44 fundant᷑ ⁊ eodẽ m5. ſAd illud qd obẽ ꝙ eq̃litas ⁊

45⁵

46

inequalitas in rebꝰſu

fectus. Alio mõ ineq̃litas dicit gradũ ⁊ oꝛdinẽ qͥ dʒ

eſſe inter res.⁊ ̊ mõ ſi videat᷑ dicere puationẽ.qꝛ tñ

dicit woſitionẽ a deo eſt. magegeto ſeen ad ſignatũ
ſo dicit defectũ. ꝓ eo ꝙ ſignũ in

inadequatio ſigni ad ſignatũ ſit a deo. Poſſet tñ di⸗
ci ꝙ inadeq̃tio inq;tũ hmõi cũ dicat defectũ eq̃litat⸗
a deo nõ eſt.q;uis illud qð ſubeſt a deo ẽ.¶ Ad illu.
qd obꝛ ꝙ deus põt falſificare enũciatõnẽ. Odm e Hh
eſt vera ⁊ ꝓpꝛia. Deꝰfacit.qͥ facto.aliqua ꝓpõ eſt fal/

ſa. G̊ aſt minus ꝗpꝛia. deꝰfacit aliquã ꝓponẽ falſaʒ.

g hẽ ſimplicit᷑ impꝛopa. deus facit falſitatẽ in ꝓpõne.
et hoc qꝛ falſitas noiat ipᷣm defectũ pꝛeciſe. ⁊ io in il⸗
la rõne eſt ſophiſma ſᷣm accũs q̃ ſic arguit. facit ali⸗

quid. q̃ facto ꝓpõ eſt falſa. facit põnẽ falſaʒ ſiue fal

ſitatẽ in põne. ¶ Ad illud m
tatis ẽ falſificare aliquã ꝓpõnẽ q; verificare.dᷣm q;

veritatẽ ad falſitatẽ ↄtingit ↄpari dupliciter. Aut lo

quẽdo foꝛmaliter. aut cauſaliter.ſiue ratiõe eius qð

ſubeſt. Si loquẽdo foꝛmaliter.ſic cum veritas dicat
adequationẽ. ⁊ falſitas inadequationẽ. ita falſitas
pꝛiuationẽ.veritas põnẽ.digniꝰ eſt oino aliqͥd wri

ficare qᷓ falſificare.q̃cqͥd illud ſit.cũ dignioꝛ ſit veri/
tas qᷓ; falſitas.ſi tñ ↄtingat dicere digniꝰreſpectu eꝰ

itutũ eſt vt repntet
ſignatũ ᷣm ꝙ ẽ.⁊ iõ in adeq̃tõe ſigni ad ſignatu ẽ fal
ſitas.inadequatio vo in rebus nõò eſt falſitas.Et p/
pterea nõ ſequit᷑ ꝙ ſi inadequatõ rei ad rẽ ẽ a deo.q

d illud qð obẽ ꝙq maioꝛis digni/

—.— ——

„ . . B — .
in quo nulla eſt dignitas. Si aũt compamꝰveritatẽ

ad falſitatem rõne eius quod rñdet ex pte rei.ſic di/

co d pꝑlano ꝙ aliqñ digniꝰeſt illud qd ex ꝑte rei red
qd obꝛ 8 2 (it illã ꝓponẽ falſam. &ꝙ illud q reddit ꝓpõnẽ verã.
lualitas i ab eodẽ pꝛincipio.Rndẽdũ
eſt ꝙ nõ eſt ſiłe.qꝛ in rebꝰvno mo ineqlitas dicit pꝛi
uationẽ eqᷓlitatis vbi dʒ eẽ.⁊ tũc nõ eſt a deo cũ ſit de

ſicut ptz. dignius eſt em̃ qð reddit iſtam ꝓpõnẽ fal/

ſam. iſte non eſt bonus.qᷓ; qd reddit eaʒ veram. Et 1

rõ huius eſt iſta.qꝛ quis veritas de ſe dicat poſitio/
nem. quia dicit adequationẽ.illa adequatio ex par/

te alterius extremi ita bene poteſt reſpicere pꝛiuatio

nem ſicut poſitionem. ⁊ defectum ſicut effectum. Si
cut em̃ defectus eſt oꝛdinabilis ⁊ tamen defectus eſt.
ſicẽ cognoſcibilis.⁊ ſic eſt ſignificabilis.ideo cũ que

rit᷑ ſuꝑ quid fundet᷑ veritas enũciationis.nõ opoꝛtʒ
VY ex pte rei reſpondeat aliqua veritas. Sicut enim
verum ens ↄtingit vere ſignificari ipᷣm eẽ.ſic etiã de

illo quod nullo mõ eſt otingit vere ſignificari ꝙ ipʒ
non eſt. Sic enim ſignificatio dicit relationẽ.q; non

requirit ſignificatum eſt. e in actu.ſic et veritas ſigni
que quidem dicit ↄditionem illius relationis. nõ ex⸗
igit fundari ſuꝑ aliquam rem actualiter exiſtentem.

nibilominus tamen cum omnis relatio ⁊ oꝛdo a do

ſit. talis ſignificatio talis veritas a deo eſt. nec ſcqͥ-

tur ad hoc ꝙ ſignificatum ſit a deo.immo eſt ibi ſo/

phiſma ſᷣm accidens.ſicut ſi argueret᷑.oꝛdinatõ cul/

pe ⁊ pene eſt a deo.ergo culpa eſt a deo. Sic nõ ſequi

tur in baaonts vera ſignificatio furti eſt a deo.ergo
furtum eſt a deo.Et ſic patet ꝙ et ſi veritati nõ ſem-

per coꝛreſpondeat ex ꝑte ſignificati aliquid excellen-

tiꝰ qᷓ; falſitati.tñ veritas nobilioꝛ cſt qᷓ; falſitas.⁊ ido
non ſequitur ꝙ ſi verificatio ꝓpoſitionis ſit a deo.ꝙ;
ab eodem ſit pꝛopoſitionis falſificatio ſiue falſa enũ
ciatio ſᷣm ꝙ falſa.Et ſic patent queſfſia.

