bat em̃ naturalẽ appetitũ ⁊ modeꝛatũ cui ita ſatiffaci/⸗

endũ erat ne defectũ famis ſentiret. Sicut g̊ nõ ex vi /

cio ſᷣ ex nature cõditione erat ꝙ ante pctm̃ hõ cibis in

Aug.pᷣcedens intelli

gitur de infantia ra/

tione incõmodoꝝ cõ

comitantiũ eam.non
rationc imꝑfectionis
membꝛoꝝ. Ad illud

qð obijcit᷑ de illis ge⸗

neribus animaliũ nõ
valet.quia alterius
ſunt cõplexionis ⁊ oꝛ
ganiʒationis.
f¶ Per interuallum
tpis in ſenſu ⁊ cogni/
tione ꝓficere ⁊c.Cõ/

Et cũ de coꝛpoꝛe humano nõ ſit abſurdũ vel incõue/
niens hoc exiſtimare.queri ſolet.vtrum de ſenſu aĩie ?
cognitione veritatis eodeʒ mõ ſentiendũ ſit.vt ſcʒ hi

digebat.ita nõ ex vicio eſſet ſᷣ de natura.ſi hoĩs cõdi

tio in pncipio ſuo.i.in pᷣmo ꝑente a ꝑfecto inchoata in
ſubſequẽti ꝓpagatione a modico ad maioꝛa ꝓficeret
vt ſcʒ per interualla tẽpoꝛis.ſtature coꝛpoꝛee incremẽYæę—

ta vſumq; membꝛoꝝ ſuſciperert.

luales naſcerent᷑ filij ;tũ ad animã. Vtrũ ſicut
ſtatura coꝛpoꝛ ita etiã ſenſu mẽtis paruuli naſcerẽt᷑.

⁊ per acceſſum tꝑis ꝓficerent ſenſu ⁊ noticia veritati.
an ſcʒ mox nati in his eſſent ꝑfecdit. h

qui ſine pctõ naſcerent᷑.ſenſu ⁊ intelligẽtia mẽtis im/

tra. videt᷑ falſum qB

hic dicit de puulis.cũ
em̃ anima rõnalis ſe

neſcit in tpe nõ vide/

tur ſᷣm conditionem
tꝑis alterari.ergo vi/

detur ꝙ ꝓpceſſu tẽpis

nõ efficeretur magis
ſciens.cũ nõ haberet
in ſcientia ꝑ tꝑa alte/
rari. Item deus fecit

animã ade perfectaz

ſciẽtia. ergo pari rõe
feciſſet animã filioꝛũ

ſi ipſe ſtetiſſet. Rꝰ.di/

cendũ ad hoc ꝙ h̊ eſt
ꝓbabilioꝛ poſitio ꝙ
gliquo mõ ꝑ interual
la tempoꝝ in ſenſu et
cognitõne pfeciſſent.
Anima em̃ duz eſt in
coꝛpoꝛe cõplcxionem
coꝛpoꝛis imitat᷑. Et
qm̃ infantia eſt mol/
lis.⁊ fluida cõplexio
cerebꝛi.ideo non põt

ibi eſſe foꝛtis impiſio em̃ ex duplici natura cõpactus ẽ hõ,.ita illi duo bona

¶ De hois tranſlatione in melioꝛẽ ſtatũ.et de duobꝰ

perfecti exiſterẽt.⁊ ꝑ acceſſuʒ tꝑis in his ꝓficerẽt vſq;
ad ꝑfectionẽ.an mox cõditi pfectionè ſenſus 2 cogni⸗
tionis ꝑciperẽt.Ylli qui ſentiũt ꝑuulos natos in ſtatu
ra coꝛpoꝛis ⁊ vſu membꝛoꝝ per acceſfum tꝑis ꝓfectu⸗

ros.nõ diffiten eoſdẽ in exoꝛdio natiuitatis ſenſu im

perfectos exiſtere.⁊

gnitione ꝓficere vſq; ad perfecttum.
d ug ſententia opponunt quidi. i

Ad quod quid owponũt dicẽtes. Si mox nati nõ ha
erent perfectioneʒ ſenſus ⁊ intelligentie.ignoꝛantia

in eis eſſj.ignoꝛãtia autẽ peccati eſt pena.Sed qͥ hoc

dicunt nõ ſatis diligent cõſiderant.quia non oĩis qui
aliquid neſcit vel minus ꝑfecte aliqᷣd ſcit:ſtatim igno

rantiã habè ſiue ĩ ignoꝛãtia eſſe dicẽdus eſt.qꝛ igno⸗
rantia nõ dicit᷑ niſi cũ id qdð ſciri ⁊ non ignoꝛari debet
neſcit᷑. Caliſq; ignoꝛantia pena pcti ẽ cũ mens vicio
obſcurat᷑.ne cognoſcè valeat ea q̃ ſcire deberet.

bonis.altero hic dato.altero ꝓmiſſo. k

¶ Calis erat hoĩs inſtitutio ante pctm ſᷣm coꝛpoꝛis cõ⸗

ditionẽ.De hoc autẽ ſtatu tranfferẽdus erat cũ vni⸗

uerſa poſteritate ſua ad melioꝛẽ dignioꝛẽq; ſtatũ.vbi

celeſti ⁊ e᷑no bono in celis ſibi parato frueret᷑. Sicut

ẽopponit᷑.Cuʒ fames ſit

per interuallũ tꝑis in ſenſu ⁊ co⸗.

m.

Slaodo ltio
crca

f

Quõ ignoꝛan/
tia dicit eſte in

“

Nümnui
wled
—
Kuuret
ntoci ed

caiſumi⸗
keptnefuetegut
hobiſgdiun
goſeotebnian
Gonuſevnd
ſs prnüti
geundonchene
ollirchiir⸗
cougne
uukigtpfon
Mbnuslbicveg

ichelbaor
Antdebitn
(inhegnefuiſe
ſuchtitanecſe
Cpriin lucin
Aionmmnin
Gfmianuie
tbninninuiie
a
tcngeſnieen
Muunigatu
uktknani
ſaprneni
ianifi
kinn
lntni

acqi

ReH

zudakcet

cceptum de comeſtione. Scdo modo ſic. At quoddã pᷣceptũ reſpiciat coꝛpus.⁊ hoc

7
7
1

—

Feckeg ke foꝛtis cõuerſio ſuꝑ illas. AUnde ſicut facies nõ relucet in aqua mota.ſic paruuli nõ eſfent ydonci

⁰.

i. XX

—

ſtatim ad vſum cognitionis.Qð 5 obꝛ ꝙ aia nõ alterat᷑ in tpe.veꝝ eſt qᷓntũ eſt de ſe.ᷣ rõne coꝛpoꝛis cui con
iungit᷑ qd creſcit ⁊ in tꝑe foꝛtificat.Ad illud vᷣo qð obꝛ ꝙ haberet habitũ.dom ꝙ ⁊ ſi hꝛet ſciaʒ ꝙtũ ad habi
tum.nõ tñ hiet qᷓtũ ad actualẽ ↄſiderationẽ ꝓpter oꝛgani ineptitudinẽ.ſicut etiã nõ babẽt doꝛmiẽtes. AUnde

