mmmn cedit᷑ ꝙ pctõ fuerit obnoxia.qꝛ ante ↄceptõeʒ xpᷣi to
gane ta maſſa bũani generis coꝛrupta erat. ſicut in pcedẽ
dAd ti ꝓbleumate mõ ſtratũ eſt. Si aũ: loquamur ð car
fen⸗ ne xpᷣi ſm foꝛmã.ſic dðᷣm eſt ꝙ nũqꝙᷓ pctõ fuit obno/
pote xia.quia nũqᷓ habuit illaʒ foꝛmam ꝙ eẽt immũda ⁊
cr maculata. Scm aũt ꝙ caro dicit᷑ duplicit. ſic ⁊ de
ack, agatiõe dupliciter ↄtingit loqui.Aut rõne mãlis.
telc. aut rõne foꝛmalis.Si rõc malis.ſic ꝓpagata fuit ab
eqvo adaã vſq; ad virginẽ in tota illa genealogia. ⁊ tota il⸗
tocg la ꝓpagatio fuit ſz legẽ nãe ⁊ cõcupie.Si q;tũ ad eẽ
ugi actuale ⁊ foꝛmale. ſic cõcepta fuit a vgine ꝑ ↄmunẽ
tſ, legẽ nãc ⁊ cõcupiſcẽtie.Et ſic patet ꝙ; vno mõ dicen/
niin di cõcedi pᷣt ꝙ caro xpᷣi mãliter loquẽdo ſic fuit i lñ
M bis pentũ ᷣm ꝓpagatõem ſicut caro alioꝝ boim. Sʒ
iji54 qm̃ caro quãtũ eſt de ratione ſui nois nõ noĩat ma/
teriã ipᷣam tm̃.ſed mãm ſᷣ tali foꝛma. ⁊ ꝓpagatõ et
lex ꝓpagatõis addita ei qð eſt caro xp̃i reſpicit eius
cur 6
Pe eductõem ſm eẽ actuale.hinc eſt ꝙ ᷣ eſt impꝛopꝛia.
e caro xpᷣi fuit pctõ obnoxia.⁊ hec.caro xpᷣi fuit ex ꝑen
e⸗ tibus ſeminalit᷑ traducta.peo ꝙ in oibus qᷓstum eſt
. de vi ſermonis pᷣdicatũ nõ attribuit᷑ ſbᷣiecto rõe ma/
a terie tm̃.ſᷣ rõne mãae ſeᷣ tali foꝛma.Caro em̃ ẽ res ſbᷣa
leen lis. ⁊ iõ q;uis ſupponat vᷣbo de pᷣterito.opoꝛtʒz tñ ad
hut idẽ tp̃s referri foꝛmã pdicati cũ ſbiecto.⁊ iõ oẽs pꝛe
4 victe locutões tãqᷓʒ falſe ⁊ ipꝛopᷣe ſũt negãde.niſi ꝓ/
20 ferãtur cũ determiatõe.ſ.rõne mãlis pᷣncipij. Si aũt
g1. alicubi abſolute pferãt᷑ ſũt expouẽde. Nota tamen
buc ꝓ bec eſt impꝛopa.caro xpᷣi fuit pctõ obnoxia. ſʒ hec
aut magis ipꝛopa.caro xp̃i fuit ſeminalit᷑ traducta. hᷣ at
den magis ipꝛopa adhuc ⁊ falſa.caro xpᷣi fuit decimata.
; m ꝙ magis ⁊ magis in pᷣdictis locutõibus caro ac
Nu; uipit᷑ rone foꝛme. Concedẽdũ eſt & ꝙ aliter fuit caro
ema xpi ̃m ꝓpagatõis legẽ in ꝑentibꝰ qᷓʒ alioꝝ hois.Mã
e caro alioꝛũ boim oꝛtũ habuit a ꝑentibꝰ ſ̃m ſemina/
(41. 6 l rõem ⁊ m legẽ concupiſcẽtic. Alud aũt dr ꝓce/
J dere m rõem ſeminalẽ. q; quidẽ exit in eſſe m vir⸗
bic, tutem ⁊ opatõem nãe.ſicut ſũt illa in quoꝝ ꝓducti⸗
f one nã ñ ſolũ ſe h ꝑ modũ obediẽtis ⁊ ſuſcipiẽtis.i⸗
; mo etiã ꝑ modũ nae agẽtis ⁊ dãtis ſpẽm ſiue cõple
tionẽ. ⁊ hoc impoꝛtat ꝙ dico ſemialis rõ ꝓpꝛie loq̃n
. do.ſicut oſtẽſũ fuit in ſco libro.q;uis cõtingat extẽ
i 6 ſioꝛi mõ vti pdicto vocabulo. Illud aũt intelligitur
33 tcraduci ſm legẽ concupiſcẽtie.iu cuius ꝓcreatione
ni,

eſt. ⁊ ideo ratio non valct.

interuenit delectatio ex cõmixtõe ſexus. Conceptus
em̃ fuit ex caſtiſſimis virginis viſcenibꝰ. Ideo cõce/
dende ſũt rõnes que ad bãc ptẽ inducũtur.¶ Ad il/ qS

lud quod opponit᷑ de auẽte mgr̃i.d ꝙ locutõ iſta ẽ

impꝛopa.videlicet ꝙ pctõ fuit obnoxia.⁊ hoc intel/
ligẽdum eſt maliter. ⁊ hoc mgf̃ inſinuat cũ dicit.Oꝛ
pctõ fuerit obnoxia.non ſimplr ſed in mã in q̃ mali.
ter erat. AUnde non eſt ſimpliciter ↄcedenda expo/
nenda tãqᷓʒ ipꝛopꝛia.⁊ ex impꝛopꝛijs ſᷣm eaꝝ impꝛo
pꝛietatẽ acceptis non licet arguere ſicut manifeſtuʒ
d illud qd oppõitur o
quicqͥd deſcẽdit ab adã in ſcth.deſcẽdit ᷣm ſemina⸗/
lem rõem.dð qꝙ ſeminalis rõ nõ dicit qͥd abſolutum
ſed quid reſpectiuũ. Dicit em̃ reſpectũ cius qd ꝓpa/
gat᷑ ad illud de quo ꝓducit᷑.cũ g dicit ꝙ quicqͥd de⸗
ſcẽdit ab adã in ſeth deſcẽdit ſᷣm ſeminalẽ rõem.d
ꝙ verũ eſt per ↄꝑatõem ad ſeth.⁊ ad hos qui ꝓdu/

cendi erant ᷣm ꝓpagatõem naturc.reſpectu quoꝛũ

oim ſemen deciſum a lũbis ade habuit virtutẽ ſuffi/
ciẽtem ad rõnem ſeminalẽ.reſpectu aũt xpᷣi nõ habʒ
veritatem ꝓ co ꝙ totũ illud quod pᷣm legẽ nae ex il⸗
lo ſemine ꝓducendũ erat.reſpectu carnisgpᷣi ſeha.
bebat in roõne paſſibilis ⁊ malis.qðd nõ poterat redu
ci ad actũ niſi ꝑ virtutẽ ſpũſſãcti.Cũ g dicit ꝙ qᷣcqͥd
fuit in ſetb fuit m ſeminalẽ rõem.veꝝ eſt ſi cõpꝑetur
ad adã. ſi cõꝑetur ad xpᷣm nõ habet vertenrſd 70
illud q opponit᷑ ꝙ totũ ſemẽ deciſũ ab adã habuit
ſeminalẽ rõem. d ꝙ ven eſt reſpectu eoꝝ qui ꝓdu/
cendi erãt ſᷣm legẽ nãae. reſpectu xpᷣi nõ habet verita
tem. Muis em̃ in aliquo ſemine ſit rõ ſeminalis ſpᷣm
quãlibet eius ꝑtem ſaltẽ foꝛmalẽ.vt ex eo aliqͥd poſ
ſet fieri.tñ ſi deus aliquid faciat ex illo ſemine ad qð
non habebat oꝛdinatõem.ſᷣm nãm dicit᷑ fuiſſe in il/
lo ſemine.ſᷣm coꝛruꝑtã ſbam non ſᷣm rõem ſemina⸗/
lez.quia ſemẽ illud reſpectu illius qd deus educit nõ

