tatem babuit a reatu culpe.ſic m oꝛdinẽ diuine iu⸗
ſticie immunitatẽ babere debuiſſet a paſſibilitate mi

ſerie. ꝙ ergo in carne illa remãſit penalitas.hoc ſuit

ex diſpenſatione ipſius aſſumẽtis.cõcurrente ſimul

acceptione illius anime rationalis.que in pꝛimo in-
ſtanti ſue creationis habuit vſum cognitõnis.⁊ pla
cuit ſibi tali coꝛpoꝛi neriſpre ſalutẽ generis buma
ni. Et ſic patet ꝙ talis defectus fuit in xpᷣo nõ neceſ-
ſitate generationis ſed voluntate diſpenſationis.w
luntate inquã diuina pᷣueniente.ſed voluntate crea
ta concomitante.Dico aũt ipſos fuiſſe a voluntate

diuina nõ tanqᷓ; affligente de nouo.ſed tanqᷓ; a rellin

quente ⁊ acceptante.cũ in eius poteſtate et arbitrio
eſſet defectus illos excludere. Uñ concedende ſunt
rõnes que ſunt ad partẽ iſtã. ¶ Ad illud vo qð pꝛi/
mo obijcit᷑ in contrariũ ꝙ deus moꝛtẽ nõ fecit.patzʒ
rñſio.quia deus iſtũ defectũ moꝛtalitatis carui xpᷣi

nõ infuxit de nouo.ſed nõ abſtulit.cuʒ caro baberet
illũ a ſuo oꝛiginali pꝛincipio.ideo talis defectus nõ
dicit᷑ eſte a voluntate aſſumentis ſicut ab efficiente

ſed ſicut a ſuſcipiente. cñ poſſet excludere.¶ Ad uls
qð ſcdᷣo obijcit ꝙ defectus nõ babet cãm efficientẽ
ſed deficientẽ.ſilr patet rñſio.quia talcs deſectꝰnon

habent oꝛtũ ab occaſione dei agentis.ſed potius ex
defectu nature ipſiꝰvirginis cõcipientis. Magis tñ

attribuit᷑ voluntati qᷓ; attribuat᷑ nature. ꝓpter hoc
q in iſtius coꝛpoꝛis cõſtitutione plus fuit ꝑ virtutẽ
ſupꝑnaturalẽ qᷓ; ꝑ naturalẽ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ
illud eſt a nã qð eſt a naturali oꝛigine. dm q illud
nõ habet veritatẽ niſi intelligat᷑ aliquid eſſe a natu/

rali oꝛigine.ita ꝙ pᷣpoſitio no ſolũ dicat cõcomitan/

tiam ſed etiã cãm.hmõi aũt defectus infuerũt xpᷣo
in pᷣncipio ſue oꝛiginis.nõ tñ fuerũt ᷣm ꝓpagationẽ
nalem. ſᷣm em̃ talẽ ꝓpagationẽ tales defectus oꝛtuʒ
babẽt a nã viciata.inq;tũ natura illa agit quodãmõ
nalitcr.⁊ quodãmõ vicioſe.hoc aũt nõ habet verita

tem in Serrnene xpᷣi que fuit pꝛeter viciũ ⁊ ſupꝛa

nam. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ xpᷣus in paſſibilitate
afſimilat᷑ matri.ddm qꝙ et ſi aliquo modo aſſimilet
matri nihilominus tñ in modo ⁊ cauſa reperit᷑ diffe
rentia. Nam virgo paſſibilitatẽ habet ꝓ reatu pec/
cati oꝛiginalis ex neceſſitate contracto.xpᷣs vo paſſi

bilitatẽ habuit abſqʒ aliquo reatu in ipſo reperto.ſᷣ

ex ſola diſpenſatione diuina.⁊ ideo nõ dicunt᷑ oino

6

☚4

17

19

fuiſſe in xpᷣo a natura.nec tamẽ oino fuerunt pꝛeter

nãam.de natura em̃ matris erat talẽ filiu generare.
d illud qd obijcit᷑ ꝙ illud coꝛpus pᷣus fuit foꝛ/
vel ᷣm oꝛdinẽ intelligendi.tꝑe tamẽ ſimul fuit foꝛ/
matio ⁊ vnio.vtrũq; autẽ ſᷣm foꝛmationẽ ⁊ vnionẽ
pꝛeceſſit voluntas verbi tale coꝛpꝰfoꝛmantis ⁊ aſſi
mentis. ⁊ voluntas anime vtrũq; comitata eſt.et iõ
ex hoc nõ poteſt concludi ꝙ defectus paſſibilitatis
in carne pꝛeceſſerit actũ ſiue imperium voluntatis.
Operatio em̃ ipſius ſpũſſancti in virgine que quidẽ
fuit ᷣm voluntatẽ verbi fecit ipſam carnis ↄceptio
nẽ ⁊ ꝓpagationẽ ab oĩ feditate imunẽ pᷣus naliter qᷓ;

vniret᷑ aĩe.⁊ cũ tali purgatione nõ debet ſtare pena-
litas ᷣm legẽ comunem. ſm quã immunis a culpa.
pebet eſſe imunis a pena. Unde ꝙ ipſe ſubiungit ꝙ;

purgatio ſimul ſtat cuʒ paſſibilitate. Dicencium q/
⁊ ſi aliqua purgatio ſimul poſſit ſtare cum paſſibili

tate. ſicut purgatio que eſt a peccatis pꝛius perpe-
tratis. illa tamen puritas que ie Gbae ſtare

