rũ.et qꝛ nõ tm̃modo habẽt regere ignẽ ſᷣ ctiã alia coꝛ

poꝛa.hinc eſt ꝙ ex ſua inſtitutiõe pᷣmaria aliqᷓ ex cHis
mnagis ꝙᷓ ignẽ inſpiciũt ela alia.⁊ qꝛ ois actio attẽdit᷑
ſm aſpectũ vᷣtutis agentis ad patiẽs.ſicut dicũt me/

dici ⁊ aſtronomi. hinc eſt ꝙ quedã luminaria magis
ch igne in effectu cõicant.qᷓdaã vo diſcoꝛdãt.dũ pꝛinci
paliter aſpiciunt elemẽta ⁊ alia. Aſpectus aũt ipoꝛũ
eterminare a eſeentie.
AQueſtio. ijj. möumᷣ
¶ Ntrũ ex impꝛeſſionibus illoꝝ lũiariũ cauſet᷑ in hoĩ-
bus diuerſitas moꝝ.Et ꝙ ſic vr. Boe.in li.de ↄſola.
Fatũñ eſt rebus mobilibꝰinberẽs diſpõ.p quã ꝓuidẽ
tia ſuis queq; nectit oꝛdinibus.Siliter etiam aug.in
v. de ciui.dei dicit ꝙ fatũ eſt vis poſitiõis ſiderũ.qua

exiſtente.qũ quis ↄcipit᷑ vel naſcit᷑.cognoſcit᷑ q̃tis fu

turus ſit.Ex pꝛima auẽte hr ꝙ fatuz vere cſt. ex ſcda
hĩ ꝙ fatũ eſt vis ſtellaꝝ.ẽ ſi totũ regimẽ vite oſiſtit i
fato ſicut dicit boe.⁊ fatũ ẽ vis poſitiõis ſiderũ. ſicut
dicit Aug.tunc regimẽ vite ⁊ diuerſitas moꝝ pẽdet
ex virtute ſiderũ. Ite phs in li. de eloꝝ ꝓpꝛictatibꝰ
dicit ꝙ regna vacua facta ſunt.⁊ terre depopulatce ſt
apud cõiunctionẽ duap magnaꝝ ſtellaruz. ſ. iouis et
ſaturni.ſed hoc nõ eſſet niſi bella ⁊ lites hoim ex aſtij
penderent.ẽ ⁊c. ¶ Itẽ bocipᷣm vr p ſacrã ſcripturaʒ
Math.ij.magi cognoucrũt oꝛtũ regis ꝑ apparitiões
ſtelle. Et in ꝗohᷣ.ᷣdicit dñs.nõdũ venit hoꝛa mca. ſili
ter Johᷣ.viij. Memo appᷣbendit eũ.qꝛ nõdũ venit ho
ra eius.ſi g̊ natus fuit ſub ↄſtellatiõe.⁊ hoꝛã tꝑis ex-
pectauit in ſua paſſiõe.vr̃ ꝙ; multo foꝛtius om̃es alij
boies regi ⁊ gubernari habeant ⁊ diſponi p̃m ſtella⸗
rum virtutẽ. Seiiznn vr̃ exꝑientia. In moꝛtibꝰ
em̃ regũ vt dicũt aſtronomi ⁊ mathematici de mult
reqſiti m aſtrologie iudiciũ multa pᷣdicũt vera. boc
aũt nõ eſſet niſi moꝛes ⁊ affect boſn diſponerentur
ym virtutẽ ſtellaꝝ.̊ ⁊c. ¶ Itẽ hocipᷣm vf rõne certa
Ad vniuerſitatis oꝛdinẽ ſpectat ⁊ ad pfectionẽ regi
minis vt nihil caſu fiat reſpectu diuine puidentie. ̈
ſi deus regit ignobilia p nobilia. et coꝛruptibilia ꝑ in
coꝛtuptibilia.⁊ inferioꝛa ꝑ ſuꝑioꝛa.vr ꝙ nihil in bis
inferioꝛibus fiat qdð a ſtellaꝝ vᷣtute ⁊ influentia nõ ꝓp

cedat.⁊ ſi hoc ic. diuerſitas moꝝ cãt᷑ a virtu

te Slellaclanl.. ic itra. Deut.iiij. Solem ⁊ lunaʒ
⁊ omnis aſtra celi creauit dñs deus in miniſteriũ cũ⸗

ctis gentibns que ſub celo ſunt.ſᷣ qdð eſt creatũ in mi

aliter em̃ eẽt creatũ in dñiuz. nõ in miſteriuz.ſi igitur
aſtra celi ſunt creata in miniſteriũ S ex eis nõ pẽdẽt

niſteriũ hoĩs nõ pᷣdominat᷑ ei in regimine ⁊ virtute.

pꝛincdipaliter moꝛes bominũ.¶ Itẽ boc vr autoꝛita

etiã moꝝ

te ipſius ptolomei maximi aſtronotmi qᷓ dicit è ſapi.

ens homo dñabit᷑ aſtris.ſed hoc nõ eſſet ſi mo

mimũ cauſarent᷑ ex impꝛeſſioniboſtellan.S c. · JItẽE

bocip̃m vr̃ ratione oñſiua.qd recte oꝛdinatũ ẽt

hmõi.nõ tẽdit niſi ad rectũ.v celũ cũ ſuis ſideribus a

bonos moꝛcs. aut bonitas moꝝ nõ cauſat᷑ cx poſiti/
one ſiderũ. ¶

pima ↄditiõe rectiſſime oꝛdinatũ ẽ.& nũqᷓ; niſi ad bo-⸗
a lui⸗ 4 nos moꝛes ⁊ rectos tendit.ꝗᷓ aut om̃s hoies babent
ris.hinc eſt ꝙ ſol nõ tm̃ illũiat ſᷣ ⁊ inflamat.Auia vo
tẽ G̊ vx ꝑ rõnẽ ducentẽ ad impoſſibi

le.ſi em̃ diuerſitas moꝝ cãt᷑ a poſitõibꝰ ſideꝝ. cũ mo⸗/

tus eoꝝ ſi
eẽt nalit᷑ ⁊ necrio. nec erit li.ar. nec valebit cõſiliuʒ.
nec mexritũ erit. nec laus. nec vitupiũ.ſi h̊ igit᷑ ẽ maxi
mi incõucniès. impoſſi ibile ẽ diuerſitas moꝝ cau⸗
ſet᷑ a poſitionibꝰſi iderũ. R.dm qꝙ moꝛes bim :
euentus futuroꝝ a ſideribꝰ cauſari dupłr põt intelli.

