mis appetitũ ⁊ inclinatõeʒ hẽbat.ideo q;uis illa foꝛ
ma nõ hĩet in ſe naturas diuerſas.tñ mã ex diuerſis
ſuis ꝑtibus quandã diuerſitatẽ imꝑfectã hẽbat.nec
ex diuerſis actibꝰↄpletis.ſᷣ mag ex appetitibꝰad di/
uerſa.⁊ iõ ꝑmixta dr̃ ⁊ ↄfuſa. Sicut exemplũ ponit᷑
in embrione.ꝙ actu hʒ vnã foꝛmã ⁊ figurã quandã
maſſe carnis.illa tñ eſt diſpõ ad diuerſas mẽbꝛoꝝ fi⸗
guratõnes. Iſtud tñ nõ eſt oino ſile.qꝛ foꝛma illa nõ
erat tante actualitatis ſicut foꝛma embꝛionis.nec in
tanta ꝓpinqͥtate ad eductõneʒ foꝛmaꝝ ſequentiũ.ſic
foꝛma embꝛionis ad eductõnez mẽbꝛoꝝ.Foꝛma em̃
embꝛionis ẽ viſibilis.⁊ ꝑinde ad ꝑfecta nature ↄple
tionè ẽ ꝑducibilis.illa vo mã ſub tali foꝛma incõpo/
ſita erat ⁊ inuiſibilis.⁊ ad foꝛas ſubſequẽtes ſola di/
uina vᷣtute ⁊ opatõne Korengt ꝑduci.⁊ ideo ꝓpt᷑ im
fectõeʒ foꝛme illiꝰmã illa dr̃ infoꝛmis.⁊ ꝓpter incet⸗
minatũ appetitũ multaꝝ foꝛmaꝝ ↄfuſa dr̃ ⁊ ꝑmix/
ta. ⁊ H poſitio ſat vĩ eſſe inelligiis ⁊ ꝓbabilis. Et
iuxta hãc poſitõez ↄcedendũ eſt ꝙ mã nõ fuit creata
ſub foꝛmaꝝ diuerſitate.ſicut rõues ad h̊ inducte oñ
18 dunt. ¶ Ad illud ꝙ qð p obijcit᷑ in ↄtrariũ de textu.
ddm ꝙ celũ ſtat ibiꝓ empyꝛeo.Et ſi obijcit᷑ ꝙ ſcpᷣtu
ra ↄñter dicit terꝛã apꝑuiſſe nõ foꝛmatã eſſe.dð ꝙ ſi
cut artifex facit apꝑere effectũ ꝓducendo nõ on en
do ſolũ.ſic intelligendũ eſt ꝙ deꝰ?fecit terꝛam appere
nõ ſolũ ſepando elła ab inuict᷑.ᷣ etiaʒ ꝓducendo.ita

Ad illud vᷣo qd obijcit᷑ ꝙ hug. dicit ꝑ terꝛã intelli-
9 terꝛe.dᷣm ꝙ B dicit nõ ꝓpter foꝛmã terꝛe ꝗqᷓ ia⸗
ineſſet illi mstelzih zmrer dnud aptitudinẽ incom
letã q̃ inerat illi ꝑti mãe.ᷣ vt ꝓficeret᷑ poſtmodum
oꝛma terꝛe ꝑ eñ modũ ſᷣm quẽ ↄſueuit aliqͥd appel-
lari eiꝰnoĩe ad qd oꝛdinat᷑. Materia em̃ ills nõ po/
terat niſi q̃dãmõ balbutiendo deſcribi.qꝛ necdũ eſt
qð ᷣmo pfecte erplicet etiã intellectꝰin imagie de/
ficit. vñ ⁊ illud qð ipſe ſubiũgit de ꝑmixtõne.nd eſt H
⁊0 dictũ ꝙ ibi fuerit vera oppoſitaꝝ foꝛmaꝝ ↄiunctio.
b qꝛ nõ erat ibi ꝑfecte foꝛmaꝝ diſtinctiod d illud
qð obijcit᷑ ꝙ foꝛme ełares ſunt pꝛime in ma coꝛꝑali.

dom ꝙ de foꝛmis q̃ dãt mãe eſſe ↄpletũ verũ eſt. foꝛ
ma vo illa quã hʒ infoꝛmis mã nõ dabat ſibi eſſe cõ⸗

pletũ.⁊ ideo tam foꝛmas ſimplices qᷓ; ↄpoſitas ꝗᷓ eẽ
21 Ppletũ tnibuũt pᷣcdebat vel pᷣcedẽ poterat.¶ ¶ Ac il

lud qdð obhr ꝙ erat ibi coꝛpꝰopacũ ⁊ trãſparẽs.dð
nec erat ibi ꝑfecta opacitas. nec ꝑfecta tranſpentia.

erat tñ ĩ diuerſis ꝑtibꝰmãe ſᷣm q; ↄditoꝛ oꝛdiauerat

æ es diuerſas foꝛas pqucere aliqs diuerſus diſpö⸗

„

TEana fuit cũ diſtinctõe.⁊ diſtincto cũ ꝓductõe.

nis modus qui non ponebat diuerſitatẽ foꝛmian. ſi ⸗

in alia magis ↄpactũ ſalua foꝛme vnitate. ſic intelli⸗
gi dz in illa mꝗ q̃ foꝛmã bẽbat maxie ad multa poſſi

bilem. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ nihil eſt in gĩe q ñ 22

ſit in aliqᷓ eiꝰſpẽ.dm eꝙ illud verũ eſt de eo qð eſt in
gñe tanqᷓᷓ ens cõpletũ.ſᷣ mã illa nõ ſic erat coꝛporea
cy eſſet ↄpleta in gñe coꝛpoꝝ.ᷣ ſic hẽbat extenſioneʒ
⁊ coꝛpoꝛeitatẽ ꝙ nõ hẽbat foꝛme actualitatẽ ſicut di

ctum eſt pꝛiꝰ. end illud vo qd obijcit᷑ de diuerſita/2 3

te appetituũ.dom q; HH ſemꝑ ſequit᷑ foꝛmã
ↄpletam.S etiã attendit᷑ m appetent indigentiam
⁊ aliquã diſpõnem ſemiplenã. niſi foꝛtaſſis ſit talis
appetitꝰꝙ ↄſequat᷑ diſponem q̃ eſt neceſſitat:.ſᷣ tlis
nõ erat in illa infoꝛmi mã.ſᷣ̊ ſᷣm quandã maioꝛẽ ſub
tilitatem ⁊ raritatem in ꝑtibus materie erat diſpoſi

tio longinqua ad foꝛmas alias ⁊ alias.

M materie quantitate.circa quã triplex vᷣſat
inquiſitio. Pꝛimũ qtum ad numerũ. Scom q;tum

ad tpᷣs.Terciũ q;tum ad locum.
ueſtio.j.

