on git
tütüͤhn
ſargfett
rtni bunt
Kiwnn
n Nne
ierüriit
vln
naui
iii
itnl

n.
vmtüttin
nts ah
4 vndej
rone

u niſe

Di. XXXI.

So remouet dubitatõnem.ibi. Hic queri ſolet vtꝝ cã peti oꝛiginalis ⁊c Similiter tercia pars pꝛincipalis dii⸗
as habet. In pꝛima determinata epilogat ⁊ explanat. In ſecada vo dubitationem mouet ⁊ determinat. ibi. F
ad hoc opponitur hoc modo.Et ſic huius diſtinctionis intentio verſatur aincipaliter circa duo. Quoꝝ pꝛi·
mũ eſt ꝙ oꝛiginale non poteſt traduei mediante anima. Secundũ eſt qualiter traducit᷑ mediante carnne
¶ Point falſam opinionem circa traductionem peccati oꝛiginalis ꝙ a pa⸗
iiIitẽè tranſeat in filios non ſolũ ſᷣm carnẽ ſed etiam m aninm.
XXXI — Vnc ſuꝑeſt inueſtigare qualiter illud pctm̃ a patribus traducatur
ZgA NZ NA n Nin filios.ſ.an ſᷣm ſolam anima.an ſᷣm carnẽ.ſiue ſᷣm vtrũq;. Puta⸗
Aerũt quidam ſᷣm animã trahi pctm̃ oꝛiginale nõ ſolum ſᷣm carneʒ.
qꝛ nõ ſolũ carnem ſᷣ ⁊ animã ex traduce eſſe arbitrati ſunt. Sicut em̃ in gene
ratione ꝓlis de carne paterna ſubſtãtialiter trahit᷑ caro. ita etiam de gignẽ?
tis anima animã geniti eſſentialiter deduci ab his exiſtimabatur. IJideoq; ſi
cut de coꝛrupta carne caro coꝛrupta ſeminatur.ita etiam de anima peccatri /
ce anima peccatrix coꝛruptione oꝛiginali infecta ab illis trahi dicitur.
Ponit falſe opinionis impꝛobationem. oſtendens ꝙ oꝛiginale nõ habet
tntaduci ꝑ traductionem anime. b H’
¶ Hoc aüt fides catholica reſpuit.⁊ tanqᷓ; veritati aduerſum damnat.q̃ non
gnimas ſ carnẽ ſolã (ſicut ſupius diximus)ex traduce eſſe admittit. Hõ er⸗
go ſᷣm animã ſᷣ ̃m carnem ſolam pctm̃ oꝛiginale trahit᷑ a parentibus.
¶ Oſtendit veritatẽ ꝙ oꝛiginale traducit᷑ mediante carne. c —
Eſt em̃ peccatum oꝛiginale(vt ſupꝛa diximus)concupiſcentia.non quidem
actus ſed vicium.ipſa concupiſcentia eſt lex membꝛoꝝ vel carnis q̃ eſt moꝛ
bidus quidam affectus vel languoꝛ qui cõmouet illicitum deſideriũ.i. car⸗
2 nalem cõcupiſcentiam que lex peccati dicit᷑. Que dicit᷑ manere in carne.nõ
Cauſam coꝛru qn in anima ſit.ſᷣ quia ꝑ coꝛruptionem carnis in anima ſit. Caro em ꝓpter
——— peccatum coꝛrupta fuit in adam adeo vt cuʒ ante peccatũ vir ⁊ mulier ſine
anima pctin fit incentiuo libidinis ⁊ concupiſcentie feruoꝛe poſſent conuenire.eſſetq; thoꝛꝰ
immaculatus.iam poſt peccatum.non valeat ſieri carnalis copula abſq; li⸗
bidinoſa concupiſcentia.que ſemper viciũ eſt ⁊ etiã culpa niſi excuſetur per
bona coniugij. In concupiſcentia ergo ⁊ libidine concipitur caro foꝛmada
in coꝛpus pꝛolis. Vnde caro ipᷣa que concipitur.in vicioſa ↄcupiſcentia po
luitur ⁊ coꝛrũpitur.ex cuius contactu anima cũ infundit᷑.maculam trahit q̃
polluitur.⁊ fit rea.i.viciũ concupiſcẽtie q̃ eſt oꝛiginale peccatũ.Ideoq; ipᷣm
Oꝛ ꝓpter coꝛi/ peccatum dicitur manere in carne.Caro ergo que in concupiſcentia libidis
ruptionem car ſeminatur.nec culpam habet nec actum culpe.ſed cauſaʒ. In eo ergo quod
nisq eſt cau ſa ſeminatur coꝛruptio ẽ.In eo aũt qdð naſcitur. cõcupiſcentia viciũ eſt. ¶nö
earnt. Ambꝛ0. de verbis apoſtoli ſic ait. QAuomoõ habitat peccatum in carne. cum
nõ ſit ſubſtantia ̊ pꝛiuatio boni? Ecce pꝛimi hominis coꝛpus coꝛruptuʒ eſt
per peccatum.ipᷣaq; coꝛruptio ꝑ conditionem offenſionis manet in coꝛpoꝛe
robur tenẽs diuine ſententie date in adam. cuius conſoꝛtio anima macula᷑
peccato. Per id ergo ꝙ facti cauſa manet.inhabitare dicitur pctm in carne.
hec eſt lex carnis. Idẽ. Non habitat peccatũ in anima ſ̃ in carne.quia pec⸗
cati cã ex carne ẽ.nõ ex aĩa.qꝛ caro ẽ ex oꝛigine carnis pcti.⁊ ꝑ traducẽ oĩs

Aug. Ccaro fit cã pcti.aĩa vo nõ traducit᷑.⁊ iõ in ſe cãm pcti nõ hʒ. Aug. q́; ex car⸗

nee petm̃ aiam ↄtrahere in ſermõe qͥdã de vbis apli oñdit dicẽs. Viciũ ↄcu⸗-
priſcẽtie ẽ qð aia ex carne cõtraxit. Natura qᷣppe humana nõ oꝑe dei cuʒ vi
ceio pꝛimitus ẽ inſtituta. ſed ex volũtatis arbitrio ꝑꝛioꝝ hominũ venienti vi /
cio ẽ ſauciata.ita vt nõ ſit in carne bonũ.ſed viciũ quo inficitur anima
emoue dubitatõeʒ q qrit᷑ an oꝛiginal pcti cã ſit culpa an pena.
¶ Hic queri ſolet vtruʒ cauſa peccati oꝛiginalis q̃ dicta ¶Hic qri ſolet vt-·
eſt eſſe in carne culpa ſit vel pena ſiue ailquid aliuld? beerouginal di
CLulpa eſſe non poteſt. quia culpa non eſt in re irrati cta cicanοα7 ſitul
PAEREX SeE aiſjanom anz; pa vl pẽa. obẽ ꝙ ñ vẽ
nali. Si enim culpa eſſet in carne ante infuſionem ani igerñdẽ ad qõs pſ
me.actualis eſſet vel oꝛiginalis. Sed actualis ibi non Fari afſoſne nec

.
. .
.

vterminat ep ſit eul⸗
pa. nec deteꝛminat ꝙ
ſit pena.⁊ vꝛ ꝙ neu⸗/
trũ ſit. Culpa nõ ẽ cõ
ſtat. Pena nõ vꝛ eẽ.

