milibus ꝙ nõ poſſũt ignoꝛari ſine culpa negligẽtie.

non ſic aũt eſt de oibus alijs.⁊ ideo nõ opoꝛtz om̃es

equalit᷑ explicite credi. Oꝛ?uis em̃ habitus fidei ſit ꝑ
infuſionem.explicatio tñ eſt ꝑ doctrinã ⁊ inſtructõ/
nẽ ad quã nõ oẽs articuli ſe bñt vnifoꝛmiter.
vSnſequẽter querit᷑ de ꝓfectu fidei pᷣm di/
c uerſitatem tpm.Et circa hoc querũtur tria,
Pꝛmo vtꝝ fides creuerit qtũ ad credẽdoꝝ
multitudinem. Scdo vtrũ creuerit quantũ ad lumi
lis plenitudinem. Tercio vtrũ ꝓfecerit qᷓʒtũ ad co/
gnitõis certitudinem.
Queſtio. j. d
doꝝ multitudinẽ: Et ꝙ ſic videtur Exo.vj. NMomen
meñ adonay non indicaui eis.ᷓ ex hoc textu patʒ qꝙ;

gliquid cognouerũt patres ſequẽtes.qd non cogno⸗

uerunt pꝛecedẽtes.quia reuelauit dñs moyſi qdð nõ
reuelauit patribus. videt᷑ ꝙ fides noſtra aliqͥd co⸗
ghoſcat nũc quod fides patrũ non cognoſcebat. cre⸗
uit & fides quo ad credibilia. ¶ Itẽ ſicut lex enãgeli
a ſe babet ad legem moyſaicazʒ q;tuz ad moꝛalia.ſic
figes legis noue agfidem veteris legis qtũ ag cregi

bilia. ſed euãgeliũ ſuper legem veterem addit multa
conſilia. ͤvidetur ; fides legis noue ſe extendat ad
plura credibilia qᷓ; fides legis veteris. ¶ Itez incar
natio xpᷣi.paſſio.reſurrectio ⁊ aſcenſio.⁊. bmõi ꝓpo/
nũtur oibus credenda qui ſũt in noua lege. h̊ non
ꝓponebãt᷑ illis qͥ crãt in lege moyſaica.S 7c. ¶ Itez
aliquid cognouit ecclia poſt aduẽtum xpi.quod la⸗
tebat angelos.g muito foꝛtius cognoſcit aliqͥd ⁊ cre
dit quod latebat hoics puros.videt᷑ ꝙ fides creuę
rit qtũ ad d per ip̃am eredũtur cognoſcuntur.
Pꝛima manikfeſtat᷑ ꝑ hoc quod dicit᷑ Epp.iij.vt ino
teſcat ptatibus ⁊ pᷣncipibus ꝑ ecctiam multifoꝛmis
ſapiẽtia dei. ¶ Sed õ. Tota fides xpᷣiana ↄtinet᷑ in
lege no.⁊ tota lex noua cõtinet᷑ in veteri.quia rota 6
n rota ſᷣm ꝙ dicitur Ezechieł.j. Si ergo fides patrũ
pꝛecedentium aduẽtum xpᷣi daudcbat in ſe quicqͥd
erat legis veteris.claudebat ⁊ ꝑx ↄñs quicqͥd erat le⸗
gis noue.videt᷑ gᷓ ꝙ fides ſᷣm tꝑa diuerſa non creue.
rit ꝙtum ad qedibilia. ¶ Itez mutato obiecto mu-
tat᷑ habitus.& ſi fides ſᷣm diuerſa tpa baberet aliq
obiectum nouũ.videlicet.ſi crederet aliquid quod pᷣ
us nõ credidiſſet. m diuerſa tꝑa mutata eſſet. Sed
fides ſᷣm diuerſa tꝑa nõ eſt mutata pm ꝙ dicit Aug
T: habet᷑ in litera.g videt᷑ ꝙ non ꝓfecit qtuʒ ad cre⸗
dibilia. ¶ Item ome qð eſt verũ mõ de pꝛeterito. ali .
qñ fuit veꝝ de futuro, ſicut mõ wrũ eſt xpᷣm eſſe in
carnatũ.natñ.⁊ paſſum.ita verũ erat in pᷣterito cri/
ſtum eſſe incarnédum. naſciturũ. ⁊ paſſurũ.⁊ quna ra
tione nũc eſt credibile de pꝛetęrito.eadẽ rõe erat tũe

credibile de futuro. non e ꝙ creuerit fides q;;

tis ad numeꝝ credibilin. ¶ Item quis charitas p/
fecerit aliquo mõ m intẽſionẽ ⁊ feruoꝛem. nõ tamẽ
ꝓfecit qtũ ad diligẽdoꝛum multitudinẽ.tot em̃ fue

rũt diligibilia in ve.le. quot ⁊ in noua,& ſimili rõe vi

det᷑ ⁊ circa fidem ⁊ credibilia.ꝙ etiã pſiciẽte fide.ce
dibilia ꝓpt h nõ ſint multiplicata.¶¶ Re. d ꝙ credi ʒ 3
bilia multiplicani dupliciter pᷣt intelligi.vel q;tuʒ ad
nouoꝝ articuloꝝ additionem. vel q;tũ ad implicito
rũ explanatõem. Si pꝛimo mõ intelligat᷑.ſic non eſt

ↄcededum fidẽ pfeciſe qᷓtũ ad credendoꝝ multipli

cgtõem. Si ſeno mõ.ſic ꝓfecit m pceſſũ tpis.qꝛ qdʒ
vno tꝑe credebat᷑ implicite ⁊ quaſi vno articulo.p/
ceſſu tꝑis explicatũ eſt ⁊ quaſi diſtinctũ in multa cre
dibilia. ſicut ſupꝛa dicebat᷑ ꝙ ſufficiebat aliquo tpe
redẽptoꝛem credere cſſe futurũ. Nũc aũt circa e
leceptoren⸗ ſeptem articuli explicatur. ⁊ multa ex il
lis cõſequentia et eis annera manifeſtãtur. Et hᷣ eſt
qð dicit mgr̃ Hugo de ſãcto victo.in li.de ſac. Ante
legẽ inquit deus creatoꝛ credebat᷑.⁊ ab coſalus ⁊ re
dẽptio expectabat᷑. ꝑ quem aũt ⁊ quõ eadẽ ſalus im
plenda ⁊ pficiẽda foꝛet. exceptis paucis quibus hoc
ſcire ſingulariter in munere datũ erat.a ceteris fide⸗
libus nõ cognoſcebat᷑. Sub lege aũt ꝑſona redẽpto
ris pꝛedicabat᷑ mittẽda.q aũt ipᷣa pſona ſoꝛet. hocẽ
vel hõ.vel angelus.vel deus.nõdum manifeſtabat᷑.
ſoli em̃ boc cognouerũt qui ꝑ ſpm̃ illuminati fueꝛũt.
Sub gratia ant manifeſte iam ab oibus pᷣdicatur ?⁊
credit᷑.⁊ modus redẽptõis.⁊ qualitas ꝑſone redem
ptoꝛis.⁊ ſic patet ꝙ fides ꝓfecit qᷓ;tum ad credibiliũ
multitudinem.nõ noua addẽdo.ſed quodãmõ im/
plicita explicando.Qualitas em̃ pſone redẽptoꝛis
⁊ modus redẽptionis ſciri nõ potuit aꝑte. niſi qua⸗

dam articuloꝛum multitudine ⁊ diſtinctõe.¶ Con⸗
cedẽde ſũt rõnes ad pꝛimꝗ ꝑtẽ inducte q̃ Ase

