nulla creatura p̃t deo aſſiłari.ſcdᷣis duobꝰmodiſ oĩs
creatura aſſiłat᷑. illa qᷓ̃ aſſifDat᷑ magis de longinq̃ bʒ
rõeʒ veſtigij.illa vo q de pximo hʒ rõeʒ imaginis.ta
lis aũt ẽ creatura rõnal vtpote hõ.Et B̊ pʒ ſic pꝛimo
de cõuenientia oꝛdis.deꝰem̃ vniuerſa ꝓpt᷑ ſemetipᷣm
opꝑatꝰeſt.ita ꝙ cũ ſit ſũma ptãs ⁊ maieſtas.fecit oia
ad ſui laudẽ.Cũ ſit ſũma lux.fecit oia ad ſui manife
ſtationẽ.Cũ ſit ſũma bonitas.fecit oia ad ſui cõica/
tionẽ. Mon ẽ autẽ ꝑfecta laus niſũ aſſit q appꝛobet.
Mec ẽ ꝑfecta manifeſtatio.niſi aſſit qͥ itelligat. Nec

pfecta cõicatio bonoꝝ.niſi aſſit qͥ eis vti valeat. Et

qm̃ laudẽ appꝛobarc.veritatẽ ſcire.dona in vſũ aſſu
mere.nõ ẽ niſi ſolũmõ rõnalis creature.nõ hñt ipſe
creature irrõnales ĩmediate ad deũ oꝛdinari.ſed me⸗

diante creatura rõnali.ipᷣa aũt creatura rõnał.qꝛ de

ſe nata ẽ ⁊ laudare ⁊ noſſe ⁊ res alias in facultatem
volũtatis aſſumẽ.nata ẽ oꝛdinari in deũ imediatce.⁊

qm̃ q̃nto aliqͥd imediatiꝰ oꝛdinat᷑ ad aliqͥd tãto ma/

gis cõuenit cũ eo ↄueniẽtia oꝛdinis.⁊ aia rõnalis et
qᷓlibet rõnał creatura co ꝙ capax dei ẽ ⁊ pticeps eſſe
põt.imediate oꝛdinat᷑ in iᷣm.maxie cõuenit cum eo
ↄueniẽtia oꝛdinis.⁊ qꝛ tãto maioꝛ ẽ ↄueniẽtia q̃nto
expᷣſſioꝛ ẽ ſiſitudo.hbinc ẽ ꝙ qᷓ;tũ ad G̊ genꝰſilitudinis
rõnalis creatura ẽ ſilitudo expᷣſſa.⁊ iõ imago ẽ.⁊ hoc
eſt qd dicit Aug.de tri.xiiij.ꝙ eo ẽ aia imago dei q̃ͥ ca

paxẽ ⁊ ꝑticeps eẽ pᷣt.qꝛ em̃ ei imediate oꝛdinat᷑iðo
capax eiꝰẽ vel ecõuerſo.⁊ qꝛ capax ẽ.nata ẽ ei cõfigu
rari.? ꝓpt᷑ h̊ fert i ſe a ſua oꝛigine lumẽ vultus diui /

ni. ⁊ iõ qᷓtũ ad ſilitudinẽ q̃ attendit᷑ ad cõuenientiã
oꝛdinis ꝑfecte dꝛ imago dei.qꝛ in h̊ ei aſſilat᷑ expᷣſſe.

ſilr in ſilitudine ꝗᷓ attendit᷑ in cõueniẽtia ꝓpoꝛtiona-
litatis vel ꝓpoꝛtionis.expᷣſſe aſſilat᷑ deo creatura rõ/

nal.⁊ iõ ſʒʒ eã recte dꝛ imago.OQð pʒ ſic.Cõueniẽtia

em̃ ꝓpoꝛtõis attẽdit᷑ ᷣm ſir ſe hꝛe.Silr ãt ſe hꝛe G̊ pt

eẽ duplr.vel in ↄꝑatione ad extrinſeca.vel i ↄpatõe
ad intrinſeca.tũc aũt ẽ ſilitudo expᷣſſa qñ nõ tm̃ ẽ ſi⸗
milis modꝰſe hñdi in ↄpatione ad extrinſeca.ſ ĩ cõ/
ꝑatione ad intrinſeca.Cõtingit aũt cõꝑare diuinaʒ
eſſentiã ad creaturã.ↄtingit etiã ↄꝑare ꝑſonã ad ꝑ/
ſonã.ois autẽ creatura aliquã ↄpationẽ hʒ ſᷣm quãꝗ
aliq̃ͥ mõ ↄfoꝛmat᷑ deo m ꝙ ẽ cã creature.ſic eſt ↄꝑa/
tio illa qᷓ ẽ ad effectũ ꝓductũ.Sicut em̃ deus ꝓducit
ſuũ effectũ.ſic ⁊ agẽs creatũ.licet nõ oino. Creatura
vo rõnał nõ ſolũ ſic ↄuenit.ſ̊ᷣ etiã qtũ ad itrinſecaꝝ
ſuaꝝ potentiaꝝ oꝛiginẽ ⁊ diſtinctionẽ.in q̃bꝰaſſilat
illi diſtinctõi ⁊ oꝛdini q̃ ẽ in diuinis ꝑſonis intrinſe/
ca diuine nature.Et h̊ oñdit Aug.in li.de tri. hoĩem
eẽ imaginẽ dei.⁊ B explanatũ fuit i pᷣmo li.vbi oñſuʒ

eſt ꝙ in aia rõnali ẽ vnitas eẽntie cũ trinitate poten

tiarũ adinuicẽ oꝛdinataꝝ.⁊ q̃ſi ↄſiſi mõ ſe hñtiũ. ſic
ſe bñt ꝑſonei diuinis.⁊ iõ eſt ibi expᷣſſa ſilitudo ꝓpoꝛ
tionis.⁊ ꝓpt᷑ G̊ ronalis cearuta E hõ ẽ imago dei.
His viſis ptz rñſio ad qõem ꝓpoſitã.⁊ etiã ad obie/

cta. Cõcedendũ eſt em̃ ꝙ hõ vere eſt imago dei.ſicut

oñdunt rões ad h̊ inducte. Ad illud qð obꝛ ꝙ hõ

eſt ad imaginẽ.g ⁊c.ddᷣm ꝙ nõ ſeqͥt᷑.qꝛ cũ dẽ factꝰad

imaginẽ.imago accipit᷑ abſtractiue.cũ dꝛ imago dei
imago accipit᷑ cõcrctiue.qꝛ ẽ imagine dei inſignitus.

ſic tabula in q̃ depicta ẽ imago.⁊ imago pᷣt dici ad
imaginẽ.ſic et in ꝓpoſito. NAd illud qð obꝛ ꝙ nõ eſt

aliqᷓ idẽtitas dei ad creaturaʒ. nec ſilitudo.dm q;
ſilitudo q̃ ẽ in imagine nõ attendit᷑ ꝑ idẽtitatem aut
eiuſdẽ nature pticipationẽ.ſᷣ ꝑ cõueniẽtiã in oꝛdine
⁊ ꝓpoꝛtione.qᷓ ſilitudo nõ exigit cõicantiã i tercio.qꝛ
in cõuenientia oꝛdinis vnũ ẽ ſilitudo altcriꝰ.in cõue

II

nientia ꝓpoꝛtõis nõ ẽ ſilitudo ĩ vno ſ̃ in duabꝰcõpa

tionibꝰ?. ¶Ad ill qð obẽ ꝙ imago ẽ ſilitudo expᷣſſa. 1 1

iã pʒ rñſio.qꝛ et ſi ma& ſit diſſilitudo ĩ ꝓpꝛietatibꝰab
ſolutis.multũ tñ magna ẽ ſilitudo i imediatõe oꝛdis
⁊ cõꝑatione ꝓpoꝛtõis.ex qͥbꝰ⁊ in qͥbꝰ duobꝰ expᷣſſio

ſilitudinis ↄſiſtit.qᷓ imaginẽ facit. ill̊ qd obꝛ 12
.

