tur duo. Pꝛimũ eſt de oꝛdine reꝝ in comꝑa/
tione ad finem. Sccundũ ẽ de oꝛdine earũ quem ba

bent adinuicem. AAueſtio.. i
Eũ omnes creature condite ſint ꝓpter diuinã glo

riam.⁊ vtilitatẽ ꝓpꝛiã.ſicut dicit magiſter.⁊ accipi pᷣt

ex ſcriptura.⁊ Aug.dicit in li.de doc.xpᷣiana ꝙ deus
nos fecit ⁊ diligit.nõ ꝓpter vtilitatẽ ſuã.ſᷣ ꝓpter boni
tatẽ ſuã.⁊ vtilitatẽ nram.Queritur ergo qᷣs ſit finis
icipalio⸗ ditionis reꝝ. Atrũ diuina gloꝛia. xl vti/
itas nr̃a.Et ꝙ glia dei vr. Ille eſt finis pᷣncipalioꝛ qͥ
ẽ vtilioꝛ.finis em̃ vltimꝰ ẽ potiſſimꝰ.ſᷣ vlterioꝛ finis
ẽ dei gloꝛia qᷓ; vtilitas nr̃a.nã nõ glia dei pter vtili/
tatem ß vtilitas ad gliam oꝛdinat᷑.g vr q glia ſit pᷣn
cipalioꝛ. ¶ Item ille finis ẽ pꝛincipalioꝛ q eſt perfe/
ctioꝛ. ſed glia dei eſt ꝑfectioꝛ. ⁊c. Pꝛobatio medic.
pfectioꝛ finis ẽ qͥ pfectioꝛẽ reddit opationẽ oꝛdinatã
ad ipᷣm.ſᷣ mſtomeliꝰ ẽ opus qdð qͥs facit ꝓpter gliam

dei ꝙỹ Apt ytilitatẽ ſuõ. Añ apls.j·ad Cop. x. Oſmia

obijcit᷑.in opere dei i

Onſequẽter ſecũdo loco querit᷑ de rebus ꝓ
ductis q;tum ad oꝛdinẽ. Et circa hoc querũ

toüiri
aecſant⸗
Condtefun
mmalicuot⸗
AArigen
Noſonpta
Plisghe
Lebennuin

d
istgs
tolearnuee
gotete tar⸗
Ftiſunt⸗
aſnon
zͤſuigian
nnchnorod
P mare
trignlo
Nlinepotvch
Genllef
nsnonhuen
dienwapln
fondomnü g
uononenne
ſauetctreze
acoloft
ter plerglan
ſeſnopien
ſrnätin
Ntogonapuit

Gdgantlaude

NeCndtipg
Cotnteptlitzos
g eoſſonen
launecindig
Uenbenonmn

imgiinfnli

gumſtucötn
tone nici n

fatoſtebef

canochiqntd
obisboni⸗

ſüͤchipnuce
GPoldiuraag,

laqooße
iftltsa
imic wii

Crtalſerſe

igchehalarani
rung
gimd
Phrie
gunnangeh
Nyrntini
liſtpuut
ſchn
Paftlzit

imnichn
inanſtinze
Kndngen
Sinanotanee
Woirnäiri
Dehckcnd
umngwiſt
ucſtnr inlen
WAincßttd
nuag uffi
müGmiin
Migimmn
mittungeen
Puriigin
Nicugginesrr
Uinan.
nggnc icn
giiͤter
hefagr
lutotir i
rfnaigglt
aipytr
nermiumen
aplunnoſ⸗
tunchen.
cirſiit
Ganaboehn
Aheferitot
uannm

—2
NEE
S=
S☛]
=—
—
=—

—
=
=

WBS
=
—
—
S☛ = S
= =—
== .

==

—

SS

—
— —
=

63

di.

in gloꝛiq dei facite.ᷓ ⁊c. ¶ Zeem ille finis pᷣncipali/
oꝛ qͥẽ eſſentialioꝛ. glia dei ẽ eſſentialioꝛ vnicuiq; rei
condite maxime rõnali.ꝙᷓ vtilitas ſua.nã res pꝛopt
maliciã põt pꝛiuari ſua vtilitate.ᷣ nõ põt vnq; qͥn ſit
ad dei gliam. ¶ Item ille ẽ pꝛincipalioꝛ finis q ẽ vni
nerſalioꝛ.ꝓpter hoc ꝙ pᷣncipalis finis totũ debet cõ⸗
plecti.S̊ glia dei ẽ finis quẽ aſſequitur ois natura. ſi-
ue humana.ſiue angelica.ſiue bona.ſiue mala. g ac.
ontra. Ille ẽ finis pꝛincipalioꝛ rei condite quez
efficiẽs magis intendit.ſᷣ deus magis intẽdit in cõdi⸗
tione creature eiꝰvtilitatẽ.q; gliam ſuã.g ⁊c̃. Pꝛoba
tio medie.ſicut dicit a lus.j.coꝝ.xiij. Charitas non
ſua ſunt. qdðᷣ alterius.ſ de? q agit facit ex per-
fecciſſima charitate. nec q̃rit nec intedit qð ſuñ eſt.
g nõ ſuã gliam ſᷣ vtilitatẽ ãam. Wtem ille finis ẽ
pꝛincipalioꝛ ↄditionis rei quẽ res condita magis ax
Perie vnaqueq; res ita appctit ſuũ ↄmodũ vel vti/
itatẽ ꝙ nullo mõ põt velle op oſitũ. H oppoſitũ glie
dinine põt velle.ſicut ptʒ i bla pbemis. vtilitas ⁊c̃.
. Ben ille finis ẽ potioꝛ ↄditionis rei ad quẽ effici

ens non ꝑuenit niſi ꝑ effectũ.hoc patet.qꝛ ſi ẽ bene

defendoꝛ a pluuijs abſq; domo ſicut cñũ domo. ſi face⸗
rem domũ ꝓpter talẽ defenſionẽ facerẽ fruſtra.ſi de
us non ẽ magis gloꝛioſus poſt cõditionẽ reꝝ qᷓ; an.ſi
faceret res pꝛincipaliter ꝓpter gliam ſuã.faceret fru
ſtra.qð ſi nõ fruſtra facit.nõ ꝓducit.ꝗᷣ nõ Reincinati
ter ꝓpter gliam ſuã. ꝓpter vtilitatẽ alienã. It.
iile finis pꝛincipalioꝛ ẽ q effectũ magis pficit cum ad
ipᷣm ꝑuenit.ſᷣ dei fruitio magis aiam ꝑficit q;ᷓ dei lau
chuceg pᷣncipalit᷑ facta ẽ aia ꝓpter fruitõem iy pter
dei gliam ⁊ laudẽ.¶ E dom ꝙ finis ↄditionis rei ſi
uc reꝝ conditaꝝ pᷣncipalioꝛ ẽ dei glia ſiue bonitas qᷓ

creature vtilitas. ſicut em̃ patz. xvj. Pꝛouerbio. Ani

6 4

65

uerſa ꝓpter ſemetipᷣm oꝑatꝰẽ dñs.ſᷣ nõ ꝓpter ſuã vti
litatem vel indigentiã.qꝛ ait pᷣs.dixi dño deꝰ meꝰ es
tu. qm bonoꝝ meoꝝ nõ eges. ꝓpter ſui gloꝛiam.nõ
inquã augendã.ſᷣ ꝓpter gůam manifeſtandaʒ. pt
gliam ſuã cõicandã.in cuiꝰ manifeſtatione ⁊pticipa
tione attẽdit᷑ ſumma vtilitas creature.vicʒ eiꝰ gloꝛi-
ficatio ſiue btificatio. ¶ ꝛ g obẽ ꝙ charitas alienũ
comodũ qꝗᷓ̃rit.dðm ꝙ ſecus ẽ in nobis.⁊ in deo. Na⸗
in nobis bonũ ꝗꝓpꝛiũ vtffert a bono cõi.ſ in deo bonũ
ſuũ cſt bonũ cõe.nã ipᷣeẽ bonũ oĩs boni.ſi ̊ effectum

nõ oꝛdinaret ad ſe.vel nõ faceret ꝓpter ſe. cum ipe ſit

huũ a quo om̃e bonũ.iam effectus non eſſet tonus.
Am̃ g vtilitas creature tota attẽdit᷑ in oꝛdinatione
ad bonũ qð deꝰ ciõ charitas dei oia rectiſſime fecit ⁊
cõuecrtit ad ſc.⁊ ſic nõ ẽ in nob. obꝛ ꝙ ille finis