20

&
nõ potuiſſet cũ penalitate niſi interueniſſet dei diſp? ratũ eſt. ¶ Ad illud qð obẽ de leone papa eꝙ infans 24 enpdin
ſatio ⁊ wlũtat xpᷣi acceptio.Et ſic pʒ rñſio ad qᷓſita. ille ab alioꝝ gnalitate diſcretꝰnõ eſt. Ddm ꝙ leo pa nuloreis
NVVAnſegquẽter q̃rit᷑ de defectibꝰa xpᷣo aſſũptis pa loquit᷑ ꝙᷓtũ ad ea qᷓ̃ exterius apparebãt. nõ qtuʒ nnut h
in ſpãli.⁊ circa hoc tria q̃runt᷑. Pꝛimo qᷓriü ad ea q̃ intrinſecus latebãt.p que in multis ab alijs utſenel
tru habuit ignoꝛantiã in rõnali. Sco vtꝝ differebat.( Ad illud qð obꝛ ꝙ ſcia inflat.dᷣm ꝙ ẽ 2 nitͤſi
babuit triſticiã in cõcupiſcibili.Lercio vtrũ babuit loqui de ſcia put ẽ abſq; charitate.vel ꝓut eſt chari ubo
irã in potentia iraſcibiii. tati coniuncta. Pꝛout eſt a charitate diuiſa. ſic dicit Na grcznt
ADueſtio⸗ſj. d. . apls ꝙ inflat. Pꝛout ẽ charitati ↄiuncta.ſic nõ ẽ via Auntdint
¶ Atꝝ xpᷣs babuit ignoꝛantiã in rõnali: Et ꝙ ſic vide ad inflationẽ.sᷣ potius ad rectitudinẽ ⁊ edificationẽ ſn geit
tur pᷣmo aucte dam̃.Opoꝛtet ſcire ꝙ ſeruilẽ ⁊ irsno ⁊ humilitatẽ. Ex cognitõe em̃ ſui ⁊ dei ↄſurgit perre nthiſ
rantẽ nam aſſumpſit. loqͥtur de verbo incarnato. g cctio hũ̃ilitatis.⁊ hoc ſco mõ fuit in xpo. ¶Ad ills 26 nöcrticte
naã aſſumpta in xpo fuit ignoꝛãs.habuit g defecctum qð obẽ ꝙ in xpᷣo fuit defectꝰ eloquẽtie. ſiy ⁊ ſapie. m Arl
ignoꝛatic. Ite Amb.in li.j.de ſpũſctõ.pꝑ humanã Dðm ꝙ nõ ẽ ſilłe.qꝛ in defectu eloquẽtie ſicut ĩ alijs telige dr
impꝛudentiã ꝗ adhuc nõ didicit ignoꝛat. g̊ habuit neccſſitatibꝰ infantilibꝰmaifeſtabat᷑ veritas nature lutiſti
ignoꝛantiã. ¶ Itẽ Leo papa in omel. de epiphania. aſſumpte.defectꝰ aũt ſapie interius latet.iõ ad nibil nenoglig
Adoꝛaueft infantẽ i nullo ab alioꝝ gñalitate diſtin· valuiffet ſi in xpᷣo fuiſſet. ⁊ iõ nõ eſt ſiłe. ¶ Ad illud 2. 7 Hecrinteli
ctum.ſᷣ gñjaliter alij infantes ſunt ignoꝛantes.ergo qd obꝛ ꝙ ypᷣs dei virtꝰhabuit defectũ virii. Ddm catutban
⁊ xpᷣs in ſua infantia habuit ignoꝛantiã. ¶Itẽ ſca nõ eſt ſilc.tũ qꝛ defectꝰviriũ apparebat exterius ⁊ in tricticagrn
infiat. ſed xp̃s ſũme ſe humiliauit. ⁊ defect?illos aſſũ carne erat.defectꝰ vo ſapie interiꝰcrat in aia.que ad fonioben
phlſit qͥ faciunt ad bumilitatẽ.ſᷣ habuit in ſe defectux vnionẽ ſui cũ verbo a pmoꝛdio debuit eẽ pfecte di⸗ bak.
⁊ inopiã ſcie. iſte defectꝰeſt ignoꝛãtia. ⁊c. ¶ Iteʒ ſpoſita.tũ ctiã qꝛ defectus viriũ eſt mã exercẽde vir/ nuber we⸗
xpᷣs in ſua infantia habuit defectũ eloquentie quis tutis.nõ ſic aũt defectꝰ cognitõis.quin potius impe-⸗ toreiner fut
eſſet verbũ patris vt veritatẽ humane nãe in ſe oſtẽ it.iõ nõ eſt ſile buic ⁊ ine. ſocktwes;
deret. pari rõne q́;uis eſſet ſapia patris.oõm hbumag ¶ Queſtio. ij. e ſiGuaee
nã nam tñ debuit bꝛe defectũ ſapie.ᷣ hic ẽ ignoꝛãtia ¶ AAtrũ in xpᷣo fuerit paſſio tnlckcte. Et ꝙ ſic videtur. 1gluctocd
⁊c. ¶ Itẽ quis xpᷣus eſſet vtus patris iuxta illu Wath.xxvj. Triſtis ẽ aia mea vſq; ad moꝛt. Si S zwerere
q5 dicit apls.j. Coꝝ.j.dicimꝰ xpᷣm dei virtutẽ et dei veritas falſitatẽ dicẽ nõ poterat. videt᷑ ꝙ veraciter fickrew
ſapiam.habuit tñ defectũ virium iuxta exigentiã hu triſtis erat. ¶ Itẽ xpᷣs fleuit ſuꝑ bierin pᷣm dicit Otontr
manc nae. videt᷑ pari rõne ꝙ babucrit defectũ ſa⸗ Zuce.xix.ſed ſietus ẽ ſignũ interioꝛis meroꝛis. ergo Konsspe
pientie. ¶ Sed õ. Aſſumptio carnis fuit opus diui- ſi xpᷣs nihil fecit ꝑ duplicitatẽ. xeracit᷑ babuit ĩ ſe affe Vylettbit
ne ſapie.ſᷣ ſapia ſᷣm ꝙ bmõi nõ eſt pᷣncipiũ ignoꝛan ctũ triſticie.¶ Itẽ xpᷣs amabat ⁊ deſiderabat nrãm
tie.ᷓ xpᷣs nõ aſſumpſit defectũ illũ qͥ eſt ignoꝛantia. ſalutẽ. ſed qͥ amat aliqͥd triſtat᷑ de eius amiſſione. Gnirti
¶ Itẽ xpCs venerat nos docere.ſᷣ ignoꝛãtis nõ eſt v cũ yps videret multos ſalutẽ ſuã negligere. videt᷑ q; ſide. ue
cere.S non debuit ignoꝛantiã aſſumere. ¶ Itẽ nulli ves verũ ſenſerit in ſe affectũ triſticie. ¶ Itẽ qnto lenotitel
niſi ſcienti credendi ẽ.ſᷣ xpᷣs ad hoc venit in carnem ſnnt in aliq̃ maioꝛa viſcera pictatis.tanto magis cõ gioetens
vt crederemꝰin eñ.g videt᷑ ꝙ cñ ſapia debuerit veni patit᷑ afflictis.⁊ qᷓnto magis cõpatit᷑ interius.tanto huituſenſ⸗
rc nõ cũ ignoꝛãtia. ¶ Item illa aia nõ potuit vniri magis meroꝛe afficit᷑. xps habuit in ſe abundãtiſſi Undirin
ver bo quin eſſet deifoꝛmis. ſᷣ deifoꝛmitas tollit ob ma viſcera pietatl.ᷓ videt᷑ ꝙ i alioꝝ neceſſitatibꝰet Nrzir
ſcuritatẽ ignoꝛãtie.g̊ videt᷑ ꝙ ipoſſibile fuerit xᷣm infirmitatibꝰveracit᷑ ⁊ intenſe babuit paſſionẽ triſti ſclsdn
Fm humanã nam defectũ ignoꝛantie in ſe aſſumcre. de.Sea 3. Eſa. xlij. Mõ erit triſtis neq; turbulen Airſen
21 ¶Re'. dom ꝙ ſicut dicit męr in Ira. xpᷣus nõ habuit tus.dẽ de xpᷣo. s neq; turbationẽ neq; triſticiaz ☚
defectũ ignoꝛãtie. Et rõ huiꝰeſt.qꝛ nec iᷣm decebat. babuit in ſe. ¶ Itẽ Pꝛouer. xij. Mõ ↄtriſtabit iuſtũ cotet⸗
nec nobis expediebat. Ipᷣm nõ decebat.qꝛ aia eius quicqd ei acciderit. ſed xpᷣs fuit iuſtiſſimꝰ.ᷓ videtur ſuciajtr
debuit eẽ deifoꝛmis.ac ꝑ boc repleta luce ſapie ⁊ re/ ꝙ vpᷣs de nullo ſibi accidẽte fuerit ↄtriſtatus. ¶ Itẽ Hothusg
ctitudine iuſticie. ignoꝛãtia añt pᷣuatio eſt ſcic.⁊ põt Señ.ꝓbat multiplici rõne ꝙ triſticia nõ cadit in ſa ſipilud
eſſe via in erroꝛẽ ⁊ obliquationẽ a rectitudine iuſti- pientẽ.⁊ fundamentũ ſue rõnis ẽ.qꝛ virtutẽ nihil pᷣt ſopiai
cie. ac ꝑ h̊ xpᷣo nõ cõpetebat. Hobis etiã nõ expedie- ledere.ſicut nibil põt eã auferre. ſi xpᷣs vere ſapiẽs oenlsni
bat q̊s venerat redimere ⁊ dirigere. ſi em defectum fuit.⁊ virtutẽ incocuſſ habuit. videt᷑ ꝙ paſſionẽ tri iiinipb⸗
ignoꝛãtie habuiſſy.nos redimere neſciuiſſet. Dirigẽ ſticie in ſe nõ babuit.(¶ ¶ Itẽ nullus triſtat᷑ niſi de eo 3 dentorfn
etiã neſciuiſſet.qꝛ ſi cecus ceco ducatum pᷣbeat.am / qð fit j volũtatẽ ſuã.ſed j voluntatẽ xpᷣi nibil fieri dci
bo in foueã cadunt.⁊ iõ nec ipᷣm decebat nec nobis potuit.qꝛ in oibus ipleta fuit. nõ videt᷑ ꝙ in ſe ve/ gininn
expediebat ꝙ talẽ defectũ aſſumeret. Cõcedendũ eſt raciter triſticiã habuerit.¶ R.dom ꝙ abſq; dubio 28 zape⸗ 1
S xpᷣm defectũ ignoꝛãtie neq̃q in ſe babuiſſe.⁊ růes ſicut dicit mgr̃ in Ia.⁊ textꝰ etiã euangelicus confir 6
22 ad boc inducte ſunt ↄcedende. ¶ Ad illud vro q mat. in xpo fuit vera triſticia. nõ tñ oi mõ qͥ in nobis
obẽ de dam̃. ꝙ aſſumpſit nãm ſeruilẽ ⁊ ignoꝛantem. eſt. Eſt eĩ quedã triſticia q̃ eſt pᷣter rõnis imperiuʒ.
Hum ignoꝛantia ⁊ ſeruilitas nõ attribuit᷑ nature ⁊ eſt triſticia q̃ eſt ʒ rõnis iudiciũ rectũ.⁊ eſt triſticia
aſſumpte rõne illiꝰſingularis nature qᷓ fuit vᷣbo co/⸗ ꝗ eſt ſubiecta rõnis imꝑio ⁊ iudicio.Et iſta triſticia
pulata in vnitatẽ ꝑſone. ſᷣ qtũ ad alias nãs cõſiles pter rõnis imperiũñ eſt qᷓ̃ ↄſurgit ex quadã neceſſita-
in ſpẽ. q.d. Aſſumpſit nam noſtrã q̃ eſt ignoꝛãs.nõ te ⁊ ſurreptõe.ſicut motus pᷣmi. ⁊ bec quidẽ cõis eſt
⁊3 in xpᷣo ſed in nobis. A illud Amb. ꝙ vicit᷑ xrᷣm ſapientibꝰ⁊ inſipientibꝰ.bonis ⁊ malis. Illa vo tri⸗
ignoꝛaſſe q nõ didicit.dm ꝙ q̃dã eſt ſcia ſimplic ſticia eſt Z ronis iudiciũ rectũ in q rõ ſubijcit᷑ ſenſua
noticie. quedã expientie. Ambᷣ.aũt nõ loquit᷑ ibi d litati. nec tiñ turbat᷑ ſed etiã ꝑturbat᷑. IAla aũt ẽ ſᷣm
ignoꝛatia ꝓut dicit puationẽ cuiuſcũq; ſcie.ſᷣ ꝓut rõis imperiũ et iudiciũ qñ quis triſtat rõe dictãte ⁊
vicit puationẽ cxypientie. m ꝙ in pᷣcedentibꝰ decla ſuadente iᷣm tiñ ⁊ taliter ſuꝑ aliqᷓ deberetnitari. di⸗

