ꝙ ẽ hõ ſunt intelligẽde. Hec aũt de qᷓ nũc ẽ ſermo.ſco
xps ẽ indiuiduũ ᷣm ꝙ hõ.⁊ hec.xpᷣs ẽ ſuppoſitũ ſᷣm
cy hõ.pñt hẽe ꝓpꝛietatẽ et ipꝛopᷣetatẽ ſᷣm diuerſazʒ in
2 tentionẽ iſtoꝝ vocabuloꝝ. O em̃ aliqͥd indiuiduuʒ
dupłr. Ano mõ qꝛ dẽ de vno ſolo.et hoc mõ albedo
petri ẽ indiuiduũ.et hoc mõ indiuiduũ dꝛ qð ẽ indi/
uiſum in ſe.et ſic abſq; dubio xpᷣs ᷣm ꝙ hõ ẽ indiui/
duũ. Alio mõ dẽ indiuiduũ qð ẽ ah alijs diuiſum et
ſubſiſtit in ſe et ꝑ ſe.hoc mõ accipiẽdo indiuiduũ.hu
mana natura in xpᷣo nõ ẽ indiuiduñ.ẽ em̃ vnita vᷣbo
increato ſicut ſuo ſuppoſito. Per hũc etiKã modũ di⸗/

ſuppoſitũ in q̊.et ſuppoſitũ de ̊ Si dicaft ſuppoſiũ
illð de quo alten pꝛedicat᷑ et qdð ſubijcit᷑ ſupioꝛi.xpᷣs
hm ꝙ hõ ẽ ſuppoſitũ.Si vero dicat᷑ illud ſuppoſitũ
in q̊ totũ eẽ rei ſtabilit᷑ et fundat᷑.ſic nõ ẽ cõcedẽduʒ
xpᷣm eẽ ſuppõitũ ſᷣm ꝙ bõ.niſi artet᷑ ratio ſuppoſiti
vt dicat᷑ ſuppõitũ accidẽtiũ et ꝓpetatũ accidẽtaliũ.
Vñ qꝛ in vnica ſui acceptiõe ta nomen indiuidui.qᷓ;
nomẽ ſuppoſiti eqpollet bypoſtaſi.falſe ſũt pꝛedicte

XI

D .

nes vcro ad ptẽ ſequẽtẽ pcedũt de indiuiduo ſ̃m q;
nõ ſolũ diuidit᷑ in alia.ſᷣ etiã iquãtũ diuidit᷑ ab aliꝰ
ſuppoſito.et hoc qͥdẽ nõ bʒ in xpᷣo.et hoc totũ ptʒ p
tractanti ſingulas rões. Ex his patz qð vltio qᷓreba 2 4
tur que.ſ.locutões in hac materia ſint admittẽde et

que nõ.Ille em̃ cõcedẽde ſũt q̃ ſic veritatẽ et ppᷣeta

tẽ naturaꝝ ipoꝛtãt ꝙ illi ſume vnioni nõ p̃iudicant.
in qua quidłẽ facta ẽ vnio in pſona verbi.nõ ſolũ in
q»̃tũ dicit dignitatẽ ꝓpᷣetatis.ſᷣ etiã iquãtũ dicit ſup

poſitũ incõicabile.ſ.ipᷣam hypoſtaſim.rõe cuiꝰ ẽ mu⸗
tua pᷣdicatio et ydiomatũ cõicatio.Et hoc tm̃ ꝓ dire
ctiuo pᷣncipio ẽ habẽdũ.qꝛ in illa vniõe btã pſona vᷣ
bi fecit ſe ſuppoſitũ hũane nature ſicut pluries in p/
cedentibꝰ dictũ ẽ.Et ꝓ tãto hũana natura in xpᷣo dẽ

vergere in accñs.et iõ aliqð pᷣdicatũ qd dicit moduʒ

exiſtẽdi vere.attribuit᷑ nobis ᷣm bnanã naturã.qð
tñ nõ vere attribuit᷑ xpᷣo ᷣm hũanã ſ̊ ᷣm diuinã.ſcx
eẽ pſonã.et cẽ ſuppoſitũ.et eẽ hypoſtaſim.et eẽ indi⸗
uiduũ.ſᷣm ꝙ vocabulo hypoſtaſi eqͥpollent.licet ᷣm
largioꝛẽ modũ accipiẽdi duo vltima pñt attribui vt
pᷣdictũ ẽ. ¶ Sʒ cõtra pꝛedicta vꝛ poſſie obijci.qm̃ vꝛ
xpᷣs ᷣm ꝙ hõ vere ⁊ ꝓpe ſit indiuiduũ.Sicut em̃
in ſcdo libꝛo oñſum fuit. Indiuiduatio ẽ ex cõicatio/
ne materie cũ foꝛma.et innoteſcere bʒ p accidẽtium
collectionẽ. xps ãt ſm ꝙ bõ ex aia et carne cponit
ſicut et alij hõies.̊ ita vere et ꝓpꝛie hʒ idiuiduatõp

ſicut et alij hõies.nõ vꝛ & q pꝛedictũ ẽ ſufficere. ꝓ/

pter hoc ẽ qõ q;tũ ſit de ꝓpꝛietate indiuiduatiõis iit
xpᷣo ſᷣm ꝙ bõ.Si em̃ nõ ẽ ãplioꝛ niſi qꝛ dicit᷑ de vno
ſolo.tũc nõ hʒ magis de rõe indiuiduatõis q; accidẽ
tia.qd abſurdũ ẽ penitꝰ.cũ xpᷣs pᷣm ꝙ hõ ẽ vna vera
ſuba.Et dᷣ circũſcriptis accidẽtibꝰet ꝓpꝛietatibꝰ
que indiuiduatõeʒ nõ faciũt ſ᷑ oñdũt.indiuiduatio ẽ
a pᷣncipijs intriſecis pᷣim ꝙ vnũ cõſtituũt ſuppoſituʒ
in quo totũ eẽ rei ſtabilit᷑.Et qꝛ ex cõcurſu illoꝝ pᷣnci
pioꝝ cõſtituit᷑ indiuiduũ.et reſultat foꝛma totiꝰ que
Eẽ foꝛma ſpecifica.hinc ẽ quẽadmodũ dicit Boeci.q;
ſpẽs ẽ totũ eẽ indiuidui.in xpᷣo ãt aia ⁊ caro.ſiue ma
teria et foꝛma vniunt᷑.nõ ſolũ in eo qdð cõſtituũt.ſed
etiã in hypoſtaſi vᷣbi eterni.et iõ foꝛma ſpecifica non
dicit totũ eẽ xpᷣi.ac ꝑ hoc xvpᷣs ᷣm ꝙ hõ non bʒ oino
plenã rõeʒ indiuidui.vñ quaſi mediuzʒ tenet iter in/
idiuiduũ ꝓpꝛie dictũ.et idiuiduũ ſᷣm ꝙ accñs dẽ ali
quid indiuiduũ. Hã in indiuiduo ꝓpꝛie dicto ẽ pᷣn/
cipioꝝ ſubaliũ vnio.et pᷣmi ſuppoſiti cõſtitutio in ſe
ipo nõ in altero. trũq; tñ hoꝝ deeſt in accidentibꝰ
que nec in ſe nec ꝑ ſe ſubſiſtũt. Medio mõ ẽ in xpᷣo.
vbi pꝛincipia cõueniũt m hũanã naturaʒ.tñ pꝛimũ

ppoſita ẽ alterius nature non ab eis conſtitutum.