t nalis ⁊ neceſſariꝰ.diuerſitas moꝝ ĩ hoibꝰ

Aut necrio et ſufficienter. aut diſpoſitiue ⁊ ↄtingent

Si pᷣmo mõ dicet᷑.ſic nõ tiñ eſt falſum. imo ⁊ hereti⸗

cũ ⁊ dyabolicũ figmẽtũ.qꝛ repugnat xpᷣiane religiõi.
repugt ſenſui.⁊ repugt etiã rõni. Chꝛiſtiane religiõi

repugnat dũ eſt veritatẽ fidei ⁊ honeſtatẽ moꝝ.ve

erꝛoꝛe nõ põt ſaluari.duʒ em̃ poit

ritas em fidei in H
oia a ſideribꝰnecrio euenire.tollit meritũ ⁊ oↄñter tol

lit hmiũ.tollit etiã grãm.⁊ p ↄñᷣs gloꝛiam. Honeſtas

noꝝ ꝑ hunc er:oꝛẽ piudiciũ patit᷑.dũ culpa pec
cant in ſidera refũdit᷑. ⁊ licẽtia male faciẽdi ſine repᷣ⸗

benſione ↄcedit᷑.⁊ hõ ad adoꝛandũ ⁊ colendũ ſidera
incuruat᷑. Et iſte ẽ finis hꝰerroꝛis peſſimi.qꝛ ad ydo⸗
latriã ꝑpducit.⁊ in ̊ pʒ ̊ eẽ cõmerciũ dyaboli q ma
xime ad hoc intẽdit hoiem ꝑtrabere vt faciat ſe ado⸗
rari ⁊ coli. Senſui etiã reput.qꝛ ſenſibili exꝑiẽtia in

eadẽ ↄſtellatõe ↄceptos ⁊ natos videmꝰdiuerſificari
in moꝛibꝰ. ⁊ euẽtibꝰ.⁊ nãlibꝰ ꝓpꝛietatibꝰ.⁊ iſtud ma⸗
nifeſte appet in iacob ⁊ eſau.qͥ ſi ↄcepti ⁊ nati.⁊ tñ ĩ
oibꝰhis ſunt diuerſificati. Appet etiã.qꝛ in oſtel latõ⸗
ne eadẽ naſcit᷑ filiꝰregis ⁊ filiꝰruſtici.naſcit᷑ ctiã hõ ⁊

aſinꝰ.naſcit᷑ feia ⁊ maſculꝰ.q nec cõicãt in moꝛibus.

nec in euentibꝰ.ec in nalibꝰ ꝓpꝛietatibꝰ. et hip̃m ꝓ

bat greg.in omel.ephie ſic. YFateri mathematici ſolẽt

qꝛ ſi qͥs ſub ſigno aqrij naſcit᷑. piſcatoꝛis in bac vita
miſteri ſoꝛtiat᷑. piſcatoꝛes vo gethõ vt fert᷑ nõ bʒ. qᷣſ
Fdicat ꝙ; nemo ſłᷣ ſtella aq̃rij naſcit᷑.vbi piſcatoꝛ oi/

no nõ hf: Dicũt ctiã ꝙ qͥ ſo ſigno libꝛe naſcũt᷑ trape

zete futuri ſt.in muli añt locis ſub libꝛa multi naſcũ

„*

tur vbi traplʒete penitꝰ i noꝛant᷑. Repugt nihilomi
norecte rõni.dũ ſuꝑioribꝰpᷣponit inferioꝛa.⁊ in ſe im

plicat ria. Suꝑioꝛibꝰnãq; pponit inferioꝛa.dñ boi

pᷣponit aſtra.qᷓ ẽ creatura digniſſima. ſic phs teſtat᷑.
Trecta rõ hoiem eẽ finẽ oim q̃ ſũt.Et iõ diẽ greg. TNi

tã qppe hoim ſolꝰqͥ ceauit ↄditoꝛ admĩiſtrat. nõ.n.

ꝓpter ſtellas hõ.ſᷣ ꝓpt᷑ hoiem ſtelle facte ſt.vũ igit hH
erꝛoꝛ moꝛes hoim aſtij ſubijcit.inferioꝛa ſuo ſupioꝛi.
⁊ ignobilia nobilioꝛibus pᷣponit. Mõ ſolũ aũᷣt h̊ rati

oni repugnat.p etiã qꝛ in ſe oppoſita implicat. Dicit

em̃ ꝙ qꝛ moꝛes hoim pendẽt ex aſtris ⁊ ↄſtellatõibꝰ.
iõ aſtra ſunt venerãda. ⁊ ↄſtellatiões obſeruãde.⁊ H̊
eſt poncre duo rontn Ant em̃ nece eſt euenire hoi
m ↄſtellatões ſideꝝ.aut nõ.Si nõ. nõ ſũt fata me
tuenda. Si ſic. ̊ nõ ſunt aſtra veneranda,. dũ g poit

fata eſſe metuenda.⁊ aſtra veneranda. poit duo con
traria. Itẽ aut euenit hoi ſm ꝙ ↄſtellatõ in ſuo oꝛtu
exigit. aut nõ. Si ſic. fruſtra ſunt ↄſeruande ↄſtella

tiões in actibꝰſuis.cũ ſᷣm pᷣmã ↄſtellatõnẽ nece ſit ei
bõa vł nꝛala enenire. Si nõ ĩ pma pↄſtellatiõe. pi rõ
ne nec in ſeãntibꝰ.igit᷑ nulle ſt obᷣuaqe. Dume,0
9 4

— —

bic ervoꝛ ponit ↄſtellationes effectum babere.⁊ po/
nit ↄſtellationes obſcruandas eſſe poſt bominis na/

tiuitatẽ. aperte videt᷑ ſibijpſi cõtradicere.et ſic iſte er⸗

roꝛ repugnat ſenſui ⁊ fidei ⁊ rationi.Noc aũt triplex
incõueniẽs quod dictũ eſt colligit᷑ ex verbis dam̃.et

grego. ⁊ aug. Scom igit᷑ hunc modũ dicendi.ſcʒ mo
xres boim ⁊ euentus futuroꝝ a ſtellis neceſſario ⁊ ſuf

ſficienter cauſari. falſitas incurrit᷑ ⁊ bereſis ꝑiculoſa.

Si añt dicant᷑ moꝛes hoĩm a diſpoſitionibus ſiderũ

variari diſpoſitiue ⁊ ↄtingenter.ſic põt habere veri/
tatẽ.qꝛ nec rõni nec fidei repugt. Planũ ẽ.n.ꝙ diſpõ
coꝛpis varia multũ facit ad variatõneʒ affectionũ ⁊
monꝝ aic.vt plimũ.n.aia ↄplexões coꝛꝑis imitat᷑.vñ

colerici ſunt iracundi. ⁊ ſanguinei ſũt benigni. ⁊ melã

colici ſunt liuidi. ⁊ flegmatici ſunt pigri. hoc aũt non

eſt necrio.aia em̃ ſuo coꝛpoꝛi dñat᷑.maxime qñ eſt ad

iuta ꝑ grãz. multos em̃ videmꝰ coler icos màſuetos.
⁊ melancolicos benignos.OQm̃ igit᷑ virtꝰ coꝛpoꝝ cele
ſtiũ oꝑpat᷑ ad mixtionẽ ⁊ qualitatẽ cõplexionũ.hinc ẽ
ꝙ; ꝑ cõſequẽs oꝑat᷑ qͥdãmõ ad q̃litatẽ moꝝ.valde tñ
de longinq̊.plus em̃ facit ad qᷓlitatẽ cõplexionis vir/
tus nature inferioꝛis.qᷓ; virtus ſideris. Ande Augꝰ.
v.de ciui.dei in ſolutiõe cuiuſdã qõnis de fratribꝰ du
obus q ſil infirmabant᷑ ⁊ curabant᷑.vñ hoc eſſet:ma
gis cõmẽdat rõnẽ ypocratis phᷣici qᷓ; aſtronomi.ypo
cras em̃ rñdit ꝙ hoc erat ꝓpter ſilitudinẽ cõplexiõis.

⁊ aſtronomꝰrũdit ꝙ erat ꝓpt᷑ idẽtitatẽ ↄſtellatõnis.

