onc̃.dm ꝙ affectio dẽ ſequi cognitionẽ no ſolum a
partc charitatis in cognoſcendo.ſᷣ ctiam a parte bo
nitatis cõſiderate in ipſo cognito.Licʒ aũt clariꝰ co/
gnoſcat ſeipᷣm hõ q́ᷓ deũ.tñ nullus hñs charitatem
eſtimat ſe tam bonũ ⁊ tã amabilẽ quãtũ cſtimat de/
um.Et iõ dilectio ſequẽs cognitionẽ pᷣponit ipᷣm de

um nobis in diligẽdo magis q; ecõuerſo. ¶ Ad illð i9

qð obꝛ ꝙ quãtũ q̃s diligit deũ tãtũ deſiderat frui deo
Ddðm ꝙ duplici motu dilectõis ↄtingit deũ diligere.
vicʒ.affectu amicicie.⁊ affectu ↄcupie ſiue deſiderij.
Cũ g dicit᷑.quantũ qͥs diligit deũ.tãtũ teſiderat frui

deo. diligere põt dicere motũ amicicie vel motũ ↄcu

pie.Si motũ ↄcupic.abſq; dubio veritatẽ hʒ.ſᷣ h mo
tus nõ ponit in numeꝝ cũ dilectiõe nr̃i. ⁊ iõ nõ ſeq̃t
ex hoc ꝙ eq̃lit᷑ deñ ⁊ nos diligamꝰ. Diligẽ.n. nos ex
charitate nõ eſt aliud q; ſunmũ bonũ nobis optare
Si vo diligere deñ dicit motũ amicicie. tũc h̊ qd eſt
tantũ ⁊ quãtũ pñt impoꝛtare ꝓpoꝛcionalitateʒ.vt ſit
ſenſus.ſi multũ vis deo bonũ.multuʒ deſideras deo
frui. Uel põt impoꝛtare ꝓpoꝛtionis ↄmenſurationẽ
ſiue equalitatẽ. Pꝛimo mõ bʒ veritatẽ.ſcdo mõ nõ.
Der charitatẽ em̃ ſũmũ bonũ diligo.optoq; ſũmuʒ
lonũ mihi.ita ꝙ volo ꝙ deus ſũmũ bonũ babeat. et
ſit ſũmũ bonũ ꝑ eẽntiã.mihi vo ꝑ ꝑticipationẽ. Et
multo magis opto ſibi qᷓ; mihi.⁊ iõ non ſeqͥt᷑ ex h̊ ꝶ
amoꝛ dei poſſit equari amoꝛi noſtro ſalua charitate.
vel etiã amoꝛi alicuius creature.vtpote amoꝛi glłic.
et fruitionis dei.ſiue btitudinis create. Poſſʒ etiam
rñderi aliter ꝑ interemptionẽ ad ꝓpõnẽ illã.quantũ
deſideras frin deo.tãtũ dilig temetipᷣm.ſᷣm q; tãtũ ⁊
quãtũ dicũt ↄmẽſurationẽ.qꝛ põt qͥs deſiderare frui
deo ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oia qᷓ;uis nullo mõ ↄcedendũ ſit q;

ex charitate diligat ſe ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oia.ld ill q 20

obẽ ꝙ motus charitatis in duũ eſt finitꝰ ⁊ in noſipoſ
ſiliter. ⁊ ita ꝑ intenſionẽ ⁊ remiſſionẽ põt eq̃ri.doin
ꝙ licet vterq; ſit finitꝰ.qꝛ a virtute finita ꝓcedit.tñ
ratione ipſius obiecti vnũ excedit reliquũ in infini/
tũ. Hec eſt hoc incõueniẽs.qꝛ finitũ põt aliud finitũ

erxcedere in infinitũ. ſicut linea punctũ. 2 ſupficies li⸗

neam. Ande ſicut infinita puncta nõ põt linee equa
ri. ſic amoꝛ ipᷣaꝝ creaturaꝝ ᷣm leges charitatis non
poteſt equari amoꝛi creatoꝛis. Sicut enim ex pun⸗/

ctis nunqᷓ; poteſt conſtitui linea.ſic ex infinitis bois

creatis non poteſt conſtitui ſummũ bonum anime
rationalis.Amoꝛ enim dei ſalua charitate nunq;; ſo
teſt ſic remitti.quin deus diligatur vt finis et vt ſũ/
mum bonũ. Mec amoꝛ creature poteſt ita intẽdi qͥn
creatura diligat᷑ vt bonum ad ſummum bonum oꝛ⸗
dinatum.⁊ ideo non ſequitur ꝙ motus illi ad equa/

litatem venire poſſint. Ad illud quod obijcitur ꝙ 2 EH

nihil põt alij mag vniri q; ſibi. Reſpondcri põt du⸗
pliciter. Pꝛimũ ꝙ boc poteſt intelligi de vnione ctũ
ad naturalẽ ↄueniẽtiã.vel q;dtum ad amoꝛis inherẽ

tiã. Pꝛimo mõ verũ eſt. ſcdo mõ falſuʒ. qꝛ ̊ ſecũdo
mõ amoꝛ dicit virtus vnitiusa. Aliter poteſt dici ꝙ

veus magis eſt intimꝰ vnicuiq; rei qᷓ; ipſa ſibi.et płꝰ
xendet eſſe rei a deo ↄſeruantc q; ab ipſis pꝛincipijs
intrinſecis.⁊ complementũ beatitudis ſpũs rõnalis
habet a deo nõ a ſeipſo.⁊ ideo cuʒ dicit᷑.nibil poteſt
alteri magis vniri qᷓ; ſibipſi.ſi intelligat᷑ de ipᷣis cre/
aturis.veritatẽ habere põt.Si vo intelligat᷑ de ipſo
deo. veritatẽ nõ habet. Deus em̃ intime illabit᷑ ipſi
aie.⁊ ideo aia ex intimis medullis affectionis ha bet
deo adherere.⁊ cum habet charitatem. amplius ten/
dit in ipſum qᷓ; in ſe.⁊ in eo requieſcit amplius qᷓ; in
ſc.qꝛ melioꝛ eſt deus ei qᷓ; ĩa ſibi.
Queſtio.ſiiſj. cc
¶ De oꝛdine charitatis ꝑ cõpationẽ noſtri ad ꝓximũ.
Atrũ.ſ.pᷣm oꝛdinẽ charitatis pᷣponendũ ſit bonum
Aꝓriũ bono ipſius ꝓximi:E&t ꝙ ſic.vꝛ.pꝛimo ꝑ auto
ritatẽ aug.⁊ ambꝛo.in lr̃a.qͥ immediate poſt dilecti⸗/
onẽ dei. oꝛdinãt dilectionẽ ſui. ¶ Itẽ Ecci.xiiij.Qui
ſibi nequã eſt. cui alij bonus erit.p hoc vr ꝙ nõ põt

