tẽ intẽtiõis. qui ea faceret.fruſtra laboꝛaret.ſi ẽ̊ im
piũ ẽ dicere ꝙ qͥ facit oꝑa exccllẽtia.fruſtra laboꝛat.
Vi o excellens addat ſuꝑ intentiõis bonitatẽ.
WSe cõtra de btõ Martino cãtat ecdeſia. O bea
ta ala.quꝗ et ſi gladius ꝑſecutoꝛis ũ abſtulit.palmã
tñ martirij nõ amiſit. ita vẽ ꝙ btũs Martinus ha
buit palmã martirij ꝑ bonitatẽ intẽtionis.ſicut ſi ſu/
ſtinuiſſet acerbitatẽ paſſiõis.ꝙ nð vꝛ ; opꝰ excellẽs
aliquid addat ſupꝛa bonitatẽ ntétioms.De oꝑãs
nõ placet ꝑ oꝑationẽ ſ magis oꝑatio ꝓpter opantẽ
qtũcunq; oꝑatio illa ſit nobilis.g qtũ deus appꝛo/
bat oꝑãtẽ.tantũ appꝛobat oꝑationc.igit᷑ nõ vꝛ ꝙ bõ
maioꝛis pᷣmij efficiat᷑ apud deũ dignꝰ. ppt᷑ opatiõʒ
excellẽtẽ ſuꝑadditã bonitati vol rie Aigeen ſi ali
q̃s ſuſtineret moꝛtẽ ꝓ iudeo.potiꝰ demereret᷑ apud

deũ ꝙ; aliqͥd mereret᷑.igit᷑ ſuſtinẽtia moꝛtis ꝓ xpᷣo ſi

q̃ mõ placet deo.hoc ñ ẽ ob aliud niſi qꝛ oꝛdinat᷑ ad
xpᷣm.S illa oꝛdinatio ẽ mediãte intẽtiõe.ẽ tota boni⸗
tas oꝑationis q;tũcunq; exeellẽtis ex intẽtiõe habet
oꝛtũ.et ꝓpter illã deo ꝑlacet.ſᷣ vbi vnũ ꝓpter alteꝝ.
vtrobiqʒ vnũ.igit᷑ tãtũdẽ placet intẽtio ꝑfecta et bo
na cũ oꝑpe.quãtũ placet ſine ope. ſe ſi aliqᷓ oꝑa fa
ciũt ad meritũ illa ſũt maxime oꝑa bumilitatis ⁊ vi/

litatis.Hec em̃ oꝑa deus maxie cõmẽdat.ſᷣ opa pᷣui

legiata ſunt oꝑa eiuſdẽ excellẽtie ⁊ dignitatis.g vẽ ꝙ
minime inter oia genera oꝑm addãt ad bone inten/
tionis merr ke vbi facultas deeſt. voluntas re/
putat᷑ ꝓ facto.ſicut determiatũ ẽ ſupꝛa.et hoc nõ eſt
ob aliud niſi qꝛ alias nõ eẽt plena et ꝑfecta volũtas.
ſi igi᷑ volũtas ꝑ ſe ſola ꝓ oꝑe reputat᷑.vẽ ꝙ ĩ tali ca/

dð qꝙ maius bonũ põt aliqͥd di/
ci duplr. Aut intenſiue.vtpote qꝛ plꝰdeo placet. Aut
extẽſiue.vtpote qꝛ pluribus ꝓdeſt.et ſᷣm hoc dupli/
citer põt intelligi ꝙ; opus pᷣuilegiatũ addat ad boni
tatẽ intẽtionis. Aut q;tuʒ ad ꝓximoꝝ edificatiõeʒ.

ſu opus Krnad iatũ nibil addat ſuꝑ iutẽtionis boni

aut quãtũ ad dei appꝛobationẽ.Et pꝛimo mõ atten-

ditur augmẽtuʒ qtũ ad exemplũ.ſco mõ qᷓ;tum ad

meritũ. Si igit᷑ loquamur ðᷣ additiõe gagte ad exẽ⸗
plũ.ſic abſqʒ dubio opꝰ puilegiatũ addit ad bonita/

tẽ intẽtionis.qꝛ bonitas intẽtiõis nõ lucet exteriꝰ ni

ſi ꝑ oñſionẽ bonoꝝ oꝑm ⁊ maxice pᷣuilegiatoꝝ.Si at
loqmur ſcdᷣo mõ ſcʒ quãtum ad additiõeʒ qᷓ attẽdit᷑

q;tũ ad meritũ.ſic diſtinguẽdũ ẽ.ꝙ ẽ loqui dð merito

reſpectu pᷣmij ſubalis.et reſpectu pᷣmij accidentalis.
NReſpectu pᷣmij accidentalis opꝰ puilegiatũ addit ſu
pꝛa bonã intẽtionẽ et volũtatẽ.qꝛ pᷣmin accidentale
qð ẽ aureola nõ debet᷑ volũtati m ſe.ſᷣ voluntati in
ope.Si aũt loqᷓmur merito reſpectu pᷣmij ſubalis.
adhuc optet ſubdiſtinguere.qꝛ ẽ meritũ cõgrui.et eſt
meritum ↄdigni.Quãtũ ad meritũ cõgrui.abſqʒ du.
bio opus pꝛiuilegiatũ addit ſupꝛa bonitatẽ intentio

1
/

nis. p èo ; voluntas in illo ope pparat᷑ et diſponit᷑
ad ſi uſceptionẽ maioꝛis gratie. ꝑp quã digna ẽ maioꝛi
retributiõe.Si aũt loquamur de merito cõdigni. ſic

abſq; dubio nõ addit.ꝓ eo ꝙ quãtitas meriti condi

gni penſat᷑ ex quatitate radicis.et tantũ placet deo
quis qui hʒ volũtatẽ plenã ⁊ nõ pᷣt babere opꝰ.quã⸗/
tũ ille qui habʒ voluntatem et opus quãtuʒ ad eẽn⸗
tialis pᷣmij retributionẽ ſi ſũt in eqᷓii caritate. Et ſic
patet ꝙ opus pꝛiuilegiatũ rõe dignitatis ſue aliquid
addit ſupꝛa bonitatẽ intẽtiõis.licʒ nõ addat omi mõ
additionis. Ideo cõcedẽde ſunt rões q̃ ad pꝛimã ꝑ/

tem mancun ſa illud vero qd obꝛ de btõ Mar/2

tino ꝙ palmã martirij ñ amiſit.d. ꝙ ibi palma mar
tyrij nõ accipit᷑ ꝓ pᷣmio accidẽtali qd ẽ aureola.ſ 1
ſᷣmio ſubali qð ẽ aurea.vtrũq; em̃ eſt martyrij pal/
ma. vnũ ſcʒ aurea rñdet martyrio.qꝛ ſuſtinetur er
charitate. alteꝝ vero ſcʒ aureola rñdet ei. qꝛ eſt ſpãt
puilegij et pꝛogatiue
cet ꝓpter oꝑantẽ.dd.ꝙ verũ eſt.attamẽ dũ oꝑãs be
ne vtit᷑ dono ꝑ qð placet deo.hocipᷣo diſponit ſe ad
maius.et aliqͥ dignꝰ ẽ.quo qͥdẽ nõ eẽt.ſi nõ ita bene
vteret᷑.et iõ non ſequit᷑ ꝙ ſi opatio placʒ deo ꝓpter
oꝑantẽ.ꝙ nõ magis placeat ꝓpter oꝑationẽ q; ſine.
nihil em̃ impedit de duobus bonis quoꝝ vnꝰ hʒ bo
nitatẽ ab altero.qͥn ambo melius valeãt qᷓ; valeat al
ter illoꝝ ꝑ ſe. E⸗
plicet deo.dm ꝙ verũ ẽ.ſᷣ tñ ex boc nõ ſequit q to⸗/
ta bonitas o ꝑis pᷣuilegiati ven:at ex intẽtiõe.ſᷣ ꝙ nõ
põt eẽ opus ꝑfecte bonũ abſq; intẽtiõe.nibilominus
tñ oꝑa pᷣuilegiata aliquã bonitatẽ natura ſui hñt.
q̃ iuncta cũ bonitate intẽtiõis aliquã excellẽtiam tri

