fit xpᷣianꝰ.ſic gra hõ ille ab initio factus ẽ xpᷣs. Idem in li.xiij.de trini. hfa·
dei nob in hoie xpo ↄmẽdat᷑.uia nec ipᷣe vt tata vnitate deo vero cõiũctcꝰ·a·
vna cñ illo pſona filiꝰdei fieret.vllis ẽ pᷣcedẽtibꝰmeritſ aſſecutꝰ.ſᷣ ex qͥ hõ efſſe—··
cepit.ex illo et deus. Vñ dictuʒ ᷑. vbũ caro factũ ẽ.HHyla.q; in.x.li.de tni. Hylarius

ait. pm nõ ambigimꝰeẽ deũ vbũ.neq; rurſus filiũ hois ex aĩa ⁊ coꝛꝑe ↄſii /
tiſſe igramus. His alijſq; auẽtibꝰ vtunt᷑ q hoieʒ quedꝗ ex aia rõnali ?⁊ c—/ne
ppoſitũ dicũt deũ factuʒ.ſᷣ gr̃a.nõ nã. Sola em gfa hũit ille hõ nõ meriti vold·
nã vt eet de ſiue dei filiꝰ.vt hfet oẽm ſciaʒ ⁊ potẽtiã quã hʒ vbũ cũ qͥ ẽ a·
onns. Nee tñ in ſuꝑioꝛibꝰlegit᷑ ꝙ hõ ille ſit vna ꝑſona cũ vᷣbo.⁊ ſit iſßm ver. ſitct⸗
um.ſᷣ ꝙ aia rõnalis ⁊ caro eadem ꝑſona ſit.⁊ xpᷣs ſit.⁊ deus. ô

„△

SHi. yyl..

dꝛim? ari· Secũda opinio continẽs qiꝛattuo: articulos. d
culꝰ. EGüt aũt ⁊ alij qͥ iſtis in ꝑte ↄſentiũt.ſᷣ dicũt hoĩeʒ illũ nõ ex aĩa rõnali ⁊ carne
tGq. 5 ex hũana ⁊ diuia nã.i.ex tribꝰſubſtãtijs.diuinitate.carne.⁊ aĩa ↄſtare.?ꝰ
ar, bPucieſũ xpᷣm fatent.⁊ vnã ꝑſonã tm̃ eſſe.Añ incarnationẽ vo ſolũmõ ſimpli⸗
Se ar⸗ cc̃.ſ in icarnatiõe factã cõpoſitã ex diuinitate ⁊ hũanitate.Nec ẽ iõ alia ꝑſona
aculus, qᷓ; pus.ſʒ cũ pus eẽt dei tm̃ ꝑſona.in incarnatiõe facta ẽ etiã hoĩs ꝑſona.nõ vt
Terci ati· due eẽnt ꝑſone.ſʒ vt vna ⁊ eadẽ eẽt ꝑſona dei ⁊ homĩs.Perſona & qͥ pus erat
culus ſimplex. ⁊ ĩ vna tm̃ natura exiſtẽs.in duabꝰ ⁊ ex duab ſpᷣſiſtit naturl.⁊ ꝑſona
Ã tm deꝰ erat. facta ẽ etiã verꝰ hõ.ſubſiſtẽs nõ tm̃ ex aia ⁊ carne.ſʒ etiã ex diuu
Quartꝰ ar nitate.nec tñ ꝑſona illa dʒ dici facta ꝑſona.qᷓ;uis dicat᷑ facta ꝑſona hoĩs. Fa⸗
ticulus. ctca ẽ igit᷑ illa ꝑſona(vt qᷣbuſdã placet)qͥddã ſbſiſtẽs ex carne ⁊ aĩa.ſʒ nõ ẽ fctã
phlſona. vl ſuba.vl natura. ⁊ inq;tũ ẽ illa ſbᷣſiſtẽs.cõpoſita ẽ.inq;tũ aũt vbũ ẽ.

ſimplex eſft. ¶ Confirmat ſecũdam opinionẽ. e

dnt VVDe hoc Aug. in li.ſen. ꝓſpi. ait. Modis oĩbꝰ appꝛobare a ¶ Sacrificiũ ecchie
ulns a coõtendimꝰ ſacrificiũ ecclie duobus ↄſtare.duobꝰ cõfici. uab⸗ ſtere dn obꝰ
anuin Viſibili elemẽtoꝝ ſpecie.⁊ iuiſibili dñi nfi ieſu xpᷣi carne toß ſpe diuiſtvelt w
⁊ ſanguiĩe.ſacr̃o ⁊ re ſacramẽti.i.coꝛꝑe xpᷣi.ſic xpi ꝑſona mimi nri ieſu xpᷣi car⸗

nanaln ↄſtat ⁊ cõficit᷑ ex deo ⁊ hoĩe.cũ ipᷣe xpᷣs verꝰ ſit deꝰ⁊ ver ne ⁊2⁊ ſanguie.Cõtra.
hoõ.Quia ois res illaꝝ rerũ naturã ⁊ veritatẽ in ſe ↄtinet ¶ In boc em vᷣx pᷣmo
Jo.dam̃. ex qᷣbꝰ cõficit᷑. De h̊ eodeʒ Johã.Dam̃. In dño nr̃o ieſu vidcet᷑ eẽ iſufficictia.
prypo duas quidẽ naturas cognoſcimꝰ. vno aſit hypoſta/ R adlaentss ſacfi
“ ſim ex vtriſq; cõpoſitᷓ. Incaꝛnatꝰ ẽ xpᷣs ex vgine aſſu,/ mt vno mo ma vir⸗
mẽs pᷣmitiuã nr̃e maſſe.vt ipᷣa extiterit ĩ carne hypoſtab. Elemẽtũ exteriꝰ.coꝛ
q̃ dei vᷣbi hypoſtã cõpoſita ⁊ facta fuerit.q̃ pꝛiꝰ fimplex pus xpᷣi vrũ.⁊ coꝛpꝰ
erat bi hypoſta.Cõpoſita vᷣo ex duabꝰꝑfectis naturj. xpᷣi myſticũ. Item vi
deitate ⁊ hũanitate.⁊ ferat ipᷣa diuie vbi dei filiatiõis ca / cẽ i ᷣbo ſecũdo eſſe
racteriſticũ ⁊ determiatiuũ idioma.ſᷣm ꝙ diuiſa ẽ a pfe ?.0 epugnantia. cu dieit
Aer A. n I inu iſibili carne ⁊ ſan
ſpũſacto.⁊ carnis characteriſtica ⁊ determiatiua idioma guine.caro cm̃ ⁊ ſan-
ta.ᷣm q̃ differat a matre ⁊ reliqs hoĩbꝰ.Itẽ vnã hypoſta guis vre ſunt coꝛꝑa
ſim filij dei ↄfitemur ĩ duabꝰ naturis ꝑfecte ſe hñtibꝰ.dei⸗: S ⁊ vxre viſibilia. Si
tatis ⁊ hũ anitat.⁊ incarnatã eẽ eãdẽ hypoſtaſim.et has caro xpᷣi vera fuit.
duas naturas cuſtodiri ⁊ manere ĩ ipᷣo poſt vnionẽ nõ ſe⸗ renae etiã ꝙ fuit viſi ⸗
oꝛſam ⁊ ſᷣm ꝑtes ponẽtes ſingulã.ſj vnitas inuicẽ ĩ vnã Pesfercie .
cõpoſitã hypoſtaſiʒ. Subſtãtialẽ em̃ inqmꝰvnionẽ.ſ.ve qm̃ ſacrjſm ⁊ res ſacri
rã ⁊ nõ ſᷣm fantaſiã.ſubſtãtialẽ aũt nõ duabꝰ naturis ꝑfi iĩ vnitatẽ ꝑſone nõ cõ
cientibꝰ alterã.ſ.vnã cõpoſitã naturã.ſʒ vnitas inuicẽ in currũt ſᷣm ꝙ deꝰ⁊ hõ
vnã hypoſtaſim cõpoſitã filij dei I manere eandẽ ſubalẽ S non videt ibi fieri
differẽtiã determĩamꝰ. creabile manſit creabile.⁊ qd recta aria . 1
increabile increabile. ? moꝛtale moꝛtale. ⁊ imoꝛtale imoꝛ: taris oupler res vi
tale.⁊ circũſcriptibile circũſcriptibile.⁊ incircũſcriptibile delicx.ſignata ⁊ ↄten
incircũſcriptibile.Et h̊ qͥdẽ refulget miraculis.De h̊ etiã ta.⁊ ſigta tm̃. Et au/
Auguſt. Aug.in li.de trinitate ait. Quẽadmodũ ſᷣm deitatẽ vna guſt. in pte iſta nõ lo/
ẽ patris filijq; natura.ita etiã iuxta hũanitatẽ eadẽ ẽ ma uenk e ſe ſra euuiſ
tris ⁊ filij vna nã.Ex vtraq; &̊ ſuba ⁊ diuinitati ⁊ hũani⸗ ceũ ſ ve re ſi mata
tatis.vnꝰatq; idẽ ẽ deus.dei ⁊ hois filiꝰ ieſus xpᷣs.vt ve cocktn. emulſinagt ſt
rus deꝰ.ita etiã hõ verus. Idẽ etiã in li.xiij.de trinitate. coꝛpꝰ xpᷣi verũ. bec ei
Sic deo ↄiũgi potuit hũana natura. vt ex duabꝰ ſubijs ſola ẽqᷓ facit ad o/
fieret vna ꝑſona.Ac ꝑ h iã eſt ex tribus.deo.aĩa.⁊ carne. ſitũ.videlicʒ ad intel.

