aliquid ẽ ſumme maluʒz. caret noticia boni et mali.
nec ſcit facere aliq malũ nec ledere.s bocipo ꝙ; ma⸗
lũ ẽ ſcit ledere bonũ.̊ hocipo ꝙ ſũme malũ ſcit et ne
ſcit bona ⁊ mala.ſ iſta ſunt incõpoſſibilia. S ⁊c. Ptẽ
ſi aliquid ẽ ſũme malũ.ẽ malũ pꝑ eẽntiã et neceſtario.
ſ ſi malũ ẽ ꝑ eẽntiam et natura. naturale eſt ei facere
malũ.ſᷣ vnuqdqʒ dũ facit qd ẽ ſibi naturale bene fa⸗
cit. et qd bene facit ẽ bonũ.& ſi aliqͥd ẽ ſũme malũ.ip⸗
ſum ẽ bonũ. et dũ male facit bene facit.ſ̊ bocẽ ĩpoſſi
bile. ̊ ⁊ꝛc. ¶ Rtẽ ſi aliquid ẽ ſũme malũ illud ẽ vilifſi
mu. quato em̃ aliquid magis malũ ẽ. tanto viliꝰ eſt.
et ſi viliſſimũ inter mala. inter illa ẽ infimũ. et qʒ ẽ
infimũ inter mala non ẽ ſummũ caput malon. qd
ẽſime malũ nõ ẽ ſũme malũ. Si dicas q nõ ſequit
vilifſimũ. gnõ ẽ ſumme malũ.qꝛ bocẽ eẽ ſũme ma⸗
lũ qð infimũ è r̃ſpectu bonoꝝ. Obꝛ. qꝛ ſi aliqͥd poni
ſume malũ.nõ dʒ poni ſup alia ſ infte ßm rectũ oꝛ
dinẽ. g nõ ẽ deus tenebꝛaꝝ ſeruus.qd ẽ cõtra erro⸗
rẽ iſtů. Gtẽ ſiẽ ſumme malũ. S illð erit ita omps in
malo ſicut fũme bonũ in bono. oẽ malũ ſubiacz ei/
us potentice.ſᷣ cuiuſcũq; boni coꝛruptio ẽ malũ. Scu
iuſcñqʒ boni coꝛruptio ſbiacʒ potẽtie ſũmi mali. ſi
ſumme malũ ẽ.põt coꝛrũpere oẽ bonũ.ſᷣ bonũ qð pᷣt
coꝛrũpi nõ ẽ ſũmũ.qᷓ ſi ẽ ponerc ſũme malũ.nibil ẽ ſũ
me bonñ.·et ſi nõ ẽ ſũme bonũ. nihil ẽ bonñ. Oꝛ ſi boc
ẽoĩno falſum et impiũ.pʒ ⁊c.¶ R· dð.qꝙ; ponere ma
lũ aliqð eẽ qdð nibil habeat de bono nõ ſolũ ẽ puerſi⸗
tatis heretice.ſᷣ etiã mãifeſte cecitatis et ſtulticie. Si
cut em̃ in opponẽdo mõſtratũ ẽ ipa poſitio implicat
in ſe oppoſita. Implicat em̃ ꝙ illud ſcʒ ſũme malum
ſit et non ſit. ꝙ idem poſſit et nõ poſſit. ꝙ idez ſciat et
neſciat. Et dũ implicat in ſe oppoſita ſtruit ſeipſaz.
Mã in ponẽdo ſume malũ eẽ qð nibil de bono bẽat.
ponit ꝙ illud nõ ſit ſũmũ.ponit ꝙ nõ ſit malũ.ponit
etiã ꝙ nullũ bonũ habeat oppoſitũ.et hec oĩa in op/
ponẽdo mõſtrata ſũt.qᷓ manifeſte conuincũt erroꝛes
iſtũ eẽ fatuũ et cecũ.et autoꝛẽ ſiue inuẽtoꝛẽ ſuũ oſten
dunt fuiſſe excecatũ et impiũ. Nunqᷓ; em̃ in tantã te
nebꝛoſitatẽ intruſus eẽt impiꝰ manicheus.niſi fuiſſ
longe ante ſeruꝰ dei tenebꝛaꝝ qui excecauit mẽtem
eius vt nõ fulgeret in eo illuminatio veritatis.ꝗᷓ ſuꝑ

23

omnem irradiat intellecũ.⁊ vſqʒ hodie viget bic er·

ch gop⸗
niiſten

tpeſin
Utfſimnn
leilie
ſcrech
ſdſ
Onngiben
gopnent
ſaiithton
encaürdi⸗
rgeners
öront
ttoni nad.
ceaton
ntütnneit
unheeton
fignalfeuc
ſn Hunepea
gußppenare⸗
olcaceratio

Niud dehot

tundumſin
omodiſ
nocontingtt
ggeo tmmli
betdebonoq
peuscit⸗/
Aonoͤdiſin
ſneraaatüe
füintnuls
ſhadiepeſim⸗

ekadcbietn

onenal D⸗
inus ende n⸗
Cuncceſunon
dick gbonor
rtchutoni.
cpit bidoni⸗

16 bonickilindh

goctmnins
Atomin d
z noͤautire
ſnoneipunt⸗
mmpsfercdt

cnnnsnono
Naſteeln ,
cpangut
tmnimhirif

miwhſti
mlihnüitt
udenttl!
memiten
ſtiut
Nrlettgi
innieni
vfni at
riiſinemn
giuitni
tmfnnai
Giämen
n uonſtl
nuiͦſti

ſſinm
ſtgga

umuli,
bihnſ
leni

iti

—

24 aliquid de bono

27 muñ.

*
Di.

roꝛ peſſimꝰ qᷓuis ſit irrõnabiliſfimꝰ. Et buiꝰ ratio ẽ
potiſſima ipᷣa mater cecitatis ſuꝑbia.q̃ regnat in qui

buſdã laicis quãtum ad ea q̃ ſunt fidei et moꝝ.Cuz
em̃ ſicut ydeote pᷣſumũt ſacrã ſcripturaʒ exponere q̃
eſt ꝓfundiſſima omniũ ſcripturaꝝ.cũ iteꝝ habeant
quandã boneſtatẽ exterioꝛẽ.cõtẽnunt vitam omniũ
alioꝝ.⁊ merito huius duplicis ſuperbie excecant᷑ vt
incidãt in crroꝛẽ iſtũ peſſimũ.per quẽ excecant᷑ adeo
vt neſciãt diſcernere qͥd bonũ ẽ et quid maluʒ. dum
multa genera peccatoꝝ ponunt eẽ a deo malo.quos
Eſa.pᷣmonſtrat.v.ca.Ale qui dicitis malum bonum
et bonũ malũ.ponẽtes tene.lu.et lu.tene.⁊ ꝓpt᷑ nimi
am excecationẽ in qua ſunt amiſſo ſue rõis vſu.nul/
lam hñt in eiſdez efficaciã argumenta ad pſuaden/
dum.nec toꝛmenta ad retrabendũ.nec oꝛationũ ſuf
fragia ad reuelanduʒ.niſi hoc fiat de gratia ſpecialiſ
ſima. Manc poſitionez bereticã immo ſtultiſſumã et
blaſphemã repudiando dicamus ſicut dicit fides ca
tholica et ratio recta.nihil eẽ ita malum quin habeat
itelligentiã aũt obiectoꝝ no/
tandum ꝙ ſũmũ in aliquo genere dupliciter p̃t dici.
Ano mõ dẽ ſũmũ quo nihil põt eẽ maius.et hoc mõ
nõ contingit reꝑire aliquid ſũme maluʒz. nihil em̃ cſt
adeo malũ quin poſſet eẽ peius.ꝓ eo ꝙ aliquid ba/
bet de bono quo poſſet magis pꝛiuari.et ita adhuc
peius eẽt.Et ꝓ tãto dicit Dyo.ꝙ maluʒ eſt infinitũ.
Alio mõ dẽ ſũmuʒ quo nibil ẽ maius ſᷣm actum.ſed
ipᷣm excedit inter omnia alia.et ſic cõtingit reꝑire ſũ
mũ in malis. Nam lucifer qui ẽ rex ſuper oẽs filios
ſuperbie.peſſimꝰ ẽ ſuꝑ oẽs. His viſis facile eſt reſpõ

