dei ſicut dicit Aug. ſi ↄſcia dictat aliquid qð nõ ſit
de mandato legis diuine.facere ↄ illud nõ eſt pctm̃.

cñ nõ ſit facere cõtra legẽ dei. ergo nõ tenet᷑ quis ad
illud faciendũ. ad nibil ligat ↄſcia qtũ ẽ de virtute

7

ſua. ¶ Itẽ nullus põt ab aliquo ligamine abſoluiꝑ

dictamen conſcientie. ergo nec per illud dictamen
poteſt aliquod vinculũ incurrere.ergo videt᷑ ꝙ con

ſcientia de ſe ⁊ ſe ad nibil poſſit ligare. Eſt igit qõ

ad quid cõſcia liget. vtrũ liget ad omne qð dictat. —

vtrũ omnis ↄſcia liget.⁊ vtrũ hõ ſit ꝑplexus quãdo

. —

ↄſcia dictat vnũ.⁊ lex diuina dictat cotrarium. ⁊ cui

magis ſit obtpandũ.vtrũ dictamini ↄſcie.an pꝛece/
pto pᷣlati cũ obuiant ſibi adinuicẽ. ¶ E. dom ꝙ cõ
ſcientia aliqñ dictat aliqͥd qd eſt ᷣm legem dei. aliqñ
aliquid qdð eſt p̃ter legẽ dei.aliqñ aliquid qð eſt ↄtra
legem dei. ⁊ loq mur hic de dictamine ꝑ modũ pꝛece/

WWWW ð—N MNẽ BW

19

GSdul
fi⸗
ſeluehif
ſtcrpeal⸗
zlcgede⸗
duboomo.
göoſcnd
tchoͤtone
Gtchin
zoedodi
ltgou⸗
gcficki⸗
fiat diett
punncſti
quia not
ngfi⸗
feoſm
1Mco peu
Autligrtan
nenci. No
dicat iautt
Ponstenck
fſloadc⸗
10 (Mllrd
Aficri
fecötracd
Nenpti
potech o
beehzdu⸗
Petſn aute
lludfaae
ſaetun

itner
11l. ſ
nrchnch
plane
glalgt⸗
gteücke
fonhoen
1ſanenscs
ſcocbig
etl d
dk.Oit
tferboe
ſientidi
Mgscauß
geincon
peogye
zznoſbug,
pnöi
ſſteſed⸗
ſttti ie
ſatle
j̃ſc

tͤieſ
algen
tmwiule,
Saneg
äig.
mtnet

uinie

int rn
litae
wrtie
1 üſir
unp
Nn

Cur/
wowie
laguictn
age
Nraaurli
ditchl
un M
Gtlaon.
tie

„*

tionis vel phibitionis.nõ ꝑ modũ conſilij ſiue g/
uaſionis. In pᷣmis quidẽ conſcientia ſimplr ligat
vniuerſaliter.ꝓ co ꝙ illa h ligatus eſt ꝑ legem diui

nam. ⁊ ↄſcia que illi cõcoꝛdat ligatũ oñdit. In ſcis
vo conſcia ligat q;diu manet. Ande vel tenet᷑ hõ cõ

ſcientiã deponere.vl tenet᷑ illud qdð dictat ↄſcia ad
impꝑlerę.vtpote ſi dictat neceſſaniũ eſt ad ſalutem
veſtucã de terra leuare. In tercijs vo ↄſcia nõ ligat
ad facicndũ vel nõ faciendũ. ligat ad ſe deponẽdũ
8 eo ꝙ cñ talis oſcia ſit erronea erroꝛe repugnante
egi diuine.neceſſario q;diu manet ponit hominẽ ex
tra ſtatñ ſalutis.et ideo necceſſe eſt ipſam deponere.
qʒ ſiue hõ faciat qð dictat ſiue eius oppoſitũ moꝛta/⸗
liter peccat.Si em̃ faciat qd ↄſcia dictat.⁊ illud eſt
legẽ dei.⁊ faccre ) les⸗ dei ſit moꝛtale pctĩ.abſqʒ

dubio moꝛtaliter peccat. Si vᷣo facit oppoſitũ eius
qð ↄſcia dictat ipſa manente.adhuc peccat moꝛtali

ter.nõ rõne oꝑis qð facit.ſᷣ quia malo mõ facit. Fa/
cit em̃ in ↄtemptũ dei.dum credit ſibi dictante ↄſcis
hoc deo diſplicere qᷓ;uis deo pꝑlaceat.Et loc eſt qʒ di
cit glo.ſuꝑ illud Rom̃.xiiij.Vmne qð nõ eſt ex fide
Pctm̃ eſt.ibi glo. Omne qð ad cõſciam pꝑtinet.ñ alit᷑
fiat.dieit aplus eſſe pctm. uis em̃ fiat etiã qd bo⸗
num eſt.ſi nõ faciendũ credat᷑.pctm̃ eſt.Et rõ buiꝰẽ
quia nõ tm̃ attendit deus quid hðõ faciat.ᷣ quo ani/
ma faciat.⁊ iſte qͥ facit qd deus iubet.credens face/

re õ ipᷣm.dei voluntatẽ nõ facit bono aio ſed malo.

⁊ ideo peccat moꝛtalit᷑. Sic igit᷑ patet ꝙ ois ↄſciẽtia
aut ligat ad faciendũ qd dicrat. aut ligat ad ſe depo

nendũ. Mon tñ ois conſcia ligat ad faciendũ quod

dictat.ſicut illa q̃ dictat nõ eſte faciendũ illud ad qð
H als tenet᷑.ſed talis ↄſcia dꝛ crronea. His viſis pʒ
rñſio ad qaõem ꝓpoſitam ⁊ etiã ad obiecta ꝓ parte.
20 illud em̃ qd pᷣmo obijcitur ꝙ omne qð nõ eſt
ex fide.i.cõtra ↄſciam.iã patet m̃ſio.dico em̃ ꝙ face
re cõtra cõſcientiã ſemꝑ eſt pctm̃.quia ſemꝑ eſt i dei

ↄtemptũ.tñ facere ᷣm ↄſciam nõ ſemꝑ eſt bonũ.vt

pote cũ cõſcientia dictat aliquid qð eſt ð deñ. nde

bec hʒ duas cauſas veritatis.facere cõtra cõſciam ẽ

pctm̃.aut quia ↄſcia eſt petm̃.aut qꝛ cõſcia ligat ad
illud faciendũ. aut qꝛ illud nõ põt bene fieri tali con
ſcientia manentc.iõ eſt ibi ſophiſma ſᷣm ↄñs.q; pꝛo
ceditur ex pluribꝰcauſis veritatis ad vnam in rõne
21 Ulla. (Ad illud q obiſat glea eſt lex intellectus
nf̃i.dðm ęp verũ eſt ꝙ lex eſt. .ſu
pꝛa ipſam em̃ eſt lex alia.ſcʒ lex diuina.Cuð autẽ dẽ
ꝙ lex ligat ad facienduʒ omne illud qdð dictat.dom
ꝙ verũ eſt qñ lex inferioꝛ nõ dictat ↄtrariũ legi ſupe

rioꝛi.hoc aũt ſepe facit cõſcia. Et ſil rñdendũu eſt ad

22 ſequens q opponit de iudice. ¶ Ad illud vo quod
vltio obẽ ꝙ qᷣcunq; credit ſe gceare moꝛtalit᷑.peccat
moꝛtalr.dm ꝙ hᷣ verũ c.illud em̃ gnalit᷑ veruʒ ẽ qð
dicit᷑. Qui facit ↄtra ↄſciam.edificat ad gebennam.

