uid inquit. Apone iniquitatẽ ſuꝑ iniquitateʒ eoꝝ.Et
aliꝰ ꝓpheta.Sanguis ſanguinẽ tetigit.i.petm̃ pecca⸗ Oſee.iiij.

to addituʒ eſt. Paulꝰq́; ait. Pꝛopterea tradidit illos Ro...
deein paſſiones ignominie ⁊c.Et item. Vt impleant j.The.ij.
pctã ſua ſp. Johãni q; ꝑ angelũ dr̃. Qui in ſoꝛdibus Apoc.xxij.
eſt ſoꝛdeſcat adhuc.Ex his teſtimonijs colligit᷑ pctm̃
aliquod.⁊ pctm̃ eſſe ⁊ penam peccati.
¶ Mouet queſtionẽ vtruʒ pctm̃ ſᷣm idem ſit culpa et
pena.an ſᷣm diuerſa.⁊ determinat ſᷣm alioꝛum opinio

t ideo merito querit᷑.vtrũ pctm̃ inq;tum pctm̃ eſt ſit
pena pcti. &π nõ vidr̃.cũ om̃is pena peccati iuſta ſi.
Vñ aug.in li.retracta.Omis pena pcti iuſta eſt.⁊ ſup Aug.
pliciũ noĩat᷑.Si g̊ pctm̃ qð eſt pctm̃ ⁊ pena pcti.in⸗,;⸗···
tum pctm̃ eſt.pena pcti eſt. cũ oĩs pena iuſta de iuſti /
cia dei veniat.videt᷑ inqᷓ;tum pctm̃ eſt.iuſtuʒ eſſe.et a
deo ꝓuenire. ¶ Ad qð illi rũdent pctm̃ ſic dici penam
pcti.qꝛ ꝑ pctm̃ in qð merito pᷣcedentis pcti hõ labitur
deſerente deo.coꝛrũpit᷑ bona natura. Sic ignis eter/
nus dr̃ pena maloꝝ.qꝛ ea cruciant᷑.nec tñ ipſe crucia /
tus maloꝝ ignis eſt.ſed ꝑ ignẽ fit in hoĩe. Ita ꝑ pctem
coꝛrũpit᷑ natura ⁊ imminuit᷑ bonũ nature.⁊ eſt ißa im
minutio ⁊ coꝛruptio boni paſſio ⁊ pena.⁊ nõ eſt eſſen⸗
tialiter ipᷣm plim̃ ꝑ qð ſit.ſᷣ ideo pctm̃ dr vt pᷣmiſſum
eſt.qꝛ ꝑ pctm̃ ilico vt peccat hõ fit in hoie illa coꝛrup/ d
tio.q tñ fit deo autoꝛe. Illa eniʒ pena ſiue paſſio q̃ eff
boni coꝛruptio.a deo eſt. Aliꝰtñ(vt ſie dicaʒ) materia
et cã eſt pctm.qð a deo nõ eſt.Qð videt᷑ Aug.notaſ⸗
ſe.⁊ iuxta hũc ſenſum intellexiſſe cum ait in li:de pᷣde/
ſtinatõne ſanctoꝝ. Pꝛedeſtinatõne deꝰea pᷣſciuit q̃ fu⸗
erat ipſe facturus.Sʒ pᷣſciuit deus etiã que nõ eſt ipſe
facturus.i.om̃ia mala.qꝛ ⁊ ſic ſunt quedam q̃ ita pctã
ſunt vt etiam pene ſint pcti.ſᷣm illud apli.Lradidit li⸗
los deꝰin paſſiones ⁊c̃.nõ tñ pctm̃ dei eſt.ſᷣ iudicdium.
ſch pena. In ſcriptura em̃ ſepe noĩe iudicij pena intel⸗
ligit᷑. ¶ Mic diligenter intendentibꝰ inſinuare vrf ea qᷓ
pctã ſunt ⁊ pene pcti.nõ inqᷓ;tum pctã ſunt.ſᷣ inq;dtum
pene dei eſſe dicunt᷑. NHam cũ dixiſſet deũ nõ eſſe factu
rum mala aliqͥ.i.pctã.qꝛ poſſet ei obijci.qdam pctã eẽ
etiã penas pcti.⁊ pena pcti oĩs iuſticia eſt.⁊ ideo a ðo⸗
eſt.qᷓſi determinãdo ſᷣm qd facit ea.vel ſᷣm qͥò nõ faci⸗

uunt᷑ nõ quodlibet eſt cauſa cuiuſlibet.ſed pctm̃ vnius generis diſponit ad pctm̃ generis pximi. vtpote ſpi
tuale ad ſpũale.vt ſuperbia ad inuidiã.⁊ carnale ad carnale.vt gula Hõ Ad e q8ð ſenten

non eſt cã voluntaria nec neceſfaria.dm ꝙ pctm̃ nõ eſt ſufficiens cauſa peccati.ſed dicit᷑ in boc ꝙ trabit vo

luntatem vt cõmittat ali

7

quãdo culpam.⁊ ita reducit᷑ ad cauſam voluntariam.Ad illud qd querit᷑ vtrum ſit

cauſa ratõne poſitõnis vel defectus.dico ꝙ ratione vtriuſq;. ſicut viſum eſt. Conuerſio em̃ inoꝛdinata diſpo⸗

nit ad aliam ↄuerſionem inoꝛdinatam. Ex ↄuerſione em̃ inoꝛdinata auget᷑ in nobi iſcenti
Halam Duerlie linatam. Ex ↄuerſionce em̃ inoꝛdinata auget᷑ in nobis ↄcupiſcentia ⁊ pꝛonitas
ad malum. ⁊ dum augetur ꝓnitas 7 ↄcupiſcentia.quaſi quoddã pondus ponit᷑ in anima. Qð em̃ ondꝰ?

in coꝛpoꝛibus. poc eſt amoꝛ in ſpiritibus. Et ideo bene dicit Grego.ꝙ petm̃ qð p penitenti Po
EXτν%211 oc eſt amoꝛ in ſpiritibus. Et ideo dicit Grego. ꝙ pctm̃ qð ꝑ penitentiam non diluitur.
mox pondere ſuo ad aliud trabit. ⁊ ita nec⁊ ſe faci um cum alio §
argumentunm no valet. it. ⁊ ita nec defectus ꝑ ſe facit.nec bonum ꝑ ſe.ſed vnum cum alio YAllud tamẽ
em pctm̃ nõ eſt cauſare aliquid.ſed potius deficere. vnde eſt ibi ſoppiſma ᷣm quid 2 ſimplici .
unane aliquic vnge eſ a m quid 2 ſimpliciter. b¶¶ Ylico
Reiaroma — coꝛruptio que tñ fit deo autoꝛe.Seq cõtra boc eſt. qꝛ illa boni ccbhe⸗ ſi⸗
e gekiue diegeur ſe paſſiue eſt imagis wfoꝛmatio. Defoꝛmgtio gutem imaginis deo diſplicet.2 nibil ad deo

quia defectus nõ poteſt eſſe cauſa alicuius.ergo nõ poteſt eſſe cauſa peccati. Cauſare

ſo⸗

Utrunpe⸗
nagligae
talie ſt
1ene pa

lrrecie
Micncctz
nihcig
ſenipſan
n eſen

licita⸗
ſihlearze

Di * — .

at. addidit reliqᷓ. Juxta vᷣo p̃dictaʒ intelligentiã pctã

ſane dicunt᷑ pene. Vñ apls appellat eas paſſiones is/

minie.qꝛ vt ait auẽtas.licʒ quedã pctã ſint q̃ delectat.