ſdẽ aliquo mõ pfceiſſe m credibiliũ multitudines.
54 Ad ullud vero q pꝛimo obijcit᷑ in cõtrariũ ꝙ lex
noua cſt in veteri ſicut rota in rota.d ꝙ rota nõ hʒ
eſre in rota niſi m implicatõnẽ quãdã.qꝛ qdð in lege
noua eſt explicite.in ve.le. erat implicite. Tñ ex hoc
loꝝ multitudinẽ explicãdo ꝑ multos qð in vno cõti
nebat᷑ implicite.ſed q; nõ credit addẽdo aliqͥd extra

neũ qð quidẽ in lege

*

2 ohiecto mutat᷑ babitus iã pʒ reſpõſio.qꝛ iſta mitipli

catio articuloꝝ ᷣm quã dicimꝰ fidẽ ꝓfeciſſe nõ mu/

tat obiectũ ᷣm ſbam.ſed ſolũ ſᷣm accñs.qꝛ implicitũ
explicat. et iõ ex hoc non pᷣt inferri ꝙ fides eſſètialit᷑

36 ſit mutata.¶ Ad illud qð opponit Fon aue, gedt.
7 uro. vð ꝙ ve

mus de pᷣterito fuerũt credibilia de futuro.dð ꝙ ve
rũ c. licet oia illa qᷓ nũc credimꝰ ab aliquibꝰ ex ſpali

munere dei cognoſcerẽtur ⁊ crederẽtur explicite.vni

uerſitati tamẽ ppli nõ ꝓponebatur credẽda niſi im/
plicite. vnde ⁊ pplłs cõiter expectabat meſſiã ſiue re
dẽptoꝛẽ nibil cogitans de filij dei incarnatõe.vł paſ

ſione. vel reſurrectõe. Mũc aũt hec oĩa ſũt explicitꝗ.
nec tm̃ ſũt credibilia. immo actu credita ⁊ ad credẽ/

du ꝓpoſita. ⁊ qtũ ad hoc dicimꝰea eſſe multiplicata.

/q obijcit᷑ ꝙ charitas nõ ꝓfecit q;tũ ad numcrũ.dʒᷣ
ꝙ ſi loquamur de iſto mõ ꝓficiẽdi ↄcedi pᷣt eodẽ mõ
de charitate ſicut ↄceſfũ eſt de fide.qm̃ in lege vete.
nõ pcipiebat᷑ diligi inimicꝰ? niſi implicite.ſed hoc in

33 lʒ etũ ad veritatẽ rei nõ ſint augmẽtata. ¶ Ad ills

lege euãgelica explicat᷑.ſic ⁊ in fide ſuo mõ inrallig⸗
en⸗
ctu fidei charitatis d cõꝑpatiõem ad cõem ppli ſta

dũ ſicut pꝛius tactũ eſt. Loquimur em̃ hic de pꝛo

ti.nõ ꝙtũ ad pꝛiuilegiũ ſpale quaꝛũdã ꝑſona.
¶ ANtrũ fides pfecerit qtũ ad luminis pleni
Et ꝙ; ſic videt᷑ pꝛimo auẽte Greg.in quadaʒ omelia

ſuꝑ illud Luce Weati oculi qui vidẽt qᷓ vos videt.
ibi grego. Scom incremẽta tꝑm. creuit ſciẽtia ſůcto
rũ ſpnaliũ pꝛm.Et quãto aduẽtui ſaluator vicinio/

res extiterũt.tãto myſteriũ ſalutis plenius ꝑceper̃t.
plenioꝛi lumine cognouerũt.ſᷣ nõ cognouerũt niſi
fide. S creuit fides q́;tũ ad lumis plenitudinẽ¶ Itẽ
m ꝓfectũ tꝑis creuit ꝓphia q; tũ ad illuminatõnis
plenitudineʒ.̊ ↄſimili rone videt᷑ hoc debere repiri
in ipᷣa fide. Pꝛima pbat᷑ ꝑ hoc qð dicit dauid ꝓphᷣa.
Super ſenes intellexi. Et iteꝝ. Suꝑ docẽtes me in/
tellcxi. Et actuũ.ij.dixit petrus. Mõ ſicut eſtimatis
hij ebꝛij ſũt.ſed boc eſt qð dicit᷑ ꝑ gham Johel. Et
erit in nouiſſimis diebus effũda ⁊c. Si g ſm maioꝛẽ
ſpũs effuſionẽ creſcit mentis illũinatio.videt᷑ ꝙ ipᷣa
fidei cognitio ᷣm tpis diuerſitatẽ creuerit qtũ ad lu
minis plenitudinẽ. Pe darius videt᷑ vnũquodq;
ad pꝛeſẽtiã lucis ꝙᷓ; ad pᷣſentiã vmbꝛe.ſ in no.le.fuit
ipᷣius veritatis exbibitio. in ve.vero fuit ipius veri/
tatis obumbꝛãtis pᷣfiguratio.g ſᷣm tps no.le.maioꝛ
fit in cognitõe fidei luminis plenitudo.. Itẽ maioꝛ
illuminatio fidei habet oꝛtũ a duplici pᷣncipio.vide⸗
licet. xel a gratia interius inſpirãte. xel ab inſtructõe
exterius manuducẽte. ſed tꝑe legis noue abudãtioꝛ
eſt gratie effuſio in ſacramẽtis.⁊ clarioꝛ inſtructõ in
euãgelicis ⁊ aplicis documẽtis.g videt᷑ ꝙ in ipᷣa fi/
de hm tpᷣs gratie maioꝛ ſit plenitudo lumis. ¶ Sed
3. Qòð eſt ſupꝛa tpᷣs nõ mutat᷑ nec ꝓficit nec deficit
in tpe. illuminatio fidei innitit̃᷑ pme veritati ꝓpter

l eteri nec explicite nec implici
3 5 te fuiſſet contẽtuʒ. A illud qð obijcit᷑ ꝙ mutato

nis plenitudinez?

ſe ⁊ ſuꝑ oĩa qᷓ eſt oino ſupꝛa tps. vꝛ qꝙ fivei cognitõ
hm tꝑis diuerſitatẽ nec ꝓficiat nec deficiat qtuʒ ad
luminis plenitudinẽ.¶ Itẽ videt᷑ ꝙ fides nõ ſoluʒ
nõ. ꝓfecerit ̃m luminis plenitudinẽ.imo potius de⸗/
creuerit.qꝛ maioꝛ eſt illũinatio que reuelat magis oc
cultũ qꝙᷓ; que reudlat magis manifeſtũ.ſed fides ante

aduẽtũ xpᷣi faciebat cognoſcere redẽptoꝛẽ ⁊ media⸗

toꝛẽ.⁊ boc quidẽ multo magis erat occultuʒ q; poſt
aduẽtum ipius.& videt᷑ ꝙ ipa fides amplioꝛi ⁊ pr⸗
fectioꝛi lumine tũc tꝑis ꝑfuderet mẽtẽ. ¶ Iteʒ ma -/
ioꝛ eſt illuminatõ que facit pᷣcognoſcere futura qᷓ; q̃
facit rememoꝛari pᷣterita. ſed fides in antiqͥs patri/
bus faciebat futura pᷣcognoſcete.in nobis facit pte-
rita rememoꝛari. g amplioꝛis et ꝑfectioꝛis lũs erat
tũc q; nũc.¶ Itẽ tato amplioꝛ eſt illũinatõ ⁊ maioꝛ
q;to lumẽ ſuũ magis cõmunicat.ſed fides ſequẽtiu,
magis cõfirmat᷑ ꝑ fidẽ patrũ pᷣcedẽtiũ. g̊ cũ pꝛioꝛes
cõmunicant illuminatoem ſuã poſterioꝛibꝰ. nõ ecõ⸗
uerſo.vr̃ ꝙ maioꝛ fuerit in cis luminis plenitudo.