Et ſic patet ꝙ veritatẽ habent q̃ pꝛedicta ſunt.Ad h
güt valent pᷣdeterminata li.ij.diſ.ieiij.
Onſequenter querit᷑ de ſcdᷣo pᷣncipali.ſcʒ de
filiatione adoptionis Et circa boc inciduix
tria inquirenda. Pꝛimũ vtruʒz filiatio adopᷣ
tiõis ſit in xpo. Scom vtrum ſit in alijs per chꝛiſtu.
Tercium vtrũ ſit in nobis ꝑ comꝑationẽ ad xpᷣm.

locutiones.ex eadẽ cã ex q̃ et locutio pᷣdicta.i.xpᷣs eſt ¶ Atrũ filiatio adoptionis ſit in xo. Qdð eſt querere

hypoſtaſis m ꝙ bõ. Sequeret᷑ em̃ ꝙ i xpᷣo eẽnt duo
ſuppoſita et due hypoſtaſes.⁊ ita nõ cẽt vnũ.nec 46
in eo vera vnio. Scdm at aliã acceptionẽ pñt ↄcedi.
et ꝑ hoc pñt diſſolui rões ꝗᷓ inducunt᷑ ad vtrãq; par
tẽ. Roes em̃ que inducunt᷑ ad pᷣmã ptẽ ccdũt ð in⸗
diuiquo vm &ꝙ indiuiduũ dẽ qd de vno ſolo dꝛ. Rõ·

vtrũ xpᷣs ſit filius adoptiuus.Et ꝙ ſic v;. HMylarius
de trini. Ptãtis dignitas nõ admonet᷑ dñ carnis hu
manitas adoptatur. Si g hoc dicit quãtũ ad aſſum/
ptionẽ hũane nature a verbo.vẽ ꝙ in xpᷣo humana
natura ſit adoptata ¶ Itẽ ſpũs charitatis eſt ille qui
facit filios adoptionis.ſicut patet mo. vif. Hoz ac/

erpiſtis iterum ſpiritũ ſeruitutis in timoꝛc.ſed ſpiri:
tum adoptiõis filioꝝ.ſ xpᷣs babuit ſpiritũ dilectiõis
m ꝙ alij que et accepit ꝑ vonũ. inquatũ ho e fili⸗
adoptiuus. ¶ Itẽ aut xp̃s ẽ filius di m ꝙ bõ. aut ñ.

Si nõ.ct alij hõies ſunt filij di.ᷓ̈ maioꝛis dignitatis
ſunt alij bõies q;ᷓ ille qͥ eſt deꝰ.qð abſurdũ eſt vicere.
Si gDfilius di ᷣm ꝙ hõ.aut naturalis.aut adopti/
uus.Sʒ nõ naturalis.qꝛ tũc eẽt eiuſdẽ nature õᷣm

hõ.reſtat & ꝙ ſit filius adoptiuꝰ.¶ Itẽ oẽs ſumꝰ fi/
lij dei ꝑ creationẽ ᷣ hoc nõ ipedit quin poſſumꝰ eſſe
filij p adoptionẽ mediãte dono gre.̊ pari rõe q;uis

xpᷣs ſit filius dei ꝑ eternã generationẽ.nibil impedit

qn ſit filiꝰ dei adoptiuus ꝑ ſuſceptionẽ gratie diuie
in tpe. Si tu dicas ꝙ hoc e ꝓpter culpã ꝑ quã facti
ſumꝰ filij ire que non fuit in xpᷣo¶ Sʒ cõtra. Angeli
ſunt filij ꝑ adoptionẽ gratix.ſiẽ ſcribit᷑ Job.xxxviij.
ca. Cñ me laugarẽt aſtra matutina. et iubilarẽt oẽs
filij dei. ⁊c¶ Eʒ cõtra. Phil.ij. Dñs nr̃ ieſus xpᷣus
in gloꝛia.⁊c.ibi.glo.inquatũ hõ aſſumpſit nomẽ dei.
nõ ꝑ gratiã adoptionis.ſᷣ ꝑ graʒ vniõis.Si tu vicas
nõ negat xpᷣm eẽ filiũ adoptiõis.ſᷣ negat xpᷣm eſſe
deñ adoptiuũ cũ ſit verus deꝰ.Sed cõtra. ſicut xpᷣs
E verus deꝰ.ita ẽ filius dei verꝰ.g ſicut veritas deita
tis nõ patit᷑ ipᷣm dici deñ ꝑ adoptionẽ.ſic veritas fi/
liationis nõ admittit gratia adoptiõis¶ Itẽ Amb.
tractãs illud verbũ Ro.j. Pꝛedeſtinatꝰ ẽ ⁊c. Legi et

relegi ſcripturas.ieſum filin dci nũqᷓ; adoptiõe inue/

ni. Sʒ nõ debemꝰ xpᷣo attribuere qd nõ poſſumꝰ per
ſcripturas autẽticas aut rões neceſſarias ↄfirmare.
& oino ẽ reijciẽdũ xpᷣm eẽ filiũ dei adoptiuũ.¶ Item
Aug.de eccl.dogmatibus. Matus ẽ pᷣm veritatẽ na
ture ex deo vei filius.ſᷣm veritatẽ nature exc hõie bo
minis filius. vt nõ adoptione.nõ applłone. ſᷣ vtraq;
natiuitate filij nomẽ naſcẽdo haberet. Si g tã filiꝰ

dei ꝙᷓ virginis nõ adoptiõc.nõ nücupatione.ſᷣ natu/

ra.g neutrius ẽ filius adoptiuꝰ¶ Itẽ quicũq; adop/
tat᷑.de nõ filio fit filius.ſi em̃ cẽt filiꝰ.iã nõ adoptare
tur in filiũ.̊ xpᷣs ab eterno fuit filiꝰ ᷣm diuinã natu
rã.ſtatim cũ fuit filiꝰ fuit pᷣm bũanã.g̊ ⁊c. Et qꝛ mul

25 te ad boc inducunt᷑ auctes in lra.iſta ſufficiãt. 418.

dðᷣ. ꝙ abſq; dubio hec nõ admittitur.ſ.xpᷣm eẽ filiuʒ
vei ꝑ adoptionẽ.ſiue ꝓferat᷑ ſimpłtr ſiue cũ determi
natoe.vtpote ſi addat᷑ inquãtũ hõ.Rõ aũt buiꝰ ẽ qꝛ

filiatio reſpicit ꝑſonã ſicut dictũ eſt ſupꝛa.ᷣ adoptio

in adoptato pᷣſupponit extraneitatẽ.ct ꝓonit gratifi

cationẽ.et oꝛdinat ad poſſidendũ hereditateʒ. et iſta

ſunt tria ſubalia ipi adoptiõi.( Ad hoc qꝙ aliq̃s ſit
filius ꝑ adoptionẽ neceſſario requirit᷑ ꝙ pꝑſona illa
hẽat ante adoptionẽ aliquo mõ extrancitatẽ.qꝛ non

agcoptant᷑ filij ꝓpꝛij ſ̃ alieni.neceſſe ẽ etiã ꝙ rcipiat

donũ gratie ꝑ q oꝛdinat᷑ ad poſſidẽdã hereditatexs.
qᷓ;uis aũt in xpᷣo cõpetãt duo vltima.ſeʒ gratie ſuſce
ptio et heredatio 'm naturã aſſumptã. extraneitas
M nõ cõpetit. Ille nãq; eytraneus a filiatõe q nõ ẽ
filiꝰ.Mõ filiꝰ at dupir pᷣt dici.vel negatiue.vel con/
trarie. Mõ filiꝰ negatiue dẽ qͥ non bʒ filiationẽ dei.ſi

ne bẽat oppoſita filiatõeʒ ſiue nõ. NMon filiꝰ cõtrarie

ſiue pꝛiuatiue dẽ ille qui ẽ filius ire. Ad boc ꝗ ꝙ ali
qua ꝓſona ſit adoptabilis.neceſſc ẽ ꝙ m ſuã pᷣmaʒ
oꝛiginẽ vel ſit indifferẽs ad filiationẽ gre et ire.vł ba
beat filiationẽ ire.Et qꝛ perſona xpᷣi nullo iſtoꝝ mo/
doꝛum etiam ſᷣm naturam aſſumptaʒ habuit extra/
ncitatem.quia nec peccatum hũit.nec habere potu/⸗
it: oes aũt alie ꝑſone habentes gratiã habucrũt aliq