— „
( Circa quam ſic ꝓcedit᷑ ⁊ querit᷑ vtrũ celeſtiũ ⁊ terꝛe/

ſtrium vna ſit mã q;tum ad eſſe. Supꝛa em̃ queſitũ

eſt ce vnitate materie q;tũ ad eſſentia.Et ꝙ ſit vna

videt᷑ cõiter ſᷣm expoſitoꝛes noie terꝛe cũ dr. In pᷣn/
cipio cre.de.ce.⁊ ter.⁊ intelligit᷑ mã omniũ viſibiliũ
citra celũ empyꝛeũ.S ſi illa vna fuit ⁊ habuit aliquã
foꝛmã vt ſupꝛa viſum eſt.g vr qp celeſtia ⁊ terꝛeſtria
ex vna mã qᷓtum ad eſſe ſint ꝓducta¶ Item mã il
la ex qua foꝛmata ſunt coꝛpa.nec habebat foꝛmã ce
leſtem.nec elemẽtaꝛẽ nec cõſequentem ad hoc.ergo
ſi aliquã bẽbat foꝛmã.hẽbat foꝛmaʒ ad bos cõem ⁊
indifferentẽ. videt᷑ ꝙ ſᷣm aliqð eſſe foꝛmale ſit po/
nere celeſtiũ ⁊ terꝛeſtriũ materiã eſſe coem. ¶ Item
extenſio ↄſequit᷑ nãm nõ ſᷣm ſuam eſſentiã.ſᷣ ſᷣm ali
qð eſſe.cũ ſit accñs.& ſi cõiter reperit᷑ extenſio i coꝛ
poꝛibus ſuꝑioꝛibus et inferioꝛibꝰ.g videt᷑ ꝙ vna ſit
mã cõis ᷣm eſſe in celeſtibꝰ⁊ terꝛeſtribꝰ. ¶ Iteʒ lux
eſt nã cõis reperta in om̃ibus coꝛꝑibꝰ taʒ celeſtibus
qᷓ; terꝛeſtribus.ſiue ſit ſuba ſiue accñs. ſi foꝛma iſta
coꝛꝑalis nõ eſt in mã niſi ᷣm aliqð effe.videt᷑ idem
qð pꝛius. ¶ Item pſpicuitas eſt nã ſilr repta in om̃i
bus coꝛpibus taʒ ſuꝑioꝛibꝰq; inferioꝛibꝰᷣm plus et
minus.ſᷣ pſpicuitas nõ tm̃ còſequit᷑ naturã ſᷣ etiam

foemã ⁊ eſſe materie nõ tm̃ eſſentiã. videt᷑ ꝙ ĩ om
nibꝰ coꝛpibꝰ ſiue gee ſiue terꝛenis eſt ponẽ na

turam vnã m eſſe. ¶ Item rari ⁊ denſi yᷣm eſſe po⸗
nit᷑ vna mã. pari rõne luminoſi ⁊ opaci.⁊ ſi boc.S
celi ⁊ elemẽti.¶ Contra.Coꝛruptibiliũ ⁊ incoꝛrup/
tibilium ſicut vult phᷣs nateria vna.
poꝛa ſuperioꝛa ſunt incoꝛruptibilia.⁊ inferioꝛa coꝛ/
ruptibilia.g 2. Item que habẽt eandẽ materiam
ſunt adinuicem tranſmutabilia. ſed coꝛpa terꝛeſtria
⁊ celeſtis nõ ſunt adinuicem tranſmutabilia. ⁊c.
¶ Item materia ſubiecta pꝛiuatõni.⁊ꝗᷓ nõ eſt ſub/
iecta pꝛiuatõni differũt ſᷣm eſſe.ſed in celeſtibus ma
teria nõ eſt ſubiecta pꝛiuatõni. in terꝛeſtribus vᷣo eſt
ſubiecta. ⁊c̃. Wen coꝛpus celeſte ⁊ clementare
nõ tm̃modo differũt foꝛma ac qualitate. ſed etiã diſ

cõtinuitate. ſi g&ͤ ↄtinuitas venit ab vnitate materie .
ßm eſſe.cũ iſta adinuicẽ ſint diſcontinua.qð pats.qi
vnũ mouet᷑.reliquũ quieſcit.vr ꝙ ᷣm eſſe celeſtium

⁊ terꝛeſtriũnõ poſſit eſſe mã vna. ¶ . dom ꝙ cuʒ

Inſequenter querit᷑ de ſcdo articulo ſc; de i

nõ eſt materia vna.ſed coꝛ⸗

lintglnn
ſpitinapnto
Clrgſenmd
ſaamtwint
ſſegrcdti:
ltndlfnunnd
voltepnins
lttvkunttrd
otmitnoit
tgfitnpri
fungkcſanäa
Piſerenotäaun
niatfncſeſtng
ugepccezefu
ſmneſcblicren⸗
Alrcattau⸗
1glsdta oer
ſommieri Due
Poriiͤſturſup⸗
toraſni ſinecn
bliß quato no⸗
nt conoͤen
Mlneronesoſi
riieie
4 4
tim nun
rienen
waendepin
ſatihnſchan
WN
ſitioſt)
Ronhage
hpene
nüegnor
uhiszff⸗
glnin
nfleicse
linoend

—

iſetſeſt
nareamt
rllus

emid:
K. „R „..
Ke

,„
eteetr n
onnk 1 N
„

inztnün:
ri amtich
riit önt
Ngut iſt⸗
itrptthofi
izet
Emnifenin
frotgion
mef hill
whinden⸗
Yhlütiun
iu tun
1,AadeeteR

Di.
querit᷑ vtrũ coꝛpa celeſtia et terꝛeſtria ſint ex eadetis⸗

materia m eẽ.Sᷣ dupli põt intelligi. Aut ſm eſſe qd
mã habuit añ ꝓductiõeʒ.ſic ſine dubio vna fuit ma/

teria coꝛpoꝝ celeſtiũ ⁊ terreſtriuz.qꝛ vna fuit moles

bñs vnã foꝛmã incõpletã.Si ſᷣm eſſe qð bʒ materia
poſt pductõeʒ qð quidẽ eſt eſſe ↄpletũ.ſic abſq; du/-
bio differt mã celeſtiũ ⁊ terreſtriũ q;tum ad eſſe.tuʒ
q; ſub vna foꝛma ẽ ſubiecta pꝛiuatoni.ſub alia non.
⁊B nõ ſolũ facit diuerſitatẽ in mã ᷣm eſſe ꝙtum ad
actũ.imo etiã q;tum ad potentiã oꝛdinatã ad actuʒ.

ꝗ̃quidẽ diuerſitas nõ ẽ in mã ſᷣm ꝙ ẽ foꝛmis elaꝛibꝰ

ſubiecta. NHam ⁊ ſi mã igni ſubiecta ⁊ seri bẽat alið
2 aliud eẽ eẽntiale.tñ qꝛ vtrobiq; ſbiecta ẽ trãſmuta

tioni 2 pꝛiuatõni.⁊ poſſibilis ad vtrũq; ideo dicunt᷑

bĩẽe vnã mãm ſᷣm eſſe.in celeſtibꝰaũt coꝛpibꝰ⁊ ełari/

bus nõ ↄtingit ̊ repire.Et ex bis patent obiecta ad

vtrãq; ptem. Pꝛime em̃ rõnes que oñdũt ꝙ celeſtia

coꝛpa ⁊ ełaria cõicant in mã ᷣm eſſe.loquunt᷑ ð mã
qᷓ;tum ad illud eſſe qd habuit añ ꝓductões.⁊ qᷓtum
ad ꝓpꝛietates q̃ ſequunt᷑ illud eẽ.ſicut ſunt extẽſio et
ꝑſpicuitat ꝑticipatio. VUltima tñ rõ nõ ocludit qᷓ ꝓ/
cedit ꝑ ſile de raro ⁊ denſo.⁊ celeſti et elari. Mõ ei eſt
ſile.qꝛ raꝝ ⁊ denſum ſunt adinuiceʒ tranſmutabilia.
nõ ſic coꝛꝑa celeſtia ⁊ elaria.⁊ loquoꝛ de ptãte tranſ-
mutandi vᷣm nãm.nõ ſᷣm vᷣtutẽ diuinã. Ratõnes
vo ad oppoſitũ pcludũt ꝙ mã ſᷣm eſſe.nõ ſit eadem

in celeſtibꝰ eeb eſor ductioneʒ.ſicut pʒ
rp

26 diſcurꝛẽdo ꝑ ſinglas. ¶ Ar poſſtet dici ⁊ q̃ſi in idem

redit.qm̃ q̃drupir põt intelligi eſſe vnitas in mãa.aut

q́;tum ad eſſentiã.aut q;tum ad effe incõpletum ⁊ a
ↄpletõne remotũ.aut ſᷣm eẽ incõpletũ ↄpletõni ꝓxi⸗
mũ.aut ſᷣm eſſe ſimpir ↄpletũ.⁊ ſᷣm h̊ diſtinguit᷑ ma
teria.ꝙ quedaʒ ẽ ſubiecta foꝛme ſubali tm̃. quedam
foꝛme ſubali et extẽſioni ſiue quãtitati.quedã foꝛme
ſubali ⁊ quãtitati ⁊ ↄtrarictati.quedam foꝛme ſbᷣali

