niſi ꝓpter aqs illas vt v?. Obꝛ contra boc.quia aque
ille pñt infrigidare caloꝛẽ ſolis ⁊ alioꝝ o⸗Par. ergo
ita aliqam

eadẽ rõe pñt ab cis calefieri.ergo ⁊ ↄſumi.⁊ ita al.
totaliter coꝛrũꝑẽtur.qð ẽ inconueniens. Querit᷑ g̊

cuius nature ſunt ille aqᷓ.⁊ pꝛo quãto celũ illud dica

tur aqueũ.ſi em̃ ꝓpter naturã ſlenitatie ſ omne
celũ debet dici aqueñ. Kad pᷣdictoꝝ intelligentiaz
ẽ notandũ.ꝙ in hac q̃ſtione abta diuerſitatẽ poſitõ
nũ ⁊ debilitatẽ rõnũ.vix poteſt aliqͥd certuʒ dici.ſᷣ ex
quadã ꝓpꝛietate ⁊ ↄiectura ex diuerſis poſitõnibus
põt eligi vna quedã ſobꝛia.q̃ inter fidem ⁊ rõnem in
cedat quaſi quadã media via. Pꝛopter qð notãdũ ẽ
ꝙ aliqͥ ſeqᷓntes viam rõis ⁊ mũdane phᷣie.dixerũt q;

ſupꝛa firmamentũ qð eſt celuʒ ſidereũ.nulle ſunt aqᷓ

coꝛpales.⁊ ſcriptura ſacra intelligi debet de aqͥs ſpũa
libus.Oꝛ ſi alicubi in ſcriptura legat᷑ de iſtis aqͥs ma
terialibus ꝙ ſint ſupꝛa firmamctũ eleuate.tunc noie
firmamẽti intelligit᷑ aer.⁊ vtrũq; hboꝝ dictoꝝ eliciũt
ex verbis Aug. Pꝛimũ ex hoc qð dicit.xiij.ↄfeſ.ꝙ il⸗

le aqꝗᷓ ſint immobiles. Scom vᷣo ex hoc qdð dicit ſuper

Beñ.ad lit.ꝙ hoc põt intelligi de aquis q̃ ſuſpẽdunt᷑
in nubibus.Sed iſtã poſitioneʒ impꝛohat Baſilius
in exam̃.repꝛobat etiam ipſe textus qͥ̃ dicit ſtellas eẽ
poſitas in firmamẽto.ꝑ qð firmamentũ dixerat ſu/
pꝛa aquas ab aquis diuiſas.ſi &̊ firmamentũ illud ẽ
celũ ſidereñ.⁊ aque ille ſunt materiales.poſitio pᷣdi/

cta nullo mõ videt᷑ poſſe ſtare. Et ideo alij innitẽtes

textui ſacre ſcripture ᷣm ꝙ vẽ ſonare dixerunt. ꝙ ali
qð celũ ſurſum ẽ aquee nature.qð diuina diſpoſitio
ſurſum poſuit ad refrigerandũ ardoꝛẽ etheris.Et ad
om̃es rões ad oppoſitũ rñdent ꝑ hoc ꝙ deus in oꝛdi
natione mũdi plus cõſiderat finis vtilitatẽ qᷓ; foꝛme
qualitatẽ. ⁊ ideo ſicut in minoꝛi mũdo poſuit cerebꝝ
ſurſum ad caloꝛẽ coꝛdis mitigandũ. ſic ſupꝛa celũ ſi/
dereum poſuit celũ aqueum. ⁊ ibidẽ aq̃ᷓ ille quieſcũt
⁊ ſuſtẽtant᷑.vła ſua ſoliditate ſicut vꝛ Beda dicere.
vel ſua ſubtilitate.vl etiã dei virtute q̃ ſic oꝛdinauit.
Sed qꝛ credendũ ẽ opificẽ ſummũ coꝛpa mũdi opti
mo oꝛdine oꝛdinaſſe.nõ ſolũ videt᷑ ꝙ ioꝛdinãdo cõ/

¶ Htem quero

—

ſiderauerit finis vtilitatẽ etiã pfectõnis dignitatẽ.

ideo nõ vr̃ verũ elementũ aq̃ ſup firmamentũ collo/

caſſe.cũ ꝑ naturã ſit minus nobile. Et iõ ẽ terciꝰ mo
dus dicendi.ꝙ ſupꝛa firmametuʒ ſicut dicit ſcriptu-
ra ſunt.aq̃ q̃ tñ ñ bñt nãm ⁊ ſpẽm aq elemẽti cẽſent᷑

tñ aq noĩc ꝓpter ↄuenientiã in aliqᷓ ꝓpꝛietate Ande
notandũ ẽ ꝙ aqᷓ iſta tres bʒ ꝗpꝛietates.bʒ em̃ ꝑſpicu

itatẽ. hʒ frigiditatẽ. hz nihilominꝰ grauitatẽ.tum

ad naturã pſpicuitatis be aque ⁊ ille ↄueniunt.eo ꝙ;

—

hñt natura receptiuã luminis. ⁊ q̃dammõ retẽtiuã.
ſicut exꝑimẽto pʒ in aliqͥbꝰ lapidibus de nocte nõ
vident ꝑ ſe niſi ponãtur in aq. Mtũ ad naturã gra/

uitatis ſimplr̃ differũt.ille em̃ aqᷓ nullo mõ ſunt gra⸗

ues.nec appetũt eẽ deoꝛſum. Otũ vo ad nãm frigi/

ditatis ptim ↄueniũt. ptim dĩnt. Cõueniũt em̃ ĩ ꝙ
vtreq;ʒ ſunt frigide effectiue.drnt aũt in h ꝙ iſte ſunt
frigi foꝛmalit᷑.ille o mime. Et p̃m boc patet ꝙ no
men aqᷓ triolr̃ accipit᷑ in pᷣmaria reꝝ diſtinctõne.Ali
qn ꝓ ifoꝛmi materia. vt ibi. Spũs dñi ferebatur ⁊c.
iqn natura trãſparẽti ⁊ lumis retentiua. vt ibi.
fiat firmamẽtũ in medio aq̃ꝝ. Aliqñ ꝓ ipſo elemẽto
aqo.vt ibi.ↄgregẽtur aq̃ in locũ vnũ.⁊ ſic ptʒ ꝙ ſuꝑ
firmamẽtũ vere ſunt aꝗᷓ ſicut dicit ſcriptura.⁊ auto/
ritates ſctõꝝ illud intẽdũt ꝑſuadere. Ptʒ etiaʒ qꝙ nõ
ſunt ibi aqᷓ elares ſiue eiꝰ nature cuiꝰ ſunt aque iſte.

nec q;tũ ad coꝛruptibiitatẽ.nec q;tũ ad grauitatem.

nec ne ignobilitatẽ. nec q;tũ ad groſficiẽ.nec qᷓ;
tũ ad trãſfundendi poſſibilitatẽ.ſicut oñdũt rões ad
oppoſitũ adducte.Hãc aũt viã terciã ſatis ſuſtinere
poſſumꝰ ꝓbabilit᷑.cũ nihil videat᷑ ſibi obuiare. Hoc
aũt pᷣcipue attendendũ ẽ ne in incerta materia aliqͥd
certitudinalit᷑ aſſerat᷑.meliꝰẽ em̃ pie dubitare qᷓ;ᷓ ali/
qͥd temerarie diffinire. Ad illud vo qð vlterius q̃
ritur.ſ.qre noie aq̃ꝝ cenſeat᷑ celũ illud. cum nõ ſit de

natura aqꝗᷓ iam pʒ rñſio.Hoc em̃ dictũ ẽ ꝓpter cõue
nientiã nõ ſolũ in ꝑſpicuitate.ſᷣ etiaʒ in frigiditate.ſ

in ꝑſpicuitate foꝛmaliter.in frigiditate effectiue.Et ſi
tu obijcias ꝙ firmamentũ ↄuenit ſilr in ꝑſpicuitate.
arguis ab inſüfftetenti. Orꝛcteren non cõuenit eo mõ
firmamentũ cũ aq̃ in ꝑſpicuitate.pᷣm quẽ modũ celũ
aqum credit᷑ ↄuenire.Aqᷓ em̃ hñt ꝑſpicuitatẽ qᷓ non
tmmodo ẽ lumis ſuſceptiua ſicut ꝑſpicuũ acris.ſed
etiã qdammõ retentiua.ſicut ꝑ exꝑientiã oñdit᷑.cuʒ

