i.binc ẽ ꝙ ingr diẽ nos accepiſſe de xpᷣi gẽa nõ qᷓ;tũ ad eſſẽtiã ſed qᷓ;tũ ad ſimilitudinis ↄueniẽ᷑tiã.nolẽs ꝑ
H excludẽ redũdaciã 2 influẽtiã gre capiti.ẽ̊ volẽs auferre dioem ⁊ trãſmutatiõem gre ab vno ſbo in aliud.
ne falſe intelligat illᷣ verbũ euãgel icũ. Hec eſt ſimile de lege ⁊ coꝛꝑe rpᷣi reſpectu gratie.quia tã lex q xpᷣi coꝛ
pus poteſt traſferri ð manu in manũ.ñ ſic gratia de ſbiecto in ſbiectu. Ex h pʒ totũ. dD¶ ¶ Sane dici pt ip̃m

ve.ſed efficaciam habuit vt deus nobis conſimilẽ gratiam darz merito gre

Denobe
ſbschit
ſapi
Roncg.

5

din
N

eemfigatimn,
ct wdmelnt/
mnſir
iatoibn!
ni narbape
das ehi
uuneiid

glin
N
nmdege i
mvischnund
cdenleiin
sitt
eusunn
mft

Ambꝛo.

De duobꝰſen ⸗
ſibus chꝛiſti ſci

licet gemia ſa⸗

pientia.

„»

i. ox.

9 %2%

ui.

munera m ꝓceſſum etatis magis ac magis patefacie
bat. Vñ Gꝛeg.in quadã omeł.ait. Juxta hominis na
turam ꝓficiebat ſapiẽtia.nõ ꝙ ipᷣe ſapiẽtioꝛ eẽt ex tꝑe.
q̊ a pꝛima ↄceptõnis hoꝛa ſpũ ſapĩie plenus permane/

bat.ſᷣ eandẽ qua plenꝰerat ſapiam ceteris ex tpe pau/

latim demonſtrabat. Juxta homis naturaʒ ꝓficiebat
etate de infantia ad iuuentutẽ. Juxta hoĩs naturã ꝓ/⸗
ficiebat gra.nõ ipᷣe qð nõ hẽbat ꝑ acceſſuʒ tꝑis accipi/
endo.ſᷣ pandendo donũ gre qð hẽbat. Apud deum ⁊
hoĩes ꝓficiebat.qꝛ quantũ ꝓficiẽte etate patefaciebat

hoibus dona gratie q̃ ſibi inerant ⁊ ſapientie.tantum

eos ad laudem dei excitabat.eęt ſic deo pr̃i ad laudem
dei.⁊ hoĩbꝰad ſalutẽ ꝓficiebat.In alijs g̊ nõ in ſe ꝓfici
ebat ſapia ⁊ gra. Vñ in eodẽ euãgelio. Puer ille ſapi⸗
entia plenꝰ⁊ gr̃a ꝑhibet᷑.Sic g̊ dicit᷑ ſapia pꝛofeciſſe ⁊
gra vt aliqͥs rectoꝛ eccliaſticus dicit᷑ pficere in cura ſi⸗
bi tradita.cum ꝑ eius induſtriã alij ꝓficiũt.
vonit ↄtra ſuã ſoloneʒ ⁊ expoſitõneʒ auẽte Am
bꝛoſij. nez aucte An

libi tñ ſcriptũ repit᷑ m ſenſũ hoĩs pfecerit. ſiẽ eta

te hoĩs ꝓfecit. Ait em̃ Amb.in li.iij.de ſpũſctõ ſic.de⸗
pfectõeʒ nature ſuſcepit hũane. Suſcepit ſenſuʒ hoĩs
b nõ ſenſu carnis fuit inflatus. Senſu hoĩs aiam dixit

ↄturbatã.ſenſu hoĩs eſuriuit ⁊ rogauit.ſenſu hoĩs ꝓ/⸗

fecit ſic ſcriptũ eſt. Pus ꝓficiebat etate ⁊ ſapia ⁊ gra.

Quõ ꝓficiebat ſapia dei? ꝓfectus etatis ⁊ ꝓfectus ſa
pientie nõ diuine ſ̊ hũane nature ẽ. Ideo etatẽ ↄmẽo⸗
rauit.vt ſᷣm hoĩem crederes dictũ.Etas em̃ nõ diuita
tis ̊ coꝛꝑis eſt.Ergo ſi ꝓficiebat etate hoĩs.ꝓficiebat
ſapia homis. Senſus aũt ꝓfecit.qꝛ ſenſus ideo ſapia.

Quis ſenſus ꝓficiebat: Si hũanus.̊ ſuſceptus ẽ ipᷣe

Si diuinus.̊ mutabilis ꝑ ꝓfectũ.ð em̃ ꝓficit.mu⸗

tat᷑ in melius.ſᷣ qð diuinũ ẽ ñ mutat᷑.Qð g mutat᷑.nõ
ẽ diuinũ.Senſus g̊ ꝓficiebat humanus.Senſum &̊ ſu
ſcepit hũanuʒ. Nec poterat ↄfoꝛtari vᷣtus dei.nec cre⸗

ſcere deꝰ. nec altitudo ſapie dei impleri. Que g imple⸗

bat᷑ nõ erat dei ſed nr̃a ſapia. Nam quõ implebat᷑ qui
vt omia impleret deſcendit. Per quẽ aũt ſenſum dix⸗
it Eſa. patrẽ neſciebat puer aut matrẽ. Scriptum
eſt em̃. Pꝛius q ſciat puer patrẽ aut matrem accipiet
ſpolia ſamarie. Sapĩam em dei futura et occulta non
fallũt.Expers aũt agnitionis infantia ꝑ hũanã vtiq;
impꝛudentiã qð adhuc nõ didicit ignoꝛat. Sʒ veren⸗
dum eſt inq; ne ſi duos pᷣncipales ſenſus aut geminaʒ
ſapiam xpᷣo tribuimꝰ.xpᷣm diuidamꝰ: unqͥd cũ ⁊ di

uinitateʒ eius ⁊ carnẽ adoꝛamꝰxpᷣm diuidimꝰ? Nun⸗
quid cũ in eo imaginẽ dei crucemq; veneramur.diui/⸗

dimꝰeũ: Apls certe qͥ de eo dixit. Am̃ ⁊ ſi crucifixꝰeſt
ex infirmitate noſtra.viuit tamen ex virtute dei. Ipſe

dixit.quia nõ diuiſus eſt xpᷣs.Nunquid etiã cum dici

mus.quia aĩam rõnalem et intellectus noſtri ſuſcepit
capacem.diuidimꝰeum. Non em̃ ipᷣe deus verbũ pꝛo
dia ratõnali et intellectus capaci in carne ſua fuit.ſed
Animã ratõnalem.⁊ intellectus capacem.⁊ ipſam hu⸗

