membꝛa. dm ꝙ illa ſex mẽbꝛa reducũt᷑ ad iſta qtu/ twlunt alij dicere ꝙ dilectio coꝛpis ꝓximi cõtinet᷑ ſᷣ c
oꝛ. Ambꝛo.n.diſtinguit vnũ mẽbꝛoꝝ iſtoꝝ in qͥnq;ʒ. dilectione ꝓximi.qꝛ vnifoꝛmiter cõpat᷑ cbaritas ad

vtrũq;.ad aim aũt noſtrũ ⁊ ad coꝛpus cõpat᷑ diffoꝛ⸗
miter.qꝛ ad aim ↄpat᷑ ſicut ipᷣm infoꝛmãs ⁊ eidẽ in/
Fnain. coꝛpus vo ſicut ad dñans et ipᷣm regens
Ad illud qdð obẽ ꝙ ex charitate viligendũ eſt qð c 45
contra nos.dm ꝙ illud ↄtinet᷑ ſub illo mẽbꝛo qð ẽ
iuxta nos. ꝓ eo ꝙ et ſi inimici ſint diligendi qui ſũt
ↄtra nos.nõ tñ ſut diligẽdi in eo ꝙ ſunt õ nos.bocẽ

vicʒ diſtinctionẽ cius qd iuxta nos eſt.ſ.dilectioneʒ
ꝓximi. Mec ẽ ibi õrietas.qꝛ ambꝛo.ↄſiderat diffcrẽ/
tias diligibiliũ accñtales.Aug.ↄſiderat gradus ho/
minis ⁊ dꝛñtias magis eẽntiales.qð melius appare
æ4 bit inferius.¶ Ad iſlud qð obẽ de coꝛpe ꝓximi.dðᷣ.
tam coꝛpus ꝓximi qᷓ; coꝛpus noſtrũ cſt iuxta nos
⁊ cõtinet᷑ ſub quarto mẽbꝛo. Mec eſt ſie de ania nra ot . V
⁊ de anima ꝓximi.qꝛ diuerſimode babet charitas cõ rõne culpe.ſed in eo ꝙ ſunt iuxta nos.boc eſt ſcjm
pari ad vtruq;.qꝛ ad vnũ ſicut ad intrinſecũ.ad ali / confoꝛmitatem nature.
nd ſicut ad ꝓpinquũ.Ad coꝛꝑa aũt cõpari habzꝛ ii—
—— exxix de charitate q;tum ad diligendi oꝛdinem.

Oſt pꝛedicta de oꝛdine charitat᷑ agẽdũ ẽ ⁊c. Supꝛa determinauit mgr de charitate qᷓtũ ad eeẽntiam ⁊?

diffinitionẽ. tũ ad ini, numerũ ⁊ diſtinctionẽ.hic ſeqͥt᷑ tercia ꝑs in qᷓ̃ determiat de ipᷣa qᷓtũ ad
diligẽdi oꝛdiẽz. Diuidi

aũt pars iſta in tres ꝑtes.in qᷓꝝ pꝛima determiat de oꝛdine charitatis ꝑ ↄpa/

tionẽ ad ca qᷓ ꝑ charitatẽ diligunt᷑. In ſcda ꝑ cõpationẽ ad ea bencficia q̃ ꝑ charitatẽ impendunt᷑.ibi. AUnde

ſP ctiam ſuꝑ boc ſepe mouet᷑ qõ. In tercia ꝑ comꝑationẽ ad gradus qͥ in charitate reperiunt᷑.ibi. Sciendũ qͥʒ ẽ Kyo⸗
. viuerſos gradus charitatis eẽ. Pꝛima ⁊ vltima ꝑtibus remanentibꝰindiuiſis.media ꝑs diuidit᷑ in duas.n
quarũ pꝛima ponit męr̃ circa hãc mãm diuerſoꝝ opiniones. In ſcda diſſoluit incidẽtes dubitatiões.ibi. So
lct etiã queri ſi pentes nr̃i ⁊c. Pꝛima pars diuidit᷑ in tres ꝑtes. In qᷓꝝ pᷣma opponit ad ꝑtẽ vnã aucte augꝰ.
In ſcda vo opponit ad altera ꝑtẽ aucte legis.ibi.Quibus obuiat illud pꝛeceptum legis. In tercia vo ſbiun N
git opinionẽ ſuã.ibi. Aerũ qꝛ pᷣmiſſa verba ambꝛo.⁊c. Similiter ſcda ꝑs in qua remouet dubitatiões incidẽ/
tes tres habet ꝑtes ᷣm tres dubitationes qᷓs diſſoluit.quaꝝ vna oꝛit᷑ cx alia. Pꝛimaʒ diſſoluit ibi. Solet qri
ſi ꝑentes. Scdaʒ ibi. Aerũtñ latebꝛoſa qõ hec eſt.Lerciã ibi.Solet queri cũ deꝰ pcepit inimicos diligi ⁊c. lii⸗
I a ¶ Peccat ei qͥ pe⸗ ( De oꝛdine charitatis qtũ ad ea q̃ diligsgun./ a
poſtere agit. Aidet᷑ B NOMſt pdicta de oꝛdine charitatis agendũ eſt. qꝛ NXXNX
cſſe falſu. Ponat eñ dicit ſponſa. Introduxit me rex in cellã vina/ ⸗X/XIN
vieuhe alren. 1 . riã. 7 oꝛdinauit in me charitatẽ. TVideamꝰ 6o:
us melioꝛis ſc. ⁊ ſuſt dinẽ qͥd pᷣus.qͥd poſteriꝰeſſe debeat. Peccat em̃ qͥ pre-· a
neat penurias. vt alij poſterc agit. Ha ſcire qͥd facias.⁊ neſcire oꝛdinẽ facien
melioꝛi ſe pꝛouideat di nõ eſt ꝑfecte cognitiõis. Oꝛdinis nãq; ignoꝛãtia co.
nd ſufficiẽtiã.pᷣmittit turbat meritoꝝ foꝛmã.Oꝛdinẽ aũt diligẽdi aug.inſinu¶ Aug.in li.de do
ſibi lin a no vi H gat dicẽs. ipe eſt q oꝛdinatã hʒ dilectionẽ. ne aut diligat ctrina ꝓpiana.
1 Kntate ritatiue p. 45 nõ eſt diligendũ. aut nõ diligat qð diligedũ eſt. aut “ n
cedere. Itẽ cſio ꝙ fa cque diligat qð min? vel ampli diligẽdũ eſt. aut minꝰ⸗ äbe
ciã pii qcqd debeo.ñ vel amplius qð eq diligẽdñ eſt. Ois pctõ: inq́;tũ pctõ:
obligoꝛ ei ad faciẽdũ eſt nõ eſt diligendꝰ.⁊ oĩs hõ inq;tũ eſt hõ diligendus ẽ
amplius. ſi plus fa ꝓpter deũ.deus xo ꝓpter ſeipᷣm.⁊ deus ꝓpter ſe omi
cio alij ᷓ ſibi nõ piu· hoiĩe amplius diligẽdus eſt.⁊= ampliꝰq̃ſq; dʒ deum dili
dcc er neorciini 5 gere q; ſeipᷣm. Itẽ ampliꝰalius homo diligendus eſt q;
dam eſt prepoſtera coꝛpus nr̃m. qꝛ ꝓpter deũ oĩa iſta diligẽda ſunt.et põt
tio oꝛdinis ex debita nobiſcũ deo homo ꝑfrui.qð nõ pᷣt coꝛpꝰ.qꝛ coꝛpꝰꝑ ani⸗ tii
cã.qᷓdaʒ pᷣter cim.qᷓ mã viuit q̃ fruimur deo.Audiſti aliqua de oꝛdine cha/
dã debitã cãz. Cuũc ritatis vbi expꝛeſſũ eſt nos ampliꝰ debere diligere deũ r
oRpoſerstio ex de q́; oms hoies vel noſipos.⁊ ampliꝰaĩaʒ alicuiꝰhoĩs q; Rd
5 L. añ qs bonuz coꝛpus nr̃m. In enumeratiõe etiã quatuoꝛ diligendoꝛ ⸗ mn
rcõe pᷣponit bono pꝛo d da e Ne A za ns nas HMota oꝛdinez
pꝛio in tempalib?. er ſupius poſita pus ponit᷑ q ſuß nos eſt. Scdo qð nos cpantatis.
xc auidẽ ppoſterat ſumꝰ.Tercio qð iuxta nos c. Quarto qð infra noseſft.
facit ad meriti ammn vbi oꝛdo diligedi inſinuari videt᷑ ex rõne nũerationiss
nc: wirene pᷣo Mõ ẽ aũt aꝑtũ vtrũ om̃s hoĩes Eiter diligere debeamꝰ
ioꝛ eſt pfeceioꝛ oꝛgla⸗ et tantũ quantũ nos vel minus. “Y
tio. Alia eſt ppoſtera ¶ De charitatis oꝛdine q́;tũ ad ea bñſicia q̃ ꝑ eã impẽ⸗
cio pᷣ̃ter cãm debitaʒ. n r hengane vnã auẽte aug b
d ſala libcralite (S ena ſüper ſepemoner qõ.quã ꝑplexã faciũt ſan-
te volutatis mee ma cctoꝝ ve vgrie plat ei tradere videnpp
gs meczbibenm ali⸗ ctoꝝ verba varie ꝓ ata. Quidaʒ em̃ tradere vident

