tuis.iõ gudacter culpã cõmittis.añ fuit ingratꝰ q; ſionis.Coͤtingit em̃ omittere circũſtatia.et tũc nõ eſt

i, — 7 2 „ — „Fo, . 11 — „ 11— —„ 7
o o comitteret culpã illa ſuꝑbie. ¶ Iẽ ratione vi. tener peccatũ omiſſionis ſ̊ negligẽtia quedã.Cõtigit omit

quis gratias agere ð bñficijs Iñ illa cõſidcrat.ᷣ dya tere actũ.et hoc duplicit᷑ vel generaliter. vel ſpalit.
c bolus cõſiderauit benefitia dei qũ reſpexit ſuã pulcri Generaliter ſm ꝙ appꝛehẽdit pᷣceptũ affrmatiuũ.ſt
tudinẽ et excelletiã. ⁊ non egit gratias.immo oppoſi cut trãſgreſſio ↄtra negatiuũ.vñ nõ omittit qͥ nõ vi/
ti fecit. qꝛ voluit ſibi attribuere qd di erat. c (Htẽ tat foꝛnicationẽ. q non honorat parẽtes.et ſm ꝙ ẽ
ẽ ꝙ peccato infidelitatis.q;ꝛ An.de peccato dyabo actus ſpalis pᷣt eẽ actus pᷣncipalis.vel nõ pᷣncipalis.
9 li t. Berñ. de gradi.bumi. dicũt ꝙ dyabolꝰ nõ credi- et nõ ẽomiſtio peccatũ pᷣncipale niſi ꝓpt actũ pᷣnci
“ dit ſe eẽ puniẽdũ. ſiue credidit ſe nõ ᷣbere puniri.ſ qͥ palẽ.ſicut ptʒ dẽ eo qui tenet ire ad matutinas.teneẽ
credit pctĩ a do ipunitum reliqͥ ẽ ifideł yad ateq; ſe iquere et ſurgere de lecto. et ſic ð alijs.et q;uis ſint
. peccarz appetẽdo peccauit ꝑ ifidelitatẽ. Gtẽ rõe vꝛ. multi actus.vna ẽ omiſſio¶ Ad boc aüt ꝙ ſit pecca⸗
6 dyay nüc appetiuiſſet niſi credidiſſet ſibi bonũ vy tũ aliqð cẽſenduz eẽ omiſſionis. optet ꝙ ſit omiffio.
4 poſſibile.̊ ois qui credit creaturã poſſe eqri ii crea actꝰ nõ circũſtãtie.affirmatiui nõ negatiui.pncipał
i⸗ toꝛi e infidelis. dyabolꝰ anqᷓ; ſupbieret infidelis fu nõ annexi. ſicut aũt patʒz nõ ẽ ſici n ꝓpoſito. qꝛ dyaꝰ
garin ¶¶ Itẽ vĩ ꝙ peccatũ curioſitaſjᷣ fuit pꝛimũ. Berñ. ð actũ pᷣncipalẽ aliquẽ ad quẽ tenet᷑ nõ dimiſit.s appe
”ÿ”ƷZM gradi. humi.c.xij. p curioſitatẽ a vitate cecidit. qꝛ qq tijt qð ñ dbuit.⁊ ſic ptʒ bꝛeuit᷑ ð omiſſioe. d illud 12
ün pꝛius concepit curioſe. affectauit illieite. et ſpauit pie qð obẽ Sigratitudie.dd.qꝙ igratitudo pᷣt dici dupłr.
X. 6 ſumptuoſe. Itẽ hoc vr ratione.qꝛ curioſitatis vicin ſcʒ negatie vłpᷣuatie. Hegatie qñ s n é grat? Zo vt
eſt diligent reſpicere q nõ licet appetere. illud nõ dzʒ. ⁊ ſic ẽ circuſtatia oim pctõꝝ ꝛiuatieggi tĩ ñ
„ licet intueri qdð non licct cõcupiſci. dyabolus diligẽ eſt gratꝰ.imo otrarie mouet᷑ vtputa qñ cogitat bñ
n ter aſpexit qd ſupꝛa ſe erat qñ dixit.in celũ aſcendã.gᷣlͦ fitio vt ẽ bñficiu ⁊ puipẽdit bñficiũ vl bñfactoꝛẽ. ⁊ ſic
6 G manikfeſtũ Ue ꝙ inuidia fuit v;. Aug. de ſancta ẽ ſpale pctm̃.Sic at no peccauit dyaꝰ.qꝛ ñ cogitauit
1 virginitate loquens de ſupbia et inuidia.his duob? bñfitijs di inchen erãt di. ̊ inq;tũ erãt bona ꝓpꝛia.
dyabol⸗ dyaꝰ eſt. in pꝛimo peccato factus ẽ dyaꝰ. S ⁊iõ elatꝰ 1 illò qd obzẽ iſidelitate.dm.qꝙ neo
S uit ſit iuidia a⁊ ſupbia q re ſupbia pᷣmũ. ⁊ iuidia. petm̃ ifidelit t nec curioſitat fuit pmũ petm̃.q; ocls
Gnt⸗ G Sc roe mgri vi. ſicut ↄuerti eſt charitate adverere. ſanꝰ et darꝰ ipᷣiꝰ itellectꝰ ñ puertit᷑ inuidedo vkinq-⸗
ſein e Ita ab oppoſit auerti eſt odio hẽe vl ĩuidere.cũ g̊ pꝛio rẽdo niſi pꝰ aliq clatiõe iclinet ¶ Ad illð iᷣ qð decyſn
Paoccato dyabolus fuit auerſus.inuidia fuit eius pꝛi credit ⁊c. dð. ad ifidelitat pctin duo ↄcurrũt. Op/ I
H 7 inn peccatum. Mρ. ad hoc notandum ꝙ aliqui vo- tet em̃ ſit ↄſeſ/ rois cũ iudicio vli. Si em aliqͥs co⸗ I 3
han ſ luerunt dicere ad pᷣdietas ratiões et auctes. ꝙ dya? gitat qꝙ foꝛnicari ẽ ſibi bonũ ⁊ ñ oſẽtit iudiciũ rõig.ñ
,mul tye peccauit plurib generib peccatop natu. Eifidel vt pt 28 dyabolo vico p nö ſnſit incico
vnſe laliter tñ t pꝛincipaliter pꝛe alijs peccatis fuit peccaa rõis.ſ extimauit ſibi bonũ. Ad illð q obẽ curioſi⸗
, n t ſupbie. Et ſic mmgent vnica et bꝛeui mſione ad oia tate dð& duo fqciũt cõſiderationẽ dici curioſaʒ. ſcʒ
uſß

cure attentio.⁊ vtilitatis puatio.vñ ſic dyaꝰ ex omni
bus ꝗᷓ reſpexit ſuũ bonũ elicuiſſet referẽdo illa in glo
riã dei. illa cõſideratio nec eẽt culpanda. nec curioſa
dicenda. ꝙ fuit curioſa ex boc fuit ꝙ nõ ſuũ bonuz
inde elicuit.ſed malũ pꝛeſumptiõis ⁊ ambitiõis iĩcur/
rit. et ita fuit rõ peccati et in pſumptiõe et in cõſidera
tione.et ſic patet ꝙꝙ quãuis in dyabolo fuerit curioſi
tas.nõ tñ fuit culpa antecedes ſn umptionẽ nec alia.
ſed cõditio illi annexa.¶ Ad illud qð vltimo obẽ de
inuidia ptz rñũſio ꝑ verbum Aug.ꝙ non fuit pꝛimuʒ
peccatũ.nã Aug.dicit ẽ ꝓles ſuꝑbie in libꝛo de vir

ginitate.et ita eã conſequit᷑.et ſi nõ in eodẽ inſtãti. tñ
in eodẽ tꝑe ſine moꝛe intermiſſõe.vñ in huiꝰ ꝓlis ge

nerationc cõfirmata ẽ ſupbia.et dyabolus dictus eſt
dyabolus qꝛ deoꝛſum fluxit ct ex hoc in malicia ſua
firmatus fnit. Et idco męr̃ deſcribẽs ꝑfectã auerſio/
nẽ qlis in dyabolo.nõ q̃lis in hominibꝰ peccatoꝛibꝰ
dicit. ꝙ auerti ẽ odio hr̃e vel inuidere. dyabolus em̃
ſuperbꝰ nõ valẽs cõſcendere.ſᷣ cõpulſus deſcẽdere.
odit dcũ iuſtum.et inuidet excellẽtie eius.

