¶ Ad illud g̊ qð pᷣmo obꝛ in ↄtrariũ ꝙ; fides eſt ex
auditu.ddm ꝙ illud dẽ de fide non rone eius qdð eſt
foꝛmale ⁊ cõpletiuũ.ſed rõnc eius qð eſt mãle.vt o
te rõne illiꝰcognitõis q̃ cognoſcit qͥd eſt q ꝑ nomẽ
dẽ.qᷓ cõiter nõ habet᷑ nec in fide foꝛmata nec in infoꝛ
mi niſi ꝑ acquiſitionẽ. Alit᷑ etiã videt᷑ aliqᷣbus cẽ di
cendũ.ꝙ illud verbuʒ apli intelligit᷑ de fide infoꝛmi
q̃ innitit᷑ bumane rõni.q quidẽ nõ hʒ in ſe rõem vir
tutis. Sʒ pᷣmus modus dicẽdi rõnabilioꝛ eſſe videt᷑

cõſiderato intellectu apli.¶Ad illud qð obꝛ cre/2

dere debet᷑ aucti. dem ꝙ credere ſᷣm ꝙ eſt actꝰ fidei
virtutis debet᷑ auẽti.nõ cuilibet ſed aucti diuine.cui
quidẽ auẽti nemo aſſentit ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oĩa niſi ꝑ di
uinã illuminationẽ. ⁊ ſic talis credulitas nõ eſt acqͥ-
ſita ſed infuſa. Illa vᷣo credulitas qᷓ innitit᷑ rõi crea
te pᷣncipalr.nõ ſpectat ad ipᷣam fidẽ ſᷣm ꝙ fides eſt
virtus.⁊ de hac verũ eſt ꝙ. põt eſſe ꝑ acqͥ ſitionẽ. NRñ
attendendũ ẽ ꝙ dupir pot aliquis ꝑ fidẽ ſuã inniti
ſacre ſcripture.aut qꝛ credit ſacrã ſcripturã a ſpiritu
ſancto fuiſſe inſpiratã ⁊ editã.iuxta qð dꝛ.ij. Pet.ij.
Spũſancto inſpirati locuti ſunt ſancti dei homies.⁊
ſic talis credulitas ſpectat ad fidei virtutẽ.Aut ido
credit ſacre ſcripture qꝛ patres ſui crediderũt a qͥꝛũ
ſemitis nõ vult recedere.⁊ hoc mõ bumanã reſpicit
rõem.nec eſt talis credulitas fidei virtutis ̊ potius

1

5„

5 5

cuiuſdã aſſuetudinis.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ alie vir/S4

tutes infoꝛmes habent᷑ ꝑ acquiſitionẽ. ddm ꝙ non
eſt ſimile ꝓ co ꝙ actus aliarũ virtutũ cõcoꝛdant ipi
rõni ſᷣm nãle dictamen. Eñ iuſticia nalis dirigit ad
oꝑa virtutũ politicarũ.nõ ſic añt eſt de fide q̃ dirigit
aalicfcrec aaa qᷓ ſunt pᷣter nam ⁊ ſupꝛa iudicinʒ
rõnis.iõ nõ ſic ſubiacet nr̃e acqͥ ſitioni pᷣm ꝙ alie vir
tutes moꝛales. ¶A
delitate tranſiens ad hereſim acquirit cognitionem

aliquoꝝ articuloꝝ. dom ꝙ nõ eſt ſimile. qꝛ ſicut iqdẽ

ipᷣm põt amari amoꝛe diuinitus ifuſo. ⁊ amoꝛe etiã
innato ⁊ libidinoſo.⁊ multũ refert vt aliquid ſic vel
ſic ametur. Sic etiã intelligendũ in cognitione.qð

d illud qð obꝛ ꝙ aliquis de infi g5

leniönni⸗
ſitussbum
ectbart
ſüͤbeecka⸗
gisſtetlifn
Grachuc
Cittclectumnt
ſͤcklniedea
Cpifill45
Prartstt⸗
uginetn
otfonanea
unonnnoe
Kboberevirtn
uckqvocat⸗
Sſatonencorn
Tperuulor
eguirat ddn
Agllucvoct
Aanar
gefeipen⸗
Crratiaag
Aitucbn
holtmmonopt⸗
Nadlricig
genblihleen
ſottarſbabin
lur perinfu
hcninkirperer
Nriſe
Celtunſce
ſemoſtindne
ſcnogeinnta
Mtnong etfi
ſftofngck⸗
ſhlloc Nann
tngeffi⸗
finansze
tunchunedien
nds
detones
ansdiini
oleg dugf
ſcggntonef
Ntionnnitan
ſoliofenun
flum rnu⸗
ustpnls
J W
Rlpecbene
itehhin

ckte .
änsſſirn
Rſcchetn
fnig in
ſdanint,
abſ
ünſen
kemriſfi
innien f
nibunmngtn
vemen tsf
DR
ſotümnenf
alininm
rmi zut⸗
ckorhignif
rauinn lunin,
lar ubzi
Meaifing
riante
rſc intcliiiͦ
Gti.1behliiß
nesiboe int
rmüiqitscka
r oats
sccktief
riſctgonn
nmnnii
Aiiknim
iincif
Niusdtögeyn
Sõ
Teritünits
Ntltit
biintiſiigt
ihſllſin
naiie
igbeig en
uci kontin
pimti end
icnt fn
mmni chic
ſturosoenG⸗
zdigdirſi
Ni ddnd
tidchunti
rifit

56

5

ſi cognitione fidei. vr ꝙ babuerũt fidẽ.

idem ipᷣm aliter ⁊ aliter poteſt credi.vel ex pſuaſiõe
vVitatis humane.vellex illuſtratione veritatis eter
ne. Et beretici quidem ſi cognoſcũt aliqͥs articulos.
qdã hoc eſt ex ꝑſuaſione bumane ratiõis.imo ficti/
onis ſue.⁊ ſi m illam omnibꝰarticulis fidei affenti-
rent.adhuc tamen virtutem fidei nõ haberent.cuiꝰ
eſt intellectum in chꝛiſti obſequium captiuare. ðo
nõ eſt ſimile de cognitione articuloꝝ in vero fideli ⁊
Wro infideli.⁊ p tanto non ſequit᷑ ꝙ ſi illa cognitio
in hereticis eſt acq̃ſita.ꝙ hec in fidelibus non ſit in/
fuſa. Si quis tamen de fideli ⁊ catholico fiat bereti/
cus.⁊ remaneat ſibi cognitõ alicuius articuli.nõ hʒ

eam omnino per acquiſitionem.nec tamen dicendꝰ

eſt habere virtutem.qꝛ ibi illuminatio pꝛioꝛ permi/
xta eſt quodammõ falſitati erꝛoꝛis.et idco non hʒ p
ſectionem com petentem virtuti.¶ Ad illud qð obꝛ
de paruulo qui cadit de gratia anteqᷓᷓ aliquid de fide
acquirat.dᷣm ꝙ paruulus bʒ habitum fidei qtum
ad illud quod eſt in ea foꝛmale.habet em̃ aliquid q̊
vneus erit ⁊ facilis ad aſſentiendũ oibꝰ articulis
idei ſi ei pponat᷑ cum ad adultam etatem puenerit
Carct tñ ea cognitõne que eſt materialis reſpectu fi⸗
dei. ſi illud foꝛmale woſſit in animã paruuli infũdi.

non tamen põt radicari et ſtabiliri.? ꝓpterea ſi cum

ad adultã etatẽ ꝑuenerit pᷣponat᷑ ei erroꝛ ſub ratiõe

credibili.facile expellit᷑ habitus fidei.⁊ ita defacili aſ

ſentit. ac ſi babitum fidei nunqᷓ; habuiſſet. ꝓpter qð
li.ar.ꝓpter inaſſuetudinẽ neſcit illo vti.et ille habitꝰ

non fuit in potentia radicatꝰ.qeuis eẽt in ea infuſus
De hoc at m ſiid Dil. diffuſi?. b

ueſtio. iiſj.

