ip̃i nõ indigeãt fulcimẽto ſpei. Juxta hoc querit᷑ vtrũ demones aliquo mõ babeãt ſpem.:Et ꝙ ſic v. Oꝛ tutig⸗
dicit᷑ Job. xl. ðR bebemoth. Ecce ſpes eiꝰfruſtrabit᷑.̊ babet ſpem. Sed ð.ſciũt petm̃ ſun eſſe irremediabile.S gaen
S deſperãt.g̊ non babẽt ſpem.Et Aug.dicit de dyabolo.Et ad cumulũ dãnatõis ſue deſpauit.Rᷣꝰ.dðʒ ꝙ ſpes Cleitee
non tollit᷑niſi ꝑ ſſequẽs pꝛemiũ ⁊ ꝑ ↄtrariũ habitũ Et ſaãcti in lymbo.⁊ aie in purgatorio nec erqt aſſecutipᷣ ſtlizin
miũñ.nec inciderãt in cõtrariũ habitũ ſiue in defectũ.hinc eſt ꝙ ſpem babebãt ſicut dicit Beda.⁊ babet᷑ i.iiij. nerie
diſt. j. ꝙ patres in lymbo felici ſpe ingreſſũ ianue celeſtis expectabãt. Demones vo ⁊ alij dãnati qui hñt con eſntt.
trariũ habitũ ſpei.ſ.deſperatiõeð.ſpez habere nõ poſſũt.Similiter ſacti ⁊ bti aſſecuti ſũt pᷣmiũ ꝑ qdð ſpes eua/ ne
cuat᷑ ſicut infra manifeſtabit᷑. Ad illᷣ vero qð obijcit᷑ ꝙ ſpes ↄmetit᷑ſe ſtatui vie ⁊ dat᷑ ad meredũ.dð ꝙ ſan- ltipei
cti patres quodãmõ erãt in via ⁊ nõdũ ꝑuenerãt ad patriã.pᷣterea meritũ nõ reſpicit ipᷣaʒ ſpem vliter vᷣ ſᷣm Mucßan
ſtatũ. Ad illud qdð ob ꝙ aie in purgateuo certe ſũt ꝙ nõ poſſũt dãnari.duᷣm qꝙ hoc nõ eſt ꝓpter aſſecutõnem lihſire
gloꝛie.ſed ꝓpter ↄfirmatõem li.ar.qð eſt extra ſtatũ merẽdi ⁊ demerẽdi.⁊ illa ↄfirmatio nõ euacuat ſpes.qᷓ; nitge
uis ponat extra ſtatũ vertibilitatis ipᷣius li.ar.ergo ⁊c. Ad illud quod obijcitur de behemoth.dudm ꝙ ſpes Nia⸗
ibi accipit᷑ impꝛopꝛie ⁊ p expectatione dilatõis iudicij.in quo acrius q; mõ puniẽdus eſt.⁊ ꝓ expectatiõe di⸗ etri
lationc iudicij diutius conſtituẽci ſuꝑ peccatoꝛes.quoꝝ vtroq; fruſtrabit᷑ dyabolꝰ in die iudicij.⁊ cicius qᷓ; evitu
vellet iudicabit᷑.Et ex hijs patẽt illa dubia q̃ ſupꝛa de ſbiecto ſpei q̃ꝛebãtur. S „7 27 nin
NDiintelligẽtiã hui? ptis incidit hic qõ de vtu ſupꝛa rõem. ſic difficile eſt expectare qð eſt ſupꝛa om 4
P te ſpei.Et circa ipᷣius inquiſitõem dupłr ꝓ/ nẽ eſtimatõem.Sʒ pꝑ ſpem expectat᷑ ill bonum qð Achi⸗
jü Acedẽdũ eſt ᷣm ꝓceſſu ipius mgf̃i. Pꝛio eĩ nec oculꝰvidit.nec auris audiuit.nec ĩ coꝛ bominis teſpins
. queriẽ de ipa ſpe ſcᷣm ↄſideratõem abſolutã. Secũ aſcẽdit.& ſic fides eſt virtꝰ q̃ credũtur inuiſibilia. ſic babi
do quer t᷑ de eadẽ ſm ↄſideratõem relatã. Circa pꝛi vr ꝙ ſpes eſt virtꝰ qua expectãtur ineſtimabilia.h ẽ lupuſu
mü querũtur qͥnq;. Pꝛimo querit᷑ vtrũ ſpes ſit vi / bõa ſpnalia ⁊ eterna. qð maxime firmat aiaʒ ͤoſueg
tus gratuita. Scdo vtrũ ſpes ſit virtutis genus an ¶⁊ rectificat et delectat. illꝰ potiſſime bʒ rõem vtutis D
ſpẽs ſpãliſſima.Lercio querit᷑ vtrũ ſpes ſit virtꝰ car Fracucce. Nie dem̃ eſt habit? potẽtie regulatiuꝰ ⁊ c⸗ Rtont
dinalis an theologica. Quarto vtrũ aliqũ ſit virtus firmatiuꝰ qͥ fac iam aiaʒ gaudẽ circa ea qᷓ recta ſt litiol
infoꝛmis an ſempꝑ formata. Qvinſ aderi vtrũ in Sm ꝓꝙꝙ vult ph̊s. Sʒ ſpes eſt bmõi.ipᷣa em̃ ↄfirmat et nen
actu ſuo ſit certitudial an dubia. Queſtio.. a delectat ᷣm ꝙ dicit heb. vj. Yoꝛtiſſimũ habemꝰ? ſo⸗/ nene d
¶ Atrum ſpes ſit virtꝰ gratuita: Et ꝙ ſic vr Ro.viij. laciũ ꝑ qdð ↄfugimꝰad ppoſitã nobis ſpem quã ſicut it
ſpe ſalui facti ſumꝰ. Oò aũt nos fac ꝑucnire ad ſa / anchoꝛã.⁊c.Et ad Ro.xij. Spe gaudẽtes.vr̃ Sᷓ ma/⸗ i
lutẽillud pꝛecipue tenz rõem virtut/ gratuite.ſi ergo nifeſte ꝙ ſpes ſit in genẽ vᷣtutis gratuite.¶ Gʒ Z. nlla inn ne
ſpes eſt bmõi. eſt virtꝰgratuita.¶ Itẽ in wõ̊. Bene paſſi eſt virtꝰ.ſ ſpes eſt vna de q̃tuoꝛ pac iõibꝰ. m i ie
palacitũ eſt dño ſuꝑ timẽtes eũ et in eis qͥ ſæ. ſuꝑ mi. ꝙ dicẽ̃ Boetiꝰde ↄſoł.g ſpes nõ eſt virtꝰ. Pꝛeterea/ p . E
eiꝰ.ſᷣ qð reddit acceptũ deo vel eſt virtꝰ gratuita vel rarn illud qð dic phs. cũ tria ſint in aia. wotentie. tin l
habitꝰ excellẽtioꝛ ipᷣa.ſic babitꝰdoni vel habitudis. paſſiones.⁊ habitꝰ.virtꝰ nõ eſt in genẽ paſſiõis vᷣ in lm
Si g̊ ſpes nõ cõputat᷑ inter habitꝰdonoꝝ ⁊ btitudi/ genere habitꝰ.Si g ſpes nõ eſt virtꝰ.ↄſtat ꝙ nec vᷣtꝰ aulin
nũ.ncc ẽ eã ↄputari int᷑ babitꝰ vtutũ gẽtuitaꝝ. ¶ Itẽ Sratuital¶ Itẽ ſic ↄtingit expectare futura ſic ↄuenii e⸗
habit? virecte repugnãs culpe hʒ in ſe nomẽ vᷣtutis. rememoꝛari pᷣterita.ᷣ rememoꝛatõ ð pᷣtenitis nõ eſt fii
5ß ſpesvndiq; repugnat culpe.qꝛ repugnat pᷣſũptõni virtꝰ.nec circa eã ↄſiſtit aliq̃ virtꝰ ſpãlis. nec circa 8 nſin
2 Nipatönig 22,0

