plicat magiſter illam opinionẽ. In ſecũda vo ſubiũgit eius defenſionẽ.ibi. Illa quoq; Augu.verba quibus
dicit ⁊c. In tercia vo ex pᷣdictis elicit quãdam concluſionẽ.ibi.Ex quo colligit᷑ res aliquas ⁊c.Similiter ſecũ
da pars pꝛincipalis habet tres partes. In pꝛima parte opponit contra aduerſam opinionem. In ſecũda vo⸗
loco determinatiõis ponit quã dam cõmonitionem ad auditoꝛis eruditionem.ibi. Intendant diligenter bis

verbis ⁊c. In tercia vo remouet quãdam dubitationem.ibi. Cum igitur omnes catholici tractatoꝛes in hoc

conſentiant ⁊c.

Ervplicat alioꝛũ opinionem qui dicunt malos actus nullo modo eſſea

deo nec eſſe bonos.ſiue in eo ꝙ ſunt.ſiue alio modo. a ODODODOe nec malaw
Vnt aũt ⁊ alij plurimi longe aliter de peccato ⁊ de actu ſentientes. lũtas.nec malꝰ
Aſſerunt eni voluntatẽ malã ⁊ actum malũ peccata eſſe.⁊ nulla ra / et nt bona.
N te bona. nec m aliquã rationẽ ex deo autoꝛe eſſe. qꝛ ſine deo fiunt ec ſint ex dco.
Sineẽ eo nãq; (vt ait euãgeliſta)factũ eſt nihil.i.peccatũ.Qð dicit᷑ eſſe nihil Quare peccatũ
nõ qꝛ nõ ſit actio vel volũtas mala que aliquid eſt.ſed qꝛ a vero eſſe ſeparat nit

homies.⁊ ad malũ trabit.⁊ ſic ad nõ eſſe deducit. Qui enim a ſummi boni

nihil eſſe dicit̃.

ona
nal non
ntueri

4

Uinſbſu
ucldii
Niügſ
Leſthiun
emignt
hanſerde
Ppotcktlln
Motrqndi
Ndtnctiſn
Ailsa
tmuniſ
icigefee
Mamöct⸗
üngen
ogmen
alhuftun.
ns gugt
wacriurce
fuii

N

uriſthe
Wuivepmnn
nckanst
Neln
duittni
nmncpod⸗
DPomct
chacbi
Gmini
einn

Kuin

ſisnnl
irM

ſtemn
Aurtem

. ſii.

r n

Scom qͥd acꝰ
mali non ſunt
nature vel ſub/⸗
ſtantic.

b

. *
E — . ———

participati recedunt. qð ſolum vere ac pꝛopꝛie eſt.

merito non eſſe dicunt᷑. ꝓdeoq; Auguſtinꝰ dicit ſi uper

Zohannẽ.peccatũ nihil eſſe.nihilq; fieri cum peccant
homines.hHac ergo ratõne aſtruunt peccatũ nihil eſſe
quia a vero eſſe hominẽ elongat. Volũtatemq; malã
atq; actionem ſiuelocutionem malam peccatũ eſſe di /
cunt.quia pꝛeuaricatio ⁊ inobedientia hec ſunt.⁊ con.

tra legem dei fiunt.que tamẽ ſunt.ſed ab homine vel

dyxabolo nõ a deo. Hullatenus enim hec a deo eſſe di⸗
cunt ſiue inquãtũ ſunt ſiue alio modo.

Ponit opinionis pᷣdicte defenſioneʒ qualiter ſczʒ

determinãt verba Augu. pꝛemiſſa quibus ait.mne
5

qð eſt. inquãtum eſt.bonũ eſt.

¶ Ella quoq; Auguſtini verba quibꝰ dicit. omne quod

eſt.inquãtuʒ eſt bonum eſſe.⁊ deum habere autoꝛem.

de naturis ſiue de ſubſtantijs tm̃ accipienda foꝛe tra⸗

dunt. Subſtantie vᷣo nomine atq; nature. dicunt ſigni
ficari ſubſtantias ipſas.et ea que naturaliter habent.
ſcilicʒ que cõcreta ſunt eis.ſicut anima naturaliter ha⸗
bet intellectũ et ingenium ⁊ volũtatem et huiuſmodi.
quod ex verbis Augu. pꝛemiſſis colligitur vbi bonuʒ

hominẽ appellat bonam naturam.et malum homineʒ
malã naturam. Scom hanc ergo aſſertionẽ vel acce⸗

ptionem mali. actus non ſunt nature vel ſubſtantie.

nec etiaʒ boni actus.qð vtiq; videtur Augu.innuere

in libꝛo retractationũ.diſtinguens inter ſubſtantias ſi

ue naturas.⁊ bonas actiones ſiue malas.Aperiẽs em̃

quomõ intelligendum ſit quiddam in libꝛo de vera re

ligio.ab eo traditum ait.hoc de ſubſtantijs atq; natu
ris dictum eſt. Inde enim diſputabatur.non de bonis
actionibus atq; peccatis. Aperte hic videtur diuide/
re inter naturas ſiue ſubſtantias.⁊ actiões ſiue pecca/
ta. Ideoq; aſſerunt pꝛefati doctoꝛes.actiones interio⸗

res vel exterioꝛes nõ eſſe naturas vel ſubſtantias.que
ſi male ſunt.peccata ſunt.neq; a deo ſunt.æ vo mali
actus non ſint nature. Augu.videtur notare in pꝛima

reſponſione ↄtra pelagianos ita dicens. Opera dya⸗

boli que vicia dicunt᷑ actus ſunt.non res.Idẽ in quar
ta reſponſione.QO mne malũ natura non eſt. ſed actus
accidens alicui ex defſectu boni. Qobꝛemqð natura
non eſt.deus non fecit.quia natura eſt omne qð fecit.

a Opera dyaboli
ꝗ vicia dicunt᷑ actus
ſunt. non res. ¶ Sed
cotra. Fulgentiꝰ di⸗

cit ⁊ habet᷑ iĩ gloſa ſu⸗

per Roma.j. Deus
illius rei eſt vltoꝛ cu/
ius nõ eſt actoꝛ.ergo
ſi deus eſt vltoꝛ pec/
cati.peccatuʒ eſt res.
Item videt᷑ cõtra
ria implicent᷑ in illo
verbo. Omne enim
ens ẽ aliqua res.ſed
viciuʒ eſt actus ſicut
e dieis act?que⸗
am differẽtia entis.
ergo idẽ eſt dicere vi⸗
cia cſſe actꝰ ⁊ nõ res.
q affirmare inferiꝰ
⁊ negare ſuꝑiꝰ de eo/

dem qð eſt impoſſibi
le. Item ipſe Augu.
videt᷑ ſibi cõtradice/

re cum dicit in ench.
ꝓ alique ſũt res qui/
bus hoies mali ſunt.

