at Snen WMac e⸗ qui vincit᷑ eſt dignus ignomi retribui. nctun at oꝛtum habet a Ka wen⸗
H n. K pmnictie ſen npari dign? ẽ gꝛatia reddat boiem acceptum deo. 2 ſit id vin⸗
epmni, nia. ſi ergo ille q ꝑmittit ſe a anrofgresvdian me Hts. ad hoc vt ſit oralfata vel ducat ad deũ. opꝰ
amitß eteno unnoped: Rant ber ſeruitium qd bo illud eſt meritoꝛium merito condigni. Si aũt cõpa/
— Norge Eümar ARiocqaurſpi Sinhgt es enns opus meritoꝛium ad eum Pra ano ſe bocti
engan mo raelt deo0 m it. Si aliquid. cñ pꝛemiumit eſte ou liciter. vel ad largitatem diſpẽſantis.vel ad
Nuinnd⸗ quleuseſt aut dee ſent Eian guic n eirn n verchaecn pollicẽtis Sisompparetur ad largitatem
aanmi maioꝛis dignitatis q; meritu. us meritoꝛium diſpẽſantis. ſic eſt meritoꝛium merito cõgꝛui.naz p
ſodec3 tia niſi gloꝛia.⁊ ꝑ nihil poteſt opus meri dilpe ic eir merlt dico ob
hnpugfi a ari niſi per gloꝛiã.g̊ loquendo de ſue liberalitatig immẽſitate decet ipᷣm ꝓ moie
nni na eenn vering it ꝑ earn gliã mereri. ¶Ged ſequio retribuere magnũ pꝛemium. Si vero copare
nnarumn nento ain Su⸗ condigne paſſiones buius tur ad veritatem pollicentis. exquo ꝓmiſit ⁊ quo/
alchzannt cõtra. Ho. viij. kian ue reuelabit᷑ in nobis.ꝭ̊ per dammõ ſe voluntarie obligauit.ꝙ tanto operi tan/
chug tpis ad futur⸗ zaſtfin oris mereri merito condi tum reddit pꝛemium.ſic opus illud meritoꝛiñũ ẽ me.
hunſanh, eas nogcot ne. eSt Eda peccati moꝛs.gratia rito condigni. Si aũt tercio modo cõparemus opꝰ
Nnds mi gni. Item Ro. R lh dicere gra dei vita eter meritoꝛiuʒ ad ſtatum. boc poteſt eſſe dupliciter. aut
umum daete⸗ gloe el⸗ Fn ſ crerns. ſua mi / ñtum ad tꝑis opoꝛtunitatem. aut qtum ad operis
anenii va vtletell gaemns veñ̃ Kenoſhrs Sſi non ꝑ/ difficultatem.Si qᷓ;tum ad tꝑis opoꝛtunitatẽ. uia
daſrſtrin⸗ ſeratõe nos ꝑducere nawiget 22 — vigetu· nunc eſt tempus ſeminadi ſicut dicit apłs.⁊ qͥ facit
tüinen duch nos noſtris mertitis. vi bet dum regdit obli opa meritoꝛia ſemen pijcit in terram bonã. cdngau
intcin b rõem. nullũ ſeruitiñ gaa debe luce xv.Quis x· uum eſt vt ex hac terra fructũ magnũ ſuſcipiat. ⁊ iʒo
Rün hi ſhrelculſtin aue, b och ad iaen qð rrecte deus ci qui in pꝛeſenti dimittit modicũ.ꝓmit
cſaſtü rhn habens ſeruns ece ſe Evickecuray non obli / tit reddere centuplum. Si aũt conſideret operis ar
teinen poteſt facere. totũ vebet be A d.g nibil meremur duitas.quia opus tale ſic eſt in voluntate facientis
R get deum ad redcẽgum ſibi⸗ e llum finitũ qd vt ſit ſupꝛa vires.⁊ homo eleuetur in faciendo ipᷣm
a auc vei merito condligni. 1Mren ſed opera facta ſupꝛa ſe ⁊ bono ꝓpꝛio pꝛeponat bonũ eternuz. binc
tintinn Sa fes Bssren honn oilbar eimn cui fũt ad eſt ꝙ tale genus operis ernaranunaratte eſt di⸗
— E gꝛatis. t. Hnesd —+m = „ . 1/ i⸗
ſer qd pᷣus. . is acci cõparatõe ad volũtatis libertatem. ⁊ diſpenſatoꝛis
uirhiit io dati Taccepti.ſed deus nibil poteſt nobis acei cõpara tatis liberta Matons
i mno dati vaccenteee dev acr d ren liberalitatem. ⁊ tpis opoꝛtunitateʒ. eſt meritoꝛium
Etnli ere. quia bonoꝛũ noſtroꝛũ non indiget. ̊ pꝛemium liberalitatem. ⁊ tꝑis opo eſt merito
Ea . rroen n ceon ine . atũ vero ad gꝛatie dignitateʒ.
Uſchünse pert. ſt excellẽtifſimũ non poſſumus ex con merito cõgꝛui.Compat Grae
M ul atie quod eſt exce irra ſ n is veritatem. ad ſuiipᷣius difficui⸗
Bl 4⁴ dicne ncclapd ſt : Rerc oge Aride, enneauſſeti ve merito Signi⸗ per hoc ſol⸗
ümrn nem aliqui doctoꝛes ſenſerũt diuerſimode. Quidaz ofint wt aurtegaa vera btem inducte. p
– diaerapolucſe g ie men n eiget Binocd oßiür aer gen peeunc. Ma; roõnes que ꝓ
n ku obligatõem in retribuente. poteſt al · bant ꝙ per gram contingit mereri pꝛemiñ eternuin
ng⸗
a n onee Konto elie nnogecſk. celeſt glo⸗ tionũ. Illa tamẽ ratio qᷓ fit de ncach anls gan 4 ⁰6
m menſuran. ideo dixerut ꝙn , n ead penã. ⁊ gre ad gliaʒ. nõ cogit. tum quia loꝛia
at moun riam mereri exr congigno. ſed ſi meret. hoc et gr nenebhins erellit 1 bono qᷓ; pena in malo. tum eti
iöenknn congꝛuo. Et ad iſt ſuam poſitõem aſtruẽqam m 2 am qꝛ facilius eſt deſcẽdere q; aſcẽdere. Rões vero
igne tis fulciũtur autoꝛitatibus ſacre e rue nc⸗ . 4 oppoſitũ pcedũt m aliã viã videlicet put opus
vſchcin poſitoꝛum. qui hoc ſentire vident᷑. Se e⸗ et hm bxzʒ copari ad volũtatẽ nr̃am. ſic em̃ nõ eſt de ſe ſuffi/
nnanun ptura etiã ſepe reperit᷑ ꝙ de⸗ deinik in ce 2 retri· ciẽs ad merẽdũ. MHã oẽs iuſticie nĩe ſicut panus mẽ
miti dpae ſa 3 Tol Tandatuttr e ⁊c. et ſtruate. Pꝛout etiã hʒ cõpari ad tiberaleate diuina .
bptio x. Math. dic. Colle quod tuum eſt t. e. Ir lli pᷣt obligari. ſed qͥcqͥd facit. ex mera liberali/
IAlulura coſimilia reperiũtur. ideo lloanm bonrioeſt Aretaet. abor modo concludunt verum ꝙ non ſit
Gmißioht ꝙ gliaz non tm̃ cõtingit aen nen Seg ſed ibi meritum condigni. aliter em̃ rationes ille non co
grute, em̃ merituʒ reperiri poteſt in gꝛatia gꝛat *R* Mam ꝙ dicitur ꝙ paſſiones buius tꝑis nõ ꝗ
niennin en conterge mereiin⸗ ſuratio. ⁊ in deo q̃dã ca ſunt condigne ⁊c boc verum eſt inq;tum ſunt com/
Denau ⁊ gloꝛie quedam eſt cõmenſura er ſua mneig be / paſſiones.ſunt tamen cõdigne inqtũ fiũt ex charita
ntptpn dit obligatio. non ex neceſſitate.ſed ex ſua mera be· paſſione b? paſſionibꝰdat efficaciam 2 valoꝛeʒ.
ne jani luit ꝓmittere ⁊ pactũ firmare cu, te ꝗᷓ actionibꝰ⁊ paſſionii micaciatn 2
apthll nignitate. qua voluit ꝓPmit eis retrin Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ deus nõ ꝑqucit nos ad ꝗ48
gn⸗ js qui eum diligũt ꝙ ſeip̃m mercedem eis retribu nis meritis erponedunn ſti sag in
cn hijs gui eum j us cõ am noſtris meritis exponẽdum eſt. boc in
n cut in abꝛabam apparet. Si aũt velimus cõ⸗ gloꝛia . mét Doci
ungn erſieut n alna m ddi ſit verioꝛ. inueni telligitur m ꝙ merita mere cõpantur ad volũtatezʒ
anner ſiderare quis iſtoꝛũ modoꝛum dði ſit verioꝛ.ij j.re mnãam. nõ 'm ꝙ hñt oꝛtñ a gra.¶ Ad ill quod obij⸗ .
e unt mus ꝙ hm diuerſas ↄparatões operis meritoꝛij. re at y totũ quod bõ facit debʒ veb. dom q ⁊ ſi opus
n tii/ peritur in eo ⁊ meriti congeui. ⁊ merituʒ condigni. ct ꝗ toti q⸗

