De muneꝛibus virtutũ 7 de gratia q non neſt ſe fa⸗

cit meritum.k.

Birr viij.

Ponit impꝛobationem bereſto pelagiane quecies

poteſtatem libe.arbi.erꝛabat.a.

MRũqdet ad pelagianoꝝ argumentatõcʒ ꝗᷓ dicũt nul/
tum eẽ culpandũ ſi nõ vitat vel facit illud quod ẽ

ſibi impoſfibile.ex q̃ ſummunt᷑ due ratõnes quas
magiſter duobus impꝛobat reſponſis..bſ.
Rñdet adillud qð pelagiꝰdicebat. ꝙ nihil eſt taʒ in
nr̃a ptãte qᷓ; volũtas.ac ſi diceret bonũ vel maluʒ
opari in nr̃a volũtate eſt ſine gratia dei.c.
Nñqdet ad illud qð pelagiꝰdicebat.qꝙ credimus nrjDm

cſt.qꝙ aũt bonũ oꝑamur illiꝰ eſt.qd traxit ex duo/

bus locis ab Aug.ad qð mgęr̃ duo ponit rñſa.d.
Subiẽgteatbolice vitati⸗ expꝛeſnonem e.

Inquirit vtrum liberũ aicurin hois añ lapſuʒ egu⸗

erit gratia oꝑante vel coopante...
Atrũ hõ añ lapſum graʒ ⁊ vtutes habuerit.b.
Determinat cuiuſmodi pena homo fuit bunepio,
pter pctm̃ ſcʒ pena eiectõnis de paradiſo.c.
Quõ intelligendũ ſit illud ne ſumat ligno vite et
comedat ⁊ viuat in eternum.d.

De flameo gladio ante ꝑadiſum poſitoe.
Determinat dubiũ oꝛtũ ex pᷣdictis.an ſcʒ bõ añ pec/⸗

catum comederit de ligno vite.f.
Quare non ſunt facti immoꝛtales ſi comederunt de
ligno vitc.g.
Di. xxx.
Ponit ꝑtem ꝓhemialem ondens 4 adam perca⸗
tum ⁊ pena tranſijt in poſteros...
Determinat ꝓpoſitum pꝛincipale.oñdens vtrum l⸗
lud pctm̃ fuerit oꝛiginale vel actuale.d.
Quõ pctm̃ intraſſe in mundum dicunt.c.
Hic aperit illud eſſe petĩ oꝛiginale auod tranſit i in
Suppoſito ꝙ petm̃ pꝛimoꝝ ꝑentuʒ ſit oꝛiginale in⸗
quirit vtrum ſit pena vl culpa.e.

Oꝛ oꝛiginale petm̃ eſt culpa auẽtibus pbat.f.
Jnduifir verum petĩ oꝛiginale ſit ↄcupiſcentia vel

alia culpa.g.

Ouiq nomine cõcupiſcentie iutelligat que dicit fo⸗

mes peccati.h.

Ore adam ginalepecratumi in oes iutrauti

eſt concupiſcentia.i. .
Oð ſit illud peccatũ in quo omnes deccanerunt 66
oꝛiginale qð ex inobedientia ꝓceſſit.k.
Ex quo ſenſu dictum eſt ꝑ inobedientiam vnigmul⸗
ti ſunt ↄſtituti peccatoꝛcs.lʒ.
N peccatum oꝛiginale in adam fuit ⁊ in nob eſt. m
Obiectio quoꝛundam ↄtra id qð ſupꝛa dictum eſt.
om̃es in adam fuiſte bomines.n.
Quomodo omnes dicunt᷑ in Adam fuiſſe quando
peccauit ſᷣm ratõnem ſeminalem.et quomodo ex
deo deſcenderint ſcʒ lege ꝓpagationis.9.
Oꝛ nibil extrinſecum ↄuertit᷑ in hu mana ſubſtanti⸗
am que eſt ex agam. .

xxxj. .
Ponit falſam opinionem circa traductnem pecca
ti oꝛiginalis ꝙ a patre tranſcat in filios nõ ſolum
Hm carnem ſed etiam m animam. a.
Ponit falſe opinionis impꝛobatõnem oſten dens ꝙ
Gaiginale non babet traduci per traquctionẽ ani
me.b.
Oſtendit veritatem 4 oꝛ inale traducik mediante
carne. c.
Remouet dubitatõnem qua queritur an oꝛigina lis
peccati cauſa ſit culpa an penadd.
Quare dicat᷑ oꝛiginale hic dꝛ cum epilogo. e.
Obiectio quoꝛundam nitentin pbate betm nõ cra⸗
duci ex lege coitus.f.
Di. xxxij.

