tito cibo guſtaſſe.ſᷣ tũc ratio comedit ⁊ pctm̃ in ea eẽ
incipit qn pꝰdelelectatõnis aduerſionẽ ⁊ ꝑceptiõem
ſenſualitati delectãti ↄdelcctat᷑ ⁊ in deiectatione ꝑſi⸗-
ſtit. extũc em̃ ſcʒ pꝰdelectatõnis aduerſionẽ ratio co⸗
medere dẽ.⁊ pctm̃ tranſire a ſenſualitate in ipᷣaʒ.qm̃
⁊ ſi iudicare de delectabili et in eo delectari h ſit ꝑtis
ſenſualis.ꝑcipere tũ ipſam delectatõeʒ interioꝛẽ hoc
eſt ꝑtis rõualis.Et ideo rõ comedere dr ſi pꝰ talẽ ꝑ⸗
ceptõneʒ parti ſenſuali ↄdelectet᷑. Sic igit᷑ ↄcedo q;
aliq̊ genere pcti peccaꝛe põt inferioꝛ poꝛtio rõnis abſ
qʒ ſuggeſtõne ſenſualitat.ſicut rõnes ad ſcdam ꝑteʒ
adducte oñdunt.Aliqͥ vo genere pcti vix aut nunqᷓ
peccat.vtpote carnalis niſi motꝰſenſualitatis pꝛece
dat ⁊ trabat.⁊ qᷓ;ẽtum ad h̊ pcti genꝰloquit᷑ aug otra
manich.⁊ ꝑ h̊ pʒ rñſio ad pꝛimũ qdð obr in cõtrariũ.
Ad illud qð obr ꝙ oẽm delectatões pᷣcedit ſugge/
ſtio.dð.ꝙ ſi ſuggeſtio large accipit᷑ ad oẽz appᷣhenſi/
onẽ boni vt nũc ſub rõne appetibilis.ſic veꝝ ẽ ꝙ pᷣce
dat oẽm delectatõʒ. Si vo accipiat᷑ ſtricte ꝓ illo mo
tu ſerpẽtino ꝑtis ſenſualis.ſic nõ bʒ vcritatẽ in om̃i/
bus pctis.h ſolũ in petis carnis.⁊ ꝑ h̊ pʒ rñſio ad ſe/
quens.q̃ dẽ ꝙ ſenſualitas ẽ appetitiua boni vt nũc.
ibi em̃ accipit ſenſualitas large.⁊ ſic vt poſtenſuʒ eſt
abſq; ea nõ põt eẽ pctm̃ in inferioꝛi poꝛtõne ratiõis.
qᷓuis eſſe poſſit abſq; ſenſualitate dicta pꝛic.ſaltem

pan ſpuale. ¶ Ad illud qð obijcit ꝙ nibil ẽ in intel
lectu qð pꝛius nõ fuerit in ſenſu.ddm qꝙ verũ cſt vel
in ſe vel in ſuo ſili.multa tñ fingit hõ q̃ nunqꝙ vidit.
multa etiã poſtq vidit cogitat.ita ꝙ illa cogitatõ nõ
excitat᷑ a potentia ſenſitiua mouẽte.ita etia intelligi
põt de rõne ⁊ ſenſualitate.Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ
om̃ia pctã hñt oꝛtum ab oꝛiginali ↄcupia.ddm ꝙ et
ſi oẽ pctm̃ q̊dãmõ ex oꝛiginali oꝛtum hẽat.⁊ oꝛigina/⸗
le ex carne.nõ tñ oꝑtet oẽ pctm̃ tanqꝙᷓ; ex ꝓximo mo/
uente oꝛtum hĩe ex carne vel ex ſenſualitate. ꝓ eo ꝙ
petm̃ oꝛiginale nõ tantũ inficit partem ſenſualem⁊
coꝛrumpit.verum ↄcupiſcentia reſperſa eſt in omni
bus viribus anime.⁊ ideo ſiue ſenſualitas ſit pam/
bula ſiue non. omnia mala noſtra dicunt᷑ venirc ex
dcupiſcentia.

59

70

71¹

e
ſnnnit
ſeñncſin
efinin
oceurnin
ſtonin⸗
Apcutttit
cplieronettt
gnincii,
ngtgunne
ni cn
ſſthgunda
Elgtuscens
itſoneutte
pnigſ Nen
ſologgtense
crdtanu
gicninfgiot
ugsptuck
auneroina
c(hboctpulerni

paartoſo;
Plnz
leet
Gnnerabt
Cuiggatendir⸗
ſckenutenulan
ſſggarick o

Eſrorn oroe

Egrum;
tchrincige
. Grpſ
ſeſetelalen
nſuca
neſautdet
ſthoſcbieckai
Cleſaleikiina
ſlegnogitn
Pibckpueren
lipieſtcagtri
Uirſmſiff⸗
bſporilse⸗
wit fini,
ſſhinenitg;
ſenlefnr
dttpami
Rgonrinlen
nltntll⸗
ſrziten
nuzmtihin
Phonne
hachintnn
ſtls ͤr⸗
nlt
ſoenepon
☛
unnehtnn

— SSe

SS

=
=
S=S

—
S
=

=
=
=
E

4

S-

— —
S

tgaiee
Z
mizzüſtn
Gdfinen
dgu
nbinn
1 nſltrs
nihfrnin

P nicqott.
Usiitendi

lnedic
pei ſiͤi
Manae

enNhign

cntſin
iini
aianene
Weitirene⸗
zainninc.
ndte
Cittinvd
fone:gchin

dicen
MuaſonenGH

Altatenif
Acomkins
ntöcinmmnite
agen iet
esnge
eNii
Minntilte
baine
Gahtinm

Nigiuti 9

lalenegie
fin, unn
minineft
Hozfifonlſ⸗
uuboni Kue.
rieoſct
Ntnpiclie
giblinit,
Nngreicht
gtäit

¶ trum ps inferioꝛ pofſſit peccare moꝛt: ich u.
perioꝛi:⁊ ꝙ ſic vide᷑ Auguſ.dicit ⁊ habet᷑ in lr̃a.Si

perioꝛis.

ſibile eſt peccare moꝛtaliter.

merito moꝛtali

ri poꝛtõne ratõnis. ⁊c.

ueſtio. ij.

noꝛtalr abſq; ſu/

pctm̃ diu cogitatõne delectatõnis teneat᷑.⁊ ſi volun

tas ꝑficiendi deſit moꝛtale eſt. Sed tũc vir non dicit᷑
comedere niſi qñ adeſt volũtas ꝑficiendi.g ſola mu/

liere comedente ↄtingit peccare moꝛtaliter. Aez
Aug. dicit ⁊ habetur in lra.ibi.nec ſane ⁊c. ꝙ ſi ſola

mulier comedit.totus bomo damnat᷑.ſed boc non

eſt niſi ꝑ pctm̃ moꝛtale.̊ ſola muliere comedente cõ

tingit peccare moꝛtaliter. ¶Item ſupioꝛ poꝛtio ra-
tionis dicit inq;tum nata eſt aſpicere ſuꝑioꝛa.ſed cõ
tingit peccatũ aliquod cõmittere.ita q/ nõ cogitemꝰ

de legibus eternis.g ↄtingit aliquem peccare morta
liter ſolo actu inferioꝛis paꝛtis.nihil faciente actu ſu