”èôU Queſtio ij. b
¶ Quid appetijt ipe lucifer. Et ꝙ appetiuerit do eq̃pa
rari oñditur ꝑ textũ yſaie xiij.vbi deſcribit᷑ eius pec/

catũ.Aſcẽdã in celũ et ero ſimilis altiſſimo.ſed nõ di

in illo non eſt incq̃litas.̊ c. ¶ Itẽ ſuper illud pᷣs.qꝗᷓ
nõ rapui.glo.qꝛ adaʒ et dyabolꝰ voluerũt raꝑe diui
nitatẽ. amiſerũt felicitatẽ.ſʒ nõ voluerũt rape diuini
tatẽ q;tũ ad vdẽtitatẽ. qtũ ad cq̃litatẽ¶ tẽ Berñ.
de gradi.humi.Hec iniqͥtas tua non ira momẽtãea.
ſ odio digna ẽ ſempiterna ꝙ tuo dilectiſſimo et altiſ
ſimo dũño deſiderares equari. ¶ Itẽ ꝙ ſit appetibile
vꝛ ratione.qꝛ ſimilitudo ẽ appetibilis.& maioꝛ ſilitu/
o magis.et maxima ſimilitudo maxime appetibitł.
ſ ſimilitudo equiꝑantie ẽ hmõi.g vꝛ ꝙ valdęe facile
fuit eã appetere.eo ꝙ magna eẽt inclinatio. ¶ Itẽ oẽ
qð põt cogitari delectabile.põt appeti.ſᷣ dyabolꝰ po
tuit cogitare delectabile eẽ tale qualis ẽ deus.qꝛ ſum
me delectabile ẽ eẽ deuʒ. vꝛ rõnabilit᷑ ꝙ h̊ potuerit
gappetere. Itẽ qꝙ appetierit v.dyabolus ſuperbus
appetijt aliquid qdð vidit ſupꝛa ſe.qꝛ hoc ẽ rõ ſuꝑbie.
ſupꝛa lucifeꝝ in ſtatu illo nihil erat niſi deus et ei
us celſitudo. appetijt diuinã celſitudinẽ. teʒ tã/
tũ excellẽs fuit ſupbia quãtũ excellit inuidia et odij
malitia. non tm̃ dyabolus odit et inuidet creaturis
dei vt bomini.ĩmo etiã inuidet ipᷣi deo.ᷣ nõ

xit de celo empyrco.qꝛ ibi Se celo trinitatis.ſᷣ

creaturis peſſe. ſed etiã deo ſe voluit equare.¶ Ite
licitũ ẽ appetere ſimilitudinẽ confoꝛmitatis.ſi gᷣ dya

—

holus illicitum appetijt vltra bãc ꝓgreſſus ẽ.ſed vl/

ℳ

tra ſimilitudinẽ cõſoꝛmitatis no⸗ niſi ſimilitudo eq
litat. ̊ hanc appetijt lucifer vt vi.¶ Cõtra.j.Thi.ij.
Adã nõ eſt ſeductus ⁊c̃.glo.nõ ẽ credendũ ꝙ vir ſpi
rituali mẽte pᷣditus appetiuerit cẽ ſicut deus.ſi non
cedendũ de bomine.cũ adhuc ſapiẽtioꝛ ect illo an⸗
gelus. multo minus ẽ credendũ de eo ¶ Item Anß.
in li.de caſu dyaboli.nihil appetijt ad qð nõ pueniſ/
ſet ſi ſtetiſſet. b nunc; fuiſſet pificatus deo. ⁊c ¶ Itẽ
ꝙ hoc nõ ſit appetibile vẽ.diuina imenſitas non põt
mente capi.g nullus põt cogitare eq̃litatem ad deũñ.
ſed nihil põt appeti qð non põt intellectu capi. ⁊c.
hocpꝛobat An.ſi deꝰ non põt cogitari niſi ita
ſolꝰ vt nihil ei ſimile poſſit cogitari.quõ potuit dya⸗
bolus velle qð non potuit cogitare. tem ꝙ dyabo

———
—

lus boc nõ appetierit oñdit᷑.qꝛ nihil appetijt niſi ad
qð venire poſſe ſe credidit.hoc patet.qꝛ ipᷣe dixit. Do
nã ſedem meã.ſed nullus niſi demẽs poſſet vnqᷓ cre
dere ꝙ creatura creatoꝛi poſſet equari.g̊ cum dyahbo
lus Au omnino ſtultus non eẽt.hoc nunq; appe/
tijt Itẽ dyabolus diligebat ſe ſuꝑ omnia. non vo
lebat eẽ alius qᷓ ille qͥ erat.ſed ſi eẽt par deo.eſſet aliꝰ
qᷓ ille qui erat.quia eſſet deus. cum hoc non appe/
teret. non appetijt deo oino equari. Si tu dicas ꝙ
bene appetit᷑ añcedens ſine cõſequẽte.ven ẽ appeti/
tu deſideratiuo.ſed electiuo nullus niſi ſtultus vult
eẽ abbas deliberatiue quin velit ee:monaug R
omne peccatũ ẽ ꝑ conuerſionẽ ad bonũ cõmutabile.
ſi dyaholus petijt ꝑificari deo. dyabolus nõ pecca/
uit. peccauit.̊ h̊ ñ appetijt R. dð. ꝙ duplex ẽ ſili
tudo dei.ſcʒ equipantie ſiue eꝗᷓlitatis.et imitatiõis.
Similitudo imitationis poteſt appeti oꝛdinate.⁊ in-
ꝛdinate. Oꝛdinate vt appetat᷑ ſimilitudo in bis qᷓ
noſtre ſunt aptitudinis ⁊ diuine acceptiõis.cuiuſmo
di ſunt ꝑfectiones ⁊ decoꝛes virtutũ. Inoꝛdinate vo
vt homo appetat id qd non decet.vel qdð deo nõ pla-
cet.vt ſi appetat hominibus pᷣeſſc.vel ſe de aduerſa/
rijs vindicare. Similitudo cqualitatis nullo modo
pot appeti oꝛdinate. ſʒ aliquo mõ ẽ appetibilis. aliqᷣ
mõ non. Ham oiĩmoda ſimilitudo nõ ẽ appetibilis.
qꝛ ñ p̃t cadere ĩ cognitiõeʒ ſiue ĩtellectũ.⁊ iõ neciĩ ap/
petitu. ⁊ ſi quis fingat.nõ appctit equalitatẽ.ᷣ ſuã fi
ctionẽ. Alio mõ ẽ ſilitudo eqlitatis in aliqua ↄditio

