Mter writatẽ ipᷣm illuminantẽ ⁊ erudientẽ.⁊ ex hoc

nõ põt ↄdudi ꝙ fides ſit circa vera crcata niſi tan

cirea obiecta materialia. Poſtet tñ dici ꝙ nõ eſt ile
de fide ⁊ ꝓphia.quia fides in ſuo obiecto cui aſfentit
reqͥrit aliqd qd habeat rõnẽ motiui.ſᷣ phᷣia nibil ta
le reqrit in ꝓphetante.ſᷣ totã rõnẽ ſue cognitonis ſu
mit ab inſpirante.iõ nõ ſequit᷑ ꝙ ſi ꝓphia eſt de aliq.
& de illo debeat eẽ fides ſicut de obiecto.
Queſtio. iij. c
¶ Utrum fides ſit circa cõplexũ an circa incõplexum:
Et qꝙ ſit circa complexum vr. Credere em̃ ſicut dicit
Aug.eſt cogitare cũ aſfenſione.ſᷣ aſſenſus rõnis non
eſt ſupꝛa incõplexum ſed ſupꝛa cõplexum.vr̃ ꝙ fi⸗
ges ſit circa cõplexũ ſicut circa ꝓpꝛiũ obiectũ.¶ Itẽ
fides credit aliquid qꝛ verũ.⁊ reſpuit qꝛ falſũ.ſ ven
⁊ falſuʒ ſunt circa cõplexũ. vr̃ ꝙ ⁊ habitꝰ fidei ipᷣm
õplexũ ſiue enũciabile reſpiciat vt obietũ.¶ Item
fides eſt media inter opinionẽ ⁊ ſciaʒ ſᷣm ꝙ vult bu⸗
go.ſed tam opinio qᷓ; ſcia eſt circa complexum.qᷓ cũ
medium ſuſcipiat naturã extremoꝝ.vẽ ſimiliter ꝙ ⁊
fides. ¶ Itẽ fides eſt oppoſita erroꝛi.ſᷣ nullus errat
niſi ex hoc ꝙ attribuit aliq̃d alicui qð ei nõ eſt attri/
buendũ.vcl remouet qð nõ eſt remouendũ.hoc aũt
nõ fit niſi in cõplcxione. ergo omnis erroꝛ circa ↄple
xionem ↄſiſtit. Si g̊ oppoſita nata ſunt cõſiſtere cir
ca idem. vr̃ ſimiliter ꝙ ⁊ fides verũ cõplexũ babeat
ꝓ obiecto. ¶ Item ſi ipſum verum incomplexũ eſt
obiectũ fidei.cũ g iudei cedulitatẽ habeãt de incar/⸗
nationc.iudei fidẽ baberẽt incarnatiõis.qdð ẽ mani/
feſte falſum. imo erꝛãt circa articulũ illũ. Siliter illi
qui crederẽt reſurꝛectionẽ iã factã baberẽt fidẽ de re
ſurrectiõe.q̊s tñ circa reſurꝛectionẽ ↄſtat errare.re/
ſtat ꝙ aliqd incõplexũ nõ bʒ eẽ ipiꝰ fidei obiectũ.
⁊ eſt ↄplexũ vel incõplexũ.S ↄpiexu.¶ Sed õ.ſu
illud.ſ.Coꝝ.x. Om̃s cũdẽ potũ ſpũalẽ bibcrũt.glo.
Aug.Tempoꝛa ſunt mutata.ſ tñ nõ eſt fides varia
ta. ſi . nõ eſt fides variata.nec obm fidei.cum enũ
ciabilia qᷓ credunt᷑ variata ſunt.qꝛ illi credebãt xpᷣm
eſe paſſurũ.nos paſſum cẽ.illi incarnandũ. nos in⸗
carnatũ cſſe.reſtat g ꝙ fides nõ eſt circa enũciabile
ſiue circa cõplexũ tcq; circa obm. ¶ Itẽ obm fidei ẽ
verũ increatũ ſicut pꝛius fuit oſtenſuʒ. AUñ NRichᷣ.de
ſancto vict.dicit q; articulꝰeſt veritas de deo.ſi deꝰ
cſt ſimpliciſſimꝰ.⁊ in ſimplici nulla cadit ↄplexio vł
ↄpoſitio.vr̃ ꝙ obiectũ fidei nõ ſit verũ cõplexũ ſ̃ in/
cõplexũ. ¶¶ Itẽ de eodẽ ⁊ circa idẽ fides circa qð ẽ
viſio futura.ſed viſio eſt circa veꝝ incõplexũ ⁊ ꝑ mo
dqũ incõplexionis.erit em̃ viſio ſimplex intuitꝰ ſũme
lucis.g vꝛ ꝙ fides ſiliter cõſiſtat circa veruʒ incõple⸗
xum ꝑ modũ incõplexi. ¶ Item ſpes ⁊ charitas ſũt
circa res incõplexas ⁊ ꝑ modũ incõplexiõis.qꝛ ſxes
expectat btitudinẽ.⁊ charitas amat deũ. cũ vᷣtutes
theologice idẽ hẽant ꝓ obiecto ᷣm rẽ.vr ꝙ ⁊ ipᷣa fi/
des circa verũ incõplexũ cõſiſtat.¶ Itẽ ſi fides cõſi⸗
ſtit circa verũ cõplexũ.cũ tꝑe paſſiõis pauciſſimi ſci/
rent xpᷣm pati.⁊ in tge incarnatõis pauciſſimi ſcirẽt
xpᷣm ĩcarnari.pauciſſimi hñifſent fidẽ. Coꝛneliꝰ etiã
fidẽ nõ hũiſſs qͥ neſciebat xpᷣm cẽ icarnatũ nec paſſũ
⁊ tñ de illo legit᷑ Act᷑.x.ꝙ elyne eiꝰ placuerũt deo ſine
fide. Sine fide aũt vt dr heb.x.impoſſibile eſt place/
re deo.ſi & iſta incõuenientia eẽut.incõueniẽs eſt po
nere ꝙ fides cõſiſtat circa cõplexiont. ¶ N?ad pꝛedi
cctoꝝ intelligẽtiã eſt notãdũ ꝙ circa hãc qõnẽ diuer/
ſi diuerſimode ſenſerunt. Quidã em̃ dicere voluer̃t
ꝙ fides conſiſtit circa incomplexũ ſicut circa ꝓpꝛiuʒ
obiectum.⁊ iſti dixcrunt ꝙ articuli ſidei nõ ſunt enũ

—

Gher⸗
tode⸗
nuni
letans
ſactan

ſene

Glnt
1olse
huncat
enu
Lenven
ahlee

(c

ſtert
ſooſt
libais

ltctte
ſaboef

Wd

ſtte
itoft
gauin
Mocen
tritnn
Pariton

cem⸗

dendi
biliſihe
loum
lumnfe
ſeict⸗
lnla
mglund
ſtrce
füfmnin
net
cka
rſce

Sð
nnögen
Nchſiünte
üszöneſen
unrffof,
aigiſgi
nflliſte

tgai m
hfnemhr
ceemid
Ppfimüren
wißnulpa
GSenockem⸗
lendi M
rrcra
ſuntchſiteen
cgeibeht

nomglic
ebrheidenen
Nrös ginn
üli A
ibcbeufca
Niren /
iſuncheei
alriiſt
fuͤckſtofn
Gniddagfen

