pꝛie.ſed ex odio felicitatis aliene.ſed dyabolus caſũ
bominis deſiderabat. ⁊ abſq; ſuo fructu ſicut cõſtat.

ergo mouebat᷑ odio felicitatis humane ad temptan
dum hominẽ.ſed tale odiũ nõ eſt aliud qᷓ; inuidia.er
go ⁊c. ¶ Ged ↄtra.⸗
ris vel ſuperioꝛis.ſᷣm ꝙ dicit Grego. ſupꝑ ill

reputationem.ſed dyabolus nõ reputabat hominez
ſuꝑioꝛem ſibi.ergo videt᷑ ꝙ ei nõ inuidebat.q ſiim

temptabat.hoc nõ erat ex inuidia. ¶ Item inuidia ẽ

reſpectu boni qð qͥs aliquo modo põt acquirere.ſed

vyabolus nõ poterat venire ad eternam beatitudi/
nem.qꝛ lapſus erat irrecuꝑabiliter. ᷓ videt᷑ ꝙ ꝓpter
¶ Item inuidia

illius acq̃ſitionẽ nõ inuidebat boi. ui
eſt reſpectu boni quod deſiderat᷑.nullus em̃ inuidet

alicui de aliquo.niſi cum illud amat ⁊ cupit.ſed dya/

bolus nec cupiebat mandatis dei obedire.nec ad ſu-

ſui deſperationem. ergo videt᷑ ꝙ hoc in bomine non
inuideret.̊ ⁊c. ¶ Itẽ inuidia nõ eſt niſi reſpcctu eiꝰ
quod natum eſt diminuere bonuʒ ꝓpꝛium.ſed beati⸗
tudinis acq̃ſitio nullius bonum poteſt diminuere.g
nõ eſt aliquid quod ab aliquo inuideri poſſit.̊ vide

tur ꝙ ſi dyabolus aliquo appetitu cadere fecit.ex in/

uidia motus nõ fuit. ¶ .ddm ꝙ ſicut pꝛetactum

fuit iſta duo peccata ſunt que maxime poſ ident mẽ
tem dyaboli. ſupbia ⁊ inuidia. AUnde ſicut habitũ fu/

it ſupꝛa.⁊ aug.dicit.Ex his duobus qͥ pꝛuus erat luci
fer. dyabolus factus eſt. ⁊ ſunt quaſi bec duo inſepa/
bilia. ita ꝙ vuũ cõicat᷑ ad alterẽ. Suꝑbus em̃ amat
excellentiam. ⁊ ita nullum vult habere parem: ac per
hoc ſtatim appetit excellentiã ſingulariter poſſidere.
et ideo ſtatim vel actu vel habitu inuidet.cum nolit

bonum conſimile bono quod appetit ab alio cõmu/

nicari. Mens igit᷑ dyaboli ab his duobꝰ vicijs poſ/
ſeſſa. vicʒ ſupbia et inuidia. videns hominẽ in ſtatu
quo poterat cadere ſub dyabolicam poteſtatem.⁊ in

quo poterat aſcendere ad ſuꝑnam felicitatẽ ex q̃ ip̃e

ceciderat.⁊ ex ſupbia motꝰ eſt ⁊ ex inuidia ad ipᷣm tẽ
ptandũ.Ex ſuꝑbia nanq; vt ipᷣm ſibi ſubijceret.ex in
uidia vᷣo vt ipᷣm a ſupna felicitate impediret. Et ſuꝑ
bia fuit mouens pᷣmũ.inuidia vo ſicut mouens ꝓxi
mũ et immediatũ.Eſto enim ꝙ non poſſet dminiũ
ſuꝑ hominẽ acquirere.adhbuc ſtuduiſſet ipᷣm a ꝑadiſi
gaudijs impedire. Mam ſcriptnra dicit ⁊ eius expo/
ſitoꝛes dyabolũ ad tẽptandũ homiem ex inuidia mo
tum eſſe. Et cõcedende ſunt rõnes hoc oſtendentes.
Ad illud quod pᷣmo obijcit᷑ ꝙ inuidia eſt reſpe/
ctu ſupioꝛis vel paris.dom ꝙ nõ ſolum eſt reſpectu
ſupioꝛis qui eſt ſupioꝛ.ſed etiã eius qui poteſt eẽ qᷓ;
uis ant dyabolꝰin ſtatu illo nõ reputaret hoiĩem ſu/

fimaret ad ſtatum gloꝛie. in quo ſtatu ipᷣm ſuperioꝛẽ

ſe nõ dubitaret. Põt etiã dici ꝙ tunc reputabat ipᷣm
ſupioꝛẽ ſe in h̊ ꝙ poterat ꝑuenire ad illã gliaʒ ad quã

7 dyabolus aſcendere non poterat. OEd illud quod

cuis illud quod põt obtinere.ſed etiã illud quod na

inuidet alijs viſum ⁊ ꝓgreſſum.licet aũt dyabolꝰ nõ

tus eſt baberc qᷓuis nõ poſſit.ſicut truncatꝰ ⁊ cecus

poſſit ad beatitudinẽ guenire.tñ habebat ad boc na

ed ↄtra. Omnis inuidia eſt feſpecto a-
Paoruulũ occidit inuidia.ſuꝑioꝛis inquam ſaltẽ pᷣm

mentum mediũ. Et dicit᷑ in geñ.i

erioꝛem ſe.inuidebat tamen ne merito obediẽtie ſbᷣ

obijcit q inuidia eſt reſpectu boni quod põt acquiri
Rendẽdũ eſt ꝑ interemptionẽ.qꝛ nõ ſoluʒ inuidet ali

—

reſpectu boni deſiderati. Odm ꝙ inuidia non tm̃ ve⸗

nit ex deſigerio alicuius boni pꝛiuati.imo ex odio bo
ni alieni.Quia tñ deſideriũ boni ꝓpꝛij videt᷑ eẽ pꝛinci

pium omnis pcti.ideo poteſt aliter dici ꝙ inuidia nõ

ſolummodo eſt reſpectu eius boni quod deſiderat᷑pS
etiam reſpectu eius boni cuiꝰobtentu minuit᷑ hnnu,
deſiqeratum. vel eſtimat᷑ minus.Et quoniã dyabolꝰ
deſiclerat ſingulariter efferri. iõ exaltationẽ hois eſti⸗
mabat ſuũ bonũ impedire.et ideo inuidebat.⁊ ex in-/

turalẽ aptitudinem. Ad illud qð obẽ ꝙ; inuidia ẽ S

uidia oppugnabat.Et ꝑ boc pʒ rñſio ad vltimũ.qꝛ ⁊ 9

ſi hois gloꝛificatio ⁊ exaltatio ſᷣm veritatẽ alicuiꝰ bo
nun nõ diminueret.tñ ſᷣm extimationẽ falſaʒ credi po

tuit eſſe alicuiꝰboni diminutiuuzʒ.⁊ ex illa extimatio

ne oꝛiri inuidia. Affectiones em̃ nõ tm̃ oꝛiunt᷑ ex iu-

dicijs certis.ſed etiam ex ſuſpicationibus ⁊ extimati
onibus fallis.

