peritur ois ꝑfectio.⁊ bonoꝝ oim aggregatio.ac per

aruptihc Ers opponit beebe
ſaliu

detur ꝙ; grã ſit icoꝛruptibilis.

XXVI

wo gre. ſic etiaz alio mõ aia deo aſſimilat᷑. ⁊ alio mõ

à. Aia em̃ deo aſſimilat᷑ ſicut diuine ſilitudinis ſu⸗
ſceptiua.grã vo ſicut ipſa ſilitudo vel donũ affimila
tiuũ.vñ nõ eſt ↄꝑatio ꝓpꝛie int᷑hunc modũ aſſimi/
landi et illũ.Alius ẽ etia defectꝰ.qꝛ cũ aia aſſimilet
deo ꝓpter grãm.et vbi vnũ ꝓpt᷑ alterũ. vtrobiq; tm̃

vnũ.ſic nõ ẽ maioꝛ vel minoꝛ aſſimilatio dicenda in

aia gratificata ꝙᷓ in gra gratificãte. Cerciꝰetiã defe/
ctus ᷑.qꝛ et ſi ſa plus aſſimilet᷑ ſbe in rõne entis.ni
bil tñ ꝓbibet acodens plus aſſimilari alicui ſbe ſub

rõne ꝓpꝛietatis.ſicut aia ſapiens plus aſſimilat᷑ deoo

inqtũ eſt ens ꝑ ſe ꝙᷓ ipſa q̃litas ſapie.nibilominꝰ tñ

deo inctũ eſt ſapens plus aſſilat᷑ aia inqtũ eſt ſapi
ens ce; inq;tũ eſt ſba.ſic ⁊ in ꝓpoſito intelligendũ eſt.
dillud qd obꝛ ꝙ nullũ accidẽs ẽ ſtabilius ſba.
dom ꝙ ven eſt de illo accidẽte qdð cõparat᷑ ad aliqͥd
ſicut ad ſubiectũ ⁊ cãm. de eo vo accidẽte qd aliũde
bʒ oꝛiginẽ nõ hʒ veritatẽ. ſicut ptʒ in radio exeunte
a ſole qͥ firus permanet aere moto. Et qꝛ grã eſt tale
accidẽs.iõ illa rõ nõ bʒ locũ in ꝓpoſito. Ed illud
qð obẽ ꝙ grã eſt foꝛma q̃ eſt pᷣncipiũ vite.ddm qil⸗
lud bʒ veritatẽ de foꝛma q̃ dat viuere.qd ſpectat ad
æẽ pᷣmũ.grã ãt eſt foꝛma dans vitã qᷓ;tũ ad eẽ ſcʒᷣm.

inte ſiue q;tũ ad bene eẽć. ⁊ iõ illud ñ valet. nõ em̃ fit vnũ
qð accidens q ↄparat᷑ ad aliqd ſicut ad ſubiectuz,
⁊zad cqm. aliqð qð ſolum cõparat᷑ ad aliqd ſicut ad
ſubiectũ.⁊ ad aliud ſicut ad cãm. vᷣbi grã. Migredo

ꝑ eſſentiã ex gratificato et grã.ſicut fit vnũ ꝑ eẽntiã
ex coꝛpoꝛe viuificato ⁊ aia viuificante.¶Ad illud
qd obẽ de bonis maximis ⁊ minimis ⁊ m
ꝙ illa diuiſio bonoꝝ ẽ pᷣm acceptioneʒ boni q aliqd
dẽ bonũ qꝛ bonũ alij ⁊ vtile.ſicut pʒ er verbis Aug.
ibidẽ.quia bona maxima ſunt illa qᷣbus nõ cõtingit
male vti.⁊ ivo ad gradũ bonitatis ſᷣm eũ modũ per
quẽ ibi loquit᷑ Aug.nibil facit vtrum bonũ illud qð
dẽ maximũ ſit in genere ſbᷣe vel accidẽtis.

ſe ineſt in genere ſubiecti. ̊ nõ ꝑ ſe in genere cauſe.
Et quia ꝑ ſeẽ in genere ſubiecti.iõ nõ eſt querendũ
aliud ſubiectũ cui ꝑ pᷣus inſit.Quia vo nõ ineſt ꝑ ſe
in genere cauſe.iõ nõ ineſt oi aie. nec ex pᷣncipijs aie
hʒ oꝛiginẽ.ideo quodãmõ habet natura accidentis
nberentis ꝑ ſe.quodãmõ naturã accidẽtis inheren
tis per accideens·

z riſt m Aucſtio üiſ. „ͦ
¶ Atrũ grã ſit in genere accidentis coꝛruptibilis. an

incoꝛruptibilis. Et qꝙ ſit accidens coꝛruptibile vide

tur. Omne accidens qð eſt in ſubiecto variabili ſm

ꝙeſt variabile eſt coꝛruptibile.ſ grã eſt in ſubiecto

variabili.vtpote in aia ſᷣm libertatẽ arbitrij in q̃ cõ-
ſiſtit mutatio ⁊ vertibilitas.g ⁊c. tommnedct.
dens qð hʒ oppoſitũ potens ineſſe ſuo ſubiccto eſt
öõt ineſſe
aie viri iuſti eſt in ſtatu vie. ⁊c. ¶ Btẽ omne
accidens qð eſt aliunde et nõ habʒ cãm in ſubiecto.
põt ab illo ſeꝑari.ſed grã eſt in aia et non hʒ oꝛtũ ab
aia. põt ſeꝑari ab ipſa.ᷣ poſt ſepationẽ nõ poteſt in
eſſe cõſeruari. grã nata eſt coꝛrumpi. ¶ Itẽ omne
accidens cuiꝰcõſeruatio pendet ex conuerſione vo/
lentis ad deũ eſt coꝛruptibile.cuʒ voluntas poſſit a
deo vrti. ſed grã eſt hmõi. ⁊c̃. ¶ Sed ↄtra.Anima
coipſo ꝙ eſt imago dei eſt incoꝛruptibilis.nõ em̃ eſſ⸗
imago dei ſicut dicit Aug.ſi moꝛtis termino claude
retur.gcũ in grã conſiſtat imago refoꝛmationis.vi⸗
gra ſit ẽaccidẽs qð eſt
in ſubiecto nõ a ſe ſed ab alio no mouet᷑ neceſſario

ad motũ eius in quo eſt. ſicut pʒ de ſpẽ eſtete in ſpe

cec 3

2 5

24

nuũ ſit in genere ſt d ill 2 5†
gqð querit᷑ vtrũ inſit aie ꝑ ſe. aut ꝑ accidẽs.ddin ꝙ ꝑ.

