q; eſt libido.ibi eſt voluntatis impꝛobitas et aliqua
culpa.g poſſibile eẽt eos generare abſq; libidine.igi
tur ſi traductio feditatis carnis vel oꝛiginalis pecca
ti eſſet rõne libidinis.ꝓles ſic genita nõ haberet cul

pã oꝛiginalẽ. ¶ Itẽ ſi traductio oꝛiginalis eẽt rõe li⸗

bidinis. illeqͥ cum maioꝛi libidine naſcere᷑ maiuſ

cõtraberet oꝛiginale.ſᷣ natus ex adulterio cũ maioꝛi

libidine generat᷑ ꝙᷓ ille qui naſcit᷑ ex tꝛo legitimo.S
vr̃ ꝙ maioꝛ eſſet in ea oꝛiginalis culpa.ſi igit᷑ coꝛru/

ptioe oꝛiginalis pcti omnes coꝛrumpunt᷑ equaliter.
videt᷑ ꝙ talis coꝛruptio nõ traducat᷑ ꝑ ineRe
ponat᷑ ꝙ ſemen deſcinderet ð lumbis viri ⁊ infunde

ret᷑ vaſculo mulieris.ita ꝙ nec vir ſentiret delectati/

onem nec mulier.eſſet ibi ꝓlis ↄceptõ abſq; libidie.

ergo talis pꝛoles nõ haberet pctm̃ oꝛiginale.ꝙ ſi hoc

eſt abſurdũ ponere et intelligere ꝙ aliq̊s ex ſemine
adic generet᷑ ſine coꝛruptione niſi in eo ſolo qui ↄce/
ptus eſt in virgine ꝑ virtutem ſupra naturã.nõ vide
tur feditatem carnis ſiue oꝛiginale peccatum tranſ/

39 mittere ad poſteros libido.ſed ꝓpagatio. ¶ K'. dð.

ch licut expꝛeſte dicie aug in li:defickad pet᷑. et magrt
dicit in litera. Feditas carnis ⁊ cõtractio oꝛiginalis
nõ tm̃ eſt ex lege ꝓpagationis ſed etiam ex feditate
libidinis. Ande augꝰ. dicit. Peccatum in paruulos
non tranſmittit ꝓpagatio ſed libido.nec feditas na/
ture humane facit homines naſci cũ pctõ.ſᷣ feditas

libidinis.Ad cuius verbi intelligẽtiã ⁊ etiaʒ obiecto 4o

rũ notanqũ ꝙ libido tripliciter dici᷑. Ano modo li/
bido dicit᷑ impꝛoba voluntas.Scom quẽ modũ di/
cit aug.in li.d libe.ar. Hihil em̃ videmꝰ in toto ma
lefaciendi genere niſi libidinem dominari. eſt volũ
tatis impꝛobitatẽ.Alio mõ libido dicit᷑ delectatio ĩ/
moderata ſᷣm ꝙ dicimꝰmaioꝛẽ eſſe libidinẽ in opere
virtutis generatiue qᷓ; alterius potentie.Lercio mõ
dicit᷑ libido coꝛruptio vicioſa quam dicimus eſſe in
ſemine et etiam virtute generatiua pᷣter actũ generã
di. ᷣm quam ipa vis generatiua dicit᷑ eſſc coꝛrupta
et infecta.Omnibus his modis ↄtingit libidinẽ eſſe
circa actũ generatõnis bumane.qm̃ ibi eſt coꝛruptõ
vicioſa.⁊ delectatio imoderata.⁊ volũtas impꝛoba.
Sine pꝛima tamen libidine hoc eſt impꝛoba volũta
te ↄtingit generari frequenter.ſine ſcda hoc eſt imo/
derata delectatione vix aut nunqᷓ;.ſine tercia nunqᷓ;.
ſi ſit generatio ᷣm legem nature.Cum ̊ dicit᷑ ꝙ pec/
catum non tranſmittit ad poſteros ꝓpagatio ſed li⸗
bido.hoc nõ intelligit᷑ de libidine pᷣmo et ſcðo modo
ſed tercio.et per hoc pʒ reſponſio ad rõnes que ad/
ducuntur ad vtranq; partem. NHam pꝛime anẽtes ⁊
rõnes que oñdũt oꝛiginale tranſfundi ꝓpter libidinẽ
loquunt᷑ de libidine in acceptiõe tercia. Ratiões oOo

ad oppoſitũ ꝓcedunt de libidine ⁊ acceptiõe pꝛima

et ſca. ⁊ B ptz ꝑtractãti om̃s ⁊ ſingulas.

(WMiſt. xxxij. qualiter pctm̃ oꝛiginale deleat᷑ ſeu curaZ.

AVoniam ſupra dictum eſt oꝛiginale pctm̃ ⁊c. Supꝛa oſtẽdit magiſter qualiter pctm̃ oꝛiginale tradu/
cit᷑.in hac parte intendit oſtendere qualiter curatur. Diuidit᷑ autem ꝑs iſta in duas partes. In qua
rum pꝛima determinat magiſter quomodo oꝛiginale peccatum deleri habeat in baptiſmate.að qͥdex

eſt oꝑpus diuine miſcdie.Scdo vᷣo determinat qualiter in ipſius aie infuſione et punitiõe ſaluet᷑ rectitudo di-/
uine iuſticie.ibi.Solet etiã queri qua iuſticia teneat᷑ ⁊c̃. Hoc aũt facit.qꝛ vniuerſe vie dñi mia ⁊ veritas.et iõ
iuxta benignitatem mie.manifeſtari etiã opoꝛtebat eqͥtatẽ iuſticie. Pꝛima pars diuidit᷑ in tres partes. In pᷣ
ma oſtẽdit qualiter in baptiſmo deletur pctm̃ oꝛiginale ex parte anime.Scdo vo qualiter curari hẽat ex ꝑte

carnis.ibi.Solet aũt bic queri vtrum ⁊ ipſa caro ⁊c̃. Lercio vo determinat de pena q̃ remanet in vtroq;.vi/

delicz de ↄocupiſcentia.ibi. Pꝛeterea queri ſolet vtrũ ↄcupia ⁊c. Similiter ſcda pars pꝛincipalis tres habet

partes. In pꝛima parte determinat vtrũ deus ex iuſticia debeat culpã oꝛiginalẽ aie imputare. Scdo vo que⸗

rit. cur deus vult aiam illã coꝛpi maculato ↄiungere.ibi.Si vᷣo qr cur deꝰqͥ fecit aiam ⁊c. In tercia vᷣo deter/

minat qualis creat᷑ aia a ſuo autoꝛe.ibi. Hic a quibuſdam ſolet queri vtrũ aia talis ⁊c. Et ſic in vniuerſo ma/
giſter in pñti diſt. duo pꝛincipaliter determinat.q̃ᷓꝝ vnũ eſt qualiter oꝛiginale pctm̃ deleat᷑ ꝑ opus diuine mi /

