imago reſpicit figurã. qꝛ ſilitudo dic ↄueniẽtiã ĩ q. cognitiuã ꝙᷓ; affectiuã. ¶ Ad illd q obijcit ꝙ cõple 3 5
litate nali. imago vo Pueinena idiſtictõe figurali. ag mẽtũ magis eſt in volũtate. do 2 ſi volutns vltia
modũ cuiuſdã triãgli.i q̃ ũt tres termi ⁊ tres linee. ſit in imagie. nõ tñ ſe hʒ ꝑ modũ coplemẽti ĩ rõe ima
qꝛ tres ſt potentie quaꝝ quelibet babitudinẽ bʒ ad ginis.imago em̃ dic oꝛdinẽ ⁊ oꝛiginẽ in potẽtijs ſicẽ llti
quũlibet.⁊ ſilr tres pſõe.⁊ potẽtia vel pſõa tenʒ röe, in pſ. onis.⁊ quẽadmodũ tercia pſona ñ ponit᷑ aliarũ
termi. hitudo vo vl imago tenʒz roõeʒ linee Scds mo coõpletiua nec alias cõplere. potius ab eis recipere.
dus diſtinguẽi eſt ꝙ imago ẽ in nalibꝰ. ſilitudo in ſic volũtas ꝓut ẽ ꝑs imagis.potius ↄſiderat᷑ in rõne
gꝛatuitẽ.q ſilt hʒ oꝛtũ ex illa pᷣma dꝛia. Oꝛ em̃ imago egꝛedicntis i in roõne cõplentis. ⁊ quia pꝛima rõ oꝛi
diẽ cõſiguratõez. ⁊ illa attẽdit᷑ ex pte naliũ potẽtiaꝝ ginis eſt ꝑx modũ nãe.que quidẽ conſiſtit in oꝛtu in

gie. ſcʒ memoꝛie.intelligẽtie.⁊ volutat .binc ꝙ ima telligentie ex memoꝛia. hinc eſt imago pᷣncipalius

go eſt in nalibꝰ.qꝛ nec ſilitudo dic cõueniẽtiã ꝗᷓ oꝛtũ reſpicit cognitiuã qᷓ affectiuaʒ. Ad ill q̃q obijcit᷑ ʒ6
bʒ a qualitate. ⁊ qualitas in qua aia ſilat̃᷑ deo bec efſt ꝙ imago cõſiſtit penes nobiliſſimũ in aia.dð qꝙ nobi gii
gra.iõ ſilitudo in gꝛatuitis dicit᷑ eſſe. Terciꝰ modus liſſimũ in aia duplicit᷑ p̃t accipi.Lel ſᷣm diſtinctöenm

diſtinguẽdi ẽ ꝙ imago eſt in potẽtia cognoſcẽdi.⁊ ſi⸗ potẽtiaꝑ ſcʒ affectiue ⁊ cognitic. vel ſm cognitiöem
militudo in potẽtia diligẽdi.. iſte modꝰ ſitr hʒ oꝛtu, ſtatuũ.ſcʒ ſi uꝑioꝛis poꝛtõis ⁊ inferioꝛis. Cũ ꝙᷓ dicit᷑
Ex drna pᷣma.Quia em̃ imago cõſiſtit in conueniẽtia imago ↄſiſtat penes nobiliſſimũ.hoc intelligit᷑ qᷓtus

Hʒ ↄfiguratõcʒ. et ofigurat attẽdit᷑ ĩ oꝛigie.hitudie. ad ſtatũ in ſupioꝛi ꝑte nõ qᷓ;tũ ad potẽtias.qꝛ imago Naſen

⁊ potẽciaꝝ diſtictõe.⁊ h̊ oꝛigo et hitudo pᷣncipaliter ↄplectit᷑ tã affectiuã q; cognitiuã.cũ vtreq; nate ſin
reſidet ex pte cognitie.iõ imago pᷣncipaliꝰ ponit᷑ ĩ co im mediate ferri ad deũ. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſi⸗ 37
gnitia. Silitudo vero dic cõueniẽtiã i qualitate.⸗ qꝛ militudo eſt in plus qᷓ; imago.dðᷣ ꝙ ſimilitudo ſi ac·
qualitas in qua pᷣncipalit᷑ aſſimilat᷑ aia deo eſt in vo cipiat᷑ in ſua gen eralitate in plus ẽ.ſi vero acccipiat
lutate ſiue affectõe. hinc eſt ꝙ ſiſtudo ponit᷑ pᷣncipa ꝛie ſicut accipit᷑ in ꝓpoſito nõ eſt in plus. immo di
lit᷑ in potẽtia affectia. ⁊ inde ẽ ꝙ in imagie creationis koritab imagie.ita ꝙ ⁊ ſi verãq; tã affectiuazʒ q; co
due ſũt potẽtie ex ꝑte cognitie ſcʒ memoꝛia ⁊ intelli gnitiuã rethitat. ag⸗ tñ pꝛincipaliꝰ reſpicit cogni
gẽtia. ⁊ vna ex pte affectie ſcʒ volũtas. Ecõtra vᷣo in tiuam. ⁊ ſimilitudo affectiuam. ⁊ ratio iam dicta eſt.
imagie recreatòis.q̃ quia conſiſtit in gra.due vᷣtutes ⁊ per hoc patet reſponſio ad illa duo que quereban

ſut er parte affectie ſcʒ ſpes et charitas. 2 vna erptee oerrr. irj.
lincno.Xvi,3 pꝓductõe hois qtũ ad pᷣncipia cõſtitutia.ſ. coꝛpus ⁊ aiam. pᷣmo viri.
Ic de oꝛigie aie plura q̃ri ſolẽt ⁊c. ¶ Supꝛa egit mgr̃ ð ꝓductõe hois in cõpatõe ad Bncipiũ cxera.
Pad vero pte agit ̊ ꝓductõe ciꝰqᷓtũ ad pꝛincipia cõſtitunia ſcʒ qtũ ad coꝛpꝰ⁊ aiam. Diuidit᷑ aũtiſta
eos in duas. In pꝛima determiat ð ꝓductõe viri. In ſcda vo ð pꝛoductiõe mulier ex viro.j.di.xviii. lyr,
quoq; paradiſo mulierẽ foꝛmauit ac in pꝛicipio. Daima ps hʒ duas. In pᷣma determiat de hois
albe. In ſcda de hois foꝛmati locatõe ibi. hoſem at ita foꝛmac ꝛc· Pꝛima ꝑs hʒ duas. In pᷣma de·

6

e 4 4 NN
ül ☛£
f

— — — ——

— — —

mmpeninun
Nini ieſfen
lpmkfie
Whtiſtütpfii
Michiniiftn
nmni ieſil
ugenientin
tistpceftiee,
Nris mniinſe
tmapimit
ani
gimpfnepli⸗
ſaighe⸗
ſminin dont
Ainntici
winahiuͤn
ens ifdet
weinligki
tins gfna
iͤfmianmint
ltcddickg
zalniimhl
Gilwwonaii
ckugusinnn
ciechcch
,ntpbennienf.
gnogrtrmn

Anpücnt
,dülttt
NN AtM
mmirrhei

Pind

—

terminat de hois foꝛmatõe. In ſcdᷣa de hois foꝛmati locatõne.ibi.hoĩem aũt ita foꝛmatũ ⁊cẽ. ¶ Pꝛima pars

babet duas. In pꝛima deter

nat de ꝓductõe aie in ſe. In ſcdᷣa vero in relatõe ad coꝛpus.ibi. Sed vtrũ in

coꝛꝑe.an extra coꝛpus ⁊c.¶ 3 ars aũt illa in qua determiat de ꝓductõe aie in ſe hʒ duas. In pᷣma determi/⸗
nat veritatẽ. In ſcda remouet erroꝛẽ. ibi.putauerũt em quidã heretici ⁊c. ¶ Silr illa ꝑs in qua determĩat de
ꝓductõe aie in cõꝑatiõe ad coꝛpꝰ hʒ duas. In pᷣma vetermiat vtꝝ ðs creauit aiam in coꝛpe. an extra coꝛpꝰ.
ir ſcda qᷓrit vtrũ ðs fecerit hoiem in etate ꝑfecta.ibi.ſolet etiã q̃ri vtrũ s hoiem repẽte.¶ Silt ꝑs illa in qᷓ
determiat ð locatõe hoĩs iã foꝛmati bʒ duas. In pꝛima determiat ð loco eiꝰ in ſe. In ſcda vero determinat i
cõꝑatõe ad cõtenta.ibi.in boc aũt padiſo erant ligna ⁊c.