ẽ pꝛincipalioꝛ quẽ natura magis appetit. dom ꝙ eſt

loq de natura duplr̃. Aut de natura vt deficẽte. aut
vt pfecta. Dico ̊ ꝙ natura deficiẽs in ſe recuruat᷑iõ
ꝛiũ bonũ deſiderat.⁊ iõ ſuũ comoduʒ. MNatura vᷣo

₰

pfecta amoꝛe charitatis ſurſuʒ eleuat᷑. multomag
impꝛopoꝛtionaliter dei gliam deſiderat qᷓ; vtilitatem
pꝛiq.vt patet in htibus charitatẽ. Od obr qp il⸗
le finis eſt pꝛincipalioꝛ quẽ magis natura deſidcrat.
veꝝ ẽ de natura recta ⁊ pfecta. Oð obẽ ille ẽ pᷣn
cipalioꝛ finis ↄditionis rei ad quẽ res ꝑfecta ptingit

Ruũderi põt pꝛimo ꝙ hoc habet veritatẽ qñ opcrãs

opatur ꝓpter indigentiã alicuius finis.ad quẽ nõ o
teſt puenire niſi ꝑ opus qd ꝓducit. ſed talis operãs
nõ eſt deus ſicut patet. ⁊ ideo nõ habet locũ hic Ael
aliter dm ꝙ res facte ſunt ꝓpt dei gliam. nõ inquã
acquirendã vel ampliãdã.ſ oñdendã ⁊ cõicandã.ct

nif.

S ſimplir̃ totus homo angelo mclioꝛ.
genere quod tenet rõnem finis illud
genere creaturaꝝ. bomo tenet rõnem finis. nõ ange⸗
lus. Uñ Remigius dicit ⁊ phᷣs.ꝙ; nos ſumus finis

re femina. ⁊ tamẽ domina angeloꝝ.

.
1

cquis ghia dei ſit ſine rebus factis. nõ eñ cöicat vłma
nifeſtat niſi ꝑ res ꝓductas. ¶ Qð obr̃ ꝙ fruitio ma

gis pficit. dom ꝙ laus duplr cſt.ſ.pfecta ⁊ impfecea.

Laus impfecta minꝰ ꝑficit aiam q; fruitio.ſed nõ ſic

laus perfecta.qꝛ magis letat᷑ in glia.⁊ plus gaudebit
de dei glia ⁊ bonoꝛe ꝙᷓ; de ſua gloꝛificatione.⁊ plus io
cũdabitur in laudãdo qᷓ; in coſiderãdo ꝓpꝛiũ bonũ.⁊
ideo pʒ ꝙ ille finis ẽ vlterioꝛ. 1 Aueſtõ. ij. k
Be oꝛcdine reꝝ adinuicem.nã hunc tangit mgñ in
lra. Atrũ vicʒ natura ſpnalis.dignitate nature pcel/
lat cõpoſitã ex ſpnali ⁊ coꝛꝑali.Certũ ẽ em q; vtracq;
odli coꝛpalem. Et ꝙ ſic. v. In omni genere nobi⸗
ius ẽ illud ꝓpter qdð ẽ alteꝝ ſicut finis.eo ꝙ eſt ad fi-
nem. ̊ homo ẽ ꝓpter angelũ. Mam ſicut dicũt ſancti
⁊ ingf recitat in lr̃a.homo factus ẽ ad repationẽ an⸗/
gelicę ruine. ⁊c.

bil hñs de coꝛpe.qᷓ; qd cſt ſpnale. ↄiunctũ coꝛpoꝛi.g
nobilioꝛ angelica natura bumana. ¶ Item in quoli
bet genere immoꝛtale ⁊ incoꝛruptibile nobiliꝰ ẽ moꝛ
tali ⁊ coꝛruptibili.ſed angelus per naturam eſt imoꝛ
talis ⁊ incoꝛruptibilis. homo vo econtrario. ergo ⁊c.
Item quod ſimilius eſt melioꝛi ẽ melius. ſi nõ ſit

ſimilius in ridiculoſis.vt ſimia homini ꝙᷓ equus.ſcd

angelus ẽ deo ſimilioꝛ ⁊ deifoꝛmioꝛ q; homo. cma
eſtum eſt. ⁊ non in ridiculoſis ſed in o tuniz eno

ſimplrñ melioꝛ eſt natura ſpũalis q;; cõpoſita. ¶ Con.
tra. Augu. Mente bumana ſolus deus eſt maioꝛ. vñ
in li. de trini.xvj. ⁊ in lib. lxxxiij.q. dicit q;¶ immediate

ipᷣa mens a pꝛima vcritatc foꝛmatur.⁊ inter ipſam :

deum nihil cadit mediuz. ergo angelus non eſt ſupꝛa
mentem humanas.g per ſe adeo bona ẽ vt angelus.

ſed anima ꝓpter cõiunctionẽ ſui cum coꝛpe non dete

rioꝛat᷑. immo maius bonũ eſt. cum coꝛpus ſit bonũ.
Ntem in om̃i
melius. ß in

quodammõ omniũ qᷓ ſunt. qdð nõ dĩ de angelo ⁊c.
em ſi optimũ in vno genere eſt melius optimo

in alio. ⁊ ſimplr̃ hoc illo melius.ſed optimꝰin geneꝛe

borminũ eſt melioꝛ optimo in genere angeloꝝ.vt pa-

tet. quia xp̃s.̊ ⁊c. Si tu dicas ꝙ non inq;tum bomo

ſed inq;tum deus.obijcitur de beata vir ine qᷓ eſt pu
femina. ⁊ tamẽ domina angeloꝝ. ¶ Item maioꝛ
qui recũbit q; qui miniſtrat.teſte tomino Luce.xxij.

ſed angelus miniſtrat hbomini. Hebꝛe. j. Om̃es ſunt
adminiſtratoꝛij ſps .R. dom ꝙ cũ ꝗᷓ̃rit᷑ de oꝛ/
dine ſpũs rõnalis ſine vniti

ine ſpn‚s ronalis ſine v qſpum angelicñ vel ſe⸗
paratũ.de duplici oꝛdine poteſt intelligi. aut de oꝛdi/

ne ꝙtum ad finem.aut q'tum ad nature dignitatez.
Si qtum ad finem. ſic dico ꝙ; ſunt pares.nã ad eun
dem finem.ſ.ad eternam beatitudinẽ immediate oꝛ-

7

dinant᷑. eadem eſt menſura bominis q̃ ⁊ ãgeli.nec
homo ꝗpter angelũ nec angelus ꝓpter bominẽ. tñ ſi
cut lex charitatis facit in mẽbꝛis coꝛ

uibus ciuitatis ꝙ vnũ membꝛũ ſup et indigentiam

altcrius.vt patz.quia oculus videt ſibi viam ⁊ pedi.

