mus peccatoꝛes ⁊ inimici dei dilexit nos.Anglos x

ro malos nec dilexit nec diligit.ᷣ videtur ꝙ pᷣ ange/
*pðʒ ꝙ cum deus 21

lis genus hñanum dilexerit. 7
dicatur diligere creaturas effectu. ſᷣm ꝙ duplex éef⸗

fectꝰ pᷣncipalis dei reſpectu creature rõalis.ſᷣm h̊ pᷣt
dilectio dei maioꝛ ⁊ minoꝛ dupliciter ↄſiderari. Eſt
em̃ effectus ↄditõis.⁊ effectus repatõis.Et in effctũ
oↄditõis pᷣcipue manifeſtatur dei potentia.ſed in effe
ctu reꝑatõis pᷣcipue manifceſtat᷑ dei miſericoꝛdia.ſed
in vtroq; manifeſtatur dei ſapientia. Si loqmuꝛ
ilectõe dei q;tum ad effectum ↄditõis.ſic mag di/
lexit ãgelos.quia melioꝛa ↄtulit eis naturalia. ⁊ ma

gis potentes eos fecit.⁊ in eis magis manifeſtat᷑ di-
uina potentia.Si aũt loquamur qtũ ad effectum re
ꝑatõis.ſic magis diligit homines q; angelos.qm̃ an
gelos deſeruit.homines aũt releuauit.⁊ ſic patet ꝙ
ym diuerſos effectus bomo ⁊ angelus in dilectione

dei ſe mutuo excedunt. Si aũt queras que iſtarũ di/
lectöõnum magis excedat reliquã.Tunc reſponden⸗/

dum eſt ꝙꝙ eſt loqui de dilectiois exceſſu vt nunc vel
ſimpliciter ſiue 'm ſtatum pᷣſentem. vel ſm ſtatuʒ fi
nalem. Si loquamur de exceſſu dilectõis ſᷣm ſtatum
pᷣſentem.ſic ↄcedẽdum eſt ꝙ magis diligat angelos

q̃ᷓ bomines.Si vero loquamur ſᷣm ſtatũ final gra⸗
tie in quo repatio erit conſũmata.ſic videtur ſat rõ/⸗

nabiliter poſe dici ꝙ magis diligat homies. De plu
ribus enim habebat homo in paradiſo vnde gratus

2 deuotus exiſtat deo qᷓ angelicus oꝛdo.tum ꝓpt᷑ be

neficium incarnatõis. tum ꝓpter beneficium redem

ptionis. tum ꝗpter beneficin eminẽtis gloꝛificatiõs.
que non iſ̃ mmanifeſtant erga nos diuine chanitatis
magnitudinem. ſed etiã cius nimietatem. ſᷣm illud
quod dicitur Ephe.ij. Deus qui viues eſt in miſeri/
coꝛdia ꝗpter nimiã charitatem qua dilcxit H
en

