cto.quia ſpũſſanctus nõ repugnat ſuis donis.ſᷣ qñ
ſpũſſanctus infundit᷑ tũc timoꝛ ſeruilis expellitur ſi
cut dicit Aug. ⁊ habetw᷑ in ra.ᷣ timoꝛ ſeruilis nõ eſt
donñ ſpũſſancti. ¶ Itẽ omne ſpũſſancti tonũ habʒ

exemplar coꝛreſpondẽs in deo.ſed timoꝛ ſeruilis nõ

bʒ exẽplar coꝛreſpõdẽs in deo.nec inqtũ timoꝛ. nec
inqtũ ſeruilis. In deo em nullus eſt pauoꝛ.nulla eſt
ſeruitus.ergo ⁊c.¶ J
ad babilitandũ animã ad aliqͥd arduũ et excellens.
ſed timoꝛ potius conſiſtit in depꝛeſſione qᷓ in aliqua
erectione.et potius eſt ex virutis indigẽtia qᷓ; ex ſuf⸗
ficiẽtia. videt᷑ ꝙ timoꝛ ullie nõ ſit donũ ſpũſſcti.
¶ Itẽ ſicut contingit deñ timere ꝓpter penas quas

Itẽ omne donũ ſpũſſancti dat᷑

infligit. ſic etiã ↄtingit amare ꝓpter beneficia qᷓ nob

tribuit etiã in ſtatu patrie.ſed amoꝛ ille qui eſt ꝓpter
tꝑalia hic nõ ponit᷑ inter ſpũſſãacti dona.g̊ nec timoꝛ
ſeruilis qui pᷣneipaliter bʒ oculũ ad penã. ¶ Item
ſicut aliquis dimittit tranſgredi mandata dei ꝓpter
timoꝛẽ penaꝝ eternaꝝ.ſic latro dimittit tranſgredi
edictũ reg ꝓpt᷑ timoꝛẽ furcaꝝ.ſᷣ timoꝛ q̃ latro timet
furari ne ſuſpendat᷑ nõ pouit᷑ eſſe donũ ſpũſſancti.
ergo ſiir videt᷑ de illo timoꝛe quo quis timet pecca-
re ne eternaliter puniat᷑.im o videt᷑ multo foꝛtioꝛi
rõne.quia ſi malũ faciliter timet᷑maius malũ mul/
to facilius timet᷑.cũ ergo maius malũ ſint pene cter
ne qᷓ; tꝑales.ſi nõ egemus dono ad timendũ penas
tꝑales.multo magis videtur ꝙ nec ad timendũ p⸗-
nas eternas. ¶ G. dm ꝙ abſq; dubio timoꝛ ſerui/S9
lis eſt dnũ ſpũſſancti.Et rõ huius eſt.qm̃ ſicut do
num dei eſt noſſe ſiue credere penas futuras pꝛo eo
q ibi eſt quedã coꝛdis illuminatio ⁊ directio.ſic do⸗/
num dei eſt illas ꝑenas eternas refugere ⁊ timere.p
eo ex tali tono eſt quedã emollitio.⁊ fluxus cõcu
piſcentialis reſtrictio.et in hoc quedaʒ rectificatio.

Oꝛ em̃ ibi ſit emollitio ſatis innuit Hiere.ꝓpbeta.

cũ dicit. YInduraſti coꝛ noſtrũ vt nõ timeremus te.
O ibi ſit fluxus concupiſcentialis reſtrictio innuit
ꝓpbeta in v.cum dicit. Confige timoꝛi tuo carnes
meas.qð quidẽ non ſolũ fit timoꝛe caſto ſed etiam
ſeruili.quo timent᷑ eterna ſupplicia.⁊ timet᷑ diuina
iuſticia.Et ꝓpter illoꝝ timoꝛẽ ceſſat hõ a peccatoꝛũ
ppetratione.licet nõ omnino ceſſet a volũtate.ſicut
dicit glo.qd totũ eſt ex diuino munere. Ideo conce/

dende ſunt rõnes ad banc partẽ inducte. ¶ Ad ill
ergo qð pꝛimo obijcit᷑ in cõtrariũ ꝙ timoꝛ ſeruił nõ

manet cũ ſpũſancto.dm ꝙ dona ſpũſſancti ſunt in
multiplici differentia.Quoddã nãq;ʒ donũ eſt a ſpũ
ſancto ſed nõ cũ ſpũſancto.quia pᷣparat ad ſpm̃ſan-
ctum.⁊ tale tonũ eſt timoꝛ ſeruilis m ꝙ buiuſmo/
di. Quoddã autẽ eſt vnũ a ſpũſancto ⁊ ſemꝑ cum
ſpũſancto.quia ꝑ ipſum cõſecrat᷑ habitaculũ ſpũi/
ſancto.ſicut eſt vnuz charitatis. Qnoddã vero eſt
donũ qð eſt donũ a ſpũſancto.⁊ aliqñ cũ ſpũſancto.

aliqñ ſine ſpũſancto.ſicut conũ qð eſt ad ſpũſfſancti

manifeſt ationẽ. ⁊ eſt oꝛdinatũ non ſoluʒ ad ꝓpꝛiam
vtilitatẽ ſed ctiã ad alienã.ſicut donũ ꝓphetie et do⸗
num ſcie.que aliqñ in malis.aliqñ in bonis reperiri
babent. Cũ ergo dẽ ꝙ donũ ſpũſſancti compatit᷑ ſe
cũ ſpũſancto.ddm qꝙ illud babet inſtantiã in eo do-
no q oꝛdinat᷑ ad habitationẽ ſpũſſancti pꝛeparan
dam. Poſſſet etiã aliter dici ꝙ timoꝛ ſeruilis et ſi in-
quantum ſeruilis eſt nõ poſſit ſtare cum ſpũſancto
Apter annexã imꝑfectionẽ que dicit repugnantiam

ad ſtatũ gratie.tñ q;tum ad aliqͥd ſui nihil pꝛobibet

ipſum cũ ſpũſancto ſtare.ſicut infra mnclius manife
g 3

61 ſtabitur. 2 q;tum ad boc eſt donũ eius. ¶ Ad illud
qd obijcit᷑ ꝙ omne donũ ſpũᷣfſancti babet exemplar
oꝛreſpondens in deo. dm ꝙ ſi illud ſpaliter intel-/
ligatur q;ẽtũ ad omnẽ eius ꝓpꝛietatẽ ſic nõ eſt verũ.
ſed ſi generaliter intelligatur vtpote ꝙ dicat᷑ illud
habere exemplar in deo qð habet aliquid coꝛreſpoꝝn
dens ſibi vel pᷣm ſe vel ᷣm ſuũ genus ſic veritatẽ ha
bere poteſt. Et hoc mõ timoꝛ poteſt habẽ exemplar
in deo.quia qͥ timet elongatur a malo ⁊ ſtat intra fi⸗/
nes ꝓpꝛios.ita ꝙ ſupꝛa ſe non erigitur. Atrũq; autẽ
iſtoꝝ contingit reꝑiri in deo.quia deus a malo maxi
me elongatur. et nullo mõ ſupꝛa ſeipᷣm erigitur.iso
dũ per timoꝛẽ deo ſubijcimur.eidẽ aſſimilamur.⁊ ta
lis aſſimilatio ſufficit ad boc ꝙ timoꝛ habeat ſuffici