ne. vt in domino. pᷣſidentia.ſciẽtia. et ſic credo ꝙ põt
appeti. Motandũ eſt igitur ꝙ dyabolus quodã mõ
petijt ſimilitudinẽ imitatiõis.quodam mõ eqlitatis.
et hoc apperet ſi attendat᷑ appetibile et modus ap/
petẽdi. Dyabolꝰ em̃ appctijt alijs pᷣeẽ ſua tñ auẽcte.
O appetijt pꝛeeſſe hoc fuit imitationis.Et hboc qui/
dem aliqñ obtinuiſſet ſi ſtetiſſet. ꝙ aut ꝓpꝛia aucte
ita ꝙ ſine meritis et ſine datoꝛe.ita ꝙ nulli ſubeſſet.
boc ẽ ſolius di. et hoc ẽ equipantie.et ita patet qͥd ap
petijt. et patẽt multe auẽtes ſanctoꝛuzʒ. Quia gregoꝛ.
dicit ꝙ appetijt eẽ ſui iuris ita ꝙ niłi ſubeẽt. Berñ.
dicit ꝙ appetijt equalitatẽ potẽtie. Anb.q appetijt
pꝛeeſſe ſine meritis.et omnes ven dicunt. et diuerſe
auẽtes ciriumlocunt᷑ hoc qð ẽ pᷣeſic omnibus ꝓpꝛia
aucte.¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ appetijt diuinã eqꝗᷣ
litatẽ. cõcedeidũ ẽ in aliquo.et ſic currunt ratiões ad
illã ꝑtem inducte.qꝛ bene potuit appeti. et maxie ab
illo qui fuit ſupbiſſimus inter omnes eſt appetita.
2 tñ obꝛ vltimo non valet.qꝛ q;uis licitũ eẽt ap
petere ſimilitudinẽ imitatiõis.non tñ omnẽ ſimilitu/

dinẽ ſicut oñſum ẽ. ¶ Ad illa qᷓ obiciũt᷑ in cõtrariũ.fa⸗
cile ẽ rñdere ꝑ iã dicta. Oð em̃ obẽ de adam nõ ẽ ſi

mile.qꝛ adam gram habuit. et pᷣterea non habuit tã⸗/
tam occaſionẽ efferendi ſe. Ad illud qð obꝛ Auß.
iam ptʒ rñſio.qꝛ verũ dicit qtum ad ipᷣm appetibile.

20- „-

non qᷓ;tum ad circumſtãtiã ſub q̃ appetijt.ſc ꝙ pꝛo/

pꝛia auẽte.Due ſequẽtes rõnes ꝗᷓ ꝓbãt ꝙ nõ põt ap ⁊0

peti. locuntur de oimoda aſſimilatiõe.qꝛ ſi aliqs co
gitet deũ in generali. et cogitet ci ſimilẽ.non cogitat
deum ſ fingit. et ideo non appetit eẽ ſimilis deo ſ fi⸗
ctiõi ſue. ¶

vltio obẽ qd non peccauit ſi appetijt ſilitudinẽ.qꝛ no
ẽↄuerſus ad bonũ ↄmutabile.d. ꝙ ipe conuertit ſe
ad bonũ icõmutabile vt eẽt ꝓpꝛiñ.⁊ ita vt ad omu/
tabile. ac ꝑ inoꝛdinate ad deum ↄuerti ſuꝑbiendo.

☚

☚R

4 e

ti⸗ illud qðᷣ obꝛ ꝙ nõ appetijt. dð. illera 21
tiões ꝓbat ꝙ nõ appetijt oino.ᷣ veꝝ ẽ.(¶ Eid illð q; ⁊22

Unauttonetl
olesnnerſten⸗
nocpaindordffe
Nilfrimeirl
1 ſecnistiber
Unebackirn
sar otaran
ſunganmnhurre
ſiggmmrüma
Pr mgu
lifiggene
isnni oboit
i Mnmit⸗
higge at
Mritgöcſaſnt

137

Potſblnitati

iu uoge⸗

lictao qluch
agirncimnodi
ſisſobus
ſiini alquid
Unflidcremg
rnennnnet
aflrigigan
tnehunnqnede
ogtumitgick
wntAn
ebcharni
WN
incighrigen
ſttihni⸗
nchlegindie
hirgſellrce

e

gaſt

t „„„ * — 9 % 1 ₰ 6% — „
en ſt auertia deo ⁊ Zuerti ad ſe. boc patet.ð quia dya/ ſibi inoꝛdinate alij ſi alij. ſpter ſe boc kacit. Se⸗
müangt bolus qd dei crat apperehat ſibi. ⁊ita finaliter ad ſe cunda vo poſitio eſt. ꝙ angeli minoꝛes ſupbierũt nõ
emzn ↄuertebat᷑ nõ ad den.⁊ ſic patẽt omia queſita. tim̃ ↄſentiendo.ſed ſibi cxcellentiã appetendo. ⁊ cuʒ
niin Onſequenter ſcdo loco querit᷑ de auerſione ſe nõ crederent poſſe ad illud puenire ſine ipſius lu-
rdecſt, minoꝝ angeloꝛum.Et circa hoc duo querũ cifeni ſublimitate qui erat quaſi caput.⁊ ſibi ⁊ illi ap
whrmn tur. Pꝛimum eſt quo genere peccati pecca/ petierũt.⁊ ideo ſuꝑbierũt ꝓpꝛie.⁊ ſuꝑbie etiam oſen
igade uerũt minoꝛes angeli. Scum eſt de comꝑatõne pec ſerunt.⁊ ↄcedende ſunt ratõnes ad banc ptem indu
in cati minon angeloy ad pctm̃ luciferi. cte. ¶A intelligentia aũt obiectoꝝ in cotraniũ no. 26
Nitin *(Dueſtiooff. ctandu.·ꝙ ſupbia demonũ ↄfoꝛmis fuit capiti totius
emnſe ¶ Ntrum minoꝛes angeli peccauerũt peccato ſuꝑbie. malicie pꝛincipi ſcʒ tenebꝛaꝝ.ipſe autẽ dyabolns at·
lboiinde Et ꝙ ſic videt᷑. Grego.ij.moꝝ.CLanto magis homi tẽdens ſuaꝝ naturaliũ ſtrẽnuitatẽ ⁊ excellentiam et
dein nes ad celeſtia aſcendere inuidẽt. quanto ſe a celeſti· pccellentiam. voluit pᷣeſſe ⁊ requicſcere ſua autoꝛita⸗
— ſite bus ꝑ immundiciã elatõnis deiectos vident.loquit te.boc eſt ſine meritis ſiue miniſterio.demones vᷣo ei
tin de demonibꝰ. ¶¶ Item Hug.de ſancto Uicto. Oms ſubiecti nõ ſunt auſi tãtũ appetere.ſ̊ ↄſiderãtes na/
– in eadem malicia ↄſenſerunt.⁊ vnum oꝛdinem ꝑuer turalium ſtrẽnuitatem voluerũt ſub vmbꝛa illius re
üh ei ſe ſocietatis fecerut. ſed om̃s ↄſenſerunt in eade ma quieſcere.ita ꝙ nõ miniſtrarent. ſed quadam ſub il-
= licia.cum malicia dyaboli fuerit ſuꝑbia.ergo om̃es la potirent᷑ voluntaria libertate quã videbant ſe nõ
tctc enſerũt in ſupbiam. ſed nullus in ſupbiam conſen poſſe habere ſub diuino dominio. Cognouerũt autẽ 27
4 aen 23 tit niſi ſuꝑbus.ergo ⁊c. ¶ Item libido eſt fundamẽ. angeli ſe eſſe factos ad ꝑticipandũ quietis beatitu⸗
8 tum ciuitatis dyaboli ⁊ radix om̃is peccati.cum libi dinem.⁊ acquirendũ ꝑ merita ⁊ miniſteria. in boc g
Endnli dinoſus amoꝛ ſit amoꝛ ad ſe recuruus ⁊ amoꝛ pꝛiua ſupbierũt quia ſine merit voluerũt beati eſſe.et ſine
tnslith tus.quia in hoe d keere al amoꝛe caſto.̊ quilibʒ ali · miniſterio quieſcere.⁊ ſine limite ꝗpꝛiã voluntatem
wiggtiisi quid ſibi appetijt. ſed nõ appetijt nRpetibile oculoꝝ implere.⁊ hoc totũ eſt ſuꝑbire.qᷓ;uis nõ ſit tante ſuꝑ
nch ineils 24 nec carnis.g ſuꝑbie vite. rem ſt amoꝛ cõmodi. bie quãte fuit appetere oibꝰ pᷣcellere ⁊ nulli ſubeſſe.
iclti ituſn 2 amoꝛ boneſti. vt vult Aniel.ſi gð peccauerũt demo⸗ HMis viſis facile eſt ad obiecta rñdere.Ald ills em 28
Ctntikſi nes. aut igit᷑ amoꝛe cõmodi. aut vvneſti. cum omnis

