ſceperũt grãm ſᷣm capacitatẽ naturaliũ.nõ ẽ intelli-
gẽdũ pᷣciſe ita ꝙ tãtã ſuſceperint ꝙ plꝰnõ potuerunt
caꝑe.qꝛ G̊ nõ defacili poſſʒ ꝓbari.nec aucte.nec rõe.
ß ita intelligit᷑ ꝙ nãlia melioꝛa hñtibꝰ.plꝰdatũ eſt de
gra.q; hñtibꝰminoꝛa.qᷓuis iſti ⁊ illi plꝰpoſſent acciꝑe
Et ex h̊ nõ vr ꝙ aia buana nõ poſſit ad eq̃litatẽ cum
angelis aſcẽdere.imo abſq; dubio ↄcedẽdũ eſt oſſe.
cũ in xpᷣo ⁊ btꝗ Aat ne
= Cltto. T.
De oꝛdinibus angeloꝝ Seß ad pꝛelatiõis euacuati/
nẽ.⁊ ẽ qõ vtrũ pᷣlatõ q;̃ ẽ i oꝛdine reſpectu ordis eua
cuet᷑ pꝰ iudiciũ.Et ꝙ ſic vr.j.Coꝝ.xv.Cũ euacuabit
oẽm pꝛincipatũ ⁊ virtutẽ.ꝗ& in die iudicij pᷣncipatꝰ et
ptãtes ⁊ virtutes euacuabũt᷑.¶ Itẽ S.di. vj. et ſicut
iter bonos qᷓ;diu durat mòs angeli angel.demões de
monibꝰ.hoies hoibꝰpᷣſunt.ſᷣ i futuro euacuabit᷑ ois
p̃latio.¶ Itẽ noia oꝛdinũ accipiũt᷑ penes officia mi.
niſtrãdi vt in pluribꝰ.maxime in his q̃ ſubijciunt᷑.&
cũ ceſſabit miſteriũ.ceſſabit ſubiectio.ergo ⁊ ceſſabit
pꝛelatio.¶ Itẽ pᷣlatio oꝛdis ad oꝛdinẽ ẽ ᷣm actũ illu
minãdi.⁊ purgadi.⁊ pficiẽdi.ᷣ pꝰiudiciũ erit ſtatꝰin
cõpletõe ſcie ⁊ gre.& nõ erit vltra illũinatõ.purgatõ.
⁊ pfectio.igit᷑ nec aliq̃ in oꝛdinibꝰpᷣlatõ. a oppo
ſitũ. Pꝛecellẽtia oꝛdis ad oꝛdinẽ ẽ ſᷣm maioꝛitateʒ et
minoꝛitatẽ gre. ſi quantitas gr̃e in angelic ſpiriti
bꝰᷣ nõ ad rauecllre oinn nõ tollit᷑ nec

euacuat᷑.¶ Itẽ angeli ſtatim vt ↄfirmati ſunt.beati

effecti ſunt beatitudine pfecta.& nibil remſit in eiss

qð eẽt ex ꝑte.⁊ pᷣlatio oꝛdis ad oꝛdinẽ fuit in eis.̊ nõ
fuit ex ꝑte.ſᷣ nibil euacuat᷑ niſi qð ex ꝑteẽ.ẽ ⁊c.¶ Gf
pulcritudo cõſiſtit in oꝛdie.et oꝛdo in pᷣcellẽtia vniꝰ
ad alterũ.⁊ pcellẽtia ponit pᷣlationẽ oꝛdinis ad oꝛdi/
nẽ. g ſi ab angelicis ſpiritibꝰ?tollit᷑ platõ.tollit᷑ ⁊ pul/
critudo. ¶ Stẽ ſicut ſũmꝰoꝛdo denoinat᷑ ab eo qð ẽ
ſibi inſepabile.ſic ⁊ medij ⁊ infimi.ſᷣ ſeraphin nunq
deſinit eẽ ſeraphi. nec pᷣncipatꝰ deſinit eẽ pᷣncipatꝰ.
nũqᷓ; deſinet pᷣncipari.& nõ ceſſabit ibi pᷣlatiõis oꝛ/

do. ¶ G. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notãdũ ꝙ tripli 36

mnotfutpun
iniitennco
tihtyuin⸗
ſineſfüuu
uanbitß nand
tschinngtu
Guͤtutcligt
ſoteiriffuete
turarllumin⸗
Paitpenü ſ
6bagmninifritn
tiucinschpt
hic pacuntron⸗
nceſabtclan
Gr
Utitäncpr
Ficorimenie
Nonelri
itu dngbeen
ſüffcaning⸗
fülurfiariſuntoe
ſchervepaffch
Meniblſtinos⸗
ſtemuniderna⸗
itſintinſtum
Oenanbi potdi
Etacoolitiu
Agknotolcky
garheröͤſegun
fſinͤincttir
Pluotchictich
ſutowonnie
nnut, Mi
Chemngebpg⸗
gpnapuns
ninmnit
binissſige⸗
eetiönoſ

ſcht gere
S
ſſatinno
lamit
Kaumgnhr
iſdugmnden
ngissſedag
wdttoth
aſehöfe
Pſingeine
bankocnei
euenplrin
Nuſftig
iiſi

aat: nuhi⸗
Paiiünd nien
nnabenwtrin
umenaumi
ahiimpirn
ümg in
ii iogiſt
Gcdgmmtn
immmi ſöintt⸗
nitggtirnen
Krlgepiorn
iieuctien
a.

Cmiriscan
ethtenaten
an Gauk
(änſſtin
gNi
Vumuntlis
i wu fun
szlißmili
nnaptlcſht
iiſnccil
daügtſt
lünnigufen
S
ndiiti
tfnud
zilrie
niridrün
iſ

tbfinn
in n⸗

Aꝗo euacuabit᷑ poſt diẽ iudicij. CH obꝛ
critudo ↄſiſtit iu oꝛdine.dᷣm ꝙ veꝝ eſt.nã ſicut ab

ter aliqd dicit᷑ pfemi alteri. Aut ꝑ modũ excedentis
ſolũ.ſicut pᷣfert᷑ aurũ argento.Aut ꝑ modũ exceden
tis ⁊ influentis.ſicut pᷣfertur celeſtis natura elem̃to.
Aut ꝑ modũ imꝑantis.ſicut pᷣfertur dñs miniſtro.

37 Ad rõoem autẽ ꝑfecte pᷣlationis iſta tria cõcurrũt.vt

qui pᷣfert᷑ natꝰſit eũ cui pᷣfert᷑ excedere.⁊ in ipᷣm aliq

mõ inſluere.⁊ eidẽ pᷣcipere.hoc mõ eſt nũc in pᷣlatõe
qᷓ̃ attendit᷑ int oꝛdinẽ ⁊ oꝛdinẽ in hierarchijs angeli

cis. ⁊ etiã in hicrarchia eccleſiaſtica. In angelis em̃
oꝛdo qͥ oꝛdini pᷣfert in naturalibꝰ ⁊ gratuitis.etiam
qdãmõ influit purgãdo.illuminãdo.⁊ ꝑficiendo.et
etiã miniſteria cõplenda iniũgit.Cũ ꝙ qrit᷑ vtrũ ceſ-

ſet pᷣlatio oꝛdinis ad oꝛdinẽ.ddm ꝙ ſi intelligat᷑ de

pᷣlatione q;tũ ad pᷣmã ↄditionẽ.ſcʒ rõe exceſſus.nõ

euacuabit᷑ ĩ manebit.qꝛ oꝛdo excedit oꝛdinẽ tã i gra

tuitis qᷓ; in naturalibꝰ.ita poſt iudiciũ ſicut ⁊ nunc.
Si aũt intelligat᷑ rõne duoꝝ ſequentiũ ſcʒ rõne pᷣſi
dentie in influẽdo ⁊ in oꝑando ſic ceſſabit ⁊ euacua
bitur.qꝛ illuminatio quã dẽ reciꝑe angelus ab ange
lo.⁊ imperiũ.ſi qð ẽ ibi.attendit᷑ ꝑx ↄꝑationẽ ad nos

qbus miniſtrãt.nõ ꝑ ↄpationẽ ad deũ in qͥ qeſcant.