28 ptio.

culo ⁊ lumine exiſtẽte in medio.s grã ẽ in aĩa hõ a ſe
5 a deo. nõ videt᷑ ꝙ ad mutationẽ ſeu ad variatõ,
aie coꝛrumpat᷑. ¶ Itẽ his q̃ ſuut coꝛruptibilia dedit
diuina vᷣtus ꝓpagandi potentiã.igit᷑ aut grã non eſt
coꝛruptibil. aut ſi coꝛruũpit᷑ bʒ vim ꝓducendi grãm
ſibi ſimilẽ.ſed grã nõ põt ſibi ſimilẽ ꝓducere ſicut in
p̈mo li. oñſum ẽ. non eſt coꝛruptibilis de ſe. ¶ Itẽ
omne qð coꝛrũpit᷑ in tꝑe.ſui diuturnitate ſeneſcit in
tꝑe.ſed grã qntomagis durat in hoie tanto ꝑfectioꝛ
eſt ⁊ ſtabilioꝛ.⁊ magis renouat ſpm̃. grã no videt
coꝛrũpi. ¶ Itẽ ſi grã coꝛrũpit᷑.aut coꝛrumpit᷑ a deo.
aut a li. ar. aut a pctõ.A deo nõ.cũ grãm coꝛrũpi ſit
malũ.A li.arbi.nõ.cũ nullũ ſubiectũ coꝛrũpat ſuam
pfectionẽ. A pctõ nõ.quia pctm̃ eſt pura pᷣuatio.et
modica grã põt ſuꝑ oẽm culpã.ergo cũ nihil habeat
coꝛrũpens.videt᷑ ꝙ ſit incoꝛruptibilis. ¶ Itẽ ſi coꝛ/
rumpit᷑.aut coꝛrumpit᷑ in aliqͥd. aut in nihil. Si in
aliquid.q̃ro in qͥd. nec eſt quid dare.cũ nõ ꝓducat
ex aliquo.ſed de nihilo.Si in nihil.Contra.nibil qð
coꝛrumpit᷑ cedit oino in nõ ens.ſi igit᷑ grã nobiliſſi/
mũ eſt int᷑ oĩa accidentia.⁊ deus nõ ꝑmittit alia acci
dentia in nõ ens cedere.videt᷑ ꝙ nec de grã ꝑmittat.

26 R*. dm ꝙ cũ grã ſit accidens nõ pᷣt eſſe pᷣter ſubie/

ctum in quo eſt.⁊ cũ in ſubiecto in quo eſt nõ poſſit
ſimul cñ culpa ſubſiſtere. ⁊ ipſi ſubiecto in q̊ eſt grã
cõtingat culpã ineſſe.ncceſſe eſt grãm eſſe quid coꝛ/
ruptibile. Rurſus cũ F nõ ꝓducat᷑ ex aliquo ma/
terialiter.ſed ſit ſimplir donũ gratuitũ.⁊ oino deſur/
ſum deſcendens a patre luminũ.⁊ omne qð coꝛrum
pitur in id cedat vnde pducit᷑.neceſſe eſt grãm ſicut
ex nibilo ꝓducit᷑.ſic in nibilũ redigi cũ corumpit᷑.
CTalis autẽ modus coꝛrũpendi nõ ſolũ cõpetit gra/
tie rõne ſui initij.ſed etiam rõne eſſe ꝓpꝛij ſiue modi
exiſtẽdi. Rõne inquã ſui initij.quia ſicut dictũ eſt ſi/
cut ex nibilo ꝓducit᷑ita in nihil redigi᷑.quẽadmo/
dum in alijs accidentibꝰcõſimiliter reperit᷑ qd in id
redeunt vñ exeunt cũ ꝓducunt᷑ Competit etiã hoc
ei rõne eſſe ꝓpꝛij ſiue modi exiſtendi. OQOm̃ cũ gratia
nõ cauſet᷑ ex pꝛincipijs eius in quo eſt.ſed aliud ba/
beat ꝓ ſubiecto.aliud ꝓ cauſa.quẽadmodũ eum lu
men coꝛrumpitur.vel ſimilitudo in ſpeculo.vel ipſa
ſpẽs in aia.non coꝛrumpit᷑ illud in qͥ eſt.nec redit ad
illud a quo eſt.ſed q̃ntũ eſt de ſe in nihil cedit.ſic grã
uia nõ hʒᷓ eſſe in materia ꝑ modũ nature.ſed ꝑ mo
dumn habitus.vt pꝛius habitũ eſt.nec ex pᷣncipijs aie
ꝓducit᷑.cũ coꝛrumpit᷑.in nibil redigit᷑.⁊ ꝓpterea pec
catũ in quo fit grẽ coꝛruptio dẽ eſſe nibil.⁊ inter oẽs
coꝛruptiones ſummo autoꝛi ⁊ conſeruatoꝛi oim bo/
noꝝ maxime diſplicere dinoſcit᷑. Concedende ſunt
22 igit rõnes oſtendẽtes ꝙ gra coꝛumpit.¶ Ag illud
ergo qð pmo obẽ in ↄtrariũ ꝙ in grã reperit᷑ rõ ima

ginis ſicut in aia.dm q aliter ⁊ aliter reperit᷑ ima-
S0 bicribl. s eñ eſt ima go vei gꝛ cnar dei eſt et

Pticeps eſſe põt. vita ꝓpter beatitudinem facta.⁊ ad
bcatitudinẽ apta.que inquã beatitudo nõ põt ineſſe

niſi ſe imoꝛtali.ideo neceſſe eſt animã imoꝛtalẽ eſe
Gꝛatia vᷣo ex hoc ſolo dẽ imago.quia eſt imaginis re

foꝛmatio.⁊ qm̃ illa imago ꝑ grãm refoꝛmata poteſt

defoꝛmari. binc eſt ꝙ ga bot coꝛrũpi.nec valet illa
enõ

ratio.ꝗquia bincind cõſimilis imaginis acce-
illud qd obijcit᷑ ꝙ accidẽs qð nõ hʒ oꝛtũ
a ſubiecto nõ mutat᷑ ad mutationẽ ſubiecti.dm
hoc nõ eſt ꝓpter boc ſolũ ꝙ babeat oꝛtũ aliunde.ſ.
quia nõ dependet ab co in quo eſt. ſicut patet in ra/

„7

—

dio lumine. Gꝛatia autẽ nõ ſolũ dependet ab eo a

diu habet faciẽ ſuã ſiue mentẽ ad deũ conuerſam. 29

Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ rei coꝛruptibili debet dari
virtus ꝓpagandi.dm ꝙ illud verũ eſt qñ illa res ẽ

nata talem virtutẽ ſuſcipere.⁊ qñ etiã illa coꝛrupti/

bilitas ineſt rei ex defectu ꝓpꝛie nature.neutrũ autex
boꝝ cõpetit grẽ. Nam grãa nata eſt imediate ab ipᷣo
deo ꝓcedere.nec aliquo mõ coꝛrumpitur niſi ꝓpter
auerſionẽ mentis noſtre a rectitudine veritatis eter

ne.Et ꝑ boc patet reſponſio ad ſequens qð obijcit᷑ 30

q omne qð coꝛrumpit᷑ ſeneſcit in tpe.hoc em̃ñ veruzʒ

eſt de eo qd habet cam coꝛruptõis intra ſc. Ad il/ 3f

lud qð querit᷑ a quo coꝛrumpit᷑.vtrũ a deo vel a pec
cato.vel a li.arbi.dm ꝙ ipſa gratia deficit in ſeipſa.
Si autẽ querat᷑ ratio huiꝰ quare deficit.hoc eſt pꝛo/
pter auerſionẽ mentis humane.Cũ em̃ grã nõ ſalue
tur niſi ex cõtinuatione influentie a bonitate diuina
ſuꝑ faciem mentis noſtre.qñ anima a deo auertitur
ꝑ peccatũ.influentia nõ continuat᷑.⁊ ꝑ ↄſequẽs grã
coꝛrumpit᷑.⁊ ideo quodãmodo grã per peccatũ dici