Nmäni
N oet
säͤi
tüniznii,
Mhciönne
M
bihnie
Nlnig
Kiig
Nd Nee

= = ==

E S
=

En
==

Kiilin:
porcri
iib. öf
dinickis⸗
Nifninar
Jutocrkto
dubernist
ſlurbibgte
inics dige⸗

W

=—

△

ON

—

Aug. in li. de

doct. xpiana

MOpi. hiero.

Cañ.j.
Ad idẽ ambᷣ.

Ordo diligẽ
di h oñdit᷑.
. c

de trini. H

pari affectu omnes diligendi ſint. ſ in effectu.i.in exhi⸗
bitiõe obſequij diſtinctio obuãda ſit. Uñ Aug.m̃s
hoĩes eq̃ diligẽdi ſũt. cũ oibꝰ ꝓdeſſe nõ poſſis.his po
tiſſime ↄſulẽdũ eſt q ꝓ locoꝝ ? tym vł qrũlibʒ reꝝ opoꝛ

tunitatibꝰↄſtrictiꝰtibi q̃ſi quada ſoꝛte iũgũt᷑. Pꝛo ſoꝛte
em̃ habẽdũ eſt qͥ qſq; tibi tpaliter colligatꝰ adheret ex
q́ legis potiꝰilli dandũ eẽ.Idẽ ſuꝑ eplaʒ ad Gal.pe
mur bonũ ad oẽs.maxie aũt ad domeſticos fidei.i.ad
xpᷣianos. Oibꝰ em̃ pari dilectiõe vita erna optãda eſt.
et ſi nõ oĩbus eadẽ pñt exhiberi dilectiõis officia q̃ fra
tribus maxiĩe ſũt exhibẽda.qꝛ ſũt inuicẽ membꝛa q̃ hñt

eũdẽ pꝛẽm. his alijſq; teſtimonijs innitunt᷑ q dicũt om
nes hoies piter diligẽdos eſſe charitatis affectu. ſed in
opis exhibitione differẽ?tiiiuiu.

Mcponit ad alterã ꝑtem autoꝛitate legis c

tibus.Honoꝛa prẽm tuũ ⁊ mrẽm. vt ſis longeuꝰ ſuper
terrã. Vt qͥd em̃ ſpalit illud pᷣcipit᷑ de ꝑentibꝰniſi maio
ri dilectione foꝛent diligendi? Sed h̊ illi referẽdũ dicũt
ad exterioꝛẽ exhibitionẽ in q̃ pᷣponẽdi ſunt ꝑentes. Vñ

honoꝛa dixit nõ dilige. Obuiat etiã illud qð Hiero.ſu/⸗
per Eʒechielẽ ait.ſ.vt oꝛdine charitatis ſicut ſcriptũ ẽ.

oꝛdinauit in me charitatẽ poſt oĩm patrẽ deũ.carnis q;
pfr diligat᷑ ⁊ mr.⁊ filius ⁊ filia.frat ⁊ ſoroꝛ. Ambꝛo.qᷓ;

diligendi expꝛimens oꝛdinẽ ſi up illud C Iticoꝝ caplo.j.
ONꝛdinauit in me charitatẽ.ait. Multoꝝ charitas ioꝛ⸗
dinata eſt.qð in pᷣmo eſt ponũt terciũ vel quartũ.Pꝛio

deus diligedus eſt.ſcðo ꝑentes.inde filij.poſt domeſti
ci.qͥ ſi boni ſunt.malis filijs pᷣponẽdi ſunt. Scõᷣm hoc

in euãgelio ad cuiuſq; dilectionẽ ꝓpriũ ponit.Diliges

dñm deũ tuũ ex toto coꝛde tuo.⁊ ex oĩbꝰ viribus tuis.

⁊ ꝓximũ tuũ ſicut teipᷣm.⁊ inimicos.nõ ex tota virtute.

nõ ſicut teipᷣm.ſed ſimplicit.ſufficit em̃ ꝙ diligimꝰ ⁊ nõ

odio habemus. Ecce ex pᷣmiſſis apte inſinuat q̃ in affe

ctu charitatis diſtinctio ſit habenda.vt differenti affe⸗

ipos.tereio ꝑentes.inde filios vłfrẽs.poſt domeſticoſ-ſ.

demũ inimicos diligamꝰ. Sʒ inqunt illi q̃ de oꝛdine di
lectiõis vt ſupꝛa dicũt᷑ eẽ referẽda ad opeꝝ exhibitõnẽ

g differẽter ꝓximis exhibẽda ſi/ unt.pᷣmo ꝑentibꝰ.inde fi

lijs.poſt domeſticis.demũ inimicis.deũ xo tã affectu
qᷓ; obſequij exhibitiõe añ oia diligendũ.¶ Quoꝝ etiõ
nõ nlli tradũt affectu charitatis tãtũ ꝓximos eẽ diligẽ

dos.quaãtũ noſipᷣos diligimꝰ.qð ↄfirmãt auẽte aug. qᷣ

ait. Mec illa iã qõ moueat quãtũ charitatis fratri debe⸗
amus impendere.quãtũ deo.incomꝑabiliter plus deo

q́; nobis.fratri vo quantũ nobis.Nos aũt tãto magis

diligimus quato magis diligimꝰdeũ.Ex h̊ ⁊ ex pꝛemiſ
ſis teſtimonijs aug.aſſerunt om̃s hoĩes pariter eẽ dili/
gendos a nobis.⁊ tãtũ quãtũ nos.deũ aũt pluſqᷓ; nos.
coꝛpus vo nr̃jſm minus q; nos vel ꝓximos. Nec in enu

meratiõe pꝛemiſſa quatuoꝛ diligendoꝝ oꝛdinẽ diligen⸗
dieaſſignari dicunt.ſed tm̃ q̃ ſunt diligengna.
¶ Subiiũgit opinionẽ ſuã ꝙ non pari affectu oẽs dili /
geyudi ſunt. 99„⸗2,

cui extraneo q vote

ſtico ⁊ ↄſanguineo.⁊

etiã pfi meo.ↄſiderã

do in ipᷣo aliquã ſtrẽ

nuitatẽ.magis q; dei

volũtateʒ.aut meriti

dignitate. 2 B ppoſte

ratio aufert meritũ.

dqꝛ in hoc nõ mereoꝛ.
Lcercia vo cſt pᷣpoſte
ratio ↄ debitã cãʒ. vt
pote ſi pꝛ meus maꝗ
indigeat. ⁊ ego poſſũ
ei magis ſubuenire.

