naciter ſiue i ↄfuſionẽ dicẽtis.ſiue ꝓpter excuſationẽ
ſui.q̃ſi ſemꝑ bʒ adiunctã maliciã. maxie cũ ẽ veritas
ad ſalutẽ ꝑtinẽs.vt eſt veritas xpᷣiane rel igionis.⁊ ſic
eſt peccatũ in ſpm̃ſanctũ. Tũc aũt dico aliquã veri/
tatem ꝑtinaciter impugnari.qũ ex ſua impugnatiõe
Aꝓpter odiũ vicẽtis vel effectus ↄſequẽtis.aut facit vł
vult ſacere pᷣiudiciũ veritati.ita q; qis nõ odiat xæ
ritatẽ ſᷣm ꝙ veritas eſt.tñ rõne adiũcti oino cã abhoꝛ
ret. ſicut aliqs odit deñ rõne iuſticie.⁊ rõne illiꝰ odij

cõtingit ꝙ homo delectat᷑ in cõtumelijs dei ⁊ in cõfu

tatione veritatis.⁊ tũc recte dĩ moueri ex malicia et

48

ꝑtinacia. Si aũt qͥs reſiſtat nõ ꝑtinaciter.tũc põt bpñn

ꝓcedere talis impugnatio ex quadã infirmitate.nec
talis impugnatio peccatũ eſt in ſym̃ſanctũ. Nec va/
let ill qð obijcit᷑ ꝙ Veritas ⁊ agnitio veritatᷣ appꝛo/

72
—

pꝛiat᷑ filio.qꝛ talis ipugnatio nò pcedit ex ipa agni
tiõe.ᷣ potiꝰ pcedit ex malicioſa wlũtate. Añ mõer ſu
pꝛa dixit ĩ ꝓlogo.diſſentiẽtibꝰlũtatibꝰ.diſſentiens
fit aioꝝ ſenſus.⁊ dũ aliud alijs aut videt᷑ aut cõpla/

cet.ĩpictatis erroꝛ obnitit᷑.⁊ volũtatis inuidia reſul

illud a obijcit de inuidia fratne gie. dicendũ q du⸗
plicit põt qs iuidere Gfegliene. Aiit er unutif
MW ZTits z2

tat. ? illud qð ẽ mouet ad veritatẽ ipugnãd.¶¶ Ad 40

Li.

bonũ pꝛiũ cuiꝰ pmotionẽ appetit ſingularicr. ſie

cſt peccatũ capitale. Aut qꝛ viſus anime ſic ẽ depꝛaua
tus vt ſicut non videt bonũ in ſe.ſic etiã nolit videre
bonũ ĩ alio. ⁊ tũ tẽ peccatũ in ſpm̃ſanctñ.hoc autẽ eſt
in illis maxime qͥ vix poſſunt in aliquo bomie videre
bonũ.⁊ ita alio mõ eſt peccatũ ĩ ſpm̃ſanctũ.⁊ iſto vlti

mo mõ nõ ꝓcedit niſi ex magna coꝛruptiõe ⁊ malicia zſanctũ. ꝙ tñ i
quodãmõ oibꝰalijs eſt annexa. Hec hoc impedit qͥn

voluũtat.que adeo guſtũ eius puertit.vt bonũ faciat
59 apparere malũ.⁊ malã faciat apparere bonu.⸗⸗Ae
illud qd obijcitur de impenitẽtia. dicendũ qꝙ impnia
dicit᷑ dupliciter. videlicʒ pᷣuatiue ⁊ ↄtrarie.Si dicat

——

puatiue.ſic nõ eſt peccatũ in ſpm̃ſanctũ.q;ꝛ non ponit

Diſtiuctio.xliiij. vnde habeat oꝛtũ potentia peccandi.
Oſt pꝛedicta cõſideratione dignũ ⁊c. Supꝛa oñdit magiſter qualit᷑ peccatũ

“”éäc ůü ? em ——————ᷓᷓ ....,
“ͤ f”ô” D ä W nglſnn

houũñ peceatũ.S cõditionẽ dicit ſiue circũſtantiã pec⸗/
cati pcedẽtis. Alio mõ põt dici ↄtrarie.⁊ tũc dꝛ impe
nitẽtia wolũtas impenitẽdi.⁊ talis ex malicia ꝓcedit
2 eſt peccatũ ĩ ſpm̃ſanctũ. Nec valet illud qð obijcit
ꝙ ſcia nõ variat genꝰ. dico em̃ ꝙ boc nõ eſt rõne ſcie
ß etiã rõne malicie.bec aũt impnia ſic eſt ſpẽs peccati
in ſpm̃ſanctũ.qꝙ tñ alie ſpẽs ad ipᷣaʒ oꝛdinant᷑.vt ipᷣa

ſit diuerſa ſpẽs ab alijs.qꝛ ſicut i virtutibꝰ vna diſpo
nit ad alterã.ſic etiã ⁊ in vicijs.q;uis nõ ſit tanta cõ/
nexio in babitibꝰ vicioꝝ ſicut eſt in babitibꝰ virtutũ.
ſicut deo dante in tercio libꝛo manifeſtabit᷑.

oꝛtũ habet a volũtate in

„₰* ——

enerali ⁊ in ſpeciali. in hac vo pte determiat vñ habeat oꝛtũ potẽtia peccãdi.⁊ hec ꝑs durat vſq; ad
= nẽ libꝛi. Diuidit᷑ autẽ ꝑs iſta in qttuoꝛ ꝑtes. In q; pma mor querit vñ ſit potẽtia peccãdi.⁊ deter/
minat ꝙ potẽtia peccãdi nõ eſt a deo m quoꝛũdã opinionẽ. In ſecũda vo ꝑte oñdit ꝙ ois potẽtia peccãdi ẽ

0%

a deo pluribꝰ autoꝛitatibꝰ.ibi. Sʒ pluribꝰ ſanctoꝝ teſtimonijs ⁊c. In tercia vo ꝑte determiat quãdã dubita/
tionẽ ꝗᷓ ex pcedẽtibꝰ hʒ oxt̃. vicz. vtꝝ aliqñ ptãti ſit reſi

501 icz. vt⸗ ſtẽdũ. ibi. Hic oꝛitur ꝗᷓſtio nõ trãſiliẽda. vbi determiat
ꝙ aliqñ eſt obediẽdũ.aliqñ reſiſtẽqũ. In quarta vᷣo ⁊v

ltima ↄtinuat mor dicta dicẽdis.vt ex boc libꝛo ad li/

——

bꝛũ terciũ tranſeat.ibi. Jam nũc his intclligẽdis atq; ꝑtractãdis ⁊c. Et poſſet hec ꝑticula vltima diuidi ↄtra

9 7 ☛s

totũ pᷣcedens.ſed cauſa bꝛeuitatis nõ fuit diuiſa. bmõi em̃ minutie diuiſionũ plus habẽt curioſitatis ꝙᷓ vtili/

tatis. ⁊ idcirco eas in pccdentibus pᷣtermiſi.