ſ tñ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ tenemur facere omne qð cõ

ſcientia dictat faciendũ.quia ſicut dictũ eſt illud bʒ
duas cauſas veritatis. ¶ Ad illas aũt rõnes pᷣmas
que in cõtrariũ adducunt᷑ rñdere nõ eſt opoꝛtunũ.
ꝓ eo ꝙ verũ cõcludũt.oñdunt em̃ ꝙ cõſcia nõ ligat
2 in oibug. a illud vᷣo q obẽ ꝙ ad nihil ligat ꝑ ſe
⁊ ꝙ; nõ pᷣ pctm̃ qdð fit cõtra cõſciam. ð legẽ dei.boc
põt eſſe duplr.vel vere.vel interpᷣtatiue.ſiue m ve/
ritatẽ.ſiue ᷣm reputatiouẽ. ⁊ vtroq; mõ eſt peccatũ
moꝛtalę.vtroq; em̃ mõ cõtemnit᷑ deus.⁊ quis faci
chs õ cõſciam nõ ſemꝑ faciat õ legẽ dei ᷣm veritatẽ.

H nõ eſt lex ſupꝛema. ſu

facit tñ vel ſᷣm veritatẽ. vel m reputationẽ. qꝛ eon
ſcientia eſt ſicut pꝛcco dei ⁊ nũcius.Et qdð dicit non
mandat ex ſe.ſed mandat q̃ſi ex deo.ſicut pᷣco eum
Pinnle edictũ regis.Et hinc eſt ꝙ ↄſcia hʒ virtutẽ
ligandi in bis qᷓ pnt aliquo mõ bene fieri. A ill3 2 4
qð obijcit᷑ ꝙ nõ põt ab aliqͥ abſoluere.ddðm ꝙ nõ eſt
ſimile.qꝛ cõſcia nõ põt alia legẽ infligere.vñ nec põt
a pᷣcepto dei abſoluere.nec a pᷣcepto pꝛelati cui ho ſe
obligauit ex lege voti.ex hoc tñ nõ ſequit᷑ ꝙ nõ poſ/⸗
ſit ligare finalit.iĩmo eſt argumentũ a minoꝛi deſtru⸗
endo. Eñ ſicut iſtud argumentũ nõ valet.conſcien
tia nõ poteſt ſuꝑ ſuꝑioꝛc̃. nõ põt ſuꝑ inferioꝛẽ. ita
illud nõ valet. cõſcientia nõ poteſt abſoluere hbomi
nem a mandato ſuꝑioꝛis.̊ nõ poteſt eum obligare.
bene tñ aie ꝙ nõ põt obligare cõtra mandatũ ſu
crioꝛis ad aliqᷣd.tñ põt nos obligare ꝓ eo ꝙ quo/
dmodo ſupꝛa nos eſt. ⁊ media int᷑ nos 2 deu. ſicut
pᷣco mecdius eſt inter regẽ ⁊ populũ.Ex bis patẽt ea
qᷓ vltimo qᷓrebant᷑ vicʒ q cõſcia liget ⁊ qñ nõ liget.
Hatet eti ꝙ nemo ex cõſcia ꝑplcxus eſt niſi ad ts
videlicet ꝙᷓdiu cõſeientia manet. nec tñ eſt pplexus
ſimplr. ꝓ eo ꝙ debet illã conſcientiã deponere.et ſi
neſcit ꝑ ſe de illa iudicare ꝓ eo ꝙ neſcit legẽ dei. debʒ
ſapientioꝛes cõſulere.vel ꝑ oꝛationẽ ſe ad deũ eõuer
tere ſi humanũ conſiliũ deeſt. alioquin ſi negligens
eſt. verificatur in eo qd dicit apoſtolus. Qui igno/
rat ignoꝛabitur. Patet etiam ꝙ plus ſtandum eſt
pꝛecepto pꝛelati q; cõſcientie maxime qñ pᷣlatus pꝛe
cipit qð poteſt ⁊ debet pᷣcipre. .
Onſequent᷑ querit᷑ de ſcdᷣo pᷣncipali.videlicet
de ſynderiſi q̃ eſt cõſcientie ſcintilla. Et circa H
querunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ de ipſa ſynderiſi q;tum
ad eſſentiã.vtrum ſcʒ ſit in genere cognitiue vel affe
ctiue. Scðdo querit᷑ de ipſa q;tum ad vſum.vtrũ vi
delicet per peccatũ poſſit extingui.Tercio queritur
de ipſa q;tum ad abuſum.vtrũ SR nec tuʒz poſſit

Anꝛanan. guent ”
¶ Atrum ſynderiſis ſit in genere cognitionis vel affe⸗

ctionis. Et ꝙ ſit in genere affectionis videt᷑ ꝑ illud
qð dicit᷑ in go.ſuper.j.Eʒe.in qua poſt plura verba
dicitur de ſynderiſi. bic eſt ſpũs qui poſtulat pꝛo no⸗
bis gemitibus inenarrabilibus.ſed gemere ẽ actus
affectõnis.ſi ergo ſynderiſis ẽ gemere.ſynderiſis ſſz
ctat ad potentiã affectiuã. ¶ Itẽ Ambꝛo.dicit ⁊ ba
betur in litera ꝙ homo ſubiectus peccato naturaly-
vult bonũ.ſed illud qð naliter inclinat nos ad bo⸗
num. vel eſt ſynderiſis.vel conſcientia.ergo illa vo⸗
luntas inclinans nos ad bonũ vel eſt ſynderiſis veł
cõſcientia.ſed nõ eſt cõſcia. eſt ſynderiſis. Item
3 malũ eſt bonũ ſibi oppoſitũ.ſ̊ nos babemꝰ in ꝑte
motiua ſenſibili aliq̃d impellens ad malũ.ergo ⁊ in
ꝑte motiua rõnali debet in nobis aliqͥd eſfe inſtigäss
ad bonũ.hoc autẽ nõ eſt niſi ſynderiſis.j̊ ſynderiſis
eſt in parte affectiua. ¶ Itẽ ſicut intellectus indiget
lumine ad videndũ.ita affectus indiget caloꝛe quo⸗
dam ⁊ pondẽ ſpñali ad recte amandũ.& ſicut in pꝑ te
aie cognitiua eſt quoddã nale iudicatoꝛiũ qð quidẽ
eſt cõſcientia.ita in ꝑte aie affectiua erit pondus ad
bonũ dirigens ⁊ inclinans.hoc autẽ nõ eſt niſi ſyn-/
deriſis.ergo ⁊c.¶ Sed õj.ſuper illud Mał.ij. Cu⸗
ſtodite ſpiritũ veſtrũ ⁊ vxoꝛem adoleſcentie veſtre.