⁊ quãtitati nõ ↄtrarietati.ſ̊ in oibus ſuis ꝑtibꝰ vni/

foꝛmitati. Pꝛimo mõ dĩ eſſe eadẽ mã ſpũaliũ et coꝛ/
poꝛaliũ ſicut ſupra fuit oñũſum. Scdo mõ celeſtiũ et
terreſtriũ.ſiue coꝛruptibiliũ coꝛpoꝝ ⁊ incoꝛruptibili
um.Tercio vᷣo coꝛpoꝝ cłariũ ⁊ adinuicẽ trãſmuta/
biliũ. quarto mõ coꝛpoꝝ ſpẽ ⁊ nã ſimiliũ. Pꝛimo igi
tur ⁊ ſcdo mõ eadẽ eſt mã celeſtiũ ⁊ tereſtriuʒ.ſicut
pꝛime rõnes oñdũt.tercio ⁊ quarto mõ nõ.ſicut cõ/
cludunt rõnes inducte ad oppoſitum.
¶ Aueſtio.iij. 2
¶ De infoꝛmi materia qtum ad tpᷣs ſue pductõnis.⁊
eſt qõ vtrũ ꝓducta fuerit in die.an añ oẽm diẽ.Et ꝙ
añ oẽm diẽ vr̃ pꝛimo ꝑ tex.geñ. In pꝛincipio cre.de.
ce.⁊ ter. ⁊c.ↄſtans eſt h̊ factũ fuiſſe añ ꝓductõeʒ lucꝭ

ſicut ipa ſcriptura inſinuat.S cũ luce cepit dies.g̊ añn

oẽm diẽ fuit ꝓductio infoꝛmis matcrie.¶ Itez au/

guſti. xij.ofeſ. Infoꝛmẽ mãm feciſti añ omnẽ diem.
Pꝛimo mo

¶ Ieem Hug.de ſctõ Aict.in li. & ſacra.
mẽto tpꝑis in qͥ creata eſt oim viſibiliũ ⁊ inuiſibilium
nã.neq; nox neq; dies fuit. ¶ Item rõne vr. Quali⸗

tas tꝑis dʒ rñderi q̃litati rei ꝓducte.ſᷣ mã pꝛima nec

eſt ꝓqucta oino ſub pꝛiuatõne foꝛme.nec ſub cõple/
uetst S ie
cti. &añ oẽm diẽ. ¶ Sʒ ↄtra. Geñ.ij.iſte ſunt genera

tiones celi ⁊ terꝛe qñ creati ſunt in die in qͥ fecit deus
ce.⁊ ter.⁊ qñ deꝰfecit ce.⁊ ter.tũc creauit illã pᷣmoꝛ/
dialem mãm. in die ip̃am creauit.¶ Item creatoꝛ

oĩm eſt deꝰlucis.̊ᷓ omia q̃ facit.facit in luce.&̊ ſi crea

vit mam.in luce creauit.⁊ ita in die.¶ Item arguit

¶ De üla infoꝛmi mã

ductio nec diei ↄpetebat nec no

maniches. Si reereauic aliquidin tenebas nt in

tenebꝛis. quõ babitãt lucẽ inacceſſibilẽ.ſi hᷣ̊ incõ

ueuiens eſt ip̃am creaſſe in tenebꝛis.⁊ creauit inte/

nebris vel in vie. ⁊c. ¶ Item nox et dies imediate
pluidũt tpᷣs.Sᷣ ma rerũ coꝛpaliũ ꝓducta fuit cũ te.

F cñ nocte vel cñ die. v non cñ nocte. cũ vie. ¶ K. ?

dᷣm ꝙ creatio ce.⁊ ter. ᷣm om̃s fuit añ oẽm diẽ.q;

R „4

tum ad oꝛdinẽ nãe.q;tum vo ad oꝛdinẽ tꝑis ſiue da

ratõnis diuerſimode ſenſerũt diuerſi. Quid ſenſe-/

rũt ꝙ nõ fuit aliq̃ moꝛa inter creatõez ⁊ diſtinctõnis

inceptõez. ĩmo ſtatim cũ ꝓducta fuit illa ma.⁊ lux 5
diẽ faciebat.nec fuit moꝛula aliqᷓ intermedia.(Aliſꝰ
aũt vr̃ ꝙ fuit moꝛa tꝑis interiacẽs inter terꝛe creati
onẽ.⁊ lucis factõeʒ.⁊ iſtud vr maglↄſonñ ſnie expo/
ſitoꝝ.ſicut patebit in diſtinctõne ſeaueei Janc u
potuit eẽ veꝝ.nec aliq boꝝ vſq;q̃q; certũ. Suſtinẽ 28

do tñ illud vltimũ.rñdendũ eſt ad pꝛimũ obiectum
de tex. Geñ.qꝛ creare eqͥuoce ſumit᷑ in ſcpᷣtura.et ibi
dr creatio ce.⁊ ter.vtriuſqʒ factio ſiue foꝛmatio.⁊ ſic
exponit aug.ſuꝑ geñ.ad lram.v.vbi innuit ꝙ creare

ce. ter. dr dupir. vel infoꝛmẽ mam facẽ.vel per foꝛ⸗ꝛ

mas ⁊ ſpẽs diſtinguẽ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ deus ⁊ 9
eſt in iuce.ddm ꝙ intelligendũ eſt dictũ eſſe lucẽ ſpi ·
ritualẽ nõ coꝛpalem q̃ eſt lux ſapie.⁊ in bac fecit qᷣc/
quid ꝓdi it.qꝛ oĩa in ſapia fecit.⁊ ideo qð obijcitur
de tenebꝛis coꝛpalibꝰnihil facit ad ꝓpoſitũ.qꝛ nõ ma

„

gis eſt deꝰin tenebꝛis in loco coꝛpꝑaliter tenebꝛoſo qᷓ;
in luioſo. ¶ Ad illud qd obijcit ꝙ nox 2 dies imedi- 3⁰
ate diuidũt tpᷣs.ddm ꝙ verñ eſt vᷣm eẽ qd hñt nunc.
85 quidẽ attendit᷑ m reuolutões coꝛpoꝝ celeſtiuʒ.
tũc erat ts ᷣm mutabilitatẽ qᷓ erat in materie ꝑti
bus.ꝗᷓ quidẽ mutabilitas erat abſq; pũtia coꝛpis laö⸗
minoſi.⁊ abſq; vmbꝛa coꝛpis opaci.et iõ tpᷣs illð nõ
erat bñs viciſſitudinẽ diei ⁊ noct añ foꝛmatõneʒ lu/
cis.Si qͥs aũt velit ſuſtinere oppoſitũ.plane poterit
ad rõnes ⁊ auẽtes ad oppoſitũ rñdere ꝙ inteligan-.
tur inſinuare oꝛdinẽ nature nõ tꝑis ſm quem infoꝛ
mis mã omnẽ diem anteceſſit. ðẽðÿ
Queſtio. iij.