¶ Hyꝰ.dð q ſᷣm diuerſitatẽ tꝑm creuit fides qᷓ;ẽtũ ad 38

luminis plenitudinẽ.ðintelligẽdo de fide ſᷣm ſtatum
cõem. hoc aũt nõ eſt ꝓpter ipoꝝ tꝑm trãſmutatõem
pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter.ſed ꝓpter veritatis exbibitõeʒ.
ꝓpter maioꝛẽ gratie diffuſionẽ. ꝗpter planioꝛẽ inſtru
ctionem.iõ em̃ credẽtes clariꝰ nũc ea q̃ credunt co
gnoſcũt qᷓ; antiquitus cognoſcebãt.qꝛ iã eſt veritas
exbibita ꝑ xpᷣm.iã etiã gꝛatia ſpũſſãcti amplius dif /
fundit᷑ in ſacramẽtis noue legis ꝓpter xpᷣi meritum
⁊ pꝛeciũ iam ſolutũ. Jam ctia nũc fides aꝑtius pᷣdi-/
cat᷑ ⁊ docet᷑.ꝓbat᷑ ⁊ defendit᷑ ꝑ euidens diſcipuloꝝ
xpᷣi ⁊ eius ſeq̃ciũ documẽtũ. Vnde cõcedẽde ſũt rõ/
nes q̃ hoc oſtẽdunt.¶ Ad illud vero qð obijcit᷑ ꝙ il/ 39
luminatio fidei ⁊ ipᷣa fides eſt ſupꝛa tꝑs.dð.ꝙ lʒ ſit
ſupꝛa tẽpus qᷓ;tũ ad rõem mouẽtem. qꝛ innitit᷑ pᷣme
veritati ꝓpter ſe.tamẽ qᷓ;tũ ad ipᷣm intellectũ credc⸗
tem ⁊ aſſẽtiẽtem volũtarie reſpicit ſtatũ vie.⁊ ita q̃/
dammõ tpꝑis varietatẽ.qꝛ ſtatus vie ſᷣm diuerſa tꝑa
variari habet.⁊ ideo ſicut videmus ꝙ in vno homie
fides creſcit ⁊ ꝓficit paulatiue.pᷣm ꝙ hõ mag ac ma
gis ſe diſponit ad fidei ſuſceptõem.ſic etiã in diuer
ſis tpibus ꝓficit fides ſᷣm ſtatũ comuncm.qꝛ ſᷣm ꝑ/⸗
fectũ tpᷣs efficiebãtur hoies magis ydonei ad ꝑcipiẽ
da ⁊ intelligẽda ſacr̃a fivei.¶ Ab illud qð obijcitur 40

qꝙ maioꝛ eſt illuminatio q̃ manifeſtat magis occul/
ta. d ꝙ illud habet veritatẽ ceteris p aribꝰ.ſed aliqᷓ
illũinatõ adeo pᷣt illuminare ad.vidẽdũ rezʒ manife⸗
ſtã ꝙ excedit illꝗ q̃ illuminat ad cognoſcẽdã reʒ oc⸗
cultã.ſicut viſio patrie excedit fidẽ. Põt etiã alit di-
ci ꝙ occultũ aliquid dicit᷑ duplicit᷑.vel a ꝑte cogno/
ſcẽtis. vel a ꝑte rei cognite.Cũ g dicit᷑ ꝙ maioꝛ eſt i /
luminatio qᷓ facit cognoſcere magis occultum.ddm
ꝙ ſi intelligatur a parte rei cognite tunc habet ve⸗
ritatem. vtpote ſi illud quod erat occultũ faciat ma-
gis manifeſtum. Si vero a parte cognoſcentis hoc
modo non babet veritatem in pꝛopoſito.quia fides
pꝛecedẽtium aduẽtum xpᷣi non faciebat de mag oe
culto magis manifeſtũ.immo qð erat occultuz in ſe
remanebat occultũ ipᷣi cognoſcẽti.¶ Av illð qð obꝛ 41

ꝙ maioꝛ ẽ illuminatõ ꝗᷓ fac pcognoſcere futura qᷓ qͥ
fac rememoꝛari pᷣtcrita.dð ꝙ verũ ẽ de ill pᷣteritis qʒ
ſbiacent hũane ↄſideratõi. Oe hij s aũt qᷓ ſũt ſupꝛa
rõnẽ veritatẽ nõ hʒ. De talibꝰem̃ ↄſueuit dici ꝙ no

ſolũ pphᷣia futuroꝝ.ſcd etiã pᷣteritoꝝ.ſic ꝓphetauit

moyſes cñ dirit. In pncipio creauit ve cel Ttern

ptiluen

tge
enot⸗
ſeiden
uiſcte
iufnlon
Enietoß⸗
f
ſatoſet
cicdthn
mologs
Nerdoi
ſiith
mtopern
innef
Ntardi⸗
aotamg
Nesdoce

ſuin
ena
Nuoſtu
iuceſct
fuckne⸗
NNtd
nn
na
ienip
Nunblt
Irnaua
hlaue⸗
(NRe⸗

upße
eti
ſnnl
ſ

aſe
Got
fitenee
gecreſcre
Jenen

oanteh
igit
Montudt
Gecetae
Apbirc
nlſci
ſigin

ümin

.

uihefrtic
chlintirtna
tüseuin
Ki änes
aichtic
umns zan⸗

antſtsil

Nitrſnſen
toncürun
vonusendt,
Ptergenüin

iccliau

8

Git güden
ſichmen
srfumn

cdriihi,

6
7

lwohiti

iugen

S=S=

=

önunrin
Hetteiſui
sfifnnin

fngcun

4

Et elizabetb Luce.ſ. Beata ꝗᷓ credidiſti ⁊c. reſpe/
ctu taliũ ẽ fides.ꝑ fidẽ em̃ credit᷑ꝙ deꝰfuerit bõ pal

ſus ⁊ moꝛtuꝰ.⁊ ꝙ reſurrexerit tercia die.⁊ h̊ excedit

nãle iudiciũ.nec ad huiꝰ cognitõem ꝑuenire pᷣt hõ ꝑ

ca q̃ ſẽeſu cognouit ſ ꝑ ea q̃ dñs inſpirauit. Ande qᷓ;/
uis fides nr̃a ſit pᷣteritoꝛũ.potiꝰtñ dici dʒ diuia illu/
ꝗ⁊ minatio qᷓᷓ dicat᷑ pᷣteritoꝝ rememoꝛatio¶ Ad illud
qd obr̃ ꝙ illuninatõ pᷣcedẽtiũ magis cõicat᷑ qᷓ illũi/

Ad illud

natio ſequẽtiũ.dð ꝙ ̊ accidit.ſic lucerna poſita ſuꝑ
cãdelabꝛũ magis illuminat ꝙᷓ ſi multe ponerent᷑ ſbᷣ
modio.pꝑ hũc modũ paciã Job ⁊ thobie plures mo
uet ⁊ dirigit ad veritatẽ qᷓ patiẽtia multoꝝ alioꝝ q;
rũ virtꝰpłclaruit apð deũ.Et ᷣm iſtũ modũ illumi
natio patrũ pᷣcedẽtiuʒ magis cõicat᷑ ꝙᷓ illũinatõ ſe/
quẽtiũ.qꝛ ſequẽtes a poꝛibꝰaccipiũt exẽplũ bñ viuẽ⸗
di ⁊ credẽdi.nõ ecõuerſo.ſicut diſcipulꝰdoctrinãꝗ ac-
cipit a mgro.Qui ſi bonꝰeſt pᷣt dicẽ cuʒ dauid.Suꝑ
oẽs docẽtes me intellexi ⁊c̃.
QAucſtio.i. f
Atrũ fides creuerit qᷓtũ ad ſẽſus certitudinẽ: Et ꝙ;
ic vr. Certiꝰ aſſẽtit᷑ ei qd clariꝰ cognoſcit᷑.ᷣ fides ſʒ
diuerſitatẽ tpm ꝓfecit in claritate cognoſcẽdi. i cer
titudie aſſẽtiẽdi.: ¶ Itẽ tãto certiꝰaſſẽtit᷑ ei quãto cer
tioꝛ eſt in ſe.ſᷣ nccriũ certiꝰẽ q; ↄtingẽs.&̊ fides q̃ eſt
de ncẽrio certioꝛ ẽ qᷓ; fides q̃ ẽ de cõtingeti.ſ fides qᷓ
credimꝰxpᷣm eẽ paſſũ ẽ de nccrio.fides q̃ crediderũt
xp̃m eẽ paſſurũ fuit de ↄtingẽti. certioꝛ ẽ fides poſt
aduẽtũ poich ante⸗ & deſt ali⸗
pluribꝰ teſtibꝰ firmat᷑.ſᷣ fides ecclie pluribꝰ teſtibꝰ
ↄfirmata eſt qᷓ; fuerit fides ſynagoge.ſiue qtũ ad mi
rabilia.ſiue qtũ ad martyria.ſiue qtũ ad phaꝝ ora
cula.¶ Itẽ q'to fides firmiꝰ adheret tãto certioꝛ ẽ.
quãto fides eſt deuotioꝛ tãto firmiꝰ adheret.ſᷣ ſᷣm
diuerſitatẽ tꝑm creuit fidei deuotio.& creuit ipᷣius fi
dei certitudo. Oꝛ ãt vᷣm diuerſitatẽ tꝑʒ fidei deuotõ
creuit manifeſtũ eſt.q;ꝛ deuotionẽ ipᷣiecclłie adiuuat

