— hominis. hoc pꝛimũ eſt creature ronalis malũ.i. bᷣma ho po corripcdo na.
— pauatio boni. Ecce habes pꝛimã volũtatẽ bonimuta turã ⁊ malũ creplũ p
mmnli bilis.i.angeli vel hoĩs deſiciẽtem ab immutabili bo/ bege Es die⸗ Aus
Zguͤien bo⸗ 1 com rn prent aachas Picngtrnun deterioꝛ. B itelligit tã⸗
idinn cauſa eſt ta peccatoꝝ qᷓ; p guibus pꝛemitur! ß antoꝛc pꝛincipali.
dmiin na natura. Pꝛima ergo oꝛigo ⁊ cà peccati bonũ fuit.et e ne w alr.
in ſcdða malũ qð oꝛtũ enerbono. toni/ in⸗ Kelye Gmmal b⸗
utemitg A ſi cõfiꝛmãs autoꝛi⸗ eãntibꝰ pmã mala,z
¶ Vñſa oꝛigie mali.ſuꝑeſt vidẽè ĩ q̃ re ſit malũ.i.an ĩ re Henean diterſaru
bõa.an in re mala.Qui recte acuteq; ſapit ũñ niſi in bo uſq ita pᷣma mala
nunfͤtits no malũ eẽ intelligit.i.in natura bõa.aMalũ em̃ ẽcoꝛ⸗ volũtas 2 cã oim
mite ruptio vl pᷣuatõ boni.vbi ãt bonũ ñ cẽ.ñ pᷣt eẽ coꝛrupto maloꝛũ q̃ e fa6. b
Ntguagzl vel puatio boni. Petm̃ ñ pt eẽ niſi in re bõa. Sic em¶¶ Cauſa ẽ taʒ pctõꝛũ ỹ
ku hnn moꝛðᷣ ac vulneribꝰ coꝛrũpũt᷑ coꝛꝑa.q̃ (vt ait Augu.in penarũ. Innuit mgr
tun ſt puatões boni qð dicit᷑ ſanitas. ita ⁊ anioꝛũ volutzs hoĩs cI
ni ench.)ſũt pᷣuatões boni qð dicit᷑ ſani ta pctõꝛi q́ penarus.
nn qcũq; ſũt vicia.naturaliũ ſũt puatões bonoꝝ. Quid Cotra. qꝛ pena ẽ paſ⸗
lann ? em̃ aliud qð malũ ðr.niſi puatio boni.Bonũ em̃ mi ſio inuoluntaria. q
Nitiun nui malũ eſt.qᷓ;uis quãtũcunq; minuatur neceſſe eyvt cauſat᷑ a volũtate eſt
inege aliqᷣd remaneat. ſi adhucnatura ẽ. Mõ em̃ cõſumi pᷣt volgtarig. aa 05
intammnt bonũ qð ẽ natura.niſi ⁊ ißa ↄſumat᷑.Cũ vo coꝛrũpit᷑. Zi⸗ enn Ka uſara a⸗
Attim 1 malũ ẽ eiꝰ coꝛruptõ.qꝛ eã q̃licũq; pᷣuat bono. Nã ſi ſötate. auta da galf
W l nilo bono pᷣuat.ñ nocet. Nocet aũt.adimit g̊ bonũ.q; a mala. A bõa . cõ
diu itaq; natura corũpit᷑. ineſt ei bonuʒ à puef᷑. Acꝑ ſtat. qꝛ nemo punit p
ſſnn h nllũ ẽ qð ðr malũ.ſi nilũ ſit bonũ.ſed bonum oino bõa volũtate A mala

malo carẽs.integrũ bonum eſt. Cũ vero ineſt maluʒ.

XXXIII

h̃.qꝛ mala volũtas ñ

viciatum vel vicioſũ bonũ eſt. nec maluʒ vnqᷓ; boreſt 6 uſ eenbns⸗
eſſe vllum. vbi eſt nulli bonum. VUnde nſhlal 4 uIlla pena cauſata a
cit.vt qꝛ oĩs natura iqntuʒ natura ẽ bonũ ẽ.nihil alis volũtate. Zes. doᷣm c-
dici vr.cuʒ vicioſa natura ẽ. mala natura eẽ dici᷑. niſi volũtas dupir ör cẽ
cã alicꝰ.vłꝑ modum

9

ereêtr vło tmodũ efficiẽtis. Eũ ẽᷓ dicit᷑ volũtas cſſe cauſa pene. h nõ dici᷑ p modũ efficiẽtis.ſed potius dici
tur HH 3 cauſando culpã. afficiẽdo ſiue deficiendo meretur penam.⁊ ita dicitur
eſſe cauſa penaꝝ ⁊ peccatoꝝ.licet aliter ⁊ aliter. Et per boc patet ſolutio obiecoꝛum. c¶ ¶ Bonu omnino

malo carens. integrũ
bonum eſt. Hoc vi⸗/
detur falſũ. quia inte/

grũ bonũ eſt illud cui

nibil deeſt de bono. 2
boc eſt bonũ in quo ẽ
oẽ bonum. F ſolũ illð
eſt integrum bonum

quod eſt ſummuũ bo

num. ſed multa crea
ta ſunt carentia om/
ni malo.vt beati an/

gli ⁊ aie beate. ergo ſi

vey eſſet quod dic.mł

ta eſſẽt ſumme bona.

Proprer hoc eſt que/

ſtio vtrũ aliquid crea

tum mereat᷑ oici bo/

zʒ num integrũ. Reꝰ. dðʒ

ſicut ꝑfectũ dicitur

tuz3 4

tie. Sic etiã ⁊ integrãũ

tenm ſufficientie. et ſic

9

moleiplietee⸗ 7 quan
ꝑfectionẽ ſuffi

cientie.⁊ qᷓtum ad ꝑ/
fectõeʒ ſuperbabũdã⸗

bonũ pßt dici mitipltci
ter.et qᷓ;tũ ad itegrita

dicitur integrum bo⸗

num quod caret omG//

ni malo clpe ⁊ pene.

Et quãtũ ad integrita

tezʒ ſuꝑabũdãtie.⁊ ſic

dicit᷑ ĩtegrũ bonũ in q̊

eſt oẽ bonũ.Et pꝛimo

mõ bonũ noö dicit᷑ eẽ

ſũmũ bonũ ſed bonũ

purum. quia nihil ha

bet de malo admixtũ
Secũdo vero modo
dicitur eſſe ſummum
bonum. ⁊ eſt i ſolo do

per eſſẽtiam. in crea-/⸗

4

tura aũt ꝑ ꝑticipatõ/
nẽ. qᷓ bõa dicit᷑ in h ꝙ
pticipat ſũmũ bonuz
ex cuius ꝑticipatione

—☛ ℳ —

babere dẽ oẽ bonũ

malũ eẽ qð bonũ eſt. nec malũ eẽ niſi qd bonũ ẽ. Hac

cõtextione euident᷑ inſinuat᷑ malũ nõ poſſe eẽ niſi ĩ re

bona.vbi etiã licet abſurdũ videat᷑ manifeſte dicit᷑ eẽ

malũ qð bonũ eſt.Ex quo colligit᷑ nihil aliud ſignifi/

cari cũ dicit᷑ hõ malus niſi bonũ malũ. Vñ aug.in eo⸗

dẽ ſubdit.Quid eſt malus hõ niſimala natura:?qꝛ hõ

quꝰ.

