vet teſta. Conſtat em̃ ꝙ ſaul charitatẽ babuit cuð de

eo ſcribat᷑ ꝙ nõ erat vir in iſrł melioꝛ eo. Silr et da

uid chaꝛitatẽ hũit. cũ & eo dicat vñs. Inueni viꝝ ſᷣm

coꝛ men.⁊ ↄſtans eſt ꝙ vterq; charitatem ꝑdi nic
vterq; moꝛtalłr peccauit. Saul in ꝑſequẽdo dauid
dauid in ↄmittendo adulterium ⁊ bomicidiũ.gᷣ ⁊c.
Item bocipᷣm oñdit᷑ ꝑ exẽpla no.teſta. qꝛ diſcipli
dii charitatẽ bũerũt tam apli qᷓ alij diſcipuli electi.

ι

ßiſ multi de diſcipulis abierũt retro 'm ꝙ dꝛ Job. vj.

Multi ctiã de aplis dubitauer̃t in fide ſm ꝙ babet᷑

Watb. vlti. ⁊ ſił vult mgr̃.⁊ ſiłr vult luc.o̊ charita /

tem babitã ꝑdider̃t. ̊ caritas ſemel habita pᷣt ꝑdi.
Item bocipᷣm oñdit᷑ ꝑ auctes.j.Coꝝ.x.Qui ſtat
videat ne cadat. Et apoc.ij. HMabeo aduerſũ te pau
ca ꝙ charitatẽ pꝛimã reliqͥſti.̊ charitas ſemel habi
ta pot ꝑdi ⁊ deleri. ¶ Item hocipᷣm ꝓbat᷑ manifeſto
exꝑimẽto.qꝛ ꝑuuli qͥ baptiʒant᷑ hñt graʒ.⁊ ita chari
tatẽ ⁊ ceteras vtutes. ⁊ tñ qñ veniũt ad adultã etatẽ
pꝓdũt peccãdo ſicut planum eſt. charitas poſtq hĩ
amittit᷑. ¶ Itẽ bocipᷣm oñdit᷑ ratõnali argumento.
faciliꝰeſt deficere qᷓ; pficẽ.⁊ cadere qᷓ ſi urgere. faciliꝰẽ
etiã ꝑdere charitatẽ qᷓ fidẽ.qꝛ ꝑdita fide ꝑdit᷑ chari/
tas ᷣ nõ ↄuertit᷑ ſᷣ poſſibile eſt hoĩem qͥ nõ bʒ chari-
tatẽ acqͥrcre.poſſibile eſt etij boĩem hñtem fidẽ a fi/
de recedẽ.ᷓ niłto foꝛtiꝰpoſſibile eſt hoĩeʒ bñteʒ chaꝛi
tatẽ a chaꝛitate cadere.¶ Reꝰ.dðᷣ ꝙ ſicut dicit maęr in
litera. quoꝛũdã opinio ⁊ ſentẽtia fuit ꝙ charitas ſe/
mel babita nunqᷓᷓ amittat᷑.⁊ hoc poſuerũt ꝓpter ꝑ/
fectõecʒ illius vinculi. ⁊ ardoꝛẽ ſiue feruoꝛẽ illiꝰamo/
ris. Crediderũt em̃ illud vinculũ eſſe tãte ꝑfectionis
ꝙ nullo agẽte poſſet diſſolui.⁊ illuʒ amoꝛẽ eſſe tanti
feruoꝛis ꝙ; nullo mõ poſſet extingui ꝓpter dignitatẽ
⁊ʒ excellẽtiã ipᷣius charitatis.et hoc affirmare niſi ſũt
aucte multiplici ſicut in io textu mꝗr ſatis aꝑte dic
Sed bec poſitio non eſt opinio nec rõnalis ſentẽtia.
immo erroꝛ ⁊ inſania potius eſt dicẽda.qꝛ repugnat
ſacre ſcripture.repugt exꝑimẽto nr̃e fidei.repugt ni/

bilominus rõni recte. Sacre ſcripture ⁊ etiã exꝑien/

6

tie repugnat ſicut in opponẽdo mõſtratũ eſt.A rõne
aũt recta diſſonat ſi quis attẽdat. ꝓ eo ꝙ recta ratio
dictat ꝙ charitas vie nõ tollit a li.ar.vertibilitatẽ ad

pellit aliã.ſed boc eſt quia cũ eſre cparitat depẽdeat
a duobus.videlicet a deo influẽte.⁊ a li.ar.ſuſcipien
te.cũ li.ar.ſe a deo auertit.charitas in ſemetipᷣa defi
cit. Et quia li. ar.non ſe auertit niſi peccãdo. hinc eſt
ꝙ charitas dicit᷑ ꝑ pctiñ expelli.nõ ꝓpter foꝛtitudinẽ
ip̃ius peccati agẽtis ſ̊ ꝓpter defectũ ipᷣius li.ar.ſuſci
piẽtis. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ om̃e peccatum
eſt ex amore male inflamante.vel timoꝛe male bu-
miliante. dicendum ꝙ illud dupliciter poteſt intelli
gi. aut ꝙ ille due radices pᷣcedant om̃e pctm̃ ꝑpetra
tũ exterius tpe. Aut uiz eecut oꝛigine. Si pꝛece
dãt tꝑe.ſic non opoꝛtet eſſe generaliter veꝝ.quia an
te pꝛimuʒ pctm̃ nullũ iſtoꝝ fuit in pꝛimo hoie.Si qꝛ
p̃ᷣcedãt oꝛigine ipam ꝑpetratõem peccati.ſic habʒ xx
ritatez. quia nemo pctm̃ ꝑpetrat niſi affectu amoꝛis
vel malo affectu timoꝛis.uis aũt bmõi affectꝰ nõ
ſint in hoie habente charitatẽ in actu.poſſũt tamen
ineſſe.qꝛ li.ar.qð eſt rectũ ꝑ charitatẽ.incuruari pᷣt ꝓ
cupiditatẽ. illud qð obijcit᷑ ꝙ li.ar.in eligẽdo
ſequit᷑ affectöem pᷣdominãtem.ddm eſt affectõ pᷣ⸗
dominãs in habitu.⁊ eſt affectõ pᷣdominãs in actu.
Cũ g̊ dicit᷑ ꝙ li.ar.ſequit᷑ affectõem pᷣdominãtẽ.hoc
non intelligit᷑ de affectione pᷣdominãte in habitu.ſʒ
de pᷣdominãte in actu.Muis aũt in hoie habẽte cha
ritatẽ affectio cparitatis p̃dominet᷑ in babitu.cõtin
git tamẽ affectõem carnalez pᷣdominari actu.qꝛ fre/
quẽter hõ qui eſt in gr̃a. coꝝ que dei ſũt oblitꝰ.oino
cogitat que ſũt mũdi.⁊ ſic aſticit᷑ quaſi nõ eſſet ciuis
illius ſuꝑne irm.⁊ dũ iſtã affectõem ſequit᷑.cadit in
p̃cipitiũ.ꝑditq; gratie donũ ⁊ charitat habitũ.. Ad
illud qd vltimo obijcitur ꝙ habenti charitatem xps
eſt füdamẽtũ.⁊ ſpũſſãctus eſt in adiutoꝛiũ.dð ꝙ; v/⸗
r eſt.ſed ſic xpᷣs eſt fundamẽtum ꝙ non ſuſtẽtat ni/
ſi ſibi inniti volẽtem.⁊ ſpũſſãctus nõ gubernat in eẽ
gratuito niſi volẽtem ſibi coopari. Et iõ q;uis illud
fundamẽtũ ſit immobile.tamẽ quia li.ar.ex ſua defe
ctibilitate recuſat inniti iſti fundamẽto.⁊ coopari il-⸗
li adiutorio.peccãdo deficit in ſcipᷣo.ac ꝑ hoc pꝛiua
tur a charitatis dono. ꝓpter defectum a parte ſui.nõ
ꝓpter xfectum a parte fundamenti vel adiutoꝛij.
Queſtio.ij. bde

