
cedi ꝓpter ↄueniẽtiã ad hypoſtaſim q̃ facit ydioma/
tum coĩcatõeʒ.ꝓpter hoc ꝙ h̊ eſt va.hõ eſt diuia na⸗
tura.i.ille q̃ eſt hõ.ꝓpter nimiã tñ expᷣſſionẽ tacenda
eſt ne videat᷑ natura pᷣdicari de natura.vel naturaꝝ
fieri idẽtitatẽ aut ↄfuſionẽ. q̃ om̃ia relegenda ſũt ab
illa excellẽtiſſima vnione ⁊ aſfſumptõne.Conceden-⸗
de ſunt & rõnes oñdentes locutõeʒ pᷣdictã nõ eẽ ad/
mittendã licet nõ multũ cogãt.¶ Ad illud qð obij⸗
citur ꝙ diuina natura eſt incarnata ⁊c. Odm ꝙ non
eſt ſue ſicut iam viſuʒ ẽ.
pter humane nature aſſumptioneʒ iſta ↄcedit᷑.ver/
bum ẽ factũ caro.dᷣm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ verbũ dicit ip
ſam hypoſtaſim cui innitit᷑ ia hũana natura.⁊ quã
gnat᷑ ex h̊ aliqᷓ naturarum
mutatio vel ↄfuſio.ſᷣ ſolũ pbi ad humanã naturam
enoiatio.vt dicat᷑ verbũ eẽ hõ. Mõ ſic aũt eſt cũ dr
diuia natura ẽ facta caꝛo.qꝛ cũ iſte nature ſint diſtin
cte.nec vna hẽat ab altera denoiari.qᷓ;uis hẽat alteri
vniri.maga. ꝓpꝛietate ⁊ veritate pᷣdicta locutio rece-
dit. Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ verbũ fieri carnẽ nõ eſt? ꝰ
aliud q; verbũ fieri boĩem. dom ꝙ verũ eſt. Et quo/⸗
niã iſta eſt vera ⁊ ꝓpꝛia. verbũ eſt factũ hõ. figuratia
locutio q̃ in eã immediate reſoluit᷑.nõ eſt via ducen
di in erꝛoꝛẽ.imo cõcedi põt ſatis catholice.hec autẽ.
diuia eſſentia facta eſt hõ.qᷓ;uis nõ ſit oino falſa.q̃a
hypoſtaſis pᷣdicat᷑ de diuia natura pꝑ idẽtitatẽ.nõ tñ
eſt adeo ꝓpꝛia ſicut iſta.filiꝰdei factꝰeſt hõ.ĩmo nimi⸗
um eſt erpᷣſſiua. ⁊ ꝓpterea locutio figuratiua in q ſig
nificat᷑ ꝑ ſynodochen caꝛo ſiue ꝓ toto boie ſimpłr re
ſpuit᷑ ꝓ eo ꝙ mag recedit a ſermonis ꝓpꝛietate.⁊ ab
expᷣſſone veritat.⁊ appꝛoximat intellectui erꝛoꝛis.q̃ᷓ
de cauſa multe negant᷑ locutõnes a doctoꝛibus thea
logie.ne palogiʒentur ⁊ decipiant᷑ ſimplices quine/
ſciunt vocabuloꝝ virtutes.
Onſequẽter querit᷑ de ſcdᷣo pꝛincipali.vide-
licet de aſſumptõne ex ꝑte afumpti. Et cir ⸗/
ca h̊ querunt᷑ quinq;. Pꝛimo vtrũ ꝑpſona dði

aſſumpſit humanã naturã. Scdo vtrũ aſſumpſerit
humanã pſonã.Tercio vtrũ ſit ponere pfectã inten
tionẽ ꝑpſonalitat᷑ circa aiam ſeꝑatam. Quarto vtruʒ
ↄcedendũ ſit ꝙ deus aſſumpſerit homicm. Quinto
⁊ vltimo vtrũ ↄcedendũ ſit ꝙ aſſumpſerit humani⸗/