—
S=
—
Se

——

—
—
=—
=
—
=
—

⏑ —
— —
S
. =

=
☛
—
—=—
— ==
S
—

=S
☛ ☛n

=
50
„
—

. ☛

ciabilia Sm vłes. vtpote incarnatõ. paſſio ⁊ reſurectõ

2Eiſta quidẽ omni tpe ſunt eadẽ ⁊ ipſa fides. Oꝛ aũt

actus fidei tranſit ſuꝑ ipᷣm credibile ſicut ſuꝑ cõple/
xum.oc eſt ꝓpter defectum intellectus.q nõ põt to
tum ſimplici aſpectu intueri.ſed pꝛimo hoc intuet᷑.
⁊ poſtea illud. componens vnũ alteri. Sed qm̃ ipſe
aſſenſus fidei eſt ꝓpꝛie ſuꝑ cõplexionẽ.⁊ ad ꝑfectio/
nẽ fidei.nõ tm̃ opoꝛtet cogitare de incarnatione.ſed

ctiã opoꝛtet credere incarnationẽ iã fuiſſe. Ideo di/

xerunt alij ꝙ articuli ſunt enunciabilia.⁊ ꝙ fides cõ
ſiſtat circa complexum. maxime cũ fides q'tũ ad ali⸗/
quos articulos ſimul reſpiciat creatũ ⁊ increatũ.⁊ ð
nullo creato poſſit eſſe niſi ᷣm ꝙ componit᷑ ip̃i in-
creato ſᷣm ꝙ pꝛius habitũ eſt.ſi g intellectus illud ñ
capit niſi ꝑ modũ cõplexiõis.rõnabilius videt᷑ illud
ponere ⁊ dicere ꝙ fides ſit circa verũ cõplexũ ſiue ſbᷣ
ratione complexi. Et qm̃ errans cirea verũ comple/
xum qtum ad drũtiam tẽpis ſimpliciter iudicat᷑ he
reticus.ficut ſi aliquis crederet reſurrectionem iam
factam.vel incarnationẽ futurã.ideo nõ ſolũ dixert
fidem eſſe circa verũ incõplexum.ſed etiã circa verũ
cõplexum ſub determiata dꝛñtia tꝑis.Et ſi tu obijci/

as eis de mutatione fidei ꝓpter mutationem iſtoꝛuʒ

enunciabiliñũ. Rñdent ſᷣm noiales ꝙ euũciabilia nõ
ſunt mutata.qꝛ te effe curſurũ.te currere.te cucurriſ
ſe.in diuerſis tꝑibꝰ ꝓlata idẽ ſignificãt.⁊ vnũ ẽ enũ
ciabile.qꝛ vna eſt res quã ſignficant.⁊ vnũ eſt tᷣs ꝓ
quo ꝓferunt᷑.⁊ iõ vnũ ſunt ᷣm rem ⁊ veritatẽ.qᷓ;uis

vidgdeant᷑ vocaliter eſſe diuerſa. Aliter ctiam rñdent.

eſto ꝙ iſta enñciabilia ſint diuerſa.qꝛ tñ vna eſt /

ritas cui fides aſſentit pꝛincipaliter. ⁊ rõne cniꝰ iſta
enunciabilia credit.que qͥdẽ nõ mutat᷑ ſᷣm diuerſita

tem tpis. licet ipa enunciabilia diuerſificent᷑.nõ pꝛo

pter boc fides mutat᷑ ⁊ diuerſificat᷑.ĩmo in diuerſis

temꝑpibus fides nõ mutata cõſiſtit. Sed qꝛ illa poſi/

tio noialiũ ꝗᷓ dicebat enũciabilia diuerſoꝝ tẽpoꝝ eẽ
vt cõiter nõ appꝛobat᷑.jĩmo falſa eſt ſicut in pᷣmo lib.

fuit oſtenſum. ſiliter nec aliꝰmodus dicendi ſufficit.
ad immutabilitatẽ fidei ſufficiat imutabilitas rõ-
nis credendi. Si em̃ articuli ſunt enũciabilia ⁊ dicũ

tur immutabiles ꝓpter rõnẽ credẽdi immutabilem.

pari rõne dicunt᷑ om̃s vnꝰ articulꝰ ꝓpter vnicã rati/

onem credendi que eſt in eis. Ideo eſt tercimodus
dicendi ꝙ cñ fidei habitꝰ faciat mentẽ aſſentire credi
Bili ſiue credito.et affenſus cum nõ ferat᷑ ſupꝛa incõ
plexum ſ̃ ſupꝛa complexñ.ponere opoꝛtet ꝙ ipᷣm ob

iectum fidei ſm ꝙ ſupꝛa illud fert᷑ fides hʒ rõnẽ cõ/
plexi.Et qꝛ dupliciter otingit fidem ferꝛi in obiectuʒ

ſuum.i.aut implicite.aut explicite.ideo ſᷣm dupliceʒ
modum dicit᷑ cõplexũ eẽ obiectũ fidei ſiue fides con
ſiſtere circa complexum. Mam fides ꝙᷓtum ad ſuaz
mubſtantiam reſpicit complexum ſiue enũciabile.nõ
cocernẽdo determiatã tpis dꝛñtiã. ĩmo aliqð dictuʒ
quod eſt cõmune et indifferens ad omne tpᷣus.ſicut

xpᷣm fuiſſe paſſurũ.Fides aũt explicita reſpicit com

plexum ſub dꝛñtia tpis determinata.ſicut nũc opoꝛ⸗
tet credere incarnationẽ fuiſſe.⁊ reſurrectionẽ futu/

ram eſſe.Sicut ergo explicatio accidit fidei nec mu⸗

tat eẽntiam fidei.ſic et variatio tẽpis determiati nõ
variat fidem. vt ſit alia ⁊ alia m ſpẽm.Et hic quidẽ
modus dicendi ſatis eſt ꝓbabilis. Huc g ſuſtinẽedo

dicere poſſumꝰ ꝙ fides ꝗpꝛie cõſiſtat circa verũ cõ/

23 plexum. et ↄcedende ſunt rõnes qᷓ bocoñdũt.¶ Ad
llig ad pᷣmo obi de enunciabiliũ mutstione i pat,z

rũñſio.qꝛ enunciabile qð nõ ↄcernit determinatã tẽ

poꝛis dꝛñtiã. diuerſis tpibus nõ mutat᷑.et hoc ẽ circa
quod fides bʒ ↄſiſtere m ꝙ fides. illa enunciabi-
lia ſolũ variant᷑ q̃ concernunt determinatam tempo
ris dꝛñtiã.⁊ circa hoc cõſiſtit fides ſᷣm ꝙ explicita.et
ex hoc nõ pot cõcludi ꝙ fides ſit alia ⁊ alia.pᷣm ꝙ fi/

dei explicatio ſit variata in diuerſis tpibꝰ.¶ Ad il/24

lud quod obꝛ ꝙ fides eſt circa verũ increatum circa
qð nulla eſt complexio.dm ꝙ ſicut in pꝛimo lib. di
ctum fuit.q;uis deus ſit ſimpliciſſimus.tñ circa ipᷣm
vere contingit enunciare ⁊ boc ꝑ modum complexi
onis.ꝓ eo ꝙ illꝗã cõplexionẽ nõ ponit intellectꝰcirea

rẽ ſed circa ſeipᷣm intelligentẽ.nec tñ errat.qꝛ nõ põt

ſimplicitatẽ diuini eſſe niſi ſub tali cõpoſitione ⁊ col
latione caꝑpe.⁊ ꝑ hunc modũ intelligencũ eſt in fice
Pꝛeterca fides nõ tm̃ eſt de vero increato in ſe.ſ eti
am ꝓut comꝑat᷑ ad veritatẽ creatã ſicut dictũ ẽ ſu/
perius.⁊ iſta compoſitio ſub quadã cõplexione eſt.

