⁊ nũc in nobis ꝓ ſerpente ẽ ſenſualis motꝰaie.
P viro ſuꝑioꝛ rõnis poꝛtio.Et hic ẽ vir qͥ ᷣm
eſt mulier q̃ ᷣm eundẽ dicit᷑ gla viri. at; in
yYelut quoddã ſpũale ↄiugiũ nãliſq; ↄtractꝰ.q̃ͥ ſupioꝛ rõnis poꝛtio qſi vir dz
pelſe ⁊ dñari. Inferioꝛ vo q̃ſi mlier dʒ ſbeſſe ⁊ obedire. Ideo vir ᷣm aplimñ
Pʒ hr̃e velamẽ.ſ mlier. Et ſic in cũctj aimãtibꝰnõ ẽ reꝑtũ hoĩ adiutoꝛiũ ſile ſi
bi.b de illo ſumptũ qð ei foꝛmaret᷑ in ↄiugiuũ. ita in ꝑtibꝰaie q̃s cũ pecoꝛibus

ꝓ mliere inferioꝛ poꝛtio rõnis.

plm dr imago ⁊ glia dei.⁊ illa Se ſp liin
ter hüc virũ ⁊ hac mulierẽ eſt gio vin 2muli⸗
eris in nobis.

d illud qd obij 49

Pderi S
erchite⸗ oli
ſn. M

ickrotn
nuſnen
Fulinisag
ſenide.

ii
R
Gintclgee
hncpime

kitlan
usoſſbll
unck r

ckatchz

loſheſc

Chliaind⸗
tdlcechi

N Nfdt

Ugigan

chen 606

Crchntgdec

ühlid

ſlontzeni
crinmnſi
Lisſtee,
nesti
wa becher

ndlentedn
teſelcduedck.

nintcnint
gpſnn
nmaören.),

girnpnt

Winofrinms
Pyur
mmurgat e
ens
Nutbiaad
ttnee
den

uß
.

gummi
n chß.

Teſtimonio

Aug ita eẽ oñ⸗

Geñ · j.

Oñ pctĩ ſit N
niale. .
ñ mlier mã⸗
ncat cibũ ve/
titum.

AQñ eſt moꝛtale

petiñ in guſtu
mulieris. et q
veniale.
9

.. 7

habemꝰↄmunes.nullũ menti noſtre ſimile eſt adiutoꝛiũ.Vñ Aug.in eodem
Illud noſtrũ qð in actõne temꝑalium tractandoꝝ ita verſat᷑ vt non ſit in no
bis ↄmune cum pecoꝛe.ratõnale eſt quidem.ſed ex illa ratõnali mente q̃ ſub⸗
heremus intelligibili ⁊ incommutabili veritati tanq; ductum et inferioꝛibus
tractandis gubernandiſq; deputatum eſt. Sicut em̃ in omnibus pecoꝛibus
non eſt inuentum viro adiutoꝛium ſimile ſibi niſi de illo detractum in coniu⸗/
gium foꝛmaret᷑.ita menti noſtre qua ſupernam ↄſulimus veritatem.nullum
eſt ad vſum rerum temꝑalium quantum nature hominis ſatis eſt ſimile ad/
iutoꝛium ex anime partibꝰquas ↄmunes cum pecoꝛibus habemus. Ideoq;
ratõnale noſtrũ non ad vnitatis diuoꝛtium ſeꝑatum.ſed in auxilium ſocieta
tis quaſi deriuatum in ſuo diſpartit᷑ officio. Et ſicut vna caro eſt duoꝛum in
maſculo ⁊ in femina.ſic intellectum noſtrum ⁊ actõnem ſiue ratõnem ⁊ appe
titum ratõnalem.vel ſi aliquo modo ſigniſicantiꝰdici poſſunt vna mentjna⸗
tura ↄplectit᷑.vt ſicut de illis dictum eſt.erunt duo in carne vna. ſic de his di
ci poſſit.duo in mente vna.Ecce ex his aperte intelligi poteſt qualiter ĩ ani /
ma hoiĩs exiſtat imago illius coniugij.⁊ qualiter in ſingulis noſtrũ ſpũaliter
ſint ülla tria.ſcʒ vir.mulier.ſerpens. .
Determinat qualiter in nobis fieri habeat ꝓgreſſus culbeo.

¶ Muc ſuꝑeſt oſtendere quõ ꝑ hec tria in nobis ↄſumet᷑ peccati ꝓgreſſus. Vbi

agnoſci poterit ſi diligenter intendat᷑ qͥd ſit in aia moꝛtale vel veniale pctm̃.
Vt em̃ ibi ſerpẽs ſuaſit mulieri.⁊ mulier viro.Ita ⁊ in nob ſenſualis motus
cũ illecebꝛã pcti ↄceperit.quaſi ſerpẽs ſuggerit mulieri.ſcʒ inferioꝛi parti ra⸗
tionis.i.ratõni ſcie.q̃ ſi ↄſenſerit illecebꝛe.mulier edit cibum vetitũ. Poſt de
eodem dat viro cũ ſuꝑioꝛi parti ratõnis.i.ratõni ſapie eandem illecebꝛã ſug⸗

gerit. quaſi ↄſentit.tũc vir etiã cũ femina cibũ vetitum guſtat.Si g̊ in motu

ſenſuali tm̃ pcti illecebꝛa teneat᷑.veniale ac leuiſſimũ ẽ pctm̃. SD
Si vo inferioꝛ ꝑs ratõnis cõſenſerit.ita vt ſola cogitatõnis delectatõne ſine
volũtate ꝑficiendi teneat᷑.mulier ſola mãducauit non vir.cuiꝰauẽte cohibet
volũtas.ne ad opus vſq; ꝑueniat.Si vo aſſit plena volũtas ꝑficiendi. vt ſi
aſſit facultas ad effectũ ꝑducat᷑.vir quoq; mãducat.qꝛ ſuꝑioꝛ ꝑs rõnis ille⸗
cebꝛe ↄſenſit.⁊ tũc eſt damnabile ⁊ graue peccatum. Z
Qnñ aũt mulier ſine viro guſtat.aliqñũ eſt moꝛtale.aliqñ veniale pctm̃. Vt ei
dictũ eſt tũc mulier ſine viro guſtat.cũ ita delectatõne cogitatõnis pctm̃ te⸗
net᷑ vt faciendũ nõ decernat᷑.vt cum quidã terminus ⁊ menſura pctõ adhi⸗