habet vim ſufficiẽter actiuã ſed paſſiuã.ſᷣm quã ſbᷣ/

miniſtrat coꝛpalem ſbam. Eſto etiã ꝙ illa ſeminalis
ratio cõparet᷑ ad adminiſtratõem mae illius rei faci⸗
ende.vt ſi plantaret᷑ vnum ſemen paruum ita ꝙ de
illo ꝓduceretur arboꝛ magna.cuiꝰ magnitudo ma/
teris eſſet ad ꝓductõem magni coꝛpoꝛis alteriꝰ ſpe-
ciei.ſic ⁊ in ꝓpoſito intelligẽdum eſt cum dicit᷑ xpᷣm
fuiſſe in lumbis parẽtum vᷣm coꝛpulẽtam ſbam.nõ
ſm ſeminalem rõnem.nõ ꝙ ſᷣſtantia coꝛpoꝛis criſti
ibi tota fuit.ſed quia erat aliquãta materia que per
vim ſeminaleʒ poterat augeri ⁊ creſcere appoſito ſi
bi aliquo.ita vt coꝛpoꝛa oim hoim inde poſſẽt fabꝛi/
cari.⁊ ꝑ illã vis ſũt coꝛꝑa oĩiʒ hoij fabꝛicata excepto
ſolo coꝛpoꝛe criſti.quod fabꝛicatum fuit per virtutẽ

ſupernã ſicut melius manitfeſtabitur infra. Et ſic pa

tet pꝛo quãto criſtus dicit᷑ fuiſſe in adam ſᷣi coꝛpu
lẽtam ſubſtãtiam. ⁊ ꝙ non ſequitur ſi fuit in ſemine
ade.ꝙ fuerit in illo pᷣm ſeminalẽ rõnem.Ad boc aũt
intelligẽdum valent illa que determinata ſunt ſecũ⸗
do libꝛo. xxx.di.(¶ Ad illud ergo quod opponitur q; 71
caro tota beate virginis fuit ibi ᷣm ſeminalẽ ratio/
nem. ſſicut caro alioꝛum hbominũ.dðʒ ꝙ in illo argu⸗
mento eſt ſophiſma ᷣm accidens. ſicut dictũ fuit de
decimatõe ſupꝛa. YJVMUDdʒb D

„

. ris dominici.Et circa hoc querũt᷑duo. Pꝛi/
mo queritur de pfectione coꝛpoꝛis domici
luantum ad molem. Scdo querit᷑ de eius ꝑfectiõe
Ftũ ad mẽbꝛoꝝ diſtinctõem.
eſtio. j.
ctũ

W.

ueſtio.jj. 2
¶ Atru coꝛpus xpᷣi ꝓductũ fuerit ad ꝑfectã molẽ ſub

„7

ito aut ſucceſſiue.Et ꝙ ſucceſſiue oſtenditur pꝛimo

luc.ij. Puer iſte creſcebat.ſed ad cremẽtũ etatis ſeqͥ
tur cremẽtum molis.g ⁊c.¶ Itẽ ſicut pʒ ex hijſtoria
euãgelica.xpᷣs habuit neceſſitates infatiles.vnde et
lactatus fuit a matre.boc aũt non eſſet niſi puulus
fuiſſet in quantitate.gᷓ videtur ꝙ pꝛius tꝑe fuerit in
quãtitate modica qᷓ; ꝑpfecta. Stem Augmentum
ſequit᷑ nutrimẽtũ.ſed coꝛpus xpᷣi alebatur ſicut coꝛ/
pus alterius hois ſi uccenluc⸗ ſimiliter videt᷑ ꝙ au⸗
gebat᷑ paulatiue et ſucceſſiue. ¶ Item xp̃s aſfupſit
nam paſſibileʒ et moꝛtalẽ.ſed ẽ nãe moꝛtal ꝙ decre
ſcit aut creſcit. aut ꝓficit aut deficit. Aix em̃ aut nũ

q́ᷓ; in eodẽ ſtatu ꝑmanet vt dicit᷑ in Job. ſi nõ cõ⸗

petebat xpᷣo decreſcere.videt᷑ ꝙ talem nãm aſſum/
pſit ꝙ ſemꝑ in bac vita q;tũ ad coꝛpus ꝓfecerit. 12

ſucceſſionẽ tꝑm ad ꝑfectiõis quãtitatem peruenit.

.

¶ Sed cõtra Hiere.xxxj. Mulier circũdabit viruʒz.
hoc intelligit᷑ de xpᷣo et de beata virgine.ſed virum
circũdari in vtero.eſt in vtero cõtineri. Ad virũ aũt
ſpectat coꝛpus ꝑfecte quãtitatis habere.̊ videt᷑ ꝙq
coꝛpus Pi in vtero virginis fuerit m ꝑfectã quãti
tatẽ molis.non g ad ꝑfectõem venit ꝑ ſucceſſionem
tpis. hres hocipᷣm videt᷑ ꝑ hoc qð ſequit᷑ in eadẽ
aucte. Houũ faciet dñs ſuper terraʒ. ſed nouũ eſt.
cuius ſimile non pᷣceſſit.ſed ꝙ mulier in vtero habz
pueꝝ pue quãtitatis hoc non eſt nouũ.jᷓ videtur q;
xpᷣs ſtatim fuit ad ꝑfectõem quãtitatis ꝑductus ex⸗
quo de virgine eſt cõceptus. ¶ Item diuina virtus
ſũma eſt ⁊ pfecta. Quia ſũma.nata eſt opari ſubito
2 in inſtqti.Quia ꝑfecta.nata eſt educere opatiõem

fectã.Si g̊ foꝛmatio coꝛpis xpᷣi fuit a virtute incre
ata. videt᷑ ꝙ in inſtãti cõceptiõis coꝛpus illud edu/
ctũ fucrit in quãtitate ꝑfecta.¶ Item ſicut aia con-/
iũcta eſt verbo in vnitate ꝑſone ſĩmediate.ita ⁊ coꝛ/
pus.ſed anima ſtatim quado vnita fuit verbo dei.
fecta fuit in virtute ⁊ ſcia.ᷓ ⁊ pari rõe coꝛpus i qua/
titate ⁊ figura.non ergo videtur ꝙ per ſi uceeſſionez
tꝑis.quãtitas coꝛpis xpᷣi qtũ ad quãtitatem molis
ad ꝑfectõem ſic deducta. ¶ Ry. dd q; coꝛpus xp̃ᷣi qᷓ;
tũ ad quãtitatem molis ad ꝑfectõem deductũ eſt p
ſucceſſionẽ tꝑis.⁊ rõ huius eſt.qꝛ pfectio quãtitatis
illius coꝛꝑis fuit opatõe nãe.cuiꝰeſt opari ſʒ ſucceſ⸗

ſionẽ tꝑis. Si aũt querat᷑ vnde eſt ꝙ de? coꝛpꝰ illud

ad ꝑfectõem voluit deduci mediante nãe opatõne.
d. ꝙ boc fecit deꝰ valde cõgrue. Hoc em̃ qᷓuis alio
mõ facere poſſet.ſic tamẽ fecit ad cõfirmãdã fidei
ritatẽ.ad cõmẽdãdã hũilitatis virtutẽ. ad cõſeruan
dã vniuerſitatis legẽ. In hoc em fidei veritas con
firmatdñ manifeſte oſtẽditꝑ ↄuerſatõeʒ ⁊ ſileʒ mo
dũ ꝓficiẽdi in etate ꝙ xp̃s no fãtaſticã ſ verã carnẽ
aſſupſit. ⁊ hoc quidẽ valde fuit optimũ.qꝛ ſinc fidei
veritate nullꝰ eſt incarnatõis fructꝰ. Hũilitatis etiã
virtus in hboc commendat᷑ dũ dei filiꝰ qui eſt rex re⸗
guũ ⁊ dñs dominãtiũ factus eſt ꝑuulꝰ.⁊⸗ q pꝛius nul/
lo indigebat.lacte materno ſiẽ alij puuli paſcebat᷑.
pannis inuoluebat᷑.⁊ alia plura geſſit quibus bũili-
tatis vtilitas cõmẽdat᷑. ⁊ boc valde opoꝛtunũ fuit.