⁊2 ꝓpterea illa ratio non cogit. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ 25

de eodẽ eſt fides in via ⁊ viſio in patria.dðm ꝙ vnũ
⁊idẽ põt apphendi ꝑ modũ incõplexi ⁊ ꝑ modũ cõ/
plexi. ſicut patet in appᷣhenſiõe ſenſus ⁊ intellectus.

Senſus em̃ dũ appꝛebendit rẽ albã.appᷣhendit per

modũ cuiuſdã incõplexionis.qꝛ nõ nouit ſenſus ex⸗
terioꝛ componere nec diuidcre.h intellectꝰduʒ illud
idem appꝛebendit qd ſenſus appꝛebendebat.ſb mõ
cõplexionis accipit. pᷣdicãs hoc de hoc.cõponẽs Rᷣ il/
li. dicens ̊ eẽ albũ.⁊ ita cõplexũ ⁊ incõplexũ nõ faci
unt diuerſitatẽ a ꝑte rei cõpꝛebenſe ſᷣ a ꝑte modi cõ
pꝛebendendi.qꝛ vnũ ⁊ idẽ põt appᷣbendi ſub mõ cõo/
plexiõis ⁊ incõplexionis.Et ꝓpterea nõ ſequit᷑ ꝙ ſi
viſio eſt de eodem de quo eſt fides.⁊ viſio nõ eſt ſub
rõne cõplexionis. ⁊ fides.imo eſt ibi fallacia figu/
re dictionis.vel ẽ accñs.qꝛ ꝓcedit᷑ ab vnitate rei ad

vnitatẽ modi. Et ſi tu queras quare fides nõ aſſen-
tit obiecto ſuo ꝑ modũ incõplexi ſicut viſio.ſat᷑ pla-
na eſt rñſio.qꝛ viſio pr̃ie vno ⁊ ſimplici aſpectu faci⸗

et videri ⁊ cognoſci multa ꝓpter ꝑfectionẽ glie. non
ſic aũt eſt de cognitione ſᷣm ſtatũ vie.quẽ qͥdẽ ſtatuʒ

reſpicit ipſa fides.¶ Adlillud qð obꝛ de ſpe ⁊ chari ⁊c᷑

tate. dᷣm ꝙ; nõ eſt fimile.qꝛ ꝓpꝛie intellectus eſt ne-
gociari circa cõplexuzʒ. ̊ affectus eſt negociari circa

ipſam rem. ⁊ qꝛ res in ſeipᷣa bʒ rõnes incõplexionis.

h ꝓut eſt in intellectu bʒ rõnẽ cõplexionis.bincẽ ꝙ
qᷓ;uis virtutes reſpicientes affectũ ſint circa obiectũ

ſuñ pꝛeter rõnẽ cõplexionis.nõ tñ ꝓpter hoc fides.qꝛ
eſt regula intellectus. Mec valet ꝙ ſi idẽ eſt obiectũ

virtutũ tbeologicarũ. ꝙ ꝓpter boc inq̃tum eſt fidei

careat cõplexione ſicut inq;tũ eſt aliarũ.complexuʒ

em̃ et incoplcxũ nõ dicũt variationẽ a ꝑte rei ſed ſo/
Rapeetddiſeneperosiſin en e v eiees
theologice habeãt idẽ obiectũ ſᷣm rẽ ⁊ ſubaʒ. hñt tñ

Onſequenter querit᷑ de obiecto fidei in com
patione ad noſtram cognitionẽ.et circa hoc
querũt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vtrũ fides ſit de
bis de quib? habet᷑ viſio ſenſibilis. Scoo vtruʒ ſit de
his de quibus habet᷑ ꝓpbabilis opinio. Tercio vtrũ
lit de his de quibus habet cognitio ſclentiglis.

. „ .. „
2ðèð

diſferens ᷣm rõnẽ ⁊ modũ.¶ Ad ill qð obẽ de coꝛ/ 27
nelio iaʒ pʒ rñſio.qꝛ coꝛneliꝰPabebat fidẽ implicitã.
⁊ideo nõ credebat incarnationẽ vel reſurꝛectionem
ſub dꝛñtia tpis determinata. ⁊ ꝓpterea nõ errabat. S
explicatio fidei ſibi deerat.ad quã faciendã miſit to⸗
minus cccleſie architectũ. ”MUUN

