==

=

=
☛

—
=

.
aAN

—

—

—

4

,86

E
=

¾
=

S

7

—
=

=

—
—

=.
=—

41

Di.

finiens ſic articulum. Articulus indiuiſibilis veri/
tas de dco artãs nos ad credendum Contra iſtam
diffinitõ obẽ pᷣmo rõe partis huius ꝙ dẽ indiuiſibi
lis veritas ðR deo. Mullum em̃ verum cõplexum eſt
verum indiuiſibile.ſᷣ articulus ẽ verum complexum

vt enũciabile ſicut in pᷣcedentibus fuit oñſum. nõ

? veritas indiuiſibilisi Itẽ vna tm̃ ẽ veritas in diui
ſibilis circa deũ. ſi articulus ẽ veritas indiuiſibilis
Z do.vnus tm̃ ẽ articulus. hoc ẽ falſum. & et illᷣ ex

quo ſequitur.¶ Item nihil qð eſt ip̃e deus eſt veri

tas de deo.ſᷣ obiectũ fidei ẽ ipᷣe deus.g obiectum fi/
dei nõ ẽ veritas de deo.ſᷣ articulus eſt obiecuʒ fidei.
̊ incõueniẽter dẽ articulus veritas de deo.¶ Item
reſurrectionẽ eẽ futurã ẽ articulus.et hoc nõ eſt veꝝ
de deo ſed eſt verum de carne.ergo non videtur ꝙ
pꝛimum membꝛum pꝛedicte diffinitionis conueni/
at ipſi articulo generaliter nec vere ¶ Cõtra ſecun/
dã ptẽ notificatõis qua dẽ artans nos ad credendũ
opponit᷑ ſic. Mibil qð ẽ ſupꝛa rationẽ ⁊ occultũ rõni
artat eã ad credenduʒ.ſᷣ articulus latet rõncʒ ⁊ ẽ ſu/
pꝛa rõeʒ.gᷓ nõ vẽ ꝙ artet eã. ¶ Item ad nibil ad qð
mera voſũtate indinamur ꝑ aliquid artamur. ſ̊ ad
credendũ mera volũtate incliuamur. ꝑ nihil arta/
mur ad credenduʒ. articulus nõ artat nos.¶ Itẽ
ſicut ſe hʒ obiectũ fidei ad actum credẽdi.ſic ſe hʒ ob
iectum charitatis ad actũ amãdi.ſᷣx obiectũ charita/
tis nõ artat nos ad amandũ.g nec obiectũ fidei ad
credendum ¶ Item ſicut articuli oꝛdinãtur ad actũ
credẽdi.ita pᷣcepta oꝛdinãtur ad actum obediẽdi.et
ſicut artamur ad credẽdũ credibilia.ita artamur ad
exequẽdũ mãdata.& ſicut credibile dẽ articulꝰ.ita pᷣ/

ceptũ dʒ dici articulꝰ.ſi &̊ pᷣceptũ ñ ſoꝛti᷑ nomẽ arti/

culi.vꝛ ſimilit᷑ ꝙ nec ipᷣm obiectũ fidei debeat dici ar
ticulꝰ¶ Re.ad pᷣdictoꝝ intelligentiam ẽ notandũ ꝙ

articulus quãtũ ẽ de rõne ſui nomis dẽ ab artando.

boc aũt duplicit᷑ bʒ itelligi.actiue vicʒ et paſſueMi

citur em̃ articulus qꝛ ẽ quid in ſe artatũ.⁊ dẽ articu/
lus qꝛ alios artat. Pꝛout paſſiue dẽ articulꝰ qð in ſe

artatũ ẽ. eſt terminꝰ rſolutõis. Pꝛout ãt actiue dici
tur ẽ pᷣncipiũñ viſtictõis ⁊ diſcretõis.Et pᷣmo qͥdex
mõ accipit᷑ in ſcia naturali in qᷓ dicũt᷑ articli mẽbꝛa ſi

uc ptes qᷓ nõ reſoluunt᷑ in alias ſᷣ in eis ſtat rſolutio

ſicut dicuntur articuli digitoꝝ. Inquãtuʒ vero arti
culus dẽ Bneſhis diſtinctionis cõſueuit accipi in ſciẽ
tia ᷣmotionali.vt in grãmatica ⁊ rethoꝛica. Articu/
lus em̃ in grãmatica ẽ aliquid diſtinctũ faciẽs diſtin

ctionẽ quàtũ ad genera et quãtũ ad cãs et quãtũ ad

ſuppoſita.Et in rethoꝛica appellat᷑ artitulus diſtin⸗
ctio q̃ fit in ſentẽtia in ꝓlatione.Om̃ g& alie ſcie deſer

uiunt theologie.ſumit et ipᷣa ꝓpꝛietatem ſuoꝝ voca

buloꝝ iuxta illud qð inuenit in alijs ſciẽtijs recte di/
etum.QAm̃ fides nr̃a dicit pluriũ cognitionẽ.⁊ illa

quidẽ cognitio terminata eſt et diſtincta. neceſſe eſt

ſtet reſoſutio omniũ credendoꝛum.et tanqꝙᷓ a

circa obiectum fidei qd ẽ creditũ reperiri aliqua ad
q̃ reducantur oia credenda tanqᷓ ad illa in gib
i a ꝗ

ſunt pᷣncipia directiua in Puscroc uraeilla 4

pncipaliter fides credit.et qᷓ ꝓpꝛie ſunt obiectum
dei.Et ꝓ iſta duplici ratione dicunt᷑ cenſeri nomie
articuli.vicʒ qꝛ ſunt termini reſolutionis.et qꝛ pᷣnci/
pium diſtinctiõis.Et ꝓpterea Rich.ipᷣm articulum
diffiniens vel deſcribens. notificat ab hac duplici

