ſcutũ albũ incepit eſſe habet exponi ꝑ bas duas.ſcu/
tum albñ eſt.⁊ hec non eſt duplex.⁊ aliã que eſt.ſcu/
tum albũ pꝛius nõ fuit.⁊ hec eſt falſa.quia cius op/
poſita cſt vera.ſcutũ album fuit.Albũ em̃ cũ ſit ter/
minus accidẽtalis pᷣt ſupponcre ꝓ pꝛeſẽtibus et p/
teritis ꝑ indifferẽtiã.nõ ꝑ multiplicitatẽ. Pꝛeterea.
ſi dicat᷑ homo albus incipit currcre.incipit non po/
nit q;tum eſt de vi vocabuli circa albedinẽ ſed circa
curſum.Et ido adbuc iſte modus dicẽdi ẽ calũniabi
lis non modicuzʒ. Eſt adhuc tercius modus dicendi
ꝙ hoc ꝓnomẽ ille pᷣt demonſtrare ꝑſonam verbi.vlł
ſingulare bominis.Et ſi demõſtret ſingulare hois.

ſic opoꝛtet concedere hac.iſte hõ incepit eſſe.⁊ hanc.

iſte bomo eſt ab cterno.ſicut ↄcedit᷑.ꝙ iſte homo eſt

moꝛtuus ⁊ immoꝛtalis.ſed vnũ dicit᷑ ꝑ communica

tõem ydeomatũ.alterũ vero » ppaiccat nae. Si em̃
cũ vxpᷣs naſcit᷑.aliquis hõ mutat᷑ de non eẽ in eſſc.ne
ceſſe eſt ꝙ aliquis hõ incipiat eſſe.ſed non ẽ veruʒ ꝓ
alio homine q; ꝓ iſto hoie. Ille Shõ incipit eſſe ꝑ ꝓ
pꝛietatẽ nãe.ſed tñ ab cterno dicit᷑ eẽ.quia ẽ deus qͥ

ab eterno. Si g̊ iſte homo demõſtret ſingulare bo/

minis.abſqʒ dubio vera ẽ pꝛedicta locutio.Si auteʒ
demõſtret pſonã verbi.falſa.falſa inqᷓ; q;tũ ad ꝓpꝛie

tatẽ nature.quia ꝑſona vbi de ſua natura eſt eterna.

tũ ctiã ad comunicatõem ydeomatũ non admit/

titur. quia tale ydeoma nõ cõicatur ꝓpt᷑ boc ꝙ clau/

dit repugnãtiam intellectuũ.Et hic modus dicendi
rõnabilis eſt.⁊ minus calũniahilis qᷓ; pꝛedicti.⁊ plꝰ
facit ad ꝓpoſitũ.⁊ magis ↄſonat verbis magiſtri qui
dat ſẽſum pꝛedicte diſtinctõis.qᷓ;uis verba non po/
nat.ne deſcrerʒ modum theologicũ. Modernioꝛes

vero opoꝛtet magis explicare ꝓpter impoꝛtunitatẽ

querẽtium. Oeterminat em̃ magiſter ꝙ iſte hõ ince
pit eſſe m ꝙ bomo.non aũt ſᷣm ꝙ verbũ.Quid aũt

eſt aliud dicere.niſi ꝙ ꝑ illud ꝓnomẽ pᷣt demõſtrari

ſingulare bominis.vel ꝑſona filij dci. Scom banc g
diſtinctõez non oino ↄcedẽda eſt pᷣdicta locutõ.nec

oino negãda. Cõcedi em̃ pᷣt ᷣm vnũ ſenſuʒ.⁊ negari

vᷣm alium.Et ideo rõncs que ꝓbant pꝛecdictã locu/

XI

„ D —

tõeʒ in aliquo ſẽſu eſe veram.⁊ alie que ꝓbãt in ali

quo ſẽſu e falſam.ptranſiri poſſũt.quia ꝑ iſtã diſtin

ctõem ſoluũtur. ſᷣm em̃ diuerſa mẽbꝛa vtreq; wrum
2cludunt. ſicut ſũt due pꝛime rõnes ad pꝛim ꝑteʒ.
pᷣme due ad ꝑtem ſcdamAd illas vero que oſt?/
dunt locutõem eẽ verꝗ ſimpliciter vcl falſã.ſimplici
ter reſpondẽdum cẽ.¶ Ad illud qð obijcit ꝙ añ mdi
ↄſtitutõem hec eſt vera nullus bõò eſt. dᷣm q va eſt.
ſed tamẽ non opoꝛtet ꝙ iſta non ſit vera. nullus hõ
fuit.Et ratio buius eſt ꝓpter variatiõcm ſuppoſiti/
onis termini. Ham ſicut tactũ ẽ iſte terminꝰ.hõ.in
xpᷣo babet modũ ſupponẽdi termini accidẽtalis.ſed
illud argumẽtum non valct.hec fuit falſa album diſ
gregat. bec ẽ falſa albũ diſgregat.variat᷑ em̃̃ mod⸗
ſupponẽdi ipᷣius termini In pꝛima em hẽoat vnicã
ſuppoſitõnẽ.in ſcdᷣa duplicẽ. Ande qᷓ;uis illa ſit fal/
ſa.ille homo ẽ ante mũdi ↄſtitutõem.hec tamẽ ẽ ve/
ra.iſte homo fuit.quia ſenſus pᷣt eẽ talis.ille qui nũc

eſt homo.ante mũdi ↄſtitutõcʒ fuit. ideo nõ valʒ rõ
illa. ¶ Ad illud qd obijcitur q; implicatio ſequitur 25

ad ꝓpõem in qua implicatur. dom ꝙ venꝝ eſt ᷣm eã
differẽtiam tꝑis ᷣm quã implicat᷑. Ande bene ſequi
tur.ſi homo albus currit.homo eſt albus. Sed h̊ cũ
implicatio eſt reſpectu verbi de pꝛeterito tũc hʒ du⸗
plicẽ ſuppoſitõem.quia ſupponit ꝓ pꝛeſẽtibus et ꝓ

pꝛcteritis. Et ideo non ſequit᷑.iſte hõ ab cterho fuit.

ab cterno fuit homo.Sicut non ſequit᷑hoc albuʒ
fuit.&̊ h fuit albũ.quia regula ẽ ꝙ terminꝰ apponẽs
verbo reſtringit᷑ ſm ↄſignatum verbi cuiuſcũq; tꝑis
vᷣbo apponat.non aũt ſic ẽ de termino ex ꝑte ſbiccti
Et pᷣterea rõ illa peccat ex mutatõe ſuppõnis.¶ Ad

duas aũt rõnes in oppoſ.tũ non opoꝛtet reſponde/

re.quia ꝓcedunt ᷣm alium ſẽſum.ſ.ꝓut ille demon
ſtrat ꝑſonam. Pꝛeterea non ↄcludũt ꝙ pꝛedicta lo/
cutõ ſit falſa.quia poſſũt bee ſimul ſtare.ꝙ ſp fuerit.
et ꝙ inceperit eſſe ſᷣim diuerſas nãs.¶ Sed illud qdð

obiſcit᷑ tercio ꝙ ꝓnomẽ demõſtrat ꝑſonam. dom ꝙ

pſona accipit᷑ large ꝓ om̃i qð reddit determinatuzʒ
ſuppõitum vᷣbo.pᷣt em̃ dici.hec albedo. ⁊ ſic pᷣt bene

demonſtrare ſingulare ſuppõitũ hois.id eſt athomũ

nãe hũane qð aſſũptum ẽ a verbo.vel ipᷣaʒ hypoſta⸗/
ſim facta demonſtratõe nõ ad ſẽſum.ſed ad intellc/
ctum. Et ſi obijciat᷑ ꝙ in vtroꝙ ſẽſu eſt falſa.quia H
in vtroq; ſẽſu ẽ vera.illc hbomo ſemꝑ fuit.ddm q in

talibus plus toll t negatio qᷓ; ponat affirmatõ oppo

ſita.Hec em̃ ſimul ſtant.ſ.xpᷣm eẽ moꝛtaleʒ ⁊ immoꝛ
talẽ.Sed ille due locutões non ſimul ſtãt.xpᷣs ẽ moꝛ
talis.xpᷣs non eſt moꝛtalis.quia negatio mag negat
⁊ remouet ſignificatõem eius qð ẽ moꝛtale qᷓ; imoꝛ/
tale ſibi oppoſitũ. Per hũc etiam modũ intelligẽdũ