§

metallũ aliq ponit᷑ in fundo vaſis in tenebꝛis.ſup

fuſa aq̃ liqda videbit᷑ ſub luce retẽta ab aq̃. Sic etiã

dicũtur ꝓbari rubini qͥ ꝑ ſe nõ lucent de nocte.Cõue

nit etiã cñ aqᷓ in frigiditate. effectiue ſicut dicit Ba

ſilius.nec tñ ex hoc vẽ ꝙ poſſit calefieri vel ↄſumi.ſi⸗
cut nec ſol qᷓ;uis calefaciat hʒ foꝛmalit᷑ infrigidari.ſᷣ
ſolũmõ ꝑ frigiditatẽ ei oppoſitã põt effectꝰ eiꝰ repꝛi
mi.⁊ ſic patent omn ia ꝗſita circa illius celi aquei na
turam. Queſtio.ij.§. b MMVMV
¶ De natura firmamẽti.⁊ẽ qõ vtrũ ſit eiuſdẽ natu/
re cũ igne elemẽto.Et ꝙ ſic vꝛ.pᷣmo ꝑ auẽteʒ ſcriptu
re q̃ nullã facit mentionẽ de ꝓductione ignis.& ſi ipᷣe
ẽ nobiliſſimũ elm.eiꝰ ꝓductio non debuit pᷣtermitti.
ꝓpterea vẽ ꝙ ſaltẽ intelligat᷑ noie celi Itẽ h̊ vẽ au⸗
toꝛitate Aug.qͥ ſuꝑ gñ.ad lit.⁊i li.de ci.dei dicit t̃ qᷓ
tuoꝛ eẽ coꝛꝑpa mũdi.ſ.humoꝛ ⁊ humus. aer ⁊ lux.ſi 4
firmamentũ ẽ aliqdð de coꝛpibꝰ mũdi. ⁊ nõ ẽ fra. nec
aqᷓ.nec aer. ẽ ignis.tẽ Husg.de ſcõ.vic.exponẽs
illud. In pᷣncipio crc.de.ce. ⁊ ter. dicit circa pᷣncipiuzʒ
libꝛi de ſacra.nãq; tra erat ipᷣm tre elin.⁊ celũ erat le
uis ⁊ mobilis circũfuſio reliqͥꝝ triũ q̃ in circuitu me-

Mn 3

*

dio iacentis terre ſuſpenſa ferebat᷑ ⁊ ilud opus oĩim
coꝛpm ſiuc celeſtiũ ſiuc terreſtriũ foꝛmandoꝝ mam
cõtinebat. ex boc vꝛ ꝙ firmamentũ ſit denã alicuius
clemẽti. ¶ Itẽ boc vꝛ roe. tm̃ qᷓtuoꝛ ſunt qlitates pꝛi
me. 5 qtuoꝛ debẽt eſſe coꝛꝑa qᷓ ſunt de conſtitutione
mũdi pᷣmaria.S vel firmamentu ẽ coꝛpꝰ mixtũ.vl eſt
de natura alicuius qᷓtuoꝛ eloꝝ.ᷣ nõ ẽ mixtum.nec de
nã triũ eloꝝ inferioꝝ. ẽ de natura ignis.¶ Itẽ tri/
plex ẽ ſpẽs ignis.ſ.ignis carbo.ignis lux.ignis flama.
ỹ natura firmamẽti ẽ vt natura lucis. vꝛ ↄtineri ſbᷣ
tercia ſpẽ ignis. ¶ Itẽ caliditas ineſt igni in ſũmo.
ſi aliqͥ ĩ maxime calefacit.ill hʒ naturã ignis.ſᷣ coꝛ/
poꝛa celeſtia maxime calefaciũt inferioꝛa ſicut ptʒ in

ſole. bñt igneã naturꝗ Eid oppoſitũ ẽ auctas p hi

in li. de ce.⁊ mũ.qͥ pᷣter H̊ qᷓtuoꝛ coꝛpa ponit eẽ coꝛpꝰ
v. ¶ Nem bocipᷣm rõne oñdit᷑.coꝛruptibile ⁊ incoꝛ/
puptibile ꝑ naturã nõ hñt eandẽ foꝛmã ↄpletiuã.ſed
firmamentũ ẽ incoꝛruptibile.ignis elm nalit coꝛrũpi
tur. nõ ſunt eiuſdẽ nature. ¶ Utcʒ coꝛꝑm bñtiũ di⸗
uerſos motꝰ nales diuerſe ſunt nature.bᷣ firmamen/
tũ ⁊ ignis hñt diuerſos motus nales.qꝛ ignis naliteꝛ
mouet᷑ motu recto.firmamentũ mouet᷑ naliter mo/
tu oꝛbiculari. ignis ⁊ firmamentũ ſunt alteriꝰ ⁊ al/
terius nature. Si tu dicas ꝙ ille motꝰ nõ ẽ nalis fir/
mamẽto.Obꝛ q hoc.qꝛ ſi aliqͥs motꝰ ineſt alicui coꝛ
poꝛi nõ nãlis.ẽ repire aliqd coꝛpꝰ cui ſit nalis. ſi h
eſſet ven.tũc eſſet ponere aliud coꝛpꝰ cui mag ↄueni
ret moueri oꝛbicularit᷑ qᷓ firmamẽto. qð falſum eſt.
ſi firmamentũ eſſet ignee naturc.& naliter in/
flamaret coꝛpa ſibi maxime ꝓxima. cũ igit᷑ ſit maxie
Intitatis. vẽ ꝙ ſtatim totũ acrẽ abſoꝛberet. Si tu di⸗
cas ꝙ a deo repꝛimit᷑ hoc nõ vꝛ.qꝛ ↄditoꝛ nature ſic
res quas ↄdidit adminiſtrat.ſicut dicit Augu.vij. de
ciui. dei. vt eas agere ꝓpꝛios motꝰ ſinat. Pꝛeterea ſi
poc ven eſſet.tũc mũdus nõ ſubſiſteret naliter.ſᷣ mi
raculoſe. ¶ Item nobiliꝰ coꝛpꝰ qð nõ hʒ orietatez
ꝙᷓ coꝛpꝰ qdð pʒ Zrietatẽ. ſi ponere ẽ coꝛꝑa hñtia õᷣri
etatem.erit ponere coꝛpꝰ a Irietate immune.ſ̊ hocñ
E niſi coꝛpꝰ celeſte.S firmamentũ nõ babzʒ priũ. nõ
erit de nã eius. ¶ Itẽ ſi aliqᷓ diuerſa rcducantur ad
ocoꝛdiã ꝑ aliqd.v⁊? ꝙ illud nõ habeat nam alicuiꝰ il
lon.ſ q potẽs ſit ſuꝑ oia.ſᷣ firmamentũ ſua influẽtia
facit eła Sria ↄcurrere ad coꝛpa mixta. non ẽ de nã
alicuiꝰ Aernatt. E. bic notandũ ẽ ꝙ in huiꝰ q̃ſtõis
determiatione vidẽtur ſancti ⁊ expoſitoꝛes ſacre ſcri
pture zdicere phᷣis. Cõiter em̃ phi pter qᷓ̃tuoꝛ ela po
ſuerũt eſſentiã qͥntã. quã dixerũt eſſe coꝛpꝰ incoꝛru/
ptibile ⁊ eleuatũ a Zrictate,⁊ ꝑ hoc eẽ pᷣncipiũ conci
iatiuũ ⁊ ↄſeruatiuũ.Sancti vo non vidẽtur ponere
niſi ſolũmõ qᷓtuoꝛ coꝛꝑa.⁊ ſentire vident᷑ nãm firma
menti eẽ igneã.ſ cũ recta rõ ſatis euidẽter pſuadeat
firmamentũ eſſe alteriꝰ nature qᷓ ſit aliqd elm.tũ ꝓ/
pter motũ qui nõ latet ſenſus nros.tũ etiã ꝓpter cf/
fectus varios.tũ etiã ꝓpt᷑ vniuerſi ꝑfectionezʒ.nõ ab/
ſurde credi põt phos in bac ꝑte ven ſenſiſſe.⁊ docto/
yes veritatiz ab eis in ſenſu nõ diſcrepaſſc.q;uis vo/
cetenus videãtur Sire. Sicut em̃ patz ex vᷣbis Aug.
in pluribꝰ locis ipe Aug.elm ignis denoiat a pfectio
ne lucis.nales eĩ phi maxime ignẽ notificãt ꝑ ꝓpꝛie
tatẽ caliditatis.⁊ qm̃ nã lucis repitur ⁊ i coꝛpꝑe qͥnto.
⁊ in igne elo.iõ ipᷣm firmamentũ ⁊ ignẽ dixit coꝛpus
vniꝰ nature eẽ.nõ inqᷓ; vniꝰ qꝛ habeãt vnã foꝛmãꝗ ſpe
ciei ſpecialiſſme.ᷣ qꝛ nam lucis ꝑticipãt m qᷓndam
roõnem gnalogie. qꝛ vo illud coꝛpusſ.firmamentum