4
Quõ oꝛiginale peccatũ deleatur in baptiſmo erte

anime. a.
Quomõ oꝛiginale peccatuzʒ cureturi in baptiſmo ex
parte carnis.b.
De pena cõcupiſcentie qᷓ 4 remanet in carne eti in aia
ex q̊ autoꝛe ſit deo ſcʒ vel alio.
AVtrũ deus ex iuſticia debeat culpã oꝛiginalẽ aie iih⸗
putare cum non poſſit vitare.d.
Quare deus vult aiam coꝛpi maculato diügere ſei⸗
ens eam inde maculari ⁊ ideo damnari...
Qualis crcatur anima a ſuo creatoꝛe.f.
Hi. xxxiij.

MWouet qõnem an pctã omniũ pᷣcedentiũ patrim

ꝑuuli oꝛiginaliter trabãt vt pctm̃ ade.a.
Motã qõnem determiat ſm alioꝝ opinionẽ᷑. b.
Ponit modũ ꝑ quẽ Aug.illam qõnem diſſoluit bi
apparet ꝙ eam ꝑtractat ambigue.c.
Oſtendit ꝙ peccatũ oꝛiginale nec intendat᷑ nec mł⸗
tiplicet᷑ ꝓpter peccata ꝓximoꝛum parentũ Tes a
penam.d. .
Determiat de grauitate actualis peecati ade. e.
Determiat de remifſione actualis pcti ade.f.
Mouet dubitatönem oꝛtam ex apparenti dtrarie⸗
tate in Exodo ⁊ Eʒechile.g.

Determinat illam pparni ↄtrarietatẽ erponen⸗

do auctes q;tum ad intellectum literalem.h.

Exponit autoꝛitates Prcſketasai Ftum ad ſenluz my

ſticum vel moꝛalenni. M
Aperit ſu uaz intentöez i in i e⸗ q̃ de peccato acku.
ali animaduertenda ſunt.a.
Oſtendit ꝙ peccatum vel malũ oꝛtutn babet acau⸗

Bs peccatum ſen malum en⸗ voluntiteli

Oſtendit ꝙ petſñ ſeu malum eſt a bono cõfirmans
autoꝛitate Auguſtini. d.
Elicit coꝛrelarium q regula dyaleticoꝝ de cõtrarijs
fallit in his ſcʒ bono ⁊ malo. ..

Remouet dubium oꝛtunn ex Vaer Hvalcgd qbus

dicit ve his qui dicũt bonũ malũ. .

xxxv.
Ponit pcti notificatones quid ſit pctĩ.a.
Marꝛat diuerſoꝝ opiniones de peccato.b.
Vera ſententia de peccato ꝓponitur.c.
Auẽtibus ſanctoꝝ ofirmat voluntates ⁊ actus om/
nes eſſe bona inq;tum ſunt.d.
Oꝛitur pꝛimum dubium ex bac poſitione omnia
que ſunt bona ſuntte.
Ouitur ſecundum vdubium ex bac poſitõne ꝙ pecca
tum eſt coꝛruptio boni.f.
Oꝛitur tercium dubium ex bac poſitõne ꝙ coꝛrup/
tio boni eſt pena. .
Di. xxvſ.
Aadducit autoꝛitates quibus ſtenctt vnum pec/
catum ſit alterius peccati pena.A.
Mouet qõneʒ vtrũ peccatũ ſᷣm idem ſit cuipa ⁊ pe
na.an vᷣm diuerſa.⁊ detmiat ſᷣm alioꝝ opioneʒ.b.
Magis explanat opinionẽ alienã ꝙ non omne pec
catum eſt pena peccati.c.