buñt bene oꝑãti.quã nõ tribuerẽt alia genera oom.
Et iõ illud verbũ quo oꝛ ꝙ vbi vnũ ꝓpt᷑ alten vtro/ g

biq; vnũ.nõ hʒ hic locũ.Hoc em̃ intel igit᷑ qñ ill pꝓ

pter qd alteꝑꝝ pticipat aliquã ꝓpꝛietatẽ.ẽ tota rõ illi
ticipatiõis.nõ ſic aũt ẽ in ꝓpoſito vt viſum eſt.

u8 P
illud qð obẽ ꝙ oꝑa pᷣuilegiata ſunt oꝑa excellẽ 29
ia. et iõ minus debent facere ad meritũ. d. opus

excellẽs dupliciter pᷣt dici.aut m vanã eſtimationẽ.

ſicut aliquis reputat excellẽtiam vindicare ſe de ad/
uerſarijs.⁊ pᷣdominari alijs.Aut pᷣm veritatis dicta
men. et ſic ſuſtinere ignominioſiſimũ genus moꝛtis
ꝓ rõpo eſt opus magne cxcellẽtie.et tale opus excellẽ

7 9 7

tie nõ cõdiuidit᷑ contra opus humilitatis.imo ſimul

cum illa ſtat.et neceſſario eã requirit tanqᷓ; ſociaʒ.⁊

dum in ſe hẽat difficultatẽ.et dignitatẽ. et charitatez
pambulã.et humilitatẽ annexã.nõ ẽ miꝝ ſi diſponit
ad maioꝛẽ gloꝛiã.¶

„

Acd illud qdð obẽ ꝙ volũtas repu

tat᷑ ꝓ facto vbi facultas deeſt. vm. ꝙ illud verum 530
qtum ad ſufficientiã ad ſalutẽ.et quãtũ ad pᷣmium

ubale. qꝛ nemo amittit regnũ celoꝝ ex hoc ꝙ nõ fa/
cit qd facere nõ põt.nõ aũt ẽ verũ quãtũ ad pᷣmij ex/
cellentiam.ſiue quantum ad pꝛemium accidentale.
Et hoc mõ ponẽdum ẽ ꝙ opus pᷣuilegiatuʒ addit ſu
pꝛa intentionem voluntatis.
— QAueſtio. ij. e ,
trũ bona oꝑa addant ſupꝛa bonã intentionẽ quã⸗
tum ad quãtitatẽ dati.Et ꝙ ſic vꝛ.j.Coꝝ.viij.Qui .
ce ſemiat.pce ⁊ metct.et qui ſemiat in bñdictiõibꝰ.d&ᷣ
bñdcõibꝰ ⁊ metzʒ. Si igit᷑ ſemiatio illa q̃ loqͥt apls

ẽ in elemoſyne dationeę.vẽ ꝙ magnitudo dati faciat

ad excellẽtiam gloꝛie. Itẽ Thobie.iiij. Si multuz
tibi fuerit. habudãter tribue.ſi iſta exhoꝛtatio non
eſt inutilis.vẽ ꝙ abundantia dati Beht ad aaan
44

dillud qd obẽ ꝙ opatõ pla 26

illud q obẽ ꝙ mori ꝓ iudeo diſ 27

τ „
Ti. .

tũ meriti. Ytẽ uis deus ex equali bonitate cõferat
bona maioꝛa et minoꝛa. tñ ille cui maioꝛa cõtulit.ad
maioꝛẽ tenet᷑ gratiaꝝ actionẽ. pari rõe ſi ex equali
charitate detur maiꝰ munꝰ et minꝰ munꝰ.cõueniẽs
ẽ deũ ꝓ maioꝛi munere maioꝛẽ reddere rtributiõeʒ.
¶ Itẽ ſi nõ magis meret᷑ qͥ plus tribuit qᷓ ille qͥ mi/
nus. 5 nõ plus meret᷑ qͥ reliquit oia do et dat pau
peribꝰ. q;ᷓ ille qͥ datvnũ ſolũ obulũ.igit᷑ oẽs ſunt ſtul
ti qͥ ſequũtur diuinũ cõſiliũ. O ſi impiũ ẽ dicere di⸗
uinũ cõſilium eẽ indiſcretũ.vꝛ ꝙ quatitas dati faci/
at ad amplificãdũ meritũ. cõtra. Marci. xij.
Amẽ dico vobis.qm̃ hec plus oibꝰ miſit in gaʒophi
latiũ.loquit᷑ de vidua.& ſi xpᷣs plus appꝛeciabat᷑ da/
tũ illius viduc qd fuit valde ꝑuũ (ſicut in textu inui/
tur) qᷓ; magna dona alioꝝ.vꝛ ꝙ deus appꝛeciet᷑ oꝑpa
ſolũ pᷣm quãtitatẽ bone intẽtiois.⁊ nullo mõ ſᷣm qn/
titatẽ muneris exterioꝛis.¶ Itẽ glo.ſuper eñũdẽ locũ.
Mon offerentiũ ſubaʒ conſiderat deꝰ tᷣ᷑ cõſciam. nec
ppendit quatũ offeras.ſᷣ ex quãto.ſi &̊ merita tantũ
valent quãtũ deus illa põderat.vẽ ꝙ quãtitas dati.
meritũ intẽtiõis bone nõ augeat. e⸗
Coꝝ.viij.Et q̃ mltũ bnit ñ abũdauit.ibi glo. Abi eq̃ᷓ
E volũtas.eq̃leʒ hẽbit mercedeʒ. ſiue aliqͥs det ma/
gnũ ſiue pu.dũ tũ ex equali charitate. vꝛ ꝙ ei retri/
buat᷑ eqliter.¶ Gteʒ ſi quãtitas dati aliqd addit.aut
addit ad meritũ reſpectu pᷣmij ſubalis.aut reſpectu
p̃ᷣmij accidẽtalis. Hõ reſpectu pᷣmij ſubalis.qꝛ illud
reſpicit charitatis radicẽ et quatitatẽ gꝛatie. Non re
ſpectu accidentalis.qꝛ pᷣmiũ accidẽtale debetur oꝑi/
bus excellẽtioꝛibus et pᷣuilegiatis.non em̃ meret᷑ ali
quis aureolã ex boc ꝙ dat magnã elemoſynã.vꝛ igit
xp quãtitas dati ad bone intẽtionis meritũ nibil oĩ/
no adgac. . Fictde intelligẽtiã ẽ notandũ q;
̊ I pe quãtitate dati ẽ loqui dupliciter.aut cõpando da
tũ ad datũ ſolũ.aut cõpando hec adinuicẽ et ad dan
tis facultatẽ. Pꝛimo mõ loqᷓndo maioꝛ quãtitas da

ti aliq̃d addit ad bonitatẽ intẽtiõis. nõ inquatũ fſpe
ctu pᷣmij cẽntialis directe.ſᷣ qꝛ aliquo mõ diſpõit hbo

