enter.nõ ẽ aliud q; dicere ꝙ ſoũſſanctꝰ et mgr̃i totiꝰ ꝙ ſi loquamur de doctrina fidei quantũ ad ea qꝗᷓ ſũt llucfe⸗
eccleſie inſufficiẽtes fuerũt.Si gᷓ hoc dicere ẽ impiũ in ea pꝛincipia et ꝓpꝛia ſicut ſunt illi articuli. ſuffici/ oroere
tabſurdũ.neceſſe ẽ fidẽ ibi cõtineri integre ⁊ plene. enter in illo ſymbolo continent᷑. Põt autẽ ipius ſuf⸗ Oorg
5 cõtra.ſicut a doctoꝛibꝰ? tradit᷑ catholicis ſymbo ficiẽtia ex duplici ꝑte monſtrari.vicz ex parte ipoꝛuzʒ me Ae
lñ illud fuit cõpoſitũ tm̃ a xij.aplis ita ꝙ quilibʒ po⸗ autoꝝ cõponẽtiũ.et ex ꝑte articuloꝝ conſtituentiũ. litari⸗
ſuit ibi ſuã pticulaʒ. Si vltra. xij.fuit barnabas et Ex parte autoꝝ cõponentiũ.qꝛ vniuerſitas ibi aplo/ iitſle
paulus qͥ fuit ſpecialiſſimꝰ et maximꝰ fudatoꝛ et do rum conuenit.quã nõ eſt dubium aliquid nõ potuiſ tithie
ctoꝛ. et ii nõ poſuerũt ibi ſuã ꝑticulq.vẽ ꝙ in ſymbo ſc latere de his q̃ pertinẽt ad fidei cõplementũ. et vt M n
lo illo nõ fuerit fides ſufficieter tradita. vel ſalteʒ vpʒ maioꝛẽ haberẽt firmitatẽ ſinguli poſuerũt ibi ſuas ſelrian
ꝙ ad illius cõpoſitionẽ nõ ſufficienter cõuenerit vni ptes.et oẽs inſimul ſin ulas appꝛobauerũt. vt vna finin
uerſitas aplica. ¶ Itẽ vꝛ ꝙ inſufficiẽter otineat᷑ ibi eccleſia que ſuꝑ aplos fundari debebat.vnam fidei gin
fides a pte credendoꝝ. Si qͥs em̃ ñ crederet foꝛnica credulitatem et confeſſionem haberet. qᷓ quidem di hege
tionẽ vel adulteriũ eẽ peccatũ moꝛtale.iudicaret᷑ he ceretur fides catholica. bocõ fides vniuerſalis. AUni iug
reticus. Si qs etiã nõ crederet deũ eẽ et multa talia uerſalis inqᷓ q; vniuerſis data ⁊ ab vniuerſis aplis D
ꝗ in ſymdolo nõ cõtinent᷑ iudicaret᷑ heretic. nõ v· qui erant fundamentum vniuerſalis ecdceſie coſtitu inctl
ꝙ ſumicienter cõcineant ibi fidei xrpiane neceſſaria. ti. Ande petrus pꝛimo poſuit pticulam ſuam dicẽs. end
ee bocipᷣm oñditur a ꝑte ipoꝝ articuloꝝ.qꝛ cre-· Credo in deum patrẽ oipotentẽ creatoꝛẽ celi ct ter/ 1 d
dere ꝙ coꝛpus xpi ſit in altari.et ꝙ panis ↄuertatur re Secũdo andreas audiẽs ſubiũxit. Et in ieſuz xpᷣʒ ſ
in coꝛpus xpᷣi hoc ẽ maxime difficultatis et in quo fi filiũ eiꝰvnicũ dñm nr̃m. Tercio iohes addidit. Qui

lerhiin

WINTNS

enniee
“

züntni
nmtncid⸗
döllte
1tifin
Füſtherg

mrunti /
ſvechinin

7

ungetti
atnii
miigiunn
R
mtini
hiſrded
murle
thno
Csſirtut⸗
gin

an

= S=

1

=

=
☛

.

=—
= =
— —
-

1

— SER2
——
S=

—— —

cõceptꝰ ẽ de ſpiritu ſancto.natꝰex maria vᷣgie. Qur
to intulit Jacobꝰ maioꝛ. Paſſus ſub poncio pilato.
crucifixus. moꝛtuꝰ.ct ſepultꝰ. Quito ſubiũxit Lbo/
mas. Oeſcẽdit ad inferna tercia dic reſurrexit a moꝛ
tuis. Sexto addidit Jacobꝰ minoꝛ. Aſcẽdit ad ce/
los.ſedet ad dexterã di pr̃is oipotẽtis.Septio adie/
cit philippꝰ. Inde vẽturꝰ ẽ iudicare viuos et moꝛtu
os.Octauo intulit bartholomeus. Credo in ſpiritũ
ſanctã. Mono ſubiũxit mathbeꝰ.Sctãʒ eccleſiã catho

licã. Decimo addidit ſymõ cbanancꝰ. Sãctoꝝ cõio

nẽ. Quia in ſctõꝝ cõione fit peccatoꝝ remiſſio. An/

decimo ſuꝑaddidit iudas thateꝰ.Carnis reſurrectio
nẽ. Et ẽ ſenſus ꝙ deꝰ reſuſcitabit ipam carnẽ.Duo/⸗

decimo mathias cõſũmauit. Aitã et᷑nã. Amẽ. Et ſic
apii in nũero duodenario pleno et integro cõpoſue
rũt illud ſymbolũ qñ erãt inſimul cogregati.in quo

quidẽ numero ſignificat᷑ ſupabũdãs ꝑfectio.Et ill

pᷣſiguratũ fuit Joſue.iiij. vbi dicit cp. xij. viri tulerũt
de medio ioꝛdanis aluco.xij. lapides et poſuerũt in
loco in quo caſtrametati ſũt. Per.xij.nãq; viros de

ſinglis tribubꝰ p̃figurãt᷑.xij.apli. Per.xij.lapides pᷣ/

figurãt᷑.xij.ptes ſymboli ꝗᷓ ſũt firme ⁊ imutabiles.ex
qbꝰ vnicũ ſymbolũ cõſtituit᷑.qð iõ ſymbolũ appella
tur.qꝛ ex pluribꝰ apłoꝝ ſentẽtijs fuit cõſtitutũ. Dici
tur em̃ ſymbolũ a ſyn ꝙ ẽ ſimul.et bole qð ẽ ſnia.vñ
ſymbolũ ẽ plurium ſnia ſił cõſtituta.et ſic ſumit᷑ ſuf
ficiẽtia cõtẽtoꝝ in ſymbolo a ꝑte autoꝝ cõponẽtiuʒ.
Poõt etiã nibilominꝰ ſumi a ꝑte articuloꝝ ↄſtituẽti/
um.cũ em̃ oẽs articuli ſint ð deo.aut ſᷣm ꝙ ẽ in natu

ra ꝓpꝛia.aut ſᷣm ꝙ ẽ vnitꝰpñane nature.neceſte ẽ qſ
dã articulos eẽ ſpectãtes ad diuinitatẽ.qſdã ad bůa
nitatẽ. Illi aũt qͥ ſpectãt ad diuinitatẽ.aut reſpiciũt