Siſt. xxxviij.qualiter in generali ꝑ actũ volũtatis pctm̃ introducit.
Dſt pꝛedicta de volũtate eiuſq; fine ⁊c. Supꝛa oſtendit magiſter quid ſit malum ſiue peccatũ in ge⸗
erali.in bac parte determinat qualiter pctĩ ꝑ actum voluntatis habeat introduci. Diuidit᷑ autem
pars iſta in tres. In quarũ pꝛima determinat magiſter qualiter pctĩ a voluntate bẽat oꝛtũ in gene⸗
ali. In ſca vo deſcendit ad ſpãles dꝛñtias peccati. infra di. xlij. Eũ aũt voluntas mala ⁊oꝑatio ⁊c̃. In ter⸗
cia vᷣe inqᷣrit vtrũ oꝛtũ hẽat in ipſa volũtate ptãs peccandi.infra di.xliiij. Doſt pᷣdicta ↄſideratiõe dignũ oc/⸗
currit ⁊c. Dꝛima ꝑs habet duas. In pꝛima inquirit magiſter qualit᷑ ia voluntas babeat depꝛauari. Scdo
vo qualiter ex pꝛauitate voluntatis fiat depꝛauatio in actu exterioꝛi.infra di.xl. Poſt hec de actibus adijcien
dũ videt᷑. Pꝛima ꝑs hʒ duas. In pᷣma determinat qualiter voluntas habeat depꝛauari. In ſca vᷣo in
quare magis depꝛauet᷑ volũtas in ſuo actu qᷓ aliqᷓ alia potẽtia.j.di.xxxix. Hic aũt oꝛit᷑ q ſatis necria.¶⸗
ma ꝑs q ↄtinet pñtem diſtinctionẽ hʒ duas partes. Om̃ em̃ depꝛauatio ⁊ rectificatio volũtatis attendit᷑ pe/
nes finem.⁊ volũtas hʒ cõꝑari ad finẽ mediante intentiõe.iõ ꝑs iſta duas hbʒ partes. In quaꝝ pᷣma determi

nat magfr de rectificatioe ⁊ depꝛauatione voluntatis ex parte finis. Sco vo inqͥrit differentiã volũtatis.in⸗

tentionis.⁊ finis.ibi. Solet etiã queri qͥd diſtet inter volũtatẽ ⁊ intẽtionẽ. Pꝛima ꝑs bʒ quatuoꝛ ꝑtes. Quia
em̃ obliquatio cognoſci bʒ ꝑ rectitudinẽ(nã rectũ iudex eſt ſui ⁊ obliqui)ideo in pᷣma ꝑte determinat mag
ꝙ ex parte finis venit rectitudo volũtatis. Scdo determiat qͥs ſit ille finis.ibi.Qui g̊ charitatẽ ſibi ponit ſi
nẽ. In tercia vᷣo determiat de vnitate finis reſpectu bonaꝝ volũtatũ.ibi. Sed qr vtrũ om̃s bone volũtates.

Quarto vo mouet quoddã dubiũ ⁊ determiat ibi. Aerũtñ huic ſnie q̃ dictũ eſt ⁊c. Sca vo ꝑs in q̃ determi

nat de dꝛñtia voluntatis intẽtiõis ⁊ finis babet duas. In q̃ꝝ pᷣma querit dꝛñtiã vᷣm rõnẽ.ibi.Solet etiã q̃ri.

⁊c. Scðo de differẽtia ᷣm rẽ.ibi. Sed querit vtrũ intẽtõ ⁊c. Et ſᷣm hoc duo determinant᷑ in parte iſta.ſ.de cõ
paratiõe voluntatis ad finem. ⁊ de dꝛntia intentiõis ⁊ volũtatis. rkne ſuore. S
sä Determinat g exparte finis venit rectitudo vo: 3. Dnrgoin SS
„ luntatitts. 2² nnobis ignotu. vnde 5
Dil.xxxviijj. () Oſt pꝛedicta de voluntate eiuſq; fine diſſerẽ⸗

diſlere⸗ eſt illud qð nec oculꝰ
dũ eſt. Sciẽdũ g ẽ ꝙ ex fine ſuo(vt ait aug.) vicdit.nec auris audi/
volũtas cognoſcit᷑ vtrũ recta an pꝛaua ſit. Fi⸗

uit ⁊c̃.g ſi pꝑ ignotum

5 nis aũt bone volũtatis btitudo ẽ, vita etna.ipᷣe deus. nonnm lcn⸗
Abale vo finis eſt aliud.ſ.maledictio.vel aliqͥd aliud

nõ poſſit cooͤſci vtrũ

P

in q̊nõ dʒ volũtas quieſce. Finẽ boni inſinuat ꝓpha

———— .

ſit lona &l praua ex ill
cognoſcimus pñtia ꝑ a

o fine. Item certius eſt n
bſentia ̊ magis ecõuerſo

4 9

obis quod eſt pꝛeſens hobiſipſis q quod eſt abſens. ſi ðnon
vr ꝙ ꝑ beatitudinẽ nõ fiat cognitio bonitatis in voluntate.

PB. dm ꝙ cognitio beatitudinis duplex eſt. vicz in vli. et particulari. Cognitio beatitudinis in vniuerſali oĩ

bus eſt innata. Cognitio vo in particulari vicz vbi ſit btitudo ponẽda.br̃ a nobis ꝑ babitũ fidei aliquo mõ.

⁊ aliq̃̊ mõ expectat᷑ habẽda ꝑ deifoꝛmitatẽ gloꝛie. Mũc em̃ cognoſcimus q̃ſi ſculado.⁊ a remotis.⁊ ſemiple

9

ne. tunc aũt cognoſcemus expiendo pfecte. Licet aũt nũc nõ cognoſcamus ꝑfecte.cognoſcimus tñ certitudi

„

naliter certi
neſcimꝰ niſi ꝑ ↄiectu/
rã.⁊ iõ ſicut certuʒ eſt
rõ veniẽdi in cognitio
nẽ dubij. ſic cognitio

beatitudinis facit ve-

nire in cognitionẽ bo
nitatis volũtatis. dũ
qs videt ſuaʒ volũta

tẽ ad beatitudinẽ ten
dere. Quod ergo obr

y beatitudo nob igno
ta eſt iã ptʒ rñſio.Ae⸗

rũ eſt em̃ ꝙ nõ eſt no/

bis nota ꝑ exꝑientiã.
eſt tñ nobis nota ꝑ fy
dem.Ad illud qð obꝛ

ꝙ rectitudo wlũtatis
eſt nobis pꝛeſens.dᷣ.

cy ſicut in pꝛimo libꝛo
oſtenſuʒ fuit. licet cha
ritas ⁊ gratia ſint no/
bis pꝛeſentia.ſunt ta/
men nobis ignota in⸗

tum gratuita.quia

de eis nulla põt babe/
ri expientia.vnde ⁊ ſi
certiſſimus ſim de af/
fectiõe mea ſᷣm ꝙ eſt
affectio. valde tñ du⸗
bius ſum de affectiõe
mea vtrũ ſit oꝛdinata

vel gratuita.⁊ ita acqᷓ

ro mihi ꝓbabilitatez.

