virtutes ſũt ad refoꝛmaqũ potentias aie.ſed potẽtie tũ. Et ſi tu obijcias ꝙ virtutes theologice ñ tm̃ in ſi⸗ dintsy
aie refoꝛmãt᷑ ꝑ gram ⁊ tres virtutes theologicas in nẽ ſed etiã in bijs zea ad finẽ oꝛdinãt ſicut ꝑʒ in ſegt⸗
qbus attẽdit᷑imago refoꝛmatõis ꝑ gram. & vr ꝙ il charitate. d ꝙ illd nõ eſt pncipalit᷑ ſed ex ↄũti. Ad 14 ſſenini
habitis nulla ſit nccitas vel vtilitas cardialis vᷣtut. · ill qð obr ꝙ virtutes ſũt ad dirigẽdũ actus potẽtia aie
Itẽ virtutes ſũt ad dirigẽdũ in actõibus ⁊ paſſio rũ.dð ꝙ vires aie quoſdã actus habent oꝛdiatos ad neie
nibus. ſed p fidẽ ſufficiẽter dirigit᷑ intellectꝰ. ⁊ p cba vitã otemplatiuã.quoſdã ad vitã actiuã.vtroſq; ac⸗ D
ritatẽ dirigit᷑ affectus.ᷓ virtutib? tbeologicis habit ꝭ tus ncæcriũ eſt oꝛdinare. quia vterq; modus viuendi Mnat
10 vr ꝙ cardiales ſuꝑfluaãt.¶ Rꝰ q; general nccitas v⸗ eſt nccrius ad hoc ꝙ poſſit qͥs btitudinem ꝓmereri. funs⸗
tutis eſt ad rectificãdũ potẽtias aie obliqͥtatem/et Cũ g dicit ꝙ fides ſpes charitas dirigunt actus po⸗ *“M
ad vigoꝛãdũ difficultatẽ. ANirtꝰ em̃ fac potetiaz re⸗ tentiaꝝ aie. dð ꝙ ⁊ ſi hoc poſſit ↄcedi in actibus qui de⸗
cta ⁊ vigoꝛoſã.⁊ qm̃ ↄuenit hoĩem oꝛdiari ad deum. ſpectãt ad vitã ↄtemplatiuã.non tñ ven eſt in agen⸗
ↄuenit nihilominꝰ hoiem oꝛdiari ad ꝓximũ ⁊ ſeipʒ. dis ſiue in actihus qͥ ſpectant ad vitã actiuã.⁊ iõ nõ
in hijs eiſdeʒ pᷣt obliquari ⁊ ipediri ſiue retardani. ſequit᷑ ꝙ virtutes cardiaies ſuꝑfluat. die

hinc ẽ ꝙ nõ ſolu ingiget habitibus ibᷣm vigoꝛãtib? Queſtio.iij. b

hne
iggte
Cnatan
Meanm
ggani

n e
ma “

„labe
dwent

itaticiann

. 3

ingaffn
Gelg
Sriinien
uhuuſf
icand
inufrnant
uftint⸗
goceiihin
hnirſatt⸗

co oſtẽdit᷑ ꝑ vicia circa q̃

64
HH

Di.

De virtutibus cardinalibus q;tũ ad iparum diuerſi
tatẽ.⁊ querit᷑ vtrũ oẽs virtutes cardinales ſint vna
virtus an diuerſe:Et ꝙ ſint diuerſe oſtẽditur pꝛimo
pꝓ potẽtias quas dirigũt.qꝛ pꝛudẽtia dirigit rõnaleʒ.
tpancialocupiſcibilẽ.foꝛtitudo iraſcibilẽ.cũ g̊ poten

tie ſint ꝓpꝛia ſpᷣiecta babituũ.⁊ ꝓpꝛijs ſbiectis diuer

ſificatis foꝛmaliter.neceſſe eſt ipoꝛũ habitus foꝛma⸗
liter diuerſificari.⁊ pᷣdicte potẽtie aie ſint diuerſe.vꝛ
ꝙ neceſſariũ ſit cardinales vtutes eſſe diſtinctas et
cſſẽtialiter diuerſas. ¶ Item hocipᷣm videt᷑ ꝑ actus
quos eliciunt.qm̃ alius eſt actus ipᷣius pꝛudetie foꝛ/
maliter loquẽdo.alius tꝑantie.ſicut patet.cũ g̊ habi

tus diuerſificẽtur ꝑ actus diuerſificatõne foꝛmali et
eſſentiali.vr ꝙ nccriũ ſit habitus cardinaliũ virtutũ

eſſẽtialiter diſtingui. Itẽ hocipᷣm oſtẽdit᷑ ꝑ obiecta.

quia tpantia eſt circa delectatõnes.⁊ foꝛtitudo circa
paſſiones.cũ g

£

ma diſtinctio babituũ oꝛtũ haheat
ab obiectis.vꝛ ̊ idem qð aus ne Bipᷣm quarto lo
ſüt. Si em̃ vicia quibus op
ponũtur hmõi.vtutes ſimpliciter ſũt diuerſoꝛũ gene
rum.⁊ pᷣuatões diſtinguũtur ⁊ diuerſificãtur ꝑ ipᷣos
habitus.vr ꝙ nccriũ ſit habitus virtutũ cardina/
liuʒ foꝛmaliter ⁊ eſſẽtialiter abinuicẽ diſtigui.¶ Itẽ
bocipᷣm oſtẽditur ꝑ medietates ᷣm quas bmõi vtu
tes attendũtur. ſi em̃ hmõi virtutes cardinales bñt

medictates foꝛmaliter differẽtes. cũ medietates re-

ſpiciant virtutes ſᷣm ipᷣarũ rõem foꝛmalẽ.vr̃ ergo ꝙ

ncẽriũ ſit ip̃as virtutes cardinales eſſẽtialiter ⁊ foꝛ/

maliter eſſe differétes.(¶ Sed S.Aug.de moꝛibꝰ ec

cleſie. Illud quod quadriꝑtita dicit᷑ virtꝰ.ex ipſius
amoꝛis vario quodãmodo affectu quãtuʒ intelligo
dicit᷑. ſed hoc non dicit diuerſitatẽ m eſentiã.ſed ſo

lũ ſᷣm relatõem.S vr ꝙ virtutes cardinales ſolũmo.

do m comꝑatõem babcãt diſtingui non m ſbam
abſolutã. ¶ Itẽ Aug.in li. de quãtitate aic. Uirt?ꝰ eſt

qualitas vite rõni vndiq; ↄſentiẽs.ſed equalitas vi
te vndiq;ʒ non pᷣt eſſe ſm vnã comꝑatões.ſed ſᷣm cõ
ꝑatõem ad oẽz actũ ⁊ ad ome obicctũ. ſi bec ẽ dif/
finitio virtutis recte aſſignata.vr ꝙ quelibet virtus
ad oẽm actum ⁊ ad om̃e obiectũ habeat aiam oꝛdia
re.ſed hoc non eſſet ſi vtutes diſtiguerẽtur penes ac
tus ⁊ obiecta.gᷓ vr ꝙ vᷣtutes cardinales non babent
aliquã effẽtialẽ driam. ¶ Itẽ nulle foꝛme adinuicẽ
diſpate ⁊ diuerſe ſeip̃as denominãt. q;uis em̃ ve di/
cat᷑ qd muſicũ ſit albũ.tamẽ nullo mõ pcedit᷑ ꝙ mn
ſica ſit alba.ſᷣ vᷣtutes cardiales ſ'm ꝙ vult Berñ. et
Aug.ſeipᷣas denominãt.qꝛ foꝛtitudo ẽ pꝛudẽs.a pꝛu
dẽtia foꝛtis.̊ vr ꝙ non habeãt eſſẽtialẽ driaʒ.¶ Itẽ
iuſticia m e dicit Anſel. eſt rectitudo volũtatis. ſed