₰

qᷓ;tum ad locum. Et eſt qõ vbi
habuit illa mã ſitum.Et ꝙ illa mꝗ coꝛꝑalẽ habuerit
ſitũ videt᷑. Hug.de ſctõ Vict. Erat terrenũ B elm in
medio vno loco ſubſidẽs.ceteris in vnã pfuſionem
ꝑmixtis.circũquaq; in modũ nebule opanſis.ſed
nõ potuit eſſe abſq; ſitu coꝛꝑali.S ⁊c.¶ Item ꝙ re
pleuerit locũ videt᷑.qꝛ celũ empyꝛeũñ ſiẽ dicit Geda.

cũ ipſa mã coꝛpalium fuit cteach. enene eſt ꝙ em

pyꝛeũ intra ↄcauitatẽ ſuã natum eſt omnia coꝛpoꝛa
alia ↄtinere. vel erat vacuũñ.vel ab illa mole coꝛpo
rea replebat᷑ ̊ nã nõ ſuſtinet vacuũ.õ videt᷑ moę
les illa replet locum. ¶ Item videt᷑ ꝙ bret ſurſum
⁊ deoꝛſum.qꝛ ſummitas eiꝰſicut dicit hugo.hoꝛtſige
bat᷑ quſq; nũc ſummũ creature coꝛpee ꝑtingit.ergo
erat ibi circũferentia ⁊ centrũ. ¶¶ Item mã illa ſicnt
mg dicit in la. in ꝑtibꝰſuꝑioꝛibꝰerat rarioꝛ.leuioꝛ.
2⁊ ſubtilioꝛ.in inferioꝛi paꝛte ſpiſſioꝛ ⁊ groſſioꝛ.ᷣ erat
ibi grauitas ⁊ leuitas.ſᷣ ſ̃m bas ꝓpꝛietates coporꝝa
hñt locari ſurſum ⁊ deoꝛſum. & redit idem qð pꝛiuſ.
Ad oppoſitũ. Hibil eſt . ſe in celo niſi qð eſt hic
2 nñc.⁊ nibil eſt h ⁊ nũc niſi qdð eſt hᷣ aliqͥd.⁊ nibil ẽ
aliq̃d niſi qd ẽ indiuiduũ.⁊ om̃e tale eſt ens ↄple-
tum. a pꝛimo.nihil eſt in loco niſi qð eſt ens cõple

tum. ̊ mꝗ illa nõ erat ens ↄpletũ.ꝙ in loco nõ babe⸗

bat ſitñ. ¶ Itez ꝙ, nõ replẽt loci vr. NHibil inane et

—

.
. .
. S 1 . * . V
. . .

vacuũ replet locuʒ. mãꝗ illa crat inanis ⁊ vacua.ſiẽ

vr in geñ. g locũ nõ replebat. Reẽ , nõ hẽet dfis
poſitoònis ſurſuʒ ⁊ deoꝛſuʒ vr.qꝛ iſte ſt poſitõnes ſᷣm
qᷓs diſtiguunt᷑ ⁊ oꝛdinant᷑ diuerſa coꝛꝑa mdi in vni⸗

anis ⁊ vacua.dm qꝙ vacuitas loci et vacuitas mqe

eſt equocè dicta. Nacuitas em loci ẽꝑ puatõeʒ coꝛ
poꝛis ↄtenti.ſ̊ vacuitas mãe ẽ ꝑ pꝛiuatõeʒ foꝛmeet
ↄplemẽti.Attendendũ tñ ꝙ ſicut locꝰdupłr dr vacu 34

uerſo.᷑ tũc nõ erat ibi diſtinctio nec oꝛdo.̊ nec erat us.Aut ꝓpaie.vt ꝑ pꝛiuatõneʒ oĩs coꝛpis. Aut large
ibi hmõi diuerſa poſi rio raritas ⁊ leuitas ſũt ¶ m vulgarẽ modu ꝑ pꝛiuatõeʒ coꝛpꝑis ſolidi ct ſenfi⸗
Apꝛietates ↄñtes foꝛmas elares.ſᷣ in ma illa nondũ bilis.ſicut dꝛ archa vacua ꝓpter abñtiã panis.⁊ doli/
erant foꝛme clares.& nec erat ibi que nec leue.gᷓ ne um vacuũ ꝓpter abñtiã vini.ſic etiã intelligendũ eſt 4
ſurſum nec deoꝛſi u3. cuz he poſitõis dr̃ie attendãtur in vacuitate mãe ꝙ dr̃ dupir vacua.aut qꝛ nõ hʒ ali
51 m illas. ſpꝛictates. ¶ R. dᷣm ꝙ cũ mã illa cẽt mo· quã foꝛmã.⁊ ſic nunq;; fuit vacua.aut qꝛ nõ hũit foꝛ
les bñs extẽſionẽ.⁊ celũ empyꝛen bꝛet ambiẽs.qꝙ ißa mã oimode pfectiuã.⁊ ſic quis eẽt vacua.tñ locum
in loco erat. ⁊ cñ cẽt ſua coꝛpuleta locum replebat. poterat replere.q; erat extenſa ⁊ coꝛpea. Ad illud 5
Rurſus cũ in ꝑtibꝰdiſtinctõcʒ quãdã br̃et ſᷣm ſubti quod obijcit᷑ ꝙ nõ habebat ſurſum ⁊ deoꝛ um. quia
litatẽ ⁊ groſſiciẽ.ſᷣ ſemiplenã.poſitõcs ſᷣm ſurſum et carebat oꝛdine ⁊ diſtinctõne ⁊ elari pꝛietate. Ad il/
deoꝛſum qͥdamõ ſ̃ impfecte hẽbat.⁊ iõ ↄcedẽde ſunt las duas ratões ſimiliter dm eſt. ꝙ ſicut illa tria p⸗
32 rõnes ꝗᷓ ad iſtã ꝑtem inducte ſt. Ad illð qd pꝛi poſita nõ habebat niſi impfecte ⁊ ſemiplene ratione
mo obiqcit᷑ in ↄtrariũ ꝙ nihil ẽ in loco niſi ens ↄple- cuiuſdam inclinatõnis ⁊ longinque diſpoſitõnis.ſic
tum. dᷣm ꝙ; ẽ falſum ſi intelligat᷑ de ↄpletõe pfecta. et ſurſum ⁊ deoꝛſum nõ habebat pꝛie. babebat taim̃ .
Embꝛio em in loco ẽ quis ſit qͥd incõpletũ. Nec va quodãmodo ſcʒ incomplete ⁊ pter quaſda⸗ʒ diſpoſi
let illa deductio. peccat em̃ in Hᷣ q dicit ꝙ om̃e qð eſt tiones qᷓs bẽbat ad gue ⁊ leue dicit em̃ mgr̃ leuioꝛeʒ
hᷣ aliquid ẽ ↄpletũ.̊ em̃ falſum ẽ.nã ipᷣm indiuiduũ fuiſſeĩ ſie uꝑioꝛi ꝑte ⁊ guioꝛẽ in inferioꝛi.nõ ꝙ iſtas p „ ..
⁊ foia indiuidualis bʒ eſſe ↄpletuʒ ⁊ minꝰↄpletum. pꝛietat es pfecte ꝑticiparet.S in quadã longinq et p. ,
35 lld illud qð obijcit᷑ ꝙ nõ implebat locũ.qꝛ erati- ambula diſpoõne. ſic ſupꝛa oñſum eſt expſſe. inherii
Diſtinctio.xiij.de ꝓductõne creature coꝛpꝑalis q́;dtum ad pꝛincipiũ foꝛmale.generale om⸗ ſiifee
nibus coꝛpibus qð eſt foꝛma lucis.Et dicit᷑ hec ꝓductio diſtinctioç.Rs. . nnmnknd⸗
Riuima aũt diſtinctõnis opatio ⁊c. Supꝛa egit mgr̃ de pductõne nãe qᷓtum ad pꝛincipiũ mãle.in bac M
do hpte intendit agẽ de eiꝰↄpletõne ſiueffoꝛmatõne qtum ad pꝛincipiũ foꝛmale. Et qiñ duplex ẽ infoꝛ L
matio mãe coꝛpalis.queda gnalis.quedã ſpãlis.Gnalis ꝑ foꝛmã cõem oĩbus coꝛpibꝰ.⁊ h eſt foꝛa lu
cis. Spãalis vo pꝑ alias foꝛmas ſiue elaris ſiue mixtonis. Ideo mgr pᷣ agit de formatõne ſiue pductõne lucis.
in hbac ſcʒ diſtinctõne. Scdo vᷣo agit de pductõne cuiuſlibet alter fbꝛme coꝛꝑalis.infra dii.xiiij. dixit q deus
fiat fir. ⁊c. Ael alr.vt pꝛimo agat de eo qʒd eſt gñale pꝛincipiũ diffundẽdi in coꝛpibꝰ.hoc ẽ de luce. Scoo vo de
ſpalibus foꝛmis diſtingnẽtibꝰ. Pꝛimũ ſpectat ad opꝰpꝛime diei. Scom vᷣo ad oꝑa dierũ ↄſequentiũ. Diuidi ⸗