⁊ btitudinis cõpletoe ꝑfecte illuminant᷑.⁊ ᷣm viam
hbãc ꝓcedunt rones ⁊ auctes oñdentes poſt iudi⸗
cium ceſſabit pᷣlatio oꝛdinis ad oꝛdinẽ.Sic em̃ dicit
mgr ⁊ apls.q deus euacuabit pᷣlationẽ euacuando
ptãtẽ ⁊ pᷣncipatũ.dũ em̃ tollet᷑ miniſtcriũ.tollet᷑ ſub

38 lectio ⁊ imperiũ. illud g̈ qd obꝛ ꝙ p̃ᷣlatio oꝛdi

nis ad oꝛdinẽ attendit᷑ in pcellẽtia naturaliũ ⁊ gra/
tuitoꝝ.dm ꝙ hec nõ ẽ tota cã.vñ ſi ex hoc arguat.

30 ab inſufficienti arguit. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ; angeli

bti beatificati ſunt ꝑfecte.ddᷣm ꝙ licet ex ꝑte virtut
cõtẽplatiue perfrctã ſint btitudinẽ aſſecuti.⁊ ex illa
parte nihil ſit in eis ex parte.ſunt tñ adhuc viatoꝛes
rõne miniſterij.nã q;'tũ ad illã vim vt ſupꝛa dictum
fuit.ſunt in ſtatu merendi.⁊ iõ adhuc aliqͥd hñt qð
dillud qd obꝛ ꝙ pul

angeł nõ tollet᷑ pulcritudo.ita etiã nec tollet᷑ oꝛdo.
ſ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ nõ tollat᷑ pᷣlatio.quia pᷣlatio nõ
tinmmõ includit in ſe pᷣccllentiã.ſᷣ etiam pᷣſidentiã.q̃
plus reſpicit iudigentiã vie.q; pulcritudinẽ ⁊ perfe/
fectionẽ patrie.⁊ iõ cũ tollit᷑ platio.pulcritudo non

ꝗi minuit᷑.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ ita ẽ inſepabile ab oꝛ/

dine angeloꝝ qð ẽ eſſe pᷣncipatũ.ſicut eſſe ſeraphin.
dom ꝙ pᷣncipatus ſᷣm ꝙ noiat oꝛdinẽ nõ dicit pꝛeſi
dentiã actualẽ.ſᷣ donũ gre vel datũ ſᷣm ꝙ angelꝰna/

tus ẽ alijs pᷣſidere.⁊ hoc manẽ põt ablata actuali p/

latione.⁊ iõ nõ ſequit᷑ deſinit pᷣncipari.&g deſinit eſſe
pᷣncipatꝰ.qꝛ pᷣncipatꝰ nõ dicit actũ.ſᷣ hitũ vel ſtatũ.
— Bucnio vi⸗ GGl
Peillis oꝛdinibꝰ angeloꝝ qtũ ad numeꝝ.et querit
t

rũ ſit ſtatꝰin nouenario.an ꝓtendat᷑ numerꝰvſq;

ad denariũ.Et ꝙ ſic videt᷑.ſicut hꝛ Luce.xij.in para

bola de dꝛagma.hoc intelligit᷑ ꝑ dꝛagmã decim.ſed
nõ d dꝛagma decima niſi reſpectu nouerarij q̃ eſt in
angelis. ſi.x.dꝛagma reinuẽta c.videt᷑ .ix.oꝛdini/

bus decimꝰ oꝛdo adiũctus ẽ. e ſi angelus nũqᷓ;
peccaſſet.hõ factꝰ eſſet ⁊ ad btitudinẽ ꝑuenirct. ſee
nõ aſſumeret᷑ ad reſtaurãdos angeloꝝ oꝛdines. ſi
nõ careret oꝛdine.in aliq̃ͥ oꝛdine poneret᷑.ſed ſiue in

vno ſiue in pluribꝰ.nouẽ oꝛdinibꝰadijceret᷑ oꝛdo vl
terius.ſi &̊ ciuitas hierm per xpᷣm pfecte reſtaurata

eſt. videt᷑ ꝙ non ſit ſtatus oꝛdinũ in nouerario.ĩmo
ꝙ eis adijciat᷑ ſaltẽ deeimꝰ oꝛdo. ¶ Itẽ pᷣterea. ꝓpoꝛ

tio reperit᷑ in numeris.et quia oia ꝓducta ſunt ſm
bitã ꝓpoꝛtionẽ.oia dicunt᷑ eſte ꝓducta ſᷣm rõnes
nũerales tã ab Aug.qᷓ; a Boetio. ſi ́ ciuitas ſupꝑne
bierim eſt ciuitas pfectiſſima ⁊ optime ꝓpoꝛtiona/
ta.videt᷑ ꝙ numcrꝰoꝛdinũ ⁊ graduuʒ eius nõ ſtabit
citra eũ numeꝝ in qͥ eſt pfectio ⁊ ſtatus.ſᷣ hic nõ eſt

nouenarius ſ᷑ denanius.g videt᷑ ꝙ ſaltẽ vſq; ad de/
nariũ ꝓtendat᷑.¶ e beatiſſima virgo Maria in
patria ñ erit pᷣter oꝛdinẽc.cũ & ſit ſupꝛa oẽs oꝛdines.

per ſe ↄſtituet oꝛdinẽ.ᷓ videt᷑ ꝙ ſint ibi plures qᷓ; no
uem oꝛdines. ¶

reducit᷑ ad aliquà hierarchiã.̊ᷣ nõ ſunt niſi tres bie

rarchie.ſicut pʒ ex ſufficiẽtia pᷣus aſſignata.ſupma.
media ⁊ infima.⁊ q̃libet eaꝝ ſufficient᷑ cõplct᷑ tripli
nitas manifeſtat᷑ in oibus creaturis pᷣm plus ⁊ mi /

ci oꝛdine.g nõ videt᷑ ꝙ debeãt eſſe plures.

nus.maxie autẽ manifeſtari debet in btis.S̊ͤ numerꝰ
maxime expᷣſſiuus trinitatis ẽ ille qui cõſiſtit in tri⸗
nitate ſuper ſe reflexa.ſicut ſunt tres trini.g videt᷑ q;

in tali numero oꝛdineęs beatoꝝ habeãt a ſumma tri

nitate inſtitui. re diſtinctio oꝛdinũ eſt pᷣm dona
graꝝ.ſed nullũ tonũ gr̃e eſt in oibus qdð nõ ſit in an
gelis.̊ nullũ oꝛdinẽ ↄſtituent bomies pᷣter oꝛdines
angeloꝝ.ſed illi nõ ſunt niſi nouẽ. non videt᷑ ꝙ ſit

ponẽ numerũ maioꝛẽ. ¶ Itẽ ſi ponit᷑ oꝛdo hoim ꝑ

ſe pᷣter aſſignatos oꝛdines angeloꝝ.cuz in oĩ oꝛdine
angeloꝝ ſint de hoibus. tũc bomies diſtinguẽnt᷑ vᷣm
nouẽ gradus.&̊ videt᷑ ꝙ pfectioꝛis numeri ſit oꝛdo
in hoibus qᷓ; in btis ſpiritibꝰ.qð nõ videt᷑.cũ ipi per

naturã ſint deo ꝓximioꝛes ⁊ ſilioꝛes.ac ꝑ hoc cõſti -

tui dłebeãt in oꝛdinis ⁊ numeri nobiliſſima ꝑfectõc.