minẽ ad ꝓficiendũ in bono.et ad recedẽduʒ a malo.
Qui em̃ maius munus tribuit vt ſibi faciat amicuʒ
de mãmona iniquitatis.magis recipiẽtẽ obligat ad
oꝛandũ ꝓ ſe.et quodãmõ i obligãdo illũ.obligat de/
um. et iõ plus ſe diſponit ad gratiã qᷓ ille qui dat mi/
nus munꝰ.Silr plus ſe diſponit ad recedẽduʒ a ma
lo.qꝛ in hoc ꝙ facit maioꝛẽ clemoſynã.abſolui mere/
tur a maioꝛi pena.ſᷣm ꝙ dẽ Luce.xj. Date elemoſy⸗/
nã et oĩa mũda ſunt vobis.Et Thob.xij. Elemoſyv/⸗
na a moꝛte liberat.Et Oañ.iiij. Peccata tua elemo/
ſynis redime.Sir ſi cõꝑemus quãtitates datoꝛuʒ in
compꝑatione ad facultatẽ dantiũ. maioꝛ quãtitas ñ

addit quãtũ ad meritũ pꝛemij ſubalis directe.ſᷣ quo
dãmõ diſpoſitiue. Qui em̃ penſatis ſuis viribus plꝰ
dat qᷓ;ᷓ alter ſuis viribus pẽſatis.magis ad donñ gra
tie ſe diſponit.magis etiã a peccato recedit.et ſic ge
neraliter loquẽdo quãtitas dati (pᷣſuppoſita equali/

tate bone intẽtionis ſiue voluntatis) quatũ ad pᷣmi
um eẽntiale nõ addit directe et ꝓpꝛie.ſᷣ qͥdãmõ di/

ſpoſitiue.vel qꝛ diſponẽdo ad charitatẽ diſponit ad
maioꝛẽ gloꝛiã.vel qꝛ eripiendo a malo.celerius facit

hominẽ ꝑtingere ad coꝛonã.Et hoc quidẽ nõ hʒ in/
ſtãtiã q ẽ exceſſus qᷓntitatis dati.⁊ i cõꝑatiõe ad da
tũ.⁊ in ↄꝑpatõe ad facultatẽ dãtis.Qñ vo ex vna ꝑte

7

vatũ vnũ excedit aliò i ſe. ⁊ ecõtra excedit᷑ ab aliqᷓ in

comꝑatiõe ad facultatẽ dantis.ꝑ quẽ modũ dixit do

tez ſuꝑ illd.ij.

feſtabit᷑ in ſequẽti pꝛobleumate.

lũtas.ſᷣ nihil hoc expᷣſſiꝰ dici pᷣt.

minꝰ ꝙ vidua plus miſerat ĩ gazophilatiũ qᷓ; oẽs di
uites.qꝛ totñ victũ ſuũ poſuerat.tũc ſe hñt ſicut exce
dentia et exceſſa. Scom em̃ diuerſas cõditiões vnũ

datũ plus ꝓmouet qᷓᷓ reliquũ. Maioꝛ em̃ quãtitas

dati plus valet ad euadẽdã penã.Oꝛ ſicut dꝛ Pꝛo/
uerb.xiij. Redẽptio aie viri ſunt ꝓpꝛie diuitie.Ma⸗/
ioꝛ vero quãtitas dati ſᷣm facultatẽ dantis plus va/
let ad acquirẽdã gratiã ꝓ eo ꝙ talis ſe magis diſpo

nit ad ꝑfectionẽ beatitudinis ſcʒ pauꝑtatis. Conce/

auget ad meritũ bone intẽtiõis ſcʒ diſpoſitiue.
illud vero qð pᷣmo obꝛ in cõtrariũ ꝙ vidua illa plus
dedit.dici põt ꝙ ibi loquit᷑ dñs ð quãtitate dati per
cõpationẽ ad facultatẽ dantis.qꝛ illa totuʒ dederat.
qð patct ꝑ ſequẽtem lr̃am. Pꝛeterea deus qͥ ſcrutat᷑
coꝛda.vidit ꝙ vidua illa ex melioꝛi volũtate oblatio/
nẽ ſuã dabat.et iõ magis donũ eius appꝛeciabat᷑ ra/
tione volũtatis eius melioꝛis.Cũ aũt querimꝰ nunc
vtꝝ quãtitas dati aliqͥd addat ad bonitatẽ intẽtõis.
boc qrimꝰ pᷣſuppoſita equalitate bone voluntatis.
aliter em̃ nulla eẽt qõ.qꝛ planũ eſt ꝙ plus valet ma/
gnitudo bone voluntatis cũ puo dono.q; ꝑuitas bo
ue volũtatis cũ magno.
deꝰ nõ cõſiderat quãtũ ſᷣ᷑ ex quãto.dðm ꝙ verũ ẽ pᷣn
cipaliter ſcʒ quãtũ ad retributionẽ pᷣmij.nõ negat tñ

dẽde ſunt igit᷑ rões oñdentes ꝙ quãtitas dati
V

glo.qͥn quãtitas dati aliquo mõ diſponat de cõgꝛuo

dillud qd obẽ de alia glo.ꝙ equalis volũtas eq̃ᷓ
em hʒ mercedẽ iã ptz reſpõſio. Hõ em̃ fit maioꝛ re/
tributio volũtate remanẽte in ſua equalitate.vᷣ quia
quãtitas dati diſponit ad habendũ melioꝛẽ volunta
tẽ et purioꝛẽ̃.hinc ẽ ꝙ aliquo mõ facit ad augmẽtum
gloꝛie.Et ꝑ hoc ptʒ rñſio ad illud qð vltimo quere/
bat᷑ ꝙ aliquo mõ facit ad pᷣmiũ ſi udale licet nõ pꝛin/
cipaliter et ꝑ ſe.S mediãte gratia et charitate ad quã
diſponit. Aerũtamẽ illud qð obẽ de pᷣmio accidẽta/
li nõ cogit ꝓ eo ꝙ meritum accidẽtale nõ tm̃ ẽ aureo
la.ſᷣ etiã gaudiũ de aliquo bono creato. ſiue ſit alicꝰ
Hrogatiue et excellẽtie ſiue nõ. Et hoc melius mani⸗
iij.
Atrũ bonitas operũ addat ad bone intentiõis meri
tũ qẽtũ ad numeroſitatẽ.Et ẽ qõ vtrũ bonũ opꝰ ad/
ditũ oꝑi. reddat oꝑantẽ dignũ maioꝛi pᷣmio eẽntiali.
Et ꝙ nõ vꝛ pᷣmo ꝑ illð Zach.iiij. Exeqbit gr̃am gre.