tẽ ſiẽ difficile eſt credere qð eſt expectatõeʒ futuroꝝ aliqᷓ vtꝰ ↄſiſtit. expectatio ſu t

lkfedg
gemtef
dtiſt
tuftifti
upactn
bͤbeg

rdagait
ſonintii
nſenreti⸗
nmtitin
Fcri
oſitdinif
n. Cebeil
ſeinmndni
onetaaie
Galkttein
dänaigni
jnüigeiſes
–
BherE3NR
rie
nauufh;
ðZDũ
ticdhn in

aczefinen
*“
uictonin
miuſßli,
iufimtiu

—

ruroꝛũ vłẽ ia ſpes vł pcedit ab ipᷣa.ẽ v ipᷣa ſpes

ñ babeat eſſe virtꝰ. ¶ Itẽ ſic ↄtingit ſpare recte ⁊ nõ
recte.ſic ↄtingit etiã timere recte ⁊ nõ recte.ſᷣ habitꝰ

qui dirigit aiam in timẽdo nõ reponit᷑ in geneꝛe vir

tutis vtpote timoꝛ. nec babitꝰq dirigit in ſperãto.
& ſpes etiã ſᷣm ꝙ nominat hbabitũ nõ eſt in genere/
tutis. ¶ Itẽ ois virtꝰmoꝛal ↄſiſtit circa bonũ ⁊ difi/
cile vt vult ph̊s. mito foꝛtiꝰgratuita.ſ ĩ expectatõ/
ne bonoꝛũ ꝓmiſſoꝛũ nulla eſt difficultas.& cũ ſpes ñ
ↄſiſtat circa difficile.nõ vr eſſe in genere vᷣtutis gra/
tuite. ¶ Itẽ nulla virtus gratuita in ſuo actu repu/

gnat ꝑfectioni meriti. ſed ſpes in ſuo actu ꝑfectioni
meriti repugnat. ex ipfectiõe em̃ ꝓcedit ꝙ quis ſßuit

deo ꝓpter retributõem futurã.quia ſᷣm ꝙ dicit berñ
Charitas pꝛemiũ non intuetur.ſi ̊ ſpes facit expe/
ctare retributiõem futurã.videtur ꝑfecttoni meriti
repugnare. nõ eſt in genere virtutis gratuite( R:
dð ꝙ nomine ſpei poteſt intelligi affectio animi. iu/
xta ũlud qð phᷣi ⁊ ſancti dicũt qtuoꝛ eẽ animi affecti
ones.videlicet.gaudiũ ⁊ doloꝛe.ſpem ⁊ timorẽ. Po
teſt etiaʒ nomine ſpei intelligi ipᷣa res expectata.iu/⸗
xta illud Thi.ij. Expectãtes beatã ſpem. Poteſt ni/
hilominus ſumi ꝓ babitu qui dirigit anime motũ et
aftcctũ in illud qdð expectãdũ eſt. ⁊ iſto tercio mõ di/
cendi ſpes non tm̃ eſt virtus gratuita.immo eti ã vᷣ/
tutũ gratuitarũ ſuſtentamẽtũ ⁊ anchoꝛa. Virtꝰqui⸗
dez gratuita eſt qm̃ in hoc ꝙ facit aiam expectare ea
que ſunt ſuꝑ oẽm eſtimatõem hbũanã.⁊ ea que ꝓmi/
ſit largitas diuina. facit oino confidere ⁊ inniti ſum/
me ⁊ immenſa largitati.ſicut fides facit aſſentire pᷣ/
me veritati. ⁊ charitas facit adherere ſũme bonita/
ti Et dum anima ipᷣi immẽſe largitati innitit᷑ ꝓpter
ſe et ſuꝑ oia rectificatur ⁊ ſuꝑ ſe eleuatur.⁊ deo acce-/
pta efficitur.neceſſe eſt &̊ ꝙ babitus quo mediãte fit
illud rõneʒ habeat gratuite virtutis. Et quia cũ aia
innititur ei qui non poteſt deficere.qᷓ;uis ipᷣa de ſe ſit
deficiens ⁊ vacillans.fũdat᷑ tñ ꝑ ſpem q̃ſi ſuꝑ firmã

petrã.Et ꝓpterea dixi ꝙ ſpes non tmmõ eſt in gene

re virtutũ gratuitaꝝ.ſed etiã eaꝝ anchoꝛa et ſuſten/
tamẽtũ. VUnde ↄcedẽde ſũt rõnes que hoc oſtẽdunt.
2 illud vero qð pꝛimo obijcit᷑ in ↄtrariũ.ꝙ ſpes
paſſio iã patet reſpõſio.quia nomẽ ſpei equiuoce
accipit᷑.videlicet ꝓ ipᷣa affectõe.⁊ ꝓ habitu regulan/
te ipᷣius affeccõis motiuũ. AUnde ſpes ſᷣm ꝙ eſt vᷣtus
eſt habitus gratuitus qui eſt pꝛincipiũ motꝰqͥ eſt ab
aia.paſſio ant mageſt ad aiaz. ⁊ m ꝙ motꝰcxpecta
tõis ſiue ſpei ab aia eſt.ſic pᷣt fieri recte ⁊ nõ recte ᷣm
imperiũ li.ar. Et qᷓ;tũ ad hoc habet circa ipᷣm attẽdi

11 Pfectio virtutis vel defoꝛmatio vicij. ¶ Ad illud qð

obijcit᷑ ꝙ ſicut ſe babet expectatio ad futura ſic reme
moꝛatio ad pꝛeterita.dm ꝙ non eſt vbiq; ſimile de

rememoꝛatòe pſᷣteritoꝝ ⁊ ð expectatõe futuroꝝ.Hõö

em̃ ſic conſiſtit rectificatio vel obliquatio aie pꝛinci/
paliter circa ea que ſũt pꝛeterita ſicut circa ea q̃ ſunt
futura niſi ex ↄnti. Virtus em̃ een is oꝛdinat
ad illð qdð agẽdũ eſt qᷓ; ad illð qð actũ ẽ.Alia diſſimi
lituto eſt.qꝛ rememoꝛatio reſpicit actũ cognitie.expe
ctatio aũt motũ affectiue.rectitudo aũt virtutis non
ſic attẽditur penes ea que ſũt cognitiõis ſicut penes
ca que ſũt affectõis. Ande etiaz memoꝛationi ᷣm ꝙ;

iungit᷑ affectõni annectit᷑ actꝰvirtutis vt pꝛudentic

vel penitẽtie vel cparitatis ſiue beniuolẽtie ſᷣm ꝙ re
coꝛdat᷑ pᷣteritoꝝ factoꝝ vt futura melius agat.vłpᷣ/