ſunt tñ paſſiones nature nominande.qꝛ ꝑ ea coꝛrum/
Aagis explanat opinionẽ alienã.ꝙ nõ om̃e pecca
tum eſt pena peccati. ä

— .

ꝓctm̃ ſit.ſᷣ ⁊ cauſa pcti.Ex illo quipe culpa ſubſeqͥns

oꝛit᷑. Pctm̃ vᷣo qð ex pctõ oꝛit᷑.nõ ſolum pctm̃.ſᷣ ⁊ pe⸗
na pcti eſt.qꝛ iuſto iudicio deus coꝛ peccantis obnubi

lat.vt pᷣcedentis pcti merito etiã in alia cadat. Quem
eym̃ liberare noluit. deſerẽdo ꝑcuſſit. Pꝛoinde vt aug.
glit. Pꝛecedentis eſt hec pena pcti.⁊ tñ etiaʒ ipſa pctm
eſt. Judicio em̃ iuſtiſſimi dei traditi ſunt. vt ait aplus

de quibuſdã.ſiue deſerẽdo ſiue alio mõ explicabili ſi/

ue inexplicabili in paſſiones ignominie.vt crimiĩa cri⸗
minibꝰ vindicarent᷑.⁊ ſuplicia peccantium nõ tm̃ ſint
tteoi:mẽta.ſᷣ̊ ⁊ vicioꝝ incrementa. Illa & pctã q̃ enume⸗
rat apls.qꝛ de ſuꝑbia ſunt.nõ ſolum pctã ſᷣ etiã ſuppli⸗

caia ſunt. Ecce ex his iam fit ꝑſpicuũ quedã pctã. etiaʒ

penas ⁊ cauſas pcti eſſe.⁊ illud pctm̃ eſſe penã pcti qd
cqãm pcedentem hʒ pctm̃.atq; illud pctm̃ eſſe cãm pcti
dgʒõð eſt meritũ ſequentis culpe.
L criminibus vindicari. videt᷑ inſinuare ea ip̃a que pctã
tialit᷑ ſint pctäa

Atrui peccea/
ta aliqua eſſen/

⁊ pene peccati.

△

Aperte oſtẽdit
pctã quedaʒ eẽ
penã pcti.⁊ pe/
nam ipſam iu⸗
ſtam eſſe a deo

alit᷑ loqᷓndo ẽ pena ⁊ culpa.⁊ pꝰviẽ ꝙ idẽ ipʒ ⁊ca deo.⁊ñ ẽa do.R.dð ẽ ad h̊ ꝙ illð ⁊
Fduplicatõe.vt q dẽ ꝙ aliqð pctm̃ ẽ pena pcti.⁊ ꝙ pena illa ẽ a deo. Z itelligit᷑ pm
natois.Et h̊ inuit męr̃ in ̃a cũ dic.ꝙ ñ inqtũ pctãa ſt.pene ſt.nec inqᷓtum pctã ſt a deo ſt.q.d.Cũ in
rãt rõ deooꝛdinatõis ⁊ oꝛdinatõis ꝑ aſſertõeʒ ad diuerſa.oꝛdinatio ẽ a deo.deoꝛdinatõ

OQO aüt quedã pctã pene ſint.⁊ ipſa pe t.
deo ſit. euidenter tradit Auguſtinꝰin libꝛo retractati /
onũ.j.dicẽs quedã neceſſitate fieri ab homie que ma

d cum ait crimia

ſunt eſſentialiter eſſe penas pcti.i.punitõnes pcti.Ad
hoc aũt inquiũt illi.hec ⁊ ſimilia dicta eſſe ſm ratiõem
pᷣdictã.⁊ ideo intelligenda foꝛe ſᷣm pᷣmiſſam expoſiti⸗

onem. Intelligentia em̃ dictoꝝ ex cauſis eſt aſſumen⸗
da dicendi. „
¶ Veterminat qõnem ꝓpoſitã ſᷣm ꝓpꝛiã opinionẽ cõ
d

firmans eã auẽte ſanctoꝝ.

¶ n nullo tñ pᷣiudiciũ factuʒ veritati putat᷑.ſi qs dicat
ipſa eadem q̃ pctã ſunt eſſentialiter(vt ita dicã) eẽ pe⸗
nas.i.punitõnes pctõꝝ pᷣcedentiũ.que iuſte ſunt.et a
deo ſunt.nec tñ inq;tum pctã ſunt a deo ſunt.nec inq;
tum pctã ſunt.pene pcti ſunt.⁊ tñ inqᷓ;tum pctã ſt.pꝛi⸗
uatõnes boni ſunt. Sed vt ſupꝛa dictuʒ eſt. cauſaliter

⁊z actiue dicunt᷑ pꝛiuatõnes.

9*

pſa pena iuſta ſit eta

„

C
Et licet ex hoc ſenſu om̃e pctm̃ moꝛtale poſſet dici pe-
na.nõ tñ om̃e põt dici pena pcti. Pena em̃ pcti.vt p⸗
dictũ eſt.eſt illud cuiꝰcã eſt aliud pᷣcedens pctm̃. Naʒ
pvctm̃ ſic d̃ pena pct reſpectu pᷣcedentis.ſicut dr̃ cau /
ſa pcti reſpectu ſequentis.Quo fit.vt ideʒ pctm.⁊ ca
ſit ⁊ pena pcti.ſed alterius pcti pena.⁊ alterius cauſa.
Vt em̃ greg.in moꝛalibꝰait.Pctm̃ qð pnia nõ diluit᷑᷑.
ſuo pondere mox ad aliud trahit. Vñ fit.vt nõ ſolum

vowim.
* „ — —

biſplicet ? a deo. Idẽ
em̃ ẽ fieri deo autoꝛe.
⁊ deo volente. g talis

coꝛruptio nõ ẽ a deo.
Ittẽ eadẽ ſunt pꝛinci/

pia actõis ⁊ paſſiõis.
ſi conuptio actõ nõ
eſt a deo. vꝛ ſilr ꝙ nec

coꝛruptio paſſio. Reꝰ.

dð q illud verbuz nõ

cẽ dictũ ſᷣm opinioneʒ

mgr̃i.ſj ſᷣm opinionẽ
alioꝝ. ſic pʒ ex ipᷣa ſe⸗
rie lre. Sʒ tñ qꝛ illud
idem vr mgr dixiſſe ĩ
vlti. ca. pᷣcedentis di.
aliter rnñdenduz eſt ꝙ;
in illa coꝛruptõe.⁊ eſt
ↄſiderare defectum ⁊
deoꝛdinatiõʒ.eſt nihi⸗
lominꝰ ibi cõſiderare
paſſionẽ ⁊ oꝛdinẽ ad
pᷣcedentẽ actõeʒ.⁊ q;⸗
tum ad h duovltima
coꝛruptõ iſta tenet ra
tionẽ ꝑene.⁊ qtuʒ ad
B dẽ eè a deo.vicʒ in
qᷓ;tuʒ pena.ſimplicit᷑
aũt loquẽdo vt dica᷑
coꝛruptio modi ſpẽi
⁊ oꝛdinis eſſe a deo ſi
ue defoꝛmatio imagi
nis.nõ admittit᷑ ſicut
rõnes oñdũt.ꝓpter h̊
ꝙ talis coꝛruptõ ⁊ de⸗

fectũ dicit ⁊ deoꝛdina

tioneʒ.qᷓ ẽ culpa ſicut
ſupꝛa ẽ oñſum.⁊ ẽ ta⸗
lis coꝛruptio pena nõ

inflicta nec ↄtracta ß
acta.⁊ iõ qammodo
tenet rõncm culpc ſii
oññſuʒ fuit in pᷣcedẽti
di. Et q;tum ad H̊ nõ
intelligit᷑ ill qd i lr̃a
dẽ. Et ꝑ B patẽt ea q̃ᷓ
in la obijciun᷑.

