Na in altero Z al enus ſpei. P νt mã Ecrs ASE ð
, ibſn rinenaug ed er hoca lguu crelcere. Jtẽ qn
nn /ef, ſitimoꝛes tu ron n morito ſcvt⸗ ad glugs ara
gionten, timo incipalii Or cedi pñt.
= ctis roͤne pᷣ onqunt. ⁊ iõ Sncet pnit.
4 8.
„
N

Li.

magis tdlet ſi illud amiſerit. ſicut doloꝛ eſt de bono
amiſſo.ſic timoꝛ ẽ de futuro ne amittat᷑. q̃nto ali/
quis magis a mat aliqͥd.tãto magis timet ne amit/

tat illud.ergo creſcente charitate neceſſe eſt timoꝛẽ

creſcere. ¶ Item quãto qͥs maioꝛẽ charitatẽ babet
tanto humilioꝛ eſt.quia quãto ſumus a tumoꝛe ſu/
perbie ſanioꝛes.tanto ſumus dilectione plenioꝛes.

ſicut dicit Aug.ſed creſcẽte bumilitate creſcit timoꝛ
dei. Sᷓa pꝛimo.creſcente charitate neceſſe eſt timoꝛe,ʒ

dei creſcere. Itẽ quanto aliqᷣd maioꝛis charitatis ẽ.
tanto ſollicitioꝛ eſt vt ſeruiat deo.⁊ ne faciat aliquid
qd deũ offendat. Jux illðʒ Michee.vj. Indicabo ti⸗/
bi hõ qͥd deꝰ reqͥrat a te.Et poſt.Et ſollicitũ ãbulare
cũ dño deo tuo.ſed quãto maioꝛ eſt ſollicitudo vi/

tandi culpã. tanto maioꝛ eſt timoꝛis habundantia.

96 ergo ⁊c. ¶ R.ad p̃dictoꝝ intelligentiã eſt notãdũ.

ꝙ bic ſicut in pᷣcedentibus diuerſi diuerſa ſentiunt.
Quidã em̃ volunt dicẽ ꝙ eſt loqui de timoꝛe q;tum
ad habitũ.et q;tũ ad vſum.Si loq̃mur de ipſo qᷓ;tuʒ
ad habitũ.verũ eſt ꝙ creſcente charitate creſcit.ꝓpt
hoc ꝙ habitus gratuiti ſunt equales. Si vo loqua/
mur qᷓtũ ad vſum.ſic dixerũt ꝙ creſcente charitate

cxecreſcit timoꝛ.quia quanto magis viget in nobis

vſus charitatis.tanto minus viget vſus timoꝛis.et
illud ꝑ exꝑientiã eſt manifeſtũ. Nam hõ in pᷣncipio
cõuerſionis multa ex timoꝛe facit.ſed cum guſtauit

ſpm̃ deuotionis et dulcedis q̃ eſt in amoꝛe.appꝛoxi/

tur penes magnitudinẽ actus et vſus.decreſcẽte do⸗

mans ad ſtatũ ꝑfectionis iam ad bene opandũ ma/

gis trabit᷑ liberalitate amoꝛis q;ᷓ ſtimulet᷑ penalita/

te timoꝛis.Sed in hoc mõ vident᷑ duo oppoſita im
plicari.Si em̃ magnitudo hitus attendit᷑ et dinoſci

no cqtũ ad habitũ.neceſſe eſt ipᷣm decreſcere qtũ ad

vſum et actũ. Pꝛopterea ẽ alius modus dicendi.qꝙ;
ſicut pꝛius dictũ eſt timoꝛ gratuitus diuidi habet in
inicialem et filialẽ.Et cũ querit᷑ vtrũ creſcente chari
tate decreſcat timoꝛ. rñderi põt ꝙ verũ eſt de quo/

dam timoꝛe.⁊ falſum de alio timoꝛc.e timoꝛe inꝗẽ

iniciali verũ eſt.qꝛ quodãmõ cõicat cũ ſeruili in hoc
ꝙ foꝛmidat pena. Oc filiali vero nõ eſt verũ.qꝛ qᷓn/
to quis maioꝛis charitatis ẽ᷑.tanto magis refugit di
uinam oſſenſam.et cũ deo ſollicitiꝰ ambulat. Juxta
illapli. Qui ſe exiſtimat ſtare videat ne cadat. Sʒ

adhuc illud nõ videt᷑ oino ſatiſfacere.qm̃ timoꝛ filia

lis quo q̃s timet deñ offendere penã babʒ.et multũ
affligeret᷑ aia in illa foꝛmidine. Btũs aũt Johes di

cit.ꝙ ꝑfecta charitas foꝛas mittit timoꝛẽ ꝓpter an/

87

nexam penalitatẽ. Et ꝓpterea põt adhuc aliter dici
q duplex ẽ vſus ipſius timoꝛis gratuiti. AUnus inqꝙᷓ;

quo coꝛ hois ſollicitat᷑ ex cõſideratione ſue fragilita
tis. Alius vero quo bumiliat᷑ ex ↄſideratione ſuelꝑ/

uitatis et diuine magnitudis.Et pmꝰ vſus minui

cuũ charitas pficit᷑.quia cõfidentia cõſurgit ex perfe

ctione charitatis. vt iam hõ dicat illud aplłi. Roma.

viij. Quis nos ſeꝑabit a charitate xpᷣi ⁊c. Alius vᷣo

vſus creſcit charitate creſcente ſicut timoꝛis habitꝰ.

Vñ qnto aliqͥs plus bʒ de ſpũ amoꝛis.tãto plus hʒ

d ſpu timoꝛis.qꝛ tanto magis elongat᷑ a ſpu ſuꝑbie
ſiue timoꝛis ſᷣm ꝙ dicit Aug.et ꝑ H̊ pʒ rñſio ad qõeʒ
ꝓpoſitã.pʒ etiã rnſio ad obiecta. Roes etiã ad vtra-

qʒ ꝑtẽ inducte vrũ cõcludunt.quia qᷓ;ẽtũ ad diuerſas
vigs ꝓcedunt.ſicut pʒ de rõnibus q̃ ad pꝛimã partẽ