Querit vnde ſit potẽtia peccandi. ⁊ determĩat ꝙ noõ eſt a deo ſᷣm quo⸗

rũdam opinionem. a

bis a deo.vel a nobis:putãt quidaʒ potẽtiã recte agẽdi nobis eſſe a

Oſt pᷣdicta ↄſideratiõe dignü occurrit. Vtrũ peccãdi potẽtia ſit no⸗ XLIIII
deo. Potentiã vᷣo peccãdi nõ a deo ſ a nobis vel dyabolo eſſe.ſicut M

AW mala volutas nõ a deo nob ẽ. ̊ a nob ⁊ a dyabolo. Bona aut a deo tm̃ nob “
eſt. Bone nãq; volũtatis ⁊ cogitatiõis initiũ nõ homi ex ſeipᷣo naſci.bᷣ diui / NRatio ꝓbãs qᷣ

nitꝰ pari ⁊ tribui ĩ eo de⸗ euidẽter oñdu.qꝛ nec dyabolꝰ.nec aliqs angeloꝛũ bona wluntas
eiꝰ exqͥ in hãc caliginẽ ſũt detruſi.bonã potuit vl poterit reſ umere volũtatẽ

nõ ſit homi niſi
a deo. Augu. in

Quia ſi poſſibile ſoꝛetvt hũana natura poſtq; a deo auerſa bonitatẽ ꝑdidit li. defi.ad pe.
volũtatis. ex ſeipa rurſus eã hr̃e potuiſſet.multo poſſibiliꝰ h̊ natura hr̃et an

2

elica.qᷓ qᷓntõ minꝰ grauat᷑ terreni coꝛꝑis pondere.tanto magis hac eſſet p⸗
lita facultate. Mõ ergo homo vel angela ſe volũtatẽ bonã hfe põt.ſed ma

lã.Silr ⁊ de potẽtia inquiũt ꝑ ſilitudinẽ volũtatis boni vel mali diſſerẽtes

cilla ſit a deo.nõ iſta.

Aedi pluribꝰ autoꝛitatibꝰ potentiã peccandi eſſe a deo. b
¶ Ged pluribꝰ ſctõꝝ teſtimonijs indubitater mõſtrat᷑. ꝙ ptãs mali a deo efaa
quo ẽ oĩs ptãs. Ait em̃ aplus. Mõ eſt ptãs niſi a deo. Qõð nõ de ptãte boni Roma. xiij.

tm̃.ſᷣ ⁊ mali intelligi opoꝛtʒ.Cũ pylato etiã veritas dicat.MNõ hr̃es i me po⸗ Johã.xix.

teſtatẽ niſi datũ eſſet tibi deſuꝑ.Malicia nẽpe

hoĩm (vt ait Aug.)cupidita⸗/

tẽ nocẽdi ꝑ ſe hʒ.ptãteʒ aũt ſi ille nõ dat.nõ hʒ. Ideoq; dyabolꝰ añqᷓ; aliqᷣd M
tollerer Job dicebat dño. Mitte mauũ tuã.i.da ptãteʒ.qꝛ etiã nocẽtiũ ptůs Job.j.
nõ ẽ niſi a deo.ſiẽ ſapia ait. Per me reges regnãt.⁊ tyꝛãni ꝑ me terrã tenꝛt. Pꝛouer. viij.
Vnñ iob de dño ait. QAui facit regnare hypocritã ꝓpter pctã wli. Et de plo JYob. xxxiiij.
ifrł dicit deꝰ. Dedi eis regẽ ĩ ira mea. Nocẽdi em volũtas põt eẽ abbhomis & ſee. xiij.
Qio.ptãs aũt nõ ẽ niſi a deo.⁊ h abdita aptaq; iuſticia.Nã ꝑ ptãteʒ dyabo/ .

lo datã iuſtos deꝰ facit ſuos.De G̊ etiã Gꝛego.in moꝛał.ait.Cumoꝛis elatio

nõ ptãtis oꝛdo ĩ crimie ẽ. Potẽtiã deꝰtribuit.elatõeʒ vᷣo potẽtie malicia nfe
mẽtis inuenit. Lollamꝰ g qð de nr̃o eſt.qꝛ nõ potẽtia iuſta.ſᷣ actio pᷣua dam
nat᷑. Hhis autoꝛitatibꝰ aliſq; pluribꝰ euidẽter oñdit᷑ ꝙ nõ eſt ptãs boni vel
mali cuicũq; niſi a deo equo.⁊ ſi te lateat equitas. D

ccædi nõ ẽ homiĩ vel dyabolo ni

Metermiĩat dubiũ vtrũ aliqñ reſiſtendũ ſit potaſteti.
hicoꝛit᷑ qſtio nõ trãſiliẽda ſilẽtio.Dictũ eſt em ſupꝛa ꝙ ptãs peccãdi vno⸗
ſi a deo. Aplus aũt dicit ꝙ qͥ ptãti reſiſtit. dei Roma. xiij.

ãdi vłno⸗

on
na70.
hate 4
badins
dobc
afon
ſſtſie
oſſen
potef
llach
toß!
gon
ſſu
döte
lnſen
coſul
o
pleni
neral
imed
diate
ug
iſte⸗
mmali
apte
guic
nese

noe

inc⸗

In

hʒſi
ſatie

Pf
(po

NRi

e
d
ſchi
kͤrſe
s
nißt
nhcchkin
Pmnnin
ttannii
bhini⸗
N.

iͤrge
rſhn

Bii

tamtt
Albyalt
Adudien
ſtszſth

Un

Nuge
A
iurmi

vaAn
ine.

hiſt⸗

.
Mle
on
e

—

diatus.vñ magis

malũ pene ſicut aſpiciẽti patet. Et dicẽdũ q;
apte apparet mer allegat eas aliquãtulũ minꝰ rec
quid

pjʒ ſubſequi.⁊ hoc dicit diſ.v.⁊ etiã dil.xj.

cqpollebat baptiſmo xpᷣi.ta ꝙ bapti

Di. XLII.
oꝛdinatiõi reſiſtit. Cuʒ dyabolo ſit ptãs mali dei oꝛ⸗/ a Seend Eaplhim
a Qinatiõe. eiꝰ ptati nõ eſſe reſiſtẽdũ videt᷑. Sʒ ſciẽdũ ẽ ibiloq de ſeculari po
aplin ibi loq de ſeculari ptãte ſcʒ rege ⁊ pncipe ⁊ hmõi ceſtateCtra no vi⸗
Ab no e reſiſtẽdũ ĩ his ꝗᷓ iubet deꝰ eis exhiberi ſc ĩ ri ngn uffieicter
R Ainrenae butis ⁊ hmõi.Si xo pꝛĩceps aliqͥs vel dyabolꝰ alidd motã imo Boni⸗fuge
gu elt poteſtati. iuſſerit vł ſuaſerit ↄᷣ deũ.tũc reſiſtẽdũ ẽ. Vñ Aug.de⸗ re. qꝛ ſicut babitũ eſt
terminãs q̃lit reſiſtẽdũ ſit ptãti in li.de nã boni ait. Si 2in pᷣcedẽti ca.vyabo/
aid iuhegt⸗ ptãs qð nõ debeas facere.hic ſane ↄtẽne 5 no agtezo⸗
b ptãteʒ.timẽdo maioꝛẽ ptãteʒ. Ipos hũanaꝝ reꝝ gra ccc a lepſo n a vo/⸗
dus aduerte. Si qͥd iuſſerit ꝓcuratoꝛ. nũqͥd faciendn cũg apls dicit ois
* En rve Ha engu opgzas a deo c. itelligit
eſt. ſi ꝓcõſulẽ iubeat. Rurſus ſi qͥd ipᷣe ꝓcõſul iubeat nõ ſolũ de ptãte vis
⁊ aliud iubeat imꝑatoꝛ.nunqᷣd dubitat᷑ illo ↄtẽpto illi ſ etiã de ptãte dyalo
eſſe ſeruiẽdũ.Ergo ſi aliud imꝑatoꝛ.aliud iubeat deꝰ. li. Itẽ vꝛ ꝙ eiꝰ ptãti
ↄtẽpto illo obtꝑandũ ẽ deo. Ptãti g̊ dyaboli vel hois n ſit reſiſtẽũ. qꝛ Hie
tüc reſiſtim⸗. cũ aliqd z¶ deũ ſuggeſſenit. in qͥ dei oꝛdi⸗ mapai⸗ Sengere
natiõi nõ reſiſtimꝰ.ſʒ obtꝑamus. Sic em̃ deus pcepit bucho. ⁊c cõminatur