tur coꝛrumpi.nõ ꝙ pctm̃ agat in grãm.ſed quia ani

ma ꝑ peccatũ ſe auertente.⁊ deo ceſſante influere.ne

Recn gan m lapea eſcere ſſ d illud qd obij/ 52
k cedit

citur ꝙ nihil qd coꝛrumpit᷑ cedit omnino i nõ ens.
dm q illud habet veritatẽ in accidentibꝰqᷓ babent
eſſe nature.⁊ in eis que cauſant᷑ ex pꝛincipijs ſubie/

cti. ꝓ eo ꝙ cũ coꝛrumpunt᷑ accidentia.manent nihi
lominus ⁊ ſaluant᷑ illa pꝛincipia.⁊ ideo cũ talia acci
entia coꝛrumpunt᷑.nõ oino annihilant᷑. In his vo

accidentibus q̃ habent eſſe habitus.ſicut ſimilitudo
in aia. ⁊ lumen in aere.nõ babet veritatẽ. Non enim

ſilitudo hois moꝛtui q̃ eſt in aia tua.ſi de aia tua de/

leatur ⁊ coꝛrumpat᷑.redit ad hbominẽ illũ.vel cũ lu⸗/
men coꝛrumpit᷑ redit ad ſolem. maxime ſi H
luminis fiat ꝑ coꝛpoꝛis interpoſitionem. Miſi foꝛte
qᷣs dicat ad oꝛiginẽ ſuã redire ꝓ eo ꝙ adbuc ſaluat
in ſuo pᷣncipio effectiuo qd põt ꝓducere illi ſimile.
Quia igit᷑ grã babet ſe ad modũ habitus.⁊ ex nibi/
lo ꝓducit᷑ vt pꝛius habitũ eſt.ideo illa ꝓpoſitio non
babet hic locũ.Et ſi tu q̃ras vnde hoc eſt ꝙ deus ꝑ/
mittit pire tã nobile accidens.ſatis facile eſt rũdere.
Similis em̃ queſtio eſt ſi querat᷑ cũ deꝰ diligat ami/
cos ſuos.⁊ plus diligatvnã animã ſanctã qᷓ; diligat
celũ ⁊ terrã.qͥd eſt ꝙ ꝑmittit animã ſanctã a ſe ſepa⸗
rari.⁊ nõ ꝑmittit celiũ ⁊ terrã coꝛrumpi.Ad boc re/
ſpondebit qui ſane intelligit.ꝙ boc curſui rerũ con/
gruit. ⁊ deus ſic res quas cõdidit ãminiſtrat.vt eas
agere ꝓpꝛios motus ſinat. Et ꝓpterea quia tbeſaurꝰ
grẽ habet᷑ in vaſis fictilibꝰ. quis ſit valde nobilis.

.—

tamen defacili amittitur qñ pꝛocellis tentationum

concutitur.
(Aueho.. e

trum grã Parn inſit ſubſtantie anime vel wten/
tijs. Et ꝙ, pꝛmo inſit ſubſtantie videt᷑. Nulla poten

tia anime eſt cõtinue in ſuo actu.ſed grã eſt cõtinue

⁊ gratũ.ergo grã nõ eſt in potentijs anime. Item
Aeſ vita aie.ſicut dicunt ſanctoꝛũ autoꝛitates et
etiã doctoꝛes.ſed viuere cum ſit actus ſubſtantialis

nõ ineſt ſubſtantie ꝑ potentias.ſed potentijs ꝑ ſub

ſtantiã. ergo ſi pᷣmus actus grẽ eſt viuiſicare. videt

pꝛius reſpiciot ſubſtanti ᷓ potentisv. IIem

in ſuo actu. quia ↄtinue reddit bominẽ deo acceptii⸗

eunng
.
nicliriicl
genrinptlgt
gtſenr potan
mninſ nlsae
Erſtuagten
rmmank.
ntnimß
uuldartani.
Uepecltnget⸗
wpteiotn⸗
60
wlorrſeſora
loiabin/
Nti ugyſtin
Antltgari⸗
rtcnnapelunt
uttiigne
ſwügpgtan
fitſnre
Cltnetn oemn.
fistaiits

R

accldens babet numerari ꝑ ſuum ꝓpꝛiũ ſubiectum.
igitur ſi grã pꝛimo eſt in potentijs.cuʒ potentie ſint
multe.neceſſe eſt grãm in anima multiplicari. ſi er/
o in vna anima vna tm̃ eſt gra.videt᷑ ꝙ grã pꝛimo
it in ſubſtantia qᷓ in potentia. Ziem in grã ⁊ vir/
tutibus cõſiſtit imago refoꝛmationis.ſed imago re/
foꝛimationis reſpondet imagini creatõnis.cũ igitur
imago creationis conſiſtat in vnitate eſſentie ⁊ trini
tate potentiarũ.⁊ tres ſint habitus virtutũ qui reſpi
ciunt tres potentias.videt᷑ ꝙ ſit aliquid vnũ qð re/
ſpiciat ipſam anime eſſentiam.ſed nõ eſt niſi gratia.
ergo Beana operatio exit a potentia.ſic ꝑ
tentia oꝛitur a ſubſtantia.ergo ſicut nõ placet nec ac
ceptatur a deo aliqua oꝑatio:niſi pꝛius acceptetur ⁊
gratiſicetur potentia.ſic impoſſibile eſt acceptari po
tentiã niſi pꝛius acceptetur ſubſtantia. ergo cum per
grãm ſiat acceptatio.per pꝛius eſt grã in ſubſtantia
in potentia. e in paruulis baptiʒzatis eſt deꝰ
per inbabitantẽ grãm. ſicut dicit auguſtinꝰde pꝛeſen
dia dei ad dardanũ.ergo cum in ipſis nulla ſit poten
tia expedita.gratia nõ reſpicit pꝛimã expeciitionem
potentie.ſed potius viuificationem ſubſtantie.⁊ ſio
per pꝛius eſt in ſubſtantia q; in potentia. ¶ Sed cõ⸗
tra. Auguſtinus dicit q; grã ſe habet ad liberũ arbi/

mnium ſicut ſe eſſoꝛ ad equũ.ergo reſidet in animia ra-

tione liberi arbitrij. ſed liberũ arbitriñ nominat po/
tentiam. ergo magiſter in litera adducit

autoꝛitatẽ auguſtini in qua diuidit grãm in pꝛeueni
entem ⁊ ſubſequentẽ.⁊ vtrãq; iſtaꝝ diffinit per com

parationem ad voluntatẽ.ergo videt᷑ ꝙ pꝛimum et

Apꝛum mrieth grareeſ ipſa voluntas. ſed bec eſt

potentia.ergo vi ꝙ gratia ꝑ pꝛius inſit poten
tie ꝙᷓ; ſubſtantie. ¶ Nem ſicut inter potentiã ⁊ actũ
cadit medius habitus. ſic inter ſubſtantiã babitũ
cadit media potentia.cum igit᷑ gratia ſit in anima
vt habitus ⁊ qualitas quedã.videtur ꝙ ei inſit me/
diante potentia.ergo pen pꝛius eſt in potentia qᷓ; in
ſubſtãtia. ¶ Itez oppoſita nata ſunt fieri circa idẽ.

