ꝗq in opponẽdo tacta ſt. ¶ Pꝛopt qð fuit alia poſitõ btitudo.nec affligimur ex expectatiõe ſiẽ nec aie btẽ
in anglis meritũ pᷣceſſit pᷣmiũ.nõ tpe.ſᷣ nã.Et rati· tæ ſce ſtole ꝑceptõe.⁊ adbuc minꝰqꝛ minꝰinclinãt᷑ A.
onẽ hꝰaſſignt.qꝛ gra naliter pᷣcedit glłaʒ.⁊ gra cũ in/ (Ad ill qd obr ꝙ mag pᷣmia reqͥrunt mag meri/

nenit motũ in li. ar. oꝛdinatũ.facit meritoꝛiũ.⁊ pẽſat᷑ ta.dm ꝙ magnitudo meriti nõ ↄſiſtit in ope exteri 46
meritũ ſᷣm quãtitatẽ.nõ pᷣm multitudieʒ opeꝝ.iõ ců oꝛi pꝛincipalr.s interioꝛi. AVñ ſicut dyaꝰmultũ pecca⸗
anglis data ſit ꝑfecta ga. ⁊ li.ar.oĩo ſit coopatũ ge. uit ꝓpter impꝛobã volũtatẽ ⁊ ſi nihil exteriꝰ fecerit.
vr ꝙ in ſua ↄuerſione ſufficiẽter meruer̃t gliicatiõʒ. ſic ecõuerſo multũ meruer̃t angeli boni.Ad illud
Et h poſitio rõnabilioꝛ ẽ ⁊ meliꝰpʒ fundamẽtum.qꝛ qð obᷣr de hoie.dom ; hõ nõ ita cito mouet᷑ vt ãge⸗
menritũ requirit ⁊ fundat᷑ iĩ ꝑfectiõe volũtat.nõ ĩ m lus.iõ tpᷣs meriti bʒ diuturniꝰ.⁊ iõ nõ ẽ ſile.ð H̊ meli
tiplicatõne oꝑatõis.bãc coiter tenẽt moderni octo us patebit infra di.viſjJj.
Diſtinctio.vj.de ruina q̃ ↄſecuta eſt maloꝝ angeloꝝ auerſiomnr.
NVeterea ſciri opꝑtet ⁊c. Supꝛa egit mgr̃ de auerſione ⁊ ↄuerſione angloꝝ in hac pte agit de lapſu ſine
ruina maloꝝ.Et diuidit᷑ qͥ ꝑs in duas. In pꝛima determiat veritatẽ. In ſcdᷣa remouet dubitatõʒ.ibi
Solet ãt qri ⁊c. Pꝛima ꝑs bʒ tres. In pꝛima kinihot Aez cecider̃t. In ſcdᷣa vᷣo vñ ⁊ in quẽ lo
C(Cti cecideft. ibi. Et tante ſuꝑbie. In tercia vᷣo qtr ibi bñt oꝛdinẽ pᷣlationũ.ibi.Et ſiẽ int᷑ bonos ⁊c. Silr ſcda
B pys hʒ tres. In pꝛima mouet qõnem de vnitate loci q;tum ad angłos mioꝛes.Scdo qᷓẽtum ad luci cruz. Ler/
QQae occaſionalr oñdit ofligẽdi modũ int᷑ nos ⁊ nrjm aduerſariũ. Pꝛimũ facit ibi. Solet ãt q̃ri ⁊c. Scom autẽ
ibi.de lucifero. Cerciũ ibi.alijs q̊s qͥ a ſctis ⁊c. Pꝛincipalr igit᷑ in hac diſtinctõne determiat᷑ vñ angeli coꝛrue⸗
runt.⁊ deinde quis locus poſt ruinã.⁊ qͥs oꝛdo in loco ⁊ officio.
. Determinat qui ⁊ quales angeli ceciderũt. à2 Di. v
4/ Reterea ſciri oꝑtet.qm̃ ſiẽ de maioꝛibꝰet mĩoꝛibꝰquidã ꝑſtiterũt.ita l. I
de vtroq; graduſqdaʒ coꝛruerũt. Int qͥs vnꝰfuit oĩbꝰalijs cadẽtiob·
excellẽtioꝛ.nec int ſtãtes aliqs eo fuit dignioꝛ ſic teſtionijs auẽtatuʒ “ð’S .
mMÿſtrat᷑. Ait em̃ iob. Ipᷣe pᷣncipiũ viaꝝ dei.Et ĩ eʒechiele legit᷑. Tu ſignacu⸗ Job. xl.
lũ ſilitudis plenꝰſcia ⁊ ꝑfectõòe.decoꝛꝰi delicijs ꝑadiſi dei fuiſti. Qð greg.ex Eʒechie. x F
ponẽs ait. Quãto i eo ſõtilioꝛ ẽ nã.eo magli illo imago dei ſiliꝰinſinuat᷑ im⸗ vii.
pᷣſſa. Itẽ in eʒechiele legi᷑. Ois lapis pᷣcioſus oꝑimẽtũ eiꝰ.i.oĩs angłs quaſi Eʒechie.xx ⸗
opꝑpimẽtũ eiꝰerat.qꝛ vt dicẽ greg.in alioꝝ ↄpatõne ceter clarioꝛ fuit. vñ voca⸗ viij.
tẽ lucifer ſic teſtat᷑ Eſa.Quò inqᷣt cecidiſti de celo lucifer qͥ mane oꝛiebaris Eſa.xiiij.
⁊c.q ñ vnꝰoꝛdo ſᷣ vnꝰſpũs accipiẽdꝰẽ.qͥ teſte yſið.poſtq; creatꝰẽ eminentiaaz
nature ⁊ ꝓfunditatẽ ſcie ſue pꝑpendẽs ĩ ſuũ creatoꝛẽ ſuꝑbiuit. intantũ ꝙ eti,x
deo ſe eq̃re voluit.⁊ i Eſa.dr.In celũ ↄſcendã.ſuꝑ aſtra dei exaltabo ſoliu,- Eſa.xiiij.
meiũ ⁊ ero ſilis altiſſimo.Silis quidẽ deo eſſe voluit nõ ꝑ imitatiõeʒ. ſed per
equalitatem portenniiie.
= Determinat vnde ⁊ in quẽ locum ceciderũt. pbpb Nan.
Et tante ſuꝑbie merito de celo.i.de empyꝛeo in qͥ cũ alijs fuerat.deiectꝰeſt in . Kutid n
iiſtũ caliginoſum aerẽ cũ om̃ibꝰſue pᷣuitatis ↄſoꝛtibꝰ.Nã vt Joh. ait in Apo⸗ Apoca.xij.
cal.Dꝛaco de celo cadens ſecũ traxit terciam htem ſtellaꝝ.qꝛ lucifer ille aljs
— maioꝛ nõ ſolus cecidit.ſed cum eo alij multi qͥ ei in ma ”
a Eoſh cagentes licia ↄſenſerũt. eoſq; cadentes huicaliginoſi aert ha a 14
bun callginoſigerha bitaculum recepit. Et hoc ad noſtrã pbatõeʒ factit eft lai
itaculuʒ recepit.⁊ HG reLS.OR„νυ⁹nüO. Colluctatõ eſt Eph. vj.
ad nram ꝓbatõez ⁊c. Vt ſit nobis exercitatõnis cã. VUñ apis.Colluctatõ eſt Eph.vj. 3
Contra. videt᷑ ex vͤ nobis aduerſus pᷣncipes ⁊ ꝑtãtes mũdi huiꝰ.⁊ aduer “
að vltimo dici᷑ ꝙ de · ſus rectoꝛes tenebꝛaꝝ ↄtra ſpũalia nequicie.in celeſli⸗· lufrn
beant habitare in ter bus. qꝛ demones q ſunt ſpũales ⁊ nequã.iĩ hoc turbu· nigtiin
Rcam nae n . lento aere nobis ꝓpinqͥ qdð celum apellat᷑ habitãt. wyyf iie
Item dealogo le⸗ 7⁊ dyabolus pꝛinceps aeris diccic. Ecph.ij.
git᷑ ꝙ quedã comedit . —””Ml MG ltge,:.
lactucam ⁊ ſtatim oob „ — 1 ge cini
ſeſſa eſt a dmonio. ibidem ratio reddit᷑.qꝛ dyabolus erat in lactuca quã momoꝛdit. videt᷑ ꝙ ſint in terꝛa. nuſuſthe
I Rꝑ'. dm ꝙ diuina dementia ⁊ puidentia locũ ſequeſtratũ ꝓuidit demonibus ne nimis acriter nos tempta/ i Cheſtnb⸗
rent.nec tñ nimis a nobis longinquum vt poſſent nos exercitare.vñ ꝙ inhabitẽt in caliginoſo loco. hoc diui cen

