eius membꝛa. ¶ YItem quodlibet membꝛum chꝛiſti
eſt imago chꝛiſti.nec imago tm̃.ſed etiam imago aſſi
milata pꝑ gratiam.ſed honoꝛ imaginis ſicut vult Da
maſ.refert᷑ ad ꝓthotypum.id eſt ad pꝛincipale ſigni
ficatum.ergo ſi pꝛothotypum adoꝛat᷑ adoꝛatiõe la/
tric.videt᷑ ꝙ et mebꝛa chꝛiſti in quibꝰ eſt rchiri ima/
ed ↄtra.
Mõ ſumus membꝛa chꝛiſti niſi q;tum ad Furwanits
tem.ergo ſi latria eſt cultus deo debitus.videt᷑ ꝙ la/
tria membꝛis chꝛiſti nõ cõmunicetur. tem mẽ/
bra chꝛiſti adinuicem babent ſocictatem. ſed adoꝛa/

tio latrie ponit babitudinem ⁊ gradũ dominij et ſer
uitutis inter adoꝛantẽ ⁊ adoꝛatũ.ergo videt᷑ ꝙ vnũ
membꝛum non debeat alteri cultũ latrie. ¶ Ite non

. .
„ . . . A

ad banc partem inducte.

— .
eſt eadem adoꝛatione ⁊ hᷣno⁊e venerandus dominꝰ
⁊ ſeruus.ſed membꝛa chꝛiſti ſunt ſubiecta ſeruituti
chꝛiſti ⁊ dei. ergo adoꝛatione latrie nõ debent adoꝛa-
ri. ¶ Item maioꝛ eſt antoꝛitas ⁊ poteſtas in malo pᷣ

lato q; in bono ſubdito.ergo maioꝛ debetur reueren
tia ei.ſed conſtat ꝙ malo pꝛelato nõ debet᷑ latrie ado

ratio.ergo multo minus ſubdito qui eſt membꝛum
cheſti Re voͤmm G abſq; dubio cultꝰlatrie mẽbris
xpᷣi nõ eſt expibendꝰ pꝛo eo ꝙ membꝛa chꝛiſti ſumꝰ
ſᷣm humanam naturam.⁊ ſic ſumus membꝛa. vt ta
men ratio membu non tollat rationem ſeruitutis.
nec ponat equalitatem dignitatis.Et quoniã latria
debetur creatoꝛi ratione ſue maieſtatis ⁊ excellentie.

hinc eſt ꝙ membꝛis chꝛiſti nõ competit cultus latrie

Multa cm̃ diſtantia diſtat caput a coꝛpoꝛe ratione
diuinitatis vnite. Ande concedende ſunt rationes
dillud ergo quod ob⸗/
ijcit᷑ ꝙ abꝛaam adoꝛauit tres angelos. Oum ꝙ iſti
angeli creature rationales crant.⁊ tamen ad repꝛe/
ſentationcʒ trinitatis ipſi abꝛae apparuerũt.⁊ vtrũ/
q; hoꝛum ipſi abꝛae notum crat.Et inqᷓtũ creature

rationales erant exhibuit eis abꝛaam nõ adꝛationẽ

latrie ſed reuerentiã ypdulie ⁊ miſterium honoꝛifi/
centie. Inq;tum autem ſignum trinitatis erant.ex/
hibuit abꝛaam cultum latrie.non inq;tum ſigno ſed
ipſi ſignato.ad hoc enim ſpecialiter apparebat. Mõ
ſic autem eſt de mẽbris chꝛiſti.quoniã ⁊ ſi ab eis poſ.
ſit cognoſci trinitas.tamẽ nõ ſic repꝛeſentant exſixx
ciali inſtitutione vel miſſione diuina.⁊ ideo non eſt
eis exbibenda latria nec q́;tum ad illud quod ſunt.
nec q;tum ad illud quod per eos intelligitur. ¶ Ad
illud quod obijcit᷑ q Johannes voluit adoꝛare an/
gelum. Odm ꝙ noluit adoꝛare eum adoꝛatione la/
trie ſed dulie.Et qð obijcit᷑ ꝙ ñ debuit eũ pꝛobibere.
Ddm ꝙ immo.triplici ratione. Pꝛima quidem cſt
pꝛopter dignitatem ipſius Johanis qui exccllenti/
oꝛ erat multis angelis. Secunda vᷣo pꝛopter vitati/
oneʒ erꝛoꝛis.ne aliquis ex hoc crederet ꝙ angeli ad/
oꝛatione latrie deberent adoꝛari. Tercia vero ratio
eſt pꝛopter manifeſtationem exaltationis dignitat⸗
geneneris humani. Genus em̃ humanum exaltatũ

fuit per chꝛiſtum ſupꝛa naturaʒ angelicam. vnde qᷓ;

30

31

32

uis angeli in veteri teſtamento paterentur ſe ypdu/

lia adoꝛari ab bominibus.in nouo tamen poſt gloꝛi
ficationem humane nature in chꝛiſto nõ patiuntur
ſibi illam naturam ſubijci. quam vident conſedere
ad dexteraʒ patris.⁊ hcc eſt ratio ſpecialis beati gre
goꝛij. ¶ Ad illud quod opponitur ꝙ deus avo⸗
randus eſt in templo. Odm ꝙ ſecus eſt de templo
ab homine fabꝛicato.⁊ de tẽplo a ſpirituſancto ſan/
ctificato. Quia templum illud ſolum eſt inductiuuʒ
in aliud ⁊ inſtitutum pꝛopter aliud. ita ꝙ in ſe non
babeat aliquam rationem quare debeat adoꝛari.ſed
ratione ſolum eius quod in eo colitur. non ſic auteʒ
eſt de templo anime fidelis.HNabet enim aliquid in
ſe ratione cuius poteſt eſſe capax ect particeps do/
noꝛis. ¶ Ad illud quod obijcitur de coꝛpoꝛe miſti⸗
co quod nobilius eſt ⁊c. Dm ꝙ ſi loqᷓmur de coꝛꝑe

rpi vro ꝓut deitati vnitũ ẽ.dðm qꝙ ſermo ille nõ ha

bet veritatem. imo multo nobilius eſt corpoꝛe miſti
co.nam coꝛpus miſticum nõ eſt deitati vnitũ in vni/
tatẽ perſone.ſicut coꝛpus chbꝛiſti verum. ⁊ idco non
tanta eſt ei exbibenda bonoꝛis reuerentia ⁊ excellẽ
tia. Et ſi obijcias ꝙ ſignatũ en nobi ſg. Srn

4.

53 3

54

Sillud verum eſt añ ſignatum eſt cauſa ſiqni. mon bonoꝛ iatrie pot exbiberi aduerſario chaiſti duplici
ſic aũt eſt in ꝓpoſito. Pꝛcterea coꝛpus chꝛiſti nõ dici

tur eſte ſignũ niſi inq;tum latet ſub ſacramẽto. ⁊ růe
ipſan ſpecierũ ↄtinentiũ ⁊ ſenſibus apparentium.
35 6 Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ eadem adoꝛationę ado/
rat᷑ caput regis ⁊ alia membꝛa.dom qꝙ nõ eſt ſimile.