ſicut ꝓnuli baptiʒati dicunt᷑ hᷣe virtutes in munere.nõ in vſu vel in actu.ſic intelligendũ eſt paruulos illos

ſciam habuiſſe. ⁊ poſt
mDocdu coplexione fa-
conditoꝛ a pꝛincipio pparauit vnũ tẽpoꝛale. alteram cta habili ad conſide.
. HS r en 7 1 randuz ſtatim eſſent
eternum. vnũ viſibile. alterũ inuiſibile. vnũ carni.al⸗ in actu pſiderationis
terum ſpiritui.Et quia pꝛimũ eſt qð eſt animale.dein ſine penuria ⁊ latvꝛc.
de qð eſt ſpũale.tẽpoꝛale ac viſibile bonũ pᷣus dedit. ⁊ potiſſime veꝝ eſſet
inuiſibile autẽ ⁊ eternũ ꝓmiſit. ⁊ meritis querenduʒ in cis illud vrbũ phi
Oꝛ rõem nalẽ ¶Ppoſuit. Ad illius aũt cuſtodia quod dederat. ⁊ ad i q vicit g in ſecedho
2 ceptũ d'dit lud ꝓmerẽdũ qd ꝓmiſerat naturali rationi in creatio pmudls ꝛ ſciens cum
Ens bon dobͤ ne anime hominis indite qua poterat int bonũ ⁊ ma⸗ fſeſſio ⁊ uves dicatur
q acceperat ee lum diſcernẽ vpceptũ addidit obediẽtie.ꝑ cuiꝰ obſer/ tra motũ ⁊ fluxibili
pmerendũ qq uantiam datũ nõ ꝑderet.⁊ ꝓmiſſũ obtinèt.vt ꝑ meri: tatem complexionis.
pmiſſum erat. tum veniret ad pꝛemium. 4Pacecpii addi-
dit obediẽtie.Querit

q̃re dñs addidit pꝛc-⸗

ceptũ ſuꝑ pꝛeceptũ.⁊ q̃re tot fuerunt pᷣcepta que bomini dedit.et iterũ quare pᷣceptũ obedientie ſiue diſcipli

ne potius fuit negatiuñ qᷓ; affirmatiuũ. Reſpondendũ eſt ad boc bꝛeuiter ꝙ tria dñs fecit eis pᷣccpta in pꝛin/
cipio. Anũ ſcʒ qd fuit. Creſcite ⁊ multiplicamini.Aliud fuit.De ligno paradiſi comedite.Lercin fuit.De li
gno ſcientie boni et mali nolite comedere. Numerus autẽ ⁊ ſufficientia iſtoꝝ pᷣceptoꝝ põt ſumi dupliciter.
Ano mõ ſic.Quoddã em̃ eſt pᷣceptũ qd oꝛdinat ad deũ.⁊ iſtud fuit pꝛeceptũ obedientic. Quoddã qð oꝛdi/
nat ad ꝓximũ.⁊ illud fuit pꝛeceptũ de multiplicando genere.Quoddã qdð oꝛdinat ad ſeip̃m. ⁊ hoc fuit pꝛe/
eſt pꝛeceptũ de comeden/⸗
do. Quoddã reſpiciat animã. et hoc eſt pꝛeceptũ de abſtinendo qð eſt obedientie meritũ. Quoddã cõiunctũ

et hoc eſt

pꝛeceptũ de conſimili multiplicando. Pꝛeceptũ autẽ diſcipline fuit negatiuũ.vt facilioꝛ eſſet eiꝰob

ſeruantia. et hõ non poſſet de tranſgreſſione vel omiſſione habere excuſationẽ. Et in hoc terminat᷑ total illa

pars huius libꝛi que eſt de bominis conſtitutione.

D intelligentiã huius ꝑtis que eſt de pcrea
tione liberoꝝ in ſtatu innocentie quedã inci

aunt dubitabilia.Et pᷣmo querit᷑ vtꝝ in ſta
tu innocentie fuiſſet ſexuũ cõmixtio. Scðdo vtruʒ in
illa cõmixtione eſſet ſeminũ deciſio. Lercio vtruʒ in
illa ſeminis deciſione eſſet delectatõis intẽſio.Quar
to vtrũ in illa cõmixtione eſſet integritat coꝛruptio
Quinto vtrum in omni coitu eſſet ꝓlis generatio.
Sexto vtrũ equalis eſſet ꝑ generationẽ maſculoꝛuʒ

„

et feminarũ multiplicatis.
„ RDU Auechn . a S
¶ Circa quã ſic pceditur ⁊ oñditur ꝙ et ſi hõ ſtetiſſet

facta eſſet ſexuũ cõmixtio. Pꝛimo ꝑ textum. Geñ.j.
Faciamus ei adiutoꝛiũ ſimile ſibi.ſed vir nõ indige
bat adiutoꝛio mulieris niſi qtũ ad actũ generatõis.
nec poterant ſimul aliquẽ generare niſi ſimul com/
miſcerent᷑. ⁊c̃. Aug. xiiij. de ciui. dei. Quiſqs
dicit nõ coituros.nõ genituros hoics niſi peccaſſẽt.
qui aliud dicit niſi pter numeroſitatẽ ſanctoꝝ ne
ceſſariũ fuiſſe Pecm. 460 boc eſt incõueniens ponere.
ctiã ſi homo nõ peccaſſet vir ⁊ mulier ꝑ cõmixtionẽ

ſexuñ generarent. ¶ Itẽ diſtinctio ſexuũ non eſt niſi

IApter gencrationẽ.ſᷣ in pᷣmaria ſui cõditione diſtin⸗

ctio fuit in humana ſpccie ſicut in alijs.& ſi ſexus di

9

idet᷑ ꝙ ſi bᷣ ſtetiſſet vir et mulier cõmixti eẽnt.

AIter vir habuit vim generatiuã.ſed planũ eſt
Plem intra ſe cõcipere nõ poterat.nec cũ baberet lo

cum in quo fetus vegetaret᷑.nec viã ꝑ quã egredere
tur.ergo videtur ꝙ ad hoc ꝙ generaret neceſfariuʒ

moꝛi. nec mulieri poterat cõmiſceri. ꝗ

ſtincti ad vnũ officiũ non cõcurrunt niſi cõmiſcean/

erat ſibi cũ muliere cõmiſcere ⁊ cõuenire. Ser 3.
Aug.de bono cõiugali. Nuptie nõ niſi moꝛtaliũ eſſe
poterunt.cõſtat hoc dictũ eſſe q;tũ ad cõmixtionem
ſexuũ.ſi g&̈ manente ſtatu innocentie hõ non poterat
ẽ dam̃.
Poterat deus genus hoc abſq; generatione multi-
plicare ſi hõ mandatũ ſuũ ſeruaſſʒ vſq; in finẽ.ergo
videt᷑ ꝙ ſi hõ ſtetiſſet.ꝙ vir mulicri cõmiſceri nõ ba/
beret nec filiũ ꝓcreare. em ad hoc data eſt vis
generatiua vt que nõ poſſunt cõtinuari in ſe conſer-
uentur in ſuo ſimili.S̊ homine ſtante imperpetuum
cõtinuari poſſet. ̊ nõ videt᷑ ho generaret. ¶Iteʒ
cõmixtio ſexuũ eſt opus carnale.ſed pᷣmi pent᷑es cũ
eſſent ſpũales nõ erant dediti oꝑibus carnis.nec im