ois cardinalis virtꝰ eſt rectitudo volũtat.c ois car

dinalis virtus eſt iuſticia.ſi g iuſticia nomiat vnam

ſpeciez vᷣtutis. videt᷑ ꝙ cardiales virtutes nõ bẽant

eſſentialẽ driam ſiue foꝛmalẽ. ¶ Itẽ cuilibet virtuti

cẽntiale eſt inſpicere mediũ. cuilibet/ etiã eſſẽtiale eſt

mediũ ſeruare.cuiuſlibʒ etiã eſt aggredi difficile.c?li

bet etia eſt oꝛviare. Si ̊ mevium inſpicere eſt ĩius
pꝛudentie. medviũ ſeruare tpãtie. aggredi difficile foꝛ

titudis.oꝛdiare ipᷣiꝰiuſticie.v ey qlihet iſtaꝝ virtutũ
intret eſſẽtiam alteriꝰ. Mõ g foꝛmalit᷑ diſtinguũtur.

15¶Re dò ꝙ eſt loqui de virtutib? cardialibꝰ ꝙtů ad
foꝛmã ꝑ quã ſũt gꝛatuite.⁊ qtũ aꝰ foꝛmã ꝑ quaʒ ſũt
meritoꝛie.⁊ q;tũ ad foꝛmã ꝑ quã ſũt ad ſpales actuũ

drias oꝛdiate. Si loqmur de foꝛma ꝑ quq ſũt gratui

A

XXXIII

te. ſic in üla poti? vniuntqᷓ diſtiguũtur. qꝛ illa fonna
eſt gra gratu faciẽs.que lʒ ſit vna.tñ gꝛatã reddit do

aiam cũ vniuerſis potẽtijs eiꝰ ⁊ habitꝰ virtuoſis ſic

in ſcdo li.oñſũ fuit.di.xxvij. Silr ſi loqmur de ipis vᷣ
tutibꝰ q;tũ ad foꝛmã ꝑ quã ſũt meritoꝛie ⁊ hñt rõcʒ
merẽdi ꝑfecte.ſic magis ↄnectunt᷑ ⁊ vniũt᷑ qᷓ; diſtin

guãtur.qꝛ illa foꝛma eſt charitas ꝑ quã virtutes ce/
tere tãqᷓ pondẽ vnico ad vnũ fine vltimũ inclinant
q̃ſi ad locũ ppꝛiũ.⁊ hoc infra meliꝰoñdet᷑ in tracta⸗

tu de ↄnexione virtutũ. Si vero loq̃mur de ip̃ᷣis vir
tutibꝰ ſᷣm foꝛmã ꝑ quã ſũt ad ſpãles actuũ drias oꝛ⸗

dinate.ſic dico ꝙ virtutes cardiales eẽntialiter ⁊ foꝛ

maliter diſtiguũt᷑. ⁊ eaꝝ diuerſitas colligi᷑ ex quiq;
compꝑatõibꝰ ſicut in obijciẽdo oñſũ fuit.videlicet ex

diuerſitate potẽtiarũ qͥs infoꝛmant ⁊ pficiunt. et ex
diuerſitate actuũ qͥs eliciũt.⁊ ex diuerſitate obiccto/

rũ as que oꝛdinant᷑.⁊ ex diuerſitate medioꝝ circa q̃ᷓ

ꝓſiſtũt.⁊ ex diuerſitate vicioꝝ oppoſitoꝝ qꝗᷓ excludũt.

2⁊ deo rõnes qᷓ ad bac ꝑtem inducunt᷑ ↄcedẽde ſuut
qʒ; verũ ↄcludunt.¶ Av illð vero qd pᷣmo obꝛ in /ac

riũ ꝙ virtus nõ eſt alind qᷓʒᷓ variatio affectꝰamoꝛis.
dð ꝙ; Aug.loquit᷑ ibi de virtutibꝰcardinalibꝰ m ꝙ
reduci hñt ad vnã radicẽ charitatis.ꝑ quã bñt pfe/
cta oꝛdinatõe ad ipᷣm deũ oꝛdiare.⁊ ex hoc ſoꝛtintur
quãdã ↄnexionẽ ad vnitatẽ.⁊ boc pʒ ꝑ lr̃am ſequẽ/
tẽ qua diſfiniẽs tpantiã dicẽ tpantia dicamꝰeſſe amo
T1c deo ſeſe integrũ incoꝛruptũq; ſeruãtem. foꝛtitudi

nem amoꝛc oia ppter deũ facile ꝑferẽtẽ.⁊ ſic ð alijs

Talis aũt relatõ tꝑãtie ⁊ foꝛtitudis in deũ ꝑ amoꝛẽ

nõ ẽ virtutũ cardinaliũ niſi inqʒtũ a charitate regũt
⁊ infoꝛmant᷑ ⁊ tꝑant᷑.⁊ boc mõ veꝝ eſt ꝙ hñt quan/
dã onitatẽ rõne vniꝰmotoꝛis.ſᷣ ꝓpter hoc nõ ſequit᷑
ꝙ; nõ diuerſificent᷑ ꝓpꝛijs foꝛmis. ¶ As ill qd obr 1 7

/ viꝛtus eſtleqlitas vite vndiq; rõni ↄſentiẽs.dð ꝙq;
loc ꝙ eſt vndiq; pᷣt duplir intelligi ꝙ fiat diſtributõ.

Aut ita ꝙ boc ꝙ eſt vndiq; diſtribuat ꝓ duabꝰextre

mitatibꝰↄſiſtẽtibꝰcirca medietatẽ.⁊ ſic ↄuẽit cuilibʒ
virtuti cardiali ꝑ ſe.q;ꝛ nec dcliat ad ſuꝑfluũ nec ad
diminutũ. Alio mõ hoc eſt vndiq; pᷣt diſtribuẽ ꝓ

oibꝰ? ptibꝰ rõnabilib? aie.⁊ tũc nõ ↄpetit alicui virtu⸗
ti cardiali abſolute ſ̊ inqntũ bʒ ↄnexionẽ cñ alia.Et
ex pᷣ̊ ñ p̃t ↄcludi ꝙ oẽs virtutes ſint vna eẽntialit᷑.F

ꝙ pnñ̃t dici vna ꝑ q̃̊n dã ↄnexionẽ ⁊ aggregatiõeʒ. ſic

oẽs potẽtie aie qꝙᷓuis ſint diuerſe.dãt ipi aie poſſe.ita
vna ſine altera nõ poſſʒ aiaʒ facẽ potẽtẽ.ſic intelli
gẽdũ eſt de eq̃litate vite qᷓ ↄſiſtit penes vnã vᷣtutẽ ꝑ/⸗
ticularit᷑. penes ãt oẽs ↄſiſtit integre ⁊ pfecte. ¶ Ad 18
ill qd obẽ ꝙ vna virtꝰdenoiat aliã.dð ꝙ ẽ pᷣdieatio

mitiplex.vicz. ꝑ cãm.⁊ ꝑ eẽntiã.⁊ p ↄcomitãtiã.Et

cñ r ꝙ vna virtꝰdenoiĩat alterã.̊ nõ ẽ ꝓpt eſſẽtialẽ
2uenietiã.ſ hͥ ẽ ꝓpt᷑ ̊ ꝙ ↄcomitãt᷑ ſe circa vnuʒz aic
iectũ.⁊ eirca potẽtias ꝗᷓ ſe mutuo circũincedũt.Et
ſi tu obijcias ꝙ ↄcomitatia ñ ſufficit.qꝛ ñ ↄcedit᷑ ꝙ
muſica ẽ alba.vd ꝙ ↄcomitãtia ñ ſufficit ſimptr. ſed
ↄcomitãtia cũ ſimplicitate ſpiectuꝑ quꝗ ſbiectuzʒ pᷣt
reflectẽ ſe ſi un ſe ⁊ ſuꝑ oẽ illð qð ẽ in ſe.ſic pʒ.qꝛ aia i⸗
tellectia ſimplr pᷣt ſe zuertẽ ſuꝑ ſe ꝑ actũ intelligẽdi
T ſur pꝑ actũ diligẽdi.Et hinc ẽ ꝙ virtutes in talibus
potẽtijs exñtes pñt ſe mutuo denoiare. ⁊ iõ nõ ẽ ſile

rpᷣt ſe ↄuertẽ ſuꝑ ſe ꝑ actũ intelligẽdi.