—

qꝛ caput regis cum membꝛis alijs ſimpliciter ẽ eiuſ⸗
gen nature.chꝛiſtus aũt qui eſt caput noſtrum. pꝛe endacitcr. rei ꝛatöis
. terne.qua ad deũ dʒ hõ recurrere vt coꝛ eiꝰillumiet᷑.

ter naturã bumanã in qua cõicat nobiſcũ.naturam
habet diuinã. in qua ſuꝑexcellit omnẽ creaturaʒ. et

ideo rationce illius talis honoꝛ ei competit. qualem

nulli creature eſt decens exhiberi.¶ Ad illud quod

obꝛ. ꝙ in membꝛo chꝛiſti eſt aſſimilatio ꝑ grãm. dð.
NWWverũ eſt.ex boc tamen nõ ſequit᷑ ꝙ debeat adoꝛari
Qgoꝛatione latrie ſicut in imagine ſculpta.⁊ boc qᷣa
imago illa nõ ſe offert tm̃ vt ductiuã in aliud. ſed vt

rem rõnalẽ.⁊ excellentẽ.⁊ dignam honoꝛe.⁊ ideo ho

noꝛ ſibi exbibitus nõ totaliter refert ad ꝓthotypuʒ.
id eſt ad pꝛincipale figuꝛatũ ſicut in imaginc ſculpta

AInde ꝓpter duplex ꝑiculũ iunctum ⁊ a parte ado⸗/
grantis ⁊ a pte adoꝛati nõ dʒ deus in imagine que eſt

bomo latria adoꝛari.vic; ne adoꝛatꝰſupbiat.⁊ extol

lat᷑ pꝑ inanẽ gloꝛiã q̃ſi honoꝛ ille ſibi imxendat᷑ ⁊ fiat.

mã bumanãõ.

ne adoꝛãs cadat in ydolatriã aſpiciendo tm̃ ad foꝛ

¶ Qucſtio. vj.

. itrum Altus latrie poffit cxpiberi chꝛiſti aduerſa⸗

rio ſine pctõ:Et ꝙ ſic videt᷑. Eſto ꝙ angelꝰ ſathanc

tranſtiguraret ſe in angelñ lucis.vt dẽ.ij. Coꝝ.xj.qᷣn
tamcũqʒ adhibeat diligentiã põt videri ꝙ ſit chꝛiſtꝰ.

ſed ignoꝛãtia facti adhibita diligentia excuſat. vr

ꝙ talis excuſet᷑ a peccato ſi eum adoꝛct. ¶ Item qͥ

eyxit cupꝛũ intendens emere auꝝ nõ damnificatur.

ergo qͥ adoꝛat angelũ tencbꝛaꝝ credzs adoꝛare xpᷣm

n5 meureitnegi maien gpõ manifeſtat᷑ ᷣm regulaʒ

iuris ciuilis.

Item mulier q̃ cõſentit in petrũ cre-/

Aens conſentire in paulum habet᷑ ꝓ nõ conſentien/

luciferũ putans xpᷣm adoꝛaſſe habet᷑ quaſi nõ ado/

raſſe. ¶ Item opus ſequit᷑ intentionẽ ⁊ credulitatẽ.

Aut ſimpliciter.aut ſub ↄditione.Si ſimpliciter.di/
co ꝙ nõ põt eẽ ſinc pctõ.Offert᷑ em̃ cultus latrie al⸗

teri qᷓ; deo. ⁊ iõ eſt ibi petm̃ ydolatrie.nec excuſat᷑ rõ/
ne ignoꝛãtie. Habet em̃ triplex adiutoꝛiũ ꝑ qð p̃t er-
roꝛẽ euitare. Pꝛimũ eſt remediũ ꝓmotiõis ſacre ſcri
pture q̃ multotiens dicit ꝙ multi in noie chꝛiſti ven

turi ſunt mendaciter. Scdᷣm eſt remediũ oꝛatõis in

Tcerciũ eſt ſuſpenſio credulitad᷑ ſue.nõ em̃ debet hõ
omni ſpũi credere.Sᷣ ꝓbare qͥ ex deo ſunt. Qui em̃ ci
to credit in talibus leuis eſt coꝛde.⁊ foꝛtaſſis etiam
inflatus coꝛde.dũ ad tales viſiones ⁊ reuelationes
ydoneũ ſe eẽ eſtimat.vñ tales viſiones vel appariti
ones potius ſũt foꝛmidãde q; deſidcrande. Nartat᷑
em̃ de quodã ſancto pfe ꝙ cum ei dyabolus in ſxecie
xpᷣi apꝑeret.ille clauſis oculis dixit ſe in hac vita nol
le xpᷣm videre.at dyabolꝰhumilitate cius ↄfuſus ſta
tim euanuit.Econtra de pluribus narrat᷑ qui ſe ad
viſiones ydoneos reputauerũt ⁊ deſiderauerunt.q;
ad multas inſanias ⁊ erꝛoꝛes pᷣcipitati ſunt.Et ideo
ſi ſimpliciter adoꝛat quis xpᷣi aduerſariũ.nõ excuſat᷑
à pctõ ctiã ſi credat ipᷣm chꝛiſtũ. Si aũt adoꝛet ſub
ↄditiõc.hoc põt eẽ dupliciter. Aut qꝛ eſt illa cõditio
babitudinaliter.aut actualit᷑ ↄſidcrata ſiue appoſi/

ta. Si actualiter.ſic non adoꝛat ipᷣm luciferũ.ſᷣ maꝗ

xpᷣm.qꝛ nõ ſtat adoꝛatio niſi ſtante ↄditiõe.⁊ ad euʒ
refert᷑ adoꝛatio ad quẽ refert᷑ adoꝛatiõis implicatõ.
Si aũt ula conditio ſit ſub cõſideratione habitudi/

nali. hoc modo nõ ſufficit ad vitãdũ pctĩ vdolatrie

reſpcctu huius appitionis ſiue tranſfiguratiõis. ſuf⸗

ficit tñ reſpectu ſacramẽti altaris.nã talis figuratio

eſt inſolita. ⁊ iõ nõ dʒ ad cũ pᷣcipitant᷑ ſcequi adoꝛatõ

tce. erꝛoꝛ em̃ ꝑſone impedit matrimoniuz. in ꝙ iura
dicunt et in quarto li.videt᷑ & pari ratiõe ꝙ adoꝛãs

ſ cũ maturitate ⁊ pꝛeuia oꝛatiõe. Sʒ cõſecratio ho/
ſtie eſt cõſueta.ideo ſufficit ꝙ adoꝛãs in habitu hãc
habeat cõditionẽ.vicʒ ſi cõſecratio debito modo fa⸗
cta eſt.vñ pauci vel nulli fideles in hac adoꝛatione
peccant. oẽs em̃ accedũt cũ ↄditõne iſta. O aũt obꝛ
qꝙ ſacerdos facit eos ydolatrare.boc intelligit᷑ quan

tum in ſce cſt.qꝛ ꝑ ipᷣm nõ remanet. ſcienter em̃ exhi⸗/

ſi aliquis credens luciferũ cſſe chꝛiſtum adoꝛat lu

ciferũ.cũ intẽtio cius ad chꝛiſtũ fcrat᷑.ſic adoꝛando
chꝛiſtũ meret᷑.⁊ nullũ videt᷑ ei cẽ pctm̃. ¶ Sed ↄtra.