tate

¶ Ntrn ↄcedenqũ ſit ꝙ bumana natura ſit affumpta
a deo: Et ꝙ fic videtuꝛ. Phil. ij. Semetipᷣm exinani⸗
uit foꝛinã ui accipiẽs. ᷣ vitas nõ attendit᷑ niſi qtũ
ad ꝓpꝛiam ſoꝛmaʒ. ſi aſſumpſit foꝛmã hominis.aſ⸗
ſumpſit hois naturꝗ. ¶ Item Aug. de fide ad petꝑ.

dillud qð obijcit᷑ ꝙ ꝓp/2⁊u

Pnob
ecural
lſun
gicnt
na
Lt⸗
man
irnt
Apit
atii
nrch⸗
iwi
io.
Vvnid
one
ſaͤſ⸗
Ed
ſat
481
iui
gli
buͦe
Pt.
an
leafe
tuin
ſty

zzhin

ſnn
hſſſe.
utur
heet
ſbiſu
ſſun
iihna
ſn⸗
Qn

enbes.
1eniz10
1 io
nens
czͤd⸗
dintſu⸗
eintſudie⸗

2dnn,
ſanis i⸗
vhftaͤ⸗
kſcien⸗
tdun
etean
c mng
Mchſitt
Conccca⸗
jnöcenh⸗
dgodi⸗
gnmn
har gtt
niieri⸗
rs
mrurum
inumm
irckaͤdf
inrdiſtin⸗
henatct
atiotec⸗
menöͤck
Ctqno⸗
ſcrati
nuducan
bec auti.
fallr q
e. noͤn
imonind
nainoſ⸗
Elnpre
e
mnsij
hustkeo
aine⸗,

11

Awide
.Ba/
londi
Unphent
inrn
nopr
QAuino
humm

2
t⸗
nnl⸗
cte
sl⸗

24 nã naturã aſſumpſit.
do cõcedi pᷣt ⁊ dz humanã naturã a deo aſſumptam
eſſe.ꝓ eo qð dicit ph̊ᷣs. Nã accipit᷑ ⁊ p vᷣa mã et pꝛo
vera foꝛma.⁊ de his dr̃ ᷣm analogiã quãdaʒ.Qm̃ g

Deus bumndhã naturã in vnitatem gloneè aecepitt.* P

¶ Item nullꝰeſt verus hõ niſi vere beat humanam
naturã in ſe.ſᷣ nõ hʒ in ſe ꝑ eternã generatõneʒ. bʒ
p aſſumptões. aſſumpſit bumana naturã. ¶ Itez
quicũq; eſt alicuiꝰfiliꝰnalis.coicat cũ eo in natura.ſᷣ
dei filieſt virginis nalis filiꝰ.Sg coicat cũ ea in natu/
ra.Aut illã naturã hũit ab eterno.vel ex tꝑe.Con

ſat ꝙꝙ non ab eterno.ᷣ ex tꝑe.Si ex tꝑc.aut ex ꝓpꝛia

virtute. aut ex aliena. ↄſtat ꝙ ex virtute ꝓpꝛia.ſed qðᷣ
accipit qͥs vᷣtute ꝓpria dr aſſumere.reſtat ̊ ꝙ buma

na nã ſit a deo aſſumpta. q aſſumi
tur eſt anteq; ſit afumptum.ſᷣ hũana nã xpᷣi nõ fuit
añ vnionẽ ipſiꝰcũ verbo. nõ vꝛ ꝙ fuerit aſſumpta
a xbo. ¶ Iteʒz om̃e qð aſſumit᷑ ab aliqᷓ fit aliq̃ moꝛo

vnũ cũ eo a q̊ͥ affumit᷑.qꝛ aſſumptio oꝛdinat᷑ ad vni⸗

ſcʒ ꝙ hñana natura ſit a deo aſſumpta.⸗ 2
q aſſumit᷑ ab aliqͥ ad vnionẽ acqͥrit ꝓpꝛietatem ali/

onẽ.ẽꝙᷓ ſi bũana natura aſſumit᷑ a deo.fit vnũ cũ deo.

