bypoſtaſim verbi habet.neqʒ enim coꝛpus neqʒ aĩa
ꝓpriaʒ habet bypoſtaſim.pꝛeter hypoſtaſim verbi.
Et ſic pʒ illud. ¶ Queſtio. iiij.. .
Atrũ verbũ vnitum fuerit carni ⁊ aie duplici vnio/
ne: Et ꝙ ſic videt᷑. Anio numerat᷑ per extrema vni⸗
bilia. ſed caro ⁊ anima ſũt diuerſa vnibilia.hoc em̃ ẽ

coꝛpalę.⁊ iliᷣ ſpũale. ſi vniũtur verbo.pluribꝰvni⸗

Se

⁊ aia vnita.⁊ H̊ relatõ ex ꝑte carnis ⁊ aic erat alia et
alia. Intellecto cm̃ ꝙ caro nõ eſſʒ vnita.adhbuc poſ.
ſet intelligi vnita eſſe anima. Et ſᷣm hoc pʒ reſpõſio

ad qõneʒ ꝓpoſitam. Ano mõ eſm ↄcedi poteſt ꝙ ca/j 5

ro ⁊ anima vniantur diuinitati multiplici vnione.
bm illud quod conſueuit dici ꝙ triplex fuit ibi vnio.
Alia diuinitatis ad carnẽ.alia diuinitatis ad aiam.

acd pᷣdictoꝝ intelligẽtiã eſt notã/i ꝗ4

16 ido ad eas opoꝛtʒ reſpõdere.

Li.

5—

aglie aie ad carnẽ. Et m iſtã viã ꝓcedunt rõnes que
oſtẽdunt ibi fuiſſe vniones plures.¶ Alijs aũt mo/
dis dom eſt ꝙ ibi fuit vna tm̃ vnio.⁊ ᷣm hãc viã p/

cedũt rões ad oppoſitũ.⁊ ſic patet totu. Sed qm̃ ali

que de rõnibus ad pᷣmazʒ ꝑtem adductis ſophiſtice

ſunt.⁊ concludũt etia vnionẽ plurificari ſimpliciter
¶ Ad illud g̊ qð pᷣmo
obijc ꝙ caro ⁊ aia ſut diuerſa vnibilia.quia vnum
coꝛꝑale.aliud ſpnale.dm ꝙ licct coꝛpꝰ ⁊ aia diuer⸗
ſitatem habcãt inter ſe.ſũt tamẽ partes cõſtituẽtes
vnum in eſſẽtia ⁊ natura.⁊ quia in vnã nam cõcur/
runt. hinc eſt ꝙ in illa vnione qua dei filius hũůanam
17 nãam aſſũpſit rõem tenet vnius extremi. ¶ Ad illud
quod obijcit᷑ ꝙ in moꝛte verbũ vnitũ erat duobꝰ di
uerſis ⁊ diuiſis.ddm ꝙ ⁊ ſi illa eſſẽt localiter diuiſa.

erãt tamen ᷣm nalem inclinatõem inuicem oꝛdina/

ta. ⁊ rõne illius oꝛdinis caro erat ydonea vt eſſʒ vni
ta deitati. Pꝛeterea.eſto ꝙ plures eſſẽt vniõcs poſt
moꝛtem ſᷣm ꝙ vnio nominat relationẽ.non tamẽ ſe
quit᷑ ꝙ ſimiliter eſſent in vita.quia q́;uis vnio man-/
ſerit vnifoꝛmiter ⁊ imutabiliter q;'tũ ad vinculuʒ. fa
cta eſt tamen quedã immutatio in altero extremoꝛũ
ſ.in hũana natura.cuius pꝛincipia conſtituẽtia fue/
ruut in moꝛtc ſeiũcta. cum tamẽ eſſẽt vnita in vita.
18 A4 illud qð obijcit᷑ ꝙ eſt ibi oꝛdo.& diſtinctio.ddᷣ
ꝙquidaã eſt oꝛdo qui ponit ſimpliciter diſtinctiõem.
quidaʒ eſt oꝛdo qui attẽdit᷑ ̃m poſitõem ⁊ gradum
inter res ſimilis generis. Sed quãdo aliqua ſic oꝛdi
nãtur ꝙ ibi eſt vnũ ꝓpter alteruũ.non opoꝛtet ibi eſſe

numeratõeʒ.ſicut ſi teneã equũ ꝑ frenũ.per pꝛius te

neo frenũ q; equũ.quia equũ teneo mediante freno.
non tamen duplici tentione teneo vtrũq; ſed vnica.
Et ſic patet ꝙ non cogit illa rõ. Hon tamẽ cſt oino

ſimile de buiuſmodi tẽtõe ⁊ de vnione.ſed hoc indu
19 ctũ eſt ad illius rõnis diſſolutõem.¶ Ad illlud quod

obijcit᷑ ꝙ aia vnit᷑ diuinitati ⁊ carni duplici vnione
⁊cc.dᷣm ꝙ nõ eſt ſimile.quia diuinitas ⁊ caro nõ ce/
dunt in vnã nãm.immo nãliter et eſſẽtialiter ſũt di
ſtincta.non ſic aũt eſt de carne ⁊ aia.quia vnaʒ nãm
conſtituũt.⁊ ideo opoꝛtet ꝙ deitas eis diuerſis vnio
nibus vniai.
Onſequẽter queritur de effectu illius ſepa/
tionis. Et circa hoc querũtur tria. Pꝛimo ꝗᷓ
rit᷑ vtrũ poſt inſtans ſepatõis aia xpᷣi impaſ
ſibilis fuerit effecta. Scdo vtrum ex ipᷣa ſepatõe ca/
ro fuerit moꝛtua.Tercio vtrũ ꝓpter moꝛtem carnis
moꝛs ſit ipᷣi ꝑſone verbi attribu.da. J
Queſtio.ſ.

¶ Atrũ poſt inſtans ſepatiõis aia xpᷣi impaſſibilis eſt

effecta.Et ꝙ ſic videt᷑.aia xpᷣi non fuit paſſibilis niſi
ꝓpter vnionẽ ſui ad coꝛpus.& ſtatim dũ fuit ſepata
amiſit paſſibilitatẽ. facta fuit impaſſibilis.¶ Iteʒ
nihil patit᷑ niſi ̃m oꝛdinẽ nature.ſicut contrariũ pa
tit᷑ a contrario. Ael ſᷣm oꝛdineʒ diuine iuſticie.ſicut
peccatoꝛ patit᷑ ab aliquo afflictõem. Vel vᷣm diſpen
ſatiõeʒ diuine miſericoꝛdie.ſicut redẽptoꝛ paſſus eſt
ꝓ ſanando noſtro moꝛbo. Sed nllo iſtoꝝ modoꝛuʒ
poſt ſeꝑatõeʒ paſſio potuit ineſſe ii anime xpᷣi.non
em̃ habuit contrariũ.nec habuit pctm̃.⁊ conſũmatũ
erat noſtre redẽptõis myſteriũ.ſicut dicit᷑ Johᷣ.xix.
Conſũmatum eſt. Ergo nllo mõ pati poterat. reſtat
Sꝙ ſtatim impaſſibilis eſt effecta. ¶ Itẽ aie ſãctoꝛũ
quãdo non habent aliqueʒ rcatum ſtatim efficiũtur
ipaſſibiles. ſi anima xpᷣi multo velociꝰ digna erat

12 —
————— ”””ͤ

om̃i gloꝛificatõe qᷓ; oĩs alia aia. videt᷑ ꝙ ſtatim ĩpaſ/
tem nulla paſſio potuit eſſe in

