illa vero ꝗᷓ obijciunt᷑ in cõtrariũ ſatis facilis ẽ rñſio
p ea qᷓ dicta ſũt. Nam qð pᷣmo obꝛ de aucte apłi.Oꝛ
alij dat ꝑ ſpũʒ ſᷣmo ſapie ⁊c. ꝓcedit ð donis gr̃e gra
tis date.nõ aũt de donis gr̃e gratũ facicntis.vłcerte
ſi intelligit de ipis donis.boc dicit quãtũ ad vſuʒ.nõ
quãtũ ad ipoꝝ habituũ radicẽ ſiue pᷣncipiũ.(Ad il 17
lud qð obẽ de auẽte Aug.ſilr patʒ rñſio.Aug.em̃ aſ/⸗
ſignat gradus inter dona qtũ ad eoꝝ vſus.qꝛ nõ pᷣt
quis aſſuefieri in vſu doni ſuꝑioꝛis niſi pᷣmo aſſuefi⸗
at in vſu doni inferioꝛis qͥ non ẽ tante ſublimitatis.
¶ Ad illud qð obꝛ auẽte Gꝛeg.ꝙ minoꝛ eſt ſapia ſi S
intellectu careat.Similiter rñdendũ ẽ hoc Gꝛeg.in⸗/
tellexiſſe de vſu doni intellectꝰ.quo neglecto.ſi qͥs ſe
ꝓtendat ad vſum doni ſapiẽtie.non ita ꝓficit ſicut
ꝓficeret ſi oꝛdinato gradu ꝓcederet. ¶ Ad illud q8 19
obꝛ de auẽte Aug.habita in diſ.pᷣmiſſa.dd.q; Augu.
intelligit de vſu doni ſapie.et hoc manifeſtũ eſt ex ip
ſa auẽcte.Dicit em̃ ꝙ multi pollẽt fide qᷓ nõ pollẽt ſci
entia. Nemo em̃ pollet in aliquo habitu niſi babeat
ipᷣm in ſua cõpletiõe.p quã facile ſit ißm habitũ ma
nifeſtari in oꝑe. Ad illud qð obꝛ ꝙ dona expediũt. 20
et ꝙ ſimiliter oꝛdinãt ad ea q̃ ſunt ſuperogationis ⁊
excellẽtic¶ R.ſicut pꝛius tactũ ẽ ꝙ boc intelligit᷑ de
donis qñ babent᷑ in vſu nõ ſolũ in munere. ſiue qũ
habentur quãtũ ad cauſalitatẽ in ſua oꝛigine. Ano
em̃ mõ habent᷑ in ipᷣius gre infuſione.Alio mõ habẽ
tur ꝑ bonoꝝ operũ et oꝛationũ ſiue pꝛecuʒ multipli
catione.ſᷣm illud qð dẽ in glo. Mat.vj.qꝛ ꝑ hec do/
na nos ab imis ad ſũma ↄſurgimꝰ.vñ beatitudines
q̃ ꝑ eadem dona qᷓrunt᷑ de imis gradatim ad ſũma
pueniunt. In pꝛecibus ergo ẽ vt impetremꝰ dona.
in donis vt opemur mãdata.vt de oꝑatiõe beatitu/

dines cõſequamur. hec aũt intellecta ſũt quãtuʒ ad

vſum ſicut pꝛius fuit explanatiũ. V
Auecſtio .iij. c

Atun ſit ↄnerio in virtutibꝰ politicis.ita ꝙ; vna habi
ta neceſſe ſit habere oẽs.Et ꝙ ſic vꝛ pᷣmo auẽcte phi
ca. Dicit em̃ Seneca. Omne qð bene fit. fit iuſte.foꝛ
titer. et temꝑate.ſ̊ opus cuiuſlibet virtutis bene fit.
neceſſe ẽ ꝙ fiat iuſte et foꝛtiter ⁊ tpate.igit᷑ ad qd/
libet opus virtutis cõcurrũt qtuoꝛ virtutes.ſᷣ hoc ñ
põt eẽ niſi eẽnt connexe.g ⁊c.Itẽ Jero. ad pama/
chium. Quatuoꝛ vtutes deſcribũt ſtovci ita eſſe ſibi
cõnexas et mutuo coherẽtes.vt qui vnã nõ habue/
rit oibus careat.et qui vnã babuerit oẽs habeat. Ai
detur ergo virtutes politicas eſſe ↄnexas Al Item
hocipᷣm videtur aucte Aug.in li.de quantitate anie.
diffiniens em̃ virtutẽ dicit ꝙ virtus eſt equalitas vi
te vndiq; rationi conſentiẽs.ſᷣ vita non cõſonat vn/
diq; rationi niſi per virtutũ vniuerſitatẽ. g ad hboc ꝙ;
habet glegne vnã virtutẽ verã.neceſſe eſt ꝙ habeat

ceteras. ¶ Itez Berñ. in pᷣncipio ad euge. Aduerte/
re etiam eſt ſuauiſſimũ quendã cõceptũ cõplexumq;

virtutis. atq; alterã pẽdere ex altera.ſicut vides foꝛ
titudinis matrẽ eẽ pꝛudẽtiã.et nõ foꝛtitudinem ſ te
meritatẽ eẽ quẽlibet auſum quẽ nõ ꝑturiuit pꝛuden
tia.Et paulo poſt. Juſticia qᷓrit.pꝛudẽtia inuẽit.ven

icat foꝛtitudo.temꝑãtia poſſidet.& ſi hec requirũt

um. vicia nõ expellunt᷑ niſi ꝑ virtutes ſibi oppoſi-

ad actum cuiuſlibʒ virtutis.vẽ ꝙ oẽs virtutes neceſ
ſario cõcurrant ad vnum actum.¶ IYtem hocipᷣm vꝛ
rõne.qꝛ ſicut ſe bʒ caſtitas ad eẽ caſtũ.ſic ſe bʒ virtꝰ
ad eẽ virtuoſum.ſᷣ quicũq; hʒ caſtitatẽ eſt caſtus.g
quicunqʒ; hʒ virtutẽ ẽ virtuoſus.ᷣ nullus ẽ virtuo⸗
ſus qui hʒ vicin. aliquis hñs virtutẽ nulluʒ hʒ vici

tas. qͥ b vnã virtutẽ.bʒ et ceteras. ¶ Item cuiuſ/
libet virtutis ẽ diſcernere quid eligendum.et tenere

medium.et recte tendere in finem.et negociari circa

arduum et difficile.S̊ pꝛimũ ẽ pꝛudentie.ſcöᷣm temꝑ

antie. terciũ iuſticie.qrtũ foꝛtitudis.g vẽ ꝙ ad quẽ/

libʒ actũ vᷣtuoſũ ↄcurrãt neceſſario iſte tres vᷣtutes.
hoc aũt non cẽt niſi baberẽt connexionẽ adinuicẽ.S
vꝛ ꝙ virtutes politice ſint cõnexe. Sʒ coͤtra hoc eſt
auẽtas Aug.ad bicro.dicit em̃ ꝙ nõ ẽ diuina ſenten
tia qua dicit᷑ ꝙ qui bʒ vnã hʒ oẽs.ſᷣ hõibus hoc viſũ