betur a viro vt nõ liceat mulieri effrenata libertate in

pctm̃ ꝓgredi. Si g̊ pctm̃ non diu teneat᷑ delectatõne Sra pen *. In/ 50
cogitatõnis. ſed ſtatim vt mulierem tetigit.viri auẽéte mum non gin tenca.
repellat᷑.veniale eſt.Si vo diu in delectatõne cogita⸗ tur in delectatõne ve⸗
tionis teneat᷑.⁊ ſi volũtas ꝑficiendi deſit moꝛtale eſt. niale eſt.ſi vo diu ĩ de⸗
⁊ eo damnabit᷑ ſimul vir ⁊ mulier.i.totus homo.qꝛ lectatõne cognitõnis
⁊ tunc vir non ſicut debuit mulierem cohibuit.vñ põt teneat᷑.⁊ ſi voluntas
dici oſenſiſſe. PPflliciendi deſit. moꝛta
¶ NKepetit pꝛedetermin ata ad maioꝛem explanatio/ ei e ena
nnem. B . i faciat moꝛtale. Sʒ
N¶ taq; vt bꝛeuiter ſummatim ꝑſtringam qñ peccatum sↄtra. circumſtãtia nõ
ita in anima ↄcipit᷑ vt illud facere diſponat vel etiam mutat genus peccati.
ꝑficiat.aliud frequẽter.aliud ſemel.vel etiam quando S ſi moꝛa tpis eſt cir-
delectatõne cogitatõis diu teueat᷑.moꝛtale ẽ. Cuʒ do ſenrenunc fa⸗
in ſenſuali motu tm̃ eſt vt pᷣdiximꝰ.tunc leuiſſimũ eſt. niale modele. Item
qꝛ ratio tũc nõ delectat᷑. Ideo aũt ſupꝛa dixi aliud fre moꝛtale excedit veni⸗
. . ale in infinitũ.ſed cir/

cumſtantia nõ aggrauat in infinitũ. ſi moꝛa tempis circũſtantia eſt. videt᷑ ⁊c. Juxta hoc querit᷑ quanta mo

ra tpis faciat pctm̃ qdð erat veniale eſſe moꝛtale.⁊ vtrum hoc ſit in alijs generibus pc

5 ¼ ſicut in pctõ carnis

—+ — „ , — — to
iterũ qñ quis dubitat vtrũ moꝛtalr vel venialiter peccauerit ꝗliter ſit ei ↄſulendũ.Reꝰ.dᷣm ꝙ moꝛa tẽꝑis
quantũ eſt de ſe nõ facit vt qð pꝛiꝰerat veniale fiat moꝛtale.ſᷣ ſolũ occaſionalr.vicʒ qꝛ inducit ↄſenſuʒ verum

vel interpᷣtatiuũ. Luc añt inducit ↄſenſum verum qñ ex diuturnitate delectationis creſcit libido 23

eo vt hõ 1

veclit oĩno in vicioꝝ delectatõne ꝑſiſtere ⁊ moꝛari.Cũc vᷣo inducit ðᷣſenſum interpꝛetatiuũ.q botno aduer⸗
tens periculũ delectatõnis retente.negligit eam reprimere.boc em̃ nõ eſt ↄtemptu ſalutis ꝓpꝛie.p eo
diſcrimini ſe exponit. Illa em̃ delcctatio ſubintrat ſicut ſerpens ⁊ venena di undit.ꝑ que ratõnalis ſpiritus
interit moꝛte culpe.Sicut igit᷑ ſalutem ſuã coꝛꝑalem negligeret qui ſerpentem iuxta ſ- eſcienter collocaret.ſic
in tali delcctatõne auertens periculũ vel debens auertere voluntarie verſat᷑.exponit ſe diſcrimini q negligit
repdllere.⁊ ꝓ tanto di 4 . SWZUMã
cit męr̃ ipſum pecca quenter.aliud ſemel.qꝛ?quedã ſunt q̃ ſi tantũ ſemel fi⸗ b
remoꝛtaliteꝛp h̊ vʒ ant. vel facienda diſponant᷑.damnãt.quedã vo non.
rñſio ad obiecta.quia ”ñs 1 r. Hoe 4
boc nõ facit moꝛa de niſi ſepius fiãt vel ſacienda decernãtur. vt de ocioſo⸗
ſe.ſed ratõne conſen · verbo ⁊ hmõi.hec Augꝰ.in.xii.li.de trini.tradit ita. Auẽte Auguſ.
„ſus vel contemptus. Sicut in illo ↄiugio pꝛimoꝝ hoĩm ſerpens manducã⸗ ita eſſe confir-
Ad illud vo qð queri dum pſuaſit. mulier aũt non manducauit ſola ſed vi⸗ mat. gzi
tur quanta moꝛa hoc ro ſuo dedit ſil manducauerũt.ita et in quodã ſecre/ g⸗
lrtenmigat es. to oiugio q in vno hoie gent ? dinolcit· cuz ranioni
ta moꝛa boc faciat in ſcie que in rebus tꝑalibus agendis rõcinãdi viuacita
qua adeo creſcit dele· te verſat᷑.animalis ſenſus ingerit quandaʒ illecebꝛaʒ.
ctatio et libido ꝙ ſu· tũc velut ſerpens alloquit᷑ femnnn.

peruenit ↄſenſus.vel Huic aũt illecebꝛe ↄſentire. de ligno vetito eſt edẽ. S o⸗ n
adeo eſt repelledi ne· iſte ↄſenſus ſi ſola cogitatõnis delectatone ↄtent“ eſt. nule eus iitgeg
gligentia ⁊. ꝓpꝛie ſalu/ S n eo it ſenz 3 . Utth
tis inducia ; ſupue⸗ ſuꝑioꝛi vo auẽte ita retinent᷑ mẽbꝛa vt non exhibeant᷑ 4
nit ↄtemptus ⁊ ↄſen· arma iniquitatis pctõ.ſic habendum eſtimo. velutl / gii
ſus interpᷣtatiuꝰ. Si gnum vetitũ mulier ſola comedent.Si aũt in cõſenſu ein
guũt in ſpali queratur illo decernit᷑ quodq; pctm̃ vt ſi ſit ptãs etiã opere im⸗ S ll⸗/

quanta ſe ſe⸗ moꝛa. pleat᷑. intelligenda eſt mulier dediſſe viro ſuo ſiłeden
N r nl uʒ illicitũ cibũ. Neq; em põt petm̃ non ſolũ cogitan⸗
ſpacij. nõ põt vna re· dum ſuauiter verũ etiã ꝑpetrandũ efficaciter mẽte de⸗
ſponſio dari.quia ali · cerni.niſi ⁊ illa mentis intentio penes quã ſumma po⸗ “
quando eſt maioris. teſtas eſt mẽbꝛa in opus mouendi vel ab opere cohi / “
Aliquando minoꝛis. bendi male actõni cedat.

bm diuer ſos ſtatus ꝰ ¶ Ponit quandã ſimilitudinẽ oñdens q; mulier ſine
5 ione⸗ gloner, em Viro dãnari nõ põt.i.moꝛtale nõ eſt qð in ſola delecta⸗
nat ſientia vel lecrd. tione tenet cogitatiies. k
ſed potius cõſcicntia Girlec ſane cũ ſola cogitatiõe mens oblectat᷑ illicitis.nõ
rrecta ⁊ punctio. Be/ quidẽ decernẽs eſſe facienda.tenẽs tñ ⁊ volens liben⸗
ne añt aduertit cõſciter. qᷓ ſtatim vt attigerũt animũ reſpui debuerũt.negã
entia recta ſe nõ mo⸗ qum eſt eſſe pctm̃.ſᷣ longe minꝰqᷓ; ſi et oꝑe ſtatuat᷑ in
hamn eclas er enn⸗ plendũ.Et ideo de ralibꝰq; cogitatõnibꝰ venia peten
ſenſus ſuperuenit vel da eſt. pectuſq; ꝑcutiendũ ⁊ dicendũ.Dimitte nob de⸗ Math. vj.
ptemptus.ꝙ ſi nõ aGd
uertat.aliqñ pter te/

