bus que ſunt ſupꝛa naturatm q;ᷓ in bis que ſubiacent

—

potentie naturali.¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ babi⸗

tus virtutũ ſufficiẽter oꝛdinãt aiaʒ ad deũ pᷣm omnẽ
eiꝰ cõpationẽ.dicendũ q licʒ ſufficiẽter oꝛdinent qtũ
dad ea que ſunt rectitudinis ⁊ neceſſitat.vtpote qtũ
dQqↄd illos actus pꝛimos in quibus pꝛimaria rectitudo
cõſiſtit. tamẽ vltra boc liberalitas benignitatis diui-
ne ꝓuidit homini ⁊ contulit babitus ꝑ quos expedi

ret᷑.non ſolũ ad oꝑa neceſſaria rectitudinis.ſed etia⸗ʒ
perfectiõis ⁊ ſuperogationis. Ande ſi obijciat᷑ ꝙ idẽ
eſt habilitare ptentiã ⁊ eam expedire.⁊ ita ꝙ eadem
ſit virtus que facit rectũ ⁊ expeditũ. Dicendũ ꝙ illõ

eſt veruʒ reſpectu oꝑis eiuſdem generis.ſed reſpectu

operis alterius ⁊ alteriꝰ gradus ⁊ ratiõis non babet

„

huc tamẽ remanẽt ſinthomata ꝑ que bomo impedit᷑
in bene agendo.⁊ ratiõe quoꝝ adbuc ineptus eſt ad

opera maioꝛis excellentie niſi ad bec iuuaret᷑ per ba/
bitus donoꝛn.

d illud vo qð vltimo qucrebat᷑ iã
patet rñſio per ea que dicta ſunt. „

ueſtio ij. b

¶ BDe compatione donoꝛũ ad virtutes qtum ad oꝛ

dinem.Et querit᷑ vtrum dona ſint pꝛioꝛa virtutibus

an econuerſo. Et ꝙ dona pᷣcedant videt᷑ Math. vij.

vbi ſuꝑ oꝛationẽ dñicã dicit᷑ in gloſa. In pᷣcibus eſt
vt impetrent᷑ dona in donũ.vt opemur mãdata. De
opatione beatitudinis ſequit᷑ ergo videtur ꝙ pfectio
bomis incipiat a donis.ſed illi habitus gratuiti ſunt

poꝛes in quibus inchoat ain n bene agendi. ergo

dona ſunt pᷣoꝛa virtutibus. ¶ Item pꝛius eſt ſanani

qᷓ; bene opari.ſed per dona ſanant᷑ potentie.⁊ virtu/
tes babilitant᷑ ad bene opandũ.ergo dona poꝛa ſunt
virtutibus.
cere bonũ.ſed per pꝛimũ inter dona declinamꝰ a ma-

¶ Item pꝛius eſt declinare a malo qᷓ; fa-

lo. per virtutes oꝛdinamur ad bene faciendum. erso
IYtem pꝛius eſt gene/

0

s autẽ dicunt᷑ dona expedire ꝙᷓ virtu/l I

ierue
nctho
Gs
Gunn
konds
Gnn
ſacge
tp
ul
ia
lami
doni/
mhachu
folt
rtti

ign
hhifti
unhnß,
grig

llegemnd
Aianinben
biogpeſir
obectt

zAldafitt

iigonn
grinmtufn
itnsg e
Cntutil
ndeſoiit
Neiittnſe
i;
Ginine

ucn

SX
—
=

=

12

dicit Augꝰ. xiiij. de ciuitate dei. ꝙ ſcientia eſt debis

quibus fides ſaluberrima gignitur.nutrit᷑.⁊ roboꝛa-
tur. ergo donũ ſcientie pꝛius eſt q; fides.ſed fides eſt
pꝛima virtutum. ergo dona ſunt pꝛioꝛa virtutibus.
tem intellectus eſt pᷣoꝛ qꝙᷓ affectus. ergo babitus
intellectiui pꝛioꝛes ſunt qꝙᷓ babitus affectiui.ſed do/⸗
na ex maioꝛi ſui ꝑte ſũt in rõnali.virtutes ex maioꝛi
parte ſunt in affectiua. ergo pꝛioꝛa ſunt dona qᷓ ſint

virtutes. ¶ Sed conera. ſuper illud Job. j. Nentus
vꝛens ⁊c.ibi dicit Gꝛeg. Spiritus ante omnia mente
oꝛnat ſeptem virtutibus.ergo naturaliter habit vir-
tutum pᷣmo ſunt a gratia ꝙᷓ; babitus donoꝛuũ.Iteʒ

9

Treñ.ij. Pꝛecipi

rectus oꝛdo ſeruat᷑.quia cum peccatrix anima relin/
quit᷑ pᷣus ab ea dona virtutũ que data ſunt ad mani
feſtationẽ ſpiritus auferunt᷑.deinde fundamẽta fidei

ſpei ⁊ charitatis euertunt᷑. Si ergo is eſt oꝛdo in de/

ruẽdo vt pᷣus deſtruat᷑ illud quod vltimo fuit in cõ
ponendo. vt pꝛius auferant᷑ dona q́; fundamẽta vir-
tutum.videt᷑ qꝙ pꝛius ſint virtutes qꝙ; habitus dono/
tem pꝛius eſt recte agens q; expediens in
eodem genere. Si ergo babitus virtutũ ſunt ad re-

ctificandũ.⁊ habitus donoꝛum ad expediendũ. ergo
dona ſunt poꝛa virtutibus. ¶ Item timoꝛ eſt pᷣmũ

donoꝛum ſicut fides eſt pꝛima virtutũ.ſed fides pᷣoꝛ
eſt qᷓ ſit timoꝛ.quia timoꝛ oꝛtũ habet a fide.ergo ſim/
pliciter videt᷑ ꝙ virtutes ſint pꝛioꝛes donis.quia ſi
pꝛimũ in vno genere eſt pᷣus pꝛimo in altero genere.
hoc ſimplicitęr eſt illo pꝛius ſcᷣm conſiderationem

philoſophi. ¶ Item is eſt oꝛdo habituũ qui eſt oꝛdo
actuum. Ideo em̃ fides dicit᷑ pꝛioꝛ eſſe ſpe.quia cre/
dere pꝛius eſt q; ſperare. Cum ergo virtutes ſint ad

actꝰ pᷣmos.dona ad actus medios.ſequit᷑ neceſſario

ꝙ virtutes ſint ante dona. ¶ BR dicendũ ꝙ duplici⸗/

ter eſt loqui de habitibus virtutũ ⁊ donoꝛũ.Aut ctũ

ad ipſoꝛũ habituũ oꝛiginem. aut q;dtum ad vſum. Si
q;tum ad oꝛiginem.cum omnes habitus gratuiti oꝛ/
tum habeãt a gratia.ſic omnes ſimul ſunt oꝛigine.qꝛ
omnes habitus gratuiti ſimul infundunt᷑ infuſa gra
tia que eſt ipſoꝝ pꝛincipiũ. Si vᷣo loquamur de ipſis
habitibus donoꝛũ ⁊ virtutũ in comꝑatione ad ſequẽ
tes vſus.ſic concedendũ eſt ꝙ virtutes pᷣcedunt do⸗/

na2. Licʒ em̃ actus alicuiꝰ doni ſpecialis pcedat actuʒ

alicuius virtutis.ſicut actus timoꝛis actuʒ ſpei.quia

tamẽ actus pᷣme virtutis videlicʒ fidei pᷣcedit actum

doni ſibi coꝛreſpondẽtis. ſicut actus pꝛimus pᷣcedit

medium.hinc eſt ꝙ generaliter cõcedi poteſt ꝙ habi⸗

tus virtutũ ꝑ comꝑationes ad actus ⁊ vſus.pꝛioꝛes
ſunt reſpectu donoꝛuʒ. ⁊ hoc dico reſpectu eiuſdem.
Ande cõccdende ſunt rationes ⁊ autoꝛitates que ad