.
PI

ſllud ſit debitũ inqᷓtũ eſt creature. eſt tamẽ gꝛatuitũ
inqᷓtũ fit ex gꝛatia ⁊ charitate.Et ideo ſicut ratõ de/

biti non tolſit rõem gꝛatuiti. ſic etiã nec tollit růnem
5So meriti.Et ſi obijcit᷑ nec opus gꝛatuitũ nec debitũ

51

illa ꝑs.ibi. In expoſitõe quoq; quaꝛũdã ꝓpoſitõnũ ⁊c.

tiã li.ar.in fideli calli⸗/

ditate ſuppõebat 7. rũ arbitrium ſine gꝛatia pꝛeneniẽte ⁊ adiuuã⸗
Cõtra.videt᷑ ꝙ veru, kelon ſufficere ad ſalutẽ ⁊ iuſtitiã obtinẽdaʒ.
dixerit pelagꝰ. Si ei nec meritis pᷣcedẽtibus gr̃am dei aduocari. ſiẽ pelagi
Keatna balenn et. e ana hereſis tradit. Nã vt ait Aug.i.j.li.retractatõnũ
en ttele vigek Moui heretici pelagiani liberũ ſic aſſerũt volũtati ar /
ad boc det᷑ ga li. ar. bitriũ.vt gꝛatie dei non relinquãt locũ.quã ſᷣm meri⸗
vt facilius poſſit exri / ta noſtra dari aſſerunt. Pelagianoꝝ hereſis oĩm recẽ Que ſit bereſis
re in bona oꝑa.Si tu tiſſima a pelagio monacho eſt exoꝛta.hij dei gꝛatie pelagianoꝝ de
dicas ꝙ in hoc nõ re· pꝛedeſtinati ſumus.⁊ qua meruimus de poteſtate te⸗ Sa ⁊li ar.
Phech E⸗ oeg nebꝛaꝝ erui intantũ inimici ſũt.vt ſine hac credãt ho.
Ee erbi le eolerebat. Minẽ poſſe facere omnia diuina mãdata. Deniq; pe⸗ a
videt᷑ ꝙ in boc etim lagius a fratribus increpatus ꝙ nihil tribueret adiu⸗
verũ dicebat.qm̃ ſi ſo toꝛio gꝛatie dei ad eius mãdata facienda.non eã libe⸗
lius potẽtie eſt poſſe. ro arbitrio pꝛeponebat.ſed infideli calliditate ſuppo⸗
⁊ gꝛatia nõ eſt poten/

1

ſe. E nullus aliꝰ

poteſt obligare deũ.ddm ꝙ ⁊ ſi nõ poſſit deꝰ nobis
obligari in rõne dati ⁊ accepti. ſicut oſtẽdit rõ vlti/
ma.obligari tamẽ dicit᷑quodãmodo ex ſua mera be
nignitate qua voluit pꝓmittere ſeipᷣm diligẽtibus ſe.
Pꝛeterea meritũ cõdigni non neceſſario ponit obli
gatõem in retribuẽte.ſed ponit ſufficiẽtẽ oꝛdinatõcʒ
eius qui remunerat᷑ ad ibam remuneratõem medi
ante aliqua laudabili oꝑatõe.gꝛatia aũt ſufficiẽtẽ oꝛ
dinatõem ponit in viatoꝛe ad obtinẽdam gliam.tũ
ratione ſue dignitatis ex qua totũ hoĩem reddit deo
⁊ acceptũ ⁊ carũ.tũ etiam rõne diuine pactionis.tũ

rõne ardue oꝑatõis ſicut pꝛius tactũ eſt. Et ſic patʒ

reſponſio ad duas rõnes ſequẽtes.Hã qð obijcitur
quod gꝛatis fit non obligat.dm. eſto ꝙ nõ obligʒ.

minis.