—

—
————

eſſemus moꝛtui peccato. cõuiuificauit nos xpᷣo.Et gis dilexerit xpᷣm q; totum genus bũanuʒ. ¶ Item ſae
ſic pacet reſponſio ad qõnem ꝓpoſitã. Patet etiim aut deus appꝛeciabat᷑ illum boiem tãtũ quãtum ge uie
reſponſio ad obiecta.quia vtreq; rõnes verum con / nus hũanum totum. aut nõ. Si ſic. babeo ppoſituʒ. cſer
cludunt ſᷣm diuerſas vias. Ille em̃ rõnes que ꝓbat Si non.ꝭ non reputauit ſufficiẽs pꝛemiũ. p moꝛtẽ iſan
magis diligat genus bůanum ꝓcedunt m effe xpi non fuit ei ſatiſfactum.ꝙ ſi hoc eſt manifeſte fal⸗ en
ctum repatõnis habito reſpectu ad finalem ſtatu,. ſum.quia abundaãtiſſime ſatiſfactum fnit deo ꝑ moꝛ u
⁊ iqeo verum ↄdudũt.⁊ ↄcedende ſunt.hõnes ve tem filij ſui vr q maioꝛis pcij fuit xps qᷓ totũ genus ti
ro que in oppoſitũ adducũtur alia via ꝓcedũt ſieut bũanum. ¶ Itẽ in infinitũ maius eſt eſſe deñ qᷓ ba⸗ ngſot
22 patet aſpicienti. Nam quod pꝛimo obiſcitur ꝙ an / bere deum. ſed deus ſic dilexit xpᷣm ꝙ fecit ipm eſſe
gelus eſt deo ſimilioꝛ.hoc veruʒ eſt qtum ad ea que deum.alios vero diligit ꝙ facit eos ſuũ habitaculũ. uſie
ſunt nature.ſed non opoꝛtet q́;tum ad vona gratie. Fin infinituʒz plus dilexit xpʒʒ q; totũ genus hũanũ. fuud
Dilectio aũt dei magis penſat dona nature ſuꝑad/ Hedò ꝙ xps nominat pſona in duabus naturis. 26 oe
dita. ꝙ ea ꝗᷓ fũt naliter inſita. Et ſi tu obijcias ꝙ; gra / quarũ vna eit nobilitatis ⁊ dignitatis ĩfinite. Et ipᷣa min
tia coꝛreſpondʒ nãe.ad hoc ſatis in ſecundo libꝛo re pꝓſona in ſe.⁊ nꝗ vnita rõne ꝑſone babet quãdaʒ no
a; ſponſum eſt. ¶ Ad aliud quod obijcitur ꝙ deus li / bilitatem 2 dignitatẽ ſingularem ⁊ ineſtimabilem. S ſnnn
beralioꝛ eſt in angelos.qꝛ vno motu btificauit. dðm abſq; om̃i calunia pᷣt ↄcedi ⁊ dici ꝙ deus magis dile rß
ꝙ illud non ↄcludit de dilectõe ſimpliciter.ſed de di xerit ⁊ diligat xpᷣm q; totũ genus hũanũ.⁊ boc ſatis ui
lectõne vt nunc que ſtatuʒ pᷣſetem reſpicit. Pꝛeterea expᷣſſe colligit᷑ ex verbis Anſel.vbi oſtẽdit ꝙ vita illi igimn
magis fuit vnigenitum ſuuʒ impijs dare.qᷓ; angelis us bois pᷣponderabat toti mundo. immo etiã nulle Ag
merẽtibus eternã mercedem retribuerc.hoc em̃ fuit mũdis.ꝓptęrea rõnes que ad hãc ꝑtẽ inducunt᷑oce ſſengn
luſticie.illud vero mie ⁊ pietatt abundãtiſſime.¶ Ad dende ſut ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ carius hẽtur ill 17 Nanue
q illud quod obijci᷑ ꝙ angeli magis diligũt quia nul · gqs emit᷑ ꝙ; pciũ quo emit᷑ dd q ills eſt ven qñ pciñ rerh
lum habẽt retardatiuũ.ddm ꝙ illa rõ cocludit ſolu, ab emẽte oio alienat᷑ ⁊ trãſfert᷑ in dominiũ alienũ.ſic jnein
m ſtatum pᷣſetem in quo coꝛpus cũ coꝛrumpit᷑ ag / ant non eſt in ꝓpoſito.qꝛ pater non tradebat xpᷣm ſi ln
Faugt ſpm̃.ſm ſtatum vero futurũ cuʒ coꝛpus erit ne ſpe rehabẽdi ipᷣm. immo ſic tradidit eñ ad moꝛtẽ u
ſpnale effectũ.bõ non habebit aliq impedimẽtum. tempoꝛalẽ vt ſine moꝛe diſpendio ſuſcitaret eũñ ad vi imß
2 55ſed babebit pᷣcipuũ gratie adiutoꝛium. ¶ Ad illð xpo tam immoꝛtalẽ. AUnde qᷓ;uis xpᷣs vitam ſuã p nobis Mila
quod obijcit᷑ ꝙ ſunt mediatoꝛes. ſimiliter p rñſio. poſuerit.non tamẽ illam amiſit. quia eadem virtute zn g
HMoeciatoꝛes em̃ noſtri ſũt ſm ſtatũ pᷣſẽtem miſerie. qua aiam poſuit volendo pati.ipᷣam reſũpſit volen/ ſſh
. in quo ꝗꝓpter multiplicẽ defectũ nccriũ eſt nob multi do reſurgere. ¶ Ad illud quod obijcit̃ q genus bũa 2g non
plex adiutoꝛiũ.⁊ ꝓpt᷑ magnã elõgatõeʒ nf̃i a do indi num eſt bonitatis infinite cũ ſit in infinitum multi⸗/ ſenee
gem mediatoꝝ auxilio. plicabile. reſpondendũ eſt ꝑ interẽptiõem vt:iuſqʒ. S
.V (A(Mueſtiox. Muis em̃ genus bnanũ ſit in infinitũ multiplicabi. Fu
Etn deus magis dilexit genus hũanum q; xp̃ᷣm? Et le quãtum eſt de ſe ꝑ generatõis ſucceſſiõem.ſi tps ⁊ gtcs
ſic vfñ Job. iij. Sic deus dilexit mom vt fi. ſuñ vni motus in infinitum duraret. tamen qtücunch mul⸗ ere
ge. daret. Sed qui dat aliquid ꝓ aliquo magis dili/ tiplicetur ſemper eſt actu finitum ⁊ bonitatis finite. galel
Eit illud ꝓ quo dat qᷓ ill qð ↄmutat.ſi g̊ͤ deus filiu, Hũana vero nã in xpᷣo rõne gratie vnionis ꝑ quam ſfoene
ſuum dedit ꝓ ſalute generis bũani.vẽ ꝙmagis genꝰ datur ſpũs non ad mẽſurã quodãmõ babet immẽſi Wrpe
bñanũ q; xpᷣm dilexerit. Item xpᷣs bomo eſt boni tatis dignitatem. ob qua totum genus hũanuʒ exce ſhit
tatis finite. genus hũanũ cũ ſit multiplicabile de fe dit quaſi ipꝛopoꝛtõnabiliter. Et ideo ad illam ruem 4
in pſonas innumerabiles habʒ quodammõ bonita- reſpodendum eſt ꝑ interemptiõem. ¶ Ad ill quod 29 nſtr
tem infinitam.ſed quod plus hʒ de rone boni plꝰpʒ obijcitur. Pꝛopter vnũquodq; ⁊ illud magis. Solo iuft
a deo diligi. videt᷑ ꝙ veus magis diligat tot hua cillud verum eſt m ꝙ ppter dicit habitudinẽ cje l
num genus qᷓ illum boiem ſolũ. ¶ Itez ꝓpter quod finalis pᷣncipalis.nõ ꝓut dicit habitudinem rõis in ugi
vnũquodqq; ⁊ illud magis. ſed filius dei incarnatus ducentis.huanum vero genus reſpectu incarnatõis Prlinee
fuit ꝓpter genus hũanum ſaluãdum.⁊ hũana illa na ⁊ natiuitatis xpᷣi non fuit ratio finaliter mouens.ſj ſuſccef
fuit aſſũpta ꝓ redimenda tota hana na. ͤ magis di quodãmodo inducens.non em̃ xps finaliter ad nos Phlgki
ligebat deus ipam huanam nam ꝓpter quã carne,z oꝛadinat᷑.ſed nos finaliter oꝛdinamur ad ipᷣm. qꝛ nõ nigedr
aſſũpſit.qᷓ; illa quam aſſũpſit.g ide auod bus. te caput ꝓpter mebꝛa. ſed mebꝛa ꝓpter caput. Rõ tñ lgiici
Rulteus el gui ginnrat nein maioꝛis valoꝛis ꝓ re mi inducens ad tãtũ bonum fuit noſtre repatòis reme ſinuſce⸗
noꝛis valoꝛis. Si deus in redimedo genus hũůanũ dium. ſicut in pᷣncipio huius tercij libꝛi fuit oſtẽſuz. huae
non vſus eſt ſtulticia.immo potius ſapientia. non ꝓ Sed ex hoc non ſequit᷑ ꝙ genus bũanuʒ ſit melius. Nle,
digit ſed lucratus eſt.ꝙ maius bonũ fuit illud quoed gquia minus bonum pᷣt inducere ad faciẽdum maiꝰ tuan
redemit ꝙ illud ꝑ qd redemit. ⁊ qd magis eſtbonu, bonum. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ vltimo ꝙ ſtultus ʒo
magis diligit. Si deus hũanuʒ genus ꝑ xpᷣm rede eſt mercatoꝛ qui emit rem charius qᷓ valeat.dom ꝙ d
mit. vr ꝙ; mag ipᷣm genus totũ ꝙᷓ; xpʒʒ dilexerit. Sʒ illud uon habet veritatem niſi in eo mercatoꝛe qͥ ba
3. phil.ij. dedit illi nomẽ quod eſt ſuꝑ oẽ nomen. ſed bet indigẽtiam pꝛecij.⁊ potius intendit in mercan/ i
hm dignitatem cõicati nominis atteditur pᷣrogatia do ſeipᷣm ditare qᷓ; alienam inopiam releuare. nõ ſic “ *
amoꝛis. ſi xpᷣs etiã ſᷣm huanã nꝗm nomen ſuꝑ om auũt eſt in deo qui eſt diues in miſericoꝛdia.⁊ bonoꝝ ad
ne nomẽ cõicauit.vẽ ꝙ ipᷣm ſuꝑ oia dilexerit.¶ Yte,z noſtroꝛũ nõ indiget.qui nõ mercat᷑ ppter ſuam vti- e
Joß.iij. datus eſt ei ſpũs non ad mẽſurã.·ſi g aljs oi litatem augẽdam ſed ꝓpter noſtrã inopiam releuã un

bus dat᷑ ſpũs ad menſuram. ⁊ m q deus excellentni dã. qui etiò non mercat᷑ ad ſue vtilitatis pmotõnẽ. ſten
ns ſpm tnibuit.ſm boc eminẽtius diligit.vr ̊ q ma ſed potius ad liberalitatis oñſionẽ.Et pᷣterea maio⸗

Wlg

clne
mnige
im
ufünhn
ipsgtit

eſeee
ne u⸗

emdhln
doſtiit
jsinii⸗
tenigie⸗
iffintinn
unde.
n sfint
chulnd
n MN
unhed
Uithtudn
biucenn⸗
Hoguine
lter te⸗
iin⸗
mnur Me.
phta
ſälkin
bing

7
„7
0

4

17
5.
4
4
»

=

=☛a

S

=

S

8
1

4

=
=
☛

—

.

4

=

—

.
4

=☛ ☛nW.-

—
=

—

—

=SS

☛G

.
=

ſe

S=

☛

S

1

1

SS
=

.

S=
=

—
—☛

—
SS
=ò

☛

iſhnſen.

(Mtrum magis dilexerit Jobanẽ q; pctruʒ:Et ꝙ ſic

31

.