ſubleuatũ ẽ a ha orietatis. ⁊ lucem participat in qu⸗
dam puritate.ignis vo nam habʒ prietatis.binc ẽ ꝙ
phi dixerũt igneʒ ⁊ firnamentũ alteriꝰ ⁊ alteriꝰ eſe
nature. In cuiꝰ teſtimoniũ adducũt ꝙ ignis qꝛ õria

tur terre.mouet᷑ directe motu ↄtrario.ſ.ſurſum.celũ

vo qꝛ ↄtrarietatẽ nõ hʒ mouet᷑ oꝛbicularit.ðis em̃ ſo/
lus mot? ẽ ſimplex qͥ caret ↄtrarietate.⁊ in hoc verũ
vixcrũt.⁊ ſanctisvt pᷣdictũ ẽ nõ ↄtradixerũt.vñ rões

oñdentes firmamentũ ⁊ ignis eim nõ ſint eiuſdẽ

nature. ↄcedende ſunt.¶ Ad ulud ꝗ̊ að obꝛ ꝙ ſcriptuꝰ
ra nõ facit mentionẽ de igne.dᷣm ꝙ ſilr nõ facit mẽ/

tionẽ de aere.in ſeꝑatione aũt aq a terra intelligen
da ẽ diſtinctio eloꝝ facta fuiſſe. ſicut infra meliꝰ pate

bit ¶ Ed illud qð obẽ de bugo.pʒ rñſio.iõ em̃ celũ cõ ð

pᷣhendit᷑ ſub igne ꝓpter ↄfoꝛmẽ lucis ꝑticipatõnem.

AVmñ ſicut dictũ ẽ ſupꝛa ꝙ celũ criſtallinũ cæſeri pᷣt no/
mine ad.qꝛ aliquã ꝗpꝛietatẽ eiꝰ in ſe bʒ.ſic ⁊ in ꝓpoſi
to intelligi pᷣt. Lriplex cm̃ ẽ ignis ꝓpꝛictaſ.ſicut dictũ
cẽ de aqᷣ.vna luminoſitas.altera caliditas.⁊ tercia le/
uitas ꝓ quaʒ mouet᷑ motu qͥ ẽ ſurſum. In ꝓpꝛictate
pꝛima ignis ⁊ firmamentũ coueniũt.in tercia ignis ⁊
firmamentũ ſimpir̃ dr̃nt.in media vo ꝑtim drnt p/

tim conuenlũt.Cõueniũt vtiq; in hoc ꝙ; tam ignis ꝙᷓ

firmamẽtũ ẽ calidũ effectiue. drnt vo in hoc ꝙ ignis
eſt calidus foꝛmaliter. firmamẽtũ vo mime. ſi em̃ bʒ
caliditatẽ infoꝛmantẽ. bret vtiq; ↄtrarietatez.¶ Ad 9
illudiq obẽ qꝙ tm̃ qᷓtuoꝛ ſunt pꝛime qlitates.dom ꝙ
ven è de q̃litatibꝰ actiuis ⁊ paſſiuis ᷣm ↄtrarietatẽ.

⁊iõ nõ ſeqtur ꝙ oĩa coꝛꝑa qꝗᷓ ſunt in pᷣma oↄſtitutõne

mũdi hẽant aliquã illaꝝ qᷓlitatũ.ſᷣ ſolũmõ illa qᷓ bñt

ↄtrarietatẽ.Ad cõſtitutionẽ aũt mũdi nõ ſolũ h coꝛ

poꝛa reqͥrũtur. etiꝗ aliud qʒð ſit ſupꝛa H. ſcut pꝛius
oñſum e.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ lux ẽ ſpẽs ignis.ddðᷣm l

qꝙ nõ q̃cunq; lux ẽ ſpẽs ignis.p illa q̃ ẽ in mã trãſmu

tabili.⁊ hec ꝗᷓ hʒ caliditatẽ annexã infoꝛmantẽ eãdẽ

mãm.bmõi nõ ẽ lux coꝛpis qnti.quis aliqͥ mõ ſit iſti

cõfoꝛmis. Ad illud qð obꝛ qꝙ coꝛpꝰ qͥntũ calefacit l

rũdet᷑ ꝙ coꝛpꝰ.v.nõ calefacit ꝑ nam caliditatis quã

in ſe hẽat.ſ per vin lumis.⁊ hoc apparet cũñ ex ↄcur
ſu ⁊ reflexione radioꝝ circa ſpeculũ cõeauũ generat᷑

ignis. Et ſi obijcias ꝙ nihil dat altcri qð non hʒ. ſi

celũ nõ habeat i ſe nãm igneã.nõ magꝗ gñabit ignẽ q
gerem. Rũdetur ꝙ illud hʒ inſtantia in gãatione cqᷓ

uoca.ſicut pʒ qñ aliqͥd calefacit a motu.ſic ⁊ in ꝓpoſi

ve

to intelligit᷑ eẽ. Et ſi tu dicas qᷓre mag generat ignem

qᷓ; aerẽ.cũ nõ halxat cũ ipᷣo ↄfoꝛmitatẽ i foꝛma.ddm
ꝙ; ⁊ ſi nõ hẽat ↄfoꝛmitatẽ i ſoꝛma vltia.tñ ignis ma/
xime accedit ad eiꝰ nãm. Pꝛeterea cũ aliqͥd bʒ ptãtẽ
educendi multa q̃ ſunt in potẽtia in mã.eſto ꝙ ſit ad

illa indifferẽs. magis educit qð nobilius ẽ. Natura

em̃ ſemper deſiderat qð melius eſt.⁊ ideo cũ ignis ſit

nobilioꝛ. magis educit ignẽ. Sed adbuc manet qᷓſtio ¶ ?
ſi coꝛpa celeſtia calefaciũt ꝑ naturã luminis.vñ ẽ he

ꝙ luna humectat ⁊ ifrigidat.ſᷣ de hoc foꝛtaſſis aliqd

dicet᷑ infra. Ad pñs autẽ tm̃ ſufficiat ꝙ; generatio ca

loꝛis a coꝛpe celeſti in his inferioꝛibꝰ vel eſt ꝓpter ra

dioꝝ aggregationẽ a intenſionem ex qᷓ ſubtiliat᷑ aer
ſuſcipiẽs illuminationẽ.vel ẽ ab aliqᷓ vtute diuinitꝰ

ei data a pꝛima ſui cõditione totã ſpẽm cõſequente.