natura eſt. Poꝛro ſi homo aliquod bonũ eſt.qꝛ natu⸗
ra eſt.qͥd aliud eſt malus hõ niſi malũ bonũ? Tamen
cũ iſta duo diſcernimꝰ.inuenimꝰ nec iõ malũ qꝛ hõ ẽ.
nec iõ bonũ qꝛ iniquus eſt.ſᷣ bonũ qꝛ hõ.malũ qꝛ ini⸗

¶ Elicit coꝛrelarium. ꝙ regula dyaleticoꝝ de ↄtra⸗
rijs fallu in his.ſ.bono ⁊ malo. e

¶ IJdeoq; in his ↄtrarijs q̃ mala ⁊ bona vocãt᷑.illa dya⸗

leticoꝝ regula deficit q̃ dicũt.nulli rei duo ſilł ineſſe ʒ/

ria. Nullus em̃ potus aut cibꝰſil dulcis eſt ⁊ ꝛamarus.
Nullũ ſił vbi albũ ibi ⁊ nigrũ.⁊ hoc in multis ac pene
i oĩbꝰreꝑit᷑ↄtrarijs.vt ĩ vna re ſił eẽ nõ poſſint.Cũ ãt
bona ⁊ mala nullus ambigat eẽ ↄtraria.nõ ſolũ ſil eẽ

pñt.ſᷣ mala oĩno ſine bonis.⁊ niſi in bonis eẽ nõ pñt.
Et hec duo cõtraria ita ſimul ſunt.vt ſi bonũ nõ eẽt in
qͥ eẽt.ꝓꝛſus nec malũ eẽ potuiſſet. Quia non mõ vbi
ↄoſiſteret.ſᷣ vñ oꝛiret᷑ coꝛruptõ nõ habẽèt.niſi eẽt qð coꝛ
rumꝑet᷑.qm̃ nihil eſt aliud coꝛruptio qᷓ; boni extmina
tõ.Ex bonis g̊ mala oꝛta ſunt.et niſi in bonis nõ ſunt.
nec fuit ꝓrſus vnde oꝛiret᷑ vlla mali natura niſi ex an

geli ⁊ hois natura bona.vñ pᷣmitꝰoꝛta ẽ volũtas ma⸗

„

la.Ex his aꝑit᷑ quod pꝛimo ⁊ ſecũdo ſupra inueſtigã
dũ diximꝰ.ſcʒ que fuerit oꝛigo mali ⁊ in qua re ſit. Ex
bona em̃ re oꝛtum.et in re bona cõſiſtere pᷣmiſſis teſti⸗
monijs compꝛobatr.

¶ Memouet dubiũ oꝛtũ ex vbis ppheticis quibꝰ dici
f

tur. Ve his qui dicũt bonũ malüuü.

Ad hoc aũt quod dictũ eſt malũ eẽ qð bonñ eſt. qJ daʒ
ſic opponũt.Si bonum malum eſſe dicimus. incidi⸗

mus in illam ſententiam pꝛopheticã vbi legitur. Ve

mnis itaq; natura(etiã ſi vicioſa ſit)inq;tũ na
tura eſt. bona eſt.inquãtũ vicioſa eſt.mala eſt.

Ex pᷣmiſſis ſeqͥ
tur ꝙ cñ dr̃ ma
lus hõ. dỹ ma⸗
lum bonũ.

Epilogat ad a/
lia trãſiturꝰ.

5

Et ſi obijcias ꝙ ſummũ vr̃ iꝑmixtõem cũ orio.ita bonũ qdð oĩno ẽ imꝑmixtũ malo.ẽ ſũ⸗

mũ bonũ.dð qꝙ illð veꝝ ẽ in hijs orijs qͥ̊ꝛũ vtruũqʒ eſt nã aliqua.in bijs autem quoꝛũ vnũ eſt natura ⁊ alterũ
pꝛiuatio ſicut eſt in bono ⁊ malo.luce ⁊ tenebꝛa.nõ hʒ veritatẽ. Añ ſic nõ dicit᷑ mag lũinoſum.quia minus
habeat de tenebꝛa.ſic nõ dici᷑ magis bonũ qꝛ minꝰ habeat de malo.ſed quẽadmodũ vna ſtella dicitur ma/
ſ⸗oꝛ altera.qꝛ magis accedit ad ꝑfectõem luminis.ſic magis bonũ dẽ qdð magis accedit ad ꝑfectõem honitat.
nihilominus tamen carẽs oĩ malo nõ pt dici niſi ſolus deꝰ.vt fiat vis in hoc Ern oĩno.vt careat oĩ malo

vm actũ.⁊ ᷣm potẽtiã.⁊ ſᷣm aptitudinẽ.ſiue ſᷣm pꝛimã nãe poſſibilitatẽ.

d ¶ Re bijs qui dicunt bonũ ma/

lũ.ac. Innuit expoſitõ Aug.qꝙ id qð dictũ ẽ ĩ ꝓphia.intelligẽdũ ẽ ipᷣis rebꝰqͥbꝰ hoies mali ſũt.ñ de hõibus.

Contra. B vr̃ flm.quia ſicut peccat ille qͥ adulteriũ eẽ dicit bonũ.vel homicidium. ita peccat ille qui unpas
dicit eſſe iuſtum. VUnde ⁊ malꝰdicit᷑ ille qui iuſtificat impium ꝓ muneribꝰ. nõ tm̃ de rebus ſed etiam

ho.

Sminibus bʒ intelligi.R dð.ꝙ cũ dico hoiem malũ.⁊ dico hoiem.⁊ dico malitiã.pt &̊ ei attribui bonitas.aut
bonitas nature m ꝙ hõ.aut bonitas moꝛis rõne malicie. Pꝛimo quidẽ mõ attribuere ei bonitatẽ veritatis
eſt ñ deteſtatõis ꝓphetice. Secundo modo meret᷑ maledictõem.ſed hoc eſt non qꝛ laudat homineʒ ꝙ bomo
ſed quia laudat eum m ꝙ malus.⁊ hoc non eſt aliud qᷓ; laudare maliciã. Cum eni dicit Aug.qꝙ boc nõ intel

ligitur de hoibus ſed de rebus.non negat quin pctiñ ſit in cõmendãdo hoĩem malũ.ſed vult dicere ꝙ nõ eſt

pctiñ ſi cõmẽdet᷑ natura.ſed ſi cõmedet᷑ malicia.

Dtrftinmi

Ns⸗

i tmſtab
ninoanete dug
cömutblibot
anulba rolit
hom ſtaliarpe

iin ncenraren

nreoſergii⸗
kittnogerare n.

Mlu gticpañ

rnemnüͤck
nreſdtaori
Aclnentidivon
Pituditenäena
Aſtmäfuten
länidcfuctas
dcher nalici f

foövenies dedi

Vpoſtü mallane
ſingeeſeckeibo

ſckbonüzutn⸗

nal uellöcket
litiftöll
linnogoſtit
loicie wiet
hlifcisiojn⸗
igiglecſhſun
tnlitniſttp
Nieftiin
Fhlicnan

= = =

ſoti
im
m⸗
W.

ogr
ſu.

mioiſß
ruaae
wunins
Naturm
crinin
tütn

ci,
cundd⸗
blten
4 ma
Gten
hit
1N

XXXIIII

his qui dicunt bonum malum. ⁊ malum bonũ. Igit᷑ſi hanc maledictõem vi

aliq̊ᷓ malo qʒ ſit a ſeipᷣo. ẽ a ſeipᷣo nlło
glio indiget vt ſit.⁊ om̃e tale ẽ ſibi ſufficiẽs.⁊ oẽ q ſi

Abire in infinitũ.ꝙ malũ ẽ a bono.