Vodolatra cum adoꝛat ydolũ credit ydolũ eſſe deum.

⁊ tñ ex hoc nõ dr̃ deũ adoꝛare ſed magis ydolũ.vnd
cõmittit ydolatrie pctm̃.& pari rõne cũ quis adoꝛat
luciferũ credẽs illum eẽ xpm. ter credulitatẽ non
euadit ſceclus ydolatrie.¶ Atẽ dya bolus idco trãſfi

Serarſe in an els lucis vt adoꝛet᷑ ab hoie.ſed q̊ non

faceret niſi vidẽt in illa adoꝛatiõe peccare. g nõ vfr q;
ſit ponẽ abſq; pctõ ydolatrie dyabolũ adoꝛare.¶ Itẽ
latria cſt de his que ſunt necaria ad ſalutẽ.ſed crꝛoꝛ

vł ignoꝛãtia in bis ꝗᷓ ſunt neceſſaria ad ſalutẽ nõ ex/

e ex toto.g vr̃ ꝙ ille qui adoꝛat dyabolum cultu
frie nõ excuſet᷑ a peccato.¶ Item in quadã decre.
dicit᷑ ꝙ plus peccat malꝰ ſacerdos qͥ nõ cõficit ⁊ ſi⸗

mulat ſe cõficere.qᷓᷓ ille qui ↄficit. ꝓ eo ꝙ facit ppſin

yxolatrare. ille qͥ adoꝛat hoſtiã nõ cõſecratã ẽ ydo

latra.nec excuſat ꝓpter ignoꝛãtiã.& pari rõne nec il-/

le excuſat᷑ qͥ adoꝛat luciferũ credẽs eẽ chꝛiſtũ. Juxta
hoc querit᷑ quõ illud vltimũ habeat veritatẽ ꝙ ſacer
dos poſſit facere populu ydolatrare.Lũc em̃ eſſs in

potcſtate ſacerdotis facere ppłm peccare ſiue vellet

ſiue nollet.quod abſurduʒ eſt dicerc: e. dom ꝙ

bet adoꝛandũ qð ſcit adoꝛandũ nõ eẽ.pʒ g̊ ꝙ cultus
latric nõ põt exhiberi xpᷣi aduerſario abſq; pctõ ydo
latrie. Et cõcedẽde ſunt rõncs ad hoc inducte.(¶
illud g& q obẽ ꝙ ignoꝛãtia facti cxcuſat adhibits di
ligẽtia.dom 2 cum lucifer adoꝛat᷑.nunq;; debita dili
getia adhibet. Mã ſicut dictum eſt triplex remediũ
põt contra boc inucniri. ¶ Ad illud quod obijcitur
q; emens cupꝛum intendens cmere aurũ nõ damni
ficat᷑. Dðm ꝙ intentio emendi aurũ aut põt eſſe ſo
lum in mente.aut in ſermone.Si ſolum in mente vt

59

nulla pꝛeccdat mẽtio in ſermone.non habet ius re

petendi. Si añt in ſermone fiat mẽtio de auro.fit cir
cumuentio de alio. ⁊ q; otractus qtum ad verba et
intẽtionẽ verſat᷑ circa aliã mãm.iõ nõ damnificatur

Fmiiura. ex ̊ aũt nõ ſeqͥt᷑ ꝙ pctm̃ yd latrie nõ ꝑpe/

tret᷑ adoꝛãdo dyabolũ ſimplłr.ſj ꝙ; nõ ꝑpetret᷑ cum
cõditionis adiectione tacita vel expꝛeſſa. Ab ſc⸗

quẽs q obijcit᷑ de matrimonij cõſenſu in erroꝛe ꝑſo

ne põt rñderi ſiliter. Põt etiazʒ dici ꝙ nõ eſt ſile. qa

ſic nõ põt euitari erꝛoꝛ ille ſicut iſte.habeęt em̃ hõ ad
vitãdu hũc erꝛoꝛẽ adiutoꝛiũ iuxta ſe.¶ Ad illud qd
obꝛ.ꝙ opus ſequit᷑ credulitatem ⁊ intẽtionẽ. Ddm
cq verum cſt in his que non ſunt mala ſ̃m ſe. In a-/
lijs autem ſicut oſtenſum eſt in ſecundo libꝛo nõ ha
bet veritatem. Pꝛeterea illa credulitas qua credit

40

41

Kerten
ſuiſetre
tene
ſitry⸗
ipſuele
pineneck
duncne
ſtpheli
netzifn
Schaper

1
uls⸗
ſcosviru
nulavitwus
4 Gckvinue
ltsſc

nnoiechifien
meeii oms
chrel luni,
noͤch debetbd
dſun Quicßa
draſſs enan
n ndttiones
nehni
nde ſant
halenſaie
ſendurinne
mecus üſtsf
miik
Nidru
en ſun tie

rlue

nbofing
msihiert̃.
mone bzbinc⸗
niͤa pis ii⸗
inis iaend
miſanndh
Eoburn die
Dhen e

.,.
nbac Mornoe

rin ithi

Niutligi tan
areñcthi
eͤg ans
dawſggb

Neinducr

r ꝛchon
—
rui
ninich
sunantt
rbas ⸗
mdnnſtd!
zumwtom
Pöummman
e n
porc
le
NX
noͤck ſ
cſbis

Silche
titonitn
lfne
olemmi
s ani

temeranũ deducit. vt hunc quem videat adoꝛet. qa
eæñ̃ in credulitate ⁊ in intentõne nõ ſolum cadit xps
ſed etiam bic quem videt.ideo honoꝛis exbibitio ali
quo modo determinat᷑ ad hunc.ideo nec recta fuit
Onſequenter querit᷑ de ſecundo Brntehelr.
Et cir
Nca boc querũt᷑ quatuoꝛ. Pꝛimo querit᷑ vtꝝ
latria ſit in genere virtutis. Scdo vtrum ſit virtꝰ ge
neral vel ſpecialis. Lercio vtrum latria ſit virtꝰ car/
dinalis vel theologica. Quarto vtrum ſit virtus di/

vel credulitas.nec recta ẽ adoꝛatio.

videlicet de ipſa latria ᷣm illud qð cſt

uerſa a dulia.

„ 992922
¶ Verum latria lit in genere virtutis: Et ꝙ ſic. videt.
teddere hoi qð ſuũ eſt.eſt actusvirtutis.ergo ſi ma

ioꝛis vel equalis dignitatis eſt deo reddere qð ſuuʒ

eſt. erit & actus virtutis.vᷣ ꝑ latriã reddemus deo qd
ſuũ eſt.ſ.reuerentiã ⁊ bonoꝛem.& latria virtus eſt.
Beem circa opera laudabilia ⁊ difficilias maxime
cõſiſtit virtus.ſᷣ colere deum ẽ actus bmõi. ⁊ hoc eſt
ipſius latrie. latria eſt virtus. ¶ Item virtus ma/
xime neceſſaria eſt circa oꝑa meritoꝛia vite eterne.ß
deum colere ⁊ adoꝛare eſt meritoꝛiũ vite eterne.⁊ B
eſt ipſius latrie. ⁊c. ¶ Itẽ circa oꝑa pꝛecepti maxi
me bʒ eẽ vᷣtus.ſ̊ deuʒ colere ⁊ adoꝛare eſt in pᷣcepto.
8S. e oc orun⸗ hbʒ eẽ virtus.⁊ hoc eſt ipiꝰlatrie.
⁊c. ¶ Sed ↄtra. Aug.x.de ci.dei. Latria ſemꝑ aut

Fain Le dicit᷑ ſeruitus q̃ ptinet ad colendũ deuz.

