deus vel beatitudo ſiue xpᷣs poſſit dici finis bone vo
lũtatis. maluit tñ męr̃ dicere ꝙ charitas ſit finis ꝓ

q̃eſcit᷑ Et finis qᷓ qeſcit᷑.dicit᷑ dupłr.vl ſimplr.vel vt

nũc. q̊ͥlibet iſtoꝝ modoꝝ charitas eſt finis bone vo-

luntatis. Mam charitas increata qᷓ deus eſt. de dỹ
j.cañ. Johᷣ.deus charitas ẽ. eſt finis in quo qᷣeſcit᷑.
Charitas vᷣo creata ⁊ ↄſũmata.vtpote charitas pa/

trie eſt finis quo qᷣeſcit᷑ ſimpliciter in deo. Charitas
vo inchoata vtpote charitas vie eſt finis q qeſcit᷑ in

deo vt nunc. Sicut em̃ locatum nõ quieſcit in loco

niſi mediante pondere.ſic aia in deo nõ bʒ quietari

q̃ eſt ei ocus ⁊ finis vltimus.niſi mediate dilectiõe

ebeb⸗
in
te⸗
1
irg
tichit
cutas⸗
ſnofme
ninte
cAcar
8 HZ ine
gfnc
ugwn
liag
zman
nocote
6 thecnt⸗
gfnock
Nek
ſtaumt
coautſia
ur. Hn
ttochart
ſcpy
gbip y
fieſ
fubeben.
NMtanin
fins
Alie
ſonors
prthuot̃
prütnn
chuitate
bbencin
mnrdi
. Nbrchfn
cbarits
tbonio
Gatätpt
dianne
nwblins
Ganſtann
Aſorni
lcpaen
oßfnd
ttein
ſegleo
ban
hals
thache
rnue
ſtun
cpiüdor
n lbcn
cebn
nafin