25 dere ad obiecta. Ad illud qð pꝛimo obẽ de oppoſi
tione mali.DOdm ꝙ conſideratio intelligit᷑ ita q; ter

minus eodẽ mõ accipiat᷑ cum dẽ ſimpliciter et cũ dẽ
cum exceſſu.non ſic autẽ eſt in pꝛopoſito. Nam cum
dicit᷑ ꝙ bonũ opponitur malo.accipit᷑ hic bonũ per
participationẽ.cum vero infert᷑ de ſummo bono. ac

7 ℳ .„

cipit᷑ ibi bonũ ꝓ bono ꝑ eẽntiam.qð ſolũ eſt ſumme

26 bonũ. et illi nibil opponit᷑. ¶¶ Ad illud qð obẽ ꝙ; ma/

gis ct minus accipit᷑ ſm maioꝛẽ et minoꝛẽ acceſſum
ad terminũ. Dðm ꝙ ven ẽ in his que dicunt poſitio
nez.nõ autẽ verũ eſt in his que dicunt pꝛiuationem.
imo accipiunt᷑ ꝑ receſſum. Vñ magis malũ dicit᷑ qd
magis recedit a bono.et qꝛ nũq; tantũ recedit quin
adhug magis poſſit.hinc ẽ ꝙ nunqᷓ; ẽ ibi ponere ſum
3 illud qð obẽ de ſtatu. Ddm ꝙ ſtatus ẽ ᷣm
actum.ᷣ non opoꝛtet ꝙ ſit ſtatꝰ ᷣm potẽtiaʒ.vt non
poſſit eẽ vltra ꝓgreſſus. Mam et ſi in rebus creatis
non contingat inuenire actum infinitum. contingit
tamẽ reꝑire infinitũ in potentia.ſicut patet in nume
ro ꝑ appoſitionẽ.et in continuo ꝑ diuiſionẽ.Et ſic in
pꝛopoſito intelligendũ.et hboc infra manifeſtabit᷑ cũ

28 agetur de coꝛruptione — illud qð obẽ ꝙ per
4

accidens reducit᷑ ad ꝑ ſe.et ſimiliter dictũ ꝑ partici/
Panonetedneiter ac dicenen p eẽntiam.et ſimilit᷑ ꝙ
iu quolibet genere ẽ repire vnum pᷣmuz.⁊c̃. Ddm ꝙ;
hoc locũ habet in bis que dicũt poſitionem et natu/
ram que ben cauſari ex pꝛincipijs ſubiecti.et q̃ poſ
ſit eẽntiali
ꝑticipationem maioꝛẽ et minoꝛc. Maluʒ autẽ pꝛiua
tionẽ dicit inquantuʒ malum.eæł iõ ille cres rationes

non habent hic locuʒ. Et boc fuit qͥd decepit mani

cheum vt dicit Aug.qꝛ neſciuit q̃d eſſet maluʒ.et qꝛ
voluit de malo diſputare neſciẽs qͥd hoc eſſet.iõ ſe ⁊

dici.⁊ ᷣm qð poſſnit alia mẽſurari ß᷑ᷣm eꝰ

————

. * H „

multos pꝛecipitauit in erroꝛẽ. Superbia em̃ ſua fe

cit ipᷣm ignoꝛare modũ addiſcendi. In omni em̃ in
qquiſitione pᷣus opoꝛtet intelligere qͥd eſt q; per no.

men dicitur. et boc tanqᷓᷓ pcognitionẽ afferre ſecũ acd
rei pꝛopꝛietates poſterius cognoſcendas.

¶ ueſtio. ij. e

(tx malu ſiue ſg mei⸗ ſit in bono ſibi oppoſito. Et

ꝙ ſic videtur Aug.in ench. Cum mala et bona nullꝰ⸗
ambigat eẽ contraria.non ſolum ſimul eſſe poſſunt.
ſed mala omnino ſine bonis et niſi in bonis eſſe non
poſſunt. Hic expꝛeſſe habet᷑ ꝙ mala ſunt in bonis ſi-
bi oppoſi rie Za Aug. in his contrarijs q̃ bona ⁊
mala vocant᷑ deficit regula dyaleticoꝝ q̃ dicunt nul⸗
li rei ſimul ineſſe contraria.ſed conſtat q; non defico

ret niſi mala eẽnt in bonis ſibi oppoſitis. ⁊c.¶Gteʒ

malum dicit᷑ ꝙ coꝛrumpit.ſᷣ non coꝛrumpit niſi illʒ
in quo ẽ.et ei bono opponitur qð coꝛrumpit.ᷣ vꝛ ꝙ
malũ ſit in bono ſibi oppoſito Iteʒ ſeruitus oppo
nitur libertati.ſᷣ peccatũ qð facit hominẽ ſeruũ ꝓpᷣe
ineſt homini ᷣm volũtatẽ ꝑ liberi arbitrij libertatẽ.
& videt᷑ ꝙ maluʒ ſubſtãtificari hẽat in bono ſibi op
poſito ¶ Contra. Dyoni. in li. de diui.no. Malũ non
E exiſtens neqʒ in exiſtentibus.ſed oẽ bonũ eſt de ge

nere exiſtentin.gᷓ malũ non ẽ in bono.gᷓ nec in bono

ſibi oppoſito. Item virtus et viciũ ſunt oppoſita.⁊
tm̃ vnũ vni opponit᷑.& ſi vicium nõ eſt in virtute.S
nec in bono ſibi oppoſito.nec etiam cum illo¶ Ites
regula dyaleticoꝝ eſt vera et neceſſaria. nõ falſit in
aliqua materia. nam ſi falleret in vna ſola materia.
repudianda eẽt tanqᷓ falſa.ſi igit᷑ ars dicit ꝙ vnũ op
poſitũ nõ eſt in altero nec cũ altero circa idẽ.et bonũ

malo opponit᷑.gᷓ malũ non ẽ in bono ſibi oppoſito.

