
c non ſit recta expoſi

tio magiſtri de tercio

mãdato.ſi em̃ ex ꝓhi/

bitione grauioꝛis nõ

intelligit᷑ ꝓhibitio mi

11

nus grauis.cũ adulte

riũ ſiue mechia graui
us peccatũ ſit q; ſit foꝛ
nicatio.vẽ ꝙ in boc ñ
itelligat᷑ ꝓhibitio foꝛ⸗
nicatiõis¶ Itẽ cũ gra
uioꝛa ſint peccata con
tra naturã ꝙᷓ; peccatũ
adulterij.vẽ ꝙ potius

deberet illa ꝓhibere

inter pꝛecepta decalo
gi q; peccatũ adulte/
rij. ¶ Ytem ſuper iilud

lis qᷓ foꝛnicat᷑ anima 4
q; omne peccatũ ibi ꝓbibeatur.videt

H ſupflus ddm ꝙ in mandatis decalogi ꝓhbibẽtur peccata. maxime
in mandatis ſecunde tabule ᷣm ꝙ ſunt ad nocendum pꝓximo oꝛdinata. Et qm̃ quantum ad peccatũ carnis

magis offenditur ꝓximus p adulterium.hinc eſt ꝙ illuq pᷣcipue ꝓbi

. bet᷑. In illo eñ intelligi᷑ ꝓhiberi ois il
lieitus coytus.et mẽbꝛoꝝ illoꝝ abuſus.ſᷣm ꝙ dicit mgr. ſi 3 ellgit 12

1 bꝛox ill . iue ꝑ peccatũ foꝛnicatiõis.ſiue ꝑ peccatũ cõtra na⸗
turã. Et ꝑ h̊ patet rñſio ad duo pꝛima bierta⸗ d illz ver 2.
moꝛalit᷑ de foꝛnicatiõe ſpirituali.ſᷣ pm lr̃alem intellectũ in
talium extra legẽ matrimonij. Omnis autem ſemis effuſio

et intelligitur bic pꝛohibita per adulterium. quod directe matrimonio r
ſimplex ſit peccatum moꝛtale.et ex qua cauſa.inuenitur queſitum in tra
his qᷓ hic dicũt᷑ pᷣt aliq̃tenꝰ haberi itellectꝰ huiꝰ mãdati. g QMõ furti

o qð obꝛ de illa glo.dm ꝙ glo.illa intelligitur
mãdato illo ꝓhibet alicerna yahm membꝛo 5

geni

deliberatiua pꝛeter legem matrimonij eſt illicita.
epugnat. Atrum vero foꝛnicatio
ctatu de matrimonio.ex quo cum
facies. Hoc qᷓrtũ mãdatũ exponẽs 12

mgf dict ꝙ ꝑ illð ꝓhibet᷑ ſacrilegiũ.rapia.et vſuro. Querit᷑ que ſit dꝛia int illa tria. Et vĩ ꝙ ſacrilegin non