⁊ ipᷣo neglecto ſubue

nia extraneo.⁊ illa in
ducit pctm̃.et de hac
WWO 2 ESEée EeLee ESEHH öintelligik auctas ma
¶ Quibus obuiat illud pꝛeceptũ legis de diligẽdis ꝑen /

giſtri in lr̃a.Et ꝑ hoc

patet rñſio ad oba.
b ¶ Wulton chari/ 2

tas inoꝛdinata ẽ.Cõ

tra iſta Ambꝛo. vᷣba
obẽ ſic. charitas non
poõt eẽ infoꝛmis ſᷣ ſꝑp
foꝛmata
foꝛmata

⁊2 charitas
ſpy eſt oꝛdia/

ta.g̊ imꝑlicant᷑ oppo

ſita cñ dẽ. charitas iR -

oꝛdinata. Itẽ vr̃ ma

le dicere

in hoc ꝙ ſub

dit.qð in pᷣmo eſt po

nũt terciũ vł quartũ.

eſt deus.

ſi em̃ pᷣmo diligendꝰ

⁊ q pᷣponũt

aliqd deo nõ hñt cha

ritatẽ.vr

ꝙ male di/

cat ꝙ aliqͥ habẽt cha
ritatẽ inoꝛdinatã.eo
ꝙ ponunt deũ tercio
vel quarto loco. Rꝰ.
ddm ꝙ nomen chari
tatis accipit᷑ large.et
Apꝛie.Large ad quã/
cũq; dilectõnẽ q̃ mul
tum habet amatũ ca

rũ.et iſta

põt eẽ inoꝛ/

dinata vel oꝛdinata.
iße aũt obijcit de cha
ritate ꝓpꝛie ſumpta.
c ¶ Ante oia deñ ⁊c. 5
Videt᷑ in hac diſtin
ctione mgr̃ imo am/

bꝛo.eẽ ſuꝑfluus. Pꝛi

mo qꝛ aug.nõ enũe/

rat niſi quatuoꝛ gra

gus.h̊ ant enumerat
ſex. vr ſi aug. nõ eſt

diminut? ꝙ iſte ſit ſu
ꝓfluꝰ. Si tu dicas
ſub vno iſtoꝝꝛ mem 2/

bꝛoꝝ vicz ſub dilecti⸗

one ꝓximi ↄtinentur

de illis mé⸗

„ 8
. — ——¶— . .2 . —

II

bꝛis oñdit᷑ tũc & ſit i Verũ qꝛ pᷣmiſſa verba ambꝛoſij oꝛdinẽ diligẽdi ᷣm af⸗: Obi tmon
minutꝰ. qꝛ dilectõ cos⸗ fectũ magis qᷓ; mn effectũ diligẽter intuẽtibus explica⸗
eueut s un in re vidẽt. no indocte alij dicũt. nõ mõ in exhibitiõe oee
Dilectiõe pxioꝝ.ſic vr tis b etiã in affectu charitatis oꝛdinẽ differẽtẽ eẽ ſtatu /
eẽ in dilectiõe dei. quia tuũ. vt añ oĩa diligam?deü. ſcðo nos.tcio ꝑentes.quar/⸗
multũ debem?diligere to filios vel frẽs ⁊ hmõi.poſtea domeſticos.demũ ini/
deñ creatoꝛẽ. ⁊ ampliꝰ micos.O vo aug.diẽ ꝑiter oẽs eſſe diligendos.⁊ pari
ee entot marjed dilectiõe oĩbus vitã optãdꝗ.ita accipi põt vt paritas ñ R
mige grac, vllectidis. Ad effectü referat᷑ ad bonũ qð eis optat᷑. qꝛ charitatt· e
Vebmulte alie ſunt cæ olb' optare debem- vt paria bona mereant᷑. Siẽ apls or. vij.
ditönes in qbꝰ mẽbꝛa dicit. Volo oẽs hoĩes eẽ ſicut me. Optãda eſt em mi⸗ n
xp̃i inuicẽ ↄiñgũt᷑ pter noꝛibꝰꝑfectio maioꝛuʒ vt ipi fiant ꝑfecti.⁊ ſic parẽ me⸗ vident᷑ “
pdictas. vicz relato vr reant᷑ btitudinẽ.vł pari dilectiõe.i.eadẽ dilectiõe oms uerſari.
ous ad von. viſcepuli viligedi ſunt. Ire qd ait vr rati diligam fres auantü
aie ad lari ds Uos ita intelligt poteſt. i. ad tantum bonũ diligamfrẽs N
omittit ambꝛo. vi in- ad quatũ nos. AUt tatũ bonuʒ optem eis in eternitate ſige⸗
ſufficient diligẽdoꝝ oꝛ quantũ nobis.et ſi nõ tãto affectu.vel ibi quantũ ſuni⸗ “ o⸗
dinem alagre Oi E litudinis eſt. non quantitait. M ſio
numero ⁊ ſufficiẽtia ip ¶ So.oluit incidẽtes qõnes. Pꝛi arzrih .
ſoꝝ Fduũ. Be. ovm . Solyi incidẽtes qones. Pꝛimam de parẽtibus bo⸗ J
ſicut dictũ fuit oꝛdo ab is mahs. . ,. „s27„üWT7knM M
aug. aſſigtꝰ reſpicit ip/ C Solet etiã q̃ri ſi ꝑentes nr̃i mali ſint vlł filij vl frẽs.an dð 8.
ſaz charitatez ym ſe iõ magis vel minus diligẽdi ſint alijs bonis hac rõne no⸗ ze
attẽdit m pᷣncipales bis copulatis: Videt᷑ ꝙ magis ſint diligẽdi boni qno ,0
dꝛñtias boni qᷓ ſunt o bis carne nõ ſunt cõiũcti q́; mali carne ↄiũcti.qꝛ nob ſe *
nũ ſupꝛa nos.⁊ bonux aↄiũcti coꝛde glutino charitatis. Sanctioꝛ eſt em̃ copła
intra nos. ⁊ iu nos.et coꝛdiũ qᷓ; coꝛpoꝝ. Yñ Beda de illis verbis dñi. 0ν t .
infra noſ. Oꝛdo ãt am copoE. n Wraz O er Mat xij.
bꝛo. reſpicit ipaz chari mea ⁊ frẽs mei hi füt qͥ verbũ dei faciũt.ait.Mõ iniurio .
tatẽ put eſt in n quaz ſe negligit mrẽm.nec mat᷑ negat᷑.q etiã de cruce cogno tninz
dirigit 1 regit. ⁊ H non ſcit᷑. Y religioſoꝛes mõſtrant᷑ copule mẽtiũ q̃ᷓʒ coꝛpoꝝ. itteſ
tm̃ attẽdit᷑ enes dias ¶ Soluit ſcdᷣam qõnem incidẽtalẽ de dilectiõe inimi⸗ dan
boni bctiä par t con ſimpliciter nõ ſub certa ↄditñdeT. f a
. rmei⸗et bͤ oꝛdo miti De⸗ ũtamẽ latebꝛoſa qõ heſt. nec a nobis plene abſol/ dfei
plicat᷑ in ſex dꝛias. Mãa uenda ꝓperãtibꝰad alia. Mouemur em̃ ſuꝑ vbis illis· tie
charitas aut reſpic bo ꝗbus inimicos nõ ex tota virtute.no ſiẽ teipᷣm iubet di M
nũ ſimplr qð eſt ſůmũ ligere ſᷣ ſimpłr. Sufficit em ꝙ diligimus ⁊ nõ odio ha/ . “
bonũ. aſicẽ pꝛimꝰgra⸗ bemꝰ. Qð nõ ita accipiendũ eſt qſi ſufficiat tibi diligcg
qus. Aut reſpicit bonũñ inimicũ ⁊ nõ tibi teipᷣm.qꝛ om̃s ⁊ amicos ⁊ inimicos ſic
alienũ vt ſibi giũctü. ? Pjim diligere debes. Sed ad onñdendũ gradꝰdiligẽdi ao
ſic qjrupler e d⸗bz q leipm diligere debes, De a0 onc endů grad diligeckd ſmni
q̃druplex ẽ dꝛia modi deu ?, ximu. Z inimien 4 tñ ꝓximꝰeſt.qꝛ dñs ponit cũᷓ Deut. vj. iz
piũgedi.Aut em̃ ẽ ↄpin ait.Diliges deu ex tota virtute tua.⁊ ꝓximũ ſic teißm. Mat. xxij. .
ctio in nae ↄfoꝛmitate no ait ex tota virtute vt oñdat ꝓximũ diligẽdũ minus feee
⁊ ſicẽ vltimꝰ gdꝰ.q at/ qᷓʒ deũ.DPic etiã diligite inimicos.nec addit ex tota vir Matb. v.
e dtetha re l, tute. nec ſiẽ teipᷣm ſimplr. Sufficit em ꝙ diligimꝰ? noõo
foꝛmitate ⁊ ↄuerſatiõis familiaritate.⁊ ſic penultimꝰmodꝰq attẽdit᷑ in dilectiõe omeſticoꝝ. Aut i bis ⁊ ⸗ ſoſc⸗
pt h̊ in ſanguis ꝓpinqtate. ⁊ p̃t eẽ duptr. Aut in aſcẽdẽ. ⁊ ſic eſt filij ad pꝛẽm. Aut in deſcẽge ⁊ ſic ẽ pꝛis ad ſi
filiũ. fenes accipiunt᷑ duo d?intmedij. Et ſic p nũerꝰ⁊ ſufficiẽtia illoꝝ ſex Sduũ.pʒ etiã diſſolutio oboꝑ fſalihf̃
¶ d illud.n.qð obẽ de augiã pʒ rñ.qꝛ alit᷑ aſſigt᷑ oꝛdo diligẽdoꝝ ab aug. alit ab amb. Ad illud qð obꝛ de di / hthi
lectiõe coꝛpis nf̃i.d.q Hᷣ reducit᷑ ad dilectioneſui.Ad illud vo qð obẽ ꝙ gdſũt in dilectiõe dei. dom ꝙ fal/⸗ ginop,
ſum eſt. qꝛ vnꝰ?ẽ deꝰ dilectꝰ.⁊ ille nõ ſũt niſi rõnes mouẽtes ad diligẽdũ deũ ⁊ iducẽtes nos ſᷣm plꝰ⁊ minꝰ.iqᷓ tñ fimi
nõ ↄſtituũt expte dilecti diuerſitatẽ graduũ.Ad illud qd obẽ de alijs ↄditõibꝰ ſᷣm q́s attẽdit vinculũ 2 dlur ui
ctio. dm ꝙ ad iſtas pñt reduci om̃s. Mã vxoꝛ cũ ſit caro viri ⁊ ecõuerſo reducit᷑ ad dilectõʒ ſui. pꝛ vo ſpũalł N. N
ad dilectionẽ pꝛis nalis. Ecteri ↄſanguinei ad dilectiõeʒ filij. vñs. mor. ⁊ diſciplsg ad tomeſticos referũt.et ſic 6 1
5 pʒ ꝙ nihil ſupfluũ.nihil eti diminutũ in pᷣdictis gdibꝰotinet᷑. d ¶ Solet etiã q̃ri ſi pentes ⁊c. Coñ. Rões
die vidẽt e ad vrnq; ptẽ. Rõne.n. ꝓpinqᷣtat᷑ vi q mali ꝑentes pferẽdi ſint bonis erneis. cũ pentes ponãt in i
tercio gdu. Rone vo bonitatis vi ↄuũ.Et ſi tu rñdeas q; nõ ẽ orietas.q; diuerſis reſpectib?pñt inuicẽ ſibi pᷣ⸗ n
poni. ⁊ bñt ſe ſicut excedẽtia ⁊ exceſſa.q̊ nõ ſoluit.qꝛ adhuc reſtiat qõ qð illoꝝ mag excellit.vtꝝ bonitas vl ꝓ⸗ ig
pinqtas: Et ꝙ bonitas vẽ. cũ charitas ꝑ ſe ⁊ pꝛimo reſpiciat bonitatẽ.O iteꝝ ꝓpinqtas vẽ.qꝛ penes illã attẽ at
ditur 2 amgnatur oꝛdo charitatis. Re dm. ꝙ& eſt qmoꝛ complacenticct qmos benificentie Aumoꝛe compla⸗ i