¶ De ſubiecto fidei in oꝛmis. et eſt qõ. Atruʒ fides in/

foꝛmis ſit in demonibꝰ:Et ꝙ ſic videt᷑. Jaco.ij.De/

mones credunt ⁊ ↄtremiſcunt.ſi fides qᷓ eſt pꝛinci
piũ timoꝛis. eſt fides que eſt virtus infoꝛmis.videt᷑

ꝙ fides ᷣm ꝙ eſt virtus ſit in dmonibus. ¶ Item

ſuꝑ illud Roma.j. Juſticia dei reuelat᷑ ex fide in fi -

dem.glo.Fides demonũ eſt ⁊ noietenus xpᷣianoꝛuʒ.
in xpᷣianis qͥ ſunt noietenꝰ xpᷣiani ẽ fides infoꝛmis
tanq in ſubiecto.& ⁊ in dmonibus. ¶ Ytẽ Mar.
demones clamabant xpᷣm eſſe filium dei. b cõſtat
ꝙ eius diuinitatẽ nõ poterant intueri.et hoc eſt ſuꝑ
rõnẽ ꝙ deus fieret bomo.g̊ᷓ vẽ ꝙ hoc non n grat ni
Ite co/
gnitio trinitatis ⁊ vnitatis ſupꝛa rõnẽ eſt ſicut in pꝛi

mo li. oſtenſum fuit. ſel demones cognoſcũt deñ eſſe
trinum ⁊ vnũ.⁊ talis cognitio qua cognoſcit᷑ deꝰ eẽ

trinus ⁊ vnus.vel eſt cognitio fidei.vel eſt cognitio

cõpꝛehenſionis.Cũ g̊ demones nõ habeant cogniti⸗/
onẽ cõpꝛehenſionis de ipſa trinitate.habẽt g̊ cogniti

onẽ fidei. ¶ Sed cõtra.ſuꝑ illud.ij. Coꝝ.vj.Que cõ

Quid nobis ⁊ tibi ieſu nazarene.et ſepe in euãge/

uentio xpᷣi ad belial: dicit glo. Sicut xpᷣs oia bene.ſic

dyabolus oia male.ſed credere fidei infoꝛmis ẽ actꝰ
virtutis ⁊ actus bonus. g ſi demonis eſt omnia ma/⸗

le facere.vr ꝙ ad ipᷣm no ſpectet ipᷣm credere.g nec
es fides infoꝛmis eſt ba/

babere figem infoꝛmẽ. ¶ Itẽ
bitus infuſus ⁊ donũ dei.ſi ᷓ demones babent fidem

aut infuſa ẽ eis ante lapſuʒ.aut pꝰ.Ante lapſuʒ nõ.

q tũc nõ erãt in ſtatu in quo eẽt eis fides opoꝛtuna
Pon lapſ um nõ.qꝛ obſtinati ſunt vt dona dei nõ poſ/
in

t ſuſciꝑe.qꝛ ſi nũqᷓ; habuerũt habitũ fidei infuſuʒ.

⁊ fides infoꝛmis eſt ꝑ infuſionẽ.nõ &ᷓ hñt fidẽ infoꝛ
mẽ. ¶ Item credere qð eſt actus fidei infoꝛmis ẽ w

obr in ↄtrariũ de auẽte Jaco.⁊ de glo.qꝙ infoꝛmis q⸗

ſuntariũ.quia cum cetera woſrit bomo nolens. crede
re non poteſt niſi volens.ſᷣ demones q;tum eſt ex ꝑ/
te voluntatis ſue repuguant oi veritati et omni bo⸗
no.ſi ipᷣa fides infoꝛmis facit credere volũtarie. vñn
ꝙ demones nõ ha beat iam. 1 Nee fides infoꝛmis ẽ
pᷣncipiũ timoꝛis ſeruilis.⁊ timoꝛ ſeruilis facit pecca
tum fugere. ſi & fides infoꝛmis eẽt in demonibꝰ. eſſʒ
in eis fuga alicuius peccati.ſi ergo nullũ pctm̃ fugi/
unt.vr ꝙ habitus infoꝛmis in eis nõ repiat᷑.
dom ꝓꝙ ſicut ex pᷣcedentibꝰpatet.fides infoꝛmis dici
tur duobus modis. Quedã que innitit᷑ pᷣme verita
ti ꝓpter ſe q;uis in ipſam nõ tendat amando. Alia ẽ
fides infoꝛmis q̃ innitit᷑ ipſi veritati articuloꝝ ꝓpter

aliquam rõnẽ creatã. Pꝛima qͥdẽ dicit᷑ fides infoꝛ⸗

mis.nõ ꝙ careat foꝛma fidei ᷣm ꝙ eſt virtus.ſ ſolũ
ſm ꝙ eſt virtus gratuita.Et de hac dictũ eſt pꝛius q;
eſt habitusvirtuoſus ⁊ habitꝰinfuſus. Scoo vᷣo mo
do dr̃ fides ifoꝛmis qꝛ caret foꝛma fidei.⁊ ſᷣm ꝙ vir⸗
tus eſt. ⁊ ſm ꝙ gratuita eſt. Ham illa credulitas qᷓ
quis aſſentit articulis ꝓpter rationẽ creatã pꝛincipa
liter.nõ ſolum caret intentiõe habitus gratuiti.ſᷣ eti
am intentione habitꝰ virtuoſi. Nulliꝰ em̃ virtuiᷣ vr
eſſe credere.cũ qͥs credit innitẽdo ꝑſuaſioni quã vi/
det. Si g hoc ſcdo mõ accipiat᷑ infoꝛmis fides.ſic cõ
cedi põt eam repiri in demonibꝰ. Habent em̃ aliquã

noticiã ⁊ credulitatẽ de articulis et credibilibꝰ.q̃ qͥ/

dem põt dici fides ſiue credulitas. ꝓpter boc ꝙ non
eſt in eis viſio apꝑta.Et illa quidẽ cognitio partim fu
it eis indita a pᷣma cõditione.ꝑtim ex acqͥ ſitione.A¶K
pᷣma em̃ cõditione ſua bũerũt cognitionẽ aliquã de
articulis ꝑtinẽtibus ad trinitatẽ.q̃ et ſi tunc nõ me/
ret᷑ dici fides.immo potiꝰcognitio cõtẽplatiõis.pꝛo
pter abſentiã enigmatis.pctõ tñ ſuꝑueniẽte et eni
gmate ſubſequẽte.illa cognitio meruit dici fides.cũ

ſit cognitio enigmatica de his qᷓ ſpectãt ad diuina.