—
————

Queſtio. . uis nõ ſm idẽ Et boc eſt qð dicit aug ⁊ greg. de tbo⸗

AQAuelt „ 9
¶ Htrũ fides ſit de his de quibus babet viſio ſenſibit? ma ꝙ aliud vidit ⁊ aliud credidit.hoiĩem vidit ⁊ deũ Wk
Et vr ꝙ ſic Joh̊.xx.Quia vidiſti me thoma credidi⸗ ↄfeſſus ẽ dicens.dñs meꝰ⁊ deꝰmeus.Et ſicut de civ⸗ Fst⸗
ſti. ſed ↄſtat ꝙ thomas verã hahuit fidem.qꝛ credi / ma dicit᷑ita etiã de alijs aplis ⁊ de btã virgine. qᷓ ᷓ⸗ etpe⸗
dit ieſum quem vidit ⁊ tetigit.g̊ ſimul de eodem erit uis certitudinali expientia ſciuerit ſe concepiſſe ſine icoſio
ſides interioꝛ ⁊ viſio exterioꝛ.¶ Itẽ.j. Johᷣ.j.qð vi · virili ſemie.tñ ſe ↄcepiſſe ꝑſonã vᷣbi nouit mediante ſtoare
dimus ⁊ audiuimus ⁊ ꝑſpeximꝰ.⁊ ma. no. cotrec.de fide. Et bꝛeuiter qꝛ in oibꝰ articulis implicat aliqd ſeneſd
verbo vite.ſi & de verbo vite babebãt apli fidem hoc diuinũ.qꝛ articulꝰcſt veritas de deo.⁊ illud quidẽ la unctl
ceſt de xpᷣo.⁊ de eodẽ habebant ſenſibilẽ cognitioneʒ. tet.iõ ↄcedẽde ſunt rõnes oñdẽtes ꝙ viſio coꝛpalis “
redit idem quod pꝛius. ¶ Item apli viderunt xðm fſidẽ nõ exdudit.¶ Ad ũlud ẽ qd pᷣmo obĩ in Zꝛium 29 (fiſ
paſſum ⁊ xpᷣm aſcẽdentẽ. ⁊ ↄſtat ꝙ chꝛiſtũ eẽ paſſu, ꝙ fidei necria eſt latentia.dð.qꝙ latẽtia diuinitat hec Oengi
et aſcẽdiſſe ſunt duo articuli.ſi g̊ apli fidem et meri- eſt q̃ necria eſt fidei.ſ latẽtia bumanitatis nõ eſt de ſn
tũ qᷓtum ad hos articulos non amiſerunt.videt᷑ ffidei necitate.facit tñ ad maioꝛẽ actꝰfidei puritateʒ. ltiyrl
circa idem poſſit eſſe fides et viſio exterioꝛ. ¶ Item Puriꝰem̃ apli moti ſunt motu fidei ⁊ motu dilcct/⸗ ſͤten
beata virgo ſenſibili exximento nouit ſe cõcepiſſe de onis in xpᷣm poſt eiꝰ aſcẽſum qᷓ; in eiꝰ pñtia. Et dñs tfüipt
ſpũſancto abſq; virili ſemine. 5 oſtans eſt ꝙ ꝓpt c Job. xx. magis laudat fidẽ eoꝝ qͥ nõ viderũt ⁊ cedi ſpht
ceptionẽ filij dei nibil demptum eſt fidei ſue.ergo ſi /· gerũt qᷓ; fidẽ thome.Et beat? petrꝰin.j.cañ.j.cõmen earſec
mul ſtabant in ea coguitio fidei ⁊ cognitio ſenſibilis cat eos qͥ xᷣm nõ viderũt ⁊ tñ in eũ credidert. Et hᷣ igt
experimenti. ¶¶ Sed ↄtra.ſuꝑ illud Johᷣ.xiiij. Aado eſt qð vult illa glo.dicere.q dñi abſentia coꝛpalis fa e
are vobis locum.glo.aug.Eat dñs vt paret locuʒ. ceret ad fidei ꝓmotionẽ.⁊ ex h̊ non ſeqͥ t᷑ ꝙ coꝛpalis oro⸗d
eat vt videat᷑ lateat vt credat᷑. Si ad credere ne viſio tollat ipaʒ fidẽ ¶ Ad illð qd obẽ auẽte aug. 7 30 leitenis.
ceſſarium eſt latere.vr ꝙ impoſſibile ſit viſioneʒ coꝛ gre.dð. ꝙ vᷣba aug. ⁊ gre. ſũt itelligẽda ſane. ꝙ emñm d goͤbpt
poꝛalẽ circa idem ſtare ſimul cum fide.¶ Itez aug. fides eẽ de nõ appentibꝰ ⁊ nõ viſis ̊ d qꝛ fides de il Nlane
diffiniens fidem vicit. Fides eſt credere quod nõ vi lis ẽ ᷣm eã nãz pᷣm quã nõ appent.⁊ eoipo ẽ de ipis uche⸗
des.⁊ in pᷣcedenti diſ.habitum eſt ꝙ fides eſt virtꝰqᷓ q̃ ñ apparẽt.qꝛ ſm aliqͥd ſui latẽt. ex ̊ nõ exdudit Duchſon
credunt᷑ que nõ vident᷑. Et Grego.in quadam ome qn q̃ſi ꝑ accñs ⁊ ꝑ cõcomitãtiã poſſet dici ꝙ fides nßti
lia paſcali. Que vident᷑ fidem non babent ſ agniti· ſit de aliquibꝰqᷓ appent. p eo ' vnũ ꝛ idẽ ſicut pꝛiuſ nmine
onem. ergo nõ videt ꝙ de eiſdem poſit eſſe fides in oſtenſũ eſt põt ſil appere latere.¶ Ad illud q ob 31 *
terioꝛ ⁊ ſenſus exterioꝛ.¶ Item viſio patrie euacu/ ijcit᷑ ꝙ viſio patrie tollit fidẽ diuinitat. dom qnõ ẽ nun
at fidem ⁊ eius meritum ꝗꝓpter manifeſtationem ve ſile ꝓ eo ꝙ viſio pꝛie excludit om̃e enigma ⁊ aufert ſungl
ritatis credite. ſed viſio coꝛpalis rp̃i ita manifeſtat oẽtm latetiã. nõ ſic viſio vie. quis em̃ xps apperet q; ſicn
eius humanitateʒ.ſicut viſio patrie eius diuinitatẽ. tũ ad nam.latebat tñ qtũ ad ꝑſonã.Añ xpᷣo demon igu⸗
& ſicut fides diuinitatis nõ põt eẽ circa viſum viſio/ ſtrato iſtũ patierat viſum ⁊ creditũ.viſum inqtũ de anſin
ne gloꝛioſa. ſic ṽ ꝙ fides hũanitatis nõ põt eẽ circa mõſtrat ſuppoſitũ bũane nãe.ſ creditũ inqntum de tatſt
viſum viſione ſenſitiua. ¶ Item actus credendi hm mõſtrat ꝑſonã ſiue ypoſtaſim diuie nãe. ¶ Ad illud 52 laieti
ꝙ ad virtutẽ ſpectat eſt quid difficile ⁊ voluntariuzʒ. qð obr vltimo.qꝙ credere eſt difficile ⁊ volũtariũ.d MZ
H credere qdð videt homo oculis exterioꝛibus hoc eſt ꝙ viſio coꝛpalis ſicut dictũ eſt. qꝛ nõ tollit latẽtiã iõ nan
facile ⁊ neceſſariũ. nõ videt᷑ ꝙ aliquid poſſit eſſe ſi nõ tollit difficultatẽ. nec tollit ar liber. ex ea pte erqᷓ nnncn
mul ⁊ ſemel exterius viſum ⁊ interius creditum. latet.Cũ em dicit qꝙ nõ eſt dicile nec voluntarium ſuifmd
G. dom ꝙ quedam ſunt ꝗᷓ ſubijciunt᷑ ſenſui erte credere qð qͥs videt. dð. ꝙ xen ẽ ym id ᷣm qð videt. ii
rioꝛi ſimpliciter ⁊ totaliter. ⁊ illa videre eſt clare ⁊ Stñ tot? xp̃s ᷣm oẽm ſui nã⸗ viſioni nõ ſubiacebat. edch
fecte cognoſcere. et circa talia non poteſt ſimul et ſe- et iõ rõne illius nature ⁊ ꝑpſone volũtariũ ⁊ diffici- nllune
mel eſſe habitus ſiue cognitio fidei cum viſionc exte le erat credere. Facile em̃ erat credere ꝙ ille hõ pate men
rioꝛi.ꝓ eo ꝙ vſio ſiue cognitio illa excludit ome eni ret᷑ ab vis qͥ videbant xpᷣm pati.S diſficillimuʒ crat zata
gma 2 cognitionem cnigmaticam. Quedam autem credere ꝙ deus eſſet qͥ pateret᷑ nec ̊ credebat aliqs iuan
ſunt q̃ ſic ſiacẽt ſenſui ᷣm aliqͥd ſui vt m aliqͥd ſui niſi qͥ volebat ⁊ quẽ illumiatio fidei adiuuabat. oal
lateant ipᷣm ſenſum.⁊ circa talia bene põt ſimul ⁊ ſe Aueſtiog. nn 9
mel eſſe viſio ſm vnum.⁊ creulitas fidei m aliud ¶ Atrum fides ſit de his de quibꝰ habet opinio pba⸗ W
Aiſio m illud ſm qð patẽt. credulitas fidei m il · bilis:Et ꝙ ſic videt᷑j. Detri.iij. Darati omi poſcẽ. nſc
lud m qð latent. Et hoc mõ ẽ in xpᷣo intelligere. nã ti reddere rõnem te ea que eſt in nobis fide ⁊ ſpe. ſʒ fte⸗
xpᷣs ſᷣm nãm aſſumptã ⁊ coꝛpoꝛeã aploꝝ ſenſibꝰap rõ ꝓbabilis eſt generatiua opinionis.ſi ẽᷓ fides com mune⸗
parebat. Scom aũt diuinã naturã oẽm ſenſuʒ late patit᷑ ſecum ꝓbabilem rõnem. cõpatit᷑ &ᷓ 2 pbabilẽ Pgite
bat. ⁊ eadẽ ꝑſona ⁊ hypoſtaſis ᷣm diuerſas nas ſim opinionẽ. ¶ Itẽ Petrus archbieps leuoñ.li lõ eſt tu fnſide
erat viſui cognita ⁊ incognita.iõ ſil poterat eẽ viſa tũ credere ſine ratiõe.S rõ pbabilis facit ad fidei vti nirnd
credita. Et id eſt ſatis facile intelligere ſi s attẽdat litatem ⁊ ſ. ecuritatem. Si ergo opinio generari ba- wißi
qi circa idẽ põt eẽ certitudo ⁊ dubitatio ſᷣm diuer / bet ex ꝓbabili ratiõe. videt᷑ ꝛc. ¶ Item tonum ſciẽ⸗ Pchis
ſas naturas. ⁊ diuerſos reſpectus.⁊ diuerſas ↄditio tie ⁊ intellectꝰꝛ ſapiẽtie ſimul pot ſtare cñ fide s cuʒ Fugiat
nes. Eſto em ꝙ hic ſit chꝛiſtus coꝛam oculis meis. ? quocunq; ſtat ꝓbabilis rõcinatio ſtat etiã ⁊ opinio. toe
ſi viſu cognoſcam ipm eſſe boiem.nunq; tñ ꝑ viſum ergo ⁊c. ¶ Item doctrina theologie ſtat ſimul cum bipſie
coghoſan Bn eſſe ſilium dei. ideo alius habit? ne 2/ fide cum ſit fidci explicatiua ⁊ circa ea eſt circa que Phebi
erlue ad boc ꝙ cognoſcã ipᷣm eſſe deũ. ⁊ B eſt fides conſiſtit. Si gᷓ in doctrina theologie multe fint Pon
ad vñs dixit petro. qñ dixerat. tu es xpᷣs filius dei vi babiles toͤncs vadet etouis ꝓbabilitas ſimul cũ
ui. caro ⁊ ſ. anguis no reuelauit tibi 2c. Concegẽdũ fi e mancat. ergo pari ratione ꝓbabilitas opiniõis Mii
Nſt ergo ꝗ ſiges ⁊ viſio pñt eẽ circa vnũ ⁊ eundẽ q ex rõibꝰgenerate potit eẽ in eodẽ ⁊ reſpectu eiuſde,z e