⁊ tales nõ ſũt niſi vi/

cia ⁊ peccata. g vicia
ſunt res.
dũ ꝙ res accipit᷑ cõ/
munit᷑.⁊ ꝓpꝛie.⁊ ma/
gis ꝓpꝛie. Res vᷣm ;
cõiter dicit᷑.dicitur a

reoꝛ reris.⁊ ſic cõpꝛe

hendit omne illð q
cadit ĩ cognitiõe ſiue
ſit res exterius ſiue ĩ
ſola opinione. Pꝛo/

ptꝛie vo dicit᷑ res a ra

tus rata ratuʒ. ſm ꝙ
ratum dicit eſſe illð

quod nõ tm̃modo ẽ

i cognitiõc.imo eſt in

reruʒ natura. ſine ſit

eus in ſe.ſiue in alio.
⁊ hoc modo res con/

uertit᷑ cuʒ ente. Ler⸗

cio mõ dicit᷑ res ma/

gis ꝓpꝛile m ꝙ dici᷑ a ratus rata ratum. put ratũ dicit᷑ illud qdð eſt ens perſe ꝛ fixum. ⁊ ſic res dici ſolum de
creaturis ⁊ ſubſtantijs per ſe entibus. Si igit᷑ res accipit᷑ pꝛimo modo.peccatũ eſt res ⁊ tum ad actionem
ſubſtratã.⁊ q;tum ad defoꝛmitatẽ.⁊ ſic accipit EFulgentiꝰ.Si vo res dicat᷑ ſecũdo modo.ſic peccatũ dicit᷑ res
nõ ratõe defoꝛmitatis ſed rõne actus ſubſtrati. ⁊ ſic accipit Augu.in ench. Tercio mõ accipiendo boc nomen
res.ſic peccatũ nec eſt res rõne defoꝛmitatis.nec rõne actus ſubſtrati.⁊ ſic accipit Augu.in verbo ꝓpoſito.cũ

dicit ꝙ opera dyaboli vicia ſunt nõ res. Et per hoc patet reſpõſio ad totũ.

b uod natura nõ eſt. deus

non fecit ⁊c. AUidet᷑ boc eſſe falſum.qꝛ multa ſunt que fiunt pᷣter naturam. ⁊ tamẽ conſtat ꝙ a deo ſunt.ſicut
multa accidentia que inducunt᷑ ꝑ acquiſitionẽ ⁊ per violentiam.⁊ etiam per gratiã ⁊ per miraculum. Item
omne qò eſt natura aliqua.vel eſt ſubſtantia.vcl ꝓpꝛietas ei naturaliter inberens.ſed multa ſunt que nec na⸗
1

2

turaliter inſunt.nec ꝑ ſe ſunt.ergo nõ videt᷑ eſſe verũ illud quod dicit᷑.ꝙ deus nõ fecit illud qdð natura nõ eſt.
dicend ꝙ ſicut boc nomẽ res tripliciter accipit᷑.ita hoc nomẽ natura.vno mõ dicit᷑ natura res q̃ natu

raliter eſt.vel ꝓpꝛietas qᷓ̃ naturalit᷑ ineſt. Secũdolmõ dicit᷑ natura largiꝰ.nõ ſolũ res ꝑ ſe ens.vel ꝓpꝛietas na⸗
turaliter inbeikes cizomne qd ↄſeruat naturã. vel q ſaltẽ aliquo bono nõ pᷣuat.⁊ iſtos duos modos po⸗
nit magiſter in Ira.Lercio mõ dici᷑ natura largiſſme omne ens qð eſt in aliqua re matkiallſer ſit natura⸗

.dicẽä- x

liter inherès ſiue nõ.
ſiue ſit ſaluatiuũ ſiue
non. Cum ergo dicit
Auguſt. ꝙ natura eſt
omne quod deus fe/
cit.poteſt accipi na/
tura tribus modis.
hm ꝙ facere dei acci/
ʒ pitur triplicit᷑. AUno
em̃ modo facere dici
tur deus creando.ſe/
cũdo modo cõcrean/
do. tercio modo co/

—

1. —
— 5

Item omne qð natura bonuʒ eſt. deus ex nihilo fecit.

non dyabolus.
4

Pdictis elicit quãdam cõcluſionem. ſc ꝙ ſm

illos res alique ſunt.que a deo nõ ſunt.qͥbus homĩes

mmali ſunt. c

operãdo.⁊ ita ᷑ᷣm ꝓ

extendit᷑ verbũ faci/
endi extendit᷑ nomẽ
nature. ſicut facẽ di/
citur deus actionem

(¶ Ex quo colligit᷑ res aliquas eſſe q̃ a deo nõ ſunt. eiſ. q;

omies mali ſunt. Qð nihilominꝰ ⁊ ipſi cõcedũt inni

tentes verbis Augu.ſuꝑius poſitis.qui in ench.deter
minãs illa verba ꝓphete. Ve hijs qui dicũt bonũ ma
lum. dicit de ipis rebus quibꝰ homies mali ſunt.nõ de
homibus hoc eſſe intelligendũ.Sunt ergo alique res
quibꝰ homĩes mali ſunt. Id aũt quo homo fit deteri⸗

oꝛ.a deo nõ eſt. qꝛ vt ait Aug. in li.lxxxiij.q̃ſtionũ deo
gutoꝛe nõ fit homo deterioꝛ. Hon eſt ergo deus autoꝛ

ſubſtratã peccato co

operando libero ar/

bitrio. ſic ctiaʒ nomẽ
naturce ſe extendit ad

illam artionem. Et ſi

cut facere dei nuny

ſe extendit ad defoꝛ/
mitatem. ſic nec na/
tura. Et ideo ex bac
autoꝛitate nõ poteſt
haberi ꝙ actio ſub/
ſtrata defoꝛmitati nõ
ſit a deo⸗⸗ c ¶ Quid
ergo mirũ ſi deus di/

cit᷑ nõ eſſe actoꝛ coꝛã 10 .
lunt. Bona autẽ illa eſſe dicunt que naturaliter ſunt.
Ea vo naturaliter eſſe dicunt non ſolũ que ſubſtantie

inquũtuʒ nihil ſunt.
cuʒ nihili nullꝰ actoꝛ
exiſtere queat:videt᷑

efficacit᷑ argucre. Cũ

enim peccatũ aliquo
modo hbabeat actoꝛẽ
ct non poſſit habere
m ꝙ nihil. habet g
hm ꝙ aliquid eſt. ſi
igit᷑ nullo modo ha/
beat deum actoꝛem.