n

nebꝛas ⁊ inuolutõnes affectionũ.ſecurioꝛem partem Febeteigerez conftqi piue ſic ⁊ dolere quaſi peccaret
3 Moꝛtaliter. Ad illud qð querit᷑ vtruʒ ita ſit in omnibꝰgeneribus peccatoꝝ.ddm ꝙ in omnibus peccatis dele⸗
ctatio moꝛoſa vigilanter ⁊ ſtrenue vitanda eſt. Camen verbum Aug.pꝛecipue videt᷑ intelligi in peccato car V
nis qð habet ex carnis incentiuo delectatõnem magis ſibi ↄiunctam ⁊ ad quam homo facilius incuruatur.
ideo cum magna diligentia eſt vitanda. nõ ſolum aũt hoc.ſed etiam om̃e peccatũ. Multa em̃ frequenter cre/
Aunt cſſe venialia que moꝛtalia ſunt. ⁊ difficillimũ eſt in talibus diſcernere. ⁊ ideo quaſi a facie colubꝛi neceſ/
ſe habet bomo qui vult ſaluari peccatum fugere. “
b¶ Ouedã ſunt qᷓ ſitm̃ ſemel ft vel faciqa diſponũt᷑ danant. qdã vo ñ niſi ſepisfũt. Cõcra. multiplicatio 54
actuũ non mutat genus. ergo ſi pꝛimũ peccatum veniale eſt. ⁊ ſecundũ ⁊ tercium. ergo nunqᷓ; faciunt vnum
moꝛtale. Pꝛctcrea. qdᷣlibet veniale ſtat cum gratia. ergo ſi nullã aufert gratiam.nullam aufert vitaʒ. nunqᷓ
damnant venialia q;tumcũq; multiplicent᷑. Ad boc bꝛeuiter reſpondendum eſt ad pᷣſens q iſta queſtio deter
minat in.iiij. di. xvj. ideo ad pᷣſens tm̃ dixiſſe ſufficiat. ꝙ plura venialia nõ determinãt nec faciũt moꝛtale quã
tum eſt de ſe. ſed ſolum diſpoſitiue. ex frequenti em iteratõne venialium augetur libido.⁊ frequenter interue
uit ↄtemptus. ⁊ ꝓ tanto iutelligendum eſt verbum magiſtri eſſe dictDum. 14

—.—

——
— — — — ——— ——

„„

.
ee n
bnalsßen
Neoloar.
niicine

Air dn
6 ſſe Cſt⸗

Winlee,
dmicbe.

Seiñ. ij.

sgeltoOH „
ginpganet.
lusinanu4
frpann
iecnnaüH

nnitſiecſe
caunten
nfezfmAH
iutin
—

Luc.xxij. B3 VII6 vt dicti co
21uiitt. mepellit aũt illũ hõ ſi padiſum mentis cu
Poſuit em̃ hoiem deꝰi ꝑadiſo vt oꝑaret᷑ ⁊ cuſtodiret.
q ſic eccle dr in cantic canticoꝝ. Oꝛtꝰↄcluſus.fons ſi
AInatꝰ. qͥ vtiq; nõ admittit᷑ ꝑuerſitat ille ꝑſuaſoꝛ.ſᷣ tũ
mulierẽ decepit.Nõ em̃ etiã rõ nr̃a deduci ad ↄſen⸗

—

—

bita nra. HNecq; em̃ ſie in illis duobꝰpmis hoĩb⸗ pſonã
ſuã quiſq; poꝛtabat.Et ideo ſi ſola mulier cibũ edidiſ
ſet illicitũ.ſola vtiq; moꝛtis ſuppli cio plecteret᷑.ita dici

põt in hoĩe vno.ſi delectatõibꝰillicitis a qbus ↄtinuo

ſe deberet auertẽ cogitatio libẽter ſola paſcat᷑.nec faci

enda decernant᷑ mala.ſ tñ ſuauiter in recoꝛdatõne te⸗
neant᷑.qſi mulierẽ ſine viro poſſe dãnari.Abſit G̊ cre⸗

gere. hic quipe vna pſona ẽ. vnꝰhõ eſt. totuſq; dãäna
bit᷑. niſi hq ſine volũtate oꝑandi.ſ tñ cũ volũtate ai /
mũ talibꝰoblectãdi.ſoliꝰcogitatõis ſentiunt᷑ eſſe pctã.

mediatoꝛis gĩam remiitant᷑. Iqeʒ q; in libꝛo ð ma/⸗
nicheos de h̊ eodẽ ſic ait. Apłs dic. Scom pᷣncipẽ ptã

tis aer huiꝰ.ſpũs qͥ nũc oꝑat᷑ in filijs diffidẽtie.Non
ergo viſibilit᷑ eis aparet.aut q̃ſi coꝛpoꝛeis locſ accedit
ad eos ⁊ oꝑat᷑.Sʒ miris modis ꝑ cogitatõeʒ ſuggerit
quicqd poõt. qbus ſuggeſtõnibꝰreſiſtẽdum eſt. Nõ em
ignoꝛamꝰaſtutias eiꝰ. Quõ em̃ acceſſit ad iudã qñ ei
ꝑſuaſit vt dñũm traderet. Nunquid in loc.aut ꝑ hos

oculos ei viſus ẽ. Sʒ vtiq; vt dictũ eſt in coꝛ eiꝰintra⸗

5

ſionẽ pcti põt.niſi cũ delectatio mota fuerit in illa ꝑte

Animi qᷓ dz obtempare rõni tanq; rectoꝛi viro. Etiã in
ynocq; nrm nihil aliud agit᷑ cũ ad pctm̃ quiſq; dilabi⸗
tur. qᷓ; tũc actuʒ eſt i illis tribꝰ.ſerpente.mliere ⁊ viro.
mMã pᷣmo fit ſuggeſtõ.ſiue ꝑ cogitatõneʒ.ſiue ꝑ ſenſus
cco:pis. vel vidẽdo. vel tangẽdo. vel audiẽdo. vłgu/
ſtando.vel olfaciẽdo. Que ſuggeſtio cũ facta fuerit.
ſi cupiditas nr̃a nõ moueat᷑ ad peccãdũ.excludit᷑ ſer⸗
pentis aſtutia. Si aũt mota fuerit.q̃ſi iam mlieri pſua
ſum erat.ſᷣ aliqñ rõ viriliter etiã ↄmotã cupiditatẽ re⸗

frenat ⁊ ↄpeſcit. Qðõ cũ fit.nõ labimur in pctm̃.ſᷣ cum

aliquãta luctatiõe coꝛonabimur. Si aũt rõ ↄſentiat.⁊
dʒõð libido ↄmouerit faciendũ eẽ decernat.ab om̃i vita
btã tanq; de ꝑadiſo expellit᷑ hõ. Jam em̃ pctm impu⸗

tatur etiam ſi nõ ſubſequat᷑ factũ.qũ rea tenetur in cõ
ſenſione ↄſcienti. 227
Beeuiter epilogat et ratõnem ſue digreſſionis aſſi⸗
Alat. quare ſcʒ hec de aĩe ꝑtibus diit. 1!
¶¶ Wec de aie ptibiterſeruim⸗. vt ipſiꝰaie natura pleni⸗
cosſceret᷑.⁊ ſᷣm quãẽ ſui poꝛtõeʒ in ea ſit liberũ arbitri /½
urn intelligat᷑.ſcʒ ſᷣm rõnẽ q̃ om̃e pctm̃ moꝛtale geri᷑.
F nõo oe veniale.illud ſcʒ qð in ſolo motu ſenſualita⸗
tis exiſtit. ”ò”ò”ùMU
Abultiplicitateʒ huiꝰnoĩs ſenſualitas ad maioꝛem
euidentiam manifeſtat. m—
c HNõò eſt aũt ſilentio pᷣtereunduʒ ꝗ ſepe in ſcotura noĩe
fenſualitat.nõ id ſolũ in aia qð ẽ nobᷣ cõe cuʒ pecore.
etiã inferioꝛ poꝛtio rõnis q̃ tpaliũ diſpõni intẽdit in⸗

1

₰—

telligit᷑. Qð diligens lectoꝛ in locis ſcripture vbi de

ipſa ſit mentio vigilanter annotet.