obhit ns ſupbicrit qꝛus appecierſit. darſi g

tusnigſtn affectio oꝛtum habeat ex amoꝛe.ſed nõ amoꝛebone q;uis nõ appcetier̃t pᷣeſſe.noluer̃t tũ debito mõ ſubeſ

uckeii ſti. Sex amoꝛe cõmodi.ſed bic eſt amoꝛꝓpꝛij boni.er ſe.qꝛ nõ volueft ſubeſſe illi dño qͥ pᷣcipit ſolũ qdð bo/
Nabolegln So ⁊c̃. ¶ Contra.ꝙ non peccauerũt peccato ſuꝑpie nuʒ eſt ⁊ reſtringit volũtatẽ.ſ ei qͥ ꝑmittit laxari fre
wodandicſe⸗ videt᷑.qꝛ ſuꝑboꝝ eſt appetere pᷣeſſe et nõ ſubeſſe.ſed nũ ↄcupie.ideo mali hoĩes ⁊ ſuꝑbi potiꝰ volũt ſub/
dblerute; minoꝛes angeli voluerũt lucifero ſubeſſc.g nõ ſuꝑ / eſſe dyabolo qᷓ; deo.ſiliter potuit eẽ de anglis. Pꝛete
is ihrini bierũt. Maioꝛ manifeſta eſt. Minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ HNug. rea alia fuit rõ qᷓ nõ cupiebãt ei ſubeſſe.ᷣ ſub eꝰdo/
ntmnuN ⁊ magiſtrũ quoꝝ vterq; dicit ꝙ lucifero ↄſenſerunt. minio ſiue ſeruitio vel miſterio reqͥeſcere.⁊ h ſupbie
1 gu fan & voluerũt ꝙ pᷣeſſet ſicut optabat. ¶ Item maioꝛis eſt. ⁊ ita pʒ ſequẽs qð obijcit ꝙ glłoſius eſt deo ſubeſ-
Lg e dignitatis ⁊ ſublimitatis eſt ſubeſſe ſummo domino ſe. verũ ẽ ſᷣm veritatẽ.Sᷣ nõ ᷣm extimatõeʒ ſuperbi. 2 9
RLZõ qᷓ minoꝛi. deo q; angelo. ſi ſuꝑbus appetit quod 20 illud qd obᷣr tercio.qͥd appetier̃t.vtruũ parifi/
Sõ maioꝛis eſt dignitatis.ſi ſupbierũt.potius appetie cari deo. dom ꝙ in aliqͥ voluer̃t ꝑiſicari deo.in h̊ ſcʒ
lihi l runt ſubeſſe deo q; lucifero.ſed voluerũt a dominio ꝙ ſine merit ⁊ obſcquio voluefr̃t eẽ quicti ⁊ bti inet᷑⸗
t None nſire in oĩimodũ tominiũ luciferi.ergo ⁊c. num qð ſoliꝰdei eſt ꝓpꝛiũ.nõ tñ adeo voluært ꝑifica/
nusti Item omis ſupbus appetit aliquã excellentiam. rivt lucifer. ⁊ ideo nõ adeo peccauer̃t. ¶ Adillid qð 50
itmueff ſis ſugbierũt.aliquid appetierunt.ſcilʒ ſe paꝛificari vltimo obir.ꝙ gla eſt obtinere cũ merit.ddᷣm ꝙ ſuꝑ
emnermni deo vt videt᷑ dicere męr in litera.ꝙ ſuꝑbia voluerũt bus magl reputat eẽ goſum ⁊ nõ ab alio.ꝙᷓ ꝑ meri/
ammniin ſe parificare deo.tunc igit᷑ cum minꝰhaberẽt motuʒ ta ab alio obtinere.tũ qꝛ dedignat᷑ ſuire.tũ qꝛ dedig⸗
tgttui⸗ ad boc q; lucifer. ̊ grauiꝰpeccauerũt.qdð eſt ↄtra to/ tur ab alio recipꝑe.⁊ qꝛ angeli voluer̃t ꝓpꝛia auẽte qe
msn tam ſcripturam.que dicit ipᷣm caput malicie.Si tu ſcere.pʒ ꝙ ſᷣm extimatõeʒ ſuꝑbi excellentiã appetie⸗
aiulnüt dicas ꝙ voluerũt quieſcere ſine meritis.⁊ ideo ſuꝑ rũt.nõ veraʒ ſ̃ falſam.ſicut pʒ in ſupbis qͥ appetunt
imint bierunt. Sed ↄtra. laus eſt ⁊ gloꝛia ↄſequi pꝛemiu, mag glłam ⁊ excellentiã vanã q; verã.Et ꝑ hᷣ ptʒ qð
itnäni merita. ̊ cum ſuperbꝰappetat laudem ⁊ gloꝛiam. querit᷑.q̃re appetebãt ſine meritꝭ.dico ꝙ nõ qꝛ labo⸗
Arii appetere beatitudinẽ ſine meritis.non erit ſuperbie rioſum.nec qꝛ tardũ.ſ ꝓpter deſideriũ.ſ̊ vile reputa/
nntar imo ignauic. ¶ Itẽ aut appetebat ſine merit ꝓpter bant obſequiũ ⁊ miſteriũ.⁊ B̊ ſuꝑbie ee. ⸗
iie vitandã dilatõcʒ. aut ꝓpter vitandũ laboꝛẽ. Mo pt ¶ Aueſtio. ij. 9
igei vitãdũ latoꝛc. qꝛ ãgli nõ laſſat᷑ ſicut nec motoꝛ pᷣmi e ↄꝑatõne peccati minoꝝ angeloꝝ ad peccatũ lu/
e, mobil. ꝓpter dilationẽ. ſed ſcti viri vitãt dilatõez ciferi. ⁊ querit᷑ vtrum hẽat oꝛdineʒ ad ipᷣm. Et ꝙ ba/
inie cupiũt diſſolui ⁊ eſſe cum xpᷣo.̊ videt᷑ tũc ꝙ ipſi ſu beat oꝛdinẽ cauſalitatis cuiuſdã.videt᷑. Apocal.xij.
25 perbiant. ¶¶ E. dm ꝙ planũ eſt ex dictis ſanctoꝛ Dꝛaco traxit ſecum terciam ꝑtem ſtellaꝝ.ſcti ⁊ ma⸗
uni et gloſis. ꝙ; angeli mioꝛes pctõ ſuꝑbie ſunt auerſi.s? giſtri exponunt de lucifero ⁊ demonibus. Si traxit.
in tamẽ in modo ſuꝑbiendi diuerſitas eſt inter docto / ergo aliquo modo ꝓcurauit caſum coꝛum.ergo ⁊c̃.
ini res. Nam aliqui voluerũt dicere ꝙ ſuꝑbia eoꝝ fuit eror ui wiat Zen⸗ mendax eſt ⁊ pater eiꝰ.
gun⸗ s iu oſentiendo ſuperbie luciferi. ⁊ ↄſentire ſuꝑbienõ ergo dyabolus eſt pater mendacij. ergo cum menda
ec Pt eſſe niſi ſupbientis.ſicut etiã Adam dicit᷑ ſuper cium ibi vocet᷑ ome peccatum.ergo ipſe fuit pꝛ om/
enimt biſſc. qꝛ mulieri ſuperbienti ↄſenſit. Sed tamẽ ilud nis pcti.gᷓ ⁊ pcti minoruʒ angeloꝝ. ⁊ ita vẽ ꝙ ſit ibi
Kicn, nõ videt᷑ pbabile ꝙ angeli minoꝛes pꝛius appetierft oꝛdo cauſalitatis. ¶ Itez ꝙ ſit ibi oꝛdo tꝑis ſiue du⸗
ii 0 alij aliqd bonum ↄmutabile qᷓ; ſibi. cum vniuſcuiuſ ratõnis videt᷑.qꝛ bug.dicit ⁊ mꝗr̃ ꝙ peccauerit pctõ
q affect? maxime ſit iunctus ſibi. vt pꝛimo appetat ↄſentiẽdo.ſed nõ potuert ↄſentire paõ lueſenl niſt