4

4 Di. Bo
Dii41d XXXVIII
. i quue babet cõſiderare bonum ſub rõne boni. Bonũ AVtrũ bone voluntatis ſit vnus ſolus. Rnis. au poſ⸗
lenn aũt ſub rõne boni ſimul tenet rõnẽ finis ⁊ amabilig. ſint eſſe plures:&t ꝙ vnus videt᷑ Deut.vj. Diliges
duhe et ꝓpterea intentio finis potiſſime attribuit᷑ chari · Edñm veũ tuũ ⁊c. Glo. Mõ vult deus ſuũ atnoꝛẽ par
kanfßnn EE ſunt igit ratõnes aue hboc oſtẽgũt tiri vt ſimul cum ipſo aliud diligamus. qᷣcũqʒ ſibi
krͤcktugz 14 NAd illud qð obijcit᷑ ꝙ p̃s eſt finis pꝛecepti. di - diuerſos ↄſtituit fines.nõ facit quod deus vult. et ſi
tning cẽqũ ꝙ ꝑ hoc no excludit᷑ qͥn charitas ſit finis. Maʒ nõ facit qð deꝰ vult.nõ hʒ honã voluntatem. ¶ Jtẽ
M 4 et ſi chꝛiſtus ſit finis in quo quieſcitur. nibilominus ſup illud phi.j. Siue ꝑ occaſionẽ ſiue bonã volun
nn charitas põt eſſe finis q qͥeſcit᷑ ĩ cꝛiſto. Rurſus cha tatẽ.glo.Quiſqs a deo aliud ꝙᷓ deũ querit.non caſte
zncofnle nitas m ch eſt finis in d geſci ue re. nuiſqs a deo aliud ꝙ den querit. non c
— itas m ꝙ eſt finis in qeſcimus ↄuenit toti trini/ diligit. ſed illa volũtas bona eſt que nõ aliud qꝙᷓ; deuxʒ
irienn tati. ⁊ idco ſimul pñt bec duo ſtare. ꝙ xp̃s ſit finis le viligit. nulla volũtas eſt bona que aliud ꝙᷓ deũ que
unt 15 gis. charitas ſiliter. ¶Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ de cha rit. ¶ Item ſicut ſtatus eſt in pꝛimo pꝛincipio.ita ⁊
Knut ritate ꝑuenit᷑ ad ſapiam. ſapia eſt excellentioꝛ.dᷣ. in fine vltimo.ᷣ pꝛimũ pᷣncipiũ in q̃ eſt ſtatus.nõ eſt
i un ꝙ ſᷣm ꝙ Berũ.ibi loquit᷑ de ſapia. ſapientia nõ dicit ¶niſi vnicñ.ergo ſi finis dʒ reſpondere pꝛincipio.vide
n Munt aliud donum qᷓ charitas.ſed nouum ſtatum eiuſdẽ tur ꝙ bone wlũtatis nõ dʒ ſtatui niſi finis vnus. ſi
N dni. ita ꝙ charitas cõmuniter accepta diſtinguitur wlutas ſtatuit ſibi fines plures nõ facit quod debet.
nd ↄtra charitatẽ dictam appꝛopꝛiate. Dꝛout tñ cbari · ¶ SSnõ eſt bona. Itẽ qcunq; diuerſos fines intẽdit.
Armiſti tas cõiter deſcribit᷑ ſic ↄtinet ⁊ amoꝛem ſantenn. habet coꝛ ſuũ diuiſum.S qͥ coꝛ ſuũ diuidit.nõ diligit
ſcmtgfi 16 ⁊ hoc mõ ponit᷑ eẽ finis pᷣcepti. S illuc qð obꝛ dxũ ex toto coꝛde.nec in toto coꝛde querit deũ.⁊ qᷣcũ
Sckant ꝙ finis eſt illud quo fruendu eſt. doᷣm ꝙ ſm ꝙ finis q; talis ẽ.deo nõ placet qͥ pcipit ſe ex toto coꝛde ama
tcninſt dicit dupliciter. ſc quo quieſcit᷑ ⁊ in quo quieſcitur. ri.⁊ vult totũ coꝛ dereag nõ vr ꝙ bona volũtas
mckgt ſic etiam frui aliquo dicit᷑ dupliciter. Aut ſicut obie· poſſit eẽ que ſibi ſtatuit viuerſos fines. ¶ Sed S. j.
gortoſit cto. aut ſicut diſpoſitiuo. ⁊ vtroq; mõ charitate frni Choꝝ.ix.ſuꝑ illud. Qm̃ dʒ in ſpe qͥ arat ⁊c.glo. Pꝛe
Guadcsge mur. Mam charitate qᷓ deus eſt fruimur ſicut obie dicatoꝛ qᷣ coꝛda apit vel fide. dʒ arare in ſpye ſtipendi
S cto.charitate . babitꝰ eſt fruimur ſicut diſpoſitiuo. oꝝ tꝑalin. vf ꝙ bona volũtas nõ tm̃ poſſit ſibi po/
ons 12 ⁊ ſic pʒ ꝙ illud nõ obuiat ꝓpoſito. Od illud anod nere finẽ ſpñalẽ. eti tpalem.ergo vꝛ e poſſit diuer
wralzn obẽ ꝙ volũtas habito fine ſuo qᷣeſcit. dom ꝙ illð ve ſos fines babere. ¶ Itẽ Luce. xv. Quãati mercenna
anii rũ eſt q babet finẽ ſuũ cõplete. charitas autẽ ⁊ ſi n rij in domo patris mei ⁊c.dicit Ambẽ. ꝙ multi ſunt
htindür via habeat. nõ tñ babet cõplete. JIgnis em̃ eſt iu ſy⸗ mercennarij qͥ abundãt ſpe.fide.⁊ charitate.ſʒ mer⸗
etreri on. ⁊ caminus in hierlm. cñ aüt habet in patria.nihil cennarius ſtatuit ſibi finem creatuʒ. videlicʒ aliquã
ninihnni, vltra er p eo ꝙ ꝑ eã babebit᷑ bonũ increatũ in à mercedẽ que eſt beatitudo creata. Si em̃ ſolũ finem
R ↄſiſtit finis ⁊ quietatio oim noſtroꝝ deſiderioꝝ. increatum ſibi ſtatuerct. iam nõ eſſet mercennarius
fnenen 18 Acd illud q ob ꝙ pondus in coꝛpibus nõ eſt fj ſec filius. g ſi ↄtingit eẽ bonos mercẽnarios.ↄtingit
RHZZ nis motus.dom ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ pong⸗ repit᷑ in co;ꝛ bonã volũtatẽ babere fines diuerſos. ¶ Itez bonũ
RKRlR poꝛibus tã in abſentia loci debiti q; in pntia. chariagditũ bono facit maius bonum. go ſi vnus bonꝰ
Witaus ias aũt nunqꝙᷓ eſt in aia niſi deo pñte. Eñ ois qͥ babz finis facit voluntatem bonã.ergo multo foꝛti? mul⸗
ini charitatẽ bʒ deũ. ⁊ ꝓpterea duʒz ois noſtra opatio ad ti boni fines. videt ꝙ tanto volũtas melioꝛ ſit.qᷓn/
4 * pabendũ deũ oꝛdinat᷑.oꝛdinat᷑ ad habendã charita to plures ſtatuit ſibi bonos fines.ergo non eſt neceſ
m. tem. nõ ſic aũt eſt de pondere. qꝛ nõ qlibet coꝛpus ſe ꝙ bona voluntas batvat vnum ſolũ finẽ. ¶ Itey
ichnn 10 babens pondus bʒ locũ ſibi debitũ. ¶ Ad illud qdʒ ſicut ↄcupiſcibilis appetit dulcedincm. ita iraſcibił
n ⸗ ob: ꝙ finis ⁊ pꝛincipiũ ſunt diuerſa.Rendent aliqͥ appetit celſitudinem. ⁊ rationalis appetit pulcritu/
rincfib chharitas differenti mõ ẽ pᷣncipiũ ⁊ finis.nã pᷣncipin dinẽ.ſi ergo pulcritudo nõ tm̃ eſt finis rationalis ſʒ
utuik eſt boni opis ſm eẽ inchoatũ ⁊ finis eſt ſm eẽ ↄpſum etiam pꝑfectio.⁊ ſic de alijs.⁊ pluriũ ꝑfectibiliuʒ plu/
nini matũ ⁊ pfectũ. Ad h̊ em vnuſquiſq; bene oꝑat᷑.vt in res ſunt pfectiones.cũ ſint in nobis tres vires viuer
hninl ſs eo dei amoꝛ ⁊ charitas augeat᷑.Aliter põt dici ⁊ poo ſeqᷣbus ſurſum ↄuertimur.vicʒ rõnalis.ↄcupiſcibi/
uſimn babilius ꝙ ſũt tria.modꝰ.ſpẽs.⁊ oꝛdo.⁊ ſuꝑ idẽ fun lis.⁊ iraſcibilis.vr̃ ꝙ in oi bona actione ⁊ voluntate
Anicr dant᷑.⁊ modꝰ dicit cõpationẽ ad efficiens.⁊ ſpecies ſit aſſignare diuerſos fines. ¶ K. dam ꝙ bone vo/ 21
Eign ad formã. ⁊ oꝛdo dicit cõpationẽ ad finẽ.ſic volũtas lũtatis vnꝰ ſolus eſt finis napan Pprer aa⸗ intelli
imsfhi reſpectu boni oꝑis põt babere ⁊ rõnẽ efficientis.⁊ fi gẽdũ ꝙ plures fines ſtatuere h põt eł triplicit. Ano
ni Lin mnis. m duas ↄpatiões.Charitas em̃ cõtinuat volũ mõ ita ꝙ finis ſit ſub fine ⁊ ꝓpter finẽ. Alio mõ ita
insd tatẽ nr am ipᷣi deo vt pᷣncipio mouenti.⁊ ↄfoꝛmat ẽt ꝙ vnus ſit finis pᷣncipalis.alt nõ pꝛincipalis.ita tñ
lii⸗, regule dirigenti. ⁊ iungit vt fini quietãti. ⁊ ideo ſiut ꝙ; finis nõ pᷣncipalis nõ referat᷑ ad pꝛincipalẽ actua
Crtl) Pſe deus habet rõnem efficientis inqtum mouet: et liter. Lercio mõ ita ꝙ vtq; ſit finis pꝛincipalis.Exẽ
Ci in ꝛmalis inc̃tum dirigit.⁊ finalis inq;tuʒ qetat.ſic plũ aũt bꝛaſſignari pt in eo qð frequẽt᷑ accidit.vicʒ.
inmtun ⁊ ipſa charitas reſpectu oꝑis rõneʒ bʒ iſtiꝰ triplicis cũ qͥs vacdit ad eccleſiaʒ ad ꝑcipiẽdas diſtributiões.
inetnett cãe.nec eſt incõueniẽs.qꝛ jm phm tria genera cãaꝝ hoc em̃ põt facere tripliciter. Aut ita ꝙ pᷣncipalit in
msckan pñt in vnũ coincidere. Et ſic p ꝙ ⁊ ſi chanitas ſit pn tendit honoꝛæ ⁊ gloꝛiã dei cũ vadit decãtare laudes.
. cipiũ boni opcris.nibilominꝰpõt eẽ finis m diuer / et ſimul cñ boc intendit obtinere pecunia vt paupe⸗
ecnten⸗ 20 cõpationes.Et ꝑ hoc ptz rñſio ad illud qdð vltio ribus diſtribuat. vel in alios vſus licitos ad honoꝛcʒ
mlts querebat᷑ quare charitas dicit᷑ radix ⁊ foꝛma virtu/ di ↄuertat. Alio modo põt aliquis ire ad eccleſiam
“ tum ⁊ finis.boc em̃ dicit᷑ ſm diuerſas cõpatiões no intẽdẽs deo placere.⁊ ſil cũ hoc ꝑcuniã acqjrere. ita
Avlo ſtre wiuntatis ad diuinã volũtatẽ. dicit᷑ etiã ſuꝑ hoc tñ ꝙ eius acq̃ſitionem ad deuʒ nõ refert.nec tñ iſaʒ
ſaien vinculũ pfectionis in comꝑatiõe ad ꝓximos qͥ no? pecuniã ſtatuit finem pᷣncipalẽ. pꝛo co q; ipam non.
eniane vinculo chanitatis iungunk. dDdDieiligit ꝓpter ſe. Tercio modo vadit qͥs ad eccleſiam
FMueſtio. iij. duplicata intentionc. its æ vult deo placere. et yvlt

22

2

.*

1
„7

.

24

Ai.