ꝓpter hoc tamẽ nõ tollit᷑ a merito quin poſfit eẽ c
dignũ. Pꝛeterea ⁊ ſi non obliget eũ cuiꝰ eſt retribue
re ⁊ remunerare ſeruitiũ ſibi factum penſata ppꝛia

vtilitate. obligat tamẽ eũ quodãmõ qui retribuit pẽ

ſata ſeruitutis fidelitate. Ande magis meret᷑ apud
deũ qui ſeruit ei ex amore filiali ⁊ liberali.qᷓ; qui ſer.
uit amoꝛe mercẽnario expectãs mercedẽ ⁊ retribu⸗
tiõcm. Si aũt aliquis obijciat ꝙ non poteſt ibi eſſe
meritũ cõdigni.quia nõ eſt ibi comẽſuratio.dð ꝙ et
ſi nõ ſit cõmenſuratio ꝑ omnimodã equalitateʒ. eſt
tamẽ cõmenſuratio ꝑ quãdam cõueniẽtem ꝓpoꝛtõ

nabilitatem.ſicut fructus recte dicit commenſurari

ſemini. quando tantum excedit ſicut cõueniebat fe/
cũditati ſeminis ⁊ rerre germinãti. Ande ſicut ali/
quis non eſſet cõtentus ſi de ſemine nõ reciperet de-
cuplũ.ſic nullus poſſit eſſe cõtẽtus ex opibus meri/
toꝛijs factis. niſi ꝓ eis reciperet pꝛemiũ ꝑfectum qð
cõplet ⁊ terminat totũ deſiderium.

Iſtinctio. xxviij. de poteſtate liberi arbitrij hominis lapſi quã hʒ gra circũſcripta.
D vero icõcuſſe ⁊ incũtanter ⁊c. Supꝛa determinauit magiſter quãtũ poteſt li.ar.cum gꝛatia. in hac
ero ꝑte determinat quãtũ poteſt li.ar.ſine gꝛatia.Et diuidit᷑ hec pars in duas. In pꝛima determi
nat de ptãte li. ar. hominis lapſi quam babet gꝛatia circũſcripta. Scðo vero determinat li.ar.pꝛimi
truʒ gꝛatia operãte ⁊ cooꝑante eguerit.j.di.xxix. Poſt hec conſiderãdũ eſt vtꝝ ⁊c. Diuidit auteʒ

pars iſta in tres ꝑtes. In pꝛima quia pelagiani errabãt circa ptãtem li. arbi. ponit illius hereſis impꝛobatõ/
nem. In ſcda vero reſpõdet ad pelagianoꝝ argumẽtatões.ibi. Oꝛ vero dicunt ſine gꝛatia ⁊c. In tercia vero
ſbᷣiungit catholice veritatis expꝛeſſionẽ.ibi. Id & de gꝛatia.⁊ li ar.indubitãter teneamus ⁊c. Media pars di

uidit᷑ in tres ꝑtes ſm tria media.a quibus ſumũtur tres rõnes quibus

reſpõdet. Pꝛimo em̃ reſpondet

ad illud quod pelagius dicebat nullũ eſſe culpãdum ſi non vitat vel non facit illud qð eſt ſibi impoſſibile.ex
quo ſumũtur due rõnes ad quas magiſter rñdet duabꝰ. Scdᷣo vero rñdet ad illud qð pelagiꝰ dicebat ꝙ ni/
hil ẽ tã in nia poteſtate qᷓ ip̃a volũtas.qdð etiã ab ipo Aug.pelagiꝰ aſſũpſerat.ibi.Alibi etiã Aug.dic ꝙ buic
gꝛatie ⁊c. Certio vero rñdet ad illud qð pelagius dicebat. Oꝛ credimus nim eſt.qdð aũt bonũ opamur illius
eſt ⁊c. Quod etiã extraxerat de verbis Aug.ex duobus locis.⁊ ideo magiſter rñdet in duobus. c. Et incipit

a ¶ Beniq; pelagius

guit magiſter verbuz te
pelagij dicẽtis ꝙ; gꝛa⸗

a frutribꝰ ⁊c. Redaꝛ bonn impꝛobatõem hereſis pelagiane q circa po⸗ XXV
tatem li. ar. erraaoat. a dORNO
D vero incõcuſſe ⁊ incũtanter teneamus llbe

tia.g& ñ dat nouũ poſ⸗/

babit? aufert potenti
am ei in quo eſt. gryf
ꝙ nec gra. aut ſi ĩ gẽ̃a
hoc eſt. quero q̃re ma
gis in ipſa qᷓ; in alijs.
R dd. ꝙ adaz eſt

II

nebat dicens.ad hoc eam dari hominibus.vt que fa/
cere per liberũ arbitriũ iubẽtur.facilius poſſint imple⸗
re per gꝛatiam. Dicendo vtiq; facilius poſſint.voluit
credi.⁊ ſi difficilius.tñ poſſe homines ſine gꝛatia face
re iuſſa diuina. Illam vero gꝛatiam dei ſine qua nihil
boni poſſumus facere.non eſſe dicunt niſi in libero ar
bitrio.quod nullis ſuis pꝛecedentibus meritis ab illo
accepit noſtra natura.ipᷣo ad hoc tm̃ iuuante nos per

— —
WWWW —

guluzi
näten ri
KRaanmatn
clenchre⸗
ne Uotcgeed
gopihisn,
mügſanh
lan.
angngigbe
Ppimdan,
wrimi nan
a Räia
Sisithe⸗
un Nun
Mugg
Demäthe
eſſbinſtien

Palpg.

leni gnim
thhügmi
duhts

Oeſtbaus
Ntimd d

tin

li.ar. recte viuꝗ
tur

—

ſuã legẽ doctrinam vt diſcamus que facere ⁊ que

Pij. xvur.