62 entẽ rõnem toni. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ omne do

num ſpũᷣſſancti datur ad habilitandũ animã ad ar/
duum et excellens. dm ꝙ ſicut inoꝛdinate amare
eſt magne virtutis ⁊ excellentie.ſic inoꝛdinate timẽ
eſt ſegniciei et ignauie.oꝛdinate vero timere magne
eſt excellentie. Qui em̃ deũ veraciter timet.nihil ter
renum et caducũ timet.imo ex ipſo timoꝛe dei ipſis
timoꝛibus ſuꝑeffertur. Ideo licct actus timoꝛis vi/
deatur ptinere ad quandãa defectibilitatẽ. pᷣm verita
tem tamẽ ꝑtinet ad excellentiã et nobilitatẽ.⁊ quia
in timoꝛe ſeruili incipit hõ deum ipſum timere.hinc
cʒ eſt ꝙ donũ ſpũſſancti eſt hic imperfectũ.¶ Ad illud
gʒ obijcit᷑ ꝙ ſicut contingit den timere ꝓpter penas.
ita et amare ꝓpter beneficia. dᷣm ꝙ ſicut beneficia
quedã ſunt pᷣſentia.quedã futura.quedã que viden
tur.quedã que expectant᷑.ſic etiam et pene.Et ſi qͥs
timeat deũ ſolũmodo ꝓpter penas pᷣſentes quas iã
exꝑtus eſt.hoc nõ habet neceſſario ex tono.ſed cũ ti
met ꝓpter ſuꝑplicia futura que credit infligenda eẽ
omnibus qui contẽnunt diuinã iuſticiã.ſic⁊ in amo
re iutelligendũ eſt ꝙ amoꝛ eternoꝝ bonoꝝ eſt donũ

dei. Amoꝛ vero pꝛeſentiũ poteſt eſſe ex ipſo naturali

affectu. et ideo ex hoc nõ poteſt cõcludi ꝙ timoꝛ ſer/
uilis nõ ſit dnũ.quia timoꝛe ſeruili non timent᷑ tm̃
tpalia ſupplicia ſed etiã eterna ſicut tactũ eſt ſupꝛa.
64 a illud qð obijcitur de latrone qui timet furari
pter ſuſpendiũ.ddm ꝙ nõ eſt ſimile ſicut iã tactuʒ
eſt. quia naturali cognitione ⁊ eſtimatione latro co/
gnoſcit illud ſuppliciũ et illud refoꝛmidat.nõ auteʒ
ſic ẽ de ſupplicio infernali.ĩmo opoꝛtet ꝙ timeat per
fidem.et amplius ꝙ coꝛ quodãmodo mollificet᷑ vt
exhoꝛreat illa ſupplicia ad fidei inſtinctũ. Pꝛoptea
ratio illa nõ valet.quia nõ eſt ſimile binc ⁊ inde.

— Dueſtie⸗jM.. b
(He timoꝛe ſeruili in cõparatione q;tũ ad eius vſum
AVtrũ ſcʒ vſus timoꝛis ſeruilis ſit bonus an malus.
Et ꝙ bonus ſit videt᷑.quia quales ſunt habitus ta/
les ſunt actus.ſed timoꝛ ſeruilis cũ ſit dnũ ſpũſſan
cti eſt bonus.ergo ꝑ documentũ moꝛalis ph̊i actus
eius eſt bonus. byte maxima eſt phᷣi ꝙ cuiꝰvſus
bonus.ipᷣm quoq; bonũ eſt.⁊ cuiꝰ vſus malus ipᷣm
eſt malũ.& ſi vſus timoꝛis ſeruilis eſt malus.ipſe ti/
moꝛ ſeruilis eſſet malus.ſed nõ eſt malus cuʒ detur
diuinitus.g actus eius eſt bonus. ¶ Itẽ omnis ha
bitus cuius vſus pᷣparat homineʒz ad ſuſceptionem
gratie eſt bonus q;tũ ad vſum.ſed timoꝛ ſeruilis eſt
hbmõi.quia per vſum eius introducit᷑ charitas ſicut
dicit Aug.et habet᷑ in lra.ergo⁊c. ¶ Itẽ nullꝰactus
quo quis vitat pctm̃ eſt pctm̃.ſed actu timoꝛis ſerui

—

lis recedit hõ a pctõ. actus timoꝛis ſeruilis nõ eſt
petm̃.nõ eſt ergo malus.et eſt malus vel bonꝰ.ergo
bonus. ¶ Sed p.ſuper illud pe. Confige timoꝛi tuo
carnes meas. Glo. Aug. Limoꝛ ſeruił carnẽ nõ cru
cifigit.quia viuit in eo peccandi voluntas.⁊ ſeque⸗
retur opus ſi ſperaret᷑ impunitas.mallet em̃ liccre.

et dolet nõ licere qð lex vetat.ſ̊ ois talis motus ẽ di

recte õ iuſticiã.quia vellet iuſticiã non eſſe.oĩs vero
motus iuſticia eſt malus.g actus et vſus timoꝛis
ſeruilis ẽ malus. ¶ J

ex amoꝛe.ſᷣ ois actus qui ꝓcedit ex radice timoꝛis ⁊
ſnꝑbie eſt actus malus et dãnabilis.̊̊ vſus timoꝛis
ſeruilis nõ eſt bonus ſed binabiiad Ren nullus
actus incõpoſſibilis charitati ẽ bonus.ſᷣ timere ſer⸗

uiliter ẽ actus incõpoſſibilis charitati.gẽ̊ timere ſer/
uiliter nõ eſt bonũ. Maioꝛ manifeſta ẽ.quia chari/
tas bono nõ repugnat ſ̊ malo. Minoꝛ aũt etiã ma⸗/
nifeſta eſt ᷑m verba Aug.et apli.quia ſpũs ſeruitu/
tis nõ ſtat cũ ſpũ adoptionis. ¶ Itẽ ois timoꝛ oꝛtũ
hʒ cx amoꝛe. timoꝛ ſeruilis ex amoꝛe bʒ oꝛtũ.ſ̊ ois

amoꝛ aut eſt nalis.aut libidinoſus.aut gratuitꝰ.cũᷣ

ergo timoꝛ ſeruilis nõ poſſit habẽ oꝛtũ ex amoꝛe gra

tuito.quia eſt in peccatoꝛe.nec ex amoꝛe nali cõſtat.
quia ia eſſet timoꝛ nalis.reſtat g ꝙ ex amoꝛe libidi/

noſo.ſed ois actus qͥ exit ex amoꝛe libidinoſo ẽ ma/

lus et culpabilis.g actus timoꝛis ſeruilis ẽ malus.
tẽ amare deũ ꝓpter tꝑalia pᷣncipaliter eſt pctin
⁊ malũ.ſilr timere deũ ꝓpter penas pᷣncipaliter eſt
malũ.ſᷣ hoc eſt timere ſeruilit᷑.videt᷑ &̊ ꝙ actus timo
ris ſeruilis ſemꝑ ſit culpabił. ¶ Itẽ timoꝛ ſeruil nõ
dꝛ ſeruilis niſi a ſeruitute pcti.o pari rõne nullus dẽ
timere ſeruilit᷑ niſi ad illũ actũ ſit annexa circũſtan/
tia pcti.ſed circũſtantia pcti annexa actui facit totũ
actũ defoꝛmẽ. videt᷑ ꝙ actus et vſus timoꝛis ſerui
lis ſit ſemꝑ culpabilis et defoꝛmis.

