ſionis xpᷣi.⁊ recõpenſatio fit grã ſpũſſancti quã deꝰ
dat aie. ⁊ quãꝗ etiã plus acceptat qᷓ; iuſticiã innocen/
tie.¶¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ manẽte actu nõ põt deleri

N. °
— —

culpa.dm ꝙ verũ eſt de actu in q̃ conſiſtit plena rõ5

culpe.ſicut in actu foꝛnicationis ↄſiſtit ↄjſummatio

illius pcti. Actus aũt oꝛiginał pcti vocat᷑ bic ↄcupia
ſiue neceſſitas ↄcupiſcendi.ſᷣ hec non manet ꝓut in

ipſa eſt illiꝰpcti ↄſummatio. Sicut em̃ dictũ eſt.nec
manet q'tũ ad dominiũ.nec manet qᷓ;tũ ad concupi

ſcendi debitũ. AUnde ſicut in aliquo caſto poſt dele/

15

ſcendi exire.ſalua nibilominꝰ caſtitate.ſic ⁊ in ꝓpo/

ſito intelligendũ eſt eſſe. ¶ Ad iũllud qð obẽ ꝙ cocu/

boc nõ ſequit᷑ ꝙ illa ↄcupia qᷓ ꝓuocat ad cõcupiſcẽ/
dum ſit pctm̃.ſᷣ ſufficit ꝙ ſit pctm̃ vel ex pctõ relicta

Onñ ergo dicit᷑ qles ſunt actus tales ſunt habitꝰ.
hoc intelligit᷑ de habitibꝰgeneratis ex actibꝰfrequẽ-

tatis.ſicut de habitibꝰcõſuetudinalibꝰ. Concupiſcẽ
tia vo illa que poſt baptiſmũ remanet.nõ eſt genera

ta ex freqᷓnti ↄcupiſcibilitate. ſ̊ ex carnis coꝛruptöe.

ꝛideo nõ hʒ rõem culpe pene.quia vo ad malũ in
inat. potiꝰ vicioſitas qᷓ; penalitas appellari debet.

16

ſequens remoueri pena. vᷣm ꝙ illud veꝝ eſt de pe⸗
na eterna ⁊ eius reatu.de alijs vᷣo penis tꝑalibꝰ hoc

non opoꝛtet. ſicut manifeſtũ eſt in ſacro pnie.in quo
ſi deleat᷑ culpa in cõtritione. nibilominus tñ obli/

tur hõ ad ſatiffactionẽ.q;uis em̃ deus remittat of
enſam.adbuc tñ querit emendã.Et ſi tu obijcias q;

in baptiſmo eſt plena remiſſio vnde delent᷑ actualia

ꝓtũ ad penã ⁊ culpã. ⁊ ita multofoꝛtius oꝛiginale.
dboc ſatis planũ eſt rñdere.ſed huiꝰ qõnis deter/

minatio nõ ſpectat ad locũ iſtũ.ſᷣ ad quartũ li.in ea

¶ Vtrũ oꝛiginale pctm̃ p baptiſmũ deleri babeat qᷓtũ

tatẽ. ad pꝛeſens obmittendũ eſt.

ꝑte in qua agit᷑ de baptiſmo ꝙᷓtũ ad effectũ.⁊ ibi de/
terminatum inueniet᷑.quare hõ in baptiſmo a qui/
buſdam penis abſoluitur.a quibuſdã vero minime.
Et quia ſuperfluitas vitanda eſt ⁊ ſingula ſuis locis
tractanda ſunt.tum ꝓpter oꝛdinem.tum ꝓpter bꝛeui

ueſtio. ij. b

ad cam. Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ verbũ dam̃.q dicit ꝙ duo
ſunt in baptiſmo.coꝛreſpondẽtia duobꝰ q̃ ſunt in h
mine. Ait em̃ ſic.Qm̃ duplex eſt hð ex aia ⁊ coꝛpoꝛe.

duplicẽ dedit purgationẽ ꝑ aquã ⁊ ſpm̃. Spũ quod
ßm imaginẽ ⁊ ſimilitudinẽ eſt renouãte. aqua etiaʒ

ꝑ ſpũs grãm coꝛpus a pctõ purgante ⁊ a coꝛruptõe

liberante. Si igit᷑ hec coꝛruptio eſt cauſa oꝛiginalis
peti tranffundẽdi.videt᷑ ꝙ oꝛiginale petm̃ nõ ſolum
deleat᷑ qtũ ad culpã ſed etiã qtũ ad cãm.¶ Ite poe
tentioꝛ eſt xps in ſatiffaciendo q; fuerit ada in coxri’i
pendo. ſicut dꝛ Ro.v. Mon ſicut delictũ ita et vnũ. a oꝛig ſpectu alterius ꝓpa
baptiſmuʒ non deletur oꝛiginale q́;tum ad cauſam

Erxr quo innuit ꝙ multo maius fuit donũ qᷓ delictũ.

—

tẽ nõ remouet᷑ effectus ꝑſiſtente cauſa.

neceſſe ẽ ꝙ ⁊ cãm oꝛiginalis pcti excludat ab ipſo.et
ſihoc.videt᷑ tunc ꝙ ba nnamrd in

alterũ oꝛiginale pctm̃. nõ ſufficienter curat

ꝙpurificet
hoſt dele p bapciſmi aut ſi veletur q;;tu ad culpã. deletur ſimi
tionem ⁊ dimiſſionẽ pcti luxurie manere põt aliqua
pꝓnitas carnalis ↄcupie.⁊ etiã aliqñ in actũ cõcupi

Poſitũ eſt
piſcere poſt baptiſmũ eſt pctm̃.ddm ꝙ veꝝ eſt. ſᷣ ex

reditarius. videt᷑ ꝙ nõ deleat᷑ quin auferat᷑ illa coꝛ/

ad radicẽ.

4

neceſſe
deletio oꝛi

50 ſi delictũ ade nõ tm̃ potuit inficere hoiem in ſe.
ꝓut eſt pᷣncipiũ alteriꝰ.videt᷑ ꝙ baptiſmi ſacem
noõ tim̃ curet hoiem in ſe.ſᷣ etiã put eſt alterius pꝛin
bium. LPténo! enece .
ſi baptiſmũ remouet ipᷣn oꝛiginale pctm̃ ab hoie.

A

—

moꝛbũ qui relinquit radicẽ moꝛbi. S aut xp̃s nõ eſt
medicus ꝑfectus.aut ſi feccus medicus eſt.ꝑ medi
cinã ſacri baptiſmi nõ ſolũ expiat᷑ oꝛiginale q̈tũ ad
culpam ſed etiã qtũ ad cãm.⁊ ſi boc.ꝗᷓ baptizatꝰ2c.
Itsẽ tales ſunt fructus qᷓlis eſt arboꝛ. ⁊ tales ſunt
rami qualis ⁊ radix. Añ ⁊ dñs math.vij. Mon põt

arboꝛ bona fructus malos facere.Et aplus Ro. xj.