ſynagoga.vt pʒ in cãticis q̃ſi ꝑ totũ ſᷣm ꝙ gloſe exo
nũt.⁊ Bipᷣm expᷣſſe videri pᷣt in choꝛis martyꝝ.virgi

n. 2 ↄfeſſoꝝ.qͥ ampliꝰ abũdat pꝰ xpᷣi aduẽtũ ꝙ ate.
DSʒz ö. tota certitudo ipᷣiꝰfidei pendet ex diuina ve/
ritate dictãte.vᷣ ipᷣi diuie veritati dictãti nlła oino pᷣt
accreſcere certitudo.S ꝑi rõne nec ipᷣi fidei aſſẽtienti.
Item cognitio fideieſt ↄfoꝛmis diuie pᷣſciẽtie a q̃ re
cepit ilumiatõeʒ. ̊ diuia pᷣſciẽtia eque certa ẽ de fu⸗

turo anteqᷓ; eueniat.ſicut ⁊ de pᷣterito poſtꝙᷓ euenit.
vr̃ ꝙ fides patrũ pᷣcedẽtiũ aduẽtũ xpᷣi habebat ta

tã certitudinẽ quãtã bʒ fides coꝝ qͥ ſt ſſecuti. Itẽ

eque certa eſt ipa fides ð eo qð cognoſcit ſic ⁊ ꝙghia

Sʒ ꝓpbia eſt diuia inſpiratõ reꝝ euentũ ĩmobili wri

tate denũciãs.q̃ adeo eſt certa de futuro.ſicut ⁊ de

terito. Añ ⁊ futura frequẽter annũciat ꝑ modũ pᷣte/
riti. pi rõne vr̃ ꝙ ⁊ fides in pluribꝰpatribꝰ pcedẽeti
bus aquẽtũ xpᷣi eque certa fuerit ſicut ⁊ in ↄſequẽti/

bus. ¶ Itẽ ſicut in fide nr̃a nullꝰcadit erroꝛ.nlłla du

bitatio. ſic nec ĩ fide pᷣcedẽtiũ patꝝ.ſi &̊ albius dꝛ qd
nigro eſt imꝑmixtiꝰ.⁊ certiꝰqð remotũ ẽ ab omi du
bitatõe.⁊ eque erat remota fides antiqͥꝝ patꝝ ab er

„ 7

tẽ tato certiꝰeſt aliqͥd quaãto

nem.
(NNDiſtinctio. xxvj. de pſe.
ſt ãt ſpes virtꝰ c. In pᷣcedẽtibꝰdetermiauit mꝗr̃ de pᷣma virtutũ theologi
p⸗plte intẽdit agẽ de ſcdᷣa videlicet de ſpe.Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta in ꝑtes duas.i quarũ pma mgr̃ determi/
nat de ipᷣa ſpe ̃m ↄſideratõeʒ abſolutã oſtẽdẽs qͥd ipa ſit. In ſcdᷣa vᷣo determiat ipᷣa ſᷣm ↄſiderati

—

l R
———8——DMU —

roꝛc ⁊ dubitatione ſicut ⁊2 nra. equalit᷑ crat certa.S

fides nõ creuit q;tũ ad certitudinẽ.¶ Ne.dð ꝙ ð cer⸗

titudine fidei eſt loqͥ dupłr ſᷣm duplicẽ ↄpatõeʒ.loʒ

em fides comꝑari ad ipam veritatẽ dictatẽ.hʒ etiaã
comꝑari ad ipᷣm intellectũ aſſẽtiẽtes. Si loqᷓmur de
certitudine fidei ꝑ comꝑatõem ad veritatẽ dictãteʒ.

veritati ꝓpt᷑ ſe ⁊ ſuꝑ oia ſtatꝰeſt certitudis. nec hʒ ex

ſic certitudo nec babet minui nec augeri.qꝛ cuʒ ipſa
veritas diuia certiſſima ſit ⁊ falli nõ poſſit quãtũ cſt
cx pte rõnis dictãtis in fide quacũq; q̃ aſſẽtit diuine

illa ꝑte fides pficere in certitudine ſicut oſtẽdũt röõ⸗⸗

nes ad ſcam pꝑtẽ inducte.Si ãt loquamur de certi

tudie fidei ꝑ comꝑatõem ad ipᷣm credentẽ.ſic cõcedi
pᷣt ꝙ fides creſcit qtũ ad certitudinẽ.tũ ꝓpt᷑ clarioꝛẽ
cognitõem.tñ ꝓpter maioꝛẽ deuotõem. Illa em̃ fi/
des certioꝛ eſt q̃ aptius cognoſcit ⁊ deuotiꝰ acqͥeſcit.
Et qᷓ;tũ ad hec duo fides ſᷣm diuerſitatẽ tom creſcit

hm ꝙ dicit mgꝗr hug.de ſãcto vic.in li.de ſacris. duo

inquit ſũt ſm ꝗᷓ fides creſcẽ dicit᷑.cognitõ ⁊ affectus

Scum cognitoem fides creſcit quãdo erudit᷑ad ſciẽ

tiã.vᷣm affectũ vero qñ ad deuotõem excitat᷑.⁊ robo

rat᷑ ad ↄſtãtiã.⁊ vtroq; mõ crcuit fides ᷣm diuerſi / H

tatẽ tꝑm. Oꝛ em̃ creuerit qᷓtũ ad deuotõem ſatis oñ
dũt martyrũ paſſiões. q;tũ ad ſciam ſatis oſtẽdũt

doctoꝛũ eruditões. Vñ bugo dicit ꝙ illð ſignatũ fu⸗

it Mumc. xiij. de botro qͥ poꝛtabat᷑ in vecte de qͥ ait

ſic. Botrꝰſiquidẽ in vecte.xpᷣs in cruce eſt.cuiꝰmyni

ſtcriũ in ſacro duo ppli poꝛtãt.qͥ pᷣceſſerũt poꝛtaue/
rũt ſ̊ nõ viderũt.qꝛ pcedẽtes aduẽtũ eiꝰ ſacr̃a paſſio
nis ipᷣius poꝛtauerũt.ſed nõ oẽs ꝑ cognitõem intclli
gere valuerũt.Scdi aũt poꝛtãt ⁊ vidẽt.qꝛ fideles pꝰ

aduẽtũ xpᷣi ſacrẽm paſſiõis eius ꝑ fidẽ ſuſcipiunt.⁊ ꝑ

reuelatã cognitõem iã aꝑte cognoſcũt.ſic g pʒ ꝙ ⁊ ſi
certitudo fidei a ꝑte veritatis dictãtis nõ hʒ increm̃

tũ. babet ñ pſcc ex pte ipᷣius credẽtis.Et ſᷣm hoc
io ad qõnẽ ꝓpoſitã. Patet ctiã reſpõſio

patet reſpõ

ad obiecta.quia rõnes ad pᷣmã ptẽ ꝓcedũt ſᷣm vna,z

viꝗ. ⁊ rõnes ad ſcdam ꝑtẽ ꝓcedũt ꝑ aliã ſicut mani⸗

„ „

feſtũ eſt ꝑtractãti. Patet etiꝗ generaliter ex pᷣdictis
js ſit modus ꝓficiedi in ipa fide. Pꝛoficit em̃ fides
quodamõ extẽeſiue q;tũ ad articuloꝛũ explicatiõem.

