ẽ ſᷣm modum pᷣicriptũ.vicʒ ſᷣm quãdã collectioneʒ.
Si iteꝝ inucniat᷑ qᷓ dicat potentiã aie eſſe aie eſſenti
am. intelligẽda ẽ ꝑ rectitudineʒ ad idem genus. Si/
cut em̃ q̃dam ſunt in genere ꝑ ſe.aliqua ꝑ r̃ductiõeʒ.
Illa ꝑ ſe ſüt in genere q̃ ꝑticipãt eẽntiaʒ cõpletã illi
us generis. vt ſpccies et indiuidua. Illa vo ꝑ redu/-
ctiõem qᷓ non dicũt completã eſſentiã.et hec ſub qͥn/
q; mẽbꝛis cõtinent᷑.quedã reducunt᷑ ſicut pᷣncipia.
quedã ſicut cõplemẽta.quedã ſicut vie.q̃dã ſicut ſili
tudines.q̃dã ſicut pꝛiuationes.Sicut pꝛicipia dupli
citer. aut eſſentiãtia.aut integrãtia.vt pꝛincipia cẽn/
tiantia.ſicut ſunt materia et foꝛma in genere ſube.vt
pncipia integrãtia ſic ꝑtes ſube ſũt in genere ſubep
reductionẽ. Si reducunt᷑ vt cõplemẽta hoc pᷣt eẽ du

plicit. aut em̃ ẽ cõplemẽtũ ꝑ modñ actus et ſic ẽ actꝰ

pꝛimus qͥ reducit᷑ ad idẽ genꝰ cñ ſuba cuiꝰ ẽ actꝰ vt
viuere.et eẽ ſube ad genꝰ ſube.Aut ꝑ modũ aptitu/
vinis.et ſic differentie cõpletiue ad idez genus redu
cunt᷑ cum ſpecie.Si aũt reducunt᷑ ſicut vie boc põt
eẽ duplicit᷑. Aut ſicut vie ad res.et ſic motꝰ et muta
tiones.vt gencratio reducit᷑ ad ſubaʒ. Aut ſicut vie
a rebus.et ſic habẽt reduci potẽtie ad genꝰ ſube. Pꝛi
ma em̃ agẽdi potẽtia q̃ egreſſuʒ dĩ habere ab ipᷣa ſb/
ſtãtia ad idẽ genꝰreducit᷑.qᷓ nõ adeo elongat᷑ ab ipᷣa
ſuba vt dicat aliã cẽntiã cõpletã.Si aũt ſunt ſilitudi
nes ſic ſũt in genere ꝑ reductionẽ.et reducũt᷑ ad ide⸗
genꝰ ſub quo cõtinent᷑ qͥꝝ ſunt ſilitudies.vt ptʒ in ſi
militudie albedinis et coloꝛis.q̃ quidẽ nõ eſt albedo
vt albedo.nõ ẽ coloꝛ ſᷣ vt coloꝛ. Poſtremo qꝛ pᷣua
tiones nõ babẽt eẽntiã aliquã niſi ꝑ habitũ.in eodeʒ
genere eẽ habẽt in quo et habitꝰ ꝑ reductionẽ.Et ſic
patet rñſio ad omnia qſita.
R (NQueſtio. ij. d „ ——
De illa diuiſione potẽtiaꝝ aie q̃ ẽꝑ. ſuꝑioꝛẽ ⁊ inferio
rẽ poꝛtionẽ.et ẽ queſtio vtrũ ſuꝑioꝛ poꝛtio ⁊ inferioꝛ
ſint diuerſe potẽtie.Et ꝙ ſic vꝛ. Sicut dicit Aug. xij.
de tri. inter ſupioꝛẽ poꝛtionẽ rõis et infcrioꝛẽ ẽ cõiu/
gium.qꝛ bec dꝛ vir et hec dꝛ mulier.ᷣ nõ eſt cõiugiuʒ
eiuſdẽ ad ſe.ſᷣ diuerſi ad diuerſuʒ.cũ igit᷑ int᷑ hec duo
ſit coiugiuz inquãtũ ſũt potentie.& in genere poten/
tie ſunt diuerſe. Itẽ ſicut in pluribus locis in li.de
tri. dicit Aug. imago nõ cõſiſtit in rõe qtum ad infe/
rioꝛem ꝑtem ſᷣ qᷓtnm ad ſuꝑioꝛẽ̃. eẽ ad imaginẽ nõ

s

ẽ accidẽs potẽtijs aĩe.̊ eſt eis cẽntiale.cum igit᷑ ſuꝑi
oꝛ poꝛtio et inferioꝛ differãt ꝑ eẽ ad imaginem.et per
nõ cẽ ad imaginẽ.vẽ ꝙ ſint potẽtie ꝑ eẽntiã diuerſe.
ẽ ſicẽ vult Aug.ſuꝑioꝛ poꝛtio ſe hʒ ad iferioꝛẽ ſi
cut regens ad rectũ.regens aũt et rectuʒ ſunt adinui
cẽ relatiue oppoſita.ſi & relatiue oppoſita nõ poſſũt
eẽ circa idẽ.neceſſe eſt eẽ aliã potentiã q̃ regit.aliaʒ q̃

regi t᷑. ¶ Itẽ nihil ᷣm idẽ agit ⁊ patit᷑.ſᷣ ſuꝑioꝛis poꝛ

tionis ẽ mouere inferioꝛẽ.⁊ inferioꝛis ẽ moueri.g im
poſſibile ẽ ꝙ cõcurrãt in eandẽ potentiã. ⁊c It
ſi rõ ſuperioꝛ et inferioꝛ nõ differrẽt niſi qꝛ hec iten/
dit eternis et illa intẽdit tpalibus.ᷓ non plus differ
rent qᷓ; oculꝰ aſpiciẽs ſurſum et aſpiciẽs deoꝛſum.ᷣ
nullo mõ diuidit᷑ oculꝰ in ſuꝑioꝛẽ ⁊ inferioꝛẽ.pꝛo eo
qꝙ aſpicit ſurſuʒ et deoꝛſuʒ.g nec ratio ſic diuidi de/
beret.ſi ̊ diuidit᷑.ꝗ̊ rõ ſuꝑioꝛ et inferioꝛ nõ differunt
penes actꝰ ⁊ aſpectꝰ ſ̃ etiã penes id ꝙ ſũt.(¶ tẽ ſi ſo
lũ penes aſpectꝰ diuerſos et actus eẽt ibi dꝛia.cũ rõ
angeli aſpiciat ſuꝑioꝛa et inferioꝛa.vẽ ꝙ deberet di⸗
uidi in ſuꝑioꝛẽ et inferioꝛẽ.ſᷣ talis diuiſio in potẽtijs
angeli nõ ↄſucuit aſſignari.ampliꝰ g differũt qᷓ vᷣm

actus et aſpectus.& redit idem qð pꝛius ꝙ ſunt di/
uerſe potentie ſᷣm id ꝙ ſunt. Sed contra Aug.dicit