ſicut ponit᷑ in adamãtis vᷣtute.ꝗᷓ ⁊ ſi nõ faciat coꝛpa
celeſtia foꝛmaliter calida.qꝛ ſua materia nõ ẽ ad foꝛ-

–— „ „

mã ↄtrarictatis apta. influens tñ in hec inferioꝛa in-
flamat ea cũ ſint tranſmutabilia ꝓpter diſpõnem re⸗

ban
Sini
ſhiſin
uſtalni
ſertononcfan
ientectial
ſtgoinocon
iiinluſi
inhiaͤſtnide⸗
(Na
rfoncran
ſſckrorincitn
tifin
ſornobiaul
ltinalaſc⸗
fjſeicschtiti
(ſnata adca
Ncckfiram
aſinicape
—
ſoton ezati
finc rigalit

ſfcurlemann

huniniin
noliecnon⸗
ſnätlnsfign
tiriͤepbeip,
tciſrrſol
rimutiönme
mnapineypctte
hueberüttnage
eiaßife
wangantmuit
bennohccin
iihinetoo⸗
uvenpfrare
ketutſoltiniin
Ptſöſtapiu
ltfmnniniſß
ſtsginſͤefiiar
Narttentad
intneiti
ſbinecuit
WNN
Mozipi⸗
tplttmen
Cytnegtian
Mhrfln
ftor un⸗
htfmnichne
ffſchlcrtts

Schigſei⸗
Wiälan
Eumitcin
Nnfnnat 4
mnöcßttii
Eehrehnien.
Aiinirn⸗
hlctinpe
Pnſardii
Urantale
in Ainn
üinacige
egend,
mwudagen
mninlai-
zmamſ
mneiſtum
isfinzr.

Ningen inn

tnidtihüh⸗
ſtipubluner
krißieͤſint
Bisiinirifm
i
zeuitüͤft
Binatin
inchirnig
Nrrä
Anpnntß,
ng inii
ninginima
wulern go
Gicheuſpen
tiſmud

— —☛n9A

fifiigen

cͤniitpen
nnäͤch
aMn
nimna
iutpen

S,SE
=

Se⸗
-
☛ =

—

=-=

6úR

—

1

=—
S=
—

=—
=

=
☛ =

mn

1

17

S=

E

=

circa hoc q̃rũtur duo. Pꝛimo qritur vtrũ ce
lli babcãt figurã oꝛbicularẽ. Secũdo q̃ritur
vtrũ habeãt dextrũ ⁊ ſiniſtrũ. aueſtio. j. c
¶ ꝛ babeãt oꝛbicularẽ figurã vꝛ. Et pᷣmo exꝑiẽtia
ſenſus. Mã in quãcũq;ʒ ꝑtem fre vl aqᷓ qͥs videat.ce/
lũ ſp vr eq̃liter diſtare a terra.hoc aũt nõ eſſet niſi ha
beret oꝛbicularẽ figurã.gᷓ ⁊c·¶ Item videmꝰ ſenſibi/
liter moueri circularit᷑.ſᷣ motꝰ circularis non cõpetit
niſi figure oꝛbiculari.g celũ ẽ oꝛbicular figureſ Itẽ
ſimpliciſſimo coꝛpoꝛi ſimpliciſſima debet᷑ figura.ſed
celũ ẽ ſimpliciſſimũ inter coꝛpa.cũ ſit ſubtiliſimuʒ.
ſimpliciſſimã debʒ hr̃e figura.ſᷣ hec eſt figura circula
ris.g cc. ei coꝛꝑi qdð ẽ maxime ↄtentiuũ debe/
tur figura capaciſſima.ſᷣ celũ ẽ ↄtentiuũ oim ſicut di
nifeſte ↄuincit rõ ⁊ ſenſus.g ⁊c.
mo debet᷑ ꝑfectiſſima figura.ſᷣ celũ ẽ ꝑfectiſſimũ oim.
⁊ figura oꝛbicularis ẽ ꝑfectiſſima oim figurarũ.ſicut
ꝓbat᷑ in alia ſcia.maxime cũ i ea reꝑiat᷑ gfectio ſena
rij.ſexies em̃ tãtũ reꝑitur in circũferẽtia.q̃ntũ ẽ a cir/
cũferentia ad centrũ. ⁊c. ¶ Item coꝛꝑi vxlociſſimo
debet᷑ figura maxime ad motũ ydonca.ſ celũ ẽ velo/
ciſſimũ coꝛpꝰ.figura aũt maxime apta ad motũ ẽ oꝛ/
bicularis.& ⁊c. Nad oppoſitũ arguit᷑ pꝛimo ꝑ illud
ps.extendẽs celũ ſicut pellẽ.alia traſiatio.ſicut came
ram.ꝙ vẽ ꝙ celũ ſe habeat ad modũ tentoꝛij.⁊ ita vẽ
eſſe figure ſemicircularis.¶¶ Itẽ rõe vr.qꝛ in vniuer/
ſo nihil ẽ ſuꝑfluũ.ſᷣ oia facta ſunt ꝓpt᷑ boĩem. nihil
ponendũ ẽ qd nõ valeat ad hois vſum. ſ ſi celũ eſſet
ſemicircularis figurc. ſufficeret ad tegendã tram in/

cit Dam̃.⁊ figura oꝛbicularis ẽ capaciſſima ſicut ma
Ee coꝛpi ꝑfectiſſi/

hbabitatã ab boibꝰ.g vẽ ꝙ ſuꝑfluat aliꝰ ſemicirculus.

tẽ celi ſunt ſolidiſſime firmati. ſicut dꝛ in Job. ⁊
hoc innuit ipᷣm nomẽ octaue ſpere qꝗᷓ d firmamẽtuʒ.
g maxime ↄpetit cis figura ᷣm quã maxime ſtabiliũ

tur. hec aũt magis ẽ ſemicircularis qᷓ; circularis.& ⁊c

1;

¶Btẽ ſi celũ ẽ figure oꝛbicularis g aut aliq̃ ꝑs ccli erit
vacua.aut multo plus diſtabit coꝛpus xpᷣi ab aliqͥbꝰ
beatis.qᷓ; celũ a terra.⁊ ab vna circũferẽtia ad aliam
cũ fra i medio oſiſtat. ſi nõ ẽ cõgruũ ponere ꝙ aliq̃
pars empyrei vacua ſit a cõtinentia btõꝝ.nec pone/
re tantã diſtãtiã int᷑ xpᷣm ⁊ alia coꝛꝑa bta.vẽ empi
reñ nõ ſit oꝛbicularis figure.⁊ ſi hoc. nec criſtallinũ
nec firmamẽtũ.¶R. ddm ꝙꝙ ad iſtã qoem ſᷣm phiam
ſatis planũ ẽ rñdere.q;uis expoſitoꝛes ſacre ſe- cripture
de ea videant᷑ loqͥ dubie.hoc em̃ faciũt ꝓpt ipiꝰſacre
ſcripture reuerẽtiã.nõ audẽtes erplicare ꝙ illa dina
diſpõne voluit ſubticere.vel hoc faciũt ad reᷣmẽdaʒ
nr̃am curioſitatẽ.volẽtes nos ĩ his ꝗᷓ dicũtur i lege ⁊
Aphis ↄtẽtos cẽ.⁊ nihil vltra ̊ inqͥrere.Quia tñ cu/

rioſoꝝ inſtantia nõ deſiſtit.necrio hñt doctoꝛes ſacre

ſcripture multa determiare.qᷓ ſine ſalutis diſpendio
Pſſent defacili ꝑtrãſire. Pꝛopt᷑ qd ad pᷣdictã qõem
rũdent. ⁊ iuxta rõnis ⁊ ſenſus atteſtatõeʒ dicũt celũ
bfe figurã oꝛbicularẽ.⁊ hãc maximce ſibi cõpetere.tũ
rõe ſimplicitatis.tũ rõc capacitatis.tũ rõe ꝑfectõis.