ſed ois virtus vt virtus ẽ ↄſiſtit in libera wlũtate.ꝭ
nulla virtus eſt ſuitus.ſᷣ latria eſt ſeruitus. & latria

nõ eſt virtus. ¶ Itẽ latria cðiter diffinit᷑. Latria eſt
cultus ſoli deo debitus ⁊ exhibitus. et accipit᷑ ex ver

bis aug. ibidẽ. ſᷣ cultus nõ eſt habitus ſᷣ vſus. ſi g la-
tria eſt cultus.nõ eſt virtus ſiue babitus ſed motus.
¶ Itẽ latria eſt idẽ quod pietas vt dicit aug.in.x.de
ciui.dei. Pietas ꝓpꝛie dici ſolet cultus dei quã greci
theoſebiã vocãt.ſᷣ pietas ↄtinet᷑ inter habitꝰdnoꝝ.D
S vr ꝙ latria potius ſit donũ qᷓ; virtutis habitus.
Item latric eſt xeũ reuereri.ſed donũ timoꝛis fa-
cit nos reuereri deũ. Eſt em̃ timoꝛ reuerentie.g 4

latria ſuꝑfluat.aut ẽ ideʒ quod timoꝛ. latria

virtus. ¶'. dm ꝙ latria vt vult aug. noiat illud
quo colit᷑ deus.quo aũt colit᷑ deus põt boc intelligi
dupliciter. Aut ſicut actu. aut ſicut habitu. Ideo no
men latrie equiuoce dr̃.et aliquando ſtat ꝓ babitu.
aliqñ ꝓ actu. Scᷣm aũt ꝙ ſtat ꝓ habitu ipſiꝰanime
habilitante ipᷣam ad cultũ dei.ſic eſt habitus virtut
inqẽtum eſt circa bonũ.⁊ difficile.⁊ meritoꝛiuzʒ.et ad
ſalutẽ necriũ.et circa bmõi oꝑs pᷣcipue ↄſiſtit virtui

bhabitus.Et ideo ſunt ↄcedende rõnes que ̊ oſten/

dunt.(¶ Ad illud qð opponit᷑ ꝙ latria eſt ſeruitus.

dom qꝙ eſt ſeruitus qua uit᷑ boi.⁊ eſt ſeruitꝰ qua ſer
uit᷑ deo.Et iterũ eſt ſcruitus neceſſitatis.⁊ eſt ſerui/

tus qꝗᷓ eſt cx mera volũtate.dom & ꝙ ſeruitꝰ illa q̃ fit
homini ex nccitate aliquo mõ derogat homis liber/

tati. ⁊ iõ nõ bʒ in ſe excellentiã virtutis. Seruitus qᷓ
ex mera volũtate fit deo. ponit hoĩem in ſtatu altioꝛi.
⁊ tanto magis facit hoiem liberũ quanto magis elõ
gat boiem a peccato.⁊ talis eſt ſeruitus latrie.Et iõ
nihil impedit talis ſeruitus latriam habere rationz
veritatis complete. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ latria eſt
cultus ſoli deo debitus.ddm ꝙ babitus ſepe diffini/
unt ꝑ actus et notiſcant᷑ſed boc no eſt pᷣdicatione

obr ꝙ reuereri deũ eſt ipſi
timoꝛis.dm ꝙ reuerẽtia repit᷑ tã in honoꝛe qᷓ; in ti/
moꝛe.qꝛ in timoꝛe eſt reſolutio in ꝓpꝛiaʒ ꝑuitatẽ.in
hbonoꝛe vo eſt teſtificatio vel exbibitio alicuiꝰ teſtifi/
cantis ⁊ ꝓfitentis ipam maieſtatẽ. Reuerẽtia auteʒ
q̃ eſt latrie potiꝰeſt honoꝛis qᷓ; timoꝛis.Et ſic pʒ quꝰ
differt a timoꝛe.⁊ q̃re etiã latria nõ eſt donũ ſicut ti/
moꝛ.magis em̃ hʒ rõnẽ virtutis.cũ latria cõſiſtat in
exhibitiõe.timoꝛ in reſolutione.⁊ ſic latria plꝰ ↄſiſiit
moꝛ in paſſione.Et hec ẽ vna dꝛñtia do
noꝝ ad virtutes vt inferius patelſeie.

icut difficile eſt crede

fide.ſpe.⁊ charitate.

po qðd ag
ificiũ ẽ cul

it latrie. ergo lat
cunq; obeclit deo dee
bita eſt latria.ergo omnis actus q
actus latric.ergo
virtutis ⁊ pꝛecepti

eſrentiali ſʒ cauſali.et iõ nõ ſequit᷑ & latria ſi ſit cultꝰ
ꝙ non ſit babitus. Poſſet tñ dici vt pꝛiꝰ ꝙ latria ali
quando accipit ꝓ actu.aliqñ ꝓ habitu.ſicut hoc fre
quenter repit᷑ in habitibus ⁊ actibꝰ aie q̃ habẽt vnũ
nomẽ cõe. Añ płs aliqũ accipit nomẽ intellectꝰpꝛo
babitu.aliqñ ꝓ potẽtia.ſiłr anſel.volũtatẽ. Eodem
mõò aug. ⁊ alij doctoꝛes vtunt᷑ noie latrie.
qð obꝛ ꝙ latria idẽ eſt qð pietas.Ddim qꝙ ſicut dicit
auqg.in.x.de ciui.xei.pietas dẽ tripłr. Ano mõ pietas
idè eſt quod tbeoſebia.⁊ ſic idẽ ẽ qd cultus dei. Alio
modo dicit᷑ pietatis officiũ ꝑentibus exbibitũ.Ter⸗
cio modo dicit᷑ pietas miſericoꝛdia que pꝛoximis in
opibus exbibet᷑.de his aũt dicit᷑ ᷣm pꝛius ⁊ poſteri/
us.⁊ ᷣm quandã rõnẽ analogie ſᷣm ꝙ dẽ ibidẽ.qꝛ in
oibus eſt cultus dei.pᷣncipalit᷑ tñ dĩ de cultu diuino
d illa virtute qua colit᷑ deꝰ.et ſic pʒ ꝙ pietas ſᷣm di/
uerſas acceptiones pot eẽ ideʒ qð latria.⁊ differꝛe a
latria. Cñ aut dr q pietas eſt vonũ.eqͥuocat᷑ pietas
it᷑ pietas ꝓ virtute illa qua