S —

* gtraneitatẽ bincẽ de oibus bñtibꝰ graz pt dick

& ſunt filij adoptiui.excepta ſola ꝑſona xpi rõe iam
dicta. ¶ Cõcegede ſüt 5rdes ad ꝑtẽ iaA illucd

do.ꝙ hnanitas dẽ adoptari ñ rõe illiꝰ ſingularis na/
ture q̃ aſſumpta fuit a verbo in vnitatẽ ꝑſone.ſ̃ rõe
cõſimiliũ.qꝛ ꝑ illaã vnioneʒ adoptati ſunt alij bõies.
Ad illud qð obꝛ ꝙ ſpũs charitatis facit illos adop
tiuos.ddð.ꝙ verũ ẽ in his q̃ hñt extraneitatẽ aliqua.
et qꝛ hãc nõ ẽ repifu xpᷣo.iõ nõ tenet rõ illa.qꝛ ꝓce
dit ab iſufficiẽti. ¶ Ad illò qð obꝛ. vtrũ xps ſit filiꝰ
dei ßᷣm ꝙ hõ. põt cõcecdi ꝙ ſic. Et ſi qrat᷑ vtꝝ ſit filiꝰ
p gratiâ vel ꝑ naturã. d.q; ᷣm ꝙ hõ ẽ filiꝰ ꝑ gratiã.
5 tũc nõ ſequit᷑.g ẽ filius adoptiuꝰ.qꝛ boc no ẽ ꝑ gra
tiã adoptiois ſᷣ ꝑ gratiã vniõis.que multo ẽ excellen
tioꝛ.nec hʒ repugnãtiã ad filiatiõez naturalẽ.ĩmo fa
cit illã cõicari.nec ipoꝛtat aliquã ipfectiont.nec amit
tit᷑ nec cõſumit᷑ ſicut gratia adoptionis ꝓut exẽplifi
catũ fuit: Ad illud qð obꝛ c filij ꝑ creationẽ fiũt fi/
lij ꝑ adoptionẽ.ↄdm.q nõ eſt ſimile.qꝛ filij ꝑ creatio
nẽ quis non ſint oino extranei a deo.tñ pñt eſſe ex/
tranei ſi ꝑ culpã fiũt filij dyaboli.nec ꝑ creationẽ ſũt
pfecti filij.qꝛ nõ ſunt ſimilitudine gratie inſigniti.nõ
ſic aũt ẽ de eo qui ꝑ generationẽ ẽ filius.ille em̃ non
extraneꝰ.nec põt fieri.nec põt magis cõſignari.⁊ iõ
nõ põt ꝑ adoptionẽ filiꝰ dei de nouo fieri. et iõ rõ il⸗
la nõ valʒ.qm̃ nõ ẽ ſilłe hic et inde.
¶ Atrã filiatio adoptionis cõueniat nobis ꝑ xpᷣm ⁊c̃.
Et ꝙ ſic vĩ Jo.j.edit eis ptãtẽ filios dei fieri his qͥ
credũt in nomie ciꝰ.ↄſtat ꝙ euãgeliſta loquit᷑ ver
bo incarnato. g vꝛ ꝙ ꝑ ipᷣm nos ſimus filij dei.ſᷣ nõ
alij filij ꝙ, adoptiui. ⁊c. ¶ Itẽ ad Galiiij. Miſit 82
filiũ ſuũ factuʒ ex mulicre.vt ado.fi.xre. & ſi filiꝰ ad ̊

e.d¾
S 4 — ”!lU
” “ä SS 53s

8 5 a 26
q pꝛimo obẽ de Hyla.ꝙ in xpᷣo bũanitas adoptat᷑.

2

28

29

miſſus eſt in carnẽ.vẽ q; ꝑ xpᷣin ſimus filij adoptiui.

¶ Itẽ oẽ paccidens r̃ducit᷑ ad ꝑ ſe.ſ filij ꝑ adoptio⸗
nẽ ſunt fulij ꝑ accidens reſpectu filij naturalis qui ꝑ
ſe et pꝛopꝛie eſt filius.& ſi ſolus xpᷣs eſt filius natura
lis.videt᷑ ꝙ nullus adoptet᷑ in filiũ niſi ꝑ ibᷣm. Itẽ

ꝑ ipſum ſumus filij dei effecti ꝑ quẽ ſumus filio dei

rxecõciliati.ſed deo recõciliati ſumus ꝑ xpᷣm. ſic dꝛ.ij.
Coꝝ.v.deus nos ſibi reconciliauit ꝑ chꝛiſtuʒ. vide
tur ꝙ adoptati ſimus ꝑ ipſum.¶¶ Sʒ cotra Ro. viij.
Mon accepiſtis ſpiritũ ſeruitutis iterum in timoꝛe.
ſ ſpiritũ adoptionis filioꝝ.g vidctur ꝙ noſtre filia/

tionis adoptio ꝓpꝛie attribuenda ſit ſpirituiſancto

nõ xpᷣo.¶ IOͤtem Jo.iij. Miſi quis renatus fuerit ex
aqua et ſpirituſancto ⁊c̃.Et iterũ.ſic eſt omis qui na
tus eſt ex ſpiritu. Sed cui attribuit᷑ natiuitas. eideʒ
attribuẽda eſt filiatio. Si g ꝑ ſpiritũſanctũ renaſci⸗
mur ſpiritualiter.videtur ꝙ ꝑ ſpiritum ꝓpꝛie non ꝑ
xpᷣm adoptemur in filios.O ſi tu dicas boc compe/
tere vtriq;. Urgu itur ꝙ ꝑ appꝛopationem non cope

tat xpo.ſed ſpirituiſaucto.pꝛedicte autes rationes vi

debant᷑ oſtendere oppoſitum. ¶ Itẽ ante chꝛiſti in⸗
carnationem deus habuit homines filios. ſicut ipſe
dicit de ſalomone. Erxo illi in patrem. Scd conſtat ꝙ
nondũ filius dei in came aduenerat.S ſi chꝛiſtꝰ fuiu
dei nominat incarnatum.videt᷑ ꝙ non ſimus filij di
per chꝛitum E. Jeem q;tũcunq; ſit filius di incarna
tus.nullus tñ eſt dei filius adoptiuus niſi qui ſuſce/
pit vonũ gratie gratũ facientis.q fuſcepta etiã ante
incarnationẽ eſt filius. poſita vcl remota incarua/
tione filij dei.ſalus mancet ratio adoptionis.videtut

werot

Ptſun⸗
Fuanun
ſatdick?
ſorrgtie
t oſd
Mocniate

e ht

ſtenppin
homsc⸗
Fea
lhenn
Galiſe
ſlation
O tturcu
ſihs
duplidt
cu⸗
portac⸗
biowom
ſeñ oht
Ritinguen
ſcpicton
Gecroin
Chrach
nt
enot
Cnnco
onendu⸗
fliticfen
orher
Minaat
ſunn
nactt
cngui
Prcun
Unatey
Kdda
o
ſi
n
nc⸗
ption
naro
chue
Giuſa
honn
ſtpluei
11 enso
tunt
Mten
fien
ſlluni
Adbaen
liobere
dit
erſion
his ſun
Lpor
ſazqn
tion
Kur⸗
ſaͤ⸗
A