—

Sm botminem tantaz

a cõceptõne accepiſſe
gratie plenitudinem.
Obijcit᷑.quia ſuꝑ il⸗
lud Luce. iiij.odie

impleta eſt ſcriptura
dicit glo. pᷣ omnibus

ſanctis vnctus eſt vn
ctione ſpirituali quã/

do deſcendit ſuꝑpꝑ eum

ſpũſſanctus in ſpecie
columbe. ſed hoc fuit
quando iam erat tri-
ginta annoꝝ.g nõ ab
ipſa ↄceptõne. Item
ſi ab ipſa ↄceptõe ha⸗/
buit plenitudinẽ.fru/
ſtra & deſcendit ſuxer
eum ſpũſſanctus duʒ
baptizat᷑ a Jobanne
ſicut dicit᷑ Luce.iij.et
Matbei.iij.Reꝰ.dm

ꝙ eſt loqui de plenitu

dine ſᷣm excellentiaʒ.
⁊ m apparentiam.⁊
ſᷣm redundanti. Di
co ergo ꝙ i chꝛiſto ab
inſtanti ↄceptõnis fu
it plenitudo pſᷣm excel

lentiam. quia omneʒ

habuit gratie ꝑfectio
nem. Scom autẽ ap/
parentiam fuit in de⸗
ſcenſu columbe. vbi
teſtimonium habuit

de ſupernis ꝙ ipſe eſ⸗

ſet vnigetus filiꝰ dei.
⁊ tũc apparuit q; om⸗
ni gratia plenus fuit.
cum ſpũſſanctꝰin co/
lumbe ſpecie ſuꝑ euʒ
requieuit. AUndeẽe in tẽ
poꝛibꝰ retroactis per
opera exterioꝛa appe

bat ꝓficere.ſ̊ tunc ap

paruit omni bono re/
pletus eſſe. Scom re
dundantiã fuit extũc
⁊ deinceps.qꝛ extunc
aliquoſ ſanctificauit.
verba vite diſſemi⸗
nauit. ⁊ noſtre pꝰmo⸗
dum reparatõnis mi

niſterium cõſumma⸗/

uit. et ſic patet ꝙ non
eſt ↄotrouerſia.quoni⸗/
am illa gloſa intelligi

tur q'tum ad redun/

dantiam vel apparẽ/
tiam. non ſic litera p/

ſens.

1—

Li. III
7e ¶ Pꝛoficiebat ego manam ꝛ⁊ eiuſ⸗ dem ſubſtantie. cui⸗noſtre ſunt anime.⁊ Gnlke
bumanus ſenſus ĩ co carnẽ noſtre ſimilẽ eiuſdemq; cuiꝰ caro eſt noſtre ſub/⸗ “ gieniſte
m oſtẽſionẽ ⁊ alioꝛñ ſtantie ſuſcipiens ꝑfectus etiã homo fſuuait. = Firheni
boin opmione Co⸗ ¶Beterminat qualiter pᷣdicta Amb.verba ſane ⁊ pie cnen
ter dicere ꝙꝙ ita poſſit oſſint intelligi. 77 nigt
dici de ſenſu dei. ꝙ ꝓfi ec verba Amb. pia diligentia inſpicienda ſunt.q ex regt. 60
ciebat m oſtenſionẽ. pte hominis ignoꝛantiã inſtruunt ⁊ illuminat.ex par/ mnit
Item non videt᷑ iſſa te erꝛandi fomitẽ male intellecta miniſtrãt.his eteniʒ cn ſin
expoſitio ſufcere ad euidẽter tradit᷑ duos in xpo eſſe pᷣneipales ſenſus ſiue ungec
intellectum Amb. da eminã ſapiam. Neq; ideo vnitas et ſinglaritas ꝑſo/ De gemia cbri imartn
vult ꝓbare vuas na⸗ Seiuidit. iuxta duas naturas duas hʒ ſapias. vnã ſti ſapientia ge ſgin⸗
turas et vuos ſenſus ne diuidit᷑.vᷣ iuxta duas Eeen e crenta. ſsganeh
in xpᷣo ꝑ boc ꝙ xpus nõ creatã ſed genitã.q ipſe eſt.alterã nõ genitã ſᷣ crea⸗ Eſa. xj üin
pficiebat. Si veri / tam ⁊ gratiã ei collatãa. Nam Eſaias de eo ꝓteſtat᷑. ungft
tas nature non ꝓpat equieſcet ſuꝑ eum ſpũs ſapie ⁊ intellectus ⁊c. Spũ ſenn
niſip verieto feccl⸗ 8O ſapie ⁊ intellectus.i.ſapia ⁊ intelligentia ꝑ ſpm̃ſctm̃ ſ 3
leinraligere Ambꝛe. gratis data. xpᷣs erat ſapiens ſᷣm aiam. Scðm deũ vᷣo ibſrta.
cqꝙ vp̃s pfecerit veraci ſapiens erat ſapia eterna qᷓ deus eſt. Et ſicut intum nnnnͤck
pꝛofectu. . dom ꝙ deus eſt. bonus eſt bonitate naturali qᷓ ipſe eſt. ⁊ iuſtꝰ hinoͤcke
abſq; dubio magr ve iuſticia nãli que ipſe eſt.ita ſapiens ſapia naturali que e⸗
ritatem dicit. alid ipſe eſt. Aia vo eius ſicut bona eſt ⁊ iuſta bonitate vel nf
blus voluut diee eim iuſticia gratis data. ꝗᷓ ipſe vel ipſa non eſt. ita eſt ſapi/ N
voluit dicere quanti ens ſapiĩa gratis data q ipſa nõ eſt. Et licet gemina ſit lutge
verba ſonare vident. in xpᷣo ſapia.vna tñ eademq; pſona eſt.q̃ inq;tum deꝰ netint
Aigdet᷑ em̃ in bis ver eſt.⁊ inq;tum natura diuina eſt.ſapiens eſt ſapĩa inge Sligins
bis ſenſiſſe ꝙ cbꝛiſtuſ nita.ſ.ſapia eterna q̃ eſt pr̃.⁊ ſapiĩa q̃ nõ eſt ingenita q̃ Eltlen
vᷣm humanã naturaz cois eſt tribꝰpſonis.nõ tñ gemina ſapia.qꝛ nõ eſt alia Rinit
Pmin⸗ ne eientt. Talia ſapientia ſapie ingenita qᷓ tm ſilius eſt. ? ſapien⸗ Gannn
am acquiſitam. ꝓpter tia q̃ coĩter pater eſt ⁊ filius ⁊ ſpũſſanctus. Inq;tũ vo Petgfeng
qð ſciendum ꝙ non eagdem ꝑſona eſt homo.i.ſᷣm hoiem acceptum. vel in⸗ ſeigpucen
vult illud dicere. v H q́;tum eſt ſubſiſtens ex anima ⁊ carne.ſapiẽs eſt ſapia iuceni
Pult Dre ſenſns genita. Sapiens g eſt hũano ſenſu ⁊ diuino. Kirc
erterioꝛ ennta. Daplet . mnd. ggen
cker Feumad 6 gni⸗ Qus intelligendum ſitllud. ſenſus pficiebat hĩ
idiegenſlnne pueru⸗ ¶ Ged ex qua cauſa illius dicti intelligentia.ſ.ſenſus ꝓ⸗ fn
ignoꝛaſſe.nõ eſt aliunud ficiebat humanꝰ.aſſumenda eſt. Aperte em̃ videt᷑ am nöͤfuſay
dicere ꝙᷓ non expert bꝛoſius innuere ꝙ ſᷣm humanũ ſenſum xpᷣus ꝓfecerit. nemnieo
eſſe. per hoc ſatis ꝓ 2Zz ꝙ infantia eius expers cognitionis fuerit.et patrem Kdee
Baeuaeritaane⸗ ⁊ matrẽ ignoꝛauerit.qð nec ecclia recipit.nec pꝛemiſſe
expientia competit eii auctes patiunt ſic intelligi. Sʒ ita ſane põt accipi.vt ſecen
ßm naturam aſſum, q;tum ad viſum hoim ⁊ ſui ſenſus oſtenſionem xpᷣs ꝓ Ohreoſenin⸗
ptam. Sed hec meliꝰ feciſſe dicat᷑. Pꝛoficiebat ꝗ̊ humanꝰ ſenſus in eo im e mſngln
erũt manifeſtãda cu, oſtenſionẽ ⁊ alioꝝ hoim opinionem. Ita etiã patreʒ ⁊ huſnat
Ferr de alſcnc ie matrem dicit᷑ ignoꝛaſſe in infantia.qꝛ ita ſe hẽbat ⁊ ge⸗ anin
pꝛoxima. rrebat ac ſi agnitionis expers eſſet.
E intelligentiaz bui partis incidit hicque⸗/ (Queſtiol. 5 tnin
4 ſtio de gratia xpᷣi.qm̃ infra queretur de ſcien⸗ trum in xpo gratia ſingularis pſone ſit gratia ere⸗ figetzpof
„ tia. ⁊ cum in pcedentibus habitum ſit de /S ata vel ĩcreata. Et ꝙ ſit creata videt᷑. In nullo inci/ teneche
tia vnionis.reſtant hic duo querenda. Pꝛimum eſt pit habitare ſpũſſanctus niſi per aliquem effectum ndniet
gratia xpᷣi vt ſingularis pſone.Secundũ eſt de S gratie qͥ de nouo dat᷑ anime.ſed in anima xpi habita ienohie
tia m quam eſt caput eceleſie. Circa pꝛimũ tria pᷣn / uit ſpũffanctus.⁊ hoc nõ ſemꝑ ſed ex temꝑe. g aimæ bickoft
cipaliter ſunt querenda. Pꝛimum eſt.vtrum gratia xp̃i habuit in fe effectum gratie ꝑ quem ſiue m quẽ ſepnatu
ſingularis ꝑſone in xpᷣo ſit creata. Secundo dato ꝙ dicit᷑ ſpnñſſanctus inhabitare. ſed illud donum dicitᷣ ſtni
ſit creata. vtrum ſit finita et menſurata. Lercio da gratia ſingularis ꝑſone.⁊ eſt wonum creatum. ⁊c. lurnt
to ꝙ ſit finita.querit᷑ vtrũ ſit gs plena. ¶ Item nulla anima placet deo niſi deo ↄfoꝛmetux Trfnc