vicdet᷑ ꝙ peccatũ in/ Ain⸗ “ .
8 terra.ſol.omnia iſta ſubſtãtie ſunt.eoipo quo ſunt na⸗

quãtuʒ actꝰ? eſt a deo
non ſit. ¶ E. vicẽdũ
eſt ad hoc ꝙ iſtud ar
gumentuz deficit. qꝛ
aliter peccatũ eſt ni/

rerũ quibꝰ homo deterioꝛ fit. At ſunt alique res vt di /
ctũ eſt quibus homines mali fiunt. ſunt ergo aliq̃ res
que a deo nõ ſunt.qꝛ peccata ipᷣe ſunt. Ideoq; ſcriptu⸗
ra in pluribus cõteſtat᷑ locis deũ nõ eſſe autoꝛem ma⸗
loꝛũ.i.eoꝛum que peccata ſunt.
Mpponit ↄtra aduerſam opinionẽ ex illo verbo
deus autoꝛ maloꝛũnõ eſt.t v

¶ In hoc aũt verbo ſupioꝛũ ſentẽtie recte opponit᷑. qui
dicunt deũ non eſſe autoꝛem eoꝛum que mala ſunt.in⸗

quãtũ mala ſunt. ſed inqustũ ſunt.⁊ inquãtum mala

ſunt. dicunt ea nihil eſſe. Quid ergo mirũ.ſi deus di /

citur nõ eſſe autoꝛ eoꝛuʒ inquãtũ nihil ſunt.cum nihili
nullus actoꝛ exiſtere queat: Ideoq; cum dicitur deus
eſſe autoꝛ omniũ que ſunt. bonoꝝ iſti ſubintelligi vo/

ſunt. vel cõcreta ſubſtantijs. qualiter ſupꝛa qcceperũt.
ſed ⁊ omnia que naturã non pꝛiuant bono. Et ita jm

eoſdem multiplex in ſcripturis fit intelligentia. vbi de
natura. ſiue de ſubſtantia. vel de his que naturaliter
ſunt.ſermo occurrit. Sed ſuꝑ illum locũ.pᷣs. Non eſt
ſubſtantia. ita Augu. de ſubſtantia diſleruit. vt pᷣmiſ⸗

ſe ſententie videat᷑ cõſentire dicens. Subſtantia intel
ligit᷑ illud quod ſumus quicqd ſumus.homo,.pecus.

ture ipſe. ſubſtantie dicunt᷑. HNam qð nulla eſt ſubſtan

tia. nihil oĩno eſt. Subſtãtia ergo eſt aliqᷣd eſſe. de fe/

hil. aliter illud quod

nullo modo eſt. pec/

7

catum enim foꝛmalite

nibil eſt. nibilominus tamẽ circa aliquid

cit hominẽ ſubſtantiã. ſed ꝑ iniqtatẽ lopſus eſt homo
a ſubſtãtia in qua factꝰ eſt. Iniquitas quippe ipano

ps.lxviij.

eſt.⁊ alicuius boni pꝛiuatio eſt. ⁊ q́uis illuch

quod nullo modo eſt. non poſſit babere actoꝛem. tamẽ illud quod dicit defectũ circa ens poteſt haberc acto⸗
rem.non inquã accoꝛein e c hater ram n V
tas quippe ipſa nõ eſt ſubſtantia Contra. Aut em̃ ſubſtantia dicit᷑ ꝓpꝛie.aut dicit cõmuniter. Si dicit pꝛie.
ctiã nec iuſticia cſt ſubſtãtia. Si vicit chiter. ergo omne qð habet aliqu eſſentia dicit ſubſtantia. ſed habitus
malꝰ habet aliquã eſſentiã inqtũ habitꝰ.S videt᷑ ꝙ malꝰ habitꝰ (vt luxuria) vdebeat laudare deũ. ¶ N dicen/

dum ꝙ ſicut uomẽ nature multipliciter accipit᷑ita ⁊ nomẽ ſi ubſtãtie. Pꝛeter em̃ i
cit philoſophbꝰ ꝙ ſuba dicit᷑ materia ⁊
vyba beati Nugu. AUno mõ vt dicat᷑ res

cſficientem. ſed deficientem. Et ſic patet ꝙ ratio illa non recte ꝓcedit. ð

7

iqui

llos quattuoꝛ modos qᷣs di

ia 2 foꝛma. cõpoſitũ ⁊ eſſentia vniuſcuiuſq;. põt aliter diſtingui ſuba iuxta

ſed alij inberẽs. Tercio mõ vt dicax? ſuba qᷓlibet eſſentia actu ens.ſiue ꝑ ſe ſtans ſiue nõ.⁊
ſe extendit ad omne ens. Et ſicaccipit Augu. cum dicit ꝙ nulla ſubſtantia eſt nibil omnino. cum erge de
ꝙ iniqᷣtas ſubſtantia non eſt. Dicendũ ꝙ iniquitas qccipit qbſtracte pꝛo ipa defoꝛmitate no pꝛo habltu circs

manẽs ⁊ p ſe ſtans. Alio mõ vt dicat᷑ res ꝑmanẽs nõ tamẽ p ſe ſtãs

hoc mõ ſubſtantia
no. cum ergo dicit

Wos.
Nn

8

Hbi xxVII.

eſt ſubſtantia. Non em̃ iniquitas eſt natura quam foꝛꝛ quẽ defoꝛinitas cõſt⸗
mauit deus.ſed iniquitas eſt ꝑuerſio quã fecit homo. ſtit. e¶ Penaꝝ cnũ
Hature omnes ꝑ ipſum facte ſunt. iniqtas ꝑ ipſum fa deꝰ autoꝛ e. ANidet᷑ ᷣ
cta nõ eſt.qꝛ iniquitas nõ eſt ſubſtantia. In illo hym⸗ eſl falſum. qr nulli⸗
no triũ pueroꝛũ vniuerſa creatura laudans deũ com / g a uel gebz
memoꝛat . laudant em omnia deü. ſed que fecit deus. ßᷣm ꝙ pena no S ex/
laudat ibi ſerpens deũ.ſed nõ auaricia.Oimnia repti / emplar deo. videt