d oib? actibꝰ.etiã ſi circa idẽ ſbᷣiectũ habeãt cõſiſtẽ.

rectitudo. ita ꝙ ois virt? cardialis eſt iuſticia.ddʒ q;
iuſticia duplicit accipit᷑.quia eſt iuſticia generalis.

—

Ad alið qð obẽ ꝙ ois cardial virt?ꝰẽ qᷓdã volũtatis 9

„. 4 1. ðäͤ

et eſt iuſticia ſpecialis.Et iuſticia generalis comple⸗/
ctitur oẽs virtutes non ſolum cardinales ſed etiam
theologicas. Juſticia vero ſpalis non eſt ſimpliciter
rectitudo volũtatis ſed rectitudo volũtat oꝛdinãs
ad alteꝝ.⁊ bec non ↄpetit cuilibet virtuti cardinali.
⁊ ꝗꝓpterea non ſequit᷑ ꝙ cardiales virtutes nõ hẽant
20 abinuicem diſtingui. ¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ de illis
quatuoꝛ ↄditõibus què ſũt in qualibet virtute.rñde
ri pᷣt ꝙ verũ eſt.ſed tamen ex hoc non ſequit᷑ꝙ virtu
tes non ſint diſtincte.quia ꝙ quclibʒ harũ cõditõnũ
attribuat᷑ alicui virtuti ſpãli hoc non eſt pꝗpꝛietatẽ.
ſed magis ꝑ appꝛopꝛiatoem. cuiuſlibet em̃ virtut! ẽ
mediũ tenere.ſed ꝓpter boc appꝛopꝛiat᷑ tpãtie.quia
maxime oportunũ eſt circa delectatõnes mediũ cu
ſtodire.ſic ⁊ de alijs ↄditõibus intelligẽdum eſt. Si
tamen obiciat᷑ ꝙ inſpicere mediũ hoc eſt ꝓpꝛiũ ipᷣiꝰ
pꝛudẽtie.⁊ ita videt᷑ ꝙ pꝛudẽtia ſit de eſſentia aliaꝝ
21 virtutũ cardinaliũ.dð q inſpectõ medij ẽ duobꝰmo
dis.vel ꝑ modũ ↄſideratõis directe.vel ꝑ moduʒ in/
clinatõis determinate. Pꝛimo mõ inſpicere mediũ
eſt ꝓpꝛiũ ipius pꝛudentie q̃ ꝑficit potẽtiam rõnalem
cuĩus eſt ↄſiderare ⁊ diſcernere.⁊ hoc mõ inſpicẽ me
dium nõ ↄuenit virtuti cardinali ꝑ ſui eſſẽtiaʒ ſed ꝑ
ↄcomitãtiam directiuã. Ande ſicut oculus videt ſi-
bi ⁊ alijs mẽbꝛis.ſic pꝛudentia inſpicit ſibi ⁊ virtuti/
bus ceteris.Alio mõ inſpicere mediũ eſt ꝑx modũ in/
clinatõis determiate.⁊ ſic non tm̃ eſt pꝛudẽtie ſ̃ etiã
cuiuſtiber virtutis:quia quelibet virtus eſt quoddã
põqus recte inclinãs.⁊ mouẽs ad mediũ circa qdð bʒ
ꝓſiſtere. AUnde ſicut grauitas lapidis recte dicit᷑ in/
ſpicere locũ deoꝛſũ ſiue mediũ mũgi. ſic quelibet vir
tus pᷣt ronabiliter dici inſpicere mediũ recte viuẽdi.
⁊ ex hoc nõ pᷣt ↄcludi ꝙ pꝛudentia ab alijs virtutibꝰ
Non babeat viuerſificari. ¶ Queſtio. ij.
De virtutibus cardinalibꝰqᷓ;tũ ad ſbᷣiectũ. Et queri
tur vtrũ ſint in ꝑte aie rõnali.an in ea ꝑte que ſolum
obtꝑat rõi. Et ꝙ ſint i ꝑte aie rõali videt᷑ pᷣmo ꝑ au/
toꝛitateʒ Aug.in ſolil. Virtus eſt ratõ recta ꝑducẽs
in fineʒ. ſed ↄſtat ꝙ hbec eſt pᷣdicatõ cauſalis ſiue ma
terialis.g videtur ꝙ ſbiectũ virtutis ſit ipᷣa ratõ ſiue
potentia roõnalis. ¶ Item virtus eſt pꝛincipiũ meꝛẽ
di ⁊ opis meritoꝛij ⁊ laudabilis. circa illã potẽtiaʒ

habet eſſe circa cuius actũ ↄſiſtit laus ⁊ meritũ.ſ̊ ta

lig eſt potentia rõnalis.ſ.li.ar. videt᷑ ideʒ qdð pꝛius
¶ Item in eo ſbiecto eſt virtus in quo anima babʒ
imaginem dei.cuʒ virtutes cetere babeãt oꝛtũ a gra/
tia cuius anima eſt capax ꝑ hoc ꝙ eſt imago. ſed nõ
eſt imago niſi ꝑ potẽtiam rõnalem.g ac. ¶ Itez ois
Vir tus conſiſtit circa clectönem boni ⁊ fugam mali.
ſed habitus electiuus eſt ſolius potentie ronalis ꝓp-
pꝛie dicte. g videtur ꝙ ois virtus ꝓpꝛie ſit in rõnali
parte ipius anime. ¶ Item virtus eſt in genere ho⸗
neſti vm ꝙ vult tullius. Sed bonuz qð eſt boneſtuz
⁊ eius oppoſitũ eſt obiectũ ſolius rõnalis virtut:.qꝛ
potentie ſenſitiue ſolũmõ ferũtur ad ea bona q̃ ſunt
de genere commodi. videt᷑ e virtus ſit ſolũ in ꝑte
anime rõnali.¶ Sed ↄ. foꝛtitudo eſt in iraſcibili. et
tpantia in ↄcupiſcibili.ſed iſte non ſũt roales niſi qꝛ
obtpantes rõni pm ꝙ dicit phs in fine noue ethice.
FS videt᷑ ꝙ cardiales virtutes non habeãt eſſe in pte
ronali ſed potius in ꝑte ſenſibili.(¶ Itẽ in ea pte eſt
habitus virtutis expediens ⁊ rectificãs circa quam
babet eſſe ꝓnitas ⁊ obliquitas.ſʒ hec puo ſunt ma⸗
xime circa motiuã ſenſibilẽ.que quidem ſũt iraſcibi/