uilem duo dico. videlicet ipᷣm habitũ quo anima di
ſponit᷑ ad timendũ deũ vt punientẽ eos qui pꝛeuari
cantur. ⁊ vlterius nomine ſeruitutis impoꝛtat᷑ de/
foꝛmitas pcti que annexa ẽ illi habitui in eodẽ boie
rõne cuiꝰille hõ dicit᷑ eſſe ſeruus pcti.et timoꝛ in eo
exiſtens dẽ eſſe timoꝛ ſeruil.ꝑ bunc etiã modũ cũ di
co aliquẽ timẽ ſeruilit᷑ duo dico.videlicet.actum ab

illo habitu egredientẽ.⁊ voluntatis ſeruilitateʒ ſiue
defoꝛmitatẽ cõcomitantẽ. Sed attendenduʒ qꝙ boc

põt efſe duplr. aut ita ꝙꝙ defoꝛmitas illa voluntatis

cõcomitet᷑ qtũ ad habitũ.aut q;'tũ ad actũ.Si cõco

mitat᷑ ſolũ q;tũ ad habitũ.ſic põt eſſe ꝙ aliquis ſer/
uiliter timeat.et tñ motu illo nõ peccabit.qꝛ ſi ex re
cogitatione penaꝝ aliqs abheꝛret offendere deü. P
põt eſſe pᷣter omne pctm̃. Si aũt cõcomitat᷑ in actu
qᷓ;uis ipᷣim timẽ de ſe nõ ſit malũ.tñ rõne defoꝛmitat
actualr annexe depꝛauat᷑.ſic̃ aliqͥs qͥ timet penas.⁊
timẽdo dolet ꝙ tales pene infligunt᷑ ꝓ culpa.⁊ acti
etiã cõcupiſcit peccare ſi nõ eſſet illa pena.et h mõ
timere ſeruilr eſt pctm̃ et malũ.hoc aũt nõ eſt ſemꝑ
cum qͥs mouet᷑ timoꝛe ſeruili. alioqͥn ꝑ vſum illius
doni magis ſe hõ a grã elongaret ꝙ; ppararet. quod
plane falſum ẽ. Et iõ cõcedendũ eſt ꝙ vſus timoꝛis
ſeruil põt eſſe bonꝰ.licet nõ ſit bonꝰbonitate meriti
ß magis bonitate pᷣparante vel oꝛdinãte ad meritũ

q̃ ſimul ſtat cũ pctõ. Vñ et rõnes q̃ boc oñdunt con

cedende ſunt. tcet rõ vltima ſit ſophiſtica. qꝛ ccd

alus. ¶ Itẽ Gꝛego. in moꝛal. cũ pena ti
metur.⁊ dei facies nõ amat᷑.timoꝛ ex timoꝛe eſt non

Re'. ad p̃ᷣdicto
rum intelligentiã eſt notandũ ꝙ cũ dico timoꝛẽ ſer/

Gen
tn
ſebi
.
Mr.
utn
oguin
At
66 1ſep
ul
e
to
vſen
en
ècne.
ie
i
o
Ms
hock
nntep
le
tiot
ae
6cdh
ghigt
ſule⸗
tzer
wöͤuie
tnülin
gid
Mͤnne
tatal
l
naten
loihe
M
e
bu
he
Ket
ſehe

e⸗
ele
Nann
Mte
untg i
Silgci,
Petlsnne
umrci
Cutſitire
lie
mamage
unim
lpt⸗

*

4
V
”

amrrhtiſ
wisnt!
ritnuti

aß
KEG

NdiN
ngindi
=
Amtoli⸗
1s lurclun
dni,

71

in, 4
ec
ANe

65

.
1 .

66

67

68

te ſuptdſitione falſa. ¶ Ad illud vero qð pᷣmo obij
citur in cõtrariũ ꝙ in timoꝛe ſeruili viuit voluntas
peccandi.⁊ ꝙ tolet de eo qð lex vetat.dom ꝙ illud

verbũ Augꝰ.nõ intelligitur ꝙ ſemꝑ qñ timet doleat

actu. ⁊ ſimiliter ꝙ voluntas peccandi ſemper ſit in
actu. ſed hoc dicit qꝛ manet in babitu ⁊ radice.Licõ

autẽ voluntas ſit ꝑ potentiã deſoꝛmata ⁊ regnet in

eęa malꝰ amoꝛ. põt tñ aliqñ moueri ad aliqua bona

opa in genẽ.vel ex circũſtantia ꝑ aliquã gram gra t!
datã nõ cõmittendo culpã ſicut pʒ p multa exẽpla.
⁊ ſic põt eſſe in ꝑte iſta. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ timẽ
ſeruiliter eſt ex timoꝛe ſicut dicit Gꝛego.nõ ex amo/
re.ddm ꝙ ex nõ dicit ibi cãm ſed cõcomitantia.⁊ cu

dicit cõcomitantiã in actu.tũc defoꝛmat actũ timo/

ris ſeruilit᷑. cũ dicit cõcomitantiã in habitu nõ opoꝛ
tet ꝙ defoꝛmet. ſed tñ facit ipᷣm deficere a meriti Pfe
ctione. ¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ actus incõpoſſibil cha
ritati eſt malus.ddm ꝙ aliqs actus põt eſſe incom/

pſſibilis alicui rõne circũſtantie ꝓpꝛie quã babet ex

Apꝛio habitu.vel rõne alicuiꝰ annexi.Cũ ergo dẽ
actus timoꝛis ſeruilis ẽ incõpoſſſibilis charitati.boc
nõ eſt rõne ipſius actus ꝑ ſe ⁊ m ſe.quia bñs chari
tatẽ põt beue timẽ deũ rone pene.ᷣ hoc intelligitur
rõne annexi qð facit ipᷣm deficere a merito charita/
tis. ⁊ iõ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ actus timoꝛis ſecruilis ſit
malus.ſed vel ẽ malus.vleſt in hoie ſᷣm ſtatũ malũ.
et cõcluſio ẽ vera rõne alterius ꝑtis.

obꝛi qꝙ timoꝛ ſcruilis bʒ oꝛtũ ex amoꝛe.dᷣm ꝙ timoꝛ

ſeruilis nõ bʒ oꝛtũ ex amoꝛe libidinoſo.ſed põt hꝛe
oꝛtuʒ ex amoꝛe nali. Amoꝛ em̃ nalis duplłr dꝛ. AUno
mõ qui eſt cũ ipſa nã plantatus.Alio mõ ille qui eſt
ex nali affectu et voluntario exercitio acq̃ſitus ſine
grẽ dono.⁊ ex tali amoꝛe põt hõ pctõꝛ ſeipᷣm ſine ipð
pctõ amare.⁊ mala ſua fugẽ ſiue pñtia ſiue futura.
et ex tali amoꝛe timoꝛ ſeruilis hʒ ꝓcedere.Si enim
hõ ſeipᷣm amat ad boc vt acquirat ſalutẽ.⁊ ex hoc ti/
meat eterna toꝛmenta incurrere.talis affectio amo
ris q;uis nõ ſit ex charitate.põt tñ eſſe abſq; libidine