Mtem ſi malum põt eſſe in bono ſibi oppoſito. ab
ipo non expellitur.et ſi non expellitur a ſuo oppoſi/
to.vẽ ꝙ non expellat᷑ ab aliquo.et ſi a nullo cxpellit᷑.
ſemꝑ manet. g ſi aliquis ſemel ẽ malus.ſemꝑ ẽ ma/

lus.M ſi hoc ẽ falſum.reſtat ꝙ et pꝛimũ.:c.ad pꝛe/⁊ „

dictoꝝ intelligentiã ẽ notandum ꝙ bonuin in crea/
tura dicit᷑ per oꝛdinationes ad finem. VUñ bonuʒ dẽ
qð ẽ oꝛdinatũ in fineʒ. Oꝛdinatio autem tria reſpi/

cit. aut ipᷣm oꝛdinabile. aut pᷣm ꝙ eſt oꝛdinabile. aut

illud ꝑ quod oꝛdinatur. Et ̃m hoc triplex rpitur in
nobis bonũ.ſcʒ bonũ qð eſt oꝛdinabile.et hocẽ natu
rale.et bonũ ꝑ quod oꝛdinatur et hoc ẽ virtus vłgra
tia.et bonũ ſᷣm qð natura oꝛdinabilis ẽ a gratia.et h̊
ẽ habilitas media. Intelligendũ ẽ ergo ꝙ malũ cul/
pe ei bono q ẽ ip̃a natura vel ſubſtantia non oppo
nitur.quia ipſam ſubſtantiam non coꝛrumpit.vt di/
cit Dyo. Mihil exiſtentiũ coꝛrumpit in eo ꝙ eſt eẽn/
tia vel natura.Ei aũt bono qð eſt virtus gratia ſim-
pliciter et directe opponitur. Añ mutuo ſe expellũt.
et ſimul eſſe non pnt. Ei auteʒ bono qð eſt babilitas
media.quodãmõ opponit᷑ et quodãmõ non. Nam
illa habilitas media habet cõꝑari ad naturã cuiꝰ ẽ.
et ad gratiam ad quam cẽ̃. Scdin ꝙ cõpatur ad natu
rã cuiꝰ ẽ.ſic nõ hʒ oppoſitionẽ ad malum.qm̃ habili
tas illa vt erat talis nature.indiſferẽs erat ad bonuʒ
et ad malũ.et ſic eſt ſubiectũ mali. At autem comꝑa
tur ad gratiam ſiue virtutem velletiam ad finem ad
quem ẽ.ſic habet oppoſitionem ad maluʒ. Maʒ ma.
lũ tollit ei rectam oꝛdinationẽ ad ill ad qð ẽ.et red
dit minꝰ et minus habilem.Qm̃ igitur malũ re

„.

51 melius. ¶

puimo et pꝛincipaliter circa habilitatẽ conſiſtit. et bz
bilitas potẽtie opponit᷑ ipſi malo.eum malum red/
dat ipam potẽtiã inbabilem.binc eſt ꝙ Aug. dicit qp
malũ habet eẽ in bono ſibi oppoſito.⁊ ꝙ in hmõi op
fo ris rgula dvalecticoꝝ Rlicit.boc ẽ dicere ꝙ adta
ia oppoſita nõ ſe extendit. Añ ex hoc non ſequit᷑ ꝙ
regula dyalecticoꝝ falſificetur Sʒ qm̃ mos ẽ phᷣi ꝑo
ſitis conſderationibꝰ inſtantias ſubinferre.nõ q̃ fal
ſificent ipᷣas.ſed q̃ intlectũ conſiderationũ rectifi/
cent et manifeſtent.ſic beatus Augu.tanqᷓ; vir pꝛu/
dens ingenio in hac inſtantia manifeſtat illam ma-
ximã dyvalecticoꝛũ in his oppoſitis tenere q̃ opponũ
tur oppoſitiõe foꝛmali.ſicut opponit᷑ virtus ⁊ viciũ.
gratia et culpa. In his aũt oppoſitis q̃ non opponũ
tur rõe eius ꝙ ſunt.ſed rõe eiꝰ ad qð ſunt.nõ ẽ intel/

ligenda illa regula.nam iilla ſimul poſſunt ſtare ſicut

ſtat gratia cũ culpa.Et iteꝝ vnũ pᷣt eẽ in altero ſicut
culpa in habilitate. Ex bis q̃ ſunt dicta manitfeſta eſt
reſponſio ad queſtionẽ ꝓpoſitã. Dico em̃ ꝙ malum
ſubſtantificat᷑ in bono.et non ſolum in bono. ſᷣ etiaʒ
in bono qdᷣamõ ſibi oppoſito.ſicut oñdunt rõnes q̃ᷓ
ad pꝛimã ꝑtem inducunt᷑. In bono aũt qð directe ⁊
foꝛmaliter opponitur ſubſtãtificari non habet.ſicut

due vltime rões qᷓ ad ſcdam ꝑtẽ inducũt᷑ oſtenduũt.
50 ¶Ad illud qò obẽ de verbo Oyo. ꝙ malum nõ ẽ in

exiſtentibus ⁊c. Odʒ ꝙ ipe loquit᷑ ꝑ ſe.ꝙ ſcʒ; non eſt
in exiſteutibus ᷣm ꝙ exiſtentia.ſed potius ᷣm ꝙ de/
ficientia.cum ſit pꝛiuatio et defectus vt iam patebit
illud qd obẽ ꝙ tm̃ vnũ vni opponit᷑
Ddm cep illud intelligendũ eſt de vno genere oppoſi
tionis.et intelligendo ̃m idem ⁊ ꝑ ſe loquendo.a
bilitas aũt potentie nõ opponit᷑ ipi niſi rõne virtut.
virtus cniʒ directe opponitur vicio. et qꝛ naturalis

babilitas quodãmõ inclinat ad virtutẽ.hinc ẽ ꝙ vi /
cio opponit᷑ quodãmõ licet nõ oino vt virtns. et ſice ct malu ſiue pecatut
tieone foꝛmali non ẽ aliquid ſed nihil.qꝛ non eſt ens

atz totũ. eſtio. iij. f
Atrum maluʒ ſit in bono tanqᷓ; aliquis habitus.an

ſit pura pꝛiuatio. Et ꝙ non ſit ibi tanq́; habitꝰ ⁊ po/

7

tentia aliqua ſed vt pura pꝛiuatio videtur. Pꝛimo ꝑ
illud Jobh.j.Sine ipo factuz eſt nihil.glo.nibil.i.pec
catum.ẽᷓ peccatũ nihil ẽ ¶ Item Aug. Malum nõ ẽ
natura aliqua.ſed defectus circa naturã mali nomẽ
occepit.gꝙ̊ malum non ẽ aliqua potentia ſed defectꝰ
et pꝛiuatio.¶ Item Anb. de concep. virgi. c. v. Iniu

Nſticia oino nibil ẽ ſicut cecitas. Mõ em̃ aliud eſt ceci

tas i viſus abſentia vbi debet eẽ.q̃ non magis ẽ qͥd
in oculo vbi vebet eẽ qᷓ; in ligno vbi non debet efe.