⁊ pes fert ſeipᷣm ⁊ oculũ.⁊ in cuibus terrene ciuita/
tis ſimiliter contingit. Similiter intelligendum ẽ de

bomine ⁊ in angelo qui ſunt ciues ciuitatis ſuperne.

nam homo babet labilitatem ad labendu frequẽter
⁊ poſſibilitates ad reſurgendum. Angelus vo ſtans
perpetuitatem in ſtando.⁊ cadens ſmpo litatch.
2

1 5, . eem ſpaale ſimplf loquedo no
bilius ẽ coꝛpali. nobilius illud qð pure ẽ ſps ni-

66

n reſurgendo. ideo angelus ſtans ſuſteittat homninẽ

ſiue infirmitatẽ bumanã. ⁊ homo reſurgens reparat
ruinã angelicã. Ideo qͥdã mõ angelus ꝓpter hoiem.

2 quodã mõ hᷣ hropter angelũ. ⁊ ideo in hoc oꝛdine

pares ſunt. Si añt loquamur d
ture dignitatẽ. doᷣm ꝙ ſ⸗ impliciter loquẽ
E ereatura ſuꝑioꝛ hoi

68

ſupꝑioꝛi gradu conſiſtit.

oquamur de oꝛdine Jeun ad na
angelus
ie. Matura em̃ angelica ſicut pa
tet ex multis ſcripture g vobio ẽhumana. ⁊ in
õcedende igit᷑ ſunt rões
manifcſtantes ꝙ angelus nature dignitate pᷣcellit ho
minẽ.pᷣter pꝛimã ad quã ſolutũ eſt. M s obꝛ in cõ
trariũ ꝙ nullũ cadit mediũ inter menteʒ ⁊ deũ.dðm
ꝙ eſt mediũ pſᷣm dignitatẽ nature.vel ſᷣm cauſalitatẽ
influentie.pꝛimo mõ cadit mediũ.ſcdo mõ nõ. Naʒ

deus immediate influit in mentẽ.⁊ ꝓpteres ipᷣa mẽs

69 immediate a pꝛima veriate foꝛmatur. ¶

Oð obijcit

ſecundo ꝙ bõ tenet rõnẽ finis.doᷣm ꝙ aliquid pꝛopt᷑
qð res ẽ.ẽ duplr̃.ſ.aut ad ſupplendũ indigentia.ſicut

tomus ppter boĩem. ⁊ calceus pꝛopter pedem. aut
ad ſupplendũ eius influẽtiã.ſic hõ pꝛopter deũ. OQð

Vvltimo mõ habet rõnem finis nobilius eſt.qð pꝛimo

mõ non.qꝛ em̃ homo om̃ibus indiget.angelus nullo

niſi deo.ideo om̃ia pꝛopter hominẽ.nõ om̃ia pꝛopt᷑

70⁰

71

telligendũ ẽ per ſe ⁊ pciſe.nec

tis gratic. ¶ Oꝛ vltimo obi demi ufra mel
us patebit.ad pñs tm̃ ſi fficiat dicere ꝙ alicui mini/
ſtratur dupliciter. aut pꝛopter ſe ſicut regi ⁊ dño ⁊ ta

Tobꝛ de optimo in/
eata virgo.nec xpᷣs ex
cedut angelos pure rõne nature.ſᷣ rõne multiplicita
vltimo obꝛ de miniſterio infra meli

cipio.homo vo in die ſexto.

angelũ. In cuius rei iſe⸗ conditꝰ eſt in pn

lis ẽ nobilioꝛ. aut pꝛopter aliũ. ſicut miniſtrat miles

getabile cum non ſenſibili ⁊ non v

7

gartioni regis.⁊ ꝑ boc ẽ ar.ſoluẽdũ.Angelus em̃ mi/

iſtrat boĩ ꝓpt᷑ deũ.ſicut diues pauperi.foꝛſegrotãti.
OInſequenter tercio loco queritur de mõ di/
ſtin guendi ſpũm ãgelicũ ab aia rõnali.Et qᷓ
rũtur duo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ differãt ſpẽ.

an tm̃ numero. Secndo qᷓ ſit illa differentia ꝑ quam
differüt. Aeſtio. . 1

¶ Oꝛ aũt differãt ſpecie vr. Quc differunt ſpecie ba

bent diuerſas ꝑpfectiones ᷣm ſpeciẽ.ſed h ⁊ angelus

. ₰

differũt ſpccie. conſtat. ⁊ anima dat ſpeciem homini
⁊ actũ ſpecificũ. ⁊ anima ⁊ angelus.¶

m aue
ſunt ſimilia ſpecie. vel ſimul Paechendel vnũ facit
ad ꝓductionẽ alterius niſi ꝓducãt᷑ n pꝛopagatio/
nem.ſed anime nõ ſimul cũ angelis ſunt ꝓducte.nec

nnggeli faciũt ad animarũ pꝛoductionem. ac. Si tu
dicas ꝙ ſimiliter poteſt argui de animabus.hoc fal/

ſum videt᷑.qꝛ pater facit ad generatõnẽ pꝛolis.¶ Itẽ
plus cõnenit ſenſibile cum ſenſibili.qᷓ ſenſibile ⁊ vᷣ
tabili. ſed ani/
ma bumana per eſſentiam ẽ ſenſibilis ⁊ getabilis.

alioquin nõ faceret animal.ergo cum differat ſpẽ ab

*

anima ſenſibili tĩ ⁊ vegetabili.multoplus differt a

ſpiritu angelico qui nec ẽ ſenſibilis nec vegetabilis.
ELontra.quoꝝ pfectio ⁊ cõplementum vltimũ eſt
vnũ ſpecie.ipᷣa ſunt vnũ.ſed ad eandem beatitudinẽ
oꝛdinatnr homo ⁊ angelus.q̃ eſt viſio ⁊ fruitio dei.
g homo ⁊a angelus.ſiue anima ⁊ angelus ſunt ſpecie
vnũñ. ¶Gtem quoꝝ differentia vltimo cõpletiua eſt
ſpecie vna.ipᷣa ſunt vnũ.ſed differentia vltimo ↄple
tiua anime rõnalis ⁊ angeli ẽ hoc qð ẽ rõnale ſiue in
tellectuale. ⁊ in bac cõicant.ſicut dicit Grcgo.qꝙ; bo/

mo cõicat eſſe cũ lapidibus. intelligere cũ angelis.

