ungan
ſointnn

mngnirttit⸗
unbe Naln
t ie nochen
1 dci
Mcanneden
oſſtankfnhi
endgeyolenn

Poſeencign

wntsatglich
Aemuggechi
rugmiſun o
goti
Mugm ninst
muſnenine,
iſgrafnin
ndis il
oſetquicitan
ditus ius genet
vlat fnin ehn
goſcetinten
ni cooſa bin
õ
hidi
uctodrni
itioni e nin
at nm
mzagirii
Nandsail⸗
mrsWC
cſe oru tiinet
nsitheronn
mag Mi ni
iirn atuilt
ziacefninntiſi
kriefum,
milier hriit
mi:Ni nn

, ,

42 ipi aie xpᷣi qᷓᷓ alicui alij aie.

XIIII.

tuhq́; tot cognoſcit quot cognoſcit ipᷣm verbũ.pᷣ nul o cauſa.eina quidẽ qꝛ anima chꝛiſti quicqͥd cognoſcit

lã em̃ gloꝛiã poteſt adeo ſubleuari creatura vt ſimul
ꝛ⁊ in actu iudicet de infinitis.cũ hoc ſit infinite virtu/
tis. Si vᷣo loquamur de cognitiõe habituali.ſic cõce/

di poteſt ꝙ ſcit oia qᷓ cognoſcit ipᷣm verbũ ſibi vnitũ.

⁊ hoc patet ſic.q; cũ anima chꝛiſti cognoſcat iᷣm ver
bũ babitu gloꝛioſo.ita ꝑfecte ꝙ nõ poteſt ipᷣm ꝑfectiꝰ
cognoſcere.⁊ ipᷣm verbũ eternũ ꝓmptã babet volũ/

tatẽ ad aperiendũ ip̃i aie oia que in ipo relucent.nec

aliqᷣd in ipo reluceat qð non ſit natũ cognoſci ab aia
xpi.aia xpᷣi hʒ aliq̃d q̊ facilis eſt ad cognoſcendũ oia
que verbũ cognoſeit.Et huiꝰ ſignũ ẽ.qꝛ ad hoc ꝙ co/
gnoſcat aliquid qð verbũ cognoſcit quicqͥd illud ſit.

babitu vtrũ ſit habitꝰ finitꝰ vel infinitꝰ. Reſpõdẽdũ
eſt ꝙ ſit finitus.habet tamẽ reſpectũ ad infinita. nec
eſt hoc impoſſibile ponere in creatura. Infinitas cm̃
reſpectuũ nõ ponit infinitatẽ actualẽ ſicut nõ ponit
comꝑation? realẽ. Si iterũ queras vnde veniat illa
infinitas reſpectuũ circa hahitũ cognitiõis aie chꝛiſti.
dico ꝙ venit ex volũtate ſpeculi ſibi vniti qd volun/
tatẽ ꝓmptã habet omnia ꝓpalandi que relucẽzt in ſe.

boc aũt non facit alicui alij aie.⁊ ideo de ſola anima

xpᷣi cõcedi põt ⁊ debet ꝙ ſit omniſciẽs qtũ ad cogni⸗/

tionẽ habitualeʒ. Et cõcedende ſunt rones que ſunt

38 ad iſtã partez. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ in contrariũ q;
quicquid ſcit᷑.ſcientis cõpꝛehẽſione finit᷑. dicendũ ꝙ;
illud intelligit᷑ de noticia actuali.que quidẽ cõſiſtit iĩ
actuali cõpꝛehenſione q̃ innuit᷑ in ip̃ᷣa autoꝛitate. de
habituali aũt nõ opoꝛtet ꝙ babeat veritatẽ.nec opoꝛ
tet ad hoc ꝙ habeat veritatẽ ð omni habituali ſed de
ca que eſt ꝑ cõpꝛebẽſionẽ. Muis em̃ deus cognoſcat

ab anima.nõ tamẽ opoꝛtet ꝙ ſit finitꝰ ipᷣi aie cogno⸗/

mo ¶ Adillud qð obijcit᷑
ekia woder adequari cognoſcibili patet rñſio ꝑ
illud qð dictũ eſt. ꝙ boc verũ eſt de cognitiõe cõpꝛc-⸗

59 ſcẽti. imo ſimplicit eſt infinitꝰ.

benſiõis.⁊ de ea cognitione que actu iudicat de toto

cognoſcibili.tali aũt mõ cognoſcẽdi nõ cognoſcit aĩa
40 chꝛiſti oĩa que verbũ cognoſcit. ¶ Ad illud qð obij⸗
citur ꝙ cognitio quã habet gia chꝛiſti eſt finita. ergo
nõ poteſt eſſe infinitoꝝ. Dicendũ ꝙ in cognitiõe aie

chꝛiſſti eſt tria ↄſiderare.videlicʒ ipᷣaʒ rationẽ cogno
ſcendi qꝗᷓ eſt ĩm verbũ.⁊ ipᷣm habituz ſᷣm ipſam ſubę q

ſtantiã habitꝰ.⁊ reſpectũ illius habitus ad cognoſci⸗
bile. Dico ꝙ q;3uis habitus ille ſit finitus.tamẽ ra/
tio cognoſcendi in ſe infinita eſt.⁊ ꝑ illã habet ille ba
bitus reſpectũ ad infinita.nõ in actu ſed in aptitudi⸗
ne. Et boc modo nihil ꝓhibet cognitionẽ ſinitã eſſe

reſpectu infinitoꝝ.Ex hoc em̃ nõ ponit᷑ aliqua infini

tas eſſe in creatura in actu.ſed ponit᷑ actualis infini
4I tas ſolũ in ratione cognoſcendi. ¶ Ad illud qð obij

tur ꝙ creatũ non excedit aliud creatũ eiuſdẽ gene⸗
ris in infinitũ. Dicendũ ꝙ illud verũ eſt de illo exceſ/

ſu qui eſt in ip̃o creato ſ̃m ſe ⁊ abſolute.de illo vᷣo ex

tem. Et iſto mõ dicit᷑ ſciẽtia xpᷣi in infinituʒ excedere
ſciẽtias aliaꝝ aiaꝝ.nõ qꝛ lumẽ xp̃ᷣi in infinitũ ſit maiꝰ

n u eſt rone creatricis eſſentie nõ habet verita/

nitñ ꝓmpti⸗ ſe exbibet ad manifeſtandũ ea q̃ in ſe bʒ
dillud qð obijcitur ꝙ
anima chꝛiſti nõ poteſt cognoſcere imenſitatẽ limpi/

tucinis cognitiõis diuine.ergo nec imenſitatẽ reſp⸗-
c(cu cegnoſcibiliũ. icendgũ ꝙ, uõ eſt ſimilc gpuplici ex