Determinat qõnem ꝓpoſitam vᷣm ꝓpꝛiam opiniõem .

ↄfirmans eam autoꝛitate ſanctoꝝ.d.

Determiat quoddã dubiũ in auẽtibꝰ pᷣdici poſitũ c

tranſiturus. f.

Epilogum facit ad a
i. xxxvij.

Explicat alioꝝ opinionẽ qui dicũt malos ackouullo⸗

modo eſſe a xeo. nec eſſe bonos. ſiue i in eo ꝙ ſunt.
ſiue alio modo..
Ponit opinionis pᷣdicte defenſionem qualiter ſcili⸗

cet determinãt verba Auguſt. pᷣmiſſa auibus ait.

Dmne qʒð eſt.inqtum eſt.bonum eſt.b.

Ex pᷣdictis elicit quandã ↄcluſionem ſcʒ ꝙ m illos 3,
res alique ſunt que a deo non ſunt quibus homi⸗

nes mali ſunt.c.
Opponit cõtra aduerſam opinionem ex illo verbo
deus autoꝛ maloꝝ non eſt. d.
Pans ↄmonitõnem vt erudiat.e.

ouet dubiũ ꝙ de pctõ non de pena mntdligitur.

cum dicit deus n autoꝛ mali. f.

i.xxxviij.
Determiat ꝗ er pte nis venit rectitudo volütaßa

Determiat qs ſit ille finis oñdens ꝙ deeſt finis ois
bone actõnis qꝛ charitas eſt.nec tin ſpuũſſanct?. 6

etiã xpᷣs ⁊ pꝛ.nec hi ſunt tres fines ̊ vnus.b.

MWouet determinat dubium de duobus ſinibd cõ⸗

ſtituendis.d.

Querit differentia voluntatis ⁊ intentõnis ctſinis
ᷣm rationem. e.

Querit differentiã voluntatis a intentionis et fuis

ym rem. fſ.
BDi xxxix.
Mouet qoõnem ꝙ cum voluntas ſit de ebis que cbo⸗

mo nãliter hʒ. quare pctm̃ foꝛe dicat᷑. cum nulluz

aliud naturale peccatum ſit.a.
Opponit ↄtra determinatoõnem pᷣdictam vt clarius

agat de volũtate.inquirẽs q̃re actꝰ volũtat ſit pec

catu.ſi actus aliax potentiarũ nõ ſunt pcta.b.

WMWouet dubiuth quotnõ botho quĩ ſeruus eſt tccs
ti.naturaliter vult bonum.c.
Soluit dubium vm Erias opiniones. d.
Oſtendit tq actus E habeant boni vel mali ex
intentõne vel fine..
Inquirit vtrũ generaliter hoc ſit verum bonitas
operuʒ cauſetur ex bonitate intentionis recitans 1:
multoꝛum opiniones.b.
Confirmat alteram illarum opinionum autoꝛitate
Aug.qui iudicat opera ex intentõne ⁊ cauſa oter
ea que per ſe ſunt peccata.c.
Redit ad vſinnan h reliana d.
i. xlj
Mouet qõnem ⁊ determiat vᷣm qrundã opiniones.
an oĩs intẽtio vel actio ecoꝝ qͥ carẽt fide ſit mala.
Obijcit ↄtra determinatõnem pꝛioꝛem adiungẽs il⸗
li queſtioni quandam reſponſionem. b.

Ponit aliã determinatõnem quibꝰmodis actio eo⸗

rum bona eſt.qui fidem non habent.c.
Auerit vtrum omne peccatum exterius ſit volta⸗
rium ſeu a voluntate.d. W
Querit vtrum of̃e petm̃ ſit in voluntate.e.
Quõ intelligat᷑ illud nõ niſi volũtate peccat᷑.f.
Concludit de peccato interioꝛi ⁊ exterioꝛi 2 ſint vo⸗
luntaria.g.
i. .xlij.
Inquirit dr̃iam inter pctã ibpis 2 voluntatis.et de⸗
terminat m duplicem opinionem...
Ponit ⁊ reſpondet obiectõnibus qᷓ impugnare vi⸗
dentur opinionem magis ꝓbabilem. b. .