ſit ſpecialis dꝛia furti · Sed ibi ſubintelligendũ ẽ iniuſte vt nõ alij.ſ.iniuſte
qm ſacrilegiũ di eẽ em facias qð tibi nõ vis fieri.Alioqͥn huius pᷣuaricatoꝛ ẽ Gir
us aukert n Sarrs iudex dũ punit reſũ nolẽs alidd tale ſibi fieri. Ita etiã mm
ireuſtatia loci fit acci Et illud dñi verbũ.Oia quecuuq; vultis vt faciãst vo Aat. vij. MW
deus ꝙ faciat ſm bis hoies. æc. ð bonis accipiẽduʒ eſt que nobis inui/ uit
peccati dlrertaz, zee cẽ exhibere debemꝰ. Quitũ pceptũ ẽ.ꝰ MNõ loq̃ris cõ b Aug ſuper un
obr de vſura.q;ꝛ furrũ tra ꝓximũ tuũ falſuʒ teſtimoniũ. Vbi crimẽ mẽdacij Ero.ſi oẽ men⸗ g
contrectatio rei alie et piurij ꝓphibet᷑. Solʒ aũt qri vtrũ phibitũ ſit oẽ mẽ daciũ ibi pbi⸗ n
enun⸗ dno vſur⸗ daciũ: Quidã dicũt illud tm ꝓhiberi qꝗð obeſt ?⁊ non betur. etn
vorcrc. Sno vrgp vn⸗ ꝓdeſt ei cui dici᷑. Tale em̃ nõ ẽ aduerſus pꝛoximuʒ. nlpn
ra otineat᷑ ſub furto. Yt ideo videat᷑ hoc addidiſſe ſcriptura. Sʒ de men⸗ S= ſene
Itẽ qui adiuuat fu· dacio magna qõ ẽ.que nec cito explicari poteſt. huiu
rem furando currit Jd .
cum fure et peccat moꝛtaliter.qð qͥdẽ vẽ valde incõueniẽs Itẽ ſi quis daret alicui alij pecuniã ,-
datione domꝰ vel etiã ſine aliquo obſequio ſibi facto.ille Crean ñ ↄmitteret üß nec a cceg. mnd
g multofoꝛtiꝰ vẽ ꝙ qui accomodat alicui pecuniã de qua lucrat᷑ et facit ei ſeruitiuz.ꝙ ſi recõpẽſationeʒ reci⸗ nnd
pit nõ ↄmittat aliqð peccatũ. Pꝛopt᷑ hoc ẽ qð quare magis ↄmittitur vſura in aceomodatione denarioꝝ qᷓ nd
in locatiõe domoꝝ et aliaꝝ re K. dd. g in ᷣcepto illo intelligit᷑ ꝓhiberi ois illicita rei vſurpatio aliene.et inhrl
illa põt fieri vłꝑ violẽtiã vł ꝑ fraudulẽtia. Et ̊ vel ſimplr. vel vbi adiacet cõſecratio aliqua. AUñ ꝓhibet᷑ bic nd
furtũ ſimplex.et ſacrilegiũ qð ẽ furtũ ꝑpetratũ circa rem ſacrã.vel locũ ſacrũ.et rapina que fit per violentiã. hundt
et etiꝗ vſura ꝓ eo ꝙ in vſnra ẽ queda violètia ⁊ q̃dã fraudulẽtia. Oraudulẽtia in boc ꝙ vendit hõi rẽ ſuã.te nn
net᷑ em̃ vnuſquiſq; ſubuenire ꝓximo in mutuo ex diuio mãdato. Dũ vẽdit ei illud qd tenet ei facere.ipᷣm dgdi
fraudat et decipit. Rurſus dũ ex pactiõe alidd ab eo exigit. quodamõ ad id ad ad nõ dʒ ipᷣm cõpellit. An oi e
13 tꝑe vſura fuit ꝓhibita ſicut et furtũ ſᷣm ꝙ innuit mgf in fa illud vo qð pᷣmo obr de ſacrilegio. dom. inlae
circũſtãtia loci et ꝑſone bñ pñt traſferre ad aliud genus peccati.ſicut coꝛruptio ſanctimonial rõe ↄſecratiõis ntil
trãſfert in nouũ genꝰ peccati.Silr et in oſito intelligendũ ẽ. QOð em̃ eſt accidẽs actiõi ĩ genere nature.pᷣt ha
14 eẽ cõplemẽtũ in genere moꝛis.(¶ Ad illð vero qð obẽ ꝙ vſurariꝰ nõ ↄtrectat rẽ alienã inuito dño.dom ꝙ ẽ gihe
voluũtas abſoluta et ↄditionalis. Et cũ dẽ ꝙ vſurariꝰ cõtrectat res quas recipit vltra ſoꝛtẽ volẽte dño.ddʒ.ꝙ nnf
hoc ẽ verũ de volũtate ↄditionali ſ̃ tñ inuito q;ntũ ad volũtatẽ abſolutã. Magis em̃ vult pecunia caxere.qᷓ; ſulitl
15 beneficiũ mutui ꝑdere.licet volũtate abſoluta vellet ꝙ impẽderet᷑ ſibi mutui gratia ſine mercimõia.¶Adil/ nſtn
lud qð obẽ ꝙ tũc vſurariꝰ cõcurrit cũ fure ſi vſura cõtinct᷑ ſub furto.dʒ. ꝙ ſi quis dat vſuras pᷣter neceſſita an
tẽ nõ ẽ imunis a culpa.cuʒ vo ex neceſſitate vſuras dat ñ peccat.qꝛ licitũ ẽ vnicuiq; redimere iuris ſui vera/ igui
tionẽ. AUñ ſicut ille qui dat veſtes ſuas latroni añꝙᷓ; mittat ſe interfici.nõ dẽ currere cũ latrone.Sic qui ſoluit iſtf
yſurã in neceſſitate nõ dẽ currere cũ fure.Quãta aũt neceſſitatẽ qͥs debeat expectare bocẽ rõnis recte deter/ uckni
16 minare. ꝓ eo ꝙ; ᷣm diuerſas ↄditiões ꝑſonaꝝ diuerſimode neceſſitates debeat pẽſari. Ad illð vo qdð obẽ hfnsch
licet dare pecuniã ꝓ accomodatiõe domꝰ et etiã gratis.dð.qꝙ nõ ẽ ſimile. Pꝛimo. qꝛ vbi pecunia dat li/ hu
ber alit extra oẽm pactionẽ ẽ ibi liberalis donatio.et iõ nõ ẽ ibi illicita cõtrectatio.Mõ ſic aũt ẽ vbi interuenit Wec⸗
illicita pactio. Silr nõ ẽ ſimile de alijs poſſeſſionibꝰ et de pecũia.Et hoc ex triplici cã. Pꝛima rõ ẽ.qꝛ in mu⸗ N.
tuatiõe pecũie tranſfertur pecunia in dñinʒ alienuʒ. Et buiꝰ ſignũ ẽ.qꝛ nõ tenet᷑ illã eãdẽ numero reddereſ igc
illi ↄſimilẽ in acoomodatiõe domꝰ vel equi dñium nõ tranſfert᷑ Alia vero ratio ẽ.qꝛ pecũia dum in vſuʒ ver nͤ
tit᷑ nõ ↄſumit᷑ nec detcrioꝛat᷑.non ſic aũt ẽ de alijs rebꝰ.que ſᷣm ꝙ magis et diutiꝰ eis vtimur.magis tendũt nene
ad defectũ.Lercia vero rõ eſt.qꝛ pecunia quãtũ eſt de ſe ꝑ ſeipſam nõ fructificat.ſᷣ fructꝰvenit aliunde. Nõ fni
ſic aũt ẽ circa res qꝗᷓ de ſeip̃is afferũt fructũ et vtilitatẽ.et io nõ ẽ ſile. Poſſent aũt bic plura q̃ri de vſura ⁊ fur⸗ 4 geee
2to et rapina et ſacrilegio.ſᷣ cã bꝛeuitatis iſta ſufficiãät. b Mon loquaris cõtra ꝓximũ tuũ falſum teſtimo/ trd
niũ ⁊c. Contra hoc obẽ ꝙ nõ ſolũ peccat qui falſuʒ teſtimoniũ fert cõtra ꝓximũ.ſ etiã cõtra ſeipᷣm.&ᷣ nõ ſo⸗/ ſtdar
lũ illud deberet phibeni ß etiã illud. Cyte ſi quis falſum teſtimoniũ fert ad vtilitatẽ ꝓximi.cõſtat ꝙ ſine du/ ſtnen
bio peccat. et nõ peccat cõtra ꝓximũ.imo ↄtra deũ. vẽ ꝙ ꝓbibitio falſi teſtimonij nõ ſpectet ad ſcdaʒ ta/ nudi
bula imo ad pꝛimã.(¶ Itẽ q̃rit᷑ cum ꝑiuriũ fit in iniuriã dei ⁊ in iniuriã ꝓximi.ꝓpter qͥd magiſter dicit ꝑiuri ful
um magis ꝓbiberi in iſto madato q; in ſco mãdato.Et quare magis agit de ꝑiurio in expoſitiõe iſtiꝰ man tuft
dati qꝙᷓ in expoſitiõe ſecũdi.E.dd. ꝙ in boc pᷣcepto ꝓhibet᷑ falſitas oꝛis pcipue put oꝛdinat᷑ ad nocumẽtuzʒ Süne
pꝓfßrimi.ꝑ ↄſequẽs nihilominꝰ inquãtũ oꝛdinat᷑ ad nocumẽtũ ſui.verbũ em̃ ad alterũ ẽ.et q falſuʒ alteri loq- Ihbc
tur. quodmò et ſi nõ noceat aliqͥd auferẽdo. fallit tñ decipiẽdo. Et ꝑ ̊ pᷣt rñderi ad illud qdð pᷣmo obẽAd Cip⸗
illud vero qd obꝛ q; quis mẽtit᷑ cõtra deũ.ddm ꝙ mendaciũ qdð ẽ in doctrina fidei et religiois.et ẽ cõtra veri ſnnp⸗
tatẽ diuinꝗ.et oꝛdinat᷑ ad nocumẽtũ ꝓximi.ex diuerſis cauſis põt ꝓhiberi.et in mandatis pᷣme tabule.et in ſiee⸗
mãdatis ſecũde.ſicut dictũ ẽ de ꝑiurio.Et qꝛ cognitio ꝑiurij pendet ex cognitiõe mẽdacij.ꝑiuriũ em̃ includit mne⸗
mengdaciuzʒ. binc eſt ꝙ quãuis ꝓhibeat᷑ et in ſecũdo mãdato pᷣme tabule et quito ſecunde.ideo magiſter re/ fin
ſeruat determinare de periurio in explicatione quinti mãdati.Et ꝑ boc põt ad obiecta rñderi.⁊c. tn
12 intelligentiã huiꝰ ꝑtis incidit hic qõ de mãa pmũ querunt᷑ tria. Pꝛio q̃rit᷑ vtꝝ vᷣba decalogi ve⸗ ſtie
gatis decalogi in generali. Circa hec ãt duo ge buerũt eẽ obligatoꝛia.Scdo vtuꝝ obligẽt ad oꝑa bo e
N neraliter pnt queri. Pꝛmũ ẽ de ioꝝ mandatoꝝ ob na ĩ genere gfe an etiã ad oꝑa foꝛmata.Tercio vtꝝ E
ligatiõe. Scom vero ẽ de diſtinctiõe et oꝛdie. Circa obligatio illoꝝ mãdatoꝝ ꝓcedat ſᷣm legẽ nature.an u
,
—