*

ð pceſſerat. pꝛius em vult aliquis aliquid q; rehui
ſue Sadr der̃. q; dyaꝰ aliq mõ
fuit oꝛigo ſiue ſuggerẽdo ſiue exẽplũ pᷣbẽdo. Nõ po/

rat cõſenſus. ⁊cc.¶ Item bᷣ vi

tuit ſuggerẽ niſi poſtq; appetijt. nec etiã demõſtrare

51

52

aglijs 9

tũ ſuũ.nec illi ↄſentire.niſi poſtqᷓ; cogẽueꝛt.
3 in medio inter pctm̃ dyaboli ⁊ alioꝝ cecidit ſugge/
io.vel ſaltẽ demonſtratio ⁊ ꝑceptio.⁊ diiudicatio S
ꝑcepto.ſed iſta nõ pñt ſimul eẽ. fuit ibi oꝛdo tem/
poꝛis.¶ ¶ Sʒ ↄtra.qꝙ; nõ poterit ibi eſſe oꝛdo cauſali/
tatis ſiue occaſionis videt᷑.qꝛ ſtatim vt peccauit de/
foꝛmatꝰeſt.g cum angli añ pctm̃ hꝛent limpidum vi
ſum.ſi viderũt defoꝛmitatẽ.potiꝰdebuerũt a pctõ re
trabi.ꝙᷓ eiꝰ exemplo vel ſuggeſtionc inniti.g nõ pec-
cauerũt eiꝰexemplo vel ſuggeſtione.¶¶ Item eꝙꝙ non
fuerit ibi oꝛdo tꝑis vr.qꝛ ſtatim vt dya? peccauit coꝛ
ruit.alioquin fuiſſʒ dedecus pcti ſine decoꝛe iuſticie.
ſed om̃s ſil ceciderũt.vñ Dañm̃.dicit ꝙ ſil cũ eo ſcʒ lu
cifero ↄuulſa eſt innũera multitudo. ſiktpe omnes
peccauer̃t. ¶ Item põt obijci ꝙ neuter oꝛdo ibi fue⸗
rit.qꝛ boni ſil ↄuerſi ſunt ita ꝙ nec fuit ibi oꝛdo cau⸗
ſalitat᷑ ſiue ſuggeſtõnis. nec tꝑis. ſi ſtatim diuiſa ẽ
lux a tenebꝛis.ſtatim boni facti ſunt lux. ⁊ mali tene⸗
bꝛe. ſil nõ tm̃ tꝑe.verũ etiã natura.¶ Item adbuc
ꝓ neuter oꝛdo ibi fuerit vꝛ.qꝛ ſi fuit oꝛdo cauſalitat.
Zyf ꝙ pctm̃ alioꝝ ãglłoꝝ ſit remediabile.ſicut ⁊ pec-
catũ hois.qð aliũde babuit remediũ.aliunde habu⸗/
it occaſionẽ. Si vᷣo fuit oꝛdo tpis. vẽ ꝙ pctm̃ mino
rum angeloꝝ ſit grauiꝰ.cũ nõ foꝛmidauerit diuinuʒ
indiciũ qð ↄſpexerũt circa luciferũ.¶¶ E. dom ad pᷣ
dictoꝝ intelligentiã ꝙ hic triplex ↄſueuit poni poſi/
tio. Quidã em̃ voluerũt dicere ꝙ non fuit ibi niſi oꝛ
do ſᷣm gradꝰ.qꝛ maiꝰ⁊ excellentiꝰfuit pctm̃ luciferi.
eo ꝙ mag ſuꝑbiuit.nec tñ fuit pꝛiꝰ pctõ alioꝛuʒ tpe.
nec oꝛigine.ſᷣ ſtatim in eodẽ pũcto qͥlibet ꝓpꝛia volũ
tate depꝛauatꝰ.ſine exemplo peccauit.et qꝛ aſpectuʒ
habuer̃t ad idem.ideo ↄſili mõ ⁊ eodem genere peti
peccauer̃t.⁊ ↄcedũt rõnes ad H̊l ¶ Alioꝝ poſitio fu⸗
it ꝙ nõ tm̃ fuit oꝛdo exceſſus.imo cauſalitatᷣ vt cau⸗
ſalitas large dicatur.nõ tm̃ ad cauſam vere ſ etiam
ad occaſionẽ.nõ tm̃ ad ꝑpetratõeʒ ſ̃ etiã ad ſuggeſti
onẽ.ñ tñ oꝛdo tꝑis.Et h̊ volũt ſic dare itelligere ꝙ i
lucifero ſił fuit tpe appetitꝰ⁊ eiꝰexpᷣſſio. in angelis
ſil ꝑceptio ⁊ appetitio.⁊ ita ſil tꝑe peccauerf̃t.tñ pcm̃
dyaboli pᷣbuit eis viã ſicut exemplũ.Et ponũt ſile.ſi
oculus directe aſpiceret in oꝛientẽ exñs in occidẽte.
ſil fieret choꝛuſcatio et appareret in oculo.a minoꝛi
volũt h̊ eſſe poſſe in ang „:3 b ſoluũt obiecta.
Tercia poſitio ẽ ꝙ fuit ibi oꝛdo ⁊ q;tum ad graduʒz.
⁊ q;tum ad occaſionẽ.⁊ q;tum ad duratõeʒ. Otum
ad gradũ.qꝛ illud luciferi fuit maiꝰ. Oꝛtum ad occa⸗
ſionẽ.qꝛ alijs pᷣbuit exemplũ. O?tum ad duratõneʒ.
qꝛ ſicut in lucifero neceſſe fuit tp̃ᷣs añ eſſe qᷓ; peccarʒ.
qꝛ nõ potuit in eoqẽ inſtanti hre cognitõʒ ꝗᷓ exgitur
ad petm̃ cũ pꝛeoꝛdiata affectõne.ſic in minoꝛibꝰãge/
lis dicũt fuiſſe in peccãdo cũ peccauefrt aſpiciẽdo qð
angelus volebat.⁊ exinde aſpiciẽdo ↄmodũ ſuum.