ſ qᷓ ſunt eadẽ.vnũ põt pᷣdicari de altero.g bũana nã
eſt deꝰ. ⁊ ccõuerſo.vᷣ ̊ eſt falſum. & ⁊ illud ex q̊ ſeqt.
teʒ omie

rquã eiꝰa q̊ͥ aſfſumit᷑ ⁊ cui vnit᷑.ᷣ hũana nã n ð acqͥrit

aliquã ꝓpꝛietatẽ ipſiꝰvᷣbi.nulla em̃ ꝓpꝛietas vᷣbi dꝛ ð

bñana nã. nõ videt᷑ ꝙ ipſa a vᷣbo dei fuerit aſſum/
pta. ¶ Item boetiꝰ in li.de duabꝰnatun ⁊ vna perſo

na xp̃i.ponit qᷓtuoꝛ diffinitões nãe.qᷓꝝ nila vẽ ↄpete/

W0

re aſſumptõni diuic. ſi recte ⁊ ſufficiẽter diffinit na
turã.nõ vr̃ eſſe ocedenduʒ ꝙ hũana nã ſit aſſumpta

a deo. qdð pʒ diſcurꝛẽdo ꝑ ſinglas notificatões.Qua/

rũ pꝛima cẽ. Mã ẽ eaꝝ rerũ q̃ cũ ſint.quoq̊ mõ intelle

ctu capi pñt.Hoc mõ ñ pᷣt accipi cuʒ dꝛ hũana nã eẽ
aſſumpta.qꝛ ſi vnã ꝓpꝛietatem vel ꝑtem hois affum/

pſiſſct.vi aſſumpſiſſc humanã nãm. Scða diffinitõ

nature ẽ. Mã eſt vel qdð agere vel qð pati põt.Et ad
huc iſta notificatio nõ ↄpetit ſibi.qꝛ ſᷣm illũ moduʒ
ſibi ſufficeret aſſumpſiſſe ſolã aiaʒ ad h̊ ꝙ diceretur

aſſumpſiſſe humanã nam.Tercia notificatio ẽ. NMã
E pᷣncipiũ motꝰ⁊ qͥet ꝑ ſe ⁊ nõ ſᷣm accñſ.Adhuc nec
iſta ↄpetit.qꝛ ſufficeret ſi ſoluʒ coꝛpus aſſumpſiſſet.

Quarta notificatio ẽ H. Mã eſt vnãquãqᷓ; reʒ infoꝛ⸗

mans ſpecifica dr̃ia. Sʒ nec etiã iſto mõ vr aſſump/
tum ↄpetere.qꝛ ſicut dicit Daſm̃.iij.li.ca.vij. Nerbuʒ
incarnatũ nõ eã qᷓ̃ nuda ↄtemplatõne ↄſiderat᷑ aſſũ
pſit naturã.nõ em̃ incarnatio hec eẽt.&̊ fictio ⁊ dece/
ptio incarnatõis.neq; eꝗ ſpecie que ↄſiderat᷑.ſᷣ eam
q̃ ẽ in athomo.&gᷓ nullo mõ vꝛ eẽ ↄccdendũ ꝙ deꝰhũa
¶ RBe.dm ꝙ vere ⁊ ꝓpꝛie loq̃n

deꝰ aſſumpſit carnẽ ⁊ aiaʒ humanã.⁊ caro ẽ pꝛicipiũ
hois male.aia vᷣo foꝛmale.hinc ẽ ꝙ ñ vere ſolũ hũa⸗
nã nãzʒ.vᷣ etiã totã hũanã nam dẽ aſſumpfſſiſſe.Et iõ