teritoꝝ maloꝝ yt voleat ita pᷣteritoꝝ beneficioꝛũ yt

ſpare bona pᷣſetia q̃ alieno mõ vidẽ

gratias agat. ¶ Ad illud qdobijci? ꝙᷓ timoꝛ non?ſt

in genere virtutis.etiã inq;tũ habitꝰ.gꝗ̊ nec ſpes.dðʒ

ꝙ non eſt ſimile. quia affectio ipius timor conſiſtit

in quadã retatõe.ſed affectio ſpci ↄſiſtit in qnadã ꝓp/⸗

12

tenſione. ⁊ ivco affectio timoꝛis plus babʒ de paſio
ne.affectio vero ſpei plus babet de actõe. Et qi ha⸗

bitus viꝛtutũ dirigũt aiam in actibus in qͥbus ↄſiſtit
rectitudo vite. iuxta illud qdð dicit᷑.ꝙ virtꝰ eſt bona

qualitas mẽt qua recte viuit᷑.hinc cſt ꝙ ſpes mag/
eſt in genere virtutis q́; timoꝛ Ex bac eadẽ cauſa pʒ

quare magis circa affectõem ſpei conſiſtit habitꝰvir
tutl qᷓ; circa aliarũ triũ affcctõnũ. Gaudiũ em̃ et do⸗
loꝛ quia bahẽt obiecta ſibi coniũcta.magis ſũt in ſu
ſtinendo. Affectio vero ſpci inter ceteras eſt qᷓ plus
habet de rõne agendi.⁊ que mag dicit motũ ab aia.
q; uis ⁊ ipᷣa ſᷣm aliquid ſui dicat paſſionẽ circa aiaʒ.
⁊ ſm illud nõ habet circa eã conſiſtere habitus vᷣtu/
tis.ſed magis ſᷣm ꝙ dicit rõeʒ motꝰ ⁊ ꝓtẽſionis ipiꝰ
aie in ip̃am rẽ ſperatã. ¶ Ad illud qd opponit᷑ꝙ ex/
pectare bonũ nõ ẽ difficile.dðʒ ꝙ ſicut cretere quod
videt᷑ nõ habet difficultatẽ. ſic itelligẽdũ eſt ꝙ q;uis
in ſe vel in ſuo
imili nõ eſt multũ diſficile. bona aũt inuiſibilia ⁊ et᷑-
na qᷓ oculꝰ nõ vidit expectare certa fiducia.⁊ ꝓ illis
tpalia bona cõtẽnẽ.et hijs oibus q̃ vident᷑ ſupferri.
magnã babʒ difficultatè ⁊ magnã dignitatẽ.Et iõ
indubitãter verũ eſt ſpem cſſe in genere virtutꝭ gra-

tuite. Ad illð qð obꝛ vltimo ꝙ ſpes in ſuo actu im

pedit meriti ꝑfectõem.dð ꝙ falſũ eſt. immo ſic dicit
apls. ↄſurgit ex pfectione meriti.qᷓnto em̃ aliqs ma⸗
ioꝛa ⁊ melioꝛa hʒ merita.tãto firmiꝰ ⁊ certiꝰ ſperat.

Et ſi obijciat᷑ ꝙ charitas pᷣmiñ nõ intuet᷑.dðʒ ꝙ illʒᷣ

intelligit᷑ de pᷣmio creato.de pᷣmio aũt increato non

bʒ veritatẽ.qꝛ maxime charnitas mag deſiderat vni

ri deo ⁊ habẽ deũ.Spes aũt ꝑfecta magis aſpic mer
cedẽ increatã.ð q̃ dixit dñs abꝛac Geñ.xv. Ego meꝛ

ces tua ⁊c.Eũ em̃ expectat quis ꝑ ſpei babitũ tenere

in patria.cui ꝑ charitatem in via vniri deſiderabat.
Aliꝰ ẽ etiãõ modꝰreſpõdẽdi diſtinguẽdo in mereimo
nia qͥ quis ſeruit deo ꝓpter pᷣmiũ qð expectat.ꝛ q̃ᷓdã
eſt mercimonia q̃ ↄſtituit finẽ in ꝓpꝛio commodo.⁊
iſta eſt mercimonia mala ⁊ non ꝓcedit a ſpe recta ⁊
foꝛmata. Quedaã etiã eſt q̃ nõ ↄſiituit finẽ in ꝓpᷣo bo
no.ᷣ totũ ↄfert ⁊ oꝛdinat ad bonũ ſũmũ.⁊ hac mer⸗
cimoniã fac ſpes q̃ eſt virtꝰ gratuita.⁊ hec merito ñ

repugnat. Pꝛimꝰtñ modꝰdicẽdi vr eſſe rõnabilioꝛ.

qꝛ ſpes ſtare pᷣt excluſa om̃i intẽtõe delectatõis mer⸗
cẽnarie.Qñtucũq; em̃ amoꝛ ſit ꝑfectꝰ i via.ẽ ſibi vtꝰ
ſpei oiũcta. Vñ ſimpir dð ẽ ꝙ expectatõ boni eterni
nõ ẽ mercẽnaria.nec minuit meritũ.nec fac ad impꝑfe

cctõeʒ charitatis vl meriti.niſi inꝙtũ mẽs hoĩis mul/

tũ affetuoſe ⁊ intẽſe aſpicit ad cõmodum ꝗꝓpꝛij boni
Multi aũt ſũt qͥ btitudinẽ expectãt.⁊ tamẽ parũ de
ſe ⁊ multñ de deo curãät. ueſtio. ij. b

¶ Ntu ſpes ſit genꝰ vtutis vł ſpecies ſpaliſſim 2: Et q-
ſpẽs ſpãliſſima vr.vna ẽ virtꝰ ab vnione obiecti.ſed

15

14

1.

15

in vno ſolo ſperãdũ ẽ videlicz ĩ Sdo.iuxta ill qdð ſeee
Ir in ſcriptura.Oꝛ in dño ſperãdũ ẽ nõ in aliqᷓ crea/

tura.& vr ꝙ ſit virtꝰvnica nllo mõ plurificata.(¶ Itẽ
merces vna oim cẽ.⁊ oẽs vnũ ſũmum bonũ expectat

in quo nõ cadit diuerſitas ſiue m ſpeciẽ ſiue ſᷣm foꝛ
mã. ergo ſi ſpes eſt expectatõ eterne mercedis.vide/

tur ꝙ expectatio illa nullo modo babeat foꝛmaliter
dinerſificari. ſpes nõ hobet ſbᷣ ſe alias ſpẽs differẽ/

V ilij

Li.