T; ihec poſitio videt᷑ intelligibilioꝛ.vñ ↄcedende ſunt
rones ad hoc inducte. Ad illud F qð obijcit᷑. ꝙy de
foꝛmis fuit ſtatim. põt rñderi ꝙ fuit.ſed illa defoꝛmi

tas erat intra ↄſcias. ⁊ ivo nõ apparuit qꝛ nõ rcuela
uit. Ael põt dici ꝙ eſt defoꝛmitas ↄtra naturã.⁊ eon
tra voluntatẽ. Defoꝛmitatẽ ↄtra naturaʒ ſtatim na⸗
tura cogſcit ⁊ reſpuit.qꝛ nõ mouet᷑ niſi vno mõ. ſed
defoꝛmitatem volũtatis nõ ſic reſpuit volũtas.eo ꝙ

I.

ipa liera e. ideo frequẽter placet ei actx culpabilis

runt iuſticie.ideo eis diſplicuit mot? angeli.⁊ defoꝛ⸗/
mis volũtas.Alij vᷣo nõ adbeſerũt.ideo imũdiciam
nõ ꝑceper̃t. ſed mag vt apparẽs bonũ acceptauer̃t.
Agd ullud qð obiſcit᷑ ꝙ ſilł ceciderũt.põt dici ꝙ ſil.ñ
q; in eodeʒ inſtanti. qꝛ repente q̃ſi in nõ ꝑceptibili
tpꝑe.⁊ ibi bñ põt eſſe oꝛdo q;uis nõ ꝑcipiat᷑. Ael al ⁊
meliꝰ põt dici ꝙ ſathanas nõ cecidit ſtatim vt appe/
tijt. boſ pcm̃ eofirmatũ ꝑ odiũ ⁊ inuidiaʒ fuit.
2 po
quoꝝ ↄſoꝛtio poſt beatificatõeʒ ſtatim repulſi ſunt.
Mec valet illud qdð obijcit᷑ de pcti decoꝛe.qꝛ pctm̃ ſo
hʒ penã internã ſibi ↄiunctã.vñ ſicut ſtatim hõ non
fuit deiectꝰde ꝑadiſo vt peccauit. ſ tñ ſtatim penam
habuit. ita videt᷑ de angelo eſſe dᷣm q nõ in eodem
inſtanti cecidit. ¶Ad illud qd obijcit de
lis.doðm ꝙ tam ↄuerſionẽ beatoꝝ angeloꝝ qᷓ auerſi

dfoꝛmis. nec vnq; talis act iſplicet ei niſi inccẽtũ
acdheret aliqͥ mõ iuſticie. Et qꝛ quidã angeli adbeſe⸗/

q; facta eſt diuiſio bonoꝝ angeloꝝ a malis. de

bonis ãge/ z3z4

one demonũ.pctm̃ luciferi pᷣceſſit.nam ipſe pꝛiꝰ ſup

biuit ⁊ ſuꝑbiaʒ ſuã om̃ibꝰindicauit.⁊ extũc quidam
adheſer̃t ſibi.alij vo reſtitert ⁊ adheſerũt deo.et ſimł
iſti lux.illi tenebꝛe facti ſunt. Muis eniʒ ſimul fuerit
angeloꝝ ↄuerſio ⁊ demonũ auerſio.nõ tñ ſimul cum
octõ luciferi. Ad illud qd obijci᷑ ð excuſabilitate

⁊ grauitate.dm ꝙ pꝛima pars rõcinatõnis deficit.

quia illa nõ eſt ſufficiens rõ quare pctm̃ hois fuit re/
mediabile. ſicut infra patebit meliꝰ. qꝛ nõ eſt ſimile.
Aliter ei dyabolus dedit occaſionẽ homini.aly ãge⸗

35

lis malis.homini ꝓmittẽdo ⁊ fallẽdo.ſed angelis /ſo

lum ↄtemptũ ſuũ inſinuãdo.vñ nõ dicit᷑ eos tẽptaſ⸗
fe vt pꝛimos pentes.Scda ꝑs deficit.qꝛ non aduer/
terũt eiꝰruina.nec videfr̃t diuini iudicij ſeueritatẽ in
ipſum. quouſqʒ pctm̃ eius fuit ↄſummatũ.vt pꝛiꝰta⸗
ctum eſt ⁊ determinatum. V
NEcdz, tcio loco q̃ri᷑ ò ↄuerſione bonoꝝ.
uerſio

Et circa ̊ duo querunt᷑. Pꝛimo q̃rit᷑ de ipᷣa cõ

ne ad ſuum pꝛincipiũ.Scdo querit᷑ de eadem

in ↄpꝑatione ad pꝛemiũ.
eſtiio..

Iſs e.
¶ ANtrum ouerſio batoß angalon ad deum fuerit vir
Et

tute nature vel auxilio gratie. ten
detur pꝛimo auẽte magiſtri iĩ lra. Mon indigebat an

vᷣtute nature vi⸗

gelus gra ꝑ quã iuſtificaret᷑.& iuſtus erat etiaʒ pᷣter

gram.ſed qui iuſtꝰeſt recte ⁊ oꝛdinate ↄuertit᷑ ad fo/
xilio grẽ̃c. ¶ Item ph̊s in.iij.de aia. Intellectꝰſp ẽ re

tem om̃is Ser⸗ videt᷑ ꝙ Gᷓ poterũt angli ſine au⸗

ctus.ſᷣ̊ ̊ nõ eſſet niſi rectitudo eẽt eĩ ↄnaturalis. er⸗

o ãgeli itellectꝰ ⁊ vere ⁊ ꝓpꝛie de natura ſua erat re-
nn ed nullꝰeſt rectꝰniſi is qͥ ſurſum eſt ↄuerſus.et

q̃ bʒ caput ment erectũ ad diuina. & vr ꝙ h̊ babuit
p naturã.¶ Item faciliꝰpõt qͥs aliquid ad qdð natu
raliter oꝛdinat᷑.qᷓ illð ad qð ñ oꝛdinat᷑.ᷣ angelꝰerat
oꝛdinatꝰad deũ mag qᷓ; ad aliud.⁊ natura erat oꝛdi-
nata in ipᷣo. cũ ſine aliq̃ adiutoꝛio poſſet ↄuertiad
bonum ↄmutabile.⁊ auerti a deoo.multofoꝛtiꝰabſq;

alicui ↄuerti ad illud qd naturalr mag diligit.ſᷣ an/
atum. vt in Sele 9habitũ eſt. & vẽ ꝙ naturalr cõ/

uerteret᷑ ad ip̃m in inſtati ↄuerſiõis ⁊ auer
ſionis nulla eſt dr̃ia inter angelos añ hoc inſtans. ſi

gelꝰnaturali dilectõe mag diligebat deũ qᷓ; aliqð cre

auxilio aliqͥ pt ↄuerti ad ipm. Item naturale eſt

alia incipit dr̃ia eſſe.hoc eſt auerſione ⁊ ↄuerſionc.

pꝛioꝛ eſt auerſio ⁊ ↄuerſio ꝙᷓ gre infuſio. ↄuerſio

elluaſoßt

Rleuc

kiiſigr
lebtehii
unaſteeen

4

—,2ʒ—

ich cie
tabeitnung
Pekicitfennet
wetriuigtti
Sunpchizm
n Kfrc i
fumucin
ſcnorln⸗
tntdopaat
ghlign
ſſnaſceil
utfaiöfui
ens ndoar

1

laanco:

— —
—

kiugracaptt/

1.2

Klüſſicdinin

mecini
miucitiine
ohnizenien
os ialirti
wqen ritst,
ihiiinit
zdnnimnn
Bit Amitd

ning

hwin
int
.
inpenint
aljmm
n fralan
ihugnthji
nemg
weit hen
Rtas Nnn
eanmmin
minfff
ilnn
idain
Hidl

4

iutord

1

gi

—☛ —

u,=

☚

—

4

7

—
☛

Se

S=

E=
=☛ =

4
6

—
, S=

=a

59 fueft opa eoꝝ meritoꝛia.