Ac ill 4

. neſtioe.z. b
¶ VNty latria ſi erii ſpaͤlis: Et ꝙ ſit ſpeci
alis vr. Nirtꝰqᷓ b obiectũ ſpqle ẽ ſpecialis. latria ẽ
hmoi . g eſt virtus ſpecialis. ¶ actũ ſp
ſem oſiſtit virtus ſpãlis. oꝛo eſt actꝰ ſpalis. circa
m cõſiſtit virtus ſpãlis.ᷣ aũt eſt latria.ꝙᷓ ⁊c.(
re in ſummã veritatẽ.ſic ⁊ ho
noꝛare ſummãa maieſtatem.ſi gͤ bẽmꝰ virtutẽ ſpecia/
lem q̃ credimus in pꝛimã veritatẽ.ſ.fidẽ.ſic ⁊ q hno
ramus ſummã maieſtatem.hec aũñt nõ eſt niſi latria.
latria eſt virtus ſpecialis.¶ Itẽ latria ⁊ ydolatria
ſunt oppoſita.ſed ydolatria eſt vicium ſpꝑeciale.ergo
ab oppoſitis latria eſt virtus ſpecialis. ¶ Sed con-
Si querit᷑ quõ colit᷑ deus.rñdeo
Sed virtus qua colit᷑ deꝰ ẽ ip̃a
latria. ergo latria compᷣbendit in ſe fidẽ.ſpem. ⁊ c
5 latria nõ eſt virtus ſpalis ſed general. Ite
dei. vj. ca. Ueꝝ ſacrificiũ
tur.vt facta ſocietate iungamur deo. 6c
li deo hetus Keue tgde dicit n e Zuree
ferꝛe. vidct ꝙ omne opus bonum
ria eſt virtus generalis. ¶ Item q;
ſeruit deo.ſed ſeruitus ſoli deo de
latria ſe extendit ad actum ominis
ergo non eſt virtus ſpecialis ſed
ecunq; facit quis ad gioꝛiam
d cultum dei. ſed omnia quecunq; facimꝰ
d gloꝛiam dei. vt dicit apoſtolus.j.Coꝝ.x
Smnia in gloꝛiã dei facite.
opus latrie.ergo latria vide
tus ad omnes virtutes⸗
nat habitum. nominat et

tẽ circa actũ ſpecia/

Ds

ſ. fidẽ.ſic ⁊ qᷓ mno

ed con/

agi⸗

us laudabile. eſt
R. dom ꝙ latria nomi g
cultum dei ad quem ille

4.

47

52 let. ſed peccat 'm cõſequẽs.

———.2 2 z.—

habitus oꝛdinat᷑. Cultꝰ aũt dei poteſt accipi triplici edinales ↄſiſtũt in medio circa ſuꝑfluũ ⁊ diminutus.
ralĩ pꝛ in theologicꝭ aũt nõ ẽ repire ſuꝑfluũ.ſᷣ circa latriã
eſt deũ colerèe nõ eſt ſuꝑfluũ inuenire.̊ vr̃ ꝙ latria n
ſit in genere vᷣtut vᷣtutũ cardinaliũ ſᷣ theologicaꝝʒ.

ter. generaliter. ꝓpꝛie.⁊ magis ꝓpꝛie. Ano modo dici
tur cultus actus directus in den ſub rõne finis.ſicẽ

omnis virtutis. Alio mõ dicit᷑ cultus dei actꝰ in dũ

directus.nõ ſolũ rône finis.ſᷣ etiã obiecti.ſic eſt vir/

tutũ theologicaꝝ.Cercio mõ cultus dei dꝛ magis ꝓ
pꝛie actus directus in deũ.nõ ſolũ ſub ratõne finis ?
obiecti ̊ etiã ſub rõne bonoꝛabilis.⁊ talis actus eſt

actus adoꝛationis. ⁊ ſic eſt virtutis ſpãlis.⁊ h̊ mõ eſt
ipſius latrie.Sicut em̃ ydolatria non dicit᷑ qdcunq;
pctm̃.ſed illud quo creatura adoꝛat᷑.ſic latria nõ di/

cit᷑ quicũq;ʒ habitꝰ ſ ille ſm quẽ cultus adoꝛationis

exbibet᷑.Et ideo cõcedendũ eſt ꝙ latria eſt ſpecialis
virtus ꝓpter hoc ꝙ ad ipſam ſpectat cultus vei ᷣm
dicit magis ꝓpꝛie. vicʒ ꝓ ipſa adoꝛatiõe. Et cõce⸗/

49 dende ſũt rònes ad hoc inducte. ¶ Ad illud qð obꝛ

in cõtrariũ ꝙ ſacrificiũ offert᷑ deo in quolibet bono
ope.ddm ꝙ ſicut cultus dei multipliciter dicitur. ſic

et ſacrificiũ. Eſt em̃ ſacrificiũ bone oꝑatiõis.⁊ ſacrifi
ciũ deuote oꝛationis.⁊ ſacrificiũ imolatõnis. Pꝛimũ

eſt virtutũ oim. Scm eſt virtutñ theologicaꝝ.Ter
ciũ ſpectat ad ipᷣam latriã. Ipſius.n.latrie eſt ſacrifi
ciũ offerꝛe deo.et hoc ſacrificiũ ſoli deo debet᷑ ſicut di

S0 cit aug.ct latria dicit cultũ ſoli deo debitum.(¶ Ad il

illud qd obẽ ꝙ deus colit᷑ fide.ſpe.⁊ charitatẽ. Ddm
ꝙ cultꝰ dei nõ accipit᷑ ita ſtricte ſicut in diffinitiõe la
trie eſt pꝛesactũ.et ideo nõ ſequit᷑ ꝙ latria ſit genera

51 lis virtus ad tres virtutes tbeologicas.¶ Ad illud
quod obꝛ ꝙ ois qᷓ obedit deo ſeruit deo.dom qꝙ verũ

eſi. er hoctñ nõ ſcqtur oĩs obeqiẽtia ſit latna. a
obedientia nõ ſolũ dicit ſeruitutẽ ipi deo debitã. eti

apm ſeruitutẽ his qͥ ſunt loco dei.vt pꝛelatis. Latria

aũt dicit ſeruitutem ſoli deo debitã. ⁊ iõ ro illa nõ va
. d illud qð obẽ ꝙ qᷓ
cuncq; fiũt ad gloꝛiã dei. fint ad cultũ dei.ptz rñſio ꝑ
iam dicta.qm̃ cultus accipit᷑ ibi generalit᷑ ꝓ actu oꝛ/
dinato in deũ tãqꝙᷓ' in finẽ. in diffinitiõe aũt latrie acci
pit᷑ magis ꝓpꝛie m ꝗ dictu eeet.
ueſtio iij.