nibil cogitans de offenſa dei. ſed inferioꝛ poꝛtio ẽ pᷣm
qu oꝛdinamur ad deũ. ↄtingit peccare moꝛtaliter
ex actu inferioꝛis ꝑtis ſine actu ſuperioꝛis. Item

magis ꝓna eſt ad peccatũ inferioꝛ poꝛtio q; ſuperi/

oꝛ. cum ex piunctõne ad ſenſualitatem mollioꝛ ſit.⁊
ob hoc mulier nũcupet᷑.S ſi ſuꝑioꝛ poꝛtio ratõis po-

ed ↄtra. Aug xij. de trinita. ⁊ babetur in lr̃a.ibi.
nec ſane ⁊c̃.dicit ꝙ; cum mens ſola cogitatõne oble/

ctatur.de talibꝰcogitatõnibus venia petenda eſt.pe/

ctuſq; ꝑcutiendũ.⁊ dðᷣm. Dimitte no.debi.⁊c.ſed ta/

lis eſt pnia venialium.& q;diu mul ercoinedli abſq;

ier
viro. peccatũ eſt ſolum veniale. ¶Item impoſſibile
eſt inferioꝛem poꝛtõeʒ damnari abſq;ʒ ſuperioꝛi.ſ ſu-
ker⸗ poꝛtio nunq; damnat᷑ ſine culpa.g impoſſibi

le eſt inferioꝛẽ poꝛtõcz abſq; ſuꝑioꝛi peccare moꝛtali

ter. ¶ Item impoſſibile eſt eſſe peccatuz moꝛtale ſi⸗

ne ↄſenſu.ſed ↄſenſus reſidet penes iudicem ⁊ arbi/

trum Kimclpalen ic autemn eſt ſupioꝛ poꝛtio rati⸗
onis ſicut dicit Aug.⁊ habet᷑ in litera.g̊ ⁊c. ¶ Item

impoſſibile eſt aliquẽ peccare moꝛtaliter ſine auerſi⸗/

one.ſed eiꝰeſt auerti cuiꝰeſt ↄuerti.hoc aũt eſt ſupe/
roꝛis ꝑtis. inferioꝛem poꝛtõez abſq; ſuꝑioꝛi impoſ
em nunq;ᷓ meretuꝛ
aliquis in cogitatõne boni niſi ꝓponat illud faceꝛe vł
ↄplere ſi poſſit.ꝗᷓ ſimiliter nunq; aliquis demeret᷑ de
is peccati in cogitatõne mali niſi ꝓpo⸗
nat illud pficere ſi poit voran⸗ nõ eſt ſine ſuperio/
eſt veniale.ↄſentire in illð nõ facit peccatũ moꝛtale.
ſed delectatio carnalis citra ↄſenſum eſt veniale.er/
go ↄſentire in delectatõeʒ ita ꝙ nõ ↄſentiat᷑ in opus
non erit moꝛtale.ſi &̊ ↄſenſus in opus eſt ſuꝑioꝛis ꝑ/
tis.ſicut dicit NAug.nunqᷓ; eſt peccatũ moꝛtale in in/
ferioꝛi parte abſq; ſupioꝛi. Oꝛ aũt ↄſenſus in venia/

le nõ faciat moꝛtale ꝓbatur ꝑ boc q ↄſenſus in ver/⸗
bum ocioſum ⁊ mendaciuʒ iocoſum nõ eſt moꝛtalis

ſed venialis. Si aũt tu dicas e nõ eſt ſimile.quia de
lectatio carnalis via eſt ad moꝛtale peccatum. Tũc
ego quero quare potius ↄſenſus in delectatiõem at/
tribuit᷑ inferioꝛi parti q; ſuꝑioꝛi.⁊ q̃re ↄſenſus ĩ opꝰ

potius appꝛopꝛiatur ſuꝑioꝛi. Cum enim inferioꝛis

partis ita bene ſit regere membꝛa ſicut et affectõnes
⁊ alia.videt᷑ ꝙ ita bñ ſit in ptãte inferioꝛis ꝑtis pᷣbe/

re arma iniquitatis peccato.ſicut etiam in delcctatõ

nem ↄſeutire. Ideo eſt queſtio que diffcrentia fit in-

ter peccare ⁊ comedere. ⁊ vtrum comedere ſit idem

qð oſentire.⁊ quãdo dicat᷑ mulier comedere.⁊ quã⸗
do viris qñ mulier comegendo peccet moꝛtalitr.et

em frequenter offendit quis pximum

em qñ aliqd peccatum

añ venialiter. Mon em videt illud verbũ aug de co⸗

meſtione viri eſſe generalr veruz. qꝛ tuc com edit vir
qñ pbet arma inictat petö. Muita eniʒ ſunt pctã q̃ᷓ

ↄſummant᷑ in ſola cogitatõne iniq̃.⁊ tũc comedit.et

nulla mẽbꝛa coꝛpis pᷣbent᷑ arma iniqᷣtatis. cum illa
petm̃ nõ hẽat exerceri ꝑ mẽbꝛa coꝛpis. N.ad pᷣdi/72

„—

eaz ntolligentis eſt notandũ ꝙ ⁊ ſi poſſibile ſit mu

lierẽ comedere ſine viro.nõ tñ eſt poſſibile mulieres

peccare moꝛtaliter ſine viro.ſiue inferioꝛem poꝛtõeʒ
B ſuꝑioꝛe. 7 hoc patet ſic. Aliud em̃ eſt peccatum 73
moꝛtale ↄmittere.aliud cibũ vetituz degu karc. Pec

abſq; ſuꝑioꝛe.⁊ hoc

Ccatum em̃ moꝛtale dicit deoꝛdinatõeʒ a deo.que ẽ cũ

oſenſu ⁊ ↄtemptu.inoꝛdinatio aũt talis eſt ꝑ ↄtem/
ptũ.⁊ hᷣ eſt ſupioꝛis eis. e cñn eſt auerti cuiꝰ ↄuer
ti. cõſentire aut ad illaʒ potentiã ſpectat apud quam
reſidet iudiciaria ptãs ⁊ regimis auctas.hec autẽ eſt

ſupioꝛ Pans rõnis.⁊ iõ impoſſibile ẽ aliq; pctm̃ eſfſe
moꝛta

oꝛtale in no qð ſuꝑioꝛi poꝛtõni nõ imputet᷑et in
q ipa nõ deoꝛdinet᷑ ꝓpter nãm pcti moꝛtalis.q̃ exigit
ibi eẽ ⁊ ↄotemptũ auerſionis.⁊ ↄſenſum deliberatõis.
quoꝝ vtrũq; ẽ ſuꝑioꝛis ꝑtis.Eſt etiã rõ ex iſtaꝝ wotẽ

ꝛ poꝛtio ratõis po- tiaꝝ ↄncxione.qi int᷑ ſupioꝛẽ poꝛtiõeʒ ⁊ inferioꝛem
enreegain. unleofant wiact ꝙ inferioꝛ. lexↄi ⸗ ri

—

x ↄiugij ẽ.⁊ iõ vna tenet᷑ alteraʒ regẽ ⁊ repꝛimere.

Mõ ſic añt eſt inter ſenſualitatẽ ⁊ inferioꝛẽ poꝛtõey.