ſeiaa gloꝛiã.vel ad gloꝛiã celcrius habendam.

vbi ẽ eq̃litas gre.erit eqlitas gloꝛie.igit᷑ ſi aliq duo

ex eq̃li gẽa ineqliter opãt᷑.nihilominꝰ i mercede glo⸗
rie eqᷓbũt᷑¶ Itẽ ſuꝑ ill Juð.ij. Qui lõgo tꝑe pꝰ eũ

vixerũt. glo. Soliꝰ dei ẽ noſſe inter ſenioꝛes qͥs eoꝛũ
pꝰ ſe lucè emiſerit.vtꝝ panlꝰ.an petrꝰ.an bartholo/

meꝰ.ſ certũ ẽ ꝙ paulꝰ plus oibꝰlaboꝛauit.ſicut dẽ.j.
Coꝝ.xv.gᷓ magnitudo pᷣmij nõ penſat᷑ ᷣm multitu/
dinẽ oꝑmſſytẽ Aug. Mõ mititudo oꝑm.nõ diutur
nitas tym auget meritũ.ſ ſola charitas et melioꝛ vo
tẽ quãtũ hõ dili/
git deũ tantũ diligit᷑ a deo.et quatũ diligit᷑ a deo tan
tũ remunerat᷑ a do.ſi ̊ ẽ eq̃litas in dilcctiõe.eq̃litas

ẽ in remuneratiõe.s multi ſũt eq̃les in dilectõe.q nõ
ſüt eq̃les i oꝑe.ᷓ vꝛ q; mititudo oꝑm ñ faciat ad me/

riti ſubalis pᷣmij incremẽtum¶ Sʒ cõtra. Ro. iiij. Ei
aũt qͥ opat᷑ merces nõ iputat᷑ ſim gratiã ſᷣ ſjm meri⸗
tũ.glo. Merces ñ dabit ſᷣm graz fidei tm̃.ſ ſm me/
ritũ opatiõis ſue.g vẽ ꝙ pluribꝰoꝑibꝰ maioꝛẽ merce

dẽ quis mereat᷑ brelſtẽ ſuꝑ illud Gabł.iiij. Bonum

—

d illud qð obꝛ de glo. ꝙ

añt facientes nõ deſiciẽtes.glo. Quãtũ ſeminaueri/

M
vni
opy⸗
glt
0
Gan
ſule
ſgͤt
ſnere⸗
Pecan
Pont
nuph⸗
littt
co
isint
gt tite
inut
Ceſan.
Zutig
Nureol

bus.5

t
inmna
plee⸗
Coͤſitnᷣ
efi⸗
Nkaet
Pinüge
Fekn
Chiido
ccege
d
ts
dſſpon
fectö
ſeuat
obag
ctopa
cctin
ſaluan
D
we
nn
8 mie
ſeae
pfe
Aichd⸗
zaaͤ
glura
in oſ⸗a
falia
meriti
retur!
polit⸗
gug

352

34

35

ſn⸗
Din
ct⸗

Migii
eſ
irdls⸗
s per
Ntn.
cſeue
Mchlnto⸗
tihnin⸗
mmpnne
tiinis.
wlonnts.
lefn,
linsd

innee

gwriiht
No
babern.
foliwei
tmunſe
tariti
oepbe
Minn
upgi
eſta
s ne⸗
ii
ste
u,
nil
mnge.⸗
lido
eghe
ean
is en
nnt⸗
atü⸗
Pun⸗
ncinp
jonl
1denti⸗
iſns
in
k.
ar⸗
e⸗
herc⸗
ohin
aar,

56

37.

at.tãto maioꝛẽ ab ipᷣo recipiat ftributionẽ.

* —

ms in opibtis. tatũ metemꝰ in fructib 2=. ( Ntẽ g

vnũ bonũ opꝰ hõ meret᷑ vitã eternã. ſi aliᷣ ſequẽs
opus ẽ ita bonũ ſicut pꝰ.tãtudẽ merebit᷑ ſicut pᷣmũ.
aut g meret᷑ ill idẽ.aut aliqͥd ſupadditũ illi.Si ali⸗

q̃d ſuꝑadditũ illi hẽo ꝓpoſitũ ꝙ mititudo opm ꝓſit

ad augmẽtũ meriti. Si nihil.ᷓ vꝛ ꝙ fruſtra opet .ᷓ ẽ
ſtultꝰ.q; facto vno bono ãpliꝰ facit alid Oꝛ ſi bocẽ
ipiũ dicere.reſtat ⁊c.iptẽ pctm̃ ũ ẽ magis efficax ad

—

merẽdũ penã.q; ſit bonũ opꝰ ad merẽdũ gloꝛiã.ſecd

peccatũ ſequẽs additũ pᷣcedẽti ſi ſit eq̃le ei meret᷑ du
plo maioꝛẽ penã.g̊ bonũ opꝰ additũ pᷣcedẽti meret
duplo maioꝛẽ gloꝛiã. Itẽ qͥ uit hõi.qᷓto diutiꝰ ei ſer
uit tãtũ maioꝛẽ aſſequit᷑ mercedẽ.ſi ̊ deꝰ in retribu⸗
endo eſt iuſtioꝛ et liberalioꝛ q; ſit hõ. vẽ ꝙ; quãto ali
q̃s in pluribꝰ ei puit.et quãto plura opa ꝓ xpᷣo faci/
Itẽ iſte
multiplicat oꝑa bona ſeminat in terra bona.g ne/

ceſſanio optet ꝙ aliquẽ fructum pᷣmij ex eo accipiat.

Aut igit᷑ pᷣmiũ ſubale.aut accidẽtale.aut auree.aut
aureole.Sʒ nõ aureole.cũ illa debeat᷑ oꝑibꝰexcellẽti
bus. & fecebiet maiꝰ pᷣmiũ ſubale ſiue aurce.Eſt igit
qð qᷓ;tũ ꝓſint bõa oꝑa mitiplicata et quẽ fructũ affe
ruũtiM. ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ notadũ 4 pꝓficere
in merito vel ad meritũ põt eẽ duobꝰ modis ſᷣm du
cõſiſtit in viſiõe et fruitiõe dei.qð iõ dẽ pᷣmiũ ſubale.
qꝛ fudamẽtũ et ſuba totiꝰ nr̃e beatitudis ẽ deꝰ et illo
pfecte habito.ꝑfecta ẽ in nobis btitudo’

/ 7 *

pᷣmiũ accidẽtale qð qͥdẽ cõſiſtit in gaudio qd habet᷑

de bono creato.vel de liberatiõe ab aliquo malo.Ac

cipiẽdo igit᷑ meritũ reſpectu pᷣmij ſubalis.cõtigit di⸗
cere ꝙ aliqd valet ad ꝓfectũ meriti triplicit. Aut qꝛ
illð meret᷑ hõ maioꝛẽ gloꝛiã.et H̊ mõ maioꝛ chari/

tas vł melioꝛ volũtas facit ad ꝓfectũ meriti. Aut qꝛ

38

diſponit ad merẽdũ maioꝛẽ gloꝛiã.et talia ſũt opaꝑ⸗

fectiõis qᷓ dicũt᷑ facere ad meriti ꝓfectũ.Aut qꝛ con/
ſeruat illud ꝑ qð meretur hõ gloꝛiã.et ſic omia bona

oꝑa ꝓficiũt ad meritũ.qꝛ in ipis exercetur charitas
et oꝑpatur. cõſeruatur radicatur.vt bõ finalr ꝑſeue
ret in illa.Et hoc nõ ẽ ꝑuũ.qꝛ quicqͥd hõ faciat.non

ſaluatur niſi finalit᷑ ꝑſeueret.Et ſic pʒ q opꝑm multi
plicatio qddãmõ valet ad ꝓfectuʒ in merito reſpe/

ctu pᷣmij ſubał.et h̊ dico diſponẽdo et cõpuãdo.ñ ãt

merẽdo maioꝛẽ gloꝛiã ex cõdigno. Silr ad ꝓfectum
maioꝛis pᷣmij accidẽtalłpᷣt aliqͥd valere triplicit. Aut
rõe adeptiõis aureole.et ſic oꝑa ſpãl excellẽtie faciũt
ad ꝓfectũ meriti volũtatis bone.Aut rõe adeptõis
alic delectatiõis interne.et ſic oĩa oꝑa q̃ fiũt ex gra
q̃dãmõ valẽt ad ꝓfectũ pᷣmij accidẽtał. qꝛ bhim ꝙ bõ
plura bona oꝑa facit. ᷣm h̊ de pluribꝰ iocũdabitur
in cõſcia ſua.Aut rõe diminutiõis pene.et ſic opa dif
ficilia et penalia faciũt ad ꝓfectũ meriti. et addũt ad
meritũ bone volũtatis.qꝛ remiſſionẽ alicꝰ pene me/
retur hõ ex volũtate cũ oꝑe.quã nõ merctur ex ſola
volũtate. Hec aũt diſtictio nõ ſolũ valz ad terminan
dũ qð dictũ c.ſ etiã ad duo pᷣcedẽtia. Generalit᷑ em̃