11: . ig altiſe Sõ ſjr aui dicſ̃t ligẽdũ vniõis ⁊ icar/
lis alijſq; pluribus autoꝛitatibus ſe muniũt qui dicit Gc 8 7 icar.
ſmn pſonã xp̃i cõpoſitã eſſe. vel factã ſiue ↄſtantẽ ex duabus neia hertte
naturis ſiue ex tribus ſubſtantijs. biq; ibi reptã. Repxit᷑ 2
ODM autẽ ſilitudo triplex.

videlicʒ qᷓtũ ad extremoꝝ vnitatẽ.qtũ ad diſtinctões ſiue diuerſitateʒ.⁊ qtũ ad finẽ ſiue vtilitatẽ. Sicut em̃
in ſacro altaris ẽ ſpẽs viſibilis.⁊ caro xpᷣi iuiſibilis.put ẽ ſub illo ſacro.ſic i xpᷣo ẽ hũana nã vera ſenſibilis.ct
diuina q̃ ſolũ eſt intelligibilis. Silitudo etiã ẽ ꝙᷓtũ ad diſtinctionẽ.qm̃ exterioꝛ ſpẽs viſibilis ⁊ res interioꝛ nõ

cõcurrũt ad cõſtituẽdũ vnũ ꝑ naturã.ſᷣ cõcurrũt aq vnũ ſacr̃m qð eſt vnũ ꝑ oꝛdinẽ ⁊ reſpectũ ſigni agaigͤ⸗

e 1o diuina natura? bana nõ ↄſtituũt aliqd teraũ.s vlilunt᷑ ĩ vnà bypoſtaſim q̃ vtriuſq; ẽ nature ſuꝑ
negizn in qua vtraq; natura ſuo mõ ſubſtantificat᷑. Et ꝙᷓtũ ad hoc nõ eſt oimoda ſiłitudo.ſᷣ ꝑtim ſilitudo et
ptim diſſilitudo. ertia ſilitudo ẽ.qꝛ ſicut res ſacri vnit᷑ exterioꝛi ſigno vt mediãte illo cognoſcat᷑.et ad vtili/
tatẽ verã ↄuertat᷑.ſic diuina natura vnit᷑ hñane vt ĩ ea cognoſceret᷑.⁊ inde ẽ etiã ꝙ talis vnitas ſilis ẽ illi vni/
oni q̃ copulat᷑ vbũ ipi voci vt ab alijs poſſit cognoſci.Et ꝑ hoc patet rñſio ad obiecta.Mõ em̃ valet qdð oppo
nit de inſufficiẽtia.qm̃ ad ꝓpoſitũ ſufficiũt illa duo mẽbꝛa. Mec valet qð obijcit de repugnãtia.qꝛ ñ dicit hec
duo vicʒ carnẽ ⁊ ſanguinẽ iuiſibilia ſimplicit᷑.ð ꝓut ſunt ſi ub ſacro cõtenta. Mec illðſe illaꝝ vnionũ diſcõue
nientia.qꝛ nõ vult dicere ꝙ illa ſint oĩno ſiłia.ſ ꝙ ſilitudinẽ babẽt qtũ ad tria pᷣdica.

—

b. Sunt etiam alij ES

g aia bʒ nalẽ inclina⸗
tionẽ ad coꝛpus ſicut
ad ꝓpꝛiam materiaʒ
qua pficit.neceſſariũ

duo vel aliqᷓ res ex illis cõpoſita ſit vna ꝑſona cũ vbo
vel ſit verbũ.Sʒ qꝛ illis duobꝰ accedẽtibꝰ vbo.nõ eſt
pſonaꝝ numerꝰ auctus vt fieret q̃ternitas iĩ trinitate. l

Et qꝛ ipa ꝑſona verbi q̃ pꝛiꝰerat ſine ĩdumẽto.aſſũpti⸗

Tercia opinio cõtinẽs quattuoꝛ articulos. · Pꝛim? artieu⸗
unt etiã alij qͥ incarnationẽ verbi nõ ſolũ ꝑſonã ex

b ly negat qdᷣ

qᷣ incar. ꝛc. Motadu natur compoſitã negant. verũetiã homineʒ aliquem Pnit obpi. öma
ennnnans ina ſiuc eria aliqu ſuba ibi ex aila ? carne cõpolſit vel ſa nts ge w⸗
de ſunt ipꝛobabilia. ctã diffitent. Sed ſic illa duo.ſ.aiaʒ ⁊ carnẽ vᷣbi pſone ¶ verũetiã wiem
Pꝛimũ cum dicit ex vl nature vnita eẽ atſit.vt nõ ex illis duobꝰ vel ex his xc.negat qð pa
aia carne aKana ſß tribꝰ aliqua nã vel ꝑſona fieret ſiue cõponeret᷑.ſᷣ illis nit opinio ſecũ
ſtantiã copoſita difi duobꝰ velut indumẽto xbũ dei veſtiret᷑ vt moꝛtaliũ da.
ſobenecſherzo oculis cõgruẽter appareret. Qui iõ dr̃ verꝰ fact⸗ h6. Cerciartich⸗
ma 2 materia reſu e veriate carnis 7 gie accepit. duo etiã ĩ ſingu⸗ ſus ibi ß ſic illa
tat vnũ cõpoſitũ. Si laritatẽ vł vnitatẽ ſue ꝑſone accepiſſe legit᷑. Hõ qꝛ illa duo ⁊c.

