5 ⁊c. ¶ Item quecũq; ſic ſe babent ꝙ bñt diuerſas

drñas diuidentes.illa differũt per eſſentiã.ſʒ gꝛatia

diuidit᷑ per pꝛeueniẽtem ⁊ ſbᷣſequẽtem.virtus vero
er l . em quecun⸗/
q;ʒ ſic ſe babẽt ꝙ vnũ remanet reliquo recedente.illa

ſunt ꝑ eſẽtiam diuerſa.ſed virtus aliquo mõ rema/

net poſt perpetratõem culpe.gꝛatia vero gꝛatũfaci/
moc ·¶ ¶ Ieʒ quecũq; duo ſic ſe ba
bent ꝙ vnũ remanet indiuiſũ.reliquũ vero diuidit᷑

7 multiplicat᷑.illa eſſẽtialiter differunt.ſed gꝛatia in

vna anima eſt vna ſicut oſtẽſum eſt ſupꝛa. virtutes
vero multe.ſicut oſtẽditur.ſ.⁊ aplłs dic.j.Cor.xiiij.
IHunc aũt manẽt fides ſpes ⁊ charitas.tria bec ⁊c.
neceſte eſt igit᷑ gram ⁊ virtutes gꝛatuitas differre ꝑ
eſſentiaʒ. e
ꝙ circa boc diuerſi diuerſimode ſẽſerunt. ¶ Quidã
eñ̃ dicere voluerũt ꝙ gꝛatia nihil aliud eſt qᷓ; virtꝰ.
Intellexerũt em̃ q gꝛa nõ eſt aliud qᷓ; queda rectifi-
catio potẽtiaruʒ anime reſpectu eius ad quod ſunt.
Hanc aũt rectificatões quia ſupꝛa naturã eſt.nõ pᷣt
facere niſi deus. Et qm̃ talẽ rectitudinẽ faciendo in
anima dat virtutes ipᷣis potẽtijs.vt rõnali fidẽ.con
cupiſcibili charitatẽ. ⁊ iraſcibili ſpem.ideo dicũt gꝛa
tiã crcatã nibil aliud eſſe ꝙᷓ virtutẽ gꝛatuitam.diffeꝛ
re aũt ſola ratione ddi.quia gr̃a dicit᷑ inq;tum deus
ꝑ illã rectitudinẽ aiam acceptat ⁊ appꝛobat.virtus
vero inq;tũ anima ſic rectificata habet exire in oꝑa
ardua ⁊ laudabilia. A vero dixerũt ꝙ gr̃a ⁊ vir
tus gꝛatuita eſſẽtialiter differũt ſicut pᷣncipiũ ⁊ pᷣnci
piatum.⁊ ſicut ſba ⁊ virtus.Sicut em̃ potentia ani-
me nõ eſt ipᷣa aie eſſẽtia.ſed potius emanat ⁊ ꝓcedit
ab illa. ſic virtus qᷓ̃ ꝑficit potẽtiã non eſt ipᷣa gr̃a que
pficit anime ſbam.ſed potius aliquid egꝛẽdiens ab
ipᷣa. vt ſicut anima eſt quoddã totũ potentiale.ſic et

gꝛatia ſit quoddã totũ potẽtiale.eſt em vna ſʒ ſe in-

iỹtũ reſpicit ipam anime ſbam. eſt tamẽ oꝛigo pluri-
um inq; tum influit in ipᷣas potẽtias.AVñ dicũt illas
virtures nõ ſolũmodo differre inqtũ ſũt virtutes.ſᷣ
etiam inqᷓ;tũ gꝛatuite.vt ſit alia gra ſpalis a qua fi /
des dicit᷑ gꝛatuita. alia a qua ſpes. alia a qua chari/
tas gꝛatuita nũcupat᷑. Quelibct aũt haꝝ poſitionũ
⁊ ſi ꝓbabilitatẽ babeat.nihilominus tamẽ ſi quis in
terius aſpiciat. videbit aliquo mõ vtrãq; a veritat/

7

tramite veclinare. Mam puma que dicit ꝙ gr̃a nibil

aliud eſt qᷓ virtutis habitus.neceſſe babet dicẽ aut
ꝙ omnes virtutes ſint vna virtus. aut ꝙ in vno bo
mine ſint multe gꝛatie gꝛatumfacientes.quoꝝ vtrũ

qʒ eſt impꝛobabile.⁊ vnũ eſt impꝛobatũ ſupꝛa.⁊ ali/
ud eſt ſatis impꝛobabile. videlicet ꝙ om̃es virtutes
ſint vna virtus. ⁊ ipꝛobat᷑ ſuo loco. Heceſſe hʒ etiaʒ
dicere. aut ꝙ gratia gꝛatũfaciẽs non totalit᷑ tollitur
pꝑ culpã. aut ꝙ poſt peccatũ nihil remanet de virtu⸗
te aliqua. Et pꝛimũ hoꝝ eſt cõtꝛa cõem doctoꝛũ ſen⸗

tentiam. ſcom vero eſt cõtra ſenſibilem cxꝑientiaʒ

ad pᷣdictoꝛũ intelligẽtiã eſt notãdũ i S

cerhrogle⸗
uli
Cignonne
Gtitot
ſantholtn
lenopotete⸗
Farcclrine
geinainteriu
ſfon daiturbe
Gugnoci
niſetper
kin non
Alnentolätl
cntij ſotſoco⸗
Mmilunanduuen
leſveſiininpla
ſnuo intal ai
ſoscitohiunmt
ſigcſtti din⸗
er Sinitag
nuti
0ſhtnitſcacöe
Prie Oimntan
inedaäuckhe⸗
ſitesgorcsoſin

gtisatutunben

vospinoch
ſuckſcescidie
reſcinſcto⸗
ſtunn aalauon⸗

Nocraud, Aen

Gtane timneiw⸗
Pütlickpra
Ngtugmuche
tina ogger
mloltiwnine

tcheotonpenr⸗

megropei
plliurg

R
7„

=
EE
S
—
=
S=

Nehcat gee
15 heiſ

ezneg.

icontn N

möigungene
taidott
hntehiomn
robitdute
efanüß
tan Nrnsren
Gnqgean⸗
onregenel
l
odgurifti/
uig doſeſebe
auu oddirice
mn ſgatni
diaens
gedeß Ci⸗
dunns ubei⸗
Spwuns din
Urclskniͤcktnid
eGnn.
idi udckät.
Aludczancinuß
custteobr.
npnnmickiſ
ctindnſunget
isſtinii0
len dwnid
imianmunoſ
ninuktiiums
Etmyrh ins
ubehrnenc
NNiritgchnint
iangnagigfte
Schtnen
auscnnnttot
Gwnckhegr
iiitcginet
mnimnteſet
cmñ ußli⸗
teniniphlni
i Cinarſ
üstguf⸗
Auaqon,

üͤthir Mipi⸗

jinetmiihei
no wigzr
enatghin

14

tſeheſi
ms Autgiüfn .
catts ge
,rvoi

14

⁊20 per cauſã.

-

22 oꝛdinat᷑.