—

ebtinerẽ pꝛeuniam. quam ſicut auatus appetit acqͥ
rere.vt poſſit theſaurũ ſuũ ampliare ⁊ in eo delecta
ri ꝓpter ſe. Pꝛimo modo ſtatuere diuerſos fines eſt
bonum ⁊ meritoꝛium.⁊ ptinet ad bonã voluntatem

Secundo mõ ſtatuere diuerſos fines nõ eſt bone w

luntatis loquẽdo foꝛmaliter.attamen nõ ſic repugt

quin poſſit cum ea ſtare.eſt em̃ ibi pctm̃ veniale non

moꝛtale. Et hoc vult dicere aug.in libꝛo ↄfeſſ.cũ ait.
Minus te amat.qͥ tecũ aliquid amat.quod nõ pꝛo/
pt᷑ te amat. Tercio vᷣo mõ ſtatuẽ diuerſos fines nõ
eſt bone voluntatis.imo ↄtra bonã voluntatem.ta
lis em̃ vult duobus dñis ſeruire.⁊ boc eſt impoſſibi
le.ſicut dicit᷑ Math.vj.Qñ em̃ ſic pꝛincipaliter du/
os intendit fines.verificat᷑ illud ꝓpbeticũ.Coangu/
ſtatum eſt ſtratũ ita vt alter decidat.et palliũ bꝛeue
vtrũq; opire nõ põt.⁊ talis ẽ volũtas hypocritaꝝ.q̃
bus ve danatiõis et᷑ne cõminat᷑ ſcpᷣtura.ꝓ eo qꝙ ter⸗
rã ingrediũt᷑ duabꝰvijs.Et iõ dẽ Ecci.ij. Me acceſſe
ris ad ipᷣm duplici coꝛde.qͥ em̃ accedit in coꝛde ⁊ coꝛ
de bypocrita eſt.⁊ qꝛ gaudiũ hypocrite ad inſtar pũ
cti ẽ.iõ dicit᷑ Oſce.x.iuiſum ẽ coꝛ eoꝝ.nũc intibũt
Sic igit᷑ ex dictis colligit᷑ ꝙ bone volũtatis plures
pñt eſſe fines.ita q; vnus ſit finis pꝛincipalis ⁊ alter
nõ pᷣncipalis.ſiue finis ſub fine. Plures aũt ↄſtituẽ
fines pꝛincipales bone volũtati repugnat ſicut oſtẽ/
dunt rõnes q̃ ad pᷣmã ꝑtẽ inducũt᷑.Cũ em̃ vnũ ſolũ
ſit ſũmũ ⁊ verũ bonũ qd qͥetat humanũ deſideriuʒ.
nece eſt ꝙ voluntas bona ad boc ꝙ recta ſit ſtatuat
ſibi finẽ vnicũ.¶ Ad illud g̊ qdð pꝛimo obꝛ in õrium
qꝙ qͥ arat dʒ in ſpe arare.dm ꝙ ipſa glo.illã obiecti⸗
onẽ diſſoluit.dũ ſeiam manifeſtat in ſequẽtibꝰ.fa/
cit em̃ vim in hoc qdð dẽ in ſpe.nõ ꝓpter ſpem. Maʒ
ꝓpter dicit finẽ pꝛincipalẽ.in vᷣo no tm̃mõ dicit finẽ
pꝛincipalẽ.imo etiã finẽ qͥ ↄtinet᷑ infra finẽ.Et iõ ex
illo verbo nõ ſequit᷑ ꝙ aliqͥs poſſit ſibi plures fines
pꝛincipales ſtatuere.imo ſi recte iutelligat᷑.potiꝰſe-
tur oppoſitũ. d illud qð obijcit᷑ ꝙ mercennari
ſtatuit ſibi finẽ creatũ.ddᷣm eſt ꝙ ẽ bonꝰ mercẽnariꝰ
⁊ malus.⁊ malꝰmercennariꝰin duobꝰdiffert a bono
Pꝛimũ quidẽ.qꝛ malus mercẽnariꝰ ſtatuit ſibi finẽ
creatũ.q̊ habito nõ necrio habet᷑ deꝰ. Bonꝰ vᷣo mer
cennari?ſtatuit ſibi finẽ creatũ.quẽ habere nõ eſt ali
ud qᷓ; habere deũ ſicut ipᷣam fruitionẽ dei. Scdo vᷣo
differt in hoc ꝙ malꝰ mercẽnariꝰſtatuit ſibi finẽ cre/
atum tanq; pᷣncipalẽ.bonꝰvo mercẽnariꝰ ſtatuit ſi/
bi finẽ creatũ tanqᷓ; finẽ ſub fine. Mõ em̃ amat deuz
Apter fruitionẽ.ſᷣͥ fruitionẽ ꝓpter deũ.Et iõ ex d̊ nõ
babet᷑ ꝙ finis bone volũtatis plurificet᷑.¶ Ad illð
qdᷣ obꝛ ꝙ bonũ additũ bono facit maius bonũ.dom
. illud verũ eſt qñ additõ boni ad bonũ fit ſaluo oꝛ
ine.cũ em̃ bonitas necrio ponat oꝛdineʒ.ſi additio

boni ad bonũ tollat oʒdinẽ. bonũ nõ auget ᷣ potius

pimit. Qnia g” plurali

ſeruat. qꝛ m rectũ oꝛdinẽ ſtatus dʒ eẽ in vno.⁊ vni/
cũ dʒ eẽ vltimũ.hinc eſt ꝙ pluralitas finiũ pᷣncipali⸗/

um bonitatẽ voluntatis nõ augmẽtat.ſed potiꝰipᷣaʒ

voluntatẽ depꝛauat.qꝛ dũ vult placere vni.diſpliczʒ

25

.

alteri. ⁊ vum vult aſſcqͥ vnũ.pdit reliquũ.¶ Ad il⸗/

cupiſcibilis dulcedine ⁊c. dᷣm ꝙ pulcrituto.celſitu

do. ⁊ dulcedo põt dupliciter accipi.Aut ꝓut ẽ ꝑfecti

ua ⁊ infoꝛmatiua virtutis aie.aut ꝓut eſt ipᷣiꝰaie mo
tiua. Pꝛimo mõ tencet rõnẽ finis ſub fine.⁊ ſic pluri/
ſicari põt ſᷣm diuerſitatẽ actuũ aie. Secũdo mõ pꝛo⸗

finiũ pncipali oꝛdinẽ nõ

lud qꝗð obẽ qaonalis appetit ſuã puleritudinẽ.⁊ c

——

ut. tenet rationèm obiecti ⁊ motiui.ſic vnitatẽ ba/
bet. Mam in deo idẽ eſt pulcritudo.celſitudo.⁊ dulce

do.⁊ ſic tenet rationẽ finis pꝛincipalis.Et ſic patʒ ꝙ
q;uis plures fines nõ pᷣncipales ↄtingat ↄſtituere.tñ

ad hoc ꝙ voluntas ſit bona.neceſſe eſt vnum ſolum

finem eſſe pꝛincipalem. Maʒ aliter non diligitur deꝰ
ex toto cole.
[NDQNueſtio. iiij.

