aſſumit᷑ ad ↄpletius oꝛdinat᷑.S vẽ ꝙ in ſe nõ hẽat ra
tionẽ ꝑpſone. UEhrem ſi aſſumpſit. aut ↄſumpſit. aut
ↄſeruauit.Conſtat qꝙ; nõ ↄſumpſit.qꝛ diuina nã hũa
ne nature nihil nobilitat᷑ abſtulit. Si ↄpuauit.& cuʒ
aſſumẽs nõ fit aſſumptuʒ. reſtat ꝙ in xpᷣo ſt due nãe
⁊ due pſone.ſ.hnana ⁊ dina. nec deꝰ eſt hõ.nec hᷣ ẽ
deus. &nõ eſt ibi aliqᷓ vnio. ac ꝑ h̊ nec aſſumptio. ſi g
eſt ibi aſfſumptio vᷣa.manifeſtũ eſt ꝙ ꝑſona nõ eſt aſ/
30 ſumpta. ¶ E. =ᷣm ꝙ oino falſum ẽ ꝙ pſona pſonã
aſfumpſit. Hoc em̃ tripłr põt intelligi. Aut ꝙ ipᷣm aſ
ſumptũ fuerit ꝑſona. aut ꝙ fuerit pſona in aſſump/
tieone.aut ꝙ fuerit pᷣaſſumptõeʒ.Quolibʒ iſtoꝝ tri
unmm modoꝝ ſumpta ſnia pᷣdicti pᷣmonis ẽ falſa. Maʒ
pꝛimꝰ repugt veritati ↄceptõnis.ſcdᷣs vritati aſſum
ptiõis. ⁊ terciꝰveritati vnionis. Pꝛimꝰnanq; qͥ hoc
ponit ꝙ añ aſſumptõcʒ fucrit ꝑſona.veritati ↄcepti
onis repugt.ſi em̃ fuit añ perſona qᷓ; eſſet deꝰ. virgo
Maria no ↄcepit deũ ſ᷑ hoiem purũ.qð eſt euan⸗
geliũ ⁊ ↄceptõis articm. Sc̊s vᷣo modꝰ qͥ poit ho/
minẽ illũ tꝑe aſſumptiõis fuiſſe perſonã.veritati aſ-/
ſumptõsis repugt.Si em̃ in aſſumptõne fuit perſo⸗
na.⁊ pꝰaſſumptoeʒ deſijt eẽ perſona.potiꝰin aſſum/
ptoõne ipa gerlon⸗ ↄſumebat᷑ qᷓ; aſfſumebat᷑.nõ ꝙ fu⸗
it illa va aſſumptio ᷣ mag ↄſumptio.Terciꝰ?vo mo
dus intelligẽdi ꝙ fuerit pſona pꝰaſſumptõcʒ illð q
aſſumptum eſt. veritati vnionis repugt. Si em̃ aſſu
mens differt ab aſſumpto.⁊ illud qð aſſumptũ ẽ.eſt
ꝑſona.⁊ qͥ aſſumpſit ſilr eſt ꝑſona.& in xpᷣo ſunt due
pſone.⁊ due ſunt in eodẽ nature. ↄſtat.ac ꝑ h̊ nul/
ia eſt ibi vnio.⁊ ſi boc.nulla ẽ ibi incarnatio.nec bũa
ni genen reꝑatio.qð adeo ẽ abſurdũ vt totiꝰfidei xpᷣi
i ane pimat fundamentũ. In hunc aũt erꝛoꝛem peſii⸗
mũ incidit Eutices vt dicit Boetiꝰ. ꝓ eo ꝙꝙ neſciuit
diſtinguẽ inter ꝑſonã ⁊ naturã. Pꝛo eo em̃ ꝙ vidit ĩ
xpo duplicẽ eſſe naturã.intellexit duplicẽ eẽ pſonaʒ.
52 Meſtoꝛiꝰvo ex eadeʒ cã erꝛauit.ſᷣ nõ eodẽ indec em̃
neſciuit diſcernẽ int ꝑſonã ⁊ naturã.⁊ vidit ꝙ ixpo
nõ poterat eẽ niſi vna ꝑſona.ex h̊ ↄpulſus ẽ ponere
in xpᷣo nõ eſt niſi vna nã.Et iõ ſicut duo fuerũt er/
res in diuinis.ſ.arꝛij ⁊ ſabellij ꝓ eo ꝙ neſciuer̃t diſti/
guere int᷑ naturã ⁊ ꝑſonã.ſic duo fuerũt erꝛoꝛes cir/

tis dignitat intelligo illã qᷓ̃ accipit᷑ a dignioꝛi ꝓpꝛie/
rate. Hoc em̃ nomẽ ꝑſona ſumptũ eſt a dignioꝛibꝰ.
vñ nõ reperit᷑ niſi in indiuiduo nobiliſſime creature
vt rõnalis.⁊ rõne ſue nobiliſſime ꝓpꝛietat.Om̃ ǵ nã
bumana aſſumpta a xpᷣo oꝛdinata eſt ad nobilioꝛex
ꝓpꝛictateʒ eiuſdẽ ꝑſone ſᷣm alterã naturã.hinc eſt q;
nõ tenet ibi ꝓpꝛietatẽ ꝑſonalitat᷑.cadit em̃ ab vna p/
pꝛietate q̃ quidẽ eſt ſupeminent dignitat᷑.a q̃ quidex
nõ cadit ꝑſona vᷣbi ᷣm diuinã naturã.Et ſic pʒ ꝙ di
ſtinctio ꝑſone ⁊ rõ illa nõ valet.qꝛ notificatio ꝑſone
recte intellecta nõ ↄuenit bnanitati aſſumpte. Ad 34
illud qð opponit᷑ ſcᷣo iam pʒ rñſio ex ̊ q iam di /
ctũ eſt.qꝛ natura aſſumpta in xpᷣo eoipᷣo ẽ nobilioꝛ ⁊
in nobilioꝛi ꝑſona ſtabilit᷑.qꝛ nõ in ꝑſona creata.ᷣ in
ꝑſona increata.vñ oꝛdinatio ad digniꝰquis auferat
rõnem ſuppoſitiõis.tñ nõ aufert dignitat ꝓpꝛietatẽ.
Meliꝰem eſt ſubeſſe ſuꝑioꝛi q; ſubeſſe alicui inferio
ri. Sicut ꝑfectioꝛ eſt aia cũ poſſidet᷑ a deo qᷓ; cũ poſſi
det res creatas.⁊ meliꝰnubit vᷣgo nobilis cũ ↄtrabit
mrimoniũ cum rege cui ſubſit.ꝙᷓ cum ↄtrabit cũ ru/
ſtico cui pᷣſit. Aũ eſto ꝙ dedaliquẽ aſſumeret qͥ iam?
pſona vel ens actu.ille cũ deſineret eẽ perſona.nibil
tamẽ dignitaiᷣ amitteret. eſſct em̃ ꝑſona Sn Naeu⸗
aſſumentẽ.qᷓ;uis nõ ſᷣm naturã aſſumptã. ¶ Adil/35
lud qd opponit᷑ ꝙ aia vnita carni facit ꝑſonam. dð.
ꝙ verũ eſt q aia et caro nõ ↄiungunt᷑ dignioꝛi.tũc
em̃ nõ ſolum ex aia ⁊ carne ↄſtituit᷑ ipſa natura.ſ ex
ipſa natura bypoſtaſis ⁊ pſona.non ſic añt è i ꝓpoſi⸗
to.qꝛ aia ⁊ caro fuerũt ſibijnuicem vnita ipſi verbo.
nec in aliqͥ inſtanti fuit anima illa quin eſſet vnita x
bo. ⁊ ipſa hypoſtaſis eterna erat in qͥ vniebat᷑ coꝛpꝰ
et aia.⁊ ideo nõ ↄſtituebant ꝑſonã ſ̊ ſolũ naturam.
Et ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſi dei filius aſſumpſit aĩam car/
ni vnitã.ꝙ aſſumpſit perſonam.qꝛ nõ heins fuit ipſi
carni vnita qᷓ eſſet aſſumpta.quicqͥd ſit de oꝛdie ſᷣm
naturã. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ beata virgo genuit ʒ
pſonam.ddm ꝙ verũ eſt.qꝛ genuit filiuʒ dei.v qm̃ p/
ſona generat᷑ rone naturc.⁊ duplex eſt natura in illa
ꝑſona.ſ.creata ⁊ increata.ideo rõne duplicis nature
duplex ↄuenit ei generatio.ſ.tꝑalis ⁊ eterna.Lẽꝑa/
lis in qua aſſilat᷑ mri. eterna m naturã in qua aſſilx
tur patri.Et ideo nõ cogit rõ illa.q;uis generatio cõ
ueniat ꝑſone.ↄuenit tñ ei rõne nature.boc maxime
verũ eſt in generatõne creata.in qua eſt non tm̃ ꝑſo/
nalis diſtinctio.ſ̊ naturalis multiplicatio.
Queſtio.iij.