Aliter põt dici q; ſicut timoꝛ mũdanus quo quis ti/

met amittere mũdana eſt ex amoꝛe mundi.et timoꝛ
humanus ex amoꝛe tpalis ſalutis.ſic timoꝛ ſeruilis
cũ aliquis timet incurrere e᷑na toꝛmẽta eſt ex amo/
re eterne ſalutis et beatitudis.⁊ iſte amoꝛ q;tũ eſt de

ſe non eſt culpabilis. ſed eſt vel nalis. vel gratuitus

a grã gratis data.vl gratuitus a grã gratũ faciente.

timoꝛ ſeruil bene põt eſſe ex amoꝛe ſalutis pꝛimo

69

vel medio mõ dicto.⁊ iõ falſum ſupponit cũ dicit q;

eſt ex amoꝛe libidinoſo. d illud qd obẽ ꝙ amoꝛ

pñi ꝓpter tꝑalia pᷣncipalr eſt pctm̃.dm ꝙ nõ eſt ſi/

70

timẽtis.Et ſi ponat᷑ ratione ipſius actus.tunc vtiq;

mile de amoꝛe æ timof.qꝛ amoꝛ eſt ille qui facit frui.

⁊ eius eſt quietare vel ad aliud inclinare.et iõ pec/
cat qͥ diligit deñ ꝓpter tpalia pᷣncipalr.quia facit de
via finẽ.et de fine viã.nõ ſic aũt eſt ex parte timoꝛis.
Alia eſt rõ quia cũ quis amat deũ ꝓpter tꝑalia duo
ſunt ibi amata.ſed cũ quis timet deum ꝓpter penas
quas infligit vnus ſolus ẽ quẽ timet. Qui em̃ timet
habentẽ cultellũ.vno ⁊ eodẽ timoꝛe timet cultellum
ſiue plagã cultelli et actionẽ percutientis.⁊ iõ nõ eſt
ſimile hinc et inde. ¶ Ad illud qð vltimo obijcitur
ꝙ timẽ ſeruiliter eſt timẽ cũ circũſtantia peccati.di/
cendũ ꝙ illa circũſtantia ſiue defoꝛmitas peccati po
teſt poni circa actũ timendi rõne ipſiꝰactus vel rõne

Actus defoꝛmatur et efficit᷑ malus rõne annexi ſicut

¶Ad illud qd Si g timoꝛ ſeruilis
manere nõ poſſit cũ charitas ſuꝑuenerit.¶
ſicut ſe hʒ fides infoꝛmis ad fidẽ foꝛmatã.ſic ſe hʒ ti

pꝛius fuit expoſitũ. Sed ſi ita ſit ꝙ; ponat᷑ roe ipſius
timentis.ſic poteſt eſſe ꝙ actus non ſit defoꝛmatus.

ſed quia defoꝛmitas eſt circa timentẽ.licet ᷣm illam

defoꝛmitatẽ nõ actualiter moueat᷑.⁊ ꝓpterea nõ eſt
opoꝛtunũ ꝙ timere ſeruiliter ſemꝑ ſit pctm̃.imo hoc
poteſt eſſe vtile ⁊ pᷣparatoꝛiũ reſpectu gratie.

¶ Queſtio. iij. i

De timoꝛe ſeruili in coparatione ad grẽ cõplemẽtũ.

Et q̃rit᷑ vtrũ timoꝛ ſeruilis expellat᷑ grã adueniente
Et ꝙ ſic videt᷑ pᷣmo auẽte Aug.quã męr̃ adducit in
lra.Limoꝛ locũ pᷣparat charitati.cũ autẽ venit cha
ritas pellit᷑ timoꝛ qui ei pᷣparauit locũ.ſed cõſtat ꝙ;
boc intelligit᷑ de timoꝛe ſeruili.g̊ timoꝛ ſeruilis pelli

tur ſuꝑueniente gra. ¶ Item ſpũs libertatis repu/

nat ſpiritui ſeruitutis.ſed ſpũs grẽ et charitatis efſt

pũs libertatis.ſpũs vero timoꝛis ſeruilis eſt ſpiritꝰ
ſeruitutis.̊ ſuꝑueniente grã pellitur timoꝛ ſeruilis
¶ Itẽ nullus hbñs gratiã et charitatẽ pꝛincipalłr in/

tuctur penã. quia pncipalius intuetur diuinã com⸗

placentiam.ſed timoꝛ ſeruilis pᷣncipalr facit intueri
penã.S timoꝛ ſeruilis nõ põt ſtare cũ gratia. ¶ Itẽ
ſicut ſe hʒ amoꝛ qui eſt ante gratiã ad amoꝛẽ qui eſt
ex grã.ſic ſe bʒ timoꝛ ſeruilis ad timoꝛẽ gratuitũ.ſed
amoꝛ gratuitꝰ alius eſt ab amoꝛe acquiſito vel gra/
tis dato. timoꝛ inicialis alius eſt a timoꝛe ſeruili.
Si g timoꝛ ſeruilis nõ põt fieri nialie en
edo.

moꝛ ſeruilis ad timoꝛẽ gratuitũ.ſed fides infoꝛmis
foꝛmat᷑ ſᷣm ꝙ habitũ eſt in pꝛecedentibꝰ.ergo videt
ꝙ timoꝛ ſeruil gratificet᷑ cũ gratia infundit᷑. ¶ Itẽ
plus diſtat grã gratũ faciens a natura ꝙᷓ diſtet a do
no grẽ gratis date.ſed grã ſuꝑueniens nam noſtrã
nõ excludit ſed potius pꝑficit. cuʒ timoꝛ ſeruilis ſit
donũ grẽ gratis date.videt᷑ ꝙ nõ expellat᷑ ſed potiꝰ
ꝑficiat᷑ adueniente grã charitate. ¶ Itẽ timoꝛe ſer⸗

uili timet᷑ pena.timoꝛe iniciali timet᷑ pena ⁊ dei of/

fenſa.g timoꝛ inicialis ſe bʒ ex quadã additione ad

timoꝛẽ ſeruilẽ. ſed qð ſe babet ex additione ad alte-

rum continet illud ⁊ adhuc amplius.ergo in timo⸗/

re iniciali continet᷑ timoꝛ ſeruilis. ⁊ ſimiliter timoꝛ

ſeruilis nõ expellitur pꝑ aduentũ charitatis. ¶ Itez
gratia quantum eſt de ſe non repugnat niſi ccato.
nõ ei qd ex pctõ trahit oꝛiginẽ ſicut eſt inicium ⁊ ſe/

quela.ſed timoꝛ ſeruilis non eſt peccatũ.ſed ex pctõ

trahit᷑.ergo ei grã nõ repugnat.Et ſi hoc.tunc non

videt᷑ expelli pergrãm. ¶ Rx. ad pꝛedictoꝝ intelli/ 71

gentiam eſt notandũ.ꝙ circa hoc eſt duplex modus
dicendi. Anus nãq; modus dicendi

nexum.nõ ratione ipſius doni.ſed rõne eius in quo
eſt. Cum ergo gratia ſuperuenit expellit ipſum q;'tũ

ad defectum defoꝛmitatis annexũ.non autẽ inq;tuʒ
eſt donum diuinitus gratis datuʒ ſicus in pꝛeceden
¶ Alius autẽ di⸗/
cendi modus eſt ꝙ timoꝛ ſeruilis omnino expelli/
tur adueniente gratia.non ſolum q;tuz ad id quod
habet ſeruitutis.ſed etiam q;tum ad hoc qð babet
humilitatis. Et ratio huius eſt.quia huic timoꝛi
ſeruitus quodam modo eſt annexa eſſentialiter.

tibus tactum eſt de fide infoꝛmi.