:

ne
nge
mmni
chan
ſyien
Ftiin
wan⸗
ſſpu

7

e;
in
lan.
men
gue
ns,
o :
ni

s lhn,

nt,

Aunng 4
wllerten⸗ 1
g uenſin
lluini
wm 4
mnien

9 hoc oſtendẽtes.

10

T affimilet gratiaʒ infoꝛmanttẽ ipſam ⁊ efficientẽ
deifoꝛmẽ. ſe
nõ põt eſſe niſi gra creata.ᷓ nulla anima deo placet
niſi gram creatam in ſe habeat.Sed aia xpᷣi eo pla/
cuit ꝑ gratiã illam quã dicimꝰgratiã ſingularis pſo/⸗
ne. 5 ⁊c. ¶ Item meritũ dicit oꝛdinationeʒ ad aliqð
maius ꝑ aliqð qð reddit deo acceptum. ſᷣ̊ qð reddit
acceptũ nõ põt eſſe ſine gꝛatia.qð vᷣo oꝛdinat᷑ ad ma
ius nõ põt eſſe niſi creatum.& meritũ nõ eſt niſi ꝑ do
num gratie create.Sed meritũ fuit in xpᷣo.g habuit
gram creatam ꝑ quã meruit.⁊ illa eſt gratia ſingula
ris ꝑſone. ⁊c. Wten xpᷣs habuit duas volũtates

ſicut inferius patebit.ſ.creatam ⁊ increatam.⁊ ↄſtat
wW vtraq; fuit ꝑfecta. Sed ꝑfectio wluntat create eſt

Gra animã infoꝛmans ⁊ deo ↄfoꝛmans

p gratiã creatam.q̃ inqᷓ dicit᷑ gratia ſingularis ꝑpſo/

ne. in xpᷣo nõ tm̃ gratiã increatam ſ etiã creata ne/
ceſſe eſt ponere. (S.
ſubſtantia creata. cum gratia ſingularis ꝑſone cre

ed ↄtra.gr̃a creata nõ eſt niſi in

ata nõ eſt vel poteſt eſſe niſi in pſona creata.⁊ ꝑpſona

xp̃i nõ eſt creata ſed increata.& in xpᷣo nõ eſt reperi/

re gratiã creatã.que inq; ſit gra ſingularis ꝑſone.

tem qꝛ xpᷣs eſt filius naturalis.nõ põt eſſe filiꝰ

p gfam adoptõnis ex paꝛte nature aſſumpte. cum

xpᷣus ſit a patre dilectus vt ꝑſona coeterna.videt᷑ ꝙ
nulla ſit ponenda in eo gra creata ꝑ quã fiat accep/

tus vt ſingularis ꝑſona. ¶ Item ad boc dat᷑ nobis
gra ſingularis pſone vt ꝑ illam efficiamur deo ſimi/
les.ſed ille nõ tm̃ eſt deo ſimilis imo etiã deus.&̊ vide
tur ꝙ nõ egeat dono create gre. tem verbum in⸗/
creatum vnitum aie xpᷣi ⁊ eius potentijs põt eas effi

caciſſime regere.⁊ ad bona ꝑ fidem eleuare.ſed non
opoꝛtet ficri ꝑ plura.qd ſufficienter et pfecte poteſt

fieri ꝑ paucioꝛa. videt᷑ ̊ ꝙ in xpᷣo non ſit ponẽda ẽ/

tia crcata¶ R.ddm ꝙ abſq; dubio in xpo eſt pone
re donũ Satieqle quidẽ gra dicit᷑ gra ſingularis p/
ſone. ⁊ hec quidẽ donum eſt creatũ. Et ratio buiꝰeſt
qꝛ tale donũ gr̃e animã deo aſſilat.et ad bonas oꝑa/

tiones ⁊ meritoꝛias exercendas habilitat. Om̃ gᷓ aia

xpᷣi fuit deifoꝛmis.⁊ ad bñ opandum babilis.alioqn

nõ fuiſſet ydonea ad vnioneʒ.nec ad meriti pfectio/

nem.ideo neceſſe fuit in xpᷣi aia reperiri donum talis

gratie.⁊ ex eadem cã neceſſe fuit ipᷣm eſſe creatuʒ.vt

animã poſſet infoꝛmare.tanq; pꝑfectum ſuũ ꝑfcctibi
le. ⁊ vt potẽtias poſſet habilitare ſicut qualitas ſuuʒ
ſubiectũ qualificare.Et ideo ſunt ↄcedende ratõnes