14 tũ rõne mobilitatis.ſicut patz ptractãtii Ed illud &

extenſum vł ſicut camerã.dem ꝙ ſcriptura cõdeſcẽ/
dens puitati ſimpliciuʒ mõ vulgari freqnter loqͥt᷑.⁊
io cũ loqt᷑ de celo loquit᷑ de ipᷣo ᷣm ꝙ apparct ſenſui
urᷣo·⁊ dicit ad modũ pellis vel camere extenſuʒ qᷓtũ
adufm emiſperiũ.¶ Ad illud qð obꝛ q; ꝑs inferioꝛl
EFmifperij nõ ẽ vtilis aq vſum buanũ.dom ꝙ falſum

EOnſeqnter qrit de celis qtũ ad figuram. Et

XIIII

eſt. immo ẽ neceſſaria ſi celũ debet ſuper nos moueri

circulariter. ⁊ vna pars ſeruit nobis de die.alia bᷣuit

de nocte.¶ Ad illud qd obẽ qꝙ; celi ſolidimmi ſunt fir 5

mati.ddm ꝙ firmitas illa non excludit mobilitatem

quãcũq;.S ill ſolũ qᷓ aliquid mouet᷑ ſurſum ⁊ deoꝛ

ſum ſᷣm motũ rectũ.vñ firmũ dꝛ celũ.qꝛ nõ mouetur
ad locũ.nihilominus tñ ẽ mobile.qꝛ mouet᷑ circa lo⸗
cũ vel in loco.⁊ tali diſpõni cõpetit figura oꝛbiculan
magis q; aliqua alia. Ad illud qð qrit᷑. quõ empy
reum ſi circulare ẽ.vndiq; ſanctoꝝ eoꝛpibus replebi
tur.dm ꝙ ⁊ ſi nõ ſit certũ q̃liter ibi ſancti ⁊ ꝑx quem
modũñ locent᷑.tñ quocũq; mõ locãt᷑.ſiue ꝙ ſint i vno

ſemicirculo empyreo.ſiue ꝙ in toto.nihil iedit vtrũ

qʒ poni.Si em̃ in toto ſunt.virtuteʒ viſiuã habebũt
adeo potentẽ ꝙ xpᷣm videre poterũt vbicũq; ſit.ſi vᷣo
in media pte celi.altera nec ẽ vacua nec ſuꝑſua.ſicut
magnũ palatiũ nõ eſt vacuũ qñ ẽ vnꝰ magnus inha/
bitatoꝛ q;uis nõ impleat omnẽ ꝑtem. magnitudo ei
curie ⁊ ſpacioſitas ⁊ ſi non impleat᷑ totaliter.facit tñ
ad oñſionẽ regalis magnificentie.ſᷣ hoc meliꝰ ſciemꝰ
qñ videbimus. .
¶ Atrũ in coꝛpe celi ſit ponere dertrũ ⁊ ſiniſtrũ. Et
ꝓ ſic vĩ ꝑ illud qð dicit phᷣus in ſecũdo de ce.⁊ mun.
Ait em̃ ſic.eſt oꝛbi ꝓculdubio virtꝰdiuerſa.ſ.dextra ⁊
ſiniſtra.qm ſunt H inceptionis ⁊ ſtatus ex oꝑere
factionis ſue. ¶ Itẽ oñdit᷑ ꝑ rõnem ſuã ibideʒ. omis
motus finitus habet pᷣncipiũ a qͥ incipit.ſᷣ cuiuſſibet
celi reuolutio ẽ finita. ̈ habet aliquẽ ſitũ a qͥ incipit.
ſed dextra dĩ in coꝛꝑibꝰ vñ ẽ motꝰ pꝛin cipiũ.ſiniſtra

ad quã ẽ motꝰ finis. cũ celi ſint mobiles.celi habẽt

dextrũ ⁊ ſiniſtrũ.¶ Gtem dextrũ ⁊ ſiniſtrũ ſunt termi
latitudinis.ſicut ſurſum ⁊ deoꝛſum termini longitu⸗/
dinis. ⁊ ante ⁊ rctro termini ꝓfunditatis.ſed omne

coꝛpus ↄpletũ ⁊ terminatũ habet tres dimenſiones
⁊ terminos cit i aũt celi ẽ hmõi. g̊ vr

cy habeat dextrũ ⁊ ſiniſtrũ.
mouent᷑ coꝛꝑa celeſtia qᷓ; infe
tionẽ motus alia habent dextrũ ⁊ ſiniſtrum.ergo mi⸗
to foꝛtius coꝛpoꝛa celeſtia. ¶ Contra.ſicut dicit ppᷣs

em perfectioꝛi motu

in ſecũdo de celo ⁊ mũdo. in plãtis nec eſt dextra nec

ſiniſtra.ſed multo magis plante accedũt ad diſtincti
onẽ oꝛganiʒationis qᷓ; celũ. vẽ ꝙ celũ nõ hẽat dextꝝ
⁊ ſiniſtrum. ¶ Nein dextrum ⁊ ſiniſtrum cauſantur
in nobis vt dicit cõmentatoꝛ ſuper lib. de celo ⁊ mũ/
do.a qualitatibus actiuis ⁊ paſſiuis.ſcʒ ab abundã/
tia caloꝛis naturalis pꝛocedẽte a coꝛde.⁊ ſpũum plꝰ

Aueſtio.iij. 9

ioꝛa. ſed ꝓpter cõple⸗

—

vigentiũ in parte dextra qᷓ ſiniſtra.ſi igitur boc nõ eſt

reperire in celeſti natura.videtur ⁊c. ¶ Item dextrũ

⁊ ſiniſtrum pᷣſupponũt ſurſum ⁊ deoꝛſum.ſicut lati

tudo pꝛeſupponit longitudinem. ⁊ babet ſecum an/
nexa ante ⁊ retro.in celo autem nõ eſt ponere ſurſuʒ

1 deoꝛſum cum bec ſint contraria.non eſt etiam po/
nere ante ⁊ retro.cum ante dicatur vbi eſt ſunſum.ſi/

cut dicit phus. videtur ꝙ nõ ſit ibi dextrum ⁊ ſini⸗
ſtrum. ¶ Item nibil qð babet extra ſe pꝛincipiũ ⁊ fi

6

nem ſui motꝰ habet dextrũ ⁊ ſiniſtrũ.ſᷣ coꝛpꝰ celi eſft

4 rars AI Priactar bymõi.cũ motoꝛ eiꝰ ſit ſepatus.ergo nõ hʒ dextrũ⁊ ſi⸗
qð obĩ de ſacra ſcriptura.qᷓ dicit cclũ ſicut pellem eẽ

niſtrũ. ¶ mtem dextrũ ⁊ ſiniſtrũ ẽ vnũ pᷣncipium mo

tus.ſed vna parte circuli mota mouẽtur om̃es.crxo
non magis incipit motus ab vna parte circuli q;ᷓ ab

alia. ergo in circulo vel quelibet pars erit dextra vel
nulla.ſed celum eſt coꝛpus circulare qꝛ mouct᷑ circu⸗

lariter. ergo ⁊c. ¶ Item ſi aliqd coꝛpus habet dextrũ
⁊ ſiniſtrũ:illa ꝑs q ſemel ẽ dextra ſꝑ ẽ dextra q̃litercia

MUn

18

19

20

qʒ coꝛpꝰ illud mouet᷑ localiter ſi celũ bʒ dettrũ ⁊ ſi

—

mõ in alio loco.ſᷣm regioneʒ celi. derxtra celi aliqũ
oꝛiens.aliqũ occidẽs.qð nullo mõ cõcedi poteſt.