4
mit᷑ ſumpta ouerſiõe cũ ipa dilectõe.ñ bʒ inſtantiaʒ.

Di.
tuit eẽ a gra. ¶ Item ſi ↄuerſio fuiſſet a gra et nõ
deult ragle igtis qͥ nunqᷓ; buerũt graʒ ſed ſola
nãlia nõ eẽt imputãdum q ad deũ nõ ſunt ↄuerſi.g
nec dyaꝛ ect culpandꝰ nec puniendꝰ ꝙ dño non ad-/
beſit. ¶ Ad oppoſitũ arguit᷑ aucte ⁊ demr̃atõe. Au/
toꝛitate ſic. mgr dicit in a.cõuerſio iuſtos fecit.ſed
auerſio iniuſtos.ſ nihil facit iuſtũ niſi Stuitum ſit. S
ↄuerſio fuit a gra. Si dicas ꝙ intelligit de iuſticia na
e⸗ nibil ẽ.qꝛ illã hẽbãt oẽs angli a ſua oꝛigine.

Itẽ ↄuerſio ceature ſpũalis ad deũ vt dicit aug.
eſt dies.qꝛ ibi ẽ fulgoꝛ cognitõis ⁊ caloꝛ affectõnis.
ꝑ nam lux pᷣcedit diẽ.cũ g angłs nõ ſit lux niſi ifoꝛ/
matõeʒ gre.pꝛiꝰſuſcepit gr̃aʒ.qᷓ; ↄuerteret᷑ ad boni/
tatẽ diuiaʒ. 4 tẽ e naeye Reno . meritũů ſuc gar.
vt pʒ.j.qꝛ nõ hoĩeʒ pt᷑ opꝰſ opꝰ ꝓpt᷑ autoꝛẽ accepta
e —– iſua ↄuerſiõ werbckt ſicut alij cũ auer/
ſione demerueft. S 7.Stes ſi ꝑ nalia fuiſſet ↄuer/
ſio. cuz g iĩ nalibꝰpcelleret lucifer. potiꝰ vꝛ ꝙ ipᷣe erat
ↄuerſus qᷓ; alij.ſi g̊ nõ fuit ↄuerſus.nõ a vᷣtute natu/
36 re fuit illa ↄuerſio.ſ mag ab auxilio gre.¶¶ R. ad i/
telligẽtiã oboꝝ pᷣnotãdũ ẽ ꝙ i ↄuerſiõe ad deũ atten
dit᷑ rectitudo ſe ſpũalis qᷓtũ ad eiꝰmẽtẽ. maxie rõe
pt motiue.nec pᷣt eẽ recta niſi actu vel bitu ſit ad deũ
37 ↄuerſa. Quẽadmodũ igit duplex ẽ rectitudo.ſic du-
plex ẽ ↄuerſio.Eſt em̃ qᷓdã rectitudo nãc inſtitute.et
penes hãc ẽ iuſticia oꝛigialis.Et ẽ rectitudo gre.⁊ pꝑe
nes bãcẽ iuſticia meritoꝛis quã acceptat iudex ſum/
mꝰad retributõeʒ et᷑nã.Et qꝛ videt ĩ ea pulcritudies
gc.merito eiꝰaiaʒ traducit i ſpõſam.⁊ oꝑa eiꝰſt ipſi
amabilia.Sic intelligẽdũ ẽ ꝙ duplex ẽ ↄuerſio.q̃dã
a nali rectitudie.qᷓ̃dã a rectitudie gre. pᷣmã potuerũt
bie angli abſq; gra. ̊ ſcᷣaʒ nõ ſine gra. Oñ igit᷑ q̃rit
de q pᷣncipio dcte illa ↄuerſio.dð.ꝙ ↄuerſio illa fu/
it meritoꝛia ⁊ do placita. ⁊ iõ nõ potuit eẽ ſine gra.
Rurſus. qꝛ p ula ↄuerſionẽ obtinuer̃t gr̃aʒ. optet
ponere ꝙ ĩ ↄuerſiõe illa inchoaucrit volutas liba.ſᷣ
ↄſũmauit gr̃a.⁊ iõ fuit ibi gra ſᷣſequẽs.nõ pᷣueniẽs.
gra cooꝑpans.nõ oꝑans.vt dicit mgr i lr̃a.Cõceden/
qũ ẽ ; illa angloꝝ ↄuerſio in q̃ ↄfirmati ſt᷑ nõ fuit

38 ſine auxilio gfe. ¶Gd ills qð obr. ꝙ nõ indigebat

angls gra iuſtificate.dð. ꝙ iuſtificatõis actꝰduplr in
telligit. Eſt ei iuſtificare de ñ iuſto facere iuſtũ. MHon
iuſtu ãt duplr er e pᷣuatie ⁊ negatie. Pꝛiuatie
idem ẽ nõ iuſtũ q iniuſtu.⁊ tũc iuſtificare idẽ eſt qd
e impio facere piũ.⁊ J̊ modo nõ fuit gra ĩ anglis ad
hũc cfectũ. Alio mõ dẽ nõ iuſtuʒ negatie.⁊ ſic nõ tĩ
de nõ iuſtũ qð hʒ impietatẽ.ſ̃ qd nõ bʒ iuſticiã gfe. 2
ſic fuit in anglis iuſtificatio ꝑ grazʒ. ct ab hac iuſticia
rt opa eon me Sas qð obir eꝙ itellecꝰ⸗
ſp ẽ rectꝰ.iã pʒ rñſio.qꝛ ñ in elligit de rectitudie nali.
llð tñ pbũ phi dz intelligi vt dicat ſo eẽ rect? reſpe
ctu illoꝛuʒ ad qᷓ mouet᷑ vt nã ſiue nalr. ⁊ ſic nos dici⸗
mꝰi theologia ſindereſim ſp rectã. ſi ãt intelligat᷑ re⸗
ſpectu eoꝝ in qᷓ mouet᷑ vt deliberãs. falſuz ẽ.imo cir
cũſcripto oi imagiabili 2 fantaſmate.poſſʒ intellectꝰ

40 peccare ſiue pᷣuanicari. ⁊ ſic foꝛte fecit anglicꝰ. Ad
ill qd obr ꝙ faciliopt qs ĩ id ad qd oꝛdiat᷑ ⁊c. di W
e

ven ðẽ.ſi illð ſit int tennios nãe. ß ↄuerti ↄuerſiõe ꝑ
cta ⁊ meritoꝛia ẽ ſupᷣ nãm. deficere ẽ cõtra.⁊ iõ
rõ illa nõ cogit. Uel dic ꝙ illud eſt veꝝ qñ genꝰ oꝑis
ad potẽtiã ↄpatũ eſt eq̃lis difficultat᷑ ſi ĩ ſe ↄſiderat᷑.
als nõ bz ventatẽ. ſicut pz ĩ mit᷑ erẽplis.¶ Ad illud
qaðd obr de ↄuerſione ꝙ ſeq̃tur dilectõeʒ.dð.ꝙ vnifoꝛ

—

Dic e qdaʒ dilectio ẽ a volũtate nãli.vt a deſiderat

nec neceſſariũ.