gra ſingularis ꝑſone create eſt in ꝑſona creata.dᷣm

ÿ gra ſingularis ꝑpſone non dicit᷑ ꝙ ſit in vna ꝑſona
m ratõnem ꝑſonalitatis inq;tum pſona.ſed qꝛ in

eſt ei ratõne alicuiꝰpartis.ita tñ ꝙ gra ſic dicta reſpi
cit illius ꝑſone merita ꝓpꝛia. Muis aũt in ypo ſit ꝑ/
ſonalitas increata.tñ illa ꝑſona habet naturam cre/

atam.aiam vicʒ ⁊ carnem.⁊ nibil impedit quin gra/

tia creata poſſit eſſe in xpᷣo ᷣm eius aiam que creata
eſt. ⁊ que eſt cius ꝑs ratone humane nature. I¶pᷣe au
tem obijcit ac ſi talis gratia cſſet in ꝑſona nõ ratõne
alicuiꝰ ꝑtis.̊ᷣ ratõne ꝑſonalitatis.(¶¶ Ad illud quod
obijcit᷑ filiatio adoptõnis nõ põt ſtare cum filiati
one ꝑ naturã ⁊c̃.dm ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ filiatio eſt p
pꝛietas qᷓ reſpicit iſßam ꝑſonam.⁊ iterũ adoptio im/
poꝛtat aliquã extraneitatẽ ⁊ imꝑfectiõezs.⁊ ſic nõ eſt

de gra ſingulanis ꝑſone que reſpicit ipᷣam animã.et

nõ impfectõeʒ ⁊ extraneitatẽ.ſed magis arletonem

deifoꝛmitatem impoꝛtat. ⁊ ꝓpterca nulla oino ba/

XII

bet oppoſitõex ad illã eternam acceptatõeʒ.ſiẽ ado/
ptio reſpectu filiatonis naturalis. ⁊ ideo nõ eſt ſimi

e. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ cum xpus ſit deus nõ in/ I i

diget deo aſſimilari. dm ꝙ ille nõ eſſet deus niſi coꝛ⸗
pus eius ⁊ aia aſſumeret᷑ a verbo.nec aia eſſet ydo⸗

nea vt aſſumeret᷑ a verbo niſi eẽt deifoꝛmis ⁊ deo aſ/
milata pfecte ꝑ gratiã.⁊ ideo hoc ꝙ ille homo eſt de⸗

us deifoꝛmitatẽ gratie ⁊ gloꝛie nõ excludit.quin po/⸗

tius pᷣſupponit.Et ſi tu obijcias de carne ad qua nõ

requirit᷑ gratuita diſpoſitio ad hoc ꝙ vniat᷑ verbo.

ad hoc fuit ſupꝛa rñſum.qm̃ caro habuit ↄgruentiã

ad vnionẽ ex oꝛdine ſui ad animã. Ideo nõ opoꝛtet
ꝙ diſpoſitõnis ↄgruentia reperiat᷑ pꝛimo in carne.ſ
ſufficit ꝙ ſit ex parte anime.¶ Ad illud qð obijcitur

de verbo vnito ꝙ põt regere.ddm qꝙ verum eſt quã/

tum eſt ex parte ipſius verbi vniti.ſed defectus ẽ ex
pte libe.arbi.qd indiget debita diſpoſitõne ad hoc ꝙ

regimini ipſius verbi ſe valeat cõfoꝛmare. Indiget

ctiam diſpoſitõne debita vt poſſit ipſi verbo vniri in

vna ꝑſona. VUñ abſq; dubio deifoꝛmioꝛ eſt illa aima

ꝑ abundantiaʒ gratie ſibi datam qᷓ;ᷓ ſit alia creatura

ad h̊ ꝙ ad vnionẽ ſit ydonea. Ad bec autẽ intelligẽ/

da valent illa que determinata ſunt in C vo lib. de

charitate. ⁊ in ſcdo de gra.vbi oñſum ceſt qᷓ neceſſitaſ
vel vtilitas eſt ponere gram creatã. IJ—
¶ Queſtio. ij. b

¶ Atrum in xpo ſit gratia finita vel immenſa: Et ꝓi

xpᷣo fuerit gratia ſine mẽſura vidr ſic. Joh.xiij. Nõ

4

ad menſurã dat deus ſpm̃.Et Aug.dicit.ꝙ illi homi

ni datus eſt ſpũs nõ ad menſurã.ſed qð caret men/
ſura eſt immenſum ⁊ infinitũ.g ⁊c. Pen in litte/
ra.ſane dici põt ipſum tantã gre acc
nem. vt ei ↄferꝛe deus plenius nõ poterit.ſed cum fi/⸗
nito põt deus aliquid maius facere. videt᷑ ꝙ ille ac
ceperit gram infinitã. Elhrem tanta eſt gr̃a quantũ

vbiſſe plenitudi⸗

eſt meritum ꝓcedens ex ipſa.ſed meritũ xpᷣi fuit infſi
nitum.qꝛ nullatenꝰ põt exhauriri.⁊ ſuffeciſſet infini

tis milibus boĩm.ſicut dicit Anſel. gra ꝑ quã me/
ruit videt᷑ habere immenſitatẽ. ¶ Item finitum nõ
excedit aliud finitũ in infinitũ in eodem gencre. Si
ergo gratia xp̃i eſt finita.g̊ poꝛtõnalłr excedit grati/
as alioꝝ hominum.j ſi alij homines poſſent conti/
nue ꝓficere.videt᷑ ꝙ xpᷣo poſſent adequari ꝑ gratiaʒ

⁊ ipſum excederc.Mꝛ. ſi nullus vnqᷓ; ad eius ꝑfectio

nem põt attingere q;tumcunq; pficiat.videt᷑ ꝙ eius
tem tanta eſt gratia diſpo/

gratia ſit immenſa. ta eſt gr⸗
nens.quantũ eſt illud ad quod diſponit ſᷣm rectam
babitudinem ⁊ ꝓpoꝛtõnem.ſed gratia illius homis

2

diſpoſuit ipſum ad hoc ꝙ eſſet deus.gratie alioꝝ hbo

minum diſponũt ad boc ꝙ fruant᷑ deo. Si ergo eſſe
deum eſt bonum infinitum.⁊ maius in infinituʒ eſſe

deum qᷓᷓ babere deum. videt᷑ ꝙ gratia illius hominiſ
ſit infinita in ſe.⁊ ꝙ om̃es gratias in infinitum exce

dat. ¶ Item anima xpᷣi aut poteſt amplioꝛem grati
am deſiderare aut nõ.Si poteſt deſiderare amplio/

rem gratiam.& videt᷑ ꝙ nõ ſit ꝑfecta.cum ei poſſit fi

eri additio.Si nõ poteſt.cum ergo em̃i finito twteſt
aliquid maius deſiderari.videt᷑ ꝙ eius gratia ſit im⸗
menſa. ¶ Sed ↄtra. Om̃c creatum habet certũ pon
dus.numerũ.⁊ menſuram.ſᷣm illud qð dicit᷑ Sapi.
xj. ſed gratia illius hominis ſeʒ chꝛiſti eſt creata. er/

go ⁊c. ¶ Item q;uis gratia nõ ſemꝑ reſpondeat na
turalibus ꝑ equalitatem. reſpondet tamen m debi

tam /ꝓpoꝛtoõnem vbi nõ eſt defectus a dte nſeſpicnt.