ſibilis eſt effecta.
xpᷣo qᷓ vacaret a merito.ſʒ aia xpᷣi ſtatim pꝰ ſepatões
tiã paciẽdi. ſtatim facta ẽ ipaſſibil. ¶ Sʒ õ. ſic paſſi
bilitas inerat animẽ xpᷣi pꝛeter peccati debitũ. ita et
carni.g ſicut velociter collata eſt impaſſibilitas aie.
ita velociter debuit conferri ipi coꝛpoꝛi. Sed impaſ-
ſibilitas non eſt collata ipi coꝛꝑi vſq; ad triduũ quo

amiſit potẽtiã ſiue ſtatũ merẽdi. ſtatim amiſit potẽ

reſurrexit.g ſimiliter videtur ꝙ nec anime ante tos

illud. ¶ Item ponatur ꝙ anima iterũ vniretur coꝛ/

poꝛi illi m ſtatum in quo ipᷣm deſeruit.tunc arguir
ſic. Si anima paſſibili coꝛpoꝛi vniretur eſſet paſſibi
lis.ſed anima xpᷣi poterat vniri illi coꝛpoꝛi ante glo/

rificatõem.quia nibil eam im pediebat. adhuc po/
terat pati.ergo non erat impaſſibilis. ¶ Item nihil

nouũ collatum eſt anime in ipo inſtanti ſepatiõis a
coꝛpoꝛe.ergo ſi pꝛius non habebat impaſſibilitateʒ.

videtur ꝙ nec tunc habuit ante diem reſurrectõnis.

tem anima que impaſſibilitatẽ habet.ſtatim cũ

a coꝛpoꝛe recedit cuolat.ſʒ anima xpᷣi nõ ſtatim euo
lauit. nec aſcendit ſtatim ad celos.ſed deſcendit ad
inferos.ergo nõ ſtatim poſt inſtans reſurrectõis fa⸗

cta eſt impaſſibilis. ¶ R: duᷣm ꝙ ex certitudine au/2ꝛ0

toritatis non eſt nobis oino determinatũ vtrũ ani/
ma chꝛiſti ſtatim poſt ſeꝑpatiöem impaſfibilis fuerit

effecta ſicut magiſter tangit ſupꝛa diſt. xviij. Ande ſi
ne periculo fidei poteſt quis vtrũq; hoꝛum ſentire.
vel ꝙ impafſibilis effecta eſt ſtatim poſt ſepatiöem.
vel in ipᷣa coꝛpoꝛis gloꝛificatione. Aerũtamẽ pꝛoba⸗/

bilitati rõnis magis conſonare videt᷑ ꝙ ſtatim poſt

ſepatõez habuit impaſſibilitatem. Si em̃ non patie

batur anima xp̃i niſi diſpẽſatie ⁊ ꝓpter noſtrã ſalu/
tem.ſi iam nõ erat tempus ⁊ locus merẽdi.iam ani/

ma xp̃i non debebat nec poterat pati. Ande non ſo⸗

lum de anima xp̃i pꝛobabile eſt ꝙ ſtatim poſt ſepara
tõem a coꝛpoꝛe facta ſit impaſſibilis.ſed etiam de q⸗
libet anima viri ſancti in qua non reperitur reatꝰali
cuius peccati. Ideo rões que ar iſtam ſunt ſa

7

tis rõn abiliter poſſunt concedi

ex cauſa. Pꝛimũ quideʒ quia anima ꝓpinquioꝛ erat

gloꝛie qᷓ; caro.erat em̃ beata ſᷣm aliquam ſui parteʒ.

Scðdo vero.quia dilatio impaſſibilitatis in carne fa
ciebat ad fidei noſtre confirmatõem.videlicet vt oñ

deretur chꝛiſtus veraciter paſſus ⁊ moꝛtuus fuiſſe.

non ſic dilatio impaſſibilitatis in aia.ideo magis di
lata fuit impaſſibilitas coꝛpis qᷓ; impaſſibilitas ani/
me ex diſpẽſatõe diuina. ¶¶ A oe
ꝙ anima illa iteꝝ vniri poterat coꝛpi paſſibili.dm
quedã aie ſeꝑant᷑ a coꝛꝑe ſeꝑatiõe diffinitiua ſiue
finali.quedã vero ſepantur a coꝛpe ad tẽpus Ppter
gloꝛie dei manifeſtatõem. ſicut eſt in illis qui reſuſci
tant᷑ ad ſtatũ vite pᷣterite.ſicut fuit iĩ laʒaro ⁊ in alijs
mirabilit ſuſcitatis. Que pꝛimo mõ ſeꝑant᷑.ingredi
unt᷑ nouũ ſtatũ. Que vero ſcdo mõ ſcpant᷑ ſm diui
nã diſpoſitõem. adhbuc a ſtatu ſuo retardãtur. Oñ pᷣ
me niſi obſtet reatꝰ pcti ſtatim efficiũtur ipaſſibiles.

nec vnibiles ſũt coꝛꝑi paſſibili.quis ſcde ꝑ diuinuʒ

miracł aliqñ habeat ↄiũgi.Et pᷣmo mõ aia xpᷣi ſeꝑa

ta fuit. qm ds nõ determinauerat eã vlteriꝰvniri caꝛ
ni paſſibili.Et iõ poſitõ illa nlłla ẽ. Mõ em̃ potuerat

carni paſſiblłi vniri.nõ qꝛ aliqͥd creatũ illð ipedirʒ.

rõn abi Ad illud ergo qð 2
obijcitur in contraniũ ꝙ coꝛpus non ſtatim fuit im/
paſſibilitate dotatum. dum ꝙ non eſt ſimile duplici

dillud quod obijcitur 22

ſtrznso
Mlutgwai⸗
ſollsn
lrsh
4 tiniſtinin
geſttngſg
uclertdens
Noloniſet
ſnignagan
gnipcteniob
ur perbomm
tonenareaf
lonen.

(niai
tibabuentrit
ctruttzlen
goſtlortouon
Pißo infah⸗
Ucruanrowine
Ceaerair
ſackſortes
Cegindcan
Nedelapeſte
tpoſtiefita
Pertſtandpi
Mlgitpotbie
Oonne
inͤfare ic
gipegſcntori
nengeſecke
Ut,(Noncar
lentegoecce
indetteeng
Mimncivego⸗
gollavien
(Sätni
ſchlustcs
Chiſtifiten
Naligvoinh
etoͤpiuch
pokſc
oyne.
ialinenton⸗
ſiſtni aro
öhichet.
ſilctriorn
chuft dnert

ſne ini

hhaſefin
ſunfifcr

dntmgi

npctichric
eringin
ſtansfehnnis

ngercatn

„1

Srmicbent
iſtrin iri
mrenidctten
81lvasninn
Morſnitn
lechgteng
muWM“

olenſe/
nfnign,
ftintil),
mrimnnud
etore
Mis e 6
sN.