ẽ ſtudioſis ⁊ ingenioſis.ſᷣ ſi hoc eẽt veꝝ eẽt diuia ſen

tẽtia.qꝛ oẽ veꝝ a pᷣma veritate ꝓcedit.& cũ hᷣ itelli/
gatur de virtutibus politicis.virtutes politice non
füt ↄnexe.¶Itẽ ᷣm ph̊m habitꝰ vtutũ politicaꝝ et
cõſimiliũ ſunt ex actibus.ſᷣ actus nõ ſũt cõnexi.ↄtin
git em̃ hõieʒ exercitari in actu vniꝰ virtutis ita ꝙ nõ
exerceat᷑ in actu alteriꝰ.v g ꝙ nõ oẽs virtutes neceſ
ſario connectant᷑. ¶ Iẽ ſicut ſcie habent᷑ ꝑ acquiſi/

tionẽ.ita virtutes politice.et ſicut vna virtus alteri

adminiculatur.ſic eſt in habitu vnius ſcientie reſpe
ctu alterius.ſed ſcientie que ſunt per acquiſitionem

nonbbabentur ſimul.̊ vna pꝛius ⁊ altera poſterius.

21

22

et vna poteſt haberi ſine altera. vna virtus politi
ca nõ vꝛ cẽ neceſſario alteri ãqnexa. ¶ Itẽ bocipᷣm vꝛ

p experimentũ ſenſibile.qꝛ multi pollẽt in vtute pu

dentie q̃ tñ nõ hñt largitatẽ aut virtutẽ pacie. Mul
ti ctiã iuſticiã ad ꝓximũ ſeruãt qui tñ in ſeipis non
bñt continẽtiã.et tñ illa faciũt ꝑ virtutes politicas.
v && ꝙ inter hmõi virtutes nõ ſit cõnexio neceſfaria.
ddm ꝙ in iſta qõne cõtrouerſia fuit inter ipos
phos ſᷣm ꝙ innuit Aug.et Hiero.Hã quidã phoꝝ
qui ſtoici dicebant᷑ dixerũt virtutes neceffario eẽ cõ
nexas.vt qui vna caruerit ceteris careat. De quoꝛũ
poſitione vẽ fuiſſe Seneca.ait em̃ ſic. Si vnã de tur
mis tuis dimiſeris.poteris dicere ſupellectilẽ tuã ti/
bi ſaluã.Si aũt vnã de virtutibꝰ dimiſeris.nullã te
habiturã neceſſe ẽ vt cõfitearis. ¶ Alioꝝ poſitio fu/
it ꝙ vna põt haberi ſine altera.ſicut aliquis põt hꝛe
caſtitatẽ ita ꝙ nõ hẽat iuſticiã. Rõ aũt huiꝰ diuerſi⸗
tatis ex hoc fuit.qꝛ ſtoyci ponebãt ꝙ virtus nõ eſſet
in aliquo niſi in ſapiẽte.ꝓ eo ꝙ regimẽ totiꝰ vite ho

minis ſᷣm regulã moꝛis.pendet a rectitudine rõnis.

Sapientẽ ãt dixerũt ſᷣm ꝙꝙ dieit Aug.de ciui. dei.in
quẽ nulla cadit ꝑturbatio. Ille em̃ ſᷣm eos ſaꝑiẽs di
cebat᷑ qui oibus paſſionibꝰ aie dominabae(Vꝛcter
hec etiã ponebãt ꝙ cñ virtꝰ ſit circa mediũ.et mediuũ
ſit vno mõ et indiuiſibili.nemo bʒ virtutem niſi ha/
beat eã in ſũmo ⁊ pfecte. Perfecta ãt virtꝰnõ hẽ vbi
regnat aliqð viciũ.et vbi alie virtutes deſũt.Et ꝓpt᷑
iſtas rõnes vixerũt ſtoyci virtutes politicas eẽ con/
nexas. vicʒ.qꝛ nõ poſſiderent᷑ niſi a ſapiẽte cui nõ do
minat᷑ viciũ/ct ſũt circa meqiũ indiuiſibile.s quo ꝑ

qðlibet viciũ fit receſſus.i In buiꝰ⸗ aſñt poſitõis ſus
fundamẽto mimis exceſſerũt qᷓntũ ad vtrũq; pdicto
rũ.ex hoc ꝙ nõ ponebãt ſapiam in ꝓficientibꝰß ſolũ
in pfectis.tũ etiã qꝛ dixerũt nõ referre qᷓtũ ad amiſ⸗
ſionẽ virtutis parũ vel multũ a medio pũctali rece/
dere.et iõ repᷣhendit eos Aug.ad biero.dicens. Sie
mihi vident᷑ ſtoyci eẽ falſi.qͥ ꝓficientẽ hominẽ in ſa/
pientia nolũt habere ß ſolũ cum ẽ pfectꝰ. Dicũt em̃
ſicut nihil intereſt ad pᷣfocandũ hõieʒ. vtrũ aquã
ſtadijs multis habeat ſupꝛa ſe vel vns palmo.ſic eſt
de illis qͥ ſunt in gurgite erroꝛis ad ſapiam. Et ſatis
rõnabiliter repᷣhendit eos Aug. ppt᷑ boc ꝙ viã ſalu
tis in bono valde artãt.dũ dicũt in ſolis pfectis eſſe
virtutẽ et ſapiam.et in malicia valdẽ dilatãt dum di

cũt ꝙ nõ refert vtꝝ quis magis vel minus a medio

virtutis recedat.Et ꝓpterea alioꝝ phoꝝ poſitio ma
gis fuit rationabilis.qͥ poſuerũt ſapiam nõ ſolũ eſſe
in pfectis vᷣ etiã in illis qui pꝛoficiũt. Poſuerũt etiaʒ
medium virtutis latitudinẽ habere ᷣm ꝙ latitudo
bʒ mediũ ſũmitatis.qm̃ ẽ ſm politicã veritateʒ vir⸗
tutes paulatim acquirunt᷑ in his qui ꝓficiunt ad ſa
piẽtiaʒ. ideo poſuerũt ꝙ vna virtus põt haberi in .
fectione maioꝛi et minoꝛi ſᷣm diuerſa tꝑa. Ana etiã
põt ſeparari ab altera.Et iſtoꝝ ſnia ſᷣm dictũ Aug.
magis eſt appꝛobanda.Reſpondendum ẽ igitur ad
queſtionẽ ꝓpoſitã ꝙ ſimplr loquẽdo vicʒ quãtũ ad
omne tempus et quatum ad ipos habitus virtutũ.
non eſt cõncxio inter virtutes politicas.licet aliqua
inter eas poſſet cõnexio reperiri ratione ſtatus alic⸗