xij. de tri. Cum diſſerimus de narura mẽtis bumãe.
de vna quadã re diſſerimꝰ.nec eã ꝑ hec duo q̃ com/
memoꝛaui niſi per officia geminamꝰ.ſermo pꝛeceſſe
rat de ſuperioꝛi poꝛtione rõis ct inferioꝛi.S ⁊c.
anima ſicut dicit phus ſᷣm intellectuʒ quodãmodo
eſt omnia. ſed hoc non eſſet niſi potẽtia intellectiua

cum ſit vna nata eſſet cognoſcere omia.ſi ̊ dicit᷑ ra-

tio ſuperioꝛ inquantũ cognoſcit ſuperioꝛa.⁊ inferioꝛ
inquãtum cognoſicit inferioꝛa.& non ẽ alia ⁊ alia po
tentia. ¶ Item idẽ eſt habitus qui dirigit animã ad
amoꝛẽ dei et ꝓpximi.vtpote charitas.g multofoꝛtiꝰ
eadẽ potentia qua conuertimur ad deum et ad ꝓxi
mũ.ſed hec eſt ratio ſu perioꝛ et inferioꝛ. ⁊c. Item
lux increata ſe habet ad creatas ſicut ſe habet lux ſo/
lis ad coloꝛes.ſicut.dicit Aug.in li.ſolil.ſed eadem ẽ
potẽtia ſenſitiua q̃ cognoſcimꝰtã lucẽ q; coloꝛc.ſi er-
go intellectiua potẽtia multo largioꝛ eſt ⁊ liberioꝛ qᷓ
potentia ſenſitiua.videt᷑ ꝙ vna et eadem potẽtia ſit

qua conuertatur anima ad lucẽ eternaʒ et ad hec tẽ/

poꝛalia.(¶ R. dð.ꝙ diuiſio rationis in ſuꝑioꝛeʒ poꝛ
tionem et inferioꝛẽ non eſt adeo ꝑ diuerſa membꝛa
vt hec et illa ſit potentia alia et alia ſicut ratiões oſtẽ
dunt ad ſecũdã ꝑtem inducte.nec eſt ꝑ membꝛa ita
conueniẽtia vt non ſit in eis differẽtia niſi ſoluʒ ᷣm
aſpectus.Eſt em̃ differẽtia in eis ſᷣm diſpoſitiones.⁊
m officia. Scᷣm diſpoſitiões.quia hec foꝛtis et illa
debilis. Scm officia.qꝛ bec regit.et illa regitur.Ra
tiõe diuerſe diſpoſitiõis in debilitate et foꝛtitudine
hec vocat᷑ vir et illa mulicr. Ratione diuerſitatis in
officio et regimine hec vocatur ſuperioꝛ qꝛ regit.et il
la inferioꝛ quia regitur.talis autem diſpoſitionũ di/
uerſitas oꝛtum bhabet.non ex diuerſitate nature.ſed
ex diuerſa comꝑatione eiuſdem potentie. Dum em̃
ratio noſtra ad ſuperioꝛa cõuertit᷑.purgat᷑ et ilumi
natur et perficitur. Dum leges eternas conſpicit et
immutabilitateʒ diuine virtutis.in bono foꝛtificat᷑
et vigoꝛatur. Dum autem ad bec inferioꝛa conuerti
tur. vtpote ad ſenſibilitateʒ et carnem. quodãmodo
trabitur ct emollitur.et ideo ſunt eiuſem nature ra/
tio ſuperioꝛ et inferioꝛ. diffcrentes m foꝛtitudinis ⁊
debilitatis diſpoſitionem. Et quia vna oꝛit᷑ ab alte/

n,
tuti
Muctein t
unnſeh
inis
ptitlnt “
1 ienſinucſ
tiſk afn
phone
ittchdaückt
Cerſetuate⸗
inmnatit
iul nutn
Ctalimg
oeporoc,
Ginago
noverſot
aporion
ſtratioſch
Dauld.
adonre
hnlipoten
oſcöm
tteetcrcugue
unncwid⸗
zigilonpriaudin
tſraltärnononn
n erulc
cerſcendao
ſcgtgrbifnin
wnineſene
ddacenten
ccunmdat r
fönmonats Zu
liabcho nldiun
ſſtneninapem⸗
geſöfcpinrum

iſennritti
Afhii
ſiriüninng

1

==
= =

=

4

—

==
=S
=

☛
=
S

—
=

7

4
3

—
=—
S=

4
1

——

6

.

1

SSE
SS
—,ĩ—

—

—
SE—
S=

1

— =—
S—

=

=.

=

-

S=
=—

8

=

merdidert
muenunn

Eertted
Kcgtiglr
–
Eugnieneldern
ligſegnstinn⸗

Mobsdft⸗
Edehrſin 5
ſnipoen
ednci de⸗
modſſent
N
ß
adceu⸗
duloingin
bediienif
Ppnusgſutt
Ccnm Bgne
mmas uni
loherddcen
mdſonut
otiti incken
ormia ſsin
upenon tiint
oniiin
Pidiigtniit
1rs. unft
netg

4

ſarſchtaln⸗
iolkone
luiftiſe
zurcktlhog
aln iiii
nnaaitul
itipiun oo
hunt entn

rttceſti⸗

i terbutt
iſt 8
oltonds⸗
tirtc
tlunnin ,
tucfunt
Grdiugſttel
grugſtitl
nnihoſton,
riatuntſ

Aunn
nn i

ra. ⁊ ei piungit᷑ tanqᷓ; adiutoꝛium ſimile ſibi.recte BH

dicit᷑ vir ⁊ illa dicit᷑ mulier.⁊ inter eas dicit᷑ eſſe con
iugiũ. Diuerſitas aũt officioꝝ ſimilit᷑ nõ venit ex di⸗
uerſitate naturarũ.ſed ex diuerſitate diſpoſitõnum.

Quia ei bec foꝛtis eſt ⁊ illa debilis.hec intelligens et

51

35

54

55

356

aſulens diuinaz voluntatem. illa vo exequens ope/

„

tionis ⁊ inferioꝛ ⁊ ſi aliquo modo recte ↄdiuidãtur.

tamen diuerſe potẽtie nõ ſunt.iſta em̃ membꝛa vide

licet ſupius ⁊ inferius eſſentiaʒ potentie nõ variant
ſed diſpoſitõnes ⁊ officia. ⁊ hboc inſinuãt ipa noia.