2

24

25

quia diuina iuſticia illud nõ bmitteret 2 ili q8
obijcit᷑ ꝙ nibil collatũ eſt anime.dicendũ ꝙ illud nõ
cõſtat.qᷓ;uis nõ legat᷑.nec etiam cogit.Anima em̃ xpᷣi

ꝑ ülud quod habebat ex ſola ſeꝑatione a carne paſſi
bili iam caruit aptitudine patiẽdi.⁊ ita reddita ẽ im/
paſſibilis.nec opoꝛtet ꝓpter hoc aliquid noui ſibi cõ/
ferri.ſatis em̃ ſufficiebat paſſionis ⁊ paſſibilitatis ra⸗/
tionẽ ſibi auferri. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ anime
que ſtatim ꝑ ſepationẽ efficiunt᷑ impaſſibiles ſtatim
euolant.dicencũ ꝙ illud veritatẽ habet nũc poſt xpᷣi
aſcenſionẽ.ſed ante nõ habebat veritateʒ.differebat᷑

em̃ aliquaꝝ animaꝝ euolatio.ſ.ſanctoꝝ patrũ ꝓpter

pᷣmi peccati obligationẽ. Animie vᷣo chꝛiſti differeba⸗
tur ꝓpter bominũ eruditionẽ.⁊ noſtre fidei cõfirma/⸗
tionem ⁊ rectificationẽ.⁊ carnis ꝓpinquam gloꝛifica

tionem.

ueſtioj. c
¶ Atrũ ex illa ſepatione caro fuerit moꝛtua.an poſt
cã habuerit vitã: Et ꝙ vitã habuerit videt᷑.om̃e qð
eſt vnituzʒ vite viuit ꝑ participationẽ. ſed caro chꝛiſti
poſt ſepationem erat vnita ipſi vite.ſcʒ verbo dei. g
ab ipo viuificabat᷑.Si tu dicas ꝙ boc eſt verũ de vi⸗
ta creata nõ de inereata. Obijcit᷑ contra. Potentioꝛ

eſt vita increata ĩ viuificando qᷓ vita creata.quoniã
ip̃a eſt fons vite. Si ergo anima nulli coꝛpoꝛi poteſt

vniri quin det ei vitã.multo foꝛtius videt᷑ ꝙ nec ꝑſo
na diuina poſſit vniri carni niſi tribuat ei vitã.¶ Itẽ
impoſſibile fuit animã chꝛiſti vniri verbo quin reci-
peret vitam ab ipᷣo.ergo ſi ſuo mõ caro erat viuifica/⸗

bilis. impoſſibile fuit vniri verbo quin recipet vitam
tem nobilioꝛ eſt ſubſtantia viuens ſubſtã/

ab eo.
tia nõ viuente. ſed nulla caro crat nobilioꝛ carne xpᷣi
ctiã poſt ſepationẽ anime.ergo ſi vita reꝑitur in alia
carne.neceſſe eſt ꝙ caro chꝛiſti viueret ctiã anima ſe/

pata.¶ Item caro illa nõ poterat videre coꝛruptio⸗

nem. ergo neceſſe erat cam ab aliquo vegctari.ſed nõ
niſi a deitate.ergo eam ita vegetabat ſicut anima.ſed

anima eã vegetãdo dabat ei vitã. ergo pari ratione

caro illa viuebat ſᷣm diuinitatem influentẽ in ipſam.

¶ Sed cõtra.in ſymbolo dicit᷑ ꝙ xpᷣs moꝛtuus eſt et

ſepultus.ſed hoc nõ dicit᷑ niſi rõne carnis.ergo caro
chꝛiſti fuit moꝛtua anima ſepata. ¶ Item ois vita ẽ
ab aliquo infoꝛmante.ſed caro poſt ſeꝑationem ani/
me nõ viuebat aliquo viuificante ꝑ modum foꝛme.
ergo poſt ſeꝑationez anime caro nõ habebat vitam.
tẽ omne qð viuit habet aliqñ vſum vite.vtpote
vti alimento.vel ſenſu.vel motu.vel intellectu.ᷣ̊ nul

lũ iſtoꝛũ caro chꝛiſti habebat poſt ſeꝑationẽ aie.ergo

nõ viuebat. ¶ Item nibil viuñ ſuſcitat᷑ vel reſurgit.
qꝛ ſuſcitatio ⁊ reſurrectio nõ eſt niſi moꝛtui.ſed caro
chꝛiſti reſurrexit ⁊ ſuſcitata fuit.crgo poſt ſeꝑationẽ
anime vitam nõ habuit.¶ R.ꝰ dicendũ ꝙ abſq; du/
bio caro chꝛiſti poſt ſepationẽ anime moꝛtua fuit.ca

ruit em̃ vſu ⁊ cõplemẽto vite. Res em̃ coꝛpalis non
eſt nata viuificari niſi ab aliqua foꝛma ſpuali ipſam

cõplente ⁊ ſibi ꝓpoꝛtionabili.qm̃ ergo in ipᷣa ſeꝑatio⸗/
ne anime caro chꝛiſti caruit buiuſmodi foꝛma. ideo
vere fuit moꝛtua.Et q;uis haberet diuinitatẽ vnitã.

nõ tamẽ ab ea viuificabat᷑.non ꝗpter defectum a ꝑte
ter ipꝛopoꝛtionẽ viuificabilis. Bati⸗
ones que ad banc ptẽ inducunt᷑ concedendẽ ſunt.

viuificãtis.vᷣ

76 Ad illud vo q pᷣmo obijcit᷑ in contrariñ ꝙ vnitũ

vite viuit. iam patet rñſio.Hoc em̃ veritatẽ habet qñ
vnit᷑ ei ſicut ꝑfectibile ſue ꝑfcctioni. Sic aũt nõ vni⸗·

tiſfactio ꝓ peccato noſtro fuit ꝑ paſſionez ⁊ moꝛtẽ.v

—

.
.* 4

ꝛaro pꝑlone verbi ideo n eſt ſimile de ipa anima et
27

nec caro.dicendũ ꝙ nõ eſt ſimile.ꝓ eo ꝙ ipa aia cu,ʒ
ſit opus ⁊ imago dei.⁊ imediata nata ferri in deum.
capax eius eſt.⁊ pticeps eſſe poteſt.⁊ ita imediate bʒ
ab illo ⁊ in illo viuere ꝑ cognitionẽ ⁊ amoꝛẽ.ſic auteʒ
nõ eſt de carnc. nõ em̃ eſt nata deum cognoſcere vel
amarec. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nobilioꝛ eſt ſubſtan
tia viuens ſubſtãtia nõ viuẽte.dicendũ qꝙ; verum eſt
ceteris alijs paribꝰ.ſed caro xpᷣi licʒ careat vita: erat
tñ diuinitati vnita.⁊ hoc quidem pᷣponderat multis
alijs dignitatibꝰ. Pꝛeterea cũ dicit᷑ ꝙ nobilioꝛ ẽ ſub⸗
ſtantia viuens ſubſtãtia nõ viuẽte.hoc intelligit᷑ de

de ꝑſona diuina. Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ anima non
potuit vniri ipᷣi verbo quin viuificaret᷑ ab ipſo.ergo

ſubſtantia que caret vita ſimpliciter. caro aũt chꝛiſti

28

nõ carebat vita ſimpliciter ſed ad tempꝰ. AUnde ſicut

nobilioꝛ eſt filius regis captus ⁊ incarceratꝰ filio ru

ſtici in libertate ſua cõſtituto. ſic etiã intelligendũ eſt

de carne chꝛiſti. que modico tꝑe caruit cõplemento

vite.vt poſtea nobiliſſmã vitã reſumeret.¶ Ad illð
qð obijcit᷑ ꝙ caro illa nõ potuit incinerari.dicenduzʒ
ꝙ diuina virtus illã cõſeruabat.ſed tamẽ illa ↄſerua
tio nõ crat viuificatio nec operatio vite. Cõſeruatio
em̃ ⁊ vegetatio que eſt oꝑatio vite ꝓcedit a foꝛma cõ
plctiua oꝑante ꝑ modũ naturc.ſed cõſeruatio q̃ crat
in carne cbꝛiſti ne coꝛrumperet᷑ erat a virtuie diuina
oꝑante ſuꝑ naturã.⁊ idco nõ cogit illa ratiioo.
(NQAueſtio. ij.