ꝙ amplius negat᷑ in hac.iſte homo non fuit qᷓ i hac
iſte bomo incepit eẽ.que ẽ affirmatiua.licʒ daudat

negatõem. Hee em̃ ſimul poſſũt eẽ vere.iſte homq ẽ
eternus. ⁊ ille homo incepit cẽ. ſed ille due nũqᷓ ille
homo ẽ eternus.ille homo nõ ẽ cternus.ea rõe qua
dictum ẽ.⁊ idco non pᷣt cõcludi q locutio pᷣdicta ſit
falſa ſimpliciter. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ hõ in xj
habz modum ſuꝑponẽdi termini accidẽtalis.dðʒ q;
hoc pᷣt ↄcedi in cõpatõe ad ꝑſonam xpᷣi que ẽ ſuppo
ſitum hũanitatis in infinitũ pᷣccdẽs foꝛmã bũanita-

tis. Sed in cõꝑationc ad ſingulare bominis verita/
tem non habet. Unde quãdo ille homo demonſtrat

ſingulare hominis.neceſſario ad idẽ tpᷣs refert᷑ ſup⸗
poſitum impoꝛtatũ ꝑ ꝓnomẽ ⁊ foꝛma impoꝛtata ꝑ.

—

xpᷣo 28

9*

noſñm. Et ido bec eſt falſa ille bomo fuit ab eterno. ni
ſi intelligatur ꝑ ydeomatũ cõmunicatõem. NHam ꝓꝑ
ꝓpꝛietatem nature verũ eſt dicere ꝙ ille hõ exiuit:
non eſſe in eſſe pꝑ generatõem. Et ſic patet reſpõſio
ad totũ.Huius & reſponſionis tota ſũma in bijs tri
bus conſiſtit. vt intelligat qualiter pnomen demõ/
ſtrare p̃ᷣt dupliciter.ſcʒ vł ꝑſõã verbi.vel ſinglare ho
minis. Intelligat nihilominus quõ dike kez ſun⸗
ponendi moduũ habet terminus accidẽtalis ⁊ ſbᷣſtã/
tialis reſpectu verbi 8 pꝛet erito.qᷓ;uis ex ꝑte pᷣdicati
ñ ſit differẽtis. Intelligat᷑ etiã ey poſſibile ẽ duo op/
poſita affirmar eodẽ in xpᷣo.ita ꝙ vnũ dict᷑ ꝑ vni
onem. alterũ ꝑ ꝓpꝛietatẽ nature.ſiue de eo.ſiue v ho
mine.neutrũ tamẽ iſtoꝝ vere pᷣt negari.plus em̃ tol
lit negatio q; ponat affirmatio.ſic dicit᷑ alibi ⁊ faci/
iter poſſet oſtctil.
— AOueſtisiiaj. ff
¶ Ven bec ſit concedẽda. Homo incepit eſſe deus. Et
ꝙ ſic videt᷑. Iſta eſt vera deus incepit eſſe bomo.&
3 ſimplici conuerſa. homo incepit eẽ dcus. ¶ Item
hperc eſt vera. homo incepit eſſe homo ꝓpter vnionez.
ſed vnio eſt recipꝛoca mutua.quia ſicut homo vni
tur deo.⁊ deꝰ homini.& ſi vnio recipꝛocat᷑.⁊ inceptõ
que ſuꝑ vnionẽ fundatur.& ſi hec eſt vera.deus ince
pit eſſec homo.ita ⁊ bec.homo incepit eſſe deꝰ.¶ Itẽ
ſimus in inſtãti in quo filius dei incarnatus eſt. bec
eſt vera.bomo eſt deus.⁊ ante G̊ homo non fuit ᷣs.
3 homo incepit eſſe deus.pᷣmiſſe ſunt vere.& condu
io.qm̃ pᷣmiſſe exponũt cõcluſionẽ. ¶ Itẽ anteqᷓ bõ
ejſſet.nec homo erat bomo.nec aliud.ſed homo ince
pit eſſe homo.⁊ hõ non potuit ante eſſe deus qᷓ; eſſ,
bomo.jꝗ ſi homo incepit eſſe bomo.homo cepit eſſe
deus. ¶ Sed contra. Hec ẽ vera. Iſte homo fuit ab
eterno deus.⁊ ad iſtũ hoiem ſequit᷑ homo. g bhõ fuit
eus ab cterno. g bec eſt falſa. homo incepit eſſe 8s.
heyii homo incepit eſſe deus.aut & iſte.aut ille.
Alic de alijs.ſed non eſt dare niſi de iſto.⁊ iſte bomo
ſemꝑ fuit deus.g non cepit eſſe deus.ꝗ bec eſt falſa
bomo cepit eſſe deus ¶ Itẽ cõmunicatõ eſt in ydeo⸗/
matibus.ẽ ſi homo incepit eſſe deꝰ.videt᷑ ꝙ h̊ ſit cõ/
cedenda.dei filius incepit eſſe deus.ſʒ hec ẽ falſa ſim
pliciter. ͤ pꝛima. ¶ Itẽ eſto ꝙ filius dei deponerz
boiem quẽ aſfũpſit pꝑ impoſſibile.tunc quero de hac.
iſte bomo veſinit eſſe deus.hec eſt falſa. pari rõe et
hec eſt falſa. bomo incepit eſſe deꝰ cũ affũpſit. Pꝛo/
batio minoꝛis.nũc eſt vnio.g̊ ↄmunicatio ẽ in ydeo
matibus.& ſi filius dei ſꝑ erit filius dei.⁊ hõ ſemper
erit deus.ſequit᷑ neceſſario ꝙ hec ſit vera.iſte bomo
erit ſemꝑ deus.⁊ hec ſimiliter. filius dei ſp erit hõ.g
⁊ bec eſt falſa.homo deſinit eſſe deus.⁊ hec.deus de
ſinit eſſe bomo.pari rõe ⁊ hee ſũt falſe.iſtę homo in/
cepit eſſe deus.⁊ deus incepit cẽ homo.¶ Rꝰ. dom.
ꝙ; abſqʒ dubio bec concedit᷑ deus incepit eẽ bõ.ſʒ ̊
mc.homo incepit eẽ deus dubiũ eſt vtꝝ ſimpliciter
ſit coneedẽda. Quidã em̃ wluerũt eã diſtinguere.ex
co ꝙ boc verbũñ incepit pᷣt attribui huic termino bo/
mo ratione ſuppoſiti wi rõne foꝛme. Si attribuatur
rõne foꝛme.tunc iſte terminꝰhomo babet ſuppoſiti⸗
onẽ ſimplicem.⁊ tuncẽ ſeſus.q deus incepit pᷣdicari
Shomie. quia mõ pꝛedicat᷑.⁊ pꝛius nõ pꝛedicabat᷑.
⁊ ſic locutio habet veritatẽ. Si vero reſpiciat ipſum
rõne ſuppoſiti.ſie dixerunt ꝙ hec eſt falſa locutio.qꝛ
ſuppoſito ſp ↄuenit eẽ deñ.uiꝰ aũt ſimile aſſignat
ſe ſi dicat᷑ albũ icepit eẽ ſcutũ.eo ꝙ ſcutũ pꝛimu fu⸗