Mtum aũt ad articulos ſpectates ad bũanitatẽ eſt
in eis cognitio acq̃ſita ꝑ multa miracula ⁊ exꝑimẽé
ta. ⁊ quaſi extoꝛta necitate quadã. Dũ em̃ demoncs
vident aꝑte eos qͥ xpᷣm credũt ⁊ ei ↄfoꝛmant᷑ nõ ʒ/
ſe damnari.manifeſta ratione cogunt᷑ credere fideʒ
credentiũ in xpᷣm verã eẽ.ac ꝑ boc ꝑ ↄſequens cre
dunt oĩa eſſe vera q̃ xp̃iani credunt.⁊ ex boc etiã ꝑ
terꝛent᷑. ꝓpter qð dicit btũs Jaco.ꝙ credũt et cõtre
miſcũt. Si vo loquamur de fide infoꝛmi ᷣm ꝙ acci
pit᷑ pꝛimo modo.vicʒ ꝓut eſt habitus virtuoſus.et
habitus infuſus.⁊ etiã volũtarius.hoc mõ ⁊ ſi repe
riat in xpᷣianis viatoꝛibꝰnõ tñ põt repiri in demoni.

bus.tũ qꝛ ipᷣi nõ ſunt apti ad ſuſcipiẽdos habitꝰ in/

füſos. tũ qꝛ volũtas eoꝝ magis pꝛona eſt ad impu⸗
gnandũ veritatẽ ⁊ pietatẽ qᷓ; ad aſſentienduʒ ei. Añ

ↄcedede ſunt rõnes qᷓ boc oñ̃dũt.¶ Ad illud vo qd 58.

litas eſt in demonibꝰ.ddm ꝙ in vtriſq; repit᷑ fides. ꝭ
tñ aliter ⁊ aliter ſicut pꝛius dictũ eſt. Ipᷣiani em̃ no/
minetenꝰvolũtarie affentiunt.⁊ illa fides põt eis eẽ
via ad virtutẽ.⁊ q̃dãmodo rectificat eoꝝ mẽteʒ.et ſi
nõ plene.nõ ſic aũt eſt in demonibꝰ.qꝛ ipi credũt co/
acti ⁊ quaſi cũ quodã murmure.¶ Ad illud qd obẽ
ꝙ cõfitebant᷑ xpᷣm eẽ filium dei.dð.ꝙ ſicut dicit au/
guſ.in li.d ciui.dei.ipſe xpᷣs innotuit demonibꝰ non

pꝑ id qð eſt vritas ⁊ lux.ſed ꝑ quoſdã ſue virtutis ef
fectꝰ. AUnde qꝛ ipſi videbãt miram xpi virtutẽ in ſu

is effectibꝰ. cui nullaten? potueft reſiſtere cognoſce
bant iym nõ purũ hoiem ſ etia deũ te Jllaei ae⸗

2.597

. —
.

.

auners & Stun ao pecpria pötir pliitir intdil

dulitas nõ erat fides infonnis. m ꝙ fides infoꝛmis
eſt virtus.qꝛ nõ adherebant ipſi pᷣme veritati ꝓpter
o ſe.¶ Ad illud quod obr ꝙ; cognoſcebãt deñ eẽ trinũ
2 vnũ.dum qꝙ illa cognitio in demonibus erat dere/
licta ex cognitione quã habuerũt ex pᷣma ſui ↄditio
ne. Scom em̃ ꝙ dicit dyoni.in lib.de diui.no.capit.
iiij. Data demonibus dona ncꝗꝙᷓ ipſa mutata ec di-
cimus.ſ ſunt integra ⁊ ſplendidiſſima. qᷓ;uis ipſi nõ
videant claudẽtes in ſcipᷣis ſpeculatiuas virtutes.⁊
ſic nõ opoꝛtet ponere in demonibus babitũ fidei in-
fuſe. cum talẽ noticiaʒ habuerũt a pᷣma naturali ſua
cõditione.licet eẽ habcant quodãmodo minus ꝑfe/
cte ꝓpter ſuaꝝ mentiũ obcecationem.
¶ Deipſius fidei infoꝛmis duratiõe.et eſt qõ. Atrum
fides informis oino expellat᷑ ꝑ aduẽtũ gre: Et ꝙ ſic
videt᷑. Maioꝛ eſt coueniẽtia fidei foꝛmate ad gliam
qᷓ; fidei foꝛmate ad fidẽ infoꝛmẽ.ꝓ eo ꝙ gloꝛia nõ ẽ
aliud q; gra cõſummata.ſᷣ gloria ſupueniẽs euacu/
at babitũ fidei foꝛmate.ſicut vult aplus.ergo ſuꝑue-
niente fide foꝛmata tollit᷑ fides infoꝛmis ⁊ euacuat᷑
¶ Itẽ maius lumen abſoꝛbet minus lumẽ. ſi lum̃
gratie gratũ facientis ſuꝑexcellit incõpabiliter lumẽ
gratic gratis date.vr & ꝙ fides infoꝛmis ꝑ groʒ ſuꝑ⸗
uenientẽ habeat expelli. ¶ Item fides infoꝛmis nũ
ÿ eſt niſi in pctõre.naʒ in oi iuſto eſt fides foꝛmata.
ſed gr̃a gratufaciens nũꝙᷓ; põt eẽ cũ pctõ.S nũqᷓ; põt
eſſe cũ fide infoꝛmi.g̊ necario eã in aduẽtu ſnoeikel
lit. ¶ Itẽ om̃s virtutes ſimul infundunt᷑.g cũ infñ/
dit᷑ aritas.infundit᷑ fides foꝛmata.ſᷣ impoſſibile ẽ
duo accidẽtia ciuſdẽ ſpẽi eẽ in eodẽ ſubiecto.g imxoſ
ſibile eſt duas fides ee in eadẽ aia.& nece eſt fidẽ ifoꝛ
mẽ expelli ad aduentũ gre. ¶ Itẽ aut lumẽ gr̃e gra⸗
tũ facientis ſufficit ad credendũ.aut nõ. Si nõ.ergo
gratia gratũ faciens nõ ſufficit ad ꝓmerendã ſalutẽ.
Si ſufficit. ſuꝑſluũ eſt facere ꝑ plura qdð põt fieri per
paucioꝛa. vr ꝙ ſupueniẽte gra gratu faciẽte.ſuper
Huat habere fidem infoꝛmem. ¶ Sed õ. Gratia no
expellit niſi culpã vel ↄſequẽs ad culpã.ſ fides ifoꝛ/
mis nec eſt culpa.nec ↄſequens ad culpã. fides in/
foꝛmis nõ eypellit᷑ a gratia ſupueniente. ¶ Itẽ ſic
ſe bʒ actꝰad actũ.ita ſe babet habitus ad babitũ.ſed
gratia gratũfaciẽs facit credere in deũ.gratia gratiſ/
data facit deo credere. Si & credere in deũ nõ expel/
lit credere deo.ſed potius pᷣſupponit.vr̃ ꝙ gr̃a gtũ
faciens nõ expellit fidem ome⸗Atdte magis cõ/
ueniũt dona infuſa cũ infuſis qᷓ; infuſa cũ acqᷣſitis.ſᷣ
gratia gratũ faciẽs cũ infun Ans expellit habit? ac⸗/
quiſitos.ꝙ̊ᷓ multo foꝛtiꝰ nõ expellit habitũ fidei infoꝛ
mis qui eſt infuſus. ¶ Stẽ ſicut ſe hʒ culpa ad fide,