Ppꝛietate. Nam in hoc ꝙ dicit pꝛimo articulus ẽ ve

XXIII

— —

—
ritas indiuiſibilis de deo.inſinuatur q; articulus eſt
terminus reſolutionis.reſolutio em̃ ſtat ad indiuiſi⸗
bile. In hoc vero qdð ſubiungitur.artãs nos ad cre-
dendum. inſinuat᷑ ꝙ ẽ pᷣncipiũ diſcretionis et dire⸗
ctionis.axtat em̃ ſicut regula directiua reſpectu om
mu eoꝛum que coiter ſunt crcedenda. a ſic iſta noti
ficatio recte ẽ aſſignata.qꝛ nõ tm̃ ẽ real dicriptio ſ ⁊
nõis interpꝛetatio.¶ Ad ill ẽᷓ qd pᷣmo obẽ in con/42
trarium ꝙ nulla veritas cõplexa ẽ indiuiſibilis.d.
ꝙ indiuiſibile dictũ de articulo nõ pᷣuat oẽz diuiſio/⸗
nem. ſed pᷣuat eã diuiſionẽ qᷓ̃ quidẽ conſiſtit in credi⸗
bilium diſtinctione.qꝛ articulus non diſtiguit᷑ in ali
os articulos.ibi em̃ ſtatus ẽ. Põt etiam aliter dici q;
ipi cõplexioni ſubiacʒ veritas idiuiſibilis. Sicut em̃
dictũ fuit pᷣus.intellectus circa ea q̃ dei ſunt ⁊ in deo
q̃ ſunt oino ſimplicia negociat᷑.⁊ intelligit ſub cõple
xione quadã.et quauis totũ qð ẽ deus ſit ipᷣe deus.
tñ intellectus dũ intelligit aliquid de deo.illud intel
ligit in ratione ſubiecti.et attribuit ei aliquid in rõe
ꝛedicati. Et qꝛ diuerſas ei attributiones facit. hinc
eſt ꝙ ipᷣam veritatẽ pꝛimã q̃ vna eſt multis modis
intelligit. et multis modis enunciat. Et per hboc pa ꝗʒ
tet reſponſio ad duo ſequentia.licet em̃ indiuiſibilis
veritas ſit vna.tñ articuli ſunt plures.qꝛ articulus ñ
ſolum eſt ipſa veritas in ſe.ſed ꝓut comꝑatur ad ali
quam attributionem reſpectu cuius deus eſt in rõe
ſubiecti.ſicut dictum eſt creatoꝛẽ deum eẽ trinuzʒ. de
um eſſe vnum. et ratione huius dicitur eſſe veritas
indiuiſibilis de deo.et plures articuli.quia plura eſ-
ſentialia ſunt de deo et circa deum que neceſſariũ eſt
credere ipi fidei.¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ caꝛnis re ꝗꝗ
ſurrectio nõ eſt de deo.dm ꝙ immo inquãtũ tenet
rationẽ articuli.ſic em̃ comparat᷑ reſurrectio noſtra
et carnis reſuſcitatio ad virtutem diuinam. VUñ cre/
dere carnis reſurrectionẽ non eſt aliund qᷓ; credere ꝙ
deus coꝛpoꝛa noſtra reſuſcitabit exigente hoc ſua iu
ſticia. et faciente ſua potentia.¶ Ac illud qð obẽ cõ/A5
tra ſecundam ꝑtem ꝙ articulus non artat rationeʒ
cum ſit ſupꝛa eam. dom.ꝙ articulus diffinitur hic in
coꝑatione ad intellectũ non quantũcũq; ſ̊ infoꝛma/
tũñ fide.et boc notatur cũ dicit᷑ artans nos ſcʒ fide/
les. Quãuis auteʒ articulus ſit occultus intellectui
qui quidem nõ habet fidem.et etiã ſupꝛa ipᷣm.nõ tñ
ẽ ſupꝛa intellectum inquãtum fide illuminat᷑ et ele/
uatur Ad illud qð obr ꝙ credere ẽ ꝑ meram volũ/ʒ6
tatem et ita non ꝑ artationẽ.dem ꝙ eſt artatio q̃ re
pugnat libertati.et ẽ artatio q̃ᷓ repugnat ambiguita/
ti. ⁊ cuʒ dẽ articulus qꝛ artat ad credendum.hoc nõ
dẽ ꝑ coactionẽ voluntatis.ſᷣ hoc dꝛ ꝑ remotionẽ am
biguitatis.qꝛ in ipᷣa veritate articuli determinate fi/
git᷑ mens credentis vt nullatenus ad partem aliam
inclinet᷑. Uñ ſicut dicit᷑ vox articulata q̃ ad ſignificã
dũ aliquid ẽ determiata.cũ pꝛius in ſe indifferẽs eẽt
ad ſignificandũ diuerſa. ſic articulꝰ dẽ qꝛ ipᷣm oꝑtet
determinate credere et ei aſſentire omni remota am

biguitate et vacillatione. Ad illud qd opponitur ꝗ47
de ohiecto aliaruz virtutum ⁊ etiam ð pcepto ꝙ ar/

tat ad obediendũ.ddm ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ ſicut pꝛius

dictum eſt articulug nõ tm̃ dẽ qꝛ artat obligando.ſᷣ

qꝛ artat diſtinguendo ⁊ diſcernẽdo et qꝛ ad ipᷣm ſtat
reſolutio.et qm hoc ꝓpꝛie cõuenit ipi fidei q̃ eſt vir⸗
tus perficiens ipᷣm intellectũ ad quem ſpectat pꝛin/
cipium et regula diſcretionis.hinc eſt ꝙ ſolum odie⸗
ij

48 uerſitas inter vtrãq;. ¶ Re.ad pᷣdictoꝝ intelligeẽtiã ẽ

notandũ ꝙ iſta deſcriptio in tribꝰ differt a dſcriptõe

Ni.

ctũ ſidei vendicat ſibi nonẽ articuli.
cß nas veeoenf. b.

-

¶ De notificatione ylidoꝛi quc talis S. Articulus ẽ per
ceptio diuine veritatis tẽdens in ipam. Cõtra partẽ

pꝛimã huius diffinitionis opponit᷑ ſic. Nulia veri/
tas ẽ ſua ꝑceptio.̊ articulꝰ ẽ diuina veritas.̊ hec ẽ
falſa articulꝰ ẽ ꝑceptio diuine veritatis.¶ Itẽ fides
Eẽ ꝑceptio diuie veritatis. ſi articulꝰ ẽ ꝑceptio diui/
ne veritatis. fides ẽ articulus. ¶ J gloꝛie
ceptio diuie veritatis. vẽ ꝙ viſio gloꝛie ſit articu/
lus fidei.qd ſinipłr ẽ abfureiu. ABee⸗ in articulis nõ
tm̃ expꝛimit᷑ diuina veritas ᷣ etiã diuina bonitas et

xpᷣi hůanitas.g nõ vẽ ꝙ pᷣmũ nehn diffinitiõis omi

articulo generaliter cõueniat. ¶ Cõtra ſcdaz ꝑtẽ dif
finitiõis opponit᷑ ſic. Mihil qð cẽ ipᷣa diuina veritas
tẽdit in diuinã veritatẽ.vᷣ articulꝰ ẽ ipᷣ̃a veritas diui
na. & nõ ẽ tẽdes in ip̃am vericate ore articulꝰ cõis

Ereſpectu fidei bonoꝝ ⁊ maloꝝ.ſ mali quis ꝑcipiãt
pᷣmã veritatẽ.nõ tñ tendũt in ipam.& tedere in diui

nã veritatẽ nõ ẽ cõe oi articulo.¶ Itẽ aliqui phi ba
buerũt de deo aliquã cognitionẽ cũ quada dilectõę.
Sſi habucrũt ſimul diuine veritatis ꝑceptionẽ cũ q̃

clã tẽdentia in ipᷣam.cet tñ nec fidẽ nec fidei articulos
habuerũt.& nõ vꝛ ꝙ pꝛedicta notificatio de articulo

recte aſſignet᷑.¶ Itẽ cũ vniꝰ rei vna ſit diffinitio.v

ad notificationẽ articli ſufficiat notificatio ſiue dif

finitio Richardi.ſuꝑſtuit & iſta yſid.qꝗᷓritur & q̃ ſit di

Nichardi. Mã illa deſcriptio ipius Rich.ẽ q̃ſi qdaʒ
noõis interpᷣtatio.hec aũt ẽ realis notificatio. Scðo

vo dft in boc ꝙ cũ articulꝰ dupliciter hẽat cõſidera/

ri. et ꝓut ẽ in ſe.et ꝓut ẽ apud aiazʒ.notificatio ipᷣius
Rich.reſpicit ipʒ articulũ put ẽ in ſe. NHotiſicatõ ãt
Vſidoꝛi reſpicit ipᷣm articulũ ꝓut ẽ ens apð aiaʒ.idðo
dicit ipᷣm eẽ ꝑceptionẽ diuine veritatis.Tercia dꝛia
E.qꝛ cũ duplir ↄtingat loqui de fide.vicʒ de fide ĩ ſua
geſeralitate.et ð fide foꝛmata. Duplxr ctiã cõtigit ar
ticulũ cõſiderari.aut ꝓut ẽ obiectũ fidei generaliter.