—
ñ coꝛpoꝛeis
inſtrumẽtis foꝛ
maſſe vł ſuffla/
ſſe Zs dicit.

eñ.ij. .—
R

Bererminat veritatẽ de ꝓductõe aĩe in ſe.vtꝝ de aliquo facta ſit an nõ.⁊
quãdo facta ſit.⁊ quã gram habuerit in creatõe. 9
SIc de oꝛigine aie plura queri ſolẽt.ſcilicet vnde creata fuerit.⁊ qñ.et
quã grom habuerit in creatõe.Sicut hoĩs foꝛmatio ſᷣm coꝛpꝰ deſcri⸗
it cũ dicit᷑. Foꝛmauit ðᷣs hoĩeʒ de limo terre.⁊ ita eiuſdẽ ſᷣm aĩaʒ fa⸗
ctura deſcribit᷑ cũ ſpᷣdit᷑. ⁊ inſpirauit in faciẽ eius ſpiraculũ vite. Coꝛpꝰ em̃ ð
limo terre foꝛmauit ðs cui aiam inſpirauit. Vel ſᷣm aliã lr̃am flauit vel ſuffla
uit.nõ ꝙ faucibus ſufflauerit.vl manibus coꝛpoꝛeis coꝛpꝰfoꝛmauerit. Spũs
em̃ ðs eſt.nec lineamẽtis mẽbꝛoꝝ cõpoſitus.Hõ & carnalit putemꝰ deũ coꝛ⸗
poꝛeis manibus foꝛmaſſe coꝛpus.vłfaucibus inſpiraſſe aĩaʒ.ſᷣ potius hoĩem
de limo terre ſᷣm coꝛpus foꝛmauit iubẽdo.volẽdo.i.voluit ⁊ verbo ſuo iuſſit
vt ita fieret.⁊ iſpirauit in faciẽ eius ſpiraculũ vite.i.ſbᷣam aie in q̃ viuerʒ crea

uit.nõ de materia aliq̃ coꝛꝑali vł ſpũali.ſᷣ de nihilo.

¶ Kemouet quoꝛũda hereticoꝛũ erroꝛẽ qͥ putauerũt aiam eẽ ð ſba dei. b
utauerũt em̃ quidã heretici deũ de ſua ſbᷣa aiam creaſſe vᷣbis ſcripture ꝑti⸗

nacit ſherẽtes.qbus ðr.ĩſpirauit vł inſufflauit ⁊c. Cũ flat inquiũt vłſpirat.

Reſponſio.
Eſa.lvij.

Opinio Augu.

Alioꝝ ſẽtentia

hõ ð ſe flatũ emittit.Sic ̊ cũ ðr deꝰflaſſe vł ſpiraſſe ſpiraculũ in faciẽ homis
ex ſe.ſpm̃ hoĩs emiſiſſe intelligitur de ſua ſõa. Qui h̊ dicũt ñ capiũt tropica
locutõe dictũ eẽ ſufflauit vl flauit.i.flatũ hoĩs ſcʒ aiam fecit. Flare em̃ eſt fla⸗
tũ facere.flatũ facẽè eſt aiaʒ facere. Vñ dñs ꝑ Eſaiã.Oẽm flatũ ego feci. Nõ
ſũt ꝙ̊ audiẽdi qͥ putãt aiam eẽ ꝑtẽ dei. Si em̃ h eẽt.nec a ſe nec ab alio decipi
poſſet.nec ad malũ faciẽdũ vł patiẽdũ cõpelli.nec in meliꝰ vł deteriꝰ muta/
ri. Featus & qͥ hoĩem aĩauit factus ẽ a deo.nõ de deo.nec de aliqua materia.
ſed de nihilo. r
eterminat de ꝓductõe aĩe in relatiõe ad coꝛpus vtrũ deus creauit aĩaʒ
in coꝛꝑe vł extra coꝛpus. o “́́ß
¶ Sed vtrũ in coꝛꝑe vel extra coꝛpus etiã inter doctos ſcrupuloſa qõ ẽ Aug.
em̃ ſuꝑ geñ.tradit aĩaʒ cũ angelis ſine coꝛꝑe fuiſſe creatã.poſtea vero ad coꝛ
pus acceſſiſſe.neq; cõpulſa ẽ incoꝛpoꝛari.ſed naturaliter illð voluit.i.ſic crea
ta fuit vt vellet.ſicut naturale nobis eſt velle viuere. Male aũt velle viuere.
nõ nature ſed volũtatis eſt puerſe. Alij vero dicũt aĩiam pᷣmi hoĩs in coꝛpoꝛe
fuiſſe creatã.ita exponẽtes verba illa. Inſpirauit ĩ faciẽ eius ſpiraculũ vite.
id eſt aĩam in coꝛꝑe creauit que totũ coꝛpus aĩaret.faciẽ tamẽ ſpaliter expꝛeſ
ſit.quia hec pars ſẽſibus oꝛnata eſt ad intuẽda ſuꝑioꝛa.Sed qᷣcqd de aia p⸗

mi hois eſtimet᷑.ð alijs certiſſime ſentiedũ eſt ꝙ in coꝛꝑe creẽtur.Creãdo em̃

infüdit eas deus.⁊ infũdendo creat. Dicẽdũ eſt etiã aĩam illã nõ ſic eẽ crea⸗

tã.vt pᷣſcia eſſet oꝑis futuri iuſti vel iniuſti.

Exo. vi.

MAuerit vtꝝ ðs fecerit hoĩem in etate ꝑfecta. d
¶Solet etiã queri vtrũ deus hoĩem repẽte in virili etate fecerit.an ꝓficien⸗

do ⁊ etates augẽdo.ſicut nũc foꝛmat in mr̃is vtero: Aug. ſuꝑ geñ. dicit.

adãa in virili etate cõtinuo factus eſt.⁊ hoc ſᷣm ſuꝑioꝛes nõ inferioꝛes cauſas.
id eſt m volũtatẽ ⁊ potẽtiã dei.quã nature generibus nõ alligauit.qualiter
et virga moyſi conuerſa eſt in draconem. Mec talia contra naturã fiunt niſi
nobis quibus aliter nature curſus innotuit.deo autem natura eſt quod facit
Non ergo contra diſpoſitõem ſuã illð fecit deus. Erat enim in pꝛima creatu
rarum conditõe ſichoĩem poſſe ſieri.ſed non ſibi erat neceſſe vt ſic fieret.hoc
QààNqr.
d

ôM

5 EE —
“”ͦ”èùẽʒ —õ 5 2 ” = R —
5

—w——

a ¶ In bñplacito cre
atoꝛis cuiꝰ c. Innu.
it mgr̃ ꝙ volũtas dei
necemitas eſt. Cõtra.
ex hoc ſequit᷑ neceſſa-
riũ futuꝝ eſt qd vult
et pᷣſcit. ꝙ ſi verũ e. cu
8s velit oĩa bona fu/
tura.nullũ bonũ futu
rũ euenit cõtingẽter.
perit libertas arbi.
Pꝛeterea falſũ videt᷑
dicere in hoc ꝙ ſbiun
git. multa etiã ᷣm in.
ferioꝛes cãs futura ſt
ſz in pᷣſciẽtia dei futu/⸗
ra nõ ſũt.q̃d em̃ futu/
rũ eſt erit. qͥd nõ ẽ ſu⸗
turũ in pᷣſciẽtia dei noõ
erit. ſił idẽ erit et nõ
erit. R* dð ꝙ; pᷣmũ vᷣ⸗/
bũ intelligẽdũ ẽ ð ne⸗
ceſſitate nõ ↄſequẽtꝭ.
ſed cõſequẽtie.qꝛ ne/
ceſfario ad velle di ſe
quit᷑ ip̃m volitũ ee vl
futuꝝ eẽ. Scom aute
verbũ intelligẽdũ eſt
ita ꝙ ꝑ boc ꝑticipiuõ
futuru ſignificet oꝛdo
effectꝰ ad cãs no eue-
tus. vt ſit ſẽſus. Mul
ta m inferioꝛes cãs
futura ſũt.id eſt oꝛdi/
nata fieri que im ve⸗/
ritateʒ vel pᷣſciẽtiã nõ

„ —.