malũ.ſic nec cupiditas tollit habilitatẽ ad bonũ. ſił ¶ Atrũ a charitate cadens poſnit reſurgere in equali⸗

g ſtat vertibilitas ⁊ charitas.Sed vbi ẽ vertibilitas
ibi pᷣt eſſe culpa.⁊ vbi pᷣt eſſc culpa ibi tã charitas q̃ʒ
gratia pᷣt abeſſe. Reſtat igit᷑ ꝙ ſᷣm dictamẽ ronis re/
cte charitas ꝑdi põt in ſtatu vie. Añ ↄcedende ſt᷑ rõ⸗
nes ad hãc ꝑtez inducte. ¶ Ad illð g qð pᷣ obẽ ꝙ ex/⸗
cellẽtius vnit amoꝛ charitatis q; amoꝛ nalis.ddm
verũ eſt.ſed tamẽ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ indiſſolubilius
vniat.qꝛ excellẽtia vnionis nõ tãtũ attẽdit᷑ ᷣm vnio/
nis inſcabilitatẽ.quãtũ attẽdit᷑ ſᷣm habitus vnita/
tem.ſiue obiecti ſiue termini dignitatẽ. Ande rõ iſta
non valet.Sed ſi tu queras vnde hoc eſt ꝙ amoꝛ nã
lis vnit inſeꝑabiliter.⁊ amoꝛ charitatis non.ddm ꝙ
boc eſt quia charitas eſt habitus regulatiuꝰ ⁊ dire/
ctiuus volũtatis deliberatiue ꝗᷓ eſt ad oppoſita ſᷣm
ſtatũ vie.Amoꝛ vero nalis reſpicit ip̃am inclinatõeʒ
nature q̃ eſt ad vnũ determiata. Ideo dilectũ ex chs
ritate pᷣt eſſe odioſũ ꝓpter volũtatis vertibilitatẽ.⸗
uis quod naliter diligit᷑ſemꝑ ſit amabile ꝓpter ipius
nãe determinatõem. Ande nõ eſt ſimile hinc ⁊ inde.
¶ Ad ülud qd obijcit᷑ ꝙ charitas eſt foꝛtioꝛ peccato
dðʒ e amiſſio charitatis nõ eſt ꝓpter hoc ꝙ peccatũ
agat in ipam eã expellẽdo.ſicut vna foꝛma nalis ex/

Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo ꝑ ve.te.Mal.iij. Placebit deo
ſacrificiũ iuda et hieruſalem ſicut dies ſeculi et ſicut
anni antiqͥ. Glo.quõ in pꝛincipio placuerũt.ita poſt
peccatũ ꝑ penitentiã placere ceperũt. Et hocipſum
habet᷑ expꝛeſſe in glo.ſuꝑ illud Leui.vij.Hec eſt ho
ſtia pꝓ delicto. Glo. Eque placet deo virtus iuſtoꝛum
⁊ digna penitẽtia peccatoꝝ que reſtituit in gradum
pꝛiſtinum.g põt homo reſurgere in equali charitate
Item hocipᷣm ꝓbatur per no.teſta. Scribiẽ Ro.
v. Abi ſupabundauit delictum ſuꝑabundauit et gG
tia.Et Luce.xv.Cito ꝓferte ei ſtolam pꝛimã.ibi.glo.
Pꝛiſtine dignitati filiũ reſtituit. Sed nõ reſtituit᷑ in
pꝛiſtinam dignitatem niſi habeat equalem charita/
tem. g ⁊c. Seem hocipſum oſtendit᷑ ꝑ exemplum.
quia dauid poſt peccatũ homicidij reſurꝛexit deuoti
oꝛ. Et petrus poſt negatõnem reſurꝛexit foꝛtioꝛ.ſᷣm
ꝙ dicũt autoꝛitates ſanctoꝝ ⁊ ſcriptura innuit.vide
tur g ꝙ ſimiliter in alijs eſſe poſſit. ¶ Item hocipᷣm
oſtendit᷑ ratõne.qꝛ cum gra infundit᷑ homini peccs
toꝛi.pctm̃ delet᷑ ̃m veritatem ⁊ ᷣm dei reputatõneʒ.
Snullum pᷣſtat infuſioni ipſiꝰgratie impedimentuʒ.
nec eſt aliud qð impediat quare nõ poſſit V tan⸗
Lars o „

ta gra bomini quãta pꝛius.̊ videt᷑ ꝙ bomo poſtiti
equali charitate reſurgere. ¶ Sʒ contra. Amos.v.
Mon adijciat vt reſurgat virgo iſrł. Glo (Mõ negat
quin poſſit reſurgere.ᷣ ne poſſit reſurgere vᷣgo.qꝛ ſe
mel aberꝛans ⁊ ſi repoꝛtet᷑ humeris pij paſtoꝛis.nõ
tñ bʒ tantã gloꝛiã cum eo qͥ nunq; errauit. ¶ Item