de cõfiguratõe.ddm q; imago coꝛꝑalis exigit cõfigu
rationẽ coꝛpoꝛalẽ.imago vᷣo ſpũalis cõſiguratõne ⁊
effigie ſpũali cõtenta ẽ.bec aũt ↄſiſtit nõ in qᷓntitate
molis.ᷣ in qᷓntitate vᷣtutis ſcʒ in potẽtijs.ita qꝙ ſicut
figura triangularis hʒ tres minos ⁊ tres lineas. ſic
etiã i imagine ſpũali.potẽtie ſunt ad modũ ᷑minoꝝ.
⁊ egreſſio vniꝰab altera q;tuʒ ad actum ſe hẽant ad

moũ linee ↄiungẽtis.. Ad illud qð obẽ ꝙ imago 1 3

repñtat ſᷣm totũ.dm qꝙ illud ẽ veꝝ de illa imagine
q̃ hʒ oimodã ꝑfectionẽ.⁊ ſic ſolꝰfiliꝰdei ẽ imago pa/
tris.de alia nõ ẽ veꝝ ꝙ repñtet m totũ ſimpłr.repñ

tat aũt q;tũ ad aliquã totalitatẽ.qꝛ cm̃ rõnał creatu
r ⁊ intellectꝰqͥdamõ ẽ oia.⁊ oia nata ſunt ibi ſcribi
⁊ impmi.oimq; ſilitudines depingi.iõ ſicut totũ vni

uerſũ repñtat deũ in q̃dã totalitate ſpũali.q̃libet ãt
alia creatura irrõnalł repñtat eũ ſolũ in ꝑte.qꝛ ſᷣm ſe
tm̃. cũ nõ ſit nata alia i ſe ſpnalit᷑ cõtinẽ. ita ꝙ nihil
ſit qd nõ ſit nata cognoſcẽ.hoc dico ꝓpt᷑ aiam ſenſi⸗
bile.qᷓ ⁊ ſi cognoſcat aliqᷓ.nõ tñ nata ẽ cognoſcẽ oia.

ed illud qdᷣ obẽ ꝙ qᷓlibet creatura diſtat a deo in 14

infinitũ.dðm ꝙ veꝝ ẽ & üla diſtatia qᷓ opponit᷑ ꝑti⸗
cipationi ⁊ adeq̃tioni.Cũ em̃ de? ſit infinitꝰ.nihil pᷣt

ci adeq̃ri. Cũ ſit ſimplex.nõ pᷣt aliquã nãm terciã cũ
gliqᷓ creatura ꝑticipare. ⁊ penes has ſilitudines nul

lo mõ attẽdit᷑ rõ imaginis i boie.s penes aliã dupli-
cem.ſcʒ oꝛdinis et ↄſilis hitudinis.ſᷣm quã rõnalis

nõ diſtat i infinitũ a creatoꝛe ſ valde appꝛopinqᷓ̃t ei

ſicut ſupꝛa oñſnm ẽ. QAucſtio. ij. b

¶ Atrũ hõ ſit imago dei naliter. Et ꝙ; ſic vr. QOð ineſt

alicui a pᷣma ſua oꝛigine ineſt ei nalit.ᷣ eſſe imaginz
dei cõuenit homini a ſua pᷣma ↄditõe. ineſt ei nalr.
Vtẽ qð ineſt oibꝰcõiter ⁊ inſeꝑabiłr.illud ineſt nã

liter. & imaginẽ ↄuenit hvniuerſalr ⁊ inſeꝑabilr.

⁊c. ¶ Ntẽ qð cõuenit alicui ſᷣm nales eius pꝛieta/
tes ↄuenit ei nalit᷑.õ̊ eẽ imaginẽ ↄuenit hoi ſᷣm itrin
ſecas potẽtias ⁊ nales.& cõuenit nalit᷑.Itẽ eẽ ima
ginẽ dei nõ ẽ boi accñs.ſᷣ potiꝰſhᷣale.ſicut cẽ veſtigiñũ
nulli accidit ereature.ſi ò hõ nõ ẽ imago dei nalis.–
nõ ẽ res nalis.ᷣ artificial.ſi &̊ boc ẽ plance falſũ ſcʒ -
hõ ſit artificiał.& nõ ẽ imago artificial.ſᷣ nalis. ⁊c.
¶eẽ aſinꝰartificiał nõ ẽ aſinꝰ verꝰ.g imago artifi/
cialis nõ ẽ imago vera.ſ̊ hõ ẽ imagovera.g nõ ẽ ima

go artificiał. ⁊ & artificialis vel nalis. ⁊c. ¶ Cõtra. 1 5

Hyl.in li. de ſynodo diffiniẽs nalẽ imaginẽ dicit.ima
go ẽ eiꝰrei ad quã imaginat᷑ ſpẽs indifferes.ſᷣ bõ nõ
eſt ſpẽs indifferẽs ipᷣiꝰdei. no ẽ imago nalis.¶ Itẽ
Aug.de. x. coꝛdis.ſicut di ert imago imꝑatoꝛis in fi⸗
lio ⁊ in nũmo. ſic differt imago ĩ filio dei ⁊ in boie.ſi
igit᷑ imago in filio imꝑatoꝛis ẽ nãlis.in nũmo ẽ arti
ficiał.videt᷑ ꝙ ſolus filiꝰdei ſit imago nalis.hõ vero
ſolũ artificialł.¶ tẽ hocipᷣm vf̃ rõne.ſicut ꝓpꝛiũ eſt
pſone filij eẽ filiũ. ita ꝓpꝛiũ ẽ eẽ imaginẽ. ſola pꝓſona
filij ẽ filiꝰ nãlis ⁊ nõ bo. pari rõne ſola ꝑſona filij ẽ
imago naãlis ⁊ ñ hõ.¶ Itẽ qd ẽ a wlũtate nõ ẽa na.

Hſ ꝓductio hois ẽ a volũtate dei. ñ ẽ a nã.ſᷣ ab oo hʒ

eẽ imaginẽ a qͥ hʒ⁊ ꝓduci.ſi igi᷑ aia hois ñ ꝓducit a
deo m nam ſ m voluntatẽ. ñ erit imago dei nãlis
ſed voluntaria.

Ite nnag⸗ dicit imitationẽ ⁊ lili⸗
tudinẽ. ſi aliqᷣd ẽ imago alicuiꝰ nalis.aſſitat᷑ cũ co

flaßtt
g inag⸗ 4
tpituc
ſemituin
ſotieß⸗
r laltulo⸗
itling
igirnin
itinnaſi
ct i
ſtiͤſcuim⸗
iitpchnen
ſttinezoſl
Nlud oo

igiönäli.
o inten
uleß qtüa
Utcß nün
inenit ſein
ligſolo⸗
Atoñ map
utinagintn
ulndſforiin

Mftiqntüen
Neragiiden
ſuflſton
ltnniſcidiin
ſeryctnnaisn
fiſteiggftnn
Piegtanaur.
nſöntümeg
eftägann
Pocitttün
whüinnetcin
ſbitnhinn
uiha olitnsf⸗
Etdeiten
Can gii
nanehe
ſpnitiur
D
Werclinirft
lher tlg,
iennlge⸗
lbtſui
ſbifftie
ſeninn
Meigagge⸗
hirgi
fnunitfh
ſinleni tz

nduhſin
luhafi
Pietedq h
luic
abſariſ
Rlbegci
ccteifn
rce
wnnihrtre⸗
wlhgſa
imolnes ſe
mmüͤtning.
mſebintal
diging .
Alumane
Wiimg
Wſnki
chtömkarn
mmfunbiſtt
öfartä
eßin iei
ſüngeafrt
kͤn ngnll
gindi⸗
untami
umntumn
ziuienigs

.