R dd
¶ Atrũ male volũtates habeant vnicũ finẽ? Et ꝙ ſic

vr.Aug.ſuꝑ illũ locũ p. Scrutans coꝛda ⁊c̃. Yinis
cure ⁊ cognitionis humane eſt delectatio ad quam
quiſqʒ nitit᷑ ꝑuenire.ſi ergo omn es voluntates ma⸗
le finaliter querũt delectationẽ᷑.vr̃ ꝙ oĩm volũtatuʒ
malaꝝ ſit vnũ finem aſſignare. Itẽ malaꝝ volun
tatũ eſt vnus malus exitus ſiue terminꝰ. ſicut dicit
NRoma.vj.Quoꝝ finis moꝛs eſt. ſi eaꝝ ↄtingit eẽ
vnũ terminũ.pari rõne vr ꝙ ↄtingat eſſe vnũ finem
vltimũ. ¶ Item que ↄueniũt in pꝛincipio.ↄueniũt
⁊ in fine vltimo.ſᷣ omnes male volũtates ↄueniunt
in pꝛincipio.ſicut dicit Aug.in li.de vera relig. Pla⸗

nũñ eſt inquit in toto malefaciendi genere nihil aliud

ꝙ libidinẽ dñari.ſi ergo ↄueniunt in vno pꝛincipio.
vtpote in libidine viaet pari rõe ꝙ ↄueniãt in vno
fine. ¶ Itẽ vicium imitat᷑ virtutẽ ᷣm apparẽtiã.vñ
ſicut virtus nunq qͥeſcit citra beatitudinẽ verã. ita
vieiũ inquirit beatitudinẽ ſimulatã.& ſicut oẽs vir/
tutes faciũt tẽdere volũtatẽ ad bonũ finem.ſ.beati/
tudinẽ.ſic vr̃ ꝙ oia vicia faciãt tendere volũtatẽ ad
vnũ finẽ.ſcʒ qui babeat ſimilitudinem cum vero fi/
ne. ¶ Sed cõtra. Contrariaꝝ voluntatũ ↄtrarie ſũt
delectatiões.vbi aũt ſunt delectatiões ↄtrarie.ibi ſt᷑
fines diuerſi.ſᷣ voluptates faciũt volũtates ſibiinui⸗
cẽ repugnare. faciut diuerſos fines babere. ¶¶ Itẽ
mala volũtas ponit finẽ in creatura.̊ impoſſibile ẽ
ꝙ in vna creatura inueniat nr̃a volũtas ſufficientiã
cum nihil ſufficiat wlũtati humãe niſi ſola trinitas.
ſi ergo voluntas nõ quieſcit niſi in eo fine in quo xo
nit ſufficientiaz. vr̃ neceſſario ꝙꝙ wlũtas mala diuer
ſos ſibi fines ſutuar.Re male volũtatis appeti
tus oꝛtũ ⁊ radicẽ bʒ ex libidine.ſᷣ libido ẽ qͥ qͥs amat
bonũ ꝓpꝛiũ.ſi em̃ bonũ ꝓpꝛium neceſſario diuerſifi/
cat᷑ in diuerſis.neceſſe AKoinermn voluntatũ diuer
ſos fines reꝑiri.¶ Itẽ vnitas ⁊ ↄfoꝛmitas volunta
tũ bonaꝝ venit ex vnitate amoꝛis in quo vniunt᷑ et
colligant᷑.ſi & amoꝛ in quo diuerſi colligant᷑ ⁊ vniũ/
tur vnicam debet babere radicem in pluribus reꝑ/

tam.cũ hboc non ↄueniat amoꝛi libidinis.ſed ſolum
amoꝛi charitatis qͥ eſt amoꝛ ſpũſſancti.vr̃ ꝙ malarũ
voluntatũ nõ ſit finis vnicus ſᷣ diuerſi.¶ E. dð.ꝙ
ecõtrario eſt in bonis volũtatibus ⁊ in malis. Naʒ

bonaꝝ volũtatũ vnicus eſt finis.ſiue bone volũtat?
ſint diuerſe diuerſitate numerali.ſiue diuerſitate foꝛ
mali. Diuerſitatem aũt numeralẽ voco quando plu
res hoies in eodẽ genere affectionis afficiunt᷑ circa

Aliquid. Oiuerſitatẽ aũt foꝛmalẽ voco qñ idem bho⸗/

mo diuerſis habitibus virtutũ afficit᷑ circa diuerſa.
Siue.n.ſic ſiue ſic ↄtingat plures fines ꝓxios ⁊ ꝓpꝛi
os aſſignare.tñ finẽ vltimũ ⁊ pᷣncipalẽ nece ẽ eẽ vni
cũ.vicʒ ipᷣm deum.Et rõ huiꝰeſt pꝑfectio amoꝛis mo⸗

uentis.⁊ ꝑfectio appetibilis qetant.Quia em̃m amoꝛ

charitatis liberalis c.⁊ nõ querit qdð ſuũ eſt ſᷣ cõe bo
nũ. hinc eſt ꝙ plures bomies ex charitate moti.ideʒ
bonũ appetunt finaliter. Rurſus.qꝛ appetibile ills
cõpletiſſimũ eſt in quo nõ ſoluʒ ↄtingit reꝑiri bonũ

cnt
Oneamoi
rangzin
futcz lel
noleſen
Scſmult
pitivu
Ulteemen
thunt.
cceetdie
ͤrleici
ofunel
7 Anlepcct
Gprocb⸗
dtncint
dedelecta
Daſe nd
magsbzib
eat

G
tofn
muoluogrit
Hinalere
gtiraumn
luaſoneq⸗
lefehpicton
ſtisſitvnwe
hocſt us
Hts Ail
utinhunc
(peonou
laeſtlbic
cebocgon
Ocnirit,n
nino. Mar
ſobotcaita
tuntome
Pdiſpergt
lerto Ctis
1 gnonoc
dng
itudinene⸗
hottire
Dyteſtoſſb
ibͤii
Aultuteni
ipoliz
a
üitant⸗
fſtüͤintn
Epaneite
Ptun itte
oſexid
lenen a.

aynten

iaaf,
iimnde
Nwini
nanſf⸗
ivrſt
i
nnsthiri
nyoſtlei
üftnani
ummnts.
eingrop
tandin
nsnpe
iicsen
tongf⸗
utridic
fon
hmute
ntrmni⸗/
Nbes
ſatr

KN 4
A
veſhiil
R

.
* .
4 7

5
—

ſerfectu erfec n.ſed etiam omne bonu. hinc eſt qᷓ oms vo
untatcs q;tũcq; diuerſe inueniũt finẽ ſuũ i quo qͥ

tant᷑.Econtra eſt in malis volũtatibꝰ ꝓpt impfecti

Onẽ amoꝛis ⁊ appetibilis. Pꝛopter imperfectionem
nanq; amoꝛis libidinoſi. volũtates ſolo nũero diffe
rẽtes.diuerſos habent fines.pterea ꝙ amoꝛ libidi -
noſus ſp querit qð ſuũ eſt.⁊ qꝛ ſp querit bonũ ꝓpꝛiũ.

iõ et ſi multi ex amoꝛe libidinoſo ↄueniãt in actum
vnũ.tñ vnuſquiſq; querit finẽ ſuũ ꝓpꝛiũ.vt pʒ in ad/
ultero ⁊ meretrice.qꝛ iſte querit delectationẽ.⁊ illa q̃
rit numũ. Pꝛopter imꝑfectionẽ etiã appetibilis ne/

ceſſe eſt diuerſas volũtates foꝛmaliter differẽtes ha
pere diuerſos fines.qꝛ em̃ luxuria appetit iocundita
tẽ ⁊ leticiã. ⁊ auaricia ſufficientiã.⁊ ſuꝑbia excellenti
am. ⁊ bec oĩia nõ ↄtingit reꝑiri circa eandẽ rẽ creatã

doõm qꝙ in ratiõe illa eſt figura dictionis.ꝓ eo ꝙ non

28

AVnde ↄcedende ſunt rõnes ꝗᷓ boc oñdũt.