gliquis oꝛalnate diligere niſi pꝛius oꝛdinate di/

ligat ſe. ¶ Itẽ aug.in enche.tractans illud verbuʒ.
Date elemoſynam ⁊ omnia munda ſint obis.Qui
vult oꝛdinate elemoſynam dare a ſe dcbet incipere
⁊ eam ſibi pꝛimo dare. Eſt em̃ elemoſyna opus mi/
ſericoꝛdie.veriſſimeq; dictũ ẽ. Miſerere aie tue pla/
cens deo.ſi & pꝛius debʒ homo ſibi miſereri qᷓ; alij.vẽ
ſᷣm oꝛdinẽ charitatis amoꝛ ſui ſit amoꝛi ꝓximi pᷣ⸗
ponendus. ¶ Itẽ ſicut natura appetit ſuã ↄſeruati/
onem. ſic charitas ſuam ꝑfectionem.ſed natura ma
gis appetit cõſeruationẽ ſui in ſe qᷓ; in ſuo ſimili.g 2
charitas plus appetit ꝑfici in ſeip̃a ⁊ in aia in qua ẽ
qᷓ; charitatẽ aliã appetat ꝑfici in aia aliena.S ſ̃ᷣm re/
ctum oꝛdinem charitatis.amoꝛ ſui pᷣmitti dzʒ amoꝛi
ipſiꝰ ꝓximi.¶ Sed .j.Coꝝ.xiij. Charitas nõ que/
rit que ſua ſunt.Et iteꝝ alibi. Hullus qð ſuũ ẽ q̃rat
ſed qð alterius.g vr̃ ꝙ charitas ſᷣm ſuã ꝑfectionẽ in
clinet magis ad amandũ alterũ qᷓ; ad amandum ſe⸗/
ipᷣm. ¶ Itẽ Math. xxij. Diliges ꝓximũ tuũ ſicut te
ipᷣm.hoc quod eſt. ſicut.aut ẽ nota ſilitudinis.aut eqᷓ
litatis. Si ſiflitudinis tĩ.eadẽ rõne poſſet dicere di/⸗
liges ꝓximũ tuũ ſicut deũ.Si equalitatis.ergo non
vr ꝙ ſit oꝛdo dilectionig reſpectu noſtri ad dilectio/
nem reſpectu pximi. ¶ Item Grego.in quadã ome
lia. Memo ad ſeipᷣm habere charitatẽ dicit᷑. Ad hoc
em̃ ꝙ charitas ſit.neceſſe eſt vt dilectio in alteꝝ ten/
dat. charitas ꝑ pꝛius oꝛdinat hoiem ad alteruʒ q;
ad ſeipᷣm,& in oꝛdinatione charitatis vr ꝙ nobis pᷣ/
mitti debeat pximus. ¶ Itẽ charitas eſt amoꝛ libe/
ralis.ſᷣ liberalitas magis attendit᷑ reſpectu alteriꝰqᷓ;
xrcſpectu ſui.g& amoꝛ charitatis magis ↄſiſtit in amã
do altcrũ qᷓ; in amando ſeipᷣm. S amoꝛ charita
tis ſuꝑucniens tollit curuitatẽ ipſiꝰ nature.ſicut pʒ.
qꝛ cum homo plus diligat ſe q; deũ ante charitateʒ.
poſt aduentũ charitatis vertit᷑ oꝛdo vt plus diligat
deum qʒ ſeipᷣm.ſi &̊ mutat oꝛdinẽ qʒtũ ad dilectioeʒ
dei.pari ratione qᷓʒtum ad dilectionem ꝓximi.vide
tur & ꝙ dilectio ꝓximi pᷣmittenda ſit 'm oꝛdinẽ cha
ritatis dilectioni reſpectu noſtri. ¶ Item charitas
facit nos ↄfoꝛmare voluntatem noſtram voluntati
diuine.ſᷣ deus nõ magis diligit nos q;ᷓ ꝓximos no/
ſtros.imo magis diligit noſtros ꝓximos ſi ſint me/
lioꝛes nobis.ergo videt᷑ ꝙ ſᷣm oꝛdinẽ charitatis plꝰ
debeo diligere ꝓximũ qᷓ; meipſuʒ. Si tu dicas ꝙ de
us nõ vult ꝙ confoꝛmamus voluntatẽ noſtram ſi-/
bi in boc. Obijcit᷑ ↄtra boc.ꝙ deus vult ꝙ nos ma⸗

amoꝛ charitatis a ſei

pmo dʒ hõ ſuiipᷣius miſereri.

gis deſideremus honoꝛem ſuum qᷓ comodutn pꝛo
iſ nt etiam ꝙ; magis amemus ⁊ appᷣciemur il⸗
ud quod magis eſt amanduʒ ⁊ appᷣciandũ.ſᷣ ſalus
centum anim aꝝ magis facit ad honoꝛẽ dei ⁊ magis
appꝛeciata eſt q;ᷓ ſalus vniꝰanime.ſi g̊ nomine ꝓxi⸗
mi intelligit᷑ omnis homo.videt᷑ ꝙ amoꝛ ꝓximi pꝛe
ponendus ſit amoꝛi ſui.Et hoc ↄfirmat᷑ ꝑ illud qð
dicit aplus ad Ro.ix. Optabam egoipſe anatbema
eſſe a xpᷣo ꝓ fratribus meis.¶ Rꝰ.dm qꝙ ßm oꝛdi⸗
nem charitatis amoꝛ ſalutis pꝛopꝛie pᷣponẽdus eſt
amoꝛi ſalutis aliene ſᷣm ꝙ auctes ſanetoꝛuʒ innuũt
manifeſte.⁊ ᷣm etiam qꝙ conſonat et dictat iudiciuʒ
rationis recte ⁊ inſtinctus nature. Ratio aũt huius
eſt. quoniam vnumquodq;ʒ plus appetit ꝑfectiones
in ſeipſo qᷓ; in ſuo ſimili.et quodlibet pondus plus
trahit coꝛpus in quo eſt ad ſitum ſibi debituʒ q; tra
hat ad coꝛpus ſibi annexum.hinc eſt ꝙ charitas per

pꝛius deſiderat deum nobis vniri.⁊ in nobis babita

re.⁊ nos in ipſum deum tendere.⁊ in ipſo quieſcere.
ʒ appetat in aliquo alio qͥ nobiſcuʒ habeat aliquã
ſimilitudinem. Concedende ſunt igit᷑ rationes oſtẽ⸗
dentes ꝙ in oꝛdine charitatis prelerk dilcrao ſui di

lectioni ipſius pꝛoximi. Et huiꝰ ſiguuʒ eſt. qꝛ illi ſtul

ti repꝛebenduntur ⁊ ſtulti reputant᷑ qui ſalutem ꝓ/
pꝛiam negligunt vt ꝓcurent alienã. Huius etiam ſi
gnũ eſt.qꝛ ⁊ ſi hbomo cx charitate debeat diligere ꝓxi
mũ quantum ſeipᷣm.ita ꝙ eſſet ibi omnimoda equa
litas.iam duos ꝓximos deberet diligere dupliciter
q́ʒ ſeipᷣm.et tres in triplo.⁊ ſic vlterius aſcendendo.
quod in nullo habente charitatem repiri contingit

quantũcunq; ꝑfecto. ¶ Ad illud quod pꝛimo obij/ 22

citur ꝙ charitas nõ querit que ſua ſunt.dom ꝙ ſuũ
idem eſt quod ꝓpꝛium. Pꝛopꝛium autem quercre h̊ᷣ

eſt dupliciter. THno modo ꝓut ꝓpꝛiũ dicit᷑ cum pꝛe/

ciſione.⁊ ſic excludit bonũ cõmune.⁊ illo modo ſo/
nat in vicium.et ſᷣm iſtam acceptionem cõſueuit di⸗
ci ꝙ libido eſt amoꝛ boni ꝓpꝛij.et qᷓ;tuz ad hunc mo
dum dicit apls ꝙ charitas non querit que ſua ſunt.
Alio modo dicit᷑ bonũ ꝓpriũ bonũ quod ptinet ad
ſe.ita ꝙ; in appetitu illiꝰ boni volũtas nec repugnat
diuie volũtati.nec pᷣiudicat cõi vtilitati.ſicut eſt ap/
petitus ſalutis ꝓpꝛie.ct iſto mõ diligit qͥs ſe ex chari
tate.⁊ ſic accipiẽdo nõ negat apls qͥn homo ꝑ chari
tatem debeat quod ſuuʒ eſt querere.cũ ipᷣemet cuꝑe/