93 uid q oſcit quicqꝗ illud ſit. bus iudicat ⁊ omnia intucet᷑.
nõ opoꝛtet ꝙ det ei nouus habitꝰ cognoſcẽdi.ſᷣ om̃ße
qð vult in co poteſt legere.Si ergo tu queras de illo

piẽtie ⁊ glie poſſum debem attribuere. ⁊ fup·
an nar . fi H intelligimꝰ ad ipᷣiꝰ reuerẽtiã ⁊ bonoꝛre.
i actu ꝙᷓ; lumẽ aliarũ aiaꝝ.ſᷣ qꝛ ipᷣm vᷣbũ eternũ i infi ,·

i habitu.de ipᷣo verbo eterno cognoſcit i actu. cũ co/
gnitio ipius verbi in ſe ſit de eſſcntia gloꝛie.nõ ſic aũt
cognitione aliarũ rerum que relucent in verw.
Pꝛeterea ipᷣm verbũ eſt infinitũ.⁊ quicquid intelli-/
gitur de verbo totũ eſt infinitũ. Mõ ſic autẽ eſt de co/
gnoſcibilibus finitis.qꝛ quodlibet ipoꝝ in ſe finitun⸗

eſt. et cognoſci poteſt a ſi ubſtantia et virtute ſinita. ct

medliante habitu finito. Qude qᷓ uis anima chꝛiſti co
gnoſcat omnia que verbũ cognoſcit. nunqꝙᷓ tũ equat᷑

ei in cognitione.qꝛ nunqᷓ oia illa cõpꝛehendit actua-

liter ſm ꝙ ipᷣm verbũ eternũ ꝓ vno aſpectu de omni
Ad illud qð obijcitur ꝗỹͤ
ꝙ; auima chꝛiſti quis ſit vnita cerb.nõ tamẽ eſt vbi⸗/
cũq; eſt verbũ.ergo nec cognoſcit omnia q̃ cognoſcit

verbñ. dicendũ ey nõ eſt ſimile.qm̃ eſſe hic vel ibi di⸗
cit actũ exiſtendi. ⁊ ideo ſi aia chꝛiſti eſſet v bicũq;ʒ eſt

verbũ.iam eſſet ĩmenſa.⁊ cl iſtentia eius adequaret
exiſtentie verbi. Mon ſic añt eſt de cognitiõe.quoniã

multa cognoſcit anima chꝛiſti in babitu que nunqᷓ;
cõſiderabit in actu. Idco nec p hoc ponit᷑ adequa/
tio.nec imenſitas cirea potentiã eiꝰ cognoſci/

tiuã. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſimplicitas anime nũ/A4

qꝙeᷓͥj elenat᷑ ad ſimplicitatẽ verbi. dicendũñ ꝙ illud ver/

bum intelligit᷑ non tin de cognitione habituali.verũ
etiã de cõſideratione actuali. Et qtum ad boc verũ
eſt ꝙ nunq́; anima aſcendit ad tot ↄſideranda.quot
ipᷣm verbũ cõſiderat.Et ſi tu obijcias ꝙ nec habitu
nec actu vicet᷑ poſſe ptingere ad omnia que verbuzʒ
cognoſcit.cum in omnibꝰ creatoꝛ excedat crcaturaʒ.

Dicendũ q; ſicut dictũ fuit habitualis cognitio infini

toꝛũ nõ ponit infinitatẽ in habitu cognoſcẽdi.⁊ ideo

non ponit adequationẽ ipſiꝰ cognitòis animc chꝛiſti

reſpectu cognitionis ipſiꝰ verbi. ¶ Ad illud qð que 4
ritur ꝑ quid anima chꝛiſti cognoſcat omnia que co/
gnoſcit verbũ. Oicendũ ꝙ ꝑ lumen aliquod ſibi da/
tum.hoc aũt non eſt.qꝛ ꝙ lumẽ illud ſit infinitũ.ſᷣ qꝛ
cſt ad infiuita ſcibilia compatũ ꝓpter ꝓmptitudinezʒ
exemplaris ſibi vniti.¶ Ad illud vo qð vltimo obij/ ꝗ
citur ꝙ in cognitiõe eſt receptio ⁊ iudiciũ. Dicenduꝝn
e illud intelligit᷑ de actuali cõſideratiõe.de habitua⸗
li añt nõ eſt verũ.ꝙ qͥs iudicet in actu de omnibꝰque

nouit in habitu. ̃m ꝙ põt ⁊ habet facultatẽ iudican

i ꝑ aliquas rõnes que ſibi inſite ſunt ad hoc ꝙ poſ/
ſit iudicare de illis cognitionibꝰ. At ergo ſumma pᷣ/
dictoꝛum que ꝓlixius dicta ſunt bꝛcuius ꝑſtringant

coõcedendũ eſt ꝙ anima chꝛiſti habitualẽ cognitionẽ

babet infinitoꝛũ. ⁊ omniũ eoꝛũ que cognoſcit ipſum
verbũ ſibi vnitũ.licʒ nõ habeat actuale.⁊ illa quideʒ
habitualis cognitio nõ ponit infinitatẽ actualẽ i ipo
habitu vel ĩ potẽtia cognoſcẽte. ſolũ in rõne cogno
ſcẽdi. vel ĩ cõpatiõe hitꝰ cognoſcẽdi ad ipᷣa cosſcibi⸗/
lia. Hũc añt ſextũ modũ dicẽdi mag ſuʒ conatꝰ tenẽ

. . „ — —

q qᷣntũ.licʒ qntꝰ fit facilioꝛ ad ſuſtinẽdũ.tũ ꝓpter au

toꝛitates ſctòꝝ qͥbꝰ ẽ in arduis q̃ſtiõibꝰ pᷣcipue initẽ⸗

dũ.tũ etiã ꝓ reuerentia ihu xpᷣi.cuiꝰ aie q;tũeũq; ſa⸗

tie ⁊ glie poſſumꝰ debemꝰ attnibuere. ⁊ fupꝛa etii

vbo. a circa h ꝗqrunt᷑ tria. Dꝛio qni᷑ vtrũ ali
quã ſciam bñerit aſa xpᷣi a vbo pᷣter illaʒ quã

babuit vᷣbo. Secũdo qᷓ̃rit᷑ vtrũ ſᷣm illã ꝓfecerit.an

ab initio bũerit cã pfecta. Tercio q̃rit᷑ vtrũ deꝰ debu

erit coicare aie p̃i oĩpotẽti ſicut cõicauit omiſciaʒ.

—

¶ Atrũ xpᷣs babuerit aliã ſcientiã a verbo pᷣter illaʒ
quã babuit in erbo.Et ꝙ nõ fuerit aliqua neceſſitas
babendi aliã videt᷑ pᷣmo ꝑ illð qdð dicit Dam̃. Quẽ/
admodũ caro bomis ᷣm ꝓpꝛiã naturã nõ eſt viuiſi/
catiua. dñi aũt caro vnita ᷣm bypoſtaſim ipᷣi deo ver
bo viuificatiua facta eſt ꝓpter ea que eſt ᷣm bypoſta
ſis vnionẽ.ita ⁊ bũana natura quidẽ ſubſtãtialit᷑ nõ
poſſidet futuroꝝ cognitionẽ. dñi autẽ aia ꝓpter eam
que eſt ad dñi verbũ vnionẽ ditata eſt futuroꝝ cogni
tione. ergo ſicut caro xp̃i nõ poſſet viuificare niſi ꝓpt᷑

vnionẽ ſui ad verbũ. ita aia eius nõ cognoſceret ali⸗

quid niſi in io verbo.¶ Item vnio ᷣm vnã naturã

eſt vna pfectio.ſᷣ intellectꝰ aie xpᷣi ꝑfectus fuit ſciẽtis

cognoſcẽdo oĩia in ipſo verbo.ergo cum ſciẽtia ſit ꝑfe
ctio ip̃ius intellectꝰ. nõ habuit alia ſcientiã pᷣter illã.
¶ Itẽ ſupfluũ eſt facere ꝑ plura qdð põt ſufficiẽter fi/
eri per paucioꝛa. ſed aia xpi ſufficiẽtiſſime cognoſcit
omne cognoſcibile cognitiõe que eſt in ipᷣo vᷣbo.ergo
videt᷑ ꝙᷓ ſuꝑfluũ ſit ei attribuere aliam cognitionem.
¶ Itẽ maioꝛis lumis eſt abſoꝛbere minꝰ. Si g cogni
tio quã xpᷣi aia bʒ in ipſo verbo fuit ꝑfecte luminoſi/
tatis.qꝛ fuit in ipo fonte lumis.videt᷑ ꝙ nõ potuerit

ſimul cũ ea ſtare aliud genus cognitõnis ĩ aia cbꝛiſti.