⁊ ꝓpter h cum inferioꝛ poꝛtio eorgiunk negligenti

Vin 4 debuit eã repꝛimẽ imputat᷑.⁊ ꝑiter cũ illa cul/
pabi

lis iudicat᷑.ſic igit᷑ pʒ ꝙ impoſſibile ẽ inferioꝛes
oꝛtoeʒ ronis abſq;ʒ ſuꝑioꝛi peccare moꝛtalr. poſſibi

letñ ẽ vnã eaꝝ abſq; alterã comedẽ. ⁊ B qꝛ comeſtio
dicit ↄuerſionẽ ad delectatõeʒ a ſenſualitate oblataʒ

hm actũ inferioꝛ poꝛtõnis. ita tñ ꝙ non ↄuertit᷑ ᷣm
actũ ſuꝑioꝛis.⁊ ita ↄtingit comedẽ mulieres viro nõ
deguſtate. Et B pʒ ſi attẽdamꝰ ꝓgreſſus tentatiõis ?2 7

2

lectatõis. Pꝛimo em̃ delectabile offert᷑ ſiue pcipit᷑

Sedo vᷣo delectatio aduertit᷑.Cercio vo in id ad qd

trabit delectatio ↄſentit᷑.vel diſſentit᷑. Delectabile ꝑ
cipere eſt ſenſualitatis delectatõneʒ aduertere.dele-
ctationem aduertere.eſt inferioꝛis partis rationis qᷓ
interioꝛes motus ⁊ affectꝰhabʒ dijudicare ⁊ cogno⸗
ſcere. B ãt nõ ẽ poſſibile ſenſitiue. Diffinire ãt an ce
ſit amplectẽdũ vel reſpuẽdũ.̊ᷣ eſt ſupioꝛis ptis in qᷓ

reſidet auẽtas iudicare ptãtis.Cõtingit igit᷑ delecta

—
8

ri ad apohengone electabi e, aduerſionẽ delectati

onis.
Cõtingit iterũ delectari pꝰappᷣpenſionẽ delectabilł ⁊
ꝑceptõeʒ delectatõis i plenũ ↄſenſuʒ delibatõis.et G̊
ẽ inferioꝛ pꝑtis.⁊ aliqũ moꝛtalc.aliqũ veiale.⁊ tũc d
comedẽ ſola mlier. Ctingit iterũ tercio delectari pꝰ
appᷣhenſionẽ delectabil. ⁊ aduerſionẽ delectatõnis.
poplenũ aſſenſuʒ deliberatõis.⁊ tũc dꝛ comcdẽ vir.⁊
tũc ẽ moꝛtale pctm̃.qᷣꝝ actoſt i repꝛobatõʒ ꝓpt plenũ
ↄſenſuʒ ⁊ deoꝛdinatòeʒ. Vñ cum tentatio inchoct ⸗
ſenſualitate.planũ ẽ eẽ veiale.Cũ ↄſũmat᷑ in ſupioꝛi
ꝑte rõis.planũ ẽ eẽ moꝛtale.Cũ vo ſola mir comedit
põt cẽ moꝛtale ⁊ veniale.⁊ iõ dubiũ ẽ diſcernẽ qñ ſit
moꝛtale vel veniale. Põt tñ diſcerni h̊ mõ.qꝛ cũ pci 7
pit᷑ delectatio.aut ſtatim repellit᷑aut retinet᷑. Si ſta 5„
tim repellit᷑.tũc leue ẽ pctm̃. Si vo tenet᷑.h̊ᷣ pot eſſ-
tripłr. Aut qꝛ placet ipᷣa delectatõ ⁊ opis ↄſuimatio.
ſita ꝙ ẽ volũtas delectãdi in cogitatõe ⁊ etiã in opꝑe ſi
facultas adeſſet.⁊ tũc eſt wiplen ſenſus peccatẽũ
moꝛtale.ſil ocurꝛẽte viri⁊ m ie vcomeſtõc. Aut plac,
delectatõ.ß tñ diſplicet pcti ↄſummatõ.⁊ tũc ẽ ↄſenꝰ
ſus ſemiplenꝰ.⁊ tũc d mãducare mir. nibilominus
tñ peccat moꝛtalr cum in illam oſcntit delectatoõnez.

eſt ſenſualitat.⁊ abſq; dubio ẽ veiale pctm̃

—

Aut verũq; diſplicet.ſcʒ ipſa interioꝛ delectatð. ⁊ olk ſatmm culpabilem. vt ſepe dictum eſt.

ris ↄſũmatio.⁊ tũc aut aduertit periculũ.aut nõ ad/
uertit. Si non aduertit periculũ delectatõnis nec re
pellit eam. peccat.ſed nec moꝛtaliter. grauiꝰ tñ pec/
cat qᷓ;ᷓ ſi ſtatim ⁊ viriliter repuliſſet. Aut aduertit pe/
riculũ.⁊ delectatõeʒ illam nõ repellit.ſᷣ mentẽ in tali
bus cogitatõib? reuolui ſinit.⁊ tũc dicũt mgri ꝙ pec
cat moꝛtalr.qꝛ quis nõ ſit ibi ↄſenſus verꝰ.eſt tamẽ
ibi ↄſenſus interpᷣtatiuꝰ.et comedit ſola mulier.ni/
hil ominꝰtñ pctm̃ illud imputat᷑ viro.qꝛ cũ eam ↄpe
ſcere debuiſſy ⁊ teneretur.nõ tñ ↄpeſcuit. Hoc tñ qð
nũc vltimo dictũ eſt.nõ eſt vſq; quaq; certuʒ. Negaãt
em̃ aliqͥ eſe moꝛtale in negligetia repꝛimendi vbi cſt
diſplicentia qtumcũq; qͥs periculũ aduertat.ſ tñ ſe
curioꝛ via tenẽda ẽ. quicqd ſit rei veritas. Et ſi cui H
ↄtingat.ſanũ eſt ↄſilium ꝙ de ipſo vt de moꝛtali pe/
niteat.in dubijs em̃ ſecurioꝛ via cligenda eſt.Et no/
ta ꝙ nõ de quacũq;ʒ delectatõne loqmur.vtpote ð il/
la qua qͥs delectat᷑ cogitãdo de pulcritudine mulicr.
Hpßᷣ de illa qᷓ ſurgit ex cogitatione illiꝰopis nepharij.ct
ſic pʒ ꝙ mulierẽ cõtingit comedere ſine viro.ꝓ eo ꝙ
vir ſolu dicit᷑ comedere qñ plenꝰↄſenſus adeſt.⁊ tũc
dicunt᷑ arma iniqͥtatis pꝛeberi pctõ.qꝛ totꝰhõ ibi ad
pctm̃ incuruat᷑ ſiue ſit pctm̃ carnis ſiue ſpũs. Pecca
re aũt nõ dicit᷑ moꝛtalx ſine viro.qꝛ non poterat eſſe
pctm̃ ſine viri ↄſenſu vero vel interpᷣtatiuo. Conce/
dende ſunt igit᷑ ratõnes oñdentes ꝙ inferioꝛ poꝛtio
abſq; ſuꝑioꝛi nõ põt peccare moꝛtalr. licet due vltie
nõ cogãt. Ille em̃ oſtendũt ꝙ mulier nõ põt comedẽ
ſine viro.ꝑ boc ꝙ ↄſenſum in delectatiões dicũt non
eſſe pctm̃.qð abſq; dubiñ falſum ẽ.m qꝙ dicit Aug.