õ

fecte.

Di. XXNA

odio habemꝰ.i.ſufficit dicere vt diligamꝰ ⁊ nõ odio ha
beamꝰ. nõ qͥn eos diligere debeamus ſicut nos.qꝛ pꝛo⸗
ximi ſunt.ſ ſufficit ſi eos minus diligimus qᷓʒ alios ꝓ⸗
ximos.quod dilectõis genus innuit. W

¶ Soluit terciã qõnẽ iucidentalẽ de dilectõe inimicoꝝ

et odio amicoꝛum.

. ☛

¶ Queri etiã ſolet cur dñs pᷣcepit diligere inimicos.cum

Aug. alibi pᷣcipiat odio hr̃e ꝑentes ⁊ filios: Ad ꝗð dicẽdũ eſt

in lire duo eẽ diligẽda ĩ hoĩe.nãm ⁊ virtutẽ.viciũ o ⁊ pctĩ

tract. odiẽdũ.Et ꝑentes ̊ inqntũ mali ſt odiẽdi ſũt.⁊ inimi⸗
ci diligendi inqntũ hoĩes.Diligamꝰ g inimicos lucrã⸗

* . .

dos in regno dei.⁊ odiamus ꝓpinqͥs ſi impediãt nos
a regno dei.⁊ in oiĩbꝰcõiter nãʒ diligamꝰ quã deꝰ fecit.

Be oꝛdie charitat qʒtũ ad gdꝰ q in ea repiunt. h
Aug. ¶ Sciẽdũ qᷓ; ẽ diuerſos eẽ gdus charitatis. Eſt em̃ cha/⸗

ſupe⸗ e ritas icipiẽs.ꝑſiciẽs.ꝑfecta.ꝑfectiſſima.Vñ aug. Per
piſto⸗ fecta charitas heſt vt qs ꝑatus ſit ꝓ fratribus etiäs mo
lã io. ri. Sed nũqͥd mox vt naſcit᷑ iã ꝓꝛſus ꝑfecta eſt.ĩmo vt

pficiat᷑ naſci᷑.cũ fuerit nata nutrit᷑.cũ fuerit nutrita ro

f boꝛat᷑.cũ fuerit roboꝛata pficit᷑.cũ ad ꝓfectõnem vene
Pbi. ntt diẽ. Cupio diſſolui ⁊c̃. ic aperte ꝓgreſſus ⁊ ꝑfectõ
5. charitatis inſinuat᷑. Quã ꝑfectionẽ etiã veritas cõmẽ/
20ο9 dagt dicẽs. Maioꝛẽ hac dilectõeʒz nemo hʒ q́ʒ vt aiaʒ ſu

am ponat qͥs ꝓ amicis ſuis. Qð vtiq; dictũ ẽ oꝑe dile
ctõis.qꝛ maioꝛ dilectiõis effectꝰ nõ eſt q̃ᷓ; ponẽ aĩiam ꝓ
alijs. Nec te moueat ꝙ ait ꝓ amicis.q em̃ ponit aĩaʒ ꝓ
amicis.ponit ⁊ ꝓ inimicis.ad h̊ vt ipi fiant amici.

