œ talis multiplicatio ſine extrinſeci appoſitione ihbu

mana natura fit p virtutem ſuꝑnaturalem. alij ꝙ Bͥ

fit ꝑ virtutẽ ſi ame tercij ꝙ hoc fit ꝑ virtutem

elementarẽ.

uat animaꝝ creatõnẽ ꝓptereaꝝ immoꝛtalitatem.ſic

ctiã ſubſtantiã coꝛpoꝝ humanoꝝ multiplicat ⁊ au /

gmeutat ſine additõne extrinſeca. ſicut mſtiplicauit

panes euãgelicos.⁊ ſicut multiplicauit coſtam de ꝗᷓ

Ami dixerũt ꝙ ſicut deus ſibi reſer

.
— ——W .
„

foꝛmata eſt eua.⁊ hoc quia coꝛpoꝛa humana ſunt ad
immoꝛtalitatem oꝛdinata. non tamen dicitur facere
miracula ſic multglieſdo gui hoc facit quaſi face/
ret per naturam.

naturam. Matura em̃ alendo ⁊ nutriendo qᷓ⸗
ſi fouet extrinſecus.ſed deus eſt qui nutrimentũ pꝛe/
ſtat intrinſecus.Huic aũt modo dicẽdi obuiat ⁊ ſen
ſus ⁊ ratio ⁊ autoꝛitas.Senſus obniat.quia ſic vide

mus hominẽ ex bomine ꝓducl.ſicut aſinũ ex aſino.

⁊ ſicut plantam ex planta.ſi igitur alia coꝛpoꝛa natu
ralia fint ex materia addita. ⁊ ſenſus noſter ñ fallit᷑.
iudicandũ eſt ſimiliter eſſe circa coꝛpa humana.Ra⸗

tio etiã obuiat.quia nõ ẽ generatio naturalis niſi ea

in qua natura eſt vere agens ⁊ vere pꝛoducens ſibi
ſimile.ſi igitur multiplicatio bominis ex homine eẽt
ꝓ virtutem ſupꝛa naturam.⁊ non per virtutem ipᷣiꝰ
nature.generatõ hominis ex homine non eſſet natu

ralis.⁊ ſi hoc.nõ eſſet generatio era. Repugnat etiã

autoꝛitas.Dicit em̃ Auguſti.x.ſuper Geñ.adir̃am
ꝙ nos fuimus in adam ᷣm coꝛpulẽtam ſubſtantiaʒ.
ſed ſi coꝛpoꝛa noſtra cducerentur ex ſemine adeꝑ v/

tutem ſupꝛa naturam. iam in ipᷣo deberent dici ſicut

⁊ xpᷣs eſſe ſolũmodo vſᷣm coꝛpulentam ſubſtantiã.nõ
vm rationem ſeminalẽ.cũ ſeminalis ratio dicat vim

actiuã. ¶ Alij vo ſuſtinent pᷣdictam poſitõnem dicẽ

tes q; talis multiplicatio eſt per virtutem ſupercele/
ſtem. coꝛpus em̃ quinte eſſentie ſiue luminoſum na/
tũ eſt ex ſe emittere lumen.⁊ ſeipᷣm multiplicare.nõ
educendo naturam luminis ex illo coꝛpoꝛe qdð illu/
minat.ſed ſimul multiplicare materiam ⁊ foꝛmã.ſic

in ꝓpoſito dicere wluerũt.ꝙ quia in natura buma

na multum eſt de natura quinte eſſentic. põt ipſa in
ſeipᷣ̃a multiplicari.Huic etiam modo ddi obuiat ſen

ſus.⁊ ratõ.⁊ autoꝛitas.Senſus.quia nullũ coꝛpꝰ ce

leſte multiplicat lumẽ ſuũ in ſe.ſed ſi multiplicat mi-⸗
tiplicat extra ſe ⁊ i materia ej trinſeca.Et iteꝝ.nõ vi/
demus ꝙ ſol in multiplicando generet ſolem vel p/
ducat ſolem.igit᷑ ſi vIͥm naturam celeſtem attenditur
iſta multiplicatio in humano ſemince.nec multiplica
bitur in ſeipſo.niſi aliquo extrinſeco ſuꝑaddito.nec
ex tali multiplicatione homo ꝓducitur ab homine.