¶ Itẽ qñ aduenit qð ꝑfectũ eſt. euacuat᷑ qdð ex ꝑteẽ̃.

ſed cognitio ipiꝰ aie xpᷣi in verbo eſt cognitio ꝑfectiſ/

ſima. cognitio vᷣo rerum in ꝓpꝛio genere eſt cognitio
minꝰ pfecta.ergo ſi xpᷣs ab initio babuit cognitõeʒ ꝑ/
fectiſſimã que eſt in verbo.vidct᷑ ꝙ alia nõ habuit lo
cũ in ip̃o. ¶ Sed cõtra.ſicut dicit Augꝰ.ſuꝑ Geñ.ad
ſr̃am tractans illa tria verba. Geñ.j.Fiat.fecit.⁊ fa/
ctum cſt. Angelus tripliciter cognouit res.i ipᷣo ver/
bo. in ſe. ⁊ in ꝓpꝛio genere. ſed intellectꝰ aie chꝛiſti nõ
fuit minꝰ ꝑfectusiq; intellectꝰ angelicꝰ.ergo non tm̃
babuit cognitionẽ rerũ in verbo.verũetiaʒ in ſeipſo.
¶ Itẽ chꝛiſtus aſſumpſit qð dignitatis erat de omi

ſtatu. ſcʒ de ſtatu gloꝛie.⁊ de ſtatu innocẽtie.⁊ de ſtatu

nature lapſe. ergo nõ tĩ habuit cognitionẽ cõueniẽ/
tem ſtatui gloꝛie.verũetiã cõuenientẽ ſtatui innocen
tie. Si ergo adam habuit cognitioneʒ omniũ rerum

creatarũ diuinitꝰ ſibi datã in ſeipᷣo.videt᷑ ꝙ pᷣter co/

gnitionẽ gloꝛioſam xpᷣs habuit illã ſcientiã. ¶ Item
anima xpi in omni tono gratiaꝝ debuit excedere oẽs
alias animas. ⁊ nõ tĩ in dono gratie gratũ facientis

verũetiaʒ in dono gratie gratis date. Si ergo habere

47

noticiã ipᷣaꝝ rerũ in ſeipſo hoc eſt donũ gratie gratis
date. videt᷑ ꝙ xpᷣs habuit hanc cognitionẽ pᷣter eam
cognitionẽ que eſt in verbo. ¶ Itẽ ſicut ratio ſuꝑioꝛ
dedet habere ſuã ꝑfectionem.ita etiã ratio inferioꝛ in
xpᷣo.ſed ratio ſuꝑioꝛ nata eſt noſſe res in ipſo verbo
eterno. inferioꝛ vo nata eſt eas conſiderare in ꝓpꝛio
genere. ergo ſicut babuit cognitionẽ ſuꝑioꝛis.ita etiã
inferioꝛis.⁊ ſic ⁊c. ¶ Item chꝛiſtus erat ſimul perfe/
ctus viatoꝛ ⁊ cõpꝛehenſoꝛ. ſed vtriqʒ ſtatui neceſſaria
eſt cognitio.ergo ſicut habuit ſciẽtiã debitã ſtatui cõ/
pᷣbenſoꝛis coguoſcendo res in ipᷣo verbo.ita videtur
ꝙ babuit ſcientiã cõuenientẽ ſtatui viatoꝛis cogno/
ſcendo res in ſeipis. ¶R abſq; dubio cõcedendum
eſt ꝙ pᷣter cognitionẽ quã habuit aia xpᷣi ĩ io verbo
que eſt cognitio gloꝛioſa. habuit cognitionẽ a verbo
que eſt cognitio gre gratis date.qua etiã cognitione
cognoſcit xpᷣs res in ſeipſis.ꝑ ſpẽs ei inditas ab ipſo
conditionis pᷣmoꝛdio. ſicut fuit in intellectu ade vel
ctiã in intellectu angelico. Ratio aũt huiꝰ eſt ꝑfectio

II.

—

ipſius anime chuiſti. que nõ tm̃ debuit efſe ꝑfecta ßm
uꝑioꝛẽ poꝛtionẽ.verũetiã ᷣm inferioꝛẽ ⁊ ᷣm partem

qᷓ;tum ad ſtatũ vie.qui duplex eſt.videlicʒ innocẽtie
⁊ nature lapſe.Et vſᷣm boc xpᷣs babuit triplicẽ cogni/
tionẽ iſti triplici ſtatui cõuenientẽ. videlicʒ cognitio/
nem gloꝛie.cognitionẽ nature integre.⁊ cognitionex

ſenſibilem. nõ tantũ quãtũ ad ſtatũ patrie.verũetiaz

penalis cxꝑientie.vt de quolibet ſtatu aliquid i ſeba

beret. Rurſus qꝛ ꝑfecta fuit anima chꝛiſti q;tũ ad co/
gnitionẽ.nõ ſolum reſpectu cognoſcibiliũ ſed etiã re
ſpectu modoꝝ cognoſcendi. Ideo cuʒ res tripliciter

4⁸

ſint cognoſcibiles.ſᷣm ꝙ tripliciter habent eſſe.Ha/

bent em̃ eſſe in verbo.habẽt eſſe in intellectu creato.
babẽt nihilominꝰ eſſe in ꝓpꝛio genere. Ideo ad hoc
qꝙ intellectꝰ anime xpᷣi pleuã de rebꝰ cognitionẽ ha/
beret res cognouit iſta triplici cognitione.Et ſic patʒ
ꝙ aia chꝛiſti nõ tm̃ habuit cognitionẽ rerũ in verbo.
ſed etiã rerũ a verbo.Cognitionẽ inquã non tm̃ ſim-/
plicis noticie.verũetiã exꝑientie. Patet etiã baꝝ triũ
cognitionũ ſufficiẽtia.neceſſitas.⁊ diſtinctio.ꝗᷓ poteſt
ſumi vel ex ꝑte viriũ.ſ.ſuꝑioꝛis ratiõis.inferioꝛis.et
ſenſualitatis. Acel ex ꝑte atu. videlicʒ gloꝛie.inno/
centie.⁊ nature lapſe.Ałex ꝑte modoꝝ cognoſcẽdi.
ſcʒ in verbo.in ſe.⁊ in genere ꝓpꝛio.Et ſic patet ꝙ aia
chꝛiſti pᷣter cognitionẽ quaʒ habuit in verbo.habuit
aliquã cognitionẽ a verbo.Et cõcedende ſunt rõnes
ad boc.¶ Ad illud qð pᷣmo opponitur de autoꝛitate
Dañ.dicendũ q; Sam̃.nõ vult aſſignare ſimilitudi
nem q;tum ad omnia. ſed q;tum ad boc ꝙ ſicut caro