Meliꝰ em̃ rũdit phicus.q;ꝛ cãm reddit magis ꝗꝓpꝛiã
2 magis ꝓpiquã.Si g b mõ quereret᷑ vtrũ impᷣſſiões
ſiderũ aliqͥ mõ diſponãt ad varietatẽ moꝝ.rñdendũ
cẽt ꝙ ſic.verũtñ nõ diſpõne necria ⁊ ꝓxima ⁊ ſufficiẽ

tcc. ſ diſpõne remota ⁊ ↄtingẽte. Si aũt querat᷑ vtrũ

ſit cã ſufficiens.Rendẽdũ ẽ ſilit᷑ ꝙ nõ.qꝛ ↄꝛiũ dicẽ ẽ he
reticũ ſic pᷣꝰoñſuʒ ẽ.¶ Ad illud ̊ qdð obꝛ de fato.dð.
ꝙ de fato alit loqͥt᷑ boe.⁊ alit᷑ aug. Boetiꝰem̃ loqͥt᷑ de
fato pꝓut eſt aliqͥd ᷣm veritatẽ.⁊ ſic fatũ noiat oꝛdi/
nẽ in rebꝰmobilibꝰad diuinã ꝓuidẽtiã relatũ.oꝛdinẽ
inaquã nõ ſolũ ſᷣm nãʒ ⁊ cãʒ necriã.ſᷣ etiã ſᷣm liberta/
tcxcxẽẽ volũtatis ⁊ ↄtingẽtiã.Dicit em̃ ſic in li.de ↄſo.ꝓui
dẽtia cũcta ꝑiter.q;uis diuerſa.qᷓ;uis ifinita ↄplectit᷑.
fatũ vo ſingula dirigit in otſi oct fots⸗ tpibus
diſtributa. Et h̊ tꝑalis oꝛdinis explicatõ in diuie mẽ
tis adunata ꝓſpectu puidẽtia ẽ.eadẽ vᷣo adunatõ di
geſta atqʒ explicata tpibꝰ fatũ vocat᷑.⁊ ſic ptzꝭ ꝙ boe
tius fatũ accipit generalit᷑ ad egreſſũ ⁊ decurſuʒ oim
ren.ſiue volũtariaꝝ.ſiue nãliũ.ſiue necariaꝝ.ſiue cõ
tingentiũ.Aug.vo in.v.de ciui.dei accipit fatũ ſᷣm ex
timationẽ phoꝝ.qͥ vocãt fatũ vim poſitiõis ſideruʒ
⁊ ↄſtellatiouũ pm quã cũcta necrio eueniũt in his in

ferioꝛibꝰ.⁊ ſic fatũ nihil eſt.Et oñdit ipſe ꝙ nihil ſit.⁊

ita ceqͥuoce accipit fatũ boe.⁊ aug.⁊ ꝓpter hoc nõ fit

aſſi umptõ ſᷣ medio.ſᷣ magis equocationis acceptio.
Vpter quã tollẽdã de medio dicit Aug.in.vj.de ciui.
Wei. ꝙ ſi qͥs fatũ wcat oꝛdinẽ cãꝝ quẽ de? inſtituit.cũ

B; ſit verũ. ſniam teneat ⁊ lingu coꝛrigat.qꝛ ſᷣm cõeʒ
vſum accipit᷑ ſicut mathematici accixe ↄſueuerũt.
Aã illud qdð obꝛ ꝙ bella cãnt᷑ ex coiũctiõe ſiderũ.

Irxrit etiã deu

S= ¶Diſt. xv. de ꝓductiõe rerũ mixtaꝝ ⁊ ſenſibilium.
.ꝓducãt aque reptile ⁊c. Supꝛa egit magiſter de rer au enenwul.
um. in hac pte agit de ꝓductiõe mixtoꝝ ⁊ ſenſibili vt aialiũ.Et qm ad aialiũ ꝓductionẽ facta ẽ vni⸗
uerſitatis còplłetio.et ad cõpletionẽ ſequit᷑ ab oꝑe ceſſatio. Idco iſta ꝑs babet tres. In pꝛima agit de

Hm & illud vᷣbũ phᷣi nõ tribuit aliud ſideribꝰqᷓ qᷓn
dã diſpõnẽ ad tales effectꝰ ex qᷣbꝰbella generant᷑. Ex

motiõe em̃ alicuiꝰhũoꝛis põt aliqᷓ affectio in aia exci

dñari ſeipos ſubijcit.hinc ẽ ꝙ miti ſe ſubijciũt im/

tari quã tũ nõ neceſſe ẽ ponẽ.qꝛ aia põt eã repꝛime
re.ſ qꝛ multi ſt inſecutoꝛes paſſionũ.⁊ eis quibꝰpñt

pCᷣ̃ſſionibꝰaſtroꝝ.⁊ ideo frcq̃nt᷑ aſtrologi wra pᷣdicũt.S t

maxie circa hoies aialiter viuẽtes.circa vo ſpũaliter
ſapiẽtes q̃ͥ dñant᷑ paſſionibꝰ pauca pñt vera pᷣdicẽ.
imo ſiẽ dicit enaſrono n Prholoment Jnis
hõ dñabit᷑ aſtr.¶
ↄſtellatõne.dᷣm c fim̃ eſt. nec appꝛobauit ſtella ſub
cuiꝰregimie naſceret᷑.nec in patiẽdo expectauit hoꝛã
fatalẽ.ſ̊ i natiuitate appuit ſtella vt ſignũ.in paſſiõe
vo tpᷣs expectauit ſibi a deo pᷣdeſtinatũ ⁊ figur lega⸗
libꝰpᷣſigtũ.Et ſi q̃ras.vñ h̊ ꝙ magi ꝑ illã ſtellã cog
uerũt regẽ.dᷣm ꝙ h̊ nõ ſolũ hñana inuentiõe fuit.&ᷣ
ſue ment attẽtõne ⁊ diuia reuelatõne. Pꝛeterea illa
ſtella nõ fuit cũ alijs ſtellis creata.ſ̃ i natiuitate dñi
fuit pꝓducta.nec motũ hũit aliaꝝ ſtellaꝝ. ſicut dicit
Crib.nec fuiſſe credit᷑ in oꝛbibꝰaliaꝝ ſtellaꝝ.ſ longe
inferiꝰadeo vt directe apꝑeret ſuꝑ domũ. ill
qd obᷣr ꝙ mita vera pᷣdicũt.⁊ maxie h̊ apꝑet i ſtella
cometa q̃ apꝑet ex moꝛte regũ.dð ꝙ in bis q̃ ↄſide/
rant᷑ circa motũ celęſtiũ coꝛpoꝝ infallibilit᷑ pnñt vra
pᷣ̃dicẽ ⁊ ꝑ artẽ.ſiẽ de eclipſi ſolis ⁊ lune. In his vo q̃
ↄſiderant᷑ circa effectũ reꝝ inferioꝝ qᷓ eis ſbᷣſunt.p⸗
babilr ⁊ ꝑ artẽ pñt vera pᷣdicẽ.nõ tñ ſꝑ ſic circa tẽpe/

ſtates ⁊ ſerenitates ⁊ bmõi. In his vo q̃ ſt li.ar.fre/

quẽter ita dicũt falſa ſic ⁊ vera.⁊ ſi aliqũ vera videã⸗/
tur dicẽ.Bᷓ eſt vel caſu vel dyabolico inſtinctu. Naxʒ
dyaðĩ ſic dicit aug.ſe libẽter imiſcet in hmõi diuinatõ
nibꝰ. Hec valet id qð obijcit de ſtella cometa.qꝛ put
ſignificat moꝛtẽ reg nõ fit nã.ſᷣ dino iuſſu vt diẽ R
maſce.Si em̃ naliter fit.nõ vẽ rõ qᷓre mag appareat
in moꝛte pꝛincipis qᷓ; in moꝛte ruſtici.niſi foꝛtæe tu di⸗
cas ſiẽ volũt aliq̃ aſtrologi dicẽ.qꝙ ſtella aliq pᷣeſt pᷣn
cipi qᷓ in eiꝰmoꝛte diuino iuſſu ad ſe trabit ꝑtes cele
ſtes ꝗᷓ erãt in eiꝰcoꝛꝑe.quibꝰabſtractis a coꝛpe gnat᷑
diſſolutio in eo qd remanet.⁊ dum ſurſum trabunt
⁊ ſtelle appꝛoximãt faciũt comã.Sed tũc manet q̊o
quare ſimiliter nõ fit circa ruſticũ: Ideo ſecurius di
ci poteſt ꝙ cometa aut nõ ſignificat moꝛtẽ pꝛincipis
ſed ſolũ hoc accidit ꝙ moꝛiat᷑ in ciꝰ apparitiõe.Aut