¶ Wtem hocipᷣm videt᷑ ratione. Bonum et ens con

uertuntur.ꝗ̊ de quocunqʒ; pᷣdicat᷑ ens.pꝛedicatur et
bonum. Si igitur peccatum vel malicia eẽt ens.ma/
licia m ꝙ bmõi baberet aliquid de bonitate.ſig nõ
habet aliquid de bonitate.non babet igitur aliquid
de entitate.Gtem oẽ ens a ſummo ente pꝓcedit.nec

eſt aliqua eèntia qᷓ non ſit in dei potentia vt illam ꝓ

ducat.ſed deus non põt peccare nec facere culpã.er/
go peccatum inquãtũ hmõi non habet aliquid ð en
titate.g nihil eſt pꝛiuatio pura.¶ Item oẽ qð eſt ens
habet aliquam foꝛmã.oẽ em̃ qd babet aliquam foꝛ/
mam. habet pulcritudinem. ſed peccatum non ba/
bet pulcritudinem cum ſit defoꝛmitas anime. ni/
bil habet ð entitate.̊ puram dicit pꝛiuationẽ. Sʒ
contra. Aug. Peceatũ ẽ factũ vel dictũ vł con pi⸗
tuz cõtra legẽ dei.ſed oẽ dictũ vel factuʒ ẽ aliquid.
peccatũ ſiue malũ ẽ aliquid.nõ g puatio vre⸗

ID

virtus ct vicium ſunt cõtraria.ſᷣ cõtraria ſunt in eo/
dem genere.ct quecũq; ſunt ſub eodẽ genere.vtrun/
qʒ eoꝝ ẽ aliquid et non pꝛiuatio pura. vicium ali/
uid eſt. igitur malum ſiue peccatũ non ẽ oĩno nihil.
¶ Item ſiue accipiat᷑ concrete ſiue abſtracte.verũ eſt
dicere ꝙ peccatũ ẽ in aliquo.⁊ oẽ qʒð eſt in aliquo eſt
ens. ſicut omne qð legit eſt legens. et oẽ qd amat eſt
amãs.et omne qð ẽ ens ẽ aliquid et non ẽ pᷣuatio pu
ra.g& peccatum ſiue malũ ſiue accipiat᷑ ↄocrete ſiue ab

ſtracte nõ eſt oĩno nibil.¶ Gtem nibil qð ẽ pura pᷣua/

tio intendit᷑ ct remitti᷑.Sꝰ malum et peccatũ intendi.
tur et remittit᷑.qꝛ vnũ peccatũ eſt maius alio.et vna

malicia ẽ maioꝛ altera.ꝗ̊ peccatuʒ ſiue malicia nõ eſt
pꝛiuatio pura: Otem oẽ oꝛdinatũ pᷣſupponit eẽ.ſed
malum culpe ſᷣm ꝙ malum oꝛdinat᷑ ad malum pe/
ne.ſi igit᷑ ᷣm ꝙ malum ẽ oꝛdinatũ ad penã.v ꝙ ſᷣm
ꝙ malũ habeat aliquod eẽ. ¶ Itẽ aut peccatũ eſt ali
quid ſᷣm ꝙ peccatum aut nihil. Si aliquid.babeo ꝓ

poſitũ.Si nibil. et deus punit homincz ꝓ peccato.g

deus punit boieʒ † nihilo.ᷣ qui punit alium ꝓ nibi
lo iniuſte punit. ſi deus punit hõiem ꝓ culpa.vi ꝙ
iniuſte faciat in puniendo. ¶ R. dom ꝙ malum ſiue
pctm̃ duplicit᷑ põt accipi. Ano mõ abſtractiue.Alio
mõ cõcretiue.Scom aũt ꝙ malum dẽ concretiue ſic
cõcernit illud qd defoꝛmat vel aliquã actionem vel

gliquaʒ ſubſtantiã. ct ſic dĩ malim res mala. vtpote

actio mala vel aia mala. Et hoc mõ malũ aliqͥd ẽ et
hʒ eẽ nature. Si aũt aliqñ dicatur ipᷣa res mala ſiue
peccatoꝛ nihil eẽ.hoc dicit᷑ quatũ ad bene eẽ.qð qui/
dem ẽ eſſe oꝛdinatũ. Vñ cum dicunt᷑ bõies nihil fie/
ri cũ peccant.̊ nõ dẽ qꝛ oĩ eẽ pᷣuẽt᷑.ſ̊ qꝛ puãt᷑ eẽ oꝛdi
nato.qd quidẽ eſt eẽ completuʒ.et de quo dicit Boe
cius.ꝙ eẽ eſt qdᷓ oꝛdinem retinet ſeruatq; naturam.
Contingit iteꝝ loqui de malo ſiue de peccato abſtra
ctc.et hoc mõ malũ ſiue pecatum in recto ſiue pᷣdica

nec bonum ſ̃ pꝛiuatio boni.Quamuis autem mali/
cia vel peccatuʒ nibil ſit in recto. in obliquo tñ alicꝰ
eſt. et alicꝰ vt oppoſiti.et alicꝰ vt ſubiecti. Alicuiꝰ vt᷑
oppoſiti vtpote boni.malũ em̃ ẽ pꝛiuatio boni.et qꝛ
ſic eſt pꝛiuatio boni vt tñ non ſit omnino vera boni
adnibilatio.ſic pꝛiuat bonum ꝙ relinquit bonuʒ.vñ
ſic pꝛiuat bonum gratie ꝙ relinquit bonum nature.

ſic pꝛiuat actum vt relinquit aptitudinem. ſic pꝛiuat

bonum qtuʒ ad cffectuzʒ vt tñ in ſubiecto relinquat
debitum. et iõ malũ abſtractiue ſũptũ foꝛmalit᷑ loq̃n
do p uatio ẽ.et iõ nibil ẽ. Eſt etiã alicuiꝰ entis vt ſub
iecti. qꝛ ẽ in aliquo ente. Mon cem̃ ẽ oimoda pꝛiuatio
ſiue adnihilatio. Et qꝛ ᷣm hanc viã rõnes et auctes
ad pꝛimã ꝑtem inducte oñdunt malum ſiue peccatũ

52

535

nihil e. iõ concedẽdeſunt. ¶Ad illud vo q pꝛimo 54

obꝛ in cõtrariũ.ꝙ peccatum ẽ dictũ vel factuʒ ⁊c̃. Di
cẽdũ ꝙ ibi accipit᷑ peccatũ ſiue malũ concretiue ꝓut
cõcernit actionẽ ſubſtratã.ct hboc mõ aliquid ẽ.ſ hoe
non repugnat ſed conſonat eis que dicta ſũt.Ad
illud qd obꝛ ꝙ virtus et vicium ſunt contraria. Dð.