lis ⁊ Zcupiſcibilis.g videt᷑ ꝙ in ſllis babeat locart⸗
tus cardinalis.¶ Ite in ea pte ẽ habitꝰ virtutis tã⸗
ꝙᷓ in ſbiecto ꝓpꝛio qᷓ immediatius ⁊ primiꝰclicit ac⸗
tum ipᷣius virtutis.ſed tpantie ⁊ foꝛtitudis act?elici
unt᷑ immediate a ↄcupiicibili ⁊ iraſcibili·q ſunt obe
diẽtes rõni. ᷓ videt᷑ ꝙ in eis virtutes cardinales ha⸗
beant poni.¶ Itẽ virtutes cardinales diſtinguunk
a theologic ſicut ↄſuetudinales ab intellectualibꝰ.
ſed intellectuales vt ſapiẽtia ⁊ intelligẽtia freneſis
ponunt in rõnali ꝑte ppꝛie dicta. ↄſuetudinales vo
in ea pꝑte que obtꝑant roni.S videt᷑ ſimiliter ꝙ; tbeo⸗
logice debent reponi in ꝑte rõnali.⁊ cardinales in 4
te ſenſibili m ꝙ roni obedit. ¶ Ite in ea pte maxie
habet reponi habitꝰ virtutis que magis indiget re/
ctificari.ſed ꝑs qᷓ magis indiget rectificari eſt ps ſen
ſitiua.qm̃ vᷣm ꝙ dicit phᷣs intellectus ſp eſt rectꝰ. fa⸗
taſia recta ⁊ non recta. cũ ꝙᷓ fantaſia nominet poten
tiã ſenſitiug. vr̃ ꝙ circa ipᷣam eſſe babeãt vᷣtutes car-
dinales. ¶¶ Pꝰ ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã eſt notdũ ꝓ22
cñ roale dicat᷑duplłr ſm q; vult pꝛiſcianus.videlicʒ.
qd rõeʒ pticipat. ⁊ q rõni obedit. Si large accipiat

ps rõal ſic ñ ẽ dubin qͥn oẽs vᷣtutes gte rdali int. ſi

ue theologice. ſiue cardiales.ſiue intellectuales.ſiue
ↄſuetudiales. Si vero rõale dicat̃ ꝓpꝛie ſm qꝙ pti⸗
cipat rõnẽ. ſit voluerunt aliqui dicere ꝙ queda vir-
tutes cardiales ſũt in ꝑte rõnali. vtpote in pꝛudẽtia
1⁊ iuſticia. quedã wro nõ ſed in otẽtia inferioꝛiqᷓ eſt
rõnalis largo mõ dicta. qꝛ obtpat rõni. vt foꝛtitudo
⁊ tꝑantia q fũt in iraſcibili ⁊ ↄcupiſcibili.Vicet autẽ
bic modꝰddi aliqͥ mõ ꝓbabilis videat᷑ ſm moꝛales
phos.tamẽ ſm theologũ non vr rõnabiliter dici qſ.
dam vᷣtutes cardiales poni in ꝑte ſuꝑioꝛi 2 quaſdã

in inferioꝛi.cũ oẽs vᷣtutes cardiales equales ſint F.
Re

*

tũ ad meriti dignitatẽ.oẽs etiã ſint pᷣncipiũ merẽ

Et ꝗꝓpterea cũ meritũ cõſiſtat radicaliter circa li.ar.

in ſolis illis potẽtijs habẽt eẽ vᷣtutes ſiue cardiales

ſiue theologice in qbus repit᷑ libertas arbitrij. ppt

qð cũ libertas ar. nõ ſit niſi in ꝑte gie rõali.pᷣm ꝙ ro⸗

nale dicit qð ꝑticipat rõem. neceſſe eſt ceteras vtu/
tes cardiales in ꝑte illa reponi. ⁊ neceſſario exigit
eaꝝ dignitas. cũ ip̃e hẽant oꝛtũ a gra. ⁊ pfectões aie
mullto ſint nobilioꝛes qᷓᷓ ipa ſcia ꝗᷓ ponit tãcqᷓin ſbie
cto in ꝑte aie roali ⁊ intellectia. Et ꝓpterea ↄcedẽde 5

ſũtrões ꝗᷓ ſũt ad ptẽ iſtã. Ad euidetiã vᷣo obiectoꝛũ

q̃ in Sriũ opponũt᷑ notãdꝰeſt aliꝰmod⸗ diſtinguẽdi

rõale ᷣm theologũ. Vno em̃ mõ diſtiguit rõale ð ꝑ⸗
tẽ ſeſitiuã. Alio mo diſtiguitõ potẽti⸗ affecrius Ge
chdũ ꝙ diſtiguit potẽtiã ſenſitiuã.ſic ſũt in ptero⸗
nali oes vᷣtutes. Scom v ꝙ diſtiguit cirea potẽtiã

affectiuã ſic nõ ſũt in ea oẽs vtutes.ſᷣ ille ſolu qᷓ diri·

gũt in diſcernẽdo ſic fides ⁊ pꝛudẽtia. Alie vo repo⸗

nunt in potẽtia affectia ꝗᷓ qͥdẽ ꝑs eſt liar. dẽ volñ
tas ſʒ q ↄiũcta eſt rõni. Oicit etiã ↄcupiſcibil ⁊ ira

ſcibil m ꝙ diucrſimode bʒ affici ⁊ moueri. MHihil ei

alið eſt volũtas q; affectꝰſiue appetitꝰ rõcinatꝰ.ois

aũt affect? ſiue appetit? eſt vis iraſcibil ſiue ↄcupiſci

bilis. qᷓ due vires ᷣm ꝙ ſũt li. ar. ptes rõnales ſũt.et

in ipis pñt eẽ vtutes theologice ⁊ cardiales.Theo⸗

2

logice iquãtũ imediate eleuat᷑ in deñ ipᷣm diligendo

et ipi inberendo. cardinales vero inquõtũ verſãtur
circa bonuʒ eeren Ee boc ꝓ magna pte patet re/
ſponſio ad obiecta.

trarium.qꝙ ſ.ſoꝛtitudo ⁊ tpantia ſũt in iraſcibili ⁊ cõ

billud qð pꝛimo obĩ in cõ/24
cupiſcibili. ⁊ iſte ſol ſũt roalcs quia obtẽpant rõni⸗

ſrohbſ
ng
e⸗
ent
pduot
otand
lioſit,
iiirin
(Whon
toen
Mitn
ſatn
Duitis
glan
Grael
Norarn
Neelot
toſt
Mn⸗
ctal
Slat io⸗
igcpot
ſeinnene
Plutſen
linnſtt
Attann
uacus
Pancif
htondir
ſorina
W
nen
„Hre
17iti
tyrine
bahitve
cſeinin
datn oli
lcgibea
ſchonen

cectine
nelkitti,
uigriit
dai gin
unmngee

Aitean

Gutſinißer
ahichile
6Ndaifti
gpiſönsbirr
diſttiii
itun ai
benn
iünt
uttemn
Nidhuinees

miztfint
uſiißn
ubru
itniwt
Iocditi;

Nttitftt
niſeſt

28 lipſidente.