oom ad hoc ꝙ qꝛ rõnes pᷣdicte ſolũ ſunt con/ꝗ
gr

itatis. et auẽtes ſuꝑ hoc nõ inueniunt᷑ expᷣſſe.q;
ſuper hoc ſunt opiniones varie.Quidã nãq; dicere
voluerũt ꝙ oẽs hoics aſſumerent᷑ ad angeldꝝ oꝛdi⸗/
nes.nec eſſent in illa ſuꝑna hierlm niſi oꝛdines no/
uem.⁊ ſic cõpetebat vt eſſet expꝛeſſa cõfiguratio ad

oppoſitũ arguit᷑ ſic.Ois oꝛdo

ſuꝑmũdanã hicrarchiã q̃ in trinitate ↄſiſtit.⁊ ſi an⸗

geli ſtetiſſent.ad oꝛdines eoꝝ aſſũpti eẽnt ſicut nũc
aſſumunt᷑. In hᷣ tñ differt. ꝙ tũc illa aſfuptio eẽt ho

minũ btificatio ſolũ.nũc aũt ẽ hoim btificatio.⁊ rui

ne angeloꝝ ꝑ qndã cqualẽtiã repatio. Hec obſtãt

rões ad h̊ inducte.qꝛ ſolũ dgruitatis ſunt. HNec illI

8 obzꝛ de btã vᷣgine.qꝛ ſicut pᷣuilegiũ ſpãle nõ eſt re

ucendũ ad legẽ cõem.ſic ſingularis pꝛogatiua qꝗᷓ ẽ
in btã vᷣgine nõ ẽ numerãda cũ oꝛdinũ diſtinctõe q̃

eſt õm legẽ cõem. Et iſta opinio ſatis ꝓbabił cẽ vi⸗/

detur. Acrũtñ qꝛ text? euãgelicꝰ pᷣ ſonare videt᷑. dũ
bhoiem decimã dꝛagmã vocat.⁊ Anphel.h̊̊ videt᷑ in-

nuere in li. de caſu dyaboli.videt᷑ alijs magis eſſe ꝓ

babile ꝙ hoies ꝑ ſe cõſtituãt cõiter vnũ oꝛdinẽ quẽ
wcãt decimũ reſpectu nouẽ oꝛdinũ angeloꝝ. Hon
em̃ decct vt dicũt ꝙ hoies aſſumant᷑ ad oꝛdines an-
geloꝝ niſi illi q in hac vita ei ſilłes extiterũt. Hi autẽ

ſunt vᷣgines qͥ nec nubunt᷑ nec nubẽt. iõ ſole virgi/

nes ad oꝛdines angeloꝝ debẽt aſſumi.⁊ ex eis ſolu,ʒ

ruina angelica reſtaurari ꝓ eo ꝙ angeł multũ ẽ co⸗

gnata vᷣginitas. Sʒ h̊ poſitio nõ videt᷑ eẽ ↄueniẽs.

tũ qꝛ ꝑ decimã dꝛagmã nõ ſolũmõ coꝛrupti.ſed etiã

coꝛrupti młtis virginibꝰpᷣferunt᷑.vt btã maria ma⸗
gdalena ⁊ petrus apls.mltis alijs virginibꝰmaſcuł
⁊ femis abſq; dubio ſunt ſuꝑioꝛes.Et iõ tercia poſi/
tio eſt adhuc ꝙ õ oꝛdines angeloꝝ addet᷑ oaihe deci⸗

virgines hoies intelligunt᷑.tum etiã.qꝛ multi carne

=D

Ni.

mus ex his qͥ in vita iſta nõ ꝑuenerũt ad tantã meri
toꝝ excellentiã vt exaltent᷑ ad oꝛdines angeloꝝ.ſed
meritis xp̃i ſaluati.decimũ tenẽt gradũ.ſicut ꝓ eoꝝ
ſalute ſol iuſticie xpᷣs ꝑ.x.gradus deſcẽdit.qð ſigna/

tũ fuit i facto miraculo ezechie.iiij.Regũ.xx.Et iſta

poſitio videt᷑ eẽ ſatis ꝓbabil.tũ ꝓpter imꝑfectionẽ
meritoꝝ quã bñt multi in via.tũ ꝓpter ꝑfectionem
electoꝝ qᷓ;ẽtũ ad numeꝝ q̃ erit in hierim ſuꝑna. Per
fectio autẽ maxia in denario cõſiſtit ſicut.j.dicet᷑ qñ
aget᷑ de decalogo uel de decimatõe.⁊ iõ poſitionẽ iſtã
poſſumꝰ ſuſtinere.qꝛ eã ꝓbabilẽ reddit decimatõis
ſignatio.⁊ decime dꝛagme inuẽtio.⁊ ſolis ꝑ.x.gradꝰ
q3 deſcẽſio.⁊ ipius denarij ꝑfectio. Ad illud ð ob
ꝙ q̃libet oꝛdo ẽ in aliq̃ hierarchia.dm ẽ ꝙ ſicut pꝛe
ter angelicã hierarchiã ẽ nũc ponẽ hierarchiã eccle/
ſiaſticã.ſic pᷣter illas angelicas hierarchias erit intel
ligere ĩ decimo ſaluari gdu ſił rõem oꝛdinis ⁊ bierar

chie.hierarchie inq; ꝑ ↄpationẽ ipᷣoꝝ adiuicẽ᷑.qꝛ nõ

hbpbyẽbũt oiĩmodã eqꝗᷓlitatẽ.ſᷣ oꝛdis ꝑ ↄpationẽ ad oꝛdi/

4 nes ſugioꝛes. ¶ id illud & qd obẽ de expᷣſſa repñta
tieone ſumme trinitatis.dm ꝙ ſicut vnitas addita

nouenario.nouenariũ nõ ꝑimit ſ̃ ſaluat.⁊ ad perfe
ctioꝛẽ numeꝝ deducit.ſic decimꝰoꝛdo ex boibus cõ/

ſtitutus repntationẽ ſũme trinitatis ab angelic ſpi
ritibus nõ tollit.ſ̊ ſalua illa expᷣſſa repñtatone facit

A ad ſuꝑne ciuitatis maioꝛẽ ꝑfectionẽ.· Ad illud qð
ovbiꝛ ꝙ ẽ diſtinctio ᷣm dona graꝝ.dm ꝙ nõ ẽ ſᷣm do
na tm̃.ſᷣ̊ pᷣm dona q;tũ ad ſtatũ.infra aũt oẽs ſtatus
angeloꝝ adhuc oꝛdinẽ eſt intelligẽ magis infimũ in
wWwibus. ⁊ ita oꝛdinẽ decimũ.qᷓ;uis ex diuina benigni
tate ⁊ largitate ↄtingit in gr̃a hoĩes eqͥpari angelis
4A6 qbus ſunt iferioꝛes ꝑ naturã.¶ſAd Glnd a5 obꝛ q;
titiic erit maioꝛ ꝑfectio in boibꝰ.dm ꝙ falſũ ẽ.qꝛ hoc
nõ eſt ꝓpter maioꝛezʒ ꝑfectionẽ ſ̊ ꝓpter maioꝛẽ a deo
elongationẽ.infimꝰem̃ oꝛdo int᷑ oẽs mag diſtat ab
eo.ſicut pᷣmꝰmaxie appꝛopinq̃t.⁊ qꝛ bõ pluribꝰgra/
dibus natꝰẽ diſtare a deo qᷓ; angelus.licet ex diuina
miſcdia factꝰſit ei magis ꝓximꝰ.iõ tenet decimũ lo/
cum.vt ſic oñdat᷑ ꝙ excellat angelꝰboiem ꝑ naturã.
oñdat᷑ etiã nibilominꝰ qᷓntũ de? ſibi iuiſcerauerit ho
minẽ ꝑ miſcdiã. QOueſtio.viij. h
¶ Be oꝛdinibꝰangeloꝝ in ↄꝑatione ad fuũ oppoſitũ.
⁊Zeſt qõ vtrũ in angeł oꝛdo cõpatiat᷑ ſecuʒ eqᷓlitatẽ.
Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑer dyo.Dicit em̃ dyo.qꝙ illi qͥ ſunt in
vna bierarchia.ecqͥpotẽtes ſunt.ſᷣ qͥ ſunt eqͥpotentes
ſunt eqᷓles.g in eadẽ hierarchia angeli ſunt eqᷓles.g
multofoꝛtiꝰin eodẽ oꝛdine. Itẽ Aug.de vera reli.
in oibꝰactibꝰ cõueniẽtia placct.q̃ vna ſalua.etiã pul
cra ſũt oia.ipſa vᷣo cõueniẽtia vnitatẽ eq̃litatẽq; ap
petit. ſi in angelicis ſpiritibꝰẽ ꝑerfecta pulcritudo.
. cõueniẽtia et eq̃litas.ſᷣ nõ ẽ eqlitas inter angelos
diuerſoꝝ oꝛdinũ.&̊ int᷑ angelos eiuſdẽ oꝛdinis. Itẽ
q̃̊ꝝ donũ ⁊ pᷣmiũ vnũ ẽ.ipᷣa hñt eq̃litatẽ.ſᷣ donũ ⁊ pꝛe
miũ angeloꝝ eiuſdẽ oꝛdinis ẽ vnũ ⁊ ſtatus vnꝰ.g vi
detur ꝙ hẽant eq̃litatẽ. ¶ Ites hierarchia che⸗