tes. habet in ſe vnitatẽ ſpẽi ſpaliſſime.¶ Itẽ pau/
cioꝛa ſint ſpcrãda ꝙᷓ ſint credẽda.credimꝰ ei pᷣmia
ſupplicia.ſed nõ ſperamus niſi tm̃ pᷣmia.ꝗᷓ videt᷑ ꝙ
maioꝛ vnitas eſt in ſpe qᷓ;ᷓ in fide vel etiã tata.ſed fi/
des eſt vna vnitate ſpẽi ſpãliſſime.ꝗᷓ ⁊ ſpes. ¶ Itez
ſpei ſuccedit ꝑfecta tentio ſicut fidei ſuccedit viſio.
Sed pfecta tẽtio ſũmi boni eſt vna ſᷣm ſpẽm in om̃i
bus btis, nec habet diuerſitatẽ ꝑ alias dotes ſpẽ dif:
ferẽtes.& nec ſpes habet ſbᷣdiuidi in alias virtutes.g
ſpes eſt virtus ſpãlis ⁊ habet in ſe vnitatẽ ſpẽi ſpeci
aliſſime. ¶ Sed cõtra.diuerſoꝛũ actuũ diuerſi ſunt
habitus.ſed ↄfidere ⁊ expectare ſunt actꝰfoꝛmaliter
differentes. Si g ad ſpem ꝑtinet ↄfidere ſᷣm ꝙ dici/⸗
mur ſperare in dño.ad ſpcʒ etiã ꝑtinet expectare ſʒ
ꝙ dicimur ſperare futurã gloꝛiã.vr̃ g ꝙ ſpes babcat
diuerſificari foꝛmaliter.et ita ſᷣdiuidi in alias ſpẽs.
¶ Itez ſpes eſt expectatio future beatitudis.ſᷣm ꝙ;
dicit mgr in litera.Et habet᷑ in glo. Ro.v.ſed btitu/
do eſt ſtatus oĩim bonoꝝ aggregatõe ꝑfectus. ſpes
expectat oẽ bonũ.ſed expectatio diuerſificari bʒ bᷣm
diuerſitatem boni expectati.⁊ ſpes non tm̃ expectat
vnũ bonũ.immo cõgregatiõem oim bonoꝝ. gᷓ vr̃ q;
ipᷣa includat in ſe vniuerſitateʒ oĩm virtutũ.¶ Itẽ
oĩs virtus mecritoꝛia facit hoiem tẽdere ad finẽ ſuuʒ
aſſequẽdũ quẽ tamẽ nondũ vidct.ſᷣ ſpes eſt virt? il⸗
la qua quis expectat pᷣmiũ oim meritoꝝ.g vr̃ ꝙ vir⸗
tus ſpei cõis ſit ad oẽs virtutes.g nõ babʒ vnitateʒ
ſpẽi ſpãliſſime. ¶ Itẽ ſicut ſe babet gaudiũ reſpectu
boni pᷣſẽtis.ſic ſe hʒ ſpes reſpectu boni futuri.ſᷣ gau
diũ quo quis gaudz) de actu virtutis pᷣſẽti.nõ hʒ di⸗/
ſtingui ab ipᷣa virtute immo eſt oibus virtutibꝰ ge/
nerale.caſtus em̃ eſt qui ↄtinet ⁊ hocipᷣo gaudʒ. pi

rõne vr ꝙ ſpes de futuro bono ſit cõis ad oẽs virtu.

16 tes.&̊ virtus ſpei nõ hʒ vnitatẽ ſpẽi ſpãliſſime.¶ Reꝰ
dð eſt ꝙ quẽadmodũ fides licet ſit circa multa cre-
dibilia. vna tamẽ virtꝰ ẽ qꝛ vna cſt pᷣncipalit᷑ rõ mo/
uendi in oibus credibilibꝰ.ſic ⁊ virtus ſpei quotcũ/
ꝙ ⁊ quãtacũq; ⁊ quecũq; bona expectet vna virtus
eſt. ⁊ vnitateʒ babet ſpẽi ſpãliſſime.qꝛ vna eſt rõ cui
innitit᷑ in expectãdo.Sicut.n.fidei virtus aſſẽtiẽdo
pꝛime veritati ꝗꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oia illa credit q̃ ſibi ſũ/
ma veritas dictat eſſe credẽda. ſic ip̃a ſpes ↄfidẽdo
⁊ innitẽo ĩmẽſe ⁊ ideficiẽtiſſime largitati diuie.oĩa il
la expectat q̃ ſibi sS ꝓmittit eẽ i futuro retribuèda.
Et quẽadmodũ fidei virtus oia quecũq; credit pᷣn/
cipaliter nõ ſoluʒ credit deo ſ̃ etiã de deo ⁊ circa deũ.
ſic ⁊ ĩa ſpes oĩa q̃ expectat nõ ſolũ expectat a deo ſʒ
etiq expectat illa obtineni in ipo deo.vt habẽdo deũ
hbęat oẽ bonũ. Rurſus.quẽadmodũ fides credit deo
tãqᷓ; rõni mouẽti.⁊ circa ipᷣm vᷣſat᷑ tanqᷓ; circa obie⸗/
ctũ.⁊ in ipᷣm tẽdit tanqᷓ in finẽ ꝓpꝛiũ.ſic ⁊ iᷣa ſpes.
Et qm̃ veritas virtutis attẽdit᷑penes veritatẽ rõnis
mouẽtis,.⁊ obiecti pᷣncipalis.⁊ finis ꝓpꝛij. ⁊ bec oĩa
repire eſt in virtute ſpei ſicut ⁊ in virtute fidci.conce
dẽdum eſt ipam ſpem eſſe vnã vnitate ſpẽi ſpãliſſi/
me.⁊ rones que inducũtur ad hãc ꝑtẽ ſũt ↄcedẽde.
17Ad ill qð obijcit᷑ ꝙ diuerſoꝝ actuũ diuerſi ſunt
babitus. d ꝙ verũ eſt quãdo illi actus ſũt pᷣncipa/
les reſpectu habituũ. qñ ſic eſt ꝙ vnus pncipaliter
reſpicit habitũ virtutis.⁊ alius hʒ ad illũ oꝛdinem ⁊
Onexionẽ ⁊ ↄnam nalẽ.nõ opoꝛtʒ habitũ diuerſifica
ri ꝓpt illoꝝ actuũ diuerſitatẽ. ⁊ ſic eſt in ppoſito repe
rire. Ideo.n.ſpes expectat magna bona pmiſſa. qꝛ
ↄfidit de immẽſa ſargitate ꝓm ittẽtis. Vnde qꝛ vnd

UII

iſtoꝝ actuũ eſt rõ alterius.hinc eſt ꝙ nõ ptinẽt ad di
uerſos habitus ̊ ad vnũ. Vnde vnus eſt habitus.qᷓ
ſperamus in dño.⁊ quo ſperamus habere dominũ.

ſicut vnus quo credimꝰdeo ⁊ quo credimꝰdeũ.(Ad 18

illud qd obijcit᷑ ꝙ ſpes eſt reſpectu ois boni cum ſit
reſpeciu btitudinis.dð ꝙ ſicut fides credit iuſtos aſ
ſecuturos btitudinẽ.⁊ charitas illã btitudinẽ cũ bo⸗
noꝝ vniuerſitate deſiderat.⁊ tamẽ fides vna virtus
eſt. quia nõ fert᷑ ſuꝑ btitudinẽ ⁊ ea que ad btitudies
ſpectãt niſi ſõ rõne vna. ſic etiã et ſpes in exrpectan/
do ſũmã btitudinẽ ⁊ quicqͥd boni in ipᷣa eſt nõ rece/
dit ab vnitate babitus ⁊ virtutis.quia vna eſt in ipᷣa
ſpe rõ expectãdi.iĩ hoc videlicet ꝙ immẽſe ⁊ ideficiẽ
ti innitit᷑ largitati. Pꝛeterea ꝙ dicit᷑ ꝙ btitudo ẽ ſta
tus oim bonoꝝ aggregatione pꝑfectꝰ.boc nõ dicitur
ꝓpter bonoꝛü multitudinẽ ⁊ varietatẽ.ſᷣ hoc dicit᷑p
equiualẽtiã.qꝛ tãtũ erit illð vnicũ bonũ qdð expectat
qꝙ; eqͥualebit oĩ bono.ꝑ quẽ modum dixit dñs moyſi
Exo.xxxiij.cũ peteret vt oſtẽderet ei faciẽ ſuã.Egoi⸗
quit oſtẽdã tibi oẽ bonũ.⁊ ideo ex hoc nõ ſequit᷑ vir
tutẽ ſpei diuerſificari oꝛ expectat ꝑpfectã btitudinez.
¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ois virtus tẽdit ⁊ oꝛdinat᷑
ad finẽ ſuum aſſequẽdum.ddm ꝙ tẽdere in finez pᷣt
eſſe duplicit.aut ꝓmerẽdo ⁊ hilitado.aut expectãdo
Pꝛimus modus tẽdẽdi eſt cõmunis oĩbus virtuti/
bꝰ.̊ aliꝰ modus ꝓpꝛiꝰ eſt ipᷣi ſpei. Mulla em̃ viꝛtu/⸗
te expectamus btitudinẽ niſi mediãte ipᷣa ſpe.qᷓuis
oĩ virtute ip̃am btitudinẽ mereamur. poteſt quidẽ
alia virtus actũ expectãdi impoꝛtare.ſᷣ nulla virtus
niſi ſpes pᷣt elicere.qꝛ illius virtutis eſt ille actus lo/

