ſi tres ꝑpſone aſſumerẽt vnũ ⁊ eundem hoiem. aut g
vnica vniõe.aut pluribꝰ.Si vnica.&̊ cũ pat᷑ ⁊ filiꝰ ct

ſpũſſanctus nõ cõicãt niſi in eẽntia.vnio illa eſſet in

aliquo eẽntiali.quod eſt impoſſibile.Si pluribus.g
plures eẽnt incarnationes. Item õj. Impoſſibile ẽ
eſſe plnres incarnatiões reſpectu vnius carnis.qꝛ in
carnatio nõ hʒ inceptiõem niſi ratiõe carnis. g pari
rõne nec numerari habet niſi in ratiõe carnis.g nec
in pluribus incarnatiõibus.nec in vna. Pee da⸗;
Se
Laumana natura idoneitatem habet ad hoc vt anſ
mat᷑ a ꝑſona inqᷓ;tum eſt imago.ſᷣ vna ⁊ eadẽ aia eſt
imago trium ꝑſonaꝝ ſimul ⁊ ſemel.g videt᷑ ꝙ a tri/
bus pꝑſonis poſſit ſimul et ſemel aſumi. ¶ Itẽ vna
aſſumerc plurcs naturas.⁊ nibil impe
dit ꝙ dei filius nõ põt aſſumere vnũ aliũ hiem cum
artatus nõ ſit ad illam ſingularem naturã quã affũ/
pſit.g videt᷑ pari rõne ꝙ plures ꝑſone poſſint aſſu/
mere vnã ⁊ eandẽ nam.cũ ita poſſint plures ꝑſone
ſuꝑ vnã naturã.ſicut ꝑſona vna in plures naturas.
Item gratia habet confoꝛmari nature. Sed plu/
res perſone diuinc cõicant ꝑ naturam in vna ſuba ⁊

elſſentia ſimpliciter vna.g̊ pari rõe commũicari poſ-

ſunt in vna natura ꝑ vnionẽ gratuitam.& plures ꝑ-

ſonc poſſunt vnam ⁊ eandem naturam aſſumere.
C X

em aut vna natura que aſſumit᷑ ab vna perſo

na. poteſt aſſumi ab alia. aut non. Si ſic. babeo po⸗/
ſitum. Si nõ.quero quid impedit.cum nõ ſit ibi niſi
natura creata. ⁊ pſona diuia.Aut g erit impedimen

tum ex parte nature create.aut bate perſone di⸗
uine. Sed ex parte nature create nõ põt.cum illa ſeᷣ⸗
iaceat om̃ipotẽtie diuine ꝑſone.Ex parte diuine ꝑer
ſone nõ.quia inter diuias perſonas nu eſt reſiſten
tia.nulla eſt repugnantia. cum vna aliam circũince-
dat.⁊ vna ſit cum alia.ergo ſi nullũ cſt impedimen/
tum. videt᷑ ſimpliciter ee pſone poſſint vmi⸗
nem vnum aſſumere. ¶ Reꝰ. dᷣm ꝙ ſicut dicit anſel. 2 5
plures perſone nõ poſſunt vnum ⁊ eundem hoiem

afſſumere.nõ pꝛopter defectum potentie.ſed pꝛopter

repugnãtiam cõtradictionis implicite. Si em̃ plu/
res ꝑſone aſſumerẽt vnum hoiem ad vnitatẽ talem
ue faceret cõmunicatiõem ydiomatũ.ergo aut aſ/
umerẽt in vnitatẽ.que quideʒ eſſet vnitas que ſe te
neret ex parte aſſumentis.aut aſſumpti.Si in vnita
tem que quidem ſe teneret ex parte aſſumẽtis.cũ ex
tee aſſumẽtis non ſit reꝑire niſi vnitatem perſona/
et ynitatem eſſentialem, tunc plures perſone

agffum erent vh naturam in vnitatẽ eſfentie vel yni mere vnũ et eundẽ bominẽ. ſicut oſtendit Anſel. et

tatẽ pſone.ᷣ vtrũq; boꝝ eſt impoſſibile ſimpliciter.

Mã plures ꝑſone diuine nõ pñt ↄuenire in vna ꝑſo
na. nec natura creata ⁊ increata pñt trãſire in vnam
nan. Si aũt aſſumerẽt in vnitate que quidẽ ſe tenet

ex ꝑte aſſumpti.cum illa ſit vnitas indiuidualis.aſ/
ſumerẽt ergo in vnitatẽ indiuidui.ſed illud adbuc ẽ
impoſſibile.qꝛ aſſumẽs nõ trabit᷑ ad vnitatẽ aſſum-
pti.ſᷣ potius trahit affumptũ ad vnitatẽ ꝓpꝛiã. Mã
aſſumere eſt ad ſe ſumere.Et ſic patet ꝙ ſi dicat᷑ treſ
pſonas affumere vnũ ⁊ eũdẽ wiem.om̃ibus modis

implicat᷑ ↄtradictio.ſiue intelligat᷑ ꝙ aſſumptio fiat

in vnitatẽ nature.ſiue in vnitatẽ ꝑſone. Mã ſi ſit ta/
lis afſumptio in vnitatem nature. ex diuina natu-
ra ⁊ bumana cõſtituit᷑ vna natura.g nõ eſt diſtinctõ

soſſumẽtis ad affumptũ. nec aſſumptõ vera. Si au

tem fit aſſumptio in vnitatẽ ꝑſone. plures perſone
cõicãt in vnã pſonã. plures ꝑſone nõ ſũt plures ꝑ-
ſone.Si aũt fit aſffumptio in vnitatẽ indiuidui.cum

illa vnitas nõ ſe tenet ex parte affumẽtis ſed affum/

pti.aſſumẽs nõ aſſumit nãm aliã ad ꝗꝓpꝛiã vnitateʒ.
& nõ aſſumit ad ſc ſed ad aliud.⁊ ſi nõ aſſumit ad ſe.
nõ aſſumit.aſſumptõ &̊ in vnitatẽ indiuidui nõ ẽ aſ-
ſumere verc ⁊ ꝓpꝛie ſicut nũc loquimur de aſſumpti/
one. Pꝛopter igit᷑ ↄtradictionẽ implicitã.plures ꝑ/
ſonas aſſumere vnã ⁊ eandẽ nãm. nec eſt poſſibile.
ec ẽ intelligibile. Rõnes h̊ oñdẽtes ſunt ↄcedẽde.

24 ¶Ad pᷣmũ qð opponit᷑ in öriũ.ꝙ vna ẽ imago triũ.