ſperare debeamus. Non aũt ad hoc per donum ſpuſ /
ſancti.vt q̃ didicerimus eſſ. e facienda faciamus. Ac p
hoc diuinitus nobis dari ſcientiam confitẽtur. qua ig
norantia pellitur.charitatem aũt negãt diuinitus da⸗
ri qua pie viuit᷑. vt ſcilicet ſit donuʒ dei ſcientia q̃ ſine
charitate inflat.⁊ non ſit donum dei ipᷣa charitas.que
vt ſcientia non inflet edificat.Deſtruũt etiam oꝛatões
quas facit eccleſia ſiue ꝓ infidelibus ⁊ doctrine dei re⸗
ſiſtentibus vt cõuertãtur ad deuʒ.ſiue ꝓ fidelibus vt
Aaugeatur eis fides ⁊ perſeuerent in ea. hhec quixpe nõ
ab ipo accipere.ſed a ſeipis homines habere cõtẽdũt.
bgratiã dei qua liberamur ab impietate dicẽtes ſʒ me
rita noſtra dari.paruulos etiaʒ ſine vllo pcti oꝛigina/
lis vinculo aſſerũt naſci.
¶ Refpondet ad pelagianoꝛuʒ argumẽtatõeʒ qua di
cunt nullum eſſe culpãdum ſi non vitat vel facit illud
quod eſt ſibi impoſſibile.ex quo ſumũtur due rões.q̃s
magiſter duobꝰ impꝛobat reſpõſis. b
¶ Oꝛ vero dicunt ſine gratia hominem ꝑ liberum arbi⸗
trium oĩa iuſſa implere.hmõi inductionibus muniũt.
Si inquiũt non poteſt ea facere homo que iubẽtur.
non eſt ei imputãdum ad moꝛtem. Sicut tuipᷣe Aug.
in li.de li.ar.aſſeris.Quis inquis peccat in eo qð nul⸗
lo modo caueri poteſt: peccatur autẽ.caueri ergo po⸗
teſt. oc teſtimonio Aug.pelagius vſus eſt diſputãs
aduerſus eum. immo aduerſus gratiam.ſicut Augu.
in li. retracta. illud ⁊ alia hmõi retractans ↄmemoꝛat
inquiens. In hijs atq; huiuſmodi verbis meis. quia
gratia dei cõmemoꝛata non eſt de qua tunc nõ ageba
tur. putant pelagiani ſuam nos tenuiſſe ſententiaʒ. ſʒ
fruſtra hoc putant. Voluntas quipe eſt qua peccat᷑ꝛ
recte viuitur.quod hijs verbis egimus. ſʒ ipa niſi dei
gratia liberetur. ⁊ vicia ſuperet ⁊ adiuuet᷑recte a moꝛ
talibus viui non poteſt. Ecce aperte determinat ex qᷣ;
ſenſu illa dixerit inimicos gratie refellens.

Pꝛima rõ pela
gij ꝙ ſine gia ꝑ

Re ad pꝛimam
rationem.

ten nos videmus ꝙ bomo poteſt mereri gratiam hominis per obſequia ſibi im

n

habitus qui oꝛtuʒ ba
bet a potentia.ſicut il
le qui per affuefactõ/
nem acquiritur ab eo
in quo eſt. ⁊ de tali ba
bitu veruz eſt ꝙ non
dat nouam potẽtiaʒ.
ſed pꝛioꝛem potẽtiax
habilitat. Eſt ⁊ alius
habitus qui deſurſuz
deſcendit.⁊ non ſolũ
dependet ab eo in q̊.
ſzʒ magis ab eo a q̃̊. et
talis habitus hʒ potẽ

tiam nobilitare. et pᷣt

etiam illud in quo eſt
mouere ⁊ ſupꝛa ſe ele
uare roõne illius a q̊ ꝓp

cedit. ⁊ talis habitus

eſt ipſa gꝛatia. Et qm̃

pelagius non attribu

ebat plꝰ habitui gꝛa⸗
tie qᷓ;ᷓ alijs habitibus.

hinc eſt ꝙ Auguſti. 2

magiſter arguunt eũ
tanqᷓ; hereticum. Et
per hoc patẽt ea que
obiecta ſunt. b
ratiã dei qua libera
mur ab impictate di/
centes ſᷣm merita no⸗-
ſtra dari. Nidet᷑ ꝙ ve⸗
rum dixerit perillud
quod dicit Hiero.de
ꝓdigo filio.nulla ma
ioꝛ iuſticia eſt qᷓ; igno
ſcere penitẽti.⁊ ad mi
ſericoꝛdiam reuerten
ti miſcricoꝛdie ſinum
aperire. Si ergo iuſti
cia retribuit vnicuiqʒ;
Hʒ merita. videtur q;

homo reuertendo ad

diuinam miaz merea
tur ſibi gꝛatiam dei.
ſa. ergo pari ratio⸗

videtur et multofoꝛtius ꝙ mereri poſſit gratiam dei. Meſ ponſio dicendum ꝙ gꝛatiam pꝛimam non

contingit mereri.tum quia eſt fundamentum omnis meriti ⁊ pꝛincipium.tũ etiam quia eſt vomũ pure gra

tuitum.niſi enim quis habeat gratiam dei.nibil apud deum mereri poteſt merito condigni.quia ſine illa ni/

hil acceptat deus in operibus noſtris. Rurſus ipa eſt ita donum gratuitum ꝙ non redditur meritis. Sicut
enim dicit appłs Ro. xj. Si gꝛatia eſt ex meritisiam gꝛatia non eſt gaatia. Ex hoc patet quãtuʒ pelagins ad-
uerſabatur diuine gratie.qui dicebat aliquem eam pofſſe mereri. Auferebat enim ipſi gratie ſuam dignitatẽ
et excellentiam. dum eam meritis li.arbi.ſupponcbat.Auferebat etiam ſuam efficaciam.dum poteſtatẽ me⸗

rendi alij qᷓ; gratie attribuebat.

Aa illud verbum Hiero.dem q iuſticia ibi dicitur diuine bonitatis cõdecentia nõ pꝛout reſpieit merito

gentiam.

Ad illud quod obijcitur de gꝛatia bominis.dm ꝙ non eſt ſimile. tũ quia acceptatio bominis non eſt ita

mere gratuita ſicut diuina. tum etiam quia non eſt ita eque pondcratrix ſicut illa.
Si aũt queratur vtrum aliquis in ſtatu gratie cxñs po⸗,

it ſibi mereri primam gꝛatiam poſt recidiuuz. ⁊ boc

oꝛando ⁊ petendo.vt ſi caderet.deus illum releuaret.dm ꝙ non poteſt ex merito cõdigni.ſed ſoluʒ ex meri/