pꝛoximabũt ad me vt ſacerdotio fungant᷑ mibi. Si
g deus pctõꝛes ⁊ penitẽtes nõ recipit ad dignitatem
lſacerdotalẽ. videt᷑ ꝙ reſurgẽtes nõ pñt hẽe charitatẽ
equalẽ. ¶ Item gra grat data nunqᷓ; tãtũ põt diſpo/
nere ad ſuſceptõeʒ diuine influentie.⁊ capacitatẽ di
uine bonitat.ſicut gra gratũ faciens.ſᷣ iuſtus anteqᷓ
xadat habʒ gram gratũ facientẽ.pctõꝛ anteq; reſur/
Gat nõ hʒ niſi gram grat᷑ datã.& ampliꝰ diſpoſitꝰeſt
bomo ad ſuſceptõceʒ diuie gre anteqᷓ; cadat qᷓ; poſtqᷓ;
ceccidit.Si g deus coicat homini gram ⁊ charitatem
Fßm ꝙ hõ eſt diſpoſitꝰ.videt᷑ ꝙ maioꝛẽ habeat homo
caritatẽ qñ ſtat qᷓ; qñ reſurgit.g videt᷑ ꝙ non poſſit
reſurgere in charitate equali.¶ Item cuʒz ſit triplex
ſtatus ↄtinentie.ſ.vᷣginalis.vidualis.⁊ ↄiugalis.ca⸗
dens a pᷣ ſtatu nunq; põt ad ipᷣm ſtatũ reſurgere.& ſi
innocẽtia baptiſmalis eſt ſicut ↄtinẽtia vᷣginalis.vr
ꝙ cadens ab illo ſtatu nunq; poterit in equali reſur
gere.g nõ põt homo reſurgere in equali charitate.
10 ¶ R. dm ꝙ poſñibile eſt hoiem in equali charita/
te reſurgere ſicut mõſtrari põt auẽtibus ⁊ exemplis
⁊rõnibus ↄgruis ſᷣm ꝙ in opponẽdo tactũ fuit.Cũ
em̃ dicamꝰquantitatẽ gr̃e menſurari pᷣm diuinã lar/
gitatem.ſiue ſᷣm ſuſcipient᷑ ydoneitatẽ.recte ↄucnit
intelligere ꝙ charitas in q̃ quis reſurgit.põt eſſe eqᷓ/
lis illi charitati a qua qͥs pꝛius cecidit. NHam ex par⸗
te diuine largitat planũ eſt. Ad eiꝰem̃ ↄmendatõem
ſpectat vt nõ minꝰlarga dona tribuat homini qᷓ; añ
tribuebat ſm ꝙ dicit Aug.niſi ineptitudo ſuſcipien
tis impediat. Ex ꝑte vo hominis ſe diſponẽtis ſatis
planũ eſt.poſſibile eſt em̃̃ vt homo poſt pctm̃ ampli
us deteſtet malũ ⁊ abhoꝛreat pctĩ qᷓ; pꝛiꝰ.ſicut mł/
ti coꝛrupti amplius deteſtant᷑ pctiñ carnis qᷓ; multi
qui nunq; fuerũt lapſi.⁊ ſic rõnabiliter poni poteſt
dz ꝙ ↄtingat hoiem reſurgere in equali charitate.et
11 Vones que hᷣ oſtendũt ſunt ↄcedende.(¶ Ad illð qð
pꝛimo obijcit᷑ ꝙ nunq;ᷓ reſurgit virgo. nec bʒ tantaʒ
gloꝛiã cum co qͥ nunq; peccauit.ddm qꝙ eſt glia que
dam accñtalis.⁊ gloꝛia pᷣmij ſubalis. Si loquamur
de gloꝛia accñtali ſic gloſa illa bʒ veritatẽ. Quedam
eim̃ glia eſt qua q̃ͥs gloꝛiat᷑ ſe nunqᷓ; peccaſſe.in q̃ nõ

poterit reſurgere qui aliqñ peccauit. Si loquamur

de gloꝛia pᷣmij ſubalis qᷓ ↄſiſtit in videndo ⁊ amãdo
Ceum nõ hʒ veritatẽ.⁊ penes hanc attendit᷑ quanti
Ias charitat nõ penes aliã.⁊ ideo rõ illa non cogit.
12 ¶ Ad illud ð obijcit᷑ ꝙ leuite recedentes a dño in/
cpti erant ad dignitatẽ ſacerdotalẽ.dm ꝙ ſacerdo⸗/
talis dignitas no tm̃ reſpicit rectitudinẽ voluntatis
S etia dignitatẽ exterioꝛis decoꝛis. ꝓpter quã ↄtingit
hoiem etiã nõ peccantẽ fieri irꝛegularẽ. charitas vo
xectitudinẽ voluntat reſpicit ꝓpꝛie ⁊ pᷣciſe.⁊ ꝓpterea

13 Fatio illa nõ valet. qꝛ nõ eſt ſimile hinc ⁊ inde. Ad

illud qd obꝛ ' nunq; diſponit᷑ hõ ꝑ gr̃am grai᷑ datã
ſicut ꝑ graʒ gratũ facientẽ. dᷣm qꝙ ad boc ꝙ quis ſe
diſponat duo ↄcurꝛũt.ſ.adiutoꝛiũ gr̃e. ⁊ coopatio li.
ar. Loquẽdo de diſpoſitone quantũ eſt er ꝑte ipſius
gre. magis eſt diſpoſitus ad ſuſceptõeʒ om̃is boniq
cin gra gratinn laciente. ani ilia caret. Seg io⸗

ESGGãʒech.xliiij. Leuite qͥ longe receſerunt a me nõ ap/

— .
4.. 5

auendo de cooꝑatõnc li.ar.nõ ſp habet veritatez. qꝛ
in cadentc a charitate liar. chanitati ⁊ gre nõ coopã
tur. imo potius aduerſat᷑.⁊ aduerſando poti diſpo
nit ad charitat defectõeʒ ꝙᷓ ad eius ſuſceptõeʒ.ſed in
reſurgente eſt ecõtrario ſicut patet. et ideo rõ illa nõ
valet.¶ Ad illud qð obijcit᷑ de ↄtinentia virginali.

vom ꝙ meritü illidptinentie reſpicit ᷣmiũ aceñtale *

p ſe.⁊ ſimul cum hoc reſpicit quandã diſpoſitione⸗
in carne.qᷓ cum amiſſa eſt nõ poteſt recupari. chari⸗
tas vᷣo pᷣmiũ ſubale reſpicit ⁊ rectitudineʒ volu ntat

cũ obliquata eſt. ita bene vt pꝛius cum adiutoꝛio

gre dei poteſt rectificari. Et ſic patet ꝙ non eſt ſimi⸗
le. ¶Ad illud qð obijcit᷑ vlterius ꝙ innocentia ba,
ptiſmalis ſimilis eſt ſtatui ↄtinentie virginalis. doʒ d
ꝙ q;tum ad quandã gloꝛiam accidentalem quodã⸗
modo ſimilis eſt. ⁊ de illa põt ↄcedi ꝙ homo in tan⸗
ta gloꝛia non reſurgit.ex boc tamen non opoꝛtet ꝙ;
chaꝛitas nõ ſit equalis. Oe hoc aũt habet᷑ libꝛo quar
to dil.xiiij.vbi querit᷑ vtrum ꝑfecta pnia in ſtatun
pꝛiſtinum hoiem reſtituuat.
¶ trum bomo poſſit reſurgere in charitate minoꝛi⸗
Et ꝙ ſic videt᷑.quia quantitas charitatis in ipſo ho⸗
mineattenditur ſm liberalitatem dei. ſed liberalitas
dei non eſt artata ipſi peccatoꝛi ad danduʒ donum.
nec plus nec minus.& ſicut poteſt reſurgere in mais
ri ita ⁊ i minoꝛi. ¶ Item deus vat hbomini gr̃am ßm
ꝙ ſe pꝛeꝑat ⁊ dionis ſed poſſibile eſt ꝙ pctõꝛ cum
reſurgit minus ſe pꝛepet ad gr̃am qᷓ; ante ſe pꝛepa/
uerat. g poſſibile eſt ꝙ in minoꝛi charitate ⁊ gra re⸗