Quart articij

go alad terein con. one indumẽti no ẽ diuiſa vel mutata. ſz vna eadẽq; i⸗
ſtitui. Jllud ant aut mutata pꝑmãſit. Qui ſᷣm habitũ deũ ⁊ h oĩem factũ di

eſt ſuba aut accidẽs.
Accidẽs nõ.cõſtat.qꝛ
ſub nõ eſt ꝑs accidẽ
tis. neceſſe ẽ & qꝙ fiat
iinde ſuba. Alid ipꝛo⸗
bale ẽ in ̊ ꝙ dicit q;

illis duobꝰ velut idu

mẽto verbũ dei veſti
reæet᷑.vt moꝛtaliũ ocu/
lis cõgruẽter appare
ret. ſi em̃ boc ven eẽt

nõ falli põt nec falle⸗
re. Itẽ terciũ ipꝛoba⸗
bile ẽ in hoc dicit
illa duo ſingularita/
tẽ pſone vbñ dei affũ

pſe. qꝛ illis vuobꝰ

accedẽtibꝰ nõ eſt pſo

diuinis. aſſumpta eſt i
tatẽ.⁊ nullo mõ ex ho

vnitatẽ pſone.qdð nephariũ ẽ dicere.

cũt.Accipiẽdo em̃ hoĩeʒ dictus ẽ deꝰ factꝰ eẽ hõ.⁊ p⸗

pter acceptũ hoĩem dr de? vere eẽ hõ.⁊ ꝓpter aſſumæ
tẽ deũ dr hõ eſſe deꝰ. Mã ſi eſſentialit inqunt illi deus

eſſe hõ. vel hõ eſſe deꝰ? intelligeret᷑.tũc ſi deꝰ aſſũpſiſſʒ

hoieʒ ĩ ſexu muliebꝛi.⁊ mulier eẽntialit deus eẽt.?⁊ ecõ
uerſo. At potuit aſſũpſiſſe hoĩeʒ ĩ ſexu muliebꝛi.potuit

S mulier eſſe deus ⁊ ecõuerſo.
(e õfirmat terciã opinionẽ. g

—

Aultis modis habitũ dicimꝰ.vel babitũ animi ſicit
diſcipline ꝑceptionẽ vſu firmatã. vel habituʒ coꝛꝑis.

le aũt ⁊ iſti ſuo ſenſu influere videant᷑. teſtimoniſs

cũ aia non appareat ĩ mediũ ꝓductis qð dicũt ↄfirmãt. Ait em̃ augu.in li. Augu.
oculis. nõ aſſupſiſſct de gratia noui teſtamẽti. Sic nõ auget᷑ numerus ꝑſo
aiam. Et iterũ ſi xvs naꝝ cũ caro accedit aie vt ſit vnus hõ.ſic nõ auget᷑ nu
apparebat 3 ebo merus ꝑſonaꝝ cũ hõ accedit verbo. vt ſit vnꝰ hõ xps
15 ane ve Ho ali⸗ Legit᷑ itaq; deus hõ vt intelligamꝰ huiꝰ pſone ſingu /
Ai fallias raliqus laritatẽ. no vt ſuſpicemur in camẽ mutata diuinitatt.
deceptio fuit in x5ẽ. IJdẽ q; tractãs illud verbũ apli. Habitu inuetus ẽ vt Phil. ij.
quod oĩno abſurdiſſi hõ.manifeſte oñdit deũ dici factũ eſſe hominẽ.vel eſſe
mũ eſt. Ueritas eni, hoiĩem ſᷣm habitũ in li.lxxxiij.queſtionũ.ita inquiẽs. c

ſiẽ dicimꝰ aliũ alio validioꝛẽ.vł habitũ eoꝝ q̃ mẽbꝛis
accomodat᷑ extriſecus.vt cũ dicimꝰaliquẽ veſtitũ vel
calciatũ ⁊ hmõi. In oĩbus generibꝰ manifeſtũ ẽ in ea

narh numer? auctug. Si eſñ hoc verũ eſſet. cũ colũba in qᷓ Ganc apparuit nõ auxerit numeꝝ pſonarũ in

terũ cũ aliqua aia vnit᷑ deo ꝑ volũtatis cõfoꝛmi⸗

E. EI c creſcit i trinitate 9 dqſibet aia ſancta afſumeref a 850 i vnitaté pſone.
q̃libet ſanctꝰ? eſſet de⸗ te numerꝰ ꝑſonaꝝ.qꝗᷓlibet aia ſancta aſſumeret᷑ a bo i vnitatẽ ꝑſone.g

libet ſan 7.q
pudiatꝰ ẽ tanqᷓ eronee
do. alioꝝ opinionẽ re
ꝗ claruerat eiꝰ falſitas.ma
Obijcit᷑ pᷣmo em̃ diſtinguit b

——

taãdo. Hac aũt opinionẽ ſicut ⁊ alias nec oĩno repꝛobat. nec oino appꝛobat.

xic cũ videat᷑ ſup vᷣba ſanctoꝝ eſſe fundata. c

quidẽ dicere eſt ꝑuerſum oino.Et ꝓpterea iſte modꝰ dicendi ſicut ex lr̃a colligit᷑ re
lec credendũ eſt męr̃m fuiſſe de opinione iſta.nec dicere hoc aſſerẽdo vel appzola

abitum in tria mẽbꝛa. ſecũdo . de n modis habitũ a
vel vna ſupflira vel alcera RAWtria mẽbꝛa. ſecndo mõ diſtinguit alia diſtinctione.ꝑ qᷓttuoꝛ mẽbꝛa. &
vel vna ẽ ſupflua vel altera diminuta. Iteʒ vigent᷑ aliq̃ mebꝛa ſecũde viuiſionis eſſe imponbilig dicit emñ &

hu he⸗

Ubi⸗
Zelie
Lone
Aunn

huic̃
N.

Ph

Aug⸗

Nen

bin

ilerſ
Nini
lsilii,

imdarten⸗
lnegntd
ntopl on
Hitigt hi
Cädien

u dſi
a.

Lachma⸗
lusd iieln
☚

Qm

Paa ſpès
abitꝰ?

Secũda.

Ter cia.
Quarta ſpe
cies cõgruit
buic cõ ꝑati/
oni.

Phit.ij.

maãs ĩmoꝛtalitati etnitatiq; ſociaret. Hõ g̊ opoꝛtet intel/

Aug.

De mõ in

carmatõnis.

qꝛ ⁊ carnẽ hũanã ſuſcepit ⁊ aĩaʒ rõnalẽ.Itẽ nõ aliud fuit
illa dei ſũmi ſuſceptio vel exinanitio. niſi foꝛme fᷣuilis.i.

in li. 3 AMaximinũ. Cũ eſſet ꝑ ſeipᷣm ĩuiſibilis.viſibilis i

₰
ES *

—
——

re dicit habitũ q̃ accidit vel accodit alicui.ita vt eã poſſit
etiã nõ hr̃e. hoc aũt nomẽ ductũ ẽ ab illo vᷣbo qð ẽ hr̃e.
habit g in ea re dicit᷑ q̃ nob vt habeat᷑ accidit vł accedit
Verũtamẽ h̊ inteſt.qꝛ quedã eoꝝ q̃ accidũt vel accedũt

vt habitũ faciãt nõ mutãt᷑.ſᷣ ipa mutat ĩ ſe integra ⁊ incõ
cuſſa manẽtia.ſiẽ ſapia accedẽs homi nõ ipᷣa mutat᷑.ſ ho
minẽ mutat.quẽ de ſtulto ſapiẽtẽ facit. Quedã vo ſic ac⸗

cedũt vł accidũt vt mutẽt ⁊ mutent᷑: vt cibus qͥ amittẽs
ſpeciẽ ſuã in coꝛpꝰ vertit᷑.et nos cibo refecti.ab exilitate
atq; lãguoꝛe ĩ robur atq; valentiã mutamur. Terciũ ge
nus ẽ cũ ea q̃ accidũt vł accedũt.nec mutãt ea qbus acci
duüt.nec ab eis ipᷣa mutant᷑.ſic anulꝰ poſitꝰ ĩ digito qð ge
nus rariſſime reꝑit᷑. Quartũ genꝰ ẽ cũ ea q̃ accidũt vłac

cedũt.mutant᷑ nõ a ſua nã.ſᷣ aliã ſpeciẽ ⁊ formã accipiũt
vt ẽ veſtis q̃ deiecta atq; depoſita nõ hʒ eã foꝛmã quam
ſumit induta. Induta em mẽbꝛis accipit foꝛmã quã ñ ha
bebat exuta.qð genꝰ cõgruit huic cõꝑatiõi. Deꝰ em̃ filiꝰ