ret diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo.ſicut dꝛ phił᷑.j.¶¶ Ad illð qd ⁊

obẽ ꝙ ſᷣm diuinũ mãdatũ dʒ homo diligere pximũ
ſicut ſeipm.ddm q ſicut nõ eſt nota ꝑfecte equalita
tis ſiue comenſurationis.ᷣ expᷣſſe ſinitudinis.q̃ in ᷣ
attendit᷑ ꝙ homo debet diligere ꝓximũ ad illud bo
nũ ad qð diligit ſeipᷣm.⁊ pꝰſalutẽ ꝓpꝛiã nihil tãtũ dʒ
deſiderare ſicut ſalutẽ alienã.⁊ iõ nõ valet illud qdð
obꝛ ꝙ; ſiliter debet dici in mandato illo ꝙ diligat ꝓ⸗

charitas magis ꝓpꝛie oꝛdinat ad ꝓximum qᷓ ad ſe
ipᷣm.dᷣm ꝙ hboc nõ dicit᷑ ꝙ charitas ꝑ pꝛius reſpici
at oꝛdinẽ hois ad ꝓximũ qᷓ ad ſeipᷣm. qꝛ nõ ſufficit
ꝙ aliqͥs amoꝛ ſit charitas vt homo amet ſeipᷣni.lʒ.n.

po incipiat. dʒ tñ in alterũ ptẽ/

„
7

di. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ; charitas eſt amoꝛ liberalis. 2

dom ꝙ qʒuis liberalitas qᷓtũ ad ſuã cõpletionẽ re-⸗
ſpiciat altcꝝ.tñ qᷓztũ ad ſuũ initiũ pᷣꝰ reſpicit ipᷣm qͥ

liberalitatẽ impencdit.ſicut ⁊ miſcia de q dictũ ẽ ỹp 2 G

iſereri. (Ad illud qð obĩ ꝙ
amoꝛ charitatᷣ ſuꝑuenies tollit curuitatẽ nae.dom

.

1o
n
n
tin
Gtee
Me
7
ct
ſue
d
Aen
ge
Gri⸗
ſts
Ntcn
ſesp
iche
(n
gpy
Gen
tsn
ſeec
ſtin
che
Gpe
i
on
ſhla

D
netd
Nnuter
honor
(lſe⸗a
Ahen
d
d
fn
Pis
Enn
lis
ſnet
ktnai
tois
che/⸗
ncpi
ſodyo
nſ⸗
ſieſe

6wwin⸗
Mh
anäif
Nin
ſinonn

nigl⸗
Genen
Dngfth
iist
Sſcnnzine
Kadertni,
ſn
seffang
Aenuf
nibdeen
Nckhhtnar
ſſndtati
EKRNMI
ſczaͤgin
nt quiſun
mi haicnt
edtardigeg
hiomninchen
duigee i
tenus mod
ignodene
nſuntid
mautenan)
tüdfe
titfun
g in
NNi1NN
csanen
citnatf

. E

= ==
E
S=

Se

—
S=rà =

S==

27 binc ⁊ inde.¶ Ad illud qd obẽ ꝙ debemꝰ volũtateʒ
noſtram volũtati diuine cõſoꝛmare.ddm ꝙ deus cũ
dicit᷑ alterũ altero magis diligere.hoc nõ ẽ qꝛ inten-
ſius diligat vnũ qᷓ; reliquũ.cũ circa ipſiꝰ amoꝛeʒ nec

g quedanmm eſt cumitas nature que ſonat in viciutm·
⁊coꝛruptionẽ.quedam que reſpicit ipᷣius nature in-
trinſecam inclinationẽ. Pꝛima eſt qᷓ qͥs diligit ſe plꝰ

qᷓ deũ. Scða eſt q̃ qͥs diligit ſe plꝰq; ꝓximũ.Gratia
añt ſuꝑpueniẽs pimã coꝛrigit ⁊ tollit.ſcdᷣam vo diri/
git et cũ ea currit. ⁊ ſic rõ illa nõ valet.qm̃ nõ eſt ſile

cadat intenſio nec remiſſio.ſ̊ H̊ dr qꝛ vnũ oꝛdinatur

ad maius bonũ qᷓ; reliquũ.⁊ hᷣ bene põt cõcedi.ꝙ qᷣs
magis dʒ diligere ꝓximũ qᷓʒ ſe.cũ ꝓximus ipᷣm exce
dat in merito.ſed ex hoc nõ ſeqͥt᷑ ꝙ amoꝛ ꝓximi me
lioꝛis pᷣponderet amoꝛi ſui.Oꝛdo em̃ charitatis nõ
attendit᷑ penes magnitudinẽ boni optabilis.ſʒ pe-
nes pᷣponderationẽ affectionis diligẽtis.Et ſi tu ob

ijcias ꝙꝙ deus vult ꝙ magis amem? onoꝛẽ ſuum qᷓ;

cõmodũ noſtrũ.et magis appꝛeciemur qð mag eſt
appꝛeciandũ.ddðm ꝙ veꝝ eſt ꝙ dei honoꝛ plꝰ dz i coꝛ
de noſtro pᷣponderare q; noſtrũ cõmodũ.tñ chari/

tas nũqᷓ; ſepat bonoꝛeʒ dei a ↄmodo noſtro ſpũali.

nec eſt volũtatis diuine vt nos appetamꝰ aliqͥd q;ʒ

ſit in demeritũ ſalutis noſtre ꝓpter honoꝛẽ ſuũ. Siẽ

em̃ eſſentiale eſt nãe appetere eſſe.ſic eſſentialeẽ ge
appetere deo placere ⁊ deo adhererc.ideo deus nun
ʒ illud a nobis exigit vt magis ſalutẽ alienã qʒ ꝓ/

pꝛiã diligamꝰ. Et qð dicit aplus ꝙ optabat ansthe⸗

ma a xpo eſſe illud intelligit ad tps et ſub ↄditõne.

vicʒ ſi optabile eect.
¶ NQucſtio. iijj.