pediebant᷑ a quiete cõtemplationis. non videt᷑ ꝙæ

natura ſtante haberẽt inſimul cõmiſceri dicẽ
dum qꝙ in ſtatu innocentie abſq; dubio hõ haberet
generari ex hoĩe.et hoc atteſtat᷑ auẽti ſcripture ⁊ iu/
dicio rõnis recte.idicit᷑ em̃ hominibꝰin ſtatu inno/

centite ſicut ſcribit᷑ Geñ.j.Creſcite ⁊ multiplicamini

⁊ replete terrã.Et alius textus dicit mulierẽ in ad/

iutoꝛium viri eſſe factã. Rationi etiã recte hoc con/

ſonat que dicit potentiã generandi ſpectare ad com

pletionẽ nature. vſum vᷣo generationis ad comple

mentũ et ꝑfectionẽ ciuitatis ſuperne.Et quia in ſta
tu innocentie natura ꝑfectioꝛ erat q; in ſtatu vic.et
ſi hõ ſtetiſſet.ſuperna ciuitas ſuoꝝ ciuiũ numeroſi
tate nequaqᷓ; fraudata eſſet. ponendũ eſt ꝙ homo
in ſtatu innocẽtie gencrarc poterat et genuiſſct. Et
quia nec vir ꝑ ſe nec mulier ꝑ ſe ſuffeciſſet ad gene-/
Tt 2

10 eſſet generatio ⁊ ſexuũ cõmixtio.

Ai.

randutn. ideo p cõmixtionẽ fieret iunetio vni? ad

alterũ. ⁊ mutuũ ſibi pᷣberent auxiliuʒ in ꝓcreatione
ꝓlis ad multiplicandũ genus bumanũ.Et ideo cõ/
cedende ſunt rationes oſtẽdentes ſi bõ ſtetiſſet ꝙ

qd pꝛimo obijcit᷑ in cõtrariũ de verbo Aug. vin li. de

bo. cõiu.ddᷣm ꝙ moꝛtale nõ vocat᷑ ibi qʒd habet ne

ceſſitatẽ in moꝛiendo. ſᷣ moꝛtale dicit᷑ generalit᷑ pꝛo
vita animali in qua ſola põt fieri generatio.quia in
ea ſolũ põt fieri eciſio ⁊ reſtauratio.⁊ quia bec im/
moꝛtalitas eſſe poterat in ſtatu innocentie q;uis nõ

11 in ſtatu gloꝛie.io patet illud. ¶ Ad illud qð obijcit

dæ verbo dam̃. dm ꝙ dam̃.non vult dicere ꝙ non
eſſet generatio ſi hõ ſtetiſſet.ſed ꝙ nõ eſſet ꝑ eũ mo/
dum ꝑ quẽ eſt modo.ſcʒ cũ libidine⁊ feditate. Pꝛete

r. gisl nõ dicit quid deus faceret.ſed qͥd facẽ poſſʒ.
12 (2 illud qð obijcit᷑ ꝙ ideo data eſt vis generati /

ua ꝙ ꝑpetuentur coꝛruptibilia.dᷣm ꝙ illa nõ eſt ra
tio tota.immo rõ pᷣcipua ⁊ ᷣm fideʒ quã ignoꝛauit
pbus eſt ꝓpter multitudinẽ numeri electoꝝ.qð deꝰ

ſſic diſpoſuit facere ſucceſſue ꝓpter cõgruentiã mul/

tiplicem. ſicut ſupꝛa tactũ eſt.tũ videlicet ꝓpter diui
ne generationis manifeſtationẽ.tũ etiã ꝓpter homi
num maioꝛẽ cõiunctionẽ vt magis adinuicẽ ſe dili/
gerent.tũ etiã ꝓpter vniuerſi decoꝛẽ ⁊ ꝑfectionẽ.que
nõ ſolũmodo attendit᷑ ſᷣm eſſe ꝑmanens.immo etiã

pm eſſe decurrens.decurſus autem in rebus irrõna⸗/
libus debet eſſe ᷣm oꝛdinẽ ⁊ gentia ad res rõna/
133 les ꝓpter quas facte ſunt. ¶

d illud qd obijcit᷑ ꝙ,
cõmixtio ſexuum eſt opus carnale.dam ꝙ carovno

mõ ſonat in vicium.ſicut illud Gal.v.Caro cõcupi.

aduer.ſpi. Alio mõ caro dicit naturam ſicut illud
Eph. v. Nemo carnẽ ſuã odio babuit.Et ſic carna/
le poteſt dici dupłr. Ael a carne ſᷣm ꝙ dicit naturã.
vel a carne gm ꝙ dicit viciũ.⁊ hoc vltimo mõ in pꝛi
mo ſtatu ſexuũ cõmixtio nõ eſſet carnale opus.eo ꝙ
nõ eſſet ibi vicioſitas.eſſet tñ opus carnale ſᷣm ꝙ ca
ro ſonat in naturã.⁊ nihilominus eſſʒ ſpuale opus.

⸗ Queſtio.ij.
¶ Nrum in illa cõmixtione eſſet ſeminũ deciſio. Et
ſic videt᷑.generare eſt de ſbᷣa ſua aliquẽ ꝓducere.ſed
nemo ꝓducit aliquem de ſbᷣa ſua niſi det ei partẽ ſiſᷣe

quia natura ⁊ opus nature.cõcoꝛda t ſpñi ⁊ grstie.

ſbᷣe nõ dat niſi decidendo a ſe.ergo ⁊c̃. Itẽ filius a
patre ⁊ matre generat᷑ nõ tm̃ effectiue ſed ctiã mate
rialiter.S̊ qñcunqʒ aliqua duo ſunt materia vniꝰ.ne/
ceſſe eſt adinuicẽ vniri ⁊ cõmiſceri ſᷣm ſe tota.vxel ſᷣm
aliquid ſui.illud autẽ in quo vniunt᷑ nõ ſoluʒ babet
rõem materialis.ſed etiã effectiui.⁊ tale vocamꝰ ſe/

ſue.cũ dare totũ nõ ꝑoſſit niſi ſolus deus.partẽ autẽ
6

men. igit᷑ ſi bõ ſtetiſſet. generatio nihilominus efſet

p cõmixtionẽ ſeminũ. ¶ Itẽ vir ex ſuo coitu mulie/
rem fecundaret.ſed hoc nõ eſſet niſi aliqͥd imparti/
retur mulieri.ſed ↄſtat ꝙ nõ impartiret᷑ neceſſariũ.
quia nã illud ſibi reſeruat.g̊ impꝑtiret᷑ alimẽti ſuper/

fluum. ⁊ hboc eſt ſemen.ergo fieret ſeminũ cõmixtio.