ſũt futura quia no eueniũt. bů 0. bomo extra padiſũ creatus.

em̃ nõ erat in cõditõe creature. ſed in bſplacito crea⸗

toꝛis. cuius volũtas neceſſitas eſt. hoc em̃ neceſſario

futurũ eſt quod vult ⁊ pᷣſcit. Multa vero ſᷣm inferio⸗
res cauſas futura ſũt.ſed in pꝛeſciẽtia dei futura ñ ſũt.
Si aũ ibi aliter futura ſũt.potius futura ſůt ſicut ibi
ſũt.vbi pꝛeſcit ille qui nõ poteſt falli. Sic ergo factus
eſt adã non ſm inferioꝛes cauſas.quia nõ erat in rerũ
cauſis ſeminalibns vt ita fieret.ſed ſᷣm ſuꝑioꝛes.non

ↄtra naturã oꝑantes. quia in rerũ cauſis naturalibus

erat. vt ita poſſet fieir. ⸗ʒ“
. hoĩs foꝛmati locatõe in ſe.qui extra padiſũ crea
tus.in paradiſũ poſitus eſt.⁊ q̃re ita factũ ſit. e

¶ Hoiem aũt ita foꝛmatũ tulit deus.vt ſcriptura docet .

et poſuit in ꝑadiſo voluptatis quẽ plãtauerat a pꝛin/
cipio. Hijs verbis aperte moyſes inſinuat ꝙ homo
cxtra padiſũ creatus:poſtmodũ in ꝑadiſo ſit poſitus.

Quod ideo factũ dicitur.quia non erat in eo ꝑmanſu

rus.vel vt non nature ſed gꝛatie hoc aſſignaretur. In
telligitur aũt paradiſus localis ⁊ coꝛꝑslis in quo ho/⸗
mo locatus eſt. Tres em̃ generales de paradiſo ſentẽ⸗

tie ſunt. Vna eorũ qui coꝛꝑaliter intelligi volunt tm̃.

Alia eoꝛũ qui ſpũaliter tm̃.Tercia coꝝ qui vtroq; mo
do ꝑadiſũ accipiũt.Terciũ mihi placere fateoꝛ.vt ho⸗
mo in coꝛpoꝛali paradiſo ſit poſitus.que ab illo pꝛinci
pio plãtatus accipi poteſt. quo terrã omnem remotis

aquis herbas ⁊ ligna ꝓducere iuſſit. Qui ⁊ ſi pꝛeſẽtis

eccleſie vel future typũ tenet. ad literã tamẽ intelligẽ//
dũ eſt eſſe locũ ameniſſimũ fructuoſis arboꝛibus mag
nü.? magno fonte fecũdum. qð dicimus a pꝛincipio.

Tres ſñie ð pa
radiſo ſunt ⁊ q
ſüt.
A quo pᷣncipio
ſit plãtatus.

poſtmodũ in padiſo ſit poſitus. Cõtra. cu

em̃ ꝑadiſus eſſet locus habitatiõis debitꝰ hoi m ſtatũ innocẽtie.⁊ locus cõgꝛuus generatõi ⁊ ꝓductõi.viðt᷑

q; bomo debuit ꝓduci in ꝑadiſo Itẽ cũ tota terra eſſet tũc fructifera ⁊ ger trãquillus.videt᷑ ꝙ tota erat con
gꝛua vt inhabitaret᷑ ab boie. ſi bomo extra padiſũ eſt ꝓductus.videt᷑ ꝙ extra ꝑadiſũ ad habitãdũ debuit
relinqui. Itẽ ſi tota terra ꝓducta eſt ꝓpter hoiem. videt᷑ ꝙ ſi hõ ſtetiſſet. alia Bar terre a ꝑadiſo ſuꝑflue/

2 ret. ppter hoc eſt hic qõ quid vocetur bic ꝑadiſus in qua homo eſt poſitus.
notadũ ꝙ ficut dicit m& tres fuerũt de padiſo ſẽtentie. Quid em̃ dixerũt qᷣ
hõ crat locus coꝛpalis.qui ꝓpt᷑ ſuã amenitate padiſus dicebat᷑.nec eſt alia ꝑadi

ex dei amoꝛe ⁊ cognitõe ⁊ fruitõe e In hu
luce. xxiij. Hodie mecũ eris in padiſo Et illd qd vr del
poſitio ꝙ eſt padiſus ſpũalis. eſt ꝑadiſus coꝛpalis.

ad pᷣdictoꝝ intelligetiã eſt
adiſus illa ĩ qua erat poſitus
ſus niſi coꝛpalis. Alij vᷣo at/

tendẽtes ꝙ; beatiſficatio hboĩs eſt in ꝑadiſo que cõſiſtit in dei fruitione. nõ in coꝛꝑali amenitate. dixerũt hanc
ꝑadiſũ nõ eſſe locũ coꝛpalẽ. ſed ſpnalẽ. ⁊ oĩa illa ꝗᷓ dicũt de padiſo in geñ.dicta eſſe metbaphoꝛice.vñ bomo i

foꝛmatõe ſui poſitus dicit fuiſſe in padf u. nõ qꝛ fuerit localiter mutatꝰ. ſed qꝛ in ſpũali amenitate ⁊ delicijs

poſitꝰ. In huius aũt ſentẽtie aſſertõe adducut ills qð dici᷑ ve latrone
ucifero Eʒe. xxiij. In delitijs padiſi dei fuiſti. Tercia ẽ
aradiſus ſpũalis dicit ſtatũ vel quietẽ ⁊ amenitatem

deliciaꝝ ſpũñaliũ. ⁊ iſte pt eſſe ᷣm duplicẽ ſtatũ. ſcz eccſie triũpbãtis.⁊ ecclie militãtis.Eñ ꝑadiſus ſpũal du⸗

plex eſt ſiue dupliciter dicta

eſt. Ana eſt in ecclia militãte. altera in ecchia triũphãte. Vñ illa qᷓ ſũt dicta i geñ.

de padiſo ſpũali.pñt exponi metaphoꝛice. Paradiſus aũt coꝛpalis locꝰ?cſt deliciarũ ⁊ amenitatis.⁊ hec ẽ du
plex ſir ſᷣm duplicẽ ſtatũ.ſ pfectũ.⁊ imꝑfectũ. Sedm ſtatũ ꝑfectũ padiſus eſt empyreũ. Scom ſtatũ impfe
n

ctũ padiſus eſt locus quidã amenus in ptibus oꝛictis de quo dicit

am̃. Diuina ꝑadiſus eſt dei manibꝰ in

edem plãtatus gaudij. ⁊ exultatõis vniuerſe ꝓmptuariũ. In hocaũt loco decuit hoſem poni vt eſſet ei faci/ 5
litas pueniẽdi ad patriã. ⁊ vt deꝰ hoĩ oñderet beniuolẽtiã. cui locũ ameniflimũ ad inbabitãdũ pᷣꝑauerat.vt
ſic amenitas exterioꝛis bitaculi coꝛrñderet delicijs interioꝛibꝰ. q́l es habet aia ꝗᷓ eſt tẽplũ dei.⁊ bebat aia pᷣmi
boĩs. Extra aũt hũc locũ debuit bõ ꝓduci.vt meliꝰ cognoſceret dei bñficiũ.dũ ſe videret quaſi aliunde addu q
ctũ. ⁊ vt etiã oñdcret ꝑ boc ꝙ bõ nõ crat ibi fact? ad eternalit habitadũ.ᷣ tpoꝛalit᷑ ꝑegꝛinãdũ.Et qꝛ ds pᷣſcie/