maxie ẽ repñtatiua ſupᷣme bierarcbie. ſᷣ in illa oꝛdo

nõ excludit eq̃litatẽ.̊ videt᷑ ꝙ in hierarchia angeli-
ca debeat eẽ oꝛdo cũ eqlitate.ſᷣ nõ ẽ eq̃litas in angeł
diuerſoꝝ oꝛdinũ.& in angel eiuſdẽ
mgfr dicit in l̃a.ſicut in aplis alij alijs ſunt dignio/
res.ita in oꝛdinibꝰangeloꝝ credit᷑ recte cẽ. ¶ Item
fectioꝛi mõ ꝑticipat rõem oꝛdinis vbi ẽ oꝛdo i oibꝰ
ꝙ ybi ẽ oꝛdo in aliqͥbus tm̃.ſᷣ angeli ꝑpfectifimo mõ

mnnt ceteras creaturas ꝑticipãt oꝛcdine. nõ ſolo int

nis cõtingit oꝛdinẽ aſſignare.

critudinẽ cũ diuerſitate ⁊ qdã di

inis.Cõtra.

II

angelos diuerſoꝝ oꝛdinũ.ſ int᷑ angelos eiuſdẽ oꝛdi
oꝛdinẽ a tẽ ſapiẽtis ẽ oꝛdi/
nare.⁊ magis ſapiẽtis magis oꝛdinare.gᷓ ⁊ maxime
ſapiẽtis i eiꝰeffectu nobiliſſimo ẽ res maxie oꝛdina/
tas ꝓducere.& videt᷑ ꝙ nõ ſolũ ſit ibi oꝛdo int᷑ ange
los diuerſoꝝ oꝛdinũ.ſᷣ etiã int᷑ angelos eiuſdẽ oꝛdi⸗

nis. ¶Itẽ lucifer dꝛ fuiſſe maximꝰ int oẽs angclos.
⁊ oſtat ꝙ de aliq̊ oꝛdine fuit.& angeli illiꝰoꝛdinis nõ

erãt ſibi eqles.pari rõe videt᷑ ꝙ in alijs oꝛdinibꝰalij
ſunt ſuꝑioꝛes alij inferioꝛes. ¶ Reꝰ.ddmi.ꝙ ſicut in
ſuꝑna hierarchia ꝓpter ſummã pfectionẽ repit᷑ pul
critudo ex pfectiſſima eq̃litate ⁊ ſilitudine pariũ. ſic
in angelica bierarchia repit᷑ pulcritudo pfecta in ge
nere creature ex ich gradatõe diſparin. In bis em̃
duobꝰ modis ↄſiſtit pulcritudo ⁊ ↄueniẽtia ſicut di/
cit Aug.de vera reli.s iĩ ſupᷣma hierarchia ex ſola ſili⸗
tudine ⁊ eq̃litate pᷣt eẽ ꝑfectiſſima pulcritudo.qꝛ in
qlibet ꝑſonaꝝ eq̃ſiũ ẽ oimoda ⁊ ſũma pꝑfectio.in an⸗
gelica vᷣo hierarchia.qꝛ illi ſpũs qͥ oꝛdinant᷑ nõ bñt

ſigillatim ſũmã ꝑfectionẽ.neceſſe ẽ ꝙ ex q̃dã ↄueni⸗

enti diuerſitate.in qᷓdã ꝓpoꝛtionali gradatõe.cõſur-⸗
gat q̃dã ↄueniẽtia oꝛdinata.⁊ pulcritudo ĩ genẽ cre
ature ꝑfecta.⁊ iõ ſicut in ſctis intelligimꝰ ꝙ vnus eſt
oꝛdo aplłoꝝ.alter martiꝝ.alter ↄfeſioꝝ.⁊ ſic de alijſ.

⁊ tñ in his oꝛdinibꝰẽ gradatio q̃dã.nec põt oimoda

repiri eq̃litas.cũ de qͥlibet ſctõ poſſet dici.nõ ẽ innẽ/
tus ſilie illi q cõ.le.excelſi.ſic ſuo mõ intelligẽdũ ẽ in
ſpiritibꝰ angelicis.iõ ⁊ in eodẽ oꝛdine ponẽda ẽ q̃dã
gradatio ⁊ qͥdã oꝛdo.licet nõ ſit tantꝰexceſſus qᷓntꝰ
reꝑit᷑ in angel diuerſoꝝ oꝛdinũ.vñ rões boc ꝓbãtes
ↄcedẽde ſunt q;uis nõ ſint multũ cogentes.boc em̃
videt᷑ ſentire tã męgr in lr̃a q; dyo.in lib.de angelica
hierarchia. Ad illð qð obꝛ ꝙ eqᷣpotẽtes ſũt.ddm q
ꝙ eq̃litas üᷣliꝰpoſſe attendit᷑ vel accipit᷑ ̃m ↄfoꝛmi
tatẽ ouerſionis.ſᷣm quã attendit᷑ diſtinctio vniꝰhie
rarchie ab alijs.ſicut pᷣma bicrarchia ⁊ oꝛdines qui
ſunt i illa accipiunt᷑ penes actũ ↄuerſionis ĩ deũ.nõ
qꝛ oino eq̃liter ↄuertant᷑.ſᷣ qꝛ ad hoc indifferent᷑ oẽs
oꝛdinant᷑.⁊ pᷣncipair ab iſto actu omnes denoiant᷑.

¶¶Ad illud qð obꝛ ꝙ ↄueniẽtia facit pulcritudineʒ. 48

ddm e ſicut ibidẽ dicit Aug.ↄueniẽtia nõ tm̃ ſurgit
ex cq̃litate.S etiã ex diſpiũ ↄgruẽti gradatõe.⁊ ſic in
angelis intelligẽdũ eſt eẽ. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ bñt qo
idẽ donũ ⁊ pᷣmiũ.dm eſt q; fi intelligat᷑ de pᷣmio cõi
⁊ increato qð deꝰẽ.veꝝ ẽ.ſi aũt intelligat᷑ de btitudie
creata.vel de donis graꝝ qtũ ad ſtatũ ⁊ dignitatẽ ⁊
pᷣꝛogatiuã aliquã.ſic nõ bʒ veritatẽ.ſie em̃ qͥlibet re
ſpectu alteriꝰ aliquã hʒ pᷣꝛogatiuã ſᷣm plus ⁊ minꝰ.
Ad illud qð obꝛ ꝙ h̊ hierarchia repñtat ſũmãꝛc. S0
dom ꝙ repñtat iniᷓtũ pᷣt.⁊ cũ in illa ſupᷣma bierar/
chia ſit oꝛdo ⁊ ꝑfecta pulcritudo i ſumma vnitate ⁊
eq̃litate. ⁊ ̊ in hierarchia creata nõ pñt ſil coexiſtẽ
ꝓpt᷑ limitationẽ creature.iõ ẽ ibi D oꝛdinẽ ⁊ pul/
pitate. vt qð nõ po
terat h̊ fieri ex vnitate.ſaltè ipleret᷑ ex pluriũ diuerſi
tate. Et h ẽ rõ q̃re deꝰ cũ hẽat vnũ filiũ.nõ tñ ꝓduxit S 1

vnũ ſolũ angelũ.ſᷣ multos.qꝛ filiꝰpfecte implet pꝛeʒ

⁊ imitat᷑ vt dicit Aug.ſᷣ angelꝰ ꝑfecte ñ expmit erea
toꝛẽ.iõ dicunt eos creari i magna mititudine vel in
multifoꝛmi oꝛdine. Queſtio.ix.⁊ vltia. i