2

laeo modus iſte dicẽdi nõ moclicã babet ealũniatn.
Alius etiã a veritate deuiare dicit᷑. Pꝛimo in eo ꝙ
ponit ꝙ gratia pꝛimo exiſtat in ſ̊a. ⁊ poſtinodũ in/
ſuat in potẽtias.hoc em̃ impꝛobatũ ẽ ſupꝛa.Secũ/
do vero in eo ꝙ ponit in vno ⁊ eodem bomie eſſe di
uerſas gratias gꝛatũfaciẽtcs.⁊ hocipᷣm ſuꝑꝛa impꝛo
batũ eſt. Anus em̃ eſt decoꝛ qui datur faciei anime.
ex quo non oiſh⸗ acceptat᷑.immo etiam babitus
eius ⁊ opera. ¶Et ideo eſt tercius modus dicẽdi.qꝙ;
quẽadmodũ cum dico lumẽ ⁊ coloꝛem illuminatũ.
dico aliã ⁊ aliã foꝛmã.licet vna ſit oꝛdinata ad aliã.

⁊ quodãmõ altera cõpleat᷑ ex alterius pꝛeſẽtia. Si⸗/
militer intelligẽdum eſt de gratia ⁊ virtute gratuita

Quẽadmocdum em̃ coloꝛ qualitas eſt coꝛpoꝛis ter/
minati q̃ a pꝛeſẽtia luminis influxi venuſtatur ⁊ cõ/
pletur vt poſſit mouere viſum.ſic virtus que eſt ha/
bilitatio potẽtie.abſq; gratia gratũfaciẽte iufoꝛmis
eſt. ſicut coloꝛ ſine lumie.ſed ea adueniẽte ex qua to/
ta anima in ſe ⁊ ſuis potẽtijs decoꝛat.foꝛmari ⁊ vi/
uificari dicũtur habitus virtutũ ⁊ effici deo accepti.
Et quẽadmodũ ex lumie infuſo et coloꝛe nõ fit vnũ
eſſentiã ſed per oꝛdinem. Et iterũ lumen inqᷓtũ il
uminat aera coniũctum coꝛꝑi terminato.⁊ inqꝙ̃tuʒ

coloꝛem reddit luminoſũ.non eſt aliud ⁊ aliud ꝑ eſ-
ſentiã.ſed ſola cõparatõe differẽs ⁊ ſᷣm eſſe. Et ſicut

vnũ lumen diuerſos poteſt coloꝛes ad actũ reduce/

re ſine ſui mitiplicatõe. ſic i influẽtia gratie ⁊ habitu

virtutis intelligẽdum eſt eſſe.ſcilicet ꝙ gratia ſuꝑpue
niens cũ habitu virtutis queʒ ifoꝛmare dicit᷑ nõ fac
vnũ ꝑ eſſẽtiã.ſed ideo infoꝛmat.quia ad finem ſuuʒ
oꝛdinat. Similiter gratia a qua anima dicit᷑ eſſe do
grata. ⁊ a qua aliqua virtus dicit᷑ eſſe gratuita non

dDiffert niſi ſola cõparatõe.ſicut pꝛimũ expoſitum eſt

ĩ lumie. Similiter vna eſt gratia a qua oẽs virtutes

gnime dicũtur eſſe gratuite. Cõcedẽdum eſt igit᷑ ſic

rõnes plures oſtẽdunt.qꝙ habitus gratie gratũfaciẽ

19 tis. ⁊ virtutum babitus ſunt diuerũ.¶ Ad illud er/

go quod pꝛimo obijcitur de mgr̃o qui dicit ꝙ gra/
tia eſt fides cũ dilectione.dʒ ꝙ illa pᷣdicatio nõ eſt
per eſſẽtiam ſed ꝑ quãdam cõcomitatiam ⁊ ſignifi/
cãtiam.⁊ aliquo modo poſſet reduci ad pᷣdicatõem
d illud qð obijcit᷑ ꝙ diffinitio gratie
cõuenit virtuti.ddᷣm ꝙ illa notificatio vel nõ eſt p/
pꝛia.vel ſi eſt ꝓpꝛia.nõ eo mõ cõuenit virtuti quo dẽ
de gꝛatia. gratia em̃ eſt ſicut donũ pꝛimũ.excellẽtiſſi⸗
mũ inter dona creata.⁊ ſic donũ quod cõplectit᷑ to/

tam bonitatẽ donãtis.ſic aũt intellecta hac notifica

2 1 tione non competit virtuti. ¶Ad illud quod obijci

tur ꝙ gratia cooperãs eſt virtus.dicẽdum ꝙ ille ac
tus non aſſignatur gratie ſᷣm ſe.ſed ʒ ꝙ eſt oꝛdina/
tiua virtutis.⁊ ſic dicit᷑ li. ar.cooꝑari. Nec ex boc ſe/
quit᷑ ꝙ idez ſit q virtus.immo ſi ſic argucret᷑ eſſet
ꝓↄñs.ſicut ſi ita argueret᷑.coloꝛ mouet vſũ.⁊ lux mo/

uet viſum. coloꝛ nõ differt a luce.Et per boc patet
reſpõſio ad ſequens.qm̃ viuificare.⁊ acceptũ redde
re. ⁊ opus meritoꝛiũ facerc.aliter cõpetit virtuti.ali·
ter gratie. Gratie ei competit pꝛimo.virtuti vero ex

oↄñi. videlicet:quia ab influentia gratie foꝛmatur et
Ad illud qð obijcitur ꝙ ſi habitus ſunt
diuerſi. vnus nõ denoiat alteꝝ.dð ꝙ eſt denoiatio ꝑ
inbherẽtiam.ſic albedo.albũ denoĩat coꝛpꝰ.⁊ denoia
tio ꝑ circũiceſſionẽ quãdã in qua aliq̃ duo ſic ſe hñt
wv vnũ babz oꝛdinare alterũ.ſᷣm ꝙ dicit volũtas de⸗
liberãs.⁊ iuſtcia pꝛudens.⁊ ꝑ hũc mocdũ virtꝰ dicit

acceptat: Ge“

eſfe gratuita. ¶ Ad illo qd obijcit᷑ ꝙ circũſcripto oĩ 23
habitu c.dð̊ ꝙ a charitate nõ pᷣt circũſcribi gra. qꝛ
ſp noiat charitas virtutẽ foꝛmatã. Si quis ãt voca
ret cparitatẽ habitũ amoꝛis quo natus eſt bõ diligẽ
den ꝓpter ſc.⁊ ſuꝑ oia.ſic ⁊ quaſi mõ no poſſit abſq;
gra repꝑiri.pᷣt intelligi ſicut in adã ⁊ in pꝛimo angelo
ante lapſuʒ fuit.vt ſupꝛa di.iij. patuit. Et ſic patet q;
gra eſt alis q; virtus.pʒ ctiã ꝙ eſt aliud qᷓ; potẽtiaꝝ

rectificatio. MHa in hoĩe qᷓtũ ad ſtatũ innocẽtie erat
potetiarũ rectitudo anteqᷓ; eſſet gre gratũfaciẽtis in

fuſio. ⁊ hoc melius videbit᷑.ĩ. cũ aget de neceſſitate
gfe ᷣm ſtatũ innnocẽtie.
Aueſtio. iij.