ſtodiat.

GXIIII

c¶ Sepe in ſcriptu/ 55

ra nomie ⁊c̃. Hoc nõ

vigdet᷑ tationabiliter

dictum.quia cum ra/

tionalis poꝛtio diui/
ditur ↄtra ſenſualita-
tem.nullo modo vide
tur ꝙ rõ ſenſualitatis
nomine debeat cenſe⸗
ri. Item queꝛit᷑ de hůc
ꝓdicit ꝙ ſepe boc in
ſcriptura reperit᷑.cuʒ
em̃ phi de viribus aĩe

ſufficienter tractaue/

runt. ⁊ nullam menti
onem fecerunt de ſen
ſualitate.vñ eſt hoc ꝙ
ſacra ſcriptura ⁊ do-/

ctoꝛes ſacre ſcripture

hoc noie vtunt᷑: Jux
ta hoc eſt qõ vtrũ no/
mine ſenſualitatis in
telligatur vna vis vel
plures.⁊ vtrũ intelli⸗
gatur vis cognitiua
aut motiua.O em̃ i/

telligatur vis cogniti
ua videt᷑ ꝑ hoc ꝙ di⸗

cit᷑ a ſenſu.ſenſus em̃
vis cognitiua eſt. Oꝛ
aũt dicat᷑ motiua vi/⸗
detur pꝑ hoc ꝙ in ea
habet eſſe peccatuʒz
ad malum babet in /
clinare.Re.d ꝙ ſcriw
ptura diſtinguit ho⸗
minem interioꝛem et
exterioꝛem.ſicut habe
tur.ij. Coꝛin. iiij. Et ſi
is qui exterioꝛ eſt no/

ſter homo coꝛrumpi/

tur.interioꝛ tamen re
nouakt de die in diez.
Exterioꝛeʒ auteʒ bo/
minem vocat nõ ipᷣimn
coꝛpus tm̃.ſed coꝛpꝰ
cumviribus anime ꝑp
quas habet his ſenſi⸗
bus intendere ct i eis
inherere. Interioꝛem
autẽ hoiem vocat ip/
ilum ſpm̃ rõnaleʒ hm

25 4

—

H

quem habet circa celeſtia ſeipſum occupare.ſm boc intelligendum cſt ꝙ homo babet potentias anime ꝑ q̊s
ↄuertit᷑ ad ſpũalia.⁊ babet potentias ꝑ quas ↄuertit᷑ ad ſenſualia.⁊ ille virtutes ꝑ quas ↄuertitur ad ſpualia
inſimul collecte vnũ poſſe ꝑfectum aie integrant.⁊ quedam ptãs reſultat interioꝛis hois regitiua.que quidẽ
vocat᷑ arbitrij libertas.in qua ↄſiſtit meritum ⁊ laus ⁊ vituperiũ. Scm aũt ꝙ bomo habet ↄuerti ad h̊ ſen/
ſualia.ſic habet ⁊ ſuas potentias qᷓ ſimiliter in vnum ↄcoꝛdantes integrant quaſi vnum pꝑfectum poſſe circa
iſta ſenſualia. ⁊ hoc noie ſenſualitatis cenſet᷑ ſcriptura que ſimul ↄpꝛebẽdit ſenſibiles cognitiuas ⁊ motiuas.
ſicut ⁊ arbitrij libertas vt videbit᷑ infra.⁊ boc eſt qd habitum eſt ſupꝛa e.di.ꝙ ſenſualitas eſt quedã vis aime
inferioꝛ ex qua eſt motus qui intendit᷑ in coꝛpis exterioꝛis ſenſus.atq; appetitus rerum ad coꝛpus pꝑtinenti/
um.⁊ ideo ↄpꝛchendit ex ſua ꝓpꝛia acceptòne ſenſitiuã ⁊ motiuaʒ ⁊ bꝛutalem.Et qm̃ inferioꝛ poꝛtio rationis
ꝑ pctm̃ multũ trahit᷑ a ſenſualitate.⁊ homo ↄpꝑatus ceſt iumentis inſipientibus et ſimilis factus eſt illis.ideo
inferioꝛ poꝛtio ratõnis aliqñ in ſcriptura noie ſenſualitatis cenſet᷑ ꝓpter nimiã ↄuerſionem ſui ad ſenſualia.
⁊ ꝑ hoc patet rñſio ad omnia obiecta.Ad illud tñ qd queritur quare phᷣi nõ vtunt᷑ hoc nomine.ddm ꝙ ſenſu
alitas nõ tm̃ nominat ipſam potentiã ſenſualem q;'tum ad ꝓpꝛiam naturam.ſed etiam inq;tum reſpectu rati
onalis habet quandã rebellionem que ex pctõ oꝛiginali in hoie traducit᷑.Et quoniam nõ ꝑuenerũt ad cogni⸗
tionẽ oꝛiginalis peccati nec lapſus bois.ideo nõ vtunt᷑ hoc noie ſicut ſacre ſcripture.

Hintclligentiã hui? ptis querunt᷑ tria. Pꝛi⸗
mo querit᷑ qualiter petm̃ hẽat fieri et eſſe in
õnis ſuꝑioꝛis. Scdo qualiter hẽat fie

eri in inferioꝛi. nſuali⸗
tate.Circa pꝛimũ querunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ

in ſuꝑioꝛi parte ratõnis hẽat eſſe pctm̃ ſᷣm ſe. Secũ/

do querit᷑ vtrum poſſit in ea eſſe veniale.
u⸗hoj. g
¶ Circa quã ſic ꝓceditur.⁊ oſtendit᷑ ꝙ in ſuꝑioꝛi par/
te ratõnis ſm ſe hoc eſt abſq; inſtinctu inferioꝛis ꝑ/
tis nõ Boſ⸗ eſſe peccatum.pꝛimo ꝑ illud Aug.ↄtra
manich. vbi ſic ait. Ratio noſtra deduci ad oſenſum

illa parte animi que debet obtemꝑare rationi tanq;

rectoꝛi viro ſuo.g nunq; peccat ratio ſuꝑioꝛ.niſi pec

catũ pᷣcedat in parte inferioꝛi. ¶ Item phs in. iij. de

aia. Intellectus ſemꝑ eſt rectus.fantaſmata autem
recta ⁊ nõ recta.g intellectus quantũ eſt de ſe nunq;
erꝛat. nec ſupioꝛ poꝛtio deuiat a veritate iuſticie. ni
ſi incdinet᷑ per ſenſualitatem ⁊ inferioꝛem poꝛtõneʒ.

tem peccatum eſt per ↄuerſionem ad bonũ cõ/
mutabile.