—

bat bois caſũ.in padiſo voluit eũ collocare.vt p eiꝰeiectõe ð loco voluptatis cognoſceret ſeſibilit᷑ quãta bo
na ſpũalia amiſiſſet ꝑ culpã.cognoſcẽt etiã nihilomin? quata eẽt dria inter eũ qͥ oño obedit hũilit.⁊ eũ qͥ pʒ
Etemnit. Et ꝑ hoc pʒ rñſio ad obiecta.Loc? em̃ padiſi cõueniẽter factꝰ fuit pꝛoppt᷑ boĩem inſtitutuzʒ.⁊ alia ꝗ

ðo N— *“Rr 53cäs „

— = =
=2 —

Aleſti⸗
e

Dlti,
bieiſt. na
ſchtitſe di
ttallg le
i.
. ln
141
Nnbü. d
P

3D
. 4
ui üu

niſchetüai,
Näiſäüffnai

Uffulniei

falhienmf
ſifine
ſchtattd
giglin
ſgitigufne
intetu
isenpt
WE

= =

S. = = = =
. = -
S.
S=
E;
—

— =
S⸗
☛R
S

=
= = S=.-
=
E.
==

Plslinng
iigctüſk
Cgtneuc
Atbritütti
rlaubipte,
nr uleic
uorims

s Aiotr
e oithane

ont fibae

Citue Ndcl G

Ncikene
nihu
tinmdnn
tigsfitn
Hiſunuin

α

E ⸗Intiqua trſlatio dicit ad oꝛiẽtẽ. Vnde volũt in oꝛiẽ tena ↄaueniẽt fuit fi/
Aualis ſit locꝰ tali ꝑte eſſe paradiſũ longo interiacẽte ſpacio vel ma⸗ cta ꝓpt hoieʒ quẽ s
adiſi 2 ybi. ris vel terre regionibus quas incolũt hoĩes ſecrete. et uiderat ee lapſurũ.

⁊ qꝛ ſił etiã vidrat ho

in alto ſitũ vſq; ad lunarẽ circulũ ꝑtingẽtem. VUñnec α0να úabn virat
viliuijillucpuenerſiut. oikchius a
De loco padiſi qtũ ad ↄtẽta. q ſũt ligna ꝑadiſi ine poſtmoduʒz rediturꝰ.
ge erat lignũ vite.⁊ lignũ ſciẽtie bõi ⁊ mali. f· Mec tñ ſi hõ ſtetiſtet.
¶ Inh at ꝑadiſo erãt ligna diuerſi generis.int qͥ vnuʒ alia ꝑs mdi ſupfluẽt.
erat qdð vocatũ ẽ lignũ vite.alteꝝ vo lignũ ſcie boni ? beſtijs buiẽtibꝰ ho

Quarẽ vocatũ nec vlla infirmitate vłetati imbecillitate ĩ deterius v? ſiẽ magna platea dco
ſirlignum ſa i occaſũ laberet᷑.Cignũ ãt ſcie bõi ⁊ mali.ñ a natura h̊ rat palatiũ.⁊ ſiẽ aula
tieboi 2 mali. Nomẽ accepit.ſᷣ ab occaſiõe rei poſtea ſecute.Arboꝛ eĩ (Ablait ioals parte .
üllla ſ erat mala. ſcie bõi ⁊ mali iõ dctã ẽ.qꝛ po ꝓhibi⸗ pa cc nnuit mer ſlo
tõeʒ erat in illa trãſgꝛeſſio futura.q̃ hõ exꝑiẽdo diſcẽet cũ padiſi ĩ alto ſitũ et
Ig eẽt ĩt obediẽtie bonũ.⁊ int ĩobediẽtie malũ.Nõ ꝙ vſq; ad lunarẽ circłʒ
ð fructu qͥ naſceret᷑ inde poſitũ ẽ illð nomẽ.ſᷣ ð re trãſ⸗ ptigẽetẽ.vr̃ hᷣ eẽ flin.pᷣ
greſſionẽ ſecuta.Cognouit eiĩ hõ pᷣuſq; tãget h̊ lignuz mo qꝛ int lũarẽ circłʒ
bonũ ⁊ malũ.ſ bonũ ꝑ pꝛudẽtiã ⁊ expiẽtia.malivo p azebe ſpera Pis.
ſi ᷣmi ꝑn/ pꝛudẽtiã tm̃. Qð etiã ꝑ exꝑiẽtiã nouit vſurpato iig⸗ poſſe viuẽ. Itẽ aer in
tes ñ peccaſſẽt. no vetito.qꝛ ꝑ exꝑiẽtiã mali didic qd ſit int bonũ obe ſua ꝑte ſuꝑioꝛi ẽ tãte
ñido min? ſice diẽtie ⁊ malũ iobediẽtie. Si vo pᷣmi ꝑẽtes obediẽtes ¶ſſᷣtilitat ꝙ ibi nõ pñt
bo e lis eẽnt.nec ↄtra pceptũ peccaſſẽt.ñ iõ tũ minꝰ dicet᷑ lig aues viuẽ.ſic dic Au.
decſet · mü ſcie bõi ⁊ mali:qꝛ ex eiꝰ iactu accidet ſi vſurpare 66 vaali Peus ſet
tur. A ligno àhõ ꝓhibit? ẽ q malũ ñ erat. vt ibpa öp⸗ Tiviuc boͤ bnc coꝛp⸗
Aug ſup Geñũ. ceptiↄſeruatõ bonũ illi eẽt.trãſgꝛeſſio malũ.Nec me aiale. Pꝛeterea ſi aʒo
llis oſiderat᷑ quatũ malũ ſit iobediẽtia q́; ̊ mõ. cũ ſcʒ cxt ille locꝰeleuatꝰ.cũ
iiõ reꝰfactꝰeẽ hõ ĩtelligit᷑.qꝛ ꝓhibitꝰ rẽ tetigit.quã ſi ñ maxie appꝛopiq̃rʒ ſo
Pbibit tetigiſiet. nec peccalſz nec penãa ſeſiſſʒ. Si em li inregt
venenoſa herbã ꝓhibittetiger.pẽa ſeqᷣt᷑.⁊ ſi nẽo ꝓ/ ns ex b eoterta ect in⸗

mali.Lignũ ãt vite dictũ ẽ ſiẽ docet Beda ⁊ Strabꝰ

qꝛ diuĩtꝰ accepit hãc vim.vt q̃ ex eiꝰ fructu comedet.
coꝛpꝰ eiꝰ ſtabili ſanitate ⁊ ꝑpetua ſoliditate firmaret᷑.

hibuiſſz. ſilr ſeqret᷑. Si etiã ꝓhibet᷑ res tãgi q̃ ñ tãgẽti pꝛa aqu. ſupꝛa ae/
rxẽ. (äe qp ſiẽ do

tm̃ ſᷣ ꝓhibẽti obeſt.ſic aliẽa pecunia.iõ ꝓhibitũ ẽ pec⸗

mi hitaclm pᷣbẽt.⁊ hi
taclʒy ſua inferioꝛitate
excellens oñdẽt.⁊ ſua
magnitudie dᷣcoꝛarʒ.