¶ Altrũ latria ſit virtus cardinalis an theologica? Et
W tbeologica vr. Aug.x.de ciui. dei. ca.iiij. Sacrifica

mus deo hoſtiã hũilitatis ⁊ laudis.i ara coꝛdis igne
feruide charitatis.Et poſt. NHic eſt dei cultus. hec ve
ra religio.hec recta pietas.ct tm̃ deo debita ſeruitus.
vr ꝙ ſi hec oia circumloquunt᷑ latria. nihil aliud ẽ

lat ria q; ipa charitas. & latria eſt virtus theologica.
¶ Itẽ aug. xiiij. de trini. Sapia vera eſt verus ac pꝛe

cipuus dei cultus.ꝗᷓ vno noie greco theoſebia appel
lat᷑.qd nomen noſtri pietatẽ dixerũt. cuz pictas aps
grecos vſitatius theoſebia nuncupat᷑.Sed latria vt
dicit aug x. & ciui. dei.nõ eſt aliud qᷓ theoſebia. ho
ſebia aũt no eſt aliud qᷓ ſapia ſapia at ſe tenet ex p⸗
te ptutũ theologicaꝝ nõ cardinaliũ. ipſa latria.
¶ Itẽ latria eſt virtus ꝑ quã deus colit᷑ eo cultu qͥ ẽ
adeaatip.ſed virtus dictans nobis deũ adoꝛandũ eẽ

eſt ipſa fides vel etiam charitas. Quia ſicut dicit ra
53 banus ſup Geñn.Adoꝛare cſt deũ qͥ adoꝛandus ẽ to/

„

ta mentis intentione querere. vr ꝙ latria ſit virtꝰ
cheologica ſicut ides vel charniie. Mite
impletio pꝛimi pᷣcepti.ſᷣ pᷣcepta pꝛime tabule implẽ/

tur virtutib? theologicis.ſicut pʒ de pᷣmo ad implec

p fidẽ.⁊ de tercio ꝗd implet᷑ ꝑ charitatẽ. vr ꝙ ſi pꝛi
mũ implet᷑ p latriã ꝙ; ſit vᷣtus tbeologica. ¶ Itẽ bec
eſt dꝛñtia iut᷑ ᷣtutes cardinales ⁊ tkeologicas ꝙ; car

theologica.

¶ Itẽ in latria

tẽ hec

¶ Itẽ virtus beologica dicit᷑ qꝛ bʒ deũ ꝓ obiccto.s S4

latria bʒ deum p obo.ſicut em̃ fides credit pmã ve

ritatẽ. ⁊ charitas diligit ſũmã bonitatẽ. ſic latria re/
ueret᷑ ⁊ colit ſumma maieſtatẽ.vẽ ꝙ latria ſit virtꝰ

ſuꝑioꝛis nãe.ſicut vult aug.x.de ciui.dei.⁊ Tulliꝰ in

l.rbeto.ſed religio eſt ſpecies iuſticie. vt dicit Lulliꝰ

ibidẽ.⁊ iuſticia eſt virtus cardinalis.ſi g̊ latria ↄtine
tur ſub ſpẽ religiõis.latria eſt de genere virtut cardi/
nalis. ¶ Itẽ ſicut obia reſpicit debitũ mãdati.ſic la
tria reſpicit debitũ honoꝛis diuini.Eſt em̃ latria cul/

tus deo debitus. ſed obediẽtia qꝛ reſpicit debitũ pꝛe⸗
cepti eſt virtꝰ cardinalis ↄtẽta ſub iuſticia.nõ theo0ollo

gica. pari rõne ⁊ ipᷣa latria.¶ Itẽ nulliꝰ virtut th⸗

ologice actus cadit ſub coactionc. Credere em̃ non
põt qͥs nõ volẽs.ſᷣ actꝰlatrie cadit ſub coactione. vt

adoꝛare ⁊ thura ponere.ꝭ& latria nõ ↄtinet᷑ ſub gene
re virtutis teologice.¶ Itez ois virtus theologica
vel eſt fides.vel ſpes.vel charitas.̊ᷣ latria non eſt fi/
des ꝓ eo ꝙ; nõ ↄſiderat ſũmã writatem ſᷣm ſe. Mec
charitas.qꝛ nõ cõſiderat ſũmã bonitatẽ ſᷣ mag ſum/
mã maieſtatẽ.nec ſpes boc ↄſtat.g ⁊c.( R

cultũ ſiue ꝑ ſ̃uitutẽ.vt dicat᷑ latria eẽ ſeruitꝰ ſiue cul
tus deo debitꝰ. ⁊ iſta duo qᷓſi ꝓ eodẽ accipiunt᷑.dꝛñt
tñ ᷣm ꝗꝓpꝛiã acceptionẽ.Cultꝰem̃ dei reſpicit actũ in
terioꝛẽ ⁊ exterioꝛc.⁊ magis interioꝛẽ q; exterioꝛẽ.ſer

uitus ant. ꝓprie reſpicit actũ exterioꝛc. Ct iõ cñ latria
de rõne ſui vocabuli idem ſit qd uitus ſᷣm ꝙ expo-

(Sʒ Z. Religio eſt virt?q colit ille qͥ eſt; 5

NX

ctoꝝ intelligeẽtiã eſt nõndũ ꝙ licʒ latria notificet᷑ er

nit aug.in li.de tri.latria ꝓpꝛie reſpicit actũ exteriotꝛ.

theoſebia vo vl euſebia idẽ ẽ ꝙ cultꝰdiuinꝰſiue bonꝰ
cultꝰ.et iõ ꝓpꝛie reſpicit actũ interioꝛe. Et qm virtꝰ
reſpicit actũ exterioꝛẽ verſat᷑ qͥdãmodo circa acti/
onẽ ⁊ eſt in genere virtut᷑ cardinalis.hinc ẽ ꝙ latria

eſt vᷣt cardinał.· Et qꝛ ↄſiderat actũ exterioꝛẽ ſo re

debiti ⁊ in cõpatiõe aa aegri. ⁊ hoc eſt ipᷣiꝰ iuſticie.

iõ latria ↄtinet᷑ ſub virtute cardinali qᷓ qͥdẽ ẽ iuſticia

Kurſus aꝛ ſpeẽs iuſticie m q oꝛdinat ad vencrãda
nãm ſupioꝛe eſt ipᷣa religio.ſicut dicit Lulliꝰ.hinc ẽ

ꝙ latria nõ ſolũ eſt in genere vᷣtutis taniꝙᷓ in genẽ re
moto.ſ in genere virtutis cardinalis taniqᷓ in gene/
pinquo.in genere vᷣo religionis ſicut in gencre ꝓxio
Et boc eſt qð dicit aug. de ci. dei li. x. ca. ..vbi dicit q;

idẽ eſt apud grecos latria q apud nos religio. exe

pto ꝙ nomẽ religionis ẽ in plꝰ. Eñ ibigẽ dicit ꝙ cul

tus deo debitus qᷓtuoꝛ noibꝰnuncupat᷑.duobꝰapud

grecos. duobus apud nos.Apud grecos nanq; di
cit᷑ latria ⁊ thoſebia ſiue euſebia. apud nos vᷣo d pi
ctas ⁊ ꝛeligio.ita ꝙ iſta duo noĩa rñdẽt iſtis duobus

ferũt ãt latria ⁊ theoſebia m ꝓpᷣaʒ acceptionẽ.lʒ ali
qñ accipiant᷑ ꝓ eodẽ.qꝛ tbeoſebia diẽ cultũ intioꝛx q
ꝓpᷣe ſpectat ad vtutes theologicas.ſ latria ſeruitu/
tẽ exterioꝛẽ ꝗᷓ ſpectat ad iuſticia.ſ.virtutẽ cardinalẽ.
Cõceqedũ eſt g latriã ee virtutẽ cardinalẽ. Cõcecdlen
da etia ſunt angumẽta h̊ ꝓbantia. ¶ Ad duas quteʒ

auẽtes gug. pʒ rñ p iã dicta. Cũ em dicit aug q cul/ʒ·

tus deo debit? eſt ipſa dilectio vel ſapia. loqᷣt de cul /
tu interioꝛi.cuʒ ant dicimus latriam eſſe cultum in/