diuinã eẽntiã in ſe.aut reſpiciũt diuie eẽntie ꝑſonas
et hypoſtaſes.aut reſpiciũt eiꝰ oꝑatiões. Si rſpiciũt
ipᷣam diuinã eẽntiã in ſe.ſic ẽ vnꝰarticulꝰ.ſᷣm ꝙ vni
ca et ſimplex ẽ diuia eẽntia.Et hoc inſinuatur cũ di/
cit᷑.Credo in deũ.Si aũt reſpiciãt diuinc eẽntie pſo

nas ſiue hypoſtaſes.ſᷣm ꝙꝙ tres ſunt ꝑſone tres ſunt

articuli.Quoꝝ vnꝰcẽ.Credo in deũ patrẽ oipotẽteʒ.
Alius vo notat᷑ cũ dꝛ. Et in ieſum vpᷣm filiũ eiꝰ vni
cũ oñm nr̃m.Alius cũ dꝛ.Credo in ſpiritũ ſãctũ. Si
ãt reſpiciãt diuine eõntie oꝑatiões.hoc põt eẽ tripli/
citer vᷣm ꝙ triplex ẽ eiꝰ oꝑatio.q̃ꝝ vna eſt in collone
nature et hec ẽ creatio.Altera in collatiõe gre et bec
ẽ ſanctificatio. Tercia ẽ in collatiõe gloꝛie et hec eſt
gloꝛioſa reſuſcitatio.Et ſᷣm boc tũc ſunt tres articu/

ſi. Quoꝝ vnꝰ notat᷑ cũ dr̃. Credo iu creatoꝛẽ celi ct

terre. Alter cũ dẽ ſanctã eccleſiã catho.ſãctoꝝ cõio/
nẽ.re. petõꝝ. Aliꝰ cũ vẽ. Carnis rſurrectõeʒ.Alt᷑ cuʒ
dr. ⁊ vitã ecnã Amẽ. Et ſic ſeptẽ ſũt articli circa diui
nitatẽ reſpiciẽtes ip̃am diuinã eẽntiã in ſe et in ꝑſo/
unis et in oꝑibꝰ eiꝰ.et patet eoꝝ ſufficiẽtia.qꝛ nõ bʒ ip
ſa pluribus modis coſiderari.Silr circa hñanitateʒ
nõ ẽ repiri niſi ſeptẽ articos pncipales ᷣm ſeptem
actus xpᷣi redẽ
tionẽ. Quoꝝ pᷣmus ẽ incarnari.Et de hoc ẽ vnꝰ arti
culus.Qui ↄceptꝰ ẽ de ſpiritu ſancto.Scds ẽ naſci.
Et de hoc ẽ alius articulꝰ.natꝰ ex maria virgie.Ter
cius ẽ ꝓ nobis pꝛcciũ ſoluere.et de hboc ẽ aliꝰ articu/
lus. Paſfus ſub pon.pv.cru.moꝛ.et ſe. Quartꝰ ẽ in/
fernũ ſpoliare.et de boc ẽ aliꝰ articulus.deſcẽdit ad
inferna. Quitus ẽ de morte triũphare.⁊ de hoc ẽ ali
is articulꝰ.Cercia die reſurrexit a moꝛtuis. Sextꝰ
Eceleſtia traſcendere. Et de boc ẽ gli? articulꝰ. Aſcẽ

dit ad cclos ſedet ad dex. dei.pa. omni. Septimꝰ? ad

iudiciũ venire.Et de hoc ẽ alius articulꝰ. Inde ven

turus ẽ iudicare viuos et moꝛtuos.Et ſic pʒ ꝙ ſeptẽ

ſũt articuli ſpectãtes ad deitatẽ.⁊ ſeptẽ ſpectates ad

hũanitatẽ.in quibus vniuerſitas fidei cotinet᷑ ᷑ᷣm ꝙ
ſignificatur in pꝛimo Apocal.vbi dicit Johes ſe vi⸗

diſſe ſeptẽ cãdelebꝛa et in medio ſeptẽ cãdelebꝛoꝛuzʒ

ſileʒ filio bõis et ille hẽbat ad dextrã.vij.ſtelias. Der

ſeptẽ nãq; ſtellas lũinoſas que ſunt natura celeſti
itelligunt᷑ ſeptẽ articuli ſpcctãtcs ad diuinitatẽ. Per
ſeptẽ aũt candelabꝛa aurea que ſunt de terrena ma-
teria verũtamẽ aptima ⁊ depurata iutelligunt᷑ ſeptẽ
articuli reſpiciẽtes humanitatẽ.⁊ ideo dicit ꝙ in me
dio hoꝝ vidit ſimilẽ filio hõis.Quoniã & iſti duode
cim articuli ↄtinẽt᷑ in ſym.aplico.hinc ẽ ꝙ ipᷣa fides

cõtinetur in illo ſymbolo ſufficiẽter et plene qtum

ratiões ad iſtã partẽ. Ad illð ̊ ꝗqð pᷣmo obꝛ ꝙ pau
lus et barnabas nihil ibi poſuerũt. dðᷣm ꝙ paulus ⁊
barnabas electi fuerunt poſt diuiſionẽ aploꝝ ad pꝛe

ad illa qᷓ̃ pᷣncipaliter ſi russ. Et iõ cõcedẽde ſũt

dicandũ.ſicut patet in actibꝰaploꝝ.Et qi ſymbolũ

debuit cõſtitui ab oibus et ſimul congregatis. vt ſic
ſingula cẽnt a ſinglis p expꝛeffionẽ et totũ a quolibʒ

p appꝛobationẽ.hinc ẽ ꝙ nihil ibi appõit᷑ qd paulo
et bamabe appꝛopꝛiet᷑.nec tñ ex hoc arguitur inſuf/

ficiẽtia.qꝛ alij fuerũt in numero completo ⁊ ꝑfecto.

in quqto numero deꝰ elegerat ſuos aplos¶ꝛetea
multitudo condentiũ nõ facit ad maioꝛẽ pfection-

et ꝓpter maioꝛẽ eiuſdẽ fidei firmitatẽ
opponitur ꝙ multa ſunt credẽda que in ſymbolo ñ

ſymboli cõditi.quãuis faciat ad maioꝛẽ auẽtem. ita

em̃ potuiſſet vnus apils in aliqua verboꝝ ſerie enaxr

rare fidem ſufficienter ſicut oẽs feccrunt in illo ſym/

bolo ꝑ concoꝛdiã edito.magis tñ ſic facere voluerũt

ſicut pꝛedictũ ẽ ꝓpter maioꝛẽ fidei vnitatẽ ſeruãdaʒ

cõtinentur.d.qꝙ veꝝ ẽ de ancedentibus ſicut ẽ hoc
q õ deũ eẽ.Et de ↄñtibus ſicut ſũt multa alia q̃ ð ip
ſis articulis elicit ſacra ſcriptura et doctrina theolo
gica.ſicut xpᷣm a ſua conceptiõe habuiſſe plenitudi/
nẽ gratie et cõſilia.nullũ th ẽ credibile a fide qd non

poſſit reduci ad articłos in ſymbolo contẽtos ſicut

ad pꝛincipia dirigentia et ſtabilia fundamẽta.