gloſa. Hierony. Per vxoꝛem adoſeſcentie intellige

legem naturalem ſcriptam in coꝛde.ſpũs vero dici

non animalis pars que non percipit ea que dei ſunt

pp 4₰

ſed rõnalis. banc aũt vocat ſynderiſim. videtur ꝓximũ.m ꝙ lex nalis reſpicit vtrũq; Et ideo ef nay
ſynderiſis ſe teneat ex ꝑte rõis ſiue cognitiue. Si tu alius modus dicendi ꝙ cuʒ potentie rõnalis dupłr gercli
dicas ꝙ ſpũs accipit᷑ ibi cõiter ad ĩtellectũ ⁊ affectũ. babeant moueri ſcʒ intellectus ⁊ affectus.⁊ px modũ aubſi
Obijcit᷑ ꝙ in eade glo.ſubiungit᷑.Hic eſt ps ao nature.⁊ ꝑ modũ deliberatõnis.quẽadmodũ liber/ naeni
ſtulat ꝓ nobis gemitibus inenarrabilibꝰ.ſed poſtu· tas ar.cõſiſtit in rõne ⁊ voluntate p̃m ꝙ mouet deli tehin
lare eſt actus ronis.̊ ⁊c.¶ Item ſupliillad Luce.x. beratiue. ſic conſcia ⁊ ſynderiſis reſpiciunt rõem ⁊ 3 imo en
Abierũt ſemiuiuo relicto.Glo.immoꝛtalitatẽ exue xoluntatẽ inq;tũ mouet᷑ ꝑ modũ nature.tam ſynde niſt⸗
re.ſᷣ rõnis ſenſum abolere nõ pñt.quin hõ ſapere et riſis qꝙᷓ conſcia.qᷓ etiã lex nature.ſemꝑ ad bonũ in/ ſe.
deũ poſſit cognoſcere. Si q ſenſus rõnis ſe tenet ex clinant.ſed liberũ arbitriũ aliqũ ad bonuʒ.aliqñ ad clin
ꝑte rõnis.⁊ hmõi ſenſus qͥ in nobis remanet nõ eſt malũ.⁊ ideo ſicut liberuʒ arbitriũ ſimul complectit tmnnn
aliud q; ſynderiſis. videt᷑ ⁊c. ¶ Itẽ ſcintilla conſcie rõem ⁊voluntatẽ.ſic ſynderiſis rõem ſimul ⁊ volun ach
eſt ↄſcia. ſed nõ in eadẽ ꝑte.ſed cõſda vt ſupius pꝛo/ tatẽ complectit᷑.⁊ lex nãlis ſilr. ⁊ ↄſcia ſifr. p eodem goͤhat
batum ẽ ſpectat ad cognitiuã.⁊ ſynderiſis ẽ ſcintilla accipi pnt.Appꝛopꝛiate tñ ſynderiſis dicit ptentiã. pereß
cõſcie ſm ꝙ dꝛ Eʒe.j. videt᷑ ꝙ ſynderiſis ſe teneat ¶⁊ ↄſcia habitũ.⁊ lex nalis obiectũ. Siue alio mõ ap aoind
ex parte cognitiue. ¶ Item ſi ſyngeriſis ſe tenet ex pꝛopꝛiando vt ſynderiſis dicat habitũ reſpectu boni z cs
parte motiue. aut ergo eſt potentia. aut paſſio. aut vel mali in vli.ſcientia vero habitum reſpectu boni nberſ
habitus. Paſſio nõ.hoc cõſtat. Habitus nõ.videt᷑. vel mali in ꝑticulari.lex vo nãlis indifferent᷑ ſe ba/ lephn⸗
quia aut eſſet bonus aut malus. HNon bonus.quia beat ad vtrũq;. Sed quia vt habitũ fuit pᷣus cõſcua bitus
ſi bonꝰ.eſſet virtus.ſi malus.eſſet viciũ.quoꝝ neu/ dicit habitũ ſe tenenteʒ ex parte intellectus.ant ne/ fngih⸗
trum cõcedit᷑ de ſynderiſi. Potentia nõ vt videtur. ceſſe erit pᷣter ſciam ⁊ fynderiſim ponẽ in nobis ali/ 4 ſaah⸗
q; potentia voluntas indifferent ſe b ad qdcunq quod directiuũ. aut neceſſe eſt ponẽ ꝙ ſynderiſis ſe ötzccß
appetibile.ſynderiſis aũt nõ dẽ reſpectu cibi ⁊ potꝰ ⁊ teneat ex ꝑte affectus. Et ꝓpterea eſt tercius mo/ glcgend
bmõi appetibiliũ. nõ videt᷑ ꝙ aliqͥ mõ ſe teneat ex dus dicẽdi ꝙ quẽadmodũ ab ipſa creatione aie in⸗ natnur⸗
parte affectiue. Eſt igit᷑ qõ qͥd ſit ipſa ſynderiſis.⁊ de tellectus hʒ lumen qð eſt ſibi nale iudicatoꝛiuʒ diri/ ſccnti.
ↄpatione ipſius ad leges nalem ⁊ ad ↄſciam quõ ſe gens ipᷣm intellectũ in cognoſcendis.ſic affectus bʒ pin
babẽt. vtru ſint eadẽ vel diuerſa. Iteʒz ꝗliter ſe hbéat nãle quoddã pondus dirigens ipᷣm in appetendis. ſaane⸗
ad tres aie potentias.cõcupiſcibilẽ.iraſcibilem.⁊ rõ5 Appetenda aũt ſunt in duplici genere. quedã enim 27 to. Mie
nalem. videt᷑ em̃ ꝙ ſit aliqd pᷣter bec tria.ſᷣm ꝙ ha/ ſunt in genere honeſti.quedam in genere comodi.ſi 9eEim
betur in glo. ſup.j. Eʒe.acies hoĩs ⁊c. Glo. Pleri/ cut ⁊ cognoſcibilia ſunt in duplici genẽ quedã in ge enſoſont
qʒ iuxta platonẽ rõnabilitatẽ aie. iraſcentiã ⁊ concu nere ſpeculabiliuz. ⁊ quedã ex ꝑte moꝛaliũ Et quẽ- pieſoan
cupiſcentiã ad hominẽ. leonẽ. ⁊ vitulũ referũt.qᷓrtã admodũ ↄſcia nõ noiat illud iudicatoꝛ ũ niſi inq;tũ Gumnäit
vo ſupꝛa hec ⁊ extra hec ponũt.quã greci vocãt ſyn dirigit ad oꝑa moꝛalia. ſic ſynderiſis nõ noiat illud uren
deriſim.que ſcintilla ↄſcie in caym q; nõ extinguit᷑. pondus voluntatis niſi inꝙtum illã bʒ inclinare ad nälssdict
q̃ victis voluptatibꝰ vel furoꝛe ⁊ ipſa interdũ rõnis bonuʒ boneſtũ.Et quẽadmodũ nomen conſcie põt gben t
ſilitudine decepti nos ꝑeccare ſentimꝰ.quã ꝓpꝛie de· accipi ꝓ potentia cñ tali habitu.vel ꝓ habitu talis glcbllen
putant non ſe miſcentẽ tribus.ſᷣ ipſa errantia coꝛri· pptentie.ſic etiã ſynderiſis. Aſitatioꝛi tñ mõ loquen ſnckferen
gentẽ. ex bac glo. videt᷑ ꝙ differat ab illis tribꝰ. Sed i ſynderiſis potius noiat potentiã habitualẽ ””Ml urnälte
Z hoc eſt qʒ in li.de ſpũ ⁊ aĩa dꝛ.ꝙ ſufficient᷑ diuidũ nniinet habitũ.ſicut pʒ in auctibꝰ que ſupꝛa inducte lisaüt
tur vires aie ꝑ has tres.vieʒ.pꝑ ↄcupiſcentiã.iraſcibi ſunt.Et quia illa potentia nunqᷓ ſepatur ab illo ba erareet
lem.⁊ rõnalẽ.ſi ergo ſynderiſis eſt aliqͥd aie.videt᷑ bitu.hinc eſt qꝙ; habitꝰ⁊ potentia vno noie cõpꝛehen cſentĩ⸗
ipſa ſe teneat neceſſario penes aliquã iſtarũ triũ vi gquntur.⁊ potentia illa vt ſic habilitata nomẽ ſui ba nocümm
25 rium vel penes oẽs. ¶ E. dom ꝙ circa diſtinctionẽ bitus ſoꝛtit᷑. Et ex boc pʒ rñſio ad qõem pᷣmo ꝗpoſi 28 ſuperain
ſyngeriſis ab alijs vinibꝰ multiplex eſt opinio ſicut tam qua ꝗqrebat᷑ vtrũ ſyndeniſis dicat qͥd affectiuũ reſcian
⁊ circa diſtinctiones aliarũ viriũ aie. Noluerunt em̃ vcl cognitiuũ.dico em̃ ꝙ ſynderiſis dicit iliud qd ſti
aliqͥ dicere ⁊ ex glo.pᷣcedenti pᷣus poſita ſuꝑ pꝛimũ mulat ad bonũ.⁊ ideo ex ꝑte affectionis ſe tenet ſi- (e
Eʒe.colligere ꝙ ſynderiſis ſupꝛemũ ipſius aie dicit᷑᷑. cut rõnes ad pꝛimã partem inducte oñdunt.d ⁊do0 ſollen
Supꝛemũ aũt ipᷣius aie eſt ſupioꝛ ꝑs rõnis.q aia ad illud vo qdð pꝛimo obijcit᷑ in ↄtrariũ q; ſynderiſis eſt 609
deũ cõuertit᷑.⁊ illa ſuꝑioꝛ poꝛtio regit inferioꝛẽ ꝑoꝛ ſpũs rõnalis qui poſtulat ⁊ interpellat. dðm ꝙ ſicut gie
tionẽ rõnis.⁊ iraſcibilẽ ⁊ cõcupiſcibilẽ. Hec autẽ ſu /⸗ dicit Oꝛego.ſuꝑ Job.j. MNon tm̃ loqͥmur ad deum eis
perioꝛ poꝛtio ᷣm ꝙ ad deũ conuertit.ſemꝑ eſt recta. cogitationibꝰ⁊ exterioꝛibus verbis.ſed etiã affecti fämg
26 obliquat᷑ tñ m ꝙ deſcendit ad hec inferioꝛa. Et iſti ⁊ deſiderijs. ⁊ ꝗꝓpterea cũ ſynderiſis cõtinuc ſtimu / inn 8
dixerũt ꝙ inter ſynderiſim ⁊ ↄſciam ⁊ legẽ nãlem ta lando nos facit bonũ deſiderare.dicitur gemitibus ren
lis eſt differentia.ſcʒ q; ſynderiſis noiat ipſam poten inenarrabilibus ad deũ interpellare.¶Ad illud qd ʒ 0 Nun
tiam ſcʒ ſuꝑioꝛc poꝛtionẽ. cõſcientia vᷣo noiat ipᷣius obijcit᷑ de ſenſu rõnis.dðᷣm q; ꝑ ſenſum rõnalẽ ma⸗ Panns
habitũ ᷣm quẽ regit inferioꝛẽ poꝛtionẽ.lex vo nãlis gis intelligit᷑ ibi naturale iudicatoꝛiũ qᷓ; intelligatur u ſ
noĩat illud ad qd conſcia dirigit. Hic aũt modus di ſynderiſis. Si quis autẽ contendat ꝙ ꝑ ſenſum ali⸗ Eonel
cendi ſatis videtur eſſe pbabilis niſi repugnaret illi quando accipitur ſynderiſis.diſtinguendũ eſt q ra rel
gloſe pᷣus habite ꝙ ſynderiſis alijs peccantibꝰ nõ ſe tio aliqñ accipit᷑ ꝓpꝛie ꝓ parte cognitiua. aliq acci
etiãᷓ immiſcet. Cum em̃ moꝛtale pctm̃ nõ poſſit eſſe pitur cõiter ꝓut compbendit totũ ſpm̃ rõnalem.et un
abſqʒ actu ſuꝑioꝛis poꝛtionis.qꝛ in mãducatione vi ſic ſenſus rõnis non tm̃ ſumitur ex parte cognitiue. numen
ri coſiſtit cõſummatio pcti. ſi ſyndcriſis eſſet ſupioꝛ ſed etiã ex parte affectiue.ſicut patet de ſpnali guſltu ſickg,
poꝛtio roõnis.vtiq; alijs peccantibꝰſe immiſcẽt. Pꝛe ⁊ tactu.⁊ ideo ex boc non ſequit᷑ ꝙ ſynderiſis ſe te⸗ lappoſt
terea ſuꝑioꝛ poꝛtio rõnis dicit oꝛdinationẽ ad deũñ. neat ex parte cognitionis. illud q obijcit 3 1. lmie
actus autẽ ſyndereſis non tm reſpicit deũ ſed etiim ſynderiſis eſt ſcintilla ↄſcie.dom q iõ dꝛ ſcintilla p an