¶ De gratia in cõparatõe ad gloꝛiã. Et eſt q. Atrum

differt ꝑ eſſẽtia.⁊ ſic.videt᷑. Gr̃a gratufaciens et
ſi nõ ſit fides.tñ nũqᷓ; eſt ſine fide.qꝛ ſine fide impoſ/

ſibile eſt placere deo.gloꝛia aũt nullo mõ cõpatit᷑ ſe⸗

cũ fidem.& neceſſe eſt gẽam ⁊ gloꝛiã ꝑ eſſẽtiaʒ differ

re. ¶ Itẽ ga gratũfaciens ſe babet ad gloꝛiã ſic via

ad te minũ.⁊ ſicut id qd eſt ad finẽ.ſi igit᷑terminus
neceſſario diſtinguit᷑ a via. ⁊ finis ab eo qð eſt ad fi
neʒ diſtinctõe eſſẽtiali.pi rõne videt᷑ ꝙ gꝛa ⁊ gloꝛia.

¶ Itẽ ſicut ſe babet culpa ad ſuppliciũ ita ſebabet

gra ad pꝛemiũ.ſed culpa ⁊ pena eterna differũt eẽn
tialiter. ̊ ꝑi rõne gratia ⁊ gloꝛia. ¶ Itẽ coꝛruptibile

⁊ incoꝛruptibile differũt ꝑ eſſẽtiã.ſed ga ẽ coꝛrupti⸗-

bilis ⁊ amiſſibilis.ſicut ſupꝛa oſtẽſũ fuit:gloꝛia vero

oino eſt incoꝛruptibilis. c. ¶ Itẽ qð eſt coguoſci
bile ab habẽte. differt per eſſentiaʒ ab eo qdð non eſt
cognoſcibile.ſed gloꝛia ab oĩ eo qui habet eã cogno/

ſcitur.nullus em̃ eſt gloꝛioſus qui neſciat ſe eſſe glo⸗
rioſum. gratia nõ. differt ꝑ eſſẽtiazʒ a gloꝛia.¶Sed

cõtra. Sicut ſe habet charitas vie ad charitatẽ pa⸗

„

trie. ſic ſe habet gratia ad gloꝛiã.ſed charitas vie nõ

differt ꝑ eſſẽtiam a charitate patrie.ſicut em̃ dicitur

j.Cor. xiij. Charitas nũqᷓ; excidet.̊ pari rõne gratia
a gloꝛia. ¶ Itez xpᷣs ab inſtati ſue cõceptõis babu/

it gloꝛiã.⁊ habuit gꝛatiã.ſʒ gratia illa quã habuit fu-

it ad cognoſcẽdum ⁊ amãdum deũ.ſtatim em̃ cũ cõ

ceptus fuit cognouit ⁊ amauit cognitõe ⁊ delectati
one cõpꝛehẽſionis. igitur in ipᷣo gratia non differe/
bat a gloꝛia.
rem Fm eſſẽtiam.ſed gratia dicit affimilatõem anie

tem perfectũ ⁊ imꝑfectũ nõ variãt

ad deum ſm ſtatũ impfectõis.gloꝛia vero ſᷣm ſtatũ
perfectõis. ⁊c. ¶ Item aut gloꝛia reddit acceptuʒ
deo. aut ñ. Si nõ. nõ tãtuʒ placet deo gloꝛia quãtũ

gratia. g& nec ſtatus patrie quãtum ſtatus vie.quod

eſt incõueniens. Si ſic. ̊ cum iſte ſit

ſt inco cum iſte ꝛius actꝰgra
tie. neceſſe eſt gloꝛiam eſſe gratiã.J

quãdo ali

quis de gratia trãſit ad gloꝛiam. aut perdir gratiam
aut non. Si perdit gratiã. ̊ videtur ꝙ deſinat eſſe
gratus deo. ⁊ q gloꝛia ⁊ gratia habeant adinuicem

repugnãtiam quoꝝ vtrũq; falſũ eſt. Si non perdit.
cũ gratia ſit vita anime.ſicut oſtẽſum eſt ſupꝛa.et in

vna aia tm̃ ſit vna.aut gloꝛia non erit vita.aut gra/

tia ⁊ gloꝛia erũt idem ꝑ eſtiam.ſed conſtat q; glia ẽ
. ¶ Ducſtio eſt igitur qualiter ſe bẽat gra⸗
tia ad gloꝛias.ſi em̃ ſunt idẽ.qualiter trãſcũt ab vna
adalia.⁊ quare ſoꝛtiũtur diuerſa noia. Si vo diuer/
ſa ſunt. vt quid gloꝛia appellat᷑ gratia. Unde ẽ ctiaʒ
iſta diuerſitas.cũ diuina gratia omni ſtatui cõueni⸗

t. ſiue ſtatui vie ſiue ſtatui patrie. vtroſq; em̃ deus

eptat: dʒ ꝙꝙ tã gꝛatia gratũfaties ꝙᷓ; gloꝛia 2 4
noĩiat diuinã influẽtiam ꝑ quã anima baher deum
s

et deus babitat in aia. Habere aũt cotingit duplici⸗
ter. Ael pfecte. ⁊ ſic habet hõ deñ in rõe quieſcẽtis.
UVel ſemiplene.⁊ ſic habet hõ deũ in rõne tendẽtis.
Pꝛimũ ſcilicet quies. oↄpetit ſtatui patrie.ſcm ſcili
cct tẽdẽtia cõpctit ſtatui vie.⁊ ideo paimi eſt giodie,
ſcom eſt gratie. Et qꝛ pꝛimũ eſt pꝛemij.ſcᷣm ent me-
riti. ideo gratie attribuit᷑ actus merẽdi. gloꝛie vero
actus regnãdi.Om̃ igit idem pᷣt eſſe ꝑ effẽtiam ma/⸗
is pfectũ 1 minus fectũ.hinc eſt ꝙ gratia ⁊ gloꝛia
vm ꝙ diſtinguutur im moduz habedi deuz differũt
ſolũ ᷣm ſtatũ. Et qm̃ nos babere deũ non eſt alið q;
eũñ babitare in nobis.iõ gratia ⁊ gloꝛia nõ ſolũmo⸗/
do diſtin guũtur õm modũ habẽdi deuʒ.ſed etiq ſᷣm
rõem abitãdi deũ in nobis.Cũ tamẽ dico deũ ba⸗

*

bitare in hoie. duo ex boe dico.ſcilicet diuinã digna⸗

tõem qua boĩem acceptat ⁊ ſibi confederat.⁊ ꝑ ↄñs

bpũanã exaltatõez. ex qua homo ea que dei ſũt exccl-
lẽter ꝑticipat.Et ideo illa influẽtia per quã deus in
nobis habitat dicit᷑ eſſe gratia m pꝛimã ↄpatõem.
videlicet. inqᷓtũ deus bomini condeſcẽdit.⁊ dicitur
eſſe gloꝛia ẽtum ad ſam. Ad ſcdᷣam cõparatiõem
Fm boc videlicet ꝙ hõ per illã inbabitatõem ſubli/
mat᷑ ⁊ ad magna conſcedit. ſm iſtam cõſideratiõeʒ
2 ſm iſtu moduʒ. gratia ⁊ gloꝛia nõ differũt niſi ſola
cõparatõc. AUnde vita eterna noĩatur gloꝛia. ⁊ noia.
tur etiã gratia Ro. vj. Gratia at dei vita eterna. Et

ſic patet reſpõſio ad qonẽ ꝓpoſità. Concodeduz eſt

eñrm̃ ꝙ gratia Karglacene Bc nõ differũt ꝑ eſſẽ

tiam. ſed ſi differũt aliquo mõ. hoc eſt m cõparatõ/
nẽ aliam ⁊ aliã. ⁊ ſic ſimul ſũt in eodẽ.ſicut in beatis

et in xpo. qui dicũtur babere gram ⁊ gliam. vel ᷣm
ſtatum aliũ ⁊ alium ᷣm ꝙ ſucceſſiue eidem inſunt.

