n zuic cogeitts ltet e ceieclarioa homo in oeribus meritoaijs erercet. /agnitu
tton it cognltio, der̃ ꝙ charitas ad merendum fuerit do chaꝛitatis eſt pꝛincipalioꝛ inter omnia que faciũt
hnmnanitbl Em giorſt z albius eſt qð eſt nigro impmixtiꝰ. ad meritum.quia ſm illius quantitatẽ attendit᷑ re⸗
nn nn 5 tß eſt meritoaiũ qd minus habet in ſe de deme· muneꝛatio pꝛemij ſubſtãtialis. Dondus em̃ amoꝛis
anei⸗ ſideſe iia merita noſtra quedamodo pmirta eſt qd rat valoꝛem operibus meritoꝛijs. Si igit fiat
s ſunt cu be.ßm illud Eſa. xliiij. Om̃s iuſticie veſtre ſi ↄpatio efficacie merendi in donis gratuitis ᷣm ſta/
num ttin cut pann menſtruate. Si g in adam ſᷣm ſtatum in / tum poſt lapſum.⁊ ſᷣm ſtatum ante lapſum.reſpon⸗/
nint, L nocentie merita oĩno fuiſſent imꝑmixta culpe.vide- gderi põt ꝙ q;tum ad pꝛimam ↄditõnem.videlicʒ q;
nin i tur ym ſtatum illu dona gratuita erant multo ma tum ad diffcultatem. cfficacioꝛes ſunt virtutes nuc
mtnmi oꝛis efficacie. Weem meritum eſt cum gratia et li. õᷓ tũc fuerunt. NHuũc em̃ magis impugnatur ⁊ impu⸗
ynun gen arbi. quanto igit᷑ libe.arbi.magis gratie obedit. tan- gnando ꝓbatur ⁊ examinat᷑ virtus q; tunc.ſicut pa⸗
cdt to gratia efficacius in actum ſuum eęrit.ſed tũc natu tet in ſanctis martyꝛibus.Et ſic pꝛocedu iones
n ra magis erat obegi ſuum exit. ſed tũc natu tet in ſanctis martyꝛibus.Et ſic pꝛocedunt rationes
utn in nagis crat obediens gratie q; nuc cum eſt coꝛru/ oſtendentes wna gratuita ad merendum eſſe nunc
cnei ſten pta. tunc cona gratuita erant ad merendũ efficaci cfficacioꝛa. tum autem ad ſccundã ↄditõnem ſcʒ
utun/ nng o:a. em amoꝛ viſibilium ⁊ ſollicitatio circa ter · q;tum ad ꝓmptitudineʒ voluntatis.efficacioꝛes fu
ginte, rena impedit bomiem ne iungat deo pfecte.ſi igitur iſſent virtutes in merendo tunc qᷓ; nunc.p eo ꝙ vo⸗
Namn ſo L m gaen paimo nulla vigebat in homie ↄcupiſcentia. luntas tunc quaſi ↄtinue fuiſſet in bonis operibus
mnin ert * ÿ̈ deo pfectius 1 diuturniug adherebat. et ita deo placentibus ſine retardatoͤne. nunc auteʒ ſiue ex
teb mad merendũ diſpoſit?erat. ¶ Sed ↄtra.ij. bi · laſſitudine.ſiue ex ſurreptõne frequenter ceſiat a bo
aud o.ij. HMon coꝛonabit᷑ niſi qui legit. cer. ſed mag im nis operibus. et mmrencſk aliuamdo teämns nhoclita

2 viam. ¶ Si aũt querat᷑ vlterius de maioꝛitate effica

Rinctõnem diſtribuentis que cognitõneʒ noſtraʒ la⸗

rerminat quid ſit oꝛiginale — ſcda vᷣo qualiter traducat᷑.infra diſ.xxxj.Mũc ſuꝑeſt inueſtigare ⁊c. In

Tt. II

aliquando inutilibus.tum ꝓpter difficultatem adbo ⁊æ interceſſoꝛ p nobis interpellat quem decet exaudi⸗
num. tum ꝓpter ꝓnitatem ad malum. Et q;tum ad ri in om̃ibus ꝓ ſua reuerentia. Ande cum appareat
banc ↄditonem ꝓcedunt rationes ꝓbantes ꝙ dona vultui dei ſemꝑ interpellandũ ꝓ nobis.⁊ ꝓ nobis in
gratuita in ſtatu nature inſtitute fuiſſent ad meren/
dum efficacioꝛa. ⁊ ꝑ hoc patet reſponſio ad vtranq
ptem.ꝓcedunt em̃ ſᷣm diuerſas vias ſᷣm quas ſe ba
bent dona gratuita in merendo ſicut excedẽtia ⁊ ex/
ceſſa.⁊ reperit᷑ in eis ſᷣm diuerſas cõditões maioꝛ et
minoꝛ efficacia.⁊ ſic nulla eſt inter rationes illas re
pugnantia. Atreq; em̃ verũ ↄcludunt ſᷣm diuerſam

bile videt 6 maius munꝰ gratie tribuat᷑ nobis qᷓ; ſi
ipie nõ fuiſſet in
expꝛeſſe videt᷑ innui Joh̊.vij.cum dicit᷑ ꝙ ſpũs non/
dum erat datus.qꝛ ibeſus nonduʒ erat gloꝛificatus.
Vñ cum aſcendit in altuʒ tũc dedit dona hominibꝰ.
Ex hac igit᷑ triplici ratone quaꝝ vna eſt in omenda/
tione miſcdie.⁊ ſcdᷣa in ↄmendatõne ſapientie.⁊ ter/
cie q;tum ad terciã ↄditõnem.tunc reſpondendũ eſt cia in anehdarzne diuine iuſticie.ſatis rationabili/
ꝙ aut fit ↄparatio ꝑticularis ꝑſone ad ꝑticulares ꝑ/ ter colligit᷑ nũc magis ſint efficacia dona gratuita
ſonam. aut ſtatus ad ſtatum. Si pꝛimo modo. dðm ad merendum qᷓ; in ſtatu innocentie.nõ ſolum ratõ/
eſt ꝙ ſe habent ſicut excedentia ⁊ exccſſa. Satis em̃ ne difficultatis.verũ etiam ratõne gratie ⁊ charitat.
ꝓbabiliter credi põt ꝙ aliqui ſunt qui habent maio q́;uis non abſurde dici poſſit ꝙ maioꝛ efficacia erat
rem gratiã aliquibus qui fuiſſent in ſtatu innocẽtie tũc qᷓ; nunc ratõne pꝛomptitudinis voluntatis.Et
ſi adam ſtetiſſet.alij vo minoꝛem aliquibus.ſicut di
ci ↄſueuit cum ↄpatur ſtatus legis ſcripte ad ſtatuʒ
legis euangelice. Si aũt ↄpetur generaliter ſtatꝰ ad
ſtatuʒ. tũc non videt᷑ vſq;quaq; certum in quo ſtatu
dominꝰhomini maius munus chaꝛitatis ⁊ gratie tri
buiſſet.ꝓ eo ꝙ vᷣm diuerſas ↄditõnes reperit᷑ maioꝛ
⁊ minoꝛ idoneitas in homie ſuſcipiente. Et qð plus
Eſt.magnitudo gratie diſtribute plus attẽdit᷑ ᷣm di/

ducũtur.ſicut patet intuenti.aliter em̃ nõ cogunt.