Di.

ri pꝛecio voluit nos redimere ꝙᷓ nos valeremus.vt᷑
eius liberalitatẽ circa nos cognoſcentes.ex totis pᷣ⸗/
coꝛdijs eidem adheremus.vt eñ diligeremus.⁊ eti
pcioſitatem noſtrã ex tanti pᷣcij immẽſitate meliꝰco/
gnoſceremus. Pꝛeterea deus nõ redimebat ab alio
led a ſeipᷣo. Manus em̃ mie redimebat a manu iu⸗/
ſticie. in qua redẽptõe non tm̃ conſiderabatur pᷣcioſi
eas rei empte. ſed etiam dignitas ipᷣius iuſticie cui il
latum fuerat dãnuʒ ⁊ offenſa. Et quia offenſio diuie
iuſticie immenſe quãdam babebat immẽſitatem. iõ
ᷓuis bomo redẽptus non eſſet valoꝛis infiniti.ncc-
rium tamen fuit ipᷣm redimi pᷣcio multo maioꝛis et
immẽſioꝛis valoꝛis qꝙᷓ ſit valoꝛ generis hũani.
Queſtio.vj. f

videtur pᷣmo per textũ euangelij Job.ᷣ xix. Mic ẽ di⸗
ſcipulus ille quem diligebat ihs.ſed boc non dicit ꝑ
diſcretõem ꝙ alios non diligeret ihs. dicitur ꝑ ex/
cellẽtiam.quia ipᷣm pᷣ ceteris diligebat.¶ It
videtur ꝑ illud verbũ ecclie qd trabit᷑ de vbis Be/
de.cantat eccleſia.bic eſt iobanes qui pᷣuilegio amo/
ris ceteris altius a dño meruit bonoꝛari.¶ Itẽ boc
ipᷣm vr ꝑ teſtimoniũ gloſe ſuꝑ Zo;. vbi dic glo.
Aug.ꝙ petrus magis amabat. Johes magis ama/
bat᷑.¶ Itẽ boc videt᷑ ꝑ ſignũ familiaritatis diuine.
ſi em̃ xp̃s iohi ſe familiarioꝛẽ expibuerat.⁊ maioꝛa ſi
gna dilectõis oſtẽdebat.cũ nibil ꝑ fictiõeʒ facẽt.vꝛ q;
ipᷣm Joheʒz non ſolũ magis qᷓ; petrũ. ſed etiã pᷣ cete
ris diligebat. ¶ Sed ↄ. Jobᷣ.vltimo dixit dñs petro
Symon iobhãnis diligis me plus his.ſed ↄſtat ꝙ nõ

ſic quereret dñs niſiſeitct eñ perus pius amaret.

Ande ⁊ glo.dicit.ꝙ caute hoc innuit ihᷣs dũ interro

,

18
keit eos qui magis ſe diligũt.g̊ ⁊c. ¶ Itẽ deus dicit
diligere qtum ad effectũ.⁊ magis diligere qtum ad

excellẽtioꝛem effectũ.Si j charitas eſt excellẽtiſſimꝰ
effectus diuine bonitatis.ſi &maioꝛem charitatẽ de

derat petro.quia petrus magis ipᷣm amabat ſic aꝑte
innuit glo.g videt᷑ ꝙ magis dilexerit petrũ qᷓ; iobã/

nem. ¶ Itẽ xpᷣs ſpaliſſime dilexit eccliam.⁊ eam cõ/
miſit petro gubernãdam. g vr̃ ꝙ non ſolũ qtũ ad ef

fectũ ſʒ etiã qtũ ad ſiguũ magis dilexerit petꝛ¶NNu/
xta hoc queritquis erat melioꝛ.vtrũ petrus an iobã
nes. Si em̃ petrus magis diligebat.⁊ qui magis dili
git melioꝛ eſt.&̊ melioꝛ erat petrus qꝙᷓ; iobãnes. Rur/
lus ſi xpᷣs magis diligebat iobãnem ꝙᷓ petrũ.⁊ qͥ ma
gis diligit᷑ ille eſt melioꝛ.gꝗ̊ melioꝛ eſt iobãnes qᷓ; pe/
trus.que duo ſimul ſtare non pñt. N ad huiꝰ in⸗/
telligetiã qõis ẽ notãdũ ꝙ hic ẽ triplex moqꝰ ddi.q̃‚6

rũ vnus facit ad explicatõem alterius. Pꝛimus eſt

ſm Aug.alter ſm Berñ. ⁊ tercius ſʒ ↄmunẽ modũ
ddi. Aug em̃ ad iſtaʒ qõnẽ ſuꝑ Joh.dicit.rñdens ꝙ
eſt dilectio in ſigno exterioꝛi.⁊ dilectõ in affectu inte

7772 .

Item hoc

de amoꝛe dicit bic non alibi.ſeq peus magis di

XXXIII

rioꝛi. Si loquatur de dilectione in ſigno exterioꝛi.

magis viligebat xps Johem q; petrũ.quia maioꝛeʒ
familiaritatẽ ei exbibebat.ſicut pʒ.quia ſuꝑ pectꝰeiꝰ
in cena recubuit. Si vero loquamur de dilectõe qõtũ

ad affectũ interioꝛẽ q eſt affectus gre. ſic magis dili⸗
gebat petrũ.quia maius munꝰgr̃e ſibi dederat.Et ſi

tu obijcias ꝙ deus illi debebat maioꝛa ſigna dilectõ
nis oñdere.quẽ magis diligebat ſᷣm veritatẽ. Rñdʒ
Augꝙ ꝑ Johem ⁊ petrũ ſignificat᷑duplex vita.peꝛ
petrũ actiua q̃ trãſit.p Johanẽ ↄtemplatiua q̃ ma⸗
net. Vñ petro dictũ eſt. Sequere me. De Jobanne
vᷣo. Sic eñ volo manere. Et qm̃ actiua liberalioꝛ eſt
⁊ fructuoſioꝛ.otemplatia vo purioꝛ ⁊ iocũdioꝛ.⁊ ad
ſignificãdã driam huiꝰ duplicis vite familiariꝰexhi⸗

bebat ſe dñs Johãni qᷓ; petro. In cuius rei ſignũ cõ

miſit dñs mr̃em Jobani cuſtodiẽdã.petro vo curã

paſtoꝛalẽ. Et er hoc dicit Aug.ꝙ petrus erat melioꝛ.

ſed Johãnes felicioꝛ. Et ſᷣm iſtũ modũ ddi ſatis pʒ
rñſio ad obiecta.qꝛ ꝓcedũt ſᷣm diuerſas vias.Alius

modłꝰreſpõdẽdi ſᷣm Berñ.eſt ꝙ petrus dilexit feruz

tius ⁊ diligebat᷑ foꝛtius. Jo.vo dilexit dulcius ⁊ dili

gebat᷑ familiarius.⁊ ſic m diuerſas vias de vtroqʒ

pᷣt ↄcedi ꝙ magis diligebat.⁊ etiã ꝙ magis diligeba

tur.ſᷣm ꝙ rõnes ad vtrãq; ꝑtẽ inducte ondũt.Ter/

cius eſt modus dði ꝙ petrẽmagis dilexerit deũ in ꝓ
xio. Jo.magis dilexerit deũ in ſe.vñ petrꝰ accepit cu
rã regiminis.ſed iohes gr̃am ↄtẽplatiõis.Vñ petrꝰ
efficacioꝛẽ babuit gram ad laboꝛẽ actõis. Johes ve
ro efficacõꝛẽ ad qͥetẽ ↄtẽplatõis. Oẽs ãt hij modi di
cẽdi ſũt ſatis ↄgrui.⁊ vnus magis explicat alterum.
Igeo eĩ Johes dilexit dulciꝰ. ⁊ petrꝰ feruentiꝰ.qꝛ
Johes accepit ſpãliter gram ad amãdũ deuʒ in ſe ꝑ
ↄtẽplatõis ſopoꝛẽ.petrꝰvo pᷣcipue ad diligẽdũ deuʒ