AMrainnnnlt

Uilintmia
“
sti⸗
ngi in

NX

ſiiceingn
Kiesickane
Giktlpit⸗
uugun
rtuifnin
lareeſtn
gurſiiiig
zan ötusgt
N.
nnitiniiin
uniuſin

1360 iis

lotn

S

3

26 imago nalis. ſo vom cũ imago dicat᷑ ab actu
m

in hã. ho cñ deo in na affilari nõ pßt. nõ pot eis eſſe

repntandi.naʒ imago refert ad/ ꝓthotipum.vt dicit
dam̃.⁊ repñtatio duplr poſſit cõuenire alicui.vel ꝑ
ſoꝛmãꝗ nalẽ.vel ꝑ foꝛmã artificialẽ.iõ duplex eſt ima
go.nalis ſcʒ ⁊ artificiał.⁊ cñ hõ nõ repñtet ꝑ foꝛmꝗ

artificialẽ. ꝑ ſuã formã nãlẽ. ⁊ potentias ei nãliter

12 inditas. iõ ho nõ ẽ imago artificial ſe nlis. Differt

18 imaginẽ cõnalẽ.nõ nãlẽ.i

aũt dicẽ imaginẽ nalẽ et cõnalẽ. Nã imago nalis eſt
q̃ repñtat ꝑ id qd hʒ a nã.ſiue cũ illo qð repñtat cõ/
ueniat in nꝗ ſiue nõ. Imago vo cõnãlis dꝛ qᷓ imitat
⁊ refert᷑ nõ ſolũ ꝑ id qð bʒ a nꝗ.ſ p ↄueniẽtiã iĩ eadẽ
na.⁊ is ſi eẽ imaginẽ cõueniat bõi.eſſe tñ ima inem
cõnalẽ nõ cõuenit hoĩ.ſ ſoli filio dei. Cõcedẽ
ſunt rõnes oñdẽtes ꝙ hõ nõ ẽ imago artificialſ nã
lis. Ad illud vᷣo qd obẽ in Sꝛiũ.dm ꝙ; Hyl.diffinit
dillud qð obẽ de Aug.
dom ꝙ nõ intendit ponẽ ſilitudinẽ qtũ ad nãle ⁊ ar
tificiale. qtũ ad cõuenientiã et diſcrepantiã in nã.
Sicut em̃ nũmꝰcũ imꝑatoꝛe in nã uõ auenit. ᷣ filiꝰ

19 eicõuenit. ſic in ꝓpoñito intelligendñ ẽ. ¶¶Ad illud
qð obꝛ q; ſola pſona filij eſt nalis filiꝰ.ddm ꝓ nõ eſt

⁊20 uenientia nature.

21 ducere. 4 Ad il obẽ ꝗ imago dicit ſilitudinẽ
in nꝗ. dem ꝙ h̊ determinatio nãlit᷑ addita alicui ter

ſile. Alit em̃ accipit᷑ naic ꝓut adiacet filio.alit᷑ ꝓut
adiacet imagini.nõ em̃ differt dicẽ filiũ nãlẽ ⁊ conã⸗
lem. ſicut differt i imagine. Et rõ huiꝰcẽ iſta. qꝛ filius
dicit vt a q̊ q̃ntũ ẽ de ſuo pᷣncipali intellectu. imago
dicit vt ad quẽ ideo nale dictum de filio ſignificat ꝙ
egreſſus filij ſit ꝑ modũ nature.et ita ꝙ cũ pie cõue
niat in nã. cũ dꝛ imago nalis.ſignificat᷑ q illa rep⸗
ſentatio eſt a nali pᷣncipio ſiue ꝓpꝛietate.et ꝓpt B nõ
dat intelligi ꝙ ſit int᷑ imaginẽ et eiꝰcuiꝰ ẽ imago cõ⸗
Ad illud qdð obꝛ ꝙ eſt a volun/
tate nõ a nã. dm q veꝝ ẽ ex ea ꝑte ex q̃ eſt a volun

tate. xñ cũ creatura a deo ꝓducit᷑ voluntarie.nõ dx
ab eo exire nãliter ſᷣ voluntarie.ex h̊ tñ nõ ſequit᷑ q

—

volũtarie repũtet.imo ẽ ibi accidẽs. M uis em̃ deus

volũtarie ꝓduxerit hoieʒ.tñ hʒ opationes nales.qꝛ

diuina volũtas fabꝛicauit et fecit ipſã nãm.no ſic ãt
eſt de volü 2
d illud qð obẽ ꝙ imago dicit ſilitudinẽ
mino qͥ quidẽ dicit hitudinẽ vt a q̃nõ vt ad quẽ. am
biguã reddit locutionẽ.qꝛ pᷣt dicẽ hitudinẽ vt in röe
cauſe vel in rõe finis.vñ h̊ ẽ duplex.iſte nãlit᷑ aſſikat
illi. vcl vt intelligat᷑ foꝛmalr qꝙ; amlat᷑ in eo qð hʒ a

Ua. vel vt intelligat᷑ foꝛmalr vt affilat᷑ in ipa natura

PDuꝛimo mõ accipiẽdo h ẽ vera. hõ nãlit᷑ afiłat᷑ deo.

ſcdᷣo mõ falſa.⁊ pᷣmo mõ ſequit᷑ ad hãc.bõ naliter ẽ
imago dei. alio vᷣo mõ nõ. eſtio. iij. c
Atru eẽ imaginẽ cõueniat hoĩ ꝗpꝛie. ita ꝙ nulli alij
Et “ ſic vr. In ſoliꝰhois ↄditõe dictũ E.faciãꝰ hoicʒ
ad imaginẽ ⁊c.ſᷣ hbec ẽ nobiliſſima ↄditio.q̃ ſi daret
glijs.nullo mõ debẽt pᷣtmitti.ꝙᷓ vr̃ qᷓ nulli alij qᷓ; hoĩ
eẽ ad imaginẽ ſuã ded egerit. qʒ ſi pᷣtermiſit & alijs.
2ꝛñ de hoie.ctũc eſt qõ q̃re ſcpᷣtura fecit. CAug.i
hmone de imagine.Ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ ſuã deꝰ
itlũ creauit.loquit᷑ de hoie qð nulli alij creature de/
dit. Ire ᷣ videt᷑ ꝑ ronẽ.qꝛ qd p ſupabundãtiã dẽ.
vni ſoli cõuenit.ſᷣ imago dicit ſilitudinẽ expᷣſſiſtimã
in genẽ creature. opoꝛtet ꝙ conueniat vel vni ſoli
ſpẽi.vel vni ſoli indiuiduo. Itẽ eoipᷣo hõ eſt ima/
go dei. qꝛ imediate tendit in deuʒ. ſi ᷓ̈ vniuerſum eſt
oꝛdinatũ pᷣm oẽm ſui ptẽ. ipoſfibile eſt ꝙ aliq̃ creatu
te diuerſ. rü ſpep oꝛdinent deũ ex eq̊ et imediate.S

e igit

te artificis creati qͥ nalẽ foꝛmã nõ pᷣt ꝓ

äsl
õü
p

vel boa angelug erit eiuſdẽ ſæi. vel e? imaginẽ cot
uenit ſoli wi. ¶ Itẽ hõ eoipſo ẽ imago dei ẽ finis

oim alioꝝ.ᷣ hoc nõ pᷣt plibus diuer ſpẽ cõuenire.et
planũ ẽ ; angelo no ↄuenit. videt᷑ ꝙ eẽ imaginẽ
cõueniat ſoli vi. ¶ Itẽ qꝛ bo eſt imago dei fuit vni⸗
bilis diuine nature. vc aũt ẽ eius ꝓpꝛiũ. pꝛiuz eſt
hoi eſſe deiimaginẽ.
angelus ẽ imago dei. m anifeſtatio occulti lu minis.
¶Itẽ aia eo ẽ imago dei q̊ capax dei ⁊ pꝑticeps eſſe
põt. z̊ hoc cõpetit angclo ſicut aie. nõ ſoli hoi con/
uenit eſſe imaginẽ. ¶ Itẽ iſta ẽ nobiliſfima oim con
ditionũ naliuzʒ. vicʒ eñe imaginẽ.g nobiliſſima oim
cresturaꝝ bmõi ꝗꝓpꝛietatis nõ debuit eſte exps.ſi igr
creatura angelica ẽ hmõi. ptz ⁊c. ¶ Nẽ imago ineſt
aie ſm ſupioꝛẽ partẽ.ſicut in pᷣmo li.oñſumè. ſeg in
illa ꝑte ho ⁊ angelus hñt Susmerel⸗ videt᷑ ſilr q
in ounrdmD. I g eſte imaginẽ nõ

eſt pꝛium ſoli?homis .dom ꝙ ꝓpꝛiũ dꝛ duplr
Eſt em̃ ꝓpꝛiũ ſimpltr᷑.et pꝛiũ alicui. Pꝛopꝛiũ ſimpii

eſt qd cõuenit oi ct ſoli. pꝛiũ alicui eſt qð cõuenit oi
cõtento ſub illa ſꝑẽ.ita ꝙ qᷣbuſdã alijs cõuenit. qui/
buſdã vᷣo mime. ſicut eẽ bipedẽ pꝛie cõuenit hoi re
ſpectu q̃drupedis.nõ reſpectu volatiliũ.dom ẽ igit