1

ergo ch noſtre filiationis adoptio non fuerit facta
itz chꝛiſtum. Juxta hoc queritur ꝑ quod donuʒ gratie
e.“ efficiamur filij adoptiui. videt᷑ em̃ ꝙ per cbaritatem
ſnglmnsn, ſicut dicit Aug. Sols charitas eſt qᷓ diſcernit inter fi
igſne lios regni et ꝑditionis. Aidetur etiam ꝙ ꝑ fidem.ſi⸗
untal cut Jo.j.dicitur.Dedit eis poteſtatem filios di fieri
in . pis qui credunt in nomine eius. AUidetur nibilomi/
iig 7 nus ꝙ timoꝛẽ. Super ill Ro.viij. Mõ accepiſtis

göͤllag de⸗ bonus et pficiens generat nos filios. Hidetur etiam

iterũ ſpiritum ſeruitutis ⁊c.glo.Limoꝛ caſtus qui

tus. (Ad llud vo q vltimo queritut p quod do-
num gratie ſiamus filij adoptiui.dvm.ꝙ filij dei ſu/
mus inquatum ſumus confoꝛmes imagini filij natu
ralis. ſm illud NRo. viij. Quos pꝛedeſtinauit confoꝛ⸗
mes fieri imagini filij eius. Hoc auteʒ eſt dupliciter.
Aut per remotionem a malo.et hoc eſt per gratiam

poteſt eſſe dupliciter. aut ex parte intellectus
fides. aut ex parte affectus et ſic eſt charitas. Si aũt

baptiſmalem. que inquantũ eſt ſacramentalis. mede
la eſt cõtra malum. Aut ꝑ oꝛdinem ad bonũ. Et bo
et ſic ẽ

VN

mipsſt kld9 ꝙ gratiam baptiſmalem ꝑ auẽtem dñi Jo.iij. Hi/ icat᷑ timoꝛ vel humilitas facere filios.hoc eſt diſpẽ
heſfle ſi quis rena. ⁊c.S hoc eſt per baptiſmũ.Queritur er· ſatiue. (2
rnuc go cui iſtaꝝ gratiaruz ſiue vonoꝛũ attnbuatur ppe QAQAueſtio. iiff.
wmni filiatio adoptionis. Et ſi omnibus quodã modo qᷓ ¶ ANtrum filiatio adoptionis ſit in nobis ꝑ compara
ennhial o ritur cui magis ꝓpꝛie. ¶ RE. dom ꝙ cum querit᷑ ytlꝝ tionem ad xpᷣm. Et hoc eſt querere vtrum ſimus fi -
zumlim ſimus filij adoptionis ꝑ chꝛiſtum. boc põt intelligi lij adoptiui ipſius chꝛiſti. Et ꝙ ſic videk. Frequent
ſeane ternt dupliciter. quia pᷣpoſitio illa ꝑ pᷣt impoꝛtare cauſam eñ̃ in euangelio vocat dñs diſcipulos ſuos filios et
nsmamh eſfectiuam. vel menitoꝛiam ſiue diſpoſitiuã. Et ſi im/ illos quos curabat.Confice fili fides tua te ſaluum
daugggifüf, poꝛtat cauſam meritoꝛiã vel diſpoſitiuam. abſq; du fecit. Si ergo vere dicebat. illi vere erãt filij xpᷣi.ſed
kegfigen bio verum eſt ꝙ ſimus fillij adoptionis ꝑ chꝛiſtů. yp non naturales. ergo adoptiui. ¶tem ſuper illud
ähſechet ſe em̃ nobis meruit gratiam pꝑ quã ſumus ſilij adop Ephe.iiij. Anus deus et pater omniũ.glo. cus eſt
yornlig tiui inquantum eſt caput eccleſie.Et hoc non ſolum pater omnium creatione.ſed fideliũ regeneratione.
enſgn i reſpicit diuinam naturam ſ̃ etiaʒ natur aſſumptã. ſed chꝛiſtus creauit et recreauit.ergo chꝛiſtus eſt pa/
ius le eñnn Si vero impoꝛtat cauſam eſfectinam.ſic adhuc veꝝ ter omnium et fidclium.ſed fideliuʒ eſt per adoptio
cſgunt; eſt. pater em nos adoptauit per filium et ſpiritũſan/ nem pater.ergo ⁊c. ¶ Item filij adoptiui efficimur
ſetaoͤnn ctum. Et ſi per appꝛopꝛiationem loquamur. ꝑ filiu, per gratiam inhabitantem. ſed cum habitatin nob
“ nos adoptauit quo ad inchoationem.per ſpiritũſan vna perſona.neceſſe eſt ꝙ inhabitet et reliqua. ergg
ctum quo ad cõſuũmationem. Ad noſtram em adop ſi ſumus filij neerſoneneceſſe eſt ꝙ totius tri/
hegrittt, tionem duo concurrunt.ſ.redempꝑtio que facta eſt nitatis. ergo xpi. ¶Item vnus eſt amoꝛ quo ama/
Snbei filij miſſioneʒ.et gratificatio que facta eſt per miſio⸗ mus patrem. cet filium. cet ſ⸗ Piritũſanctum. Sed amoꝛ
nlogni D nem ſpirituſſancti.Et hoc eſt quod dicitur in libꝛo 8 eſt llle qui facit nos clamare abba pater ergo pater
nusflide anima et ſpiritu ca.vj.A patre per filium et ſpiritũnret filius ct ſpirituſſanctꝰ ſunt vnꝰ pater noſter. ¶ Sʒ
Ei Mit ſanctum ad nos viuina deſcendunt. Pater ſiquide,ʒ contra. Illius ſe Rline adoptare qui potcns ci ge-
itus tradidit filium quo redimeret nos.miſit ſpiritũſan K/ nerare.ſed i diuiuis ſolus pater generat. nec chꝛiſt?.
fiiptui ctum qui ſeruos adoptaret in filios.filium dedit in nec ſpiritufſanctus. . ſumus filij adoptiui ſea olius pa
iigauyt⸗ pꝛecium redemptionis.ſpiritũſanctum in pꝛiuilegi · xRtris.non ergo xpᷣi. ¶ Item illius ſumus filij adopti⸗
mio li um adoptionis. Et ſic patet ꝙ per omnem modũ ſi/ ui cuius chꝛiſtus eſt filius ꝑ naturaʒ.eo q; ſumus ei⸗
3 3lant ue ꝑ dicat rõem diſpoſitiuã ſiue effectiuã.⁊ hoc ſiu· us fratres et coheredes. ſed idem chaſtus eſt filius
4 l p pꝛopꝛietateʒ ſiue ꝑ appꝛopꝛiationẽ. verũ ẽ ꝙ ſumꝰ ſolius patris.ergo nos ſumus filij adoptiui rſpectu
di 1 ſilij adoptiui per xpᷣm. Et concedende ſunt ratiöes vnius ſolius perſone.ſcʒ patris.non ergo xpi.:¶INteʒ
nns ſ 1 que boc oſtendũt. ¶ Ad illud g q; pꝛimo obijcitur ſolus filius eſt incarnatus. ne ſi alius incarnarctur
n de in contrarium de ſpirituſancto. doᷣm ꝙ filiatio ado/ eſſʒ confuſio ꝓpꝛictatum.et no:mẽ filiationis tranſi
ſciſizfnn ptionis conuenit ſpirituiſancto et appꝛopꝛiari põt ret in aliaʒ ꝑſonam. Si ergo filiatio non debet in di
zänhn ratione gratificationis. ſed per hoc non excdudit᷑ qn uinis competerc alij perſone ꝙᷓ perſone filij.pari ra-
n ie⸗ conueniat filio. Si em̃ per ꝓpꝛictatẽ loquamur.in/ tione nec paternitas. ¶ Item reſpectu illius ſolius
uh dinuiſa ſunt opera trinitatis.ſi vero peꝛ appꝛopꝛiatio dicimur filij qui refertur ad nos viceuerſa.ſed filius
Efraih nem.nihil ipcdit quin aliquid diuerſis de cauſis poſ dei non dicitur ad nos.nec dicitur filius noſter. ſicut
ntzine ſit pluribus perſonis appꝛopꝛiari.et per hoc patet ſe babitum eſt in pꝛimo libꝛo.ergo nec nog debemꝰ di
emſ 32 quens obiectum. ¶ Ad illud qu obẽ ꝙ filij adoptiui ci filij ipſius filij. Si tu dicas ep ⁊ ſi non fferatur ſub
mntn ) fuerunt ante aduentum xpᷣi. Dm.qꝙ et ſi fuerut añ nomie filij refertur tñ ſub nomine patris. Obijci ⸗
iinnan aduentum chꝛiſti m rem.non tñ ante fidem ventu tur contra hoc. quia eſſe patrem et fratrem ſunt
n r ri fuerunt filij adoptiui. quia ſicut dicit Aug. nullus relationes incõpoſſibiles reſpectu eiuſdem. xpus
war/ ſaluari potuit ſine fide mediatoꝛis. Pꝛcterea añ xpᷣi eſt frater noſter. nõ ẽ pater. nõ ſumꝰ filij it,
en n h aduentum non fuit plena ratio filiationis.quia nul- ddm qꝙ abſq; dubio filiatio ꝑ adoptionẽ copetit no⸗
Gmimeit lus hereditatem poterat aſſcqui quantũcunq; iuſtꝰ bis reſpectu totius trinitatis a qua ſumus creati et
rgufit⸗ xẽt. Et ſi tu obijcias de angelis ꝙ ñ ſint filij. Bom qy recreati.ct ſic cpetit nobis reſpectu xpi. NHu xps pt
sſart h et ſi non ſint filij mediantibus meritis cbꝛiſti homi/ dici pater nr. Sicut cm̃ in diuinis nomẽ pᷣncipij acci
Sadcantr⸗ nis. ſunt tñ per effectum et confoꝛmitatem filij dei. pitur eẽntialiter.vtpote cñ dẽ reſpectu creature. acci
ſcrtti Opoꝛtʒ em ſicut dicit Aug nos in filios adoptari ꝑ pit᷑ etiã notionaliter cñ di reſpectu penſone. Sic no
imsn euʒ qui ẽ filius ꝑ natura.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ incar mẽ patris ſi dicat reſpectu perſone dᷓ perſonaliter.
sdiiun/ natione non poſita ponit᷑ filiatio.nec remota remoę Si vero dicatur reſpectu naturslis creature eentia/⸗
nig ℳ netur. dom. ꝙ boc non arguit noſtre adoptiõis xpᷣm liter dicitur. VUñ ſicut pater et fili? et ſpũſfanctꝰ ſunt
gaci nõ eẽ cauſam.ſᷣ oſtendit incarnationẽ non eſſe totẽ vnũ pᷣncipiũ reſpectu creature rõe ꝓd getionis natu
ug cauſam.qꝛ completur filiatio in miſſione ſanctiſpiri· re.ſic ſunt vn? pater roe collatibis gratie,. Cheegete