fpoꝛmatã.ita ſe bʒ gra ad fidẽ infoꝛmẽ.ſed culpa cu,

ſupinducit᷑ et ſi expellat foꝛmam fidei.nõ tñ expellit
ipſam fidẽ.qꝛ iam faceret hiem infidelem. pari ra
tione gratia gratũ faciens cum ſuꝑinducit᷑.et ſi tol/
lat infoꝛmitatem fidei.non tamen tollit ſᷣͥam habi/
tus. ¶ Itenn ſi habitus fidei infoꝛmis tollit in iuſti/
fiuicatione impij.gᷓ cum aliquis recidiuat in peccatũ.
aut efficit᷑ infidelis. aut dat᷑ ei nouus habitus fidei.
ſed infidelis nõ efficit᷑ ſicut patet.nec nouus babitꝰ
dat᷑.qꝛ nõ decet vt peccanti in ipſo actu pcti infũda-⸗
tur donũ graſj datũ. nõ vr̃ ꝙ babit⸗ ci infoꝛmis
61 gram ſuꝑuenientẽ habeat expelli. . ad p̃dicto
rũ intelligentiã eſt notandũ ꝙ cũ dico fidẽ infoꝛmẽ
dico tria. vicʒ. habitũ. ⁊ ipiꝰhabitꝰ vſum.⁊ defectum

—

ꝙ fides infoꝛmis expellat᷑ ſiue euacuet᷑ ꝑ gram ſupꝑ/
uenientẽ. Et ſᷣm hunc triplicem moduʒ intelligendi
tres fuerũt circa hoc opiniones. Quidã nanq; dice-
re voluerũt ꝙ a gratia ſupueniẽte fides infoꝛmis ex
pellat᷑ nõ ſolum q;tuʒ ad infoꝛmitatis defectũ.ſᷣ eti⸗
am q;tum ad vſum.⁊ q;tum ad habitum.Et boc qͥ/
dem dixerunt ꝓpterea.qꝛ gra ſuꝑueniẽs ſecũ fert om
nes virtutes.⁊ qꝛ nõ eſt opoꝛtunũ nec eſt poſſibile ĩ
vno ⁊ in eodẽ eẽ fides duas.cũ fides foꝛmata ſuper.
inducat᷑ cũ gra.⁊ qᷓ;tũ ad foꝛme cõplemẽtũ.⁊ q;tum
ad vſum.⁊ qtum ad habitũ.ideo ad eius ingreſſum
fides infoꝛmis oino expellit᷑.⁊ ſic pynũt eã expellip/
pter incõpoſſibilitatẽ. Et ſi tu obijcias eis ꝙ tunc ꝑ
culpã fit ho infidelis. Rñdẽt bꝛeuit᷑ ꝙ de? ſua gratui⸗-

ta bonitate qua nõ ꝑmittit hoiem totaliter cadere

infundit ei habitũ fidei infoꝛmis.nẽ oino peat in eo
fundamentũ ſpũalis edificij. Uñ ſicut ex malis elici

unt᷑ bona.ſic ↄtingit in culpe tranſgrefſiõe alicui in/

fundi babitũ infoꝛmẽ. Sʒ qꝛ illud nõ vr multũ rõna
bile ꝙ de? dona gre ipſi peccãti ⁊ ſea ſe auertẽti infũ/
dat in ipſa aucrſione. 16 aliꝰmodꝰeſt dicẽdi.ꝙ ſicut
ꝑ pctm̃ nõ introducit᷑ habitꝰ fidei infoꝛmis.ſed in/

troducit᷑ defectus ⁊ alius credẽdi modus. ſic etiaʒ p

gratiam non excludit᷑ ipſiꝰfidei infoꝛmis babitꝰ.ſed
ſolum vſus ⁊ defectꝰ.Et ſi tu obijcias ꝙ fruſtra erit
babitus ſine vſu. Rñdent qꝙ nõ fruſtra eſt ꝓ eo ꝙ ce

it in diſpoſitionẽ reſpectu fidei foꝛmate Preterea
remanet vt homo vtilitatẽ habeat de eo in tꝑe opoꝛ

tuno.ſed qm̃ actus ⁊ vſus fidei infoꝛmis eſt credere

⁊ aſſentire pᷣme veritati in omnibus articulis.et iſte
vſus potiſſime competit vſui gratie cũ aliquid non

tollat᷑ niſi ꝑ ſuũ oppoſitũ.nõ vr rõnabile vſq; quaq;

dicere ꝙ ſᷣm aduẽetũ gr̃e tollat᷑ fidei vſus infoꝛmis.

cũ potius videat᷑ in ea ꝑfici ⁊ cõpleri.Et ꝓpterea eſt
tercius modus dicẽdi.qͥ videt᷑ ꝓbabilioꝛ eẽ pᷣdictis
qꝙ fides infoꝛmis pꝑ aduentũ gratie excludit᷑ qtũ ad
ſolum defectũ ſaluo babitu ⁊ vſu.⁊ hoc quidẽ videt
ſatis rõnabile.cũ gr̃a opponat᷑ babitui illi infuſo ſo⸗
lũ ratione infoꝛmitatis.ſicut babitꝰopponit᷑ pꝛiuati
oni. Concedẽde ſunt ergo ratõnes oſtendentes ba/
bitũ fidei infoꝛmis ꝑ ſupuenientẽ grãm nõ expelli.

¶ Ad illud qdð obꝛ pᷣmo in ↄtrariũ ꝙ maioꝛ eſt cõ/ qꝛ

uenientia fidei foꝛmate ad gloꝛiã qᷓ infoꝛmis ad qas
tiã.dm qꝙ maioꝛ ↄuenientia dupliciter põt attendi.

aut ᷣm ↄpationẽ aliq̃ꝝ in gencre gtuiti.aut ſᷣm oꝛdi

nationè babitꝰ ad actũ. Si pᷣmo mõ. ſic maioꝛ eſt cõ

uenientia fidei foꝛmate ad gloꝛiã ꝙᷓ; ad fidem infoꝛ/
mẽ.qꝛ vtrũq; eſt gratie gratũ faciẽtl. Si ſecũdo mõ.

ſic maioꝛ eſt ↄuenientia fidei foꝛmate ad infoꝛmẽ qᷓ;

fidei foꝛmate ad gloꝛiam.ꝓ eo ꝙ actus fidei ifoꝛmiſ

nõ bʒ oppoſitũ cũ actu fidei foꝛmate.ſed actus fidei

foꝛmate qui quidẽ eſt credere nõ apparẽtia.⁊ videre
per ſpeculũ ⁊ in enigmate.magnã repugnũãtiã halet

cum ſtatu gloꝛie.ideo nõ ſic euacuat ſicut euacuaf̃.

gũt infra melius manifeſtabit᷑ cũ de euacuatiõe fidei

asget᷑ ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ mai⸗ lumẽ abſoꝛbet min?

lumẽ. dm ꝙ illud no intelligit de lumibꝰ ꝗᷓ ſunt ad

inuicẽ oꝛdinata. de bis que bñt quandã oppoſitio-

nem ⁊ repugnantiam.niſi intelligat abſoꝛbere cytũ
ad apparẽtiã. Et qm̃ lumen fidei infoꝛmis oꝛdinem

babet ad lumen gratie nõ oppoſitionẽ.binc eſt ꝙ ab
ſpo nõ abſoꝛbet᷑ ᷣ magis in eſſe ſaluat᷑. ¶ Ad illuo

qð obꝛ ꝙ fwes infoꝛmis nõ eſt niſi in pctõꝛibꝰ 2 cuʒ

ounnono
ibogt
ilift
ſemitats
ltsifunc
c(vockine
Aberiif
iithtbiĩn
gauonienst
ſoondua
teGa
eln
SC
betſiftane

7

tiftaase
Duscße⸗
reito nug
länptora
Urqadleien
bitoſauie
ſtahorlune
Dicrotge
Gosbetae⸗

Cepſsfce
enirci
ifiij
itpaccrine
Guitfnc
ſginnſ
kſommavidck
ialtati
u(Ang
fhmsl
ſdlochgmine
nnn (z
ſtftnt
beinfon
omo
nnpauue
R
ölef
ilit⸗
donman
ſfnitune
banntehzo
nleſgef
Auſtbinto

—

4

dcls yrſun
miil,
cbie
gdiugen

talte adee.

