ad certitudinem.ſimiliter videt᷑ ꝙ q;tum ad expecta

in ꝑticipatõne beatitudinis.ergo qui modo partic-
pant beatitudinem in. a. nondum ꝑticipant eam in

b. ⁊ certitudinalliter eaʒ expectant. Si ergo ſpes ; ·

tum ad expectatõnem manet.⁊ q;tum ad certitudi

nem cõſummatur.videt᷑ ꝙ nullo modo in glia eua/
. ad pꝛedictoꝛum intelligentiam eſt no/
tandum ꝙ ſicut eſt duplex modus dicendi circa euas

cuetur.

28

cuatõnem fidei.ſimiliter ⁊ circa euacuationem ſpci.

pfectõnem em̃ ſpei ſpectat ill ꝙ eſt expectatio que/

dam ⁊ ꝓtenſio ad ca que realiter non habentur. Ad

Mam ⁊ in ipſo habitu ſpei eſt reperiri aliquid imꝑ/
fectõnis.⁊ aliquid ꝑfectõnis ⁊ complementi.Ad im

ↄplementum autem eius ſpectat confidentia ⁊ cer
titudo qua facit ↄfidere ⁊ inniti ipſi ſumme largita⸗
ti. Et qtum ad pꝛimum tollitur ipſa ſpes ⁊ euacua⸗/
tur. Otum vo ad ſecundũ ꝑficitur ⁊ ſaluatur. Sed

qm̃ ſicut in pꝛecedentibus dictum eſt.ſpes non dice-

retur euacuari.ſi ſolum qð eſt imꝑfectõnis tolleret
ab ipſa illo ſaiuo qʒð eſt in ea pfectõnis ⁊ complemẽ⸗

ti. ſicut patet. quia liberum arbitrium in patria non
dicit᷑ euacuari in gloꝛia.qᷓ;uis tollatur ſibi vertibili/

tas.⁊ hoc qꝛ vertibilitas potius ſpectat ad liberi ar/

ꝓpter aduentum gloꝛie.Et ꝗꝓpterea ↄmunis modus
dicendi eſt ⁊ hunc innuit ipſa gloſa.ꝙ babitus ipſi⸗
us ſpei ſimpłr euacuat᷑ in gloꝛia.⁊ ei ſuccedit habitꝰ
nouus.Et ratio huiuſ eſt.qꝛ habitꝰſpei habilitat ad
pfidendũ ⁊ innitendũ deo cum quadam ptenſione ⁊
erectione ⁊ expectatõne.Et qm̃ ſtatui gloꝛie repug/

d ii,jz

nat expectatio ſubalis pᷣmij. cum igit abene 7 pz0

bitrij defectum qᷓ; ad ↄplementuʒ. ſi ſic igit poſſibile
eſſet in ꝓpoſito reperiri.nunqᷓ deberet dici euacuari

—

tenſio ⁊ illa erectio et inhiatio cum ibi affectus oino
quictat᷑.hinc eſt ꝙ babitus ipſiꝰſpei ſimpliciter eua
cuari dicit᷑. õm ꝙ ſpes nominat habitũ virtut theo/
logice.qui habilitat ipſam animaʒ ad expectandum
ſubale pꝛemiũ.Et ↄcedende ſunt ratõnes qᷓ hoc oñ/
29 dunt. (a illud vᷣo qð pꝛimo obic in cotrarium
wꝙſpes beatoꝝ eſt immoꝛtalitate plena.dm qꝙ ſpes

ibi ſumit᷑ ꝓ re ſperata. Et ſi obijciat᷑ ꝙ chꝛiſtus actu

ſperauit ſᷣm illud p. In te domine ſperaui.dom ꝙ
iüllud intelligit᷑ de xpᷣo vel rõne membꝛoꝝ. vel exten/
ditur ibi nomẽ ſpei en
go neficij ſpũalis.( Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vbi eſt ſpes
ibi eſt deſideriũ. dom ꝙ eſt deſideriũ acquirendo.
⁊ eſt deſiderium de continendo.Abi eſt deſideriuʒ de
acquirendo ibi bene põt eſſe ſpes. Sed vbi eſt deſide

rium de ↄtinendo bonũ iam habitũ ſpes nò eſt.quia

nõ eſt ibi cxpectatio nõ habiti. ⁊ ſic eſt in patria ꝓpo/
nere deſideriũ.nõ ꝑ aliquã anhelatõnem ad obtinẽ/
dum nõ habitũ.hᷣ ꝓpter infatigabilitateʒ ⁊ indeficiẽ/
tieam delectatõnis q nullo modo parit ibi faſtidiuzʒ.
3 1 ¶ Ad illud qðò obijcit᷑ q anime beate expectant ſto
lam ſcdam.ddm ꝙ in ratõne illa eſt duplex defectus
Pꝛimus defectus eſt qꝛ nõ quecunq; expectatio po⸗
nit virtutem ſpei.ſᷣ expectatio ſumme beatitudinis.
ſiue ſummi boni.⁊ ſummi ardui aſſequendi. Pꝛete/
rrea nõ expectant certitudinẽ ſpei.ſᷣ certitudinẽ com-
pꝛehenſionis.que nõ ponit ꝓtenſionem nec inhiati/
onem ad aſſequendũ illud qð expectat᷑.alioquiu ex
ſua dilatõne.affligeret expectantes.iuxta illud quod
dicit᷑ in Pꝛouer. Spes que differt᷑ affligit animam.
boc aũt nullo modo eſt ponerc circa beatam aiam.

32 (Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſicut ſe babet ſpes ad bea-

tos.ſic deſperatio ad damnatos.dm ꝙ non eſt ſimi

le.quia deſperatio facit ad cumuluzʒ mali.ſed ſpes de

ſua ratõne oppoſitõnem habet cum ſumma comple
tione boni.quia dicit abſentiam boni expectati. Et
icdieo nõ ſic ſe cõpatitur cũ ſumma beatitudine habi/
tus ſpei ſicut deſperatio cum extrema calamitate.

¶ Aad illud qd obijcit ꝙ, actus ſpei eſt ↄfidcre in to/

3 5 mino ⁊ eidem inniti.dom ꝙ nõ quecunq; confiden

tia eſt actus ſpei.ſed ea que eſt cum quadam pꝛoten
ſione ⁊ inbiatõne ⁊ erectõe.que om̃ia incõpoſſibilia
ſunt ſtatui gloꝛie.⁊ ideo qᷓ;uis in gloꝛia ſit quedã cõ/
fidentia. non tamen ſequit᷑ ꝙ ibi ſit virtus ſpei.quia
E alteriꝰ habitus ⁊ excellentioꝛis videlicet dotis ſuc-⸗
34 cedentis ipſi virtuti ſpei. ¶ Ad illud qd obijcitur ꝙ
ibi ſaluat᷑ expectatio ⁊ ↄſummat᷑ cettitudo.dam q;
non eſt ibi expectatio ꝓpꝛie.quia nihil nouũ augetur