—

bedire. ‚(Me temptatione pꝛimoꝝ parentũ q;tum ad inſtru/
pernam patriaʒ aſcendere.nec amicus dei eſſe ꝓpter 6

Z

entut ij. ꝙ dyaboltẽpta⸗
uit hoiem ꝑ ſerpentem. Et ꝙ iſte modꝰ nõ fuerit cõ/
ueniẽs oſtendit᷑ pꝛimo ſic. Oto temptatio eſt occul-

tioꝛ.tanto eſt ad decipiendũ efficacioꝛ. ſi & dyabolus

q́;to maioꝛi calliditate poterat hominẽ decipe cona/
bat᷑. videt᷑ ꝙ ipᷣm debuiſſet temptare ſpũali tempta/

tione abſq; alicuius coꝛpis aſſumptione. Itẽ tan

to temptatio eſt efficacioꝛ q;to temptãs eſt in ſugge⸗

rendo effabilioꝛ.ſed actus locutionis ꝓpꝛie debet᷑ hu
mane effigiei. videt᷑ ꝙ dyabolꝰ ad temptãdũ maꝗ
debuit aſſumere effigiẽ hoĩs qᷓ; bꝛuti animalis.cũ bꝛu

tum animal ſaa locutione potius ecẽt ad terroꝛem qᷓ;
ad ꝑſuaſionem. ¶ Item q;to temptãs magis ſimu⸗
lat ⁊ induit ſpeciem ſanctitatis.tanto magis pᷣualet
in tẽptando.ſed multa ſunt animalia que magis ſu/
is ꝓpꝛietatibus ſanctitatẽ pꝛetendunt qᷓ; ſerpens. ſic
columba ⁊ agnus. vr̃ ꝙ illa magis debueꝛit aſſume
re dyabolus ad tẽptandũ.¶ Itez inſtrumentũ ſiue
oꝛganũ debet ↄfoꝛmari exercitio ꝑ ipᷣm facto.ſᷣ tẽpta
tio erat ad decipiendũ.g dyabolus debuit aſſumere

aial maxime doloſum ⁊ callidũ.ſᷣ plus eſt de doloſita

te in vulpe qᷓ; in ſerpente.̊ magis debuit aſſumere
vulpẽ qᷓ; ſerpentẽ. oppoſitũ ſunt rõnes.ᷣ qm̃
verũ cõcludũt pñt claudi in rñſione.Reꝰ.Ad pᷣdicto
rũ intelligentiam eſt notandũ.q; modus ille tẽptan-
di nõ tm̃ fuit ex dvyabolica clectione ſicut dicit Aug.
ſ etiam ex diuina pꝑmiſſione.nõ em̃ licuit dyabolo tẽ
ptare oino quo vellet ⁊ poſſet.ſᷣ eo mõ q̊ dñs ꝑmitte

ret.Conceſſit aũt diuina ſapia q̃ omnia oꝛdinat ⁊ gu

bernat ⁊ ꝑmiſit ꝙ dyabolus temptaret hominẽ in ef

figie aialis bruti.⁊ nõ c e erpentis. ſic enim
exigebat cõgruentia oꝛdinis.

em̃ homo tempta/
ret᷑ a dyabolo in effigie bꝛuti animalis cõgruuʒ erat.
tum reſpectu opꝑis.tũ reſpectu finis intenti.tũ etiam

gie aialis bꝛuti. Reſpectu finis intenti ſimiliter ↄgru

um erat.qꝛ ad boc oꝛdinabat᷑ temptatõ vt homo effi

ceret᷑ ſilis aiali bꝛuto.cũ ↄtẽpto bono incõmutabili.
adhereret bono commutabili ⁊ ibi quieſceret.ct ivo
ad bec inſinuandũ in ſpecie animalis bꝛuti debuit tẽ
ptari.Reſpectu diuini iudicij etiã congruuʒ fuit.qm̃

dñs iuſtus ⁊ fidelis nõ pmittit boieʒ temptani vltra
qð poſſit.⁊ ideo ſic patit dyabolũ in teupentene la⸗

V

☛☚

reſpectu diuini iudicij. Reſpectu opis.qꝛ homo natꝰ
eſt inclinari ad bonũ vt nunc. maxime ex ꝑte ſenſibi/
li bꝛutali.⁊ ideo cõgruũ erat ipᷣm temptari in effi/