C& ι 2

fi tu obijcias.;ᷓ potuit dare capacitatem maiorem.

fed naturalia xi nõ ſunt infinita. nec excedũt in in⸗
finitum naturalia cuiuſlibet hominis. nec gratui/
ta. ¶ Item infinitas in creatura tollit bonum ⁊ ꝑfe
ctionem.qꝛ qð eſt infinitum caret fine ⁊ termino.erx⸗/

—

go bonitate ⁊ ↄplemento. Sed S⸗ xpᷣi hec duo pꝛe/

cipuc habuit.g videt᷑ ꝙ ↄditio finitatis ei pᷣcipue cõ
petat. ¶ Item infinito nibil maius eſt. ſi gra chꝛi/
ſti ᷣm ꝙ bomo eſſet infinita. gra incrcata non eſſet
maioꝛ illa.ᷓ creatoꝛ ⁊ creatura equarent᷑ in nobilita
teę ⁊ excellentia. ꝙ ſi hoc eſt impoſſibile.reſtat ꝛc.
13 ¶G... doᷣm ꝙ aliquid menſura carcre ſiue immenſũ
effe dupliciter eſt.vel abſolutce in ſe.vel in ↄꝑatõne.

Si g loquamur de gra xpo collata ſᷣm ꝙ eſt ſi ingula⸗

ris pſona in ſe.ſic cum dicit donum creatum. neceſſa
rio finitum eſt ⁊ menſuratũ. Finitas em̃ ⁊ menſura/
tio circa creaturam potius dicit ↄplementũ q; imꝑ/
fectionem. Si aũt loquamur de ↄpatõne ad gratias
alioꝝ hominũ.ſic impꝛopoꝛtõnabilr excedit ratione
vnionis ad ꝑſonam verbi.ad quaʒ vnionem gratia
illa diſpoſuit aiaz xpᷣi. Ora em̃ illa ꝓpt᷑ ↄiũctõeʒ ſum/
mam cũ verbo eterno habet excedere in infinitum ⁊
incõmenſurabiliter gras alioꝝ bominum tripliciter
ſcʒ qᷓtum ad virtutũ habitus.⁊ q;tum ad vſus.⁊ q;⸗

tum zd effectus. Otum ad habitus. nunqꝙᷓ em̃ aliqᷓ
creatura põt tãtũ ꝓficere ꝙ tã nobilis ⁊ ꝑfecti habi-

tus ſit capax ſicut anima ↄiuncta deo in vnitate ꝑſo
ne. OMtum ad vſus virtutum. qꝛ omnes virtutes in
xpᷣo habuerũt vſus ſuos qui ſpectant ad pfectiõeʒ. ⁊
ꝓpterea dicunt᷑ fuiſſe in eo om̃s ſenſus.qꝛ vſum ba/
buit ↄpletũ oĩm donoꝝ excellentioꝛi mõ ꝙᷓ vnq; ad/
buc ꝑtingi poſſit ab aliquo. Otum ad effectum ſili⸗
ter impꝛopoꝛtionabiliter excedit gra chꝛiſti. qꝛ pter
hoc ꝙ ille bomo erat dei filius.meritum illius penſa
tur ſᷣm dignitatem illiꝰpſone a qua exit opus.⁊ pꝛo/
pterea meritũ paſſionis ſue in infinitũ excedit meri/

ta paſſionũ noſtraꝝ.⁊ ob hoc ꝙ deus erat.moꝛs eiuſ

penſata fuit adeo quantus erat ille qui moꝛiebatur.
Et ideo qᷓ;ẽtum ad ſufficientiã ſi infinita milia bomi⸗
num eſſent reatu oꝛiginalis aſtricta. ꝑ illius paſſio/
nis effectum potuiſſent eſſe liberata. Concedendus
eſt & gra chꝛiſti m ey bomo eſt finita et menſura⸗
ta.qꝛ creata cſt in numero.pondere ⁊ mẽſura.Et cõ/
14 cedende ſunt ratõnes ad ꝑtem iſtam. ¶ Ad illud au
tem qd obijcit᷑ pꝛimo ꝙ datus eſt xpᷣo ſpũs non ad
menſuram. dom ꝙ ſi intdligat᷑ de datõne eterna.vel
de datõne ꝑ ydiomatum omunicatõc. tũc pꝛiuatur
ibi menſura ſimpliciter. Si autem ꝑ ſpm̃ datum in/
telligamus ipſam donatõnem tonoꝝ ſpũſſ.ſic nõ pᷣ/
uatur ibi menſura ſimpliciter. ſed cõmenſuratio re⸗
ſpectu noſtri quibus dat᷑ ſpũffanctus ad vſus aliqͥꝝ
donoꝝ determinate m ſpũs diſtributõeʒ.quemad/
modum vicit᷑j.Coꝝ.xij. Alij datur ꝑ ſpiñ ſermo ſa/
pientie.a lij ſermo ſcientie ⁊c. Sed xpo data ſt om̃ ia

illa dona ſine artatõe aliqua. Et ꝓ tanto dicit᷑ ei da/

1Stus ſpiritus ſine mẽſura. ¶ Ad illud quod obijcitur
ꝙ; deus nõ potuit dare plenius.dom ꝙ deũ nõ poſſe
aliquid pleniꝰvel maius dare vel facere hoc põt in/
telligi ninliel ex cauſa.Om̃ aut eſt ratio ex parte dei
opant:.Aut ex ꝑte ꝓducti.Aut certe ꝓpter limitati/
onem ſuſcipientis. Cum g dicit᷑ ꝙ nõ potuit pleniꝰ
ↄferꝛe.hoc nõ eſt intelligendũ ꝓpter immenſitatẽ rei

collate.vel finitatem diuine potentie.ſed ꝓpter limi/

tatõnem potentie ſuſceptiue.qꝛ cum ſit creata.ẽ ca/

pacitatis finite:et non põt niſi finitum ſuſcipere. Et

ns ſenſus. qꝛ vſum ba/

—

dom ꝙ neceſſe eſt ꝙ creatura eoipſo ꝙ creatura eſt
habeat capacitatẽ finitam. ⁊ rurſus qꝛ creatura ẽ in
tali ſpẽ vel genere.limitatõnem babet vltra quã ge/
nus illud vel ſpecies ſe non põt extendere.⁊ ſic in ꝓ/
poſito intelligendũ eſt. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ me⸗
ritum xpᷣi eſt infinitum. dom ꝙ infinitas meriti con⸗

ſurgit ex vnione illius anime ad ꝑſonam diuinam.

ob quam vnionẽ non tm̃ homo ſ̃ etiã deꝰ mereri dr.
ꝓpter qð meritũ illud eſt in infinitũ.non ratõne gra
tie crcate in ſe.ſed ratione infinite dignitatis pſone.
AVnñ ⁊ boc vult anſel.dieere cum dicit ꝙ oxoꝛtuentt il

lum qui ſatiſfacere poſſet eſſe deum ⁊ boiem. ¶ Ad !2
illud qð obijcit᷑ ꝙ finitum nõ excedit aliud finitũ ni/