¶ De oꝛdinibꝰangeloꝝ in ↄpatione ad ſuũ diſparatũ

Et eſt qõ vtꝝ alijs ſbijs rõnalibꝰ qᷓ; angel cõpetat

oꝛdines diſtigui.Et qꝙ; ſic videt᷑. Sieut em̃ in ang

eſt pᷣcellẽtia naturaliũ ⁊ gratuitoꝝ. ita etiã in aiabꝰ

O

Ptatifere
ienüne
unuti
nnehininn
leſeeind
hnmnun
unetecsfan
epuftu
ingfen
leſcfahen
ſtabioncbi⸗
notinton
gnnete
eer co
itleit
iGarwnoboie
uſtprtsgn
ſt⸗Olnd
toponatnau
ſtocontture
fingiüt wes-
iinninphents
Ncnditint
Rponioloen
Scjitcoofin
Mllrordinid
ftob⸗ianc
pnpcir aul
gciat lai
flütgenior
ſſorior
ſöanituſehe
Wetoentiſanti
ſiinopz
wionchama
Dinen
Aeci
odri
Naiſi
ntifrätes zn
Punagoin
vesci lis 9
nic,uncjn
nigrlls dunt
Müͤſbdiuiſto

—T=—☚– . = =
—

Grnaiini,
ertigſe
nnglcitg
gingicnin
Egmunniß
iggiiin
mnigiirici
wonliie
ialgtgns
en r
vitinniͤn
RR
Soꝛdirphii⸗
ſttmn iſuf⸗
vi iohpi
uti cnn i
dülirm

S

=

gehtnini

auniſt n
Minitmmombe
roüt ds
i voſensidi
Mweiufeniß⸗

uemeii
inliunn

Ni grietſen

Hiuptigti

ulgi rinh
eu
ltrinnginit
tiſechiſt
ifnſiet
du⸗ ſentſört

52 plures eẽnt oꝛdines hoim qᷓ; angeloꝝ

Ela. yj.

roᷣnalibꝰ. ſi penes itare oꝛdo in angelpar

rõne in aiabꝰ exutis. Itẽ ſicut diuina bonitas et
ſapia manifeſtat᷑ in ↄditõc angeloꝝ.ita etiã in cõdi⸗
tione ſpirituũ humanoꝝ. ſicut facit angelos in di/
uerſis oꝛdinibꝰ.ita videt᷑ ꝙ faciat hoies.¶ Itez ad
reꝑatione ruine angelice.ex diuerſis oꝛdinibꝰ aſſu/
munt᷑ boĩes. eiſdẽ gradibꝰ⁊ eiſdẽ oꝛdinibꝰ oꝛdina
bunt᷑ in glia.qᷣbus oꝛdinant᷑ ⁊ angeli. videt᷑ ꝙ nõ
ſolũ angel ᷑ etiq̊ hoibus Gbernſ B⸗
cccleſiaſtica hierarchia ⁊ hoies varij.cũ tñ ipᷣa eccle
ſiaſtica hierarchia ex puris hoibus ↄſtet. g videt᷑ q;
lvies nati ſunt nhinar oppoſituz arguit᷑ ſic.
Si ita cõpetit oꝛdo hoibꝰſicut copetit angel. & ſicut
angeloꝝ btõꝝ.ix.oꝛdines aſſignãt᷑.ita videt᷑ ꝙ ⁊ bo
minũ. ſaltẽ erũt.xviij.qð tñ nõ ponit᷑. tẽ om̃s
hoĩes ex vno boie ꝓceſſerũt. videt᷑ ꝙ q̃ntũ ẽ de nã
ſua ſint pares.̊ nõ videt᷑ ꝙ boibꝰcõpctit oꝛdo ꝑ na
turam. O ſi tu dicas ꝙ cõopetit eis ꝑ grãmi.cuʒ gr̃a

pᷣſupponat naturã.g ⁊ oꝛdo gr̃e oꝛdineʒ nature. ſi

nõ ẽ oꝛdo nature.nec gr̃e. ¶ Itẽ oꝛdines ãgeloꝝ di⸗
ſtinguũt᷑ penes vim ↄtẽplatiuã⁊ vim admiſtratiuã.
ſ̊ in aiabꝰexutis nõ ẽ ponẽ vim admiſtratiuã.& nec

ocdinũ diſtinctionem. ¶ Itẽ ſi ponat᷑ oꝛdo in glia.

dʒ poni oꝛdo coꝛrñdẽs oꝛdinatoibꝰ repertis in via.
S cñ in clero ſint miti oꝛdines.in religioſis ſunt etiã

multe oꝛdinũ diſtinctões.in ſctis etiã multi oꝛdines

vt oꝛdo pꝛiarchaꝝ.phaꝝ.aploꝝ ⁊c.videt᷑ ꝙ mlto/
& o.

y cũ ad ꝑfectã rõem oꝛdinis ↄcurrãt pᷣcellẽtia natu

raliũ ⁊ gratuitoꝝ ſibi coꝛrñdentiũ.in eis ſolũ ꝓpꝛie

perfecte ẽ ponẽ oꝛdinũ diſtinctionẽ in qͥbus ẽ h̊ duo

ſil cõcurrẽtia reꝑire.qm in angel gra coꝛrñdet na .
ture.⁊ creati ſunt i naturaliũ pᷣcellẽtia.⁊ btificati in ua. qꝛ in diſtinctione oꝛdinũ magis ↄſiderat᷑ ſtatus
Frc qꝙᷓ; operatio alicuiꝰ potẽtie. Ex bis manifeſta ſunt

differẽti donoꝝ pᷣꝛogatiua. bincẽ ꝗꝙ ꝓpꝛie iĩ eis oꝛdo
Thierarchia.m axie cũ illa pᷣꝛogatiua ita hẽat ſtabilẽ

/

R etiã inueſtigandũ ẽ ⁊c. ¶ S

—

lNrmanẽtiã ⁊ diuiſionẽ.ꝙ nullã admittat ðfuſio nẽ.

In hoibꝰ? vo et ſi ſit reperire pcellentiã in nalibus ⁊

etiã ĩ gratuit.tñ h duo vt plurimũ ſibi nõ coꝛrñdẽt.

tẽ oꝛdo ẽ nũc in

tñ rõ nõ cõcludit.nõ ẽ ibi

nõ poterit perueni
⁊ mgf nõ videt᷑ acceptare.qᷓ;uis ſicut pᷣdictũ fuit vi

qꝛ vbi melioꝛẽ nꝗ.frequẽter minoꝛ ẽ grã. ⁊ qͥ bodie
minoꝛ e in merito. cras foꝛtaſſis erit maioꝛ in pᷣmio.
iõ in hoĩbꝰpm ſtatũ pñtẽ nõ ẽ ꝓpꝛie oꝛdinũ diſtictio