tem a pᷣmaria cõditione habuerũt vir ⁊ mulier

vaſa ſuſceptibilia⁊ idonea ad bumoꝛis ſeminarij ge
nerationẽ ⁊ deciſionẽ ⁊ ↄmixtionẽ.⁊ illa ſunt qᷓ ſunt
oꝛgana virtutis generatiue. in giatione ꝓlis na
nitatis nutritiue.

turale eſt ſemen deſcindere.g ſi bõ generarct tũc m

qd cõpetebat nature.in ſtatu innocẽtie fuiſſet com/

mirtio ſeminũ. ¶ Sed anen eſ ſup gul nutri⸗
menti. vbicunq; aũt eſt ſuꝑſluitas ibi eſt vicioſitas.

illud autem

tur ꝙ in generatione ſemen nõ emitteret. ¶

„IHI
ſed in natura inſtituta nõ erat vicioſitas. nec ſu/
fluitas.igit᷑ nec humoꝛ ſeminarius. ¶ Itẽ ſemen eſt
ſuꝑfluitas tercie digeſtionis.ſed ſi hõ ſtetiſſet nõ eẽt
in co ſuperfluitas ſcòe digcſtionis.vtpote ſtercus ct
vꝛina.̊ nec ſuꝑfluitas tercic. Pꝛima patet ꝑ pᷣm.
ſcda manifeſta eſt.qꝛ ille ſuꝑfluitates nunq ſunt ſi⸗
ne feditate ⁊ ignominia.& ſi feditas ⁊ ignominia nõ

ſunt in homie niſi ꝑ culpa. nullo mõ eſſet in eis talis

ſuꝑfluitas. ¶tẽ ſi eſſet in eis ſemen.aut eſſet con/
ueniens ꝓpꝛie cõplexioni.aut nõ. Si nõ.&̊ nõ videt᷑
ꝙ de co deberet vel poſſet ples generari. Si ſic. ſed
nã nãaliter tenet qð eſt ſibi cõoueniens.⁊ ſi expellit.h̊ᷣ

nõ eſt ꝑ naturã ſed ꝑ violentiã. ſi in ſtatu innocen-

tie hõ hominẽ generaret non violent᷑ vᷣ lſeride .
* 7 7 em *
actualis deciſio partis a parte eſt via ad coꝛruptõʒ.
hõ in ſtatu innocentie ad coꝛruptionem nõ tende

bat. generãdo ſemen nõ deſcindebat. ¶ R. dom 14
ꝙ cũ generatio ꝓlis quatũ eſt de oꝛdine ⁊ ptãte na-

turc habeat fieri ꝑ cõiunctionẽ et cõmixtionẽ duoꝝ
ſexuũ in boibus.g reſpectu ꝓlis ſe habẽt x modum
materialis et efficientis.ita ꝙ rõ mãilis plus reſidet
penes mulierem.⁊ efficientis vel actiui plus reſidet

benen virũ.neceſſe eſt ad generationẽ aliquas ꝑticu
4

sD tã a muliere ꝙᷓ a viro decidi.in q̃bus eſſct virtus

⁊ rõ ſeminalis reſpectu coꝛpoꝛis pꝛopagandi. Quia

igit᷑ hic eſt oꝛdo nature nõ ſolũmõ lapſe.ſᷣ etiã inſti-

tute.ideo dᷣm eſt ꝙ in ſtatu innocentie 7 vir ⁊ mu /
Ad illud q 1

lier ꝑ deciſionẽ ſeminũ generaſſent.
obijcit᷑ in ↄtrariũ de ſeminis ſuꝑfluitate.ddin ꝙ eſt
ſuꝑfluitas reſiduitatis.⁊ eſt ſupfluitas impuritatis.

Supfluitas reſiduitatis eſt in ſemine.⁊ hec ſuꝑflui⸗

tas neceſſitatẽ nõ excludit.immo idẽ ipᷣm qð neceſ/
ſariñ eſt.eſt ſuꝑfluũ.ſed neceſſariũ ſpeciei.ſuꝑfluũ in
diuiduo.neceſſariũ virtuti gencratiue.ſᷣ ſupſuũ nu-/

tritiue. ⁊ bec ſuꝑfluitas nõ repugnat bonitati ⁊ com

plexioni nature.qꝛ nõ ſonat in viciũ ſᷣ in cõplemẽtũ

Efſt ⁊ alia ſuꝑfluitas impuritatis.ſicut ſtercus ⁊ vi

na. defluxio reumatis. ⁊ emiſſio ſudoꝛis.⁊ cõſimilia.
⁊ hec eſt in duplici differẽtia.Quedã venit ex debili⸗

tate virtutis cõtentiue ⁊ cõuerſiue.ſicut ſudoꝛ ⁊ reu

ma. ⁊ talis non fuiſſet in adã.pterea quia virtutes
nales in ipſo erant in ſuis operationibus efficaces.
Alia vo eſt que enit ex nutrimẽti qualitate.⁊ nutri

menti puritate. ⁊ hec fuiſſet in adã.q̃lis eſt ſuperflui

tas egeſtionis ⁊ vꝛine.que ſunt ꝓpter ſepation᷑ pu/

ri ab impuro.vt illud qð purũ ⁊ ydoneñn eſt afſuma

tur in alimentũ.illud vo qð eſt minus ydoneũ abij/
ciatur cxterius.licet nõ cũ tanto fetoꝛe ⁊ feditate ſi⸗

cut nũc. ⁊ hoc ſatis indicant vaſa ⁊ inteſtina ⁊ voꝛa⸗
mina q̃ ſunt homini a ſua pᷣma cõditione naliter de
putata. ¶Et bos patet rñſio quaſi ad oia obiecta.

Mã pꝛimũ qð obijcit ꝙ vbi eſt ſuꝑfluitas ibi eſt vi/

cioſitas nõ valct. quia nõ habet veritatẽ de ſupflui-
tate reſiduitatꝭ q́lis eſt ſuperfluitas ſeminis. Sc⸗
cundum aũt qð obijcit ꝙ ſuperfluitas ſcde digeſtio
nis eſt cum feditate ⁊ ita cũ pena.ſimiliter nõ valet.

quia quis illa ſepꝑatio puri ab impuro ſit in nobis
cñ feditate.in iſtis eſſet ſine aliqua fetoꝛis coꝛruptio

ne. in atteſtationẽ virtutis potentie cõuerſiue.⁊ pu/

quia ſemen cũ ſit ſuperfluũ nutritiue.eſt neceſſaniu,ʒ
generatiue.⁊ nõ cõuenit cũ natura vt ſaluans ipᷣam

in ſe. ſed vt ſaluans eam in altoro.⁊ ideo natura nõ

iliter terciũ nõ multũ co git

Sen
Günnuſenint
Gicgſenn
tſpeftientt
ſotiüvdenite
iocerdipoſti
Vnsn
utn⸗worthall
ſfotnioꝛet
leomaioreſſe
Weoratoe
ienientiſenin
neeſeincon,
woſuminimnn
iuanenna re
penirharcnn