29

reſpicit ipᷣm gratia foꝛme.Licet aũt nõſſit pᷣ

it ⁊ poſt dealbet᷑. Si em̃ inceptis attribuat᷑ huic ter/
mino album rõne foꝛme vera eſt locutio. Si ratione
ſuppoſiti.falſa eſt.Quia quod eſt albũ pꝛius fuit ſcu

tum. Si aũt querat᷑ rõ huius multiplicitatis.dicunt
eam ex hoc ꝓuenire.quia verbũ incipiendi claudit iĩ
ſe negatõem. ⁊ illa pᷣt intelligi pcedere terminũ.⁊ ſic
facit ipᷣm habere ſimplicẽ ſuppoſitiõem.vel ſequi.et

ſic reſpicit ipſuʒ gratia ſuppoſiti. Unde qᷓuis reſpe-
ctu aliquoꝛũ actuũ vel verboꝝ terminꝰ ſbᷣiectꝰdeter
minare habeat ſuppoſitõem ſimplicẽ aut pſonalem.
tamẽ reſpectu huiꝰ verbi. incepit. vtroqʒ mõ pᷣt ſup

ponere. ⁊ boc non ponit multiplicitatẽ in ſupponẽ/⸗

te.ſᷣ in tota locutione ex varia negatiõis cõpatione.

Hec añt diſtinctio ſatis eſt rõnabilis.ſi tamẽ intelli⸗

gatur ſimplex ſuppoſitio.vt dicat᷑ terminꝰ hr̃e ſim/
plicem ſuppoſitõem ſbᷣ quo non licet deſcẽdere.ſicut
cum dicit᷑ ſolus homo currit.vel ſimplicẽ ſuppoſiti-
onem habere quãdo pᷣdicatũ vel aliquid aicges
licta di⸗
ſtinctio repꝛobãda.attamẽ nõ viſſoluit plene ambi/
guitatẽ locutõis ꝓpoſite.qm̃ ſi reſpicit ipᷣm ratione
ſuppoſiti. adhuc babet locutio veritatẽ. Si em̃ ̊ eſt
vera. iſtè homo incepit eẽ in aliquo ſẽſu vt pꝛiꝰ pba⸗
tum ẽ.abſqʒ dubio veꝝ eſt ꝙ incepit eẽ deus.Et ꝓpt
boc intelligẽdum ꝙ adbuc pᷣdicta locutio habet ve/⸗
ritatem ᷣm ꝙ verbũñ ivcipiendi reſpicit tinñ ſbiectus
gratia ſuppoſiti.Añ attẽdẽdum ꝙ ille terminus bõ 30
reſpectu xpi ꝑtim hʒ naturã termini accidẽtalis.par
tim nam termini ſᷣſtãtialis. Naturã inquã termini
aecidẽtalis reſpectu ꝑſone q̃ pꝛcexiſtit. HNaturã ter/
mini ſpᷣſtãtialis reſpeccu ſingularis bois ꝙ ſimul cñ
ipᷣo incepit.ꝑ qð ille terminꝰ homo habʒ ſupponere
ꝓ ſingulari hois ꝑ ſe. ꝓ ꝑſona verbi non.non gra⸗
tia vnionis. Et qm̃ ꝓ ſuppoſito ſingularis bois.qd
quidem eſt JBs.bʒ veritatẽ locutio.qᷓ;uis non bẽat
ꝙ ſuppoſito qð eſt ꝑſona xp̃i.hinc eſt ꝙ pᷣdicta locu/
tio recipi pᷣt tanq;ᷓ ſuinplicit᷑ vera.Et concedẽde ſunt
rõnes ad boc.¶ Ad ulud qð obijcit᷑ ꝙ bec eſt vera. 5ſ
Ille hõ ab eterno fuit deus. dom i iſte demõſtrer
ꝑſonã. vera c.⁊ in illo ſẽſu falſa ẽ.iſte hõ incepit eſſe
deus. Si vero ſuppoſitũ hõis reſpiciat.adhuc pᷣt eẽ
vera ꝑ vnionẽ ſiue ydeomatũ cõmunicatiõem. ſʒ tñ
ex boc non ſequit᷑ ꝙ iſta ſit falſa iſte hbõ incepit eẽ deꝰ
ꝑ ꝓpꝛietatẽ ſue nãe. Couenit em̃ ſicut pᷣus dictũ fuit
bũc hoĩeʒ dicẽ moꝛtalẽ ⁊ imoꝛtalẽ ſine ↄtradictõne.
Et ꝑ hoc pʒ ſequẽs obiectũ.qꝛ ſi hõ incepit eſſe veꝰ. 32
aut iſte aut ille.Dici pᷣtꝙ iſte.ſed iſte ibi ñ demõſtrat
ꝑſonã ſed ſingulare bois ſicut pꝛius dictũ fuit. An-

de nõ eſt ſimile ſi dicat᷑ albũ incipit eſſe ſcutũ.qꝛ al/

bũ non hʒz niſi nãm termini accidẽtalis.nec bʒ ſup/

poſitũ ꝓ quo poſſet reddẽ locutõeʒ niſi ißßm

ſcutũ.nõ ſic aũt ẽ in hoie reſpectu xpᷣi. ¶ Ad ill qad ʒ
obijcit᷑ de cõmunicatõe ydeomatũ.dum ꝙ in ydeo⸗

matũ cõmunicatõe bec regula ẽ attẽdẽda.quia om/

nia ↄmunicãtur.bijs dũtaxat exceptis que expᷣmũt
ipam vnionẽ.vel que claudũt intellectun repugnan
tiam rõne cuius erroꝛi appꝛopinquãt.Rõ aũt huiꝰ
eſt.qꝛ cõmunicatio ydeomatũ fũdat᷑ ſup ißam vnio
nem. ⁊ oꝛdinat᷑ ad fidei catholicaj expꝛeſſionẽ. ⁊ iso
non cõmunicãt᷑ illa que impoꝛtãt vnionẽ.vñ quis
bec ſit vera filiꝰdei ẽ incarnatꝰ.hec tñ ẽ falſa.bõ ẽ in⸗

carnatus. Similit᷑ intelligẽdum ẽ de bijs que repu/

gnãtiam intellectuũ impoꝛtãt.ſicut ſũt eẽ creaturã.
et ee ᷣgeſtinati. ⁊ ſimilis. Et qm cũ dicit hõ incepit

ſtuun
„Coönunt
Eleoidet!
ſitcſdan
ſondeint
Meſtnulfi
antdo en
hoſonde
Zinas
ſote
atureaſt

KNI
N

tbeede
chyer⸗
Cchßor
nenſipe
ng deg
zih
termittu
men
gen⸗
fotgtn
ltt inn
xm
ile

I

N

H
e
timi
ar
chelene
iienii
ikfii,
ſen
eurt
RNgtce
kfnle,
Niinl
NKni iin,
miagdiigi
aigitſ
Tait iſtet
diſolntpctn
inahiatin tn
Sõ
ncehtcidast
ica barebtet
chictti bin
ung lemtinsi
Wnmniaddiit
rianinn
rmmn ſmir/
lrni illa
uhitmet,
ſwiginehig
burn Fe ainn
Pirckg drrle
rledenöͤſt
iltübcht,
pcnt achuft
ormnicni /
iehöncit
S
min⸗

ro agit ↄditõe nãe affũpte qtũ ad ſexũ ibi. Solet etiã queri quis curioſe ⁊c. Pꝛima bʒ duas.