ſi ſignificat. hoc fit diuino iuſſu quo magis eius moꝛ

tem pᷣnunciat.tum qꝛ eſt ꝑſona cõis.tũ qꝛ ex hoc põt
frequenter oꝛiri ꝑturbatio regni.in cuiꝰ cuſtodia ma
eis ſollictant᷑ angeli dũ bonũ cõe pᷣponũt bono ſpe⸗
illud qð regit᷑ ꝑfecte ſubijciat᷑ regenti.dvᷣm ꝙ boc v
rum cſt vbi regens aliquid regit ꝑx modũ dñantis nõ
ↄ modũ miſtrantis.vñ qꝛ bumani actꝰ regunt a di/
uina ꝓuidentia ſicut a dominante.nibil euenire põt
pᷣter ipſius ꝓuidentie intentionem ⁊ cognitionecʒ.et
ita nihil caſu.qꝛ vo ab aſtris dirigũt᷑ ſolumõ ꝑ modũ
miniſterij.iõ nõ opoꝛtet ꝙ ꝑ oia ſubdaut᷑ eis.nec hoc
exigit ꝑfectio vniueiii.

ductiõe reꝝ ſimpliciũ ⁊ inſenſibili⸗

ſernſibilium ꝓductione. In ſecũda de diuinoꝝ operum ꝑfectione.ibi.oibus aũt creatis atq; iſn itis ⁊c. In

terca agit de ſeptimi diei requietionc.ibi. Jã de ſeptime dici reqᷣe alidd nos cod opoꝛtet ⁊c.

Pꝛima ꝑs bʒ

Ad ill qdð obᷣr ꝙ dñs natꝰfuit ſbᷣ Sa

d illud qd obẽ ꝙ de ꝑfectione oꝛdinis eſt ꝙ S4

te t
ſolerde⸗
matöthe
gcnciait
fnutuus,
grüibii

Neche hn⸗
eN

ge⸗

.

Uennsteton
ſonuaant
Coriisra
Neitcbfmbe⸗
ſeginaniaſ
oltcudi
tilchen:e
cinnſbgen
ſomninlun⸗
Nun Arim
— ſcs⸗
einnockingin
ſun on
NN
lagemickt
Knoendariii
ſiknedſeinm
ntſaſunt
lſonitie
unne ninuhu
llgenirs
Kiiliglign
elutimmne⸗

iinn⸗

ſune i
ulu

nfiie
ukſdat⸗

ſarles

liſclicn

nntdeflt⸗
Perui
lmuer N
l ſardin
wiſnd
ebneiſc
ginneiſ
flbimne
e ti
abing
iltaut
sdoiklt
iiten
tuütund
anng
wiͤſaſnid
eng
iniſrun
ichniitf
rbr ol
sNs
pirnntmi
Sagtienne
Pyluneg
mums mt
gynti,
mscion
zgaborhe
baſodun
innn,
ne NAnoc R
iingtt

Deoge aͤn⸗

Di. X

duas. In pꝛima deterininat de pductione aialium eł aquis. In ſeda de pductiõe aialiñ ex ter:a. ibi. Seqt di

xit deꝰ. ꝓducat terra ⁊c. In ꝗᷓ ꝑte pᷣmo determinat veritatẽ.deinde ſoluit dubit

ſolet de venenoſis.Aliã ibi.Oe q̃buſdã etiã minuſ᷑.

matiõc hʒ duas. In pᷣma oñdit qualiter in ꝓductiõe hois facta ẽ 2 ↄſummata
ca eandẽ diſtinctionẽ explicat diuerſas ſnias catholicoꝝ tractatoꝝ.ibi. In hac em̃ reꝝ diſtinctione catholici
tractatoꝛes ⁊c̃. ¶ Similiter tercia ꝑs habet duas. In pᷣma vcritatẽ explicat. In ſcda qõnẽ monet ⁊ determi

nat.ibi. Sed querit᷑ quomodo ſeptimo die dicat᷑ deus ꝛc.

XVa

te diei.

Pe ope ſex⸗

*

Determinat de ꝓductiõe animaliũ ex ada. a
Ixrit etiã deus. Pꝛoducãt aque reptile aĩe vi
uẽtis ⁊ volatile ſuꝑ terrã ⁊c. Opus qnte diei
eſt foꝛmatio piſciũ ⁊ auiũ.quibus duo elemen
ta oꝛnant᷑.⁊ de eadẽ mã.i.de aquis piſces ⁊ aues crea

uit. volatilia leuãs ĩ aera.⁊ natatilia remittẽs gurgiti.

¶ Determinat veritatẽ de ꝓductiõe aĩaliũ ex tra. b
Seq̃tur dixit deus. Pꝛoducat terꝛa aĩam viuẽtẽ. iu⸗
menta et reptilia ⁊ beſtias terꝛe ſᷣm ſpẽs ſuas ⁊c᷑. Se⸗
xte diei opus deſcribit᷑.cũ tra ſuis aialibꝰoꝛnari dicit᷑.
MQAuerit vtrũ poſt peccatũ venenoſa anĩalia noxia
facta fuerint.an ꝓpter pctm̃ nocere ceperint prius fa⸗
cta innoxia. —C 1C

¶ QAueri ſolet de venenoſis ⁊ ꝑnicioſis aĩantibꝰ.vtruʒ

poſt pctm̃ hoĩs ad vindictã creata ſint.an potius cre/⸗
ata innoxia pctõribus nocere ceperint? Sane dici po⸗
teſt.ꝙ creata nihil hoĩ nocuiſſent ſi nõ peccaſſet. Pu⸗
niendoꝝ nanq; vicioꝝ ⁊ terrendoꝝ.vel ꝓbande vłꝑ⸗
ficiende vel ꝑfruẽde virtutis cã nocere ceperũt.Fuer̃t

creata innoxia. ꝓpter pctm̃ facta ſunt noxia.

atiões duas. Anã ibi. Queri

iliter ſcda ꝑs in ꝗᷓ determiat de operũ diuinop ↄſum

diſtinctio reꝝ. In ſcda vo cir

a ¶ Pꝛoducãt aqᷓ repti-
le aie viuẽtis. Contra.re
ptilia ⁊ natatilia diuerſa
rum ſunt ſpẽꝝ. cũ ꝓdu
cta ex aqͥs ſint natatilia.
nõ debent dici reptilia.
Itẽ cñ reptilia ſpectẽt ad
oꝛnatũ terꝛe.nõ videt᷑ ꝙ
ſpectẽt ad oꝛnatũ aque.
Itẽ videt᷑ hic eſſe nuga⸗
tio cum dicit reptile ani⸗
me viuentis.ois em̃ aia
eoipᷣo ꝙ eſt anima viuit.
Re. dom ꝙ in aialibꝰ dif
fert motus rependi a mo
tu gradiendi. Motꝰ em̃
rependi attendit᷑ pᷣm tra
ctionẽ.anial em̃ qd repit
anteriꝰaliquã ꝑtẽ ꝓten/
dens. etiã cum illa aliqᷣd
appbẽdẽs.coꝛpus trabit
totũ ſuũ poſt ſe.ſicut ptʒ
in vermibus. motus vo
gradiendi eſt ꝑx impulſio
onẽ.quantũ igit᷑ ea q̃ na
tant ſe trahunt ⁊ ꝓtẽdũt