*

EGe oꝛdine charitatis ꝑ ↄpationẽ patris ad filiũ. Et
querit᷑. Atꝝ magis ſint diligendi pentes qᷓʒ filij. n
ecõuerſo: Et ꝙ pᷣmo ſint diligendi ꝑentcs.vr. pᷣmo

Ravgcgel dñi.pcipit em̃ honoꝛare ꝑentes Exoð.xx.
onoꝛa pꝛẽm tuũ ⁊c.ſi Sð mãdata dei tradita ſũt ſᷣʒ
oꝛdinẽ charitatis.vẽ ꝙ amoꝛ charitatis pᷣncipalius
ad ꝑentes qᷓʒ ad filios hʒ oꝛdinari. ¶ Itẽ aucte am

bꝛo.qᷓ h in ſr̃a.dicit em̃ ꝙ pmo diligendꝰ eſt deꝰ. ſe/
tẽ hocipᷣm vꝛ rõne.qſmñ

cũdo ꝑentes.tercio filij.
m legẽ charitatis grati debemꝰeẽ de beneficijs acce

ptis.ſʒ plura bñficia accepimus a pentibꝰꝙᷓ a filis.
magis debemus eis eẽ grati.ſed qͥ magis eſt gratꝰ

ſunt filijs pponendi. ¶ Itẽ pꝛincipiatũ plꝰpendet a

alijs magis ipᷣm e trn in oꝛdine charitad
pꝛincipio qᷓ;ᷓ ecõuerſo.ſʒ vbi eſt maioꝛ depẽdẽtia ibi

eſt maioꝛ inclinatio.⁊ vbi maioꝛ indinatio ibi maiõ
antoꝛis ↄuerſio.cũ g̊ habens patrẽ ⁊ ſiliũ ad patrez⸗
coõpat᷑ ſicut pᷣncipiatũ ad pꝛincipiũ.ad filiũ vo ſicut
paincipiũ ad pᷣncipiatũ.vr ꝙ ym regulã amoꝛis ma
Sed Z.ij. Coꝝn.

gis dʒ ↄuerti ad patrẽ q́; ad filiũ.
xij. Mõ debent filij theſauriʒare pentibꝰ ſed pentes
filijs.ſe nemo dʒ theſaurizare niſi ei quem diligere

debet. ſi magis debẽt theſaurizare ꝑentes filijs qᷓʒ

ecõuerſo.magis debẽt ſᷣm charitatis oꝛdinẽ pentes

filios diligere q́ʒ filij ꝑentes. ¶ Item m oꝛdinẽ na
ture bumoꝛ ꝓcedit a radicc ad ramos ⁊ nõ ecõuer/
ſo.ſi ergo ↄuerſio amoꝛis in rõnalibus ſimilis eſt de⸗
riuationi hũoꝛis in vegetabilibus.⁊ pater cõpatur
ad filios ſicut radix ad ramos.vãẽ ᷣm rectuʒ oꝛdi/

nẽ amplius ſint diligendi filij qʒ pentes. ¶ Itẽ cha
xitas reſpicit boni coicationẽ ſᷣm ↄuenientiam ⁊ cõ/

foꝛmitatẽ.ſᷣ plus boni cõicant parẽtes filijs qᷓʒ ecõ/
uerſo. ̊ vr ꝙ amoeꝛ charitatis 'm rectũ oꝛdinẽ pꝛiꝰ

π

pentes.
ꝙ naturaliter hoies plus diligũt filios q; ꝑentes.er/

ſo Tnene oꝛdo debeat eſſe in amoꝛe gratui
to.

. bnnzneius realat babilẽ ad diligẽdu fllios /
Item gratia eſt pfectio naturc.ſᷣ videmꝰ

R.ddm ꝙ ſicut dicit Ambꝛo.ſᷣm oꝛdinẽ cba⸗/

3

4

28

ritat ꝑentes pᷣponendi ſunt filijs. ⁊ hoc intelligdu,

eſt ceteris paribꝰ ſicut infra manifeſtabit᷑. Ratõ em̃

huius eſt.qꝛ amoꝛ gratuitꝰfacit memoꝛẽ cẽ ꝑceptoꝝꝛnR
beneficioꝝ.ꝓpter quod ⁊ ſacra ſcriptura pcipiendo
⁊ admonendo inducit nos ad pat᷑na beneficia rcco
lenda.et qꝛ plura beneficia recipimꝰa ꝑentibꝰq; a fi
lijs.iõ ſᷣm ius diuinũ plus eis tencmur.⁊ magis co/
rũ ſalutẽ diligere ⁊ ꝓcurare debemus.Et ↄcedende

ſunt rõnes boc oſtendunt. Ad ratõnes aũt quc in
oppoſitũ ac

ducunt᷑ rñdendũ eſt.ꝙ ille rõnes currt

d dil ectione naturali ᷣm quam magis inclinat᷑ af
fectus hois ad filios q́; ad patrem.Et rõ buiꝰeſt.qᷓa

natura appetit ↄſeruari in ſuo ſili.⁊ magis diligit il

ud in quo bʒ pꝛincipalius ſaluari.⁊ qm̃ pater habz
ſaluari in filio 'm oꝛdinẽ nature ⁊ nõ ecõouerſo.hin
eſt ꝙ ſᷣm nature oꝛdinẽ.maioꝛẽ bʒ ad fuiũ inclinati -
onẽ̃.qꝛ magis vult ipᷣm ꝙᷓ; patrẽ habere ſuꝑſtitẽ.Di⸗
lectio añt gratuita magis reſpicit beneficioꝝ collati
onem.⁊ ſuꝑnoꝝ ciuiũ completionẽ.ad quam indif/

ferenter ꝑentes ⁊ filij comꝑant᷑.et ꝑ boc pʒ rũſio ad

illa tria que pꝛimo obijciebãt᷑.¶ Ad illud vo qð vl
timo obꝛ q; ga dʒ eẽ ↄfoꝛmis nature.dom ꝙ natu/

ra in quibuſdam currit via conſona cũ gratia. in qͥ́

buſdam currit via oppoſita.in quibuſd via diſpa
ta. In hoc em̃ q; homo plus diligit ſe qᷓ ꝓximũ. na-
tura gratie ↄcoꝛdat ſicut ſupꝛa oſtenſum eſt. In hoc
diligit ſe plus qᷓ; deũ ipi gratie repugnat. In q̊B au
tem ꝙ diligit filium plus q; patrem.qꝛ intendit ſal-

uari in illo.ꝓcedit quaſi via diuerſa.Et iõ gratia ſu

pueniens oꝛdinẽ in pᷣmo affectu ſaluat ⁊ ꝑſicit. in ſe
cũdo ſimpliciter imutat.in tercio vo nouũ oꝛdinem
dat.ita tñ ꝙ affectũ illũ nõ extermiat. Uñ eſtimo q

homo habens charitatem.et babens parentes et fi-
lios.dũ mouet᷑ affcctu gratuite dilectiõis.magis de
ſidcrat pentũ ſalntẽ. Sũ mouct᷑ affectu nature. ma⸗
gis deſiderat filij ſanitatẽ. MNec eſt hic oppoſitio dile
ctionis naturalis ad gratuitam ꝓpter ↄſiderationẽ

diuerſam.

GMe oꝛdine charitatis ꝑ cõpationẽ tomeſtici ad e=᷑

neũ.Et q̃r. Atrũ domeſticus ſit eẽ᷑neo pᷣponẽdꝰ?: Et

ꝙ ſic. vr.p illud qð dẽ Gal.vlti.Oꝑcmur bonum ad

om̃s.et maxime ad domeſticos fidei.Et.j.TLhim.v.
Si quis ſuoꝝ ⁊ maxime domeſticoꝝ curã nõ habet.
fidẽ negauit.⁊ eſt infideli detioꝛPꝛeterea ex vtraq;

auctũ iſtarũ oſtendi põt ꝙ tomeſticus cxtraneo de/

bet pꝛeferꝛi.per vnam oſtedit᷑ poſitiue.pꝑ aliã deſtru
tẽ bocipᷣm oñdit᷑ auẽte Ambꝛo.q̃ ponit᷑ in

ctiue.

lr̃a.qui dicit dmeſticos collocãdos eẽ qͥnto loco in

oꝛdine charitatis.extrancos vo in ſexto.