Habet enim oꝛtum magis ex amoꝛe ſui qᷓ; ex a-

moꝛe dei. AUnde et timoꝛ iſte ſeruilis facit penam

BSg 4

dus dicendi eſt. Cum dico
timoꝛẽ ſeruilẽ duo dico ſicut tactũ eſt pꝛius.videli/
cet ipᷣm donũ.⁊ defectum defoꝛmtatis eidẽ dono an⸗

.

76 hoc non ſequit᷑ ꝙ expellat᷑ generalr.

— — 2

pꝛincipalr intueri. Jõ ſicut fides pter repugnantiã

enigmatis ſibi annexi ad gloꝛiã euacuat᷑ ipſa ſupue

niente.ſic habitus timoꝛis ſeruilis expellitur ſupue
niente charitate.Et huic mõ dicendi videt᷑ cõſona/
re verbum Aug.quo dicit ꝙ timoꝛ ſeruilis reſpectu
charitatis introducende ſe habet ſicut ſeta reſpectu
fili. Ex his autẽ duobꝰ modis dicendi poteſt elici ter
cius modus quaſi cõmixtus ex vtroq;.⁊ tenẽs me-/

dium inter vtrũq;. Aalde em̃ difficile videt᷑ dicere

ꝙ ille babitus quo quis habilis erat ad ceſſandum
A culpa.ſi npueniente gratia ſtatim recedat.cum con
trariũ huiꝰdictet ipſa exꝑientia. Difficile etiã vide/
tur dicere ⁊ ſuſtinere ꝙ timoꝛ ſeruilis ſimiliter ma/
neat adueniente gratia.cũ ſit alia differentia timo/
ris q́ᷓᷓ timoꝛ inicialis.nec videt᷑ ab eodẽ trahere oꝛi
72 ginem. ⁊ verba Aug.ſatis vident᷑ contradicereEt
Apterea poſſumus dicere ꝙ timoꝛ ſeruilig tres ha/

bet cõditiones. Anã ſicuti materialẽ ⁊ ſubſtratã.et
hec eſt timere penã eternã. Alteram ſicut foꝛmalem

⁊ completiuã.⁊ hec eſt pꝛincipaliter intueri illã pe/
nam.Terciã ſicut annexã.⁊ bec eſt habẽ voluntatẽ
defoꝛmẽ cõiunctã.Cum igit᷑ gratie donũ ſuꝑinduci

tur.timeꝛ ſeruilis qꝙᷓtũ ad hoc qð materiale erat in

ipſo.hoc eſt inqᷓtũ habilitabat ad timendũ penam
manet cũ gratia.quia gratie nõ repugnat. tũ vᷣo

ad alias duas cõditiones videlicet q;tũ ad comple.

tiuam et qtuʒ ad annexã pellitur p ipſam Salistge
cum gratia ſuꝑuenit.nec pꝛincipalr intuet᷑ penam.

nec habet annexã voluntatẽ malã.⁊ ſic haberi põt

ꝙ donũ timoꝛis ſeruilis qᷓ;tũ ad aliquid ſui adueni/

ente gratia pellitur.⁊ qᷓ;tũ ad aliquid manet.et boc

viſo patet rñſio ad queſtionẽ.patet etiam ꝓ mnagna
pte reſponſio ad obiectiones ad vtrãq; partẽ.quia
peutre ſimpł:r concludunt veritatẽ.ideo opoꝛtet re/
73 ſpondere binc ⁊ inde. ¶ Ad illud qð pꝛimo obijcit
de aucte auguſtini qua dicit ꝙ timoꝛ ſeruilis expelli
tur adueniente charitate.dicendum ꝙ hoc non di⸗
cit ꝙ totaliter pellatur.ſed ꝙ dominiuʒ ſeruitutis q̃

vncipaliter penã intuet᷑ ab ipſo timoꝛe adueniente
74 charitate auferatur.

¶ Ad illud qð obijci᷑ ꝙ ſpũs
ſeruitutis repugnat ſpũi libertatis.dom ꝙ verũ eſt
qᷓtũ ad illud qdð eſt in eo ſeruitutis.ſed timoꝛ ſerui/
lis aliquid habet in quo cõmunicat cũ timoꝛe inicia
75 li. ⁊ rõne illius nõ opoꝛtet ipᷣm expelli. ¶ Ad illud
dð tercio obẽ ꝙ timoꝛis ſeruilis pᷣncipaliter ẽ intue/

ri penã.iam patet rñſio.quia qᷓ;tũ ad illã conditionẽ

d illud qð
obijcitur ꝙ ſicut ſe babet amoꝛ peccatoꝛis reſpectu
amoꝛis gratuiti.ſic timoꝛ ſeruilis reſpectu timoꝛis
caſti. dom q; nõ eſt ſimile.qm̃ ſicut in pᷣcedentibus
habitũ fuit charitas nõ poteſt fieri infoꝛmis.vt pa/
tet.q aliquis cadit a charitate.⁊ tñ poſt lapſum re
manet ibi timoꝛ eternoꝝ ſupplicioꝝ/ Et ſi obijcias
ꝙ amoꝛ eſt radix timoꝛis.&̊ debʒ currere pari paſſu.
dum ꝙ nõ valet.quia ſilr eſt radix ſpei.⁊ tñ ſpes pᷣt
eſſe infoꝛmis ⁊ foꝛmata.Et rõ huiꝰ aſſignata fuit ſu
pꝛa.Et ſic patet ꝙ rõnes ille nõ cõcludunt ꝙ timoꝛ

habet expelli qua vicz penã intuet ife⸗ Fr. 7 ꝓpter

77 totaliter expellat. ¶ Ad illud vo qð o bꝛ ꝙ ſimpłr

manet ꝑ ſimile ⁊ in fide infoꝛmi ⁊ foꝛmata.ð dᷣm q;
non eſt ſimile ex pte iſta ⁊ ex illa.qm̃ fides infoꝛmis
aſſentit ꝓpter ſe ⁊ ſup oia ⁊ in omnibꝰ cui conſentit
fides foꝛmata.nõ ſie aũt eſt de timoꝛe ſeruili ⁊ inicia
li.quia timoꝛ ſeruilis pᷣncipaliter intuet᷑ penã.timoꝛ