ca incarnatõeʒ xpi.vicy euticis ⁊ neſtoꝛij. Catbolica ¶ Atrũ ſit ponẽ intentõʒz ꝑſonalitat in aia ſepata om̃i

vo eccleſia per mediũ iſtoꝝ erꝛoꝝ ꝑtraſijt dicẽs. In
deitate plures eẽ perſonas ⁊ vna naturã. Et in xpᷣo
plures naturas ⁊ vnã pſonã.Et iõ ſimplr ↄcedit ꝑp/
ſonã aſſumpſiſſe naturã. ⁊ negat perſonã aſſumpfſiſ/
ſe perſonã ſicut męf dicit in Ira. Añ rõnes ſunt con⸗
3 cedende inducte iſta parte. ¶ Ad illud q oppoi⸗
tur i otrariũ ꝙ ꝑſona eſt ratõnalis nature ckur⸗
dua ſuba. dom ꝙ indiuiduũ in notificatõne perſone
triplicẽ impoꝛtat diſtinctioneʒ. vicʒ ſingularitat. in⸗
cõicabilitatis.⁊ ſupeminẽtis dignitat. Indiuiduuʒ
em̃ dicit᷑ qð eſt in ſe indiuiſum ⁊ ab alijs diſtinctuz.
Diſtinctõeʒ ſingularitat voco ꝙ aliqͥd nõ ſit cõe ad
plura.ſi dicat᷑ de vno ſolo. pt᷑ qʒ ſoꝛtes dicit᷑ indiui
duum. põ vo nõ dicit᷑ indiuiduum. Siſtinctiõez in/
cõicabilitatis dico qñ aliqͥd nõ ẽ alicuiꝰ pars.ſiue ve
niens in opoſitõeʒ tercij. vñ pes vel man? boĩs pꝛie

vnione circũſcpᷣta. Et ꝙ ſic vð pᷣꝑ mgfrm in lr̃a.Aia
abſoluta a coꝛꝑe ꝑſona ẽ ſicut angelꝰ.ſᷣ angelꝰvere
Apꝛie ꝑſona c. ⁊ aia ſeꝑata.¶ ¶ Itẽ ſic ↄſueuit coĩter
diſtigui. pſona ẽ res diſticta ꝓpꝛietate ad distatẽ ꝑti-
nete. aia ſeꝑata ẽ diſticta res qd patʒ. ꝑſona.
¶ Itẽ rõ q̃re bũana nã in xpᷣo nõ ẽꝑſona.ẽ ꝓpt᷑ vni⸗/
onẽ ad dißni aia circũſcpᷣta aſſũptiõe ⁊ vniõe cõ⸗
plete hʒ illã rõnẽ iĩ ſe quã boetiꝰpoit. Perſona ẽ idi/
uidua ſba rõnał nãe.̊ vꝛ ꝙ rõ ꝑſonalitat᷑ ↄueiat aie
ſepate ⁊ ꝓpᷣe ⁊ ve.Et ↄueit aiaʒ ſeꝑatã ↄꝑari ad an-
gelũ.⁊ ↄucit ↄpari ad alterã aiaʒ.⁊ q̃ ẽ ↄꝑatio vniꝰ
angli ad alteꝝ.eadẽ ẽ ↄpatio vniꝰaĩe ad alterã.vᷣ aia

ſepata differt ſm ſpẽm ab angelo.ſicut ⁊ angelus ab

anima. a ſimſii ſicut inter vnum angelum ⁊ alterũ
eſt diſcretio perſonalis.ſic inter vnam aiaʒ ⁊ alterã.
b que habent diſcretõnem ꝑſonalem bñt intentõem

uiti

inuaſ⸗
Nleckh
Nenitens
iapen
lutuiſt
giuſg
toriſni
ornfe
onoc⸗
nſ
otn
nati⸗
ppals
Kirnun
forkp

emn
ri
wum

igotten
Men prie⸗
nhich,
imequnme
rnz
roblorg
ibincckh
nabvn⸗
Kaſquicg
i⸗ Pen
ghone
nte Saz
undi⸗
deneblio1
naanhin
Fsuuen
iiant.
Aliainſcis
widinſ
lisirtbt
rabitcän 4
nererqun!
crſona. nl
afn Ntie.
i. (Al
Nonam.
dignion. uͤ
1naturaber
nitei po⸗
nipl wde.
ſa mind
i
ünawran.
t iunee,
musfuti
xroueft
wout 5
nsgg⸗
ain i

Ww aia ſepata vere ⁊ ꝓpꝛie ſit ꝑſona.

pflſonalitat. plenã rõnem pſonalitatis ztingit repi

ri in aia ſeꝑata. ¶ Item cuicunq; ↄpetit loqͥ de ſe vt
de ſe eſt ꝑſona.ᷣ aie ſepate ↄpetit loqͥ de ſe vt de ſe.cõ

nenit etiã ad ipſaz dirigere monẽ ſicut ad aiam pe-

tri ⁊ pauli dirigimꝰ.⁊ ↄſtat ꝙ verſa vice pñt nob vo
luntatẽ ſuã expꝛimere ſicut aliquibꝰ expᷣſſerunt.& vꝛ
EBre aia ꝑ ſeꝑpa/
tionẽ ſui a coꝛpe nõ hbʒ ↄditõeʒ detcrioꝛẽ ſᷣ ſtatũ dig/
oꝛem.S qᷓ;diu ſpũs rõnalis erat in coꝛpe ⁊ coꝛꝑi vni/
tus nõ carebat rõne ꝑſonali. ̊ nec qñ ẽ a coꝛꝑe ſeꝑa-
tus. ¶ Sʒ cõtra. ꝑſona ẽ per ſe vna.ᷣ qð venit aliqñ
ad ↄſtitutõcʒ tercij nõ eſti per ſe vnũ ⁊ diſtinctũ. qð

eſt natũ vniri ad ↄſtitutõcʒ tercij nõ eſt ꝑſona.ſᷣ aia
vyoõnalis eſt bmõi.g̊ ⁊c. ¶ Item ꝑſona dicit qͥd cõple

tiſſimũ in genere ſube.ita ꝙ nõ eſt oꝛdinatũ ad vlte/
rioꝛcẽ ꝑfectõeʒ in eodẽ genere.ᷣ aia rõnalis ẽ oꝛdina/
ta ad ↄſtituendũ hoicʒ.̊ nõ bʒ intentõneʒ perſone.
en aia rõnalis cũ eſt vnita carni vt dicit męr
nõ eñ ꝑſona.qᷓ ſi qũ eſt ſeꝑata bʒ rõneʒ ꝑſone. dis⸗
oꝛem modũ bʒ exñdi extra coꝛpꝰ.Si natura ſemꝑ
deſiderat qdð meiiꝰeſt.videt᷑ ꝙ aima nunqᷓ; deſideret
vniri coꝛpoꝛi.vẽ etiã ex boc ꝙ cũ aia vnit᷑ coꝛꝑi.fit ei
iudiciũ.⁊ cũ ſepat᷑.ꝙ nõ ſit ei pena ſᷣ pᷣmiũ.qᷓ om̃ia
alſa ſunt Tpcercle. et illud ex q̊ ſequit᷑ vicʒ ꝙ aia
ſepata ⁊c̃. Item ſi aia ſeꝑata eſt pſona.cũ aſſumè
ſit actus perſone ↄueniẽs.ſicut diuia perſona dꝛ coꝛ