dom ep abſq; dubio iſte due virtutes cardinalcs q;
tum ad habitus ſpᷣſtratos in illis duabus viribus re
ponũtur. licet qtum ad rõem pꝛimariã merẽdi ⁊ oꝛ
dinandi ois virtus in li.ar.ponẽda ſit.⁊ iſta duo ſũt
incõpoſſibilia. ꝓeo ꝙ li.ar. non eſt potẽtia diſtincta

a rõnali ⁊ ↄcupiſcibili ⁊ iraſcibili ſᷣm re.Et ꝓpterea

illa aſſũptio eſt falſa q; ↄcupiſcibilis ⁊ iraſcibilis ſo/
lũmodo ſũt rõnalis quia obtꝑant rõni. In nobᷣ em̃
eſt duplex iraſcibilis ⁊ ↄcupiſcibilis.videlicet rõnał
⁊ ſẽſibilis. Rõnalis ᷣm quã immecdiate nati ſumus
in deuʒz ferri.⁊ in qua cõicamus cũ angelis.⁊ in qua
ſm diuerſas ↄpatões habet reponi theologica vir/
tus ⁊ cardinalis.Alia vero eſt iraſcibilis ⁊ ↄcupiſci/
bilis ſẽſibilis que ſolũmõ dicit᷑ rènalis quia obtꝑat
rõni.Et in hijs non oↄſiſtit li.ar.nec in bijs ſicut in ſbſᷣ
iecto ponit᷑ virtus cardinalis.licet ꝑ frequẽteʒ aſſue
factõem aliquo mõ ille ꝓotẽtie non incõgrue dicant
habilitari.illa tamẽ habilitas nõ eſt de virtutis eſſẽ/

25 tia ſed potius ſibi annexa. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ

ꝓnitas ⁊ obliquitas habẽt eſſe circa ꝑtem ſenſibileʒ
quia nata eſt ſbiacere.ddᷣm ꝙ obliquitas babet eſſe
circa aliquã notẽtiaʒ dupliciter.aut quia in ealincho

atur.aut quia ↄſũmat᷑. Pꝛimo mõ ceſt obliquitas in
pte ſenſibili.ſ.q;tũ ad inchoatõem.⁊ hoc ꝓpter fomi
tis inclinatõem.Scdo vero mõ eſt in ꝑte rõnali ꝓpt᷑
ↄſẽſum ⁊ deliberatã electõem.⁊ in hac ꝑte pᷣncipalit
reſidet obliquitas vicij.⁊ ꝑ oppoſitũ rectitudo vᷣtu/
26 tis. ideo no in ꝑte ſenſibili ſed magis i rõnali.(Ad

illud qd obijcit᷑ ꝙ actus virtutis foꝛtitudinis ⁊ tꝑã
tie immecdiate eliciũtur a ↄcupiſcibili ⁊ iraſcibili.dð

ꝓꝙ illud vcrũ eſt loquendo de ↄcupiſcibili ⁊ iraſcibili

bũuana.ſed ſi loqᷓmur de ↄcupiſcibili ⁊ iraſcibili bꝛu/
tali ⁊ ſenſuali.ſic ꝑ alias potẽtias nõ immediate eli⸗

citur actus iſtarũ virtutum. immo quaſi ↄſequẽter.

quia rectificata ↄcupiſcibili ⁊ iraſcibili rõnali ꝑ ba/

bitum virtutis.ꝑ ↄſequens rectificat᷑ ip̃a ↄcupiſcibi

lis ⁊ iraſcibilis bꝛutalis que illis habet ſbijci ⁊ famu

lari. AUnde ſicut rectificata wlũtate in diſpenſãdo.p

ↄſequẽs rectificat᷑ manus ad tribuẽdum beneficin.
tamen largitas non eſt in manu ſicut in ſhiecto ſ̃ in
ſipa volnutate.ſic intelligẽdum eſt in ꝓpoſito. ¶ Ad

7 illud qð obijcit᷑ ꝙ ↄſuetudinales virtutes reponun
tur in ea ꝑte que obtꝑat rõni.dm qꝙ hoc non eſt

babitus ↄſuctudinalis virtutꝭ ſᷣm ꝙ virtus babeat

eſſe in illa ꝑte ſenſibili que rõali obtꝑat.ſʒ quia ex qᷓ
dam ↄſuetudine benefaciendi in illa ꝑte relinquituꝛ

quedã habilitas.Et ideo pᷣt dupliciter ad rõem illã
reſ⸗ onden air ñ quidẽ quia non eſt ſimile de vir
tute cardinali ⁊ ↄſuetudinali ʒ ꝙ ↄſuetudinalis ẽ.

quia cardinalis virtus nominat habitũ dirigẽteʒ in

opibus electiue.ↄſuetudinalis vero pᷣter hoc nomi/

nat habitũ acquiſitũ ex frequẽti bene agẽ. Alit᷑ ctiaz
reſponderi pᷣt ꝑ interemptõeʒ minoꝛis.quia ↄſuetu-.
dinalis virtus ⁊ ſi aliquo mõ ſit in ꝑte ſenſuali qua/
ſi in exequẽte ⁊ ſbiacente.in rõnali tamèẽ eſt pᷣncipa/
liter tanqᷓ; in impante actũ virtutis ⁊ potẽtic ſenſus
23 illud qdð obijcit᷑ qꝙ potẽtia ſenſna
magis indiget rectificari qᷓ; intellectualis.dð ꝙ fln
eſt. quia rectitudo obliquatio que bomini imputa
tur hec eſt que habet oꝛtum a ꝑte rõnis.Et ꝙ obijcit

wintellectus ſemp eſt rectus.ddᷣm ꝙ illud intclligit

Z intcllectu ſᷣm ꝙ reſpicit leges eternas ⁊ ab ipis re
Opit ⁊ in eis ſpeculat. non ant qualitercunq; ex ſe

De virtutibus cardinalibus qtũ ad nume

XXXIII

monet᷑.immo frequẽt᷑ eſt obliquus ⁊ erroneus.c
pᷣt dici ꝙ hoc intelligit᷑ de intellcctu ſ̃m ꝙ ẽ acceptõ
pᷣncipioꝛũ notiſſimoꝝ in qualibet ſciẽtia.vtpote di /
gnitatu circa que non ↄtingit crrare.non aũt ꝓut ap
plicari habet ad oꝑa ſpãlia.⁊ ido ad ipᷣaꝝ directonẽ
virtutes ſũt ſibi nccrie.Et ꝓpter h̊ rõ illa nõ ↄcludit.
qꝛ ꝓcedit ex falſa aſſũptionc. S
Queſtio. iiij. „d
1.Et que

rit᷑ vtrũ tm̃ debeãt eſſe quatuoꝛ an plurcs.Et q; tm̃

ſint quatuoꝛ videt᷑ per illud quod dicit᷑ Sap.viij.q

ſapientia docet ſobꝛietates.pꝛudentiã.iuſticiã.⁊ foꝛ
titudinem.ſi g&̊ nominat virtutes cardinales ſufficiẽ

ter.videtur ꝙ ſũt quatuoꝛ ⁊ non plures nec paucio.

res. ¶ Item hocipᷣm ꝓbatur ꝑ glo. Geñ.ij.vbi dicit
q; fluuius qui egredicbat᷑ de ꝑadiſo diuidebat᷑ in qᷓ⸗
tuoꝛ capita.ibi dicẽ glo.ꝙ ꝑ iſta quatuoꝛ capita intel/
ligitur quatuoꝛ virtutes cardinales.¶ Item Bipᷣm

oſtẽditur ꝑ Aug.qui in libꝛo de moꝛibus ecclcſie dié

affectum virtutis eſſe quadriꝑtitũ.ſed ↄſtiat ꝙ boc
non pßt intelligi niſi de cardinalibus. ⁊c¶ Itẽ boc⸗

ipᷣm oſtẽditur ꝑ phᷣm ⁊ alios tractatoꝛes qui de bac

materia loquũtur. Silr oẽs virtutes ↄſuctudiales
⁊ pollitice reducuntur ad quaternarin.¶ Sed õ. v⸗
tutes theologice ſũt tres ꝓpter trinitatẽ obiectoruʒ

⁊ potẽtiaruʒ.ſed in eiſdem potẽtijs ſũt virtutes car·

dinales ⁊ tbeologice.lłʒ ſm aliã ⁊ aliã comꝑatiõcʒ.g
videt᷑ ꝙ ſint tm̃ tres.(¶ Itẽ virtꝰque oꝛdinat ad alte
nũ eſt tiñ vna.videlicet.iuſticia ad ꝓximũ.̊ vidct᷑ ;

vna ſit tm̃ virtus ꝑ quã homo oꝛdinetur ad ſeip̃m.