„

—

ſut roõés ad ̊ inducte Ad illð qꝗd pꝛio obẽ ꝙ illiꝰ

nomẽ Ppꝛietatis ſic cõicat᷑ ꝙ nñerat᷑. vtpote ſi dus

optare.⁊c. Dð.ꝙ illud hʒ locũ in eis qͥ nati ſunt filij eẽnt in trinitate. boc ãt ↄtingeret ſi alia perſona
agoſ⸗ filios per vis, generatiõis. DOeꝰ aũt ñ ſolũ hʒ incarnata fuiſſet. Si em ſpuͦſſanct? eet natus ogie. zwii
filiũ per pꝛoductionẽ generatiõis.verũ etiã multos filiꝰ eẽt.et aliꝰ filiꝰ qᷓ; ſit xps.nũc aũt nõ ſic Mã ⁊ ſi
ſibi foꝛmat filios ꝑ ꝓductõeʒ creatõis. Et ſicut tors xps et ſpũſſctũs dicat᷑ e pater nr ꝑ adoptionẽ. nõ tñ rk
trinitas illos creat dãdo vitã. ſic fcreat dãdo graʒ. ſuũt aliꝰ et aliꝰ pr.imo tota trinitas Eẽ vnꝰpfr̃ nr̃.qᷓ;uis Depenmn
35 et ſic adoptio ad totã trinitatẽ ſpectat.¶ Ad illð q vna ſola ꝑſona ſit pr xpᷣi.Ad ill qð obẽ ꝙ non dꝛ 59 Nolerrh

obꝛ ꝙ eiuſdẽ ſumus filij nos et xpᷣs.dð.qꝙ verũ eſt ꝙ

eiuſdẽ ſumus filij ſcʒ patris eterni.ex q̊ͥ ois prnitas

in celo et in terra nõiatur.nõ tũ illius ſolius.qꝛ alit

ſumꝰ nos filij.aliter xpᷣs. Chꝛiſtus em̃ eſt filiꝰ per ge

nerationeʒ que ẽ actio perſonalis/nos aũt per crea/

tionẽ et gratificationẽ que ẽ actio eẽntiał.Et qm̃ pr
cõicat toti trinitati.iõ nõ ſeqͥtur ꝙ ſi eiuſdẽ ſumꝰfilij

cuiꝰ ẽ xpᷣs ꝙ nulliꝰ alteriꝰ. Veꝝ ẽ tamẽ ꝙ pat᷑nitas

filius nr̃ vł ſpũfſanctꝰ ur.d.q ad hoc ꝙ aliqͥs ſit pr
ñ nõ opoꝛtzʒ ꝙ ad nos referatur ſub ꝓpꝛio nie keg
ſub hoc nõie qð ẽ pf.boc aũt mõ dicere ẽ ꝙ filius di
ſit pater nr̃.ꝙᷓuis nõ ſit filius nr. Nec valet qdð obẽ
cõfuſione relationũ.qꝙ idẽ ſit pr̃ et frat.dom. ꝙ nihil

impecdit diuerſas et oino diſparatas relatões ineſe

eidẽ m diucrſas naturas.et ſic ẽ in boſto. Mam
xpᷣs ẽ pat᷑ nr̃ m diuinã naturã.et ẽ

ater nr ᷑ᷣm bu

—

ſpſi gſone pr̃is appꝛopꝛiat᷑ ſm ꝙ dꝛ reſpectu noſtri. manã naturã.boc ãt nõ facit ↄfuſionẽ ꝓpꝛietatũ nec Sli
58 Adillò ag obz õ cõicatũ alijs p relationũ.qꝛ nec pr̃nitas illa nec fraternitas ppꝛieta A⸗
onis inducit cõfuſionẽ.dðʒ ꝙ illud veritateʒ hʒ qũ; tes ꝑſonales impoꝛtiit.