2* 7

quia pꝛimo ineſt gratia in ſtatu vie. ⁊ poſtmodum

—

26

25 et poſtmodũ cõſũmai

gloꝛia in ſtatu Patrie dr o em̃ gratia inchoatur.
Z illud ergo quod pꝛimo

1
obijcitur in cõtrariũ q dr imul eſt ců fide. vð p
boc eſt rõne ſtatus. Fides em̃ qᷓ dicit enigmaticam
viſionẽ ſimul poteſt ſtare oũ gratia 'm ſtatũ impfe/
ctionis. non aũñt pᷣt ſtare ſᷣm ſtatũ plenitudinis.qui
excudit omne qð eſt ex ꝑte. AUnde ex illa röne nõ pᷣt
concludi ꝙ gra ⁊ gloꝛia differãt p eſſẽtiam ſiue bm
babitũ. ſed ſolũ ᷣm ſtatũiſAd illð qð obijcit᷑ ꝙ gra
tia ſe habet ad gloꝛiã ſicut via ad terminũ. ddʒ ꝙ; B
dicit᷑ rõe ſtatus et additois eius qð gloꝛia ſuperad/
dit gratie. ſicut ꝑfectũ addit᷑ imꝑpfecto cũ ip ꝑducit

ad cõplemẽtum. ⁊ q;tũ ad ſtatũ benc concegeda en
wꝙV diuerſitas eſſe poteſt inter gam ꝛ gloꝛa. ¶ Ad ü⸗
27 ſud quod obijcit᷑ ꝙ ſic ſe habet culpa ad ſuppliciu

⁊c.dm qꝙ; nõ ẽ ſimile.quia culpa pꝛincipaliter ineſ

ex pꝑte anime. ſuppliciũ vero aliqð ex parte coꝛꝑis.

conſiſtit in ſtola coꝛꝑis erit ab ea diuerſa.

gra aũt ⁊ gloꝛia inſũt anime ab eodẽ.⁊ jm idẽ. ⁊ ad
idem. videlicet in cõparatõe ad denʒ. Poſſet tñ dici
wꝙ aliqua culpa pena eſt.ſicut videbit᷑.ſ.⁊ ita aliqua
pena differt a culpa. ſic etiã in gloꝛia. Illa cm̃ i qua
cõſiſtit pᷣmiuʒ ſbale eadẽ eſt cũ gratia.ſed Jenis n
il

28 qð obẽ ꝙ coꝛruptibile ⁊ icoꝛruptibile varist eſſẽtiã.

2 gfcente. dm ꝙ illud nõ concludit drñam ſ̃m eſſenti

dð ꝙ ill nõ bʒ locũ niſi vbi coꝛruptibilitas ⁊ incoꝛ
ruptibilitas venit ex natura pꝛincipioꝝ cõponẽtiũ.
boc añt non eſt in ꝓpoſito.qꝛ immutabilitas gloꝛie
venit deſurſũ.coꝛruptibilitas gratie deoꝛſũ.vidclicʒ
a li. ar. vertibilitate. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de cogno

am. ſola em̃ drñs im ſtatũ pᷣt facere vt videat quog

ꝑ gratiã contingit mereri ipᷣm gratie donũ. 4 t
tunc eſt perfectio in actibus ⁊ babitibus anime qn-
do agens reflectit ſuꝑ ſeipᷣm.tunc em̃ quis perfecte

illud per quod meret᷑.

eſt per gratiã mereri iᷣm donum gratie.

l

— —

pꝛius videri nõ poterat. ſicut aliquis non cognoſcit
affectõem ſuã quãdo nõ eſt intẽſa.ſed qñ poſtmodũ
intẽditur. tũc defacili depꝛehẽditur ⁊ cognoſcitur.
Item coloꝛ in tenebꝛis nõ eſt viſibilis. ⁊ in lumie eſt
viſibilis. ⁊ tamẽ coloꝛ nõ differt eſſẽtialiter.ſic nec di
uerſitas modi cognoſcẽedi reſpectu ge ⁊ gloꝛie babʒ
eas diuerſificare eſſentialiter. Et ſic patet reſponſio
ad omnia queſita. l

Onſequẽter querit᷑ de gratia in cõparatiõe
ad meriti exercitiũ.Et circa boc tria querũt
DBDPuñmsõ queritur vtrũ ꝑ gam cõtingat me⸗
reri ipᷣm gꝛatie donũ.Scdo querit᷑ vtrũ ꝑ gram cõ⸗
tingat mereri ip̃m gr̃e augmẽtũ.Tertio querit᷑ vtꝝ
per gram contingat mercri ipius gratie cõplemẽtũ.
videlicet gloꝛie pemſiuium.
eſtio.f. d 4

¶ Vetrũ p gꝛatiã contingat mereri ipᷣm gratie donũ iã

habituz. Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo ꝑ ſimile in coꝛꝑibus.

Bonus em̃ miles ſtrẽnue militãdo meretur equũ a

domino ſuo ſibi gratis datũ ꝑ vſuʒ ipius equi.ergo
ſi tãte eſt efficacie vſus rei ſpnalis i merẽdo rẽ ſpna/
lem.ſicut rei coꝛpalis in merẽdo rẽ coꝛpalẽ.videt᷑ ꝙ
ꝑ gratie bonũ vſũ.meꝛeat᷑ quis donũ gre iã aceptũ
¶ Itẽ að pᷣt in maiꝰ pᷣt in minꝰ.ſed per vſuʒ gratie
cotingit mereri gloꝛiã babẽdã. multofoꝛtiꝰↄtingit
mereri graʒ iã habitã. ¶ Itez vnuſquiſq; magis eſt
efficax ad merẽdum ſibi qᷓ; alij.ſed viri iuſti in q̃bus
eſt gratia.oꝛãdo merẽtur alijs pᷣmã gratiã. ſicut diẽ
Aug.de pꝛedeſtinatõe ſãctoꝛũ.g multofoꝛtiꝰ homo
bene vtendo dono gratie efficit᷑ dignꝰhabitu gratie
quẽ accepit. O autem vnuſquiſq; magis ſit cfficax
ad merẽdum ſibi ꝙᷓᷓ alij ꝓbatur ꝑ illud qð dicit᷑ ſuꝑ
illud Math. ix. Uidens ihs fidẽ illoꝝ.ibi glo. Quꝗ
tũ valet vnicuiq; fides ꝓpꝛia.ſi tantũ ꝓfuit aliena:
q.d. multo plus. ¶ Iteʒz qtum placet deo petitio ⁊
oꝛatio ꝓ habẽdo.tantũ placet ei gratiarũ actò ꝓ iaʒ
babito.ſed aliquis ex charitate oꝛans meret᷑ obtine
re quod petit.ſi petit pie ⁊ ꝓ ſe.perſeuerãter ⁊ ad ſa
lutem. pari rõne qͥ gratias agit ⁊ pie ⁊ perſeueran
ter ex charitate.dignus efficitur eo quod iã accepit.
Dem ſicut ſe habet charitas ad amãdũ. ſic ſe bʒ
gratia ad merẽdum.ſed per charitatẽ nõ ſolũmodo
contingit amare alia. ſed etiam ipᷣam charitateʒ. ſic
vult Aug. ⁊ in pꝛimo libꝛo habituz eſt. ergo p ⸗
Diez