—

¶ Urũ ꝓpter mo:tẽ carnis ſit moꝛs pſone verbi at/

tribuẽda. Et ꝙ ſicoñdit᷑. Dicit᷑ em̃ in ſymbolo. palſ/

ſus ſub pontio Pylato. crucifixus. moꝛtuꝰ.⁊ ſesul/

tus.hoc autẽ dicit᷑ de filio dei vnigenito. Et hocipᷣm
dicit Ambꝛoſiꝰ expᷣſſe.⁊ babet᷑ ſupꝛa diſt.xviij. Lan/
tũ fuit peccatũ noſtrũ vt ſaluari nõ poſſemꝰ niſi vni⸗/

genitus dei filiꝰ moꝛeret᷑ ꝓ nobis debitoꝛibꝰ moꝛtꝭ.

¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑ rõne. Carne naſcẽte ⁊ cõcepta

filius dei natus dicit᷑ ⁊ cõceptus.ergo pari rõne car/

ne moꝛtua filius dei debet dici moꝛtuus. ¶ Iteʒ ſa⸗

nullꝰ potuit ꝓ peccato nr̃o ſatiſfacere niſi eſſet deꝰ.
ergo ſi ꝓ peccatis nr̃is ꝑ moꝛtẽ illã ſatiſfactũ ẽ.vcre
filiꝰ dei fuit moꝛtuus.

moꝛtuus ⁊ ſepultus ꝓ nobis. ¶ Sed contra. Augꝰ.
dicit ⁊ babet᷑ in lr̃a vltimo capitulo. Si quis dixcrit
atq; crediderit deũ paſſum anathema ſit.ſed cui non

poteſt attribui paſſio.nõ poteſt attribui moꝛs.ſi ergo

nõ eſt crcdendũ filiũ dei paſſum ſicut dicit.nõ eſt cre
dendũ neq; dicendũ filin dei fuiſſe moꝛtuũ. ¶ Itemn
idiomata ꝑtis nõ cõicant᷑ pſone verbi.qᷓuis em̃ caro
fuerit ſepata ab anima.nõ tñ ꝓpter boc filius dei ſe/
paratus fuit ab illa aia quã aſſumpſit.ergo ſi ꝑ paſſi
onẽ chꝛiſti nõ eſt moꝛtua niſi ſola caro.qꝛ aia ſemꝑ vi
xit.nõ videt᷑ ꝙ filio dei vere poſſit attribui moꝛs.aut
ſi attribuit᷑ ei moꝛs.tũc eſt queſtio quare nõ ſimiliter
attnibuit᷑ ⁊ ei ſeꝑatio.¶ ¶ Itẽ ꝓpter repugnantiã idio
matũ h̊ nõ recipit᷑ cõmuniter.filiꝰ dei ẽ creatura.ſed
multo magis repugnat vite moꝛs qᷓᷓ intentio creatu.

re intentioni creatoꝛis.ergo ſi filius dei eſt ipſa vita.

videt᷑ ꝙ nullo mõ ſit moꝛs ei attribuenda.¶ Item

quicũq; diceret ſumme ſapientẽ eſſe ſtultũ blaſphe/⸗

maret. Similit᷑ qui diceret ſumme bonũ eſeid

¶ Itẽ vnio illa facit cõmuni /
cationẽ idiomatũ.ſed ꝗꝓpter ſepationẽ aie a carne ve/
rũ ⁊ neceſſariũ fuit illũ hominẽ moꝛi.g̊ vere ⁊ ↄueni/
enter põt moꝛs attribui dei verbo.vt dicat᷑ filius dei

ergo pari rõnẽ qui vicit ſumme potentẽ eſſe infirmũ⸗ eſt talis repugnãtia. ꝗᷓ nõ tollit᷑ mediante ueniẽtis.
vocrien 4 vide filiũ dei eſſe moꝛtuũ. g qui hoc dicit ſic aũt non eſt in poſito. Moꝛs em̃ dat bintelligere .
30 blaſphemat deũ.¶ R dicendũ ꝙ abſqʒ dubio cõce/ hyũanitatẽ.que ſine repugnãtia põt dici de pſona xpi.
dendũ eſt filiũ dei ꝓ nobis fuiſſe moꝛtuũ.⁊ hoc quidẽᷓ vnge filiꝰ dei dicit᷑ fuiſſe moꝛtuus.qꝛ fuit homo in qͥ
ſibivere attribuit᷑ nõ ſjm naturã diuinã ſ ſjm bũanã. fuit paſſio moꝛtis. ¶ Ad illud qð obijcit blaſphe/ 34
. nõ ꝑ eſſentiã aut ꝑ inberentia.ᷣ ꝑ idiomatũ cõmuni mia eſt dicere filiũ dei eſſe moꝛtuũ.dicendũ ꝙ boc vi
cantiã.⁊ hoc i nullo derogat diuine maieſtati.⁊ mul / det᷑ auribꝰ infideliũ.ſᷣm ꝙ dici k. j. Coꝝ.j. Pꝛedica⸗
tũ cõſonat pietati. Nullũ em̃ verbũ maioꝛis dignati mus icſum xpᷣm crucifixũ.iudeis quidẽ ſcandalũ.gä⸗
onis reſonare põt in auribꝰ coꝛdis homis qᷓ; ꝙ vnige tibus aũt ſtulticiã.Et ratio huiꝰeſt.qꝛ nõ credũt iwbtiꝰ
nitus dei fili? moꝛtuꝰ fuerit ꝓ nobis debitoꝛibꝰ moꝛ huũanatiõis dei filij benigniſſimã dignationẽ. necin/ Chyeſne
tis. Et ideo nõ tm̃ eſt boc credendũ ⁊ aſſerendũ tãq, tCelligũt illiꝰ bũ:liatiõis altiſſimã rationẽ. Si em̃ boc
verũ.ſed etiã frequẽtiſſime rccolendũ.Et cõcedende intelligerẽt. viderẽt ꝙ illud qð infirmũ eſt dei. foꝛti?
31 ſunt rõncs q̃ hoc oſtẽdũt. ¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ eſt hominibꝰ.Et illud qð ſtultũ eſt dei. ſapiẽtiꝰ ẽ om⸗

. — — — 7 . 2 2 . . 8
autoꝛitate Aug. ſatis cõuenieter rñdet męr in litera. nib homibꝰ. NHis ergo duobꝰ penſatis. videlicʒ i‚5za
Mõ em̃ intẽdit re nouere paſſionẽ a pſona verbi ſin verbi incarnatioe.⁊ ratiõe ob quã cauſam incarnatꝰ 4 ſio
32 pliciter ſ̊ m diuinã naturã. ¶ Ad illud qð obijcitur eſt. nõ eſt blaſphemia imo laus dicere ꝙ filius dei p Nalgo,

ꝙ idismata pꝑtis nõ cõmunicant᷑ pſone verbi.dicen / nobis fuit moꝛtuꝰ ſm naturꝗ aſſumpta. Per hboc em̃
dũ qꝙ moꝛi nõ tm̃ cõuenit carni.ſed etiã toti bomini decentiſſime(ſicut in pᷣcedẽtibus fuit oſtẽſum )repa/
aſſumpto. In ſcꝑatiõe em̃ aĩe a carne nõ ſolũ moꝛi᷑ tum eſt genus bumanuʒ. NHNec eſt ſimile de ſtulticia ⁊
caro ſed etiꝗ totus ho. Et iõ ratio illa ꝓcedit ex ſu malicia. non em̃ valebant ad noſtrã redemptioneʒ.
33 poſitione falſi. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ qꝙ non cõicant᷑ ſicut paſſionis ⁊ moꝛtis tolerantia.Et per hoc patẽt
idiomata.vbi eſt rcpugnãtia, dicendũ ꝙ wrũ eſt. vbi queſita.