Si radix ſancta ⁊ rami ſancti. g ſi oꝛiginale deletum
eſt in parente. parens eſt purificatus. videt᷑ ſimiłr

et. ꝓles.⁊ ſi hoc.aut oꝛiginale non delet

lit qtũ ad cãm. Si tu dicas ꝙ baptiſmus nõ purifi/
cat hominẽ ab oꝛiginali inqᷓtũ eſi coꝛruptio natura
lis. ſed inqtũ eſt coꝛruptio pſ. onalis. Contra.ſi op/
cauſa oppoſiti.⁊ ꝓpoſitũ eſt cauſa poſiti.

ſed ꝑſona coꝛrupta coꝛrũpit naturã. pari rone ꝑ/

ſona ſanata ſanat᷑ ⁊ natura. / Iteʒ ſi aliquis curet

aliquẽ a lepꝛa. quia lepꝛa eſt moꝛbus hereditarius.

hocipſo ꝙ a lepꝛa curat dat ei potentiã generandi
filiũ ſanũ.ergo pari rõne ſi oꝛiginale moꝛbus eſt be/

ruptio ꝑ quã oꝛiginale in alterũ traſfundit᷑. Sea
contra. Baptiſatus etiq poſt baptiſmuʒ ſentit in ſe
motus ↄcupiſcentie.ſed ↄcupiſcentia oꝛtũ babet ex

ellari d carnis Kaicaccer illa eſt cauſa oꝛiginalis pcti in ple.
d illud qð obijcit᷑ ꝙ, remota culpa debet ꝑ con

5 curat moꝛbũ oꝛiginalis pcti qtum
dradi Pie c oꝛiginalis pcti reſidet penes car
nem. ſed grã ſpnſſancti reſpicit pꝛie ipſam mentẽ.
ergo ſi cauſa oꝛiginalis pcti nõ opponit᷑ ipſi gratie.
videt᷑ ꝙ ꝑ grãm baptiſmalẽ non babeat remoueri.
tem ſi baptiſmus curaret oꝛiginale non tm̃ in⸗
quantũ eſt moꝛbus pſonalis.ſed etiã inꝙᷓtũ eſt moꝛ
bus naturalis.igit᷑ parente baptizato.nõ opoꝛteret
ꝓlem baptixari. Si igitur vnũquẽq; in ꝓpꝛia pſona
baptiʒari. videt᷑ ꝙ in baptiſmate nõ fiat
ꝛiginalis q;tum ad caãm et radicem moꝛbi.
em ꝗpter peccatũ oꝛiginale habemus ignoꝛan
tiam in mente. ⁊ cõcupiſcentiã in carne.ſᷣ baptiſmꝰ
nõ tollit homini ignoꝛãtiã que ſe tenet ex parte men

baptiſmu

tis. ergo multo minus nec illa coꝛruptionẽ que ſe te

net ex parte carnis.ſed illa eſt cauſa oꝛiginalis.c.

¶ W. dm ꝙ dupliciter eſt loqui de cauſa oꝛiginal.
aut ſ̃m conſiderationẽ vnius hominis in ſe.aut per

comparationẽ ipſius ad alterũ ex ipſo ꝓpagandum

Si pᷣmo modo loquamur.ſic ſemꝑ cum deletur pec

catum oꝛiginale.deletur ⁊ cauſa oꝛiginalis peccati.

tum ad hoc vt nõ poſſit deinceps peccatum oꝛigi/

nale cauſari in anima baptizati. Remittit᷑ eni quo/

dammodo feditas carnis.⁊ ꝑ conſequens impꝛobi⸗

tas ſue tyrãnidis rõne cuius habebat ſpiritũ in ſer/

uitutem peccati redigere.qð quidẽ nõ poteſt facere

poſt baptiſmũ ꝓpter auxiliũ gratie qdð ibi datur ſpi/

ritui. ꝑ qdð pꝛeſidet carni. ⁊ ita effectus illius gratie
quodamodo redundat in carnẽ. Si aũt loquamur
de cauſa oꝛiginalis reſpectu alterius ꝓpagandi.ſic ꝑ

ſiue radicem. Et ratio buius potiſſima vt credoeſt.
quia coꝛruptio que eſt cauſa oꝛiginalis peccati ꝓpa

gandi.eſt coꝛruptio nature conſiſtens penes vim q̃ᷓ

babet radicari in carne. AUnde oꝛiginale put eſt vi/

cium ꝑſone reſpicit voluntatẽ. ꝓut autẽ eſt vicium
nature reſpicit generatiuã virtutẽ ⁊ carnẽ.grã autẽ
ſacramẽtalis ꝗꝓpꝛie reſpicit coꝛruptionẽ ꝑſone.oↄtra
vro coꝛruptionẽ nature nõ habet oꝛdinari ete⸗
ii

æbinc eſt cũ infundit᷑ gratia baptiſ malis. deletur
wꝛigmnalis culna bm ꝙ erat petm̃ ius aie. remanet
tamẽ aliquis languoꝛ in carne qᷓ eſt cauſa oꝛiginalis
18 in ple. Si autẽ querat᷑ quare remediũ grẽ ſacramen

talis oꝛdinat᷑ directe ↄtra oꝛiginale ꝓut coꝛrumpit

*

pſonã. ⁊ nõ ꝓut coꝛrumpit naturã. dom ꝙ ſummꝰ

medicus boc inſtituit rone congrua exigente. tum

ex parte medici. tum er parte egroti.tum ex ꝑte me/
dicamenti. Ex parte inquam medici.quia ſic dñs de
buit nos curare.vt falutẽ noſtrã vnuſquiſq; ab ipᷣo

immediate recogitaret. ⁊ ideo vnũquẽq; voluit cu/
rari à ſuo baptiſmate immediate ⁊ in ſe.et ꝓpterez

baptiſmus delet oꝛiginale in boĩe ᷣm ꝙ eſt indiui⸗
duum.non ſᷣm ꝙ eſt alterius pꝛincipium.vt ex boc

vnuſquiſq; reddat obſequiũ deo debitũ.⁊ magis re/
cognoſcat ſaluationis ſue beneficiũ.Ex parte etiam
oti cõgruentia erat.deus em̃ neminẽ vult ſaluari
niſi ſalua arbitrij ſui libertate.⁊ ideo talẽ efficaciam

medicamento dedit. vt ſalua eſſet libertas ⁊ meritũ

liberi arbitrij. Ideo etiã vt fides habeat locũ.occul-

tat dñs ſacramẽti ſui effectũ. ⁊ ideo nõ cuyat᷑ natu/

re moꝛbus. Ex parte etiaʒ medicamenti rõ eſt. quia
virtus regeneratiua in ſacramẽto eſt ipſa fides. vñ
a fide paſſionis dicunt᷑ facr̃a habere eſficaciã. Om̃
ergo hec virtus regeneratiua pᷣncipalit᷑ reſpicit vo/

luntatẽ ⁊ mentẽ.virtus aũt generatiua deciſionẽ car
nis a carne. binc eſt ꝙ baptiſmus ſanat ſiue curat
oꝛiginale ſᷣm ꝙ eſt moꝛbꝰ ꝑſone. dũ in ea datur gra
3 quã rectificat᷑ pſonalis voluntas.remanente nihi
lominus coꝛruptione in carne ⁊ in vi generatiua.qᷓ
cauſa eſt tranſfundendi oꝛiginalẽ culpam. Et ſic pa

tet ꝙ ꝑ baptiſmũ deletur oꝛiginale pctm̃ qtũ ad cul

pam.nõ tamẽ remouet᷑ cauſa tranſfundendi oꝛigi/
nale in pſonã alteraʒ.ſicut rõnes oſtendunt que ad