ſurgat. ¶¶ Item culpa quantum ẽ de ſe expelli põt

quãtulãcunq;ʒ graʒ. Iterũ.gr̃a pᷣcedens nibil meret
reſpectu chaꝛitat ſbᷣſequẽtis. nec culpa ſubſeq̃ns
exigit qð hõ in eꝗli charitate vel gra reſurgat. poſ
ſibile ẽ ipſum reſurgere in minoꝛi. ¶ Item ſi bõ nõ
poſſet reſurgere in minoꝛi charitate.tũc cadẽs a cha
ritate ꝑfecta non poſſet reſurgere niſi in charitate p⸗
fecta.ſed charitas cum reſurgit eſt incipiens.ergo ſi
mul eſtincipiẽs ⁊ ꝑfccta.qð manifeſte falſum eſt.cũ
nemo repente fiat ſummꝰ.⁊ ante ſtatum ꝑfectõnis
neceſſaꝛio pᷣcurꝛat ſtatus pfectus ⁊ inceptõis.¶ Sʒ
ↄtra Eʒech.xviij. Si impius egerit penitentiaʒ.om⸗
nium iniquitatum eiꝰquas opatus eſt nõ recoꝛda/
boꝛ. Conſtat ꝙ non intelligit de obliuione q;tum ad
actum cogitandi ſᷣ q;tum ad actum puniendi. Sed
homo nõ punit᷑ ſolũ ꝑ inflictõez mali ſᷣ etiam ꝑ ſub⸗
tractõnem boni.Si g dqñs nõ recoꝛdat᷑ illoꝝ pecca/
toꝛum ad penã eternã. cum diminutio charitat᷑ faci
at ad diminutõeʒ pᷣmij ſubalis.⁊ ita ad damnũ eter
num.videt᷑ ꝙ neceffariũ ſit hominẽ in equali chaꝛi⸗
tate vel in maioꝛi reſurgere. ¶ Item Ro. viij. Sci ⸗/
mus qm̃ diligentibꝰdeuʒ om̃ia coopant᷑ in bonum⸗
BGlo.ipſe etiam caſus in moꝛtale.ſed caſus in moꝛta
le pctĩ nõ coopꝑaret᷑ in bonũ niſi bomo reſurgeret ĩ
eq̃li vel in maioꝛi charitate.videt᷑ g ꝙꝙ neceſſariũ ſit
hoieʒ in eq̃li charitate vel maioꝛi reſurgere. ¶ Itcz
ſuꝑ illud Geñ.j.actũ eſt vſpe ⁊ mane dies vnns.
Glo. Aeſptina lux eſt in qua quis cecidit.matutina
in qua reſurgit.Si g lux matutina ſemꝑ maioꝛ ẽ ve/
ſpertina. videt᷑ ꝙ maioꝛ ſit charitas in qua quis re⸗
ſurgit qᷓ; charitas a qua cecidit.¶ Item maion vir⸗

tutis eſt qdð pellit q; qd pellit᷑. Sed charitas in qᷓ qs
enee nele illud q expulit charnitatẽ a qua quis

ceciqit. neceſſe eſt charitatem ſubſequentẽ maloꝛ⸗

ſhin
Cnntre
illiun
Nog e⸗
ſichnt
ſtaned⸗
ſtihe
ferhtn
öoron
N
zunrh⸗
itelbi
Corrt
iptit
uncripl
ennſutnp
ctnia
ſlgtiut
rhrede
ſtns
tanricunt
gitpoſttu
ſhunfi⸗
nniſeg⸗
or
Gtiin
Ntttut⸗
to
ticant
ſglontne
Neeincc
inciae
Gattfutia
fuerütsin
liſftint
lckon
bhbatſth
Kgtfe⸗
Wäc
Wrte
Cagen
ſcci
inbono
onſt⸗
ſchart
lutaſet
pbian
tonepfen
alatin⸗
wotti
ſcäböſe
ſtegnas

nlgen,
nucrin
ammtiz

1an
Neftinnm
1tetiri
guchl
wentten
rckugneg
zmiititi
Grpmimiin
nucf un
ſMluimrgtin
mn nnl
lzenmlt
ilin acr
unchninft⸗
Gnn umcn
inatnidn⸗
mn ſori
Nhirhenk
laſenon

—

iie niei

uunſ,
i .
e

N/

16

et foꝛtioꝛẽ eſſe illo qd charitatẽ expulit. ⁊ b dñs ipſa

charitate a qua quis cecidit. ¶ R ad gredictoꝛũ in/

—

ioꝛi charitate.⁊ ad boc ponẽdũ moti ſũt.tum ex con
ſideratõe diuine diſpoſitõis ſiue pᷣdeſtinatiõis.tũ ex
ↄſideratõe diuine retributõis.tũ ex conſideratõe no
ſtre reꝑatõis. Ex conſideratõe nãq; diuine pᷣdeſtina
tõis moti ſunt.quia dixcrũt ꝙ diligẽtibus deñ omia
cooꝑant᷑ ĩ bonũ bijs qui ᷣm ꝓpo. vo. ſũt ſancti. Jðo
diuine pᷣdeſtinatõis imutabilitas nequaq; ſinerʒ ho
minẽ labi a charitate. niſi ex lapſu illo videret ſubſe-
quentẽ vtilitatẽ. Mec regimẽ diuine puidentie filiuz
regni ꝑmitteret cadere.niſi ex h ſil puideret maiꝰbo
num ex ipſo caſu elicere. Ex ꝑte vo retributonis rö⸗/

oem ſumpſerũt.qꝛ de oꝑa remuncrat bm quãtitatẽ
charitai ex qᷓ ſunt facta. Si & charitas in ꝗ quis re/

ſurgit viuificat oꝑa pꝛius moꝛtua.⁊ facit ea remune
ratone digna.cũ remuneratio adequet᷑ quãtitati ca

ittatis ex qͥ oꝑa facta ſunt.nec poſſit excedere quan/
titatẽ charitat in qua qͥs reſurgit. ratõcinant᷑ ex boc

ꝙ impoſſibile ſit minoꝛẽ charitatem eſſe in reſurgẽte

. 3
5

ꝙ; pꝛaus fuerit in cadẽte.Ex ꝑte nr̃e repatõnis ratõ/

nant᷑ ſic. qꝛ quãto bõ magis fit ineptus ad gratiã.

tanto maioꝛi indiget pᷣpatone ad boc vt ipam ſuſci/
piat.̊ quãto a maioꝛi gra cecidit.tanto maglpecca/
nit. ⁊ magis ad gram ineptus fuit. Reſtat
runt ꝙ quãtitas pᷣꝑpatõnis debeat ꝓpoꝛtõnari quãti⸗
tati charitaſj a qᷓ quis cecidit. Et quãtitas chaꝛitatis
ſequent᷑ menſurat᷑ ᷣm quantitatẽ pᷣꝑatõnis. ꝓpt᷑ qð
ↄſcqui videt᷑ cbaritas ſubſequẽs adequat᷑ pcedẽ/
ti. vel eã excedat. ⁊ B ↄfiꝛmant d illud Baruch. iiij.