32 14 illud ergo qd obijcitur de ↄiugio iam patz re

ſponſio.hoc em̃ dictũ eſt relatiue.nõ qꝛ ratio ſuperi/

oꝛ ⁊ inferioꝛ ſint diuerſe potentic.ſed qꝛ cum vna ab

altera cducat᷑ natura tñ nõ differunt.ſed ſibijnuiceʒ
ↄiungunt᷑ quaſi ad mutuũ obſcquiũ.¶ Ad illud qð
obijcit bec eſt ad imaginẽ ⁊ illa nõ.dðm ꝙ cũ ne/
gamus inferioꝛẽ poꝛtõeʒ ratõnis eſſe ad imaginem.
nõ hoc dicimꝰ.qꝛ imago nõ ſit in illa potentia.ſed qͥa
nõ attendit᷑ ᷣm ↄuerſionem illã.vnde nõ remouet᷑

ratio imaginis a poꝛtione inferioꝛi ſm id ꝙ eſt ima/
go ⁊ m id ꝙ eſt ratio.ſed ſolũ ᷑ᷣm comꝑatõneʒ ſupꝑ/
d illud qd obijcit᷑.ꝙ regens ⁊ rectum

additam.
ſunt da ita. doᷣm ꝙ veruʒz eſt. ſed ex boc nõ ſequit
diuerſitas in ſpñali potentia.in es maxime que na/
ta eſt reflecti ſup ſeipam.⁊ talis eſt ratio ⁊ volũtas.
¶ Qð obijcit᷑ ꝙ relatiue ppoſir nõ poſſunt eſſe
circa idem. dᷣm ꝙ verũ eſt 'm idem ⁊ ad idem. cuzʒ
añt aliquid compꝑat᷑ ad diuerſa.nihil impecdit ĩ eo re
periri ſimul relationes mutuas ſine repugnantia et
oppoſitõne. Pꝛeterca iliud habʒ locum in relatiuis

ſm eſſe ⁊ nõ m dici.Et ꝑ boc pʒ reſponſio ad illud
qð ſequit᷑ ꝙ nibil ᷣm igem agit ⁊ patit᷑.hoc verũ eſt
de actõne ⁊ paſſione phᷣica.de paſſione aũt ſpiritua/

li qua dicimꝰidem a ſe moueri ⁊ regi veritatẽ nõ ha/
bet. cum dicat Anſcl.voluntateʒ eſſe inſtrumentum
En mouens.
ocedo em̃ ꝙ illa
uerſitatem in aſpectu. ſed ctiaz in diſpoſitõne ⁊ offi-
cio que nõ repitur in angelo vel in oculo.ſicut ptʒ ꝑ

ea qᷓ pᷣdicta ſunt.⁊ iſta ſufficiant.
Bl eſtio. iijſ.

iuiſio nõ ſolum attendat᷑

c

uerit᷑ de illa diuiſione potentiaꝝ aie.qᷓ quidem eſt

p naturale ⁊ deliberatiuum.et querit᷑ vtrum diuiſio

voluntatis per naturalem ⁊ deliberatiuã ſit ꝑ diuer/

ſas potentias.Et ſic videt᷑. Dam̃.cum diuidit po/
tentias anime pꝛimo diuidit in tbeleſim ⁊ huliſim.i.
in naturalem ⁊ deliberatiuam.⁊ poſtea ſubdiuidit ꝑ
alias potentias. ſi maioꝛ differentia eſt inter pꝛima
membꝛa. videt᷑ ꝙ naturalis volũtas et deliberatiua
ſit potentia alia ⁊ alia. ¶ Ntem diuiſio ſubſtantie ꝑ

ratõnale ⁊ nõ ratõnale variat ipſam ꝑ eſſentiã.ergo
diuiſio potentie ꝑ hmõt differẽtias facit potẽtias eſ/
ſentialiter differꝛe.ſed talis eſt diuiſio potentiaꝝ aie

p naturalem ⁊ deliberatiuã.ergo ⁊c. Minoꝛ ꝓbatur
boc ꝙ ſicut dicit phus.ratõnales potentie ſunt ad

oppoſita. ſed quãcdo aliqua potẽtia naturaliter mo/
uetur ad aliquid. nõ mouet᷑ ad oppoſitũ.ergo potẽ/

tia vt eſt naturalis nõ eſt rõnalis. ¶ Item cum diui
dimus creaturã ꝑ coꝛruptibilem ⁊ incoꝛruptibileʒ.

diuerſificamꝰ eam eſfentialiter.ergo pari rõne cũ di

uidimus potentiam ꝑ mutabilem ⁊ immutabilem.

re. ⁊ ideo bec regit ⁊ illa regit᷑.⁊ ex boc illa ſuperioꝛ ?ꝰ
iſta inferioꝛ appellat᷑.Et ſic patet ꝙ ſuꝑioꝛ poꝛtio ra

tentia que oꝛdinat in finem ⁊ in id qd e
eſt alia ⁊ alia.ſed voluntas noſtra vt eſt in finem eſt
naturalis.qꝛ naturaliter vnuſquiſqʒ appetit beatitu
dinem vt
tur ad finem eſt deliberatiua. ergo ⁊c. ſ

d duo vltima iam ptʒ ehsſo.
m di ⸗

cticum.intellectus em̃ ſpeculatiuꝰ
cefficit᷑ pꝛacticus.videlicet dum ↄiungit᷑ voluntati ⁊
operi in dictãdo ⁊ regendo. Aliqñ vo fit diuiſio po/

SS

Eatt eſrentialiter variamus.ſed potentia que mone/ .

tur naturaliter ad ſuum obiectum mouet᷑ vnifoꝛꝛmni
ter. deliberatiua vo vertibiliter. ergo ⁊c.

ai ter ergo c. (Item po⸗
tentia in qua cõicamus cuʒ bꝛutis ñ põt eſſe eadem
cum potentia in qua differimus. ſed in naturali ap-

petitu in bꝛutis ↄuenimus.⁊ in rõnali diſferimꝰ.er/

go ⁊c.ſicut em̃ bꝛuta naturaliter appetũt ſui eſſe oon
ſeruatõnem.ſic ⁊ nos appetimus. ¶ Sed ↄtra.potẽ

tie que babẽt idem obiectum ⁊ ſub eadem rõne non

babent diuerſitatem. ſed naturalis voluntas ⁊ deli/
beratiua idem habent ꝓ obiecto videlicet bonũ.na-

turaliter em̃ bonum appetimus.⁊ ex deliberatõe eti g

tem po/

am cum bene oꝛdinati ſumus.ergo ⁊c. em po.
finẽ non

in rem oꝛdinata. ſed potentia ꝗᷓ oꝛcdina
inem eſt de c. 6(Item eadẽI
potentia cognitiua eſt qua cognoſcimus aliquid na

turaliter ⁊ per acquiſitonem.ergo pari rõne eadem

eſt voluntas qua aliquid appetimꝰꝑ naturalem in-

ſtinctũ. ⁊ per deliberatõnis arbitriũ. ten omne
n

qð eſt aliqᷓ natura babet oꝑationem naturalem. ſed

voluntas deliberatiua eſt aliq̃ natura. ergo bʒ ope

ratõnem naturalem.ſed voluntatis actꝰeſt velle.er.

go voluntas deliberatiua aliquid vult naturaliter.
ſed volũtas que vult aliquid naturaliter eſt natura

lis. ergo volũtas deliberatiua eſt volũtas naturalis.
R dom ꝙ, cũ diuidim ꝰappetitũ in nalem et deli/3
beratiuũ.ſiue in quãcunq; aliã potentiã hoc duplici
ter poteſt intelligi. Aut ita ꝙ appetitꝰnalis ⁊ delib
ratiuꝰdiuerſitatem habeant in obiectis.vtpote cum

vnũ eſt appctibile ſolũ a ſubſtãtia rõnali.aliud autẽ B
eſt appetibile a bꝛutali. ⁊ boc modo bene ↄtingit na⸗

turalem potentiã ⁊ deliberatiuã eſſe diuerſas pot⸗

tias. Alio modo poteſt diuidi appetitꝰſiue potẽtia ĩ

nalem ⁊ deliberatiuaʒ.ita tñ ꝙ non ſit differentia in

obiectis. ſed in modo appctendi.vt cum appellam2
ſinderiſim eſſe volũtatem naturalem. que quidẽ na
turaliter indinat ⁊ inſtigat ad bonũ honeſtu.⁊ mur-

murat ↄtra malũ ⁊ voluntatẽ deliberatiuã ⁊ appeti

tum. quo poſt deliberatönem aliquãdo adberemus
bono. aliquãdo malo.⁊ ſic diuiſio potentie per natu

ralem ⁊ deliberatiuã non variat eã ᷣm eſſentiam p

tentie ſed ᷣm modum mouẽdi. et boc modo diuidit
Hañm̃.nõ qꝛ naturalis ⁊ deliberatiua ſint diuerſe po
tentie. ſed qꝛ vna eſt potentia diuerſimode ↄmouẽs.