tur aũt ꝑs iſta in tres. In pꝛima determiat de lucis ꝓductõne in ſe. In ſcda in ↄpatõne ad eiꝰeffectũ ſcʒ dieʒ
quẽ faciebat.ibi.Hic notandũ ẽ ꝙ dies diuerſimode accipit᷑. In erciin ↄꝑatõne ad eiꝰpꝛincipiũ.ſcʒ ad rx
bum ꝑ qð fiebat.ibi. Pꝛererea inueſtigandũ ẽ quõ accipiendũ ſit ⁊c. Pꝛima ps bʒ tres pticulas. In pma
termiat qñ lux illa facta fuit.qꝛ añ oĩa alia. In ſcda vo q̃lis fuerit ibi. Sʒ querit᷑ q̃lis illa lux. In tercia vo
vbi facta poſita fuit.ibi.Si autẽ q̃rit᷑ vbi facta eſt lur. Sin ſcdᷣa ꝑs pꝛincipalis tres hʒ ꝑticulas. In pꝛima
determiat de ipᷣo effectu lucis ſiue de die q;tum ad ſpaciu. In ſcdᷣa q;tum ad modũ diſtinguẽdi. ibi. Hicẽ na⸗
turalis oꝛdo diſtinctõnis dierũ. In tercia q;tum ad ↄplementũ.ibi.Solet aũt queri quare factꝰẽ ſol. Si/
militer tercia ꝑs in qᷓ̃ determiat de lucis foꝛmatõne ꝑ ↄpatõeʒ ad ſuũ pꝛincipiũ qð quidẽ eſt pater opans per
verbũ habet tres partes. In pꝛima explanat qualiter intelligendũ ſit q; de dixit. fiat.ibi.pᷣterea inueſtigãduʒ
eſt ⁊c̃. In ſcdᷣa explanat iſlud qdð dicit ſcriptura ſcʒ patrem in filio.⁊ ꝑ filium operari.ibi.Hic queri ſolet quõ
accipiendum ſechn tercia vo remouet opinionem hereticoꝝ inſinuans aliam eſſe erxpoſitõnem verbi pꝛedi-

cti. et hoc facit ibi. Sed dicit bereticus hac ratõne boc poſſe ⁊cẽ.
NDeterminat qñ lux facta fuit.quia ante omnia alia. d
QNKinma aũt diſtinctõis oꝑatio fuit foꝛmatio lud ſiẽ oñdit ſcptura genñ. XIII
qↄmẽoꝛata rey infoꝛmitate.eaꝝ diſpõnem a luce inchoquit ſůdens. AIII.
RZixit deꝰ. fiat lux.⁊ facta ẽ lux.⁊ diuiſit luceʒ a teneb:. Apellauitqʒ
lucẽ diẽ.⁊ teneb:ꝛas noctẽ.Et factũ ẽ veſpe ⁊ mane dies vnꝰ.Congrue mũdi

oꝛnatus a luce cepit.vñ cetera q̃ creanda erant viderenr. ðUMUD in
MMualis facta fuerit lux illa.coꝛpalis an ſpüalis. b
Si qrit᷑ qlis illa lux fuerit.coꝛꝑalis ſcʒ an ſpũalis.Id rñdemꝰqð legimꝰtra⸗

ditum. Dicit em aug.qꝛ lux illa coꝛpalis vel ſpũalis intelligi põt. Si ſpũalis Aug. . an
accipit᷑.angelica natura intelligit.qᷓ pꝛiꝰinfoꝛmis fuit.ſ poſtea foꝛmata c. cũ De ſpñali luce
ad creatoꝛẽ ↄuerſa ei charitate adheſit. Cuiꝰinfoꝛmitat creatio ſupiꝰ ſigniß6ß⸗
cata eſt. vbi dictũ ẽ. In pᷣncipio creauit deꝰcelũ ⁊ terrã. hic vᷣo eiuſdẽ foꝛma
tio oñdit᷑ cũ ait.fiat lux.⁊ facta ẽ lux.lhec g̊ anglica natura pꝛiꝰtenebꝛe.⁊ po
ſtea lux fuit.qꝛ priꝰhũit infoꝛmitatẽ ⁊ imꝑfectõeʒ.deinde foꝛmatõis pfectöeez
⁊ ita diuiſit deꝰlucẽ a tenebri.Mã vt ait aug.ſup geñ.Hhuiꝰcreature infoꝛmi⸗ Aug.
tas ⁊? inpfectio fuit anteq; foꝛmaret᷑ ĩ amoꝛe ↄditoꝛis. Yoꝛmata vo ẽ qũ con Ea & coꝛpo⸗
uerſa ẽ ad incõmutabile lumẽ vbi. Si vo cotpalis fuit lux illa qð vtiq; ppa⸗ aliluce

enag 5denibio
wefn eſt. coꝛpus lucidum fuiſſe intelligit᷑ velut lucida nubes. qð nõ de nihilo
e de le dateria foꝛmalt factũ eſt vt lux eẽt.⁊ vim lucendi hr̃et.cũ q dies
dlcdufin pꝛima exoꝛta ẽ.qꝛ añ lucẽ nec Regfui nec lux.licet tps fuerit. ”MẽMB
an Nr i lux illa facta ⁊ vbi poſita fueirt. t
H Si aũt qi᷑ vbi eſt facta lux illa.cũ abyſſus eẽm terꝛe altitudinẽ teget?: Dici
ci en põt in illis ꝑtibꝰſacta qᷓs nũc illuſtrat ſolis diurna lux. HNec mirũ lucẽ in aqs
atet poſſe lucc᷑.cũ etiã nauta:ũ oꝑatõne ſepiꝰilluſtrent᷑.qͥ in ꝓfunduʒ merſi miſſo
nargii, ex oꝛe oleo aqs ſibi illuſtrãt. qᷓ mito rarioꝛes fuerũt in pᷣncipio qᷓ mõ ſunt. qͥa
rn iie nondũ ↄgregate fuerãt in vno loco. Facta & lux illa.vicem ⁊ locũ ſolis tene⸗
apaſäil, bat.qᷓ motu ſuo circũagitata.noctẽ diẽq; diſcernebat. bi ̊ primũ lucẽ aa
ntduinn paꝛuiſſe veriſile ẽ.vbi ſol qᷣtidiano curſu circũuectꝰaparet.vt eodeʒ tramite ⸗
errdl lux circũcurrẽs ac pꝛimo ad occaſum deſcẽdens veſpam facet. deinde reuo/
eng cata ad oꝛtũ.auroꝛã.i.mane illuſtraret. ita diuiſit deꝰlucẽ ⁊ tenebꝛas.⁊ ap⸗
dirſisſe tellauit lucẽ diẽ.⁊ tenebꝛas noctem. D ”
Nhwarf . e effectu lucis ſiue de die quẽ faciebat q́;tum ad ſpacium. d
Metultdi UHic notandũ eſt ꝙ dies diuerſis modis accipit᷑ in ſcriptura. DNicitur em̃ dies