—

vt in malis nulli ptãti obediamnd2. bis dñs qͥ nõ ſemuiẽt
Cõtinuatio qua ex.ij.li.ad terciũ trãſit. d nabuchoðd. ſi & ꝑ na/

¶ Bam nüc his intelligẽdis atq; ꝑtractãdis.q ad verbi buch. ſignificat dya
incarnati myſteriũ ptinent.integra mẽtis ↄſideratõne wi Rcwrin
9 I? eij gqliaui bem“' rel
intendamꝰ. vt de ineffabilibꝰ vel modicũ aliquid fani dyatoli. vtpote ma-

deo reuelãte valeamus. lier pᷣla tis ⁊ tyꝛannis
. . „ VG q̃ ſunt mẽbꝛa dyabo/
li ergo multo foꝛti neqg ipi dvyabolo cſt caput ipſoꝛ malou. K viceng ꝙ mor recte dicit ĩ boc qð dicit
ꝙ verbũ apli qͥ d nõ reſiſtendũ eſſe ptati intelligi babeat de ptãte hñana nõ de ptqte dyalbolica. qꝛ ptas hũa/
na ⁊ oꝛdinata eſt. ⁊ oꝛdinate frequẽter mouet ⁊ impꝑat.⁊ ideo qͥ ei reſiſtit.diuine oꝛdinatiõi reſiſtit.ſaltẽ ſi oꝛdi
nate pᷣcipit. Sy qꝛ dyabolꝰ ex ꝑuerſitate volũtatis ſue ſemꝑ inoꝛdinate ⁊ ad malũ mouet.⁊ õ deũ.iõ ſm rectũ
oꝛdiuẽ ⁊ mãdatũ apli frequẽter eſt ei reſiſtendũ ⁊ pugnãdũ ↄ eñ tanqꝙᷓ ð peſſimũ aduerſarin. Oꝛ & dʒ ptas
dyabolia deo eſt. dicendũ q verũ eſt. ipſe nõ vtit᷑ ea ad id ad qdð de? ci eq dedit.ĩmo ſemꝑ malũ intẽdit.⁊ di
ei foꝛtit reſiſtimꝰ.malũ ſuũ in noſtrũ bonũ ↄuertimꝰ. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ de mẽbꝛis dyaboli.dicendũ ꝙ nõ
eſt ſile. nã mẽbꝛa ſua nõ ita ſemꝑ mouẽt ad malũ ſicut ipe.qͥ eſt in malo obſtinatꝰ.⁊ a quo ſumpſit exoꝛdium
om̃e malũ. b ¶ Ipos bñanaꝝ rerũ gradꝰ aduerte.ſi qͥd iuſſerit ꝓcuratoꝛ ⁊c. In hoc verbo innuit mor ꝙ ſi
poteſtas inferioꝛ buiet ptãti ſi upiori. magis obediendũ eſt ptãti ſuꝑioꝛi qᷓ; inferioꝛi.ᷣ ↄtrariũ huiꝰ habet᷑ ſuꝑ
illud Apoca. Et angelus. eccleſie pgami ſcribe. Non audet archiepus ſupꝑ ſubditos ei manũ imponere ſine
eo. ̊ hoc põt epᷣus ſine arc hiepo. videt᷑ ꝙ magis Sobediendũ infcrioꝛi q; ſu gion ASr cauſa ĩmediata ma
gis influit q; mediata. ſi ptãs inferioꝛ magis imediata eſt 5 ſupꝑioꝛ. videt᷑ magis ſit ſtandũ ptãti inferioꝛi
ſupioꝛi.õtrariũ huiꝰ ẽ.q; dicit Boetiꝰ.Quicqͥd põt virt inferioꝛ põt ſuꝑioꝛ.vᷣ nõ ecõuerſo.ẽ̊ virtꝰ ſuꝑioꝛ
põt cõpeſcere inferioꝛcẽ.g̊ magis ſtandũ eſt mãdatis ipſiꝰ. R dicendũ ꝙ; duplicit᷑ ẽ loqͥ de ptate ſuꝑioꝛi et ʒ
Inferioꝛi. Aut ita ꝙ, ptãs inferioꝛ totalit᷑ fluit a ptãte ſupioꝛi ad qua oꝛdinat᷑ſicut ptãs ꝓcuratoꝛis a ptãte ꝓ
cõſulis. ⁊ ptãs pcõſulis a ptãte imꝑatoꝛis.⁊ tũc verũ eſt qd dicit ꝙ ſtandũ eſt magis ptãti ſuꝑioꝛis ꝙᷓ inferio
ris. Aut ille ptates ita ſe hbabẽt ꝙ ambe fluũt a ſuꝑioꝛi.⁊ ĩ caſibꝰ determiat vna pᷣſupponit alterã.⁊ illa poſſe

plenũ habet ſuꝑ vtrãq;.ſicut ptãs epi ⁊ archiepi a ptãte pape q̃ plenã bz potentiã ſuꝑ vtrũq;.⁊ tũc nõ eſt ge/

ter verũ e magis opoꝛteat obedire ptãti ſuꝑioꝛi qᷓ́; inferioꝛi. vtpote ptãti archiepi q; epi.ꝗꝛ vnꝰ ẽ p̃latꝰ
ere e dreco⸗. feſpectu eiꝰ q bʒ plenã poteſtatẽ ſuꝑ vtrũq; veritatẽ hʒ.qꝛ ille nõ eſt tm̃ pᷣlatus me-
ebet ſtare ſubditꝰ mãdato pape qᷓ; mãdato alicuiꝰ pᷣlati inferioꝛis.Et in hoc caſu loquit
Augu. Et ꝑ hoc patet rñſio ad obiecta. Doſtremo qrit᷑ de illis autoꝛitatibꝰ qᷓs mor adducit in lr̃a. Cũ em̃ ſit
ãſtio de ptãte peccãdi. videt ꝙ minꝰ recte adducat autoꝛitates illas ꝗᷓ locũ tenẽt de ptãte dñandi ⁊ inferdi
ũ ꝙ ex cõſequẽti aliquo mõ pñt ad ꝓpoſitũ applicari.verũtamẽ ſicut
te. Mõ tñ nlran ſi ĩ tot 3 tã bonis dictis mar dixit ali
mno cõplete nec ci eſt pter boc inſultandũ. magis em ſuo laboꝛe meruit legentiũ oꝛones a gran actio
nes iyrepbenſice. ic i alianzib⸗ locis declinauerit ab opinionibꝰ cõibus ꝑti minꝰ ꝓbabili adheſit. pcipue
in octo locis. ¶ Mam in li. . ſunt duo. vnñ ſcz eſt diſt. xvij. ꝙ charitas ꝗᷓ eſt dei ⁊ ꝓximi nõ cſt qd creatũ. ſed
incrcatũ. Aliud vo eſt ꝙ bec noia trinꝰ ⁊ trinitas nõ dicũt poſitionem ſed pᷣuationẽ tm̃.⁊ hoc ponit diſ.xxiiij.
In ſecũdo vo li. ſiy duo dicit.quoꝝ pᷣmũ eſt ꝙ in angelis beatis pᷣmiũ pᷣceſſit.⁊ meritũ reſpectu ſubalis pᷣmij
Aliud eſt ꝙ nihil de cibis traſit in veritatẽ huũane naturc. nec p gene
rationé nec nutnitionẽ In li.ii ſilr duo vicit. vnii eſt aia eruta conc eſt hona eboc diſt. Aliud eſt a
xps fuit bo in triduo. t hoc dicit diſt. xxij. In. iii l ouo vicit. vnu eſt e baptiſm Yoha. cñ impoſitiõe manuñ
iat? baptiſmate Jots⸗ in hͤa trinitatis ko eat rebontissdiger 6 dia
piſt. ij. Aliud eſt de ptãte baptizãdi interiꝰ quã dixit ꝙ deꝰ potuit alij dare.⁊ q; crcatura potuit ſuſcipe. et ſiir
Aeeepo ptãte treangi cõicarc.⁊ creare ꝑ cresturã tanq; ꝑ miſtrij,⁊ hoc diſt.v. In his dao el Konibue