JJ5õ in lr̃a. Mec valet qð obᷣr de ↄſenſu in mendaciũ.vel

77 eſt ad moꝛtale pctm̃.

de ↄſenſu in verbũ ocioſum. Pꝛimũ nõ valet.qꝛ plu

ra requirunt᷑ ad bonũ ↄpſummandũ qᷓ; ad malũ ꝑpe/

trandũ. vniꝰ cm̃ circũſtantie defectꝰ oꝑatõneʒ defoꝛ/
mat. Scdm nõ valet.qꝛ nullũ ibi eſt periculũ in dele⸗
ctatõne venialis.ibi feet periculũ.cũ delectatõ via
Ad iullud vᷣo qð vltimo que/
rebat᷑ iam pʒ rſio ex pᷣdictis.vicʒ.q̃ dr̃ia eſt inter co
meſtionẽ ⁊ culpe moꝛtalis ↄmiſſionẽ. Patet etiã qñ
vir dicit᷑ comedere.⁊ qñ mulier. Pʒ etiaʒ qñ mulier
in comedẽdo peccat moꝛtalłr.⁊ qn venialr. Pʒ etiaʒ

quare ↄſenſus in delectatõeʒ attribuit᷑ mulicri.⁊ cöo/

ſenſus in opꝰviro.qꝛ ↄſenſus in oꝑis ꝑpetratõne eſt

plenaniꝰↄſenſus.Cõſenſus vᷣo in delectatõneʒ abſq;

ge cſt ↄſenſus ſemiplenꝰ.Si autẽ pctĩ ↄſiſteret in
0

a delectatõne.tũc ↄſenſus in delectatõez poſſet eẽ

plenarius pſenſus.⁊ tũc nõ tm̃ eſſet ſuꝑioꝛis ꝑtis.bᷣ

etiã inferioꝛis.vñ nõ tm̃ dicit᷑ vir ↄſentire qꝛ vir mo

uet exterioꝛa mẽbꝛa. ſᷣ qꝛ mouet᷑ volũtate plenaria.
⁊ hanc circũloquit᷑ Aug.in eo ꝙ dicit virũ comede/

78 re cũ arma iniquitatis pctõ pᷣbet. Ad rõnes auteʒ

7

q̃ adducunt᷑ ad oppoſitũ quibꝰoſtendit᷑ ꝙ comedẽs

mulier ſine viro moꝛtalr peccare põt plana ẽ rñũſio.

Mam pꝛime due auẽtes loquunt᷑ de comeſtõne.non
9 & culpe ↄmiſſione. ¶Ad illud vᷣo qð obir tercio ꝙ
ſupioꝛ poꝛtio rõnis bʒ pueriad vplon dom nd
ſolum acteius eſt ad ſu
nere ⁊ ſentẽtiare de his qᷓ fiñt in regno aie.⁊ ↄpeſcere
ires inferioꝛes.⁊ ideo cñ nõ ↄpeſcit imputatur ſibi.
Acd duo ſequentia ſiliter py rñſio. Illis em̃ duabꝰ
ratõnib? oñdit᷑ q; petm̃ põt eſſe in inferioꝛi poꝛtione
13 nis ab in ſupioai. genegt gentia cohibendi infe
rioꝛem ꝑtem in ſui motus deoꝛdqinatiõeʒ redqdit ip⸗

*

alutztePoſſi eſſe moꝛtale.

ſenſualitas. ac. m
ſenſualitatis. ⁊ tñ in nullo ſuo actu peccant.& petin
nunqᷓ; eſt in nobis ex deoꝛdinatõne ſenſualitatis.er/

m ꝙ nõ lentib?hanc qoõͤnem vlteriꝰ dup
ꝑna. etiã actus eiꝰẽ diſcer

I

Vnſequenter circa terciũ quomõ peccatum
habeat fieri ⁊ eſſe in ſenſualitate duo querũ/
ur. Pꝛimo em̃ querit᷑ vtrum in ſenſualitate

poſſit eſſe pctĩ veniale. Scdo querit᷑ vtrũ in ſenſu/

—

eſtio.eiff. —
¶ Circã quã ſic ꝓcedit᷑ ⁊ oſtẽdit᷑ ꝙ in ſenſualitate poſ/
ſit eſſe veniale pctm̃. Pꝛimo ꝑ illud aug.xij.de trini.

q recitat męr̃ in F̃a.Si in motu ſenſuali tm̃ pcti il/

leccbꝛa teneat᷑.veniale eſt. ¶ Item ſuꝑ illud ꝓuer /

bioꝝ. xxv. Septies in die ⁊c. glo.ꝑ neceſſitatem ⁊ fra
gilitatẽ carnis ſingulis diebꝰ vel inuiti vel volentes
peccamꝰ.Si peccamꝰinuiti voluntate ratõnali.il⸗
lud pctm̃ nõ eſt in voluntate ratõnali.ſed ſolũ in ſen

ſualitate. em rõne videt᷑.motꝰad illicitũ eſt in/

oꝛdinatus.⁊ ita repᷣhenſibilis ⁊ malus.ſᷣ primi mo/

tus ſunt hmõi.g̊ pꝛimi motꝰſunt pctã.ſᷣ pꝛimi motꝰ

ſunt in ſenſualitate. ⁊c. ¶ Item om̃e qð eſt oꝛdina

bile ᷣm relatõneʒ iuſticie.qñ deoꝛdinat᷑ hʒ in ſe cul/

pam. ſᷣ ſenſualitas oꝛdinabilis eſt ſm relatõnem iu/

ſticie ⁊ ↄtingit eam oꝛdinari in motibꝰ ſuis.videtur
igit᷑ ꝙ ipſa efficiat᷑ culpabilis.
ciui.dei.diſtinguit triplex genꝰ cauſe.Quedam eſt qᷓ
tm̃ facit. ⁊ hec eſt deus.Quedã que tm̃ fit.vt uature.
Quedã que facit ⁊ fit vt arbi.libertas ſiue volũtas.

In pꝛima cã nõ põt eſſe pctiñ ꝓpter ſui dignitatem.

Contra. Aug. v. de 8 1

In ſcda vo põt eſſe pctm̃ ꝓpter ſui artatõeʒ.cum igi/

tur ſenſualitatis ſit potius moueri qᷓ; mouerce.agi q

em in
culpis differimꝰ a bꝛutis. impoſſibile eſt in nobis
eſſe pcm̃ ſᷣm illud qdð cicamꝰcum bꝛutis.hoc autẽ ẽ
em ſtulti et furioſi bñt vſum

agere. videt᷑ ꝙ in ea pctm̃ non poſſit eſſe. I9t

go nullũ pctm̃ in ſenſualitate ponendũ eſt. ¶ Rem
in ea ſola potentia nata eſt eſſe cuipa ſᷣm quã homo
capax eſt laude ⁊ vituꝑio.ſ qtum ad ꝑtem ſenſualẽ
hõ nec eſt aa nec vituꝑio.̊ ſᷣm illað nõ põt

eſte culpa.¶R'. ad buiꝰ intelligentiã notanduʒ ẽ ꝙ

82

cum querit᷑.vtrũ pctm̃ veniale poſſit eſſe in ſenſuali

tate. rñdet᷑ cõiter ꝙ ſenſualitas põt duplr ↄſiderari.
aut in ſe.aut put eſt oꝛdinabilis a rõne ⁊ ſub ratiõc.

Si in ſe ↄſideret᷑. hoc mõ bʒ vſum in furioſis.⁊ hoe

mõ dicit aug. ꝙ in ea cõicamꝰcũ bꝛutis.et ſic ñ põt in
ea eſſe pctm̃ ſicut rõnes ad ſcdam ꝑtem oſtendunt.