Nainiftide
mtüng
o dhrai n
micknignit
asgnin rikn

ntce Egſeni
N. Ngun
ntſigbeininni
naicn
tui int
nat: Nrtrti
ſirin ir
sci riunn
etiut uſini
futiuiſin en
egtniten icn/
TAWN
ehit

onne,
Git 1ona

vnſin

Heingiin
lnt. itttis

ug atui,
nithulſe
ſ54 ms e
inn in

oe

¶ Di. xv
EEruũtñ magis mouẽt ac difficilioꝛ afferũt qõem ⁊c. Supꝛa egit mgf̃ de paſſibilibꝰin xpo reptis in qᷓ
sã gnalitate.in hac aũt pte ſpãlit dñdit ad derminãdũ de doloꝛis paſſione ⁊ paſſibilitate. Binigi
añt ꝑs iſta in duas. Iu qrũ pᷣma inqͥrit.vtrũ paſſio doloꝛis fuerit in xpᷣo ᷣm vtutẽ. In ſeda vᷣo vtꝝ
o m patiẽdi neceſſitatẽ.ibi.Hic oꝛit᷑ qõ ex pᷣdictis ⁊c. ¶ Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in ꝑtes tres.in qrũ pᷣma

Di.

— Wðð

co ergo ᷣ in xpo fuit triſticia tm̃ iſto tercio mõ.qꝛ de

nullo triſtatꝰ fuit niſi ᷣm ꝙ dictabat ei rõ.⁊ hoc idẽ
innuit᷑ Johᷣ.xj.vbi dꝛ. Jeſus aũt ifremuit ſpũ ⁊ tur/
bauit ſemetipᷣm.in q̊ oñdit᷑ ꝙ turbatio ⁊ triſticia ra
tioni nõ pᷣſidebat ſed ſubiacebat. Pꝛimis aũt duo/
bus moclis nõ fuit ĩ xpᷣo triſticia.Et ꝑ h̊ patẽ: rões
ad vtrãq; ꝑtẽ adducte. Mã rõnes ad pᷣmã ꝑtẽ ꝓce/
dunt de triſticia ᷣm terciũ modũ.rõnes vᷣo ad oppo
ſitũ ꝓcedũt ᷣm pᷣmũ modũ ⁊ ſcᷣm.⁊ hoc pʒ diſcur/

renti ꝑ ſingulas.OQò em̃ dẽ Eſa.nõ erit triſtis ⁊c.hoc

nõ excludit quãcunq; triſticiã ſed triſticiã ꝑturban/
tem. Silr ill qd dẽ in ꝓuer. Mõ ↄtriſtabit iuſtũ⁊c.

intelligit̃᷑ de illa triſticia q̃ ſtatũ metis eu ertit.nõ de
illa triſticia qᷓ quis ↄtriſtat᷑ cõpatiendo alijs remo/

uendo aliqð malũ illatũ ſibi.Silr illud qð dicit Se-
neca intelligendũ ẽ. Señ.em̃ nõ vult ꝓbare ꝙ triſti⸗
cia turbans nõ ſit in ſapiente.ſed ꝙ nõ ẽ in ſapiente

triſticia ꝑturbans. Perturbatio aũt dicit deſtexionẽ

rõnis ab equitate.⁊ G̊ mõ ſapiens nec triſtat᷑ nec ꝑ/
turbat᷑. Mõ vult aũt oñdere ſeñ.ꝙ ſapiẽs nullo mõ
turbet᷑.hoc em̃ eſt q̃ſi ipoſſibile in aliqͥ reꝑiri.⁊ pꝛe/
terea nec turbari vel non triſtari de qͥbus hõ dʒ. id
nõ eſt ſapie ſᷣ potius duricie.cũ dicat apls ad Rom̃.
xij. Gaudere cũ gaudentibꝰ⁊ flere cũ fientibꝰ. Ad

29 illud vo qð obẽ ꝙ nihil ↄð wluntatẽ xpᷣi euenit.ddm

q; hoc veꝝ ẽ de voluntate rõnis abſoluta.nõ aũt ve/
rũ eſt de voluntate ſenſualitatis vel de volũtate con
ditionata.Triſticia aũt nõ tm̃ iſurgit ex volũtate ra
tionis abſoluta.ſed etiã pᷣm alias dꝛias.ſicut melius
manifeſtabit . aget de volimtate xpᷣi.