25 ↄcedede ſũt rõnes ad ̊ inducte. Cald ill q oppo

nit᷑ ꝙ nihil aſſumit᷑ niſi ens.dð q; h̊ duplxr pᷣt intelli-

gi. Ano mõ ſic. Mihil aſſumit᷑ niſi ens in ip̃a aſſum
ptõne.⁊ G̊ quidẽ veruʒ ẽ.nec hʒ inſtantiã in ꝓpoſito.
qꝛ buana nã ſil hũit eẽ ⁊ eẽ affumptũ.Alio mõ pᷣt in
telligi vt nihil aſſumat᷑ niſi pꝛiꝰſit qᷓ; aſſumat᷑.et ſi G̊

znraligat de eẽ in potentia veritatẽ hʒ.qꝛ aſſumpta
na pꝛi

⁊T⁊ ſibi vnire.Vñ ſi qͥs poſſʒ veſtimẽtũ in doꝛſo ſuo fa

2

cere. ſil eẽt veſtimẽti ↄpoſitio ⁊ veſtim ti aſumptõ.

— ——

¶ Sʒ Z. Om̃e qð aſſumi/

in matcerie potẽtia vel efficiẽtis qᷓ vniat᷑ ipi
aſſumẽti.Si aũt intelligat᷑ qtum ad eẽ in actu.ſicñ
hʒ veritatẽ in ea potẽtia maxie q̃ ſił põt rẽ fabꝛicare

er buſc modũ intelligendum eſt in pꝛopoſito.
dillud qd opponitur ꝙ aſſumptio vnum facit ?0

⁊c.dm ꝙ verum eſt.nõ tam̃ oimode facit vnum.Sᷣ

hm ꝙ competit comꝑatõni aſſumentis ad aſffump/

tum.Si aũt in aliqua aſſumptõne reperit᷑ vnio.po/

tiſſime reperit᷑ in aſſumptõne humane nature a ver

bo.qꝛ nõ tm̃ eſt ibi vnitas ꝑ adiacentiã. ſed etiaʒ eſt
ibi vnitas que eſt ipſius nature ad hypoſtaſim ſuaʒ.
bec aũt vnitas aliquo modo admittit differentiã in

omni creata natura. vnde de nulla hypoſtaſi cuius
ſit natura creata cõcedit᷑ ꝙ ſit ſua eſſentia vel natu/
ra in abſtractõne.ſed ſolum per modum ↄcretõnis.
vñ non dicit᷑ ꝙ petrus ſit humanitas.ſed ꝙ Petrus

ſit homo. ꝑ bũc modum intelligendum eſt in ꝓpoſi/

to.qꝛ q;uis deus nõ ſit hũana na.eſt tñ bomo.Et p/
pterea nõ cogit illa ratio.vnũ nõ pᷣdicat᷑ de altero in
abſtractõnc. nõ habent identitatẽ ſiue vnitatẽ aſ/

ſumptõni ↄpetentẽ. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ q omne ?
qð aſſumit᷑ ab aliq̃ acquirit aliquã ꝓpꝛietatẽ.ddᷣm ꝙ
verum eſt ꝙ aliquã ꝓpꝛietatem acquirit.ſᷣ hoc pᷣt eſ⸗

ſe in recto vel in obliquo.vel rõne ſuppoſiti vel rati

one foꝛme.⁊ qᷓ;uis nõ videat᷑ humane nature acqui⸗

ri ꝓpꝛictas ex rõne foꝛme.acquirit᷑ tamen rõne ſup/
poſiti.quis em̃ nõ ↄueniat ei ꝓpꝛietas in recto.con/
uenit tñ in obliquo ᷣm ꝙ natura abſtractiue ſumit᷑.