ſericoꝛdie. Alterũ vo eſt qualiter ↄtrahat᷑ ſalua equitate diuine iuſticie.Et oia que determinant᷑ in parte iſta

a. 8

Voniam ſupꝛa dictum eſt oꝛiginale pctm̃ eſſe
viciũ ↄcupie.aſſignatũq; quõ a parentibꝰ tra
Nhat᷑ ⁊ oꝛiginale dicat᷑.ſuꝑeſt inueſtigare quo⸗
modo in baptiſmo dimittat᷑.cum etiaʒ poſt baptiſmũ
remaneat concupiſcentia que ante fuerat. vnde vide⸗
J tur vel peccatum oꝛiginale nõ eẽ ↄcupia.vel nõ remit
Aug. a tiin baptiſmo. Aanet igitur vt ait auguſ.in coꝛpoꝛe
moꝛtis huius carnalis ↄcupiſcentia. cuiꝰ vicioſis deſi
derijs nõ obedire pᷣcipimur. Que tñ ↄcupia quotidie

ppi reduci ad tria. Quoꝝ pꝛimũ eſt qualiter delet̃ oꝛiginalis culpa. Scom a quo ſit ipſa cõcupia.Lerciũ vᷣo
eſt qualiter ad infuſionem aie ⁊ oꝛiginalis culpè imputationc ſaluet᷑ diuina iuſticccda.

ait aug. ⁊c. Obyjcitur
CLuũ poſt baptiſmũ nõ

XXXII ¶ Auõ oꝛiginale pctĩ deleat᷑ in baptiſmo ex parte a ¶ Wanctigit vt
XX= 1 anime. —

debeat remanere i no
bis niſi pena pꝛomo/
uens. ⁊ ↄcupꝑia ſit ma
gis pena ſuffocans qᷓ;
ꝓmouens.non debet
remanere in coꝛpoꝛe
moꝛtis huius. Oꝛ au⸗
tem ſit pena ſuffocãs
ptyʒ in lr̃a ſeq̃nti q̃ dr̃ᷣ
Lbh 4

elus deſiderijs noxijs

nõ obedire pᷣcipimur

8„

—

minuit᷑ in ꝓficientibus ⁊ ↄtinentibus. ſed licet rema/

neat cõcupiſcẽtia poſt baptiſmũ.non tamen dominat᷑

—

Si igit᷑ deſideria ↄcu · ⁊ regnat.ſicut ante.imoꝰꝑ gratiã baptiſmi ↄcupia mi vb
nctie ſunt voa ct tigat ⁊ minui᷑. vt poſt dnari nõ palear niſi quis red⸗
ierg vñ q ſit pena dat vires hoſti eundo poſt ↄcupiſcẽtias.nec poſt bap
fuffocans. Iẽ actus tiſmũ remanet ad reatũ.qꝛ nõ imputat᷑ in pctm̃ ſᷣ tĩ

Oꝛiginale pec⸗

cõcupie ligat růnem pena peccati eſt. ante baptiſmũ xo pena ẽ ⁊ culpa.
maxime in ope virtu⸗ Buzik ergo ratione pctm̃ oꝛiginale dicit᷑ dimitti in
b

tis generatiue. talis paptiſmo.qꝛ ꝑ gratiã baptiſmi vicium ↄcupie debili⸗ catũ duobmo
Beus ſoltocaon tat atq; extenuat᷑ ita vt iam nõ regnet niſi ↄſenſu red cis vemiceilen.
Eẽtia que remanet pꝰ dant ei vires.qꝛ ⁊ reatꝰipſius ſoluit. VUnde aug.in li. et ſolutiõe rea⸗
baptiſmũ nõ eſt pena de bapti. paruuloꝝ. Gratia ꝑ baptiſmũ id agit᷑. vt ve tus.
ſuffocans.q;ꝛ nõ pᷣclu- tus homo crucifigat᷑.⁊ coꝛpus pctĩ deſtruat᷑. non ita
dit aditũ vite ſpnal. vt in ipſa viuente carne ↄcupia reſperſa ⁊ innata repẽ
ſtat e ſimul cñ &re te abſumat᷑ ⁊ nõ ſit. ſed ne obſit moꝛtuo que ineratna
e n. no tñ p̃ualet. to. Nam ſi poſt baptiſmũ vixerit.in carne habet ↄcu⸗
qꝛ ſubter nos ẽ appe piſcẽtiam cũ qua pugnet eamq; adiuuante deo ſuꝑet
titus noſter. ⁊ nos do ſi tñ nõ inuacuũ grãzʒ eius ſuſcepit.HNõ itaq; hͥ pꝛeſta
minari poſſumꝰ illiu in baptiſmo.niſi foꝛte miraculo ineffabili creatoꝛis.yvt
Remanet aũt h cõcu ſex pcti que eſt in membꝛis ꝓꝛſus extinguat᷑ vt nõ ſit.
ſckria e nc ſed vt quicqͥd mali ab homine factum. dictũ.cogitatũ
uens. maxime qtũ ad ꝙ eſt. totũ aboleat᷑. ac velut factũ nõ fuerit habeatur.
exercitiũ pugne. qᷓ fa Ipſa vo cõcupiĩa ſoluto reatus vinculo. quo ꝑ illam
cit ad augmentũ me· dpyabolus aiam retinebat.⁊ a ſuo creatoꝛe ſeꝑabat ma
riti et coꝛone. qd bene neat in certamine.Ecce hic aperte oſtendit ea ratione
ſignificatũẽ in ingreſ dimitti in baptiſmo.nõ qꝛ nõ maneat poſt baptiimmluyxx
ſu filiox iſrkin terꝛan ſed qꝛ reatus in baptiſmo abolet᷑. ¶ Deinde idem iße ¶ Auẽtes de alto
Pcoein acnerte⸗ oñdit eo modo etiam dimitti.qꝛ baptiſmi gratia oon.
rios cum quibus pu· cupiſcæẽtia ipſa mitigat᷑ ⁊ minuit᷑. in eodẽ li.ita dicẽs.
gnare poſfent. ⁊ ꝑ à Lex carnis quã apls appellat pctm̃ cũ ait.Hõ regnet Ro. vj.
deus eos ꝓbaret. vtꝝ pctm̃ in veſtro moꝛtali coꝛpoꝛe.nõ ſic manet in mẽbꝛiſ
ipſi deũ viligerent an eoꝝ qui ex aqua ⁊ ſpũſancto renati ſunt tanq; non ſit
nõ. ut pt in li iudi eius facta remiſſio. vbi omnino plena fit remiſſio pec⸗
Gißtners ac qs mo- catox. s manet hoc vicium ↄcupiſcentie in vetuſtate c
uet᷑ hõ occaſiõe cõcu/ UVMW
pie in ſe relicte.ſᷣ he¶ in