Diſtinctio.xxij.de ↄſequẽtibus moꝛtẽ chꝛiſti. ””8
Ic querit᷑ vtrũ in illo triduo ⁊c. Supꝛa egit męr de ſepatione facta in moꝛte xpᷣi. In bac vᷣo pte git
de cõſequẽtibꝰ ad ſepationẽ.Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta in tres ꝑtes. In quaꝝ pᷣma inqrit mr vtrũ xpᷣs fue
it homo in triduo. In ſecũda vo vbi fuit in illo triduo.ibi. Hic qucrit᷑ ſi xpᷣs in moꝛte. In tercia vo
ad maioꝛẽ explanationẽ inqrit. vtru cõcedendũ ſit illũ hoĩem deſcendiſſe de celo.ibi. Solet etiã qri ſi cõgruẽ/
ter dici põt ⁊c. Pꝛima ꝑs in q̃ inquirit vtrũ xpᷣs in triduo fuerit homo diuidit᷑ in duas ꝑtes. In quarũ pᷣma
opponit. In ſecũda diſſoluit.ibi.Quibꝰ reſpondemꝰ.qꝛ licʒ hõ ⁊c. Secũda vᷣo ꝑs pᷣncipalis in qua inqᷣrit vbi
fuuerit in illo triduo ſiliter batbet duas. In quaꝝ pᷣma inquirit vbi fuit ̃m bũanitatẽ. In ſecũda vo inqͥrit vbi
fuit ſm ſui totalitatẽ.ibi.Et vtiq; totus eodẽ tꝑe erat ⁊c. Similiter tercia ꝑs in qua inqͥrit vtrum filiꝰ homis
eicẽderit de celo.habet duas ꝑtes. In quaꝝ pᷣma ꝗᷓſtionẽ pᷣdictã determiat. In ſecũda pᷣdetermiata in totali
te iſta epilogat.ibi. Hec de coꝛrigia calciamẽti ⁊c. Que quidẽ ꝑs diuidi potuit cõtra totã partẽ pᷣcedentẽ.ſed
ſub alijs partibꝰ cõpꝛehẽſa fuit ad vitandã diuiſiõis cõfuſionẽ.
MAuerit vtrũ xpᷣs in triduo fuerit homo.Et opponit ꝙnõ. a — XII
Ic quent᷑ vtrũ in illo triduo moꝛtis chꝛiſtus fuerit hõ: c ν nõ videt᷑ RII

ſer
hen⸗

—

quibuſdaã.qꝛ moꝛtuus erat.⁊ homo moꝛtuus nõ eſt hõ. Addũt etiaʒ
Uwꝓſi tũc erat homo.vel moꝛtalis vel imoꝛtalis. Sed moꝛtalis nõ qꝛ
moꝛthus.nec imoꝛtalis.qꝛ tm̃ poſt reſurrectionẽ.
NSoluit qð in oppoſitũ ꝓbatũ eſt.oſtẽdens ꝙ ĩ triduo fuerathö. b
¶ Quibꝰ⸗ reſpõdemꝰ.qꝛ licʒ hõ moꝛtuus fuerit.erat tñ in moꝛte deꝰ homo. nec Aphin
moꝛtalis quidẽ nec iĩmortalis.⁊ tñ vere erat homo.lle em̃ ⁊ hmõi argutti lerßi⸗
creaturis locũ habẽt. ſed fidei ſacr̃m a philoſophicis argumẽtis eſt liberuy. ſnc⸗ 4
AUmgde ambꝛoſiꝰ.Aufer argumenta vbi fides querit᷑.in ipis gimnaſijs ſuus Amb. lb rr,
iam dyaletica taceat.piſcatoꝛibꝰ credit᷑ nõ dyaleticis.Dicimꝰ g in moꝛte xwi mn
dDeuũ vere fuiſſe hoĩem ⁊ tñ moꝛtuũ.⁊ hominẽ quidẽ nec moꝛtalẽ nec ĩimoꝛta⸗
lem. qꝛ vnitus erat aie ⁊ carni ſeiũctis. Alia em̃ roõne dicit᷑ deus homo. vel
Homo deus. q́; Martinꝰvel Johes. Homo em̃ dicit᷑ deꝰ ⁊ econuerſo ꝓpter
ſliuſceptionẽ homis.id eſt aie ⁊ carnis.Vnð Augꝰ. Talis erat ſuſceptio illa Aug.
guc deũ hoiem faceret ⁊ hoĩeʒ deü.Cũ g illa ſuſceptio ꝑ moꝛtẽ nõ defecerit.
65 de homi ⁊ hõ deo ſiẽ ante vnitꝰ erat vere.⁊ ecõuerſo. qꝛ vnitꝰ erat aie et
carni. ⁊ hõ mortuꝰ erat.qꝛ aĩa a carne diuiſa erat.pꝛopt ſeꝑationẽ aĩe a carrz6⁴/·
neęæ moꝛuus.ᷣ ꝓpter vtriuſq; ſemꝑ ſecũ vnionẽ hõ. Nõ aüt ſic erat hõ vterx
ais ⁊ carne ſimul iunctis ſubſiſteret.ex q̃ rõne dicit᷑ aliquis alius hõ.Et ipᷣe
foꝛte ante moꝛtẽ.hoc etiã mõ erat hõ.⁊ poſt reſurrectionẽ fuit. In moꝛte vᷣo
homo erat tm̃ ꝓpter anime ⁊ carnis ſecũ vnionẽ.⁊ moꝛtuus ꝓpter inter illa

RMR
dDdyuo diuiſionen. SDD
Mich bi xpᷣs fuit in illo triquo m humanitatt. c ... rͤ
¶Hic quentt ſi xpe im moꝛte glicubi erat hõ.Et ſi vbicũq; ẽ hõ ſit: Ad qͥð d R

6

R
R

minſe

sünen n
s gecs hei
znagsnguin
eii

ͦnid N
na
looc

.
mo
na!
e
nauem
inon
no.
di 1
4
Auie
enda
ng
en
e iu

0

cimꝰ qꝛ nõ vbicũq; erat hõ erat.nec mõ vbicũq; ẽ hõ

eſt. qꝛ vbiq; ẽ ſm deitatẽ.nec vbiq; eſt hõ.qꝛ nõ vbiq;
homi vnitꝰ.ſᷣ vbicũq; ẽ ſᷣm hoĩem ibi hõ eſt. Tꝑe aũt

moꝛtis ⁊ vbiq; erat ᷣm deũ.⁊ ĩ ſepulcro ſᷣm hoĩem.etĩ

Oppoſitio.

A-
Oppoſitio.

Ry.

Augꝰ. ſuper
Johem.