ſiigit᷑ h̊ eſt falſuʒ. reſtat ⁊c. aree
6 poſſe deficere ẽ nõ poſſe.⁊ ẽ puatio potẽtie.ſi gpᷣua
tio ⁊ defectꝰ potẽtie nõ eſt a deo.videt᷑ ꝙ potẽtia

ecõmuniter odctoꝛes pariſiẽſes nõ ſequũtur magiſtrũ. nec

— —
.
2
. .
— .

eredo in om̃ibus bijs eum eſſe ſuſtinendũ. ne ammoꝛ?

homis veritati fiat pᷣiudiciũ.⁊ hec oĩa ſuis locis manifeſta ſunt ⁊ manifeſtabunt᷑.

DO intelligentiaz huiꝰ partis incidit hic q̃ſtio
circa tria. Pꝛimo querit᷑ vnde habeat dꝛtum
e opoteſtas peccandi. Secũdo vo querit᷑ vnde
ſit in homie poteſtas pᷣſidendi ſiue dominãdi.Lercio
queritur de neceſſitate ſubiacendi potentie pᷣſidenti.
Circa pꝛimũ querũtur duo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ po/
tentia peccandi ſit in bomic a deo vel a ſeipo. Secũ/
do querit᷑ vtrũ potentia peccandi inꝗꝙᷓtũ huiuſmodi
ſit bona. an malz
Rerũ potentia peccandi ſit in nobis a deo. Et qp
ſic videt᷑.pᷣmo autoꝛitate Auguſt.ſuꝑ pᷣs.⁊ magiſter
adducit in lr̃a. Nocendi voluntas pot eſſe ab animo

hois.poteſtas aũt nõ niſi a deo.ſ̊ volũtas nocẽdi q̃ ẽ

bomis.a ſeipᷣo nõ eſt niſi reſpectu nocumẽti quo qͥs
peccat. ergo ſi reſpectu illiꝰ eiuſdem eſt a deo.videt᷑
ꝙ poteſtas peccandi ſit a deo in ipſo. ¶ Btem philo⸗
ſophus in topicl. põt deus ⁊ ſtudioſus pꝛaua agere.
ſed omnce illud in quo cõmunicat homo cũ deo.habz
ab ipſo tanqᷓ; a cauſa ⁊ pᷣncipio.ſi ergo in potẽtia pec
candi homo cũ deo cõicat.videt᷑ ꝙ potentiã veccãdi
a deo accipiat. ¶ Itẽ omne illud qð atteſtat᷑ nobili/
tati nature eſt a deo.ſᷣ᷑ poteſtas peccandi in eo ĩ quo

eſt atteſtat᷑ nobilitati nature.nõ em̃ repiri põt niſi in

creatura rationali que eſt nobiliſſima omniũ creatu/
rarũ.ergo videt᷑ ꝙ potẽtia peccãdi ſit in bomie a deo
tẽ emne ill das facit ad amplificationẽ laudis
a deo eſt. cuiꝰ eſt ois hbonoꝛ ⁊ laus.ſᷣ poſſe peccare fa

cit ad laudẽ viri iuſti.ſᷣm ꝙ dicit᷑ Ecci.xxxj.Qui po/

tuit trãſgredi ⁊ nõ eſt trãſgreſſus.⁊ facere malũ ⁊ nõ
fecit.ergo videt᷑ ꝙ poſſe peccarc ſit in bomine a deo.
¶ Wtem potentia peccãdi aut eſt in creatura rõnali
vm ꝙ eſt a deo. aut ᷣm ꝙ eſt ex nihilo. Si ᷣm ꝙ eſt a
deo. habeo poſitũ.ſcʒ ꝙ talem potentiã homo a deo
accipiat.Si ſᷣm ꝙ eſt ex nibilo.ergo cuzʒ oĩs creatura
ſit ex nibilo.omnis creatura habet potentiã peccãdi.
33. peccare ẽ deficẽ.

candi nõ ſit in bomie a deo.ſed potiꝰ a ſeipſo. ¶ Itẽ

ab eodeʒ pᷣncipio ſunt actus ⁊ potentia.ergo ſi pctiñn

nõ eſt a deo aliquo mõ. ergo nec potentia peccandi ĩ
homie eſt ab ipſo. ¶ Item gloꝛia eſt ꝑfectiua ⁊ ſalua

tiua nature.ſed ꝑ gloꝛiã aufert᷑ potentia peccanudi.ſi

7

ergo gloꝛia nõ aufert qð deus dedit.videt᷑ i

8 dedit.videt᷑ igit᷑ ꝙ po
tentia peccandi homo a deo nõ accepit.

JYem po/

tentia peccandi eſt potẽtia faciendi contra deũ. ergo

potentia peccãdi inqtum hmõi aduerſat᷑ diuine po/
tentie.ſi igit᷑ diuina potentia nihil ↄtra ſe facit.videt᷑
igit᷑ ꝙ ab ipᷣa nõ ſit potentia pcecandi. ¶ Itẽ omne
qð eſt in homie a deo.habet exemplar in deo.ſed po/

tentia peccãdi inq'tũ huiuſmodi nõ habet exemplar

in deo. impoſſibile em̃ eſt ꝙ deus peccet.ſicut in locis
pluribꝰ Augu. oſtẽdit.⁊ impoſſibile eſt etiã defectus
babere excemplar in deo.ſi igi᷑ homo pſᷣm potentiam
peccãdi deo nõ aſſilat᷑.ĩmo potius aſſilat᷑ dyabolo.⁊

omne ulud qd homo habet a deo.habet in ipſo deo

exemplaritatẽ ⁊ ſimilitudinẽ. videt᷑ ꝙ potentia pec/

Candi in homie nõ habeat a deo cauſam ⁊ oꝛiginem.
5§ RX dicenduʒ q cum dico potentiã peccandi.duo
dico. ⁊ dico aliquꝗ potentiã, ⁊ dico potentiã ad talẽ?