13 ducebant᷑ ad partẽ iſtam. ¶ Ad illud ergo qd pꝛimo

14

obijcitur in contrariũ ꝙ in donis eſt inchoatio bene
agendi.dici poteſt ꝙ dona ibi accipiũtur ꝓ virtutibꝰ.

aut ſi accipitur ꝓ donis pꝛopꝛie dictis ᷣm ꝙ videt
litera pᷣcedens dicere.tunc oꝑatio mandatoꝝ ibi ſtat
nõ pꝛo qualibet ſed pꝛo oꝑatione expedita in qua cõ

ſiſtit noſter ꝓfectus ꝑ cuius ꝓgreſſum beatitudines

ſubſequẽtur. AUnde pꝛeces ille impetrantes in virtu
tibus radicant᷑.alioquin nõ impetrarẽt nec efficaci/
ter mererẽtur. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ pᷣus eſt

ſanari ꝙᷓ; bene opari.dicendum ꝙ illud eſt verum de
quadã ſanitate.⁊ de quadaʒ alia ſanitate falſum eſt.
Eſt enim ſanaria moꝛbo. ⁊ eſt ſanaria ſequela mox

tauit oia menia eius.ibi glo. In his

virtutibus pfectioꝛa.

tis. (

bi. Cuʒ ergo vicitur ; pꝛius eſt ſanari qᷓ; bene opari.

7
— „

X

.

dicenduʒ ꝙ boc eſt verum de ſanatione que conſiſtit

in amotione moꝛbi ⁊ culpe.non autẽ de ea que con/
ſiſtit in amotione ſintbomatis ⁊ ſequele.¶um autez
dicitur ꝙ dona ſunt ad ſanandum. hoc nõ intelliꝗ4
tur oe ſanationc pᷣmo modo ſed ſecũdo modo.Et ſic
patet ꝙ illa ratio non cõciudit.¶ Ad illud qð obijci/

tur ꝙ pꝛius eſt declinare a malo qs facere bonum. vi
cendũ ꝙ hoc eſt vcerum.ſi declinare a malo non ſoliũü

modo eſt donoꝛũ ſed etiam virtutum. ſicut patet de

penitentia ⁊ iuſticia. Oꝛ autẽ declinatio a malo attri

buatur timoꝛi boc eſt pꝛopter expeditionẽ.quia do/
num timoꝛis facit a malo faciliter declinare. ¶ Ad

illud quod obijcitur ꝙ generans eſt pꝛius generato.
dicenduʒ ꝙ eſt verum de eo quod eſt generaliter pn-

in audiente. ¶ Ad illud quod vltimo obijcitur ꝙ in

cipium generandi reliquũ.ſed ſcientia nõ eſt ſic pꝛinꝝ
cipium fidei.nam in eodem pꝛius eſt fides q́s ſit ſci⸗
tia que eſt fidei generatiua. Unde verbũ Auguſting
intelligit᷑ ſolum ꝑticulariter ⁊ reſpectu diuerſozum.
quia ſcientia e dl eſt ad generandũ fidem

tellectus pᷣcedit affectum. dicẽdum ꝙ verũ eſt q;dtum

ad actus ⁊ habitus qui ſunt eiuſdem cooꝛdinatiõis.
Ande cognitio dirigens ad affectionem eſt illi pam /

bula.pꝛopter quod pꝛius ẽ credere q́ᷓ amare.ſed de

habitibus ⁊ actibus qui nõ ſunt eiuſdem oꝛdinatio
nis nõ habet veritatem.quia nõ eſt pꝛius videre dein

q́ᷓ; amare deum.imo ecõtrario.⁊ quoniã habitus doↄo

noꝛum ⁊ actus nõ ſunt eiuſdem cooꝛdinatõnis cum

habitibus ⁊ actibus virtutum.quia actus virtutum

ſunt in pꝛimo gradu.actus vᷣo donoꝛum in medio.

—

qᷓʒuis habitꝰ illi magis reſpiciãt intellectũ.⁊ illi ma.

gis reſpiciãt affectum.

R—R⸗ —
—
8

p̃cellentiam.⁊ eſt queſtio. Atrum virtutes ſint excel⸗
lentioꝛes donis an econuerſo:Et ꝙ babitus virtutũ

ſint excellentioꝛes videtur pꝛimo ꝑ apoſtolũ.j.Coꝝ.

binc eſt ꝙ nõ eſt neceſſe dona eſſe pꝛioꝛa virtutibus.

CHe compatione donoꝛum ad virtutes tum ad

xij. Adbuc excellentioꝛem viam vobis demonſtro.

ibi glo. demonſtro vobis viam eundi ad deum.id eſt

cbaritatem.quia maius omnibꝰ donum eſt. Si erg

virtus vileue virtutes ſint excellẽtioꝛes qᷓ; do
ſophus diffiniens virtutem dicit
virtus eſt diſpoſitio ꝑfecti ad optimũ. Et alibi di /ö

na. ¶ Item philo

cit ꝙ ꝑfectum eſt cui nõ poteſt fieri additio.ſed ſi ali/

qui habitus eſſent pfectioꝛes vltra habitus virtutu,z
efſet additio ad ꝑfectum, reſtat ergo ꝙ dona nõ ſun
tem alibi philoſophbus di /

cit ꝙ virtus eſt vltimũ de potentia.ſed eo ꝙ; eſt vlti /

mũ de potẽtia nihil eſt maius neq; excellentius.ergo
non videtur ꝙ vltra habitus virtutũ poſſint eſſe ali/

qui habitus in anima maioꝛis pfectionis ⁊ dignita⸗
tem tanto habitus excellentioꝛ eſt ⁊ ꝑfectioꝛ
quãto actus eius magis appꝛopinquat ad mediuʒ.