d illud qð obijcit᷑ ſm quaʒ illarum notificatio/28
num accipit᷑ illa natura. dico ꝙ ſᷣm omneʒ põt acci/

pi. maxime tamen ſ̃m vltimã.qꝛ completiuã ⁊ ſpeci

ficam babuit hominis differentiam. Mec valent ille
inſtantie.qꝛ xpᷣs nõ ſoluʒ dicit᷑ aſſumpſiſſe humanã

naturã.ſed totã humanã naturã.nec dicit᷑ aſſump/

ſiſſe ſpecificã differentiã pᷣm ꝙ ſpecifica differẽtia ſu⸗

mitur ꝑ abſtractõnem a ſingularibus.ſed aſſumpſit
ſpecificã differentiã in particulari veraciter exiſten/
tem. Et boc modo dat᷑ intelligi nomie nature. In H̊ 29
cm̃ differt eſſentia a natura.qꝛ eſſentia nominat rei
foꝛmã in quadã abſtractõne.natura eã nominat en-

tem in motu ⁊ materia vt naturalium oꝑerationum

pꝛincipium.⁊ ideo doctoꝛes catholici magis iſto mo
do vti voluerũt.deus aſſumpſit humanãa natura.qᷓ
eo.deus aſſumpſit humanã eſſentiã.qᷓ;uis vtraq; ſit
vera.iſta tñ eſt magis ꝓpꝛia.
Aueſtio. ij. SS

¶ Atrũ deus affumpſerit bumanã pſonã: Et ꝙ ſie vi/

detur Boetiꝰ diffiniens pſonam dicit. ꝙ eſt indiui/
dua ſubſtãtia rõnalis nature.ſed xpᷣs aſfumpſit indi
uiduã ſubſtantiã rõnalis nature vt dicit Dam̃.aſſũ
pſit em̃ naturã in atbomo.ergo aſſumpſit perſonã.
¶ Item ad dignitatem ſingularis ſpectat q; illud

ſinglare ſit pſona. pſona em̃ nomẽ eſt dignitat.ſ na⸗

tura aſſumpta in xpᷣo eque vel magis nobilis eſt ꝙᷓ
ſit in aliquo alio homine. ſi ergo in alijs non admit.
tit rõnem ꝑſone.vẽ ꝙ in xpᷣo habeat potiſſime. ⁊c.
Item anima rõnalis vnita carni facit ꝑpſonã.ſ cũ
de pñanã carnẽ aſſumpſit.aiaʒ rõnalẽ carni æuxit.
ſi aſſumpſit aiaʒ carni ↄiũctã.vẽ ꝙ aſſumpſerit p/
ſonã. Brerm pſona nõ gignit niſi ꝑſonã.ſed dei fili/
us aſſumpſit qð virgo genuit. ſi virgo ꝑſona fuit.
vrẽ ꝙ dedex ea pſonã aſſumpſerit. ¶( Sʒ ↄtra. Augꝰ.

de fide ad petrum. Deus naturã hominis aſſumpſit

non pſonam. ¶ Item bocipᷣm oſtendit boetius tali
ratõne. In xpᷣo non eſt niſi vna perſona.ergo ſi dei fi

9

lius aſſumpſit perſonam.idem aſſumpſiſſet ſeipſuʒ.

et hoc eſt falſum et non intelligibile. ago ct ud er

7

qͥ ſequit᷑.ſ.q; pſona fuit a vbo nnpen. Pꝛobats⸗ loquendo nõ dꝛ indiuiduũ. Diſtinctðes ſupeminen⸗

mpmã ꝓpõnem ſic.ſ.ꝙ xpᷣs ſit vnꝰin ꝑſona.Oẽ qð c.iõ
eſt. qꝛ vnũ eſt.ſi & xpᷣs eſt.ncce eſt vnũ eẽ.ſᷣ̊ nõ ẽ vnũ
in natura. nece eſt vnũ eſſe in ꝑſona. ¶ Item boc/
ipᷣm oñdit᷑ ꝑ nois rõneʒ. ꝑſona em̃ dicit qͥd ↄpletuʒ
2Z diſtinctũ vltima ↄpletione.ſᷣ qd aſſumit᷑ eoipſo q;