actum oꝛdinabilem. Si igit᷑ loquamur de potentia

peccandi ſᷣm ꝙ potentia eſt.cum illa potentia ſit libe

a potẽtia deliberatiua ꝗᷓ nobilis ẽ.qꝛ ſola illa infoꝛma
bilis ẽ ꝑ iuſticiã. Ael viceqñ atteſtari nobilitati eſt

ri arbitrij.ſic abſqʒ dubio a deo eſt. Si aũt loquamur
de oꝛdinabilitate illiꝰ potentie ad peccatũ.tũc dicẽdũ n
tꝙ ſicut peccatũ aliq accipit᷑ abſtracte.aliqñ cõcre⸗ n
te.aliqñ em̃ nomiat actionẽ defoꝛmẽ.aliqñ ipſam de/ .
foꝛmitatẽ.ſic dupliciter eſt loqui de illa oꝛdinabilita/ 4
te ad peccandũ.aut reſpectu defoꝛmitatis.aut reſpe/ f
ctu actionis ſubſtrate. Si reſpectu actiõis ſubſtrate. 4
ſic talis oꝛdinabilitas a deo eſt ſicut ⁊ actio ſubſtrata 4
peccato. Si autẽ loquamur de oꝛdinabilitate illa re/ p.
ſpectu defoꝛmitatis.ſic cũ illa defoꝛmitas nihil aliud be
ſit ꝙᷓ; pᷣuatio ⁊ defectus.talis oꝛdinabilitas nihil alis⸗
eſt q; defectibilitas.⁊ ideo ſicut defectus defoꝛmitat joh
nõ eſt a deo. ſic nec talis defectibilitas eſt a deo.ſᷣ eſt a⸗
in ipſa creatura rationali.qꝛ ex nibilo.Sic igit᷑ potẽ/ e⸗
tia peccandi vno mõ concedit᷑ eſſe a deo.alio vᷣo mi/ be
nime.⁊ ſᷣm hoc currũt rõncs ad oppoſitas partes.et n
etiã diuerſe fuerunt opiniones. Nam ſicut magiſter 4
dicit in lr̃a.quidã dixerũt ꝙ potentia peccandi nõ eſt .
a deo.Alij vo dixcrũt ꝙ potentia peccandi a deo eſt. n
qð nitit᷑ ꝓbare magiſter multis autoꝛitatibꝰ.ille aũt be
gutoꝛitates non valent ad hoc cõcludendũ niſi acci/ to
piat᷑ patẽtia peccãdi ſᷣm illud quod eſt ſine reſpectu t
actiõis ad quã eſt.qꝛ hoc mõ cõtinet᷑ ſ̊ genere potẽ/ ni
tie. Scom aũt ꝙ potentia peccãdi cõſiderat᷑ in com/ tin
patione ad ipſam defoꝛmitatẽ.ſic nõ eſt in genere po⸗ ſi
tentic.imo potius impotẽtic.ſic em̃ nõ nomiat potẽ/ e
tiã ſed defectũ.⁊ ſicut nõ ſequit᷑ deus põt oia facere. diſk
ergo põt peccare.ſic non ſequit᷑ iſto mõ.ois poteſtas
a deo cſt. ergo poteſtas peccãdi a deo eſt.⁊ iſto modo (
loquẽdo dicit Anſel.qꝙ ptãs peccãdi nõ eſt libertas g
Et hoc mõ ꝓcedũt rõncs oſtẽdentes ꝙ poteſtas pec
candi non ſit in bomie a deo.⁊ ideo ſunt cõcedende. ⸗
d illud qd obijcit᷑ de potentia nocẽdi ꝙ eſt a deo õᷣ m
q́;uis volũtas nõ ſit ab ipo.dicendum ꝙ Augu.facit (
vim in verbo illo inter iſam potentiã qua peccat᷑.⁊
actualẽ oꝛdinationẽ illiꝰ potentie qua peccat᷑.⁊ vult h⸗
dicere ꝙ ipᷣa potẽtia a deo eſt q;uis ipᷣa oꝛdinatio ad 4
pctm̃ ab ipo nõ ſit.qꝛ potiꝰ ẽ deoꝛdiatio qᷓ; oꝛdinatio. n
⁊iõ ex hoc nõ habet᷑ niſi ꝙ potẽtia peccadi hm id e ẽ b
a deo ſit. ᷣm aũt ꝙ eſt ad peccandũ nõ põt celici ex illa
autoꝛitate ꝙ; ſit a deo.ĩmo potiꝰ oppoſitũ.qꝛ potẽtia 1
peccãdi nõ ꝑpuenit ĩ pctm̃. niſi mediãte võlũtaria de-/
oꝛdinatiõe quã a deo eſſe negat Aug.in pᷣdicta auto⸗/ 1
ritate.¶ Ad illð verbũ phi q dicit q; deꝰ ⁊ ſtudioſus
põt pꝛaua facere. exponũt quidã qꝙ phᷣus intellexit 8
malo pene. hoc plane repugnat ciꝰ textui.⁊ iõ cñ ſa
cra ſcpᷣtura dicat.⁊ oẽs expoſitoꝛes cõcoꝛdãt q nullo .
mõ põt peccare.ſicut nec mẽtiri.nec ſeipᷣm negare.di
cendũ ẽ ꝙ illud vᷣbũ phᷣi nõ bʒ vitatẽ. nec credo ipᷣm 1
oↄſtituiſſe magnã vim in vbo illo. ꝓ eo ꝙ dixit b ſolũ
exẽplificãdo ⁊ ꝑtrãſeundo.⁊ exẽplũ fuũ ſatis ſufficie
bat ad ꝓpoſitũ ꝓ ꝑte in q̃ bʒ veritatẽ.ꝓ hac videlicʒ “K
ꝙ ſtudioſus põt mala agere.licz hoc nõ ſit vt ſtudiooo 1
ſus. vt põt a vᷣtute deficere.¶ Ad illud qð obijcitq S .
potẽtia peccãdi atteſtat᷑ nobilitati nature. dieẽdus q; 1
boc nõ è vrũ inqtũ dicit oꝛdinatõeʒ ad actũ ſubſtra- e-
tũ.nã nullꝰactꝰ ẽ defoꝛmabilis p culpã.niſi qͥ ꝓcedit

nhluig
V
Aion⸗
gne
rmgte
niſs
net
üni⸗
rchen
gi
Nrinr
anipi⸗
tcifr.
et
chtet⸗
ſtlns

can
dols
tuet
oaͤß
anu
nhße
nikie
gißd⸗

ty
cuit

.
em
is

duplicit᷑ aut ꝑ ſe aut ꝑ accidẽs. Potẽtia aũt peecãdi
⁊ peccatũ atteſtat᷑ nobilitati nature ꝑ accidens.ſicut

dicit Aug.q doloꝛ boni imiſſi.teſtis eſt bone nature.

9 Ad ũllud qð obijcit᷑ ꝙ facit ad amplificationẽ lau/

des. dicẽdũ ꝙ virtꝰ? ſicut omẽdabilioꝛ reddit᷑ ex pctis
ſic potẽtia bñ faciẽdi cõmẽdabilioꝛ reddit᷑ ex potẽtia
male faciẽdi.nõ qꝛ viciũ aliqͥd addat bonitati vᷣtutis.
icc potẽtia deficiẽdi aliqͥd addat potẽtie bñfaciendi.

ſj qꝛ ex pñtia oppoſiti magis in ſua bonitate clareſcit.