D intelligẽtiam buius partis ſᷣm duo ꝗᷓ̃ ma
giſter determinat in litera.incidit hic qð cir/
ca duo pꝛincipalit᷑. Pꝛimo querit᷑ a quo ſit
alũ taq;ᷓ ab oꝛiginali pᷣncipio. Scdo in quo ſit tan
qᷓ in ſiecto. Circa pᷣmũ tria querũtur. Pꝛimo que/
ritur vtꝝ malũ ſit a bono vel a malo.Scdo vtrũ ſit
a bono vt efficiẽte vel deficiẽte. Lercio vtꝝ ſit ab in
tentõe vl pᷣter intẽtõem. MW
Queſtio.ſ. 9

¶ Ztrã malũ ſit a bono vt ab oꝛigine. Et ꝙ ſic vixetur

pꝛimo auẽte Aug. ð li.ar.vbi ſic ait. Malũ ẽ ſpreto
incõmutabili bono.rebꝰↄmntabilibꝰ adherẽ.qdð fa⸗
cimꝰ libero volũtatis arbitrio.Si g li.ar.ẽ bonũ.cũ
pctm̃ ſit a li.ar.pctm̃ ſiue malũ eſt wa bono. ¶ Itẽ B/
ipᷣm videtur exemplo.Eſto q nihil eẽt niſi libera vo

luntas.ↄſtat ꝙ ipᷣa amaret ſeip̃am.⁊ poſſet ſe ama/

re immoderate ⁊ vicioſe.ſed talis amoꝛ non eſt ſine

malicia.g tũc pctm̃ fieret.⁊ non niſi a bono.ergo ⁊c

¶ Gtẽ roͤne. malũ eſt vituperabile in ſe.⁊ vitupera/
bilem reddit actoꝛẽ.ſed nihil eſt vitupandum in ſua
actione.niſi aliquo mõ poſſit facẽ bene.vel niſi hẽat
aptitudinẽ nãlem ad hoc.oẽ aũt tale eſt bonũ.& ni/
hil pᷣt malũ facere niſi bonũ.¶ Itẽ nullus dr facere
malũ niſi qꝛ facit qð nõ vebet.aut qꝛ non facit quod

debet. g malũ cũ ſuo actoꝛi eſt indebitũ.eiꝰoppoſiti

eſt cõueniẽs ⁊ debitũ.v oẽ illð cui malũ ẽ idebituʒ ⁊
oppoſitũ mali ↄueniẽs ẽ bonũ. oẽ illð a q̃ ſit ma/
lũ neceſſe eſt eẽ bonũ. ¶ Itẽ ſi malũ eſt ab aliqͥ. aut
ill eſt bonũ aut malũ.Si bonũ.habeo ꝓpoſitũ.Si
malũ.aut illð eſt ab alio.aut a ſeipᷣo.Si ab alio.ſimi
lit᷑ erit q̃rẽ & illo. ſi nõ ẽ abire in infinitũ.ſtare eſt in
3.oẽ qʒ ẽ a ſeipᷣo nilło

bi ſufficiẽs ẽ.oĩno bʒ ꝑpfectõem ⁊ btitudinẽ ⁊ in ſe ⁊ a
ſe.⁊ oẽ tale eſt ꝑfecte bonũ.g impoſſibile eſt ꝙ aliqͥd
ſit malũ ⁊ nõ ſit ab alio. Reſtat igit᷑ cũ ſit ſtare et nõ
tẽ ſi malum
eſt ab aliquo.aut illud a quo eſt malum culpe habzʒ
vſũ rõnis.aut non. Si non hʒ vſum rõnis.& nullo
modo poteſt culpari nec debʒ. hoc em̃ pʒ tã ſᷣm legẽ
naturalem. qᷓ; ̃m legem ciuilem. qᷓ; ̃m legem diui/
nam.habet ergo neceſſarium vſum rõnis.ſ̃̊ rõ ⁊ eiꝰ
vſus magnũ bonũ eſt ⁊ nobile. neceſſe eſt igi᷑ malũ
a bono eſſe.ſi ab aliquo eſt.
Mõ poteſt arboꝛ bo.fruc.ma.fa.neq; arboꝛ ma.fru.
bo.facerc.Ex bac autoꝛitate neceffario arguit᷑ ꝙ bo
num nõ poteſt eſſe cã mali.ergo ſi malũ eſt ab aliq̃.

neceſſe eſt qꝙ ſit a malo. ¶ Otẽ expꝛeſſius in glo. Ni/

hil medium quin cauſa boni ſit bona. ⁊ mali mala.

non eſt ergo maluʒ a bono.¶ Item boc videtur ꝑ
maximam dyaleticoꝛum q̃ eſt. Cuiꝰcã bona.ipᷣm bo

num. ſi mali cã eſt bona.ipᷣm malum eſt bonuʒ. ſi
igit hoc eſt falſũ manifeſte. pʒ ⁊c. ¶ Item hoc vide⸗
tur ꝑ ꝓpõem ſatis ꝓbabilem.Contrariorũ oõrie ſũt

6 ä e S ☚
ẽ —

Contra Math. vij.

tare volumus. nullatenus dicere debemus bonum eſſe malum ⁊ econuerſo .

Detenninatio Hoc aũt Augu.in eodem li. determinat.dicens id quod dictum eſt in ꝓphe/
Aug. naa intelligẽdũ eſſe ð ipis rebus quibus homines mali ſunt.nõ de hominibꝰ.
D Vngde qui adulterium dicit bonum.in eũ cadit illa ꝓphetica deteſtatio.⁊ in
euʒ qui dicit malũ eſſe bonũ.vel bonũ eſſe iniquum. Qui em̃ dicit hoĩem in⸗
q́;tum homo eſt malum eſſe.⁊ bonitatem eſſe iniquitateʒ.opus dei culpat qð
eſt homo.⁊ vitiũ hominis laudat quod eſt iniquitas.

cauſe.ſi cã boni eſt bona. ⁊ nullo modo malũ cau
ſat bonum. ergo videtur ꝙ nullo modo bonũ cauſʒ

malũ.nec ꝙ malũ ſit a bono Itẽ BGipᷣm vr̃ ꝑ ꝓpo

ſitõem neceſſariã ⁊ ꝓbatã.Quicqͥd em̃ eſt cã cãe.eſt
cqꝗ cauſati.ſi g&̊ oẽ bonũ cauſat᷑ a ſůmo bono.ſi malũ
eſt ab aliquo bono. malum eſt a ſummo bono. ergo
ſũmum bonum facit malum. ſſed nihil eſt ꝑfecte bo/
nũ qð facit malũ.Si igit᷑ malũ eſt a ſũmo bono.ſũ⸗/
mũ bonũ nõ eſt ſũmũ.⁊ h̊ eſt impoſſibile. ⁊c.¶ Itẽ
aut eſt ponere pꝛimũ malũ.aut nõ.Si non.eſt abire
in infinitũ in malis.ſi g&̊ hoc eſt impoſſibile.quia ne⸗
ceſſe eſt ſtare in oꝛdine cãrum.neceſſe eſt ergo pone
re pꝛimũ malũ.ſed pꝛimũ bonũ non eſt ab alio.im/
mo cã oim bonoꝛum eoipᷣo ꝙ pꝛimum. ̊ pi rõne ſi
eſt ponere pꝛimũ malũ.videt᷑ ꝙ illud non ſit ab alio
ſed cauſa oim. Reſtat igit᷑ ꝙ maluʒ non ſit a bono.
Be. ad predictoꝝ euidetiã intelligèduz eſt ꝙ circa H̊
fuit ⁊ eſt bereſis impijſſimi manichei.Errauit enim
in hoc ꝙ poſuit ꝙ pꝛima cauſa mali eſt malum non

bonum. vnde poſuit ꝙ cum homo poſſit beneface/

re. poſſit etiã peccare.q; duplex eſt anima in bomie

vno. Quarũ vna eſt a do bono.⁊ ſemꝑ cupit bona.
Altera vero a do malo.⁊ ſemꝑ cupit mala.Et hinc
eſt ꝙ in nobis eſt continua pugna.⁊oia mala qᷓ faci

mus oꝛiũtur a pꝛincipio malo ſic bona a bono HNãc
hereſim peſſimã valde efficacit impꝛobat Aug.ĩ li.