XXXVII

m legetn ſeripture. qꝛ gloꝛioſi?eſt boĩ obtinere btitudines pᷣ merita q;ᷓ ſi-
(Dueſtiolll. 9 ne merit.Et qm̃ cũ aliqͥd reddit᷑ ex merii.quodãmõ
¶ ANtrũ deus debuerit bomini imponere mãdata obli hõ qui meret᷑ obligat ſibi retributões.⁊ mag decʒ bo
9 g; gatoꝛia: Et ꝙ nõ vẽ pꝛimo pꝑ illud qð dꝛ Roma.vij. minẽ obligari deo ꝙᷓ deũ homi.hinc eſt e ad opa ꝑ qᷓ
S Spctĩ occaſione accepta ꝑ mandatũ opatum eſt in otingebat mereri. debuit hõ ꝑ pᷣcepta obligari.vt dũ
6 . me om̃em ↄcupiam. deus nihil debet imponere as obligat?obediret. in merito ꝓficeret. ad maioꝛẽ cu⸗
1 A faciat ad augmentũ ↄcupie.ꝙ nõ debuit hominez ꝑ mulũ gloꝛie pueniret. Alia rõ eſt ꝓpter pacẽ ↄſeruan
3 ter mandata obligare. ¶ Item ſuꝑ illud.j. Coꝛint.xv. dam.qᷓ tantũ bonũ eſt(ſicut dicit aug.)vt cetera pa/
i Wüt,, Virtus pcti lex. Glo.lex ꝓhibendo auget pcti cupi. ceʒ appetãt. Pax aũt ſeruari nõ põt vbi hõ vſurpat
ditatem. Si deus nibil debet nobis imponere qʒ ſibi qð eſt alienũ.ideo vt pax ſeruaret᷑ inter bomies

faciat ad cupiditatis augmentũ.ſed potius ad dimi debuit dermandata bomi tradere in quib? obligaret᷑
nurionez iger q; ꝑ mandata nullo mõ debuit nos ne qʒ eſt alienũ vſurparet.ſᷣ redderet deo ⁊ ꝓxio qd

obligare. ¶ Item Aug. dicit ſup Geñ. ad l̃aʒ. Me/ eis deberet. ne aliter iniuriã faciẽdo pacẽ frangeret.?
lioꝛes iudicauit boĩes qui ei liberaliter deſeruirent.õ frangendo pacẽ ipſe in ſe pacẽ amitteret. ſic & decuit
debitũ obligatõnis repugnat libertati obſequij. SEba decalogi tradi ꝑ mocũ obligatõnis et pᷣcepti. tũ
i wiſen deus a pꝛincipio reliquit hoĩem in manu ↄſilij ſu. qʒ decs erat ex pte dei. tum qꝛ expediẽs erat ex paꝛte
nirori dando ei libertatez arbitrij. videt᷑ ꝙ nullo mõ debu. nri. Et rõnes qꝗᷓ boc oñdunt pñt pcedi.¶ Ad illud ̊ 19
gitiinnt erit addere obligatõnem pᷣcepti. Item liberalius qð obijcit᷑ in ↄtrariũ ex auẽte apli q mandatũ inten
RZRM dat aliqd donum qui dat ſine onere q; qui cuʒ onen dit ↄcupiam. doõm ꝙ illud veritatẽ bʒ. valde ꝑ acci
i uimpoſitöne. Si obligato pceptoꝝ magnũ onus ẽ. dens aoccaſionalr. Ex boc em̃ ꝙ p legẽ erat peri co⸗
inad deus eſt liberalifſim?. videt gratiã ⁊ gloꝛiam de· gnitio. cñ p ipam nõ erat grc collatio. vcupia inten.
HRK mandatum. ¶ Sev contra. Decet ditoꝛem cũctis occaſionalr fiebat a ipſi ocupie intenſio. 2 peti ag
muic, opibus ſuis legẽ certam ⁊ limitẽ pᷣfigere vltra quam uatio. ̊ hᷣ nõ erat de pꝛincipali intentõne ferẽtis mã
incͤ nõ debeãt pgredi.ſicut pʒ.qꝛ om̃es creature regutur data. nec de ipſoꝝ mandatoꝝ obligatione. Maz oña
ſmgt m leges ſibi a creatoꝛe impoſitas.ſi ᷓ boc eſt digni/ ic tribuit madata obligatoꝛia.q ſemp fuit n htten
Ac tatis in creatura. videt᷑ decens ⁊ coueniens fuerit tribuere gratiam adiutricez ad illa implenda. Añ ꝙ
— bomini legẽ imponi. extra quã nõ liceret bomini ꝓ mãdatoꝝ obligatõeʒ nugeret ↄcupia.B nõ erat ex
tſnn gredi. hoc aũt fit ꝑx mandata obligatoꝛia. talia mꝗ ipſis mãdat.ſᷣ potiꝰex negligetia ⁊. culpa hois. deus
bulnin data fuerũt homini danda. ¶ Item decet rectoꝛẽ in aũt ꝓpter negligẽtiã hoĩs.nõ debuit dimittere qͥn di/
eſln ſubditis ſeruare debitũ oꝛdinẽ. Si ẽ bomo p liberta ligentiã circa ſalutẽ hoĩs exerceret. ¶ Ad ill q ob/ 20
lltgen tem ſue voluntatis poterat inoꝛdinari.opoꝛtunum ijcit᷑ ꝙ lex ꝓhibẽdo auget pcti cupiditatẽ. dð ꝙ glo.
nnemeng ⁊ ↄuenientiſſimũ fuit ipſum ad rectũ oꝛdineʒs aſtrin nõ dicit illud ſimpłr.ſᷣ addit hãc ↄditõeʒ. niſi diffun
uun gi. hoc aũt fit ꝑ obligatůnem mandatoꝝ dec logi.de dat ſpũs charitatẽ.vñ q;uis ꝑ ſe lex nõ eẽt vtilis niſi
cinani cens igit᷑ fuit talia mandata bomini dari. ¶ Itẽ de· ad cognitõez. tñ cũ gra ipſa madatoꝝ obligatõ mul
ilmniin cens eſt dñm a ſeruo ſuo obſequiũ exigere.ſed tũc to tum mferehat ad ſalutẽ. ¶ Ad illò ad obꝛ ꝙ obliga- 21
R minus obſequiũ exigit qũ leges et pcepta eidem tri / tio repugt ibertati.põt rñderi ꝙ obligatio ad bonũ
niAn buit. Si ð decens fuit ꝙ deus ab bomine tane a ſer⸗ nõ repugt libertati ſimpłr.ſ̊ repuãt libertati peccãa/
R uo exigeretitalia obſequia. decens fuit vt ei impone di. Poſſe añt peccare nõ ẽ libertas nec ps libertatiſ.
Pbinnd ret mandata obligatoꝛia. ¶ Item decens eſt iuſtuum 2ꝛideo dũ obligatio mãdati repugbat libertati male
in iudicẽ ſᷣm merita retribucre.ſᷣ merituʒ ⁊ demeritum faciẽdi.libtatẽ ñ minuebat ſᷣ potiꝰaugebat.Alit᷑ etiã 22
timnI nõ babet locũ vbi nulla cadit obligatio legis.ſi g̊ co poõt rũderi ꝙ ẽ obligatio qᷓ aufert ptãtez. ⁊ eſt oblig
—— ueniens fuit deo hoiem cui cõtulerat liberũ arbitriũ tio qᷓ aufert lmnpunttaté. Dria obligatio ptates E
Smnzt, ßm iuſticiã iudicare.decens etiã fuit vt regulã iuſti, fert minuit libtatẽ. Scoa vo q̃ nõ aufert ptãteʒ ſe-
det cie eidẽ pfigeret. s boc fit om mandatoꝝ impoſitõe;. tollit impunitatẽ. libtate⸗ arbitrij ſaluat.⁊ ſupaddit
inin 18 z&. IH dom ꝙ abſq; dubio verba decalogi debu iuſticie eqᷣtatẽ. Hoc aũt ſco mõ mãdata dei ſũt ob⸗
iitine, erũt dari ꝑ modũ pᷣcepti.ita ꝙ in eis non ſolũ homo ligatoꝛia. ⁊ ꝓpterea in nullo berat t d Ba ic, .
in “ inſtrueret. verũ etiam obligaret. Et ratio huiꝰeſt. tũ bant. qͥn potiꝰ diuinã iuſticiã ↄmẽdabãt. ¶/ d ill 25
udit, quia deũ decebat. tum qꝛ nobis expediebat. Deũ vti qð ob ꝙ maioꝛllibtat dare aliqͥd ſine merito q; en/
ſuntan q; decebat. qꝛ in his verbis decalogi oſiſtit regula iu⸗ merit. dð ꝙ 2 ſi maioꝛ libertaſ ſit ex ꝑte datis. no tn
nugtytin ſticie 'm ꝙ dictat lumen ronis recte. Et qm̃ de tan / eſt tãte gle ⁊ excellẽtie ex ꝑte ſuſcipietis. Et qiñ dñs
teii q; iuſtus debet eſſe emulatoꝛ rectitudinis et iuſtieie. in oferẽdo pᷣmiũ nõ tm̃ attendit ſue libalitat mani /
nithron ⁊ in ſubditis ⁊ i ſeipſo.binc eſt ꝙ homini leges iuſti Feſtatõeʒ.imo etiã gle nfe pmotoes. binc ẽ ꝙ maluit
ſazum cie impoſuit.ad qͥs ipᷣm obligauit. vt nullo mõ licẽct nob dare eternã beitudine p impletões mãdatoꝝ et
cörote, iom impune p̃tergedi. Aerba igit᷑ decalogi p modu meritũ obie.q; nullo merito pcedete. Dacterea me⸗
Uisciin⸗ obligatõnis debuert dari.qꝛ ſic decebat diuinã eqᷣta- rita ur̃a in nullo derogat diuie liberalitati. ĩmo potiꝰ
“ tem. nec tm̃ decebat eq̃tatẽ.ĩmo etiã maieſtateð. Siẽc es manifeſtat. tñ qꝛ ipe bonoꝝ nf̃oꝝ nõ eget. tum qꝛ
iz eñ decet ſummã maieſtatẽ a creatura rõnali omi re oia merita ni a peedunt ex munẽ gre ſue. Et ꝓpterea
n 4 uerẽtia coli.ſic etiã decet ꝙ rõnalis creatura ad mai dicit apls ſRo. vj. Gra dei vita eterna. ðJð
eu feſtatõeʒ illiꝰ ſunme maieſtat ꝑ obiam famulet᷑. Ect ¶ Oueſtioo. —
ſna gn ꝓpterea decuit ipᷣm imponere oi leges ⁊ madata ob ¶ Ntru pᷣcepta decalogi obligẽt ad opa foꝛmata. Et ;
gin u ſigatoꝛia. Mõ ſolũ aũt deũ decebat. etiᷓ nob expedi ſic vi Seut᷑ xvſ. Juſte q inſtuʒz ẽ cxeqris. Ex vᷣo
i t cbat. tũ pter gloꝛiã nr̃am augmẽtandã. tũ ꝓpter pa colligit ꝙ legiſiatoꝛ ñ ſolũ pᷣcipiebat iuſtici i facto.
omn cem oſeruancã. Dꝛopter gloꝛiã vtiq; augmẽtandã. E etia iuſticia in mõ. Op? t qadẽ adi c 2wo6