ꝙ vicium ſᷣm eꝙ cõtrariat᷑ virtuti.vtpote luxuria ca-

ſtati. non ti dicit pꝛiuationẽ. ſed etiã dicit aliques
babitũ ſubſtratum quo aliquis reddit᷑ facilis ad per
petrandum illud peccati genus. et hoc modo accipi
endo vicium.vicium nõ oino nibil ẽ. Alio mõ accipi
endo vicium ꝓut eſt pꝛiuatio boni tĩ.ſicnon cõtra/
riatur virtuti ᷣm rem.immo opponit᷑ ſicut pꝛiuatio
et habitus. Si aũt dicat᷑ alicubi hoc mõ vicium cou⸗

minſece

rocnnshon
nhtimn
ono ſaboen
ſbrignc
loentalin
ebithit
Gubtſorel a
4donglu
bunſontentui
ſcumcſeinal
nalcamcſee
nutnche

ſciccbibbiſe

guann debal
Dongboe
dicari Aianp⸗
duortonacl
oealus A
triton ſtat
eſedi Mai
olctiſarag
leloeutockſi
ackeicſont
ſorianvaſube
ſitütdligrc
Otaheluctckt⸗
tſanas malic
fulcnponusi
ſtbſtunsſiant
guigcſenmlun

Plo.cack

Ptuationonin

ſtrnsgzie

1 1 tinch
omtt
Nntntodire
ſecnenrpentan
Abafa duer
linnof
Pmhahalsdiui
engpent atin
kntbwoſanag
nabibetmn
ſonnia ſun
echcorrupe
tſeri

R

ie
M

Krng,
Meipth
epeick
fnainns
eenttch
Meöuign
cteletb

runſtt
tr
ummanut
A
men
ruſe
iborign
Nemnikhe
vafn
miſie
cunctos
unn
Gigri
n a
N0MG
o
Grtollzn
nun Munt
n plx

.

37 et ideo ẽ ibi ſophiſma ſᷣm quid et ſimplłr. Si autẽ
a v'nõö.

38 let. Malicia cſt. eſt ens.

● .
△

trariori virtuti.accipit᷑ largo mõ cõtrariũ ꝓ qualibʒ
oppoſitione et repugnãtia. Ael hoc dꝛ qꝛ et ſi ᷣm ve
ritatem vicium opponat᷑ virtuti vt pꝛiuatio.hñt tñ

virtus et viciũ quodãmõ legẽ contrarioꝛuʒ in hoc ꝙ

mutuo ſe expellũt.et ab vno fit regreſſus ad alteruʒ/
in qua cõditiõe oppoſita vt pꝛiuatio ⁊ habitꝰ ab his
q̃ opponunt᷑ ſicut contraria diſtinguunt᷑.Et ꝓ tato
dicit Aug. in ench. ꝙ in hoc fallit regula dyalectico
rũ vocans bonũ et malum cõtraria.et hoc ex cã pᷣdi/

cta. Mihilominꝰ tñ dᷣm ꝙ malũ ẽ in eodẽ genere cũ

bono. ſed boc nõ ẽ ꝓpꝛie et ſᷣm rectã oꝛdinationem.
H̊ hoc ẽ ꝑ quãdã reductionẽ.et ex hoc nõ ſequitur ꝙ;
malum ſit aliquid. Mã pꝛiuatiões ad idẽ genus cuʒ
ſuis habitibꝰ reducunt᷑.et tñ ipᷣe foꝛmaliter loquẽdo
nibil ſunt.¶ Ad illud qð obẽ e malum ẽ in aliquo.g
eſt. Om qꝙ illud nõ ſequi t᷑.nã ſicut dicit ph̊s.Que⸗/
dam ſunt entia.q̃dã ſunt entiũ.et quãuis pꝛiuatiões
pñt dici entium.nõ tñ dicunt᷑ entia.Cũ aũt dico ma⸗
liciam eſſe in alio.dico eam eſſe entis.ſed cum dico
maliciam eſſe ens.attribuo ei entitatem in ſe.et pꝛi/
mum eſſe cſt eſſe ̃m quid.ſecundũ eſſe eſt ſimplicit᷑.

uerat᷑ de bac. Malicia ẽ.vtꝝ ſit conceden
m. ꝙ boc verbñ ẽ ſicut vult phᷣus duplicit᷑ põt pᷣ
dicari.Aliqñ pꝛedicatur vt compoſitio media inter
duo extrema. cet ſic dicit᷑ terciũ adiacẽs.vt cuʒ dẽ ho/
mo ẽ albus.Aliquãdo vero ſic pᷣdicat᷑ vt res impoꝛ
tata pꝑ ipᷣm ſit attributuzʒ ſiue alteꝝ extremoꝝ.Quã/

do gͤ ſic dꝛ. Malicia ẽ.ſic hoc verbum eſt accipiat᷑ vt

pꝛedicatũ.ſicut accipiũt᷑ alia verba.vt legit ⁊ hmõi.
tunc locutio eſt falſa. Eſt em̃ ſenſus.malicia ẽ.i.mali
cia eſt ens.i.eſſentia aliqua.hoc em̃ verbuʒ ſignificat
cſſentiam vel ſubſtantiaʒ vniuſcuiuſqʒ.Alic modlo

põt intelligi pꝛcdicari vcl accipi in hmõi locutione ſi

cut copula.et eſt oꝛatio quodammõò defectiua. et tũc
eſt ſenſus.malicia eſt.i.malicia alicui ineſt.ita ꝙ ipᷣa
malicia potius intelligitur vt alteri inherens qᷓ; alte/
ri ſubſtans.ſicut cum dicit᷑ malum.et intelligitur ali
quid eſſe malum.Et boc mo do accipiendo non va/
d illud qð obẽ ꝙ pura
pꝛiuatio non iutenditur nec remittitur. Oðʒ. ꝙ ſi di⸗

—

cat᷑ pura pꝛiuatio.hoc ẽ pꝛiuatio nihil ponẽs nec in
recto nec in obliquo.hoc modo verum eſt dicere q;
non recipit magis et minus.ſicut chimera nihil eſt.⁊
hircoceruus nihil eſt.nec eſt vnum magis nihil ᷓ re
liquuzʒ. Alio modo pura pꝛiuatio dicitur. quia nihil
ponit in recto.ponit tñ in obliquo.et hoc modo ma/
licia pꝛiuatio poſſet dici.ſed de hac non eſt veruʒ q;
non recipiat magis et minus. Poteſt enim magis ⁊
minus recipere ratione eiꝰ entis quod reſpicit qua/
ſi in obliquo. AUnde dicitur maioꝛ pꝛiuatio.in qua ẽ
maioꝛ boni coꝛruptio.⁊ in qua minus de bono relin
quitur.minoꝛ vero in qua minus de bono coꝛrumpi
tur et plus relinquitur.Et ſic patet ꝙ ex boc non ſe/⸗
quitur ꝙ peccatum abſtractiue loquendo ſit aliqua
poſitio.

nantur.oꝛdinatum pᷣſupponit eſſe.in bis autem que
oꝛdinantur per accidens non pᷣſupponit eſſe in ſe.ᷣ
ratione illius in gue vel per quod oꝛdinantur. Et H̊
modo dicitur oꝛdinari.non quia ſit in ſe oꝛdinatum

cum ſit pꝛiuatio modi.ſpeciei.et oꝛdinis.ſed quia oꝛ

dinabilitatem habet in pena ratione ipſius punibilł.
hoc autem melius determinatuʒ eſt in li.iiij.di.xlvj.