küfigan

W

1 N

Scetz
Sn

1
4

A
s
I
6

—ð

7

eE
—
—
==

S⸗

Non eſt malis
angelis oↄceſſũ

bitare i celo vł

Math. xxv

—

Nõ em̃ eſt eis ↄceſſuz habitare ĩ celo.qꝛ clarus locꝰeſt

⁊ amenꝰ.nec ĩ terꝛa nobiſcũ ne hoĩes nimis infeſtaꝛẽt.

Sʒ iux? Apli petri doctrinã ĩ epla canonica traditã.in
aere iſto ealiginoſo qᷣ eis qſi carcer vſq; ad tpᷣs iudi⸗

cij deputatꝰc.Tũc ãt detrudẽt᷑ ĩ hbaratꝝ inferni.ſᷣm il⸗
lud te maledicti ĩ ignẽ eternũ ꝗͥ ꝑatꝰẽ dya.⁊ an.ei⸗.
Determiat qualiter ibi hñt oꝛdinẽ pᷣlationũ. c
5tſic int bonos anglos alij alijs pᷣſunt.ita ⁊ inter ma

los alij alijs plati ſt. alij alijs ſpiecti qdiu durat muũ⸗
dus.angli anglis.demões demõibꝰ.hoĩes hoĩbep̃ſt.

Sʒ ĩ futuro oĩs euacuabit᷑ platõ.vt docet aplus.hñt

ch m modũ ſcie maio vł mioꝛis pᷣlatões alias maio
res vel mĩoꝛes.Quidã em̃ vni ꝓuicie.alij vni hoĩ.ali

q vni vicio pᷣſt. Uñ dr ſps ſupbie.ſps luxurie.⁊ hmõi.
qꝛ de illo vicio maxie pᷣt hoĩes tẽptare a qͥ noĩat᷑. In⸗
de etiã ẽ ꝙ nomĩe demõis diuitie vocãt᷑ ſcd mãmona.

Eſt em mamon nomẽ demõis. qͥ noie vocant᷑ diuitie
Fnm ſyꝛam linguaʒ.Hoc ãt nõ ideo ẽ ꝙ dyabolain ptãů⸗
te habeat dare vel auferꝛe diuitias cui velit.ſed qꝛ eis
vytit᷑ ad hoim temptatiõeʒ ⁊ deceptõnem.

— „ „ —

ouet qõeʒ de vnitate loci q;tũ ad angłos minoꝛes
An ſcʒ oms demones minoꝛes ſint in hoc aere caligi/
noſo. an aliqui ſint in inreeno. 99
(Solet at qri vtꝝ om̃s ĩ iſto aere caligioſo ſint.an aliq
iaz ſint ĩ inferno.να inferno qͥtidie deſcẽdãt aliqͥ de/
monũ veriſile ẽ.qꝛ aĩas illuc cruciãdas deducũt.et ꝙ

—

—

üllic aliqͥ ſꝑ ſint alternat foꝛte vicibꝰ. ñ ꝓcul ẽ a vo. qͥ il

lic alas detinẽt atʒ cuciat. at aie malor illic deſcẽ
Aãt otʒ illic punidt.ex eo ↄſtat ꝙ xpᷣ ad ĩferos deſci⸗
ciñũ atteſtans clarita/

Qdebãt. mIto mag iniuſti.: ſic tradit auẽtas cuʒ iuſtos

SS qurit inids ibi fliqt. momoꝛdit ei ĩfernũ ñ abſoꝛbuit.
(Ae ouet qõeʒ q;tum ad lucifeꝝ.an ſit ligatus ĩ infer⸗
—„eNozzz,⸗. N

—

Zucifer modo
non bʒ ptätem
qug bebit tepe
antixbi. c

*

—

E(Me lucifero at quid opinat᷑ ꝙ ibi religatꝰſit ⁊ ad noſ
Apoca. xx.· lẽptados nũc acceſſũ ñ hẽat.qꝛ i Apoc.legit᷑. Cũ ↄ9ſũd
emagti fuerit mille ani. ſoluet ſathanas de carcere ſuo ?
EEegiet ⁊? ſeducet geẽtes. qð erit nouiſſimo tꝑe antixpᷣi.qũ
eeeenrit tanta tribulatio. vt eciã ſi fieri pᷣt moueant᷑ electi.
Auẽ ibi religatũ dicũt ab eo tꝑe qͥ tẽptauit xpᷣm ĩ de⸗

0

Hoiem temptaſſe ⁊ viciſſe.⁊ ſcðᷣo deũ.vᷣ ab eo victum
elſſe.?⁊ ideo in inferno religatũ.Alij aũt putãt exqͥ ceci⸗
ie per ini magnitudine illic fuiſſe dimerſuuz.
Sůʒ ſiue ĩ infernũ dimerſus ſit ſiue ñ.credibile ẽ eũñ
hfe ptqteʒ accedẽdi ad nos quã hẽbit ĩ tꝑe antixpi.in
qà frauduleter ac violeter oꝑabit᷑. ⁊ iõ foꝛte dr tũc ſol⸗
uendꝰ.q; tũc dabit᷑ ei ptãs a deo temptandi homies

. ne ſententie eſt. p vo

ad nos veniãt hoc ꝑ⸗
miſſionis ẽ. Vñ cum
triplex ſit aen interſti
cin.ſi querat᷑ in q̃ ꝑte

ſunt. ꝓbabile vid
ſint i medio vbi ẽtur⸗

bulẽtia ⁊ vexatõ ⁊ va
rietas impᷣſnonum.
hinc ẽ ꝙ freqnter cõ⸗
mouẽét vẽtos cet tẽpe/

ſtates.

b(Aere iſto caligio/2

ſo qui eis q̃ſi car. ⁊c.

Cotra. vẽ ꝙ nullo mõ
ſit carcer. qꝛ diſcurꝛũt
q̊ volũt.⁊ iterũ ſpũa/

les ſunt.̊ nec phibẽ/
tur nec detinent᷑ coꝛ/
poꝛe. Item vent? nõ
pot ↄmouere nec con

turbare radiũ.g mul⸗

to foꝛtiꝰ nec ſpirituzʒ.

Item cũ nõ habeant
viſum coꝛꝑaleʒ. vẽ qꝙ;

nullꝰlocus ſit eis cali

ginoſus.nec puniꝛi vi

dent᷑ tenebris coꝛpa/

libus. Re.doᷣm ſic
cx quadaʒ cõgruitate
celũ empyꝛeũ eſt an/

gelis ſanci loc? ↄueni
ens ⁊ aptus.tũ ex lu/
cc.tũ ex ſpacioſitate.

ita recte põt dici pala

ti et tranquillitati et

ampliatõni charitat᷑.

