quia potentia per quam durat creatura. non tin eſt
ipſius creature.imo etiam creatricis eſſentie. Ueruz
eſt etiam ꝙ in creatura eſt aliqua potentia ad duran
dqum. ſed illa non eſt omnino in actu. immo eſt in po⸗
tentia quoddãmodo reſpectu illius virtutis que
actu infinita. Et hoc eſt quod vult dicere philoſ. ophꝰ
in libꝛo de cauſis. ꝙ omnes virtutes infinite penden

II.

tes ſunt per vnum infinitum pꝛincipiũ.quod eſt vir/
tus virtutum. Cõcedende ſunt igitur rationes oſten-
dentes ꝙ omnis rei cõſeruatio eſt a deo tauqᷓ; ab im-
mediato pꝛincipio.non tamẽ eſt ab ipſo ſicut a tota
cauſa. Sicut em̃ in creatura eſt aliqua virtꝰ oꝑatiua
creata. ſic etiã aliq̃ virtꝰ ↄſeruatiua.¶ Ad illud ergo
qð pᷣmo obijcit᷑ ꝙ ſuñ dicere eſt ſuũ facere. Dicendũ
eſt ꝙ hoc nõ dicit᷑ imediate.ꝓpter hoc ꝙ; ad dicere ſe⸗
quit᷑ facere.quoniã deꝰ dixit ab eterno.⁊ fecit in tem
poꝛe. ſed hoc dictum eſt. quia non eſt noua operatio
ex parte dei ipſum facere ſuperadditum ad dicere.ſ. 1.
cut contingit in operatiõe creature. Mec valet quod
obijcit ꝙ dicere non eſt ſucceſſiuum vᷣm id quod eſt.
quia dicere ⁊ facere dei deus eſt.⁊ eternum quid eſt.
Verũtamen ſicut ab eterno poteſt pꝛocedere tempo
rale. ſic a diuino dicere in quo nulla eſt ſucceſſio. po/
teſt pꝛocedere ſucceſſiua duratio.que quidem ſucceſ⸗
ſiua eſt non ratione exigentie ex parte dei conſeruan
tis. ſed ex parte rei cõſeruate. Ad illud quod obij⸗
citur ꝙ artifex creatus poteſt facere per ſe opus ſta-/
bile. Dicendum ꝙ nõ eſt ſimile. pꝛo eo ꝙ artifer cre/
atus ſic facit rem qꝙ non facit eius pꝛincipia intrin/
ſeca. non enim poteſt in totaʒ rei ſubſtantiã. Et pꝛo/
pterea res facta conſeruari poteſt in pꝛimis pꝛinci/
pijs que non dependent a poteſtate artificis. non ſic
autem eſt in opere dei. Omne enim opus qð deus
facit. m totum ſui facit.⁊ ideo totaliter ab ipſo de/
pendet. ⁊ ſine eius adiutoꝛio conſe eruari non poteſt.
illud quod obijcit᷑ ꝙ idem eſt pꝛincipiũ eſſen/
di ⁊ conſeruandi. Dicendum ꝙ verum eſt in genere
cauſe foꝛmalis.et ſimiliter verum eſt in genere cauſe
efficientis. Muis igitur eſſe in creatura ſit a foꝛma
creata tanqᷓ ab infoꝛmante.nibilominꝰtamen a deo
eſt taneᷓ ab efficiente. Ideo ſicut ad conſeruationes
rei neceſfaria eſt virtus foꝛme complentis. ſic etiam
neceſſariũ eſt adiutoꝛium pꝛimi ⁊ immediati efficien
tis. ¶ EAd illud quod obijcit᷑ ꝙ ſi deus ↄſeruaret res
nihil coꝛrumperet᷑. Dicendum qꝙ illud argumentuʒ
deficit dupliciter. Pꝛimũ quidem quia deus co nſer⸗
uat voluntarie. ⁊ ideo tantũ conſeruat quãtum pla/
cet ſibi ⁊ ᷣm diſpoſitionẽ ſapientie. Pꝛeterea. Con/
ſeruatio rei non eſt a deo tanq; a tota cauſa. ſed reqͥ/
ritur ex parte creature idẽtitas ad conſ. eruationem.
⁊ virtus quoddãmodo conſeruatiua.ad cuius defe/
ctum velocioꝛem vel tardioꝛem.ſequitur diuturnioꝛ
vel minus diuturna duratio creature.⁊ cum eſt ido/
neitas creature ad durandum imꝑpetuum. vtpote
ſimplicitas. deus eſſe eiꝰ eternaliter cõtinuat. —
illud quod querit᷑ vtrum ſi creatura ſibi relinqueret
coꝛrumperct᷑. Dico ꝙ ſic. Et ſi queratur vtrum ali⸗
quo agente vel non:Dico ꝙ nullo agente. ſed pꝛopt᷑
defectum in ſeipſa. Zalis eniʒ coꝛruptio que eſt ad⸗
nihil atio dicit purum defectum.et ideo non requirit
cauſam efficientem.ſed deficientem.hec autẽ in crea/
tura eſt ex boc ꝙ ex nibilo eſt. Et ſi obijciat̃ ꝙ natu/
ralis inclinatio cuiuſſibet rei eſt ad durandum i eſſe.
ct ꝙ motus ſequit᷑ inclinationẽ. Dicendum ꝙ veru
eſt de indinatione motus dicente poſitionem. Nerũ
eſt etiam pꝛincipijs rei ſaluatis in eſſe ſuper que fun
datur illa inclinatio. Si autẽ creatura ſibi relinque-
ret᷑. pꝛincipia rei in eſſe nõ ↄſeruarent᷑imo in ſeipſis
deficerent. et ideo indlinatio ad eſſe periret. Poſſet

17

290

etiaʒ dici ꝙ cum ponitur ꝙ creatura ſibi relinquatur

6

nitar
. ſtun
fatönen
neſen
balatio⸗
poſuil
ounn
Hiec⸗

erun
4 rbian
mtl
ſtoe⸗
ſeachyon
tutagen
totbieal
tis omn
ſutmmavn
ene
Enüslige
codar ſ
modus⸗
lcſene
otnnisc⸗
toaden⸗
usgen⸗
it alfu
ci ſuutin
hottnisin
crumnock
tlsſomee
liſurjin
ctüaded,
ngäinte
Ponittalin
ſultaded⸗
Gpondbl
hoſtiof
ſügiineo
logen co
tura heſta
nullacann
tlücon⸗
Uiguſune
ſepoteſ
ſigeurni
tur rden

ipfnn
goat ct
haſto
cpoſtedit
ſnin ſae
onhecd

Nſtioſa
ſoninate⸗
i ſcq

lche⸗
Siin
ze
crn
non 6
nonet⸗
Wnten
pant
ug
legoe
e.
cick
on
ninn
dcni n
ſchest
nigar
Mün⸗
ri
ns ⸗
smte
Gs
1b
nimpk.
icgice
cnpet
orat
ntm
mon
nnm
Kai

ucfin

grarh,
oc⸗
iun
ma.
n tdth
nnonen.
isn⸗

nchi⸗

r
ul 1

ponitur & diuina virtus ſe ſubtrabat. 2 per cõſeqᷓns
ponitur creature adnihilatio. Sicut em̃ per compa⸗

ratõnem virtutis infinite põt fieri eductio de nihilo
in eſſe. ita etiam per ſubtractionem poteſt fieri adni
hilatio.⁊ pꝛo tanto dicit Hugo.ꝙ ſoli diuine virtuti

poſſibilis eſt adnihilatio ocature. Aerũtamen illud
verbum intelligendũ eſt ſane.quia multum calũnia

„

bile eſt.