Concr vyo de di. 10.dicit e

22

ꝙ ſicut eſſe rõnale vel intellectuale nõ eſt ꝓpꝛiũ hoi

ſimplr.:qꝛ cõuenit in hoc cũ angelo. eſt ꝓpꝛiũ reſpe⸗

ctu rerũ coꝛwꝛaliũ.ſic eẽ imaginẽ ꝓpꝛie couenit boĩ

reſpectu bꝛutoꝝ.nõ tñ reſpectu angeloꝝ. imo cõiter
cõuenit hoibus et angel.ſicut oñdunt röes ad ̊ in-
qucte. ¶ Ad illud ẽ qd pᷣmo obr in Sꝛiũ.dom ꝙ ſcri
ptura nõ determinat cõditionẽ angeli expᷣſre.iõ nõ ẽ
mirũ ſi nõ determinat eiꝰmodũ.nec dicit eã ad ima/
ginẽ eſſe factã.Si aũt q̃ras q̃re nõ determinat. hoc

23

Eterminatũ ẽ ſupꝛa di. xiij¶ Ad aliud Aug. dom ꝗy

Aug.non exdudit creatur
ee Rer viſibiles.qñ dicit ꝙ nulli alij crcature
decit. Itẽ hoc dicit pt aliquã ꝓpꝛietatẽ repꝛeſentaʒ
tionis quã deus dedit hoi. nõ alij ſi Pnᷣali creature.wxl
coꝛpoꝛali.nõ ꝓpter rõnẽ imaginis pᷣncipalẽ q̃ conſe
euenarurrrale aſE illud qd obꝛ ꝙ ẽ ſil
tudo expᷣſſſſima.dᷣm q; ſi platiuꝰ dupirpt exponi.
vno mõ ꝑ ſuũ poſitiuũ cũ hoc aduerbio valde vt al
biſſimũ.i.valde albũ.⁊ ſic intelligit᷑ cũ dꝛ ad imagi⸗

necr no ohoꝛtet iom angelũ ſupponi.Aliqn ſupia⸗
tiuus intelligit reſpectiue. tũc dicit erceſrum reſpe

bus. et ſic nõ accipit᷑ in ꝓpoſito.¶ Ad üllud q obz.
eoipo qͥ eſt imago ẽ finis.dm ip iſta nõ ẽ tota rõ.
imo qꝛ ſic eſt imago in aia ꝙ er ꝑte coꝛpis cũ oibus
coꝛpoꝛalibus hʒ qndã cõuenientiã.et iõ ſolus hõ dẽ
ois creatura. et oia ꝓpter ipᷣm q̃dãmõ fieri ⁊ ad ipᷣm
referri.¶ Ad illud qd obẽ de vnione. dom ꝙ et ſi rõ
imaginis ſit diſpoſitio ad vnionẽ.nõ tñ E diſpoſitio
ſufficiẽs de ſe mii cõpetat h̊ pſonali Apꝛietati.⁊ cul-
pabili infirmitati.⁊ h̊ eſt repire in hoie nõ in angelo
ſicut.j.meliꝰ patebit in tercio. Ad pñs añt ſufficiat
ꝙ quicqͥd ſit de vnibilitate.imago tñ vlr cõſequitur
ronalẽ creaturq ita ꝙ ois creatura rõnalis ẽ imago
dei veracit᷑ ⁊ nalit᷑. Et rõ buiꝰc cxpſſio ſilitudis chtũ
ad ↄueniẽtiã oꝛdis q̃ ᷓ in pᷣnꝰ qõis explanata fuit.
Anſequẽter q̃rit᷑ de imagine m ↄſiderationẽ
relatã. Et circa hoc qᷓrunt᷑ tria. Pꝛimo qᷓritur
vtrũ rõ imaginis pᷣncipali? repiat᷑ in angelo q; i aig.
Scðo vtrum pᷣncipaliꝰin viro ꝙᷓ in femina. Lercio
vtꝝ pᷣncipaliꝰ reperiat᷑ in cognitiua ꝙᷓ; in affectius

ctu oim ad ꝗ cõpat᷑.⁊ boc mõ e

ſpnũales.ſed creaturas

2

25

. „*

26

Utrũ roõ imaginis pncipalius repiat᷑ in angelo ꝙ in

„

culũ ſckitudinis. Bꝛes. Into ſubtilioꝛ eſt nã. tanto in

ſapiens artifex in nobilioꝛi tabula nobi

nobilioꝛi mõ imago diuinitatis inſcribi dʒ in ange

lo qᷓ in aĩia. tẽ ex eo dẽ creatura rõnalis imago

uinitatis ẽ eminẽtius impᷣſſa.⸗⸗

eo imago diuinitatis ſilius inſinuat unptn 2. (Ité

bit picturã.ſi igi᷑ imago in creatura ẽ q̃ſi qdã pictu
ra tabule impffa.ſicut migf dicit in l̃a. ꝑfectioꝛi et

dei q̊ capax dei ẽ.ᷣ angelicus ſpũs ca

xd. nge acioꝛ eſt qᷓᷓ hu⸗
manus.cũ ſit vtuoſioꝛ ⁊ ex

itioꝛ. in eo imago di

in memoꝛia. intelligẽtia. ⁊ volũtate.v memoꝛia ꝑfe/

ctioꝛi mõ bʒ actũ ſitũ in angelo q; in hoĩe.ſilr intelli
gentia ⁊ volũtas.memoꝛia em̃ ei?tenet ſine obliuio

ne. ⁊ intelligẽtia intelligit ſine inq̃ſitione.⁊ volũtas

omra i repntat ſummã trinitatẽ qð re/
pᷣſentat nõ ſo

5§ .

dirigit ſine retardatõe.q̊ꝝ oppoſita ſunt in aia. SF ?2c.

—

—

ſtinctionẽ. qꝛ in hoĩeẽ ꝑſonał diſcretio ꝑ oꝛigindʒ.in

angelis aut nõ. expᷣſſius repñtat trinitatẽ bõ q; an
Fes in q̊ eſt expᷣſioꝛ repntatio ẽ expᷣſſioꝛ imago
Itẽ euidẽtius imitat᷑ alteꝝ qð imitat᷑ qtuʒ

aa ſbam ⁊ modũ exiſtẽdi.qᷓ qd imitat᷑ ſolũ qtuʒ ad

alteꝝ. aia repñtat trinitatẽ ſummã.⁊ ꝓut ẽ ĩ ſeiᷣa.