Sicut fuit ſenſus vr vt erꝛareſ a dũo.decies tm̃ iterũ
reuertẽtes inuenietis eũ.Et Iſa.xxxj.Conucrtimini

filij iſr ſicut in pfundũ receſſiſtis. Sed h̊ modus di/

cendi eſt ↄtra ratõnem ⁊ ſenſ. ibile expimentum. nec
pabet ſtabile fundamentũ. Contra rõnem em̃ dicere

eſt ꝙ pfectus ſi cadat a charitate nõ poſſit reſurgere

niſi in ſtatu ⁊ cõplemento ꝑfectõnis ſue.⁊ de multis

apparet q; cadẽtes nõ reſurgũt ad illã ꝑfectõnes a qᷓ
ceciderũt. Stabile etiã fundamentũ nõ bʒ.qꝛ diuine

p̃deſtinatõis diſpoſitio nõ exigit ꝙ bõ ſemꝑ ꝓcedat

in bono.ſᷣ ꝙ ſit finaliter bonꝰ.Oei etiã retributio nõ
penſat qᷓtum ad meriti efficaciã charitatẽ inicialem
y charitatẽ finalem. Mra etiã pᷣparatio ad gratiam
põt eſſe maioꝛ in eo qui minꝰpeccauit.Et verba illa
ꝓph̃ica nõ intelligunt᷑ de quacũq; ppatõne.ſᷣ de pᷣpa

tione ꝑfecta ⁊ pnia ↄſummata qͥ reſtituit om̃ia abla

ta. ſicut in quarto li. explanat᷑ di.xiiij. Mon aũt habʒ

veritatẽ de quacũq; pnia ⁊ ↄuerſione ſine pᷣpatione.

vñ cũ hõ ſe ppare poſſit ad maioꝛes.⁊ ad minoꝛem.

⁊ad equalẽ charitatem.cõis tenet opinio.q bõ põt

zin maioꝛi ⁊ in minoꝛi ⁊ in equali charitate reſurge

re.Et ↄcedende ſunt rõnes q̃ ſunt ad iſtã partem.

17 ¶ Ad illud ; qd pꝛimo obꝛ in ↄtrariũ ꝙ dũs nõ re/

coꝛdat᷑ peccatoꝝ poſt pniam pctõꝛis.dem ꝙ hoc in⸗

telligit᷑ q;tum ad punitõnem eternã. Et ꝙ gr̃a mioꝛ
det᷑ bomini qᷓ; fuerat pᷣcedens.hoc nõ eſt ꝓpter ꝑecca
toꝛum pcedentiũ punitõeʒz. hoc eſt
18 GBigentẽ ⁊ tepidã pꝛeꝑatõnezʒ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑

ꝙ diligentib? deñ om̃ia coopant᷑ in bonũ. dom ꝙ il⸗
lud nõ intelligit᷑ qꝛ ſ coopent᷑ in bonũ qᷓtuʒ ad au/

gmentũ pᷣmij ſubalis.ſᷣ hoc põt eſſe qᷓtum ad quan⸗/

„

dam humiliatõcʒ.⁊ diligentioꝛẽ boni ↄſeruatiõeʒ.et

telligẽtiam eſt notãdũ ꝙ aliquoꝝ aliquãdo fuit opi
nio ꝙ neceſſe erat hboiĩcm reſurgere in equali vel ma lcient
matutina qᷓ; veſptina. dᷣm ꝙ chari

vt affe⸗

ter ipſius ne/

XXXI

cautioꝛẽ mali vitatiõcʒ.qᷓ adiuuant boĩem ad boc
pſeueret vſq; ad finẽ. Et meliꝰeſt bomini bꝛie puam
charitatẽ vſq; i finẽ pſeuerãtẽ.qᷓ magnã ⁊ in media
via deficientẽ. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ maioꝛ eſt lux 19

tas reſurgẽs nõ
ↄꝑatur luci matutine ꝓpter magnitudinẽ ſᷣ ꝓpter no
uitatem ⁊ oꝛdinẽ ad ꝓficiendũ.⁊ ideo in ratione illa
peccat᷑ ̃m ↄſequens.qꝛ nõ eſt oino ſile binc ⁊ indc.

7

Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ foꝛtiꝰeſt qdð pellit q; qdð pel/20

—

lit᷑. vð q verũ eſt i bis q̃ pellunt᷑ ꝑ mutuã actoõneʒ ⁊
paſſionẽ.ſic aũt nõ eſt de pctõ ⁊ gra ſicut explanatuʒ
fuit ſupꝛa.⁊ ideo in nullo cogit ratio illa.

Onſequenter q̃rit᷑ de charitat᷑ duratione ꝑ

ↄparatõem ad babitus aliaꝝ virtutum que
euacuari dicunt᷑.Et circa hoc tria querũtur
ſm tripticem babitũ quã dicit magiſter euacuandũ.
Pꝛimo querit᷑ de euacuatõne fidei.Scdðo de euacu/
atione ipſius ſpci.Tercio de euacuatione ipſius ſci⸗
entie. .
Queſtio.j.

„„5„5„
¶ Atrum fides in gloꝛia euacuet᷑: Et ꝙ ſic videt᷑.quia

m ꝙ dicit apls. Fides eſt argumentũ rerum nõ ap

parentũ.ſuꝑ quo dicit Oꝛeg.ꝙ que apparẽt nõ fideʒ

babent vᷣ agnitõnem. ſi & in patria cetera q nuc cre-
dimus erũt manifeſta. videt᷑ ꝙfides ſimplłr erit eua

cuãda.¶ Iteʒz aug.xiiij.de trini. Mens qppe huma

na cum fidẽ ſuã videt qua credit ꝗð nõ videt. nõ ali
quid ſempiternũ videt.OQñ em̃ ad ſpem ꝑ fideʒ nos
pductos eſſe gaudebimꝰ.nõ iam fides erit qua cre-

unt᷑ que nõ vident᷑ſed ſpẽs qua vident᷑ qᷓ credebã
tur. c. ¶ Item ratio euacuatõnis quam aſſignat
apls eſt impfectõ. Ait em̃. Cum venerit qð ꝑfectum

2

eſt. euacuabit᷑ qd ex parte eſt. Sed cõſtans eſt ꝙ co⸗
gnitio fidei eſt ex parte cũ ſit ꝑ ſpeculũ ⁊ in enigma⸗

te. neceſſe eſt ipſam euacuari ſuꝑuenientc viſione

ſpeciei. ¶ Item credere manifeſtũ nõ ſpectat ad ba-
bitum alicuiꝰvirtutis cuʒ ſimpliciter ſit neceſſitat.
ſed in patria cetera que credimꝰ manifeſtabunt᷑. er/
go credere ibi nõ erit ab aliquo virtutis habitu. ſed

babitus ipſius fidei eſſentialiter loquẽdo virtus eſt.