Aaunm omnis compoſitio ſit a deo. Et ꝙ ſic vide
r. vbicũq; eſt aliqua compoſitio ibi eſt aliqua ↄpo

nentis actio.ſed omnis actio eſt a deo.ergo om̃is cõ

poſitio ẽ a deo.

¶ Item ſicut potentie ⁊ virtutis eſt
diſtinguere ⁊ ſ.

Lare. ſic potentie virtutis ẽ res vni

re ⁊ cponere.ſ om̃e quod eſt potentie.ẽ ab omnixo

tentia creatoꝛis.ergo ⁊c. I vYtem vbicũq; eſt cõpoſi⸗
tio.ibi ẽ aliqua vnio.⁊ vbi q; ẽ vnio.ibi eſt aliq̃ vni
tas. ſᷣ omnis vnitas ẽ a pꝛima vnitate.pꝛima autẽ ⁊
ſumma vnitas deus ẽ.ergo omnis cõpoſitio ẽ a deo.
tem aug.de vera relig. Om̃is res bʒ hec tria.ſ.q
vnũ aliquid ſit.⁊ ſpẽ diſcernat᷑.⁊ ren oꝛdinem nõ ex
cedat.ſᷣ ſicut dicit Aug.in.xj.de ciui.dei. Ab eoẽ ois

modus. ⁊ omnis ſpẽs.⁊ omnis oꝛdo.ſine quibus ni

hil eſſe nec cogitari poteſt. ergo ſi omne cõpoſitum 7
omnis cõpoſitio aliquo modo eſt. vẽ igit᷑ ois ↄpoſi⸗
tio a deo eſſe. Se Otra.ſuꝑ illud.j.Coꝛ.viij. Sci⸗
mus qꝛ vdolũ nihil ẽ.glo. Materiã ydoli dñs foꝛma
uit.ſed ſtulticia hominũ foꝛmã dedit.Et poſt. Que/
cũq; ſunt in creaturis facta ſunt per verbũ.ſ̊ foꝛma
hominis in vydolo non eſt facta per verbum.ſicut xec
catum nõ eſt factum per verbuʒ.vẽ ergo ꝙ cõpoſitio
talis ſoꝛme cũ tali materia nõ ſit a deo. ¶ Item que
dã ſunt q̃ impoſſibilia ſunt ↄiũgi.non tin natura ſᷣ
etiã a deo.vtpote ꝙ aliqͥd ſit ſimul⁊ ſemel album ⁊
nigrũ.ſ intellectus noſter fantaſticus frequenter cõ/

ponit talia. nulloꝝ aũt cõpoſitio ẽ a deo niſi eoꝝ que

cõpoſitio ſit a deo.

21

ſunt a deo ↄponidilia.ſi ergo oppoſita nõ ſunt a deo
cõponibilia.⁊ cõponũtur ab intellectu.vẽ ꝙ non oĩs
Ntem qᷓdam ſunt q̃ non pñt cõ
iũgi in eodem ſine monſtruoſitate ſicut duo capita ĩ
codem coꝛpoꝛe.⁊ talis cõpoſitio non poteſt eſ a na
tura niſi cuʒ erroꝛe ⁊ pᷣter intentionem.ſi ergo deꝰ in
nulla compoſitione errat. nec facit errare. videtur ꝙ;
taliũ compoſitio nullo modo poſſt eſſe a deo Itẽ
aliqua ſunt qᷓ impoſſibile eſt coniũgi ſine deoꝛdiatio
ne. vtpote ſi bomo cõmiſcerctur bꝛuto vl econuerſo.
ſi igitur talis compoſitio non eſt aliud q; componi
biliũ deoꝛdinatio.hocipo em̃ deoꝛdinantur ꝙ ſic ↄpo
nũtur.⁊ deoꝛdinatio non ſit a deo.videtur ꝙ aliqua
cõpoſitio nõ ſit a deo. E. Ddm. cũ cõpõnis nomẽ
triplr̃ accipiatur. in qualibet ſuaꝝ acceptionũ aliqd
dicit. Dicit᷑ em̃ cõpoſitio
cõpoſitio ponibilis paſſi

dẽ tercio mõ cõpoſitio rei

Opoſite diſpõ.Et qm̃ tam actio q; paſſio.iᷓ etiam di
ſpoſitio rei cõpoſite pm ꝙ compoſita eſt aliqd dicit.

9 „

⁊ omne qð dicit aliquã poſitionem a deo t.concedẽ-
dũ eſt ſim plr̃ ꝙ omnis compoſitio ſit a deo ſᷣm q; cõ
poſitio.ſicut ⁊ omnis actõ ⁊ cõſeruatio.Attendendũ
eſt tamẽ ꝙ quẽadmodũ q̃dam actiones ſunt qᷓ mox
nominate cõiũcte ſunt malo.ſicut mendaciũ ⁊ adul/

teriũ.ſic qdam quarũda reꝝ cõpoſitiones ſunt quas

inſepabiliter cõcomitat aliqua defoꝛmitas ⁊ inoꝛdi/
natio. Vñ quẽadmodum actio ꝗᷓ coniũcta ẽ defectui

malicie inſepabiliter dĩ a deo cſc ita e, defectus ma

cõponentis actio.dẽ etiam

intelligi pᷣteri.

—

licie non eſt a deo ßa defectu creature. vtpote libere
voluntatis. ſic compoſitio cui iũcta eſt defoꝛmitas ⁊

inoꝛdinatio ſic eſt a deo ꝙ illa defoꝛmitas que ve/
re defectus eſt. eſt a defectu alicui 1

eſt a defectu alicuius cauſe componẽ

tis create.vel a defectu ipoꝛum componibiliũ.Con⸗

cedende ſunt igitur rationes oſtendentes ꝙ omnis

compoſitio eſt a deo.Ad
litur de compoſitioue que eſt in ydolo. Dom c ydo
lũ ſᷣm ꝙ bmõi nominat aliquid artificiatũ continẽs
in ſealiquid numinis vl diuinitatis. ⁊ m hoc duplr
intelligit᷑ ibi compoſitio.ſ.foꝛme artis ad materiaʒ.
Diuinitatis ad artificiũ.⁊ pꝛima quidem cõpoſitio
eſt ex parte rei.ſecũda vo eſt ſolũmodo bᷣm eſtimatõ
nem ydolatrie. Otum ad pꝛimã compoſitionẽ ydo⸗
lu aliqd ẽ cqtum vo ad ſcdam nibil eſt in mũdo ire
Guis aliquid eſtimetur. Concedo & q; cõiũctio talis
foꝛme cũ bac materia cũ ſit realiter ens. ꝙ a deo eſt.
Concedendũ ẽ nibilomiuus
tu anime actus ẽ. a deo c. ſ cõpoſitio diuinitatis ad
illud artificiũ qᷓ eſtimat᷑ eſſe. oino nihil ẽ. ⁊ hec a deo

illud ergo q8 pꝛimo obij 22

ꝙ illa eſtimatio inquan

nõ eſt. qꝛ nõ eſt talis cõpoſitio ᷣm rem. Similiter 02/
dinatio illius foꝛme artificialis ad ↄtinentiã diuini/