Querit q́liter reatus poſſit manere pctõ abeunte.⁊

inde accipit᷑ dr̃ia oꝛigialis ⁊ actualis pcti.qꝛ actu⸗
ale Ranſet actu et remanet reatu. oꝛiginale econ⸗
uerſo. c.
Oſtendit q reatus multipliciter accipit᷑ in ſcpᷣtura.
ex q̊ accipit᷑ dr̃ia moꝛtalis pcti ⁊ venialis. d.
Tangit quinq; ↄſuetos modos diuidẽdi pctã. .
Keronet dubitatõnem que oꝛtum habet ex vna il⸗
larum diuiſionum.f.
Quõ qðdlibet boꝝ ſcs ſuꝑbia ⁊ cupiditas dicatur ra
dix omnium ma genn e .
i. xliij.
Determinat de pcto in ſy pfnletiñ qa8 dickk etiaz pctiñ
ad moꝛtem ↄꝑando illud ad alia pctõꝝ gna.a.

Determinat quid ſit pctm̃ in ſpm̃ſctiñ ſᷣm aſſignati

onem per differentias eius magis notas que ſunt
obſtinatio ⁊ deſperatio.b.

Soluit dubium vtrum om̃is obſtinatio ſit peccatũ
Heterminat de vnitate finis reſpectu bonarum vo⸗

in ſpm̃ſanceum. c.
Ponit aſſignatoõnem peccati in ſpm̃ſanctũ differ
tias eius minus notas.d. j.
Pobi illixaſſignatõnis erplanatõnem. d. ij.
ubiungit diffinitiuam coöem aiſignaronem ve⸗
cati in ſpm̃ſanctũ pᷣm Ambꝛo.e.
Remouet dubiũ de vboꝝ tgr⸗ diſtinctõnc.f.
.xliiij.

Querit vñ ñi ſit potentia peccãdi. determiat &n nõ eſt

a deo ſᷣm quoꝛundam opinionem.a.
Oſtengit pluribus autoꝛitatibus potentiam pecca⸗
Determinat dobistn vtrum aliquanddo reſiſtevduz
ſit poteſtati. e. ⸗
Continuatiod̃ d ex ſcdo libꝛo ad tereiñ tranſit. d.

e

is
in

dutate
iter

mas
cioe⸗
if
ſoeſ⸗
2
nevi⸗ „
ntt.

gac⸗
leco⸗

Gen⸗

rrma

*

.
2*

¶ Celebꝛatiſſimi patris dñi bonauentureoꝛ⸗

dinis minoꝝ aplice ſedis Cardinalis.⁊ ſubli
mitat theologice interpᷣtis eximij ꝑluſtratio

in arcana ſecundi libꝛi ſententiaꝝ.

Olumodo hoc inn

ni ꝙ deus fecit bominẽ rectũ ⁊ ipſe ſe infinitis immi/

ne/

ſcuit queſtõnibꝰ.Sollicite ↄſideranti pꝛeſentis libri

ſcʒ ſecũdi ſententiaꝝ pꝛincipalẽ intentõneʒ et totalẽ
ↄtinentiã.illud occurꝛit ad qd ſuam inquiſitõneʒ di
cit ſapiens eſſe ꝓpductam Ecces.vij.in verbo pꝓpoſi.
to. Cum em̃ cuncta tentaſſet in ſapientia.⁊ plus de/

feciſſet qᷓ; ꝓfeciſſet.tandẽ hoc ſe inueniſſe fatet᷑. de

1 us fecerit bominẽ rectũ ⁊c̃. In quo verbo duo clau/

dunt᷑.ſcʒ q; boĩs recta foꝛmatio ⁊ rectitudo eſt a do.