determinati et quarundã cõditionuʒ cõium. Pꝛopt᷑ 2 5

qd notandum eſt ꝙ conuenit loqui de bmõi virtuti
bus politicis quãtum ad ꝓpꝛia et quãtũ ad appꝛo/
pata.Si q̃ntũ ad appꝛopᷣata ſic eſt in eis conexio.qꝛ
ille quatuoꝛ cõditiones pꝛius habite que ſunt diſcer
nere et medium tenere et hmõi ſigillatim bis quatu
oꝛ virtutibus appꝛopꝛiant᷑ et tamen ſimul ad quã/
libet virtutẽ requiruntur. Si vero loquamur quan/
tum ad pꝛopꝛia hoc põt eſſe dupliciter.aut ſimplici/
ter. aut ᷣm ſtatum perfectionis. Si ſᷣm ſtatum per
fectionis.ſic eſt adhuc neceſſaria in eis connexio.qꝛ
vna virtus nunqᷓ; ꝑfecte habetun niſi cetere babean
tur. Et quantum ad bhoc bene dicebãt ſtoyci. licet nõ
vſqʒquaq; ſuꝑ veruʒ fundati eẽnt.ſed ſimpliciter ſi
ue bᷣm omnem ſtatuz ſic nõ eſt neceſſarium cõnexio/
nem eſſe in huiuſmodi virtutibus.cum ſint ab acqͥ/
ſitione.ſicut oñdunt rationes ad hanc partem indu
cte.⁊ ideo ſunt concedende.¶ Ad illud ergo qð obẽ 24
in contrarium de aucte ſenece ꝙ om̃e qð bene fit.⁊c
Dðʒ.ꝙ illud intelligitur de ipᷣis virtutibus quantũ
ad appꝛopꝛiata non ſolum quãtum ad ꝓpꝛia. Naʒ
ſi quantum ad ꝓpꝛia velimus loqui.actus illaꝝ vir
tutum diuerſi ſunt.nec negociantur circa idẽ ſed cir
ca diuerſa.¶ Ad ill qð obẽ de auẽte ſtoycoꝛum quã 2
introducit hiero.iam patet rñſio.qꝛ ſtoycis non ẽ in
parte iſta vſq;quaqʒ credendum Pꝛeterea ſtoyci ſi
cut pꝛius tactum eſt ſemper loquebantur de virtuti
bus ᷣm culmen perfectionis.et quãtum ad illuʒ ſta
tum verum dicebant.qꝛ connexio eſt de virtutibus
non ꝓpter ipſius virtutis eſſentiam.ſed ꝓpter per/
fectionem ſuperadditam. quaʒ vna virtus non tri/
buit niſi ſit alijs affociata. Ad illud qð obẽ de au/ 20

toꝛitate Aug.qꝙ virtus eſt equalitas vite ⁊c.dð.ꝙ ꝑ

illud verbum Aug.vndiqʒ.non fit diſtributio ꝓ om

nibus que ſpectqt ad rectitudinẽ acus ipius virtu

Enn

geut
aßbe
fu
ran
pae
ſatron
Metoon
nufun
ohver
inro
ſconid
fitrpne
Cntchis
no
ko
ſot
macur
godef
totumn
ſmmlio
ltyyiue

fſechrmnan

fitagin
lgtolg
ſuamp
Uzcone
iag
tbluo
Uſtnii
ng
ſen
inan⸗
Muer
lakhin
lane
fftck.
the
Koa

tis poſſibile em̃ rectificari aliquẽ in actu vnius vir
gfcan tutis m ꝙ exigit virtus ciuilis.ita tũ ꝙ nõ babet re
W ctificationem in actu alterius virtutis.ſicut põt ma

fin 2 nifeſte per exempla videri¶ Ad illud qð obꝛ de au/
ran toꝛitate Berñ· iam patet rñſio. qꝛ Berñ loquit ip
RKZ ſis virtutibus quantum ad appꝛopata non qntum
niſſ ad ꝓpꝛia. Et pterea loquit᷑ de virtutibus card nali/
ög bus nõ quãtuʒ ſunt politice ſ inquãtuʒ ſunt gratui
lnne te. et ꝑ infuſionẽ magis ꝙ; ꝑ acquiſitionẽ.Et ſic cõce
lte di põt ꝙ ſunt connerxe. hoc non facit ad queſtionẽ
4. 1t 28 ꝓppoſitam A Ac illud qð obꝛ ꝙ caſtitas denominat
ieil aliquẽ caſtum. S ſimiliter virtus virtuoſum.ddm ꝙ
ſibd nõ e ſimile. qꝛ noia deſinẽtia in oſum ſignificãt pleni
r tudinẽ. Añ plus dico cum dico iſtũ eẽ virtuoſum qᷓ

En, cum dico ipᷣm babere virtutem. Añ ⁊ phs dicit ꝙ a

unfrfun virtute non denominat᷑ aliquis virtuoſus ſᷣ magis
MWec ſtudioſus.caſtus ãt nõ plus ipoꝛtat qᷓ; habens caſti/
e 209 taté. et ideo non eſt ſimile bincet inde d illud qᷣ
ddanfgn obẽ de illis quatuoꝛ cõditionibꝰ ᷣm q̃s virtutes di/
1ae ſtinguntur eꝙ in ſingulis reperiunt᷑ iam pats rñſio.
nbetifinl Illud em̃ intelligẽdum eſt ꝓpter appꝛopꝛiationem
i non ꝑ ꝓpꝛietatem ſcr Rarcicru; eſt. DZ
ndugühklr Queſtio.üij.t 9
N Geſmät ¶ AUtrum ſit cõnexio in vicijs et peccatis. Et ꝙ ſic vi/
nntrie detur Ecẽs. ix. Qui in vno peccauerit młta ꝑdet bo
oglitfini na. 5 hoc nõ eẽt niſi plura mala concomitarent᷑ vnũ
iöesbint malum perpetratũ.ergo videtur ꝙ neceſſariũ ſit po
Soltarut nere connexioneʒ vicioꝛum.¶ Item Jaco.ij. Qui in
mimat! vno peccauerit factꝰ eſt omniũ reus. Sed nemo iu-
itolnirit dicatur omniũ mandatoꝛum diuinoꝛũ reus niſi qui

tloqichie peccat contra omnia mandata.ergo qui peccat con
Nucgüig tra vnum. peccat contra cetera. videt᷑ ergo ; vicia
Aſeckttin ſint connexa. ¶ Item ſicut vicium non expellitur ni
ſi per introductionem virtutis ſibi oppoſite. ſic nec