Alio mõ eſt loqui de ſenſualitate pᷣm qꝙ ipſa oꝛdina-

bilis eſt ad rõnem et ſub rone.et hoc mõ bʒ regulari
ſm regulã iuſticie. ⁊ ſicqñ mouet᷑ ad illicitũ.ipſa eiꝰ

deoꝛdinatio põt eſſe pctm̃.⁊ ſic cõiter tenet᷑ ꝙ ⁊ ſi in

ſenſualitate ᷣm ſe ↄſiderata pctĩ eſſe nõ oſſit. pot
tamen in ea eſſe pctm̃ vt eſt ad rõnem oꝛdinata.⁊ ꝑ
hoc determinari pñt argumenta ad vtranq; ꝑteʒ in

ducta. Tamen adhuc reſtat queſtio qualiter in ſen/ 8 5½

ſualitate põt eſfe pctm̃ ⁊ culpa.cum nullo modo po
natur in ea eſſe virtus vel ga a teren dlerutenl w
. ex apparebit modꝰ
dicendi. Fuerſit nanq; aliqͥ qui dixerunt qꝙ etiam in
ſenſualitate oꝛdinata ad ratonem non oino ponen/
dum eſt eſſe peccatum ſed aliquo mõ ſm qͥd. Pc
em̃ duo dicit.vicʒ actum.⁊ deoꝛdinatõeʒ circa actuʒ

Et licet petm̃ dicat᷑ eſſe in ſenſualitate rõne actꝰ ſÜò/

ſtrati. et rõne motus.tamen ipſa deoꝛdinatio eſt in
ratõne que minus cauta ⁊ ſollicita fuit pꝛeuidere ne

Dam 84

„ *

ſefon
innt
TtietMpinile⸗
ahinmtnn
ſaſtonstmisf
Ande gir
Pds ilnid
maletufüif
nmiſtif
tetooftepenerl.
gitaütenatten
Autpauteſche
elilctutöerc
Pfitrringl
hodiguſcponi
MMenitdſtnenen
Nictinicnti
nvekitinfigiant
oſcheinrstan
nzinnialer,
Cherilarumer⸗
tümeizarockcäln
Eiſoſalanecheoc
itnootidinort
Penoecincoe
Eebcilegſpontad
ſenſtiltnento⸗/
ſicaimpntal⸗
firchftinadnn
ſligtncſorcdunt

haſlturcſepoſt

faſlen Rentan
gſen
Folporonens,
ftneſatipaciin
iopenntonenat⸗
Eeſaialirie
Pngtſisſponin⸗
iſfätüintt,

SS

—

= = ö

mnäintlig

Kli
Prahunris,i
ifgtikfi ne⸗
gifingti⸗

lefitpe
antle
hentee

öperein
enonei
nſnſnlla

rmnſcnen

ondnn
mnltch Nii⸗
3 M
ſtuentf
idolttes
r ͦnai
oſläigten
lletickig⸗
spinimd⸗
ipünine
eckorin
mi bzunſeal⸗
rdröneni
dsan
n Ard
ſeArcki,
tnftrtunt.
tasſue Mis
rſoidigtnen
nrigan
mereg;
na
ſolcuuhs
ma nmri
innſni in
anr Neñ
Maltungt⸗
i Gn
fnaribone
unſiil
fnnroge

wrnthin

enſiul
l
erlb tude⸗
S
gfriſan⸗
otour.

gtetinn

törpden
. Hacn

migii
ſiiſſſen,
—–
nng inſe
auimnt
–
mgnn f
nuntemmt

85

talis motus inoꝛdinatus in ſenſualitate inſurgeret.

vel etiam minus diligens eſt repꝛimere. ideo illa de

oꝛdinatio peccatoꝝ venialiũ ponit᷑ in ipᷣa rõne q̃ ſen
ſualitatẽ neglexit regere.imputat᷑ em̃ ei in veniale nõ
in moꝛtale. pꝛopter h̊ ꝙ tenebatur ipᷣm cõpeſcere ex
niugij.ſicut tenetur ratio ſuperioꝛ inferioꝛem.

lege
Segd iſte modus ddði minus ſufficiens eẽ v?. Pꝛimo

quia ſᷣm hoc om̃ia peccata venialia potius eſſent ex
amiſſione qᷓ; ex inoꝛdinata inclinatione. Secũdo.qꝛ

quedam ſunt venialia que ratio vitare non poteſt ſi

cut dicit Auguſtinus.⁊ oſtenditur infra. Lercio vᷣo

quia ibi ẽ deoꝛdinatio vbi eſt ⁊ actus qui deoꝛdinat᷑.

⁊ita ſi motus ⁊ actus peccati in ſenſualitate ponit᷑.
in ea debet poni ⁊ inoꝛdinatio. ¶ Pꝛopterea ẽ alius
modus dði ꝙ ẽ loqui de peccato inq;tum babet rõ/
nem culpe.⁊ inqtũ hʒ rõem vicij. Inqtũ bʒ rõeʒ cul
pe ſic opopnit᷑ gre. ⁊ facit illũ eſſe dignũ vituperio.⁊
hoc mõ om̃e pctm̃ ẽ a li.ar.Alio mõ ẽ cõſiderare pec/
catũ inqtũ tenet rõem vicij.⁊ ſic dicit inoꝛdinationẽ
alicuiꝰ potentie reſpectu actus ſibi debiti ᷣm ſuã na
turalẽ inſtitutõnẽ.⁊ qꝛ talis deoꝛdinatio habʒ eſſe in

ſenſualitate.ita e illa dẽoꝛdinatio ẽ via ad opus vi/

determinat, ibi: Sed aliter accipitur li.ar. ⁊c.

tupio dignũ.ſic ponit᷑ in ſenſualitate eſſe pctm̃. Per
hac aũt diſtinctionẽ mantifeſta ẽ qõis intentio ⁊ oim
obiectionũ pᷣcedentiũ ſolutio.Hoc aũt melius deter
minabit᷑ infra qñ aget᷑ de ſubiecto vᷣtutis ⁊ gre.⁊ de
oppoſitõne vᷣtutis ⁊ culpe. ¶ QAueſtio. ij. m
Aru, in ſenſualitate poſſit eſc pctm̃ moꝛtale.Et

nc . ſict e
etiq actus in quo eſt cõſummatio peccati.g̊ ſicut po/
nit᷑ in ſenſualitate eſſe pctm̃ veniale ꝓpter pꝛimũ mo

tũ.ita ponendũ ẽ eẽ moꝛtale ꝓpter actũ cõſummatũ.
¶ I˙Item in eodẽ in quo ẽ diſpoſitio natus ẽ eſſe babi
tus.ſᷣ veniale diſponit ad moꝛtale.&̊ cũ veniale poſſit
Item iuſticie

eſſe in ſenſualitate vt oñſum ẽ.vẽ ⁊c.
oꝛiginali opponit᷑ culpa moꝛtalis.ſᷣ illa oꝛiginalis iu
ſticia nõ tm̃ fuit in adam ſᷣm rõnem ſᷣ etiã ᷣm partẽ
ſenſualẽ.qꝛ totꝰ oꝛdinatꝰ erat.gᷓ vẽ ꝙ moꝛtalis culpa