chꝛiſti nõ eſſet viuificatiua niſi fuiſſet ipᷣi erbo vnita

ſic anima xpᷣi ignoꝛãs eſſʒ ⁊ imꝑfecta.niſi fuiſſet vni/
ca cũ ſapiẽtia ꝑfecta.ſed ꝓpter illaʒ vnionẽ habet oĩis
ꝑfectionis Lohnitione. Ad illud qð obijcit᷑ ſecũdo
ꝙ vnius rei vna eſt ꝑfectio.dicendũ ꝙ verum eſt ᷣm
vnũ modũ.⁊ ſtatũ.⁊ potentiã.ſed qꝛ in anima chꝛiſti
eſt cõſiderare diuerſitatẽ potentiarũ.⁊ ſtatuũ.⁊ mo/
doꝛũ coguoſcendi.ideo nihil impedit qͥn ᷣm diuerſi
tatem hoꝝ diuerſas habeat cognitiones ꝑficientes.
dillud qd obijcit᷑ ꝙ ſuꝑfluũ eſt facere per plura
qʒ põt ⁊c̃. Dicendũ ꝙ verũ eſt ſi fiat eque bñ ⁊ eque
ſufficiẽter. ſic aũt nõ eſſet in ꝓpoſito.qꝛ nõ ita haberet
anima xpᷣi completionẽ ſciẽtie S̃m omnẽ modũ ⁊ om
nẽ ſtatũ.ſed ſolũ alteram iſtarũ cognitionũ baberet.
¶ Ad illud að obijcit᷑ ꝙ maioꝛis lumis eſt ⁊c. Dicẽ
dum ꝙ illud alicubi habet veritatẽ. hoc eſt de lumini
bus que ſunt eiuſdem ratiõis.⁊ eodem mõ irradiãt.
⁊ſᷣm eandẽ partẽ. Non ſic autẽ eſt in ꝓpoſito repire
ſicut in diſtinctiõe barũ cognitionũ oſteſum eſt. Pꝛe
terea qd dicit᷑ ꝙ maius lumen abſoꝛbet minus.boc
non dicit᷑ qtum ad exiſtentiã ſed qᷓtum ad apparen
tiã. T licʒ hoc ſit verũ in lumine coꝛpali.non tamẽ eſt
verũ in lumine ſpũali.ppter maioꝛẽ imꝑmixtione
repitur in lumine ſpirituali qᷓ; in coꝛꝑali.¶ Ad illud
quod obijcit᷑ ꝙ cognitio ex ꝑte nõ manet cum cogni/
tione ꝑfecta. Dicendũ ꝙ verũ eſt quãdo cognitio ex
ꝑte habet imꝑfectionem annexam. ſicut eſt cognitio

„ 4

49

50

51

51

“

55

enigmatica. ⁊ de bac verũ eſt ꝙ nõ fuit in aia xpi. Si

añt dicat cognitio ex ꝑte.qꝛ minꝰ ꝑfecta eſt q; cogni
tio glie. nõ opoꝛtʒ eã euacuari ĩ eo potiſſimũ i qͥʒ eſt ſil
ſtatꝰ vie cũ ſtatu patrie. ¶ Queſtio.ij. b
¶ Atrum chꝛiſtus pꝛofecerit m illud genus cogni⸗
tionis. Et ꝙ ſic videtur. Hebꝛe.jſ. Didicitex bis que
paſſus eſt obedientiam. ſed diſcere eſt pficere in ſci-

entia. ergo ꝛc. ¶ Item ſuper illud Luce ij. Dꝛoli⸗

iGuriche
tfore
nicarec
ſentac
igantzut
ſtermule
pernoris
Tiverſae⸗
nochpec
giüpßin
nsint⸗
oniynn
nsgn
gitoned
galali⸗
tt aligvi
munisin
fetincbet
titaghhe
fiacton
oſil
Clt tog⸗
oentſap
NCe⸗
Cncbeck
Gbisdit
ſcpitein
epc
te Ci.
ontog
1hecit
luchiſtib
pebebnt
voinnn
(ſerinco
ciinoun
potuttin
Diisn
lecpiesd
acha;
Pecien
kolenon
ſachni⸗
cyole
gloni
peenne⸗
latibabit
lechhto⸗
Pennecſi
hbihrſe⸗
ucineh
iinlene
olerchet⸗
hlrefſee⸗
tünte
datadie
toilac
Keuciute
ſterpirern
Ppkecont
ned
bſcit
lhg oſe

5

Daichith
rgütſe
H
Mmdrigit
ciigit
Waznag 6
nalceh⸗
Aridnant
. nhe
Gingneinſt
eingtiiͤ
Pracituti
11difni
ts in
og
tib redo
ccladeſuntſis
eigurinin
nnn aeſinn
iaſi
ünnni
ci wuin
nigtnnn
nn
auge
Nickiune
ciiretie
nngiin⸗

cicbat ieſus etate ⁊ ſapiẽtia. Glo. Sicut carnis è eta⸗

te ꝓficere. ſic aie gr̃a ⁊ ſapiẽtia.ergo ſicut xpCᷣs ꝓfecit

ſᷣm carnẽ creſcẽdo in etare.ita videt᷑ ꝙ ſᷣm animã ꝓ⸗/

fecerit creſcendo in cognitione. ¶ Itẽ vpᷣs aſſumpſit

q̃ plantauit in nr̃a natura.ſed xpᷣs plãtauit in nr̃a na

vt ex multis ſenſibilibꝰ fiat vna memoꝛia. cx multis

memoꝛijs vna exꝑientia.ex multis expimẽtis vnum
vniuerſale.quod eſt pᷣncipiũ artis ⁊ ſciẽtic.ergo ſi iſte
modꝰ ꝓcedendi facit aiaʒ ꝓficere in cognitiõe.videt᷑
ꝙ; aia xpᷣi in cognitõnc ꝓfecerit. ¶ Itẽ aut intellectꝰ

agens in xpᷣo potuit abſtraherc foꝛmas vles a cõdi/
tionibꝰ malibus.aut non. Si nõ potuit.& fuit impo/

tens. Si potuit.cũ talis modꝰ abſtrabẽdi ſit via i co
tem

gnitionẽ.videt᷑ ꝙ xpᷣs in cognitiõe ꝓfecerit.
qui aliqͥd appᷣhendit ⁊ retinet qð pus nõ appᷣhende
rat.aliquid addiſcit ⁊ in cognitiõe ꝓficit.ſᷣ ſenſus cõ/

munis in xpᷣo aliquid appᷣbendit. ⁊ aliqua ſenſibilia

retinebat que pᷣus nõ appᷣhenderat nec cõpoſucrat.