Rted virtus niſi px introductionem vicij.ſed cum quis cõ/

Gelev .
mittit vnum peccatum cetere virtutes amittunt᷑.S
nnk cum quis vnum peccatum committit cetera pecca⸗
d ra introducuntur.ergo ſicut eſt cõnexio ex paꝛte vir
sgſetnt tutum. ita videt᷑ eſſe connexio ex parte vicioꝝ¶Itẽ
nn ſicut per infuſionem gratie vnius tota imago refoꝛ/
nniget matur. ſic ꝑ perpetrationeʒ vnius peccati tota ima
tmi go defoꝛmatur.ſed ad refoꝛmationem imaginis ̃m
Mnnilin totum neceſſario requiritur vniuerſitas virtutum.g
S ſimiliter ad deſoꝛmationem totius imaginis concur
4unmniin⸗ rit vniuerſitas vicioꝛum. ergo ſicut gratiã imagineʒ
Ganhin refoꝛmantẽ conſequũtur omnes virtutes. ſic culpaʒ
nd qᷓ imagineʒ defoꝛmat cõſequũtur omnia vicia ¶ Itẽ
S ſicut oꝛiginaliter omnes virtutes inſeruntur a gra⸗
geüighbin tia. et imperant᷑ a charitate. ſic omnia vicia naſcun
finttw tur a concupiſcẽtia. et impantur a ſuperbia.que eſt
nitg, omnium vicioꝛũ regina.S ſicut ponit᷑ ↄnexio in vir
iansſſe tutibus ppter vnitatem oꝛiginis et radicis. ſic vide
rataitie tur ſimiliter ꝙ poni debeat ex parte vicioꝛũ.qi vbi
eſchem cunq; reperitur talis cauſa. ibi debet reperiri talis ef
arkoisn, fectus. ¶ Item virtus ⁊ vicium ſunt oppoſita ime/
ant 6 diate circa ſuuz; ſuſceptibile.non eſt em̃ dare mediũ.
gtune quia aut bomo ẽ dei amicus aut dei inimicus. cu,ʒ
gimi/ abeſt virtus. neceſſe eſt ineſſe vicium ſibi oppoſituʒ.
R ſed eum virtus abeſt. vniuerſaliter abeſt. cum vici
nier um ineſt. vniuer ſaliter ineſt. et vicia connexionem
uenn, babent ſicut et virtutes gratuite. ¶ Sʒ cõtra. bin di
Pe ſen uerſitatẽ vicioꝛum eſt diuerſitas penarum. § ſi eſſet
lig connexio in vicijs. vt qui haberet ynum vicium ba⸗
E

us derelictis.
cati niſi volens.ſed multi ſunt qui committunt ali/
quod vicium et tñ omnino deteſtãtur aliq; peccati
genus.ſicut multi peccatis ſpiritualibus iplicati om

NXVI

beret omnia.tunc qui haberet vnum peccatum ſu/
ſtineret omnem penam.qð manifeſte eſt contra diui
nam iuſticiam. ¶ Item vicia et peccata ſunt ab ope
re noſtro.ſed nõ eſt cõnexio in operibus vicioꝛum
exterius ppetratis.̊ nec connexio eſt in vicijs interi
tem nullꝰ peccat aliquo genere pec

nino deteſtantur carnalia. g vicia nõ ſunt connexa.

tem vicia adinuicem opponuntur. ſicut auaricias

ꝓdigalitati.et audacia puſillanimitati. ſed duo op/
poſita nõ pñt ſił eẽ in eodẽ.⁊c.SO impoſſibile eſt vicia
et peccata habere connexionem .
peccatum duo concurrant.vicʒ auerſio ⁊ conuerſio.

dupliciter conuenit comꝑare vicia et peccata adin/

uicem. vel inquãtuns auertunt ab vno bono incom/
mutabili.vel inquantũ conuertũt ad bona cõmuta/

bilia. Si ergo loquamur de vicijs ᷣm qꝙ auertunt ab

vno bono incõmutabili.ſic pꝛiuãt homineʒ gratia et
ceteris virtutibus gratuitis.et faciunt hominem di
guum pꝛiuari gloꝛia et pꝛemio coꝛreſpondente om/
nibus bonis meritis.et hoc quidem ita fit per vnuʒ
vicium ſicut per cetera.et quantum ad hoc vicia et
peccata habent connexionẽ quãdaʒ.ꝓ eo ꝙ ab vno
auertunt.et omnibus vicijs vnus et idem deus offᷣ
ditur. Si vero loquamur de vicijs quantum ad con
uerſionem.ſic per conuerſiones ad diuerſa bona cõ/
mutabilia diuerſe oꝛiunt᷑ i nobis ꝓnitates in vicia.
per que obliquamur ad diuerſa penarum ſupplicia.
et hoc modo in vicijs non eſt connexio.quia ꝓ quo⸗/
libet puniet᷑ homo ſpeciali pena ſibi bita. Mec eti⸗
am poſſunt eſſe connexa ꝓpter repugnantiam ꝓni⸗
tatum.nec habent cauſam ꝓpter quam ↄnectantur.
quia ex diuerſis operibus oꝛiuntur et ad diuerſos fi
nes tendunt. Oſ ergo vicia ex parte conuerſionis
ſumunt oꝛiginem et diſtinctionem.ex hac parte con⸗

nexionem non babent. licet aliquo mõ in auerſione
cõueniant. ſimpliciter & ↄcedendũ eſt ꝙ vicia ⁊ pec

cata non ſunt cõnexa ſicut oſtendũt ratiões ad ꝑteʒ

iſtam ¶ Ad illud qdð pꝛimo obẽ de aucte Ecci.et au 3 1
toꝛitate Jaco.ꝙ qui peccat in vno perdit multa bo⸗/

na. et etiam ſit reus quãtum ad omnia.dm.qꝙ non
dẽ ꝙ ꝓpter vnum vicium incurrat aliquis alioꝝ vi/
cioꝝ ꝓnitates et defectibilitates neceſſario et imme
diate.ſed hoc dicit᷑ qꝛ qui peccat in vno peccato ca
ritatem perdit.in qua eſt plenitudo meritoꝝ et iple⸗
tio mandatoꝛum xpᷣi. Aut certe dicitur q; ꝑdit mul⸗

ta bona et fit reus quantuʒ ad omnia ꝓ eo ꝙ pꝛiua

tur omnibus virtutibus gratuitis. Al tercio modo
quia perdit omnia merita q̃ pꝛius habebat. Efficiũ⸗
tur em̃ ex vno peccato moꝛtali omia inutilia ad glo/
riã aſſequendam. Ael quarto modo dicitur multa
bona perdere et omniũ reus eſſe.quia merito vnius
peccati perdit eterna pꝛemia.qᷓ omnibus virtutibꝰ⁊
meritis erant reddenda. boc autem non ẽ ꝓpter ip-
ſoꝛum vicioꝛum connexionem.ſᷣ magis ꝓpter con/
nexionem virtutum et dotum ſiue pᷣmioꝛum eis coꝛ
reſpondentium.ob quã cõnexionẽ ſi quis vno ipoꝝ
bonoꝝ pꝛiuat᷑ neceſſe eſt ꝙ pꝛiuet᷑ et ceteris. Hoc

autem non ſufficit ad faciendam connexionez in vi /

cijs. quia ſicut dictum eſt vicia non tm̃ conſiſtunt in
guerſione a deo ſ̃ etiam in conuerſione da boni cõ⸗