7

quia pena in ea ſola

natura nata ẽ eẽ in ꝗᷣ
2 miſeria nata ẽ eẽ.⁊
miſeria ĩ ea ſola in ᷣ
etiaʒ beatitudo ẽ na-

ta eẽ.bec aũt eſt ſola

ratõnalis cꝛeatura.S
ante aduentũ aie nec
põt eẽ pena nec cul⸗
pa. een p omni
pena aliquis punit᷑.
ſed pꝛo illa coꝛrupto
neqꝗᷓ eſt iu ſemine añ
aduentũ anime nul⸗/

lus punitur. nõ vr

eſſe pena. Sed in cõ/
trariũ ẽ.qꝛ cũ ſit coꝛ/
ruptio ſequẽs ex cul⸗
pa. ⁊ oĩs talis ſit gẽa.
vꝛ tal coꝛruptõ ee pe
na. Item cum omis

maledictõ ſit ne v
culpe. ⁊ ſemẽ eꝛat ma

ledictũ ſᷣm ꝙ dicitur

nit in li.yponoſticuʒ.
38 mtc. Rndendũ ẽ ad
boc bꝛeuiter ꝙ magr
ad iſtam q̃ſtionẽ rñ/
det valde caute ⁊ rõ

nabiliter. Mec em̃ ſu

ſtinet ꝙ ſit culpa.nec
tñ negat.nõ em̃ actu
aliter ẽ pena vel cul/
pa coꝛruptio illa ſiue

feditas. qm̃ pena ſub

roõne pene.⁊ culpa
rõne culpe ſunt ↄtra
ſubam rõnalem.nec
tñ negat ꝙꝙ ſit culpa
xel pena.qꝛ ad vtrũq;

oꝛdinem babet. ⁊ vtrũq; quoda

Li.

eſt. nec oꝛigiualis culpa eſt.quia ipᷣa cauſa eſt oꝛigina
lis peccati.Si aũt pena eſt.que eſt illa paſſibilitas vł
moꝛtalitas vł alia coꝛruptio:HHos em̃ defectus carni
ineſſe conſtat. Ad qð dici põt.qꝛ multiplex deſfectꝰcar
nis.⁊ pꝛecipue pollutio q̃dam.quaʒ ex feruoꝛe coiꝛus
parentũ ⁊ ↄcupĩa libidinoſa ↄtrahit caro dũ concipit
cauſa ẽ oꝛiginalis pcti.q̃ recte viciũ ſiue coꝛrupꝑtio car
nis appellari poteſt. Querfeditas maioꝛ vf eſſe in caꝛ
ne ↄcupiſcẽtialter traducta q; in ea vñ traducitur. Et
ꝙ viciũ vel coꝛruptio ſit in carne añ ↄiũctionẽ anime.
effectu ꝓbatur. Cũ anima infunditur q̃ ex couptõnę
carnis maculatur. ſicut in vaſe dinoſcitur viciũ eẽ cũ
vinũ infuſum aceſcit. Ne aũt miremur ⁊ intellectu tur
bemur audientes peccatũ oꝛiginale filios traducere a
parentibus iam ꝑ baptiſmũ ab illo peccato mũdatis.
diuerſarñ ſimilitudinũ inductione id poſſe fieri inſinu
at Ang.in li. de baptiſmo ꝑuuloꝝ ita inquiens. Quõ
pꝛepucium per circũciſionem aufertur. manet tñ in eo
quẽ genuerũt circũciſi. Quõ etiã palea qᷓ opere hüs /
no tanta diligentia ſeꝑatur.manet tñ in fructu qui de
purgato naſcitur tritico.ita peccatũ qð in parentibus
ꝑ baptiſmũ mũdatur. manet in eis quos genuerunt.
Ex hoc em̃ gignũt qð adhuc vetuſtũ trahũt. non ex
hoc qð lex inouitate ꝓmouit eos inter filios dei. Mõ

tu p⸗ em̃ ge rentes filios ᷣm i
Saß. rij. Aug erdo em̃ generant pa lios ſᷣm illam generationem

qua denuo nati ſunt.ſed potius ſᷣm illam qua carnali
ter ⁊ ipᷣi pꝛimũ ſunt generati.

¶ QAuare dicat᷑ oꝛiginale hic dr cũ epilogo. e
¶ Yam oñſum ẽ qd ſit oꝛiginale pctm̃.⁊ qualiter a parẽ
tibus in filios.⁊ ꝑ carnẽ in animaʒ tranſeat.Ex qbus
etiã innoteſcit quare dicat᷑ oꝛiginale pctm̃.ideo.ſ.qꝛ
ex vicioſa lege oꝛiginis nr̃e in ̃ ↄcipimur.ſ.carnis libi
dinoſa cõcupiſcentia traducitur. vt ſupꝛa dictum eſt.
Mon em̃ qꝛ ex carne tracta ab adam ↄcepti ſumus.iõ
peccatũ traximus. qꝛ ⁊ xpᷣi coꝛpus ex eadeʒ carne foꝛ⸗
matũ ẽ.q̃ ab adam deſcendit.ᷣ eiꝰ conceptus eſt cele⸗

Fecitaſ tracta

ex libidine coe

untiũ dici põt

vicium vl coꝛ⸗
upti.

b

Per ſim ilitu⸗
dineʒ oñdit nõ
abſurde dici fi⸗
lios trabẽ pec/
catum a paren
tibꝰ ec müdis.

mmodo eſt cauſa. Anima em̃ ex cõiunctione ſui ad car

nem ratione illius feditatis contrahit penam culpam.licet culpam pꝛius contrabat per naturam. q; meri/

tum pene ideo magi

ſter vt vtrũq; compᷣhen

vc at eam vicioſitatem ſiue carnis feditatem.⁊ per boc pa-⸗

tcet reſponſio ad vtrãq; partem.quia quodam modo dicendi eſt pena.quodam modo vᷣo non.
b (Gegitas maioꝛ videtur eſſe in carne cõcupiſcẽtialiter traducta qᷓ; in ea de qua traducitur. Contra.ſi hoc

verum eſt. cuz oꝛiginale contrabatur ex illa feditate. videtur ꝙ& maius ſit oꝛiginale in vno qᷓ; in alio. Itẽ nul

la ꝓpꝛietas eſt intenſioꝛ in cffectu qᷓ; in cauſa.quãdo eſt vniuoce in vtroq;. ergo ſi feditas in carne traducts

cauſatur ab eo a quot
voum qꝙ cum dicit magiſter g m

9

raducitur. non videtur magiſter dicere verum cum dicit ꝙ maioꝛ eſt biccib. (. 2
in/

aioꝛ ſit feditas in carnee e traducitur ꝙᷓ in carne a qua traducitur.ho

tendit qᷓtum ad carnem queẽ in alijs membꝛis. 1 ꝗᷓ deſerult alijs membꝛis iᷓ membꝛis generatiue. Hoc aũt