Onſequenter queritur de perfectione coꝛpo/

lidatio.1 9

III

—

qꝛ ꝓpter boc potiſſime deꝰ deſcèdit de celo vt ſuper⸗

biã extirparet. Aniuerſitatis etiã lex ⁊ oꝛdo cõpua⸗/
tur.qꝛ deus vnicuiq; nae cõceſſit ꝓpꝛiã opatõnem.

nec vtit᷑ miraculis vbi nã ꝑ ſe ſuſficiẽter pᷣt operari.

Et qꝛ nã in xpᷣo ſatis ſufficienter poterat coꝛpus xpᷣi
ad ꝑfectã quãtitatẽ deducere.ita ꝙ in nullo deroga
bat᷑ eius dignitati.iõ noluit deus tpᷣs anticipare. vt
tãq; vniuerſitatis iuſtus adminiſtratoꝛ vnũquodq;
iuxta virtutẽ ſibi ↄpetẽtẽ opari ſineret. Et hoc q̃dez
conueniebat.qꝛ nam nolebat ꝑimere ſeq reꝑpare. et
in hoc inſinuat ꝙ maioꝛ ptãs vſuʒ inferioꝛis ptãtis
nõ debet abſq; cauſa pᷣuare.Et ſic pʒ ꝙ valde rõna/
biliter deus coꝛpꝰ xpᷣi ad ꝑfectã quãtitatẽ molis de
duxerit ꝑ tꝑis ſucceſſionè. Unde ⁊ rões hoc ꝓbãtes
ↄcedẽde ſũt.
auẽte Jere.dd.qꝙ vir dicit᷑ ibi xpᷣs nõ ab etate coꝛpo
ris.ſed a vigoꝛe animi.qꝛ plenus fuit virtutibꝰ ⁊ ſci⸗
entia ab inſtãti ↄceptõis.
nouũ fuit.dð ꝙ nouitas attẽdit᷑in hoc q ipe erat de
us ⁊ hõ.cuius ſimile nũqᷓ; pceſſerat. in boc. qꝛ ab in
ſtanti ↄceptõis vir fuerat ado ꝑfect? q ꝓficere nũqᷓ;
potuit. ⁊ huius ſimile nũqᷓ fuit. Et ſic pʒ ꝙ nõ opoꝛ
tuit ꝙ eſſet quãtitatis ꝑfecte ad hboc ꝙ nouũ ick⸗ „
ſet. Unde ratio illa peccat pᷣm ↄñs.i⸗
obr ꝙ virtus infinita opatur in inſtati.dm ꝓpv
eſt quãdo virtus infinita opat᷑ ̃m totalitatẽ ſue põ
tetie. ⁊ oꝑatur ꝑ ſe. In ꝑfectiõe aũt dñici coꝛpis nõ
tm̃ oꝑatur virtꝰdiuina.ſed etiã creata. cuius eſt oꝑa
ri ſucceſſiue ſicut oſtẽſũ eſt ſupꝛa.⁊ illius eſt operari
ſucceſſiue cũ ſit virtus finita.
inſtati cõceptõis fuit ꝑfectus virtute ⁊ ſcia. dom
nõ eſt ſimile.qꝛ q;uis deceret deũ aſſumere aliquas

penalitates ad redẽptõem nẽam. nõ tamen decebat

aſſumere culpã vel ignoꝛãtiã.iõ magis haberz hoꝝ

oppoſita.ſ.virtutẽ ⁊ ſciẽtiam.qᷓ in inſtũti ꝓduci acd
(is quãtitatẽ ꝑfectã. 1. ij

i Queſtio. i. m
trũ mebꝛoꝝ foꝛmatio et diſtinctio facta ſit ſubito
an ſucceſſiue coꝛpc dñico. Oꝛ non ſubito videtur.
Aug. in. iij. de tri. tractãs illud verbũ Johᷣ.ij. Sol⸗/
uite tẽplũ h̊. Dixerũt iudei.xlvj annis.⁊c. ibi Aug.
Hic numerus ꝑfectioni dñici coꝛpis ↄgruit.qꝛ vt di
cũt phiſici tot diebꝰ foꝛma hũani coꝛpis pficit᷑. ñ
videt᷑ ꝙ coꝛpus xp̃i ab inſtãti ↄceptõis oꝛganiſatuʒ
fuerit ⁊ foꝛmatũ. Si tu dicas ſicut dicit magiſter in
litera.y hoc dictũ fuit ꝗpter incremẽtũ molis. tũc ñ
videt᷑ ꝙ. xlvj.diebus ꝑfectũ ſit. qꝛ ad ꝑfectionẽ hãc
nõ puenit vſq; ad annos.xx. ¶ Itẽ
buit ffibꝰ ſimilari.⁊ g̊ vr q in mõ foꝛmatõis coꝛpis
ſequit᷑ alioꝝ hoiʒ coꝛpa. ſʒ coꝛpa alioꝝ hoim ſucceſ.
ſiue foꝛmãt᷑.ẽ videt᷑ ꝙ ſimilit᷑ coꝛpus xpᷣi. ¶ Itẽ coꝛ
pꝰ xpᷣi nutritũ ⁊ augmẽtatũ fuit ſucceſſiue ſicut coꝛ⸗
pa alioꝛũ hoim. videt᷑ pari roe ꝙ fuerit ſucceſfiue
foꝛm Ege⸗ ſoꝛmatõcʒ veri coꝛpis ãtecedit ↄſo.
tio. ↄſolidatõe:n añcedit ↄuerſio. ⁊ puerſionẽ
ſeminis deciſio. Si gᷣ quelibet illarũ opationũ non
pt fieni in inſtqti. ⁊ vna eſt oꝛdinata ad aliq. iᷓ videt᷑
ꝙ foꝛmatio nõ poterit eẽ inſtãtanea ¶¶ Sʒ 3. Aug.