tatis.illa qᷣdem potius ẽ deoꝛdinaiio i aliqᷓ poſitio

Thec qͥdem a deo nõ eſt ꝑ a defectu cognitionis ⁊ fi

dei. Cũ g dẽ ꝙ foꝛma ydoli ĩ tali materia nõ ſit a deo.
no negatur compoſitio huius foꝛme cũ hac materia
abſolute eſſe a deo.ſed hoc negatur ꝙ non eſt a deo

ad id ꝓpter qð homo illã effigiem efficit. Et ſie patet

p qnto dꝛ ydolũ nipil eſſe.ſ.p co ꝙ ẽ nomẽ impoſi/

tum a fictione cui ſubeſt falſitas.
lñ qtum ad aliquid qð nomiat ſit a deo. q;ẽtum ad
aliquid nõ. ANũ quicqͥd ẽ poſitionis ibi a deo c᷑. illuc
aũt qʒ; eſt pꝛiuationis vlł defectionis nõ eſt a deo ſ ꝗa
defectu nro. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ intellcctus comwo
nit aliqua que ſunt impoſſbilia componi. Hum q;
talia impoſſibilia ſunt cõponi ꝓpter inſeꝑabilitatem
deoꝛdinationis. Mũqᷓ; em poteſt eẽ nec intelligi ali
quid ſimul ⁊ ſemel ſub duobus oppoſitis.q̃n intelli/
gatur ↄfuſio ⁊ inoꝛdinatio.Et qm in actõne dei quã
deus per ſe agit vt tota cauſa.non poteſt eſſe defectꝰ
oꝛdinis.quia ſi eſſet.iam potentia eius in operando
deficeret. binc eſt ꝙ talia a deo non poſſunt cõponi.
Sed qum deus cooperatur intellectui potenti defi⸗
ccre.ſic poteſt eſſe ꝙ illud qð ẽ ibi poſitõnis ſit a vᷣtu

te dei.qð vo eſt pꝛiuationis ſit a defectu intellectus

creati. ideo ratio illa non valet.qꝙſi non poteſt deus
per ſe illam cõpoſitionem facere.ꝙ non poſſit in fa⸗
ciẽdo alij coopari. ADand quod obꝛ de bis q̃ nõ
poſſunt cõponi ſine monſtruoſitate iam patet rũſio
Quoniaʒ cũ dico cõpoſitionem monſtruoſam. duo
dico. ⁊ dico cõpõnem.⁊ dico vlteriꝰ luxuriaʒ deoꝛdi⸗
nantem. Et compoſitio quidem ẽ a deo. defoꝛmitas
añt mõſtruoſitatis eſt a defectu ⁊ erroꝛe nature qͥ ve
nit ex impꝛopoꝛtõne vᷣtutis ad naturaʒ ſupꝛa quam
agit. ſiuc ꝓ eo ꝙ mateꝛia ſupabũdat.ſiue pꝛo co ꝙ de
ficit.⁊ vtrobiq; ẽ defectus debite ꝓpoꝛtionis.
illud qað obẽ ꝙ q̃dam eſt cõpoſitio qᷓ non põt eł nec
noꝛdinationem. vtpote ſi pes ponerct
in pectoꝛc.ſi homo coiret cum iumento.ddm eſt qr
ſi vnũ neceſſario conſequatur ad aliud.⁊ intellectus
vnius inſeꝑabiliter cõſcquat᷑ ex intellectu alteriꝰ.ni
hilominus tamen diuerſitatem habẽt.quia vnũ di⸗

cit pꝛiuationẽ.⁊ aliud dicit põnem.⁊ iõ põt vnũ dco

attribui. ỹuix alteꝝ non attribuatur.

atet etiã ꝙ vdo/

23

24

25§

Li.

DOnſequenter circa ſecũdũ articulñ queritur
d actione defectiua. vtrum ſit deo attribue⸗
Ada. Et circa boc querũtur tria. Pꝛimo queri
tur vtrum a deo ſit actio iniuſta m ꝙ iniuſta. Sech⸗
do queritur vtrũ a deo ſit opatio foꝛtuita vm q; foꝛ/⸗
cuita. Lercio queritur vtrũ a deo ſit enũciatio falſa.
hm ꝗ falſa.

. ueſtio.ſ. 7 ,B
¶ Atruz actio iniuſta vm ꝙ bmõi ſit a deo. Et ꝙ ſic
videtur.iij. Reg. vltimo. Quis ſeducet achab regem
ſſrabel. ⁊ poſt ſubiungitur ꝙ dominus dixit ſpiritui
mendaci egredere ⁊ fac. ſed qð fit deo pꝛecipiẽte fit
a deo volente ⁊ autoꝛe. ſi ergo ſpiritus ille malignꝰ
mentitus eſt achab decepit deo mandante ſibi mẽ.
tiri ⁊ decipere. videtur ꝙ tam mendaciuʒ ꝙᷓ decepto
hm ꝙ buiuſmogi ſit a deo.⁊ ſi hoc veꝝ eſt. ergo acto
iniuſta m e iniuſta a deo eſt. ¶ Item ſicut vult phi
loſophus.ſi aliquid per ſui pꝛeſentiam eſt cauſa ali/
cuius.per ſui abſentiam eſt cauſa oppoſiti.ſ. ed de? ꝑ
ſui pñtiam ẽ cauſa opationis iuſte m ꝙ iuſta . Sð ab
oppoſitis ꝑ ſui abſentiã cauſa erit iniuſticie in actio/
ne/ ¶ Item qui adiuuat aliquem fureʒ ad actionem
farti.ſiue velit ipᷣm dunarea furtum ſiue non. nihi/
lominus dẽ currere cũ fure. ⁊ culpa furis ei attribui-
tur.ſi &̊ deus adiuuat hominẽ ad acrõem ſubſtrataz
malicie ⁊ iniuſticie.vẽ ꝙ talis defoꝛmitas tanꝙ auto
ri attriduenda ſit deo en dare elemoſinã ꝓpter
vanã gloꝛiã eſt pctm̃. ⁊ hocipſo ẽ pctĩ ⁊ iniuſticia q̃
actio iſta refertur ad talem finẽ.ſᷣ ſicut datio elemo/
ſine nõ nibil eſt. ſic rclatio ad talem finem non nibil
eſt. ſi ergo talis relatio fuit ratio quare actio illa eſt
mala. T talis relatio eſt a deo. cum nõ ſit omnino ni/
hil. videtur ꝙ talis actio ſit a deo. ¶ Item iſte qͥ pec-
cat in amando creaturam. hocipᷣo peccat quo quie/
ſcit in creatura.ſed quieſcere in crcatura non omm-⸗/
no nibil eſt. immo bocipo ꝙ quieſcere ẽ. aliquid eſt.
ß cum om̃e quod eſt aliquid ſit a deo.talis quies ẽa
deo. ⁊ talis erat ratõ culpe. ⁊c.¶ Itez nobilioꝛ eſt