cẽtie atat qͥs aliquẽ qũ qͥs eiꝰ
facta acceptat ⁊ ipʒ appꝛobat
⁊ etiã in bonitate eiꝰↄplacet ſi
bi. Amoꝛe vo benificẽtie amat
qs aliquẽ qñ vult ei bñfacere.
⁊ diligit eũ nõ tm̃ qꝛ ſit bonꝰ.ſõ
vt ſit bonꝰ. Otũ ad pᷣmũ amo
rẽ ponderat bonitas.qᷓtũ ad ſe
cũdũ ponderat ꝓpinqtas. Añ̃
eſto ꝙ pꝛ meꝰſit malꝰ.⁊ aliꝰex
neus ſit bonꝰ.mag debeo velle
⁊ deſiderare ⁊ ꝓcurare ꝙ pat᷑
me? ſit bonꝰ ⁊ i charitate pyma
neat qᷓ; aliꝰer᷑neꝰ.lʒ iðꝰm ⁊ fctã
ciꝰ qdiu eſt in ſtatu pcti nõ de
beã appꝛobare. Et ꝑ h̊ pʒ rñꝰ
ad qõnẽ ꝓpoſitã.pʒ etia rñ ad
obiecta. e ¶ Perfecta chari/ ℳ
tas H ẽ ⁊c. Obꝛ õ B.qꝛ ſi hẽ ꝑ/
fecta charitas vt ſit patꝰ ꝓ fra
tribꝰ moꝛi.cũ hõ in ꝑfecta chaꝛi
tate ↄſiſtẽs nõ ſit ꝑatꝰ moꝛi ꝓ
xeo. vẽ ꝙ pfect? apliꝰdiligit p/
ximũ qᷓ; ipfectꝰ deũ. Sʒ i Zꝛiuʒ
bʒꝰẽ.qꝛ charitas qntũcũq; pua
diligit deñ pt ſe ⁊ ſuꝑ oia.ꝭO at
nũqᷓ facit ꝑfectꝰ pxio. Jux⁊ hboe
q'r. cũ charitas ſit nobiliſſimũ
opꝰdei.⁊ dei pfecta ſint oꝑa.v?
ois charitas ſit ꝑfecta. male
4 h diſtiguit᷑ ꝑ ꝑpfectũ ⁊ iꝑfcm̃.
Jux h̊ etiaʒ poſſet queri.quõ

charitas ſpfctã bẽat ꝑfici ⁊ augeri.ſᷣ hᷣ fuit det miatũ in..li. di.xvij.⁊ in 2.di.xxvj.Rꝰ.ddm ꝙ ſignũ ꝑfecte ca

ritat ⁊ effect?ẽ pmptitudo moꝛiẽdi ꝓ frẽ.iſta tñ ꝓmptitudo nõ ĩeſt charitati ſolũmõ ex dilcõe fris.ſ ex dilcõe

fris relata ad dilcõez dei. quẽ pfectꝰ? ſuꝑ ſe ⁊ ſuꝑ oĩa diligit.⁊ ob camoꝛẽ etiã p ipo frẽ vult moꝛi. iõ q;uis hᷣñ
reꝑiat᷑ in viro impfecto reſpcũ dei.nõ tñ ſeqt ꝙ minꝰdiligat deũ q̃ lerg Prin qꝛ minoꝛ ẽ dilectio vniꝰ re/

ſpectu dei qᷓ; alteriꝰ.Ad illð qð obꝛ ꝙ ſꝑ charitas ẽ ꝑfcã.dðm ꝙ ꝑ

de pfectiõe in ſe.charitas in ſui pᷣn eſt imꝑfcã in ſe.bᷣ ꝑ cremẽtũ ꝑficit᷑.Loqꝗᷓ

cm̃ dupłr dẽ. vł in ſe vłin oꝛdine. Loqndo

ndo aũt de ꝑfectõc oꝛdis.ꝗᷓ qdẽ ꝑ

fectiõe oĩa opa dei dicũt᷑ eẽ ꝑfc.ſic charitas iĩ qcũq; ſtatu ſit ꝑpfectionẽ hʒ.qꝛ oꝛdinata ẽ in ſuũ finẽ. ⁊ pᷣt eliceꝛe
debitã oꝑationẽ. Alit᷑ diſtinguit᷑ ꝑfectio ſufficie ⁊ excellẽtie.ſiue ꝑfectio ſᷣm nãz ⁊ ̃m tps.ſic in. ij. li. di. iij. h.

–

f ¶ Cñ ad pfectionẽ venerit dicit. cupio ⁊c. Coñ Bᷣ ẽ qꝛ. b. martinꝰq valde pfctãz hẽbat charitatẽ in moꝛte di
cebat. dñe ſi adhuc pplo tuo ſũ necriꝰnõ re.la. Itẽ Bipᷣm v ꝑ rõeʒs.qꝛ maion ꝑfectõis ſignũ ẽ appetẽ latorare

⁊ affligi ꝓ aliq̃ q; appetẽ q̃eſcere cũ co.g v q; ad ꝑfectã charitatẽ nõ ꝑtineat dicere cupio diſſolui ⁊c.

cupio laboꝛare ꝓ xpᷣo.Reꝰ.ddm ꝙ deſideriũ qeſcẽdi cũ xpᷣo põt venire ex cã duplici Ael opt tediũ maloꝝ pᷣ/⸗ „
ſentiũ.vel ꝓpter ↄtẽptũ terrenoꝝ.⁊ abundantẽ pᷣguſtationẽ celeſtiũ. Dꝛimo mõ ẽ ſignũ imꝑfectõis nõ ꝑfccti/

onis.qꝛ ſic recuſat laboꝛare.Scðo mõ ſignũ eſt pfectiõis.qꝛ nõ recuſat laboꝛare.ſᷣ ſpũs tãto amoꝛis xpᷣi deſi
erio ſtringit᷑ ꝙ vix põt inter ſe ⁊ deũ interpoſitionẽ coꝛꝑalis ꝑietis ſuſtinere. Uñ hoc ſignũ eſt
Alia vᷣo ꝗᷓ dicũt᷑ in lra ſatis ſunt plana.⁊ quedã ex eis ſatis declarabunt᷑ in di. ꝓximmg.
DO intelligentiã buiꝰptis qr̃ hic de oꝛdie cha ilr̃a oꝛdinẽ charitat᷑ i diligeꝰ.ſi & recte. vẽ ꝙ oꝛdo cͤ½·

amat deũ ꝑ⸗

ritatis. Circa aũt ſex incidũt dubitabilia. nẽdꝰſit ĩ coaritate reſpcũ coꝝ ꝗ ex charitate diligüf
ꝛimũ eſt de oꝛdine charitatis cõiter reſpe-· ¶ Itẽ vẽ roe. charitai ẽ rectificare affectũ. affectꝰ

7

Ictu diligendoꝝ. Scom eſt de oꝛdine ipiꝰp comꝑatös nõ ẽ rect niſi pponat maiꝰ bonũ mioꝛi bono. ⁊ B di
noſtri ad deũ.Lerciũ eſt de oꝛdine eiuſdẽ ꝑ comꝑa/ cit oꝛdinc. i char

itate ponẽdꝰẽ oꝛdo ¶ Itẽ charitaſ

tionẽ nr̃i ad ꝓximũ.Quartũ eſt de oꝛdine ipſius per diligit plura diligibilia. aut & eqᷓ p.aut nõ. Mõ eqᷓ p.

comꝑationẽ patris ad filiũ.Quintũ eſt de oꝛdie cha ↄſtat.cũ charitas

hit? ſit vnꝰ.⁊ vnꝰ hitꝰ vnũ pᷣncipa

ritatis ↄ ↄpationẽ domeſtici ad extraneũ. Sextuʒ et le bʒ obm. Si vo eqᷓ . vnũ p?. reliquũ ꝑ poſteriꝰ.