de duabus animabꝰ. Pꝛimo ꝑ ipᷣam peccati cul pã

Scdo ꝑ eis oppoſitũ ſcʒ penitẽtiã. Pctm̃ em̃ vt ibi

dẽ dicit eſt volutas retinẽdi vel cõſequẽdi qð iuſti/

cia vetat.⁊ vnde liberuʒ eſt abſtinere. Aoluntas eſt

animi motus cogẽte nullo ad aliqͥd nõ admittẽduzʒ
vel adipiſcẽdũ. Has duas notificatões manifeſtat.

⁊ poſt ex ipᷣis tanq; ex manifeſtis pꝛedictum erroꝛẽ
ipe deſtruit.immo oſtẽdit quõ erroꝛ ſeipᷣm deſtruit.
dum ponit aiaʒ malã non poſſe benefacere.⁊ tamẽ
pꝛincipiũ peccati eſſe ꝑ ꝓpꝛiã oꝛiginẽ ⁊ nãm. ponit
ꝙ peccãdo non peccet.⁊ ideo ſbᷣingit ibidẽ. Quiſqͥs
has duas dſffinitiões volũtatis atqʒ pcti veras eſſe
ↄcedit.tantã manicheoꝝ hereſim bꝛeuiſſimis ⁊ pau
ciſſimis.ſed plane inuictiſſimis minuſculis ſine cun
ctatione condemnat. Poſtremo in fine libꝛi impꝛo-
bat per oppoſitum peccati ſcilicet iam penitẽtiam
ſic arguens.planum eſt ꝙ penitere de culpa bonum
⁊ iuſtum eſt.planum etiã ꝙ eſt poſſibile homi.Hazz
ip̃i manichei hoc ſuadent.Certum eſt etiã ꝙ cius eit
penitere qui fecit malũ.ꝗᷓ idem ipᷣm quod fuit pꝛin-
apiũ mali poteſt eſſe pꝛincipiũ boni. reſtat igit᷑cum
pꝛincipiũ boni ſit bonũ.ꝙ ſi idem eſt pꝛincipiũ mali
qð pᷣt eſſe pꝛincipiũ boni.malũ eẽ a bono.Hec ẽ de

ductio Aug.q́;uis nõ ſit ſerics verboꝝ. Pꝛopt has

igitur deductões ⁊ ↄſimiles q̃ in obijciẽdo adducte
ſüt.reijcienda eſt ꝓcul hereſis prefata.quia non tm̃
eſt ð fidem. verũ ctiã ᷓ rectũ iudiciuʒ rationis.d&ᷣ
eſt igit ſicut fides ſana ⁊ mgf̃ in litera ſãctoꝝ auẽti.

9 im tex. conſequẽtem. Aad ill qd obr̃ de maxima

bns manifeſtat.ꝙ maſũ a bono habet drigine d
obiectoꝝ aũt manifeſtatõeʒ intelligẽdum eſt.q; ma/
lum culpe de quo eſt hic ſermo.quod quidem conſi⸗

I

vero non eſt pꝛimũ in genere entis.ideo non bʒ eſſe
a ſe ſed aliunde.⁊ ita a bono.
Queſtio.ij. b

ſtit circa rõnalem creaturam triplicit᷑ p̃t circa iſpam ¶Ntrum malũ ſit a bona cauſa. vtpote a volũtate vt

conſiſtere ⁊ ↄſiderari. Aut qᷓ;tũ ad exterioꝛẽ effectũ.
aut qᷓ;tũ ad interioꝛcẽ̃. aut q;ẽtũ ad habitum. Maluʒ
cm̃ ſiue peccatũ dicitur aliquãdo actus cxterioꝛ.ali/
quãdo habitus interioꝛ.aliquãdo actꝰ intcrioꝛ. Añ
actus furãdi eſt malus.⁊ volũtas furãdi eſt mala.⁊
habilitatio ſiue habitualis affectio ad furanduz eſt
mala.ſᷣm igitur ꝙ malum dicitur opus exterius.ſic
nec eſt pꝛimũ in genere entl.nec in genere mali. qm̃
actus exterioꝛ cauſat᷑ ab actu interioꝛi.⁊ malicia ac/
tus exterioꝛis.a malicia voluntatl interioris. Scom
aũt ꝙ inaluʒ dicitur malus habitus.ſimiliter nec eſt
pꝛimũ in genere entis.nec in genere mali.nam ma/⸗
lus habitus a malo actu cauſatur.quia em̃ mala fa/
cimus.mali ſumus.Scm aũt ꝙ malũ dicitur ma/
lus actus interioꝛ.ſic poteſt eſſe pꝛimũ in genere ma
li.ſed non in geneꝛe entis. In genere mali poteſt eẽ
pꝛimũ.ſieut patet in pꝛima deoꝛdinatõe voluntatis
luciferi ante quã nulla pꝛeceſſerat malicia.nec tamẽ
poteſt eſſe pꝛincipiuʒ in genere entis. Actus em̃ oĩs
a potẽtia ꝓcedit et poſterioꝛ illa eſt.tãqᷓ; effectus eſt
poſterioꝛ cauſa.Et qm̃ potẽtia illa bona eſt ⁊ de ge/
nere bonoꝛũ.patet ꝙ malũ oꝛiginem habet a bono.
SZ Et concedẽde ſũt rõnes ̊ oſtẽdentes. Ad illð vo
quod obj de auẽte dñi in Math.⁊ 8 glo.dð ꝙ tam/
textus qᷓ; gloſa intelligi᷑ de malo ᷣm ꝙ conſiderat
circa actũ exterioꝛem. ⁊ hoc quidẽ manifeſtũ eſt per