ſemetipᷣm exinaniuit.nõ foꝛmã ſuã mutans.ſᷣ foꝛmã ſerui
accipiẽs.neq; ↄuerſus aut trãſmutatꝰ ĩ hoĩem amiſſa in⸗
cõmutabili ſtabilitate. ſᷣ in ſilitudinẽ hoĩm factꝰ ẽ ipᷣe ſu⸗
ſceptoꝛ verũ hoĩeʒ ſuſcipiẽdo habitu inuẽtꝰ ẽ vt hõ.id ẽ
habẽdo hoĩem inuẽtꝰ ẽ vt hõ.nõ ſibi ſ̊ eis qͥbus ĩ homie

apparuit. aũt dicit vt hõ.veritatẽ expᷣmit. Noĩe g ha⸗

bitꝰ ſatis ſignificauit aplus q̃liter dixerit ĩ ſilitudinẽ ho⸗

minũ factꝰ.qꝛ nõ trãſñiguratiõe ĩ hoiem.ſʒ habitu factꝰ ẽ
cum indutꝰ ẽ hoĩem.quẽ ſibi vniẽs quodãmõ atq; cõfoꝛ

ligi mutatũ eſſe verbũ ſuſceptiõe hoĩs.ſiẽ nec mẽbꝛa ve⸗

ſte ĩduta mutant᷑.quis illa ſuſceptio ineffabilit ſuſceptũ
ſuſcipiẽti copularet.lhis vᷣbis aꝑte innuere videt᷑ Aug.
deũ dici factũ hoĩem ſᷣm habitũ. Qui etiã ipᷣiꝰ incarna⸗

tiõis modũ volẽs expᷣmere q̃rẽtibꝰ in.iiij.li.de trinitate.

ait.Si q̃rit᷑ ißa incarnatio quõ facta ſit:ipᷣuʒ vᷣbũ dei di⸗
co carnẽ factũ.id eſt hoĩem factũ.nõ tñ in h̊ ꝙ factũ ẽ con
uerſũ atq; mutatũ.ſʒ carnẽ vt carnalibꝰ cõgruẽter appa
reret indutũ. Ita ſane factũ vt ibi ſit non tm verbũ dei ?

hois caꝛo.ſʒ etiã rõnalis hoĩs aĩa.atq; hoc totũ ⁊ deꝰ di⸗
cat᷑ ꝓpter deũ.⁊ hõ ꝓpter hoĩem. Qð ſi difficile intelli /

glilt᷑.mẽs fide purget᷑ a peccat abſtinẽdo ⁊ bona opãdo.
Difficilia em̃ ſũt h. Idẽ in li.de fide ad petrũ.Dei filiꝰcuʒ
ſit de etern? ⁊ verꝰ. ꝓ nobᷣ factꝰ ẽ hõ verꝰ⁊ plenꝰ. In eo

verꝰ qꝛ verã hʒ deꝰ ille hũanã naturã. In eo vo plenus.
nature hũane ſuſceptio. Utraq; ẽ ĩ xrpᷣo foꝛma.qꝛ vtra⸗
q; vera ⁊ plena ẽ in xpᷣo.ſuba diuia ſcʒ ⁊ hũana nã. Idẽ

hoĩe aparuit quẽ ð femia ſuſciꝑe dignatꝰ ẽ.Idẽ in eodẽ
Nos vpᷣm dñm verũ hoĩem ſuſcepiſſe credimꝰ.⁊ in ipſo

viibilit iuiſibilẽ homibꝰ apparuiſie. In ipo int hoĩes cõ/

brlarius.

uerſatũ fuiſſe. In ipo ab homibꝰ hũana ꝑtuliſſe.In ipſo
hoiĩes docuiſſe. ylariꝰ q; in.x.li.de trinitate ait. Quõ
Dei filiꝰ natꝰ ex maria ẽ.niſi ꝙ vᷣbũ caro factũ ẽ.ſcʒ ꝙ filiꝰ
dDei cũ in foꝛma dei eẽt.foꝛma ſerui accepit. Vnũ tñ eũdẽ⸗
q nõ dei defectiõe ſ̊ hoĩs aſſũptiõe ꝓfitemur.Et ĩ foꝛma
dei ꝓpt nãʒ diuinã.⁊ ĩ foꝛma ſerui ex cõceptiõe ſpũſſãcti

m hoiĩs habitũ reꝑtũ fuiſſe.nõ fuit habitꝰille tmi hois.ſʒ

quedã accedũt q̃ mu
tant ſᷣ nõ mutant᷑ ſi/
cut ſapia.h̊ videt᷑ eẽ
ipoſſibile.qꝛ ſi ex aliq
accidẽte adueniente

mutat᷑ ſbiectũ.videt

ipᷣm młto mag de⸗
beat dici mutatũ. qꝛ
de ente in potẽtia ſit
ens i actu. Itẽ aliud
mẽbꝛũ ſilr qo dicit ꝙ
quedã accidũt ꝗᷓ nec

mutãt nec mutãt᷑ vr

ipoſſibile. Mihil ef’ñn
nouũ acqͥri põt ſine
aliqᷓ mutatiõe acqͥrẽ⸗
tis vel acqͥſiti.g ipoſ-/

ſibile ẽ ꝙ aliqᷓ differẽ

i eſſe ꝙ nõ fiat muta/
tio ĩ habitu vel hñte.
¶ By.dicendũ q; au
guſti. diſtinguit habi
tũ duplicit. Ano mõ
in ſe ꝑ differẽtias ꝓ/⸗
pꝛias qᷓ reſpiciũt ha⸗/
bitũ q;tuʒ acbeſſe. Et
iſte ſunt tres.Vmne
em̃ qð babet᷑:aut ba/
bet᷑ interiꝰ.aut exte/
riꝰ.aut ꝑtim interiꝰ.
ptiz exteriꝰ. Si oino
interiꝰ.ſic dicimꝰ ha/

bitũ aic. vt ſcientiã
diſciplinaz. Si oino

exteriꝰ.ſic dicimꝰ hba
bitum eoꝝ q̃ᷓ exteriꝰ
coꝛpi accomodãt᷑.ſi/
cut eẽ veſtitũ ⁊ calcia
tũ. Si quodã mõ in/

teriꝰ.⁊ quodã mõ ex

teriꝰ.ſic dici mꝰ aliuʒ

oꝛẽ. Et h̊ quaſi tenet
medcdiũ int᷑ differẽtiaſ

duas pᷣus poſitas.Et

ad iſtas tres differ-

tias reduci pñt ſeptẽ
illi modi habendi
aſſignat phũs iĩ poſt/
p̃dicamẽt. Sʒ qꝛ iſte

modꝰ diſtinguẽdi pa

rũ valet ad ꝓpoſitũ.

8o ſumit Aug. aliũ

modũ diſtinguẽgi ꝑp
qtuoꝛ mẽbꝛa. qͥ reſpi
cit ipᷣm habitũ q;tuʒ
ad fieri. Et hec diu
ſio ẽ q̃drimẽbꝛis ſᷣm
qᷓttuoꝛ cõbinationes
ſufficiẽtes ⁊ imedia⸗
tas.Hoc em̃ qð acce

dit alicui. aut mutat
tĩ ⁊ nõ mutat᷑ ſicnt

ſapia. Aut mutat et
mutat᷑. vt cibꝰ. Aut
nec mutat nec muta⸗
F ij

tur. vt anulus. Aut vt hols.neq; caro illa carg pcti. ſʒ i ſilitudine carnis pec/
mutat ſ non mutat. cati.Audiſtis tres ſᷣm diuerſos poſitas ſentẽtias ⁊ ꝓ ſin

vt veſtimẽtũ. Et il gulis inducta teſtimonia.

q̃rtũ mẽbꝛũ valet ad
woſitũ.⁊ ꝑ hoc patʒ

nute.