Crüzd
S
Naöan!
akomtl

„ .

terinii
icnnn
nöſnren
ſpananee
ole
Gaie
honeſuh
rimei
anui
W
ea
. d,
Utaiisch
dugſat
F An.
ciifien
ine fin⸗

.
fönni tu
ittan
0n
ickee⸗
14i
Agli.
fgfl
et⸗
ict
hrila⸗

32 iĩmo potiꝰ ꝙ ſit ex ꝑte affectiue.

33 qões q̃ vltimo q̃rebant᷑.

(NAcrũ ſynderiſis

eo ep Zcie neſ qtũ eſt de ſe nõ põt mouere nee pun/
gerc ſi

eius ſtimulus et igniculus. Añ ſicut rõ nõ põt mo/
uere niſi mediãte volũtate.ſic nec ↄſeia niſi median
te ſynderiſi.⁊ iõ nõ ſequit᷑ ex ̊ ꝙ ſit ex ꝑte cognitiue
dillud qð q̃rit
vtrũ ſit potẽtia vel paſſio vl bitus.dm ꝙ eſt poten
tia ſpae. attamẽ nõ noiat potentiã volũtatis gñalr
ſ ſolũ voluntatẽ inqtũ mouet᷑ nãlit. nec adhuc inqᷓ
tum mouet᷑ vłr.ſ̊ ſolũmõ reſpectu boni boneſti xel
eius oppoſiti. Nihilominꝰpõt etiã dicẽ habitũ.ſ ille

nõ debet dici nec virtꝰnec viciũ.ꝓ eo ꝙ vᷣtus ⁊ viciũ

Apꝛie reſpiciũt li.ar.et voluntatẽ inqtũ ẽ deliberati/⸗
ua.nõ inqtum eſt nalis. Ex p̃dictis pʒ rñſio ad illas
a illud P q̃rit᷑ quõ ſe
babeat ſynderiſis ad ↄſciam ⁊ legẽ naleʒ.doᷣm ſic
ſe bʒ ſynderiſ ad oſciaʒ ſicut ſe bʒ charitas ad idẽ.
yel bitus ipᷣius affectꝰad habitꝰ intellectus pꝛactici

hm ꝙ ẽ habitꝰ. Lex aũt nalis cõiter ſe bʒ ad vtrũq;.
34 vicʒ ad ſynderiſim ⁊ ad cõſciaʒ. Mã lex nãlis dup

põt accipi. Ano mõ ꝓut dicit habitũ in aia. ⁊ ſic
legẽ nalem inſtruimur.⁊ ꝑ legẽ nãlem recte oꝛdi/

namuxr. dicit habitũ qͥ cõpbendit ſynderiſim ⁊ con/

ſcientiã. Alio mõ lex nalis vocatur collectio pꝛece/

ptoꝝ iuris nalis. ⁊ ſic noiat obiectũ ſynderiſis ⁊ cõ/
ſcientie.vniꝰſicut dictantis.⁊ alterius ſicut inchoan

tis. Mã cõſcia dictat.et ſynderiſis appetit vel refu/

git. Et vtroq; iſtoꝝ modoꝝ inuenit᷑ lex nãlis in di/
uer ſſis locis. hoc tñ vltimo mõ magis ꝓpꝛie.Et ſic vt