Ivm gratuita. lic aliᷓ mõ m auctes ⁊ officia ⁊ ſtat
Semona oꝛdinet᷑ ecchia. Odm ẽ igit᷑ pꝛie ⁊ per⸗
ecte in ſol angeł wonẽda ẽ diſtinctio oꝛdinũ.in ᷣibꝰ

vo et ſi aliq̊ mõ reperiat᷑ in pñti.reperit iperfecte et

incerte. In futuro vo qᷓ;uis reperiat᷑ ſtabiliter. nõ tñ
reperit᷑ vndiq;. vt ſic opoꝛteat eos qͥ pcellũt in grã.pᷣ
cellere in nã. ¶ Ex his ptz rñſio ad rõnes ad vtrãq;
partẽ. Rões aut ꝓbãtes ꝙ nõ ſolũ angel cõpetit oꝛ
do. loquunt᷑ de oꝛdine gm q̃lẽcunq; cõpletionẽ ſiue

pfecta ſiue ſemiplenã. Rões vo ad oppoſitũ oñden
tes in hoibnõ ſit oꝛdo ꝓcedũt alia via.nõ em̃ cõ/
dudũt q; nullꝰſit ibi oꝛdo.ſ q; ipſa bumana natura

nõ hẽat tantã oꝛdinũ diſtinctõnẽ qntã hʒ angelica.
qꝛ hec hʒ ſolũmõ ꝑ qndã ↄfoꝛmationẽ ad illa. Illa
ro nõ cõcluc oꝛdo per naturã.g nõ per
grãm.Cũ em̃ ñ opoꝛtet grãm adeq̃ri nature.nõ opoꝛ

tet oꝛdinẽ gre pᷣſi upponẽ oꝛdinẽ in natura. qᷓ;uis grã

pᷣſupponat natur tqq; accidẽs pᷣſupponit ſubiectũ.
⁊ qꝛ grã nrã cõfoꝛmis ẽ gre angeloꝝ.qᷓuis natura ñ
ſit eiuſdẽ ſpẽi cũ eoꝝ natura.iõ ſi q̃ in nobᷣ erit oꝛdi/

mũ diſtinctio. attendit᷑ ꝑ ↄfoꝛmitatẽ ad oꝛdines an-
gelicos.ido nõ opoꝛtebit plures ⁊ nouos oꝛdines ex
boibꝰec̃.niſi foꝛtaſſis decimũ qͥ ad angeloꝝ pfectões

„

re. Hoc tñ qð nũc dictũ ẽ dubiũ c.

deatur ſat ꝓbabile. Hec illa rõ cogit de vi miſtrati

Ha. mn are zogaring ita Deat ſta que tangnnt᷑ in litera.
Diſtinctio.x.de miniſterio ⁊ miſſione ang

ꝛi gten

ꝛũ q;tum ad angelos miniſtrantes.

Supꝛa egit mꝗr de ↄſequẽtibꝰↄfirmationẽ angeloꝝ q;tũ ad diſtinctõʒ
oꝛdinũ.in hac vo pte agit qtũ ad miſteriũ.Et qm miſteriũ reſpectũ hʒ et ad eũ qui miſtrat.⁊ ad eum
cui miſtrat᷑.iõ ꝑs iſta duas bʒ partes. In pᷣma determinat de miſterio angeloꝝ q;tũ ad ipᷣos ãgelos
i⸗ es. In ſcda vᷣo determinat per ↄpationẽ ad hoies quibꝰ miniſtrãt.j.diſt. xj. Jlud q́ʒ ſciendũ eſt ⁊c.
¶ Pꝛima ꝑs in qua q̃rit quibꝰangel cõpctit miſtrare ſiue mitti hʒ tres partes. In pᷣma ponit diucrſ. as opi/

nion es cñ ſuis ↄſirmationibꝰ. In ſcda vᷣo parte mouet dubitatões ⁊ determinat. ibi. Nic oꝛit qõ ſi oẽs mit⸗
tunt et nuncij dei exiſtunt. In tercia vo parte illas duas opiniones reducit ad quãda cõcoꝛdantiã foꝛmans
quuaſi ex illis duabꝰopinionẽ vnã inter vtrãq; mediã.ibi.Alij vo dicunt tres oꝛdines ſupꝛemos ⁊c. HNarum

partiũ ſubdiuiſiones manifeſte ſunt in litera.

ritus celeſtes mittantur.

Dañßi. vij.

Ponit diuerſas opiniones cũ fuis ↄfirmationibus de hoc an omnes ſpi
9
Vc etiã inueſtigandũñ eſt. VUtrum oẽs illi celeſtes ſpũs ad exterioꝛa
Nnücianda mittant᷑: Quidã putãt aliqͥs in illa multitudine eẽ qͥ fo⸗
Aras ꝓ officio exeũt.alios qͥ intꝰ ſꝑ aſſiſtunt.ſicut ſcptũ ẽ in daniele.
Ailia miliũ miſtrabãt ei.⁊ decies centena milia aſſiſtebãt ei. Itẽ dyoniſi⸗
in hierarchia que ſacer pᷣncipatus dr.de pᷣlatione ſ pirituũ ait. Suꝑioꝛa illa

agmina ab intimis nunq; recedũt.qm̃ ea q̃ peminẽt vſum exterioꝛis officij

N.—— . . .

nunq; hñt. His auẽtibꝰ innitunt᷑ qͥ angelos mitti niſi infe⸗ ioꝛes) inficiant᷑.
—NOMOQbiectio contra illos b N
uibus obijcit᷑ qd E aias ait. Volauit ad me vnꝰde ſeraphin. ꝗ oꝛdo ſu/
perioꝛ ẽ ⁊ excellẽtioꝛ. Ideoqʒ ſi de illo oꝛdine mittuut᷑.nõ ẽ ambigendũ qͥn
etiã ⁊ de alijs mittãt᷑.Apls q; ait. Oẽs ſunt admiſtratoꝛij ſpũs ĩi miniſteriũ
miſſi. His teſtimonijs aſſerũt qͥdã oẽs angelos mitti. Nec dz indignü vide
ti.ſi etis ſuꝑioꝛes mittãt᷑.cũ ⁊ ulle qͥ creatoꝛ ẽ oim ad H inferioꝛa deſcẽderit.

a ¶ Auia illia natu⸗
ra ſpũs ſunt.aliqñ an
geli. id ẽ nuncij fiunt.
Contra. cũ ñ ſint tm̃
boni angeli ß etiã ma
li. videt᷑ ꝙ dednõ tm̃/
mõ bonos ſpũs.imo

etiam malos mittat.
Et boc videt᷑ ꝑ illu

qð di. iij. Reguũ vltio.

7

iic oꝛi᷑ queſtio ſi oẽs mittunt᷑ ⁊ nücij dei exiſtũt.ůre
vnꝰ tm̃ int nouẽ oꝛdines angeloꝝ noĩe cenſet᷑. Ad qð

—

4 Alouet dubitationes ? determinat ſi oẽs mittunk

cur vnꝰtantũ oꝛdo noĩe angeloꝝ cenſef. c

727 5

qͥdã dicũt oẽs qͥdẽ mitti.ſᷣ alios ſepius ⁊ q̃ſi ex officio

iniũcto.qͥ ꝓpꝛie angeli vel archangeli noiant᷑. Alios

ita.videt᷑ em̃ ꝙ deus

Et aFn in p.ſuꝑ
illud. par
gelos malos.ibi dicit
glo. ꝙ ãgeli mali mit/
tunt᷑. Et expᷣſſiſſime
Mathei.viij. Mitte

nos in poꝛcos.Ad op

poſitũ.qꝛ cũ intentio

maloꝝ angeloꝝ ſit ꝑ
dere oẽs.⁊ dei inten /
tio ſit ſaluare.non vi ⸗/

detur ꝙ aliq̃ modd de
beat eos mittẽ. imo

imiſſiones p an

miſerit angelũ malũ. 2

potius ipedire. Itẽ ſi

bos mittit. tũc g̊ ſunt
nuncij dñi. debent

dici angeli dñi. q ti
non dicit ſcripturs.