catũ.qꝛ ꝓhibẽti ẽ danoſũ.Cũ vo tãgit᷑.qð nec tãgẽti ctoꝛeſdicũt ꝑadiſi coꝛ
obeſt ſi ñ ꝓhibet᷑.nec cuilibʒ ſi tãgat᷑.iõ ꝓhibet᷑ vt ꝑ ſe ꝑatłſitꝰ eſt valde em i
bonüũ obediẽtie ⁊ malũ iobediẽtie mõſtret᷑. Sic pᷣimnꝰ nẽs ⁊ altꝰ.⁊ iuxta cq
hõ a re bona ꝓhibit penã ĩcurrit.vt non exre mala.s eergcrgenai.
ex ĩobediẽtia pẽa eẽ mõſtret᷑.ſiẽ ex obediẽtia palma. Eſt at tãte altitudis

vt illucñ oſcẽdãt vapoꝛcs ĩ aẽ eleuati.ſ fit ibi aer ms ⁊ purꝰydoneꝰſtatu
ibi cẽ ↄtẽperãtiã calor.et qꝛ ſecꝰ eq̃noxia ẽ ibi magna tẽpies tꝑis.ꝛ g

i ꝑpetuitatis.⁊ ꝓpt᷑ puritatẽ aeris
d vſq; ad lunarẽ circ̊ ꝑtigẽ G̊ ñ ẽ

dictũ bʒ ſitũ.̊ m quãdã ꝓpetatẽ.ſiue qꝛ ↄfoꝛmat᷑ i raritate.⁊ lũioſitate.⁊ trãqᷣllitate.ſiue qꝛ vapoꝛes qͥbus

dñat᷑ lña illuc ñ ptigũt.Et ſic pʒ ill. d n h̊ qt padiſo erãt ligna diuerſi generis ⁊c. Querit᷑ ꝓpt᷑ qͥd duo ex
ipis lignis noiat ⁊ ñ plura. Itẽ cñ lignũ iſið ð q̃ facta ẽ ꝓhibitõ ñ fuerit ſcie bõi ⁊ mali.niſi ꝓpt᷑ trãſgꝛeſſioneʒ

Age.i vẽ ꝙ ſic debuerit a ſui pᷣncipio noiari. Itẽ cũ lignũ vite illũ effectũ viuificãdi ñ habuerit.vẽ ꝙ; aut fru/

ſtra fuerit. aut ab illo effectu noiari ñ debuerit. Rñdẽdũ ꝙ vniuerſalitas lignoꝝ ſpᷣ tribꝰ differẽtijs cõphẽdit
Fʒ ꝙ ad triplicẽ vtilitatẽ hoĩs poterat oꝛdiari.aut ex pte coꝛꝑis.aut ex ꝑte aie.aut ex ꝑte piũcti. Si ex ꝑte coꝛ
is. ſic erãt ligna fructifera qᷓ pbebãt ei alimẽta ad coꝛpis ſuſtẽtacõʒ. Si ex ꝑte aie.ſic fuit lignũ ſcie bõi ⁊ ma

Rs ogiabat ad obedittie bois ꝓbatõeʒ. Si ex pte ↄiũcti.ſic erat lignũ vite qd faciebat ad vite hũane ꝑpe/
tuatõeʒ. De bijs ãt lignis duo noiata ſũt ꝓpt᷑ ſpeales effectꝰ. pt᷑ q̃d ⁊ dñs illa duo lig collocauit i medio ꝑa
diſi. ⁊ vnũ poſuit iuxta alterũ.vt ex vno ↄciꝑet hõ affcctũ amoꝛis.⁊ ex alio affectũ tioꝛis.⁊ vt q̃ſi oppoſita in/

xta ſe poſita eluceſcerẽt.⁊ faciẽdo abſtinẽtia ab vno.bẽe mereꝛct᷑ refectõeʒ ſufficiẽtẽ ab altero.Et h̊ ẽ qð dicit
Aug.ð ci.dei.loquẽs ð pᷣmis pẽtibꝰ.Statꝰimoꝛtalitatis eis ð ligno vite qͥd in medio padiſi cũ arboꝛe vetita
ſimul erat dei mirabil gra mõſtrabat᷑.tñ ⁊ alios ſumebãt cibos pᷣter vnã arboꝛẽ q̃ fuerat intdicta.Et ſic ꝑʒ qᷓ

ſit᷑ illa duo ligna ſpẽalit᷑ noĩiant᷑.vnũ ãt ſcʒ lignũ vite noiat vt ab effectu ñ quẽ fec.ſ̊ᷣ ad quẽ oꝛdinat᷑.Aſið vo

—
.

fſczʒ lignũ ſcie ab cuẽtu.⁊ vtrũq; ſatis ↄgꝛuit.qꝛ tã ille effectꝰ Fe euẽtꝰ valde notables erãt.Lʒ ãt lignũ vite
it d5em.

pmũ effectũ ñ habuerit iĩ actu.habuit tñ i hĩtu.nec tñ fruſtra fuit.qꝛ qᷓuis ex ipᷣo pᷣmꝰhõ ñ acccpit refectõem.
eiꝰ tñ poſteri recipiũt ĩſtructõeʒ.dũ ꝑ illð lignũ itelligũt xp̃ʒ. e¶ Aligno ; hõ ꝓhibitus cſt qð malſn⸗ crat.

———— — ñ””ð

Cõtra.videt᷑ ꝙ deꝰ incõueniẽter fecerit pᷣmũ.qꝛ ſicut ꝓbibere malũ eſt bonũ.ita phibere bonũ eſt maliũ. vr
ꝙ deꝰ fecerit male dũ ꝓhibuit illiꝰ ligni vſũ. Itẽ bñ ſciebat dñs ꝙ ipᷣi ꝓhibitõeʒ ſuã ñ huarẽt. ſi ſine lla p⸗
bibitione poterat eſſe ſalus.vr ꝙ nõ fecerit aliud ꝙᷓ laqueũ cis inijcere dñ pbibuit. Itẽ ſi oĩa facta ſut ꝓptex
hoiem. lignũ illò erat hois.ſᷣ nulli dʒ ſpᷣtrahi res ꝓpꝛia abſe bsce ꝙ deꝰ iiuriat? fuerit boĩ.1 cũ puni

8uerit phibẽdo qͥd ſuũ erat.in quo tñ nulla culpa pceſſerat.

põdẽdũ qꝙ deꝰ hoi illð lignũ ꝓhibuit ꝓpter

obediẽtie meritũ acqrẽdũ ex ꝑte hois.⁊ ꝗpt᷑ oñdẽdũ ſue iuriſdicõis dñiuʒ qð hẽbat in hoie.qꝛ ꝓbibuit ꝓpter
obediẽtie meritũ vt illð meritũ eẽt purũ ⁊ plenũ.⁊ bñ a tali re ꝓhibuit a q̃ nõ debẽt ceſfari niſi ſoliꝰ obedien
tie intuitu. ⁊ iõ a re bõa. Itẽ qꝛ ꝓhibuit ad oñdẽdũ ſue iuriſdiciõis dñium.iõ a tali re debuit ꝓhibẽ a qᷓbõ ñ
debẽt retrabẽ manũ niſi ꝓpt ſoliꝰ dei imꝑiũ.⁊ hͥ quidẽ fuit res bõa.⁊ ꝓptereaillð mãdatũ or̃ eẽ mãdatũ diſci
plic.qꝛ ad h̊ nõ obligat᷑ ex ſe ſiue aliqͥ rõis nalis dictamie.ſ ex ſola diuia pᷣceptõe. Muis ⁊ alia poſſit reddi rõ
ꝙ datũ ſit illð mãdatũ diuinũ vt ꝑ hoc diſceret cui deberet eẽ ſpiectꝰ. ⁊ quãtũ etiã diffeꝛret int eñ qui do obe
dit ⁊ eũ qͥ ↄtẽnit eiꝰ imꝑiũ. Mulla igit᷑ fiebat ex hoc hoi iniuria.iĩmo fiebat vtilitas dũ pᷣcipiebat᷑ ad eiꝰerudi
tõem ⁊ meriti amplificatõem.ꝙ ſi Zriũ euenit hoc fuit ex culpa ſua.ex q̃ ↄuertit ſibi bonũᷣ in malũ.ſic impijs
⁊ pctõꝛibꝰbõa ↄuertũt᷑ ĩi mala. Pꝛopt iſtiꝰtñ euẽtꝰpᷣuiſionẽ ñ debuit dᷣs dimittẽ dare tale mãdatũ.qꝛ oꝛdo et
decoꝛ qͥ attẽdit᷑ in oꝑibꝰ dei ᷣm regulã diuie ſapic.nõ dʒ intermitti ꝓpt᷑ incõmodũ alicꝰ ſpãlis creatuꝛc. Pꝛe
terea ex illo malo inde ſequẽte poterat s ⁊ ſciebat multo maius bonũ clicẽ. Et ꝑ boc pʒ m̃ſio ad obiccta.ex.
cepto pꝛimo.qꝛ nõ ẽ ſiłe.ꝓbibẽ em̃ malũ bonũ eſt.qꝛ nõ pᷣt aliqs malũ ꝑpetrare ſine culpa.ſᷣ ꝓbibẽ bonũ ñn ẽ
ſta malum.qꝛ abſtinẽ pᷣt hõ abſq; culpa.abſtinere em̃ a bono cõmodi cadit in genere boni boneſti Alia ſatis

patẽt ꝑ iã dicta.