ſed ſuperioꝛ poꝛtio ratõnis dicit᷑ inq;tum

puertit᷑ ad eterna.inferioꝛ inq;tum ↄuertitur ad tẽ/
poꝛalia.g impoſſibile eſt peccatũ eſſe vel fieri in no/

rioꝛis. ¶ Item ratio ſuꝑioꝛ dicit᷑ inq;tuʒ legibꝰeter⸗

bis kant ratõnis ſuperioꝛis abſq; actu infe

nis intendit.ſᷣ ipoſſibile eſt aliquem peccare niſi d/
clinando a legibus eternis.exrgo impoſſibile eſt pec/
catum in ſuꝑioꝛi parte ratõnis eſſe ᷣm ſe. ¶ Item
mulier eſt media inter ſenſualitatem ⁊ rationem ſu/

perioꝛem.ſed ſenſualitas ſemꝑ mouet ad bonum vt

nũc quantum eſt de ſe.ergo ratio ſuperioꝛ quantum
eſt de ſe ſemper mouct ad bonum ſimpliciter. ſᷣ vir⸗

tus que mouct ad bonum ſimpliciter in mouendo
non pcccat. in ſuperioꝛi parte ratõnis quantuʒ eſt
de ſe peccatũ eſſe nõ poteſt.
uertitur ad deum purgat᷑.melioꝛatur.ct ꝑficitur.ſeð

ſuꝑioꝛ poꝛtio ratõnis attenditur inq;tum ↄuertitur

ad deum.ergo cum peccatum fedet ⁊ obnubilet.pec

catum in ſupioꝛi parte ratõnis ſᷣm ſe eſſe nõ poteſt.

BSʒ ↄtra. Hiere.ij.Filij mẽpheos ⁊ tapbnes ↄſtu
prauerunt te vſq; ad verticẽ.ſi ergo vertex ſᷣm ꝙ ſan
cti exponunt dicit᷑ ibi R mentis ſiue ſuperioꝛ poꝛ
tio ratõnis.videtur ꝙ in illa habeat ꝑ peccatũ ↄſtu/

prari ⁊ fedari. ¶ Item Aug.xiij.de trini. Uir mãdu
cat qñ ſuperioꝛ poꝛtio ratõnis cõſentit illecebꝛe.ſed
eius eſt peccare cuiꝰeſt ↄſentire.ſi igit᷑ hoc eſt ſuperi

oꝛis partis.pʒ ⁊c. ¶ Item cõtingit aliquem peccare

ercio qualiter hẽat fieri in ſenſuali-

em anima qñ con/

pctõ infidelitatis.ð diſcredendo aliquos articulos qᷓ

ſunt reſpectu diuinitatis.ſed ad illos articulos ſolũ
ſuꝑioꝛ ratõnis poꝛtio ſe extendit. in illo genere pec
candi poꝛtio ſuꝑioꝛ ꝓpꝛie culpam ↄmittit. czli.

ar. ↄſtat eſſe vertibilc.ſed li. ar.maxime cõſiſtit in ſu/

perioꝛi poꝛtõne ratõnis.cum ibi maxime ſit iudiciũ
⁊ imperiũ.&̊ videt᷑ ꝙ in ſuꝑioꝛi poꝛtõne rõnis etiam
ſm ſe ſit vᷣtibilitas ad malũ.igit᷑ ⁊ pctm̃. ¶ Itez ſu⸗

perioꝛ poꝛtio rõnis eſt illa qᷓ diſcernit ⁊ iudicat tam

de agẽdis q; de credendis.ſᷣ iudiciũ creature quãtaʒ

eſt 8 ſe abſq; gr̃a deficit ab his ꝗᷓ ſunt fidei catholice.
mich. vl m Sb ſe põt erꝛare ⁊ ab illis declinare.et ſi hoc. põt ꝑ ſe
peccati nõ poteſt.niſi cum delcctatio fuerit mota in

peccare. ¶ Item angelꝰcũ peccauit pꝛimo pctõ ap/

petijt equiperari deo in potentia. et mulier ſimiliter

iu ſapientia. ſed hoc eſt appetibile ſolum partis ſu/

perioꝛis. ergo videt᷑ ꝙ tam petm̃ hominis qᷓ; angeli
inceꝑit a ꝑte ſuꝑioꝛi ratõnis. in ſuꝑioꝛi parte ratio
nis ym ſe peccatũ habet fieri ⁊ eſſe.¶ Rꝰ.ad pᷣdicto

rum intelligentiã eſt notandũ ꝙ aliqui dicere volue

runt ꝙ ſuperioꝛ poꝛtio ratõnis nõ eſt aliud qᷓ; ſinde-
riſis.⁊ ꝙ ipſa ſupioꝛ poꝛtio quantũ eſt de ſe ſemꝑ eſt

recta ⁊ foꝛtis.niſi incuruet᷑ ⁊ emolliatur per poꝛtio/
nem inferioꝛem.⁊ ideo dixerũt peccatum in ea non

eſſe ſm ſe.ſed ſi peccat hoc ſolum dicũt eſſe ↄſentien

do inferioꝛi parti.ſiue nõ ↄpeſcendo eius deoꝛdina

tionem. Sed bec poſitio tripliciter deuiat a veritate.

Pꝛimo in hoc ꝙ dicit qð idem eſt ſuperioꝛ poꝛtõ ra
tionis ⁊ ſinderiſis.qdð plane falſum eſt. cuʒ ſuperioꝛ
poꝛtio ratõnis ⁊ inferioꝛ pertineant ad arbitrij liber

tatem ſicut dicit Augꝰ.⁊ ides nominant potentiam

veliberatiuam.ſinderiſis autem potentiam natura/

lem nominat.que ſemꝑ vnifoꝛmiter ad bonuʒ incli⸗
nat. Scdo vo a veritate deuiat in hoc ꝙ dicit in ſin⸗
deriſi aliquo modo eſſe peccatum. boc em̃ plane fal/
ſuʒ ẽ.ſicut infra manifeſtabit᷑.⁊ glo.dicit expᷣſſe Eʒe/
chie.ſ. Tercio vᷣo a veritate deuiat in hoc ꝙ dicit ꝙ;

in ſuperioꝛi parte ratõnis ſm ſe culpa nõ poteſt eſſe
niſi ab inferioꝛi pcedat ⁊ tribuatur ſibi occaſio.Hoc
enim cõtra ratõnem eſt.cum in illa poꝛtõne cõſiſtat
arbi. libertas.⁊ ita per naturam inſit ei ad malũ ver⸗
tibilitas.⁊ ita poſſibilitas ad peccandum.Eſt etiam
hboc ↄtra experimentũ.quia ratio ſuperioꝛ nõ ſolum
babet iudicare ſᷣm leges eternas.ſed etiam habʒ iu/
dicare pᷣm lumen ꝓpꝛium ⁊ ̃m lumen ſibi ab inferio
ri acquiſitum.Et q;uis aſpiciendo ad leges eternas
non peccet iudicando.tñ ſ̃m ea q̃ ꝑcipit a ſenſibus

vel etiam pᷣm lumen fidei datum ⁊ innatum põt de⸗

ficere et erꝛaꝛe.maxime in ſtatu nature lapſe.Eſto

spo
teg
ſiuchconn⸗
pibe
ſingte
ſog plee
ſltalickgn
nbttſinn
lotictoen
nnſu ntpe
Getintagten
ocrindhmmi
Erpeſtiſphen
gCohickcin
Puigon
eiup nodi
nalbeton
jtcitüintel
1Gelludͤt
nonutabier
Kheincifton
numnonuale
opiinchnueni
Ptalglir⸗
pliguont uin
Alſnoupueciß
tledötderünnn
Cmntoſreſoinge
ficigͤleri
ſeſtuchunüiſmn
Ciogrcimci
ſeſöginsut⸗
Gliatichhnen
ſltterdbrin
löſetgneucin
oligemat,.
Poronßnetane
guturſneiten
fnsgeckſiri
ſpniurt ins
icf ſohitjun⸗
WS