₰

1

N 5 W

tere. vt nibilominus poſſit ab bomine depꝛebendi.? dyaboli. ⁊ ꝙ; etiam debeat a deo hmitti. oꝛdo em̃ de/ nlrudni
ideo nõ paſſus eſt ꝙ dyabolus boĩem temptaret om ſtructionis cõtrarius eſt oꝛdini coſtructõnis.ᷓ enim nnln nn
nino in ſpecie cõſimili.⁊ ꝑ hoc nõ in ſpecie vel effigie ſunt vltima in componẽdo.ſunt pꝛioꝛa in reſoluẽdo. fteretn te
bumana.ſed potius bꝛutali. Triplex igitur congru/ ſeo mulier fuit vltimo facta ⁊ foꝛmata.ergo videt᷑ allo: 1 t⸗
entia oꝛdinis exigebat. vt bomo a dyabulolo in bꝛu / via defoꝛmationis ⁊ coꝛruptionis a muliere debuit agg –
12 tali effigie temptaret᷑. Hac etiã triplici congruentia babere exoꝛtum.ergo temptatoꝛ debuit cã pꝛius ag/ nnt
exigente ꝑmiſſus eſt homo tẽptari a dyabolo.non in gredi.¶ Iẽ tẽptatio cxterioꝛ debet ofoꝛmari interio ſioen nt tohi
quolibet aiali bꝛuto.ſed in ſerpente. Pꝛimũ rõne o ri.ſᷣ in tẽptatione interioꝛi ꝑctm̃ aſcendit a ſenſuali- no . 5
ris.qꝛ em̃ tẽptatio fiebat ꝑ ſuggeſtionis ingreſſum qᷓ tate ad ſuꝑioꝛẽ partẽ mediãte inferioꝛi poꝛtione rati ncenui b
intrat ad coꝛ ad modum ſerpentis.⁊ ibi virus pecea onis.ſi ꝗ̊ ſuꝑioꝛ poꝛtio eſt vir. inferioꝛ ẽ mulier. ſicut utſehnleef
ti diffundit. ex quo homo habet ſpñaliter moꝛi.ido vt tẽptatio interioꝛ ꝓcedit ad virũ mediãte muliere.ſic S
erxterioꝛ effigies opi reſponderet interioꝛi. cõgruũ fu ¶⁊ tẽptatõ exterioꝛ. tẽ cautus pugnatoꝛ citius ag ſin ſu
it hoiem a dyabulo tẽptari in effigie ſerpentis. cuius Feclitu⸗ in bello illum quem poteſt expugnare faci/ dunangni
eſt ſerpere ⁊ venenũ diffundere.⁊ diffundendo homi lius. ſi & mulier facilius poterat expugnari q́; vixr. ttigtpentbel
neum interimere. Reſpectu etiam finis intenti cgru vidct᷑ ꝙ ꝓgreſſus tẽptatonis pucnire debuit ad vi/ iu uicenudiß
um erat.qꝛ em̃ intendebat dyabolus faciẽ bois et caa rum mecdiate muliere. ¶ Item facilius eſt alicui ex- ingzudbeeindu
put ⁊ ſuꝑioꝛẽ mẽtẽ cõuertere deoꝛſum.⁊ totũ ꝓſter· pugnare foꝛtem inimicum ꝑ domeſticum qᷓ; etimm ꝑ ſtiemunge
nere.et ſic ꝓſternẽdo ad malũ finẽ deducere. ꝓponẽ/ nſeipſum.ſed vir erat foꝛtis ⁊ ſpnali mente pꝛeditus. Afaonu onnl
do ſibi pꝛemiũ aliquod delectabile.ideo ꝑmiſſus eſt ergo nõ videt᷑ ꝙ dyabolus auſus fuerit eum tẽptare Peglggrſeni
tẽptare in ſerpente.qͥ pᷣm totum coꝛpus ſuũ hʒ terre ſeipſum ſed ꝑ ſuum domeſticũ. ergo mediante mu uckincohecon
in ſuo inceſſu adberere. Congruũñ etiaʒ erat reſpectu liere temptatio ꝑuenit ad virũ. ¶¶ Sed contra. Pec Aedblitatsconn
diuini iudicij.qꝛ em̃ ex illa tẽptatõne.diuino iudicio catum nõ tm̃ eſt in carne.ſᷣ ⁊ in dei imagine.ſ.aia.ſed faqtancancſen
inter temptatũ ⁊ temptaãtẽ debebat inimicicia cxoꝛi· mulier ⁊ vir equaliter ſunt ad imaginem dei.quia in Egtenatnenin
ri.iõ temptatio hois in ſerpente debuit fieri quẽ pt? anima non eſt diſtinctio ſexus.ergo vr ꝙ tẽptatõ nõ ſhcurataa malut
lapſum maxime exboꝛret.⁊ qͥ maxime ſua calliditate magis debuit inchoari a ſexu muliebꝛi q; a virli. nocgt. Aduu
inſidiat᷑ hominẽ ledere.Et ſic patet multiplex cõgru Itẽ mulier nullam babebat pꝛonitatem ad pecca buitogboe gnta
egeentia quare dyabolus pmiſſus eſt hoieʒ temptare in ti ſicut nec vir.⁊ ita erat recta ſicut vir.nec caro eiꝰ ttboeſauit ghꝛe
13 effigie ſerpentina. ¶ Ad illud gQ quod pᷣmo obꝛ ꝙ tẽ aliquo modo animam incuruabat. ergo videt᷑ ꝙ ita ſabartannin
ptatio tãto eſt efficacioꝛ q;'to occultioꝛ.dð.qꝙ ⁊ ſi dva difficile erat mulierẽ ſicut virum eijcere.nulla igitur Huſßeeu alissti
bolus ſe manifeſtaret exterioꝛibus in effigie ſervent. ratio videt᷑ eẽ ob quam tẽptatõ dyaboli magis incipe fnquotnamie.
nihilomin? tñ in illa manifeſtatione plus ſe occulta / ret a muliere. ¶ Item vitupabilius eſt vinci a muli/ Cbuncattor. (G
bat q; manifeſtabat.vnde mulier nõ credidit eum qᷓ ere q; a viro.gloꝛioſius eſt vincere virũ qᷓ; muliereʒ. tttnanmlaet
loquebat᷑ in ſerpente eſſe aduerſariu.ſed etiam poti - ſi ergo dyabolus maxime refugit vituꝑium ⁊ auidiſ⸗ Pnenocktnuie
us bonũ cõſiliariũ.⁊ ideo ita occulta erat illa tenpta me querit gloꝛiam. videt᷑ ꝙ magis tẽptatõnẽ a viro Plucuntoſucunb
tio.ſicut ſi dyabolꝰ loqueret᷑ ad coꝛ interius.Alit᷑ re qᷓ; a muliere inchoauerit. Itẽ natura audacium ẽ Cayrotimehune⸗
ſponderi poteſt ꝙ iuſto iudicio dei nõ eſt ꝑmiſſus tẽͤ libenter foꝛtibus occurrere.ſed dyabolus eſt audaciſ 1bügutchtutnte
pptare interius.qꝛ nõ habebat poſſe ingredi interius ſimus ⁊ ꝓcaciſſimus.⁊ maxime pᷣſumens de ſuis vi⸗ Mbict gucaast
niſi hõ pberet ſibi aditũ.⁊ ideo temptauit ab exterio ribus.& videt᷑ ꝙ dedignatus fuerit pᷣmo aggredi mu glucpenunckt
ri ꝑ ſenſum.⁊ voce ſenſibili magis ꝙ, voce ſpirituali. liebꝛẽ ſexum.nõ igit᷑ vix ꝓbabile ꝙ pꝛius tẽptaue loittötſickan
24 non em̃ debebat aliter pmitti. ¶ Ad illud de maioꝛi rit mulierẽ ꝙᷓ virum. ¶ W'. dom qꝙ ſicut dicit ſeptu/ 17 lletiotme
abuffabilitate iã patet reſponſio.verũ eſt em̃ ꝙ ſi fuiſfſet ra ⁊ magiſter dicit in lr̃a.non eſt dubitandum quin alinanpotusc⸗
in effigie bumana affabilioꝛ fuiſſet.ſ̊ᷣ diuina puiden temptatio dyaboli a muliere inchoauerit.⁊ ꝑ eaʒ p/ hniſhithhnſian
tia nõ debuit hoc ꝑmittere.ſᷣ cautelã dyaboli debuit uenerit ad viruʒ. Ratõ autẽ huius ſumit᷑ ex parte ſa griſ glenen e
tꝑare.⁊ ideo cõceſſum eſt ſibi coꝛpus ſerpẽtis qð tñ̃ prientie dei.et ex parte aſtutie dyaboli.Ex pte ſapiẽtie brotcte bii⸗
habebat faciem virginis.ſicut dicit Beda.⁊ reliquũ dei.dominus em̃ tali oꝛdine ꝑmiſit dyalolum tẽpta/ Dlanan
coꝛpus erat ſerpentis.vt ſic ex vna parte poſſet late- re.tum ꝓpter viri exercitatõnẽ.tũ etiaʒ ne mulier ha n nods
15 re:ex altera dephendi. Ad illud qð obijcit᷑ de amica beret excuſatõnẽ. tum etiam ꝗpter eruditõnẽ noſtra. Ouctairmn
bilitate iam ptʒ reſponſio.qꝛ ſic debuit ꝑmitti oſten / Pꝛopter viri exercitatõnẽ.qꝛ ipᷣe adeo foꝛt erat ⁊ ſpi tonſetan⸗
di effigies amicicie.vt poſſet depꝛebẽdi writas inimi rituali mẽte pꝛeditus ꝙ non ſolum poterat reſiſtere ſuoregechihhe
cicie. nam temptatoꝛ q; effigiem amicicie pᷣtendebat. ſerpẽtis tẽptatõni.ſed etiam ſuggeſtioni mulieris.⁊ ſcigatenen
m veritatẽ inimicus erat.ideo huic oꝑi animal ma ideo foꝛtioꝛi tẽptatõne ꝑmiſſus eſt tẽptari. Pꝛopter pniiccobe
xime competebat qð baberet aſpectũ humanũ.coꝛpꝰ mulieris vo remouendã excuſatõnem pᷣmo debuit Ciuteagi⸗
vo eius aialis qd natuz eſt homini eẽ maxime inimi ab ipſa temptatio incipere.nam ſi vir pᷣmo peccaſſʒ. ametihtn
16 cum. (Ad alud qð obꝛ vltimo de calliditate.ddm cum vir ſit caput mulieris ⁊ dominet᷑ ei.non cẽt mul nenanen G
ꝙ ⁊ ſi ſiut aliqua aialia callidioꝛa ⁊ pꝛudẽtioꝛa.tamẽ tum mirandum ſi mulier ei conſentiret. immo ma- ilinne tant
in n ocẽdo ⁊ inſidiando hoi ſerpens ceſt animal calli / gnum haberet excuſatõnis coloꝛem. Pꝛopter noſtrã iſtnin
diſſi mũ.Et qꝛ calliditas temptantis erat ad hominẽ eruditõnem etiam hoc permiſſum eſt.in illo em̃ mo/ ae
offendẽdũ.hinc eſt ꝙ inter cetera aialiaB magis ꝑmiſ/ ndo temptandi ſenſibili cognoſcimus nos modum æ Cuii Au
ſus eſt temptare ꝑ ſerpentem. DPpVprngreſſum temptatõnis inuiſibilis.⁊ ſicut ille a ſer rz ſeſt
—AAueſtio. iij. c te venit ad virum mediante muliere.ſic iſte a ſenſus lfnſnc
e temptatione pꝛimoꝝ parentũ q;tum ad oꝛdineʒ litate peruenit ad ſuperioꝛẽ poꝛtõnẽ ratõnis median negn etln
2 ꝓgreſſuz. ⁊ dicit ſcriptura ⁊ magiſter in litera ꝙ tẽ te inferioꝛi.Ex parte ſimiliter aſtutie dyaboli poteſt 4 W ellt
ptatio incepit a muliere.⁊ ꝑ mulierẽ venit ad viruʒ. ſumi ratõ. Dyabolus em̃ attẽdebat mulierẽ eẽ mino een ſolenu
Et videt᷑ ꝙ bic modus ꝓgrediẽdi competat aſtutie ris ſapiẽtie.⁊ debilioꝛis ↄſtãtie.⁊ importunioꝛis ad ekighe