Amnriniceſert

fupeg eimoco

enaplieogane
ickiſciotfacl

ſeisgunmin
GCesciſetune
ictetntonsinte
Atadetinaan
Nicens
ngokaatacne⸗
beſet Aateis⸗
aiſetmnorden
Augbiit ali
galtlgyplan
nuumnscnirn
Hutnodiahi
lincitaull
Wenronsiron
Nintonangi
ſifiſrginin
nſthtnsdhir
Ntrtcheetn

Myſrurniut

nnloet⸗
intütkii
chmfnmin⸗
ſtüatndi
chitſnlet
fbecktizeeh
puntiapunr
cletiinſenin
ſinmgnäͤne
uſchſnenen

4

unconmit
6 Krgligeni
Crihtnr;

ncnalteſten,
ocfiii
nan Sſeſ
eng aſ enlih
lin keninnn
Narßain i
mirnt. de
ſwun mn;
ian ſſceel

H

ltuiſin
kuͤnisie
—
mlinsgen
Ciiridecſefnn
unoleigitt
mnocent:ninn
ſenr. ſdllg
litkr det
Pfluitzsimins
ſenine Mirti
mſpeniiiit
nantirigtit
dnutdri
nmcifichi
Lsaeſangt⸗
Hcns iſtin
Dutifmig
iulnrütetn
urinis
Wuudin
1 ulendhn
ibitgneii
Prlytn⸗
ugin
nsſnän
oneiſtne
rinfinnten
dnortdi
indeu .

in guſtu ⁊ tactu appoſito ſibi cõueniẽti

apßpetit ſibi illud retinere.ſed in alterũ tranſfundere.
⁊ q;uis nõ cõueniat nature generãatis in ſe vt ſic eſt.
cõuenit tñ nature generati. Similit᷑ vltimũ nõ cogit

qð dicit ꝙ deciſio eſt via ad coꝛruptionẽ.hoc em̃ lo/
cum babet vbi eſt deciſio ꝑtis neceſſarie cum quadã
violentia.⁊ vbi eſt deciſio ſine reſtauratione.hoc au
tem nõ eſt in ſeminis deciſione ſicut oſtẽſum eſt. Et
ita omnia obiecta poſſunt ſolui ꝑ diſtinctionẽ pꝛius

factã. ⁊ alia etiam plura media que ad boc poſſent

adduci.
Queſtio. ij.

Atrũ in illa ſ⸗ emi nis emiſſione eſſet delectationis in
tenſio.Et ꝙ ſic videt᷑. Matura bene diſpoſita deſide

rat ſuperſluũ emittere.g̊ melius diſpoſita magis de/
ſiderat illud emittcre. natura inſtituta multo me-
lius erat diſpoſita qᷓ; natura lapſa.̊ vis generatiua

multo magis deſiderabat ſemen emittẽ qð eſt ſuꝑ/

fluum.ſᷣ vbi maius cſt deſideriũ ibi in completio ne
mito maioꝛ eſt delectatio. ergo in ſeminis deciſione
multo maioꝛ eſſet tũc delectatiõis intenſio qᷓ ſit mõ.
delectatio eſt ex cõiunctione cõueniẽtis cum
cõuenienti ⁊ ſenſu eiuſdẽ.⁊ ivᷣo dicunt nales delecta
tionẽ eſſe in coitu ꝓpter tranſituʒ humoꝛis ꝑ locum
neruoſum in qͥ maxime viget ſenſus. ſi g tanta erat
tũc cõuenientia vel maioꝛ qᷓ; ſit mõ.⁊ ſenſus tũc ma
gis vigebat qᷓ; mõ.videt᷑ ꝙ in ſeminis deciſione ma

loꝛ tunc qᷓ; nũc eſſet delcctationis intenſio. ¶¶ Item

vnaqueq; virtus cognitiua delectat᷑ in facilitate et

cõplemẽto ſue oꝑationis.hoc ꝑ ſe ven ẽg qᷓnto ma

ioꝛ eſt cõpletio ⁊ facilitas.tanto maioꝛ eſſet delecta⸗
tio.ſᷣ vis gñatiua in q̃ viget ſenſus tactus.facilius ?ꝰ
cõpletius exiſſet tunc in actũ ſuũ qᷓ; nũc.g̊ maioꝛ eẽt ver
cõuerſione ſuꝑ delectabile.in ſtatu aũt nature inſti/

ibi delectationis intenſio. ¶ Itẽ oculus ade pᷣus
delectabat᷑ in aſpectu lucis.⁊ auditꝰ in auditu cantꝰ
ſonoꝛi.qᷓ; aſpectus vel auditꝰhois lapſi.g i röne
m

beret delectari.̊ cũ cognouiſſet vxoꝛẽ vel cũ come/
diſſet. maioꝛẽ delectationẽ babuiſſet. ¶ Sed conta.

Augꝰ.vicit de ciui.dei.q ſi hõ nõ peccaſſet.ſic mẽbꝛa

genitalia applicarent᷑ adinuicẽ.ſicut mõ applicatur
manus oꝛi.ſ in applicatione manus ad os.aut nul/
la aut modica habet᷑ delectatio.g̊ pari rõne videtur
ꝙ nec in cõtactu illoꝝ mẽbꝛoꝝ. ¶ Itẽ ſi tanta eſſet
delectationis intenſio tũc q̃nta eſt nũc.cũ mõ ſit de⸗
oꝛ dinatio in actu gñandi ꝓpter delectatõnis intẽſio⸗/
nẽ.tũc fuiſſet giatiua deoꝛdinata.g nõ eſſet genera/
tiua inſtituta ᷣ deſtituta. ¶ Itẽ ſi in actu illo natu
ra ſtante eſſet delectationis intenſio.cum foꝛtificata
vna virtute minoꝛat᷑ vſus alterius.videtur ꝙ ſicut

nunc in illo oꝑe abſoꝛbet᷑ vſus rõnis.ita ⁊ tũc.ſᷣ bo

oꝛdinata. inoꝛdinata ⁊ ſubuerſa. Item ſi tanta
eſſet tũc delectatio in pñtia ⁊ cõiunctione ſexuũ q̃n-
ta eſt nũc.g ſimilit᷑ tantus eſſʒ apꝑetitus in abſentia
qntus eſt nũc.ſᷣ vehemẽtia ⁊ deſiderij appetitus ex/
citat pꝛuritũ.⁊ pꝛuritus vchemẽtia facit mẽbꝛa illa
inobediẽtia rõni repugnantia.& in ſtatu ante lapſũ
eſſet pugna ⁊ cõtrouerſia.qð eſt ↄtra oẽs ſanctos.⁊
cõtra fidẽ ſinceram. Reſtat g ꝙ tpe nature inſtitute
A⸗ commixtione nõ erat delectatio intenſa.

nõ poteſt cẽ ſine bois buair rnand eautr

6 ¶K intelligendũ eſt bic duplicẽ modũ eſſe dicẽdi.