2 ⁊ boc tangit᷑ cum dr̃ deus fecit hoiem rectũ. Aliud ẽ

ꝙ boĩs miſeria ⁊ obliquatio eſt a ſeipo.⁊ hoc tangit᷑

ʒ cum dẽ et ipſe ſe infinitis immiſcuit qõnibꝰ. In bis

aũt duobꝰclaudit᷑ terminꝰtotius bumane ↄphenſi

ꝛologus in li. II.

tudini non põt equari niſi rectũ.cum intcllectus no
ſter equat᷑ veritati.neceſſario rectificat᷑. Cũc aute,

equat᷑.qñ actualiter ſe cõuertit ad veritatem. Aeri- 4

tas em̃ in actu diffinit᷑ ꝙ eſt adequatio rei ⁊ intelle/

ctus. Intelligentia añt noſtra ad veritatem conuer-
ſa verificatur.ac ꝑ boc veritati equat᷑. ⁊ dum equat

rectitudini rectificat᷑. vnde ſine veritate nullus re/

cte iudicat.vt dicit᷑ in libꝛo de vera religi.⁊ qui aſpi
cit ad veritatem iudicat recte ſpᷣm ꝙ dominus dixit

ſymoni Luce.vij. Recte iudicaſti.i.recte dixiſti vł de⸗
creuiſti. ¶ Siliter rectificat᷑ dum voluntas ſumme
beatitudini ↄfoꝛmat᷑.Summa em̃ bonitas eſt ſum/
ma equitas ſiue iuſticia.tanto em̃ melioꝛ quis quan

to iuſtioꝛ. Sed vt dicit Anſel. Juſticia eſt rectitudo ꝰ

voluntatis.nihil autem ↄfoꝛmat᷑ rectitudini niſi re/
ctũ. Dum g volũtas bonitati ſumme ⁊ equitati con
foꝛmat᷑.neceſſario rectificat᷑. LCũc aũt ↄfoꝛmat᷑.cuʒ
ad ipſum ↄuertit᷑ diligendo.vñ Hugo.Scio anima
mea ꝙ dum aliquid diligis.in eius ſimilitudinẽ trãſ
foꝛmaris.Qui enim diligit bonitatem rectus eſt.Et

boc ſeſt qd dicit᷑ Cañ.j. ecti diligũt te. ſeecti enim

ad tuam bonitatem ſunt conuerſi.⁊ tua bonitas ad

eos inclinat᷑. Unde anima experta clamat ⁊ dicit.q;

bonus iſrael deus his qui recto ſunt coꝛde. Et quia
ſoli recti experiunt᷑.ideo rectos decet collaudatio.
Mibilominus rectificat᷑. dum virtus ſumme pote/

ab extremis.Extrema ſũt pꝛimũ ⁊ vltimũ.alpha ⁊ o.

pᷣncipium ⁊ finis.Oꝑatio inter bec eſt mediũ.ꝑ quã
efficiens ꝑuenit in finez. Illa ergo virtus recta eſt.
cuiꝰoꝑatio eſt a pꝛincipio pꝛimo.⁊ ad finem vitimũ

Quoniã g diuina virtus om̃ia oꝑatur a deo.et pꝛo/

onis.vt cognoſcat oꝛiginẽ boni.⁊ cognoſcendo reqͥ‚

rat.⁊ ad illam ꝑueniat ⁊ ibi requieſcat.Et vt cogno/

ſcat oꝛiginẽ ⁊ pꝛincipiuʒ mali.⁊ illud vitet ⁊ caueat.

eius deuiationẽ. Homis aũt ↄditio tangit᷑ cum dr̃.

deus fecit boĩem rectũ. Qualiter añt illud intelligit᷑
deus fecerit hoĩem rectũ explicat᷑ Ecci. xvij.c. vbi

vicit᷑ · Deus creauit bominẽ de terꝛa. hoc dicit q;tuʒ

ad coꝛpus.Et ſᷣm imaginẽ ſuam fecit illuʒ. hoc dicit

q;tum ad aie naturã.Et iterum ↄuertit illũ in ipſaʒ.

boe dicit q;tum ad gratiã ſupadditam que animaʒ
ↄuertit ad deum ꝑ virtutem habitus.⁊ ideo ſubiun
git. et hm ſe veſtiuit illum virtute. In hoc verbo
oſtendit᷑ ꝙ deus non tm̃ fecit hominẽ poſſibilem ad

rectitudinẽ.ſuam ei imaginẽ ↄferendo.ſed etiam fe

cit bominẽ rectũ ad ſe couertendo ipſum. Tunc em̃
homo rectus eſt. quãdo intelligentia adequat ſum⸗
me ventati in co ſo⸗

me bonitati in diligendo.⁊ virtus cotinuat᷑ ſumme
poteſtati in opando. Hoc autẽ eſt qñ homo ad deuʒ