lectio.qꝛ maioꝛ cognitio.ddm ꝙ verum eſt de dilecti
one vm ꝓꝙ ſe tenet ex parte gratie animã eleuantis.

tione expimentali.hec aũt non magis viguit in pᷣmo
tribu parente.qᷓ;ᷓ in viris ſanctis qui fuerũt ⁊ ſunt in ſtatu
xet. Mec em̃ pars pbabilioꝛ videt᷑ ⁊ magis autoꝛita/
tibus ↄſonat.vt dicamꝰꝙ deus maioꝛa munera gra
tie elargitus eſt homini lapſo qᷓ; dediſſʒ homini ſi in
ſſét. tum quia homo maioꝛi

erat magis impmixtum in ſtatu innocentie. dom ꝙ
hoc venit ex hoc ꝙ voluntas nõ eſt ita ꝓmpta ꝓpter
grauitatem carnis ↄiuncte.⁊ ꝓnitatem ↄcupie con/
tracte.⁊ ratio illa ꝓcedit ex ꝑte ꝓmptitudinis volũ/
tatis.ſiliter ⁊ due ratõnes ſequente.

ſtatu innocentie pmanſi
adiutoꝛio gratie indiget.tũ etiam quia decet deuʒ de
analo maius bonum elicere q; ſit illud honum quod
and malam nocet.tum ctiam quia mecliatoꝛ

¶ Diſtinctio.xxx.quid ſit oꝛiginale pctm̃ qð a pctõ pꝛimoꝝ parentũ fuit cauſatum.

* .

ſuperioꝛibus inſinuatum eſt ⁊c. Pars iſta in qua magiſter determinat de hominis lapſu diuiſa

ram. in altera vo natura ꝑſonam.in tercia vo ꝑſona coꝛrumpit ſeipſam. Et pꝛima quidem cõſiſtit
n peccato pꝛimi parentis. ſcda in peccato oꝛiginali.⁊ tercia in peccato actuali. Pꝛima igitur paꝛte
aggredit᷑ hic magiſter ꝑtem ſcam. Oiuidit᷑ aũt pars iſta in ꝑtes quatuoꝛ. In quaꝝ pꝛima de/

tercia vᷣo qualiter deleat᷑.infra.di.xxxij. OQm̃ ſupꝛa dictũ ẽ pctm̃ oꝛiginale eſſe vitiũ ⁊c̃. In quarta vo determi/

nat.vtrum pcti oꝛiginale multiplicet᷑ ⁊ intendat᷑ ꝑ peccata ꝑentũ pꝛimoꝝ .j.di.xxxiij. Pꝛedictis adijciẽduʒ
eſt ⁊c. Pꝛima ꝑs que ↄtinet pᷣſentem di.diuidit᷑ in tres ꝑtes. In pꝛima ponit ꝑtem ꝓhemialem. In ſecunda
Aterminat ꝓpoſitum pꝛincipale.ibi.Hic pꝛimo videndũ eſt ⁊c. In tercia determinat quandaʒ incidentẽ du
bitatõnem de veritate humane nature.ibi.Ad hoc aũt qꝙ diximꝰ in adam fuiſſe ⁊c. Pꝛima ⁊ tercia ꝑte rema/

nente indiuiſa. media ꝑs diuidit᷑ in tres. In pꝛima inquirit vtrũ pctm̃ pꝛimoꝝ ꝑentũ ſit oꝛiginale vel actuale
In ſcda ſuppoſito ꝙ ſit oꝛiginale.inquirit vtrũ ſit pena vel culpa.ibi.Oð diligẽter inueſtigangñ eſt quid ſit
⁊c. In tercia inquirit vtrũ ſit ↄcupia vel alia culpa.ibi. Mũc ſuꝑeſt videre quid ſit illud pctm̃ ⁊c̃. Harum au⸗
ASomantem atmatales eckenggn l
Ponit ꝑtem ꝓhemialeʒ oſtẽdens ꝙ ꝑ adã peccatum ⁊ pena tranſijt in po⸗

n ſupioꝛibꝰinſinuatũ eſt licet ex ꝑte(nõ em̃ ꝑfecte ſufficimꝰ expo⸗
tnere ) qliter pꝛimus homo deliquerit.⁊ quã ꝓ pctõ penam ſubierit.
gquibꝰadijciendũ eſt pctm̃ ſimul ac penꝗ ꝑ euʒ trãſiſſe in poſteros.

Qum intrauit.ita in oms hoies moꝛs ꝑtranſtt.
EBDeterminat ppoſitum pꝛincipale.oñdens vtrum illud pcetm̃ fuerit oꝛigi⸗
hRale. vel actueoleeee.— bb
WMic pꝛimo videndũ eſt qð fuit illud pctm.oꝛiginale ſcʒ an actuale.⁊ ſi de oi
ginali intelligat᷑.ↄñter quid ſit oꝛiginale pctm.et q̃re dicat᷑ oꝛiginale.et quõ
Ptranſierit vel ꝑtranſeat in oms duigẽter inueſtigandũ eſt. Quibuſd pla⸗

cuit de pctõ actuali ade illud acciꝑe.aſſerentibꝰhoc aplin ſenſiſſe cum inferi⸗

cruce oblatus fuerit.⁊ quotidie offerat᷑valde pba/

t incarnatꝰvel ꝓ nobis oblatus. Et hoc

bac via ꝓcedunt rationes que ad pꝛimam ꝑtem in

Mam illud qð pꝛimo obijcit᷑ ꝙ maioꝛ erat tũc di/ 33

Et ſi obijciat᷑ ꝙ vtraq; ↄmenſurat᷑ cognitioni.dðm 34
q illud nõ eſt verum de om̃i cognitõne.ſed de cogni/

nature lapſe. ¶ Ad illud vo qð obijcit᷑ ꝙ meritum 3ʒ 5

fuit in tres ꝑtes ſ̃m triplicem differentiã coꝛruptõnis peccati.in quaꝝ vna ꝑſona coꝛrumpit natu

taplus oñdit inquiẽs. Sicut ꝑ vnũ hoiem pctm̃ in hũc mun / Ro.v.