Längtin
atlsdi
Geſſiekoin
mtlüin
1Ceuucniin
kdciciaſe
ormis ſctn
digs ſecii
mssbabitll
ngfuſn
nchenr
tronei
mnulzele
tätigiston
tleſgelag
acs inn
bpen
R—
tettaifir
ecgik i
niini
Enpirn
Sokmntan

7

rionunc⸗

tbmneß

ia,
ſeninifd
ſden ſor
Sluͤton

4

—S

☛,
D
— — —–

— .
—
. .

¶ De ipſius fidei in

—

eecato. Dm q boc verum eſt ea ratione qua fides

nufoꝛmis noiat defectũ foꝛme.nõ ſᷣm ꝙ nomiat habi
tñ.Et iõ ex hoc non poteſt ↄcludi q ꝑ grãm adueniẽ

t tollat᷑ fidei inſoꝛmis babitus.ſᷣ ſoluʒ tollat᷑ in/
S foꝛmitatis defectus. ¶ Ad illud qð obẽ q om̃es vir-
tutes infundunt᷑ ſimul.dm ꝙ vem eſt qtũ ad ill

quod eſt in cis foꝛmale.qᷓ;tum aũt ad materiale ſiue

Ad habitũ ſubſtratũ nõ hʒ veritatẽ niſi qũ non inue/
nit babitũ in ſubiecto quẽ infoꝛmat.⁊ ideo cũ gtatia
adueniens inuenit habitũ fidei infoꝛmis.nõ opoꝛtʒ
ſuꝑinducat᷑ noua fides. Pꝛeterea rõ illa in alio de

icit. qꝛ gratia gratũ faciens cũ gratia gratis data nõ
eſt eiuſdem ſpeciei.⁊ ita ꝓcedit ex falſa ſuppoſitõne

6 6 Ad ulud qd obꝛ ꝙ lumen gratie gratuʒ facientis
anncte ad credendum.dum ꝙ ſufficit gratia

gratũ faciens cũ pᷣſuppoſitiõe tñ gratie gratis date.

Sona em̃ gre gtũ faciẽt.nõ excludũt dona gr̃e grai

datc.iĩmo magis illa in ſuo aduẽtu ↄplẽt ⁊ ꝑficiũt.⁊
q̃dãmodo ab eis vigoꝛãt᷑ ⁊ pficiunt᷑. Ideo nõ ſequi
tur ꝙ adueniente gratia gratũ faciente.ſuꝑfluat ha/

bitus fidei infoꝛmis.nec remanẽte habitu ifoꝛmi p/

pter hoc lumen gratie gratũ facientis ſit inſufficiẽs.
Anũquodq; em̃ donuʒ dei ſufficiens eſt ſm illud ad
quod habet oꝛdinhen.
¶ Queſtio. v. — K
foꝛmis foꝛmatione.⁊ ẽ qõ. Atrum
gdueniẽte gůa fides infoꝛmis fiat foꝛmata:Et ꝙ ſic.
vi.Anteqᷓ aliqͥs peccct nõ hʒ niſi fidem foꝛmatã.cũ

aũt peccat incipit habere fidẽ infoꝛmẽ.ſi & in pecean

do nõ infundit᷑ ei noua fides.nete eſt ꝙ per pctm̃ fi
des foꝛmata fiat infoꝛmis.ſi & fides infoꝛmis añ fu/

it fo:mata. videt᷑ ꝙ; ſi aliquis reſtituat᷑ in gradũ pꝛi/
ſtinũ pꝑ aduentũ gratie.qꝙ fides infoꝛmis fiat foꝛma
ta. ¶ Item gra adueniens infoꝛmat naturã. ſi & fi-

des infoꝛmis plus appꝛoximat grc q; ia natura.vr
ꝑ locũ a minoꝛi fides infoꝛmis babeat ꝑ grãm in⸗
foꝛmari. ¶ ꝓtẽ plꝰↄuenit habitus infuſus cũ gr̃a

cſt infuſa qꝙᷓ; habitus acquiſiti.ſᷣ habitus acqͥſiti ꝑ a
uẽtũ gre infoꝛmant᷑.qð pʒ.qꝛ in eoꝝ exercitio ⁊ vſu
lꝛmo merct᷑.ꝗ̊ multo foꝛtiꝰhabitꝰ fidei infoꝛmis foꝛ
mat᷑ ꝑ ip̃am gꝛam ſuꝑpucnientẽ.¶¶ Itẽ opa moꝛtifi/

cata ꝑ aduentũ gratic viuificant᷑ ſᷣm qꝙ coiter dicit̃.

pari rõne ⁊ habitus moꝛtuus.ſi ̊ fides infoꝛmis ẽ
pyõi.vr ꝙ ꝑ aduentũ gratie babeat infoꝛmari. ¶It
Vibil aliud eſt diccre habitũ viuũ eſſe q; ꝑ illũ vitam

cternã mereri poſſe.ſᷣ credere fidei infoꝛmis.qdð ẽ aſ

ſentire pꝛime veritati ꝗꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ eia.ſupueniẽte
charitate bʒ omne qð necriũ eſt ad meritũ.̊ vr ꝙ ſi
actus eius eſt meritoꝛius.ꝙ habitus ſit viuificatus.

Oꝛ aũt hẽat oẽ qð necefariũ eſt ad meritũ.planũ ẽ.

cũ ipᷣm opus de ſe ſit bonũ ⁊ rectum.⁊ ſic a charitate
tẽ om̃e illud qd dicit᷑ eẽ moꝛtuũ ex ſolo

impatũ.
Afectu alicuiꝰ.illo ſuꝑueniente viuificat᷑.ᷣ fides in/
foꝛmis dr̃ cẽ moꝛtua ob defectũ gre ⁊ oꝑationis fru⸗/
ctuoſe.ꝗ̊ ipis ſupuenientibꝰrcuiuiſcit. cũ reuiuiſcit

foꝛmat᷑. fides infoꝛmis põt fieri foꝛmata.Et hoc ẽ
qʒð hr̃ in glo.ſuꝑ illud Jaco.ij.Yides ſine operibus
moꝛtua eſt.glo.reuiuiſcit ex opꝑibus fides.¶ Sed .
Si fides ex opibꝰreuiuiſcit.gẽ̊ ex aduentu operũ ha/
bet vitã ⁊ foꝛmã. Sed nullum pctm̃ potcſt fieri foꝛ/
matũ.ẽ nulla virtꝰ põt fieri infoꝛmis. fides foꝛma.
ta nõ põt fieri infoꝛmis.pari rõne nec infoꝛmis põt

fieri foꝛmata. ¶ Itẽ nullũ opus moꝛtuũ põt fieri vi
uß.oꝑg emñ q in pctõ facta ſunt nũq; reniuiſcant ꝑ

rari ſᷣm ꝙ vult tetius.h fi B
S alterari nõ põt.ſed omne qð de infoꝛmi fit foꝛma/

quoniã exꝑimento videmꝰ a
id quod

Si vxo iã eſt in gctũ equctũ. põt ipᷣm facere Znr mich.