ſi ibi auferet᷑ ratio virtutis.neceſſe eſt ipſum qtuʒ
ad eſſeatiam ſuã euacuari ⁊ tolli¶¶ Sʒ in ↄtrarium
arguit᷑ pꝛimo a parte ipſius fidei euacuande.deinde
a parte eius ꝑ qð fides habet euacuari. Ex parte ip̃i⸗
us fidei arguit᷑ pꝛimo ſic rõne ipſius generis. Gides
eſt in gencre virtutis ſimplicitcr. ⁊ q eſt amplius ẽ
in genere virturis theologice. ſed virtus eſt ꝑfectio
potẽtie. ⁊ tbeologica virtus eſt maioꝛ ꝑfectio ꝙ car-
dinalis.ſed pfectio gloꝛie non tollit ꝑfectõnem potẽ
tie nec euacuat eas qᷓ ſunt in genere virtutis cardia/
lis.quia virtutes ille ſicut dicit aug. manebũt in pa/
tria. ᷓ cum fides non ſolum ſit virtus ſev etiam vir⸗
tus theologica. videt᷑ ꝙ nullo modo ſit per gloꝛiam

cuacuanda. ¶ Item bocipᷣm oſtendit a parte diſfi⸗

nitõnis ⁊ effentie ipſius fidei.quia fides ᷣm apoſto

lum eſt fundamentũ rerum ſperandaꝝ. Scum aug.

eſt illuminatio mentis ad videndũ deum. Sed glo/

ria adueniente fundamentũ ſpiritualis edificij non
teſtruit᷑ ſed potius ſtabilit᷑.illuminatio nõ excludit᷑

ſed potius pficit᷑ ⁊ complet᷑. videt᷑ ꝙ habitus fidei

gloꝛiam non euacuet᷑. ¶ Item bocipſum oſtendi.
tur a parte actus pꝛincipalis. Actus em̃ ipſius fidei
pꝛincipalis eſt aſſentire pꝛime veritati ꝓpter ſe ⁊ ſup
omnia. 2 velle et credere nue ereqalihgaui ciulde

babitus eſt velle credere ⁊ velle credidiſſe. ſed in pa
tria aſfſentiemus pꝛime veritati ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ om̃ia.

vellemꝰetiã credidiſſe deo.habebimꝰg actũ fidei pn
cipalez. ̊ ⁊ ipſam fidem.¶ Iteʒ boc oñdit᷑ a ꝑte eiꝰ

qd dicit᷑ fides euacuari. Plus em̃ repugnat ipſe

abitus fidei defoꝛmitati pcti qᷓ; ꝑfectioni gloꝛie.ſed

babitus fidei nõ tollit᷑ nec euacuat᷑ ꝑ tenebꝛã pcti.S

nec ꝑ ↄpletõeʒ gloꝛie. ¶ Item cognitio matutina in

angelis nõ exdudit cognitõez veſptinam.ĩmo ſimul

cognoſcũt res in verbo ⁊ in ꝓpꝛio genere.& viſio dei ĩ

Aꝓpꝛia eſſentia ⁊ natura nõ excludit viſionẽ ipſius in

ſpeculo ⁊ in creatura.ſᷣ viſio fidei eſt viſio ſpeculan.

Oꝑ viſionẽ gloꝛie nõ habet euacuari. ¶ Item lumẽ

cum lumine nõ bʒ opponi nec in coꝛꝑalibus nec in

ſpnalibus.ſicut pʒ.qꝛ in eodem medio plura poſſũt
eſſe lumina imꝑmixta ſicut dicit Dyo.in li.de di.no.
Similiter ⁊ in ſpnalibus lumẽ cognitionis ꝑ cãʒ.nõ

excludit lumẽ cognitõnis ꝑ effectum.g non videt᷑ ꝙ

lumen fidei cuacuet᷑ ꝑ lumen gloꝛioſum.nec ꝑ aliud
habet euacuari.reſtat igit᷑ ꝙ habitus fidci nõ cuacu/

21 atur. ¶ R. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notanduʒ q;

hic eſt duplex modꝰdicendi.Aliquibꝰeniʒ videt᷑ eſſc
dom ꝙ cum querit᷑ vtrum fides euacuet᷑ ꝙ non eſt
ſimpłr reſpondendũ affirmando vel negando. Oꝛ/

tum em̃ ad aliquid euacuat᷑.⁊ qᷓ;tum ad aliquid nõ.

In ipſa em̃ fide duo eſt reꝑire.vicʒ illuminatiõis ha
bilitatẽ. ⁊ enigmatis obſcuritatẽ. Mtum ad luminiſ
habitum fides nõ euacuat᷑.ſᷣ ꝑpficit᷑ ⁊ ꝛſummat᷑.O=-
tum vo ad cnigmatis obſcuritatem.cum ſit ex par/
te.ſimpliciter tollit᷑. Et iſte modus dicẽdi cõfirmari
poſſe videt᷑ ꝑ illud qdð dicit᷑ in glo.ſuꝑ illud.j. Coꝝ.
kiij. Cum venerit qð pfectum eſt.cuacuabit᷑ qd ex ꝑ/
te eſt ⁊c?. Glo.deſtruet᷑ imꝑfectio.nõ id qð verum eſt
euacuabit᷑.Deſitio impꝑfectõnis eſt qñ illud qð imꝑ
fectõnis eſt implet᷑.et ᷣm iſtum modũ Ticend facile
eſt declinare ratõnes ad vtranq; ꝑtem. Nam pꝛime
q̃ ꝓbant ꝙ habitus fidei euacuat᷑ ↄcludũt rõne eni/
gmatis ⁊ impfectõnis. Rõnes vᷣo ad oppoſitũ ↄclu
Aunt de ipſa fide q;'tum ad ꝑfectõnis habitꝰ⁊ cõple/
mentũ luminis.Licet aũt hic modus dicendi ſat vi/
deat᷑ ꝓbabilis.non tñ ↄſonat verbis Aug. Augꝰ.cm̃
dicit in.xiiij.de trini. Fides q̃ nũc in animo noſtro ẽ.
velut coꝛpus in loco dum tenet᷑ aſpicit᷑ amat᷑ quan⸗/
dam cfficit trinitatẽ. Sed ipſa nõ erit qñ fides bic in
animo nõ erit.que vᷣo tũc erit qũ iam recoꝛdabimur
in nobis fuiſſe ⁊ nõ eſſe:alia ꝑfectio erit. In quibus
verbis vult dicere ſicut ꝑ exemplũ qð pᷣmittit᷑ pau/
loante.qꝙ ſicut coꝛrũpit᷑ aliq; coꝛpus qð homo ſenſi⸗/

biliter intuet᷑.⁊ ipſo coꝛrupto memoꝛat᷑ ipſiꝰ coꝛpo/

ris.nõ ꝑ ipſius coꝛpis veritatem ſᷣ ꝑ ſimilitudinẽ in
anima remanentẽ.ſic ⁊ in ipſa fide. AUñ vult ꝙ habi9/
tum fidei noſtre quẽ interius intuemur inter tempo
ralia cõputemus.⁊ qꝛ aliqñ deficit.nõ põt q;tum ad
ipſius intuitũ ratio imaginis q̃ ꝑpetua eſt in anima
attendi.Conſtat aũt ꝙ de ipſo babitu fidei loquitur
ſm illud qd babʒ poſitõnis ⁊ ꝑfectõnis.qꝛ ᷣm illud

intra ſe ipſa aĩa illũ habitũ intuet᷑.aliter nõ valet to

ta ratõcinatio illa quã ibidem ſatis facit ꝓlixe.Mon
etiã videt᷑ ↄſonare verbis gloſe ⁊ apli.ſi fides euacu
aretur ſolũmõ m illð qð bʒ impꝑfectiõis.⁊ maneret
bm illud qð eſt in ea ↄplementi ⁊ rõnis. ſicut nõ de/
berẽt euacuari virtutes cardinales nec habitus cha