eſe deus.impoꝛtat᷑ vnio.ideo talis ydeomatis non eatõem. nee alio mõ eſt verũ dicere ꝙ bõ ſit deꝰ Et

34 eſt cõmunicatio.¶¶ Ad illud qdð querit᷑ ſi ꝑ impoſſi / ſitu obijcias ꝙ deſinere implicat nõ eſſe. ⁊ iſte ñ poſ

bile diuidat᷑ homo s deo. vtrum bec ſit vera.bõ de · ſunt ↄcedi ſimul de xpo.erat ⁊ nõ erat.ddim ꝙ ſicut
ſinit eſſc deus.dm ꝙ ſic.nec valet. hõ ſꝑ erat deꝰ.ẽ ictũ fuit.plꝰ negat negatio explicita qᷓᷓ iplicita. p᷑
non deſinit eſſe deus. Sicut em̃ prius tactũ fuit.iſte boc iſts ↄceditur tãqᷓ; vera.iſte bõ eſt immoꝛtal de
due ſimul ſũt vere. hõ deſinit eſſe deus.⁊ bõ ſemper mõſtrato xpo in ſtatu paſſibilitatis.qᷓuis ñ cõceda/
erat ðs. uiap ydeomatũ cõmunicatõem becẽ vera tur.iſte hõ nõ ẽ moꝛtalis.Et ſic patent ea que in hac
bõ ſꝑ erat deꝰ.⁊ tãdiu erit vera q;diu durabit vnio parte querũtur ⁊ qualiter ydeomata cõmunicãtur.
Si vo cras ſoluat᷑ vnio.tũc nec ꝑ ydeomatũ ↄmuni

¶ Diſtinctio.xij.quõ verbi ſeu xpᷣi incarnatio oꝛdinat᷑ ad noſtrã redẽptõem qᷓ;tũ ad genus
Maturea ſipte Elr iez ue t e e zfucriepegenereadeW. e en e.n
Alet etiã queri vtrũ aliũ boiem ⁊c̃. In pꝛecedẽtibus determinauit mgr̃ de incarnatione verbi in ſe.
AIn bacparte determinat de ipſa incamsatione pꝛout oꝛdinatur ad nr̃am redemptõem.⁊ durat bec
R pars a pꝛincipio buius diſtinctõis. xij. vſq; ad. xxiij. diſt. ⁊ ↄtinet. xj. diſt. ſicut ⁊ ꝑs pꝛecedẽs. Diuidit

aũt bec ꝑs in duas.in quarũ pꝛima agit de bijs ſᷣm que chꝛiſti incarnatio oꝛdinat᷑ ad nram redeptiõem. In

ſcda vero agit de ipſa redẽptione qᷓ facta eſt ꝑ paſſionẽ.infra.di.xix. Nũc queramꝰ qualiter ꝑ moꝛtẽ ipſiꝰ ꝛt.
Et qm̃ oꝛdinatio incarnatois ad nrf̃am recaide in quatuoꝛ aſiſtit.ſcʒ.in ↄfoꝛmitate nãe.in plenitudie gra
tie ⁊ ſapiẽtie.in defectu paſſibilitatis.⁊ in vſu virtutis.iõ ꝑs iſta bʒ quatuoꝛ ꝑtes. In quaꝝ pᷣma determiat
mgr de genere nãe aſſũpte.vtrũ fuerit ð genẽ Ade. In ſca vero agit de plenitudine gre ⁊ ſapiẽtie.infra di.
xiij. Pꝛeterea ſciẽdũ ẽ cbꝛiſtũ m hoĩem ⁊c̃. In tercia vero agit de defectu paſſionis.infra di.xv. Illud q̃ʒ pᷣ
termittẽdũ ñ eſt ⁊c. In quarta vero agit ð vſu virtutis.j.di.xvij. Doſt pꝛedicta ↄſiderari opoꝛtet ⁊c. ¶ PDꝛi
ma ꝑs ptinet pꝛeſetẽ di. ⁊ diuidit᷑ in tres ꝑtes. In quarũ pꝛima męf determiat de ↄditõe nae aſſũpte q;tum
ad genꝰ. In ſcda de ↄditõe nae aſſũpte ꝙtũ ad li.ar.ibi.Ideo nõ imerito querit᷑ vtꝝ hõ ille X. F tercia ve
. . In pᷣma mo
uet qõnem ⁊ determinat. In ſca vero auẽte ↄfirmat.ibi.vt em̃ ait Aug.⁊c.Similiter ſcᷣa ꝑs bʒ Luas. In⸗
pma determiat veritatẽ. In ſcᷣa diſſoluit ſophiſticas rõnes.ibi.Quidã tamẽ ꝓbare conãtur ⁊c. Sil tercia
es habet duas. In pꝛima qᷓrit qõnem ⁊ determiat. In ſcᷣs ꝓfirmat.⁊ ibi. Añ Aug in li.lxxxiij.q.⁊c.

Houet qõnem ⁊ determinat de cõditõe nature aſſũpte quãtuʒ ad genus
Itrum ſcilicet deus alium hominẽ aſſumere potuit vel aliũde qᷓ; de genere
Ade. 3
Olet etiã q̃ri. Vtrũ ðᷣs aliũ hoĩem vel aliũde qᷓ de genere illiꝰ Adã
aſſumere potuerit. Ad quod ſane dici poteſt ipᷣm aliam aĩam ⁊ aliam
H R carnem potuiſſe aſſumere.quia gratia tm̃ aſſũpta eſt anima illa ⁊ ca⸗
tro a verbo dei. .
Confirmat determinatiõeʒ ſuã auẽte dggg. b
Vt em̃ ait Aug. In rebus ꝑ tpᷣs oꝛtis illa ſũma gr̃a eſt.ꝙ homo in vnitateꝑ
MW ſone coniũctus eſt deo. Potuit g deus aliã aiam ⁊ aliã carnem ſumere. ⁊ car
AuguZð!· neuym vtiq; aliũde qᷓ; de genere adã. Vnde Aug.xiij.li.de tri. Potuit itaq; de
uures hoieʒ aliunde ſuſcipere in quo eſſet mediatoꝛ dei ⁊ hoĩm.nõ de genere il⸗/
lius Adã qui peccato ſuo obligauit genus hũanũ.ſicut ipᷣm quẽ pꝛimo crea⸗/
uit.non de genere alicuius creauit. Poterat &̊ vel ſic vel alio quo vellet mo⸗
dDdo creare vnũ aliũ de quo vinceretur victoꝛ pꝛioꝛis. Sed melius iudicauit.
et de ipᷣo quod victũ fuerat genere aſſumere hoĩem.ꝑ quẽ hominis vinceret
inimicũ.⁊ tamẽ ex virgine cuius cõceptũ ſpũs non caro.fides non libido p⸗
uenit. nec interfuit carnis concupiſcẽtia qua ceteri concipiũtur qui oꝛiginale
trahũt peccatũ.ſed credẽdo nõ ↄcũbendo facta eſt fecũdata virginitas. Ex
7 aꝑte oſtẽditur ⁊ aliũ ⁊ aliũde hoĩem deũ aſſumẽ potuiſſe. W