beatis reſpectu cuius ſit apectaet⸗ in eis. Pꝛeterea

certitudo iſta non complet᷑.ſed ibi eſt aliud genꝰ cer/
titudinis. iſta em eſt ex ꝑmiſſione. illa vᷣo eſt ex rei ex
bibitõne ⁊ ꝑfectiſſima tentõne. Ideo nõ ſequitur ꝙ
habitus ſpei habeat ſaluari in gloꝛia.quin potius ip
ſa ſpes ex hoc magis oſtendit᷑ euacuanda.
¶ Dueſtio.iij. f
¶ Atrum habitus ſcientie cuacuet᷑ in patria: Et qꝙ ſic
videt᷑ ꝑ autoꝛitatem Apoſtoli.j. Coꝛinth.xiij. Siue
Aꝓpbetie euacuabunt᷑.ſiue lingue ceſſabunt.ſiue ſciẽ
tia deſtruet᷑. Sed qð deſtruit᷑ ſimpliciter euacuatur.
ergo ⁊c. ¶ Item bᷣm ꝙ vult magr LNugo de ſancto
Aic.in didaſcolł,ſcientie inuente ſunt ꝓpter indigen/
tias ⁊ neceſſitates ſupplendas ex paꝛte anime vel ex
Ptc coꝛꝑis.Si g in patria tolletur omnis indigentia.
videt᷑ ꝙᷓ euacuet᷑ omnis ſcientia.¶ Item anima be

e
Writatis ⁊ luminis qᷓ in habitu ſcientie acqͥſite. Jpᷣa
em fides innitit᷑ pꝛime veritati ꝓpter ſe. ⁊ in ipſa etiã

ad expectatõnem cuiuſcunq; be-

videtur ꝙ ſciẽtia non euacuct᷑.

214

Ata omia cognoſcit in verbo. t apte. cotinue i‚z ;
ab illo aſpectu non põt ſepari. ergo videt᷑ ꝙ nullus

alius habitus cognitõnis vel aſpectus beate anime

ↄueniat. videt᷑ g ꝙ babitus cognitõnis qui eſti via.

Item qð plus babet de lumine ⁊ veritate.minus

ſimpliciter tollat᷑ in patria.alioquin erit ibi fruſtra.
. euacuabile.ſed in habitu fidei plus eſt de ratione

eſt lumen gratie diuinitus ei date ⁊ infuſe. ergo mul
to minus eſt euacuabilis habitus fidei qᷓ; habitꝰ ſciẽ

tie. Si ergo habitus fidei euacuabit᷑ in ſtatu patrie.
vigdetuꝛ ſimiliter ꝙ; ⁊ habitꝰſcientie.

deti 4 ¶ Item habit?
ſcientie eſt ꝑ collatõnem cauſe ad effectum.⁊ ꝑ quõ/
dam ratõcinatõnem ⁊ diſcurſum.ſed impoſſibile eſt
in patria hmõi diſcurſuʒ reperire. neceſſe eſt habi⸗
tum ſcientic ſimpliciter tolli euacnartl Bec con

tra. Anſelł.in libꝛo de ſimilitudinibus. tũc iuſti cete/

ra ſcient que deus fecit ſcienda. ibi a ſingulis om̃es.
ibi ab om̃ibus ſinguli cognoſcent᷑.nec vnq; omnino

latebit qua patria.qua gente.qua ſtirpe quis editus

ſit. Si noticia talium manebit. multo foꝛtius ma/
nebit ſcientia que eſt habitus cognitiuus vniuerſa⸗

lium. ergo non videt᷑ ꝙ ſcientia phᷣica habeat euacu
ari in patria.

p tem dicit phᷣus. Scia non deſtrui⸗
tur niſi aut ꝓpter coꝛruptõneʒ a parte ſcibilis.aut ex

parte medij.aut ꝓpter obliuionem a parte ſcientis.ᷣ

nullum hoꝝ erit in patria. nullo modo videtur ꝙ
ibi deſtruat᷑ ⁊ euacuct᷑ ientia. 4can xpᷣs erat cõ
pꝛehenſoꝛ.⁊ tamen nihilominus habuit ſcientiã cõ/
petentem ſtatui vie. Angeli etiam ſunt compᷣbenſo/
res.⁊ tamen nihilominꝰhabeut habitum ſciẽtie quo
cognoſcunt res in ꝓpꝛio genere. gloꝛia ſecum com/

psgtitur ſcientiam.igit᷑ nec deſtruit nec euacuat ipᷣaʒ.

Item maioꝛis dignitatis eſt ſcire ſylogiſare et ali
quid demonſtrare qᷓ; poſſe localiter moneri atq; diſ-

curꝛere.ſed ab ipſis beatis nõ tollet᷑ agilitas ad mo⸗/

tum.igitur nec habitus diſponens ad ſylogiʒanduʒ

⁊ demonſtratiue aliquid cognoſcendum.j non vide

tur euacuandus. ¶ Item ſi ſcientia euacuaret᷑ ⁊ tol
leretur in tranſitu de hac vita.igitur eſſet ↄputanda
inter bona tranſitoꝛia. igit᷑ ſicut repꝛchẽſibiles ſunt
⁊ ſtulti qui laboꝛant eſſe diuites.ſic vident᷑ om̃s eſſe
ſtulti qui laboꝛant eſſe ſcientes.cum equalis conditi
onis ſit vetula ⁊ vnus ruſticellus.ſicut eſt vnus ma
gnus clericus.qꝙ ſi hoc minus cõuenienter dicitur.
.ad pᷣdictoꝛum
intelligentiã eſt notandum ꝙ hic eſt triplex modus
dicendi. Quibuſdam em̃ videt᷑ ꝙ habitus haꝝ ſcien
tiaꝝ acquiſitaꝝ liberaliũ ſiue aliarum oino euacuen
tur ⁊ ſimiliter deſtruant᷑. Hic em̃ habitus habet im/
pfectnem ſibi iunctam inſepabiliter.⁊ ideo ei alius
babitus longe ꝑfectioꝛ ſuccedet.non ſolum ille quo
quis cognoſcet om̃ia in verbo limpide ⁊ aperte.ſed

etiam babitus qui erit ꝑ ſpẽs ⁊ ſimilitudines vniuer
ſi oꝛdinis cauſaꝝ mũdi.qui datꝰfuit ipſis ſpiritibus

angelicis. ⁊ dabit᷑ om̃ibꝰgloꝛificatis.ꝑ quẽ cetera co-
gnoſcẽt. etiã eadem ipſa q̃ modo cognoſcunt multo

excellentiꝰatq; nobiliꝰcognoſcẽt.Alioquin ſi nõ da/

retur eis aliꝰpabitus nouꝰ ab iſto. nõ eſſet in beatis
rerum creataꝝ ſ̃m ꝓpꝛiũ genꝰ pfecta cognitio.quod
ↄtra veritatẽ eſt ⁊ ↄtra Anſeł.Et ſic ↄcedunt in pꝛia
tolli iſtum habitũ ſcientic ꝓpter nobilioꝛẽ babitũ ſu⸗
peruenienteʒ. Et licet hec ſcia deſtruat᷑ nõ tñ fruſtra