ſecundaã partem inducunt᷑.⁊ ideo concedende ſunt.
19 ¶¶ Ad illud & q; pꝛimo obijcit᷑ de damaſ. ꝙ caro et

ſpnñs purgant᷑ in baptiſmo. Dm qꝙ dam̃.intelligit
carnẽ purgari.quia feditas carnis aliquo mõ remit-

titur.nõ q; oino tollatc illã remiſſionẽ ſiue diminu

tionẽ feditatis.purgationẽ vocat. pter boc ꝙ non
eſt amplius cauſa culpe in eo in quo eſt. nõ tamen

ꝑ baptiſmũ oino feditas deletur.cũ nõ tm̃ pꝛuritus

coitus ſit in paganis.verũetiã in xpᷣianis. Dꝛobabi⸗
le tamẽ eſt ꝙ illa feditas ꝑ baptiſmũ remittat᷑.vul/

go em dicit᷑ ꝙ paruuli baptiʒati non ita fetent ſicut

20 alij nõ baptizati. ¶ Ac illud qd obẽ ꝙ pna Magis
fuit ſufficiens ad ſatiſfſaciendũ ꝙ; adaʒ ad conũpen
dum. Sdm ꝙ verũ eſt.vcrũtamẽ quia nõ dedit om
nem virtutẽ ſacr̃o quã dare poterat.ſᷣ quã dare con
gruebat. ideo etſi ſumicientiot eſſet.nõ tñ dedit virtu
tem ſacro curandi oẽm coꝛruptionẽ.ſed ſolũ coꝛru/

ptionẽ pſone. ſic enis congruebat vt pus oſtenſum

*1 eſt. Ad ilud
manente cauſa.

⁊ cõſeruante.nõ

illud qd obijcit᷑ ꝙ nõ remouet᷑ effectus ꝑ
de efficiente tm̃. Uerum eſt etiã de

exiſtentia cauſe in ea diſpoſitione in qua ꝓducit effe
ctum. Meutro autẽ iſtoꝝ modoꝝ remanet cauſa oꝛi
ginalis.ſiue quia feditas ipſa nõ eſt cauſa conſerua⸗
tiua oꝛiginalis.cũ oꝛiginale ſit in anima ſeꝑata.ſiue
quia nõ remanet in ea diſpoſitione ⁊ intenſione ßm
22 quꝗ anima ex ipſa trabit oꝛiginale. ¶ Ad illud qd
obijcit᷑ ꝙ non ſufficienter curat moꝛbũ qui relinq t

raglcein. Dran boc verũ eſt n radix moꝛbi relin
quitur que poteſt cauſare vulnꝰ in eo qui curat᷑.nõ

dm ꝙ verũ eſt de cauſa efficiente

AII

poſſit iterare moꝛbũ illũ circa eũ qui baptizat᷑. Poſ-
ſet tamẽ ⁊ aliter dici ꝙ vtile eſt relinquere radicem

ſic autẽ relinquit radix oꝛiginalis tccati que quidẽ?

alicuius egritudinis.quia vna egritudo frequenter

curat alterã.Hmõi autẽ coꝛruptio que remanet in

carne. occaſio eſt vitandi multa mala. ⁊ ꝑ cõſequs

ctatu de effectu baptiſmi. ¶ Ad illud qdð obijcit
ſi radir ſancta eſt ⁊ rami. d Nur .

ſe loqᷓndo.vt ſi radix ſãcta ſit ̃m ꝙ radix.baptiſinꝰ

m ꝙꝙ illud intelligit᷑ er

faciendi multa bona.ſicut oſtendit᷑ in quarto in ra
25

autẽ etſi ſanctificet hominẽ.nõ tamẽ ſanctificat eu,ʒ

m ꝙ eſt pꝛincipiũ alterius.quia remediũ illud c
rat moꝛbũ pſone nõ nature ſicut oſtenſum ẽ. ¶¶ Ad
illud qð obijcit᷑ ꝙ curato lepꝛoſo datur ei virtus /ge
nerandi ſanũ. Odm ꝙ nõ eſt ſimile. Lepꝛa em̃ ſic eſt·
moꝛbus hereditarius ꝙ nõ eſt alius moꝛbus vt coꝛ

rumpit ꝑſonã ⁊ vt coꝛrumpit naturaʒ.eo ꝙ totum

bhominẽ inficit ex parte carnis.nõ ſolũ q;tũ ad nutti
tiuam. ſed etiã qꝙ;tũ ad generatiuaʒ.⁊ ideo lepꝛoſus
generat lepꝛoſum.quia ita coꝛruptus ẽ in eo hbumoꝛ
generatiuus ſicut nutritiuus.⁊ qñ homo a lepꝛa cu
ratur.vterq; humoꝛ ſimul in ipſo ſanat᷑.Sed in oꝛi/ 2

ginali peccato eſt coꝛruptio perſone ⁊ nature.ita ꝙ;

iſte coꝛruptiones ſunt diuerſe.Coꝛruptio em̃ pꝑſone

ꝙ ab illa cauſat᷑ reſpicit generatiuã virtutẽ. Eſt em̃

reſpicit liberã voluntates. coꝛruptio vᷣo nature ym

natura vis inſita rebus ex ſimilibus ſimilia pcrcãs.

ideo qᷓ;uis vna iſtarum coꝛruptionũ per baptiſmiõ

curetur.non opoꝛtet ꝙ curetur alia.⁊ hinc eſt ꝙmui

dificatus per baptiſmũ generat immũdum.Quali/
tas em̃ ꝓlis genite plus confoꝛmat᷑ diſpoſitõni vir⸗

tutis geneꝛatiue qᷓ; diſpoſitioni voluntatis libere. et

ideo exemplificat Aug.qꝙ ſicut circumciſus generat

pꝛepuciatum.et ex ano mũdo generatur granum

cum paleis.⁊ hoc i
pagatiua ⁊ rõne ſeminali.ᷣm quam bec ꝓpagãtur.
ido ſimiliter intelligẽdum eſt in hominibus.ꝙ quia
coꝛruptio remanet in vi generatiua.q;uis voluntas

curetur per gratiã. bomo generat m id in quo aſſi·

milat᷑ ade.nõ m id in q̃aſſilat xpᷣ.⁊ iõ ꝓducit filiũ
ſimilẽ ade pᷣuaricatoꝛi.magis qᷓ; ſuo redẽptoi.-

querũtur duo. Pꝛimo queritur i quo ſit cõ-

u quo ſit concupiſcẽtia tanqᷓ i

VDnſequẽter queritur de ſecundo pꝛincipeari
ſcilicet de moꝛbo cõcupiſcẽtie.Et circa hoc

quia omnia iſta erant in vip

cupiſcentia tanqꝙᷓ in ſbiecto. Secũdo queritur a quo
ſit tanꝙ a pꝛincipio effecttuu.
— eſtio. j.