J. dom. ꝙ cũ ad z30

52 mutabile. Ad illud qð obẽ q; virtus nõ expellit ni ratio bonitatis. vicz gratla gratũ faciẽs et iba chari⸗
ſi ꝑ introductionẽ vicij ſibi oppoſiti.ſic nec viciũ niſi tas. videtur ꝙ ſimplicit ſit in eis bonitatis equali/

p introductionẽ virtutis.dᷣm ꝙ nõ ẽ ſiłe. qꝛ plura tas.¶ Itẽ aut virtutes in eodẽ ſũt equales aut nõ. e

exigũt ad ↄſtruẽdũ qᷓ eſtruẽdũ et pla ſi ut neceſſaria Si ſic habco pꝓpoſitũ. Si non.g melioꝛi virtuti de/ nuer
ad hoc ꝙ bõ placeat deo q; ad hoc ꝙ diſpliceat. Et betur maius pmiũ.ct minoꝛi minus S motui virtu⸗ n
Ppter boc ꝙ plura ſunt neceſſaria ad rectificanduʒ tis debetur pᷣmiũ ſubſtãtiale.illud aũtẽ vnuz. vni ti
ꝙ ad obliquadũ.iõ quãuis obliquatio vicij nõ hẽat et eodẽ homi in eodẽ ſtatu gratie debet maiꝰ ⁊ minꝰ on
excludi niſi ꝑ habitũ directe ſibi oppoſitũ.tñ rectitu pᷣmiũ.qð ẽ incõueniẽs. Itẽ vna virtus denõiat al tühn
do virtutis põt auferri nõ ſolũ per viciũ ſibi oppoſi terã ſᷣm ꝙ vult Aug.et Berñ. Eſt em̃ pꝛudentia foꝛ H
tum. etiã ꝑ vicium oppoſitũ alij virtuti. Añ infide tis.et foꝛtitudo pꝛudens.aut ̊ pꝛudẽtia ⁊ foꝛtitudo alin
litas que opponit᷑ fidei excludit charitatem.et iõ nõ ſunt equalcs.aut non.Si nõ. eſto g ꝙ pꝛudentia ſit ſeeß
eſt ſite hinc et inde. Pꝛeterea qꝛ virtutes cõnexe ſũt. maioꝛ q; foꝛtitudo. tunc arguitur ſic ꝛudentia eſt dlnn
iõ vicium qð tollit vnã.p conſequẽs tollit reliquaZʒ. maioꝛ ꝙᷓ; foꝛtitudo g foꝛtitudo ẽ magis pꝛudens ᷓ fun
Vicia vero qꝛ cõnexa nõ ſunt.iõ auferri nõ poſſunt ſit foꝛtis in eodem.qꝛ ſᷣm quãtitatẽ pꝛudetie in eodẽ Mits
. niſi vnumqðqʒ expellat᷑ ꝑ virtutẽ directe ſibi oppo eſt foꝛtitudo pꝛudens.ſed quãto virtus foꝛtitudinis nnen
z5 ſitã. ¶ Ad ülud qð obꝛ ꝙ peccatũ dᷣfoꝛmat tot ima eſt pꝛudentioꝛ.tanto no bilioꝛ eſt et excellentioꝛ. ſi S set
ginẽ ſicut gratia refoꝛmat.din ꝙ imago dupliciter magis eſt pꝛudens q;ᷓ foꝛtis.& eſt nobilioꝛ 2t excellen het
bʒ defoꝛmari.aut ꝓpter abſentiã lumis gratie.aut tioꝛ ſeipſq.ſed hoc eſt im ofſibile. 2c. Sʒ contra. . Ncitd
ꝓpter deoꝛdinationẽ in actibus illoꝝ vicioꝝ in qui Coꝝ.xiij. Nunc manẽt fides ſpes ⁊ charitas tria H. (atti
bus imago attendit᷑. Dumo quidẽ mõ foꝛman bʒ maioꝛ aũt hoꝝ eſt charitas. Et in pꝛecedenti ca. Ad (le
tota imago ꝑ vnũ petm̃ et viciũ. Scdᷣo mõ ñ.qꝛ qd/ buc exccllẽtioꝛẽ viã vobis demõſtro. ſi igit charitas un.
libet viciñ nõ reſpicit ſingulaꝝ potẽtiaꝝ actus.gra/ eſt maioꝛ et excellentioꝛ alijs. non eſt equalitas in nöͤſit
tia vero qñ refoꝛmat aiam vtroqʒ mõ refoꝛmat.⁊ ve habitibus gratuitis. ¶ Ite de quolibet cõfeſſoꝛe cã⸗ En
nuſtãcio faciẽ ipᷣius aie.et rectificãdo qualibet potẽ nratur. Mon eſt inuentus ſimilis illi qui conſeruaret
tiam reſpectu operationis ſue.et ideo quãuis in ge legeʒ excelſi.ſed ſi omnia dona gratuita eſſent equa/ Parr
nere concurrant cetere virtutes. nõ tñ ſic in defoꝛ/ lia. tunc qui excederet in vno excederet in omnibus. tun.
34 matione vnius peccati ſingula vicia comitãt᷑.Ad ſi verbuz illud alicui poſſet vere attribui. nunq; cõ ypane
illud qð obẽ ꝙ oia vicia naſcunt concupia.⁊ inpe ueniret alteri.qꝛ quod per ſuperabundautiã dicitur öbck
rãtur a ſuperbia.ſicut virtutes a charitate ⁊ gratia. vni ſoli conuenit. ¶ Item maioꝛi bono maius ma⸗ nnn
dum ꝙ nõ ð ſimile.tũ qꝛ cõcupiſcẽtia nõ ẽ canſa ſufſi lum opponitur et econuerſo.quia pꝛiuationes cog/ num
ciens reſpectu vicioꝝ.ᷣ ſolũ diſponẽs.tũ etiã qꝛ cuʒ noſcuntur per habitus. cũ vicia oppoſita virtuti/ lule⸗
cõcupia ramificetur rſpectu diuerſoꝝ cõcupiſcibili / bus non babeant equalitatem. quia vnũ vicium eſt mms,
um. ad diuerſos fines inſpicit vel inducit.et frequẽ; 2magis altero.pari ratione videt᷑ ꝙ nec virtutes gra nepni
ter ad cõtraria tendit vñ eſt ibi diſperſio potiꝰ q; cõ/ tuite. ¶ Item habitus creſcũt et augmentant᷑ in no Minen
nexio. Gia aũt ẽ ſufficiẽs oꝛigo virtutũ. et charitas bis ſᷣm ꝙ plus et plus diſponimꝰnos ꝑ bonos actꝰ. Mponc
mouet et inclinat oẽs ad finẽ vnũ.et ꝓpterea nõ ſic ſed nos videmus ꝙ aliquis plꝰſe exercet in actu vni ſnte
cõnectũtur vicia vt vᷣtutes gratuite. tů ex gfectu pᷣn us virtutis qᷓ in actu alterius. videt᷑ ; magis cre/ ſade
3 5 cipij.tũ etiã ex defectu vinculi vnitiui.¶ Ad illð q ſcat virtus illa qᷓ; alie. eꝛgo neceſſe eſt aliquando vir unt
obꝛ ꝙ virtus et vicium ſunt oppoſita imediate.dðʒ. tutem illam efſe inequalẽ alijs. ¶ Item charitas eſt Wen
de virtute et vicio cõuenit loqui dupliciter. vel in vinculum perſonaꝝ.et eſt vinculum virtutum. plu⸗ he
generali.vel in ſpeciali. Si loquamur in generali.ſic res em̃ perſone ligantur ꝑ vinculũ gratie in vna vir i
imediate opponunt᷑.ꝓ eo ꝙ nõ ẽ neceffariũ aliquẽ tutc.et plures virtutes in vno hõie.ſiẽ & ſe b vna vᷣ⸗ tatst
habere cõtinẽtiã gratuitã.aut eẽ luxurioſum.ſic?⁊ ꝭ tus reſpectu diuerſaꝝ perſonarum.ſic vnus homo Gloe
alijs vicijs et virtutibꝰ ẽ intelligendũ.Et iõ quãuis xeſ pectu virtutum plurium. ſed vna virtus a diuer/ Mitut
abſente virtute neceſfario inſit viciũ.nõ tñ ſequitur ſis ꝑſonis p̃ᷣt ꝑticipari incq̃lit᷑.g et plures vᷣtutes ab Guri
ꝙ abſente omni virtute gratuita ꝓpꝑter hoc inſint eodem bomine.( Itez habitus virtutis eſt habilita bice
omnia vicia. Et ſi tu obijcias ꝙ ſicut ſe hʒ viciũ rſpe re ad actum ſuum ꝑ ſe loquendo.a maioꝛis virtutis mnnen
ctu virtutis.ita ſe hʒ ſpẽs hmõi vicij reſpectu virtu/ eſt magis habilitare.et equalis equaliter habilitare. ſher
tis ſibi oppoſite.ddm ꝙ nõ ẽ ſimile.q;ꝛ oẽs virtutes ſi ergo omnes virtutes in eodem bomine ſunt cqua lnin