⁊c¶Itẽ qꝝ optimu naturale eſt ynũ.ipa ſunt ſpecie

II

B —

vnũ. ſed optimũ naturalc hominis ⁊ angeli ẽ vnũ ſi⸗

cut dicit Berñ.ad Eugeniũ.optimũ inqͥt tui ⁊ ange/
li rõ eſt. cũ ſpẽs accipiat᷑ ab vonmospan 2c. K.
Ad pᷣdictoꝛuʒ intelligentiam notandum ꝙ circa he
fuit enplex inio.Quidã nãq; dicere voluerunt.qꝙ
q̃ſtio iſta nulla ẽ.Cũ ei qᷓrit᷑ vtrũ aliq̃ differãt ſpecie.
ſuꝑponit᷑ ꝙ vtrũq; ſit ĩ genere ⁊ ſpẽs.⁊ qm̃ aia nõ ẽ
ſpẽs.ſ̊ᷣ ſpẽi pars.nec ẽ in gencre ᷣm rectã lineã vt ſpe
cies vł indiuiduũ. a latere.vł mag ꝑ reductionẽſi-
cut pᷣncipiũ.iõ dicũt ꝙ q̃ſtio iſta nulla c.cũ aia nõ ſit
ſpẽs.Sʒ hec rñſio potiꝰ ẽ euaſio ad hoiem qᷓ; ſolutio
ad rõem. Mã adhuc reſtat q̃ſtio.cũ aia ſit ſuba ⁊ foꝛ
ma ſubalis.vel hñs foꝛmã ſubalem in q̃ om̃es aie cõ
ueniũt.vtrum in eadem conueniant anima ⁊ ange/
lus.an ſit ibi ſolum differẽtia accidẽtalis. Pꝛeterea
anima ſeꝑata ſpũs ẽ ⁊ ſuba pꝓut ẽ res ꝑ ſecxñs et ꝑ
ſe ſubſtãs accñtibus.⁊ ſᷣm ſui mutationẽ ſuſceptibi/
lis ↄtrarioꝝ. ꝓpꝛie ẽ ſuba ⁊ recte in genere ſuſtãtie.
ſicut ſuba pꝛima.⁊ angelus ſili cõſtat. Si ergo de oĩ⸗
bus pꝛimis ſubſtãtijs rõnabiliter ↄtingit q̃rere vtrũ
ſpẽ cõuciãt vel differãt. ptʒ ꝙ q̃ſtio ẽ bona ⁊ recta.
⁊ rñſio ẽ fuga.Scðdᷣa vᷣo poſitio ẽ.ꝙ aĩma ⁊ ãgelus ſi
pↄſiderat᷑ aia vt ſpũs.ẽ eadẽ ſpẽ cũ ãgelo.ſ differt in
hoc ꝙ aiaꝝ ad aias eſt aliq̃ validioꝛ ſilitudo.ſicut aq̃
eadẽ aque dẽ eſſc.⁊ rõ qᷓ mouet eos ẽ ꝓpter ↄuenien
tiã in optimo ⁊ nobiliſſimo eẽ ſuo.ſicut oñſum eſt in
obijciẽdo.Sed hec poſitio cõiter nõ tenet᷑.qꝛ planũ
ẽ hiem ⁊ ãgelũ nõ ſolũ ſpẽ. etiã genere differre.ꝗ⁊
pfectõ ſiue foꝛma dãs ſpẽm homini ab ãgelo differt.
hec aũt ẽ aia.ergo differt ſpẽ ab ãgelo.⁊ hoc melius
patebit ſache. Velcte poſitõ ẽ ꝙꝙ angelus ⁊ aia ſpecie
diſterãt.ꝗᷓ ſit aũt illa dria qᷓretur iam. Mũc aũt iuxta

cõem poſitionẽ oĩm tenenduʒ ẽ eſſentialiter diſffe-

rant ⁊ in genere ſube. Vñ ocedende ſunt rões ꝓban
tes angelũ ⁊ aiam eſſe ſpecie differẽtes.eo mõ q licet
dicere aiam rõnalem eſſe ſpẽm.nã ꝓpꝛie loquẽdo w
tius ẽ foꝛma ſpẽi ſiue pars foꝛmalis qᷓ; ſpẽs.extenſo
tñ noĩe põt ſpẽs appellari.
li ⁊ hoĩis eadẽ ſunt ſpẽ.dm qꝙ ẽ ꝑfcctio in eẽ pᷣmo.et
in eſſe ſecũdo.q̊n pfectio in eſſe ſccũdo ẽ eade.ipᷣa ꝓ/
pter boc nõ ſunt eadẽ.nã cignus ⁊ nix ſunt alba ea/
dem albedine ſᷣm ſpẽm. illud bʒ veritatẽ in pfectio
ne qtũ ad pᷣmũ eſſc.h̊ᷣ aũt mõ nõ ẽ gloꝛia vel gra ꝑfe
ctio. ¶ O obꝛ qꝝ dr̃ia vltimo ↄpletiua ẽ eadem ⁊c̃.
dom ꝙ roͤnale 'm ꝙ ẽ dr̃ia aime ⁊ ãgeli differt. Mã
rõnale ãgeli ẽ intelligere.ſ̊ rõnale aie ꝓpꝛie ẽ rõnale.
nã ãgelus natus ẽ intelligere ſᷣm intellectũ ſimplicẽ
⁊ deifoꝛmẽ.aie ſᷣm intcllectũ inqſitiuũ ⁊ poſſibiles.⁊
ꝑ boc pʒ ſolutõ ad ſcq̃ns.nã q;uis rõ ſit optimũ mei
⁊ angeli.tñ rõ mea ⁊ rõ angeli ẽ alia ⁊ alia.nõ tĩ vᷣin
accidẽs.ſᷣ etiã ᷣm ſpẽm ⁊ e a patet.
ueſtio.ij. m
Que ſit illa ofian dd ãgelus ⁊ aia differũt. M
autẽ differãt eẽntialit᷑ ꝑ boc qd ẽ vnibile vĩ pᷣmo ſic.
Sicut ſe habet coꝛpus hũanũ ad coꝛpus nõ vnibile.
ſic ſe habet ſpũs bumanꝰ ad ſpũm nõ vnibilẽ. ſᷣ coꝛ/
pus humanũ differt ſpẽ. immo etiã genere vt vide
a coꝛpe nõ vnibili.vtpote a lapideꝑ boc ꝙ vnibile
anime viuificanti.ergo ⁊c Benn eẽ vnibile ↄuenit
rationali anime. aut ergo eſſentialiter. aut accidenta
liter. Oꝛ nõ accidentaliter conſtat.quia tũc ex homic
⁊ anima nõ fieret vnũ per eſſentiã. ergo eſſentialit᷑ Hᷣ

cõuenit anime.ſed qᷓ̃cunq; differũt in aliquo eſſentia

li differũt ſpecie : ſic anima ⁊ angelus. c. ¶ Itez

obẽ ꝙ ꝑfectio ange 72

*. 75

D

“

ms ſicſe
mguimi
noctprsd
hllttead
P ilchyrn
Nbalcvon
wiuifcarin

Umit
Cntackn⸗
ckuepͤſen
ſorsliul
aiſgcdeſ̃
ntneufen
inurpinen
wnibiiteſo
Hea Cantr
diuß mnio
dickrant
oswnit⸗
lustiir,
clinsidfun⸗
Senipege
lsopletuud
pancezii n
ritcoepr
ſſii ii⸗
ucni (Nn⸗
clocppoltin
ckvaurlte
ſrſclorbleci
legtblirſeni
ateſetpeefe
Wngte
ineßcnaſt
ſanineden

flitend⸗

Noblinsdot⸗
Mgcusdifen
ſonetrult
ſaahunſn
ſſuecalriui
Ngonn gii⸗
oonenins
tnentergn
Haenauins votn
icltnottſii
NS
iſtmnitemn
Rurelanub
hferutet
nucſgnlihe
eſitg,t
Rhlgefones
nlinenſen
mozfffüine
uſmifins

Wtgini
hnecilnite
Sonchar
1.

gümtige
Gsi geg
giareiſncht
mͦmei gei
icedfoe
nnpichoſtt
Ngnstiiſet
un Häütuon
Aotundn
nkintiof⸗
inoniſ
d wehrit⸗
nsifilti
Rriggtnn
inniſe
Käigli
elntinn
iguift
laniat.