ꝓpꝛie loqmur ſynderiſis dicit potentia affectiuã.in/⸗

Fßtum naliter habilis ẽ ad bonũ et ad bonũ tendit.
coſcia vero dicit habitũ intellectus pꝛactici.lex vero

nalis dicit obiectũ vtriuſq;.Et ꝑ boc patet rñſio ad

35 qõem vltimã. Qualit᷑ ſynderiſis ſe habeat ad cõcu/

piſcibilem.rõnalẽ.⁊ iraſcibilẽ. Ille em̃ tres potentie
indifferent᷑ nominãt potẽtias aĩe.ſiue ſᷣm q; mouen
tur nãliter.ſiue ſᷣm ꝙ mouent᷑ deliberatiue. Sinde⸗/
riſis aũt noiat potentiã affectiuã ſᷣm ꝙ mouct᷑ nali
ter ⁊ recte.et ido nõ diſtinguit᷑ ab illis potentijs ſᷣm

eſſentiã potentie.̊ pᷣm modũ mouẽdi.⁊ qꝛ ſᷣm illuz

modũ mouendi ſemꝑ mouet recte. hinceſt ꝙ dicit
ſuper alias volare.⁊ alijs errantibus no ſe immiſce
re ſed eas coꝛrigere. Ml
L Ducſtio i. ”́UE
poſſit ꝑ pctm̃ extingui:E&t ꝙ ſic vr̃.
ſuꝑ illud g.Coꝛrupti ſunt ⁊ abhoiabiles facti ſi unt.
glo. Omni vi rõnali pᷣuati.ſᷣ ſyndcriſis eſt potentia
rõnalis.qꝗ̊ ꝑ magnitudinẽ pcti põt ſynderiſis pᷣuari

ſaltẽ qtũ ad actũ. ¶ Itẽ ſuꝑ illud p.Ab altitudine

diei timebo. glo. Stupoꝛ eſt qͥ nõ ſentit. Et poſt ſub⸗

iungitur. Stulta arrogãtia ſimilis eſt ſtupoꝛi qñ qs
de ſe pᷣſumens nec timet nec cauet.ᷓ ſicut ꝑ ſtupoꝛẽ

cõtingit coꝛpus fieri inſenſibile reſpectu moꝛbi coꝛ/
poꝛalis.ita ⁊ animã cõtingit fieri inſenſibilem reſpe
ctu moꝛbi ſpũalis.ſi &̊ ſynderiſis remurmurat moꝛ/

bo ſpñali. videt ꝙ ſynderiſim cõtingat aliqñ extin/
gui. ẽheretici ꝓ erroꝛe ſuo ſuſtinẽt moꝛtẽ ſine

gliquo remoꝛſu cõſcientie.ſi g̊ ſynderiſis eſt remur/
murare malo.⁊ in cis non remurmurat aliquo mõ.
videt᷑ ꝙ in eis ſit extincta oino. Reẽ fomes ſe bʒ
oppoſitũ ad ſynderiſim.ſᷣ fomitẽ contingit totalit

extingui ſicut pʒ in beata virgine.& videt᷑ ꝙ ſit ſyn

deriſim.¶¶ Sed in glo.pᷣbabita ſup pꝛimũ Eʒe.fa

es aquile ⁊c.glo.ſcintilla cõſcientie in caym nõ ex-

iue ſtimulare niſi mediante ſynderiſi qᷓ eſt q̃ſi

Pꝓut tenet rõnem iuſticie. illa remurn e
ad cõmendandũ diuinã iuſticiã. ̊ nõ erit ad elicien-

partẽ inducunt᷑.⁊ ideo cõcedende ſunt.

velit dicere ꝙ; ꝑ petm̃ fiat Br T
Ad üllud quod 39

XXXNX

tinguitur. Si S caym fuit magnus petõꝛ. videtur p
pctm̃ extingui nõ habeat. ſe⸗ aug. in.ij. de ciui.
dei. Lanta eſt vis pꝛobitatis e caſtitatis.vt ois vel
pene ois eius laude moueat᷑ bumana nã. nec vſq;
adeo fit turpitudine vicioſa vt totũ amittat ſenſum
honeſtatis. g ſi iſte ſenſus honeſtatis eſt ſynderiſis.
videt᷑ ꝙ nõ poſſit ꝑ pctĩ extingui.¶ Itẽ q naliter
inſunt.ſunt inſeꝑabilia.ſᷣ ſynderiſis ineſt nobis nãli
ter. &Q videt᷑ ꝙ actũ eius nõ poſſumꝰ oino ꝑ peccatũ
amittere.cũ viciũ ſicut dicit Aug.nõ deleat extrema
nature veſtigia. ¶ Itẽ ſi in aliqbus deberet extingui

marxime eſſet extincta in dãnatis.ſed in dãnatis ſyn

deriſis nõ extinguit᷑.qꝛ remoꝛſus conſcie eſt ex actu
ſynderiſis.⁊· bic remoꝛſus maxime viget in eis.quia
nec ignis eoꝝ extinguet᷑.nec vermis moꝛietur.g ⁊c.

ſe.dm. ꝙ ſynderiſis qᷓtum ad actũ impediri pot. 36

ſed extingui nõ põt. Icleo aũt nõ põt extingui.quia
cu dicat cjd nale.nõ põt a nobis oino auferri. ARnde

et glo. dicit ſuꝑ illud Luce.x. Abierũt ſemiuiuo reli

cto.immoꝛtalitatẽ exuere. ſed rõnis ſenſuʒ omnino

Abolere ñ pñt. qu to poſſit ſapere ⁊ deũ cognoſcere.