—

§

Pvt⸗

3 ctng

en
lmc
Gtener
hhe
auelcͤ
(ctdſch
ire
ich
toltti
itun

M

nunt
lout̃n
babe⸗

Sromutu

faſtol

Prqztun
ſtadna⸗
Gthorto
Ghrſtn
ioncs
Ce
are
ct
tnt
oin

ultſiu

in e⸗
Neonap
gnopgen
ſoug
lolin
atbsdi
utcttn
ſtomg
Uaböen⸗
NWe
ntz
„ mne
cne
Unn
(tyr
luch

(ur
genine
nſig
ſonoy
ſestfea
Mtß
htase
loſetfan
ni
narn
ogoben
leſkie
henr
whrun
nlle
Wee

P
ſ

lonoce⸗

Sbabutſen
m ſuntonte
babinnda

eeN
tlei N
Aeengeeth
s

nlle
Entäfen
ninrdu

itn

npirmi
enocundu
Pinsbipe
ccin
Cunke⸗

= *
—
=

=— =
S

—

—
=ẽ
☛
☛ =

37 cem aſpeetum.

nboꝛat qui eam acquirit. qm̃ p ipſam manuducitur

võ ad cognitõnem dei ⁊ pmotonem ficdei.⁊ ita ad au
gimentũ meriti.⁊ ꝑ ↄſequens ad ↄplementũ pꝛemij.

Et ꝓpterea ſicut nõ fruſtra credit aliquis licet fides

ruacuet᷑ in patria. ſic etiaʒ non fruſtra deficit licet ibi
¶ vt dicũt) ſimplr euacuet᷑ iſta ſcia.(¶ Alijs aut vide
tur alr dom eſſe. vicq ꝙ ſcientia nõ oino euacucetur.

Eſt em̃ ibi ↄſiderare babitũ ⁊ vſum. In patria autẽ
tollit᷑ q;tum ad vſum qui impꝑfectionis eſt. et manet
SFItum ad habitũ qui facit ad ipſius aime decoꝛem et

pulcritudinem. Si em̃ manebũt ibi cicatrices vulne

rum ⁊ note cogitationũ ad ↄmendatõeʒ meriti ⁊ de/

coꝛatõnem merentiũ.magis rõnale videt᷑ ꝙ manẽt
ibi habitus ſciaꝝ que ſaciũt ad ipſius aime decoꝛem
4 oꝛnatum. Zercijs aũt aliter videt᷑ eſſe dᷣm.ꝙ cuʒ

trria ſit ↄſiderare in ipſa ſcis. vicʒ habitum. ⁊ vſum. ⁊

modum. Scia q́;tum ad habitum manet ⁊ comple/
tur.q;tum vxᷣo aArſnn mutat᷑ ſed non tollit᷑. q;tum
aũt ad modũ ſimpliciter euacuat᷑ ⁊ deſtruit᷑ Habitꝰ
em̃ non tollit᷑.qꝛ ꝑfectõni nõ repugnat.nõ em̃ repu/
gnant iſta duo.deum videre.⁊ ſcire ꝓpoſitõnes ⁊ cõ/

cluſiones ⁊ pꝛincipia geometrie ⁊ alicuiꝰalterius ſci

entie. Aſus vo nõ tollitur oino.qꝛ ſi eẽt habitꝰ abſqʒ
vſu ⁊ actu.eſſet incõpletꝰſiue minꝰↄpletꝰ.qð neq̃qᷓ;
ↄpetit ſᷣm ſtatum illuʒ pfectiſſimũ ⁊ completiſſimũ.
mutat᷑ tamen ꝓpter annexam impfectõnem. Modꝰ
vo qui attendit᷑ in diſcurſu ⁊ inquiſitõne.⁊ quadam
ſucceſſiua ratõcinatõne ⁊ collatõe ſimpliciter deſtru
itur. ꝓ eo ꝙ in patria modus cognoſcendi erit ꝑ ſim
plicem aſpectum. cum ibi habeat᷑ deifoꝛmis intelle⸗
ctus ꝑ gloꝛie complementũ.⁊ ſic ᷣm iſtam opinionẽ

ſcicntia quodãmodo ſaluat᷑.⁊ quodãmodo mutat᷑.

2 quodãmodo deſtruit᷑ ⁊ euacuatur.Hic aũt terciuſ

mocdus dicendi magis ↄſonat ipſi gloſe.j.Coꝝ.xiij.
⁊T autoꝛitati mgr̃i. Magis etiaʒ ↄſonat recte ratoni.

lideo mag dʒ ⁊ põt ratõnabiliꝰ ſuſtineri. Igitur iux/

ta bũc modum cõccedi poſſunt ratõnes que oñdunt

ſcientia nõ oĩno euacuat᷑. Manet em̃ ſicut oſten/

AQAunt qtum ad habitum pm ſtatuʒ magis ꝑfectum.

manet etiam q;tum ad actum vicʒ q;tum ad ſimpli⸗

ↄtrarium de autoꝛitate apli iam patet rñſio.quia di⸗
citur ſcientia deſtrui non quia habitus deſtruatur et
euacuet᷑.ſed quia tollit᷑ ille ſciendi modus qui vt di/

38 ctum eſt habet fieri ꝑ diſcurſum. ¶ Ad illud qdð obij

citur de Huge.ꝙ ſcientie inuente ſunt ꝓpter indi/
gentiam. dom ꝙ Mugo nõ aſſignat totam cauſam.

ſed amignat cauſam que mouet homines m ſtatum

p̃ſentis vite ab inuentõnem ſcientie. Muis em̃ ho/
mines moti fuerunt ꝗꝓpter indigentias amouendas.
bmõi tam̃ habitus magis oꝛdinari habẽt ad intelli⸗
gentias noſtras ꝑpficiendas.qð quides non tim̃ com/

59 petit ſtatui vie ſed etiã patrie. ¶ Ad illud qð obijci/

tur ꝙ; anima omia cognoſcit in verbo actu ⁊c.ddm
ꝙ ſicut dictum fuit de xpᷣo ꝙ anima xpᷣi non ſolum/
modo habuit cognitõnem rerum in verbo.ſed etiaʒ
Fm ſe ꝑ babitum ſibi innatum.ita ⁊ angelis beat cõ
uenit idem ꝓpter ꝑfectõnem cognitonis. non ſolum
reſpectu diuerſitatis cognoſcibilium.ſed etiam qtũ
ad varium cognoſcendi modum. ita etiam in beat
intelligendũ eſt eſſe.qꝛ cognitio rerum in verbo ⁊ in
Apꝛio genere ſimul ſe cõpati pñt q;dtum ad habitum