ueniri pñt li.iiij.diſ.iiij. Der boc pʒ reſponſio ad duo obiecta. Mã cupia nõ ſuffocat niſi ei obedire limus.
⁊ licet in actu generandi vſus rõnis impediat᷑.nõ tñ eſt ibi ſuffocatio.qꝛ talis actꝰpõt eẽ meritoꝛius.
b ¶ Per grãm baptiſmi ⁊c̃. Contra.Aut em̃ gratia baptiſmi habet oppoſitũ.aut nõ.Si ſic.ergo vna nõ põt
ſtare cũ altera. adueniente gra recedit ↄcupia.nec minuit᷑. Si nõ opponit᷑ ei. vr̃ ꝙ ipᷣam non diminuat.
Itẽ ſi ↄcupia minuat᷑ ꝑ grãm.S cum ſit finita vr̃ ꝙ aliqñ totalit᷑ auferat᷑.qdᷣ eſt aug.in lr̃a qͥ dicit ꝙ boc nõ
2. pꝛeſtat᷑ niſi miraculo ineffabili.vt lex pcti pꝛoꝛſus extinguat᷑. Ideo eſt hic qõ.vtrũ fomes in aliquo totaliter
fuerit extinctus:ſꝰ.ddm q ſicut dictũ eſt ſupꝛa ↄcupia duo dicit. Dicit em̃ appetitũ imoderatũ boni ↄmu
tabilis.⁊ ſic dico ꝙ iſta imoderantia circa appetitũ poteſt eẽ dupliciter. Aut ita ꝙ rõ captiuet᷑ ⁊ aia ꝑuertat
vt necitatẽ hẽat pᷣponẽdi bonũ cõmutabile bono incõmutabili.a ſic dĩ eẽ ↄcupia intenſa.⁊ h̊ mõ tenet tõnẽ
culpe.ratione vicʒ illiꝰ 0ſmmoderantie.Alio mõ ↄcupiĩa dicit imoderãtiã.nõ qꝛ rõ ſuccũbat ſenſualitati.ſed qꝛ
ſenſualitas nõ ꝑfecte obtemꝑat rõni.⁊ hoc mõ tenet rationẽ pene. Pꝛimo mõ qꝛ tenet rõnẽ culpe directe op
ponit᷑ ipſi gratie.⁊ ideo gratia ſupueniens aufert illã imoderantiã.ꝓ eo ꝙ talis immoderãtia ponebat debi
te iuſticie carentiam. Aliã aũt imoderantiã que ſicut dictũ eſt dicit rõnẽ pene nõ tollit gratia in ſuo aduentu.
pter boc q; nõ opponit᷑ foꝛmaliter ei.ſ qm gratia ⁊ ↄcupia relicta reſpectu eius ad qð inclinant quandã ha
bent oppoſitionẽ.binc eſt ꝙ; ſᷣm ꝙ homo plus exercitat᷑ in gratia.magis ⁊ magis remittit᷑ ↄcupiſcẽtia.nũqᷓ;
tñ oĩno tollit᷑ cõcupia.qꝛ ſy remanet radix eiꝰin boie niſi auferat᷑ ꝑ donũ gre ſpeciale.ſicut in virgine credit
fuiſſe poſt ↄcẽptionẽ filij dei.ſed hoc magis habet locũ in tercio cũ qr de ſanctificatiõe virginis. Der h aũt qᷓ
3oe dicta ſunt patẽt oba. Gra em̃ ⁊ ↄcupia quodammõ opponũt᷑.⁊ q̊ddãmodo nõ ſicut oñſum eſt.Ad illud qð
obẽ ſcdᷣo ꝙ ↄcupia eſt finita. aliqñ totaliter aufert᷑. Dm q; hoc verum eſſet ſi cõcupiſcentia diminueret᷑ qᷓ;

Z

tum ad cauſam.ſᷣ ſolũ minuit᷑ qᷓtũ ad exercitiũ ſiue ꝑ cõꝑationẽ ad illud ad quod eſt.et ideo nunꝙᷓ totaliter

tollitur.ſicut habilitas anime nunqᷓ;ᷓ totaliter ꝑ peccatum adimit᷑.et hoc melius infra videbit᷑.

Wanet boc viciũ cõcupiſcẽtie in vetuſtate carnis tãq;ᷓ ſuꝑatũ ⁊ gemptũ.niſi illiↄſen.q̃dã.reui. et in re⸗

6 —,
— . s —R —A
õä äl =ZðDòðũ .

Muüdooh

is dinite

eennaöe ſi

rlcöenn,

5

heleeltus.

pfuſ hhe
Gdinindaen.
nctbeend
Ncpotetlte
Gni dri m

nugen
bnötmanan

Gnhaitin

aloedrettc⸗
iale ⸗

inſoscon

Nir
“

i. . . .—

—

carnis tanq; ſupatum ⁊ pemptum.niſi illico conſenſu
qdðᷣammodo reuiuiſcat.⁊ in regnuʒ ꝓpꝛiũ dñationẽq;
reuocet᷑.Hic aperte inſinuat᷑ in baptiſmo cõcupiſcenti
am debilitari.ex quo ⁊ dicit᷑ dimitti.nõ ſolum ideoqꝛ
reatus ibi ſoluit᷑. Quẽ remiſſiõis modũ alijs etiã plu
ribus teſtimonijs ſcriptura edocet. Ait em̃ aug. ↄtra
Julianũ.Cex in membꝛis vicium carnis eſt.quod ex
pena pcti ⁊ ex traduce moꝛtis ꝓuenit. Sed lex iſta qᷓ
eſt in membꝛis.remiſſa eſt regeneratõe ſpirituali ⁊ ma
net in carne moꝛtali. Remiſſa eſt.qꝛ reatus ſolutꝰ ẽ ſa⸗
cramento quo renaſcunt᷑ ſideles. Manet aũt qꝛ oꝑat
deſideria ↄtra que dimicant etiam fideles. Idẽ in ſer⸗
mone quodam de cõcupia carnis. Per gratiã baptil/⸗
matis ⁊ lauacrum regenerationis ſolutus eſt et ipe cõ
cupiſcẽtie reatus.cuʒ quo eras natus.⁊ quicqͥd antea
conſenſiſti male cõcupiſcẽtie.ſiue cogitatione. ſiue lo⸗
cutione.ſiue actione.dẽ in li.de nuptijs ⁊ cõcupiſcẽ⸗
tia. Concupiſcentia carnis licet in regeneratis iam nõ
deputet᷑ in peccatũ.quecunq; tñ pꝛoles naſcit᷑ obliga
ta eſt oꝛiginali peccato. Itẽ.Dimittit᷑ ↄcupia carnis i
baptiſmo nõ vt nõ ſit.ſᷣ vt non imputet᷑ in peccatum.
d Hoc eſt em̃ nõ habere peccatũ.nõ eſſe reũ pcti.. Quõ
O alia peccata pꝛetereunt actu ⁊ remanent reatu vt ho
micidium ⁊ ſilia.ita ecõuerſo fieri põt vt cõcupiſcẽtia
pꝛetereat reatu ⁊ remaneat actu.Ex pꝛedictis euiden⸗
ter monſtrat᷑quõ pctm̃ oꝛiginale ĩ baptiſmo remittat᷑
¶ Auomodo oꝛiginale peccatü curet᷑ in baptiſmo
ex parte carnnis. b—c—v
Solet aũt hic quuri.vtrũ et ipſa caro in baptiſmo ab
illa feditate ꝓurget᷑.quã in cõceptiõe ex ↄcupia libidi
4 noſa cõtraxit: Quibuſdam videt᷑ ꝙ ſicut aia a reatu
omẽ mundari punificat᷑ ita ⁊ caro ab illa pollutione purgat᷑.vt ſicut
1 s polueſo duobus complet᷑ myſteriũ baptiſmi.ſ.aqua ⁊ ſpiritu.
u non. itg ibi duo purgent᷑. aia.ſ.a reatu.⁊ caro ab illa conta
giione. qd qdẽ ꝓbabile eſt. Alij vo putãt tĩ aiam ibi
mundari.carnem vo non ab illa feditate purgari. Si