ctiõe hois qtum ad duo. ꝛimo qᷓꝛit᷑ Z p
dvuctõe ipᷣiꝰquãtũ eſt ex ꝑte aie. Scdo quan/
tũ eſt ex ꝑte coꝛpis.Circa pᷣmuʒ querũt᷑ tria. Pꝛimo
q̃rit᷑ vtrũ aia pᷣmi hois ꝓducta ſit ð dei ſba. Scdo q̃
rit᷑ vtrũ aͤucea fuerit ex aliq̃ cã. Lercio q̃rit᷑ vtruʒ
ꝓducta fuerit añ coꝛpꝰ don auei come an extra.
eſtio... a
Maia hñana ſit ex dei ba oſtendit pᷣmo auẽte geñ.
j. Inſpirauit in faciẽ eiꝰ ſpi.vi.ſᷣ iſpiratõ ẽ ꝑ egꝛeſſũ
alicuiꝰ ab intrinſeco. ſic ſpũſſactꝰ qui ẽ eiuſdeʒ nãe
cũ ſpirãte.ſic hũanꝰſpũs qͥ fuit inſpiratꝰa do ẽ de nã

dina. Si tu dicas ꝙ inſufflatio vl inſpiratõ pᷣt eẽ rei

diuerſe ꝑ nãm. Obijcit᷑ qꝛ glo.dic ſuꝑ illʒ Joh.In⸗
ſufflauit in eos ⁊ dixit eis acci.⁊c.Aug.ic ibi ꝙ in h
oñdit ex ſe ꝓcedẽ ſpm̃ſãctũ.ſi &̊ deꝰ inſufflauit in fa⸗
ciez hois ſpiraculũ vite.vr ꝙ ſpm̃ hois ꝓduxit ex ſe

Itẽ Eccs.vltio. Donec puluis reuertat᷑i terrã vñ

7 „27 — ‚7 7

grat.⁊ ſpũs redeat ad deũñ qᷓ dedit illũ.ſi igit᷑ ſpũs re/
dit ad deũ ſicut puluis redit ad terrã.ſic bõ qtuz ad
carnẽ eſt fra.ita vr q; q;tũ ad ſpm̃ ẽ ð dei ſba. Itẽ
Actu.xvij. Genꝰem̃ dei ſumꝰſic quidã ꝓpharũ nrfoꝝ
dixeft. ̊ que ſũt eiuſdẽ generis ſut eiuidẽ nae. nos
et deꝰ ſumꝰ eiuſdẽ nãe.vᷣ nõ qᷓ;'tũ ad coꝛpꝑꝰ. q;tũ ad
aiam. aia eſt & dei ſba. (S rõe videt᷑. Oia coꝛpa

lia ꝓducũt᷑ ex aliqᷓ mã ꝗᷓ in oibꝰcoꝛꝑalibꝰ vna.g pi
rõe ſpũalia ꝓducũt᷑ ex aliq̃ ſpuᷣali nã q̃ in oibꝰ ſpiri/

tibꝰ ſit vna.̊ ſpũalis ſba in oibꝰ repꝑta ꝑ idẽtitatẽ ñ ẽ
niſi diuia.igit᷑ aia facta ẽ ex dei va Alze⸗ ſolꝰ de? eſt

imoꝛtal ꝑ nam. nulli ↄuenit imoꝛtalitas ꝑ nãm ni -
ſi jd eſt vel s vel ex deo.nlli ãt ↄuenit eẽ imaginem

dei niſi cui cõuenit eẽ immoꝛtalẽ ꝑ nam.ñ cim̃ imago

exẽt ſicẽ̃ dicit Aug.ſi moꝛtis termio clauderet᷑.ſi g aia
rõnalis nãaliter ẽ lnge F nalit᷑ eſt imoꝛtalis.g&̊ de dei

ſbᷣa pducta fuit. Itẽ deeſt lux ſpñalis qꝗᷓ ẽ fõs oĩs
illũinatõis ſpnalis.ſicut ſol eſt fons illũiatois coꝛꝑa⸗/

lis.̊ coꝛpa lũioſa ſũt ciuſdẽ nãe cũñ luce ⁊ cñ ſole. ꝑphi

Ioe pſs naliter loſi ſt eiuſd nac ci fote luc ſpua
lis. qcqd eſt eiuſdẽ nae cũ deo. vłẽ deꝰ vel deo⸗
⁊c. ¶ Cõtra. geñ.j.Faci.ho.ad ima.⁊ ſi.no.boc ñ ei
dictñ ᷣm coꝛpꝰ.gᷓ ſm aiam.igit᷑ aia hois facta c.⁊ cir

caà diuinꝗ nam nõ cadit factio vł mutatio. nõ eſt ex
tẽ ſi aia ẽ ex dei nã.cũ aia ſit ꝑs hbo-

mis.dei nã venit ad cõſtitutõeʒ hois.ſ̊ ꝑs ẽ minꝰno/

diiis . tot. deꝰ ẽ min? nobilis q;ᷓ ho hocẽflin 2

a D intelligẽtiã huiꝰptis incidit hic qõ ðg pdu

„ —„ 21 „ ⸗ „ 2
impiũ dicere.̊ ⁊c. ¶ Itẽ ſi aia ẽ ex diuia nã. aut ᷓbʒ
aliquã foꝛmã ſuꝑinductã illi nãe ex qua ẽ.aut nullaã.
Si nullaʒ. ̈ nõ vẽ eẽ nec facta nec a deo diuerſa.Si

gliquã. diuia nꝗ ẽ ̃ius aie mã. qͥd eſt male pᷣnci⸗

piũ alicuiꝰ eſt minꝰ cõpletũ ⁊ imꝑfectũ. deꝰ ẽ incõ/
pletꝰ ⁊ impfectꝰ ꝑ nãm.qdð ẽ blaſphemia¶ tẽ ſi aia

eſt ey dei ſba.⁊ aia depꝛauat᷑. ↄtingit diuinã ſbam

depꝛauari.⁊ ſi ↄtingit dei ſbᷣaʒ depꝛauari.& deꝰ ñ eſt
ſũme bonꝰ.cũ igit᷑ ronalis ſoũs peccare poſſit.ſic pʒ.
rõnalis ſpũs ñ ẽ ex deo. Itẽ ſi aia ex deo.aut igit
pꝓ gnatõeʒ.aut ꝑ ſpiratões. Si pᷣmo mõ. tũc aia nihil
glið ẽ qꝙᷓ verbũ.Si ſcoo.tũc aia nõ ẽ aliud qᷓ; ſpũs.ſic
igit᷑ ois hõ eẽt deꝰ. ¶ Itẽ ſi aia hois cẽt ex deo.aut ð
toto deo.aut ð ꝑte.Si ð ꝑte.& deꝰẽ ↄpoſitꝰ.⁊ hʒ ꝑtẽ

⁊ ptẽ.q̊d ẽ oĩno flʒ.Si ð toto.ſᷣ ds ẽ imẽſus ⁊ ifinitꝰ.

oipotẽs.q̊d nullꝰdubitat eẽ flim.
poſitio fnit qꝙ; itellectꝰ hũanꝰ nõ erat alið q; itellectꝰ
diuinꝰ.ſᷣ diuinꝰ itellectꝰ dicebat᷑ put ↄſiderabat᷑in
ſe. hũanꝰ vero ꝓut ꝑficiebat coꝛpꝰaliqͥd. ſᷣ cũ ds nul⸗