*

potẽtia volũtatis vt ẽ deliberatiua qᷓ vt ẽ natura q̃/
dã.ſ om̃e qð ẽ a volũtate vt ẽ natura ẽ a deo.g om̃e
qd ẽ a volũtate deliberatiua ẽ a deo.ſed actio iniuſta
m ꝙ bmõi eſt a voluntate deliberatiua. & ⁊c̃. S3
contra. Jo.j. Sine ipᷣo factum eſt nihil. lo. i. pctĩ.
videtur ꝙ peccatũ nõ ſit a deo.¶ Item Ro. j.
Tradidit eos vt cõtumelijs afficiant coꝛpoꝛa ſua in
ſemetipis.glo.immũdas actiones ⁊ contumelioſas
quibus afficiunt ⁊ inficiunt coꝛpoꝛa ſua habẽt in ſe-

metißis mali.i. non aliũde ſed a ſemetipᷣis. Non em̃
habet bomo boc a deo.ſᷣ hoc nõ põt dici de actiom/

bus bᷣm q actiones ſunt. dẽ de actionipus ym q;i⸗
iuſte ſunt. ¶ Item quicũq; facit iniuſticis iniuſt? ẽ.
ſ deꝰ nõ põt eẽ iniuſtus. nõ põt facere iniuſticiam.
iniuſticia actionis vłactio vᷣm ꝙ iniuſta non eſt a
vco. ¶ Iem quicũq; facit iniuſticiam offendit deũ
qui eſt ſumma iuſticia.ſᷣ deus nõ põt ſeipᷣm offende⸗
re neq; ſeipᷣm negare.ſicut dicit aplus.& deus no po
teſt iniuſticiã facere. nec actionẽ iniuſtã inetũ hu⸗

iuſmodi. ¶ YNem iniuſticia defectus ẽ. facere iniu

ſticiã ẽ deficere diuinũ poſſe nõ põt deſicere. ̊ nec
iniuſticiã facere. actõ ᷣm ꝙ iniuſta eſt nõ eſt a deo.

¶ Item quicquid eſt a deo laudat deum. ſed iniuſti
cia nullo modo laudat deum. nec opatio iniuſta ſm
hmõi. nullo igitur modoipm cq iniuſta vel mala.ẽ
26 deo attribuenda. ¶ R. dom ꝙ cñ iniuſticis ſiue ma⸗

„I.
. 2° 2 40 % .— ,
licia circa aetionẽ dicat defectũ ⁊ pᷣuationẽ. ⁊ defectũ
deoꝛdinatũ de ſe. ⁊ defectũ carentẽ debito fine.facere
actionẽ iniuſtam. hoc repugnat potentie.ſapientie.
bonitati. Eſt em̃ pꝛiuatio vtilitatis.⁊ oꝛdinis.⁊ enti-
tatis. ⁊ qꝛ nihil ẽ attribuendũ deo niſi qð decet potẽ

tiam ſuã.ſapiam.⁊ bonitatẽ.ideo actionẽ malã deo

tribuere nõ ſolũ falſitatis ẽ ſed ctiã blaſphemie ⁊ im

pietatis. Concedendũ eſt igit᷑ ꝙ actio mala ⁊ iniuſta

vᷣm ꝙ bmõi nõ eſt a deo.Et ideo rõnes q̃ boc oñdũt
ↄcedende ſunt.¶ Ad illud & qð obꝛ ve vl. re. Dom
ꝙ egredẽ ⁊ facẽ itelligit ibi imꝑatiue intelligit
ibi ꝑmiſſiue.vñ verbũ impꝑatiui modi multiplr̃ acci-
pitur in ſcriptura. Aliqñ pceptoꝛie. aliqñ cõſultoꝛie.
aliq inſinuatoꝛie.⁊ aliqñ permiſſiue quoꝝ ſumi pñt
exẽpla ex diuerſis locis ſcripture. ¶ Ad illud qd obẽ
de eadem cauſa ꝙ ꝑ ſui pnñtiam ⁊ abñtiam eſt cauſa
oppoſ itoꝝ. Odm ꝙ illud babet veritatẽ de cauſa q̃
volũtarie ſe abſentat.ita ꝙ pꝛincipaliter ẽ eius abſen
tia ab ipa. hoc aũt nõ eſt in
ſe abſentat. inmo paratus eſt om̃es adiuuare.⁊ om̃i
bus dare gram. ¶ Ad illud qð obĩ ꝙ ille qͥ iuuat fu
rem in actõne dẽ currere cũ fure ſi ſcienter hoc facit.
Ddm ꝙ hoc nõ eſt ſimile.qꝛ decens ⁊ ↄueniẽs eſt ꝙ
homo pꝛoximũ nõ adiuuet in ea actõne in q̃ qͥs am-
bulat non recte.immo potius debʒ impecdire.cũ ipᷣe
nec ſciat nec poſſit inde bonũ clicere.nec ad illud ad-
iutoꝛiñ aliqᷓ lege aſtringit. potius pꝛohibet᷑.non ſic
aũt ẽ in ꝓpoſito. Pꝛimo qꝛ decet diuinã liberalitateʒ
vt ſolem ſuũ oꝛiri faciat ſuꝑ bonos ⁊ malos.nec de/

oſito. Deus em̃ nemi

bet influentiam vᷣtutis ſue ſubtrabere nec bonis nec

malis.maxime ſm illã influentiã qᷓ reſpicit pᷣmũ eẽ.
Scðdo vo qꝛ decet diuinã ꝓuidentiã ſic res qͥs cõdi/
dit adminiſtrare vt eas agere pꝛopꝛios motus ſinat.
Tercio vᷣo qꝛ ipᷣe nouit ⁊ ſeit inde bonũ elicere.⁊ iõ
cũ cooꝑat᷑ pctõꝛi in actione.laudabiliter facit.⁊ ides
nullo mõ malicia qꝗᷓ reddit ſuũ actoꝛẽ culpabilẽ eſt ei
attribuẽda. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ relatõ actonis ad
inanẽ gloꝛiam tanqᷓ;ᷓ ad finẽ a deo . Ddm ꝙ relatio
duo dicit. vic actũ volũtatis ⁊ rõnis ꝓtẽdẽtis ſe ad
illũ finẽ mediãte illa actõne.⁊ hoc qͥdem bonũ c᷑. ⁊ a
deo eſt. Pꝛeter hoc impoꝛtat deoꝛdinationẽ. tali em̃
actioni iũcta ẽ inoꝛdinatio.qꝛ talis finis tali oꝑi nõ
cõgruit. ⁊ qᷓtũ ad hoc ẽ ibi malicia. ⁊ ideo iniuſticia ẽ
ibi ratõne defectus qͥ eſt in tali relatõne.pꝛopter hoc
nõ opoꝛtet ꝙ ſit a deo. Et ẽ ſile in daudicatõe in qẽ
ulatio cũ defectu.ſic ⁊ in ꝓpoſito intelligendũ ẽ.
. d illud qdð obẽ de qͥete ſir rñdendũ ẽ ꝙ qͥes di⸗
cit põem aliquã in hoc ꝙ dicit dilectionẽ creature.⁊
dicit pᷣuationẽ rectitudinis in hoc ꝙ dicit pᷣuationeʒ
finis vltimi. In boc em̃ ꝙ ibi qͥeſcit ⁊ vltra nõ tẽdit
cũ deberet vltra tẽdere.non tm̃ eſt põ ſᷣ etiã pᷣuatio.
q̃ qͥdẽ nõ ẽ a deo. ¶ Ad illð qð obꝛ ꝙ qͥcqᷣd ẽa volũ/⸗

☛

27

29

530

51

52

tate nali ẽ a deo. dom ꝙ ven Eßm ꝙ ẽ wlũtas nalis.