a. Cuius cauſa bona.⁊c.dð ꝙ illa maxima intelli/
genaa eſt ꝑ ſe ſiue ſᷣm ſc.videlicet.ſi cauſat inqtum
hona.⁊ eſt bona ſᷣm ꝙ cauſat.hoc non eſt verum in
ꝓPoſito.qꝛ ⁊ ſi cõcedat᷑ ꝙ bonũ ſit pᷣncipiũ mali.nõ
tñ concedit᷑ ꝙ ſit pꝛincipiũ mali ſᷣm ꝙ bonuʒ. Quõ
aũt debeat ipᷣm dici oꝛigo ſiue pᷣncipiũ patebit in ſe/
10 quẽti ꝓblemate Ad ill qð obr̃ ꝙ oörioꝝ orie ſunt
cauſe.dm ꝙ iſta ꝓpõ habet veritatẽ ſᷣm ꝙ intelligi
tur de rijs quoꝝ vtrũq; eſt aliqᷓ̃ natura.⁊ in cauſis
aßrelbus nãliter. ⁊ q̃ ſũt ad vnũ effectũ determiate.
aliter manifeſtũ eſt eſſe falſũ. Maʒ idez deus etiam
m manicheos fecit calidũ ⁊ frigidum.⁊ eadem ra/
tio ⁊ potẽtia ᷣm ph̊m eſt cauſa oppoſitoꝛum.⁊ ideo
nõ habʒ locũ in malis.qꝛ malũ nõ dicit nãm aliquã
m ꝙ malũ.⁊ qꝛ eſt a volũtate ſᷣm ꝙ libera.que non
11 eſt determinata ad alteꝝ ↄtrarioꝝ. Ad illð quod
obijcit᷑ ꝙ quicqͥd ẽ cã cauſe ⁊cc.dð ꝙ q iſtam ꝓpõem
peccat locus ſophiſticus ſᷣm accñs.ſic ⁊ õ illaʒ q̃ dẽ.
Oñ alteꝝ de altero pꝛedicat᷑.de quocũq; pᷣdicat᷑ ſꝰò⸗/
iectũ ⁊ pꝛedicatũ.vtraq; em̃ ꝓpõ hʒ intelligi de pᷣdi/
cato et effectu qui ita ↄuenit vni ꝙ nõ eſt cxtraneuʒ
alteri. Mõ aũt ſic eſt in ꝓpoſito. Mam ⁊ ſi bonum eſt
cauſa mali.hoc nõ eſt ſᷣm id qð habet a ſũmo bono.
12ſed rõne defectibilitatis quã hʒ de nihilo.¶ Ad illð
qð vltimo querit᷑ vtꝝ ſit ponẽ pᷣmũ malũ.pʒ rñſio.
Dico em̃ ꝙ eſt ponere maluz ante qð non eſt aliud
malũ.ſed ex hoc nõ ſcquit᷑ ꝙ ſit pᷣmũ ens.immo eſt
ibi ↄñs.Arguit᷑ em̃ cũ ſuꝑlatiuo qui habet in ſe vim
diſtributõis ab co qð eſt in minus.ad ill quod ẽ in
plus. Vñ ſicut nõ ſequit᷑.eſt ᷣmus hõ. ẽ pᷣmũ ens.
ſic nec in ꝓpoſito. Non ſic aũt eſt de bono.quia bo⸗/
num ⁊ ens ↄuertũtuꝛ.quia & eſt ponere pᷣmũ malũ
in genere mali.ideo nõ eſt ꝓcedere in infinituʒ.quia

. . . . . wecs

efficiente vel deficiente. Et ꝙ ſic videtur pꝛimo per
Aug.in Ench.ᷣ vbi ſic ait. Nemo querat cauſã male
voluntatis.non em̃ habet cauſã efficiẽtem ſed defi-
ciẽtem. ¶ Item boc videt᷑ per illð qð dꝛ a dyoni.de
dun. no. Malũ ẽ pᷣter cãm ⁊ naturam.ſ ↄſtat q; nõ
vult dicere q; malũ non ſit ab aliquo.vult ẽ dicere
ꝙ nõ eſt ab alio tanqᷓ; a vere cauſãte ⁊ efficiente.ẽ ſi
aliquo mõ eſt. reſtat ꝙ ſit tanqᷓ; a deficiente eʒ
rõne videtur.ſicut ſe babet effectus ad actum cmci/
entem. ita defectus ad ipᷣm deficere.ſed verꝰ effectꝰ
non pᷣt educi in eſſe niſi a cauſa vt eſſiciẽte. gᷓ nec de⸗
fectus niſi a deficiente.ſed malũ eſt defectꝰ circa na⸗
turã ſicut dicit Aug. ⁊c.
ꝑfecta. gᷓ om̃e deficiẽs a cã deficiente.ſed malũ opus
dicitur malũ ꝓpt defectũ alicuius debite circũſtatie.

2.

malũ eſt a cauſa deficiẽte.ſſ Itẽ facere et deficere

opponũtur. ſilr cõſtruere ⁊ deſtruere bo nũtur. Sg

ſicut cõſtrueꝛe eſt facere.ita deſtruere eſt deficere ſed
in malũ exire eſt aliquod bonum coꝛrũpere.quia nö

dicit᷑ malũ niſi qdð nocet vel adimit aliquid ð bono.

igit᷑ in malũ exire eſt deficere.¶ Item omnis effica⸗
cia eſt a pꝛimo ⁊ ſummo efficiẽte.ſed malũ nullo mõ
eſt a deo. ergo nullo mõ ꝓcedit ab aliquo vt a pꝛin/
cipio effectiuo.¶ Cõtra dyo.8 diui.no. Aia ẽ cauſa
mali.ſicut ignis calcfieri.ſed ignis eſt cauſa calefieri
per modũ efficiẽtis.S ⁊c. 56

pt eſſe q;; ſit b cãm efficiẽtem. ſed malũ pᷣus ppᷣt eſſe

ꝙÿ̃ ſit. S c. Maioꝛ ⁊ minoꝛ manikeſte ſunt. ¶ Item
reſpectu illiꝰmagis iudicat᷑ ca efficiens reſpectu cu/

ius ẽ magis ſufficiẽs.ſed volũtas noſtra magis ſuf⸗
ficit ad malũ qᷓ; ad bonuʒ. gᷓ magis debet dici cauſa

efficiẽs mali q; boni.ſi ergo bonũ eſt a voluntate vt

efficiente. maluz ↄſilr erit.

iente 5 Item ſi volütas eſt cã
mali ʒ deficẽs.aut defectus ille eſt pena aut cul
pa. Si pena.ꝗ pena ante culpazʒ. Si culpa. loqmur
igitur de pꝛima culpa. Aut igitur eſt a voluntate ʒ
ꝗdeficiens. aut nõ. Si ſicg ante pᷣmã culpã eſi cul⸗
pa. Si nõ.& ſi pꝛinũ malũ nõ eſt a voluntate vt defi
ciente. videt᷑ ꝙ nullũ malũ. ¶ Itẽ ſi malum pᷣmum
eſt a volũtate vt deficiẽte. aut gᷓ defectu naturali aut
pꝛeternaturali. Si defectu nali.g naliter ⁊ ſemꝑ eſt
pꝛincipiũ mali.cũ ſemꝑ babeat bũc defectum in ſe.
Si defectu pꝛeternali. aut eſt ↄtractus.aut inflictꝰ.
aut volũtarie acqſitus.nullo iſtoꝝ modoꝛuʒz poteſt
poni in volũtate luciferi ⁊ hois pꝛimi.S ⁊c.¶ Item
ſi malũ eſt a volũtate deficiẽte.ᷣ ẽ aut inqᷓtũ deficit
a ſũmo bono.aut inqᷓntũ deficit a bono qdð dʒ habẽ.
Siiinqꝗᷓtũ deficit a ſimo bono. cuʒ talis defectus ẽ
in omi creatura.in om̃i repitur pctm̃. Si inqᷓtuʒ de/
ficit a bono qdð debet hr̃e.ſed nullus in tali bono de⸗
ficit niſi pꝛiuet᷑ merito alicuiꝰ culpe.ꝙ nullo mõ pꝛi/
ma culpa a volũtate deficiẽte eſe poteſt. Eſt igit᷑ q
quc eſt ratio ſiue diſpoſitio circa volũtatem rone cu
ius ſit cauſa ꝓxima ⁊ immediata ipᷣius mali. Non
eni videtur ceſſe cã qꝛ eſt ens.nã boc ↄuenit oi enti.
Nec qꝛ de nihilo.qꝛ hoc cõuenit taʒ voluntati bone
qᷓᷓ male. Mec etiã qꝛ volẽs.p cãdem rõnẽ. Nec quia
volẽs malũ.qm̃ velle malũ ẽ pᷣmũ pctm̃.⁊ velle ma⸗
lũ eſt ᷣmũ malũ.Si g̊ idem non eſt rõ ſui vel cauſa.