⁊ boc ſum̃cit ad diuiſionem potentiaꝝ. Ande notã/ʒ8
dum eſt ꝙ multis modis ↄfueuerũt autoꝛes diuiſio

„ Z

nem potentiaꝝ anime accipe. Aliqñ ſn naturã ip/
ſarum potentiaꝝ. vt cum diuidunt᷑ potentie anime

in vegetabilẽ. ſenſibilẽ. ⁊ rõnales. vei ipſa rõnalis in

intellectiuã ⁊ affectiuã. Aliqũ vo ſm officia. vt cum
diuidit᷑ ratio in ſupioꝛem ⁊ inferioꝛes. Aliqũ ſm ſta

tus.vt cum diuidit᷑ inccilectus ir Pocnlati a nan⸗ ð
m alium ſtatum

tentiaꝝ ſᷣm aſpectus.ſicut d iuidit᷑ potentia cogniti⸗

ua. in rõnem. intellectũ. intelligentiã. Fin ꝙ aſpicit
ad inferiꝰ. ad nar.⁊ ad ſupius.Aliqũ vᷣo

fit diuiſio in inuentiuã.⁊ iudicatiuã. Inuenire emn ⁊
iudicare ſunt a ct? potentie cognitine aainngs oꝛdi

F

nati. Aliqñ vo fit diuiſio potentiarũ aie ſ̃m modos

bus his modis diuerſificatis vtunt᷑ autoꝛes diuiſio-
ne potentiaꝝ aie.⁊ in ſolo pꝛimo mõ diuidẽdi atten
dit᷑ ꝓpꝛie potentiaꝝ diuerſificatio. ¶ Cõcedendum
igit᷑ eſt ꝙ naturalis volũtas ⁊ deliberatiua põt eẽ ea
dem potentia.qᷓ quidẽ ſᷣm aliũ ⁊ aliũ modũuũ mouen/
di ſic ⁊ ſic appellat᷑.Eadem enim potentia qᷓ appeto
beatitudinẽ ⁊ q̃ appeto virtutẽ ſiue facẽ H̊ bonũ vel
illud ad beatitudinẽ oꝛdinatũ.q̃ vt appetit beatitu
dinem dicit᷑ nalis.q; immutabiliter appetitꝰ eiꝰ? ad
beatitudinẽ inclinat᷑.vt vo appetit h̊ vel illud bonũ
facerc.deliberatiua dicit. ⁊ ſin iudiciũ rõnis põt ad
39 Ptrarium inclinari. ¶ Ad ülud â qð pꝛimo obijcit
diuiſione potentiaꝝ facta a Dam̃.iaʒ patet rñſio.
Ipſe em̃ vt ibidem pʒ in ſua exemplificatõne potiꝰiĩ

heac diuiſione diucrſitatẽ modoꝝ mouendi attendit

40 diuerſitatẽ potentiaꝝ mouentiuʒz. Aoilud q8
obijcit᷑ ꝙ volutas nalis eſt irrõnalis.qꝛ nõ eſt ad op
poſita. dm ꝙ cum dicit᷑ ꝙ ptãtes nales ſunt ad op-

poſita boc nõ intelligit᷑ de om̃ibus oppoſitis ſᷣ de ali

quibꝰ.ratõnalis em̃ volũtas ita oꝛdinat ad aliquid
I nullo mõ appetit ſuũ oppoſitũ.vt pʒ in oꝛdine vo
luntatis nr̃e ad beatitudinẽ ⁊ felicitatẽ.licet aũt de/
terminate inclinet᷑ ad beatitudinẽ.ad multa tñ gua
gAppetibiliũ illa ⁊ eadem voluntatis potentia eſt in/

determinata.ita ꝙ nata eſt moucri in oppoſita.⁊ p/

Frere ſic eſt naturalis vt tñ ñ deſinat eẽ rõnalis ⁊ de
iberatiua. Si autẽ eſſet ſic eterminata ad vnum ꝙ

nullo mõ poſſet i oppoſita.ſicut ẽ potẽtia calefaci?⸗

di ⁊ illuminadi in igne.tũc eſſet pure nalis.⁊ nõ eſſʒ
41 deliberatiua ſiue ratõnalis. tillud qð obijcit᷑ de
incoꝛruptibilitate.dm ꝙ nõ eſt ſile de incoꝛruptibi⸗
litate ſube ⁊ immutabilitate potentie.incoꝛruptibili

tas em̃ in ſuba d abſolute.⁊ ivᷣo eſſe coꝛruptibile et
incoꝛruptibile directe opponunt᷑.ſunt etiã incõpoſ-
ſibilia circa idem. Mutabilia vo immutabilia po-
tius accipi poſſunt reſpectu diuerſoꝝ obiectoꝛuz. vt ſi
patcet cum aliqᷓ volũtas eſt immutabilis reſpectu fi-
nis qd eſt ad finẽ.⁊ ideo nõ opꝑtet cporſtias ad h̊ͥ mẽ

0
bꝛa eſſentialiter diuerſificari. Ad illud qdð obijcit

4² de naturali appetitu in bꝛutis iam pʒ rñſio.quia cuzʒ

dicit̃᷑ nos cõicare cum bꝛutis in potentia nãli et ap/
petitu.ibi diſtinguit᷑ naturalis potẽtia a ronali. non

ſolum q;tum ad modũ appetendi.ſed etiã qtum ad
appetibile. ⁊ penes boc ↄtingit diuerſas differentiaſ

1 7

potentiaꝝ accipere.

Queſtio. iiij. vltima.

Ad maioꝛẽ cuidentiã p̃ecdentium querit᷑ de diuiſio.