gut ꝓut ẽ obiectũ fidei foꝛmate.Rich.diffinit articu

lũ ꝓut ẽ obiectũ fidei generaliter.et ideo dicit ꝙ ẽ ar

tãs nos ad credendũ.yſidoꝛꝰ aũt diffinit ißm ꝓut ẽ

obiectũ fidei foꝛmate. et ideo dicit ꝙ ẽ ꝑceptio veri/
tatis tẽdẽs in deũ.Et qm̃ fides foꝛmata r̃ſpicit intel

lectũ ꝑiter et affectũ.⁊ intellectũ illũinat ad credẽdũ.
1 affectũ exeitat ad tẽdendũ in deũ.hinc ẽ ꝙ yſidoꝛꝰ

diffinit articulũ pᷣmo ꝑ cõꝑationẽ ad actũ intellectꝰ

tẽ viſio gloꝛie eſt

II

eñ dicit.Articulꝰ ẽ ꝑceꝑtio diuĩe veritatis. Scdo g
compꝑationẽ ad actũ affectus cũ ſubiũgit.tẽdẽs in ip
ſaʒ. Et qꝛ ad vtrũqᷓ actũ cõpat᷑ in rõe motiui.bic eſt
ꝙ ᷣdicta diffinitio intelligẽda ẽ dari pᷣm pᷣdicationẽ
calem. vt ſit ſenſus.Articulꝰ ẽ ꝑceptio ⁊c᷑.id ẽ articu
lus ẽ iliud qð illumiat nos ad diuinã veritatẽ pcipi
endã.et qʒ; excitat nos ad tẽdendũ in ipam. Uñ dꝛ ꝑp
ceptio tẽdẽs.qꝛ facit nos ꝑcipere et tẽdere.et mouet
nos ad tendendũ.Et ꝑ hoc patet rñſio fere ad omia
obiecta qᷓ obijciuntur. ¶ Ad illud em̃ qd pᷣmo obẽ ꝙ 49
nulla veritas ẽ ſua ꝑceptio ptʒ rũſio.qꝛ veꝝ ẽ pᷣdica/
tione eëntiali.̊ nõ ẽ veꝝ pᷣdicatione cauſaliald il/S0o
lud qdð obꝛ ꝙ fides ẽ ꝑceptio et etiã viſio gloꝛie.dom
ꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ illud dꝛ pᷣdicatione foꝛmali.ſ illᷣ dꝛ
pdicatione cauſali. fides em̃ et viſio eſt ꝑceptio ſicut
habitus ꝑceptiuꝰ.ſᷣ articulus ẽ pceptio ſicut obiectũ

motiuũ virtutis ꝑcipiẽtis. Poſſet etiã dici ꝙ intelle 51

ctus aliqũ nõiat potẽtiã.aliqñ habitũ aliqũ actum.
aliqñ obiectũ.ſicut manifeſtũ ẽ iu diuerſis auctibus.
ſic et ꝑceptionis nomẽ põt extẽdi ad habitũ.actuʒ.ct

aigeb dicit᷑ de fide aliter de articulo.

Ad illud qd obꝛ ꝙ articuli nõ tĩ ſpectãt ad verita 52
tẽ ſᷣ etiã ad bõitatẽ.nec tĩ ad veritatẽ diuinã ſ̃ etiaʒ
bũanã.ddm ꝙ ⁊ ſi articulus ↄcernat aliqͥ mõ bonũ.

oↄcernat etiã aliqͥd creatũ.ſᷣm illud tñ nõ bʒ rõcʒ mo

tiui.̊ eoipᷣo ꝙ babet in ſe rõeʒ veri et veri ſũmi. cui
fides pꝓpter ſe et ſuꝑ oia aſſentit.Et qꝛ diffinit᷑ hic ar
ticulus inquãtũ motiuꝰ fidei.iõ ſufficit tãgere bic
in eius notificatione vᷣitatẽ diuinã a qᷓ eſt tota ⁊ pᷣn-
cipalis rõ fidei.(¶ Ad illð qð obꝛ ð tẽdẽtia pʒ rñſio. 3
qꝛ pᷣdicatio illa cauſaliter ẽ intelligẽda. Articulꝰ em̃
terminãdo facit tendere.terminat em̃ inquãtũ finis.
et mouet inquãtũ obiectũ.Et ideo facit tẽdere( Ad 4
illud q obꝛ de fide maloꝝ.ddin ꝙ bic diffinit᷑ arti⸗

culus in comꝑatione ad fidena foꝛmatã.licet etiazʒ fi

des maloꝝ in deum actu nõ tẽdat.tñ reddit quodã
mõ abilẽ ad tendendũ licʒ ſemiplene.¶ Ad illud qd 5 5
obẽ ꝙ cognitio phoꝝ erat perceptio cũ tendẽtia.dð.
y nõ erat illa tẽdẽtia que ẽ ex fide.nunqᷓᷓ em̃ ꝑ illam
cognitionẽ poterãt ꝑueniꝛe ad ſalutẽ.iõ vt verius lo
quamur potius iacebant qᷓ; tendebãt.¶ Ad illud qð S6
obẽ ꝙ vnius rei vnica ẽ diffinitio. dom q verũ ẽ bᷣm
vnicã compationẽ et conſiderationẽ.ſᷣ ſᷣm qꝙ aliqͥd
multipliciter habet conſiderari. multipliciter habet
notificari.ideo Richardus ⁊ yſidoꝛus diucrſimode
notificauerunt.qꝛ diuerſimode cõſiderauerũt.diuer-
ſitas ãt eoꝝ fuit qti ad tria ſicut oñſuʒ ẽ ſupꝛa.

(QLiſtinctio. xxv. de fidei ſufficientia.
Recictis adijciendum ẽ de ſufficientia fidei.⁊c. Supꝛa egit mgr de fidei eẽntia et ð cius obiccto ⁊ ma
4 teria. In hac tercia parte agit de eius ſufficiẽtia. Oiuidit᷑ aũt ꝑs iſta in duas partes. In quaruz pᷣma
DAicit de fidei ſufficientia. In ſecunda vero ip̃am fidem compat ad virtutes alias.ibi. Illud ctiam nõ
Eeſt pꝛetermittendum ꝙ fides ſpes charitas ⁊c. Pꝛima pars in qua veterminat de ſufficientia fidei. diuiditur
in partes duas. In quaruzʒ pꝛima inquirit de ſufficientia fidei in quadam generalitate. In ſecunda inquirit
deſcendendo ad ſpeciales diffcrẽtias ꝑſonarum.ibi.Quid g dicet᷑ de illis ſimplicibus.⁊c. Pꝛima ps diuidi

kur in tres partes. In quaruz pꝛima determinat magiſter quid ẽ illud de fide ſinc qua nunq; potuit eſſe ſa-/
lus. In ſecunda determinat quantum ſufficit credere. ibi. Sed queritur vtrũ hoc credere ante aduentuz ⁊c.
Zu tencia vero pluribus auẽtibus confirmat determinata. ibi. Uñ Augu.ad optatum illa fides.⁊c. Similit᷑