Ad illud quod obꝛ ꝙ ſi peccatum nihil eſt.ꝙ deus ꝗo

punit hominem pꝛo nihilo. Dm ꝙ ſicut pꝛctactuʒ
eſt.et ſi peccatuʒ nihil ſit in recto. nibilominus tñ in
obliquo eſt alicuius entis vt oppoſiti.ct alicuius vt
ſubiecti circa quod relinquit debitum reſpectu boni
pꝛiuati. Dico igitur ꝙ peccatum eſt meritum penc.
non ſolum ratione pꝛiuationis ſed ratione debiti re
licti et boni pꝛiuati.vnde non eſt homo dignus pu/
niri ſolum quia bono caret.ſed quia caret et debet

habere.Et licct carentia illa nihil ſit.debitum tũ ba/

bendi aliquid eſt.et ideo ex hoc non ſequitur ꝙ deꝰ
puniat hominem pꝛo nihilo.qᷓ;uis peccatuʒ nihil ſit
Hoc autem apertum eſt ſi quis conſideret in ſenſibi
li exemplo.ſcʒ.cum rex incarcerat ſeruum quia non
reddidit tributum.vel cum aliquis creditoꝛ incarce
rat aliquem quia non ſoluit ſib: pecuniaz mutuatã.
pꝛiuatio enim non per ſe ſed cuò debito eſt in cauſa

¶ Diſtinctio xxxv.de peccato actuali ſᷣm eius quidditatem et diffinitionez.

o ſit

quedam ſic eſſe peccata. In tercia vero inquirit vtrum actio

Oſt hec videndum eſt quid ſit peccatum ⁊cc. Supꝛa egit magiſter de peccati cauſalitate et oꝛigine.hic
agit de peccati quidditate et diffinitione. iuiditur autem pars iſta in tres partes. In quaruz pꝛima
inquirit magiſter quid ſit peccatum.vtrum ſit actus vel pꝛiuatio pura In ſecunda dato ꝙ aliquo mo
actus et aliquo modo pꝛiuatio.inquirit vtrum peccatum ſit Peccati pena.j.diſ.xxxvj. Sciendum eſt tñ

ubſtrata in qua peccatum committitur

io. ¶¶ Ad illud quod obẽ ꝙ eſſe oꝛdinatum pꝛe/39
ſupponit eſſe. Om ꝙ verum cſt in his q̃ per ſe oꝛdi

ſit a deo tanqᷓ; a cauſa.j.diſ.xxxvij. Sunt autem et alij.⁊c. Pꝛima pars q̃ continet pꝛeſentem di.diuiditur
in partes tres. In pꝛima ponit magiſter peccati notificationes. In ſecunda vero ex ipſis notificationibꝰ in/
quirendo elicit quid ſit peccatum ᷣm rem. In tercia vero diſſoluit rationes ſiue oppoſitiones que contrarie
videntur veritati pꝛedeterminate. Pꝛimum facit ibi. Poſt hec videndũ ẽ quid ſit peccatum.⁊c. Scom ibi.
Quocirca diuerſitatis ⁊c. Cercium ibi.Quibus opponitur ſi omnia que ſunt ⁊c. Pꝛima pars diuidi poſſet
in tres partes ſᷣm tres notificationes peccati.ſed ratione ſue bꝛcuitatis remanet indiuiſa. Secunda vero ꝑs
pꝛincipalis diuiditur in tres partes. In pꝛima parte diuerſoꝛum opiniones narrat. In ſecunda vero verita
tem aperit.et iuxta quoꝛundam opinionem explanat.ibi. Sane dici poteſt et libere ⁊c. In tercia vero auto/
ritatibus ſanctoꝛum confirmat.ibi.Oꝛz autem voluntas omnis et actio ⁊c.Similiter tercia pars pꝛincipalis
tres babet partes ſᷣm tres dubitationes quas mouet.quarum pꝛima ſumpta eſt ex hoc ꝙ dicebat illa poſitio
qꝙ; omnia ꝗᷓ ſunt bona ſunt. Secũda vero ex hoc ꝙ peccatum eſt coꝛruptio boni. Tercia vero ſumpta eſt ex
boc q; coꝛruptio boni eſt pena. Pꝛimam ponit ibi.Quibus opponitur ſi omnia que ſunt ⁊c. Scdam ibi po⸗
nit. Poteſt etiam queri ab eiſdem ⁊c. Terciam ibi.Queri autem ſolet vtrum ⁊c.Et in qualibet iſtarum par/⸗
tium pꝛimo opponit.ſecundo ſoluit Al 3

atuz eſt ( ve· Ponit peccati notificatiões. qͥd ſit pctmö. a SDi. xxxv.
3 —

Ang

poõẽ dictů k ſt hec videdũ eſt qͥd ſit peccatũ. Peccatũ
ketm̃ vl cõcupitũ qðᷣ ſt( vt ait Aug) om̃e dictũ vel factũ vel ↄcu
fit ↄtra legeʒ di. Vr