c ¶ In nullo tñ pu/

dicium factũ veritati
putat᷑.ſi qͥs dicat ia

—

eadẽ q̃ pctã ſt.eſſenti
aliter (vt ita dicaʒ )eẽ=
penas. Poſtea ſubiũ

gilt qꝙ hmõi punitões
iuſte ſunt ⁊ a o ſunt

nec tñ petã a deo ſüt.

AVr h̊ eſſe implicatio

dic e vnñ ⁊ ide eenti.
7 ↄſilia intelligẽda ſt cũ
pena. H eſt ſm rõez oꝛdi

Li.
ᷓ“

d Sunt inquit que

dam neceſſitate facta
impꝛobãda. Contra-

rium huiꝰ videt᷑ aug.
dicere in lib.de duabꝰ
animabꝰ.Dicit ei q;
illud ſolum eſt pecca/
tum a quo liberuʒ eſt
abſtinere. Et dom eſt
ad hoc ꝙ ſicut magi/
ſter determinat infra
quedam neceſſitas ẽ
ad pctã venialia.pec/
cata ſaltem in vniuer
ſali. Illa aut rõ ⁊ ver
bum qð ibideʒ ſcqui/
tur intelligitur de pec
cato actuali moꝛtali.
Qualiter autem ne/
ceſſitas ſit ad venia/
lia. boc habebit que/
ſtionem infra ſuo lo/
co vbi magiſter inqui
rtit di. xlj.

la ſunt.⁊ eadem iuſta pena pcti ſunt.ꝰ Sunt inquit q̃
dam neceſſitate facta imp:obanda.vbi homo vult re⸗
cte facere ⁊ nõ põt.vnde ⁊ illud apli.Non qð volo fa
cio bonum.ſed qð odi maluʒ hoc ago.Etillud.Caro

ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃.⁊ ſpũs aduerſus carneʒ. ec

em̃ inuicem ſibi aduerſant᷑.vt nõ ea que vultis facia/
tis.ſed hec omia ex illa moꝛtis damnatõne ſunt. Naʒ
ſi nõ eſt iſta pena hominis ſed natura. nulla iſta pctã
ſunt.Si em̃ non recedit᷑ ab eo mõ quo naturaliter fa⸗
ctus eſt homo cum hec facit.ea vtiq; facit que debet.
Si aũt homo quia ita eſt nõ eſt bonus.nec habet ĩ po
teſtate vt ſit bonus.ſiue nõ videndo qualis eſſe debe⸗
at.ſiue videndo ⁊ nõ valendo eſſe qualem ſe eſſe debe

re videt.penam iſtam eſſe quis dubitet? Om̃is autem
pena ſi pcti pena eſt.iuſta eſt ⁊ ſupplicium noĩiat᷑. Si

aũt iniuſta eſt pena.qm̃ penam eſſe nemo ambigit in⸗
iuſto aliquo dñante.homini impoſita eſt. Poꝛro quia
de om̃ipotentia dei ⁊ iuſticia dubitare dementis ẽ.iu⸗
ſta eſt hec pena.⁊ ꝓ pctõ aliquo impendit᷑. Non enim
quiſq; iniuſte dominans aut ſurriꝑc hoĩem potuit ve⸗

Ro. vij.
Gal. v.

lut ignoꝛanti deo.aut extoꝛquere inuito tanq; inuali /

dioꝛi vt hoĩem iniuſta pena cruciaret. Relinquit᷑ g̊ vt

hec pena iuſta de damnatõne hoĩs veniat.Hhis atq; alijs pluribꝰteſtimonijs

docet᷑ quedã eſſe pctã
Pꝛeterea nullatenꝰa
vt inuidia q̃ eſt dolo

⁊ penas pcti eſſentialiter.

mbigendũ eſt quedã pctã abſq; vllo ſcrupulo penas eẽ
2 alieni boni.⁊ ira.q̃ etiã nõ inq;tum pene ſunt.pctã ſũt.

Ita etiam de cupiditate ⁊ timoꝛe ⁊ alijs hmõi ſentiendũ eſt. Unde aug.in li.
Ixxxiij.q.ait.Ois ꝑturbatio paſſio.oĩs cupiditas ꝑturbatio.omiĩs & cupidi/
tas paſſio. Ois vo paſſio cũ eſt in nobis.ipᷣa paſſione patimur. Ois cupi⸗
ditas cum eſt in nobis ipſa cupiditate patimur.⁊= inq;tum cupiditas eſt pati⸗
mur ea.ois aũt paſſio inq;tum ipſa patimur non eſt pctm̃.ita ⁊ de timoꝛe.nõ
em̃ ↄſequẽs eſt vt ſi patimur timoꝛem.ideo nõ ſit pctm̃.qꝛ multa ſunt pctã q̃

patimur.ſed nõ inq;tum patimur eis.

etermiat quoddaʒ dubiuʒ in auẽtibꝰ p̃dictis poſitum. e

d aũt diligẽter ẽ annotãdũ qð ſupᷣ poſitis vᷣbis Aug. dicẽtis quedã ne/

ceſſitate facta eẽ impꝛobãda ⁊ mala.vr obuiare qð Hhiero.ait in explanatiõe
fidei.qð licet ſupᷣ ſit poſituʒ.tñ vt ꝑfectiꝰſciat᷑.iterare nõ piget.Execramꝰin⸗
quit eoꝝ blaſphemiã qͥ dicũt impoſſibile aliqd homini a deo eſſe pᷣceptum.⁊
mãdata dei nõ a ſingulis ſᷣ ab omibꝰin cõe poſſe ſeruari.⁊ paulopoſt.Et taʒ
illos erraꝛe dicimꝰq cuʒ manicheo dicũt hoĩem pctm̃ vitare nõ poſſe.qᷓ illos
q cũ Jouiniano aſſerũt hoĩem nõ poſſe peccare.Ecce hiero. dicit erroꝛẽ eẽ. ſi
quis dicat hoĩeʒ vitare pctm̃ nõ poſſe. Qui aũt dicit quedã neceſſitate fieri.
quedã dicit non poſſe vitari.Cũ g id Augu ſti.dicat. Videt᷑ aut erroꝛis eſſe
quod tradit.aut non eſſe verum quod Hieronimus ait. Ad quod dici po/
teſt quia Auguſti.dicit ᷣm ſtatum huius miſerie ad quam ꝑtinet ignoꝛantia

⁊ difficultas.vt idem ait in li.de libe.arbi.q̃ ex iuſta damnatõöne deſcendert.

illud tradidit vbi venialia pctã induſit.Hiero.vo tm̃ de moꝛtalibus pctis
loquit᷑.que vnuſquiſq; gratia illuminatꝰ vitare valet.vel de homine fm ſta /

tum liberi arbi. ante peccatum illud ait.
Epilogũ facit ad alia tranſiturus. f .
Satis diligeter eoꝝ poſuimſciam qꝗᷣ dicũt om̃s actꝰnaturas eẽ. ⁊ inqtũ ſũt

—– .