iuducunt᷑ q̃ oſtendunt timoꝛẽ minui creſcente chari

tate.ꝓcequut em̃ de timoꝛe tũ ad vſum qui habet

III

pehã.hoc eſt qtũ ad illũ vſum quo quis ſollicitatur
ne ꝓ ſua fragilitate cadat in culpam.et ꝓ ſua culpa
dijciatur in penã.ſicut patet in diſcurrendo per ſin
gulas. Roõnes autẽ que ad oppoſitũ adducunt᷑ pce
dunt de timoꝛe ſᷣm illũ vſum ſᷣm quẽ eſt charitati p⸗
fecte cõſonus.et verũ eſt ꝙ creſcit qtum ad illum ſi⸗
cut patet in pꝛimis tribus rõnibus.
qð vltimo obijcit᷑ ꝙ creſcente charitate creſcit ſolli⸗
citudo.dðm ꝙ non omnis ſollicitudo eſt ex timoꝛe.
Sollicitudo em̃ qua quis ſuſpendit᷑ animo vt ſem/
per placeat deo et faciat que ſunt deo accepta.mag?
ꝓcedit ex amoꝛe q; ex timoꝛe. Sed ſi vlterius obij
ciat᷑.quia nõ ſolum talis eſt ſollicitus vt placeat ſed
etiã eſt ſollicitus ne offendat.dðm illa ſollicitudo
eſt ꝓuidentie et diligentic.que et ſi babeat affectum
timoꝛis annexũ.in viris tamẽ perfectis ꝓpter ſecuri
tatem quã ex perfectione amoꝛis concipiunt nõ ita
viget ſicut in imꝑpfectis loquendo ſimplr. niſi foꝛte
diſpenſatiue ⁊ ad tẽpus.Aliqñ em̃ viri perfectiſſimi
ex cõſideratione diuinoꝝ iudicioꝝ ex intimis viſce⸗
ribus concutiunt᷑.Et ex hoc poſſet elici pᷣter pꝛedi⸗
ctos modos alius modus dicendi ꝙ vſus alicuius
habitus põt creſcere vel decreſcere.vel motus inten
ſione.vel actuũ numeroſitate.Et cum dẽꝛ ꝙ creſcẽte
charitate timoꝛ decreſcit q;tuʒ ad vſum ſollicitndis
& caſu.hoc nõ intelligitur de intenſione ſed magis
motuũ numeroſitate.quia nõ adeo indiget vir per/
fectus ſollicitari m ꝙ imꝑfectus.quia habet vnde
magis timet.tum rõne culpe pᷣterite ne foꝛte nõ ſit
indulgentia ei data.tũ ratione future ne ex fragili⸗
tate et defectu amoꝛis cadat. In hoc ergo ſtat ſum/
ma totius rñſionis qualitercũq; variet᷑ modus di/
cendi.ꝙ timoꝛ gratuitus creſcẽte charitate vno mõ
creſcit.alio mõ decreſcit etiã qᷓtũ ad vſum.
QAueſtio. iij. m
e timoꝛe gratuito q́;tũ ad euacuationẽ.et querit
vtrũ in patria maneat an euacuet᷑.Et ꝙ maneat vi⸗
detur per illud põ.timoꝛ dñi ſanctus ꝑmanet in ſecu
lum ſeculi.ſi ergo in ſeculum ſeculi pꝑmanet.nõ ergo
cuacuat᷑ adueniẽte beatitudine. ¶ Itẽ Eſa. xj. dicit
de xp̃o.Requieſcet ſuper cũ ſpũs timoꝛis dñi.Si er
go xpᷣs fuit ꝑfectiſſimus compᷣhenſoꝛ.et in eo fuit ti
moꝛ.videt᷑ ꝙꝙ donũ timoꝛis nõ cuacuetur. ¶ Item
Ecci.ſ. Mihil melius qᷓ; timere deũ.Et poſt eiuſdẽ.
lenitudo ſapic timoꝛ dñi. Si ergo omne totũ per
ectum ⁊ maxime plenitudo erit in ſumma beatitu⸗
dine.videtur ꝙ tonũ timoꝛis nullo mõ habeat eua-
cuari. ¶ Item ſicut ſumme bonitati debet᷑ ſummꝰ
amoꝛ.ſic ſũme maieſtati debet᷑ ſũmꝰtimoꝛ ſᷣm illud
Malach.j.Si ergo ego dñs vbi eſt timoꝛ meus. ſʒ
in patria cxoluemus oia deo que debemus. ſi ergo
ibi erit amoꝛ ſumme bonitatis.videt᷑ etiã ꝙ ibi ſit ti
moꝛ ſumme maieſtatis. ¶ Sed cõtra.tanta vcl ma⸗
ioꝛ eſt perfectio in ſpe quanta eſt in timoꝛe.ſed ſpes
euacuabitur in patria ſicut dictũ eſt ſupꝛa.ergo ⁊ ti
moꝛ. ¶ Item ſicut ſpes eſt reſpectu futuri honi. ſic
titoꝛ eſt reſpectu futuri mali.ſed in patria nec erit
aliquod malũ futurũ.nec poterit eſſe. ergo ibi nullꝰ
erit timer. Iee ſicut dicit Augꝰ. ſit u illud Joh. x.
Mercennarius fugit ⁊c. Timoꝛ eſt fuga animi ne
amittat qd amat. ſed in patria nullo mõ erit hmõi
fuga.nec poſſibilitas ad amiſfſionẽ boni. nullꝰ erit
ibi timoꝛ. ¶ Itẽ ſicut paci opponit᷑ inqᷣetu do. ſic
ſecuritati opponit᷑ timoꝛ g ſic ſuma ẽ pax vbi nul/

Ad illud tñ 8

ci
ſpnn
ſi
nic
⸗
ſigt

17

ht

fan
tinot
ſtl⸗
fon
Noplatn
aun
nin

un
Hehr
Plite
nio
oſfau
ür
hetn
vst
lento
ſtuti
s
eune
nhalsi
Gle
bten
Uar
hepon
icki
fad
na

„
En
ltſa
Olk
ſu
y⸗
N
ln
ſo
in⸗

gune
uaſi
ingge
änan,

gicr
onutci
nni
Kittu⸗
ia
ukakin
inti
c
cletiſ
eCarnie
A inr
intcnioneiis
s. auhtr
zeanereſn
enrenet⸗
Nyboccgot
echatmn
denari

lus timoꝛ.ſed hoc erit in patria. ⁊c.

Hᷓ excedat ꝑfectio charitatis ipᷣm timoꝛẽ initialẽ.ſed

89

la eſt inquietudo.ſic vbi erit ſũma ſecuritas ibi nul⸗
¶ Itẽ cuz tri⸗
plex ſit differentia timoꝛis doni.vicʒ.ſeruilis.filialis

⁊ inicialis.Seruilis non manet quia expellit᷑ a grãa.

Inicialis nõ.qꝛ eellit a charitate ꝑfecta. Yilialis
nõ.qꝛ timet ne oculos patris offendat. nõ videtur

tẽ plus excedit ꝑfectio gloꝛie ipᷣm timoꝛẽ filialẽ

timoꝛ initialis nõ ſtat cũ charitate ꝑfecta.vt oñſum

eſt ſupꝛa. ̊ nec timoꝛ filialis cũ gloꝛia. necẽ alia diſſe
rentia timoꝛis q̃ ibi remaneat. n timoꝛis ſim/

pliciter euacuabit᷑ in patria.¶ R.ddm ꝙ ſicut ta/
ctum fuit in pᷣcedentibꝰ.timoꝛis eſt intueri tria.vicʒ
penã vt fugiat.offenſionẽ vt illã caueat.maieſtatem