2⁊ ſilr ill qd ẽ a volũtate deliberatiua pᷣciſe ↄcẽdẽdũ
& eẽ a deo.ſ̊ᷣ malicia nõ ẽ a volũtate ꝗꝓpꝛie vt ẽ delibe
ratiua. potiꝰ vt ẽ defectiua.qᷓ;uis defectꝰ ille nõ ca/⸗
dat niſi circa actũ deliberatiuũ.⁊ iõ quis ſit a wlun
tate deliberatiua. nõ ſeq̃tur ꝙ ſit a deo.qꝛ nõ ẽ ſᷣm ꝙ
deliberatiua s 'm ꝙ defectiug Et pterea ſicut dictũ
fuit ſupꝛa ſi fiat tale argumẽtũ. Aolũtas deliberatia
a deo. malicia ẽ a wlũtate deliberatiua.c& deo.
peccat m accñs.qꝛ peccat S illã regulã.Quicqͥd eſt
cauſa cauſe ẽ cauſa cauſati.ita cm̃ põt eſſe ſophiſma

bm accis in cauſando ſicut inberendo.

E.
giteoſe
Sace
ſecunc
ateſehun
gicgect
tnen
gniged
neiffeſte
llsotitt
fenerſunt
ur ouͦgi
pnagens
Saliaan
ſisftat
potento:
aaulape⸗
do aa
ſstforut
(eausſnt
Oitndias⸗
ſncaalusl
ſtoniCon
ſonemita
Cunalaua
lchidemne
litadoin

dinernin

geftpre
tenf
Mſaarin
tenmmn ſel
dock
tlon
icaaufte
Worhl
ntir
uat
ian
Niczan
Nukmoit

Munnete

hftii
toſen
uſa ſoi
nutdan
ngai
1fo⸗
W

iita

r h
fiurlg
ihfun
ginl
ninicß⸗
ladcti .
ncaua
Neai
tastbi
dochtan
nrf
Liiuri
hrſi
iin
tiin
mii⸗
AAlet
Nhiut
lbcn
nalos X
Chictfni
wi
niactti
rhen
Were
giztt
Prde1

riili

ügi
Hinutn⸗
wynt
enge

aßunng
müit
eniſen
hteri
vians
vrfit
ens⸗
elin
gniißl
un

ea erend
nnu
deo.

Cd 4

otmne foꝛtuitũ inq;tum hmõi eſt a veo. ./ J

—

õs ueſtiotoei.
¶ Atrũ epatio ꝛtuita m ꝙ eſt foꝛtuita ſit a deo Et

ꝙ fic videt᷑qꝛ tã foꝛtuita q; caſualis actio eſt ex cau
ſis cõfluentibus ob aliud inceptis. Ande boetius in
v. de ↄſo. Caſus eſt inopinatus rei euẽtus ex cauſis

coõcurrentibus ob aliud inceptis.ſed tã ↄcurſus cau

ſarum qᷓ; inchoatis ꝓpter aliud ẽ a deo. ſi nibil plꝰ

“ requirit᷑ ad boc ꝙ aliquid ſit foꝛtuitum vel caſuale.
videt᷑ ꝙ tã foꝛtuita qᷓ; caſualia pᷣm e bmõi ſint a do.

em ſicut ens ꝑ ſe eſt a deo inq;eum eſt ꝑ ſe. ſic ⁊
accidens eſt a deo inqꝙᷓtum eſt accidens. ſic opꝑatio
anime ꝑ ſe a deo eſt. ita et oꝑatio cauſe ꝑ accidens.
ſ caſuale ⁊ foꝛtuitũ pᷣm ꝙ bmõi dicit oꝑationem vel
effectum cauſe ꝑ accñs.ſed naturale ⁊ artificiale di/
cit eſfectum cauſe ꝑ ſe.ergo ſicut om̃e naturale ⁊ ar/
tificiale eſt a deo inqᷓtum bmõi.ſic omne caſuale .
Itẽ qnñcũ/
qʒ aliqua diuerſa ↄcurrũt ad vniꝰeffectꝰ ꝓductionẽ

necoſſe eſt ꝙ ꝑ vnũ aliquod ↄiungant᷑.ſ cauſe a qui

bus oꝛi᷑ tã caſuale q; foꝛtuitũ.⁊ ſunt diuerſe qtũ ad
rem. ? ſunt diuerſe qtum ad intentionem.& ſi vniũ/
tur.ↄiñgũt᷑ ꝑ aliqͥd quod eſt ſupꝛa eas.ſed nihil ẽ ſu

pꝛa agens naturale ⁊ agens a ꝓpoſito niſi ſolus deꝰ.
taliũ cauſarũ ↄcurſus a deo 6
ſus facit effectum caſualem vel foꝛtuitũ.& ⁊c̃. s
potentioꝛ eſt ad agendũ cã ꝑ ſc qᷓ; cã ꝑ accidens.ſcd
cauſa ꝑ ſe nullũ effectum pducere põt qͥn adiuuet᷑ a

deo. && nec cauſe ꝑ accidẽs.ſᷣ cauſe ꝑ accidens ſũt ca/

ſus ⁊ foꝛtuita ſicut vult phs in.ij.ph̊icoꝝ. cũ coꝛũ
effectus ſint caſuale ⁊ foꝛtuitũ inq'tum bmõi.vr ⁊c.
Si tu dicas ꝙ caſuale ſᷣm id qð eſt a deo eſt.nõ tam̃
m ꝙ caſuale.qꝛ dicit pꝛiuationẽ intentionis nõ po
ſitionẽ. Contra hoc eft.qꝛ ſicut natura oꝑatur ꝑ intẽ
tionem.ita etiã oꝑat᷑ vnifoꝛmiter ⁊ modo cõſueto.ſᷣ
cum aliqua oꝑatio fit pꝛeter ſolitũ curſum nature.il
la Racen opatio dicit᷑ miraculũ.⁊ talis oꝑatio po/
nit᷑ a deo inetum talis.Si g̊ oꝑatõ qꝗᷓ fit pꝛeter ↄſue

tudinem inqtum bmõi eſt a deo.pi rone ⁊ operatio
qque fit pꝛeter intentionẽ inq;tum hmõi eſt a deo.

em foꝛtuitũ qð eſt ab aliq̊ agente intendẽte ali

ug ſicut inuentio theſauri eſt ab eo qͥ intendit arare
terram.ſed ꝙ ille aliud intendat hoc bonũ eſt ⁊ a deo

eſt.ſimiliter ꝙ; theſaurũ illũ inueniat boc bonũ eſt ⁊
a deo eſt. g foꝛtuitũ vt foꝛtuitũ eſt.a deo videt᷑ eſſe.
Sed ↄtra hoc arguit aug.in li. lxxxiij.q.ſic. Quic/
quid caſu fit temere fit.quicqd temere fit.fit ſine ꝓ/
uidentia.ſi gᷓ omne quod fit a deo fit ꝑ ꝓuidentiam.
qꝛ deus nihil agit ſine puidentia.vr̃ ꝙ caſuale ⁊ foꝛ
tuitũ inq;tum hmõi nõ ſit a deo.Iteʒ caſus ⁊ foꝛ
tuna aceidit ꝑ defectum pᷣcognitionis.ſᷣ deꝰnihil po/
teſt facere niñ pᷣcognoſcens ⁊ pꝛeſciens. nihil caſu⸗
ale inq;tum hmõi eſt a wo⸗d ẽ ſicut bonũ repu/
gnat malo.ita foꝛtuna repugnat ꝓuidentie.ſᷣ a deo
qui ſumme bonus eſt nõ põt egredi aliqua oꝑatõ in-

ſuſta. pari rõne cũ ſit ſumme pꝛudens nõ põt exire
Ab eo aliqua opatio foꝛtuita.