. —

to cõgrui. Mam meritum ugſeni implicat in ſe ꝑſeuerãtiam.ꝓ eo q; õ equens moꝛtificat ⁊ in ob
3

liuionẽ ducit bona opera pꝛius facta. c ¶ Si iniquiunt nõ poteſt ea

cẽ hõ q̃ iubẽtur.nõ eſt ei imputãdũ

ad moꝛtem. Vr̃ ꝙ verũ dicat pelagiꝰ.quis mgr̃ õdicat.Nã Hiero.dixit. Anathẽa ſit qᷓ diẽ deñ pᷣcepiſſe ipoſ
ſibile. ſi pᷣcepit er nciliar. vf ꝙ pelagius verũ dicat. Itẽ Aug in qda ſᷣmõe.Seruũ pigꝛũ ñ dãnaret.ſi ea
q fieri nõ poterat imꝑarct. redit idẽ qð pus. Queri᷑ ? ꝓ quãto vᷣbũ il babeat veritatem ꝙ nullus pec⸗

cat in eo qð nõ pᷣt fa/⸗
cere vel vitare.N

dð ꝙꝙ poſſe qͥd facer

vl vitare duplicit ali⸗
cui pᷣt attribui. Uno
mõ dicit᷑ aliqͥs aliq̃d

poſſe qꝛ pꝑ ſeipᷣm ſin

gliquo alieno ſuffra/
gio pᷣt illʒ.ſicut aliq̃s
pᷣt comedere quando
eſt ſanus ⁊ hʒ cibuʒ.
Alio mõ dicit᷑ aliqͥs
aliquid poſſie nõ ſolũ
qꝛ pᷣt illud ꝑ ſe ⁊ in ſe.
ſed qꝛ poteſt cuʒ alio
gquog ſibi pᷣſto eſt. et
boc modo accipiẽdo
poſſe. omne qð deus
pcipit in noſtra ptãte
eſt.quia ipᷣe qui pꝛeci.
pit pᷣſto eſt pꝛebẽ gra
tiã adiuuãtem ꝑ quã
poſſumus pꝑficẽ.Alio
mõ accipiẽdo poſſe.ñ
oẽ qð pꝛecipit eſt i no
ſtra poteſtate. non tñ
ex hoc excuſat᷑ aliqͥs.

ſicut ſi pꝛecipet dñs b

uo ꝙ daret ſibi ad bi/

bẽduz.⁊ ipᷣe nõ habe

ret aquã.ſi poſſet eaʒ
acquirere nõ excuſa/⸗
ret᷑.ſic ⁊ in ꝓpoſito ĩ/
telligẽduʒ eſt. Pꝛimo
mõ accipiẽdo poſſe.ſi
ue aliqͥs poſſit in ſe.ſi
ue ꝑ dinũ auxiliũ itel⸗
ligit Aug. ⁊ hoc inſi/

nuat eius verbũ. NHũ

quid quis peccat ĩ eo
quod nullo mõ euita

re pᷣt: Et ſic intellexit

etiam Hiero.cum di⸗
xit illũ eſſe anathema

qui dixit deum pꝛece
piſſe impoſſibile. Pe

lagius aũt accepit pꝛi

mõ mõ.⁊ ido crrauit.

⁊ plus attribuit li.ar.
q̃ poſſit.Aliter etiam

ↄſueuit rñderi ꝙ pᷣdi

cta verba intelligant
de impotẽtia nali.nõ
de illa impotentia in

quaʒ ex culpa ſua bo-⸗

mo ſeipᷣm intruſit. ſic

ponit Anv. exẽplũ de

ſeruo q̃ debuit irc ad

nũdinas.⁊ pᷣcipitauit

ſeipz in foueꝗ. pᷣmus
modꝰexponẽdi.erro⸗

rẽ pelagij mag exdu
vit. d (Mibil ta eſt
in ptaͤte oſtra ꝙᷓ ipa D

dit. d

Sinmiliter et innitebatur pelagius verbis Aug. cõtra
gram qui in li.de duabus animabus dicit. Peccati in
quit reum tenere quẽq;. quia non fecit quod facere nõ
potuit, ſumme iniquitatis ⁊ inſanie eſt. Hijs auditis
exilijt pelagius dicẽs. Cur ergo paruuli ⁊ illi qui non
habent gram ſine qua non poſſunt facere mãdata di⸗
uina rei tenẽtur?

¶ Hoc aũt qua occaſione dixerit in li. retractationuʒ pe⸗

lagio reſpondẽs aperit. Id em contra manicheos di
xit qui in homine duas naturas eſſe cõtendũt. Vnam

bonã ex deo.alterã malã ex gente tenebꝛarũ.que nun

qᷓ; bõa fuit.nec bonũ velle pᷣt.qð ſi eſſet.nõ videretur

ei imputãdũ eſſe ſi nõ bonũ facerert.
¶ Relpodet ad illud quod pelagius dicebat &ν nihil

eſt tã in noſtra poteſtate q; volũtas.ac ſi diceret bonũ

vel malũ operari in nr̃a voluntate ẽ ſine gr̃a dei. c

¶ Alibi etiam Aug.dicit ꝙ huic gratie cõtradicere vide

tur qua iuſtificamur. Ait in libꝛo contra adamantium
manichei diſcipulũ Miſi quiſq; volũtatem ſuam mu/
tauerit. bonum operari nõ poteſt.quod in noſtra ptã⸗

te eſſe poſitum dominus docet vbi ait. Aut facite ar/⸗

boꝛem bonam ⁊ fructus eius bonos ⁊c᷑. Quod Aug.
in retractationibꝰnõ eſſe contra graʒ dei quam pᷣdica/
mus oſtendit. In poteſtate quippe hominis eſt muta
re in melius voluntatem. ſed ea poteſtas nulla eſt niſi

a deo detur de quo dictum eſt. Dedit eis ptãtem fili⸗

ergo modo dat ptseten.
Sic etiam intelligẽdum eſt quod in eodem ait ſcilicet
in noſtra poteſtate eſſe vt vel inſeri bonitate dei vłex

cidi eius ſeueritate mereamur. Quia in poteſtate no⸗

Secũda rõ.x

reꝰpeccati non

eſt qui nõ fecit
qd facere non
potuit.

Pe ad ſecũda,ʒ
rationem.

ℳath. xij.

JZoh.j.
os dei fieri. Cum em̃ hoc ſit in poteſtate quod cum vo ·
lumus facimus nihil tam eſt in poteſtate noſtra ·
ipᷣa voluntas.ſed pꝛeparatur a domino voluntas. o

ſtra non eſt niſi quod noſtram ſequitur volũtatẽ. ſuuce

cum preparatur a domino. facile ſit opus pietatis etis
illud qð impoſſibile ⁊ difficile futt.

eſpoõdet ad illð quod pelagius dicebat. Qð cre/
oimus noſtrum eſt. ꝙ aũt bonum operamur illius eſt

⁊c. qi

ſter duo ponit reſponn.