„

dicit. quia in illa potentia eſt quedam fontalis infectio. ꝓpter quã ſemen ibi genitum ⁊ per illam viam deſce⸗

9

dens maioꝛiinfectione inficitur ꝙᷓ alij bumoꝛes. qd manifeſtat pꝛuritus ⁊ feruoꝛ coitus ſicut ipe dicit in ifa.
Ange non vult dicere ꝙ ſemen ex quo generatur pꝛoles ſit magis infectum ꝙᷓ ſemen ex quo generatus pa-

ter. nec tñ ſequitur ꝙ; maius ſit oꝛiginale in pꝛole ꝙᷓ fuerit in patre.Et ita patz reſponſio ad

illud.ſed hoc pls

nius explicabitur cum agetur infenus de quantitate oꝛiginalis. c ¶ Mon em̃ qꝛ ex came tracta ab Adam

4

Chpolti⸗

Etom.

— —— — —

— —

. bꝛatus nõ lege peti.i.cõcupia carnis. Vñ ⁊ caro eius ccepti ſumus. idee

he e 4 . . — — .
ſirn — 227272 5 manhſirt fuit. immo opꝑꝛtione ſ.ſ. Noſter vᷣo conce pæccatũ cõtraximus
iniß JDM, . 8 nõ fit ſine libidine.⁊ ideo nõ ẽ ſine pctõ. Qð eui ⁊c̃. Querit᷑ hic vtruʒ
dung, r Sinet Aug. oſtendit in li. de fide ad petrum dicens. ſi aliqs homo fieret.
AQAQuia duz ſibi inuicẽ vir mulierq; milſcentur. ſine libi / e er e ru⸗

naſeentig nõ põt ſine pctõ eſſe ↄceptus. vbi pecca/ berct oꝛiginale Et
iii puulos nõ traſmittit ꝓpagatio ſed libido. NHec ſe non videt᷑ mgr̃ dice
Cciditas humane nature facit hoĩes cũ pctõ naſci. ſed re in lra ⁊ wcipᷣm vi

feditas libidinis quã hoĩes hñt ex illius iuſtiſſima cõ er Bugenteer con

Aiiine non eſt i cubit c fi
le non eſt parentũ ↄcubitꝰ.ob hoc filioꝝ ex eoꝝ car rationis. vtrũ cocra⸗

. Plal.l. demnatione pcti. Ideo btũs Haui
Pia⸗ Qe ti⸗ deo btũs Dauid ꝓpter oꝛiginale cit. Qudis terrenner
Nn d pclſm quo naturalit obſtricti ſunt filij ire dicit H ini⸗ if Mareonke
wgiiüß guitatibus ↄceptus ſum.⁊ in pctis ↄcepit me mr̃ mea. mõ.niſi ꝑ ſemis ſpar
ui Er hoc itaq; apparet ex lege cõceptionis traduci oꝛ ſionẽ ꝛ poſt. ſemen
B AIIinale peccatuz. quia niſi conceptio ſic fieret in carne. vidciatum é ſicut ſen⸗
G Anima ex camnis ↄiũctione ↄcupie viciü non traheret ſitum ẽ Seme ẽma⸗
anins iectio quoꝛũdam nitentiũ CcEHEicdictũ ab initio. Et
H tcariarie Gcalnan⸗ nitenill pꝛobare peccatũ nõ poſt clarius. Niciuʒ
ASGrs ſie E ugiSdSſc contrabi non põt p/
DOVoppoſitio Sʒ ad hoc opponit᷑ hoc mõ. In ipſo ↄceptu vbi dici thoplaſti eiſeniie
,Rrtrranſmitti pcĩ ꝓpagatur caro. nec tũ infunditur aia cffuſione. Si eꝛgo ali
Exro re. En phiſicos.ſed efigiato coꝛpe. Qðd eniam mopſes in ter foꝛmaretur q;ᷓ er
Exo.xxj.· Exoõ.aperte ſignificat vbi ait de percuſſura mulieris ſtam viã.nõ videtur
pꝛegnãtis. Si quis inqui cnIIUI . ꝓcontraberet oꝛigi⸗
egnaus., 1 quis inuit percuſſerit mulierẽ pꝛegnã nale. Sed cotrartnz
tem ⁊ aboꝛtum fecerit.ſi adhuc infoꝛme fuerit puerpe eius videtur. ꝙ ſi to⸗
riũ.mulctabitur pecunia.ſi autem foꝛmatũ fuerit.red, ta caro Ade coꝛru
det anim pꝛo anima. Foꝛmatum vo intelligitur pꝛio pta fuit ⁊ fedata me-
pela anima animatũ.⁊ infoꝛme quod nõdum hʒ aiaʒ. ito culpe. vi pani ra
In ipo ergo ↄceptu ci caro ꝓpagat᷑ nõdũ infunditur ☛ Bre ans
guch ſolute. aia. Quõ ergo ibi pctm̃ tranſmittitur. cũ peccatũ nõ pte ſicut ſi ſiae eſe⸗
W c wutoe. poſſit eſſe vbi anima non eſt: ¶ Ad qð dici poteſt. qꝛ mine. Pꝛeterea totũ
in illo cõceptu dr̃ peccatuʒ trãſmitti.nõ qꝛ pctm̃ oꝛigi- coꝛpus ꝓlis fabꝛica,
hgle ibi ſit.ſed qꝛ caro ibi ↄtrahit id ex quo pctm̃ fitin tum ẽ cr ſemine.⁊ cc
Anima cũ infunditur. Et vtrũq; vocatur cõceptus.ſcʒ ſtat ꝙ ſeditas illa nõ
⁊ cũ caro ꝓpagatur foꝛmãq; coꝛꝑis humani recipit.⁊ Recornalſarennd.
cuz anima inft unditur. qð aliqñ etiam dr natiuitas.qñ S ſi anima oꝛiginale
quid natum eſt in te.ꝓpꝛie aũt natiuitas dicitur in lu⸗ contraxit q̃ iſcta eſt
, ceum editio. pitno ili coꝛpoꝛipa
bperet illa anima que coniũgeretur coꝛpoꝛi ex ſſſ ve ſtin illa ..I ratone vr ꝙ cõtra⸗
cheisdcs Agam tenent cconeraberetoꝛ inal poꝛi illa carne foꝛmato.niſi in illa foꝛmatione eſtet purificatio.Re.q̃/ 3
dan conman ginalc ꝓpter hoc ꝙ non ſolũ ẽ coꝛruptio ⁊ fedatio i ſedite ne. Alii
minn, vo tenent oppoſitũ.dicentes ꝙ ⁊ ſi ſit bus mẽbꝛi o ctno in parte ſed i tota came. Alij/
. tenent oppolitu. d Y 2 ſi ſit in omnibus mẽbꝛis coꝛruptio penalitatis coꝛruptio tñ feditatis qã eſt
ada anapi oꝛiginalis in parte generatiua conſiſtit. Quodeunq; boꝝ dicatur non eſt ma 4 a vis ſoicg. r
””M bult on nule peagt ce legem ꝗpagationis ex ſemine infecto. niſi xp̃s ſolus dequo dictũ eſt nonbea D
n 3õse e. Ncta fuiſſet ex coſta vini poſtq; gccauit. penalitatẽ aliquã habuiffy
netnet, no tñ pctĩ oꝛiginale. MHec valet q8 obꝛ de coꝛruptione.nã ⁊ ſi in oibus mẽbꝛis r als Niana abuſſſ
Ein ſoloſe.„F.E eruprlonc. ng en oibus. o ſit penalitatis. coꝛ/
ze ruptio tñ feditatis ẽ in ſolo ſemine rõne infectionis pncipalis qᷓ ẽ in vi generatina. Aane ar vis lla er o!
Genn gis infecta alia determinatum eſt ſupꝛa. d ¶ In iniquitatibus con Cnrcaie vis la ſet ma⸗
do videtur colligi ꝙ actus matrimonialis nũ be ee r Ptus ſum ac. Contra. Ex illo ver
rrüen Orligi ꝙ actus matrimonialis nũqᷓ; peccato habeat fieri.⁊ hocipᷣm videt᷑ autoꝛii
. L . dei. Re e e E Habearnen. 1 50 idet᷑ autoꝛitate Augu
ndedD xiiij.de ciui.dei. Genitales coꝛpoꝛis partes ita libido ſuo iuri mancipauit. vt moueri ſ i
uun it. Et ad valcriũ. Honeſtas concubitus non eſt ſin bicinis. Dec oner o da cant ſiiga defue⸗
ttn mälnſcfatin den concubitus non eſt ſine ardoꝛe libidinis. Scd contrariũ huius 61 mntn
m. dei poteſt abſq; peccato impler eme in huius eſt. quia omne
rti Nabochie q; peccato impleri. ergo pꝛolem abſq; peccato pꝛocrcare poteſt h der
. Aa hoc bꝛeuiter dom eſt ꝙ act ereEePo Proleimn abſch ge 20. poteſt homo ad cultuʒ dei.
ſadlle . rande bꝛol cit ꝙ, accus matrimonialis poteſt fieri abſq; omni gccato. maxime cum fit cauſa ene⸗
pꝛolis vel reddendi debiti. ⁊ illud verbũ pſalmiſte intelligi maxume cum fit cauſa gene
ci cato acruali in paene rnite d verbu pſalmiſte intelligitur de peccato oꝛiginali in pꝛole.n Pe *
p imiliter verbum Auguſti.intelligitur de libiqine pꝛout pꝛuritus carnis.nõ t