⁊ imaginatiua potentia in xpᷣo totũ illud retinebat.g
videt᷑ ꝙ aia xpᷣi ꝓficiebat ⁊ addiſcebat.

bat. ¶ Itẽ Dam̃. qui dicunt eñ ꝓficere ſapiẽtia.non

eam que eſt ᷣm hvpoſtaſim vnionẽ venerant᷑.ergo ſi

quis dicat xpᷣm ꝓfeciſſe i ſcitia.videt᷑ facere iniuriã

ſapiẽtie increate ſibi vnite. ¶ Itẽ xpᷣs hᷣabuit plenitu
dinẽ nõ ſolũ gratie gratũ facientis ſed etiã gr̃e gratis
date. Si ergo cognitio quã habuit a vᷣbo i ſeipio fuit
cognitio gratie gratis date.ergo plena fuit in chꝛiſto
a ſue cõditionis pᷣmoꝛdio.nõ & creſcebat ĩ co. ¶ Itẽ

aia chꝛiſti babuit ſpecies rerũ cognoſcibiliũ.ſᷣ qua ra

tione habuit ſpecies vniꝰ cognoſcibilis.eadẽ ratione
⁊ omniũ.ſᷣ impoſſibile eſt duas foꝛmas eiuſdẽ ſpeciei
eſſe ⁊ in eodem et ſᷣm idem. ꝙ impoſſibile fuit ꝙ aia
chꝛiſti nouas foꝛmas ſiue nouas ſpecies reciꝑet.ergo

nõ potuit in cognitiõe ꝓficere. ¶ Itẽ materia nõ eſt
poſſibilis ad foꝛmã qua habet in actu. ꝓ eo ꝙ omne

recipiens debet eſſe denudatũ a foꝛma recepti.ergo ſi
aĩa xpᷣi a pᷣncipio habuit in ſe omniũ rerum creatarũ

ſpeci? ⁊ noticiã.videt᷑ ꝙ amplius nõ potuerit cogni/
tionẽ nouam recipere.exrgo nec in cognitiõe ꝓficere.

54 ¶R' ad pꝛedictoꝝ intelligentiã eſt notandu. ꝙ pᷣter
ſcientiã quã aia xpᷣi habuit in verbo.duplicẽ habuit
cognoſcendi modũ ſicut pᷣdictũ fuit. Habuit em̃ co/
ghitionẽ ſimplicis noticie in intellectu. ⁊ cognitionẽ
expientie in ſenſu. Cognitio ſimplicis noticie coſiſte
bat i habitibꝰ ⁊ ſpẽbus ipᷣi aie xpᷣi inditis a pᷣmoꝛdio
ſue cõditionis ex bñficio cõditoꝛis. Cognitio vo ex
pientie cõſiſtebat in vſibꝰ ſenſuũ exterioꝛũ.Om̃ ergo
habitꝰ ⁊ ſpẽs impᷣſſe fucrũt ipᷣi aie xpᷣi in oimoda ple
nitudine.hinc eſt ꝙ xpᷣs ꝓficere nõ potuit cognitone

ſimplic noticie. Quia vo ſenſus exterioꝛ ad aliquid
cõuertebat᷑ de nouo ad qð pᷣus cõuerſus non fucrat.

binc eſt ꝙ cognitiõe expientie ꝓficicbat. Juxta qdð di
cit Ambꝛo.ꝙ in eo ſenſus ꝓficicbat banꝰ.Et aplus

dicit ꝙ didicit ex his que paſſus ẽ obedientiã.Et glo.

ſuꝑ illud põ.Qui tribuit mihi intellectũ vſq; ad moꝛ

tẽ erudiuit me. Inferioꝛ ps mea.ſ.carnis aſſumptio

SSvyt expirer tenebꝛas moꝛtalitatis. Et ſic aia xpᷣi q;uis

nõ ꝓfecerit ᷣm cognitionẽ ſimplicis nature.ꝓficie/

bat tamẽ ſᷣm cognitionẽ cxpimentalẽ. Ille autẽ pꝛo⸗
fectus ſciẽtie expimentalis in cbꝛiſto in duobus diſfſe
rebat a ꝓfectu cognitiõis noſtre. In vno videlieʒ ꝙ

cedende. qꝛ verũ cõcludũt.

cd otra.
Beð.ſuꝑ illud Luce. Pꝛoficiebat Jeſus ⁊c̃. Pꝛofici
ebat nõ ꝙ ipe ſapiẽtioꝛ fieret ex tꝑe.ſed eandẽ q̃ ple⸗
nus erat ſapientiã ceteris ex tpe paulatim demõſtra-

conditionis.

chꝛiſtus non pꝓficiebat veniendo in noticiã rei pꝛius

incognite. ſed ꝙ ꝓficiebat vno alio modo.ſp expien
tiam. In alio etiam differebat. qꝛ pfectus noſier eſft
ſm exiſtentiã. ꝓfectus vo chꝛiſti erat ſolũ ſᷣm appa

rentiã. Et ſᷣm hoc patet reſpõſio ad ueſtionẽ ꝓpoſi⸗

tam.patet etiã reſpõſio ad ratiõcs a vtrãq; partem

ꝓ magna pte. Nam rõnes que oſtendũt ꝙ xpᷣs non

ꝓficiebat in cognitiõe ſiue ſeiẽtia.ꝓcedunt de pꝛofe-
ctu nõ ſolum ᷣm apparentiã. ſed etiã pm exiſtentiXꝗõ.
nõ ſolum vᷣm cognitionẽ expientie.verũetiã ſᷣm co

gnitionẽ ſimplicis noticie.Et ideo rõnes ille ſunt cõ⸗

Bege in glo. dicenduʒ qꝙ vtraq; autoꝛitas intelligit᷑

de cognitione expientie.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ boc 57

eſt naturale videlʒ ꝙ ex multis ſenſibilibus fiat vna

4

3

enge. tõdudut. (¶Ad ülud vo qd pꝛimo 56
obijcit᷑ in contrariũ de autoꝛitate apli.⁊ de autoꝛitãte

memoꝛia. Dicendũ ꝙ duplex eſt modus cognoſcẽdi

p expientià. Unus qui eſt via in acquiſitionẽ ſciẽtie.
Alius vᷣo qui eſt via in exercitiũ ſcientie. vt q pꝛius
ſciebat᷑ theoꝛice.poſtmodũ ſciat᷑ pꝛactice.Et pꝛimus
modus cxpientie repit᷑ in ſcientic inuẽtione. Secũdꝰ
vo cõſiſtit in vſu ſcitie iam adepte. Et in pᷣmo mo
tus ab incognito ad cognitum. In ſecũdo vᷣo eſt via
ſiue ꝓceſſus a cognito vno mõ vt cogſcat᷑ alio mwõ.
Et pᷣmus modus reſpicit imꝑfectionez nature lap/ſe
ꝓpter ignoꝛantiã annexã.Secũdus vᷣo reſpicit ſtattu
innocẽtie in quo habitus ſciẽtie pᷣceſſiſſet vſum.⁊ co⸗
ghitio ſimplicis noticie pᷣceſſiſſet cognitionẽ exꝑten-

tie.⁊ iſte modus fuit in xpᷣo ⁊ nõ alius.qꝛ ſicut infra

patebit. de ſtatu nature lapſe xpᷣs nõ debuit aſſume
re defectũ ignoꝛantie. Philoſophus autè in pꝛedicto