Aliz vo ẽ=

ſicut pᷣus oñſuʒ e⸗
pctõ duplat meritũ et ſuppliciũ.g ⁊ bonũ additũ bo

liõ ñ ẽ ſile ex ꝑte iſta et ex illa

reola. Mõie em̃ aureole ñ intelli

veru ẽ qg dim dignitas. et dati quãtitas.et opᷣm nin.

meroſitas ad ꝓfectũ meriti facit reſpectu pᷣmij acci⸗

dẽtalis.licʒ dinter. Aen ẽ etiã generaliter qꝙ illa oia

opꝑa nõ faciũt ad ꝓſectũ meriti rſpectu pᷣmij ſubal'ni
ſi ſolñ diſponẽdo et cõpuãdo. Eñ rões ille q̃ oñdũt

8

ꝙ nõ mltiplicatur merces pᷣmij ſubalis pᷣm multipli

catõz opm. cõcedẽqe ſũt. Vlex em cocludũt.¶ Ac il

39

lud vᷣo qð pᷣmo obꝛ ĩ cõtrariũ 4 ei q̊ͥ opatur merces
t

iputatur ſᷣm meritũ.dð.q; tex
nñ vult dicere ꝙ qtitas mercedis rũdeat opꝑi pᷣncipa/
liter. boc vult dicere. ꝙ vbiẽ opoꝛtunitas opãdi.ñ
ſufficit gra fidei ſine bona opꝑatiõe.vbi aũt opoꝛtuni

tas ſiue facultas deeſt. ſola gra ſufficit. Añ ſenſus ẽ.

ei qͥ oꝑatur.i.ci qͥ b tᷣs opãdi.¶ Aq illud qð obꝛ de
glo. ꝙ quãtũ ſeminauimꝰ in opibꝰ.tãtuʒ metemꝰ in
fructibꝰ.dð ꝙ nõie fructuũ itelligitur ibi gaudiñ qdð
hẽbit qͥs de bonis oꝑibꝰ.nõ pᷣmiũ ſi ubale qð cõſiſtit
in do. Si ãt ð illo ſcʒ ſubali pᷣmio intelligatur tũc qn

tũ et tãtũ nõ dicũt cõmẽſuratiõcʒ. nec etiã dicũt diſ

poſitionẽ neceſſitatis ſ̊ cõgruitatis.¶ Aillð qd obẽ.
ꝑ ſequẽs opꝰ meretur hõ tãtũdem qᷓ;tũ ⁊ ꝑ pꝛimũ

ruerat.loquẽdo quãtũ ad eẽntiale pᷣmiũ.et nõ ſequi

merito vel ac u põt eẽ duob? 1¹ tur ꝙ iuanũ laboꝛet.qꝛ et ſi pᷣmũ opꝰ erat meritoꝛiũ
plicẽ dꝛiaʒ pᷣmij.OQddã em̃ ẽ pᷣmiũ ſubale.qd qͥdem

ille hm ꝙ glo. expöit

40

41

d5. qꝙ veꝝ ẽ.b nõ meretur aliud ſᷣ idip̃m q pus me

vite eterne.nõ tñ merebatur efficaciter niſi charitate

pleuerãte. et charitas nõ pᷣt in hõie vigere qn exeat

in bonos actꝰ cũ pᷣt et debet.iõ ſcq̃ns opꝰ fruſtra nõ
fit. qꝛ qᷓuis nõ addat aq pᷣmij excellẽtiã. addit tñ ad
meriti efficaciã.diſponit etiã nibilominꝰ ad ꝓfectũ.
et facit ad incremetũ meriti reſpectu accidẽtał᷑ pᷣmij
¶ Ad illud qdð obẽ ꝙ; pctm̃ addituʒ

no.dd. ꝙ nõ ẽ ſilłe. ꝓpter hoc ꝙ qꝛ mala facimꝰ.ma/
li ſumꝰ.ꝑ nõ qꝛ boa facimꝰ boni ſumꝰ.ĩmo potiꝰ ecõ
uerſo bonitas opꝑm oꝛtũ hʒ ex bonitate opãtis. et hic
eſt ꝙ diuerſis pctis meretur hõ diuerſa ſupplicia.q;
uis diuerſis bonis opibꝰ mereatur hõ vnꝗ gloꝛiã. qꝛ
actio merẽdi et acceptãdi in pluribꝰ bonis vna ẽ. rõ
vo lceili et demerẽdi in pluribus pctis diuerſa.
¶ Ad illud qd obẽ q; apud bõieʒ maiꝰ pᷣmiuʒ mere
tur hõ ex pluribꝰ oꝑibꝰ.dð.ꝙ nõ E ſile.qꝛ bõ nõ fpu
tat opꝰ diguũ retributiõe ꝓpt᷑ bonitatẽ opãtis.ſᷣ̊ po

42

43

tiꝰ opãtẽ ꝓpter bonitatẽ oꝑis.Hõ em̃ indiget aliẽðo

fuitio. deꝰ? aũt qͥ bonoꝝ nroꝝ nõ indiget. nò opantẽ

ꝓpt᷑ oꝑa.ſᷣ oꝑa ppt᷑ oꝑãtẽ acceptat et remunerat et

illð qd obẽ ꝙ opa
mitiplicata nõ valẽt ad pmini accidẽtale Aeno olr
quũtur aureolã.dð.q accidẽtale pᷣmiũ in plsé i; au
la. . intelligimꝰ qdcũq; pᷣmiuʒ
accigétale.5 ill qd h quãdã pᷣrogatiuã et dignita
tẽ ſicut et opꝰ cui rñdet.HNihilominꝰ tñ gaudiũ bo
noꝝ oꝑm mltiplicatiõe ad accidẽtale pᷣmiũ ſpectat.
cũ ſine ipᷣo poſſit haberi vita eterna.et ad Hᷣ qͥdẽ faci

—

unt bona opa mltiplicata. faciũt etiã ad eẽntiale pꝛe
miũ aliqͥ mõ ſicut pꝛius oñſum eſt. Ex bis patet fſpõ

ſio ad illud qd vltimo querebatur.

¶Miſtinctio. xlj. Qualiter ex obliqtate intẽtiõis habeat fieri opus malum.
Anqʒ intentio vt ſupꝛa dictũ eſt ⁊c. Supꝛa oñdit magiſter qualiter actus habeant rectificari ex ecti
tudine intẽtionis et volũtatis. In hac pte intendit determinare qualiter actus ex defectu intẽtiõis et
volũtatis habeãt depꝛauari. Diuiditur aũt ꝑs iſta i duas ptes. In quarũ pᷣma coꝑat mgfr̃ oꝑa ad in/

tẽtionẽ deſicittem. In ſcda vᷣo cõpat malos actꝰ ſiue mala oꝑa ad volũtatẽ.ibi. Poſt bec iueſtigari ogtz ꝛc.
Pꝛima ꝑs diuiditur in tres ꝑtes. In quaꝝ pᷣma mgr̃ mouet qõeʒ et determiat ᷣm quoꝛũdã opinionẽ. In ſe

q44

44

cuda vo obijcit cõtra illã dᷣcermiationẽ. adiuges illi qõni qᷣnda mſioneʒ ibi. NHois qt obijcitur. In terga ma⸗

giſter õm illoꝝ opinionẽ
tionẽ.ibi.Alij vero qui trip
ſcʒ per bonã.et malã.ct indiſfe
In pꝛima querit męr̃ vtrũ oẽ peccx
in voluntate. ibi. Illius etiã intelligenti
eſt de peccato exterioꝛi ꝙ ſit voluntariũ
motũ.ibi.Si aũt oẽ peccatũ moꝛtale ⁊c.Et ſic duas qðe
Atrum omnis actio mala ſit non ꝓcedit ex intentione recta.