⁊ ꝓut ẽ in rebus.vt ſic in qlibet ꝑte coꝛpoꝛis ſit tota

fſicut ſumma eẽntia ẽ in creatura. expᷣſſius imitat

imagine inſignit. S ⁊c. ¶ S

rum.ꝙᷓ qð altero mõ tm̃.ſed hõ repñtat deũ nõ ſolũ

deũ q; angelus.ſᷣ qd expᷣſſus imitat᷑.excellẽtius ſua

qð repñtat ipᷣm nõ ſolũ in ſe.ſ ſm ꝙ ẽ pᷣncipiũ alio-

vt ens ẽ in ſe.ſed etiã vt eſt pᷣncipiũ alioꝝ.qꝛ ſicut ex

9

vno deo oiĩa.ita ex vno homie om̃s hoics.ſicut vult
glo. ij. Coꝝ. xj. ſi qd expꝛeſnus repñtat roõnẽ imagi

9 „ „ 7

nis. ꝑticipat eminẽtius.pʒ ⁊c. ¶ Itẽ plenius repꝛe/

ſentat aliqͥd qd repñtat deuz ꝑ maioꝛẽ acceſſum ad
ſuã totalitatẽ.ſed hõ repñtat deũ inqᷓtuʒ eſt exẽplar

⁊ ſpũaliũ et coꝛpoꝛaliũ.angelus aũt altero mõ tm̃.SF
in boie excellentioꝛi mõ reꝑit᷑ imago. ¶ Item qnto
exemplũ magis innitit᷑ exeplari.tanto magis cõfoꝛ⸗/
vterq; oꝛdinat᷑ in deũ imediate. qtuũ vo ad illud qð

mmatur ei.⁊ qᷓnto magis natũ ẽ vniri.tãto magis na⸗/

tiũ eſt cõfoꝛmari.ſed nã bumana vnit᷑ diuine in vni/

tate ꝑſone.qð quidẽ nõ facit angelica. ̊ expᷣſſioꝛ ẽ in

ercellentioꝛi Mit
angelus. . imago dei in hoie q; in angelo repitur ex.

imagin
Si extenſiue. ſic di

ea imago qeᷓ ſit in angelo.

ſi optimũ in vno genẽ eſt meliꝰoptimo in alio genẽ.

eſt ſimplir boc illo meliꝰ. xp̃ᷣs qͥ eſt optimꝰ int hies

oꝛi mõ inſignitꝰ ẽ imagine dei qᷓ; optimus

ccllentius. ¶R. ad p̃dictoꝝ intelligentiã ẽ notãdũ

ꝙ quidã voluerunt dicere ꝙ creaturã magis eſſe ad

7

xerũt ꝙ bõ magis repñtat deuzʒ qᷓ

angelus.qꝛ in pluribꝰrõne coꝛpoꝛis ſibi vniti vtpo/
te in ſpũalibꝰ⁊ coꝛpoꝛalibꝰ.⁊ in mõ exiſtẽdi in rebꝰ.

⁊ ᷣm etiã modũ ꝓ

4. 5 moo ducendi res. ⁊ ſic dicũt ꝓcedere
rõnes ad pᷣmã ptẽ.

Si aũt dicat᷑ vna creatura magis eẽ ad imagiueʒ qᷓ

alia intẽſiue.qꝛ expᷣſſius repñtat.ſic dicũt angelũ ma

gis eẽ ad imaginẽ dei q; ſit hõ.ſicut oñdũt auẽtes et

rões ad oppoſitũ. Et hᷣ inſinuat Oꝛeg.cũ dicit.qᷓnto

ſubtilioꝛ nã. tãto in ea imago trinitatis ſilius in/

la. Et eꝙ ſic videt᷑.ſuꝑ illud Eʒech.ᷣxxviij. tu ſigna⸗ p

E imago coſiſtit

entat nõ ſolũ qtũ ad ſbe vnitatẽ. etiã ꝙtũ ad di/
ſtinctionẽ ꝑſonaꝝ.ſᷣ hõ expᷣſſius repñtat pſonaꝝ di/

tẽ expᷣſſius repñtat deuʒ
boc angeli pᷣcellũt.qꝛ n

gente pᷣpoſuit rectoꝛes. glo.i.an

tẽ ꝑ ↄſiderationẽ phi.

nẽ dei dici põt duplr. vel extẽſiue. vel intẽſiue.

röones .Maã qð de xpo obẽ nõ va et. illuch
cem̃ ẽ ſingulare pᷣuilegiũ.nec eſt nature potius gre.

ſinuat᷑ imp̃ſſa.⁊ tõnes etiã cõſequẽtes oñdunt.q ſi⸗
cut excellentioꝛ eſt na angelica. e 4

excellentioten ca. ſic excellentioꝛes bʒ
potétias. maioꝛẽ h capacitatẽ.⁊ dignioꝛi mõ ẽ in
imagine dei inſignita. ⁊ m bãc viã plana ẽ rñſio ad

qõem ꝓpoſitã ⁊ ad obiecta.Sed licet iſte modus di

cendi ꝓbabił videat᷑.nõ tñ modicã bʒ calũniã rõne
vtriuſq; ꝑtis diſtinctõis. Ox em̃ dicat᷑ imago mag⸗
eſſe in hoĩe extẽſiue ꝙᷓ in angeł.hoc vᷣbo Aug. nõ coõ
ſonat. qᷓ rem imagin is dicit eſſe in aia pᷣciſe ſᷣm ꝑtẽ
ſupᷣmã. ſicut pʒ in.xiiij.⁊.xv.de tri. Silr ꝙ dicat᷑ vlx
expᷣmioꝛ eẽ imago dei in angelo ꝙᷓ; in aia ꝓpt᷑ maioꝛcẽ

dignitatẽ nature.boc nõ videt᷑ cõſonare glo.q̃ dicit
ſupꝑ illud.ij.ad Heb.ei qui modicũ minoꝛatus ẽ ab

angelis. ibi dicit go. ꝙ nã mẽtis bumane qᷓlem xpᷣs
aſſumpſit ſolus de?maioꝛ ẽ.Et Augꝰ.hoc innuit in
pluribꝰlocis.⁊ pie credit᷑ ⁊ cõiter ſentit᷑ ꝙ virgo ma
ria magis int᷑ oẽs angelos accedit ad n. Pꝛopte/
rea ẽ alius modus dicẽdi.ꝙ cũ expᷣſſio imaginis cõ⸗

ſiſtat in cõueniẽtia oꝛdinis ⁊ ꝓpoꝛtionis.intenſio di-
gnitatis imaginis cõſiſtit õm intẽſionẽ cõuenientie

vtũ ad ꝓpoꝛtionẽ vel oꝛdinẽ. Attendendũ aũt ꝙ cõ

ueniẽtia crcature rõnalis ad deũ im oꝛdinẽ qda eſt
te eẽ imaginis.⁊ q̃dã de bene eẽ. e eẽ imagis eſt
creatura ĩmediate oꝛdinet ad deũ. de bene eẽ vo eſt

ꝙ creatura q̃ ẽ imago pᷣponat᷑ alijs q̃ tenẽt rõem ve

ſtigij. ⁊ ꝙ alia oꝛdinent᷑ in ipaʒ tãqꝙ in finẽ. Et ſic tri 28

plex eſt oꝛdo in creatura rõali ᷣm quẽ ↄfoꝛmat᷑ deo.
Pꝛim?ꝰe imediate nata ẽ deo cõiungi.⁊ B ẽ eſſentia⸗

le imagini.⁊ in H̊ angelꝰ⁊ aia equipant᷑.qꝛ vtriuſq;

mens imediate ab ipᷣa pᷣma veritate foꝛmat᷑. Scðs
eſt q̊ pᷣponit atarura imago alijs creaturis.⁊ in
ſolũ beſtijs. etiã hoibꝰ re/
ctoꝛes ſunt deputati.ſᷣm illð Ecci.xvij.in vnaquaq;ʒ
os. ⁊ iſte ẽ oꝛdo q̊
creatura irrõnalis regit᷑ a deo mediãte rõnali.Ler⸗

cius ẽ oꝛdo q̃ creature irrõnales ad rõnalẽ oꝛdinãt

ana in finẽ ꝓpt᷑ quẽ ſunt facte. ⁊ mediate illo ĩ vlti⸗
mũ finẽ pᷣncipalẽ. ⁊ m hunc oꝛdinẽ magis cõuenit
bõ cũ deo qᷓ; angelus.magis em̃ facta ſunt ⁊ coꝛpoꝛa
lia ⁊ ſenſibilia ꝓpt᷑ hoiĩes q;ᷓ ꝓpt angelos.et ſic ptz ꝙ

rõ imaginis put attendit᷑ in cõueniẽtia oꝛdinis qtũ

ad id qd ẽ de eſſe in boĩe ⁊ angelo reꝑit᷑ eq̃liter.quia
eſt de bene eẽ ſcʒ qᷓtũ ad oꝛdinẽ reſpectu creaturaꝝ
ſe bñt ꝑ modũ excedẽtis ⁊ exceſſi.Angelꝰem̃ magis
cõuenit qᷓ;tũ ad oꝛdinẽ ſub rõe regimis.bõ vo mag