AAe

Ouidã dicunt

Daints, o remanet illa feditas vſq; ad ꝓcreationem filioꝛuʒ
ſ negsnt. que fit in toncupiſcẽtia carnis. videtur natura carnis
magis ac magis coꝛrũpi.et magis corrupta videt᷑ ca⸗
ro ꝓlis qᷓ; parentis.quia de carne pollutionem quam
habuit a conceptu retinenti.trahit᷑ polluta.⁊ in cõcu/⸗
piſcẽtia cõcipit᷑.vñ ⁊ polluit᷑⁊ ita ex duplici cĩã ↄtami
HS nat᷑.vñ maioꝛ videt᷑ pollutõ carnis in ꝓle qᷓ; fuerit in
Pe. llox.

pente.Ad qð illi dicũt.qꝛ licʒ caro klis ex earne feda
ſeminet᷑.⁊ in cõcupiſcentia cõcipiat᷑.nõ tamẽ feditatẽ
maioꝛem trahit.qᷓ; caro vnde ſemiat᷑ habuerit.Quã
uis etiam ſi fedioꝛ atq; immũdioꝛ ſit caro prolis.et iõ
magis coꝛrupta qᷓ; caro ꝑentis.non inde( vt aiunt)fit
pꝛeiudiciũ veritati.qꝛ nec abſurdũ eſſe dicũt.ſi carnis

lnõ APpꝛiut reuocet᷑.
oc vr falſum eẽ.qꝛ
cũ ↄcupia ꝓut regna/
bat dicebat᷑ eẽ oꝛigia⸗
le pctm̃ ab aug.vr q;
ſi reuocet᷑ in regnũ ꝓ
pꝛiũ poſt baptimmum
ꝙ oꝛiginale peccatuʒ
reuertat᷑.ꝙ ſi boc fal/
ſum eſt. pʒ ꝛc. Itez qᷓ
ſunt diuerſoꝝ geneꝝ.

vnũ nõ auget alteꝝn. S

illicitus oſenſus ẽ cul
pa.ↄcupia relicta ẽ xx
na.g nõ auget᷑ ꝑ ↄpſen
ſum illicitũ. Re. ꝙ cõ/ A
cupia auget᷑ ꝑ ↄſenſũ
illicitũ ſicut dicit aug.
et hoc duplici ex cau/
ſa. Pꝛimo.qꝛ gra ex·
pellit᷑. ex cuius pñtia
ratio ſenſualitati pꝛc⸗
erat. ⁊ ꝑx ↄñs remitte/
bat acupia. Alia ẽ rõ
qꝛ potentia ex frequz
tia actꝰ mag ꝓmpta
efficit᷑ ad exeundũ in
actũ ↄſilem.⁊ qꝛ actꝰ
illicitꝰ dicit actũ ↄcu⸗
piſcẽdi.hinc ẽ ꝙ ↄcu/
piſcentia auget᷑ aba-
ctu illicito quaſi a ſili
Ad illud g qðò obꝛ *§
tũc redit oꝛiginale ꝑc
catũ.dᷣm ꝙ; hoc non
ſequit᷑ duplici ex cj.
ꝛimo qͥdẽ qꝛ ↄcupi
cẽtia regnãs nõ dicit᷑
petm̃ oꝛiginale niſi in
qtũ bʒ regnũ ⁊ dñiuʒ
ab ipſa hois oꝛigine.

c aüt illud bʒ ꝑ illici
tũ actũ.nõ bʒ rõnẽ oꝛi

ginalis pcti ̊ᷣ potius
actualis.Alia eſt etiã 6
rõ.qꝛ aliter diminuit
ↄcupia ꝑ baptiſmuʒ.
aliter auget ꝑ illicitũ
ↄſenſum. Per baptiſ
muz em̃ ſic diminuit᷑
vt auferat᷑ illud qᷣ
foꝛmaliter erat pecca

tum oꝛiginale. vicʒ ca

rentia debite iuſticie.
Ibi em̃ abſoluit᷑ qͥs a
debito oꝛiginalis iuſti
cie ad qua omnes te
nebant ex ipᷣa obliga
tione ade.ſed ꝑ illici/

eum conſenſum angeri dẽ p eo 4 dũ bomno peccat magis em̃ciẽ ꝓnus ad malũ ſalt intenſiue qch ad all.

quod pcti genꝰdetermiatũ.Ad
⁊ ſi ſint diuerſoꝝ geneꝝ in genere mon.nõ tñ in genere nae. vtriu
ut eſt pena nõ ſit eiuſdẽ genaich 6 cupia ꝓut ẽ culpa foꝛma

llud q obr ꝙ ſũt diuerſoꝝ gener ↄeupia ꝓut eſt culpa ⁊ putẽ pena. d. 7
triuſq; em act e ↄcupiſcẽ. Pꝛetca ⁊ ſi vcupia p
it loquedo. qꝛ tñ ẽ pena vicioſa. ad illã de ſe oꝛdi-

nat. ⁊ p vna augmẽtat᷑ ꝑ alter⸗ ex W.t.ßꝰꝗñN7979 . s
9 Aus alia pcta pᷣte. ⁊c ontra. Si ↄcupiq remanet aetu.è in oꝛiginali nõ tĩ pſiderat reatus verum

. ⅞1 8

natura magis in poſterioꝛibꝰcoꝛrupta trahat᷑.neq; ex

dasz actus. debz di⸗
ci pctm̃ actuale. Iteʒ
falſum vr᷑ dicere cum
ait ꝙ alia pctã trãſe/
unt actu ⁊ remanent
reatu.cũ em̃ dimittũt
pctã actualia in bapti
ſmo. trãſeũt ⁊ tũ ad
enã ⁊ qtũ ad culpã.
in pnia etiã tranſeũt
qᷓ;tũ ad reatũ pene et
ne. Et ſi tu dicas ꝙ re
manet reatꝰ ad penã
ſatiſfactoꝛiã ⁊ tpalem
Obi ſilr de oꝛigiali pꝰ

cuius deletionẽ in ba

8

erſnare remanet ob
igatio ad moꝛtẽ ⁊ ad
alias penas tẽpales.
R. ddm e mgr large
vocat hic actũ.nõ ſo/
lum ipᷣm actualẽ mo/
tũ.ſᷣ etiã ꝓnitatẽ illã

pm quã bõ oꝛdinatur

ad actũ.Et iõ dẽ oꝛigi
nale pctm̃ remanere
actu.qꝛ cũ ſit ibi pua/
tio oꝛiginalł iuſticie.ꝑ
quã hõ eſt reus caren

tie viſionis dei.ſic etiã

ꝓnitas.pꝑ quã bõ oꝛ/
dinatus ẽ ad actũ cõ/

aupiſcendi iõ aufert
illa pꝛiuatõ iuſticie o/

riginalis.⁊ relinquit᷑
illa inclinatio babitu
alis.Ad illð vo quod
obꝛ de tranſitu actua⸗
li. Ddm qꝙ mgr̃ nõ lo
quit᷑ de tranſitu qͥ ẽ ꝑ
pcti deletionẽ.ſᷣ ꝑ pꝑec-
cati ↄſummationem.
⁊ꝑ quẽ modũ pꝛeſenſ
⁊ pꝛeteritũ dicit᷑ tranſ

ire. ideo dicit ꝙ trãſit

qtũ ad actuʒ ⁊ rema⸗
net q;tũ ad reatũ.qͥa
actus eſt in fieri ᷣ rea

tus in qcte.

e Ad a8 oidi 2 In

nuit mgr. ꝙ aia nõ eſt
talis quale deus fecit.
Cõtra.in ſubita oꝑa/
tione ſil eſt fieri ⁊ fa/
mentũ eſt necriũ. de?
facit animã. ergo eſt.
Et illud.deus facit ta
lem animam. ergo ta/
lis eſt. igit mgr̃ impli

— —
— —

ipſa magis coꝛrupta. anima magis inficit.

ex quo autoꝛe ſit.deo.ſ.vel alio.