dinis. ⁊ ſurſum ⁊ deoꝛſum longitudinis.⁊ añ ⁊ retro
pꝛofunditatis.nõ tñ nõĩat terminos illos ſuimpir.ſ ꝑ
ↄpꝑationẽ ad motũ.vñ in nullo coꝛpe ponit᷑ pꝛopꝛie
dextra ⁊ ſiniſtra.niſi qd diuerſimode ſuſcipit motoꝝ
influentiã.ita ꝙ; pᷣmo in vna pte qᷓ in alia.vñ dextrũ
⁊ ſi.nõ ponit᷑ ee nec i lapide nec i plãta.nec etiã in ſta

tua ponũtur niſi ſiłitudinarie.qꝛ nõ hñt moueri loca
liter a motoꝛe ſufficente.in eis vo coꝛꝑibꝰ qᷓ mouent

ad locũ.⁊ magis i vna ꝑte qᷓ in alia ſuſcipiut moton
influẽtiã.pꝛopᷣe ponit᷑ dextra ⁊ ſi.ſicut i aialibꝰq̃ mo
uent᷑ motu ꝓgreſſiuo.⁊i qͥbꝰ vᷣtus coꝛdis ⁊ motoꝛl

mag viget in ꝑte dextra.cuiꝰ ſignũ ẽ maioꝛ foꝛtitudo

aialiũ i pte illa. ꝓpter q; ⁊ ꝑtem illã ppᷣmo mouẽt qñ
incipint ambulare.ſm b̊ intelligẽdũ ẽ ꝙ cũ coꝛpꝰ ce
leſte qddã habeat moueri ab oꝛiẽte i occidẽtẽ vł ecõ/
uerſo.ſicut firmamentũ ⁊ oꝛbes planetaꝝ.q̃ddaʒ vᷣo
mimẽé.ſicut empyreũ.ꝙ dextra ⁊ ſiniſtra celis ↄpetũt
ſatis ꝓpꝛic.nõ tñ vlit᷑. ↄueniũt em̃ oꝛbibꝰ mobilibꝰ.hᷣ

nõ oꝛbi imobili. Attendendum aũt ẽ ꝙ cũ ĩ aialibꝰ
in celo ponat᷑ dextra ⁊ ſiniſtra ᷣm rõem cuiuſdã con
foꝛmitatis.ſ.ꝓpter influẽtiã motoꝛis.differẽter tñ ac
cipiũtur ꝓpter diuerſam ↄpationẽ mobilis ad moto
rem.Quia em̃ aialia mouentur a motoꝛe ſibi vnito.
iõ dextrũ ⁊ ſiniſtrũ dicit diſtinctõem ĩ ꝑtibus aialiũ.

ita ꝙ illa ꝑs qᷓ mõ ẽ dextra nũq; ẽ ſiniſtra.qꝛ vnifoꝛ/
miter oꝑatur ad ipᷣiꝰ motoꝛ influentiã. ꝓ co ꝙ ipᷣm

hʒ ſibi vnitũ.⁊ nũq; ab eo maꝗ elongat᷑.coꝛpꝰ vo ce
leſt e motoꝛẽ bʒ ſeꝑatũ.cũ nõ ſit coꝛpꝰ aiatũ.ſicut po
ſtea videbit᷑ ⁊ iõ motoꝛ ſᷣm dei diſpoem pᷣnciꝑalit᷑ in

fluit ex aliqᷓ̃ ꝑte celi.⁊ credit᷑ ꝓbabilit᷑ ꝙ in ea ꝑte ex
q̃ motus coꝛpꝑm celeſtiũ pᷣmo nobᷣ apparet.vtpote in
oꝛiente.cũ oia coꝛꝑa facta ſint ꝓpt᷑ hoiem.⁊ qꝛ motoꝛ
ex illa ꝑte influit vnifoꝛmit᷑.q̃cuũq; ꝑs ibi veniat ime/

diatius ⁊ ꝓpinqͥus.ſuſcipit motoꝛis influentiaʒ.⁊ iõ
ſp ẽ ibi dextra.nec mutat᷑ cũ ꝑtibꝰ mobilibꝰ ꝓ eo ꝙ

nõ ẽ diſpõ abſoluta.ſ̊ relata ad motoꝛis influentiaʒ.

—

eẽ immobilis ꝓpt hoc ꝙ dicit ſitũ relatũ ad centrũ ⁊
circũferẽtiã mudi q̃ nũq;ᷓ pñt moueri.Ex pᷣdictis ptʒ

qð ꝓpoſita.pʒ etiã rñſio ad obiecta.Concedendũ eſt

em̃ ꝙ in celo ſit dextra ⁊ ſiniſtra.Et rõnes ad hoc in-

ducte ſilr ↄcedende ſunt.qꝛ ven ocludũt.lʒ tercia rõ5

Mrnptaa dimẽſiõnibꝰ ꝓcedat ab inſuffcienti. C
illu

facit pᷣncipalit᷑ membꝛoꝝ diſtinctio.hoc em̃ accidit ⁊

freq̃nter ↄtingit q eiuſdẽ diſpõnis ẽ aial in ꝑte dex ⁊
ſini.ſᷣ hoc facit influẽtia motoꝛis pᷣncipalioꝛ.⁊ minꝰ

pncipalis ſuſceptio.ſᷣm ꝙ attẽdit᷑ inchoatio motus

⁊ termiatio. ⁊ ſic repit in celo. ld illud qd obꝛ q;
dex.⁊ ſi.in nob ẽ a ꝗᷓlitatibus actiuis paſſiuis iã ptʒ

reſponſio ex pꝛedictis.quia dex.⁊ ſini.in animalibus
ↄcernũt ꝑtes deteriatas ꝓpt vnionẽ motoꝛis ad mo

bile.nõ ſolũ ꝑ moduʒz motoꝛis.ſᷣ etiam ꝑ modũ per
fectionis.⁊ iõ ad hoc ꝙ vna ꝑs mag ſuſcipiat influẽ
tiã motoꝛis reqͥritur diſpõ alia ⁊ alia.qᷓ qͥdẽ fit ꝑ q̃li-
tates actiuas ⁊ paſſiuas.in celo aũt nõ ſic ẽ ſicut oſtẽ

21 ſumẽ ſupꝛa. Ad illud qð obꝛ ꝙ dex.⁊ ſi.pꝛeſuppo/

e⸗ nile i poté
R.dZm.qꝙ q;uis dextrũ ⁊ ſi.dicant termios latitu

q̃ ſp manet fixa.⁊ pꝑ hunc modũ locꝰ cuiuſlibet rei dꝛ

vo qd obꝛ in Sriũ.ꝙ planta nõ hʒ dextrã ⁊ ſini
ſtram q;uis ſit oꝛganica.ddm ꝙ dextrã ⁊ ſiniſtraʒ nõ

1 tr. nüt ſurſum ⁊ deoꝛſutm.rñderi pᷣt ꝙ veꝝẽ ꝓut ſurſuʒ
niſtrũ. illa ꝑs qᷓ ſemłẽ dextra.ſꝑ ẽ dextra.ſᷣ nõ ẽ dare
aliquã ptẽ celi qᷓ mõ nõ ſit in oꝛiente mõ in occidẽte.

⁊ deoꝛſum dicũt terminos dimẽſionis.nõ aũt ẽ veꝝ
ꝓut dicũt inchoatõeʒ ⁊ minũ alicuiꝰtrãſmutatõis.