⸗=
S==
= =
–☛ —— —,. =. — –— — — ☛. — — — —

Di. XXX

t. Sicut d inobedientiaz vniꝰ hois ꝛes conſtituti ſunt multi. ita ?c.
nn Euidenter inquiũt etiam ipſo noĩe expꝛimit aplus petñi tuz actu⸗
e nem intrauit in mundũ. ſq; inobedientiam. nobedientia vo peccatuʒ actu⸗
of Alc.. etm intraſſe in mundũ diungt. “
n (Hoc an deminralſe in mundũ nõ traductõne gasmis ſnnnngineen
NSl. 2 q; in i eccaſſe dicunt.quia omnibꝰille cana
hiians ricatõnis.omneſq; in illo vno p ũt quidam heretici qui dicti ſunt pelagiani.
ns⸗ l, eit ſer m heretici qui dicti ſunt pelagiani
donnd.,. cxemplũ extitit.Hoc male ſenſerũt qui 1. morar diceno Been w ent
in li memoꝛat dicens. Scienduʒ eſt
nnenc⸗ De quibus Aug.in li. de baptiſmo puuloꝝ ↄm diriſſe peim delmne ron⸗
B T iſſe pctm̃ pꝛime
nun⸗ ffaige os quoſdã qui noĩati ſunt pelagiani dix j etiz ĩ puuk
n inquit perericos quoſdq qui . le tranſiſſe. vñ etiã ĩ ꝑuu
tuorhi, vonis in alios hoĩes nõ ꝓpagatõne b̊ imitatõne tranſiſſe. vñ etiã ĩ un
ionis in alios hoĩes nõ ꝓpagatõne ſ imit. 2 eſſe
– orone credere ꝑ bapriſeni . ui Gigin l SHS n dens ao ureſtſe
r oino ↄtendũt. eis dicit᷑.qꝛ ſi apłs pctm̃ imitat in li. Sap. df. Inui⸗
Aunns dia dyaboli moꝛs intrauit in oꝛbe õäs itantur aut euz
öne ßi ne. ↄtinuo ſubiũxit ſcriptura. Imitan r 5
unRn-, ctum ꝓpagatõne ſᷣ imitatõne.oↄtinu dam tꝑ inobedientiaʒ tranſgre/
e m quotqͥt ꝑ inobedientiaʒ tran
— qſunt ex ꝑte ipſius.Imitant᷑ quidẽ ada eſt voluntate peccantibus.
arinh Jinuni d tũ dei. Sed aliud eſt qð exempluʒ eſ volun canmd
Wis iunf᷑ manda 2 n eſt igit᷑ accipiendum pctm̃ ade
auann i apir illud eſſe pctm̃ oꝛiginale quod tranſit in oſtaog. ſiuit inom
n ?xt eſt illud pctm̃ originale vt apene firg enerded adam tranntntmc
tſusttn nes p eius carnẽ viciatã cupilcentialiter generattos. rij ſjr ne
digung nes Rppoſlro petm pꝛimoꝝ ꝑentũ ſit oꝛiginale.inquirit verll ſit pena vel
ocenmen S ́èlü
n cuulusq.. ſit. De hoc em̃ ſcti doctoꝛes ſub obſcuri/
W ligẽter inueſtigandũ eſt. qd ſit. De hoc em̃ ſctĩ docto R em ei
an Quoꝛundã de bguee unt⸗a, ſ. glaſiici doctore Garis ſee ne — ainprar
mß NH tel. ſ pene p pctõ pᷣmi hoĩs.i. Jasononces g
oꝛiginali pecca ginale petm̃ eſſe reatũ pene p eto en ed uali pctõ. qꝛ ꝓ illo
1e „ gil en⸗ eter ꝛimi homis actuali p de P ne
to opinio noxij ⁊ addicti ſumꝰpene tpali ⁊ eterne ꝓ pꝛimi! k. Juxta hoꝝ ſentetiam
vt alüt om̃ibꝰdebet᷑ pena eterna.niſi ꝑ gram liberent. Juxta hoꝝ ſet tenam
ari sgigt oinit dever penacterd'nl eſſe nec penã. Culpa nõ eſſe ipſi faten⸗
slpndii optet dici oꝛiginale pctm̃.nec culpam aebire Sene e d vctm ẽ. cũ de⸗
nnte tur⸗vena c; m eos eſſe nnoe⸗ tta etenneketnf⸗ amtit/
g itũ pene nõ ſit pena.nec oꝛigir ͦ ſepe nolari reatu. reatu ibi intelli/
en bitũ pene nõ ſit pena.necoꝛiginal. noiari reatu. ? reatũ ibi intelli
ul Pictt drinalereid ſe⸗ aſſeft pctm̃ oꝛigiale dici nn,
igree k ut (vt dictu ẽ)o Aate Hehe. ene ſic 6 iniqͥ ꝑntis aliquãa/
n unrorouuni vuͤto e en. PPcto ihid entisaliaua⸗
Plant ⸗ Moꝛiginale petm̃ eſt culpa autoꝛitatibus ꝓbat. ijs edocet᷑ ſuꝑ Exodi.
, H“ beſetõꝝ teſtimonijs edocet᷑ ſuꝑ Exe
wtnnd (Sʒz oꝛiginale pctm̃ culpa ſit.pluri Erenmnoegs in pctis nati ſumꝰ
enm Exo.xij. G g. Pimogenitl ſnimutabie ore regeaſti Ssi n :volun
etene Bꝛeg⸗· bold-. Paunogenn cepti culpa oꝛiginalẽ nobiſcũ traxim⸗. Uñ 2 volun
n . . . iir mapensimoniamar Mene chlp⸗ oꝛigialẽ dixit nos trasiCi ln ori
ibrnn E n . Aug. q; in li. de natura ⁊ gra.de h eodẽ ſica ö ſũt. vel
gnale peiſß aupa cee. Rugech in . denaet⸗ vel in adã.qꝛ ſine pctõ nõ ſũt.vel
og. (yt ait apls)peccauerũt.vtiqʒ vel in ſeipᷣ

is moꝛiboad diderũt. Petĩ em̃ primi bo-
mina noſan, ar eeanit ges nnaon gerco deidtez i pcii oꝛigi
. n ſi de coꝛpe moꝛtuo leminat. cu vin Ree
ſcepim.. Idem ſup pᷓ] Q necorden tatibꝰↄceptũ dicit dauid.qꝛ in omi
. , s naſcit z moꝛtis. deo igit᷑ ſe in iniq vecepin di cik. niſt nahẽs pe
ſenus. perm trabit. ctm itaq; oꝛiginale ange gns em⸗ Kinn mmeener
adlcedi, actpiikahnt Eindem gechs dognotbusſenpumek- Sumimeter:
unail,, nullatenuo ubues omnembommem n inbditc, mornch Vierg. rob d
engte n pitur. cum oꝛiginali peccato naſci.imp Ff

2

ceG 8

*
Ai.

———— —

a ¶ Etrca iſtã lĨaʒ no
tandum. q cum mgr

noiet pctm̃ oꝛiginale
octo noibus.ſcʒ oꝛigi
nale pctm̃.legem car/
nis.ↄcupiſcibilitatex.
fomitẽ.ↄcupiazʒ.legẽ
membꝛoꝝ.languoꝛez
naturc.tyrannũ.quõ
viſtinguant᷑ illa noi/
na. DOm ꝙ oꝛiginale
petm̃ habet compara
ri ad id a quo eſt.⁊ ſic

dicit᷑ oꝛiginale pctm̃.

quia eſt ab oꝛigine.di
citur etiaʒ lex carnis.

qꝛ ↄtrabit᷑ mediante

carne. NHabet etiã cõ/⸗
pari ad illud ad qð ẽ.