—E0
n ſbiecto. videlicet.

vtrum ſit in anima vel in carne:Et ꝙ in carne vide

tur. Ad Ro. vij. dicit apłs. Aideo aliã legẽ in men⸗

bꝛis meis repug.le mẽ.m. Glo. AVideo aliã legeʒ. ih

eſt fomitem peccati qui regnat in memb:is meis.t
in oculo ad concupiſcẽdumin manu ad operãquz.
Sten Hug.ð ſanꝰ-
cto vict. Aitiũ oꝛiginis humane duplici coꝛruptiõe

g concupiſcentia eſt in oculo.

7 7

inficit naturam.ignoꝛãtia mentem.⁊ concupiſcẽtia

carnem. Si igitur ignoꝛãtia eſt in mente tanqᷓ inſb
iecto. videt᷑ Hnpiſttti ſit in carne tanqᷓᷓ in ſub⸗
m ſicut ſe habet lex mentis ad mẽtem.

mente tanqꝙᷓ in ſbiecto. pari ratione et lex carnis

ſcentia ſicut dicitur Roma. vij.ergo ꝛc. ¶ Itẽ con
cupiſcentia carnis nõ eſt in anima niſi ꝙdiu anima

in carne tanqᷓ; in ſbiecto.ſed lex carnis ee .

ita ſe habet lex carnis ad carnem ſed lex mẽtis eſt in

Krtitten
goſbiegan
aquelcn
eſtats⸗
reſaruißi
Ghalenn
pk o
ligur
ücknpet
ſgiigleng
oouſante,
ſirobihte
eenllusſe
ſctopinllo
gitoſctcogit
Pacupicent
ſutnnäzinſubie
crõctaroſe⸗
Ctencamenn
nuxcroßteraa
ſatadlerean
Phabertinanimn
ccpiſcentid
cupſſeentueſe
gauwz ſueſen
ſs ſuei lenaus
iooringo
iun wobberomnt
lubabetaſeinni⸗
–—
is Ao nöſum
Eublisfmtan
aecenmnia
aptccntucrai

ick cſeincane⸗

Qedinamecke
ſomalterinſet
Cauſallerꝛſorn⸗
rinſcinlltte
upilorhaty
avaulglterde
lManapinecri⸗
mähta⸗
scunciſec⸗

9 nlimtahter
mmiſn⸗

ſinaanin
S

Käpensge
ucßſtc
sn
S.

üzinne

echhais

Veltotn.
MNin

i dlnni
Lemmring
ĩ
donimmfn
timmiG
nmniimtni
lurmatgti
imnin u⸗
miaptcnfn
wbrusbnrd
uncirar
wrg.
ſoman
r e.
nndtsgne
insu
nde,

jrücratfmi

choNnn
iebauh
migoſto⸗

onri —

t.
inn üt,
guaneſt⸗

Niſcg o
cntronunt

⸗
inn,
ggumit

⁊5 habeat in anima vt in ſubiecto ꝓpꝛio.¶

ʒo ⁊ virtute appetitiua.

—

eſt vnita cami.ſi ergo ꝓpꝛietas ſaluari babet in pꝛo

pꝛio ſpiecto.videtur ꝙ concupiſcẽtia ipſa non ſit in
aia que ſeꝑabilis ẽ a carne.iĩmo in neſßſe. Itẽ
cuiꝰeſt actus.eius eſt ⁊ babitꝰ.ſᷣ carnis eſt cõcupiſce

re ſicut dĩ Gal.v.Caro cõcupiſcit aduerſus ſpm̃.er/

go ↄcupiſcentia eſt a carne. ¶ Sed õ.Aug.de vᷣbis

apli. Aiciũ ↄcupiſcẽtie eſt qd aia ꝑtrabit ex carne.hᷣ

ſllud q; aia ꝑtrabit ꝗpꝛie eſt in aia. g̈ cõcupiſcentie
viciñ eſt in ipſa ſicut in ſubiecto. 1 Aug. in li.

lxxxiij.q.Concupiſcentia eſt turpis affectio qua aia

inferioꝛa ſectat᷑.que magis ꝓpꝛie cupiditas dicit᷑
aſfectio babet eſſe in anima tanqᷓ; in ſubiecto.̊ ⁊c̃.
¶ Item illius ſolius eſt cõcupiſcere cuiꝰeſt cogno/
ſcere. ergo in illo ſolo eſt cõcupiſcentia in quo eſt co/

gnitio.ſed cognitio eſt in anima tanqᷓ; in ſubiecto.er

go ⁊ cõcupiſcentia.¶ tẽ in illo ſolo eſt ↄocupiſcen/
tia ek. in ſubiecto in quo poteſt eſſe culpa.ſed ta/
le nõ eſt caro ſed anima.ergo ⁊c. ¶ Itẽ anima rece-
dente a carne.nõ plus cõcupiſcit caro qᷓ; lapis.ani/
ma vero pᷣter carnẽ ↄcupiſcere poteſt ⁊ deſiderare.
ſicut ⁊ dolere.ergo videt᷑ ꝓpꝛie ꝙ cõcupiſ. t eſſe
dom ꝙ
cõcupiſcentia dupliciter accipit᷑. Ano mõ dicit᷑ con
cupiſcentia eſſe deſideriũ nimis intenfum ⁊ immo/
deratuʒ. ſiuc ſit reſpectu boni interioꝛis.ſiue exterio
ris.ſiue inferioꝛis.Et hoc mõ accipit᷑ ad Roma.vij.
vbi dicit᷑ in glo. Bona eſt lex. que dum concupiſcen
tiam ꝓbibet. omnia mala ꝓhibet. ⁊ ſic concupiſcen
tia habet eſſe in vi anime appetitiua.ſiue dicat᷑ vis

appetitiua bꝛutalis.ſiue dicat᷑ vis appetitiua ratio

nalis.Alio mõ ſumit᷑ concupiſcentia ꝓ appetitu de

lectabilis ᷣm tactum. ⁊ ſic accipit᷑ Eccli.vij. Pꝛo⸗/⸗

pter ſpeciem mulieris multi perierunt.⁊ ex hboc con

27 cupiſcentia quaſi ignis exardeſcit. HNec ↄcupiſcẽtia

dicit᷑ eſſe in carne.⁊ in ſenſualitate.⁊ in rõnali parte
SDed in carne eſt cauſaliter. in rõnali vero parte eſt
foꝛmaliter.in ſenſualitate vero vtroq; mõ.vidclicet
cauſaliter ⁊ foꝛmaliter. Ideo dico ꝙ in rõnali parte
2 in ſenſualitate eſt foꝛmaliter.quoniã actus qui eſt
vcupiſcere ſicut vult Aug.eſt ꝓpꝛie ipſius aie. deo
vero cauſaliter dicit᷑ eſe in carne.quia caro infecta
iuncta anime ex ſua infectione reddit eam ↄcupiſcẽ
tem. AUnde ſi quis vellet ꝓpꝛie ſubiectũ cõcupiicen/⸗
tie carnalis aſſignare.nec tm̃ diceret carneʒ.nec tm̃
diceret animã.ſed ipᷣm cõiunctũ.vt ſicut ſentire eſt
actus cõiuncti.ſic etiã actus ↄiuncti eſt delectari car