25

26

dð. ꝙ imago de rone ſui dicit expᷣſſaʒz repñtatiõeʒ nõ
Hm totũ illud in q̃ imago ẽ ſᷣ ſᷣm aliqͥd ſui.Anio aũt
quc eſt in incarnatione.totã humanẽ naturã in atho
mo ⁊ ſm totũ facit vniri diuine ꝑſonc.ita ꝙ tota ſb/
ſtantificat᷑ in vna tanqᷓ; in vna ꝓpꝛia ypoſtaſi. Mon
eſt aũt incõueniẽs ꝙ aliqͥd repntat ples ꝑſonas ſᷣm
differentes ꝓpꝛietates ⁊ potẽtias.incõueniẽs auteʒ
eſt ꝙ vnũ ⁊ idẽ vniat᷑ pluribꝰ pſonis in pꝑerſone vni/
tatẽ.⁊ iõ nõ ſcqͥtur ꝙ ſi vna aia põt eſſe imago triuʒ
ꝙ ſił ⁊ ſemel poſſit vniri tribus perſonis. ¶ Ad illð
qd opponit᷑ ꝙ vna ꝑerſona poteſt afſumere plures
nãs.ergo ſimiliter plures perſone vnã nãm. ddm ꝙ
nõ eſt ſimile. qꝛ cũ vnio illa incarnatiõis fiat in vni/
tatẽ ꝑſone.nõ in vnitatẽ nature.pluralitas naturaꝝ
85 ſic repugnat vnioni incarnatiõis ſicut pluralitas
pſonaꝝ. ¶
pñt escatcin eadem eentia ꝑ naturã ⁊c̃. dᷣm ꝙ nõ

eſt ſimile.qm vnitas ꝑſonaꝝ in vna fuba dicit ↄue/

nientiã in nã. Cõuenientia aũt in natura nõ repugt
diſtinctioni in ꝑſona.ſicut nec econuerſo diuerſitas
g at vnitati in ꝑpſona. Sed vnio gratuita

in nã rep:

nõ dicit ↄu mientiã in natura ſ in ꝑſona.et iõ plura

litas ꝑſonaꝝ repugnat vnitati vnionis.⁊ ꝓpterea pᷣ/
dicta rõ nõ tenet.qꝛ nõ eſt ſimile hincinde.¶Ad l,
lud quod querit᷑ qͥd impediat.dm ꝙ nec ꝑſona im
pedit ꝑ ſe.nec nã humana ꝑ ſe.ſed modus vnionis.
Quia em̃ diuia nã vnit᷑ humane in vnionẽ perſone.

incõpoſſibile eſt ꝙ in illa vniõe ſit vnitas ex ꝑte ex/

tremoꝝ. ⁊ pluralitas ex parte medij in quo attendit᷑
illa vnio. Ande ſicut eſt incõpoſſibile qꝙ; plures ꝑſo/
ne ſint in vna ꝑſona. Mõ ꝓpter repugnãtiam ꝑſona
rum.ſed Eier⸗ intitulationẽ duoꝝ oppoſitoꝝ.ſic in
ꝓoſito eſt intelligendũ. Hec aũt dicta ſunt de incar
natione ipᷣa ᷣm en modum ſᷣm quẽ facit ydiomatuʒ

% ₰

Siicationẽ.ꝑ quẽ modũ filius dei factꝰ eſt homo. Et
ſſto mõ impoſſibuc ẽ intclligere plures ꝑſonas aſi

dillud quod opponit᷑ ꝙ plures ꝑſonę

oſtendunt ratiões pᷣmiſſe. In boc tamen nõ excludi
tur om̃is alius modus aſſumptiõis.qꝛ cũ multa poſ
ſit deus faccre que intellectus nõ videt᷑ poſſe capꝛe.
quis audebit aſſerere ꝙ tres pꝑerſone nõ poſſint énũj
⁊ eundẽ hĩem aſſumere: Mihil em̃ videt᷑ impedire
quin tres ꝑſone poſſint ꝑ grãm illud efficere.vt ſint
ꝑſone vnius ſingularis nature in tꝑc.cuʒ illa nec ſit
impoſſiblis nec om̃ino obediẽs reſpectu cuiuſlibʒ ꝑ/
ſone in trinitate. Et ꝓ tãto voluerũt aliqͥ dicere nõ
irrõnabiliter ꝙ poterãt tres ꝑſone aſſumere vnũ ho
minẽ in vnitate indiuidui.qꝛ ſi rõnabiliter intclliga⸗
tur.ſatis rationabiliter põt ſuſtincri. Nec repugnat
verbũ anſel.nec ea que pꝛedeterminata ſunt.Mõ.n.
volunt diccre ꝙ illa aſſumptio terminaret᷑ ad vnita
tem indiuidualem ex parte affumentis.ſᷣ ꝙ tres ꝑſo
ne ſi vnũ hominẽ aſſumerent cffent vnus homo. ita
ꝙ in illis tribus ꝑſonis eſſet cõmunis vnitas ſingu/
laris nature aſſumpte nõ vnitas ꝑſone.Quicq̃d au
tẽ ſit de boc. illud ꝓ indubitanti habendũ eſt ꝙ mo
do aſſumẽdi pꝛedetermiato impoſſibile eſt vnum et
eundem hoiem aſſumere ꝓpter implicationem im/
plicite contradictionis.quia ſequerct᷑ ꝙ filius eſſct

pater.
¶ Queſtio. iiiſ. 5

Etrã quelibet trium ꝑſonarum poſſit incarnari per

ſeipſam: Et ꝙ ſic videtur. Lantundem diſtat crea/
tura a pſona filij quantũ a perſona patris ⁊ ſpũſſan
cti.ergo qua ratione ꝑſona filij incarnari põt diſtan
tia nõ impediẽte.eadem ratiõe videt᷑ ꝙ etiaʒ pſona
patris ⁊ ſpirituſſancti.¶ Item poſſe incarnari ſpc⸗
ctat ad dignitatẽ.alioquin nõ cõneniret filio.ſed q̃c⸗
quid poteſt filius ad dignitatẽ ſpectãs poteſt ⁊ pat.
cum totum poſſe babeat filius a patre.& ſi ꝑſona fi-
lij poteſt incarnari ⁊ carnem ſwi unere. videt᷑ qp
hoc poſſit ⁊ pater cõſimili rõnc.¶ Item ad incarn⸗
tionem faciendam nõ plura exigunt᷑ qᷓ; extrema vni
bilia. et vnitas in perſona.⁊ immenſitas in potentia
que extrema illa coniungat.ſed natura patris ita eſt
vnibilis ſicut natura filij.cum ſit vna et cadem.ct ꝑ⸗/
ſona patris ita eſt vna ſicut ꝑſona filij.⁊ potẽtis imn ę·
meniſa. ergo ⁊c. ¶ Item ſi perſona filij pot incarna/
ri.aut eoipᷣo quo eſt filius.aut eoipᷣo quo eſt ꝑſona.
Mõ eoipio quo eſt filius.quia filius ſolum dicit re/
ſpectum ad patrem non ad creaturaʒ. ergo ſi põt in
carnari eoipo quo eſt perſona diuina.igitur cũ pater
ct ſpirituffanctus ſit perſona diuina.ſequitur neccſ-
ſario ꝙ ꝑſona patris et ſpirituſſancti ita poſſit inerx
nari ſicut ꝑſona filij. ¶ Sʒ otra. Si pſona patris N
ſpũſſancti incarnaret᷑.tũc duo eſſent filij trinitate.
ſed hoc eſt incõueniens. M hoc aũt incõueniens ſit
dicit anſel. in libꝛo cur veus homo.Apud deũ eſt im/
poſſibile ⁊c.g̊ videtur ſimiliter eſſc impoſſibile per/
ſonam patris incarnari vel ſpirituſſancti. ¶ Item
incarnari nõ eſt aliud qᷓ; in carnem mitt ſicut vult
Auguſtinus. ſed impoſſibile eſt patrem mitti cuʒ nõ
babeat alium a quo ſit.ergo impoſſibile eſt patrẽ in-
carnari. ¶ Itẽ quod eſt ꝓpꝛium vnius ꝑſone impoſ⸗
ſibile eſt alteri ↄuenire.ſᷣ incarnari eſt ꝓpꝛiũ filij ⁊ ſi⸗
bi ſoli cõuenit. mpoſſibile ẽ ꝙ alteri ꝑſone ↄueni/

at. ¶ Item maioꝛ? ↄueniẽtiã babet natura aſſum-/

pta a verbo cũ alijs pſonis q; alia nã ꝗᷓ nõ eſt aſſũ=ò
pta. ergo ſi alie ꝑſone nõ poſſunt illam naturã aſſu/-

mere que aſſumpta eſt verbo. viget æ nec iane

„

2 i

aliã. ſed illã nõ pñt aſumere.ſicut in pcedentibꝰ mõ truendo. Agd üᷣlud qd opponit᷑ ꝙ;
pꝛiñ filij. 8. nicus fn
eſſe filiũ pauli eſt ꝓpꝛin petri. nõ qꝛ nõ poſſit ↄuenire