P dolie ceũ· Iſte em̃ qttuoꝛ differẽtie reducunt᷑ ad üllas tres. ideo nec iſte ſi unt ſupflue. nee ille blmi
e 16 illud q; o?ponit᷑ ꝙ ſapiẽtia mutat vᷣ nõ mutat᷑. Dicendũ ꝙ ad hᷣ ꝙ qs fiat ſapiẽs cõcurrit ſapia

crcata ⁊ increata.ſicut ad hoc ꝗ; fiat gratꝰ cõcurrit charitas creata ⁊ increata.Cũ aũt Aug.dicit.ꝙ ſapia non

mutat᷑.ð non intelligit de ſapia creata qᷓ eſt accidẽs aie.ſᷣ de ſapia increata. Et hoc frequẽter aduertendũ eſt in

verbis Auguſtini cũ loquit᷑ ſapia ⁊ gra. q; mõ loquit᷑ de increata. mõ de creata. Põt etiã hoc verbũ intel/
ligi de ſapia creata.Sʒ tũc nõ loquit᷑ Augꝰ de quocũq; genere mutatiõis.ſᷣ de illa mutatiõe q̃ eſt de vna diſ/

—

poſitiòe ad alterã.vtpote de mutatiõe q̃ eſt õm foꝛmã.⁊ tũc nõ hʒ inſtantiã in ſapiẽtia.q;ꝛ ſapiẽtia accidẽs nõ

——

alterat uis ſapiẽs m illã alteret᷑. Et pꝑ boc patet terciũ obiectũ.nõ em̃ excludit omnẽ motũ Augꝰ. ſed illuʒ

motũ alteratiõis qͥ eſt õm qualitatẽ abſolutã. Hec aũt nõ eſt cõiunctiõe anuli ad digitũ.ſed ſolũ que eſt mu⸗/

tatio ᷣm locũ vel ſiiu. a.
intelligentiã eoꝝ qᷓ circa partẽ iſtã dicunt

incidit hic q̃ſtio pᷣncipaliter circa duo. Daꝛio
Auerit᷑ de varietate baꝝ opinionn in ꝗ vige⸗
licʒ ſit maioꝛ ꝓbabilitas. Secũdo de qualitate illius
variatiõis ex qᷓ oꝛitur haꝝx opinionu diuerſitas. Cir⸗/
ca pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛimo ꝗ̃rit᷑ an xpᷣs ſit vnum
aut duo ſicut dicit pᷣma opinio. Secũdo q̃rit᷑ vtrũ ꝑ
ſona xp̃i ſit ſimpler an cõpoſita ſicut dicit ſcda opi/
nio. Tercio qᷓrit᷑ vtrũ xps ſm ꝙ bõ ſit aliqᷓ ſuba. an

ſolũ dicat hõ de xpo vᷣm hb bitũ. ſicut dicit.iij. opinio.

13 ¶ Queſtio. ij. ,Z
trii rp̃s ſt vno: Et ficvidet Aug ad Fclicia

nũ. Aliud eſt filiꝰ dei. aliud filiꝰ homis. qð eſt aliud

2 aliud ẽ duo.ᷣ ⁊c. ¶ Itẽ Hylariꝰ in. ix. libꝛo de trini

tate. Chꝛiſt? bõ ieſus uis ſit aliud pare nine de
matre. nõ tñ aliꝰ. qd eſt aliud ⁊ aliud eſt duo. ⁊c.
¶ Itẽ xp̃s ᷣm ꝙ deꝰ ẽ vnũ increata vnitate. v hõ eſt
vnñ vnitate creata. Si vnitas crenta ⁊ increata eſt
alia a alia. xpᷣs eſt duo. ¶ Item diffcrẽtia eẽntialis
dat eſſe. diuerſe differẽtie eẽntiales dãt diuerſa eẽ.
ß in xpo ẽ differétia eẽntialis nature bñanc.ſcz rõna/

le.qᷓ eſſentialit᷑ differt a nã diuina. & neceſſe ẽ xᷣm ba
bere diuerſa eẽ. ſ qᷓ hũt diuerſa eẽ ſunt duo.g videt
13 vna nã in pluribꝰ ꝑſonis facit
illas pſonas eſſe vnũ. ſicut pꝛ ⁊ filiꝰ ⁊ ſpuͦſſanctꝰ ĩ tri
nitate vnũ ſunt.s pari rõne plures nature ĩ vna ꝑſo⸗

ꝙ vpᷣs ſit duo.

na faciũt illã pſonã eſſe duo. Sed xpᷣs ẽ vna ꝑſona ĩ
vuabus naturis.ergo xp̃ᷣs eſt duo. ¶ Itẽ ꝓpter vni⸗
onẽ eſt cõicatio idiomatũ. nõ eſt cõicatio eiuſdẽ ad
ſe.ergo neceſſe eſt int ea quibꝰ idiomata cõicant᷑ eſſc

*

differẽtiã.ſᷣ nõ eſt cõicatio idiomatũ qᷓ;tũ ad nãs ſed

7

qytũ ad ſuppoſita nqn que dicunt᷑ de xpᷣo.⁊ q̃rũ vnũ
dicit᷑ de altero. Si g illud de quo pᷣdicant᷑ duo diuer
ſa eſt duo.videt᷑ ꝙ xpᷣs ſit duo.cũ in eo ſit idiomatuʒ

cõicatio. ¶ Item xpᷣs ᷣm ꝙ deus eſt aliquid qð eſt
pater. p̃m ꝙ; bõ eſt aliqͥd qð nõ eſt pat᷑. eſt aliqᷣd et

aliqd. videt᷑ ꝙ neceſſe ſit ponẽ xpᷣm eẽ duo. Sʒ
cõtra Daſm.iij.libꝛo.Diuina nã bũanũ ſibi vniuit in
vnã hypoſtaſim ſuã. ſi hypoſtaſis nomiat ipᷣm ſup
poſitũ.vnũ eſt ſuppoñtũ in xpᷣo. illud in qͥ eſt ſuppo

ſitikvnũ eſt in xpᷣo nõ duo. ⁊c. ¶ Itẽ Hylari? de tri

nitate. ix. Cũ nõ ſit aliꝰ filiꝰ dei. alius filiꝰ hbomis.reqͥ
ro quis ſit clariſicatꝰ. ſ̊ xpᷣs nõ eſt aliud ⁊ aliud.nec
alius ⁊ alius.⁊ hoc ↄſtat. nõ eſt duo ſᷣ vnũ. ¶ Iteʒ

omnc qð eſt vt dicit Boetiꝰ.iõ eſt qꝛ vnũ eſt.ſed xps

eſt. Sneceſſe eſt xpᷣ̃m eſſe vnũ.⁊ vnũ ſimplicit᷑ ĩ actu.
ergo eſt indiuiſum.⁊ qʒ eſt indiniſum non eſt duo.g
chꝛiſtus nõ eſt duo.

diur tem ſicut diuiſio dicit oꝛdi/
nem ad mititudinẽ. ſic vnio dicit oꝛdinẽ ad vnitatẽ.

ſi ergo in incarnatiõe nõ fuit diuiſio ſe magis vnio.
videt᷑ ꝙ cſſe multa ſiue duo nullatenꝰ cõueniat xpᷣo.
tẽ ſi xpᷣs eſt duo.quero.qͥ duo.aut due nature.

aut due pſone. neutrũ hoꝝ eſt dare. Mature due nõ.
qꝛ natura hũana nõ pᷣdicat᷑ de xpᷣo.DOue pſone non.

qꝛ ſicut ſupꝛa oſtẽſum fuit ⁊ inferiꝰoſtẽdet᷑.in chꝛiſto
nõ eſt niſi vna ꝑſona.ᷓ ⁊c. ¶ Itẽ ſi aliqua duo diffe⸗
rũt eẽntialit᷑ in ſuppoſitis.impoſſibile eſt vnũ pᷣdica-
ri de altero.ᷣ deꝰ⁊ hõ eſſentialit᷑ differunt.& ſi in xpo

hñt differẽtiã ſuppoſitoꝝ. nõ pᷣdicant᷑ de ſe mutu..

ergo nec deꝰ eſt hõ.nec homo deꝰ. qð eſt cõiter cõtra
omnes ſanctos.¶ Itẽ indiuiduũ cõſtat ex ꝓpꝛietati
bus quaꝝ collectionẽ impoſſibile ẽ in altero reꝑiri.

uicqͥd dẽ de filio dei.dicit᷑ de filio homis ⁊ ecõouerſo.