28 naliter 1 ↄcupiſcere. Pꝛopter qd nota ꝙ caro dupli

citer ſumitur in ſcriptura. Aliq dicit᷑ caro homo ex
terioꝛ carnalis ⁊ ſenſibilis.⁊ ſic cõpꝛehendit carnem
ch potentia anime ſenſitiua.Et hoc mõ ꝓpꝛie eſt ſub

iectum concupiſcentie carnalis.Alio mõ dicit᷑ caro

ps hominis cõſtitutiua.Et hoc mõ nõ eſt conceden
dum ꝙ ↄcupiſcentia eſt in carne niſi dicat᷑ ineſſe ſi⸗
cut in cauſa. Rõnes igit᷑ oſtendẽtces ꝙ ↄcupiſcentia
magis ie eſt in anima ꝙᷓ in carne ↄcedende ſunt.
Ad illud aũt qd obijcit᷑ de verbo apoſtoli. Aideo
aliã legem in mẽbꝛis meis ⁊c̃.Hdm ꝙ membꝝ non
tm̃ vocat᷑ caro ibi exterioꝛ. etiã accipit ibi ꝓ carne
d illud qð obiſcit᷑ de hug.
reſponderi poteſt ſimilit᷑ ꝙ carnẽ accipit ꝓ homine
carnali.vt ſi caro dicat᷑ iᷣm coꝛpus.tũc intelligit de
p̃dicatione cauſali.vt cõcupiſcentia dicat᷑ carnẽ in/
ficere.i.carnis feditas vel coꝛruptio ex qua concupi

5l ſcentia ipſa oꝛitur. ¶ Ad illud qd obijcit de lege car

obijcit᷑ ꝙ in anima ſeparata nõ eſt cõc

Pen Kenle⸗ tanqᷓ a pꝛincipio. Et eſt

ᷣ ofe qð iuſtũ eſt. eſt a deo. ᷓ ⁊c.

XXII

nis. Dicendũ ꝙ caro accipit᷑ ibi p homine carnali ?2
exterioꝛi.Et ſimiliter in vltima autoꝛitate qua dicit᷑
Caro concupiſcit aduerſus ſpiritũ. d illud qd 32
piſcentia car
nalis. Dicendũ ꝙ ex boc nõ ſequit᷑ ꝙ caro ſit Pꝛiuzʒ
ſt ubiectũ concupiſcentie. ſed ex hoc bene ſequitur æꝙ
concupiſcentia non ineſt anime niſi vt carni vnite.
Ag vltimũ iam patet reſponſio ex bis que dicta
unt. Cũ em̃ vicit᷑.caro cõcupiſcit aduerſus ſpm̃. ca⸗
ro ibi ᷣm ꝙ glo. exponit dicit᷑ bõ carnalis ſiue ſen⸗
ſualitas carnis.

Aueſtio. ij. dD

queſtio vtrum ſit a deo. Et ꝙ nõ vidæ. Roma. vſ.
Aetus homo noſter cruciſixus ẽ. Glo. Vetus ho eſt
fomes q ex nobis eſt. nõ a deo. rẽ Augein li.x.
rñſio. Credite malum ex dyabolo. bonuʒ ex deo nõ
libiginem. ſeg libido ⁊ ↄcupiſcentia idẽ ſũt.ergo ⁊c᷑.
m dei filius aſſumpſit omne qð in noſtra na/

tura plantauit.ſed cõcupiſcentiã nõ aſrumpſit. ergo

ocupiſcentia no eſt in nobis a deo.¶ Itẽ omne qᷣ
eſt a deo eſt bonũ. ⁊ de ſe ad bonũ oꝛdinatũ.ſed con⸗
cupiſcentia malũ eſt ⁊ ad malũ oꝛdinata.cũ eiꝰvſus
ſcʒ actus ↄcupiſcendi ſit malus.ergo videt᷑ ꝙ cõcu.
piſcentia nõ ſit a doo. ¶ Item fomes inqtum bmõi
cauſa oꝛiginalis in ꝓle.⁊ ita eſt cauſa oꝛiginalis

neceſſaria ⁊ determinata ꝙ nõ attendit᷑ ibi libertts

wluntatis.ᷣſed qdð eſt cã alicuiꝰrei neceſſario ⁊ deter
minate oꝛdinate ad malũ.eſt cã mali. Si igit᷑ fomes
eſſet a deo.tũc ſequeret᷑ ꝙ pctm̃ oꝛiginale eſſ̊ a do.
ꝙ ſi boc ẽ falſum. reſtat ꝙ ⁊ pᷣmũ. ¶ Sʒ ↄtra. Aug.

deli. arbi. Ois pena pcti iuſta ẽ.⁊ fuppliciũ noĩat᷑.F

2cupia qᷓ remanet poſt baptiſmũ pena ẽ. iuſta eſt.
ð iuſtũ e oĩs pena aut
eſt acta. aut inflicta. aut ↄtracta.ſ̊ fomes no ẽ pena
acta.qꝛ eſt in puulis aca boni vel mali egerunt.
Mon ẽ pena ↄcta.qꝛ fuit in adã qͥ nõ ꝓccſſit ex alio
Dener Keltat igit᷑ ꝙ eſt pena inflicta.ſᷣ ois talis p.-
na ẽ a diuina iuſticia. ̊ c. ¶ Itẽ ↄcupia dicit amo
ris intenſionẽ. amoꝛis aũt intenſio dicit poſitioneʒ.

ſ om̃e qð dicit iea poſitionẽ eſt ab illo a q̊ pcedit

eius ẽ auferre dñiũ cuiꝰẽ ⁊ da⸗

—

om̃e ens.g ⁊c.