—

*
1
1
e

ſtni ni,

sſͤlcn

74

pars ſuũ eſſe completũ non habet niſi ſ̃m ꝙ ẽ i toto.
ergo ⁊ ſimiliter anima rõnalis cum ſit pars bomis.5
nõ eſt pars bominis niſi inq;tũ ẽ vnibilis.ergo i vni.
bilitate ad coꝛpus conſiſtit complemẽtũ anime.ſed
P illud hʒ vnũqðq; eſſentialit᷑ differre ſiue diſtingui
ab aliquo in qͥ conſiſtit eiꝰ cõplementũ.ᷓ ⁊c. em
viuificare ẽ actus aie rõnalis quẽ habet in coꝛpꝰ.aut

ergo actꝰ accidẽtalis.aut eẽntialis.Si accidẽtalis.

vita accidit homini.qð mauifeſte falſum ẽ.qꝛ tũc ac-
cideret ei eẽ aial. Si ẽ actus ſubalis ſiue eẽntialis. &
ineſt aie rõne ſui.quo eſt ſui foꝛmale ⁊ cõpletiuũẽ ſi
pences illud accipit᷑ dꝛia foꝛmalis ⁊ cõpletiua vniuſ/
cuiuſq; qð ẽ foꝛmale ⁊ cõpletiuũ.penes illud qͥ aima
nata ẽ viuificare coꝛpus ſumit᷑ illa dꝛia.S eoipo nata

aia vniri coꝛꝑi q̊ nata eſt coꝛpusvinificare.ẽᷓ penes

vnibilitatẽ ſumit᷑ aie ad angelũ dꝛia eſſentialis ſpeci
fica. ¶ Contra. ois dr̃ia poꝛ ẽ ꝑ naturaʒ q; id cuius ẽ
dr̃ia. ᷣ vnio ſiucvnibilitas ad coꝛpꝰcõſequit᷑ animꝗ.
qꝛ dicit reatõnẽ ad alteꝝ ſine quo põt aia eſſe ⁊ intel
ligi. vnitas ſiue vnibile nõ ẽ illud ꝑ qð differt ange
lus ⁊ aia. ¶ Item dria ↄpletiua debet eſſe ꝓpꝛia eius
cuius ẽ dr̃ia.ſ eſſe vnibile nõ ſoluʒ rõnali aie cõuenit
etiã vegetabili ⁊ ſeuſibili. ergo non eſt anime rõna/
lis ↄpletiua dria. ¶ Item dꝛia ſpecifica debet accipi
penes id qdð in re ẽ optimũ.ſᷣ vnũqdq; detvt diffiniri
perid qð ẽ optimũ in ipᷣo. ſ̃ eẽ vnibile ↄucnit aie pe/
nes ſuũ infimũ. penes illud dr̃ia ↄpletiua non põt
accipi. Item dr̃ia ↄpletiua ita eſſentialit᷑ adheret
ꝙ eius oppoſitũ nõ põt ineſſe.vel ſi ineſt actu.nõ tñ
ineſt naturaliter.ſᷣ aia rõnalis ſic ẽ vnibilis ꝙ ſepabi
lis.⁊ ſic ſeꝑabile eẽ ↄuenit aie ꝑ naturã p bxc differt
a vegetabili ⁊ ſenſibili. eſſc vnibile coꝛpi nullo mõ
poteſt eſſe ſpecifica dꝛia ꝑ quã differũt angelus ⁊ aia
Rdom ꝙ circa hoctriplex ẽ modus dicẽdi.Qui/⸗
qm em̃ conati ſunt aſſignare dẽiam ſpecificam ãge⸗
li ⁊ anime ꝑ ↄꝑationẽ ad deum.Et rõ que mouit eos
hec fuit.qꝛ dꝛia vltimo ↄpletiua penes id qð eſt in re
nobilius debet accipi.⁊ ideo voluerũt dicere ꝙ aia ⁊
angelus differunt. quia angelus halevt intellectũ dei/
foꝛmẽ.vt vult Dyon.vñ habet ſibi ſpẽs innatas ⁊ vi
det aſpectu ſimplici. ᷣ aia habet intellcctũ potẽtiona/⸗
lẽ ſiue collatiuũ ⁊ inqᷣſitiuũ ⁊ hoc. ꝑ naturã.qͥcqͥd ſit
de gloꝛia. Sʒ iſte modus aſſignaudi dr̃iam nõ vſ eẽ
oino ↄueniens. Dtimo qꝛ drie reꝝ accipiũt᷑ ſᷣm ↄpa
ratõnem reꝝ quã hñt in ſe nõ in relatione ad deũ.re
ſpectu cuius potius ↄueniũt.Amplius.deifoꝛmitas
intellectus reſpicit potentiã intellectiuã. nos aũt q̃
rimꝰ de dr̃ia eſſentiaꝝ.nõ de dr̃ia potẽtiaꝝ. Poſttre
mo.qð obtinet᷑ per gram nõ ẽ ↄtra naturã inſtitutq.
ß deifoꝛmitatem acqᷣrit intellectus per gloꝛiaz. g bec
dria intellectui bũano nõ ẽ aliena. ergo per hãc non
differt angelus ab aia. Et ꝙ plus ẽ. aia oaen modũ
inteliigendi hʒ quẽ hʒ ãgelus.⁊ aima ade habuit ſpe
cies innatas vt bʒ ãgelus.⁊ hoc totũ qͥq accidentale
vr dicere.g penes hoc eẽntialis dr̃ia non delet ſumi.
Alij vo fuerũt qͥ conati ſunt driam inuenire ᷣm cõ/
parationem reꝝ adinuicẽ.⁊ qꝛ nõ potuerũt inuenire
actus differẽtes foꝛmalit᷑ per q̊s venirẽt i cognitöõezʒ
diuerſarũ driaꝝ.ſᷣ inuenerũt actus differẽtes gradu
⁊ dignitate.dixerũt ꝙ aia ⁊ ãgelus differũt ſpẽ ꝓpter
maioꝛẽ exceſſum in ſimplicitate ⁊ bonitate naturc.⁊
iſte exceſſus in eẽntialibus variat ſpẽm qñ exceſſis
ille exit limitẽ ſpẽi debitũ. ſicut calidũ in qrto gradu

C alteriꝰ ſpẽi.q; calidũ in pꝛimo.ſic dicunt eſſe in po

H

JI.