intelligit quãdo intelligit ſe intelligere. ergo non vi⸗
detur eſſe ꝑfectum meritũ.niſi quis mereatur etiam
Scd contra. meritũ pꝛe/

miũñ relatiue dicũtur. ſicut pater dicit᷑ relatiue ad fi-

lium. ergo ſicut idẽm non poteſt eſſe pater ſuiip̃ius.

ſie vnum ⁊ idem nõ poteſt eſſe meritum ſuiipᷣius.&
per gratiam nõ contingit mereri ip̃ius gratie donũ
babitum.¶ Item meritũ ⁊ pꝛemium habent oꝛdi/
nem ſicut via ⁊ terminus.⁊ ſicut diſpoſitio reſpectu
eius ad quod diſponit. neceſſe eſt ꝙ meritum pꝛe
cedat pꝛemium vel tẽpoꝛe vcl natura.g r

tẽ gra⸗

tuitum ⁊ debitum opponũtur.ſed quãto aliqd ma/

gis cadit ſbᷣ merito. tãto magis habet rõem debiti. ſi⸗
igitur vſus gratie nõ aufert ipᷣi gratic eſſc donũ gra

tuitum. imo potius addit.videtur ꝙ ꝑ ipᷣm vſũ gra

tälttor/
itü
Aiutuc
ſmn anin
nur
ewireen.
inmn
ain
4
niniiun
cnnnipo⸗
innm in ni
Aunrund
Gnci aſond⸗
Cluntuncanen
icohu fue
ifgenfunn
kpcunau
Cnctotneoippr
nummü
etpnmi,f
llonococpat
tsiannoͤeſe
Nlieizumgeti⸗
gertot non
gitoeſengnu
Fltin tn
tolort umpcr⸗
guigi hortin
ſegtodt henin
rit udve
rüdeſinltudnen
tckſcnucauaee
Netnöengemtn id
Cnübebtunnae
ſoateckdcten
Cicgechenohun
graſtiunbehtun
ſdinidtennge
hounſarinuge

Ceitalcheznd
igen ſeil⸗
hinnis oickn
Uefmtrennian
lotnioni.

Apoog
ſkee
ungmiidd
gManitope
ſopkani ticz
uufndnngn
atmignen,
tnnguntif
fugminon
Weenvrir
ler hthng⸗
ptinlberit
luin glmn
unghenti
Prboeirln
lauet
agfnbbi

düing
Uiſette⸗
Negiedih
N lcherie

nimde
Nernceeit
cgrte
enogti

ecoenit,

gie ddi
gleincahan.
omaruntni⸗
Hhusenlapp
inihnißin⸗
iagglrici
wügtänhi
herſgue
minierſugt
Uuicuig nuzss
dmnüfni

mägriſadd

muitſenheto
dtehngrt
lz mngeſecfel
lupati
Araigo
i utar
Audegei
nnmi dgi
wosationch
rinand

1erenen

Gcnogiiucnt
lanut ſel
iiſint
mcntnß ſ
Kde
Cnoni. 905
ebusautnec⸗
usſeft
obeten
Sngengtin
üittuiſ

bẽdam. ꝙ ipᷣe poſſit ſibi mereri gratiã habitaʒ. Oð

tie nullo mnodo dtingat mereri gratie donũ. ¶ Itẽ
quãtũ vnũquodqʒ placet deo tantũ eſt meritoꝛium.
ſed vſus gratie non placet deo niſi ꝓpter ip̃am gra⸗/
tiam. ergo non plus meret᷑ vſus gratie cũ gratia q̃ʒ
gratia per ſeipſam. ſed donum gratie eoipo ꝙ babe/⸗

tur non meretur ſe.ergo pari rone nec vſu gratie cõ/
30 tingit mereri iam habitum gratie donũ.ſR. dom ꝙ-

vſum gratie conſequẽtẽ nõ contingit mereri ꝑ babi
tum gratie pᷣccdẽtem.nec qᷓ;tum ad meritũ congrui.
nec q;tum ad meritũ condigni. Quãtum ad meritũ
congrui nõ. ꝓ eo ꝙ vſus gratie ad ipᷣm habituʒ non
cõparatur ſicut meritũ ad pꝛemium.tum quia non
oꝛdinatur ad ipᷣim bhabitum ꝓmerẽdum ſed ad alis.
tum etiã quia non habet oꝛdinari ad illud niſi ſicut
ad ſuum fundamẽtum ⁊ oꝛiginem. Meritũ aũt om
ne ſiue congrui ſiue condigni oꝛdinatur ad pꝛemiũ
tãq; quedam via ⁊ diſpoſitio pꝛeambula.multomi/
nus vero qtum ad meritũ condigni per vſũ gratie
contingit mereri ip̃m donũ gratie qð eſt ipius vſus
principium.tũ quia ipᷣa gratia qtum eſt de ſua pᷣma
rõne ⁊ pꝛimaria infuſione.ſic habet rõeʒ gratuiti.vt
nullo modo cõpatiatur rõem debiti. Si em̃ eſſet ex
meritis.iam nõ eſſet ex gratia. Lum cetiaʒ qꝛ ſi vſus
gratie ip̃am gratiã mereretur.quãto magis ipᷣa be/
ne vteret᷑.tanto minus ꝓ ipᷣa teneret᷑ eſſe eo gratꝰ.
ꝙ ſi hoc repugnat perfectioni meriti.planum eſt ꝙ;

gratiã nõ ↄtingit mereri. Hec merito ↄdigni.qꝛ tũc
tolleret᷑ ꝑfectio gre ⁊ ꝑfectõ meriti.nec merito con/

grui.qꝛ ñ ſalueret᷑ ibi oꝛdo qͥ int᷑ meritũ ⁊ pᷣmiuʒ de.
bet attendi. Ande rõnes que hoc oſtẽdunt cõceden
illud vero quod pꝛimo obijcit᷑ in con
trariũ de ſimilitudine meriti in coꝛpoꝛalibus.dð q;
non eſt ſimile.quia equus quãtum eſt de ſui rõneñ
dicit rõem gratuiti.ideo ſalua ſua rõne poteſt quis
eum iã babitum mereri. Pꝛimũ aũt gratie donũ eo
iſpo ꝙ tale eſt dicit quid ſimpliciter gratuitũ.ideo
quicquid bomo faciat.nunqᷓ; illud meretur.nõ ſolũ

qquia ſit iam habitum.ſed quia gratuitum. Ande et

ſi aliqui dixerunt ꝙ contingat mereri gloꝛiam iã ha
bitam.ſicut in angelis.non credo tamen aliquos re
ſenſiſſe ꝙ contingat mereri gratiã iã

cte intelligẽt igat mereri gr⸗
52 babitam. ES illud quod obijcit᷑ ꝙ ſi aliquid po/

teſt in maius poteſt in minus.ddᷣm ꝙ illud non ha.
bet veritatem niſi quãdo aliquid oꝛdinatur ad ma/
ius ⁊ ad minꝰ ↄſimili oꝛdiatõe.ſic ãt ñ ẽ in ꝓpoſito.
Mã vſus gratie oꝛdinat᷑ ad merẽdũ gliaʒ.n ad me/