& filiꝰ dei ⁊ filius hbomis in xpᷣo nõ differũt numero

ſicut indiuidua duo.g xpᷣs nõ poteſt dici duo indiui⸗
duua ſiue ſuppoſita. nec põt dici due nature.g nulla/
tenꝰ videt᷑ ꝙ debet dici duo.¶ B. dicendũ q cum 6
querit᷑. Atrũ xpᷣs ſit duo.hoc tripliciter põt intelligi.
Ano mõ vt dicat᷑ xpᷣs eſſe due nature.⁊ hoc mõ nul

lus poſuit nec intellexit xpᷣm eſſe duo ꝓ eo ꝙ hũana
nã nõ pᷣdicat᷑ de xpᷣo.Alio mõ põt intelligi ꝙ xps ſit
duo. videlicz duc pſone.⁊ hoc mõ fuit hereticũ ⁊ cõ/

tra ſymbolũ. Oicit em̃ Athanaſius. Mon duo tñ ſed

vnus eſt xpᷣs. Lercio mõ põt intelligi ꝙ xpᷣs ſit duo
medio mõ.nõ qꝛ xpᷣs ſit due ꝑſone vel due nature.
qꝛ ſit duo ſuppoſita.vel due res nature.que tenẽt qſi
mediũ int᷑ dualitatẽ nature ⁊ dualitatẽ ꝑſone.Et iſte

modus dicẽdi ꝑtinuit ad pꝛimã opinionẽ.nec ẽ bere

ticꝰ.Sõ̊ multã habuit ꝓbabilitatẽ.Cũ em̃ diuerſ natu
ris diuerſe rñdeãt res nature.⁊ diuerſis ſubſtãtijs di
uerſa reſpõdeãt ſuppoſita.ideo dicere wluerũt xpᷣm
qui eſt deꝰ rõne diuine nature. ⁊ bõ rõne bũane.eſſe
duss res nature.qᷓrũ tñ vna Slicnt de altera ꝓpter
vnitatẽ pſonc. Sʒ licqʒ bec poſitio babcat aliq̃d ꝓba
bilitatis. aliq̃d tñ dicit adco impꝛobabile. 4 paucos
aut nullos hʒ defenſoꝛes. Planũ em̃ eſt q illa quoꝛũ
vnũ de altero pᷣdicat᷑inuicẽ nõ numerant᷑.qᷓuis foꝛ
malit᷑ diſtiguant᷑vtpote ſi dicat᷑ petrꝰ ẽ muſicꝰ.mu⸗-

ſicus ⁊ petrus nõ ſunt duo.qᷓuis int᷑ petrũ ⁊ muſicã

ſuã ſit diſtinctio. Si g hec opinio dicit ꝙ deꝰ cſt hõ. ⁊
bomo eſt deꝰ. nõ põt ſuſtineri ꝙ ſint duo in xo. ᷣm
dicnnt cõcretiue ad ſuppoſitũ.⁊ iõ cõcedendũ eſt
iſtã opinionẽ eſſe falſam. ⁊ huius opinionis autoꝛes

xcceptos fuiſſe. Rõ aũt buiꝰ deceptiõis venit ex hoc
ꝙ nõ diſtinxerũt int᷑ ſuppoſitũ ſᷣm ꝙ ſuppoſitũ diat

7

qð ſubijcit᷑ gencri.⁊ ſuppoſitũ qð dꝛ ill in qͥ fubſta-
tificat᷑ totũ eſſe rei.cũ tñ magna ſit differẽtia. Si em̃

dicat᷑ ſuppoſitũ qd ſubijcit᷑ cneni.coꝛpꝰ et coloꝛ di/

ſͤbeh
giaütdi
ſetc. ſe
aiſub⸗

₰ℳ

ls emaca
bicic⸗
brſobf
ckidiun
Ntecit
We dio
bicin
cunt
Gtesſunt
giudial
sſtd⸗
and
ki
wnitate
cſewnn
Vmani.
nn
nitin
Nbſraai
Conpot
dak
Roci
10 fro.
Kanias
ſfy⸗
Chema
ſriin
Etbuune
tckin
holtibi
füagen.
ladſfe
Ppottt
1 ſſhan.
os
wed
tn.
jaſt
bi
mugi
honu
Phora.
WE
toicdho
Gcie
ſenmn
gtſb
logꝛjo
iu
Pitſb
1Wͤck
nuneg
W
ſciorn
eſpee
hond
alit
ſeitn

teleitt
n i
lhuon
nendüctis
verbäiintd⸗
rmdi⸗
cesno
. atc;
dceckmu⸗

Dnnefli
WMRMn.
Remedun.
Dueginenn.
zign dodiſ
me ünt
MiNEemun
hckcͤrerdin
ire oetn
numotcini
nis udaſ.
iüumn
NNondi⸗
nrsuln⸗

dendigan

whethtlii
wetͤlul

9gdinn

lggheſt
ttmi
Peofiſ
gtpoſt di⸗
enatue
igore iſt
hinciber
nug,
vlotißen
obtN
tintdſ,
Aün Pr
iit i
. uun
isf,
ſinuſn,
itmnii
e tn
ͤunmi
insnmn
ufetn,
gi

10

ciunt᷑ ꝙ xpᷣs ẽ aliud ⁊ aliud. Sicendũ ꝙ ille pᷣdicati/

uerſa babẽt ſuppoſita. qꝛ diuerſas habẽt differẽtias.
Si aũt dicat᷑ ſuppoſitũ ſᷣm ꝙ in eo ſubſtãtificat᷑ totũꝰ

eſſe rei.ſicut coꝛpꝰ ⁊ coloꝛ vnũ pñt hꝛe ſuppoſituʒ.qꝛ
vna ẽ ſuba ⁊ vnũ indiuiduũ in q̊ ſaluat᷑ nã coꝛpalita
tis ⁊ nã coloꝛis.res aũt nõ numerat᷑ ſᷣm ſuppoſita in
ſbijciẽdo ⁊ pᷣdicãdo.ᷣ ſᷣm numeꝝ ſuppoſiton i eſſen/
do ⁊ ſubſtãtificãdo. Om̃ ̊ na huana i xpᷣo ſubſtatifi
cat᷑ i diuia ꝑſona.binc ẽ ꝙ vnũ ẽ ibi ſuppoſitũ ſᷣm qð
attẽdit᷑ numeratio rei qᷓ;tũ ad eſſe ĩ actu. ⁊ iõ xpᷣs nõ
debe? dici duo vnũ.Et cõcedende ſunt rones q̃ hc
illas duas auctes q̃ in cõtrariũ obij/

ones ſunt impꝛope ⁊ debẽt ſic exponi.Chꝛiſt?ẽ alið
aliud.i.alteriꝰ ⁊ alteriꝰ nature.⁊ ex hoc non ſequit᷑ q
xpᷣs ſit duo.ſᷣ ſolũ ꝙ; i xpᷣo ſint plura.Locutio em̃ im-
:i nõ eſt extẽdenda.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ xpᷣs
eſt vnũ ᷣm ꝙ eſt deꝰ vnitate increata.⁊ vnñ ſᷣm ꝙ bo
vnitate creata. Dicẽdũ ꝙ mag Apꝛic dẽ vnꝰ q; dicat
eſſe vnum. In xpᷣo em̃ eſt vna ſola pſona q;uis nõ ſit

vna na. Mihbilominꝰtñ põt dici vnũ ſᷣm ꝙ deꝰ. ⁊ vnũ

ſm ꝙ hõ. Illud tñ vnũ ⁊ illð ſᷣm q dicunt᷑ ð xpᷣo nõ
ponũt ĩi numerã.qꝛ xpᷣs nõ dicit᷑ vnũ pᷣm ꝙ dicit᷑ bõ
abſtractiue ᷣ cõcretiue. Muis aũt vnitas creata ⁊ i-
creata poſſint dici duo.qꝛ tñ in xpᷣo ſᷣm ꝙ dẽ cõcreti/
ue dicit᷑ vnitas creata. ad ſuppoſitũ increatũ cõꝑat᷑.
⁊ de codẽ pᷣdicat᷑.iõ nõ ponit in numerũ.vt xpᷣs poſ/
ſit dici duo. Sicut nec petrus ⁊ boc albũ.eodẽ demõ
ſtrato. ¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙ diuerſe differentie
eſſentiales dãt diuerſa k. Dicch qꝙ illud verũ eſt