illud qð opponit᷑ de inſufficientia ipoꝝ articuloꝝ.q
credere coꝛpus xpᷣi in altari.hoc vꝛ ꝑtinere ad articc-
lũ fidei.dðᷣ.qꝙ iſte nõ ẽ articulus pᷣncipalis.̊ ſub aliqͥ

toꝛis qui oꝛdinãtur ad noſtrã redẽep

articulo cõtinetur ſicut ⁊ alià facramẽta. Nolũt aũt
quidã.dicere e reducit᷑ ad articulũ ð oiĩpotẽtia.Alij
aũt reducũt ad articulũ de paſſiõe.qꝛ iſtud ẽ memo/
riale paſſiõis. Sʒ melius ẽ ipʒʒ rcducere ad articulũ

d illud q;

de vnitate ecclie et peccatoꝝ remiſſiõe.ſicut et fides

reſpectu alioꝝ ſacramẽtoꝝ. In ipis em̃ ſacramẽtis
fit pctõꝝ remiſſio. In ipᷣis ctiã attẽditur totiꝰ eccle/
ſie ſanctoꝝ vnio. Vñ in ſymbolo nyceno.addit᷑.Cõ/
fiteoꝛ vnũ baptiſma in remiſſionẽ peccatoꝝ.vñ ſic di

cit᷑ de hoc ſacramẽto ꝙ reducit᷑ ad aliquẽ articulum

ncipalẽ.ſic intelligẽdũ ẽ de alijs ſacramẽtis:d il

ud vo qd obꝛ ex ꝑte diuiaꝝ ↄditionũ et oꝑpationuʒ.

dð.ꝙ cõditões r̃ſpiciẽtcs diuinã cẽntiã nõ faciũt no

11

nos artickos diſtictos ab artico qͥẽ ð vnitate eẽntie
diuie. In Hᷣ em̃ ꝙ credo ipᷣm dũ eẽ vnũ. credo ipʒ eẽ

miẽſum ⁊ ſimplicẽ.cteruũ.oipotẽtẽ.et ſilia.alioqᷣn

ſi vnum de iſtis decſt nõ eẽt deus.Silr nõ de oibus
operationibꝰ debent eẽ articuli.ſᷣ ð oꝑationibꝰ pᷣnci
palibꝰ. maxime de bis qᷓ ad noſtrꝗ repationẽ ⁊ ſalu⸗

Ti. II

tem oꝛdinãtur ad quã dirigit fides nr̃a. Pñt tñ oẽs et ſero. qꝛ fides è bonaꝝ oꝑationũ pᷣncipiũ.et ſonuʒ et
oꝑationes dei reduci ad illas tres. Omnis em̃ oꝑxa-/ ad victoꝛaʒ teptationũ.et oꝑatiões bone potiſſime ekl
tio aut reſpicit eẽ nature.aut eẽ gratie.aut eẽ gloꝛie. fiũt in die.⁊ tẽtationes denocte inſurgũt. Alia vero t