Ißtũ ad oꝛdinẽ qͥ attendit᷑ in rõe finis Conſili mõ re ⁊29

perimꝰ eqlitatẽ ⁊ mutuũ cxceſſũ in expᷣſſione ima-
ginis ꝗᷓ attendit᷑ m ↄueniẽtiã poꝛtõis. qꝛ qdã eſt
ↄuenietia bitudinis qᷓ ẽ de eẽ imaginis.q̃dã de bene
eẽ. Illa ẽ de eẽ q cõſiſtit in ↄpatione ad intrinſeca. ſi
cut ad potẽtias.⁊ in hac hõ ⁊ angelꝰ adequũt᷑.qꝛ ita
bñ ẽ diſtinctio ⁊ oꝛigo ⁊ eq̃litas ⁊ cõſbalitas in wotẽ⸗
tijs aie in memoꝛia ſcʒ intelligẽtia ⁊ volũtate. ſicut
in potẽtijs angeli. Illa vo ↄueniẽtia hitudinis ẽ de
bñ eẽ qᷓ akeeuck in ↄꝑatione creature rõnał ad ali⸗/
qd extrinſecũ.vtpote ad coꝛpꝰqð ẽ ipᷣa inferiꝰ. HMec
aũt duplr põt eẽ expᷣſſioꝛ.vel pꝛinatiue.vel poſitiue.
Si poſitiue.ſic aia ẽ imago expᷣſſioꝛ.q in h ꝙ cõiun/
gitur coꝛpi ita ꝙ p illud pncipiũ alioꝝ.⁊ p illud to
tũ inhitat.magis repñtat deũ ꝗ e nah oim.⁊ qui
vnꝰẽ in oibꝰ. Si aũt pᷣuatiue.ſic angelꝰmagis repꝛe

ſentat deñ. qꝛ de?ẽ ſpns pur? oino impmixt⸗ inde⸗
pendẽs a creaturis oibꝰ. ⁊ bec repntat angelicſpus

.—

Gelſfnno
inegtittun
itchtbene
günabmuan⸗
iniu⸗
teqſckinns
gtneellͤg⸗
nnerlutclie
ſscad imags
ſſitin picttt
bitudſnetiun
inoinlbrbſc
tudinefatoki⸗
anehitaw
ſtmnagsinupo
bfoo doppol
ſtſoneftiuu
ſrlrifichiſin
tglan
annoaiguigt
rnnile
ſickogwanc⸗
anömwaeps
RNränngeie
beſt ctecliton
Paliggdonüdi
Pnatnsneyſg
plor nide
lanißcuntſe
gletſepatire

HRr
gſcſiſ inn
tnhsſehrpi
Paltſckimne⸗
biemgr
Ncinſgnken
gniziinn
Venbkenede
ulvcnie
Mteim
Diyukigtar
ſſtpichhte
hkfnalt,
nlolnaffen
mutſhn
ſuniſffg

nuhln

mödn

gii
Rpoiti,
amifiin
Cikmmin,
–—
Krimagyn
öri
clefnge
Ranckff
naugi mini
nng,i
Mat
emn
terignon
WW
Nrrsinſon
üßnacnite
Qünmzt
kärnie
fipim in
Büzrinbind
ifngiſmi
cngtkilatn
cendn
Ginrgel
Ntsfitobtn
imummmnn
nustſtinh
üürinie
Bnninlieti
Niteüürllit
rinizbi⸗
äfrrurtan
rmnc i
nun,
witaſenc
gilinc
horn cunmt

30 Se N

aliqͥd donũ diuinitꝰ ſi

¶ Atrũ vͤncipali⸗ ſi

nẽ. vnihil nae diuie.5 magis

pũẽ a coꝛpe ᷣm actũ ⁊ aptitudinẽ ſepatꝰ. p tãto di

cit᷑ eſſe ſubtilioꝛ a gee. ⁊ in eo imago diuinitatis eſſe
expꝛeſſioꝛ. ⁊ ſic pʒ ꝙ q;tũ ad cõueniẽtiã ꝓpoꝛtõis que
eſt de eſfẽtia imagis inter boiem ⁊ angim pᷣt eẽ equa

litas. q;tũ vero ad illã q̃ ẽ de bene eſſe ſe hñt ſic exce

dẽtia ⁊ excefſa.Ex pᷣdictis igit᷑ pʒ rñſio ad qõnẽ ꝗꝓpo/
ſitã. Cñ em̃ querit᷑ vtrũ pꝛincipalius vl expꝛeſſius ſit
imago dei in angto q; in aia. rñdẽdũ ꝙ q́tũ ad aliqᷣd
eſt eq̃ pᷣncipalit᷑.q;tũ ad aliq̃d macis pncipalit᷑.qtũ
ad aliqd minus ſicut explanatũ eſt.⁊ in hor ; rñſio
ad rõnes ad vtrãq; ꝑtez ꝗᷓ ꝓcedũt ᷣm diuerias vias
veritatẽ pnt cõcludere.qꝛ nõ bñt oppoſiti/
cip̃t ꝙ nõ cogit. angelꝰ em̃ capacitatẽ gr̃c bʒ in ↄꝑa/
tõe ad ſurſũ.in qua cõꝑatõe nõ excedit nãm mentis

byũane. ꝙ aũt nã angelica dicat᷑ excedere banã. hoc

eſt in cõpatõe ad coꝛpꝰ ad qð nõ bʒ inclinatõem ßm
aia. ⁊ is maioꝛitas dignitatis in nã anglica reſpe/

ctu aie nõ facit ad excellẽtiã imagis ſiue illiꝰ capaci/

tatis ꝗᷓ eſt in nà hane mẽtis ſᷣm ꝙ aĩa eſt capax dei.
Silr nec ill qð ſequit᷑ cogit.qꝛ maioꝛ viuacitas me
moꝛie vel intelligẽtie potiꝰ facit ad intẽſiõeʒ ſi ilitudi
nis q; ad imagis maioꝛẽ expᷣſſionẽ. Silitudo em̃ cõ/

ſiſtit in ꝓpꝛietatibꝰ nalibꝰ.imago vero in oꝛigie ⁊ ba

πα 5

bitudine.et quis potẽtie in angel ſint viuacioꝛes qᷓ;

in aĩalibꝰ. ⁊ iõ ſilioꝛes deo.cũdẽ tñ hñt oꝛdinẽ ⁊ babi

tudinẽ ſicut oſtẽſũ eſt ſupꝛa.vñ magis ꝓpꝛie cõcedit᷑
angel? ſit deo ſilioꝛ q;; bõ. qᷓ; poſſit cõcedi ꝙ; angis

ſit magis imago. ⁊ hoc vult dicere auctas gꝛe. Eo⸗

nes vero ad oppoſitũ ꝓcedũt ⁊ cõcludũt maioꝛẽ ex/
pꝛeſſionẽ qntũ ad illud qð eſt accñtale imagini.cxce/