9

ẽinpꝛobitas volũtatis.⁊ boc modoplus eſt pena qᷓ eulo⸗ & een uI
xematnimonio. boc⸗ od plus eſt pena ꝙᷓ culpa. Et de bc planius determinat᷑ in quarto tractatu

4.

Ointelligentiã eoꝝ q in hac parte dicũtur i⸗
cidit bic qſtio circa duo. Dꝛimũ eſt vtrũ oꝛi/
aginale traduci poſſit mediãte ſenſibili poꝛtõ

nie. Secudũ ẽ vtrum traduci habeat mediãte carne.

Circa pꝛimũ querũtur tria. Pꝛimo querit᷑ vtrũ ſen/
ſibilis anima in bominibus ſit a generante. Secũdo
queritur cui parti anime pꝛimo inſit peccatũ oꝛigina
le. Zercio qucritur vtrũ per oꝛiginale maioꝛ fiat ĩ no

2

bis coꝛruptio generzriue q; alterius potentie.
e

ueſtio. j. a
¶ Atrã aia ſe “ in hoib? ſit a generãte. Et ꝙ ſit
a generante. vꝛ pᷣmo pꝑ vᷣbũ phi in.ij.de aia. vbi dicit.
ꝙ ſenſitiue pꝛima mutatio ẽꝗ generãte. ̊ pꝛima mu/
tatõ ſenſitiuè ẽ illa qᷓ eſt ad eſſe.ꝗ̊ vẽ ꝙ paꝛs ſenſitiua
in nobis educat᷑ in eſſe a Senate Ran xvj. ani/

malium. Solus intellectus intrat a extrinſeco. ſo

——

lus intellectus intrat per creaturã. videt᷑ ꝙ anima
ſenſitiua in nobis educat᷑ de pꝛincipijs materie ꝑ ge
nerationẽ. ¶ Ntem ſicut operatio anime ſenſitiue in
bꝛutis pendet a coꝛpꝑe.ita etiã ⁊ in bominibus. VUñ ſi

cut bꝛutũ impedit᷑ ab oꝑatõne videndi leſo oꝛgano.

ſic etiã bõ. vᷣ qdð ſimilit᷑ ſe babet ad opatõnẽ.ſilr ſe hʒ
ad generationẽ. & ſi in bꝛutis eſt aia ſe enſibilis nõ per
creationeʒ ſᷣ per generationẽ. ſicut cõiter tenct᷑. ⁊ ſu/
pꝛa oñſum ẽ diſti. xx. videt ꝙ in homine ſimiliter ſit
ꝑ generationẽ. em ſicut in generatione bꝛutoꝝ
pꝛius ẽ animal qᷓ; quus.ſic etiã in generatione hois

pꝛius ẽ animal q; homo.S pꝛius habet opationẽ ? cut. in bꝛutis. in . ati 1
tiua. videtur ergo ꝙ nec in bomine.aut igitur erit in

fectõnẽ intellectiue. Et buius ſignũ ẽ.qꝛ embꝛio pᷣus
nutritur ⁊ ſentit᷑ qᷓ perficiatur anima rõnali.S videt᷑
ꝙ añ pꝛoductionẽ rõnalis.educaturin nobis ſenſibi
lis.ſed hoc non eſt ꝑ creationez. per generationem.
¶ Item anima ſenſitiua eſt in potentia materie.ali-
oquin nũqᷓ; ab agente naturali in his qᷓ per putrefa/

ctionẽ generantur poſſet pꝛoduci in eſſe.ſi ᷓ eque po

tens vel magis potens eſt vis generatiua in hbomine

—

ᷓ ſit in bꝛuto.⁊ bꝛutũ poteſt ꝑ vim generatiuã aiam

ſenſitiuã ad eſſe pducere:multofoꝛtius igit᷑ hoc vide
tem ſi in nobis eſt ſenſitiua ꝑ cre