Quegdam ſine
dubio peccata
ſunt ⁊ pene. vt
ira ⁊ inuidia.

bonos eſſe.in qͥ tractatu qdam interleruimꝰq̃ nõ n ccipiédda
,„ AIractatu qdam interſeruimꝰqᷓ nõ ex eoꝝ tm̃ ꝑſona accipiẽsda
ſunt⸗qꝛab oĩb catholice ſapientibꝰabſq; heſitatõne tenent᷑.atq; auẽtatü te
imonijs ⁊ ronibꝰeoꝝ traditõeʒ muniuimꝰ.q dicũt oẽs actꝰeẽntia ſui.i.inqᷓ;
tum ſunt eſſe bonos.CQuoſdam vo inqtum inoꝛdinate fiunt peccata eſſe.

i
9 van
feindi
nerede
Cuhen

ficeiu⸗a
Pufn inge
tfnen1
censſoli
censput
re peo
kuntetug
ckannt.
llmm 1t.
touenbe
ſaturefel
glo mogo
onoo⸗
farona Et
ſobbonoit
ſndiquaa
Polemnta

.
*
tulpeas

Ppatoe;
duo quer
nuohei
penetmia

en

Gynoe
QAuiinſon

ſeinſoat

ſcſtelucd

ſgkueen

cöſsdi⸗

ſethlini
ntate
ghoieſt
el
fabegt
nſict
larigali
Plo
imnofn⸗

ſtenpe

ayi.
Ky.

daboen
ſurtwaet
ntmnd.

oſſent aũt plura queri de hac materia.ſed alibi

—.A—

nere dicit᷑.qꝛ eſt mune ⁊ vniuerſale.tũc ſiliter videt

ctu ſpeciei.Eſt igit᷑ qõ ꝓ quanto dicat aliquid eſſe bo

e Addunt q; quoſdam actus nõ tm̃ eſſentia. ſed etiam
genere bonos eſſe.vt reficere eſurienteʒ. qui actus eſft
de genere operũ miſcðie. Quoſdã vo actus abſolute
ac pꝑfecte bonos dicũt.quos nõ ſolum eſſentia vel ge⸗
nus.ſed etiam cauſa ⁊ finis commendat.vt ſunt illi 4
cx bona voluntate ꝓueniunt. ⁊ bonum finẽ metiunt᷑.

XxXXVI

San quoq; quoſdam actus nõ tm̃ eſſentia ſed etiam genere bonos eſſe vt reficere eſurientem. Querit᷑
pꝓ quanto dicit᷑ eſſe bonũ in genere. Si qꝛ dici bonũ abſqʒ; circũſtantia aliqua ſuꝑaddita. tũc videt ep refice/
re indigentẽ nõ ſit bonũ in genere.quia eſt ibi circũſtan tia debita in eo qui reficit᷑. Si tu dicas ꝙ bonum in ge
deberet dici bonũ in ſpecie. cum generale dicat᷑ reſ pe/
num in genere.Qucrit᷑ etiam de ſufficientia ipſius diui

ſionis ꝑer tria mẽbꝛa.
vigdet᷑ em̃ eſſe inſuffi⸗
ciens.qꝛ nõ tm̃ eſt bo/
num in genere et bo/
num ex intentione et
cauſa.ſed etiã bonuʒ
gratie ⁊ gloꝛie.Re.d
magiſter diuidit h
bonum nõ quocunq;
modo.ſed bonuʒ ꝓut
eſt in actu. bonũ autẽ
hmõi habet oↄſidera/

ri in ſe ſiue m ſe.⁊ ſic eſt bonũ nature.Habet iterũ dſiderari m òpatõnem ad naturam debitam. ⁊ ſic d bo⸗
num in genere. Habet iterũ ↄſiderari ᷣm alia tria genera cauſaꝝ.videlʒ in comꝑatõne ad efficiens.⁊ foꝛmã.
⁊finem.⁊ ſic eſt bonum ꝑfectum.Et ſic patet ſufficientia.quia omis actus aut ↄꝑatur ad ſuum pꝛincipiũ effi
ciens ſolü. Aut ↄpatur ad ſu pꝛincipin eniciens putr

eſpicit debitũ obiectũ. Aut ↄpat᷑ ad ſuũ pꝛincipiũ effi/
cliens ꝓut reſpicit debitũ obiectũ et finẽ ogrun. Bonũ an

nũ aut ſᷣm ꝙ reſpicit naturã debitã dicit᷑ eſſe bonũ in gene

re. p eo ꝙ ſicut gen dicit eſſe in potentia ad eſſe ↄpletum.que oplet ꝑ aduentũ differentiaꝝ.ſic in actu tranſ⸗
eunte ſuꝑ naturã debitã quammõ inchoat᷑ bonũ moꝛis. Illud aũt bonũ moꝛis ſpecificat᷑ ⁊ dplet᷑ ꝑ aduentũ

circumſtantiaꝝ.vnde põt fieri ⁊ bene ⁊ male.Similiter intelli
num ⁊ malum poſſint differenter fieri ⁊ bene ⁊ male.

7

gendũ eſt de malo in genere. Muis autem bo/

nihilominus tamen bonũ quantũ eſt de ſe dicit inchoa⸗

tionem boni. ⁊ malũ ſimiliter mali.⁊ ideo nomen boni tenet.quia in ipſo ſaluat᷑ ratio generis. Ande bonum
nature reſpectu boni moꝛis eſt quaſi in potentia matcriali que eſt potentia paſſiua. bonum aũñt in genere ali
quo modo eſt bonũ moꝛis.ex hoc ꝙ tranſit ſupꝛa materiã debitam.⁊ ideo aſſimilat borenelseni q̃ ẽ ali/

quo modo actiua. Genus em̃ eſt foꝛma vt dicit phs.licet ꝑ cõꝑatõnem ad differentias in di

nitõne ſit ſicut

materia. Et ꝑ boc patet reſponſio ad obiecta. Nam bonum ex circũſtantia cõtineri põt ſub bono pfecto. vel
ſub bono in genere. Si em̃ eſt indutũ omnibꝰbonis circumſtantijs ↄtinet᷑ ſub bono pfecto. Si autem deficit
in aliqua circũſtantia. reducit᷑ ad bonũ in genere.ſub bono aũt ꝑfecto ↄpᷣbendit᷑ actus gratuitus ⁊ gloꝛioſus

DO intelligentiã buiꝰ ꝑtis circa tria incidit h
Nyy⸗4Jõ. Pꝛimo querit᷑ e ↄꝑatõne culpe ad ꝑenã
Fm identitatẽ. Scdo vo querit᷑ de ↄpatione
culpe ad penã ſᷣm inſepabilitateʒ. Cercio querit᷑ de
ↄꝑatõe pene ad diuie iuſticie eqᷣtatẽ. Circa pꝛimũ
duo querunt᷑. Dꝛimo querit᷑ vtrũ vnũ pctm̃ ſit alte-
rius pcti pena:Scdo querit᷑ vtrũ paſſiones aie ſint
pene tm̃.an pene ſimul ⁊ pctã:
eſtio.j.