Fides intẽtionẽ di

duplici indiget directi
uo.quoꝝ vnũ reſpici/

.

☛ã

7

Aouet qõʒ et ↄterminat m qͥrũdã opinionẽ.an oĩs

et alia hmõi ad bonos moꝛes ptinẽtia.que ſine chari⸗
thate. fide.⁊ ſpe.ĩpleri nõ pñt.Nullũ g̊ͤ mãdatũ iplet.

q̊ triuariã diſtinctionẽ actuũ ponũt (vt in di.pᷣcẽdenti pats) aliatn ponit determĩa.
hariã diſtinctionẽ actuũ faciũt.vbi innuit ꝙ actiões noſtre diuidũt᷑ ꝑ tres dꝛias
fferentẽ inter vtrãq; mediã. Similiter ſcdᷣa ꝑs pꝛincipalis diuidit᷑ in tres ꝑtes.
peccatũ exterius ſit volũtariũ ſiue a volũtate. In ſca querit vtrũ oẽ pctm̃ ſit
tia perquirẽda eſt ⁊c. In tercia vero concludit ꝙ hoc nõ ſolum veruʒ
ſ̃ etiam veꝝ eſt de peccato interioꝛi.qd quidẽ cõſiſtit circa volũtatis
Et ſic duas qðes pᷣncipaliter determiat mgr̃ in ꝑte iſta.quaꝝ vna ẽ.
Scðda ẽ vtruʒ ois culpa ſit voluntaria.

rigat. Cõtra. multi ba intentio vel actio eoꝝ qͥ carent fide ſit mala. a XLI.
hentes aen ae Vnq; intẽtio vt ſupꝛa dictũ ẽ bouũ opꝰ fact⸗
viqet intentiöis di at. et ſides intẽtioneʒ dirigat.nõ immeritoqᷓ a
rectio a fide nõ bʒ ecẽ6. i põt vtrũ oĩs intẽtio oẽq; illoꝝ opꝰ malũ ſit
Si tu dicas ꝙ de fide qͥ fidẽ non hñt.Si em̃ fides intẽtionẽ dirigit.et inten
loquit᷑ qᷓ ꝑ dilectione tio bonũ opꝰ facit.vbi nõ ẽ fides.nec ĩtẽtio bona.nec
odpatur. vtpote defie opꝰ bonũ eẽ vrᷣ. Qð a qᷣbuſdã ñ irrõnabilter aſtruit᷑.
Prngen eie oo le, q dicũt oẽs actiões et volũtates hõis ſine fide malas
tionis vebuit attribui EE. que fide habita bone exiſtũt. VUñ apls ait. Oẽ qd Ro. xiiij.
charitati ᷓ fidei ſIt? ſ ex fide peccatũ eſt.Qð exponẽs Aug.ait Omis b
queritur iuxta hoc. c vita infideliũ pctm̃ ẽ.et nihil bonũ ẽ ſine bono ſůmo.
directio intentiõis ali Vbi deeſt agnitio eterne veritatis.falſa virtus ẽ etiã
vo areruttvr ſ ĩtoptimis moꝛibꝰ. Et Jacobꝰ ĩ epła canõica ait. Qui Jaco. ij.
rtnti mare ſmiiter Offendit in vno ſcʒ ĩchanitate. factꝰ ẽ oim reꝰ. Qui G
non attribuitur ſpei. fidẽ et charitatẽ nõ hʒ. oĩs eiꝰ actio petm̃ ẽ.qꝛ ad cha/⸗
cum et ipſa ſit virtus ritatẽ non refertur. Quod enim ad charitatem nõ re/⸗
thcologica. et reſpici- fertur(vt ſupꝛa meminit Aug.) non fit quẽadmoduʒ
at finem ſicut fides et fieri opoꝛtʒ.ideoq; malum eſt. Non & mandata cuſto
charieas ſ. döm dit qͥ charitate caret.qꝛ ſine charitate nullũ madatoꝝ
un er deulnd inta⸗ Ccuſtodit᷑. Añ Aug. ſup eplaʒ ad Sal. ait. Cuſtoditõỹ
lectus. ct pedẽ affectꝰ. lcgis dicit apłs. nõ inebꝛiari.nõ occidere.ñ mechari.

at aſpectũ.et boc eſt f nullũ bonũ opꝰ facit qui fidẽ et charitatẽ nõ hʒ. In⸗ heb. xj.
s Ataum vaa poſſibile ẽ em̃ vt ait apls.ſine fide aliqd placere do.
rſtas Et io die Werfñ. Que ſine fide fiũt. bona ñ ſũt.q; oẽ bonũ placʒ ðo.
ad ſimplicitatẽ ocu· ¶ Obücit contra determinationẽ pꝛioꝛc. ad
li concurrit charits iügss illi qõni quãdã reſponſionez. b
et veritas. Oñ ᷓ mr̃ ¶ His aũt obijci᷑ qð ſupꝛa dicit Aug.ſcʒ ꝓ in fuili tio/
dicit ꝙ fides dirigit ire et ſi bonũ fiat.nõ tñ bene. Nemo em̃ inuitꝰ bene fa
tentionem.nõ de qua⸗/

cunq; fide intelligit.ſ
de fide opante ꝑ dile⸗/

bñ ab illo qͥ charitatẽ nõ hʒ. Qui em̃ puilit timet. cha

cit etia ſi bonũ ẽ qð facit.Hic em̃ dicit bonũ fieri.ſed ñ

ctionem ſicut obicctũ ritate vacuꝰ ñ ẽ.ð quo tñ hic dic.qꝛ bonũ facit.ſ ñ bñ
z. Magis tñ directo, NQui etiã ſuꝑ illũ locũ põ.Turt᷑ iuẽit ſibi nidũ vbi re⸗ Ps. lxxxiij.
annbunt ci cha poat pullos ſuos. die. iudei. heretici.⁊ pagani oas
o nue lun ais “S bona faciũt.q veſtiũt nudos.et paſ. cũt paupes. T hu
ſtrãtis q;ᷓ virtutis ad, 1 èMùMBU
iuuantis.licet vtrũqʒ ſit neceſſarium ad boc ꝙ homo recte ambulet.èt ꝙ lumen videat.et ꝙ; pedem rectum

2

habeat. Pꝛopter defectum pꝛimi non recte iucedit cecus.et ꝓpter defectũ ſecundi nõ recte incedit caudus.