in ſenſualitate eſſe poſſit. cum oppvſita nata ſint fieri

circa idem ¶ Item ſicut ſuperioꝛ poꝛtio rõnis ſe ba
det ad bonũ.ita ſenſualitas declinat ad malũ.ſ in ſu
perioꝛi poꝛtione rõnis põt eẽ moꝛtale pctm̃ ex ſurre/
ptione ſicut ſupꝛa oñſum ẽ. ccõtra ex pᷣmo cõſenſu
⁊ ꝓcti pꝑpetratione.moꝛtalc pctm̃ deſcendere poterit
vſqʒ ad ſenſualitatẽ.vt ſicut ſenſualitas cõicat wiale

pctm̃ ꝑti rõis ſupioꝛi. ita ⁊ ſupioꝛ ps cõicat moꝛtale

petm̃ ſenſualitati.(¶ Sʒ õ. ↄpletiuũ moꝛtalis pecca⸗

ti inqntũ hmõi ẽ auerſio a deo.ſ ſolius rõnis ẽ a deo

auerti. cñ eius ſolius ſit ad deũ conuerti.g ex ſola rõ⸗
ne pᷣt eẽ pctm̃ moꝛtale.
moꝛtale pctm̃.ſᷣ cõſenſus ẽ ſolius ptis rõnalis.ᷓ ⁊c̃.
tẽ culpa moꝛtalis 2 F⸗ mutuo ſe expellũt. g bñt
eẽ circa idẽ.̊ gra gratũfaciẽs cũ i ea attẽdat᷑ imago
ſilitudis nõ hʒ eẽ niſi ĩ roc. nec culpa moꝛtal. ¶ Itẽ
ſi culpa moꝛtalis cẽt i ſenſualitate.̊ nõ cẽt niſi qꝛ p
ipaʒ ꝑppetrat᷑.O qñ aliqͥs ꝑpetrat homicidiũ ꝑ gladiũ

Am vero ad

pticulas. J

ic vẽ.ſicut pꝛimꝰ motꝰ habʒ eſſe in ꝑte ſenſuali.ita

tem ſolus cõſenſus facit

Wð

⁊ manũ.pctĩ homicidij erit ĩ gladio ⁊ manu ꝙ ſi fln
ẽ dicere.abſurdũ ẽ etiã dicere pctĩ moꝛtale eẽ in ſen
ſualitate. ddm ꝙ moꝛtalc pctm̃ nec ĩqtũ culpa
nec inqtũ viciũ ponẽdũ ẽ eẽ i ſenſualitate.⁊ rõ huiꝰẽ
qr alit᷑ viciat pctm̃ moꝛtale qᷓ; pctm̃ Vclale Parch em̃
moꝛtale viciat ⁊ deoꝛdinat deoꝛdinatõe ꝑfecta vt ita
dica.q quidẽ cõſiſtit iu auerſione a deo.⁊ ciꝰ ↄtẽptu.
⁊ deliberationis cõſenſu.hec aũt ſolius ronis ſunt.⁊
iõ moꝛtale pctm̃ in ſola rõe ↄſiſtit.deoꝛdinatio auteʒ
venialis nõ ẽ deoꝛdinatio cõſummata ſᷣ inchoata.⁊
qꝛ deoꝛdinatio inchoari bʒ in potẽtia inferioꝛi.⁊ con
ſummari iĩ ſuꝑioꝛi.binc ẽ ꝙ veniale pcti inqtũ viciũ
ẽ. in ſenſualitate reꝑit᷑.non em̃ directe opponit᷑ hitui
vᷣtut ſicut vicinñ moꝛtał pcti.ſᷣ ſolũ ex q̃da iclinatõe ⁊
coparatione ad terminũ ad quẽ diſponit. Aicioſitas
aũt ⁊ deoꝛdinatio moꝛtal ſimplir̃ excludit habitũ vir⸗
tutis.⁊ ꝓpterea om̃e peccatũ moꝛtale in ratione po/
nit᷑ ⁊ nullũ in ſenſualitate.⁊ ↄcedende ſunt rões hoc
oſtendẽtes.Ad illud qd obꝛ pꝛimo ꝙ actꝰ moꝛta/

lis peccati ẽ in ſenſualitate.ſicut pᷣmꝰmotns.ddm ꝙ;

86

87

⁊ ſi contingat vtrũq; in ſenſualitate repiri.aliter tũ

alit. Mã pᷣmꝰ motꝰ in ſenſualitate repit᷑ ita ꝙ ibi ſu⸗
mit oꝛiginẽ.⁊ potiꝰ ẽ ſenſualitatis rõem excitantis qᷓ
a rõne excitate ⁊ mote.actus aũt moꝛtalis peccati ſic
reꝑpitur in ſenſualitate ꝙ; oꝛiginẽ ſumit ab imꝑio rõ/
nis.⁊ eſt ſenſualitatis potius mote qᷓ; mouentis. Et
quoniã deoꝛdinatio ⁊ vicioſitas ibi ponitur eſſe pec
catum vbi ſumit oꝛiginem.⁊ vbi eſt in ratione actio/⸗
nis.non in ratione paſſionis.hinc eſt ꝙ ex pꝛimo mo
tu exiſtente in ſenſualitate ponit᷑ ibi eẽ pctm̃ eniale.
cx actu aũt peccati ꝑ ſenſualitatẽ ꝑpetrato nõ ponit
in ea eſſe peccatũ moꝛtale ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ diſpo
ſitio T habitus in eadẽ potẽtia habent ficri.dom ẽ q;
veꝝ ẽ de illa diſpoſitõne que ẽ eiuiſdem nature cum
habitu.⁊ de qua tranſit in habitũ.ſicut ſcia diſpoſitõ
fit ſcientia habitus.de illa aũt diſpoſitione que ẽ alte
rius generis ⁊ diſponit ſolũ per quãdam oꝛdinatio/

88

nem veritatem nõ babet. Actus em̃ vniꝰ potẽtie põt

eſſe diſpõ ad eliciẽdũ actũ alteriꝰ potẽtie.ſicut cogni
tio ad affectionẽc.⁊ ſic in ꝓpoſito habet eſſe.ideo non
valet Ad illud qð obijcit᷑ de iuſticia oꝛiginali dðᷣm
ꝙ de oꝛginali iuſticia duplr̃ ↄtingit loqui.aut inqtũ
dicit habitũ quẽdam regulantẽ naturã in ſtatu inno
centie.aut inq;tũ dicit oim viriũ rectificationẽ plena
riã. Pꝛimo mõ oꝛiginalis iuſticia hʒ eẽ i ſola rõne.⁊
ſic opponit᷑ ei culpa. Scdo mõ nõ ſolũ bʒ eſſe i rõne
ſed etiã in viribus inferioꝛibus.⁊ ſic nõ ſolũ hʒ aufer
ri ꝑ culpã.ſed ctiam per penaʒ ſiuc per aliqᷣd qð aliq̃̊

mõ hʒ rõem culpe.aliquo mõ rõem pene.⁊ tale ẽ ve

niale peccatũ. Ad illud qð ob ꝙ ſicut ſe habʒ ſen/
ſualitas ad illicituʒ.ſic ſe hʒ rõ ad lumen.ddm ꝙ illa
comꝑatio nõ valet ꝓpterea ꝙ plus poteſt virtus ſu/
perioꝛ qᷓ; inferioꝛ.ideo ⁊ ſi ſuperioꝛ potentia poſſit in
duere actum ⁊ diſpoſitionem infcrioꝛis.⁊ negocia/
ri circa eius obiectum. non tamen ſequit᷑ ꝙ poſſit cẽ
econuerſo. H