ii berentie.QAuia minoꝛis ſapiẽtie.erat facilioꝛ ad ſedu
Wnitſii cendum. ⁊ ideo dyabolus ſeductoꝛ ꝑ eam voluit ſibi
mniga facere tranſitum ac viam. Quia debilioꝛis conſtãtie.
Erictt facilioꝛ crat ad puertenqũ. ⁊ ideo dyabolus expugna
täin⸗ toꝛ aggreſſus eſt hominis ciuitatem ex ea parte ex qᷓ
mmin erat aditus minus munitus. Quia vo importunio⸗
ackrſig ris erat adberentie. oogitauit dyabolus ꝙ ſi ipſa pꝛi
inutann mo vinceret᷑.nõ quieſceret quouſq; ꝑuerteret viruzʒ.
fminlain Ande dicit᷑ Ecẽs.vij.de mulere que laqueꝰ eſt vena
ürnln toꝝ.⁊ ſagena coꝛ eius.vincula ſunt manus illius.p/
Nncin 4. raea atolnu alentns ſinpaldor incepit a ſexu fe/
nergute mineo. Et ſic patet ꝙ ſicut dicit ſcriptura ꝑ omnem
– modum congruũ fuit temptationem incipi a mulie
urmitg re.tũ qꝛ boc dyaboli aſtucia expetebat. tum qꝛ hoc di
discktin uina ꝓuidentia diſponebat. Ande concedende ſuut
er ang, 18 rõnes ad boc inducte. ¶ Ad illud aũt quod pᷣmo ob
un ijcit in ↄtrarium ꝙ q;tum ad imaginem nõ eſt ſexuũ
— differentia. dom ꝙ licet in viro ⁊ muliere repiat᷑ ma
uuen go eque expꝛeſſe quãtũ eſt de nã ipſiꝰ aic.qꝛ tñ aia q;
ſ pin diu eſt in coꝛpe complexionẽ coꝛpis imitatur ex rati-
amde one debilitatis compoſitionis ⁊ ſexus. cõtrabit ani⸗
mnluh ma quandam cffeminationem. ⁊ ꝓpterea quantũ eſt
nnd gu ex ꝑte nature niſi ſit foꝛtitudo maioꝛis gratie faciliꝰ
Ganchunß incuruat᷑ ad malum ſexus femincus.⁊ pterea illud
muihii Nl 19 nõ cogit.¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ mulier nullam ba-
Apntum buit ad hoc ꝓnitatem. dom ꝙ verum eſt. non tamẽ
1ſarpt gan ex boc ſequit᷑ ꝙ haberet equalex ſtabilitatẽ.q;uis em̃
bargedign nõ haberet curuationem in affectu.nec deceptionem
mahcgnlan in aſpectu. facilius tamen poterat in boc incidere qᷓ
ödntnuent vir.in quo ⁊ natura erat foꝛtioꝛ.⁊ gratia credit uid⸗
–B ⁊0 ſe abundantioꝛ.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ vitupabile
mnmrminlan. eſt vinci a muliere ⁊c.dðᷣm ꝙ verum eſt.verumtamẽ
itmin uid⸗ gloꝛioſius eſt mulierem luctando ſi upare.qᷓ; cum vi/
wthnititid ro luctando ſuccumbere. Et quia dyabolꝰ ſi incepiſ/
uun uini ſet a viro.timebat ne viriliter ſibi reſiſteret. ideo ma⸗
nhrsctu 21 ioꝛi cautela ſtuduit gloꝛiam adipiſci. ¶Ad illud qd
riinabdiisf obijcit᷑ ꝙ audaces libentiꝰ aggrediunt᷑ foꝛtes.doᷣm
l q illud verum eſt vbi eſt audacia ſine aſtucia.dyalo-
blgnipihn lus aũt nõ tm̃ eſt audax ⁊ ꝓcax.immo etiam aſtut? 2
eiatnitiſt! fallax.⁊ ideo temptando nõ aggreſſus eſt viam diffi
6ntendin fi cilioꝛem. H potius efficacioꝛem. Pꝛeterea nõ pmitte⸗
RK bat᷑ ſibi totam ſuam exercere potentiã.cũ em̃ nõ vin
sinitntt cat niſi volentem. eſt debilis in pugnando.⁊ ideo nõ
ibrinin a foꝛtioꝛi ſed a debilioꝛi ſuã inchoauit temptationẽ.
R Onſequenter querit᷑ circa ſecundum articu
ingumlon lum de modis temptationis in generali. Di⸗
5 inti uidit aũt magiſter temptationem in eazʒ que
* iß eſt ab boſte. ⁊ in eam que eſt a carne.ſed cum de tem⸗
i ptatione que eſt ab boſte aliqualis poſſit haberi no⸗/
namn,. ticia ꝑ ea que determinata ſunt ſupꝛa de poteſtate de
Ethn nunn monũ.ideo hic querit᷑ de temptatone que eſt a came
girnſ Et circa hoc poſſũt queri tria. Pꝛimo querit᷑ vtrum
ſtnenonn carnis ſit tẽptare. Secundo querit᷑ vtrum temptati/
nin⸗ ken onem carnis a temptatione dyaboli contingat ſepa/
S LTercio queritur cui iſtarum temptationum diffi⸗
onm iman, cilius ſit reſiſter. .
n mon ueſtio. ſjſ.