ſummã vt illi ſubiaceat exhibendo reuerentiã.⁊ ᷣm
Soc triplex ẽ doni timoꝛis differẽtia. Anus q pꝛinci

paliter aſpicit penã.et iſte ẽ ſeruilis. Alius vero qui

vnũ oculũ bʒ ad penã.ſed tñ pꝛincipalioꝛẽ babet ad
offeuſam vitandã.et hic ẽ initialis. Lereius aũt qui
vnũ eculũ hʒ reſpectu offenſe vitande.aliũ vero re/
ſpectu reuerẽtie exhibende.⁊ ſic ẽ filialis.Et ſi vnus
vſus ſit in refugiendo ne ſepetur a deo. alt᷑ tũ excel/

lentioꝛ ⁊ magis pᷣcipuus eſt reuerẽdo ſummã maie/

ſtatẽ dñi reſiliendo in ꝓpꝛiã ꝑuitatẽ. Et hic quidem

vᷣſus fuit in xpᷣo.et eſt in ſctis angelis.et erit in oibꝰ
beatis.et qᷓ;tũ ad iſtũ oculũ et vſum manet donũ ti/
moꝛis iu patria.Quantum vero ad alios inferioꝛes
tollit᷑qꝛ iſti cõpetunt ci ᷣm ſtatũ imꝑfectõnis.quia

vero remanet ei vſus pᷣncipalis.hinc eſt ꝙ nõ dicit
euacuari.ſed magis ꝑfici et ſaluari. Ande ⁊ rõnes qᷓ

0 boc ꝓhant cõcedi poſſunt.¶ Ad illud g qð pꝛimo

tri. diffinitio ſa/

obijcit in contrarii ꝙ eque nobilis eſt ſpes ſicut ti /

moꝛ.dm ꝙ verũ eſt de timoꝛe quantũ ad aliquẽ eiꝰ

vſum.qui quidẽ cõſiſtit in fuga finali.m quẽ modũ

Thrn ſm aliquã ſui differentiã maneat in patria

curitas nullatenus opponunt᷑.
citur e nulla differentia timoꝛis manebit in patria.

— .

timos et ſpes habent abinuicẽ diuidi.et qᷓtũ ad bůc
vſum verũ eſt ꝙ in patria nõ mancebit ſicut nec ſres

Eſt et alius eius vſus q eſt reuereri ſummã maieſta
tem reſiliendo in ꝓpꝛiã ꝑuitatẽ.et qᷓ;tũ ad boc timoꝛ

nõ ita opponit᷑ ſtatui gloꝛie ſicut ſpes. Et ideo non
opoꝛtet ꝙ euacuet᷑ in patria. Oꝛtũ em̃ ad bunc vſuʒ

magis reperit᷑ excellentia in timoꝛe qᷓ; iu ſpe.qꝛ mi/
nus diſtſonat ſtatui gloꝛie. dillud qð obijcit᷑ ꝙ oI

ſicut ſpes eſt eſpectu futuri boni.ſic timoꝛ reſpectu

futuni mali. iã patet rñſio.quia rõ iſta nõ pcedit de
timoꝛe generalit᷑ qui eſt reſpectu ſummi boni ardui
ſeq q; tũ ad illũ vſum quẽ bʒ in pᷣfenti reſpectu mali.
d illud qd obr d auẽte aug.dᷣm ꝙ ſiłr illa nõ 2

eſt generalis diffinitio.ſed ſolũ datur de tim oꝛe ßm
vſum et ſtatũ vie.et nõ ſᷣm oẽm ſtatũ ſicut pᷣtactũ ẽ.

d illud qd obijcit᷑ ꝙ ſicut paci opponit᷑ iquietu ↄ ʒ

V ſic ſecuritati timoꝛ.dᷣm ꝙ ſi ̊ intelligat᷑ de timo

re ſepationis veritatẽ bʒ.ſed ſi intelligat᷑ de timoꝛe
reuerentie nõ habet veritatẽ.quia reuerentia et ſe/
¶ Ad illud qð obij/

bꝛeuit᷑ rñdeo ꝙ imo timoꝛ filialis remanebit.nec va

let qð obijcit᷑ ꝙ ibi nõ erit timoꝛ ſepationis vel of⸗
fenſe. Maʒ etſi filialis timoꝛ hoc intueat᷑ aliquo mõ.

aliud tñ intuet᷑ magis pꝛincipalr.¶ Ad illud quod ↄ5

obijcit ꝙ ꝑfectio gloꝛie plus excedit timoꝛẽ filialem

ꝙ charitas pfecta inicialem. dᷣm ꝙ maioꝛ exceſſus
et minoꝛ nõ facit habitũ euacuari.ſed potiꝰ ꝑfici et
cõſummari.ſed oppoſitio aliqua qᷓ eſt reperta inter
illud qd euacuat ⁊ expellit.⁊ illud qdð cuacuat᷑ ⁊ cx-

pellitur.iõ rõ nõ valet.qm̃ et ſi ꝑfectio gloꝛie plus ex

cedit timoꝛẽ filialẽ qᷓ charitas vie inicialẽ. tñ timoꝛ
inicialis rõne eius qð habet oculũ ad penã plus op

poonitur perfec:ioni charitatis.q; timoꝛ reuerentie

opponatur perfectioni beatitudinis.
diſt. xxxv. De dono ſapientie. intellectus.et ſcienrie.

Dſt pmiſſa diligenter cõſiderandũ eſt ⁊c. Supꝛa egit mgr de donis generalr.et de timoꝛe ſpãlitercn2

Prac vero partc de alijs donis determinat ſatis bꝛeuit᷑maxime de donis q̃ ſunt ex ꝑte cognitiue.ſcʒ de

ſapia. intellectu. et ſcia eñdẽs differentiã int ſe et ad alia. Et iõ ꝑs iſta diuidit᷑ in duas. In qᷓrũ pᷣma
ſignat differentiã int᷑ dona tria p̃dicta. In ſcda vero aſſignat differentiã ipſoꝝ ad alia q̃ nõ ſunt tona.ibi.

Et notanqũ ꝙ intellectꝰet ſcia ⁊c. Pꝛima ps diuidit᷑ in duas. In quarũ pᷣma aſſignat differentiã int᷑ ſapiaʒ
ct ſciam. In ſcda vero aſſignat dẽiam intellectꝰ ad duo pᷣdieta.ibi.O ſtenſa dꝛia inter ſapiam et ſcientiam.
Silr ſcda ꝑs pᷣncipal diuidit᷑ i duas. In quarũ pᷣma aſſignat differentiã ipſiꝰintellectꝰ⁊ ſcie ꝓut ſunt acqui

EZ

ſita. In ſcdavero aſſignat differentiã i

nter ſapiam donũ.⁊ ſapiaʒ inereata.ibi. Illud etiã ſciendũ eſt ꝙ ſapia

de qua diſſeruimꝰ⁊c. Oiuiſiones vero partiũ ſatis manifeſte ſunt in litera. DZ

dfiam inter ſa

pie ᷣm phos.

theologos.