ꝓogrenu cognitiis ꝓcedit ſᷣm ſtatũ nature lapſe.qd
in chꝛiſto nõ opoꝛtet repiri.

dam oꝛdinat᷑ ad Faner⸗ ndũ habitũ.quedã vᷣo ↄſiſtit
in iudicio eius qdð appꝛehenſum eſt ꝑ ſenſum.iudicio

inquã facto ab intellectu.⁊ ꝓpterea nõ fuit in chꝛiſto.

cũ intellectꝰ eius haberet babitus ⁊ ſpecies rerũ.illa

aũt abſtractio oꝛdinaret᷑ ad acquiſitionẽ habitus et

ſcientie nondũ adeptc.⁊ ita haberet annexũ defectũ

ignoꝛantie.Secũda vo in chꝛiſto fuit.ſed ex hboc non

ſequit᷑ ꝙ aliqͥd didicerit de nouo.vel ꝙ in ſcientia ꝓ.

fecerit.ſed ſolum ꝙ aliquid cõſiderauit eceener
obijcii ·
ꝙ ſenſus eius poterat cõponere ⁊ tenere. pcedne 59
illud nõ facit pꝛofectũ in cognitione ſpeculationis.
in cognitione expimentali.quoniã illa que ſenſus cõ

citato a potentia inferioꝛi. ¶ Ad illud quo

ponebat aut diuidebat.apud intellectũ erant magis
cognita. nõ ſolum q;tum ad eſſentias ſed etiã qtum

àd cõpoſitiões. ᷣm quas compoſitiões ⁊ diuiſiones

poſſunt foꝛmaliter variari. Ande ſecus eſt de cogni/
tione rerum in chꝛiſto ⁊ in quocunq; angelo. Angeli
em̃ potuerũt pꝛoficere in cognitione rerum. compo/

nendo. diuidendo. ⁊ cõferendo. etiã cognitione ſim/

plicis noticie. qᷓuis non recipent nouas ſpecies.xps

vo minime ꝓpter cognitionis plenitudinẽ ⁊ pfectio/

nem quam decuit animã eius habere a pꝛincipio ſue
¶ ucſtio. iij. i

¶ UVtrum deus cõmunicauerit anime xpᷣi omnipo)½

tentiã. ſicut cõicauit ei omniſcientiã.Et ꝙ ſic videt.
ad Phbil.ij. Oedit illi nomen quod eſt ſuꝑ omne no

men. ergo ſi non dedit ci nomẽ ſine re.dedit ergo illi

virtutẽ ſuper omnẽ virtutẽ,⁊ potentiã ſuꝑ omuẽ po.

—

et Ad ill d quod obijcit̃ 58
4. intellectꝰ agens in chꝛiſto potuit abſtrabere.dicen
qũñ ꝙ abſtractio ſpeciei a cõditionibꝰ materialibus q̃

tentiã. ergo dedit ei omnipotentiã Item cũ tria ſint
in anima. potẽtia.ſcientia. ⁊ voluntas.vt vult Rich.
volũtas pᷣſupponit ſcientiã.⁊ ſciẽtia pᷣſupponit potẽ

tiam. ergo natura que ẽ capax ſcietie.eſt capax pot⸗

ergo debuit deus ei cõmunicare omnipotẽtiã.

tie. ergo que eſt capax ois ſciẽtie.eſt capax omnis po
tentie.ſed aĩa chꝛiſti fuit capax ois ſcietie ſicut ſupꝛa
oſtẽſum fuit. ergo fuit capax oĩs potẽtie.
plioꝛis extẽſionis eſt ſciẽtia q;ᷓ potẽtia.Omne em q8

xeus poteſt. ſcit. ſed nõ conuertit᷑.ſed ꝗð capax eſt rei

maioꝛis. eſt capax rei minoꝛis. ergo ſi aia chꝛiſti fuit

. 1—

capax omnis ſciẽtie.fuit etiã capax omni

——

Itẽ
poſſe ſcire vnũ ſcibile eſt potẽtie. ergo poſſe ſcire duo
ſcibilia eſt maioꝛis potẽtie. ſic ꝓpcedendo.ergo poſſe
ſcire infinita ſcibilia eſt ſumme ⁊ infinite potentie. ſ

aia chꝛiſti potuit ſcire infinita ſcibilia.ergo deus com

municauit ei omnipotẽtiã.

nicaui⸗ ¶ Item artifex materia⸗
lis nõ ſolum comunicat filio ſuo ſcientiam ſimplicis

91—

noticie. ſed etiam ſcientiã pꝛacticã.ergo multo foꝛtiꝰ

banc deus cõicauit aĩe chꝛiſti. Sed ſciẽtia pꝛactica ha

—/ —

bpet opationẽ cõiunctã. opatio habʒ potentiã pᷣuia.
ergo ſi deus cõicauit aie xpi ſcientiã pꝛactica ommm

— — / 7

rerũ. cõicauit ergo ei omnipotẽtiã. ¶ Itẽ ſicut intel⸗

lectus anime tpᷣi cõiunctꝰ eſt diuine ſapiẽtie. ita eti

2 virtus illius aie iuncta eſt diuine potentie. Dicimꝰ
em̃ xpᷣjn dei virtutẽ ⁊ dei ſapientia. ergo ſicut intelle⸗

ctus amime xp̃i ꝓpter cõiunctionẽ eius ad ſummã ſa

9

pientiã eſt factus omiſciens.ita 2 virt? ꝓpter cõiun⸗/

ctionẽ cum ſumma potẽtia debuit fieri omnipotẽs.

Bed ↄtra. Omnis potentia creature ſequit᷑ ipaʒ

ſubſtantiã creature.ſed omnis potẽtia pᷣcedit ſubſtã⸗
tiã omnis creature.qꝛ poteſt ꝓducere om̃e ens.ergo

nulli creature cõicari potuit onniotenei. ¶ Item

nihil habens omnipotentiã pot

ab aliquo excedi

vel ſupari.qꝛ nihil eſt maius omnipotẽte. ſed neceſſe

8 eſt omnẽ creaturã a deo excedi ⁊ ſuꝑari.ergo impoſ-

60

ſibile eſt alicui creature omnipotentiq coõmunicari.

¶ Item nulli? ſubſtatie finite põt eſſe virtus infini⸗/

ta. ſicut dicit ppiloſopbus.⁊ ratio manifeſtat. Sed
omnipotẽtia eſt virtus infinita.ergo nulli ſubſtantie

finite põt cõmunicari omnipotẽtia. ſed oĩs creatura

eſt ſubſtãtie finite cum ſit creata in numero ponde/
re ⁊ menſura.ergo ⁊c̃. ¶ Item nulla virt? entis crea
ti trãſcendit ens.ſed omnipotẽtia tranſcendit ens.qꝛ

poteſt de nõ ente facere ens. ergo im oſſibile ẽ alicui
virtuti create dari omnipotentia. ¶ x.dicel
nec aie chꝛiſti nec alicui creature poteſt omnipotẽtia

vicenduʒ qᷓ;