aũñt iniciał nõ pꝛincipalit᷑ intuet᷑.ſed pꝛincipalit᷑ in/

—

ra non pellitur a grã.dm ꝙ nõ eſt ſie imile. quia na/
turalia inſepabilia ſunt.qͥa dantur ad ſemꝑ. ⁊ ideo
nõ auferunt᷑ ſupueniente grã.quedã antẽ ſunt gra⸗
tis ſuꝑaddita que dant᷑ ſolũmodo ad tp̃ᷣs pꝛo ſtatu
determinato.⁊ ideo pellunt᷑ ⁊ ceſſant recedente ſta/

tu illo. ⁊ ſic eſt repire in ꝓpoſito. ¶ Ad illud qd obij⸗/79

citur ꝙ timoꝛ inicialis addit ſuper ſeruilem. dᷣm p
quedãꝗ eſt additio ſimplr complcns.quedã eſt addi
tio diſtrabens. Limoꝛ inicialis addit ſupꝛa ſeruilẽ.
⁊ hoc quidẽ non ſolũ complendo.verũ etiaz diſtra⸗
hendo.quia ſicut dictũ eſt aufert ei defectũ cõcomi⸗
tantẽ qͥ quidẽ eſt voluntas defoꝛmis.⁊ conditioneʒ
etiã complentẽ que quidẽ erat ſᷣm ſtatũ illuʒ pꝛinci⸗
paliter intueri penã ſicut tactuz eſt ſupꝛa. ⁊ ideo ſic
5 n 4 ſum addit ꝙ aliquid de ipſo diminuit et ex-
ellit.
niſi peccato non ei qd babet oꝛiginẽ a pctõ.dm q
nõ ſolũ huic repugnat.ſcd etiã ei qd habet annexũ.
⁊ ꝓpter hoc ⁊ qtum ad hoc ꝙ penã habet.⁊ foꝛmi⸗
dat penã futurã. introductũ eſt ex culpa.⁊ ideo non
eſt mirũ ſi aliquo mõ pellitur adueniente gratia. qꝛ
nõ tĩ habet totaliter ex culpa introduci. verũ etiã
ex dono dei ſm ꝙ aliqͥd ſui.hinc eſt ꝙ ſic pellitur q;
nõ totaliter deſtruitur. Et ᷣm hoc ſatis de plano re/
ſponderi poteſt autoꝛitatibus ⁊ rõnibus que binc⁊
inde introducunrt.
Onſequẽter querit᷑ de timoꝛe gratuito.Et cir/
boc querunt᷑ tria. Pꝛimo q̃rit᷑ de ipſo timo
re qtũ ad eius diuiſionẽ.Scdo querit᷑ de eodẽ qᷓtũ
ad eius diminutionẽ. Tercio ⁊ vltimo querit᷑ q̃tuʒ
dd eius euacuation7.
NDueſtio.ſ. K
Ce timoꝛe gratuito q;tũ ad diuiſionẽ eius qua diui
ditur in inicialem ⁊ filialẽ. Atrũ iſte ſint diuerſe ti/
moꝛis ſpẽs.Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo ꝑ diuiſionẽ magi/
ſtri qua diuidit timoꝛem in quatuoꝛ differentias. et
omnes alie differentie ſunt foꝛmalit᷑ differentes.vi⸗
detur ergo ꝙ ſimilr ſic repire circa timoꝛẽ inicialem
⁊ filialem. Pere hocipſum videt᷑ rõne.quia timoꝛ
inicialis ⁊ filialis aut diſtinguit᷑ qᷓtum ad eſſentialẽ
differentiã. aut ſolũ q;tum ad ſtatũ. Si pᷣmo modo
tunc habeo ꝓpoſitũ. Si ſecundo mõ.contra.quia ti⸗
moꝛ habet eſſe in triplici ſtatu ᷣm ꝙ triplex eſt ſtatꝰ
hominis iuſti.videlicet in ſtatu incipientis.ꝓficien/
tis.et pfecti. Cum ego mgf illã differentiã nõ appo/
nit.videt᷑ ꝙ aut eſt inſufficiens.aut iſtas differẽtias
timoꝛis nõ aſſignet ſolũmodo quo ad ſtatũ.nec t̃
diuiſio magiſtri videt᷑ eſſe inſufficiens.immo et di/
uiſio Aug.⁊ alioꝝ qui de hac materia loquunt᷑ qui
ſolũmodo in has ſpẽs diuidunt timoꝛẽ gratuitum.
¶ Ite diuerſitas habituũ venit ex diuerſitate obie/
ctoꝛum.ſed ſicut magiſter innuit.cõmuniter etiam
tenetur.ꝙ timoꝛ inicialis habet oculum ad penam.
timoꝛ vero filialis habet oculum ad offenſam.ergo
V Geur ꝙ hic timoꝛ ⁊ ille ſint diuerſe ſpẽs timoꝛis.
Itẽ timoꝛ inicialis mediũ tenet inter ſeruilem et
filialem. ⁊ q;tum ad rõnem deueniendi.quia ꝑ ſerui
lem deuenit᷑ ad filialẽ mediante iniciali.⁊ etiã qtuʒ
ad mediũ timendi.Cum ergo timoꝛ inicialis ſit di/
uerſa ſpecies a timoꝛe ſeruili.videtur etiam ꝙ ſit di
uerſa a filiali. ¶ Sed contra.Si vnum oppoſito/
rum dicitur multipliciter ⁊ reliquum.⁊ ſi non.non.

tuetur diuinã offenſam. ¶ Ad illud qdð obẽ ꝙ natu⸗ 78

dillud qð obijcit᷑ ꝙ gratia nõ repugnat 80
. Poolo

he
uch
lan
fnnou
Ctnen
Dii
ncke

ntſl

zodff
dcr
fnhin
tfuaus
Hmnitth

gene
Ceit

hencie

wnhf

icels

gtu⸗
tinetd
diert
turſt
Ofenſe
AAr,
Stpot⸗
ſwol
Oſftnit
ſohioo
cpinse⸗
latbia
ſilee
hin
nngae
gonlſn
fost
Auste⸗
ſfend
Wens
dotin
Atern
hocſ.
viget
hoisin
ſoununt
Nunen
nli
ſoageo⸗
bcin
nun
kpenn
alnn
ind
dſfert
og
tſnin
mn
gſn
mnd
dwn
ſine