quẽdo foꝛmaliter. ¶ Ad ill qd obijci vltimo ſic 20

ſe habet gaudere de bono pᷣſẽti ad ipᷣas virtutes. ſic
expectare ad bonũ futurũ.dom ꝙ nõ eſt ſimile.quia
gaudiũ ſurgit ex ↄplacẽtia boni pᷣſetis.ois aũt virtꝰ
inqtũ hmõi cũ ↄſiſtat in plena volũtate.qᷓ quidẽ vo
lũtas oplacet ſibi in obiecto vł actu ſuo.bʒ quoddã
gaudiũ ſibi adiũctuʒ ſicut ſibi eſſẽtiale. Et hoc ẽ qd
vult ppᷣs.ꝙ nullꝰ cſt vere caſtꝰ niſi ↄplaceat ſibi il/
lius virtutis actus ⁊ vſus.⁊ ſi cõplacʒ. hocipᷣo gau
det cũ illũ actũ exercet.ſecus aũt eſt de expectatõe bo
ni futuri. poſſũt em̃ virtutes in ſuos actus exire ni-/
hil cogitãdo de remuneratiõeꝛeterea crpectatio
futuri boni actus cſt differens ab actibus iparum v
tutũ.ſᷣ ↄplacẽtia ipᷣius actus virtutis eſt ipius actꝰ
virtuoſi olennech iaeo non ſic diſtinguitur gaudi⸗
um ab alijs ſpẽbus vᷣtutũ pᷣm ꝙ ipᷣa ſpes. nec ſpes ẽ
oibus cõis ⁊ gnãlis ᷣm gaudiũ.
(NDQueſtio.iij. c—
¶ ANtũ ſpes ſit virtus cardinalis an theologica: Et qᷓ;
cheologica vr̃.j.Coꝝ.xiij. Mũc manẽt fides.ſpes cha
ritas.tria hec.g ab aplo ſpes numerat᷑ inter virtu/
tes theologicas.Sic ; vere ⁊ ppꝛie.neceſſe eſt ſpem
reꝑiri in genere virtutis theologice. Itẽ illa vtus
eſt theologica que habʒ finẽ cardinalin virtutũ p ob
iecto.ᷣ ſpes hʒ finẽ oĩim virtutũ ꝓ obiecto.expectat
em̃ ſũmꝗ btitudinẽ ⁊ ꝑfectã remuneratõem.ę eſt ꝰ/
tus theologica ſtẽ virtus que marxime ſbᷣſeruit ↄtẽ
plationi ⁊ facit ſurſũ tẽdere eſt virtꝰ theologica. ſed
ſpes eſt hmõi.qm̃ ſicut dicit Apls beb.vj. Spes in/
cedit vſq; ad interioꝛa velaminis.ẽ ſpes eſt virtꝰthe
ologica. ¶ Itẽ ſicut ſpũale edificiũ ꝑ virtutẽ theolo
gica inchoat᷑ utpote ꝑ fidẽ.⁊ ꝑ virtutẽ thbeologicam
ↄſũmat᷑ vt ꝑ charitatẽ. ꝑ vᷣtutẽ theologicã hʒ erigi.
qꝛ eiuſdẽ nae dʒ eſſe mediũ cũ extremis. Si g erigit

ſ
Hoen
nuhe
oin
K
Nickt
Ueßto
nothen
gmt
nisan
Nei⸗
prne
hrn
11oſulsi
nal
Aneti
Nen
ſetbeo
okp⸗
hos⸗
ſei
eclee
ſinitats
hepee
ſol⸗
onst
dielis
Hesſtn
lher
nitan
ing

ſooſps
1 fintt
e
Leobie
ſcin
hci
cißin
de
laexir
deg
Uninar
lutestb
Gtehe⸗
lonſon
ci n
Usgnit
mblero
ſlceed
nſtit
ginr
ein
ſnan
wunte