anterius.⁊ extendendo ſe ad anterius. quaſi tenẽdo ſe ad ſoliditatẽ el groſſiciẽ aqᷓ trabunt totum coꝛpꝰſuũ.
ſicut patet in natantibus. hinc eſt ꝙ oia natantia dicunt᷑ reptilia.⁊ ſi ptingat ea aliquando gradi ſicut eſt in

cocodrillis ⁊ aliqbus que verſant᷑ in aquis ⁊ in terꝛa.denoiant᷑ tñ a motu qͥ eſt
petit eis ̃m habitationem in aquis. Aolatilia aũt nõ dicũtur reptilia quis vid
ſces in aquis. Eſt cnim diuerſus modus mouendi. quia impulſu magis mouen
volat. claudit᷑ aer in cõcauitate alan.et dũ ale applicãtur ad coꝛpus.

rioꝛi tractu. ⁊ ex illo impulſu coꝛpꝰ auis ꝓcedit anteriꝰ.et ideo volatilia ſub rep

etiam ſub genere greſſibilium.qꝛ nõ mouent᷑ virtute pedum.ſed virt

eis magis naturalis.ſ.qͥ com

eant᷑ ſe ferre in aera.ſicut pi⸗/
tur q́; tractu. Dum em̃ auis

violenter acr ꝑpellit᷑ ex ꝑte alaꝝ poſte-

tiliũ noie cõpꝛehendunt᷑.ncc

ute alarum. AUnde poteſt ſic ſumi diui/

ſio animalium q́;tum ad motum. qꝛ aial aut mouet ſe anterius trabẽdo.⁊ ſic eſt reptile. ſiue ſit in aquis ſiue
in terra.Aut impellendo.et hoc dupliciter. Aut pedibus ⁊ ſic eſt greſſibile. Aut alis ⁊ ſic eſt volatile.⁊ ſic ptz

S nne iſces dicunt᷑ rept
e.immo eſt in plus

pliciter. Ano modo quod ſetrabit vi oꝛis ſicut vermes.Alio mõ qð ſe trapit vi

cio modo qð ſe trahit vi penulaꝝ vt piſces.Quarto modo dicit᷑
tẽ coꝛpis applicat terre.q;uis habeat pedes.ſicut lacerte

ilia. ⁊ falſum eſt illud quod pᷣmo ꝗponit᷑ꝙ reptile diſtinguit᷑ contra aquati/
d illud quod obijcit᷑ ꝙ reptilia ſpectãt ad oꝛnatũ terre.dᷣm ep reptile dici᷑ quadru/

coſtarũ ſicut ſerpentes.Ler

t reptile large qð in mouẽdo ſe magnam par
⁊ ſtelliones.⁊ ſic m diuerſas acceptiões reptile pᷣt

ꝑtinere ad oꝛnãdũ diuerſa elementa.Ad illud quod querit᷑ quare dicit᷑ aic viuentis.dᷣm ꝙ vita manifeſtat᷑

maxume ꝑ ſenſum ⁊ motumiõ aia viuens appellat᷑ que viuit vita manifeſta

tum ⁊ ſenſum.talis aũt nõ eſt in plantis.ſed in aialibus.⁊ ideo ad dꝛñtiam plan

reptile aie viuentis.quaſi in plantis ſit aia virens.⁊ in aimalibus ſit aia viu

illa vo minime.

tinentur:? Pe. O

⁊ hec eſt illa que dat coꝛpi mo⸗

tarum dicit. ꝓducant aque

ens.quia hec mouent᷑ ⁊ ſentiunt.

b ¶ Producat terra animã viuentem iumenta ⁊ rept⁊c. Aidet᷑ ibi eſſe ſuꝑfluitas.qᷓa

m ꝙ terra inter cetera elementa minus eſt decoꝛa.ideo magis indiguit decoꝛari.Et iteruʒ. 2

quuuia ipa maxime pꝛeſtat pabulum aialibus inter cetera elementa. hinc eſt ꝙ plures animalium differentie

oimne animal bꝛutum beſtia eſt. Si tu dicas ꝙ beſtia vocat᷑ animal bꝛutum qꝛ nocet.tunc ſuꝑſtuit dicere re/
ptilia. Item in f. non ſolummodo enumerant᷑ iumenta ⁊ beſtie ⁊ reptilia.ſed etiam pecoꝛa.ergo videt᷑ hic
eſſe diminutio.querit᷑ igit᷑ de hoꝛum trium differentia et ſufficie
dque ſunt in mari contineaut᷑ ſub vna differẽtia animalis que eſt reptile. ſiliter
vyna difſferentia animalis.que cſt volatile.quare non ſimiliter omnia animantia

ntia. Qucrit᷑ ctiam cum omnia animantia

omnia animantia geris ſub
terre ſub vna differentia cõ

repiuntur in illa.oẽs aũt ille dꝛñtie reducuntur ad has tres differentias.quaꝝ numerus ⁊ ſufficientia poteſt

accipi dupliciter. vel ex parte motus ipſoꝛum aialiũ.vel ex pte finis Ex
uetur. aut mouctur tractu.⁊ ſic eſt reptile. Aut impulſu.⁊ ſic greſſibile.
natum bſuire.aut manſueſcere.
tis cõpꝛehendunt᷑ pecora. Ex

ꝑte mot?ſic. Om̃e enim aial qd mo
Et hoc eſt dupliciter. Aut eſt animal
PHꝛimo modo dicitur beſtia. ſecundo modo dicitur iumentum.⁊ ſub iumen/
ꝑte finis ſic. Aialia em̃ facta ſunt ppt᷑ hoĩem.aut igit᷑ ſũt oꝛclinata ad bois iu⸗

*

5
. £ rrarar

iramẽtũ.ſic ſunt iumẽta
quaſi iuuantia.aut ſunt
oꝛdinata ad bois exerci/
ciũ.⁊ hoc põt eſſe duplr.
qꝛ aut exercent n

manifeſte. ⁊ ſic ſũt beſtie
quaſi vaſtie.aut occulte

nocent ⁊ ſic ſũt reptilia qᷓ
occulte nocẽt ⁊ inſidian
calcaneo.hos aũt fines ⁊
ſi nõ baberẽt ſi hõ nõ ꝑec
caſſet in actu. habẽnt tñ
in aptitudnie. et ex ipſa
aptitudine melius erudi
ret᷑ tũc hõ in ſtatu inocẽ/
tie qᷓ; erudiat᷑ nũc ex actu
in ſtatu culpe.⁊ ſic pʒ ho

rũ triũ dꝛñtia ⁊ ſufficien/

tia.⁊ pʒ rñ ad obiecta.
c hac em̃ reꝝ diſti.
catho.tract.diſ.vt õ̊ dix.
inueniũt᷑.Cõtꝛa.cũ nõ ſit

deus diſſenſiõis ſ̊ pacl. ?