XII

Mouet qõneʒ ⁊ determinat veritatẽ de ↄditione nature aſſũpte quastum
S
¶ Odeo nõ immerito querit᷑. Vtꝝ hõ ille potuerit peccare.vel nõ eſſe de?ꝰ Si
em̃ potuit peccare.etiã potuit dãnari.Si potuit dãnari.potuit nõ eſſe deus.
ſi potuit peccare. potuit nõ eſſe deus.qꝛ eẽ deũ ⁊ poſſe velle iniquitateʒ ſi⸗
as mul eẽ nequeũt. Hic diſtinctõe opus eſt. VUtrũ de p⸗ a ¶ Hic diſtictõe op⸗
ſona an de natura agat᷑. Si em̃ de ꝑſona agit᷑maniſe eſt. Aidet᷑ ꝙ diſtictio

ſttũ eſi ꝙ peccare nõ potuit. nec deus nõ eẽ potuit. Si illa nlla ſt. aui
vero de natura. diſcutiẽdũ eſt viꝝ agat de ea vt vbpo care nõ potuit. non

Vnita.an de ea tãqᷓ; nõ vnita verbo ⁊ tñ enti.id eſt an vr ꝙ aliquo mõ pec/

liberũ arbitriũ. Vtrũ ſqʒ hõ ille potuit peccare vel nõ eſſe deus. co

sſſũpte fuit hũani generꝭ medicina. vr
nõ debuerit foꝛmari de maſſa coꝛupta.

wꝙ babuit li. ar. vtibili

tatẽ. et ita ꝙ peccare

potuerit. Si at toe
pꝰ vnionẽ. peccareñ
potuit.qꝛ ñ potuit nõ

eẽ beatus.aut ñ eẽ ðs
qꝛũ neutꝝ patiti xpᷣo
aliquod æc pctĩ. Et
ſic pʒ totu.

—

Cõfirmat determinatõem ſuã auẽte Aug.
Vnde Aug.in li.lxxxiij.qõnũ.hhoĩs liberatio in vtro

qᷓ; ſexu debuit apparere. qꝛ virũ opoꝛtebat ſuſcipe⸗
re qui ſexus honoꝛabilioꝛ ẽ.ↄſequẽs erat ⁊ feminei ſe⸗

xus liberatio.hinc apparet ꝙ ille vir de femina natꝰẽ
Sapiẽtia qͥʒ dei q̃ dicit᷑ vnigenitꝰ filiꝰ hoĩe ſuſcepto ĩ
vtero.⁊ de vtero vᷣginis.liberatõem hois indicauit.

care potuerit. Iẽ aia de ea ſᷣm ꝙ vnita fuit verbo.an de ea hm ꝙ eſſe potu⸗
ilta btã ẽ ⁊ nõ pᷣt ñ e it ⁊ non vnita verbo. Mõ eſt em ambiguũ alam illam
bta Eſi be ai ſipee entẽ vnitã verbo peccarenõ poſſe. æ eſt ſine ambigui/
5 ſürer vepcα tate verü eandẽ ſi eſſet ? nõ vnita vbo. poſſe peccare.
nlta vi et opoꝰdiſtict ·¶ Diſſoluit ſophiſticas rõnes qbus impꝛobi quidam
one. Re. dõᷣ. ꝙ bᷣm in / conãtur ꝙ hũana natura xpᷣi bo vnita potuerit pec⸗ .
tellectũ qõnis quẽ at carree. d
tẽdit qõnẽ ꝓponẽs nt ( uidã tamẽ ꝓbare conãtur etiã eã vnitã verbo poſ⸗
goborret ſi odag in ſe peccare, quia liberũ arbitriuʒ habet. ita pht flecti in
de aĩa rpi vnita. vtri Vtraq; ꝑtẽ.quod fruiolũ eſt.cũ ⁊ angeli liberũ arbitri
babucrit vertibilita⸗ um habeãt. ? tamen gratia adeo ſũt cõfirmati vt pec⸗
tẽ arbitrij. verũtamẽ care nequeãt. Quãato magis ergo ille hõ cui ſpũs eſt
mgẽ ex abũdãti diſtin datus ſine mẽſura. Inducũt qͥ; auẽtem ad ꝓbãdum Auẽtſad idẽ,
guit ad remouẽdũ im idẽ.Scriptũ ẽ em̃ in libro Sapiẽtie. Qui potuit trãſ⸗: Ecci.xxxi.
Horennderer uleſ geedi ⁊ nõ eſt trãſgreſſus.facẽ malũ ⁊ nõ fecit. Sʒ sboe
roͤngbilit qritur vtrũ accipiẽdũ eſt ſm mẽbꝛa.vł ꝑtim de capite.ꝑtim ð mẽ⸗
ille bõ peccare wotue bꝛis. De capite.nõ eſt traſgreſſus.⁊ nõ fecit malũ.De
rit. qꝛ cu pᷣbũ poſſen mẽbꝛis.po tuit trãſgredi ⁊ facẽ malũ. 2
di ſit pteriti tpis. ider ¶ Abouet qõnẽ ⁊ determinat de conditõe nature aſ⸗
miatept erter ſe a ſupte quatũ ad ſexũ. Attũ ſc deus potuerit aſſume /
de ber en H ho pe re hoiem in ſexu muliebꝛi. e
vnioné. Si ad tẽpus ¶ Solet etiã queri quis curioſe a nõ nullis.Si ðs hĩ
añ vnionẽ. cũ añ vnio nãꝗ naturã potuit aſſumè ſᷣm muliebꝛẽ ſexũ. QAuidam QAuoꝛũdã opi⸗
nẽ poſſibile fuerit illũ arbitrãtur euʒ potuiſſe aſſumẽ hoĩem in femineo ſeru mo.
hoiez ercari. tñ vobo vt aſſũpſit in virili. Sed opoꝛtuniꝰ atq; cõueniẽtius
nõ vniri. poſſible fuit factñ eſt. vt de femina naſceret᷑ et virũ aſſumẽet. vt ita

Dintelligẽtiã bui⸗ ꝑtis m tria ꝗᷓ mgr det/
minat.incidit h̊ qõ circa tria. Pꝛimo q̃rit᷑ de

d li.ar.vſũ.Lercio vᷣo q̃rit᷑ de ipᷣa nã aſſũ⸗

Senẽ ada.Scdo vo vtrũ congruum fuiſſet aſſume/

re adã.

Queſtio.ſ.

¶ Atuꝝ decuerit filiũ dei affumere hũanã nãm de maſ

ſa pditõis ſiue de genẽ adã.Et ꝙ nõ vr. Alteriꝰ qli/
atis ⁊ nãe dʒ eẽ moꝛbꝰ ⁊ medicina.& ſi xpᷣs rõe nãe

tẽ nobi
lioꝛi foꝛme nobilis dʒ aptari mã. ſi aia xpᷣi fuit pu/
riſſima ⁊ imunis ab om̃i pctõ.vr̃ ꝙ caro xpᷣidebue/
rit eẽ ab oi coꝛruptõe aliena. Mõ g de maſſa coꝛru⸗
pta. ac ꝑ ̊ nec ð genẽ adã. ¶ Itẽ ipꝛoperiũ ꝑentũ re
dũdat in ꝓlẽ ſᷣm ꝙ diẽ ſapiẽs. Sʒ xpᷣs debuit eẽ imu

ſis ob ois peti paopeno ßß debuit e gene boiiß

Hogruitate nãe aſſũpte qtũ ad genꝰ. Scdo qᷓ
N rit᷑ qtũ a fü. eian⸗
prta q̃tũ ad ↄgruẽtiã ſexus Circa pᷣmũ querũt᷑ duo.

eiꝰ caro

mi. ¶ Itẽ debitũ pentũ ĩputat᷑ pli.ð mediatoꝛ debu
it e abſq; oĩ pctõ.vt eiꝰſolutõ oino acceptaret᷑ a o

ſic dicit nicg ñ debuit eſſe ð genẽ ade. ¶ Sed õ.
Neb.ij.qͥ ſãctificat ⁊ qͥ ſãctificat᷑ ex vno oẽs.ſᷣ xpᷣs ̃
ſctificat. q vo ſctificat᷑ ſt filij adã. vr ꝙ ſic alij ſũt
enẽ Ade.ita etiã xpᷣs fuerit ⁊ debuerit eẽ.¶ Itẽ
culpa bois ñ decʒ niſi hoieʒ ſatiſfacẽ. p dpa oim fi
lioꝛum Ade nullus dʒ ſatiſfacẽ niſi q̃ ſit filiꝰ Adam.