»

dicens. Omnis ↄſummationis vidi finẽ ⁊c̃. Charitas

å cuiꝰlatũ mandatũ eſt.finis oĩs ↄſũmatiõis eſt.i.oĩs
bone voluntatis ⁊ actiõis ad quã oẽ pᷣceptũ referẽdũ
eſt. Unde aug.in enche. Omnia pᷣcępta diuina referũ
tur ad charitatẽ. De qua dicit apls Finis pꝛecepti ẽ

charitas de coꝛde puro. ⁊ ↄſcia bona. ⁊ fide non ficta.
Dis itaq; pᷣcepti finis charitas ẽ.i.ad charitatẽ refer⸗

tur oẽ pᷣceptũ.Qð vo ita fit.vel timoꝛe pene.vel aliq̃

— — —

intetiõe carnali vt nõ referat᷑ ad charitatẽ ꝗ ẽ dilectio
dei ⁊ ꝓximi.nõdũ fit quẽadmodũ opoꝛtet fieri.qᷓ;uis

fieri videat᷑.Lunc em̃ recte fiunt quemãdat deus.⁊ q̃
ↄſilio monet.cũ referũt᷑ ad dilectõnẽ dei ⁊ ꝓximi.hhis
verbis aꝑte inſinuat᷑ qͥs ſit rectus finis volũtat.ſiue
actionis bone.ſ.charitas.q̃ ⁊ deꝰẽ vt ſupꝛa oñdimꝰ.
eterminat qs ſit ille finis oſtendẽs ꝙ deus ẽ finiſ
oĩs bone actionis.qꝛ charitas eſt.nec tm̃ ſpũſſanctus.
ſed etiã xpᷣs ⁊ pater.nec hi ſunt tres fines v vnꝰ.. b

¶ Qui g̊ charitatẽ ſibi ponit finẽ.deũ ſibi ponit finem.

vñ ⁊ xpᷣm finẽ legis ad iuſticia dicit aplłs eſſe om̃i cre⸗
denti.Et recte dicit᷑ xpᷣs finis legis ad iuſticiã. Quia

vt ait aug.in li.ſniaꝝ ꝓſperi.In xpᷣo lex iuſticie nõ cõ
ſumit᷑ ßᷣ implet᷑. Ois em̃ ꝑfectio ex ipſo ⁊ in ipo eſt. et

vltra quẽ nõ eſt qͥ ſpes ſe extendat. Finis fideliũ xpᷣs
eſt.ad quẽ cũ ꝑuenerit currentis intentio.nõ habet q

amplius poſſit venire. ß hʒ id in qͥ debeat ꝑmanere.

—

tudine fideĩ ꝙ beatitudo eſt magnũ ⁊ verũ bonũ. De volũtate noſtra vtrũ ſit recta vel pꝛaua nos

4

O₰

per aliqua ſina. b Einis pꝛecepti eſi charitas de coꝛde puro. ⁊ 9ↄfcientia . Contra boc verbum apo

ſtoli ob?. Om̃ pᷣcepta directius ſunt oꝛdinata ad obedicndũ qᷓ; ad amandũ. potiꝰdebuit dicere.obediẽtia ẽ

finis pꝛecepti qᷓ charitas. Item eᷣ
potius deberet dicẽ. finis pꝛecepti eſt vita ete haritas. Juxt ut
conditionum appoſitarũ.ſ.& coꝛde puro ⁊c. Cum em̃ charitas nõ ſit de fide nec de cõſci

17

cum finis quem aſſequimur ex obſeruantia mandatoꝝ eſt ipſa vita eterna.
ſt vita cterna qᷓ; charitas. Juxta hoc querit᷑ de numero ⁊ vifferentia illaꝝ
Etia. ſed potius de af⸗

fectione. nõ videt᷑ recte notificari ꝑ illas ↄditiones.Reꝰ.ddm q; ſᷣm ꝙ doctoꝛes exponũt. apls hic diffinit cha

ritatem. ſᷣ quidam ſic exponũt vt ille determinatiões.de coꝛde puro ⁊c̃.ſint determiatões ex pte ſubiecti. ⁊ hoc

7

ꝙ dicit᷑ finis pᷣcepti. ſit ipſa notificatio. vt ſit ſenſus.charitas ꝓcedens de coꝛde puro ⁊Tc.eſt finis pᷣcepti.Alio

mõ exponit᷑ vt hoc totum ſit noti
tioꝛ. Et m bunc modum dicendi notandũ ꝙ charitas hic diffinit᷑ ꝑ actũ ſuum.
amare dupliciter habet notificari.⁊ ꝑ cõpationẽ ad illud a quo pcedit tanq; a pꝛincipio efficiente. ⁊ ꝑ com
eo in illa eius notificatione
tas coꝛdis a qua immediate
tanqᷓ; diſpoſitiones pꝛeambulas.ideo

parationem ad illud quod ad ipᷣam charitatẽ terminat᷑ ſicut ad quietanteʒ.et i
tangitur duplex operatio. vicz ad coꝛ purũ.⁊ ad ipſum pꝛeceptum.Et quia puri

2

ꝓcedit actus dilecti

onis pᷣſupponit fiduciã fidei. ⁊ certitudinem ſpei.

72

9*

„

—— „

ficatio. finis pꝛecepti de coꝛde puro ⁊c. Hic modus dicendi videt᷑ cõgruen-
Actus aũt charitatis qui eſt

vt manifeſtaret apis ꝙ actus charitatis pᷣſupponit actus aliarũ virtutũ theologicarũ tanqꝙᷓ; diſponentes ad

ipᷣſum. iſta tria dicit. Oe coꝛde puro.in quo tãgit charitatis ſanctitatem. Conſcia bona. in qͥ tangit ſpei fiduci

„

am. Et fide nõ ficta. in quo tangit fidei ↄſtantiaʒ. Et in his duobus apls charitatẽ ꝑfectiſſime commẽdat. in
hoc ꝙ oſtendit ꝙ in actu charitatis cõſiſtit complementũ omnis virtutis. ⁊ finis omnis bone oꝑatiõis.que

intelligit᷑ in nomine pꝛecepti. Ande intellectus pꝛedicte diffinitionis eſt iſte.
eſt charitas eſt illud in quo conſiſtit omnis mandati adimpletio.⁊ omniũ virtutũ pfectio.⁊ binc eſt ꝙ ſcpᷣtu
ra adeo nobis commendat charitatẽ.⁊ maxime ſcriptura noui teſtamenti.et eſ
tiſſime. Quod ergo obijcitur de obedientia ⁊ vita eterna ꝙ debeant dici finis pꝛecepti.

diuata eſt ad charitatem habendam. ⁊ vita eterna nõ eſt aliud ꝙ charitas ↄoſummata.