. pitũ qð fit cõtra legẽ dei. Idem in li.ð duabꝰ Aug.
dvene inn. ane animabꝰd Peccatũ eſt volũtas retinẽdi vel aſſequen⸗ b
ligit Jaacein⸗. aut di qð iuſticia vetat. In vtraq; aſſignatiõe de actuali c
ſubdiſiũctiue. Siſb· peccato aꝗgitur et moꝛtali.nõ veniali.Ex pꝛima dſcri⸗
diſiũctiue. mẽbꝛa ñ ptione oñdit᷑ peccatũ eẽ volũtas mala.ſiue locutio et
pñt ſił ſtare. ̊ nullu, operatio pꝛaua.i.actus malus tã interioꝛ qᷓ; exterioꝛ.
idẽ vorcati cccupiex altera vero tm oñdit eſſe actus interioꝛ. Volũtas
t Dert. tus enim vt ſupius dictũ eſt. motus animi ẽ. actꝰ ergo in⸗ nnid
factũ ẽ cõcupitũ. Ita terioꝛ ẽ. Amõ.q; in li.de ꝑadiſo ait Quid ẽ peccatũ d9 Amb. i⸗
vẽ ꝙ nõ cõueniat oi niſi legis diuine pꝛeuaricatio.et celeſtiũ inobedientia
peccato.q; peccatu, pꝛeceptoꝝ?: Ergo in pᷣuaricante peccatũ eſt.ſed in mã
omiſſõis nec ẽ fem̃. dãte culpa non eſt. Non enim cõſiſteret peccatũ ſi in/
nec cõcupitũ.nec di/
ctũ.æ vꝛ ꝙ male ſit al
I ſignata.qꝛ non cõuenit oĩ pctõ moꝛtali enar⸗Ands. p̃dicta diffinitio ẽ pcti actuał moꝛtał. Scm G̊ᷣ
ꝙ eſt peccati actualis.dẽ ꝙ ẽ dictũ vel factũ vel còcupitũ vᷣm triplicẽ actũ.vicʒ potẽtie interpᷣtatiue.et oꝑati/
ue.et affectiue.que oẽs ſunt potẽtie qdãmõ motiue.Scʒ ꝙ ẽ moꝛtale.dẽ ꝙ ẽ contra legẽ dei.et ſic conuenit
omni et ſoli.Omni.qꝛ oẽ pctm̃ actuale aut ẽ cõcupitũ tm̃.aut ẽ cõcupitũ ⁊ exterius cõſũmatũ.et boc vel ꝑv/
bñ.vel ꝑ opus. Soli vero cõuenit.qꝛ non cõuenit veniali cum nõ ſit cõtra legẽ dei.nec oꝛiginali.cũ non ſit di
ctum vel factũAd illud qð qᷓritur vtrũ vel teneat᷑ ibi diſiũctiue.vel ſubdiſiũctiue.Ddð.ꝙ diſiũctiue. vlti⸗/
mũ mẽbꝛũ intelligendũ ẽ cũ pᷣſciſionc.reliqua vo minie.Añ ſenſus ẽ ꝙ oẽ pctm̃ aut ẽ dictuʒ et cõcupitũ.aut
factũ et cõcupitũ.aut cõcupitũ tm̃.Ad illð vero qdð obẽ ð pctõ omiſſiõis.Dð.q oẽ peccatũ (ſicut vult Aug)
radicẽ habet amoꝛẽ malũ.et iõ quãuis in pctõ omiſſionis ſit pꝛiuatio alicꝰꝛactus pꝛicipalis.tñ illa pꝛiuatio oꝛ
tum bʒ ex amoꝛe alicꝰ boni cõmutabilis.qð ptʒ.qꝛ aliquis nõ vult ad matutinas ſurgere.qꝛ vult in lecto qͥe
ſcere.iõ peccatũ omiſſiõis cadit ſub h̊ mẽbꝛo qð dẽ cõcupitũ. b¶ Pcetm̃ ẽ volũtas retinẽdi vel aſequendi qd
iuſticia vetat.Contra.aliqð em̃ ẽ peccatũ in quo aliqͥs nec vult aliquid retinere nec aliqͥd affequi.imo potiꝰ
intẽdit deſtruere.ſicut ẽ in ira et odio et inuidia. Itẽ velle aſſequi qdð iuſticia vetat vel retinere.hocẽ auari⸗
cie vel rapinc. oẽ peccatũ erit rapina.Eſt igit᷑ qo cñ peccata ita bene ſint cõtra alias virtutes ſicut cõtra iu-
2 ſticiã.q̃re magꝗ diffinit᷑ pctm̃ ꝑ oppoſitũ ad iuſticiã qᷓ; ꝑ oppoſitũ ad vtutes alias. R.dð.ꝙ Aug.diffinit pec
catũ ꝑ illð qð ẽ radix ois mali.h̊ at ẽ amoꝛ libidinoſꝰ.et qi ois amoꝛ libidinoſus vel ẽ rei babite vłbabẽde.
et h̊ pᷣt oꝛdinẽ et regulã leꝗ etne.iõ dicit ꝙ pctm̃ ẽ volũtas aſſequẽdi vłr̃cipiẽdi qd iuſticia vetat.ita ꝙ; ſcri
bit amoꝛẽ inoꝛdinatũ qui ẽ radix ois peccati.et ꝑ id ad qdð cẽ.et ꝑ id cõtra qdð ẽ. Oð g̊ obꝛ de ira et odio. Ddm
ꝙ et ſi ſit deteſtatio conſequẽs.ẽ tñ ibi delectatio antecedens.⁊ ꝓpterea cõtinet᷑ ſub hac afſignatioc.Ad illʒ
qdᷣ obꝛ ꝙ tũc omne peccatũ crit rapina.dꝗ ꝙ aſſecutio ibi ſtat nõ ſoliimõ ꝓ cupiditate reꝝ terrenaꝝ.imo eti/
am cuiuſlibet appetibilis.iuſticia vero nõ tm̃ ibi ſtat ꝓut ẽ cardinalis virtus.ſᷣ ꝓut ẽ virt? generalis que oẽs
virtutes cõplectit᷑.et cui oiĩa vicia opponunt᷑. c n vtraqʒ aſngnatiõe de actuali peccato agit᷑ et moꝛtali ⁊
ñ vẽiali.Cõtra.vẽ qꝙ male fiat aſſignatio pcti.ſi em̃ recta ðᷣſcriptio et afſgnatio beat cõuenire oi dſcripto.et
pᷣdicte diffinitiões nõ cõueniãt oi peccato. nõ recte affignant᷑.Si tu dicas ꝙ peccatũ nõ dẽ ð eis vniuoce ᷣ
equiuoce.Contra.q̃ conueniũt in cã et effectu hñt vniuocationẽ.ſᷣ oẽ genꝰ peccati oꝛtũ hʒ ex peccato ade tã
oꝛiginale q; actuale F. etiã veniale.oia ctiã genera peccatoꝝ in hoc cõueniũt ꝙ reddũt aiaʒ dignã Pe pꝛi
uant ea aliqͥ bono qð eſt iuſticia vel ad iuſticiaʒ oꝛdinatũ. vẽ ꝙ de eis vniuoce dicat᷑ peccatũ.et ſi boc. S vĩ
vna debeat ratio cõis aſſignari de peccato ꝓut dẽ de his omnibus generibꝰ.Eſt igit᷑ queſtio vtrũ contin/
gat vnã cõem rationẽ aſſignare omni generi peccati.hoc ẽ querere vtrũ peccatũ & eis dicat᷑ vniuoce.Et ſi tu
dicas ꝙ ſic. In cõtrariũ ẽ.qꝛ qᷓ vniuocant᷑ in aliquo hñt ꝓpoꝛtionẽ.ſ̊ moꝛtalis et venialis nulla ẽ ꝓpoꝛtio.
nec vniuocatio.¶ Gtẽ vꝛ falſum dicere cum dicit ꝙ pᷣdicte afignatiões nõ cõueniãt peccato veniali.venia/
le em̃ peccatũ ẽ dictũ vel factũ vel cõcupitũ cõtra legẽ dei.ſicut dꝛ Ro.vij.ſuꝑ illlud. Mõ cõcupiſces.glo. GBo
na ẽ lex qᷓ dũ cõcupiam ꝓbibet.oia mala ꝓhibet.̊ venialia ꝓhibent᷑ a lege dei.ſunt igit᷑ contra legẽ dei. pᷣ/
3 dicta ratio conuenit veniali. . dom ꝙ peccatũ ꝓut dẽ de oꝛiginali.actuali.moꝛtali.et veniali.nec dĩ oino
vninuoce.nec dicit᷑ oino equiuoce.ſᷣ quaſi medio mõ ſcʒ analogice. Ratio em̃ culpabilitatis pꝛimo ⁊ pꝛincipa
liter repitur in peccato actuali moꝛtali.et cõſequẽter in oꝛiginali.et poſtremo in veniali.et iõ notiſicationes
qᷓ dant᷑ de peccato ſimpłr potiſſime referunt᷑ ad pctm̃ actuale moꝛtale qdð ẽ peccatũ ſimplr. Et ꝑ hoc patʒ re⸗
ſpõſio ad illa qᷓ obijciunt᷑. Mam ex boc ꝙ illa tria genera peccatoꝝ ueniñt in cã et in effcctu.no concluditur
petm̃ dicat᷑ de eis vniuoce ſ analogice.qꝛ in his nõ cõicat equaliter.ſᷣ ſᷣm pꝛiꝰ ⁊ poſterius.Et iõ cũ queri⸗
tur vtꝝ poſſit vna cõis rõ afſignari. Ddm ꝙ põt vna afſignari rõ q̃ cõueniat eis ſᷣm pꝛiꝰ et poſteriꝰ.et ita vᷣm
. cõitatẽ analogie. vtpote ſi dicat᷑ ꝙ peccatũ ẽ meritũ pene vel pꝛiuatio boni¶ Ad illud § qd obẽ ꝙ nulla ẽ ꝓ-
proꝛtio. dm ꝙ et ſi nulla ẽ ꝓpoꝛtio qᷓtũ ad cõmẽſurationẽ quãtitat᷑ᷣ demeriti.eſt tñ ꝓpoꝛtio inter veniale et
moꝛtale ſᷣm cõſileʒ cõpationẽ et ad oꝛiginẽ et ad effectũ ↄſequẽtẽ. An ẽ pctm̃ niſi legis diuie pᷣuarica-
tio. et celeſtium inobedientia pᷣceptoꝛum. Videtur q; bec ratio Amb.nõ conueniat omni peccato. Quedã
em̃ vt dicit Aug.ſunt mala qꝛ ꝓhibita:quedã ꝓhibita qꝛ mala. ſi nulla eſſet lexnec aliqua pᷣcepta data.ad