tur in hominèe.
ationem. in bꝛutis per generationẽ. nõ videt᷑ ꝙ ſit
in nobis vel in ip̃ᷣis vniuoce. ſi hoc.animal dicetur
equiuoce de aſino ⁊ de bomine. ꝙ ſi hoc eſt inconue/
niens. reſtat ꝙ ſi in bꝛutis eſt per generationem ꝙ; ſi
militer in bomine. ¶ Sed contra Aug. in li. de ſpuů

anima. Cum recedit anima a coꝛpoꝛc.ſecũ trabit ſen

ſum.⁊ imaginationẽ.⁊ rationem.⁊ intellectum.S ni/

bil quod ſeꝑatur a coꝛpoꝛe eſt per enerationẽ. ſenſi

bilis autẽ in hoie eſt hmõi. g ⁊c Herin in li.de eccle.
dog. Anime animaliũ non ſunt bſtantie. ſed cũ car
ne ipᷣa carnis viuacitate naſ. cuntur. ⁊ cũ carnis moꝛ/
te finiũtur.aia vo bñana nõ cũ carne moꝛitur.qꝛ nec
cum carne ſeminat᷑ ¶ Item phᷣus in.ij.de anima di
cit ꝙ ſenſitiuũ eſt in intellectiuo ſicut tetragonus in
pẽtagono. ſi ergo ab eodem pꝛincipio eſt tetragonꝰ
a quo eſt pentagonus. ab eodeʒs erit anima ſeuſitiua

⁊intellectiua.ſed intellectiua non eſt a generante vt

monſtratum fuit ſupꝛa. ergo nec ſenſitiua. ¶ Item

quecunq; ſunt idem in ſubſtantia. ab eodem pꝛinci-

pio educunturin eſſe. ſed anima ſenſitiua ⁊ intelle-
ctiua in eodem homine ſunt idem in ſubſtantia. quia
vnius perfectibilis vna eſt perfectio.ergo ſi rationa
lis non eſt per generationem. videtur ꝙ nec ſenſibi⸗
lis. ¶ Item que ſimul coꝛrũpuntur ſimul etiam ꝓ/

ducunlur.ergo pari ratione que ſimul ſeparantur ſi

II. S

mul ⁊ infundũtur.ſed recedente anima ratõnali nul
lo mõ remanet potẽtia ſentiẽdi in coꝛꝑe. ſicut amit
tit᷑ potentia ſentiendi in receſſu aie.ita infunditur in

rru nenn⸗ itur a generatione.ſed a creatõne

j tem cũ intenditur oꝑatio ſenſus. minuit᷑ opatõ
intellectus.⁊ ecõnerſo.ſicut patʒ ꝑ exꝑientiam.& ne/

ceſſe ẽ ſenſum ⁊ intellectũ.vel eſſe vnaʒ potentia.v

eſſe potentias eiuſdẽ ſi ubſtantic. ſe ed quodcũq; eoꝛuʒ
ſit. eo⸗ dem mõ habent ecduci in eſt. e. cũ igitur rationa/
lis nõ ſit ex traduce.videtur ꝙ nec poꝛtio ſenſibilis i

bomine. M ſi tu dicas ꝙ vna retrabit alteram ꝗpter

ꝛdinem ⁊ vnionem in vno perfectibili.non in vna
ſubſtantia anime. Obijcitur contra hoc.quia anima
rõnalis aut poteſt ſentire.aut non. Si non poteſt. S
videtur ꝙ non poſſit coꝛpus viuificarc. O ſi põt ſen
tire. reſtat ꝙ, potentie iſte fundantur in eadem ſub/
ſtantia. Si tu dicas ad hoc ꝙ duplex eſt in nobis ſen
ſitiua. Ana a generante.⁊ hec coꝛrũpitur. Alia a crcã
te. ⁊ hec cuʒ anima ſeparatur.Obijcitur contra boc

quia natura non facit per plura aporeſ facere per

paucioꝛa.ſi ergo ſenſitiua illa que eſt a generante ſuf
ficit in bꝛutis ad ſentiendum.multofoꝛtius illa q̃ eſt
a creante ſufficit homini.ergo non eſt aliam poncre
ſenſitiuam que fit a generantc. Oꝛ ſi tu dicas ꝙ ẽ ibi
non ad ſentiendũ. ſᷣ ad diſponẽdũ coꝛpoꝛa ad ſuſce/

ptionem rationalis. hoc non videt᷑ ſufficere. quia ſi

talis anima eſt ſubſtantia eque cõpleta in homine ſi
cut in bꝛutis.⁊ in bꝛutis non caret operatione ſenſi

nobis ponere duplicem actum ſentiendi ſimul ⁊ ſe⸗
mel. aut eſt ponere ꝙ ſenſitiua ſit in nobis a creatõe.

9

ſed pꝛimũ manikteſte cſt falſuz.reſtat igitur ꝙ vltimũ

veru ſit. ¶ We. dom ꝙ circa hoc triplex ẽ modus dði.

Aliter em̃ ſenſcrũt hic quidam beretici.aliter viden⸗

tur ſenſiſſe pb oſeht alite etiã bic ſenſerũt docto⸗
res catholici. ¶ Quidam em̃ beretici ſenſerũt eſſci

nobis aimas diuerſas. ita ꝙ ſit vna a deo bono. ⁊ al-/

tera a deo malo.⁊ ex boc dixerũt ꝙ venit in nobis cõ
trouerſia ⁊ rebellio appetituũ. ita qꝙ caro cõcupiſcit
aduerſus ſpiritum.⁊ ſpũs aduerſus carnem.qꝛ vna
illarum animarũ ſc; que eſt a bono deomnõ poteſt fa
cere malũ. altera vo ſcʒ illa que eſt a deo malo nõ po
teſt facere bonum. Hũc modum dicendi tanqᷓ here-
ticum repꝛobat Auguſtinus in lib. de duabus aiabꝰ

7

oſtendens ꝙ iſta poſitio implicat in ſe duo contradi

ctoꝛia. dum ponit talẽ rebellionẽ eſſe in homine. ⁊ po

nit ſil cñ h̊ bominẽ Recci ⁊ hominẽ penitere poſſe.
Hãc ctiã poſitõeʒ facile eẽt impꝛobare bm viã phie.
qim i vno pfectibili neceſſe ẽ vnã eẽ pfectõem. ⁊ cum
l ſit vnũ qͥd ꝑ cſſentiã.im oſſibile eſt ab om̃ino di/
uerſis pꝛincipijs in eſſe ꝓduci.ſi Snoſtra rationalis

eſt a deo bono.ſcnſibilis noſtra non poteſt eſſe a deo
malo. ¶ Quidã autẽ dixerunt ꝙ ratõnalis ⁊ ſenſibi
lis ſunt in nobis due ſube. nõ tamen ſunt due auime