ſtratũ eſt.ꝗ̊ videt᷑ ꝙ nullã aliã aſſumere valeãt.ſᷣ al/
tera ꝑſona alterã naturã aſſumpſit.ſ.pſona ſpũſſan
cti nam colũbe.g ⁊ ſpũſſanctus potuit hũanã natu/
rã quã filius aſſumpſit aſſumere.A deſtructiõe cõſe

28 quentis ad deſtructionẽ añcedentis.¶ Reꝰ ad pꝛedi

ctoꝝ intelligentiã eſt nõndũ ꝙ aliqͥ dicere volũt.q;
nulla ꝑſona incarnari põt niſi ꝑſona verbi.Et rõneʒ
huiꝰaſſignãt.Quia ſi ꝑſona alia incarnaret᷑.naſcere
tur quedã trinitatis cofuſio.dũ plures in trinitate fi
lij dicerent᷑. Maſceret᷑ etiã quedaʒ equalitatis dimi⸗
nutio dũ duo filij eẽnt in trinitate q̃ꝝ vnus haberct
excellentioꝛẽ nobilitatẽ qᷓ; alter. Maſceret᷑ etiã que/
dã oppoſitoꝝ indiſtinctio.qꝛ tunc vnus ⁊ idẽ filius
genitus ⁊ ingenitus diceret᷑ ſi pater incarnaret᷑.⁊ H

oĩa ſunt incõuenientia.Et qꝛ nibil incõueniẽs põt in

deũ ⁊ circa deũ.ideo dixerũt ꝙ nulla alia ꝑpſona a pſo
na filij poterit incarnari.nõ ꝓpter defectũ potẽtie. ſʒ
Apter dignitatẽ potẽtie.qᷓ nõ admittit aliqd indecẽs
cinca ſuũ opus.Sed lʒ videant᷑ in hac poſitione ſeqͥ
beatũ anſel.ipᷣm tñ veraciter nõ ſequũt᷑.ꝓ eo ꝙ nec
anſel.vult hoc dicere eſſe impoſſibile apud deũ aliaʒ
ꝑſonã a filio incarnari.ſ̊ vult hoc oſtendere ꝙ nõ eſt
ita eccnu de alia ꝑſona ſicut de ꝑſona filij.⁊ hoc xx
eſt ſicut melius videbit᷑ infra. Oꝛ aũt pater aut ſpiri
tuſſanctus iucarnari poſſit abſq; aliq repugnantia
planũ eſt.polſet cm̃ foꝛmare ſibi coꝛpꝰ qð ſibi vniret
de genere humano.nõ ꝑ viã generatõis.ſicut foꝛma
uit coꝛpus eue.que nõ dicit᷑ eſſe filia ade. Pꝛeterea.
eſto ꝙ alia ꝑſona aſſumpſiſſet carnẽ de virgine ſicut
aſſumpſit erbũ.adhuc nõ eſſet ibi ↄfuſio neq; equa
litatis diminutio ᷣm rẽ.qꝛ ex hoc nulla fieret tranſ-
mutatio circa ꝑſonas diuinas. MNulla em̃ eſt cõfuſio
qñ nos credimus ꝙ vnus ⁊ idẽ eſt tꝑalis ⁊ cternus.

immoꝛtalis ⁊ moꝛtuus.imẽſus ⁊ circũſcriptꝰ. Nul⸗/

lum etiã eſt incõueniens cũ filiũ dicimꝰeẽ equalẽ pa
tri ⁊ minoꝛẽ patre ſᷣm naturaꝝ dualitatẽ.Et iõ cõce
dẽdũ eſt ſicut męr̃ dicit in l̃a.qꝙ quelibet triũ ꝑſona
rũ põt ⁊ potuit incarnari¶ Ad ilud ;ͤ qð pᷣmo op/
ponit᷑ in ↄtriũ ꝙ ſi pater incarnaret᷑ ꝙ; duo tunc eſ-
ſent filij.dðᷣm ꝙ ſſta rõ ꝓcedit ſuppoſito ꝙ deus nõ
poſſit aliter aſſumere carnem qͥn aſſumeret de muli
cre tanꝙᷓ ex matre.h̊ aũt eſt falſuzʒ. qꝛ aliter poſſet de
us ſibi carnẽ aſſumere ſi ſibi placeret. Pꝛetcrea eſto
qꝙ alia ꝑſona aſſumpſiſſet carnẽ de virgine ⁊ cẽt filiꝰ
virginis.̊̊ in nullo derogaret deo.qꝛ nibil ꝑderet ibi

diuina ꝑſona.⁊ꝛ iõ ſi eſt incõueniẽs.h̊ eſt ſoluʒ ꝓpter
go nr̃am repñtationẽ ⁊ rõcinationẽ.Cũ aũt dicit anſel.

qꝙ quantũcũqʒ; paruũ incõueniẽs in deo eſt impoſſi/
bile.dðm qꝙ boc intelligit᷑ de eo qð eſt incõueniẽs in
deo m ſe.⁊ tale eſt incoueniens qð nullo mõ põt eẽ
cõueniens.⁊ iõ eſt impoſſibile.De eo aũt nõ habʒxe
ritatẽ qdð eſt incõueniẽs ſᷣm nr̃am eſtimatõnẽ.qꝛ deꝰ
poſſet illud facere ↄueniens.vñ ſicut ↄcedimꝰte ali⸗
quo malo . põt de? facere illud ꝓ eo ꝙ illud põt bñ
fieri ſicut eſt malũ in ſe.de aliq̃ͥ vo nõ qð ẽ ſ̃m ſe ma/
lũ.qꝛ nullo mõ põt bene fieri.ſic etiã in ppoſito ẽ in/
telligendũ cñ dꝛ. Odlibet incõueniẽs in deo ẽ impoſ⸗
ſibile.¶ ¶ Ad illud qdð opponit᷑ ꝙ incarnatio nõ ẽ ali/
ud qᷓ; in carnẽ mitti.ddm ꝙ verũ eſt ꝓut incarnatio
dr de filio. Sʒ incarnari ſᷣm ſuũ intellectũ generales⸗
nõ dicit plꝰ qᷓ; vniri carni in vnitate ꝑſone.Et q;uis
pſona patris nõ poſſit mitti.põt tñ vniri.⁊ iõ ro illa
nõ tenet. ꝓ eo ꝙ ꝓcedit ab inferioꝛi ad ſuperius de⸗

incarnari ? p32
q; ſiẽ ſi petrus ſit vnicus ftius paulii.