der vt btificãs. Quedã a volũtate electia qᷓ̃ q̊s optat
deo honoꝛẽ ⁊ glaʒ. Quedã a gtuita q i obſequiñ diui
nũ captiuat᷑ ipa volũtas tota.Sic ⁊ ↄuerſio ꝑ appe
titum ↄcupie ẽ a nã. Cõuerſio ꝝ affectõeʒ amicicie a
voſũtate deliberatia ſiue electia. Cõuerſio vo ꝑ obſe
quiũ obie gte ẽ ab ipᷣa gra.⁊ ſic pʒ ill. Aaſſgas 42
obr ꝙ i nllo differebãt.dð.ꝙ ill ↄcludit ꝙ gra non
inchoauerit.ᷣ nõ excludit qn ↄfirmauerit.et h̊ ẽ ve⸗
rũ.¶ Ad illò qd obᷣr ꝙ nõ eẽt imputãdũ malis ſi cõ 43
uerſio eẽt a gra.dð. ꝙ falſuz ẽ.qꝛ ſtare poterãt ⁊ non
auerti ſi volebant.⁊ ideo auerſio eis imputat᷑ in cul/
Auaitah f

„

pam. W
e ↄuerſione bonoꝝ in ↄpatõne ad pᷣmiũ. Et q̃rit

vtrũ in oe ue one meritũ ſeqt pᷣmiũ vel pcedat.
Et ꝙ pᷣcedat vẽ. Aug. de coꝛreptone ⁊ gra. Angli ſcti
q cadẽtibꝰ alijs ſtetert. illiꝰvite mercedeʒ recipe me-

ncfesmezucft reciꝑe.merituʒ pᷣceſſit receptõneʒ

mercedis.¶¶ Itẽ meritũ ẽ via ad pᷣmiũ.ſ recto oꝛdie
ꝓcedẽdo pꝛioꝛ ẽ ſtatꝰviatoꝛis qᷓ; Ophẽſoꝛis. et vie qᷓ
patrie.& in anglis fuit meritũ añ pᷣmiũ. ¶ Itẽ diſpõ
cedit illð ad qð diſponit vel tꝑe.vel nã. gra eſt di
ſpoſitio ad gfiaʒ. ſi de edit anglis gram q poſſent
mereri.⁊ glaʒ q ſt bti.pꝛiꝰbũerũt graʒ qᷓ; glam. ᷣ gra
ñ inuenit li.ar.i actu debito.facit illũ eẽ meritoꝛiũ.
ſi li. ar. angli ĩ ingreſſu gre ⁊ glie erat ĩ actu. g̊ pꝛius
bũit motũ meritoꝛiñ qᷓ Aocm. tẽ ꝑ impoſſibile
vẽ ꝙ ded dedit anglis gliaʒ.aut g dignis.aut idignis.
Si indignis.iniuſte ⁊ inoꝛdiatè fecit qdð ẽ ipoſſibile.
dedit dignis.ᷣ nullꝰẽ dignꝰ coꝛona niſi ꝑ merita.S
⁊c.¶ Itẽ ſi mereri ↄtinet hitũ.duʒ qͥs ſᷣuit deo.⁊ bñ
vtit᷑ hito. cũ oiĩs ꝑſeuerãs i gr̃a bñ vtat᷑ ea.qͥ pſeue

rat ĩ gra meret᷑ eꝗ.ſᷣ qd ẽ ex merit᷑ nõ ẽ ex gra.ẽ merẽ

do graʒ deſineret᷑ eẽ gr̃a. ¶¶ Itẽ ſi pᷣmiñ pᷣcedit meri/
tũ.qro qð ẽ illð meritũ.aut q;tũ ad act ↄtẽplatõis.
aut miſterij. Mõ qᷓ;tũ ad actuũ ↄtẽplatiõis.ſic em̃ oẽs
bti merent᷑.Si qtũ ad actũ miſterij.ᷣ vrẽ q ſi nõ eẽt
hõ. angls nõ poſſet mereri.gᷓ nec dignꝰ eẽt btificari.
q falſuʒ ẽ plane. Contra h̊ qd igf dicit in r̃a.qd
mag placet ſcʒ e merent᷑ hitũ. ¶ Itẽ rõe. Angli dũ
miſtrãt nob aliqd merent᷑.cũ ex maẽ charitate ⁊li/
beralitate nob ↄdeſcendãt.⁊ miſteri nõ ſit actꝰↄpᷣ⸗
hẽſoꝛis.ſᷣ viatoꝛis hotiꝰ.aut ͤ̈ merent᷑ bituʒ. aut ba
bendũ. Si habitũ. bẽo gpoſitũ ꝙ meritũ ſeqᷣt pᷣmiñ.
Si babendũ. g tũc cũ mercat᷑ btitudinẽ nõ ẽ beatꝰ.
Si aliud qꝙᷓ; beatitudinẽ.g nõ eſt meritũ eiꝰpfectum
ꝛeterea quicqͥd mereat᷑ cuʒ ſpes
qᷓ differt᷑ affligat aiaʒ. vẽ ꝙ tale merituʒ reſpectu rei

habẽde nõ poſſit ſtare cũ ſtatn btitudinis. ¶ Item

mag pᷣmia nõ debẽt dari ſine magnis merit.et maã̃
merita nõ ſunt ſine magnis obſequijs.g cum angeli
mas pᷣmia hẽant.⁊ ma obſe uia nõ pᷣceſſerint in qͥ
bus meruerint. ̊ debent ſeͥ. Item ᷣm ꝙ plꝰ dat
deꝰ. plꝰexigit deꝰa creatura.ſi gꝙ̊ maiꝰrobur vtutis ce
dit anglło qᷓ hoi. g ⁊ maioꝛa obſequia requirit.ſᷣ ho/
mo nõ gloꝛificat᷑ niſi ꝑ laboꝛes mitos ⁊ magnos.er/
go nec angelꝰſine oꝑibꝰdʒ glificari.ſ̊ oꝑa nõ pᷣceſſe⸗
rut. ſ dlemot affectoͤnis gopter ſeqᷓ.¶¶R. doᷣm ꝙ ꝗ4
circa H̊ ſiẽ dicit mgr̃ duplex fuit opinio. Quidã ei di
xerũt ꝙ in anglis pᷣmiũ pᷣcedit meritũ.⁊ hꝰpoſitõnis
fuit mgr̃.⁊ ad ̊ ponenduʒ moti ſt᷑ rõnabilr.⁊ q;tum
ad motũ.⁊ ꝙᷓtũ ad motiuũ.Quia ei intellexert ꝙ nõ
ẽ meritũ ſine gra.nec magnũ meritũ vbi nõ eſt ma⸗
gnũ obſequiũ.⁊ ĩ anglis ꝓpt᷑ nãe velocitatẽ ⁊ idonei/
tatem ſil duratõne dat᷑ gra ⁊ ga.ꝙ in anglis meritũ
nõ potuit pᷣcedẽ pᷣmiũ.meritũ inq; dgn i ed ſoluʒ

i. II

Iſi alidd ſcedit eſ menitũ grui ſ iequit meritum res. iö buicadberẽduz ẽ. ¶Ad uls ad obr demgfo.

ↄdigui.Hos etiã ad h̊ ponẽdũ inſtigauit ꝙ meritux dom ꝙ i hac opinione ſic in pluribꝰalijs nõ affentit cals dℳR
rei See ſonat iincigetis qð nõ vꝛ poſſe ſtare cũ gla ci.¶ Ad ill qd obr ꝙ merent᷑.dm q ẽ pᷣmiũ ſbale 4 it,
Motũ ãt bꝰmeriti ſatladuertẽ poſſumꝰin militibꝰũõ ⁊ meruer̃t ꝑ ↄuerſionẽ ſui in deũ. Et ẽ pᷣmiũ accũ/
q̃ bñ pugndo merent᷑ equũ añ merita datuʒ. HNec ãt tale.⁊ hq̊ merent᷑ ꝑ miſteriũ qdð faciũt hoĩi. Et qꝛ acci/ tmn

opinio qᷓuis ſit ꝓbabilis.tñ plura bʒ ſibi aduerſaria it btitudini.iõ fine tali pᷣmio cũ eiꝰ merito pot ſtare