fn

„ d81t
s nõ hʒ diuidi. 5 ne diniſione
hzn Zein c ſeon d relligtd. no ex intelle
qð obẽ in 3 let. qꝛ illud in licis. ſicut pʒ ex ꝗ̃ras
et diſteren q illa nõ valet. ultiplicis. ſic Si aũt qᷣ
bar neletnlicnite ſteri pem. ſech ru licſicerarion inct chſ ———
hhabe tẽ magis ad ſp . ctu illi , oꝛ bz diuic lũ ⁊ ſummũ enã.
etg,⸗ non I3 lis differu = iſting 1„ lé pe erſos 5 ð pᷣncip lia. .
WS perfectũ non et filiali n ſpẽm nõ diſt le 2 filiale ut ym diuerſe offenſa. m iſta pte ⁊ alia. i⸗
in P nicialis u. 5 m vemn in inicialẽ Einicia aut inci alr dei o mile exi 3 fectũ nõ d
nen, timoꝛ inia 8 ꝑfectũ. timoꝛẽ inici oꝛẽ inic 6 pꝛincip 5 nõ eſt ſimile inus pfectũ nẽ if⸗
Van Kit minus . it ponere ti ere tim eA o pe tia. et iõ nõe fectũ et min ð eſt ibi dif⸗
liniin Tr A t cõtingit pon ingit pone go amoꝛ pe reuerentia. et nagis gfectũ loquẽdo nõ eſt ſlla nõ
uteet ig icut cotin ig cot u. cũ erg cari. vi / 1 ð obꝛẽ ꝙ;' m Ae log utñ rõ i
buißene Itẽ fectioꝛ. ſic etia cõt fectũ. cũ e riſicari. illud ꝗqð dom ꝙ ꝓpꝛie eſt. NHerũti tum
H anſ eſt atũ et p ês diuer dez E nt rem. ictu e — impfec nl
ſnmlns ui eſt pf lẽ cõſumma t m ſpẽs tũ ab eo uer ſificant r⸗ Em bm ꝙ d fectũ ⁊ imꝑ u. licet
leim ⁊ filia tias nõ babea que bñt oꝛt iuoca. 7 tia ßm ſpẽm! uͦt penes ꝑfe ale motiuũ.
(uu i lem 2 rentias nõ tẽ qu eſt vniu feren nõ ſolũ differuͦt ꝛincipale me foꝛmale
as differen moꝛ. ¶ J ſi cauſa ꝛtum t. qꝛ nõ ſolũ d aliud pꝛinc 8 crat foꝛma 8 5.
lalnge ba ſilr ꝙ nec ti pei.qꝛ ſi ca ⁊ caſtus o ſt vale enes aliud ⁊ t alterũ. ⁊ q ¶ Ad illud 2
ugtic geturſ ſunt eiuſdem oꝛ inicialis .2?iſte e ßſßetiam penes ſupponat⸗ alterius. Em ſunt
inge hm ſpẽm ſun 8. ß tim vult Aug).⸗ timo⸗ ñ quodãmõ pᷣ reſpectu bm ſpem ſunt
ii HSm vniuocu ito ßm ꝙ vi ilr ſit ⁊ in vnũ ꝗ iꝰfit male ab eodẽ vᷣm q̃ generã
witzen pabẽt ab amoꝛe Em. vi ratuiti diuer relſpeci llla qᷓ babe veritate in his amoꝛe
Rigi abẽt a m̃ ſᷣm ſpẽm. es gratu idet ꝙ obꝛ ꝙ illa P illug hz veri ut timoꝛ ex an 10
Niniihin, b us amoꝛ tim̃ nt timoꝛ uſcti. tunc vide 2 qadob. Ei. dom ꝙ illuc ca. cu aut tine ea cxvn
Weg nug amo⸗ lures ſunt ñ ſpuſcti.t ſi timoꝛ eiuſgẽ ſpẽi. dom ẽvniuocã a. et ꝓpterea
igting * Itẽ ſi plu ſit don tem. ¶ Itẽ ſü iſte ei eratione vn õõ ſi timoꝛe
zniit,e,, Le. OSen Ht t eoꝝ ̈ ſeptem.“ ſi qꝛ i r bᷣm en eratio vn Ari diuer
tülne, re⸗ cũ quilibet. lura qᷓ 6 eſt niſi ꝗ 1turf eſt generatio enerari di u ſm Aug.
E pem. cue ſint pli t. hoc nõ⸗ r tan nerat᷑ no eſt 6 tm̃ pñt g ffectionũ 1 tůc 84
haite ſp ſpũſſancti ſtus differunt. ſicut mgr is ge hym ſpẽm nõ nera afre ð obꝛ qꝙ; tuc
ari dona ſpi atuitus diffe ffenſam. ſicu eſt qᷓ qu moꝛe ſᷣm ari qᷓtuoꝛ gene illud q obẽe tuz
S inicialis ⁊ gratuitu lle ad offent imoꝛis eſt ſint amoꝛe! enerari qᷓ Add illud qt oꝝ qtuz
Pnknllc inicia d penã.i dẽ ſpẽs time o iſta ſu imo pñt g iſtinguunk. iſtoꝝ timoꝛ in
Eomdnn bʒ oculos ad pe vng 7 eage ri. cũ erg vide i malr diſtingt ꝙ vnus iſt. is claudit᷑ ⸗
e git in lFa. Sed 5. deo ſepa u boꝝ. qbue foꝛn ona. oom q; vm letionis cl⸗ icz ſbh⸗
iee git in ũ offendere et rſifica ectu pene erunt d nobilitatis et nt cõphench ſi rõe 85
gibuc diuerſa. ⁊ tñ tima ficari habeat r inicialis hẽat ad illue ſub vng dono ð vltimo inicialis
Ncnitnutn viuerſa.⁊ iu erſific timoꝛ in ligentiã io. 7 ideo u9) qillud q ic timoꝛ inicial
ev rt ur ſily e nec di⸗ ũ vigeamꝰ ꝙ tit intelligen alio. ⁊ ideo zi. Ac ficant. tůc timo ſimile.
calgthn tur ſilr p ie cũ vide H dictoꝝ . uidã — oꝛis d5 luerſifican anõ eſt .
ſe axie .ad pᷣdictoꝛ ndi. Quidã ſpũ tim uoꝝ diuerſific⸗ m q os. ad
enemgn; offenſe. M icere. ¶Re dus dice lialis non ſp ſoꝝ motiuoꝝ di in duos. d los ſuos.
e Oodnehe. aſpicere. lex modus ð ⁊ filialis diluerſo⸗ diſtinguerẽt i duo habz ocu il timoꝛ
trocai wi⸗ ad vtruch 2* hic ẽ duple nicialis timoꝛ lialiæ diſting lalis ad duo ñti. Sil . .
nle 90 duůͦ ꝙ hi timoꝛi ex quo time et fili ,n icialis erũ ex ↄñti. S lr intue
ckoſe eſt notand icere ꝙ tim amoꝛ e ozin etift timoꝛ iniciali⸗ d alterũ ex: cipalr intue
eſts dhun em̃ volueru tũ ad ſtatũ.ſicu inẽ. AUñ s ſit di ꝗ u tñ bʒ pꝛincip⸗ 1motiui a got tẽ. ſic aũt nõ eſt
ſonchusqre differ ut ifferentijs tral lalit᷑ eſt idẽ li ze in timoꝛe lialis. et iõ rõ hʒ ſimp ipalr aſpicit .
. diftere ſſentialit eſt ſe hꝛe in ti filialis. uiſq; illoꝝ hʒ ſin pᷣncipalra ipalr aſpi⸗
. ſub his ficiens e nt dicere ſeh rep eo ꝙꝓ vnuſquiſq; ille lis timoꝛ p⸗ ut pꝛincipal ſike