alteri.ſᷣ qꝛ nũc nõ ↄuenit alij. Sic etiã in poſito in/
telligẽdũ eſt ꝙ incarnari dẽ eẽ ꝓpꝛiũ ꝑſone filij.nõ qꝛ
alia ꝑſona nõ poſſit carni vniri.ſ̊ qꝛ nulla alia ꝑſona
actualit᷑ vnit᷑ carni a ꝑſona filij.

nõ aſſumpta. dð.qꝙ ſicut in pᷣcedẽtibꝰdictũ eſt.ꝙ ⁊ ſi
plꝰↄueniat nã talis cũ alijs pſonis rõne eminẽtie et

dignitat.tñ nõ plꝰↄuenit ↄueniẽtia oꝛdinis.qꝛ cum
ſit actualit᷑ a ꝑſona vᷣbi aſſumpta.nõ hʒ poſſibilitatẽ

ad vlterioꝛẽ aſſumptionẽ.nõ ſic aũt eſt de nꝗ q̃ᷓ aſſũ-
) eſt. ꝓpterea illa rõ nõ cõcludit.
Onſequenter qr̃ de ſecũdo pᷣncipali vic de
incarnatõe verbi qᷓ;tũ ad dignitatẽ.Et circa
Aboc q̃runt᷑ quatuoꝛ. Pꝛimo q̃r vtruʒ in oꝑe
lõis uet᷑ debita ↄgruẽtia. Scdo q̃ ſit incar
natiõis rõ pᷣcipua.Lercio que ꝑſonaꝝ triũ ſit ad in-
carnationẽ magis ydonea. Quarto qr q̃ hoꝛa tẽꝑis

mag fucrit cogrua.
ueſtio. ſ.

— e.
¶itr in oꝑe incarnationis pᷣuet᷑ debita cõgruẽtia ex

ꝑte dei:eEt ꝙ ſic vr. Infinita potentia.ſapia.⁊ boni⸗
tas dʒ ſe ꝑfecte mamfeſtare.ſᷣ̊ nõ pt ſe pꝑfecte manife
ſtare niſi ꝑ effectũ aliq̃ mõ infinitũ.nibil aũt ẽ infini/
tũ actu niſi ſolꝰdeꝰ.g ad h̊ ꝙ diuie potẽtie.ſapie.⁊ bo
nitat infinitas manifeſtet᷑ ↄgruũ hi aliquẽ effectũ
fieri cui attribueret᷑ eẽ idẽ aJet nũ infinitũ.b h̊ fu
it cũ deus vnitꝰeſt carni. ⁊c. ¶ Itẽ pfectiſſimũ agẽ

eſt ꝓducere actionẽ ſuã ad ſtatũ ⁊ ↄplemẽtũ.ſᷣ ſtatꝰ

⁊ cõplemẽtũ reꝝ ẽ ↄiũctio pᷣmi cũ vltimo.pᷣncipiuʒ
aũt ꝑ qd facta ſunt oia ẽ vbũ ſiue deꝰ.vltimũ aut in
opibꝰeſt hõ.g ad h̊ ꝙ ꝑfecta eẽt opatio pꝓcedens a ꝑ
fecta potẽtia.ↄgruebat ꝙ diuia nã vniret᷑ cũ bũana
¶ Itẽ otingit pluralitatẽ nãꝝ reꝑiri ĩ vna pſona.ſᷣ
ꝙ vna nꝗ reꝑiat᷑ in pluribꝰ ꝑſonis nullo mo multi/
plicata. ; ſpectat ad dignitatẽ diuie nãe.& pari rõne
ꝙ vna pꝑſona in tribꝰnaturis vel ſubijs nuſlo mõ ſbᷣ⸗
ſiſtat cõpoſita h̊ ſpectat ad dignitatẽ ꝑſone.ſᷣ oĩs ꝓ/
pꝛietas dignitat pcipue ↄgruit diuie ꝑſone.& valde
ↄgruũ eſt ꝙ ꝑſona diuia in ſe hẽat tres nãs.h̊ aũt fit
ꝑ ſacrm incarnatiõis.g vẽ ꝙ in incarnatiõe ſᷣuet᷑ de⸗
bita gructia. . Ire decet largiſſimũ remuneratoꝛẽ
diligẽtes ſe remũerare ꝑfecte.ſ̊ hõ qͥ ẽ amatoꝛ dei nõ
btificat᷑ ꝑfecte niſi in ipᷣo deo.qͥ ẽ tota merces.nec be
atificat ꝑfecte niſi totalit᷑ btificet᷑.⁊ ex ꝑte coꝛpis.et
ex pꝑte aie.⁊ ex ꝑte ſenſus exterion.⁊ ex ꝑte ſenſus in-
terion. Sẽſus aũt ext᷑ioꝛ nõ pᷣt btificari niſi in re coꝛ/
pali.g cũ deceret deũ ꝑfecte hoiem btificare.⁊ deꝰbea
tificat hoiem in ſeipᷣo dãdo ſe in pᷣmiũ.decebat eũ ha
bere nãm nõ ſolũ ſpũalẽ ſᷣ etiã coꝛpalẽ.⁊ G ẽ ex icar/
natiõe.g ⁊c. ¶ Itẽ deum decebat hoiem qͥ ſeductus
peccauit ſibi recõciliare.ſᷣ vbi ẽ ↄueniẽs recõciliatõ.
ibi ↄuenit eẽ recõciliatoꝛẽ ⁊ mediatoꝛẽ.mediatoꝛ au
tem debet cum vtroq; extremoꝝ cõicare.hoc aũt nõ
eſt niſi ꝑ vnionẽ diuine nãe ⁊ bumane in vnitate ꝑp/
ſone. videt᷑ ꝙ opus incarnatiõis maxime cõgruũ
fuit pietati diuie. ¶ Sed ↄtra. Mibil qd ſpectat ad
cõtẽptionẽ ⁊ abiectionẽ decet ſummã maieſtatẽ.ſed
carnẽ aſſumere queẽ de limo foꝛmata dicit ↄtẽptõʒ.
S vẽ ꝙ h̊ nullo mõ deceat dei maieſtatẽ¶ Itẽ ſiẽ vitu
pabilis ẽ nimia elatio.ita vitupabil ẽ nimia ceiectõ.
b tanta eſt deiectio cuʒ deus fit bomo. jnta eſt elatio

v illud qd op 33
nit᷑ ꝙ nã affũpta a vᷣbo plꝰ ↄuenit cũ alijs ꝑſonis qᷓ;

bi ſtatuerat ꝑ naturã. cũ omis creatura quantũ eſt
xe natnura creationis ſꝑ ſit infra deũ ⁊ intra termios

34

35

56

cum botmo appetit eſe deus ergo ita vitupabilis eſt

vna ſicut ⁊ altera ſi & nihil quod eſt vituperabile de
cet deũ.ptʒ ⁊c̃. ¶ Itẽ nullo modo decet ſapiẽtiſſimũ
cõditoꝛc facere aliquã rem excedere terminos q̊s ſi-/

creature.videt᷑ ꝙ nullo mõ cõgruat ꝙ deꝰ faciat cre

aturã deũ enc.jᷓ nõ videt᷑ opus incarnatiõis ſibi cõ⸗⸗
¶ Item nomen
qð eſt ſupꝛa omne nomen dʒ vni ſoli nature ↄueni⸗/
re. nõ videt᷑ q ↄueniat deo tale nomen creature coõ

gruere.ꝑ quod dicit᷑ boiem deñ eẽ.

municare.& vr ꝙ nõ cõgruat ſibi boiem in vnitateʒ
pſone aſſumere.

deum habere bumanam effigiem iniuriat᷑ diuine na

ture.videt᷑ g&̊ꝙ nõ cõgruat diuine nature incarnari.