Gn expoſitione quoq; quarũdam ppoſitionum eple
ad Ro.quedam Aug. interſerit. que vidẽtur huic do⸗

ctrine gratie aduerſari.Ait em. Quod credimus nrjm

eſt. quod autem bonuʒ operamur illius eſt qui creden

tibus dat ſpmſanctum.Et paulo poſt. Moſtrũ eſt cre⸗
dere ⁊ velle.illius aũt dare credentibus ⁊ volentibus
facultatem bene operandi ⁊ ſom̃ſanctum. Que quali
ter intelligi debeant. Aug.in li. retractationuʒ apit di

cens. Vlerũ eſt quidem a deo eſſe quod operamur bo⸗

num. ſed eadem regula vtriuſq; eſt. ⁊ volendi ſcilicet

2 faciendi.⁊ vtrũq; ipius eſt.quia ipᷣe pꝛeparat volun
tatem.⁊æ vtrumq; noſtrum eſt.quia non fit niſi volen/

od traxit ex duobus locis ab Aug ad qd magi⸗

Pꝛima ratõ pe

lagij.

He ad pm rõö.

ribus nobis. Ila itaq; pꝛofecto non dixiſſem.ſi im

Stancktni
Pchyj
aleic,

rtolen.

cuturE
Amniirmntn
u
firclecictcoag
ſtogſtunwel
gehingnöiral
ſnistoennlgt
naiͤni
mnigpheinsciind
ifeanrantmmund

Ditlict⸗
odepeilt
Crabocquannrd

ſtliaptanizgan
ocuent itunpot
Gagurumu
aſeperugerin
Genc⸗ ſtmnpo
Ethieſnnuntinen
önmeraimr

Nrcurgore
Gagniec

icpuldante⸗

ſon

Pretrgiſtcrj
ergean
klmtigenin
lnthſcogrnan
Pchggetsnatn
Chunwtliſftann
Puseſral
Pnnmngt
inpingoer
waltbi⸗De

DDiir I

Meat ſccirem etia ipſam fidẽ inter ſpũſſancti munera reꝑiri. voluntas. Hoc vi eẽ
zain Secunda ratio ¶ Mlud etiaʒ diligenter eſt inſpiciẽdũ qð Aug in li. falſum p ietiar.
en Pelagi. ſentetiaꝝ ꝓſperi ait.ſcʒ qꝛ poſſe habere fidẽ.ſicut poſ// SFaclius mn é Ponn
49 ’J H ., natura & bominũ Pabere aſirfdz eunare et magnos
S. adſeedde, ſenabere cariare naturachomini tohcresutfidẽ Haborerdeſre Eii
Raoneri. icht paberecharuat?. gt atia ẽ fideliũ. Quod nõ ita micũ diligere ſuum.
eè dictü eſt taq́; ex libero arbitrio valeat haberi fides v facilius ẽ ctiã oia bo
☛ charitas.ſed qꝛ aptitudinẽ naturalẽ habet mens ho⸗ na ſua viſpergere q;
tlen, miĩs ad credẽdũ vel diligendũ que dei gratia pꝛeuen⸗ voluntatẽ ſuã ſubiu⸗
ta credit et diligit. qð ſine gratia non valet. Sare. Itẽ ſi hoc verũ
Subiungit catholice veritatis expᷣſſionẽ. e eet. 6 Si ci böie⸗
8 go de gratia et libero arbitrio indubitãter tenea berd ſbrno ponlel
mus.qð Hiero.in explanatione fidei catholice ad da / ſe facere talem qualẽ
maſum papam iouiniani et manichei ac pelagij erro vellet. Re'. ad h̊ dici 7
res collidens docet. liberũ inquit ſic confitemur arbi- pot ꝙ illud intelligi
triũ. vt dicamus nos ſemꝑ indigere dei auxilio.Et tã tur de auxilio gratie
illos errare qui cũ manicheo dicunt hõieʒ peccatũ yxi / rad es itan nceg
tare nõ poſſe.q; illos qui cũ Jouiniano aſſerũt homi⸗ volecino recipit im⸗
nẽ non poſſe peccare.vterq; tollit arbitrij libertatem. pedimentũ ſi habeat
Nos vero dicimꝰ hominẽ ſemꝑ et peccare et nõ poſſe auxiliũ gratie.ſ quã/
peccare.vt nos ſemꝑ liberi ↄfiteamur eẽ arbitrij. hec tũ ad opus cxterius
“ üülulultt fides quã in catholica eccleſia didicimus.et quam ipeclimentuz recipit.
ll eig . l ſumus velle. non tñ
omnia facere.Et ſic vĩ Aug.intelligere includendo auxilium gr̃e non excludendo ſicut excludebat pclagiꝰ
Aliter põt reſponderi ꝙ velle in nobis duplicit᷑ accipit᷑. Ano mõ vt nominat actũ potentie affectiuẽ. vt eſt
9 quedã potẽtia naturalis. Alio mõ vt nõiat actũ li. arbi. Pꝛimo mõ velle aliqd idẽ ei qd affici circa illð.Alio
M mõ velle.idẽ eſt qð eligere. Añ ſᷣm bos duos actus diſtinguit᷑ in nobis voluntas appetitus. volũtas eligẽ/

tic. nõ qꝛ ſint in nobis iſte due volũtates eẽntialiter differẽtes. qꝛ modus volendi ẽ aliter et aliter. Dico igit

2 ꝙ verbũ Aug. nõ intelligit᷑ de volũtate appetitꝰ. ꝗqᷓ aliañ adeo adheret alicui rei vt vix vel num poſſit ab ea
ſepari. hoc intelligit᷑ de volũtate eligẽtie.qua aliquis vult ſ. evelle qd vult vel nolle. ⁊ boc ſemꝑ in noſtra po
teſtate eſt. nõ tñ ſequit᷑ ex boc ꝙ iuſticia ſit in nr̃a voluntate.quia non eſt efficax niſi inquãtum pᷣualet volun

tati appetitus.et ülli nõ pualet niſi ꝑ gratiam. Vñ multi ſunt peccatoꝛes qui vellẽt eſſe iuſti ct vellont ꝙ nun

7

iᷓ affectarent mala.nihilom

nꝰ? tamen in ſua remanent iniuſticia. quia non adiuuantur a gratia diuina.