iam zſcam.
ODſt pᷣmilſſa dil ↄſiderãdũ eſt.in quo dif
e ferat ſapia a ſcia: Aug.ita ait. Phi diſputan
tes ð ſapia diffinierůt eã dicẽtes. Sapiẽtia

pᷣmiſſa diligẽter

Eeſt rerũ hũanaꝝ diuinarũq; ſcia.Ego quoq; vtrarũ⸗
Gqᷓ̃ rerũ cognitõem. id ẽ diuinaꝝ ⁊ hũanaꝝ ⁊ ſapiẽtiã
ʒeeßrkrerert ſciam dici poſſe non nego. Verũ iuxta diſtinctiõez
j. Coꝝ.xij. aopli qua dixit. Alij dat̃ ſermo ſ⸗ apie. alij ſermo ſcie. il⸗
Diſtinctio ſa la diffinitio diuidẽda eſt. vt rerũ diuinarũ cognitõ ſa
piẽtie ⁊ ſcie om piẽtia ꝓpꝛie nuncupet᷑.humanarũ vero rerum cogni
tio pꝛopꝛie ſcientie nomen obtineat. Neq; vero quic⸗
qꝓuid ſciri ab homine poteſt in rebus hũanis( vbi plſlu

a (Sapia rerũ bu⸗
manarum ac. Cõtra.
qm̃ ſicut dicit phᷣus
ſcie ſecant᷑ vt res.ho
eyſt diuidũt᷑ ſᷣm diuer
ſitatẽ ſubiectoꝝ. reſ
diuine ⁊ bũane.crea⸗
te et increate ſũma di
uerſitate differunt. S
nulla ſcia. nulla ſapia
ſimul pᷣt eẽ de vtriſch
Itẽ res hũane in cõ/
paratõe reꝝ diuinaꝝ
ſi nihil ſũt. ſicut nec

9

rimuz ſuperuacue vanitatis ⁊ noxie curioſitatis eſt) finitũ ẽ aliq̃ mõ ↄꝑa/
bile infinito. S ſicut punctus nihil adijcit ſupꝛa liueã.ſic cognitio rerũ bumanarũ nihil adijcit ſupꝛa cogni
tionem rerum viuinarũ.ergo videt᷑ ꝙ cognitio humanarũ rerum non ſit de integritate ipſius ſapientie.nõ
ergo debet poni in eius diffinitione.R.dicendũ ꝙ ſapientie nomen ᷣm ꝙ accipitur ꝓ cognitõne dupliciter

1 cõſueuit accipi a phis.ᷣ ſicut et nomẽ iuſticie dupfr accipit Eſt em iuſticia ſpalis. ⁊ iuſticia generalis. Juſti
2 cia ſpãlis ẽ virtus cardinalis diſtincta ab alijs. Juſticia vᷣo general cõplectit᷑ gũalit᷑ oẽs vᷣtutes.Sic ⁊ ſapia
ꝓpꝛie dicta dẽ cognitio cauſaꝝ altiſſimaꝝ.Sapia vo cõiter dicta cõpᷣhendit et includit cognitioneʒ oim.Et

boc mõ dicit ph̊s ꝙ ſapiẽs de q̃libet re ſicut ẽ inqͥrit cognoſcẽ rõnẽ.et hoc mõ ſapia includit in ſe duas ſcias.
et nõ ſolũ illas q̃ ſunt de creaturis.verũ etiã illas q̃ ſunt de crcatoꝛe ⁊ creaturis.Et qm̃ noie hois pßſt intelligi
oĩs creneura. ouz iyſe ðUWU
HH Phuic ſcie tribuo.ſ illud tm̃ tribuo qͥ fides ſaluberri / b
diffiniens ſapiam di · ma qᷓ ad verã btitudinẽ ducit.gignit᷑.nutrit᷑.defendrdi
cit ipſaʒ ſciam eẽ rey tur.roboꝛatur.q̃ ſcia nõ pollent fideles plurimi q;uis
diuinaꝝ ⁊ bumanaꝝ polleãt ipſa fide plurimũ.Aliud eſt em̃ ſcire tmmmodo
ri. ceteran rey crcne qͥd hõ credere debeat ꝓpter adipiſcendã vitã beatã.
Ratnnſchma ſanfad aliud eſt ſcire quõ hocipᷣm vel pijs opitulet᷑.vel cõtra
Et ꝑ boc pʒ explica impios defendat᷑.q ꝓpꝛio vocabulo appellat᷑ ſciẽti.
tio notificationis et ¶De his q; duabꝰ vᷣtutibꝰ idẽ Aug.differentiã int eas Aug.in. xij. lib.
diſſolutio pᷣme obie aſſignãs ſuꝑ ps.ait.diſtat ſapia a ſcia teſtante ſancto de ttiin.
ctionis. Ad illud vo Job. q quodãmõ ſingula diffiniens ait. Sapientiaẽ⸗
a5 ob ſcia rerũ bu · pietas. Icia vo abſtinere a malis. Pietatẽ vo hoc lo⸗ c
imupꝛa cognitionẽ ex (o poſuit dei cultü qᷓ grece dr theoſebia. eſt in cogni
diuinaꝝ. dom ꝙ licee tione ⁊ dilectione eius qð ſemꝑ ẽ ⁊ incõmutabilr ma/
rel diuine excedãt bu net qð deus ẽ.Abſtinere vᷣo a malis eſt in medio pꝛa
man as in infinitum. ue nationis pꝛudenter cõuerſari. Idẽ q; int hec duo
grille ſunt infinite et ¶apte diſtin guens ait. diſtat ab eternoꝝ ↄtemplatione
i ſit Homtio⸗ Actio q bene vtimur tpalibus rebus. xilla ſapie hec
ns in infinic eo ſcie deputat᷑. q;uis ⁊ illa ꝗ ſapia eſt poſſit nuncuparir HM
vtraq; cognitio eſt f· ſcientia.vt apoſtolꝰ aſſerit vbi dicit. Nunc ſcio ex ꝑp⸗ j. Cox. xiij. unic
mnita.ſiue qᷓ cognoſci te.quã ſcientiã ꝓfecto contẽplationis dei vult intelli⸗ 7 Mr,
mu — H gi. In hoc ergo differentia eſt. quia ad contemplattio
gnmpgoſcimus bumana. nem ſapientia. ad actionen sntig priner &
s em cognoſcimuf nem ſapientia. ad actionem vero ſe cientia ꝑtinet. Ecce
diluina ᷣm ſuã imen·⸗