Quidã em̃ dicere voluerũt q; tanta vel maioꝛ erat
delectatio tunc qᷓ; nũc.⁊ tamè non erat immodera/
ta.Tanta erat ꝓpter nãalis virtutis ꝑfectõnẽ.imode

to plꝰ?ba-

–R
„*

XX

rata nõ erat ꝓpter inferioꝝ vᷣtutũ ſubiectionẽ. Rõ

em̃ dominabit᷑ illi delectationi ⁊ eã deferebat in ſuũ
finem.ideo nõ abſoꝛbebatur nec erat ibi repugnan/
tia.Et per hoc volunt ſoluerc obiccta. Eſt et alius
modus dicendi qui magis concoꝛdat verbis Augu
ſtini.⁊ pꝛobabilitati rõnis.ꝙ in deciſione ſeminũ.et
cõmixtõe ſexuũ.tꝑc nãe inſtitute aliqua fuiſſet dele/
ctatio. moderata tñ ⁊ mẽſurata ᷣm ꝙ exigebat hoĩis

rectitudo. ⁊ ſ̃m ꝙ eã volebat tꝑare ratio hois.⁊ ido

non erat tãta quanta eſt mõ. Nũc em̃ qꝛ virtus illa

maxime cxiuit rõis imꝑiũ.dũ ratio amiſit oꝛiginalis
iuſtitie vinculũ ⁊ retinaculũ.ꝑ qd imꝑabat viribꝰDin

ferioꝛibus.ideo laxatis habenis toto impetu ⁊ cona
tu ſe pᷣcipitat in delectabilc ſibi oblatũ.nõ ꝓpter intẽ
ſionem virtutis mouẽtis.ſed ꝗpter defectũ virtutis
retardãtis. Ande ſicut equus laſciuꝰrupto freno v

locius currit ⁊ impetuoſius qᷓ; cũ infrenatur ⁊ deti

netur a ſuo ſeſſoꝛe.licet non habeat maioꝛẽ virtutẽ.
ſic ⁊ in ppoſito intelligẽduʒ eſt ſe habere.et boc ẽ d
dicit Aug.dð ci.dei. Nuptie ille digne felicitate ꝑidi
ſi (ſi peccatũ nõ fuiſſet) ⁊ diligẽdam ꝓlem gignertt.
et pudẽdam libidinẽ non baberẽt. Et ido cõcedẽde
ſũt rationes oſtendẽtes ꝙ nõ eſſet tunc tãta delecta

tionis intẽſio quãta ⁊ nunc.cuʒ mõ tanta ſit vt mo/

dum ⁊ oꝛdiem debitũ non obſeruet. illů & q 17
obijcitur in contrariuʒ ꝙ natura deſiderat emittere

ſupfluitatem. d ꝙ verũ eſt. ſed illud deſiderium bʒ

terminũ ⁊ limitem.⁊ in natura inſtituta illuʒ termi:

num non exiuit. nũc aũt exit.⁊ ratio pꝛius tacta eſt.

¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ delectatio venit ex cõiun⸗1 8
ctione conueniẽtis cũ conueniẽti.et ſenſu eiuſdẽ.dd

ꝙ non tm̃ venit ex coniũctione.ſed etiaʒ ex virtutis

—

tute ⁊ ſi eſſet coniũctio conueniẽtis cũ conueniẽti ⁊
ſenſus.non tamẽ tãta eſſet virtutis incuruatio ⁊ in-
clinatio quanta ⁊ mõ.⁊ ideo nõ eſſet tam impꝛoba
et tã intenſa delectatio. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vir I¶ ·
tus delectat᷑ in cõpletione ⁊ facilitate ſui actus.ddʒ
ꝙ verũ eſt.ſed tamẽ adbuc iſta delectatio terminuʒ
pꝛefixuʒ debet habere.⁊ haberet vtiq; ſi hõ ſtetiſet.
Et qm̃ illũ merito peccati egꝛedit᷑.hinc eſt ꝙ ampliꝰ
delectat᷑.qᷓ;uis delectatõis mã non ſit maioꝛ. 20
illud qð üelsg amplius delectaret᷑ bõ in ſenſu vi
ſus ⁊ auditus.dd.ꝙ verũ eſt de delectatione nãli.ſʒ
non eſt verũ de delectatõc curioſitatis. Mec eſt ſimi
le de delectatione q̃ eſt in viſu ⁊ q̃ eſt in tactu.qm̃ vi
ſus delectat᷑ in obiecto quod eſt nobile.⁊ magis ac
cedit ad nãm ſpũalem.ſimiliter ⁊ auditus.⁊ ideo iu
beatis delectatio viſus potiſſime intẽdetur.tactus
vero delectatur in re magis gꝛoſſa ⁊ mali.⁊ ideo in/
tenſio ſue delectatõis magis repugnat ſtatui ſpiritu
ali. ⁊ magis reddit boiem carnalẽ ⁊ aialẽ qualis eſt
hõ in ſtatu miſerie.Et ſic pʒ ꝙ illud non eſt ſile.
jueſtio.iiij. d
¶ Atrũ in illo coitu eſſet integꝛitatis coꝛruptio.Et q;
non videt᷑ pꝛimo ꝑ Aug.xxiij.ð ci.dei.Sine vlla coꝛ
ruptione integꝛitatis infüderetur maritus gremio
mulieris. videt᷑ ꝙ ſi hõ ſtetiſſet.nulla eſſet integꝛi⸗
tatis coꝛruptio. Been⸗ vbi coꝛruptio eſt integrita
tis in re habente ſenſum eſt paſſio ⁊ doloꝛ.quia do/
loꝛ eſt ſenſus diuiſionis partium.ſicut dicit philoſo
phus.ſi ergo i actu illo fuiſſet integritatis coꝛruptio

cum eſſet in re habente ſenſum. nibilominus eſſʒ ꝑ

cõſequens doloꝛis paſſio.ſed hec paſſſo potea
t 5

. . „
1 *°
2 õũ

cſte in natura ſtante. ergo nec integritatꝭ coꝛruptio.

nuam dauſam hoc

21

tem vbi eſt coꝛruptio integritatl ibi eſt amiſſio
virginalis dignitatis.ſed ſi homo ſtetiſſet.in actu nõ
fuiſſet alicuius dignitatis amiſſio.ergo nec integri/
tatis violatio. Srern coꝛruptio integritatis ẽ pꝛin
cipium veſtructionis ⁊ diſpoſitionis ad moꝛtẽ.imoꝛ
talitas em̃ integritatẽ dicit ⁊ pꝛiuat coꝛruptionem.