ſcpᷣture ſint in eodeʒ ſpũ
expoſite q̊ fuerũt ↄdite.ſi
cut dicit grego.vr ꝙ nul/
latenus poſſint diſſenti/
re. Itẽ verũ vero nõ op/
ponit᷑. ſi catholici tra/
ctatoꝛes diſſcentiũt. vnꝰ
bicit vcrũ ⁊ alt᷑ falſũ.ſed
intellectꝰſcpᷣture nõ pᷣt cſ
ſe niſi verꝰ. g cũ diſſenti/

unt.neceſſe ẽ alteꝝ ißoꝝł

depꝛauare ſcpturaʒ.⁊ ita
nõ erit catholicus tracta
toꝛ.ſᷣ potis hereticꝰ. Reꝰ.
dð.c& vis faciẽda eſt in H
qꝗð dicit mgt diſẽtire vi⸗/
dent᷑.videt᷑ em̃ aliqñ qð
eſt.⁊ vr aliqñ qð nõ ẽ. et
hbᷣm hunc duplicẽ moduzʒ
pᷣt intelligi vbũ mgr̃i.vt
catholici tractatoꝛes i ali
quo videant᷑ diſſentire ⁊
diſſentiant.in aliquo vi/
deantur diſſentiꝛe. non

tñ diſſentiãt. Aliqd eni,s

dicunt aſſertiue.⁊ aliq̃d
dicũt opinãdo. tũ ad
illud qð aſſertiue dicunt
in hoc nõ diſcoꝛdãt.quia
quod aſſerunt.ꝑ reuela/

7 — 9

tionẽ ſanctiſpũs di

–

Querit vtrũ minuta aĩalia tũc creata fuerint. d
¶ BZe quibuſdã etiã minutis aĩantibꝰ qõ ẽ.vtrũ ĩ pᷣmis

cõditionibus creata ſint? an ex rebus coꝛrupt poſtea

oxꝛta ſint: Pleraq; em̃ de hũidoꝝ coꝛpoꝝ vicijs.vłex⸗
alatõibus terꝛe.ſiue de cadaueribꝰgignũt᷑.QAuedã ecẽ
de coꝛruptiõe lignoꝝ ⁊ herbaꝝ ⁊ fructuuʒ.⁊ deꝰ autoꝛ

oĩm cẽ. Põt aũt dici ꝙ ea q̃ de coꝛꝑibus aĩaliũ maxime
moꝛtuoꝝ naſcũt᷑.cũ aĩalibus creata nõ fuerit. niſi po⸗

tẽtialit ⁊ mãlit. Ea vo q ex terꝛa vł ex ads naſcũt᷑ vel
ex eis qᷓ terꝛa germinãte oꝛta ſunt.tũc creata fuiſſe nõ

incõgrue dici poteef. ..
etmĩat de operũ diuioꝝ ↄſũmatiõe.oñdẽs q̃lit in
ductiõe hoĩs facta ẽ ⁊ ↄſũmata diſtinctõreʒ. e

taq; dñs et poſſeſſoꝛ.qͥ ⁊ oĩbus pᷣferẽdus erat.vñ ſeqᷣt᷑
Vidit deus ꝙ eẽt bonũ et ait. Faciamꝰhoĩem ad ima
ginẽ ⁊c̃. Sed anteqᷓ; de hoĩs creatõe tractemus.qð ſu
pꝛa bꝛeuit tetigimus pleniꝰ vᷣſa ntes clarius faciamus
Ervlieet diuerſas ſnias catholicoꝛuʒ tractatoꝝ de
.

eadẽ rerũ diſtinctione. f

¶ In hac em̃ reꝝ diſtinctõne catholici tractatoꝛes diſſẽ

tire vt ð diximus inueniunt᷑.Alijs dicẽtibus res crea⸗
tas eẽ atq; diſtinctas ſᷣm ſpẽs ſuas ꝑ interualla ſex di

erũ.Quoꝝ ſnie.qꝛ lr̃a geñ.magis inſᷣuire videt᷑. atq;

ibꝰaũt creatis atq; diſpoſit nouiſſime factus ẽ hõö

Quare pt⸗

omnia fact?
E hõ.

BGeñ.j.

catholica eccia magis appꝛobat.iõ hactenꝰſtudioſe do

cuimus quõ ex illa cõi mã pᷣus infoꝛmiteꝛ facta.poſtea
coꝛpꝑaliũ rerũ genera ꝑ ſex dierũ volumina diſtinctim
ſint foꝛmata.Alijs aũt videt᷑ ꝙ nõ ꝑ intualla tempoꝝ

facta ſint.ſʒ ſi ita foꝛmata ad eẽ ꝓdierũt.Qð aug.ſu⸗
per geñ.pluribus modis nitit᷑ oñdere.dicẽs ela qtuoꝛ

ita foꝛmata ſic mõ apparẽt ab initio extitiſſe.⁊ celũ ſide
ribꝰ oꝛnatũ fuiſſe. QQuedã vo ñ foꝛmaliter ſᷣ malit tũc
facta fuiſſc. Que pꝰꝑ tꝑis acceſſum foꝛmalit diſtincta

ſunt.vt herbe.arboꝛes.⁊ foꝛte aĩalia. Oia & in ipᷣo tẽ⸗

poꝛis initio facta eẽ dicũt.ſᷣ quedã foꝛmalit᷑ ⁊ ſm ſpẽs
q̃s habere cernimus.vt maioꝛes mundi partes.que⸗
dam vo materialiter tm̃. Sed vt dicunt. moyſes lo/

quens rudi ⁊ carnali plo.locutiõis modum lꝑauit te

deo loquẽs a ſili hoĩs qͥ ꝑ moꝛas tẽpoꝝ oꝑa ſua perfi⸗

it. ci ipe ſimul ſua opa fecerit. Elñ aug. Ideo inquit

moyſes diuiſim refert deũ illa oꝑa feciſie.qꝛ nõ potuit
ſilab hoĩe dici qð a ðo ſil potuit fieri. Itẽ potuit diui /
dẽ ſcpᷣtura loq̃ndi tꝑibꝰ.qð ᷣs oꝑandi tꝑibꝰ ñ diuiſit.

Illi q his auẽtibꝰ⁊ alijs hmõi ihentes dict q̃tuõ elem

bꝰ mũduũ in

mãꝗj et foꝛma

ita fuiſſe ſil.

alijs vᷣo ꝑ in
fualla tẽpo

rũ et dieruz.

hm q̃ expoſi
tio pꝛemiſſa

bucuſq; de

ducta eſt.

cũt.q̃ nõ eſt ſibi cõtrarius.in eo vᷣo in qͥ opinant᷑.diſſentire poſſunt. ⁊ aliqñ diſſentiũt. quis

opinio venit aliqñ ex ꝓbabili ↄiectura rõis in q̃ hõ frequent᷑ decipit᷑ deceptiõe potiꝰ q̃ ẽ pena qᷓ; culpa.a qua

vix aliq̃s tractatoꝝ catholicꝰimmũis fuit.⁊ iõ talis diſſenſio repᷣhenſibilis nõ eſt.q;uis em̃ diſcoꝛdẽt aliq mõöõ

iudicia. cõcoꝛdãat tñ deſideria. oẽs.n.catholici tractatoꝛes veritatẽ dicere volũt. Et ſic pʒ rñꝰ ad illud qð obr.
Aliter poſſet dici ſicut ſupꝛa tactum fuit.ꝙ et ſi diſſentire videant᷑.non tamen diſſentiũt.qꝛ nõ dicũt quid fu
erit in re.ſed quid congruum eſſe potuerit.nec dicunt quid legiſlatoꝛ.ſ.moyſes in illo verbo intellexerit.ſᷣ ma

gis quid ſpirituſſanctus intenderit qui eum illuſtrauit. et quoniam diuerſi modi pꝓducẽdi ſiue ſimul ſiue ſuc
iue congruere poſſunt diuine potentie.⁊ ſpũſſanctus in eadem ſcriptura multa ſimul intclligit.et facit ex

poſi

cis tenuit viam alioꝝ ſan

Ssf⸗ ——.—èð E »

toꝛes intelligere.ideo ⁊ ſi diſcoꝛdia videat᷑ inter doctoꝛes ᷣm exterioꝛẽ faciem littere.nõ tamen eſt viſcor
a ſm veritatem. et ideo ſignanter dicit᷑.diſſentire vident᷑.nõ diſſentiin

. nt. nõ dif it. vñ aug.in libꝛis ſuis in multis lo⸗/
ctoꝝ.ex quo patet ꝙ nõ erat eis cõtrarus.

pnsgi
che⸗

Se⸗
Apein.