ſed babitꝰ virtutũ maxime ⁊ imediate ↄſiſtunt q;tuʒ

tem no⸗
bilitas habituũ attendit᷑ qtũ ad rationem gratuiti ?

meritoꝛij.̊ habitꝰvirtutũ maxime appꝛopinquãt ad

gratiã.qꝛ imediate fluũt ab ea.⁊ circa actus virtutũ

Ff iiij

*

ag ſuos actus. ergo nõ videtur ꝙ vltra habitus vir
tutum ſint aliqui habitus excellẽtioꝛes.

maxime attendit᷑ nerituʒ. vnde ⁊ charitas dicit᷑ eſſe

bet imago creationis ad eſſe nature ipiꝰ aie.ſic ſeba/

donü ſapiẽtie eſt exceilẽtiꝰ charitate.ergo ſimpliciter
dona ſunt excellẽtioꝛa virtutibꝰ ꝑ cõſiderationẽ phᷣi.
ſi optimũ in vno genere optimũ eſt optimo i alio ge/

actus medios.gc. ¶ J
ad alterũ in genere boni excellẽtiꝰ eſt illo.ſicut bñ vi /
uere melius eſt qᷓ; viuere.Cũ ergo dona ſe habeãt per
additionẽ ad virtuteʒ.⁊ virtutibus ſint poſterioꝛa.?
ſint ad agendũ expedita.ergo dona ſunt pfectioꝛa et
excellentioꝛa q; virtutes. ¶ Itẽ illi habitꝰ ſunt excel
lẽtioꝛes qͥ faciut hboĩiem magis ſimilẽ ſtatui gloꝛie ⁊ ꝑ⸗
fectioni que fuit in xpo.ſed dona ſunt hmõi.qꝛ oia fu
erũt in chꝛiſto.⁊ ſunt in ſtatu gloꝛie.qdð nõ põt dici de
virtutibꝰ. ergo videt᷑ ꝙ dona ſint excellẽtioꝛa virtu
vicendũ ꝙ de habitibꝰ virtutũ ⁊ donoꝛũ

18

19

merendi pᷣncipiũ. ergo videt᷑ ꝙ; babitus virtutũ ered
lartiorerne Rcet des alios habitꝰ. ¶ Itẽ ſicut ſe ha

bet imago recreatiõis ad eſſe gratie.ſed imago crea⸗
tionis attendit᷑ ꝙᷓtũ ad id qd eſt excellẽtiſſmũ in aĩa

in eſſe nature.ergo imago recreationis attendit᷑ q;tũ

ad illud qdð eſt excellẽtiſſimũ in aia in eſſe gre.imago
autẽ recreatiõis attendit᷑ q;tũ ad habitꝰ virtutũ theo
logicaꝝ.videt᷑ ꝙ nulli babitꝰ ſint excellẽtioꝛes illis
babitibꝰ. ¶ Sed cõtra. Berã..in li.de amoꝛe dei capᷣ.
ꝑxv.Amoꝛ ꝓficit in charitatẽ.charitas in ſapientiã.ſᷣ
nõ eſt ꝓfectus niſi ꝑ ꝓgreſſum ad aliqͥd excellens.&

nere.⁊ ſimpliciter hoc illo meliꝰ.¶ Item nobilitas ⁊

vignitas habituũ dinoſcit᷑ ꝑ actus.ſed actus donoꝛũn
ſunt excellẽtioꝛes qᷓ; actus virtutũ.ſicut ex pᷣcedẽtibꝰ

patet. ꝙ virtutes ſunt gd actus pꝛimos. dona vᷣo ad
tem qð

tibus.
ſub rõne dignitatis eſt loqui triplicit᷑ ſᷣm triplicẽ iſto⸗

rũ babituũ compationẽ.aut in cõꝑatiõe ipoꝝ ad gra
tiã ipos habitꝰ infoꝛmantẽ ⁊ gratuitos facientẽ.aut
in comꝑatiõe ad actus egrediẽtes.aut i cõpatõne ad

ſtatus ↄñtes. Si in cõpatiõe ad gratiã ipᷣos habitus
infoꝛmantõ.cum ipᷣa ſit vna reddẽs cqualiter animã
acceptã deo.⁊ ipᷣius potentiã ⁊ habitꝰ ⁊ oꝑa.ſic equa

lis vignitatis ⁊ meriti ſunt cuncti habitꝰ exiſtẽtes in

eadem. Si aũt loquamur de ipᷣis in cõpatiõe ad actꝰ
egrediẽtes.ſic vnꝰ habitꝰ eſt nobilioꝛ altero.ſicut vir-⸗
tutes theologice ſunt excellentioꝛes cardinalibꝰ.cuʒ
actus earũ imediate tendãt in deũ.⁊ int᷑ theologicas
charitas eſt excellẽtiſſima. Si aũt loqᷓmur qᷓ;dtum ad
ſtatus ↄñtes.cũ vſus virtutũ habeat᷑ in ſtatu ꝑfecti/

onis.vſus vo donoꝝ ꝓmouent hoĩiem ad ſtatũ ꝑfe⸗

ctionis.ſic dona ſunt excellẽtioꝛa virtutibꝰ.ſicut ſta⸗
tus ꝓficientiũ ꝑfectioꝛ eſt ſtatu incipientiũ.⁊ hoc eſt
ꝛ ſtatus ille ſecũdus pᷣſupponit ſtatũ pᷣcedentẽ. Vñ
ſicut bene eſte meliꝰ eſt qᷓ; eſſe.qꝛ bñ eſſe dicit eſſe ad/

hbuc ampliꝰ.ſic habitus reddẽtes potẽtias expeditas
ad actꝰ medios.excellẽtioꝛes ſunt babitibꝰreddẽtibꝰ

eas expeditas pᷣmo ad actus pᷣmos.nõ rõne eius qʒ

eſt addere ſolũ ſed rõne eius ꝙ addũt ⁊ pᷣſupponũt.
Vnge cõcedendũ eſt 9 boc mõ dona ſunt excellẽtio⸗
cõcedende ſunt q̃ boc oſtẽdunt.

ra virtutibꝰ. ⁊ rõnes cocede oc oſtẽdunt
Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ charitas excellẽtioꝛ ẽ omni⸗

bus donis. dicendũ ꝙ aplus cõpat charitatez ad illa

ꝗ nõ ppñt ſine charitate haberi.ſed qꝛ tona ſpũſſancti

charitatẽ pᷣſupponũt.⁊ vltra habitũ charitatis aliq̃d
addũt. ſicut habitꝰ ſapie addit aptitudinẽ ⁊ ꝓmpti/

tudinẽ ad faciliter deguſtandũ qᷓ; ſuauis ſit dñs.binc

20

eſt ꝙ cõpatio illa non babet hic locũ p eo ꝙ alterũ in
altero claudit ¶ Aid ilud q obicit q, virt? ẽ viſo
ſitio ꝑfeci ad optunij. dicendũ eſt ꝑfectio ſufficick⸗

ſe habet ex additiõöe

—

tie. ? perfeetio cellètie. pfoctio ſupabunaͤtie. pꝛe⸗

terea eſt pfectio in genere ⁊ m qͥd.vitima vo eſt pr·

fcctio ſimpliciter. Huic aũt ꝑfectioni.ſ. en aqnic⸗

põt addi.qꝛ vltra ſufficientia neceſſitatis eſt exc

tia ſuperogationis ꝗᷓ illi põt ſupaddi. Cũ ergo dicit᷑

perfcto nõ poteſt fieri additio.boc nõ intelligit᷑ de

ꝑfecto pᷣmo mõ dicto ſed vltimo. Cũ vo dicit᷑ ꝙ virtꝰ

eſt diſpoſitio perfecti ad optimũ. hoc intelligit᷑ pᷣmo

mõ ſed nõ vltimo.qꝛ ſic perficit qui ad optimũ diſpo

nit. Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ virtus eſt vltimũ po/

21

tentie. dicendum ꝙ illa diffinitio data eſt de virtute
naturali.⁊ ideo nõ babet hic locũ. Aliter etiã poteſt
dici ꝙ ſicut habitꝰ virtutũ dicunt᷑ imediate cõſiſtere.
nõ qꝛ ſicut mediũ punctale.ſed qꝛ ad mediũ pũctale
appꝛopinquãt.ſic ctiã virtus dicit᷑ vltimũ de potẽtia.
nõ qꝛ ponat ipᷣam potentiã in ſummo. ſſed quia facit