—

pta illa qᷓ füdat᷑ ſupꝑ vnionẽ.ad quã dòᷣ.ꝙ nõ cogit ꝓ

co c ſba cſt vnius capax ge ꝑ nam.pᷣt effici magis
capax pꝑ aliquã graʒ gꝛatis datꝗ.ꝗqᷓ diſponit ⁊ ampli⸗
at capacitatẽ nae ad ſuſceptõem gĩe gꝛatũ facientis.
vñ eſto ꝙ nã angelica eſſet magis capax gre qᷓ; hũa/
na nã ᷣm nalẽ potẽtiã.ſic videt rõnabilit eſſe ponen
dũñ vt nã angelica ſit excellẽtioꝛ.⁊ excellẽtioꝛi nãe de/
beat᷑ excellẽtioꝛ potẽtia ⁊ capacitas.nihilominus tñ
bi datũ gꝛatis. p̃t eleuari ca/
pacitas aie vſq; ad capacitatẽ angeli.⁊ quodãmodo

aqmplioꝛẽ.nã donũ gre gꝛatiſdate diſponit ad gꝛatiã

gꝛatũfaciẽtẽ. ⁊ ſic poſſibile eſt fuiſſe in xpᷣo ⁊ btã vir/
gine. ⁊ ſic patẽt bieera ad vtrãq; ꝑtẽ.
L Aucſio⸗ e
imago in maſculo qᷓ; in femia. Et
ꝙ ſic vꝛ.ſ.Coꝛ.xj.vir ẽ imago ⁊ glia dei. H autẽ vt di/

cit apłs.ſepat virũ a muliere. igit᷑ aut mir nõ ẽ ima/
go. aut ſi eſt imago noõ eſt ita expſſa ſic vir ¶ Ite glo.
ibi dic ad imaginẽ dei factꝰ ẽ vir nõ mulicr. iᷣ h nõ ẽ

₰,

dictũ niſi młr nllo mõ ſit ad efea facta. dictuzʒ ẽ

ꝙ minꝰ ẽ ad imaginẽ q; vir. ¶ Itẽ qꝛ bõ ẽ ad imagi/
ſculino qᷓ; femineo. magis eſt imago vir qᷓ mulier.
¶ Ntẽ aꝛ bõ ẽ imago dei oibꝰ ẽ plat? ſiue ppoſitꝰ. Fʒ
qð innuit᷑ in textu geñ.j.fa.bo.ad ima ⁊c.⁊ ſditur.

2 pſit piſcibꝰ ⁊c. ̊ pᷣſidere ſi ñ ↄuenit hoi in ſexu femi

neo ᷣ maſculino.vr ꝙ imago excellẽtioꝛi mõ ſit ĩ ma

ſculio ſexu ꝙᷓ i femineo. ¶õtra. geñ.. creauit ve. ho.
àd ima.⁊ ſi.ſcʒ maſculũ ⁊ fe.creauit illos.ſi igit᷑ mlier

creata ẽ ad imaginẽ dei ⁊ ad eꝗlitateʒ viri ſic innuit

Doumato eiy d latere. ⁊ tõ etiq qre foꝛmata ẽ cñ vicit.
tgciainꝰ adiutoꝛin ſite ſibi. vr igit g in viro 2 mliere

d ülò tñ qd obijcit᷑ de maioꝛi capacitate.di

it vnibił in ſexu ma/

XxVI

eqlit᷑ repiat᷑ rõ imagis. e⸗ imago attẽdit᷑ in boĩe
Fn ad ſupᷣmũ aiĩe.ſᷣ in ſupᷣmo aie nõ ẽ diſtinctõ aliq̃

m ſexũ. ſiue hõ ſit młicr ſiue vir equalit᷑ ẽ imago.
¶ Itẽ ſexus nõ variat ſpẽm. vir ⁊ mlier ſũt eiuſcd
ſpẽi.b imago cõſequit᷑ hboĩiem ꝙᷓtũ ad foꝛmã ſpẽi. nõö
tũ ad foꝛmã indiuidui. eqlit᷑ ẽ in viro ⁊ muliere.
ẽ imago creatõis nõ oꝛdiat᷑ ad imaginẽ recrea

tõis ſiue gꝛatificatõis.ſᷣ imago q̃ cõſiſtit ĩ gra ⁊ virtu

imago creatõis in qᷓ cõditus ẽ bõ.

tibꝰ ita excellẽter pᷣt eẽ in mliere ſic i viro.& pi rõe et

Re ad pᷣdictoꝝ z1

itelligẽtiã ẽ notãdũ ꝙ ſic ex pᷣcedẽtibꝰpʒ.imago qtũ

ad ſun eẽ pᷣncipalit᷑ cõſiſtit iĩ tia ⁊ eiꝰpotẽtijs.⁊ i bijs
potiſſime ꝓut hñt ad deũ cõuerti.⁊ q;tũ ad hboc non

ẽ diſtinctõ maſculi ⁊ femine.vᷣui ⁊ liberi.iõ imago qʒ

tñ ad id qð ẽ de cõplemẽto eiꝰ⁊ de eiꝰcẽ nõ magis re
ꝑit᷑ in viro qᷓ; in muliere. Mtũ ãt ad bñ eẽ ſiue ad da

rioꝛẽ expᷣſſionẽ cõſiſtit magis in aia ſm ꝙ ad coꝛpus

habet oꝛdinẽ ⁊ habitudinẽ. ⁊ quatũ ex ꝑte coꝛꝑis eſt
ſexuũ diſtinctio.⁊ ſᷣm ſexuũ diſtinctõem maioꝛ eſt re

pᷣſetatõ qtũ ad rõem pᷣſidẽdi ſiue qstũ ad rõem pᷣn/
cipiãdi.qꝛ virẽ caput mulieris.⁊ vir ẽ pᷣncipiũ mulie

ris.⁊ non vir ꝓpt᷑ mulierẽ.ſᷣ mlier ꝓpt᷑ viru.qʒtũ ad

bũc vtiq; modũ excellentioꝛi mõ reꝑit᷑imago in ſexu

maſculio q́; feminino.nõ rõne eius qð ẽ de eẽ ipius

.

cxreatõis.ſᷣ imago refoꝛmatõis ꝗᷓ qͥdẽ ẽ gra pᷣncipaliꝰ

in eo pᷣncipalit᷑ pſiſtit res in quo cõſiſtit eiꝰ f.

imagis.ſ rõne eiꝰ qd adiacet. Et ᷣm hoc ſatis plane
pᷣt rũderi ad obiecta. Rõnes em̃ oñdẽtes ꝙ non ma

gis ẽ imago vir q́; młlier ꝓcedũt de imagie qstuʒ ad

ſuũ pᷣmũ cẽ.ſic intuẽti pʒ. Rõncs vero ad oppoſituʒ

—

cecdũt de imagie q́ʒtũ ad aliquã accidẽtalẽ ꝓpᷣeta-
tẽ ſiue ꝑ relatõem ad coꝛpꝰ.

m a 9. ¶¶ Ad ille aũt quod diẽ ʒ2
apls ⁊ glo.ꝙ vir ẽ imago ⁊ glia dei.dð.ꝙ vir accipit
methaphoꝛice. ꝓ ſuꝑioꝛi ꝑte rõnis.⁊ mlier ꝓ ĩferioꝛi.

ſic exponit Aug. xiij.ð tri.Et ſi tu obijcias ꝙ apls lo/⸗
quit᷑ de viro ⁊ miiere ad lr̃am. dðʒ ꝙ loquitur ðᷣ eis

nõ ym ſe. ̊ ᷣm ſignificatõem. Air em̃ qꝛ foꝛtis ẽ ⁊ p/
ſidet młieri.ſupioꝛẽ rõnis ꝑtẽ ſignificat.mlier vo ife/
rioꝛẽ. Inde etiã ẽ ĩ mrionio ꝙ vir ſignificat ñ.⁊ mu
lier ſignificat eccliam ſiue aiam. B aũt ẽ rõne ſtabili/
tatis ex ꝑte vna. ⁊ infirmitatis ⁊ fragilitatis ex alte/

ra. ꝗᷓ nõ reſpiciũt imaginẽ m ſe. rone coꝛꝑis anne
xi. ⁊ ita nõ cẽnalit᷑ ſ̊ gccñtaliter. NcEed ditne⸗
dueſtio. iij. f