pus aſſumẽ cũ coꝛpꝰei vnit᷑.ꝛ Grangel der oↄſilem
eidez rur,

modũ aia diceret᷑ afſumẽ coꝛpꝰ ꝓpꝛium
ſus piungit᷑.⁊ ſi H̊ͥ nõ recipit᷑.vꝛ ꝙ nec premiſſa eſſet
ↄcedenda.ſcʒ ꝙ aia ſeꝑata ſit ꝑſona ſicut angelus.
Be. dom ꝙ ſicut paalee Feertn opinio mgfri fu
it ꝙ aia ſepata ſit ꝑſona.Et h̊ opinio fuit mgri bug.

„

de ſanc. Nict. Ratio aũt qᷓ̃ mouit eos ad ̊ ponendũ

ſuit actualis diſtinctio ⁊ ↄpletio reperta in aia ſeꝑa/
ta.qm̃ actꝰnobiles liberiꝰexercet ⁊ ꝑfectiꝰ qᷓ; exerce/
at in coꝛpe.Hec ei opinio nõ ſuſtinet᷑ coiter a docto/
tur (vt dictũ fuit ſupꝛa)diſtinctõ ſinglłaritat᷑ ⁊ inc
cabilitat᷑.⁊ ſupeminẽtis dignitat᷑. Muis aũt in ani/
ima ſeꝑata ſit reperire ſingłaritatẽ ⁊ dignitatẽ.nõ eſt
tñ reꝑire incoicabilitatem.qꝛ appetitũ et aptitudinẽ
bʒ vt vniat᷑ coꝛpoꝛi ad ↄſtitutõeʒ tercij.⁊ iõ neceſſe ẽ
ipᷣãm carere diſtinctõe pſonalitatis.qm̃ ſi ↄpletioꝛ ẽ
aia dum pberKaetzernzial quẽ hʒ reſpectu corpo/
ris reſumẽedi.ſicut vult Aug.xij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃am.et
tũc nõ hʒ in ſe intentõnem perſone.neceſſario ſequi⸗
tur ꝙ ꝑſonalitate carcat cuʒ eſt ſeꝑata a coꝛpe.alio/
quin ſequerent᷑ pᷣdicta incõueniẽtia.vic ꝙ vnio eẽt
pᷣternalis.et ſeꝑatio nõ eẽt penalis. Iterũ q; vnio eſ
ſet in aie pᷣiudiciũ.⁊ ſeꝑatio in pᷣmium.quoꝝ qdðlibet
falſum eſt. et ideo nõ imerito in hac opinione coiter
nõ ſuſtinẽt mgr̃m.quis aliqͥ velint dicere ꝙ mgr̃ in/
tellexit de aia ſepata circũſcripta vnibilitate ad coꝛ/

ribus. Rõ huiꝰeſt.qm̃ ad ↄpletã nen blanereiri
i⸗

pus.⁊ ̊ eſt potiꝰ vᷣbi palliatio qᷓ; expoſitio.ſicut aſpi

ciendo ad vba ipſiꝰ pʒ. Pꝛeterea vnibilitas ſiue ap/
titudo vniendi cũ coꝛꝑe nõ eſt aie accñtalis.ſ eſt ipſi
aie eſſentialis.⁊ ideo nõ põt ab ea ſeꝑari vel circum-/
ſcribi ſalua ipſiꝰnã.ſicut ſuperiꝰin ſcdo libꝛo oñſum

fuit. Poſſet tñ dici ob reuerẽtiã ipſiꝰ ꝙ nõ voluit di

cere ꝙ tota rõ perſonalitat᷑ cõpcteret aie ſeꝑate.ſᷣ ep
H̊ ſuppoſito ꝙ aia ſepata cẽt perſona.adhuc nõ eſſet
perſona in xpᷣo.qꝛ ect ↄiuncta cum diuina perſona.
Auicqd aũt ſit de intentõne mgri h ↄcedendum eſt
ꝙ rõ p ſonalitat nõ eſt plene arca aiam ſeꝑata.Añ

Scedende funt rationes ad boc inducte. 2
vᷣo qð obijcitur de autoꝛitate magiſtri patet reſpon/
ſio per iam dicta. ¶ Ad illud vᷣo qð obijcitur ꝙ ani/ 9

pſiſſe carnẽ ⁊ aiaʒ.ᷣ verũ ẽ dicẽ q aſſumpſerit wieʒ.

ma ſepꝑata eſt res diſticta ꝓpꝛietate ad dignitatẽ per-/

tinens.dm.qꝙ nõ eſt ibi ratio diſtinctõnis ſᷣm ꝙ cõ

uenit perſone intentõni ſ̃m illam triplicem conditi/

onem que ſuperius aſſignata eſt. ¶ Ad illud vo qð 4

obijcitur ꝙ cum anima vnitw᷑ coꝛpoꝛi.nõ vnit᷑ digni/
oꝛi rei. et ita vnibilitas ad coꝛpus nõ aufert aime ꝑ/
ſonc ꝓpꝛietatem.dom ꝙ hoc verum eſſcet ſi anima cſ-

ſet perſona per ſe.tũc em̃ ratõne perſone nõ pꝛiuare

tur ex boc ꝙ coꝛpoꝛi cõiũgeret᷑.ſi ergo caret ratione
perſone cum coꝛpoꝛi ↄiugit᷑.patet ꝙ nõ eſt perſona
cum eſt a coꝛpoꝛe ſepata.hoc autem nõ eſt ꝓpter de⸗
fectum dignitatis ſed ꝓpter defectum incõmunicabi
litatis.q;ẽuis nõ incongrue poſſet dici ꝙ ad ipᷣaʒ vni⸗
bilitatem per moduʒ compoſitõnis ſequit᷑ quedam
ieſlegentin ⁊ defectus a complctõne dien ime.
¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ anima di

tis plus dicit completionem qᷓ; intentõnem ſpeciei.

Mam chꝛiſtus ſᷣm humanã naturã ↄtinetur ſub ſxx

cie hominis.iᷓuis ſᷣm illam naturam nõ habeat in/

tentõnem perſonalitatis. Et ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſi ani⸗

me ſeꝑate cõueniat ſpecifica dr̃ia reſpectu angeli.a
ꝓpter hoc ↄueniat ei diſcretio ꝑeonalis reſpectu a
tetius anime. Mec ſequit᷑.differt numero ab alia ai/
ma.ergo differt perſonaliter.quia diſtinctio ſᷣm nu/

merum in plus eſt qᷓ; diſtinctio perſonalis. ¶ Ad il-42

lud qð opponitur q; cui competit loqui de ſe vt de ſe
⁊c̃.ddᷣm ꝙ verum eſt accipiendo large perſonaʒ.ſᷣm

perſona dicit᷑ eſſe in noie vel ꝓnomine.ſᷣm ꝙ; red-
dit ſuppoſitum verbo. hboc autem modo non loqui-

mur hic de perſona.qꝛ bec eſt ↄſideratio grannarial ñ
theologi.ſic em̃uĩ magis reſpicit modum ſignificandi