ipſam appꝛopinquare ad ſummũ.Et ꝗpterea ex hoc
haberi nõ poteſt ꝙ vltra habitũ virtutis nõ ſit pone⸗
re illũ babitũ excellentioꝛẽ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ

actus virtutis maxime cõſiſtit in medio.dicenduʒ /
illud eſt verũ in eis habitibꝰ in quoꝝ actibus poteſt
eſſe exceſſus.hoc aũt nõ eſt verũ in omnibꝰ actibus.
nec in omnibꝰ virtutibꝰ. ſicut patet in vᷣtutibꝰ theo⸗
logicis.⁊ ꝓpterea ratio illa nõ cogit.ſicut patet.quia
melius eſt ſeruare ↄtinentiã virginalẽ que oĩno vide
tur ad extremũ declinare.qᷓ; otinentiã coiugalẽ.Me.
lius eſt etiã oĩa ꝓ deo relinquere.qᷓ; quedã dare que/
dam retinere.Aliter põt dici ꝙ eſt mediũ ſufficientie

⁊ mediũ excellentie. Mediũ ſufficiẽtie eſt mediũ int

ſuꝑftuũ ⁊ diminutũ. Mediũ vo excellẽtie ẽ illud qdð

maxime recedit ab omi inequalitate ⁊ ab omi imꝑfe

cctione. ⁊ hoc mediũ magis attendit᷑ qᷓtum ad actus

donoꝛũ ⁊ habituũ qᷓ; ꝙᷓtum ad actus virtutũ. Ad

illud qð obijcit᷑ ꝙ ille babitus dignioꝛ ẽ qui plus ha⸗/

bet gratuiti q; meritoꝛij. Reſpõdendũ ẽ ꝑ interempti

onem minoꝛis.qꝛ charitas que eſt in anima reſpectu
habituũ exiſtentiũ in eadem equaliter influit.⁊ equa
liter reddit eos gratos.⁊ in actibus ſuis meriteꝛios.
Et ſi obijciat᷑ ꝙ meritũ pᷣmo attribuit᷑ charitati.dicẽ
dum ꝙ hoc nõ obſtat. qꝛ ſicut dictũ eſt.dona in acti/

„

bus ſuis pᷣſupponũt gee erius actũ. ac per hoc

⁊ meriti complementũ.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ

imago recreationis que eſt nobiliſſima in eſſe gratie

attendit᷑ in virtutibꝰ.dicendũ ꝙ illud eſt verũ qtum
ad pꝛimũ eſſe gratie.verũtamẽ qᷓ;tum ad maioꝛẽ ꝓfe

ctum in bono nõ tm̃ conſiſtit imago recreationis in
anima in habitibus virtutũ. ſed etiã qᷓtum ad babi/
tus donoꝛũ beatitudinũ.qd patet.quia cognitiua pꝛi

mo reꝑat᷑ per habitũ fidei.⁊ deinde amplius reꝑat᷑ ꝑ

25

24

donũ intellectus.⁊ poſt ꝑ mũdiciã coꝛdis que diſpo⸗

nit ad deũ cõtemplandũ.

nſequẽter querit de vonis ßm compatio⸗
nem quã habent ad ſeinuicem. Et circa boc
querunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ de donoꝛum

nuſmero ⁊ diſtinctione. Secũdo queritur de oꝛdine ⁊

combinatiõe.Tercio querit᷑ de ipſoꝛuʒ euacuatione

ſiue duratione.

Queſtio.j.

—2 C
¶ UAtrum ſint pꝛeciſe tĩ ſeptẽ dona ſpũſſancti: Et
ꝛimo auto⸗

oſtendit᷑ ꝙ ſunt pꝛeciſe ⁊ tm̃modo.vij. Pꝛimo auto
ritate Eſa. xj. Reqeſcet ſuꝑ eũ ſpiritꝰ vñi. ſpũs ſapie
⁊ intlectꝰ ⁊c vbi ſeptẽ dona enumert᷑ ⁊ lõ plura.

nait
Auint
itug
Crf
Pn
cnmmir
iargg
icpecien
lidng
dutcuin
ttiink
—RKðõZ
gäi
kinanin
s ſuistes⸗

Di

Si ergo oia dona fuerũt pfecte in xpo. ergo videt᷑ ꝙ;
numerꝰ donoꝝ cõpletus ſit in ſepytenario. Itẽ ſupꝑ

illud Job.j. Mati ſunt ei ſeptẽ filij. Oꝛeg.ibi.ſepte fi/

lios Job ſpũalit᷑ intelligẽdo ſunt ſeptẽ dona ſpũſſan
cti. ¶ Itẽ ſuꝑ illud Eſa.iiij. Appᷣbendẽt ſeptẽ mulie/

res virũ vnũ.dicit Glo.ꝙ ꝑ ſeptẽ mulieres intelligũt᷑

ſeptẽ dona ſpũſſancti.¶ Itẽ ꝑ rõnẽ virtutũ.qꝛ dona

ſunt ad expeditionẽ virtutũ. cuʒ vᷣtutes ſint tm̃mõ
ſeptẽ.videt᷑ ꝙ dona ſeptenariũ numerũ nõ excedãt.
Sed õ.videt᷑ ꝙ tm̃ debẽt eſſe qͥnqʒ.qꝛ dona coꝛre/
ſpõdent vᷣtutibꝰ.g cũ due ſint tmmõ virtutes ex ꝑte

cognitiue.videlicʒ fides ⁊ pꝛudẽtia.g tm̃ duo deberẽt

eſte dona ex ꝑte intellectiue eis coꝛreſpõdẽtia.videlʒ
ſcia ⁊ intellectꝰ.ſupfluũt ꝗ̊ duo dona alia.videlicʒ cõ
ſiliũ ⁊ ſapiẽtia.ᷓ videt᷑ ꝙ tĩ ſint.v.¶ Item videt᷑ ꝙ
deberẽt eſſe tm̃ qtuoꝛ.qꝛ dona ſunt ↄ ſequelas vel ſin
thomata q̃ ex ꝑeccato reliquũt᷑. iſta ſunt qtuoꝛ tm̃.
videlicʒ ignoꝛatia infirmitas.malicia ⁊ ↄcupꝑia. ſiẽ
dicit Beda. ⁊c. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ deberẽt eſſe tiñ duo.
qꝛ quot modis ẽ repire bonũ tot modis ẽ reꝑire ma/