ſicp oppoſitũ aer ille
caliginoſus carcer ẽ.
qꝛ paruus ⁊ artꝰ⁊ ob

curus. nõ obſcurita⸗

te qꝗᷓ obſcuret. vel arti
tugdine ꝗᷓ anguſtet. H
potius ꝗᷓ atteſtat᷑ mẽæ

tis artitudini.⁊ frigo⸗

er 4ebrannkpmi de⸗ Hiiniquitatis. 2 como
ſerto vel iĩ paſſione ? yict'fuit ab eo. Ipm putãt pmũ none

recte carcer dicit᷑.⁊ ſi

proꝛalis locat ſpiritꝰ.
glio mõ coꝛꝑpa. ita et

etiam alio mõ incar

cerat. ſic patent ob/
ec4gs—

qi bomines quã mõ nõ habet. Contra. Job. xlj. nõ eſt ptãs ſuꝑ ter:ã que põt ei comꝑari. ſi vires eius exce
dunt noſtras. poti? videt᷑ ꝙ der debebat nobis augere poſſe q; demonibꝰ. aut videt᷑ iniuſte agere et inequali/
ter dum exponit debilem foꝛti. ⁊ foꝛtificat foꝛtem ↄtra debilem. Re. dvᷣm ꝙ ptãs illa de qua loquit᷑ Yobẽ po
teſtas virtutis naturalis. nõ eſt ptãs temptandi. nam ptãs temptandi bilis eſt niſi foꝛtificet p oſenſuz te⸗
ptati. Debilis em eſt hoſtis qui nõ vincit niſi volentẽ.quia tñ ꝓpter noſtrã ocupiſcentiã ⁊ ignoꝛantiã multi/
plicit᷑ nos decipit et allicit. iõ foꝛtis eſt. ⁊ adeo ꝙ pauci eẽnt qui nõ vincerent᷑ niſi de aſtuciã eiꝰ ⁊ fallaciã re/
paꝛimeret ⁊ reſtringeret.qus in fine iuſto iudicio ꝑmittit dilatari.⁊ ideo ptãtem temptandi vicit gare no con⸗

S =

—
—

—=

„

ferendo nouam potẽ quaʒ modo nõ habet,
tiam. ſed ſinendo ip/ 1 ſidit occaſionali
ſam oꝑari ſᷣm iuſtam aquerſariũ.ꝙ den
potentiam ⁊ aſtucia,ʒ

quam iam habet. „ En

4d ¶ Mec vltra fas ſit
⁊c.innuit magiſter ꝙ
nõ eſt fas vlli ſpiritui
qui victus eſt impu/
gnare aliquem.Con/
tra. ꝓbabiliter credit᷑
q; dyabolus magnus
qui temptauit adam
temptauit xpᷣm. et oĩ
modo eſt victus.g vi
det᷑ ꝙ nunqꝙ; ammo/
do temptet.qð eſt co⸗
tra tex.Apoca. Item
ſi hoc eſt verum.

—,—,,

.

occaſionaliter modũ ofligendi inter nos e
dqduerſariũ.ꝙ demones ſemel victi a ſanctis nõ ace
dunt amplius ad alos. f—

f

ptãs alios temptãdi videt᷑ adimi. Vñ oꝛigenes. Pu⸗
to inquit ſane qꝛ ſancti repugnãtes aduerſus iſtos in /
centoꝛes ⁊ vincentes minuat exercitũ demonũ.vel vt
q plurimos eoꝝ interimãtꝰnec vltra phas ſit illi ſpiri dè
impugnare iteru alii hoĩem. Hoc aüt putant quidaʒ
ſupbia aliquẽ virũ ſanctũ temptat.⁊ vincit᷑ vlterius

videt exercitus demonũ adeo diminutus in fine q; temptare nõ poſſit boc aũt falſum ett.

cum foꝛtius temptet in fine.Rꝰ,dᷣm ꝙ circa hoc difficile eſt veritatem determinare. ꝙ aũt fiat diminutio in
eodem exercitu demonũ nõ videtur impꝛobabile.cum ita videamus ↄtingere ᷣm legem belli. vt qui ſuperat
amoueat᷑ a bello.quantuʒ tamen ⁊ qñ difficile eſt determinare.vñ quicqd dicat Oꝛigenes. melius eſt dubita

re. qꝙ;ᷓ ſuꝑ hoc aliquid diffinire.

derũt. Secundũ eſt in quid ceciderũt. Zerciũ eſt de

oꝛdine ſiue platone eoꝝ poſt caſum. ¶ Circa pꝛimũ
duo querunt᷑. Pꝛimo de q̃ oꝛdine fuit lucifer. Secũ⸗/

do de qᷓ oꝛdine lapſi ſunt minoꝛes angcli. . .

¶ De quo oꝛdine fuerit lucifer. Et ꝙ fuerit ð ſupꝛemo

poc oſtendit᷑ Job.xi. Ipſe eſt pꝛincipiũ viaꝝ dei.ſed

nõ oꝛdine nature.S fuit pᷣcellens inter creaturas co
tem Greg.xxxij. moꝛal. rapbin in
angelꝰ aũt licet a ſua ↄditõne babuerit plenitudines
ſcie.nõ tamen habuit incendiũ chaꝛitatis.hinc eſt
dicit᷑ cherub.nõ ſerapb.⁊ hoc nõ ideo qꝛ eſſet de oꝛ/

teras. ⁊ inter angelos.

tractans illud Ezech. Tu cherub extent? ptegens
⁊c.Quia compatiõʒ claritatis ſue.ceteroꝝ claritat

obumbꝛaſſe credit᷑.et ideo ipſe extentꝰ⁊ ꝓtegens ꝑ/

bibet᷑ loquit᷑ lucifero. ac. Et ibidẽ iterũ.d ceten· dine cherubin.ſed qꝛ habebat babitũ illi oꝛdini ↄue/
nientem. nõ ſic habitũ ↄuenientẽ oꝛdini ſeraphin q;

agminibꝰ angeloꝝ pᷣlatus.coꝝ claritatem tranſcen⸗

ↄdita.huic tñ nec pᷣlata ſunt nec coequata.

ratõne. Qucifer appetijt omibus pᷣeſſe et credidit ſe
f. oſſe obtinere vt nulli ſubeſſet. ſed hoc nõ eſt pbabi
le niſi vidiſſet ſe oms pᷣcellere. fuit de ſumo oꝛdi/
ne. ¶ Item petin eius maximuʒz fut inter pctã om ·
niũ angeloꝝ.imo omniũ creaturaꝝ.ſed tanto mag?ꝭ

eſt vicin quãto in nobilioꝛi natura.g ſi maximũ pec

rum. Zu cherub. ſicut exponit Grego.ſed ſupᷣm? oꝛ
do nõ eſt oꝛdo cherubin ſed ſeraphin ſicut vult dyo
Item Dañm̃. ij.

miſius. nõ fuit de ſumo oꝛdine.

7

li.iiij.c. ex his angelicis vᷣtutibꝰq̃ perant terꝛeſtri oꝛ

dini.i.eius qͥ circa terꝛena eſt oꝛdinis.⁊ cui terꝛe cu-

ſtodia a deo ↄmiſſa erat.li.ar.ſui electõne auerſus ẽ.