ſicut apparet magis virtuoſitas homis qñ põt mala
facere ⁊ nõ vult. qᷓ; ſi nõ poſſet nec vellet.⁊ ideo lau⸗/

Qat᷑ vir iuſtꝰin boc ꝙ potuit mala facere ⁊ nõ fecit.ᷣ

eſt laudat᷑ in hoc ꝙ fecit bonũ.⁊ non fecit malũ cum
poſſet.ita ꝙ laus eſſentialit᷑ reſpicit boc qdð eſt facere

bonũ.hoc aũt qð eſt poſſe peccare non reſpicit niſi ꝑ

accidẽs.vñ circũſcripta potẽtia faciẽdi malũ.ſi lonũ

10 faceret volũtarie adbuc laudaret᷑.¶ Ad illud quod

querit᷑ vtrũ potẽtia peccandi inſit creature a deo vel
ex nihilo.dicendũ ꝙ rõne actꝰ ſubſtrati qͥ eſt actꝰ deli
beratiuus ineſt ei a deo.ratiõe vᷣo defectus ineſt ei ex
nihilo.⁊ hinc ẽ ꝙᷓ potentia peccãdi nõ reꝑit᷑ in omni
creatura.qꝛ rõne imꝑfectiõis nõ repit᷑ in creatura ir
rationali.ꝓ eo ꝙ nõ põt in ea eſſe actus deliberatio/
nis. Rõne vo oimode pfectiõis nõ repit᷑ in creatura
beata.qꝛ nõ põt in ea eſſe defectꝰ.eo q; adeo ſuo crea/
toꝛi eſt ↄiũcta.⁊ ſic potẽtia peccãdi quodãmõ euelli/

tur pꝑ gloꝛiã. qdãmo reliquit᷑. quodãmõ eſt ipᷣa liber/

tas.quodãmõ minuit libertatẽ.quodãmõ eſt poten/

tia.⁊ quodãmõ impotẽtia.qꝛ quodãmõ dicit poſitio

nẽ. ⁊ quodãmõ pᷣuationẽ.⁊ ideo cũ querit᷑ vtrũ ſit a
deo.nõ eſt reſpondendũ ſimpliciter.ſed ſᷣm pᷣdictam
diſtinctionẽ. S
Dueſio ij b .
¶ AVtrũ potentia peccandi ſm ꝙ bmõi ſit mala. Et
ꝙ ſit mala inq;tũ hmõi videt᷑. Potẽtia peccãdi non
eſt aliud qᷓ; wlũtas.ſᷣ volũtas peccãdi eſt mala.ergo
potẽtia peccãdi ẽ mala ſᷣm ꝙ hmõi.¶ Itẽ cuiꝰ vſus
malus eſt ipᷣm q̊ʒ malũ eſt.ſicut cuiꝰ vſus bonꝰ ẽ cc.
ſed vſus potẽtie peccãdi eſt peccare.⁊ peccare ẽ ma/
lũ.ergo ⁊ potẽtia peccãdi mala eſt. ¶ Iteʒ ſicut ſe bʒ
potẽtia bñfaciẽdi reſpectu boni.ita ſehʒ potẽtia ma/
lefaciẽdi reſpectu mali.ſed ois potẽtia benefaciendi
inqtũ hmõi eſt.eſt bona. potẽtia malefaciẽdi inqtũ
hmõi eſt maln 4re vnaqueq; potẽtia cõpletioꝛ eſt
qñ eſt ſuo actui piñcta.ſed potẽtia malefacẽdi dũñ eſt
Ziſce⸗ actui alefacleh negl. eſt. ſi in⸗ Spleta 6
qñ ẽ ſepata ab actu.ergo videt᷑ ꝙ etiã ſepata ab actu
Malaſt. ¶ Ntẽ potẽtia malefaciẽdi aut eſt bona aut
mala. Si eſt bona. ⁊ omne bonũ eſt in deo ⁊ a deo.g
viclet᷑ ꝙ potẽtia malefaciẽdi inqtũ hmõi ⁊ a deo ſit.
T in deo ſit.quoꝝ vtrũq; falſum c.reſtat igitur ꝙ po/
tentia peccandi ſit mala. ¶ Sed ↄtra.ſi potẽtia pec-

candi eſt mala. ergo potẽs peccare eſt malus. ſᷣ iuſtꝰ
ſanctꝰ põt peccare. iuſtꝰ ⁊ ſanctꝰ eſt malꝰ. ¶ IGtẽ

ſi potẽtia peccãdi ẽ mala.aut gͤ malo pene.aut malo
culpe. Malo pene nõ.quia illud ſequit᷑ malũ culpe.
Malo culpe nõ.qꝛ culpa ↄſequit᷑ peccandi potentiã
tpe ⁊ natura.pᷣus em̃ ⁊ homo ⁊ angelus peccare po/

tuit q; peccauit.(¶ Itẽ ſi potẽtia peccãdi ẽ mala.aut

ergo malicia quã fecit.aut malicia que facta eſt i ipſa

NMaalicia quã fecit nõ opoꝛtet.qꝛ multi poſſunt male
facere q̃ nõ faciũt.ncc fecerũt.Si malicia q̃ facta eſti
ipᷣa. Sed ↄtra. Aug.in li.lxxxiij.q. ꝓbat ꝙ nullo alio
actoꝛe põt homo fieri mal? niſi ſcipo. non videt᷑ ꝙ

—

XIII.

potẽtia peceãdi quãtũ eſt de ſe mala ſit.¶ tẽ nõ ſe⸗

quit᷑.iſte põt adulterari.& eſt adulter. nõ ſequit᷑ iſte

põt malũ facere. eſt malꝰ.ſᷣ ſi potẽtia malefaciendi
eſſct mala. neceſſario ſeq̃ret᷑ ad ip̃am eſe malũ.S ⁊c.
Juxta hoc qᷓrit᷑ vñ boc eſt ꝙ volũtas malefaciẽdi eſt
mala.⁊ potẽtia maleficiẽdi nõ dicit᷑ eſſe mala. Que/
rit᷑ etiam ꝗpter quid volũtas peccãdi nõ dẽ volũtas
ſicut potẽtia peccãdi dꝛ impotẽtia:videt᷑ em ꝙ mag.
Si em̃ volũtas peccãdi minoꝛẽ dicit appꝛoximatõeʒ
ad peccati defectũ qᷓ potẽtia peccãdi.magis videt᷑ ꝙ

deberet cadere a ꝓpꝛia rõne.vt volũtas peccãdi dice⸗

retur volũtas.qᷓ; potẽtia peccãdi dicatur impotẽtia.
¶ &. dicendũ ꝙ ſicut potẽtia reſpectu bonoꝛũ non
dicit actualẽ oꝛdinationẽ ad effectũ ſᷣ ſolũ habitualẽ.
volũtas vᷣo dicit actualẽ oꝛdinatõʒz.ſic ⁊ j malis intel
ligendũ ẽ ꝙ porektia nõ dicit actualẽ oꝛdinatõʒ ad de-

fectũ.ᷣ potiꝰ habitualẽ. Añ nõ dꝛ aliqͥs bꝛe potentiã

11

V

malefacicdi qꝛ actualiter tendat in mala.ſᷣ qꝛ pot ten

dere i malũ. Aolũtas aũt actualẽ oꝛdinationẽ dicit.
nõ em̃ dẽ iſte vult malũ.niſi q actualiter tẽdit ĩ ma⸗
lũ. Sicut em̃ dictũ fuit in pᷣmo libꝛo.volũtas eſt ap/

pꝛoximatiua ipſiꝰ potentie ad agendũ.⁊ ideo qꝛ eſe
malũ dicit aliquẽ defectuʒ pᷣſentẽ in eo vcl circa id de

quo dicitur.hinc eſt ꝙ volũtas peccãdi mala ⁊ velle
peccare eſt malũ. potentia autez peccandi ſiue poſſe
peccare nõ dẽ eſſe mala. Cõcedẽde ſunt igitur rõnes
oñqẽtes ꝙ potẽtia peccãdi inqtũ hmõi nõ eſt mala.
Ad üllud qð obiſcit᷑ in ↄtrariũ pᷣmo de voluntate.
dicẽdũ ꝙ illud nõ valet.qꝛ volũtas malefaciẽdi plus

onit ꝙᷓ potẽtia malefacicdi. dicit em actualit᷑ oꝛdina

tionẽ ad malũ.vel vt ꝓpꝛiꝰ dicã actualẽ deoꝛdinatõz.