Charitas eſt finis pꝛecepti ⁊c.id

olus eam laudat clegan /
dom g obegientia oꝛ⸗

Aech

nuft

4

gn JMUẽ Finis g recu
— Tinis gre
äsnneerrroranend dar XXVIII
B ð aa non tr is. nec hi tres ſunt tre⸗ pater eſt ? filius cſ —
en omnesbo- Beren dij ſed vnus unttres fines.ſech eflius eſn greetzo⸗
ne romtates vountarum. aitoteninioreſpectu be finis. Sur Knnten gn
tñ quedã bone beãt fil erit vtrü omne bone vo ed rum bij qua fruendũ ẽ. ſg
fins voluntares ſuos guer lveurus res ynuͦ tim ha⸗ Aetrde aumrit ,
nem illiꝰvolũtatis qᷓ s fines hñt.qͥ tñ Alie atʒ alie cit aug. in lib.
gantevisnozciädkade n H
ficiat.quẽ referat᷑ ad ali jere. ⁊ ad eã per us Diſiet intẽtio fi
6 quẽa ad aliud. ̊ amãti es per⸗ nis d nte
d Poluͦs nodl golata emers ſeißaz ſun a niſerar⸗
tera vo eſt volunt rã. finẽ hz feneſt zwicney. Tene lageit. .
itẽ finis eſt vin untas ꝑ feneſtrã eneſtre viſio 2: 3. trem ⁊2 filiũ do pa-
fmis eſt v ene ra vi — — nẽ. A iñũ ⁊ ſt um
voluntates. i rranſeüi. ad s HS e ennd nariehe
religate.ſi bon te ſunt volun icte referük ſtatuẽ tendit in cuz
.ſi bona eſt il voluntates 7 — ( eru atuẽs ſibi tres fi
pꝛaua eſt. pꝛau illa ad quã cu om̃s ſibir Queri tres fines
ꝛaua eſt. pꝛaue ſunt om̃ ig cuncta referu ſibimet Aueritur quare nõ
xio iter qðdã eſt nt om̃s.⁊ iõ rectaꝝ eferunt᷑. Si ã ſit diuerſit quare nõ
er 6 Ai rectaꝝ volun „Si st erſitas fiuiuʒ ſi
lut paſſi d eſt aſcẽdẽt ctaxy voluntatu co cadluran uiuz ſi
1 ibꝰagit. Edẽtiũ ad btitudinẽ.i( tatũ cõne pluralitas arti
plicatio vi Pꝛauarũ aut di inẽ.qð certis ve loꝝ. Re? dum cu/
”ͦ”“ͤ 0. inculũ eſt L 7 diſtoꝛta — 8 Ve⸗ nis eſt —₰ ratio/
tenebꝛas exterio. ̊ alligabit᷑ qͥ hie aꝝ volũtatũ im volũ diſtinguere. et
denter monſtrat᷑ plures autoritatum teſti piciat ĩ ſus ſicut dici Rur
tates. ꝓpꝛios plures in fidelit m teſtimonijs eui P5. dicit Ham̃
tates. ꝓpꝛlos ac lures in fidelibus mijs eui pſone diſtiguũ .
dẽq;.4 pꝛios ac diuerſos fines h rectas eſſe Bn guũt rati⸗
dẽq;. qꝛ oẽs referunt᷑ ad ines hab s eſſe volun ne. ⁊ ↄueniui
lo ante dixim erunt᷑ ad vnũ qͥ ẽ fi entes.⁊ tñ vnũ eũ natur iunt re et
lo ante dixim. ita ecõu⸗ qᷣ ẽ finis finiũ vnũ eũ telli a. hm boc ͤ i
n ximꝰ. ita ecõuerſo foꝛte. s finiũ. de telligendũ in⸗
Mouet eorm oꝛte eſt in n . qͥ pau- illa ꝗᷓ eſt ꝙ noĩa
conſtituendi determinat dubiu tin malis. la ſunt cõia ac rez
rruntz buic ſententie⸗ dubium de duobus finib zeufalia pfeplur
rectas voe zuic ſententie qua di „ Srila o aneſt re
ectas v ie qua liea plurificari nõ 4
ctas voluntates diuerſos dictum eſt fideliũ ſdam plurificani nõ pñ
cerri vide⸗ enine ſonn Weinl etn lcen pot di * darer
EE 5 9lbi aug. amon 3 ſuntt nctus
iõ manc n debem ideo er inqens in li.de ſer.do.in poteſt dici ꝙ ſint t 8
atb. vN. Sraneeeriasahen wab, rmaducem. uke⸗ Nurus
e ne pꝛimum ei alcis illang ſnp ſit Penu; 9 tte asdicn eſt
un MNon dixit. pꝛimum 2 ec mta agj ehne volie. dicit quod reſpicit
taiſt Purs ſintnecellart ite regnũ aahcicnun vobie, mren geoi un
* . ir vobis. i neceſſaria. ſed ait ⁊ deinde queri ſos.nõ lures articu
nintt ritis. illinc auertamini. ai iilla queratis. n. adijcien cere plures fi modi⸗
mi et re 6 mini. aut queratis. ne cũ iſta qᷓ cere plures fines. lic
Ne im ppter les — — ines ↄſtitu 2 Vna tñ ures artichi
ehn illud. Ergo ꝓpter ppetatis.e· es ↄſtituatj. vt vna tñ eſt in ei i.
Ntrußt⸗ ð cce hic ape nõ ſolã mercedẽ pem opari omnia. plexa ſm ꝙ aliqᷣd
Stetn ⸗ cce hic aperte di 71 ẽ coꝛpꝑpalem medi g. nit reducat᷑ a po⸗
Guge Oneandik c vnu mm. inegnu cit ne duos fines lem meditari. ti qucat ad verita
ntien Oſtenditk con,· tes ali .i. regnũ dei. cũ ſupꝛ nes nobis cõſti . EEinclerai 7
. coꝛdia p̃dict. alias ? alias ppꝛio ũ ſupꝛa dixerit bo ſtituam?“ ſit Eritas incõ vna
uind p̃dicto⸗ nõ lias ꝓ dixerit bonas volũta / P eritas incõplexa ĩ
ru to⸗ nõ repu ppꝛios habere fines. vonas volüta / hatte lio eſonan.
iczl 6ͤ repugnare ani abere fines. ¶ Pec an a,/ tio ⁊ filio ⁊ ſpũſ⸗
oculo diligen nimaduertit. ᷣ ver 8. ¶ Mec aũt ſibi doin picge vnacha
ſown culo diligenter in a q verbis T en, ibi ri q ſũt vna cha
“ nes nobis coſtitu .Qui enim dixit ne plici ltres arti⸗ veritas. il
ni⸗ Fzemus Aüaürbori Jemnia ppier regnum ſi: nioibent Pnch⸗
gun euãgeliũ oſtitui hoc ita facimu ge. re vt euan⸗ Wobie i tt uc g 4
i hn Brle ituimus. ſed et us. actiõis ülliꝰ finem Prnrcgre tiapg es
ferimus. AMandu .ſed et bunc finẽ ad regnũ inem m ꝙꝙ rõ illa nõ
uct can J anducamꝰem cfinẽ ad regnũ dei: let. ſ la no va
Codn fines n uangelizamus ꝓp ter euangeliũ. elre⸗ tres fine res. ergo
nes nobis in Rägncace Phter. resnevet Duo⸗ aqu⸗ npiuralteste oraik
nodis in magucago oſtituim?. Sz iſta fa 6e igit ad Pinralſtafeti⸗
nies lem. et differenter e⸗
„ Doeo 3

cipit res cum vicit fi

nis ẽ res.⁊ cum dicit
tres ſunt res. Ad illð
quod obijcit᷑ ꝙ fides
diſtinguit. dom c ex
hoc nõ ſequit᷑ ꝙ intẽ/
tio diſtinguat plures
fines ſicut fides plłes
articulos.nã cum in/
tentio in charitate cõ
ſũmet᷑.⁊ charitat ſit
vnire. plus habz intẽ⸗
tio rõnẽ vniendi qᷓ ra
tionẽ diſtinguendi.
d ed querit᷑ vtrũ
intentio ⁊c. Queritur
hic de qõne quã magi
ſter nõ determinat in
partẽ alteram. vtrum
ſcʒ voluntas finis et
eius quod eſt ad finẽ
ſint due wlũtateſ aut
vna: Maʒ qꝙ due ſint
vigdet᷑ ꝑ hoc ꝙ vna ẽ
creati ⁊ alia increati.
vna tempoꝛalł.⁊ alia
eterni. Oꝛ aũt vna ſit
videt᷑ ꝑ hoc ꝙ ibi eſt
vnum ꝓpter alterum.
vbi aũt hoc eſt. ibi tm̃
vnum eſt. vt cum dili
go vinũ dulce. nõ dili
go duo ſed vnuz. Re.
ddm ꝙ magiſter põit
hic duas rñſiões.nec
tñ aliquam caꝝ repꝛo
bat. nec aliquã magis
appꝛobat. Et rõ huiꝰ
eſt. qꝛ ᷣm diuerſas cõ
ſiderationes verũ di/
cit vtraq;.⁊ vtrũq; o/
poꝛtet dicere. AUna.n.