¶ Diſtinctio.xj. de cõicatioe ideomatũ et ꝓpꝛietatũ reſpiciẽtiũ ꝑſonã ꝓut ſonantin

defectibilitatẽ.vt pꝛedeſtinatio.creatio. inceptio c7c.

Einde ſi querit᷑ vtꝝ pᷣdeſtinatio.⁊c. Supꝛa oñdit mgfñ qualiter xpᷣo ↄueniũt iſta ydiomata que ſona
re vident᷑ in cõplemẽétũ et dignitatẽ. In hac vero pte inquirit de his que dicũt aliquã fectibilitatẽ.
talia aüt ſunt qᷓ notat incept ionẽ et ſignificat habere eẽ poſt non eẽ. Oalia añt ſũt in triplici dꝛia. O·
quedã impoꝛtãt inchoationẽ in eſſe ĩplicite et roe cõnotati.vt vocabulũ pꝛedeſtinãdi Auedã iplicite ſᷣ růõne
pncip alis ſignificati vt verbũ creandi. Queda explicite et rone ſui pmi ſignincati ſicut verbuͦ incipicdi. Jd0
ps iſta babet ꝑtes tres. In quan pᷣma inqͥᷣnrit. vtrũ pꝛedeſtiatio dicat᷑ de natura aut de pſona xpi. In ſecñda
vo inquirit. vt. xps ſit creatura. ibi. ſolet ctig queri vtꝝ debeat ſinplr dici ⁊c. In tertia vero querit. vtp ille
hõ aliqñ incepit.an ſemꝑ fuerit.ibi.Doſt pᷣdicta querit᷑ ⁊c. Dꝛia at et vltima ꝑte manẽte indiuiſa.media pꝑs
diuicit in tres. In quaꝝ pꝛima ꝓponit qſtionẽ et determinat. In ſecunda vero ꝑ auẽtes ſanctoꝛum confir
mat. ibi. Qui xpᷣm vel dei filium ⁊c. Cercio vero diſſoluit argumentationem ſopbiſticam que quidem vide
tur eſſe contraria veritati.et hoc ibi. Et ſi ergo chꝛiſtus ſᷣm hominem dicitur creatura.ꝛ..
¶ Uiyx pꝛedeſtinatio dicat᷑ de öi. -

Einde ſi querit᷑ vtrũ pꝛedeſtinatio illa quã cõmemoꝛat apls ſit de ꝑſo di .

na an ð natura.ſane dici põt et ꝑſonã filij que ſemꝑ fuit eẽ pᷣdeſtinataʒ
hm hõieʒ aſſumptiũ.vt ipᷣa ſqʒ ens hõ eet dei filiꝰ.et naturã hũanã eẽ pdeſti⸗/
natã vt verbo patris perſonaliter vniretur. “äe
uerit vtꝝ xpᷣs ſit creatura ſiue creatus vel factus.Et determi⸗
nat hoc ſimplr et abſq; determinatiõe minus ↄgruẽter dicG.g b
¶ Solet etiã queri vtꝝ debeat ſimplr dici atqʒ cõcedi xpᷣm eẽ factũ.vł creatũů.
vel creaturã. Ad qð dici põt.hoc ſimplłr et abſqʒ determiatõe minꝰ cõgru⸗
ter dici. Et ſi qñqʒ bꝛeuitatis cqꝗ ſimplr enunciet᷑. nũq tũñ ſimplłr dʒ itelligg.
Qꝛ vt Aug.in.j.li.ð tri.ait.Cũ de xpo loqmur.qͥd ſᷣm qͥd et ꝓpt᷑ qͥd dicat᷑ Aug.
pꝛudęes et diligẽs ac piꝰ lectoꝛ itelligere zzz.
¶ Cõſfirmat determiationẽ autoꝛitatibus ſancton .
¶ Q& ui xpᷣm vl ði filiũ ñ eẽ factũ vel creaturã in.j.li.ð tri.oñdit ita ĩquiẽs. un
pꝛicipio erat verbũ.et vbũ caro factũ c.et oĩa ꝑ ipᷣm facta ſũt.neq; dicit oia
1 sde n niſi que facta ſũt.i.oẽz creaturã. Vñ liquide apparet 92
ñi eẽ.p quẽ oia fa i ſi nã eẽ p quẽ oia facta ſũt. Et ſi factꝰ ſiõ ceg
cta ſae / 5mea. videk in factũ no eẽ ꝑ quẽ oia facta ſut. Et ſi factꝰ ſi ẽ. crea

ſaet ad ppoſitũ va em̃ ſubſtãtia que deꝰ ñ c.creatura ẽ. et q creatura n 6. H
lere. Q dicime. 7 ð ẽ. Sʒ ſi filiꝰ ñ ẽ eiuſdẽ ſubſtãtie cuiꝰ pr.g facta ſuub
ſpo. et ꝑ im et in iðo ſtãtia ẽ.et ſi facta ſubſtatia c.ñ oia ꝑ ipᷣm facta ſũt. aAAltt·? minn
ſant ois: Aſ of ſit ꝓ oĩa ꝑ ipm facta ſũt.facta & ſubſtãtia ñ c.ſʒ vna cũ pre n
par i ſegt eibe lecta ſubſtaͤtia . Itẽ in eodẽ. ſi vel filii fecit pf lue–m nt
ait ois lacen ſũt g nõ fecit ipe filiꝰ.nõ oia ꝑ filiũ facta ſunt. At oĩa ꝑ fliu· ivn
ſipᷣm. S ipeñ eſt fetñs. facta ſũt. Ipᷣe & factꝰ nõ c.vt cũ pfe faceret oĩa qᷓ faca Auhl
tẽ vi ꝙ ñ valeat aa ſut. Idẽ ĩ li.lxxxiij.qõnũ.dr creat᷑a qᷣcqd fecit ðprr—·ẽ? ſen
ſboſteu qa Nug non filiu. 4 n pt appellari creatᷣa. qm p ipʒ fctã ſt oĩa. Am⸗ Ambꝛo. fine
lnan natrn e oI h0tr:. Daobemainqt creatura n ee dei iliu,». S
at quenit ver ryo ſit Audiuimꝰ em̃ ĩ euãgelio dñm mãdaſie diſciplis. Pe Aarci. xvj.

eie
ſin Nhnn
Cimszee
tiſe ſied
untmnif
g iis ſtni
diewtzeif
eg lisz
leid
mn gbi
Etuis if⸗
kagtif
ne ni
mumnten

Cnant

lonnngin
tntgicdiid
atiplorfi
ninchit h
ſuni lci⸗
Cr
inini
5en

n

Ro. viij.

De perfidia et
pena Arrij.