Aut ſi tres ſunt virtutes ꝑ quas oꝛdinat᷑ in ſe.videt
ꝙ tres ſint ꝑ quas oꝛdinet᷑ homo ad ꝓximum.ita d
non tm̃ ſint quatuoꝛ.ſed etiam ſe extẽdãt ad nume/
rum ſenariũ. ¶ Item ſuꝑ illud Math.xv. Erãt qui

qui manducauerãt quaſi quatuoꝛ milia hoim. Glo.

Per quatermnariñ.quatuoꝛ virtutes cardiales intel/
ligutur. Pꝛima cſt pꝛudentia cognitio reꝝ appeten
tẽdaꝝ ⁊ vitãdarũ. Sca eſt refrenatio cupiditat ab

hijs ꝗᷓ tꝑaliter delectãt.Tercia eſt firmitas mole/

ſnas ſeculi.Quarta vo ꝗᷓ p oẽs diffũdit᷑ ẽ dilectõ dei
⁊ꝓximi.Si ꝗ̊ dilectõ dei ⁊ ꝓximi ponit᷑ vna int᷑ car·
diales vtutes.vr̃ ꝙ ſint plures qᷓ; qtuoꝛ. ¶ Itẽ bui ·
litas patiẽtia ⁊ obediẽtia ſũt magne vᷣtutes. nec ta⸗

ne ſeeli dierax vt videtur.g vr̃ ꝙ cardinał vir⸗

tus nõ ſu

p̃ᷣdictarũ vᷣtutũ cardinalin numero ⁊ ſufficiẽtiai R20

ciẽter diuidat᷑ ꝑ q̃tuoꝛ mẽbꝛa.Eſt g E

dð ꝙ abſq; dubio numerꝰ⁊ ſufficiẽtia vᷣtutũ cardi

liñ ↄſiſtit in qternario. Huiꝰaũt numeri rõ ⁊ ſufficis

tia aſſignat᷑mult modis.qͥ ⁊ ſi ꝑ oia nõ ſint rõnales.
tñ ↄficiũt vnũ modũ ddi rõnalẽ ⁊ ſufficiẽtẽ. Poſſũt
aũt hij modi ddi ad qᷓtuoꝛ reduci ſʒ qdrupꝑlicẽ rõeʒ
ipᷣius cardialis vtutis.vicð ad ꝓpꝛiũ ſbiectũ.ad actũ
itriſecũ.ad ſuũ oppõitũ.⁊ ad ꝓpũñ obiectũ. Pꝛimꝰg
modꝰ ſumẽdi ẽ penes diuerſitatẽ ſviectoꝝ.Sbiecta
em̃ ꝓxima ⁊ imediata ipᷣarũ vᷣtutũ ſũt potẽtie aie ſi/
ue vires qꝗᷓ ſũt tres.vicʒ.rõalis.ↄcupiſcibil.iraſcibil.
ita ꝙ foꝛtitudo ẽ in iraſcibili.tẽpãtia ẽ i ↄcupiſcibłi.

S iuſticia ⁊ pꝛudẽtia ſũt in rõnali ſm ꝙ dupir bʒ ad
alias vires ↄpari.vł in rõe oſiliãt ⁊ ſic ẽ pꝛudẽtia.vł

in rõe ſñiant⁊ ſic ẽ iuſticia. Siue ſᷣm q bʒ ↄſiderari

in ſe. ⁊ ſic ꝑficitñ habitu pꝛudẽtie. Vel ſm ' bʒ alias
regẽ ⁊ oꝛdinare.⁊ ſic ꝑficithabitu iuſticie Scdðs anſt
modꝰ?ſumẽdi ſufficiẽtiã vᷣtutũ attẽclit vᷣm diuerſita⸗

Ti. —

tem actuũ intrin ſecorũ.Tres em̃ ſunt actus qui ne/
ceſſario ↄcurrũt ad virtutẽ.ſ.velle.ſcire. ⁊ impmuta
biliter opari.Scire aũt quid ſit agẽdum eſt ipiꝰpꝛu/

xxẽtie. Aelle vo bonũ ẽ ipiꝰiuſticie. Ymꝑmutabiliter

oꝑani ẽ tẽpantic ⁊ foꝛtitudis.tẽpãtie i pſperꝭ.foꝛtitu
qdis ĩ aduerſis. Lerciꝰ vo modꝰ ſumẽdi attẽditur pe
nes comꝑatõem ad oppoſita q̃ ſunt quatuoꝛ nobis

30 pter pctm̃ inflicta. Aidelicet.ignoꝛãtia. ↄcupia.ifir

mitas.⁊ malicia.Et cõtra ignoꝛãtiã eſt virtus pꝛu⸗/

dentic.ↄtra pↄcupiaʒ eſt virtus tꝑantie.ↄtra infirmi
tatẽ eſt virtus foꝛtitudinis.⁊ ptra maliciã eſt virtus
iuſticie. Et hic modus dicendi videt᷑ ſatis rõnabilis
ANerũtamẽ a poſterioꝛi ſũptꝰ eſt. quia non virtutes
vicia ſed vicia ꝑ virtutũ merita diſtinguũt᷑. Quar
tus aũt modus ſumẽdi eſt ex ꝑte ip̃oꝛum obiectoꝝ.
⁊ iſte modꝰſumẽdi videt᷑ eſſe rõabilioꝛ.qꝛ habitꝰper
actus.⁊ actus per obiecta diuerſificari habent.Et h

modus dicendi habet quadruplificari. Uno mõ ſic.

Maʒ virtutes aut ſüt circa paſſiones. aut circa actõ
nes. Si circa paſſiones.aut illatas ⁊ ſic ẽ foꝛtitudo.
aut innatas ⁊ ſic eſt tpantia.Si circa actões. aut cir

ca actiones intrinſecas q̃ quidẽ conſiſtũt in eligẽdo

⁊ ſic eſt pꝛudentia.aut extrinſecas que quidẽ conſi/
ſtunt in exequendo ⁊ ſic eſt iuſticia.ad quaʒ ſpectat
vnicuiq; tribuere iura ſua. Alio mõ poteſt ſumi ſic
A pte obiecti.quia virtus aut negociat᷑ circa maluʒ.

aut circa bonũ.Si circa malũ.aut eſt innatũ ⁊ ſic eſt

tpantia.aut illatũ ⁊ ſic ẽ foꝛtitudo.Si circa bonum.

Aut in rõne vtilis ⁊ expediẽtis ⁊ ſic eſt pꝛudẽtia. aut

rõne honeſti ⁊ laudabilis ⁊ ſic eſt iuſticia. Alio vero
mõ ſumit᷑ ſic.quia vi.eus cardinalis.aut oꝛdinat ad
ꝓximũ.aut oꝛdinat ad ſeipᷣam. Si ad ſeipᷣam.aut in
eligendis ⁊ ſic eſt pꝛudentia. aut in reſpuẽdis ⁊ ſic ẽ
tꝑantia.Si vero oꝛdinat ad ꝓximuʒ. aut hoc eſt in
reddendis ⁊ ſic eſt iuſtieia.aut i ſuſtinẽdis ⁊ ſic ẽ foꝛ
titudo. Oẽs tñ hij modi ddi aliquã vidẽtur habere

calũniam.nec vſq;quaq;ʒ attingere ad rõnem ꝓpꝛiã.