40 ⁊ qtuʒ ad actũ.qꝛ vna ad alterã oꝛdinat᷑. ¶ Ad ills

ad obꝛ ꝗ fidcs plus bʒ de veritate et luic q; habitus

Ad illud vo qð pꝛimo obijcitur in

ſcie.vdᷣm ⁊ ſi illud poſſit ↄcedi.tñ ex h̊ nõ ſequit᷑ ʒ
hẽat euacuari.qꝛ lumẽ fidei initum hmõi eſt.habet
inſeꝑabiliter ſibi adiunctũ aliqͥd qd nõ eſt ↄpoſſibi/
le cũ ſtatu gloꝛie ſicut in pᷣcedentibꝰoñſum atr. o
ſic aũt eſt de habitu ſcie.q quantũ eſt de ſua rõne tan
to pfectioꝛ eſt quãto certioꝛ ⁊ clarioꝛ.iõ nõ ſic hʒ tol/
li qtum av habitũ.ſicut fides ad pñtiam glie. Ad
illud qð obꝛ ꝙ ſcia eſt ꝑ colkonem cauſe ad effectũ.⁊
p quẽdã diſcurſuʒ collatm̃.ddm ꝙ ipſe arguit de ſcia
q;tum ad modũ quẽ in pñti hʒ.de qͥ dictũ eſt.ratione
cuiꝰ ↄceſſum eſt ſciam euacuari.et rõne cuiꝰapls caʒ
in futuro aſſerit deſtruendam.
Onſequẽter querit᷑ de duratione charitatꝑ
oↄpatõcʒ ad ipᷣm pꝛemiũ.Et circa ̊ querunt
tria. Pꝛimũ eſt vtrũ ꝑ gloꝛiã ↄtingat chari/
tat habitũ euacuari.Scdm eſt vtrũ ↄtingat charita
tis habitũ in pꝛia dilataꝛi.Terciũ eſt vtrum ↄtingat
(Pargeaele oꝛdinem in pꝛia imutari. ¶ Dõ.]. g
trũ ↄtingat charitat habitum in patria euacuari:
Et ꝙ non videt᷑.j.Coꝝ.xiij.Charitas nunqᷓ; excidit
Glo.ibi.nec in hoc ſeculo nec in futuro.⁊ ſi oꝑa eius
ceſſent.¶ Item actus charitatis eſt diligere deũ ꝓ⸗
pter ſe ⁊ ſuꝑ oĩa.⁊ ex toto coꝛde.⁊ ex tota aia.⁊ ex to/
ta mẽte.ſᷣ iſte actꝰmaglↄopetit ſtatui glie qᷓ; vie.&̊ ba/
bitus charitatis maxime ↄpetit ſtatui głoſo.⁊ ſi hoc.
tũc nõ euacuatur in illo. ¶ Item ipſi? charitat ſiue

41

amoꝛis eſt vnirce iuxta ill qdð dicit beatꝰ Dyoniſiuſ.

Amoꝛẽ dicimꝰ vnitiuã vim. ſed magis vnimur ĩ pa/
tria qᷓ; in via.S ⁊c. ¶ Item amoꝛis eſt aſſiłare.iuxta
illud q dicit Hugo.de ſctõ Vict.ꝙ aia in eiꝰqð dili/
git imaginẽ tranſfoꝛmat᷑.ſᷣ mag erimꝰſiles in patria
qᷓ; nũc.pᷣm illud.j. Joh̊.iij.Cũ apparuerit. ſiles ei eri
mus. Si g̊O ſtatui gloꝛie maxime ↄpetit ꝑfectio aſſila/
tionis.vẽ ꝙ ⁊ maximc ↄpetat illi ſtatui hie habitum
charitaſ. ¶ Sʒ ↄtra.j.Coꝝ.xiij Cuʒ venerit qð ꝑfe/
ctum eſt. euacuabit᷑ qð ex pꝑte eſt. illud aũt eſt ex ꝑte
qð eſt imꝑfectum.ſᷣ charitas ẽ imꝑfecta.qꝛ ignis eſt
in ſyon.⁊ caminꝰin hierſm ſᷣm ꝙ dicit᷑ in Iſa.̊ vide
tur ꝙ babitꝰcharitatis euacuet᷑ in patria. ¶ Itẽ ceſ/
ſante cauſa ceſſat effectꝰ.gᷓ̊ euacuata cã euacuat᷑ effe
ctus.ſᷣ̊ fides generat ſpem.ſpes generat charitatem.
cum igit᷑ in patria euacuet᷑ habitꝰ fidei et ſpei vt ſu/
pꝛa oñſum fuit.vẽ ſiliter ꝙ euacuet᷑ habitꝰcharitatꝭ.
Item qð oꝛdinat ad aliquẽ finem et terminũ ceſ-
ſat cũ puentũ eſt ad illum. Sʒ charitas eſt pondꝰin/
clinans aiam ⁊ eleuãs eam vt tendat ſurſum.cuʒ er
go aia ſurſum ꝑ gloꝛiã fuerit collocata.vẽ ꝙ iã qpliꝰ
nõ hẽat chaꝛitat᷑ habitũ. ¶ Itez quãto maioꝛ ẽ vnio
aie ad deus. tanto aia ꝑfectius beatificat᷑. ſed magis
vnit᷑ qd vnit᷑ imediate qꝙᷓ qd vnit᷑ ꝑ mediũ.& ſi ani-
ma pfecte beatificat᷑ in gloꝛia.vẽ ꝙ inter aiam ⁊ deũ
nõ ſit ponere charitatem media.videt᷑ &̊ ꝙ ceſſet ha/
bitus tbaritat.ſuꝑueniente ↄplemẽto beatitudinis.
R. dᷣm ꝙ abſq; dubio charitas in patria nõ eua
cuat᷑ ſed ↄſummat᷑ ſᷣm ꝙ expᷣſſe dicit apłs.Ad cuiuſ
intelligentiã eſt notandũ ꝙ quedã eſt diſpoſitio que
reſpectu diſpoſiti bʒ oppoſitõem. Queda vo eſt que
ſimpliciter diſponit. Et pꝛima quidem ꝑ aduentum
eius ad quod diſponit euacuat᷑. Secunda vo pficit
2 ↄſummat᷑.⁊ bmõi eſt euidens exemplũ.Maʒ pᷣmo
modo diſponit medius coloꝛ ad extremos.⁊ tepidi⸗
tas ad frigiditatem.et ſuperueniente extremo. medi
us coloꝛ tollit᷑ ꝓpter h̊ qdð mediũ nõ tm̃ ad cxtremũ
diſponebat b ctiã repugbat. Scðo mõ ponit trãſ⸗
o üij

42

parentia ad lumen.nam ſuꝑueniente lumine.tranſ-

parentia ⁊ ꝑuietas non tollitur.ſed magis perficitur
et decoꝛat᷑. er hunc ctiam modum intelligendum
eſt in ipſarum vᷣtutum habitibus que diſponunt ad
gloꝛie ↄplementum. Nam quedam diſponunt ſic ꝙ;

babent aliquo modo oppoſitõneʒ.ſicut fides ⁊ ſpes
que dicũt ipſius crediti ⁊ ſperati abſentiam ⁊ caren/
tiam.quoꝝ oppoſita ſunt in gloꝛia.ſ.viſio aperta et
tentio firma.ideo neceſſe eſt bos habitus tolli ⁊ eua