ſi finite. dᷣm ꝙ illud habet veritatem qñ omia ſunt
eiuſdem generis.nam ſi nõ ſunt eiuſdem generis ꝓ

ximi falſitatem habet.ſicut pʒ ꝙ linea in infinitũ ex/

cedit punctũ ⁊ ſuꝑficies lineam. Gratia aũt xpᷣi non
tantũ diſponit ad fruitõnem ſᷣm ꝙ alie gratie.veruʒ

etiam ad vnionẽ.Et hinc eſt ꝙ eum vniri cum deita/
te ſit nouus ⁊ ſingularis modus diuinc exñtie ⁊ ba/

bitatõnis in crcatura.qᷓ;tum ad hoc põt attendi ex/

ceſſus ſiuc menſura.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ tanta 18

eſt gratia quantũ eſt illud ad qð diſponit.ddm qꝙ il/

lud habere põt veritatẽ ſi diſponat ꝑ modum neceſ-

ſitatis ſiuc ↄgruitatis.ſicut meritũ ad pꝛemium. ſed

7

gratia ſingularis ꝑſone diſponit ad vnionem di

ſpo⸗
ſitõne ↄgruitatis. Illa em̃ vnio nõ tĩ gratuita ſhi.

ſed inter om̃s gratias vt dicit augꝰ.potiſſime tenuit
ratõnem gre.ſicut hitũ ẽ ſupꝛa di.iiij.quia nulla me-

rita ſufficientia potuerũt eum pᷣuenire.ꝓpter hoc nõ

opoꝛtet ꝙ ſi eſſe deum ſit bonũ infinituʒ ſimpliciter.
q gratia ad boe pparana ſit infinita. Poſſet etiam
⁊ aliter dici. ꝙ eſſe
dicatõne ꝑ effentiã.aut ꝑ vnionẽ.Si pᷣdicatõne ꝑ eſ-

ſentiam.tũc infinitũ pᷣdicat bonũ in rectitudine. Si
pꝓ vnionem.tũc pᷣdicat infinitũ bonũ non circa illud
de quo pᷣdicatur.ſed circa illud qð pᷣdicat᷑. Ande cuʒ
dicit᷑ iſte homo eſt deus. vel iſte homo eſt bonũ infi⸗
nitum. idem eſt ac ſi diceret᷑ iſte bomo eſt vnitꝰ deo

immenſo in vnitatẽ ꝑſone.⁊ tũ homo remanet i ſua
finitate.q;uis em̃ humana natura exaltet᷑ nõ tamen
deſinit eſſe creatura. ¶ Ad illud qd queni᷑ vtrũ aui⸗
ma xpᷣi poſſit amplioꝛẽ gratiã appetere.dam qꝙ nõ.
qꝛ adeo deo ꝑ illam gratiã vnitus eſt.vt om̃is eiꝰap-

petitus ſit in ioſo bono immenſo quietatus ⁊ termi
natus quietatõne ꝑfecta. Oð ergo obijcit ꝙ om̃i fi /

nito põt aliquid maiꝰappeti.ddᷣm ꝙ verũ eſt de fini

to in ſe. de illo finito qð oꝛdinat ⁊ vnit bono infini/
to iunctura ⁊ oꝛdinatõne perfecta nõ habet verita/

tem.qꝛ quietare põt ⁊ ſtabilire ratõne eius a q̊ et ad

qdð.Vñ ſicut gratia q;uis ſit vanitas inq;tuʒ creatu/

ra.habet tñ animã ſtabilire rõne eius boni a quo ꝓ/

cedit.⁊ a quo non ſepatur nec recedit.ſic etiam qui-

etare poteſt ratõne eius cui immediate ⁊ inſepabili⸗
ter ↄiungit.
¶ Queſtio.iij.
ru

¶ Atrum gratia ſingularis ꝑſone in xpᷣo fuerit gratia

plena atq; ꝑfecta.Et qꝙ ſic videtur Eſa.xi. Repleuit
eũ ſpũ timoꝛis dñi.dicit᷑ de xpᷣo.cõſtat ꝙ; ſᷣm huma/

nam naturã.ſed cetera dona gratie ſunt equalia. er
go pari ratione replcuit ipſum ſpñ amoꝛis gratie ct
ſic de alijs. Sed cona talia ſpectant ad gratiã ſingu/
laris ꝑſone. c ¶ Item Joh j. Nidimus gloꝛia m

—

e deuz duplx dicit᷑ de aliquo. Aut pᷣ⸗

Ne

Geonnn
ſuarlned⸗
cunbing
Nes Ccpinn
eneealagi
Naniudin⸗
Feyſihitin
bobitfice
tudinen.
fcenoun.
viner
ſet pet
(Fenfnc⸗
ernob
oninciad⸗
ten Gn
ſinernen
ösiden
Ulteria
lon ie
Uusg1
Snoncare
ten men
nucgafaae
Gatieaueni
Ucoſettun
1peniucin
tditittzi
nioegun
ltoetntss
cniger
akarohee
Anlane
nennaa⸗
nsnom
poſſet

11 heneg

Hofmbe
ſo itg
Ncbztyen
daete
n 4
tntge
Vaerthffit
fackfonien
Pyſner⸗
4 nemna
tis nohi
neEdii⸗
hetin

l

Pcttentig
g gang
iis annn;
nbehafingi
lutgigfi e
rntenngn
Nu run duin
miginons,
nmntedgarszane
ſennnn A
rarren jcäntt
ſuntcnitn ars
Gglnaunini
nfmgtegren
õ
dhert dn
honnetcnn
tnotüdin
ä
ſtuiin nn
raar
minnnnn
i wniaal
iconc dolin
ebonockrtitn
üͦdendiemncn
õ
ludcen rin
ni genn /
a tted,
Oentuc
trisnin
w⸗ ſfn
—

=☛ -

=

qͥ0!! poſſet ipſam implere.

Aus.gloꝛiã quaſi vnigeniti a patre plenũ gratia ⁊ N⸗

itatis. Sy xps m diuinꝗᷓ naturaʒ nõ eſt ſuſceptibi/
lis gre imo eius pꝛincipiũ effectiuuzʒ. boc dicit ᷣm