&c?libʒ hois aia ẽ imẽſa hoc. qͥlibʒ hõ ẽ

liꝰ ſit ꝑs ↄſtitutia ꝓpt᷑ ſuã ſũmã ꝑfectõeʒ ⁊ abſolutõ/

nẽ.poſitio hec fuit ſtulta ⁊ erronea.( Eſt ⁊ alia poſi⸗o
tio nõ minꝰ ſtulta ⁊ ipia manicheoꝝ videlicʒ ꝙ ſpũs
rõnab ſit dei ſᷣa ⁊ na.dicũt em̃ ꝙ in hoieẽ duplex aia
ſicut recitat Aug.in li.ð duabꝰ aiabꝰ.quarũ vna icli⸗

nat ad bõa.⁊ alia icliat ad mala.⁊ illa q̃ fac mala nũ⸗

qᷓ; p̃ᷣt facẽ bõa. ⁊ illa q̃ icliat ad faciẽdũ bonũ ẽ de dei

na.ſ̊ Hᷓ̊ poſitõ multipir a veritate ẽ aliena. Pꝛimũ.qꝛ

ponit deũ eiuſdẽ nãe eẽ cũ creatura.⁊ alicuiꝰ creatu-
re eẽ maz. cũ Hont creaturã fieri ex dei ſba.⁊ bãc po/
ſitõez ſequũt inumerabilia icõueniẽtia.⁊ B pᷣcipuũ ẽ.

q2 iplicat ĩ ſe duo oppoſita.dũ põit aiazʒ a do ec factã
cã eẽ & diuia ſbᷣa. Deuiat etiã a veritate i h̊ ꝙ põit iĩ

nobis duas aias.ᷣ huiꝰ ipꝛohatõ meli? tãget ifra. Et
iõ tercia poſitio ẽ vᷣa ⁊ catholica.qꝙ aia nõ ẽ ꝓducta ð
dei ſᷣa. s ei ad creaturas ſe hʒ ĩ rõe efficietis. ⁊ foꝛ/

mal. 2 finis.ſ̊ nllo mõ pᷣt ſe hr̃e in rõe mal qᷓntũcũq;

creatura ſit nobił. ⁊ iõ rõcs B ꝓbtes cõcedẽde ſũt.

Ad illð vo q̊d obijcit᷑ ꝙ inſpi.in fa.⁊c.ddin ꝙ iſpi 11

rare idem eſt ibi quod ſpiritum facere.⁊ factum coꝛ

poꝛi inſinuare. ſimilit᷑ ⁊ iſufflare eſt flatum hotninis

facere. ⁊ factum corpi infũdẽ. Vndęe ſic qñ ðs res p/
duxit vᷣbo ñ fuit ibi vox mãalis. ſic q iſuffiauit ñ fuit
mediãtibꝰ faucibꝰ ⁊ iſtrumẽt coꝛpalibꝰ.⁊ iõ ñ valet

illg ſite & Job. xxij.ad lr̃am ſufflauit. T illa iſofflatio 3

*vd ꝙ aliquoꝝ 9

tenicht al
noncnien⸗
ia Nri,
wen tvoetl
nagl
Göcl. ſn
pomtitück
icmw. ldeñ
nichen llo⸗
futierbocn
uiſi
hlun do qhti
Itltue gin
hpruatoczo
ineſuedicitg
wootmane
liſſoner tini
iidaneuiti
Pgfiſteölcen
ſwiaͤſtſogle
lauenm Cüitt
Eligeriaiän
pkuenini
keincligitüinn⸗
upansaͤg⸗
riärcondleid
cumporſtſn
ſgnie.

Enaz
ppong
ſtuolſii gie⸗
ſiononkan
dailſhtogin
gniz votnit,
Ghllti⸗
Daltiien
Miincteen⸗
D lelteutn

WIN
iſ

mni e
hirgtbeiif
rcEmätnige
ilpoſticlis
ainkeiigte
Pichni leſn
enicrigtanhe
plsgeneh
ſoagcbiane,

us bbiheiſte

berci Juſr

igduitiante⸗
den
aa dodtg
nüsticktürn
ungſcrisih
niſci
zerngdnniſe
ani

1

ſiigue

Böetiun

itbiilitid

musta

ewwt

niz ſbe ſtztii
1 Gwonar

=

Ni glrt
ictküin
igictet
me Cttnug
Cn idiſi

outwinggi

int ni ti
eliiflnuni
ifiiden⸗
inmn hinig

AOee

i wche
iänbiche

ſtüßtchetn⸗

uegtinbaſe
ͤteltigif⸗
agnnii⸗
iſeche 1
1 ur ei
S
pb
bn ni

EE
—
= =

S

—

S=

=S
=

1

14 pbũ apl
vno. rñd
ãat ex deo. illð em̃ vnũ ex qᷓ fiũt coꝛpalia eſt ens in po
tẽtia reſpectu illoꝛũ.deꝰ aut reſpectu nulliꝰpᷣt eẽ i po

15 diuia nã.

nt 16tdan

Di.

12 erat peeſſiõis ſpũs ſcti ſigẽtio Nco. Ad illud q
obijcit᷑ ̊ Ecẽs.⁊ ſpũs redeat ad dũ ⁊c.dð ꝙ ſicut coꝛ
pis reſolutõ ſtat cũ ꝑuetũ ẽ ad terrã. ſic mutabilitas
gie tũc mũ ſtat qñ piũgit᷑ ei ʒʒ quẽ fœtã ẽ. In ſolo ei

ðo iuenit ꝑ ſpm̃ quietẽ. Et iõ nõ vult ſapieus dicẽ q
ſpũs redeat ad deũ ꝑ coꝛruptõem ſicut coꝛpꝰ in ter/

13 rã. 5 eſt ſiſitudo q;tũ ad quietatõeʒ. IAd ille q̊d ob

ijat᷑ ꝙᷓ genꝰ dei ſumꝰ.dð ꝙ genꝰ duplr accipi poteſt.

Vno mõ ꝓpe.⁊ ſic dicũt᷑aliqͥ ↄuenire in genere.q̃ cõ

ueniũt in aliqua foꝛma ⁊ nã cõi.Alio mõ accipit᷑lar⸗

ge.⁊ ſic dicũt᷑ aliqua cõuenire in genere in quibꝰ eſt
aliqua cõueniẽtia ſpãlis ᷣm hitudinẽ analogie. ⁊ ſic

dicit Aug.xij. tri.ꝙ aja cognoſcit in quada luce ſui
gener.⁊ vocat illã lucẽ lucẽ icreatã quã dic eẽ ſui ge
— hoc ꝙ eſt ſpũalis ſicut aia.⁊ ſic intelli it
a illo qd obijcit᷑ ꝙ coꝛpalia ſunt ex aliqᷣ
ẽdũ eſt ꝙ hoc nõ ↄcludit ꝙ ſpũs rõnales fi/

tẽtia.⁊ iõ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ Pales ſbe ꝓducãt᷑ de
illð qͥd obijcit᷑ ꝙ ſolꝰ deꝰ eſt imoꝛta/
lis ꝑ nãm.dð q;tũ ſufficit ad pñs.qꝛ infra habebit ð
imoꝛtalitate. ꝙ; imoꝛtalitas ꝑ nãz dicta de deo intelli
gif᷑ ꝑ pꝛiuatõeʒ ois grc.ſiue gr̃a dicat aliqd ſuꝑaddi
tũ nae.ſine dicat gꝛatuitã inſluẽtiꝗ ꝑ quã cõſuat᷑nã.
qꝛ de? ſeipo ꝑmanet.aia aũt ⁊ ſi ſui nã ſit ad ꝑma/
nẽdũ ydonea.tñ nũq; ꝑmanẽt niſi cõbuaret᷑p gꝛatu/

16 1ita dei ueria A ills qd obijcir; s ẽ lux ſpũ̃al

dð ꝙ ñ ẽ ſile ᷣ luce ſpnali ⁊ coꝛꝑali oino. Fux ei ſpũa
lis qᷓ ðs ẽ cũ ſit ſipliciſſima.ñ pᷣt eẽ ꝑfectio reꝝ diuer.
ſaꝝ naturaꝝ. Cũ ãt ſit oĩpotẽtiſſima.pt pducẽ ⁊ face
rekcs creatã aliq̃ mõ ſibi cõfoꝛmẽ.q̃ tñ ſibi ñ ſufficit
poſtq; ꝓducta ẽ.niſi aſſit ei ſũma lucis influentia.Et
ſic intelligẽdũ ẽ in aia hbnana ꝙ ipᷣa bʒ lucẽ ꝓrſus cre
atã ꝑ qua cõplet᷑.q̃ a luce eterna ⁊ pducit᷑ ⁊ cõßuat.
lux at coꝛꝑalis ĩ diuerſis coꝛpibꝰ pᷣt reꝑiri vt ꝑfectõ.
cum non ſit foꝛma omnino ſimplex.ſed ſit nata con-

iũgi mae.