re. ſi deus dedit dominiũ hoi vel ſpiritui rõnali ſuꝑp

vires inferioꝛes.videt᷑ ꝙ illiꝰſolius fuit auferre.ſed
auferre dñiũ nõ eſt aliud qᷓ; infligere deoꝛdinationẽ
cupꝑie in ſenſualitate. ob quã caro ↄcupiſcit aduer⸗
ſus ſpm̃.⁊ ſpũs aduerſus carnẽ.Si g illud dominiũ
a deo eſt ablatũ.videt᷑ ꝙ ↄcupie viciũ ab ipſo ſit in/
flictũ. r⸗ ; beſtie hoi nõ obtꝑant.hoc eſt ex diui
na diſpoſitione ſᷣm quã ſapienter oia regunt᷑.ergo
pari rõne ꝙ vires inferioꝛes nõ obediunt ſupꝑioꝛi.G̊

eſt ex vltione diuina.Et ꝙ iſtud veꝝ ſit.młte auẽétes

fanctoꝝ vident᷑ dicere.que innuunt ꝙ ideo rebellio
boi eſt inflicta.qꝛ h fuit rebellis deo.hec aũt rebellio
nibil aliud eſt q;; ↄcupiſcentie viciũ. ¶ E.dicengũ 3
ꝙ dupliciter eſt loqui de ipſa cõcupiſcentia. aut pm
ꝙ eſt pena.aut ſᷣm id ꝙ eſt ↄcupia.Si loquamur de
ipa ſᷣm ꝙ ẽ pena.ſic dicit oꝛdinẽ ad culpã.⁊ hoc mõ
habet cãm ꝓmerentẽ ⁊ cãm oꝛdinantẽ. Meret᷑ em̃
hõ habere talẽ rebellionẽ ex ſua culpa ⁊ inobedien⸗
tia. Deus vero hoc malũ ad aliud pᷣexiſtens oꝛdinat
ex ſua iuſticia. Alio modo eſt loqui de ↄcupiſcentia
ſm id quod eſt.⁊ ſic concupiſcentia duo dicit. dicit
em̃ appetitum.dicit nibilominus in actu appetitus

—

exceſfum. Appetitus inquã ille ſubſtratus bonus ẽ
⁊a deo eſt. exceſſus autẽ ille in appetendo.⁊ ſi videa
eur eſſe poſitio.plus tñ eſt pꝛiuatio.nec bʒ cam effi⸗
cientẽ ſed deficientẽ. ⁊ idco quia deus nullius eſt cõ
æficiens. hoc mõ nõ ponit᷑ eſſea deo.ſed potius a li
bero arbitrio ꝑ culpa deficientem ⁊ a dyabolo inſti/
gante.Oꝛ aũt ↄcupiſcẽtia rõne exceſſus pᷣuationem
dicat. uis videat᷑ dicere poſitionẽ boc planum eſt
Hoc em̃ ẽ ↄcupiſcentia reſpectu virtutis appetitiue
qð eſt ꝑaliſis reſpectu motiue.Et quẽadmodũ mẽ/
bꝛum paliticũ tremulat ⁊ mouet᷑ velociſſime.⁊ boc
nõ venit ex virtutis augmento.ᷣ potius ex virtutis
detrimento.nec ex virtutis foꝛtificatione. ſᷣ potius
ex diſſolutione.ſic ⁊ in cõcupiſcentia intelligendum
eſt ꝙ appetitus in amoꝛe rei tẽpalis exardeſcit.nec
põt ſeipᷣm ↄtinere.imo in cõtinuo motu ⁊ cõcupiſcẽ
tie iteratione cõſiſtit. HHoc inquã intelligendũ eſt ꝓp/
uenire ex defectu retinaculi.ſicut mouent᷑ fere rupt⸗
vinculis.⁊ naues deſtructis gubernaculis.Concedẽ

ge ſunt igit᷑ rõnes oſtendẽtes ꝙ cõcupiſcentia non

34

35

56

ſit a deo ꝓut ↄdudunt de ↄcupiſcentia ſᷣm id qð eſt.
Aillud vo Aug. qͥ dicit ꝙ; ois pena iuſta eſt. vi⸗
cendũ ꝙ intelligit de pena ſub rõne pene.ſic em̃ iuſta
eſt rõne iuſte oꝛdinatõis ad pᷣcedentẽ culpã. Poſſet
tñ dici ꝙ intelligit de pena q̃ pure pena eſt.hoc eaq̃
ita pena eſt qꝙ nec eſt culpa.nec de ſe oꝛdinata ad cu
pam.⁊ ideo nõ habet locũ hic auctas illa.¶¶Ad illð
qd obẽ ꝙ ois pena.aut eſt inflicta.aut acta.aut con/
tracta.dm.qꝙ ↄcupiſcentia in adã fuit acta.ꝓ eo ꝙ
peccando ſeipᷣm pᷣuauit oꝛiginali iuſticia. et induxit
in ſe cõcupiſcẽtiã. In nobis vo eſt pena cõtracta.ꝓ
eo ꝙ a pentibus ↄhimus carnẽ infectã.que facit cõ
cupiſcentiã eſſe in aia ſibi vnita.¶ Ad illud qð obꝛ

. *

ꝙ; oĩs poſitio a deo eſt.⁊ ↄcupia dicit poſitionem *.

dum c ſicut claudicatio ⁊ tremulatio poſitionẽ di/

cit quandã.quia ponit actũ ⁊ virtutẽ ꝓgreſſiuã. di/
cit etiã nibilominus defectũ ⁊ pꝛuationẽ.Claudica
tio em̃ defectum in crure ponit. tremulatio vo defe⸗
ctum in virtute mouẽte ſiue ineptitudine circa mo-
bile. Sic ⁊ in ꝓpoſito mtellige⸗ ů eſt eſſe vt pᷣus ex⸗
planatũ eſt. Et rõne eius qð eſt ibi poſitionis.abſq;
dubio a deo ẽ. rõne vero eiꝰ qd eſt ibi defectꝰ⁊ pꝛiua

37 tionis nõ eſt qᷓrenda cauſa eficiẽs ſᷣ deficiẽs. d

illud qd obẽ ꝙ eius eſt auferre dminiũ cuiꝰeſt dare
Doum ꝙ ipſe cui datũ eſt dñiũ ex mala cuſtodia po/-
teſt amittere. Et ſic intelligendũ eſt hminẽ ꝑdidiſſe
dominiũ illud qd habebat rõ ſuꝑ vires inferioꝛes.⁊

boc nõ quia ablatũ ſit ei violenter.ſed qꝛ cuʒ eſſet in

ſua poteſtate tale dominiũ in ſe ↄſeruare.⁊ pꝛia in/

curia ⁊ negligentia noluit ⁊ amiſit.ſicut bõ dum pec

cat a ſemetipſo fugat grãm diuinã. deus dicit᷑ aufer

re.qꝛ iuſto ſuo iudicio vltra nõ apponit. dũ bõ red/

38 dit ſeipᷣm indignũ ad donũ dei ꝑcipiendũ. Et ꝑ hoc

A .

etiaʒ poſſet rñderi ad ſequens obiectũ de amiſſione
dominij beſtiaꝝ. Poteſt tñ ⁊ aliter dici ꝙ nõ eſt ſimi
le.quia ꝙ beſtia nõ obtꝑat bomini boc nõ ponit cul
pam.nec in beſtia que nõ ſubiacet.nec in homine qͥ
nõ pꝛeſidet.ſecus tñ eſt in ſenſualitate ⁊ rõne. Cum
em̃ ſenſualitas rõni repugnet mouendo ⁊ inclinan⸗
do ad illicitũ. ipſa talis repugnantia eſt ei culpa.et
ideo ꝓpꝛie nõ debet dici talis rebellio eſſe a deo.nec

deũ inflixiſſe ↄcupiſcentiã.Et ſi alique tales auẽte⸗
inueniant᷑.intelligẽde ſunt ⁊ exponẽde vt loquant

de ↄcupia ſᷣm ꝙ ẽ pena.Et ſic patẽt obiecta.