— ueſtio. iij.
¶ Ntrum in ppᷣo affectio
videt᷑. In qͥcuneʒ eſt ponere zelũ vindicte eſt pone

re motũ ire.ſed in xpᷣo fuit zelus vindicte.ſicut patʒ

—

qñ eiecit emẽtes ⁊ yendẽteęs de tẽplo.g videt᷑ ꝙ ba-⸗
tẽ deteſtari malũ nõ eſt

buit in ſe affectionẽ ire.

aliud ꝙᷓ; iraſci malo. Sed in xpo fuit Aai deteſtatio
pfecta.g in xpᷣo fuit paſſio ꝗᷓ eſt ira. ¶ Itẽ ſicut tõ/⸗
nalis oꝛdinat᷑ ad diſcutiendũ.ſic iraſcibilis oꝛdinat᷑

ad iraſcendũ.ergo ſicut in xpᷣo ex ꝑte rõnal fuit vſus
pꝛudẽtie.ſic ex ꝑte iraſcibił fuit affectio ire Itẽ plꝰ
competit ira ſtatui vie q;ᷓ ſtatui patrie.ſed dñs in die
indicij iraſcet malis vt ſepe in ſcriptura dẽ. gᷣᷓ multo
foꝛtius affectũ ire babuit in ſtatu viatoꝛis. ¶ Sʒ S.
ſuꝑ illud Job.v. Airũ ſtultũ intficit iracundia.ſed

ira ꝑ viciũ oculũ mẽtis excecat.ira ꝑ ʒelũ turbat.ſed

oculus mẽtis in xpᷣo nec excecari potuit nec turbari

tũ in ipſo eſſet in cõtinuo vſu otẽplationis.ẽ̊ nõ vi /
ʒ30 detur ꝙ in eo aliq̃ affectio ire fuerit.

finiens irã dicit ꝙ ira eſt vindex leſe ↄcupie.Et iteꝝ
cy ira ẽ deſideriũ repunitõis.Sʒ in xpᷣo nec fuit leſio

2ↄcupie.nec amoꝛ vindicte. nec in eo fuit paſſio irc.
¶ Htẽ xps fuit ita ꝑfecte mitis ſicut ⁊ bumilis. SS

in xpᷣo fuit ita ꝑfecta humilitas ꝙ nulla fuit ſuꝑbia.
Sita ꝑfecta fuit mãſuetudo ꝙ nulla ira. ¶ It

fuerit ĩ

erit paſſio vel affectio ire. Et ꝙ ſic

¶ Itẽ dam̃.dif

tem ira

I. Quõ vbi ſeu xpᷣi icarnatio oꝛdinat᷑ ad nrãz redẽptõʒ qtũ ad paſſionẽ dolor i ſpali

XVI

— —

vm naturã ẽ accenſio ſanguinis circa coꝛ pm q; vule
phs ⁊ dam̃.ex euapoꝛatione fellis. ſi hoc dicit paſ-

ſionẽ fedã qᷓ bʒ ſecũ inquietationẽ ⁊ ꝑturbationem
coiunctã.videt᷑ ꝙ talis paſſio in xpᷣo nõ ſit ponẽda.

HN. im c ira vno mõ dicit pure affectionẽ. et ſic 1

dʒ ira affectꝰdeteſtatõis alicuiꝰmali vel apparentis

msali. Alio mõ ira dicit affectũ cũ pena.⁊ ſic ira hʒ p⸗
turbationẽ ⁊ inqetationẽ annexã. Hoc aũt põt eſe

in triplici dꝛia.qꝛ aut ꝑturbatio illa ſolum tangit po

tentias inferioꝛes ⁊ nullo mõ tangit oculum mẽtis.
Aut tangit oculũ mẽtis ad tpᷣs turbãdo ſed nõ exce

dendo. Aut oculũ mẽtis attingit ipᷣm pturbando et
obnubilando. Et ſᷣm hoc motꝰ ire in qdruplici dꝛia
reꝑit᷑ p̃m ꝙ colligit᷑ ex dict ſanctoꝝ. VUno mõ pure

dicit affectũ deteſtationis.⁊ hoc mõ potuiſſet eſſe in

adã in ſtatu innocẽtie. Alio mõ dicit motũ deteſta⸗

tionis cuzʒ inqetatione ⁊ pturbatione ptis ſenſualis

ſine aliq̃ ꝑturbatione mẽtis. ⁊ boc mõ fuit in xpᷣo af
fectio ire. Sicut em̃ dicit euãgeliũ. Infremendo cõ⸗
turbauit ſeĩm.Tercio mõ dicit affectũ deteſtatõis

c cõmotione ⁊ ꝑturbatione nõ ſolũ ꝑtis ſenſualis
ſed etiã rõnis ad tps.⁊ boc mõ repit᷑ ira ĩ viris iuſt

q iraſcunt᷑ ira ꝑ zelum.de qͥbus dicit Gꝛego.ꝙ inde
mens ꝑturbata ꝓficit ve clareſcat.ſicut oculus per

collirin imiffum ad tpᷣs turbat᷑ vt poſtmodũ dariꝰ
eſſiciat᷑. Quarto mõ ira dicit affectũ deteſtatõd cuz
CComotione ſenſualitatis ⁊ etiã mẽtis ita ꝙ cõmotio

ſlla hʒ ſecũ ꝑturbationẽ mẽtis annexã vel ad illã eſt

oꝛdinata. ⁊ ſic ẽ ira ꝑ viciũ. ⁊ repit᷑ in pctõꝛibꝰ ⁊ ꝓhi
bet᷑ a vno.Et ꝑ bãc diſtictõnẽ pʒ rñſio ad qõeʒ ⁊ ad
rVes ad vtrãq; ptẽ. Quodã em̃ mõ fuit ĩ xpo paſſio
ire ſiue affectio ire. vicʒ ꝓut dicit affectũ deteſtatõis

⁊ cõmotionẽ ꝑtis ſenſualis ꝗᷓ tñ ſubiecta eſt rõni.Et
ſie ꝓcedũt rõnes ad pᷣma pꝑtẽ inducte. pbantes affe

ctionẽ ire ĩ xpo fuiſſe.vt aſpiciẽti ptʒ.⁊ iõ ſt᷑ ↄcedẽde

Quodã etiꝗ mõ nõ fuit vicʒ ꝓut dicit pturbationẽ

ocuii mẽtalis. ⁊ ꝓut dicit affectum repunitõis inq̃n

32

ti ille affect?c ex libidinevindicte nõ ex zelo iuſticie.
ſic em̃ ẽ paſſio ꝑturbãs.⁊ hoc mõ ꝓcedũt pᷣme due
rõnes ad ſcdam pꝑtẽ.⁊ ꝓprerea ſᷣm illã viã verũ con
dillud vo qð obẽ ꝙ i xpo 32
nulla fuit ſuꝑbia. & nulla debuit eẽ ira.qꝛ fuit ꝑfectꝰ

cludunt ⁊ cõcedi pñt.

in mãſuetudine ſicut in humilitate.dm ꝙ nõ ẽ ſile.
qꝛ ſuꝑpbia noĩiat directe viciũ.⁊ iõ ſpꝑ oppoſitũ hʒ cuʒ

busmilitate. ⁊ ꝓpterea nõ põt ſtare cũ ꝑfecta bumili/

tate. Ira aũt nõ ſemꝑ noiat viciũ.immo etiã noiat
virtutẽ.iõ nõ ſic oppoſitionẽ bʒ cũ maãſuetudine.Et
ꝓpter boc nõ ſequit᷑ ꝙ ſi fuit pfecte mãſuetudinis.q;

.