gratuite coueniẽtiã habẽt in vno foꝛmali.rõne cuiꝰ les.neceſfario ideʒ bomo equaliter erit babilis et fa

n 4 . Alun
oĩa vicia ſibi opponunt᷑ ⁊ cũ nullo ſtare poſſunt.ſed cilis ad actus omniũ virtutũ.qdð ꝑ experientiaʒ de/

ucke

cum diſtinguũtur in ſpẽs.boc ẽ rõc habituũ ſpaliuꝛ. pꝛebenditur eſſe falſum. Multi em habiles ſũt ad mni
rõe quoꝝ nõ quelibet virtus opponit᷑ cuilibet vicio- actum abſtinẽtie.qui tũ cum difficultate habent vſũ tes.
5 ſibi oppoſito.Et iõ alius modus ẽ comꝑandi vici patientie et obedientie. R. dom ꝙ de ipſis gratu / ſri
um ad virtutem gratuitã in generali.et alius in ſpe tis habitibus contingit loqui dupliciter. aut quan/36 D
ciali.et ꝓpterea ratio non cogit. tum ad ipſum habitum.aut quantum ad exerciciuzʒ. tn
T Aueno Lv. „2“ Si loquamur de ipſis quãtum ad habitum.hoc po inen
¶Atrñ ſit ponere equalitaté in habitibꝰ gratuitis. Et teſt eſſe dupliciter. aut reſpectu gratie infoꝛmantis htn
ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo ꝑ illð qd dꝛ Apoc.xxj. Ciuitas in quodam mõ cauſantis. aut reſpectu li.ar. ſuſtinẽtis ſi
Idro poſita eſt.glo.ibi.vtutes gratuite ſũt equales. et cooperantis.Si rſpectu gratie infoꝛmãtis.ſic om
Ad hocipᷣm hẽ auẽtas in l̃a.⁊ ſupius habita fuit di / nes habent equalitatem.pꝛo eo ꝙ gratia gratum fa⸗
xv.a uctas valde expꝛaſſa. ¶ It hocipz videt᷑ rye. ciens m quantitatem ſuam et excellentiam reddit id
vbicunq; ẽ vna ratio bonitatis neceſe ẽ ꝙ ſit bonita gratam deo animam. et eius potentias et habitus.⁊

iiis equalitas · in omibus habitib? gratuitis vna eſt operationes meritoꝛias. Si vero lo auamur de iis

4
.
BMntes⸗,

lsr
sn
ege: W
atütifr,
Ahän
mumti
c⸗ 3

1

1
° ,
Weoear
.
iſtia
Oege⸗ 4
. ... 2,
Rceriet

4
0

iisligiahn
Vaerds

itcn
nmigntnn
mnn eN
hmuninu
ſczmoe
7mrſ
Stunbe
ünrbii
wnuelore
rorbebls
thrien
äbtis
jattebton
gſiin
“
Nuneil
ubang 4

=
=

.