DD NVl

rMMM l M õ ia ꝙ vicik virt? théolob:
lſrl ſpem. xeſtat æ ſpes eſt neNhrologi 4 esina. a differre a cardinali in hoc ꝙ nõ eſt in theologi⸗/
tdhiu go creatõis refoꝛmat᷑ ꝑ imaginẽ potetine nales. v? ca repiri exccſſũ ſicut in cardinali.intelligit᷑ ð illo cx
nnn ass crcatdie necrio rcanit cre⸗ ate tres vtutes. ceſſu qui quidẽ conſiſtit in actꝰ intẽſione.nõ de co
indi ſir ꝙ imago recreatõis nccrio 1. ccs theologicas. eſt in debite ↄditõis abmiſſione. Ma bmoi exceſſus
ſedniat S ſi imago habet refoꝛmariꝑ ſe- tres. nõ eſt aliaz ſcdo dictꝰ repugnãtiã babet cũ om̃i virtute. Pꝛimꝰ⸗
atltüe ncce eſt virtutes gs enes-s, ̊ͤſpes ẽ 5 vcro nõ habet re ugnãtiã cuz virtute theologica qᷓ
hitliſiäſe dare pter fidẽ ⁊ charitatẽ ni P e ea eulacen,. babet obiectũ inſinitũ. ita ꝙ nec p̃t nimis amari nec
btnſen tus theologica. en ults virt Cie immo po nimis deſiderari.ſ repugnatiã babet cũ virtute car
clu genen ean rcenn ell n ſſ bie ſt nimis crede dinali cuiꝰobiectũ eſt bonũ creatũ ⁊ finitũ ⁊ limita⸗
Menqhenn, tius Sainalis ao pʒ.qꝛ impo 5 irca actũ ſpei con tũ. ac boc exigit᷑ ꝙ in actu ſit modꝰ determinatus
nfeckiͤt re. impoſſibile eſt nimis amarc. aulpfſt ien lus vltra quẽ ſi pcedat egreqit᷑ limitẽ ſibi m determia /
nunucfti tingit repini exceſſu. ſicut pʒ iget da ſe vier⸗ car tõem virtutis ſtatuti.¶ Ad illud qð obijcit ꝙ ſpes 25
niiti alontbeoloces d re wetgaree mecddr enenl, wuenn metcin de Galiqua vint pr dici
igtinhi 21 dinalis nõ theologica. ſe urt eoe⸗ ſpos mediũ duarũ maliciarũ dupliciter. aut ſicut vtriuſq
giröden arũ maliciarũ eſt virt) cargina D bier deſpe⸗ climinatiua ⁊ deſtructiua. aut ſicut ex vtriſq; coſtitu
tninthen eſt media inter duas Sõ t nt⸗ ad vtu/ ciua qᷓ;tũ ad ea q̃ ſũt in eis bona. Si ſit megia ſic cõ⸗
bägte taen ; Eicne en zinem rdinale. & Rre coſueuie ſiitutia. quẽadmodũ largitas babs aliqd c auaricia
nnik, 1 ewoGca bfnaadherrdl es venie ſpes grẽe. in hoc ꝙ tenet tenenda. et aliquid de liberalltate in
üie iaore adene Gretg:N borassghbercad orcr rdgufrddtretr virrutlcerciali. Si
D 8 8loꝛie. ve ſiſtit eirea en ſe ad inzs süäeſt e la ſolũ ſicut eliminatiua. ſic nõ opoꝛtzʒ cã
tdelälvt Ipes gloue. ꝑ venia⸗ ſiſtit circa ea qᷓ ſũt ad finẽ. aũt ſit media ſolũ ſi ninatiug poꝛtz cã
Rribint ſi 8 ſpes cõſiſtit circa talia. ſpes eſt virt? cardialis nõ ecſſe virtutẽ cardi D E ck OE
aag es cõſiſtit circa talia. ſp ratõem ⁊ pᷣſũptõem.Liberat em̃ ab illo duplici ma⸗
1 fittetcri is ſy . 5F ſuſtin; - ex Aonga / ratõem 2 uptoem. Liberat eñ 2
en nimitatis r. PeHESSrber H ns j. 7 ab erroꝛe ſabel ij. ⁊ ideo nõ cogit iſta ratio:
iuuger t ꝓpꝛi act? ip̃ius ſpei.lõganimitas et arrij.⁊ ab erroꝛ Ele obijcik 26
Scbeft duz erbectare ſit pꝛid acrhißinus ſpel. ⸗ ſpes non ſit virtꝰtheologica.¶ Ad illud qd obijcit
nsctuſft ſpes ſut babitus dẽ. ⁊ i eodẽ genere virtut habent ſpes no virt?t ia gratin arctin di
tuin bes ſut habitus iſce. 1 code genere virtutl habent ſpe non tm̃ ſpatur gloꝛia ſʒ etiã gratia ⁊ venia.dðᷣ
„Huän poni. § l reponit᷑ ſb genere virtut. cor⸗ ſpe non tĩ ſp oꝛis ſo eria gratia Ven
itez reponi.ß lõganimitas reponit᷑ ſb ge JTed DE genus vel ſpecies illius virtutis
RKHL hoſrblognnunir ꝙ ipſa ꝙ non determinat gen AE
d dinalis.⁊ aſſignat᷑ eſſe ꝑs eteus 8. Zmet pi * nes obicctũ quodcũq; ſed pencs illud obiectũ qᷣ
nſ ſpes ſit virt! carginalis. Stenr ficare 5 affligen⸗ babet röem motiui. Muis aut ſpcs verſct᷑ circa bòa
mn nale ſoectacrecrtoꝛdinare v foxificare aflltgen h expectat. ro tamé moues non eſt aliqð crea
õ ia 7 co terretia. ſed ſpes eſt hmõi. qꝛ facit ho creata qᷓ expectat.rõ tamẽ mouẽs oni increnei enn
itr tia ccontra veterretia. ſed ſ ſtabilẽ eſſe. ͤ videt᷑ ꝓ tu ſed aliqua immẽſitas ip̃iꝰ fũmi boni increati cut
ni Pigin trb actonSaude lis. Seſn enere innitit Et iõ q́;uis ꝑ ſpeʒ expectet qͥs gram plenã et
ei Featſorrei geret enken genee nuuer Eeckusn te compat ſpes tagᷓ circa ma
gkfin 22 virtutis theologice ſ doz ahm 13 ſumi erp⸗ kLorts. ppf ſlañ opi; eã reponii genẽ virtutis:carci
üff in genere virtutis Ges Erte guide iect ain e nalis ſent in p̃cedẽtibꝰ habitũ eſt de fide. Si tu obij
gud ſinrtea d anentit ices vt dictãti vcra. ſic cias ꝙ obedietia pᷣt eſſe virtꝰ cardialis . i⸗ ria
“S lides in crec ſecei a e Vi oſe en, ee e e ſiderãt obiectũ increatũ ſ̃ etiã aliquid
6 e e bie/ qꝛ nõ tmm̃mõ ↄſiderã eE .
ſalN ſpes ei innitit vt ꝓmittẽti magna. Ande ſicut obi qꝛ nõt ñt. videlicet. obediẽtia p̃ceptus. 2 latria
“ iug fi lei eſt quid increa creatũ ↄcernũt.videlicet. ktia pcchtuz. latt
R ctñ ipius fidei qdð babet rõeʒ motiui eſt quid incre ltũ debitũ. ac ꝑ hoc ꝙ ita debegt eſſe in ſpe.dðʒ
ig iccden u as: ne cuius ctiã fides ponit᷑ eſſe in ge cultn debitu. ac p hoc ꝙ it⸗ SE ſt alicd
ſgcziinen n gadeng eſt ron ice. ſic etiã dö eſt 2 intelligẽdũ eſt ſimile. qꝛ tã latria q́; obedientia ↄcernit aliacd
Sreri ce. ſic etiã do eſt ⁊ intelligẽ nõ ele. 9 ta latrige A n en de
tninin nere virtutis theologice. ſic etij dð eſt ⁊ intelli reatu tali mo ꝙ rone illi? reſpiciũt actũ ertenioꝛem.
icsmoe de ipa ſpe. Sumi etia S Rbeeee ſic qt eſt de ſpe. ſpes em̃ ſolũmõ oꝓſiſtit in 2
mm tbeo e ted acens mntenon jecti icreati ills qd obẽ ꝙ lon 27
rhafinj tutes theologicae. r ſpe m p.· oꝛ. viez ex pte obiecti icreati¶ Ac illd qd obꝛ q, lon 2
tnute Eõü bei voz alia expe.
nnne Ges nve an idenos in patna tres ert votes ſm ccatõ lõganimitat/ ꝗq ẽ ꝑs foꝛtitudis Acrbertars
toßr es Gude des hark vna refoꝛmabit et conſum/ Rangelpertotbetgale⸗ di anine Noc
„ J 1 . . * „RE S“ Rj — . 3 2 12 ſur 1 6 1 PLOedee
ntclkt videlicet dilectio.tercia iraſcibileʒ vide icet R ngtfmnr eVaaemnt expecrat d oib afnigetib?
nire tgrbeis ſc cin eis neceſe eſt ⸗ lr co⸗ reſpsre veterrẽtib?triũphare. ? ſic act?lõganimitatiis ßʒ ꝙ; ẽ
nuiti⸗ fes cheologicagquibas voteg ha icolli 1. ſpes foꝛtitudis differt ab actu ſpei qtuũ ad obiectũ ciron
me. e⸗ ſic tam ex pte ſbiecti iᷓᷓ ex pte obiecti colligi io gorr genaa me tiuñ. ? iõ ñ ſeͤt ſi lõganimitas ẽ i
r ⸗ 23 ſbᷣ genere virtutis eolboice delerſepont. eolo : utis cardinalic pt h vto ſpei debeat ſ̊ eocdtẽ
e i gice em̃ virtutes deñ habent ꝓ obiecto. benere . Sent reponialæid illᷣ qdð obẽ ꝙ ſpes foꝛtificat ) affli 2,8
ð gitis v æ alio act'pt e alicui)ptutis tripli wl i⸗
nii, dte e emenned HAcd 880 ꝙ cir elicicntis. vł ſicut impãtis.vel ſicut admiculãtis. foꝛ
nn actum ſpei nũq; contingit repiri ceſu prerigi⸗ iit auten perferre terribilia eſt ipſius virtutis foꝛti⸗
n ca actum ſpei nunq; cõtingit repꝑiri ex P p̃t ni- tudis ſicut clicientis. ſed fidei eſt ſicut impantis? di
e mictatẽ intenſõem ißius actus. nemo enim pt ni· tn dicantis. iuxta illud quod dicitur heb. xj. de viris
e mis ↄfidere in dñ ceſſũ hoc eſt pter et dicantis. iuxta illud quod de
i mis ofidere in dño. ſed ſi habet exce i ma 35 ſctis ꝙ per fidecm vicerunt regna. ⁊ foꝛtes. facti ſunt
6kirn defectum alicuius ↄditõis que requirit in aetn ſpe/ ſceis ꝙ per d ipſius ſpei charitatis eſt ſicut adimi /
ecl äsä ino pᷣſumit ð mi in bello Sed ipſius pen 70 .
ar randl. vepote ſi ncglectis meritis o P eſſe in ge,· pviculãtis. Amoꝛ enim dei et cerco exꝑ ectatio fu⸗
En ſericoꝛdia ceſ ſed boc nõ facit ipam ſpem eſſe in ge· nichlãtis.