; rẽdũ gratiã.pꝛo eo ꝙ ipᷣaʒ pᷣſupponit tanq fũdamẽ
33 kum.

d illud quod obijcit᷑ ꝙ aliquis meret᷑ alij
pꝛimam gratia.dom ꝙꝙ non eſt ſimile. Pꝛimũ.quia
gꝛatia in viro iuſto preceſſit gratiam infũdendaʒ vi

ro peccatoꝛi. vſus em̃ gratie in eodez homine ſequi

habet ipᷣm donum graruitum. Pꝛeterea cum quig
meretur alij gratiam. donuʒz gratie non perdit ex H

rationem gratuiti. qm̃ ratio gratuiti attẽditur in ba
bitu gratie in comparatione ad eum cui dat᷑. Quã/

tũcunq; autem vir iuſtus oꝛet ꝓ peccatoꝛe ꝙ pecca
toꝛi detur habitus gratũfaciens. non poteſt eſſe ſi/
ne gratuita liberalitate diuine miſericoꝛdie.Et ideo
non ſequitur ꝙ ſi vnus alij poteſt mereri gratiã ha/
autem dicitur ꝙ plus valet vnicuiq;ʒ fides ꝓpꝛia qꝙᷓ
aliena. hoc intelligitur reſpectu meriti ꝓpꝛie gꝛatie.
illud quod obijcitur ꝙ gratiaruʒ actio ita eſt

ʒq eſticax pꝛo habito ſicut oꝛatio pꝛo habẽdo.ddʒ ꝙ; ⁊

operũ exercitiũ. vi
gmẽtum.

gugmẽtum.

tuitum quauta

ſi gratiarũ actõ ita ſit deo accepta pꝛo pꝛeterito ſicut
oꝛatio pꝛo futuro. ex boc tamen non ſequitur q; gꝛa
tiarum actio ſit oꝛdinata ad merẽduʒ iam habituʒ.
pꝛo eo ꝙ ipᷣa gratiarum actio ⁊ laus ꝓ beneficijs ac
ceptis plus tenet rõnem pꝛemij qᷓ; rationem meriti.
ſed ſi tenet rõem meriti. oꝛdinatur ex diuina libera/

litate potius ad donum ꝓmerẽdum.qᷓ; ad pꝛomerẽ

dum iam babitum.(¶ Ad illud quod obijcit᷑ de cõ/35
paratione charitatis ad amoꝛem.⁊ gratie ad meri/
tum. dm ꝙ non eſt ſimile. Meritum em̃ de ſua ra-
tionc impoꝛtat oꝛdinem in relatione. amoꝛ vero im
poꝛtat actum potentie non alligate materie.⁊ quia
idem non habet ad ſe referri ⁊ oꝛdinari.ſed actꝰpo/
tentie non alligate materie habet ſupꝛa ſe reflecti:
hinc eſt ꝙ amoꝛem contingit amari. ſed merituʒ nõ
contingit mereri. Et per hoc patet reſpõſio ad il- 36
lud quod vltimo obijcicbatur.illud em̃ veritateʒ in
eis actibus non habet.qui quidem impoꝛtant rela⸗/
tõem ⁊ oꝛdinem.⁊ ſimul cũ hoc aliquam imperfecti
onem.actus aũt merendi rerſpectu actꝰ gloꝛioſi im-
perfectõem aliquam dicit ⁊ oꝛdinẽ ⁊ relatõem.ſicut
pꝛius oſtẽſum eſt. ⁊ iõ illud nõ valet.

r8— ¶ Ducſtio i. e
ESn per gratiã contingat mereri gratie augmẽ/
tum.Et qꝙ ſic videtur.pꝛimo per Aug ad Bonifaci

um. Gratia meretur augeri. vt aucta mercatur per-
fici. ¶ Item hoc videtur rõne. Omnis habens gra

tiam habet vnde poſſit ꝓficerein merito.ſed pꝛofe-
ctus in merito non eſt niſi per augmẽtum gratie.er⸗
go gratia ſuupius augmẽtuʒ mereri poteſt. ¶ Ite,
peccans vno genere peccati merctur incidcre in ali
ud genus peccati vnde efficitur peioꝛ. ſicut peccãs

peccato ſuperbie.meretur incidere in peccatũ luxu/⸗
rie.ergo pari rõne qui bene vtitur gratia per bonoꝝ
erurmeren vt fiat ſibi gratie au
tem laudabilioꝛ eſt qui ſe extendit ad
opus perfectõis cum minoꝛi adiutoꝛio.qᷓ; qui fe ex/
tendit cum maioꝛi.ergo ſi habens minoꝛem gratiaʒ
ſe eleuat ad opera equalis perfectõis cum eo qui b—

Z

maioꝛem.videtur q tãtundem vel amplius apð de

um mereri habeat. ergo ſi nulli fit retributõ niſi ᷣm

quãtitatem gratie.videtur qꝙ talis mereataugmen-

tum i gratia.ſtẽ qui petit pie ⁊ ꝑſeuerãt᷑ ꝓ ſe ⁊ ad

ſalutẽ meret᷑ exaudiri.ſed qui petit ge augmẽtũ cõ
tinue h̊ mõ petit.g videt᷑ ge augmẽtũ mereri. Sʒ

3ʒ. Meritũ nõ eſt reſpectu eius qd oino eſt impoſſi
bile. ſed gram cũ ſit foꝛma ſimplex augeriẽ impomi/
le.g impoffibile ẽ mereri gr̃e augmẽtũ.
tũ nõ eſt reſpectu eius a eſt i nobis.ſᷣ qð ẽ ab alio.