¶ Pꝛeterea queri ſolet.vtrũ ↄcupiſcẽtia que poſt baptii
mũ remanet.et tm̃ penalitas eſt.ante baptiſmũ do pe

na erat ⁊ culpa.ex deo autoꝛe ſit vel ex alio: Ad quod

¶ De pena cõcupiſcẽtie que remanet in carne ⁊ aia

bꝛeuiter rũdentes dicimus.qꝛ inq;tum pena eſt. deuz

habet autoꝛẽ.inqᷓ;dtum vo culpa eſt.dyabolũ ſiue ho⸗

minẽ habet autoꝛem.

trü deus ex iuſticia debeat culpam oꝛiginalez

anime imputare.cum nõ poſſit vitare. d

Solet etiam queri qua iuſticia teneat᷑ illo peccato a

innocens a deo creata. cũ nõ ſit in poteſtate ſua illud
vitare: Mõ em̃ ꝑ liberũ arbi. illud cõmittit᷑.qꝛ nõ pꝛiꝰ
eſt aĩa q; illi peccato eſt obnoxia. Ad hoc quidã dicũt

ideo aĩam ream eſſe illius peccati licet mũda a deo ſit

creata.qꝛ cũ infundit᷑ coꝛpoꝛi cõdelectat᷑ carni.ex quo

pctm̃ cõtrahit. Oõ ſi eſſet.iã nõ oꝛiginale ſed actuale

potiꝰ diceret᷑.g recte põt dici imputari aĩe illud pctm̃
qð ex coꝛruptione coꝛꝑis ineuitabilit trahit. Quia vt
ait aug.in li.de ciui.dei.MHõ fuit coꝛruptio coꝛꝑis que
aggrauat aĩam cã pᷣmi pcti ̊ pena.nec caro coꝛrupti⸗/
lis aĩaʒ peccatricẽ fecit.ſᷣ peccatrix aĩa carnẽ coꝛrupti⸗
bilẽ fecit. ¶ Ilud etiã nõ imerito queri põt.vtrũ pec
catũ originale debeat dicivolũtariũ vlł neceſſariũ:Et
necariũ põt dici.qꝛ vitari nõ põt. Vñ ⁊ ꝓpha dic.De
neceſſitatibꝰmeis erue me.Et volũtariũ nõ incogrue
appellat᷑.qꝛ ex voluntate pᷣmi hoĩs ꝓceſſit.vt augꝰ.in

j.ui. retracta. oñdit dicens. Illud qð in paruulis dicit᷑

oꝛiginale pctm̃.cũ adhuc nõ vtant᷑ libero ar. volũtat
nõ abſurde vocat᷑ volũtariũ.qꝛ ex ᷣma hois mala vo
lũtate cõtractũ.factũ eſt quodamodo hereditarii.
Duare deus vult aiam coꝛpi macula
re.ſciens eã inde maculari.⁊ iõ damnari.

4 ☛ * ‚

¶ Si vo ãr cur de? q fecit aiam ipſam ſinem⸗ cula. ꝛ ſcit

cat vuo oppoitailra.

Itẽ qᷓro.aut deꝰ fecit
aiaz iuſtã. aut iniuſtã

*

eã ex coꝛpis ↄiũctione maculã pctĩ ↄtrahere.et aliqũ
ante baptiſmũ ſeiungi ab ipo coꝛꝑe ⁊ ſic damnari.eam
coꝛpꝑi iũgit? Rñdemꝰ ex altitudie iudicioꝝ dei id ꝓue
nire. nec iniuſte id a deo fieri. Ipe em̃ nõ incõgrue hũa
ne ↄditiõis modũ quẽ a pᷣnꝰ iſtituit( lʒ pctã hoĩm int /
ceſſerit) ſine imutatiõe ↄtinue ſeruat. Coꝛꝑa de mãa
ncipio ſine vicio facta mers aiaſch de nihilo creãs.
eoꝛũ q; cõiunctione hoĩem ꝑficiẽs.Cũ g vtraq; hois

natura a deo ſine vicio ſit inſtituta. licet a ſe ſit pctõ vi

ciata.non iõ immutabilis deus humane cõditionis pᷣ⸗

mariam legẽ mutare debuit.ſiue ab hominũ multipli

7

NAualis creat᷑ anima a ſuo creatoꝛte f
dic a quibuſdam queri ſolet. vtrũ aĩa talis ſit ante ba

3 4

hoc modo. AHia in coꝛꝑe creat᷑.in cuiꝰ ↄiũctõe peccato

maculat. Quãcito & eſt pctm̃ hʒ. nec pꝛius fuit.q; pecc

catũ habuerit. nõ eſt & talis qualis a deo creat᷑.Creat᷑

em̃ a deo innocens ⁊ ſine vidoet nunqᷓ; talis eſt. Ad

Queſtio.

B.e. quoꝛundã
e.

Originale an

ſit neceſ⸗

o ↄiunge /

ptiſmũ qualis a deo creat᷑e Qð nõ eſſe ꝓbare conan-

S

arium
vel voluntariũ

zibhintn
gtife
ſnnu

eflligetti
atoci wich⸗
ſe.fſMrte
tilgectnenn
Ngtecggna
iſhuimatn
billrinnn
inginfu ir „

1

==
e

==
S=
⁵=
S
=
—

2

=–

S=
= =

E cene
f

in

—

ðM

gig
—

—

XXXII

Atteĩ nuſticiath. T hoc eſt falſutn. nõ em iuſticis cteata fuit cuſn illa anima. Si iniuſtz. talis eſt. Stalis eſt ais

als deus eã fecit. Pꝛopter boc eſt qõ qualẽ deus fecerit illã aĩam:et nõ vr ꝙ poſſit dari ꝙ fecerit eam iniu
Iſtsam.cum ſumma iuſticia nõ poſſit facere aliquid iniuſtum. Mõ videt᷑ ſiliter ꝙ fecerit eam iuſtam.qꝛ cũ in p/

mo inſtanti fuerit iniuſta. ſimul fuiſſet iuſta ⁊ iniuſta. ⁊ bec ſunt incõpoſſibilia. Hõ enim videtur ꝙ poſſit da
mam. R. dm qꝙ cum querit qualez deꝰ
ligi dupliciter. Aut qᷓtum ad bonitateʒ na

ature.ſic concedendum eſt ꝙ fecit animam

ri medium circa hec.qꝛ hec duo ſunt immediate oppoſita circa ani
ſecenit animam qtum ad bonitatem et maliciam. hoc poteſt intel
ture. aut qtum ad bonitatem moꝛis. Si q;tum ad bonitatem n