NNS
Nnſin
Eſandt
Püͤnizi⸗
ſnhifn
mmininn
Sinikii
rlltice
enibeht
nochiiin
nulinte
cnirg
ne iin d
KN
Fnſcihinn
anirt
ginnhin
wpſifgont⸗
obialir
Enlnegi
Beigfterl
ncghoed⸗
ferbröti
Ne d gin
ünickſann
(Aluge
nntai Nngti⸗
eenpn ult
cigenwrg
wiligednn
iniit
ütigund
erminin
bnotl iii
le aagrot
lenaranunn
fnüfnnn
niniſüct
cimitnid
rg pt
amialten
Aheuteris
dur

binintr
Nntmiigi
ihl
Aetulſca

in quo et reſpectu cuiꝰ ipᷣa fides ¶ Sʒ cõtra. Haeb.
xi.Fides ẽ argumẽtũ nõ apparẽtiũ reꝝ.ſed ea ð qui
bus habet᷑ opinio ꝓbabilis ſunt apparẽtia.ꝓbabile

em̃ ẽ qd vẽ oibus vel pluribꝰ.g vẽ ꝙ opinio ꝓbabil
2⁊ fides circa idẽ ſił ee nõ poſſint.¶ Itẽ acceptio opi
nionis ꝓbabilis colligit᷑ ex hbana ratiocinatiõe.ſed

ſicut dicit Gꝛeg. fides nõ hʒ meritũ cui hñana ratio
p̃bʒ exꝑimẽtũ. vꝛ ꝙꝙ ꝓbabilis acceptio auferat me
ritũ ipi fidei. nõ põt ſe cõpati cũ habitu ipᷣius fidei.
¶ Item opinio ẽ acceptio vnius partis cuʒ foꝛmidie
alteriꝰ. Sʒ vbi ẽ opinio ibi ẽ vacillatio.bᷣ fides exclu
dit oẽz vacillationẽ ⁊ facit firmiter adberere.& fides
non põt ſimul ſtare cũ opinione.tem opinio ad/
beret rõi ꝓpter ſe.vñ deficiẽte ꝓbabilitate rõis.defi
cit ꝓbabilitas opiniõis.ſᷣ fides adberet ipᷣi veritati
ꝓpter ſe et ſuꝑ oia.& fides et opinio hñt rpugnãtiꝗ.
nõ vꝛ ꝙ ſimul poſſint eẽ in aia circa eãdẽ materiã.

33 (K. dʒ. ꝙ opinio ꝓbabilis duplicit ↄſueuit accipi.

Ano mõ dẽ opinio acceptio vniꝰ partis cũ foꝛmidi/
ne alterius.Alio mõ dẽ opinio acceptio aie generata
ex rõibus ꝓbabilibꝰ.pᷣm ꝙ ↄſueuit dici ꝙ ſylogiſmꝰ
dyalecticꝰ generat opinionẽ.et ſyl ogiſnꝰ demoͤſtra/⸗
tiuus generat ſciaz. Si opinio dicat᷑ pꝛimo modo
pꝓut bʒ ſecum annexã foꝛmidinẽ et vacillationẽ. ſic
non põt ſimul ſtare cum habitu fidci circa eandem
materiã.ꝓ eo ꝙ fides facit plene cõſentire in alteraʒ

ptẽ.ita ꝙ oino reputat eius oppoſitũ falſuʒ ⁊ errone

um.nec ꝓpt᷑ aliquã rationẽ ſuꝑueniẽtẽ poteſt ad op
poſitum inclinari.et ideo qꝛ tollit fluctuationem opi
niõis.iſto mõ dicẽdi opinio ſil cũ fide nõ põt ſe cõpa
ti. Si aũt opinio dicat᷑ ſecũdo mõ.ſ.acceptio dereli/
cta ex rõibus ꝓbabilibꝰ.ſic doᷣm ẽ ꝙ circa idẽ ſimul
et ſemel põt eẽ opinio et fides.qm̃ multi fideles hñt
ad ea q̃ credũt multas veriſiłes rões.et multas ꝓba

biles qᷓ hñt generare opinionẽ quãtũ ad ſcdʒ modũ

dicendi opinionẽ.et illa quidẽ acceptio generata fi/
dei nõ repugnat imo ſubſeruit et famulat᷑.Eſt em̃ in
fidei fomentũ quãtũ ad infirmos.et oblectamẽtum
quãtũ ad ꝑfectos.Ex his ptʒ rñſio ad queſtionẽ pꝛo
poſitã.ptʒ etiã rñſio ad obiecta. Opinio em̃ ꝓbabil
Hᷣm vnũ modũ dicẽdi põt ſtare ſimul cũ fide ſicut ra
tiões ad pꝛimã ꝑtẽ onñdunt.imo multũ ofert fidei ꝓ
babilitas rõnũ ſicut fuit dictũ in pᷣncipio pᷣmi libꝛi.
Scdm aliũ modũ dicẽdi inquãtũ ſonat in iꝑfectiõeʒ
vicʒ ꝓut dicit vacillationẽ et innitẽtiã ipᷣius aſſẽſus
ſuꝑ ꝓbabilitatẽ rõis pᷣncipaliter.ſic hʒ repugnantiã
cum fide.et ſic ꝓcedũt rões ad ſcdaʒ ꝑtem. maxime
due vltime.qᷓrũ vna ſumpta ẽ ex ipᷣius opinionis in/
certitudine.altera vero ex ip̃ᷣiꝰ opiniõis fulcimento.