a. liiei ibi nomiata ſunt.ſed nõ aliqua vicia. Vicia em̃ ex & dey nõ ſit actoꝛ pe/
nobis ⁊ ex nr̃a volũtate habemꝰ.⁊ vicia no ſunt ſuba Ue. eẽ een fat
MMc Bon⸗ cõmonitionẽ vt erudiat. e FocBeangnent.
¶ Intendat diligeter his verbis Pmiſſax aſſertoꝛes ſen te. Bec ſieut vieit

tentiarũ. ⁊ ꝑcipere poterũt rationẽ ⁊ cauſam dictoꝛũ. nauit noſ
ybi ſcriptura de natura vel ſubſtãtia mentioneʒ facit. rird ee 95
Illarũ vo ſententiaꝝ iudicium. pꝛudẽtis lectoꝛis(cui placẽt mala penc.vi/
vtriuſq; ſentẽtie noticiã plenarie dedimꝰ) arbitrio re⸗· det᷑ ꝙ nõ ſint ab ipſo
linqᷣmꝰ ad ea q̃ adhuc nobᷣ ſuꝑſũt tractãda feſtinãtes. danc at aicreſ
Renmouet dubiü. &„ de peccato nõ de pena intei dicρnbabeete
ligit᷑.cum dicit᷑ deus nõ autoꝛ mait. e ⸗ fonuſfegte “
um igit᷑ omnes catholici tractatoꝛes in hoc ↄſentiã=t tẽdit᷑ qᷓtũ ad eſſe co⸗
ſcʒ ꝙ deus non eſt autoꝛ maloꝛuʒ. cauendum eſt tamẽ iũ ſpeciale. q̃daz xo
nee maloꝛũ nomine penas ſicut peccata generaliter in⸗ Em pↄfoꝛmitatẽ ꝗqᷓ at/
„ e (ludas. Penarũ em̃ deus autoꝛ eſt. ſicut ipe ꝑ ꝓphe / tendit ertn ad ſe ge
Amos.iij. tam ait.Mõ eſt malũ in ciuitate qð dñs nõ fecerit.Itẽ nanier aiin ne a,
L Ila. xlv. alibi ex ꝑſona ſua dit. Ego ſum deus creans malum ? beat coꝛreſpodẽs in

faciens bonũ.Ecce hic dicit᷑ creaſſe ⁊ feciſſe malũ.ſed deo paſſionẽ vłpenã
mali nomie pena intelligit᷑ nõ peccatũ.ſicut ecouerſo. babʒ tñ coꝛreſpõdẽs
cũ dicit᷑ deus nõ eſſe autoꝛ maloꝛũ.nomie mali pecca⸗ iin generc entis ⁊ i g
ta intelligunt᷑. ꝗdeoq; Augu.qui dixerat in li.lxxxii. nere Laͤckisge⸗ uc
qſtionũ ꝙ deus autoꝛ malinõ ſit. in pꝛimo libꝛo retra⸗ beat aliqd iĩ cr erc/
cta.quomõ id intelligendũ ſit aperit dicens. Viden⸗ plar. Ad aliud dicen 7
dum eſt ne male intelligat᷑ qdð dixi. DPeus autoꝛ mali dũ ꝙ volũtas in dco
non eſt. qui ⁊ omniũ que ſunt autoꝛ eſt.qꝛ inquãtũ ſũt duplcx ẽ. videlz amss
intantũ bona ſunt.⁊ ne hinc putet᷑ non ab illo eſſe p / ⁊s ct uis pena
mnꝛ/añm maloꝛũ que vtiq; malũ eſt his qui puniunt᷑ ſednõ ſit a volũtatean⸗
. „a iieen, r EE toeccdéte. nihilomin?
e. Sap̃.j. hec ita dixi ſicut dictum eſt.Deus moꝛtẽ non fecit.cuzʒ tñ eſt a volũtatc oſe/⸗
Alibi ſcriptum ſit. moꝛs et vita a domino eſt. M aloꝛũ quẽte.Qualit᷑ aũt xÿe
ergo pena que a deo eſt. malum eſt quidem malis.ſed na ſit a deo ct ꝗᷓ. hoc
in bonis dei operibus eſt.quoniã iuſtũ eſt vt mali pu, determiatũ eſt ſup:a
niant᷑.⁊ vtiq; bonũ eſt omne quod iuſtũ eſt. Sic ergo dil.pccdẽti. Licz aũt
dicit᷑ deus nõ feciſſe moꝛtẽ. quia non fecit illud ꝓ uo Mosrneh boein.
moꝛs infligit᷑.i.peccatũ. Audiſti lectoꝛ cauſam dicto⸗ cclligẽaũ ẽ vnineria⸗
rum ex qua ſana intelligẽtia ſumat᷑ cum dicit᷑. Deus liter.iõ ad boc ꝙ iſta
nrur.roon eſt autoꝛ mali. ⁊ deus moꝛtẽ non fecit. vyvyba qᷓ dicũt᷑ i hac di⸗
ſtinctiõe intelligant᷑ ſane.neceſſario opoꝛtet iſtas qᷓttuoꝛ ꝓpoſitiõcs tanq; regulas infallibiles ſupponẽ.Qua-
„Psl rũ pᷣma ẽ.ꝙ ome illud qð dicit poſitõeʒ aliquã eſt a deo. Secũda ẽ ꝙ om̃e illud qð aliquẽ oꝛdinẽ dicit inqtũ
e, pmõi ẽ a deo.Tercia ẽ q; nullꝰ defectꝰ ſᷣ̃m ꝙ hmõi ẽ a deo.pter hoc ꝙ hoc repugnat diuie potẽtie.Quarta
tn eſt hec. ꝙ nullũ inoꝛdinatũ ſᷣm ꝙ; bmõi ẽ a deo.qꝛ repugnat diuine ſapie.His aũt tanqᷓ; manifeſtis pᷣſuppoſi
3 V L opoꝛtet etiã ſcire diſtiuguere.pᷣmo circa penã q́;tum ad rõnem pene.⁊ qtum ad ilud qð ſubſternit᷑. Sccũdo
Gn opoꝛtet ſcire ꝙ aliqua pena cſt acta.aliqua cõtracta.aliqua inflicta. Tercio opoꝛtet inteiligere diſtinctionem
“ J huiꝰ nomis res.qm̃ dicit᷑ tripliciter. Quarto opoꝛtet intelligere diſtiuctionẽ huiꝰ nomis natura ⁊ ſubſtantia
ſ Sm ꝗ diſtincta ſunt ſupꝑꝛa.Et his intellectis manifeſtant ea ꝗqᷓ dicunt᷑ in litteraer. .
n en Diintelligentiã huius partis ĩ qua magiſter ¶ Circa pꝛimũ querũtur tria. Pꝛimo queritur. Atruʒ
ic ici ⅓ inquirit. vtrũ actio culpabilis ſit a deo.inci- a deo ſit omnis actio ſᷣm ꝙ actio: Sccũdo queritur.
ii en dadit hic queſtio circa duo pꝛincipalit᷑. Pꝛimo Atrũ a deo ſit omnis conſeruatio: Lercio queritur.
n df querit᷑. Atrum omnis actio ſit a dco.Secũdo queri · Vtrũ a deo ſit omnis cõpoſitio
ran tur.Atrum actio defcctius ſᷣm ꝙ defectiua deo ſit. ¶EMWcſtio. j. a ð