ſiue ad qd inclinat᷑.?
boc vel in diſpõne re⸗

mota. et ſic dꝛ ↄcupi/

ſcibilitas. AVel i diſpo

ſitiõe ꝓpinquioꝛi.⁊ ſic

dicit᷑ fomes. Al etiazʒ
i diſpõne pxima.⁊ ſic
dꝛ ↄcupia. Habʒ etiã
pↄpari ad illud ꝑ qd i⸗-
clinat.⁊ ſic dẽ lex mẽ‚

bo Hʒ etiaʒ ↄpari
ad illud cõtra qð. Et
duplr. vel iniqtum
difficilẽ reddit ad bo⸗/
num. ⁊ ſic dẽ languoꝛ

nature. vel ineỹtuz p⸗/
dominat᷑ voluũtati vt

curuet eã in malũ. et
ſic dĩ tyꝛannus. Et ſic
pʒ ꝙ ſᷣm diuerſas cõ/

*

patiões di

2

*

ba

uerb noia=–e

——
4 —

natura ire naſci filium. a qua nullus liberat᷑ niſi ꝑ fidẽ
mediatoꝛis dei ⁊ hoim. Hhis et alijs auẽtibus euidẽter

oſtendit᷑ pctm̃ oꝛiginale culpam eſſe.⁊ in omibꝰↄcupi

ſcentialiter genitis trahi a parentibus.

Inquirit vtruʒ pctm̃ oꝛiginale ſit ↄcupiſcentia vel
alia cupaoa. .

(Munc ſuꝑeſt videre quid ſit ipᷣm oꝛiginale pctm̃. Qð

cum nõ ſit actuale.nõ eſt actus ſiue motus aie vel coꝛ⸗
poꝛis. Si em̃ actus eſt aĩie vłcoꝛpis.actuale itaq; pec
catum eſt. Sed actuale nõ eſt.nõ eſt &̊ actus vel motꝰ

Quid g oꝛiginale pctm̃ dr̃.fomes peccati ſcʒ ↄcupiſcẽ

tia vel ↄcupiicibilitas que dicit᷑ lex membꝛoꝝ.ſiue lã/⸗
guoꝛ nature.ſiue tyꝛannꝰqui eſt in membꝛis noſtris.ſi
ue lex carnis. Vñ Aug.in li.de baptiſmo ꝑuuloꝝ.Eſt
in nobis ↄcupia que nõ eſt ꝑmittenda regnare. Sunt
⁊ eiꝰdeſideria que ſunt actuales ↄcupie.que ſũt arma
dyaboli.que veniũt ex languoꝛe nature.Languoꝛ au
tem iſte tyꝛannus eſt qui mouet mala deſideria. Si er
go vis eſſe victoꝛ tyꝛanni.atq; inermẽ inimicũ inueni⸗

re.non obedias ↄcupiſcentie male. His verbis oſten /
ditur fomitem peccati eſſe ocupiam.

.

7

HMoie aũt ↄcupiſcentie non actuʒ ↄcupiſcẽdi ſᷣ vicium
pꝛimũ ſignificauit.cum eam dixit legem carnis. Un⸗
ge idem in tractatu de verbis apli ait. Semꝑ pugnaẽ

in coꝛꝑe moꝛtis huius.quia ipſa ↄcupia cum qua nati

ſumus.finiri non põt q;diu viuimꝰ. Quotidie minui

põt. finiri non põt. Que aũt eſt ↄcupiſcentia cum qua
nati ſumus. vicium vtiq; eſt qdð puulum habilẽ cõcu⸗
piſcere facit. adultum etiam ↄcupiſcenteʒ reddit. Si⸗
cut em̃ in oculo ceci in nocte viciũ cecitatis ẽ.ſᷣ nõ ap⸗
paoret nec diſcernit᷑ inter videntẽ ⁊ cecũ niſi luce veni/

ente. ſic in puero viciũ eſſe nõ apparet donec etatis p⸗
fectioꝛis tempus occuratt.

Æpadeam oꝛiginale pcetm in oms intrauit. cupia. i
his dat intellig

* *

2 t intelligi quid ſit oꝛiginale pctm. ſcilʒ vicium ↄcupiſcentie. qð in
om̃s acupiſcentialiter natos ꝑ adam intrauit eoſq; viciauit. Vñ Aug. in li.

de baptiſmo puuloꝝ. Adam pᷣter imitatõnis exemplũ.occulta etiã tabe car⸗
nalis ↄcupie ſue.tabiſicauit in ſe oms de ſua ſtirpe venturos. Vñ apoſtoluſ
recte ait.In quo om̃s peccauerũt. Circũſpecte ⁊ ſine ambiguitate dicit hoc
apls. Siue em̃ intelligat᷑ in quo hoie ſiue in quo peccato ſanũ eſt. In adam
em̃ oẽs peccauerũt vt in materia. nõ ſolum eiꝰ exemplo vt dicũt pelagiaui.
ODñm̃s em̃ ille vnus homo fuerãt.i.in eo materialiter erant.AManifeſtum eſt
itaq; om̃s in adam peccaſſe. quaſi in maſſa. Ipſe em̃ ꝑ pctm̃ coꝛruptꝰ.quos
genuit om̃s nati ſunt ſub peccato. Ex eo igit᷑ ſicut cuncti ↄſtituti ſunt pecca
tones. ita ⁊ in illo vno peccato qð intrauit in mundũ.recte om̃es dicunt᷑ pec⸗
caſſe.quia ſicut ab illo vno homine.ſic ab eodem vno peccato immunes eſ⸗
ſe nõ poſſunt, niſi ab eius reatu ꝑ xp̃ᷣ baptiſmũ.abſoluant᷑.Alia g̊ ſunt pꝛo/⸗
paia peccata in quibus tm peccant quoꝝ peccata ſunt. Aliud hoc vnuʒ in q
Wuͤr ieeer quo om̃es peccatoꝛes ↄſtituti ſunt.

dientia ꝓceſſit.

gSE èêèͤ EEEE .
è

ð ſit illud peccatum in quo om̃es peccauerũt. ſcʒ ouginale as ex inobe

—

„

AQuid noie ↄcupiſcentie intelligat que dieik fomes

bapt. ꝑuu.quõ

intelligat in j
om̃s peccaueſt

*

Porp⸗

Autioin

1

Acho ul⸗

.

Nan

L
as

S=

f —— — — — ---—

— — — —
. . = S=

Sü

R =- S=

Lutulr

e ucgO
itclin 1=G
fsauu

— ê

Vo. v.