ſiue bumanari. Per hunc modum ſolet argui ab in
fidelibus. ¶ R.dom
⁊ deũ decuit incarnari. ter ſue potentie. ſa
pientie. ⁊ tonitat eminentẽ manifeſtationẽ.q̃ quidẽ
facta ẽ in humani generis aſſũptõne.Congruũ ctiã

fuit ꝓpter diuinoꝝ oꝑm excellentẽ ↄſummationẽ.q
quidẽ facta ẽ in bumani generis aſſumptõe cũ vlti/

mũ ↄiunctũ eſt pᷣmo. Ibi eni eſt ꝑfectõnis ↄſumma
tio.ſicut pʒ ĩ circulo qͥ eſt ꝑfectiſſin
ad idẽ punctũ terminat᷑ a q̃ incepit. Decebat etiam
ꝓpt᷑ ſupabũdaãtẽ pᷣcij ſolutionẽ ad liberatõeʒ hoĩs ca
pti.qꝛ ſola ꝑſona diuia erat q̃ pᷣpõderabat toti hũa/
no generi. Poſtremo decebat ꝓpt ſupeffluẽteʒ hoĩs

ificationẽ. vt nõ tm̃mõ inueniret hõ in deo paſcua
nterius ĩmo etiã paſcua exterius.Et ſic pʒ ꝙ opus

incarnatõis multũ quidẽ ꝑ oẽm modũ deo congrue

bat. ⁊ qztũ ad eius infinitatẽ.⁊ qtũ ad eius pfectio
nem.⁊ qᷓʒtũ ad pietatẽ.⁊ qatũ ad liberalitatẽ.Ad in

finitatẽ in ſeipſo. ad ꝑfectionẽ in oꝑando.ad pictatẽ
in liberando.⁊ qtum ad liberalitatẽ in remittẽdo.

Concedẽde ſunt ̊ oẽs rõnes oñdentes ſacĩm incar
nationis deo ↄgruere.¶ Ad illud qð opponit᷑ in cõ

trariũ ꝙ nõ decet diuinã maicſtatẽ bumiliari.dum
qꝙ deũ humiliari põt iutelligi duplr.aut in ſe.aut in

rõne ſibi vniti. In ſe quidẽ cũ ſit oino inuariabilis.
nec pðt bumiliari.nec poteſt exaltari. Rõne aũt ſibi

vniti põt bumiliari ad maioꝛẽ manifeſtationem ſue
altitucdlinis.ſicut põt infirmari ad maioꝛẽ manifeſta

tionẽ ſue foꝛtitudinis. In hoc cm̃ ꝙ deus carnẽ hu⸗/

milẽ ⁊ infirmã aſſumpſit.ſuꝑbiſſimũ dyabolũ deie/
cit.⁊ hoieʒ humilẽ exaltauit.Foꝛtiſſimũ aduerſariũ
ↄfregit.hoiem infirmũ ſtabiliuit.Et in hoc eminent᷑
facta ẽ manifeſtatio potentie ⁊ ſapic.Si eni qð infir
mũ eſt dei potentiꝰeſt oibus hoibꝰ.⁊ qð ſtultũ eſt dei

ſapientius eſt omnibꝰ hoibus.⁊ ctiã demonibꝰ.pla/

nũ eſt ꝙ ciꝰpotẽtia ⁊ ſapia ſuꝑexcellũt oia in infini/

tũ.Et iõ ſi incarnatiõis opꝰin ſe nõ videat᷑ faceread

diuine manifeſtationis honoꝛc.ſi tñ ↄſiderat᷑ ad il/
lud ad qʒdð eſt facit elegantiſſimec.⁊ iõ bereticis ⁊ infi

delibus cecis velatũ eſt ſaccẽ̃m incarnatiõis. dicẽtes

opus incarnationis faccrct ad diuine maieſtatis

ignominiam. cũ ex oppoſito faciat ad excellẽtiſſimã
gloꝛiaz. ¶ Ad illud qd opponit᷑ ꝙ nimia fuit ibi bu

miliatio.rñderi põt vt dictũ cſt.q; diuia natura non
fuit humiliata aliqua deicctione. cũ creatura appe
tijt ſe æc deũ.inſlata fuit aliqua ciationce.et ido ex pte
iſta nimictas nõ ſonat in viciũ ſicut ex ꝑte illa.
terea in illa rõne deſicit ſimilitudo.qꝛ exinanitõ q̃ fa

cia fuit in aſſumptione bumane nature fuit ex exceſ

¶Item quicũq; adoꝛat deũ̃ in ſcul
pta imagine facit deo iniuriam. pari rõne qͥ credit

abſq; dubio congruuz fuit
t hoc ꝓpter ſue potentie. ſa

ma figuraꝝ. qͥ etiã

2 07

ſu charitatis ⁊ amoꝛis. Sʒ cleuatis qua volnit bo/
mo deo aſſimilari fuit ex exceſſu pᷣſumptionis.Et qꝛ
nimietas pᷣſũptionis ⁊ clatiõis vituꝑabil eſt.⁊ nimi
etas dilectionis in ſummo deo laudabilis eſt. hinc ẽ
ꝙ exinanitio xpᷣi nõ fuit vituꝑabilis ſed laudabilis.
ſicut vituꝑabilis fuit clatio pꝛimi ꝑentis. ꝓcedcbat
ecm̃ ex nimia charitatc.de qua ſupꝛa habitũ eſt in au/
toꝛitate. Deus ꝓpter nimia charitatẽ qua dilexit noſ

⁊c.¶ Ad ills qð opponit᷑ ꝙ nõ dʒ creaturã ſuã tra

here extra termies ſuos.dm ꝙ creatura in chꝛiſto
remanet intra termios creature.rõne tñ ꝑſone in qᷓ

ſubſtantifical hʒ cõicationẽ ydiomatũ ⁊ ꝑticipat no
men diuinũ ꝓ eo qꝙ illa vnio facit cmunicationcem
ydiomatũ ſaluis ꝓpꝛietatibus aſſumentis ⁊ aſſum/
pti. Et ꝑ boc ptʒz mſio ad ſequens qd opponit᷑ de cõ 3 8

municatiõe nois excellentiſſimi.qꝛ deus nec nomen
nec gloꝛiam ſuã cõicat alij. Anus em̃ et idẽ qͥ ẽ xvÿ*s
eſt bomo ⁊ deus.vnde cuʒ nomen diuinitatis attri/

buit᷑ homi.hoc cſt rõne diuine ypoſtaſis. Siliter in/

ten genanñ eſt de honoꝛe latrie ſicut inferius appare
it.
dit ipᷣm hẽe hnñanã effigiẽ.dð.ꝙ veꝝ ẽ.qñ credit iſßᷣm
habere effigiẽ in ꝓpꝛia natura.qꝛ talis credit ipᷣm eẽ
quid coꝛpoꝛeũ.cũ ipſe ſit ſpns nobiliſſimus.incarna
tio aũt nõ facit eũ habere effigiem in ſe.ſᷣ vniri ei qui
habet effigiẽ ſalua dei ſpnalitate ⁊ nobilitate. qͥ g ſic
ponunt deum incarnari.cũ nihil detrahat᷑ ciꝰ nobili
tati ⁊ ꝑpfectioni.⁊ multum addat᷑ exaltationis et di9⸗

gnitatis generi bumano.nõ tamen deo non derogat

ctiã dei bonitatẽ multũ cõmẽdat.⁊ ecõtra dei boni/
tatẽ quantũ in ſe eſt diminuit qͥ boc negat.
Queſtio. ij. f