.

ne potentiaꝝ aie ker agentem ⁊ poſſibilem ᷣm quas

dDitſterentias intellectꝰ noſter diuidi ↄſucuit. Eſt igit

queſtõ vtrũ agẽs intellectꝰ⁊ poſſibilis ſint vna potẽ

tia vcl viuerſe. Et q diuerſe videt᷑. malis cauſa nun-
y ſimul incidit in idem cum alijs cauſis ſicut vult

pꝓhs.ſ ſicut ſe bʒ materia ad foꝛmã vel efficientẽ. ita

ſe habet intellectus poſſibilis ad agentẽ. ſicut phᷣus
dicit. , intellectus poſſibilis et agens ſunt potentie
diuerſe. Item pꝛima diuiſio potentie eſt ꝑ actiuã
⁊ paſſiu.ſcut innuit ps in li.ix. pꝛime phie ſed in-
. her nehte pꝛimo diuidẽtia eſt maxima differen/
it i

.

n illo genere. inter potentia actiuã ⁊ paſſi

fuarm eſt maxima potentiaꝝ differentia. impoſſibi⸗
læeſt vnã potentiã eſſe poſſibilem ⁊ agentẽ. ¶ Item

———MW
. .
.

tia ſimul ⁊ ſemel.ſᷣ aia ſm intellectũ agentẽ eſt conti
nue in ſuo actu. ſᷣm poſſibilem aũt non.ergo ⁊c.
Nteʒ impoſſibile eſt idem ſᷣm eſſentiã eſe illumi⸗/
nans ⁊ illuiatũ.ſ̊ intellectus agens ſe hʒ ſicut lux.in
tellectus poſmbilis ſicut illuiatũ a lucc.gᷓ ⁊c. ¶¶ Sed
ↄtra. in ppatuis nõ differt eſſe ⁊ poſſe ſicut vult phᷣs.
& nec act? ⁊ potentia. multo minꝰ nec potentia acti/
ua a paſſiua.ſed aia eſt ꝑpetua ⁊ ciꝰintellectus.ᷓ nõ
eſt differentia potentie poſſibilis ad agentẽ. tez

in imaginatõne ꝗᷓ eſt multo magis materialis vtus
q; intellect᷑a.nõ ſunt due potẽtie imaginatiue quaꝝ
vna ſit actina altera paſſiua. ſi multo potentioꝛ eſt
virtus intellectiua qᷓ; imaginatiua. videt᷑ ꝑ agen/
tem ⁊ poſſibilem nõ hẽat diuerſificari. ¶ Item po⸗
tentia receptiua ⁊ abſtractiua in coꝛpalibꝰpñt ↄcur/
rere in vnitatẽ oꝛgani.ſicut patet in oculo catti qͥ po
teſt ſpẽm ſuſciꝑe ⁊ eã a ſe de nocte facere.o pari rati/
one.imo multo foꝛtioꝛi videt᷑ ꝙ intellectsagẽs ⁊ oſ
ſibilis reꝑiant᷑ in vna potẽtia ſpẽali. iem intclli
gere ẽ vnus actꝰ? ſe.a potẽtia vna ſimplici.ᷣ ad
noſtrũ intelligẽ ↄcurꝛũt intellectus poſſibilis ⁊ intel
lectus agẽs. nõ ſunt diuerſe potẽtie. ¶ Item intel
lectus poſſibilis aut intelligit aut nõ. Si nõ.̊ nj de
bet dici intellectꝰ nec potẽtia intellectiua. Si intelli⸗
git. g aliq mõ eſt potẽtia actiua. nõ vẽ ꝙ intellectꝰ
poſſibilis ſit alia potẽtia ab agẽte. ¶ Iteʒ intellectꝰ
agẽs aut intelligit aut nõ. Si nõ. nõ debet dici itcl⸗
lectus potẽtia intellectiua. Si ſic. cũ intellectus non
poſſit intelligẽ aliud a ſe niſi ſpẽm illiꝰbẽatiſe ⁊ pe-
nes ſe. ⁊ cũ oẽ illud qð ẽ ſuſceptibile ſpẽi ſit aliqͥ mõ
poſſibile.g nõ diuidit᷑ ꝑ eſfentiam a poſſibili. N.* 4
ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ pnotandu. ꝙ varijs mo⸗
dis temptauerũt pᷣdeceſſoꝛes noſtri afignaꝛe differẽ
tiam intellectꝰ poſſibilis ad agentẽ.Quidã em̃ dixe⸗
runt ꝙ differũt ſicut due ſube.Alij dixerũt ꝙ differt

ſicut due potẽtie. Tercio mõ dixerũt alij q differũt
icut habitꝰ ⁊ potẽtia. Quarto mõ dixcrũt alij q dif⸗
ferũt ſicut potẽtia abſoluta ⁊ ↄpata.¶ Pꝛ mꝰautez
moddicendi qᷓ d ꝙ differũt ᷣm ſubam.dupir babʒ
intelligi. Quidã nanq; dicẽ voluerunt ꝙ intellectus
agẽs ſit intelligẽtia ſepata. intellectꝰ aũt poſſibilis ſit
gia coꝛpi ↄiuncta.Et modꝰiſte ponẽdi ⁊ dicendi fun
datus ẽ ſuꝑ multa vᷣba phoꝝ qᷣ poſuerũt aiam ratõ⸗
nalẽ illuſtraꝛi a decima intelligẽtia. ⁊ ꝑfici ex ↄiũctio
ne ſui ad illã. Sʒ iſte modus dicẽdi falſus eſt ⁊ crꝛo⸗
neus ſicut ſupꝛa impꝛobatũ fuit di.viij. N ulla enim
ſuba tantã potentia bʒ illuiandi et ꝑficiẽdi aiam ꝓ/
pꝛie intelligẽdo. ĩmo ſᷣm mentez immediate bʒ a deo
illumiari ſicut in multis locis Augꝰ. oſtendit. Alius
modus intelligẽdi eſt ꝙ intellectus agens eẽt ipᷣe de
us.intellectus vo poſſibilis eẽt noſter animus.⁊ iſte
modus dicẽdi ſuꝑ vᷣba Aug eſt fundatus.qui in plu
ribus locis dicit ⁊ oſtendit ꝙ lux que nos illuminat.
magiſter qui nos wcet.veritas que nos dirigit deus

eſt. iuxta illud Joh̊. Erat lux vcra que il.om.ho.⁊c.

Iſte autẽ modus dicẽdi ⁊ ſi verum ponat ⁊ fidei ca

tholice oſonũ.nihil tñ eſt ad ꝓpoſituʒ.quia cum ani⸗

me noſtre data ſit potẽtia ad intelligendũ ſicut alijs
creaturis data eſt potentia ad alios actus. ſic deus
q́;uis ſit pꝛincipalis opans in opatõne cuiuſlibʒ cce
oꝑatõnem ꝓpꝛiam.ſic credendum en indubitañnter

modos impoſſibile eſt idein m idem eſſe in actu ⁊ in poten·
mouẽdi.⁊ ſic eſt illa q̃ eſt ꝑ nalem ⁊ deliberatiuã.Oi⸗

uſtmaſat
hintdicind
ſeigincl
ckiedate
Ppiat zütin
ntgintclec /
ngivout
nſolisepun
tplattimuret⸗
iulc gnlſn
idlntackonn
lnigciuck
Euiſeui
luglenceggisi
eckrſoosn⸗
laiubdizi⸗
koncicinned⸗
apcde⸗
OAincd Aetriis
ſcligtuulgi⸗
Moberogrig
dfimnidfadii.
tclgchors
an turgon
Ploſtgtin
lſ antigp
nnigar
ſglgle
Uffnikiepe
tmaleginiͤe
ſaſtöninein
wcinlini,
ſtuüht
Mhindgonrz
reg
Ueftatitraner
inln
lrnoggr
iulsEtſen
lbanghi
finngſiͤki
D
umiſit
eli
Palzi
achmnift
Mägiie

endaldentin
Nſick ffntt

bulat un
alſe
umlmͤf
Wseſtliͤn
Mert ſn
troGliee
htellenung eet
nöigiun
ne. (Nnd
ösnöͤdentid
icCiindlrtn
on llchirien
thie