DBDiA. XXX
oe eſt oꝛiginale pctm̃ quo pctõꝛes naſcunt᷑ om̃s ↄcupiſcẽtialiter geniti.
dʒð ex adã ſiue ex eiꝰinobia emanauit ⁊ in poſteros demigrauit. Vnð aplus
ↄñter.pꝑ inobiam vniꝰhoĩs.multos diẽ ↄſtitutos eẽ pctõꝛes.q̃ eſt actuale pec
catũ.Cũ aũt dixerit ꝑ vnũ hoĩem pctm̃ intraſſe in mòm.⁊ in eo om̃s peccaſ⸗
ſe.qð de originali dictum eſſe opoꝛtet acciiàcm.
Er q̊ͥ ſenſu dictũ eſt ꝓꝑ inobedientiam vniꝰmulti ſunt ↄſtituti pctõꝛes. k

ES8 D ait. ꝑ inobedientiã vniꝰmulti ↄſtituti ſũt pctõꝛes.eo ſenſu dictũ eẽ in⸗
telligendũ eſt.qꝛ ex inobedientia ade.ſcʒ ex pctõ actuali ade ꝓceſſit oꝛigina/
le q̊ om̃s pctõ:es naſcunt᷑.vt ⁊ in illo eẽt.⁊ in om̃s tranſiret.

pctm̃ oꝛiginale in adam fuit ⁊ in nobis eet. m
ñn Aug.Juliano heretico nullũ pctm̃ in ꝑuulis eẽ ↄtendẽti rñũdens aperte
aſſerit pctĩ oꝛiginale ex volũtate ade ꝓceſſiſſe.ac ꝑ eiinobedientiã in mom

Queſtio Julia intraſſe.Querit em̃ Julianꝰ ꝓ quid pctm̃ inuenit᷑ in ꝑuulo.ita inquiẽs.Non

ni. peccat iſte ꝗ naſcit᷑. Nõ peccat ille qͥ genuit. MHõ peccat ille qͥ ↄdidit. Per q̃̊s

F. Aug. igit᷑ rimas inter tot pᷣſidia innocentie pctm̃ fingis ingreſſuʒ. Et rñdet ſancta

pagina. Per vnuʒ hoĩem pctm̃ intrauit in mundũ.ꝑ vniꝰinobedientiam ait

pctm̃ intrauit in mundũ.pctm̃ vel ex volũtate eſt.vel ex natura ẽ. Si ex vo/⸗
luntate eſt.mala eſt volũtas q̃ pctm̃ facit. Si aũt ex natura ẽ.mala eſt natu /

Queſtio Julia Apls.Quid querit ampliꝰ:qͥd querit aꝑtiꝰ: Iteʒ inqͥt Julianꝰ. Si ꝑ hoĩem

„*

luntate ſit? Rñdeo /ꝓꝛſus ⁊ oꝛiginale pctm̃ ex volũtate eẽ.qꝛ h̊ͥ ex voluntate
pꝛimi hoĩs ſeminatũ eſt vt in illo eſſet.et in omnes tranſiret.
¶ Obiectio quoꝛũdã ↄtra id qð ſupᷣ dictũ ẽ om̃s in adã fuiſſe hoies. n
¶ Ad hoc aũt qð diximꝰin adam fuiſſe om̃s hoies.quidam verboꝝ ſectatoꝛes
ſic obijciũt dicentes. Non om̃is caro q̃ ab adam traducta eſt.in eo ſimul exi⸗
ſtere potuit.qꝛ multo maioꝛis quãtitatis eſt qᷓ; fuit coꝛpꝰade. In qͥ nec tot eti
am athomi fuerũt qͥt ab eo hoĩes deſcenderũt. Quocirca verũ non eſſe aſſe⸗
rũt ſu ham vniuſcuiuſq; in pꝛimo fuiſſe paꝛente. H
Quõ om̃es dicunt᷑ in adam fuiſſe qñ peccauit ſᷣm rõnem ſeminalẽ.⁊
ex deo deſcenderint.ſcqʒ lege ꝓpagationis. do
¶ Quibꝰrñderi põt.ꝙ mãliter atq; caliter.nõ foꝛmalłr dr fuiſſe in pꝛio hoĩe oẽ
qð in hũanis coꝛꝑibꝰnãliter ẽ.deſcẽditq; a pᷣmo ꝑnte lege ꝓpagatõis.⁊ in ſe
auctuʒ ⁊ multiplicatũ ẽ nulla exterioꝛi ſbᷣa in id tranſeũte.⁊ ipᷣm in futuro re⸗

gy. Aug. ra. Eui rñũdeo. ex volũtate pctm eſt. Querit foꝛte. VUtu oꝛiginale pctm̃ ex vo

uõ

Quõ p tpaga⸗ ſurget. Fomẽtũ quidẽ hʒ a cibis.ſᷣ nõ ↄuertunt᷑ cibi in hũanã ſbᷣam.q̃ ſqʒ ꝑ ꝓ

tionem deſcen· pagatõẽeʒ deſcẽdit ab adã. Trãſmiſit em adã modicũ qͥd de ſba ſua in coꝛpa

dit. ſilioꝝ qñ eos ꝓcreauit.i.aliqd modicũ de maſſa ſbe eiꝰdiuiſum eſt.⁊ inde foꝛ⸗

matũ coꝛpꝰfilij.ſuiq; multiplicatõe ſine rei extrinſece adiectõne auctũ ẽ᷑. Et
de illo ita augmẽtato aliqͥd inde ſeꝑat᷑ vñ foꝛmant᷑ poſteroꝝ coꝛꝑa.et ita p⸗
gredit᷑ ꝓcreatõnis oꝛdo lege ꝓpagatõis vſq; ad finẽ hũani generl.Itaq; di⸗
ligẽter ac ꝑſpicue intelligẽtibꝰpʒ om̃s ſᷣm coꝛꝑa in adã fuiſſe ꝑ ſeminalem ra
tionem.⁊ ex eo deſcendiſſe ꝓpagatõnis lege. l
NEenihil extrinſecũ ↄuertit᷑ in humanã ſbᷣam q̃ eſt ex adam.
Math. xv. ⁊o nihil extrinſecũ in humani coꝛꝑis naturã trãſeat.veritas in euãgelio
.— ſignificat dicẽs.Om̃e qð intrat in os in ventrẽ vadit ⁊ in ſeceſſuʒ emittitur.
Qð etiã rõne oñdi põt hoc mõ. Puer qͥ ſtatim poſt oꝛtũ moꝛit᷑. in illa ſtatu⸗
ra reſurget quã habiturꝰerat ſi viueret vſq; ad etatem.xxx.annoꝝ.nullo vi⸗
cio coꝛꝑis impeditꝰ. Vñ g illa ſuba q̃ adeo parua fuit moꝛtua.in reſurꝛectõe
tam magna erit.niſi ſui in ſe multiplicatõne? Vñ axparet ꝙ etiã ſi viueret.nõ
aliunde.ſᷣ in ſe augmentaret᷑ illa ſuba.Sicut coſta de q̃ facta eſt mulier.⁊ ſiẽ
panes euãgelici.MNõ inficiamur tñ quin cibi ⁊ humoꝛes in carnẽ ⁊ ſanguineʒ

tranſeunt. ſed nõ in veritate humane nature q̃̊ a pꝛimis deſcendit ꝑentibus.

dſſola in reſurꝛectõne erit.reliqua vo caro in quẽ cibi tranſeũt tanq; ſuꝑflua
in reſurꝛectõne deponet᷑.q tñ ciboꝝ aliarũq; reꝝ ſomẽtis coaleſcit.