in li. de fide ad petrũ. Firmiſſime tene ⁊ nullatenns
dubites nõ carnem xpi ſine diuinitate in vtero vir⸗/

ginis pꝛiuſcq; ſuſciperet᷑ a verbo fuiſſe. ſed verbũ nõ
ſuſcepit niſi carnẽ foꝛmatã. ⁊ ĩ inſtqti oↄcepit eam. g
videtun ꝙ in inſtãti coꝛpus xpᷣi fuerit ad pfectionis
oꝛganiʒatõem enn 4 Rien Aug. in li. ve trini.
no ex ytero virginis pꝛius caro ↄcepta eſt.⁊ poſtea

tẽ Meb.ij.poia de

„

dillud g qð pᷣmo obr̃ in ↄtrariũ de 7

ꝗ illð qd opponit᷑ ꝙ 24

d ill quod 75

¶ Ad illð qd obr ꝙ ab 70

(

it
oit 1
honnv.
ſili⸗
oſte
Nturi
cefi
nen.
torßt
ims
hiig
gori
nil
Hich⸗
ſisEt
geyt
hiaſfu
nena
ltita⸗
pty
uc
Guniz
Aofe⸗
futeo
bec
n6
ut
eſue
goſt
dacke
daino⸗
ron
bectt
ſcha
eon

le
n
pon
va⸗
ſung
duns
*
biß,
wwn

tſpe⸗
fin/
tdnem.
peran.
pus ti
deroge
are. vt
groc;
dcqqce
pare. et
ptätis
eroͤna⸗
ols de
Pdätes
müde 7)
cco
hheſ⸗
poni
eand.
.ehin
earnü;
Nöoer
lenn,
n Hn⸗
niſuepi
Mps o
sckoge
fopom
Nbrab
doin
Aliguas
derchat

7

Aug.
aytdi
at. ß
mniſat
len
tici
nehi
de⸗
Npis
nceel.
tecoꝛ
tcoꝛ/
eſtiue
ſone
Inon
fet
ug.
chus
/
iſᷓ
n5
nis
ini.

diuinitas venit in carnẽ.ſ̊ mox vt deiverbũ in vteꝝ
venit factũ ẽ caro.ᷣuata ꝓpꝛietate nature.⁊ pfectus
hõ in vcritatc carnis et aie.
ſe filiũ dei rõe carnis aſſumpte ex ipᷣa.ſᷣ ñ ẽ ibi cõica/
tio ydiomatũ niſi ꝓpter vnionẽ.nõ ẽ ãt vnio niſi ad
naturã ꝑfectã.cũ g in inſtãti conceptiõis veꝝ ſit di/

cere filin dei conceptũ ex virgine.neccſſe fuit etiã coꝛ

pus ad ꝑſectã oꝛgãiʒationẽ cẽ deductũ.¶ tẽ cõcep/⸗
tio xpᷣi fuit virtute mirabili et mirabiliter opante.vᷣ
virtus mirabiliter oꝑãs eſt infinita et oꝑãs infinite.
5 vẽ ꝙ eius oꝑatio ðbebat eẽ inſtãtanea.Et ſi H̊.coꝛ/
pus dñicũ in inſtãti in ꝑfecta oꝛganiʒzatiõe fuit cõſti
tutũ.R.dð.ꝙ abſq; dubio ſicut dicit Augu.coꝛpus

xp̃i ab inſtãti cõceptiõis hũit ꝑfectionẽ oꝛganiʒatio/

nis.iEt rõ huiꝰ ſumi põt cx pꝑte verbi aſſumẽtis.et ex
pte vtut cfficicni.ct ex ꝑte vᷣgis cõcipiẽtis.Ex ꝑte vx/
bi aſſumẽtis.qꝛ nõ deccebat illud aſſumere ꝑtẽ buůa/
ne naturce vt eẽt hõ ſᷣm qͥd.ſᷣ totã humanã naturaʒ.
et ita carnẽ et aiaʒ.maxie cũ aia dat carni cõgruẽtiaʒ
vt vniat᷑ cũ diuia et hñana natura.ſicut oñſum ẽ ſu/

pꝛa. Et qm̃ aia ñ ẽ nata vniri niſi carni foꝛmate ⁊ oꝛ/

ganiʒatc.iõ in pᷣmo inſtãti cõceptiõis fuit coꝛpꝰ xpᷣi
ad pfectiõis oꝛganizationẽ deductũ. Rõ ctiã ẽ ex ꝑte
virtutis oꝑpantis.qꝛ ibi virtꝰ diuia oꝑat᷑ mirabiliter.
NHoc em̃ ẽ miraculũ miraculoꝝ.ꝙ femia cõcipiat de
um.Et iõ ad ſue mirabił potẽtie oñſionẽ ſubito foꝛ/

mauit illud coꝛpꝰ.qð natura nõ põt foꝛmare iſi ſuc

ceſſuc.Rõ vero nibilominꝰ ẽ ex pte vᷣginis cõcipiẽ/
tis.qᷓ ſtatim vt cõſenſit replcta fuit ſpũſancto.et mr
dei effecta.iuxta illð qd ãgelꝰ ãnũciabat.Et qm̃ mr
dei nõ erat niſi deus quẽ concepat vnitꝰ eẽt carni.et

caro nec deo nec aĩe cõgrueret.cõgruerat mr̃i vt ba/

beret mẽbꝛoꝝ diſtictõez cõueniẽtẽ. HNinc ẽ ꝙ ab iſtã/
ti cõceptiõis coꝛpus xpᷣi debuit in mẽbꝛoꝝ diſtictiõe
ꝑfectũ eẽ. Añ cõcedẽde ſüt rões ad iſtã ꝑtẽ inducte.

¶Ad illud qð opponit᷑ ꝙ numerꝰ quadragitaſex die

tẽ vᷣgo btã dẽ cõcepiſ

gragintaſe
ẽ& aſpectibꝰ hominũ patere potuit. Añ coꝛpꝰxpᷣi in
cremẽto cũ alijs coꝛpibꝰ ſimilitudinẽ hũit.quis non

Hũ cõucnit pfectioni coꝛpis dñici. d. ꝙ in ſcriptura

frequẽter res tũc ẽ in fieri.cũ innotceſcit.et ꝑ bũc qui/
dẽ modũ verbũ Aug.ẽ intelligẽdũ.qꝛ et ſi coꝛpꝰ dñi⸗
cũ ab inſtãti cõceptiõis fuit foꝛmatu. ñ tñ apparuit
nec ꝑcipi Locui ꝑuitate quãtitatis molis.ſᷣ pꝰ qua/
ex dies ad tatã quãtitatẽ ꝑfectiõis dductũ

haberet ſimilitudinẽ in foꝛmatiõc pᷣmaria.nõ em̃ na
turaliter ſ̊ mirabiliter foꝛmatũ fuit.Et ſic intelligen

da ſũt verba Aug.in tercio li. de trini. Et in li.lxxxiij.

õnũ.que ad pñs obmittunt᷑ ad vitãdã ꝓlixitateʒ.

Ad illud aũt qd opponit᷑ de vbo apli. p oia de 8

buit fratribꝰ amiłari.ddm.ꝙ verũ ẽ quãtũ ad ea que
faciebãt ad repationẽ generis huani. ſicut tẽptari. cõ
uerſari cñ hõibꝰ.⁊ pati.Sʒ in mõ cõceptõis.qꝛ in no

bis qncxã hbʒ traductionẽ oꝛigiał pcti.ñ buit affimi

lari.qꝛ nõ cõpetebat hoc hominũ mediatoꝛi et rpato

ri.d illud qð obꝛ. ꝙ ſilr fuit nutritũ ⁊ augmẽtatũ. 7

dꝗ.ꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ nr̃a augmẽtatio et nutritio cul/
pã nõ hʒ annexã ſicut nr̃a generatio.et ita nõ ſic de/
buit afſilari in generatiõis pᷣmoꝛdio ſicut in augmẽ/
to et nutrimẽto. ¶ A
coꝛꝑis pᷣcedit cõſolidatio.et cõſolidationẽ cõuerſio.
⁊c.dd.ꝙ; duplex ẽ oꝛdo.vʒ ſᷣm tpᷣs ⁊ nat᷑aʒ.vłſᷣm na
turã tm. iſti ãt tres actꝰ oꝛdinẽ hñt i nr̃a gengratiõe
vtroqʒ mõ. qꝛ nr̃a generatõ ẽ a vᷣtute finita que oꝑa⸗

zur in tpe. In generatiõe aũt xpᷣi nõ bñt oꝛdineʒ niſi

hm natura·et qm̃ hũtia oꝛdinẽ ſᷣm naturã ſil eẽ poſ/
ſũt tꝑc abſq; aliq̃ incõpoſſibilitate.hinc ẽ ꝙ mihil im
pedit illos actus eẽ in generatiõe domica.quis non

ſint ſił in nr̃a generatiõe.Añ rõ illa nõ cogit.qꝛ aut

ꝓcedit ab oꝛdinę ſᷣm naturãꝗ.ad oꝛdinẽ ſᷣm tpᷣs.Aut
ꝓcedit ab oꝑatiõe nature ad oꝑationẽ virtutis diui

ne.Et nullo iſtoꝝ modoꝝ eſt ibi neceſſitas ↄſcq̃ntie.