—

ſito. Sed boc valde dubiũ eſt ꝙ angelus tm̃ excedat

alam ex ipſo exceſſu dr̃ia ſpꝝ fiat. cũ optima ani⸗

ma.ſ. xpi.nobiliſſima ſit creatura. nec exeat ſpẽm hbu
manã.Et pᷣterea.eſto ꝙ cſſet ibi exccſſus.penes ipᷣm
non debet ſumi differẽtia ſpecifica. quia potius vẽ cõ
ſequi dꝛiam ſpecificã qᷓ; ccouerſo. Potius em̃ res di/
uerſarũ bonitatũ gradũ bñt in nobilitate ꝓpter natu
ras diuerſas ſpẽꝝ qᷓ ſunt nate cape plus minus. ;
ccõuerſo.Et iteꝝ hec dr̃ia valde generalis ⁊ tranſce⸗
dens eſſe vr. q; ſi ita põt accipi bic. pani ratione vbi⸗
q;. Et ideo tercius ẽ hic mochne diccndi quẽ ꝓbabi/
lioꝛẽ extimo.qͥ ſumit᷑ ꝑ cõpationem aĩme rõnalis ad
coꝛpus humanũ.ex qua pte innoteſcit nobis aia nõ
ſolũ bᷣm accidẽtia.ᷣ etiã e ſbᷣam ⁊ naturã.⁊ non ſo
lum ſm id qð indignitatis. ctiã ſᷣm id qð nobilita/
tis. Hoc em̃ qð ẽ alamvniri coꝛpoꝛi humano ſiue vi
uiſicare coꝛpus humanũ nõ dicit actuʒ accidentalẽ.
nec dicit actum ignobilẽ. Mõ accidentalẽ. quia rõne
illius eſt anima foꝛma ſubſtantialis. Mon ignobilẽ.
quia rõne illius ẽ anima nobiliſſma foꝛma omniũ.⁊
in aima ſtat appetitus totius nature.C¶ ꝛpus em̃ hu
manũ nobiliſſima cõplexione ⁊ oꝛganiſatone que ſit
in natura eſt oꝛganiſatũ ⁊ complexionatum.iõ nõ cõ
pletur.nec natuz eſt compleri.niſi nobiliſſima foꝛma
ſiue natura. Illud ergo quo anima eſt vnibilis coꝛ⸗
poꝛi tali. dicit qͥd cẽntiale reſpiciẽs qd Eẽnobiliſſimuz
in aia. ⁊ ita penes illud recte ſumit᷑ ſpecifica dr̃ia ſᷣm
quã differt aia a natura angelica. vnde rationcs ad
hoc inducte. cõcedende ſunt. Ad illa qᷓ obijciuntur
in contrariũñ ex dictis patet Re Od em̃ dicit pᷣmo ꝙ
dria debet eſſe pꝛioꝛ.dᷣm q; veꝶ eſt. ſed dria illa que
eſt eſſe vnibile. nõ dicit purã relationẽ ſed naturalcs
aptitudinem que ineſt anime m pꝛincipia intrinſe-
ca.ꝗ pꝛioꝛa ſunt aia p naturam.ſicut rationale reſpe
ctu hominis.¶ Oꝛ obẽ ꝙ dẽia cõplctiua debet eẽ p-
pꝛia.dm ꝙ vniri coꝛpoꝛi nõ eſt Apꝛie crcature ratio
nalis.ᷣſed tĩ vniri coꝛpoꝛi hũano.ſicut dicit illud ꝗ

7

eſt anime eſſentiale ⁊ nobile.ſic ctiam impoꝛtat qd ẽ
pꝛopꝛin. Et per hoc patz aliud. nam erantg me
ciante aia ꝑficit coꝛpus hũanũ ẽ ilind q̊ aia ẽ ratõna
lis ⁊ qð ctiꝗ ẽ pꝛincipiũ aliarũ nobiliũ opꝑationũ. ſᷣ ꝑ
ficit illud nõ mediãte potentia. ſed reſpicit ſeipſa.ſe-/
ipᷣa em̃ qia ꝑficit coꝛpus.ſicut ſoꝛma ſeipᷣa vnitur ma
terie. obꝛ vltimo ꝙ dria cſſentialiter adberet.
dom ꝙ eſſe vnibile adheret inſepabiliter. quia apti⸗
tudo ſemper ineſt. quis nõ ſemp inſit actus. ſicut pa
tet in ratõnabilitate ⁊ greſſibilitate.⁊ ſicut greſſibilis
trũcatur.ſic rõnalis aia ſtulta efficit᷑.nõ natura. ̊ p/

pter defectũ nature.ita q; aia ſepatur. hoc ẽ in penaz

peccati.⁊ iõ eẽ ſepabilcʒ.nõ ſic aſſignat᷑ dria aie. ſicut
eſſe vnibilem. Amplius.Anima rõnalis eoipᷣo ꝙ na
ta ẽ ꝑficere coꝛpus ſic ꝑfectũ ⁊ oꝛdinatuzʒ ꝑ naturam
ad immoꝛtalitatẽ ẽ immoꝛtalis. ⁊ eoipo nata ẽ ſepa⸗
ri ab hoc coꝛpe iã moꝛtuo Apter pctm̃.⁊ ita nũc non
dicit aliã dꝛiam qᷓ; hoc qð è eſſe vnibile.ſed conſcqui
tur illam.quia ſicut non eſt ſepatio.niſi pꝛioꝛisvniti.
ſic non eſt ſepabilitas in aliquo.niſi pꝛius fucrit vni⸗
bilitas ꝑ naturꝗ. ⁊ ideo ſi aliquid põt eẽ dꝛia anime.
viget᷑ ꝙ boc maxime ſit illud qð per hoc nomen ſi
gnificatur. Intellectus em noſter rariſime peruenit
ad cognitõnem foꝛme ſubſtantialis niſi a poſterioꝛi.
⁊ quia ſicut cognoſcit.ſic nominat.ideo differẽtias

nNaturam pꝛioꝛes.vt plurimũ nominat a poſterioꝛi.⁊

ſic patent qſita. Wo 3

75⁵

76

77

78

5

facta ſit.

pars hʒ tres. J

xij. hec de ãgelice nature ⁊c. In tercia de cõditõe nature ex vtriſqʒ.ↄpoſite.ſ.hñane.iĩfra dii.xvj.his excurſis qᷓ

Pꝛima pars babet duas. In pꝛima determinat q́les facti ſunt ãgeli ex pꝛima cõditõne. In

ſupꝛa de homine.

ſecũda determinat q́les facti ſunt auerſione ⁊ couerſione.infra di. v. poſt hec cõſideratio adducit c. Pꝛima
pars habet duas. In pꝛima determinat qñ ⁊ vbi creati ſunt angeli. In ſecũda vo q̃les creati ſunt.infra di.iij.
ima pars habet duas. pꝛimo em̃ determinat qn angeli creati fucrũt. In ſe⸗

ecce oñſum ẽ vbi angeli ⁊c. . 9 eer rr en
¶ Pꝛima pars hʒ qtuoꝛ pticulas. In pꝛima pᷣmittit ꝓhemiũ ĩ quo

cunda vbi. infra di.eadẽ.iam oñſum ẽ ⁊c ¶ rin na
aperit ſuã intentionẽ. In ſecũda vo mouet ex autoꝛitatibꝰ dubitationẽ circa durationẽ ſiue iniciũ vel meſu⸗
ra ãgelice conditõnis.ibi.Quedã autoꝛitates vident᷑. In tercia determinat veritatẽ ⁊ cõfirmat.ibi. Aidetur
itaq; boc eſſe tenendũ. Quarto vo ⁊ vltimo veritatẽ pᷣdeterminata ⁊ pꝛobatã cõcludit.⁊ autoꝛitatẽ in oppo/

ſitum determinat. ibi. Simul ergo cum tempoꝛe ⁊c.

a ¶ Eu in pꝛincipio

Eg angelica itaq; natura cc. Supꝛa egit

—

₰

90

* —w— —

Beterminat qñ ãgeli creati fuerũt.pꝛemittens pꝛo

dñe terraz fundaſti. hemiũ.in quo aperit ſuã intentionem. a

cx hoc ꝙ dicit terraʒ
eſſe fundatã.quia nõ
vẽ eſſe fundata ſᷣ̊ po/
tius appẽſa vᷣm dẽ
Iſa.xl. qui appendit
tribus digitis moleʒ
torre. Et ꝓuerb. viij.
Onñ appendcbat fuůn