in ꝓximo ꝑ actõis laboꝛẽ.Et hinc eſt ꝙ petrꝰ dilige⸗
bat᷑a xpᷣo foꝛtiꝰq;tũ ad effectũ gr̃e interioꝛis. Yohes

vo familiariꝰqᷓ;tũ ad ſigua exterioꝛis cõuerſationis.
Nec aũt ſigna familiaritatis dñs exbibebat Jehi ñ
ſolũ ꝓpt᷑ ſignificatõcmi ſ̃ etiã ꝓpt᷑ qualitatẽ ꝑſoe.Dili
gebat enim dñs Johem ſicut dic Criſo.magis fami

liarit᷑ ꝓpt᷑ ingenitã mãſuetudinẽ ⁊ ꝓpt᷑ vᷣginalẽ puri⸗

tatẽ.⁊ etiã ꝓpt᷑ iuuẽtutẽ q̃ etiã ccteris paribꝰ fac bo/
minẽ diligi magis tenẽ. Hijs viſis pʒ rñſio ad qõnẽ
⁊ ad obiecta.qm̃ iſti duo in dilectõe dei ᷣm diuerſas
ſideratões ſe mutuo excedebãt.hinc eſt ꝙ Fʒ eꝙ ali⸗
q diuerſimode afficiũt᷑ pᷣponũt ioheʒ petro.q̃daʒ vᷣo
ſẽtiũt ecõuerſo.Sʒ q̃ͥs eoꝝ apð deũ finalit᷑ fuerit ca-
rioꝛ.hoc meliꝰ ſciemꝰ in glia.⁊ meliꝰ eſt expectare qᷓ;
h temẽ diffiniꝛe. Hoc tm̃ dixiſſe ſufficiat.qꝛ ille altioꝛ
eſt in celis.qͥ finalit᷑ maioꝛẽ charitatẽ babuit in terr⸗
Et hoc dico q;ẽtũ ad magnitudinẽ pᷣmij ſbalis. NMaʒ

q̃tũ ad decoꝛẽ aureole q̃ rñdet ↄtinẽtie vᷣginali non

eſt incõueniẽs Jobem petro pᷣponi.

Di. xxxiij.de virtutibus cardinalibus.

Oſt pᷣdicta ᷣ qᷓtuoꝛ vᷣtutibꝰ ⁊c. Pars iſta in q̃ mgr̃ determiat ð habitibꝰ gratuitis ꝓut abiuicẽ diſtin
guũt᷑ diuiſa fuit in tres ꝑtes. In qrũ pᷣma determiat ð habitibꝰ vᷣtutũ theologicaꝝ. In ſca ð hitibꝰ
vᷣtutũ cardialiũ. In tercia bitibꝰ donoꝝ. Pꝛia ꝑte determiata.h̊ incipit ſcda ꝑs qᷓ ↄtinet diſtictõeʒ

pñteʒ. Diuidit᷑ ãt iſta ꝑs in ꝑtes qtuoꝛ ſᷣm quatuoꝛ q̃ determiat de ip̃is vᷣtutibꝰcardialibꝰ. In pᷣma determi
nat de ipᷣis qtũ ad numeꝝ ⁊ diſtinctõem JIu ſcs vo qtũ ad nois rõem.ibi.Nee vᷣtutes cardiales dicũt᷑.⁊c̃.

In tercia vo mouet qõnẽ de ipᷣaꝝ vᷣtutũ euacuatõe.ibi. Nerũtñ an hee vᷣtutes ⁊c. In quarta vᷣo ſbiungit qð

nis determinatõem. ibi. Quibuſcdã viſũ ẽ eas eſſe deſituras ⁊c.Et illa vltima ꝑs ſᷣdiuidi pᷣt in quatuoꝛ In q̃
rũ pᷣma rñdet ad qõnẽ ꝓpoſitã qʒtũ ad iuſticie hahitũ. In ſcdᷣa vᷣo qʒtũ ad habitꝰvtutũ aliaꝝ oñdẽs ſʒ quos

actus in patꝛia remanebũt.ibi. oꝛtaſſe ⁊ alie tres vᷣtutes. In tercia vᷣo
Aug. In quarta vo autoꝛitate ↄfirmat, ibi. Bega ↄſẽtit ſuꝑ Exoðd.ac.

pᷣdetermiata cpilogat.ibi.Ecce aꝑte

Ee iij

5*
—

12 (Juſticia eſt in ſ/ ¶ De qjtuoꝛ vtutibecardialibaqtũ ad nũeꝝ ⁊ diſtictõz. a di. xxxiij.
ueniẽdo miſeris. Cö⸗ Mſt pdicta de quatuoꝛ virtutibus que pꝛinci

itin Rannt p pales vel cardinales vocãtur diſſerẽduʒ eſt. Aug in li. xviij.
iuſticia diſtinguit co que ſũt iuſticia. foꝛtitudo.pꝛudẽtia. temperã⸗ deti.
tra miam. aut mia eſt tia.De quibus Aug. ait. Juſticia eſt in ſubueniẽido a