r

ture beatitudinis. młiũ adiuuãt vtutẽ foꝛtitudis vt

poſſit oia mala ꝑferre.iuxta ill beati grego. Spes

pᷣmij.minuit vim flagelilt.
Queſtio.iiij.

Atruz virtꝰ ſpei aliquãdo ſit infoꝛmis.an ſꝑ ſit foꝛ/

mata.Et ꝙ ſit ſꝑ foꝛmata.videt᷑ pꝛimo ꝑ diſtinitõeʒ

ſpei. Spes eſt certa expectatõ future beatitudis pꝛo

ueniẽs ex gra ⁊ mcritis.ſᷣ̊ lmnpoſſibile eſt diffinitũ ſe/
parari a diffinitõibꝰ. ꝙ impoſſibile eſt ſpem ſeꝑari a
meritis ⁊ gra.ſᷣ quãdo cũ hijs eſt ſp eſt foꝛmata.er/⸗
go impoſſibile eſt ſpem virtutẽ eſſc infoꝛmẽ. ¶ Itez
hocipᷣm oſtẽdit᷑ ꝑ illud qd dicit męfr̃ in litera. Sine
meritis aliquid ſpare.nõ ſpes ſed pᷣſũptio dici pᷣt.ſed
pᷣſũptio eſt viciũ oppoſitũ ſpei. gmeritis abſetibus
immediate ſbᷣintrat viciũ ipᷣi ſpei oppoſitũ.ſed vici/
um oppoſitũ virtuti non tm̃ excludit eaʒ q;tũ ad eiꝰ
foꝛma.ſed etiã q;ꝛtũ ad bitũ ſbᷣſtratũ.g videt᷑ ꝙ abſẽ/
tibꝰ meritis nchu remaneat de virtute ſpei.g nõ pᷣt fi
eri infoꝛmis. ¶ Itẽ fides ↄſiſtit ptim in affectu ptiʒ
in intellectu.charitas aũt ↄſiſtit ſimplir in affectu.ſʒ
facta deoꝛdinatiõe in affectu ꝑ vrefn ſimplr tollitur
charitas.q;uis nõ ſimplr tollat᷑ fides.cũ aliqͥd habe
at ex pte intellectꝰ. Vñ charitas nõ pᷣt eſſe infoꝛmis
quẽadmodũ fides pᷣt eſſe infoꝛmis.& ſi ſpes ſetotali
ter tenet ex ꝑte afſectꝰſicut ⁊ charitas.vr ⁊c.¶ Itez
virtꝰfidei tũc eſt foꝛmata qñ nõ tm̃ credit deo v etiã
in deũ. OQñ em̃ credulitas iũcta ẽ cũ tẽdẽtia.tunc fi/
des eſt virtus foꝛmata.ſᷣ impoſñbile eſt ꝙ aliqͥs ſpe/

ret quin tẽdat in rem ſperatã.nã ipᷣm ſpaꝛe tẽdẽ eſt.

videt᷑ ꝙ ſpes ſꝑ ſit virtꝰ foꝛmata.¶ Sʒ õ. Aug.in
libꝛo de vera innocẽtia.Cũ cetere virtutes ſint bois
⁊ malis ↄẽs.dilectio dei ⁊ ꝓximi ꝓpꝛie bonoꝝ ẽ atq;
ioꝝ.g virtus ſpei pᷣt eẽ cõis bonis ⁊ malis.Sʒ ma/
i nõ habẽt virtutẽ cũ gratia ſᷣ ſine.⁊ tales ſũt virtu/
tes infoꝛmes.g ⁊c. ¶ Itẽ ſicut ſe habet fides foꝛma/
ta ad ſpem foꝛmatã.ita ſe hʒ fides infoꝛmis ad ſpem

infoꝛmẽ.ſed fides foꝛmata generat ſpem foꝛmatã. S

fides infoꝛmis generat ſpem infoꝛmẽ.(¶ Itẽ ſicẽ ſpes
ↄſurgit ex fide pᷣmioꝛũ.ſic timoꝛ ↄſurgit ex fide ſup/
plicioꝛũ.ſed timoꝛpᷣt eſſe infoꝛmis ⁊ foꝛmatꝰ.ergo ⁊
ſpes.¶ Itẽ multi ſut peccatoꝛes qui ſperãt ſe adbuc
acturos penitẽtiã.⁊ aſſecuturos veniã.⁊ puenturos
ad gloꝛia.ↄſtat ꝙ illud nõ eſt malũ immo potius oꝛ/
dinat ad bonũ ⁊ excludit malũ videlicet e Baelge.
Sed ſi boc eſſʒ cũ gratia.eſſet actꝰ virtutis foꝛmate.
O cũ ſine gratia poſſit illud remanere vt aliquis per

merita ſperet ſe puẽturũ ad gloꝛiaʒ.vr ꝙ ipᷣa virtus
2 ſpei poſſit eſſe infoꝛmis.il E. dð ꝙ abſq; dubio vᷣ/
tus ſpei pᷣt eſſe infoꝛmis. Poteſt em̃ aliqͥs ſpare vi /

tã eternã ſine gratia gꝛatũ faciẽte.ſicut manifeſte ap
paret.Et iterũ.iſte actꝰſperãdi ab aliquo habitu ꝓ/
cedit qui quidẽ babitus bonꝰeſt.⁊ tenct etiã quodã
mõ rõnem virtutis.ꝓ eo ꝙ potẽtiaʒ quã ꝑficit quo⸗
damo rectificat ⁊ Par Kectificgt inq;ᷓ dũ aliquã
oꝛdinatõem ⁊ inclinatõem tribuit ad gliam tãqᷓ; ad
finẽ vltimũ vbi ſtãdũ ⁊ in quo ẽ quieſcẽdũ. Nigoꝛat
etiã inhoc ꝙ eleuat potẽtia ad eterna bona cxpectã/
da.⁊ quãdã ſtabilitatẽ ei tribuit ne ꝑ deſperatõnem
ſuccũbat.Et iõ ſicut fides abſq; charitate virtus in⸗
foꝛmis eſt.qꝛ tribuit aie quãdã rectitudinẽ ⁊ vigoꝛẽ.

q̃ compleri hʒ ⁊ ꝑfici ꝑ gratie infuſionẽ.ſic intelligẽ/

aũ eſt ⁊ circa ip̃am ſpem. Uñ ⁊ cetera qᷓ̃ dicta ſũt de
ſide infoꝛmi poſſũt ſpei infoꝛmi applicari.Cõcedẽde
ſũt g̊ tõnes oñdẽtes ſpei virtutẽ poſſe fieri infoꝛmẽ.