ſancto. .
Zob. xxviij.

iferno ſᷣm aiaʒ.⁊ i ſeplłcro ſʒʒ carnẽ. In ſepulcro g erat

hõ.qꝛ hũanitati vnitꝰerat.⁊ ſi nõ toti.qꝛ carni tm̃.Et ĩ
inferno erat hõ.qꝛ hũanitati vnitꝰ.ſᷣ nõ toti.qꝛ aĩe tm̃.
Sed ſi ĩ inferno aie tm̃.et in ſepulcro carni tm̃ vnitus
erat. nec ĩ inferuo vnitꝰ erat aĩe ⁊ carni.nec in ſepul/⸗

cro.Quõ ergo ibi vel hic hõ eſſe dr? Que eſt rõ dicti⸗

Quia vna eadẽq; vnioe vnitꝰ crat aie ĩ inferno.⁊ car
ni ĩ ſepulcro.Et ſic erat illis duobꝰ tũc ſepatis vnitus

ſiẽ ante ſeꝑationẽ.i.ante moꝛtẽ.Ad h̊ aũt oponit᷑. Si
xpᷣs aiaʒ tm̃ vel carnẽ tm̃ aſſumpſiſſet.nõ fuiſſet verus

hõ.vᷣ ꝓpter vtriuſq; aſſumptionẽ verꝰ hõ fuit. Sic gᷓ
vbi carnẽ ⁊ animã ſibi vnitã nõ hẽbat. verꝰ hõ ibi nõ
erat.Sed tꝑe moꝛtis nuſq; illa duo vnit habebat.qꝛ
nec in ſepulcro. nec in inferno. nec alibi. Nuſqᷓ; ᷓ erat
hõ.Ad qð dicimꝰ.qꝛ xpᷣs vtiq; verus hõ non fuiſſet.ſi

carnẽ ⁊ aiaʒ nõ aſſũpſiſſet. Sʒ tñ qꝛ exquo aſſumpſit.
neutrũ depoſuit.ſᷣ cũ vtroq; eandẽ vnionẽ indeſinẽ/
ter tenuit quã aſſumẽdo contraxit. Ideo nõ incõgrue
vbicũq; aĩe vł carni vel vtriqʒ vnitꝰ eſt.ibi hõ eſſe dr.

qꝛ ibi hũanatꝰ eſt.ergo ⁊ ĩ ſepulcro erat hõ.⁊ ĩ inferno
erat hõ.qꝛ vtrobiqʒ hũanatꝰ erat xpᷣs.⁊ vnã eandẽqʒ
cũ aĩa ⁊ carne(licʒ ſeꝑatis)habebat vnionẽ.⁊ vno eo⸗
dẽq; tꝑe in ſepulcro iacuit xpᷣs.⁊ ad infernũ deſcẽdit.

ſed in ſepulcro iacuit ſ̃m ſolã carnẽ.⁊ in infernũ deſcẽ⸗

dit ſᷣm ſolã animã. Vñ Augꝰ.Quis nõ eſt derelictain
inferno? chꝛiſtꝰ ſed in aia ſola.Quis iscuit ĩ ſepulcro⸗
chꝛiſtꝰ. ̊ in carne ſola.qꝛ ĩ his ſingulis xpᷣs eſt.chꝛiſtũ
in his oĩbꝰ ⁊ ſingulis ↄfitemur. Ex his euidẽter oſtẽ⸗

dit᷑ ꝙ carni iacẽti ĩ ſepulcro vnitꝰ erat xpᷣs ſic aĩe ĩ in/

ferno. Alioqn ſi carni moꝛtue nõ eſſet vnitus.nõ in ea
diceret᷑ iacuiſſe ĩ ſepulcro. Aĩa ꝗ̊ ad infernũ deſ. cẽdit.

caro in ſepulcro iacuit.ſapiẽtia cũ vtroqʒ pmãſit.q̃ in

inferno poſitis(vt ait Ambꝛoſiꝰ) lumẽ vite fundebat
eterne. Radiabat illic'lux vere ſapiẽtie.illumiabat in⸗
fernũ.ſ in inferuo nõ claudebat᷑.Quis em̃ locꝰẽ ſi api⸗
entie de qᷓ ſcriptũ eſt. NHeſcit hõ vias eiꝰ.nec inuẽta eſt

int hoĩes.De q̃ abyſſus dicit nõ eſt ĩme.mare dicit nõ

eſt mecũ. nec ĩ tꝑe.nec ĩ loco ſapia ẽ.cui nec moꝛs tri⸗

buẽda ẽ.In ligno em̃ caro.nõ illa opatrix oĩm ſuba di

uina pẽdebat.Cõfitemur tñ xpᷣm pepediſſe in ligno ⁊

iacuiſſe ĩ ſepulcro.ſ in carne ſola.⁊ fuiſſe ĩ inferno.ſed

b

Aug'. cõtra
Felicianũ.

in anima ſola.

¶ Vbi xps fuit in illo triduo ſᷣm ſui totalitatẽ. d

¶ Et vtiqʒ totꝰ eodẽ tꝑe erat ĩ inferno.totꝰ ĩ celo.totus

vbiqʒ. Perſona em̃ illa eterna nõ maioꝛ eratvbi carnẽ

? aiam ſil vnitã ſibi hẽbat.q; vbi alterũ tm.nec maioꝛ
erat vbi vtrũqʒ ſil vel alterum tm̃ vnitũ hẽbat.q; vbi
erat neutrũ hñs vnitũ. Totus g vpᷣs et ęꝓfectus vbiqqʒ

erat. Vñ Aug.Mõ dimiſit pr̃eʒ xpᷣs cũ venit i vᷣginẽ.

vbiq; totꝰ.vbiq; ꝑfectꝰ. VUno g eodẽq; tꝑe totꝰ erati

XII..

a ¶ Aux vere ſapiẽtie
illuminabat infernũ.
Videt᷑ h̊ eſſc falſuʒ.
qꝛ ſicut obſcuritas re

pugt celo empirco.

ſic luminoſitas repu-

gnat inferno. g ſicut

celum empireũ nuqᷓ;
hbʒ obſcurari. ſic vide

tur ꝙ infernꝰ nunq;

habeat illumiari. Itẽ
dãnati debuerũt ca⸗
rere omi ↄſolatiõe.⁊
maxic ↄſolatiõe q̃ᷓ eſt

in aſpectu lucis eter/
ne. g ſi lux illa coꝛpo⸗
ralis nõ erat. qꝛ ſine
coꝛpe ad inferna de/-

ſcendit.ſᷣ mag ſpñal.

videt᷑ ꝙ i inferno ir⸗
radiare non debeat.

cus eſt de irradiatiõe

lucis malis ⁊ luc ſpi
rituaiis. Mã irradia⸗

tio lucis malis imu/
tat viſum nalitcx. Ir
radiatio vᷣo lucis ſpi
ritualis imutat wlũ/
tarie. Añ nullꝰ eã vi⸗

get niſi cui ſe oſtẽdit
volũtarie.Et ido lux

iſta ſplẽdere dicit in
inferno. ⁊ infernũ il/

lumiaſſe.qꝛ aliq̊s de

iferno irradiabat.nõ
tñ oẽs.qꝛ nec oẽs vo
lebat illuminare.nec
oẽs habebãt oculos
oꝛtionales. ¶ Ad
illð vᷣo qð obijcit᷑ de

1

celo cempireo. dicen/

dũ ꝙ nõ eſt ſile. qᷓuis
em̃ ſit bonũ oino im-/
pmixtũ malo.non tñ

opoꝛtet qꝙ ſit malum

oino imꝑmixtũ bo/
no. Et ꝓpterea dece-⸗
bat deñ eos qui erãt

i tenebꝛis illumiare.
nõ tñ cos qͥ erãt i lu/
mine obſcurare.

b ¶ Ntiq; totꝰ eodẽ
tpe ⁊c. Hoc videtur
falſum.qꝛ aut hoc qd
eſt totũ refert᷑ ad na-

turã.aut ad ꝑerſonã.