ts iuſticievirtutis. ec miſer.? Pꝛudentia in pꝛecauẽdis inſidijs. Foꝛtitu⸗ b c
Zipius mie ſit ſoueni do in pferendis moleſtijs. Temperatia in coe:cẽdis dð S
re miſeris. vrf male hH delectatõibus pꝛauis. De hijs dicit᷑ in libꝛo ſapientie Saßp.viij.
Reaieintbein. Aln BSobꝛietatem ⁊ pꝛudẽtiam docet. iuſticiã ⁊ virtutez.
iuſticie eſt reddẽ vni · Sobꝛietatẽ vocat tpaãtiã. ⁊ virtutẽ vocat foꝛtitudinẽ
cuiq; qð ſuũ eſt. b ali,/ ¶ De q̃tuoꝛ vtutibꝰcardialibꝰ q;tũ ad nois rõem. b
quWuibo debem?onoꝛé. E. ſhee virtutes cardinales dicuntur vt ait hierony / e .
aliqbus ſbuẽtiõem.& pᷣdicta notificatio nõ ↄuenit vliter iuſticie. Obediẽtia em̃ eſt ꝑs iuſticie.⁊ tũ obedien/
tia non eſt ꝑs in ſueniẽdo miſeris ſᷣ i obediẽdo mãdatis¶ Reꝰ dð q; mgr̃ ſiue Aug.cuius hec xerba ſunt non
intẽdit diſfinire ipᷣam virtutẽ generalit᷑.ſed ſᷣm ſuũ potiſſimũ ſtatũ.in quo ⁊ ᷣm queʒ cõfoꝛmamur ad xpᷣm.
Et qm̃ iſto ſtatu iuſticie (⁊ ſi multi ſint) maxime ↄfoꝛmamur xpo.ſ.in ſvᷣueniendo miſeris.ido iuſticia per
actum iſtuʒ notificat᷑.ñ quia gñaliter oĩ iuſticie ↄueniat.ſed qꝛ cõuenit iuſticic ĩ ſuo potiſſimo ſtatu. ex hᷣ tñ pᷣt
colligi eius generalis notificatio. qꝛ ſicut miſeris debemus ſpᷣuentõem. ita alijs generibꝰ hominũ alia et alia
debemꝰ. Vñ gnalis notificatõ ipᷣius iuſticie ex hoc poteſt elici ꝙ iuſticia ẽ virtus reddẽs vnicuiq; quod ſuuʒ
2 eſt. Et ſic patʒ Rꝑ ad illa duo obiecta. Notãdũ tamẽ eſt ꝙ ſbᷣuenire miſer pᷣt aliqᷣs dupliciter. aut ꝓut mo/
uet ſbᷣ rõe debiti. aut ꝓut ſimpłr ↄſiderat nccitateʒ ꝓximi cui ↄpatiẽdũ ẽ.Et pᷣmũ ẽ iuſticie.ſcdᷣʒ mie.Aerũta/
ʒ men ſiẽ dictuʒ eſt mia ↄtinet᷑ ſpᷣ iuſticia cardiali.licʒ aliquo mo iuſticia diſtiguat᷑ õ miam. Pꝛopt quod nota
. ꝙiuſticia dicit᷑ multis modis. Ano mõ large ꝓut dicit generaliter rectitudinẽ ai.ſiue in declinãdo a malo.
ſiue in faciendo bonũ.Et boc mõ iuſticia eſt virtus generalis ſᷣm quã quilibet hõ ſãctus dicit᷑ eſſe iuſtꝰ. Alio
mõ dicit᷑ ꝓpꝛie iuſticia rectitudo oꝛdinãs ad alterũ in reddẽdo ei qdð ſuũ eſt. Et ſic eſt virtꝰcardinalis.Tercõ
mõ dicit᷑ iuſticia magis ꝓpꝛie ſᷣm ꝙ dicit rectitudiem in reddẽdo id qð eſt pene.⁊ accipit᷑ ibi iuſtici a p ſeueri⸗
tate. ⁊ ſic iuſticia diſtiguit ̊ miam.⁊ eſt ꝑs iuſticie cardialis.Si aũt qras qre iuſticia mag accipiat᷑ gnalit qᷓ;
alia virtus.hoc eſt qꝛ nomẽ iponit᷑ ab oꝛdie rectitudis.qͥ generaliter ↄnenire pᷣt om̃i virtuti. b ¶ Pꝛudẽtia
in pᷣcauẽdis inſidijs.Cõtra.qꝛ cũ inſidie ſint de oontigẽtibus futuris et occultis.⁊ iſta nõ cognoſcant᷑ ꝑ vᷣtutẽ
aliquã ſᷣ potiꝰꝑ donũ ꝓphetie.nõ vr̃ ꝙ notificatõ illa ↄueniat pꝛudẽtie. Itẽ tres ſũt ptes pꝛudeẽtie ſic dic tul/
lius.vicʒ.memoꝛia. itelligẽtia.⁊ ꝓuidẽtia.⁊ ſola ꝓuidẽtia eſt reſpectu futuri. ipᷣa ſola eſt in pᷣcauẽdis iſidijs.
Sõ vfr ꝙ iſta notificatõ ipiꝰpꝛudẽtie ſit ↄnis ⁊ generał.Rꝰ dð ꝙ ſicut pᷣdictũ eſt de iuſticia.ita itelligẽduʒ eſt
de pꝛudẽtia.ꝙ qꝛ ſũmus actꝰpꝛudẽtie ↄſiſtit i pcauẽdo iſidias.iõ mgr ꝑ actũ illũ diffinit pꝛudẽtiã. Vñ ven ẽ
notificatõ illa accipiẽdo pᷣciſe ↄuenit vni ſoli pꝛudẽtie ꝑti q̃ eſt puidẽtia.tñ large accipiẽdo oẽs ꝑtes ꝓui/
vetie oꝛdinũt᷑ ad iſtã.qꝛ memoꝛia pᷣteritoꝝ oꝛdiat ad cautelã futuroꝝ.parũ em̃ valet eẽ circũſpectũ in hijs qᷓ
facta ſũt.niſi ꝑ h̊ fiat bomo circũſpectioꝛi hijs qᷓ ſũt faciẽda.Ad illð ẽ̊ qd obẽ ꝙ; nemo pt pᷣſcire futuras iſidi⸗/
as niſi ꝗꝓpha.dð qꝙ quis nõ poſſit pᷣſcire cognitõe certitudis.pᷣt tñ pᷣſcire cognitõe ↄiecture.ſicut i ſignis pñti/
F bꝰ notificat hõ futuꝝ euentũ. oꝛtitudo in ꝑferẽdis moleſtijs. Cõtra. diffinitõ iſta vr male aſſignata. qꝛ
SFßm ꝙ diẽ phs i hoc diſtiguit᷑ patięg a foꝛti.; patiẽs patit᷑ ⁊ deducit᷑foꝛtis nec patit᷑ nec deducit᷑.ᷣ nõ vr ꝙ
foꝛtitudo ſit i ꝑpferẽdis moleſtijs. ¶ Itẽ ois vᷣtus eſt circa delectatões ⁊ triſticias. foꝛtitudo nõ tm̃ circa ea
q̃ moleſtãt ſᷣ etiã circa ea q̃ delcctãt.Et rurſꝰcũ oĩs virtꝰſit circa delectatões ⁊ triſticias.v‚ ꝙ pᷣdicta notifica
tõ oĩ vtuti ↄucniat.ſ.ddð ꝙ ferre moleſtias ⁊ ſi babeat iũctũ ſibi pati.tñ plꝰdic actõem qᷓ paſſiõcm. Ille em̃
dĩ moleſtias ꝑferre q ꝑfecte eas fert. hoc cſt qͥ in eis nõ ſuccũbit ſᷣ qͥ eis ſupeffert᷑.⁊ tal vere dr foꝛt.qꝛ nõ ſolũ
nõ deducit᷑.verũ etiã niag agit qᷓ; agat᷑.⁊ eſt ppũ ipᷣius foꝛtitudis.Licet etiã ois vᷣtus circa delectatiões et
triſticias oſiſtat ꝑ modũ electõis ⁊ fuge.ſola tñ vtus foꝛtitudis ↄſiſtit ꝑ modũ ſuppoꝛtatõis ⁊ tolerãtie. ⁊ ſic
Gg mManifeſta ſũt illa duo qᷓ opponit. ð ¶ ꝑantia i coercdis delectatõi pꝛauis. Cõtra.xpᷣs potiſſime habuit
tpꝑãtiã.⁊ adã i ſtatu pᷣmo.tñ nec iſte nec ille p tꝑe illo delectatões pꝛauas arcebat. nõ vi q pᷣdicta notificatõ
ſit recte aſſignata. Itẽ ꝑfecte coercẽ delectatões pꝛauas h̊ ẽ ipᷣas nõ ſetire.ſ ̊ ẽ puatõ nõ poſitõ. ᷣ cñ qlibʒ v
tus heat actũ poſitiuũ ꝑ quẽ notificat᷑.vr ꝙ tꝑãtia male diffiniat᷑.Rꝰ.dð q; h diffinit tpãtia vm ſtatũ nãe la/
pſe.i qᷓ delectatões pꝛaue oꝛiunt᷑.⁊ ꝑ vᷣtutẽ tpantie refrenant᷑.⁊ circa H ↄſiſtit maxia difficultas tꝑantie i vis
toꝛibꝰ.⁊ in q̊ ↄyfoꝛmamur xpᷣo lʒ nõ oino.q;ꝛ xpᷣjs bhmõi delectatões nec ſẽſit nec eis ↄſ Eſit. nos ut ⁊ ſi nõ oſeẽti⸗
mus.eas tñ ſentimꝰ.æ ſic aliqͥ mõ eidẽ cõfoꝛmamur. ⁊ tũc delectatões hmõi coercemus.Añ coercẽ pᷣt dicere
quãcda reſiſtẽtiã reſpctũ hmõi delectatõnũ qꝗᷓ̃ ẽ ĩ eaꝝ repᷣſſõe. Ael pᷣt dicẽ ois ioꝛdiate delectatõis abſẽtiã ⁊ p/