Iũ.ſ̊ tm̃ vnũ eſt donũ qdð expedit ↄ malũ.videlicʒ do

nũ timoꝛis. videt᷑ ꝙ vnũ ſolũ deberet eſſe qð habili
taret ad bonũ.Et ſic tm̃ duo.⁊ ſic videt᷑ ꝙ nõ ſint ſep/

tẽ imo multo paucioꝛa. ¶ Itẽ videt᷑ ꝙ in duplo plu⸗

ra debeãt eſſe. Si em̃ dona ſunt ad expeditionẽ virtn
tũ.⁊ fides b duo dona ipᷣaʒ expediẽtia.videlicʒ intel
lectũ ⁊ ſciaʒ.videt᷑ ꝙ q̃libet virtꝰ deberet hꝛe duo do⸗/
na. cñ g vᷣtutes nt ſeptẽ.dona deberẽt eẽ.xiiij. ¶ Itẽ
videt᷑ ꝙ deterẽt eẽ.xij.qꝛ qᷓtusꝛ dona ſũt circa expedi
tionẽ ronalis.ſcz ſcia ⁊ ↄſiliũ.intellectꝰ ⁊ ſapia.Cũ g

qlibet aliaꝝ duaꝝ virin indiget expediri ⁊ ſanari ſiẽ

rõnalis.cũ q̃libet ſit tantũ vel magis infirma. que/

libet eaꝝ dʒ he quatuoꝛ dona.Et ſi qᷓlibet eaꝝ habet
quatuoꝛ. cũ ipᷣe ſint tres.S dona crũt duodeci. ¶ Itẽ

videt᷑ ꝙ ſaltẽ debẽt eſſe. x.qꝛ ſicut ad ꝑfectionẽ penitẽ

tie neceſſariꝰ ẽ timoꝛ.ſicut etiã neceſſaria ſunt pudoꝛ

2 doloꝛ ⁊ gaudiũ ad hoc ꝙ homo penitere valeat ꝑfe/
cte ⁊ expedite.ergo ſuꝑ hec dona videt᷑ ꝙ debeãt eſſe
alia tria. Cũ ergo pᷣdicta dona ſint ſeptẽ alijs tribus
ſuꝑadditis.videt᷑ ꝙ deberent eſſe.x. Querit᷑ ̊ quare

25 tot ſunt. nec plura nec pauclon. A. ad pꝛedictoꝛũ

9

intelligentiã ẽ notandũ ꝙ numerꝰ.⁊ diſtinctio.⁊ ſuffi
cientia donoꝝ qᷓdrupliciter accipit᷑ ᷣm ipoꝝ donoꝝ
compationẽ quadruplicẽ. Habẽt em̃ dona pᷣmo cõ/
pari vel ↄſidcrari reſpectu habituũ annexoꝝ. Scdo
reſpectu ſuoꝝ oppoſitoꝝ.Tercio reſpectu finiũ ꝓxi/
moꝝ.Quarto reſpectu actuũ ⁊ obiectoꝝ./Per com/
ationẽ g̊ ad habitꝰannexos ſufficiẽtia donoꝝ dupli

citer accipit᷑. Ano mõ vt vnũqdq; donũ alicui virtu

ti reſpõdest.vt incipiamꝰ a ſuꝑioꝛi.Sapia reſpondet
charitati.intellectꝰ fidei.cõſiliũ vᷣo ꝓpter h̊ ꝙ oꝛdinat
ad ea qᷓ ſuꝑerogatiõis ſunt in quibꝰ ſpes eternoꝝ cõ
cipit᷑.rñdet ipᷣi ſpei.foꝛtitudo foꝛtitudini.ſciẽtia pꝛu⸗
etie.pietas iuſticie. timoꝛ modeſtie ſiue tempantie.
Aliter poſſunt ſumi õm ꝙ oꝛdinant᷑ ad expeditionẽ
virtutũ theologicarũ.qꝛ em̃ fides credit tpalia ⁊ eter
na qtũ ad articulos diuinitatis ⁊ hũanitatis.duo hʒ
expediẽtia.intellectũ.ſ.circa etena.⁊ ſciam circa tpa/
lia.Sic charitas cixca duo bʒ affici.videlicʒ cirea deũ
⁊ circa ꝓximũ.⁊ ſᷣm hoc habet duo expediẽtia.vide/
licʒ ſapientiã reſpectu dei.⁊ pietatẽ reſpectu ꝓximi.
Spes etiã põt duplicit᷑ a ſtatu ſuo euerti.vel ꝑ excel/
Lentiã in ꝓſperis.vel ꝑ depᷣſſionẽ in aduerſis.⁊ ideo

bahet duo dona expediẽtia. vnũ ↄtra ꝓſpcra.ſ.donũ

NXXIIII.

timoꝛis. alterũ otra aduerſa. ſ conũ foꝛtitudinis.? v

expedite oĩa ⁊ ſine erroꝛe currãt.donũ conſilij his ſex

donis ſuꝑaddit᷑.vt ſimul ſit in omnibꝰ pᷣdictis expe/
dite cũ maturitate. Et hec eſt pma via accipiendi do⸗-
noꝝ ſufficientiã. Huic tñ vie ſatis põt inferri calũůnia
qꝛ ſolũmõ videt᷑ ibi eſſe quedã adaptatiõis cõgruen-
tia. Secũda autẽ vis accipiẽdi ſufficientiã donoꝝ eſt
reſpectu ſuoꝝ oppoſitoꝝ.⁊ hoc põt ſimilit᷑ dupliciter
fieri.videlicʒ reſpectu pctõꝝ capitalium.vel reſpectu
ſinthomatũ ↄſequẽtiũ. Reſpectu pctõꝝ ſic. vt timoꝛ
ſit ↄð ſuꝑbiã.pietas ↄtra inuidiã.ſcientia ↄtra irã que
mentẽ ꝑturbat.foꝛtitudo õ accidiã que mentẽ deijcit.
cõſiliũ ↄtra auariciã q̃ ↄtra diuinũ ↄſiliũ vult oia rc⸗
tinere.intellectꝰ ↄtra gulã ⁊ ebꝛietatẽ q̃ rõnem ſuffo/
cat.ſed ſapia j luxuria q̃ nõ ſapit niſi carnalia.Alius
modus ſumẽdi eſt ſinthomata quẽ aſſignat Gꝛeg.
in moꝛal.ſuꝑ illud ventꝰ vchemẽs ⁊c̃. Spũs qͥ ante

oĩa mentẽ virtutibꝰ oꝛnat. candẽ ↄtra ſingula tẽpta/

mẽta ſeptẽ virtutibꝰ roboꝛat.Et poſt ſubdit.Contra
ſtulticiã ſapiẽtia.cõtra ebetudinẽ intellectꝰ.ↄtra pᷣci-
pitationẽ ↄſiliũ.cõtra puſillanimitatẽ foꝛtitudo.con⸗
tra ignoꝛantiã ſciẽtia.cõtra duriciã pietas.ↄtra ſuꝑ/
biã timoꝛ.Et nota ꝙ ſuꝑbia accipit᷑ ibi nõ ꝓ vicio ca
pitali ſed ꝓ pꝛonitate. Hic aũt modus ſumẽdi ⁊ ſi ſa
tis idoneus ſit.tñ calũniabilis eſt vterq;. Pꝛimꝰ calũ
niabilis eſt quia dona nõ ſunt directe cõtra peccata.
AVterq; etiã eſt calũniabilis.qꝛ quaſi a poſterioꝛi ſu/
mit᷑.Et eſt ibi quedã circũlocutio.qꝛ ita bñ ſumitur
ſufficientia numerus peccatoꝝ ⁊ illarum penalita/
tum ꝑ comꝑationẽ ad dona ſicut econtrario.Zercia
via ſumendi ſufficientiã donoꝛũ eſt ꝑ comꝑationem