ſecunda pars in

qua deſcendit ad ſpeciales differentias ꝑſonarum credentiũ habet tres. Jn pꝛima inquirit

quid vel quantum ſuſſiciat creqere ſimplicibus qui pꝛeceſſerunt chꝛiſti aduentum. In ſccũda vero inquirit

de pꝛouectoꝛibus vtrum neceſſe fuerit cred

de mediatoꝛis. ⁊c. In tercia vero inquirit de fide Coꝝ

dere eos omnia ꝗᷓ modo creduntur. ibi. Sed queritur cum ſine fi⸗-
ꝛclij ꝗᷓ fuit ante euangelium ꝓmulgata ibi. Solet etiã

gu eri de coꝛnelio. vc. Subqiuiſiones autem partium mauifeſte ſunt in littera.

n
fetiato

fuent

enls
ſchheag
Ugil
locen

Begen
Cche

.V

D
wemotiit

n antig
unpmndn,
tgrane
ſofengcte
ccerci

1

alſtl
iniogeen⸗
Geiannisli
hnchernie
Nhinſanche
rcidag
Wim
Uadbeürg
tenindene
ituiiniſe;
emulipiti
udtiötzier
gick tellinc
Etadiith
löſucttipen
nininicttudt⸗
inenn,c
Uraintiiils
römind
emmäcihln

— SS
„ —

d

6

„ ¶ Inquirit ð ſufficiẽtia fidei in quadã generalitate.
XXV. et Cenc ð fide ſine q̃ nũqᷓ; potuit eẽ ſalus. a
Redictis adijciendũ ẽ de fufficiẽtia fidei ad ſalu⸗
tẽ. Illis em̃ qͥ pᷣceſſerunt aduẽtũ xpᷣi ⁊ qͥ ſequũt᷑.
Ayf pꝛofeciſſe ſᷣm tꝑis ꝓceſſuʒ ſicut ꝓfecit cognitio. Fi
Qaes quippe magna dr̃ cognitiõe et articuloꝝ qntita⸗
te.vel cõſtãtia et deuotiõc.Eſt auteʒ q̃dã fidei mẽſu/⸗
ra fine qua nũqᷓ; potuit cẽ ſalus. Vñ apls. Opꝑtet ac⸗
cedẽtẽ credere qꝛ deꝰ ẽ.⁊ ꝙ fmuneratoꝛ ẽ ſperãtiũ ĩ ſe.
¶ Determinat quanti ſufficit creldere. b
Bʒ qrit᷑ vtrũ hoc credere ante aduẽtũ ⁊ añ legẽ ad ſa
lutẽ ſuffecerit: Nã tꝑe gr̃e cõſtat certiſſime hoec nõ ſuf⸗
ficere. Oꝑtet em̃ vniuerſa credi que in ſymbolis cõti⸗
nent᷑.Sʒ nec añ aduẽtũ nec añ legẽ videt᷑ hoc ſuffeciſ
ſe.qꝛ ſine fide mediatoꝛis nullũ hõieʒ vel ante vel pꝰ
fuiſſe ſaluũ ſanctoꝝ autoꝛitates cõteſtant᷑.
¶ Cõfirmat autoꝛitatibꝰpluribꝰ ðtermiata. c
CGä Aug.ad optatũ.Illa fides ſana ẽ q̃ credimꝰ nul
lũ hõieʒ ſiue maioꝛis ſiue ꝑue etatis liberari a ↄtagio⸗
ne moꝛtis et obligatõe peccati qð pꝛima natiuitate cõ
traxit.niſi ꝑ vnũ mediatoꝛẽ ði et hõim ieſuʒ xpᷣm.Cu⸗
ius hõis eiuſdẽq; dei ſaluberrima fide etiã illi iuſti ſal
ui facti ſũt.qͥ pꝛiuſq; veniret in carnẽ credider̃t in car
nẽ venturũ.Eadẽ em̃ ſides ẽ ⁊ illoꝝ et nr̃a. Pꝛoinde
cũ oẽs iuſti ſiue añ icarnationẽ ſiue pꝰ nec vixerit nec
viluãt niſi ex fide incarnatõis xpᷣi.pꝛofecto qð ſcriptũ
ẽ nõ eẽ alið nomẽ ſub celo in quo oꝑteat ſaluari nos.
ex illo tꝑe valet ad ſaluandũ genꝰ hũanum ex quo in
Adã viciatũ ẽ. Idẽ. Nemo liberat᷑ a danatioe q̃ per
adã facta ẽ niſi ꝑ fidẽ ieſu xpᷣi. IJdẽ.Eadem fides me
diatoꝛis que nos ſaluat.ſaluos iuſtos faciebat ãtiqͥs
puſillos cũ magnis.qꝛ ſicut credimꝰ xpᷣm in carne ve/⸗
niſſe.ita illi vẽturũ.ſt ſicut nos moꝛtuũ.ita illi moꝛi /
turũ.Et ſicut nos reſurrexiſſe.ita et illi reſurrecturũ.?
Gꝛegoꝛi.ſuper nos et illi ad iudiciũ viuoꝝ et moꝛtuoꝝ vẽtuꝝ.Gꝛeg.
Eechielem. ſuꝑ Eʒechielẽ.Et qͥ pibãt ⁊ qͥ ſeᷓbant᷑ clamabãt dicẽ
. tes oſanna filio dauid ⁊c.qꝛ oẽs electi qui in iudea eẽ
potert.ſiue qͥ nũc in eccleſia ſũt.in mediatoꝛẽ ði ⁊ ho
minũ crediderũt ⁊ credũt.Hijs alijſq; pluribꝰteſtimo
mmijs pſpicue docet᷑ nilii vnq; ſalutẽ eẽ factã niſi ꝑ fide,Zʒ
meldliatoꝛis. Optʒ accedẽtẽ credere que ſupꝛa dixit
apls.ſed nõ ſufficit. M Kr

O ſine fide
mediatoꝛis nũ
q; fuerit ſalus.

Aug.

Aug.in li. ðR coꝛ
rectiõe et gra.
Aug.i li.ð nup
tijs et ↄcupia.