Eld illug qd queritur de ſpe.dom. ꝙ ſpei pꝛopꝛie loquendo non eſt dirigere.ſed erigere.quia ſpes ſpectat ꝑ
modum futuri. Ande quaſi dat ſecuritatem quandam ne in via deficiat. Fides autem et charitas pꝛeſen-
tialiter potentias in quibus ſunt in operibus dirigunt.quia vna illumiat.et altera inflammat.et ideo vna
dirigit reſpectu veritatis. altera reſpectu bonitatis. et quantũ ad hec duo ſufficienter attenditur rectifi-
catio anime in ſuis operibus.et ideo non opoꝛtet ꝙ ſpei attribuatur directio ſed ſolum erectio.licet illa ere/
ctio quodãmõ dici poſſit directio b. Omnis vita infideliũ peccatũ eſt. Cõtra.infideles bñt oꝑa vᷣtutũ pol⸗
liticaꝝ.ſᷣ vtutes pollitice ñ ſũt hitꝰ mali ̊ boni.qꝛ ñ ſũt vicia ſᷣ di dõa.⁊ ̊ vẽ ꝙ oꝑa illaꝝ vᷣtutũ nõ ſint pctm̃.
¶ Item infidelis hõ põt dare elemoſã.vt deus maniteſtet ſibi visã veritatis.⁊ in h diſponit ſe vt. de det

nis

ſen
lht

Tchon
gütpt
erus.
hona4
cg ic

Qubu
diegt

i
merito
mein

Ppetra

ſſupp
nunn

litat.
Ryoli
Gvot
Wlita
noo
ſutde

naep
wolon

opii⸗

6.

Reſpõdʒ ad
queſtionem .

Actus nĩi diui
dũt᷑ ꝑ tres dif-
ferẽtias.ſcʒ per
bonã. et malã.

et ꝑ ind'ntem.

Ouibus mõis
dicatk bonum.

4

vicz mala intẽtiõe. Si aũt nõ pꝑ ſe intelligat᷑.nõ ẽ ſermo verꝰ niſi intelligat᷑ de bono ꝑ
meritoꝛium.ſᷣ tunc non ſequit᷑.non facit fructũ bonum.S facit fructũ malũ. rt nu .
¶ Quãuis et illa ⁊c.innnit magiſter ꝙ peccata q̃ a neſciẽtibꝰ vel coactis
ppetrantur nõ omnino poſſunt ſine voluntate cõmitti.Contra.videt᷑ falſum dicere
p̃ſſupponit cognitionem.ſicut dicit phᷣus.ergo qdð fit per neſcientiã vel ignoꝛantia

medium.ſicut ſupꝛa oñſum eſt. c

rium.ergo cõmittit᷑ ſine volũtate. Itẽ coactio inducit violentiã.ſᷣ violẽtia excludi
cto nõ ẽ volũtariũ. Querit᷑ g q̃liter Aug. intelligit cũ dicit ꝙ, que fiũt ꝑ coackibeʒ
lũtatẽ. R.dðᷣ. ꝙ nouẽ ſũt gradꝰ volũtarij ſᷣm qͥs pctã volũtaria dicũt᷑ ̃m plꝰ eti

S

—
—
—

iuſmõi.ſᷣ nõ in nido eccleſie.i.in fide.et iõ ↄculcãt᷑ pul
li eoꝝ.Quibꝰ illi rũdent dicẽtes.bona oꝑa appellari

hmõi q ſine charitate fiũt.nõ qꝛ bona ſint qñ ſic fiunt.
qð euidẽter ſupꝛa Aug.docuit.ſᷣ qꝛ bõa eẽnt ſi alit᷑ fie

rẽt. que etiã ſui genere ſũt bõa.ſ ex effctũ fiſt mala.
¶ onit aliã determiationẽ quibꝰ mõis actõ eoꝛũ
bona ẽ qui fidem non habẽt. c

¶Klij vero qui triphariã diſtinctionẽ actuũ faciũt.oꝑa

cũcta que ad nature ſubſidiũ fiunt.ſemꝑ bõa eẽ aſtru
unt.Sʒ ꝙ Aug.mala eẽ dicit ſi malas hẽant cãs.non
ita accipiẽdũ ẽ q̃ſi ia mala ſint.ſᷣ qꝛ peccãt ⁊ mali ſüt
qᷓ ea malo fine agũt. Itẽ et illud aliud.ſcʒ bonũ opus

intẽtio facit.⁊ intẽtionẽ fides dirigit.determiant dicẽ

tes.ibi bonũ vocatũ qð remunerabile ẽ ad vitã.nõ ꝙ
illud ſit ſolũ bonũ opus.imo etiã alis plura. licet ñ ea
rõe qᷓ illud ſint bona. Bonũ em̃ multipliciter accipit᷑
ſcʒ ꝓ vtili.ꝓ remunerabili.ꝓ ſigno boni.ꝓ ſpẽ boni.

PꝓPlicito.⁊ alijs foꝛte modis. Solaq; illa intẽtio remu

nerabilis ẽ ad vitẽ quã fides dirigit.ᷣ nõ illa ſola bo⸗
na ẽ vt aiũt.Nã ſi qͥs iudeꝰ vel malꝰ xpᷣianꝰ neceſſita

t᷑ẽ ꝓximi releuauerit naturali pietate ductus.bonum

fecit.et bona fuit voluntas qᷓ illud fecGWi.
QAuerit vtrũ oẽ peccatũ exterius ſit volun
tarium ſeu a voluntate. d

—

¶ Poſt hec ĩueſtigari oꝑtʒ qliter ĩtelligẽdũ ſit qð Aug.
Ait in li. ð va religiõe.Vſq; adeo inqͥt pctm̃ volũtari

um malũ ẽ.vt nullo mõ ſit pctm̃ ſi nõ ſit volũtarium.
Huius dicti rõeʒ Aug.apies in li.retractationũ dicit.
Pot videri falſa h diffinitio.ſ ſi diligẽt diſcutiat᷑ iue
nit᷑ eẽ viſſima. Pctm̃ qppe illð cogitãdũ ẽ qð tmmõ
peccatũ ẽ.nõ qdð c etia pena pcti.ſcʒ peccatũ pꝛimum
hõis qð fuit peccatũ et cã peccati ̊ nõ pena οε
et illa qᷓ nõ volũtaria peccata nõ iĩmerito dicũt᷑.qꝛ vel

a neſciẽtibꝰvła coactis ꝑpetrãt᷑.nõ oĩ mõ pũt ſine vo

lũtate cõmitti.qm̃ et ille ꝗͥ peccat ignoꝛãs. voluntate
vtiq; facit.qð cũ faciẽdũ nõ ſit. putat eẽ faciẽdũ. et il
le qͥ cõcupiſcẽte aduerſus ſi pm̃ carne.ñ ea que vult fa
cit.ↄcupiſcit qͥdẽ nolẽs et ĩ eo ñ facit qð vult.ſʒ ſi vin/⸗

cit᷑ ↄ cupie ↄſentit volẽs.⁊ in eo ñ facit niſi qð vult. 7
illud qð in ꝑuulis ẽ oꝛiginale pctm̃.ex pꝛima hõis vo
luuntate mala cõtractũ eſt. Hon itaq; falſum eſt quod