An aie ex cxa⸗

töne ſint eqles

in donis na/ f
turalibus.

one mala qᷓ ponit eẽa deo m ep actio. nõ
cia nõ eſt a deo.

gie. f P
telligendu memoꝛandũq;

quod dici poteſt qꝛ nõ oino talis eſt qualẽ eã deus fe/

cit.Deus em̃ bonꝗ eam fecit.⁊ bonitatem ei ſine coꝛru
ptione indidit. Et dicit᷑ ills natura is bonitas quã in

creatione a cõditoꝛe ſuſcepit.quã bonitatẽ ꝓpter pec⸗

catum penitus nõ amiſit.ſed viciatã habuit.quã de⸗

mfĩ ſine vicio fecit. Si em̃ res bona nõ eſſʒ anima.in ea

malũ eſſe nequiret.cũ nõ poſſit malũ eſſe niſi in bono.
vt poſt dicet᷑. Mõ ergo oĩno talis eſt aia qualis a deo

eſt creata. Sicut quis pollutas habẽs manus nõ tale
habuit pomũ quale ego dedi mundis manibus. Ego
em̃ dedi mũdũ.¶ Ilud q;; nõ incongrue queri ſolet.

vtrũ omnes aie ex creatione equales ſint.an alie alijs
excellentioꝛes? Pluribus nõ irrationabiliter videt᷑ ꝙ
ex ipſa creatione alie alijs excellant in naturalibus do
nis.vt in eẽntia alia alijs ſit ſubtilioꝛ.⁊ ad intelligẽdũ
memoꝛandũq; habilioꝛ.vtpote acutioꝛi igenio ⁊ ꝑſpi
cacioꝛi intellectu pꝛedita. Qð nõ impꝛobabiliter dicit

cum in angelis ita fuiſſe ↄſtet. Et licet naturalibꝰ do/
nis alie pᷣ alis polleant.attñ ante baptiſmũ a coꝛpoꝛe

diſcedentes parẽ penã.et poſt baptiſmũ ſtatim equa/

lem coꝛonã ſoꝛtiunt᷑.qꝛ ingenij acumen vel tarditas.
Spmiũ vel pen in futuro nõ collocatt.

em̃ eſt a deo m ꝙ iuſta.qꝛ nõ eſt iuſta.nec ſᷣm ꝙ iniuſta i,
F eſt a deo ſ̃m bonitatẽ nãe ꝑ quã eſt indifferens ad vtrũq;.ↄſili mõ intelligẽdũ ẽ in creatõne
uribꝰnõ irrõnabilit᷑ vr ⁊c. Innuit ꝙ ex ipᷣa creatiõe vna aia eſt ſubtilioꝛ alia in eſſentia. ad in/
habilioꝛ. Contra.hoc em̃ vr eſſe falſum.qꝛ ſicut dicit Greg.Om̃s hoiĩes nã pariter

bonaz. ⁊ adhuc bona
eſt. Si qtum ad boni
tatem moꝛis.ſic dðm
eſt ꝙ de? nec fecit ea,z
bonã nec malaʒ. Bo/

nã em̃ nõ fecit.qꝛ ho/

nitatẽ illã aie non de/

dit obſiſtente infectio
ne ex ꝑte coꝛꝑis.cui a/
nima in eodẽ inſtanti

vnita fuit in qͥ creata.

Mõ fecit eã malã. qͥa

Gꝙᷓuis ania ab inſtanti

ſue creatiõis mala ſit

boc tñ nõ eſt a So cre
ante ſᷣ a carne inficiẽ/

te. ⁊ iõ dicit mg hanc

nõ eſſe ↄcedẽdã. ania
eſt talis q̃lẽ deus eã fe

cit.ſᷣ potiꝰ ecõuerſo.ñ

qꝛ de? dederit ei actua

lem iuſticiã. ̊ qꝛ dedit

ei bonitatẽ nature ad

habẽdũ iuſticia oꝛdia
tã.a q iuſticia pꝛiuat᷑
carnẽ infecta. Et ſic
patẽt oba. Per hunc i0
aũt modũ rñdenduʒ

eſſet ſi qᷓreret᷑ de acti/

m ꝙ iniuſta.qꝛ iniuſti/

genuit.g ſil ⁊ ab ipa creatiõe aie pares ſũt.Hic q̃ri põt vtrũ ſubtilitas iugenij ⁊ hbilitas ad memoꝛãdũ veiat

ex ꝑte coꝛpꝑis.an ex ꝑte aie:Et qꝙ ex ꝑte aie vr magiſter in lr̃a dicere. Sʒ
at᷑ ꝑ tꝑa.mõ dementioꝛ eſt. mõ ad intelligẽdũ acutioꝛ.Hoc aũt nõ põt
lerici nãliter ſunt maioꝛis ingenij qᷓ; flegmatici. ſi h
dicit mgr̃ in l̃a.ſatis ꝓbabile ẽ qꝙ in ipᷣa creatiõe ſit
Sytũ ad pᷣuationẽ oꝛdinis nãliũ in pᷣcellẽtia. qtũ⸗
at iſta pꝛecellentia naliũ.vtrũ ex pte aie. an ex ꝑte coꝛ

õriũ huiꝰvr̃.qꝛ vr ꝙ ipᷣa aia q̃ nõ vari
eẽ niſi ex ꝑte coꝛpis. Itẽ videmꝰ ꝙ co/
dicit cõplexionẽ ex parte coꝛpis.vr ⁊c.Rꝰ: dim ꝙ ſicut
ꝛecellẽtia in aiabus.Et ꝙ dicũt᷑ eẽ pares h nõ intelligit
pᷣuationẽ oꝛdinis in dñio ⁊ ſeruitute.Si aũt qr̃ vñ xeni⸗
ꝑis.ddᷣm ꝙ cũ aia nõ ſit ꝓpt᷑ coꝛpus ſ᷑ coꝛpus ꝓpter aiaʒ

iſta pᷣcellẽtia ex pte aie venit. In h̊ aũt pᷣcellit vna aia alterã.nõ rõne pꝛincipij ex q̊.cũ ſit ex nihilo.ſᷣ rõne ſapi

entie cõditoꝛis ꝗᷣ

bilitatũ qᷓ aie in

bilitatũ ſui
impedit. pter ho
ſitionẽ ex ꝑte co

pꝓducit oĩa ᷣm oꝛdinẽ debitũ. Mõ eſt tñ negãdũ qͥn multũ faciat coꝛpꝰ ad exercitiñ illaꝝ ba

creatiõe inſunt. Ande diſpoſitio bona coꝛpis multũ expedit. ſicut ecõtrario mala multũ

ciudicant᷑ colerici boni ingenij.qꝛ aia qtũ ad vſum illius habilitat iuuat᷑ ꝑx ↄueniẽtẽ diſpo
ꝛpis. Attñ nõ eſt illa rõ principalis boni ingenij.qꝛ videmꝰ aliqũ homies ↄtraric complexio/

nis ingenioſos eſſe. AUnde videmus hoies ad diuerſa exercitia aptos.quoſdaʒ ad artes mechanicas.quoſdã