ſi ergo ſtatu illo manente tam vir qᷓ; mulier erãt im

moꝛtales.ergo integritatẽ per coꝛruptionẽ aliquam
nõ poterant ꝑdere. contra. Impoſſibile eſt
ſemen ſuſcipi ⁊ emitti niſi ꝑ apertionẽ viarũ.ſed in
actu gñationis fuiſſet ſeminũ cõmixtio.ergo fuiſſet
⁊ viarum apertio.ſi igitur in apertione viarum inte
gritatis virginalis eſt violatio.igitur ⁊c.¶ Item q⸗
uis naturalia ſint deterioꝛata.nõ tamẽ ſunt ablata.
ergo ſicut modo cõmiſcet᷑ maritus vxoꝛi.ita ⁊ tunc.
ſed nunc nõ poteſt miſcen ſine coꝛruptione inte/
gritatis.ergo nec tunc. ¶ Item ꝙ aliqua virgo con
cepit hoc eſt miraculum.? ꝓpꝛium ſolius matris xp̃i.
ſi ergo miraculum eſt ſupꝛa naturã.videt᷑ ꝙ natura
ſtante nulla mulier poſſet cõcipere virginitate ma/⸗
nente ⁊ coꝛpoꝛis integritate. ¶ Item mulier non
poſſet parere ſalua vxoꝛis integritate.quia fetus nõ
poſſet niſi ꝑ apertam poꝛtam exire.exire em̃ per ia/
ſolius ꝓpꝛium xpᷣi et nature
impoſſibile.ſi g eſſet integritatis coꝛruptio in partu.
pari ratione in conceptu. ¶ E'. dicendũ ꝙ ꝓpoſita
queſtio plus habet curioſitatis qᷓ vtilitatis.quia ta
men habet oꝛtum ex verbis Auguſtini. ideo intro/

duucta eſt maxime ꝓpter erplanationem illius verbi

22

qð dicit ꝙ maritus cõmiſceretur vxoꝛi ſine vlla coꝛ⸗
ruptione integritatis.qð quidẽ nõ videt᷑ eſſe intelli/
gibile.ſi em̃ mulier ꝑmaneret integra.nunqᷓ; eſſet vi⸗
ri ad mulierẽ carnis commnirrio. opeer qð intelli
gendum eſt ꝙ integritatis coꝛruptio tria dicit. ſcili/
cet dauſtroꝝ apertionẽ.penalẽ paſſionẽ.⁊ fedam de

lectationẽ.pꝛimũ eſt nature.ſcm eſt pene.tercium

vo eſt coꝛruptionis vicioſe que tenet mediũ int᷑ cul/

pam ⁊ penam. Si igit᷑ vir cognouiſſet vxoꝛẽ in tem
poꝛe nature inſtitute.fuiſſet ibi clauſtroꝝ apertio.ſi/

cut oſtendunt rõnes ſco inducte.non tamẽ fuiſſet
ibi penalis paſſio ac feda delectatio.quia vis genera
tiua nec eſſet coꝛrupta nec eſſet infecta.immo obedi

rent rõni illa membꝛa.ſicut dicit Augꝰ.ſicut obedi/

unt os.manus.⁊ lingua.vnde ſicut manus aperit᷑
clauditur. ⁊ os aperit᷑ ⁊ clauditur.nec eſt ibi paſſio
Yel pena.nec delectatio feda.ſic fuiſſet in natura in/

ſtituta.nec turpius fuiſſet tunc loqui de iſtis mẽbꝛis

ꝙᷓ ſit loqui de alijs.nũc em̃ turpc eſt loqui ꝗpter hoc
ꝙ natura hoꝛret ⁊ erubeſcit actũ illum röne fedita/

tis que in ipſo conſiſtit. Et ſic patet reſponſio ad ra-

tiones ad partẽ oppoſitam.oẽs em̃ ꝓcedunt de coꝛ
ruptione ſᷣm ꝙ coꝛruptio ſonat in violentiã ⁊ pena/
litatem. ⁊ in delectationẽ ⁊ in feditatem.⁊ ſic minuit

vignitatem viene hoc patet pertractanti ſin

ulas.
(Birum in qualibet cõiunctione viri ⁊ mulieris eſſʒ

ꝓlis gencratio.Et ꝙ ſic videt᷑. Matrimonium pꝛo
tempoꝛe innocentie erat ſolum in officiũ nõ in reme
dium. ſed officium conſiſtit in pcreando plem.ergo
ſolum ad boc erat.ſi ergo vir ⁊ mulier nò coniunge⸗

bantur matrimonialiter.niſi ꝓpter qd erat matrimo

nium. videt᷑ ꝙ nunq;; cõiuncti eſſent quin ꝓlem ge-/

tẽ qui debitũ petit in ſtatu nature la-

— —

pſe pter neceſſitatẽ plis pcrcande peccat ſaltem

venialiter.ergo ibi nunqᷓ; vir peteret debitũ p̃ter ne
ceſſitatem pꝛolis pcreande.aut ſi peteret peccaret ⁊
caderet a ſtatu innocentie. ergo illo ſtatu manente
nũqᷓ; cognoſceret vxoꝛẽ quin ex ea ſuſciperet ꝓlem.
cum ibi actus nõ eſſet pᷣuatus debita intentione.nec
intentio debito fine. pᷣuatio em̃ intentionis recte nõ
eſt ſine culpa.pᷣuatio vero vtilitatis intente non eſt
ſine pena. quoꝝ neutrum erat in natura inſtituta.
tẽ nunqᷓ; homo comediſſʒ quin ex illa comeſtio
ne ſumpſiſſet refectionem.nec vnqᷓ; nutritiua in ſuo
actu pꝛiuata fuiſſet ꝓpꝛio effectu. ergo pari ratione
generatiua in ſuo actu nunqᷓ; caruifz debito fructu.
ſed fructus eius eſt ples.ergo ⁊c. ¶ Itẽ nunqᷓ bo/
mo ſeminaſſʒ terrã quin ex ea collegiſſet fructũ tꝑa/
neum.ſterilitas em̃ nõ fuit in terra niſi ꝓpter homi⸗/
nis culpam.ergo ſi venter mulieris ita erat alienus

a ſterilitate ſicut terra tꝑe nature inſtitute. igik nũq;

mulierẽ cognouiſſet quin ex ea debitum fructũ ſum
pſiſſet. ¶ Sed contra.vis nutritiua ſemen admini/
ſtrat generatiue.ergo cũ bomo cõtinue nutriret᷑ hu⸗
moꝛ ſeminarius adminiſtrabat᷑.ergo vel opꝛtebat
hominẽ extraoꝛdinarie pollui.vel naturã grauari ex
tentione ſeminis.vl aliqũ mulierem cognoſcere qñ
nõ eſſet apta gñare.vtpote qñ ꝓlem haberet in ven⸗
tre.ſi ergo pᷣma duo membꝛa ſunt incõuenientia.re/
ſtat ergo terciũ ſcʒ q; vxoꝛẽ aliqñ cognouiſſet quan/
do ꝓlem nõ generaſſet. ¶ Item ſicut comedere eſt
actus naturalis.ita etiã ⁊ coire.ſed homo naturalit
appetit comedere nõ ſolũ in ſtatu nature lapſe.ſed
etiã inſtitute.ergo pari rõnc naturaliter appetebat
coire.ſed hõ tẽꝑe nature inſtitute debebat appetitui
nature ſatiſfacere.cũ natura eſſet oꝛdinata.⁊ oꝛdina
te appeteret.alioquin penam ſentiret.ergo videt᷑
ſiue mulier poſſet cõcipere ſiue nõ.vir pᷣter neceſſita
tem ꝓlis generande aliquãdo mulierẽ cognoſceret.
ponatur ꝙ adã cognoſceret vxoꝛẽ ſuã pᷣgnan
tem.quero aut peccaret.aut nõ. Si nõ.igit᷑ non crat
neceſſe ꝙ in omni coitu generaret. Si ſic. Cõtra.ſan
ctius erat tunc matrimoniũ q keose nature lapſe.?⁊
eque magne ⁊ maioꝛis efficacie.ſ ꝓpter bonũ matri⸗
monij excuſatur coitus a culpa.etiã quãdo nulla eſt
ꝓlis generande neceſſitas. ergo videt᷑ ꝙ multofoꝛ/
tius tunc. ¶ Itẽ nõ erat maioꝛ inoꝛdinatio in con/
tactu illoꝝ membꝛoꝝ q; in admouendo manum ad
os.ſʒ manus admoueri poteſt ad os ſine aliquo pec-
cato ⁊ pᷣter neceſſitatẽ.ergo videt᷑ ꝙ adam potuit co
gnoſcere vxoꝛẽ ſuam abſqʒ peccato pᷣter neceſſitatẽ