Lu ₰
D ¶ Atrum petĩ ſepen eccati: Et e ſic vꝛ Apoẽ̃.vl.
Qui in ſoꝛdibꝰ

ſoꝛdeſcat adhuc.glo. Juſtuz eſt. H
eſſe in ſoꝛdibꝰnõ eſt aliud qᷓ; eẽ in pctis. et ſoꝛdeſcere
nõ eſt aliud q; peccare.g pctm̃ eſt meritũ alteriꝰpcti.

ifgit a relatiuis pctiñ ſequẽs eſt retnibutio pccdent].

retributio pcti nõ eſt niſi pena.ẽ̊ ⁊c. ¶ Item greg.
expᷣſſius dicit.⁊ hẽ in lr̃a. Inter pꝛim ũ petm̃ apoſta/
ſie. ⁊ vltimã penã ignis eterni.media q̃ ſunt. et pctã
ſunt ⁊ pena pcti. Biem yſid. Deus occultã ſuꝑbi/
am clericoꝝ vindicat ꝑ manifeſtã luxuriã.ſed vindi⸗
cta pcti eſt pena.& manifeſta luxuria eſt pena ſuper/
bie. ¶ Item er boc ꝙ bõ peccat meret᷑ a deo relinqͥ
ß ex hoc ꝙ relinquit᷑ cadit ↄñter in aliud pctm̃.& ſi
iuſtũ eſt.qͥ vnũ pctm̃ ↄmiſit.meret᷑ ꝑ ↄñs dimitti ca

dere in aliud.& ſi dimiſſus cadit in aliud pctm̃.illud
dð ſcdo ꝑpetrat᷑ oꝛdinẽ bʒ ad pꝛimuz ſicut ad meri/
tum. 5 om̃e tale eſt pena pcti.̊ ⁊c.¶
ſt pcti pena in quo bõ damnificat

magis babent locum ꝙ hic.

en omne ill
ledit᷑.⁊ in qd ꝑ

„

um ſe ſupare. Sicut em̃ dicit Aug in li. de vera relig.

Meceſſe bʒ alij inuidere. qͥ nõ vult ab alio ſuꝑari.Sẽ
videt᷑ ꝙ inuidia ſit pena ſuꝑbie.⁊ inuidia abſq; du/

bio eſt pctm̃.g pctm̃ eſt pena peccati. ¶ Sʒ contra.
Omis pena pcti eſt laudabilis.⁊ nulla culpa eſt lau⸗
dabilis. g nulla culpa eſt pena peccati. Maioꝛ pba/

tur.qꝛ om̃e qdð iuſtum eſt.laudabile eſt.ſᷣ om̃is pena

pcti eſt iuſta.ſicut dicit aug.⁊ bẽ in lra. Minoꝛ vᷣo ꝑ.
ſe ptz. Gr om̃is pena eſt oꝛdnatiua culpe.⁊ ꝑ hoe
faciẽs að vniuerſi decoꝛẽ.ſᷣ culpa ſubſequẽs nõ oꝛdi⸗
nat culpã pᷣcedentẽ nec decoꝛat.ĩmo mag deturpat.
gculpa nõ eſt peccati pena.¶ Item ſi culpa ſubſe⸗
quens eſt pena pᷣcedentis.ꝗ a relatiuis culpa prece-
dens eſt meritũ ſequẽtis.pari rõne illa culꝑa q̃ ẽſub⸗
ſequẽs.eſt meritũ alteriꝰ.⁊ ſic deinceps.ſi ẽ nullũ pec
catũ debet remanere impunitum.videt᷑ ꝙ hõ debeat
peccare ineternũ.ſi g̊ hoc eſt incõueniẽs et indignũ.
patet ꝙ pctm̃ nõ eſt pcti meritũ.igit᷑ nec vnũ pctĩ ẽ
alterius punitiuũ.¶ ¶ Item ſi ſequẽs pctm̃ punit pᷣ⸗
cedens. cuʒ deus nõ puniat bis in idipᷣm.culpa ſe⸗
quẽti ꝑtractata.culpa pᷣcedens non dʒ puniri. aut ſi
punit᷑.nõ debet tantũ puniri.ꝙ ſi hoc ect verũ.repor
taret qͥs comodũ de malicia. O ſi hoc eſt inconueni

ens.patet ⁊c̃. ¶ Item ſi pctm̃ eſt pena peccatict de⸗

us nõ punit ſupꝛa ↄdignum.nunqꝙ;ᷓ pctiñ ſequẽs eſ⸗
ſet maius pctĩ pᷣcedenti.ꝙ ſi boc de plano ẽ falſum.
quia de minoꝛi pctõ deuenitur ad maius.planuʒ eſt

ꝙ petm̃ nõ eſt pena peccati.¶ R. dom ꝙ abſq; du/ S

ilud pctm̃ inducit᷑.sᷣ ſupbꝰbocipſo ꝙ vult alium ex po eſt p
bio ſicut auẽtes ſanctoꝝ expꝛeſſe dicunt.tenendum

cellere. neceſſario cadit in inuidiã quando videt ali⸗

eſt ꝙ; pctm̃ eſt pena peccati. Sed aduertenduʒ eſt ꝙ;
circa hoc eſt duplex modus intelligẽdi ſᷣm ꝙ magi/

ſter in lr̃a innuit.Quidaʒ em̃ dicere voluer̃t ꝙ pctm̃

eſt pena pcti.nõ tñ eſſentialiter ſiue ſᷣm id qð eſt. ſed
ratõne eiꝰqð ↄcomitat᷑.vel ratõne eiꝰqð ↄſequit᷑.ſi/
cut patet ꝙ pctm̃ manifeſtũ ex q̊ ↄſurgit infamia.di⸗-

cit᷑ eſſe vindicta pcti occulti.nõ ratõne ipſius tranſ/

greſſionis.ſed ratõne infamie ↄſequentis.Ael pctm̃

in quo eſt manifeſta ignoꝛantia eſt pena pcti ſuper/

bie. ſicut pctm̃ hereſis ⁊ alia hmõi.que vocat aplus
paſſiones ignominie.pena eſt ratõne ignoꝛãtie.non
ratõne culpe.Et bꝛeuiter qdlibet pctm̃ põt dici ꝑena

pcti pᷣcedentis ratõne leſionis quãa infert.et ſic idem

dicit᷑ pctm̃ ⁊ pena pcti cauſaliter.ita tñ pctm̃ dicit

eſſentialiter.⁊ pena pcti cauſaliter. Sed qm̃ ſᷣm iſtũ

modũ nõ tiñ vnum pctm̃ poſſet dici pena alterius.ſ
etiã vnũ pctm̃ poſſet dici pena ſui cauſaliter loquen
do.quia peccans ſeipᷣm ledit. Et iterũ ſicut oſtenſuzʒ
fnit in pᷣtedentibꝰ.nõ tm̃ actio inoꝛdinata eſt culpa.
verũ etiam ipſa defoꝛmitas que remanct in anima.⁊
ipᷣa anime defoꝛmatio nõ modica eſt ei pena.Et ruꝛ⸗
ſus ſicut ratõnes pᷣme oſtendũt quedam oꝛdinatio