*

liberales. iteꝝ
lia. Si querat᷑ rõ

quoſdã ad mathematicã.qͥſdã ad methapbiſicã.q̃ſdam ad naturalia.quoſdã ad rationa
buiꝰ.Rendebit theologus qꝙ hoc eſt ex diſtributione donoꝝ dei.a q̃̊ nõ tm̃ ꝓcedũt dona gra/

tuita.imo dona naturalia. ⁊ oĩa talia gratie vocant᷑ a ſanctis.⁊ de hmõi elrir illud.ſ. Petri.iiij. Anuſqͥſ/

qʒ ſicut accepit grãm in alterutrũ illã admiſtrantes ⁊c. Maturalis añt reſpon

bit ꝙ hoc venit ex diuerſa di

ſpoſitione er parte coꝛpis.vel qtũ ad complexionẽ. vel ꝙtũ ad oꝛganiʒationẽ.vterq;ʒ tñ bene.ſᷣ theologꝰme/
lius.qꝛ pꝛincipalioꝛẽ aſſignat càm.vñ ⁊ ppᷣs in li.de aialibus cñ affignat cãs diſpoſitõis mẽbꝛoꝝ.vbi nò inue

*

ria. Pꝛimo em̃ querit᷑ de deletõe oꝛiginalis

nit cãm pᷣncipalem ex ꝑtenature recurrit ad diſpoſitõem ↄditricis ſapie.
4 D intelligẽtiaʒ huiꝰ ꝑtis incidit hbic qõ ciraa Tercio qr de eqtate vdiuine iuſticie in infuſiõe ⁊ pu/
nitione anime. Circa pꝛimum queruntur du.
Scðdo qr̃ de moꝛbo ↄcupie remanẽte. Primo queritur vtruʒ baptiſmus deleat originale

—

1

.
Li.
q́;tum ad culpam que eſt in mente. Scðdo vᷣo vtruʒ
deleat q;tum ad eius cauſam que eſt in carne.
— 2 eſtio.. 3
¶ Atrũ baptiſmus deleat oꝛiginale ꝙᷓtum ad culpax⸗
Et ꝙ ſic videt. Job.iij. Niſi quis renatus fuerit ex
aqua ⁊ ſpirituſancto nõ intrabit in regnum celoꝛñ.
boc aũt nõ eſt ꝓpter culpam actualeʒ in paruulis.
ſi hoc eſt. erit ꝓpter culpam oꝛiginalem. ſed poſt ba/
ptiſmum nõ pꝛiuat᷑ paruulus regno celoꝝ.̊ neceſſe
eſt ꝙ in baptiſmo tollat᷑ illud quod reddebat homi
nem indignum viſione dei.̊ ⁊c. We o vj.⸗Du
cunq; baptizati ſumus in cpꝛiſto icſu.in moꝛte ipiuſ
baptizati ſumus.Et poſt. Qui em̃ moꝛtuus eſt pec/
cato.iuſtificatus eſt a peccato.glo.i.ꝑ baptiſmũ moꝛ
tui ſumus peccato.ſicut chꝛiſtus ſemel moꝛtuꝰeſt p-
ne. ¶ Itẽ bocipᷣm vr rõne. Baptiſmus em̃ eſt ſacra
mentũ veteris ⁊ etiam noue legis.& ſicut in baptiſ/
mate bomo lauat᷑ exterius.ita vere lauat᷑ interius.
ſi ergo in baptiſmo exterius vere lauat᷑ puer. videt
ꝙ interiꝰ a ꝑeccato oꝛiginali mundet᷑. ¶ Itẽ in bap⸗/
tiſmo efficit᷑ homo mẽbꝛũ chꝛiſti ⁊ regenerat᷑ gene/
ratione ſpũali.ſi ergo mẽbrũ chꝛiſti eẽ nõ põt qs q;/
diu manet in pctõ moꝛtali.vr ꝙ ꝑ baptiſmum oꝛigi
nale deleat᷑ qtum ad culpam. ¶ Sed ↄtra. Impoſ/
ſibile eſt deleri maculam peccati ſiue defoꝛmitatem
amoueri ꝙdiu manet pꝛiuatio boni q̃ debet ineſſe.Yꝰ
in homine poſt gabtiſinenn manet carentia illiꝰoꝛi/
inalis iuſticie. ꝗqᷓ fuit in Adam in ſtatu innocentie.
ꝑ baptiſmũ nõ delet᷑ macula oꝛiginalis culꝑe. Ma
ioꝛ manifeſta eſt ꝑ ipᷣaʒ peccati diffinitionem.minoꝛ
manifeſta eſt ꝑ ipſaʒ exꝑientiã.qꝛ manifeſte videmꝰ
ꝙ poſt baptiſmũ caro ſpiritui nõ ita ſubijcit᷑ ſicut in
qdam ſubijciebat᷑. ¶ Itẽ impoſſibile eſt maculã pec
cati deleri qdiu manet actus peccati ſicut eſt mani/
feſtum. Munq; em̃ alicui remittit᷑ peccatũ foꝛnicati-
onis qdiu eſt in actu foꝛnicandi.ſed poſt baptiſmũ
manet oꝛiginale q;tum ad actum.ſicut dicit magr̃.S

impoſſfibile eſt q in baptiſmo deleat᷑ qtũ ad macu/
Mem ocupiſcere poſt baptimmum
culpa eſt. q̃les ſunt actus tales ſunt habitus. cõö⸗

lam ⁊ reatum.

cupiſcẽtia qᷓ remanet poſt baptiſmũ ẽ culpa.s nõ eſt
culpa actualis.̊ ẽ culpa oꝛiginalis.igit᷑ ꝑ ba tiſmũ
oꝛiginalis culpa nõ delet᷑ qᷓtũ ad maeula. Se cul
pa ẽ meritũ pene. ſi oĩno ceſſat culpa.oĩno debet re
moucri pena. Si igit᷑ poſt pctm̃ remanet pena debi⸗
ta oꝛiginali.vtpote moꝛs ⁊ ↄſiłes pene.non videt᷑ ꝙ
baptiſmũ fiat deletio oꝛiginalis culpe qᷓtũ ad ma/
culã.Oꝛ ſi tu dicas ꝙ macula pcti deleta. põt rema/
nere läs tenens in aia. ⁊ obligatio ad penã ꝓ cul⸗/
pa pᷣus facta.videt᷑ tũc ꝙ oꝛiginaleremanet ꝙtũ ad

reatũ.igit᷑ male dicit mꝗr̃ cũ ait ꝙ oꝛiginale tranſit

12 reatu ⁊ remanet actu. ¶ Ky. ꝙ ſicut dicit mgr̃ in l=ſa

et accipit a verbis Aug. duplici rõne dẽ oꝛiginale re

——

mitti in baptiſmo.qꝛ ꝑ grãm baptiſmi viciñ cõcupie
debilitat᷑ atq; extenuat᷑ vt iã non regnet.⁊ qꝛ reaatuz-

ipſiꝰſoluit᷑.Ad buiꝰaũt verbi intelligentiã notandũ

ꝙ illud verbũ dupłr põt intelligi.⁊ vtroq; mõ ſatis
ꝓbabilit. AUno mõ ſic ſicut dicit aug in li.de baptiſ.