Slucifer ſjm Dañm̃.fuit in infimo oꝛdine.¶ Itez ra
tione vẽ. Quia ſi ipſe fuit ſumus. magl fuit deifoꝛ
mis.ꝙ magis ad peccatũ ihabilis. nõ peccauit. aut
ſi pecauit.nõ ita pfunqe ſicut alij vt videt. ¶rem

Dintelligentiam eoꝝ que in bac ꝑte dicunt
8 dte lapſu angeloꝛum tnia incidũt querenda.
DPꝛimũ eſt de quo oꝛdinc vel dignitate ceci

re terꝛeno miniſterio. ¶¶ Sʒ im in ange
lo effet vis ↄtemplatiua.qᷓre mag ꝑ adminiſtratiuã
nũ pec eum deſcribit. Et dᷣm ꝙ vis ↄtemplatiua attendit᷑ S
catũ habuit omniũ alioꝝ.S qᷓtum ad naturã ceteris in ↄpatõne ad ſuperiꝰ.ſᷣ adminiſtratiua in ↄꝑatone
aioꝛ fuit. ¶ Sʒ otra Ezcch. xxviij. dicit ad lucife· ad inferiꝰ.⁊ am̃ angelus ſumpſit occaſione pec
di ↄſiderando ſuã pᷣſidentiã reſpectu inferioꝛũ.

bilis ad peccandũ.ddm q verũ eſt. attn voluntas in
omibꝰ anglis libera erat ⁊ vtibilis.⁊ iõ ſine omi ꝓni
tate poterat volcbat incinari. cbinc eſt g ille ge

ſiſupꝛem? inter om̃s angelos. & inter omes creatu⸗
ras nobilioꝛ. S mag
nia qᷓ fecit.S cum

s a deo dilectus qui diligit om⸗
cillimũ fuit dñm ipᷣm ſeruare.nõ

viget᷑ ꝓbabile ꝙ ipᷣm ꝑmiſerit ruere. ¶ BR. dom ꝙ

ſicut teſtant᷑ auctes ſacre ſcripture ⁊ ſanctoꝛuʒ.luci⸗-

fer valde excellens fuit. ⁊ ſi ſtetiſſ.in ſupᷣmo oꝛdine
collocat?ꝰ fuiſſet. cũ ad hoc baberet idoneitateʒ ex ꝑ⸗
te nature.Sicut em̃ patebit infra diſtinctio oꝛdinuʒ
oſummata venit ex ꝑte gratie.ſed diſpoſitio ex par/
te nature.vnde ↄcedende ſunt ratõnes ad hoc indu

cte. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝗ dicit᷑ cherub. dom ꝙ ſe o
raphin interpꝛetat᷑ incendiũ.⁊ hoc eſt ꝑ charitateʒ.

dine cherubin.ſed qꝛ habebat habitũ illi oꝛdini ↄue⸗

dſt. ⁊ eo; compatone? clarioꝛ fuit. Et iterũ in codey. uis ad illũ eẽt pᷣpatꝰ.¶ Ad illꝭ ad obr q; perat ter/7
Illa ſupnanꝝ virtutũ pcere altitudinis agmina in le r
ticie eterne viriditate plantata. q;uis excelſa fuerſit miſtratiuaʒ. qꝛ ceten
¶ Item miiſterij.⁊ qꝛ actꝰminiſterij oibꝰ aliquo mõ ↄpetit ex
natura. ſicut infra patebit.qꝛ om̃s ſunt adminiſtra/

tri oꝛdini. vm ꝙ Dama. H dicit q;tũ ad vim ad.
ratiuaʒ.qꝛ ceteri ei erant ſubiecti qtum ad actũ

toꝛij ſpus.ideo ex boc nõ babet᷑ ꝙ angelꝰfuerit de oꝛ

dine infimo. imo potuit etiã eſſe de ſupꝛemo ⁊ p̃ſide

Sʒ tunc eſt qõ cum in ange

eccan⸗

ad inferiꝰ. ⁊ qm angelus ſumpſit occaſionẽ 4

7 2

Em illa vim eñ deſcribit. Añ aug. dicit ꝙ cõſideratio
angeli in peccãdo fuit ↄtrario mõ ↄſideratõni cẽtu-
rionis qͥ dixit Mathᷣ.viij. Ego ſum hõ ſub ptate cõ
ſtitutus ⁊ bñs ſub me mi.Angls ecõtrario pmo ↄſi-

derauit milites ? miſtros ſibi ſubditos. iõ eleuatus

illud qð obijcit᷑. qꝙ min? erat ba g

eſt in ſuꝑbiaʒ. dbheit. qen a
n. v ᷣm e verũ eſt. attñ voluntas in

2

—

lomnfimnnt
iroboiely
uinnßi
ſantntati o
enatdsnob
tnnckrſne
feuligton⸗
ſimktpi⸗
ncreq
ſfitainutang
Gueiwi⸗
bgicrignid
tabegee
rlcrimun

(Luctoii
EPrjadiripi

ſatddl
Nigonrioncl
letiiffeisr
äiinge
ittiui
Aitnigwuln
Cgecinospont⸗
roriſpus
chenrobſe
ſalengitbuen
ſonſyigren
Geme⸗
lbirpfdi
lgor eiin
holgeyr⸗
nixanond
Peglinpinlic
ſpulemmi
igiilitri
Miſtnſinr
glikefie
Endhpſinde
Nigtſnncnte
gegdeiſn

Ligng

beüfling

uir Drünen
ddcl.iſi

1 Roügckd

insc
ecnsgigtn

tdiinintd

an Ag
rezone
Kricront
bannauma,
maiinun
arlna⸗
minsudhen
ütan ect

eck oneon

nmtgont,
cnitnshut
cgdtnn
Mii ionnic
galt
nfnain
lcorigpe
ink aunnt

ſet nob ſemẽ.q̃ſi ſodoma fuiſſemꝰ.¶

12 here ꝙ de oibꝰoꝛdibꝰaliqͥ ruerit. aliqͥ ſteterint

nius peccauit. vñ ad pctm̃ nõ neceſſario Zcurꝛit p/⸗

nitas ſ vertibilitas.nec pctm̃ intendit᷑ ex ꝓnitate.pDõ

maglex nature ⁊ tonoꝝ dignitate ⁊ ↄuerſionis ꝓfũ/⸗
ditate.Et qꝛ altioꝛ erat.iõ cecidit ꝓfundiꝰ.Et qꝛ foꝛ
tioꝛ.iõ ad malus ſe ↄuertit foꝛtiꝰ⁊ inſeꝑabiliꝰ.

120 illud qð obr vltio ꝙ vr incredibile ꝙ deꝰnobiliſfimã

creaturã ſuam ſic pire dimittẽt.dðᷣm q mira in h̊ dei
iuſticia oñdit᷑.qᷓ tatã pᷣuat iuſticiã vt oꝛdinẽ inſtitu/

„

tũ nlto mõ infringat.tãtũ pctm̃ odit.vt ꝓpt᷑ pctm̃ q̊s
11 chariſſimos reputauit abijciat. Añ credo ꝙ taʒ ſpe/
ctãdũ mõſtrũ diuie ſeucritat in angio nobiliſſimo ?
pꝛꝛimo hoie q̊ꝝ vtrũq; ꝓpꝛijs manibꝰplaſmauit ⁊ de/

coꝛauit de nob infirmis pᷣpoſuit ⁊ oſtendit.vt addi/
ſcamꝰquãtũ de odit pctm̃.⁊ maxie ſuꝑbiã.ꝙ ꝓ vno
motu coꝛdis nobiliſſima creatura oim creaturarum
eternalr ⁊ ſine ſpe venie ẽ dãnata.⁊ ꝓ vno eſu pomi
⁊ ipᷣe adã ⁊ tota poſteritas vſq; ad finẽ mdi.ẽ moꝛta
litati ⁊ mitiplici penalitati ſubiecta.⁊ niſi dñs reliqͥſ
his efficaciſ
ſimũ relinquit᷑ argumẽtũ. ꝙ hoꝛrendũ eſt inciderei
manꝰdei viuẽt ſi em̃ deꝰnõ peꝑcit nobiliſſimo ange

lo ſupbienti. quid erit de viliſſimo cinere 2 abicctiſi

⁊ cilicio.ĩmo in ipſo ſterquilino.
NQueſtio.ij.