qᷓ; ꝓpꝛietatem rei. ¶ Ad illud quod vltimo obijcitur 4

qꝙ anima gloꝛioſa ꝓpter ſcpatõnem a coꝛpoꝛe nõ hba/

bet ↄditõneʒ deterioꝛem.ddm ꝙ illa ratio deficit du

pliciter. Pꝛimo quidem qꝛ qᷓ;uis nõ habeat cõditio/
nem deterioꝛem qtum ad bene eſſe. vtpote q;tuʒ ad
dei ſimilitudinẽ.minus tamen bonã babet ↄditiõeʒ
qᷓ;tum ad eſſe nature. Perſonalitas em̃ nõ attendi-/
tur qᷓ;tum ad bene eſſe vcl eſſe gratie.ſed q;tuʒ ad eſ-
ſe nature ſiue ad cẽ pꝛimũ. Alius etiã defectꝰ eſt.qm̃
intentio perſonalitat᷑ ↄſequit᷑ animã vnitaʒ coꝛpoꝛi
ita tñ ꝙ nec anima nec coꝛpus eſt pſona.ſed totum
cõiunctum.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ talis dignitas rema/

neat in anima ſeꝑata vel pꝛopetas.ſicut nec riſibili/

tas que eſt ꝓpꝛietas reſpectu ↄiuncti poſt ſeꝑatiõem
nec remanet in aia nec circa coꝛpus ⁊cc.
AQAueſtio. iiij.

¶ trũ ↄcedendũ ſit ꝙ de afſumpſerit hoieʒ. Et qꝙ ſic
videt᷑ per illud . Beatus quẽ elegiſti ⁊ aſſumpſi/

ſti. Sed beatus ſtat ibi ꝓ aliquo.nõ eſt aũt dare ali/
quem niſi boiem. ⁊c̃. ¶ Item augꝰ.in expoſipone
ſimboli. Si quis dixerit hoicm a xpᷣo afſumptuʒ de/
poſitum eſſe anathema ſit. ¶ Item Anbß. dicit in li⸗
bꝛo de incarnatõne ꝙ nõ aſſumpſit bominem in cõ/
muni. ſed hũc hominẽ.ſed ad huc hominẽ ſequit᷑ h⸗
mo. ᷓ ſi hũc biem aſſumpſit.bñ ſequit᷑ ꝙ aſſumpſe/
rit wiem. ¶ Itez ꝓpꝛietas vni? ꝑtis denoiat totũ. vñ
petrus dicit᷑ albꝰ ſi ſolum coꝛpus ſit albũ. milto foꝛ.
tius ꝓpꝛietas vtriuſq;. Scd verum eſt dicẽ xpᷣm aſſũ

.*

ld üllud 38

ert ſpecie ab 4
angelo ſ̃m e ei comꝑatur.dm ꝙ ratio perſonalita

¶ Iteʒ fili? dei aſfũpſit aĩlaʒ ⁊ coꝛpꝰ⁊ H aſfũpſit vni/e eſt ex duplici cã.⁊ rõnes cõcedende ſunt ey iſta pte.

ta.S ſi coꝛpus ⁊ aia vnita faciũt hoiem.& vꝛ ꝙ aſſum
pſerit boieʒ. Si tu dicas ꝙ nõ fuerũt pꝛiꝰvnita qᷓ aſ/
ſumpta.ꝑ h̊ nõ diſſoluit᷑ ⁊ effugit᷑ rõ.qꝛ ſi aia ⁊ coꝛpꝰ
nõ fuerũt añ vnita qᷓ; aſſumpta poꝛitate tꝑis ſaltem
ſit fuerũt inuiceʒ tꝑe vnita ⁊ aſſumpta.& vꝛ ꝙ in ſua
aſſumptõne homieʒ faciebãt.⁊ ſi ̊ verũ eſt.S. ⁊c.
¶ Item filideſt hõ.aut bõ quẽ aſſumpſit.aut bomo
quẽ nõ aſſumpſit. Si hõ quẽ aſſumpſit. aſſumpſit
hoiem. Si eſt hõ quẽ nõ aſſumpſit.g aut petrus vel
paulꝰvel de ccten. Si g nullũ taliũ eſt dare.vẽ g ſim/
iicſte eẽ verũ ꝙ aſſumpſerit boiem. ¶ Sʒ ↄtra. in
i. e regulis fidei di ꝙ aſſumẽs nõ eſt aſſumptũ.g ſi
filiꝰdei bõ. falſũ ẽ filiũ dei aſſumpſiſſe boĩeʒ. ¶ Itẽ
ſi aſſumpſit hoiem. ⁊ nunqꝙᷓ deponit quẽ aſſumpſit.
6ſp fuit hõ g qñ erat moꝛtuꝰerat hõ.qð non vi veꝝ
cum ſit oppo in adiecto. ¶ Item ſi aſſt umpſit hoiem
aut hoiez in cõi.aut hũc hoĩcm. Mõ hoiem in cõi aſ/⸗
ſumpſit. bũc hoiem.ſᷣ h̊ͥ bõ noiat ꝑſonã vel ſaltem
hypoſtaſim. ꝙ in xpᷣo ſunt due cerſone vel due hypo⸗
ſtaſes. H hoc ẽ falſum ⁊ fidei ↄtrariũ. ⁊c. ¶ Itez aſ/
ſumptio dicit vſum aliquẽ rei aſſumpte. Sʒ vſus rei
tꝑe vel natura ↄſequit᷑ ißam rem.& pꝛiꝰẽ aſſumptuʒ

naliter ꝙᷓ ſit ĩm aſſumi.ſi ̊ nõ dicit humanã natu-
tam in ↄꝑatõne ad hypoſtaſim ſiue ꝑſonã.neceſſe ẽ

q in xpᷣo ſit alia ꝑſona qᷓ; ꝑſona aſſumẽs ad quã cõ/
paret᷑ hismanitas añ aſſumptõeʒ. ꝙ ſi ̊ ſimpłr ẽ fal⸗
ſum. reſtat ꝙ ⁊ illud ẽ falſũ.Filiꝰ dei affumpſit bomi
nem. ¶ B.dm ꝙ aliqͥ voluerũt ſuſtinẽ locutõnem
iſtã ſicut illi qͥ fuet de pᷣma opinione. dicẽtes ꝙ xpᷣs
eſt duo.ſcʒ due res vere.hõ vicz ⁊ deꝰ.ſᷣ qꝛ illud non
fõt rõnabiliter ſuſtineri.ſicut infra videbit᷑.ideo alij
diſtinguẽ voluerũt ꝙ eſt loqui de aſ umptoöne. vel qᷓ;
tum ao fieri.vel q;tum ad factũ eſſe. Si loqᷓmur ð aſ
ſumptõne qꝙᷓtum ad fieri.ſic falſum ẽ ꝙ aſn umpfſerit
hoiem.ime aiam ⁊ carnẽ. Si aũt loqmur de aſn um/
ione qᷓtũ ad terminũ vel aſſumptũ eẽ.ↄcedere vo
uerũt pſonã dei aſſumpſiſſe boiem. tũc em̃ nõ vꝛ q;