pficit etiã intẽſiue q;tũ ad clarioꝛẽ illuminatõem.

ficit etiã radicatie qtũ ad certitudis ⁊ deuotõnis ad

beſionẽ.⁊ hoc dico reſpiciẽdo ad ſtatũ ↄmunẽ. Etꝑ
ↄſimilẽ modũ ꝓficere babet in codẽ hoie ⁊ etiã in di

unt᷑.Quidã em̃ fideles ſũt qui ſola pietate credẽ eli/
gũt.ſed vtrũ credẽdũ ſit vel nõ credẽdũ rõne nõ cõpᷣ
bendũt. Alij vero rõne appꝛobãt qð fide iã credũt.
Alij vero qð fide credũt.⁊ rõne appꝛobãt qð purifi

facit electöem. In ſecũdis ratio adiũgit approbatõ/
nem. In tercijs puritas intelligẽtie appꝛebẽdit certi
tudinem.Et ſic patet reſpõſio ad ꝓp oſitam queſtio/

„*

carũ videlicet de fide.iĩ bac

—, . „ —

onẽ relatã.ibi. Et ſicut fides ita ⁊ ſpes ⁊c. Dꝛima ꝑs poſſet diuidi in duas ᷣm duas notificatões quas ponit
Pꝛima ponit᷑ ibi.Eſt aũt ſpes virtꝰ.Scda ibi.Eſt etiam ſpes certa expectatio ⁊c. Scða vero ꝑs pᷣncipalis

diuidit᷑ in ꝑtes duas. In quarũ pᷣma determiat de ipᷣa ſpe ꝑ comꝑatõem ad alteriꝰvirtutis habitũ. In ſcöoa

1

uerſis hoibus ꝗ ſũt ſõᷣ eadẽ lege ſe ſe gradatim exco⸗
det ibus Pʒ fid ei pfectũ.Et hoc eſt qð dicit hug. ð ſa⸗
cto vic.ſᷣm increm̃ta fidei diuerſa genera hoiz iueni⸗/

cate mẽtis intelligẽtia exꝑpiunt᷑. In pꝛima ſola fides

——— . — —

Xhi- II

etermiat ð ipᷣa in ↄpatõe ad ꝓpᷣũ ſbiectũ.ibi. Pvſt h̊ ſußeſt iueſtigare. In pᷣma ꝑte duo facit. Pꝛin
ſpem ad ipᷣ am fidẽ ſᷣm ↄueniẽtiã.ſedo vo ̃m vifferẽtiã.ibi. diſtinguit tñn nn a ſpe. Silr ⁊ in ee
faẽ. pᷣmo inqrit vtrũ ſpes ⁊ fides fuerit in xpo. Scdo inqᷣrit vtrũ fuerit in illis pat nibus q fert in lymbo.ibi.
De antids vo patribꝰqͥ ad inferos ⁊c. De ſpe quid ſit. ä Labl.
a Eſt aũt ſpes vᷣtꝰ ⁊c.
Obꝛ.ſi bonu etnũ ẽ v⸗

nũ ſolũ.vẽ ꝙ male di tar. Entene; ſwpes B(de
cat plalit qᷓ eena boa Acerta expectatio future btitudis veniẽs ex dei nitio ſpei.

ſpant. Itẽ nliũ etxnu, Fratia ? ex mer in pcedẽtibꝰ. vel ipam ſpeʒ quã nã pit
tpale. ſ oẽ futux eit charitas.vłrẽ ſꝑatã.i.btitudinẽ eternaʒ.Sine merit
tꝑale.S cũ ꝑ ſpeʒ expe cem̃ aliqd ſꝑare nõ ſpes ſᷣ pᷣſũptio dicilt.
Hõ Etaere⸗ ſpeʒ 1 fidẽ ᷣm ↄueniẽtii. .
ꝛ in alia diffinitõe. v· ¶Et ſiẽ fides ita ⁊ ſpes ẽ ð inuiſibilibꝰ. Vñ Augu. Fi⸗ A
ban no erherei ve appellam earũ teri q nõ vident᷑ De ſpe q; dicitk. . Augſn
pter ̊ qr q ſit via in ſpes q vr ñ ẽ ſpes.Qd ei vidʒ qs.qͥd ſpat:qͥd attinet cincs
illa duo mẽbꝛa. videli ad ñ vidẽè. vł ꝗ credũt᷑ vłqͥ ſperant᷑ fidei ſpeiq; cõe ẽ.
cet int ſpũalia bõa et Comꝑat ſpeʒ ad fidẽ ᷣm differẽtii. ·⁰n· .
14 terug B dð ꝙ ſpes ¶ Diſtin guit tñ fides a ſpe ſiẽ vocabulo ita rõnabili dir
e * 4 oblectunmkn ferẽtia.Eſt em ſides malarũ rerũ ⁊ bonarũ.qꝛ ⁊ bona
Obiectũ at ipi ſipei ẽ credunt᷑ ⁊ mala.⁊ h fide bona nõ mala.Eſt euã fides
iz bonũ eternũ 1 gio ⁊ pteritarũ reꝝ ⁊ pᷣſẽtiũ ⁊ futuraꝝ.Credimꝰ em̃ moꝛtẽ
rioſuz. Hoc ãt eſt du xpi q iã pterijt. credimꝰ ſeſſionẽ q̃ nũc ẽ.credimꝰvẽtu⸗
plex.ſ.creatũ ⁊ ireꝛtu rũ ad iudicadũ qͥd futurũ eſt. Itẽ fides ⁊ ſuarũ reꝝ ẽ
3 reſberu veriuſch eſ ⁊ alienaꝝ. Nã ⁊ le qͥſq; credit eſſe cepiſſe nec fuiſſe vvrii
ſperi b ntaci Et ſepiternũ. Et alia atz alia ñ mõ alijs hoib'mulia?
ʒ ̊ dupir p⸗t itelligi pᷣdicta diff. Et ſi ſtelligatde bõo ĩcreato tũc ſpes dẽ expectare et᷑na boa q̃ qͥdẽ qtũ ẽi ſe
curr̃t ſine pᷣncipio ⁊ e⸗ Si ãt itelligat᷑ bõo creato tẽ dẽ expectare bõa et᷑na.i.ppetua.Atꝛoq;ʒ tñ mõ plalit

d expectare bõa et᷑na. ñ qꝛ pla ſt bõa ſũma.ſᷣ qꝛ bonũ etnũ qð ẽ ipᷣa imẽſa bonitaſ oia bõa excellit ꝑ ſui eminẽꝰ