ſed gratia v gratia opponit᷑ culpe inq;tum culpa.
ſ igitur culpa pꝛimo ⁊ ꝗꝓpꝛie reſpicit ar.li.pari ratio/

eAne ⁊ gratia.igitur ꝑ pꝛius erit in potentia qᷓ; in ſub/

ſtantia. ¶ Itẽ gratia cum ſit donũ de ſurſum deſcen
dens.ineſt anime ſᷣm ſuum ſupꝛemũ.ſed ſupꝛemum

anime ſicut vult Aeiguſtinꝰ eſt ivpſa mens.mens au

tem nõ eſt ipſa ſubſtantia anime.ſed potius potẽtia

ergo videt᷑ ꝙ gꝗatia ꝑ pꝛius ſit in potentia.
e Gababet riſtere in anima ᷣm cõuerſionẽ

ᷓ̃ in ſubſtantia. ¶ Item gratia nõ eſt in anima ſᷣm
ſipſam. ſed bm in laentian ab aliqn

. entiam ab aliquo pꝛincipio q
eſt omnino ab eo diuernſum. cum igit᷑ anima ſuſcipit
gram.aut habet aliquã potentiã ad ſuſcipiendã gra
tiam.aut non. Si nõ habet potentiam ad hoc.ergo
nunq; eam ſuſcipiet. Si autẽ habet potentiam me/
diante qua ſuſcipit. aut illa erit ratio. aut voluntas.
aut aliqua alia potentia ab his diuerſa.ſed nõ eſt c
nere potentiã aliam in anima pꝛeter cognitiuam et
affectiuã. ergo videt᷑ ꝙ mediantibus illis grã ſuſci/
piatur ab anima. Item ſi grã ineſſet anime vᷣm
ſubſtantiã.cuʒ poſſibile ſit abſtrabi per intellectum
ſubſtantiã a potentijs. poſſibile eſſet intelligere ani

mam eſſe gratiã ſuis potentijs abſtractis.ſeq omnis

pſius anime ad deũ.⁊ amitti habet ſᷣm auerſioneZ.
ſ igit illud ſm qð anima pꝛimo auertitur ⁊ ↄuertit
eſt potentia. vi (Sne per pꝛius ſit in potẽtia

= sä

anima giata eſt diſpoſita ad gloꝛiã ergo poteſt inte;
ligi per cõſequens anima gloꝛioſa abſtractis poten/
tijs.ſed potentijs abſtractis aia nec videt nec amat
dum. ergo impoſſibile eſt animã gloꝛioſam ponere
que nec deum videt nec deum amat.ſed ſi hoc eſt im

poſſibile. ergo illud ex q̊ iſtud ſequit᷑.¶ R.ad pꝛe/ ʒ4

dictoꝛum intelligentiã eſt notandũ ꝙ cõmunis opi
nio tenet grãm pꝛimo reſpicere anime ſubſtantiam.
⁊ virtutes pꝛimo reſpicere potentias.vt ſic per gra/
tiam in virtutibus fiat refoꝛmatio imagins create.
due conſiſti in trinitate potentiarũ ⁊ vnitate ſub/
antie. Hec autẽ poſitio poteſt dupliciter intelligi.
Ano modo vt intelligat᷑ ꝙ deus pꝛius influat gra⸗
tiam in cſſentiq? poſtmoum inſi entia illa in ſub
ſtantia redundet in potentias. vt ſic ſit confoꝛmitas
gratie ad anima.ſiue ꝓut conſiderat᷑ ̃m rationem
imaginis.ſiue ꝓut conſiderat᷑ vt perfectio coꝛpoꝛis
Anima vt eſt perfectio coꝛpoꝛis rõne ſubſtantie veł
eſſentie reſpicit complexionis cequalitatem. ratione
vero potentiarũ reſpicit oꝛganoꝝ diuerſitatem. Et

7

iterũ anima in ſe ⁊ viuere habet ⁊ agere.ſed viuere
Meipſan ⁊ ꝓpꝛiam foꝛmã.agere vero ꝑ potentiam
Der hunc modũ ſi gratia in ꝑficiendo confoꝛmatur
anime ſub rõne gratie.pꝛius debet reſpicere ipſam
anime ſubſtantiã. ⁊ ꝑ virtutes debet eſſe pfectio po⸗
centiarũ. Et ſm hunc modũ dicendi cũ dicit᷑ grã re⸗
ſpicere ſbam. ⁊ virtutes potentias.non tm̃ intelligit
eſſe dictũ ꝑ appꝛopꝛiationẽ. verũetiã ꝑ ꝓpꝛietatem.

Alios mõ poteſt intelligi pᷣdicta poſitio per appꝛobz

tionẽ quandã.nõ qꝛ deus pᷣus influat grãm in ſbam
qᷓ; in potentiã.ſed quia cũ aia ſuſcipiat grãs ⁊ virtu⸗
tes mediante potẽtia.⁊ tam grã qᷓ; virtus inſit aie ꝑ
Roeenrca tirereñ ineſt hec illa. Nirtus em̃ dicit ꝑ
onẽ reſpectu operis.grã vero dicit pfectionem

reſpectu dei acceptantis. Et qm̃ reſpectu operũ.po⸗/

tentie diſtinguunt᷑. hinc eſt ꝙ vtutes potẽtias reſpi
eiunt vt diſtinctas.⁊ tunc ſunt in actu.qñ potentie
ſunt in actu. Potentie aũt inꝙᷓtũ cõparant᷑ ad den
acceptantẽ.vnica acceptione acceptant᷑ eũ ipſa ſfb=a
euiꝰſunt.⁊ ſᷣm vnã naturã in eis repertã.⁊ hinc eſt
grã eſt vna ſicut ⁊ ſbᷣa.⁊ eſt ſemꝑ in actu cõtinuo
⁊ pᷣmo dẽ reſpicere ſbaʒ.nõ quia ſit in illa abſq; po/
tentia.vel ꝑ pꝛius qᷓ; potentia.ſed quia habet eſſe in
potentijs vt cõtinuant᷑ ad vnã eſſentiã.virtus vero
dicit᷑ eſſe in potentijs.quia in eis eſt vt referunt᷑ ad
oꝑationes diuerſas.⁊ hic modus intelligendt ma⸗
gis cõſonus eſt verbis Auguſtini qui dicit ꝙ grã ſe
habet ad liberũ bang eſ. r e equũ.Etiam
graãm cooperantẽ ⁊ oꝑpantẽ deſcribit ꝑ cõparationẽ
ad voluntate. Magis ecia eſt coſonus roni⸗Sr em̃
intelligimus grãm tanqꝙᷓ; habitũ quendã ⁊ influen⸗
tiam que ineſt anime ad deũ conuerſe.cũ talis habi
litatio ⁊ influentie ſuſceptio ⁊ conuerſio non poſſit
intelligi niſi per potentiã.nõ videt᷑ poſc recte intel-
ligi quõ gratiaſit in anima abſtracta potentia. tur
ſus ſi gratia eo dici᷑ gratia.quia gratificat.⁊ eoipſo
q; gratificat habet oppoſitionẽ ad culpam.cũ oppo
ſita ſ̃m ideʒ nata ſint ineſte: ſ̃m idem ipᷣm ꝙ anima
nata eſt gratificari. nata eſt ⁊ culpari. culpatio autẽ
7 laus ⁊ vituperiũ ineſt anime pꝛimo ſm liberũ ar-
bitrium. ac ꝑ hoc ⁊ gratie donũ. Mon em̃ q̃cunq; ac
ceptatio gratificatio:dr. ſed illa ſola qua deus ſic ac-
ceptat animã vt reputet eaʒ remuneratione dignã.
⁊ talis reſpicit iᷣam arbi.libextatẽ.⁊ ichen⸗ grã ineſt