tẽ meri⸗

ſed hñs gratiã ꝑ virtutẽ eius qð habet pᷣt i maiꝰbo⸗/

nũ pꝓficere.nõ ſolũ em̃ hʒ vnde poſſit ſtare. ſicut dic
Aug. ſ etiã vnde poſſit ꝓficere. ſi igit᷑ ꝓfectꝰ gratie
ↄſiſtit ĩi eius augmẽto. ſicut ꝓfectus gratie ẽ in eius
ptãte.ita videt᷑ ꝙ ⁊ augmẽtũ.i nõ videt᷑ ad ̊ ↄcur
rere meritũ. ſi
generis ⁊ nature.ſed gratia que pꝛimo datur q;tum
eſt de natura ſui eſt ita gratuita ꝙ non cadit ſb̊ me/

tem nihil augetur niſi ꝑ rem eiuſdẽ

rito.ſicut ſupꝛa oſtẽſum eſt.⁊ Aug.dicit.iiij ðᷣ tri.q

meritis reddit᷑ nõ eſt gratia. Si igit᷑ nõ ↄtingit me/

reri ipᷣm gratie donũ.nõ contingit mereri ipᷣius gr̃e
ẽ deus remunerat opus pʒʒ quan/
titatez radicis. tãtum meret᷑ quis ꝑ opus gra/
illa gratia ex qᷓ exit opus.ſi igitur
DoD4

—

„

.
Nl. — s P
. edit illã. vẽ ꝙ mi tia p̃ charitatem.meret᷑ de cõgruo pᷣmaʒ gꝛam. ibi eſt emſ̃ eCtichn
gatia augmẽtata &cedit illã.vr ꝙꝙ minoꝛ gratia per itatem.n cog 4 Sai. ii eſt emn ebicſei
ſuũ opus nõ poſſit mereri ſuipius augmẽtũ.te, quedã ↄgruitas.q; facit quod in ſe eſt. nõ eſt tamen iintiie .
ſi aliquis meretur aug:nẽtum.tũc ſi deus non quge ↄdignitas.quia inimicus areſt zindignus pane 4 Gprthen .
ret ei gꝛatiã eſſet iniuſtus.⁊ cũ auget opus illud eſt veſcit᷑.Aut em̃ eſt ibi dignitas cuʒ indignitate.ſicut ſl ,
remuneratũ. videt᷑ ꝙ opus illud non eſſet dignu, quãdo vir iuſtus meret᷑ peccatoꝛi pꝛimã gꝛatiã. Di ntignen⸗
remuneratõe gloꝛie. Si igitur hoc eſt falſũ ⁊ impoſ/ gnitas em eſt ex ꝑte viri iuſti qui eſt amicus dei. et ien teut
ſibile. vt ꝑ augmẽtum gratie auferatur efficacia me dignus a deo exaudiri. ſed in dignitas eſt ex ꝑte pec uutkfiſal
rendi gratia. impoſſibic eſt poncre ꝙ augmẽtũ gra catoꝛis.⁊ iõ nõ eſt ibi plena rõ meriti. Aut eſt ibi di⸗ lcpplofon
3 tie mereri contingat.¶Re dð ꝙ ſicut dicit Aug.abſ gnitas cuz gradus inferioꝛitate.⁊ ſic hũs gram mio⸗ nnimmpeie
q; dubio tenẽdum eſt ꝙ gꝛatia meretur augeri.quis rem meret᷑ ꝑ bonũ vſũ ꝑuenire ad gre cumulũ. et h ithiineni⸗
at ſit modus augẽdi ⁊ modus merendi. difficile eſt modus merẽdi ⁊ ſi deficiat a merito cõdigni.⁊ cõti/ pietenonar⸗
aſſignare. Cũ em̃ multi ſint modi agendi.quis eoꝛũ neat᷑ ſ̊ merito congrui. maxime tamẽ inter ceteros ucigi doſe
cõpetat gratie non eſt facile diſcernere.Cõtingit em modos pᷣdictos meꝛendi accedit ad ꝑfectõem meri⸗ toninitetoi
aliquid augeri ꝑ immixtõem cũ cõtrario.ſicut dicit᷑ ti.⁊ ideo quaſi mediũ tenet inter meritũ congrui et unigona 1e1
ꝙ albius eſt quod eſt nigro impmixtius. Contingit meritũ cõdigni. Ex pꝛedictis igitur haberi poteſt qᷓ ßürtmungn
nihilominus aliquid augcri ꝓpt᷑ hoc ꝙ minoꝛi ſuc/ lit᷑ gr̃a augetur.⁊ etiam qualiter augeri meret᷑. Un/ Gnitgichn
cedit maius.ſicut dies augeri dicũtur. Cõtingit etiiã de auctes ⁊ rõnes oſtẽdentes ꝙ gr̃a meretur augeri o i. Non
aliquid augeri ꝓpter aggregatõem multoꝝ.ſicut u concedende ſunt. Ra ilud aũt quod obijcitur in ꝗo eſüurginn
men augetur in aere ꝓpter multitudinẽ candelarũ. contrariũ ꝙ cum ſit ſimpler non poteſt augeri. ddʒ incötigtfit
ex quarũ concurſu fit aggregatio luminũ. Cõtingit ꝙ gratia non eſt oino ſimplex.ſed ſolum per pꝛiua⸗ 1ſcon ſo
etia aliqͥd augeri per achncem. ſic auget᷑ coꝛpꝰ per tões partiũ quãtitatiuaꝝ quãtitate molis.non aũt ctana g0.
alimẽtum. Contingit etiã aliquid augeri per magni per pꝛiuatõem ꝑtiũ quãtatiuarũ quantitate virtu. irtdlmm
ficatõem rei in ſeipᷣa.ſicut augmẽtata fuit coſta cu, tis.⁊ quãtum ad tale genus ꝑtium eſt ibi augmẽtũ. Noogauar
ð ea fctã fuit eua.⁊ ſicut augmẽtati fuer̃t quinq; pa non q'tum ad pꝛimũ.Ael poteſt dici ſᷣm vltimũ mo ehehti,⸗
nes. cñ de eis quinq; milia boim paſti ſũt. Cõtingit dum dicẽdi ꝙ augmẽtum quod attẽditur per acceſ- luſnuri
etiaʒ ſexto mõ aliquid augeri ꝑ acceſſuʒ ad ſuuʒ ſũ/ ſum ad ſũmuʒ nõ ponit compoſitõem.ſed quãdam nen ſtaiovo⸗
mũ.ſicut aliquid dicit᷑ magis pulcrũ ⁊ magis lumi mmaioꝛis ſimplicitatis ⁊ vnitatis ꝑfectõcm.⁊ i o nõ uan lir
noſum quod magis accedit ad ꝑfectõem pulcritudi repugnat gratie rõne ſimplicitatis eſſẽtie.( Ad ills 41 Hn nanc
nis ⁊ lucis.Omnibus hijs ſex modis dixerũt aliqui quod obijcitur ꝙ ꝓfectus eſt in poteſtate gratie.dð nnn
gaʒ augeri.Sed pꝛimi tres modi impꝛobari poſfüt ꝙ quidã eſt ꝓfectus accidẽtalis.vtpote qui attẽdit karu
defacili.⁊ in pꝛimo libꝛo impꝛobati ſunt aliquo mõ in feruoꝛis intenſione.vel habitus radicatione.vel hummno