Apt᷑ boc nõ habuit affectionẽ ire.¶ Ad illud qd obꝛ 3 3

ꝙ ira ẽ ex accẽſione ſanguinis circa coꝛ.dm ꝙ; v

eſt in nobis in qbus caro repugnat ſpũi.⁊ ſenſuali

tas rõni.qͥ nõ tm̃ habemus coꝛruptionẽ penalitatis
imo etiã feditatis.Hoc aũt nõ opoꝛtet eẽ in xpᷣo.Si

s tñ diceret in xpᷣo fuiſſe accenſionẽ ſanguinis ſed;

moderate.nõ videt᷑ eſte incõöueniens.

——.

ponit męr̃ dubitationẽ circa paſſionẽ doloꝛis in xpᷣo qꝗᷓ ex verbis hylarij bʒ oꝛtũ ¶ In fda vᷣo ſubiũgit verba
bylarij ꝗᷓ vident᷑ eẽ dubia.ibi.Ait em̃ ſic in.x.li.de tri. In tcia vo ilia vᷣba explanat.ibi.Audiſti lectoꝛ vba hy
larij. ¶ Silr ſcda ps in q̃ agit de patiẽdi neceſſitate tres hʒ ꝑticulas. In pᷣma mouet qõem. In ſcdᷣa vo po/
nit derminationẽ illi? qõis.ibi.Ad qdð dici põt xpᷣm volũtate ⁊c̃. In tcis vo ſubiũgit qddã dictũ notabile ad
maioꝛẽ pᷣceqentiũ explanationẽ.ibi.Et eſt hic notandũ xpᷣm in oĩ ſtatu bominis ⁊c.

.

Li. IIII

ðõ — — — — —
——
——-——
,2

(Ponit dubitatione circa paſſionẽ doloꝛis ippo q̊ ex vbis hylarij gren “ð

. — — —

Erũtñ magis mouẽt ac difficilioꝛẽ afferũt qõem verba hyla

doloꝛẽ nõ incuterẽt.ſicut telũ tractũ ꝑ aquã.vel ignẽ.vel aera.ea fa

„* videt rrade ictusꝛ vulnera hmoiſcin rym inciaiſſe vt halſionia

c(t q̃ ⁊

trahit᷑ ꝑ coꝛꝑa aĩata.qꝛ ꝑfoꝛat ⁊ cõpungit.nõ tñ doloꝛẽ ingerit.qͥa
nõ ſunt ille res doloꝛis capaces. Ita ⁊ coꝛpus xpi ſine ſenſu pene vim pene
accepiſſe dicit.qꝛ ſicut coꝛpꝰnoſtrũ nõ hʒ talẽ nãm vt valeat calcare vndas.
ita coꝛpꝰxpᷣi dicit nõ habuiſſe nãm nr̃i voloꝛis.qꝛ nõ hũit nain ad dolendũ.

¶ Subiungit verba hylarij q̃ vident᷑ eſſe dubia.

¶ Rit em̃ ſic in. x. libꝛo. VUnigenitꝰdeus hoĩem verũ im ſilitudinẽ nr̃i hoĩsnõ

calũnia.qꝛ tñ ſcpᷣtura

eſt ⁊c. Aidet᷑ em̃ dicẽ

*

deficiẽs a ſe deo ſumpſit. In qͥ ;uis aut ictus incideret.aut vuln?deſcende
ret.aut nodi ↄcurrerẽt.aut ſuſpẽſio eleuaret.afferrẽt quidẽ hec impetũ pai⸗:··
ſionis.nõ tñ paſſionis doloꝛẽ inferrẽt.vt telũ aliqð aquã ꝑfoꝛans.vel ignlez
cõpungẽs. vel aera vulnerans. Oẽs quidẽ has paſſiones nature ſue infert.
yt pfoꝛet. vt cõpungat. vt vulneret. nam ſuã in hoc
In pte iſta ſunt qd es paſſio illata nõ retinet.dũ in nã nõ eſt vł aquã foꝛari.
circa literaz ⁊ incidit vel pungi igneʒ. vel aera vulnerari.q;uis nature teeii
qõ circa verba eana⸗ ſit ⁊ vulnerare ⁊ cõpungere ⁊ foꝛare. Paſſus quidez ꝗ
d ident dee pps eſt dũ cedit oñ ſuſpendit᷑ dũᷣ moꝛi: i coꝛpus ir⸗
ſi dicamꝰcẽ retracta ruens paſſio.nec nõ fuit paſſio.non tñ nãm paſſonis
ta iuxta qð pᷣuſtactũ exercuit.dũ ⁊ penali miſterio pena deſeuit.⁊? vᷣtus cos
fuit. emota erit ois poꝛis ſine ſenſu pene vim pene in ſe deſeuiẽtis excepdbit
unia. q; tñ ſctura Habuit ſane illud dñicum coꝛpus doloꝛis nr̃i nãm. ſi
buis reractagonis̃ coꝛpus nim id nature hʒ vt calcet vndas ⁊ fluct de,
N e eelaii, em er ſup eat. nec clauſe domus obſtaculis arceat. At vo ſſ
poſſum?ꝰ vrificanda. dñici coꝛpoꝛis ſolum iſta nã ſit vt ferat᷑ in humidis. et
Pꝛimo em̃ eſt dubiũ ſtat in liqdis.⁊ ſtructa trãſcurrat.qͥd ꝑ nãm humani
de illo verbo ꝗð dicit. coꝛpoꝛis carnẽ ex ſpũſctõ ↄceptã iudicamꝰ:Caro illa
a ¶Paſus qdẽ xp̃s de celis eſt. ⁊ hõ ille de deo eſt.hñs ad patiendũ coo:
duo Zia. e in cope Pus vp aſſus eſt. Sed nam nõ hũs ad dolendũ. dceæ
chꝛiſti fnen vera paſ in eodẽ. Videamꝰan ille paſſionis oꝛdo infirmitatanam
ſio. 2 tamẽ nõ fuerit in dño dolꝰꝛis pmittat intelligi. dilaris em cauſis e
verus doloꝛ.quia nõ qᷣbus metũ dño hereſis aſcribit.res ipſas vt geſte ſut
videt᷑ eẽ intelligibile cõferamꝰꝰ Nec em̃ fieri põt vt timoꝛ eius ſigniſicet᷑ in b

ꝙ coꝛpus aiatũ vene verbis.cuiꝰ fiducia cõtinuat᷑ in factis. Timuiſſe er

patiebat᷑.⁊ tñ vere ñ 1 a wicl rur. Sed ob ianoꝛantie Huins
doleae. Etſ tu velio heretico paſſionẽ videtur. b ignoꝛantie huius

dicẽ ꝙ boc intelligat erroꝛem petrus ⁊ ſathanas ⁊ ſcandalum eſt. An ne ti⸗ Aarci. viij.