0N

Mrp
omiaf
4 d.
1 beſi.
1
R

ſe
1R
ug
ed
ſe
1 füfem
e näkſ.
ie Uiwri

7

. . —⸗ * 8 *. „ *.
.
⸗R
„ . * .
.
. . —„ .
2 —
. .
.

aiauauaaa atq; celi luminaria ita foꝛmata ſimul eẽ ⁊ habuiſſe

JZJÿẽ
Apoc.iiij.

Zoh. v.

liter. ptim cauſaliteer.
Erplint yveritatẽ de ſeptime diei reqe.

¶ Gã de ſeptime diei reqe aliqͥd nos eloq opoꝛtet. Scqi⸗

ptũ eſt. qꝛ cõpleuit de die ſeptimo opꝰ ſuuʒ.⁊ reqeuit

die ſeptio.ab vniuerſo oꝑe qð patrarat. Reqeuiſſe dr
dey⸗ die ſeptimo.nõ quaſi opando laſſus.ſᷣ ab vniũſo
ope reqeuit.qꝛ nouã creaturaʒ facere ceſſauit. Reqᷣe⸗

ſce em̃ ceſſare dici᷑. Uñ in apoca. dr. Nõ habebãt req
em dicẽtia. Sctũs ſctũs ſctũs.i.dicere nõ ceſſabãt.Re

quieuiſſe ̊ deus dr̃.qꝛ ceſſauit a facie

q; mõ oꝑat᷑ ⁊ ego operoꝛ.illud vniũſe creature ↄtinuã

Ammiſtrationẽ oñdit. Die g ſeptimo reqeuit. vt nouã
creaturã vlteriꝰnõ faceret.cuiꝰmateria vel ſimlitudo

non pceſſerit.ſed vſq; nũc oꝑat᷑.vt qð cõdidit.cõtine/

rx ⁊ gubernare nõ ceſſet.

Scdm aliã
hãzʒ nihil ibi
Eqõnis quãõ
ſcqt᷑ aug.

Aueſtionẽ mouet ⁊ determiat. qualit accipiẽdum
ſit qð dicit᷑ de cõpleſſe opꝰſuũ ſeptimo die cũ tũc req⸗

euit ab omni opereſuo.

„—

ESzʒz qir quõ ſeptimo die dicat᷑ de cõpleſſe opaſuũ. cuz

ab oi ope illo die reqeuerit.nec aliqð genus nouũ reꝝ

fecerit.Alia trãſlatio hʒ.Cõſummauit deus die ſexto

ba ſua q nihil qonis affert.qꝛ manifeſta ſunt q̃ in eo
facta ſunt.⁊ oim ↄſummatio eo die gfecta ẽ.ſicut ſcri /

ptura oñdit cũ ait. Vidit deꝰcũcta q; fecerat ⁊ erãt val
de bona. ola quidẽ naturalit bona erant.nihilq; in ſui

illos ſex dies qͥs ſcriptura cõmemoꝛat. ſex rerũ gene/
ra.i.diſtinctiões appellãt.q̃ ſimul facte ſunt. ꝑtim foꝛ⸗

ndis generibus
geature.qꝛ vltra nous nõ ↄdidit. AUſq; nũc tñ vt veri
tas in euã gelio ait. opat᷑ pf cñ filio.ſ.ammiſtratione,ʒ
eoꝛũdẽ generũ q̃ tunc inſtituta ſunt. Creatoꝛis em̃ vir
tus cꝗ ſubſiſtẽdi eſt oĩ creature. g dr. Pat meꝰ vſ/

„
8 –
. / .
. 8

Mouã cresturz face

re ceſſauit. Contrariũ d

Hiere.xxxj. Nouũ faciet

vj. In xpᷣo em̃ ieſu neq;

circũciſio aliqͥd valet ne

qʒ; pᷣputiũ ſ̊ creatura no

ua.Re.doᷣm qꝙ nouũ dici

tur duplr. Ano mõ dicit

nouũ õ antiqͥtatẽ curſus

nature.⁊ cõſuetudinẽ rõ

nalis creature.⁊ ſic deꝰ ñ

ceſſauit in.vj.diebꝰ face

re nouã creaturã.immo

multa facit miraculoſe 2

mirabilit᷑ ↄtra ſolitũ cur

ſum nãe ⁊ ↄſuetudis hu/

mane. Et iſta noua dici

pñt.Alio mõ dẽ nouũ cu

ius nulla ſilitudo p̃ceſſit

nec etiã aliq pncipium
creatũ qð eẽt ipiꝰ ſemia

ſito ꝙ nouã creaturã fa/

cecre ceſſauit. et dĩ etiam
Ecxẽs.j. Mihil ſbᷣ ſole no⸗
uũñ. Mihil em̃ ꝓduxit cu.

riñ.et ſic dicit mgr i po⸗

ius nõ fecerit aliqᷓ mõ ſii
mile. vel cuiꝰnõ pduxe-.,.

itt pᷣncipiũ ſeiale ĩ oꝑRib
ſerx dierũ. ⁊ ſic pʒ ꝙ nõ

odictio aliq. Alit᷑ poſſet

dici reqͥeuit facerc no/

uã creaturã ꝗᷓ qͥdẽ ſit de
neceſſitate ꝑfectiõis vni ⸗

uerſi. pductio aũt xpᷣi cx

cedit vniuerſi ꝓplemètĩꝗ.