34 qꝛ pᷣncipaliter innitit᷑ rõni ꝓbabilioꝛi. ¶ Ad illð qd

pmo obꝛ de verbo apli qꝙ fides ẽ argumẽtũ nõ appa
rẽtiũ ren.ddᷣm ꝙ apis remouet ibi a credibili appa/
rẽtiã nõ quãcũq;. MNon enim remouet apparentiaʒ
ꝓbabilis opinionis.ſed certitudinalis appꝛeben/

3m5 ſionis ſicut apparet deus beatis.¶¶ Ad illð qð obꝛ ð

verbo Bꝛeg. Fides nõ hbʒ meritũ.dð.ꝙ boc itelligit
Dꝛeg.q credulitas fidei oino inniti᷑ exꝑimẽto rõ/
nis ꝓbabilis.et hoc mõ fides vera nõ ſtat cũ opinio
ne. ita ꝙ innitat᷑ opinioni tãqᷓ; fundamẽto.ĩmo mul
to magis acceptio illa ꝓbabilis ex rõibꝰ acqᷣſita de
qua dictũ ẽ ꝙ põt opinio dici innitit᷑ ipi fidei tãqᷓ fir
mioꝛi. Et buius ſignũ ẽ.qꝛ multe rões vident᷑ nobis
Pbabiles et valde rõnabiles circa fidẽ qꝗᷓ vident᷑ eſſe
abuſiones queqã hõibus infidelibus. Idco magis

dem ꝓpter certitudinẽ ⁊ euidẽtiã in cogſcendo Ei
& qð cosſcit᷑ ꝑ ſciẽtiã ẽ certũ ⁊ apertũ.vꝛ q ipoſſibil

XXIIII

illa acceptio innitit᷑ fidei q; ecouerſio.licet aliqͥ mõ il
la fides foueat et delectet ſicut dictũ ẽ.Ad duas vlti
mas rões nõ oꝑtet rñderc.qꝛ ꝓcedũt de ipᷣa opiniõe

ſm alteꝝ modũ dicẽdi ᷣm què nõ pßt ſiłſtare cũ fide
Can pꝛius tactum eſt. Queſtio. lij. f

tru fides ſit de his de 9 ibꝰ hꝛ cognitio ſciẽtialis.
Et ꝙ ſic vẽ tali rõne. Phus aliqͥs ſciẽs rõibus co/
gẽtibus deũ eẽ vnũ creatoꝛẽ oim. poteſt venire ad fi
dem.ita ꝙ nõ obliuiſcat᷑ illaꝝ rõnũ.ſ̊ ſciens illas ra/
tiones hʒ ſciẽtiam.g vꝛ ꝙ poſſit de eodẽ ſimul habe/
re fidẽ et ſciẽtiã.¶
mõſtrationẽ ſiue ꝑ effectu.ſi incipiat noſſe ꝑ cauſam
ſiue ꝑ demõſtrationẽ ꝓpter quid.ñ ꝓpter hoc amit

tẽ aliquis cognoſcẽs aliquid ꝑ de

tit pᷣoꝛem cognitionẽ q;uis hec ſcda ſit notioꝛ illa.S

due cognitiões pñt haberi de eodẽ.quarũ vna nobi
lioꝛ ẽ qꝙᷓ alia.et vna nõ expellit aliã nec euacuat(Et
ſi boc verum ẽ.tũc vꝛ ꝙ ſimul poſſit aliqᷣd cognoſci
ratiocinatiõe acqͥſita.⁊ illuminatiõe infuſa.g de eo/
dẽ ſimul põt haberi fides et ſcientia. Item cognitio
intellectiua ſupadueniẽs nõ tollit cognitionẽ ſenſiti
uã.licet vna illaꝝ ſit dignioꝛ et ꝑfectioꝛ et nobilioꝛ al
tera.g pari rõe vꝛ? de fide ⁊ ſcia ꝙ ſił pñt haberi ð eo⸗
dẽ ⁊ circa idẽ.¶ Itẽ experientia ẽ pᷣncipiũ ſcie.ſed de
vno et eodẽ põt haberi fides et experiẽtia.g de vno
et eodẽ pᷣt haberi fides ⁊ ſcia. Maioꝛ ꝓbat᷑ ꝑ phᷣm.
Minoꝛ ꝓbat᷑ in btã virgie Maria q̃ fide ⁊ exꝑien/
tia cognouit ſe cõcepiſſe de ſpirituſancto. Sʒ ↄtra.
ſicut charitas diligit deũ ꝓpter ſe et ſuꝑ oia.ſic fides
aſſentit pꝛime veritati ꝓpter ſe et ſuꝑ oia.̊ qꝛ chari/
tas diligit deũ ſuꝑ oia ⁊ ꝓppter ſe.ipoſſibile eſt ꝙ ipᷣa

cõpatiat᷑ ſecũ dilectionẽ qua quis diligit deũ ꝓpter

terrena pᷣncipalit᷑.S pari rõe ipoſſibile erit ꝙ fides ſe
cũ cõpatiat᷑ cognitiõʒ q̃ pᷣncipaliter adheret rõni ac/
quiſite.̊ talis ẽ cognitio ſcię.g ipoſſibile ẽ fidem eſſe
circa idẽ cũ ſcia ſil ⁊ ſemel. ¶ Itẽ viſio patrie tollit fi⸗

e
ſit aliquid cẽ ſił ſcitũ ⁊ creditũ.¶¶ Itẽ animꝰ nr̃ nul/-
lo mõ põt diſſentire ab eo qð nouit habitu ſcie.non

em̃ põt nõ credere ꝙ; triangulꝰ non hʒ tres angulos

equales duobꝰ rectis. ſi ſcit illud demõſtrare. ſᷣ que

fide credunt᷑ voluntarie credunt᷑.⁊ ſicut poſſunt cre
di.ita et poſſunt diſcredi.g vẽ ꝙ ſciẽtia noticie ñ poſ/
ſit ſimul ſtare circa idem cum ipſa fide.¶ Item que
ſcientia cosſcunt᷑ ſubiacent rationi.̊ᷣ que fide credũ
tur ſunt ſupꝛa rationem.qm̃ fides eſt illuminatio ra
tionẽ eleuans ſupꝛa ſe.g ſi idem nõ põt eſſe in ratiõe
et ſupꝛa rationẽ.non vꝛ ꝙ poſſit ſimul cogſci ꝑ ſcien
tiam et fidẽ. ¶ Ge. ad pꝛedictoꝝ intelligẽtiã ẽ notan⸗/