cuari ꝑ aduentum gloꝛie.Et eſt alia diſpoſitõ q̃ non

habet ratõneʒ oppoſitõnis ſed tm̃ diſpoſitõnis.⁊ ta/

lis diſpoſitio eſt charitas que ad gloꝛiam diſponit.ſi
cut imꝑfectum ad ꝑfectum. non tamen babet repu/
gnãtiam ad ipᷣm.immo confoꝛmitatẽ expꝛeſſã.et iõ
Hʒtum ad babitũ non euacuatur.ſed dũ tollit᷑ imꝑ/
q3 fectio.ipᷣe habitus ꝑficitur ⁊ ↄſůmatur.Si aũt que/
ratur ratio huius quare charitas magis ↄſũmat᷑ cõ

plemiento gloꝛie q; alius babitus virtutis theologi-

ce.huius poteſt triplex ratõ aſſignari. Pꝛima atten/

ditur penes qualitatem ipᷣoꝛum habituũ.Altera ve
ro penes dignitatem potẽtiaruʒ. Zercia vro penes
largitatem diuinoꝛũ numerum.Otũ ad differẽtem
qlitatẽ habituũ.rõ ſumit᷑ talis.qꝛ dilectõ eſt rſpectu
abſentis ⁊ pᷣſentis.viſio vero ⁊ tentõ non eſt niſi re/
ſpectu habiti ⁊ pꝛeſẽtis.expectatõ vero ⁊ credulitas
eſt tm̃mõ reſpectu non habiti ⁊ abſentis.⁊ ideo tam
actus ꝙᷓ habitus ipᷣius charitatis ſtatui patrie ⁊ vie
eſt ↄomunis.⁊ ꝑ hoc magis ↄfoꝛmis eſt charitas vie
charitati patric.qᷓᷓ habitus credẽdi habitui vidẽdi.
vel q; expectatio tentõni. Penes dignitatẽ ipſarum
potentiaꝝ attendit᷑ ratio ſic.quia ſicut vult Berñ.S
amoꝛe dei. Abi deficit intellectus ibi ꝓficit affectus.
Et dyoni.de dini.no.ca.vij.de ſapientia dicit ꝙ inul⸗/
to altius aſcendit affectus noſter et vis affectiua qᷓ;
vis agnitiua.Ait em̃ ſic.Opoꝛtet cognoſcere intelle
ctum noſtrum quandã babere potentiam ad intelli
gendum ꝑ quam videt intelligibilia. vnitõnem vero
excedentem intellectus naturam per quã cõiungit

ad ea que ſuntvltra ſe.⁊ qm̃ altius eleuatuꝛ ipſa vis

vnitiua in bomine.idco habet quandaʒ precipuam
excellentiaʒ dignitatis.⁊ habitus ipſam pficiens eſt
alijs habitibus maioꝛ et excellentioꝛ. ac ꝑ hoc ſtatui

gloꝛie ↄfoꝛmioꝛ. Penes largitatem etiam diuinoꝛũ

munerum ratio ſumit᷑.quia viris ſanctis dminus
largitatem ſue benignitatis quodãmodo communi
cat.⁊ pᷣguſtare facit dulcedinem eterne refectionis.
vt in tr:bulatõnibus non ſuccumbant.⁊ in vaſtita/⸗
te heremi pᷣ ariditate ⁊ inopia refectõis nõ deficiant.
Cum ergo ſapere celeſtia non poſſit niſi guſtus diſ⸗
poſitus ſᷣm diſpoſitõnem illi ſtatui ↄuenientem.di/
uine largitatis munus hoc requiſiuit. vt guſtui no-
ſtro daret᷑ habitus ⁊ diſpoſitio ſᷣm quam ſtatui glo/
rie eſſet ↄfoꝛmis. Hec aut diſpoſitio eſt babitus cha
ritatis per quã diſpoſiti ſumus ad ſpiritualia degu/
ſtanda m ꝙ vult magiſter Hugo. Icdeo charitatis
babitus non euacuat᷑ ſed magis ↄſummatur in pa/
tria. Et ↄcedende ſunt ratõnes que ſunt ad partem
A iſtam. ¶ Ad illud vo qdð pꝛimo obijci᷑ in ↄtrarium
pfectum cuacuat illud qð eſt ex parte. Dm ꝙ; ex
parte dicit eſſe aliquid dupliciter ſm qꝙ duplicit᷑ di⸗
citur eſſe aliquid ſm quid. Uno modo dicit᷑ aliquid
ſn:i quid qdð im̃ deficit ab eo qd eſt ſimpliciter.ſicut

albus ᷣm pedem eſt albus m quiv. Alio modo di ⸗

⁊ aliquid dicit᷑ eſſe ex parte dupliciter. Ano mõ ᷣm

ꝙ ſonat in imperfectõneʒ. alio modo bm ꝙ ſonat in

imperfectõnem ⁊ oppoſitõnem. Et pꝛimo modo po
teſt dici chaꝛitas ex parte.⁊ qʒð ſic eſt ex parte nõ eua

quaſi totum ex partibus ↄficiatur. Scdo auteʒ mo/

cait᷑ aliquid jm quid qð non tm̃ deficit ſed etiam ro
pugnat.ſicut hmo moꝛtuus reſtectn hominis. SZic
i

cuatur ſed cõſummat᷑ 1 quodãmodo integratur.vt

habitus fidei ⁊ ſpei eſt ex parte.⁊ boc modo dicit

Apoſtolus id qʒð eſt ex parte foꝛe euacuandum cum
venerit id qd ꝑfectum eſt. ¶ A it
ceſſante cauſa ceſſat effectus.dm ꝙ fidcs ⁊ ſpes nõ

dicunt᷑ eſſe cauſa charitatis niſi quia diſponunt ad

Ad illud qð obijcit ꝙ ꝗ5

„

actum eius.⁊ hoc non ſimpliciter ſed ſᷣm ſtatuʒ vio.

Mam in ſtatu patrie ipſa viſio diſponit ad diligen-/
dum pfecte.⁊ ideo ratio illa non alet un nec pꝛo/
Ad ills q8 46

pꝛie eſt cauſa.nec 'm omnem ſtatum.
obijcit᷑ ꝙ oꝛdinans ad aliquid ceſſat obtento eo ad
qð diſponebat ⁊ inclinabat.ddm ꝙ illud eſt verum
de eo qðò ſolum habet rationem vie.charitas autem
non tm̃modo eſt diſpoſitio ad tendendum ⁊ eundũ
in celum. ſed etiam ad quieſcendum. Sicut enim la
pis eodem pondere quo mouetur ad terꝛam. quie/
ſcit ibi cum ad terꝛam ꝑuenerit.ſic ⁊ ſuo modo intel
ligendum eſt in pondere amoꝛis.ſiue in habitu cha/
ritatis.⁊ & eo qð iſto modo oꝛdinat ⁊ inclinat aliqͥd

in finem. nec opoꝛtet ipſum ceſſare in finis ⁊ termi /

ni aſſecutõne.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ maioꝛ eſt be/47

atificatio vbi ꝑfectioꝛ eſt vnio.ddim qꝙ verum eſt. ſed
qd obijcit ꝙ ꝑfectius vniretur deus anime ſi vnire/
tur abſq; charitate.dð m ꝙ falſuʒ eſt. quia anima nõ
eſt diſpoſita adhoc ꝙ vniatur deo ꝑ gloꝛiam niſi in/
terueniat habitus quo ipſi ↄfoꝛmetur.⁊ quo eleue᷑
⁊ quodaãmodo foꝛtiter alligetur. Anio em̃ beatitu/

dinis eſt ꝑ cognitõnem et amoꝛem. vnde ſicut babi D

tus diligendi non facit ad dilectõnis diminutõnem

immo potius ad ꝑfectõnem.ſic etiam non facit ad il

lius vnionis imꝑfectõnem ſed potius ad ꝑfectiõem
⁊ ↄplementũ.vñ qdð dicit ꝙ mag vnit᷑ qd vnit᷑ ſine

medio qᷓ; cum medio. dm qꝙ illud babet veritatem

de medio quod facit diſtam.non aũt de medio qd fa-

cit appꝛoximare ⁊ ad vnionem mag reddit habileʒz.
cuiuſmodi eſt vinculum charitatis.