Itẽ foꝛtuituz vᷣm q
fortuitum oꝛtum bʒ a cauſa ꝑ accidens.ã ſi deus eẽt
cauſa foꝛtuiti ſm ꝙ hmõi.deus eſſet cauſa alicuiꝰrei
aceidens.ᷣ cã ꝑ accidens reduci bʒ ad cãm nobili

oꝛem.ꝭꝗ aliqua ca eſſet nobilioꝛ deo.qð eſt ablurduʒ.

¶ Itẽ ſicut iniuſticia ſe habet ad ſuã cauſam. ſic ca

ſuale ⁊ foꝛtuitũ ad ſuã.ſᷣ iniuſticia nõ põt eſſe ab ali
quo niſi operante iniuſte. ̊ caſuale ⁊ ſoꝛtuitũ nõ po
teſt eẽ niſi ab es q oꝑat᷑ caſualiter ⁊ foꝛtuite.ſᷣ deus

2 hmõi caꝝ ↄcur

ꝙ caſuale nõ eſt a deo.

modꝰ oꝑandi ꝑ accñs iqtũ hmõi ſit a deo

.«éM S

—
WW

nullo motd opat᷑ caſualiter nec foꝛtuite. ergo caſua
lis fiue foꝛtuita oꝑatio ſm ꝙ hmõi nõ eſt a xoſſe⸗
dom ꝙ ⁊ ſi caſuale ⁊ foꝛtuitũ ſᷣm id qʒð eſt ſit a deo.

₰„

inq;tũ eñ caſuale vel foꝛtuitum a deo nõ eſt. Et ratõ

huius c.qꝛ caſuale ⁊ foꝛtuitũ aliqͥd ponũt vtpote ef/
fectũ qͥ eſt ex ↄcurſu cauſaꝝ ad aliud inceptarũ. Ali

quid etiã pꝛiuãt. dicit em̃ caſus ⁊ foꝛtuna defectũ in⸗/

tentionis ⁊ pꝛecognitionis.⁊ qim̃ opꝑatio cauſarũ et
ↄcurſus ad ꝓducendũ tales effectus aliqͥd eſt.iõ a

deo . vᷣo pꝛiuatio intentiõis defectꝰ eſt.iõ a deo

nõ eſt. Et qm̃ caſuale ⁊ foꝛtuitũ vt ſic noiant᷑ impoſi
ta ſunt a tali defectu. binc eſt ꝙ nõ ſunt cõcedenda a
deo eſſe. Et boc vult dicere aug.in li. lxxxiij.q.cũ dic.
OQð caſu fit temere fit.⁊ ideo ſicut nõ cõcedimus qꝙ;
temerariũ ſᷣm ꝙ bmõi ſit a deo.ſic nõ eſt cõcedendũ
ꝙ caſuale vel foꝛtuitũ ſᷣm ꝙ bmõi ſit a deo.⁊ qꝛ tam

caſuale qᷓ; foꝛtuitũ vt ſic eſt. eſt nomen impoſitum a

pꝛiuatione intentionis.ſᷣm q; pꝛiuatio intentõis du
pliciter poteſt intelligi. em boc caſuale ⁊ foꝛtuitũ dr
dupliciter. Vno em̃ mõ poteſt intelligi pꝛiuatio in/
tentionis vniuerſaliter reſpectu cuiuſcũq; agentis.
ſiuc ꝑticularis.ſiue vniuerſalis.ſiue oꝑantis ſiue co⸗
oꝑantis.ſiue exequentis ſiue gubernantis.Et h̊ mo
do nihil eſt caſuale.⁊ caſus ⁊ foꝛtuita boc mõ nihil
ſunt.Et hoc mõ aliqͥ phi poſuerũt caſuʒ. ⁊ impꝛobat
aug.in li.lxxxiij.q.q; ꝑ hoc ꝙ ꝓuidẽtia totꝰmds ad/
miſtrat᷑.⁊ ita nibil fit qd nõ ꝑtineat ad opꝰ ꝓuidẽtie
Alio mõ põt intelligi pꝛiuatio intentionis reſpectu
agentis particularis.vtpote particularis naturc ct
intellectus creati.⁊ boc modo aliqͥd eſt caſuale.⁊ ca
ſus aliqͥd eſt. m qꝙ dicit Boctiꝰin li.de ↄſo.diffiniẽs
caſum ⁊ oñdens qualiter quis põt opꝑari caſualiter.
vicʒ cũ aliquid aſicquit᷑ inopinatc.et iõ dicit.Caſus
eſt inopinatꝰ rei euẽtꝰ.vbi ſimul tangit poſitioneʒ et
pꝛiuationẽ. Poſitioncem ꝑ hoc qdð dicit cuentꝰ.pᷣua-
tionẽ in H̊ qd dicit inopinatus.⁊ illa qͥdẽ pꝛiuatõ nõ
eſt reſpectu dei. qꝛ nhil voͦ facere inopinate ſiue
impꝛouiſe.nec etiã a deo eſt cũ ſit defectus.ſᷣ potiꝰ a
ectibilitate crcature. Concedẽde ſunt igit᷑ ratões
oñdentes ꝙ nihil eſt a deo caſuale.ita e; caſuale vᷣm
d illud xo qð pᷣmo obꝛ in
ↄtrariũ ꝙ ↄcurſus cauſaꝝ a deo eſt.iã pʒ rñſio.argu-
it em̃ de caſu ſᷣm ꝙ dicit poſitionẽ nõ ſᷣm ꝙ dicit de⸗

*

fectuz. ¶¶ Ad illud qd obꝛ a deo eſt cã ꝑ ſe ⁊ ꝑ accñs.
Sm ꝙ aliter dẽ accidens de ente ꝓut eſt dꝛũtia en

tis. aliter ꝓut eſt dꝛñtia cauſe. Pꝛout eſt differentia
entis dicit habitudinẽ ad ſubm.q̃ qͥdẽ poſitio eſt nõ

puatio. Pꝛout aũt eſt dꝛñtia cãe.dicit pᷣuationẽ intẽ

tiõis ꝑ quã aliqͥd dẽ eẽ cã alicuiꝰ ꝑ ſe.⁊ iõ nõ ſeqͥt᷑ q;
ſi modus eẽndi ꝑ accidẽs inq;tũ hmõi ſit a deo. ⁊

qð obꝛ ꝙ diuerſe cãe indigeut aliqͥ ſuꝑioꝛi Ziungẽte
ad boc ꝙ poſſint vnũ effectũ ꝓducere. Odm ꝙ illð
duplxr poteſt intelligi. Ano modo vere.alio mõ falſe

Si em̃ intelligat᷑ ꝙ ad boc ꝙ alique due cãs ↄcurꝛãt
necria ſit noua influentia cae ſuꝑioꝛis.plus iᷓᷓ ſi nõ