ſiitatẽ.nec qdiu ſumꝰin via attingimus ad cõſpiciendã ipſam veritatẽ in ſe.⁊ iõ neceſſe eſt eã in ſuis effecti
bvrus cognoſcere.et ꝓpterea cognitio Aunanan magna ꝑs eſt nf̃e noticic qdiu ſumus in ſtatu vie.⁊ pꝛo
ʒ tanto ponit᷑ in diffinitione ſapie. b ¶ Huic ſcie tribuo ⁊c. Aidet᷑ falſum dicere.quia cũ dicit fidẽ generari
ecer ſcia. aut intelligit qtũ ad habitũ.aut qtũ ad actũ. Mtũ ad habitũ nõ hʒ veritatẽ.quia habitus fidei non
generat᷑ ex habitu ſcie. Otũ ad actũ non.quia actus fidei pᷣcedit actũ ſcie.g̊ nullo mõ babet veritatẽ. Item
ſfſccia verſatur circa tꝑalia. fides aũt eſt de eternis.ergo videt᷑ e donũ ſcie nibil faciat ad ipſam fidem. Juxta
boeoc etiã querit᷑ de diuerſitate illoꝝ quatuoꝛ actuũ quos enumerat.R.ddm ꝙ licet fides habeat ipſam ſum
manm veritatẽ ꝓ pꝛincipali obiecto cui credit et aſſentit.illud tñ qdð credit videt ꝑ ſpeculum creature. ꝓpte/
rrea ⁊ ſi ſpeculũ creature nõ ſit eius pꝛincipale obiectũ.cognitio tñ eternoꝝ in ſubiecta creatura.⁊ mundane
creature.⁊ intelligentia ſcripture plurimũ confert ad ipſius fidei ꝓmotionẽ ſiue in alio ſiue in ſe. In ſe qui/
gaem q;tũ ad ꝓfectũ. In alijs aũt nõ ſolũ qᷓtũ ad ꝓfectũ ſed etiã q;tũ ad inchoationẽ.hõ em̃ magne ſcie ⁊ li-
terature facilius ꝑſuadet ⁊ melius inſtruit venientes ad fidẽ q; ignoꝛãs.ſicut de beato paulo manifeſtũ eſt.
Ande quia ſcia iſta valet ad fidei introductionẽ.et introducte ꝓuectionẽ.et ꝓuecte defenſionẽ.⁊ defenſe cõ
firmationẽ. hinc ẽ ꝙ qᷓtuoꝛ actus aſſignat ei Aug.reſpectu ipᷣius fidei dicens q; ꝑ donũ ſcie fides ſaluberrima
guignit᷑.nutrit᷑.defendit᷑.roboꝛat᷑.ita ꝙ pᷣmus actus reſpicit incipieẽtes.duo intmedij pficiẽtes ſᷣm ꝓgreſſum
iu bono.⁊ pugnã ↄ malũ.q̃rtus et vltimꝰiã ꝑfectos.Ad illud g qð obꝛ in ↄtrariũ ꝙ ſcia nõ generat ſidẽ nec
q;tũ ad habitũ nec qᷓtũ ad actũ.ddᷣm ꝙ imo.ſed generari aliquẽ habitum ab alio põt intelligi duplr. Ael re
ſpectu eiuſdẽ ſbᷣiecti.vel reſpectu alteriꝰ.Et reſpectu alteriꝰ duꝑtr.vel effectiue vel diſpoſitiue.Cũ g dẽ ꝙ ſcia
gfat fidẽ nõ intelligit᷑ reſpectu eiuſdẽ ſubiecti ſed reſpectu alterius.nec intelligit᷑ effectiue ſed diſpoſitiue
Ad illud qð obꝛ ꝙ fides eſt de eternis.ſcia de tpalibus.ddm ꝙ illud nõ cogit.qꝛ tꝑalia bene manuducunt ad
4 eterna q;diu ſumus in via. c cia vero abſtinere a malis. Aidet᷑ falſum diccre.qꝛ diuerſoꝝ donoꝝ di/
erſi ſunt actus.cũ & boc ſit doni timoꝛis.nõ videt᷑ ꝙ ſit ipſius ſcie. Itẽ abſtinẽ a malis reſpicit affectuʒ.ſed
fſcia reſpicit intellectu. abſtinẽ a malis nõ ẽ actus ipſiꝰ. Juxta boc qꝗrit᷑ cũ ſcia non ſolũ ſit ad declinandũ a
malo ſed etiã ad faciendũ bonũ.ꝓpter qͥd magis deſcribit᷑ ꝑ actũ declinandi a malis qᷓ; ꝑ actũ exercẽdi in bo
nies. Re'. dom q; m ꝙ mgr exponit in lr̃a.abſtinẽ a malis nõ ſolũ intelligit᷑ pꝛiuatiue non facẽ malũ.ſjg mał
abſtinẽ hoc ẽ pꝛudẽter ↄuerſari in medio nationis pꝛaue ⁊ ꝑuerſe. Vñ alit᷑ et alit᷑ abſtinẽ a malis ẽ ipſius ti
moꝛis et ipſiꝰſcie. Limoꝛ em̃ repꝛimit interioꝛa incentiua.ſcia vᷣo docet pᷣcauẽ exterioꝛa picula ⁊ occaſiones
⁊ ea q̃ ſunt ad malũ inclinatia.in qͥbus magna ẽ difficultas.Et ꝑ hoc pʒ rñſio ad obiecta.qm abſtinere a ma
lis alit᷑ eſt timoꝛis. Pꝛeterea nõ eſt ſcie vt exequẽtis ſed tm̃ vt dirigentis. Poſtremo nõ eſt ipſius ſcie pua⸗
tiue tm̃ ſed etiã poſitiue ſicut ſupꝛa fuit tactũ.ideo patent illa tri a obiecta que ꝓcedunt ſᷣm bo.

*

i⸗ „ (Aperte wemoſtrs 7
atü eſt in quo differant ſas ſanle rſni⸗ te tge D
petg nununtus ſcie. ſcz v