¶ Ind rit ð ſufficiẽtia fidei qᷓntuʒ ad ſpẽales dr̃ias
pꝓhſonaꝝ credẽtiũ. Oſtẽdẽs qͥd vł q̃ntũ ſufficiat crede
re ſimplicibꝰ qͥ pceſſer̃t xpᷣi aduẽtũ. dè
uid dicet᷑ ð illis ſimplicibꝰ qbꝰ nõ erat reuelatuʒ
myſteriũ icarnatioõis qͥ pie credebãt qð eis traditũ fu⸗
it.dici pᷣt nullũ fuiſſe iuſtũ vel ſaluũ cui nõ eẽt facta re
uelatio vel diſtincta vl velata in aꝑto vł in myſterio.
Diſticta vt abꝛae et moyſi alijſq; maioꝛibꝰ qͥ diſtictio
nsẽ articuloꝝ fidði debat. Uelata vt ſimplicibꝰ qᷣbꝰ fue
latũ erat ea eſſe credẽda.que credebant illi maioꝛes ⁊
docebãt.ſʒ eoꝝ diſtictõʒ aptã nõ hẽbãt. Siẽ in eccle⸗
ſia aliqͥ minꝰ capaces ſũt qͥ articlos ſymboli diſtigue⸗

. — —

a EFides quippe ma/ 1
gna dicit cognitõe ct

articloꝝ qᷓntitate. vel

oſtãtia noreſto

tra. vẽ pᷣmo bic eẽ ſuꝑ
fluitas.qꝛ mgr̃ Hugo
nõ ponit niſi duo ?m

que attẽdit᷑ ꝓfectꝰ fi-

dei.vicʒ cognitionẽ et
affectionezʒ. Magr vo
ponit hic q̃tuoꝛ.& vẽ

wwille ſit dim inutꝰ.vel
ipᷣe ſuꝑfluꝰ. Itẽ cadẽ

fide q̃ credit᷑ vnꝰ arti⸗-
culꝰ credũt᷑ et ceteri.S
nõ vꝛ ꝙ dicat᷑ magna

ab articloꝝ qᷓntitate.

dð.ẽ ad hoc.ꝙ fi
des duplicẽ bʒ magni
tudinẽ.vnã ꝑ cõpatio

nẽ ad obiectũ. ⁊ hec at
tẽdit᷑ in artickoꝝ qnti

tate.et vocat᷑ hic arti/

cloꝝ qᷓntitas ipoꝝx ar
tickoꝝ dignitas.articu

li em̃̃ nõ ſũt de q̃cunq;
veritate ſᷣ R vitate ſũ/

ma. Et penes bec n⸗
m

titas fidei cq̃lis ẽ

viuerſitatẽ tépoꝝ. eq̃ł
E etiã pᷣm plalitatẽ ar/
ticuloꝝ qᷓntũ ad id q
ẽ in cis pꝛincipale.ſc,

qᷓntũ ad ipᷣaʒ pᷣmã ve

ritatẽ.qtũ vᷣo ad ↄno
tatũ bñ poſſʒ ↄcedi ꝓ
vnꝰ articłs eſt dignioꝛ

alio.vl illi qͥ ſũt ð diui
nitate ſũt dignioꝛes qᷓ
illi qͥ ſũt de hũanitate.
Hʒ etiã magnitudinẽ
ꝑ cõꝑationẽ ad ſubiec

tũ. qꝛ fides reſpicit ſb/

iectũ ßm triplicẽ vim.
vicʒ ᷣm potẽtiã intel/
lectiuã. et ſᷣm potẽtiã
affectiuã.⁊ ſᷣm poten/
tiã interpᷣtatiuã.ſᷣm H
attẽdit᷑ in fide magni⸗
tudo m triplicẽ mo/

dũ. vicz ꝑ cõpatione,

ad intellectiuã dẽ ma⸗
Sna ooglte com⸗/
ꝑationẽ ad effectiuazʒ
dzꝛ magna deuotiõe. p
cõꝑationẽ ad iterpta⸗/
tiuã dẽ magna cõſtan

tia. Zunc em̃ fides cõ

ſtans ẽ qñ aliqͥs libere
cõfitet᷑ qð credit.et ſic
patet pᷣdictoꝛuʒ qtuoꝛ
nũerus et ſufficientia.

Aliter põt dici et ma⸗

X iij.

—
—

☛
5 6

gis im intentionẽ ma

giſtri ꝙ cũ fides reſpi⸗
cLaieat itellectũ et affectũ

Fm ꝙ ſupꝛa habitũ ẽ.
magnitudo eius ſumi
tur tã ex ꝑte huius ꝙ
ex ꝑte illius. Ex ꝑte qt
intellcctꝰ duplicit᷑ põt

attẽdi maioꝛ magnitu

do in fide. aut ꝗꝛ clari

us cognoſcit ipᷣm cre

ditũ. aut qꝛ cognoſcit
ipᷣm in pluribꝰ ſiue di
ſtinctius. Dꝛimo mõ
dꝛ fides magna cogni

tiõc. Scdo articuloꝝ
gquantitatc.qꝛ articu/
los nouit melius diſti

guerc. Similit ex ꝑte

Agffectus dupliciter at/

tẽdit᷑ magnitudo.aut
qa: firmiꝰ adherct. aut
ꝗaꝛ intenſius. Pꝛio mõ
dꝛẽ cẽ magna cõſtãtia.

Scdo mõ dicit mag⸗/

na deuotiõc.et ſic iſta

quatuoꝛ reducunt᷑ ad
lillla duo que ponit ma

Iiter Haugo Et p boc
patz rñſio ad obiccta.

Patzʒ etiã ꝙ nõ ẽ aliꝗᷓ

Kuitas. b(Quibuſ

dam videt᷑ ꝙ ſuffece/

rit illis qᷓtuoꝛ tñi cre/
dere. ſcz natiuitatem.
moꝛtem. reſurrectiõʒ.
⁊22 duẽtũ ad iudiciuz.

((Mtra. Cũu iſti arti-

culi ita bene eſſent ig/

re et aſſignare nõ valẽt. omiĩa tñ credũt q̃ in ſymbolo
continent᷑.Credũt em̃ q̃ ignoꝛãt habẽtes fidẽ velatã
i myſterio.ita et tũc minꝰ capaces ex reuelatiõe ſibi
facta maioꝛibꝰ credẽdo inherebãt qͥbus fidẽ ſuã qua⸗
ſi ↄmittebãt. Vñ Job Boues arabant et aſine paſce⸗
bant᷑ iuxta eos. Simplices ⁊ minoꝛes ſũt aſine paſcẽ
tes iuxta boues.qꝛ hũiliate maioꝛibꝰ adherendo in
myſterio credebãt.ꝗ et illi in myſterio docebãt qualis
foꝛte fuerat vidua ſareptaan.
¶ Inquirit ð ꝓuectõꝛibꝰ añ aduẽtũ xpᷣi.vtꝝ neceſ
ſee fuerit eos credere oĩa q̃ͥ mõ credunt᷑. e
¶Sʒ qrit᷑. Cũ ſine fide mediatoꝛis ãtiquis nõ fuerit ſa⸗
lus ſicut nec modernis.vtꝝ opꝑtuerit illos credere oa
illa de mediatoꝛe que nũc credimꝰ?? Quibuſdã vide b
tur ꝙ ſuffecerit illis quatuor tm̃ credere.ſ.natiuitatẽ.
moꝛtẽ.reſurrectionẽ.et aduẽtũ ad iudiciũ.qð ex pᷣmiſ
ſiis verbis Aug.colligũt vbi iſta q̃tuoꝛ poſuit.Alijs
aũt videt᷑ habita fide trinitatis id de myſterio incar⸗
natiõis fidei ſuffeciſſe vt dei filius erederet᷑ naſeiturꝰ
de hoie et iudicaturus. Qui de Johãne baptiſta do c
cumẽtũ huius rei aſſumũt qͥ de moꝛte xpᷣi et deſcenſu
ad inferos in euãgelio dubitaſſe videt᷑ ſ̃m expoſitio
nẽ Gꝛeg.qñ interrogauit ꝑ diſciplos.Tu es qͥ ventu
rus es an alium expectamꝰ: Quaſi es tu ꝑ teipᷣm de⸗
ſcenſurꝰ ad infernũ an aliũ ad hec ſacramẽta miſſurꝰ
es.Quidã tñ dicũt eũ nõ dubitaſſe de ignoꝛãtia.ſᷣ de
pietate.id ẽ dubitare ſe oſtẽdiſſe.ñ qꝛ ignoꝛauit.ſᷣ pie
tatis affectu copaſſum eẽ chꝛiſto et eius humilitatem
anmmirando inſinuſſſe.
¶ De fide Coꝛnelij q̃ fuit poſt xpᷣi aduentum
ſeg ante euãgelium ꝓmulgata.
¶ Solet etiam queni de Coꝛnelio vtrum fidem incarna
tionis habuerit cum dictum ſit ei per angelum. accep Acxł᷑ x.