Itẽ boc⸗

ipᷣm vr ꝑ ronẽ.diffuſio caleꝛis coꝛpalis pᷣus ẽ ad lo⸗
ca. ꝓpinqoꝛa qᷓ; ad remotioꝛa.& a ſili cõicatõ amoꝛias

ſpnalis pᷣus reſpicit nãlit᷑ qd eſt ꝓpinquũ qᷓ; qd eſt re
motũ.ſi g̊ domeſtici ſunt ꝓpindoꝛes nobᷣ qᷓ; exnei vel
inimici.videt᷑ ꝙ in oꝛdine charitatis pᷣmo ſint collo
candi. ¶ Itẽ ad illos pᷣus ⁊ pꝛincipaliꝰ charitas oꝛ/

dinat qͥbus magis aſtringimur ⁊ ligamur. oꝛdo em̃
charitatis ↄſonat legi iuſticie.ᷣ ſᷣm legẽ iuſticie ina⸗
gis obligamur domeſticis q;ᷓ extraneis. 5 domeſtici

dieferi debent eltraneis in oꝛdine cbaritatis. SS

6£ .

contra. Cobł.iij. Renouamini pᷣm nouũ hoiem.vbi ñ
ęeelſt maſculus neq; femina.gẽtilis ⁊ iudeus.ſᷣ̊ oĩa i oi
bus chꝛiſtus.g̊ ᷣm boc homini habenti charitatẽ ne
mo eſt extraneus.qᷓ ſᷣm legẽ charitatis nulla eſt di-
ſtinctio.nullus oꝛdo inter domeſticũ ⁊ extraneen.
7 Itẽ aug in li. de vera relig. Mõ ſic homo ab hoie
diligendus eſt vt diligunt᷑ carnales fratres. vel filij

vel cõiuges.vel cognati.vel affines.aut ciues. Naʒ
iſta dilectio eſt coꝛpalis. Mon em̃ tales neceſſitates

haberemus que naſcẽdo ⁊ moꝛiendo ↄtingũt.ſi no/

ſtra natura in pᷣceptis ⁊ imagine dei manens.in iſtã

—
+

31

coꝛruptionẽ nõ relegaret᷑.ã vr ꝙ oꝛdo charitatis pe

nes extraneum ⁊ domeſticũ ⁊ ꝓpinquũ nullatenꝰat/

tendat᷑. ¶ Item rõ diligendi pximũ ex charitate eſt
ißpa imago dei. ſi domeſticꝰ ⁊ extraneus equalit᷑ ſũt
dei imago.vr̃ ꝙ ex charitate equaliter ſunt diligendi
¶ Itẽ charitas diligit bonũ qꝛ bonũ.& ille qͥ eſt ma/
gis bonus magis eſt ex charitate diligendus ſiue ſit
Tomeſticus ſiue extraneus.& ꝓpinquitas ⁊ familiari
tas wi extraneitas nibil vident᷑ facere ad oꝛdinem
charitatis.¶ Reꝰ.ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notan
duz ꝙ pꝛedictus oꝛdo qͥ aſſignat᷑ ᷣm has dꝛñtias ᷓ

ſunt ꝓpinquũ ⁊ remotũ.domeſticũ ⁊ extraneum.a qͥ
buſda dẽ cẽ ipᷣius dilectionis naturalis.charitat᷑ aũt

nõ eſt niſi tolerantis. ſuſtinet em̃ charitas in via (cũ
ſit impfccta )impfectionẽ ipſius nature. Vñ hi volu

erũt dicere ꝙ oꝛdo charitatis qͥ cõpetit ei m ſc.attẽ
dit penes maius bonũ ⁊ minus bonũ.nõ aũt vᷣm ꝓ

pinquũ ⁊ remotũ.Sed hic modus dicẽdi nõ vr con

attẽdẽdũ ꝙ duplex oꝛdo attendit᷑ in charitate. Anꝰ

hoc nõ vult excludere diſtinctionẽ ⁊ gradũ ⁊ oꝛdinẽ

coꝛdarc verbis ambꝛo.nec etiã verbis mgri. Nã am
20. oꝛdinem hunc aſſignat in ipſa dilectione gratui

¶ Utrã oꝛdo charitatis attẽdat᷑ penes affectũ tm̃. an

ta qua dicit ſponſa in canticis. Introduxit me rexi
ccilã vinariã.oꝛdinauit in me charitatem. Et mgꝛ in
pꝛincipio diſt. dicit ꝙ; peccat qͥ pᷣpoſtere agit ⁊ hunc

oꝛdinẽ puertit.qð nõ eſſet ſi talis oꝛdo ſolũmodo eſ

ſet charitatis ſicut tolerantis.Et iõ ẽ alius modꝰ di /

cendi q; oꝛdo qͥ attẽdit᷑ penes dictas drñtias non
tm̃ eſt ipſius charitatis ſicut tolerantis.ſ̊ etiã ẽ ipſiꝰ

ſicut regulantis naturã ⁊ ei ↄſonantis. Oꝛ cm̃ pᷣmo
diligant᷑ ꝓpinqui q; extranei hoc nõ eſt nature inoꝛ/
dinate.ſed potius de oꝛdine nature.Sicut em̃ pꝛius

tactum eſt rectus oꝛdo diffuſionis eſt vt plꝰcõicet᷑ p

pinquioꝛi ⁊ deinde remotioꝛi.Om̃ g& charitas rectuʒ

oꝛcdinẽ a natura nõ aufert.hinc eſt ꝙ charitas ſupue

niens illũ oꝛdinẽ nature ꝑficit.⁊ pficiendo dicit᷑ eo-
dem oꝛdine oꝛdinari.nõ qꝛ oꝛdo ille cõpetat ſibi ſ̃ᷣm
ſe.ſᷣ̊ qꝛ cõpetit ei rõne nature in qua eſt. Pꝛopter qd

q̃ ei cõpetit ſᷣm ſeip̃am.⁊ iſte oꝛdo attẽdit᷑ penes bo/
nũ.⁊ magis bonũ.⁊ maxime bonuz. Vñ charitas de

ſe magis mouet ad amãdũ ſpm̃ qᷓ; coꝛpꝰ.⁊ deũ ſum/
mũ qᷓ; ſpm̃ creatũ.Aliꝰvo eſt oꝛtd qͥ ↄpetit ei rõe na/
ture ſubſtrate.⁊ hic attendit᷑ ſ̃m dꝛñtias has qᷓ̃ ſunt
Aꝓpꝛiũ ⁊ alienũ.ꝗpinquũ ⁊ extraneũ.Affect? em̃ chari

tatis ſubſternit ſibi affectũ nature.⁊ illum ꝑficit ⁊ re
git m illud qð bʒ in ſe rectitudinis. Concedendũ ẽ
ꝙ m oꝛdinẽ charitatis domeſtici pᷣponẽdi ſunt ex
traneis. Rões aũt que hoc oñdũt ↄcedẽde ſunt.
¶ Ad illud qð obẽ ꝙ in xpᷣo ihin nõ eſt diſtinctio ma
ſculi ⁊ femine.imo om̃s vnũ in xpᷣo.dom ꝙ aplos per

in mẽbꝛis chꝛiſti. H hoc vult oñvere ꝙ in oi ſexu ⁊ eta
te ⁊ ↄditiõe quiſq; põt ꝑ xpᷣm ꝑuenire ad ſalutẽ.ita

nullus excludendus eſt a fine.? ſptera ex hoc nõ
babet᷑ ꝙ charitas in diligẽdo mẽbꝛa xpᷣi nõ ſeruet oꝛ
dinẽ̃.. Ad illuo qdð obꝛ de aucte aug.de vera relig.
rñderi põt ꝙ illã auctẽ ipᷣe retractat in libꝛo retracta

tionũ. Aliter etiã põt dici ꝙ aug. nõ vult remouere

a charitate ↄſideratiões illax oditionuʒ ſimpliciter.
ſed hoc vult dicere ꝙ charitas illas ↄditõnes nõ cõ⸗