BGal. liij.

turã dicit.nullã excipit.et vbi ſũt qͥ creaturã xpᷣm ap⸗
pellãt: Nã ſi creatura eẽt.ſibi mãdaret euãgeliuʒ pᷣdi
cari.et ſubiectꝰeẽt vanitati.qꝛ teſtãte aplło.oĩs creatu
ra vanitatiſſubiecta ẽ.nõ g xpᷣs creatura ẽ.ſᷣ creatoꝛ.qͥ
docẽde creature diſciplis mãdat officiũ.Arrij hec fuiſ
ſe ꝑfidia legit᷑ vt xpᷣm creaturã fateret᷑. Jdo effuſa ſũt
arrij viſcera atq; crepuit mediꝰ ꝓſtratꝰ in faciẽ.ea qͥè‚
dus xpᷣm negauerat feda oꝛa pollutꝰ.his alijſq; plu/⸗
ribus teſtimonijs inſtruimur non debere fateri ſimpł
xpᷣm eẽ factũ vel creaturã.ſᷣ addita determiatõe recte
dici pᷣt.vt ſi dicat᷑ factus ſᷣm carnẽ vel ſᷣm hõieʒ. vt fa

ctura hũanitati nõ deo attribuat᷑. Ut em̃ ait Amb.in

pꝛio li.ð tri.Hõ deꝰ factꝰ ẽ.ſᷣ deꝰ dei filius natus eſt.
Poſtea vo ᷣm carnẽ hõ factus ex maria ẽ. Miſit em̃
deꝰ filiũ ſuũ factũ ex muliere.factũ ſub lege. Filiuʒ in⸗

qt ſuũ.ſ.ñ vnũ ð młtis.Cũ dicit ſuũ.generatiõis eter

ne ꝓpꝛietatẽ ſignauit.Poſtea factũ ex muliere aſſeru
it.vt factura nõ diuinitati ſᷣ aſſumptioni coꝛꝑis aſcri
beret᷑. Factũ g̊ ex muliere dicit.ꝓpt᷑ carnis ſuſceptio⸗

nẽ. Sub lege. ꝓpt obſeruãtiã legis.Generatio gene /
ratiõi nõ pᷣiudicat.nec caro diuinitati.Deꝰem̃ eternꝰ

icarnatõis ſacr̃m ſuſcepit.ñ diuiduꝰ ſᷣ vnꝰ.⁊ ĩ vtroq;
vnꝰ.ſ.diuĩtate ⁊ coꝛꝑe. MHõ em̃ alt᷑ ex pr̃e.alter ex vir
gine.ſed idẽ aliter ex pr̃e.aliter ex virgie.qͥ factꝰ ẽ ſᷣm
nr̃e ſuſceptionẽ nature.nõ ſᷣm eterne ſubſtatiam vite.

quẽ legimꝰ pꝛiogenitũ et vnigenitũ. Pꝛimogenitũ.

qꝛ nemo añ ipᷣm. Vnigenitũ.qꝛ nemo pꝰ ipᷣm. Ex his

euidẽter tradit᷑ q̃ intelligẽtia accipiẽdũ ſit cuʒ dicitur

xpᷣs factꝰ.vel ſimpłr vel cũ additamẽto.vt factura.ſ.

Vl creatura nõ ad aſſumẽtẽ deũ.ſʒ ad aſſumptũ hõie,ʒ
referat᷑. In deo em̃ creatura eẽ nõ põt.vt Amb.ait.j.
li.de tri.Nunqd dicto factus ẽ xpᷣs? Nunqͥd mãdato
creatꝰẽ xpᷣs:cAα ât creatura eẽ in ðo pᷣt: Etem̃ deus
nature ſimplicis ẽ non cõiũcte atq; cõpoſite.cui nihil
accidat.ſʒ ſolũ qð diuinũ ẽ in natura hẽat ſua.

iſſoluit argumẽtatõeʒ ſophiſticã qᷓ v ee
contraria veritati. d H

¶ ?t ſi ̊ xpᷣ ſᷣm hõieʒ dicit᷑ creatura.nõ tñ ſimplłr pᷣdi

cãdꝰẽ creatura. Nec ex eo ꝙ xpᷣs ſᷣm hõieʒ dr eẽ crea⸗

tura pᷣt qs ꝓgredi ſic argumẽtãdo.Si ſᷣm ꝙ hõ xpᷣsẽ
ereatura.vel rõnalis vel non.vel que eſt deꝰvel non.
mnitens per hoc pꝛobare chꝛiſtum eſſe aliqͥd ñ diuinũ.

quia quod ipſe eſt ̃m hominem ipſe eſt. Et ideo ſi
ſᷣm homineʒ eſt aliqua ſubſtantia nõ diuina. eſt vtiq;

4 eJ. äl

dicate euãgeliũ vniuerſe creat᷑e.Qui vniuerſã crea/

creatura. bocẽ ſm na
turã aſſumptam.vẽ q;

auctas illa et alie ſeq̃m

tes ſint inducte valde
impꝛope ¶ R. dðz.
auctas ⁊ vera ẽ in ſe ⁊

ad ꝓpõituʒ valet. In

ſe quidẽ va ẽ.qꝛ cã pꝛe
dicati claudit᷑ in ſubie

cco. Si em̃ ipe eſt pᷣnci

2— „

piũ oim̃ creatoꝝ.ipoſ/

ſibile ẽ ipᷣm efſe aliqᷣd
creatoꝝ.tũ rõe poten/

tie creandi q̃ᷓ nõ pᷣt cõ
petere creature.tũ rõe

generalitatis pncipan
di q̃ non põt cõpetere

rci create. Mec valet
iſta iſtãtia. ex iᷣo ſunt

oia ⁊c̃.oia ſcʒ facta.qꝛ
oia ꝓ vniuerſitate re/

m diſtribuit. et deꝰ nõ
E de vniuerſo ſᷣ ſupꝛa

vniuerſuz. Et iõ nõ fe
quik 3 ſit nihil. ¶ Ad
illð q
ag ꝓpoſitũ. m. ꝙ

xps nõiat pſonã ver

bi vt in duabus natu/

ris.et qꝛ nomẽ ipoſitũ
E pſone filij dei.qꝛ filio

8i repugnat.rpugnat
etiaʒ xpᷣo.et iõ auẽtas
inducta et alie ſequen
tes ad ꝓpõitũ qͥdẽ fa-
ciũt.ſᷣ G̊ͥ eſt ꝑ accidẽs.
Alio etiã modo faciũt
ad ꝓpoſitũ.qꝛ auẽtes
inducte ſũt in lĩr̃a que

ſũt cõtra erroꝛẽ Arria
noꝝ. Et qm̃ pᷣdictꝰ ſer
mo ſimpir et ſine det·
miatõe ꝓlatꝰſermoni
Arrij ẽ ꝓpiquꝰ.iõ q̃/

ſi ex cõſequẽeti aucẽtes

ſducte obuiãt p̃dicto
ſermõi.⁊ ꝓptea valẽt

b Et ſi ᷓ xpᷣs ſm bõi/

nẽ dẽ creatura.non tñ
Nbii pᷣdicãdus ẽ. ⁊c.
otra. q vere de al
tero pᷣdicat᷑ cñ detmi⸗

natõe nõ oiminuẽte. vere p̃dicat᷑ de ipo ſimpl.ſ hõ ñ diminuit de rõe xp̃i. ſi aliqd dꝛ de x-pᷣo ᷣm bõicʒ· vꝭ

q; ſimpli dicat᷑ de ipo¶ Itẽ qñ aliqd natũ ẽ ineſſe ſolũ ſᷣm coꝛpꝰ.vere dꝛ de toto ſimplx ſi qtũ ad coꝛpꝰ dica/

tur. pari rõe ſi aliqͥd natũ ẽ ineſſe xpᷣo ſᷣm bñanã naturã.vẽ q neceſſaria ſit ↄñtia ꝙ; ei ſimplꝛ et abſolute cõ

ueniat

nõ ponat lariꝰ rẽ ſuã ꝙᷓ; cum ponit᷑ cũ determiatione.et tũc licʒ in
F de ſenſu quẽ verba pᷣtendũt.et tũc ↄñtia põt negari.Sicut nõ ſe

ddm.ꝙᷓ cũ aliqͥd dẽ de aliqͥ ſimplr et ſine dtermiatõe.hoc põt eẽ duplr.