Ad nam non. qꝛ xpos

Sm totã naturã non

erat ſil in celo ⁊ in in-
ferno. Si ad pſonaʒ.
adbuc videt᷑ falſum.

qꝛ ſupꝛa diſ.vij.dictũ
eſt ꝙ ꝑſona xpᷣi cõpo

S i

4

Ai.

nit᷑ ex tribꝰſubſtãtijs
⁊ duabꝰ naturis.et ẽ
illa cõpoſitio inexpli
cabilis.g ſi totꝰ xpᷣs
erat in celo ⁊ in infer
no. videt᷑ ꝙ ille due
nature ſil eſſent i celo
⁊i inferno. qð falſuʒ
eſt ⁊ abſurdũ. Item
differẽtiã ouenit aſſi/
gnari inter hoc ſignũ

inferno.totus in celẽ. Erat apud inferos reſurrectio
moꝛtuoꝝ.erat ſuꝑ celos vita viuentiũ.vere moꝛtuus.
vere viuus.in qͥ moꝛtẽ ſuſceptio moꝛtalitatis excepit.
et vitã diuinitas nõ ꝑdidit. Moꝛtẽ g̊ dei filiꝰ ⁊ in aia
nõ ꝑtulit.⁊ in maieſtate nõ ſenſit.vᷣ tñ ꝑticipatiõe infir

mitatis rex gloꝛie crucifixꝰ eſt. Ex his apparet ꝙ xpᷣs

eodẽ tꝑe totꝰ erat ĩ ſepulcro.totꝰ i inferno.totꝰ vbiq;ʒ.
ſicut ⁊ mõ totus eſt vbicũq; eſt.ſed nõ totũ. nec in ſe / c
pulcro vel in inferno totũ erat.⁊ ſi totus.ſicut xpᷣs to.

om̃e ⁊ hoc ſignũ toÿ. tus ẽ deus.totus hõ.ſed nõ totũ.qꝛ nõ ſolũ eſt deꝰ vel
qꝛ om̃e diſtribuit pi- hõ.ſed ⁊ deus ⁊ hõ.Totũ em̃ ad naturã refert᷑.totus
p artibꝰſubiectiuis.? aũt ad hypoſtaſim. ſic aliud ⁊ aliqͥd ad naturã. alius
toch⸗ ptibꝰ integra vo ⁊ aliqᷣs ad ꝑſonã referunt᷑. Vũ Joh.Dam̃.Totus Joh. Dam̃.
ib). ſ oͤbaͤne xpᷣs eſt de ꝓfectus.nõ aũt totũ de eſt. Nõ em̃ ſolum ”RMUã
ſibm büann, natura. deus ſed ⁊ ho. totus hõ pfectꝰ. Hõ aũt totũ hõ. nõ
cũñ dẽ q; totꝰ xp̃s fuit ſolũ em̃ hõ ſed ⁊ deus.Totũ em̃ nature ẽ repᷣſentatiuũ
in celo ⁊ i infernotim Totus aũt hypoſtaſeos. ſicut aliud quidẽ eſt nature.
plicat hoc de xpᷣo im alius aũt hypoſtaſeos.ſic ⁊ hmõi.
nãz humanã. qdᷣ ſim ¶ Inquirit ⁊ determĩat vtrũ filius homĩs deſcen /
pici ,ſallermn das gerit de clio e—«
. SHH Solet etiã queri ſi cõgruẽter dici poſſit filiꝰ homis vt
net᷑ vt ſignũ. aliqñ vt ille hõ deſcẽdiſſe de celo. vel voiq; eſſe. ſic dicit᷑ filius
adiectiuũ. Scom ꝙꝙ dei vel des de celo veniſſe ⁊ vbiq; eſſe: Ad qð dicimꝰ.
tenet vt ſignũ ſic di / Si ad vnitatẽ ꝑſone referat᷑ dicti intelligẽtia.ſane di⸗
Kraielae Zte· cipõt. Si vo ad diſtinctionẽ naturaxꝝ. nullatenꝰ coce⸗
truséalbs. Seom dendii ẽ. Uñ Auge. Una pſona ẽ xpᷣe deꝰ ⁊ hõ. Ideo ¶ Aug⸗. detr.
accipit vt nomẽ ad dicit᷑. Hemo aſcedit in celũ niſi qͥ de celo deſcẽdit ꝛvẽ. d Jobh. iij.
icctiuũ.ſic totu,ꝛ nio Sisg attẽdas diſtinctionẽ ſubſtãtiaꝝ. Filiꝰ dei deſcen
mõ dicit᷑ idẽ qð ꝑfe· dit.⁊ filiꝰ homiĩs crucifixꝰ ẽ. Si vᷣo vnitatẽ ꝑſone.⁊ fi⸗
ctů. Alio mõ iqe q lius homis deſcẽdit.⁊ filiꝰ dei ẽ crucifixꝰ. Pꝛopt hãc
bi dre eeg n vVnitatẽ pſone nõ ſoli filii homis deſcediſſe de celo ſʒ
totus i cclo. ibi dicit· etis dixit eſſe ĩ celo cũ loqueret᷑ ĩ terra. Pꝛopter hanc
ꝑfectus. qꝛ pſona xp̃i eandẽ dr deus glie crurifixꝰ.qͥ tñ ex foꝛma ſerui tm̃ cru j.Coxꝝ.ij.
pfectiſſima ſił erat in ciſixus eſt.Hõ tñ ſᷣm hoc ꝙ deus gloꝛie eſt m ꝙ gloꝛi⸗
celo ⁊ ĩ terra ⁊ i infer .
no eldelud a obiſi ꝙ pſona illa erat cõpoſita. dicenduz ꝙ nec ꝓpꝛie erat cõpoſita.nec hoc nomẽ totus

ad ſequẽs. c

diſtributiue. qꝛ nõ ſignat collectionẽ aut diuinonẽ ſᷣ potiꝰ ꝑfectionẽ. Et ꝑ h̊ pʒ rñſio
Lotus eſt vbicũq; eſt ſ̊ nõ totũ. Nident᷑ illa duo eſſe incõpoſſibilia.qꝛ totꝰ⁊ totũ ideʒ ſient.

ergo ſi totꝰ erat ĩ celo ⁊ in inferno.neceſſario ſequit ꝙ totũ. Itẽ vbicũq; ego ſum.neceſſe eſt me eſſe totũ.ergo

pari roõne videt᷑ de xpᷣo.qꝛ vbicũq; eſt aliqd. neceſſe eſt eſſe om̃e illud qð naliter ẽ in eo.
magiſter ſubiũgit. totꝰ refert ad ꝑſonã.s totũ ad naturã.
linũ.⁊ cõfuſio ꝑ neutrũ.⁊ qm pſona xpᷣi ᷣm ſe totã vbicũ

9

¶ Re. vicendũ ꝙ ſicut

qʒ erat.tota crat.cũ ſit vnica ⁊ ſimpliciſſima.natura

e nõ ſolũ ſit in xpᷣo ſimplex vtpote diuina. etiã cõpoſita vtpote hũana. nec iſta poſſit eſſe vbiq;.ideo cõ-

gr ꝙ tot) erat vbiq;.b nõ totũ.q; totus refert᷑ ad diuinitatẽ.totũ aũt ad diuinitatẽ ⁊ hñanitatẽ. ¶ Ad
ullud g að obijcit ꝙ totus ⁊ totũ idem ſignt.dicendũ ꝙ verũ eſt ꝙᷓtũ eſt de impoſitiõe pᷣma.ſed rõne diſcreti⸗
onis impoꝛtate pꝑ generis cõſigficationẽ i rõne vſus vnũ cõſueuit referri ad pſonã ⁊ alterũ ad naturã.Ad