Queſtio.ij. b

¶ Atruz aia Ade pducta fuerit er mã. Et ꝙ ñ v pmo

p ph̊ᷣm q̃ dicẽ qꝙ; foꝛma ẽ ppoſitõi ↄtingẽs ĩ ſimplici eſ
ſetia ↄſiſtẽs.Si igitaia ronalł ve foꝛma ẽ.g ſimplex ẽ
ñ ↄponit᷑ ex ma ⁊ foꝛma. Otẽ ph̊s i pᷣncipio tercij
Z aialibꝰ.dic ꝙ itellectꝰ ẽ ĩpmixtꝰ Eamvl goe qð
bʒ mũs. potẽtiã bʒ paſſiuã. ſba itellectia ñ hʒ mãz.
Itẽ mgĩ i la.ſbam aiei q viuẽt creauit s ñ ma
aliqᷓ coꝛpali vl ſpũali.̊ nibilo.¶ Nẽ Bipᷣm vñ rõne
Subſtãcia itellectia nibil cognoſcit niſi abſtrabat᷑ a
mã.g i actu cognoſcendi fit afiłatõ cognoſcẽt ad co
oſciblłe ⁊ ecouerſo.& ſi ad ̊ ꝙ itelligatnccẽ ẽ q ab

AKirabit a mã. ⁊ ad H̊ ſha tcllit necẽ ẽ ꝙ ſit ꝑ

nun a mã ſeꝑata. ͤ aia Ade fuit hmõi. ⁊c. ¶ Itẽ q̃n
to foꝛma nobilioꝛ tãto ſimplicioꝛ. ſ aia int᷑ om̃es Pe
mas ẽ nobiliſſima. ſimpliciſſima.ſᷣ alie foꝛme ñ cõ⸗
ponunt᷑ ex mã ⁊ foꝛma. g multo foꝛtiꝰ nec rõnałaia.
Itẽ oẽ qð hʒ mãʒ ⁊ foꝛmã vt ꝑtes ↄſtitutias eſt ̊
aliqd. ⁊ ẽ copletũ. nibil ãt qð ẽ h̊ aliqͥd ⁊ ↄpietũ in ſe
venit ad ↄoſtitutõenn tercij. aia rõnalł venit ad cõſti
tutõeʒ tercij.ita ꝙ ex aia ⁊ coꝛpe fit vnũ p eẽntiam.
aia ñ ẽ h̊ aliqd.g vłẽ mã vłfoꝛma pura.ñ mãꝗ. S§ ſor
nã

mna2. Sed 2. in tercio ð aia dic ph̊s ꝙ ſi in oi

mã efficiẽs.ſic in aia ẽ intellectꝰ qͥ ẽ oia fieri.⁊ intelle⸗
ctus qᷣ ẽ oĩa facẽ.ſi igit potẽtia paſſiua ẽa mã.ꝛ⁊ eſt
Ste in ix. pme phie dic phs ꝙ ſiẽ ma

ẽ ſbicetũ foꝛmaʒ ſbaliũ.ſic ↄpoſitũ ẽ ſoiectũ accñtis.
aia rõnał eſt ſbᷣm ſciaꝝ ⁊ virtutũ.etiã ſm ſe ↄſira⸗

ta. ᷓ ↄpoſita ẽ ex mã ⁊ foꝛma Ephs i. viij. metba
iſice. o alið niſi gt᷑ maz. &

phiſice. opans ⁊ gnans nihil fac alis niſi tn
18s fac aiazʒ qᷓ ẽ alið qᷓ; ipe.necẽ ẽ ꝙ mãa vl ſit in deo
vel ſit in aia.ſᷣ ñ ẽ in So.& ẽ in aia.

vm ꝙ agit. ⁊ q̊ agit.ſᷣ aie m ſe coſiderate debet᷑ ppᷣa
oꝑatio. vr ꝙ ñ ſolũ ſit foꝛma.qꝛ
tuc ageret ſcipᷣa.& bʒ aliqͥd ð ma⸗ e Eoẽ illð qͥd ſᷣm
ſui mutatõeʒ ẽ ſuſceptibile Zᷣrioꝝ?
ſe exñs in genere.⁊ oẽ tale ↄpoſitũ ẽ ex mã ⁊ foꝛma.ᷣ

gia m ſui mutatõcʒ ẽ ſuſceptiua gaugij ⁊ triſticie. Sæ
ia rönalie tẽ aia rõna
nõ ſolũmõ vitã pᷣbet coꝛpi.S etiã ipᷣa viuit. aut igitur
ſua vita. aut ñ. Si ſic. ñ differt in ea viuẽs. ⁊ qᷓñ vi
uit. Et iten ſi ẽ ſua vita.ñ viuit ꝑ ꝑticipatõcʒ.ᷣ ꝑ eẽn
tiã.qᷓ duo ſũt Boetiũ ⁊ Aug. ponere ẽ in aia hm

aia rõnalis ↄpoſita ẽ ex mã ⁊ foꝛma.

ſe coſiderata aliqd qͥd det vitã. ⁊ aliqͥd qͥd recipiat. et
ſi H. eſt cõpoſita ex mã ⁊ foꝛma B pñt adduci
rões q̃ adducte ſũt ſupꝛa ad oñdẽ angelũ eẽ cõpo

ſitũ ex mã ⁊ foꝛms.¶ Rꝰ.ad p̃dictoꝝ inte ligẽtiã eſt

„ .

notdũ ꝙ circa h̊ diuerſi diuerſa opiati ſũt. Quidaz

vixer̃t nllã aiaʒ nec rõnalẽ nec bꝛutalẽ hꝛe maz. qꝛ
ſpũs ſũt ſimplices.aiaʒ tñ rõnalẽ dixerũt hic cõpoſi⸗

tõem ex q ẽ. Aqd ẽ.qꝛ ipᷣa ẽ boc aliqͥd. ⁊ nata ẽ p ſe et
in ſe ſᷣſiſtere. Sʒ cũñ planũ ſit aiam rõnialẽ pati poſſe

ct agere.⁊ mutari ab vna ꝗpꝛietate in aliã. ⁊ in ſeip̃æ
ſbſiſtere.nõ vr q illꝭ ſufficiat dicere ꝙ in ea ſit t̃ cõ
ronalẽ. bꝛutalẽ etis ex mꝗ ct foꝛma cõpoſitã ecẽ.cuʒ
vtraq; ſit motoꝛ coꝛpis ſufficiẽs.ſᷣ qꝛ aia bꝛutal ꝓpꝛiã
opꝑatõeʒ nõ habet. nec eſt nata ꝑ ſe ſſiſtere.nõ vidt
babeat mam intra ſe. Et ideo eſt terciꝰ modꝰ dicẽ

di tenẽs mediũ inter vtrãq; ſcʒ ꝙ aia rõnalis cuz ſit
B aliqͥd. ⁊ ꝑ ſe nata ſbᷣſiſtẽ. ⁊ agẽ ⁊ pati.mouẽ ⁊ mo⸗/

ueri. ꝙ habet intra ſe füdamẽtũ ſue exiſtẽtie. et pnci

piñ male a quo habet exiſtere. ⁊ fomalea quo habet

eſſe. De bꝛutali aũt ñ optct illð dicere ipa fundet
in coꝛꝑe.cũ igit᷑ pncipiũ a quo eſt fixa exiſtentia croz

ture in ſe ſit pᷣncipiũ mãle.cõcedẽdũ eſt aiam bũanã