l git⸗
drc
ienrt⸗
milnun
lsden
konet!
pec

gſnine;
Alii
eun
lbezi
ote

we

hiſon
wginſn
Min,
Nr

Wan nibil e

terdictio non fuiſet Mon cdliſtete aũt peccato. no ſo⸗
lum malicia. ſed etiam virtus foꝛtaſſe non eſſet. QAue
niſi aliqua malieie fuiſſent ſemina.vł ſubſiſtere vyemi

nere non poſſet. Ecce pꝛeuaricationẽ legis et inobedi
entis difinit Amõ. eſſe peccatu m.
Narrat diuerſoꝝ opiniões de pctöõ. b

Quocirca diuerſitatis huius verboꝝ occaſiõe de pec

cato plurimi diuerſa ſenſerunt. Alij em̃ dixerunt vo⸗

luũtatẽ mala tm eſſe pctm̃.et nõ actus exterioꝛes. Alij

volũtatẽ et actus.alij neutrũ.dicẽtes oẽs actꝰ eſſe bo
nos a deo et ex deo autoꝛe eẽ. Malũ aũt nihil eſt vt
ait Aug.ſuꝑ Yoh. Omnia ꝑ ipᷣm facta ſunt.xet ſine ipo
factũ ẽ nihil.i.pctm̃ qð nihil ẽ. et nihil fiũt homies cũ
peccat. Supꝛa etiã dixit Aug.ꝙ malũ ẽ pꝛiuatio bo⸗

mni. vel coꝛruptio boni. qui etu in li. xxxii d:ait. Gg⸗

mũ malũ nullũ modũ habet.caret em omni bono. At
modus aliqͥd boniẽ.nõ igit᷑ ẽ.qꝛ nulla ſpẽ cõtinet᷑.to⸗

tũq; hoc nomẽ mali de ſpẽi pꝛiuatione reptum ẽ. Itẽ
in dogmatibus eecleſiaſtieis dicit᷑ malũ vel maliciam
nõ eẽ a deo creatã.fed a dyabolo inuentam. qui et ipᷣe
bonus creatꝰ ẽ. Idẽ etiã in li.cõtra manicheos qᷣd ſit

peccatũ oñdit dicẽs. Peccare quid aliud ẽ niſi in veri

tatis pceptis vel in ipa veritate errare: Qð ſi non vo
luntate faciũt.peccatoꝛes iniuſte iudicant᷑. Quid er⸗
go in hac tanta varietate tenendũ:qͥd dicendum?:

Vera ſentẽtia de peecato ꝓponitur.

ane dici põt et libere tradi debet petm̃ eẽ actũ malũ
interioꝛẽ et exterioꝛẽ.ſcʒ malã cogitationẽ et locutio/
nem et oꝑationẽ. Pꝛecipue tñ in volunta te ↄſiſtit pec
catũ ex qᷓ tãqᷓ; arboꝛe mala ꝓcedunt opa mala tanqᷓ;
fructus mali. uidã autẽ diligẽter attẽdẽtes ver/
ba Aug. qbus ſupꝛa et in alijs ſcripture locis vtit᷑.nõ
indocte tradũt volũtatẽ malã et aetus malos inquã/
tum ſunt.vel inquãtum actus ſunt.bona eſſe.inquan
tũ vero mali ſunt.peccata eẽ.q voluntatẽ ⁊ aetũ quẽ⸗
cũq; bonã dei natura eſſe dicunt. inquaãtũ actus ẽ vel
voluntas. et ex deo autoꝛe eẽ.inquantũ vero inoꝛdi
nate et cotra legeʒ dei ſit et fine debito caret. petm̃ ẽ.⁊
ita inq;tũ pctm̃.nihil ẽ. Nulla em̃ ſuba ẽ.nlła na kaẽ.
¶ Autoꝛitatibus ſctõꝝ cõfirmat volũtates et act⸗
osẽs eẽ bons inquãtũ ſunt. d

¶ Mautem voluntas omnis et actio bonũ ſit inquan⸗

tum eſt. ex eo pꝛobant quod ait Augu. in li.lxxxiij.q.

Deus boni tantũmõ caulſa eſt. quocirca mali autoꝛ ſerit. ſͦ dubitatiöe

nõ ẽ.qꝛ oim̃ q̃ ſũt autoꝛ ẽ que inq;tũ ſũ t. intãtũ bona
ſũt. Idẽ pꝛobãs nihil caſu fieri in mundo ait in eodeʒ
Quicquid caſu fit.temere fu.quicquid temere fit.nõ

ſit dei pꝛouidentia. Si ergo caſu aliqua fiunt in mun

do. nõ ꝓuidentia vniuerſus mundus adminiſtrat᷑.
Si non pꝛouidentia vniuerſus mundus adminiſtra
tur. aliqua natura vel ſubſtantia eſt q̃ ad opus pꝛoui
dentie non pertinet. Omne autem quod eſt inquan⸗
tum eſt bonum eſt. Summum eſt enim illud bo/

num cuius participatione ſunt cetera bona,.et omne

legẽ

huc eẽnt peccata. n
oẽ pctm̃ ẽ puarica
tio legis. ⁊c. Itẽ ſicut
obediẽtia diſtinguit
ab alijs virtutibꝰ. itꝗ

ct iobediẽtia ab alijs

vicijs.g male diffini/
tur oẽ pcti p inobe/
diẽtiã. Itẽ ita peccat
q̃ uõ obedit pᷣlato ſi⸗
cut qͥ nõ obedit do.&ᷓ
nõ tiñ ẽ pctĩ inobe/
dientia celeſtiũ pᷣcep

toꝛuʒ. etiã terreno/

rũ. R. dom lex ali
quãdo accipit᷑ ſtricte
ꝓ lege ſcripta vel da
ta. Aliqñ large put
cõpꝛchẽdit legẽ nati
xre.et legẽ ſcripture. ⁊
re.Et in pᷣdicta
notificatiõe lex acci/
pit large. Die illuch F
qð obꝛ de obediẽtia.
Dð.ꝙ obediẽtia du⸗
pliciter accipit᷑. Ano

mõ ꝓut dicit obſua⸗