ritatis.ſic nec dicit᷑ euacuari hbabitus fidei quin po/

III

tius pfici ? 9pleri. Et pterea eſt alius modus dicen
di magis coĩs ⁊ vſitatus.ꝙ ſi loquamur de habitu fi

dei hm ꝙ fides eſt virtus ſpãlis.ſic ꝑ gloꝛiam bʒ ſim

pliciter euacuari. ꝓ eo ꝙ fides eſt babitꝰvirtutis in⸗
tum intellectus incdlinat᷑ ab affectu ſicut in pᷣcedẽ/

tibus oñſum fuit.hoc aũt nõ poſſit eſſe niſi diu in/

tellectus de ſe incertꝰeſt de bis qᷓ̃ credere debet. et qm̃

in patria illuminatio ⁊ claritas viſionis pᷣcedet mo/

tum affectõnis.nec ab ipſa inclinabit᷑ intellectus p

pter ipſius ſummi luminis claritatem.a qua inteile-
ctus nullo modo poterit diſſentire. binc eſt ꝙ babi-
tus fidei ſimpliciter per viſionem gloꝛie babet tolli.
hm ꝙ autoꝛitates ſanctoꝛum ⁊ glo.dicunt ſatis cxpᷣſ
ſe. Ande cõcedende ſunt ratõnes que ſunt ad iſtam

ꝑtem. ¶ Ad illud vo quod obijcit᷑ pᷣmo in contrari ?2

um ex parte geneñn.qꝛ eſt virtus theologica que perfi
cit potentiã anime ᷣm dignioꝛem eius paꝛtem. dᷣm
ꝙ fides eſt perfectio potentie.non qualiſcũq; ſed ſᷣm
ſtatum imperfectõnis cet vie.in quo intellectus poõt
aberꝛare a veritate ⁊ in via captiuari. AUñ non eua/
cuatur qꝛ perfectõ ſimpliciter. ſed qꝛ perfectõ ᷣm ta⸗

lem ſtatum. Mec eſt ſimile de virtutibus cardinali/

bus.qꝛ actus earum pꝛincipalioꝛes non ſolum perfi
ciunt ipſas potentias ſᷣm ſtatum vie.ſed etiã ſᷣm ſta

tum patrie. ¶ Av illud quod obijcit᷑ ex parte diffini ? 3

tõnis.ddm ꝙ fides non eſt ſubſtantia ſiuc fundamẽæ
tum ſimplr rerum ſperandarum.ſed ſolum ſᷣm illuʒ
ſtatum in quo eterna bona expectant᷑. Similit᷑ non
eſt illuminatio ad videndum deum ſimplr. ſed ad vi
dendum deum per ſpeculum.Et qm̃ buic ſtatui ſuc-
cedet alius ſtatus in quo erit ſtabilius fundamen/

tum ⁊ perfectioꝛ illuminatio.hinc eſt ꝙ fides euacu/

atur.non. ꝓpter fidei deſtructõnem.ſed ꝓpter ſtabili⸗
tatis ↄſtructõnem. Non ꝓpter luminis pꝛiuatõneʒ.
ſed ꝓpter luminis perfectonem. que excludit ſpecu/
larem ⁊ imꝑfectam cognitõnem.
obijcit᷑ de actu fidei qui eſt aſſentire pꝛime veritati ⁊

vclle credere ſiue credidiſſe. dᷣm ꝙ neutruʒ eſt actꝰ

fidei niſi inq;tum homo aſſentit veritati non viſe.in
quo quidem aſſenſu et credulitate intellectus indli-/
natur a voluntate.quod qꝛ non eſt in patria reperi-
re.non ſunt illi actus in patria ab habitu fidei ſeda
virtute excellentioꝛi.

pꝛemij.dem ꝙ de habitu fidi eſt duplicit᷑ loqui.Aut
quantũ eſt habitus ab alijs vᷣtutibus diſtinctus.aut
inqᷓ;tum eſt gratia infoꝛmatus. Si inqtuʒ eſt gratia
informatus.ſic veritatem babet verbum ꝓpoſitum.
gra em̃ ipſius habitus infoꝛmatiã tollitur ꝑ culpaʒ
non autem ꝑ gloꝛiam. Si autem loquamur de ipſa
fide ſ̃m ꝙ eſt babitus diſtinctus habilitans ad cre/
dendum non viſuð.ſic ꝓpter ſuam imꝑfectoncmima/
ioꝛem oppoſitõnem habet ad ſtatuʒ gloꝛie qᷓ; ad ſta-
tum peccati.et ideo per gloꝛiam habet euacuari qᷓ;ᷓ-

uis non habeat per peccatum tolli. ¶ Ad illud q826
obijcitur ꝙ cognitio matutina non excludit veſper ·

tinam. nec viſio in ſpecie exdudit viſionem in ſpecu
lo.dom ꝙ differt dicere.videre rem in ſpeculo et per

ſpeculum. Per ſpeculum em̃ dicitur videre deum
aſcendit a cognitõne creature ad cognitõnem crca⸗/

toꝛis. In ſpeculo autem videt qui deum in ipſa cceæs

tura clare intuetur. Pꝛima viſio non erit in gloꝛia.
qꝛ non erit ibi neceſſaria ſcala. Secunda vᷣo cit. qs

Ad illud quod 2 4

¶Av illud quod obijcit᷑ q ma 2 5
gis repugnat ipſi fidei tenebꝛa peccati q́;ᷓ excellentia

nufil
int
alun
ſoale
Ceben
nlenrf
gl⸗
ihume
ntonen
gural
is
tnſe
nt
tlann
ſnonme
iMon
Clumnte
gand
ginata
mawee
cumnae
Cice!
ſclesg
Vltn
Nuhet
r
nen
oci
ſeckinie
lboord
Gtonin
ſarllus⸗
eſtate⸗
enden
☛
Mandlin
enaone
Ncact
W
N

nudeif

1

4

a

Ns

Kiindn
uptft

N
au

N
N

.
ſe s⸗
*

* Te
8 N 14

NWNNR

gf
ſen

„.