¶ NW. dom ꝙ in exer

plura reperies noĩa.q̃ vel vnius ſpũs ſunt ꝓpꝛia vel

o rarius mitti.ſcʒ maioꝛes.cã extra cõem diſpẽſatio
nẽ oboꝛta.qͥ cũ angelo:ũ miſteriũ ſuſcipiũt.etiKẽ nomẽ

vbi dñs dixit ad ſpfm aſſumũt. Viñ in ps. Qui facit angelos ſuos ſpũs qͥa

—

do dei. Raphael med

illi a natura ſpũs ſunt.aliqñ angeli.i.nuncij funt.
AMichael gabꝛiel raphael de ſuꝑioꝛi oꝛdine fuiſſe
tant᷑ a q buſdã ⁊ ſunt noĩa ſpirituũ ⁊ nõ oꝛdinũ. d
t putãt illi michael gabꝛiel raphael de ſuꝑioꝛi oꝛdie
fuiſſe. Michael inrerßtat qͥs vt deꝰ. Sabꝛiel foꝛtitu⸗
icina dei. Nec ſunt iſta noĩa oꝛ⸗

dinũ ſᷣ ſpirituũ.Et dicũt qᷣdã ſingulũ hoꝝ vniꝰ ꝓpꝛie
ac ſingularit᷑ ſpũs eẽ nomẽ. Alij vᷣo ñ vniꝰ ſingularir
⁊ determinate.ſᷣ nũc huiꝰnũc illiꝰ eẽ nomẽ.ſᷣm q̃litatẽ

coꝝ ad quẽ nũcianda vel gerẽda mittunt᷑.ſicut ⁊ de⸗

monũ q̃dã noia ſunt q̃ qͥdã putãt eẽ vniꝰ ꝓpꝛia.alia

Ho plibus cõia.Dyabolꝰqppe q grece ita vocat᷑ ⁊ cri

minatoꝛ interpᷣtat᷑ vel deoꝛſum finens.hebꝛaice dr ſa
than.i.aduerſarius.Dicit᷑ ⁊ belial.i.apoſtata ⁊ abſi-·

iugo.Dicit᷑ etiã leuiathan.i.additamentũ eoꝝ.⁊ alia

QAuõ determinẽt pᷣdictas auẽtes q̃ vident᷑ aduer⸗

ſari qui dicunt oẽs angelos miti. e

citio q̊ nos dvꝛabolus ¶ Qut aũt oẽs angelos mitti aſſerunt. pmiſſas auetes

exercitat duo conſide
rant᷑. ⁊ ptãs.⁊ vſus.
Pitãs a deo ei collata

eſt. vſus vᷣo ptãtis nõ

eſt a deo pcipiente. S

igit᷑ miſſio ꝓpꝛie dicit
imperiũ ⁊ auctẽ.iõ de

daniel ſcʒ ⁊ dyoniſij ita determinant.Dicunt᷑ ſupioꝛꝛa
agmina deo aſſiſté. ⁊ ab intimis nunqᷓ; recede.nõ qu
aliquãdo mittant᷑.ſ qꝛ rariſſime ad exterioꝛa ꝓdeüt.

neq; tũc ab intimis recedũt. dei pñtie et ↄtẽplationi
potius pmittẽte. qm̃ ſempꝑ aſſiſtunt.qdð etiã faciunt q frequẽter mittun.
Ex duabus opinionibꝰpᷣdictis terciã quaſi mediẽ

foꝛmat. f

wones ñ vicũt pzie (¶ Alij vo dicũt tres oꝛdines ſupmos ſcʒ cherubin ſerra

mitti a deo vt angeli.
⁸O potius dicũt᷑ angeli
dyaboli.qꝛ a ſuo pᷣnci

aũt illas auẽtes rñdẽ
dũ ẽ ꝙ intelligunt᷑ ñ
impatiue ſᷣ potiꝰper⸗
miſſiuee.

phin ⁊ thꝛonos ita creatoꝛi aſſiſtere ꝙ ad exterioꝛa n213
exeunt. inferioꝛes auteʒ tres ad exterioꝛa mitti. tres b
pe dirigunt᷑ ⁊ ei obe · vo medios int᷑ vtroſq; ↄſiſte.nõ mõ dignitate vel loo
dire intẽdũt. Ad oẽs

co.ᷣ etiã officio.qꝛ pᷣceptũ diuinũ a ſuꝑioꝛibꝰ accipiũt
⁊ deferunt ad inferioꝛes. Ideoq; cũ ſupmi medijs.et
medij imis.atq; hi hoibꝰ pᷣceptũ dei nũcient.merito

2 —. .. .

Erts vomedos atmmui mæg g modtj oluespecpeſ tumnſiaſaziontgaeeiüt ateſan ad utn
elu

res. Contra.ex boc videt᷑ ꝙ vnꝰan

s9 mittat alterũ.cui cõcoꝛdat expoſitio Gꝛeg. in moꝝ.arguẽs ex eo g9oᷣ

legit᷑ in zacha.ꝙ vnꝰangelus dixit ad aliũ.loq̃re ad pueꝝ illũ.vbi dicit Si a ꝓphetã angelꝰ angelũ mit⸗
ile p

tit. ⁊ quẽ ſecũ gaudere dedero.cõiter ꝓſpicit.⁊ vcet.⁊ erudit.Hoc etiã ꝑ
bus.vbi ſupioꝛes mittũt inferioꝛes.Ad oppoſitũ.ſi angeli mittunt᷑ ab angelis.
⁊ angelus ẽ miniſter angeli.⁊ angelus bʒ auẽtẽ ſuꝑ angelũ.ſi ̊ ſolus deus ẽ
dei dicunt᷑ angeli miſtri ⁊ nũcij.ſicut dicit᷑ in .qͥ facit angelos ſuos ſpñs.videtu
2 ¶ E. dum ꝙ mittere dicit auctẽ.põt igit᷑ dicere auẽtẽ ᷣncipalẽ.vel põt dicere ptã
. ti Si mittere dicat pᷣmã ⁊ pᷣcipuã auctẽ.ſic ſoliꝰdei ẽ mittere a
ferioꝛes.totũ em̃ miniſteriũ an

ſubiectã aucti pncipali.

⁊ miniſtri ſolius dei.Si autè mittere dica

—

eit Gꝛegoꝛius.⁊ oſtendunt autoꝛitates.⁊ ſic intelligit᷑ illud verbũ magiſtri in literna.

bat᷑ tã in demonib? cq; in boĩ/
G angeli ſunt nũcij angeloꝛũ.
es quẽ reſidet auctas.⁊ ſoliꝰ
rꝙ a ſolo deo debeãt mitti.
tẽ aliqͥ mõ.vel autoꝛitateꝰ
los tã ſupioꝛes q; in-
ngeloꝝ ad diuinã auctẽ ⁊ eius cõplendã voluntatẽ refert.⁊ idᷣo dicunt᷑ nuncij
t autoꝛitatẽ ſcdo mõ.ſic vnus angelus ab altero põt mitti.ſicut di ·

—

It ulofi

uralaich
nin n
ni ſnciſti

pisttitun

ſacnt
/ s
gunb alisſc
uncij toftojia
igloſosſps
lt ptelnrnun
ſahgigushin
ſmdi etiuua
ſennumnncige
Eiſos miuunt
tanitii⸗
tdcpitetſuntn
Wferstpectöes
rmtdieinas s
Fnſnnitt
roſain ii
Nngaun⸗

fulnſactt.

panncuifft
tteffzoflüit
eliameflirn
iffinn,
tte ſosautac
nane
Aangsoict

woliſtpeini
ſkiine
Cnoninit
ttgninti
ll tui
ſrii

W

—
2

.