dicit ꝙ ſunt volũtateſ
Ddue. Alia dicit ꝙ ẽ vo
lũtas vna. hoc aũt di -

xerunt aſpicientes ad

diuerſa. Holũtas em̃

finis dupliciter põt eſ

ſe. Aut ſicut obiecti.

aut ſicut finis in rõne

finis. Si ſit voluntas
finis ſiẽ̃ obiecti.ſic cnm

aliud ſit obm creatũ.
et aliud increatũ.alia
eeſt volũtas qua volo

fuineʒ. ? alia qua volo
id quod eſt ad finen.

ſicut aliꝰ eſt motus af
fectionis.q̊ amo deuʒ
in ſe. ⁊ alius motus q̊
amo creaturã. Si ãt
ſit wlütas finis ſbᷣ rõ

ne finis.inq;'tũ.ſ.aliis

bpʒ ad ipᷣm oꝛdiari.ſic
vVna voluntate.⁊ vno

„ —VV——“1
LZi. N
nunquid peccamus:abſit. Nam et ipſe ſic facere ſua/
det ſi diligenter eius verba inſpiciamus.Cũ g ait.ne
duos fines nobis cõſtituamus.fines in diuſa tẽdẽtes
intelligi voluit.ſ.qͥꝝ alter ad alterũ nõ referatur. Ita
⁊ cum dicit ꝓpter regnũ dei tm̃ oĩa agẽda.nec cũ ipᷣo
mercedẽ tempoꝛalẽ meditandã.ita intelligendũ ẽ. vt
nõ meditemur appetendo cũ regno mercedẽ tꝑalẽ.ita
ꝙ nõ ꝓpter regnũ ſ ꝓpter ſe.vt.ſ.regnũ ꝓpter ſe ap⸗
petamus.⁊ iſta ꝓpter illud.ſicut ipe docet.Si em̃ pe⸗
timꝰ vitã etnã.petimꝰ etiã tꝑalia a ðᷣo.ſi ea petimꝰ ꝓ⸗
pter vitã eternã.nõ offendimꝰ.neq; ſiniſtra tũc ſcit qͥd
faciat dextra.qꝛ mercedẽ tꝑalẽ nõ ꝓpt ſe meditamur.
ſed ꝓpter regnũ dei.vt ſit leua ſub capite ⁊ dextera in
amplexu. Alioqͥn ſi hec tpalia ꝓpter ſe querimus ſi⸗
cut eterna.miſcet᷑ dextre ſiniſtra.iðoq; cũ dñs dixerit.

Attẽdite ne iuſticiã veſtrã faciatis coꝛã hoĩbus vt vi.

deamini ab eis.alibi ait. Sic luceãt oꝑa vr̃a bona co⸗
rã hoĩbꝰ. vt gloꝛificẽt patrẽ vrjm qͥ in celis eſt. Propt
deũ ergo oĩa faciẽda ſunt.vt oĩa q̃ facimus.omniũq;
fines ad eum referamus.
erit dꝛiaʒ volũtat ⁊ intẽtiõis ⁊ finis ᷣm rõeʒ. e
Solet etiã queri.qͥd diſtet inter volũtatẽ ⁊ intẽtioneʒ
ac finem? Ad qð dici põt int᷑ volũtatẽ ⁊ finẽ certo atʒ
euidẽti modo diſtinguit᷑. Quia voluntas eſt q̃ volu⸗

mus aliqͥd. Finis vᷣo voluntatis eſt vel illud qð volu

mus.ꝑ qð implet᷑ ipſa volũtas.vel potiꝰ aliud ꝓpter
qð illud volumꝰ. Intentio vo intdũ ꝓ volũtate. int᷑⸗
dũ ꝓ fine voluntatis accipit᷑.q̃ diligẽs ac pius lectoꝛ ĩ
ſcriptura vbi h occurrũt diſcernere ſtudeat. Finis vᷣo
voluntatis eſt delectatio bona vel mala.ad quã nitit
qͥſq; ꝑuenire. Vnde aug.ſuꝑ illũ locũ psð. Scrutans

coꝛda ⁊ renes.ſic ait.Deꝰſolꝰ ſcrutat᷑ coꝛda.i.qͥd qͥᷣſq;
cogitet:⁊ renes.i.qͥd quẽq; delectet.qꝛ finis cure ⁊ co⸗

gitationis eſt delectatio.ad quã cura ⁊ cogitatiõe niti
tur qᷣſq; ꝑuenire.Et paulo poſt. Oꝑa nr̃a q̃ ſunt in di
etis ⁊ factis pñt hoĩes videre.ſ qͥ aio fiant.⁊ qͥ venire

cupiãt.ſolus deꝰ videt.q cũ videt coꝛ eẽ in celo.⁊ non
delectari nos in carne ſed in dño.i.cũ bone ſũt cogita⸗

tões ⁊ eaꝝ fines.dirigit iuſtũ.Idẽ ſuꝑ alteriꝰ ps.locũ
illũ.ſ.In laqueo iſto quẽ abſconderũt ↄpᷣhẽſus ẽ pes
eoꝝ.dic̃. Pes aĩe amoꝛ eſt.qͥ ſi pᷣuus eſt.dr̃ cupiditas

yel libido.ſi rectus.dr charitas.Eo mouet᷑ aĩa q̃ſi ad

locũ qͥ tendit.i.ad delectationẽ bonã vel malã.qͥ ſeꝑ⸗
ueniſſe ꝑ amoꝛẽ letat᷑. Finis g̊ volũtatis vt pᷣmiſſum
eſt dr̃ ⁊ illud qð volumus.⁊ illud ꝓpt᷑ qð volumꝰ.et
intẽtio ad illud reſpicit ꝓpt᷑ qð volumꝰ.⁊ volũtas ad

illud qꝗqð volumꝰ. vt vbi gratia. Si velim eſuriẽtẽ refi

cere vt habeã vita eterna.volũtas eſt qua volo refice
re eſurientẽ.cuiꝰ finis eſt refectio eſurientis. Intentio
vo eſt qua ſic ad vitã ꝑuenire volo. Finis vᷣo ſupᷣmꝰẽ
uerit dꝛntiã volũtatis ⁊ intẽtiõis ⁊ finis ſᷣm rẽ.ſ
ISed querit᷑ vtrũ intẽtio talis ſit volũtas?:et ſi volũ⸗
tas eſt. an in oꝑe ſit vna eadẽq; volũtas.q̃ volo re/⸗
ficere eſurientẽ.et qua volo habere vitã eternã: videt᷑

vita.ad quã ⁊ alius finis referXł.