Scdm em̃ ſurſum ⁊ deoꝛſum opꝛie attendit᷑ augnæzæ

tum ſiue motus ad locũ.ſed m dex.⁊ ſini.attendit
motus in loco.⁊ ſi in celo ponat᷑ ex.⁊ ſini.nõ tñ opoꝛ

tet ſic poni ſurſum ⁊ deoꝛſum.Aliter poteſt reſpode
ri magis ſᷣm opinionẽ phi ꝙ ĩ celo eſt ponere ſurſuz
⁊ deoꝛſum. ⁊ añ ⁊ retro.ſicut ponitur dex.⁊ ſini.non

quia dicũt terminos diuerſoꝝ motuũ.ſed quia in eo

dẽ motu cõſiderat᷑ vltima triũ dimenſionũ.licẽt ma

gis ꝓpꝛie dex.⁊ ſini.Et hoc patʒ.ad hoc em̃ ꝙ celũ re

uoluat᷑ neceſſe ẽ ponere duos polos.quoꝝ vnus hʒ

rõnem ſurſum.⁊ alter rõnem deoꝛſum. Eſt etiã pone

re duo emiſperia.quoꝝ vnũ habet rõnem añ.⁊ alteꝝ

habet rõneʒ retro. Neceſſe ẽ etiã ponere ꝙ in emiſpe

rio vna pars ſit ex qua celeſtia coꝛpa pꝛimo appare⸗

re incipiãt.altera vᷣo pars ex qua deſinãt.⁊ boc totũ

defacili ẽ imaginari.ſi quis imaginet᷑ hominẽ qui p-

des babeat in wolo artico.⁊ caput in polo antartico.

⁊ habeat faciẽ verſam ad nr̃m emiſperiũ.ſtatim ima

ginatur harũ differẽtias poſitionũ.Ad illud quod
obijcitur ꝙ celũ habet extra ſe pꝛincipiũ ſui motus.⁊

ita nõ habet dex.⁊ ſini.dᷣm ꝙ illud veꝝ eſt qñ dex.?

ſini.nominãt partes determinatas.ſᷣ quando nomi/
nant oꝛdinẽ mobilis ad motoꝛis influentiaʒ non ha
bet veritatem.nihil em̃ facit ad boc vtrum ſit motoꝛ
intra vel extra. Ed illud qd obr̃ ꝙ vna pte circuli
mota mouẽtur om̃es.dom ꝙ veꝝ eſt. ſed tñ ex hocñ
ſequitur ꝙ eq̃ pꝛimo recipiãt motoꝛis influentiã.qð
patet cũ aqua mouet rotã. pᷣmo mouet illam parteʒ
quã a a vltimũ qð obr ꝙ pars dextra ſp
eſt dextra.iam patet rñſio.qꝛ hoc intelligitur de illo
dextro ⁊ ſiniſtro qdʒ dicit diſpõnem partiũ in cõpara
tione ad motoꝛẽ cõiunctũ.ſic ẽ in animalibꝰ.hoc aũt
mõ nõ ponitur in coꝛpibꝰ celeſtibꝰ ſicut pꝛiꝰ tactũ ẽ.

OEnſeqnter q̃rit᷑ tercio loco in cõpatione ad
C motoꝛis influentiã.Et circa boc duo q̃ruut᷑
Pꝛimo q̃ri᷑ vtrũ pꝛimuʒ mobile moueat᷑ a
deo immecdiate tm̃.an mediãte aliq̃ vᷣtute creata.Se
cũdũ ẽ vtrũ moueat᷑ ab igeneiaan Apꝛia foꝛ/
ma. . o.ſj. e
¶ Oꝛ celũ immediate moucat᷑ a deo oñdit᷑ pꝛimo p

25

14

phm.qͥ in li.de ce.⁊ mũ.dicit.cã pᷣma mouet cauſat“

pꝛimũ.cã aũt pꝛima nõ ẽ niſi deus.g ⁊c. Zte Boe
tius de conſoł.loquẽs ad dñm.ſtabiliſq; manẽs das
cũcta moueri.g vr̃ e maxime moueat illud qð ẽ pꝛi/
mũ mobile.hoc aũt ẽ celũ.̊ ⁊c. Item rõne vr. Pꝛi
mi mobilis motoꝛ debet eſſe pꝛimꝰ.ſ̊ pꝛimꝰ motoꝛẽ
immobilis omnino.quia nunqᷓ eſi ſtatus niſi in im/
mobili.ſed nibil eſt omnino pᷣmũ imobile niſi ſolus
deus. g motꝰ pꝛimi mobilis ſolus ẽ deꝰ pꝛincipium.
Itẽ ex motu ⁊ influẽtia celeſtis coꝛꝑis ẽ ↄſeruatõ
oim coꝛpm viuentiũ. ex motoꝛe eius erit conſerua-
tio omniũ ſpirituũ viuificantium.quia ſicut ſe habet

mobile ad mobile.ſic ſe habet motoꝛ ad motoꝛem.pß

ſolus deus eſt ille qui eſt cõſeruatoꝛ ⁊ viuificatoꝛ ſpi

rituũ.ergo ſolus ipᷣe mouet pꝛimũ celũ.i Sed con/
tra.immenſitas potẽtie ⁊ ſapiẽtie ⁊ bonitatis hocre
quirit.vt deus cõmunicet virtuti create actũ quẽ illa
eſt nata ſuſcipere.ſed actus qui eſt moucre ſᷣm locuʒ
quodcũq; coꝛpus natus ẽ ↄuenire vᷣtuti create. vꝛ
ꝙ deꝰ nullũ coꝛpꝰ moueat abſqʒ virtute alicuiꝰ crea
turc. ¶ Itẽ virtꝰ motoꝛis debet ꝓpoꝛtionan mobili.

gintiefite
Peuilili n
itnnu hin⸗
lifmueklc⸗
Gttintiͤfnie
iee nmnotir
forümmnut
netnimnndre
mmnmn
ſumibloig⸗
ſitcligoruen
timerinme⸗
Sthapbtue
heinthen dwot
ſtſtthaciina
edia norid
nitcpliaſrye
Geſun O/
lutelta do ne
linmatareſtat
lhi noucr ien
ſeile hico n
tcianſimulc̃
nimnsoenn.
nitchnoi
Perſtſſvcchioni
Midöctautur
fünoblenoncrn

AUumnobligac

iussäignonben
ideſbodahe
leitgniniebe
ſeeßpontitut
glininni
lſant inon
deet miſatponn
uhitouceſan
nerotolicf
iatlcocureft
tüſfijenlig
ontpünnrünn
lieng
lunoitr in
gnonanit bſ
ulnlottet⸗
ſiuſiſin
ſimſaiu
Ringinehiet
ltäſtnn

op gt
n Etgie
Mantilte
grgnnenipe
naan,
Krith

iantiie

ngahanni
Aie
ghüiinnge⸗

uafati
fanden

nfluarisund un.

xeytunln
g Nial
ſalkicni
wrsinfurni
move iunpn,
Giemam
rintar rlo
mmrinchhn
Aumibett
Pſanghmii
wnhrtote
faboeoqu⸗
ncbienelet
jmun
runn puie

„

. 4
Wtütt iry

groug allii
Nhe
ig tonodu
glulchepi
Pmnnen
Psganm tnn
Itnsniſtt
S
iitin
anle
bcui
gtutt

=

ſed virtus celi finita ẽ. virtus autẽ dei infmita ẽ. ᷓ ad

hoc ꝙ ſaluet᷑ in mũdo ꝓpoꝛtio debita vr ꝙ inter den

mouentẽ ⁊ celũ motũ ſit ponere aliquã vᷣtutẽ creatã
2 Knitzi ote phs dicit ꝙ ſi tãta virtꝰ mouet in tãto
tpe.⁊ maioꝛ in minoꝛi.⁊ maxima in minimo. ⁊ infini
ta in nũc. ſi deus infinite vᷣtutis ẽ.⁊ ipſe immediate

mouet celũ.vr ꝙ in inſtanti reuoluat ipᷣm ab oꝛiente
in occidẽs.qdð manifeſte falſum ẽ. Si tu dicas q; deꝰ

in mouẽdo nõ exercet totiꝰ virtutis ſue effectũ.quia
cũñ ſit mouẽs volũtariũ.pᷣt mouere ⁊ cito ⁊ tarde.tũc
redit pᷣma obiectio.qꝛ cũ actus iſte.ſ.mouere ſucceſſi
ue.ſit virtutis finite, erit natꝰ ↄuenire creaturc.ltẽ
ea q̃ ſunt immediate a diuina potẽtia ꝓcedũt in eſſe
bᷣm curſum mutabilem.vt patʒ in creatõe ⁊ iuſtifica⸗
tione ⁊ miraculoꝝ oꝑatione. ſi celũ immediate mo

netur a deo. motꝰ eius ẽ mirabilis nõ naturalis.ꝙ ſi
25 naturalis.nõ ẽ &̊ a deo immediate.