»

illud qð obij

cit ꝙ vbicũq; ego fum. neceſſe eſt me eſſe totũ. diccndũ ꝙ; nõ eſt ſile.qꝛ i. õ ſe extendi
eit vbicuq; cgo ſum. neceſſc eſt me dic ſile. qꝛ in me pſona nõ ſe extendit
yltra naturã. Sic añt nõ eſt in xpo ſicut in pcedẽtibꝰ dictũ fuit. d aſ At ie⸗

¶ Memo aſcẽdit in celũ niſi qͥ de celo de/

cclt Licer hoc eſſe falſum. qꝛ ſi ſolꝰ xps deſcendit de celo.ergo ſolus chꝛiſtus aſcendit i celũ ⁊ nullus alius.
qð eſt hereticũ dicere. Itẽ hoc videt falſum alia ratiõe cum dicit᷑ deſcendiſſe de celo. Aut em̃ hoc dicitur ſᷣm
naturaã eer ſim humanã. Scᷣm diuinã nõ.qꝛ ſm illã nõ mutat locũ. Scom bũanã nõ.qꝛ ᷣm illã non

fuit in celo.

7

H noue di

0½ — —
dicendũ ꝙ aſcẽdere vno mõ idem eſt qdð ꝓpꝛia virtute ſcandere ſine ãmini irtutz alie
N ce ecvn mg andere ſine ãminiculo virtut alie-
ne. ⁊ hoc mõ ſoli chꝛiſto cõuenit. Alio mõ aſcẽdere idẽ eſt ad
In pᷣmiſſa aũt autoꝛitat
tatis.Cũ ergo dicit᷑. Mei

ſurſum ſcandere.⁊ boc mõ cõuenit alijs ſanctis.

eaccipit᷑ pᷣmo mõ. Ael aliter. eſt aſcẽdere in celũ empireũ.⁊ eſt aſcẽdere in celũ trini⸗

RE no aſcendit ⁊c. hoc non dicit᷑ qtũ ad aſcẽſum in empireũ ſcd qᷓtũ ad aſcenſum ĩ celũ
trinitatis. ⁊ iſte aſcenſus nõ eſt aſcenſus ad locũ ſeq 2 bien ſcq ctñ acla .

potius ad dignitatẽ ⁊ equalitatẽ patris. Nec eſt ſᷣm ac/

niſitiot gitatis in xpᷣo.ſed ꝗpter manifeſtationẽ eius qd babuit ab eterno. Unde ſicut dicit᷑ deſcẽ
iſſeno Apter boc ꝙ in oo fuerit diuinitas m n .

inoꝛata.ſeq ꝓpter hoc ꝙ in aſſumptiõc bũanitatis apparuit mi⸗

Et rõ huiꝰ ẽ diſcretio ſexus impoꝛtata p genꝰmaſcie

eſes
ten
deſaen
Priodin
göin
gumbe
notioe
Nvee
toneit
ſoloe
ſalven
töt

Iuſi

lun
ori.
ohepan

ari
ſeur
heienb
fioſa
itſvrto
Qtr
bagt.
nite
üͤ
vene
betch
harn
hum⸗
loren
Mhien
mnieſe
poſtain

A Ne

d W

Cari⸗

ehpenonit⸗
.Gb
nechnn

rng nn

rav
ſeſbi hn
almrnl⸗
nmil
ſmmulnn⸗
lüniiccn
ütnlnle
eß onmn,
nsfnl

Di. XXII.
. ficat ſuos.⁊ tñ dicit deus glie xrucifixus. Recte quidẽ noꝛata. ſic etiaz dick
nos ex vtute diuinitatis ſᷣ ex infirmitate carnis. Quid aſcẽdiſſe. qꝛi aſcẽſiõe
ꝓpter qᷣd.⁊ quid ſᷣ̃m quid dicat᷑.pꝛudẽs ⁊ diligẽs ? eius ſublimitasẽ ma
pius lectoꝛ intelligat. M nntffeſtata. Añ iſte de⸗
ſcẽſus ⁊ aſcẽſus cõue
niebat diuine pſone
Smpm diuinã natura. re
latã tñ ad hũanã. Et
sä p boc patet rũſio ad
us factã. vtracq; em̃ currit de aſcẽſu ⁊ deſcẽſu locali. . . vtrãq; obiectiõeʒ pꝛi/
e ¶ Coꝛrigia calciamẽti ⁊c. Querit᷑ hic qͥd intelligit᷑ ꝑ coꝛrigiã.⁊ quid ꝑ calciamẽtũ.⁊ q̃d ꝑ regẽ ydumee.⁊ qͥd

ꝑ oſſa eius:¶ Reꝰ dicendũ ꝙ calciamentũ eſt bũanitas xpᷣi tegens pedẽ diuinitatis.Coꝛrigia vᷣo calciamẽti eſt
vnio diuinitatis ⁊ hũanitatis.Rex ydumee eſt chꝛiſtus rõne nature moꝛtalis aſſumpte. iuxta illud qdð dicit᷑ ĩ
ps.in ydumeã extendã calciamẽtũ meũ.Oſſa regis ydumee ſunt ſacra xpᷣi occulta ⁊ difficilioꝛa ad ꝑſcrutan/
dum.bhec vſqʒ ad cinerẽ cõſumũtur.qñ ꝑ ignẽ curioſitatis adeo vult quis ea penetrare vſq; ad minima.vt de
uotio extinguat᷑.Et hoc dicit mõr nõ eſſe faciendũ.qꝛ cũ loquimur de xpᷣo qᷓtũ ad eius incarnationẽ ⁊ paſſio/
nẽ.vel etiã cogitamꝰ.repleri debemꝰ deuotiõe.nedũ tam magna ⁊ imenſa bñficia coꝛde arido cogitamꝰ.ꝑ ela
tionẽ inflemur.⁊ ꝑ ingratitudinẽ areſcamꝰ.ſed ſanũ cõſiliũ reputet dicere cum Jobãne. Non ſum dignus vt
ſoluã coꝛrigiã calciamẽtoꝝ eius. Credo em̃ ꝙ huiꝰ calciamẽti alligatura quãto curioſius ⁊ audacius eã quis
ſoluere voluerit.tanto artius alligat᷑.ideo ſequẽdo mediũ finis imponat᷑ circa ſermonẽ de xpᷣo qᷓtũ ad incar/

9*

„ ( Pꝛedetermiata in totali iſta ꝑte epilogat. ·
e hec de coꝛrigia calciamenti dñici dicta ſufficiant. Nle
olſa regis ydumee cõſumant᷑ vſq; in cinerẽ.

natiõis ⁊ paſſiõis myſteriũ qdð exuperat omnẽ ſenſum.

Dintelligentiã buius partis incidũt bic ſex minuto. ergo ſi chꝛiſtus in triduo erat hmo moꝛtuꝰ.

dubitabilia. Pꝛimo querit᷑ vtrũ xpᷣs i triduo
fuuerit homo. Sccũdo querit᷑ vtrũ ſᷣm ꝙ fue/
rit homo fuerit in loco determiato. Tercio querit᷑ de
requietiõe coꝛꝑis ĩ ſepulcro.Quarto querit᷑ de deſcẽ