Ti.

opus foꝛmatñ. p mãdata leglobligat᷑ bõ ad oper⸗
foꝛmata. ¶ Itẽ math. xix. Si vis ad vitã ingredi ſer
ua mãdata.Obbuatio igi᷑ mãdatoꝝ decalogi intro
ducit ad vitã.̊ nemo introducit᷑ ad vitã ꝑ aliq̃ opa
niſi fiãt ex charitate.⁊ talia ſunt oꝑa foꝛmata.Cuʒ g
p legez obligemur ad pᷣcepta decalogi obſeruãda.vꝛ
ꝑ eandẽ obligemur ad oꝑa foꝛmata.¶ Itez aug.
dicit ⁊ hẽ in fine di.pᷣcedent ꝙ omia pᷣcepta decalogi
redueunt᷑ ad duo pᷣcepta.̊ illa pcepta nemo implet
niſi ex charitate. ſicut pʒ de pᷣcepto q̊ pcipit᷑. Diliges
dñm deũ tuũ ex to.coꝛ.tuo ⁊c. AVr᷑ ẽ̊ om̃ia mãdata
decalogi teneamur implere ex charitate.̊ ꝑ legẽ ob/
ligamur ad oꝑa foꝛmata. ¶ Iteʒz ad oꝑpa mãdatoꝛũ
obligamur ſᷣm intentõneʒ pᷣcipieni᷑. Sʒ intentio pᷣci
pient fuit dare illa mãdata vt ꝑ illa ei ſeruiamꝰ.⁊ b/
uiendo placeamꝰ.̊̊ aũt nõ fit niſi ꝑ oꝑpa chaꝛitatis ⁊
gra infoꝛmata.S ⁊c.¶ Itẽ infoꝛmatio ⁊ defoꝛmatio
ſunt oppoſita.pceptio ⁊ ꝓhibitio ſunt oppoſita.et ſi
oppoſitũ de oppoſito.⁊ ꝓpoſitũ de ꝓpoſito.Cuʒ de⸗

foꝛmatio oꝑm ſit in ꝓhibitõne eoꝛũdem.infoꝛmatio

erit in p̃ᷣcepto.¶¶Sʒ ↄtra.dicit Hiero. ꝙ anathema
ſit q dicit deũ pᷣcepiſſe impoſſibile. Cuʒ & pᷣcepta illa
obligẽt tam iuſtos qᷓ; pctòꝛes.Et in ptãte pctõꝛis nõ
ſit infoꝛmare oꝑa ſua.cũ illud hẽat fieri ꝑ charitateʒ
⁊Z gram.vẽ ꝙ ad h̊ nemo obliget᷑ ꝑ diuina mandata.
¶ Item aug. dicit ⁊ hẽ in glo.ſuꝑ illud xõ.Declina a
malo ⁊ fac bonũ.declinare a malo ſꝑ vitat penaʒ.qᷓ;/
uis nõ ſꝑ ꝓmereat᷑ palmã.ſi & qͥtienſcũq; declinat bᷣ
a malo ex charitate ñ ꝓmeret᷑ palmã.& ñ ſp tenet᷑ hᷣ
ex charitate a malo declinare.ſ declinado a malo ob
ſtruant᷑ pᷣcepta negatiua.g nõ vr ꝙ obligent᷑ ad oꝑa
foꝛmata. ¶ Iteʒ aliqͥs filiꝰpñs pentes.⁊ exñs ĩ pctõ
moꝛtali.honoꝛat eos ex nali pietate cũ ſe offert locuſ
tpᷣs ⁊ opoꝛtunitas.ↄſtat ꝙ iſte nõ ꝑeccat pentes ho
noꝛãdlo.nec ↄmittẽdo.nec obmittẽdo.s mandatum

iſtud qͥ dñs pᷣcepit.honoꝛa pꝛem tuũ ⁊ mur̃em tuam.