̃tũ ad pſonã verbi. muit moꝛi.qui armatis obuius pꝛodijt.⁊ in coꝛpoꝛe
boc nibil ẽ.qꝛ ſicut d eius infirmitas fuit: Ad cuius occurſum conſternata
loꝛ eſt alienꝰ a ꝑſona òG
verbi.ita ⁊ paſſio.⁊ hylarius dicit ꝙ paſſus fuerit lic nõ doluerit.Silr ſi tu dicere velis ꝙ nõ toluit.i.nõ ba

buit cãm ⁊ meritũ doloꝛis.ſilr ate⸗ dicẽ ꝙ nõ habuit meritũ paſſionis.Rꝰ.ddm ꝙ iſta vᷣba hylarij ⁊ ſi vide

*

antur eẽ õ fidẽ.tñ ꝓ fide ſũt.⁊ h̊ ꝑʒ ſi attendat᷑ cã dicendi.Cõtra em̃ illos loqtur hylarius qͥ dicebãt chꝛiſtũ
oĩno ſuccubuiſſe paſſioni ⁊ a paſſione eẽ ſuꝑatũ. Cõtra qs dicit hylariꝰ.Ox ⁊ ſi xpᷣs vere paſſus fuerit.nõ tñ
doluit. H eſt paſſionibꝰnõ ſuccubuit. Mõ em̃ vult negare ſenſũ ⁊ exꝑimẽtũ paſſionis.ſ̊ vim ⁊ dñiũ paſſionis
Et ꝙ iſte ſit intellectꝰpʒ ex mõ loquẽdi.⁊ ex ſerie verboꝝ.⁊ ex ꝓꝑꝛiectate verboꝝ.Quia doloꝛ dicit ↄꝑationẽ
ad voluntatẽ ſᷣm ꝙ dicit Aug.xiiij.de ciui.dei.q doloꝛ eſt diſſenſus ab his rebꝰq̃ nobis nolentibꝰ accidunt.

Om nec volũtas xpᷣi diuina.nec volũtas creata.paſſionibꝰſuccubuit.iõ nõ ↄcedit hylariꝰ chꝛiſtũ toluiſſe.
h eſt ipſũ nolentẽ paſſionibꝰſubiacuiſſe.Añ cũ dicit vᷣtus coꝛꝑis ſine ſenſu pene vim pene in ſe deſeuiẽtis ex

cepit ⁊c. virtus coꝛpis dẽ volũtas rõnalis regitiua illiꝰcoꝛꝑis.ij excepit vim pene ſine ſenſu pene. ẽ ſine diſ⸗
ſenſu a pena.q; voluit pati.Et h̊ oñdit ſeries lr̃e ſequẽtis. Dꝛobat em̃ q coꝛpꝰillud ñ potuit tolere.qꝛ potuit
vndis ſupferri.Cõſtat em̃ ꝙ coꝛpꝰxpiñ ſupꝑferebat᷑ vndis p nãm ipſiꝰ coꝛꝑis.qd ponderoſũ erat. ſ ꝑ ipeniñ

volũtat.Bipſũ pʒ ꝑ aliã rõeʒ quã ſłᷣdit.qꝛ caro xpᷣi ↄcepta fuit de ſpũſctõ.iõ ille ho fuit hũs coꝛpꝰad patiẽdũ

naʒ ñ hñs ad doledũ.Ex cuiꝰrõis ⁊ lr̃e itellectu maifeſtat᷑ eẽ veꝝ q; pᷣus dictũ ẽ.qꝛ em̃ caro illa ocepta fuit

xcx ſpũᷣſctõ.iõ paſſibilitatẽ bũit.ñ õ volũtatẽ.ſᷣ ex volũtate.⁊ H̊ ẽ qʒ dicit hñs coꝛpꝰ ad patiẽdũ. paſſus ẽ.ſ.ex

voluũtate.ſᷣ nam ñ bñs ad dolẽdũ.i.ad patiẽdũ ð diſſenſũ volũtatꝭ. b ¶ MNec cm̃ fieri pᷣt ⁊c. Nr õdicẽ ei q;

14

or Marc. xiiij. cepit ieſus pauere ⁊ tedere. Ar et odicere alijs ſctis qͥ dicũt eum vere timuiſſe. Nidet etiã

etekanr⸗
1chafft

unce.
(oeia

Hechint

Fnocs.
Peſtonun
pfirmite
niaſfci
ſirabin
ſicno⸗
aglen
ſoce par
abücßt
foſccii
ſhſcnni
Gitüich
nutatie⸗
hlngnt
4 P
uden
glisdi⸗
W
honanmen
neſife
ſ paſſo
weu
Uppent

ni
i
u
nmi
il⸗
is
Pi
0
i
n d
eie

De triſticia xpᷣi
⁊ eiꝰ cauſa vᷣm

eundẽ.

¶ MWotula

Hylariꝰin li.de

ſynodis. Cũ H̊
paſſionum gña
infirmitatẽ car
nis afficiãt.deꝰ
tñ verbuʒ caro
factũ nõ potuit
ad ſe demutabi
lis eẽ patiẽdo.
verbũ cim̃ qꝛ ca
ro factũ ẽ licet
ſe paſſioni ſub/
diderit.ñ tñ de⸗
mutatũ ẽ paſſi
bilitate patien⸗

di. Q. Pati

potuit. ⁊ paſſi/
bilis cẽ nõ po/
tuit.qꝛ paſſibili
tas nature ifir/
me ſignificatio
eſt. paſſio autẽ
eoꝝ ẽ q̃ ſunt il/

lata ꝑpeſſio.

& infirmitatẽ dominatã huic coꝛꝑi credis.cuiꝰ tantã
hũit natura virtutẽ:? Sed foꝛte doloꝛẽ vulneꝝ timuit.
Quẽ rogo o tu dñice infirmitatis aſſertoꝛ.penetrãtis
carnẽ claui habuit terroꝛẽ.qͥ exciſã aurẽ ſolo reſtituit
attactu. Pꝛoducẽs h aurẽ manꝰ clauũ dolet.et ſentit
vulnꝰ qͥ alteri doloꝛẽ vulneris nõ reliquit. Pungẽdi
carnis metu triſtis ẽ.cuiꝰattactu caro poſt cedẽ ſanat᷑
Itẽ collatis ꝗ̊ dictoꝝ geſtoꝛũq; vᷣtutibꝰ.demonſtrari
nõ eſt ambiguũ in nã coꝛpoꝛis eiꝰ ĩſirmitatẽ coꝛpoꝛee

nature nõ fuiſſe.⁊ paſſionẽ illã licet coꝛpoꝛi illata ſit.ñ

tñ nãm dolendi coꝛpoꝛi intuliſſe.qꝛ licet foꝛma coꝛꝑis

nfi eſſet in dño.non tñ vicioſe infirmitatis nr̃e foꝛma

erat in coꝛꝑe.qð ex ↄceptu ſpũſſctĩ ᷣgo ꝓgenuit.
¶Exponit illa verba hylarij. Ä——

¶ AHudiſti lectoꝛ verba hylarij qbus doloꝛẽ excludè vr̃.

Sʒ ſi excuſſa ſenſus ⁊ impietatis hebetudine pᷣmiſſis
diligent intẽdas.atq; ipius ſcpᷣture circũſtantia inſpi
cias.dictoꝝ rõneʒ atq; xtutẽ ꝑciꝑe vtcũq; poteris.⁊

intelligẽtiã arguẽ nõ attẽptabis.Intelligit᷑ em̃ ea rõe

dixiſſe doloꝛẽ paſſionis in xpᷣm nõ incidiſſe.⁊ virtutẽ
coꝛpis xpᷣi excepiſſe vim pene ſine ſenſu pene.qꝛ dolo⸗
ris cãm ⁊ meritũ in ſe nõ habuit.qð videt᷑ notaſſe vbi
ait. Nõ hñs nãm ad dolendũ.⁊ iõ nõ iudicanda ẽ ca⸗

ro illiꝰpᷣm nãm nr̃i coꝛꝑis.nec in eo etiã dñium habuit

paſſio.Ita etiã nõ habuit nãm ad timẽdũ vel triſtan
dũ.qꝛ nõ habuit talẽ nãm in q̃ eſſiz cã timoꝛis vel tri⸗