Ui boc falſum. pᷣmo Eangelica itaq; natura hec pꝛimo cõſideran

damẽta terre. Jtem

falſum videt᷑ dicere
cũ ait in pᷣncipio ter/
ram fundaſti.qꝛ ter/
ra fctã fuit tercõ die.
ergo non fuit funda-
ta in pꝛincipio. Ju/
xta hoc q̃ᷓritur ſupꝛa
qd terra fundata ſit.
Z vr ꝙ ſuꝑ aquas ꝓ/
pter illud p̃ᷣs.qͥ fun/
dauit terrã ſuꝑ aqs.
Contrariũ aũt vide/
tur ꝑ ſcripturaʒ qᷓ di
cit.q fundauit terrã
ſup ſtabilitatẽ ſuam.
⁊p naturaʒ q̃ dictat
aquã eſſe minus gra
uem qᷓ;ᷓ terram. ⁊ ita
ſm oꝛdinẽ nature ñ
terrã ſupꝛa aquã ſed
1ccõuerſo. ¶ ÿ. dom

cy nomine terre i ſcri

ptura intelligit᷑ ma/
teria coꝛꝑaliũ. intelli
gitur etiam elemẽtũ
terre.⁊ vtroq; modo
accipi poteſt in pᷣdi/
cta autoꝛitate ⁊ vere

Si em̃ terra accipia-

tur pꝛo mã infoꝛmi.

ſic recte d i pᷣncibio

dñe terrã fundaſti. i.
in pᷣncipio feciſti ma
teriaʒ infoꝛmẽ quaſi
fundamentũ oim foꝛ
maru. Que iõ dẽ eſſe

da ſunt qñ creata fuerit.⁊ vbi.⁊ qlis facta ſit

. 17 AAA

Dinincni⸗ ſecũda agit in ſpeciali de conditione ſpũalis cteature.l. angelice qualis

R magiſter de ren ꝓductione in generali. In bac autez pte agit
te pductõe reꝝ in ſpali. Et qm̃ triplex ẽ dria creature.ſ.ſpnalis.⁊ coꝛpalis.⁊ ↄpoſita ex vtraq;.iõ hec

n pᷣma agit de cõditõe ſpũalis creature. In ſecũda de cõditione coꝛpalis creature.j.di.

Di. I

pũ pꝛimũ cõderet᷑.Deinde qualis effecta aueꝛ

ſione quoꝛũdã.⁊ cõuerſione quoꝛundã.De excellẽtia

quoq; ⁊ oꝛdinibus ⁊ donoꝛũ dria ⁊ de officijs ac nomi

nibus alijſq; pluribꝰ aliq̃ dicenda ſunt.
¶Wouet ex autoꝛitatibus dubiũ de initio.duratõe.
menſura angelice creatuuer —
Muedã autoꝛitates vidẽtur im cr
aturã creati ſint ãgeli. Vñ illud.pꝛioꝛ oĩm creata ẽ ſa⸗
piẽtia. qð intelligit᷑ de angelica natura.q in ſcriptura
ſepe vita.ſapia.⁊ lux ðꝛ. Hs ſapia illa q̃ deꝰ ẽ creata
nõ ẽ. Filiꝰ em̃ ſapia pris ẽ genita.nõ facta nec creata.
⁊ tota trinitas vna ſapia ẽ.q̃ nõ facta nec creata ẽ.nec

nnuere ꝙ añ oẽm cre

Eccl.i.

genita vel pꝛocedẽs. De angelica ergo vita illud acci

piendũ ẽ.de qua dicit ſcriptura quãdo facta eſt.ſ.pꝛi⸗

mo omniũ.Sed rurſum alia ſcriptura dicit. In pꝛmn-⸗

cipio creauit deus celuʒ ⁊ terram. Et in ꝓpheta tu in
pꝛincipio dñe terram fundaſti.⁊ oꝑa manuũ tuarum

ſunt celi.⁊ videt᷑ ↄtrarietas q̃dã oꝛiri ex aſſertionibus

Seſii.

iſtis. Nã ſi pꝛimo oĩm creata ẽ ſapia. oĩa poſt ißam fa

cta vidẽt᷑.⁊ ita poſt ipᷣam facta vidẽtur celũ ⁊ terra.⁊
ipa facta añ celũ ⁊ terram. Item ſi in pꝛincipio creauit
deus celũ ⁊ terrã.nihil factũ ẽ añ celũ ⁊ terrã.nec ipſa
ſapiẽtia facta ẽ añ celũ ⁊ terrã.Cũ ergo hec ↄtraria vi
deantur. nec in diuina ſcriptura phas ſit ſentire aliqᷣd
eſſe cõtrarietatis. requiramus intelligentiã veritatis.
BDeterminat veritatem ⁊? confirmat. c

Aidet᷑ itaq; hoc eẽ tenẽdũ ꝙ ſim! creata ẽ ſpãalis

creatura.i.angelica. ⁊ coꝛꝑalis.ſᷣm ꝙ põt accipi illud
Salomouis.Qui viuit ineternũ creanit omia ſimul.
id ẽ ſpũalem ⁊ coꝛꝑalem naturã.⁊ ita nõ pꝛius temꝑe

creati ſuntangeli q́; illa coꝛꝑalis materia quatuo: ele
mẽtox. tñ pꝛimo oĩm creata ẽ ſapiẽtia.quia ⁊ ſi non

coꝛpꝑalis ſpũaliſq; creatura.Aug.ſuꝑ Geñ. aꝑte oſten

dit dicens. Per celũ ⁊ terrã ſpũalem coꝛꝑalemq; natu
ram intelligi.⁊ hec creata ſunt in pꝛincipio.ſ.tꝑis.vel

in pꝛincipio.quia pꝛimo facta ſunt.

tempꝑe pᷣcedit tñ dignitate. autẽ ſimul creata fuerit

Ecci. xviij.

Oꝛ ſimul cres/
ta fuit coꝛpalis
2 ſpualis cres⸗
turg.

q i
lich
ſintun
Albcitße⸗
⸗
tpper

hyopſ i
ithe
inj

—

—

li

—☛ ☛

—

6

=

— — ☛

ni

en

—

ratm.nec etiã tẽ

cæx tempoꝛc.

NV nibi factũ

ẽ añ celũ ⁊ ter/

Sus cn tpe em̃
facta ſunt vᷣ nõ

—

ſpũalem.ſ.angelicã naturã.⁊ añ coꝛꝑalẽ.ſ.materiã il⸗
lam q̃tuoꝛ elementoꝛũ ↄfuſam. Illa em̃ cuʒ tꝑe creata
ſunt.nec ex tꝑe.nec in tꝑe. Sicut nec tpᷣs in tꝑe creatũ

c.qꝛ nõ fuit tpᷣs anqʒ eſſet celũ ⁊ terra. Vñ Aug. in li.
de trinitate dicit. ꝙ de'fuit dñs anteqᷓ; tempus eſſet.⁊
non in tpe cepit eſſe deus.quia fuit dñs tempoꝛis quã

do cepit eſſe tempꝰꝰnecvtiq; tempus cepit eſſe in tem/

poꝛ:e.qꝛ nõ erat tpᷣs anteqᷓʒ incipet tempus.

⁊ cũ mũdo cepit coꝛpalis⁊ ſpũalis creatura.⁊ autoꝛita
em in oppoſitum determinat.
Simul ergo cum tpe facta ẽ coꝛpalis ⁊ ſpũalis crea⸗
tura ⁊ ſimul cum mũdo.nec fuit añ angelica creatura

cctermiat q

—

nihil ẽ factũ in tpe. nec ex tꝑe.niſi qd excedi

Hieroñ. dicere

videt angeli

fucrũt añ ts.