XXII

——

grãm vt ſint digna remuneratiõe eterne vite. g ſi fi⸗
des infoꝛmis moꝛtua eſt.vr ꝙ ꝑ grãm nõ babeat vi/
uificari. ̊ nec infoꝛmari. re nullũ accñs põt alte
s infoꝛmis cſt accidẽs.

tum alen. g impoſſibile eſt fidem infoꝛmẽ fieri
foꝛmatam. ¶ Item ex his que ſunt diuerſa genere

non poteſt fieri vnum ꝑ cẽntiã.ſed fides foꝛmata di

cit habitum vnũ ꝑ eſſentiam.g impoſnibile eſt ip̃am

ↄſtare ex gratia Farm faciente ⁊ gratia gratis da⸗

ta. Si g fides infoꝛmis eſt conum gratie grat date.
vẽ ꝙ impoſſibile ſit ipᷣam fieri foꝛmatã ſupueniente
=ð fides infoꝛmis ꝑ aduẽtũ gratie non
tranſmutat᷑ niſi accidentaliter.S ſi ꝑ aduentũ gratie
cfficit᷑ virtus foꝛmata.accidit fidei ꝙ ſit foꝛmata. ſi
nullũ genus accipit ſpẽi.fides nõ eſt ſpẽs virtutis
Apꝛie dicte.ꝙ ſi hoc eſt falſum. ⁊ illud ex quo ſeqͥt᷑.
vieʒ ꝙ habit?fidei infoꝛmis ꝑ aduentum gratie for/
met᷑. ¶ Item ſicut ſe babet aia ad potẽtias ſuas.ſic
ſe habet gratia ad virtutes.ſed quotienſcũq; anima
infandit᷑ fert ſecum potentias ſuas.g̊ quotienſcun/
q; infunditur gratia fert ſecum virtutes. ergo cum
iufunditur gratia infundit᷑ ſimul fides foꝛmata. fi-
des foꝛmata nõ eſt eadem cum illa que pꝛius erat in
anima.et ſi hoc.reſtat ꝙ fides infoꝛmis ꝑ aduentuʒ
gratie non ormatur. E, teread preclieton intelligen

tiam eſt notandum ꝙ pꝛeter illas poſitiones q̃ dice/

bant fidem infoꝛmem ad aduẽtũ gratie excludi ᷣm
illos qui dicunt ipᷣm babitum fidei infoꝛmis rema/

nere cum gratia ſuꝑueniente.triplex eſt adouc mo/
duus dicendi. Quidam em̃ dixerunt ꝙ habitus fidei

infoꝛmis nõ foꝛmat᷑ a gratia ſupueniente nec ab ali

67

quo ꝙ ſit a gratia vel cum gratia. Alij vo dixerũt q;

Fais nõ foꝛmet᷑ a gratia. foꝛmat᷑ tñ ab aliquo qð in
undit᷑ ſimul cuʒ gratia. Tercij vo dixerũt ꝙ ipᷣe ba-
bitus fidei infoꝛmis foꝛmat᷑ ab ipᷣa gratia.Ratõ aũt
buiꝰdiuerſe poſitionis eſt ꝓpter diuerſum modũ in/
telligendi infuſionem gratie ⁊ virtutũ.Quidam em̃
voluerunt dicere ꝙ ſicut anima eſt totum potenti/

ale reſpectu ſuaꝝ viriũ.⁊ cum infundit᷑ anima ſim

poꝛtat ſccum ſuas potentias.⁊ cñ egredit᷑ ſil trabit.
ſic ⁊ de gratia dicere voluerunt.ꝙ gratia ſimul ſecuʒ

fert virtutes ipſas quibus infoꝛmant potentie. ſim
ctiam ſecum trabit. Unde nulla virtus foꝛmata effi
cit᷑ infoꝛmis.nec aliqua infoꝛmis cfficit᷑ foꝛmata.in/

fundit᷑ em̃ quelibet virtus plene ⁊ integre cum ipſa
gratia.ita ꝙ; nihil extrinſecus intrat eius eſſentiam.
nec qᷓ;tum ad materiale nec eunn ad foꝛmale.Scd
quod eſt in ea materiale minime infundi.vt ↄtin
git videre in puulo baptiʒato qͥ poſt gratie infuſio/

nenm indiget adbuc articulis fidei erudiri ad boc ꝙ

in actum fidei exeat.nõ vr̃ iſte modus intelligẽdi in/

fuſionẽ gratie ⁊ virtutũ oio eſſe ↄueniens.vicʒ ꝙ cũ

ipᷣa gratia virtutes infundant᷑ q;tũ ad ipᷣaꝝ totali/

tatem ⁊ integritatẽ.hoc eſt q;tũ adid qð ẽ in eis ma
teriale ⁊ foꝛmale.Et ꝓpterea alius modus eſt intel

ligẽdi infuſionẽ gre q cũ ipᷣa gratia infundit᷑ foꝛma⸗

le oim vᷣtutũ in genere gtuiti.qð qͥdẽ eẽntialr differt
ab ipᷣa gra.ſicut potẽtia aĩe eẽntialiter differt ab eiꝰ

ſuba.Et illud quidẽ foꝛmale virtutis cuiuſlibet in
fuſum cum gratia potens eſt ſuũ materiale educere
de potentia in actũ:.ſi nõ ſit adhuc eductũ in actum.

1

iquã virtutẽ qᷓ;tum ad

. „
0.] 2 .

cviuũñ.Et iſti diĩcũt ⁊ ſentiũt babitꝰfidei infoꝛmis

/

foꝛmet᷑ ꝑ ipſaʒ virtutem fidei que ſimul cum gratia
infundit᷑.et ſiliter efficit᷑ infoꝛme.qũñ illud qdð foꝛma
le fuit in fide.ſimul cũ gratia recedit ⁊ expellit᷑.⁊ ſᷣm
banc poſitionem gratia qua virtꝰ dicit᷑ gratuita dif
fert ab ea qua aia dicit᷑ deo grata. Sʒ qm̃ in vna aia
vna ſola eſt gra gratũ faciens ſᷣm ꝙ in.ij.lib. oñſum
fuit. ꝑ quã accepta eſt deo aia ⁊ eius potẽtia. Ideo ẽ
adbuc terciꝰ modus dicendi ⁊ iutelligendi infuſio/
nem gratie ⁊ virtutũ.qͥ vr̃ eſſe ꝓbabilioꝛ ⁊ facilioꝛ qᷓ;
pꝛccicti. vicz. ꝙ ipᷣa gratia gratũ faciens comꝑat᷑ ad
abitus virtutũ ſubſtratos.ſicut comꝑat᷑ lux ad co/
loꝛes. In boc tñ eſt dꝛñtia.ꝙ lux iſta coꝛpalis nõ ita
cfficaciter põt educere coloꝛes de potẽtia in actũ qᷓ;

tũ ad eẽ qð bzʒ coloꝛ in genere coloꝛis.ſᷣm ꝙ; ipᷣa gra- cte
mis modo foꝛmata rõne alterationis facte in aia qᷓ
modo habet gratiã. mõ pꝛiuat᷑ ipᷣa ꝑ culpam.¶A
illud qð obẽ ꝙ ex his que ſunt diuerſoꝝ generũ non
fit vnum ꝑ eẽntiã iam ptʒ rñſio.Om̃ ſicut pꝛedictuʒ

tia cxiſtens in ipſa aĩa poteſt facere germiarc habitꝰ
virtutum. Ipſa em̃ gratia adueniens in animã carẽ
tem habitibus virtutũ. ſe habet quaſi oꝛiginale pꝛin
cipiũ illoꝝ q́;tum ad eẽ pꝛimũ.vnde ſicut pluuia in/
fuſa terꝛe habenti in ſe ſeminariũ facit eã germinare