ſticie. Itaq; neceſſitas timẽdi nõ fuit in eo ſicut eſt in

nobis.nec natura doloꝛis fuit in eo ſicut eſt in nobis.
Triſticiã tamẽ in eo fuiſſe ↄñter aſſerit.ſᷣ cãm eiꝰ exti⸗
tiſſe nõ ſuã moꝛtẽ ſᷣ defectũ petri ⁊ alioꝝ aploꝝ.Dicit
em̃ xpᷣm nõ ꝓpter moꝛtẽ ſ̊ vſq; ad moꝛtẽ triſtẽ fuiſſe.
his vᷣᷣ. Introgo qͥd ſit xpᷣm triſtẽ eẽ vſq; ad moꝛtẽ ⁊
triſtẽ eẽ ꝓpt᷑ moꝛtẽ.Mõ ei eiuſdẽ ſignificatõis ẽ triſtẽ
eſſe ꝓpt᷑ moꝛtẽ ⁊ vſq; ad mottẽ.Quia vbi ꝓpt᷑ moꝛtẽ

triſticia ẽ.illic moꝛs cã triſticie ẽ. Vbi vo triſticia vſq;

ad moꝛtẽ eſt.moꝛs nõ triſticie cã eſt ſ̊ finis. Adeo aũt
ſñi ꝓpt᷑ moꝛtẽ ſuſcepta ẽ triſticia.vt ſit deſtituta ꝑ moꝛ

tem. Mon ſibi triſtis ẽ.ſᷣ illis qͥ in ſcandalo ꝑ infirmi

tatẽ carnis erãt futuri.qs monct oꝛare ne inducãt᷑ in
tẽptationẽ.qͥ ante polliciti erant ſe nõ ſcandaliʒari.
Mouet qõem an in xpᷣo fuerit neceſſitas patiendi
2 moꝛiendi q̃ eſt defectus generalõos. 4

Ch icoꝛit᷑ q ex pᷣdictis ducens oꝛiginẽ.dictũ em̃ẽ
xyus in ſe nrõs defectus ſuſcepit.pᷣter pctm̃.Eſt autẽ

hois qͥdã gñal defectꝰqͥ pctm̃ nõ ẽ.ſ.necitas patiẽdi

vel moꝛiẽdi. Vñ coꝛpꝰnr̃m nõ tm̃ moꝛtale.ſᷣ etiãs moꝛ

tui dr̃.qꝛ nõ tm̃ aptitudinẽ moꝛiendi ſᷣ etiã neceſſita⸗

tem hʒ. JOõ q̃rit᷑ vtrũ neceſſitas talis in xpᷣi carne fue/

rit. DHe aptitudine em̃ moꝛiẽdi ꝙ ĩ eo fuerit ambiguũ

nõ eſt. que etiã ante pctm̃ in hoĩe fuit qñ aliquis in eo

non fuit defectus.nec ergo moꝛtalitas illa tunc in eo
fuit defectus.quia nature ei erat. Vnde etiam quidã
talem moꝛtalitatem in nobis nõ eſſe defectum nõ im⸗

pꝛobe tradunt.ſed neceſſitatẽ moꝛiendi vel patiendi.

XVI

. * „ J =
pſequẽtiũ agmina ſupinatis coꝛpibus ↄcideft. Quã

Sdicere ſibipſi. quia

dicit ꝙ xpᷣus ꝓ aplis
triſtatus fuit vſq; ad
moꝛtẽ.Si triſtis fuit.
q̃re nõ ſitr timuit.Rꝰ 2
dom qꝙ bylariꝰnõ in/
tendit remouẽ timo⸗
rẽ a xpᷣo ᷣm ꝙ timoꝛẽ
ei attribuit ſcpᷣtura ⁊
ſcti.hᷣ pᷣm ꝙ attribue/
bant heretici qͥ dice/
bant eũ timuiſſe ex de
fectu ſecuritatis.⁊ tał
eſt timoꝛ puſillanimi⸗
tatis.de q̊ indubitant᷑
ven ẽ ꝙ nõ fuit ĩ xpᷣo
Vmñ valde attendẽdũ
eſt ꝙ bylariꝰa xpõ nõ
remouet triſticiã. re/
mouet tñ timoꝛcʒ. qꝛ
timoꝛ ↄſueuit ↄſurgẽ
ex ð fectuvtut ⁊ puſil

lanimitatc. Triſticia

vo ſurgit frequenter
ex vᷣtute ⁊ pietate.Et
ꝙ iſte ſit intellectꝰ pʒ
ex ꝓbation e ſcequẽti.
Pꝛobat cm̃ ꝙ in xpð
nõ fuit ifirmitas.nec
fuit puſillanimitas.
Puſillanimitas non
uit. qꝛ armat obuiꝰ
ꝓdijt. Jufirmitas ñ
uit. qꝛ ad eiꝰ occurſũ
cõſternata ꝑpſequẽtiũ
agmina ſuſpirat coꝛ
dibꝰ cõcidert. Rñ nõ
excludit a xpõ oẽm ti
moꝛẽ.ſ timoꝛẽ obuiã
tẽ wlũtati.ſic etiã do⸗

loꝛẽ ſicut pʒ aſpiciẽti

ſeriẽ literc.
c¶ ᷑Pati potuit.⁊ pai
ſibilis eſſe nõ potuit.
Illa verba in notula
et de ſynodis tracta.
vident᷑ implicare ↄᷣdi
ctionẽ in ſemetipſo.
qꝛ cuiꝰ ẽ potẽtia eiꝰ &
⁊ actꝰ.g ſi fuit paſiibi
lis.potuit pati.Et ſi
potuit pati fuit paſſi
bais ſreten paſſibi⸗
le nihil aliud ẽ qᷓ; po-
tẽs pati.g̊ vr ꝙ i pdi/

cta locutõe idẽ remo

uet᷑ a ſeipo.Re. dom ʒ
ꝙ; pᷣdicta lr̃a exponi

ppt triplici mõ ſᷣm tri

plicẽ modũ exponen

tiñ rcccdetins. nd
mõ vt illð referat ad
vbũ increatũ. de àͥ eõ

cedit hylariꝰ ꝙ cotuit
pati.ð nõ eẽ paſſibile

N

reſpicit aiaʒ ſpaliter.

X

. *

. . . . . . . . .
quia licet paſſionibus ſe ſubdiderit.nõ tñ eſt demutatũ patiendo.Alio mõ põt exponi ſicut exponit m
ꝑ boc qð eſt paſſibile notet᷑ diſpoſitio cõſurgens ex culpe merito.quam remouet bylarius a xpᷣo.

vere fuerit paſſio. Tercio

ctu paſſionis ⁊ hmõi in xpᷣo nõ fuit.cuiꝰ.mens.rõ ⁊ voluntas paſſionibꝰſupꝑfe
4 pʒ ꝑ lr̃am ſequentẽ. Ait em̃ ſic.pati potuit.paſſibilis eſſe nõ potuit.qꝛ paſſibilitas nature infime eſt ſignifica

tio. paſſio autẽ eoꝝ q̃ᷓ
ſunt illata ꝑpeſſio. et
ſic vult xpᷣo attribue/
re paſſionis ſufferen
tiam. ⁊ remouere ſub
iacentiam.