. linercn
gboſte
eſcelunch
tel
ſcgoppon
ulan
fsAtchante
mgion ſeck
ſcteruock
Pemno
Nulret
Gut dus
ſrcptinfi
liatan d⸗
tecardi⸗
cattiint
dlicsa
ſcut img
Goꝛatio
marinef
aicans
ſgeocdtn
60 (AMin
Adyſtm
Ncoſer
ivai
Nitene
Eaßpe
pno
6l ſauſecici
Gcaacti!
Reendot⸗
geboting
ſcatnertan
ſcpoteaat
wodeecan
(Adilod
Rcrable
Metchiat
iscde
ctihma
Uces
unNa
tumat
beycte
lbipͦe
turinſ⸗
oneſor
6 nan
tbeoo
Nönge
iigic
fonbroig
lunmaye
64 ſonute
TN
mbai⸗
Mloe
ctct

au

ete

ügceng

Sancknie
R
glrnuſtiin
üoitiic

ineTuln

Aliungtte
dorfinnint

And Kulg

däinüinic,

Gclnl

iſcntöta

tuml inmt,
Ctee
inamun
eiſh
nn
runmrck⸗
tumſnl
ruifmoſin⸗

1ai,

nu wrfar
iiſueal
ihain
biälti
eid
atrinri
dunue
nochan
Bbucin bn
xck ihn⸗
nut wi

Lulin

6 tröunmit
cori ni
upeſn
titug
vtch

Gaosgd

nosed
letitenui
öti
i
S
imuſhitn

ſO

telligim?de cultu exterio:i.vbi vocabulo abutimur. o cies teligionis ſicut dulia. et nomen eius im voſituz

59

⁊ꝑ boc patet oppoſitũ.qꝛ non dicit᷑ ydolatra qꝛ cre

dit ydolum eſſe deũ.vel amat ipᷣm ſicut deum ſcd in /
fidelis.Lunc aũt dicit᷑ ydolatrare cũ exterius colit.

⁊ ſic ꝑ oppoſitum intelligimus in ꝓpoſito.¶ Ad il/

Ades ⁊ charitas.ddin ꝙ ſicut eſt cultus extcrioꝛ ⁊ in/

terioꝛ. ſic eſt adoꝛatio exterioꝛ et interioꝛ. Adoꝛare

60

61

interius eſt tota mente in deum tendere ſicut dicit

Rabanus. Adoꝛare exteriꝰ eſt aliquã reuerẽtiã coꝛ
poꝛaliter exbibere.Cum & dicit᷑ ꝙ ꝑ fidẽ ⁊ charitatẽ
gdoꝛat᷑ deus.ddᷣm ꝙ verũ eſt de adoꝛatõe interioꝛi qᷓ

incipit in fide ⁊ termiat᷑ in charitate.ſᷣ nõ habet ve/

ritatem de adoꝛatione exterioꝛi que oꝛtũ habet a vir
tute cardiali.Et ſi tu obijcias.tã fides qᷓ; charitas di

ctat tã interius qᷓ; exterius adoꝛandũ.ddm bꝛeuiter
aliqͥs actus põt eẽ alicuiꝰvirtutis multiplicit᷑.aut
ſicut imꝑantis.aut ſicut clicientis.licet autẽ exterior
adoꝛatio ſit ipſiꝰfidei ⁊ charitatis ſicut imꝑantis.et
maxime fidci q̃ᷓ dictat deũ adoꝛandũ.alteriꝰ tñ ẽ vt

clicientis.ſ.latric.que qm̃ elicit actuʒ ſub rõne debiti

id eo cõtinet᷑ ſub iuſticia que eſt virtus cardinalis.
¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ impletio pꝛimi pᷣcepti ſpectat
ad virtutẽ theologicã.ſicut impletio ſci.ddim q im
pletio ſcᷣi vicʒ nõ aſſumas tibi nomẽ dei tui inuanũ

q́ᷓ;tũ ad actũ cxterioꝛẽ eſt virtus cardinalis.q;tuʒ ad

actũ interioꝛẽ implet᷑ virtute theologica que quideʒ
eſt fides. Per hũc modũ intelligendũ eſt in iſto pᷣce/
pto pᷣmo.⁊ qꝛ latria implet᷑ ꝑ actũ exteꝛioꝛẽ.iõ nõ eſt
neceſſe cã eẽ virtutẽ tbcologicã.¶ Ad illud qdð ob.

o⸗ẽ nõ ↄtingat excedere in colẽdo deum. tñ qᷓ;tuʒ ad

62

6

64

actum exterioꝛem ⁊ modũ cõtingit repire exccſſum.
vtpote ſicut ſi aliquis ſacerdos vellet decẽ miſſas in

vno die cantarc ad laudem dei nõ ſeruaret modum.

d illud quod obẽ ꝙ latria habet obiectũ deum.
dð.qꝙ ⁊ ſi latria habeat obiectũ deũ.aliquo mõ tñ cũ
boc reſpicit aliqd creatuʒ. VUndc ſicut obedientia qᷓ
quis obedit deo reſpicit ipſum deũ vt cui obediẽduʒ
eſt. ipm aũt mandatũ ⁊ eius obligationẽ reſpicit ſic
illud quod implendũ eſt. Sic ⁊ ipſa latria reſpicit de

um vt cui bonoꝛ exbibendus eſt. reſpicit etiam cul-
tum exterioꝛcm cxhibendũ.reſpicit ctiað rõnẽ expi/

bendi.videlicʒ ratõnẽ debiti.⁊ hec eſt quaſi tõ foꝛma

lis ipᷣius.⁊ eſt qͥd creatum.hinc eſt ꝙ cũ virtus wna

tur in ſpẽ vł genere foꝛmali ex parte obiecti qd babʒ

rõnẽ foꝛmalis ⁊ motiui.⁊ ꝙ latria eſt in genere vir

tutis cardinalis.ſicut obedientia.O g obijcit᷑ ꝙ vir
tus theologica eſt illa q̃ reſpicit obiectum increatũ.
dm qꝙ obiectũ pꝛincipale virtutis theologicc non
eſt aliquid crcatum.ſed eſt bonũ increatũ ſub condi
tionibus increatis.q̃ quidẽ ſunt ſumma bonitas. et

ſumma veritas.HNec aũt non eſt reꝑire in ꝓpoſito.ect

ideo nõ tenet ratio illa.Hec igit᷑ dicta ſunt de latria
ſm ꝙ; ꝓpꝛie accipit᷑ ꝓ habitu dirigente ad cultũ exte

rioꝛẽ.qui ꝓpꝛie dicit᷑ ſcruitus dei ⁊ adoꝛatio. Et hoc

modo nõ eſt idẽ latria ⁊ theoſebia vt a pꝛincipio di⸗

ctü eſt. Si aũt latria dicat᷑ cultus interioꝛ.cũ ille cõ.