qñ ſuppoſitũ illud ad qð cõꝑant ille differẽtie nõ pᷣ/

cedit naturalit᷑ qtuʒ ad eſſe actuale aliquã illaꝝ dif⸗
ferẽtiaꝝ. ſicut petrꝰ nõ eſt ante illã differẽtiã rõnale.
et bꝛunellꝰ ante iſtã differentiã q̃ eſt irrõnale.non ſic

aũt eſt in ꝓpoſito. Mã filiꝰ dei qͥ eſt bypoſtaſis ẽ ſup/

11

poſitũ bũane nature ꝑ vnionẽ.⁊ naturalit pᷣcedit ꝙᷓ;
tũ ad eſſe actuale eſſentialẽ differẽtiã bomis.Et ideo

illa differẽtia nõ dat ei eſſe ſimplicit. tale eẽ aduenit
bypoſtaſi igam cõplete in eſſe.⁊ ideo nõ põt in eã plu/
rificari. 412 ill qdð obijcit᷑ ꝙ vna natura i pluribꝰ
pſonis facit eſſe vnũ ⁊c. Dicendũ ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ na⸗/

tura diuina ſic eſt i pluribꝰ ꝑſonis ꝙ de qualibet pᷣdi

cat᷑ nõ ſolũ in cõcretione ſᷣ ⁊ i abſtractiõe.Et ideo cũ
ipᷣa ſit vna.neceſſe ẽ illas tres bypoſtaſes eſſe vnum

qd. Oue aũt nature ita ↄcurrũt in vnã pſonã xp̃ᷣi.vt

tñ hñana natura pᷣdicari nõ valeat in abſtractõe ſed
magis in cõcretione ad idẽ ſuppoſitũ.⁊ qꝛ hoc modo
nõ numerant᷑ ſᷣ vniunt᷑.ideo nõ põt vna ꝑſona dici

plura. ſicut plures ꝑſone i diuinis dicunt᷑ vna natu/

12 ra. ¶ Ad illudq q opponit᷑ ꝙ ꝓpter vnionẽ ẽ cõica/
tio idiomatũ.Dicẽdũ ꝙ verñ eſt. Si aũt q̃rat᷑ qͥd ibi

cõicet idiomata. Rñdendũ ꝙ; nomẽ nature.ſᷣm qꝙ cõ

ſiderant᷑ ĩ abſtractiõe.ſᷣ hypoſtaſis diuine nature cõi/

cat ſibi idiomata ᷣm ꝙ ẽ hypoſtaſis i hana natura.
nõ qꝛ ipᷣa ſit diuerſa in ſe.ſᷣ qꝛ diuerſis natuſj ẽ ſuppo
ſita. AUel certe ip̃ᷣe nature ᷣm ꝙ dicunt᷑ in cõcretione

pñt ſibijpᷣis idiomata cõicare.vt dicat᷑ de? eſt bomo.

⁊ hõ eſt deus.⁊ q intelligit᷑ ſic accipi.dicit᷑ vt res na/
ture.qꝛ mediũ tenet int᷑ materiã abſtractiue ↄſidera/

tã ⁊ ipaʒ bypoſtaſim Et hoc mõ eſt ibi recte cõicatio
idiomatũ. qꝛ eſt ibi diuerſitas int res nature habito

reſpectu ad ipᷣas naturas.Si tu obijcias ꝙ xpᷣs tunc

non debet dici nec vnũ nec duo. ſ̊ mediũ tenere inter
vualitatẽ ⁊ vnitarẽ. Dicendũ ꝙ quis res nature ha/
beãt roõnem medij.plus tñ qᷓtuʒ ad vnitatẽ ſe tenent

„

d

ipᷣa natura abſtractiue cõſi
ratio.qꝛ denoiatio fit a termio.vnio aũt oꝛdinat᷑ tãq;

noõ niſi cõpoſitõc tꝑali.

cñ ipᷣa hypoſtaſi.Et ratio huiꝰ eſt duplex. Pꝛima.qꝛ
res nature pᷣdicat᷑ de ipᷣa Bpoſtaſ ſed nõ pᷣdicat᷑ de
derata. nec ecõuerſo. Alia

ad terminũ.⁊ qꝛ ĩ xpᷣo nature i vna bypoſtaſi vniunt

ideo res nature in xpᷣo nõ ponũt in numerũ.vt ꝓpter

ipas xpᷣs dicat᷑ eẽ duo. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ xpᷣs
eſt aliqd qð eſt pr̃. dicendũ ꝙ cuʒ dicit xp̃s eſt aliqd

ſm ꝙ bomo. aliqͥd non dicit ipaʒ naturã abſtractã ſᷣ
nature ſuppoſitũ. vñ cũ dicit᷑ xpᷣs eſſe bõ.relatio im/

plicat᷑ intrinſecꝰ. Sicut nõ valet xp̃s eſt eſſentia qᷓ

eſt pꝛ. ⁊ eſt ꝑſona q̃ nõ eſt pr.g eſt duo.qꝛ eſſentia nõ

ponit numeꝝ in ꝑſona.nec dictũ ſubſtãtialiter cũ co
qð dicit᷑ ᷣm relationẽ.ſic nõ hʒ vigoꝛẽ aliquẽ illatio
rõnis pᷣdicte. AUñ peccatũ illiꝰ illatiõis reduci põt ad
locũ ſophiſticũ qͥ eſt figura dictiöis.
Aueſtio.ifſ. b
¶ Ut: ũ pſona elſſt ie vna vnitte ſimplici aut cõ⸗
poſita.ſicut dicebat ſecũda opinio.Et ꝙ habeat in ſe
vnitatẽ cõpoſitã videt᷑ pᷣmo ꝑ illud qð dẽ in ſymbolo
Mã ſicut aia rõnalis ⁊ caro vnus ẽ hõ.ita deus ⁊ hõ

vnus eſt xpᷣCᷣs. Sed hõ eſt cõpoſitꝰex aia ⁊ came.ergo

chꝛiſti pſona eſt cõpoſita ex diuinitate ⁊ bumanitate.

13

tẽ Dam̃.in.iij.libꝛo. In dño ieſu xpᷣo duas natu

ras cognoſcimꝰ.vnã hypoſtaſim cx vtriſqʒ cõpoſitã.
Si g ſᷣm ipᷣm idẽ eſt hypoſtaſis ⁊ ꝑſona. ⁊c. ¶ Itẽ

intellcctꝰ ꝑſone pᷣſupponit intellectuʒ nature. ſi eſt

cõpoſitio in co qð pᷣſupponit᷑.neceſſario ẽ õpoſitio ĩ
eo qð ſupponit.Cũ g nã in xpᷣo ſit cõpoſita.neceſſa/
rio ſequi videt᷑ ꝙ ꝑſona cõpoſita dici debeat. Itez

ſi xps eſſet ſolũ ex aia rõnali ⁊ carne bẽet hypoſtaſim
cõpoſitãꝗ. ergo cũ habeat in ſe aiaʒ ⁊ carnẽ ⁊ diuinita
tem.ꝓ locũ a minoꝛi.multo mag videt᷑ hᷣe bypoſta/

ſim cõpoſitã. ¶ Itẽ xpᷣs ẽ bõ.aut ſimplex.aut cõpoſi
tus.Cõſtat ꝙ nõ ſimplex.qꝛ hec eſt ð naturã huũani/

tatis.eſt gOhbomo cõpoſitꝰ. Sed hõ nõ pᷣdicat᷑ de xoᷣo

niſi rõne ſuppoſiti ⁊ hypoſtaſ.g videt᷑ ꝙ ꝑſona ĩ xpᷣo
debeat dici cõpoſita.

eterna. Sʒ hoc ẽ falſum.g ⁊c

Sʒ 3. Om̃e cõpoſitũ cõpoſi⸗/
tiõe tꝑali eſt tpale. Si 8 Cn chꝛiſti ẽ compoſita. ⁊
pſona xp̃i eſt tꝑalis. ñ ergo
hre vbicũq; ẽ cõpoſi⸗

tio de nouo.ibi eſt mutatio. Si g̊ in incarnatiõe ꝑſo⸗

tem
vbicũqʒ cſt cõpoſitio ibi eſt imꝑfectio in vtroq; extre

mon.qm̃ ex duobꝰ entibꝰ in actu nõ fit vnũ.⁊ cõpo/

na xp̃i fuit cõpoſita.neccſſario ſequit᷑ ꝙ fuerit muta⸗/
ta.ſᷣ pſonã verbi mutari eſt impoſſibile.g ⁊c̃.

nibilia poſſibilia ſunt reſpectu cõpoſiti.ſᷣ neci natu-

ra vbi nec in ꝑpſona põt eſſe aliq̃ imꝑfectio.g nec cõ/

poſitio. ¶ Itẽ vbi eſt cõpoſitio.cõpoſitũ nõ pꝛedicat

dx aliq̃ extremoꝛũ.ſicut pʒ.qꝛ bõ nec ẽ aia nec ẽ caro.