—

—

S

S= = —

Vñ cõſeruatio põt reduci ad creationẽ.ſimiliter di - duo ſymbola dicunt᷑ de die ſolũ. ⁊ pᷣmittitur ſymbo nr
ſtinctio oꝛnatus.punitio vᷣo põt reduci ad iudiciuzʒ. lũ athanaſij et dꝛ hoꝛa pᷣma. Symbolũ ſactoꝝ patꝝ cut
Ael põt dici ꝙ nõ eſt ſm pᷣncipalẽ intẽtionẽ.qꝛ nõ ẽ dicit᷑ in miſſa ꝓ eo ꝙ plures ibi bereſes elidũt᷑ ⁊ ma ine
m volũtatẽ añcedentẽ ſᷣ ſᷣm volũtatẽ ↄſequẽtẽ. Si ioꝛis fuit auẽtis.Cõpoſitũ em̃ fuit a ccc. ⁊. xviij. pa/i6 ſag⸗
militer oꝑatiões xpᷣi vt cõuerſatiõis et apꝑitiõis acd tribꝰ q̃ pfigurati ſũt ꝑ. ccc. ⁊.xviij. vnaclos abꝛac. qᷣs ſien
illas pñt reduci.qꝛ appitio oꝛdinatur ad mãifeſtatio nũerauit qñ ꝓſtrauit qͥnq; reges.qͥ loth cũ ſuba ſua o,
nem veritatis reſurrectiõis.et cõuerſatio ad manife captiuauerãt. Jõ aũt magis dꝛ in miſſa ꝙᷓ in alia ho⸗ 17 nnche
12 ſtandã veritatẽ incarnatõis¶ Ad illud q obꝛ ad/ ra.qꝛ tunc populꝰ magis ↄuenit.⁊ dẽ pꝰ euangeliuzʒ g
ditione alioꝝ ſymboloꝝ.ddʒ ꝙ alia ſymbola duo vi vt oñdatur eẽ tractũ de euagelij veritate. dẽ etiaʒ añ n
delicet athanaſij et niceni cõcilij.addita ſunt ad fidei cõionẽ vt per ip̃am fidẽ pᷣparẽtur coꝛda fideliũ q̃ vo niſt
maioꝛẽ explanationẽ. ⁊ ad bereſum cõfuſiõeʒ. Quia lũt coꝛpꝰ xpᷣi ſuſcipe vt poſſint digne mãducare ſa- u
ſymboluz athanaſij doctoꝛis pᷣcipui maxime oꝛdina cramẽtaliter. vel ſaltẽ manducare ſi iritualiter. Et ude
tñ fuit contra erroꝛc arrij. et iõ ibi maxime expꝛimit ſic pʒ qᷓliter ſymbola diuerſificãt᷑ in Kenheteciet coti ßot
vnitatẽ eſſentie et diſtinctionẽ ꝑſonaꝝ.et qm̃ xp̃ᷣs eſt etia ꝗᷓ tñ cõcoꝛdãt in ſufficiẽtia. ¶ Dõ.ij. b nen,
ecqualis pr̃i im diuinitatẽ.minoꝛ patre ᷣm bnanita⸗ Ge ſidei ſufficiẽtia quatum ad eos qͥ pꝛeceſſerũt ad⸗ Mud 4
tẽ. Symbolũ vero nyceni ↄcilij coditũ fuit ad ↄfuſio uentum xpᷣi.Et querit᷑ vtrũ eis ſuffecerit ad ſalutem nrrer
nẽ multuno dan hereſum pullulatin Añ adduntur credere ea ti ꝗᷓ ſpectãt ad diuinitatẽ. Et q ſic videt minnn
aiqua ad maiexẽ expſſiõe p que poſſint hereſes c?ꝰ Naebꝛe. xj. Opoꝛtet accedẽtẽ credere qreſt et qꝛ fmu Mr
futani.⁊ ꝓpterea ad elidendã hereſim manichei nõ neratoꝛẽ. Si aplus determinat ſufficienter illd q ctc
tin vicitur. credo in deuʒ. ſ credo in vnũ deum. Nec erat fidei oꝑtunũ.vẽ? ꝙ illud ſufficiebat eis credere. hnknu
tin creatoꝛ celi et tenre. etiã viſibiliñ et inuiſibiliſ. Szʒ totũ illud credi poterat nihil credendo ve buani ſiuen
Acd conufutationẽ vero bereſis arriane nõ tm̃ dĩ cre tate xpi.ẽ vẽ q; tune tpis ad ſalutẽ ſufficiebat ſola fi- ußffi
do in Jeſum xpᷣm dñm nr̃m. etiã addit᷑ et in vnuz des diuinitatis. Item fides ꝗᷓ ſufficienter dirigit hne
dũm ieſum xpm filiũ dei vnigenitũ. vſc; ibi. ꝑ quem ad ſperandũ ⁊ amãdũ deum ſuckicit ad ſalutẽ. Sʒ fi grn
oia facta ſunt. Ad cõfutateʒ vero bereſis Euticis ? des qua quis credit deum creato et remũcratoꝛez ſent
neſtoꝛij qui dixeruut ſpm̃ſctm̃ ſeruũ eẽ patris et filij. ſuum ſufficienter dirigit ipᷣm ad ſperãdũ et amãdũ. ſton
nõ dꝛ tm̃ credo in ſpm ſanctũ.ſ addit᷑ djm et viuifi· vẽ ꝙ; omi fide hũanitatis excluſa fides ſolius diui ſſcſert
cantẽ.qui ex patre ꝓcedit. et latini addiderũt filio; nitatis ad ſalutẽ ſufficiebat. Itẽ multi ſaluati ſũt ftbhniste
ꝓpter erroꝛẽ grecoꝝ.Qui cũ patre ⁊ filio ſimul ado ſine fide paſſiõis xpᷣi. pauciſſimi em̃ pᷣceſſerũt in vete ſſn
ratur ⁊c. Et addit᷑qͥ locutus ẽ ꝑ ꝓpbetas.ad deſtru riteſtamẽto qui crediderũt filiũ dei crucifigenduz ꝓ ciupio
ctionẽ erroꝛis qᷣrũda qͥ dixer̃t ꝙ ꝓpbete locuti ſint ſi ſalute generis bumani.ſi ergo ſaluari potuerũt ſi⸗ Uſtutel
cut phanatici. Et ſic patet ꝙ iſta ſymbola nõ ſuꝑflu- ne fide paſſionis.eadem ratione ſine fide incarna/ teſ
unt. nec tñ ſymbolũ aploꝝ fuit diminutũ.qꝛ quãauis tionis.ergo et ſine fide mediatoꝛis.¶ Item nullus mamntfit
in illo fides ſufficienter cõtinet᷑ quãtũ ad pꝛopiam bomo tenetur noſſe qð ignoꝛant angeli.ſᷣ añ xpᷣi ad nglin
et ſimplicẽ fidei cõfeſſionẽ.tñ optunũ fuit aliqd ad uentũ ignoꝛabãt ãgeli xpᷣi incarnationẽ. ⁊ bõies ñ Himhann
lanationẽ ppter cõfutadũ hereſuʒ pꝛauita tenebant᷑ illã credere. Maioꝛ ꝓpoſitio in ſe mãife⸗ omgin
13 tem ¶d illud qð queritur vltimo de ſymboloꝝ di /dſta eſt. minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ illud qð dꝛ Eſa. lxiij.Quis eſt nopicte
uerſitats quatũ ad cõtinẽtiã et frequẽtationẽ. iã ptʒ iſte qͥ venit edom.ibi glo. aꝑte declarat qꝙ qͥdã an⸗ ſunpen
rñſio ꝓ magna pte ex his que dicta ſunt. MNã ſymbo geli donec ipleret᷑ myſteriũ icarnatõis ñ cosueft. Et ſuunin
lum aploꝝ paucioꝛa cõtinet q; aliud.qꝛ eſt ad pꝛeci/ Ephe.iij.dẽ. At innoceſcãt pᷣncipibꝰ et ptãtibꝰ i cele blateee
ſam articuloꝝ expꝛeſſioneʒ. Alia vero duo ſymbola ſiibꝰ. et ex alijs pluribꝰ locis põt haberi. VUñ Chꝛib. guublsser
ſunt ad hereticoꝛũ cõfuſionẽ. Añ et ſi in alijs addaft᷑ ſuꝑ Jo.iij.in omeł. Mltũ honoꝛati ſumꝰ ꝙ nobiſcũ bu Iny
gquantum ad expꝛeſſiõeʒ qͥrundã articuloꝝ.nõ tñ ar ãgeli ꝑ vocẽ iohis didicert. Et idẽ hĩ in glo.ſup illud flmn G.
ticuli exvmunt᷑ magis plene. immo et i ſynbolo ny ¶ Epß̃. iij. Que ſit diſpẽſatio miſterij abſcoditi a ſeeuł ttr
ceni cõcilij obmittit᷑ articulus de deſcẽſu ad iferos. in do ¶ Itẽ q iplet de lege euãgelica qð ẽ ð dictamie ſtguibus
qꝛ eircea hñc pauci vel nulli errauer̃t.ſiue ꝙ; in ipᷣa cõ eiꝰ puẽit ad ſalutẽ ſilj ð lege moyſaica. pꝑi rõe qͥ im onni
feſſione deſcenſus xpᷣi ad inferos poſſit oꝛiri erroꝛ. plebat que erãt ð dictamie leg nature ſalutẽ pue hſiginti
igeo maluerũt illũ ſubticere et implicite illũ intelli niebat. vm ꝙ innuit apls Ro. ij. tꝑe leg nature nõ huzſita
I4gere in reſurrectione.Et inde ẽ ꝙ ſymbolũ aploꝝ di/ optebat credere ad ſalutẽ niſi qð erat de dictamie le ftice
citur emaius.nõ qutũ ad ↄtinẽtiã verboꝝ.ſᷣ quã gis nature. Sʒ deũ incarnari ⁊ eẽ mediatoꝛẽ futurũ nni
tũ ad cõtinẽtiã articuloꝝ.et quãtũ ad auctem SSpo nõ erat ð dictamie legis naturc. ñ optebat boc illo fon,
netium. Maioꝛis em̃ auẽtis ẽ illud ſymboluʒ qᷓ alia tpe credere.¶ Itẽ null⸗ tenet᷑ opari ill ad qd ñ põt rnh
duo.hincẽy etiã ſymbolũ aploꝝ qð cõtinet iõm fi ſc erigere virt? ſua oꝑatiua. nullꝰ tenebat᷑ credere ugüife
dei fundamẽtũ quotidie reciat in ecclia ct frequen / illd cuius noticiã nõ poterat acqͥrere. nec ꝑ iuentõʒ. nts
tatur. alia vero duo que ſunt ad bereſum cõfuſionẽ nec ꝑ doctrinaʒ. Si g tꝑe legis nature cognitionem ſniinn
nõ rec tant᷑ niſi in diebus ſolẽnibus qñ ad ccdias cõ de mediatoꝛe non poterãt ꝑ ſe inuenire. nec erat qui nir
uenit populꝰ.hinc eſt etia ꝙ ſymbolũ aploꝝ dẽ ſub exterius doceret. nec abuc etãt rfuelatiões pphetice. Prli
miſta qꝛ C ad pꝛope cõſcie ſecuritatẽ alia vero didun vẽ eꝙ tuc tpis de mecliatoꝛe nihil credere tenebãt. tet 1
15 Bie te i urnaieſeds bercticop gar ulitaté. ſince fidc inediatone poterdt pudhte ad falut s ſgen
15S Eie etiã ꝗ ſymbolũ apioꝝ dẽ bis in die. mane vicʒ tra boc ſunt anẽtes multe quas magiſter adducit in in

chi⸗
one
n N
lnn
üſian,
cadi
ncotre
lcbaäͤſbie

= = =

1

=
S=

S

=
—

inginid⸗
nturt

—.
=

ſaatir
iGe
cegcker⸗
cchtt isene
ſußacttri
ſuſtcan in
fetutlini
dec itg
irirn
Niaiui
tnpty
un achſ⸗
zntin
ul ißt