Mols
Maldsſo
logagepe
nint. Pot
mecͤſſkint⸗
umtſt iltii
tnefönscin
ir tindaren
geatutecan
tficaihte
aſboe in
eimo Nen
tinwlicrinie
ungenuh⸗
omins
ngenunmn
ſfin
nnnucn
jintlntt
unge r⸗
um Varo
e nn
õ
urimi
vßa
⸗ in
lmwimiir
neporennun
gan mmuntd
6twngin

ñ̃ q ſibi pohnat᷑ credibile ⁊ aliquis articulus fideiĩ.
vtpote articulꝰde trinitate ⁊ vnitate. cũ iſte nõ ſoluʒ
repugnet ſenſui ⁊ imaginatõni.ſ etiã diſcrepet a nã/
li iudicio rõnis.ſi nr̃ intellectꝰbᷣm lumẽ ꝓpꝛium nihil
aſpiciẽdo ad ꝑtes inferioꝛes iudicaret.deficeret ⁊ di
ſcrederet ⁊ peccaret. Et ꝓpter Bᷣ eſt aliꝰmodꝰdicendi
ſcʒ ꝙ duplex ẽ genꝰpcti.quedaʒ em̃ ſunt pctã carna-
lia.quedaʒ ſpnalia.Si loqmur de pꝑctis carnalibus.
ſic fatendũ eſt ꝙ nõ ↄtingit eẽ pctm̃ in ſupioꝛi parte

rõnis abſq; inferioꝛi. Si aũt de pctis ſpũalibꝰfiat ſer

mo. tüc ↄcedenduʒz eſt ꝙ pctm̃ bʒ fieri ⁊ e (licet non
ſempꝑ fiat) in ſuꝑioꝛi ꝑte rõnis ſm ſe.⁊ rõnes q̃ h oñ
dqunt ſunt ↄccdende.⁊ ꝑ boc pʒ m̃ſio ad illud qð pꝛi
mo obr in cõtrariũ. Nam aug.in ꝓpoſita auẽte loqͥt
57 de ꝓgreſſu in ꝑpetratõnem pctõꝝ carnalinũ.Ad i
lud qð obijcit᷑ ꝙ intellectꝰſemꝑ ẽ rectꝰ.dðim qy vbũ
phi intelligenduʒ eſt in hbis ad qᷓ mouet potentia in⸗
tellectiua ꝑ modũ natuꝛe.i his vo ad q̃ mouet ꝑ mo
dum deliberatõnis nõ bʒ veritatẽ. vñ idẽ vocat ipſe
ſm veritatẽ intellectũ qd nos vocamꝰ ↄſciam naleʒ

58 (d illud qd obijcit᷑ ꝙ pctm̃ eſt ꝑ ↄuerſionẽ ad bo

num ↄmutabile rñderi pot dupłr. Pꝛimo ꝙ nõ ſolũ
eſt pctm̃ q fit ↄuerſio ad illud qdð ſᷣm veritatẽ ẽ bo
num ↄmutabile.ſᷣ etiã qñ fit ↄuerſio ad illud qð eſt
bonñ incõmutabile ⁊ appetit᷑ vt ↄmutabile. Aliter
põt dici ꝙ ſuꝑioꝛ poꝛtio ⁊ ſi differat ab inferioꝛi in h
ꝙ ipſa ↄuertit᷑ ad ſuꝑna.nihilominꝰtñ babʒ cõuerti
ad inferioꝛa ꝓut diſponit ⁊ regit inferioꝛes potẽtias.
et ſic põt deoꝛdinari male eas regendo.ſiue frena la/
59 xando.ſiue ſuo imꝑio incuruãdo.Ad illud quod
obijcit̃ ꝙ rõ ſuꝑioꝛ intendit legibus eternis.ddᷣm ꝙ;
iſte eſt actꝰ nobiliſſimꝰſuꝑioꝛis ꝑtis.ᷣ non ſemꝑ bůc
actũ cxercet.imo etiã intendit ſibi ⁊ ad ſe conuertit᷑.
⁊ ſic põt nimis ad ſe ↄuerti.ac ꝑ H̊ a deo auerti.et de/
6o uiare a legibus eternis.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſen
ſualitas ad bonũ inclinat.vt nũc. doᷣm ꝙ; ſenſualitaſ
nõ ſemꝑ mouet᷑ inoꝛdinate.⁊ pᷣterea eſto ꝙ ſemꝑ in⸗
oꝛdinate moueret᷑.nõ tamẽ ex boc ↄcludit᷑ ꝙ ſuꝑioꝛ
poꝛtio rönis ſemꝑ oꝛdinate moueat᷑.alia em̃ vis affi
gnatur ſᷣm quã ſemꝑ oꝛdinate mouct᷑.vtpote ſinde
61 riſis que eſt ſcintilla ↄſcie.¶ Ad illud qd obijcit 5
2 ſuꝑioꝛ poꝛtio rõnis dicit᷑ inqtum auertit. doᷣm ꝙ;
nõ eſt verũ inqᷓtum actu cõuertit᷑.ſed inqtum ẽ na/
ta cõuerti. Pꝛeterea inoꝛdinate ↄuerti potiꝰ ẽ auer/
ti q; conuerti. Cum aũt dicit᷑ ꝙ cõuerſio ad deũ pur/
gat. illuminat. pficit. hoc intelligi᷑ de oꝛdinata con
uerſione quã nõ eſt ſemꝑ neceſſariũ inuenire in acti⸗
one ſuperioꝛis poꝛtõnis.
ueſtio.ij. .— b —
¶ ANtrum in ſupioꝛi poꝛtione rõnis poſſit eſſe veniale
peccatum.Et ꝙ ſic videt᷑.qꝛ cõtingit circa aliquẽ ar/
ticulũ fidci ex ſurꝛeptione dubitare. Et cõſtat ibi eſſe
pctm̃ cum ſit motꝰad illicitum. Cõſtat etiã eſſe in ſu
perioꝛi parte. cũ ſit circa articulos fidei reſpectu eter
nopꝑ. Conſtat etis eſſe veniale.cum ſit ex ſurꝛeptõne.
⁊c. ¶ Item tũc peccat ſuꝑioꝛ poꝛtio ratõnis ⁊ vir
fomecdit qñ eſt plenus cõſenſus.⁊ pᷣbent᷑ arma iniqͥ
tatis peccato.ſed ↄtingit aliquẽ plene ↄſentirei ver⸗
bum ocioſum ⁊ mendaciũ iocoſum.⁊ bec non ſunt
Biſi peccata venialia.S̊ ⁊c. ¶ Item ſuꝑioꝛ poꝛtio ra⸗
gionis eſt coꝛrupta ſicut ⁊ inferioꝛ. cum oꝛiginale om
nes vines aic inficiat ⁊ debilitet. ſi pctm̃ veniale po
teſt eſſe in alijs viribus qᷓ ſubſunt li.ar. ꝓpter coꝛu⸗