2

6
.
D intelligentiam buius partis ſm tria que
determinat magiſter in litera incidit hic que
ſtio circa tria. Pꝛimo nanq; querit᷑ de oꝛigi
nalis peccati entitate. Scdo de quidditate. Lercio

⁊vltimo de veritate humane nature. Oꝛtum ad pꝛi/

mum articulum querunt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ
coꝛruptio que eſt in natura humana inſit ei ex pᷣmo
oꝛtu ſue conditõnis.vel ex merito pꝛime tranſgreſſi⸗
onis. Scdðo dato ꝙ merito tranſgreſſionis.eſt q̃ſtio.
vtrum ꝓpter pctm̃ ade humana natura ſit coꝛrupta
penaliter im̃.an etiã pcnaliter ⁊ culpabiliter.
Aucſtio.j. 9
Atrum coꝛruptio quã videmus in humana natura
inſit ei ex ſue conditõis pꝛimoꝛdio.an ex peccati me
nito. Et ꝙ non inſit ex ſue conditõnis pꝛimoꝛdio.ſed
ex peccati merito.videt᷑ tam ex oꝛdine diuine iuſti/
cie.q; ex oꝛdine ſapicntic.qᷓ; ctiam ex oꝛdine bonita
tis. Eſt em̃ triplex oꝛdo in creaturis.quia per iuſtici
am fit remuneratio oꝛdinatõnum ⁊ meritoꝛum.per
ſapientiã vᷣo ordinatio partiũ ad ſcinuicem. ꝑ boni/
tatem vᷣo oꝛdinatio rerum in ſuũ fincm. Ex parte di
uine iuſticie arguit᷑ ſic. Nullus affligit᷑ pena niſi pꝛe
cedat culpa.ſed nihil aliud eſt pena qᷓ; paſſio inuo/
luntaria in ratõnali creatura. ergo nullo modo talis
paſſio fuit in homine antequã pꝛcccſſit in eo culpa.
igitur talis coꝛruptio non ſuit in bumana natura a
pꝛimoꝛdio ſue conditõnis.ſed ex merito tranſgreſi-
onis. ¶ Item a ſumma equitate iuſticie nulla pꝛo/
cedit curuitas vel obliquitas.ſed humana natura ñ
ſolum coꝛrupta eſt coꝛruptõne penalitatis.verũ eti/
am coꝛruptõne carnis.quia videmus homies ex coꝛ
ruptõne ſibi indita inclinari ad malum. ergo nunqᷓ;
a diuina iuſticia ꝓceſſit ꝙ humana natura ſit coꝛru/
pta in ſui pꝛimoꝛdio.ergo ſi coꝛrupta eſt.hoc eſt ſolũ
peccati merito.Ex oꝛdine aũt ſapientic arguitur ſic.
vbicunq; eſt ſumma ſapientia ibi eſt ſumma pulcri/
tudo.ſicut exponit aug.in li. de trini.ibi.qualiter ſpe
cies appꝛopꝛiat᷑ filio.ſed a ſumms pulcritudine ni/
hil ꝓcedit fedum aut turpe.nibil qd ratõnaleʒ offen
dit aſpectum.ſed in hbomine ratõne vtente ſunt aliqᷓ
paſſioncs ↄnaturales de quibus ratõnabiliter eru/
beſcit.̊ paſſio talis nunqᷓ fuit in bo mine a ſua pri/
ma oꝛigine.⁊ fuit ſic.vel merito tranſgreſſionis.ergo
⁊c̃. U Item vbicũq; intelligi᷑ ſumma ſapientia.in/
telligit᷑ ſumma veritas.⁊ ſumma equalitas.ſᷣ̊ a ſum
ma equalitatc nulla debet ꝓcedere impꝛopoꝛtiona-
bilitas.ſed duratio ⁊ ↄſeruatio coꝛpoꝛis ſm ſtatũ pᷣ/
ſentis miſerie cſt impꝛopoꝛtõnabilis aie que eſt eius
foꝛma.qꝛ hoc eſt temꝑalc.illud ꝑpetuũ.̊ nunqᷓ; bu/
mana natura ſic ꝓducta fuit in ſui pꝛimoꝛdio a ſum
ma ſapia. videt᷑ ꝙ cecidit ex ꝓpꝛia culpa.Ex oꝛdine
diuin e bonitatis arguit᷑ ſic. Aſumma bonitate nibil
ꝓcedit qð ſit magis ꝓpinquũ ad malũ qᷓ; ad bonuʒ.
cum vniuerſa ꝓpter ſemetipᷣm ſumma bonitas ope/
retur.ſᷣ ſenſus ⁊ cogitatõnes bominuzʒ ꝓna ſunt ad
malum ab adoleſcentia ſua pᷣm ꝙ dicit ſacra ſcriptu
ra. in illa coꝛruptõne in qua eſt nõ fuit humana nãꝗ
a ſumma bonitate pducta. ¶ Item nihil qð ꝓcedit
a ſumma bonitate eſt dignum maledictõne.ſed mul
te ſunt in nobis paſſiones digne maledictõne. ꝓpter
guas tam Job q; Hicremias maledixit diei ſue in qᷓ
natus eſt. ⁊ in lege maledicebant ſteriles mulieres.
§ nõ videt᷑ p bumana natura in ea coꝛruptõne qua

nunc eſt creata ſit a ſumma bonitate.videt᷑ igitur ꝙ

in hanc coꝛruptõnem et ſtatum deuenit merito cui

pe. cum boc fit ↄtra oꝛdinem bonitatis. ſapientie.et
iuſticie. ↄtra quem oꝛdinem inconueniens eſt deum
aliquid facere. Ser ↄtra.pꝛimo oſtendit᷑ ꝙ h̊ nõ
repugnet oꝛdini diuine iuſticie.quia nõ eſt maioꝛis
innocẽtie homo q; ſit ouis vel agnus.ſed ouis moꝛ
talis ⁊ paſſibilis ꝓducta fuit a deo.ita ꝙ in nullo ex
hoc derogatur diuine iuſticie.g pari ratòne videtur
ꝙ ſi talem ꝓduxiſſet hominẽ qualis nũc eſt.nõ vide⸗
retur in aliquo derogari eidem. em ꝙ nõ repu/
gnet oꝛdini ſapientie videt᷑.ſᷣm idem exemplar ᷣm
qd deus ꝓduxit hominem de terꝛa. pduxit etiaʒ alia
animãtia ⁊ coꝛpoꝛa mixta.ſed hoc nõ repugnat pul⸗

„ „ 7 22.,

critudini diuini exemplaris ꝙ ex quatuoꝛ element

ↄpoſita ſunt coꝛruptibilia.imo hoc facit ad oꝛdineʒ
vniuerſi.ſicut in pluribus locis oſtendit Aug.g non
videt᷑ eſſe ↄtra oꝛdinem ſapientie.ſi deus eaſdem ꝓ⸗
pꝛietates et paſſibilitates a natura indidit homini⸗
bus quas etiã dedit alijs aialibus. m cꝙ nõ ſit
ↄtra oꝛdinẽ bonitatis diuine videt᷑. Ad ſummi em̃
bonitatẽ ſpectat dare vnicuiq;ʒ inclinatõeʒ ↄpetentẽ
ſue nature.ſed ſicut aia rõnalis delectari bʒ in bono
ſimpliciter.ita ⁊ ſenſibilis in bono vt nũc.⁊ ſicut ter
ra bʒ quicſcere deoꝛſum.ita ⁊ ignis ſurſum.ſi igit᷑ de⸗
us om̃ibꝰdedit ꝓpꝛias inclinatõnes. igit᷑ a pꝛmaria