aümfinn lux illa q̃ illo triduo tenebras illuĩabat.et dicit᷑ dies illuĩatio ipᷣa aeris. Dicit᷑

ute, QZualiter diſti· etiã dies ſpaciũ. xxiiij.poꝛap. qliter accipit᷑ cũ dici᷑. SFactũ eſt veſpe?⁊ mane
nün —— dies vnꝰ. πα ita diſtingue en Henen Vake da. ðð
M Loe n, ane. ⁊ ita fuit dies vnoexpletꝰ.xxiiũ.hoꝛanu uu··r·
Nimi ars Epede keſamane⸗ habuit veſpam ſ no mane. AMane em a Fti 8.
tpinchürhie vyvo⸗ dr finis pᷣcedent⁊ initiũ ſequẽtis diei.qð eſt aur 02. tura veſpa in eſpaz.
Eginci nec plenã lucẽ nec oino tenebras hʒ. Mane & pꝛimus Contra boc videt
tupb,tiei⸗ dies nõ hũit.qꝛ nec dies pᷣceſſerat qͥ ſequẽtis diei initẽõ ad ieiunij obſcruatio
ſuepchint, termiaret᷑.⁊ eo pᷣcipue.qꝛ luce aparẽte.mox ſuꝑ terrã nẽoO tet einnoreri
alins plenoatqʒ pclarus dies extittt. qnõ ab auroꝛa. 'apie. Sccdeue cei nocteſ.
n na luce inchoauit. ⁊ mane ſequẽtis diei ↄſummatus ẽ cõgrue ſi inecbemn ⸗—.
lleli Beda. Vnñ Beda ſuꝑ geñ. Decebat vt dies a luce inciꝑet.⁊ i ſieriũ re emptois eõ
4 uniin mane ſequẽtis diei tendet.vt oꝑa dei a luce inchoaſſe. putato die a veſpa in
— 2 in lucẽ ↄpleta eẽ ſignificarent᷑. Reliq aũt dies mane veſpamms hord
luin zin⸗ habuerũt ⁊ veſperã.quoꝝ quiſq; a ſuo mane incipis grssla cronos
Sgealsn vſq; ad alterius diei mane tendebe. pꝓuxit ad luceʒ. Rꝰ. 1
mmmiähhen ¶ De die q;tum ad diſtinguendi modũ.ſcʒ de natura d ꝙ vuplicez modũ
N lioꝛdine ↄputatõnis dieruʒ.⁊ de illo qui ꝓ miſterio in: ↄpułandi vie accipi ⸗·
kamter toductusef. e usinſchtura. rl.
inntie ¶ Mic eſt naturalis oꝛdo diſtinctõnis dierum. vt diſtin⸗ mẽin qᷓ dies pᷣce ns
ns guant᷑ atq; ↄputent᷑ dies a mane vſq; ad mane. Po/ rae egne⸗
ſiea vo in myſterio factum eſt vt dies cõputent a ve⸗ ti 5 nre..
ſpera ĩ veſperaʒ.⁊ adiungat᷑ dies pᷣcedenti noeniin cõ⸗ mq ve dict mof ſfi-
putatõne.cũ iux.̃ naturaleʒ oꝛdinẽ pᷣcedens dies ſejn⸗ gurabat᷑ lapſus futu
WI. ti nocti adiungi debeat.quia homo a luce ꝑ peccatum mus aluce ein en;
6. coꝛruit in tenebꝛas ignoꝛantie ⁊ peccatoꝝ.deinde per bras q Aumoce
Epꝑᷣ xpᷣm a tenebris ad lucem redijt. Vñ apls.Eramꝰ ali⸗ pietghe vickarterct.
pov. quando tenebꝛe.nũc autẽ lux ĩ dño. Pꝛimꝰitaq; dies ſtoditõne. in q̊ nor p⸗
nõ ab auroꝛa ſed a plena luce incipiens.⁊ poſt veſpe⸗ cedens onũcrat diei
P Beda ram paulatim occidente luce excipiens mane ſequen⸗ ſequẽti.⁊ B vult dcico
P tis diei expletus eſt. Vñ Beda. Occidente luce pau⸗ rea veſpa in veſag.
Nite latim ⁊ poſt ſpaciũ diurne longitudinis. inferioꝛes p⸗ vt Heediat * 8
kt tes ſubeunte. factum eſt veſpe.ſicut nũc vſitato cur⸗ eie autelig⸗
ſu ſolis fieri ſolet. Factũ eſt aũt mane eadẽ ſuꝑ terꝛa,z d̃o. Et qd obr deob. 2
redeũnte. ⁊ alium diem inchoante. ⁊ dies expletus eſt eruãtia leiunioꝝ. d
vvnus. xxiiij.hoꝛaꝝ. Fuitq; nox illo inno ind ene wtpus leenn Znera .
bꝛ:oſa. ꝗ poſt creata ſydera aliqua luce c aruitt. rKtigben 6 bbiar⸗
natone ieiunij debet fieri 'm pfoꝛmitatem ad diſtinctõnem temꝑis pꝛimi.in quo erat vnon Bclapſs

Pbe

mani.Et qd obijcituꝛ
ꝙ non dʒ terminari a
veſpa in veſpam.dðʒ
ꝙ pꝛima veſpa ponit
ibi inq;tum eſt noct⸗
pꝛincipiũ. ⁊ ſcdᷣa inc;ᷓ
tuʒ eſt finis dici. ⁊ ita

3 nocte ? die. Eicz ãt

Solet autẽ queri.

* — *

(Be die qtum ad ↄplementũ.ſcʒ.cur ſol factus eſt ſiiſ-
Hux uüla ſufficiehoaoerg. —
q̃re factus eſt ſol. ſi lux illa faciende