ſiſtat in credẽdo ⁊ diligendo ⁊ ſperando deũ ſicut di

cit Aug.in encher.ſic nõ ponit᷑ eſſe virtus cardina/⸗

lis ſed theologica.nõ inquã ab alijs diſtincta.ſed cõ
ſequens ad om̃s illas.⁊ hoc mõ nõ accipit᷑ ita pꝛie
ſicut modo pꝛedicto.cũ latria ꝓpꝛie loquẽdo ſit ſpe

Pane actũ latrie nõ cõſiſtit ſuꝑfluuʒ vel diminutũ.
ſideri põt ꝙ falſum eſt.qꝛ licet q;tũ ad actũ interi

fuit a ſernitute ſicut dictum fuit a pꝛincipio. Atroq;
tñ modo cõuenit repiri eam dici.et ſ̃m boc doctoꝝ
poſitiones diuerſificari.vt quidam ponant eam ſpe

itu j il/cicm virtutis cardinalis. ſ. iuſticie. quidã vo tres the
lud quod obijcit᷑ ꝙ virtus ꝑ quam adoꝛat᷑ deus ẽ fi

ologicas circũplecti.et vtrunq; vere pot dici ſine cõ
trarietate pe giuert um modũ accipiendi ⁊c̃.
Qucſtio. iiij. k

¶ Atrum latria ſit virtus diſtincta a dulia? Et ꝙ non

vr per illud m. Domine deus meꝰ in te ſperaui.glo.
Dñne oĩm ꝑ potentiam cui debet᷑ dulia.deus aũt ꝑer
creationem cui debet᷑ latria.g ſi dño deo nõ debet᷑ ni
ſi vna ſpẽs adoꝛationis vicʒ latria. latria ⁊ dulia ñ
ſunt diuerſe ſpẽs virtutis. ¶ Itẽ eadem eſt ſpecies
virtutis qua credit᷑ eẽ credendũ.ſ.ſpſa fides.ergo ea
dem eſt ſpecies virtutis qua colit᷑ ẽ colendũ.ſᷣ hu/
iuſmodi ſunt latria ⁊ dulia. ⁊c. ¶ Itẽ cadem ẽ ſpe
cies virtutis qua amat᷑ eſſe amandũ.vicʒ ipᷣa chari/

tas. eadem rõne eadem eſt ſpẽs virtutis qua ado⸗/

rat᷑ eſſe adoꝛandũ.ſed bmõi eſt latna ⁊ dulia.& ⁊c.
Si tu dicas ꝙ nõ eſt ſimilc.qꝛ ſic nõ eſt vna rõ ado/
rabiliũ ſicut amabiliũ.Obijcit᷑ ↄtra.qꝛ ſicut ꝓximꝰ
nõ eſt amandus niſi inq;tum imago dei.ſic etiã nõ ẽ
adoꝛandus niſi inqtum eſt dei imago.j ſic eſt vnus
amoꝛ ſui ⁊ ſue imaginis ᷣm ſpeciem. ſic ⁊ vnus bo/
noꝛ. ¶ Item magis ⁊ minus non diuerſificãt ſpeci/
em.ſcd latria ⁊ dulia diſferunt ſicut maioꝛeonoꝛ ct
minoꝛ honoꝛ. ergo vr ꝙ nõ ſint diuerſe ſpẽs vᷣtutis.
¶ Sed ↄtra ſuꝑ illud t.Adoꝛate ſca.pe.eius ⁊c.la
tria eſt adoꝛatio q̃ ſoli deo debet᷑. Dulia eſt adoratõ
q̃ etiaʒ creature cxbibet᷑.Que duas hʒ ſpẽs. VUnã q̃ᷓ
exbibet᷑ oibꝰ indrũter.aliã q̃ expibet᷑ ſoli hñanitati

xp̃i.ſi &̊ dulia bʒ duas ſpẽs adoꝛatiõis q̃ creature de

bẽt. mu 38 foꝛtius latria ⁊ dulia ꝗᷓ ſũt ſpẽs virtut᷑ di
uerſe.¶ Itẽ habitꝰ diuerſificant᷑ ꝑ actus ⁊ actus peꝛ
obiecta.S ſi latria ẽ cultꝰ qͥ debet᷑ deo.⁊ dulia qͥ debe

tur creature vt creatura eſt. vr ꝙ latria ſit ſpẽsvirtu

tis diſtincta a dulia. ¶ Item ſapia ⁊ ſcia ſunt diuer-
ſa dona ſm qᷓ dirigimur ad tꝑalia ⁊ cterna. ſi g lata
eſt cultus debitus eterne maieſtati.et dulia honoꝛ ⁊

reuerẽtia debita creature tpali.vr̃ ꝙ ſint dinerſi ha⸗
bitus in genere virtutis.

tẽ ſi ꝑ eũ modũ fiat ho
noꝛ creature q̊ fit creatoꝛi.ia nõ erit actꝰvirtutis ſed
potius vicij. Si quis em̃ ſacrificaret homini.crimen
ydolatrie cõmitteret.⁊ vituꝑaret᷑ potiꝰ de ydolatria
qᷓ; commendaret᷑ de actu latrie vel dulie. & ſi diuerſi

tas modoꝝ in actibꝰvirtutũ introducit diuerſitateʒ

in habitibꝰ. vr ꝙ latria ⁊ dulia differãt ſpeciſica dif/
ferẽtia.¶ R.dm ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ꝙ ⁊ ſi no/

men latrie ſᷣm aug.x. de ci. dei. impoꝛtat cultũ debitũ
maieſtati diuie.nomẽ tñ dulie triplr dr̃. Uno mõ dĩr

dulia pᷣm quandã analogiã. Alio mõ ſᷣm ãthonoma
ſiã. et fcio mõ ſᷣm ſiguificatiões ꝓpꝛiã. Cũ aũt dẽ ßm
analogiã tũc impoꝛtat cultũ debitũ nãe ſuꝑioꝛi.ſiue
creature ſiue creatoꝛi m aliquã rõnẽ ſm quã cua/
toꝛ cõicat creature.vtpote ſᷣm rõnẽ dñij. et H mõ ac/
cipit᷑ in glo.ſuꝑ illð c. In ecclijs be..glo.deo cui
debet᷑ latria.dño cui debet᷑ dulia. Cũ aũt accipit᷑ ̃ᷣm.

ãthonomaſiã ſic dicit debitã reucrẽtiã creature vni/
te vł aſffupte.p quẽ modũ accipit᷑ ſuꝑ illꝭ m. Adoꝛa.
ſca.pe.ciꝰ.vbi dr ꝙ yꝑdulia maioꝛ debet᷑ ſolũ hũani⸗
tati xp̃i. Cũ ãt accipit᷑ dulia ᷣm ſignificatõnẽ ꝓpꝛiaʒ.

ſic dicik᷑ dulia honoꝛ vel reuerentia debita rõnali cre

gture ⁊ exhibita. ct illo mõ cõſueuit dulig ccipi m.

6S Cõcedẽde ſunt etiã rõnes ad hoc inducte.

66

1

—

coem vſuz. Et hoc mõ eſt queſtio. vtrũ latria vel du
lia ſint diuerſe ſpecies virtutis:et ad h̊ ↄuenient᷑ rñ

det᷑ ꝙ ſic. Et rõ huiꝰeſt.qꝛ latria ⁊ dulia ↄſiderãt ex/

terioꝛes cultus qͥ formalẽ habẽt differẽtiã. ſᷣm ꝙ cre

ature ⁊ creatoꝛi exhibẽt᷑. Alius em̃ eſt modus adoꝛã
di creatoꝛc̃.⁊ alius adoꝛãdi creaturaʒ.et alia rõ mo/