ſed circa diuerſas.hinc eſt ꝙ volũtates male differẽ
tes foꝛmaliter nõ vnũ ſᷣ diuerſos fines Las
qð pᷣmo ob: ꝙ delectatio eſt finis cure ⁊ cogitatiõis.

eadẽ delectatio eſt finis cure ⁊ cogitatiõis hane ſed

diuerſe. vnde ſtat ibi delectatio in ſua generalitate.⁊
magis bʒ ibi ſuppoſitionẽ ſimplicẽ q; ꝑſonalẽ.⁊ iðo

cũ ꝑ delectationẽ deſcẽdit ad finis vnitatẽ. fit ſophi/

ſticatio m figurã dictionis ex cõmutatione ſuppõ/
nis.¶Ad illud qd obꝛ ꝙ malaꝝ vo lũtatũ eſt vnus

malus exitus. vnus malus finis.dm ꝙ nõ eſt ſile

Mã male volũtates differũt in duerſiõe.ſed ↄueni/
unt in auerſione.⁊ malus exitus pꝛincipaliꝰreſpicit

auerſionẽ qᷓ; ↄuerſionẽ.finis vᷣo mouens pꝛincipali⸗

us reſpicit ↄuerſionẽ q; auerſionẽ.iõ nõ ſequit᷑ ꝙ cũ

git᷑ tanto magis vigoꝛat᷑ ⁊ eſt ꝑfectiꝰ.quãto vo ma⸗
gis diſpergit᷑ tãto magis recedit a ꝑfectione ⁊ cõple
mento. Et iõ dicit

30

finis ſit vnus exitus ad moꝛteʒ damnationis.ꝙ eᷣm

boc ſit vnus finis motiuus q̃tuʒ ad quietẽ de pecca

29 tis. Ac illud quod obĩ ꝙ voluntates male ↄueni⸗
cipio nõ ↄueniunt niſi ꝑ quandam ↄfoꝛmitatẽ. Nã
glia eſt libido in vno.et alia in altero.⁊ iõ nõ ſequit

„ —

unt in pꝛincipio videlicet in libidine. Dom ꝙ in S⸗
.„Ma
ex boc ꝙ ↄueniãt in finẽ vnicũ. Attñ ⁊ ſi in pᷣuncipio
cõuenirẽt.nð ꝓpter hoc neceſſe eẽt ꝙ cõuenirẽt i ter

mino. Ham malũ ſp ꝓcedit in diſperſionẽ. bonum

vo ſp redit ad vnitatẽ. Quãto em̃ aliqͥd magis colli/

hs ꝙ malũ eſt multipbarie.⁊ bo
nũ vno modo.i¶ Ad illud qð obẽ ꝙ viciũ imitat᷑ p/

tutẽ. dom ꝙ ſic imitat ꝙ plus uctenaine gg 2.2 5 3
tio ꝓpꝛie reꝑit᷑ in ſolis ſbijs rõnalibꝰ.lʒ irrõnalia ſᷣm

ſilitudine.mnagis em̃ virtuti ↄtrariat᷑ qᷓ; ei ↄfoꝛmet᷑.
⁊ iõ potiꝰinferꝛi põt ꝙ male volũtates habeãt fines
diuerſos ſi bone babent vnicũ q; econuerſo.qꝛ enim
in hoc cõſiſtit ꝑfectio virtutis.vicium magis in boc

a virtute deficit q;ᷓ eã imitari poſſit. Et ſic ptʒ ꝙ ma⸗

larũ volũtatũ nõ eſt vnus finis ſed diuerſi.

Onſequenter querit᷑ de ſecundo pꝛincipali.

videlicet de dꝛñtia intentionis ⁊ voluntatis
t circa hoc querunt᷑ duo. Pꝛimo queritur

vtri intentio ſit in ſolis rationalibus. Secũdo que/

rit᷑ vtrũ intentio in participantibꝰ rõnẽ dicat aliqͥd

ex parte intellectus æl ex partc affectus.

eſtio.ſ.

¶ Atrum intentio ſit in hbis ſolis que pꝑticipant rõnẽ:

Et ꝙ ſic videt᷑.ſicut dicit glo.ſuꝑ illud Luc.xj.tide
ne lumen ⁊c. Glo.lumen anime eſt intentio.ſed con
ſtat ꝙ intentio nõ eſt lumen coꝛꝑale ſed ſpnale.ſiigi
tur lumen ſpũale eſt in ſolis ſubſtantijs ſpiritualib

tio eſt illud pᷣm qd aia immediatius iũgit᷑ vlti

q; eſt po

bus. §& c.

deus inſtituit. ⁊ ſicut gubernat ⁊ negit. Iß

que nate ſunt illuminari a ſumma luce.⁊ be ſunt ſo/
le creature rationales.videt᷑ & ꝙ intentio ſit in ſolis
rõnalibus. ¶ Itẽ intẽtio eſt actꝰ vis collatiue. Qui
em intendit.ab vno in aliud tendit. ⁊ vnuʒz comꝑat

rtõnẽ.videt᷑ ꝙ in eis ſolũ repiat᷑ intentio. ¶ Itẽ intẽ
ni. in eis ſolũ eſt repiri intentionẽ qᷓ babẽt potẽ᷑tiã
mediante qua deũ pnt cape ⁊ ei vniri.ſ talia ſunt ſo
la rationalia. qm ipa ſola ſunt ad imaginẽ dei. vide
tur ꝙ in his ſolum ↄtingat intentionẽ reꝑiri. Gtẽ
intentio eſt ſupꝛemũ in aia.vñ ipᷣa dicit᷑ eẽ caput no
ſtrũ et oculus noſter.ſed illa in quibꝰcõicamus cum
irrõnabilibus creaturis ſunt infima ⁊ citra rationẽ.

9

alteri. ſi ̊ vis collatiua repit in ſolis odatine

ergo videtur ꝙ in nulla alia creatura a rõnali cõtin/
gat intentionẽ repiri.( ¶ Sed contra. In oi eo quod
opat᷑ ꝑ intentionẽ eſt repire intentionẽ. ſᷣ natura vt
dicit phs eſt oꝑans ꝑ intẽtõnẽ.g vr ꝙ in re naturali
eſt intentionẽ reꝑiri ⁊ ponere.

ienẽ repiri⸗ e. Itẽ oõẽ illud qð mo
uet᷑ ad aliqͥd. eo obtẽto.qͥeſcit.cũ mouebat᷑ illud in/
tendebat.niſi em̃ illud intenderet nõ moueret᷑ ad eꝰ

pñtiã.ꝑ ſi igi᷑ res naturales ſunt hmõi vt pʒ cũ lapis
mouet᷑ deoꝛſum.vr̃ ꝙ intentio nõ tm̃ ſit in rõnalibꝰ
ſed etiã in rebus irrõnalibus.

etis in redus ionaib em omẽ qð facit
aliqd opꝰoꝛdinatũ ad finẽ ab illo diuerſum oꝑat᷑ ꝑ

intentionẽ.ſᷣ̊ nae irrõnales ſunt hmõi ſicut pʒ i ara⸗
nea que ſacit telã ad capiẽdas muſcas.& vr ⁊cc. t
intentio eſt regula appetitus.& ſi nõ ẽ ponere aliqͥd
in vniuerſo pꝛiuatũ regimine ⁊ oꝛdine.vr̃ ꝙ vbicun
en aoherter er ponere intentionẽ.ſᷣ adpe
ſolũ i⸗