ad fines ꝓximos. ⁊ hic poteſt eſſe dupliciter. Dona
em̃ ſicut dictũ eſt ſunt vno modo oꝛdinata ad com/

patiendũ cõfoꝛmiter chꝛiſto. Chꝛiſtus autẽ habuit H
ſeptem dona ſm que erat diſpoſitus ꝑfecte ad pati/
endum. Quod em̃ pᷣmo mouit chꝛiſtũ ad patienduʒ
fuit omnimoda obedientia ⁊ ſubiectio reſpectu pa/
tris.⁊ q;tum ad hoc fuit donuʒz timoꝛis. Secũdũ vᷣo
qd mouebat erat cõpaſſio humani generis.⁊ q;tum
ad bhoc erat donũ pietatis.his autẽ duobus pᷣſuppo/
ſitis nõ reſtabat niſi aggreſſio paſſionis.⁊ q;tum ad
hanc artẽ dat᷑ donũ foꝛtitudinis. Poſt hoc autẽ erat
delectatio in impletiõe volũtatis paterne ⁊ noſtra li/
beratione.⁊ q;tum ad hanc eſt donũ ſapiẽtie. Ad hec
aũt dirigenda neceſſaria erant alia dona tanq; dire/
ctiua.videlicʒ ſcientia que eſt directiua pietatis.⁊ cõ/
ſiliũ quod eſt directiuũ foꝛtitudinis.ct intellectus qͥ
eſt pambulum reſpectu ſapiẽtie. Alius modus ſumẽ
di iuxta hanc viã eſt.qꝛ dona ſunt ad expediendũ.et
cxpedite pueniendũ in vltimũ finem.⁊ ᷣm hoc diſtin
guñtur.qꝛ aut expediũt contra malũ.aut ad bonum.
Si contra malũ ſic eſt timoꝛ. Si ad bonũ.aut ad bo/
num qð eſt finis.aut ad bonũ qð eſt ad finem. Si ad
bonũ quod eſt finis.aue px modũ videntis.aut ꝑ mo⸗/
dum guſtãtis. Pꝛimo mõ eſt intellectus.ſecũdo mõ
eſt ſapientia. Si ad bonũ eſt ad finem. hoc poteſt
eſſe dupliciter. aut qꝛ illud honũ eſt ſuperogationis.
aut neceſſitaſ.Si ſuꝑerogatiõis hoc ẽ duplicit᷑.qꝛ do
nũ ad illud bonum. aut ſe habet ꝑ modũ dirigentis.
⁊ ſic eſt cõſilium.aut ꝑ modũ exequẽtis ſiue aggredi.
entis ⁊ ſic eſt foꝛtitudo. Si vo ſit bonuʒz neceſſitatis

ſilr eſt ↄupliciter.qꝛ aut donũ ſe habet reſpectu illius

boni ꝑ modũ regulantis ⁊ ſic ẽ ſcia.aut ꝑ modũ exe/
quẽt ⁊ ſic ẽ pictas.cuiꝰ ẽ exhibere oꝑa miſcdie.ſicit

dicit Gꝛeg.in moꝛal.Quarta via ſumẽdi ſufficientiã

donoꝝ eſt ꝑ comꝑationẽ ad actus ꝓpꝛios. Actus aũt

circa quos cũſiſtunt ipᷣa dona dupliciter poſſunt di/

ſtingui. aut m diſtinctionem virium anime. aut õm.
diſtinctionẽ duplicis vite.actiue videlicʒ ⁊ cõotempla

tiue. Scom diſtinctionẽ virium anime.ſic cum ſit in
nobis triplex vis.videlicz.iraſcibilis.⁊ concupiſcibi/
lis.⁊ ratõnalis.dupliciter impedit᷑ in oꝑe ſuo.aut qꝛ

nõ cõpatit᷑ malo.aut qꝛ non guſtat bonũ.⁊ ſic duplex

eſt donũ oꝛdinatũ ad expediendũ eius actũ.vuũ per
q expedit᷑ ad compatienduz malo. ⁊ hoc eſt pietas.

Similiter iraſcibilis dupliciter impedit᷑ in actu ſuo
recto.aut qꝛ euaneſcit in ꝓſperitate ⁊ afficit᷑ in aliiũ.

7

aut qꝛ in aduerſitate deficit ⁊ deijcit᷑ i imũ.timoꝛ igit

datur ei vt expedite currat in ꝓſperis.foꝛtitudo vt ex
pedite currat in aduerſis. Ronalis autem tripliciter

babet impediri. aut ꝓpter ignoꝛantiã in cognoſcẽdis.

aut ꝓpter ꝑticipationẽ in deliberãdis.aut ꝓpter ebe/
tudinẽ in inueſtigãdis.⁊ ideo dat᷑ ei triplex donũ.vi/
delicʒ donũ ſciẽtie vt expediat᷑ in cognoſcẽdo.donuʒ
cõſilij vt expediat᷑ in deliberando.⁊ donũ intellectus

vt expediat᷑ in ſublimia ꝑſcrutãdo. Aliter ſumit᷑ di/

ſtinctio donoꝝ ᷣm diſtinctionẽ duplicis vite.videlicʒ

actiue ⁊ cõtemplatiue.Si q;tum ad vitã cõtemplati

uã.ſic eſt triplex actus coꝛreſpõdens actui hierarchi-

co.videlicʒ illumiare.purgare.⁊ ꝑficere.⁊ ſᷣm hoc tri/

plex donũ. Anũ qd diſponit ad purgationẽ ⁊ hoc eſt
timoꝛ.Aliud qð attendit᷑ ᷣm actũ illuminãdi.⁊ hoc

eſt intellectꝰ. Lerciũ qð attendit᷑ ſᷣm actus ꝑficiẽdi.
⁊ hoc eſt ſapiẽtia. Segin aũt vitã actiuã diſtinguũt᷑
actus.qꝛ quidã ſunt neceſſitatis.⁊ quidã ſuꝑerogati/
onis.⁊ reſpectu vtroꝛũq; eſt donũ exequẽs ⁊ dirigẽs.

⁊ ſic ſunt quatuoꝛ dona q̃ cũ alijs tribus faciũt ſeptẽ
Vel aliter. In vita actiua opoꝛtet alij cõmunicare bo

na ⁊ ſuſtinere mala.⁊ ſᷣm hoc ſunt duo dona. pietas

ad bona cõicanda.⁊ foꝛtitudo ad mala toleranda.et

hec duo habẽt duo directiua.vt ſic quatuoꝛ ſint do/
na expediẽtia ad actus vite actiue.⁊ tria ad actꝰ vite
cõtemplatiue ꝑ quãdã coꝛreſpõdẽtiã ad ipᷣm eſſe na⸗

ture.vt ſicut ex ꝑte coꝛpis repitur in nobis qᷓternitas

pᷣncipioꝝ.⁊ ex ꝑte aie trinitas potentiaꝝ.ſic in ſepte/
nario intelligunt᷑ omnia que cõſtituũt hoiem in vita