Onſequenter querit᷑ de tercio videlicet de eq̃/
tate diuine iuſticie. m quã animã tali carni in
undit ex qua cõtrabit reatũ dãnationis eterne.Et
circa hoc qrunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ deus illaʒ
maculã quã anima ↄtrabit.de iuſticia debeat ſibi im
putare.Scdo querit᷑ vtrũ deceat diuinã iuſticiã ani
mam tali carni ſociaare.

¶ Atr illã maculã quã anima ↄtrabit ex carne debe⸗
at deus ſibi imputare.Et ꝙ nõ videt᷑.Aug.in lib.de
duab? aiabus Z manicheos. Reum tenen quẽquã.
qꝛ nõ facit qd facere nõ põt.ſumme iniqᷣtatis ⁊ inſa
nie eſt. Si igit᷑ aia ꝑuuli in ſuo oꝛtu habere non põt
iuſticiam. videt᷑ ꝙ nullo mõ ſit ei oꝛiginalis macula
imputanda. ¶ Item ſicut gloꝛia reſpicit meritũ. ſic
ctiã pena reſpicit demeritũ.ſed meritũ ꝗpꝛie cõſiſtit
circa actũ.g ⁊ demeritũ. nibil imputadũ eſt alicui
ꝓ demerito qdð nõ fit ex actu ꝓpꝛio. ¶ Item in eo qðᷣ
ineſt alicui naliter. nec eſt laudãdus quis.nec vitu/
perandus.ſed talis culpa ineſt puulo ex nali cõiun/
ctione anime ⁊ carnis.igit᷑ p illa nec eſt puulus lau
dandus.nec vituperandꝰ.igit᷑ macula illa quã con
trahit nõ debet ſibi imputari ad penã. PBes pmor

eſt deus ad miſerendũ qꝙᷓ ſit h.ſed bõ aliĩ habʒ exex

ſatũ ex inipoſſibilitate.nec punit eũ qui nõ eſt rõnis
capax. ſi g talis cõditio reperit᷑ in ꝑuulo. videtur 4
nihil qð ſit in ipſo debeat ei imputari a dño.¶ Sed

cõtra.Actuale peccatũ reddit hominẽ indignũ ꝓpt

hoc ꝙ eſt ibi pꝛiuatio alicuiꝰboni qð deberet ineſſe.
ſ oꝛiginale peccatũ in boc cõicat cũ actuali.qꝛ in eo
eſt pꝛiuatio alicuiꝰboni qð deberet ineſſe.vtpote oꝛi
ginalis iuſticie.& oꝛiginale peccatũ facit eũ in quo ẽ

dignũ eſſe pena.ſed omne tale eſt a iuſto iudice im /

utãdũ.g ⁊c̃. ¶ Itẽ oꝛiginale ſicut pus pbatũ ẽ ma
um culpe eſt. ̊ culpa deoꝛdinat vniuerſum niſi ſb/
ſequat᷑ pena in qua oꝛdinet᷑ ſᷣm ꝙ vult Aug.ergo ſi
diuina iuſticia nõ debet dimittere aliqͥd inoꝛdinatũ
in vniuerſo.debet igit᷑ punire oꝛiginale peccatum in
uocũq; reperiatur.ſiue in paruulo.ſiue in adulto.
tem iuſtũ eſt ꝙ deus ab omni anima exigat ho/
noꝛem ſibi debitũ.cum igit᷑ pulcritudo imaginis in
creatura rõnali ſpectet ad honoꝛẽ dei. deus a q̃cũq;
creatura rõnali exigit illã pulcritudinẽ.ſed qui iuſte
exigit aliquid ab aliquo.ſi caret illo.recte imputat ei
ad penam.ſi ergo qͥcunqʒ babet oꝛiginale peccatum
caret illa puerfenginccna anima deberct habere.

ergo oi tali debet imputari ad penã a ſumma iuſti/

cia. ¶ Item ſicut ſcds adam fuit exemplũ obedien-
di.ſic pꝛimns adam fuit exemplũ pᷣuaricandi. ſicut

apoſtolus innuit.ergo ſicut habens imaginẽ ſecũdi

ade eſt dignus gloꝛia.ſic habcus imaginem pꝛimi
eſt dignus pena.ſed omnis qui regenerat᷑ in baptiſ
mo xpᷣi hocipſo ꝙ habet imaginẽ xpᷣi(videlicet gra.
tiam baptiſmalez) reputat᷑ a deo diguus gloꝛia eter
na.qᷓ;uis nibil boni vel mali fecerit.ergo ꝑ oppoſitũ
omnis qui generat᷑ ab adã.cũ hocipſo gerat imagi/
nem eius.debet a diuina iuſticia reputari indignus

gloꝛia ⁊ reus pena. ¶ .dicendum q abſq; dubio 59

deus imputat oꝛiginale peccatũ ipſis paruulis i de
meritũ.quia in reatũ pene.ſaltem pꝑene damni.Noc
aũt exi
do. ⁊ iu

„ „

7„

cie rectitudo.Altitudo diuinc potẽtie boc

gi diuine potentie altitudo.⁊ ſapie pulcritu-

exigit.ob quã deus ſemꝑ debet querere ſuã gioꝛian
⁊ honoꝛẽ.⁊ ideo ſi anima rõnalis bonoꝛem deo non

giulnune
mmer
ſouneraun
pennnit n
Otctonaiot
mettifen⸗
zrohnatteſa
kopturzllar
ſichllueiut
ſpiniuſtaun.
Cacpeu vir..
gkntos bert
ſocheraigare⸗
ſobarur ncci⸗
henaſai inea
rlum ſanari
ſededit:05
farmunau
gane boccñe
muſicu Y
ocrt uil
frundeadss
Nnckqrtoc
iatmoinre
Gleul dinpo⸗
Uiicnamnon
a Wrntadnan
ftterenpüͤdte
noſſbliwien
ltabonnig
ſifuterpolun⸗
tiun dſatin⸗
tpemulopee⸗
ſuarnoͤpott
hetthorhaein
ſibahentidtbin
sdit
Gatnsfite
urenaguls;
fotircfiomu
mnlicnenen
ſtthrulnn

lleſtnenie

henngin,
funplcamene
nſoneonn

WN

ller
icn
mogene
midig
dhenſcin
Müicfitäi

taanedhe
cmn gleg.
Mitnestiur
rponpot
ulsmmal
tnenii ſe
i wedſt

Fmnuang
es Necin⸗
arniln
Ati lozln
nlagiien
i Ngen
wiübtien
iiſöcktis
1goua iten
n mſt

igdr.

icnlgin
incſentn
iͦfurängi
triturir
R
ewücinnid⸗

gnräem

Nrüiitinii
um
hiridin
ianinnggtd
inchimgle⸗

mi wpsdtig

hitauute

vrmtei

um

a iet.