hõ ille nõ fuerit añ aſſumptõeʒ h ꝙ er ipa aſ umpti⸗

one aliqs factꝰeſt hõ. Sed adhuc illud nõ vẽ multuʒ
tõnabiliter dictuʒ. nam ſi ex aſſumptõne veſtimenti
vere poſſit aliqͥs dici veſtitꝰeſſe.q̊ rénabiliter ↄcedi/
tur. H aſſumit veſtimentũ. ⁊ H nõ admittit᷑. ille aſſu/
mit ſe veſtitũ vel calciatũ.· Per buc modũ nec iſta v‚
eſſe admittẽda.filiꝰdei aſſumpſit boiem. quis ex ipa
aſſumptõne factꝰ?ſit bõ. Et ꝓpterca eſt terciꝰ modus
dicẽdi coioꝛ ⁊ verioꝛ.ꝙ h̊ eſt ipꝛopꝛia.filiꝰdei affum/
pſit hoiem. Et rõ huiꝰeſt.qꝛ bõ ſigt bumanã foꝛmazʒ
hm quãdã idẽtitatẽ. Et ideo de ipo ſuppoſito vere pᷣ
dicat᷑. vt dicat iſte eſt bõ. Aerbũ autem aſſumẽdi de
ſua roõne plꝰimpoꝛtat. vicz diſtinctõez aſſumẽt ad aſ
ſumptũ in h ꝙ impoꝛtat relationẽ. ⁊ oꝛdinẽ etiã q̃n
dam impoꝛtat reſpectu eiꝰq nãliter añcedit ipſam
aſſunptõeʒ. ⁊ reſpectu eiꝰqd ſequit nam res affum⸗/
pta naliter ipam aſſumptõeʒ ancedit.q;uis poſſit di
ci te ſil. Concretio vᷣo ⁊ vnio aſſumentis ad aſſum⸗
ꝑptum oſequit᷑ ipam aſſumptõeʒ.Et iõ duplr eſt bec
falſa. filiꝰdei aſ u ſit hoiem. tum ꝗpter defectũ di⸗
ſtinctõnis.qꝛ hõ pᷣdicat᷑ de filio dei. tum ꝓpter defectũ
oꝛdinis.qꝛ compatio bũanita ad pſonas vel bypo⸗/
ſaſim oſeauik
aüt a

umpta antecedit. Et iõ

ſiue nam in ↄcretõne ad ſuppoſitũ de q̊ vere pᷣdica᷑

pam aſſumptoeʒ ⁊ nõ antecedit. res
bᷣdictus ſermo falſus

Ad illas vo auẽtes in cõtrariũ adductas.ddᷣm ꝙ; ꝗꝗ
aliqͥq hñt impꝛopꝛietatl.⁊ ſunt exponẽde. ſcti em̃ 1o
quũt᷑ aliqñ młtũ expᷣſe. Añ h̊ nomẽ hõ ĩ pdict auẽti
bus mag accipit᷑ abſtractiue ꝙᷓ; ocetiue.mag ꝓ bu
mana natura q; p re nature.⁊ ꝑ hũc modũ ad conſi⸗
miles auẽtes põt rñderi vnica rñſione.qꝛ hois noie
hũana natura bʒ intelligi. q;uis pᷣm cõem vſuz ⁊ vm
virtutẽ vocabuli H̊ nomẽ hõ nõ ita ↄſuetũ ſit accipi.
Ad illud qð obꝛ q ꝓpꝛietas ꝑtis denoiat totũ.dd.45
illud hʒ inſtantiazx in ꝓpꝛietatibꝰ reſpectiuis.quis
veritatẽ bẽat in ꝓpꝛietatibꝰ abſolutis. Muis em̃ vꝝ
ſit ꝙ manꝰpetri ſit minoꝛ petro vel q̃libet eiꝰps quo
dãmõ.hec tñ eſt falſa petrꝰeſt minoꝛ petro.vl differt
a petro. Per hũc etiã modũ intelligendũ eſt in ꝓpoſi
to.quia aſſumens ſicut dictũ eſt vel aſſumi dicit ali-
quem oꝛdinẽ vel diſtinctionẽ que reꝑiri põt inter ꝑ/
ſonam ppi ⁊ ꝑtes coꝛꝑis hominis.que ſunt coꝛpus
⁊ anima.quis ille reſpectus vel ordo inter ꝑſonam
xpᷣi ⁊ ipſum xpᷣm hominẽ reperiri non valeat.( Ad ꝗ⸗
illud qd obijcit᷑ ꝙ aſſumpſit animam ⁊ coꝛpus vni⸗
ta.doᷣm qꝙ; eſt vnio coꝛꝑis ⁊ anime reſpectu ſuppoſi/
ti in quo ſunt.⁊ reſpectu humane nature quã conſti
tuunt.⁊ vtraq; vnio anime ad coꝛpus fuit in ipſa aſ
ſumptõne.⁊ vna quidẽ antecedebat ſᷣm oꝛdineʒ na/
ture.ſcʒ anime ad coꝛpus ad ↄſtitutõez vnius natu-
re. Altera vo ſcʒ anime ad coꝛpus in vnam ꝑſonam
vel hypoſtaſim ↄſequebat᷑ ipſam aſſumptõnem.q̃a
ꝑſona ⁊ hypoſtaſis verbi aſſumendo carnẽ ⁊ animã
ſimiliter vniebat. Cum g dicit᷑ ꝙ anima ⁊ coꝛpꝰvni /
ta faciũt hominẽ.dom ꝙ verum eſt ᷣm ꝙ vniuntur
iſto duplici modo. Et qm̃ alt᷑ iſtoꝝ modoꝝ ↄſequit
ad aſſumptõeʒ.ideo nõ ↄceditur iſta ꝙ affumpſerit
hominẽ.q;uis ↄcedat᷑.ꝙ aſſumpſerit animam ⁊ coꝛ
pus luneta. Poſt et etiam dici ꝙ nõ tenet illa cõſe/
quẽtia.aſſumpſit animã ⁊ coꝛpus ↄiuncta.̊ aſſum-
pſit hominem.quia bõ ſupponit aliquem hominem
⁊ ideo ſupponit aliquem.anima vᷣo ⁊ coꝛpus dicunt
quid.Apud veros g tpeolagos reputat᷑ fieri ꝑmuta
tio pᷣdicamenti cum ꝓcedit᷑ ab eo qð dicit᷑ quis.ad
illud qð pᷣdicat᷑ in quid. vel ecõuerſo.ſicut in pᷣmo li
bꝛo babitum fuit.¶ Ad illud qð obijcit᷑ q xpᷣus bo⸗
mo eſt. aut quem aſſumpſit. aut quem nõ aſſumpſit.
dico ꝙ nõ recte diuidis ⁊ ſufficienter.qꝛ ↄdictõ non
accipit᷑ ꝑ negatõnem que fert᷑ ad implicatõnem.ſed
p negatonem que fert picnhale p̃ᷣdicatum.et iõ
nõ ſic eſt diuidendũ.aut eſt bomo affumptus.aut ñ
aſſumptus.jmo ſic.Aut eſt lmo aſſumptus.aut nõ
eſt homo aſſumptus ſᷣm legem ↄtraditoònis. Sed ſi
obiſciat᷑ ꝙ homo ſufficienter diuidit᷑ ꝑ aſſumptum
⁊ nõ aſſumptum tanqᷓ; ꝑ immediata.tũc reſponden
dum eſt ad illam inductõnem.ergo vel eſt Petrus
vel eſt Paulns ⁊c.quia nec ẽ Petrus nec eſt paulꝰ.
nec virgilius ſed Jeſus.⁊ ieſus non eſt homo aſſum
ptus a filio dei qᷓuis natura eiꝰ ſit aſſumpta. Jeſus
em̃ non eſt nomen impoſitum nature ſed nomẽ im ½
poſitum pſone.
Queſtio.x. X*£
¶ Utrum bec ↄcedenda ſit. filius dei aſfumpſit buma/
nitatem. Et ꝙ ſic videt. Dam̃. Om̃ia q̃ in noſtra na/
tura plantauit.aſſumpſit dei verbum.ſed vnicuiq;
noſtrum dedit bumanitatem.ergo videtur ꝙ aſſum/

pferit bumanitatẽ. ¶ Item humanitas nõ eſt aluucd

zeoti
Itrton⸗
utnr
ſedin
ſonabo
ſacn⸗
ſemaſen
nil
1Co
ſels
uta
gunfm
ſigbe⸗
ugei
bpome
Wsin
humsn
ſiaſu
pſitſe
boſo
bum⸗
K hum⸗
tiptr
cpu⸗
ſtele
unt
unl
diſbi
oop?
glenci

linebin
lieny
Maſu
bügnitn
umf⸗
Npbt⸗
unit

If
6
U
doce
lit
ſ⸗
p⸗
Pun
dtesb
mmpe
kzhn.
hcarn
wigi
jnn
ſene
tuoꝛ⸗
liod
copel
denn
Ptdi
bite
u
egal
ſbig
N
ick
No