¶ Diſtinctio.iiij. Qualiter caro xpᷣi fuerit ꝑ ſpm̃ſanctũ concepat.

9 00° ₰

conceptionẽ xpᷣi. In hac ꝑte determinat dei

— ℳ₰ℳ.G 2

termi

Am vero incarnatio verbi ⁊c. Supꝛa detmiauit mggr̃ de ſanctificatiõe virginis que fuit p̃ambula acd
nceptio⸗ pᷣa cõceptiõe dñi Et qm̃ cõceptio xpᷣi bʒ comꝑationeʒ ad
ſpm̃ſanctũ fecundãatẽ.et ad virginẽ cõcipientẽ.ideo ꝑs iſta diuidit᷑ in duas ꝑtes. In quarũ pꝛima de/
at de conceptiõe xpᷣi in comꝑatiõe ad ſpiſanctum. In ſecũda determiat de ea in comꝑatione ad vir

d illð qð obẽ ꝙ foꝛmatiõʒ veri So

ginẽ.ibi. Sed queri põt cũ nos ſaluatoꝛẽ natũ ꝓfiteamur. dꝛima ꝑs in partes tres diuidit᷑. In quaꝝ pꝛima
ponit vel exponit veritatẽ aſſignãs quare incarnatiõis myſterium ſit ſpniſancto attribuẽdũ. In ſcdᷣa vᷣo mo
uet dubitationẽ ex his que dicta ſunt habentẽ oꝛtũ.ibi. Sed nõẽ bic diutius imoꝛandũ. In tercia vero ſub/

iungit maioꝛẽ explanationẽ pᷣdictoꝝ.ibi.pſecto modus i

iſte quo natus eſt xp̃s de maria. ⁊c̃. Pꝛima ꝑs habʒ

duas. In pꝛima expꝛimit veritatẽ. In ſcda confirmat e autoꝛitatẽ.ibi. Añ Aug.ſuꝑ hoc mouens queſtio

nẽ. Similiter ſcda ꝑs in qua mouet dubitationeʒ diuidi

in duas. In pꝛima pte põit qõʒ. In ſcdᷣa ſolutiõʒ.

ibi. Mõ ẽ aũt cõcededũ eodem mõ. Tercia ꝑs vbi ponit explanationem diuidit᷑ in duas. In qᷣꝝ pꝛia ponit

vnum explanãdi modũ ſᷣm Aug. In ſca aliũ.ibi. Põt etia dici xpᷣs ſᷣm bominẽ ⁊c.

¶ De conceptiõe xpᷣi in cõꝑatiõe ad ſpm̃ ſctm̃. Et expꝛimit veritatẽ qua

di III re in ſcriptura ſepiꝰ tribuat ĩcarnatio que ẽ opꝰ tninitatis ſpũiſancto.
‧A114 7 JUUD „

de ipo etiã coõceptꝰ et natꝰ dica᷑k. a

memo'

WVm vero icarnatio verbi ſicut in ſuꝑioꝛibus tractatũ ẽ oꝑatio vere
ſit pf̃is ⁊ filij et ſpũſſancti.inueſtigatiõe dignũ noõ videt᷑.q̃re in ſcri
ptura ſpũiſancto hoc opꝰ ſepiꝰ tribuat᷑.⁊ de ipo xpᷣus cõceptꝰ⁊ natꝰ
.non em̃ iõ incarnatiõis oꝑatio ſpũiſancto ſepiꝰ tribuit᷑. ꝙ eaʒ ipᷣe

ſolꝰ ſine patre ac filio fecerit.ᷣ qꝛ ſpũſſanctꝰ ẽ charitas et donũ patris ⁊ fi⸗
lij. et ieffabili ði charitate verbũ caro fſctm̃ ẽ.et ieffabili dei dono ſiliꝰ dei ſibi
vniuit foꝛmã ſerui.ñ g freqns ðnõiatio.ſſ.ab illo oꝑe pfeʒ et filiuʒ ſeanait⸗