hois ↄſtitutõne erat diuerſitas appetituũñ in ſenſibi⸗

li ⁊ ronali.erat nibilominus appetitꝰdiuerſus in ele
mentis coꝛꝑa ↄſtituentibꝰ.ſi igit᷑ diuerſitas pᷣme in/
clinatõnis facit rebellionẽ. ⁊ diuerſitas ſcde inclina/-
tõnis inducit temptatiõem.videt᷑ ꝙ ſi hoc mõ cõdi/
tug eſſet.in nullo derogaret᷑ oꝛdini bonitatis diuine
(Brem ꝙ talis fuerit bõ ↄditus.vẽ poſſe ꝑſuaderi

ex rõne ſumpta ſᷣm pꝛincipia nalis phie.Cum enim

homo ſit minoꝛ mundꝰ ꝗꝓpter quẽ oia facta ſunt. de⸗
bet bꝛe nalem ↄfoꝛmitatẽ ad mundũ maioꝛẽ qͥ ꝓpter
ipᷣm factꝰcſt a ſua pꝛimaria ↄditõne.ſed ita videmꝰ
in maioꝛi mundo ꝙ inferioꝛes oꝛbes cõtrario motu
mouent᷑ oꝛbi ſuꝑioꝛi ſm ꝙ dicũt ph̊ᷣi nãles.ergo pa/
ri rõne videt᷑ ꝙ in hoĩe ꝑ naturã poꝛtio ſenſitia mo/
ueat᷑ ↄtra iudiciũ ratõis.ſᷣ hec eſt coꝛruptio q̃ in no
bis eſt maxime inoꝛdinata.ſi igit᷑ hec eſt a pꝛima cõ/
ditõne.videt᷑ ꝙ ois alia. ¶ Item hoc videt᷑ alia rati
one ſumpta ꝑ pꝛincipia moꝛalis phie.dicit em̃ moꝛa
lis ph̊s ꝙ virtus eſt difficilimoꝝ opatiua.nec eſt ali⸗

qua virtutis laus vbi nulla eſt difficultas.ſi ergo ho-
mo fuit ↄditus ad virtutem diſpoſitꝰ.videt᷑ ꝙ a ſua

pꝛima ↄditõne babuit difficultatẽ faciẽdi bonũ ⁊ vi

tandi malũ.⁊ in tali fuiſſet diſpoſitꝰ ꝙ ois virtꝰbĩe

poſſet in eo ſuũ vſum.&ᷓ vꝛ creatꝰfuiſſe cũ hmõi coꝛ/
ruptõnibus.¶ Item boc vꝛ ratõne ſumpta ſᷣm pᷣn/
cipia theologic.dicit em̃ ꝑ ſcripturã ſpũſſ.ꝙ via per.
ueniendi ad gloꝛiam ⁊ ſublimitatem eſt ꝑ ignomini
am ⁊ humilitatẽ.via ꝑueniendi ad coꝛonam eſt ꝑ tẽ/

tationẽ ⁊ pugnã.via pueniendi ad quictẽ ⁊ tranqͥlli

catem eſt ꝑ laboꝛes ⁊ tribulationcs.ſi igit᷑ bõ debuit
ſic fieri ꝙ eſſet diſpoſitus ꝑuenire ad gloꝛiã.⁊ victo/
riã ße cẽ ꝑpfectã.vẽ ꝙ bũñana nã in penalibꝰ⁊ coꝛru
ptibilibꝰiĩ qᷣbꝰnũc ẽ a ſue ↄditõis pᷣmoꝛdio fuẽit ↄſti

tuta¶ Hdðᷣ ꝙ abſq; dubio nã bnana i baſ tẽtatõeſ/
deiccta ẽ merito pene pᷣuaꝛicatõis.nõ iſtituta a pᷣmoꝛ

dio ſue ↄditõis.boc em̃ veritaꝗs pᷣdicat.ſacre ſcpᷣture
quẽtas ↄfirmat.rõis ꝓbabilitas mãifeſtat.Fides h̊

fope,
uumil
vecntii qcre
lgit
tigidenton.
tianchtl
allceinfenotes.
mtebinono⸗
Ascucuqin
ltick boni
Cemirteinqus
Ctinodicere?
ſepetlanemen
ſitppſoſet
güͤneſnüpꝛin
Pioponcntu
rigticmi
atholceqcoco
ſcnittantemnt
bbunun
Cörabiebommmn
ͦeribus noſh
Crtmhulteront
(itscnebocoftia
bpunoobict q
floperantdone
Mrochgrinins⸗
ſrinficcagen⸗
borinechiar
tennonmnee
glioniblſactuu⸗
itiacansck
6 hoſemickp⸗
Nuc volobick
Apnetüfzgusſun
nieppepgai
ntanpeniin
ſckimente
tilonorit
luünimne
ntgtontu

1

nock mans
sſcligen
ginnuloer
rwie diſene
nürcktöie
otepu⸗
namnplrfin
üntenzai
—
Racpen
—
matdu in
1 nädtbont
Nmngrit
i Aſmmi
Z
amiznen
1o tnüctlart
ns iiniii
nes. ginenm
ppctnigſk⸗
ctit dunist⸗
t digieszftet⸗
ſes eic⸗
lioiewnicc⸗
nuniasaui
iſoſegiacen
elnain
ufagrſun d,
üntiipe
Geanten
scömmd non
Rnsog
Vroſoſtnnd
Myrtgni
Ackivmih,
rikalun,
neteñnon
nlanacckl⸗
alnsſiagg
Gn vin
ſcedibordt
istinti
ſecübndien
eiunpuint
ſihiſg unn
enckoonm
guici iid
4 Ffihi

Fm oꝛdi

clamat 2 dicit filiũ dei paſſum eẽ.vt nos a moꝛte eri

peret in quã nos induxerat pꝛimus parens. Sacre
ſcripture autoꝛ:itas ↄfirmat.quisa dicit᷑ Geñ.ij.quali

ter homo ꝑ culpam inobedientie penam moꝛtalita-

tis incurrerit. NRatio autem hoc manifeſtat ſicut pꝛi
ns in opponendo monſtratũ eſt.tũ ex oꝛdine qui re/
ſpicit diuinaʒ iuſticiã.qᷓ; etiam ex oꝛdine qui reſpicit
ſapientiã.qᷓ; ex oꝛdinc qui reſpicit bonitatẽ ſummã.
Attendendũ eſt tamen ꝙ rõ in inquirẽdo dupliciter
põt ꝓcedere.aut ꝓnt eſt adiuta radio fidei.⁊ ſic ꝓce

dit aſpiciendo ad cauſas ſupioꝛes.aut. put iudico ꝓ
pꝛio relieta eſt.⁊ ſic ꝓcedit reſpiciendo ad naturas ⁊

cauſas inferiotes.Acquirit em̃ ꝑ viã ſenſus et exꝑi/
entie. Pꝛimo modo rocinant᷑ doctoꝛes catholici ⁊ fi

cles circa ea ꝗᷓ ſunt fidei.⁊ ſᷣm hũc modũ rõcinãdi
multũ eſt h̊ ↄſonũ ratõni ꝙ deus in tanta miſeria et