orgnuht cipiens ⁊ pficiene oluerunt di et ſufncerep. ‚tur vnul nals t lialis aũt pꝛ. iõ nõ eſt
en nenusbierbiſten EED duo wieg⸗
oe HN Intciali & fi . aſſigna alẽ moduũ is. cu vicz; iud. vicz ad p⸗ M r
girhliß iciali et ea Mr alẽ modũ: ait ad aliud. vicz . Tet
deidtn H enngHonſet tuno aſnc- videm zus gatuitis. cu eit ad aliu. e ůla. lo.ſiſ,. H utionem.
Nmeniz ee⸗ kckeno E. Edi eſſe in alijs wur e.Et preren ex bac part 1 ece ntoreſen.
i ſiue diu os ſtatus inue lalis 1 timoꝛ fil älä atuito tu ritate tim .in pꝛima
guendi ſit iſtos du „ a oꝛ inicialt vtrobiq; c timoꝛe gra eſcente cha ati Joh. t timo⸗
ñ in eis icendi ꝙ timoꝛ in erſus eſt vt u„ E it. Atrũ er⸗ x auẽte be itcit eund⸗
iſone tni dus dicer imoꝛis. ⁊ diu 95 6m illos d uerit. E imo ex au itas foꝛas m reſcit.
gſgi alius moe ſpẽs timoꝛ intuet᷑ hõ ſm il ret etq c videt᷑ pꝛ charitas ritas cr
iteſinn ali t diuerſe P diuerſa intu euacuatur = Et ꝙ ſic liij. Perfecta tum cha ars, 1oz. tan
diiſeiti lis ſunt di edi. ⁊ ad diuerſ ſt. qꝛ vnus ei fa. q qͥdẽ ica.iiij. P Quantut fit interio⸗
odultie modus timèdi. di ſi n eit. a vnus la. q8 qj⸗ CLanon cit Aug.O tũ illa fit inte timoꝛ.
moi nignu e icit magr in ſtud .ſup quo di it. 7 quanti itas. minoꝛ e O⸗
Noordfine in imoꝛes. Et h ia m ꝙꝙ dier D ñ adbuc iſtt . rem. ſupe creſcit. ccharitas. ſeruili. qꝛ
int os tit in patria ia. Nerutñ ac pꝓfectũ antu timoꝛ de et hic ch⸗ 5 oꝛe ſerui E.
malinim alter manet in idẽ in eſſentia. Ae . qĩ vᷣm ꝓfe ñis tantu 7 it foꝛas.maioꝛ h ligi de timoꝛ s8 creſcit.
immiun alter man eſſent idẽ in . telligere. qñ timoꝛis t llle pellit fo 5 poteſt inte 191 charita is
iammtin 6 eſſet ſi eſſen cile bene intelli. erſi hitus timo ek toi at ꝙ nõ pot o q;tum ch⸗ uanto qui
ilt irgun ne lde difficile ſſe in eo viuerſi doꝝvidet d conſtat ꝙ nõ tate ergo t Itẽ quant agis
ice g det᷑ va t eſte in e oꝝ mogdoꝛ ſed co ichari eſcit. to magi⸗
zzen videt tu grẽ hñ iõ neuter iſtoꝛ igit᷑ viam ille nõ ſtat cũ c it? decreſc t. quanto! eſcit
iſmnin hois in ſtatu gre Et iõ ne doſſum? igit iglis ille nõ ſtat 2 gratui is ſperat. plus creſcit
gigiet alr diffcretes. atiſfacere. Poſſur ⁊ inicialis ntu timoꝛ gra o magis uanto plur ¶ Htẽ
ſrigſwch foꝛmałr intellectui ſati filialis 1 1 ta t tanto me⸗ et. ergo qu⸗ imoꝛe.
nticnranns lane ipſi intel ectu 9 ꝙ timoꝛ lx differe nagis amat tan gtimet. ſcit in timoꝛe. foꝛ/
ninge blane ipſi icam tt vẽs foꝛma Dien . magt miuu is decreſc ctius 7
inothwtt lar⸗ ligere. vt d ſterut ſoẽs lterius.⁊ perat tanto magis decret nto ſtrict ſen/
ſett, meoen clise it ſicut difterũt ſ⸗ ſpectu alteriu ti ·ſperatt te. tantot itas. tante rictius ſe ſen
n 6ͤ adeo differãt ſicut t malis reſpecti nicialis in charitate. reſcit chari anto ſtrictius o ti⸗/
SSS nõ adeo di qdammõ ſi imoꝛ em̃ i ſam inch agis creſcite o.et qua ri. Si erge
mõ claud timoꝛ verof uerentia. tius homo ommus it s timet ſeper 02 ma/
unfunin, quodãmõ ffenſam. patris reuere ideo tius he atũ. tanto min uo quis tim nlo eimo⸗ ma⸗
ISutieN nam ⁊0 t ſummi p ad alterũ. 7 aeO tit alligal itus eſt ille q intendit᷑.tant creſeit gu/
lti . met pen ittendit itione ad alterũ. tes tit allie tuitus is intendit. oꝛe cr 0
ae itinoe idẽ timet. 1 at ex additio u gen?diuidẽ moꝛ gratuitu s mag eſcente amoꝛe lectatio
nb inn quige timet. õ ſe hʒ ex a⸗ ſe vnũ gen? diuid⸗ oꝛ tũ charita em creſc eſcit delect. E
4 ocuuntn 4 8 qdãm Es diuerſe vnũ eo ꝙ time luantu ch⸗ Ite plus crel vicle
mn lanun ſic vnus qᷣ t due ſpẽs ad ſtatũ. qꝛ eo filialis qi ittitur. ed quanto ã habet. vi⸗
nascrtu 15 differt ſicut zia ſolũ q;tuʒ ad ſt imoꝛ vo fi . gis remi atio. ſec 8 timoꝛ pen ſit timoꝛez
nmegemn nõ diffe ibi dꝛia ſolũ qt nſam. timoꝛ ad dei et delectati ſi ergo timoꝛ eceſſe ſi *
R Mec tñ eſt ibi aſpicit offenſam. alẽ tñ hʒ ad d ſtus et de it᷑ pena. t. tantũ n itat eff.
tdihaft Mec 3 E tipalr aſp iſa. pꝛincipal⸗ tiua. hinc to minuit pe s8 creſcit. a cã augmen u. ergo
zmguirtn inicialis pᷣncip d offenſã. pꝛin alia motiu i tan tũ charita mentata ca ai tuitů. ergo
önhui cialis culũ hʒ a ſt pncipa nꝰ claudi uantũ dõo. aug t timoꝛẽ gratuit ꝛem
ℳ et ſi vnũ oci iuerſa hñt . Quia vο v ije loqn/ ρq 6. ¶ Sed o noꝛ tenent timoꝛẽ r timo
ellut 9 t li vnmn Et qꝛ diuerſ⸗ imẽdi. Di 1. ꝛie loqn/ creſcẽ. . ⁊ amoꝛ tene eſſe ẽ piter ⁊ t. tanto⸗
iun, cueretia. Ete mogi timẽd nce Apꝛic!0 tů dedelee e en ſcente neceſſe ẽ pi alicdte