Mos autẽ qð pꝛiꝰ dictum eſt ꝓ captu intelligentie no

¶ Supꝑius ꝓbatã veritatẽ concludit.ꝙ ſimul cũ tꝑe

q́ᷓ; mundus.quia vt ait Auguſti.Nulla creatura crea

ta ẽ ante ſecula.ſed a ſeculis cũ quibus cepit ¶ Biero.

tamẽ ſuper epiſtolam ad Titum aliud videtur ſentire
dicens.Sex milia necdum noſtri tꝑis implẽtur ano/⸗/
rũ.⁊ q̃ntas pꝛius eternitates.q̃nta tꝑa.q̃ntas ſeculo⸗
rũ oꝛigines fuiſſe arbitrandũ ẽ.in quibus ãgeli.thro⸗
ni.dñationes.ceteriq; oꝛdines ſeruierunt deo abſq; tẽ

poꝛum vicibus atq; menſuris.⁊ deo iubente ſubſtite⸗

runt.his verbis quidã adherẽtes dixerunt cum mũ⸗

do cepiſſe tpᷣus ſeculare.ſᷣ añ mundum extitiſſe tempꝰ

eternũ ſine mutabilitate.⁊ in eo immutabiliter ⁊ intꝑa
liter aſtruũt ãgelos deo iubẽte ſubſtitiſſe eiq; ſeruiſſe.

ſtre magis appꝛobamus. ſalua tñ reuerentia ſecretoꝝ

ſuꝑ

ciẽ terre reſpectu nr̃i. ⁊ vltra aquã ſit aer. ⁊ vltra aerem ſit ignis.dẽ terra fun

in quibus nihil temere aſſerendum eſt. ⁊ illud Hiero⸗

nimuʒ dixiſſe non ita ſentiendo ſed alioꝝ opinionem
referendo arbitramur. .

Antea em̃ nihil factũ ẽ. nec etià tpᷣs factum eſt ante

fundata.qꝛ om̃es foꝛ

me ſuſtentant᷑ a ma

teria. ⁊ ipᷣe nõ ſuſten
tãt᷑ ab alio niſi a Zo.

Icgceo autẽ dẽ funda

ta in pꝛincipio.qꝛ ni-
hil an ipᷣam cꝛeatũ ẽ.
Si aũt noie terre in/
telligit᷑ elementũ ter
re.adhuc verus eſtpᷣ
dictus ſermo.Te:ra
em̃ fnndata dr̃ ꝓpter

ſui ſtabilitatẽ ᷣm il/

lud Ecẽs.j.generatõ
pᷣterit ⁊ generatõ ad
uenit. terra aũt inet᷑/

nñ̃ ſtat. Hoc elemen
tñ.ſ.terre. ⁊ dẽ funda

tum. ⁊ dẽ appenſuz.
Fundatũ ſuꝑ ſtabili

tatẽ ſuã.⁊ fundatum

ctiã ſuꝑ aquas. FFun
damentũ dẽ. quia ſi-
cut ſundamentuz eſt
infimũ inter om̃es ꝑ.
tes tomus. ſic terra ẽ
infimũ inter oia coꝛ/
poꝛa mundi.⁊ in cen
tro exñs tenet locum
fundamenti.Et cum
virtute ꝓpꝛia ſibi di/

uinitus data centrũ

appetat vt ĩ cẽtro re
quieſcat.fundata dꝰ

V ſuꝑ ſtabilitatẽ ſuum
. Et hoc dictu eſſe. in⸗
aligsd ſᷣm veritatẽ. Scom aũt noſtrã imaginationẽ ⁊ vulgarẽ opinionẽ.cũ aque cooperuerãt inſcrioꝛeʒ
ata ſuper aquas. Hos em̃

eſtimamus terra eſſe ſuꝑ aquã dũ cõſideramus aquã ſub pedibus nr̃is. Dicit᷑ etiã eſſe tribus digitis appen
ſa ꝓ eo ꝙ tribus elementis intermedijs diſtat a celi circũferẽtia.⁊ mediãtibus illis vr eſſe quaſi appẽſa.Et ꝑ

Pehar rñſio ad oia obiecta. Mota tñ qꝙ aliter accipit᷑ pꝛinci

int
dio
b

Atet rnſio ad piñ ᷣm ꝙ nomiĩc terre intelligit᷑ ma. Alit᷑ pᷣm cæ&
igit᷑ elementũ terre. Scm em̃ q; noie terre intelligit᷑ materia. tunc dꝛ fundata in pꝛincipio.i.in pꝛimoꝛ⸗/
ductionis reꝝ.ſ ꝙ terra dr̃ elementũ.tũc dicit᷑ eẽ fundata in pᷣncipio.i.in pꝛimis operibus ſex diernm.
ec vtiq; tp̃s cepit eẽ in tpe.Cõtra.Oime em̃ qdð cepit ec̃.aut cepit eẽ in tꝑe.aut i etemnitate.ſi igi᷑ tps ce

pit eſſe. ⁊ nõ cepit eẽ in etemitate. cepit eſſe in temꝑe. Item dicit ꝙꝙ deus non cepit eſſe dñs ex tꝑe· Et vfr eſſe

— —

falſum. qꝛ nõ fuit dñs anteq; haberet

—

tur vtrũ cepit eſſe dñs.Et ꝙ nõ vr.qꝛ dominiũ ẽ ꝑp
gut vr.qꝛ relatiua ſimul ſunt natura.⁊ ſeruus nõ

aliqd

ſcruũ.ſᷣ nõ babuit ſeruñ niſi cx tꝑc. cepit eẽ dñs ex tꝑe. Juxta hoc q̃ri
tãs coercendi ſubditos.⁊ hoc fuit ſemꝑ in deo. Contrariuzʒ
. fuit ab eterno.̊ nec dñs.R.dvᷣm ꝙ differt dicere m Aug.
ri ex tꝑe. ⁊ in tꝑe.⁊ cũ tꝑe.Ex em̃ ePonler oꝛdinẽ.impoꝛtat cõtinentiã.cũ impoꝛtat ſimultatẽ.⁊ ideo
a tꝑe.Quia igit᷑ tᷣs ⁊ ea q̃ in pᷣmoꝛdio tꝑis creata ſunt.a temꝑe

nõ excedũtur.iõ dicit ea eẽ creata cũ tpe.nõ in tꝑe.nec ex tpe.Et iõ cuʒ deus dicat᷑ dñs reſpectu ois rei create.
deus nõ potuit inciꝑe dñs eẽ ex tꝑe.nec in tꝑe.pꝛie accipiẽdo habitudinẽ eius qð ẽ ex ⁊ in.nos aũt in cõi ſer

i, garge accipimus. Oe aũt ꝗrit᷑ vtrũ deus incepit eẽ dñs.ddᷣm ꝙ dñs vno mõ impoꝛtat poteſtatẽ coercẽ
li ſubditos. ⁊ ſic dicit pᷣſidentiã pᷣm babitũ.⁊ cõuenit deo ab eterno.Alio mõ impoꝛtat pᷣſidentiã actualẽ re⸗

ſpectu ſerui.⁊ ſic incepit eẽ dñs nõ rõne mutationis facte in ipᷣo.ſed rõe mutatõis facte in ſuo coꝛrelatiuo.

5 Sco p ↄpationẽ a

BDintelligentiã huius partis in qua querit