vltimũ eſt vtrũ oꝛdo charitatis attendat᷑ q;tũ ad af S ibi ẽ necriꝰoꝛdo

—

Soco ſit ĩ charitate diligibiliũ:Et ꝙ ſic vi. cañũã. deliberati

lij

tẽ mag cõopctit oꝛdo amoꝛi de⸗

fectũ tm̃.an ſił qᷓʒtũ ad affectũ ⁊ effectum.x ſiberatiuo qᷓ; nali.ᷣ videmꝰ amoꝛẽ nalẽ oꝛdinatũ eeẽe
3 reſpctü diligibiliũ. S multo foꝛtiꝰ vẽ eẽ circa amoꝛe,
un. talẽ amoꝛ charitai.S ⁊c ¶ Coñ.oꝛdo
ꝛdinauit ĩ me cha. oꝛdo charitat ñ attẽdit᷑ ni ßpſupponit diſtinctionẽ. g vbi nõ eſt diſtinctio ibi nõ

ſi i diligẽd.ᷣ ⁊c.¶ Itẽ aug.in li.de ddc.xpᷣia.dicit. eſt oꝛdo.ſed charitas reſpectu diuerſoꝝ diligibiliuI

vᷣmo viligẽdꝰẽ deꝰ qͥ ẽg̊ nos.ſcdᷣo qð nos ſumꝰ.ter· nõ ẽ diſtincta nec
cio ꝗð iux nos.qrto qð er᷑ nos. ſᷣm h̊ pʒ ꝙ oꝛw ẽ i ẽẽ erit oꝛdinata.

.

multiplicata.̊ nec reſpectu eoꝛũuè/
tem vbicunq; eſt oꝛdo ibi ẽ ꝓ⸗

charitate reſpectu diligẽdoꝝ. Cõſtat em̃ ꝙ illa ñ o;- poꝛtio.ſed diligibilium ex charitate uulla eſt pꝛopoꝛ

„

dinqt᷑ adinuicẽ pm oꝛdinẽ tpis.ſᷣ pᷣm oꝛdinẽ excellẽ tio/Creqti enim ad incrcatum modica veh Nulſc eſt
Ne eri PBb iü

x

nie 2 dignitat. ¶ Ite Bipᷣm ougit guẽte amb. c aſſit

ß mag/

Apoꝛtio.Hec coꝛpis ad ſpũm. ſi nõ eſt oꝛdo vel pꝛo⸗

10

Li.

poꝛtis inter diligibilia.vr̃ ꝙ charitas reſpectu eoꝛuʒ
nõ ſit oꝛdinata. ¶ Itẽ oꝛdo maxie ſpectat ad cogni/

tionem.qꝛ ſapientis eſt oꝛdinare.ꝗ ſi nõ ponit᷑ oꝛo
in cognitione reſpectu cognoſcendoꝝ.multo minuſ
nõ debet oꝛdo poni in charitate reſpectu diligendo⸗/

rũ. Si tu dicas ꝙ oꝛdo ẽ in ſanctis.obijcit᷑ de fide q̃
eſt habitus cognitiuus.q etiã credũt᷑ articuli diuer/
ſi ſeinuicẽ excedentes n gradũ ⁊ dignitatẽ. ſicut illi
qui ſunt de diuinitate. excellentioꝛes ſunt qᷓ illi q̃ ſũt
dehnanitate.ſi ꝗ̊ᷣ nõ ponit᷑ oꝛdo in fide reſpectu cre/
dibiliũ.nõ dʒ poni oꝛdo in charitate reſpectu diligi/
biliũ. ¶ Item ſicut in fide vna eſt ratio crcdendi ſcʒ
ſumma veritas.ſic in charitate vna eſt rõ diligẽdi vi
delicʒ ſumma bonitas.ſʒ ꝓpter vnicã rõnẽ credẽdi fi
s oibus articulis aſſentit equaliter.g̊ pari rõne vr
charitate.ꝙ ⁊ ipᷣa oĩa diligẽda debeat diligere eq̃

liter. ¶ Item charitas quadam naturali inclinati-

one inclinat ad diligẽdũ bonũ.ſi & ipᷣa eſt habitꝰvnꝰ

⁊idẽ.⁊ idẽ mouens.idẽ ſp eſt natũ facere idẽ in his

que naturaliter inclinat ad aliqͥd. videt᷑ g&̊ ꝙ chari⸗

tas omnino vnifoꝛmiter ⁊ equalit moueat ad amãa

dum oẽ diligibile. ¶ Itẽ ſi oꝛdo attendit᷑ in charita
te.aut attendit᷑ q;tũ ad habitũ.aut q;tũ ad actũ.O=⸗
tum ad habitum nõ.ↄſtat.cũ ille ſit vnꝰ⁊ idẽ.Si qᷓ;
tum ad actũ.vr ꝙ in doꝛmiente nõ ſit charitas oꝛdi/
nata.cũ in eo nõ exerceat actum ſuũ.Eſt igit᷑ queſtõ
penes q̃d attendat᷑ oꝛdo in charitate.⁊ q̃re mag at/
tendac oꝛdo in ipᷣa qᷓ; in alia virtute.cũ ois virtus ſi
cut dicit aug.in li.de moꝛibus eccie ſit amoꝛ oꝛdina/
tus.Et rurſus.Cũ circa omne bonũ ſit modus.ſpe/
cies.et oꝛdo.cur potius charitas dr̃ oꝛdinata qᷓ; mo/
dificata. ¶ Be“. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notãdũ.
q; charitas eſt vinculũ ligãs iuxta illud qð dicẽ apls.
Coll.iij.vbi vocat cã vinculũ ꝑfectionis.Et Dyo.in
iiij.de diui.no.dicit ꝙ amoꝛ eſt virtus vnitiua.ndᷣ

cũ amoꝛ charitatis ſit amoꝛ maxime liberalis. mul-

ta ↄplectit᷑ ⁊ in vnũ colligit.vñ charitas nõ tm̃ vnit
fini eũ in quo eſt. ſᷣ etiã quodãmod ligat ei qd natũ
eſt ad eũdẽ finẽ puenire. Mec tñ eſt charitas vincu⸗
lum ligans.ſᷣ etiã pondus inclinans.Oð em̃ ẽ pon/
dus in coꝛꝑibus. boc eſt amoꝛ in ſpiritibꝰ. Om̃ igit᷑

vnũqðq; ꝑ ſuũ pondus hbʒ oꝛdinari.⁊ charitas pon/
dus eſt ⁊ equa ponderatrix.hinc eſt ꝙ ipſi charitati

maxime cõpetit rõ oꝛdinis.Et qm̃ ipᷣa eſt vinculũ li-
gans ⁊ circuplectẽs multa.iõ nõ tm̃ oꝛdinat ipᷣm di⸗/
ligendũ infinẽ.ſ etiã ad ipᷣa dilecta ᷣm ꝙ rõ diligen⸗

di ⁊ ipſe habitꝰ charitatis diuerſimode cõpat᷑ ad il/

la. Cõcedẽde igit᷑ ſunt roõnes oñdẽtes charitatẽ eſſe
oꝛdinatã reſpectu eoꝝ qꝗᷓ ſunt ex charitate diligenda
¶ Ad illud qð pᷣmo obꝛ ꝙ oꝛdo pᷣſupponit diſtincti/
onẽ.dᷣm qꝙ oꝛdo attẽdit᷑ in charitate rõne babitꝰre
lati ad actum ⁊ obiectũ.qᷓ;uis aũt in charitate nõ ſit
rũ diligendoꝝ.⁊ ex parte ipoꝝ actuũ.rõne cuiꝰdiuer
ſitatis mãdata charitatis babẽt multiplicari ⁊ ipſa
charitas bʒ oꝛdinari.
ſtricte ⁊ large.
cõmenſurationem ⁊ eſt rerum eiuſdem generis.⁊ H
modo nõ habet veritatẽ pᷣdicta ꝓpoſitio p vbicun⸗
q; oꝛdo ibi ſit ꝓpoꝛtio. Si vo accipiat᷑ large vt dicat
Poꝛtio qᷓcũq; habitudo que attendit᷑ ̃m ↄuenicn-
tiam analogie.hoc mõ / ꝓpoꝛtio eſt boni creati ad in⸗