meriti ⁊ retributõnis eſt inter culpam pᷣcedentem ⁊

ſequentem. etiam qᷓ;tum ad iq ꝙ culpe ſunt. JIdeo
eſt alia opinio cui magis videt᷑ ↄſentire magiſter.ꝙ
pctm̃ ſequens nõ tm̃ cauſaliter. ſed etiam eſfentiali/
ter (vt ſicloquamur) eſt pena peccati pᷣcedentis.et
boc dicendo ſicut magiſter dicit in nullo fit pᷣiudici/
um vcritati.immo boc eſt ſatis planum. Mam pena

duo dicit. ⁊ dicit malum ſiue damnũ.⁊ dicit oꝛdineʒ
ad pᷣcedens meritum. ⁊ hec duo ↄtingit reperiri cir-

ca ſequens pctm̃. Damnificatio em̃ ⁊ nocumentum
in ipſo ßm ꝙ pctm̃.eo enim eſt pctm̃ quo nocct.⁊
magnũ malũ incurꝛit qͥs cum incidit in pcti.etiam
ſi nibil alið deberet habere poſteriꝰ. Oꝛdinatõeʒ vᷣo
habet in eo ꝙ ſcquẽs.hocipᷣo em̃ ꝙ homo eſt ĩ pctõ.
dignus eſt dimitti cadere in aliud. Juxta illud apo/

calipᷣ.vlti.ſicut dicit᷑ in glo. Juſtũ eſt vt qui in ſoꝛdi

bus eſt ſoꝛdeſcat adhuc.Concedendũ eſt igit᷑ ſimpli
citer ꝙ pctm̃ põt eſſe pena peti.vt expᷣſſe dicũt auto/
ritates ſanctoꝝ. illud vᷣo qð pꝛimo obijcit᷑ q;
om̃is pena eſt laudabilis.dᷣm ꝙ illa ꝓpoſitio dupli/
citer põt intelligi. Aut ꝙ laus attribuat᷑ pene ſᷣm id
qð eſt.aut inq;tum pena.Si attribuituꝛ pene ſᷣm id
qð eſt. ſic eſt falſa.multe cm̃ ſunt pene que ſunt paſ/
ſiones ignominie.⁊ non ſunt laudabiles ſed vitupe/
rabiles. Si aũt attribuat᷑ pene ſub ratõne pene.hoc
eſt inq;tum eſt pᷣcedentis peccati punitiua.ſic om̃is
pena eſt laudabilis.pter hoc ꝙ oꝛdinata eſt.⁊ ꝑ eũ/
dem mogum intelligenda eſt hec ꝓpoſitio. Om̃is pe⸗
na eſt iuſta.Cum ergo infert᷑ ꝙ pꝑeccatũ ſit iuſtuʒ vel
ꝙ ſit laudabile.eſt ibi ſophiſma ſᷣm accidẽs.quia p/
ceditur a laudabilitate oꝛdinis.ad laudem rei oꝛdi/
nabilis.hoc autem non ſequit᷑.quia frequẽter laus
oꝛdinis extranea eſt oꝛdinabili.maxime cum ill qð

vituperabile oꝛdinatur cõuenienter ⁊ laudabili/

ter. ¶ Av illud qð obijcit᷑ ꝙ omnis pena eſt oꝛdina/

„

tiua culpe.dm ꝙ verũ eſt ꝙ eo modo oꝛdinat quo

mogo punit. ⁊ illa que ſimpliciter eſt pena ⁊ ſimpli

citer punit.eſt ſimpliciter oꝛdinatiua.⁊ illa que ſuffi/
cienter punit ſufficienter oꝛdinat. Que vo eſt pena
m quid ⁊ nõ punit ſufficiẽter. oꝛdinat ſᷣm nich 2
rum eſt illud ꝙ ſicut quiqã oꝛdo laudabilis eſt. licet

II

—
magis manifeſtus pene infernalis ad culpam.ſta qͥ
dam oꝛdo eſt laudabilis licet minus manifeſtus pec
cati fubſequentis ad pctm̃ pᷣcedens.⁊ in hoc oꝛdine
laudat᷑ diuina iuſticia.que ↄmittenteʒ vnum petm̃.
iuſto iudicio ꝑmiſit labi in aliud. illud quod
obijcit̃ ꝙ culpa pᷣcedens eſt meritum ſequent᷑.dᷣm
ꝙ eſt meritum cõgrui.⁊ eſt meritum ↄdigni.⁊ cũ di/
citur culpa pᷣcedens eſſe meritum ſequentis.hoc nõ
eſt qtum ad meritum ↄdigni ſed cõgrui.que qͥdem
congruitas in alia congruitate defacili poteſt rccom
penſari. Sicut em̃ eſt congruũ ꝙ deꝰ peccatoꝛem ꝑ/
mittat labi in aliud pctm̃.ſic eſt etiam congruum vt
quia male vſus eſt vita.eam ſibi auferat.et in infer/
num demergat. Sicut etiam congruuʒ eſt vt dimit⸗
tat eum cadere in aliud pctm̃.ſic etiam congruũ eſt
vt ſi velit abſtinere det ei auxilium vt in aliam cul/
pam nõ coꝛruat.i Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ deus non
punit bis in idipſum.ddm ꝙ pctm̃ ſequens nõ erat
pena in qua fieret retributio de ↄdigno.ſed ſolum de
congruo.Et ſic retributio eiꝰqd meret᷑ quis qᷓtũ ad
meritũ cõgrui.ñ pᷣiudicat ei qd meret᷑ qᷓ̃tum ad me/
ritũ ↄdigni.Dat em̃ deus iuſtis bona in pñti.nõ p/

pter boc dat minoꝛa in futuro.ſic intelligendũ eſiſe 0

habere in ꝓpoſito. (AA illud qð vltimo obijcit᷑ q;
deus non punit ſupꝛa ↄdignũ ⁊c.iam pʒ rñſio. Hoc
em̃ intelligit᷑ de pena q̃ a deo infligit᷑ ppꝛie.et de ca q̃
circa pctin pᷣcedens reſpicit meritũ ↄdignum. vtrũ/
qʒ aũt hoꝝ deficit in ppoſito. Nam culpa ſequẽs ſᷣm
id qdð eſt nõ eſt a deo.culpa etiaʒ ſequens nõ oꝛdina⸗
tur ad pᷣcedens pctm̃ ſᷣm ratõnem ↄdigni.ſᷣ ſ̃m rati⸗-
onem ↄgrui.Congruit em̃ hoc oꝛdini diuine iuſticie
ſicut oſtenſum eſt. ¶Queſtio. ij. b

trum paſſiones aie ſint pene tm̃.ᷣ an pene ſimul et
pctã:Et ꝙ ſint pene ⁊ pctã videt᷑.Om̃e illud ꝓ quo
quis meret᷑ moꝛtẽ eternã eſt pctm̃.ſ paſſionibꝰ ani⸗

me meret᷑ quis moꝛtẽ eternã Math. v. Qui iraſcit
fratri ſuo.reus eſt gehenne ignis. ira que eſt paſſio
anime eſt culpa.pari rõne ⁊ alie paſſiones anime.
VYrem oſe illud qð directe repugnat virtuti ẽ cul
pa.ſed ira ⁊ inuidia ⁊ alie paſſiones anime repugnt
virtutibus. ergo ⁊c. C¶ Item omne illud qd eſt ↄtra
rationem rectam eſt culpa.ſed paſſio aie que eſt do/
loꝛ de alieno bono eſt ↄtra ratõnem rectã.que de illo

iudicat eſſe gaudendũ.gᷓ ⁊c. ¶ Item illud maxime

tenet ratõnem culpe.qð maxime eſt impugnatiuuʒ

gratie.ſed inuidentia gratie fraterne maxime repu-
gnat gratie ſpũſſancti.ergo cum bec ſit paſſio aime
⁊ pena.videt᷑ ꝙ paſſiones anime ſint pctã. ¶ Item
ad hocipſum eſt ratio Aug. in li. lxxxiij.q. Arguit.n.