„„

6virt? ſcʒ
eo ꝙ eadẽ virt er⸗
. mꝰ ſci ritas ſil bʒ cõuer⸗
5 nã.et ideo de ipſo Raben ſei rlene idẽ ⁊ ꝓxim.
ogine oz e ĩam. Cü em̃ legit. Ve rne agnoſcit᷑ ve nulla videt᷑ ꝑ bocai
lrting „ entiam ⁊ ſapiam eifilius. in carne a⸗ ſer ve aiet ovrñtia
ob.ſ. abo ellol verus Br iinstiend gnuerr Bnltetame⸗
H rus hois tiã ref⸗ amꝰ ad ſcian ia fuit plenarie. ⁊ nos donu vnũ !
tatis. grati referam ad ſcientia fuit plen infra.ſimul eſt de eter
1 ritans. grati⸗ ſapientia ⁊ ſciei homo. nia cbain 1
ia in chꝛiſto ſ dabemq eſt deus ⁊ homo je nis 2 tpalib. 6 vr
Aun ſpientipccohabem deſtt donuz ſaplentie me tbuigi⸗ Sench⸗
4 2n⸗ ſiti doni intellectus b ¶ct. Reꝛdum ꝙ nego⸗
Aſſignat dꝛñtia sl ciari circa tpalia ⁊ et.
Etſcienne. inter ſciam ? lapian la duo. qꝛ na põ .
¶ Oſtenſa victen i videam⸗ In h differüt il teplace lan ros eaſge. r⸗
ſapiam ⁊ intellectũ vid veritati eteme cõtẽplãde rões aliaſ ⁊ als. Qñ ẽ
ſapiam le eſt de ceteris que v eternis eſt ̊ etiã im rões eaſdẽ tũc nö
apia ꝓpꝛie eſt dee ia ο nõ modo dee 6 eã Em roes es⸗ iuerſitaf
i bug ſap dit. Intelligẽtia vo nõ mod iter exoꝛtis. Per eã eſt ſolũmõ diu
W it. In H/ libꝰtpaliter TD TP 11e tiã eſt di⸗
mtenchit. uiſibilibꝰ ⁊ ſpũalibꝰtp⸗ naturas(id ẽ diui mãlis imo etiã el e
de rebus inuil na que fecit omnes r „ biles na ſitas foꝛmalis. .
ui veic ſumma que ſales ⁊? inuiſibiles na eliae foan, repi⸗
T natura lumma q ſunt ſpũales ⁊ inuiſibil h ſic eſt in poſitor
en Saane ⁊q poſt ipaʒ 6es aſpiciũt. In h ſice lligi pöt ex
ture vt angeli ? oẽs aj 2 tm̃ ↄſpicit᷑. intellectu his q dicta ſunt in ⸗
ure vt an ſapĩa creatoꝛ tm̃ ↄſ ectu intelligi⸗ itan qönũu deter⸗
fferẽtia eſt. qꝛ ſapia cr Item intellectu intelli babitap qonũ a
bilia capimus tm̃. amur. (Sic ergo diſtingui a⸗ Samonge. H
, S unt etis in han intellectn re õ ce iſibiliũ
Auraunt iner⸗ illa tpani rectã adm ininrationk: creatoꝛis et can ravinul on f.
n iſn ſami let ad rerũ tꝑ ſonz ntelligentia v —0 Eplatiõez ⁊ dele „
ntia ? ſapis,. let ad r erſationẽ. Intelligen btitudis ↄteplati c
s Cntios ſop, Pala conuetſatonk Arallientta⸗ zut ſunt acquiſi ian
l⸗ ſpeculationẽ. Sapia ellectus ⁊ ſcie Put nt dona ſ, ſſſancti alia ſunt
AIſſ jnam intellectus el e dicunt᷑ dona ſpũſſancti alia ſunt
o ¶ Alſſignat dꝛñtiam in 8⁊ ſcientia que dicunt᷑ dor Hhec em̃ virtutes ſun
. andũ ꝙ intellectu t1 . r t in anima hois. lj c a vero na
Et notandũ ꝙ intel e naturalit ſunt in anima! cte viuant. Illa vere
e. ſcientia qu aſmig deliũ. vt ꝑ eas recte auũt virtutes
intellectu ⁊ ſcientis dunt᷑ animis fie 6is. a deo mñ. Per has auũt e
ς½% que p gratiã infundunt an ficio creatiõis.a deo iñ. diuuant᷑. Vt ver/
eciit guepg habet homo ex bene , lia refoꝛmant᷑ atq; a muan dã ⁊ grati⸗
mnptinniſp turaliter a ſpüuſſancti illa naturalia refoꝛn 8 virtutẽ quandã ⁊ grs
que dicũt᷑ dona ſpuũſſancti ills t0 obtenebꝛatus ꝑ virtt. édũ. Ita 2 ꝑ
S aue dicüt d lectus naturalis pctõ k atq; adiuuat᷑ ad intelligedũ. eE
ae⸗ bigcaria ijtciſe- telligentie refoꝛmat atq; ad t mentis rõ ad contemplati
ebettore ð in q dicit ſpũs in 2 = ſ. je iuuat᷑ atq; erigi 1 3 .
aning Dð illa virtutẽ que dicit pus retatns⸗ 3 d
kant Dlrem . Rtoratantferiuphgi donũ ⁊ ſ. iamincreatam. illa ſapia dei. vt
umngun ¶ Alſignat drñ une b de qua nüc di erimus no el ebm deuz eſt. ac
nmn d etiã ſciendũ eſt ꝙ ſapia d nolapiencig. Verũtamẽ que im de b eo ca⸗
iuit g ¶ Ilud e ed s eſt. ſed hominis lapie colat nens hoĩs deũ cui zbeo ca⸗
ͤngſi⸗ an ausque de cultus eius eſt. Si g col⸗ ſit.⁊ nõ ſua luce.ſed ſumme
ſic verus et pꝛecipuu . t. ſe ies ipſa fit. lentia etiam
nii⸗ verus et vſ eẽ particeps põt. ſapiẽ minis ſapientia etia
— facta eſt. ⁊ cuiꝰeẽ particeps Iſta ergo ho icipa⸗
DL pax facta eſt. ? cuieẽ ione ſapiens fit. Iſta er non enim participa⸗
n iſtius Slerancg dei eſt. vt ea Bniette ti dene dei. Sic etiam bonmg
nanſt Deieſt. El diens ſt deus. ſicut mens partt. t. ſed etiam illa quam dat hon 2
cnontfi ſapiens e eſt. ſed etiam ill
i Aamm uſtiicatimpium. Aummtopligtelaeen ð
Gun — Rn ius partis incidit qõ Aen i intcheeiu uinto quis ſit ac biectu dy
Sintellig iam ults arti noe s donsrnndcis Bert duis ſtactus robiecra w⸗
ſhrin — ren ſer m ler Atee Ronragaeret, pietatis, oii
in, m e Accr macinerin üc ⁊ obiectum pꝛo⸗ moi Queſtio. j. ni ſapientie Atrũ actus
ic ſitria. Pꝛimo quenit auns ndo quis ſit actus ⁊ ob⸗ ¶ Heactu z obiecto ipſius doni ſa lLb
Keeangatn Beck

ſiq ſcimus in chꝛiſto.
vtruq; agnoſe
t docet aug.
rebus. Et v

ꝙ iſta nulla ſit dꝛñtia

„“

ipfius doni fapicntie attendat᷑ penes cognitionẽ ve

ri an penes affectionem boni:.Et ꝙ actus eius attẽ
dat᷑ in cognoſcendo videt᷑ pꝛime ꝑ verbum ſapien/
tis Pꝛouer.j.Audiens ſapiens ſapientioꝛ erit.ſᷣ au
ditus in nobis eſt via ad acquirendum habitum co

rnitiõis. Si ergo ꝑ auditum creſcit in nobis ſapien/
tia ſᷣm ꝙ dicit᷑ in litera in verbo ꝓpoſito ⁊ i alijs plu

ribus eiuſdem libꝛi autoꝛitatibus. videt᷑ actus do

ni ſapientie ſit cognitiuus. ¶ Item bocipᷣm oſtẽdit

ꝓꝑ Aug.in.xiiij.li.de trini.vbi diſfiniens ſapiam dicit
ꝓꝙ ſapientia eſt rerum diuinarum bumanarumq; co
grnitio. appꝛobans notificationem phoꝝ in parte il/
la de ipſa ſapientia. ſi ergo diffinit ſapiam recte per
uvctum ꝓprium.videt᷑ ꝙ actus ipſins doni ſapientie
ſit diuina ⁊ humana cognoſcere. ¶ Item Gꝛego. in
moꝛalibus tractans illud Job.j. Uentus vehemẽs
Tc.dicit donũ ſapientie datum eſt in remediũ con
tra ſtulticiam.ergo defectus ſtulticie ⁊ donum ſapie
directe opponũtur. oppoſita autem nata ſunt fieri

iuxta idem ſᷣm qꝙ vult ph̊s.Cũ g ſtulticia dicat defe-
ctum in actu cognoſcendi. videtur ꝙ actus ſapien-

tie doni ſit potentie cognitiue. ¶ Itẽ boc videt᷑ rati
one.quoniam ſapientia appꝛopꝛiat᷑ filio.ſed cum in

imagine creata ſit aliqua reperire ex parte intellectꝰ

aliqua ex parte affectus.que ſunt affectiõis appꝛo

pꝛiant᷑ ſpnñiſateto qui eſt amoꝛ. que vᷣo cognitionis
aoppꝛopꝛiant᷑ filio.cuʒ ergo ſapientia ei approher⸗ “