₰☛

titus nõ in ſubijs rõnalibꝰſᷣ etiã in irrõna

circa hãc qõnẽ duplex ẽ modꝰdði.qͥ ad pũs occurrit
Anus eſt vt diſtinguamꝰ in mõ opandi ꝑ intentõeʒ

penes ꝓpꝛiũ ⁊ alienũ. Vr᷑.n.ſat roõnabilit᷑ poſſe dici

ꝙ quedã ſunt q̃ mouent᷑ ꝑ intẽtionẽ ꝓpꝛiã.qᷓdã ꝑ in/

tẽtionẽ aliens. Per intẽtionẽ ꝓpꝛiã mouent illa ꝗᷓ fi
nẽ pᷣcognoſcũt.⁊ oꝑatõnẽ ſuꝗ ad finẽ ↄferũt ⁊ refer̃t
Per intentionẽ alienã mouẽt᷑ illa qᷓ intra ſe nõ bñt

potẽtiã diſcernẽdi.regũt᷑ tñ ⁊ dirigut᷑ ab eo qͥ diſcer
nit. ſicut ſagitta ab arcu emiſſa moueri põt dici ꝑ in-
tẽtionẽ.nõ inq;tũ axcus vel ſagitte ſᷣ ſagittãtis. Der

pyc qͥdẽ modũ ſaſ rõnabiliter põt dici ꝙ oẽs res nã⸗

les ꝑ intẽtionẽ dicũt᷑ moueri.ꝓ eo ꝙ mouent᷑ ſicut
e em̃ in oĩ

opatiõe eſt pᷣncipal motoꝛ.⁊ ſᷣm hũc modũ dði intẽ

aliquẽ modũ dicẽdi ꝑ intẽtiones oꝑari dicãt᷑. Sʒ qᷓ;

uis iſte modus dicẽdi rõnalis ſit ⁊ veritatẽ dicat.nõ
tñ vr̃ ſufficient᷑ dicere cũ dicit ꝙ nã dẽ oꝑari ꝑ intẽti
onẽ.nõ rõne ꝓpꝛie intentionis.ᷣ rõne intẽtõnis alie/
ne.qꝛ nõ dicit fufficienter. eũ nature aſſignet intẽtio

nẽ alienã tm̃.ſᷣm boc em̃ caſualia ⁊ foꝛtuita cum nõ

fiant pᷣter diuinã intẽtionẽ.nõ deberẽt dici facta ᷣm

intẽtionẽ. Rurſus cũ videamꝰꝙ naturalia appetitũ

☛

bñt mediãte q̊ tẽdũt ab vno in alteꝝ.⁊ nach res

bẽat vim ſuã regitiuã mediante q̃ ad ꝓpꝛium finem
inclinat᷑.videt᷑ ꝙ naturalia nõ tm̃ habeant moueri
ſntentione extrinſeca ⁊ aliena.ſ etiã ꝙ moueant᷑ in/
tentiõe ꝓpꝛia ⁊ intrinſcca.¶ Et ꝓpterea eſt aliꝰ mo/ ʒ2

dus ddi. qꝛ ſicut triplex ẽ appetitꝰ. vicz nalis.ſenſua
lis ſiue aialis.⁊ rõnalis.⁊ quilibet iſtoꝝ appetituuʒ

halvat ſuũ regimen. non abſurde regimen cuiuſtibet
iſto:um triũ appellat᷑ intentio.maxime iñ Apꝛie vo⸗

. ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ nõnduzʒ. ꝙ 3 1

———-

*
.* .
——ð/

eat᷑ intentio regimen appetitus rõnalis. Et rõ bẽ eſt
ꝗqa: ad regimẽ ⁊ directiuũ appetitus nalis En ſtrctat
dirigi qᷓ dirigẽ. ad directiu vo appetit? rõalis ꝓprie
ſpectat dirigere. directiuuʒ vo appetitus brutalis qͥ/

mmõ medium tenet.⁊ hinc eſt q naturalia mouẽ

tur qttadã necitate.rõnalia vᷣo mera liberalitate.bru
ta vᷣo mouent᷑ qnadã impetuoſitate.que eſt infra li-/
bertatem ⁊ ſupꝛa neccſſitatẽ.nõ em̃ pñt ſe omnio re
pꝛimere.⁊ tñ poſſunt ad oppoſitas partes tendere.
Sicut igit᷑ regula dircctiua oꝑpationis reꝑit᷑ in rõna
libꝰ ꝓpꝛie.in ſenſualibꝰminus ꝓpꝛie.in naturalibꝰim
ptꝛopꝛie.ᷣſic ⁊ intẽtio.Et ꝑ boc ptʒ rñſio ad qõnẽ ꝓpo
3 5 ſitam. ⁊ ad rõnes ad vtranq; ꝑtẽ. Mã intentio ꝓpꝛie
accepta vᷣm dẽ lumen ꝑ qð eſt collatio ⁊ tendẽtia
in deũ. accipit᷑ circa aie ſupꝛemũ.⁊ iõ boc mõ in ſolis
rõnalibus repꝑit᷑.ſicut rõnes ille oſtendunt. Intentõ
veo pꝓut dicit tendentiã ⁊ directionẽ appetitus ad a⸗
liquẽ terminũ vei finem qͥetantẽ.nõ tmmodo eſt in
roõnalibus immo etiam in bꝛutis.ſicut alie rõnes ad
aliã ꝑtem oñdũt.⁊ ſic pʒ ꝙ vtreq; diuerſis vijs veꝝ
cõcludũt.⁊ ꝓpterea erlence ſunt.
¶Pe inechtion nn ꝙ repit᷑ in rõnalibus.vtrũ ſe tene
gt ex ꝑte intellectus vel ex ꝑte affectus: Et ꝙ ex ꝑte
affectus vr. Berñ.ad eugeniũ.vt oculus ſit ſimplex
duo ſunt neceſſaria.vicʒ charitas in intentione.⁊
ritas in electiõe.̊ charitas nõ eſt niſi in voluntate.g
ſi charitas eſt in intentiõe.intẽtio ſe tenet ex ꝑte vo⸗
luntatis. ¶ Itẽ aug. dicit ⁊ habet᷑ in lĩa. Intentio ẽ
qua ſic ad finem ꝑuenire volo.ſᷣ nemo vult ꝑuenire
ad finem niſi ꝑ voluntatẽ. intentio eſt ex parte vo/
luntatis. ¶ Item intentio iungit cum ipſo fine.ſᷣ wv
luntas nõ tmmodo dicit appetitũ eoꝝ qᷓ ſunt ad fi/
nẽ.ĩmo etiã ipᷣius finis ſicut vult pᷣs.ſi ̊ illð quod
pꝛincipaliter iungit cñ fine eſt intentio.⁊ hocipᷣm eſt
voluntas. vfr ꝙ intentio ſit voluntas. ¶ Item meri
tum pꝛincipaliter reſidet penes intentionẽ. illᷣ pe
nes qdð pᷣncipaliter reſidet meritũ ⁊ demeritũ eſt ipᷣa
volũtas. vr ꝙ intentio ſe teneat ex ꝑte volũtatis ſi
ue affectionis. ¶ Sed ↄtra. Math. vj. Si ocul⸗? tu?
fuerit ſimplex ⁊c. ibi glo. exponit vt ꝑ oculũ intelliga
tur intentio.ſi ̊ oculus aie nõ eſt affectus ᷓ intelle-
ctus.vr̃ ꝙ intentio nõ ſeteneat ex ꝑte affect? ß mag
ex parte intellectus. ¶ Item ſuꝑ illud Math. vj. vi
de ne lumen 38 in te eſt ⁊c. Glo. intentio q̊ͥ bonum
qdcũq; facimꝰ lumẽ eſt.ſᷣ lumẽ ſe tenet ex ꝑte cogni
tiue.g ⁊c̃. e intẽtiõis eſt referꝛe opus ſiue volũ/
tatem in finẽ. ſᷣ eius eſt referꝛe cuiꝰeſt ↄferꝛe.⁊ ↄfer/
re eſt ꝓpꝛie ipſius niee go ⁊ intentio.¶ Itẽ ſicut
voluntas nunqꝙᷓ vult aliqð volitũ niſi illud pᷣcogno
ſcat᷑ a röne.ſic nunqᷓ; appetit finem niſi rõ vł affectꝰ
tationis eã pᷣcurrat q̃ finẽ illũ oñdat.ſi igit᷑ intentio
eeſt illa que finem monſtrat.vr q intentio ex ꝑte rati
onis ſe teneat. Si foꝛte tu dicis ꝙ ſe tenet ex ꝑte rõ⸗
nis ⁊ voluntatis ſimul. Sed ↄtra. Intendere ẽ actꝰ
vnus. eſt vnius potẽtie. nõ põt eſſe voluntatis ⁊
röonis ſimul et ſemel. ¶ Itẽ ſi intentio ſe tenet ex ꝑte
voluntatis et rõnis. aut & ſicut potentia.aut ſic paſ/
ſio. aut ſicut habitus. Sicut potẽtia nõ.vr̃.qꝛ cũ vo⸗
luntas et rõ nõ ſint vna potẽtia.⁊ in vno boie reſpe-
ctu vnius finis ſit vna intentio.noie intentionis nõ
põt intelligi potentia. Pari rõne nec babitus.qꝛ nõ
cſt vnus habitus in duabus potẽtijs. Oꝛ nec paſſio
ↄſtat.qꝛ paſſionibus nõ meremur nec demeremur.