Dintelligentiam buius ꝑtis incidit hic que
1 lo de ptate liberi arbitrij circumſcripta gra.
Circa hboc querũtur duo. Pꝛimo queritur q;ũ poſ-
ſit li. arbi. abſq; gratia gratum faciẽte. Secundo ve
D ro querit᷑ quãtum poſſit p ſe abſq; gratia gratis da/
ta. Circa pꝛaimum querunt᷑ tria. Oꝛimo querit᷑ vtrũ
i. ar. ſine gratia gratũfaciente poſſit a culpa reſurge
re. Secundo vtrum poſſit abſq; gratia gratũ facien
te a jquerſarium vincere.Lercio queritur vtrum poſ
ſit dei mandata implere. M
rMMDẽ Drcti. e
um liberum arbitriũ abſq; gratia gratũfaciente

ümunie poſſit a culpa reſurgere.Et ꝙ non videt pꝛimo per
ſa. ill quod dicit᷑ Ro.iij. Juſtificati gratis per gratiã

ipſius. Et pauloante.Ex operibus legis non iuſtifi⸗/
cat᷑ omnis caro. Et expꝛeſſius ad Thitũ iij. Non ex
operibus iuſticie qᷓ fecimus nos.ſed m ſuam miaz

6f6 2.igitur gratia gratumfaciente circumſenipta. non
Naußni poteſt li. arbi.ꝑ ſe reſurgere a culpa. ¶ Item Bal. ij.
cn, Mon abijcio gratiam dei.ſi enim ꝑ legem iuſticia.er

go xpᷣus gratis moꝛtuus eſt.ſi ergo virtute li.ar.poſ/
ſet bomo ad iuſticiam redire. videt᷑ ꝙ fruſtra xpᷣus
moꝛtuus eſſet. ꝙ ſi hoc eſt impium dicere. patet ⁊c.
¶ Bem nemo petit ab alio quod babet in ſua pote⸗

*

ſtate. ſed impius petit in v. Sana animam meam

—

q; pcœaui tibi. Docet etiã nos ipſe faluatoꝛ petere

in oꝛatione dominica. Et dimitte nobis debita no⸗
ſtra. S c Item boc oſtenditur ratione quam facit
Berñ. Cum aliquis de impio fit pius.ð malo fit bo
nus. et cum de malo fit bonus melioꝛat᷑.nullus tũ
habet poſſe ſuper ſe. ergo nullus poteſt ſcipſum me/
lioꝛare ꝓpꝛia virtutc.ergo nec abſq; gratia dei a cul
pa reſt BroereDrenm omni peccato offendit᷑ deus qͥ
eſt ipſa iuſticia

et omne peccatum fit contra man
datum dei. ſed tanta eſt oſſenſa quantus eſt ille qui
offenditur. Cum igitur ipᷣe ſit infinitus.offenſa babʒ
aliquo modo ratioeʒ inf:miti.ſi igitur li.arbi. ptãtis
finite eſt. impoſſibile eſt ꝙ in pꝛiſtinum ſtatum rede
at. niſi reducatur per diuinam miam.que ſua gratui
ta bonitate condonet culpam.ſiue remittat offenſã.
boc autem vere fit ſine gratia. ergo ⁊c. ¶ Irem pec/

catum eſt pꝛiuatio vite ſpuialis et hꝛiuatio lucis .·ſcd
vita ſpũalis non poteſt redire ad animam niſi a fon

te vite.nec lux niſi a fonte lucis.ergo impoſſibile eſt

„

ꝙ anima reſurgat a culpa.niſi dus qui eſt fons vite
et lux ꝑpennis ſua benignitate eam viuificet et illumi

net. hoc autem non eſt niſi ꝑ donum gratie:ergo ⁊c̃.

Sced contra. Dam̃. Peccatum eſt ab co qð eſt hᷣm

naturam.in id quod eſt pꝛeter naturam auerſio.ſed
facilius eſt vnicuiq; rei moueri ᷣm naturam qᷓ; pꝛet
naturam. ſi li:arbi.virtute ꝓpꝛia peccando poteſt
moueri pꝛeter naturaʒ.virtute ꝓpꝛia redire pozent
ce

ad naturã . ſicut potuit cadere.ita et rſurgere. Itẽ
maioꝛ eſt virtus li.arbi.q; nature.ſᷣ natura cũ infir⸗
mat᷑ ſanari poteſt abſq; auxilio medicine.̊ multo/
foꝛtius cũ li.arbi.infirmat᷑ per culpam.ſanari poteſt
abſq; omni graeia en abſq; gratia gratũfacien/⸗
te de ignorate poteſt fieri bomo ſciens.non ſolum
in his qᷓ ſubſunt nature.&ᷣ ctiam in his q̃ ſunt ſupꝛa
naturã. pari rõne abſq; gratia gratũfaciente pote-
rit homo ficri iuſtus de peccatoꝛe¶ Itez peccatoꝛ in
moꝛtali peccato exiſtens põt deſiderare et velle iuſti
ciam. ſeq nihil aliud eſt eſſe iuſtum qꝙᷓ velle iuſticiaz.
quia iuſticia eſt rectitudo voluntatis.tunc em̃ volũ/
tas recta eſt cum vult iuſticiam. peccatoꝛ in moꝛta
li peccato abſq; gratia gratũfaciente iuſtificari põt.
¶ Item p eandem vim ꝑ quã quis mouet᷑ ad aliqͥd

quieſcit ibidem. ſi aliquis non mouet᷑ ad cuſpam

tu dicas ꝙ non põt velle.Contra.ptãtes rationalis

10

1

remittatur. et peccatoꝛ deo reconcilict᷑.neceſſe eſ q
aliquid ipᷣi peccatoꝛi tribuat᷑ ꝑqd moꝛbꝰ peccati ſa-

niſi voluntate.non quieſcit ibi niſi ꝑ voluntatem et
qdiu vult. ſi nõ vult in culpa ꝑſiſtere abſq; gratia
gratumfaciente.videt᷑ ꝙ poſſit a culpa r̃ſurgere. Si

ſunt ad oppoſita ſicut dicit phus.et voluntas q;diu
eſt in via vertibilis eſt. ſicut voluntarie potuit cul
pã appetere.ſic pᷣt volũtarie a culpa reſurgere. Itẽ
inter culpam et gratiã media eſt innocẽtia ſicut me/
lius patebit.j.ꝙᷓ cum poſſit ab aliquo haberi innocẽ
tia ſine gratia.ſicut habita fuit ab Adam in pꝛimoꝛ/
dio.ct innocentia habita deleat᷑ culpa.videt᷑ ꝙ gra/
tia gratumfaciente aliquis poſſit a culpa reſurgere.
¶ MW. dom. ꝙ in huius queſtiõis determinatiõe alit᷑
ſenſerunt phᷣi. aliter ſenſerunt heretici. aliter ſenſert
tractatoꝛes catholici. Phi em̃ ignoꝛantes qualiter
eccat offendat᷑ diuina maieſtas.et qualiter ꝑ ipᷣm
adimat᷑ potentiaꝝ habilitas.dixerũt ꝙ bomo ꝑ ex/
ercitationem iuſtus poterat effici.ſicut ꝑ inoꝛdina/
tionem a recta ratione factus erat iniuſtus. Unde ⁊
phᷣus dicit ꝙ pꝛauus ad melioꝛes exercitationcsjde
ductus. a natura multũ eitr aut perfecte in con-
trarium habituʒ reſtituit. Heretici vero aliqd lumẽ
fidei habentes cognouerũt ꝙ per peccatũ offendit
maieſtas diuina ⁊ quodãmodo danificatur.exceca⸗
ti tũ non conſideraucrunt qualiter ex culpa natura
iufirmat᷑.⁊ ido dixerunt ꝙ ad boc ꝙ li arbi.a culpa
reſurgat non eſt ſibi neceſſaria aliqua gratia curss.
ſed ſufficit ſola gratuita dei mia. que inclinatur ad
remittendum peccata noſtra. pꝛopter ſatiſfactiones
quã xpᷣus ſibi facere voluit.dum ſe in cruce ꝓ nobis
obtulit. Sed hec poſitio non tantũ a veritate Sficit.
ſed etiam dum contraria implicat ſeipſaʒ deſtruit.
Dicit em̃ ꝙ ad hoc ꝙ li.arbi.a culpa riurgat neccſſe
eſt ꝗy deus ſibi culpam remittat.et tamẽ nonẽ neceſ
ſe ꝙ aliquid ſibi retribuat. vel circa ipʒʒ faciat. Si em̃
deus non mutatur.et iteꝝ.ipᷣe iuſtus iudex eſt vt ni/
hil acceptet.niſi tantũ quantũ valet ad hoc ꝙ culpa