nckn . ¶ Circa pꝛimũ ſic pceditur ⁊ oſtendit᷑ ꝙ carnis ſit tẽ⸗
n ptare YJaco.j. Anuſquiſq; temptat᷑ a cõcupiſcentia

1sinl ſua abſtractus ⁊ illectus.ſed concupiſcẽtia que ma⸗
ulintn rime abſtrabit ⁊ illicit eſt coõcupiſcentia carnis. 5 ac᷑.
itnu 22 Caſſiodoꝛus diffiniens temptationem. di/
ninill, cit ꝙ temptatio eſt aſſimilatio boni ad fallendum.ſᷣ
mniun gppetitus carnalis facit bonum vt nunc.credi eẽ bo

tingit ſpiritum temptari a carnali appetitu.

ergo nulla caro temptat.

—

nũ ſimpliciter.⁊ hoc decipit ⁊ fallit ſpiritum. ergo co
afnan: FItem
temptatio dyabolica nõ cſt aliud q; ſuggeſtio.ſed ſi /

CLut dyabolus ſuggerit bomini mala. ita ⁊ carnis pu
gentia que eſt deo inimica. ſi dyabolus dicit᷑ tẽpta⸗

re cum ſuggerit mala. eadem ratione ⁊ caro cum ſpi

ritum trabit ad carnalia. ¶ Itez dyabolus impugtt

nos temptãdo.nec eſt aliud dyaboli tẽptatio qᷓ eius
impugnatio.ſed ſicut impugnamur a dyabolo.ita ?zd

a carne impugnamur et impellimur. videt᷑ ; ſiut

temptamur a dyabolo.ita vere ⁊ ꝓpꝛie temptemur a
carne.

BZSed õ. Hugo de ſancto victo. Temptare 23
eſt callide expiri. et quaſi quibuſdam blandis conati

bus ꝓbare.ſed expimentum ſumere hoc eſt ſoliꝰ ſb⸗-⸗
ſtantie rationalis.g non videt᷑ eſſe carnis.

tẽ tt6⸗
ptans differt a temptato.nullus em̃ temptat ſeißm.,.
ſed qͥ temptat᷑ eſt bomo carnalis.cuʒ igit᷑ homo car
nalis a carne ſua nõ differat ꝑ ſubſtantiam. videt̃
nullus homo temptet᷑ a carne ſua. nec ab alia ↄſtat.
Item ꝑſuaſio oꝛdinata
ad decipiendũ potius eſt ſoppiſticatio q; temptatio.
temptatio em̃ eſt ꝑſuaſio oꝛdinata ad ſumendũ expe
rimentum.ſed caro vicioſa directe inclinat ad malũ.
⁊ ſua inclinatione ſeducit ſpiritum.gᷓ carnis ꝓpulſa⸗
tio potius debet dici ſophiſticatio q́; temptatio.
tem qñcunq; aliquis actus de aliquibꝰſubiectis
dicit᷑.dicit᷑ im aliquod commune in eis reptũ.ſᷣ deꝰ
temptare dicit᷑ in ſcriptura.⁊ dyabolus.⁊ homo.⁊ ca
ro.g ſᷣm aliquod commune debet dici.ſed caro nõ vi
det᷑ aliquo modo cõmunicarc in aliquo cũ deo ⁊ cuz
ſpũ angelico.ergo videt᷑ ꝙ ei nõ poſſit cõpetere tem/
ptatio.aut ſi competat hoc erit equiuoce ⁊ m aliuz
modum dicendi. ſi ſic eſt.tunc eſt q̃ſtio m quẽ mo
dum dicit᷑.et qualiter illa carnis impulſio temptatõ
appellat: Aon hoc vocabulũ tẽptare mul/ ⁊ 4
tas habet acceptiones.ſicut dicunt illi qui ſignificati
ones vocabuloꝝ ſtudioſe rimati ſunt.ſi tamen veli/
mus eius pꝛincipalem ⁊ pꝛccipuam ſignificationem
acciꝑe.temptare ꝓbare eſt. vnde temptatio dici põt
quidam tactus quo illud quod tangit᷑ ꝓbat᷑.ſicut ce
cus dicitur temptare quando ſuo tacto vult aliqua,
certitudinem habere de aliqua re quam tangit. Per
bunc modum in ſpiritualibus temptatio dicit᷑ qui⸗
dam tactus ad ꝓbandum oꝛdinatus. Hoc auteʒ po 25
teſt eſſe quadruplicitcr. Aut quia ille qui pulſat intẽ
dit ꝓbare ⁊ appꝛobare ſiuc ꝓbatuʒ oſtendere.⁊ boc
modo temptat deus.ſᷣm ꝙ dicit᷑ Sap¶p̃.iij. Deus tem
ptauit illos.⁊ inuenit illos dignos ſc. Aut ille qͥ pul/