8 II — unte

drca intention? añt eſt meritũ 2 detneriti nullo i:⸗ ak
tur modo vr ꝙ intentio ſimul ſpectet ad rõnẽ ⁊ vo ients
luntatẽ. Was ſil ſpectat ad rõnẽ ⁊ volũtatẽ.q̃ro nctifi
ad quam pᷣncipaliter: Et pꝛincipaliꝰ vr ſe tenere ex bisp
pte rõnis ꝑ hoc qð goſe dicũt.qꝙ intentio eſt lumen nrig
⁊ oculꝰ.qdð qͥdẽ ẽ ſoliꝰrõnis ꝓpꝛie.O aũt pꝛincipali liteht
us ſe teneat ex pte volũtatis.videt᷑ ꝑ boc ꝙ intentio Atnt
pꝛincipaliter reſpicit finẽ. ⁊ potẽtia in nobis qᷓ pꝛin- ünan
cipaliter reſpicit finem volũtas eſt. cũ bonuʒ ⁊ finis ittie
ſint idem. g ſi nõ põt pꝛincipaliter eẽ ex parte vtriuſ ent
q;. vr ꝙ nõ oſiſtat in vtraq; potentia.ſ.in rõne ⁊ vo itrrte
luntate. Itẽ inferiꝰ nõ ſe extendit ad plus qᷓ ſuũ 8 bick/
ſuperius.ſ intelligentia cſt vlioꝛ qᷓ intentio.vñ Oa⸗ teguit
maſ. Intelligẽtia eſt ᷣmus motꝰ.qᷓ vᷣo circa aliqᷣd ẽ nmvin
intelligẽtia intentio dr. Si g intelligẽtia nõ ſc exten nc
dit ad rõnẽ ſimul ⁊ volũtatẽ.ſᷣ tĩ oſiſtit in rõne.pa/ jo iat
ri rõne videt᷑ ꝙ ſimiliter nec intentio.¶Reo. ad pdi- 54 3
ctoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ frenter ad cogni in Hern
tionẽ rei ꝑducimur ꝑ ↄſiderationẽ vocabuloꝝ.Qui 4 öͤn
em̃ pᷣma vocabula impoſuerũt. ꝓpꝛietates reꝝ potii h
ſime ↄſiderauerunt. ⁊ iuxta illas vocabula impoſue 4
runt. Si igit᷑ velimꝰattẽdere boc verbũ intẽdere. cõ ge⸗ 8
poſitũ eſt ab in ⁊ tendo.bec aũt pᷣpõ in.duplicẽ põt eaht ii
impoꝛtare babitudinẽ cũ ↄponit᷑ huic verbo tendẽ. nen. a
aut ſicut ad obm. aut ſicut ad terminũ vltimũ. Pꝛi⸗ nci

mo mõ hoc qð eſt intendere ſignificat ſolã ↄuerſio-/
nẽ potentie reſpectu obiecti. Scdo vᷣo mõ nõ tm̃mõ
ſignificat ↄuerſionẽ imo ſignificat cũ hoe quandam
collationẽ ⁊ ↄiunctã q̃etationẽ.et ſᷣm iſtã duplicem
acceptionẽ hoc verbũ intende diuerſam bʒ cõſtru/
ctionẽ. Differt em̃ dicere.intendo in hoc.et intendo 5

hoc. Cum em̃ dico.intendo in hoc.intẽdere dicit cõ/ tnan
uerſionẽ potentie ad aliqͥd tanq; ad obiectũ. Cũ vᷣo ſtäpin
dico intendo hoc.intẽdere dicit ↄuerſionẽ potentie zauſa
ad aliquid tãqᷓᷓ ad finẽ vltimũ quẽ intendit aſſcqͥ.et pnehs
cui vult copulari. Et iõ in pꝛima acceptione buius dinenſor
verbi intẽdere int᷑ iᷣm ⁊ ſuũ caſuale cadit pᷣpõ me/ untas
dia.vt ꝑ hoc ſignificet᷑ directio ⁊ ↄuerſio potẽtie ad fonenat
illud tanq; ad obiectũ ſupꝛa qð. In altera vo ſignifi guiceck
catione nõ cadit pᷣpõ media.ꝓ eo ꝙ hoc vbũ tende/
re de ſe dicebat inclinationẽ ⁊ oꝛdinationẽ ad aliqͥd. K„
⁊ hbec pᷣpõ in ſibi iuncta ſuꝑ hoc addit qͥetationẽ.vñ N
ſenſus eſt.intendo beatitudinẽ.i.tendo in beatitudi —

nẽ.⁊ ꝓpterea nõ opoꝛtet exteriꝰaddi pᷣpõem.Et ſᷣm
iſtũ vltimũ modũ accipiẽdi eſt hic ̃mo de intentiõe. Aſo.

Et qm iſtud vocabulũ duo impoꝛtat. vicʒ quandaʒ ʒ
collationẽ.⁊ pᷣter hoc q̃ndã ↄuerſionẽ cũ collatõne.