7„

vigetur ⁊c. ¶ Item nullus amans aliquid quantũ/

cunq; circa illud afficiat᷑ ſapiens dicit᷑ ex hoc niſi il/
lud cognoſcat.ergo actus doni ſapientie maxime at/

tendit᷑ in faciendo cognoſcere.¶ Sed ↄtra hoc obꝛ
pꝛimo auẽte ſapientis Ecci.vj. Sapia doctrine vᷣm
nomen ſuũ eſt.⁊ non multis eſt manifeſta. ſi g& ſapi/

entia a ſapoꝛe dẽ.⁊ ſapoꝛ reſpicit affectõnẽ interioꝛẽ.

vr ꝙ ꝑ pꝛius actus doni ſapie ſit affectiuus. tez

Brego.in moꝛal.ſuꝑ pꝛimũ iob dicit ꝙ ſapientia eſt

donũ ſpe ⁊ certitudine eternoꝝ mẽtẽ reficiens.ſ refe
ctio ſpectat ad guſtũ ⁊ affectũ.g et pꝛecipuus actus
ſns woni ſapientie eſt affectiuus.
1

ſtultam ⁊ amẽtẽ ſapiam laudamꝰ⁊c.⁊ alia lr̃a.banc

igit᷑ irꝛrönalẽ ⁊ demẽtẽ ⁊ ſtultã ſapiazʒ excellẽt᷑ ituẽtes

pvicunt ⁊c.ſi &̊ loquit᷑ ibi de ſapia q̃ eſt donũ ſicut pʒ.

⁊ banc dicit ſtultã ⁊ amẽtẽ.vẽ ꝙ actus iſtiꝰdoni ex ꝑ⸗/
te aſſcctionis ſe teneat ⁊ nullatenꝰ ex ꝑte rõis¶ Itẽ
Berñ.in li.de amoꝛe ca.vj.dicit ꝙ amoꝛ creſcit i cx

ritatẽ.chaꝛitas in ſapiaʒ. cũ charitas ⁊ amoꝛ.⁊ ipᷣiꝰ

charitaſ actꝰ ſint ꝑtes affectiue.vẽ ꝙ ⁊ ſapie actꝰ ſit

Affectiuꝰ. cñ pꝛincipalis actus nõ variet᷑ ratione pꝛo
fectus. ¶ Item nec in tono ſapientie nec in eiꝰactu

rſt repire exceſſum. Memo em̃ nimis eſt ſappiens.õ
in actu cognitionis circa diuina contingit valde de/
ere.vr ergo ꝙ actus doni ſapientie omni

facili ex .
no ſe teneat ex parte affectionis ⁊ nullatenꝰ ex par/

te cognitiõis. Si foꝛte dicas ꝙ actus eius ſimul ẽ ex
parte cognitionis ⁊ affectõnis. Contra hoc eſt.quia

maioꝛ eſt diuerſitas in habitibus qᷓ; ſit in potẽtijs.ſᷣ
rõne illoꝝ actuũ qui ſunt cognoſcere ⁊ affici diuerſi/
ſicant᷑ potentie anime.ita ꝙ nũqᷓ; ſunt actus eiuldẽ
potẽtie. pari ratione videt᷑ ꝙ nunqᷓ; ſunt actꝰ eiuſ
dem habitus. Si tu dicas ꝙ non poſſunt eſſe actus
eiuſdem habitus pꝛincipales.tũc querit᷑ quis ſit eiꝰ
actus pꝛincipalis ⁊ pꝛecipnus.vtrũ cognitiuus vel
Affectiuus. Et bprimaora

4

ſancti.cuiꝰ actus ↄſiſtit in deguſtando diuinã ſuaui/

quo dicit ꝙ delectatio eſt ↄiunctio cõuenientis cum

Item dyoni. cuiꝰdicit Ecci.ꝙ ſapientia pᷣm ſuũ nomen eſt.Et gꝛe

ius dicit in li.de diui.no.ca.de ſapientia. Hanc igit᷑

cimur circa æũ pꝛeuia cognitione que eſt ꝑ ablatio/

tur in extaſim. mõ ſubleuant᷑ vſq; ad raptũ.licet hve

ni ſapientie pꝛecipuus ẽ cx ꝑte affectiõis. Cõcedẽde
ſunt etiã rõnes hoc oñdẽtes.

tiones yf cognitiuꝰ. 9

ecundas ꝙ affectiuus. zita redit eadem queſtio qᷓ
pꝛius. ¶ Redm ꝙ ſapia quadrupliciter ↄſueuit ac&
cipi tam a phᷣis qᷓ; a ſanctis.vicʒ. cõmuniter. ⁊ minꝰ
cõmuniter.⁊ ꝓpꝛie.⁊ magis ꝓprie.Communiter acci
piendo ſapiam.ſic ſapia dicit cognitionẽ reꝝ genera
lem ſᷣm ꝙ diffinit eam aug.⁊ phs.qꝙ ſapia eſt cogni⸗
tio reꝝ diuinaꝝ et bumanarum.Et phᷣs in pᷣma phi
loſophia dicit ꝙ ſapiens eſt qui oia nouit pᷣm ꝙ ↄue
nit.Alio modo dicitur ſapientia minus cõmuniter.
et ſic ſapientia dicit cognitionem nõ quãcũq; ſed co
gnitionem ſublimem.vicʒ cognitionem reꝝ eterna/

rum. et ſic accipit eaʒ apls. ſ. Coꝝ. xij. Alij dat ꝑ ſpi

ritum ſermo ſapientie.alij ſermo ſcientie.bᷣm ꝙ exxo
nit Aug.dicens.qꝙ ſapientia eſt cognitio eternoꝛuʒ.
ſcientia vᷣo eſt cognitio crcatoꝝ.Et ſic etiã dicit phᷣs
ꝙ ſapia eſt cognitio cauſaꝝ altiſſimaꝝ.Tercio mo/

do accipit᷑ ſapientia ꝓpꝛie.et ſic nominat cognitõeʒz.
dei ᷣm pietatem.⁊ hec quidem cognitio eſt que attẽ/

ditur in cultu latrie quem exbibemꝰdeo ꝑ fidẽ.ſpem
⁊ charitatem.ſᷣm quẽ modũ accipit aug.xiiij.de ciui

tate dei. exponens illud Job. Ecce pietas ipſa eſt ſa

piẽtia.dicens ibidem ꝙ pietas ⁊ ſapia idem eſt qð
theoſebia.et theoſebia idem eſt qdð cultꝰ diuinus. q̃
conſiſtit in tribus virtutibus.ſᷣm qꝙ ipe dicit in pꝛin/
cipio encher 8.ad laurentiũ. Quarto mõ dicit᷑ ſapi/
entia magis ꝓpꝛie.et ſic nolat cognitionem dei expi/
mentalem.et hoc modo eſt vnũ de ſeptẽ donis ſpũs

tatem. Et qm̃ ad guſtuz interioꝛẽ in quo eſt delecta⸗
tio neceſſario reqͥrit᷑ actꝰ affectionis ad ↄiungendũ.
2 actus cognitionis ad appꝛehendendũ pᷣm illð phi