Ad il vero ad obijcit in otrariũ ꝙ ſpes pcedit 50

ex meritis.dð ꝙ quadruplr pßt aliqͥs exire in actũ ſpe
rãaãdi. Aut em̃ ſpat babẽdo merita in ꝓpoſito ⁊ in ra/

dice ⁊ in effectu.ſicut hõ iuſtus qui deo diu ſeruiuit.

Aut ſperat habẽdo merita in ꝓpoſito ⁊ in radice ſed
nõ in effectu. ſicut ille qui ante bonũ vſũ virtutũ.pꝰ/
q́; ſuſcepit gẽam.expectat cternã btitudinẽ. Aut ſpe
rat habẽdo merita in ꝓpoſito tm̃ nõ in radice nec in
effectu. ſicut ille qui peccatoꝛ eſt.qͥ ꝓponit multa bo/
na farere ⁊ ꝑ illa ſaluari/Aut ſpat nõ habẽdo meri/
ta nec in effectu nec in radice nec in ꝓpoſito.ſicut ille
qui faciẽdo mala ⁊ in malis ꝓponẽs ꝑſeuerare ꝑ ſo⸗/
lam dei miſericoꝛdiã credit ſe aſſecuturũ gloꝛiaʒ ne/
glecta diuina iuſticia. Pꝛimꝰ actus eſt ſpei foꝛmate

⁊ iam exercitate.Scus actꝰeſt ſpei ſoꝛmate ⁊ poſt in
fuſe.Tercius actꝰeſt ſpei infoꝛmis.Et quartꝰ eſt iwbi

us pᷣſũptõis.Cũ g dicit᷑ ꝙ ſpes ꝓcedit ex gra ⁊ meri
tis.dð ꝙ aut diffinit᷑ ibi ſpes ꝓut eſt virtꝰ foꝛmata.

ſic nulla eſt obiectio de ſpe infoꝛmi. Aut ſi diffinit

ibi ſpes generaliter ſm ꝙ eſt virtus dicit᷑ pcedere ex
gůa ⁊ meritis.que quidẽ vel habẽtur vel in re.vł ha⸗/

bétur in ppoſito.⁊ ſic nõ eſt inſtãtia de ſpe infoꝛmi.
2 illud qð ſco obijcit᷑ iã pʒ reſpõſio ꝑ illud qð 31

nũc dictũ eſt hic. Oꝛ em̃ dicit mgr ꝙ ſpare ſine meri/
tis eſt pᷣſumere.hoc intelligit q aliq̃s ſpat ſine meri
tis nõ ſolũ in re ſᷣ etiã in ꝓpoſito.⁊ hoc mõ ſpare nõ

ꝑtiet ad ſpeʒ ifoꝛmẽ ſᷣ ad pᷣſũptõeʒ: Ad illꝭ qð obr ʒ ꝛ

i”ꝙ fides iõ pᷣt fieri ifoꝛmis qꝛ bʒ aliqͥd ex ꝑte itellectꝰ
⁊ aliqͥd ex ꝑte affectꝰ.dð ꝙ iſta ñ ẽ tota ro.ſʒ łᷣ eſt rõ
quia habitꝰfidei hʒ aliqua rectitudinẽ ⁊ vigoꝛẽ in H̊
c facit credere oia credibilia.⁊ excludit erroꝛẽ ⁊ infi

delitatẽ.qui quidẽ vigoꝛ pᷣt eſſe abſq; gia gratũ faciẽ
te. ⁊ bũc eſt reꝑire in ſpe q̃ facit vitare pᷣſũptiõem et
deſpatiõeʒ.⁊ expectare oia expectãda.Et qꝛ iſta r n

repitur cõis vtrobiqʒ.ideo pᷣt ſpes eẽ infoꝛnis ſicut

⁊ ipa fides.Secus aũt eſt de charitate ſicut infra vi /
debit᷑ ſuo loco.ideo rõ non ↄcludebat.qꝛ nõ cam ac

cipiebat ꝓ cauſa.¶ Ad ill qð obijcit᷑ ꝙ ſpes ſp ba/3

bet ſecũ adiũctã tendẽtiã.Re.dð ꝙ tendẽtia duplex
eſt. Quedã.n.eſt tendetia plena.⁊ iſta eſt a gia opan
te ⁊ cooꝑante.⁊ hec facit virtutẽ eſſe foꝛmata.Que/
dam aũt eſt tendẽtia exilis ⁊ ſemiplena. ſic dicitur ðᷣ
pigro.qui vult ⁊ non vult.Et iſta quidem tẽdentia
poteſt dare aliquã rectitudinẽ ⁊ vigoꝛem ipᷣi volun

tati. ⁊ ſoꝛtit᷑ nomen virtutis generaliter acceꝑte.nõ

vᷣtutis gratuite. ⁊ ideo tenet rõem virtutis infoꝛmis
non rõnẽ virtutis foꝛmate.Cum aũt dicit᷑ ꝙ tẽden/
tia in deum facit credulitatẽ eſſe foꝛmatã.hoc intel/
ligit᷑ de tendẽtia que eſt a volũtate plenaria. bec ãt
nõ poteſt eſſe nec in ſpe nec in fide ſine gra ꝛc.
NDQueſtio. v. .e.
¶ Ntrum ſpes in actu ſuo ſit certitudinalis an dubia:
Et ꝙ ſit certitudinalis videt᷑ pꝛimo ꝑ illud qð dicit

Ro. viij. Certus ſũ ꝙ neqʒ moꝛs neqʒ; vita neq; eccre

atura aliqua poterit nos ſepare a charitate dei. Sʒ
apls non erat de boc certus certitudiue appꝛchẽſio/
nis. erat certitudie expectatõis certꝰſiue ↄfidentie

ſpᷣius ſpei. ergo ſpes in actu ſuo reddit boĩem certũ
Item hocipm oſtẽdit᷑ per diffinitiõem ſpei qua,

magiſter ponit in litera. Spes eſt erpectatõ future
beatitudinis. Si ergo cxpectatõ eſt circa actum ib/

ſius ſpeci.ſpes in ſuo actu eſt certitudinalis. ¶ Ite,

quod remonet heſitationem ſiue vacillationẽ tri/
buit certitudinẽ. Sed beſitatio que facit boĩem va/

Are
ißiſt
ſinp
ſiaet
üfttr
teart
Ntang
ſtrC
güftti
ſpirt
iuft
ſoßftl
nten
nig
dhe.
Ubktcer
Poitüpe
Npectt.
Rie
guonig
teif
ſaͤroͤt
Habern
Unters
Ctef
daſflin
cuſo.
G
pbctc
loſpcri⸗
Uattrecer
Uffen
glgtoͤc
folto
teldit
ſalogi⸗
ttudoe
ecdhan
c
ſes⸗
zanuſton
(tuin
ti
niudini
Oſfiutre
ſainoͤ
dal inmne
ſuuig
rycfi
lekonun
ftnnſat
4 ute
ſſhnnan
lecbi
ſecſe
ſochn
atin
weie⸗
nefe

.

futch allt tia