— „z. eE nõ ſolũ nr̃am nãn
᷑ fuis dei afmuinpſit huananam an dicit Ham̃. Si qͥs
t.. icit Oaſ̃. diuinitatis et bus/ bumans. ꝓPpꝛietates ↄñtes.ſicu aſſumpſerit hua⸗
teligte. ᷓ bois natura. ̃in A dicte cpetaius bbeeliwhie auũt h vltimo mõ ſolũ intelligat Talcatnalonis en.
din tat nomẽ naturaꝝ ſun ſeone anã naz. ⁊ hec.fi itaté.i. hois ꝓpꝛietatẽ. erꝛ iplici mõ dicẽdi. filiꝰ ei af
liiiſ vin a. filiꝰdei aſſumpſit hun tem huanitas eſt . tet. n. ponẽ ꝙ B triplici m Ede ſt᷑ rõnes ad
aci —— tee. deaſn dei aſumpſit fae naliter Btzerir⸗ 300re Pnaainitae 49
emor foꝛma hois. Sed Hᷣ ſimplr cõce iliauit ſemetipſum ſun inducte. it vnionẽ aie ad coꝛpus
ens ug Hotg. Sed Pe Humiliauit ſemeti⸗ hbraãc ptem induc ſequit᷑ vnionẽ aie ad coꝛpus
Küdc bois. ſicut dr̃ phi.ij. . lliꝰ? dei aſſumpſit bũůa-⸗ ⸗ nionẽ.dð qꝙ; ↄſeqi niut i vni⸗
Kan Hamd Polé: ſicut di ⁊ iſta. fili dei aſſumpſuj tey. oↄſequit᷑ vnionẽ. ſtitutõez nae. ñ m ꝙ vnin
Ubois poie foꝛmã ſerui Accpies. g 71 Filiꝰdei hʒ buũanitateʒ. vm ꝙ vniunt in oſtitutoõez qdã ſt pus aſſumpta.
nnſizfn itaté. ¶ytẽ He ſimplr va. ter. Svi czaſſun. vm. ſone. Poſſet etia dici q̃ 1p)8amn bta ſint
iſtun eam 16 H raachene 266 tr r Jnla ala oo⸗ Pit numhrn,
irtpti dde pſit. ¶ Sʒ Z. huanitas idvnita iᷓ aſſumpta. ſi a a vᷣbo. tñ oia ꝗᷓ ad ea 9t letatez paſſibilitat. ſil.
Ilt. 2 t pꝛi? vnita ꝙ aſt ſſumptõezʒ. a ñi qꝛ aia ⁊ coꝛpꝰbẽbant ꝛetatez ſ ↄcedendũẽ
cauigcnis gia ⁊ coꝛpꝰnõ fuerũ alẽ pᷣcedit ip̃am a E. ¶ Itẽ AUUñ̃ qꝛ aia 2c Phete hũc modũ ↄce .
e inẽ naturalẽ pcedit ipam itatẽ. ¶Itẽé Añ qꝛ aia ibilitatẽ. Et ꝑ ñ ocedit᷑ ꝙ aſſum
nscnſe⸗ ptum ſᷣm aipe nar iaſſumpſit buanitatẽ. ci aſſũpſit paſſibi e.quẽadmodũ ↄcedit᷑ ꝙ aſſum
. tf dei aſſumplit bu nitas q dei aſſt it hũanitatẽ. quẽad ſerit ſe
ahogro vin kec ie a ſa flier eh nomẽ humanitas q, aſſupſeait huanitat. quẽ dat ꝙ aſſumpſerit ſe
Vr heen ractioe h nome hum⸗ nan n. Taſſupſei llitatẽ. uis nõ ↄcedat ꝙ⸗ it ſe paſſibi
mdfft mag ſignificat in ab ſſumpſit humanã nam i ſerit paſſibilitatẽ. uis n bilitatẽ fecerit ſe paſſ
cngoſt Enoinenp nde ag impꝛopꝛia. aſi em paſſibilé. 5 ꝙ aſſu hũanitatẽ licet nõ ocedai c&
Gol 01. ec eſt mag impꝛo lſa. ¶ Item paſſibile ꝙ aſfupſit hũanitatẽ l oit de abſtra 50
umdotil⸗ in arbomo. ipſit boiem. eſt falſa. — em. ſic ↄcedat᷑ ꝙ a d ills ꝗqd oppoit᷑ de abſtra
niütingg⸗ humanitatẽ q aſſun c. ⁊ nunq depoſuit qð af waſſũpſerit ſe boie⸗ poſitũ qᷓ; ad p õ
A . nitate.⁊ nunqꝙ depe itatẽ ſpẽ? ꝓaff otiꝰfacit ad opponitn ſuppoſito. 2
cſurcanes ſi aſſumpſit humanita tẽ. bᷣ qð hʒ bumanitatẽ ſp cctõc. dᷣ ꝙ poti?facit iqᷓdã diuerſitate a ſuppoſito.
uud it. ſp habuit humanitatẽ. v* t. qd nomie igt abſtractie. iõ ſigt i qdã õis.qᷓ quidẽ ẽ diſtin/
inter lomm pſit. ſp babuit fuit hõ. Juxta H̊ querit᷑.q̃d iſſeſist abſtractie. 51 Ger ſſumptõis.ꝗᷓ quidẽ ẽ diſtin
nen ſs hõ. ſo in triguo fun rum dr dei filium aſſun it iõ ſaluari pt iſta: tũ.nõ ſic aũt ẽ in h qdð vr̃ hõ. 1
ncge⸗, „ 8 bumanitati R. vom q nomẽ buanitat cõſi in ctio aſſumẽt ad aſſi nc depoſuit ad aſſumpfit. de
* . dom ꝙ& nomer telligi pr Ad ills qð obꝛ ꝙ nunq depoſi 59 fueft aſſum/
Cctn ſapnei⸗ humanitatẽ 5 p huanitatẽ pnt intelligi öt Ad i Ig — d ncipia nãe qͥ pᷣꝰ SS.
ag i. Ano mõ p hnanita humanitatẽ poõt intelligit qtũ ad p⸗ ta veritatẽ nõ
, pi tuentia hoiem. tů. Tercio mõ non ſ. aia et caro.qᷓ; 10 30 ſi h mõ accipi 12
. aOns totu ope m hoiem , ſuit em̃ paſſi 5%3 ſic nunq;;ᷓ de
nordinezit intelligi foꝛma intelligi pꝛietas ↄñs ipᷣm ho mgri. hʒ.depoſuit em̃ paſ ſtituẽtiñ hoĩez. ſic hüit hu⸗
0 5 is pot intelligi vpr̃ ex vᷣbis mgr̃i. . ne pꝛincipioꝝ ↄſtituetin triduo hũit hu
rnusnun a ntalap ſte tripler intellcct'hf ex vbis nita⸗ nitas rone pꝛi . ex h nõ ſequit᷑. in triduo boiem
ſ̃tum eſt hõ. iſte triplex int. cte ſe noĩe hũanita⸗ ſuit buanitate. ex H̊ nõ ſeea hoĩs nõ faciũt hoien
iun oren HH irmat mgr. ⁊ oñdit aucte ſe no dis cõ⸗ poſuit bů fuit hõ. qꝛ pᷣncipia hois nõ faciũt itatez
“ vbi ofirmat mg mib? aut his moe manitatẽ. S fuit hõ. qꝛ pᷣncipi vniunt᷑ in vnitateʒ
el aiaz intel nitate. Si. u. no. iſi inq;tũ ↄiungun oꝝ deficiebat in tridu
mitmmni nis coꝛpæ. ſiliũ dei aſſumpſiſſe bũanita cõſtituẽtia niſi ine iſtoꝝ modoꝝ deficiebat i ſuppoſitũ.