mo in altuz ſe extollenti. cum iacere debeat in cinere

Eo ã oꝛdine lapſi ſunt mioꝛcs angeli Et de obus

vi. Hug. Oe q̃libet oꝛdinc aliqͥ ceciderunt. ¶ Item

greg. dicit in omeł. penthecoſtes.ꝙ ad oẽs angeloꝛũ

oꝛdies aliq hoies aſumunt᷑.ſ hᷣ nõ crit niſi ad rſtau
randũ ruinã angłoꝝ. de q̃libet aliqͥ coꝛruer̃t.¶ Itẽ

ꝓbatũ eſt ꝙ lucifer fuit de ſupᷣmo oꝛdie.& ſi de illo ce

ciderũt. vẽ multo foꝛtiꝰde alijs. ¶ Item oẽs ange
loꝝ oꝛdines ꝓcurãt hoim ſalutẽ.vñ oms ſunt admi/

niſtratoꝛij ſpũs ⁊c̃.Sᷓ vẽ ꝙ oibꝰoꝛdinibꝰſuo mõ hoĩeſ/
recõpẽſant obſequiũ.vt nutriat᷑ charitai ſolatiũ.ſed
ſicut angli ſubueniũt hoib? miſtrãdo.ita hoĩes ange
lis eoꝝ lapſuʒ repando. qͥlibet oꝛdo habuit ruinꝗᷓ.

¶¶Sʒ ꝓtra.ij.pe.ij:de vanglis peccantibꝰnõ pepcit.
oẽs labẽtes ſt᷑ de iſmo oꝛdie.qꝛ ifim oꝛdo elſel do
angloꝝ ve infer patebit. Itẽ apls vocat demões
Eph.vl. pᷣncipat? ⁊ ptãtes.⁊ diuerſa noia angloꝝ di
cunt᷑ de demonib? pᷣter ſeraphi ⁊ thꝛonos.j vi ꝙ de
his oꝛdinibꝰnulli cecidefrt. aut ſi ceciderũt.cũ ñ poſ-
ſit ꝓbari ꝑ ſcripturã.nullo mõ ẽaſſerendũ. ¶ It
angti eiuſdẽ oꝛdis ſunt ſilioꝛes ĩ nã. ſ qͥ ſunt ſilioꝛes
in nꝗ. ſiſioꝛes ſunt in affectibꝰ.qꝛ om̃e aial ad ſibi ſuũe
copulabit᷑.⁊ qͥ ſilioꝛes ſunt in affectibꝰ. ſilioꝛes ſunt
In moꝛibꝰ.ſilioꝛes ſunt in bonitate ⁊ malicia.g pba/

biliꝰ v ponere ꝙ ſi de aliqͥ oꝛdine eteft aliqͥ. ꝙ om̃s

„

pↄñs.⁊ ſi rueft aliqͥ q; om̃s de illo oꝛdie. § nõ 6Kpo

—

t T accipiũt ex ſeptura. de om̃i

dom ꝙ m ꝙ ſcti di

bus aliq lapſi ſunt.⁊ B expᷣſſe dicit Hugo.⁊ rõ pꝑſua

det.Cũ eĩ de ſuᷣmo oꝛdie aliqͥ auulſi ſint vt lucifer.

15 credendũ eſt ꝙ oõs ſentiert aliquã ruinã. ¶ Ad ilis

að obr ꝙ oẽs dicunt᷑ angki. vom ꝙ anglus m qd
eſt nomẽ officij qd ẽ mitti.⁊ cõe eſt oim vt patebit. j.

appꝛopꝛiat᷑ tñ inferioꝛi oꝛdini de qͥ freqᷓntiꝰmittun
gl Au cto b. perra galiter loq̃ns ↄpᷣbẽcdit om̃es.
14 Adil

dillud q; obijcit᷑ ſcpᷣtura nõ nuerat oĩa noia

m ꝙ icut inn
cxa ſunt malo.ita in boni

—

fundioꝛ quãto gradꝰ excelſioꝛ.g ſi cecider̃t de loco al

buiꝰ.demõſtrat aerẽ materialẽ. gᷓ ptãs d

xpm. vt dicit᷑ Mat

monibus. tum q;tum ad ſtatum peccati.tum qꝙᷓtum
ad ſtatum eyercitij ſiue belli. Aer em̃ caliginoſus p/

cut in malis quedã ſunt qᷓ mox noiata vdn
ka ſunt! qdam ſunt qᷓ mox noiata ti. Añ ſicut aliqbꝰviris ſetis oñſum eſt freqnt᷑ circa
Ziucta ſunt bono. vt ſeraphi.qꝛ dicit charitat incen/
di.⁊ thꝛoni qꝛ diẽ ſedẽ vbi duis rcqᷣeicit ad iudican

x75,

dũ.2 iõ noĩa boꝝ oꝛdinũ demonibꝰnoſt attribuunk.

q;uis ipſi ex nã diſpoſiti eſſent ad bos oꝛdines ſicut
ad alios.tñ alioꝝ noia tenẽt.qꝛ coia ſũt bonis ⁊ ma⸗

lis. vt pꝛincipat?⁊ ptãtes. Ad ill qdð obr de amo/

re ſilitudis.dᷣm q ill locũ hʒ in amoꝛe nali.i amo/

re vᷣo electiuo vbi qͥs fert᷑ ſm dñium volũtatis.non

bʒ veritatẽ. nam medea occidit filiũ/ plꝰodit hõ bo

minẽ q́; ſerpentẽ frequẽter. ⁊ maioꝛ eſt diſcoꝛdia vo/
luntatũ.⁊ qꝛ lapſus ⁊ ſtatꝰfuit pᷣm volũtatẽ electiuã
noõ naturalẽ.ideo nõ hʒ hic locum.
Onſeqnter q̃rit᷑ q;tum ad lapſuʒ in qͥd cecide
. runt. Pꝛimo vtrũ cecider̃t in infernũ q;tuʒ ad
locũ. Sedo vtrũ in infernale ſuppliciium.
ti

tiſſimo.vt de empyꝛco.vꝛ ꝙ detruſi ſunt in locum in
ocus mũdiſſimꝰ⁊ lucidiſſi⸗
mus ſicut empyꝛeũ. a ↄtrarijs demonibꝰ imũdis ⁊
obtenebꝛat/ debet᷑ locus tenebꝛoſiſſimꝰ ⁊ imũdus.ſᷣ
iſte locꝰeſt infimꝰ⁊ ſubterꝛaneꝰqui dñ infernꝰ. ⁊c.
¶ Nem hoies mali pꝰmoꝛtẽ ſtatim deſcendũt ad ĩ/
fernũ.ſicut Job.xxj.ducũt i bonis di.ſu.⁊ in pũct.ad

infer. deſ. cñ B ſit ang caſus qdð hoibꝰmoꝛs. ſta
tim cecider̃t iĩ locũ infernalẽ. Si tu dicas ꝙ ſunt reli
cti extra infernũ ad nr̃am exercitatõnez. Contra.bõ

de ſe ꝓnꝰeſt ſufficiẽter ad malũ.⁊ ſat põt exercitari a

paſſionibꝰ carnis.g̊ vident᷑ ſupfluere exercitationes

demonũ.⁊ ſi de hoc ꝑmittit.v imiſericoꝛdit agere.
¶Contra. Eph.ij. Ambulet ſᷣm pꝛincipẽ ptãtẽ aerł

me eſt in hoc aereę.ſ vbi eſt ptãs eiꝰ.⁊ ſuba.̊ 27.
¶ Item Mas eſt ga dos tenptac temptauit
th.iiij.de nobis aũt nõ tim̃ ſcriptu