4 4 . 2 ”
EE öö

5
1

anime pᷣmo ſm libertatẽ ar. ⁊ bui?ſignũ eſt.quia ad
eas ſolas potentias ſe extendit arbi.libertas. Conce
dende ſunt igit᷑ rones oñdentes ꝙ grã ineſt aie ßm
potentias. Ad rõnes aũt ad oppoſitũ facile eſt rñde
5 reꝑ iam dicta. QVð em̃ obijcit᷑ ; grã eſt continua
in ſuo actu.nõ obuiat ei qð nũc dictũ eſt. Muis em̃
potentia in relatione ad opus nõ ſit in ſuo actu con
tinuo.⁊ ſic nõ habeat pfici grã ſed virtute.in cõꝑa/
tio ne tñ ad ſbᷣam in qᷓ eſt. eſt in ſuo actu cõtinuo.ita
em̃ debet᷑ quoddã viuere ⁊ quidam actus cõtinuus
ipſis potentijs m ꝙ cõtinuant᷑ ipſi ſᷣe quẽadmo/
en Tipſi ſbᷣe.⁊ idco ᷣm hanc cõpationẽ a grã ſunt

g6 pꝓfectibiles. Aliter etiam poſſet hbic dici ꝙ duplerx eſt

actus ipſius foꝛme.vnus qͥ eſt a foꝛma ꝑ modũ in/

foꝛmantis.⁊ alter qͥ eſt a foꝛma ꝑ modũ efficientis.

ſicut albedo ſnbiectũ ſuũ dealbat.⁊ oculum diſgre/
gat. Quantũ ad pᷣmũ eſt ois foꝛma in actu cõtinuo.
quia ille eſt actus vt babitus. Quantũ vᷣo ad ſcᷣm
nõ. Sic ⁊ grã q;uis ſit in ſuo actu cõtinuo q́;tum ad

illũ actũ quẽ habet ꝑ modũ infoꝛmãtis.nõ tñ eſt in

actu cõtinuo qᷓ;tũ ad illũ quẽ habet ꝑ modũ pᷣueni/
entis ⁊ ſubſequẽtis.ſiue cooperantis et operantis.
3 7 Ad illud qð obijcit᷑ de actu viuificandi.doᷣm q;
ect ſi vita ſᷣm ꝙ dicit eſſe pꝛimũ.pᷣus reſpiciat ipſam
eſſentiã potentiã.non tñ opoꝛtet de vita ᷣm ꝙ di⸗
cit eſſe ſcᷣm. Cum em̃ ſit accidens ſuꝑadditũ nõ tin
eſſentie ſᷣ etiã potentie.habet aie ineſſe potẽtia me/

Aieante.ſicut coloꝛ dicit᷑ eſſe in coꝛpoꝛc.ita ꝙ pᷣmo in
48 ſuperficie. Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ accidẽs nume
dom ꝙ verũ eſt qñ ea que ſubijciunt᷑

ratur ꝑ ſham. dom q t
diuerſa ſunt.⁊ ſubijciunt᷑ vt diuerſa.qñ vero ꝑ ean/

dem naturã ſubijciunt᷑.nõ opoꝛtet eſſe in accidente

diuerſitatẽ.⁊ ſic grã eſt in potentijs aie inqᷓtũ conti

nuant᷑ ad vnã ſbam.⁊ inqtũ cõicant in libertate ar

bitrij ſicut pᷣus dictũ eſt. AUñ ſicut vna ſanitas dicit
eſſe in oibus mẽbris hois.quia eſt in ipſis ſᷣm ꝙ ad
vnã oꝛiginẽ reducunt᷑ ⁊ ᷣm ꝙ in cõplexione conue/
niunt. ſich in ꝓpoſito intelligendum eſt. ¶ Ad illud
329 qð obijcit᷑ de cofoꝛmitate imaginis creationis ⁊ re-
foꝛmationis. dom ꝙ cum defoꝛmatio imaginis non
poſſit eſſe niſi ꝑ potentias.ſic nec refoꝛmatio.⁊ iso
imago refoꝛmationis inqᷓ;tũ hmõi ſufficienter refoꝛ

mat ipᷣam animã cũ ineſt ei ꝑ ſuas potẽtias. Doten
tijs em̃ foꝛmatis ⁊ ꝑfectis.per oſequẽs ꝑficit᷑ ⁊ foꝛ
mat᷑ ipa ſbᷣa.iõ ad ꝑfectã refoꝛmationẽ aie nõ opoꝛ/
tet aliqͥd poni qð ꝑ pᷣus ſit in ſpᷣa 12 potẽtia.niſi h

40 dicat᷑ ꝑ appꝛopꝛiationẽ quandã.

ꝙ; deus nõ acceptat actũ niſi pᷣus acceptãdo poten/

tiam. dm ꝙ nõ ẽ ſile. ꝓ eo ꝙ potẽtia pᷣt eẽ ſine actu
⁊grã in potẽtia abſq; merito oꝑis.ſha aũt abſq; po

7 2 — — „₰

tentia eſſe nõ pᷣt.aſi poſſit intelligi.nõ tñ pᷣt intelligi
abſq; potentijs diuina dona ſuſciꝑe.in qͥbus donis
Cxecoꝛari dẽ facies aie.eo genere decoꝛis ꝑ queʒ deus
41 ceptat. A
ſi potẽtie in dũ in
gre ⁊ virtutuũ.nibilominꝰ?tñ ydonee ſunt nõ ſolũ per
donũ grẽ ß etiã ꝑ babitꝰ vᷣtutũ decoꝛari ⁊ pfici.Et hᷣ
meliꝰdedarat᷑ in quarto cũ agit᷑ de effectu baptiſma
tis qnẽ bʒ in puulis. ¶ Queſtio. vj.
¶ At grã ↄpet᷑ ad animã in rõne motoꝛis.⁊ ꝙ ſic vi

detur ꝑ auctem Aug. quã mgr̃ adducit in Ir̃a. grã

pᷣ̃ueniens eſt q̃ pᷣuenit bone voluntatis meritũ.⁊ re/

ſpectu cuiꝰ ip̃a volũtas bona pediſſequa ẽ nõ pᷣuia.