bumanã naturã qꝙ babuẽit in ſe gaʒ plenã. ¶ Itez
capacitas carens plenitudine.caret ⁊ ꝑfectõne.ergo
vbi eſt ponere ꝑfectõeʒ.eſt ponere plenitudinẽ. Sed
in xpᷣo ᷣm ꝙ eſt ſingularis ꝑſona eſt ponere oimodã
ꝑfectõnem virtutis ⁊ gre.& ⁊ gratie plenitudinem.
tem nullus põt alijs gram ꝑfecte coicare ẽet in/
fluere ſine defectu ⁊ diminutõne.niſi pꝛius in ſe ꝑfe/
ctam bẽat gr̃e plenitudinẽ.ſᷣ de xpi plcnitudine om/
nes accepimus.⁊ om̃s ſi plures eſſent poſſent accipꝑe
re.nec aliquis defect?ꝰ interuenit.g videt᷑ ꝙ xpᷣs in ſe
plenitudinẽ gr̃e babuerit. ¶ Sed ↄtra. Plenitudo
gre ↄſiſtit in om̃ibus habitibus virtutũ.ſᷣ xpᷣus non
babuit fidem ⁊ ſpem. xpᷣs nõ hũit om̃is gre pleni/
tudinem. ¶ Item ſtatus viatoꝛis eſt oꝛdinatꝰ ad p/
ficiendum. Fs fuit in ſtatu viatoꝛis.g potuit ꝓfice
re.ſᷣ qui põt ꝓñicere in gratia nondũ eſt gra plenꝰ.g
videt᷑ ꝙ xpᷣs in hac vita nõ habuit plenitudinẽ gre.
¶ Item filiꝰ dei ideo naturã humanaʒ aſſumpſit vt
daret nobis exemplũ ꝑueniendi ad patriaðs.ſᷣ via ꝑ/
ueniendi ad gloꝛiã eſt ꝑ aſcenſum de virtute in virtu
tem. Sʒ qui de virtute in virtutẽ aſcẽdit.ꝓficit pau/
latiue ⁊ non habet gre plenitudinẽ.g ⁊c.Si dicas q;
xpᷣs videbat᷑ ꝓficere exterius ſicut dicit Berñ.⁊ ma/
giſter. ⁊ ideo exemplũ dant.Contra.aut ;ͤ ᷣm virtu/
tem ꝓficiebat interius.aut nõ. Si ſic.̊ nõ erat ple/
nus gra. Si nõ.g aliter oſtẽdebat qꝙᷓ res ſe habcbat.
F mendax erat.ſed eſt incõueniens circa ipſam veri/
tatem mendaciũ ponere. ⁊c. ¶ Item xps mlta bo⸗
na oꝑa faciebat.aut veraciter creſcebat in eo donũ
gratie aut nõ. Si nõ.g cum bonitas oꝑm oꝛdinetur
ad ꝓfectum ſpũs.fruſtra opabat᷑.Si ꝓficiebat.ergo
a plenitudine Gfalar ezten ſiẽ aĩa xpᷣi vnita fu
it diuinitati.ita ⁊ coꝛpus.Et ſicut ad ꝑfectõeʒ vnio/
nis requirit᷑ ꝑpfectio gre.ita ad pfectionẽ nature pꝑfe/
ctio etatis.Sᷣ xpᷣs ᷣm coꝛpus creſcebat veraciter ⁊ im
plebat᷑ quotidie.nec habuit a pꝛincipio plenitudinẽ

nature ſiue etatis.ergo nec plenitudinẽ gr̃e. ¶ Iteʒ
e nulla re põt capacitas aliqua impleri.ex cuiꝰ ad/

uentu capacitas nõ minuit᷑ ſed auget᷑.ſ̊ gra adueni/
ens nõ minuit ſ̊ auget capacitatè aie.g̊ videt᷑ ꝙ nũ/
oſſet impler re in xpᷣo nec in alio ẽ re
perire gre plenitudinẽ. ¶ R.dm ꝙ abſq; dubio in
xpᷣo ᷣm humanã naturã ab ipſius ↄceptonis pᷣmoꝛ
dio fuit gr̃a ꝑfecta.⁊ cõſummata plenitudo.Mõ em̃
decebat verbñ increatũ vniri aic ꝑfectiſſma vnione
qualis eſt vnio in vnitatẽ ꝑſone.quin aia eſſet deifoꝛ
mis ᷣm q erat poſſibile.⁊ ideo nõ tm̃ deifoꝛmitateʒ

babuit gre ⁊ gloꝛie. etiã ſuꝑ omnẽ gratiã ⁊ gloꝛiaʒ.
Mec tm̃ fuit in eo plenitudo ſufficiẽtie ſicut in ſanci

Tx qua plenitudine dicit᷑ Act᷑.vj.Stephanꝰ plenꝰg/
tia et foꝛtitudie. Mec tm̃ plenitudo pꝛogatiue ſicut
in virgine Maria.de qua plenitudine dicit᷑ Luce.j.
Aue maria gr̃a plena. Mec tm̃ plenitudo numeroſi

tatis ⁊ copie.ſ̃ icut in tota eccleſia.de qua plenitudi/

„

ne Eph.iiij. Aſcendit ſuꝑ celos vt adimpleret om̃is

⁊c̃ſ etiam plenitudo ſuꝑabundantie.de qua Joh.j.
Vidimus gloꝛiã eiꝰ⁊c. Plenũ inqꝙᷓ; pleuitudine ſuꝑ/

abundantie. ꝓpter ad ſubdit ad boc ꝓbandum. ⁊ de

plenitudine ei nos om̃s accepimus. Concedẽde ſũt
Sroͤues oſtendentes xpᷣm ab inſtanti ↄceptõnis fu/

ꝙ carnem.

᷑W᷑

e gra plenũ. ⁊ babuiſſe in ſe plenitudinẽ gratie.

Ad ulud qð pumo obijcit᷑ ꝙ nõ babuit fidez et 22
ſpem. dom ꝙ fides ⁊ ſpes hñt ſecuʒ iuncta ipfectio/
nem.habẽt ⁊ nibilominꝰaliquid ꝑfectõnis.⁊ ratõne
eius ꝙ hñt de imꝑfectõne.plenitudini plus obuiant
qᷓ; ad plenitudinẽ faciat.vñn cuacuant᷑ in gloꝛia.ſᷣ ra
tione eiꝰqð ꝑfectõnis eſt in eis(ſi quid eſt reꝑiri) ba
bent eſſe in xpᷣo.Et ideo illaꝝ virtutũ abſentia plus
atteſtat᷑ plenitudini ꝙᷓ; diminutõni. ¶ Ad illud qð 23
obꝛ ꝙ xp¶s fuit i ſtatu viatoꝛis.dð ꝙ xpᷣs fuit ſił i ſta-
tu viatoꝛ ⁊ ↄpᷣhẽſoꝛl.ſᷣ i ſtatu ↄpᷣhẽſoꝛ ſᷣm ꝑtem ſu/
perioꝛem. In ſtatu viatoꝛis ſᷣm ptem inferioꝛem et
vᷣm carnẽ.Et qm̃ gratia ſᷣm ſuã eſſentiã ⁊ ↄplemen/
tum reſpicit pꝑtem ſuperioꝛẽ ⁊ mentẽ. hinc eſt ꝙ xpᷣs
mag hnit graʒ pfectã qᷓ; diminutã.qꝛ gra magtcreſpi
ciebat ſtatũ verrum. Ad illud qð obijcit᷑ de exem ⁊ 4
plo xpᷣi.dᷣm ꝙ xpᷣs dedit nobis exemplũ in operibꝰ
exterioꝛibꝰ.⁊ in operibus virtutis ꝑfecte.ſ̃ illa ope/
ra in xpᷣo erant ꝑfectionẽ indicantia.in nobis vᷣo ſũt
ad ꝑfectionẽ ꝓducentia.⁊ q;uis oꝑpa exterioꝛa pᷣten/
derent eiꝰ ꝓfectũ.nõ tñ erat mendax.qꝛ nullã pfecti⸗/
onẽ indicabãt q̃ nõ eſſet in eo. Si vo ꝑ opera nõ in/
dicabat ꝑfectionẽ ſuã ſummã.hoc nõ erat falſitateʒ
pᷣtendere ſᷣ veritatẽ occultare.qð quidẽ licet ⁊ expe/
dit ꝓpter noſtrã vtültatem.& 21
multa bona oꝑa faciebat.ddᷣm ꝙ ꝓpter illa in gratia
nõ creſcebat.nec tñ oꝑabat᷑ fruſtra.qꝛ nõ ꝓpter ſuuʒ
incrementũ ſed ꝓpter noſtrum ilia faciebat. Ande et