volũtas nõ dicec cã mali.qꝛ volẽs malũ.i Q dð ꝙ 13

2

¶ Itẽ om̃e pfectũ ceſt a cã

em om̃e illud q vqus

—

acb⸗
faantela
nit
giscfune
Colttne
e rianc
licfatüan
icheſtcun
ſcſtenuin
räick 4
Pnddilum
nitilunor⸗
fiuneecien
Geiſenintt
Efndvoſumaa
ingheſtoc
ebepotinth
nledeſel
nnuutalss.
londeſeci
latatehoci
ompece
ſunetu ſie
bebon defect
ſonnalumau
ſtrllitil
njeß wlnt
ſi ntectde
liigwlonra
Cofnsealhe⸗
inedecrivn
wllituedckce
nbadidiuet
adefdrmat
CNeekiturman
Alubſtätaage
Qavoluntae
centeoepy
allpeaſerre
eenspene
Pablleipoſſbe
ſyedcherin
l /aoſin⸗
Gnonaefin
gtiſtalig
lenblo obor
liteniuſtce
glagic
enargn
1 Utncnene
Macniciſtd
NMnonl
ſckrinlien
Elucnas
Utttü Necca
Nipmteppn
Uiſariteͤ
luudiſoſt
hlnts
galtnm
Ain
ludd

el mlicos
tchcäͤſte.
geedeft

Mrappni

mraädient
orihatgi,
Wuezpe⸗
Wmisct
Dugzt
dg ia
icatdin
nülig
cr n
iunrſena⸗
vintugst⸗
Medida
Cmncnntren
nlttinsck
leckman

Galelan.

dawluenß
mmiahicka⸗
urueme
inuncun

wuturle

Umtcck
Mümn.
tnsiſic

wngnn

urinie⸗
borochnie
Gtibrims

4

onnlt

nenn

.

5„
M
Di. —

abſqʒ dubio malum ſiue peccatũ eſt a voluntate vt
deficiente ſicut expꝛeſſe dicit Aug.et cõcoꝛdat Oyo/
niſiꝰ.¶ Ad cuius intelligentiã notandum ẽ ꝙ cũ ali/
quis effectus dẽ eſſe a cauſa aliqua ſub diſpoſitione
vel conditione ſuperadiecta.hoc põt intelligi triplici
ter. Aut ita ꝙ illa diſpoſitio dicit aliqͥd pᷣambulũ ad
illũ effectũ.aut qꝛ dicit aliquid annexum.aut qꝛ dicit
eũdeʒ effectum vt infoꝛmas et denominãs ſuũ pᷣnci
iũ effectiuũ. Pꝛimo mõ lumẽ dicit᷑ eẽ a ſole lucẽte.
ucere em̃ eſt actus p̃ambulus ad illuminare.Secũ/
do mõ dẽ lumẽ eẽ a ſole calefaciente.caloꝛ em̃ conco/
mitat᷑ lumen. Tercio modo dẽ lumen eẽ a ſole illu/
minante.cũ em̃ dico ſolem illuminare et lumen eſſe

a ſole.idem influxus dẽ. aliter tñ et aliter impoꝛtatus
14 m diuerſam cõꝑationẽ. Per hũc modũ intelligẽdũ

ẽin ꝓpoſito.ꝙ cum dẽ malũ eſt a voluntate deficien
te. boc põt intelligi tripliciter. Pꝛopter qd notandũ

ꝙ triplex defectus repitur circa voluntatẽ.vnꝰ qui/

dem naturalis. aliꝰ culpabilis. ⁊ terciꝰ penalis. MHa/

turalem defectũ voco ipſam defectibilitatem q̃ eſt a

voluntate hocipſo ꝙ ex nihilo. Defectum culpabilẽ
voco ipᷣm peccatũ.Defectũ penalẽ illð damnũ ſiue

nocumẽtũ ſiue leſionẽ q̃ conſequit᷑ ad illʒ. De quo/

libet boꝝ defectuũ pꝛedictus ſermo veritatez habʒ.
Nam malum culpeẽ a voluntate deficiente defectu
naturali.ita ꝙ ille defectus pambulus ẽ ad culpam.
nunqᷓ; em̃ voluntas poſſet in volẽdo bonũ deficere.
niſi vanitatẽ et defectibilitatẽ in ſe baberet. Similit᷑
malũ ẽ a voluntate deficiente defectu penali.ita ꝙ il
le defectus ẽ culpe annexus.nũqᷓ; em̃ ẽ dedecꝰ pecca
ti.ſine decoꝛe iuiticie.Aerũ eſt etiã ꝙ malum cnlpe ẽ
gs volũtate deficiente defectu culpabili.nõ tñ alia cul
pa. eadẽ diuerſimode comꝑata.eadeʒ em̃ eſt culpa
qua defoꝛmat᷑ voluntas ⁊ eius interioꝛ actio. Vñ ſic
conceditur malũ eẽ a volũtate deficiente.ſicut actus
a ſubſtãtia agente.Cum igit᷑ triplex ſit defectus cir/
ca voluntatẽ.rõe cuiꝰ malũ dici põt a volũtate defi/
ciente.queꝝ vnꝰ ſcʒ naturalis ẽ p̃ambulꝰad defectũ
aibenlce⸗ vero id ẽ penalis eſt cõſequẽs et annexꝰ.
ectus penalis inſepabiliter cõſequit᷑ defectũ cul/
pabilẽ.ipoſſibile em̃ eſt eẽ Sdecꝰpcti ſicut dicit Aug.
ſine decoꝛe vindicte.Defectus aũt culpabilis nõ ſe/
quit᷑ neceſſario nec inſepabiliter ad naturalẽ fectũ.
Añ nõ neceſſario ſequit᷑ ſi alicubi ſit defectꝰ natura/
lis ꝙ ibi ſit culpa.volũtas cm̃ non hocipᷣo peccat qꝛ
ex nihilo.ſᷣ hocipᷣo ꝙ volũtas ẽ potẽs ſeruare recti/
tudinem iuſticie. hocipᷣo vero ꝙ voluntas ẽ ex nibi/
lo.potens ẽ q;tũ ẽ de ſe illã deſerere.et ita defectus il

le circa voluntatẽ reddit eã ad peccandũ poſſibilem.
15 Si aũt tu queras qͥd faciat ißam voluntatẽ exire in

peccatũ.et qᷓ ſit diſpoſitio ipius imediata f̃ſpectu cul
pe. Dm ꝙ nulla ſupaddit᷑ diſpoſitio.ſᷣ ipᷣa volũtas
q̃ eſt dña ſui actus et libera.pot ſeip̃am conuertere

ad illud ad qd vult et ſicut vult.et ſi indebite ſe con/
uertat tũc peccat.nulla ſupinducta noua diſpoſitio⸗

nea parte voluntatis q̃ ſit pambula ad ipᷣam culpã.
Vñ ſicut ille qͥ ſtat rectus.poſſet ſtatim ſi vellet ſine
noua diſpoſitione aduecniete dimittere ſe cadere. ſic
voluntas recta conſiſtẽs et in oꝛdine ad vltimũ finẽ
pt illũ exire.et exitus ille peccatũ ẽ.Ex dictis igit᷑ pa
tet qualiter malũ ẽ a volũtate deficiẽte.et ex his ma/⸗
nifeſta ẽ rñũſio ad omnia q̃ in contrariũ obiecta ſunt.