ↄcurrerent.⁊ quelibet oꝑaret᷑ ꝑ ſe.ſic nõ habet veri/

tatem.boc em̃ ipo ꝙ aliqs abſcõndit in terꝛa theſau
rum ⁊ aliqͥs fodit in eadẽ terꝛa ſine noua influentia

ille due oꝑationes cauſant theſauri inuentioneʒ:Si
aũt ita intelligat᷑ ꝙ oẽs cauſe que ↄcurrũt ad vnum

effectũ reducunt᷑ ad aliq vnũ pꝛincipiũ.ſic veritatẽ

bʒ.ꝓ eo ꝙ illa ꝗᷓ nõ pñt reduci ad vnũ pᷣncipiũ oĩno
ſut diuerſa. 2 iõ nmc; pñt ag vnñ effecti ann:. Si

33

54

35

36

ill 37

EIñ in vnos pꝛincipio hõ Zuenirẽt.iã oĩno nõ haberẽt
aAliquid cõe.⁊ iõ nece eſt ponere ꝙ tam cauſe cõcur/

rentes qᷓ; eaꝝ ↄcurſus ſint ab vno pꝛincipio pꝛimo.
Sed tñ ex nõ ſequit᷑ ꝙ caſuale inqtũ hmõi ſit a deo
Hm id qð eſt.qꝛ caſus nõ tm̃ intendit euentũ.ſ etiaʒ
euẽtũ inopinatũ. 4Ra illud qdð obꝛ ꝙ cã ꝑ accñs in
diget adiutoꝛio ſicut cã ꝑ ſe.Ddm ꝙ eſt verũ reſpcũ
eius qð efficit.ſed nõ indiget adiutoꝛio reſpectu eiꝰ
in qͥ deficit.ꝑ ſe em̃ põt deficere.ſᷣ nõ ꝑ ſe põt efficere.
⁊ iõ nõ ſcqͥt᷑ ex hoc ꝙ caſuale ſit a deo.niſi ſᷣm illud

vm quod aliqͥd ponit.nõ ſᷣm ꝙ dicit pꝛiuationẽ intẽ

tionis.Et ſi obijciat᷑ ꝙ miraculũ inq;tũ hmõi ẽ a So
⁊ tñ dicit pᷣuationẽ ↄſuetudinis.qꝛ fit pꝛeter ſolituʒ
curſum. Ddm ꝙ aliter miraculũ fit pꝛeter ſolitũ cur
ſum.⁊ aliter foꝛtuitũ pᷣter intentionẽ. Miraculũ em̃
fit pᷣter ſolitũ curſum ita ꝙ ſupꝛa curſum nature.vñ
plus dicit poſitionis q; pᷣuationis.caſuale vᷣo nõ ita

itt pꝛeter intentionẽ ꝙ fiat ſupꝛa intentionẽ.ſᷣ deficit

ab intẽtione. MAd illud q obꝛ ꝙ deus põt ꝙ aliqd
agens vnũ aſſequat᷑.⁊ aliud intendat.ita ꝙ vtrunq;
ſit a deoo. Ddm q verã cſt. affeqͥ vnũ ⁊ intendẽ ali/
ud hoc nõ facit caſus vel foꝛtuna inqtũ qͥs aliud in
tendit ab eo qð affequit᷑.ſed incytum nõ pᷣuidet nec
intendit illud qð aſſeqtur. Si em̃ aliud ⁊ aliud intẽ
Qeret.iã nõ oꝑaret᷑ caſualiter ſiue foꝛtuite. Licet aũt

intendere ad aliud ſit a deo.nõ tñ a deo eſt nõ inten/

dere illud qð afſeqͥtur.qꝛ pᷣmũ dicit poſitionẽ. et ſe/

cũdũ pꝛiuationẽ.⁊ caſuale ſiue foꝛtuitũ inqtũ hmõi

nõ noiat᷑ a pꝛimo ſᷣ a ſcdo.⁊ ꝓpterea inqtũ tale non
eſt a deo. a defectu reꝑto in agente crcato.
eſtio. iiſ.. e
trũ enunciatio falſa m ꝙ hmõi ſit a deo: Et ꝙ ſic
vr. Qñcũq; aliqua duo fundant᷑ ſuꝑ idẽ ſᷣm rem. ſi
vnũ eſt a deo.⁊ reliquũ.ſᷣ falſitas alicuiꝰꝓpõnis.⁊ x
ritas ſue oppoſite fundant᷑ ſuꝑ idẽ.h̊ em̃ ipᷣo q; q
vera. homo eſt aial. eſt falſa.hpomo nõ eſt aial.g cũ
oĩs ꝓpõnis veritas ſit a deo.vr̃ ꝙ ois ꝓpoſitiõis falſi
tas ſit a deo. ¶ Itẽ veritas eſt adequatio rei ⁊ intel/
lectus.⁊ falſitas eſt inadeq̃tio rei intelectus ꝑ op
poſitũ.ſ ſicut ſe hʒ equalitas ⁊ ineqlitas in rebꝰ. ita
ſe habet equalitas ⁊ ineq̃litas in ꝓpõnibus.ᷣ eq̃li/

tas ⁊ ineqlitas in rebus ſunt ab ipſo deo. ſicut em̃ a

deo ẽ ꝙ aliqua duo ſunt eqlia. ſica deo ẽ ꝙ aliq̃ duo
ſic ſe habeant q; vnũ excedat reliquũ.Eñ aug.dicit.
v ſi eſſent equalia.nõ eẽnt oia.̊ pari rõe adequatio
2 inadeq̃tio ſigni ad ſignatũ eſt ab eodem pꝛincipio.
ab eo eſt falſitas ꝓpõnis qͥ ſolus põt facereꝓ
poſitionẽ ipᷣam eẽ falſam. ſᷣ demonſtrato aliq̃ pctõꝛe
iſta eſt vera. iſte nõ eſt iuſtus.⁊ nullꝰ põt hanc face/
re falſam niſi ſolus deus q̃ͥ põt ei dare iuſticiã.̊ ⁊c.
¶ Itẽ maioꝛis dignitatis ⁊ ptãtis eſt falſiſieare hãc
Pꝓpõnẽ.ille eſt pctoꝛ.qᷓ; verificare eã.qͥ em̃ peccat hoc
lipſo ꝙ peccat verificat eã.⁊ hoc indignitatis eſt.& ſi
ois ꝓpõnis veritas a deo eſt.vr multo foꝛtius ꝙ ta⸗
lis ꝓpõnis falſitas ſit a deo.¶ Sed õↄ. omne qð deꝰ

poõc facere hʒ excmplar in deo. ſ̊ enũciatio falſa pᷣm

i falſa nõ hbʒ exemplar in deo.cũ ipᷣa veritas ſit ratõ
exẽplificandi.g& enuciatio falſa 'm ꝙ falſa non eſt a
deo. Itẽ ſicut ſe hʒ bonitas ad maliciã.ſic ſe hʒ xve
litas ad falſitatẽ.ſᷣ a ſumma bonitate nullo mõ po/
teſt eẽ malicia. a ſũma veritate nullo mõ põt eẽ fal
ſitas. ¶ Itẽ verũ et ens ↄuertunt᷑.ſᷣ a deo nõ põt a-
liq̃d eẽ qd nõ ſit aliquo modo ens.ſi em̃ pure nibil eſ
ſct.a deo nõ eſſet. q deo nõ põt eẽ niſi verũb enun⸗