¶ QDue fuerit incarnatiõis rõ pꝛecipua: Et ꝙ; generis

humani redẽptio.oñdit᷑ ad gal.iiij.cũ dr̃.Cũ vnit

plenitudo tꝑis. miſit deꝰfi. ſuũ factũ ex muł. factũ ſbᷣ

lege.vt eos qͥ ſub lege erant redimeret.Si g̊ aplłs pᷣn
cipalem aſſignat rationem miſſiõis filij dei in carnẽ.
videt᷑ ꝙ noſtra redemptio ſit eiꝰ ratio pꝛecipna. Si
tu dicas ꝙ hoc nõ dicat aplłs tanq;ᷓ cauſaʒ pꝛincipa⸗/
lem.Opponit᷑ ↄtra hoc illud qð idẽ apls dicit HNe/
bꝛc.ij.vbi loquens de xpᷣo.ipe ſimiliter participauit
eiſdem vt poſt moꝛtem deſtrueret eum ⁊c̃.Et poſt.
Muſqᷓ; angelos appꝛehendit.Glo. Participauit vt

bomies ſanctificaret ⁊ liberaret. ⁊ recte bec cauſa po
nit᷑.quia ſi nõ eſſet cos liberaturus.nõ eis ꝑticipa/

ret.quod in angelis apparet.qꝛ nuſqᷓ; angelos app/
bendit.Si ergo illud quo poſito ponit᷑.⁊ quo remo
to remouet᷑.et redemptio aſſignat᷑ tãq; cã pꝛincipa
lis ⁊ pꝛecipua incarnationis.videt᷑ ꝙ pꝛincipalit᷑ in
carnatio facta fuit ꝓpter reꝑationẽ generis bumani.
¶ Itẽ in õ. Infixus ſum in limo ꝓ · Glo. aug. vtinã
maneret bõ in co qð deus fecit.ſi em̃ maneret in eo
qð deus fecit.nõ in limo infixus eſſet.quẽ deꝰgenu/
it. igit᷑ ſi homo ſtetiſſet. incarnatio facta nõ fuiſſet.
& incarnatiõis rõ pᷣcipua vr̃ eẽ hoĩs repatio.¶ Iteʒ
aug. ſuꝑ Joh.tractãs illud Johᷣ.xj.Ecceꝗuẽ amas
infirmatur. Si peccatoꝛes dominus non amaret ad
terram de celo non deſcenderet.ergo videtur ꝙ pꝛe/
eipua ratio incarnationis fuerit liberatio peccatoſ.
¶ Item ſi deus aſſumpſit humanam naturam.
aut boc fuit pꝛopter humanam dignitatẽ.aut neceſ.
ſitatem. Si ꝓpter bũanã dignitatẽ.cũ dignioꝛ ſit an⸗

gelica qᷓ; hůana. magis debuit aſfũpſiſſe angelicam.
Si ꝓpter neceſſitatẽ. ⁊ neceſſitas indigentie non ſit
uiſi ꝓpter peccatuz. videt᷑ pᷣcipua ro fuit hiem

dillud qd opponit᷑ ꝙ deo facit iniuria qͥ crc ꝭ 92

——

aſfumpſit redemptio generis humani. ¶ Itẽ opul deficeret. et ſic vniuerſuz ꝑfectũ nõ eẽt.⁊ G̊ eſt maxi⸗

incarnatõnis fuit maximegr̃e de qua hõ maxime te
net᷑ ad grãꝝ actionẽ.ſ̊ magis tenet᷑ bomo eẽ gratus
deo.⁊ maioꝛ fit ei gr̃a qñ aliqð beneficiũ pꝛeſtat᷑ ſibi
q indignus eſt in ſtatu in qͥ indignꝰeſt.⁊ ꝓ eiꝰ libera
tiõe qᷓᷓ ſi als cẽt Sſtanguz.g ſi bõ lapſus ꝓ beneficio
incarnationis eſt maxime deo obnoxius.vr̃ ꝙꝙ ſi ipſe
nõ eſiet lapſus.ipᷣe nõ eẽt incarnatꝰ.⁊ nec hmõi be/
ncficin eẽt ſibi pᷣſtitũ. Pꝛecipua g rõ incarnationis.
vf eſſe redemptio generis hũani. ¶ Sed dtra. Bug
de ſpũ et aia. Lotũ hoiem aſſumpſit vt totũ beatifi-
caret.ſᷣ homo debebat totus beatificari.⁊ ita plene be
atificari ſi nõ eſſet lapſus.ſicut ſi eſſet lapſus. ſi bõ
nõ eſſet lapſus.deꝰeſſet incarnatus. nõ vr̃ ꝙ pꝛeci/
pua rõ incarmatiõis ſit liberatõ generis humani.
62 ſuꝑ illud Hebꝛe.ij. Nuſq; angelos appᷣben/
dit. glo. Mõ angelice nature data eſt hec dignitas vt
ei ꝑſona diuina vniret᷑.Si g̊ hec dignitas data fuit
humane nature.et humane nãe nibil datum eſt fru-
ſtra.g ſi nõ peccaſſet.talis dignitas nõ remaneretva
cua. adbuc vniret᷑ cũ diuina natuxa. liberatio ge
neris humani nõ eſt rõ pꝛecipua. ⸗ ita decebat
deũ manifeſtare ſuã infinitatẽ ⁊ pfectionẽ ⁊ liberali
tatẽ ſi hõ ſtetiſſet ſicut ſi lapſus cẽt.& ſi oia iſta facit
in oꝑe incarnatiõis.vr ꝙ incarnatio fuiſſet etiã ſi ho
mo lapſus nõ fuiſſet.⁊ ita idẽ q pᷣus. ¶ Iteʒz tante
difficultatis ⁊ nobilitatis eſt vendicare ſiue acquire

ree ſibi infinitũ bonuz.ſicut ſatiſfacere ꝓ offenſa que

eſt ↄ bonũ infinitũ.ſi &̊ hõ nõ poterat ſatiſfacere pꝛo
ſe de offenſa qua offendit deũ.ſic nec ꝑ ſe poterat me
reri habere deũ.&̊ ſicut opoꝛtunũ fuit filiũ dei incar/
nari wie cadẽte vt ꝓ hoie ſatiſfaceret.vr q ſic opoꝛ
tunũ fuit filiũ xei incarnari hie ſtante.vt hõ eũ me/
rereri poſſet. Gr q̃ ſolũmõ ꝓpt᷑ occaſionẽ peccati
introducta ſunt exicrut a deo.nõ pᷣncipaliter ſᷣ occa/
ſionalit᷑.ꝗ ſi incarnatio facta eſt pncipalit᷑ ꝓpter pec
cati expiationẽ.aia xpᷣi facta eſt nõ pꝛincipali intenti
one q̃dã occaſione.ſi & incõueniẽs eſt nobiliſſimã

creaturã occaſionaliter eẽ introductã.cũ agẽs pᷣnci/

paliter intendat oꝑa nobiliſſima.vr̃ ꝙ incoucniens
ſit dicere incarnationẽ factam eẽ ꝓpter hois reꝑatio
nẽ. ts in incarnatiõe filij dei huana natura pluri
mũ eſt exaltata.ſi &̊ deus incarnat᷑ cx hoc ꝙ bumana
natura peccauit.vr ꝙ homo repoꝛtet cõmodũ de ma
licia. ſi hoc nõ decet diuinũ retributoꝛẽ.ptʒ ⁊c. t᷑
chꝛiſtus eſt caput ecclie nõ ſolũ pᷣm diuinã naturam