N Gr
R

n

IE

dline

6 nus r
“
(

mpe

4,
eEAN
NG
ſun

12
RWNN

tuninn

c

te⸗

ginbe
Gnfinil

u

nnn⸗
ma
unn ve
liatonct
ſnmte

„ 1
8
4

t

27

Di.
deus videbit᷑ aperte in omnibus creaturis. vt dict

Aug.in li. vltimo de ciui.dei. Et illa viſio que eſt per
ſpeculum ſpectat ad ipſam fidem. Illa vo que eſt in

ſpeculo creature ſpectat ad cognitõnem veſpertinã
que bene poterit ſeruari in patria. ⁊ ideo non eſt ſi/
mile de fide ⁊ cognitõne illa.Et attẽdendum eſt hic

ꝙ plus differt viſio per ſpeciem a viſione ꝑ ſpeculuzʒ
qᷓ;tum ad cognitõnem ipſius fidei.qᷓ qᷓtum ad cog/
mitõnem alicuiꝰcreature ſenſibilis.Si em̃ aliqua cre
atura ſenſibilis videat᷑ in pꝛia natura.⁊ videat᷑ per
aliq ſpeculum in quo reſultat non eſt differentia in
ter viſionem iſtam ⁊ illaʒ.niſi i boc ꝙ vna eſt ꝑ ſpeci⸗
em ſᷣm directõnem ſimplicem.alia eſt per ſpeciẽ di/
rectiuam reflexam. ⁊ ideo ab vno et eodem oculo.et
bm omnẽ ſtatum.de eadem re viſa haberi põt viſio.
In viſione autẽ ipſius dei que eſt ꝑ ſpeciem ⁊ ꝑ ſpe⸗
culum maioꝛ eſt differentia. Lum a parte videntis.

quia in vna illarum eſt cognitiua potentia obumbꝛa

ta. in altera illuminata. Lum a parte medij.quia in

vna videt᷑ deus pꝑ ſui eſſentiam.in altera vo per effe⸗

ctum creatum. Et ideo vna iſtarũ cognitionum ẽ in
quiete ⁊ in ſtatu.altera vo in ꝓgreſſu ᷣm ꝙ dic apo/
ſtolus. ꝑ fidem ambulamus.⁊ ideo vna ꝑ alterã tol/
litur.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ lumen lumini non re⸗/
pugnat.dem ꝙ verum eſt quantũ eſt de luminis na/
tura. Aerũtamen bene ↄtingit vnum lumen ꝑ alte/
rum euacuari ratione alicuiꝰ annexi inſeꝑabilis.vel

diſpoſitõnis pᷣcedentis.vel effectus cõſcquentis.Et

ſic eſt in lumine fidei qʒ babet enigma annexum. et
ex hoc oꝛitur ꝙ intellectus inclinat᷑ ab affectu. ⁊ diri

git hominẽ ad cognoſcendũ non viſum. Et qm̃ tol/

litur illius enigmatis interpoſitio.tollit᷑ etiam ⁊ illa
inclinatio.tollitur nibilominus habilitatio ad cog/
noſcendum non viſa.qm̃ impoſſibile erit ab illa ſuꝑ-
na luce abſentari. binc eſt ꝙ lumen fidei qð eſt pꝛo/-
pꝛium illius babitus.licet non ratõne ſui.ratõne ta/

men annexoꝝ.a ſuꝑueniente gratia habet euacuari.

boc autem dico de lumine qð eſt ꝓpꝛium fidei.nam
de lumine gratie gratum facientis tenendum eſt ꝙ
non habet gloꝛiam euacuari ſed potius ↄſummari.

Queſtio.ij. .- E

¶ Uitrum ſpes euacuetur per aduentum gloꝛie⸗ Et

ſic videtf᷑ Roma. viij. Spes que videt᷑ non eſt ſpes.

Glo. Res ſperata que videt᷑ non eſt ſpes.id eſt non

eſt ſubiecta ſpei virtuti que nõ eſt niſi de non appaꝛẽ

tibus.Si g̊ ꝑ aduentum gloꝛie qð erat latens effici-

tur patens.neceſſe eſt habitum ſpei euacuari ad pꝛe
ſentiam pᷣmij. ¶ Item ſpes eſt expectatio future be

atitudinis pᷣm ꝙ dicitur in goſa. Romanoꝝ v. Sed

quando de futuro fit pꝛeſens.futurum deſinit eẽ fu/
turum.cum ̊ in gloꝛia ſemꝑ habcatur beatitudo pᷣ/
ſens. videt᷑ ꝙ nullo modo ↄtingat ibi eſſe ſpem.
Item. j. Coꝛinth. xiij. Munc manent ſpes. fides.

charitas.tria bec ⁊c. Glo.charitas fide ⁊ ſpe diſcedẽ/

tibus pmanebit.cui fides ⁊ ſpes hic non poſſunt de/

eſſe. Si ergo deerũt ſibi in patria.videtur ꝙ euacuẽé⸗/

tur ꝑ gloꝛiam. ¶ Item ſicut ſe habet fides reſpectu
non vili. ſic ſe habet ſpes reſpectu non habiti. ſed fi⸗

des neceſſario euacuatur ſuperueniente clara viſio⸗

ne. ergo ⁊ ſpes ſupueniente compᷣbenſione ſiue cer/
tiſſima tentõe. Sai er Saikii Spes illoꝛuz
immoꝛtalitate plena eſt.glo.id eſt indefectiua.ergo

habitus ſpei cum ↄplemento pꝛemij.

ſi ſpes beatoꝛum non deficit. videt᷑ è ſpes non babe
at euacuari in beatis. Si tu dicas ꝙ ibi accipiatur
ſpes ꝓ ipſa re ſperata. Obijcit᷑ tunc de ipſo actu ſpe

randi qui fuit in chꝛiſto ᷣm ꝙ dicit glo. ſuꝑ illud p.

In te domine ſperaui. Si ergo xpᷣs ſimul fuit comp

henſoꝛ ⁊ viatoꝛ.videt᷑ ꝙ ſimul poſſint ſtare actus et

Item vbi /

cunq; poteſt eſſe deſiderium ibi poteſt eſſe ſpes.ſedi

eterna beatitudine eſt ſummum deſideriũ ſᷣm qꝙ ſeri

bitur.j. Petri.j.In quem deſiderant angeli pꝛoſpi /
cete.ergo videt᷑ ꝙ in ipſa ſuperna beatitudine con-/

tingat reperiri ſpem q;tum ad habitum et motum.

ergo ⁊c. ¶ Item anime beate in patria expectãt ip
ſam ſtlam ſecundã.⁊ ꝑ ↄſequens ſuam gloꝛiam au
gendam ⁊ pficiendam.ſed certa expectatio gloꝛie pp
cedens ab inſtinctu gratie eſt ipſius ſpei virtutis.er

go ſpes virtus eſt in animabus beatis. ¶ Itez ſicut
ſe habet deſperatio ad damnatos.ſic ſe habʒ ſpes ad

damnatoꝛum repugnat ſtatui beatoꝛum.ſic ſpes re-/

ſperatõnem in damnatis.ita neceſſe videt᷑ ꝙ ſit po/
nere ſpem in beatis.

beatos per ↄmutatam ꝓpoꝛtõnem. quia ſicut ſtatus
pugnat deſperatõni.ergo ſicut neceſſe eſt ponere de/

¶ Item actus ipſius ſpei ẽ con
ficdere in domino.ſed beati maxime habent iſtũ actẽ.
quia maxime ↄfidunt in domino ⁊ ei innituntur. er-
go videt᷑ ꝙ in eis potiſſime ſit reperiri ipſius ſpei ha

bitum ⁊ vſum. ¶ Item ad ſpem ptinet certitudo et

expectatio. Sed ↄſtat ꝙ certitudo in gloꝛia non tol/

tionem.quia ſicut vult Anſeł. Ponere eſt duratiõeʒ

let᷑ immo perficietur. ergo videt᷑ ꝙ habitus ſpęi hm
aliquid ſui habeat in gloꝛia ſaluari. videlicet tum