btionẽ quã acci
te inferioꝛi. Rlen, cõtingit ꝙ aliquis in cõuerten⸗
do ſe ad deum ꝑ amoꝛem eſt negligens.ſed nõ mag?
tenet᷑ homo ad boc mandatũ q; ad alia. ſi neglige⸗
tia in alioꝝ mandatoꝝ obſeruatõne eſt venialis.er⸗-
G0 ⁊ negligentia in amando deũ eſt venialis.ſe ed hoe
t in ſupioꝛi ꝑte rõnis. ⁊c. ¶SGed ↄtra. Aug.⁊ mæ
giſten in lr̃a recitat qñ ſuperioꝛ ꝑs ratõnis conſentit
ill ecebꝛe tũc eſt pctin damnabile. videt᷑ ꝙ quãdo/
cunq; peccatum ſuperioꝛeʒ ꝑtem attingit ſtatim fit
moꝛtale. ¶ Item penes ſupioꝛem partem rationis
reſidet regula directõnis in toto regno anime.ſed fa
cta obliquatõne in regula iam nõ remanet aliqua re
ctitudo nec ſpecies rectitudinis.igit᷑ cum ſi upioꝛ poꝛ
tio ratonis peccat.deoꝛdinat᷑ tota anima. & ſi plena
Ftinato n eſt abſꝙ moꝛtali peccato.videt᷑ ⁊c.

—

tem nulla creatura eſt excellentioꝛ anima q;tuʒ
ad ſuperioꝛem poꝛtõnem.ſicut aug.in multis locl in
nuit ⁊ dicit expᷣſſe.ſed angelus ꝓpter ſuam dignitatẽ
nõ poteſt peccare niſi moꝛtaliter. ᷓ videt᷑ pari ratio/
ne ꝙ nec peccatuʒ veniale poſſit eſſe in ſuꝑioꝛi par-
te. Item nibil eſt adeo veniale qð nõ fiat peccatũ
moꝛtale dum placet.ſed ↄplacentia tunc vere dẽ.qñ
ſuꝑioꝛ ꝑs rõnis ad culpaz incuruat᷑.hoc autem ẽ cñ
ipſa peccat. nõ videt᷑ ꝙ aliqd peccatuz poſſit in es
eſſe quin ſit moꝛtale. ¶ . ad pᷣdictoꝝ intelligentiã
eſt notandũ ꝙ aliqui dicere voluerũt ꝙ in ſuperioꝛi
poꝛtõne ratõnis nõ poteſt eſſe niſi moꝛtale peccatũ.
⁊ boc ꝓpter elongatõnem ſui a carne ⁊ a ſenſualitate
in qua cõſiſtit initium ſuggeſtõnis male.⁊ ex cuiꝰ p⸗
nitate habet eſſe peccatum veniale pᷣm ſtatum natu
re lapſe. ⁊ hi dixerunt ꝙ cum ſint tres gradus in po⸗
tentijs anime coꝛreſpondentes ſ gpenti. mulieri.et
viro.videlicʒ ſenſualitas.poꝛtio inferioꝛ.⁊ ſuperioꝛ.
Senſualitatis ẽ tm̃ peccare venialiter.ſuperioꝛ par/
tis tiñ moꝛtaliter.inferioꝛis partis vtroq; mõ.Cum
em̃ ſit media inter vtranq;.naturam ſapit vtriuſq;.
Sed quia planum eſt in ſuperioꝛi poꝛtione ratõnis
poſſe eſſe aliquo modo motus inoꝛdinatos ex ſurꝛe⸗
ptõne.planum eſt etiam in ea eſſe coꝛruptõnem ali⸗
quam ex oꝛiginali contractõne ideo alijs videt᷑ pꝛo/⸗
babilius ⁊ melius ꝙ peccatum veniale in ratõne ſu⸗
perioꝛi habeat eſſe. vnde ↄcedende ſunt ratõnes bvoc
oſtendentes.¶ Ad illud ergo qd obijcit᷑ quanto ſu⸗
perioꝛ ꝑs rõis comedit damnabile eſ⸗ et moꝛtale pꝑec
catum.ddm qꝙ illud intelligit᷑ de pleno cõſenſu.et hG̊
reſpectu illius peccati cuius actus eſt in ꝓhibitõe.ſi⸗
cut eſt de peccato foꝛnicatõnis. Ad illud quod ob
ijcitur ꝙ penes ſuperioꝛem partem reſidet regia di⸗
rectõnis.ddᷣm ꝙ regula directõnis nõ tollit᷑ per qua
lecunq;ʒ peccatum.ſed per illud qð inducit diuinum
contemptum ⁊ auerſionem a deo. hoc autem nõ eſt
in quolibet peccato ſuperioꝛis partis.vtpote in illo

it ex oꝛiginali. eadem ratõne in pa?

65

64

65§

qð ex ſurꝛeptone committit᷑. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ c

ꝙ nulla creatura ſit ſuꝑioꝛ anima pᷣm mentem. dam

ꝙ et ſi nulla ſit ſuperioꝛ ᷣm oꝛdinem efficientis ⁊ fi-

nis.eſt tamen aliqua maioꝛis dignitatis ⁊ excellen⸗
tioꝛis nature.⁊ ꝓpter hoc minoꝛem babz excuſatio⸗
nem. Pꝛeterea nulla natura ratõnalis in ſtatu inno
centie poteſt peccare venialiter vt ſupꝛa oſtenſum
eſt. nulla autem natura rationalis lapſa de culpa po
teſt conſequi veniam niſi hbomo pro ter fragilitateʒ
crnis.et ideo non valct illud quod obijcit de an

67gelo. ¶ Ad illud qð vltimo obijcic̃ ꝙ pplacentia fa⸗

cit de veniali moꝛtale.ddᷣm qꝙ ↄplacẽtia nõ dicit ibi
quamcũq; inclinatõezʒ.ſᷣ plenũ ↄſenſum ⁊ delibera/
tum cuʒz quadã plena quietatõne.⁊ ita ex hoc nõ cõ/
dudit᷑ ꝙ om̃is deoꝛdinatio ſuꝑioꝛis partis cadat in
genus peccati moꝛtalis.
Irca ſcòᷣm pꝛincipale ſc; q̊ querit᷑ quõ pec/
C catũ bẽat fieri ⁊ eſſe in inferioꝛi pte rationis
eſte in i

duo querunt᷑.Pꝛimo vtrũ aliqð petm̃ hẽat
ioꝛi ꝑte abſq; ſenſualitate. Scdo querit

vtrum pctm̃ moꝛtale poſſit eẽ in ea parte ratõnis.ſu

perioꝛi nõ peccante.
Aueſtio. j.