uatoem.Et pmũ eſt hois ĩ ſtatu nae lapſe.ſcᷣm vero pᷣt eẽ xpi ⁊ bois iſtituti.Ad illud ̊ qð obꝛ ꝙ ois act? v⸗
tutis ẽ poſitiuus. d ꝙ ẽ loqͥ actu iterioꝛi ⁊ de actu exterioꝛi. Cũ g r ꝙ ois actꝰ virtutis ẽ poſitiuꝰ.dð ꝙ x
ru ẽ de actu meritoꝛi.ᷣ de actu exterioꝛi nõ ẽ gñalit᷑ veꝝ. Aelle em̃ carere aliq̊ qd nõ decet virtutis eſt.⁊ velle
abſtinẽ ab aliqͥ qd; nõ lz. ⁊ ſic ad virtutẽ ſpectat ſiſetiũ ⁊ ieiuniũ.qᷓ;uis em̃ nõ loqͥ ⁊ nõ mãducare ſint puatõis.
tñ velle nõ loqͥ ⁊ nõ mãducare ſũt poſitois ⁊ actꝰvirtutis. e¶ NMee vᷣtutes cardiales dicunt (vt ait bieroni
7 · mus) qbus in hac moꝛtalitate bñ viuit᷑. ⁊ poſt ad eternã vitã puenit᷑.Cõtra.nõ vr recta rõ nomis aſſignari.

—

er hãc em rõem vr̃ oĩs virt? cardialł eſſe. qꝛ oĩ virtute recte viuit᷑. Et oĩs virtꝰeſt via pueniẽdi in regnu. Itẽ

ch camdiales dicant᷑ q; ſuut pᷣncipales ⁊ pncipiñ mouẽdi. cñ charicas ſit magis pᷣncipalis ⁊ pᷣncipiñ mouẽdi.
V& chantas ſit virt cardialis. Itẽ cũ ipſa ſit non tm virtus etiã auriga virtuti.⁊ aliax directia. vi ĩa

nodicis

mus quibus in hac moꝛtalitate bene viuitur.et poſt
ad eternam vitam ꝑuenitur. Que in xpᷣo pleniſſime
fuerũt ⁊ ſũt.ð cuiꝰplenitudie nos accepimꝰ.In qͥ ha⸗
buerũt vſus eoſdeʒ quos in patria habẽt ⁊ quoſdam
etia vie. M H
õ de euacuatõe vir.car.ĩ futura vita Cc
Werũtñ an hee vᷣtutes cũ ⁊ ipᷣe in aĩio eẽ incipiãt.qͥ cũ
ſine ill pus eẽt tũ animꝰerat.deſinãt eẽ cũ ad eterna ꝑ
duxerint non nulla qõ eſt.
¶ Q;KRꝝönis determinatõ qᷓntũ ad iuſticie habitũ. d
¶ Quibuſdã viſuʒ ẽ eas eẽ deſituras. Et ð tribꝰ qͥdem
pꝛudẽtia.ſ.foꝛtitudie ⁊ tꝑãtia.cũ h̊ d̃ nõ nihil dici vi
det᷑. Juſticia eĩi imoꝛtalis ẽ ⁊ magis tũc pficiet᷑ in nobſᷣ
ʒ33 eẽ ceſſabit.cuʒ beate viuemꝰↄtẽplatõe nãe diuie
creauit oẽs ceteraſq; iſtituit nãs.qᷓ nihil amabilius ⁊
f meliꝰ eſt. Cur regẽti ſditũ eſſe iuſticie eſt. Et iõĩ im⸗
moꝛtał eſt oĩno iuſticia.nec ĩ illa btitudie eſſe deſinʒ.
ſed talis ac tãta erit vt ꝑfectioꝛ ⁊ maioꝛ eẽ nõ poſſit.
6õis determĩatõ qᷓ;tũ ad hitꝰaliaꝝ vtutũ.oñdẽs
ſm qͥs actꝰin patria remanebũt. e
(Cor ans ⁊ alie tres vᷣtutes.pꝛudẽtia ſinevllo iã ꝑicu
o erroꝛis.foꝛtitudo ſine moleſtia tolerãdoꝝ maloꝛũ.
tꝑãtia ſine repugnatiõe libidinũ eft ĩ illa felicitate. vxt
pꝛudẽtie ibi ſit nullũ bonũ deo pᷣponẽ vel equare.foꝛ⸗
titudis ei firmiſſime coherẽ.tꝑãtie nilo defectu noxio
delectari. Quod vero nũc agit iuſticia ĩ ſubueniẽdo
miſeris.qͥd pꝛudẽtia in pcauẽdis inſidijs.qͥd foꝛtitu⸗
do in pferẽdis moleſtijs.qͥd tꝑantia in coercẽdis de⸗
lectatioibus pꝛauis.ñ erit ibi oĩno vbi nihil mali erit.
Iſta vᷣtutũ oꝑa huic vite motli ncẽria.ſic fides ad
quã referẽda ſũt in pᷣteritis habebütnrr·
Pꝛedeterminata epilogat. f
Ecce aperte hic dicit Aug. ꝙ pᷣdicte virtutes in futu-
ro erunt.ſed alios vſus tune habebunt qᷓ; mõ.
¶ Autoꝛitatẽ Aug.ↄfirmat. G˙g˙se& H
Cui beda aſſentit ſuꝑ Exodũ ita dicens. Colũne an⸗
te quas expãſum eſt veluʒ.poteſtates celi ſunt q̃tuoꝛ
eximijs vᷣtutibus pclare.id eſt foꝛtitudine.pꝛudẽtia.
tꝑancia. iuſticia. que aliter in celis ſeruãtur ab ange⸗
lis ⁊ animabus ſãctis qʒ hic a fidelibus.Et conſequẽ
ter aſſignat Beda vſus illarũ virtutum ſᷣm pꝛeſẽtem
ſtatum ⁊ futurũ imitans Augu. in pꝛemiſſis aſſigna/⸗
ltatẽ ßʒ quã gcte ae gor tud 1 eqtatẽ bʒ quã aitkglkiuſticia rl
litatẽ ʒ quã attẽdit᷑ pꝛudẽtia. Et qꝛ iſte qᷓtuoꝛ wärtes S hanenae ſe ⸗
gẽdũ vł pac. edũ.iõ iſte q̃tuoꝛ vᷣtutes dicũt᷑ cardiales ⁊

bee vᷣtutes
in xpᷣo fuerũt.