ꝓ eo eꝙ anima eſt nomen officij. ⁊ ille duc ſubſtantie
oꝛdinate ſunt ad vnius coꝛꝑis pfectõnem. ita ꝙ, vna
diſponit ad alterã.vna tñ illarum ẽ p generationem
ſcz ſenſibilis.⁊ huius ſignũ eſt ꝙ dependet a coꝛpoꝛe
eſt ꝑpfectio alicuiꝰ ꝑtis coꝛpꝑis.rõnalis vᷣo que nul⸗
lius ptis coꝛpis eſt actus ẽpꝑ crcationẽ. Sʒ hůc mo⸗
dũ ddi reſpuit Auguſt. in li. de eccc. dog. dicẽs. NM on
duas aias in vno boie eſſe dicimus. ſicut Jacob? 2
alij ſyroꝝ ſcribũt. vnã animalẽ ꝗ animetur coꝛpus ⁊
mixta ſit ſanguini. ⁊ alteraʒ ſpũalem que ronem ad/

wifab
nnegred
ſeGen den
zsſnſoe⸗
ihoi Eic
nat eNi
zundicmni⸗
nbt uñoe
eiantgſn
ritetnn
ezorae
zuchofibſtut
ſoſenteſar
utchtſectd
keboninen
ctntinde
ſſſtrrireli
altptihto
onctdipoſc
toſanſtine
ſüanii Kdid
geamnset
ſckiafftite
1ſenſorltue
ſualtuodiar di⸗
ffam nim⸗
fuenmecattllol.
Gtlctamaution
egccens ciſ
eheſtttenalte
gonhicnenete⸗
fnoeninepane
Nſcbiegoded
ſtnlamſit⸗
toro unm
duckinſant
tumeneſtbie
ſan Lauudoi
ſonnanti
gbeinckemin
ngolentalti
lenieacnt⸗
ſtilſaninit
yſtuoiegue
ſeſcuctnen;
nnehüifun
mamſädan
Petilini⸗
ncbedmare
Mtonchieze
N
Plagit Nattu
ninnhhnn
Uncknitfri

ſſidlacken

gioſteletiei
filangtn
ſfuruite
gſkſnſtiie

3 4 uros

ilize

tünchsſe
Angci
danenbee
Ncinrde
aemis
Krmnäch

atimn ee

tindapgeh
cpeni
erſunen du
carul
opnn
cautiguet

mtiondirde.

nnhotaui⸗
itn ten
madunn
heſiinn
a id
unng
ru chp
e oͤhin
niiſuf
nrnu
numi
—Z
Noonndi
nmui
Noitath
hrtüſfa
Ficr in
teiinn
win nuind⸗
uc
aſunnun
Reſttu
tmne
wen
snnin

7 poſitum facile eſt reſpondere.

8 ꝗ qͥdẽ babet eſſea generante. ¶ Ad bꝛ ꝙ
olus intellectus intrat ab extrinſeco.ddᷣm ꝙ ibi vo/

miniſtret. Et ſi tu dicas gnegat vuzs eſte animmas.

non negat duas cſſe ſubſtantias.ꝑ litteram ſequen/
tem apparet ꝙ negat duas ſubſtantias eſſe. Ait em̃
ſic. Sed dicimus vnam eandẽq; aiam in hoie q̃ coꝛ/
pus ſua ſocietate viuificat.⁊ ſemetipᷣam ſua ratione
diſponit. Et expꝛeſſius in li.de ſpũ ⁊ anima dicit.q;
vna ⁊ eadem anima dicit᷑ ſenſus dum ſentit.⁊ ratio

dum diſcernit. Et iterum dicit ꝙ anima cum recedit

trabit ſecũ potẽtias ſenſitiuas. Doctoꝛes aũt theolo

„

ge dicunt ꝙ ſenſibilis ⁊ rationalis in hoĩe eiuſdem

unt ſube.⁊ ab eodem pꝛincipio habent educi in eſfſe

videlicet a creatoꝛe.ꝓ eo ꝙ in nobis non nominant
diuerſas fubſtantias ſed diuerſas potentias eiuſdẽ

ſubſtantie.ſicut aug.vbi de hac materia loquit᷑ inſi /

nuat expꝛeſſe.et hoc ideʒ valde eſt rationabile pone
re in homine vnam ſbᷣam pꝑficientem q̃ dat ei vitam
⁊ ſenſum ⁊ intellectum. Hec repugnat illud verbis

6 pbi ſi recte intelligant᷑. Pꝛopter qdð notandũ ꝙ ſen

ſualitas tribus modis accipit᷑. Ano modo ſenſuali-/
tas dicit diſpoſitionem ex parte carnis ad actuʒ vir
tutis ſenſitiue.et hoc modo accipit᷑ in li.de anima ⁊
ſpñ.ca.xiij.vbi dicit᷑. Aia que vere ſpas eſt. ⁊ caro q̃ᷓ
re coꝛpus eſt.in ſuis extremitatibꝰfacile iungunt᷑.
id eſt in fataſtico aie que coꝛpus nõ eſt ſed coꝛpi ſile
2 ſenſualitate carnis que fere ſpũs eſt. Alio mõ ſen/
ſualitas dicit diſpoſitionem ex parte carnis ad ſenti
endũ cum virtute ſpũali mouente.nõdũ aia carnem
ꝑficiente.et talis ſenſualitas eſt in embꝛione añ ipſiꝰ

completam aiationem. ibi em̃ nõ põt eſſe ſubſtantia

anime ꝑficiens.cũ ſit ꝑfectio coꝛpis phiſici oꝛganici.
nec poſſit actualiter exiſtere niſi coꝛpe exñte in debi/
ca complexione ⁊ oꝛganizatione.poteſt tamen ibi eẽ
virtus anime patris que quidem eſt in ſcmine. ſicut
in ſubiecto deferente.ſicut virtus motoꝛis defertur
ſimul cum lapide ꝓiecto.⁊ iõ hec ceſſat quando opꝑe
ratio eius ↄſummat᷑.qdð fit quãdo coꝛꝑi oꝛganiʒato
inducit᷑ aĩa ſenſitiua ꝑficiens.ſiue educat᷑ de poten/
tia materie ſubito.ſiue cũ rõnali infundat᷑ ab extrin
ſeco. Tercia vᷣo ſenſualitas eſt que nõ tm̃ dicit diſpo
ſitionem cum virtute mouente.ſed etiam babilitatẽ
que ineſt ex anima ꝑficiẽte. Pꝛimo ⁊ ſcdᷣo mõ accipi