R.ad pᷣdicto/
atõe deꝰ opa/

rũ intelligentiã ẽ notandũ ꝙ in om̃i 4

tur intime ⁊ immediatc.cũ dei volũtas ſieut dicit au

—„

1

quis aliꝗᷓ non neceſſario cogant.¶A illud xe
obꝛ de pho dici poſſet ſatis ꝓbabilit᷑ ꝙ ph̊s nõ intel

guſtinꝰ. ⁊ habitũ ẽ in pᷣmo li.ſit pꝛima ⁊ ſumma cau/
fa oim ſpẽꝝ ⁊ motionũ. In aliqbus autẽ ſic oꝑat᷑ vt
ipᷣe ſit tota cã.in aliqbus ſic oꝑat᷑ ⁊ mouet vt virtutẽ
agendi ⁊ mouẽdi cõicet creature.pᷣma qͥdem dicunt᷑
mirabilia.ſcda vᷣo naturalia vł voluntaria q́;tum ad

egreſſum. Oñ g qrit᷑ vtrũ motꝰ pᷣmi mobilis imme/

diate ſit a deo.nõ ẽ qõ vtrũ vᷣtus diuina intime oꝑet
⁊ immediate ſit a des ad illã mutatõnẽ exercendam.

qꝛ nihil moucet᷑ ſic niſi iſe moueat ⁊ cooꝑetur vᷣtuti
motiue. ſᷣ ẽ qõ vtũ motus pᷣmi mobilis ſit a deo tãqᷓ;

a tota cã.an ſimul cũ virtute diuia mouente moueat
aliq̃ virtus creata. Et ad iſtã qõem ſatis de plano rñ
deri p̃t.qꝛ cũ motꝰ ille ſit natus ↄuenire vᷣtuti finite
Apter ſui ſucceſſonẽ.⁊ dina bonitas ad ſui manifeſta
tionẽ cõicet creature qð ipᷣa nata ẽ ſuſciꝑe.qꝙ deꝰ pꝛi
mũ mobile mouet mediate aliqᷓ vᷣtute creata. ſicut ⁊
alia mobilia. ⁊ ↄcedende ſunt roõnes ad boc inducte.
illud vo qdᷣ

lexit ꝙ pꝛimi oꝛbis motoꝛ ꝑ modũ efficiẽtiſ eẽt deus.

ipᷣe em ponit vᷣtutẽ motoꝛis adeo ꝓpoꝛtionari mobi
li.ꝙ ſi minimũ vel modicũ coꝛpus apponeret᷑ coꝛpi

laſſaret᷑ virtus motoꝛis in mouẽdo.ſicut dicit in lib.

de ce.⁊ mũ.ſed ponit ꝙ; deus moueat pᷣmũ cauſatum
methaphoꝛice. ſicut finis ⁊ deſideratũ. aut ſi ponit
gmoueat ꝑ modũ efficiẽtis.nõ ponit ꝙ ipᷣe ſolus mo/

ueat ſed coopante vᷣtutemnobili ꝓoꝛtionata. AUnde

verbũ ſuñ pt intelligi eſſe dictũ ꝑ ne epeies
2q obꝛ de Boetio.ꝙ deus cũcta mouet. dom ex il ⸗
la autoꝛitate nõ ↄcludit᷑ ꝙ ſolus deꝰ cũcta mouet. ſᷣ
wWnõ mouẽt᷑ abſq; diuie vᷣtutis influentia. Nulla ei
virtꝰ? alicuiꝰ motoꝛis pᷣt vł modicũ oꝑari ſine bñficio
2⁊ auvlio eiꝰ qͥ penitꝰ ẽ immobilis.ſicut i pᷣmo li.oſtẽ
ſum fuit. in ſeqᷓntibꝰ oñdet᷑ cũ qᷓrit᷑ vtruʒ ois actio
28 ſit a deo. ¶ Ad illud qd obẽ ꝙ motoꝛ pᷣmi mobilis
pꝛimꝰ ⁊ immobilis.dᷣm ꝙ nõ opoꝛtʒ motoꝛẽ pami
mobiligs eſſe om̃imode pᷣmũ vł oimode immobilem.,.
ſed ſufficit q ſit pꝛimꝰ reſpectu alioꝝ motoꝝ ſiue

Nn.

nem ⁊ pꝛimariã influentie ſue infuſionẽ.

tutũ mouentiũ.⁊ ꝙ ſit immobilis ſᷣm cũ modum per

quem mouet. Mõ em̃ opoꝛtz eſſe ſtatũ in motoꝛe pꝛi

mi mobilis ſimplr. ſed in genere creaturap. Omnes

9 nec ꝑfectus ſtatus.

dut creature defectiue ſunt ⁊ reducũtur ad ibpᷣm de’.
„ qui ẽ pꝛimũ ⁊ finis ojm citra quẽ nec eſt ꝑfecta quies
Pillud qð obẽ ꝙ ſicut inſuẽ

leuitate ⁊ virtute poteſt ſurſum aſcei

a ꝓpꝛia foꝛra ⁊ nã. ¶

tia motoꝛis ðᷣſeruat meilia. ita influentia motoꝛis

motoꝛes alios.ddm ꝙ illud non opoꝛtet.qꝛ nõ ẽ cõ/
ſimilis ꝓpoꝛtio. ꝓ eo ꝙ oꝛdo eſt in coꝛpoꝛibus mũdi
hm tantã pꝛedominantiã ⁊ excellentiã ꝙ vnũ poteſt
influere in alteꝝ.ſpũs vo ratõnales qui ſunt viuifica
toꝛes ⁊ motoꝛes coꝛpoꝝ ſic hñt gradũ ⁊ oꝛdin em.vt
tñ ſᷣm ſuũ ſupᷣmũ a deo immediate ꝑficiãtur ⁊ foꝛmẽ
tur.⁊ hoc ẽ ꝓpter rõnem imaginis ꝑ quã immediate
ſunt ipᷣius dei capaces. Bueſnon. ff
¶ Atrum motus celoꝛum ſit a pꝛopꝛia foꝛma vł ab
intelligentia. Et ꝙ ſit a pꝛopꝛia foꝛma videtur.ſicut
vult philoſophus.natura eſt pꝛincipiũ motus ⁊ qui⸗
ctis in eo in quo eſt. ergo omnis motus eſt a foꝛma i
crinſeca.ſed motus celi eſt naturalis ſicut pꝛobat phi
loſophus.ergo eſt a pꝛopꝛia forma Itam leue ſua
virtut eſt ſun idere nullo im/
Pellonere⸗ ſimiliter graue deſcendere abſq; aliq̃ intel
i

ligentia mouẽte. ſi ergo foꝛma celi pfectioꝛ eſt ꝙᷓ; ele/

mentaris.⁊ figura eius aptiſſima ad motũ circularẽ.
videtur qꝙ; moueri poſſit a ꝓpꝛia foꝛma abſq; om̃i in⸗
telligentia. ¶ Nem plus ẽ mouere ſeipᷣm exeũdo lo⸗
cũ ꝓpꝛiũ qᷓ; non exeũdo.ſed virtus lucis ẽ ſe diffunde
re ꝑ coꝛꝑa alterius nature.⁊ etiã diffundẽdo redire.
ergo vꝛ ꝙ coꝛpꝰ celi multo foꝛtiꝰ ꝑ naturã lucis poſ/⸗
ſit ſe in ſuo oꝛbe mouere abſq; influentia alicuiꝰ ſpi/
ritualis ſubſtãtic.¶ Item motus animaliũ ẽ a foꝛ/
ma ꝓpꝛia ⁊ intrinſeca.g vel celũ nõ mouet᷑ ab intelli