S ☛ S

=S
S

=

n gi
umdi gin
origunfi
Aimi ifi
—
Prt Dirhu
iumi,
nrgitdens
nthi eiisft
Hiftaiaugifin
eitiambd
giackgüct
ifalusckiene
iiz Puleain
agicicienn,
mmedietehirn
galodA
nopeeckte
girungii
nunelit
enelunn
eſnnttdn

q humane aie nõ tm̃tnodo dederit intellectuʒ poſſi/
bilem ß etiã agentẽ.ita ꝙ vterq; eſt aliqͥd ipſiꝰaie.Et
ꝓoſituz
eſt. q̊ ſcʒ dẽ ꝙ intellectꝰ agẽs ⁊

ideo pꝛimꝰmodꝰafſ na driam tanqᷓ;
imꝑtinẽs obmittendꝰ 37
poſibilis differũt ſicut due ſube.¶ Scoðs mod? dicẽ
di q̊ ſcʒ dẽ ꝙ differ̃t ſicut due potẽtie duplr põt intel/
ligi.⁊ vno mõ falſe.alio mõ vere. AUnꝰmodꝰintelligẽ
di ⁊ dicẽdi ẽ ꝙ itellectꝰpoſſibilis ſit potẽtia pure mã
lis q̃ ineſt aie ex ꝑte ſue mãe.intellectꝰvᷣo agẽs ſit po

tentia pure foꝛmalis qꝗᷓ ineſt aie ex ꝑte ſue foꝛme.⁊ DH
B i. qᷓ dicit ꝙ iutel⸗
4⁴ lectus poſſibilis ẽ qͥ ẽ oia fieri.intellectꝰ agẽs qͥ ẽ oia

7

modꝰdicẽdi vr̃ fundari ſuꝑ vᷣba p

facere.ſicut ↄtingit in foꝛma ⁊ mã reꝑire. Sʒ h mo/

dus dicẽdi nõ ↄſonat veritati. Si em̃ intellectꝰpoſſi

bilis cẽt potentia pure paſſiua.⁊ ſe tenẽt ex ꝑte mãe.
in om̃ibꝰpoſſet poni in quibꝰẽ reꝑire mãale pꝛincipi/
um. Pꝛeterea ſicut oculꝰnõ dr̃ viſus.ſic talis poten/
tia nõ debẽt dici intellectꝰ. Aliꝰ vo modꝰintelligẽdi

eſt vt dicat᷑ ꝙ intellectꝰagẽs ⁊ poſſibilis ſint due in

tellect? dꝛie date vni ſube q̃ reſpiciũt totũ ↄpoſituʒ.
Appꝛopꝛiat᷑ aũt intellectꝰagẽs foꝛme.⁊ poſſibił ma
terie.qꝛ intellectꝰpoſſibilis oꝛdinat᷑ ad ſuſcipiendũ.
intellectꝰ agẽs oꝛdinat᷑ ad abſtrabendũ.nec lintelle-
ctus poſſibilis ẽ pure paſſiuꝰ.bʒ em̃ ſupꝛa ſpẽm exñ/
tem in fantaſmate ſe ↄuerti.⁊ ↄuertẽdo ꝑ auxilium
intellectꝰ ageni illã ſuſciꝑe ⁊ de ea iudicare.Silr nec
intellectꝰ agẽs eſt oino in actu.nõ em̃ põt intelligere
aliud a ſe niſiadiuuet᷑ a ſpẽ qᷓ̃ abſtracta a fantaſma/
te intellectui bʒ vniri. Añ nec poſſibilis intelligit ſi/
ne agente nec agẽs ſine poſſibili.Et iſte modꝰdicẽdi

verꝰeſt ⁊ ſuꝑ vba phᷣi fundatꝰ.dicit em̃ agentẽ ⁊ poſn

ſibilẽ eẽ duas dꝛias intellectꝰ.vñ ſicut duo intelligi
mus nccio in medio ad h̊ ꝙ abſtrabat᷑ ſpẽs ab obie⸗
cto.vicʒ lucẽ ⁊ dyafaneitatẽ.ita ꝙ; ꝑ vnũ abſtrahit ⁊

aliud defert ⁊ ſuſcipit.ſic ⁊ in ꝓpoſito ↄfoꝛmiter pGt

itelligi ita ad vnũ actũ H̊ duo ↄcurꝛere.vt h̊ ſine alia
nõ hẽat opatõeʒ ſuã ↄplete.Cerciꝰmodꝰaſſiandi
driam q̊ dr ꝙ diffeft ſicut boreri et habitꝰ dupir bʒz
intelligi. Ano mõ vt intellectꝰagẽs dicat᷑ habitꝰqui

dam ↄſecutꝰex oibus intelligibilibꝰ.intellectꝰvo poſ
ſibilis intelligat᷑ idem ipᷣe put ẽ in potẽtia ad acqui/
rendũ cognitõeʒ ꝑ fantaſmata. Et HB modꝰponendi
fundari v ſuꝑ vᷣba Boecij.qͥ dicit ꝙ ſummã retinẽſi
ſingula ꝑdit.Qdð voluer̃t aliqͥ intelligi ſic.ꝙ intelle⸗
ctus nr̃ dicat᷑ hᷣe apud ſe cognitõez babitualẽ inna/

tam.alioquin nõ poſſet ꝑ vtutẽ ſuã abſtrabẽdo etiã
a ſenſibꝰ⁊ a fantaſmatibꝰ facẽ intellectũ poſſibilem

actu intelligentẽ.om̃e em̃ ꝗð deducit alterũ de potẽ/

tia in actũ eſt ens in actu. Sʒ iſte modꝰdicendi vᷣbis
phᷣi nõ ↄſonat qͥ dicit aiam eſſe creatã ſicut tabulaʒ
raſam.nec hĩe cognitõnes habituũ ſibi innatã.S acq̃
rere mediãte ſenſu ⁊ expientia.Aliꝰmodꝰdicẽdi ẽ vt
dicat᷑ intellect? agẽs diſerꝛe a poſſibili ſicut habitꝰa
potẽtia.nõ qꝛ agẽs ſit pure babitꝰ.ſᷣ qꝛ eſt ptẽtia ha
bitualis.Et iſte modꝰdicẽdi pbabilis ẽ ⁊ verꝰ.⁊ ſuꝑ
vba phica ⁊ catholica fundatꝰ.Aerũ em̃ eſt ̃m dyo
niſium.ꝙ ſube intellectuales eoipᷣo ꝙ intellectuales
ſube lumia ſunt. ꝑfectio ⁊ ↄplementũ ſube intelle/
ctualis lux ẽ ſpiritalis.igit᷑ illa potẽtia qᷓ ↄſeq̃t aiaʒ
ex pte intellect? ſui qnocag lumẽ ẽ in ipſa.de qͥ lumi/
ne põt intelligi illud x;. Signatũ ẽ ſuꝑ nos lu.vul.t.