Vñ ſicut argumẽtũ illud nõ valet.velle malefacereẽ
malũ. poſſc malefacere eſt malũ.ita nec illud valct.
Mec valet qdð obijcit ꝙ potẽtia malefaciẽdi nõ e auũgᷣ
qᷓ; volũtas.quis em̃ nõ ſit alid.alio tñ mõ impoꝛtat
ꝑ hoc nomẽ potẽtia.⁊ alio mõ ꝑ boc nomẽ volũtas.
Quia in vno impoꝛtat᷑ in maioꝛi elongatiõc.in alte⸗
ro vᷣo in maioꝛi appꝛoximatiõe.et ideo eſt ſopha ſᷣm

13.

accidẽs.ſicut hic.eadẽ eſt volũtas q̃ diſtat a malo.et

qua appꝛoximat᷑ malo.ergo ſi mala ẽ ꝓut eſt appꝛo/
ximata ex cõpatiõe ad malũ.ſilr mala eſt put erit di⸗
ſtans.Aſſignat᷑ enim hic aliquid ſimiliter accidenti 2
rei ſubiecte ineſſe. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ vſus po

tentie peccãdi inqꝙᷓtũ hmõi eſt malꝰ.dicendũ maxvi
ma illa iutelligit᷑ de vſu ad quẽ vnaqueq; res dirette

⁊ de ꝓximo oꝛdinat᷑.ſed potẽtia peccãdi nõ oꝛdinat᷑
nec directe.nec de ꝓximo ad actũ peccandi. ꝓ eo ꝙ;
illa eadẽ potẽtia eſt ad oppoſita ⁊ ad ſuũ oppoſituʒ
oꝛdinatur per ſe.ad boc autẽ oꝛdinat᷑ ꝑ accidẽs. Vñ
oppoſitũ ꝑccati eſt eiꝰvſus.⁊ peccatũ eſt eiꝰabuſus.
⁊ ideo nõ ſequit᷑ ꝙ ſi peccare ſit malum.q ꝓpter boc
potentia peccanqt inq tũ huiuſmodi ſit malu. Ad

illud quod obijcit᷑ ꝙ in bonis potentia benefaciendi

eſt bona.ergo ⁊c. dicendũ ꝙ non eſt ſimile.qꝛ i bonis
bonitas actus eſt a bonitate potẽtie.vñ cõſueuit dici
ꝙ; nõ qꝛ bona facimꝰ boni ſumus.ſed qꝛ boni ſumus
bona facimus.nõ ſic autẽ eſt in malis.imo ccõtra.qꝛ
mala facimꝰ mali ſumus.Et ratio huius eſt.qꝛ q;uis
potentia nõ poſſit ſe per ſuũ actum pꝑficere pot tamẽ
ſe ꝑ ſuũ actũ deoꝛdinare ⁊ deficientẽ facere.⁊ ꝓpter h
nõ tantũ addit bonuʒ opus pe bonñ opus q;tum
ad rationẽ merẽdi.ſicut pcti ſupꝛa peccatũ q;tuʒ ad

rõneʒ demerẽdi. Adiülud qð obijcit᷑ ꝙ cõpletioꝛ E 1

potẽtia cũ eſt ſuo actui ↄiuncta. dicendũ ꝙ; verũ
V H tt. 4

14

15

16.

19

2

eſt de actu ad quẽ oꝛdinat᷑ ſimpliciter.ſed nõ eſt verũ
de eo ad quẽ oꝛdinat᷑ ꝑ accidens.maxime cum actus
ilie plus tenet rõnem defectus qᷓ effectus.tũc em̃ ma
gis deoꝛdinat qᷓ; pficiat. ⁊ ſic eſt in potentia peccandi
reſpectu actus peccandi. ⁊ ideo magis recedit poten
tia a completione in boc ꝙ peccat. ꝙᷓ in eo ꝙ potuit
8 3. ſit e
candi potentia qua quis poteſt peccare. abſq; dubio
bona eſt. ⁊ a deo eſt. ſimiliter ſi dicat᷑ potentia peccan
di oꝛdinata ad actũ peccato ſubſtratuʒ ſi imiliter eſt a
co. Si aũt dicat᷑ potentia peccãdi ipſa poteſtas de/
ficiendi.hoc modo nõ debet dici bona nec mala. Bo
na nõ debet dici. qꝛ non dicit aliqð ens.⁊ nihil habet
rationẽ entis qd nõ babeat rationẽ boni. Mala non
debet dici pter hoc ꝙ nõ dicit pꝛiuationẽ alicuiꝰ bo-

illud qd querit᷑ vtrũ potentia peccan

eccare. 8 querit᷑ vtrũ pot eccan.
ut mala. dicendũ ꝙ ſi dicat potentia pec/

ni nati ineſſe. nec dicit actualẽ defectũ.ſed babitualẽ.

vnde talis potentia nõ debet dici potentia mala vel
deficiens.ſed potentia defectiua.nec eſt ꝓpꝛie poten/

tia ſed impotentia. VUnde nõ poſſe videre in lapide
nec eſt bonan nec eſt malũ.qꝛ nec dicit poſitionẽ.nec
dicit pᷣuationẽ alicuiꝰ boni nati ineſſe.ſic intelligen/
dum eſt de potentia peccandi in creatura rationali.
hᷣm ꝙꝙ potẽtia peccandi dicit defectibilitatẽ que ineſt
ci ex ratiõe creature.̃m quaʒ ex nibilo babet eſſe.Ex
his patet reſponſio ad illud qd querebat᷑ vltimo qre
videlicz volũtas peccandi dicit᷑ eſſe mala.⁊ nõ ſic po

teſtas:Hoc em̃ eſt ex boc.qꝛ voluntas eſt cauſa ime/

diata ⁊ ꝓxima reſpectu actuũ qui ex deliberatiõe ꝓ/
cedunt. magis autẽ peccandi potentia dicit᷑ impotẽ/
tia ᷓ volũtas peccandi dicat᷑ volũtas.ꝓ eo ꝙ nomẽ
potentie impoſitũ eſt a poſitione ⁊ complemento.et

ideo peccare diminuit de ratõne potentie vt dicit de⸗/

fectũ. ſicut moꝛtuus diminuit de ratõne homis. Mo/

men autẽ volũtatis impoſitũ eſt a libertate ⁊ cõpla/

centia. Et quia peccatũ eſt placitum ⁊ cõm itti habet

ꝓ libero arbitrio.hinc eſt ꝙ q;uis depꝛauet potentiã

volũtatis. tamẽ non diminuit de ratiõe volutatis. qꝛ

nõ habet ad ipſam repugnantiã ſᷣm ꝙ ſic nomiat᷑.et
ꝓpterea velle peccare velle eſt. poſſe autẽ peccare nõ
elt poſſe. ⁊ ideo dictũ fuit in.j.li.ꝙ deus eſt omnipo/
tens. ⁊ tamẽ nõ eſt omniuolẽs.

Onſequẽter queritur de poteſtate pᷣſidendi.
4 Et circa hoc querũtur duo. Pꝛimo queritur

vtrum omnis potentia dominangi a deo ſit.
Secũdo querit᷑ vtrũ poteſtas dominãdi ſit a deo bm
inſtitutionẽ . re.aut ᷣm punitionẽ culpe.