⁊ iõ pure gfe eſt.⁊ dꝛ de·e··

ullin nnstura vicij hñtia.⁊ ſunt bona q̃ adidit deꝰ etiã ſingu i pure ofecſ. 79: ve
la. Sil vo vniuerſa valde bona.qꝛ ex oĩbꝰ cõſiſtit vni ſedch mnlic ac
6 ann erſitatis ammirabilis pulcritudo. in qᷓ etiaʒ illud qdcit viin
Kat malũ dr̃.bene oꝛdinatũ ⁊ loco ſuo poſitũ eminẽtiꝰ cõè/ el¶IVllũ añt diem ſancti·
c medat bona. vt magis placeãt ⁊ laudabilioꝛa fint du ficaſſe ⁊ bñdixiſe dꝛ .
hHicrefit ohank malis. Sexio die facta Eoperũ conſũmatio. S Kücmdcketene za-
Aa qõnẽ pie i miſſa oꝛi᷑ qõ quõ dicat de die ſeptimo opꝰ ſuũ cõ de iar tp̃us. nõ magia
poſitz. ſcz j pleſſe. q hebꝛaica veritas habet. in qͥ tñ nihil nouum dʒ benedici dies ſeptinmnꝰ·
mõ verũ ſit creaſſe dr. niſi foꝛte dicat die ſeptimo cõpleuiſſe opus ꝙᷓ; ſcs. Itẽ cũ ſanctiſca
den gmo ſuũ. qꝛ im bñdixit ⁊ ſciſfcauit ſic ſpijcit ſcptura. Bñdi tio reſpiciat crcatura rö⸗
ppns aum. Kit diei ſeptie ? ſcificauit illũ. Opꝰem̃ ẽ bidictio ⁊ ſan nalẽ da eſt as vicit æ ltö5
. Qlliſicatio.ſic ſalomõ aliqd opis fec cũ tẽplũ dedicauit cacauit ron SS-
2 eęeIllu aut dieʒ ſctificaſſe ⁊ benedixiſſe dr. qꝛ miſtica Smieatioſit beneopan
linlinüti d frſreauieſccre. videt q ma⸗
n⸗ aſe Aſexto. in gu ovat eſt. diei. vij.in q̃ reqeuit.Reꝰ.dm ꝙ ſicut dies dicit᷑ eſſe malꝰ nõ ratione ſui.ſed quia ꝰ
o menſura eſt actionis male. ſicut dicit apls Epb.v. Redimentes tempus qm dies mali ſunt.ſic dies dicit ben
alhDedictus 2 ſanctus. quia eſt mẽſura alicuius oꝑationis in qua eſt benedictio ⁊ ſanctificatõ.Et nibil aliud efſt··
a ff Diem aliquem benedicere ⁊ ſanctificare. qᷓ; diem tali actioni vt menſuram deputari:.Quoniam igitur deꝰ om
e nig fecit ꝗpter hominis inſtructionem. vt bominem non ſolum verbo ſed etiã opere erudiret. ſicut ſex diebꝰ
uu ta dedit homini licentiã opandi ⁊ intendendi rebus inferioꝛibus.et ſicut ſeptimo die ab omni opere ceſfauit.
i zuin ſic voluit eꝙ ſeptimo die homo ab omni opere ceſſaret. et ei per contemp ationem inbereret. et inberendo qͥe
ſend ſceret. et qꝛ in hac inbeſione bomo obtinet a deo ampliationẽ bñdictõis ⁊ ſcitatis.ideo dies ſeptimꝰ d a deo.

Goniec benedict ſanctificatꝰ. nõ rõne ſui/ rõne ũli?að dñs deputauit in illo fieri: Et ſic patet reſpõſio ad obicets.

7
0
8

—;——

—

patet etiã quantũ deo placet ꝙ bomo ſibi ſoli intendat ⁊ in eo reqeſcat.dñ talẽ vacationẽ ſiue req̃etationem
benedixit ⁊ ſanctificauit. ꝓpterea in lege frequẽtiſſime iterat inter oig mãdata de obſeruantia ſabbati.
6 f MNutmerando dies vſq; ad. vij. ꝓcedimꝰ. Querit cũ ſtatus eſſe nõ debeat niſi in aliqua ꝑfectiõe.⁊ ſenariꝰ

potiꝰ dicat ꝑfectionẽ qᷓ ſe eptenariꝰ. vel etiã denariꝰ. vr̃ ꝙ aut infra. vij. debemꝰ ſtare. aut vltra.

rit᷑ etiã quare gentiles qui ſacrã ſcripturã nõ recipiũt.i ↄputatiõe dic er q; ad ſe
H̊ ẽ ꝓpt ſeptenariũ planetaꝝ.tũc ñ vr oꝛdo rectꝰ.q;ꝛ mars no ſeqᷣt᷑ imedi

ß ceteris benedictione ⁊ ſanctificatiõe eũ donauit. vñ
in lege dicit. Memẽto ſanctificare diẽ ſabbati. Et in⸗ Benedictio et
de eſt ꝙnumerando dies.vſq; ad ſeptimũ ꝓcedimꝰ:
7 dicimꝰ ſeptẽ eẽ dies qͥꝝ repetitõe oẽ tpᷣs agit᷑.nõ qͥn
alius ſit ab illis dies octauus ⁊ nonus ⁊ ſic de ceteris.
ß qꝛ in ſex diebus rerũ genera diſtincta ſunt. ⁊ in ſepti
mo licʒ nõ fuerit nouũ genꝰrerũ iſtitutũ.fuit tñ ĩ eo qſi
qͥdã nouus ſtatus ſanctificatiõis operũ ⁊ requietiõis
opificis. Poteſt etiã ſic exponi illud. Compleuit deus
die ſeptimo opus ſuũ.i.cõpletũ ⁊ ↄſummatũ vidit.

lune.Reꝰ.dðd. nume·
rus dieruzʒ pᷣfigit᷑ m
diuerſitatẽ mẽſurato/
rũ qͥbus ipſa mẽſura
appꝛopꝛiat᷑.Qm̃ igit
nuc dies ñ H
ad aliquẽ ſpalẽ effem̃.
ſolũ in pᷣmaria rerũ
cõditione in qua reꝑi
tur diſtinctio ᷣm. vij.
ideo numerus dieruʒ
ſm illũ numerũ ſemꝑ
terminat᷑.nõ ꝓpter ꝑ/
fectionẽ numeri vłtẽ

aut vlcra peedere. Que
ẽ ꝓcedũt: Si tu dicas ꝙ

f ſanctifica/
tio ſeptie diei.

poꝛis qd claudit᷑ in ſeptenario. ꝓpter pfectionẽ diuini oꝑis ⁊ qͥetis accipit᷑ ſic numerus Gentiles aũt nume
rum dierũ accipiũt penes dñium.vij.planetaꝝ.ſᷣm qs regi babet ⁊ diſponi ts.et qꝛ ſaturnus eſt pꝛimus in/

ter planetas.dicunt q dñat᷑ in pꝛima

boꝛa diei ſabbati. et ſequẽs planeta in da die. ⁊ ſic vſq; ad ſeptem bo/

ras.poſtmodũ fit regreſſus ad pꝛincipiũ.⁊ ſic eſt pꝓcedendũ.et poſtmodũ eplanet qͥ dñat᷑ in. xxv. hoꝛa.il/

le eſt pꝛincipiũ ſequentis diei.⁊ ab illo denoĩiat᷑ dies illa. ⁊ ſic deinceps ꝓcedẽd denoiant ſeptẽ dies. quaſi ſe
ptẽ planetas. et hoc patet ↄſiderãti oꝛdinẽ planetarũ. qͥ

ordine ſeruato in enumerãdo qñ ſaturnꝰ dñat᷑ in p⸗

ma boꝛa diei.ſol dominat᷑ in pꝛima hora ſequentis.et luna in pꝛima boꝛa tercij. ⁊ ſic ꝓcedẽdo vlterius. Hũc
aũt modũ denoĩandi dies nec oino tenemus ne videamur elemẽtis mũdi ſcruire.nec oino relinquimꝰ ꝓpter

ↄſuetudinẽ.vnde dñicã diem noiamus a nobis.ſabbatũ
eccleſia tñ loco illoꝝ noĩm ponit ſcda feria.tercia feria.
Diintelligentiam buius partis incidit bicᷓ/
8 ſtio circa duo. Et pꝛimo querit᷑ vtrũ ſenſibi/
lia ſiue aimalia facta ſint. Scoo querit᷑ q̊ͥ oꝛ
dine facta ſunt. ¶ Circa pᷣmũ querunt᷑ tria. Pꝛimo
querit᷑ vtrũ ſenſibilia qtũ ad aiam ſi int ꝓducta ex ali
quo vł ex nibilo.Scdo querit᷑ q;tũ ad coꝛꝑa.vtrum
ꝓducta fint ex quatuoꝛ elis an ex vno. Tercio queri
tur vtrũ in eaꝝ cõpoſi itõe.actiua pᷣdñent᷑ paſſiuis.an
econtrari.
AQueſtio.ſ. à
ſend ibiliñ ſiue irrõnabiliũ anime ꝓducte ſint ex
liq̃ oſtendit᷑ pᷣmo ꝑ textũ ſcripture qͥ dicit. Produ/
cant aque reptile aic viuentis ⁊c. Et paulopoſt.ꝓdu