tiã. ⁊ bonũ ppetuũ qd ẽ btitudo creata oĩia bõa ↄpᷣbendit ꝑ eqͥpollẽtiã. Jõ płalit᷑ dic et᷑na.ñ ꝓpt᷑ et᷑nitat mlti -/
tudinẽ.ſj pt᷑ boni expectati oimodã plenitudinẽ.Ad ills qd obꝛ ꝙ ẽ expectatõ boni futuri.dð ꝙ nihil ipedit
agliqð bonuʒ eẽ eternũ in ſe ⁊ tpalit᷑ ab aliqͥ hꝛi in pimo.⁊ ſic ẽ in mercede q̃ expectat᷑ ꝑ ſpeʒ ꝙ eterna ẽ in ſe.et
ti futura ẽ expectãti qͥ ad eã nõdũ ꝑuenit.Ad illð qð qꝛ q̃ dria ſit int illa duo mẽbꝛa. dð ꝙ pmũ mẽbꝝ expli
cat᷑ ꝑ ſcom qͥd ibi ponit᷑. vt ſit ſeſꝰ ſpnalia.i.et᷑na. Ael pᷣt dici ꝙ ꝑ hãc dr̃iaʒ ſpũalia. diſtiguit᷑ ſpes ab affectõe
nãli p ãt ꝙ dẽ et᷑na diſtiguita vtuteę cardiali.⁊ tãgit ppa rõ ſpei q ẽ in bonũ ſbᷣ rõe ct᷑ni. Al pᷣt dici ꝙ ꝑ Hᷣ qð
dẽ ſpnalia tagit᷑ obiectũ gñale qͥd bʒ roeʒ mal.ᷣʒ ꝙ ↄſueuit dici.q; ſpeſ q̃dã ẽ venie.q̃dã gẽc.q̃dã glie. Deꝛ dᷣ ãt
qò dr̃ ecnũ tãgit᷑obiectũ. ꝓpꝛiũ ⁊ foꝛmale ſiue motiuũ ⁊c. b Eſt etiã ſpes certa expectato future btitudis veni
ens ex dei gia. Cõtra.qꝛ ᷣm qꝙ dic phs. Peccat qͥ diffinit qð ẽ in motu ꝑ id qð ẽ in qͥete ⁊ ecõuerſo.ſed expe/
ctare ẽ qͥeſcẽ. ſpare qdãmõ ẽ tẽdẽ i rẽ ſpatã. g male diffinit ꝑ expectatõem. Itẽ ois notificatõ dʒ dari ꝑꝗꝓpꝛia.
sgbtitudo ? gra ⁊ terita ſt᷑ ceter vtutibꝰ cõia.̊ icõueniẽter ſpes diffinitꝑ illa. Juxta h̊ qr. Cũ vniꝰ rei ſit vnũ
cẽ ⁊ ita vna diffiꝰ.quõ differt pᷣdicta notificatõ ab alijſ notificatõibꝰqᷓ ↄſueueft aſſignari 8 ſpe. Re dð ꝙ ſpes ẽ
nomẽ affectõis. 1 6 nomè vtut. Scom qꝙ ẽ nomẽ affectõis ſic diffinit᷑ a1 pHhᷣo. Spes ẽ ſuſpitõ futuri boni. Se
cuid ãt ꝙ ẽ nomẽ vᷣtut/ ⁊ noiat bitũ ſic hʒ diffiniri ⁊ notificari ꝑ fuũ actũ.Actꝰ ãt ille duplr pᷣt ↄpꝑari.Alad ob
lectũ tĩ. Et ſic illa dif mgri. Spes vtꝰqᷓ ſpnalia ⁊ et᷑na boa ſpãt᷑. Al ad obiectũ vład pᷣncipiu.Ct ſic illa
baymois. Spes ẽ certa expectatõ future btitudis veniẽs ex ga ⁊ meritꝭ. Ael ad obiectũ hitũ paãbulũ.2 ſic
Silla Aug. ci. dei. Spes e vtoq̃ qͥs ſe ad illò qd credit puẽtuꝝ pᷣſumit. Alit ãt pᷣt aſſignari diſtinctõ int iſtas
tres notificatõts.qꝙ pᷣma ſit foꝛmalł data ꝑ genꝰ⁊ drias.Scðᷣa calis data p actũ ⁊ cʒʒ. Tercia vᷣo ꝑtiʒ cal ꝑtiʒ
foꝛql.qꝛ datp obiectũ ſpei ⁊ aliã pãbulã vtutẽ.ſcʒ fidẽ q̃ tagit᷑i vbo credẽdi.Ad illð & qͥd obꝛ.ꝙ expectatũ ? q
el.dò ꝙ qᷓ;uis ſit qeſ coꝛpis.tñ ẽ qdã ſollicitatõ mẽt.Qui ci expectat. aduẽtũ ðſiderat expectati.expectatõ vo
ſʒ ꝙ ponit᷑i diffinitõe ſpei ñ ẽ expectatõ coꝛꝑalſᷣ mag mẽtal.qᷓ qᷓdã imagiatõ ⁊ ꝓtẽſio reſpctũ finiſ aſſeqndi.

Ad ills qd obẽ ꝙ ̊ notificatõ data ẽ ꝑ cõia. d q; illa cõia ʒ ꝙ, h ponũt ſt ap ppᷣata Mã btitudo b laeſer
ici

—— 2 —

rõe vltie dotqᷓqdẽ ẽ pfecta tẽtõ coꝛrndẽs ipi ſpei.⁊ ea rõe ꝗᷓ noie btitudis ſtelligim bonũ ercelles ꝛ ide
Sũr merita ⁊ gra eidẽ appꝛopãt᷑ put iũgũt᷑ ĩſił. Gfa. n. reſpicit di benignitatẽ ⁊ miaʒ. merita vo dei ciſtateʒ
⁊ iuſticiã.qm̃ vo vtutis ſpei ppᷣe ẽ vtrũq; reſpicc vt libẽt a deſpatõe ⁊ pᷣſũptõe ꝗᷓ ſolũmõ alteꝝ ituẽt.iõ pꝛie
ↄuẽit ipᷣi ſpei q̊d dr̃ veniẽs ex gra ⁊ meritis.mcritis iq; pᷣcedẽtibꝰ.vłi ꝓpoſito.i.i radice vlł vſu ſic i pᷣœ
oñſũ fuit. & Et ſiẽ fides ita et ſpes ẽ iuiſibili. vr̃ flin dicẽ qꝛ ſi fides ct ſpes cõicant iĩ obiecto. ſt eade vᷣtus.
Itẽ i tꝑalibꝰita bñ pᷣt qͥſſpare pecuniã quã vidʒ qᷓ pecuniã quã ñ vidʒ. ꝑi roe ĩ ſpualibꝰ.g ſpes ñ dʒ dicieẽ
Z iuiſibil ibꝰ. Itẽ ſpes reſpiẽ ipʒ affectũ.viſiblłe ãt et juiſibłe reſpiẽ itellectũ.& ſi obiectũ et bitꝰreſpicit cade⸗
potẽtiã.male dr̃ ſpes eẽ iuibibil.g. dðᷣ qyl etnis bõis pfctẽ vidẽ ẽ viuẽ ſic dic Nug.ꝓpt q̃d dr ob. xvij. Hẽ
vita etna vt cogno.te veꝝ duũ ⁊c. Hõ reſpctũ eoꝛũdẽ ſonaliũ bonoꝝ ñ vidẽ et ñ hr̃e ſe mutuo ↄcomitãt᷑. Om̃ g
ſpes ẽ dᷣ ñ hitl.q; nemo ſpat illð qᷓd hʒ vᷣ illꝭᷣ qᷣoR babẽdũ ẽ.i reſpctũ et᷑noꝝ bonoꝝ ñ hitũ ẽ ñ viſuz. hic ẽ ꝙ mig
die ꝙ ſic fidesv ð iuiſibilibꝰita et ſpes. Et hᷣ ẽ dria ꝙ fides ẽ ð iuiſibilibꝰ ʒʒ e ſt iuiſibilia.ſpes at ð iuiſiblibꝰ
ßʒ ꝙ ſt ñ hita hnda.Et ꝑ G̊ pʒ rñſio ad obiecta.As ill ei qͥd pᷣmo obẽ ꝙ cõicãt ĩ obiecto.ddð qꝙ ñ ſb eadẽ roe
reſpiciũt illð obiectũ ſᷣ ſp alia et alia.Av ill qͥd obr̃ ꝙ ĩ tgalibꝰbñ pt qͥs ſpare qd vidʒ. ct i ſpiritualibꝰ. dðᷣ
ꝙ ñ ẽ ſiłe.qꝛ vidẽ coꝛpalia ñ ẽ illa hr̃e.ſᷣ bõa et᷑na vidẽẽ i la pdſſidc. Ad ill q̊d obr̃ ꝙ muiſible reſpicit intelle⸗
ctũ.dð ꝙ verũ ẽ ſo rõe ſuiſibil.nibilominꝰpᷣt reſpicẽ affectũ ſᷣ rõne nõ babiii·

N St aũt ſpes virtꝰq̃ ſpũalia ? eterna bõa ſpe 2 Pꝛaa dif ſtei
ratur.i.cũ fiducia expectãtur.' Eſt etiaʒ ſpes b. Scda difi /

9
ſicr
Pon
nni
lut

—

ſcor⸗

—
SE—

E
See⸗

— ——

Orgintft
ani en
mdfi
Vremetl
ffni⸗

=
—
=

—☛

—
E
= =—
= =

—- nk ͦ

—
=

S
S
=

=
—
=
=S
— .