E ob.jf.

Mat. xj.

notl ſteut alij. viget ꝙ non magis tenerent᷑ cognoſcere illos ꝙᷓ alios. Queritur quare magis iſta debebant
credere de mediatoꝛc ꝙᷓ alia. ¶ . dom ꝙ iſta pᷣncipaliter debcbat habere fides illoꝝ quibꝰ innitebat tancỹ
magis optuna. Ham pꝛimũ quidẽ credebant tanqᷓ ip̃ius fidei mediatoꝛis fundamẽtũ.videlicʒ iam natiui
far. Scom vo vicʒ ipaʒ paſſionẽ vt ꝓuocaret ad amoꝛẽ.Terciũ vo vicʒ ipam reſurrectionẽ vt ſubleuaret
ad ſpem. Quanũ vo ſc aduẽtuʒ ad iudiciũ vt gubernaret p timoꝛẽ. Et qꝛ oibus erat neceſſarium ad ſalutẽ
recte credetc.amare.ſperare et timere.ideo opoꝛtuit quatuoꝛ iſtos articulos credere erplicite.vt alij qui inni

tebant᷑ crededo implicite poſſent ſaluari. Ael alit. qꝛ nullus poterat merito ſuo liberari a cognitiõe vel obli⸗
gatioe peccati ouginalis. optuit ꝙ crederẽt ſe ꝑ meritũ xpi poſſe ſaluani et p ſatiſfactionẽ eiꝰ. In merito añt
iſte cſt quatuoꝛ conſiderare. vic perſonam ſatiſfacientis. et modum ſatiſfaciendi. et eius pꝛemmium. et pꝛemi
andi mrodum. Quantum ad perſonam opotebat credere natiuitatem. Quantum ad modum ſatiſfaciendi
opoꝛtcbat cre dere paſſionem. Quantum ad pꝛemii opoꝛtebat credere reſurrectionem. Quantum ad mo

dum opoꝛtebat credere aduentum ad iudiciũ. c

QAui de Johanne bap. ⁊c. Innuit ꝙꝙ Jo. bap. de moꝛte

. phi et deſcenſu ad inferos dubitauit. Contra. Si moꝛ et ad inferos deſcedere ẽ articulꝰ.ct Johs d hoc vu⸗
itauit. fuit inf delis. coͤſtat iohannẽ nõ fuiſſe infidelẽ. cũ vñs laudet eũ ibi Mat. xj. nõ dubitauit.Itẽ
Aohes ci phibutrat teſtimoniũ et alijs notũ fecerat xpᷣm. nõ vi q ve dubitzucnit au; miſit diſcipkos ſuos

ad.xpᷣm. Et boc ẽ qʒ dicit Aug.ſuꝑ.xj. Joh. Jobãnes qͥ a ſpiritu

to didicerat qcquid audicrat. qͥ ceteris

dicauerat. qͥ teſtimoniũ phbibuerat. qᷓ colũbã viderat.quare ſic qᷓrit: Si ignoꝛat. quõ teſtis fuit iobs:cũ aũt

Figna diuulgares mõ pꝰ moꝛtuos ſuſcitatos

△D — 7 37

cũ iaʒ oibus quaſi notꝰ ẽ.nunqͥt ẽ tibi nõ notus:abſit. Si tu di

qs ꝙ; nõ dubitauit ad modũ dubitãtis ſe bũit. Obẽ contra hoc aucte Amb.ſuꝑ lucã vbi ſic ait. YJohs no/
uit dei filiñ ̊ nõ iom ad inferos deſcenſurũ. Itẽ Luce. vij.in glo. Poterat pᷣus vates quẽ ventuꝝ pᷣdixit nõ

moꝛiturũ credidiſſe.

9

ocipᷣm vicit Gꝛeg.in qua dã omelia et tãgit᷑ in lr̃a.

dʒ q ſancti doctoꝛes in hac

goc diſſentire vident. nã qda vident velle iᷣm non dubitaſſe. Alij vo vident vclle vlcere iᷣm vubitaſſe. Ex

ſerũt occaſonẽ erradi vt dicerẽt Johem dãnatum eẽ qꝛ in fide dubita

lt. S cente ab hoc diſco at tercus euangalicus in a peipue laucatut ioes iſeꝛdour etig oë docto⸗

hehet
g⸗

le⸗

N

Gölnten
ui N
hi
ihen
iunti
ttcifn
ginſihe
3 .
nonen
nlului
untun
bap en
En
ſdubttun
nlccei⸗
“S
r inn
k,
. e