igit᷑ grã reſpectu volũtatis ſe bʒ ꝑ modũ excitantis

d illud qd obꝛ

vltimũ qð obẽ de ꝑuulis.dom ꝙ et
ulo nõ ſint ydonee ad cxeũdũ in vſũ

II

impantis ⁊ regentis.⁊ oẽ tale ſe bʒ iu rõne moto/
ris. ⁊c. ¶ Itẽ Aug.grã ſe bʒ ad li.ar.ſicut ſeſſoꝛ ad
uu.ſ ſeſſoꝛ ẽ motoꝛ equi.g grã eſt motrix li.arbi.
tẽ hoc videt᷑ rõe. Plus ẽ potentiã aliquã ſupꝛa
ſe erigere qᷓ; ißfam mouẽ.ſᷣ grã eleuat potentiã li.ar.
ad 82 meritoꝛia ꝗᷓ ſunt ſuꝑ ipᷣam.& eſt li.ar.motrix
Btẽ plus grã ſuꝑ li.ar.qᷓ; li.ar.poſſit ſuꝑ ſeipᷣm.
li. ar. eſt inſtrm ſeipm mouẽs.ſicut dicit Anᷣhel.et
volũtas mouere pᷣt ſeipam.g multofoꝛtius moueri
p̃t a grã. ¶ Itẽ om̃e qð ẽ pᷣncipiũ vite ꝑfecte ẽ ᷣnci⸗

piñũ motus i eo qð viuificat.ſᷣ grã eſt pᷣncipiũ vite in

agĩa. & ⁊c. itra.volũtas eoipo ẽ libera q̊ mouet᷑

ex ſeipſa. cũ igit᷑ grã ſit a voluntate.ſi grã mouet vo

luntatẽ.aufert ei libertatẽ.ſᷣ ↄſtans ẽ ꝙ grã volũtati
libertatẽ nõ aufert.̊ ipſã nõ mouet.¶ Itẽ ois mo⸗
toꝛ ſufficiẽs ẽ hoc aliqͥd.⁊ ſbᷣa cõpleta vdiſtans a mo/
bili.& aut grã nõ mouet li.arbi.aut ſi mouet ẽ ſba.ſi
igit᷑ grã creata nõ pᷣt eẽ in genẽ ſbᷣe ſᷣ in genẽ accidẽ/
tis. τ (Se ſi grã mouet li. ar. aut mouet nãaliter.
aut violent᷑.aut volũtarie.Si nãliter.ꝙ̈ oꝑa merito⸗/
ria erunt nãlia. Rurſus ſi nalit᷑ mouet.ſemꝑ mouet

cqtũ ẽ de ſe.g nunqᷓ; qͥeſcit hõ ab oꝑibus meritoꝛijs.

Si violent᷑. nec ſaluat᷑ ibi rõ meriti.nec li.arbi.q̊ꝝ
vtrũq; pʒ eẽ falſum.Si volũtarie.ſᷣ nihil mouet vo
luntarie niſi babeat cognitioneʒ ⁊ voluntatẽ.̊ grã
ↄgnoſcit ⁊ vult.⁊ ita ẽ ſbᷣa rõnalis.igit᷑ vel grã ſi mo
uet li. arbi.nõ eſt aliqͥd creatũ.vel ſi eſt aliqͥd creatũ
nõ mouct li.ar. ¶ Itẽ ſi mouet li.ar. aut ſicut motoꝛ
motus.aut ſicut motoꝛ non motꝰ.Si tu des ꝙ ſicut
motoꝛ motus.ẽ cũ nibil ᷣm idẽ moueat᷑ ⁊ moueat.
grã m ſe hẽbit aliã ⁊ aliã nãm ꝑ quã moueat᷑⁊ mo
ueat.ᷓ nõ erit accidẽs ſimplex.Si ſicut motoꝛ ñ mo
tus.ſᷣ talis motoꝛ nõ ẽ qͥd creatũ. vel grã non ẽ qͥd
creatũ.vel nõ mouet li.ar. ¶ Itẽ idẽ manens idẽ in
creaturis ſemꝑ ẽ natũ facere idẽ. ſi grã eſt qͥd cea
tum.⁊ mouet li.ar.cũ Kan variet᷑.ſemꝑ ad idẽ in/
clinabit li.ar.g nunqᷓᷓ facit hõ ꝑ grãm niſi vnũ opus
meritoꝛiũ.ſi igit᷑li.ar.mõ excitat᷑ ad vnũ genꝰ oꝑis.
mõ ad aliud.videt᷑ ꝙ aut illa excitatio nõ ſit a grã.
aut gra nõ dicit aliqͥd creatũ.aut grã mutat᷑ ⁊ varia
tur ſicut li. ar. Aivoin ꝙ abſq; dubio ſicut auto/a2
ritates ſanctoꝝ dicũt.neceſſe ẽ ponẽ li.ar.a grã mo⸗/
ueri ⁊ excitari.Ab ipᷣa em̃ grã oꝑante pᷣuenit᷑.⁊ a co
opꝑante ad oꝑa meritoꝛia eleuat᷑.ita ꝙ reſpectu ope
ris meritoꝛij grã eſt ſicut pᷣncipalis motrix.⁊ volun-
tas ſicut pediſeq̃. Qualit᷑ aũt ipᷣa grã cũ ſit accidẽs

aie ipſã habeat mouere.hoc hʒ difticultatẽ.Ad huiꝰ

aũt difficultatis explicationẽ duplex ẽ modus dicen
di ſiue intelligendi. ſᷣm quẽ li. arbi.dẽ a grã moueri.

Anus modus dicendi eſt ꝙ grã mouere dicit᷑ iibeꝝ

axitriũ.quoniã ipſa eſt diſpoſitio ad quendã ſpiri/
tualem motũ.Sicut em̃ pondus in coꝛpoꝛibꝰdiſpo
nit ad motũ.ſic ⁊ ſuo modo pondus in ſpiritibus.
gratia autem eſt quoddã ſpirituale pondus datum
anime per quod babet ſurſum tendere. ⁊ quoniam
libeꝝ arbitrium eſt natum ſeipᷣm mouere ſᷣm actus
in quos poteſt de ſc.cum eſt adiutum⁊ infoꝛmatum
gratia excellentius mouet ſeipᷣm.ita ꝙ cũ libero ar-
bitrio ſit mouens ⁊ motũ.gra diſponit ipᷣm ſub ra/

tione mouentis.⁊ ꝓ tanto dicit᷑ grã mouere liberuʒ

arbitriũ.quia li.arbi.grã infoꝛmatũ mouet ſeipſum.
p quẽ modũ amoꝛ dicit᷑ moucre hominẽ ad magna
oꝑa facienda.Alius eſt modus intelligendi ᷣm quẽ
liberũ arbitniũ dicit᷑ a gratia moueri. Oꝛatia em̃ cſt

—.