Queſtio .ij. b

¶ Etrum charitas babeat in patria dilatari: Et ꝙ ſic
videtur.qꝛ de ꝑfectione charitatis eſt latitudo. ſi er/
go charitas in patria efficitur perfectioꝛ. neceſſario
ſequitur ꝙ efficit᷑ latioꝛ. ¶ Item quanto deus mag

habitat in coꝛde.tanto magis coꝛ hominis dilatatur

ad bona.ſed excellentioꝛi modo habitabit deus i hbo ⸗

mine in ſtatu patric qᷓᷓ in ſtatu vie.̊ habitus chari /

tatis in patria plus habet de latitudine. ¶ Item q̃n

to virtus ⁊ bonitas eſt maioꝛ. tanto eius diffuſio eſf·

amplioꝛ ⁊ liberalioꝛ. Sed in patria creſcet charitas
ſm virtutem ⁊ bonitatem. ⁊ per cõſequens creſcet
bᷣm ↄmunicatõnis amplitudinẽ. Peen affectõ ſe⸗
quit᷑ cognitõnem. Sʒ in patria affectio dilatabit &
ampliabit᷑g neceſſe eſt cparitat affectõneʒ ſimiliter
dilatari.¶ Sed ↄtra.quanto virtus magis eſt vnita
tanto mageſt infinita.in patria virtus charitatis

erit potẽtimima. erit vnitiſſima. 5 qð maxie accedit.

.

Plttte
virpatt.
eturni.
pßſefni
pnsg/d
coli,
zte
nticie
nleme
ſcotiine
Hekmninc
oſenin
nicka n
iic
furuit
Gmni
(eſtcfen
dönglat
(aaiplbe
tuaineſ
luncacke
ecti
ſetcusbe
tiglauca⸗
chnirusin
lurtorai
bllipnua
ttedlen
ſylitnneg
orie G
ſlachnta
nogithe
ſchnie
ttſkage
ſtnudigk
Arövicſe
Mloinuſce
itdove
Reichen
K
WMpe
Ploter
Aßigt
dliger d
la.
1
iſar
ick
ſßcchin
ieenutn
tönumer.
WWN

qun
uaſet
ſii
migei
Nrſhen
Erno
euini⸗

—
=

——=
= vræ

=

–
=

=
=
SS
☛

48

ad vnitatem tmaxime recedit a latitudine.Si s cha⸗
ritas in patria bʒ magis vniri.videt᷑ ꝙ potiꝰibi ba/
beat artari qᷓ; dilatari. ¶ Item in via diligim? pꝛeſci
tos ⁊ pᷣdeſtinatos ex charitate.in patria vo tm̃ pᷣde/
ſtinatos.& ad plures ſe extendit dilectio vie q; dile/

ctio patrie. Sed dilectio qᷓ ad plures ſe extendit ẽlaa⸗, S ——ʒ ii
¶ UNtrum oꝛdo charitatis in patria habeat immutaꝛi?

tioꝛ.ᷓ cc. ¶ Item latitudo charitatis maxime attẽ/
Aditur in dilectõne inimicoꝝ.ſed in via nõ ſolũ diligi/
mus amicos ſed etiã inimicos.in gla autem non di⸗/
ligent᷑ inimici.̊ᷣ videt᷑ ꝙ charitas in patria potiꝰ ha
beat artari qᷓ; dilatari. ¶ Item charitas vie diligit
om̃e diligibile.⁊ q ſupꝛa eſt. ⁊ qd infra eſt.⁊ qd iux/
ta eſt.⁊ qdð intra eſt.ᷣm ꝙ dicit Aug.in li.de doc.xpᷣi.
ſ nõ pñ̃t eſſe plura diligibilia nec maglabinuiceʒ di/

ſtantia. Si latitudo charita᷑ᷣ attenditur penes dili

gendoꝝ multitudinẽ et diſtantiã.vi ꝙ charitas non
poſtit eſſe magl ampla in patria iᷓᷓ ſit in via. ¶ Ry“.
ddm ꝙ latitudo charitat dupłr habet attendi.vide.

licet in liberalitat magnitudine.⁊ diligendoꝝ multi

tudine. Pꝛima latitudo eſt charitati eſſentialis.ᷣ ſe
cunda eſt eidem accñtalis. Otum ad pꝛimã latitu/
dinẽ ↄcedendũ eſt charitatẽ in patria dilatari.qꝛ cre
ſcit cius bonitas.⁊ coicatõnis liberalitas.⁊ vᷣtuoſita
tis laudabilitas. O tum aũt ad ſcdam latitudinem
charitas in patria nõ dilatabit᷑.quin potiꝰreſtringe⸗
tur.nõ ratõne ipſiꝰcharitatᷣ pſᷣm ſe.ſed ex parte diligi/
biliũ.paucioꝛa em̃ erunt diligibilia.nũc aũt ex chari/
tate diligendi ſunt qͥ ſunt in ſtatu patrie. ſiue qͥ ſunt
in ſtatu vie qͥ oꝛdinati ſunt vt poſſint ad illũ ſtatum
puenire.Sʒ poſt ↄſummatiõeʒ numeri electoꝝ ſolũ
illi ex caritate diligendi erũt qͥ erũt in ſtatu pꝛie.qꝛ
alij nõ erũt potentes ꝑuenire ad illiꝰ ſummi boni ꝑ/
ticipatõcʒ.Concedendũ eſt g̊ ꝙ charitas in pꝛia dila
tabit᷑ qᷓtuʒ ad liberalitat magnitudinẽ. Amplioꝛi ei

affectu diliget᷑ de? in ſe ⁊ in creaturis ſuis.adeo vt il

le qͥ mõ vꝛ eſſe remotꝰ.in pꝛia ſit amantiſſimꝰ.⁊ am/

plius inuiſcerabit ſibi tũc charitas om̃s btõs.qᷓ; mõ

poſſit hõ vnũ amiciſſimũ ſibi affectuoſe diligẽ.Et qꝛ
hoc oñdunt rõnes ad pꝛimã ꝑtem.ideo ſunt ↄceden