¶ Atrum omnis actio ᷣm ꝙ actio ſit a des ⁊c.Et ᷓ
ſic videtur. Johannis.xv. Sine me nihil poteſtis fa⸗
cere. S omnis actio aliquo modo eſt ens.ſiue ſit actio
peccati ſiue alia. ergo ⁊c. Si tu dicas ꝙ illud intelli⸗

gitur de actioue bona. Contra Eſaie.xj. Munquid

eleuabitur ſecuris contra eum qui ſecat in ea: Sloſa.
Sicut inſtrumẽta nibil ſunt per ſe agentia.ita ſenna/
cherib nihil per ſe operatus eſt.ſi ergo actio ſennache
rib mala erat ⁊ crudelis.⁊ ſennacherib in illa actione

erat inſtrumentum dei. videtur ergo ꝙ omnis mala

actio ſit ab ipſo tanꝙᷓ; a pꝛimo pꝛincipio. ¶ Iteʒ que
ſunt eiuſdem generis habent eadem pꝛincipia pᷣma.
ſed dare clemoſynam pꝛopter deum.⁊ dare elemoſy/

nam pꝛopter vanam gloꝛiam eiuſdem generis actio⸗

nes ſunt in gencre nature. ſi ergo actio iſta qua quis
dat elemoſynam pꝛopter deum eſt a deo.videtur ꝙ
et actio illa qua quis dat elemoſynam cauſa inanis

gloꝛie ſit a deo. Den operatio miraculoꝛum eſt a
ſolo deo.ſed aliquis in faciẽdo miracula peccat.quia
facit pꝛopter vanam gloꝛiam. ergo videtur ꝙ aliqua
actio ſubſtrata defoꝛmitati culpe ſit a deo.ergo pari
ratione ⁊ omnis alia. ¶ Item omnis ſcientia a do/
mino deo eſt. ſed aliquis addiſcit pꝛopter auariciam.
ergo cum addiſcere non poſſit niſi deo coadiuuante

et cooperante.⁊ illud addiſcere ſit peccatũ.actio ſub/

em aliquis adulterando generat pꝛolem. Que-/
ro igitur vtrum illa actio ſiue coitus ille ſit a deo vel
non. Si eſt a deo. habeo ꝓpoſitum. Si non eſt a deo.
ergo pꝛoles genita non eſt a deo. ſi igitur hoc eſt im/
poſnbile ponere ꝙ aliquis homo ſit qui nõ ſit a deo.

e: peccato comꝑat᷑ ad deum ſicut ad pꝛincipiuʒ.

ergo et illud ex quo ſequit᷑.videlicet ꝙ actio ſubſtra

Ntem actio que ſubſter/
nitur peccato non omnino nihil eſt ſicut manikeſte
apparet. Si igitur aliquo modo eſt ens.quero a quo

ta peccato non ſit a deo.

ſit. Si eſt a potentia creature. neceſſe eſt ꝙ ſit ab ea

ſm id quod babet de entitate.illud ergo ᷣm ꝙ actio
eſt ab illa potentia.aut eſt a deo.aut nõ. Si eſt a deo.
cum omnc illud quod eſt cauſa cauſe.ſit cauſa cauſa⸗/
ti per ſe intelligendo. videlicet.ſi medium cauſatum
cauſa poſtremi ſᷣm id quod habet a pꝛimo.tunc
ſequitur neceſſario ꝙ talis actio ſit a deo.Si vᷣo non
eſt a deo.tũc quero aut eſt a ſe.aut ab alio.Si ab alio.
tũc quero ſimiliter de illo alio.aut eſt a ſe aut ab alio.

ergo vel erit abire in infinitum.vel erit ponere ꝙ cre/

atura aliquid habeat a ſeipᷣa.vel ꝙ habeat ab alio qᷓ
a deo quod ſit pꝛimũ pꝛincipium in quo ſit ſtatus.
ſed hec omnia ſunt impoſſibilia.⁊ ſequitur ex hboc ꝙ
aliqua actio non eſt a deo.ergo Sen contra.
Deus non facit contra ſuam ꝓhibitionem.quia tũc
ſibijpſi contrarius eſſet. ſed deus pꝛohibet aliquam
actionem vᷣm ꝙ actio eſt.ſicut pꝛohibuit ade non co/
medere de pomo. ergo videtur ꝙ illa comeſtio ade
non fuerit a deo. Oz autem illa actio pꝛohibita fue/

rit ſᷣm ꝙ actio apparet.quia comedere de pomo illo
de ſe erat bonum. et nulla erat in eo defoꝛmitas niſi

poſtqᷓ fuit phibitum. ¶
bona voluntate vt eſt operans per charitatem eſt bo⸗
na bonitate perfecta i genere moꝛis.ſed omnis actio

que egreditur a deo. egreditur a voluntate optima.
in qua eſt ſumma charitas. ergo omnis actio cuius

deus pꝛincipiũ eſt.eſt bona bonitate moꝛis.ſed actio
ſubſtrata peccato non eſt bona bonitate moꝛis. ergo

tem omnis actio que eſt a

non eſt a deo. ¶ Item omnia quecunq; deus facit.
bono fine facit. vniuerſa enim operatur pꝛopter ſe.
omne autem quod fit bono fine ſimpliciter bonum
eſt. actio autem ſubſtrata peccato non eſt ſimpliciter
bona. ergo non poteſt eſſe a deo tanqꝙᷓ; a cauſa.¶ tẽ

quãdocunq; operans continuat᷑ regule virigenti in
operando.recte operatur ⁊ bene.ſed regula liberi ar/

bitrij eſt ipſa rectitudo volũtatis diuine.ergoiin omi
operatione in qua deus cooperatur libero arbitrio
quando fit continuatio operantis ad regulam eſt re

ctitudo. ſſi igitur in aliqua operatione per totum eſt

obliquatio.videtur ꝙ cooperatio eius non ſit a deo.
¶ Nteʒ ſi operatio que eſt ſubiecta peccato eſt a deo
⁊a libero arbitrio.aut tota eſt a deo.aut tota a libe/
ro arbitrio.aut pars a deo.et pars a libero arbitrio.
Si tota a deo. et tota a libero arbitrio.ergo videtur