nõ obligat ad h̊ ꝙ opꝰ iſtud ex charitate impendat᷑.
pari rõne nec alia madata. ¶ Itẽ opa foꝛmata non
ſũt niſi ꝑ grazʒ.ſ̊ nemo ſcit vtrũ gr̃aʒ ſpũſſancti hẽat.
Snemo ſcit vtrũ oꝑa ciꝰſint foꝛmata vdl infoꝛmata.
H nemo obligat᷑ ad illud qð nõ põt ſcire.igit᷑ manda
ta decalogi ad oꝑa foꝛmata nõ obligãt.¶ Itẽ qͥcun/
q; obligat᷑ ad aliqͥd obligat᷑ ꝑ ↄñs ad id qðs eſt illi i
ſepabiliter annexũ. oꝑa nõ pñt foꝛmari ab aliqͥ niſi
bẽat᷑ gra.ꝗ̊ quicũq; obligat᷑ ad oꝑa foꝛmata.obliga/
tur ad bñdam gram. Cũ g hr̃e gram inſpiciat oẽ tpᷣs
indifferẽter tam tpᷣs doꝛmitõnis qᷓ; tpᷣus vigilie.vꝛ ꝗꝙ;
bõ omittat in qͥlibet inſtanti ⁊ in qͥlibet tꝑe.ac ꝑ h̊ in
vno die peccabit infinitieſ.qꝙ ſi hͥ eſt manifeſte falſũ.
reſtat ꝙ mãdata decalogi ad oꝑa foꝛmata nõ babent

24 obligare. ¶ R. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notãdũ.

ꝙ h eſt triplex modꝰdicendi.Quibuſdã em̃ viſuʒ eſt
ꝙ; mãdata decalogi obligẽt ad oꝑa foꝛmata.obliga⸗
tione tñ pᷣcepti affirmatiui nõ pᷣcepti negatiui.Obli⸗
gatio em̃ precepti negatiui eſt ſp ⁊ ad ſp. Obligatio
vo pᷣcepti affirmatiui q;uis ſit ſꝑ.nõ tñ ad ſp.ᷣ ꝓ lo/
co ⁊ tꝑe. Pꝛopter qd dixerũt ꝙ mãdata decalogi ob
ligant hoſiem ad oꝑa foꝛmata ꝓ eo tꝑe q̊ͥ bʒ charita⸗
tem ⁊ gram.tũc cm̃ ptãteʒ hʒ exeundi in oꝑa merito
ria.⁊ tenet᷑ bñ vti gra accepta. Alius aũt modꝰdi/
cendi eſt ꝙ mãdata decalogi nõ obligãt niſi ad oꝑa
bona in genere. oꝑa em̃ foꝛmata ſunt ſupꝛa naturãꝗ.
ptatem. ⁊ ſupꝛa cognitõnis certitudinẽ.⁊ ꝓpterea ad
talia oꝑa nõ debomꝰobligari ꝑx mãdata decalogiſex

ſolum ad bona opa in genere. Cui? ſignũ eſt.qꝛ ſi ali⸗
quis exñs in charitate honoꝛat ꝑentes ex nali pieta⸗
te. hmõi oꝑe abſoluit᷑ a mãdati obligatõne. Sʒ qm̃
pꝛimꝰ modus dicendi vr excedere in h̊ vicʒ q ponit
boiem obligari ad id de qͥ nõ põt bꝛe certitudinẽ. Se
cundꝰðo modus dicendi videt᷑ minꝰ parũ dicere in
hoc vicʒ ꝙ ponit boiem ꝑ mãdata decalogi ſolũmo⸗
do obligari ad ea que põt quis implere exñs in ſtatu
peccati.cũ obſeruatio mãdatoꝝ dei ſit via deuenien⸗
di ad ſtatũ gre.gloꝛie.⁊ iuſticie. Ideo eſt terciꝰ dicen
di modus qꝗ q̃ſi mediũ tenet inter vtrũq;. Et ad qõʒ
ꝓPoſitã rñdet ꝑ diſtinctõeʒ hoc mõ. Cũ querit᷑ vtrũ
mãdata decalogi obligent ad opa foꝛmata. Rñden/
dum eſt ꝙ opꝑa foꝛmata pñt dici dupłr. Ano mõ
excluſionẽ defoꝛmitatis pcti. Alio mõ ꝑ poſitõeʒ di/⸗
gnitatis meriti. Si pᷣ mò accipiant᷑ oꝑa foꝛmata. ſic
vtiqʒ ad oꝑa foꝛmata obligãt.obligant em̃ ad vitan⸗/
dum omia pctã moꝛtalia. Si aũt dicant᷑ alio mõ oxe
ra foꝛmata.ſic accipiunt᷑ ꝓpꝛie.⁊ tũc diſtinguendum

eſt in ipſa obligatõne. Eſt eniʒ obligatio abſoluta. et 26

obligatio ↄditõnalis.Obligatõ abſoluta eſt qua qͥs
ſimpliciter ad aliquid facieudum obligat᷑ita ꝙ ſi i/
lud nõ facit incurꝛat obmiſſionis reatum.Obligatõ
vo ↄditõnalis eſt qua quis obligat᷑ ad aliqͥd facien/
dum ſi vult ꝑuenire ad pᷣmiũ.⁊ bec obligatio in eo qᷓ
omittit nõ inducit omiſſionis pctm̃.ſᷣ ponit implici⸗
te ↄditõnis defectum.Si igit᷑ loquamur de obligatõ
ne ↄditõnali.mandata decalogi obligãt ad oꝑa foꝛ⸗
mata.Si qus em̃ vult ad vitaʒ ingredi.neceſſe eſt ex
charitate ſeruare mãdata.q̃ quidẽ charitas eſt meri⸗
ti pꝛincipiũ.Si aũt loqᷓmur de obligatõne abſoluta.
tũc diſtinguendũ eſt in ipſis mandatis ꝙ duplr con⸗
uenit de cis loqui. Aut de eis in vnũ collectis pꝛout
hñt reduci ad mãdata duo charitat᷑. aut de qlibet ꝑ
ſe ſigillatim. Si de eis collectis in vnũ.cum igit᷑ cõti⸗
nuetur regula iuſticie pᷣm oꝛdinẽ ad deum ⁊ ad pꝛoxi
mũ.ꝑ quã excludit᷑ omne pctĩ.ſic ↄcedi põt q obli/
gant ad aliqd opꝰ foꝛmatum. vel in ſe ſi babet vnde
poſſit in ill exire.vel in diſpoſitõe ſi nõ bʒ vñ poſſit
in illud exire.vel in diſpoſitõne ſiue ꝑ pᷣꝑatõeʒ ad il/
lud.tenet᷑ em̃ hõ ſic mãdata decalogi implere.vt per
ipſoꝝ impletõeʒ pᷣparet locũ ipſi gre.q̃ obtẽta.excat
cũ locus ⁊ tpᷣus eſt in opera meritoꝛia.adimplendo
duo charitat pᷣcepta.Si aũt loqᷓmur de qͥlibet ſigilla
tim ⁊ ꝑ ſe.ſic accipiendo ꝓpꝛie opꝰfoꝛmatũ.hoc ẽ opꝰ
meritoꝛiũ.⁊ loquẽdo de obligatõne abſoluta.mãda/
ta decalogi nõ obligant ad opa foꝛmata. ſicut rõnes
oñduntq̃ᷓ ad ſcdam ꝑtem inducunt᷑.Et ꝓpterea ↄce/