ciatio falſa inqtũ hmõi dicit pᷣugtionẽ veri. ᷓ vr a
deo nõ debeat cauſari ᷣm ꝙ hmõi. ¶ Itẽ om̃e qð de
us põt facere.põt dicere.ſᷣ falſum nõ põt dicere.q̊ ñ
põt facere. Pꝛobatõ minoꝛis.Si dicit falſum.aut
ſcienter.aut ignoꝛanter. Ignoꝛanter nõ.hoc cõſtat.
Si ſcienter.ſ̊ quicũq; dicit falſum ſcienter.mentit᷑.
deus mentiret᷑.qð eſt ꝓphanũ ⁊ impiũ dicere. Rꝰ
ddm ꝙ falſitas nihil aliud eſt q; defectus veritatᷣ in
re que nata eſt verificari.ſicut malicia dicit pꝛiuatio
nẽ bonitatis ⁊ rectitudinis circa actionẽ q̃ nata ẽ re
ctificari.⁊ iõ actio mala inqtũ actio.eſt a deo.inqᷓtũ
vo mala ⁊ iniuſta.a deo nõ eſt.ſic enũciatio falſa in-
qtum enũciatio a deo eſt.iniᷓtũ vo falſa nõ eſt a ðdo
Ande quẽadmodũ in actione duplex ↄſiderat᷑ boni
tas.vna nature ⁊ altera moꝛis.vna eſt eẽntialis.⁊ al
tera accñtalis.⁊ iõ vna pᷣuat᷑.altera relinqͥt᷑.⁊ rõne
illius bonitatis qᷓ relinquit᷑.actio illa ẽ a deo. Sic in
om̃i enunciatiõe duplex eſt veritas. Ana eẽntialis.
⁊ hec eſt veritas qᷓ ꝓpõ repñtat illud ad q repñtan
ũ inſtituta eſt.⁊ hec nũq; pᷣuat᷑ ab enunciatõe.Ois
em̃ enũciatõ ſignificat illud ad qð inſtituta ẽ ſiue ſit
vera ſiue falſa.Alia vᷣo eſt veritas accñtalis qᷓ atten
dit᷑ in ꝓoſitione in hoc ꝙ repñtat rẽ ſᷣm ꝙ eſt. tunc
eñ̃ dicit᷑ adequari ſignificatio ſignificato. ⁊ veritas
enunciatiõis nõ eſt aliud qᷓ; q̃dã adequatio.Et bec
writas pꝛiuat᷑ ꝑ falſitatẽ.tũc em̃ eſt ꝓpõ vxel enũcia⸗
tio falſa qñ ſignũ nõ repñtat rem ſicut eſt.vl res nõ
eſt ſicut repñtat᷑ ꝑ ſignũ.⁊ hoc eſt qdð dicit phᷣs.Ab
eo ꝙ res eſt vel nõ eſt. eſt oꝛatio vera vel falſa.boc ẽ
dicere.ab eo ꝙ res eſt ſicut repᷣſentat᷑ dẽ oꝛo vera.ab
eo ꝙ res nõ eſt ſicut repñtat᷑ dẽ oꝛo falſa. Sicut igit
iniuſticia eſt pᷣuatio rectitudinis.ſic falſitas eſt defe⸗
ctus adequationis.⁊ iõ ſicut deo vt autoꝛi nõ attri/
buit᷑ iniuſticia actõis.ſic ñ dʒ ei attribui falſitas oꝛo
nis.vtroq; em̃ mõ defectus eſt. ⁊ nullus defectꝰ deo
attribuẽdus eſt. Motãdũ eſt tñ ꝙ ⁊ ſi nullus defectꝰ
ſit a deo. tñ kpagts aligqs defectus elongat᷑ a cauſali/
tate dei qᷓ; aliꝰ
em̃ quidã defectus qͥ dicit pꝛiuationẽ alicuiꝰpoſitio⸗
nis ⁊ oꝛdinis.ſicut eſt defectus culpabilis.⁊ iſte ẽ de
fectus vituꝑabilis ⁊ vitupabilẽ reddit actoꝛc. ⁊ talẽ
defectũ deus nõ fecit.nec etiã facit aliqd.q̊ facto cre/
atura tali defectu deficiat neẽrio.vñ nec deꝰ facit ꝑec⸗
catũ.nec facit aliquẽ peccare.nec facit aliqͥd qͥ facto
necrio ſeq̃tur pctm̃ ratione illius qð deus facit.ᷣ di⸗
co ꝓpter aĩe infuſionẽ in q̃ necrio ↄtrabit᷑ culpa oꝛi-
ginalis.ſᷣ hoc nõ eſt ex actu dei.ſᷣ ex pᷣuaricatiõe pꝛi/
mi parentis. Eſt ⁊ alius defectus qͥ eſt priuatio ali/
cuiꝰpoſitionis.nõ tñ eſt pᷣuatio oꝛdinis.cõtingit em̃
aliquos defectus oꝛdinari. ⁊ talis defectꝰ licet nõ Roſ
ſit deo attribui pᷣm ꝙ defectꝰ.põt tñ ei attribui ſᷣm q;
oꝛdinatꝰ.⁊ de tali xfectu licet nõ poſſit dici ꝙ deꝰ eũ
faciat.qꝛ defectum facere eſt deficere.põt tñ dici ꝙ fa
cit aliquid q̊ͥ facto necrio ↄſequit᷑ ille defectus.⁊ talł
defectus eſt falſitas.⁊ ignoꝛãtia.⁊ cecitas.⁊ ↄſimileſ
Vnde q;uis nõ poſſit cõcedi ꝙ deus faciat falſitateʒ
oꝛõnis ſiue oꝛationẽ falſam ſᷣm ꝙ falſa eſt.põt tamẽ
concedi ꝙ deus faciat aliquid quo facto aliqua oꝛa/
tio eſt falſa neceſfario.ſicut cum iuſtificat impiũ. fa⸗
cit aliquid. quo facto hec enũciatio eſt falſa. Iſte eſt
impius. Concedende ſunt igit᷑ rõnes oſtendentes ꝙ

enunciatio falſa pᷣm ꝙ falſa non ſit a deo. Aas 45

ergo quod obijcit᷑ ꝙ falſitas ⁊ veritas fundant᷑ ſuꝑ
iqem. ddm ꝙ veri eſt. tñ aliter ⁊ gliter. qꝛ veritas

40

41

ſᷣm ꝙ ſunt diuerſi modi deficidi. Eſt ꝗ2

tatf
vation⸗
ſcet
ntui
upt
ſtae
toee⸗
ſetns
ſeinter
diitppſt
Pdiorr
ſoetüfn
ſtuind
Notit̃⸗
degunt
agiude
4mdoo
Gobꝛ⸗
tvena,
ſaheütn
zbeling
ttbocgk
latönech
auic ⸗
45 ſtgrinn,
tubefil
ontuin
itoſon
ſbct Gi
Aenucton
Pinatore.
ſanröfal
ojfllit

4
rnin
Ctpunn
gnnir
Mhinqi
i
cke
iti
Nlann
oe
aui
Cirn
ies
wiſiut
ujnn
nga
aner
me
achi
rpcr
nmmit
Sr
Ztadl
mid 4
lait

Di.

fundat᷑ ꝑ nodum poſitionis. ? falſitas ꝑ tnodũ pꝛi⸗

uationis. ⁊ iõ nõ ſequit᷑ ꝙ ſit ab eodẽ. Cũ aũt dꝛ ꝙ q̃
ſuꝑ idẽ fundant᷑ ab eodẽ ſũt.h̃̊ intelligit᷑ qñ ſuꝑ ideʒ