diei ſufficiebat. Ad qð dici põt.qm lux illa foꝛte ſuxꝑpio⸗

res ptes illuſtrabat.⁊ ad illuiatõeʒ inferioꝝ ſolem fie⸗

ri oꝑtebat. Vel potiꝰideo.qꝛ facto ſole diei fulgur au-

ctus eſt. Amplioꝛi em̃ multo luce radiauit dies poſtea

he due diſtinctões in q; ante. Si aũt querit᷑ quid de luce illa factuʒ ſit cum b
ſeptuꝛa maric eb mo non apareat. Pot dici aut de ea coꝛpus ſolis foꝛ⸗/
tur. qᷓtuoꝛ tñ modis n⸗ T* .
em oluerſop pputati mMatũ. aut in ea pte celi eſſe in ꝗᷣ ſol eſt.nõ ꝙ ipſa ſit ſol.
ones dies diſtigui co⸗ Fßſic eſt ei vnita vt diſcerni nõ valet.
ſueuerũt. Greci ei cx ¶ Q°uõ accipiendũ ſit illud verbum qs dixit deus.ſi
putant diẽ g mane in gat. an ſono vocis id deꝰ dixerit an aliter. g
mane. qꝛ tũc p appa⸗/ ( Pꝛeterea inueſtigandũ eſt quõ accipiendũ ſit qð ait.
eollaeee doade Bixit deus fiat, vtrüi tempaliter. velſono vocis illuch
tic incipiũt ſoleni, 2, dixerit. an alio mõ: Aug. ſup Beñ. tradit nec tempali
re. Aſtronomi xero a ter nec ſono vocis deũ locutũ fuiſſe.qꝛ ſi tpaliter ⁊ mu
meridie in meridieʒ. tabiliter.⁊ ſi coꝛꝑaliter dicat᷑ ſonuiſſe vox dei.nec lin·
qꝛ tũc ẽ ſol in maioꝛꝛ gua erat q̃ loqueret᷑.nec erat quẽ oꝑteret audire ⁊ in- Aug.
vtute. Sctã cccleſia a telligere. Bene vox dei ad naturã verbi ꝑ qð omfia
mmedi noere vſcg n0 facta ſunt refert᷑. Dixit & deus.ſiat ⁊c.nõ tꝑaliter.nõ c
Mane diẽ greca gẽs it intꝑaliter in qͥ erat.⁊ diſpoſuit ab eterno vt fieret in
incipit. aſtra ſeqntes tempe.⁊ in eo factumefff.
In medio luc. Judi ¶¶ ¶Auõ accipiendũ ſit qð dicit᷑ pater oꝑari in filio.vł
veſpe. ſct̊ Inchoat per filium. vel in ſpirituſancto. b
rnteſi, ten (Cic guer ſolet uo accibiendu ſit as dictk parerope
b¶¶ Si autẽ queritur rari in ſilio.vel ꝑ filiũ. vel in ſpũſancto. Hoc em ſcbtuu⸗·
qͥd de luce illa c. au txa frequẽter nobis ꝓponit.vt om̃is in ſapia feciſti diſe Ps.ciij.
de ea coꝛpꝰ ſolis foꝛa⸗

„ .

tum. aut in ea pte celi eſſe in qua ſol eſt. Contra Pꝛimũ videt᷑ eſſe falſum. qꝛ nõ eſt oꝛdo de pfecto ad impfe/
ctum.ſᷣ lux illa pfectiſſima erat ſiẽ dicit Daſ.q; opa pꝛime diei pfectioꝛa ſunt. Item tex.v eſſe ↄtrariꝰ.dꝛ em̃

ibi. Aidit deꝰlucẽ ꝙ eſſet bona.⁊ aug.explanat.vidit.i.placuit volũtati dei vt ꝓ modo ſui generis manẽt.qd

placuit vt fieret. adhuc manet lux illa in ſeipſa. Item ſi ſol factꝰeſt de illa luce.vñ facta ſunt alia luminaꝛia:

Si tu dicas ꝙ de illa luce. tũc vꝛ ꝙ vna ꝑs illiꝰlucis coꝛꝑis ceſſit in coꝛpa lumioſa.ꝗᷓ ſunt ſupꝛa ſoleʒ.⁊ in coꝛ⸗
oꝛa luioſa ꝗᷓ ſunt infra ſolẽ. ſi nullũ coꝛpꝰhʒ moueri oppoſit motibꝰ.nullũ etiã eſt coꝛpꝰ celeſte ꝗqð na hẽat
moueri motu recto.̊ oꝛbicłari.vr̃ ꝙ pꝛia luiariũ ꝓductõ fuerit ꝑ violẽtiã ⁊ pᷣter nãz. Scdm etiã vꝛ flm̃.qꝛ nõ

tot eſſe in ea ꝑte in que eſt ſol. pꝛio.qꝛ duo coꝛꝑa nõ pñt cſſce ſił.ſcdo etiã qꝛ ſol ſufficieter illuiat. vẽ ꝙ lux illa

q ſit ibi fruſtra.Reꝰ.ddim q cũ querit᷑ qͥq de illa luce factũ ſit.qᷓtuoꝛ modis ad h̊ ↄſueuit rñderi.q̃rũ duos tangit
miagſ in Ĩa. Dꝛimꝰ?eſt.qꝛ luiaribꝰ?celi fact lux illa redijt ad pᷣiacentẽ mam.qꝛ nõ erat facta niſi ad faciendã qn-
daam diſtinctõeʒ dierũ ſemiplenã. qua pfecta inde redijt vñ ſumpta ẽ. Sed h̊ poſitio eſt ↄtra ratõnem et con/
tra literã.qꝙ qñs deſtrueret opera ſex dierũ pꝛincipalia vel ꝙ ſineret perire. Scdᷣs modus dicẽdi eſt q illa lux
ſimplr manet in foꝛma ſua nõ mutata. nec diſcernit᷑ qᷓtum ad ſenſum ꝓpter ↄiunctõnem ſui ad ſolem. necta/
men eſt fruſtra.qꝛ ipſius ſolis auget effectũ. Sed qꝛ difficile ẽ aſſignare quẽ effectũ habeat cũ ſole. Ideo ẽ ter/
cius modus dicendi ꝙ ex ipſa factꝰſit ſol.⁊ in ea ſaluat᷑ tanq;ᷓ in re eiuſdẽ generis. Sed qm̃ nõ videt ſcriptu/
ra expꝛimere ꝙ de poſt pꝛimũ diem ꝓduxerit nouãꝗ luceʒ ſed ſolũmodo luiaria diſtinxit. Ideo eſt quarta opi/
nio ꝙ ex illa luce facta ſunt coꝛpa luminoſa inter q̃ pꝛincipatũ tenet ſol.nec fuit ibi aliq̃ violentia.qꝛ vnaque⸗
; creatura eñ locũ accipiebat quẽ ſibi dñs ꝑ nãm deputabat.⁊ ſic patent obiecta.qꝛ nec fuit illiꝰ lucis coꝛru⸗
ptio nec etiã violentia.ſed maioꝛ quedã ⁊ pfectio ⁊ diſtinctio. Oꝛ auteʒz dicit Dam̃.opus pꝛime diei fuiſſe ꝑ/
fectiſſimum. hoc dicit ꝑ comꝑatõeʒ ad alia coꝛpa que a luce habent recipere influẽtiam.nõ ꝑ compatõem ad
luminaria ꝗqᷓ ex ipſa luce ſunt foꝛmata. c¶ Dixit deꝰfiat ⁊c᷑.nõ tempaliter.nõ ſono vocis. in vbo ſibi co⸗/
eterno. Aidet᷑ ̊ eſſe falſum.ſtatim em̃ vt dixit deꝰ.res facte ſunt.ſicut dicit᷑ in .dixit ⁊ facta ſunt. cum p/
Quctio rerũ ſit temꝑalis. dictio nõ fuit eterna. Item in dictõne eterna.nõ dicit deus niſi ſemel ſicut dẽ in pial.
Semcl locutꝰeſt deus.ſed cũ pduxit opera ſex dierũ.in ꝓductõne cuiuſlibet opis dixit. illud dicere non eſt
cternũ.ſiue generaꝛe fili. Si tu dicas ꝙ illud dicere nõ fuit niſi vnũ ſolus.itcrat᷑ tñ ꝓpter multos effectꝰ.tunc
viget᷑ ꝙ ad dicere ſequit᷑ facere. ⁊ ſimul dixit.ᷓ ſimul omia fecit. ⁊ nõ ſimul fecit ſicut dicit ſcriptura et ſup ꝓ/
batum eſt. im ſimul dixit. Pꝛopter boc querit᷑ vtrũ diecre accipiat᷑ hic tꝑaliter xel ctemaliter. Et ſi eternali
ter. quo dictũ poſtit eſſe tꝑale. Et ſi tpalitcr. quõ dicẽ tpale potuit omnẽ crcaturã pcedere. Item qõ eſt vtruʒ
accipiat᷑ notoõnalr aut eentialr. Si accipiat᷑ notõnalr.quõ poncret cffecti.qut quo cffectus creatõnis quẽ de/

6iſ.
hebe,
ipnn

hieppanſtet
olndcen
Aropznif
yweſtin

tcenʒ
hoſte

nor.