ꝓlis generzuae e dicen dum ꝙ vir in quolibet 23

actu quo cognouiſſet vxoꝛẽ ſuſcepiſſet ex ea plem.
Et ratio buius eſt.quia ↄgruentia oꝛdinis exigebat.
⁊ pfectio virtutis ad hoc ſufficiebat.Exigebat nãq;
hoc cõgruentia oꝛdinis duplicis.ſcs virtutis genera
tiue A Frartione vtriuſq; ad ſuum finẽ. Ais em̃ ge/
neratiua oꝛdinẽ habebat ad rationẽ.oꝛdinẽ inqᷓ per-
fecte ſubiectionis.⁊ ideo in actũ nõ exibat niſi ᷣm ꝙ;
ratio dictabat. ratio autẽ recta⁊ oꝛdinata dictat nul
la re eſſe vtendum niſi ad id ꝓpter qð eſt.⁊ quia vis
generatiua data fuit homini ad ꝓlis multiplicatio/
nem.ideo recta ratio nunqᷓ dictaret.⁊ vis generati⸗/

ua nunq exiret in actũ niſi ꝓpter ꝓlis giationẽ.boc

em̃ cõgruentia oꝛdinis exigebat. Perfectio aũt vir/

tutis aderat que ad hoc ſumciebat. Quia em̃ vis .
naratiua in viro ad generandũ erat potens ⁊ ſum/

caglen⸗

gtnune
rnitogten
Pnkſ
engfuieb
ſen nocienepo
igtüninina
a hae noocke

etmmieeutnafe

diäigummit
aifii
ntl lui
Nsognnon
ſatoneſimiss
Ghotbusdten
Menneisadcnt
unnck
lyetöckſeie
fohinsnrite
torgorin

Steqltugonia

=
ſ̃ptagprolalned
eaun
Uerſöpetortqui
mumoſticcgon
0teineriten
ſclecinauerr

ecnarucaͤſsi

ſolctäintenetin

„Ueiggaml,⸗
hitbimaierd

osdöng
ungtnihor
lannmt⸗
cocteun
hanelinmrs
ſante M
lini iͤtie
neuingi

de nennn
nalinefmn
mnem iſi
nntrllent,
nchnuninn
ccn puiſe
niſizinfin
nunt
unſrfuig
nnii gete,

dsc AS
nuſttuteigii

Wnfiitg
Nnſenenmgi
Honnenmnti
pg
nmigu,
mncgln
ienerin
nagreuiegn⸗
miunt
tnun ett
urgwur
mrer mun
ſedmn ali
enepntg
rztuſt
nuciggeſr,
emnibisge
Gͤigimmet
C
inrnunle!
Sperwninin
ehell
nuigmnir
Gartpih,
hbnmn
vſuenog
uumptc⸗
Pie un

erhnscngin
ibnmg

n
dertrcſſe

Di.

ciens. nec babebat impedimẽtũ. ſimilit᷑ in muliere p

ſuo loco ⁊ tꝑe.ido cũ oꝛdinate cognoſcẽt vir vxoꝛẽ᷑.

ſemp ex ea ꝓlem ſuſcipet ꝓpter exigentiã duplic/ oꝛ

24 tes cõcedende ſunt.

dinis. ⁊ ſufficientiã duplicis virtutis.ſcʒ gñantis. et
cõcupiſcẽtis.ſiut pᷣdictũ eſt. Añ rõnes boc oſtẽden/
illud g& a; pᷣmo obijcit᷑ in
ptꝛaniũ ꝙ nutritiua ſemꝑ deſeruiret giatiue.dᷣm q;
ita eſſet natura ade oꝛdinata vt nunq; de cibo ſume

ret niſi adeo temꝑate ꝙ ſuꝑfluitas tercie digeſtõnis
que quidẽ dicit᷑ ſemẽ nõ eſſet ſufficient᷑ coadunata
onn veniret hoꝛa debita generãdi.Adam em̃ in

25

atu innocẽtie poſſe nature ſue cognouiſſet.⁊ ſuffi
cientiã alimẽti.⁊ tẽpus ⁊ hoꝛã qñ gnare debuiſſet.et
ita viuere modeſte ⁊ ſobꝛie ꝙ nec ad ſuphabundan/
tiam.nec ad indigentiam dedlinaret. illud qð
obijcit᷑ ꝙ naturaliter appetẽt coire ſicut comedẽ. di
cendũ ꝙ nõ eſt ſimile.quia actus comeſtionis eſt oꝛ

Qinat? ad ſalutẽ indiuidui in qͥ ↄtinue fit deꝑditio.
actus vᷣo gnationis ad cõſeruationẽ ſpeciei ⁊ multi/
plicationẽ ſimilis que nõ opoꝛtet continue fieri. ſed

tẽpoꝛibus determinatis.⁊ ideo nõ ſic eſet appetitꝰ

naturalis ad coitũ ſicut eſt ad cibũ.nec ita cõtinuus

nec ita frequẽs. Si em̃ in viris caſtis etiã tpe nature

lapſe nõ eſt ſic inclinatio ad coitũ ſicut ad cibũ.mul

to minus nec in adã erat.Oꝛ aũt ita intendat᷑ appe

26

titus vis generatiue. hoc potius ẽ coꝛruptõnis natu
re qᷓ; inſtitutionis pᷣmarie. illud qð obijcit ꝙ
ſi cognoſceret pᷣgnantẽ nõ peccaret.dᷣm ꝙ pᷣgnans

nõ cognoſci ſine deoꝛdinatione.vel que ſit.vel q̃
videt᷑.Et quia in ſtatu innocẽtie deoꝛdinationẽ ti⸗

mere nõ poterat.quia nõ erat ibi titillatio nec pꝛuri

tus.ido ſi tũc cognouiſſet. ſi ſciuiſſet ſe inutiliter co⸗