§ ſi pſona xpᷣi cõpoſita ẽ ex diuinitate ⁊ hũanitate.g
chꝛiſtꝰ nec eſt deus.nec hõ.nec creatoꝛ.nec creatura.

O. ſi hoc ẽ falſum.reſtat ꝙ ꝑſona chꝛiſti nõ eſt cõpo⸗/

ſita.

¶ Itẽ vbi eſt cõpoſitio.vnũ extremoꝝ nõ pꝛedi
cat᷑ & aſtero.vñ cũ hõ cõponat᷑ ex aia ⁊ carne.nec aia

eſt caro ⁊ ccõuerſo.& ſi ꝑſona chꝛiſti eẽt cõpoſin.nec
bõ cſſet deꝰ.nec deus hõ.ꝙ ſi hoc ẽ falſum. reſtat ⁊c.

¶ Rey.dicẽdũ ꝙ cõpoſitio duplicit᷑ põt dici. no mõ
pꝛie dẽ cõpoſitio vnio aliquoꝝ duoꝝ habentiũ mu⸗

tuã inclinationẽ ad cõſtitutionẽ tercij. Et hoc mõ ſi/

cut rõnes oñdunt ꝑſona chꝛiſti nõ pot dici cõpoſita.
multa em̃ ſequerent᷑ incõueniẽtia. videlicʒ. ꝙ; ſona
illa efſet mutata.⁊ ꝙ cſſet imꝑfecta.⁊ ꝙ; cſſet tꝑaliter

in eſſe ꝓducta. ⁊ ctiã nõ cõicarent᷑ idiomata.Et iõ

ðͦðð

. — — — —–

hoe mõ dicere pſonã xpᷣi eſſe cõpoſitã nõ tiñ eſſet fal
ſum verũctiã eſſet hereticũ.Alio mõ dꝛ cõpoſitio lar/
ge ſil cũ alio poſitio. ⁊ ſic ꝑſonalis vnio põt dici cpo
ſitio. Et pꝑ hunc modũ dicebat ſcdᷣa opinio ꝑſonã xp̃i
eſſe cõpoſitã.nõ ꝙ ipa ſit ex pluribꝰnaturis ↄſtituta.
ꝙ pſona illa añ incarnationẽ ſuppoſitũ erat in vna
nã ſimplici. poſt incarnationẽ ꝑſona ſuppoſituʒ fuit
diuine nature ⁊ hũane.⁊ G̊ abſq; vlla mutatiõe facta
in ipa. ſolũ ex pte hane nature ſicut oñſum fuit in
pma diſtinctioe hui?libꝛi. Et iõ opinio iſta qᷓ dicebat
pſonã xpᷣi fuiſſe cõpoſitã.vera fuit ⁊ ſanũ habuit itel/
ectũ. Quia tñ vᷣbũ calũniabile eſt ꝓ eo ꝙ cõpoſitõis
vocabulũ cõſueuit accipi pᷣmo mõ.ideo toctoꝛes pᷣ/
ſentis tpis ſenſum huiꝰ opinionis retinẽt declinãtes
cõpoſitiõis wcabulũ. In ꝑpſona em̃ xpᷣi nõ eſt cõpoſi
tio ꝓpꝛie dicta. AUnde cõcedẽde ſunt rõnes q̃ inducte
15 ſunt ad iſtò ꝑtẽ. ¶ Ad illud vo qdð obijcit᷑ in cõtrariũ
de aucte ſymboli.dicendũ ꝙ non eſt oimoda ſilitudo
int aiaʒ ⁊ carnẽ.⁊ diuinitatẽ ⁊ bũanitatẽ. Mõ em̃ eſt
ſilitudo qᷓ;tũ ad extremoꝝ cõpoſitionẽ. ſᷣ q́;tũ ad hoc
ꝙ aia ⁊ caro ↄcurrũt ad vnitatẽ ꝑſone. ſic etiã diuini
tas ⁊ hñanitas i xpᷣo cõcurrũt in vnitatẽ ꝑſone.qᷓ;uis
16 boc fiat alio ⁊ alio mõ. illud qd opponitur de
aucte Dam̃.Dicendũ q; Daſñ.nõ accipit ibi ꝓpꝛie cõ
poſitionẽ ſ̃ large. Uũ ⁊ verbũ ſuñ opoꝛtet exponere.
ꝗꝛ foꝛte nõ ita impꝛope ſonat in lingua greca ſicut in
latina. AUñ dẽ hypoſtaſis cõpoſita ex duabꝰ naturis.
nõ qꝙ exillis duabꝰ ſit cõſtituta.ſᷣ ꝙ in ſacro incarna
tiõis factũ eſt vt hypoſtaſis q̃ erat ſub vna tm̃ nã.in
duabꝰ ⁊ ſub duabꝰ fleret. vñ magis ꝓpꝛie dꝛ hypoſta
127 ſis i duabꝰ naturis ꝙ; ex duabꝰ naturis. ¶ Ad illud
qð obijcit᷑ ꝙ intellectus ꝑſone p̃ᷣſupponit intellectũ
nature.dicendũ ꝙ eerũ eſt de na q̃ dat pᷣmũ eſſe pſo/
ne. ⁊ talis ẽ diuia nã reſpectu ꝑſone xpᷣi.⁊ ꝓpterea qᷓ;
uis na hũana ſit cõpoſita nõ ſequit᷑ ꝙ ꝓpter hoc ꝑio⸗
18 a i cõpoſitionẽ babeat.¶ Ad illnd qð opponit᷑
wſi xpᷣs eſſet ſolũ ex aia ⁊ carne.hẽet hypoſtaſim cõ/
poſitã. Oum qꝙ verũ ẽ.qꝛ tũc bẽet pᷣmũ eſſe bypoſta
ſiiis eiꝰ ex bana na.qᷓ quidẽ cõpoſita eſt. nũc aũt non
ſItt ſile. qꝛ pſona xp̃i ſuu eſſe pꝛimũ bʒ ex diuina nã. q
quidẽ eſt oino ſimpliciſſima.Et iõ bana nã ſupueni
erns ſicut nõ vat pſone eſſe pſonale.ſic nõ facit eã eſſe
1 Spoſitã. ¶ Ad ulud qd obijcit᷑ ꝙ xp̃s ẽ hõ cõpoſitꝰ.
19 %. „ 1 ,WE 50 0
DHicendũ ꝙ verũ eſt. ſed qd ſubiũgit.qꝙ hõ pᷣdicat᷑ ra⸗
tceieone hypoſtaſis. dicendũ ꝙ ſi ita intelligat᷑ ꝙ homo
in ſdicato rõne hypoſtaſis pᷣdicet᷑.veritatẽ nõ babet.
qꝛ m regulã phᷣi.q;uis terminꝰ ſubijciat᷑ rõne ſup/
poſiti.p̃dicat᷑ tñ rõne foꝛme.⁊ ideo hoc adiectiuũ cõ/
poſitus circa iſtũ terminũ hõ.nõ nomiat cõpoſitionẽ