netur. Catholici vᷣo tractatoꝛes et luce fidei et auẽte
ſcripture cognouerũt ꝙ peccatũ et dei ẽ offenſiuũ.et
quodammõ vãnificatiuũ.dum homo ſe tranſfert de
ſeruitio dei ad ſeruituteʒ dyaboli.et etiam imaginis
defoꝛmatiuũ.Et iõ dixerunt q; ad hoc ꝙ li.arbi.fſur
gat a culpa neceſſaria eſt gratia. non ſoluʒ pᷣm ꝙ gra
ſa dicit gratuita voluntas dei. nec etiam ſᷣm q; dici
tur liberalis paſſio xpᷣi.ſed etiam ſᷣm ꝗ dicit babit⸗

tatem. boc autem ſcdo modon

animi. Gꝛatuita em̃ voluntas dei cõcurrit ad boc q;
fiat offenſe remiſſio. voluntarie em̃ nobis condonat

offenſam. Liberalis autem paſſio xpᷣi cõcurrit ad G̊ᷣ

ꝙ fiat moꝛbi curatio ⁊ imaginis refoꝛmatio.ct iõ ad
hoc q homo reſurgat a culpa.multum ꝑ omneʒ mo
dũ neceſſaria eſt ſibi gratia. Concedende ſunt igitur
rationes oñdentes qꝙᷓ bomo abſqʒ gratia gratũfaciẽ
te non põt a culpa reſurgere Aclaͤlud vero qð pꝛi/
mo obꝛ in contrariũ ꝙ motus in id qð eſt p̃m natu/
rã.facilioꝛ eſt qᷓ; ie qui eſt in id qd eſt pᷣter naturaʒ.
dom ꝙ illucd verum eſt de illo motu qui eſt m nacu
ram.ita ꝙ ſubiacet ptãti nature.et de illo etiam mo/
tu qui eſt pꝛeter naturam.ita tñ ꝙ non coꝛrũpit᷑ nec
diminuit᷑ ibi nature ptãs.ſicut ẽ in motu lapidis ſur
ſum. Facilius em̃ regreditur deoꝛſum qᷓ; alendenk.
tũ qꝛ moueri deoꝛſum eſt in eius ptãte.tũ etiaʒ quia
ꝑ motum ſurſum nihil diminuebat᷑ vel adimebatur
de eius grauitate. Mon ſic aũt eſt in ꝓpoſito.tuʒ qꝛ
moueri ad iuſticiam eſt ꝑ virtutẽ ſupꝛa naturã.tum

etiam qꝛ motus ad culpaz diminuit habilitatẽ li.ar.

Per peccatũ em̃ non ſolum homo expoliat᷑ gratui⸗
tis. etiam vulnerat in naturalibus. Et ꝑ h
rñſio ad ſequens qð obijcit᷑ de ſimilitudine ſanitat

nature ad ſanitatem voluntatis. non cem̃ eſt ſimile.

Mam ſanitas coꝛpoꝛalis ẽ in poteſtate nature.ſani/
tas ſpũalis vero eſt ꝑ aliqͥd qð eſt ſupꝛa naturã.Cũ
autem aliquid infirmat᷑ coꝛpaliter.non oĩno nature
ꝑimitur virtus que erat pꝛincipiñ ſanitatis. et ideo
a tali infirmitate ad ſanitatem naturaliter p̃t fieri re
greſſus. In peccato vero perditur ipᷣa gratia dei et

7

iuſticia.ꝑR quam erat ſpũalis ſanitas.et ꝓ tanto dici

tur graue peccatũ eſſe moꝛtale.qꝛ aufert homini pᷣn/

12

cipium vite.Et ꝓpterea ſicut de moꝛtuo non poteſt

fieri viuus niſi virtute miraculi et ſupꝛa naturaʒ. ſic
nec de poccatoꝛe põt fieri iuſtus naturaliter vd vo⸗
luntarie.ſ mirabiliter. ¶ Ad illud qdð obẽ de ignoꝛã

☛

te ꝙ põt fieri ſciens ſine gratia gratufaciente. doʒ. cp

non eſt ſimile. ignoꝛantia em̃ inquantũ bꝰmõi potiꝰ
dicit defectum pene qᷓᷓ culpe. Tñ ignoꝛans ſᷣm ꝙ ig⸗

—

noꝛãs ñ diſplicet deo.peccã

s ãt ᷣm ꝙ peccãs diſpli

cet deo.⁊ iõ culpe recte opponitur gratia que reddit

deo acceptum.ſicut ignoꝛantia opponit᷑ ſcientie. Et

qm oppoſitũ expelli bʒ ꝑ ſuũ oppoſitũ.iõ non ſequi

tur ꝙ ſi ignoꝛantia habʒ expel i ſine gratia.ꝙ ſimilit
culpa. ( illud qð obẽ ꝙ peccatoꝛ manẽs in moꝛ
tali põt velle iuſticiã.ddm.q aliquid velle ẽ duplici⸗
ter.vel exiliter et ſemiplence.ſicut dicitur.vult et non
vult piger. Ael plene et ſufficienter. ſicut dicit Apo
ſtolus. Phil. ij. Deus opatur in nobis velle et per/
ficere. Pꝛimo modo põt eẽ in peccatoꝛe.et talis vo⸗
luntas non facit aliquem iuſtum. Secundo mõ non

0

põt eſſe ſine gratia pꝛeueniente et adiuuante volun

öt voluntas iu