ſic. omnis ꝑturbatio eſt paſſio.om̃is cupiditas eſt x
turbans. om̃is cupiditas eſt paſſio.ſed planum eſt

ꝙ cupiditas eſt culpa.g pctm̃ eſt paſſio ⁊ ecõuerſo.

redit igit᷑ idem qð pꝛius. d ↄtra. In om̃i pctõ
ſicut vult Aug.in li.de libe.arbi.regnat libido.vbicũ

q autem regnat libido ineſt impꝛoba delectatio. er 2⸗

go omne pctm̃ inqᷓtum eſt peccatũ delectat.ſed bu/
iuſmodi paſſiones anime eam puniũt ⁊ ↄtriſtant.S

videt᷑ ꝙ nõ ſint pctã. ¶ Item om̃is culpa actualis
eſt volũtaria. ſed iſte paſſiones aie nõ ſunt volunta/
rie.ergo nõ ſunt culpa.ſed tm̃ pena. tem omni

culpa vitupamur. paſſionibus aũt aie no laudamur

*½nec vituꝑamur. ſicut vult ps. paſſiones aime nõ
ſunt peccata. ¶ Item oppoſita ſunt nata oſſe in

*

ü

ſinätun
Ncidi orp
ſtabeo q
gſionbu
ſionis Et
Etbecdv⸗
ruptonen
tolbart
duplait
olcmg
nptonepo
ntaſione
Canuptapen
ſütfane⸗
Cruptaco
peneſchetn
cbaime
iug
bmdi⸗
narſone⸗
bzbet
12 plidkge
nuun ſino
iUlbotof
Woluntiga
thic tie
obnteme
benepeen
yfſanren
Unllkoni
epcion
Nſianeri
ſlcvoſen
Bnd⸗
Ptſgof
Kimprob⸗
mnocern
ſispets⸗
Midus
Naetak in
tedn
Kuiruen
Ati

Cunte
inrdint⸗
ongnück
An al

s on 9

Nöröcr
Nſcund
uii
fumdn
thini 9
ochick
Bilohe
edo⸗
mni
mgifnmn
ſndnd
QAuitni
ct
Enn
ginnial
ne t
ck
geckww
erio
Gmunm
giroh
neſc/
ſheine
G
Dnrn⸗
Nunra
Pochic⸗
Rchtho⸗
emnd⸗
nton⸗

—

⁶

71

rodem genere. ſeo nulla virtus eſt paſſio.cum om̃is

virtus ſit in genere babitus.& nullũ vitiũ ſiue pecca

tum eſt paſſio. em in om̃i peccato eſt cõuerſio
ad ↄmutabile bonũ.in hmõi aũt paſſionibus anime
que ſunt inuidia.ixa.triſticia.potius eſt tedium bo/
ni aue q́; ↄuerſio.g̊ tales paſſioncs aie nõ ſunt
culpe.¶R.dom ꝙ ſicut expreſſe dicit mg in litte
ra ⁊ ꝓbat ꝑ autoꝛitatem Auguſt.multe ſunt paſſio/
nes aie que nõ ſunt ſolũ penales.verũ etiam culpa/
biles.ſicut ira ⁊ inuidia.Licet auteʒ hmõi paſſiones
peccata ſint.tamẽ non ſunt peccata inq;tum paſſio/
nes.ſicut idem Augꝰ.dicit et habet᷑ in litera. omnis
nũt paſſio inq;tum ipſa aliquis patit᷑ nõ eſt peccatũ.
ſed bꝰmõi paſſiones peccata ſunt rõne inoꝛdinatio/
nis volũtatis ↄiuncte.vel añcedẽter vel ↄñter. Pꝛo
pter qd notandũ eſt ꝙ qued eſt paſſio illata ab ex/
trinſeco.⁊ circa hanc nõ ↄſiſtit meritũ nec demeritũ.
niſi inqtum a volũtate reſpuit᷑ vel acceptat᷑. Ande
occidi ꝓ xpᷣo non eſt meritoꝛiũ niſi inq;tum volituʒ
eſt ab eo qui occidit᷑.vnde ꝓpꝛie loquendo in talibꝰ
paſſionibus nõ eſt quid meritoꝛiũ.ſcd ſufferẽtia paſ
ſionis.Eſt ⁊ alia paſſio que oꝛtũ habʒ ab intrinſeco.
Et hec dupliciter poteſt oꝛiri.quia q̃dam oꝛit᷑ ex coꝛ
ruptione nature.quedam vo ex ↄuerſione volunta/
tis libere.Et illa que oꝛitur ex coꝛruptõne nature in
duplici differentia eſt.quoniã natura coꝛrupta ẽ vi/

cioſa coꝛruptõnc ꝑ ↄcupiſcentiam.⁊ coꝛrupta ẽ coꝛ/

ruptione penali per moꝛtalitatem inſlictaʒ. Ille igi⸗
tur paſſiones que oꝛiunt᷑ ex coꝛruptõne nature vt ẽ
coꝛrupta penali coꝛruptione.tenent rationem pene

tm̃. vt fames ⁊ ſitis.ille vᷣo que oꝛiunt᷑ ab ipſa vt eſt
coꝛrupta coꝛruptõne vicioſa.nõ tm̃ habent ratõem

pene ſed etiam culpe.ſicut ſunt inoꝛdinate affectio/

nes anime que ↄſurgũt ex moꝛbo ↄcupiſcentie.⁊ ta-/
les funt paſſiones ire ⁊ inuidie ⁊ ↄſimiles.ᷣm auteʒ