.
4
*

ſed potiꝰ vno nominæto tres intelligunk. ſicut fit ſe⸗

a (Sed potius vno

I

555

nominato tres inta pe in as nat veritatẽ pᷣdictã autoꝛitate Aug. b
õä moli cide
lantia nonde necen. WWEn Aug. ſus Poc moues ꝗ illã creaturam quã
.J ench. ens. Cũ i ruram q
dasernge lrena Nerermigenenr rdingane, dnn plona ſiſuͦ peinen
In lto minꝰ intcllig · Vi go coe fecerit.neq; em̃ ſeꝑabilia ſũt oꝑa trini
multo mn mcni tẽ tota trimtas fecerit.neq ols nöiat? e. An eti
ural eda tatis. cur in ea facieda ſpũſſanctꝰ ſolꝰ nõiatꝰ ẽ. An eti
vu 8 kelngie⸗ en qñ vnꝰtriũ in aliquo oꝑe nõiat᷑.vniuerſa PAudt
alia. S dicto ꝙ pr ge/ an elligat . ita vere ẽ. et exẽplis doceri põt. Aue
ere de e telig ten rtcsg, ottien vlexpoſitõz.
pt nomiati eeeu ſtis Poſitdtione eiuſdled quo ſenſu dicat xps
actus ſubalis vl pſo⸗ conceptus et natus de ſpũſancto. c .
valls. Bireſpec een. ¶ Sʒ nõ ẽ in hoc diutiꝰĩmoꝛãdũ.IJllud em̃ mouet.quõ
ſia⸗ i er grnee dia⸗ xpᷣs natus de ſpũſancto.cũ filiꝰnullo mõ ſr mi
entia e i tribꝰ. ⁊? ce irn e iert ſumꝰ patrẽ hõis xpᷣi eẽ ſpm̃
enciale ↄuenit vni cõ rituſſcti. Nunqᷣd dicturi ſum⸗ patre hoi⸗ ine
ee lter ena ſanctũ.vt ðꝰ pf̃ verbũ genuerit.ſpũſſctũs hominẽ.ex
fõa nõiata nõiat᷑ et al qua vtraq; ſuba xpᷣs vneẽt et di patris filius ſjm ver
tera b neeſeee on, bij.et ſpuͦſſcti fli? m hoiez. O ei ſpuͦſſctüs tach pi
ete det, eius 8 matre virgie genuiilet. quis hoc dicere aude/
leen reſpecucſech ne hoc ita ſit abſurdũ vt nulle fideliũ aures id va
creati in ̊ relucẽt aß bit: cũ he inde cũ fatemur xpᷣm natü d ſpiiſan⸗
trib? oſonis. leãt ſuſtiere. Pꝛoinde cũ fatemur xpᷣm natũ ð ſpũſa
E es rſo za vera e maria virgie.quõ nõ ſit filiꝰ ſpũſſcti.et ſit filius
q, obidcioncz. veraq; Lacte dl et de illo et de illa ſit natus.explicare diffici
een eo leé. Pꝛoculdubio no ſit o illo vt o patre. ſic aũt oͤ illa
nẽ aliquã ꝙ ita cõtin⸗ lec. Hꝛoculau ſt. “
Cald vt de matre natus eſt. ””
gvni alio bDul 5 Ponit dubitatiols mote ſolution?.
naſeuntur exad diſpi (M & alit cededi. qcqd ö ali re naſci᷑ cõtinuo eiuſ
Tts noͦaq flios ae.6 dẽ rei fli nũcupãdi..vt em omittã alit de hõie naſci
vei pfis 2 miis cccie. iliſj aliter capillũ.aliter pediculũ et lũbꝛicũ.quoꝝ ni⸗ Mon ofs gut
Ear n dine ni hil Efüli. lt bec omittã quonia tote rei defoꝛmiter Mon oms gut
niſ bn gl au⸗ ali cõpꝑant᷑.Certe qurnaſcunt᷑ ex aq̃ et ſpũſãcto.ñ aque ſilij. de illo na⸗
tionẽ. et ſilitudo traſſa n eos recte qſpiã dixerit. ſed dicunt ſilij di patris ſunt.
eterinedie r rmarnsccclie Ried dipilito natus ?rbo. deethia
Dogiaddie mh acd liuse ſpũſſancti. Siẽ ecõuerſo nõ om̃s ꝗ dicũt᷑ alicu⸗
Ki ecclie. Zurta hoe ius filij.cõſequẽs ẽ vt de illo eti nati eẽ dicank. vtilli
querit cuð lumbꝛicus q adoptant᷑. Dicunt᷑ etiã ſilij gehẽne.nõ ex illa nati.
2 ciaR. dd.c ſiisꝛpf nõ ita vt ſit ſlite nec HH oĩs q dicit filius de illo
ao is dangt ab oee. 10 ika vrn it filius.
abebitngie de ſit Wacir matoteexmiertatione Pdictoꝝ. ſcʒ quare 4
babagerpꝛeſſa tu vzg dicat natus de ſpuͦſcto. bm vnu modũ Aug. e n
baenne Pꝛolecto modus iſte quonatus expe ö maris ſicut
enmn uc — ſilius.et de ſpũſancto ñ ſicut filius.iſinuat nobis gra⸗
zagn enaſen. a niä iqua hõ nullis meritis pᷣcedẽtibus ĩ ipo exoꝛdio AN
kenaſel Sctiz erpect⸗ Katmre ſue quo eẽ cepit. verbo dei copularet in tatam 4
ſe ltitueune ad eẽn glone vnitatẽ. vt ide eet flus r naius ſ
i en naſcit. nibii tee n ture hüane ſuſceptõe
mig e Sheario hõis qᷣ filius dei.et ſiẽ in nature h A cgo naca .
delium.ideo renati er . Per bãc eãdẽ rationẽ lũbꝛie 6 dz dici filius hõis qᷓuis ex ipᷣo na ce
orcrnd nad ifivd ne Aes tegiegi beitdt,gandinn d esnde nanat rils dg
Poc & n ha ad ei ſilitudine. Ct iõ recte Nug. infringit illue argun ſimilatiõe. ¶ Dicunt᷑ etiã filij gebẽ
kyguaed ſat lus vier Eentiner ⸗ gil ichopat a allqd poſt ſuñ eẽ vꝛ potiꝰ rationẽ pfis qᷓᷓ filij in 1
aot Baonera E A dp filij. R.dð. ꝙ duplieè hõ ꝓpꝛietatẽ filius rſpectu . .
5 ſe hahere vech boͤl i t altera quantũ ad poſſeſnonis heredicatẽ. et pꝛima antecedit. is
tris. Ana attendit᷑ qtum ad emanationem. et altera quantũ a l 5 pparanut᷑ per S
et ſccuns ſubſegui E filij gebene dicunt᷑ nõ ratione pꝛime ꝓpꝛietatis.b ratiõe ſcde ad quã pparaut᷑ p

ocs gi
nut al
eilo nv

li

ziin

h.

t

attribui c. f.

quodãmõ ipa gratia ipi hõi naturalit qua nullũ poſ⸗
ſit admittere pctm̃.q̃ gra iõ ꝑ ſpm̃ſctm̃ eſt ſignificata.

—

aliquã affilatõnẽ in

qꝛ ipe ꝓpꝛie ſic ẽ de vt ſit etiã dei donũ. Per hoc g̊ -

ð ſpũſctõ eẽ natiuitas xpᷣi dicit᷑.qd aliud q; ipᷣa gratia

dei ðᷣmõſtrat᷑.q̃ hõ mirabili et ineffabili mõ verbo dei

d ẽ adiũctꝰ atq; cõnexus.etꝰdiuia gra coꝛpalit repletꝰ.
¶ Adtdit alis explanatõʒ pᷣdictoꝛuʒ ſᷣm alum
modum Aug. in ench. f.
ę (dðt etiã dici xps m hõieʒ iõ nat de ſpũſctõ qꝛ eum
fſ fecit. Inquatũ em̃ hõ ẽ ex tꝑe factꝰ ẽ.vt ait apłs.Cõ⸗

ceptꝰ g et natꝰ de ſpũſctõ eẽ dicit᷑.nõ ꝙ ſpũſſctũs fue⸗

rit virgini ꝓ ſemĩe.nõ em̃ ð ſuba ſpũſſcti ſemẽ ꝑtꝰ ac⸗

Math.j.· gis ẽ aſſũptũ q nitü, Et in e
intelligẽtiã legit᷑ de maria ꝙ inuẽta ẽ in vcero hñs de

ſpũſctõ.Cuiꝰ dicti rõeʒ Ambᷣ.inſinuãs in.iij.li.de ſpi

rituſctõ.ait. Qð ex aliquo ẽ.aut ex ſupᷣa.aut ex pote⸗

ſtate eiꝰ ẽ.Ex ſubᷣa ſicut filius.qͥ a pr̃e vłex pr̃e.et ſpi

rituſctõ qᷣ a pre et filio ꝓcedit.ex ptãte ãt ſicut ex deo
oĩa.Quõ ergo ĩ vtero hũit maria ex ſpũſctõ? Si q̃ſi
ex ſuba, ergo ſpũs in carnẽ et oſſa ↄuerſus ẽ.nõ vtiq;.
Si vo qſi ex oꝑatiõe et ptãte eiꝰ vᷣgo concepit. qͥs ne
get ſpiritũſanctũ dñice incarnatiõis autoꝛem.
(SDe ↄceptõe xpᷣi ĩ cõꝑatiõe ad vᷣginẽ.q̃re ſcʒ apłs
dicat xpᷣm fctm̃ cũ nos eũ eẽ fatemur natũ. g
KRo. j.
Sal lii. eũ fctm̃ dicat ex ſemie dauid.Et alio loco factũ ex mu
liere.cũ alið ſit fieri.alið naſci. Aliqͥd ergo ſignifica/

uic hoc dicto. Qꝛ em̃ nõ ab hũano ſemie cõgregata ẽ

caro dñi ĩ vtero vᷣgis.et coꝛp⸗ effecta. effectu et vtu⸗
te ſpũſſcti.iõ apls dicit fctm̃ ñ natũ. Alið ẽ em̃ ſemie

admixto ⁊ ſanguĩs coagulo generare.Alið ẽ ñ ꝑmix⸗

tiõe ſᷣ vᷣtute ꝓcreare. Pñt em̃ hõies generare filios ſʒ
ñ facere.Ecce q̃re dicit apls fctm̃ et ñ natuʒ. ne eiꝰ ſcʒ
natiuitas qᷓ fuit ſine virili ſemie.nr̃e ſilis putaret᷑ que
coᷣficit᷑ ſeminũ cõmixtiõe.Jðo ãt cũ factũ diceret aplłs

addidit.ex ſemie dauid.⁊ qꝛ ſi ñ interceſſit ſemẽ hõis

in ↄceptiõe vᷣgis.tñ qꝛ ex ea carne xpᷣs foꝛmateſt que
conſtat ex ſemie.recte dicit᷑ qꝛ factus eſt.