ſat intendit pꝛobare ⁊ repꝛobare ſiue repꝛobum fa/

cere.et ſic temptat dyabolus ſᷣm ꝙ dicit᷑ Actuum.v.
Cur temptauit ſathanas coꝛ tuum mentiri ſpiritui/

ſancto.Aut qꝛ ille qui pulſat intendit ſolum pꝛoba/

re ⁊ experimentum ſumere de co quod eſt in homine.
et ſic tptat homo cautꝰ.et de hoc Ecci.xxx. Ex mul/
tis loquelis temptabit te.⁊ ſubridẽs interrogabit te
de abſconditis tuis.Aut quia et ſi pulſans nihil intẽ

dat.ad eius tamen pulſationẽ ſequit᷑ approbatio vel

repꝛobatio hominis.⁊ ſic temptat caro vel carnalis
cõcupiſcentia. De qua Jaco.j. Anuſquiſq; tempta/

tur a concupiſcentia ſua abſtractus ⁊ llectus.A car

ne em̃ ſiue a carnis concupiſcẽtia homo pulſatur ⁊ q̃

ſi tangit᷑.cui tactui ſiue pulſationi ſi conientiat ꝓba/
tur ⁊ repꝛobatur.ſi vo diſſentiat ꝓbat᷑ ⁊ approbatf᷑.
⁊ ſic recte ⁊ ꝓpꝛie carnis unnpulſſto tenpratt⸗ dici po⸗
„?4 paeEarms! renppra

X 1

teſt. Ande ationes boc oſtendentes cohcedende

26 ſunt. Ad illud quod obijcit᷑ in contrariuʒ ꝙ tem/

R7 ſpũalis cſt ⁊ diuine legi ſubicctus.

28

29 mus ſopbiſticus. alius temptatiuus.¶A

ptare eſt exꝑiri. Odm ꝙ illa rõ ab Hug. nõ aſſignat
niſi ꝓpꝛie de temptatione dyaboli. ſi autem quis ge/
neraliter velit eam intelligere.vt ſe extendat ad om/
nem temptationem que ad malum indlinat. tunc di
cemus ꝙ intelligit᷑ ꝑ cauſam.vt ſit ſenſus ꝙ ꝑ tẽpta/⸗
tionem fit exꝑientia ⁊ ꝓbatio.vt cum homo dignus

ſit appꝛobari. ⁊ hec tm̃ non fit a dyabolo.ſed etiaʒ a

carne. Si aũt velit dicere hoc eſſentialiter eſſe dictũ.
tunc dicemus ꝙ nomine carnis nõ intelligit᷑ coꝛpus
ſolum ſed ratio carnalis.⁊ ideʒ ipſe homo ſᷣm ꝙ car/
nalis eſt ⁊ ad carnem ↄuerſus ſeipᷣm temptat ᷣm ꝙ
¶ Ad ulud quod
obijcitur ſecundo ꝙ temptãs differt a temptato ᷣm
ſubſtantiam. Od.qꝙ ſicut iudicare ⁊ iudicari ſũt actꝰ
diuerſarum perſonarum. nibilominus tamen eades
perſona ᷣm aliam ⁊ aliam ſurꝛeptionem põt ſeipſaʒ
iudicare.ſicut ſemetipᷣm homo iudicat.⁊ ſuꝑioꝛ poꝛ/

tio inferioꝛem iudicat.ſic etiam intelligendum eſt ꝓ

ſpũaliter ipſa ſenſualitas temptare põt rationem.ſi/
ue homo exterioꝛ interioꝛem.⁊ ita cuʒ caro temptat
ſpũm non idem temptat᷑ a ſe.ſed alius ab alio.illa ta
men reperiri habent in eadem ꝑſona.Ad illud qð
obucit᷑ ꝙ ꝑſuaſio oꝛdinata ad decipiendum potius ẽ
ſopbiſticatio q; temptatio.dici poteſt ꝙ tẽptatio lar
ge dicta compꝛehendit ⁊ ſophiſticationem ⁊ tempta
tionem ꝗꝓpꝛie dictam. Sophiſtica enim perſuaſione
M bomo de alio expimentum ſumere.⁊ ita nõva
tt illa obiectio. qꝛ temptatio pm ꝙ hic accipit᷑ cõtra
deceptionem ⁊ ſopbiſticationem non diuidit᷑.Aliter
tamen poſſet dici ꝙ temptatiõis nomen magis trãſ-
latum eſt a temptatione materiali in qua eſt quedaʒ
pulſatio ᷣm ꝙ cecus dicit᷑ temptare.qᷓ; a temptatio⸗
ne illa que eſt in ratiocinationibus.p quem modum
diuidit᷑ ↄtra ſophiſticationem.vt dicat᷑ alius ſilogiſ/
d vltimuz
patet reſponſio ex Prediceis allquod enim cõmũe re
xerit᷑ in omnibus ill
di.vicʒ tactu quodam pulſare.ad quem conſequitur
pulſanti pꝛobatio.⁊ hoc pᷣus explanatum eſt.

9

¶ Verum ↄtingat temptationem carnis a temptatiõe

dyaboli ſepari:Et ꝙ ſic videt᷑. Quecũq; diuiduntur
ex oppoſito vnũ poteſt eſſe ſine altero ſiue ſeꝑari po
teſt ab altero.ſed temptatio carnis diuidit᷑ cõtra tẽ/
ptationem hoſtis.ergo ⁊c. 6 Item dyabolus tẽpta⸗
unit hominem pꝛimñ.⁊ temptauit chꝛiſtuzʒ.ſed nec ca
ro chꝛiſti nec caro hominis pꝛimi ad malum impelle

bat. neuter a carne temptabat᷑.ergo cuz temptarẽé

tur a dyabolo.temptatio que eſt a dyabolo ſeꝑatur
a temptatione que eſt a carne. ¶ Item eſto ey dya/
bolus nunq; nobis mala ſuggereret.nihilominꝰ ſen
ſus uoſtri ad malum ab adoleſcentia pꝛoni eſſent.
omni temptatione dyaboli circumſcripta. adhuc ho
mo temptaretur a carne ꝓpꝛia. ¶ Item aliud eſt in/
quinamentum carnis.⁊ aliud inquinamentum ſpiri
tus.ſed dyabolus impellit ad peccata ſpiritualia.ca/
ro vo ad peccata carnalia.ergo cum peccatum ſpiri
tuale poſſit eſſe ſine carnali.et ecõuerſo.videt᷑ ꝙ tem
ptatio carnis ſequeſtrari habeat a temptationc dya/
boli. ¶ Item quecunq;ʒ duo ſic ſc habent ꝙ vno con
tingit mereri ⁊ alio demereri.illa ↄtingit ab inuicem
ſeꝑari.ſed temptatio hoſtis eſt materia exercẽde vir