nec vniꝙᷓ viciũ delet extrema nature veſtigia. Muis
autẽ actus eius oĩno auferri vel extingui nõ poſſit.
poteſt tñ ad tẽpus impediri. ſiue ꝓpter tenebꝛã ob/⸗
cecationis.ſine pter laſciuiã delectationis.ſiue ꝓpt᷑

duriciã obſtinationis. Pꝛopter tenebꝛã obcecatõis

impeditur ſynderiſis ne malo remurmuret. p co q;
malũ creditur eſſe bonũ.ſicut eſt in bereticis qͥ mo⸗
rientes ꝓ impietate erroꝛis.credunt ſe moꝛi ꝓ pie-
tate fidei.⁊ ideo remoꝛſum non ſentiunt.ſed magis
quoddãa gaudiũ ſiccum ⁊ vanũ. Pꝛopter laſciuiam

electationis ſiłr impedit᷑. aliqũ em̃ in pctis carnali

bus ita abſoꝛbet᷑ h ab actu carnis.vt remoꝛſus lo⸗
cum nõ habeat. quia carnales hoies tanto impetu
dlectationis ferunt᷑ vt rõ tunc non habeat locum.
Pꝛoter duriciã obſtinationis etiã impedit᷑ ſynderi
ſis ne ad bonũ ſtimulet. ſicut in dãnatis qͥ adeo ſũt
in malo confirmati vt nunqᷓ; poſſint ad bonũ incli-
nari.⁊ iõ ſynderiſis q̈tũ ad inſtigationẽ ad bonum

ſempiternũ hʒ impedimentũ. ⁊ ꝓpterea q;’tũ ad iſtũ

actũ poteſt dici extincta.nõ tñ extincta ſunpłr.quia
habet aliũ vſum viczʒ remurmurationis. Scom em̃
illũ vſum hᷣm quẽ ſynderiſis hʒ pungere ⁊ remurmu
rare malũ maxime vigebit in dãnatis.⁊ hoc dico
ꝓut remurmuratio ↄtra malũ tenet rõem pene.nõ

7

cic.qꝛ illa remurmuratio erit

dum fructuoſam pniam. AUñ remurmurabit ſynde-
riſis in dãnatis cõtra culpã.in relatione tñ ad penã
Et ſic pʒ ꝙ ſynderiſis qᷓ;tũ ad actũ impediri poteſt.
nunqᷓ tñ extingui põt vniuerſalit᷑ qᷓtũ ad actũ oẽm.
⁊ q;tũ ad omne tẽpus.ſicut rõnes ꝓbant q̃ ad ſcdaʒ

vᷣo qð obꝛ de glo.q ꝑ malũ cõtingit puari omni vi
rõnis.dm ꝙ rõ ſumit᷑ ibi ꝓ potentia deliberatiua
⁊ mouẽte ꝑ modũ deliberatõis.q̃ in aliqͥbus oino ẽ
ad malũ cõuerſa.ſynderiſis aũt vt pᷣus oñſum ẽ nõ
dicit vim aie rõnalis vt mouentẽ ꝑ modũ delibera/
tionis.ſᷣ vt mouentẽ ꝑ modũ nature.⁊ ideo glo.illa
nõ facit ad ꝓpoſitũ. HNec ẽ intelligendũ ꝙ gloſa illa
Stu ad potentiã.
ſed q;tũ ad rectitudinẽ potentie.
obijcit᷑ ꝙ hõ efficit᷑ ſtupidus ꝑ pctin.dom ꝙ ſimili/

tudo illa attendit᷑ ꝙᷓtum eſt ex parte potentie delibe

37

Ad illucd 38

ratiue.ſᷣm quam bʒ in nobis eſſe ſtulta arrogantia. 0 Itẽ qñ tota natura ꝑ moꝛbũ coꝛrũpit᷑.nõ eſt vlte u
Poſſet tñ dici ꝙ; ſtupoꝛ nõ aufert ſimplr ſenſt uz. ſel rius poſſibilitas ad ſanitatez. S ſi tota rectitudo aie bijat
aufert ſolũmõ ad tps.⁊ bene põt eſſe ꝙ ad t̃s aia a aufert᷑ ꝑ culpã.iam nõ eſſet vltra ſpes redeundi ad eſtrect
deo incuruat᷑ ad pctm̃ vt nullũ ſentiat oino remoꝛ/ grãm. cõſtat qꝙ ſpes eſt redeundi.qꝛ de nemine d/⸗ dan
ſuum. ſiue ꝓpter delectatõis intenſionẽ. ſiuc ꝓprt exce/ ſperanduʒ eſt dũ eſt in via. videt᷑ ꝙ aliqᷓ rectitulo tti
40 cationẽ ci crcdat malũ eẽ bonũ¶ id illud q ob: remaneat. rectitudo qᷓ maxime eſt adberẽtie.eſt re lnpl
de bereticis iã pʒ rñſio. Concedo em̃ ꝙ nõ hñt vſuʒ ctitudo voluntatis ꝑ modũ nature.⁊ hec eſt ſynde/ ean
ſuũ vt remurmurẽt malo erroꝛis in qð ceciderũt.tũ riſis. nõ vr̃ ꝙ depꝛauari poſſit ꝑ culpã. H. oom 4¾ mmuag
nõ eſt extincta ꝓ eo ꝙ remurmurat ã alia mala.⁊ ½ ᷣm illos qͥ dicunt ſynderiſim nõ eſſe aliud q; ſu?z znouck
4i illa q̃ beretici credũt eſſe mala. ¶ Ad illud qd ob: noꝛẽ poꝛtionẽ rõnis.circa actum ipſius ↄtingit eſſe ſoncdtta
de fomite. döm q nõ eſt ſile. qꝛ fomes eſt vicioſitas pctm̃. Dicunt em̃ ꝙ ipſa ſupioꝛ poꝛtio rõnis bʒ du- boegi
p̃ter nãm. ⁊ iõ totalit tolli pt.etiã ſalua nã.nõ ſic ůt pliciter moueri.aut hin q, ad de ↄuertit᷑.⁊ regitur ? vſele
eſt de ſynderiſi. Ineſt em̃ m pᷣmã nature inſtitutio dirigit᷑ m leges eternas.⁊ ſic in ea pctĩ nõ bʒz eſte. cninet
nem. ? iõ nã ſaluata nõ oino auferri põt. Alia eſt rõ5 Aut ꝓut ↄuertit᷑ ad inferioꝛes vires.et ſic ab eis ſu Cafun
qꝛ aliq̃ eſt grã ſiue tonũ grẽ gratis datuz qd directe mit deuiandi occaſionẽ. ct põt ꝑ petm̃ depꝛauari. Et figione
repugnat fomiti.⁊ qd amouet carnis coꝛruptione. ponunt exemplũ in pctõ arrij qui errauit circa trini ſeſeaſe,
viciñ aũt ⁊ pctm̃ non bʒ eſſe circa actũ ſynderiſis.⁊ tatẽ et vnitatẽ.et ita m ſupꝑioꝛcẽ poꝛtionẽ rõnis.vel Nterpin
ido quãtũcunq; ho peccauerat.remãſit tñ in eo tam Sm ſynderiſim. Et hoc dicunt ꝙ glo. pᷣdicta ſuper.j. ltptoe
cõſcientia qᷓ; ſynderiſis. FSFSFSEVEsze. vult dicere. Mam pᷣmo dicit ꝙꝙ alijs forontibn atoni5
S“ ento ij. f . nsoõ ſe immiſcet.poſtea dicit ꝙ pᷣcipitat᷑ et locũ ſuum lar hnd
¶ Hd ſynderiſi qᷓtũ ad abuſum.Et eſt qõ vtrũ ſynderi pdit.et vtrũq; dicunt habere veritatẽ ſᷣm diuerſas cinton
ſis poſſit depꝛauari ꝑ pctm̃.Et ꝙ ſic videt᷑. Glo.ſup cõparationes ſuꝑioꝛis poꝛtionis ſiue ipſiꝰ ſynderiv Prae⸗
Ae.facics aquile a dertris ipſoꝝ qᷓtuoꝛ. ibi glo. lo⸗ Sed qm̃ ſicut dicunt ſancti ⁊ gloſe manifeſte. ſynde Verſglix
quens de ↄſcia ⁊ ſynderiſi dicit ſic. Hanc ſepe pᷣcipi riſis q;tũ eſt de ſe ſemꝑ hʒ ad bonũ ſtimulare ⁊ pctõ ſtangüb⸗
tari videmus.⁊ ſuũ locũ amittere.cũ qͥdã ſine pudo remurmurare qᷓ;diu ſumus in ſtatu vie. Ideo dixec ſoi

leęe iundicatoꝛiũ.S cõſcia põt eſſe recta ⁊ erronea.̊ vi -/

re peccant. qbus merito dẽ. frons mulieris meretri -

„

cis facta eſt ⁊c.ſi ẽ̊ pcipiciũ nõ eſt niſi ꝑ culpã.pʒ⁊c̃.