in ſimbolo. ſed cõceptꝰ eſt de ſpirituſancto. natus ex maria virgine. Querit 5.quare
vtruq; põt attribui vtriq;.in ſimbolo tamẽ

ceptio ſpũiſancto qᷓ; natiuitas.R.dð

cepit.ᷣ qꝛ ꝑ gratiã dei et oꝑationẽ ſpũſſcti ð carne vir
gis ẽ aſſũptũ qð vᷣbo ẽ vnitũ.Et in euãgelio ᷣm hãc

¶ ¶ Sʒ qri pᷣt c nos ſaluatoꝛẽ natũ ꝓfiteamur.cur apts

peruerſis actibus in q́

bus imitant᷑ dyabo⸗/

lũ cuiꝰ habitatio ẽ ie/
béna. 01
tia coꝛpaliter re plet?ꝰ.
Contra. ſi enim gra
tia non fuit in coꝛpoꝛe

iuia gra

ſed ſpiritu. non videt

ꝙ; fucrit repletus co.nꝛ
poꝛaliter ſed ſpiritua
lit. ¶ R. dicendum.qꝙ 4
verbũ q̊ xpᷣs dẽ ĩple

tus coꝛꝑalit᷑ gra tripli
citer expõit᷑. Ano mõ

oppoſitõez ad vmbꝛa

figure. Aeritas em̃ ſe

dẽ repletio coꝛpalis p

hbʒ ad figurã ſicut coꝛ

pus ad vmbꝛã. Añ re
pletꝰ coꝛpalit᷑ dꝛ.i.ve

re non tm̃ figuratiue.

Alio mõ pᷣt exponi vt

dicat᷑ coꝛpalit᷑ repleri.

qꝛ ipᷣm coꝛpꝰ fuit i vni

tatẽ ꝑſone aſſumptuz

Vñ ꝑ coꝛpalł r pletio⸗/
nẽ intelligimꝰ pfectaʒ
coꝛpis et gratuitã aie
vniõez. Lercio mõ pᷣt
exponi vt dicat᷑ coꝛpa

gratiaʒ ſicut in oibus

ſanctis. et ſic ꝑ modũ

latitudinis.Et ꝑ vnio

liter repletꝰ ꝑ ſilitudi/
nẽ ad triplicẽ dimẽſio
neʒz. Qꝛ deitas fuit in
xpᷣo ꝑ eẽntiaʒ.ſicut in
oibꝰ creaturis.⁊ ita ꝑp
modũ lõgitudis.Et ꝑ

nẽ.et ſic ad modũ pꝛo

funditatis.Et iſtud ta
ctũ fuit pleniꝰ in pᷣnci
h li.diſ. xxxvij. e

atus ð ſpirituſctõ.
quia eũ fecit. Contra.
Hoc em̃ non habetur
magis attribuitur cõ/

magis attribuit᷑ ipᷣa cõ/

ceptio ſpũiſctõ qᷓᷓ natiuitas.ꝓpt᷑ ncriſicatione fuit in ipa cõceptiõe.Et qꝛ nomẽ natiuitatis plꝰappꝛopin
quat ad actũ generatiõis.et ipᷣa cõceptio ad fabꝛicationẽ coꝛpis.vñ magis ꝓpꝛie dicit᷑ cõceptꝰ ſpũſancto.
B

₰

em̃ pᷣpoſitio tenet᷑ ibi nõ materialit᷑ nec ſubaliter.ᷣ poteſtatiue. Et ipᷣa ↄceptio potiſſime ſctõſpiritui hʒ

oceptus & et natꝰ ⁊c. Junuit mgr̃ ꝙ xpᷣs cõceptꝰ ẽ de ſpũſctõ.qꝛ p gratiã di et opatiões ⁊c᷑.

Si em becẽ ro.vi pari rõe ꝙ ſpũſſctũs eũ genuit.et hoc ꝓbat᷑ ꝑ glo. Math.iij. Dotẽs deus de lapidibꝰ ⁊c
In hꝰ rei imanid de⸗ genuit de ſara filiuʒ. ̊ vẽ ꝙ multo foꝛtiꝰ poſſit dici ꝙ generauit filiũ ̊ vᷣgine Garia.

ſi cõcepit ð ſpũſctõ.

tionẽ virtutis effectiue ſiue cauſe efficientis maxime ꝑ volũtatẽ. Generare vo dicit ꝓductionẽ alicꝰ ꝑ modũ
nature.maxie cũ attẽditur q;tum ad deductionẽ rei in eẽ.et iõ nõ cõceditur aliqͥ mõ ꝙ ipᷣm genuit.qꝛ ipᷣʒ foꝛnꝛ

mauit ex virgine p volũtatẽ et gratiꝗᷓ nõ ꝑ naturã. Oꝛ vo obz de glo. dʒ exponi caliter. deꝰ genuit filũ de Sa 7

ra.i.fecit vt ſara filiũ gigneret.locutiões aũt impꝛopꝛie non ſunt extendende.
DOgd intelligẽtiã aũt huiꝰ ꝑtis incidit hic qõ de
.

cõceptiõe xpᷣi quãtũ ad tria. Pꝛio em̃ qᷓꝛitur ʒ
tẽ. Scdo de ipᷣa qᷓtũ ad gratiã interueniẽtẽ. Tercio

ipᷣa cõceptiõe in cõpatiõe ad ſpĩſctm̃ efficiẽ/

giſter in lr̃a.Circa pꝛimũ q̃rũtu tria. Pꝛimo qᷓritur
vtꝝ filij dei incarnatio vel cõceptio appꝛopari debe
at pſoue ſpũſſcti. Scdo ꝗᷓritur vtꝝ ſpuſſancti filius
neniẽtẽ. T. debeat filius appelllari.Tercio qᷓritur vtꝝ xpᷣs poſ-
pe ipᷣa ꝙtũ ad vᷣginẽ cõcipiẽtẽ. Hec em̃ tria tãgit ma ſit dici filius trinitatis.

26.j. 3.
Dij

„

dð.ẽ ad hᷣ ꝙ ſicut i ſequẽti ca.habet᷑ Differt generare et facere. Oꝛ facere dic opa/ &