cõuenienti cum ſenſu eiuſdem.hinc eſt ꝙ actus do/
ni ſapiẽtie partim eſt cognitiuꝰ.⁊ partim eſt affecti⸗
uus.ita ꝙ in cognitione inchoat᷑.⁊ in affectiõe cõſũ⸗
mat᷑.ſm ꝙ ipᷣe guſtus.vel ſapoꝛatio.vel exꝑimenta⸗
lis boni ⁊ dulcis cognitio.et ideo actus pꝛecipuꝰ?o⸗/
ni ſapientie ꝓpꝛijſſime dicte eſt ex ꝑte affectiõis.rõe

go. dicit ꝙ actus eiꝰ eſt reficere. Et Pyoniſiꝰ vicit ;
iſtius ſapie eſt amentem eſſe.ꝓpter boc ꝙ meliꝰ affl⸗

nem ⁊ negationem.qꝙᷓ ꝑ affirmationem.ſicut docet iĩ
libꝛo de myſtica theologia. Ratiõe etiã iſtius eiuſdẽ
cauſe dicit Berñ.charitatẽ ſapiaʒ ꝓficere.⁊ ex h ea
dem cauſa ↄtingit ꝙ ſapia non poteſt eſſe in via.q̃a
exceſſus in expimento diuine dulcedinis potius eſt
laudabilis q; vituꝑabilis.ſm q; patet in viris ſancq
et cõtemplatiuis.qᷓ pꝛe nimia dulcedine mõ eleuan/

eucniat pauciſſimis.Concedendũ eſt igit᷑ ꝙ actꝰ do
Ad illud vᷣo qdð ob

in Zriũ qꝙ ſapia creſcit ꝑ auditũ. dm ꝙ ſapia ſumi
ibi cõiter ꝓ cognitiõe generali q̃ qdẽ eſt reꝝ diuiaꝝ
⁊ bñanaꝝ.q̃ ꝑ ſtudiũ ⁊ auditñ ſuſcipit incrementuʒ.
⁊ iõ nõ hʒᷣ hic locũ.(¶ Ad illud ſiliter qdð obꝛ de aucte gx
Aug.pʒ rñſio.qꝛ illo mõ eã accipit aug.¶ Ad illud
xo qð obẽ de aucte gꝛeg.ꝙ ſapia ẽ õ ſtulticig. dici poõt
ꝙ hoc dicit nõ qtũ ad vſtimũ actũ ſapie q attẽdit i

affectiõe. qtũ ad pᷣmũ actũ ſiue pᷣuin qᷓ ↄoliſtit in o

gnitione. donũ em ſapie in ſe cõplectit᷑ vtrũq;. ¶ Ad 10

inq; tũ vicit ſapo aftcctiõis. Ei em vtthq; t le clau

illud qd obẽ ꝙ ſapia appꝛopꝛiat filio. dom ꝙ boc eſt

1n ſet

füin
ſo⸗
Punet
ctre.
hii⸗
ſnenr
ſen
e
ep
Cntt
Cſan
e
litus
loesi
Eont
gltp⸗
wue
hmu
hlum
(Suna⸗
ſonrcge
lat
Nlst

e.
4n
ni
ca iu
Cnnen
. N
4 et
Caſoltſi⸗
SSrnn ,
Jc p
Slten
nlaigi⸗
„*
ſen “H 84
. e .
14 1
wune
—
giitst
nchirt
Y/ 1
4 7 5
binmdt’
ntcdN.
Sr
mumena
S ℳ 61
4 8
uaif
piont
Gttc
ſehshtkt
prse
stadc
ſeintüter
4
, ,
6604

e/, W
lii, .

.
c

Di.

gat.poteſt vtreq; ꝑſone appꝛopꝛiari.vicʒ filio ⁊ ſpũi

ſancto.et qm̃ nõ appꝛopꝛiat᷑ filio ſoli.ĩmo etiã pſone
11 ſpũſſancti.binc eſt ꝙ ratio illa nõ cogit.(¶ Ad illud
quod vlterius obꝛ ꝙ nemo eſt ſapiens ex hocſ olum
q amat niſi etiam vlterius cognoſcat.dom ꝙ illud

eſt ven. attñ in amoꝛe dei ipſi guſtui ↄiuncta eſt co/
gnitio. Optimus em̃ modus cognoſcendi deũ ẽ exꝑ
rimẽtu dulccdinis.multo etiam excellentioꝛ ⁊ nobi/
lioꝛ ⁊ delectabilioꝛ eſt qᷓ; ꝑ argumentum inquiſitõis.

Ande ex boc non ſeqͥt ⁊ habet᷑ ꝙ cognoſcere ſit ac

tus ipſius doni ſapientie pᷣcipuus.ſed quodãmõ cõ/
currit ad eius actum pꝛecipuũ.⁊ hoc quidẽ eſt verũ.
qꝛ ſicut tactum eſt ſapia in ſe claudit vtrũq; actum.
vnde quodammodo reſpicit intellectũ.quodammõ

12 reſpicit affecti. ¶ Ad illud vo qð vltimo obẽ ꝙ vnꝰ

habitus nõ põt eſſe reſpectu iſtoꝝ duoꝝ actuũ.cum
penes illos diuerſificent᷑ potentie. dðᷣm ꝙ veruz eſt
ꝙ non ppñ̃t iſti actus eiuſdem habitus eſſe ita ꝙ vter
qʒ ſit pꝛincipalis.nibil tamen impedit duos eſſe.ita
ꝙ vnus ſit pꝛimus.alter vᷣo pꝛecipuus. Anus ſicut
diſponens. alter vo complens.ſicut in pꝛecedentibꝰ
habitum fuit de fide.LXñ ciſdẽ rõnibus ⁊ rũſionibuſ
(q;tum ad hoc)poteſt quis negociari circa onuʒ ſa
pientic que ſupꝛa explanate fuerũt circa virtutem fi
dei.Et ideo hec ad pñs ſufficiant.quia non opoꝛtet
bic illas iterum replicari.
— Queſtio.ij. b
¶ De actu ⁊ obiecto doni ſcie. Atrum actus pꝛecipuꝰ
doni ſcie oſiſtat in actione vel in cõſideratõne:Et q;
conſiſtat in actione pᷣmo vr̃ auẽte aug.xiiij.de trinit᷑.

que br in lr̃a.diſtinguens em̃ inter ſapiaʒ ⁊ ſcientiaʒ

dicit ꝙ ſapientia ſpectat ad contemplationem.⁊ ſci⸗
entia ad actionẽ. ¶ Item bᷣm ph̊m ſcire qð nõ ẽ con
iunctum opationi parũ aut nihil pꝛodeſt ad virtu/
tes.ſi ergo ſcia que eſt ſpũſſancti donũ multũ ꝓdeſt
ad merituʒ.vr ꝙ actus eius circa agenda pᷣcipue ſit
cõſtitutus. ¶ Itẽ fides ſine oꝑibus moꝛtua eſt.ergo
pari rõne ⁊ ſcia.ſed ipſa ſcia que eſt dnum ſpũſſan/
cti non eſt moꝛtua ſed gratuita. ergo videt᷑ ꝙ actus