Itẽ ſup illud Hiere.ij.ilij mẽpheos ⁊c.glo.Ma⸗/

lignus ſpũs de mẽbꝛis inferioꝛib? vſch ad verticẽ p/

tingit. q caſta celſitudinẽ mentis diffidẽtie moꝛb?ꝰ?
coꝛrũpit. ᷣ caſta celſitudo mẽtis eſt ipſa ſynderiſis.

runt alij aliter ſcʒ ꝙ ſynderiſis noĩat ipam volunta-
tem vᷣm quã bʒ naliter moueri.⁊ qm̃ pctĩ nõ hbʒ eẽ
circa actũ volũtatis vt eſt nã vel vt mouet᷑ naliter.
ſ ſolũ vt mouet᷑ deliberatiue.hinc ẽ ꝙ ſynderiſis per

pctm̃ nõ bʒ depꝛauari.qꝛ cñ ipſa hʒ alias regere ⁊ di

rigere.et dominiũ regendi pot ꝑdere.hinc eſt ꝙ con

§ cõtingit eã ꝑ pctm̃ couupiRe videt᷑ roe. De tingit eam ꝑ culpã pcipitari. Pꝛeſidentia em̃ dñij a 13 ii
na ⁊ culpa habent fieri circa idẽ. ſᷣm ſtatũ ſynderi · duobꝰpendet. vicʒ a rectitudine pᷣſidentis.⁊ ab ob/ ub
ſis q eſt pctõ remurmurare ↄtingit eſſe aie punitio- tꝑantia famulãtis.⁊ q;uis ſynderiſis qᷓtũ ẽ de ſe ſem ſ hepe
nem. S m illũ actum ↄtingit eſſe pcti rpetrationẽ per ſit recta.qꝛ tñ rõ ⁊ volũtas frequẽter ei obuiat. men
¶ Hrẽ ſynderiſis cõſequit᷑ ↄſciaʒ tanq; ſuũ natura rõ p erroꝛis excecationẽ.⁊ voluntas per impietatis

detur necefſ ario ꝙ ſynderiſis aliqñ moueat᷑ obliqᷓ.

₰„

obſtinationẽ.hinc ẽ ꝙ ſynderiſis pᷣcipitari dẽ.pꝛo co
qꝙ effectus eius ⁊ pᷣſidentia in vires alias deliberati
uas ꝓpter eaꝝ repugnantiã repellit᷑ ⁊ caſſat᷑.Et po

d

ſi igit᷑ inoꝛdinatio reꝑta in actu motiueẽ culpa. vi /
detur ⁊c. ¶ Itẽ oppoſita nata ſunt fieri circa idẽ.õꝰ nitur exemplũ in milite.qͥ q̃ntuʒ eſt de ſe ſemꝑ bene Alizan
donũ ſapie ⁊ btitudo lucis cõſiſtit circa ſynderiſim. ſcdet ſuꝑ equũ.equo tñ ruente pᷣcipitari dr. ſic ⁊ in P glcigh.
cũ donũ ſapie conſiſtat circa aie ſupinũ.⁊ ſynderiſis poſito intelligendũ eſt. HNQic aũt mous dicẽdi tancỹ cnciſt
poſtulet p nobis gemitibꝰinenarrabilibꝰ. ſi igit᷑ vo roõn abilioꝛ a plur ibꝰoſuſtinet᷑ Et iõ rõnes q ad hanc
no ſapie ⁊ btitudini lucis culpa opponitur.videt᷑ ꝙ ptẽ adducunt᷑ ↄcedende ſunt. ¶ Ad illud vᷣo qð pꝛi 44*
culpa habeat eſſc circa illã potentia.i Itẽ ſynder mo ob de glo. ꝙ ſynderiſim pᷣcipitari videmꝰ.iã pʒ Qliſino
ſis aut eſt de bonis maximis. aut de bonis medijs. rũſio. Mõ em̃ſ equit᷑ ſi pᷣcipitat᷑ ꝙ ꝓpter hoc ꝑ pctm̃ ne
aut de bonis minimis. Si de maximis. eſt gra vel depꝛauæt᷑.qꝛ pcipitiũ eius nõ tm̃ attendit᷑ circa actũ
virtus.quoꝝ vtrũq; ẽ falſum.cũ ſ nderiſis ſim ma Apꝛiñ. ſ̃ etiã circa actũ aliarũ virtutũ qͥbus pᷣſidere
neat cũ pctõ.Si ẽ de bonis medijs.ſᷣ his ↄtingit ma debet ipſa ſynderiſis. ¶ illud qd obꝛ ꝙ moꝛbus 45
le vti. ̊ ſynderiſi cõtingit male vti.ſ̊ malus vſus ceſt diffidentie coꝛrũpit mẽtis celſitudinẽ.⁊ q; aia cõſtu⸗
culpa. circa actũ ſynderiſis ↄtingit eſſe culpã. De pꝛatur vſq; ad verticẽ.ddᷣm ꝙ vertex ⁊ celſitudo mẽ
minimis nõ eſt dubiũ ꝙ nõ eſt. cũ minima ſint bona tis nõ vocat᷑ hic ſynderiſis.ſed ſuꝑioꝛ poꝛtio rõnis.
coꝛpoꝛis.¶Sʒ p glo. ſuper Eze. j. Synderiſim ꝓpꝛie Supioꝛ aũt poꝛtio rõnis nõ noĩat ipſa potentiã aic
aquile deputant.nõ ſe miſcentẽ tribus.ſ̊ᷣ ipſa erran / inq;tũ mouet᷑ naliter.ſᷣ inq;tũ mouet᷑ deliberatiue.
tia coꝛrigentẽ. ſi & nõ ſe cõmiſcet tribus ᷣ potius coꝛ Et hoc mõ circa ipam hʒ pctm̃ ↄſiſtere.maxie illud
rigit. videt᷑ ꝙ m actũ eius nõ cõſiſtat pctiũã. ¶Itẽ qð attendit᷑ ſᷣm actũ rõnis q eſt ſurſuʒ.ſicut ẽ pctm̃
Amb.dicit ⁊ iigr adducit in lr̃a ſup illud Rom̃.vij. infidelitatis ⁊ deſperatõis ⁊ alia ꝑctã.q̃ directe oop Beth.y