Atn filij vei incarnatio debeat appꝛopari patri.an
ſpniſancto: Et ꝙ patri vꝛ.xpᷣi incarnatio vł cõceptõ
nõ ẽ aliud ꝙᷓ filij mifſio.Sʒ filij miſſo magis cõpe/
tit patri qᷓ; ſpũiſctõ.g pari rõe et incarnatio et cõcep⸗/

tio. Itẽ fi ij incarnatio nõ ẽ aliud ꝙᷓ eiꝰ donatio. Iñ

in eiꝰ natiuitate cãtamꝰ.filiꝰ datus ẽ nobis. Sʒ do/
natio maxi me cõopetit pr̃i. Juxta illud Joh. iij. Sic
deus dilexit mũdũ vt filiũ ſuũ vni.da.& vẽ ꝙ cõcep/
tio debet appꝛopꝛiari pꝛi nõ ſpniſancto. ie nun⸗
ciatio cõceptiõis filij dei facta ẽ ꝑ angelũ gabꝛielẽ qͥ
ẽ foꝛtitudo dei.̊ foꝛtitudo ſiue potentia appꝛopꝛiat᷑
patri nõ ſpũiſctõ.g pari rõe et incarnatio. tẽ potẽ
tia diuina maxime mãifeſtat᷑ in opatiõe illa.cuiꝰ ex/
trema diſtãt diſtãtia maxima ſiue infinita. ſ filij dei
et creature ẽ infinite diſtãtiũ.vnio & in oꝑatione illa
E potiſſime diuie potẽtie manifeſtatio.ſᷣ hmõi opus
appꝛopꝛiat᷑ patri nõ ſpniſctõ.&ᷓ ñ cõceptio.(¶Sʒ con⸗/

tra.ꝙ Zbeat appꝛopari filio vꝛ.Opus cõceptiõis ꝑ/

tinet ad opꝰ repationis.Sʒ opus reꝑationis ꝑtinet
ad verbũ. et ipᷣa cõceptio.¶ Itez ei ꝓpꝛie foꝛmatio
carnis attribuit᷑ cui attribuit᷑ aſſumptio.ſ̊ carnis aſ
ſumptio attribuit᷑ ſoli verbo.g vi ꝙ ſoli ei debeat ap
pꝛopꝛiari ipᷣa cõceptio. ¶ Ite ei ꝑſone potiſſime debʒ
appꝛopari carnis ↄceptio ex tꝑe cui potiſſie ↄuẽit eõ
ceptio ex eternitate.ſᷣ hec ẽ ꝑſona filij ſm ꝙᷓ dẽ Pꝛo⸗
uerb.viij. Hondũ erãt abyſſi et ego iã cõcepta eraʒ.
tẽ opus qð ẽ maxime diuie ſapie manifeſtatiuũ.

pſone filij dei ẽ appꝛopandũ.ſᷣ tale ẽ icarnatiõis my

ſteriũ.qꝛ ſicut dꝛ in Job. Pꝛudẽtia eiꝰ ꝑcuſſit ſuꝑbi/
am.v? & ꝙ cõceptiõis ſacramẽtũ filio di ſit appꝛop/
andn s eörra hoc ẽ auẽtas in ſimbolo.Cõceptus
F de ſpnſctõ.non dẽ oc pꝛe vel filio. Et luce.j. Spũſ/
ſanctus ſupueniet in te ¶ tẽ Math.j. Qdð em̃ in ca
natũ ẽ.ð ſpũ ſctõ ẽ ¶Itẽ ròe.eo ꝙ opꝰ icarnatõis ma
nifeſtatiuũ ẽ diuie boitaſj et charitat.ſᷣ B̊ appꝛopat
ſpuiſctõ. S 2⸗d. wop⸗ icarnatõis manifeſtati
uũ ẽ diuine potẽtie.ſapie.et bonitatis ſᷣm diuerſas
oditiões in ipᷣo repertas.Cõtingit em̃ loqͥ de ipᷣo q́;
tũ ad ipᷣa vnibilia.⁊ quãtũ ad vniõis moduz.⁊ quã⸗/
tũ ad vniõis fructũ. In ↄpatiõe ad vnibilia int᷑ que
E infinita diſtãtia maifeſtat᷑ diuia potẽtia. In cõpa⸗
tione vero ad vniõis modũ cõgruẽtiſſimũ.pꝓut ope/
tebat ad hñanũ remediũ.mãifeſtat᷑ dei ſapia. In cõ
ꝑatiõe vero ad fructũ ſiue effectũ cõſequẽteʒ quo ſe
obtulit deo et patri in odoꝛẽ ſuauitatis.mãifeſtat᷑ di
uia bonitas.mia et charitas.Et hoc ẽ ꝙ dicit Dam̃.
Mooſtrat᷑ ſimul in icarnatiõe.bonitas.iuſticia.et ſa“/
piẽtia dei. Bonitas quidẽ.qꝛ nõ deſpexit ꝓpꝛij plaſ
matis infirmitatẽ.ſ viſcera eius cõmota ſunt ipo ca
gẽte. Manũ poꝛxrexit iuſticia.qm̃ hõie victo nõ aliũ
fecit vicere tyrãnũ.Sapia.qm̃ inuenit apoꝛiã.i.diffi/
cilis ſolutionẽ decentiſſimã.Om̃ g in incarnationis
ope vm coſideratiões diuerſas cõuenit inuenire ap
8 pꝛopata tribꝰ pſois valò excellẽter et bcipue/ Haice
w cõceptio cñ ſit opꝰtriũ ꝑſonaꝝ.appꝛopari pᷣt trib
pſoniam diuerſas cͤckrachee feur oñdunt rõcs
que pꝛius inducte ſunt.Scriptura tñ magis appꝛo⸗
pat ſpũiſancto.qᷓᷓ alicui triũ pſonaꝝ.Et hoc duplici
rõe.vicʒ. ꝓpter erroꝛis excluſionẽ.⁊ ꝓpter veritatis
mãifeſtationẽ. Pꝛopter erroꝛis excluſionẽ.qꝛ in con
ceptiõe hũana ↄſueuit ſe imiſcere feditatis ↄcupia.
ac ꝑ hoc oꝛiginalis culpa. Me illð g̊ dicat᷑ fuiſſe in cõ
cLeptiõe xp̃i. d cõceptus fuiſſe de ſpũſancto.ad exclu
gegũ carnalẽ cõmixtionẽ. Dicf etia cõcept? fuiſſe ð

Sõ

ſpnſancto.ad excludendũ ↄcupie feditatẽ. Alia vero
rõ eſt ꝓpter veritatis manifeſtationẽ. Illud em̃ qdᷣ
maxime pᷣꝑauit virginẽ ad filij dei conceptiõem fuit
amoꝛ diuinꝰ. AUñ quẽadmodũ mulier cõcipit ꝑ viri
delectationẽ et ipius adbeſionẽ q̃ ẽ cum deſiderio et
amoꝛe virtutis generatiue.ſic btã virgo ꝓpter amo
ris ſingularitatẽ.ſingulariter cõcepit deuʒ ex deo. et
iõ cõcepiſſe dẽ de ſpuſctõ.Et hãc rõeʒ aſſignat Hug.
de ſancto vict.in q dam ſuo libꝛo vbi ſic dicit.Conce
pit virgo maria ð ſpũſctõ.non ꝙ de ſpũſſancti ſuba
ſemẽ partus accepit.ſᷣ ꝙ per amoꝛẽ et operationem
ſpũſſancti ex carne virginis diuio partui ſubſtãtiam
miniſtrauit. Mã qꝛ amoꝛ ſingulariter in coꝛde arde/
bat.iõ in carne eius mirabilia faciebat.cuiꝰ dilectio
q̃ in coꝛde non ſuſcepit ſociuʒ.oꝑatio in carne illius
non hẽbat exẽplũ.Et ſic pʒ ꝙ ꝓpter erroꝛis excluſio/
nẽ.et veritatis manifeſtationẽ᷑.incarnatio filij dei po
tiſſime appꝛopari ðbʒ ſpũiſancto.Et ꝓpter has ra⸗/
tiões duas freq̃nter in ſcriptura fit appꝛopatio ſicut
oñſum fuit in li.ja¶ Ex his aũt manifeſta eſt rñſio ad
obiecta.qꝛ veꝝ ↄcludũt ſᷣm diuerſas vias.ꝙ icarna/
tiõis myſteriũ diuerſis de cãis pᷣt appꝛopari cuilibʒ
triũ ꝑſonaꝝ.Si qͥs aũt ex his velit arguere ꝙ incar/
nationis opus magis dʒ appꝛopari patri vel filio qᷓ;
ſpirituiſctõ.ad oia ẽ vna rñſio.qꝛ ꝓcedunt ex inſuſſi