iffbietg
ucgechiti9
tfi eſci⸗
itßffiff⸗
ilt ii
etleigif et
ilieihtenin
ſchiugcidi
han de⸗
ggingeſ,
4 ickeſcpaunt

ittniͤͤ

Beñ.j. d icd eſt in filio.?ꝰ In pꝛincipio id è in filio creauit de-ce⸗ us vicẽdo pduxit cõ/
Hebꝛe.. lum ⁊ ter:ã.Et illud. Per quẽ fecit ⁊ ſcla. Supꝑ illũ q Eetat toti ſainlezti 1
Ps.xxxij.· ps.locũ. Verbo dñi celi firmati ſunt ⁊c.diẽ aug.ꝙ; pf Rodinaman⸗ Ea⸗
“ oꝑat᷑ ꝑ verbũ ſuũ ⁊ ſpmſctm̃. Quõ & h accipiendũ ẽ. turã verbi qʒ ſacta
DSDutauerft quidaʒ hereiici prt̃ velut auctoꝛ ⁊ artifex ſunt omia. cũ verbu
filio ⁊ ſpũſctõ ĩ reꝝ oꝑatõne qſi inſtrumẽto vteret᷑.Ex dicat᷑ ꝑpſonali ſicut in
pᷣdict vbis erꝛãdi occaſionem ſumẽtes.qð velut bla hꝛimo li. oñſum eſt.
phhheiũ atq; ſane doctrine aduerſuʒ abijcit pia fides. BR dom ꝙ dicẽ vno 5
Nic aperit ex ·Mon ẽ itaq; intelligendũ iõ ſcpturã freq̃nt ↄmẽoꝛare alty, Kecrn ſr
ſenſ ariifi prfem opari iĩ ſilio vel ꝑ filiũ. tanq; fili nõ poſſet facẽ ſi cfrectũ in babitu nö 1
velg filium ei nõ poꝛrexiſſet pr̃ dexterã. vel tanqᷓ; aliqð inſtrm fue actu. Dicit enim vno

. He liut , — yY * „ — 2 5 „ „» — . RR— 2
ve E filium rit pr̃is oꝑant.S̊ᷣ potiꝰillis vbis pr̃em intelligi voluit mõ quaſi actũ exter
. cuim filio ⁊ ſpũſctõ oꝑari et ſine eis nihil faceee. us. ? ſic dicẽ ẽ aliuez

Remouet opinionẽ hereticã inſinuãs aliã eẽ expo⸗ tes enerin dus
ſitionẽ verbipdi. 1 65 r,eere tine
Sůʒ3 dicit hereticꝰ. hac rõne h poſſe dixiſſe filiũ oꝑari ꝑ creaturã pducẽdo in
pfeʒ vel i pr̃e ⁊ ſom̃ſctm̃ cũ vtroq;vł ꝑ vtrũq;.qꝛ filiꝰ q̃ ſe declarat. ſiue ali
H cũ pr̃e ⁊ ſpũſſanctꝰcũ vtroq; oꝑat᷑. Cui bꝛeuit rĩidet᷑.. quid inſpirãdo aie in
UM H Igeo iſtud dictũ eſſe ⁊ nõ iſtud. vt in pre monſtra: et᷑ 1 votpetars ſu de.
auctas. Hon em̃ pf a filio.ſ fili a pr̃e opat᷑.⁊ ſpũſſan⸗ c arc bis in ſchipru,

Qus ab vtroq;. Ideoq; etiã fili p ſpmſctm̃ legit᷑ oꝑa⸗ ra.⁊ ↄnotat effectum
üaai. q: i ſpüiſcto opat hocibma fllie hͦti vt onef. acruur Alio m die
expoſitio P filiũ oꝑari.qꝛ eum genuit oĩm opificẽ.ſicut dicit᷑ pa,: us.nihilominꝰtñ rela

ter ꝑ eum iudicare.qꝛ genuit iudicẽ. Ita ⁊ ꝑ ſpm̃ſctm̃ tum. ⁊ hoc mõ dicẽ cõ/

diclk opari ſue pater ſiue fliꝰ. qꝛ ab vtroq; pcedit ſpi Pationad verbic

Joh.Criſoſ. rituſſanctfactoꝛ oim. Uñ Yoh. Criſoß. in expoſitione Zom̃ia loquit.p quẽ
eeple. ad Hebꝛe. ſic ait. Hon vt hereticꝰ inaniter ſuſpi⸗ mocduʒ accipit in to.
S (atur tanq́; aliqð inſtem̃ patris extiterit filiꝰ.neq; ꝑ e’ü ſemel locuthelt deus.
Z pvrgater dicit᷑ feciſſe tanq; ipſe facere nõ poſſet.ſed ſicut glo.ibi. filiũ genuit in
ginnnin⸗ NAAAAicik poter iudicare ꝑ filium. qꝛ iudicem genuit. ſic eri demhe diſnotnlo ſe
enmini An dicit opari p ſilium. qr eum ↄſtat opicem genui/ nhabimm. ar vier im⸗
nas muii fe. Si enim cauſa eius pater eſt. m ꝙ pater eſt. multo poꝛtat diſpoſitõnem.
lubumm aopqplius coauin cauſa eſt que ꝑ filiũ facta ſunt.hec de 2Z ad dupõneʒ ſequit᷑
ugtin opere pꝛime diei dicta ſunt. op?. Tercio mo vicc⸗
i e dia nrnſeck
irin rit Anß. qꝛ dicẽ nõ eſt aliud ; vidẽdo intueri. ⁊ ſic qlibet pſona dicit ſe ⁊ alia. ⁊ huic dicẽ nõ rũdet vᷣbũ 100 2,
Hinntſt ptũ.q; ſm hũc modũ ide pt eẽ dicẽs ⁊ victu. Quelibʒ eĩ pſona ſeipᷣaʒ videt ⁊ ſeipᷣaʒ ituet⁊ ſicñ cõnõt effectũ
ufunticſ nec actũ. nec hitũ. Si qrit᷑ quõ accipiat᷑ dicẽ in re pductõe. vom ꝙ pt accipi p mõ ſq; put ↄnotat effectũi.
önenctaan⸗ actu. ⁊ tũc dicẽ idẽ ẽ q. ꝓducẽ.nec ẽ ibi nugatio cũ dz. dixit de fiat. qꝛ no tm impoꝛtat ipᷣaʒ actõeʒ ĩ ſe. ᷣ etiã ꝓ/⸗
ckg lae. ut ẽ ad ipiꝰmãifeſtatõeʒ. ⁊ pᷣmittit ſepᷣtura vᷣbũ dicẽdi vᷣbo ſacicdi.vt in h̊ oñdat ꝙ deus maxima facilitate ꝓ
uͤſcenpatn quxit ſingla.nõ qꝛ aliq̃ vox creata rerũ ꝓductõeʒ añcedat.Et ſic dicẽ in diuerſis diebꝰ pᷣt plurificari.nõ rõne
i de Nwin⸗ vncipalis ſigti ↄnotati.ſic pʒ.qꝛ pluriũ ꝓductoꝝ plłes ſt ꝓductões pa ſſiue. ⁊ rõne ↄnotati actia dici p̃t plłfi-
z inäbi caxi. Põt ⁊ nibilominꝰ accipi ſcdᷣo mõ.⁊ ſicẽ ſenſus.dixit.i.filinũ genuit in qᷓ oĩa diſpoſuit. ⁊ ꝑ quẽ oia pduxit.
Pucumnf ⁊ ſic expoĩt aug.cũ dic ꝙ vox dei ad nzʒ vbi p queʒ oia facta ſt refert᷑.Et ad ill dicẽ ſeqͥt creaturã fieri.ſiẽ aq