is de quibus dicit᷑ actus temptã

tutis teinptatio vo camnis ſemper eſt a eulpt vel cñ

culpa.ſicut dicit magiſter.ergo vna iſtaꝝ ſequeſtrari
babet ab altera. tem temptatio carnis ⁊ hoſtis
differunt ſicut dicit magiſter in litera. ſicut temptatꝭ
exterioꝛ ⁊ interioꝛ.ſed quod eſt exterius ſequeſtrari
habet ab eo quod eſt interius.ergo ⁊ temptatio car/
nis ab ea que eſt a dyabolo.M ſi tu dicas ꝙ tempta
tio que eſt ab hoſte eſt ita interioꝛ ſicut temptatio q̃
eſt a carne.per hoc non effugit᷑.qꝛ cum deus fidelis
nõ pmittit bominem temptari ſupꝛa id quod poſſit.
ct alter iſtoꝛum modoꝛum ad exercitandum ſuſſici/

at.nec homo ſimul poſſit eſſe intentus circa diuerſa
videt᷑ ꝙ alio ⁊ alio tempoꝛe fiat circa nos temptatõ

carnis ⁊ temptatio dyabolica.Sed contra.qꝙ tem

ptatio carnis habeat eſſe ſine temptatione boſtis vi /

detur.ſuper illud cõ. Diuerte a malo ⁊ fac bonũ.glo.

hicro. Mala omnia ab inſtinctu dyaboli pcedunt.
ſicut bona ab inſtinctu dei.ergo nullum peccatuzʒ fit

in quo dyabolus non interponat partes ſuas.ſi ergo
temptatio carnis via eſt ad peccatum. videt᷑ ꝙ non
poſſit eſſe ſine temptatione dyaboli.
ſtrumenti non eſt ſine motu pᷣncipalis motoꝛis.ſed

caro eſt ſicut iuſtrumentum in temptando reſpectu
dyaboli. ſicut dicit᷑ ſuꝑ illud Job.ix. Terra data eſt
in manus impij.id eſt caro in manus dyaboli. ergo
titillatio carnis non eſt abſq; impulſione dyaboli.ſi
tem et ſi nõ ſit
ponere pꝛimum maluʒ qd non ſit ab alio. eſt tamen
pouere malum quod eſt initiu omnis mali. ſicut di
citur Ecci.x. Initiuʒ omnis peccati ſuperbia. Si igi

igitur hec eſt temptatio.patet ⁊c.

tur dyabolus rex eſt ſuꝑ omnes filios ſuperbie.⁊ pa

ter omnis mendacij.videtur ꝙ nullum ſit peccatum
quod aliquo modo non ꝓcedat ab ipſo.et ita ad nul

lum malum impellit caro abſq; dyabolo.ergo tẽpta

tio carnis non ſeꝑatur a temptatione hoſtis.¶ Itẽ

ꝙ temptatio hoſtis non ſcꝑctur a temptatione car/
nis ſimiliter oſtenditur. Gai.v. Manifeſta ſunt ope⸗
ra carnis.que ſunt foꝛnicatio.adulterium.contentio

nes.emulationes.ire.rixe.inuidie ⁊c.ibi enumerant

peccata carnalia ⁊ ſpiritualia. ergo videtur ꝙ om̃ia

peccata pꝛocedant a carne.igitur ad nullum malum

inclinat temptatio boſtis abſq; temptatione carnis

Item generatio tranſtert᷑ a coꝛpalibus ad ſpiri/

tualia.ſed in coꝛpoꝛalibꝰ impoſſibile eſt generari ali
quid a patre ſine matre. ergo nec in ſpiritualibus. ſʒ
pater omnis peccati dicitur eſſe dyabolus.mater vᷣo
caro ſiue cõcupiſcẽtia.ergo ⁊c. Pꝛima ꝑ ſe patet.ſe/

cunda manifeſtatur ꝑ illud qdð dicit᷑ Ezech.xvj. Pa

ter tuus amoꝛreus ⁊ mater tua cethea. Per amoꝛre
um em̃ necigie dyabolus.per cetheã vᷣo cõcupiſcẽ
tia.Et expꝛeſſius dicit Gꝛego.ſuꝑ Leuiti.xix.¶oncu
piſcentia eſt mater omnis peccati. et dyabolus pat᷑.
ergo ⁊c. ¶ dyabolus non poteſt temptare bo/
num angelum nec malum. neq; ſpiritum ſeꝑatum.
ſed ſolum ſpiritum carni coniunctum. ergo videtur
ꝙ aditum non babeat ad mentem niſi per carnem.
ergo abſq; carne non temptat.ergo non contingit te
ptationem dyaboli a temptatione carnis ſeꝑari.

¶ W.. dom e cum dicimus temptatõnẽ eſſe a crne

vel ab hoſte hoc dupliciter poteſt intelligi.Aut ſicut
a mouente pꝛimo.aut ſicut a mouente pꝛoximo ⁊ im
mediato.Si ſicut a mouẽte pꝛimo.ſic temptatõ car-/

nis nunc poteſt eſſe abſ; temptationc hoſtis. quia.
omnis carnis temptatio eſt ex eius coꝛruptione que

tẽ motꝰ in⸗

uttht
potiſinett
7
ſein c
ſenbig
liuee
ſtckſepnn.
tnekeſenc⸗
o Ginrtiſce
Uunnteſcltn.
uminn.
fnmignaaie
ilaradslus
üchiumnn
cundifantat
Prabolusti
lintcaro.9
ſeſftoylanon
(nis teptati
nconcodendun
thinter vnamm
Mnpoſtteſeſt
aintzgliir
turinotuni
notor onino.
ſtcſealbeanra
anochapen⸗
Ptoucſatintn,
hnererten
ſumtunctonpt
drenin
tneſtichnnna
Cemmegädee
ſantittrunenen
notobebeten
1 (Alndros
opnomid
Dihchiuminne
Clgantepereri
fünliggerer
onnemli ſ
nurzene di
Cnagſentune
Konnmnaſennn
ſonngtchmnn
iumengt
eegte tht
fareßiitliee
lartofafe
hewoeha,

omorehhſsft
entiehnige
nelaiet,
Dulunggangſt
emeſugſc,
nn di gi
l Zinct
ahlls netgtsſ
enpunte ſchen
boir Londts
munus djabol o
mpulicvedphel
(Nnc ſrot
ſtabalorcttann
onnnisal. ſont