ſᷣ etiã humanã.ſicut oñdit aug.ſuꝑ Joh̊.ſed ſi hõ ñ

peccaſſet.adbuc eſſet coꝛpus eccleſie. vel dei filius
incarnaret᷑.aut coꝛpꝰ eccie remaneret acephalũ.j ſi

illud eſt impoſſibile.reſtat ꝙ deus icarnaret᷑ ſi bõ nõ

peccaſſet. idẽ qð pꝛius.¶ Itẽ ſi bõ lapſus nõ fuiſ/
ſet. nibilominꝰfuiſſet ſaccrm mr̃imonij.ſi g̊ ſacim ma

trimonij in ↄiũctiõe ſexuũ dicit ſiue ſignat ↄiunctio

nẽ xp̃ᷣi ⁊ ecclie.qᷓtũ ad naturaꝝ vnionẽ ꝓpter inſeꝑa
bilitatẽ. vt dr̃ Eph̊.v. hoc ſacrm magnũ eſt. ego autẽ
dico in xpᷣ ⁊ in eccia. ſi hõ ſtetiſſet.aut ſaccrm mr̃i-
monij falſum eẽt.aut dei filixincarnaret᷑. pᷣmũ ẽ im
poſſibile. reſtat ⁊c. ¶ Itẽ q̃druplex eſt modꝰ edu/
cendi hoiem in eſſe. Còuenit em̃ hoiez educi de viro

⁊ muliere.ↄuenit educi ſine viro ⁊ muliere.cõuenit

educi ſine viro de muliere.⁊ de muliere ſine viro.ſed
tres illoꝝ modoꝝ fuiſſent ſi bõ ſtetiſſet ſicut planũ ẽ
F vr ꝙ et q̃rtus fuiſſet.q̃ eductꝰ eſt de ſola muliere.ſᷣ
bic qᷓrtus eſt in incarnatiõc.& ſi hõ ſtetiſſet.incarna/
tio fuiſſet. aut ſi nõ.tũc vnꝰmodus ꝓductiõis hoĩm

mũ incõueniẽs.Dicit em̃ aug.ꝙ vniuerſũ hbʒ tãtã ꝑ/
fectionẽ ꝙ nemo pt in eo imꝑfectuʒ rõnabilit᷑ aliqͥd
inuenire.nec rõnabilit᷑ aliq̃ͥd addere.ſicut ⁊ ipᷣe dic ĩ
li. de libe.ar.ꝙ nihil põt intellectꝰnr intelligere quod
ſubterfugẽt illã ſuꝑnã e Ser p̃dictoꝝ intelli 40
gẽtiã eſt nõndũ.ꝙ circa h̊ duplex eſt mgroꝝ opinio.
Quidã em̃ dicere wlũt ꝙ de incarnatõe loqͥ ẽ dupli
citcr. Eſt em̃ incarnatio carnis affumptõ. De carne
aũt affũpta ẽ loqͥ duplr.aut q;tũ ad ſubam. aut qᷓ;tũ
ad defectũ paſſibilitat.Si fiat ſᷣmo de ipᷣa qᷓ;tũ ad de
fectũ paſſibilitat moꝛtalitat᷑.dicũt ꝙ incarnatiõis
pᷣcipua rõ fuit bũani genen redẽptio. Hiſi em̃ hõ pꝑec
caſſet.⁊ lapſus fuiſſʒ.⁊ redimẽdꝰ eẽt.xpᷣs carnẽ moꝛ⸗
talẽ nõ aſſũpſifſet. Si aũt loqmur de incarnatõe ᷣm
ꝙ dicit aſfũptionẽ hũane nãc.loqᷓndo ſimplrtr. ſic di/
xerũt ꝙ pᷣcipua rõ incarnationis nõ ẽ liberatõ gener
hũani.qꝛ etiã ſi hõ nõ ꝑeccaſſʒ.xpᷣs incarnatꝰecẽt.Sʒ 41
huiꝰ rõ eſt ꝑfectio multiplex ſurgẽs ex dignitate iliiꝰ
opis. Incarnatio em̃ facit ad ꝑfctionẽ bois.⁊ ꝑ pñs

ad pfectionẽ totiꝰvniuerſi.in ̊ ↄplet ⁊ cõpletõeʒ
dat huano generi. ſm illud qð reſpicit nãm.⁊ ᷣm il/

lud qð reſpicit grãm.⁊ vᷣm illud qdð reſpicit gloꝛiam
Scdᷣm illud qð reſpicit nãm in incarnatiõe ẽ ↄſum⸗/
matio modoꝝ educẽdi hoiem in ecẽ. Eſt etiã ↄfũma/
tio in ↄpatiõe ad ꝑfectionẽ agent᷑.in h̊ ꝙ in incarna
tiõe bõ qͥ eſt vltimꝰ ↄiũgit᷑ cũ ſuo pᷣnꝰ vnione qua ſbᷣ
deo nulla eſt maioꝛ.Facit etiã ad ꝑfectionẽ hoĩs qᷓ;
tũ ad illud qð reſpicit grãm.qꝛ in incarnatiõe aſſu/
mit xpᷣs hũanã nam.ròne cuiꝰplene hʒ eẽ caput to/

tiꝰeccleſie.cuiꝰ corpis mẽbꝛa vniri hñt rõne charita⸗

tis ⁊ gre.⁊ ſił cũ h facit ad ꝑfectõeʒ meriti.qꝛ oia me
rita ꝑẽdẽt ⁊ melioꝛãt᷑ merito xpᷣi. Facit etia ad ꝑfe-
ctionẽ glie in eo ꝙ hõ in deo ſuo inuenit paſcua.q;tũ

qd ꝑtẽ coꝛpalẽ.⁊ q;tũ ad ꝑtẽ ſpũalẽ.ſiue ingrediat᷑.ſi

ue egrediat᷑.qd nõ facerct ſi deꝰnõ eẽt incarnatꝰ.Cõ
plet? etiã ẽ totius bũane nãe apꝑetitꝰdũ ꝑ opꝰ incar
natiõis nobiliſſima vydoncitas qᷓ erat in humana nãꝗ
ſᷣm quã vnita crat diuine ad actũ ꝑfectũ reducit᷑.et
rõne huiꝰmultiplicis ꝑfectiõis q̃ ſurgit ex oꝑe incar
natõis.ↄgruũ fuit deũ incarnari.Et qꝛ hec multiplex
pfectõ nõ reſpicit tm̃ ſtatũ nãe lapſe.imo reſpicit eti
am ſtatũ nature inſtitute.iõ ſi hõ lapſus nõ fuiſſʒ.ni
hilominꝰ? deꝰincarnatꝰeẽt.qꝛ ita cõpetebat wieʒ ꝑfe-⸗
ctũ eẽ.⁊ ßᷣm nãm.⁊ ſm gratiã.⁊ ſᷣm gloꝛiã.ſicut ſi eẽt