—
S=
=
ð

5

—

*

.
. R

—

d¶ Spes at nõ niſi bomaꝝ rerũ ẽ. nec niſi futuraꝝ.⁊ ad eũ ꝑtinẽtiũ qui eaꝝ ſoem gerere phibet Cõtra boc *

obijcit᷑ pmo rõne pᷣmi mẽbꝛi.qꝛ dic poeta. bũc ego ſi potui tatũ ſpare doloꝛẽ. ſpes eſt malarũ rerũ. Iteʒ ſic
quis expectat ꝓpꝛiã exaltatiõem ita expectat aduerſarij ſui ↄfuſionẽ.g ſic expectat bonũ ſuum.ita expectare

ſᷣt malũ alienũ. Itẽ obijcit᷑ ↄ ſcᷣm mẽbꝛũ qð dicit nõ niſi futura
ſcito. ſi ſpes nõ eſt niſi rer futurarũ.nullus pᷣſcitus bʒ ſpem.

8

.

que ad religionẽ ꝑtinẽt. verum etiã de angelis credi⸗

mus. Spes aũt nõ niſi bonarum rerũ eſt. nec niſi fu
turaꝝ ⁊ ad eũ ꝑtinẽtiũ qui eaꝝ ſpeʒ gerere ꝑhibet᷑.
Inquirit vtꝝ ſpes ⁊ fides fuerit in xpo. d

¶Poſt hec ſuꝑeſt inueſtigare vtruʒ fides ⁊ ſpes in xpᷣo

ęe fuerint.vnde tractatus iſte ſũpſit exoꝛdiũ? Quibuſ/

j. cop. xiij.

põ. xxx.

dã nõ indocte videt᷑fidẽ virtutẽ ⁊ ſpem in eo nõ fuiſſe
ſicut in ſãctis iã beatificatis vel in angelis nõ ſũt.⁊ tñũ
ſãcti credũt ⁊ ſperãt reſurrectõem futurã.⁊ angli ean⸗
dẽ credũt.nec tamẽ in eis fides vel ſpes virtus eſt.qꝛ
et deo ꝑ ſpeciẽ ↄteplãdo fruunt᷑.⁊ in dei verbo reſurre
ctionẽ futurã ſiue iudiciũ nõ ꝑ ſpeculũ in enigmate ſʒ
pᷣdlariſſime inſpiciũt.Si em̃ qꝛ credũt reſurrectõeʒ fu⸗
turã. ideo verũ eſt eos fidẽ habere.ergo ea cõſũmata
poſt iudiciũ ſimiliter et fidẽ habere dicẽtur qꝛ credent

eam pꝛeteritã.Sed ſicut tũc credẽt.nec tamẽ fidẽ que

fideles facit habebũt.quia nõ credẽt abſq; ſciẽtia que

nõ erit enigmatica ſed ꝑ ſpeciẽ.ita ⁊ modo credunt ct

ſperãt reſurrectõeʒ.nec tamẽ fidem habẽt.quia credẽ

do cognoſcũt. Venit em̃ eis quod ꝑfectũ eſt ⁊ euacua
tũ eſt quod ex parte eſt. Venit em̃ cognitio.⁊ euacua⸗

ta eſt fides. Venit ſpecies ⁊ deſijt ſpes.Ita ⁊ xpᷣs in qͥ

fuerũt bona patrie credidit quidem ⁊ ſperauit reſurre

ctõem tercia die futuraʒ.pꝛo qua ⁊ patrem oꝛauit. nec

tamẽ fidem virtutẽ vel ſpem habuit.quia nõ enigma
ticam ⁊ ſpecularẽ ſed clariſſimã de ea cognitioneʒ ha/⸗

buit.quia nõ ꝑfectius eaʒ cognouit pꝛeteritã qᷓ; intel/

lexit futuraʒ. Sperauit tamẽ chꝛiſtus ſicut in pſalmo
ait. In te domine ſperaui.nec tamẽ fidẽ vel ſpem vir⸗

Itẽ obꝛ ð terciũ n

ñ. qꝛ btitudo nõ eſt futura nec habeda a p.
ẽbꝛũ q̊ dicit᷑ ad eũ ꝑtinẽ
tiñ.qꝛ luc.vlti.dicitur

Mos aũt ſperabamꝰ
q ipᷣe eẽt redẽpturus
iſrł.g ↄtingit ſpare bo
nũ cõe.nõ & tin ſpes ẽ
reſpectu boni ꝓpꝛij.
Itẽ Aug. diẽ ꝙ ð ne
mine deſpeꝛãdũ ẽ dũ
eſt in via. ßᷣ de quo cõ

tingit deſpare. ⁊ ſpa/

re.& vr ꝙꝙ de alio ↄtin
git ſpare. Itẽ cũ fides
⁊ charitas pñt nõ tm̃/
mõ eſſe de bonis ꝓpꝛi
is ſ̊ ⁊ de bonis coibꝰ.
q̃re nõ ſilr eſt hoc reꝑp
ire de ſpe. R. doõm qꝙ
ſpes eſt reſpectu futu
ri.reſpectu futuri bo/
ni.⁊ reſpctũ futuri bo/
ni ꝓpꝛij ſjᷣm ꝙ accipit
ꝓpꝛie ꝓ ipᷣa virtute.

quãtũ diſtiguit᷑ a gau
dio ⁊ doloꝛe ⁊ ↄuenit
cuʒ amoꝛe.qꝛ ille due
affectões ſũt reſpectu
pᷣſẽtiũ.vᷣ iſte due reſpe
ctu futuroꝛũ. Reſpe/
ctu boni eſt inq;tũ di⸗

ſtiguit᷑ a timoꝛe. quia
timoꝛ eſt reſpectu diſ/

cõueniẽtis.ſpes autẽ

reſpectuↄueniẽt.Re
ſpectu boni ꝓpꝛij eſt

inq;tũ nõ ſolũ diſtin/

guit᷑ ab alijs affectõibus ſed etiã inqtũ diſtinguit᷑ ab alijs virtutibus. vtpote a credulitate fidei.ipᷣa em̃ ſpes
ſeedi cx gratia ⁊ meritis.Et qm meritũ ñ affecurat de btitudine niſi eũ qui meretur.qꝛ vnicuiqʒ retribuet᷑

m mernita ſua.binc eſt ꝙ ꝑ virtutem ſpei nemo ſperat niſi ſibi.⁊ p̃m H̊ pʒ c illa dria quã aſſignat Aug. inter
fidẽ ⁊ ſpem recte ⁊ ↄuenieter aſſignat᷑. Sumit᷑ em̃ ſpes ꝓpꝛie p ipᷣa virtute.Si aũt accipiat᷑ ſpes cõiterꝓ ip

„

ſa ſuſpitione.ſic pᷣt eſſe nõ tm̃ boni ſᷣ etiã mali. ⁊ ſic accepit poeta.Et ꝑ boc pʒ reſpõſio ab pᷣmũ obiectũ. Ille
em̃ ẽ extẽſus ⁊ impropꝛius modꝰaccipiẽdi ipᷣam ſpeʒ.Si vero ſpes dicat᷑minus ⸗

ctatione boni. ſic pᷣt eſſe expectatio nõ ſolũ ꝓpꝛij boni ſed etiã ↄmunis.

Et ſic accipi

muniter de quacũq; expe/
F luce vlti.⁊ etiã ab Aug.