ſumm iſ

g&
reddit.cum in ſe nõ habeat decus imaginis diuine
per qð deus bonoꝛari habet.neceſſe eſt ꝙ deus dede
cus culpe.recompenſet in decoꝛe iuſticie. Pulcri/
tudo etiã ſapientie hoc requirit.quia nõ patitur ali⸗
uid turpe vel inoꝛdinatũ reperiri intra vniuerſum
E quoniã omne peccatũ ſiue ſit actuale ſiue contra
ctum eſt pꝛiuatio modi.ſpeciei.⁊ oꝛdinis. neceſſe eſt
ꝙ inoꝛdinationẽ nature recompenſet deus ꝑ oꝛdi/
nem pene.vt ſic pulcritudo vniuerſi ex nulla parte
remaneat deturpata. Rectitudo etiã diuine iuſticie
hoc requirit.quia deus id a creatura crigit qʒ ei de-
dit.quoniã igi᷑ deus bumanã naturã in pꝛimo ho/
mine iuſtã fecerat. voluntatis iuſticiam nõ ſolum a
pᷣmo parente.ſed etiã ab omnibus poſteris (in qui/
bus natura illa reperit᷑)debet exigere. In quocũq;
igit᷑ eſt illius iuſticie carentia.merito ſibi imputatur
a diuina iuſticia. Et hoc eſt qd dicit Anpᷣhel.in li.de
conceptu virgi.ca.xxviij. Dicendũ ꝙ aliter deus er/
ga ifantes debeat agere.⁊ aliter bomo. Nam bomo
nõ debet exigere a natura qð ſibi non dedit.⁊ qdð ſibi
nõ debetur. nec iuſte redarguit bomo hominẽ cum
culpa naſci.ſine qua ipſe nõ extitit.⁊ de qua non niſi

per alium ſanatur. Ocus vero recte exigit a natura

q ipſe dedit ⁊ qd ſibi iuſte debetur.Sic igitur patet

ꝙ decet deum culpam imputare anime quã cõtraxit

ex carne. hoc em̃ exigit tam potentia ꝙ ſapientia.qᷓ;
ctiam iuſticia. I9deo cõcedende ſunt rõnes que boc

qꝗo oſtendunt.¶Ad illud ergo qd pꝛimo obijcit᷑ in con

trarium de verbis Aug.in li.de duabus animabus.
Dðdm eſt ꝙ ratio iſta dupliciter deficit. Pꝛimo qͥdeʒ
quia ex malo intellectu auctis ꝓcedit. Auguſtinus
em̃ loquit᷑ de impoſſibilitate que ineſt ſimpliciter bo
mini ex natura.non de ea in quã homo intruſus eſt
per voluntatẽ ⁊ culpã.ſicut ſupꝛa diſt. xxviij. poſitũ
fuit exemplũ de ſeruo eunte ad nundinas. Hec aũt
impoſſibilitas ſeruandi rectitudinẽ iuſticie.nõ fuit
indita honiini ex cõditione nature.ſed potius intru
ſa fuit ex voluntaria tranſgreſſione ade. ESecũdo
etiam deficit in aſſumptionc. ꝓ eo q; deus nõ impu/
tat paruulo peccatũ oꝛiginale ex hoc ꝙ non facit qd
facere nõ poteſt.ſed ex boc ꝙ nõ babet qð babere de
bet. ⁊ hoc bene imputat᷑ homi ſᷣm illud Luce.Om/
ni babenti dabitur ⁊ abundabit.nõ habẽti vero ⁊c̃.
Et apis dicit. Ignoꝛans ignoꝛabit᷑. ⁊ Mathei.vij.
glo. Eiectus fuit bõ a nuptijs nõ ſolum ꝓpter enoꝛ/

mitatem actualis pᷣuaricationis.ſed etiam ꝓpter ca

rentiã veſtis nuptialis. qua quia caret homo in oꝛi-
Sinali conceptus.niſi veſtiatur in baptiſmate.nõ ꝑp/

mittitur aulam ſuperni regis intrare.exigente hoc il
41 lius ſuperne aule dignitate.¶Ad illud vo qd obij/

citur ꝙ demeritũ reſpicit actũ.dm ꝙ ſicut ꝑuuli ba
bentes gram digni ſunt vita eterna.ꝓ eo ꝙ illã gra
tiam ꝑ ſacramenta xpii qͥ eis vitaʒ eternã ſua gratia
⁊ paſſione ꝓmeruit.ita ꝙ alia eſt grã in ꝑuulis qᷓ; in

xpᷣo. Sic ⁊ in ꝓpoſito intelligendũ eſt ꝙ maculã pec

cati ↄtrahit anima ex ſua generatione in ipſa ꝓpaga
tione.⁊ hoc ab ipſo adã.qui ex actu ſuo naturã bu⸗/
manam fedauit.⁊ ideo in ipſo dicimur peccaſſe ⁊ de
meruiſſe.⁊ ꝑ eius inobedientiã peccatoꝛes cõſtituti
eſſe. Alia tñ eſt in nobis culpa qᷓᷓ fuerit in ipſo.habet

tamẽ hec rationem demeriti ab illa ex qua ꝓceſſit. ?

boc eſt qd dicit Anphel. de ↄcep.virgi. ca.xxvij. Oꝛi/
ginale Hac aliud intelligere nequeo in ꝑnulis niſi
ipſam factã ꝑ inobedicentiam ade iuſticie debite nu/

XXNXII

ditatem. quã omnes ſunt filij ire. qm̃ ⁊ naturã ac/

cuſat ſpontanea quã fecit iuſticie deſertio.nec excu/
ſat ꝑſonã impotetia recuperandi.quã comitat᷑ bea-

titudinis nuditas. vt ſicut ſunt ſine omni iuſticie ræ
ctitudine.ita ſint abſq; omni beatitudinc. Acd illð
vero qdð obijcit᷑ ꝙ nõ eſt aliq̃s laudandus vel vitu⸗

perandus ꝓ eo qdð ei naturaliter ineſt. Odm ꝙ ſi in

telligatur de natura inſtituta. nec eſt laudandus nec
vituꝑandus.nec apud deũ nec apud hoies.quia ipᷣe
deus naturã inſtituit.nec debet culpare qð fecit.Si

„

vero intelligat᷑ de eo qd naturaliter ineſt ᷣm ſtatum

4²

nature lapſe.ſic dico ꝙ nõ eſt homo apud bomines

vituperandus.ſicut dicit Anpbel.⁊ babitũ eſt in re⸗
ſponſione.quia boies q;tũ ad talia pares ſunt.nec de

bet homo qð nõ dedit ab homine exigere.Apud vo

deu qui aliter naturã inſtituit vitupandus eſt. quia
in ſe nõ habet qð deus ab ipſo iuſte exigit. JIlud igi
tur verbũ phᷣi qdð dicit p naturalibus nec lauda/

mur nec vituperamur. aut eſt intelligendũ de natu/

ralibus quantũ ad nature inſtitutionẽ. aut ſi de alijs
intelligat. hoc intelligit᷑ ꝙᷓtũ ad iudiciũ humanum.