15

erũt in locũ infernalẽ vr. qꝛ caſus tanto ꝓ⸗/⸗

ſimũ.⁊ ita in infernũ. Ree angelis ſctis ꝓpter mũu/
diciaʒ ⁊ lucẽ ſapie debe

oli maxi

ra docet.ſed etiam exꝑientia. ̊ cum angls ibi ſit vbi

oꝑatur. ⁊ circa nos oꝑatur.g ⁊c. ¶ Item in inferno
nulla eſt oino redemptio.vñ qui deſcendũt in infer/

num nunq; aſcendũt. ſi demones deiecti eſſent ĩ in-

ferno.nunꝙᷓ poſſent ad nos venire.ſed veniũt. ergo
in infernũ nunꝙᷓ deſcenderũt. N. dm ꝙ ſicut pa

tet ex ſcripturis.locus demonũ poſt lapſum vſq; ad

diem iudicij nõ eſt locus ſubtenaneus quem voca/

mus infernum. ſed aer caliginoſus in qͥ generalit᷑ de⸗
monum multitudo inhabitat. vtrũ aũt aliqui detru/
ſi ſint in infernum hoc ego neſcio. nec inuenio a ſan/
ctis determinatũ. Hoc aũt bene credo ꝙ aliqui de/

16

ſcendunt ad toꝛquẽdas animas ᷣm ꝙ inter ſe babẽt

putata maledictõnis officia. Matio ant quare
hoc aere ſunt ẽ ꝓpter huma num exercitiũ. Sicut em̃
dicit Augu.nunq; deus quos pᷣſciebat futuros ma⸗

los eos feciſſet. niſi pariter noſſet quibus bonoꝛum
vſibus eos accõmodaret. AUñ diuina diſpoſitio hboc

exigit.vt etiam de pᷣugricantibus angelis obſequiuʒ

quodãmodo electoꝛũ trahat ⁊ eliciat.ſcit enim bene

27

vti aonñgꝛais voluntatibus.⁊ ideo non eos de/

ernum. ſed locum dedit aptum ipſis de/

pter caligineʒ conuenit tenebꝛoſitati culpe.ſed pꝛo/
pter nobilitatẽ ⁊ ſubtilitatẽ ↄuenit anglice velocita
dillð qd obr ꝙ; de altiſfi

nos volitãt vt muſce. Ad illð qd obr ꝙ de altifi
mo in ꝓfundiſſimũ.dom ꝙ verũ ocluqẽt ſi amd .

17

„7
.