dende ſunt. ¶ Av illud qð obijcit᷑ in ↄtrariũ ꝙ legiſ 27

latoꝛ pᷣcipit nõ ſolũmodo facere opꝰiuſtũ ſᷣ etiam iu
ſte. doᷣm qꝙ; modus iuſticie quidaʒ eſt qͥ facit opꝰdeo
placitũ ⁊ meritoꝛiũ.⁊ hic ꝓpꝛie reddit opus foꝛmatũ
Alius aũt eſt modus iuſticie qui excludit cirea actũ
viri iuſti deoꝛdinatõeʒ intentõnis.q̃ facit animũ iu/
ſtum ⁊ pparatõnem opꝑis.⁊ bic modus eſt in pᷣcepto
non pꝛimus.Ab hoc aũt modo non dicit᷑ opus foꝛ/
matum niſi accipiendo large.ſicut pꝛius tactum eſt
in reſpondendo.
te domini in Math. Si vis ad vitam ingredic.pa
tet rñſio ꝑ iam dicta.quia ex verbo illo nõ põt colli.
gi ꝙ homo obliget᷑ ad opera meritoꝛia facienda niſi
obligatöõnẽe ↄditõnali.vicʒ ſi vult ingredi ad vitam.

Si aũt de obligatõne ↄditõnali ad abſolutã velit p/

cegere.nõ valet ratio.imo eſt ibi ſopbiſina hm qud

ber 25

d illud qd obijcit de autoꝛita/28

lſn
ohlgn

.
Nurn
ſicl
tnrh
Gun
ctur
uin
Mti
N
noͤſ
fin⸗
Hln
hhi
lene
tfͤſi
ſoͤhbe
nn
ſrhep
ſſeſe⸗
toh
ſteten
ſde
E
ai⸗
ne
e
log⸗
geme
ſunte
ſirge
ola
Ppbe
fne⸗
henen
lin⸗
ſoen
n
Ghn
ſn⸗
f

Wln
wmigi
E. n 1
Angiizz⸗
nsfamndri
giginſt
unichaent

igne
fntluif
tlund

29

Di.
zſimply. ¶ A illud qd obijcit᷑ om̃ia maͤdata re
ducunt᷑ ad duo pᷣcepta charitat ſiliter pʒ rñſio.quis

pcepta duo charitat nõ implent᷑ in quocũq; manda

to ſigillatim accepto. ſed ex quodã plenario intelle-
ctu ⁊ pfectõne ↄſurgentc ex oim mandatoꝝ aggre-
gatõne ⁊ integra obſi eruatõne. Et boc mo verum eſt
ꝙ mãdata obligãt ad opus foꝛmatũ in ſe vel in ſua
diſpoſitione. Sed ex boc nõ ſequit᷑ ꝙ ad hoc obliget

qðlibet mãdatũ ꝑ ſe. Sicut em̃ nõ ſequit᷑ decẽ boies
trabunt nauem. g quilibet ꝑ ſe trahit.qꝛ plus pñt de

50

51

cem ꝙᷓ; vnus. ſic ⁊ in ꝓpoſito ſuo mõ eſt intelligendũ.
Ad ulud qð obijcit᷑ q; tenemur obſeruare manda
ta ſᷣm intentõeʒ pcipientis. doᷣm ꝙ hoc eſt veruz de
obligatöne pditonali ſi volumus ad vitam ingredi.
Den et tam̃ ⁊ aliter dici ꝙ intentio legiſlatoꝛis non
blũmodo fuit ad boc vt bomo pueniret ad gloꝛiaʒ.
ſed etiam vt vitaret penã. Mãdata aũt ſi obſeruen/
tur q̃tum ad oꝑa extra gram facta. ſufficiũt að vitã/
dum penaʒ. et pterea no ſequit᷑ , mandata obli⸗
getur quis abſolute ad oꝑa meritoꝛia. Ad illð qðᷣ
yltimo obijcit qy defoꝛmatio eſt in phibitõe. S infoꝛ/
matio in pᷣcepto. dom bᷣm ꝙ infoꝛmatio ꝓpꝛie acci
pit᷑ ratio nõ valet.p eo ꝙ infoꝛmatio et defoꝛmatio
nõ ſunt oppoſita immediate. imo inter opus merito
rium ⁊ opus pcti cadit mediũ.bonuʒ in genere. bo
nuin ex ercũſtantia. Cum aũt dicit᷑ ꝙ ſi aliquid ẽ in
phibitõne. eius oppoſitum eſt in pᷣcepto.boc intelli
git᷑ de oppoſitis imediatis.ſicut furari eſt ꝓhbibituʒ.
⁊ nõ furari eſt in pcepto.⁊ ꝓpterea conſequentia illa
nõ habet locũ in poſito.
Aneſtio.iij. c

Utrum obligatio mandatoꝝ decalogi attendat m

legem nature. aut ᷣm legem ſ. cripture. Et ꝙ ᷣm legẽ
nature videt᷑. Illud em̃ eſt nale qð eſt ↄmune apud
om̃s.ſed ad mãdata decalogi obligant᷑ om̃s. F obli⸗/
gatio illa eſt vm legem nature. ¶ Item obligatio q̃
ſe extendit ad om̃e opus attendit᷑ m illam legeʒ cu/⸗
ius dictamen curit in ofm̃i temꝑe.ſed obligatio ma-
datorũ decalogi manet in ſtatu legis nature. et legis
ſcripture.⁊ legis gre. S obligatio illoꝝ. mandatoꝛum
attendit᷑ õm legem nature. ¶Item mandata q ob/
ligant boiem circũſcripta natura ⁊ gra babent obli/

gare m legem nature. ſed talia ſunt mandata deca/

logi.ſunt em̃ de dictamine legis recte circũſcripta le/
ge moyſij ⁊ lege euangelij. ergo ⁊c. Item quedam
ſunt phibita qꝛ mala.quedã mala qꝛ. phibita. Simi⸗
liter quedã ſunt bona qꝛ ſunt in pᷣcepto.quedam vo
ideo ſunt in pᷣcepto qꝛ bona ſunt.ea aũt qͥ in decalo⸗/
go ꝓphibent᷑ vel pᷣcipiuntur de ſe ſunt mala vel bona
bm ꝙ dictat ratio. ſicut deũ eſſe colendum. ⁊ pentes
bonoꝛandos. boc vtiq; bonũ eſt de ſe.falſuʒ teſtimo⸗
nium ⁊ bomicidium hoc vtiq; de ſe malũ eſt. ſed tlia
ſpectant ad legem inditã. igit᷑ obligatio mandatorũ
decalogi attendit᷑ ᷣm vinculũ legis naturalis. ¶ Sʒ
ↄtra.Exo.xx.legit᷑ ꝙ pꝛimo mandata iſta fuerunt de
celo audita. ⁊ poſtea ſubiungit᷑ quõ fuerũt in tabuliſ
ſcripta. Si ̊ ibi tradebat᷑ lex ſcripta. videt᷑ ꝙ obliga

tio mandatoꝝ decalogi ᷣm legem ſcriptã pꝛincipali-

ter habeat attendi.i⸗ Item Roma. vij. Concu iam
ueſciebam niſi lex diceret. nõ ↄcupiſccs. Glo. Cõcu⸗
piſcentiã neſcicbam eſſe pctm.ſed mandatũ qð obli

at bm legem nature manifeſtũ eſt bomini etiaʒ ſine
egeſcripta. Sð mandatũ illius non ↄcupiſces ⁊c. non