dñe. Et h̊ lumẽ vꝛ phᷣ̊s intellexiſſe eẽ intellectũ agen

tem. dicit em̃ ꝙ ille intellectꝰqͥ eſt oia facẽ ẽ ſicut ba

to intelligendu eſt.

bitus quidã vt in lumie.quodam em mõ lumẽ facit
coloꝛes potentia. actu coloꝛes.ᷣ ſicut bi.iij. de anima.
Nuiꝰaũt ſimile põt poni in oculo catti q non ſolum
bʒ potentia ſuſcipiẽdi ꝑ natuꝛã ꝑſpicui ſicut alij oocoz
li.S etiã potentiaʒ faciedi in ſe ſpẽm ꝑ naturã lumis
ſibi inditi. ¶ Quartꝰ aũt modꝰaſſigndi dꝛiam inter
poſſibilẽ ⁊ agentẽ.qͥ ſcʒ differt ſicut potẽtia abſoluta

⁊ cõꝑata.dupir hʒ intelligi. Ano mõ vt intelligat᷑ ꝙ

vna oino ⁊ eadẽ eſt potẽtia intellectꝰagẽtis et poſſ

bilis differẽs ↄpatone ſola.vt agẽs ſit put ẽ in ſe cõ/

6

ſiderata.poſſibilis vo put vnit᷑ coꝛpoꝛi ⁊ fantaſma/⸗

tibus. Et h̊ modvicẽdi v fundan ſuꝑ vba phi. qui
vult ꝙ intellectꝰ agẽs ſemꝑ eſt in ſuo actu.poſſibilis

vo aliqñ ſic.aliqñ nõ. Oꝛ em̃ aia laſſet᷑ et ꝑturbet᷑ in
actu intelligẽdi hᷣ eſt ex ↄiunctõne ſui ad coꝛpꝰ.Sed
h modꝰponẽdi deficit a veritate.qm̃ aia ſepata bʒ i

tellectũ q̃ eſt oia facere.hʒ etiã intellectũ qͥ eſt oĩa fie
ri.&̊ hʒ agentẽ ⁊ poſſibilẽ etiã cũ ſepata
ctus poſſibilis nõ inerat ei ſolũ ex ↄiunctõne ſui cuʒ
coꝛpe.Aliꝰmodꝰintelligẽdi pᷣdictã dr̃iam ẽ vt dicat

itellectꝰ agẽs differꝛe a poſſibili ſic potẽtia abſoluta a
2pata.nõ qꝛ ſit oino eadẽ potentia ↄpatõe differẽs.

ſᷣ qꝛ cum ſit alia ⁊ alia intellectꝰ dr̃ia. vna eſt ꝑ quaʒ
oꝛdinat᷑ aia ad ſuſcipiendũ.altera vᷣo ꝑ quã oꝛdinat᷑
ad abſtrahendũ.⁊ ita vna de ſe quodãmõ cõpleta et
habilitata.alia vᷣo indigens habilitatõne ⁊ ↄplemẽ/

to. cum ſit nata ad illud ↄplementũ venire median/

te auxilio coꝛꝑis ⁊ coꝛpalium ſenſuum.ineſt ipᷣi ani/
me ſᷣm ꝙ habet inclinari ad coꝛpus.Et ex hoc ↄtra⸗
bit vuplicem poſſibilitates.vnam reſpectu actus.qꝛ
nõ eſt ſemꝑ in actu ſuo ꝓpter impedimentuʒ a parte
coꝛꝑis.alteram reſpectu fantaſmatũ a quibus exci/
tari habet.⁊ hanc poſſibilitatẽ nõ habet niſi ex ↄiun
ctione ſui cuʒ coꝛꝑe.qᷓ;uis ſit potentia de natura ſua
qua eſt om̃ia fieri.que non ſolum eſt in anima ↄiun/

cta ſed etiam in anima ſeꝑata.Sic igit᷑ patet quõ ex

multis modis dicendi eliciunt᷑ quidã intellectꝰ diſfe
rentie inter intellectum agentem ⁊ poſſibilem.Cum
em̃ ſint quatuoꝛ pꝛincipales modi aſſignandi diffe/

rentiam inter hos intellectus.⁊ quilibet ſubdiuida/

tur in duos ſicut in ꝓſequendo monſtratuʒ eſt. ſolũ-
modo tres modi digni ſunt appꝛobari.quoꝛũ vnus
ab altero nõ diſcoꝛdat.ſed vnus oꝛtum babʒ ex alte

ro. Quia em̃ diuerſe differẽtie ſunt intellectus.què

⁊ ſi reſpiciãt totum ↄpoſitum.vna tamen magis re/
ſpicit anime ↄplementum.alia vᷣo materiale pꝛinci/
pium.hinc eſt ꝙ vna nõ ſolum tenet ratõnem poten
tie.immo etiam potentie habitualis.altera vᷣo tenet
pure ratõnem potentie.⁊ binc eſt ꝙ; vna dicit᷑ cõue⸗
nire anime m ſe. altera vᷣo in comꝑatõne ad coꝛpꝰ.
⁊ vna ſempꝑ eſt in actu.vltera vᷣo non.nõ quia ſemꝑ
anima actu intelligat ꝑ intellectum agentem.ſed qꝛ
ſicut lumen coꝛpale ſemꝑ lucet ⁊ de ſe pꝛomptuʒ eſt
ad illuminandum.res aũt illuminabilis nõ ſempꝑ il⸗
luminat᷑ ꝓpter aliquod impedimentũ.ſic ⁊ in ꝓpoſi⸗
Concedende ſunt igit᷑ ratiões
oſtendentes intellectuʒ agentem ⁊ poſſibilem duas
differentias eſſe intellectiue potentie.licet alique ex
eis nõ ſint multum cogentes. 1
obijcit᷑ ꝙ nõ differt poſſe ⁊ eſſe in ppetuis.ddm q; H̊
intelligitur de eſſe ſubſtantiali ⁊ de diffeꝛentia nõ vᷣm
naturam ſed d diſtãtia ſᷣm tempus.quia in eis ma/

teria temꝑe nõ pᷣcedit actum. ⁊ ideo nibil e ad ꝓ-
2

F§ intelle/

Ad ülud aũñt quod 45

2

5.

poſitum. quia intellectus poſnibilis nõ dici᷑ poſfibi
46 His reſpectu eſſe pꝛimi ſed actꝰſecundi. Ac

Ad illð qdᷣ
obijcit᷑ de imaginatõne ꝙ nõ differt potentia actiua

⁊ paſſiua.dici põt ꝙ magis differt qᷓ; in intellectu.qꝛ

oꝛganum coꝛpale in quo recipiunt᷑ fantaſmata eſt ei
loco potentie paſſiue.ipſa vᷣo vis imaginaria eſt lo/
co potentie actiue. Aliter põt dici ꝙ nõ eſt ſunile. qꝛ

cum ſpẽs defert᷑ a ſenſu vſq; ad imaginationem. nõ

exit genus abſtractõnis.que quidem fuit in ſenſu ꝑ/
ticulari.ſed cum ſpecies puenit ad intellectum. no/
uum genus abſtractõnis ibi exigitur ⁊ aliud genus
luminis.ideo magis indiget potentia actiua diſtin/
cta a poſſibili ipſe intellectus q; imaginatio vel ſen/
nreiſea ill qd obijcit᷑ de oculo catti.dð ꝙ ⁊ ſi po/