ſatguti
mhlur⸗
auntute
ſimun
tifrii
ſuger
ttranti
unopekt⸗
frimetl
loceeg⸗
Kehüſtneii
nundant
Gnnws he⸗
ocnpate
ooconpen
auchper
Guslian
ttionnt
riarbinud
Ppteinſor
inbabetvoln
ſhna matent
ndliberont
ücsofrnc⸗
perheberin ⸗
EVengunzckt
iſgoinvobi⸗
atigboeno⸗
Mronenckperg
Cnggopenn.

enalcpenmn
Mnoopr
nice
cͤhutpon
behens;
Gerktonoge
tentalmotnd
dubgrmuns
Fehihheritan
ſarſcpainus
Uthberdusot
pmophinigne
fung wonm
unrngis
liconi

ſeit,
nſäng
enlen.
ii inn
Nentüſe.
iarnen
ſtitii
ar Aiſde
Kismona
ürrigni⸗
apii Nei
cnänouct
Namonerpo
Viwoline
Koisto⸗
thnsnno⸗
wleti aſi
neeneuoli⸗
Mbanältr.
tionnnt
naſengnne
umarlatids
zubi nana⸗
1wnriggi
igt giitn
ſcknigtoui
Aanſarmnte
)Snwgtor

norct tnt.

inacitm

7

inniimichis
ni
ttonoſt 101,
imurii rn
NAlMaN.
nrönenk/10
1enhenn epe
omt polun⸗

11*
„2

ſt icdis
eti ibin
agaͤmolcn
wuaedel i
cveniißn⸗
irariin
4 *
4
4 olim
mor un

ſicut quèdã influentia pcedens a luce ſuperna. que
ſemꝑ habet cõiunctionẽ cũ ſua oꝛigine.ſicut lumen
cum ſole.⁊ quia ſemꝑ ſue oꝛigini coiungit᷑.ideo non
tm̃ attribuitur ei operatio rone ſubiecti in quo.ſed
etiã rõne ſubiecti a quo. AUnde ſicut lumen non ſo⸗
lum operat᷑ cũ aere.ſed etiam operat᷑ in ipᷣm aerem
ratione continuationis cũ ſuo fonte.ſic ⁊ gratia nõ
ſolum operat᷑ cũ libero arbitrio.ſed etiaʒ operat᷑ in
liberũ arbi. ⁊ liberum arbitriũ mouet. Ande nõ eſt
aliud dicere gram liberũ arbitriũ mouere. q;; grãm
eſſe ſpũſſancti inſtrumentũ ad mouẽdũ liberũ arbi/
trium. Aterq; boꝝ modoꝝ intelligendi cõueniens
eſt ⁊ rectus. nec vnus ſine altero ſufficit. NHam pꝛi/
mus competit gratie cooperanti ſiue ſubſequenti.
Scdus competit gratie operanti ſiue pꝛeuenienti.
Gꝛatia em̃ operans liberũ arbitriũ pᷣuenit ⁊ mouet.
quia deus illam infundendo voluntatẽ hbominis ſa⸗
nat ⁊ pparat. Gꝛatia vo cooperans ſiue ſubſequens
liberũ arbitriũ dicit᷑ mouere.quia voluntas tali do/

tie ⁊ libero arbitrio

quod querit᷑ aut mouet

uere ſeib̃m. J

t⸗ 2 ſt alis autẽ motoꝛ non
no gratie infoꝛmata mouet ſeipam. Hanc em̃ poten euſt gratia vt pꝛedictũ eſt.¶ Ad illud qð obijcitur
tiam habet voluntas ſc; mouendi ſeipſam. quia eſt idem manens idem ſemꝑ dicendũ ꝙ illud fallit

potentia materie nõ alligata.ſicut ſupꝛa oſtenſi um ẽ⸗
cum de libero arbitrio agebat᷑. Concedende ſunt igi
tun rones oſtendentes ꝙ grã ad libeꝝ arbitriũ com-
parani babet in rõne motoꝛis.Ad rõnes añt ad op/
44 poſitum plana eſt reſponſio er iam victis.¶Acl ill
em̃ qð pꝛimo obijci᷑ de wluntate q ſeipſan mouet
Dicendũ ꝙ hoc nõ obſtat.immo cõſonat ei qð dici/
tur ꝙ mouet᷑ per gram. Sicut em̃ voluntas mouet cut coniun.
ſeipſam ad opera nãlia. ſic adiuta per gratiaʒ mouet em̃ gr̃a eli
ſeipſam ad opera meritoꝛia. Acl õm alium modum operetur.

habitus. In ſcda vero cõparat vnũ habitũ a
cõparat
tem ⁊ a
dis⸗ D pᷣma ꝑte mouet qoõnes ⁊

„

pᷣmittit quedã pambula ad determinati

Comparat gram pᷣuenienteʒ ad ſubſequentem m
identitatẽ ⁊ diuerſitatẽ.inqrens vtrũ vna eadẽq; ſit

gratia que dicit᷑ oꝑpans ⁊ coopans. a

oꝑantẽ ⁊ pᷣuenientẽ voluntatẽ hoiĩs liberari

pparari vt bonũ velit.⁊ ꝑ grãm coopantẽ

7 ſub

Queſtio ꝛ ſubſequenteʒ adiuuari ne fruſtra velit. vtrũ vna et
e.adez ſit gratia.i. vnũ munus gratis datũ qð oꝑetur
⁊ cooꝑetur.an diuerſa.alteꝝ oꝑpans ⁊ alteꝝ cooꝑans.
R'. Auibuſdã non irrõnabiliter videt᷑ ꝙ vna ⁊ eadeʒ ſit

gr atia.i.donũ.eadẽ virtus que oꝑat᷑: coopat.ſ pprt
a diuerſos eius effectꝰ ⁊ drĩ opans ⁊ coopans. Opans
eEceñm gratia dicitur inq;tum liberat ⁊ pꝛeparat volun/

diſtat a mobili. Ddm qy üll
in quo moueri eſt vere pati.ſicut eſt in motu coꝛpo⸗
rali. ⁊ de eo motoꝛe qui eſt tota cauſa efficiens. to/
ta cauſa motus.Zalis aũt motoꝛ nõ dicit eſſe
tia.ꝓ eo ꝙ nõ mouet niſi
ſtrumentũ.ſicut pꝛius fui

Ic conſiderandũ eſt.cũ pꝛedictuʒ ſit ꝑx gratiãẽ
liberat ⁊c.

WVI

.
—
— . —

us meritoꝛiũ attribuit᷑ gra/
illud qð obijcit᷑ ꝙ motoꝛ
ud intelligit᷑ in eo motu

naturaliter ⁊c.dom q; mo⸗/
uet voluntarie nõ a voluntate qua ipſa gratia ſit vo
iens. a voluntate qua deus gram influens eſt vo⸗
lens. ⁊ a voluntate qua liarbi.gratificatũ vult mo/⸗
Ad ulud qð querit᷑ vtrum ſit motoꝛ ꝗ
motus vel nõ motus patet reſponſio. Illa em diui
ſio motoꝛis eſt de motoꝛc q̃ eſt hoc aliquid.⁊ eſt ſub
ſtantia. ⁊ eſt motoꝛ ſufriciens.t

in deo. ideo m ꝙ deus mouet per gram. per ean-
dem grãm poteſt excitare ad diuerſa opera. Scom
vero ꝙ liberũ arbitriũ ſeipſu
diuerſa opera. eſt in ipſa co
uerſitas m quas oꝛdinarih
genera.⁊ idco q;uis gratia n
tamen ad diuerſa ratione v
cut coniuncto ſine quo non poteſt mouere. nunqᷓ;

m mouet per gram ad

gnitionis ⁊ affectõnis di

abet ad diuerſa operũ

5 varictur in ſe. mouet
ariationis in motoꝛe ſi/

git opus meritoꝛium niſi voluntas ſibi co

Diſtinctio.xxvij. De adiutoꝛio gratie ꝓut ↄparat᷑ ad habitũ gratuitũ ⁊ vſum ſibi debitũ.
Ac conſiderandũ eſt cũ pꝛedictũ ſit ⁊c. Supꝛa egit mgr̃ de adiutoꝛio gratie in ſc. bic vᷣo agit o
cõparatione.Oiuidit᷑ aũt ꝑs iſta in duas. en Oparat vnam differentiã gratie ad aliã ſub röne
abitũ ad aliũ ſub rõne vſus.vſus autẽ gratie eſt meritũ. AUnde
mo gram pᷣuenientẽ ad ſubſequentẽ m identitatẽ ⁊ diuerſitatẽ. Sco vᷣo cõparat grãm ad virtu
merendi efficacia.ibi. Si vo querit᷑ quõ ipſa gratia pᷣueniens mereat᷑ ⁊c.