ſpecat ad legem nature.ſed potius ad legem ſcrip/

NXXXVII

tam. ¶ Item qð eſt de dictamine legis nature ſpe/

ctat ad ſtatum innocentie.ſed diſtinctio mandatoꝝ

decalogi ad ſtatum innocentie nõ ſpectat.qꝛ in ſtatu
illo locum nõ babebat bomicidiũ.nec furtuũ.nec ad/

ulteriũ.gᷓ videt᷑ ꝙ obligatio mandatorũ decalogi nõ

ſequat᷑ inſtinctũ legis naturalis. ¶ Itez que ſüt ᷣm
dictamen legis nature nõ ſolũmodo ſe extendũt ad
ſtatum vie.verũ etiam ad ſtatum patrie.ſed obliga/
tio iſta mãdatoꝝ decalogi ad ſtatum patrie nõ ſe ex
tendit.qꝛ ibi nec furtum põt eſſe vbi nihil eſt ꝓpꝛiuʒ.

nec ↄtupia vbi nullũ põt eſſe vicium.S videt᷑ ꝙ ob/

ligatio hmõi mandatoꝝ leg naturalis nõ ſ equat᷑ in⸗
ſtinctũ. Juxta hoc querit᷑ ſi obligatio mandatoꝝ de
calogi ſequat᷑ legẽ nature. vñ boc eſt ꝙ mag fuerũt
mandata illa ſcripta in tabulis lapideis q; alia man
data led. ¶ Item querit᷑ ꝓpter quid dñs immediate

ipſi ppło decẽ verba legis ꝓpoſuit. ſicut legit᷑ Exo.xx.

xiiij.m gc⸗ alia mandata iudicialia ⁊ ceremonialis
ue mediante moyſe ꝑpuenerũt ad ppli noticiam.

Pe. ao pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ eſt lo⸗/ 52.

qui ð mandatoꝝ decalogi obligatone tripliciter. hbm
q; ⁊ de ipſa ſufficiẽtia fidei.ſᷣm ꝙ articłos fidei ↄtin/
git credere tripliciter. vic implicite.explicite. quoſ-
dam implicite ⁊ quoſdã explicite.ſic ⁊ de pᷣceptis de/
calogi intelligendũ eſt.Et ſᷣm iſtũ triplicẽ modũ ob/
ligatio mandatoꝝ decalogi reſpicit triplices ſtatum.
vicz ſtatum nature inſtitute.ſtatũ nature lapſe.⁊ ſta
tum leg ſcripte.ita ꝙ ſtatum leg ſcripte reſpicit ſim/
pliciter explicite. vel lucide ⁊ diſtincte ᷣm ꝙ illa de
cem mãdata a deo fuerũt ꝓnũciata ⁊ ſcpta. Statum

vo nature lapſe reſpicit obligatio mandatoꝝ decalo

gi implicite. vᷣm duo pᷣ

cepta iuris nalis qᷓ nã ſ dicta
bat. vicz ꝙ faceret alij ꝗ

vellet ſibi fieri.⁊ nõ

ciebat qdãmõ iplicite.q̃dãmõ explicite.Quedaʒ em̃
ſt pᷣcepta oꝛdinãtia ad deũ.q̃dã vᷣo oꝛdinãtia ad ꝓxi
mũ.Ad pᷣcepta nanq; illa qᷓ oꝛdinãt ad deñ explicite
obligabat᷑ hõ in ſtatu nãe inſtitute.vbi ydoneꝰ erat
⁊ diſpoſitꝰ ad colendũ deũ integre ⁊ ꝑfecte.Ad man/
data vo q̃ oꝛdinãt ad ꝓximũ obligabat᷑ implicite.ꝓ
eo ꝙ neceſſitas explicãdi mandata illa oꝛtuʒ habuit
ex multiplici deoꝛdinatõne qᷓ ſubſecuta eſt ex pꝛima

tranſgreſſione. Et illud colligi põt ex eo qð di Ecci.xx
vij. Loquẽs de hoĩs ↄditõnc.ſenſu impleuit coꝛ illo/
rum. ⁊ mala ⁊ bona oñdit illis.poſuit oculos ipſoꝛũ
ſup coꝛda ipſoꝝ ⁊c.vſq; ibi. Attendite ab om̃i iniqͥ.⁊
mãdauit illis vnicuiq; de ꝓximo ſuo.vbi colligit᷑ ex

alij qd ſibi nollʒ fieri. Statũ aũt nãe inſtitute reſpi⸗

plicita obligatio hoĩs reſpectu cult? diuini. ⁊ implici

ta reſpectu vitãde leſionis ipſi i9 pximi. Scdm b igi ⸗

tur pʒ ꝙ obligatio mãdatoꝝ decalogi radicalr ſeq

legẽ nature. q;tum ad explicatõeʒ ſe equit᷑ legẽ ſcrip
ture. Explicatio em̃ maãdatoꝝ plenaria decalogi oꝑ/
tuna fuit om ſtatũ pcti.ꝗp

ter obſcuratõez lumis ra/

—

tionis.⁊ ꝓpter obliquatõeʒ volũtat᷑.qꝛ em̃ voluntas

coꝛrupta pmpta erat ad multiplicẽ deoꝛdinationeʒ.

optebat eam religari ꝑ multiplicia mandata. Rur/
ſus qm ſeptura coꝛdis ĩterioꝛ ꝗpter pctĩ cerat obnu/
bilata. 1 bõ qui fuerat ſpũali mente pᷣditus.effectus
erat ſenſibilis ⁊ camalis.opꝑtunũ erat vt exterius le⸗

geret ⁊ audiret ꝑ ſenſus coꝛpis ea ꝑ que poſſet in re-

ctitudinẽ iuſticie regulari. Et ideo explicatio ⁊ diſtin

ctio mãdatoꝝ deca logi ſpectabat ad legẽ ſcriptã.q/
uis obligatio ſpectaret ad legẽ inditaʒ.ſicut ratõnes