47 tentia receptiua ⁊ abſtractiua poſſint concurꝛere ad

48

vnius oꝛgani ↄpletõnem.nunq tamen concurꝛũt in

eandem vniꝰoꝛgani diſpoſitõeʒ. Alia em̃ eſt diſpoſi/

tio in oculo catti ꝑ quam recipit ſcilic ꝑſpicuitas.⁊

alia ꝑ quam abſtrabit ſc luminoſitas. ⁊ alterius et
alterius nature. Sic et in potentia intellectiua. et ſi
Pehtant ad ↄplementũ ⁊ ꝑfectõnem potentie intel-

lectiue.potentia ꝑ quam recipit et potentia ꝑ quam
nbſtrahit.nõ ſunt tamen eiuſdem nature.nec ꝑ ean/

dem naturã iuſunt anime. ⁊ ideo nõ ſunt vna diffe⸗

rentia potentie ſed diuerſe. illud quod obijcit
ꝙ intelllgere eſt actus vnus et ſimplcx. dom ꝙ et ſi

intelligere poſſit quodam genere ſimplicitatis dici

(ilnd quo

habeat fieri ꝓgreſus culpe.ibi.nũc ſu

actus ſimplex.nibilominus tamen ad noſtrũ intelli/
gere ↄcurait recipere ⁊ iudicare.ſiue abſtrabere ⁊ ſu/
ſcipere.⁊ bi ſunt plures actus adinuiceʒ oꝛdinati ex

quibus reſultat vnus actus ꝑfectus.ſic et in poten/

„

—

tijs intelligẽdũ eſt ſe babere. q;aà ſi ſint diuerſe dife⸗
rentie intellectus.attamen in ſuis actionibus adin-

uicem oꝛdinate ſunt ⁊ ↄiuncte ad actuʒ intelligendi
ꝑficienduz.ſicut materiale foꝛmale pꝛincipium ad
vnum eſſe ↄpoſiti ↄſtituendum.
citur ꝙ intellectus poſſibilis intelligit. et intellectus
agens ſimiliter recipit. dðm ꝙ intellectus poſſibilis
nõ eſt pure paſſiuus ſicut ſupra oſtenſum eſt. babet

em̃ potentiam ſe ↄuertendi.nec tamen eſt adeo acti

uus ſicut agens.quia nõ poteſt ſua conuerſione nec

ſpẽm abſtrabere.nec de ſpecie iudicare. niſi adiuto/

rio ipſius agentis. Similiter nec ipſe intellectꝰ agẽs
operationem intelligendi poteſt pficere niſi foꝛmet
acies intellectꝰ poſſibilis ab ipſo intelligibili.ex qua
foꝛmatõne eſt in plenioꝛi actualitate reſpectu eiꝰ q8
debet cognoſcere qᷓᷓ erat pꝛius cum carcbat ſpecie.et
ita cũ cogitamꝰde intellectu agẽte ⁊ poſſibili ñ debe/
mecogitare q̃ſi de duabꝰſubijs.vel q̃ſi de duabꝰ potẽ
tijs.ita ſepatis ꝙ vna ſine alia hẽat opatõnem ſuã ꝑ
ficere. ⁊ aliquid intelligat intellectus agens ſine poſ⸗
ſibili.⁊ aliquid cognoſcat intellectus agẽs.qd tamẽ
homo cuius eſt intellectus ille ignoꝛet. Hec em̃ va/
na ſunt ct friuola vt aliquid ſciat intellectus meꝰqd
ego neſciam.ſed ſic cogitande ſunt eſſe ille due diffe⸗
rentie ꝙ in vnam opatõnem completam intelligen/
di veniant inſeꝑabiliter. ſicutlumen ⁊ dyafanum xe
niunt in abſtractõnem coloꝛis. HNec ſunt bic ſequen
da ↄmuniter verba philoſ. pppo, quia ꝓ magna p-
te decepti ſunt in influentia intelligentie ſuꝑ anima⸗ʒ
quã nõ adimittit fides catholica.

Hic determinat qualiter in homine temptatõnis oꝛdo 1 pgreſſio ↄſum mat.
qʒ pᷣtermittendum ⁊c. Supra egit magiſter de diſtinctõne potentiaꝝ anime ad li. ar. manifeſtatio

nem. In hac parte quia ſecundꝰgradus potentiaꝝ eſt oꝛdo ⁊ pgreſfio temptatõnum.determinat qualiter et

7

quo oꝛdine peccatũ ꝑ vires anime pgredi babeat ⁊ ꝑuenire ad ↄſummatõnem.Diuidit᷑ auteʒ ps iſta in tres
partes. In pꝛima determinat qualiter peccatum in viribus anime babeat pgreſſum ad ↄſummatõnem. In

ſecunda vᷣo pᷣdeterminata repetit ad maioꝛem explanatõnem.ibi.itaq; vt bꝛeuiter ſummam pſtringam ⁊c.

In tercia vo pᷣdeterminata epilogat ad faciliorem rem emoꝛatõnem.ibi.hec de anime partibꝰ interſuimus
⁊c̃. Quelibet haꝝ partium diuidi poteſt in duas ſᷣm duo capitula que in quolibet ↄtinent᷑. Haʒ pꝛima paꝛs

habet duas. In pꝛima determinat ↄnexionem ⁊ oꝛdinem virium anime. In ſecunda vo determinat qualiter
eſt oſtendere quõ per ⁊c. Similiter ſecũda pars habet duas. In pꝛi⸗

ma explanat ⁊ circumloquitur aſſimilatõnem virium anime in ↄſummatõne peccati ad pꝛimam temptatio

nem. In ſecũda vᷣo ponit quandã ſimilitudinem oſtendens ꝙ mulier ſine viro damnari nõ poteſt. ibi. nec ſa

ne cum ſola cogitatone ⁊c. Similiter tercia ⁊ vltima pars duas babet. In pꝛima bꝛeuiter epilogat ⁊ ratõem
ſue digreſſionis aſſignat. In ſecunda vᷣo multiplicitatem buiꝰnominis ſenſualitas ad maioꝛem euidentiam
explicat ⁊ manifeſtat.ibi.nõ eſt aũt ſilentio pᷣtermittendum ꝛc. .

¶ Determinat qualiter pctm̃ in viribꝰanime hẽat ꝓgreſſum ad ↄſummatio⸗
nem.oñdens ꝙ talis eſt oꝛdo peccãdi vel cadendi in nobis q̃lis fuit in pᷣmis

hoibus.ſcʒ ꝙ in nobis eſt vir ⁊ mulier ⁊ ſerpens.

llud q; ptermittendum nõ eſt ꝙ talis nũc in vno hoĩe temptatõnis eſt oꝛ⸗

do ⁊ ꝓgreſſio.qualis tũc in pᷣmis pᷣceſſit ꝑntib⸗

Vt em̃ tũc ſerpẽs malũ ſua⸗

ſit mulieri.ipaq; aſenſit.deinde viro ſuo dedit.ſicq; ↄſummatũ eſt pctm̃.ita