Et ideo adbuc reſtat alius modus dicendi qui reſpe
ctu pꝛedictoꝛũ ẽ ſeptimus.⁊ oĩbus pᷣdictis videt᷑ eẽ

magis ydoneus.Cum em̃ virtus cardinalis dicatur

52

illud quod obijcitur ꝙ iuſticia que oꝛdinat ad alteꝝ

quia oꝛdinat hoĩem circa ea que ſunt ad finem. ſiue
circa quid creatũ.cum homo habeat compꝑari ad ſe/
ipᷣm ſiue ad alterum.virtus cardinalis aut eſt regu/
latiua actuũ hominis reſpectu ſui.aut reſpectu ꝓxi/
mi. Si reſpectu ſui.hoc poteſt eſſe tripliciter ſᷣm ac-
tum pꝛincipalem triplicis virtutis.videlicet.rõalis
circa quã eſt pꝛudẽtia.ↄcupiſcibilis circa quã ẽ tem/
perantia.⁊ iraſcibilis circa quã cõſiſtit foꝛtitudo.Si
vero oꝛdinet ad alterũ.ſic eſt vna virtus que quidcʒ
dicitur iuſticia. quia vna eſt ratio ᷑m quam ad alte/
rum oꝛdinat videlicet ratio debiti.Et quia hec ratõ
poteſt attendi ſᷣm actũ cuiuſlibet potentie.hinc ẽ q;
iuſticia caꝛdinalis circuire dicitoẽs vires.⁊ tũ vna ẽ
Apter vnã rõnem oꝛdinandi ad alterum. Et ſic patzʒ
numerus et ſufficientia pᷣdictaꝝ quatuoꝛ virtutum.

3 I ¶ Ad illud vero quod obijcit᷑ in contrariũ ꝙ virtu

tes theologice ſunt tres ſm trinitatem potẽtiarum
⁊c̃.dum ꝙ non eſt ſimile.quia virtutũ theologicarũ
eſt oꝛdinare boiem ad deum qui ſolus eſt finis oim
bonoꝛum. cardinaliũ vero eſt boiem oꝛdinare ad ſe
⁊ ad ꝓximũ.⁊ ideo neceſſe eſt plures virtutes reꝑiꝛi
ex pte iſta ꝙᷓ ex illa ꝗꝓpter vnam compatõis differen
tiam ſuperadditã.rõe cuius attẽditur iuſticia.Ad

III

eſt tm̃ vna.& ſimiliter alie virtutes cardinales q̊ oꝛ/
dinãt hoĩem ad ſeipᷣm.dᷣm ꝙ non eſt ſimile.Et ra⸗
tio huius eſt.quia virtutes que reſpiciunt boiĩem in
ſe attẽduntur penes actꝰ viriũ pᷣncipales.qͥ qm̃ di/
uerſi ſunt. neceſſe eſt illas eſſe diuerſas.ſed virtus q̃
oꝛdinat ad alterũ non ſumit rõnem diſtinctõnis ab
actibus pꝛincipalibus ipᷣarũ virium.ꝓ eo ꝙ ꝑ eoſdẽ
actꝰ? ſ̃m quos oꝛdinatur hõ in ſe. oꝛdinatur etiaʒ in
ꝓximum. ⁊ ideo diſtinctõem ſumit ex rõne comꝑan
di ad alteruʒ. ⁊ quia ratio illa vt dictum eſt vnica ẽ.
iõ virtus iuſticie que eſt ad alterũ oꝛdinatiua bʒ vni
tatem.nec ex hoc opoꝛtet in alijs ſimiliter conclude
re.quia non eſt ſimile hinc ⁊ inde. ¶ Ad illud quod
obijcit ꝙ pꝛeter has virtutes cardinales gloſa po⸗/
nit dilectõem dei et ꝓximi. dðm q ipᷣa dilectio pxi⸗
mi non ponit᷑ ibi quia ſit virtus cardinalis.ſ qꝛ ipᷣa
eſt q̃ᷓ maxime adiuuat iuſticiam virtutẽ vt affectum
noſtrũ poſſit reſpectu pximi recte regulare. Miſi em̃
quis ꝓximum ſuũ diligat.non eſt facile vt ius debi/
tum ſibi reddat.¶ Ad illud quod obijcit᷑ de alijs v.
tutibus vtpote de humilitate patientia ⁊ obedietia.
ddm ꝙ oõẽs ille virtutes ꝓ magna pte reduci babẽt
ad iſtas ſicut ad radicalia pᷣncipia.in quibus reſidẽs
eſt rat mouendi ⁊ dirigẽdi pᷣmaria. Pꝛopter quod
etiam cardinales a cardine nuncupãtur. Ande pa/
tientia ad foꝛtitudinem reducit᷑ ⁊ alie plures q̃ ſunt
ipᷣius ſpẽs nales ſᷣm ꝙ innuũt tractatoꝛes moꝛsles

Humilitas vcro ⁊ obedientia reduci habẽt ad ipa,ʒ

iuſticiam. Et ſi tu obijcias ꝙ; humilitas non ſemper
oꝛdinat ad alterum ⁊ ſimiliter patientia. Reſponde
ni poteſt ꝙ idẽ homo ſoꝛtitur rõnem duplicis pſone
ſicut patet.Homo cũ accuſat ſeipᷣm.idem eſt accuſa
toꝛ ⁊ reus.Et cũ iudicat ſeipᷣm.idem eſt iudex et cõ/
demnatus. Sic intelligẽdum eſt de humilitate ⁊ pa
tientia et alijs etiam ſpẽalibus virtutibus que redu
ci habent ad ipᷣam iuſticiã ſᷣm q; eſt virtus cardina/
lis ⁊ ſpãlis. Dicit᷑ tamen oẽs vires circuire.quia ali
qui habitus qui ad ipᷣam reducũtur ſpectant ad po/
tẽtiam rõnalem ſicut veritas.Aliqui ad concupiſci⸗/
bilem ſicut largitas.Aliqui ad iraſcibilẽ ſicut ira pe

33

34

ʒelum ⁊ penitẽtiam.ſᷣm ꝙ in q̃rto li. dr di. xiiij.⁊ ꝑ H 4

patet Re ad obiecta.