ꝙ tota ſit ſimul ⁊ bona ⁊ mala.quod eſt omnino im/

poſſibile. Si pars a deo.⁊ pars a libero arbitrio.ſed

a ratione ponit᷑ vna pars eſſe a libero arbitrio.ea/
dem ratione poteſt poni ⁊ altera.et ſic videtur ꝙ to/
ta operatio ita ſit a libero arbitrio ꝙ non ſit a deo.
G eem ſi deus cooperat᷑ libero arbitrio in actione
que eſt ſubſtrata peccato.aut igitur liberum arbitriũ
mouet pꝛincipalius qᷓ; deus.vel econuerſo. Conſtat
qꝙ liberũ arbitriũ in nulla operatione neq; pꝛincipa/
lius.neq; eque pꝛincipaliter poteſt mouere ſicut veꝰ.
cum tam in mouendo qᷓᷓ in cauſando.cuiuſcunq; di/
catur eſſe.ſiue cauſa ſiue motoꝛ pꝛincipaliſſimus in/
tclligat᷑.ergo deus moucet pꝛincipalius.ſi ergo motoꝛ

pꝛincipalis excitat ⁊ mouet motoꝛem non pꝛincipa/

em. videtur ꝙ in operatiõe culpabili liberum arbi⸗

trium excitetur a deo.crgo cum adulter luxuriat᷑.et

latro furat᷑. ad tales actiones a deo excitat᷑.qð om/
nino abſurdum eſt. dicenduzʒ ꝙ ſicut magiſter

dicit in littera. circa iſtam queſtionẽ fuerunt diuerſe

poſitiones adeo magnoꝛũ viroꝛum ⁊ adeo rationa/
biles. vt nec magiſter auſus fuerit diffinire que earũ
magis contineat veritatem. Attamen quia per mul/
tam diſcuſſionem.dubia ducunt᷑ ad manifeſtationẽ.

nunc cõmuniter tenctur gilg opinio verioꝛ ſit que

dicit ꝙ omnis actio ſiue ſubſtrata peccato ſiue non
pm id quod eſt actio.eſt a deo.nec imerito.quia illud

opoꝛtet ponere ſi penſetur eminentia diuine poten⸗

tie.⁊ indigentia potentie creature. Quia enim dcus
eſt cauſa pꝛimoꝛdialiſſima. ideo eſt influentie maxi/
me in cauſas ſecũdas.et adeo magne influẽtie vt nec
modicum ſeu quãtumcũq; parum ( dum tamen ali/
quo modo ſit ens) pꝛocedat ab aliqua cauſa creata.

8

niſi cooperante diuina potentia. Omnis etiam po/

tentia crcata quãtum ẽ de ſe defectiua eſt. nec eſt pu/
re actiua. ergo quãtumcũq; faciat modicam opersti/
onem. neceſſe babet adiuuari ab ea potentia que eſt
actus purus.pꝛopter omnimodã ꝑmixtionem cum
materia.⁊ que ſola ſibi ſufficit nullo modo indigens

adiuuari a cauſa alia. Et ideo bec poſitio que dicit

omnẽ actionem eſſe a deo ſᷣm ꝙ actio eſt. abſq; omni
ambiguitate tenenda eſt. Ande Anſhelmus in libꝛo
de cõcoꝛdia pᷣdeſtinationis ⁊ pᷣſcientie. Omnis qua/⸗
litas.⁊ omnis actio.⁊ quicqͥd habet aliquã eſſentiam
a deo eſt. a quo eſt omnis tuſticia et nulla iniuſticia.
Facit igit᷑ deus oia iuſta. ſiue iniuſta volũtate. id eſt
bona oꝑa ⁊ mala. In bonis quidẽ facit ꝙ ſũt ⁊ ꝙ; to⸗
na ſunt.i malis vᷣo ꝙ ſunt ſed nõ ꝙ mala ſunt.Et ite/

1

funibi
geus.
cnas
tentian
quo
ſuſunn.
necade
hoszu
obijatn
nO
omn
Pptet
tleerſadti
dlun coot
tonen.
pohibit
bibitackte
hitita.
Podbitn.
poluntate
betinvot
babeztin
fnoꝛs Et
ſſtabon⸗
goecicoe
Alabona
voluntus
ſatiotate.
fationeiliB
panilan.
lone guect
tutsgeute
ordinatio
Varillam⸗
Ctur dupl
Opckans.
Gipolunt
gencume
ſplus vol
indeo qui
hodo. G
fatue ien
konple
Mlatenarun
lutuedai⸗
Ititonbaber⸗
lcfocto
Acng
Nckonens na
leginche
hoteſt
einlek
NeNhirale
Gegtaent⸗