inctio.xxv. De libero arbitrio ſm ſe ſiue in generali. . .
m oſitũ redeamꝰ ⁊cc. Supꝛa egit męf de li.ar.in ↄpatõe ad alias potentias.hic vᷣo agit
deli. ar. ſm ſe. Diuidit᷑ aũt iſta ꝑs ĩ duas ꝑtes. In pᷣma vdetermiat qͥd ſit li. ari ſe ſiue i gñali. In ſcda
determiat de libertate ar.ſm differẽtes eiꝰ ſtatꝰ i ſpãli.ibi.Ex pᷣdictis ꝑſpicuũ ⁊c. Pꝛima bʒ duas
n qꝝ pᷣma mgr ponit li.ar.aſſignatõem. In ſcda ad pᷣdicte aſſignatõis explanatõeʒ qᷓndã mouct

dubitatõem. ibi. Et qͥdẽ ᷣm pᷣdictã aſſignatõem ⁊c. Pꝛima ꝑs hʒ duas. In pᷣma determinat qͥd ſit li.ar. Jn

ſeda vo ex illa diffinitõe elicit ꝙ li. ar.nõ ẽ pñtiũ nec pᷣteritoꝝ.ſ̊ futuroꝝ.⁊ hvꝝ nõ q̊ꝛulibet.ſᷣ futuroꝝ ↄtingè⸗

22

0

tiũ.ibi. Hoc autẽ ſciendũ ẽ.qꝙ li.ar.⁊c. Silr ſcda ꝑs bʒ duas. In qrũ pꝛima mouet dubitationcm. In 0

332

90

.

22

¶ Determinat quid ſit liberũ arbitrůü. a
Aum vo ad pꝓpoſitũ redeamus.ſ.ad li.arbitrj

Os pbi diffiniẽ⸗
vixerũt eſſe libe/

rũ de voluntate iudi

ſit ᷣm artẽ phicã afſi

ciñ. Aidetur ꝙ talis
diffinitio a phis aſſi⸗
gnata nec ſit bõa.nec

gnata. Phus em̃ in
vj. LZopi. repᷣhbendit
diffinitionẽ equicolã
in qᷓ ſůt tot vocabula
ex parte diffinitiõis.
quot ex ꝑte diffiniti.
vtpote ſi quis diffini
ens tunicã nigraʒ di⸗

cat eꝗ eſſe collobium

liben iudiciũ. pꝛo co

atrũ.Sic ⁊ in pꝛopo

ſito. Si tu dicas qqñn

eſt diffinitio ᷣ nomi⸗
nis interpꝛetatio.tũc
ẽ qõ qre li.ar.potiꝰxo
cat᷑ ſic qᷓ; dicat libeꝝ

iudiciũ. Itẽ vẽ ꝙ ad
phos ñ ꝑtincat diffi
nire li.ar.qꝛ cũ aia ſit
imago dei. m li. arb.
vt dicit Rich. 1 me⸗
diante lib. arb. mere⸗
tur.ph̊i autẽ non co
gnouerunt aiam eſſe
dei imaginez nec me-

riti oꝛiginem.vẽ ꝙ li.
arbi.nec ſciuerũt nec
potuerunt diffinire.

Re. dom eꝙ ſicut pᷣdi/

ctũ ẽ pᷣdicta notifica/

tio potius dꝛ nomis
interpꝛetatio q; diffi
nitio. magis autẽ fa⸗
cultas illa cenſct hoc

noie vt dicat᷑ li.ar.qᷓ;
ꝙ iudiciuʒ impoꝛtat
actũ rõnis regulatũ
ᷣm regulas veritat⸗

ſiue ſupne legis.arbi
triũ vᷣo ipoꝛtat actuz
ratõnis regulatũ m
imperiũ voluntatis..
AVnñ ille dꝛ iudex cuiꝰ ẽ m iura cãm terminare. Ile aũt dẽ arbi

esẽ liberũ de voluntate iudiciũ.quia poteſtas
ipᷣa ⁊ habilitas voluntatis ⁊ rõnis quã ſupꝛa diximꝰ
eſſe libeꝝ arbitrium. libera eſt ad vtrũlibet.quia libere
poteſt moueri ad hoc vel ad illud. Liberũ ergo dici
arbitrium q́;dtum ad voluntatem.quia volũtarie mo⸗

tractatuʒ Qðò philoſophi diffiniẽtes dixerũt

yel mala iudicat vel iudicare valet.
¶ Ex diffinitione li.ar.elicit ꝙ li.ar.non eſt pꝛeſentiũ
nec pᷣteritoꝝ.ſed futuroꝝ.⁊ hoꝝ non quoꝛũlibet. ſᷣ fu⸗

ueri. ⁊ ſpõtaneo appetitu ferri poteſt ad ea que bona

turoꝝ contingentiiꝗ6. b

—

Boc autem ſciendum eſt ꝙ libeꝝ arbitriũ ad pñs vel

ad pᷣteritum non refertur.ſed ad futura contingentia.
Qõð em in pᷣſenti eſt.determinatum eſt.nec in poteſta
te noſtra eſt vt tũc ſit vel non ſit qñ eſt.poteſt em̃ non
eſſe.vł aliud eſſe poſtea.ſed non poteſt nõ eſſe dũ eſt.
vel aliud eſſe dum id eſt qð eſt.ſed in futuro an hoc ſit

vel illud ad poteſtatem liberi arbitrij ſpectat. Hec tñ

omnia futura ſub poteſtate liberi arbitrij veniũt. ſᷣ ea

tantũ q ꝑ li. ar. poſſunt fieri vel non fieri. Si quis em
tale quid velit ac diſponat facere qð in eius nullatenꝰ

ſit poteſtate. vel quia ſine ipſius diſpoſitione eque ſie
ret. in hoc ipe libeꝝ non habet arbitriũ.
Mouet duhitationeʒ qua quis poſſet ſollicitari an

rificati ſunt. c

Et quidemſm pᷣdictam aſſignationem in his tm̃ vi⸗
getur eſſe li. ar. qui voluntatem mutare ⁊ in contrariñ
poſſunt deflectere. In quoꝝ videlicet poteſtate eſt eli

gere bonũ vel malũ.⁊ vtrũlibet ſᷣm electionem facere

vel dimutere. Scom ꝙ nec in deo nec in his omnibꝰ.
q tanta beatitudinis gratia ſunt roboꝛati.vt iam pec.
care neqant li.ar.eẽ nequit.Sed qð deus li.ar.habe⸗

at Aug. docet in li.xxij.de ciui.dei.ita inquiẽs. Certe
deus ipe nũqd qm̃ peccare non põt.ideo li.ar.habere

negãdus ẽ. Ambꝛo. q; ĩ li.de tri.ait. Paulus dicit qꝛ

oĩa opat᷑ vnꝰ atq; idẽ ſpũs.diuidẽs ſingul ꝓut vult.

id eſt ꝓ libere volũtatis arbitrio.non pꝛo neceſſitatis

obſequo.