calamitate in qua nũc eſt hominẽ a pꝛincipio nõ fe/

cerit.ĩmo dicere ↄtrarium magne impietatis videt᷑

cſſe pie ⁊ ſane menti. Secũdo modo ratiocinãdo /
ceſſerũt philoſophi qui nõ aſpexerũt in hominis cõ/

ditõne ſuũ pꝛincipalem actoꝛem.ſed aſpexerũt pꝛin/⸗

cipia ↄponentia ⁊ opatõncs quas hʒ ꝑ virtutẽ natu

re.⁊ ſᷣm hũc modum ratio potius diſcoꝛdat veritati
catholice qᷓ; cõcoꝛdat.Et bec eſt ratio quare phi qui
fuerũt tante veritatl indagatoꝛes nõ puenerunt ad
lapſus humani ↄditõnem.quia cis videbat᷑ eſſe val
de rõnabile bominẽ ſic fuiſſe oditũ.cum tñ catholi/
cis doctoꝛibus nõ ſolũ fide.ſed etiã rõnum cuidètia
certitudinaliter eiꝰↄtrariũ appareat cſſe verũ. Unð
⁊ rõnes que boc oſtẽdunt ſunt ↄcedendc. Ad illð
qð pꝛimo obijcit᷑ ꝙ deus fecit paſſibilem ouẽ que
tñ nõ peccauit.dðᷣm ꝙ nõ eſt ſitłe de bomine ⁊ ð oue.
bomo em̃ qui rõnis ꝑticeps eſt.capax eſt beatitudi/
nis ⁊ iuſticie.⁊ ꝑ oppoſitũ culpe et miſerie.Vñ ſicut
in homine obligaꝛi culpa eſt.ſic ⁊ pati pena eſt.iĩ oue

autem neutrum contingit reperiri. ideo paſſibilitas

ouis nihil facit ad oꝛdinem nec cõtra oꝛdinem diui/

ne iuſticie. cuius eſt ↄſiderare meritoꝛum exigentiã.
nõ ſic autẽ eſt de paſſione in natura bumana. (Ad

illud quod obijcit᷑ ꝙ ſᷣm idem exemplar alia gencra

animaliũ facta ſunt coꝛruptibilia.dom ꝙ non eſt ſi⸗

mile pꝛo eo ꝙ alia animalia ab homie nõ babẽt foꝛ/

mã completiuã incoꝛruptibilem. in ſolo zutem boie
ꝛia eſt immoꝛtalis ꝑ naturaʒ.ſicut oſtenſum fuit ſu/

pꝛa. ⁊ ideo mortalitas in aliſs animalibus nõ ponit
aliquã ꝓpoꝛtõnem ꝑfectibilis ad ſuã pfectõneʒ ſicut

ponit in homie.ac per hoc nec ita repugnat moꝛtali⸗

tas in alijs aialibus oꝛdini quẽ ſapia dei ſeruat in re/

rum ↄditõne ſicut moꝛtalitas reperta in bomine.
a ulud qð obijcit ꝙ ſumme bonitatis eſt dare
vnicuiq; inclinatiõeʒ ſuam.ddᷣm ꝙ hoc verũ eſt ſal/

uo oꝛdine qui attendit᷑ inter res ſm ꝙ compant᷑ ad

inuicem. qm bonitas nõ p̃iudicat ſapicntie.ſed quia

nẽ nature coꝛpus debet eſſe ſubiectũ anime.
⁊ ſenſualitas ſubiccta debet eſſe rõni. ſic debuit deus

re inclinatõeʒ taʒ coꝛpoꝛi hoĩs qᷓ; ſenſualitati car/

tzis ꝙ in nullo piudicaret᷑ rectitudini rõnis.⁊ hinc ẽ
ꝙ ⁊ ſi ſenſualitas bonũ vt nũc appeteret.nulla tam̃

erat rebellio in pꝛimo hoĩe.quia tm̃ appetebat ſicut
ratio dictabat.nũc autem eſt rebellio.quia pᷣter iudi
ci rõnis frequenter appetit.⁊ ꝓpter hoc bꝛutales ef
cti ſumus ⁊ iumentis inſipientibus comꝑati. cum
tamen homo ĩ pꝛimoꝛdio ↄditꝰ fucrat in honoꝛe et .

ferioꝛ ſuperioꝛẽ. nũc autẽ in nobis nõ ẽ ſi

dſtituti. Si foꝛte dicas ſicut dicunt pelagiani ꝙ; P

dighitate rõnis.Et ꝑ boc manifeſta eſt reſponſio ad 8
ſequens obiectũ quod obijcit de diuerſitate motuũ
oꝛbiũ celeſtium.qꝛ ⁊ ſi videat᷑ ibi eſſe ptrarietas.nõ
tamen eſt ibi ↄtrarietas.imo oꝛdinatio recta.pꝛo eo
ꝙ ſpeꝛa ſuperioꝛ mouet ſemꝑ inferioꝛem.⁊ nunqᷓ in-
c ꝓ eo ꝙ vi⸗
demus aliã legem in membꝛis noſtris repugnantes
legi mentis noſtre.⁊ captiuantẽ nos in ſeruitutẽ pec
cati. a illud qð obijcit᷑ ꝙ virtus eſt difficilimoꝝ ꝰ
opꝑatiua.dðm ꝙ; quedaʒ eſt difficultas que venit ex

genere opis.quedã vo que venit ex defectu opcran/

tis. Pꝛima difficultas eſt de eſſentia virtutis. Virtꝰ
em inqꝙtum virtus circa magna cõſiſtit ⁊ ardua.hec
aũt difficultas in pꝛimo fuit ſic. IHomo em̃ ita ꝑfecte
deo obediuiſſet. ⁊ ita ꝑpfecte deo adbeſiſſet.ſicut perfe
ctio virtutis obedientis ⁊ amicicie boc requirit.⁊ ſic
de alijs virtutibus. Eſt ⁊ alia difficultas que venit ex
defectu opantis. ⁊ iſta quidẽ non eſt de eſſentiavirtu
tis.imo accidit virtuti ᷣm ꝙ virtus eſt.⁊ ideo ad hoc

ꝙ”bhomo eſſet virtuoſus nõ opoꝛtuit hanc difficulta
tem repcriri in bomine in pꝛimo:dio. Et q illud ſit
verum hoc planũ eſt. quãto em̃ aliquis magis pꝛofi

. . „

cit in virtutc.tanto magis oꝑatur cum minoꝛi diffi/
cultate ex parte ſua.ſi igit hec difficultas eẽt de vir⸗
tutis eẽntia.ſᷣm ꝙ homo ꝓficeret. minueretur in eo

virtutis excellentia.qd falſum nemo eſſe dubitat.
¶ Ad illud aũt qð obijcit᷑ de vig pueniendi ad ſalu/lO
tem ſ̃m ſacre ſcripture inſtructonem. dom ſcpᷣtu/

ra ſacra tradita eſt homini lapſo. et documenta tra/
dit ꝑ que ꝑducatur ad patriam ſᷣm q; competit ſta/
rit homo fieri vt ꝑ hanc viam deueniret.tales eniʒ in