mppent
Cßtinugdte

ſaumcke
kugturei
Upernt
inoper⸗
hegen

XXXVII.
—

uſ tum itidem. Omnes actiones ⁊ omnes motus facit ; pꝛiuat eat debitis circũſtantijs deficit. ⁊ ab ea diſ
dr deus.quia ipic facit res. a quibus.⁊ ex quibus.⁊ per continuat᷑. et ita diſcontinuat᷑ non agendo ſed defi⸗/
en eriann volenen aun scen a e in bo. cendo. ervefictendo ſt principictmmelt eintoei⸗
ng tentiam volendi aut faciendi niſi illo dante. ipſum ficit. a deo recedit. quia defectus ille a deo non eſt.
un i quoq; velle quod aliquãdo iuſtum eſt. aliquaco in/ Muis enim deus cooperet operanti.non tamẽ de⸗
Nnn iuſtum.a deo eſt. Mon eſſe vo bonum. non eſt quid. ficit cum deficiente. ulac quod queritur. Aut I 3
alhki nec a deo eſt. Concedende ſunt igitur omnes ratio/ tota opcratio eſt a de ⁊c.Dicenduʒ ꝙ tota eſt a deo
Cprnori 9 Ee a e ohonnt n 7 illud ouod ⁊ tota a libero arbitrio. Hon enim eſt intelligendum
wdd obncitur ꝙ n faeit contra ſuam pꝛohibitio/ I deus cooperet᷑ libero arbitrio. ſicut cum duo ferüt
nem. Dicendum ꝙ veruʒz eſt. ſed deus cum pꝛohibet lapidem. vnus cooperat᷑ alteri.ſed qui deus eſt in⸗
Ancht gliquam actionem. non pꝛohibet ſibi ſed alij. et non time agens in omt calteri. ſec quia deus eſt in⸗
Nwanch 72 obiber ſuam coo⸗ aontet uã non ſberabit crea tien eanei, nn ctione vintimus eſt ipſi voten.
wiſt pꝛobibet ſug 1 m qug non ſubtrahit gea tie oper anti. itg q; potentia ipſa in nihil exit quod nõ
Wſetden ture. ſed ipſi creature pꝛohibet operationem. et ideo ſit ab ipſo. t ſi obijciatur ꝙ eadem actio erit tota
ti dum cooperatur ei. non facit contra ſuam pꝛohibi⸗ H bona ? tota mala. Dicendum q; deus illi actioni nö
nn tionem. Et ſi tu obijcias mihi ꝙ nihilominus actio dat niſi bonitatem nature.liberum autem arbitrium
dl pꝛohibita a dco. eſt a deo. Dicendum in actione p ean Paluat eam bonitate natuꝛe ſed bonitate moꝛis.
apfünn hibita eſt vuo conſiderarc.ct ꝙ eſt actio. ⁊ ꝙ eſt pꝛo⸗ Et iſta duo non babent oppoſitum. videlicet. ꝙ ali/
komiin hibita. Ab eo fit ſcoᷣm ꝙ eſt actio.non autem ᷣm ꝓ quid habeat b itatem nature.⁊ pꝛiuatum ſit boni/
datmninſ pꝛohibita. ⁊ ideo non ſequit᷑ ꝙ contra ſeipſum faciat tate moꝛis. d illud quod obijcit᷑ ꝙ deus eſt pꝛin- 14
wrent, 10 ¶Ad illud quod obijcitur omnis actio que eſt a cipale mouens in tali actione. Dicendum ꝙ verum
anet voluntatc bona. eſt bona. Dicendum ꝙ veritatẽ ba eſt. attamen non ſequit᷑ ex boc ꝙ excitet liberum ar.
nltr bet in voluntate creata. ſed non opoꝛtet ꝙ veritate,z bitrium gq faciendam illam operationem. Excitatio
oi habeat in voluntate increata. loquendo de bonitate enim dicit gliquem effectum gratie pꝛeuenientẽ ipaz
demmei moꝛis. Et ratio huius eſt iſta. quia cum aliqua actio volũtatem. Hec autem requirit᷑ in bonis meritoꝛijs.
r eſt a bona voluntate creata.cum voluntas increata in alijs vᷣo ope:ibus indifferentibus vel etiam malis
g que ei coopat᷑ abſq; dubio bona ſit. ſimpliciter actio non eſt niſi ſola cooperatio diuiue virtutis.que exi/
eria illa bona eſt. quia tota cius cauſa bona eſt. Sed cum ſtens in creatura potentialiter. eſſentialiter. ⁊ pꝛeſen
nien voluntas increata eſt bona que cooperatur volun/ tialiter. ſicut conſeruat eam in eſſendo. ſic adiuuat in
chiſrs⸗ tati create. voluntas creata poteſt eſſe deoꝛdinata. et operãdo. pꝛopter quod concedit᷑ ibi eſſe cooperatio.
Elcan ratione illius poteſt venire defectus circa operatio- non pᷣuentio vel ſubſecutio.
etn nem illam. Vnde ſicut videmus ꝙ in aliqua opera⸗· ¶ Aueſtio. ij. b .
iibenn⸗ tione quc eſt a dco ⁊ a virtute creata. ex defectu vir⸗/ Rrum omnis rei cõſeruatio ſit a dco. Et ꝙ; ſic vi/
obm tutis create totaliter deficit operatio illa.ſic etiam ex dęetur. Pꝛimo per BGꝛegoꝛiũ. Cuncta in nihilum ce/
anign doꝛdinatione illa volũtatis cete. contingit depꝛa/ qerent niſi manus conditoꝛis ea contineret. ergo om
girngr uari illam actionem. Aliter poſſet dici ꝙꝙ operatio di,/ nia que conſeruant᷑.a deo conſeruant᷑. ¶ Item eſſe
ianael citur dupliciter. AUno modo dicitur operatio opus eſt actus entis. ⁊ viuere viuẽtis. ſed nullus actus eſt
rtrer operans. Alio modo opus operatum. Et cum dicit᷑. qui non ſit a deo immediate.ergo nullum eſſe 2nul⸗
Firall Si voluntas eſt bona. opus eſt bonum. hoc intelli⸗ lum viuere. ſi ergo creatura continue eſt. ⁊ continua
R gendum eſt de opere operate. quod ſcilicet eſt actus tio in eſſe non eſt aliud q; durgtio. cum eſſe eius non
mmiomi. ipſius voluntatis.vt velle.⁊ ſic non habet inſtantia poſſit eſſe niſi a deo. omnis rei conſerustio cſt a deo.
ral in deo. quia velle dei deus eſt. ⁊ actio dei deus eſt iſto VPtem nibil mutabile ſubſiſtit nec ſaluatur in eſſe
mben modo. Si autem dicatur operatio ipſum opus ope'niſi per immutabile et fixum. ſed omne eſſe crcatum
ocuilg ratum. ſic non ſequit᷑ q tale opus ſit bonum bonita ⸗ mutabilc eſt et variabile. ſaltem a pꝛeterito in futu/
en te completa ſiue meritoꝛia.ſed ſufficit ꝙ ſit bonũ bo- rum.e go nihil oteſt ſubſiſtere niſi deo conſeruante.
iran nitate nature.ſicut patet. opera que pꝛocedunt a vo- tem quãto effectus magis percipit a cauſa.tan⸗/
tamnan luntate dei bona ſunt bonitate nature.cet hanc boni - toſ agis pendet ab ipſa.et quanto magis pendet ab
darnen 11 tatem habet actio que ſubſtrata eſt malicie. ¶ Aa il- ipſa. tanto minꝰ poteſt durare vel ſubſiſtere ſine ipᷣa.
mknn lud vᷣo quod obijcitur ꝙ deus facit omnia ꝓpter ſe. ſed omne creatum totum quod eſt et quod habet.a
unchd Dicendum ꝙ verum eſt. ⁊ concedenduʒ eſt etiam deo habet. ergo impoſſibile eſt aliquid nec ad momẽ
en actionem malicie ſubſtratam pꝛopter ſe facit. pter tum conſeruari in eſſe niſi deo conſeruante. ¶ Yem
stung ſe enim cooperat᷑ creature. Cum autẽ dicitur q; ope/ ſicut ſe habet eſſentia ad oꝛimã eſſentiam. et apien⸗
tuuchtn ratio que fit pꝛopter deum eſt bona bonitate moꝛis. tia ad pꝛimam ſapientiã. ita ſe habet duratio ad pꝛi/
nchen . hoc intelligit᷑ de oꝑpatione creature rationalis. MNam mam durationem. ſed omnis eſſentia a pꝛima eſien⸗
ntigtt de deo intelligi non poteſt.pꝛo eo ꝙ deus non tĩ co- tia.⁊ omnis ſapientia a pꝛima ſapientia eſt. ergo om⸗
Ginenan operat᷑ creature rationali.ſed etiam irrationali.illa nis duratio a pꝛima duratione pꝛoducit᷑ ſicut a pꝛin.
iaßt tam operatio non dicitur eſſe bona bonitate moꝛis. cipio. ergo nihil in eſſe conſeruatur niſi per deum.
ſdgend 12 d illud quod obijcitur ꝙ quãdo agens creatuz (So contra. Auguſt. in libꝛo de natura boni tra/
mwN continuat᷑ regule dirigenti non errat. Sicendum q ctans illud quod dicit᷑ Eccleſiaſtes.viij. Sermo eius
1r verum eſt ſi ſimpliciter cõtinuet ci. Tunc autem cõ/ poteſtate eſt plenus. dicit ̈ ſuum dicere eſt ſuum fa⸗
Owutr tinuatur ei ſimpliciter quando continuat 7 qutum cere. ſed ſtatim quando deus fecit creaturam ſimul
Gilnn ad operationem. ⁊ quãtum ad circũſtantias.cum vo cñ hoc diſpoſuit quãtuzʒ creatura durare debuit. ergo
linki exit in operationem circũſtantijs debitis pꝛiuatam. vigdetur ꝙ; ſtatim dedit ei virtutem continuandi ſe in
ulci in hoc ꝙ exit in operationem ei continuat᷑ſed in boc cſſe. ergo nõ videtur ꝙ amplius deus imediate cam