git de ipſo in

Et illa ſeda ꝑs diuidit᷑ in
e aouie ationẽ. In ſcda vᷣo incipit diſfolue⸗
re.ibi. Hic videndũ eſt qͥd ſit virtus. vbi vt cõiter aſſignat initiũ diſ. xxvij.qᷓ melius ſignaret᷑ aliquantuli
ſicut ſignauimus.q; ibi vbi ſignat᷑ fit (ſicut apparet) terminatio pᷣoꝛis qonis pᷣmiſſe. Illa igit᷑ ps in q̃ ſol
uit habet duas ptes. In pma ſoluit ad pꝛedictã qõem ſ̃m opinionẽ cõioꝛẽ. In ſcda vo
rum opinionẽ que minꝰtenet cõiter.ibi. Alij vᷣo dicunt virtutes eſſe bonos vſus ⁊c̃.
pᷣma maf̃ determinat. In ſcda epilogat.ibi. Ex pᷣmiſſis i innoteſcere ⁊c. Dꝛima ꝑs
tionẽ duoꝝ dubioꝝ. Pꝛimo em̃ determinat illã qõem qua qrit᷑ cõpatione gre ad vi uté. S
minat illã qöem ꝗᷓ querit᷑ de ↄꝑatione gr̃e ⁊ vᷣtutis ad meritũ. Pꝛimu facit ibi. Lic vidẽ du d
Scm facit ibi. Cu g ex gra dicant᷑ eſſe bona ⁊c. Subdiuiſiones aũt ꝑtiũ manitfeſte ſunt in litera

uantulũ añ

determinat pᷣm alio/

Pꝛima ps hʒ duas. In
bʒ duas m determina
virtute. Scdo vᷣo deter·

ſit vᷣtus ⁊c̃.

Pe⸗

a Operans enim

intelligendi. deus p grãm mouet voluntaté. nec ta⸗
men hoc volũtati repugnat.quia voluntas vult ſic
moueri a deo. Unde ſic mouet᷑ a deo ꝙ mouet᷑ etiã
a ſeipſa.⁊ ideo omne
.

45

5 dicit eſſe gra⸗
ſicut diſpoſitio. vel ſicut in
t explanatum. Ad illud 4

48

gratia dicit᷑ inqtum

bijcitur
Gꝛegoꝛius in moꝝ.
diſtinguens gratiam
pᷣucnientem ⁊ ſubſe/

quentem dicit ita c

gratia pꝛeueniens at

tenditur q;tũ ad do/
na nature.ſubſequẽs
gautem q́;tum ad to/
na gratie.ergo ſi idez

„

2 — —
—

4

eſt gratia opans ⁊ cooꝑans.videt᷑ ꝙᷓ opᷣans nõ dicat᷑ illa qᷓ bois voluntatẽ liberat. Si foꝛte tu dicas q alio
mõ accipit᷑ ibi pueniẽs ⁊ ſubſequẽs.tũe eſt qõ de rone iſtoꝝ noim quare ſcʒ ſic noiat᷑ vt dicat᷑ quedã pꝛeueni
ns. quedã ſubſequẽs. qᷓdã oꝑans ⁊ qᷓdã coopans. vr em̃ ꝙ oĩs gratia ſit copans.qꝛ nulla oꝑatio debet᷑ foꝛ
ens . pᷣuenies dicit᷑ ꝑ cõparationem

me alicui ꝑ ſe niſi cũ ſubiecto.videt᷑ etiã ꝙ nulla debeat dici pᷣueniẽs. Aut

ad actũ.aut ꝑ ↄpationẽ ad ſubiectũ.Si ꝑ ↄpationẽ ad actũ ſic oĩs foꝛma dicit᷑ pᷣueniẽs.quia oĩs foꝛma pᷣce/

nis. vocationis. iuſti⸗/
ficationis. ⁊ magnifi
cationis. Pꝛimo em̃

dit actũ ſuũ. Si ꝑ ↄpationẽ ad ſubiectũ.ſic nulla debet dici pueniens.cũ nulla ſit ante ſubiectũ ſuũ.Eſt igitur
qõ cũ gratia a diuerv “
diuerſimode dicat᷑.⁊

bmõi noĩa diuerſino tatem hoĩs vt bouũ velit.Cooꝑans inq;tũ eandẽ ad⸗
geernononk. Vn hes iuuat ne fruſtra velit.ſcʒ vt opus faciat bonũ.Ipᷣa em̃
doʒ ꝙ cũ grã vna ſit. Sratia no eſt ocioſa.ſed meretur augeri.vt aucta me⸗
multiplices tñ bʒ di / reatur perfici.

uiſiöcs öm diuerſas Comparat gratiã ad virtutem ⁊ ad merendi effica

oſiderationes.babet ciam. inqᷣrens qᷣd ſit ipſa gra.⁊ quõ meretur augeri.?
em̃ grã cõpari ad ſu de tribus generibus bonoꝝ.
Bneiinn adehabet ¶ Di vo queratur quõ ipſa gra pueniens mereatur au⸗
in quo. bʒ nibilo⸗ geri ⁊ ꝓfici.cũ nullũ meritũ ſit abſq; libero arbitrio.?
minus opari ad ſuu, qd ſit ipſa gra an vtus an nõ. ? ſi vtus an act'vel nö.
oppoſiiñ 3 qd. Habz Vt hoc aꝑte inſinuari valeat pᷣmittendũ eſt tria eſſe b
ↄpari ad ſuũ effectu, genera bonoꝝ.Alia nanq; ſunt magna.alia minima.
ad auẽ odinat. Der alia media. vt Aug. ait in.j.li. retracta. Tirtutes in⸗
earlont ad ſanr n quit qbus recte viuit᷑ magna bona ſunt. Spẽs auteʒ
ſt gram pdeſtinato⸗ guoꝛulibet coꝛpoꝝ ſine qbus recte viui põt mima bo⸗

na ſunt. Potẽtie vo ai ſine ᷣbus recte viui nõ pᷣt me⸗
dia bona ſunt.Itẽ virtutibꝰnemo male vtit᷑. Ceteris
deus grãm pꝛeparat.

ſo offert. tercio cõfert. ⁊ qᷓ̃to complet. Et ſm boc attendit᷑ pꝛedicta diuiſio que ſumit᷑ de eo qð dicit aplus
Roma.viij. Scm aũt q grã ↄpat᷑ ad ſuũ ſubiectũ.ſic diuidit᷑ in grãm cogitatõis.voluntatis.⁊ ꝑfectionis.

pm triplicẽ potentiã eius ſbᷣe in q̃ eſt grã.vicʒ ſᷣm intellectiuã.⁊ affectiuã.⁊ opatiuaʒ.Et hec diuiſio ponit᷑ a