Nn encũ eſt filiñ dei a⸗ ipſa pꝛincipia cõſtituẽtia pſone. ⁊ alter iſtoꝝ me k ipᷣa foꝛma oñs ſuppoſitũ.
1e ceg ſanitat intelligant᷑ ipſa pꝛine 5 eſt ꝙ filius pſone. T alt itat intelligat ipa foꝛm p̃s hüit hua⸗
mMine hñanita abſq; dubio veru⸗ Hõ ſi noie hũani . n optet q in triduo xpᷣs ta ß
1gtmunur mi m. vicz gia ⁊ caro.abſq; dubio 6. ¶ Itẽ ſi noie ſi ipſa ꝓpꝛietas.nõ opꝑtet q; erũt pᷣ aſſumpta
Rrkngeelactat adbuch⸗ i eiehae ene dilud 4örlaimo augtebie
Finun bũanitat itelligit᷑ foꝛma totiꝰ. buanaz. Juxr ill qdʒ magis coaſſumpta. Ad ta ſunt 7. 54
zinm iaſſupſit hũanitatẽ.i. foꝛmaʒ hũ ſtremo ſi noie m r rñſi ex his q tam dicta ſunt ⁊c. 8.
al i aſſupſit huanita ſoꝛ. ſer ac. Poſtremo ſin atet rnſio ex his qt octoꝝ opiniones.
nril iht r phil.ij. Hũñiliauit ſe. foꝛ. ſer. ac. dbuc vitatẽ by. patett fm varias doc is ſm fidei aſfertõez. in
iſtor vr phil. ij. Huili⸗ oñs itelligit adhuc v nans natura 'm ygrias doct is jm figei aſſertõeʒ. in
* pũanitat ipa ppᷣetas oñs itelligit᷑ umna humans natu lyercelletiſſime vnionis im figei tõͤnuz ciren
PA., do vniendi diuin iauit mmgr̃ de mõ illiꝰexcellẽtiſſim ariat᷑ itellectꝰlocutẽ
nbotninenn Di.vj.de modo vme pꝛa detmiauit mnge de ietatẽ opſonũ varist icat opiones. In ſcda
—R . ut emergit qo. Supꝛa inioez. Et qm̃ m vaniet⸗ miſteriũ ples explicat opio bs dint
igiommuts bac õõ uas ptes. In qᷓꝝ pꝛia circ . vij. Sco; pᷣmã vo dꝛd iõis explicat diuer/
ni is miſteriũ. iõ Dg dugs bies. Juq⸗ tõeſ. j. di. vij. Set duũ dine vniois explicat vi o⸗
lnis iliꝰ vniõis miſteriũ. iõ ps iſta bʒ bẽant ãbigue locutõ ſcda vᷣo circa modũ dine vi es opi. In pꝛia po-
miois illas opi. detmiaꝛi hẽant tões. In miiirre⸗ tes ym tres opi. ar. ver. 26.
in mol⸗ vo oñdit q́tr m illas opi.detmi t abiguas locutõe⸗ ſbᷣdiuidit i tres ꝑtes ſᷣn alij qͥ incar. ver. ⁊c.
orönsbo 769 qn pꝛia mgr ppoit abigu⸗ idiuiſa. Sʒ ſcda ſbdiuidit ĩt ibi. Süt anñt 2 Barſe da duas
aißete dit᷑ ĩ duas ꝑtes. In q pꝛia i ꝛig ps remꝗet idiuiſa.g= tercio vᷣo tercis ibi. Sũt añ 26c. Sili ſca duas
3398 5 fü. reſe. c. P ſt aũt ⁊ alij qᷓ iſt? ⁊c. In tercio ne de ſuo ſen. lo. pu. ⁊c. duas. In pꝛi⸗
ſungie ſas opi. ibi. In hꝰ ꝓ ſcaz. ibi. Sut aũt ⁊ alij qͥ a ↄfirmat. ibi. Et ne de ſuo ſe ⁊ tercia ps hʒ duas. In
ſun s opi. ibi. az. ibi. Sũt aũt at. In ſcha ↄfirmat. ibi pꝓſpi. Sily ⁊ tercia ps hbʒ ũ eſt aũt hboc
ci nit ᷣmãꝗ opi. In ſcda ſcdaz.ibi aopi. narꝛat. In ſcda of in li.ſen. pſpi. Silt te . Notadũ eſt at hoc
4 ima diuidit᷑ i duas. In pꝛima o ofirmat. ibi. De h aug. in li. i. Me añt ⁊ iſti de.⁊c. HMo onebãt ꝙ i ipa
iͦeni Pꝛima diuidit᷑ ĩ duas.q In ſeda ofirmat. ibi. Deh⸗ nijs. ibi. Ne aũt ⁊ iſti zoemn ponedg uige
t aliã opi. cda ↄfirmat ſctõꝝ teſtimo pt ex erb ipi? mgri. Pꝛi. vᷣo dicebant
nnaß ptes bʒ. In pꝛia poĩ ie qõis. In ſcda ofirmat ſe lligi pᷣt ex erb ip̃i? mgfi deo. Scdo vᷣo dicel ½
4 tercie qois. In ſcda⸗ it artichis. vm ꝙ colligi at᷑ terciũ ex boie ⁊ de B pſeqbat᷑
ns a ma poit intellectũ tercie gõi⸗ cuoꝛ oſiſtit artichs. m l ↄſtituebat᷑ tercin ex hoi. aſſũpto. ex h̊ oſeqbai
Po ue opi. in qtuo. ita tñ ꝙ nihil oſtituel nẽtẽ pᷣdicari de aſſ ptꝰ. ſuppoſit/ pᷣmiſ
saut in pᷣn. ꝙ explicatõ pꝛi. vhõ ex aia ⁊ carne.ita tñ ſo. dicebãt aſſumẽtẽ pᷣdica hõ aſſüptꝰ.ſuppoſit/ p 1
360 1 õe ↄoſtitut? fuit vnꝰbõ e ẽ hõ ⁊ ecõuerſo.dicebãt ſit de?aſſumẽs ⁊ hõ at ſede opi. ↄſiſtit i
6,90 incarnatoe oſtiti cio vo qꝛ deꝰẽ ſit aſſũptꝰ. ⁊ xpᷣs ſit de põ. ¶ Silr explicatõ ſede
1 biez illũ aſſũptũ a vbo. Lercio vᷣo Es. ⁊ aliꝰſit aſſũp iat iſta bö. Silr explicato iuitas 7 binni ⸗
ſumptum tez ld aſfuſpe NE aliꝰſit aſſumẽ „ S ßuat᷑ ⁊ denoiat᷑ iſta . ta vna na. ſ etiã diuitas ⁊ h „
r duo. Cũ ei 36 vltimũ a ̊ ↄpuat᷑ ⁊ denoi⸗ e ↄſtituta vn i incarnatõe vo facta
chorden Arta .q xps e xp̃s ſit duo. Et h ẽ v⸗ Saeen ẽ ex aia ⁊ coꝛpe Sitit! t ſimplex.i incar. alia. F eg⸗
ra t ponẽ ꝙ xpᷣ uir duo.Er. carnatõe nõ tm̃ e ex⸗ atões vbi crat ſimple nõ tñ facta ẽ alia. ea-
emg ſis necio ht ponẽ NW.”ñoeß eta 6 ppoſita. nõ tñ f
„Anlt J HPHꝛio em dicebãt ſona vᷣbi añ in öͤ pſona facta ẽ ↄp
noaſun tas ad vnã ocurꝛ. ſik cũ h̊ dicebãt q. ſ.i incart
din vopoſita. Sedo vo ſil c v⸗
Noneit