diſtinctio ex ꝑte babitus.eſt tñ diſtinctio ex ꝑte io/

rit . Ad illud qð obẽ ꝙ vbi eſt oꝛ
do ibi eſt Apoꝛtio. Ddm qꝙ ꝓpoꝛtio dupliciter capit.
Si ſtricte dicat᷑ ꝓpoꝛtio ſic dicit q̃ndã

creatũ.et etiã oꝛdo pᷣm rõnẽ cauſalitatis ⁊ pmitatis
Finis em̃ dignioꝛ eſt ⁊ cxcellentioꝛ ⁊ pponit᷑ his qᷓ
ſunt ad finem. ⁊ qᷓtũ ad hoc attendit᷑ oꝛdo in chari/
tate.
ctare ad actũ cognitiue.cũ ſapientis ſit oꝛdiare.
Pondmigst pᷣmo diſtinguẽdo ꝙ duplex eſt oꝛdo.
auidã ꝑtiũ in toto ⁊ reꝝ in vniuerſo.quidã vᷣo coꝝ
que ſunt in finẽ ad ipᷣm finẽ. Et qᷓuis pꝛimꝰoꝛdo pᷣjn
cipaliter ſit eirca cognitionem. ſecũdus tamen pn/
cipalius cõſiſtit circa affectionem ⁊ dilectionem cu⸗
ius eſt in finem inclinare. Oꝛdo aũñt charitatis attẽ/
dit᷑ p ↄpationem ad finẽ. ⁊ ideo nõ eſt ſimile de ipſa
⁊ de habitu cognitiue.Aliter põt dici ꝙ oꝛdo in habi
tu attendit᷑ ꝑ comꝑationẽ ad actũ ⁊ obiectũ ſicut p/
us dictũ eſt. Qm̃ igit᷑ ſumma bonitas aliter ⁊ aliter
habet cõꝑari diuerſis diligibilibus.⁊ ab eis bʒ parti
cipari m plus ⁊ minus.vt pʒ in coꝛpe ⁊ ſpũ.hinc ẽ
ꝙ amoꝛ charitatis dicit a n e hüc etiã mo⸗
dum ſi qͥs habitus cognitiuus ↄſideret aliqua in q⸗
bus ſit maioꝛ ⁊ minoꝛ veritatis euidẽtia.vtiq; in ta⸗
li b reꝑiri oꝛdo.ſicut pꝛioꝛ eſt ſcia pꝛincipioꝝ qᷓ; con
cluſionũ.⁊ ſic põt ad illud rñdeꝛi ꝑ interemptioneʒ.
Et ſi obijciat᷑ de fide.ddᷣm ꝙ nõ eſt ſimile.omnes.n.
articuli ad ſummã veritatẽ vnifoꝛmiter cõpant᷑ ſm
ꝙ a fide credunt᷑.fides em̃ in credẽdo om̃s artickos
aſſentit pꝛime veritati tanqᷓ; dictanti ⁊ aſſerenti.iõ
vnifoꝛmiter ⁊ equaliter om̃s illos credit.(¶ Ad il i2
qd obẽ ꝙ vna eſt rõ diligendi in charitate ſicut vna
rõ credendi in fide.ddm ꝙ et ſi vna ſit.nõ tñ ſic vni
foꝛmiter habet comꝑari ipᷣa cbaritas ad diligibilia.
ſicut ipᷣa veritas ad credibilia. plꝰem̃ eſt optabil ipᷣa
ſumma bonitas deo qᷓ; nobis.⁊ ſpũi nr̃o q; coꝛpori.
iõ nõ eſt ſile binc et inde.¶¶ Ad illud qð obẽ ꝙ idem
manẽs idẽ natũ eſt facere idẽ.Ddm ꝙ illud bʒ veri·
tatẽ de eo qð naturaliter inclinat tã rone ſui qᷓ; růne
ſui còiuncti. ⁊ hoc reſpectu eiuſdẽ obiecti. Ma ſcoᷣm
diuerſitatẽ obiectoꝝ fit diuerſificatio opationũ.vn/
de ſol ampliꝰilluiat criſtallũ q; illumiet lapidem vel
lignũ.vtrũqʒ aũt hoꝝ deficit in charitate. Nam ipſa
charitas regitiua ẽ ipiꝰvolũtatis ⁊ fil cũ illa hbʒ mo/
ueri. q̃ q dẽ volũtas volũtarie inclinat᷑ ad ipᷣa voli⸗
ta. Pꝛetea vnũ oboꝝ eſt magis amabile qᷓ; reliquũ.
ſicut vnuʒ coꝛpus eſt magis illuiabile q̃ʒ aliud. ⁊ ab
eodẽ lumine magis illuſtrat᷑.¶ Ad illud qð vltimo /
qr vtrũ oꝛdo in charitate attẽdat᷑ qtũ ad hitũ.aut
q́;tũ ad actũ ⁊ obm. dᷣm ꝙ q;tũ ad bitũ. AUñ q̃ʒuis
habitus charitat ſit vnus.tñ dr̃ oꝛdinatꝰ etiã ſi non
ſit in actu.qꝛ habilitat aiam ad hoc vt oꝛdinate mo/
ueat᷑.vñ iuſtus doꝛmiẽs dẽ bẽe charitatẽ oꝛdinataʒ.
Ex his aũt q̃ dicta ſunt ptʒ quare charitas mag dĩ
oꝛdinata qᷓ; virtus alia. Magis etiã dꝛ oꝛdinata qᷓ;
modificata.hc em̃ ꝓpꝛiũ eſt ipſius ſimul habere rati
onem vinculi ligantis ⁊ ponderis inclinant᷑.pondꝰ
ut oꝛdini coꝛrndet. ¶ Queſtio. ij. b
¶ Deoꝛdine charitat ꝑ dꝑatõem nr̃i ad deũ. Atrũ ſcʒ
charitas in diligẽdo Fpone deũ nobis: Et q ſic. vi.
pᷣmo ꝑ illud madatũ Deut.vj.Diliges do. deñ tuuz
ex toto coꝛ. tuo.⁊ ex tota aia tua. dꝛ eẽ pᷣmũ ⁊ ſum
mũ mandatũ.ſi & nulli alij pᷣcipit᷑ vt impẽdamꝰtotũ
affectũ niſi ſoli deo. v ꝙ in dilectõe charitat de?tene
at pᷣmũ ⁊ ſũmũ locũ. tẽ h idẽ oñdit᷑ ꝑ aug. ⁊ am ·
bꝛo. ꝙ vtq; (ſicut in Ir̃a ponit᷑) in oꝛdie diligẽdi derᷣ
nobis pᷣponit. ¶ Item bocipᷣm vr ꝑ rõnẽ.qm ꝗꝓpter
quog vnũquodq; tale ⁊ ĩm magis.ſ charitas aͤc⸗

Ad illud qd obꝛ ꝙ oꝛdo maxime videt᷑ ſpe/ 11

be
af
woß
afns
n.
goost
ſoen
ſostn
nait
Nen
ſchen
Ene
ibn
citi
blo
lehtu
Auen
banre
ituen
lor
ſanus
ſench
fuung
lir
ſe⸗
hatttn
ſdlg
ſnan
aſtun
ne
tforich
ntfnit
ſbecki
nepoſt.
ſtileg
ſleck
lech

1 is

fin
tan
Miane
autbi
eyt
s/
Pnus
Gimnp
mare
lgtei
gtai
ſtalg

g
iz
chi,
unnenlie
taln,
dceg
ogäe
ouca
iigenn
Acinne
anten
ſͤckfnedt
thüt
Maſtüinß⸗
sdahn
iginamneg
etinlenen
demitghnin
tantt ſeni
stde
chanint ia
maſt niiin
ntass die
Neſckcnel
väinidienn
ludascin,
mnglutht
stäͤturtift
cantnni
StKähhit

pelni viin

7

S=S
S

mthies
ibieiztudn
Aiugſin
di iinn
Gun ai
rrondineno,
imiauinn,
ento tnd
niocintc
inltebannn
innio
adde⸗
bieb/
lge
nie
ten

nr

=

S
—

S
=
— ä

=

—

1

—, D
S .