S QAueſtio. ſ. c
Teern poteſtas dominãdi ſit a deo.Et ꝙ ſic. vide⸗
tur. Johã. xix. Mon haberes in me poteſtatẽ niſi tibi
datum eſſet deſuꝑ dixit dñs pylato.ergo ſi poteſtas
pylati ſup chꝛiſtũ erat a deo.⁊ tamẽ minime videbat᷑
q; ſuꝑ ipſum deberet habere poteſtatẽ.ergo videt᷑ q;
multo fo:tius omnis areſas talis a deo eſt. ¶ Gtẽ
expᷣſſius. Roma.xiij. Mõ eſt poteſtas niſi a deo.⁊ cõ⸗
ſtat ꝙ ibi loquit᷑ & poteſtate pᷣſidendi.ergo ⁊c̃. Et iſte
u autoꝛitates ſufficiãt.qꝛ plures alie adducunt᷑ in
itera.

tem hocipᷣm videt᷑ rõne.poteſtas pᷣſiden/
di dicit potentiã in excellentia.⁊ omne tale dicit poſi
tionẽ aliquã.ſed omne qʒð dicit potentiã aliquꝗ a ſũ/
ma potentia eſt. ergo omnis potentia pᷣſidendi a deo
eſt qualitercũq; qͥs pᷣſt. 1Bem omnis pena a deo ẽ

— —

quc habet ſimpliciter rõnem pene. ſed omnis ſeruitꝰ

eſt pena. ergo a deo eſt. ſed ab cocẽ a quo eſt ſeruitus

ab eodẽ eſt vominãdi poteſtas.igit᷑ oĩs poteſtas do/

minãdi ẽ a deo Sʒ 3. Qſee. viij. Jpi regnau erũt ?

—

nõ ex me. pᷣncipes extiterũt ⁊ nõ cognoui.g videt᷑ ꝙ

tał p̃ſidẽtia maloꝝ nõ ſit a deo. ¶ Itẽ nibil iniuſtũ ẽ

a deo. ſed multe iniuſte dominant᷑ alijs.ꝭ̊ videt᷑ ꝙ nõ
oĩs ptãs ſiue dominiũ qð ẽ in hoibꝰ ſit a deo. ey
nihil inoꝛdinatũ eſt a deo.ſed cũ ſtultus pᷣficit᷑ ſapiẽ/
ti. ⁊ malus bonis.boc eſt inoꝛdinatuʒ.ergo nõ videt
eſſe a deo.
deo.ſed poteſtas dñandi in homies eſt ↄtra ius natu

re. ergo nõ eſt a deo. Maioꝛ manifeſta eſt.minoꝛ pꝛo

batur ꝑ illud qdð dicit᷑ in libꝛo inſtitutionũ. Bella ex/
oꝛta ſunt.⁊ captiuitates ſecute ⁊ ſeruitꝰ.que ſunt iuri
naturali cõtraria. ¶ Item nihil auferenũ eſt alicui
qd eſt oꝛdinatũ a deò. ergo ſi oĩis poteſtas vel pᷣlatio
eſt a dco. nulli auferẽda eſt pᷣlatio el ptãs.ergo nullꝰ
pᷣlatus vel pᷣnceps eſſet deponẽdus quãtũcũq; malꝰ
tem nibil qd babet quis ꝑ dei donationẽ habet ꝑ
vſurpationẽ. ergo ſi ois ptãs eſt a deo collata.nulla ẽ
vſurpata.ſed planũ ẽ ꝙ multe ptãtes vſurpant᷑.ergo

nõ ois ptãs a deo donat᷑. ¶ R dicẽdũ ꝙ ptãs pᷣſidẽ/

di dicit᷑ eſſe ill ꝑ qdð aliqͥs pᷣſidet ⁊ dñat᷑ alteri. Illð
autẽ ꝑ qð pᷣſidet duplicit᷑ põt dici. Ano mõ dicit᷑ ipa
virtus per quã quis pᷣualet alteri. ⁊ hec virtus abſq;
dubio a deo eſt. Alio mõ illud ꝑ qð pᷣſidet dicit᷑ mo/
dus pueniendi vl ꝓmouẽdi a hãc virtutis excellẽ/
tiã. ⁊ ſic diſtinguendũ eſt. Nam quidã pᷣſunt alijs ex
iuſticia. quidã ex aſtutia.⁊ quidã ex violẽtia.OQñ aũt
aliqͥs pᷣeſt alijs ꝑ iuſticiã.tũc illa poteſtas dñandi lo⸗
quẽdo ſimpliciter a deo eſt.⁊ rcſpectu pᷣſidentis.⁊ re-
ſpectu ſubiacentiũ.Oñ autẽ pᷣeſt aliquis ꝑ aſtutiam
vel p violentiã. tũc dicendũ eſt ꝙ talis poteſtas ⁊ ba
bet cõpari ad voluntatẽ pᷣſidentis.⁊ babet cõpari ad
meritũ ſubiacẽtis. In cõpatione ad meritũ ſubiacen
tis talis pᷣſidentia iuſta eſt.qꝛ aut eſt ad bonoꝝ pꝛo/
bationẽ. aut ad maloꝝ punitionẽ. Si autezʒ comꝑet᷑
ad voluntatẽ pᷣſidentis.ſic iniuſta eſt. Et pᷣmo quidẽ
mõ dicit᷑ eſſe a deo faciente ⁊ oꝛdinãte.ſᷣm q dicitur
Job.xxiiij. Facit regnare bypocritã ꝓpter pctã ppli
Et Oſee. xiij. Dabo eis regẽ in furoꝛe meo. Sccũdo
aũt mõ ſcʒ in cõpatione ad volũtatẽ pᷣſidentis ſic di/
cit᷑ eſſe a deo ꝑmiſſiue nõ autẽ appꝛobatiue. ꝓpter qðᷣ
dicit. Ipᷣi regnauerũt ⁊ nõ ex me.⁊ pᷣncipes extiterũt
⁊ non cognoui. Concedendũ eſt igitur q omnis po/
teſtas pᷣſidendi ſᷣm id qð eſt.⁊ etiã reſpectu eius ſuꝑ

quẽ ẽ iuſta eſt. ⁊ a deo eſt.⁊ hoc oſtẽdunt rõnes ⁊ au⸗

toꝛitates que ad pꝛimã partẽ inducunt᷑.⁊ ideo cõce/
dende ſunt. Concedendũ eſt nibilominus ꝙ modus
deueniẽdi ad hanc pᷣſidentiã in compatiõe ad volun
tatẽ pᷣſidentis põt eſſe iuſtus ⁊ iniuſtꝰ.⁊ ſ̃m ꝙ iuſtus
eſt. a deo eſt. bm e iniuſtus eſt a deo nõ eſt. Quia vo
nunq eſt ita iniuſtus ex vna parte quin ſit iuſtus ex
altera. ideo de nulla potentia pᷣſidendi dici poteſt ꝙ
nõ ꝓcedat a deo. 2 illud ergo quod pꝛimo obij/
citur in contrariũ ꝙꝙ tominꝰ? dicit ꝙ regnauerũt. ſed
non ex ipſo. dicendum ꝙ nõ eſt ibi negatio cuiuſcũq;
volũtatis. ſed volũtatis antecedentis ⁊ volũtatis ap
pꝛobantis. Oominiũ enim maloꝛuz potius eſt a deo