nature.Sic etiã i ſeptenario numero ſunt dona ſan/

cti ſpiritꝰ que expediunt hoiem qᷓ;tum ad vitã gratie.
ita ꝙ tria ſunt ex pte ſpũalis vite ⁊ interioꝛis ſiue cõ/
templatiue coꝛreſpõdentia ad tres potẽtias anime.
quatuoꝛ vo reſpectu vite actiue coꝛreſpõdentia qua/
druplici pᷣncipio cõſtitutiuo coꝛpis.⁊ in hoc eodẽ nu
mero ꝓpter ꝑfectam integritatẽ eſt numerꝰ virtutũ.
⁊ numerꝰ beatitudinũ.⁊ numerꝰ petitionũ in oꝛone
dñica.⁊ numerus ſacramẽtoꝝ.Et cõtra hoc ẽ nume/
rus peccatoꝝ capitaliũ.⁊ numerꝰ ſeptem ſinthoma/
tũ ſiue ſequelarũ que ponit Gꝛeg.i moꝛal.Et ad hec
omnia pᷣfiguranda pccſſit in ᷣmoꝛdio cõditionis to/

tius eſſe numerus ſeptẽ dierũ. ꝓpter ſeptifoꝛmẽ illu

minationẽ gratie que eſt in nobis erx illius lucis ſuꝑ/
ne irradiatione. Sic igit᷑ patet ꝙ quadruplex eſt via
ſumendi donoꝛũ ſufficientiã.⁊ octo modi. int᷑ quos
neſcio ſi aliquis eſt qui ſatiſfacit curioſo ꝑſcrutatoꝛi.

hoc tamen conſtat m ꝙ autoꝛitates dicunt ꝙ dona

ſpũſſancci ſunt tĩ ſeptem. nec plura.nec paucioꝛa.
26 (Agd ulud ergo quod obijcitur pᷣmo in contrariũ q;

deberent eſſe tm̃ quinq;. quia duo ſolũ deberent re/
ſpicere cognitionẽ. dicengũ ꝙ ſicut iam patet ꝙ aliꝰ

ꝛ⁊ alius ⁊ aliꝰ eſt modus ſumẽdi ſufficientiã virtuti

⁊ ſufficientiã donoꝛũ.Quia em̃ dona ad expediendũ
ſunt.⁊ expeditio maxime fit per ea que dirigũt ⁊ viãõ
oſtendunt.ideo plura dona reſpiciunt cognitionẽ q
affectionẽ. ſed ccõtra eſt de virtutibus. quia ſunt ad
rectificandũ.⁊ rectitudo maxime cõſiſtit circa volun
tatem ⁊ affectionem. ⁊ ideo nõ eſt ſimile binc ⁊ inde.

Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ deberent eſſe quatuoꝛ cõ ?7

tra quatuoꝛ que ſunt nobis inflicta ꝓ peccato.dicen⸗
dum ꝙ et ſi ſint tm̃ quatuoꝛ pᷣncipalia.multa tũ ſunt
ſinthomata ⁊ ſequele ex peccatis derelicta in potẽtijs
anime ad illa quatuoꝛ coſequẽtia.qꝛ ratio non ſoluʒ
infirmat᷑ ꝑ ignoꝛantiã ſed etiã ꝑ ebetationẽ ⁊ pᷣcipi/

tationẽ.¶¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ tm̃ deberent eſſe 28

duo.qꝛ vnum eſt ſolũ qð reuocat a malo.dicendũ ꝙ
non eſt ſimile.qꝛ vnus eſt modus fugiendi malũ.ſed

tamẽ multi ſunt modi ꝓſequẽdi bonum. Ad illud ⁊ 9

quod obijcit᷑ ꝙ deberent eſſe quatuoꝛdecim. cuʒ duo
ſint expeditiua fidei. dicendũ q; ꝓpꝛia ratio ſumendi
ſufficientiã donoꝝ nõ eſt penes expeditionẽ ipᷣaꝝ po
tentiaꝝ in ſuis actibus.Aerũtamẽ ſi volumꝰ ſuſtine
re ꝙ dona diſtinguant᷑ penes expeditionẽ virtutum.
tũc reſpõdendũ eſt ꝑ interemptionẽ.qꝛ non ſunt duo
expediẽtia fidem ſed tm̃ vnũ.vt vnicuiq; virtuti re/
ſoondeat ſuum donũ ſᷣm modũ in pᷣcedentibus aſſi/

gnatũ. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ deberẽt eſſe. xij. 3

qꝛ quelibet vis anime deberet habere quatuoꝛ. Re/
Poudenca eſt ꝙ; nõ eſt ſimile.qꝛ cuʒ rationalis regat
e ⁊ alias.plura ſibi occurrunt impedimenta. ⁊ ideo
videtur ꝙ plura habeat dona expediẽtiaAcd illud
qd obijcitur ꝙ deberent eſſe.x.pᷣter tres alias affecti/
ones.videlicʒ gaudiũ doloꝛem ⁊ pudoꝛem.dicenduʒ
ꝙ nõ eſt ſimile de iſtis affectibus ⁊ timore. Mam due
illarũ.videlicʒ pudoꝛ ⁊ doloꝛ ꝓpter ſuaʒ impfectionẽ
nõ poſſunt rationẽ doni habere.ſed magis reſpiciũt
ſacramentũ penitẽtie.gaudiũ vo quia dicit ſtatum ⁊
quietem.magis debet inter fructus ꝙᷓ inter dona ſpi
ritus computair.q
Queſtio.ij. e
¶He donoꝛũ oꝛdine ⁊ combinatione que duo val⸗
de ſignanter innuit Eſa. in pꝛedictoꝛũ donoꝛũ enu/
meratione.xj.ca.vbi ſic ait de chꝛiſto. Requieſcet ſuꝑ
eum ſpiritꝰ domini.ſpiritus ſapientie ⁊ intellectus.
ſpũs conſilij ⁊ foꝛtitudinis.ſpũs ſcientie ⁊ pietatis.⁊
replebit eum ſpiritus timoꝛis domini. Pamo obijci
tur contra oꝛdinem.qꝛ cum ꝓgreſſus oꝛdinatus de/
beat eſſe ab inferioꝛi ad ſupius.⁊ donum ſapiẽtie ſit
maximũ.donum vᷣo timoꝛis minimũ.ergo cum do/
num ſapientie ponat pᷣmo loco. donum vᷣo timoꝛis
poſtremo.non videtur dona oꝛdinare oꝛdine recto.
Item babitus ſpectans ad cognitionem pᷣcedit
babitum qui ſpectat ad affectionem.cum ergo ſapi⸗/
entia a ſapere dicta ſpectet ad potentiã affectiuam.
intellectus vo ſpectet ad potentiã cognitiuam.vide⸗
tur ꝙ donum intellectus eſt dono ſapientie pᷣponen/
dum. ¶ Item aut dona oꝛdinãtur ᷣm oꝛdinem di/
gnitatis maioꝛis ⁊ minoꝛis.aut ſᷣm oꝛdinem pᷣoꝛita/
tis ⁊ poſterioꝛitatis.Sipᷣmo modo.ergo cum maio/
ris pſectionis ſit foꝛtitudo qᷓ; conſiliũ.⁊ pietas ꝙᷓ ſc/
entia. deberent ei pponi ⁊ nõ poſtponi. Si m oꝛdi⸗
nem pᷣoꝛitatis ⁊ poſterioꝛitatis.ſic cuzʒ illud quod eſt
ex parte cognitiue pꝛecedat quod eſt ex partc affecti/
ue. videtur ꝙ intellectꝰ pᷣponi debeat ſapientie. Oꝛ ſi
tu dicas qꝙ intellcct? pponit᷑ ſapie i aſcẽdẽdo. tũc ſlt·

g
ſpiu
e⸗
the
ghop
con
ne
N
hbeat
hüti
blnnf
hata
nr
unt
liuig
eng
do
(ost
Ni
n
Pteni
Gkin
noan
Gubi
nitu.
tſan
ſmn
Nupr
Me
lknci
gußt
ſociine
nnc
ebins.
ung
we
I⸗
pu
68
he
lr
hobe
Cunt
aa⸗
ctaiu

.

rnii

Magnutiz
sinr
hictana
nuhrit
lnni
Mann
Nlni
Dtnigi,
eni,
güdend 8
nui⸗

WN

Purnoſe
elincnißt
ſiwolondſtn
Ctonepinr

on nn

nanigvinu

öatorbus⸗

CNhei

atgunt
azmnub
mmn 14
ibmnn
gtüntlun
rit
wian

gnant᷑ in babitibꝰ donoꝝ q; in differẽtijs alioꝛũ ha/

zI1

„

foꝛtitudini in aſcendendo ſed magis econtrario.