puulo. Oꝛiginale ẽ ↄcupia ſiue viciũ ↄcupie.⁊ hoc/

2— 22 *

im dicit mgr in IFa. Hec aũt ↄcupia ꝓut dẽ eſſe oꝛi

Knglepam nonr appetitũ boni cõmutabilis inten
um ⁊ inoꝛdinatum. Et rõ huiꝰ eſt iſta.qm oꝛiginale
pctm̃ nõ tm̃ eſt culpa.ſᷣ etiã culpa moꝛtalis. Inqti

culpa ẽ.dicit pᷣuationẽ oꝛdinis debiti.inq;tũ moꝛtalł

vt intelligam

— ee e e L de e „ 2 S 2 —’ „ .
eſt. nõ t̃ dicit boni debiti pꝛiuationẽ. ſy etiã dicit oꝛ
dinis et iuſticie ſubuerſionẽ. Ad hoc igit᷑ ꝙ ↄcupia

in aliq̃ dicat il oꝛiginalẽ.neceſſe ẽ ꝙ dicat neceſſi
i

tatẽ ↄcupiſcendi.ſiue appetitus imoderantiã cũ de/

bito nõ ↄcupiſcendi et cũ dñio.ita ꝙ carnalis appe-

titus pᷣſit ſpiritui.Et qꝛ vtrũq; boꝝ eſt in boĩe ante

baptiſmũ. hʒ em̃ debitum nõ ↄcupiſcendi.qꝛ ad boc

tota humana natura in adam fueratlobligata. nec il
la obligatio alicui fuerat relaxata.Habet etiã domi⸗
niũ.qꝛ gratia deſtitutus vincit᷑ lege membꝛoꝝ. hinc
eſt ꝙ babet in ſe oꝛiginale ctm̃. cum aũt homo bap
tiʒat᷑.tunc gratia infundit᷑ ex merito paſſionis chu/
ſti cuius eſficit᷑ membꝛum.ꝑ baptiſmũ ab illo debito
abſoluit᷑.gratia vᷣo erigit animã ⁊ dat ei potentiam

vt non vincat᷑ a cõcupiſcentia.⁊ ꝑ hoc aufert ei do/

miniũ. Et hinc ẽ ꝙ qꝛ in baptiſmate tollit᷑ ↄcupiſcẽ/
tie dominiũ.⁊ ſoluit᷑ nõ ↄcupiſcẽdi debitum.qꝛ om̃i
no aufert᷑ ratio culpe ab ipſa cõcupiſcẽtia. licet aliq
modo remaneat. et hinc eſt ꝙ magiſter dicit ꝙ oꝛi/⸗
ginale in baptiſmo tranſit reatu et remanet actu.qꝛ
⁊ ſi remaneat cõcupia.nõ tñ remanet ꝓut eſt culpa
et obligatoꝛia ad penam. Ninc ẽ igit᷑ ꝙ magiſter di/
cit duplici ratione in baptiſmate peccatum oꝛigina/
le deleri. et qꝛ vicium cõcupiſcẽtie extenuat᷑.et qꝛ re⸗
tus ſoluit᷑. Aiter eran poteſt intelligi verbũ illd
8s ſicut ſuperius dictum fuit in oꝛigia
li culpa repiri confoꝛmitatem quandam ad culpam
actualem. Sicut em̃ videmus in culpa actuali.et

eſt ↄuerſio ⁊ eſt auerſio.⁊ in ipſo actu peccandi.et in

ipſo babitu peccati.eſt pꝛiuatio habitus boni. et q̃;
dam habilitatio ad actum peccati.ſic in oꝛiginali in⸗
telligimus eſſe debite iuſticie carentiam ⁊ cõcupiaʒ.
Et quemadmodum in actuali pꝛiuatio habilitatis
bone eſt ipᷣm peccatum foꝛmaliter loquendo.ipᷣa vᷣo
habilitatio ſiue ꝓnitas ad actum peccati non eſt pꝑec
catum niſi materialiter loquendo.ꝓ eo ꝙ nõ eſt cul
pa niſi qdiu manet ibi pꝛiuatio.ſic intelligendũ ẽ in
oſito.Et quemadmodum in actualis peccati de/
letione. cum gratia infunditur ſtatim moꝛit᷑ culpa.
inq;tum erat defoꝛmitas ⁊ pꝛiuatio.nihilominus tñ
ſimul cum boc manet quedam pꝛonitas ad actuʒ.li
cet remiſſa.in his potiſſime qui peccauerunt pecca/

to conſuetudinis. Sic quando gratia baptiſmalł in /
fundit᷑ anime.ſtatim remouet᷑ oꝛiginale peccatum.
eatenus qua erat carentia debite iuſticie.etiam cum
ſtatim gratia eſt in anima.ſimul cum ea eſt et iuſti/
cia. cõcupiſcentia vᷣo non omnino tollit᷑ ſed minuit̃
ꝓ eo ꝙ ꝓnitas ad culpam ſimul poteſt ſtare cũ gra

tia. qꝛ ſicut dictum eſt nõ erat ipᷣm peccatum loquẽ-
do foꝛmaliter ſed materialiter. Ande cum excludit

carentia debite iuſticie ꝑ grãm baptiſmalem. rema/

net cõcupiſcentia ratiõe pene. Et binc eſt ꝙ dicit ma
giſter ꝙ tranſit reatu ⁊ remanet actu.qꝛ iã no eſt cul

pa ꝑ quã bomo ſit vignus pena.ſed pena eſt ex pꝛe-

cedenti culpa relicta. Pꝛo tãto dicit ꝙ oꝛiginale pec
catũ duplici ratione dicit᷑ remitti in baptiſmo. et qꝛ
concupiſcentia extenuat᷑. et quia debitum ſoluitur.
Soluitur nanq; debitum dum per iuſticiam gratie
recompenſatur iuſticia oꝛiginalis innocentie. Con/
cupiſcentia vᷣo remittit᷑.duð poteſtas datur ſpiritui
gratiam regendi ⁊ vincendi carnem. Concedende
ſunt igitur rationes oſtendentes peccatum oꝛgina/

le q́;tum ad culpam deleri in baptiſmo. ¶ Ad illud 13
ergo quod pꝛimo obijcit᷑ in ↄtrariũ ꝙ manet pᷣuatõ

ntolaqe

ugfehnt⸗

Kan
tpot⸗
Dados
osone
gaenutan
nopora la
ſceraln
Piaslen
macbut
bytinoch
fängpen
line
mntonüße
Nteinguggt
niunnin
ncur
Cuſertui
Uuudküren
iceease
ke
fuhoſe
giigtin⸗
icicjſe
nicn
iſnutitin
Keginen

nna

idn
egdn

miih

Nnigt

unel
Pebrtide
Eneniigi
maükhig
hnſinec
miplen
Mai ptann
Neuſran
dhiun gcñt
in ei
zindet en
mmmgn
auchch
uanieen
uutnran
oantn
binic;
ntunz
rant
ogliͦt
. cloi
glegeed
unntich,
hndininef
mmt un

tunnu
zerini

nackgiſ,
üſi n
–
nen
RK

eutet
6
ner n

14

—

dꝛiginalis iuſticie.rñdet᷑ ꝙ debitũ ſoluit merito paſ⸗