Queſtio.v. e

Ge virtutibus cardinalibus q;tum ad oꝛiginẽ.vtrũ

ſcʒ hmõi virtutes ſint a dei dono vel ab affuctudine
Et ꝙ ſint ab afſuetudine videtur. Eadem eſt virtus
cardinalis ⁊ cõſuctudinalis ſᷣm rem ⁊ eſſẽtiaʒ. Sed
virtutes ↄſuetudinales completuʒz eſſe habẽt ab aſ/
ſuefactiõe ſᷣm ꝙ de bis dicit phs ĩ pᷣnciꝰ veteris ethi⸗
ce. Innatis nobis a natura. pfectis vero ab aſſucfa-
ctione.g. ⁊c. ¶ Item vᷣm eꝙ vult phs ⁊ oſtẽdit ex eiſ⸗
dem ipᷣis vnaqueq; res generatur ꝑ que in eſſe ſal⸗
uat᷑ ꝓmouet᷑.ſᷣ ꝑ bonoꝝ oꝑʒ mſtiplicatõnẽ cardia
ri. ꝑ bõa oꝑa habent in nobis generari.¶ Itẽ boc
ipᷣm videmus expimento.videmus em̃ ꝙ malus bõ

les vᷣtutes habẽt in nob ↄſeruari ⁊ ad meliꝰ pmoue

in bono exercetur ⁊ aſſueſcit ſemꝑ plus.⁊ plus aðd bo

num habet diſponi ⁊ habilitari ⁊ facilioꝛ reddi.ſʒ h
nõ eſſʒ niſi ꝑx aſuefactõem iĩ bono acquireret᷑ babitꝰ
qui ad bonuʒz habilitaret.cuʒ & tales ſint vᷣtutes car
dinales et cõſuctudiales.videt᷑ ꝙ; oꝛigineʒ trahãt ex
frequenti bene agere.¶ Item multi habent et babu
ecrunt hmõi virtutes cardinalcs ⁊ conſuetudinales
qui nunꝙ; crediderũt in xpᷣm nec ſũt mẽbꝛa cius.ſi

ot
Krann
ri.4
ſatobe
ztoltc
gtine⸗
Pitone,

goſtbie

hoſthit
ſtrüte
Gide
blorck
leguo
la

eusdſ
ftinlte
Vhmiſie
oſtreſe
flbef

antiuil
aaseti
(n
Diſei
efnoin
ſſceue
Nor
tistii
Nllitinun
icos
ſtpetene.
hliret
ſepoec⸗
niſde
cprtoe⸗
UsS
Nudnt
doeſncnee
NeGt
Wise
ols
odewi
Moſunt
tols
lo g
finina
lnn,
Pyltuta
hbiltita
ligbob
lte
ira
hedebe

Gchuie,
tcftieb⸗
ſchantge,
ichigen
eigſin
etckat,
iſuh
Phiregge
Nofae,
mane

coschint

menn r
wahind
ntrer
bumiteue
1Miunft
6 6 .
S

4 R,aee

Nmimiif
5uwd
brc s
micti⸗
aſtntte
gncee
Pfcetii
borin

4

Br
—
==
—
☛ = =– '=
= =—
ꝝ =2

S=
-
— —

=S

S —
=

=
=e
—

—
— —
= = –
= = = E
= —
=

=2

Di.

vera gratia ꝑ łpm babet deriuari in eius mẽbra. vi/
det᷑ cardinales virtutes acqͥri poſſint ꝑ hnanãa in/
duſtriã. ¶ Itẽ ſicut intellectꝰ ꝑficit᷑ ⁊ dirigit᷑ ⁊ re
ficat᷑ ꝑ habitũ ſcie.ſic ⁊ affectꝰ ꝑ babitũ virtutis.ſed
qᷓ;uis intellectꝰ nr̃ ꝓpꝛia vᷣtute nõ poſſit venire ad co
gnitionẽ eternoꝝ.tñ ꝑ ea q̃ nalit᷑ bʒ põt venire ad co.
gnitionẽ iſtoꝝ inferioꝝ. pari rõne qᷓuis affectus nõ
poſſit bꝛe vᷣtutes q̃ eleuent ipᷣm ad ſuꝑna.videt᷑ tñ ꝙ
poſſit bꝛe virtutes dirigentes ipᷣm ⁊ rectificãtes circa
iſta inferioꝛa. ̊ cardinales virtutes ſunt hmõi.ᷓ ⁊c.
Si tu dicas ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ ꝑfectio affecꝰ multo no/
bilioꝛ eſt qᷓ; pfectio intellectꝰ.Obijcit᷑ cõtra hboc ꝙ ta⸗
lis ꝑfectio nõ videt᷑ eſſe excellẽtioꝛ q; ꝑfectio cogniti.
onis. AUidemꝰ em̃ quaſdã crcaturas irrõnales hmõi
vtutes q̃ſi nãliter poſſidere. Quoddã em̃ aial eſt qð

viget in liberalitate.qddã qð in pꝛudẽtia viget.qddã

. ₰ —

ð in mãſuetudine.qddã in vtutis ſtrẽnuitate.qddã

55

i caſtitate.ſicut ꝑ exempla patʒ. ſi n bomis dignioꝛ
eſt qᷓ; nã beſtiaꝝ.multo foꝛtiꝰ videt᷑ ꝙ hõ iſtas virtu/
tes cardinales aut habeat ſimplicit ſibi inatas.aut ꝑ
illud qð eſt innatũ cũ rõnis induſtria poſſit acqrere.
¶ Sed cõtra. Jacobi. j. Om̃e datũ optimũ ? omne
donũ pfectũ de ſur.eſt.ſᷣ dona virtutũ ſunt dona opti/
ma vᷣm ꝙ innuit ipᷣa glo.ergo nõ videt᷑ ꝙ bmõi vᷣtu/
tes ſint a nr̃a aſſuefactiõe ſᷣ potiꝰ ex diuino munere.
Itẽ Sapiẽtie.viij. Scio ꝙ alit᷑ nõ poſſum eſſe cõ/
tinẽs niſi deꝰ det. ſi cõtinẽtia non põt obtineri niſi
diuinũ munꝰ. pari rõne nec alia cardinalis virtꝰ.
idẽ qð pᷣus. ¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑ rõne.Agẽs nobili⸗
eſt patiente.et pᷣncipiũ effectu.ſᷣ virtꝰ interioꝛ animi
nobilioꝛ eſt q; opatio exterioꝛ.g ex frequẽti hona oꝑa⸗
tione nõ videt᷑ ꝙ cõtingat acqͥrere aliquã virtutẽ car
dinalẽ.¶ Itẽ ſi virtꝰ acqͥrit᷑ ꝑ oꝑationes. aut ꝑ vni/
cã oꝑationẽ.aut ꝑ plures.cõſtat ꝙ ꝑ vnicã nõ.ergo ꝑ
plures. ¶ Sʒ cõtra.qñ vnaꝝ illa oꝑationũ incipit ee
alia deſinit. nunqᷓ; oꝑatiões ille ſunt ſil.ſed vna nõ
põt facere.ergo nec plures.cũ nouis oꝑatiõibus ſuꝑ
ueniẽtibꝰalie tranſeãt in pᷣteritũ. ¶ Itẽ ſi virtꝰ cardi
nalis generari babet ex opibus.Aut g̊ ex oꝑibus vir/
tuoſis.aut nõ virtuoſis.Ex oꝑibus virtuoſis non.qꝛ

opꝑa virtuoſa ſiue ſtudioſa a virtute hñt oꝛiginẽ.ergo

nõ ſunt virtut pᷣncipiũ. Nidct᷑ &̊ ꝙ ex oꝑibꝰ nõ vir/

tuoſis.Sed ↄtra.quales ſunt actus tales ſunt habi/

tus. ſi oꝑa illa nõ ſunt virtuoſa.nõ generabũt habi
tñ virtuoſuʒ.ergo videt᷑ ꝙ nulla virtꝰpoſſit ex oꝑibꝰ
generari. ¶Rad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ
ꝙ virtutẽs cardinales vno mõ dicunt᷑ virtutes quia

phabilitãt ad opa moꝛalia. Alio mõ dicũt᷑ vᷣtutes nõ

ſolũ qꝛ babilitaãt ad hmõi opera.ſed etiã qꝛ eleuãt ad
opa meritoꝛia.Scm aũt ꝙ vᷣtutes cardinales dicũ/
tur virtutes qꝛ potentiã eleuãt.ſic nõ habẽt oꝛtũ ab
aſſuefactiõe ſed a diuino munere.nõ a natura ſed a

gratia. Quia em̃ elcuãt potentiã ſupꝛa ſe ſunt ſupꝛa

356