¶ Item obijcit᷑ cõtra combinationẽ.qꝛ habitus vir/

₰ — — ₰ .

tutũ adinuicẽ nõ cõbinant᷑ imo ſigillatiʒ diſtinguũt᷑.
ergo pari ratide nec habitus donoꝛũ. ¶ Item ſi do/
na combinant᷑ adinuicẽ.cũ combinatio nõ ſit niſi in
numero pari.ergo videt᷑ ꝙ deberẽt eẽ plura qᷓ ſcptẽ.
¶ Itẽ cũ quodlibet donũ ſpectans ad affectionẽ ba/
beat ſuum directiuũ cũ quo combinet᷑.videt᷑ ꝙ ⁊ de
nũ timoꝛis deberet ſuũ directiuũ habere cũ quo com/
binaret᷑.qdð ſi nõ habet.videt᷑ ꝙ nec alia deberẽt ha/⸗

bere. querit᷑ ergo que ſit ratio cõbinandi ⁊ oꝛdinãdi

dona.⁊ quare magis bꝰmõi combinatio ⁊ oꝛdo aſſi⸗/

bituũ gratuitoꝛũ. ad pᷣdictoꝛũ intelligentiã eſt

notandũ ꝙ in vonis eſt oꝛdo ᷣm gradum excellentie
⁊ dignitatis.⁊ hoc qᷓ;tum ad ipſoꝛũ donoꝛũ vſus ᷑ᷣm

quos anima babet collocari i ſtatu pfectioꝛi ⁊ digni/
oꝛi.vtpote ſᷣm vſum doni ſapicẽtie altius eleuatur q;
vm vſũ doni timoꝛis.Ad vſum em̃ illiꝰdoni a nemie
puenitw᷑ niſi pᷣus in vſu timoꝛis exercitiũ pᷣmittat᷑.Cũ

igit᷑ in eis ſit oꝛdo ᷣm gradus excellentie ⁊ vignitach.

nõ caſu ⁊ foꝛtuna.ſed valde rõnabiliter quedã dona
quibuſdã alijs pᷣmittunt᷑.⁊ mõ ſic mõ cõtrarie oꝛdi/
nãtur.non ꝓpter pᷣpoſterationẽ oꝛdinis ſed ꝓpter di⸗
ſierſam rationem oꝛdinãdi. Sicut em̃ dicit Augꝰ.de
ſermone dñi in mõte.Aliqũ enumeratio donoꝝ inci-
pit a pꝛimo vtpote a timoꝛe.ſicut dominus innuit in

Matheo.Aliqũ a ſummo vtpote a ſapiẽtia ſicut ſeri

bit᷑ in Eſaia.vterq; tũ modus oꝛdinãdi rectus ⁊ con
gruus eſt.et hoc triplici ratione.tum ꝓpter diuerſum

modũ accipiendi pᷣus ⁊ poſterius.tũ ꝓpter diuerſita

tem modi aſcendẽdi ⁊ deſcendendi a ſupioꝛi ad infe/
rius.tũ ꝓpter diuerſitatẽ pꝛincipioꝝ reſpectu ipſius
habitus. en⸗ pter diuerſum moduʒ accipiendi
pᷣus ⁊ poſterius.qm̃ ſicut vult phᷣus aliquid eſt pus
generatiõe ⁊ tempoꝛe.aliquid eſt pᷣus cõplemento et

diffinitiõe ſiue dignitate. Pꝛimo mõ donũ timoꝛis ẽ
pꝛimũ q;'tum ad vſum.ſecũdo vo mõ donũ ſapiẽtie.

Et m bãc duplicẽ acceptionẽ eius qð eſt pᷣus.oꝛdo
donoꝝ dupliciter ⁊ vtroq; mõ rõnabiliter inchoat᷑.

Pꝛopter diuerſum modũ aſcendẽdi ⁊ deſcendendi
habent diuerſimode oꝛdinari.qꝛ em̃ in donis atten
dunt᷑ gradus excellentie ⁊ dignitatis.⁊ oꝛdo in aſcẽ

dendo eſt ab inferioꝛi ad ſupꝑius.in deſcendendo vo
eſt a ſupioꝛi ad inferius.hinc eſt ꝙ aliqñ pᷣmittit᷑ do/
nũ ſupꝛemũ.aliqñ infimũ.vtrũq; tamẽ fit ᷣm oꝛdinẽ

rectũ ⁊ congruũ. Pꝛopter diuerſitatẽ autẽ pꝛincipij

cfficiẽtis ⁊ ſubiecti ſuſcipiẽtis ſimiliter habẽt diuer⸗
ſimode oꝛdinari.qꝛ pᷣncipiũ ꝓducens eſt ipᷣe ſpũfſan
ctus in quo eſt ſumma pfectio.ſubiectũ ſuſcipiẽs eſt

ipſum liverũ arbitriũ in quo eſt impfectio. Põt ergo

in oꝛdine pᷣponi donũ qð magis appꝛoximat pfectio.

ni ſpũᷣfſancti. ⁊ ſic pᷣmittitur donũ ſapiẽtie qdð eſt pfe/

ſunt ad exp fuit dieti
vult expedite ꝓcedere. neceſſe eſt vt pᷣeognoſcat ⁊

ctilſimũ. Põt etia nihilominꝰ pᷣmitti donũ qdð mag
appꝛoximat impfectiõi li.ar. ⁊ oc quidẽ eſt donũ ti⸗
moꝛis.Et ſic pʒ ꝙ oꝛdo eſt in donis.⁊ qꝙ etiã oꝛdo in
enumeraãdo ſeruat᷑ ſiue qͥs incipiat a dono timoꝛis.
ſiue qͥs incipiat a vono ſapiẽtie. Hec tim̃ ẽ i eis oꝛdo.
verũetiã cũ oꝛdine ẽ in eis cõbinatio.Quia em̃ dona
ediendũ ſicut i pᷣcedentibꝰ fuit dietũ.⁊qͥ

uideat viã.hinc eſt ꝙ dona hñt ſua directiua ſibi ap/

pꝛopꝛiqta ⁊ deputata.⁊ ꝙ queqq in vonis ſunt regẽ

tia. In cuius rei ſignũ ꝓpheta dona enumeranit cux