Quotmodo in⸗

telligendũ ſit il
lud. Me duos
fines nobis cõ⸗
ſtituamus.
Luce.xi.
Math. vj.
Math. vj.
Math. v.
3
Quid ſit volũ⸗ R
ſa
id i 5 ſefinoof
Müͤfiey
Oerose
aios
he
Põ. vij. eboni
ſs. . nsfuctt
Liog
tnrinft
openͤr
ſtbe
Atxpini⸗
Mguu
lunte
L nner
i Nnactn
Ko. F. hnc⸗
dcd
ume
(pen
Repetit pᷣdiets eſentil
ſubdẽs exẽplũ. olute
. lontzrs
ttenci⸗
eſtbent
untbez
holter⸗
dinerſo⸗
tesc
lernut
d Amalt
alal
e

XXXVIII

uentt, nempe talis intentio voluntas eſſe. vt enim voluntas dcurſu volo vtrũqʒ.
a eſt qua volo reſicere pauperẽ.ita ⁊ voluntas eſt qua ꝑ quis voluntas ſimul
e illud volo habere vitam.Et alia quidẽ videt᷑ volun/ e ein no poſei⸗ E .
ie auss eſſe.ð qua volo habere vitã. z alla qua pauperi ſuſb ceſtnnce ec ſue
ume l uenire volo. Sed iſta ad illaʒ refertur. Nam et ſi ho amo comeſtionem p⸗
r ita placeat vt in eo cũ aliqua delectatõe voluntas pter ſalutẽ.qꝛ in amo
quieſcat.nõdũ eſt tamen illud quo tendit᷑.ſᷣ hoc adl⸗ re comeſtiõis incuo
lud refert᷑ vt illud deputet᷑ tanq; patria ciuis.iſtꝰ amoꝛẽ ſalut. Et ſcm
ati ́MMU tanq; refectio vel manſio viatoꝛis.Et ſunt iſte volun / has u ae ſ
sIagagagtes affectus ſiue motus mentis quibꝰ quaſi greſſib? myi ſiccte fuerint in
Gy. vel paſſibus tendit᷑ ad patriã. Sicut ergo altera ẽ vo tellecti.
luntas videndi feneſtras.vt ſupꝛa docẽte aug.didici
mus.altera que ex iſta nectit᷑ voluntas.ſ.ꝑ feneſtras vidẽdi trãſeũtes. Ita
noõonullis alia videt᷑ eſſe voluntas elemoſynas dandi pauperi. alia volũtas
habendi vitam. Alij aũt putãt ꝙ vna ſit volũtas ⁊ hic et ibi.ſed ꝓpter ſubie
N ctoꝛum multiplicitatem. diuerſitas memoꝛat᷑ voluntatũ.Ceterũ quodlibet
he hoꝝ verum ſit.illud nulli in ambiguum venit.quin voluntas ex ſuo ſine pẽ
ſetur. vtrum recta ſit an pꝛaua.peccatum an gratia.et quin nomine intenti⸗
onis aliquando finis.aliquando voluntas intelligat᷑.
Diintelligentiam buius partis incidit h̊ qd dit bonum. videt᷑ ꝙ aut oĩs voluntas eſt bona.aut
eirca duo. Et pꝛimo querit᷑ de cõꝑatione vo ꝙ bonitas nõ ineſt voluntati ex fine. ¶ Ntem qtum
iken⸗ le Auntatis ad ſuum finem. Scdo vo queritur cunqʒ aliqͥs finaliter appetit bonũ.tñ nunq; oꝑatio
Qi e dꝛñtia intentionis ad voluntatem. Circa pꝛimuʒ ciꝰerit meritoꝛia niſi ſit charitate infoꝛmata. ⁊ aima
gquerunt orneꝛ Palno querit᷑ vtrũ voluntas rõ ſit deo grata ⁊ accepta.j vr̃ ꝙ bonitas voluntatis in
idani Nne finis ſit cõmendabilis. Scdo querit᷑ qͥs ſit ille f actu potiꝰveniat cx pꝛincipio q; ex fine. e⸗ ſi bo/
nis.Cercio querit᷑ vtrum bone voluntates habeãt nitas voluntatis venit ex fine.cum finis bone vo/
vnũ finẽ vel diuerſos.Quarto querit᷑ vtrũ male vo luntatis ſit deus.et ſit equaliter bonus.videt᷑ ꝙ om
luntates cõicent in fine.an ↄſtituant ſibi fines alios nes bone voluntates ſint equaliter bone. ſi igit᷑ om
2 alios. Queſtio. j. a nes voluntates non ſunt equaliter bone.videt᷑ ꝙ; bo
Atrum voluntas ſit bona ⁊ commendabilis ratio/ nitas volũtatis nõ ſit eis ex fine. ¶ Itẽ manducare
n ne boni finis:Et ꝙ ſic. videt᷑ Math.vj. Si oculꝰ tu bonũ eſt. ̊ ſi quis finaliter pꝛedicat vt manducet.cũ
uess fuerit ſimplex. totum coꝛpus tuũ luminoſuʒ erit opatio iſta habeat bonũ finem.vr ꝙ ſic pꝛedicare ſit
Si ergo oculꝰeſt intentio ꝑ quam voluntas oꝛdina bonum ⁊ laudabile.ſi igit᷑ talis actio iudicat᷑ eẽ ma/
tur in finem m ꝙ ibi exponit᷑.⁊ coꝛpꝰ eſt congeries la.vr ꝙ voluntas non ſit bona ex voluntate finis.
operũ.videt᷑ ꝙ ſi finis bonꝰſit.ꝙ ois oꝑatio volũta⸗- tem ſi aliquis mentit᷑ ꝓpter ſalutem ꝓximi.cuʒ .
tis ſit bona ⁊ ommendabilis. Aoes aug. dicit in.x. ſaluare ꝓximũ ſit bonũ.mendaciũ illud eẽt bonũ ⁊
de trini. Recte ſunt omnes volñtates ſi bona eſt illaa meritoꝛiũ.ſi opus voĩiuntatis bonitatem haberet ex
ad quam cuncte oꝛdinant᷑.ſed illa ad quam cũcte oꝛ fine.ſed ↄſtat ꝙ mẽdaciũ nunqᷓ eſt bonũ. ſicut dicit
dinant᷑ eſt voluntas fiuis.ſi &̊ finis bonus eſt.reſteat ¶ Aug.j vr̃ ꝙ bonitas finis nõ ſufficiat ad bonitateʒ
w voluntas finis ⁊ ois wluntas ad eaz oꝛdinata ſit voluntatis.Querit᷑ igit᷑ vñ cauſet᷑ rectitudo ⁊ boni
bona et recta. ¶ Itẽ maxia eſt phi. Cuiꝰ finis bonꝰ tas in volũtate.vtrũ ex fine ſicut vr̃ dicere magiſter.
1. ipm qʒz bonum eſt. ſi actꝰvoluntatis finis bonꝰeſt. an aliunde:¶ G.dom qꝙ cñ dicit᷑ voluntas cẽ bo/⸗
ipſa bona eſt. em in actõne naturali in ua na ex bonitate finis.hoc eſt dicere ꝙ voluntas ẽ bo/
oꝛma eſt finis.bonitas generatiõis ⁊ oꝑpatiõis attẽ ex oꝛdinatiõe ad bonũ finem. Ad hoc aũt ꝙ ſit recta
dict᷑ penes finẽ ⁊ foꝛmam.ẽ cum intentio finis ſit ẽoꝛdinatio ad bonum finem. reqͥrit᷑ ꝙ finis bonꝰ ſit
eſſentialis morali actui vt naturali.⁊ bonitas actus duobus modis.vicʒ ſᷣm id qʒ eſt.⁊ ſub rõne finien/
tie⸗ voluntatis ptineat ad moꝛes.videt᷑ ꝙ bonitas vo/⸗ i. Aliquid enim eſt bonũ in ſe. qd tñ nõ recte oꝛdi/
öcin luuntatis ⁊ rectificatio penes bonitatẽ finis babeat nat᷑ ad alterũ ratione finis.ſicut minus bonũ qᷓ;uis