9

ei habitũ fidei. ſed i5
hõ ad graʒ ſe diſpo
nit nõ peccat. nõ vẽ
ꝙ ois vita infidelium
ſit culpa ſiue oĩs actõ.
Oppoſitũ aũt huiꝰ c.
qꝛ arboꝛ mala nõ põt
fructꝰ bonos facere.S
ſi infideles malã volũ
tatẽ hũt.et indirectaʒ
intẽtionẽ. et carẽt fide
⁊ charitate.g vꝛ qꝙÿ om
nia faciant male et ni/
hil bene. ¶ E. dom. q; 3

infideles nõ peccãt in

omni ſua actiõe.nam
qñ coꝝ actio nõ repu
gnat fidei.nec bonis
moꝛibus.nõ ẽ rõ aliqᷓ
quare in ea debeat eẽ
peccatũ Qòð g dꝛ i lit/

tera ꝙ ois vita infide-

liũ ẽ pccm̃.dʒ.ꝙ hoc
non dẽ pꝛopter boc ꝙ
oĩis actio quã faciũt in
tota vita ſua ſit cul/
pabilis et meritoria.
ſ hoc iõ dꝛ.qꝛ ꝑ nullã
aetionẽ quã agũt libe/
rant᷑ a culpa qdiu in
infidelitate pſiſtũt. et
iõ ſenſus ẽ.ois vita iu
fideliũ ẽ peccatũ.i.nõ
ſine peccato. Silr in/
telligenda eſt ſequens
auctas et alie cõſilłes.
cũ dẽ ꝙ vbi deſt agni⸗
tio veritatis. falſa eſt

virtus.nõ qꝛ illa virtꝰ

ſit viciũ. ᷣ qꝛ deficit a

vera virtuf pfectiõe.
qꝛ virtꝰ vera dẽ qꝛ ve/

racit᷑ pducit ad vitaʒ.
Ad iülud g qd obꝛ ꝙ
arboꝛ mala nõ põt fru
ctus bonos facere.in/
telligenda ẽ locutio ꝑ

ſe.i. ſi opetur volũtas

mala inquãtuʒ mala.

fecto.qd quidẽ ẽ bonuzʒz
qꝛ inter tale bonuʒ et malum eſt

pꝛimuʒ qꝛ voluntarium
m. eſt ſimpliciter inuolũta
t volũtates.g qd fit a coa/
et ignoꝛãtiã nõ fiũt pᷣt᷑ vo/
ninꝰ. Pꝛio em̃ ⁊ pᷣncipalit᷑ S

dẽ volũtariũ qð ẽ a volũtate.nilo iclinãte.nec exteriꝰ.nec iteriꝰ.ſic fuit pctm̃ luciferi volũtariũ. Secundo mo

do voluntariũ dẽ qð ẽ a volũtate aliqͥ ſuggerẽte exterius. nullo inclinãte interiꝰ.
volũtariũ. Tercio mõ dẽ volũtariũ qð è a volũtate.aliq̊ tñ iclinãte exteriꝰ et inte
galiquis ꝑpetrat ex deliberatiõe et intẽtiõe pꝰ lapſum nature.Quarto mõ aliqͥd ẽ vol
nõ mouẽte ad illud directe.mouẽte tñ illud ex cõſcquẽti.ſicut ẽ pctů omiſſiõis.quo

ſurgere.qꝛ volũtarie ſe inebꝛiauit.OQuito mõ aliqͥd ẽ volũtariũ qð ẽ a volũtate nõ

nec appetente. aliudq refugiente.ſic eſt peccatum quod bo
voluntariũ qdð ẽ a volũtate.nõ ꝑlene iq qð agit cognoſcẽte

et ſic fuit petiñ pꝛimi hõis
riꝰ. ⁊ ſic ẽ pctiñ moꝛtale qd
utariũ qð ẽ a voluntate
qs omittit ad matutinũ
mouente adillud directe.
mo facit moꝛtis timoꝛe. Sexto modo eſt aliquid
ct ſic pctm̃ ex ignoꝛãtia dẽ volũtarium. Septimo

Vi.

mõ dꝛ aliq̃d volũtari/
um qꝛ ↄſequit᷑ ad ali/
quid qdð volũtarie fa/
ctũ ẽ ab illo eodẽ a qͥ il
lud fit.et ſic pctã que
cõſequũt᷑ ebꝛietatẽ in
quã hõ ſe ſciẽter indu⸗
xit. dicunt᷑ aliqͥ mõ vo
luntaria. Octauo mõ
dẽ aliqͥd volũtariũ qꝛ
E ab aliq̊ potente ꝓhi
bere.nõ tñ ꝓhibẽte. et
ſic peccatũ veniale qð
ẽ pꝛimꝰ motꝰ dẽ eẽ vo
lũtarin. Mono mõ dẽ
aliqd volũtariũ qð in-
troductũ ẽ a volũtate
aliena ſicut a cã pꝛia.
et ſic pctm̃ oꝛigiale dꝛ
volũtariuʒ. In oibus
iſtis modis pᷣdictis ali
quo mõ ſaluat᷑ rõ vo/
lũᷣtarij.ꝓpꝛie tñ et pᷣn
cipaliter in duobꝰ mo
dis pᷣmis.Et ꝓpterea
diẽ Aug. ꝙ illð qð di/
xerat ſcʒ oẽ pctiñ volũ
tariũ.de pctõ pᷣmi ꝑen
tis eẽ itelligẽdũ.nõ qꝛ
illud ſolũ ſit volũtari/
um. qꝛ illud inter ce/
tera mere eſt volũtari
um. Alia em̃ aliq̊ mõ
volũtaria ſunt. licet ñ

ita plene ſicut illud qd

fit ꝑ neſcictiã et ꝑ coa/
ctionẽ.ſ
qd obꝛ ꝙ; tam coactio
qꝙ̃; ignoꝛantia excludit
rationẽ volũtarij.dð.
4 ven ẽ vbi eſt oimo⸗/
a ignoꝛãtia.⁊ coactõ
ſufficiẽs.̊ volũtas nũ
qᷓ; cogit᷑ coactione ſuf
ficiẽti.iõ coactio nũqᷓ
tollit rõe voluntarij.
Ignoꝛãtia vo aliq̃n/
do eſt per oimodaʒ pᷣ/
uationẽ diſcretionis.
et tunc tollit ſimplici/
ter rationem volunta
rij. Aliquando vᷣo di/
cit pꝛiuationẽ alicuiꝰ
circũſtantie. remanen
te nibilominns cogni

MAd illud vo

I

dixi.vſq; adeo pctm̃ volũtariũ ẽ ⁊c. Ecce q̃liter acci/

piẽdũ ſit illð ſcʒ vel de pꝛio pctõ hõis.vl de oĩbꝰgene

raliter pctis moꝛtiferis. quoꝝ licʒ qdã dicãt᷑ nõ volũ⸗

taria.q̃ ſcʒ ꝑ ignoꝛãtiã vel ꝑ infirmitatẽ fiũt. eadeʒ ti

ea rõe pñt dici volũtaria.qꝛ ſine volũtate ñ ↄmittũt᷑.
4 uerit vtꝝ oẽ pctm̃ ſit in volũtate. e.·

¶ Illiꝰ etiã intelligetia ꝑquirẽda ẽ qð in li.ð duabꝰaia⸗

bꝰ edidit inqens.Nuſqᷓ; niſi in volũtate pctm̃ ẽ.Qð

etiã in li.retracta.plane determĩat dicẽs. Põt putari
iſta falſa eẽ ſentẽtia q̃ diximꝰ nuſq; niſi in volũtate eẽ

pctm̃.cũ apls dicat.qð nolo hoc facio ⁊c̃. Sed pctm̃
qð nuſq; ẽ niſi in volũtate.illud pᷣcipue intelligẽdũ ẽ.
qð iuſta dãnatio ↄſecuta eſt.i.pꝛimũ hõis pctm.
uõ ĩtelligit᷑ illð.Nõ niſi volũtate peccat᷑. f

¶ En eodẽ qͥʒ libꝛo de duabus aĩabꝰ aliud tradidit cõſi

deratiõe dignũ.ait em. Mõ niſi volũtate peccat᷑.ipſã⸗

qʒ voluntatẽ diffinit dicẽs. Nolũtas ẽ animi motꝰ co
gente nullo ad aliqd vłnõ admittẽdũ vł adipiſcẽdũ.

Huiꝰ dicti cãʒ aꝑiens et intelligẽtiã pandens in li. re⸗

RKo. vij.

Aoluntkas qᷣd
ſit m Aug.