¶ Strũ imago pᷣncipaliꝰ ſit ĩ cognitia q; i motiua ſiue

affectia.Et q; pᷣncipaliꝰ ſit ĩ cognitia vr̃ ꝑ illð qð diẽ
Aug. imago ẽ i potẽtia cognoſcẽdi.⁊ ſilitudo iĩ potẽ/
tia diligẽdi. hoc nõ ẽ dictũ ꝙ oino ſit ĩ potentia co/
gnoſcẽdi. dictũ ẽ qꝛ pᷣncipaliꝰ ẽ ibi. ¶ Gtẽ imago pᷣ
mo ⁊ pᷣncipalit᷑ ↄuenit ipᷣi vᷣbo eterno.ʒ eißneitlte
magis cõuenit qd illi verbo eterno rñdet.hᷣ aũt ẽ ip⸗
ſa itelligẽtia qᷓ ẽ in ipᷣa potẽtia cognitia. SD ⁊c. ¶ Item
imago ↄſiſtit in memoꝛia intelligẽtia ⁊ volũtate.ſed
due iſtaꝝ potẽtiaꝝ ſcʒ memoꝛia ⁊ intelligẽtia tenent
ſe ex ꝑte cognitie. imago plꝰ ſe tenz ex ꝑte cogni/
tie qᷓʒ affectic. He⸗ imago dic quãdã cõfiguratõeʒ
q diſtinctõcz. ſᷣ affectie ẽ vnire.⁊ cognitie diſtiguere.
5 imago pᷣncipaliꝰ reſidʒ penes cognitiuã qʒ penes
affectiuã. ¶ Cõtra. imago refoꝛmatõis.rñdʒ imagini

— „

ẽ in affectia q; in cognitia.̊ ct imago creatõis Dee
pncipalit Putit rent ti nẽ
tũ.vᷣ imago cõplet᷑ in volũtate. et volũtas ſe tenzʒ ex
pte affectie. ⁊c ¶ Itẽ imago ẽ nobiliſſimũ in aia. S
conſiſtit penes id qð hi aia nobſiimiiind ligt ind
4

e e 8 enn r r ee e
en ,

2 ——,,,C —
— * —

2* — „2 4 —
volũtas ẽ nobiliſſimũ qd ẽ in aĩa. S bncipalit cõſiſtit ¶cognitie ſcz fides. Itnago em̃ pᷣncipalit reſpicit oꝛigi
imago penes rlue Lolgener. hoc aũt pꝛincipalit nẽ?z habitudinẽ. babitudo aũt ⁊ oꝛigo attedit inter Gnitteri
Itẽ ſilitudo ẽ in plus ſit memoꝛiã ⁊ intelligẽtiã ꝑ modũ ꝑentis ⁊ ꝓlis.et int lcuuh
o ex

reſpicit affectiuã.g ⁊c. litu ⸗ ellige 4 i
imago.nõ em̃ quelibet ſilitudo ẽ imago.ſᷣ ſilitu bec duo et volũtatẽ ſᷣm modũ donatõis ſiue pceſno atenennun

pꝛeſſa in zunda cõſtgn ace ꝛunieatſoe S vybicũq; ẽ nis. Inter ſiraſcibilẽ vero ⁊ ↄcupiſcibilẽ nec eſt talis ſoiufi
imago.ẽ ⁊ ſilitudo. ſilitudo nõ ẽ pꝛincipalit᷑ penes oꝛdo nec oꝛigo. cũ motꝰ iraſcibilis poſſit eſſe ſine co⸗ cnch
cognitõeʒ ſᷣ penes affectõem. cũ ſilitudo ſit in gꝛatui cupiſcibili et ecõuerſo. motꝰ aũt volũtatis nõ pᷣ̃t eſſe ſerin
tis ꝗᷓ maxime reſpiciũt affectiuã. pari rõneimago. ſine motu intelligeẽtic pᷣuio. nec actꝰ ſiſr intelligentie untſieti⸗
Juxta hoc querit᷑ que ſit drña inter imaginẽ ⁊ ſi⸗ ſine actu memoꝛie. in bijs dico qᷓ ſũt de rõne imagis. nindtor⸗
militudinẽ. cũ em̃ plꝰ ſit ſiſitudo q; imago. ſic onñ dit iõ in aſſignatõe imagis duo ſumũt mẽbꝛa ex ꝑte co
Ang. in li. lxxxiij.q.et ſuꝑius nõ debeat gnũerari ſuo gnitie.⁊ vnũ ex ꝑte affectie.hoc em̃ exigit oꝛdo ⁊ oꝛi
inferioꝛi.vr̃ ꝙ male Rr bõ factꝰ ad ima.⁊ ſi. Dtem go ⁊ diſtinctio. ⁊ ꝓpterea imago pᷣncipaliꝰẽ in cogni
cñ due ſint potẽtie ex pte affectõis.ſc; iraſcibilis ⁊ ca tia iᷓᷓ in affectia. ſilitudo vero p̈ncipaliꝰcõſiſtit ĩ vni⸗
cupiſcibilis. et due ex ꝑte cognitõis. ſcʒ memoꝛia ⁊ one aie ad deũ ꝗᷓ quidẽẽ ꝑ gram. Et qñ vnio et gFa –
telligẽtia. qõ eſt q̃re in rõe imagis potidaccipiut᷑ due vncipalit᷑ reſpiciũt affectiua. binc ẽ ꝙ ĩ imagie recrea 3
potẽtis ex pte cognitic. ⁊ vna ex pte affectie. Af ei tõis qᷓ quidẽ eſt in gꝛatuitis due ſit virtutes qᷓ reſpi⸗ i⸗
ꝙ potiꝰ debʒ eſſe ecõuerſo.cũ tres virtutes theologi ciũñt affectiu a3. ſc ſpes ⁊ charitas.penes duas vires
ce qᷓ refoꝛmat aiam ad imaginẽ ſic in ea ponãtur vt ſcʒ iraſcibilẽ et cõcupiſcibilẽ. vna vo qꝗᷓ reſpicit cogni Niopers
due ſint ex ꝑte affectie. ſcʒ ſpes ⁊ charitas.quaꝝ vna tiuꝗ. ſcʒ fides qᷓ̃ reſpicit rõnalem.qᷓuis ⁊ ſpes reſfoꝛ/ ſyntoſht
eſt in iraſcibili. et altera in cõcupiſcibili. ⁊ vna ex pte mãs iraſcibilẽ. p cõſequẽs refoꝛmat memoꝛiã cũ cõ⸗ lufu⸗
33 cognitie ſcʒ fides que cõit᷑ ponit in rõnali. ¶ dõᷓ ueniãt in actu eſt tenere. m hoc igit᷑ planũ è rñge⸗ ſdeii

de pᷣma nois impoſitiõe differt imago et ſilitudo. re ad qõnẽ ⁊ obiecta.Cõcedẽdum eſt em̃ de plano ꝙ
Imago em noĩiat cõfoꝛmitatẽ in quãtitate. ſilitulo imago pᷣncipalit reſpicit cognitiuã. ↄcedẽde ſũt etiꝗ
vo cõueniẽtiã in qualitate. Ymago noĩat quãdã con roõnes que hoc pbãt./ Ad illud vero qd obijcit᷑ de 34
figuratiõem. 2 ſta impꝑtat figurã que eſt quatitas in imagine refoꝛmatõis.d ꝙ nõ valet.qꝛ imago refoꝛ
litate vel qualitas in quatitate. ſilitudo vo dicitur matois potiꝰ eſt ſimilitudo quedã qᷓ ſit imago. ¶ S
ren viffererin eadè qualitas. Ex bac qt pꝛimania dif: em̃ Ipꝛie eſſet imago. eſſet capax dei ⁊ eſſet immꝛta
feretia tripler cõſueuit aſſignari modꝰ diſtinguẽdiĩ/ lig. nuc añt nõ eſt ſic. ⁊ ideo qꝛ imago recreatõis po/
ter in aginẽ 2 ſilitudinẽ cũ dicit᷑. faciamꝰ ho.ad ima. tis eſt ſimilitucdo ;ᷓ imago. magis pꝛincipaliter reſpi
⁊ ſi. Dum?eſt quẽ dic hugo ꝙ ſilitudo reſpicit nam. cit potẽtiaʒ affectiuã q; cognitiuq. qᷓuis refoꝛmat tq