eſt beatitudo.ſicut męr̃ dicit in lr̃a.ſed omnes appe

tunt beatitudinem. ſicut dicit aug. ⁊ omnes eam fi/
naliter intendunt ſicut dicit Boe.in li.de ↄſoł.quis
diuerſo tramite ad eam curꝛant.ergo ſi omnes volũ

tates cõmunicant cum illo fine.g̊̈ omnes erunt bo/

ne ⁊ nulla mala.¶ Item dyo.dicit.ꝙ nemo operat
ꝗad malum aſpiciens.ergo ois oꝑans finaliter aſpi -

cit ad aliquod bonũ.vnde ⁊ płs etiaʒ dicit.ꝙ bonñ

t finis eſt idem. ſi omnis voluntas aliquod inten

gttendi ⁊ cognoſci. ¶ Sed contra.Finis bonoum

ſit bonum.nonltñ eſt bonus finis maioꝛis boni.pꝛo

eo ꝙ finis melioꝛ debet eẽ bis que ſunt ad finem. Si

militer ex ꝑte oꝛdinatiõis duo reqͥrunt᷑.vicʒ ydonei
tas ex ꝑte oꝛdinabilis.⁊ actualis ↄuerſio ex ꝑte vo/

luntatis oꝛdinantis.⁊ cñ iſta ↄcurrũt tunc abſq; du

bio volũtas bona ex fine bono iudicat᷑.Cũ aũt hoꝝ

aliqͥd deficit.bonitas finis nõ ſufficit ad bonitatẽ vo

luntatis.vtpote ſi ſit finis bonus in ſe.nõ tñ ſufficit

ad finiendũ vel ad ↄplendũ illud qð fit ꝓpt᷑ ipᷣm.ſiẽ
mãducatio q;uis ſit bonũ in ſe.nõ tũ hʒ chleeg rõez
Deoe 4

„

2 6
9 .
* ½ 8
— — . .

finiendi reſpectu pꝛedicationis. Similiter mendaci
um nõ eſt oꝛdinabile ad bonũ cũ ſit m ſe malũ et iõ
quantũcũq; qͥs mentiat᷑ ꝓpter aliqð bonũ.mẽdaciũ
non eſt bonũ.qꝛ deficit ibi rectitudo oꝛdinatiõis. /

pter defectũ ydoneitatis ex parte act? quem volũtaſ
refert ad illũ finẽ. Et ſic pte rñſio ad qõnis veritate.
qm̃ ↄcedendum eſt ſicut magiſter dicit. volũtatẽ eſſe

bonã ⁊ rectam ex fine.hoc e

partẽ ↄcedende ſunt.Et boc etiã ptʒ rñſio ad illa
duo que vltimo opponũt᷑ vicz de pᷣdicatiõe ⁊ mẽda
8 cio d illud ο qd pᷣmo obijcitur ꝙ beatitudo ẽ
finis bonaꝝ volũtatũ ⁊ etiã omniũ.ddm ꝙ aliter ẽ
finis bonaꝝ volũtatũ.⁊ aliter malarũ. Mã btitudo
eſt finis oim bonarũ volũtatũ.eſt beatitudo vra.
beltitudo vo ꝗᷓ eſt finis malaꝝ nõ eſt beatitudo ve⸗
ra.ſ ſimulata. Auar? em̃ eſtimat btitudinẽ eẽ in deli
cijs ⁊ ſupbijs ⁊ honoꝛibus.⁊ ſie in alijs delicijs. vñ ſi
cut finis inalaꝝ volũtatũ qᷓndã babʒ imaginẽ finis

xere boni. vtpote beatitudinis.ſic etiãõ male volũta/

tes pꝛetendunt ſpẽm virtutis.Quãdo & dicit᷑ ꝙ oĩs
wluntas tẽdit ad beatitudinẽ. intelligit᷑ de leatitu
dine in ſua generalitate ↄſiderata. in cuiꝰ appetitu
omnes (vt dicit ang rcicant k⸗ ꝓut beatitudo de
termiate accinik illa que ↄſiſtit in viſione dei. nec
ab oibus appetit᷑ nec omnes in illam tendũt.¶ Ad
illud qð obr ꝙ nemo oꝑat᷑ ad malũ aſpiciens.dom
ꝙ illud quod mouet aliqñ eſt bonũ ſᷣm writatẽ. ali/
ꝗñ eſt bonũñ ᷣm eſtimationẽ.⁊ ad boc ꝙ affectꝰ mo/
ueat᷑ ſufficit ſola eſtimatio bonitatis.⁊ ſine hac eſti/
matione nõ mouet᷑ volũtas ad aliq̃d appetendum.
ad minꝰdeliberatiuo appetitu. Et ideo dicit dyo.ꝙ
nemo oꝑatur ad malũ aſpiciẽs.q; nulla eſt volũtat!
opatio. quã nõ pꝛecedat boni eſtimatõ. qꝛ illud qð
eſtimat᷑ eẽ bonũ frequẽter eſt malũ.iõ frequent᷑ ma-
le oꝑat᷑.⁊ ſi nũqᷓ; aſpiciat ad malũ ſub rõne mali. Cũ
dr ꝙ voluntas eſt bona ex intẽtione boni finis. B
nõ intelligit᷑ de fine qui eſt bonus tm̃ in eſtimatione
appetentis. etiaz de bonitate reali. A d illud qað
obꝛ ꝙ nõ eſt actꝰPwluntatis bonus niſi ꝗ eſt ex cha⸗
ritate. dom ꝙ charitas nõ reddit opus bonũ niſi ex
poeoec ꝙ ipſum bonũ refert in ſũmũ bonũ. nec ſufficiẽs
relatio alicuius effectus vel oꝑis ad ſũmũ bonũ eſt
neec eẽ poteſt niſi ex adiutoꝛio charitatis que facit fi/
nyuyuns ſiue bonũ oibus alijs pᷣponderare.et ꝛe ceter ca
riius reputari.⁊ in eo quieſcere tanq; in fine vltimo.
CEt binc eſt ꝙ bonitas ois voluntatis attribuit᷑ boni
tati finis.qꝛ vbi vnũ ꝓpter alterũ.ibi vnũ tm̃.vnde qͥ