2⁊ q̃ndã tend entiã cũ qetatione.et vnũ iſtoꝝ eſt rõis

⁊ alteꝝ voluntatis.hinc eſt ꝙ in noie intentõis clau
dit᷑ ſił actus rõnis ⁊ voluntatis. Muis em̃ ſit vnuz
vocabulũ.tñ ᷣm e cõpoſitũ ſic implicat duaꝝ potẽ
tiaꝝ actus ↄiũctos ad v nũ ꝑficiendũ.qð non poſſet

facere actus vnius ſine actu alterius. Et eſt ſile de ʒ 7

verbo ↄſentiẽdi.qð qᷓ;uis videat᷑ impoꝛtare vnicuʒ
actũ.tñ necrio duos indudit. Mã ↄſenſus nõ ẽ alið
ꝙᷓᷓ ↄcoꝛdia volũtatis ſił ⁊ roõnis ad vnũ aliqd facien Dac
dũ.vniꝰvt arbitrantis ⁊ iudicantis.alterius vt pᷣop Neterm
tantis. ⁊ ꝓpterea ſic recte noiat᷑ ⁊ reſpicit libe.ar.qð
quidẽ ſil ↄſiſtit circa volũtatẽ ⁊ rõnẽ ſicut ſupꝛa fuit

oſtenſum. Añ ſicut tota diſpoſitio familie pendet ex
cenſu pf̃iſfamilias.ſic tota diſpoſitio agendoꝝ in do

mo ale pẽdet ex ↄſenſu volũtatis ⁊ rõnis.Et ſic pen
det diſpoſitio ⁊ regimẽ ex cõſenſu.ſic pendet directõ
⁊ obliquatio ex intentione. Sicut em̃ ad rectũ mo/

—

.
Di.

XNXIX

ine tum ꝓgrłeſſiuũ cõcurrit ſimul oꝑatio viſus oñdent recta.quedã eſt obliqᷓ.accipit᷑ intentio ꝓ actu.Cum
ii viã. 7 Gti⸗ edis incedẽtis.ſic in actu intendendi vo dicit phs qð omne ꝙ eſt in anima eſt potẽtia vel
iͤiz, claudit᷑ ſimul actus rõnis ⁊ voluntatis.vniꝰvt aſpi paſſio vel habitus.dom ꝙ; phs ſub habitibꝰ cõpꝛe⸗
fitn cientis. alterius vt tendẽtis. Et quia iſti actus con / bendit actus.⁊ loquit᷑ de his qᷓ ſunt in aia ꝑ moduʒ
rocf . iuncti ſunt.iõ ꝑ vnũ vocabulũ ↄpoſitũ impoꝛtant᷑. quietis.nõ ꝑ modũ fieri. Lalia em̃ potius dicuntur
imn Ex his patet rñſio ad qõem ꝓpoſitã.⁊ ad rõnes ad eſſe ab aia ꝙ in aia. Et ſic pʒ ꝙ intentio põt eſſe actꝰ.
N nhl vtrãq; ꝑtẽ. Concedendũ eſt em̃ ꝙ intentio noiat ali poõt etiã eſſe habitꝰ⁊ potentia.⁊ ſicut nõ noiat vnuʒ
wdum quid ex ꝑte voluntatis ſicut rõnes ad pꝛimꝗ parte, actũ ſimplicẽ plures.ſic nõ noĩat vnicũ habitum.
. nn ↄcludunt. Aeꝝ eſt etiã ꝙ intentio noiat aliq̃d ex ꝑ nec vnã potentiã tm̃. Hec valet rõ illa. eſt vna inten
Giſns te rõnis.rõne cuiꝰdẽ ⁊ oculus ⁊ lumẽ. ſicut oñdunt tio.& vna potentia vel vnꝰhabitus.qꝛ hoc eſt vnum
eni rõnes alie.⁊ qᷓtũ ad hec duo intentio dirigi hʒ file nomẽ impoſitũ pluribꝰſicut ſupꝛa dictũ fuit de liber
Gnten ⁊ charitate.fide clarificante oculũ eczner⸗ cha tate afbitrij.⁊ ſicẽ ĩ B noie ↄcoꝛdia⁊ ↄſenſus./Ad ꝗo
lozſi 38 ritate rectificante pedem affectus.Ad illud & qad illud qd querit᷑ in qͥ ſit pncipalius.dm qꝙ ſᷣm diuer
moſſd obijcit᷑ ð hoc ꝙ nõ poſſit eſſe ſimul in rõne ⁊ volun/ ſa.⁊ pᷣncipalius ẽ in cognitiua.⁊ pᷣncipalius in affe-/
carls; tate.qꝛ intendere dicit vnicũ actũ.dᷣm ꝙ falſum ẽ. ctiua. Mã q;tũ ad directionẽ pꝛincipaliꝰ ſe tenet ex
nͤſecnn immo inwe⸗ t plures actus ſicut ⁊ conſentire ſicut ꝑte cognitiue.qᷓ;tũ vero ad tendentiã pᷣncipaliꝰſe te
rininen 3 9 oñſum illud vo qð querit᷑ vtrũ ſit ſicut to net ex ꝑte affectiue.⁊ ̊ nõ eſt incõueniẽs.(¶ Ad illʒ 41
MWeaz. tentia. vel ſicut paſſio.vel ſicut habitus.dom q etſi qð obꝛ ꝙ intentio eſt inferius ad intelligentiã.dm
rNen intẽtio aliqñ dicat᷑ ißa potẽtia intẽdẽs.aliqñ dicat daſm.loquit᷑ de intentione ᷣm aliã acceptionẽ.ſcʒ
he ipᷣe hitꝰ ᷣm quẽ intẽdit.aliqñ dicat᷑ actꝰ intendendi. m ꝙ dicit cõuerſionẽ ipſiꝰ virtutis intellectiue ad
S aliqñ ipᷣm itẽtũ.pᷣncipaliꝰtñ nomẽ intẽtõis ipſitũ ẽ aliud obiectũ determinatũ.ꝑ quẽ modũ dꝛ in alteꝝ
huiie ipſi actui.nibilominus tñ in aiijs acceptionibꝰ ↄtin intendẽ qͥ illũ aſ picit vel ↄſiderat.⁊ talis modus ac
iirie git aliqñ reꝑiri. Maʒ cũ dicit᷑ ꝙ intentio eſt oculus. cipiendi frequẽter bꝛ in ſcriptura. Vñ Act.iij. dicit
mliß accipit᷑ intentio ꝓ potentia.Cũ dicit᷑ intentio eſtlu ꝙ claudus q ſtabat ad poꝛtã templi intendebat in
Gre. men. accipit᷑ intentio ꝓ babitu dirigente. Cumvero ecos.iq eſt in petrum ⁊ iobannẽ.Et põ.Deus in ad/
iti dẽ ꝙꝙ intentio ẽ ipſe finis ſicut dicit męr in l̃a.accipbi iutoꝛium meũ c7c. HDW
Eli n tur intẽtio ꝓ intento.Cũ vo dẽ ꝙ intentio quedã eſt
* Diſt. xxxix.Quare voluntas magis depꝛauet᷑ in ſuo actu q; aliqua alia potentia.
giiin Ic autẽ oꝛit᷑ qõ ſatis neceſſaria ⁊c. Supꝛa oñdit męr̃ vnde wluntas habeat rectificari ⁊ depꝛauari.
ſnznn In hac pte inqᷣrit qᷓre wluntas magis depꝛauet᷑ in ſuo actu ꝙᷓ aliq alia potentia. Diuidit᷑ aũt pars
ari iſta in duas ptes. In qᷓrũ pᷣma inqrit de cꝗ puationis wluntatis deliberatiue. In ſcda vᷣo inqͥrit de
inis rectitudine wluntatis humane ᷣm ꝙ mouet᷑ ꝑ modũ nature.ibi. Pꝛeterea queri ſolet quomõ intelligendũ