S

—,

=

SS
—

= = —

=
=—

4
„ 8

—
—

☛S
=

fpectu li. ar. coſetiẽtis ⁊ ſuſtinẽtis.ſic qꝛ liar.ĩ actu

vniꝰ vtutis maioꝛẽ iuenit cõplacẽtiã qꝙᷓᷓ in alio. etiã
maioꝛem inuenit repugnantiam in vno qᷓ in altero.
ſm diuerſas ſui inclinationes ⁊ diſpoſitiones.ſic nõ
equaliter eſt oimodã reperire cequalitatem in habiti-

bus virtutum.pꝛo eo ꝙ li.ar.magis feruet quantum

ad vnam virtutem q́ ad aliam. magis adheret etiã
vni virtuti qᷓ;ᷓ alij. Si vero loquamur de virtutibus
quãtum ad exercitium. ſic vix vel nunqʒ equantur.
nec in ſe.nec in comparatiõe ad liberi arbi.coopera/
tionem. In ſe nõ.quia exercitium vnius virtutis eſt
fructuoſius qᷓ;ᷓ cxercitium alterius.ſicut exercitium
pietatis qᷓ;ᷓ abſtinentie. Exercitium vero vnius vir/
tutis in eadem eſt ſecurius.ſicut exercitium bumili/
tatis et timoꝛis q;ᷓ alterius virtutis. Similiter non
habent equalitatem in comꝑatione ad liberi ar. coo
perationem.quia nemo eſt qui equaliter ſc exerceat
in actu omnium virtutum.Aliqui em magis vacat
circa actiuam.aliqui vero magis circa contemplati⸗
uam. Et ſic cõcedi põt ꝙ habitus gratuiti quodam/
mõ ſũt equales.et quodãmõ inequales.Equales q/
dem ſunt quantum ad gratiã infoꝛmãatẽ.ſicut oñdũt
rationes ad pꝛimam partem. Inequales vero in cõ
paratione ad liberi ar. conſenſum ct exterius cxerci/
tium. et ſᷣm hoc diſſolui poſſunt rões q̃ ad vtranq;

3 partem inducuntur. Aliter poteſt dici ꝙ de virtuti/

bus eſt loqui quadrupliciter. Aut quãtuzʒ ad digni/
tatem reſpectu obiecti. et ſic vna eſt excellentioꝛ alte
ra etiam in eodem.ſicut virtutes theologice q; car⸗
dinales. Aut quãtuz ad fcruoꝛem et facilitate reſpe
ctu actus ppꝛij.et ſic adhuc non eſt ncceſſe ꝙ habi/
tus gratuiti in eodem adequent᷑. Aut quãtuʒ ad ra/
dicationem et ſtabilitatẽ reſpectu ſubiecti. et ſic ad/
huc non eſt neceſſe equalitatẽ eſſe.quia talis radica
tio venit ex frequentia et aſſuefactione circa actus
alicuiꝰ virtutis. Aut quantuʒ ad oꝛdinem et effica/
ciam reſpectu pꝛemij.et quantũ ad boc habẽt equa/
litatem in eodem.ꝓpter hoc ꝙ quantitas meriti cu
iuſlibet virtutis menſuratur pᷣm quantitateʒ gratie
q̃ facit opus deo placitum.et ſᷣm quantitateʒ chari/
tatis qᷓ dat operi cuiuſlibet virtutis valoꝛem et pon
dus.Et quia vna eſt gratia gratum faciens.ceteras
virtutes infoꝛmans in vno homine.vna eſt ctiam
charitas per modum ponderis ad finem inclinans.
binc eſt q quantum ad oꝛdinem in finem et efficaci
am merendi neceſſe eſt omnes virtutes in eodeʒ eqᷓ/
ri. Rurſus quia bonitas pꝛincipalis ⁊ eſſentialis vir
tutum in hoc attenditur.quia oꝛdinant et diſponũt
ad ſummũ pꝛemium.⁊ in hoc virtutes habent eqri.
binc eſt ꝙ magiſter ſimpliciter concludit et ſancti di
cunt in vno et eodeʒ equales eſſe omnes habitꝰ gra
tuitos.Et ideo ſimpliciter concedi poſſunt rationes
q̃ boc oſtendunt.Ad obiecta in contrariũ ſatis defa

38 cili ptʒ rñſio ꝑ ea qᷓ dicta ſũt¶ Ad illð g̊ qð pꝛio obꝛ

de charitate ꝙ ẽ alijs eminẽtioꝛ.dð.ꝙ h̊ ĩtelligit᷑ ra-/
tione exercitij in actu ſuo.in quo plus haurit᷑ de gra
tia.et minoꝛ eſt occaſio piclitandi.Affectus em̃ amo
ris diuini dum abſtrabit a terrenis.facit recedere ab
occaſione peccati. Duz vero vnitur celeſtibus. facit
inde haurire bumoꝛẽ gratic ſpirituſſancti. et ideo ex
hoc non concluditur inequalitas virtutum quantũ