endo ſenſualitatẽ ſic eſt in nobis a generante.qꝛ cuʒ

ſemine decidunt᷑ caloꝛes ⁊ ſpũs ꝑ quos caro diſpo/
nit᷑ ad ſentiendũ.tranſfundit᷑ etiam ſimul cũ hoc ali
qua virtus aie que mouet et regit⁊ oꝑat᷑ vſq; ad foꝛ
me inductionem. Lercio modo ſenſualitas eſt in ho
mine ab aia pficiente.que q̃dẽ nõ habet eſſe ꝑ gene/
rationem.ſed ꝑ creationẽ. His viſis patet rnſio ad
queſtionẽ. Concedendũ eſt em̃ ꝙ aia ſenſibilis non ẽ
in nobis ex traduce.ſicut oſtendunt rõnes ad ſcdaʒ
partem obiecte.Ad rõnes vᷣo que adducunt᷑ in op/
d illud am̃ quod
obᷣꝛ ꝙ ſenſitiui pꝛima mutatio eſt a generante.dom
ꝙ loquit᷑ de ſenſitiuo jm q; nominat ſbam.nõ ſᷣm ꝙ;
nominat potentiam ſube incoꝛruptibilis. Vel etiaʒ
boc dicit᷑ ratione illius ſenſualitatis ſco mõ dicte.
¶ Ad illud qdð obꝛ ꝙ

cat᷑ intellectus ſubſtantia intellectiua.⁊ qꝛ eadeʒ eſt
ſubſtantia intellectiua et ſenſitiua boĩs.ideo ꝑ hᷣ nõ
TKi ſenſitiua hominis.ſed ſenſitiua brutalis.

¶ Ad illud quod obꝛ ꝙ operatio ſenſitiue pendet ex
coꝛpoꝛe.ddm ꝙ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ aia dependeat.q̃̊

niam in eadẽ aia reꝑit᷑ oꝑatio que ei põt competere

pꝛeter coꝛpoꝛa. bec autem nõ cõuenit ipſi animè niſi
Fm ꝙ animat.⁊ ita ᷣm ꝙ coꝛpoꝛi iuncta eſt.et ꝓpter⸗

ea pendet ex coꝛpoꝛe.nec aia vtit᷑ illa potentia poſt/

qᷓ a coꝛpe ſeꝑat᷑.nec ſequit᷑ ꝙ ſit ocioſa.qꝛ ſubſtantia

illa aliam habet operationẽ.hoc aũt planiꝰ inuenit

229222

determinatum in.iiij.in qõne de cognitiõe anime ſe/
ꝑpate. ¶ Ag illud quod obꝛ ꝙ pꝛius eſt animal q; h.
ðm qꝙ h̊ dẽ qꝛ pᷣus repit᷑ in embꝛionc oꝑatõ aialis

q́i¶0wY operatio bois.pꝛius em̃ mouet᷑ ⁊ ſentit q; ratioci
net᷑.ſed boc eſt a ſenſualitate ſcdo modo dicta.pꝛo/

ut eſt a virtute mouentc.nõ ꝓut eſt a virtute ꝑficiẽ/
te. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ anima ſenſibilis eſt ĩ po
tentia materie.dm ꝙ verũ eſt ſᷣm ꝙ ania ſenſibilis
nominat ſubſtantiam generabilem ⁊ coꝛruptibileʒ.
ſed nõ ꝓut nominat potentiam ſube incoꝛruptibil.
Et quia anima ſenſitiua in bꝛutis hmõi ſbᷣazʒ noĩat.
binc eſt ꝙ bꝛuta ſuã animaʒ ſenſitiuã educũt de ma/
teria ſicut ⁊ in his que potiſſime generant᷑ ꝑ putre/
factionẽ.ſenſibilis vᷣo in homine dicit potentiã rõna

lis ſubſtantie.et ideo ab eo ſolo ꝓducit᷑ a quo ſuba

rationalis.et ideo ꝙ ſenſibilis nõ poſſit ꝓpagari i h
mine ſicut in bꝛutis.hoc nõ eſt imꝑfectiõis ex ꝑte vir
tutis generantis.ſed rõne imꝑfectõis q̃ ↄſiſtit in ſen
ſitiua bomis.¶ ¶ Ad illud quod obꝛ ꝙ nõ eſt vniuo/
ce in homine ⁊ in aſino.Ddim ꝙ aliqͥd ꝓduci ꝑ gene
rationẽ.⁊ aliquid ꝓduci x creationẽ no tollit vniuo
cationem.ſicut ſi deus mõ crearet vnũ hominẽ.eiuſ⸗
dem ſpẽi eſſet cum alijs bominibus.ſi igi᷑ maioꝛ re-
quirit᷑ vniuocatio in ſpẽ ꝙᷓ in genere.planũ eſt ex B̊
ꝙ diuerſus modus ꝓducendi aiam ſenſibilem in ho
mine ⁊ aſino nõ facit bominẽ ⁊ aſinũ equiuocc dici.
Et ſi tu obijcias ꝙ ſenſibilis in homine noiat poten
tiam.⁊ in aſino noiat ſubſtantiam.ergo equiuoce di
cit᷑.dᷣm ꝙ in aſino etiã poteſt nominare ſubſtãtiã.
⁊ poteſt noiare potentiam.pꝛincipalius tamen no/
minat potentiam.qꝛ nomen eiꝰ ſumptuʒ eſt ab actu
ſentiendi. In bomine ſimiliter nomiare poteſt et ſoᷣ
ſtantiam ⁊ potentiam.ſᷣ put noiat ſubam non dici
tur aliquid diuerſum a ronali.eadem em̃ eſt ſubſtã/
tia que facit hominẽ ⁊ ſentire⁊ ratõcinari.qᷓ;uis alia

12

et alia ſit potentia. Et ſic pʒ ꝙ ex hoc nõ tolli᷑ vniuo
catio in genere aialis reſpectu rationalis et irratio/

nalis.
Queſtio.ij. b

£

¶ MRactione cuius partis pꝛimo inſit anime peccatum

oꝛiginale:Et qꝙ pꝛimo inſit rõne potentie vegetati/
ue vr.qꝛ oꝛiginale ineſt anime ex cõiunctione ſui ad
carnem coꝛruptã.ſed aia maxime vnit᷑ carni ſᷣm po
tentiam vegetatiuã que eſt pꝛima potẽtia in ipſa.er-
go vr̃ ꝙ pꝛio inſit ei rõne potentie vegetatiue. Itẽ
hoc vr alia ratione. Potentia generatiua eſt ipſius
anime vegetabilis.ſᷣ illa eſt mediante qua oꝛiginale
tranſfundit᷑.⁊ que maxime ꝑ oꝛiginale pctm̃ inficit᷑.
ſicut patebit inferius. videt᷑ ꝙ ratione vegetabilis
pmo ⁊ pꝛincipaliter inſit aie culpa oꝛiginalis.O⁊ ãt
rõne partis ſenſibilis videt᷑.Oꝛiginale em̃ ſicut di/
cit aug.eſt concupiſcentia. ſed ↄcupiſcẽtia pꝛimo et
pᷣncipaliter in parte ſenſibili radicat᷑.qm̃ ↄcupia di
cit appetitum boni vt nunc pᷣuia cognitiõe. et h cõ⸗
petit parti ſenſitiue.& vr̃ ꝙ oꝛiginale pctm̃ pᷣmo ba/
beat fieri in aia m illã partẽ. Ntẽ in actuali ꝑpe/
tratione pari vigente petm̃ ꝑuenit ad rõnẽ mediã
te ſenſualitate.ꝓ eo ꝙ; ꝑuerſio hoĩs incipit ab inferi
oꝛi ⁊ àa cõuerſione ad bonũ cõmutabile.ergo ſi pctm̃

oaaginale incipit ab inferioꝛi videlicet à carnis infe

* „ 4 .