——
—

littera. et hocipᷣm oñditur rõne xps ẽ caput totiꝰ ee

cleſie. S̊ nullus põt ſaluari niſi fiat mẽbꝛũ xpᷣi. Sʒ mẽ
bꝛum xp̃i nõ põt qͥs fieri niſi credat in xpᷣm.& ſine fi-
de mecdiatoꝛis nullus vnqꝙᷓ ſaluari potuit.¶ Itẽ nul/
lus potuit ingredi celũ niſi aperta ianua.ᷣ ianua nõ
potuit apiri niſi ꝑ paſſionẽ xpᷣi.ᷓ nullꝰ potuit ſalua/
ri niſi merito paſſionis chꝛiſti.s̊ merituð paſſiõis xpᷣi
nõ valet niſi eis in quibus habitat xpᷣs.ſi ̊ xpᷣs inba
bitat ꝑ fidem et charitatẽ qᷓ̃ habet᷑ ad ipᷣm.impoſſibi
le fuit aliquẽ ſaluari ſine fide mediatoꝛis. ¶ Itez nul
lus põt ſaluari ſine remiſſiõe peccati oꝛiginalis. oꝛi
ginale peccatũ nõ põt remitti niſi ꝑ fidem vel ꝑ ali⸗

idei ſacramẽtũ qð ſit ipius mediatoꝛis ſiguũ.

nullus potuit ꝑuenire ad ſalutẽ an aduẽtũ xpᷣi qui
nõ crederet mediatoꝛẽ. ¶ Item nullus pᷣt ꝑuenire ad

ſalutẽ niſi qui ſperat. nullus recte ſperat niſi qͥ credit

18

ad ſalutẽ ſe puentuꝝ.qꝛ ſpes ꝓcedit ꝑ merita ex gra
⁊ meritis.Si & illi qͥ pᷣceſſerunt xpᷣi aduentum ſalua
bant᷑.credebãat ſe per merita ſaluari.aut ꝗ̊ credebat
mcrita ppꝛia ſibi ſufficere. aut meritis alienis indige
re. Si credebant ꝓpꝛia merita ſibi ſufficere.g effere
bant᷑ ⁊ decipiebant᷑.S nõ ſaluabant᷑. Si credebant
ſe alienis meritis idigere.g̊ babebãt fidem de media
toꝛc.S nullus ſaluari potuit pꝰ lapſum abſq; fide re
depeorieſe viin ꝙ ſicut multis auẽtibꝰ ꝓbat ma
giſter in lra.poſt lapſuʒ Ade nullꝰſaluari potuit abſ
qʒ fide mediatoꝛis. Hullus em̃ ab ilio peccato pote/

rat liberari niſi ꝑ illũ mediatoꝛẽ crederet.vel iꝑſe ꝓ

ſe ſi eſſet adultus.vel alius ꝓ ipᷣo ſi eẽt paruulus. Et
ratio huius eſt.qꝛ cum gratia ct veritas ꝑ ieſuz xpᷣm
facta ſit.et liberatio ab illo peccato ſit ꝑ merita xpᷣi.⁊

merita xpi nõ ſe extẽdãt niſi ad illos q efficiũtur ei⸗
membꝛa et ei copulantur ꝑ fidem.ſicut impoſſibileẽ

nunc aliter ſaluari niſi ei copuletur ꝑ fidẽ vel ꝑ fidei

ſacramentũ.ſic et impoſſibile fuit tunc aliquẽ pꝰ lap
ſum puenire ad ſalutẽ qui aliquo modo in xpᷣm me/

19

diatoꝛem nõ crederz. Ideo ant dico aliquo mõ.qꝛ fi
des mediatoꝛis põt baberi dupliciter. viq implicite
⁊ explicite.Explicite. At ſi quis crederct filiũ dei aſ/

ſumpturũ noſtrã hũanitatẽ.naſciturũ de virgie. paſ

ſurum in cruce.reſurrecturũ tercia die.Et hoc mõ ex
plicite credere nõ erat oibus opoꝛtunũ.ſᷣ his ſolum
quibus erat a deo reuelatum ſicut ſanctiſſimis patri
bus. Implicite vero credere ẽ expectare redẽptoꝛeʒ
futurũ. Queritur aũt qualiter et quõ debeat eẽ hoc
credere. dico ꝙ hoc credere eẽ debet ᷣm ꝙ illi crede
bãt quibus a dño ẽ reuelatũ.et hoc quidẽ crat oibꝰ
opoꝛtunũ.Et bocẽ qð dicit magiſter Hugo de ſan/
cto vict.in libꝛo de ſacramẽtis.Hec ſunt inquit qui/
bus ab initio recta fides vnqᷓ; haberi potuit.credere

vicʒ vnũ eẽ deum creatoꝛẽ omniũ et rectoꝛẽ vniuer/

ſoꝝ.ipᷣm quideʒ nõ eẽ mali actoꝛc.coꝛũ tñ qui in ma
lis ſuis miaʒ eius quererẽt et expectarẽt futuꝝx redẽ/
ptoꝛem.Hoc ſimpliciũ fidei in inicio ſuffeciſſe credi/

mus.et tñ fidem natiuitatis eius.paſſiõis.et reſurre

20 tiones ad iſtam ꝑtem adducte.

ctionis.et aſcenſionis ſue.in boc eos veriſſime habu
iſſe dicimus.qꝛ credentibꝰ et ſcientibꝰ hoc.fide et de
uotione adheſerunt.Sic concedẽdũ ẽ ꝙ nullus pꝰ
lapſum ſaluari potuit abſq; fide mediatoꝛis.qua q̃ᷣa
phᷣi caruerunt ſuis meritis et virtutibus inherẽtes.
iõ tanq; ſuperbi ⁊ a xpᷣi membꝛis ⁊ meritis ſeꝑati ex
cuſi ſunt a gaudijs paradiſi. Concedẽde ſunt & ra/
Ac illud & qð pꝛi
mo obr de aucte apli.dm ꝙ apls pꝛeciſe nõ inten/

dit determinare totũ qð ẽ ad ſalutẽ neceſſariũ.ſ ill&
ſine quo nõ põt eẽ ſalꝰ. Dicit em̃ ꝙ boc ẽ opoꝛtunũ.
ſ ñ dicit ꝙ boc ſit ſufficiens.TLaãgit ãt illa duo potiſ⸗
ſime.qꝛ neceſſaria erãt omni ſtatui nature.nõ ſolum
ſtatui nature lapſe.ſed etiã ſtatui innocẽtic. Ad il⸗
lud qð obẽ ꝙ fides creatoris et remuneratoꝛis ſuffl⸗
cienter dirigit ad ſperandũ et amãdũ.dm ꝙ falſuzʒ
ẽ ᷣm ſtatũ nature lapſe.qꝛ cũ ſpes pcedat ex meritis
ſicut in opponẽdo tactũ ẽ.ſi quis ſperaret ſaluari ex
meritis ꝓpꝛijs ſiue meritis mediatoꝛis.nõ recte ſpe
raret ſᷣ potius pᷣſumeret.iõ ſpes nõ ſufficienter diri/