d ¶ Xpõm de oĩ ſtatu
bominis ⁊c. Contra.
QAuia ſm hoc videt᷑
qꝙ xpᷣs fuit in q̃drupli
ci ſtatu. Hos aũt nõ
ponimꝰ? xpᷣm fuiſſe ni
ſi in ſtatu viatoꝛis et
opꝛehenſoꝛis. Itẽ fal
ſum videt᷑ dicẽ cũ di/
cit ꝙ xpᷣs de tercio ſta
tu aſſũpſit plenitudi/
nẽ grẽ.qꝛ grã ñ pficit
niſi ꝑ gloꝛiã iuxta illð
qd vcit apłs.j.Coꝝ.
xiij.Cũ venerit qð pꝑp/
fectũ ẽ.euacuabit᷑ 33
ex ꝑte ẽ.g plenitudo
grẽ nõ fuit aſſumpta
Fm ſtatũ vie ß ᷣm ſta
tum patrie. R“. dom
5 ꝙ ille q̃druplex ſtatꝰ
reduci hʒ ad duplicẽ
Sub ſtatu em̃ vie cõ⸗
pꝛehendunt᷑ tres ſta/
tus.ſcʒ innocẽtie.nãe
lapſe. ⁊ ſtatꝰ ſub lege
grẽ. Illos aũt qᷓtuoꝛ
ſtatꝰ enumcrat mꝗr
ad maioꝛẽ declaratoʒ
ↄditionũ ipſiꝰnature
aſſumpte.Ad illð qð
obꝛ ꝙ plenitudo grẽ
nõ bꝛ niſi ᷣm ſtatum
gloꝛie.dom ꝙ; ẽ pleni
tudo grẽ vel ſimplr.
vel reſpectu oꝑis me
ritoꝛij.plenitudo grẽ
ſimpłr ſpectat ad ſta/
tum glie ſicut obijcit.
Plenitudo vo reſpe

(.

——

¶ Atrã in x-po fuerit era pa

tur Eſa. liij. Aidimdeñ nouiſſimũ viroꝝ. virũ doloꝝ
⁊ ſcientẽ infirmitatẽ. Sʒ cõſtat ꝙ nõ intelligit ꝓpha

ctu oꝑis meritoꝛij ſpectat ad ſtatũ vie.Et de hac in
D intelligentiã buius ꝑtis incidit hic qõ de
paſſione doloꝛis.circa quã pᷣncipalr q̃runt
duo. Pꝛimo em̃ inqrendũ ẽ de paſſione do/
oꝛis Put reſpieit aiam ⁊ carnẽ cõiter. Scoo vo put
5 ſpaliter. Circa pᷣmũ qꝗᷓrunt᷑ tria. Pꝛimo
ꝗrit᷑ de doloꝛis xritate. Scdo de doloꝛis acerbitate.
Tercio de wlengli iue patiendi neceſſitate.
. rar.

q;uis in eo

mõ põt exponi vt ꝑ hoc qð eſt paſſibile notet᷑ plena ſubiectio paſſibilitatis reſpe/

q̃ etiã moꝛtalitas dr̃ vel paſſibilitas.Dicit᷑ em̃ hõ nũc

paſſibilis vel moꝛtalis.nõ mõ ꝓpter egritudinẽ ſᷣ etiã

ꝓpter neceſſitatẽ. Sed nunqd hic defectus fuit in x-pji

carne: Aia q; eius cuʒ paſſibilis extiterit ante moꝛtẽ.
nunqᷣd neceſſitatẽ patiendi habuit: Si em̃ neceſſitas
patiendi vel moꝛiendi fuit in xpᷣo.nõ videt᷑ ſola volũ
tate miſerationis defectus nr̃os accepiſſe.
Ponit determinationẽ q̃ſtionis morte. e
id qð dici põt xpᷣm volũtate nõ neceſſitate ſue natu⸗
re hos defectus ſicut alios ſuſcepiſſe.ſcʒ neceſſitatem
patiendi in aĩa.ſimul aũt patiendi ⁊ moꝛiendi ĩ carne

Verũ hanc neceſſitatẽ nõ habuit ex neceſſitate ſue cõ

ditionis.qꝛ a pctõ imunis.ſ ex ſola volũtate accepit
de ña infirmitate.ponẽs tabernaculũ ſuũ in ſole.ſcʒ

ſub tꝑali mutabilitate ⁊ laboꝛe. Vñ ſuꝑ epłlam ad he
bꝛeos auẽtas dicit.qꝛ ſicut hoĩbus alijs iure ⁊ lege na

ture ſtatutũ ẽ ſemel moꝛi.ita ⁊ xpᷣs eadẽ neceſſitate et
iure nature ſemel oblatus ẽ ⁊ nõ ſepe. Mec iõ dicit iu⸗
re nature ꝙ ex nã ſue ↄditionis hũc defectũ traxerit.qͥ
etiã nõ ꝓuenit nobis ex nã ſᷣm ꝙ pus eſt inſtituta.ſed
ex ea pctõ viciata. ⁊ iõ dicit᷑ hic defectus nãlis.quia
quaſi ꝓ natura inoleuit in oĩbus diffuſis.
¶ Subiun git dictũ notabile ad maioꝛẽ pᷣcedentiũ ex
planationẽ qᷓtuoꝛ hominis ſtatus aſſignãs.⁊ quid de
uolibet xpᷣs accepit. f S
t eſt hic notandũ ꝰxpᷣm de oĩ ſtatu hoĩs aliqͥd acce/
piſſe.qͥ oẽs venit ſaluare. Sũt em̃ q̃tuoꝛ ſtatus hoĩs.
Pꝛimꝰante pctm̃. Scðs poſt pctm̃ ⁊ ante grãm.Ter
eius ſub grã. Quartus in glia. De pᷣmo ſtatu accepit
imunitatẽ pcti. Vñ Aug.illud iohʒis euãgeliſte expo
nens. Qui deſurſum venit ſuꝑ oẽs ẽ.dicit xpᷣm venilſ⸗
ſe deſurſum.i.de altitudine humane nature añ pctm̃
qꝛ de illa altitudine aſſumpſit verbũ dei hũanã nãm.
dũ nõ aſſũpſit ip̃am culpã cuiꝰaſſũpſit penã. Sed pe
nã aſſũpſit de ſtatu ſcðo ⁊ alios defectus. De tcio vᷣo
grẽ plenitudinẽ.De q̃rto ñ poſſe peccare ⁊ dei ꝑfectã

contemplationẽ. Habuit em ſimul bona vie quedã et

bona patrie ſicut ⁊ quedã mala vie.

7 7 7 9

— e — 7
15 doldꝛis. Et ꝙ ſic vide

Anima xp̃i ba/

ſupferebat᷑.Et q iſte ſit intellectus

buit neceſſita/
tem patiendi.

Aug.ſ uꝑ iobeʒz
Joh NIh *

telligit mgr in litera ſicut patet aperte ⁊c.
de ſcia ſimplicis noticie. intelligit de ſcia expientie.
wre exꝑtus ẽ paſſiones doloꝛis. ¶ Itẽ in ꝑſona eiꝰ
dicit in .Ego ſum pauꝑ ⁊ dolens.ſᷣ
pauꝑ ⁊ mẽqicus tꝑaliter.g̊ wro doloꝛe fuit afflictus
¶ Itẽ aia cõiuncta coꝛpoꝛi paſſibili vere dolet coꝛ⸗
pPoꝛe patiente. aia xpᷣi iuncta fuit carni qᷓ nõ tm̃ fuit
paſſibilis imo etiã paſſa.gᷓ verũ doloꝛem fuit ꝑpeſſa.
Utẽ ſatiſfactio facta ẽ ꝑ penã doloꝛis.ſᷣ xpᷣs vera
citer ſatiſfecit.qꝛ vere languoꝛes nr̃os ipſe tulit.⁊ do
loꝛes nr̃os ipſe poꝛtauit.g veracit᷑ doluit.(
eſt magnũ qͥd bꝛe patientiã in illa paſſione q̃ nullũ

xpᷣus vere fuit

tẽ nõ

ertwoor
Utitin toe
iͦßlenel
urtdolch⸗

oennini
zee

ſcnupore

nworne