Tonec veniat ad fructũ completum. ſic intelligenduũn
onem ⁊ directionẽ in finem. Nam ꝓpꝛie loquẽdo ac
cidentia nõ habent materiã ⁊ foꝛma.Sed ꝙ dicitur

xvſt de gratia reſpectu habituũ ipᷣaꝝ virtutũ q;tuʒ ad
ipſoꝝ eſſe pꝛimũ. Mõ ſic aũt pot facere lux ſuꝑinfu/
ſa extcrius reſpectu coloꝛũ.ſed ſi comꝑemꝰ coloꝛes
⁊ luccm. ⁊ habitus virtutũ ad grãm gratũ facientẽ
iꝓitũ ad eſſe vtpote q;tum ad eſſe coloꝝ in genere lu/

cidi.⁊ habituũ in genere gratuiti.tunc eſt ſimilitutdo

cxpꝛeſſa.vt ſicut multi coloꝛes in vna domo tenebꝛo
ſa exiſtentes efficiunt᷑ luminoſi pꝑ vnã luminoſitatẽ
ſupucnientẽ.⁊ ab illa infoꝛmant᷑ ⁊ decoꝛant᷑ ⁊ venu
ſtant᷑.ſic habitus virtutũ infoꝛmes exiſtentes in ani
ma venuſtant᷑ ⁊ decoꝛant᷑ ab vna gra ſupueniẽte.et
Sßm hunc modũ intelligendi infuſionẽ gratie ⁊ virtu
tum. facile eſt intelligere qualiter habitꝰ? fidei infoꝛ/
mis formet᷑ ꝑ ipᷣius gratie aduentum. Dicit᷑ em̃ foꝛ/
mmari ſicut coloꝛ tenebꝛoſus foꝛmat᷑ ad luminis in/
grcſſum..ct ſicut ex coloꝛe ⁊ lumine ſuꝑinfuſo nõ fit

vnũ ꝑ cẽntiam ſᷣ̊ vnũ ꝑ oꝛdinationẽ quandã.ſic nec

cx gratia gratũ faciente ⁊ infoꝛmi fide intelligit᷑ fieri

vnũ niſi ꝑ quandã oꝛdinationẽ ⁊ relationẽ.qꝛ fides

infoꝛmis ꝑ aduentuʒ gratie incipit còplete oꝛdinari
in fincm. ⁊ in deũ credere ⁊ cidem complacere.Con⸗/
cecdende ſunt & rationes oſtendentes fidez infoꝛmẽ
68 ficri foꝛmatã ꝑ aduentũ gratie. ¶ Ad illud vo quod
obꝛ pmo in ↄtrariũ.nullũ pctm̃
pvdoõm ꝙ non eſt ſile. Yacilius em̃ eſt aliqͥd defoꝛmari
qꝙ̊6 infoꝛmari.qꝛ plura exigunt᷑ ad bonũ qᷓ ad maluʒ.
idco nõ ſequit᷑ ꝙ ſi habitus ſubſtratus virtutis poſ-

. ſit obliquari.ꝙ pctm̃ ⁊ viciuʒ poſſit rectificari. Et ex

caadem cauſa nõ ſequit᷑ ꝙ ſi petĩ nõ poſſit ficri foꝛ
matũ.q virtus nõ .oſſit fieri infoꝛmis. Aliter etiaʒ

prsõt dici ꝙ pctm̃ duplr põt accipi.vicʒ abſtracte ⁊ cõ
crete. Si abſtracte accipiat᷑ impoſſibile eſt pctm̃ poſ
ſe infoꝛmari cũ ſit malicia pura. Si aũt accipiat᷑ cõo/

crete vt dicat᷑ pctĩ aliqua habilitas aie in qua ẽ de/
foꝛmatio malicie. vtpote cuʒ aliquis abſtinet ꝓpter
vanam gloꝛiam.ipſa abſtinentia efficit᷑ ei culpa.hoc
mogo ratione talis habitus ſubſtrati qdð defoꝛmat
aculpa.põt infoꝛmari a gratia.⁊ ꝑ hunc modũ dici/

mus virtutẽ foꝛmatã effici infoꝛmẽ. rõne vicʒ babi -
tus ſubſtrati.qm indifferens eſt ad ſtatũ culꝑe ⁊ gra
d illud quod obẽ ꝙ opus moꝛtuũ nõ poteſt

69 tie. guocl obẽ
fieri viuũ.ddm ꝙ nõ eſt ſimile.Opus em̃ tranſit nec
manet in fua radice.ideo impoſſibile eſt aliq opus

icit᷑ foꝛmatũ. ⁊c.

dludit. qꝛ accipit ꝓ ſili qʒ valde eſt diſſiłe. Põt autẽ
accipi ſile de infuſiõe gratie ⁊ virtutũ in pluuia ⁊ ter

. -=
*

viuificari quod a radice viuente oꝛtuin inð ſuſnpſe⸗

rit. Et ꝓ tanto dicimus opa facta in charitate poſſe
reuiuiſcere.que aũt extra charitatẽ facta ſunt viuifi⸗

cari nõ poſſc. Gratia em̃ illa nõ poſſet attingere.cuz
ſimpliciter ceſſerit in pꝛeteritum. nõ ſic aũt eſt de ba/
bitibus virtutũ infoꝛmiũ qͥ manẽt in aĩa poſt ipſius

gratie aduentũ.⁊ ꝑ ipᷣaʒ grãm pñt venuſtari ⁊ deco/
rari.et in finẽ oꝛdinari. d 4
accidens poteſt alterari.ddᷣm ꝙ boc verũ eſt ᷣm ꝓ/
pꝛiã mucationem.ſᷣ nihil phibet intelligere alterati⸗/

onẽ fieri in accñte rõne alteratiõis facte in ſubiecto.