ctione.⁊ aiam ab inferioꝛi babet inficere.vr̃ ꝙ pᷣmo
habeat anime ineſſe rõne potentie ſenſitiue. Oꝛ aũt
ꝛimo inſit ratione partis rationalis videt᷑.Oꝛigia/

le em̃ eſt carentia debite iuſticie.ſed iuſticia habʒ eſſe

in ſola rõnali voluntate pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter.ſicut
dicit Anſel.in li.de cõceptu virgi. oꝛiginale pecca/
tũ pᷣmo ⁊ ꝑpꝛincipaliter rõe partis rõnalis bʒ anime
ineſſe. ¶ Item oꝛiginale pctm̃ eſt pctm̃ moꝛtale.er/

go ꝑ ipᷣm aia èſt a deo auerſa.ſed auerti eſt ipſiꝰ poꝛ/

tionis rõnalis pᷣmo ⁊ pꝛincipaliter.ꝭ̊ videt᷑ ꝙ oꝛigi/
nale peccatũ pᷣmo habeat ineſſe anime ratione ratio
nalis botentie. /Se qy pꝛimo inſit ipſi anime rõe
ſlue ſubſtantie vel eẽntie vr.qꝛ oꝛiginale cõtrabit᷑ in

disa ex vnione ipſius ad carnem.ſed ꝑ pꝛius ꝑ natu/

ram vnit᷑ ſubſtantia anime ipſi coꝛpoꝛi qᷓ; potẽtie oꝛ
ganis.pᷣus em̃ eſt viuere qᷓ; moueri.g pꝛius ꝑ natu/
Fam inficit᷑ aie ſubſtantia qᷓ; inficiant᷑ potentie.ergo
ſi boc verum eſt.oꝛiginale pꝛimo ineſt anime ex par
te ſue ſubſtantie. See oꝛiginale cũ ſit vnum inficit
omnes potentias anime. ſed nihil vnuʒ eſt cõmune

omnibus potentijs aie niſi eius ſuba.g oꝛiginale p

mo eſt in anima rõne ſue ſube.Eſt ergo queſtio ſᷣm

q quid oꝛiginale pꝛimo inſit aie.vtrum.ſ.rõne ſubſtan

1;

tie. aut potentie:et ſi potentie.vtruʒ vegetatiue.aut
ſenſitiue. aut intellectiue.¶¶ R. ad predictoꝝ intdlli
gentiam eſt notandum ꝙ aliqui dicere voluerũt oꝛi
ginale peccatũñ ſic traduci ⁊ cõtrabi ab aima vt pꝛi/
mo inſit aie rõne ſubſtantie ſue que pꝛimo carni cõ/
iungit᷑.⁊ cõſequenter mediante ſubſtantia ab ipᷣo po

tentic inficiunt᷑.pro eo ꝙ non vniunt᷑ potentie car-
ni infecte niſi ꝑ vnionẽ ſubſtãtie.⁊ ſicut vna eſt gra⸗

tia que refoꝛmat aiam ⁊ eius potentias.q̃ inquã di/

cit᷑ vna.qꝛ pꝛimo reſpicit anime ſubſtantiã vt dicũt.

ſic eſt vnũ oꝛiginale quod omnes potentias aie infi-

xit ⁊ deoꝛdinat.ſed ſi iſtud quis ita intelligeret ꝙ per
oꝛiginale peccatum pᷣmo baberet infici ſuba ᷓ potẽ

ie.ita ꝙ oꝛiginale inſit aie nõ rõne potentie ſᷣ ratiõe

ſpſius ſubſtantie vnite.hoc nõ vr intelligibile.Lum
qꝛ oꝛiginale eſt carẽtia debite iuſticie.iuſticia aũt cuʒ
ſit rectitudo voluntatis eſt pꝛimo in voluntate.ZLũ
xtiã qꝛ oꝛiginale eſt ↄcupiſcentia.ↄcupiſcere aũt nõ
xſt actus ſubſtantic niſi rõne potentie.TLuʒ etiaʒ qꝛ
in oꝛiginali eſt deoꝛdinatio ipſius aĩe. Deoꝛdinatio
Oũt nõ eſt in aia niſi rõe potentic.qꝛ ꝑ ipſam põt or/

Qinari ⁊ deoꝛdinari. AUnde ſicut ſupꝛa dictum eſt de

gratia ꝙ ipſa reſpicit ſubam.nõ qꝛ poſſit eſſe in ani/

me ſubſtantia circũſcripta potentia. ſed qꝛ eſt in po/
txentijs anime ſᷣm ꝙ ↄtinuaut᷑ ad vnã ſubſtantia.ſic

⁊ in ꝓpoſito intelligendũ eſt.vt oꝛiginale pctm̃ dica/

ſubſtantiam anime pꝛout eſt vnita carni infecte. ita

14

tur ſubſtantiã aie reſpicere.qꝛ ineſt potentijs.nõ ex
actibus ꝓpꝛijs.ſed ꝓut continuari habent in vnam

tamen q; pꝛimo inſit ipſa deoꝛdinatio potẽtie qᷓ; ſub

ſtantie. Hon em̃ dicit᷑ ſubſtantia oꝛdinata vel deoꝛ/

dinata niſi ratione potentie.Hoc & ſuppoſito oꝛi
ginale inſit anime pꝛimo ratione potentie.intelligẽ
qum eſt ꝙ dupliciter eſt loqui de oꝛiginali peccato.

Aut pꝓut eſt culpa reddens aĩam deo odioſam. Aut

Put eſt vicium eoꝛiovs pſarn potentiam. Pꝛio
modo accipiendo. pꝛie ineſt anime ſᷣm li.ar.et ma/

xime ſᷣm voluntatem. Jpm em̃ ſolum eſt ſᷣm ꝙ ani/

ma culpat vel laudat᷑ cum eſt in actu. ꝛ Fm eſt cul
paabſlis vel ſaudbilis g ſuo oꝛtu. Scdo nodo acci-

bren aie vi 972% auis pec

. ——

3

— .

piendo ſcʒ put dicit vicium deoꝛdinans botentiaz.

ſic fomentum iſtius deoꝛdinationis oꝛtum bʒ a car⸗

ne.ct rõnalis motiua curuari babet ꝑ appetitũ ſiue
cõcupiam ſenſitiue qᷓ ad illicitum impellit ⁊ mouet.
ſic dm eſt ꝙ pctm̃ oꝛiginale ſiue viciũ quod naſcen
do contrabimus ineſt anime pꝛimo ratione partis