16 ¶Ad illud q obẽ pꝛimo ꝙ aia eſt cauſa mali ſicut

-

ignis calefieri. Dm ꝙ nõ eſt ſilitudo qtum ad mo/
dquʒ cauſandi ſpãleʒ ſ̊ generalẽ. In generali em̃ mõ
cauſandi ẽ cõueniẽtia.qꝛ vtrũq; ſe bʒ in ratione cau⸗
ſe efficientis.ſ in ſpãli eſt dꝛia.qꝛ ignis ẽ cã ꝑ moduʒ
nature et neceſſitatis.aia vero ꝑ modum libertatis.
Ille p modũ poſitiõis ct vere efficiẽtis.iſta px modũ
pꝛiuatiõis et deficientis
pot pꝛius eẽ qᷓ; ſit ⁊c.Odm q; malũ eo mõ quo bʒ eẽ.
eo mõ hʒ et fieri.et qm̃ malũ pᷣuatio ẽ ⁊ defectꝰ.ſicut
patebit inferius.hinc ẽ ꝙ ſicut malũ eẽ nõ ẽ aliqͥd ve
re eẽ.ſic nec malũ effici ẽ vere ab aliquo fieri vt effici
ente. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ anima magis põt i malũ.
Sim q ſufficiẽtia in deficiendo nõ ẽ ſufficiẽtia ſim/⸗
plr.̊ ſm qð ſufficiẽtia. et ſimplir inſufficientia. et iso
ex tali ſufficientia inferre veraz efficaciã ẽ palogiſmꝰ

Em qͥd et ſimpłr. Pꝛima em̃ ꝓpoſitio intelligit᷑ ſuf

ficientia ſimpliciter ſicut patet inſpicienti.Ad illð
qð querit᷑ vtrũ ille defectus ſit culpa vel pena.⁊ vtꝝ

ſit naturalis s Ereniatn is iten reſpectu cuiꝰ:

iam patet reſpõſio. Omnibꝰ em his modis vt dictũ
eſt pot accipi. Pꝛout aũt accipit᷑ ꝓ defectu naturali

qui ineſt creature.et ex boc ꝙ de nibilo.nõ notat᷑ ibi
cõditio defectus tanqᷓ; cã ꝓxima et immediata ipᷣiꝰ

peccati vt pꝛius dictũ ẽ. put aũt accipit᷑ ꝓ culpa.nõ

☚,

☛

notat᷑ ꝙ antecedat.ſᷣ ꝙ volũtatẽ denõiet. Mũqᷓ; emm

ẽ defoꝛmis actus a volũtate qͥn volũtas foꝛmetur.
Pꝛout accipit᷑ ꝓ pena.nõ notat᷑ pᷣcedere ſᷣ cõcomi⸗
tari.Et per boc illa tria patent et alia qᷓ̃ querũtur cõ⸗
ſequen ter. Aueſtio. iij. c

Atrũ malũ ſit a bono ſᷣm intentioneʒ vel pᷣter. Et ꝙ

pᷣter intentiõeʒ vꝛ pꝛimo ꝑ Dyoni.i
Malũ ẽ pᷣter intentiõeʒ.natura.et cãʒ.ſi pᷣter inten/
tionẽ.habeo ꝓpoſitũ. Itẽ Dyo. Nemo opat᷑ ad ma
lum aſpiciens.ſᷣ qui oꝑatur aliquid ꝑ intentionẽ ad
illud aſpicit qd intẽdit. Nã intẽtio ẽ quidã mẽtis in/
tuitꝰ.ſi & nullꝰoꝑans ad malũ aſpicit.vẽ q; nullꝰ ma

n iiij. de diui.no.

lñ intẽdit. Itẽ malũ dicit deoꝛdinationẽ ad finẽ.ſᷣ in

tẽtio dicit volũtatẽ ad finẽ directã.& malũ non cadit
ſub intentiõe.j ⁊c¶ Itẽ oẽ malũ qð ẽ in natura ẽ pᷣ
ter intentiõcʒ nature.g pari rõe oẽ malũ qd ẽ in mo⸗/
ribꝰ ẽ pᷣter intẽtiõeʒ volũtatis rõnalis.¶ Itẽ bonũ

¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ; maluʒ 17

8

9

et finis idẽ. intẽtio ẽ reſpectu finis. reſpectu boni.
nõ vẽ ꝙ ſit reſpectu mali.g̈ nllo mõ malũ ab opĩte

ꝑ volũtatẽ itẽdit᷑.redit g idẽ qð pꝛiꝰ. ¶ Sʒ cõtra.vo/⸗
luntas rõnalis ẽ agẽs ꝑ intẽtionẽ et deliberatiõeʒ.S
ſi oẽ malũ culpe actuałẽ volũtariũ.oẽ ẽ ꝑ intẽtioneʒ
factũ.tẽ nullꝰ peccat niſi bñs vſũ rõis.et oĩs talis
ẽopans ꝑ itẽtiõeʒ.g̊ peccatũ vt peccatũ ẽ hʒ eẽ ꝑ in⸗
aend ⸗ qð fit ab agẽte volũtario pᷣt itẽtiõeʒ.fit
a caſu et ſoꝛtũa.ſᷣ malũ culpe non ẽ a caſu ⁊ foꝛtuna
S nõ ẽ ab agẽte pᷣt intẽtiõʒ.tẽ nullꝰiudicat᷑ malꝰa
fctõ ſ ab itetiõe.̊ em̃ ẽ q̃ nomẽ ipõit opꝑi. ab eo res
pꝛie et pᷣncipalit᷑ ꝓcedit a q̊ recipit cõplemẽtũ ⁊ de
nõiationẽ.̊ ⁊c¶ Item q̃ peccat ex malicia.peccat ex
certa ſciẽtia.et nullꝰ agẽs aliqͥd ex certa ſciẽtia et ma
licia agit illð pᷣter intẽtiõcʒ.& ſi cõtingit ſic malũ face
re vtpote cũ peccat᷑ in ſpm̃ſanctũ.vẽ ⁊c̃.
Z malo ẽ loqui dupłr.aut de eo qð ẽ malũ.aut ma-
lo ſub rõe mali.Cũ q̃rit᷑ vtꝝ fiat ꝑ itẽtiõeʒ vel pᷣt.