21

gitur ꝑ fidem creatoꝛis et mediatoꝛis. Similiter nec

charitas.qꝛ nõ tm̃ debemꝰ amare qꝛ creatoꝛ ⁊ remu
neratoꝛ.̊ magis qꝛ redẽptoꝛAd illud qd opponit᷑
ꝙ multi ſaluati ſunt ſine fide paſſionis.dðʒ.ꝙ ſi loqᷓ
mur de fide explicita veꝝ ẽ. Si de fide implicita non
verum.oẽs em̃ ſaluãdi expectauerunt redemptoꝛẽ
futurũ.et etiã in ſuis ſacrificijs ⁊ oblonibus hec pᷣfi-
gurabant.in quibus oibus xpᷣus figurat᷑ offerendꝰ.

Vñ quodã modo ꝓfitebant᷑ facto occulte.quãuis.

pbo ñ pꝛoferrent maifeſte ¶ Similiter nõ opoꝛtebat
incarnationem explicite credere.ſᷣ ſufficiebat crede/

re ꝙ aliquis veniret qͥ genus hñanũ redimere poſſʒ.

ſciret et velletiAd illð qð obꝛ ꝙ hõies nõ tenentur
noſſe qð ignoꝛãt angeli.ddm.qꝙ et ſi angeli myſteriũ
incarnatiõis nõ cognouerunt ad plenum.tñ nullus
fuit beatoꝝ quin ſciret genus hũanum eẽ redimen/
dum.et iõ ex hoc nõ cõcludit᷑ ꝙ non opoꝛtuit fidem
habere de mediatoꝛe.ſed quia non opotuit credere
explicite.ᷣ ſufficiebat credere implicite illð qdᷣ

opponitur ꝙ oĩ tempoꝛe ſuffecit implere qð fuit de
dicta mie legis illius que erat in illo ſtatu.ddʒ.qꝙ; hoc

ẽverum vᷣm ꝙ hboc intelligit᷑ de lege nature.vel de le
ge ſcripture.vᷣm ꝙ ẽ adiuta dono gr̃e. Sine em̃ do⸗

no gratie in nulla lege contingit ad ſalutem ꝑuenire.
Quãuis aũt lex nature deſtituta auxilio gratie non

poſſit aliquid dictare ð ipo mediatoꝛe. ꝓut tñ ẽ ad/
iuta ꝑ gratiã dũñ ſentiebat infirmitatẽ ſuã et miſeriã.
⁊ aduertebat dei iuſticiã ⁊ miſericoꝛdiã.ſatis dicta⸗/
re poterat ꝙ homo reꝑatoꝛe indigebat.⁊ qꝙ; diuina
bonitas darc diſponebat. Uñ ſemꝑ fuerũt aliqui fa
moſi dei cultoꝛcs ab initio mũdi qͥ boc ꝓfitebanturx

ſuis oblationibꝰ.ad quoꝛũ aſpectum ⁊ exemplũ alij
poterant erudiri. ¶ Ad illud qð vltimo opponit᷑ ꝙ

nõ potcrãt illud ſcire ꝑ inuentionẽ ⁊ doctrinã iã ptʒ
rñſio.qꝛ diuina gratia oibꝰ pꝛeſto erat.⁊ natura ad
boc manuducere poterat ex conſideratiõe ſue miſe-

rie et curuitatis.⁊ ex eruditione quadã generali quꝗ

accipere poterãt a viris qͥ erant in cultu dei famoſi.

Vñ cũ no eẽt pphᷣiia nec reuelatio aꝑta.nõ teucban
tur oino ad fidẽ explicitã. Indubitant᷑ tñ verũ eſt q;

eis pᷣſto erat noticia mediatoꝛis quãta optuna erat

m exigẽtiã tpis. tũ ex dictamie nature. tũ ex aliena
inſtructiõe. tuz etiam er dei inſpirgtione. q ſe offert
oibus qͥ eũ reqrũt hũiliter.

Qõ.iij.
e ſufficiẽtia fidei quatũ ad eos qͥ aduẽtũ xpi ſũt ſbᷣ
ſecuti.Et ẽ qõ. Atꝝ oẽs tencãt᷑ credere oẽs articlos

pit᷑ ꝙ lex lucide et aꝑte ſcribat᷑ ſuꝑ lapides.Et ibi di
cit glo.qꝙ layci ⁊ ſimplices ſunt lapides. ſi ſcriptu/

ra ũᷣla ẽ per cognitionẽ.videtur ꝙ layci tenentur le-

gem cognoſcere lucide ⁊ aperte.ergo multo foꝛtius
videtur ꝙ in nouo teſ. tenentur cognoſcere doctri/⸗
nã fidei catholice. ¶ Itez Leuit. xiij.dꝛ ð lepꝛoſo vt