ß; v“p̃s ſatiſfecit ꝓ cpa nr̃a.g̊ debuit eẽ & nro genẽ ⁊
8 nfa maſſa.¶ Itẽ ſi hõ ſtetiſſʒ.nilli a lij generi ccez

ture eẽt obnoxiꝰtãqᷓ; ꝑ ipᷣʒ hĩet ſtare.& ſi bõ ꝑ xpᷣj re/

uocat᷑i pᷣſtinã dignitatẽ.vẽ ꝙ nlli alij generi creatuꝛe

debuit eẽ obnoxius tãqᷓᷓ ꝑ illᷣ ſuxgẽt.ſᷣ ſurrexit ꝑ cri
ſtũ.gᷓ vr̃ ꝙ xpᷣs ʒ carnẽ debuit eè ð genẽ carnis vici

gte. e tato ↄgruentioꝛ ẽ mediatoꝛ.qᷓto ꝓximioꝛ

vtriuſq; generi.Si ꝭ̊ ↄgruẽtiſſimꝰ mediatoꝛ fuit cri
ſtꝰ int᷑ hoies pctõꝛes ⁊ deñ.g debuit eẽ ð genẽ hoim

pcetõꝝ.¶ R“. d ꝙ abſq; dubio dei filiꝰ potuiſſʒ car

nẽ aſſumẽ aliũde q; ð maſſa coꝛrupta. ſiue a liũde qᷓ
ex hijs q pceſſert ð genẽ Adã.mag tñ cõgruebat ꝙ
ð genẽ ade carnẽ affumẽt. ⁊ lʒ mite ſint ↄgruentie qͥ

*

eltt in
Nnſctor
ipt ofuue
clcitſn
scet att
ſopbo⸗

Gſenri
Pbümnun
ali Jut
triſis
ſgic
en6
diſſennia
zdsẽ.
Bun
enon
ſe
nnteyd
ſctebyo
biſtt
nacort
le P
rrum
ſftag
mign
h
as
Gigalten
ipcbthen
6tiagna
gißeſten
nitwaineg
doranfe
wiesg
Ge
nun
toe
. ſlcs
ge⸗
hden
erſon
noßi
piß.
Golenie
len
ſopet
dtaec
ltſpt
oo⸗

—
—

ſd
öͤtis
leti
fiüpie
ſgeei
ffnui
ie
. 8
G

.

—

T“õl

nos latẽt iuxta mitifoꝛmitatẽ ſapie dei.tñ ſᷣm vᷣba et
dicta ſctõꝝ q̃tuoꝛ pñt rões ↄgruẽtie aſſignari. Dꝛia
ẽ ꝓpt᷑ cõſuãdã rectitudinẽ iuſticie.vt vicʒ eiuſdẽ ge/
ner eẽt ſatiſfactoꝛ ⁊ pᷣuaricatoꝛ. Mã ⁊ ſi alteriꝰ gene
ris cẽt.ñ attribueret᷑ eidẽ generi ſatiſfactõ cui ⁊ offẽ

—

„

*pentibꝰ ccupſĩam ũ bereditauit ꝑ quã hõ obligat?

eſt pene.hinc eſt ꝙ nullins pene fuit debitoꝛ.S libe/
ralls ⁊ volũtarius ꝑſolutoꝛ.

¶ Queſtio. ij.

ſio.ac ꝑ boc ñ recte ſuaretur iuſticie rectitudo.q̃ ab ¶ Utrũ cõgruũ fuiſſet ipſũ Adaʒ aſſumi:O ſic vr. qꝛ

illo genẽ reqͥrit emẽdã in qͥ reꝑit pᷣcedẽtẽ offẽſã.Se/
cũda ẽ ꝓpt᷑ manifeſtãdã dulcedineʒ mie.vt vicʒ ipſe

dñs qͥ ab boie ↄtẽptꝰ fuerat tãq; ab aduerſario ⁊ ini
mico. ipᷣe idẽ generi hũano vniret᷑ in xpᷣo in vnitatẽ

pſõc.in q manifeſtat mira dei ↄdeſcẽſio.·i h.ꝙ ipᷣe ge
nꝰ bũanũ ſibi inimicũ ↄiũgẽ voluit i idiſſolublłe vin
culũ. Juxta illð qͥd d̃ Roma.v.Cõmẽdat ãt chari/
tatẽ ſuã ⁊c. Tercia ãt rõ ẽ ad declarãdã oꝛdiatiõem
ſapic.qꝗᷓ qͥdẽ oꝛdiatõ nilo pᷣt ifringi vicio.Decreuerat
em̃ dᷣs ⁊ oꝛdiabat vt genꝰhũanũ totũ młtiplicaret᷑ ⁊

diſſemiaret᷑ ex vno ꝓpt᷑ repñtatiõeʒ illiꝰvlis pᷣncipij

qd 8s è. nec pꝑ boc petm̃ infringi debuit.⁊ iõ xpᷣs me
zare dei Rorm verꝰ. nõ aliũde ᷣ ð maſſa totiꝰ
gener bũani debuit foꝛmari. Quarta vo rõ ẽ ad cõ
ſidcrãdã altitudinẽ hane nãe quã deꝰin tãta digni
tate ↄdiderat.vt nlli alij generi creature ſ̃ ſoli do eſ-
ſet obnoxia. Si ͤ nõ modicũ ẽ obnoxia redẽptoꝛi.de
cẽs ẽ vt redẽptoꝛ.aut ſolũ eẽt ðs.aut ſi hr̃et i ſe genꝰ

nꝗãe create.boc eẽt de genẽ illiꝰmaſſe qͥ oꝛtũ hbʒ a lũb

ade. Pꝛopt bas rões ↄgruẽtie q̃ appent manife/
ſte. ⁊ a vbis ſãctoꝝ bñt firmitatẽ.ↄcedẽdũ ẽ ꝙ nõ ſo

lũ fuit cõgruũ ꝙ; xpᷣs aſſumẽt carneʒ de nr̃o genẽ ad

reꝑatõeʒ hũane nae.verum ctiã hoc magis fuit con
gruuzʒ. qꝙ; ꝙ alio mõ faceret. Iʒ alio mõ facere poſſet.
Uñ roes bᷣ pbãtes ſũt ↄccdẽde.(¶ Ad illð g 3 pᷣmo
obꝛ ꝙ alteriꝰnãe dʒ eẽ moꝛbꝰ ꝙᷓ; medicina.dð ꝙ veꝝ
Ep eo tꝑe in qͥ res pᷣt dici medicia alteriꝰgeneris.nõ
qᷓ;ẽtũ ad nãm.ſᷣ qᷓtũ ad vim creatiuã.⁊ ſic fuit ĩ xpᷣo.
qꝛ ipᷣe ñ erat infectꝰ coꝛruptõe ↄcupie.̊ hẽbat i ſe ple
nitudinẽ gr̃e. VUñ ⁊ apls dic ꝙ pᷣmꝰ hõ fuit de terra
terrcnꝰ.ſes de celo celeſtis.ñ ꝓpt᷑ diuerſitatẽ nae vł
mãe.ſᷣ ꝓpt᷑ driaʒ q;tũ ad ꝗᷓlitatẽ vᷣtutis ⁊ vicij.gre et
cłpe.Oꝛ ſi velis iſtare ꝙ moꝛbꝰ⁊ medicia ſũt diuerſa
rũ naturaꝝ ſimplꝛ.d ꝙ hᷣ hʒ locũ ĩ medicia cuiꝰopa
tio ẽ ꝑ vim nae ñ ꝑ actũ volũtatis deliberatie.¶ Ad
ulð qð obꝛ ꝙ nobił mã dʒ rñdere nobili foꝛme.dðm
q; veꝝ ẽ de mã diſpoſita diſpoſitõe vltia q̃ ẽ nccitas.
de mã remota ñ opoꝛtʒz. qm̃ ois nobilitas cõſurgit