cõmunicari. niſi eatenꝰ qua cõmunicat᷑ ei nomen et

exeellentia diuinitatis. hoc eſt ꝑ cõmunicationẽ idio
matũ.que oꝛtũ habet ex ꝑſonali vnione.Sicut enim
poſſumꝰ dicere ꝙ bomo eſt deus.ita poſſumꝰ dicere
ꝙ homo eſt omnipotẽs. Et ſicut excellẽtia diuinitat
nulli cõicari poteſt ſicut foꝛma ⁊ Priore eidem in⸗
berens ſubſtatialiter vel accidentaliter. ſic etiam nec
omnipotẽtia. Ratio autẽ quare omnipotẽtia cõmu/
nicari nõ poteſt alicui reature eſt.qꝛ omnis creatura
eoipe ꝙer nihilo eſt. deficit a ſumma ſtabilitate. vnd
nõ exitit per ſeipſam. Oeficit a ſumma ſimplicitate.
vnde nõ agit ꝑ ſe totãa. Deficit a ſumma imenſitate.
vnde diſtare poteſt in ipſa virtus a ſubſtãtia.⁊ quo/
niã in ſe nõ ſubſiſtit.nec a ſe. niſi ſuſtentet̃ a diuina
potentia.ideo impoſſibile eſt ipſam eſſe omnipoten/

tem. nõ enim poteſt ſeipſam ſuſtinere. Rurſus quo/

niã ex ſe tota nõ agit nõ poteſt in totam rei ſubſtan⸗

s potentie.

III.

ciat. ideo nõ poteſt eſſe omnipotens.cũ non poſſie

totũ ꝓducere. Poſtremo qꝛ virtus eius diſtat a ſub⸗

ſtãtia tantũ põt elõgari ꝙ oĩno deficiet. vnde nõ pot

ĩ oĩia.Sicut ergo ſoli deo cõnuenit ſumma ſtabilitas.

ſumma ſimplicitas.ſumma ctiã immẽſitas.ſic etim

ſ omnipotẽtia ꝗᷓ neceſſario reqͥrit iſta tria.Et iõ omni⸗
¶ Itẽ am /

potẽtia cõicari non poteſt alicui creature.nec aie xpᷣi.
nec alij. Et rõnes que boc oſtẽdunt ſunt cõcedende.

Ad illud vo qdð obijcit᷑ ꝙ dedit illi nomẽ qd ẽ ſuꝑ ᷣ

omne nomẽ.dicendũ ꝙ datio illius nomis fuit ꝑ cõ/
municationẽ idiomatũ. vt homo ille diceret eſſe deꝰ
⁊ dei filius. De hac auteʒ cõicatione nõ intelligit ad
pᷣſens.ido autoꝛitas illa nihil facit ad ꝓpoſitũ.
illud vo qdð obijcit᷑ potẽtia antecedit ſciẽtiã. Dicẽ
dũ ꝙ potentia dicit᷑ dupliciter. reſpectu actꝰ interio/
ris.⁊ reſpectu actus exterioꝛis. Dicimꝰ em̃ aliquem
poſſe ſcire ⁊ velle.dicimꝰ etiã poſſe opari.Cum ergo
dicimꝰ ꝙ in creatura potẽtia antecedit ſcientiã.boc

62

verũ eſt reſpectu actus interioꝛis ̊ non extcrioꝛis.qꝛ

potẽtia oꝑatiua cõſequit᷑ ſcietiã. Cũ aũt dicit᷑ omn⸗/⸗

potẽtia eſſe in aliquo.hoc nõ intelligit᷑ reſpectu actus
interioꝛis tm̃. etiã reſpectu exterior. ideo nõ ſequit
ſi in aliquo ſit omnis ſcia. ꝙ; in eo ſit omnipotẽtig.

Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ amplioꝛis extẽſiõis eſt ſciẽ/ oʒ

tia q;ᷓ potẽtia. Dicendũ ꝙ eſſe maioꝛis extẽſionis eſt
dupliciter. vel reſpectu obiecti. vel reſpectu ſubiecti.
Si loq̃mur de extenſione reſpectu obiecti.maioꝛis
extenſionis eſt omniſcia q́; omnipotẽtia. qꝛ reſpectu
pluriũ eſt. Si aũt loqmur de extẽſione reſpectu ſubie
cti.maioꝛis amplitudinis eſt omnipotẽtia ꝙᷓ omiſcia

Sſßtũ eſt de ꝓpꝛia rõne vtriuſq;. Nã omnipotẽtia po/

nit ſubiectuũ ſuũ oino imẽſum ⁊ infinitũ. omniſciẽtia
vo nõ. ſicut in pᷣcedentibꝰ fuit oſtẽſum. Et ideo non
ſeauit᷑ ꝙ ſi alicui ſubiecto nature create poſſit comu
nicari omiſcia.ꝙ pter hoc poſſit ei cõicari omipotẽ/
tia. Cõicatio em̃ omipotẽtie plus reſpicit amplitudi
nẽ ſubiccti q; obiecti.
ſcire omne ſcibile eſt poſſe ⁊c. Dicenduʒ ꝙ cñ aia co/
gnoſcat in verbo. cognoſcere ipiꝰ aie plus eſt in reci/
piẽdo ab ipᷣo verbo ꝙᷓ in agẽdo in ipᷣm verbũ. ideo
poſſe ſcire aliqͥd ſcibile in io verbo. eſt potẽtie vtiq;
actiue ⁊ paſſiue.ſᷣ actiue ex parte verbi illuminãtis.
paſſiue vᷣo ex ꝑte aĩe ſuſcipiẽtis. Cum ergo infert ꝙ
poſſe ſcire infinita ſit potẽtie infinite. Dicendũ ꝙ ex
boc nõ ſequitur ꝙ in creaturis ſit infinitas potentie
actiue. ſed in ipa eſt infinitas potentie paſſiue.et hoc
quidẽ nõ repugnat creature.licz ei repugnaret infini
tas potẽtie actiue. Om̃ ergo poſſe facere infinita. di/
cit infinitatẽ potẽtie actiue.poſſe vᷣo ſcire oĩa dicit in⸗
finitatẽ potẽtie paſſiue. binc ẽ ꝙ quis alicui creature
cõueniat vt poſſit oĩa ſcire.nec tñ conuenit vt poſſit
oĩia facere. Et ſi tu obijcias ꝙ ſcire nõ tm̃ eſt pati veꝝ
etiã agere. Dicendũ ꝙ hoc ẽ verũ de ſcia actuali. que
quidẽ ↄſiſtit ĩ actu iudicãdi.⁊ illa quidẽ ꝓpꝛiñ ẽ ſoli?
dei. nec potuit alicui creature cõicari. Sʒ nõ eſt vern
de cognitiõe babituali.ſicut iĩ p̃cedẽtibꝰ fuit oſtẽſum.
¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ deꝰ cõicare debuit xpᷣo non
tm̃ ſciẽtiã ſpeculatiuã verũetiã pꝛacticã. Dicendũ &
ſcia pꝛactica dicit᷑ duobꝰ modis. Ano mõ dẽ ſcia pꝛa
ctica ꝗᷓ eſt de opibꝰ. ſicut moꝛalis phia dꝛ de ope q eſt
de oꝑibꝰ pcedẽtibꝰ a libera volũtate. Alio mõ dĩ ſcia
pꝛactica ꝗᷓ eſt de oꝑe ⁊ iĩ oꝑe.ſicut faber an fabꝛicat dẽ
bẽe cognitionẽ pꝛacticã Kbaiczdl. Pꝛio mõ cõicauit
deʒ ſciaz pꝛacticã gie xpi, qꝛ xrvs coanicionẽ buit oim