; hmõi paſſiones anime oꝛiunt᷑ ex voluntatis con/

uerſione ad aliqd bonum amabile. ſic m ꝙ volun/

4*

tas habet ↄuerti dupliciter. paſſiones hmõi ſunt in
duplici genere. Aolũtas em̃ aliquãdo ↄuertit᷑ ad bo
num ſimpliciter. ⁊ tũc deteſtat᷑ ⁊ odit qd aduerſatur

illi bono.vtpote pctm̃. ct boc modo paſſiones inde
ſurgentes ſunt iuſte ⁊ meritoꝛie. Conuertit᷑ etiam
voluntas aliquando ad bonũ ꝓpꝛium ⁊ ad bonum

vt nũc.⁊ tũc paſſiones que inde cõſurgunt culpabi/
les ſunt ⁊ male.ſicut ⁊ voluntas a qua oꝛiunt᷑.ſᷣ nõ
habent plenã ratõnem mali ⁊ culpe niſi qũ volũta/

te ↄſummant᷑.vtpote cum aliquis vult iraſci vel eti

um vult ↄtriſtari.Et ſic patet ꝙ hmõi paſſiones ani

me pctã ſunt.⁊ inq;tum oꝛiunt᷑ ex coꝛuptõne cõcu/
piſcentie. ⁊ inqtum oꝛtũ habẽt ex inoꝛdinato amo/

te volũtatis deliberatiue.Concedende ſunt igit᷑ ra/

tiones oſtendẽtes aliq̃s paſſiones aie eſſe pecoata. ᷑⸗
illud vo qd obijcit᷑ pꝛimo in ↄtrariũ ꝙ libido ¶ Aetrum contingat in aliquo ponere culpam ſine pe/

S in om̃i pctõ.dom ꝙ verũ eſt m ꝙ libido di⸗
cit᷑ impꝛoba volũtas.ſed nõ opoꝛtet ſᷣm ꝙ libido dr

immogerata delectatio. Mibilominꝰ tñ põt dici ꝙ i

ſiſtis pctis reperit᷑ libido reſpectu ꝓpꝛij motiui. NMaʒ
inuidus delectat᷑ in boni ſingularitate.⁊ iracundus

telectat᷑ in adeptõne vindicte.ĩmo qð plus eſt ſicut

vbi iuſtus ex rectitudine voluntatis delectat᷑ dolen/

do de malo culpe.ſic etiam inuidus quandã refectõ

nem inuenit in dolendo de aliena pꝛoſperitate.ita q
dlectatio eſt de vno.⁊ triſticia eſt de altero.

Quem⸗/

adinodũ em̃ aliqᷣs dum amiſit illud qdð multũ dile/
xit triſtat᷑ vebemẽter.⁊ magna eſt illi cõſolatio poſſe
triſtari.⁊ ibi ſolũ inuenit quietem in fletu ⁊ toloꝛe.ſi
cut Aug.in.iiij.ofeſ.dicit de ſe.ſic inuidus ĩ dolendo
de bono alieno.in illa paſſione inuenit quãdam dele
ctatõnem in eo qð placet ſibi de bono alieno tabeſce
re.illa tamen delectatio multum eſt reſperſa amari/
tudine. illud qð obijcit᷑ ꝙ paſſiones ſunt in/
uoluntarie.dᷣm ꝙ inuolũtarium dicit᷑ dupliciter ſi⸗
cut ⁊ volũtariũ. Ano mod dicit᷑ volũtarium cuius
pꝛincipiũ eſt volũtas.Alio mõ dicit᷑ volũtarium qð
ↄcomitat᷑ volũtas.Et ſᷣm hũc duplicẽ modũ dupli/
citer dr inuolũtariũ. Ano mõ vt dicat᷑ inuolũtariuʒ
qð nõ eſt a voluntate efficiente.Alio modo vt dicat᷑
inuolũtarium qdð nõ fit cum volũtate ↄcomitante.
Pꝛimo igit᷑ modo accipiendo inuolũtarium.ſic ve/

ritatem habet de paſſionibꝰque fiũt ab extrinſeco.qꝛ

eoꝛum pꝛincipiũ eſt cxtra.voluntarium autẽ eſt cuiꝰ

pꝛincipiũ eſt in ipſo.nõ aũt habet veritatem in paſſi

onibus que ſunt ab extrinſeco ſicut pꝛius oſtenſum
eſt.ĩmo poſſunt eſſe volũtarie nõ ſolum ſicut a volũ⸗/

tate ↄcomitante.imo ſicut a volũtate cauſãte.dũ di/

ligit aliquid inoꝛdinate. illud qdð obijcitur ꝙ;
paſſionibꝰnõ laudamur nec vituꝑamur. dom ꝙ hoc
verũ eſt ꝑ ſe loquẽdo.ꝓut tñ radicem babent ex vo/
lũtate.⁊ volũtas ↄcomitat᷑ eis.⁊ laudari poſſumus
ct vituperari ſicut pꝛius oſtenſum eſt.ideo ratio illa
nõ ↄcludit ꝙ bmõi paſſiones nõ ſint petã.ᷣ ꝙ petã
nõ ſint inq;tum eis patimur. ¶ Ad illud qð obijcit᷑.
ꝙ nulla virtus eſt paſſio iam patet rñſio. Ham aliqᷓ
virtus poteſt circa paſſiones ↄſiſtere.ſicut patientia
⁊ foꝛtitudo.put ille paſſiones efficiunt᷑ volũtaꝛie.ſic
⁊ in ꝓpoſito intelligendũ eſt eſſe. Nihilominus taim̃

fotet dici ꝙ qᷓ;uis paſſio nõ ſit virtus niſi ex actu wx

untatis ſimul coexiſtentis.põt tamex aliqua paſſio

14

15

6

☛☚

ꝓut egredit᷑ a natura viciata ⁊ coꝛrupta eſſe pecca

tum.nec valet illa ratio cum plura exigautur ad cõ/
plendum bonum qꝙᷓ ad cõmittendum malum.
¶ Ad vltimum iam patct reſponſio. Ham iſte paſ/
ſiones oꝛiunt᷑ ex ↄuerſione voluntatis ad ↄmutabi9
le bonuʒ.⁊ ideo pctã ſunt.nunqᷓ; em̃ quis inuideret
alicui niſi nimis amaret ꝓpꝛium bonũ.⁊ vt vult Da
maſce. Ira vindex eſt leſe ↄcupie.imo generaliter ſi⸗
cut oſtẽdit aug.in.xiiij.de ciui.dei hmõi paſſiones oꝛ/
tum habent ex amoꝛe. ſẽ
Snſequẽter querit᷑ de comꝑatõne culpe ad
penam ſᷣm inſcꝑabilitatem. Et circa h̊ duo
auerunt. P
in aliquo poncre culpam ſine pena ſubſequente.Se
cũdo querit᷑ vtrũ ↄtingat in aliquo reꝑire penã ſine
merito pᷣcedeni culpe.
Aucſtio. j.

na ſubſequente:Et qꝙ ſic videtur. Eccleſiaſti.v. Altii
ſimus eſt patiens redditoꝛ.ſed patiens non ſtatim
vindicat iram ſuam.ſed vſq; in tempus expectat.er
go videtur ꝙ deus peccatoꝛem non ſtatim puniat.er
go contingit in aliquo eſſe culpam ſine pena.
¶ Vtem pꝛonioꝛ eſt deus ad miſerendum qᷓ; ad con
demnandum.ſed meritũ nõ habet ſtatim ↄiunctum
pꝛemiũ.g videt᷑ ſimiliter ꝙ culpa non ſtatim habe/
at iunctam penam.ergo ⁊c. ¶ Item pena eſt vt di/⸗
cit Augꝰ.laboꝛ inuoluntariꝰ. impijs ⁊ peccatoꝛibꝰ

ꝛimo queritur vtrum contingat

18

l 2

in hac vita multa pſpera pueniunt.⁊ plures ſunt q̃
adeo in malo letantur ꝙ doloꝛcʒ non ſentiunt.ergo