49 de.Ad illò & qð pᷣ obꝛ in còtrariũ ꝙ virtus magis

50

vnita plus eſt iufinita.ddm ꝙ diligere multa eſt du⸗
pliciter. Aut multa vt multa. aut młta relata ad vnũ
OVm igit᷑ in pꝛia deus erit om̃ia in om̃ibꝰ.⁊ in oibus
diliget deus. bhinc eſt ꝙ charitas ex cõuerſione ſui ad
multa ⁊ dilatõne nõ diſpget᷑ ſᷣ potiꝰcolliget᷑. Añ tał
dilatio ⁊ virtut vnio nõ hñt repugntias.jmo potius
vna iſtaꝝ ↄditionũ ſequit᷑ reliquam. ¶ Ad illud qð
obijcit᷑ ꝙ nũc diligimꝰpᷣſcitos ⁊ pᷣdeſtinatos.in pꝛia
tm̃ pᷣdeſtinatos.iam pʒ rñſio.qꝛ loqͥtur de latitudie

ex ꝑte numeroſitat diligibiliũ. Pꝛeterea.cũ erit dple
tus numerꝰelectoꝝ ⁊ collectꝰin vnũ.ita ꝙ q̃libet eo/
rũ notꝰerit cuilibet.plures hẽbit tunc charitas erga

q̊s poſſit ⁊ babcat affici ſpaliter ⁊ diſtincte.qᷓ; habe/

at in ſtatu vie.¶ Ad illud quod obijcit᷑ de inuniclſi/

militer rñũdendum eſt. Hoc eniʒ accidit.qꝛ illi qͥ ſunt
in patria inimicos nõ hñt qui nõ ſunt btificabiles.vł
nõ habebũt poſt diẽ iudicij alios inimicos qᷓ; dãna/

tos.ſi tam̃ haberent.amplius eos diligerent ꝙᷓ facie
S2 bant cum eſſent in ſtatu vie.

cume d ilud qð vltimo
obijſcit᷑ de numero diligendoꝝ iam reſponſum ẽ.q̃a

non dicimus chaꝛitatem dilatari ꝓpter diligendoꝛuʒ

numeroſitatem.ſed ꝓpter maioꝛem affectus liberali
tatem. Pꝛeterea. ratio illa nõ cogit.qꝛ q;uis nõ ſint

Mura diligenda in generalitate ꝙ; quatuoꝛ. in ſpecia
i tamen in ꝑticulari nihil impedit diligendoꝛuʒ nu/

merum augmentari. ad qᷓ̃ omia cum charitas fami-
anee ⁊ intenſe ↄuertitur.non immerito dicitur di
latari.

Queſtio.iij. i

an is ſit oꝛdo patrie qui eſt oꝛdo vie.vt pꝛimo noſip.
ſos.⁊ deinde ꝓximos diligamus:Et ꝙ maneat vide
tur poſſe oſtendi ſic. Sicut gratia eſt ꝑfectio nature.
ſic ⁊ gloꝛia.g̊ ſicut oꝛdo ↄueniens ipſi nature inſtitu/
te ſaluat᷑ habitu gr̃e ſuꝑueniente.ſic videt᷑ ꝙ ſalue᷑
habitu gloꝛie ſnꝑueniente. Si g̊ bic eſt oꝛdo nature
ↄucniens vt magis nos q; ꝓximos diligamus.vide
tur ꝙ ſiẽ hic manet qᷓ;diu ſumus in gꝛatia.ſimilit᷑ ma

nebit in gloꝛia. ¶ Item ſicut ad virtutẽ fidei ſrctat
videre ꝑ ſpeculum ⁊ in enigmate.ſic etiam ad virtu·
tem charitat ſpectat diligere oꝛdinate. g ſicut ſubla-

to medio cognoſcendi ſiue videndi ab ipſa fide vir/
tus fidei euacuat᷑.ſic ſublato a charitate oꝛdine dili/
gendi neceſſario habet charitas euacuari.Si g cha/⸗

ritas non euacuat᷑ in patria. videt᷑ ꝙ non auferatuꝛ

ei oꝛdo diligendi quem habebat in via. ¶ Item ſi tã
tum diligit ſe qͥsin patria quantũ diligit ꝓximum ?—ꝓ
econuerſo.ita ꝙ non eſt ibi oꝛdo.g tantũ gaudet de
bono pꝓximi quantum de ſuo bono.j ille qui non eſt
martyr tantũ gaudet de gloꝛia martyꝛis quantum ſi

ipſemet baberet illam gloꝛiam. Si g nõ tantum gau

det nõ martyr quantũ martyr.fruſtra g̊ laboꝛat ho/

mo aggredi oꝑa ꝑfectõnis.cum tantum gaudeat il/

le qui non fecit quantũ ille qui fecit. ¶ Item ſi tan
tũdem diligit aliquis alium quantuʒ ſemetipſum in
gloꝛia. tantũdem diligit ſibi ꝓpinquos quantuʒ re/
motos. tantũdem etiam diligit illos quos cõuertit

ad fidem quantũ illos quos non cõuertit. Sed de il

lis quos ↄuertit habet quis gaudiuʒ accidentale qq
eſt aureola.& ſimiliter de his quos non cõ gertit.q; ſi
hoc eſt incõueniens dicere.inconueniens eſt ponere
oꝛdinem charitatis in gloꝛia ↄmutari. ¶ Sed otra.
Auguſti. de vera religio. Perfecta iuſticia hec eſt vt
plus potioꝛa.⁊ minus minoꝛa diligamus. Si ergo i
patria voluntas noſtra ad ꝑfectam iuſticiam erit de
ducta.videt᷑ ꝙ ibi magis diliget maius bonum. ſi er
go ꝓximus noſter in patria melioꝛ eſt nobis.videt᷑
ꝙ magis diligemus pꝛoximos noſtros q; noſmetip/
ſos. ¶ Item voluntas noſtra ꝑ omnia erit in patria
foꝛmis voluntati diuine.ſed magꝗ diligit deus me-
ioꝛem. ergo videtur ꝙ chaꝛitas in beatis magis eos
faciat diligi qui ſunt magis boni.ergo in patria non
attenditur oꝛdo ſᷣm ratõnem ꝓprij ⁊ alieni. ꝓpinqui
⁊ remoti. ¶ Item in patria deus erit omnia in omi/
bus. ⁊ affectus beatoꝝ ſic erit dilectiõe inebꝛiatꝰ ſᷣm
ꝙ dicit Berñ. in li.de diligendo deo.vt ſui obliuiſca /

tur. Si beati in patria in diligendo non attendꝛt

qdð ſuũ eſt.ſed qð dei eſt.videt᷑ ꝙ oꝛdo charitat ñ ma⸗/
neat in patria ſᷣm ratõnem ꝓpꝛij ⁊ alieni.nec dilectio