tũ. Per fidẽ placuer̃t ðᷣo oꝑa eiꝰ.Sine ſide em̃ ĩpoſſi⸗ tauerũt iudei.Etẽ du
Aug. bile ẽ aliquẽ placere ðo. Aug.vero dicit Coꝛnelio di⸗ biratio Pucnies er tar
MZ ctu eẽ ꝑ angelũ. Accepte ſũt elemoſyne tue etoꝛõnes rut viſcipuli dena s
tue aſñq; in xpʒz crederet. nec tñ ſine aliqᷓ fide donabat Zucevlti. ulen e
et oꝛabat. Nã quõ inuocabat in quẽ nõ credebat. Sʒ tarqdi coꝛde ad creden
ſi poſſet ſine fide xpᷣi eẽ ſalus.nõ ad eũ mitteret᷑ archi / dũ.Et ẽ dubitatio pꝛo
tectus eccleſie petrus. Attendite ꝙ ait ſine fide xpᷣi ñ ueniẽs ex pietate.ſicut
poſſe eẽ ſalutẽ.et tamẽ Coꝛneliũ exauditũ anteq́; cre cuʒz aliqͥs ex cõpaſſiõe
deret in xpm. Qð ita põt ĩtelligi.ſ.añqᷓ; ſciret xpᷣm in⸗ aachet en e
carnatũ in quẽ credebat in myſterio. bʒ. d. ẽ pꝛio et ſe
(KKõpat fidẽ ad alias viriutes.t/ cundo generc dubita
d (QIllud etiã nõ ẽ pᷣtermittendũ ꝙ ſides ſpes charitas tiõis Johs nullo mõ
Sꝛeg.ſuper et oꝑatio ſᷣm aliquid eqlia ſũt in pᷣſenti. Uñ Gꝛeg. Fi dubitauit. dubitaue/
Eʒechielem. dẽ.ſpem.charitatẽ atq; oꝑationẽ dũ in hac vita viui dar ii ſeigtt eiꝰ.et ſic
MVU mꝰ eqles ſibi eẽ apð nos inuenimꝰ.qꝛ qntũ credimus ꝝ e een ivicſte ens
tantũ amamꝰ.et qntũ amamꝰ tatũ ð ſpe pᷣumimus. tiõi diſcipłoꝝ ↄſuluin
Quiſq; em̃ fidelis tantũ eredit qntũ ſperat et amat.? ſe. Jdo em̃ eos miſit
tãtũ oꝑat᷑ qntũ credit et amat ⁊ ſperat.Sed tñ maioꝛ ad xpᷣm vt vidẽtes mi
ſpe et ſide charitas dicit᷑.qꝛ cũ ad dei ſpẽʒ ꝑuẽit᷑ ſpes rabiiia ꝗᷓ faciebat con
et ſides traſit ̊ charitas pꝑmanet. Et qꝛ charitas mar urtere ac ipʒ. Si ãt
⁊oim virtutũ.qᷓ nõ iõ py fideʒ et ſpem ponit ꝙ ex eis re dubitatiomme nr vf.
.j· Coꝝ . xiij. oꝛiat᷑ ꝙ poilla remãebit aucta. haritas em̃ nũqᷓ; ex xerũt alij ſãcti Jobeʒ
cidit. Pꝛemiſſa ãt eq̃litas ꝓpꝛie ſᷣm interioꝝ actuum dubitaſfe. ñ dubitatõe
intẽtionẽ ↄſiderada è. Huic vero qð hic et ſuꝑiꝰ dictũ vacillatõis ł qdã po/
chenilgs ſ⸗ ex fide ⁊ ſpe ſʒ Saner ſo⸗ vicet obui Pantdmagr k . 65.
j. Chim̃.j. Are qð ait apls. Finis pᷣcepti ẽ charitas ð coꝛde puro iols que malt bo/
jThim . cresktabos eideneta oenpone Aug. Corae mnaſeacp medeim
lpit ꝓ ĩtellctu.⁊ ↄſciaʒ ꝓ ſpe.Quał iqt charitas ẽ fi dicit glo. Luce. vij 2
nis pcepti ꝓcedẽs ð coꝛð puro.i.ð puro itellectu vt ni MWat. xj. Mõ fide ſed

ſic ptz ꝙ nila ẽ eõtrarictas int auẽtes pᷣmiſſas. d

vt iã natũ dei filiũ ei annũciaret.et ſacramẽtũ regene⸗

Gꝛeg.venitur ad oꝑa.Coꝛneliꝰ etiã ꝑ fidem venit ad

opa.deũ em̃ vnũ credebat.vᷣ filiũ eiꝰ neſciebat icarna.

te ſunt elemoſyne tue.et exaudite ſũt oꝛones tue? Si
em̃ fidẽ incarnatiõis nõ hẽbat tũc.& ſine fide incarna
tiõis erat et iuſticia.qꝛ ð illo ſcriptũ ẽ.ꝙ iuſtus erat ti
mẽs deũ.Si vero fidẽ incarnatiõis hẽbat.ad quid ꝗ̊

res catholici. et etiain
vniucrſalis eccleſia q̃

iohaãnẽ nõ tm̃ ſanctuʒ

ſ etiã ſanctiſſimũ pᷣdi

miſſus ẽ ad eü petrus: Sane dici põt eũ ſicut fidẽ vni te a decollacide ele⸗
tatis.ita et incarnatiõis habuiſſe dei reuelatiõe.ſᷣ ĩcar mniʒãt. Id eo licet ſãcti
natũ iã eẽ dei filiũ ignoꝛaſſe.et iõ miſſus ẽ ad eũ petrrꝰ doctoꝛes catholici vi/

deant᷑ ſibi diſſe ntire.

ratiõis ei cõferret.hẽbat g fidẽ incarnatiõis.ſłᷣ an fac/⸗ . tñ ſeuiſe n rem.
ta vel futura eẽt ũñ nouerat. Et ita ꝑ fidẽ vẽit ad opa. Hꝛope q itelligẽdũ
et ꝑ oꝑa aplius ſolidatus ẽ in fide. Der fidẽ em vt ait ẽ trplex ẽ moc/ du
etꝑ oꝑa aplius ſolida ge. Per nide em vt a bitãdi. Eſt eĩ queda⸗ʒ

dubitatio pueniẽs ex
infidelitate ſicut dubi

picetate dubitauit. et
Eiges ſpes charitas et opatio ſm aliqͥd equalia ſũt. ¶õ/

tra.ↄtigit aliquẽ hẽe habitꝰ vᷣtutũ et ñ oꝑationũ.& ñ vẽ ꝙ oꝑatio eqt᷑ ipis habitibꝰ IItez pᷣma Coꝝ.xiij. Si

habuero fidẽ ita vt mõtes trãſferã.chanitateʒ ãt nõ habeã ⁊c.ᷣ vꝛ ꝙ aliqͥs poſſit hꝛe magnã fidẽ ita ꝙ nullaã
hẽat charitatẽ. ¶ R. dʒ.bꝛeuiter & illa end⸗ eq̃lia ſũt ſm ꝙ dẽ ſuꝑ illud Apocal.xxj.ꝙ latera ciuitatis erant
eqlia.Dĩ em̃ ibi ꝙ latera ciuitatis ſũt fides et ſpes et charitas et opatio. De mõ ãt eq̃litatis ipaꝝ virtutũ di
cet᷑ ifra planiꝰ vbi ẽ qõ et ᷣmo ſpãlis Ad pũs ãt tm̃ dixiſie fufficit ꝙ bec q̃tuoꝛ ſunt eq̃lia ᷣm rõcem merẽdi

qñ ſũt infoꝛmata gra. Lantũ em̃ ipᷣa charitas ẽ meritoꝛia in ſuo actu quãtũ et fides in vno et eodẽ hõie. Si

milit᷑ tãtũ meret᷑ oꝑatio ꝓcedẽs ab habitu qtũ placy ipᷣe habitꝰ.qꝛ em̃ vna ẽ gra gratũ faciẽs ꝗᷓ facit aias ðo
placere ꝑ habitꝰ et opcratiões.hinc ẽ ꝙ neceſſe ẽ iſta qᷓtuoꝛ eſte cqlia ᷣm dictã acceptionẽ ac ꝑ ̊ ſm efficaciã
merẽdi. ¶ Ad ill qd obĩ ꝙ bitꝰ pñ̃t eẽ ſine oꝑibꝰ.dd.q; nõ aſſilat hic eq̃litas bituũ ad opationes in omhus.ſᷣ
in his que babẽt habitꝰ ſimul cũ ipᷣis oꝑatiõibꝰ ab ipᷣis egrediẽtibꝰ. Pꝛeterea nõ intellgit ᷣ oꝑatio nibꝰ exte
rioꝛibꝰ imo de oꝑationibꝰ interioꝛibꝰ qᷓ cõſiſtũt in motu et vſu li.ar. Et ille quideʒ vſus bonitatẽ habʒ iuxta
menſuram habit virtutis gratuite.illa em̃ pꝛecipue eſt qᷓ habẽtem ꝑficit et opꝰ eius bouuʒ 1calcit iils

„ .