di. xvij.cũ agitur de charitatis augmẽto. Eodeʒ em̃ opꝑm multiplicatõe.⁊ hic ꝓfectꝰeſt in poteſtate gra⸗ el ſruͤch
mõ tam chantas qꝙᷓ gra hñt augeri.Lres autẽ mo/ tie.⁊ ſᷣm hũc ꝓfectum gratia non dicitur augeri p/ ſeriſmnora
di ſequẽtes ſunt ſatis conueniẽtes.nec impꝛobari 8 pꝛie.quia non efficit᷑ homo dignꝰ maioꝛi pᷣmio ſba mineadbin⸗
facili poſſũt. n in tñ eoꝛũ famoſioꝛ eſt. ꝓ eco liꝑ illum. Alius vero eſt pꝛofectus qui reſpicit pꝛe/ ie ſmet
mmagis cõſonat ſactoꝛũ auẽtibus qᷓ̃ vidẽtur dicere miũ ſbᷣale.ſm qð dicit᷑ homo dignus maioꝛi pᷣmio. nmituhilt
in augmẽto gratie infudi nouã gr̃am cũ loquũtur ¶⁊ hic nõ eſt in poteſtate gratie.ſed in ſola illius pote anunnwint
diuerſa ſacramẽtoꝝ efficacia. Sunaliter aũt hic mo / ſtate cuius eſt gratiã infudere.⁊ ideo hũc gratia nõ Gntenichac⸗
dus valeat ſuſtineri i.j.li.di.xvij.dictũ fuit. Altimꝰ facere ſ̊ mereri dr.⁊ pencs hũc effectũ attẽditgꝛatie Gohoneeipuid
aũt modus nõ eſt minus intelligibilis q aliqs pᷣdci· augmẽtũ.¶ Ad illð qdð obr̃ ꝙ augmẽtũ gfe eſt eiuſ/¶2 eniſcnidang
ctoꝝ.immo vſᷣm bũc modũ dicẽdi obiectões q̃ funt dẽ generis cũ gia pᷣmo data.dð ꝙ ⁊ ſi ſit eiuſdẽ nãe Nereſcloitgn
circa gratie augmẽtum facilius declinari pñt.Quã⸗/ cqtũ ad rõem bhabitus.drña tñ eſt quãtũ ad ſtatũ. p giagninmnin
uis em̃ augmẽtum per appoſitõem videatur repu // eo ꝙ ſupponit gie initiũ.Et qꝛ eiuſdẽ geneꝛis eſt cũ nenſhlndtn
gnare ſimplicibus.maxime tñ in ſpũalibus quanto ga pꝛimo data.ideo nõ pᷣt mereri merito cõdigni ſʒ niiſoneneng
gliquid eſt ſimplicius.tãto fit virtute maiꝰ.augmẽè merito congrui.Quia gram pᷣſupponit.maioꝛi con oinmnitunion
tũ tamẽ ꝑ acceſſũ ad ſummũ valde videt᷑ eis conſo gruitate meret᷑ quis gratie augmetũ qᷓ; gꝛatie initiũ nnociercnncen
num. Auoalihau hoꝝ modoꝝ triũ ſequẽtiũ di ſicut ſupꝛa dictũ fuit. Ad illð qð obijcit᷑ qͥ remu/ 4 5 Ala Catſkäſa
catur.non eſt magna vis faciẽda.ſed ꝓ certo haben neratio attẽdit᷑ jm quãtitatẽ radicis reſpõdẽdũ eſt Eflcämurntah
tes gůam dei in nobis augeri poſſe.laboꝛare debemꝰ ꝙillud intelligit᷑ in merito cõdigni. in merito autes hm gbortet
qualiter in nobis augeatur ꝑ bona operaPer illa ↄgrui locũ nõ bʒ. Et ꝑ hunc etià modum rñdẽdum mngipetheni
em̃ vt dicit Aug.meret᷑ augeri.vt aucta mereat᷑ ꝑfi eſt ad ill qð vltimo opponit᷑ Peliunhadols⸗
38ci. Modũ aũt merẽdi ge augmẽtũ ſic videre poſu On ſtio. iij. f unn Middic
mus. Contingit em aliqd mereri ex Suo. cõtin/ Atrum contingat per gratiam mereri ipius gratie fnüinlarepen,
git aliquid mereri ex condigno.Lũc eſt meritum x complemẽtum.hoc eſt ipʒ pꝛemium gloꝛie.⁊ hoc qᷓ; ſitzwntizcö
ↄdigno.qñ rõ meriti reꝑitur ibi ꝑfecte ⁊ plene.⁊ tũõc tũ ad meritũ cõdigni.quia de mcrito congrui non ẽ ſwon
eſt queda cõmẽſuratio ⁊ adequatio meriti ad pᷣmĩ dubiũ. Et ꝙ ſic videt᷑.j.Thimo.iiij. De reliquo re/ wmanmgme
Et quia hoc nõ pᷣt eſſe cum gratia auget᷑.hinc eſt ꝓ poſita eſt mibi coꝛona iuſticie quam reddet mihi do Faegueunchh
non pᷣt qͥs mereri gr̃e augmẽtũ merito ↄdigni.ſi igi. iminus in illa die iuſtus iudex. Si ergo quod reddit᷑ ſcigtion. 0
tur contingit ipᷣm augmẽtũ gr̃e mereri.hoc eſt neri hm iuſticiã meritis debetur.⁊ reſpectu eius pꝛeceſ/ een
to cõgrui. Meritũ aũt cõgrui dicit᷑ i quo eſt aliqua ſit meritum. ergo ſi talis coꝛona quam expectabat Ptian 1 .
diſpoſitio cõgruitatis reſpectu eins ad quod diſpo- apoſtolus eſt gloꝛic pꝛemium. videtur ꝙ contingat tfarin
ſitio oꝛdinat᷑.que tamẽ deficit a rõne oↄgruitatis. Et mereri per gratie donũ. ¶ Nẽ zach.iiij. Adequ abit D ndan
hoc pᷣt eſt. e tripliciter. Aut em̃ ẽ cõgruitas ſine digni gram gratie.Et exponũt ſancti ⁊ doctoꝛes ꝙ adeqᷓ/ 1 R
tate. ⁊ ſic peccatoꝛ ꝑ bona oꝑa in genere facta extra bit gratiam patrie gre vie.Et hoc expꝛeſſiꝰ hbabetur Ne naſce⸗

Di.

W j. In qua mẽſura mẽſurati fu. re vob. SZDopus eſñ meritoꝛiũ cõpatõem babet ad pᷣncipiũa 45
t Matb. vij. In na rninethrel ibi cõtingit re quo exit. ⁊ ad finẽ ꝓ quo fit.⁊ ad ſtatũ in quo fit. SRSi·
en iik vbieſt a⸗ i. videt ꝛc. ¶ Itẽ ſicut ſe babz loquamur de ipo ꝑ copatões ad pꝛincipiũ. ſic opus
i PHerin Rentnc habet gꝛatia ad gloꝛiã.ſed ꝑ cu ⁊ oꝛtũ habet a volũutate libera.⁊ oꝛtum habet a gꝛa⸗
i culpa beg Nſe e quis eternã dãnatõem.g̊ peꝛ tia. Et inquotum oꝛtũ babet a volũtate libera ẽ me
– pꝗ ex concione õdigno meret᷑ quis eternã beatitu ritoꝛiũ merito cõgꝛui.ſic em̃ quodãmõ nr̃m eſt. q̃ſi
Bien zinen rrecque anpo eſt gulvinci aelnerſariß altenius generis eſt ꝙ ſit im pꝛemiũ quod debet ei