22

23

24

explicite pꝰ aduẽtũ xpᷣi.Et ꝙ ſic vi. Deut. xxvij.pᷣci ⸗

offerat ſextariũ ꝓ emũdatione.ibi glo.ſełtarius ẽ ve
riſſima ſe confeſſio.vbi ſi plus ẽ effundit.ſi minꝰ
ẽ dcficit.̊ vꝛ ad hoc ꝙ aliquis poſſit a peccatis puri
ficari ꝙ neceſſe ẽ habere plenã mẽſuram fidei.v q;
omnibꝰ ſit neceſſariũ noſſie oẽs articulos explicite ⁊
diſtincte. IJiem ſicut ſe bʒ obediẽtia rſpectu pꝛecep
toꝛũ.ita fides reſpectu articuloꝝ.ſ̊ͥ nõ ẽ vera obediẽ
tia niſi obediat oibus pᷣceptis. nec va fides niſi ex-
plicite et diſticte aſſentiat oibus articulis. Minoꝛ ꝓ
batur ꝑ illud qd dꝛ. Gal.v.Teſtificoꝛ omni hõi cir/
cũcidẽti ſe ꝙ ſit debitoꝛ ois legis faciende. Et Ja.ij.
Si totã legẽ ſeruauerit.offendit aũt in vno factus ẽ
yeus omniũ
ſic ſe hʒ fides ad credibilia. Sʒ charitas quantũcun
Nq1 ſit ꝑua et in quocũq; ſit facit amare oẽ qð ẽ ama/
bile.neceſſariũ ẽ em̃ cuilibet ad ſalutẽ ꝙ diligat ſuuʒ
ꝓximũ ſicut ſeipᷣm.S pari rõe neceſſariũ ẽ fidei quã/⸗
tumcũq; parue oẽs articulos credere diſticte: Itẽ
nõ vitatur malũ niſi cognitũ.ᷣ quilibʒ quãtũcunq;
ſimplex tenet᷑ vitare erroꝛẽ contra quẽlibet articulũ.
tenet᷑ credere et ſcire quẽlibet articulũ. Oꝛ autẽ te
neatur quilibet vitare erroꝛẽ cõtra quẽlibet articulũ
manifeſtũ ẽ.qm̃ ſi ignoꝛãtia nõ excuſat in agẽdis.pa
ri rõe vẽ ꝙ nec excuſare dᷣbeat in credẽdis. Eſto etiã
ꝙ aliqua ſimplex vetula audiat ſacerdotẽ pᷣdicantez
erroꝛẽ ⁊ ↄtra aliquẽ articulũ fidei ⁊ credit ei.ↄſtat ꝙ;
iſta nõ excuſat᷑.qꝛ ſi ad pꝛedicatõʒ ſui ſacerdotis cõ/
mitteret adulteriũ vel bomicidiũ nequaqᷓ;ᷓ excuſare/
tur.ᷣ conſtat qꝙ illũ erroꝛẽ quẽ pꝛedicat ſacerdos vi
tare non põt niſi cognoſcat oppoſitũ illiꝰ erroꝛis eẽ
veꝝ.redit g illð qð pꝛiꝰ inferebat᷑.ſ.q oẽs articulos
fidei diſtincte credere cuilibet ſit neceffarin. ¶ Item
oẽs articuli equaliter artãt ad aſſentiẽdũ.oẽs etiam
indifferenter ſe habẽt ad hoc vt ꝑ auditũ manifeſtẽ/
tur.Si g equaliter obligant quatũ ad aſſentienduʒ.
et equaliter obligãt quatũ ad auditũ.vẽ ꝙ eodẽ mõ
oẽs articuli ſe hñt ad fidem credẽtis.ẽ vłloẽs tenent
credere vel nullũ.ſᷣ nõ nullũ credere tenent᷑ qꝛ tenẽt
credere aliquẽ. tenent᷑ credere oẽs et ſinglos.Cõ
tra.ſuper illud Jo.vj.Colligite que ſuꝑfuerũt frag⸗-
mẽta ne pereãt Glo. dicit. fragmẽta ſut ſecreta my/
ſteria que populꝰ cõis capere nõ põt.& ſi iſta ſecreta
myſteria ſunt maxime ea que ſpectãt ad articulos fi
dei xpᷣiane.vẽ ꝙ populus nõ teneat᷑ ad ea cognoſcẽ/⸗
da. ¶ Itẽ ad hoc ꝙ aliquid ſciat᷑ ſcia demõſtratiua
ſufficit ꝙ ſciat᷑ in vli et non opoꝛtet ꝙ ſciat᷑ in ꝑticu/
lari.Si g cognitio fidei cõtẽta ẽ minoꝛi certitudine
q; ſit certitudo ſcie demõſtratiue.vẽ ꝙ non teneatur
quis per fidẽ credere oẽs articulos explicite. Itẽ
pauci ſũt niſi ſint bene piti in theologia.qui ſciãt ar
ticulos ſymboli bene diſtinguere et numerare. Si S
oẽs tenerent᷑ nũc oẽs articulos fidei ſcire diſtincte ⁊
explicite pauci ſaluarent᷑.qð ẽ valde crudele dicere.
¶UOItẽ ſi oẽs tenerent᷑ nunc ſcire oẽs articulos fidei
explicite.cũ in vet᷑.te.nõ tenerent᷑ ſicut ſupꝛa pꝛoba/
tuʒ ẽ.vẽ ꝙ mito grauioꝛ ẽ lex euãgelica q; moyſayca.
Si g incoueniẽs ẽ hoc dicere.reſtat ꝙ nõ tenẽt᷑ om/
nes ad credenqũ ſinglos articulos explicite et diſtin
2 6cte. ¶I. dom q; oẽs xrpiani poſt aduẽtũ xpᷣi tenent᷑
credere oẽs articulos. Hoc at tripliciter põt eẽ.Aut
oẽs credere implicite. aut oẽs credere explicite. aut
q̃ſdã iplicite.q̃ſqã explicite. Credere oẽs iplicite ẽ fi
dei diminute.ñ em ſufficit mõ alicui qͥ by vſum ra⸗

—

tem ſicut ſe hʒ charitas ad diligẽda.

nitudinẽ ſufficiétie ⁊ plenitudinẽ copie.Tũc implet̃
plenitudine ſufficiẽtie qñ quis oẽs articulos credit

it implicite. ſiue in bys quos credit explicite nibil

copie qñ quis diſtincte et explicite nouit et credit ea

III
litt
tionis in generali credere redẽptoꝛẽ et remunerato⸗ ſuii
rem.adeo em̃ noticia quoꝛũdam articuloꝝ manife⸗ itliſt
ſta eſt ꝙ nullus habens vſum rõnis ignoꝛet.niſi om guute
nino negligat ct contẽnat dei cultum et ſaluteʒ ſuaz. Nokug
Credere autem quoſdam implicite qſdam explicite. ſetuntd
boc eſt ad fidei ſalutẽ neceſſariũ.põt em̃ fidei ſimpli Nig
cium ſufficerce.Ad illos aũt tenent᷑ explicite creden/ Pfani
dos quos manifeſtat eis nõ ſolũ pꝛedicatio ſᷣ etiã ec tgpn
cleſiaſticus vſus et conſuetudo.ſicut ẽ de vnitate et aͤſtert
trinitate quã poſſunt noſſe ex ipᷣo actu ↄſignatiõis. Nloten

ↄſignãt em̃ ſe in nõie patris et ſilij et ſpuſſacti. Et ſi⸗ ithait
cut eſt de natiuitate.paſſione.reſurrectiõe et pecca/ holpto
toꝝ remiſſiõe.quos cognoſcere poſſunt ex ipᷣis ſolen