ex foꝛma ipᷣi nãe ſuꝑpaddita.⁊am̃ maſſa hũani gene

nis ñ ẽ ꝓxima mã reſpectu aie xpᷣi.iõ ñ ſcqͥt᷑ ꝙ coꝛpꝰ
xpᷣi ñ fucrit de illa maſſa.ſᷣ caro organiʒata ⁊ pfecta
cõpletione aptata fuit illiꝰmã.⁊ hac bñ lʒ iferre q
valde nobil fuit.cũ ad nobiliſſimã aiaʒ aptata eſſet.
vñ optime fuit cõplexionata.⁊ ab oĩ coꝛruptõe ⁊ fe/
ditate cõcupie aliena.Ex hᷣ tñ nõ lʒ inferre ꝙ nõ fue
rit ſũpta illa coꝛruptõis maſſa. ita ei pura fuit illa
caro ꝑ vtutẽ ſpũs agẽtẽ.ſic ſi ð celeſti ſpa ſapta fuiſ-
ſz. ¶ Ad illð q̃d obꝛ.ꝙ ipꝛoperiũ parẽtũ redũdat i fi
liũ.dð ꝙ veꝝ ẽ cũ filiꝰ ẽ imitatoꝛ ſcelerũ pꝛis. Cñ ãt
ei vᷣrius ⁊ oppoſitꝰẽ qᷓ;tũ ad moꝛes.nõ dʒ in eñ iuſte
redũdare.niſi ipᷣe filiꝰ mera ſua benignitate ipꝛope/
riũ pꝛis poꝛtare velit ⁊ ſuſtinere.⁊ ſic ĩ ꝓpoſito intel/

ligẽdũ fuiſfe. Añ xpᷣs ñ ex merito vłneceſſitate ſuͤ/

ſtinuit ipꝛoperiũ Ade.ſᷣ ex mera ſua benignitate. vt
vuũ ipᷣe ſuſtineret ꝓ alio q̊d ex ſe ñ meruit.ali libera-/
rxeæt᷑ ab ipꝛoperio qd ex ſua culpa ꝓmeruit.¶ Ad il/

lud q̊d obẽ ꝙ debitũ ꝑentũ ĩputat᷑ ꝓli.dð ꝙ h vxen ẽ

cñ ples ſuccedit ꝑentibꝰ in bereditate:⁊ qm criſtus s

7

criſtꝰ deduit eẽ ð genere Ade. vt ſatiſfaceret ꝓ pctõ
totiꝰgeneris qq pceſſit ð ſũbis Ade. pi roc debuit
dei filiꝰ ipſũ adã aſſumere.vt ꝓ pctõ ipſiꝰ Ade ↄgru
entiſſime ſatiſfaceret. ¶ Itẽ nullũ magis decz ſuſti⸗
nere penã ꝓ culpa qᷓ eũ qͥ culpã cõmiſit.Si ̊ hõ aſ/

ſũptꝰpuniri debuit ꝓ pctõ ade.ſic ⁊ factũ ẽ.vr̃ ꝙ nł⸗

lũ aliũ hoĩeʒ adeo decuit aſſumere ſic pᷣmũ hominẽ.
¶ Itẽ efficaciꝰcurat moꝛbũ qͥ curat ipſũ in ſua radi
ce q́; qͥ curat ln ramo.ᷣ moꝛbꝰcoꝛruptõis huani ge/
neris oꝛtũ habuit in adã ⁊ curatꝰfuit i chuſto. pfe/
ctiꝰcuratꝰfuiſſet ſi filiꝰdei aſſũpſiſſʒ pᷣmũ hoieʒ q; aſ
ſumẽdo aliquẽ de eiꝰ genere.ſᷣ decʒ Sami inecdicũ fa
cere oẽ qͥq atteſtat᷑ pfectiõi medicic.g ⁊cẽ.¶ Iteʒ ad
hoc ꝙ aia curet᷑ ꝑ aduẽtũ ſpũſſãcti.ncce ẽ ꝙ.ſ.ſ.i eã⸗
dẽ deſcẽdat in qua pꝛius habitauit culpa.& pari rõe
ſi ꝑ aduẽtũ filij dei debuit pctim̃ pᷣmi ꝑentis curari.
vr ꝙ ipſũ debuerit aſſumere magis q; aliũ.Oꝛ ſi di/
cas ꝙ ñ decuit ꝓpt᷑ culpam pꝛeãbulã. Sʒ õ.ſpũſſã/
ctꝰ ſic purificat aiam qꝙ nila ẽ indecẽtia vt habitʒz in
aia in q pus fuit culpa. ſic etiã purificauit carnẽ vbi
vt in nllo derogaret᷑ chꝛiſto qꝙ fuit de nr̃a maſſa.g̊ v
ꝙ ſic aia ade potuit purificari ⁊ caro.ꝙ in ipſiꝰ aſſũ⸗
ptiõe i nlbo derogaret᷑ excellẽtie ipſiꝰfilij dci.¶ Sed
cõtra. Mõ decuit deũ facere vt aliqͥs de malicia ſua
repoꝛtaret cõmodũ.Sʒ ſi adã ꝓpt᷑ reꝑatõeʒ faciẽdã
8 culpa cõmiſſa aſſumeret᷑ a vbo.repoꝛtarʒ ineffabi
le cõmodũñ. ̊ eẽt ↄ diuinã iuſticiã.vᷣ hoc ñ decʒ de/
um.g ⁊c̃. ¶ Itẽ talis debuit ſatiſfacere qͥ nulliꝰ eſſet
debitoꝛ pene.ſicẽ dicit Anſel.quia ſatiſfactio eſt cũ fit
opus als indebitũ.ſicut dicit᷑ in li.de regulis fidei.ſᷣ
adã fuit pene debitoꝛ ſegter culpã quã cõmiſit.̊ nł/
latenus decuit ipᷣm ad ſatiſfaciedum aſſumi.¶ Itẽ
quicqͥd ſit de alijs.tamẽ eſſe vel dici peccatoꝛẽ ve nl/

lo mõò decet deũ.ſed illa vnio facit ydeomatũ cõmu⸗

nicatõem.jᷓ ſi adã aſſũptus fuiſſet a dei filio.filiꝰdei
eſſet ⁊ diceret᷑ vere peccatoꝛ. Si g̊ hoc nullo mõ de/
cet.videt᷑ ⁊c.¶ Itẽ ſi s adã aſſupſiſſet.cũ deus de/
creuiſſet genꝰ hnanũ ex adã ꝓpagare iũcta ſibi Eua.
Zu decretũ ſiue diſpoſitio non manſiſſet.aut chꝛi/
ex cõmixtione cũ femia generatꝰ fuiſſet.ſed vtrũ/