¶ Cixca quã ſic pcedit᷑ ⁊ oſtendit᷑ ꝙ nulluð pctm̃ poſ/

ſit eẽ in inferioꝛi ꝑte rõnis abſq; ſenſualitate.pꝛimo

p auẽtem aug.ↄtra manich̊.vbi ait ſic. In vnoquo/

qʒ noſtrũ nibil agit᷑ nũc cum ad pctm̃ quiſq; dilabit᷑.
qᷓ tunc actũ eſt in illis tribus.ſerpente.muliere.⁊ vi/
ro. ſi pctm̃ illð icepit a ſerpẽte.⁊ſẽſualitas ẽ ſerpẽs
vt ipſe dicit.om̃e pctĩ incipit a ſenſualitate. ¶ Itẽ
ſicut omnẽ ↄſenſum pᷣcedit delectatio.ita omnẽ de/
lectationẽ pᷣcedit aliq ſuggeſtio.ſᷣ nullũ pctm̃ rõnis

eſt abſq; aliqᷓ delectatõne.&̊ nec delectatio ſine ſugge

ſtione.ſuggeſtis aũt nõ eſt niſi ꝑtis ſenſualis vel ſer/
pentis. nullum pct̃ eſt in inferioꝛi ꝑte ratõnis qd

nõ incipiat a ſenſualitate.¶ ¶ Item inferioꝛ rõ nõ ꝑec

cat niſi qꝛ abbeti bonũ vt nunc. ſᷣ vis q̃ appetit bo/
nuz vt nũc eſt ſenſualitas.& nõ peccat niſi pᷣuia ſen-
ſualitate. Item nihil eſt in intellectu qd pꝛius nõ
fuerit in ſenſu.&̊ pari rõne nibil eſt in rõne qdð pꝛius
nõ fuerit in ſenſualitate.&ſi ratio deoꝛdinat᷑.neceſſe
fuit ſenſualitatẽ pꝛius deoꝛdinari. ¶ Item om̃ia pꝑec
cata actualia oꝛtum habẽt a pctõ oꝛiginali.⁊ potiſſi/

me a ↄcupiſcentia qᷓ ex oꝛiginali pcõ nobis inoleuit.

ſ tam oꝛiginale pctm̃ qᷓ;ocupia ineſt aie ex ↄiunctio
ne ſui ad carnẽ.vis aũt ſᷣm quã anima ↄiungit᷑ car/
ni eſt ipſa ſenſualitas.ꝙᷓ omne pctm̃ anime incipit a
ſenſualitate.igit᷑ abſq; ea in inferioꝛi parte rõnis pec
catum non põt fieri. Sed ↄtra.magis eſt diuncta
ſuꝑioꝛ poꝛtio inferioꝛi qᷓ; ipſa inferioꝛ poꝛtioſſenſua/
litati.cum ratio ſuꝑioꝛ ⁊ inferioꝛ ſpectent ad eandeʒ
potentiaʒ ⁊ natura.ſi g̊ pctm̃ põt fieri in ſuꝑioꝛi par/
te ratõnis abſq; inferioꝛi ſicut ſupꝛa ꝓbatum eſt.vi/
detur multofoꝛtius ꝙ poſſit fieri in inferioꝛi abſq;
ſenſualitate. Item poſſibile eſt inferioꝛem parteʒ
rõnis peccare pctõ ſpũali.appetendo aliqdð ſpiritua⸗
le bonũ.ſed ſenſualitas nõ appetit niſi bonũ ſenſua/
le.S põt peccare inferioꝛ poꝛtio abſq; ſenſualitate.
Item quicqͥd poteſt virtus inferioꝛ. poteſt vᷣtus
ſuperioꝛ. ſi ſenſualitas põt de ſe moueriinoꝛdinate

ad aliqð appetibile ſine viribus ſuꝑioꝛibus.multo/

foꝛtius ſuꝑioꝛ potentia.vtpote rationis pars inferi/
oꝛ.inoꝛdinate moueri poteſt abſq; ſenſualitate.
¶ Item in dyabolo no cſt ſenſualitas.cum non ha/
beat ↄiungi cum carne.ſed ↄſtat ꝙ ipſe babet pꝑecca/
re nõ ſolum in deum.ſed etiã in hominẽ.ſi gpctm̃ in
creaturam attendit᷑ ſᷣm aſpectum ratõnis quem vo
camus inferioꝛẽ ptem rõnis.vi ꝙ abſq; ſenſualitateę
otingat illã poꝛtõeʒ peccare. ¶ Itez querit᷑ iuxta hᷣ
d eſt inferioꝛẽ poꝛtõeʒ rõnis comedẽ.⁊ qñ delecta/
tio tranſit a ſenſualitate in rationem. Si tu dicas·
B eſt qñ rõ anertit ⁊ ꝑcipit ſe delectari.tũc duplex
ncõueniẽs.Anũ ſcʒ qꝛ frequẽter bõ ↄſũmat pctiñ ⁊
nihil cogitat niſi de appetibili.nec aduertit ſe dele⸗

ctari vel triſtari.⁊ ita vi ꝙ aliqͥs poſſit peccare moꝛ⸗
taliter.ita ꝙ inferioꝛ poꝛtio nõ comedat. Alið etiam

7

incõueniẽs ↄcludit᷑.qꝛ cũ ꝑciꝑe delectatõʒ nõ ſit ma

lũ.nec pcti augmẽtatiuũ.iam vẽ ꝙ ꝑceptio rõnis pꝰ
ſuggeſtõnẽ ſenſualitat culpã nõ agguat.qð plane et

manifeſte falſum nemo eẽ dubitat. ¶ Be. ad pdicto/g

rũ intelligentiã ẽ notandũ ꝙ ſiẽ inuit mꝗr̃ in fine bꝰ
di. ſenſualitas duplx põt accipi.Aliqñ accipit᷑ ꝓ vi q̃
appetit bonũ vt nũc.⁊ hec nõ eſt ſolũmodo in parte
ſenſuali.imo etiã in rõnali.⁊ ſine motu ſenſualitatis
hoc mõ dicte nunqᷓᷓ ↄtingit pctm̃ eſſe in inferioꝛi paꝛ
te rõnis.ſemꝑ em̃ cum peccat.bonũ vt nũc exoptat.
Alio mõ dẽ ſenſualitas vis aie ſenſualis q̃ intendit
in coꝛꝑis ſenſus.ſicut habitũ ẽ ſupra.⁊ ſine hbac ↄtin
git eſſe pctm̃ in inferioꝛi ꝑte q;tum ad pctã ſpũalia.
qᷓ;tum aũt ad carnalia vix aut nunq;. In caꝛnalibus
aũt coꝛruptio venit ex feditate carnis ⁊ ↄcupia par/
tis ſenſualis.⁊ ita in eis peccatum incipit a ſerpente
ſiue a ſenſualitate ⁊ pꝑuenit ad mulierẽ.Lũc aũt dici
tur eſſe in ſenſualitate qñ quis ex appᷣbenſione dele/
ctabilis oblectat᷑ ⁊ inclinat᷑ ante aduerſionẽ ⁊ pꝑerce-
ptionez ſue delectatõnis.hoc eniʒ ex ſurꝛeptõne eſt.
nec dr ratio aliquo mõ ꝓpter illam delectatõeʒ de ve