dum ꝙ duplerx eſt cognitio.ſ.a ꝑte compᷣbenſionis.
⁊ manuductione rõcinatiõis.Si loquamur de ſcien

tia a parte compꝛebẽſionis quo mõ cogſcitur deus
in patria.ſic nõ compatit᷑ ſecum fidem vt ſimul idex⸗
ſit ſcitum et creditum.ꝓ eo ꝙ talis cognitio ſimplici

ter excludit enigma.⁊ hoc melius apparebit infra cũ
agetur de euacuatione virtutũ.quare vicʒ et qualit᷑

fidei actus ꝑ viſionem excludatur et euacueturnEt
de bac ſcientia ſanctoꝛum auctes dicunt.et cõis opi
nio magiſtroꝝ tenet hoc eſſe verũ ꝙ idem ſil non pᷣt
eẽ ſcitũ ⁊ creditum. Si autem loquamur de ſciẽtia qᷓ
ẽa manuductiõe ratiocinatiõis.ſic volunt quidam
dicere adhuc eẽ verũ ꝙ nõ põt ſimul ſtare cum fide.

quia ꝑ talem ſciẽtiã aſſentit intellectus ipᷣi rei cogni
te ꝓpter ipſam rationẽ pᷣncipaliter. aſſentit etiã ne

36

ceſrario.aſfentit etiã ſicut rei que ẽ infra ſe.cuius cõ/
trariũ reperit᷑ in fide que aſſentit pꝛime veritati pꝛo/
pter ſe et volũtarie eleuãdo rationẽ ſuꝑ ſe. et iõ dixe
runt habitũ fidei et ſciẽtie mutuo ſeſe excludere.vᷣm
ꝙ charitas illũ amoꝛẽ excludit quo quis amat deuʒ
ꝓpter tẽꝑalia pᷣncipaliter. Alioꝝ vero poſitio eſt ꝙ
de vno et eodẽ põt haberi ſciẽtiäa manuductione ra/
tiocinationis cum habitu fidei.iuxta qð dicit Aug.
xiiij. S tri. exponẽs illud apli. Alij dat᷑ ꝑ ſpiritũ mo
ſapiẽtie. Alij ſermo ſcientie.Huic ſcientie tribuo illð
qð fide ſaluberrima que ad verã beatitudineʒ ducit
gignit᷑.nutritur.defenditur.roboꝛatur.qua ſcia non
pollẽt plurimi fidelcs licet habeãt fidẽ. Et Rich. de

ſancto victo.dicit ꝙ ad ea q̃ fidei ſunt nõ tm̃ poſſunt

baberi rõnes ꝓbabiles ᷣ eti neceſſarie licet eas in/
terdum ↄtingat nos latere. AUñ aliquis credẽs deuzʒ
eẽ vnum creatoꝛẽ omniũ.ſi ex oibus neceſſarijs inci

piat ipᷣm idẽ noſſe.nõ ꝓpꝑter hoc deſinit fides habe

re. Ael ſi etiã pᷣus noſſet.fides ſuꝑpueniẽs talẽ cogui/
tionẽ nõ expellit.ſicut ꝑ experiẽtiã pʒ. Ratio ãt qua/
re talis ſcientia ſimul põt eẽ de eodẽ cum ipa fide.cet
ꝙ vna cognitio altera nõ expellit.eſt.qꝛ ſcientia ma⸗/

nuductione ratiocinatiõis licet aliquã certitudinem

faciat et euidẽtiã circa diuina.illa tñ certitudo et eui
dẽtia nõ ẽ oino clara qᷓ;diu ſumꝰ in via.Quãuis em̃
aliquis poſſit rõnibꝰ neceſſarijs ꝓbare deũ eẽ et deũ
eſſe vnuʒ.tñ clare ipᷣm diuinũ eſſe.⁊ ipam dei vnita/
tẽ.⁊ qualiter illa vnitas nõ excludat ꝑſonarũ plura
Iitatẽ nõ põt niſi ꝑ iuſticiã fidei emẽdet᷑. Vñ illumi⸗
natio et certitudo talis ſciẽtie nõ ẽ tanta.ꝙ babita il/
la ſuperfluat illuminatio fidei.imo valde ẽ cum illa
ꝓneceſſaria. Et huiꝰ ſignũ c.qꝛ licet aliqui phi ð do
ſciucrunt multa vera.tñ̃ qꝛ ſige caruerunt in multis
errauerũt vel etiã defecerũt. ñ ſicut in pꝛecedenti/
bus dictãũ eſt fides põt ſtare cũ viſione exterioꝛi.qꝛ il
la hʒ cõiunctã latẽtiã circa perſonã xpᷣi. Sic intelli⸗
gendum ẽ circa habitũ fidei et talẽ modũ ſciendi q;
poſſunt ſe ſimul in eodẽ et reſpectu ciuſdẽ compati.

AViñ cõcedende ſunt rationes qᷓ ſunt ad partẽ iſtam.

Ad illud vero qð pꝛimo obꝛ in contrariuʒ ꝙ cha
ritas non cõpatit᷑ ſe cũ dilectiõe qᷓ pᷣncipaliter adhe/
ret alij rei. Rñderi põt ꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ amare deum
ſ pter creaturã finaliter ꝑtinet ad amoꝛẽ iniquũ et
ibidinoſum qui hʒ repugnãtiã ad amoꝛẽ rectũ. Sʒ

aſſentire alicui vero ꝓbato ꝓpter rõeʒ ꝓbantẽ duz
illatio ſit vera ⁊ neceſſaria.nec boc dicit peccatũ.nec
erroꝛem. xet ideo nõ ſic bʒ repugnãtiã ad fidẽ. ꝓpter-

ea nõ ẽ ſimile.Sʒ adbuc illud nõ ſoluit plene.qꝛ qͥc/-
Iqd ſit & charitate iſta. duo iſta nõ vidẽt ſimul ſe poſ

ſe cõpati ꝙ aliquis aſſẽtiat veritati credite ꝓpter ſe.

2 ꝙ aſſentiat ei ꝓpter aliud. Pꝛopter ꝙ notandum
bec pᷣpoſitio ter dupliciteꝛ põt accipi. Ano mõ
ꝓut notat cauſa finalẽ.alio mõ ꝓut dicit rationem
mouẽtem. Si ꝓut dicit cãm finalẽ.ſie nõ põt vnũ et
idẽ credi ꝓpter ſe et ꝓpter aliud. Si dicit rationem
mouẽtem.cũ plures poſſint eẽ rões mouẽtes ad aſ⸗
ſentiendum vni et eideʒ. ſicut põt vna cõcluſio ꝓba
ri ꝑ cam et per effectũ.põt etiã ꝓbari ꝑ aliqͥd extrin/
ſecus et per aliquid intriſecus. ſic nõ ẽ incoueniens

c aliquis aſſentiat alicui veritati ꝓpter ſe et ꝓpter

aliud. diuerſis tñ habitibꝰ ⁊ cõſiderationibꝰ. Sʒ nec
illucd adbuc plene ſoluit. qꝛ dẽ Jo.iiij.ꝙ dixerunt ſa/
maritani credentes iã nõ ꝓpter verbũ tuũ credimꝰ