ſiderat pᷣmo ⁊ pᷣncipaliter ſm ꝙ amoꝛ natural ⁊ car
nalis.et hoc pʒ ꝑ illud qð ſubiungit.amare em̃ in ho

mine qð filius eſt. hoc nõ eſt in eo amare qð ad deñ
ꝑtinet.ſed qð ꝑtinet ad ſe.ↄſtat ꝙ de coitelligit qᷣ di⸗
ligit pꝛincipaliter filiũ qꝛ eſt ab eo genitus.nõ qꝛ eſt
ad dei imaginẽ factus.Et ꝓpterea ex auẽte illa nõ br
ꝙ penes illas ↄditiões nõ attendat᷑ oꝛoo charitatis
ꝙ nõ ſunt pꝛincipales rõnes diligendi ex charitate
Muis aũt nõ ſint pᷣncipales.pñt tñ eſſe annexe ⁊ cõ
comitantes.⁊ ex hoc ad charitatis oꝛdinẽ faciẽtes.
6 Ad illud qð obꝛ ꝙ rõ diligendi ꝓximũ eſt imago.
dom ꝙ iſta eſt rõ cõis ⁊ generalis.vᷣ pꝛeter banc pñt
eẽ alie ſpãles.Oꝛdo aũt ⁊ diſtinctio qᷓ;uis nõ atten/
dat᷑ penes generales.attẽdi tñ põt penes ſpãles.Et
ꝓpterea q́;uis domeſticus ⁊ extraneus ſint vnifoꝛmi
ter ad imaginẽ dei.nõ tñ ſequit᷑ ꝙ ſint vnifoꝛmit᷑ di/
ligẽdi.¶ Ad illud qð vltimo obꝛ ꝙ charitas diligit
bonũ qꝛ bonũ.ddm ꝙ verũ ẽ de ipᷣa charitate pᷣm ſe.
ſicut em̃ pꝛetactũ cſt oꝛdo ciꝰin ſe attendit᷑ penes bo

nitatẽ maioꝛẽ vel minoꝛẽ.ſᷣ in charitate nõ tm̃ attẽ/

dit oꝛdo ſ̃m ſe ſᷣ etiã rõne nature ſubſtrate.⁊ rõne il
lius aſſignat᷑ oꝛdo inter domeſticũ ⁊ cxtraneũ. et ſic
ptʒ qꝙ rõ illa nõ repugnat oꝛdini charitatis.
Queſtio. vſj.

ſit penes affectũ ⁊ effectuʒ:Et q penes vtrũq;.vr.j.
Joh.iij. Diligamus nõ verbo neq;ʒ lingua.ſ ope et
vcritate.non eſt ergo vera dilectio niſi ſit in coꝛde ⁊

ope.in affectu ⁊ effectu. pari rõne nõ eſt verus dile
ctõis oꝛdo niſi pencs illoꝝ vtrũq; attendatur. ¶Itẽ
Gꝛeg.in quadã omeł. Pꝛobatio dilectionis eſt exbi⸗
bitio oꝑis. vbi eſt maioꝛ opis exhibitio.ibi ꝓbatur
maioꝛ eẽ dilectio ⁊ econuerſo.ſi &̊ charitas oꝛdinata
eſt in diligend. vẽ ꝙ oꝛdinari debeat in coꝛde ⁊ in fa
cto.
tiõe in affectu.ſi g̊ charitas oꝛdinari dʒ in effectu.ne

ceſſe eſt ꝙ pꝛius oꝛdinet᷑ in affectu.ᷣ charitas oꝛdia-
ta eſt q;tũ ad effectũ ſicut pʒ ꝑ illud qð dicit aplus.

Opemur bonum ad omnes. maxime autem ad wo⸗
meſticos. neceſſe eſt charitatẽ oꝛdinatã eſſe q;tum

ad affectu. ¶ Itẽ magis penſat deus ex ẽto bõ facit

2

qᷓ; quantũ facit. & ſi oꝛio charitatis eſt deo acceptꝰ.
videtur ꝙ non ſolum cõſiſtat in opere exterioꝛi ſᷣ eti.
am in affectu interioꝛi.¶ Sed contra.ꝙ non conſi/

ſtat in affectu videt᷑ ꝑ illud quod dicit᷑ puer.xviij.
Vir amicabilis ad ſocietatem magis erit amicus q;

frater.ſed ↄſtat ꝙ illa amicicia de qua ſapiens loqui
tur nõ aduerſat᷑ ipi charitati.ĩmo potius eſt ei con/
ſona. ᷣm iſtaʒ dicit ꝙ magis diligit᷑ homo bone ſo
cietatis qᷓ; frater m carnem.videt᷑ ergo ꝙ fm pꝛeaſ
ſignatas dꝛñtias nõ attendatur oꝛdo dilectionis ꝙᷓ
tum ad affectum. ¶ Itẽ dilectio in familiaritate cõ
ſequit᷑ ad dilectionem et affectum diligendi. multi
ſunt qui plus delectantur loqui cum amico ſuo q; ꝑ
oꝛationem loqui deo.ergo videtur ꝙ nullus tał cha-
ritatẽ babeat oꝛdinatã. qdᷣ valde durũ vr dicẽ. ¶tẽ
, nõ attẽdat᷑ penes effectũ vr.qꝛ multi ſũt impoten

¶ Item oꝛdinatio in effectu oꝛtũ bʒ ab oꝛdina/

54

55

56

uchlod

ſ⸗
ealſe⸗
ſcoch
lech
oMli
cCeal
iiS
Goſdsin
ſcaccd
r
atmg
ntutiost
guanti⸗
ncioc

Hobati
oAug
geſen

Atocet
Ctboc
dicrabe
ninfni
diecpin
Ceila
ttͤt⸗
itire
ſoſclim
Mwaciit

Nſho
nd
napyl
Gfirſt
ſoneche
Puckäfbon
Panpcän
ſtsctiud

emmng
wapt

Rdn
Neia
ſo Nig
Cibol
Ginde
achs
Pohutit
ſarpene
chunta
bicli⸗
Pelieſre
Cermiänat
Pnaapi⸗