Et ꝑ ̊ pʒ Reꝰ ad illas duas auctes. Pꝛout aũt gccihir pheie p ipa ſpe que eſt expectatio veniens ex gra ⁊ me

ritis. ſic non eſt niſi reſpectul ppꝛij boni.qꝛ nemo reddi
mile de fide ⁊ charitate.Et ꝑ hoc pʒ reſponſio ad vltimo obiectum.Ad illud vero q
futurarũ rerũ.ſic pᷣſciẽs non hʒ ſpem.dð ꝙ futurũ dicit᷑ duplr.vel qᷓ;t
ad euẽtũ dicit᷑ futurũ qð cuenit.Otũ ad oꝛdinẽ dicit᷑ futurũ qð eſt oꝛ di rũ di eue
pectu expectatõis. Et boc vltimo mõ dr̃ ſpes eẽ futuroꝛũ.ipᷣe aũt obijcit ꝓut accipit᷑ pꝛimo
e

tũ ſimplr non re Et he 1 ut obycit. epit p⸗
uibuſdã nõ indocte vidt᷑ fidẽ vᷣtutẽ ⁊ ſpem in eo nõ fuiſſe ⁊c. Obijcit᷑õ pᷣmuʒ.

mõ.⁊ ideo non valz.

—

ũ ad euẽtũ.ve

ſecurus de ſalute niſi ꝑ merita ꝓpꝛia.ideo non eſt ſi⸗
ð obijcit᷑ ꝙ ſi ſpes eſt tm̃
lq;tũ ad oꝛdinẽ. Mtum
dinatũ ad veniedũ.vel futurũ die euẽ·

qꝛ in x In te dñe ſpaui ⁊c.d in glo.h oc r in pſona xpᷣi.̊ xpᷣs habuit ſpem. Itez Hᷣ vr̃ rõne.quia xpᷣs fuit ſik
viatoꝛ ⁊ ↄpꝛebẽſoꝛ.⁊ inntũ viatoꝛ deficit ſibi ſtola coꝛpis.ſi ẽ̊ xpᷣs fuit ꝑfecte viatoꝛ ſic ⁊ ꝑfectꝰopꝛebenſoꝛ.

vr ꝙ vebuit bẽe oĩa dona grarũ ⁊ oẽs vᷣtutes q̃ reſpiciũt ſtatũ vie. Itẽ
&r Apoca. vj.ꝙ dictũ ẽ eis ꝙ expectarẽt adhuc modicũ tp̃s.& ſi ſpes ẽ expectat
expectãt gloꝛificatõeʒ ſuoꝝ coꝛpoꝝ q̃ ẽ q̃dã ꝑs btitudi en o
cit Augu.ꝙ aie ꝓpt᷑ deſideriũ coꝛpoꝝ retardant᷑ neoino ferant᷑ in ſũmũ celũ.
babeãt ſpem. ðr em̃ pᷣma Pet᷑.j.in quẽ deſiqerãt angli
eodẽ pᷣ t eẽ ſpes de q̊ͥ ⁊ deſideriũ.vr̃ gq a ngli ſperẽt.
nrᷣa ⁊ btitudie.ſi ̊ hãc expectãt ⁊ nõdũ habẽt.vẽ ꝙ babcãt ſpeʒ.¶

*

Itẽ obꝛ ſcᷣm ð ſãctis iã btincatis.quia
nis.reſumẽdo em̃ coꝝꝑa ꝑfectiꝰↄtẽplabunt᷑. Oꝛ ſic di
Sobꝛ Z terciũ. qꝛ vr ꝙ angli
pſpicere.Deſideriũ aũt eſt reſpectu nõ habiti. ſi de
G dð ꝙ ſiẽ diẽ mgi.nec xpᷣs nec Ki beate

g& nec ãgeli ppe loãndo babẽt ſpes. Rõ buiꝰ ẽ.qꝛ ſpes eſt expectatõ pᷣmij ſat.oẽs ãt hij pᷣdicti ſbᷣale pᷣmiũ bßitt. nin
2 5 ſenhe en dicta. Alia at rõ ẽ qꝛ ſpes bʒ annerã fidẽ. fides at ẽ cognitõ enigmatica. Et qꝛ claritas viſi ither
onis diuie tollit oẽ enigma.ꝑ ↄñs euacuat fidẽ.⁊ euacuãdo fidẽ euacuat ipᷣaʒ ſpeʒ.⁊ ob hãc duplicẽ rõeʒ ſic ſeſe⸗
mꝗltipi dr i la ↄueniẽt᷑ vr̃ nec xpᷣs nec ſãcti nec ageli bti babeãt ſpeʒ.Ad rões ãt ad oppoſitũ rñdet᷑ facilit᷑ io
pꝓ eo ꝙ ſʒ in eis nõ ponat᷑ ſpes ꝓpꝛie dicta ᷣm ꝙ eſt expectatio pᷣmij ſhalis.põt tamẽ large accipiendo ſpem op
ꝓ quacunq; expectatõe videlicʒ ſtole ſce ⁊ alicuiꝰgaudij accñtalis poni in xpᷣo ⁊ angelis ⁊ aiabꝰbtis. Sed zhes
quare ſpes virt?ꝰ nõ ẽ =DM è? ng
reſpectu pᷣmij acc̃ta tutẽ habuit.qꝛ ꝑ ſpeciẽ videbat ea que credebat. rtt
lis b ſbal. ⁊ quare etii ( IJnquirit vtrũ ſpes ⁊ ſides fuerit in iſtis patribꝰ qͥ v
in ſãctis euacuat᷑.hoc Iit in limb e Mre
meliꝰ infra manifeſta erüt imn umbo. .„H , ult.
bit cũ aget de cuacu/ ¶ De antiqᷣs vero ꝑatribꝰq̃ apud inferos vſq; ad paſ- f. Nro⸗
atione virtutũ. Ad il ſionẽ tenebãtur nõ incõgrue dici pᷣt ꝓ fidẽ ⁊ ſpem vir nann
lud tamẽ qð obꝛ ð de tutẽ habuerint.qꝛ credebãt ⁊ ſperabãt ſe viſuros deũ mop
ſiderio vo no en ſ· p ſpẽm qualiter eũ tũcnõ videbãt. qꝛ nõ patuit eis co Ontn
mile ð deſiderio ⁊ ſcrc. gnitio dei ꝑ ſpẽm ante paſſionẽ xpi. Qua cõſũmata a Kard
qꝛ ſpes eſt reſpectu ñ d ſi aſ 9 Nuhnn
teſt eſſe reſpectu hbabii· è „ U„ H” Tuled
ti vt ↄtinuet᷑ ⁊ tollat᷑ faſtidiũ.⁊ ſic eſt in angelis.Sitr ad illð qð obijcit᷑ de auẽte tõ.pſueuit dici boc dr de Nncz
xpᷣo rõe mẽbꝛoꝝ. Alia ſatis patẽt. f¶ De antiquis vero patribꝰ qͥ apð inferos vſqʒ ad paſſionẽ tenebãt᷑.nõ ckei
incon.dici poteſt ꝙ fidẽ ⁊ ſpem habuerũt.Cõtra.ſpes ſe ↄmetit᷑ ſtatui vie.ſed illi no erãt in ſtatu vie.g̊ nõ ba mlle
bebant ſpem. Item ſpes datur homini ad hoc ꝙ mereatur. ſi illi erãt extra ſtatum meriti.non videt᷑ꝙ ba/ ni
buerũt ſpem. Juxta hoc querit᷑ de aiabꝰ q̃ ſit in purgatoꝛio. Atrũ babeãt ſpem. Et ꝙ ſic vr.qꝛ adhuc nõ ha iri
bẽt aꝑtã viſionẽ ꝑ ſpẽm.& ſpes nõ eſt euacuata in cis.Sed ↄ hoc eſt qꝛ ipᷣi certi ſũt ꝙ nõ poſſũt dãnari. vr ncß