eta poſſit dici poſita. nõ tñ
i incarnatõe verbi poſſit dici loco dice⸗
gaio vo ſubiugebat gr vſi glona verbii tfacta pſona Ba E ais ged di ar.
dem manẽs q̃ pꝛiꝰer t cdo vo ſut pſona. qᷓuis eppontu, ni (rdtn ntarn ecta na. Scdo 50
5t dici c ẽ cõcedẽdũ ꝙ pbiñ aſſũpſerat b ſuppoſit carne ⁊ aia nõ ẽ ↄoſtitui ſbiügebat ꝙ pſõa
Pt dici facta.n nũ nõ pla. qꝛ ꝑſona vᷣbi ñ aſſ iꝙ i incarnatõe ex da cẽt ↄpoita.Lercõ vᷣo 5ͤ ſubiũge
it ꝙ xpᷣs erat vuũ nõ pla.q 5 ma. Aiebat ei ci bynatun pſoa eẽt ↄpoita. eret. Quarto mõ
4 bat bat qð diẽ põ pᷣma ex ilt ouab? natun pſoa e⸗ iſibil ap
be oirné verz erꝗ aiað ꝑ modũ
vᷣbi carnẽ verã ⁊ x
mnis

5 modũñ ille q hʒ ba
4 bat s n Eglicjc E ſunt ttah pñt ex bis q̃ in Ir̃a
el bitũ di eẽ veſtit?. Dia añ

k. III
8 dꝛoponit ambiguas locutõnes ſqʒ; de fact?eſt hõ. de eſt hõ. an his locu⸗ 4
tionibus dicat᷑ de ſacteſſe aliqd. vel eſſe aliqd. vł noõ eſſe aliqd. a

—

Njvßpmiſſis aũt emergit qõ plurimũ ↄtinẽs vtilitat . nimiũ difficulta SS er
tis atʒ ꝑplexitat.Cuʒ em ↄſtet ex pᷣdictis ⁊ alijs pluribꝰteſtimonijs.
omeſq; catholici vnanimit fateant᷑ deũ factũ eẽ hoĩeʒ.⁊ xpm veꝝn de
um eẽ.⁊ veꝝ hoĩeʒ.q̃rit᷑ an his locutõibꝰ.deꝰfactꝰeſt hõ.filiꝰdei factꝰẽ filius Lochn
hois.de? eſt ho. ⁊ hõ ẽ deꝰ.dicat᷑ deꝰfactꝰeſſe aliqd.vel eẽ aliqd.vel aliqd di ados
cat᷑ eẽ deus.⁊ an ita ↄueniat dici.hõ factus ẽ deꝰ.⁊ filiꝰhoĩs factꝰẽ filiꝰdei.ſt
cut ecõuerſo dicit᷑ Et ex his locutõnibus nõ dicit᷑ deus factus eſſe aliqd. vel Auamta
eſſe aliquid. Que ſit intelligẽtia haꝝ locutionũ ⁊ ſimilu. talus.
¶Marꝛat varias opiniones circa modũ vnionis diuine nature ⁊ humnae.
Pꝛima opinio cõtinens quatuoꝛ articuloos. b

ie inueniunt᷑ ſapiẽtes. Alij em̃ dicũt in ipſa vbi incarnatõe hoĩeʒ quendã ex Hꝛinus arti
aia rõnali ⁊ hũana carne ↄſtitutũ. Ex qbꝰduobꝰois verus hõ ↄſtituit᷑.⁊ ille (ulus.
hoõ cepit eẽ deꝰ.nõ qͥdẽ nã dei.bᷣ ꝑſona xbi.⁊ deꝰcepit eẽ hõ ille.Cõcedũt etiã ij.articulus.
hoieʒ illu aſſumptũ a vᷣbo.⁊ vnitũ vᷣbo.⁊ tñ eẽ vᷣbũ.Et ea rõne tradũt dictũ iij.articulus. .
eẽ doũ factũ hoieʒ vel eẽ hoies.qꝛ deꝰfactus c.i.cepit eẽ q̃daʒ ſbᷣa ex aia rnnng·
li ⁊ huana carne ſpᷣſiſtes.⁊ illa ſba facta ẽ.i.cepit eẽ deꝰ.nõ tñ demigratõe nn⸗ DPoN
ture in naʒ. vtriuſq; nãae ſuata ꝓpetate factũ ẽ vt deꝰeẽt illa ſbᷣa.⁊ illa ſuba
et deꝰ. EUñ ve dr̃ deꝰfactus ẽ hõ.⁊ hõ factꝰẽ deus.⁊ deꝰẽ hõ.⁊ hõ deus.⁊ ſii··
lius deſſilius hois.⁊ ecõuerſo.Cuũq; dicãt illũ hoĩeʒ ex aĩa rõnali ⁊ humana uiij.articulus
carne ſbſiſtere.nõ tñ fatent᷑ ex duabꝰnaturis eſſe ↄpoſitũ diuina ſcʒ ⁊ huma 2 ⸗
na:nec illius partes eſſe duas naturas.ſᷣ animam tm̃ ⁊ carnem.
Confirmat pꝛimam opininen. “
¶Et ne de ſuo ſenſu tm loq putet᷑. hãc ſniaʒ pluribʒmuniut teſtionis. AKit ein·
Aug. in li. de trini. Cũ legit vbuũ caro factũ ẽ. in vbo intelligo veꝝ dei filus.
lcarne asſco veꝝ hoĩs filiũ.⁊ vtrũq; ſil vns pſona deũ ⁊ hoĩeʒ ineffabił gre
largitate oiũctũ. Idẽ ĩ ench. Eps ihs ð deoc.hõ qũt natꝰẽ de ſpũſctõ ex ma,··
ria vᷣgie. Utraq; ſba diuia ⁊ huũaus filiꝰẽ vnicꝰdei pf̃is oĩpotẽtis.de qͥ ꝓce)
dit ſpuſſanctꝰvtrũq; vnꝰ.p alið pꝓpt᷑ vbũ.⁊ aliud ”õä fil deꝰ-·
⁊ h.ᷣ vnꝰdei flliꝰ.Deſine initio.hõ a certo mitio.Idẽ ĩ edẽ.Quid nà hu·
mana iĩ xpᷣo hoie meruit vt i vnitate pſone vnici fili dei ſingir aſſumpta eet.
Que bona volũtas.q bona opꝑa pceſſert qbꝰmeret iſte hõ yna ſieri pſona ee"ä
deo: MHuũqd atea fuit hõ. ? B ei ſinglare bnficiũ pᷣſtitũ ẽ vt ſinglr ꝓmeret᷑ dei.
Nempe exqͥ hõ eẽ cepit.nõ aliud cepit eẽ hõ q; dei filiꝰ.⁊ Hͥ vnicus.et ꝓptaa·
dei vbuũ.qꝛ ab illo ẽ ſuſcepta caro.facta ẽ vtiq; deus.vt quẽadmodũ vna eet·
ꝑſona qnbʒ hõ aia.ſ.rõnal ⁊ caꝛo.ita ſit xpᷣs Ann pfona obii? hõ. Idem ſux M
ſcamꝰgeminꝗ ſbaʒ xpi.dinaʒ.ſ.q eq̃lis ẽ pri.⁊ hũanãa q̃ minoꝛẽ pfe. .

E 5. Ae
vtrũq; at ſił nõ duo ł̊ vnꝰẽ xpᷣs.ne ſit q̃ternitas nõ rnitas deus.Ac ꝑ h̊ xpvus
deus.aia rõnał⁊ caro.Jdẽ q; in li.de pᷣdeſtinatiõe ſctõꝝ. Ille hõ vt a vbo 4
pfi coetno i vnitateʒ pſone aſſũptus filiꝰdei vnigeĩtus eẽt. Vñ hͥ meruit?: qJdjs L gu
bonũ ei pceſſit.vt ad hac ineffabile excellẽtiã pueniret: Faciẽte ac ſuſcipKQtein·
te deo vᷣbo.ipᷣe hõ exqͥ eẽ cepit.filius deivnicꝰeẽ cepit.Iteʒ hõ qᷣcũ q; ita gr˖ra