17

ſttoneen
icle
nnriage

liinch

.
7

lchten
tee

G . , J . . . V
t tes ad ipendẽda opꝑa dilectiõis. tales nõ pũt habe bonktgaie s oꝛdiatũ ad oſeruationẽ nature. Sie
Srnt re oꝛdinẽ charitatis. qd ſi boc ẽ falſũ.fſtat c. ¶ JYtẽ Etniplex ẽ affectus. vnus a charitate elicitus.quo qͥ⸗
irn ſi oꝛdo charitatis attẽdat᷑ penes afrectũ. rcte ⁊ hm (ẽ opto alicui bonũ ſũmũ.Aliꝰ impatus.quo opto
ri oꝛdinẽ charitatis agit qᷣ pᷣbendale bñſiciũ potiꝰ dat alicui terrenũ bonũ.Lercius vᷣo annexꝰ. qᷓ delectoꝛ
Nie ſuo cõſãguinco qᷓ; extraneo qð repᷣbẽdit. pha Aba in alterius bono.qui magis tenèt rõem paſſionis qᷓ
M cuc. Ae qui ediñcat ſyon in ſanguinibꝰ. Et Eʒechel. motus.Et cũ ſit triplex affectus.oꝛdo charitatis pᷣaſ
iV xliiij. Sufficiat vob domꝰ⸗ iſrael qᷣ introducitis incir ſignatus rſpicit affectũ a charitate clicitũ pᷣn cipalit᷑.
tnn cũciſos in ſanctuariũ dei.vbi rephendunt᷑ illi qͥ bene qꝛ magis mihi debeo optare beatã vitã qᷓ alij. et pꝰ
ficia eccleſiaſtica magis cõferũt domeſticis qᷓ alijs. me magis patri meo ch alij. et ſic vlterius peedẽdo.
uin 37 (Ee. ad pꝛedictoꝝ intelligetiã ẽ notqdũ ꝙ ſm ꝙ di. affectũ vo impatũ reſpicit minus pᷣncipalit᷑. Añ pꝛo
i 1 cit męr in lra. aliq̃ dicere voluerũt ꝙ bmoi oꝛdo cha diuerſis opoꝛtunitatibꝰ et cõditionibꝰ oꝛdo quãtuz
ne⸗ ritatis attendat᷑ ſolũ quãtũ ad effectũ exterioꝛc. non ad illũ affectũ põt variani et ppoſtcrari. Affectuʒ vᷣo
ulf quantũ ad affectũ interioꝛẽ.niſi ꝑ cõpationeʒ nr̃i ad ãnexũ qͥ eſt paſſio mulcebꝛis.miimc r̃ſpicit oꝛdo cha
Aan deũ.ꝑ cõꝑationẽ aũt ꝓximi ad ꝓximũ ſolũ ↄſiſtit oꝛ ritatis.qꝛ ille potius reſpicit ſenſibilẽ exꝑientiã qᷓ; ra

lntinn do quãtũ ad exterioꝛẽ effectũ.Et innitunt᷑ his auẽti tiõis eligẽtiã.ſicut ptʒ.qꝛ plus delectat᷑ aliqͥs et gau⸗

tüdm bus Augu. qᷓ in littera ponuntur in quibus videtur et in reſpiciẽdo ſociũ quẽ videt pñtem.qᷓᷓ in recolẽ/⸗
Entint expꝛeſſe ſentire ꝙ oꝛdo charitatis reſpectu pꝛoximi do patrẽ qui abſens ẽ.q;uis ipᷣm magis dũigat. cuiꝰ
igite attendatur ſolum in exterioꝛis operis expibitione. ſignũ eſt ꝙ ꝓ patre faceret multa maioꝛa. Similiter 4o
urnf Et hocipᷣm videtur dicere in li.de vera fligione.vbi ex ꝑte effectus diſtinguẽdũ ẽ. Nã quidã ẽ effectus ſi
nozuitn dicit ꝙ bec ẽ ꝑfecta iuſticia. vt plus potiora bona. et ue beneficium qui reſpicit ꝑſonã ſingularẽ.et ille du
voſet minus minoꝛa diligamꝰ. Ex quo vr poſſe elici ꝙ iſte plex ẽ. An) em ẽ qui reſpicit aic ſalutẽ. Ali) vo q re
nazftſin dꝛie ꝓpinquitatis nihil faciũt ad effectũ dilectionis. ſpicit ſuſtẽtationẽ vite pᷣſentis.Quidã ẽ effẽct? qui re
ürfini, Verũtñ ſicut dicit mgr̃ in lr̃a.et verba Amb.ſonãt. ſpicit ꝑſonã ſpũalẽ ↄmũcʒ.ſicut collatio bñficij eccle
gcren et rões pᷣmo inducte cõpꝛobãt. oꝛdo charitatis ꝑ cõ/ ſiaſtici.et ſic triplex ẽ effectus exterioꝛ. Anus q eſt ꝓ
hachnuit pationẽ noſtri ad ꝓximũ.et vnius ꝓximi ad alterũ. curatio eterne ſalutis.Alius qui eſt releuatio tꝑalis
emdien nõ ſolũ attendit᷑ ᷣm effectũ.verũ etiã vᷣm affectũ. Et neceſſitatis.TLercius vo qui ẽ cõmiſſio beneficij ec/
nimiit bocidẽ intelligendũ ẽ ceteris alijs paribꝰ. Si em̃ in cdeſiaſtici.qui ẽ quodãmõ ſpnalis. Pꝛimũ aũt iſtoꝝ
eſtbertrti duobus vilextis ẽ par dignitas et neceſſitas.quãtuʒ effectuũ reſpicit oꝛdo charitatis pᷣncipalit᷑.pᷣmo em̃
itamni E de ſe Punetatibue et cõditionibus equaliter ſůt debeo pꝛocurare ſalutem meam qᷓ; ſalutem ꝓximi.
* amãdi effectu et affectu. ſi in altero illoꝝ ſupaddit᷑ et pꝛimo ſalutem patris qᷓ; alicuius alterius. et ſic
ſanguis ppinquitas.facit ijßm magis amabiſẽ vtrro deinceps ꝓccdẽdo.Scdm vero effectũ r̃ſpicit minꝰ
–W ſignare reſpectu pximoꝝ. Qdð notat cuz dicit. ꝙ do / boõ magis et minꝰ eẽ bencficus in collatioc alicꝰ cõ/
naglnuiß 38 meſtici ſi boni ſint. malis filijs ſint pponẽdi (Et ſi uu modi tꝑalis. Cerciũ vero effectũ qͥ c collatio alicꝰ? be
ninüͤtin queras cũ ad oꝛdinẽcharitatis cõcurrãt meriti dig neficij ecdeſiaſtici mime reſpicit oꝛdo charitatis. in
R nitas et indigẽtie oportunitas.ſicut et ꝓpinquitas. collatiõe em̃ taliũ bñficioꝝ multũ attẽdẽda ẽ meriti
it 6 quare magis Amb.aſſignat oꝛdinẽ caritatis penes dignitas.et paꝝ aut nihil ſanguis ꝓximitas. AUcren
Gniueit ꝓpinquitatẽ q́; penes donitatẽ vel indigẽtie neceſſi dũ em̃ valde ẽ ne ſub pallio charitatis.affectꝰ lateat
ctuifn tatẽ. vm ꝙ oditio neceſſitatis necẽ nobis ita nota. carnalitatis. Er his patẽt oia que dicta ſut. Ad il. 41
itemei⸗ nec in ſe ita ſtabilis et firma ſicut ꝓpinqͥtatis cõdi lud em̃ qð pᷣmo obꝛ de affectu amicabili qͥ ẽ ad ſociũ
— tio. Aliquis cm̃ q̊ bodieẽ malus cias erit bonus. et imagis q; ad fratrẽ ia patz rmſio. qꝛ illud intclligi᷑ ve
ei ii qui hbodie ẽ minus bonus.cras foꝛtaſſis erit melioꝛ. affectu ꝗᷓ cuiuſdã mulcebꝛis cõplacẽtie.roe cuiꝰplꝰ
Similit᷑ ẽ de neceſſitate et opoꝛtunitate.et iõ penes Slectat᷑ bõ habitare cũ bono ſocio qᷓ; cũ fratre vl cuʒ
nne gradus neceſſitatis.bonitatis.et opoꝛtũitatis. non ↄſanguineo. ¶ Ad illð qð obẽ ͥ hoc ꝙ plꝰ delectat᷑ ꝗꝛ
mi , potuit ita certitudinaliter oꝛdo charitatis aſſignari. bhõ loqui cũ amico q; loqᷓ cũ dco.ſilr iã pʒ rñſio.qꝛ ta
hnſun ſicut penes cõditões pꝓpĩqͥtatis.Cõcedẽdũ ẽ & ꝙ oꝛ/ lis dlectatio ſeq̃t ſenſibilẽ expientiã.Et qꝛ ꝓximum
n ci do charitat ſᷣm dẽias pᷣaſignatas ñ ſolũ attẽdit᷑ qqn ſuũ videt.deũ at nõ videt.hinc ẽ ꝙ plꝰ dlectat᷑ aliqñ
en i tũ ad effectũ exterioꝛẽ. etia q;tũ ad affectũ iterioꝛẽ. alloqͥ ꝓximũ qᷓ; oꝛare deũ.licct multo plꝰ dũ diligat
u ⁊k itelligẽdũ ẽ alijs pibus. VUñ et rões q̃ h̊ oñdũt cõ qꝙᷓ; amicũ ſuũ.Licet aũt iſte affectꝰ in viris carnalibꝰ
n j cedẽde ſũtiłd cuidẽtiã aũt rationũ qᷓ adducũt᷑ in q huic mũdo dediti ſũt aliqͥ mõ ſit tolerabilis.in vi/
enn cõtrariũ notãdũ ẽ ꝙ multipliciter cõtingit affectum ris tñ ſpũalibꝰ quoꝝ ẽ experiri qᷓ; ſuauis et dulcis ẽ
um 4 np̃m accipi.⁊ effectũ młtiplicẽ repiri.ita ꝙ oꝛdo cha/ dñs valde ẽ repᷣhẽſibilis.⁊ cũ magna diligẽtia dʒ ex
nni ritatis nec oẽm affectũ reſpicit vnifoꝛmiter. nec oẽm tirpari. Ad illð qdð obꝛ ꝙ effectꝰnon ẽ in ptãte nr̃a.
itun, effectũ. Accipit᷑ em̃ aliqñ affectus p paſſiõe.aliqñ ꝓ dð.qꝙ; ⁊ ſi nõ ſit in ꝓtãte nr̃a effectũ exteriꝰ ipẽdere.ẽ
ramg motu.ita ꝙ affectꝰpaſſio dꝛ quedã mulcebꝛis cõpla/ tñ in ptãte nr̃a ipᷣm effectũ velle.et qñ volũtas pfec⸗
vntat, centia.Affectus vero motꝰ dꝛ quedã rõnalis diligẽ ta c.ꝓ facto reputat᷑ ct iõ defectus potẽtie in exoq̃n
igi tia. Affectus aũt motus duplicit᷑ adbuc accipit᷑. Hã do.nõ tollit oꝛdinẽ charitatis.e quatũ ad effectũ ex-
ngei quidã ẽ a charitate elicitus.quidã imꝑatus. Affectꝰ terioꝛẽ bʒ attẽdi.¶ Ad ill qʒ obꝛ ð bñficioſpᷣbẽdali
ehnon a charitate elicitus ẽ ilie quo quis optat alteri ſumũ iã ptz rñſio.qꝛ qntũ ad illũ affectũ minime (vt dictũ