quod obijcitur Ant⸗ hil niſi deꝰ diligat et cõſcia. id ẽ de ſpe bona. et fide ñ S ini⸗
gus flen e bae 4 ficta.id ẽ ſimulata.Nõ g charitas ſidẽ et ſpeʒ.ſʒ fides ufe
upin ibi loquit vef· Et ſpes charitatẽ pᷣcedere vident᷑.hHoc & ea rõne tradi mdee
de ifoꝛmi. lra iſta in· xlu itellige nõ ꝙ fides et ſpes cã vel tꝑe charitatẽ oĩm noat
telligi b ð five foma bonoꝝ matrẽ pꝛecedãt.ſed qꝛ charitas ſine illis in ali pote
ta. Et iſta ſuftciat cr. quo eẽ nõ põt. ſed illa ſine charitate poſſunt eẽ. quã⸗ in
micnggtn le. A uis nõ ſit pia fides vel ſpes ſine charitate. Ideo g e baife
nenh ſas rpians. E. ſide et ſt . pꝛocedere dicit᷑ charitas.qꝛ nulli ꝓuenit ſi/⸗ lde
wen ne iſtis S .V niOuu
RQDintelligentiam huiꝰ ꝑtis m ea q̃ mgr tan des bʒ maximũ meritũ. vẽ ꝙ illud credibile in doc gunon
Re At incidit hic qõ circa duo. Pꝛimo querit᷑ de trina fidei fuit potiſſime explicãdũ.vꝛ ꝙ cũ ibi nõ ubiſ⸗
fidei ſufficientia. Sccũdo qucrit᷑ de fidei pfe explicet᷑. ꝙ ſymbolũ illud ſit deſtrinnc re bocipᷣm Nenont
ctu. Circa pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛio querit᷑ de ſidei oñditur ex ꝑte diuinarũ cõditionũ et oꝑationũ.qꝛ ſi linnie
ſufficictia q;tũ ad cõtinẽtia ſymboli aplici. Secũdo cut deus ẽ oipotẽs.ita ctiã ẽ imenſus.ita eternꝰ. bo⸗/ flied
querit᷑ de ſufficiẽtia ciuſdẽ qᷓntũ ad noticiã eoꝝ qui nus.et ſapiens.et ſicut creauit.ita diſtinxit. oꝛnauit. grenun
pceſſerũt aduentũ xpᷣi. Cercio querit de ſufficientia ct cõſeruauit. Sicut etiã xpᷣs incarnatꝰ ẽ ita etiaʒ in⸗ Pfonni,
eiuſdem qᷓntũ ad illos qͥ eiꝰ aduẽtũ fuerũt ſccuti. ter hõies cõuerſatus ẽ.ſicut reſurrexit ita etiã pꝰ re⸗ demto⸗
. ſurrectionẽ apparuit. et de oibus bis nihil tangitur lwh ſiu
¶ Qucſtio. f.a in doctrina ſymboli. videt᷑ in ea fides infufficient ſituehd
Ce ſufficiẽtia fidei qtũ ad cõtinẽtiã ſymboli aplici. contineri.cũ oĩa hec opoꝛteat credi.et ad omnia bec ſerikti⸗
Strum ſufficienter otineant᷑ ibi oĩa illa qᷓ̃ opoꝛtunũ artant᷑ ſicut ad articulos ibi expꝛeſſos. ¶ Item hoc ſnif
ẽ credere ad ſalutẽ.Et ꝙ ſic vĩ pᷣmo ꝑ verba Caſſia- ipᷣm oſtendit᷑ ex additione alioꝛum ſymboloꝝ. ſicut ge
ni ad Leonẽ papã li.vj.Symbolũ latine iõ collectio ¶ Athanaſij et nyceni cõcilij. Si em̃ in ſymbolo aploꝝ uumſn
nõiat᷑.qꝛ collecta in vnũ ab aplis dñi totius catholi / fides ſufficienter traditur.& alia ſymbola ſuꝑfluunt. ſrbli
ce legis fide.iqcquid ꝑ vniuerſuʒ diuioꝝ voluminũ ꝙ ſi nõ ſuꝑfluunt. ergo in illo fides inſufficiẽter expᷣ ſeinnin
coꝛpus imenſa diffundit᷑ copia. totũ in ſymbolo col mitur. Juxta boc queritur vltimo de diuerſitate il/ Piteuin
ligit bꝛeuitate ꝑfecta.¶ Itẽ hocipᷣm oñdit᷑ rõe.qm̃ loꝛum ſymboloꝝ q;tum ad cõtinentiã. et qᷓẽtuʒ etiazʒ ncich
tota fides verſat᷑ circa deũ ſicut circa obiectũ.ſᷣ non ad recitationẽ.et quantũ ad alias differẽtias.qᷓ ſunt 1onizan
cõuenit pluribus modis deum cognoſcere quãůtum intcr illa. ¶ Re.ad ꝛedicioꝝ intelligentiã eſt notan/ Niatalo
ad diuinã naturã.j ſi vtroq; mõ in ſymbolo apłloꝛũ dum ꝙ doctrina fidei quedã hʒ antccedẽtia.quedã Pari Nir
tradit᷑ noticiꝗ de deo.vẽ ꝙ fides ibi cõtineat᷑ integri conſequentia.queda⸗ʒ pꝛincipia ſiue obiecta. ſicut in Nuiliciri
tate ꝑfecta.¶ Itẽ nõ cõtingit habere noticiã de di/ alijs ſcientijs videmus eẽ quedam pᷣncipia cõia que (potuc
uina ſubſtatia niſi ꝑ aliquã eius opationẽ qdiu ſu/ ſupponunt᷑ ſicut dignitates. Quedam vo pꝛincipia indiin
mꝰ in via.ſᷣ ois diuina opatio ↄtinet᷑ ſub aliqᷓ iſtarã pꝛopꝛia illarũ ſcientiaꝝ vt ſũt intrinſeca pᷣncipia de/ Aaſinger
triũ.vicz. ſub oꝑe creatiõis.vel repatiõis.vel gloꝛifi⸗ mõſtrationũ. Quedã vero ſunt ſicut cõſequẽtia ſicut chon
catiõis.Si g deus in ſymbolo aploꝝ ab hac triplici ſunt cõcluſiones coꝛrelarie. Per hunc etiã modum Muoſueb⸗
oꝑatione notificat᷑.qꝛ oñdit᷑ ibi deus eẽ creatoꝛ.⁊ re in doctrina fidei antecedẽtia ſunt illa q̃ ſũt de dicta Nrcli
Patoꝛ. ⁊ glificatoꝛ.vẽ ꝙ tota fides ibi cõtineat ¶ Itẽ mine iuris naturalis. Pꝛincipia vero ſunt illa ad qᷓ Bisdo
hocipʒz oñdit᷑ ex pfectiõe autoꝝ. Si em̃ ad ſymbolũ fidei illuminatio directe dirigit. et iſta dicunt᷑ articu Gcſinn
illð cõponẽdũ cõuenit cetus aploꝝ qͥ repleti fuerũt li. Cõſequẽtia ſũt illa qᷓ ex illis artichis pñt elici et ad ſtrehich
ſpiritu ſancto.et plenã ⁊ integrã fidei noticiã habue llos articulos hñt ſequi.Cñ g querit᷑ vtrũ ſufficien Cterfſn⸗
rũt.dicere ꝙ in ſymbolo illo cõtincat᷑ fides inſuffici ter doctrina fidci cõtineat᷑ in ſymbolo aplico. dðʒ ẽ Mhtrrect