ſicut albedo mõ eſt clara.mõ obſcurat᷑ rõneę alterati

onis facte in ſubiecto ꝓpꝛio.⁊ coloꝛ modo ẽ tenebro/
ſus.modo eſt luminoſus rõne tranſmutationis fa/

cte in ꝑſpicuo ſibi ↄiuncto.ſic fides modo eſt infoꝛ/

fuit infoꝛmatio habit? infoꝛmis virtutis a gratia nõ
eſt ꝑ eẽntialẽ vnionẽ ſᷣ magis ſᷣm quandã oꝛdinati/

babitus infoꝛmis eſſe materia fidei.⁊ illud qd ſuꝑ/
inducit᷑ eſſe foꝛma.̊ᷣ eſt õ̃m quandã ↄpꝑationẽ ſicut
pꝛius dictum eſt de lumine ⁊ coloꝛe.Ande ſicut qñ
dico coloꝛem illuminatũ.dico duo.tñ ꝑ modum vni
us. pter h̊ ꝙ oꝛdinant᷑ ad vnũ actũ.vicʒ ad mouen
dum viſum.ſic qñ dico fidem foꝛmatam duo dico.

vicz fidem ⁊ grãm.tñ ꝑ modũ vniꝰ. ꝓpter boc ꝙ oꝛ⸗
dinant᷑ ad vnũ opus meritoꝛiũ.ſ.ad credẽdũ in deũ

ud qð obꝛ ꝙ nulluʒ 70

Q2d lllud qð obẽ ꝙ fides infoꝛmis nõ tranſmuta/72

tur niſi accidentaliter. dm qꝙ tranſmutatio accidẽ/

talis in genere nature.põt eẽ eẽntialis in genere mo⸗

rum. Sicut ptzʒ de aliquo actu qͥ ꝑ pꝛiuationẽ alicu/

ius circũſtantic accidentalis eſt in genere vicij. et ꝑ
poſitionẽ eſt in genere virtutis. Per bũc modũ ẽ in/
telligendũ in ꝓpoſito. Ouis em̃ illi babitui accidat
cẽ cũ gratia vel ſine gratia.eẽntiale tñ eſt ei eſſe cum
atia ꝓut eſt pꝛincipiũ meriti. Pꝛeterca ipᷣe habitꝰ
fidei infoꝛmis etiã gratia circũſcripta tenet rationẽ
virtutis.iõ ex hoc nõ põt ↄcludi qͥn fides ſit ſub ge/
nere virtutis tanq; ſub ꝓpꝛio genere.
obẽ ꝙ ſicut ſc bʒ aia ad ſuas potẽtias.ſic ſe hʒ gratia
ad virtutes.ddm qꝙ nõ eſt oimoda ſilitudo. ꝓ eo q;

noõò eſt tãta diuerſitas ipᷣius gratie ad virtutes qꝗᷓta
ad eaꝝ pᷣncipiũ foꝛmale.ſicut aic ad ſuas vires.quẽ⸗

admodcñ in.ij.li. oſtenſuzʒ fuit.vbi fuit hec queſtio ꝑ/

tractata. Virtutes em̃ nõ dicũt᷑ eſſe virtutes ipſius

gratie pꝑ quas ipᷣa gratia opet᷑.ſicut aia oꝑat᷑ ꝑ ſuas
potentias. Mec ẽ intelligẽdũ ꝙ gratia ſit in diuerſis
ſubieci. Hoc em̃ ducit in imaginatõnẽ falſaʒ.in hãc
videlicet.ꝙ gratia oino ita veniat in aiam ⁊ eius po/
tentias.ſicut aia venit in coꝛpus ⁊ eiꝰ oꝛgana. Lũc
em̃ neceſſario opoꝛteret ꝙ gratia abeunte ꝑ peccatũ.
expellerent᷑ om̃s habitꝰ virtutũ qͥs ſecũ defert.qð ex
ipᷣa exꝑientia planũ eſt eẽ falſum.Et iõ rõ illa nõ cõ/

ra ſemiata. ſicut de infoꝛmanõe virtutũ a gra accipi

tur in lumie ⁊ coloꝛe. Si em̃ vna pluuia adueniat in
terrã in qua ſunt plantata diuerſa ſemina que non

germinauerũt.facit illa germiare.⁊ ſᷣm diuerſitateʒ

ſeminũ diuerſas plantas ꝓqucere. Si vo iã als ger⸗

¶Ad illud qð 75

74

zii
ii⸗
fibebt.
Uhiabe⸗
Ntlorin
ſtopoin
ovntq
1bonotg
nnete
ſcnelc

iſcſre⸗
ſiud
unecg
Apoſtſpus
dchigulen
ginentn
tamngſtten,
niſin in
nodhite,
mmntnsf,
Smuck iſo⸗
nsſrinin
R
Gr ceinn
ſcnrten
mmtst gennn
andi oitn
preloribe
1Gedgder
1iled aſ
ohatofe ſa
reſerg
tiüowochnnn
qtn
mann oni
porge,
Näüfindi
nsörnine n
Geennt uid⸗
lsucgene
rungi ic⸗
Peone tahe
Petieniit
Urpniit
lecſckechean
Nrmn ii

Min

iz nitple⸗
magtit
irttcsipſns
ncgrtn iu⸗
ſeindnaf⸗
eſlipni
iinmoen
1 wa

ſdeo
cund

minauit.ſed ipter defectum aque iam alefacte ſunt
plante.tũe pluuia denuo veniens faoi illas plantas
vireſcere. Sic gratia adueniẽs in aiam in qua ſũt ſe
mina habituũ virtutũ facit ißam germiare.ita ꝙ ipᷣa
babita habent᷑ ꝑ ↄñs ⁊ virtutes.⁊ cõtinue facit illa
xreſcene qͥuſq; ꝑducat ad ꝑfectionẽ.Et ſi ↄtingat me
pito pcti bumoꝛẽ gratie auferri. habitus illi virtutu,
efficiunt᷑ quaſi aridi.⁊ poſtmodũ ſi reſtituat̃᷑ pluunia
⁊ bumoꝛ gratie.nõ opoꝛtet ꝙ aia itcrũ de nouo ger⸗
minet.ſed illa que germiauit.ꝑ humoꝛẽ gratie adue/
nientẽ iterũ reuiuiſcat.ſicut ſatis aꝑte intelligi põt
ualiter gratia cũ virtutibus ſil infundat᷑ inniam.⁊ ipᷣa g
.- ¶ Di. xxiiij.de fide q;tum ad eius obiectum ſiue materiam.

ibi. Si vo querit᷑ vtrũ petrus ⁊c.

— . — —

ca ipſa credibilia.ibi.Ex bis apparet aliqua credi que nõ vident·

Queſtio.
Joh.xiij.

Aug. ſuꝑ io.

Oꝛ etiã de rebꝰ
pꝛeſentibus di⸗
cit᷑ fides ſed im

pꝛopꝛie.

ionu eusgelij

—

¶ Rouet queſtionem 1 determinat. vtrũ fides ſit de
ue ſenſu percip 2
Ic querit᷑ ſ

ctũ fuerit credatis.vbi innui videt᷑ ꝙ fides
illis fueri
ſoluit ita inq ens.Quid ſibi vult vt cũ factũ fuerit cre

4“ a datis. hec eſt laus fidei ſi qdð credit᷑ non videt᷑. Nã et
Zob. xr.

thomas cui dictũ eſt.qꝛ vidiſti me credidiſti.nõ h̊ cre⸗

yt ea credant᷑ que nõ videntur.

didit qð vidit.cernebat em̃ ⁊ tägebat carnẽ viuenteʒ

quã viderat moꝛientẽ.⁊ credebat deũ in carne ipᷣa la⸗

tentẽ. Credebat &̊ mẽte qð nõ videbat ꝑ h̊ qð ſenſibꝰ
coꝛꝑis apꝑebat.Si vo dicunt᷑ credi q̃ vident᷑.ſicut di