retributum qð meruerũt.ſ dñs nõ ſtatim retribuit. cumfert ardoꝛẽ in qualicũqʒ loco ponat᷑. Sʒ qm̃ illᷣ ed,
ſed ſimul cũ hominibꝰeos illuc expectat ꝓijcere.q̊s eſt difficile ſuſtinere ꝙ demones bẽant coꝛꝑa inſepa uitn ſis
18 ipſi ſua ꝑuerſitate inducunt peccare. Ad illud q briliter vnita ſicut infra meliꝰpatebit. ⁊ pterea nõ v⸗ mgie di
obijcit᷑ ꝙ angelis beatis loc?debet᷑ altiſſimꝰ.dðᷣm q gent᷑ acriter puniri.tũ ex verbis euangelij. tũ etiã ꝙ ii 3
qᷓuis ſit eis deditꝰ.nõ tñ ibi ſunt ſempꝑ.ſ et circa nos intenti ſunt mala facẽ.et mala multa multiplicare. ſſit i
ad explendũ ſuũ miniſteriũ. Siliter dico ꝙ qᷓuis lo Igeo alioꝝ poſitio eſt ꝙ demonibus differtur pens nchun uin
cus infimꝰ⁊ viliſſimꝰſit demonibꝰ deditꝰ.tñ eis di=/᷑ ignis vſqʒ pꝛiudiciũ.tũ vt eoꝝ exercitiũ nõ obmitta nitien 4
19 fert ꝓpter nr̃jm exercitiũ.¶¶ Ad illud qd obijcit᷑ ð hbo tur.tũ etiã vt diuina miſcdia ondat᷑ qᷓ ſuſtinet vaſa gunin
minibꝰmalis pꝰ moꝛtẽ ⁊c.dᷣm ꝙ non eſt ſilłe oino. S apta ire in interitũ vſq; ĩ diẽ q̊ retribuet oibꝰpᷣm fru/⸗ ſimn u
ſolũ q̃ ad ſtatũ impnie.nõ qͥ ad ſtatũ demeriti vel ex ctum adinuentionũ ſuaꝝ.Que baꝝ poſitionũ ſit iimuloaii
ercitij ſicut infra meliꝰpatebit.aia em̃ nõ eſt deputa- nor neſcio.hec tamen qꝗ̃ vltimo data eſt videt᷑ pba⸗ ihiüffhu
⁊0 ta ad miſtrandũ ſicut angts. Ad illud qð obijcit᷑ bilioꝛ. Ad illud gᷓ qð obijcit᷑ de glo.pʒ rñſio ſi aſpi ⁊ 2 Pküinggzben
vltimo qꝙ; deꝰmiſericoꝛditer agit cũ hoie.dm ꝙ; nõ. ciant᷑ ſequẽtia.q; nõ intelligit de flama ignis mãlis. . tie eit
immo miſcdia ſuꝑexaltat iudiciũ.qꝛ cõtra fomitem Tinns vicioꝝ.ſcʒ ire.inuidie.quibꝰetiã toꝛq̃nt᷑. rq lugen
dat ſcintillã oſcie.ↄtra demones dat bonũ angeluz. ¶ Ad illud qð obijcit de angelis bonis.dom ꝙ; non 23 pnmätoee
⁊ ſupꝛa h̊ dat ſuã grazʒ ⁊ ſpm̃ſctm̃ ſuũ qui vincit oẽ eſt ſile.qꝛ deꝰ ꝓnioꝛ ẽ ad miſerandũ ꝙᷓ ad punienduʒ inininmgn
ptãtem.qꝛ neqʒ moꝛs.neq; vita.neq; pꝛincipatꝰ.ne Pꝛeterea.miſterium angloꝝ nõ impecdit᷑ ex glia ſed nonttni,
qʒ ptãtes pñt ſeꝑare a charitate dei.vñ illð amoꝛ eſt expedit᷑ ſ̊ pena oĩno retraberet malos ab cxercitan neluſtitut⸗
adiutoꝛiũ pᷣualens omibꝰ.et oia vincẽs.pꝛopter hoc do. Ad ulud qð obr de dãnat oibꝰ. dᷣm q nõ eſt 24 grüm ent
vt hẽat exercitiũ.qꝛ virtꝰ i infirmitate ꝑfici᷑.dat deꝰ ſilę.qꝛ dãnati ſunt et᷑ ſtatũ demeriti.⁊ iõ nõ optet ꝙ; Pchaͤezde
ſuis ſanctis angelũ ſathane qui eos colaphiʒet.ſicut differat᷑ ſuppliciũ.nõ ſic demones.qꝛ demerent᷑ vt.j. punt ocedend
colaphizauit paulDum. melius patebit.¶ Acl illud qꝗð obijcit᷑ de auerſione. 25 sortohſte
¶Queſtio.iij. „D dðm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ viſio dei nõ põt ſtare cuʒ culpa. (Ackon
trum ceciderũt in infernale ſuppliciũ.vtrũ ſcʒ cru vnde inſeꝑabilis pena a culpa eſt viſionis carentia. triitungn
cient᷑ vbicũq; ſunt.Et ꝙ ſic.ſuꝑ illud Jaco.iiij. inſfla nõ ſic eſt de pena afflictiua. chef ben
. mata a gehẽna. Gloſa.gehẽna eſt dyaꝰ ꝓpter quẽ fa ¶ SOnſeũnter tercio loco querit᷑ qualiter demo/ pnt tire
cta eſt. Sicut em̃ gehẽna ſp ardet.ſic dyaꝰ vbicunq; nes ſint pꝰlapſuʒ oꝛdinati. Et querunt᷑ circa h cſng cä
ſit.vel in aere.vel ſub terꝛa.ſꝑp ſunt ſecũ toꝛmẽta fla/ duo.pꝛimo q̃rit᷑ vtrũ inter eos ſit oꝛdinũ diſtinctio. liiciiniiae
maꝝ. ¶ Item h̊ videt᷑ ratõne ꝑ ſimile. Angli ↄuerſi ſcdo vtrũ inter malos anglos ſit pᷣlattio. oartiotsden
q́;uis nõ ſint a miſterio abſoluti.tñ in ipo miniſterio ¶ Queſtioo. T Vboltuldia
bñt pᷣmiũ ſue ↄuerſionis.ſcʒ btãm viſionẽ. pari ra ¶ Atrum inter eos ſit diſtinctio oꝛdinum. Et ꝙ ſic vi⸗ Aiſenzdien
tione demones penaʒ infernalẽ. ¶ Item vꝛ a mino etur. Apls Eph.vltimo.vocat eos pꝛincipatus et Neii Sont
ri.qꝛ graui?eſt in cõſpectu dei iuſte oia ponderantis poteſtates.⁊ alij ſancti nomibꝰalioꝝ oꝛdinũ. vide⸗ Arbmnatoe
petm̃ angelicũ qᷓ; humanũ.ſᷣ hõ decedens in ꝑctõ ſi · tur ꝙ ſi tenuerũt nomẽ.⁊ nõ fruſtra.ꝙ aliquo modo ſattpehandi
ne aliq interuallo ſtatim punit᷑ pena gehenali ⁊ inceẽ tenuerũt rem.⁊ ita ꝙ oꝛdines ſint diſtincti.¶ Item faſeucti
21 dio.ꝙ multo foꝛtiꝰvẽ de anglis malis. ¶ Itez i pctõ à natura ſua ſunt ↄditi diſtincti ⁊ ꝑfecti et oꝛdinati. nſin
duo ſunt,.auerſio ⁊ ↄuerſio.⁊ vtriqʒ rñdet ſua pena. ſed dyoniſiꝰ dicit ꝙ babẽt ſibi naturaliter data inte-/ crſnüͤten
ſcʒ carẽtia viſionis auerſioni.⁊ afflictõ ignis ↄuerſio gerꝛima. adbuc manet inter eos ordo.¶ Itẽ nihil ſbigtifftn
ni. ̊ ſtatim vt peccauit amiſit irꝛemediabilr viſiõeʒ. in vniuerſo eſt inoꝛdinatũ.qᷓ;uis ſit inoꝛdinatum in aſtphegen
⁊ punitꝰẽ carẽtia viſionis.̊ pari rõne pena afflictio Sdn fedari nõ poteſt. gᷓͤ demones ſuo modo ſunt ſͤſtiluoz
nis. ß h eſt pena illi?ignis.S ⁊c. ¶ Contra. Mathei. oꝛdinati vt angeli.ẽᷣ ⁊ inter eos eſt oꝛdo.¶ Itez na⸗ D
viij.dr. JOhu fili dei.vt qͥd veniſti añ tpᷣs toꝛq̃re nos. tura angeloꝝ quantũ in ſe erat.habilis erat ad oꝛdi/ ntoinnii
angeli nondũ toꝛqbant᷑. ¶ Itez ſi punirent̃ ena nes. ⁊ gratia adueniẽs ꝑfeciſſet oꝛdines.qꝛ data eis ftliri g
ignis malis.cũ ille agat in creatura paſſibilẽ ⁊ cõdi/ fuiſſet ᷣm naturaliũ ſtrenuitatem. cum ſimiliter ꝑ ſͤrſtiit
Sns pati.gᷓ cũ dya? coꝛꝑaliter obſidet aliquẽ.ſi ſecu, maioꝛem naturaliũ ſtrẽnuitatem fuerit oꝛdo ⁊ ma/ niiie
er hme vichen toln oburat hiſt wirtutd ignig ꝑ mi ioꝛitas in culpa.videt᷑ ꝙ ſimiliter ꝑ culpam non au⸗ ſezeniie
raculũ reſtringat.v nõ eſt ibi ponendũ miraculuʒ ferat᷑ oꝛdo.ſed magis ꝑficiatur.¶ Contra.Hugo.de
⁊c. Dtem ſiita toꝛq̃rent᷑ igne mali.cũ ille ſit ſum ſancto Aicto. Om̃es in eandem maliciam conſenſe 8
me afflictinꝰ.nõ delectarẽt᷑ i pctõ hois ſiue in facien - rũt.⁊ vnũ oꝛdinem puerſe ſocietatis effecerunt.ergo hud⸗
do alios peccare. cũ multũ h̊ deſiderẽt nõ vi eſſe pꝓ nõ eſt inter cos oꝛdinũ diſtinctio.¶ Item maluz eſt Nadt
babile. ¶ INtem ſi toꝛquent᷑ igne mãali.cũ nõ ſint niſi coꝛruptio modi.ſpeciei.⁊ oꝛdinis.ſed ꝑ peccatuʒ fa/ 4 od
tres ſpẽs.carbo.flama.⁊ lux.qro qua ſpẽ. Mon luce cti ſunt mali.ergo inoꝛdinati.̊ nec eſt inter eos oꝛ⸗ cte
ſtat.qꝛ nõ affligit nec decet cos ſecñ ferꝛe lucẽg vel do cum om̃es ſint mali. ¶ Item maioꝛ eſt deoꝛdina nati)
flama.vel carbone.ſᷣ neutra iſtaꝝ latet ſenſus.g ⁊c. tio in culpa ſiue ꝑ culpam q; in pena.nam pena re/ enin
21 R. vom ꝙ circa B̊ ſunt diuerſe poſitiões doctoꝝ. ducit culpam ad oꝛdinem aliquem. ſed in ſupplicjs tacihi⸗
Auidã em̃ initẽtes pᷣdicte glo.⁊ ↄſiderãtes vltõneʒ nõ eſt oꝛdo nature. nec in exiſtentibus in peccatis. Cheningf
diuine iuſticie ſiue rigoꝛẽ.dicũt demones vbicũq; ſr Pꝛobatio minoꝛis Job.x.vbi nullus oꝛdo.ſed ſem/ ſy
puniri ſuꝑplicio ignis mꝗlis.licet minꝰ intenſe qᷓ; pꝰ piternus hoꝛroꝛ inbabitat.loquitur de loco penarũ. N⸗ .
vltimã danatõcʒ. Et cñ h̊ nõ ſit intelligibile ꝙ igsnez ¶ Item quanto melioꝛ eſt natura. tanto maioꝛ eſt bigiang,
cremantẽ vbiq; ſecũ circũferant.niſi habeãt corpo/ in eo culpa.ergo quanto quis ſuꝑioꝛ ꝑ naturaʒ. tan- nlee n⸗
ra alligata. cogunt᷑ ponere ꝙ demones a ſui lapſu pᷣ to inferioꝛ ꝑ culpam.quia maioꝛ culpa facit peioꝛeʒ. ſgti
mario habuerũt ſibi aptata coꝛꝑa in quibꝰpuniren· culpa ꝑuertit totũ oꝛdinẽ nature ⁊ aufert oino oꝛ/ nin
tur. ⁊ ĩ quib circũferrerẽt᷑.q̃ſi intrinſecꝰmateriale i· gdinẽ.j̊ nullꝰoꝛdo ẽ inter eos. M. ꝙ de agelis ẽ loq̃ ⁊20 ndugin
cendiũ quocũq; vecurꝛãt.ſicut febꝛicitans vbiq; cir· tuz ad ſtatũ triplicẽ.ſcʒ głe.⁊ nac inſtitute.⁊ lapſe. N

ckict nn
Enn nn

o t
an rn
umuic
stma⸗
zanſlic
giatt n
hennon

humnhen

icunoe
Gcumen

Rummmnnn

pt

27 dictũ ẽ. S

28 ta ſiue inſtituta.