ſicut nec ſol ꝓducitur a ſole. Ratio etiaʒ obuiat. qſᷣ

multiplicatio ꝑ virtutẽ creatam eſt ab aliquo ſimili

aↄctiuo.ſi ergo foꝛme tm̃ eſt agere.⁊ foꝛma nõ aſſimi/
latur materie.ſed alteri foꝛme. impoſſibile eſt igitur

aliquid multiplicari per virtutem creatam qtuʒ ad
pꝛincipium materiale. nec materiam elementarem.

nec celeſtem. Autoꝛitas etiam repugnat. qm̃ lumen
egrediensa coꝛpe luminoſo coꝛpus non eſt. necha /
bet in ſe matcriã.⁊ boc ſupꝛa planius oſtenſum fuit

diſti. xiij. vbi ⁊ autoꝛitates ad hoc inducte ſunt. Diſi
cile eſt etiam explicare ſᷣm iſtam poſitõnem qualiter

natura quinte eſſentie intret conſtitutionẽ bumane
nature. Et niſi boc ſane intelligatur ſicut explanatũ
fuit ſupꝛa di. xvij.non poteſt defacili ſuſtineri. Cer⸗
cij vo ſuſtinent qꝙ talis multiplicatio ſit per virtutc,
inferioꝛis nature. cõcurrente ſimul potentia ſuſcepti

ua ex parte materie.⁊ actiua ex parte foꝛme. Matc⸗/

ria em̃ quãtum eſt de ſe non habet extenſionem. ſec
ꝙ extendat᷑ tantũ vcl plus hoc eſt rõe foꝛme ſibi ad/
iuncte. Ande qᷓntũcunqʒ parũ ponatur de materia –

aliquo coꝛpe.capax eſſet valde magne extenſionis.ſi

eſſet aliqd agens qdð poſſet foꝛmã tante extẽſionis i

pꝛimere. Ex pꝑte vo foꝛme ẽ ibi poſitio multiplicandi

ſibi ſimile. et hinc eſt. ꝙ cñ ſemẽ aciunat 2 cofouet x

ſnetſomaco
nsginpe
ehadlraman
heetnateraſubt
ſoneiuſun era
ctſer pen
anttnnihus
Ctalbigerm.
Unllnpe/pe⸗
Conini deen
Mechprareal
rbtgfuarrch
bgldtnn
Uicloquendum
ſeſuehm ſubſt⸗
ainvnoparue
Dßmneſeſuelu
ſinoſtconſide

n abticpoſtoni

Ppinxſan⸗
nſickendlont
Kuitinerefn
Lri gisir⸗
Nnuzounetn
luuoꝛigufin
nimnains Quin
harſonifnit
Gütgeckdei
ieppti
üdſirüinett
llilenptthe
genuffti
untenifit
ſohicfman
tängfniri
tceenhnten
llnsflungin
—
itagigne
umah
eſicit
Tuſneaſtenn
talfen luf
tſecotp⸗
adc

twcheeng ſ
gbeniece
ren 60
eloneſſangen
1bongetij
NSlfn
unſüſtnng
girmens
dWrdaſer
Manſibtmnäs
nsnegarfn
ungfätnd
rmmumied
ſuemmint,
Pnme
llochrgͤl⸗
aimini
guitinunnhn
de cſe ahen
weNur
Wimiplartt
nntſenſc⸗

Cckenatmdnt

nienamutg
ooſrdate
Enipctlit
cbimmini
tümnitſin
wihick ion
orrin ith 4

mrI..

Gtwrckite,

iseſtinſt
enhcrutde
iünmau

altin

eninibone
tmadnihandt
miutclun

HDi.

alimentũ extrinſecuʒ. vis illa ſemialis in ſua materia

öt ſeipᷣa multiplicare ⁊ creſcere.nullo repugnãtc.⁊

eo nõ opoꝛtet aliquid extrinſecũ in veritatẽ buma
ne nature tranſire.Et hoc vꝛ Auß ſentire cuz dicit. ꝗ
ex vno ſemine ſegetes ſegetũ. ⁊ ſi
puloꝝ educi pñt.ita ꝙ nibil repitur poſtea in omni/

bus iüllis.qd pꝛius nõ fuerit inuiſibiliter in ſemine il/

lo pꝛimo. Muic autẽ poſitioni ⁊ ſi ronabilioꝛ ccteris
vigdeatur. nibilominus tñ ſicut in pdictis repugnat

ſenſus ⁊ ratio ⁊ autoꝛitas. Senſus quidẽ pꝛimo re/
pugnat. Mam ſi in hijs q̃ generant᷑ crementũ fieret

multiplicationẽ abſqʒ additamẽto.tũc mũdus iſte

eſſet multo maioꝛ qᷓ; fuerit a pꝛincipio.⁊ viſibilit᷑ cre

ſceret quotidię. Mon em̃ poſſet dici ꝙ ꝑ reſolutionẽ

decem grana frumenti reducant᷑ ad vnu. Ratio etiã
repugnat.quia materia non ẽ ſubiectũ tranſmutatio