Nð nolo illud facio.ibi dicit ꝙ ho ſemꝑ naliter vult
bonũ. cũ illa voluntas nõ ſit aliud qᷓ; ſynderiſ.ſyn
deriſis ſempꝑ vult bonũ.⁊ ſi ſemꝑ vult bonũ.g nũqᷓ;
peccat.¶ Itẽ vis illa qꝗᷓ m motũ ſuũ directe repu/
gnat pctõ nõ depꝛauat᷑ pctõ.ſᷣ̊ actus ſynderiſ ſemꝑ

ponunt᷑ virtutibꝰ? theologicis
culpa ⁊ pena circa idem hñt fieri.dm qꝙ illud nõ bʒ
veritatẽ loquẽdo pᷣciſe.ꝓ eo ꝙ ꝙ pctõ volũtat totũ
coꝛpus hʒ puniri. Aerũ ẽ tñ ꝙ ſicut voluntas ẽ pꝛin
cipiũ peccadi.ita ⁊ pᷣncipalr punit᷑.vũ ⁊ vᷣmis ↄſcie

dillud qdð obẽ ꝙ 46

plus eſt afflictiuus wlũtatis. put eſt deliberatiua.qᷓ fed

3 culpã remurmurat etiaz in peſſimis pctõꝛibus.g lut
ꝓut eſt natura quedã. ꝓpter mutuaʒ repugnantiã. bſutbo

videt᷑ ꝙ nõ habeat depꝛauari ⁊ deoꝛdinari ꝑ culpã.

fiͤe AVtrũ aũt ſola voluntas ſit ſubiectũ pene.vel aliädd inqtũ malũ. ⁊ binc eſt ſynderiſis nõ obliquat᷑ſi/
rnhee 7 aliud.hoc.j.ſuo loco manifeſtabit᷑. d ülud ad cut ↄſcia errat.Alia ei⸗ pon. et reddi rõ.qꝛ nckeniß 48
tanit obijcit ꝙ oſcia qꝗ̃ᷓ eſt iudicatoꝛiũ pᷣcedẽs ſynderiſim noiat ipſam potentiã naturalẽ ⁊ eſt naturalit᷑ habi ⸗
tnennen eſt recta ⁊ nõ recta. ᷓ2 ſyngeriſis. dᷣm ꝙ, nõ ſequit litata. oſcia aũt noiat habitũ nõ tm̃ naturalẽ ſ̃ etiaʒ
ih Peo ꝙ ipſa oſcia nõ tm̃ cõſiſtit in vniuerſali.immo acquiſitũ.⁊ quia nã qᷓntũ eſt ſe ſemꝑ recte mouet᷑.
wütefe etis vſcendit ad ꝑticulare. nõ tantũmõ mouet mo qd aũt acquirit᷑ põt bie ⁊ rõem rectitudinis ⁊ obli
Ecent⸗ tu ſimplici.imo etiã collatiuo.nec mirũ.qꝛ ↄſiſtit in tatis.hinc eſt ꝙ ſynderiſi femper exiſtente recta. con⸗
Kn rõne. cuiꝰ quidẽ roõnis ẽ vnũ ab altero diſcernere. et ſcientia poteſt eſſe et recta et erronea. Ad illud 49
lucsi vnũ ad alterũ cõferre. ⁊ iõ licet ↄſcia ꝓut ſtat in vli quod obijcitur ꝙ donũ ſapiẽtie eſt circa ſynderiſim.
Nipeci ⁊ mouet᷑ aſpectu ſimplici ſit ſemꝑ recta. ꝓut tñ de/ dom falſt um ẽ. oia em̃ dona ⁊ oẽs virtutes ⁊ beati
WWKf ſcendit ad ꝑticularia ⁊ cõfert pᷣt fieri erronea. ꝓpter tudines reſpiciũt voluntatẽ pᷣm deliberatiua eſt.
angir boc ꝙ intmiſcet ſe actus rõnis deliberatiue.Et hoc Oꝛ aũt dẽ ſynderiſis poſtularc ꝓp nobis gemitibus
iihck. pʒ ſic.Conſcia em̃ iudeoꝝ ex ipſo pᷣmo naturali di/ inenarrabilih. hoc intelligit cauſalit.quia nos inſii
Krdeſ ctamine dictabat q; deo Eobedienqũ. ⁊ ipſi poſtmo⸗ gat ad gemitũ p mał qᷣbꝰ imerſi ſumꝰ.¶ Ad ilò q S0
dert gqũ aſſumunt ꝙ deus pcipit circũciſionẽ. ⁊ ciboꝝ di / obꝛ ꝙ bonis mecdiocribꝰ cõtingit male vti.dom q
* n ſtrictionem. Et ex hoc foꝛmat᷑ ↄſcia eoꝝ in ꝑticulari iüllud verũ eſt de his que mouent᷑ ad nutũ li. ar. pᷣm
᷑Br vt ſe circũcidant.⁊ a cibis abſtineãt. Erroꝛ iſte nõ xe cuiꝰactum ꝛie attendit᷑ vſus ⁊ abuſus.ſynderiſis
unü nit ex pᷣmo pᷣncipio qð quidẽ veꝝ fuit. ven t ex al⸗ aut ch ſit hotentia nalis ⁊ nãliter moueat᷑.nõ ſubeſt
S ſlumptione que quidẽ nõ fuit ↄſcie ꝓut eſt nale iudi imperio liberi arbitrij.⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ liberũ ar⸗
K catoꝛiñ.ſ̊ potius rõnis erronec.qᷓ quidẽ ſpectat ad bitrium poſſit ea abuti Pꝛeterea eſto ꝙ poſſit illæ
thüͤm li. ar. ſynderiſis aũt qtũ eſt de ſe mouet᷑ motu ſimpli gabuti. achuc nõ ſequit᷑ ꝙ ꝓpter hoc in ipſa eſſet pec
emnins ci in remurmurãdo õ malũ/ inſtigando ad bonũ. catum.qᷓ;uis em̃ liberũ arbitrius abutat᷑ oculo cum
fu Pꝛeterea mouet᷑ Z malũ nõ hoc vel illud. in vni / intuetur ad concupiſcendũ.tamen peccatũ nõ dicit᷑
nitikhn uerſali.vel ſi aliquo mõ inclinet᷑ ſynderiſis ad dete eſſe in oculo. peccatũ em̃ nõ eſt in eo quo quis abuti
mimp, ſtandũ boc malũ vel illud.hoc nõ eſt initũ hoc ſegl tur. ſed potius in abutente. M
r on ¶ Diſtinctio. xl. q ualiter ex pꝛauitate volũtatis fiat depꝛauatio in actu exterioꝛi. oſtendẽs ex
nn oppoſito.quõ ex rectitudine intentõnis hẽat fieri opus bonũ.
Barn ſi hec de actibꝰadijciendũ videt᷑ c. Supꝛa oñdit mgr qliter volnutas ex fine babeat rectificari et
. pꝛauari. In hac pte intdit oñddere qiter actꝰ? opa rectificar habeãt ⁊ depꝛauari ex affectu ⁊ fine
gr C AW Et qm̃ obliquũ bz cognoſci ꝑ rectũ. et maluʒ ꝑ bonũ.iõ ps iſta bʒ duas. In pᷣma pte inqrit mgr̃ quõ
lummn — in clat opus bonũ. In ſcda pꝑte inqᷣrit quõ ex obliqtate intẽtionis ſiue volũtatis hẽat fieri opꝰ malũ
uie I.di. xlj. Cũq; intẽtio vt õ dictũ ẽ opus bonũ faciat ⁊c. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas ptes. In qrum pᷣma mgr