omnis res conſcruat᷑ a deo immediate. cu

15

cum ſucceſſione. ergo non vidct
ſit a dco ſicut a conſeruante.

A

conſeruet Oꝛ ſi tu dicas q virtus creature data indi
get adbuc virtute diuina ſimul cooperante. Contra
ſuum dicere eſt ſuum facere. ⁊ dicere nõ poteſt eſſe
ſucceſſiuũ.ergo nec facere.ſed cõſeruatio creature eſt
ur ꝙ illa cõſeruatio
Wemn ad nobilita/
tem agentis creati pertinet ꝙ po eſt facere opus per
ſe ſtabile. non indigens ipſo artifice continue ſuſten⸗
tante. ſed deus eſt artifex multo nobilioꝛ et multo po

9

tentioꝛ. ergo videtur ꝙ operibus ſuis det tale eſſe ꝙ
nõ indigeant ipſo cõſernante cõtinue. igitur cen ſer⸗/
uatio rerum no videtur imediate eſſe a deo. ¶ Iteʒ
idem eſt pꝛincipium eſſendi conſeruãdi. ſed foꝛma
ſufficienter dat vnicuiqʒ rei eſſe. ergo videt᷑ ꝙ ad con
ſeruationẽ vniuſcuiuſq; rei ſufficiat virtus ppꝛie foꝛ⸗
me. Mꝛ ſi tu dicas ꝙ foꝛma nõ poteſt conſeruare ſuã
naturã. planum eſt boc eſſe falſum in anima que ba⸗/
bet vim vegetatiuã ⁊ regitiuam coꝛpoꝛis.¶ Aien ſi
diuina
virtus nec poſſit a ſe deficere.nec poſſit ab alio ſepa/
rari. videtur ꝙ nulla operatio creature.nec per defe⸗
ctum ſuipſius.nec per actione contrarij. poſſit aliqñ
terminari. nunqᷓ em deficit duratio ſine defectu vir-
tutis conferuantis. ⁊ planum eſt illud ꝙ multarum
actio terminat᷑. ergo videtur q taliũ conſcruatio nõ
ſit a deo tanqᷓᷓ a pꝛincipio immediato. ¶ Nem eſto
ꝙ; creatura ſibipſi relinquat᷑ aut conſeruatur ineſſe.
aut coꝛrumpit᷑. Si conſcruat᷑ in eſſe.bhabeo pꝛopoſi/
tum. videlicet ꝙ, non omnis cõſeruatio eſt a deo. Si
coꝛrumpit᷑.aut boc eſt aliena actione.aut pꝛopꝛia in-
clinatione. Alicna actione non. quia nulla creatura
poteſt aliam in nihilum redigere. Pꝛopꝛia inclina⸗
tione non. quia natura ſemꝑ deſiderat quod melius
eſt. ⁊ foꝛma appetit vniri materie. ⁊ materia foꝛme.
ergo ſi motus ſequit᷑ inclinatione ⁊? appetitum. ſem/
per durabit ⁊ nunqᷓ deficiet. ergo redit idem quod
pꝛius. videlicet ꝙ non omnis conſeruatio a deo eſt.
Be. dicendum ꝙ non ſolum omnẽ actionem. verum
etiam omnẽ conſeruationẽ neceſſe eſt a deo eſſe. Et
ratio huius eſt neceſſitas ⁊ indigentia ex parte crea-
ture. Omnis enim creatura ex nibilo eſt et aliunde
habet eſſe. Quia ex nibilo eſt. ideo quodãmodo va/
na eſt. ⁊ vanitati ſubiccta eſt. Quia vo aliunde habet
eſſe idco eſſe eſt ſbi quodãmodo accidentale. cõtra/
rio modo eſt in deo. Unde Hylarius.vij.de trinita/
te. Eſſfe non eſt accidens veo ſed ſi ubſiſtens veritas.⁊
manens cauſa. et naturalis generis ꝓpꝛietas. Sicut
igitur vanum non poteſt fulciri niſi per verum ſta⸗
bile. ⁊ accidens non poteſt fulciri niſi per ſubiẽctuʒ.
ſic eſſe creature non poteſt conſeruari abſq; munifi/
centia creatricis eſſentie. Ande ſicut creatura habet
eſſentiam ⁊ actionem. ita etiam habet ⁊ duratione.
et pꝛopter hoc quis creatura non poſſit eſſe actu in/
finita.nihilominus tamen ponitur duratione infini⸗
ta. Infinitas enim durationis non ponit in creatu⸗
a aliquam actualem infinitatem. Et ratio huiꝰ eſt.