„

ſupꝛapoſita deſcriptio li.ar. cõueniret deo. vel qͥ glo⸗

De gradibꝰ li -
beri arbitrij pm

quos eſt i deo.

in ãgel. ⁊ i ſctis

Aug.

j. Coꝛint. xij.

t q̃ ad ꝓpꝛiũ volũtatis nutum cãm terminare

bxʒ. Et qm̃ li.ar. qntũ ẽ de ſe decernere hʒ de agẽdis iuxta volũtatis nutũ magis q; iuxta iuris pccptũ.hincẽ ꝙ
mag. pꝛius noiatur ꝑ nomẽ arbitrij q; p nomen iudicij.Ex hoc igit᷑ ⁊ ex pᷣdictis colligit᷑ ꝙᷓ magna fuit ſapiẽ
tia in eis qui impoſuerũt nomina. HNon em̃ ſine cauſa hec facultas duplici noie cenſetur.nec ſine cauſa voca

35 peritia.⁊ per hoc patent obiecta. b¶ Scom pᷣdictam aſſignationem in his tm̃ videtur eſſeli.ar.qui volun
tatẽ mutare ⁊ in ↄtrariũ pñt deflectere. Cõtra.ſi em̃ li.ar.nõ tmñmõ ẽ in hoie ſᷣm ſtatũ viatoꝛis.immo etiã hßm

cabulum ſpectans ad rationem ſignificatur ſubſtantiue.vocabulũ ſpectans ad voluntatem vocatur adiccti

ue. Mec ſine cauſa vocabulum ſpectans ad rationem potius dicitur eſſe arbitrium q; iudiciũ.Eſt em̃ liberũ

arbitrium facultas duar

um potentiarũ.ita q; ratio habet ſe in ratione materialis.⁊ decernere ſe habet ad nu

tum ⁊ imperiũ volũtatis. (3 illud ergo qd obijcitur ꝙ non eſt philoſopboꝝ li.arbi.cognoſcere.dom q de
li. arbi. eſt loqui dupliciter. aut m ꝙ eſt pꝛincipiũ operum moꝛaliu.aut hm qꝙ; eſt pꝛincipiũ operum gratuito/
rũ.Et Prano modo eſt de conſideratione phoꝛum.illoꝝ maxime qui verſati ſunt circa moꝛes cõponẽdos.q̃ꝝ

li. ar. e

pꝛincipiũ ſm regulam ⁊ dictamẽ iuris naturalis quod eſt vnicuiq; impꝛeſſum. Sccũdo modo eſt de

conſideratione theologoꝝ.quia ſic habet aſpectum ad diuinam gratiam.cuius gratie cognitio eſt per fidem
catholicã.ſine qua ofia opa hoim vana ſunt ⁊ ſi ctiã videant᷑ laudabilia.⁊ in hac ↄſideratõne defccit phoꝝ

Ncitber 2
iiu aa

A

Urnecnt e⸗
miiat e
iet e
eſt qt
holum
ergo⸗
ſeinie
lusf
fnat
n
gai
nuun
Aci
etne

WW
D
lnchfnidir
fſesnſittgri⸗
fifttuntlinnt⸗
Cbſtgtornnrrgt
nctcöhbeigan
Eiftinstſi
nuutlingn⸗
nmninfnn

Apndb
mmnffn
Actid
i is

17
*

,

,

oitti .

Di

XxXxV.

¶ Beterminat motam dubitationem oſtendens qua⸗ ſtatuʒ cõpꝛebenſoꝛis
liter deus. ãgeli.⁊ qui iam beati ſunt. habẽt li.ar. d ¶2 beatitudinis. ſicut
c ¶ Sed aliter accipit᷑ li.arb. in creatoꝛe qᷓ; in creaturis. &terminatũ fuit ſu⸗
BDei etem̃ liberũ arbi.dicit᷑ eius ſapientiſſima ⁊ omni⸗ aad.Bdica al
è potens voluntas.que non neceſſitate ſed libera boni on videtur eſſe con
Hiero. tate omnia facit pꝛout vult. IJdeoq; iero. attendes grua. Pꝛeterea non
non ita eſſe libeꝝ arbitriuʒ in deo ſicut eſt ĩ creaturis. ſolũmodo bij qui ha
ab ipo videtur liberum arbitriuʒ excludere in omelia bent volũtatem ver/
quadã de filio pꝛodigo dicẽs.Solus deus eſt in queʒ aen abi qui
peccatum non cadit nec cadere poteſt. Cetera cuʒ ſint HHõ Pee lite
liberi arbitrij. in vtrãq; partem flecti poſſunt. Dũ ait rum de wlũtate iudi
K cerera indicat lib.ar.ſicut eſt in ceteris nõ ita eẽ in deo ciũ.ergo falſum dicit
Angeli 2 beati Angeli vo ⁊ ſancti qui iam cũ domino feliciter viuũt. masgiſter qui dicit ꝙ
babent li. arbi. atq; ita gratia beatitudinis confirmati ſunt vt ad ma pdicta aſſignatio ſo/
luum flecti non velint. nec poſſint.libero arbitrio nõ ca zun tis gcnie Qur
Aug. rent. VUnde Au guſtinus in libꝛo. xxij. de ciui. ait. Si⸗ tibilem. Jurta boe 4
cut pꝛima immoꝛtalitas fuit quã peccando adam ꝑdi ritur cuʒ diuerſe aſſi
dit poſſe non moꝛi.ita pꝛimũ liberum arbitrium poſſe gnationces li.arbi.po
nõ peccare.nouiſſimũ nõ poſſe peccare.Idẽ in enche. nant᷑ a ſanct.⁊ vniꝰ
Sic opoꝛtebat pꝛius hominẽ fieri vt bene velle poſſet rei ſrdl e viifnno.
2 nmale. Poſtea vo ſic erit vt male velle nõ poſſit. nec gonu vifterctig. Au⸗
O liberius erit ideo carebit libero arbitrio. Multo quippe liberius guſti. ei diffinit ſlicut
teghe⸗ erit arbitriũ quod omnino non poterit ſeruire pecca / babitũ ẽ in diſ. pccdẽ
to.neq; aut voluntas non eſt.aut libera dicenda non ti ſic. Libeꝝ arbitriũ
eſt. qua beati ſic eſſe volumus.vt eſſe miſeri non ſoluʒ eſt facultas ratõis ⁊
nolimus. ſed nequaq; pꝛoꝛſus velle poſſimus. Sicut vo rarte au⸗ ſonn
ergo anima noſtra nũc habet nolle infelicitatẽ. ita nol ceſarbi. viſfinit ſie.
le iniquitatem ſemper habitura eſt. Sed oꝛdo ſeruan⸗ Ziberũ arbitriũ ẽ po
dus fuit quo deus voluit oſtẽdere qᷓ; bonñ ſit animal teſtas ſeruandi recti
rönale quod etiam peccare poſſit.qʒuis ſit melius qd tudinem pꝛopter ſe-
peccare non poſſit. Ecce his verbis euidenter aſtruit ipᷣaõ. Beꝛñ. in li. de li.
ꝙ poſt beatitudinis confirmationeʒ erit in hoiĩe li.ar. e: Aheri arl.
quo peccare nõ poterit.⁊ nuc in angelis ẽ ⁊ in ſanctis ſũtatis inamiſſibiles
q cñ dño ſunt.⁊ tanto vtiq; liberius.quãto a pctõ im⸗ libertatcʒ.⁊ rõnis in
munius ⁊ ad bonũ ꝓniꝰ.Quo em̃ qᷣſq; ab illa ſerui/ eclinabile iudiciuz.
Zo. viij. tute de q ſcriptũ ẽ. qui facit pctm̃ ſeruꝰẽ pcti.longius Queritur igitur que