Aa ucd as obhelt hoſſe o

65

ei di
Finan⸗
ſockſint
ſie
geaite
oind
Gfliſutl
Gtaypi
glöckt
,

eplana
gtes..
ctus in
bbi⸗T⸗
nöfuit.
minata
tureſe⸗a
precien
utiper

NX

Augin
debois
busq
ntr
olig

hihi

1mtackſin
ssen
mi Ciiniis

vener ahii
guenſtomg
nſchenſin
en en nn
4 mnigtinn
itcnbun
ee
wri uplin

neimr he
Biiin ⸗

DiD. YXYXV

—

operũ diuinoꝝ. Scdᷣo mõ nõ cõicauit ei.ꝓ eo ꝙ aia eſt in ſuſcipiendo.opatio vᷣo potentie gctiue magis
xpᷣi in cunctis ſuis opibus nõ potuit ei cooꝑari. iðo ¶ cõſiſtit in agendo.Et huiꝰſignũ eſt.qꝛ multo excell.
nõ eſt ſimile de artifice ⁊ eius filio.qꝛ filius artificis tioꝛis vᷣtutis eſt aliquid poſſe facere.qᷓ; poſſe noſſe.
põt equari in ſcia ⁊ virtute.nõ ſic aũt aia xpᷣi verbo. multo em̃ difficilius ẽ facere vnã foꝛmicã qᷓ; cogno/⸗
Sile aũt erit ſi loqmur de xpᷣo ᷣm diuinã nãm. Pat᷑ ſccre celũ ⁊ terrã.Coguoſcẽs em̃ eoipᷣo ꝙ cognoſcẽs
em oia demonſtrat filio.⁊ qcunq; pꝛ facit. bec oia et ¶noõ influit in ipᷣm cognitũ.potens vo in eoipſo ꝙ po
66 filiꝰfacit. ſicut dꝛ Joh.v.¶ Ad illud qð vltimo obꝛ. tens eſt cõparat᷑ ad ipᷣm poſribile ſicut ad effectum.
ꝙ ita vnit᷑ virtus virtuti ſicut intellectꝰ ſapie.dðᷣm Et hinc eſt ꝙ vtus opatiua in xpᷣo nõ ẽ facta oĩpotẽs
q nõ eſt ſile ſicut iã pᷣdictũ eſt.eo q; oꝑatio intellectꝰ ſicut intellectꝰeius actus ẽ omniſciens. H

¶ Diſt. xv. Quõ verbi ſeu xpᷣi incarnatio oꝛdinat᷑ ad noſt ã redemptionẽ q;tũ ad defectum

—,—,—

Paſtibilitatis in generaũM
Aud q̊ʒ pᷣtermittendũ nõ eſt ⁊c. Supꝛa egit męr̃ de plenitudine grẽ ⁊ cognitionis in xpᷣo ex pte hu/
manitatis.in hac vo ꝑte intendit agere de defectu paſſibilitatis.Diuidit᷑ aũt ꝑs iſta in duas. In q.
pma agit vc defectibus a xpᷣo aſſumptis in generali. In ſcda vero agit de paſſione doloꝛis in ſpãli.
j. diſ.xvſ. Nerũtñ magis mouẽt ac difficilioꝛẽ afferũt qõem c. ¶ Pꝛima ps bʒ duas. In qᷓrũ pᷣma veritate,ʒ
explanat. In ſcda vero veritatẽ explanatã multiplici auẽte ↄfirmat.ibi.Sed qꝛ nõnulli. Pꝛima ꝑs bʒ tres
ꝑtes. In qrũ pᷣma agit de defectibꝰreꝑtis in xpᷣo q;tũ ad cõgruitatẽ.oũdens q; congruñ fuit xpᷣm tales defe/
etus in ſe hꝛe. In ſcda vero agit q;tũ ad generalitatẽ.inqᷣrens.Atꝝ oẽs defectus nr̃os rinar in xpᷣo repiri.
ibi. Lradit ant auẽtas ꝙ dñs nr̃. In tercia vero determinat qᷓtũ ad cauſalitatẽ.oñdens tales defectꝰ in xpð
nõ fuiſſe a nã ſ̃ a voluntate.ibi.Hos aũt defectus nõ ↄditionis ſue ⁊c. ¶ Silr ſcda ꝑs in q̃ cõfirmat pᷣdeter
minata hʒ ptes tres. In quaꝝ pᷣma adducit auctes q̃ faciũt ad veritatẽ. In ſcdᷣa vo adiũgit auẽtes qꝗᷓ viden
tur eſſe cõtra veritatẽ.ibi.Quedã tñ reꝑiunt᷑ in ſanctoꝝ auẽctibus ⁊c̃. In tercia vcro explanãdo oſtendit in
pꝛedictis nõ eſſe contrarietatẽ.ibi. Ne autem in ſacris literis aliqua aduerſa diuerſitas ⁊c. Subdiuiſiones
autẽ partiũ manifeſte ſunt in litera.

De defectibus reꝑtis in xpᷣo qntũ ad cõgruitatẽ.oñdens ꝙ cõgruum fuit
pm defectus humane nature in ſe habuiſe. q ”Ml
Alud q; pᷣtermittẽdñ nõ eſt ꝙ dei filius nãm hoĩs accepit paſſibilẽ.
animã paſſibilẽ.carnẽ paſſibilẽ ⁊ moꝛtalẽ. Vt em̃ ꝓbaret᷑ veꝝ coꝛ/⸗
us hfe.ſuſcepit defectꝰ coꝛpoꝛis.famẽ.ſitim.⁊ hmõi.Et vt veram
animã ꝓbaret᷑ hr̃e.ſuſcepit defectus aĩe.ſ.triſticiaʒ.timoꝛẽ.doloꝛẽ.⁊ hmõi.
Ois aũt ſenſus aĩe eſt.Hõ em̃ caro ſentit.ſ̊ᷣ aia vtens coꝛpoꝛe velut inſtr̃o.
Vñ Aug.ſuꝑ Geñ.in li.xij. Non coꝛpꝰſentit.ſᷣ aia ꝑ coꝛpus.q̊ velut nuncio
vtit᷑ ad ↄfirmandũ in ſeipſa qð extrinſecus nüciat᷑. Sicut &̊ aĩa qð foꝛis eſt
ꝑ coꝛpus tanq; ꝑ inſtrjm videt ⁊ audit.ita etiã ꝑ coꝛpus q̃dã ſentit mala que
ſine coꝛpoꝛe nõ ſentiret.vt famẽ ⁊ ſitim ⁊ hmõi.Vñ non ĩmerito defectꝰcoꝛ.
poꝛis dicunt᷑.Quedã aũt ꝑ coꝛpus ĩmo etiã ſine coꝛpoꝛe ſentit.vt eſt timoꝛ
⁊ hmõi. Sentit g̊ aĩa doloꝛes. Sed qͥſdã ꝑ inſtr̃m coꝛpoꝛis.quoſdã vᷣo nõ.
Suſcepit aũt xpᷣs ſicut verã nãm hoĩis.ita ⁊ veros defectus hoĩs.ᷣ nõ oẽs.

Aug.in li. ð tri.