tencet equũ ꝑ frenũ.nõ ſcheente niſi vnũ. ⁊ ſicĩ ꝓ

11 poſito intelligendũ eſt. d illud qdð obẽ ꝙ finis ẽ
I equaliter bonus.dom ꝙ etſi finis equaliter ſit bonꝰ
nõtñ omnes voluntatese⸗ ..
rxiuidmant illi fini. qꝛ bonitas finis nõ redundat in wlũ

tatẽ niſi rone oꝛdinatiõis ꝗᷓ ducit ad illũ finẽ. et iõ lʒ
finis ſit eq̃liter bonus.tñ ꝓpter gradꝰ reꝑtos in ab

pꝛoxrimatiõe wlũtatũ ad illũ finẽ. wlũtates nõ ſunt
equaliter bone. ¶ Ad duo vltima iã ptz rñ ex pᷣdi/
ctis. 1 in 0 var⸗

S ¶ Queſtio. ij. b
Auis ſit ille finis ex cuius bonitate wluntas eſt bo

vwꝓYꝓ ſint recte:Et ꝙ hmõi finis ſit charitas. vr.j. Thi.
ſ–inis pꝛecepti eſt charitas.ſed ad illũ finem refe/

rende ſunt voluntates.ad quẽ 5
charitas eſt finis pꝛecepti.charitas eſt finis bone w

bmõi. patet ꝛc. G¶ J

bo m intelligit ſub pꝛedici
cõditionibus. Et m bunc modũ rõnes ad pꝛimam

g/ nec voluntatis.

liter oꝛdinant᷑ ⁊ appꝛo- 1 ere ꝙ charitas ſit fu
eo ꝙ completa rõ fruendi cõpetit ipᷣi charitati.Cuʒ 3
eñm tripir dicat᷑ finis. vicz finis in q qeſcit᷑.⁊ finis à

na.⁊ ad quem debent referri noſtre volũtates ad hoc

referunt᷑ pᷣcepta.ſi S

—.—

II

, . 5 — 6
—

luntatis. Zien Job.xiiij. Qui duigit pkimuʒ le⸗
gẽ ümpleuit.

Et iterũ. Plenitudo legis eſt dilectio.ſᷣ
ad illud referende ſunt volũtates in quo ↄſiſtit ple-
nitudo ⁊ ↄſummatio legis.ſi ꝗ̊ charitas ⁊ dilectio ẽ
tẽ hoc vr rõne.ois bona volun/
tas ad hoc oꝛdinat᷑ vt homo fruat᷑ deo.⁊ ad hoc ꝙ
hẽat deũ. ̊ nos nec fruimur deo nec habemꝰipᷣm niſi
p charitatẽ. Siliter habere charitatẽ nõ eſt aliud 5
3

habere deum. ſi & ois bona volũtas eſt oꝛdinata

hoc ꝙ habeat deũ.vr ꝙ finis omnis bone voluntatẽ

ſit ipa charitas. em natura in oꝑando finaliter

intendit foꝛmã ꝑficientẽ in eſſe nature.g̊ͤ wluntas iĩ
oꝑando pꝛincipaliter intendit foꝛmã ꝑfectiuaʒ et eẽ
moꝛis.ſed foꝛma vel habitus perfectiuus voluntaſ
in eſſe moꝛis eſt ipᷣa charitas. charitas eſt finis pᷣn
cipalis ois bone voluntatis. Sed ↄtra. Roma.x.
Finis legis xpᷣs.ſᷣ idẽ eſt finis leg ⁊ bone voluntat.
non Oſcharitas. ¶ Item Bern. in li. de dili. deo. De
amoꝛe venit᷑ i charitatẽ.⁊ de charitate venit᷑ in ſapi/
entiam.ergo ſapia eſt excellẽtius qᷓ; charitas.ſ illud
non debet poni finis bone wluntatis qð eſt excellẽ/
tiſſimũ. finis bone volũtatis nõ eſt charitas ſʒ ſa/
ientia. ¶ Neʒ finis eſt illud quo fruendũ eſt.qꝛ ſo
o bono increato eſt fruendũ. vr ꝙ charitas nõ ſit
finis pꝛincipalis bone voluntatis. Si tu dicas ꝙ fi-

nis bone voluntatis nõ eſt charitas creata ſed incre

ata. Contra.apls. Finis pᷣcepti eſt charitas ꝓcedẽs
de coꝛde puro ⁊c̃.̊ charitas ꝓcedens de coꝛde puro
fide non ficta nõ eſt niſi charitas creata. ⁊c.
finis bone volũtatis eſt illud quo bhabito wlũtas ni

bil vltra querit.ſed babita charitate adbuc volũtas

vltra querit aliquid.vicz ipᷣm deum.imo qto maio/

rem habet charitatẽ. tanto magis querit.s vr̃ ꝙ cha

ritas nõ hẽat rõnẽ finis. ¶ Itẽ qð eſt pondꝰ in coꝛ
poꝛibus.bhoc eſt amoꝛ in ſpiritibus.ſᷣ pondus in coꝛ
poꝛibus nullo mõ dr̃ eẽ finis motus localis.ꝗ̊ amoꝛ
in ſpiritibꝰ nullo mõ dicet᷑ eẽ finis appetitꝰ ronalis.
lun finis ⁊ pꝛincipiũ ſũt diſtin/
cta. ſᷣ charitas eſt radix oim bonaꝝ affectionũ. ſi er/

go finis cõſequit᷑ illud quod eſt ad finẽ.⁊ charitas ẽ

radix.vr̃ q; nullo mõ debeat dici finis bone volũta/

tis.¶ BR. d. ꝙ; mgr recte dicit in eo ꝙ finẽ om̃is bo/ I2
ne voluntatis charitatẽ aſſignat. ſecutus eſt em̃ in B

apli doctrinã ⁊ bti Aug. Mam apls expꝛeſſe dicit ꝙ

charitas eſt ↄſummatio pꝛecepti ⁊ plenitudo legis.

Aug. etiã dicit in ench.ꝙ oia pcepta diuia referunt᷑

àd charitatẽ. Et in li.de doc. xpᷣi.oñdit ꝙ ad charitai

mandatũ ↄmendandũ oꝛdinat᷑ tota ſcriptura. ⁊ ita

charitas nõ tm̃mõ eſt finis bone volũtatis ſ̃ etiã to

tiꝰſacre ſcripture ⁊ cognitiõis ſm pietatẽ. Licz autẽ