Ctſirta

sfüics apchen
uulomſtaumn
udihch
NeNwervi
nmngti

Curten

lemiin
Alin
Nidttihiane
pA
runhnna
doprMN
timnuii
KlchmN
cufmintsß

dꝛtñ habuit a pꝛima hoſtis temptatione. temptatio

potiſſime quado is tẽptat᷑ in quo non eſt carnis coꝛ
ruptio.ſicut fuit in adam ⁊ in chꝛiſto.vel quando ex
illa tẽptatione nulla oꝛitur incuruatio. Quando/vo
temptatio boſtis ad peccatũ ptrahit.cũ nullũ pecca-
tũ ſit in nobis quod non habeat oꝛtũ ex concupiſcẽ
tia aliqua.ſic temptatio dyaboli a tẽptatione carnis

nõ poteſt ſepari. ſic igitur iudicandũ eſt ſᷣm q; tẽpta/

tio dicit᷑ eſſe a carne vel ab hoſte tanqᷓ; a mouente pᷣ

⁊ pꝛopꝛie ſicut accipit magiſter in litera.ſic ſequeſtra

mo. Si autẽ ſic dicatur eſſe ſicut a mouẽte pꝛoximo

tur. ⁊ diſtantia foꝛmali. ⁊ diſtantia temꝑali. Diſtãtia

bolus.⁊ ad aliud viciũ impellit hec.⁊ ad aliud ille.⁊
pꝛincipium mouens eſt aliud ⁊ aliud. Sequeſtrant᷑
etiam diſtantia tempoꝛali. quia aliquo tempoꝛe ve/

xat dyabolus ⁊ inſtigat ad aliquod vicium ad qð nõ

inclinat caro.⁊ aliquando poteſt eſſe econuerio. Et

ſic iſto vltimo modo accipicndo ꝓpꝛie tẽptationem

carnis ⁊ tẽptationẽ hoſtis vt accipit magiſter in lite

ra.concedendum eſt eas ab inuicem ſepari.vt nõ ſo

lum inter vnam ⁊ alteram ſit differentia. ſed etiam

0 tiones. p⸗
5 ijqcitur in ↄtrariũ q; omne ſtinctu dya⸗
boli. intelligendũ eſt ſicut a mouente pꝛimo.nõ ſicut
g motoꝛe

52 (

tiones que hoc pꝛobant.

vna poſſit eſſe ſine arel concedende ſũt ra/
al

alũ eſt ab inſtinctu dya/

pximo. Nam abſente dyabolo pecca:ũ o
teſt eſte a libe. ar. vel voluntate ꝓpꝛia.vel attrahente

carnis concupiſcẽtia.¶ Ad illud quod obijcit p ca
ro mouet ſicut inſtrumentũ.dᷣm ꝙ hoc verũ eſt qñ

dyabolus vexat carnẽ.⁊ vexando carnem verxat ſpi/

nittutm. ⁊ tunc temptatio carnis ⁊ dyaboli non ponũt
in numerũ. Cõtingit tamen carnem mediante ſenſu
alitate ſibi coniuncta ſpiritum noſtrum ad malũ in/
dinare etiã dyabolo nõ mouente. ⁊ tunc non mouet
ſicut inſtrumentum ſed ſicut mouens pꝛimuʒ. ⁊ hoc

modo habet ſequeſtꝛari a temptatione dyaboli.
illucd quod obijcitur ꝙ pctm̃ dyaboli eſt initi/
um omnis mali.ddm ꝙ hoc nõ eſt intelligendũ ꝙ; ſit

pꝛincipium immediatũ reſpectu cuiuſlibet peccati.

quia ante peccatũ eius nõ fuit aliud. ⁊ ipſum fuit in-

itium illius peccati oꝛiginalis. ex quo eſt initium ad
ta ſunt a carne.dom ꝙ caro ſumit᷑ ibi large ꝓ omni

omne malũ.¶Ad iũllud qð obijcit᷑ ꝙᷓ omnia pecca/

concupiſcentia que inheſit anime ex coniunctiõe ſui

temptatio dyaboli nõ poſſit eſſe abſq; temptatione

ad carnem.⁊ ſic nomine carnis intelligitur concupi

ſccentia que eſt mater omniũ maloꝝ.et ſine hac dy
34

bolus non generat in nobis aliquod peccatum. Et ꝑ
boc patet reſponſio ad ſequens obiectum de genera
tione ſpirituali. accipit᷑ em̃ ibi caro ⁊ concupiſcentia
large. ſicut oſtenſum eſt. Ex illo tamen non ſequit᷑

carnis.non enim omnis temptatio dyaboli eſt pec⸗

ſequit᷑ culpa. ¶

c illud qd obꝛ ꝙ nõ temptat niſi
hominẽ carna

n. dᷣm ꝙ boc nõ eſt qꝛ tẽptatio dya

cati generatio. frequenter enim temptat. ita ꝙ nulla
1

boli pendeat a tẽptatione carnis.ſcd qꝛ nõ poteſt ali

quem temptare niſi quando habet vertibilitatem li.

I

roboꝛa
re quãꝗ diffieilius eſt vincere. ⁊c.
Mulla peſtis efficacioꝛ q; familiaris inimicus.ſed in⸗
imicus carnis eſt multo familiarioꝛ qꝙ; dyabolꝰ.ergo

Ad illud quod pꝛimo ob te
tioni que eſt ex carne.

ar. ⁊ eſt in ſtatu merendi vel demerendi.⁊ in quo po.
teſt ſeduci. et boc ſolum eſt quando Pirieus rationa
lis eſt coniunctus carni moꝛtali. Ex illa tame
non concludit᷑ ꝙ caro in tẽptatione dyaboli ſit cau/
NAſpꝛecipua.ſed ſolũ cauſa ſine qua non.

a tamen ratöe

Si aũt intelligat᷑ comꝑatio fieri reſpectu degaſernz
. v

tamen hoſtis põt eſſe abſq; tẽptatione carnis. tunc ¶ Cui iſtarum temptationũ ſit difficilius reſiſtere: Et
Vtemptationi carnis videtur ꝑ illud quod magiſter

dicit in r̃a. Cemptatio carnis interioꝛ difficilius de⸗
interius oppugnans de noſtro contra nos
ſed illius temptationi difficilius eſt reſiſte/
em Seneca.

„

eius temptatio crudelioꝛ ⁊ periculoſioꝛ. ac ꝑ hoc ad
vincendum difficilioꝛ. ¶ Itẽ quanto temptatio eſt
ad nocenqũ efficacioꝛ. tanto difficilius eſt reſiſtere tẽ

iſtantia f .Diſt ptationi.ſed temptatio carnis efficacioꝛ eſt ad nocen
foꝛmali.quia alio modo teunege caro.⁊ alio mõ dya

dum q; temptatio hoſtis.qꝛ cum temptatõ boſtis ſit
exercende virtutis materia. tẽptatio carnis nunqᷓ; ẽ