gtalos
nitatibus quas eccleſia celebꝛat et actibus ſacerdo/ aleofie
tum.ideo ab hoꝛũ cognitionẽ et noticia nullus rõne albsll
vtens excipit᷑.nec ignoꝛãtia excuſatur.qꝛ nõ põt eſſe i
talis ignoꝛantia ſine negligentia et cõtemptu.Alios hiti.
etiã articulos nõ ita manifeſtos tenent᷑ vtiq; crede/ Gude
re implicite. Inmplicite aũt voco credere vt in genc 27 imoi
rali credant vniuerſaliter om̃e qdð credit ſacroſancta pitz
mr ecclia.ita ꝙ in ꝑticulari a nullo illoꝝ diſſentiant. denie
nec aliquẽ articuloꝝ diſcredant.Credere aũt oẽs ar ſtunna
ticulos diſtincie ct explicite eſt fidei iam ꝓuecte.boc uckt
em̃ nõ ẽ de gencrali fidei neceſſitate.ſᷣ ſi neceſſarium bistri
ẽ alicui.illis ẽ neceſſariũ qui in cognitione fidei ꝓfe/ Nabon
cerũt.et illis potiſſime qui fidẽ alijs explicare et ma/ ntn
nifeſtare tenent᷑.vel etia qui officiũ docendi et pᷣdicã luotin
di aſſumũt.ſicut ſunt habẽtes curã animaꝝ.⁊ pᷣdica nlihemni
toꝛes verbi dei.et doctoꝛes ſacre ſcripture.⁊ alij quo Kthire
ruʒ cõuerſatio verſatur circa fidei veritateʒ. Moc tñ itpoſi
nõ credo eẽ opoꝛtunũ omnibus qui ſaluãt᷑. Multi ahijn
em̃ ſunt boni ſimplices.qui quãuis ſint pue cognitõ ſnſſr
nis. ſunt tñ magne deuotionis.ct tales Hin credere soie
ad ſalutem ꝑuenire. Et ppterea concedendũ ẽ ꝙ li- dn E
cet opoꝛtunũ ſit omnibꝰ nõ ſolum credere oẽs arti/ WD
culos implicite. etiã quoſdã explicite poſt aduen⸗ Piffrinn
tũ xpᷣi.nõ tñ ẽ neceſſarin oibus maxime ſimplicibus ſcriii
credere oẽs explicite. Añ concedende ſũt rones que Funn
ſunt ad partem iſtã.¶ Ad ill& vero qð pᷣmo obĩ in cõ 18 dalesn
trariũ ꝙ ſuper lapides debebat ſcribi lex lucide.dð. ſsain
ꝙ illud madatũ nõ erat datũ laicis ſ̃ illis qͥ debebãt fitii
eos legẽ docere. Vñ ex hoc nõ põt cõcludi ꝙ ſimpli/ llbus
ces teneantur crederc oẽs articulos fidei.b ꝙ illi qui ſe
habẽt curã aiaꝝ ipoꝝ tenent᷑ credere.⁊ ſcire fidẽ ma anlt
nifeſtare lucide et aperte. ¶ Ad ill qð obꝛ q; ſexta/?9 cul⸗ 4
rius fidei conſiſtit in plena cõfeſnõe ipᷣius.dd.qꝙ ſex/ 49

tariꝰ ille qui ſignat cõfeſſionẽ fidei in plurali.pʒ ple

ita ꝙ nullũ diſcredit.aliqs tñ credit iplicite.aliqͥs ex-
plicite.ita ꝙ in credulitate ſua ſiue in iſtis quos cre/

addit nec minuit de bis ꝗᷓ credit ſancta eccleſia.et di
cit ſancta ſcriptura.et bunc ſextarium ſic impletum
dicunt omnes offerre Tunc autem eſt plenitudo

——

qᷓ ſpectãt ad articłos fidei.ct ea qᷓ̃ ad ipos cõſequun/
tur.et hec mẽſura nõ ẽ oim ſ̊ magis paci A il/ z0 lan
lud qdð obꝛ tercio et q̃rto.qꝙ ſicut ſe hʒ obedliẽtia rnſpe tte
ctu pꝛeceptoꝝ et charitas reſpectu diligẽdoꝝ. ſic ⁊ fi tutnn
des reſpectu qedẽdoꝝ. Reſpõderi põt duplicit. Pꝛi ignie
mo dð. ꝙ; nõ ẽ ſile.qꝛ cũ fides ↄſiſtat in cognitione.⁊ iue
cognitio pᷣt ſcire aliqͥd in vli ita tñ ꝙ ñ ſciat in ꝑticu⸗ Per

Gon n
hfcginl
n
emnicit
Kedefflant
Nri
nmniece
gte
gitoneſti
baplaner
iemiti
ciſlräi
tunigli
augt,
iigti
ZZ
inpice

*

=

—

Jari.⁊ ita ſcixevnoinõ ⁊ ignoꝛare Vt m. Poe ⁊ ipᷣa
fides aliquid credere iplicite q́;uis nõ creqat expli/

cite.nõ ſic aũt eſt de obediẽtia q̃ cõſiſtit inmãdatoꝝ

executõe.nõ em̃ pᷣt mãdatum impleri in vli quin im
pꝓleat᷑ in ꝑticulari.Similiter ea qᷓ charitas diligit ita
ſũt mamfeſta ꝙ non poſſũt latere.Aliter pᷣt etiã rñ/
deri ꝙ quodãmõ ſit ſimile.quia obediẽtia nõ tenet
om̃ia mãdata exequi in opꝑe niſip loco ⁊ tꝑc.ſʒ ſuffi/
cit ꝙ ꝓmptũ reddat ⁊ volũtariu ad exequẽdũ om̃ia
cũ fuerit locus⁊ tps.Similiter nec charitas ſpoliteꝛ
diligit vnũquẽq; ſed om̃s cõmuniter amplectit᷑.illũ
aũt ſpãliter diligit quẽ ſpãliter cognoccit. Ideo ex H
non pᷣt concludi ꝙ aliquis per fidem teneat᷑ omnes
articulos explicite credere ſʒ implicite. Explicite ãt
cñ ſe offert opoꝛtunitas.vtpote quando aliqͥs arti/
culus illi pᷣdicatur ⁊ explicat᷑ ab eo cui debet credẽ.

31 ¶ Ad illud quod opponit᷑ ꝙ; non vitat᷑ malum niſi

cognitũ.dm ꝙ verũ eſt. Sed cognitũ poteſt eẽ ali⸗
quid dupliciter. vel in ſe vel in alio.⁊ em hũc dupli/
cẽ modũ poteſt aliquis vitare malũ.vel ꝑ noticiam

Apꝛiazʒ. vel per noticiam alienã. Jile aũt qui babʒ fi⸗

dem implicitã de aliquo articulo. qᷓ;ᷓuis erroꝛẽ cõtra
iſtum articulũ non pᷣt oino vitare ꝑ noticiam ꝓpꝛiã.
poteſt tamen vitare per noticiã alienam. innitit᷑ em̃
hijs qui credũt articulos explicite. Ande aliqͥs ſim/

*

plex homo vel vetula cũ audit aliquid nouũ pꝛedi/

cogri nõ debet ſtatim aſſentire.quouſq; nouerit illud

vniuerſaliter ab eccleſia teneri. AUnde pᷣter remediũ
diuine inſpiratõis ⁊ oꝛois ad quod ſemꝑ recurrẽdũ
eſt. habẽt ſimplices remediũ bũane inſtructõnis.ad
quod poſſũt confugere vt crroꝛes valeãt declinare.

Semp em̃ deus habuit ⁊ habebit aliquos iuſtos et

famolos qui veritatem fidei ⁊ in ſe ⁊ etiã in ſimplici

bus conſeruarẽt.dum ſimplices innitũtur eis et cre/

32 dunt. ¶ Ad üll quod opqonit᷑ vltimo ꝙ oẽs articu

¶Atrum fides creuerit vel ꝓfeccrit q;ẽtum ad cred

li habẽt ſe equaliter ad affẽſum ⁊ auditũ.ddᷣm ꝙ ⁊ fi
indifferẽter ſe babcãt oẽs articuli ad fidem qᷓ;tuʒ ad
aſſcntiẽdi ꝓmptitudinẽ. non tamẽ equaliter ſe bñt
q;tum ad inſtructõem.OQðdð em̃ frequẽtius verſat᷑ añ
oculos ⁊ in auribus rudium ⁊ ſimpliciũ.meliꝰ ab il/
lis capitur ⁊ retinet᷑.⁊ aliqui articuli ſũt hmõi qͥ itʒ
frequẽtãtur.ſicut eſt dę natiuitate xpᷣi ⁊ paſſiõe ⁊ ſi/