Ddm ꝙ ſi itentio cõpet᷑ ad id qd ẽ malũ.ſic bene cõ/
tingit malũ intẽdere.et tãq;ᷓ finẽ.et tanq; id q ẽad

finẽ.ſicut aliquis itẽdit finaliter luxuriari.vel vane

gloꝛiari tanq id qd eſt ad finẽ. ſicut facere funtuzin

R. ddʒ. ꝙ 20

₰½

22 us &

„

tendit vt inde poſſit viuere voluptuoſe. et intendit
mẽtiri vt poſſit falſo laudari. Si vero intẽtio cõꝑet᷑
ad malum ſub rõe mali.põt eẽ duplicit᷑.aut ita ꝙ in/
tendat h̊ facere tanq; malũ ſimpliciter et malũ ſibi.=
boc mõ nullus intẽdit.qꝛ nihbil appetit᷑ a volũtate ni
ſi ſub rõne boni ſimpliciter vł boni ſibi.Aut ita q in
tendat boc tanqꝙᷓ; malũ ſimpliciter.verũtñ bonũ ſibi.
et ſic malũ põt fieri ꝑ intentiõeʒ.et fit aliqñ.licet non
ab oĩbus. a malicioſis.quibus ꝓpter coꝛruptioneʒ
palati interioꝛis mala ſapiunt vt bona. Om̃ igit᷑ id
qð eſt malũ cadit ſub intentide. et aliq ſunt q̃ᷓ̃ habẽt
maliciã cõiũ ctã inſepabiliter.⁊ qui intẽdit aliqͥd.per

cöoõſequẽs iudicat᷑ intẽdere qð ẽ illi vnitũ inſepabilit᷑.

binc ẽ ꝙ maluʒ iudicat᷑ et punit᷑ vt factũ ꝑ intentio/
uẽ.Ex his patet rñſio ad queſtionẽ.Ad quã rñden⸗/

dũ ẽ ñ ſimplr diſtiguẽdo. Patet etiã rñſio ad rões
ad vtranq; ꝑtez adductas. Maʒ pꝛie rõnes ꝓcedũt

de intẽtiõe ⁊ de malo ſub rõe mali. Nam intẽtio qͥᷣc
quid pᷣncipaliter cõſiderat induit ipᷣm ſub rõne boni

2 1 vt appetibilis. Illa tñ ratio ð ſimili in natura nõ va
lert. qꝛ natura ẽ agẽs determinatũ.vñ ſꝑ itẽdit qd me

lius ẽ.oꝑat᷑ ãt m leges ſibi iditas a do. Vñ ſi qͥd fit
ibi malum boc ẽ pᷣter intentionẽ.nõ ſic aũt ẽ de volũ
tate deliberatiua.ipᷣa em̃ nõ ſemꝑ deſiderat qð meli/
Ad rõnes ad oppoſitũ patet rñſio. loquuntur
em̃ de malo ᷣm id qð cet ſic bene intẽdit᷑ ab agẽte ꝑ
voluntatẽ. vel inquãtũ cõſiderat᷑ vt habẽs intẽtiõeʒ

boni ſimpliciter. vel boni vt nunc.ſiue boni ipi faciẽ

ti. ſicut ẽ in illis qui letant᷑ cum malefecerit.Et ſic ꝓ
cedũt oẽs ille rões.
Onſequenter q̃ritur de ſcdo pꝛincipali ſcʒ de
malo in comꝑatione ad illud in quo ẽ.Et cir/
a hoc querunt᷑ tria. Pꝛimũ ẽ vtꝝ cõtingat re
perire malũ ſequeſtratũ ab omni bono. Scðʒ ẽ vtꝝ
malũ habeat eẽ in bono ſibi oppoſito.Tercio queri-
tur vtꝝ malum ſit in eo in quo eſt tanqᷓ; aliquis ha/⸗
bitus vel pura pꝛiuatio.
Atu aliquod maluʒ ſit ab omni bono ſequeſtratuʒz.
ethoc ẽ querere vtrũ aliquid ſit ita malũ ꝙ nibil ha
beat de bono.ſ ſit malũ in ſũmo.Et q ſic vꝛ. In bis
que ꝑ ſe dicũt ſiẽ ſimpłr ad ſimpłr. ⁊ magad mag.⁊
maxime ad maxie ꝑ conſideratiõcʒ phi.ſᷣ̊ hecẽ vera
ꝑ ſe.bono opponit᷑ malũ.gᷓ magis bono magis ma
lum.et maxie bono maxie malũ.ſi g contingit repire
ſũme bonũ. et ſũme malũ. Hã ſivnũ oppoſitoꝛum
ponit᷑ in natura.ꝑ conſequẽs ponit᷑ et reliquũ. Iteʒ
magis et minꝰ dẽ ꝑ acceſſuʒ ad terminũ. vbi ẽ repi
re magis ⁊ minꝰ.cõtingit repire fũmũ.ſ in malo cõ/
tingit repire magis et minꝰ. ⁊c. ¶ Itẽ autẽ ſtatꝰ in
malis aut non.conſtat ꝙ neceſſe ẽ ſtatũ ponere.naʒ
ille ponit᷑ in oĩ eo qð actu ẽ.ſ̊ ſtatus non ẽ circa ſum
mũ. neceſſe eſt ponere ſũme malũ.ſᷣ hoc ẽ qð nihil
habet de bono.S ⁊c. ¶ Itẽ oẽ ꝑ accidẽs reducit᷑ ad p.
ſe. ſi ẽ ponere malũ ꝑ accidẽs.ẽ ponere malũ ꝑ ſe.ſᷣ
illud ꝑ ſe ineſt alicui q; hʒ oꝛtũ ex ꝓpꝛijs pꝛincipijs
illius.ſi & aliqͥd ẽ malũ ꝑ ſe.vẽ q eiꝰ pᷣncipia ſint ma

la. et ſi pᷣncipia eiꝰ ſunt mala.totũ ẽ malũ. et ſi totũ ẽ

malũ.nihil ẽ ibi de bono.g a pꝛimo ſi ẽ ponere malũ
accidens.ẽ ponere aliqͥd qdð ſit ſinpłr ⁊ totalit᷑ ma
lum. cõſtat aut ꝙ pᷣmũ ẽ ponere.& et alteꝝ¶ Iteʒ oẽ
dictũ ꝑ ꝑticipationẽ reducibileẽ ad dictũ ꝑ cẽntiaʒ.

cum g̊ dẽ aliquid eẽ malũ,.aut dẽ ꝑ ꝑticipatiõcʒ. aut

ꝑ eẽntiã.ſᷣ bonũ ꝑ eẽntiã ẽ ſũme bonũ. ita q& nibil by
de malo. ſimiliter erit aliquid ita malũ ꝙ nihil ha
bebit de bono. Si dꝛ ꝑ ꝑticipationẽ.et oẽ tale reduci
tur ad dictũ ꝑ eẽntiã. redit neceſſario aliquid ſit
malum eẽntialiter. et ita idẽ qd kis re in quo⸗
libet genere ẽ repire vnũ pꝛimũ quo mefurqt oĩa qᷓ
ſunt illius generis. Hoc planũ ẽ et patet ꝑ phm qui
hanc ponit in.x.pꝛime phᷣie.Hoc etiã patet inducen
go. in genere maloꝝ ẽ repire aliqð vnũ qð ſit men⸗
ſura omniũ maloꝝ.g illud nõ pᷣt eẽ niſi ſũmũ int oĩa
mala. c—1q;Cötra. ſi ẽ ponere ſummũ mali qð nihil
habeat de bono.et eẽ aliqð bonũ eſt. tũc ẽ ponere fũ⸗
me malũ eẽ et tñ nõ habere eẽ. bec ſũt duo impoſſi
bilia. Sc. ¶ Itẽ ois potẽtia vt dicit phᷣus ẽ de gene
re bonoꝝ.& ſi aliquid ẽ ſũme malũ.ill oino nihil pt.
ß ſummũ in omni genere plus põt q; illud qð ẽ citra
ſũmũ.ſi gᷓ illud qð nõ ẽ ſumme malũ aliqd põt. ill
qð ẽ ſumme malũ multa põt.ꝗ eoipᷣo ꝙ eſt ſũmunt
multa põt et nihil põt. ſᷣ bec duo ſunt incõpoſſibilia.
§ zeiRen ois ſcia eſt de genere bonoꝝ. non tm̃ ſciæ
boni. verũ etiã ſcia mali. Scire em̃ malũ bonũ ẽ.ſi S