q; eſt oino indecens.ergo oino indecens fuit dei fili-

um aſſſumere bominẽ pꝛimũ.¶ MN. d ꝙ abſq; du⸗/ 7
bio non ſic decuit dei filium aſſumere ipſuʒ Adam.
ſicut aliquã aliam ſbᷣam eiuſdem generis.ſicut patʒ
ex ipſo opere diuino.Et ratio huius eſt.quia nõ cõ/
ueniebat oĩm creatoꝛi.nec cõucniebat pꝛimo bomi.
nec expediebat bũano generi.vt ꝑſona dei hominẽ
aſſumẽt pctõꝛc̃.cũ ipſe in foꝛma aſſũpta debẽt pctõ⸗
res ceteros iudicare. et tñ nullatenus de pctõ argui
poſſe.ſiue ſᷣm nãm aſſumẽtẽ.ſiue ſʒ nãʒ aſſũptã.m
quarũ vtrãq; cõpetebat ei poteſtas iudiciana. Pꝛi-
mo bomini non cõueniebat.vt ille qui tm̃ ſe deiecce-
rat per culpã.ti exaltaretur vt deꝰct. Sufficiebat
namq; ſibi ⁊ excedebat vt ſaltem ei deus reconcilia/

retur.non ꝙ ille deus efficeretur. Etiã generi bũano

non expediebat.quia cũ ille bomo eẽt pene debitoꝛ.
vepote ille qͥ reus erat oim aiarum nr̃arũ.non eſſet
eiꝰ paſſio adeo deo gta.ſicut ſi oĩo c iunoche vix

Ni n
fatiſfaciẽdum ꝓ ſe.non potuit alijs o ceſſitate. Sed xpᷣs emt laudibilis in opibus ſuis. Puni
eerr amti amenlcane Qontadete ergo ſũt non faciebat ea nccrio.gᷓ poterat a bonis ⁊ debitis GidudA
rationes pꝛobantes ꝙ non decuit filium aſumere opibus nccrio ceffare. ⁊ boc eſt obmittere. ᷓ potuit ſahmni
8 pꝛimum homineʒ. illud ergo q pꝛimo obr in peccaxre. ¶ Itẽ xpᷣs potuit dicere aliquã o?oem ne/ ifnyi
contraniũ ꝙ de genc bũano debuit ſatiſfacer. dð gatiuã⁊ veram.ſed qui poteſt dicere locutõem nega tveltdi
non eſt ſimile.quia potuit aliquis eſſe de genẽ boim tiuaʒ.pᷣt dicere affirmatiuã ſibi oppoſitꝗ. ſed illa eſt micobuin
qui cõmunicaret euz hoibus in nã ⁊ non cõicaret in falſa. xpᷣs potuit dicere locutõem falſa. ſy hoc ẽ mẽ boen
culpa.non ſic aũt de adã.qꝛ exquo peccauit.ncẽriuʒ tiri in eo ꝙ nouit locutõem eſſe falſam. S videtur g ſgenfeid
fmuit ipᷣm peccaſſe.⁊ ſi flius dei ipᷣm aſſũpſiſſet. cum eps potuenit metiri. potuit peccare. cũ mentiri nil cict)
9 qui pene debitoꝛ erat aſſũpſiſʒ.iõ non eſt ſile. ¶ Ad lo mõ potuit bñ fieri. ¶ Cõtra heb. ij. Eũ qui paulo t
Uliud að obijci᷑ nullũ magis decet puniri q;; eũ ꝗ minoꝛatꝰ eſt ac.glo. Matura hũane mẽtis quã deus Mü
peccauit.dm ꝙ verũ eſt de pena diuine vltiõis.ſeenh afſſi pſit.⁊ que nullo peccato depꝛauari potuit.ſolus ſunelon
non eſt veꝝ de pena diuine placatõis. Magis enim deus maioꝛ eſt. nullo mõ aia xpi potuit infici aliqᷓ ſruflioo⸗
deus placani potuit ꝑ penã innocẽtis qᷓ ꝑ penaz rei macula peccati. ¶ Itẽ xps ab inſtati conceptõis fu dinaad
ainiuſti. ꝛ taliter punitus eſt xps ꝓ peccatis noſtr . it cõpꝛchẽſoꝛ ⁊ beati.ſed de eſſentia beatitudis eſt toad
Mullius em̃ alteriꝰ pena poterat eẽ ſufficiẽs meritũ ſit bonũ ⁊ inamiſſibile. S xpᷣs nunqᷓ illa beatitudinẽ Pheitſt
1o ſatiſfactõis.qᷓ;uis eẽt equũ inſttᷣm viuie vltõis.¶ Ad potuit ꝑdere. nec aia ipſius peccare ¶ Itẽ chꝛiſtus aat
illud qð obijcitur de curacione moꝛbi in radice.dðʒ ab inſtati conceptõis tatã gram ſuſcepit. ꝙ maioꝛez erhe
yenñ eſt ꝙ pfectioꝛ eſt curatio vbi radix ita potuit illa babere non potuit.& ab inſtãti oceptõis babuit kerbi
purificari ſicut ramꝰ. Sic aũt nõ eſt in ppoſito. a,ʒ gram pfirmatõis. ſed nullꝰ poteſt peccare qui illam io
= ⁊ ſi adã ꝗdeo purificari poſſet vt nulls culpã habẽt gram hʒ. ⁊c. ¶ Itẽ ſi xpᷣs ”äsce ſittl
“ actu. nunqꝙᷓ tamẽ ſic purificari potuit vt nullã culpj poſſibili poſito nullũ accidit impoſſibile. ſed poſito Gtne
habuiſſʒ.Et hoc quidẽ decebat babẽ dei ⁊ boim me ꝙ vpᷣs ſiue homo ille peccauerit. ponit᷑ ex boc di ⸗ ins
diatoꝛẽ.vt ſua oblatõe ſufficiẽt placarz ſeueritatẽ di gnus fuit eterna dãnatõe.̊ vel deꝰ dãnaret᷑. vel bõ hnt
uie iuſticie. Alie etiã rões ſũt q̃re moꝛbꝰ in ſua oꝛigi a verbo ſeꝑaretur.ſed vtrũq; oino impoſſibile. Sim 17 fnt⸗
ne curari nõ debuit.ſed ille aſſignate ſũt in ſcdᷣo lib, pofſiblłe fuit illũ hoieʒ peccare.¶ Rꝰ. dð ꝙ abſq; du/1 2 in
in tractatu de pctõ oꝛiginali. alique in quarto ð ſa bio aia xp̃i non potuit depꝛauari aliqua culpa.Et rõ5 ſpe
11 cramẽto baptiſmi. illud qd obijc᷑ ꝙ aia non buius eſ triplex. ſcz plenitudo ge. ↄfirmatio oꝛie. cce
purificat᷑ ꝑ ſpm̃ſãctũ niſi aie vniat᷑ ꝑ amoꝛẽ.dm ꝙ 2z vnio diuie nae ⁊ bũane. Plenitudo gratie facit ꝙ zugt
nõ eſt ſimile. quia aliter purificatur ꝑ xpᷣs.aliter per ipᷣe xpᷣs ſ̃m hñanam naturã babuit gram confirma iſczeig
ſpm̃ſãctum. Per ſpm̃ naq; ſãctũ Punfcdur. ſicut tõis.ſed ſlla gratia adeo li.ar. cõfirmat vt nullo mo/ ckie
cãm cffectiuã.ſed ꝑ xpᷣm taqᷓ ꝑ cam meritoꝛiam. Et do poſſit infirmari ꝑ culpam.Hocipᷣm facit cõſum, WKäü
quia aliqᷓs pᷣt mereni alij diuerſo a ſe.binc eſt ꝙ non matio gloꝛie.que quidem fuit in xpo a ſue ↄceptöis ekvci⸗