III

ſecum aſfenſuð ſcie qͥ pᷣncipalit᷑ innitit᷑ rõni.Et ppł/
ea volunt aliqui dicere ꝙ ⁊ ſi nõ tollat᷑ cognitio qtũ
ad habitum tollitur tñ quantum ad actum.quia nõ
habet iam illius vſum nec motum. Iſtud non optet
dicere. nec videtur eſſe conueniens.qꝙ aliquis babe
at habitũ et non poſſit habere vſum. maxime cũ nõ
habeat potẽtiã ligatã ꝑ aliqd impedimẽtũ.Et ꝓpt᷑/

ca põt dici ꝙ qñ aliqͥs ẽ ſił ſciens et credẽs.ꝙ babi/

tus fidei tenet in eo pᷣncipatũ.et iõ talis aſſenſus fi⸗
dei aſſentit ipi veritati ꝓpter ſeita ꝙ ppter dicit ra⸗
tionem pᷣncipaliter ipᷣm mouẽtẽ. Aſſenſu etiã ſcictie
aſſentit cidẽ ꝓpter rationẽ.ita q; ꝓpter nõ dicit rõez
pncipaliter ipj mouẽtẽ.Quãuis aũt nõ poſſit vnuʒ
et idem credere ꝓpter ſe et ꝓpter alið.ꝙ ſic et ſic cre
dat pᷣncipaliter.tñ ꝓpter ſe et ppter aliud bene pñt
ſe cõpati adinuicẽ.ita ꝙ vnũ ſit pᷣncipalc.⁊ aliud ſit
ſubſeruiens. VUñ ill qð dixerũt fideles iã non ꝓpt᷑
loquelã tuã credimꝰ intelligendũ ẽ pꝛincipalit᷑.Et p
hoc patet rñſio ad pꝛimũ argumẽtũ.( Ad illð qð obꝛ 38
de viſione patrie ꝙ tollit fidẽ.ddᷣm qꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ
cũ oẽz excludat latentiã.iã credulitas fidei nõ ẽ ne/
ceſſaria.nõ ſic aũt eſt de ſcientia que habet᷑ ꝑ rõem
manuductione¶ Ad illud qð obẽ ꝙ ſciens nõ poteſt 3 9
diffentire ab eo qð ſeit.dᷣm ꝙ; verũ ẽ quantũ ad id
quod cognoſcit.quãtum ad id qð latet ex illo diſſen
tire põt.et rõe illius ẽ neceffaria ſibi credulitas fidei.
ſicut aliquis ph̊s ſciẽs ꝓhare deũ eẽ vnũ rõne neceſ
ſaria.ab hac nõ põt diſſentire.diſſentiret tñ adbuc ſi
quis diceret ꝙ illa vnitas põt cõpati ſecũ pluralita/
tẽ. qð quidẽ eũ latet.et excedit vires cognitiõis ſue ⁊
ſcientie ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ fides ẽ de his que ſunt ꝗ0
ſupꝛa rationẽ et ſcientiã.et de his que ſunt infra.dð.
ꝙ ſicut nihil ipedit vnũ et idem eẽ latẽs et patẽs. ſic
nihil ipedit vnũ et idem ſᷣm alium et alium cogſcen
di modnm eẽ infra et ſupꝛa.et ita ſcitũ et creditũ.Li⸗
cet em̃ ſempiterna virtus et diuinitas noſci poſſit ꝑ
ſciẽtiã acquiſitã vel etiã innatã in ſe.tñ ꝓut compa/
tur ad płalitatẽ ꝑſonaꝝ vel humilitates hũanitatis
noſtre quã deus affumpſit. oino ſupꝛa rationeʒ eſt
ſupꝛa ſcientiam. Si quis em̃ iudicio rationis et ſcie
innitatur.ncquaquã crederet poſſibile ꝙ ſũma vni/
tas ſecum cõpatiat᷑ pluralitatẽ ꝑſonarum.nec q ſũ/
ma maieſtas vniri poſſit cum nra bumilitate.nec ꝙ;
ſumma virtus de nõ opante fiat operãs ſine ſui mu
tabilitate.⁊ ↄſimilia que vident᷑ repugnare cõibus
conceptionibus ſᷣm phᷣiam.vnde valde parũ attin⸗
git ſcia cognitionẽ diuioꝝ niſi fidei initat.qꝛ in vna
et cadẽ re aptiſſimũ ẽ fidei qð ocultiſſimũ ẽ ſcientie.
ſicut patet de altiſſimis ⁊ nobiliſſimis qoibus quaꝝ
veritas latuit phᷣos.ſ.de creatione mũdi.et de potẽ/
tia et ſapientia dei qᷓ̃ latuit phᷣos.et nũc mãifeſte ſũt
xpᷣianis ſimplicibꝰ. Pꝛopter qdð dicit aplus ſtultam
feciſſe deum ſapiẽtiaʒ huius mundi.qꝛ omis ſapien
tia ð deo in via abſq; fide magis eſt ſtulticia qᷓ vera

ſcientia. pꝛimit em̃ ꝑſcrutantem in erroꝛem. niſi di

rigatur et iuuetur per fidei illuminationẽ.vñ per ip/
ſam non expellitur ſed magis perficit᷑.
VOnſequenter queritur de obiecto fidei quan/
tum ad nomis rationẽ.Cõſueuit em̃ noie arti/

culi cenſeri.Et circa hoc duo querunt᷑ ſᷣm duplicem

rationem articuli. Pꝛimo queritur de ratione arti/
culi qᷓ̃ aſſignatur a Richardo.Secundo de illa que
aſſignatur ab Yſidoꝛo. ¶ Qucſtio.j. g

Wẽ verbũ fidei.ct ita vĩ q aſſenſus fidei ñ cõpatiat᷑ Oe illa ratione Richardi quam ponit ð articulo diẽ

ſibſen
Nedepal
ifiiyo⸗
ſrentud
Clnipdtn
teidthle
itsin
ſplsaren
Zuopnut
o ſeuutu
oed⸗s
ſemhipen
iuönenit
ctreeton
dedeoſch
punummme
rtipiarti⸗
Gi gtinor
opponei
NRtiteia
gufögfn
nan wiitn
uſonhine
urafotie
ſarſchobi⸗
tunchrrt
Eehöntetno
tothnge
iij uß
ſatznumura
cnitini
Gidzdda
giſtoliig
Gtaltl Nac
Naluscgit
Miütdogie
Geurcharde
ocrigs⸗
Mrathi.

mi h
Meptegn
ſardun
alodjon
tußohon⸗
leßfge
toneqnati
ſpoſta
tolſtinſen

woͤtig
ugſtn
Nointeſit
tachleuſt
rficsing
hig tit
ii lgn
ng iſ
litusſgatiis
gvebabeigis
igſannsnönt
chicanti
lunerbon
ſiacttriil
Mtiniiri
dionriicul
Gutimi
mecglivſel
iireltir4
S
Ntirkiſt
Mmiund in
oiutp
doo
eſtiegin
tiumn

girunin
rowe
vimnn
nani
oaliit
liſineg
vuenul
ödiet
Undiℳα⁵

==
=

.
ſe⸗

==

5
.

⸗
–— —— ☛ä S=S

4

S

==—-

=

=

—=
— ☛nr-
— ☛ͤ

—
==

—
=

=
—

=—
=

=
— S
S = - S=
☛ ⁸ =

=
—

—