cereꝑ ſeipᷣm. ſi de nobis pñtiſſimꝰeſt.⁊ oiĩa pᷣt facẽ
ſeipᷣm. gQ ad nos fruſtra mittit angeluʒ. ipſe nibij
Zune facit.& ⁊c. de? pꝛ miſit filiũ ⁊ ſpm̃ſctiñ
ad ꝓcurandũ nr̃am ſalutẽ.aut ꝗ̊ ſufficienter ꝓcurat᷑
ſalus nr̃a ꝑ filiũ ⁊ ſpm̃ſctm̃.aut nõ. Si nõ. ipfectꝰ
mediatoꝛ ẽ filiꝰet etiã ſpũſſanctꝰ qd ꝓphanũ eſt dicẽ.
Si ſe⸗ fruſtra mittit᷑ angelꝰ. ¶ Itẽ cũ angelꝰ mit⸗
titur ad nos.aut ad nos ↄuertitur.aut nõ. Si nõ.S
fruſtra mittit᷑. Si ſic. cñ nõ poſſit ſił⁊ ſemel moucri
diuerſis motibꝰ.ẽ deſinit eẽ beatꝰ. ¶ Htẽ videt᷑ ex H
gñari angelo pᷣiudiciũ.qꝛ q̃ntũcunq; quis ſit feruẽt
charitatis.feruẽtius mouet᷑ qũ mouet᷑ in deñ.qᷓ; qũ
mouet᷑ in ꝓximũ. feruẽtius mouet᷑ angelꝰ cuʒ deo

aſſiſtit q; cũ nobis miſtrat.ſᷣ cuʒ minuit᷑ feruoꝛ dile ſi

ctionis.minuit᷑ dilectio deuotõis.gᷓ miſſio angeloꝝ
ad nos ⁊ minuit ĩ eis feruoꝛẽ charitatis ⁊ delicias io
cunditat.gᷓ ⁊ in piudiciũ eoꝝ.¶ Itẽ hocipᷣm videt᷑
Aia q;uis bẽat plures potẽtias.tñ qꝛ ille potẽtie in
vna ſbᷣa ſimplici radicant᷑.cũ intenit vna. remittit᷑
altera. pari röne ĩ anget.cuʒ angelꝰ ſollicitat᷑ circa
ea q̃ ſunt vtutis miſtratiue.minuit eiꝰ cõtẽplatio.
⁊ dilectio. angelꝰbeatꝰlocat᷑ in celo empyreo
tãq; iĩ loco ſibi cõgruo ⁊ deputato.j appetit ibi eẽ. ſi
egredit᷑ extra empyreñ.aliquis appetitꝰ erit in eo

incõpletꝰ. videt᷑ ꝙ mifſio ĩ angel ponat incõpletio

nẽ.ſi ̊ angeli bti ſunt i ſtatu oimode ꝑfectõis.videt᷑

& ad deũ.

illũ. Alia etiã rõ cẽ.qꝛ qᷓ;uis vna ſ

DW Heb. ſ. os angeli noĩani debẽt. Et ob id foꝛte apls ait. om̃s c¶Hi ſpũs rmittn,
H Vuus adminiſtratoꝛes e: fi r mittim miſteniu. vel v eur Cbera. hocre⸗
hing oeéss nõ ſingulos oꝛdines ſᷣ de inferioꝛibꝰoꝛdinibꝰ ſin⸗ ſ⸗ Aur e ſpns mit⸗
ulos angelos cõplexus ẽ. Illud vo qͥ˖ Eſaias ait p tunt ad ſuñ officuz.
⸗ verba dyoniſij determinãt dicẽtis. Hhi ſpũs qui mit / aut ad nõ ſuũ.Si ad
Eſa.vſ. tunt᷑ ꝑcipiunt hoꝝ vocabulũ quoꝝ gerüt officiũ. Vñ ſuũ. cum g denoiet a
Dicunt illũ angeluʒ qui miſſus ẽ ad eſaiã.vt mũdaret ſuo:nõ dʒ ſoꝛtiri alis
. tiiincenderet labia ꝓphete fuiſſe de ordine inferioruz. noann amege
1 zHH Seld i dictus ẽ forte de ſeraphin. quia veniebat in⸗ q8 alienu. boc ek
2 Ccengdere ⁊ cõſumere delicta eſaie. mmoꝛdinatii. Be donm 8
j 222ðdN dboc teputatlef anead unn⸗ Pnereraa hcunro
2 dum duplicit eſt. aut ad ſuum ꝑ veritatẽ. qꝛ ad hoc deputat? eſt. aut ad ſuũ ꝑ appꝛopationẽ. ꝛimo mõ ois
e m qui mitik mitcit ad ſuũ cii i ad illud ad q ẽ idoneus. Scdo mõ mittit᷑ ale angelꝰ ad ꝑficiendũ illiꝰ
, voni vſum qð ſibi nõ appꝛopꝛiat᷑ ideo nec ab illo m pᷣmã impoſitionẽ nois denoiat᷑ nihilominus tñ ſoꝛtikt
nomen cõpetens illi dno. vt oſtendat᷑ ad quid mittaeckt. HMõ
D intelligentiã huiꝰ ꝑtis incidit hic qõ cir- ꝙ nullo mõ cõpetat eis mitti. 1 R. vm e abſq; q
. 2 tria. Dꝛima qõ vin boni angeli mittãt᷑. dubio bti angeli ad nos mittunt᷑ a deo. ⁊ ſi de ͥ po
1 Sodo q̃rit᷑ ad quid mittant᷑. Cercio qritur ſint aſſignani plurime rões.vna tñ potiſſima ſumit
i ꝗqliter illud officiũ exequant᷑.Circa pᷣmũ duo qᷓrunt ex lege charitatis.Hec em̃ miſſio ↄcoꝛdat charitati
U„ —DDumo qrit᷑ vta aliqui angeli mittant᷑. Scdᷣo qᷓnit᷑. diuine. et chanitati angelice. ⁊ humane. Chanitati di
4 vtꝝ oẽs mittant᷑. Aueſtio. j. a uine.qꝛ in boc manifeſtat diuina bonitas.qᷓntũ no
Circa quã ſic pcedit᷑ ⁊ oñditur ꝙ angeli mittantur. ſtrã ſalutt᷑ diligat.dũ nobiliſſimos ſpñs qui ei itimæ—
n Zucæ.j.Miſſus ẽ gabꝛiel angelus a deo in ci.⁊c.⁊ in charitate iungunt dirigit et traſmittit ad ꝓcurandã
ſs pluribꝰ alijs ſcpᷣture locis. Se⸗ angelus nomẽ eſt ſalutẽ nr̃am. Et cõpetit etiã charitati angelice. cum
ſ nuncij ⁊ officij ſicut dicit glo.ſuꝑ illud . Qui facit em̃ charitatis ardẽtis ſit maxie deſiderare alioꝝ ſa⸗
2 ãgelos ſuos ſpũs.& ſi vere ⁊ ꝓpꝛie dicunt᷑ angeli.ve lutẽ.obquã etiam dicit dñs ſicut dixit JIſaias. Ecce
d e ⁊ ꝓpꝛie ſunt nũcij. ſi nũcioꝝ ẽ mitti.pʒ ⁊c. ¶ Itẽ ego. dñe mitte me.⁊ angeli poſſint nos iuuare ꝓ eo
. qnto aliquis hʒ maioꝛẽ charitatẽ.tãto ollicitioꝛ eſt Pice⸗ nos ſuo auxilio indigẽ.et malos ãgelos in/
circa eũ quẽ pᷣt iuuare.ſᷣ angeli bñt ꝑfectã charitatẽ deſinent᷑ nos ipu vare.iõ ꝙ ad nos mittant᷑ lex exi.
⸗ pñt nr̃am indigentiã ſubleuare. videt᷑ ꝙ ſint ſol· git charitat ang ice. Cõpetit etiã hoc charitati bi
liati nos adiuuare.ſ hoc nõ faciũt ꝓpꝛia aucte ſᷣ dei. mane.q qm ꝑuula ẽ q́;diu ſumꝰin via. indiget foue-
19 O videt᷑ ꝙ mittãt᷑ a dño. ¶ Itẽ angeli qtũ ad ſtatũ ri. et nutniri.a excitari. ⁊ qm̃ angeli ſunt cõciues ho/
ct dignitatẽ ſunt medij int nos ⁊ deuʒ. viqet᷑ ad minibꝰ. cũ nõ ſiut eis iñcti ꝑ ſititudinẽ nature q̃ exei
n deñ fert petitões nr̃as. ⁊ a deo nob reuelatões refe tat ad amoꝛc opoꝛtuit iungi ꝑ obſequiũ bñficentie.
rant diuinas.s hoc ꝓpꝛiũ nuncioꝝ ẽ.g c. Contra. vñ roõnes ad voc inducte cocedẽde ſunt. ¶¶Ad illud 5