ad pꝛimã ꝑtem inducte oñdunt.ꝗᷓ ↄcedi pñt.qm v⸗
kn

33 rum ↄcludunt. Ad iüũllud qð p obijcit᷑ in Ztrariũ
ꝙ verba decalogi audita fuerũt in datõne legis iam
pʒ rñſio.qꝛ boc nõ erat ꝓpter inducendã nouaʒ obli⸗
gatõez. ̊ potiꝰ ꝓpter ipſiꝰobligatõis explicatõeʒ q̃ q̃
ʒꝗ dem necia erat ꝓpter pcti obnubilatõeʒ.¶ Ad illus
vᷣo qð obijcit᷑ de aucte apli.ꝙ ↄcupiaʒ neſciebat eſſe
pctm̃.põt dici ꝙ loquit᷑ in pſona bois carnalis. aut
certe h̊ dicit.qꝛ ⁊ ſi aliqͥ mõ noſſet ꝑ legẽ nãe in gene⸗-

rali.nõ tñ in ſpali cognoſcebat niſi ꝑ legẽ ſcriptâ. vñ

ipſemet idẽ dicit ꝙ per legẽ eſt cognitio pcti. ꝓpterea
ex vᷣbo illo nõ hẽ ꝙ obligatio hmoi mandatoꝝ oꝛtuʒ
hẽat a lege ſa pta . ſolu ꝙ ipſiꝰobligatõnis explica
35Rtio in lege illa ſit facta.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ea qᷓ
ſunt de dictamie leg nãe cõueniũt ſtatui innocentie.
dom ꝙ verũ eſt de bis q̃ ſunt de dictamie leg nae in
ſpãli.q aũt ſunt de dictamie leg nae in generali ⁊ im
plicite. illi ſtatui ñ hũt ↄuenire.⁊ H̊ mõ ad illũ ſpecta
36 bant mandata ſce tabule.¶ Ad illud qð obijcik ꝙ
ea q̃ ſunt de dictamie leg nature manẽt in ſtatu gre.
rñderi põt dupłr. Pꝛimũ quidẽ qꝛ ſicut dr de virtuti
bus ꝙ maneãt in patria ſᷣm excelletioꝛes ⁊ nobilio/
res vſus ⁊ actꝰ.ſic ↄcedi põt ꝙ adimpletio manda/
toꝝ decalogi ſalua erit in pꝛia. Multo tñ nobilioꝛi ⁊

excellentioꝛi mõ ꝙᷓ ſit in via.ſᷣm ꝙ ibi excellẽtioꝛi mõ

oꝛdinabit᷑ ⁊ ad deũ ⁊ adꝓximũ.⁊ ſᷣin ꝙ voluntas ex
cellẽtioꝝ mõ erit ad bonuʒ oꝛdinata ⁊ a malo remo/
37 ta. Aliter etiã poſſet dici ſicut tactũ eſt pꝛiꝰvt fiat viſ
in his q nã dictat generaly ⁊ his qᷓ dictat ſpaliter. ſi

ue implicite ⁊ explicite.Et rurſus in his qᷓ nã dictat

explicite.vł dictat pᷣm omneʒ ſtatum nature.vel ſᷣm
ſtatum nature lapſe.et quod eſt de dictamine legis
nature ſimpliciter ⁊ explicite illud manebit in ſtatu
gloꝛie. Explicatio autem et diſtinctio mandatorum

decalogi reſpicit ſtatum nature lapſe.⁊ inſtitutioneʒ

38 legis ſcripte. ¶ Ad illud vᷣo quod querit᷑ q̃re magis
iſta decẽ verba ſcripta fuerunt in tabulis lapideis q
alia.cũ minꝰſpectent ad legẽ ſcriptã.dᷣm ꝙ boc fuit

qꝛ in ipſis maxime ↄſiſtebat regula iuſticie. ⁊ alia ba
bebãt reduci ad h.⁊ ipſa quidẽ ſtabilia erãt. nec eua/
cuari bẽbant ꝑ legẽ ſupuenientẽ.ideo in tabulis lapi

—

deis ſcripta fueruũt. vt oñderet᷑ eoꝝ pᷣꝛogatiua qᷓ;tũ

39 ad dignitatẽ ⁊ q;tum ad ſtabilitatẽ. ¶ Ad illð qð q
ritur qᷓre mag data ſunt ipſi pplo a deo ĩimediate mã

data decalogi qᷓ; iudicialia ⁊ ceremonialia. dom ꝙ B
fuit.qꝛ cũ madata decalogi eſſent de dictamine legis
nature.modica indigebat expoſitione. vñ ſimplices
ſtatim poterãt illa cape. Ceremonialia vo ⁊ iudicia-
lia indigebat maioꝛi inſtructõne.vnð illoꝝ cognitio
pꝛincipalius ſpectabat ad iudices ⁊ ſacerdotes.idᷣo

nõ ſic fuerũt data populo immediate ſed mediante

legiſlatoꝛe.
Onſequẽter querit᷑ de mãdatis decalogi q́;tuʒ
d oꝛdinẽ ⁊ diſtinctõeʒ. Et circa h̊ tria pñt q̃ri.
Pꝛimo querit᷑ de ipoꝝ mãdatoꝝ nũero ⁊ ſufficiẽtia
vtrũ ſint decẽ. Scdo vᷣo querit᷑ de oꝛdine ipſoꝝ adin

niccẽ.Tercio querit᷑ de nuero ⁊ oꝛdine in comꝑatõne

me diſtinctõez. Queſtio.j. ð

trũ mãdata decalogi debeãt eſſe decẽ.an plura. an
Paucioꝛa: Et ꝙ debeant eſe paucioꝛa vi.qꝛ Ro.xiij.
dẽ. Qni diligit ꝓximũ legẽ impleuit. g in mãdato de
dilectõne ꝓximi.tota lex põt inclndi.videt᷑ ẽ̊ q man

data nõ debeãt nũ ero denario multiplicari. cũ i pau/
cioꝛibꝰ ſatis ↄtineant᷑.¶ Iteʒz ſuꝑ illud Ro. vij. Cöõ/

cupiam neſcicbã. Glo. bona ẽ lex. qᷓ di ↄcupioʒ pbi⸗

ſa

nalis oꝛdinat᷑ ꝑ illud.m die iſan
ctifices. Ita ꝗꝙ ꝑ illa tri bomo ſumcienter oꝛdinat᷑

III

bet. oia mala phibet. Si in pbibitön gcpie ee⸗

tera mala ꝓbibent᷑.videt᷑ ꝙ alia mdata ſupꝑfluant.
Itecʒ quicũq; peccat moꝛtalr ſeipᷣm occidit.ᷓ cum
in occiſione ꝓbibeat᷑ nõ tm̃ homicidiũ coꝛpale ſ eti/
am ſpũñale.nõ tm̃ oꝑis ſ̃ etiã volũtatis.vẽ ꝙ in illa p
iio⸗ ohibeant᷑ oĩa pctã. ᷓ ſuꝑfluñt oia alia man
data. ¶ Itez dria leg ⁊ euãgelij eſt ꝙ lex Fbiber ma
nũ nõ aim.euangeliuʒ aũt nõ ſolũ manũ ᷣ etiaʒ aim
ꝓhibet. vr ꝙ ſolũmõ deberet ꝓbiberi actꝰexterioꝛ.
⁊ ñ qð ſpectaret ad actũ interioꝛẽ.g̊ ſuꝑfluit mãdatũ
de nõ dcupiſcẽdo.Si tu dicas ꝙ ꝓhibet᷑ ocupia q̃ p
gredit᷑ in opus.ↄtra dᷣ eſt.qꝛ illa nõ diſtinguit᷑ a pec
cato opog pᷣceptũ de ꝓhibitõne illiꝰ vcupie nõ debʒ