in ſtatu lapſo.⁊ q̃̊dãmõ ampliꝰ.Et ſ̃m iſtã opiniõʒ

⁊ qͥ banc opi.ſequunt᷑ ↄcedũt rõnes q̃ ad bãc ꝑtem
adducũt᷑. Rões vo ad oppoſitũ ⁊ auẽtes ꝑ b̊ effugi
iut.qꝛ dicũt eas itelligi S̃m ꝙ incarnaꝰ dẽ carnis moꝛ

tal ⁊ paſſibił aſſumptio.Loqᷣt᷑.n.ſcpᷣtura ⁊ lr̃a de in/

carnatðòe ſᷣm eũ modũ qͥ fuit pꝰlapſũ.nõ ꝑ eũ modũ
q̃ fuiſſʒ wie ꝑſiſtẽte in ſtatu inocẽtie. Alioꝝ vᷣo poſi/
tio fuit ꝙ pᷣcipua rõ incarnatõis fuit repatõ generis
hũani.q;uis multe ſint rõnes cõgruẽtie huic annexe
Iſta em̃ eſt pᷣcipua reſpectu oim.qꝛ niſi genꝰ hũanũ
fuiſſct lapſum.verbũ dei non fuiſſet incarnatum.Et
rõ huiꝰ eſt.qꝛ incarnatio dei ẽ ſupexcedẽtis dignati/
onis.et ideo cum ſit ibi quidam exceſſus.nõ fuiſſet
introductum incarnationis miſteriuzʒ. niſi pꝛeceſſiſ⸗
ſet exceſſus oppoſitus ꝑ ipᷣm coꝛrigendũ ⁊ reſtaurã/
dũ. Andc niſi deus ouẽ ſuaʒ ꝑdidiñet.nõ de celo ad
terram deſcendiſſet. Quis aũt hoꝝ modoꝛuʒ mclioꝛ
ſit.nouit iſte qͥ ꝓ nobis incarnatus eſt. Quod etiam
boꝝ alteri pponendũ ſit.difficile eſt videre. ꝓ eo ꝙ;

vterq; modus catholicus cſt.⁊ a viris catholicis ſu/

— — 3

ſinet᷑. Aterq; etiam modus excitat aiam ad deuoti e
onem ſm diuerſas cõſideratiões. Aidet᷑ aũt pꝛimꝰ

modus magis ↄſonare iudicio rationis.ſcdᷣs tamẽ
ſicut apparet plus cõſonat pietati fidei. Pꝛimo. qᷣa
autoꝛitatibus ſanctoꝝ ⁊ ſacre ſcripture magis con/

coꝛdat. nam tam no.qᷓ; vetus te. vbi de filij dei deſcẽ/

ſu loquunt᷑generis bumani liberationem rõnẽ red
dunt. quod patet ſingula diſcurrendo. Sancti etiaz
boc dicũt ſicut patet in autoꝛitatibus ſuprapoſitis.
Et ideo ſi diuina eloquia.nobiliſſimã ⁊ pꝛecipua in
carnatiõis rõnẽ aſſignant generis humani liberatio
nem. nibil etiam a nobis dicendũ eſt pᷣter ea que no
bis ex ſacris eloquijs clarent.ideo magis videt᷑ pie-
tati fidei conſonn.ꝙ pꝛecipua incarnatiõis ratio ſit
liberatio generis bumani q; aliter ſentire.Et hoc aꝑ
te dicit aug. in li. de verbis apoſtoli in ſermone. xx.

rractans illud Lucc. xix. Aenit enim filius bominis
ſaluũ facere quod ꝑierat. Si homo nõ ꝑiſſet.ſiliꝰ bo

—,

minis nõ veniſſet. Et expꝛeſſius idẽ tractãs illud.j.
Thi.j. Aenit in bũc mũdũ pec.ſal.facere. Nuilla cã
niẽdi fuit xpo niſi pec.ſal.facere.Et ide plura dicit
ad boc ꝑtinẽtia. Et in illa oꝛõe ꝗᷓ incipit.A cella aro
matica.que dicit᷑ eſſe Aug.bocipᷣm habet᷑ expꝛeſſiꝰ.
Ad boc etiam cõcoꝛdant verba Berñ.et glo.ſuꝑ di
ctũ locũ epłe ad Thi. Secundo vo pᷣdictus modus
mazgis ↄcoꝛdat pietati fidei. qꝛ deum magis honoꝛi/
ficat qᷓ; p̃cedens. Mam pᷣcedens dicit ꝙ deuz cõgru⸗

ebat incarnari ad pfectionẽ vniuerſitatis.et iõ quo/

dammodo deum intra ꝑfectionẽ vniuerſi ↄcludit.⁊
quandam necitatẽ incarnationis onit ei cum dicit.
opa eiꝰalit᷑ ad ꝑfectionẽ nõ ꝑduci. Hic aũt modꝰdi/

cendi cum dicit ꝙ incarnatõnis miſteriũ eſt ſuꝑ om

nẽ pfectionem. ponit xpᷣm eſſe ſupꝛa omnẽ ꝑfectiõzʒ

vniuerſitatis.ſiue q;tũ ad naturam. ſiue qtu ad gra
tiꝗ. ſiue qtũ ad gloꝛiã. Et hoc recte facit.qꝛ ſicut dic

pbs li. xj.pᷣme phie.deus ſupꝛa oẽm vniuerſi oꝛdinẽ

ponendus eſt.ſicut nõ dicit᷑ eſſe dux de exercitu ſᷣ ſu
pꝛa exercitum. Tercio modus iſte dicẽdi. incarnati/
onis miſteriũ magis cõmendat dũ dicit᷑ hoc miſteri
um tm̃ eſſe qd nõ debuit fieri niſi ex maxima cauſa.
vtpote ꝓpter placandam diuinã iram ⁊ reſtaurandi
oia.ſiue que in celis ſunt.ſiue que in terra.Et ido di/
cunt qꝙ tantũ miſteriũ nõ fuiſſet introductum niſi pᷣ
ceſſiſſet lapſus nobiliſſime creature ⁊ offenſio maie-/
ſtatis diuine. Quarto etiam fidelem affectum mag
inflamat. Plus em̃ excitat deuotionẽ anie fidelis qᷓ
deus ſit incarnatus ad delẽda ſcelcra ſua ꝙ ꝓpter cõ
ſummãda oꝑa ſua.Om̃ ;̊ hic modus dicẽdi et ſi nõ
videat᷑ eẽ ita ſubtilis ſicut pᷣcedens.plus tamen con
ſonat pietati fidei.in hoc ꝙ auẽtibus ſanctoꝝ mag.
ↄcoꝛdat.⁊ deũ magis honoꝛificat. etiꝗ incarnatiõis
miſterium magis cõmendat.et affectũ noſtꝝ arden/

tius inflamat.ideo ↄcedẽdũ ẽ vt pᷣdicte autoꝛitates

42

et rationes oſtendunt.qꝙ; pꝛecipua ratõ incarnatõis
fuit redemptio generis bumani.qᷓ;uis multe alie rõ/
nes congruentie huic rõni ſint annexe. illud
qd pꝛimo opponit᷑ in ↄtrariũ ꝙ hominẽ totũ aſſum
pſit vt totum beatificaret.doᷣm ꝙ iſta nõ eſt rõ pꝛeci
pua ſed annexa pꝛincipali.ꝓ eo qꝙ ſi deus nunq́; in/
carnatus eſſet. homo gloꝛificatione coꝛꝑis ſui.et vi/