ſui p̃ponderabit dilectõni ꝓximi. ¶ Item ſi bomo

amaret ſe plus qᷓ; pximũ.g magis ſibi optaret bonũ
qᷓ; ꝓximo.⁊ magis delectaretur in bono ꝓpꝛio qᷓ; ali/
no.ſed vbi hoc eſt aliquo modo manet ꝓpꝛietas.nec
omnino eſt perfecta gaudij communitas. ſi ergo in
gloꝛia erit ꝑfecta communicatio gauvioꝛũ. videt᷑ q;

nõ maneat ibi oꝛdo q noõẽ reſpectu diligẽcop⸗ Be. 53

= —æᷓ—

ad pdictoꝝ intelligentiaʒ eſt notaudũ q; circa banc

queſtionẽ eſt duplex modꝰdicẽdi. Anꝰ eſt ꝙ; in pr̃ia
ſaluat᷑ oꝛdo charitat qui ẽ in via nõ tiñ ꝑ ↄꝑatõnem
nr̃i ad deũ. etiã ꝑ ↄꝑatõeʒ nr̃i ad ꝓximũ. Vñ ĩ om̃i
ſtatu ſiue glie ſiue vie plus hõ diligit ſeipʒ q; ꝓximũ
ſuuz.⁊ plus circa ſcipᷣm afficit᷑.deinde plꝰ circa illos
q ei ↄincti ſunt q; circa eos qͥ ſunt minꝰↄiuncti.Rõ
aũt q̃ mouet h̊ ponere eſt.qꝛ bmõi oꝛdo cõſonare vr
victamini nãe.pfectõni glic.retitudini diuie iuſticie.
Mã cm̃ dictat ꝙ bõ plus ſe qᷓ;ᷓ alterũ diligat.Gla eti/

am eẽntialis magr̃ſpicit illũ in qͥ eſt q; aliũ ei ↄſiſe,ʒ

⁊2 ꝓpinquũ. iuina etiã iuſticia oꝛdinat ꝙ plꝰ de ſuis

merit gaudeat hõ qᷓ fecit q; de alienis. Et ſic ꝑ om̃eʒ

modũ vẽ ↄueniẽs vt oꝛdo charita qͥ eſt in via ſalue-
8 tur in patria. Aliꝰ aũt modꝰeſt h̊ dicẽdi ꝙ cũ duplex

ſit oꝛdo charitat᷑. Anꝰqᷓ reſpicit charitatẽ ſᷣm ſe.que

quidẽ attendit᷑ m gradũ et dr̃ias boni. Alter qͥ at/
tendit᷑ rone nature ſubſtrate.vtpote ille qͥ ẽ ᷣm diffe
rentias ꝓpꝛij ⁊ alieni.ꝓpinqͥ ⁊ remoti. AUnꝰiſtoꝝ mo
doꝝ oꝛdinũ.ſ.ille qͥ eſt charitat᷑ ᷣm ſe manet in pꝛia.
ille em̃ eſt charitati eẽntialis. Añ mag diligit hõ in

pꝛia deũ q; ſpm̃ creatũ.⁊ ſpm̃ magis q; coꝛpꝰ. Alius

vᷣo oꝛdo q attendit᷑ rone nãe ſubſtrate nõ manebit.
ꝓ eo ꝙ nõ cõpetit illi ſtatui. In ſtatu nãqʒ btitudi/
nis ꝑfecta erit obia nature reſpectu glie.pfecta ofoꝛ/
mitas volũtatis nr̃e reſpectu diuie.pfecta etiã redũ/
dantia leticie cõis.Quia ꝑfecta erit obia nature re/
ſpectu ge cbioꝛmav. tũc oino nã gloꝛie.vt ſic̃ coꝛ/
pus efficiet᷑ ſpũale ⁊ ꝑ om̃ia ſpũi obtꝑabit.q;uis ſpᷣm
ſtatum vie oꝑteat ſpm̃ coꝛꝑi cõdeſcendẽ.ſic nã ꝑ oia
cõfoꝛmabit᷑ oꝛdini gloꝛie ⁊ gre q̃ attendit᷑ ſᷣm dr̃ias
boni.qᷓ;uis nũc gr̃a ↄdeſcẽdat ipſi affectui naturali.
NRurſus.qꝛ pfecta erit ↄfoꝛmitas voluntatis nr̃e re/
ſpectu diuine.nõ mag diligemꝰ illud qd magis erit
nobis ꝓpinquũ.ſᷣ illuq qd ꝓlꝰerit deo placitũ ⁊ acec/
ptũ. Pꝛeterea.qꝛ erit ibi ꝑfecta affluẽtia cõis leticie.
multiplicabit᷑ gaudiũ hois multiplicatiõe ꝑfecta.vt
tãtũ gaudeat de bono vniuſcuiuſq; ꝓximi quãtũ de
ſuo.qdð nõ poſſet eẽ niſi diligeret pximum quãtũ ſe/

metipm. Et H̊ eſt qð dicit Anſcł.in pſoł.cap̃ᷣ.vlti. In

illa ꝑfecta charitate innumerabiliũ angeloꝝ ⁊ hoim
beatoꝝ.vbi nullꝰ minꝰaliũ qᷓ; ſeipᷣm diligit.nõ aliter
gaudebit quilſ 2 ſinglis alijs qᷓ;/ ꝓ ſeipo.Quis autẽ
iſtoꝝ duoꝝ modoꝝ ſit rõnabilioꝛ difficile ẽ diffinire
qdiu ſumꝰin ſtatu pũtis miſerie. Si em̃ velimꝰiudi/
care ᷣm ea q̃ in nobis ſentimꝰ.vix videbit᷑ alicui cre
dibile nec rõnale ꝙ aliqͥs oino diligat alteruʒ q;tum
ſeipᷣm.vñ iudicabit pꝛimũ modũ dicendi eẽ mag ve
rum.Si qͥs vᷣo velit mentẽ ſuã altiꝰeleuare ad illud
bonũ incõpꝛehẽſibile qð nec oculꝰ vidit.nec aun au/
diuit.nec in coꝛ hoĩs aſcẽdit.⁊ ad illã maximã ciuiũ
vnionẽ.magl rõnalem indicabit ſequentẽ modũ di/
cendi ſᷣm ꝙ manifeſte dicit auẽtas Anſeł.et Aug.in

— — .0

NRemiſſis

9

eres ptes. In quaꝝ pꝛi

cte leti

—„ —

li.de vera relig. ct Oyo.in li. de diui.no. Uñ ſi velimꝰ
loqui vt plures ſuſtinebimꝰpꝛimũ modũ.Si vo ve/

limꝰloq ⁊ ſentire vt ſapiẽtioꝛes.ſuſtinebimꝰ ſequẽtẽ
Suſtinẽtes g hũc ſcdᷣm modũ dicẽdi poſſumꝰad ob

iecta ꝑ oꝛdinẽ rñdere. ¶ Ad illud qdð pᷣ obijci᷑ ꝙ glo 55

ria ſaluat oꝛdinẽ nature inſtitute.ddm ꝙ verũ eſt ꝙ

naãm ſaluat. ſm ꝙ impꝑfectõeʒ tollit ⁊ eliminat.oꝛdo

aũt qui attendit᷑ reſpectu ſui ⁊ pximi deficit a ꝑfecta

cõicatõne ⁊ vnitate ⁊ ↄcoꝛdia affectõnis.Et ideo in

ablatõe talis oꝛdis nullũ fit nãe pꝛeiudiciũ.ſᷣ potiꝰ

impfectõne ducit᷑ ad ↄplementũ.¶ Ad illud qð ob 50

ijcit᷑ ꝙ oꝛdo ille ita cõpetit charitati ſicut enigma fi/