nos maximũ comodũ repoꝛtamꝰ. ¶ Ad illud quod 2 G

obijcit᷑ ꝙ coꝛpus ſuũ habuit defectũ plenitudinis in
etate.ddm ꝙ nõ eſt ſiłe.qꝛ defectus etatis in coꝛpoꝛe
faciebat ad humiliatõeʒ ⁊ vere nature oſtenſionem.
⁊ ſic ad fidei ↄfirmatões.ſed defectus gr̃e in aima in
nullo nobis ꝓdeſſet nec deum deceret.⁊ ideo non eſt
ſimile. Pꝛeterea alia ratio eſt.qꝛ diſpoſitio ad vnio/
nem ſe tenet ex ꝑte anime nõ ex ꝑte carnis ſicut pꝛiꝰ
oſtenſum eſt. ideo magis pfectam opoꝛtuit eſſe aiaʒ

pacitatem. dᷣm ꝙ capacitatem ampliari ↄtingit du
pliciter. Aut rõne poſſibilitatis maioꝛis in ſuſcipien
do.aut ratõne virtutis in coopando. Eadem enim
eſt potentia qᷓ gr̃am ſuſcipit.⁊ qᷓ gratie ſuſcepte coo/
perat᷑. Si loquamur de ampliatione capacitatis q;/
tum ad virtutẽ cooꝑandi.ſic verũ eſt ꝙ gratia adue-
niens auget libe.ar.ſiue voluntat᷑ bonã babilitatem
⁊ capacitatẽ. Si vᷣo loquamur de poſſibilitate in ſu/

ſcipiendo.ſic babet falſitatẽ.qm̃ gra eſt ſicut actus 2

ↄplementũ.⁊ qᷓ;to plus dat᷑ alicui de actualitate.tã/
to plus recedit a paſſibilitate.vnð ⁊ nos dicimꝰ ꝙ q̊

multũ habẽt de ſpẽ cui ↄpetit agere.parum babet de

materia cui cõpetit pati ⁊ ſuſciꝑe. Et qm in xpᷣo ipſo
babilitas ad bonũ eſt ꝑ gram ꝑfectã ad ↄplementuʒ
ꝓducta.binc eſt ꝙ eius capacitas eſt impleta.ſiẽ di-
cimus de foꝛma celi ꝙ ↄplet appetitũ materie.qꝛ ma
teria eiꝰnon appetit eſſe ſub vlterioꝛi foꝛma.qꝛ adeo
föꝛmã ipſam ſtatuit in actualitate oↄpleta. Sic in g/
tia xp̃i ſuo mõ intelligendũ eſt. vnd bic ſeducit mala
im aginatio.qꝛ nõ implet᷑ anima dono gratie ſicut lo
cus vacuus implet᷑ coꝛꝑe.ſed potius ſicut paſſibili⸗
tas materie. ↄplet᷑ actualitate foꝛme.
Onſequẽter querit᷑ de gra capitis.de qua q/
runt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ de ipſa qỹ̈tum ad eſ
ſentiã.quid ſit.Scdo qᷓ;tũ a drigz. if

dillud qð obijcit᷑ ꝙ ⁊ 5

d illud qd obijcit᷑ ꝙ gra lampliat ca/2

28

4 —

ferat ab alia gra.Lercio q́;dtum ad influentiã. vtrusꝰ
redundet in totam eccliam.
Qucſtio. ſ. 1

„

¶ Quid ſit gratia capi
quid creatum vel increatum.Et ꝙ ſit quid creatum
videt᷑.Om̃is gratia q̃ cepit eſſe in xpᷣo eſt quid crea/
tum. Sed Fie capitis cepit eſſe in xpᷣo.qꝛ xpᷣus cepit
eſſe caput iᷣm ꝙ dicit᷑ Eph.j. Ipᷣm dedit caput ſuxer
omnẽ eccliam. ⁊c. ¶ Item om̃is gr̃a quce eſt i xpᷣo
hm ꝙ homo eſt gratia creata.ſed gra capitis eſt hu/
iuſmodi.& ⁊c. Maioꝛ patet. Minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ hoc ꝙ

gra capitis ineſt xpᷣo ᷣm ꝙ caput.ſed vnius nature

ſunt caput ⁊ membꝛa.⁊ xpᷣs eſt caput ᷣm humanaʒ
naturã.g& c. ¶ Item illa eſt gr̃a capitis de cuiꝰ ple/
nitudine accepimus.Sʒ de gra xpᷣi creata accepimꝰ
gratiã ꝓ gratia.ipſe em̃ omnibꝰ meruit ⁊ ꝓ om̃ibus
latiſfecit. S̊ c. ¶ Itez illa eſt gra capitis m quã at/
tenditur vniuerſitas ſenſuum. In xpᷣo em̃ ſicut i ca-
pite om̃s ſenſus reperiunt᷑.Sʒ Satis ſm quam at/
tenditur diuerſitas ſenſuum et vᷣm quã colligunt᷑ in
xpᷣo eſt gratia creata. ⁊c̃ ontra. nibil creatum
influit motum ⁊ ſenſum gratie in membꝛa.Sʒ gra
tia capitis eſt ᷣm quã eſt influentia motus et ſenſus
in mẽbꝛa chꝛiſti.g gratia capitis nõ põt eſſe quid cre
atum. ¶ Item nihil vnũ creatũ eſt vno nũero oino
incircumſcriptum.vᷣ chꝛiſtus inq;tum eſt caput eſt a
quolidet mẽbꝛoꝝ ſuoꝝ indiuiſus.g̊ non põt eſſe ca/
put m aliquid creatum. Si g̊ caput eſt m aliquaʒ
gratiã videt᷑ ꝙ illa gratia ſit increata. ¶ Itez caput
eſt membꝛoꝝ pꝛincipium ⁊ oꝛigo.ſᷣ Chꝛiſtus nõ põt
eſſe animaꝝ eunc hii niſi ᷣm diuinam naturam.er
go eſt caput ᷣm illam.& ſi caput dicit quid increatũ.
videt᷑ ſiliter ꝙ gratia capitis quid increatum ſit ßm
ſuam eſtentiã. ¶ Item caput eſt ſimul cum mẽbris.
vel antecedit mẽbꝛa.g gratia capitis gratiã mẽbꝛo/

rum vel pᷣcedit vel ↄcomitatur.ſed gratia xpᷣi crcata

nõ anteceſſit gratiam membꝛoꝛũ.natura em̃ buma/
na in xpᷣo nõ pꝛius fuit qᷓ; eſſet in multis ſanctis.ſed
ge poſt.ꝙ̊ gratia capitis nõ põt eſſe gratia creata.

put in ſpualibus tranſſumptiue dicit᷑ a capite in coꝛ
poꝛalibus.om̃s aũt tranſferẽtes ſᷣm aliquã ſimilitu⸗
dinem traſferunt.⁊ ideo caput in ſpnalibus dicitur
hm ↄcomitantiã ad aliquꝗ ꝓpꝛietatem capitis mate