Huiꝰtextus li

partem. Et licʒ
mali angeli. pa
tet ex deciſione
queſtionn.

Orngas ſtatũ glie eſt in eis ponẽ oꝛdinũ diſtictiõẽs
fectã. OMꝛtũ ad ſtatũ nae oꝛdinũ diſtinctõcʒ. ſᷣ imp/

ectã ⁊ ꝑuerſã. Inꝑfectã.ꝓpt᷑ pᷣuatõʒ gr̃e q̃ habilita

teʒ nãe pficit. Peruerſã.pt᷑ pñti cłpe.qᷓ qᷓuis ſbaʒ
naliũ ñ coꝛrũpat.tñ fedat ⁊ deoꝛdinat.⁊ illud mani/
feſtũ ẽ ſi attendat᷑. Mã illi qͥ melioꝛa hũer̃t nalia illi

guiꝰpeccauer̃t ⁊ peccãt.tũ pter h̊ ꝙ ardentiꝰ appe

tiert.tũ qꝛ magꝗ ingti fuefrt.tũ etiã 2 mõ acriꝰ vexãt.
Põe nobilitat᷑ nature.pᷣcellũt ĩ oꝛ
ferioꝛes.Cõce

tiã naliũ. tñ puerſus adinctõne culpaꝝ.(
igit᷑ rõnes ꝓbates ꝙ i eis ſit aliq̃s oꝛdo.lʒ

nuis vt

dm ꝙ illa ↄſonãtia mag ẽ diſcoꝛdãtia qᷓ; ↄſonãtia.

naʒ magtudo culpe facit ĩ veritate minꝰq̃nto maioꝛ p
c. ⁊ ita in mag nã nõ puat digtatẽ oꝛdis.iĩmo mag ꝑ/⸗
uertit.qꝛ magficari ĩ culpa ẽ deterioꝛari in nã bñ ↄdi
Oꝛ aũt dyoꝰdiẽ ꝙ bñt data inte⸗
gerꝛima. veꝝ ẽ q̃tu ad ſbam.nõ qtũ ad babilitatem
ad opatõeʒ determiatã. Que vo ad oppoſitũ oppo/

nunt᷑ ↄcedenda ſt.eo ꝙ veꝝ cõcludũt.ſcʒ ꝙ; nõ eſt i

eis S leaus imo mag euerſus.⁊ ſcparot oia.
Aoaoſ.. ee. aE. 0

R

mones ſunt bmdi. ⁊c. ¶ Iteʒ Math.xxv. Ite ma
ledicti in ignẽ eternũ.qͥ patꝰẽ dyabolo ⁊ anglis ciuſ.
vocat mioꝛes demones angłos dyaboli. Cũ angelꝰ
dyaboli nullꝰdicat᷑ qᷓtuʒ ad nãe ↄditõeʒ.dẽ q;tum
ad miſterij ſubiectões. ꝛc. ¶ Itẽ ꝙ de iure vnd pᷣſit

alteri vi. Seruit? em̃ introducta ẽ int᷑ hoĩes. yt dicit
Amb.merito pcti.ſ nullũ pctĩ adeo meret᷑ uitutẽ
ſicut petm̃ ambitõis ⁊ ſuꝑbie.cuʒ demones maxie

illo peccaueft. int᷑ eos maxie dʒ cẽ uitꝰ dñium. et
ita ario Itẽ hñs li. ar. volutatẽ m legẽ pᷣt ſe fa
empiternũ.ſicut dꝛ Exoð.xxj.vᷣ demones

cere ſeruũ
libẽ ptãt exñtes lucifero ſe volũtarie ſubiecert.dum
cipſuꝑbie ↄſenſer᷑t.g facti ſunt ſui. ¶S otra ꝙ ibi
nõ ſit pᷣlatio facto vi. Int᷑ ſupbos ſp iurgia ſt ſicut

7

dẽ Pꝛouer. xiij. cũ ipi ſint valde ſuꝑbi. vꝛ ꝙ refugi

ſtabilitat ẽ.
electõne vol

ant oẽ wnil Eaut non ẽ ibi pᷣlatio.aut ſi ẽ.nulliꝰ
t.

Mõ natura.qꝛ natura etiã ptꝰcul-
ois pᷣlatio vt dicit mer. Si violẽtia. g qlibet ſi pᷣt ſb/

* „

Ap⸗ꝛa dictũ eſt

oꝛdie nature. 2 pcel/
lũt i imagie e qᷓ;tum ad h deterioꝛes ſt.⁊ iõ in-
. o g& ꝙ int᷑ demones ẽ oꝛdo ᷣm
cedo

cẽ ſi ẽ ibi.aut g̊ nã.aut violentia. aut

iugat ſibi aliũ. ß H nõ eſt ſine q̃daʒ colluctatöe 2 pu⸗/
gna. vẽ ꝙ ↄtinue ſit int᷑ demones rixa et diſcoꝛdia.
dð manifeſte falſuʒ ẽ.qꝛ miro mõ ↄcoꝛdes ſunt ad
uertẽdũ hoies.qd nõ ect ſi iter ſe bellarẽt. Reſtat igt

ꝓꝓẽ; ibi p̃latio electõe velnrne Brc, vr ꝙ non ſit ibi

de lure. Si em̃ ſᷣuitꝰ ⁊ dñium introducta ſunt Ppter
pcm̃.ita ꝙ vᷣuitꝰẽ pena pcti. mag debẽt bᷣuitute de⸗
pꝛimi qͥᷣ magpeccauit. Hlucifer mag/ peccauit. gͤ om
nib debẽt eẽ ſubiectꝰ.ſ nulla ẽ platio in q vnꝰ ſbijcit᷑
mult.g ⁊c. ¶ Itẽ licet hõ teneat᷑ hois impio obedire
cui ſubiugat?? ⁊ ſubditꝰfactꝰ.ſiẽ diẽ ſcpᷣtura.ſᷣui obe
diẽtes ꝑ oia dñis.tñ qñ p̃cipit ↄtra deũ nõ tenet᷑ nec

vIt S3. ſi ſo pcipet ↄtra den. nunqᷓ debẽt ſubijci vel obe
d illð tn qd obꝛ.ꝙ culpa ↄſonat nature.

dire. g ſi nunq; poſſet aliqͥd p̃cipe niſi “ deuz. nllo
mõ poſſet nec debẽt ei de iure ſubeſte. ſi dyaꝰ5 deuz
pcipit in oĩ eo 68 mãdat. nec alr pᷣt pciꝑe.patet ⁊c̃.
¶ R. dm ꝙ ſiẽ diẽ mr in lr̃a platio ẽ int demões.