feſſoꝛbus. Mon eſt inuentus ſimilis illi.ddm ꝙ illð

dillud quod obẽ ꝙ cantatur de cõ

intelligitur non ratione babitus ſed ratione alicuiꝰ
exterioꝛis vſus.et boc innuit ipſuʒ vocabulum cum
dicitur. qui conſeruaret legem excelſi.ex quo innu/
it excellentiam illam intelligendãa foꝛe in opercAd ꝗo
illud quod obꝛ ꝙ maioꝛi bono opponitur maiꝰ ma-
malum.dᷣm ꝙ illud non eſt regulariter verum. im/
mo aliquando contingit minoꝛi bono opponi maiꝰ
malum.ſicut ðᷣſperatio q̃ opponitur ſa ei.peioꝛ eſt q;
odiũ quod opponitur charitati Pꝛeterea aliuncle
habent virtutes equalitatem.aliunde bhabent oppo
ſitoꝝ diuerſitatem. Equalitatem em̃ habent ex par/
te gre.rõe cuiꝰ qd oppõit᷑ vni vᷣtuti oppõit᷑ oĩibꝰ.op
poſitoꝛum autem diuerſitatez habent ratione ſpãli/
um actuum et obiectoꝛum.et ex illa parte non eſt ne
ceſſe habitus virtutum habere omnimodam equa/
litatem ſicut pꝛius tactum eſt.¶ Ad illud quod obẽ ꝗt
qꝙ habitus creſcunt et augmentant᷑ in nobis pᷣm q;
plus diſponimus nos ꝑ actus.dom.qꝙ crementum
habitus quantum ad bonitatem eſſentialem in ge/
nere gratuiti attenditur ex augmento ipſius gratie.
q̃ augmentata creſcunt et cctere virtutes.Cuzʒ ergo
dicitur ꝙ magis nos exercemꝰ in actu vnius virtu/
tis qᷓᷓ in actu alterius.g magis in illa creſcimus.di/
cendum ꝙ non ſequitur.pꝛo eo ꝙ debitus vſus ⁊ ex
ercitatio in actu vnius virtutis diſponit ad incremẽ
tum omnium.Ande ſicut in cõitate fraternitatis li/
cet vnus magis negocietur in acquirendo q́; alter.
tñ bona acquiſita omnibus diſtribuũtur equaliter.
ſic et ſuo modo in pꝛopoſito intelligendum eſt. Ad ꝗꝛ
illud quod obꝛ ꝙ vna virtus a diuerſis perſonis po
teſt diuerſimode ꝑticipari.g et diuerſe vtutes ab eo/⸗
dem.ddm qꝙ non eſt ſimile.pꝛo eo ꝙ vnius virtutis
in diuerſis diuerſe ſunt radices.diuerſaꝝ vero vir/
tutum in eodem non ſunt diuerſe radices.ſed vna
gratia per quaʒ eſt acceptio.et vna charitas per quã
eſt meriti perfectioi Ad illud quod obꝛ ꝙ babitꝰvir ꝗ3
tutis eſt reddere potentiami facilem. dom ꝙ facilitio
potentie ad aliquem actum maioꝛ et minoꝛ non tm̃
venit ex parte perfectionis et bonitatis ipſius habi/
tus.verum etiã ex parte diſpoſitionis ſubiecti. AUn/
de pᷣm ꝙ ad actus diuerſarum virtutũ li.ar. ſᷣm plꝰ
et minus cooperat᷑.ſm hoc plus ⁊ minꝰ facilitatur.
licẽt etiam habitus virtutum quãtum eſt de ſe ade/
quentur. Unde nec iſta ratio nec alie pꝛobant ineqᷓ/
litatem in habitibus gratuitis quãtum ad bonitatẽ
eſſentialem et completiuam.ſed ſolum quantum ad
aliquid accidẽtale et annexum.ſicut ex bis que pꝛe/
dicta ſunt ſatis eſt manifeſtum.
¶ Atrum charitas ſit foꝛma virtutum. Et ꝙ ſic videt
pꝛimo per illud quod dicit KRoma.j. Juſticia fuela
tur ex fide in fidem. Ibi em̃ dicit glo.fides eſt demo
num et nominetenus chꝛiſtianoꝛum.⁊ hec eſt infoꝛ/
mis qualitas mentis.qꝗᷓ ideo dicitur infoꝛmis qꝛ ſoci
am non habet charitatem que eſt foꝛma omniũ vir/
tutum.¶ Item boc oſtenditur per illð quod dicitur
in glo. Gal. v. Fꝛuctus auteʒ ſpiritus charitatis ⁊c̃.
ibi glo. Attende ꝙ in enũeratiõe fruetuũ. caput vir/
tutuzʒ pꝛemiſit.i. charitatem. Quc em̃ inter alia int
fructus ſpiritus debuit tenere pꝛimatum niſi chari/
tas:ſine qua virtutes cetere nõ reputantur eſſe vir-
tutes.ſi ergo virtutes alie ſine charitatę nõ reputan
tur eẽ virtutes.ergo ꝙ ſiut vere virtutes hoc habẽt

Zi ij

a charitate.igitur ab ipſa charitate habẽt complemẽ
tum et infoꝛmationẽ. ¶ Itez bocipᷣm videt᷑ rõne.
Affectus em̃ imponit nomẽ operi.g̊ nulluʒ opus pᷣt
cſſe rectum niſi affectug pᷣmo rectificetur. Affectꝰ at
nõ põt eẽ rectus niſi diligat deũ ꝓpter ſe et ſuꝑ oia.
et hoc ẽ ꝑ charitatẽ.igit᷑ omnc opus cuiuſcũq; virtu
tis ſit.ſi rectũ eſt et bonũ.hoc habet a charitate.Cuʒ
Sactus charitatis infoꝛmet oia oꝑa recta. vꝛ ꝙ et ip
ſa charitas in ſe tencat omẽs alias virtutes.qꝛ ſicut
ſe habet actus ad actum.ita habitꝰ ad habitũ.¶ Itẽ
in moꝛalibꝰ cõplemẽtũ et ſpẽs attendit᷑ in oꝛdine ad
finem.ſed amoꝛ ſummi boni eſt illud qð cetera facit
in finem debitum tendere.igit᷑ amoꝛ ſũmi boni dat
omnibꝰ habitibus gratuitis ⁊ eoꝛũ operibus foꝛmã
ct cõplemẽtũ.Cum igit᷑ ille amoꝛ ſit charitas.chari/
tas eſt foꝛma virtutũ.Sʒ con.
iij. Charitas ẽ vinculũ ꝑfectionis.ibi.glo.Cetera do

na pfectum faciunt.chaꝛitas omnia ligat ne abeant.

ſi alie virtutes a charitate reddũt habentem perfe
ctum.vẽ ꝙ perfecte ſint in ſe.&̊ non indigent perfici
nec foꝛman a charitate. S
diuerſe ſunt ꝑfectiones ᷣm ſpẽm. ſed habitus virtu
tum vᷣm ſpcciem diuerſificant᷑ ᷣm ꝙ in pꝛecedentibꝰ
eſt oſtenſum et cõiter tenetur.Cuʒ g charitas ſit vir
tꝰ vna.videt᷑ ꝙ alie ab ea foꝛmari nõ poſſint.¶ Iteʒ

quãdo aliqua duo in diuerſis ſubiectis ſunt.impoſ/

ſibile eſt vnum eſſe foꝛmam alterius.ſed charitas cũ

glijs virtutibus omnibus non reperit᷑ in vna poten

tia. quia diuerſe virtutes diuerſas potentias reſpici
unt. & inpoſſibie ẽ q, virtutes alie a charitate infoꝛ.-
mentur. ¶ Item quãdocũq; aliqua ſic ſe habent ꝙ

ſũt ſpecies imediate vnũ genꝰ diuidentes.⁊ imedia

te fluentes ab vno pᷣncipio.vnũ illoꝛum non põt eẽ
foꝛma alterius.quia oppoſitum non põt eſſe foꝛma
oppoſiti.nec diſpatum diſpati.ſed charitas diuidit᷑
ex oppoſito cum alijs virtutibus.et iteꝝ.omnes vir
tuitcs immediate fluunt a gratia que eſt omniuʒ oꝛi/

go ct foꝛma. vna virtus non põt infoꝛmarc alterã.

et per boc concluditur qꝙ alie virtutes non foꝛmant᷑
a charitate ſibi coniuncta.

vltimum reperire.quia iam ceſſet abire in infiunitum.
ſed quelibet virtus foꝛma eſt.quelibet etiam ꝑfectio
potentie eſt.quelibet nihilominꝰ eſt vltimũ potẽtic.
Zenarren ꝙ vᷣna virtug aliam foꝛmã a ſcipſa nõ poſ
ſit habere.videt᷑ ergo falſuʒ et nõ intelligibile ꝙ alie
virtutes foꝛmentur a charitate. ¶ Item ſi alie vir
tutes a chaꝛitate foꝛmantur et babent eſſe virtutis.
igitur eſſe virtutem ſoli charitati ↄuenit ꝑer ſe.alijs
vero ꝑ accidens.ꝙ ſi hoc eſt falſum.immo alie virtu
tes per ſe loquendo virtutes ſunt.cũ ſint ſpecies vir