Beda.

poſſit dici cardinalioꝛ
alijs. Juxta hoc que-
rit᷑ re hmõi virtutes

cardinales dicũtur po
litice magis ꝙ theo/
logice.Re.dð ꝙ hmõi
virtutes dicunt᷑ ↄſue⸗

tudinales.politice.et
cardiales. Cöſuectudi
nales dicunt᷑ rõne ſui
pᷣncipij origialis ſʒ q;

acqͥrunt᷑ ex frequenti

bñ agẽ. Politice wro
dicunt᷑ rõe opatõis et
exercitij ſibi debiti.qꝛ
ſicut theologice dicũt
qꝛ oꝛdinant boiez ad
diuia.⁊ qſi faciũt ho/

„ 2 7

minẽ diuinũ. ſic iſte vᷣ

tutes dicunt᷑ politice.

reddũt hoiem bene
oꝛdiatũ ad viuẽdũ in
ter hoĩes.vñ poli tica
virtꝰ d a polis qð eſt
pluralitas.ardiales
vo dicunt᷑ röne finis
Vltimi.qꝛ p iſtas ẽ in⸗
greſſus ad celeſtia re
gna. Duplex eſt enim

poꝛta ingrediẽdi in ce

lũ.vicʒ.p obſetuãtiaʒ
mandatoꝛũ ſ̃m illud

Math. xix. Sivis ad
vitã ingredi ſerua mãa

data. Et p tolerãtiam
tribulatõnũñ. m illud
Actũ.xiiij. Peꝛ mſtas
tribulatõncs opoꝛtet

nos &. Ad iſta vuo.

pᷣncipalit᷑ oꝛdinãt iſte
qᷓtuoꝛ virtutes. ⁊ iðo
dicũt᷑ pᷣncipales ⁊ car

iales. Jo aũt iſte v

tutes pᷣncipaliter oꝛ/
dinant. qꝛ ſumunt᷑ a
noibus pꝛecipuis hm

q̃s hõ dʒ verſari ĩ agg
dis ⁊ patiẽdis. In oi/

bꝰ em agẽdis vł patiẽ
dis dʒ hõ attẽdẽ ardu

rncig ſtatẽ z quã attẽdit᷑ tpãtia.⁊ vti ·
ardiales ad qᷓs reducũt᷑ oẽs vᷣtutes iducũt ad recte a⸗
pᷣncipales. Et ſic pʒ q̃re iſtevirtutes ſic nominẽt᷑ Et ꝙ;

rõ biero.q̃ ponit᷑ i ſia ẽ valde bõa. MNec valzʒ illð qdð obꝛ ð vtuti m iß ogi
B gq pomtilt boa. Mec tibꝰtheologic ⁊ ð charitate.qm̃ ipᷣe theologic
vᷣtutes tãq; excellẽtioꝛes ſoꝛtiũt᷑ nobiliꝰnomẽ. Pꝛeterea ñ ſumũt᷑ ſʒ ſlas Kro⸗ ↄditões ne Pale 4 ecnt

ad virtutẽ. roe qrũ iſte vocãt᷑ cardiales. Et p G̊ pʒ illð qð obijciebat᷑ pᷣmo ⁊ ſcdo.Ad ill vero qdð obijciebae

tercõ ſilr pʒ rſio.qꝛ oẽs virtutes iſte eqlit dicunt᷑ cardiales p eo q iſte oẽs rões penes qᷓs accipiũt᷑ eqit᷑ ſüüt

nccrie ad virtutẽ.viczʒ. rõ ardui ⁊ boneſti.⁊ debiti ſiue pulchꝛi ⁊ eligibil. f

mmoꝛtałẽ oino iuſticia ⁊c. In a

nuit h̊ mgr̃ ꝙ iuſticia ĩ futura btitudie ñ deſinet.nec ali dẽti 1tpãti 5
H ulticia! nec alie tres vᷣtutes.vicz.pꝛudẽtia.foꝛtitudo.⁊t
rõ huiꝰ irtutũ ñ ae eE vre en Gert tpatia. Et qr
Võ buiꝰ d oꝛdie iſlaꝝ q̃tuoꝛ virtutũ.qꝛ mgr ſꝑ h̊ pᷣmittit iuſticiã.⁊ ſcdo ſbᷣiũgit pꝛudẽtiã.⁊ tercõ rrltnchine .

qrto tpãtiã. Dʒ i ↄriũ bꝰẽ ꝙ; phᷣs

ꝓſecutõe harũ virtutũ pᷣmo oꝛdiat foꝛtitudinc.⁊ ſcdo tꝑãtiã. Itẽ vr ꝙ pꝛu

dẽtia debẽt oibꝰalijs pᷣmitti.qꝛ oñdit viã alijs. ſicut ebẽt p̃cedẽ ESti F
da 5 S pnut. a onaer. ð ſicut palpcbꝛe debẽt pᷣcedẽ greſſus.ſic vr̃ ꝙ pꝛudẽetia oꝛdinã
ante alias. Itẽ Sap.viij.pꝛemittitur continẽtia.⁊ une pꝛudẽtia.⁊ tercõ iuſticia.⁊ quarto foꝛtitudo
½ .

it em̃ ſic. Sobꝛietatẽ docet.⁊ ſapiam.⁊ iuſticiã.⁊ virtuteʒ.

ddm ꝙ iſte virtutes poſſũt q̃drupłr conſide

ran ſᷣm ꝙ qtuoꝛ ſut.⁊ ſm q̃qꝛuplicẽ cõſideratõem quclibʒ pᷣmo loco pᷣt oꝛdiari. Nʒ em̃ virtꝰ comꝑari ad ſb/⸗