—

4

—
S=

15

Di.
„

quid diligit. diligit ꝓpter deum. pꝛimo pꝛintipali
ter cet maxime diligit ip̃m deũ.g ſᷣm oꝛdinẽ charitai

deus pᷣponit᷑ nobis. ¶ Itẽ ᷣm ꝙ vult phicũ docum̃/

tñ.finis mag ẽ eligẽdꝰ qᷓ ea q̃ ſt ad finẽ.ſᷣ ad oꝛdinẽ
charitat᷑ ſpectat vt mag diligat ea q̃ ſunt magis eli-/

genda.ſi ̊ bonũ increatũ eſt finis.⁊ bonũ creatũ eſt

quod eſt ad finẽ.vr ꝙ in oꝛdine charitatis ſp bonuʒ

increatũ (quod cſt deus)ſp pᷣponat᷑ bono creato qð

nos ſumus. ¶ Sʒ S. Gratia eſt ꝑfectio nature.natu
ra aũt carẽs gratia magis diligit ſeipam qᷓ; deuz. ſi S
ꝑfectio nõ ꝑuertit oꝛdinẽ ſui ꝑfectibil.vr̃ ꝙ idẽ oꝛdo
i charitate hẽat ſaluari.g̊ charitate mag debemꝰ di
ligẽ noſmetipſos qᷓ; deũ. ¶ Itẽ ſi aliq vnũ addat᷑
aliqͥbus equalibus diuiſ ineqliter. nece eſt illa poſt
additionẽ eẽ equalia.g pari rone ſi addat᷑ incquali/
bus.poſt additionẽ erũt ineq̃lia.ſᷣ amoꝛ nr̃i añ ad/
uentũ charitatis pᷣponderat amoꝛi dei.g ⁊ poſt ipſiꝰ
aduentũ.igit᷑ ᷣm oꝛdinẽ ipᷣius charitatis magis de/
bemus nos diligere q; deũ. ¶ Itẽ affectꝰ amoꝛis ſe/
q̃tur noticiã cognitiõis ( incognita em̃ nõ poſſumꝰ
diligere)̊ magis cognoſcimus noſmetipſos qᷓ; cos/⸗
ſcamus deũ qᷓ;diu ſumus in ſtatu vie.vr̃ ; ꝙ ad oꝛdi
nem charitatis ſpectet plus nos q;ᷓ deuz diligere ᷣm
ſtatum pñtẽ. Itẽ vr ꝙ ſaltẽ equaliter.qꝛ quantum
aliqͥs diligit deũ tantũ appetit frui deo ⁊ beatificari
in ipᷣo.⁊ quantũ appetit frui deo tantũ appetit ſuaʒ
beatitudinẽ.⁊ quantũ ſuã btitudinẽ appetit tantuʒ
ſe diligit. gð vꝭ ꝙ quantũ qͥs diligit deũ tantuʒ diligat
ſemetpm. Ie motus charitatis in deũ finitꝰ eſt.
cũ ſit a virtute finita. Siliter motus charitatis in ſe/
ipſum.⁊ poſſibile eſt motũ charitatis in deũ remitti.
⁊ motũ charitatis in ſeipᷣm intendi.ſᷣ qñ aliqua duo
ſunt finita q̊ꝝ vnũ intendit᷑ ⁊ aliud remittit᷑.ita poſ
ſibile eſt illa puenirc ad equalitatẽ.g vr ꝙ ex chari/⸗
tate poſſumus nos ⁊ deũ equaliter diligere.⁊ ſic re/
dit idẽ qd pꝛius. ¶ Itẽ amoꝛ ẽ vis vnitiua.ſᷣ impoſ/
ſibile eſt ꝙ aliqͥs vniat᷑ alij magis qᷓ; ſibi.g impoſſi/
bile eſt magis aliũ amare qꝙᷓ ſe.igit᷑ nõ vẽ ꝙ in chari/
tatis oꝛdinc deus nobiſipᷣis ſit pponẽdus. ¶ R?dð.
ꝙ ſᷣm oꝛdinẽ charitatis deus pponendus eſt nobis
intantũ.vt amoꝛ reſpectu nr̃i nec eq̃ri poſſit nec pᷣpo
ni amoꝛi dei ſalua ſõſtãtia habitus charitatis. Ratõ
aũt huiꝰeſt iſta.qm̃ charitas facit deñ diligi tanqᷓʒ fi⸗
nẽ vltimũ.et tanq; ſummũ honũ.⁊ qꝛ finis vltimꝰ ẽ
vnus ſolus.⁊ ſũmũ bonũ ſiliter.nõ habens aliqͥd ſu
perius ſe vel ſibi equale.hinc eſt ꝙ ̃m charitatis le/
geʒ impoſſibile eſt aliqͥd plꝰdeo vel equaliter ipᷣi deo
amare.Charitas em̃ qꝛ diligit deũ ſicut ſũmũ bonũ.
diligit eũ ſuꝑ oia. Quia diligit ipᷣm ſicut finẽ vltimũ.
diligit eů en ſe. OQð aũt diligit᷑ ꝓpter ſe ⁊ ſupꝑ om
nia diligit᷑ dilectione fruitiõis.qð vo ꝓpter aliud di/
ligit᷑.diligit᷑ dilectione vſus.cũ g& charitatis ſit om̃ia
ad deũ tãqᷓʒ ad finẽ vitimũ referꝛe.ſicut conderis eſt
coꝛpꝰad locũ ꝓpꝛiũ inclinare.hinc ẽ ꝙ charitas facit

nos deũ plus qʒ noſmetipos diligere. Ande ocedẽ/
16 de ſunt rõnes ꝗᷓ ſunt ad partẽ illam.

le ſunt rõnes ꝗ ſunt ad partẽ illam. ¶ Ad illud qð
obꝛ ꝙ gratia eſt ꝑfectio nãe.dm ꝙ in natura eſt cõ

ſiderare aliqͥd ꝑ modũ poſitionis.⁊ aliqͥd ꝑ moduʒ

pᷣuatiõis ⁊ defectus et coꝛruptionis. Illud aũt qð ẽ
in natura ꝑ modũ poſitiõis.a gratia hʒ pfici ⁊ ſalua
ri. ꝗq aũt ẽ ibi ꝑ modũ coꝛruptõis ⁊ pꝛiuatõis.a gr̃a
bʒ coꝛigi ⁊ ſuppleri.Cũ qᷓ dr ꝙ nature eſt plꝰ ſeipaʒ
ʒ deũ diligere. dom ꝙ no eſt ↄditio repta in nã ſpe/

ctans ad ipius ꝑfectionẽ.ſᷣ potius ad ipᷣiꝰcoꝛruptio

NNX

n&.iõ nõ ſequit ꝙ ꝑ grãm bẽat ſaluari imio poti? ſe⸗
quit᷑ ꝙ ꝑ grãm babeat amoueri.¶ Ad illud qð obꝛ 17
ꝙ ſi vnũ addat᷑ inequalibus adbuc erũt ineqlia ca-
dẽ incqualitate q̃ pꝛius.dm ꝙ illud hʒ veritatẽ qñ

illud additũ eqᷓlit᷑ reſpicit vtrunq; illoꝝ ineq̃liũ.ſic

aũt nõ eſt in ꝓpoſito. Hã charitas pᷣncipaliꝰreſpicit
illũ affectũ hois q eſt in deũ qᷓʒ illũ qͥ eſt in ſeipᷣm.vñ
in aduentu charitatis minuit᷑ amoꝛ ſui.⁊ intenditur
amoꝛ dei. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ affectio ſeq̃ cogniti SD