„

ↄuertitur ex ſe toto. ¶ Pꝛmo igit᷑ bomo rectus eſt

cum intelligentia veritati ſumme equat᷑.equari au⸗

n dico non per oimodam ꝑfectionẽ vel impletio/

7

nem. ſed pꝑ quandã imitationẽ. Si em̃ veritas vt di

at Inß. eſt rectitudo ſola mente ꝑceptibilis. v recti·

fecit ad ſe⸗ ad deum
nõ ſolũ rectificabat᷑ ad id qd ſurſum.ſed etiaʒ ad id

pter deum. hinc eſt ꝙ rectiſſima eſt in opando. Mi-
bil autem ↄtinuat᷑ recto niſi rectum. cum ergo virtꝰ

noſtra ſumme poteſtati ↄtinuat᷑.abſq; dubio recti/

2

ficat᷑.⁊ ex boc homo nõ ſolum rectus.ſed etiam re/
ctoꝛ ⁊ rex efficit᷑. Oeut.penł.Et erit apud rectiſſimũ

rex ↄgregatis pꝛincipibꝰppli cuʒ tribubꝰiſracl.Hoc
autẽ erit in gloꝛia qñ virtus nr̃a ↄtinuabit᷑ diuie vir

tuti.tũc erimus om̃ipotentes volũtatis nr̃e ſicut et

eongne *pang nan. T ill Teau deus ſue.⁊ ideo om̃s reges. ⁊ ideo om̃ibꝰ ꝓmittitur
In bis etiã claudit᷑ tota intentio tractat?libꝛi pᷣſen/
tis.qui circa duo vᷣſatur.ſcʒ circa homis ↄditòneʒ ⁊

regnũ cel . Fecteigi⸗ deus boiem rectũ dũ ipᷣm
ↄuerſum. In ↄuerſione em̃ hois ad deum

qd deorſum. Homo em̃̃ in medio ↄſtitutꝰ dũ factus
eſt ad deũ ↄuerſus ⁊ ſubditꝰ.cetera ſunt ei ſubiecta.
ita ꝙ deus omnẽ veritatẽ creatã ſubiecerat eiꝰ intel/

lectui ad iudicandũ. omnẽ bonitatẽ eius affectui ad
vtendũ.omnem virtutẽ eiꝰptãti ad gubernandum.

Er boe nanq; ꝙ intelligentia cõuerſa eſt ad diui/
nam veritatẽ vendicat ſapiam ꝑ quã oia diiudicat.
bm ꝙ dẽ Sap̃. vij. Ipſa dedit mihi omniũ qᷓ ſunt ſci

entiã. vt ſcirẽ oꝛbis terꝛaꝝ diſpoſitõez;. ⁊ virtutes ce/

loꝝ.initiũ ⁊ ↄſeruatiõez ⁊ medietateʒ tempoꝝ.anni

curſus ſtellaꝝ diſpoſitõnes. naturas aialium. ⁊ iras
beſtiaꝝ. vires berbaꝝ.vim ventoꝝ.⁊ cognitões ho/

minũ.dꝛias vᷣgultoꝝ.⁊ vᷣtutes radicũ.⁊ gcunch ſunt
abſconſa ⁊ impꝛouiſa. AUñ ⁊ adam om̃ibꝰnoia impo
ſuit. Subiecit nibilominꝰvolũtati oia ad vtendum.
vt poſſet oĩa in vſum ⁊ vtilitatẽ ſuã ↄuertere. Ans
õ.Om̃ia ſubieciſti ſub pe.ciꝰ. Añ apls dicit ad deuʒ
ↄuerſis.j.Coꝝ.iij.Om̃ia vꝛa ſunt. Subiecit etiã vir

tuti ad gubernandu Geñ.j. Subijcite eã. ſe; terꝛaʒ.

12 dminamini piſcib?manis ⁊ volatilib ccli. Iſta at

i5

10

15

BR

Balance Q

N Focus O

10

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

Copyright 4/1999 VXVMaster Gmba www.yXyVmaster. Com