bonũã.Affectus vᷣo impatꝰ quo quis optat alij aliqð

eſt) attendit᷑ oꝛdo charitatis.

gußß⸗ gat⸗ q audo, cn ut 1
Gnn, N¶ Miſtinctio. xxx. de charitate q;tũ ad meriti pfectiioeonee..
nni Ic ſolet queri quid potius ſit ⁊c. Supꝛa egit męr de charitate qntu ad eẽntiã et diffinitionẽ. et quãtuʒ
run ßi ad diligibili diſtinctionẽ et quantũ ad oꝛdinẽ. Hic ſequit᷑ quarta ps in qua agit de eadẽ qᷓntũ ad meri/
miims ti ꝑfectionẽ. Oiuiditur aũt pars iſta in duas ꝑtes. In quaꝝ pꝛima determiat de ꝑfectiõe charitatis nmer⸗

.

to quantũ ad eius motus comꝑatos adinuicẽ. x

tpote de dileetiöe amicoꝝ et inimicoꝝ. In ſecũda vero agit

de eadẽ in cõꝑatiõc ad diligẽtẽ.ibi. Illꝭ võ qð ſcquit mmagis nos mouet.⁊c̃. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in tres ptes.
a v

In pma mouet qõeʒ et determiat ſᷣm ſuã opioez. In ſc

ero itroducit autoꝛitatẽ Aug. q̃ ſue rñſiõi vĩ ob

uiarc.ibi. Aug.tñ ſentire vi. In tercia vᷣo pꝛedictã aucẽtem explanat.ibi. Ecce hic haberi vẽ qd ⁊ pᷣtaxauimꝰ.

Sili ſcda ꝑs tres hʒ ꝑtes. In quarũ pᷣma itroducit qõeʒ q̃ ex auẽtibus Aug.bʒ oꝛiginẽ.
inimicoꝝ in cõꝑatõe ad diligẽtẽ. In ſca vero ponit determiationẽ quoꝛũdã.ibi.

qᷓ querit᷑ de dilectiõe
Buid qð bic dẽ ſimplicit

tenerc volẽtes. In tercia ſubiungit determinationem ſuam.ibi. Sed melius eſt vt intelligatur ⁊c̃.

a Obſcura Erñſio ⁊c̃.
Hoc vꝛ eẽ ſimpliciter
falſus.qꝛ cũ actus di
uerſificent᷑ ꝑ obiecta.
amicꝰ ⁊ inimicꝰ ſint
diuerſa obiccta. diuer

ſa diligibilia. ipoſſibile

E ꝙ amicũ ct inimicuʒ
Is diligat vno motu.
Itẽ vtꝰ ſiplex ⁊ finita

ad qcũq; ſe ↄuertit.to

talit᷑ ſc ↄucrtit.ſ̊ hõ di

ligẽdo amicũ cõuertit
ſe ad ipᷣʒ.&̊ ñ vẽ ꝙ vno
et eodẽ motu ſumul ct
ſel poſſit diligere ini ⸗

micũ.R.ddʒ. ; q;3uis

illud qð dicit mgr hic

nõ ſit vſq;quaq; bene
intelligibile. poſſumꝰ
tñ vtrũq; exponerce et
iß̃m ſaluare duplicit.
pꝛimo ſic. cõuenit em̃
erga aliquẽ affici du/
pliciter. vel ꝓpꝛie ⁊ di
ſtincte et ſub ꝓpꝛia ra

tiõe.vł in quadã gene

ralitate cũ alijs.Sicut

verbi gra duplicit᷑ pot
qͥs affici in amãdo pe

trũ. Aut qꝛ ſpãliter af

ficit᷑ circa ipᷣm. aut ge

neraliter cogitat oẽm
hõieʒz eẽ diligendũ. et
generaliter circa oẽm
hoõiem afficitur ᷣm ꝙ
exigit oꝛdo charita/
tis. Si pꝛimo mõ acci

piat᷑ motus dil ectöis
in amicũ.ſic nõ pᷣt vnꝰ
et idẽ motꝰ q̃ͥ ẽ in ami

cũ eẽ in inimicũ. ſicut
rõcs inducte oñdunt.
Si do ſcdo mõ. ſic pᷣt

eẽ idem.et hoc mõ acci

¶Mouet qõem et determiat ᷣm ſuã opinioneʒ. Vtx
eliꝰ ſit diligere amicos q; inimicos vłlecõuerſo. a

ipli