Ee iiij

Li. IiIII

lectũ ⁊ babet ↄpari ad obiectũ.Ad ſbiectũ añt ↄpat᷑ dupłraut ſᷣm oꝛdinẽ in acqͥrẽdo. ? ſic opoꝛtz incipe a At
tinẽtia.qꝛ ſicut mediꝰcoloꝛ alijs coloꝛibꝰſbᷣſternit᷑.ſic mũdicia carnis pᷣmitti dʒ alijs virtutibꝰ.Et iſte oꝛdo cõ rti
ſiderat᷑ in libꝛo ſapie.vbi pᷣmittit᷑alijs. Alio mõ ↄpant᷑ virtutes ad ſbiectũ ſᷣm oꝛdinẽ in pficiẽdo.⁊ qꝛ in pfe⸗ ſnn
cto exercitõ virtutũ cognitõ pᷣcedit.ſic pꝛudẽtia oibus alijs hʒ ppomi. Et ſic pmittit eã Berñ. ad eugeniũ. di⸗ Ppoteti
cens ꝙ nõ tm̃ eſt virtus.verũ etiã auriga virtutũ. Si aũt ↄſiderentur per ↄpatiõem ad obiectum boc t eſſe Cenei
duplr.qꝛ obiectũ virtutis eſt bonũ ⁊ difficile ᷣm dicit pps. Si ↄpant᷑ ad obiectũ ſbᷣ rone difficultatis. ſic pt ſſt
eſſe foꝛtitugo. q magis ↄſiderat difficile. ⁊ hoc mõ oꝛdiat ph̊s in ethicis pᷣmittẽs foꝛtitudinẽ alijs. 2 deinde F⸗ ſtate
datim veſcẽdẽs ſᷣm ꝙ magis ⁊ minꝰ hñt rõnẽ difficilis.Si aũt ↄpant᷑ ſbᷣ rõne boni. ſic Bn oim virtutũ ẽ ip⸗ ſtadi
ſa iuſticia. cuiꝰmaxime eſt ordinẽ ↄſiderare.⁊ alijs bonũ ſuũ cõicare.⁊ hoc mõ oꝛdiat Aug.⁊ mgf in lr̃a.Et . ne⸗
hoc pʒ rñſio ad obiecta.patẽt etiã ea q̃ dicunt᷑ in a. Et ex bijs q̃ qᷓ̃ſita ſũt poſſũt foꝛmari ſex ꝓblemata pter cſatn
illa que q̃ſita ſũt.quatuoꝛ videlicet de diffinitõib? haꝝ qᷓtuoꝛ virtutũ.⁊ duo ſequẽtia de eaꝝ virtutũ nomie et cgd
oꝛdqine.⁊ iſta ſufficiãt de virtutibꝰ cardinalibꝰin ſua generalitate. . mule⸗
O intelligẽtiã huius ꝑtis totalis ⁊ diſtinctõ rectificãtibus ꝓut directe tẽdit iĩ deuz. cuiuſmoi ſt nodlie
Viies bꝛeuis incidit bic qõ de virtutibꝰcardia habitus virtutũ theologicaꝝ. ſed etiã indiget hitibꝰ cſonil
libus in gñali. ⁊ circa hoc bꝛeuiter pñt ſex q/ipᷣm regulãtibꝰ⁊ rectificãtibꝰ put oꝛdiat᷑ ad ſeiṽm 2 (ilt
ri. Pꝛimo abeni deiptn virtutibꝰ cardinalibꝰ q;3dtũ ad ꝓximũ.⁊ tales ſũt habitꝰ virtutũ cardialiũ. Añ ſi le
ad earũ nccitatẽ ſiue vtilitatẽ. Sco qᷓstũ ad diuerſi cut pᷣter pᷣcepta pᷣme tabule ꝗᷓ directe oꝛdinãt ĩ deũ. ſſone
tatẽ. Tercio qᷓstũ ad ſiectum. Quarto qᷓ;tum ad opoꝛtunũ fuit ponere pᷣcepta ſcde table que oꝛdiant Phe
numenꝝ. Quinto querit᷑ de ip̃is qᷓtũ ad oꝛiginẽ. Se ad ꝓximũ.ſic etiã in hbabitibꝰeſt intelligẽdũ. pte⸗ oſie
xto ⁊ vltio qᷓ;tũ ad diſtictõem finale. rea pᷣter habitũ virtutũ theologicaꝝ nccriũ eſt ad ſa Pohbtn
Queſtio.j. lutem ponere habitus virtnch arclinaliun ſicut rõ futn⸗
¶ Atrũ opoꝛtunũ ſit pᷣter virtutes theologicas cardia nes ad pᷣmã ꝑtem inducte oſtẽdunt.⁊ ↄcedende ſũt. 11 babit
les ponere. Et ꝙ ſic vr Sap̃.viij. Dicit᷑in umẽdatöᷣe qm̃ veꝝ concludunt. ¶ Ad illud vero quod pᷣmo ob linzto
ſapie ꝙ ſobꝛietatẽ ⁊ pꝛudẽtiã ⁊ iuſticiã ⁊ virtutẽ do⸗ ijcit᷑ in contrariũ ꝙ ille qui diligit pxrimũ legem im⸗ hoaßt
cet.q̃bus vtiliꝰ in vita nihil eſt hoibus. ſed ꝑ illa jtu ple. R. ꝙ boc non dicit᷑ ꝓpter hoc ꝙ implere legem teb at
oꝛ intelligunt᷑ virtutes cardiales.ᷓ ſũt nob maxime ſit ipᷣius dilectiõis tm̃ rõc ſui.ſed hoc ẽ ꝙ babʒ alios malet
vtiles opoꝛtune. ¶ Itẽ pᷣuatões baꝝ virtutũ ſiue babitus aunexos. qui ad ipᷣius dilectiõis ⁊ charita⸗ ſpicin
vicia eis oppoſita daacunt ad moꝛtẽ. ſicut gula.lu/ tis imperiũ quodãmodo moti dirigũt ⁊ habilitãt ad nccniin
xuria. auaricia ⁊c.ſed ſicut pᷣuatiões ſũt ꝑnicioſe.ſic obſeruanda opera mãdatoꝝ. ſicut mãdatum denõ naltea
poſitoes ſüt vtiles ⁊ opoꝛtune. vr ꝙ ſit magna ne/ foꝛnicando obſeruat qͥs ꝑ caſtitatẽ elicitiue. ſed per e. N
ceſſitas habedi virtutes cardiales, ¶ Itẽ nullus pᷣt charitatem imꝑatiuc. hoc aũt attribuit apls dilectõ oisr.
Ptingere ad regnũ celoꝝ nini impletiõezʒ mãdatoꝝ ni ⁊ charitati.qi ipᷣa ẽ mater foꝛma ⁊ finis oiĩm vir⸗ Ni ſdb
dei. ſed queqã ſũt mãdata ad quoꝝ impletõem vtu/ tutum ſicut ſuꝑius tactum fuit.⁊ in ſequẽtibus ſuo ffmrcet
tes cardiales habilitat. vtpote ſũt mãdata ſcde tabu loco melius explanabit᷑.¶ Ad illð quod obijcitur ꝙ; 12 fnann
le. vr ꝙ aq obtinẽda ſalutẽ valde ſint nobis ncẽrie oiis affectõ oꝛtum habet ab amoꝛe.Re.ꝙ ⁊ ſi omßfis Mllni
Itẽ ſicut qͥs ꝑdit vitã ꝑ pctm̃ in deũ.ita etiã p̃ᷣt ꝑ- affectio oꝛtum habeat ab amoꝛe tanqʒ ex affectione bitns
dẽ ꝑ pctm̃ in ꝓximũ.& ſicut nccriũ ẽ hbe virtutes oꝛ⸗ pᷣncipali ipᷣius aie. amoꝛ tamẽ non eſt tota cã aliarũ eddie
dinãtes ad deũ.ita ncẽriũ eſt hr̃e virtutes oꝛdinãtes affectõnũ.ideo nec regula ipius amoꝛis in ſe ſufficit N
ad ꝓximũ ⁊ ad ſeipʒʒ. Sʒ virtutes oꝛdinãtes ad den ad rectificatõeʒ aie niſi ſint virtutes in ea alios affe-⸗ fe
ſũt theologice. oꝛdinãtes ad ſe ⁊ ad ꝓpximũ ſũt cardi⸗/ ctus regulãtes ⁊ dirigẽtes. Et ꝓpterea illa ratio po/ M
nales. virtutes cardiales ſũt ncere Sed 3. Ro. teſt diffolui ꝙ pcedit ab inſuficiẽti. ¶ Ald illud qð 13 rſd
xiij. Qui diligit ꝓximũ legẽ impleuit.ſed a legẽ ilet obijcit ꝙ virtutes ſũt ad refoꝛmãdũ potẽtias. dom ths
bʒ oẽ illò qð ſibi nccriũ eſt ad ſalutẽ. qͥ bʒ charita⸗ ꝙ verũ eſt. ᷣ facies potẽtiaꝝ aie duplex eſt ſm dupli i
tẽ nõ indiget alia virtute ad ꝓximũ oꝛdinate.babit? cẽ ꝓppoꝛtõem ⁊ duplicẽ eiꝰ uerſionẽ᷑.videlicʒ.ad infe dſpat
virtutibꝰ theologicꝭ vr̃ ꝙ ſuꝑfluãt cardiales. Itẽ rniꝰ⁊ ſuꝑius.ad bonũ creatũ ⁊ ad bonũ icreatũ. et ad Nt
virtutes ſũt nccrie pᷣncipalr ad oꝛdinãdũ aie affectõ finẽ ⁊ ad illꝭ qð eſt ad finẽ. iõ cũ dicit ꝙ aia ſufficiẽt ſagſte
nes ᷣm ꝙ dic̃ Aug.in li.de ſpũ ⁊ aia.̊ oĩm affectõnũ foꝛmat᷑ eounat virtutes theologicas.dð ꝙ ven Agſa
vncipiũ eſt amoꝛ ᷣm ꝙ dr in. xiiij. de ci.dei. Cũ gͤcha eſt ꝑ ↄꝑatõem ad ſuꝑius.ſ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ car Rafon
ritas ſufficicut᷑ oꝛdiat amoꝛc. vr̃ ꝙ qͥ b rectitudine,z nales virtutes ſuꝑfluãt.qꝛ ipam aiam infoꝛmant et lſtnf
charitatis nõ indigʒ rectitudie alteriꝰ vtutis. ¶ Itẽ refoꝛmãt ꝑ ↄpatoem ad creatũ qð eſt ad finẽ oꝛdia/ goudi