duplr. Aut ita ꝙ ſimply dictuz 2.
licʒ inferre.Aut ita ꝙ latius ponat rẽ ſuã quãtu,3
quit᷑ ſi inferat᷑.ille ẽ albus ᷣm pedẽ.gilleẽ

albus.p hunc modũ nõ ſequit᷑ ꝙ eẽ creatura ſᷣm hõieʒ attribuit xpᷣo rõne nature aſſumpte. Pꝛolatũ t ſim/

licit᷑ vꝛ ei cõuenire oĩno. Cõſuetũ em̃ ẽ nõie creature ea ĩtelligi qᷓ oine inducta ſũt ᷣ ñ eẽ in ee. Et ſic pʒ rũſio
4 S. dictũ fuit.di.vij.& pᷣdeſtiatioe xpi ꝙ ñ ſeqt᷑ ẽ pᷣdeſtiatꝰ ſᷣm höiez. ẽ pdeſtia/
t᷑ attributio pᷣdicati.vt qd attribuit᷑ pᷣꝰ hnane nat᷑e.pꝰmodũ attribuit
p fuꝗ extraneitatẽ ↄocomitãt᷑.nec inferri pñt.
p ĩcõneniẽti. h nlim vi incouẽiẽs.qꝛ cñ xpᷣs

ad vtrãq; rõeʒ. Al dicat᷑ ſicut..dic
to ſimplr.ñ q;ꝛ hõ diminuit.ſᷣ qꝛ variat᷑ attributio pᷣdicati.vt qꝛ
diuie pſoe. iõ tal modꝰ pᷣdicãdi iducit accñs iĩ aliqͥbꝰ pᷣdicat qꝗ
¶Mites ꝑ b pbare xpʒ cẽ alidq ñ viuinin A q; mgr bẽat ils

obꝛ ꝙ nõ valet

gat. xpᷣs ẽ aliqͥd non diuinũ.Et dicit ꝙ bec ↄñtia nõ tenet.xpᷣs

iit dũs.bec nõ recipii aliquid nõ diuinũ.Sʒ ex tropicis locutõibus nõ ẽ re d
xp̃s ẽ hõ dñicus.s pꝭ cta argumẽtatõis ꝓceſſio.Illa ãt locutio tropica ẽ q̃
ni rõe cñ rps ſit deꝰ H xyps dicit᷑ creatura vłſimpłr vł cũ adiũctione.
1 vi admittecdla .· v Wtrũ ho ille ſeꝑ fuerit vł aliqñ ceperit eẽ. e
E aliq̃d diuinũ. eius e e ille ceperit eẽ vlſẽp fuerit. ſi
oppoſita ẽ vera. x-ps Poſt pdicta qnit᷑ vtꝝ hõ ille ceperit eẽ yl ſep ſuerit. ſ
aliqᷣd ñ diuinũItẽ cut ſimplr annũciamus xpᷣm vl dei filiũ ſeꝑ fuiſſe nec
vi ꝙ argumẽtatio lla cepiſſe. De G Aug.ita inqᷣt ſuꝑ Yo.hũit aliqñ dei fili?ꝰ Augu. ſuper
ſit neceſſaria. Si xõs qð nõdũ hũit idẽ ipᷣe hõ di filꝰ.qꝛ nõdũ erat hõ. Itẽ Johannem.
Ealiq uba i diuice idæ in eodẽ. Pꝛiuſc; mũdus eẽt. nec nos eramus. nec
1; dr alfd ſubam ipe mediatoꝛ ði et hõim hõ xpᷣs ieſus. Idem ſuꝑ pſal. Augu.ſuper
Ns⸗S ſequit᷑ efſe Chꝛiſtus nj et ſi foꝛte hõ recẽs ẽ.tñ ẽ eternus ðus.Ali pſal.
aliqᷣd. Siẽ g ſequit᷑ ẽ bi vo legit᷑ ꝙ puer ille creauit ſtellas.Et xpᷣs diẽ ſe eẽ
hõ albus. S aial albũ. vncipiũ.et eẽ añ Abꝛaã.his &̊ alijſq; autoꝛitatibus in Joh.viij.
ſta neceſtario ſe ri nllo flultaͤtes dicimus hoiez illü inchtü ho ẽ cepiſſe. i⸗ .
ſia n diudz g alid ztiͦ Pbi e ſep fuilſe. Hoic em abſq; diſtictiõe no ẽ refe⸗
3 ècW bec vera. xps ali rẽda rñſio. Hã ⁊ ipe Aug.hmõi vtit᷑ diſtictiõe ĩ plib⸗
gquid diuinũ. et bec eſt locis.dicẽs ꝑ xpᷣm oĩa eẽ facta ĩquãtũ vbũ ẽ̃. Scðm il
falſa xps ẽ aliqͥd nõ di lud vo qð hõ cẽ.ipᷣm eẽ factũ et glificatũ. Si g ad ꝑſo
uinũ. Mec ẽ ſte Q hoc nã reſpicias.cõſidẽter dic hõieʒ illũ ſẽꝑ fuiſſe. Si xo
note diuinus et hoo ad naturã hõis. cõcede eũ cepiſſe.

Strũq; ſit poſſeſſoꝛiuzʒ. dd
tmñ dñicens ipoꝛtat circa illud de quo d poſfeſſoꝛẽ ꝑ modũ paſſionis.dẽ em̃ dñicus a dño habitꝰ vel poſſeſſus.
Sʒ diuinũ nõ ſolũ ꝑ modũ paſſiõis.ſᷣ ⁊ ꝑ modũ actiõis.qꝛ diuinũ dẽ qdð hʒ diuinitatẽ.ꝑ quẽ modũ cõſueuit
dici ꝑſona diuina.Et ꝓpter hoc ↄcedit᷑ iſta tãq; versa.xpᷣs ẽ u diuinũ.q; ꝑpſona diuia.Et iõ męr̃ hãc ne
bec onti xpᷣs ᷣm ꝙ creatura ẽ aliqͥd nõ diuinũ.crgo eſt ali/
Ad ñ dñicũ.qꝛ in pꝛia remouet negatio diuitatẽ a creata na. ſ in cõcluſione remouet a ꝑſona eterna. Si aũt
querit᷑ vtꝝ hec ſit cõcedẽda xpᷣs ẽ hõ diuinꝰ.dð.ꝙ nõ. Mã cũ ſic dĩ.diuinus nõ pᷣt dicere diuinitatẽ ꝑx moduzʒ
infoꝛmatis. nec poſſeſſionẽ ꝑ modũ actiõis.ſ ſoli ꝑ modũ paſſionis.ꝑ quẽ modũ dicit᷑ diuiniſſimꝰ paulus.

vel diuiniſſimus iohes. ñ impꝛopꝛie ſũt tales locutões de xpᷣo. Pꝛopterea mgr̃ cõcedit eaꝝ oppoſitas cuʒ

vicit. Chꝛiſtus pᷣm hõieʒ ẽ aliqua ſuba nõ diuina.id ẽ.nõ infoꝛmata diuinitate.qꝛ ẽ ſuba creata.iõ ſane conce
dit pᷣmiſſas et negat concluſiont᷑.dicẽs peccatũ eẽ in tali locutiõe. dð ¶ Ex tropicis locutiõibꝰ ⁊c̃. Aidet᷑ ꝙ
verbũ illò nibil faciat ad ꝓpoſitũ.qꝛ nulla iſtaꝝ locutionũ ẽ tropica. nulla em̃ ibi ẽ tranſſumptio.imo ſᷣm p/
ppꝛietatẽ ſᷣmonis dicunt᷑. ¶ Itẽ vꝛ eẽ falſum ꝙ ex tropicis locutionibꝰ nõ ẽ recta argumentatiõis ꝓceſſio.qꝛ