nis niſi ſub aliquo eſſe. AUñ ⁊ ſi materia coꝛpaliũ per

intellectũ abſtrabi poſſit a foꝛma coꝛpoꝝ.nũqᷓ; tamẽ

per virtutẽ alicuius creature põt expoliari om̃i cxten
ſione ⁊ foꝛma coꝛpoꝛea.ꝓpter qdð in pluribꝰ locis di⸗
cit Aug.qꝙ impoſſibile ẽ ex coꝛpoꝛe ficri ſpũm.⁊ ſuper
Geñ.ad lram.⁊ in li.de immoꝛtalitate anime.Si igit
hec materia ſub tali eſſe ſtatum habet et determina/
tionẽ in ſua extenſione vltra quã natura non poteſt
ꝓcedere. eo ꝙ; ſicut dicit pᷣus.Omniũ natura cõ
ſtantiũ terminus eſt ⁊ ratio magnitudinis ⁊ augmẽ-

ti. Et alibi ꝙ ex vno pugillo terre põt generari ignis

29

in millecupla ꝓpoꝛtione.ex vno tñ pugillo non pñt
generari niſi decem aque.ſi hoc inquã ita ẽ. impoſſi/
bilc eſt ponere ꝙ aliqua res coꝛpalis in ſeipa augea/
tur abſq; ſua rarefactione.⁊ alterius appoſitõne.hoc
dico opatione nature.Et attendẽdũ eſt bic ꝙ longe
aliter loquendum eſt de materia ſᷣm eſſentiam.⁊ m
eſſe ſiue ᷣm ſubſtantiã.nec eſt doᷣm ꝙ tãtũ ſit de ma/
teria in vno paruo lapide.ſicut in vno monte.Loq̃n
do m eſſe ſiue ſubſtãtiam.qᷓ;uis in materia ᷣm eſſen
tiã nõ ſit conſiderare tatũ ⁊ quantũ.⁊ ſic rõ nõ ↄcoꝛ/
dat buic poſitioni.Autoꝛitas etiã obuiat. dicit enim
Hugo.in.vj.parte vbi diſtinguit ſex opa.Quoꝝ pꝛi⸗
mũ eſt de nihilo aliquid facere. Secũdũ eſt de aliquo
aliquid facere ᷣm ſubſtantiã ⁊ quãtitatem in maius

Terciũ opus ẽ de aliquibus aliquid facere ſᷣm ſub/

ſtantiã ⁊ qnantitatẽ in minus. Quartuʒ opus eſt de
aliquo aliqua facere.nõ tñ m ſubſtãtiã ⁊ quantita/

tem in maius.Quintũ opus eſt de aliquibus aliqua

facere non tñ ſᷣm ſubſtantiã ⁊ quantitatẽ in minus.
Sextũ opus eſt de aliquo nihil facere.e bis ſex ge/
nẽribus opeꝝ ſubiũgit ꝙ pꝛimũ opus ⁊ ſccũdũ ⁊ ter
ciũ ⁊ vltimũ ſunt ſoli deo poſſibilia.Cum igitur talis
multiplicatio vt ibidem dicit ꝑtineat ad ſcᷣm genꝰ
operis.non g fiet virtute nature inferioꝛis.Oꝛ ſi iſta
autoꝛitas nõ ſufficit.oñditur hoc autoꝛitate Aug.v.
ſuꝑ Geñ.ad lr̃am circa finem li.vbi ſic ait. Illa qᷓ/ ꝓP/
cucũtur ex ſemine.in ſemine omnia fuerũt pꝛimitus
nõ mole coꝛpoꝛee magnitudinis.ſed in potentia cau
ſali.nã illa magnituto.copia terre humoꝛiſq; ↄgeſta
eſt. ſed illa in exiguo grauo mirabilioꝛ pꝛeſtantioꝛq;
valuit adiacens humoꝛ cõmixtus terre tanq; mate/
ries verti in ligni illius qualitatẽ.⁊ ramoꝝ diffuſio/
nem.⁊ folioꝝ viriditatem.nõ igitur ſcmẽ in ſeipᷣo au
getur ſine alterius appoſitõnc.Adhuc expᷣſſius ſuꝑ
Beñ.ad lr̃am in fi.decimi. Quid abſurdius qᷓ; puta⸗
re vllum eſſe corpus manente ſue nature quantitate
qdð vndiq; creſcat niſi rarefiat. ſi quãtitas ſeminis

ue ſiluaꝝ.populi po

XXNX.

—EEEEEE

deciſi mauet ⁊ non rarefit ⁊ vndiqʒ creſcit hoc nõ po
teſt eſſe ſine appoſitõne materie niñi hoc fiat mirabi⸗

liter. Quocũq; igitur p̃dictoꝝ modoꝝ ſuſtineat᷑ opi

₰

ſe quilibet adaptet᷑ plurima occurrũt dilklenlia p.
pter q̃ multi recuſant opinionẽ mgfi ſuſtinerc in iſta
parte. SDecũda opinio circa iſtam poſitionẽ ẽ ali/

quoꝝ ſcqᷓntium verba naturaliũ ⁊ medicoꝝ.⁊ dicen

tiũ ꝙ; mediante virtute generatiua non ſolum aliqͥd
tranſit in veritatẽ humane nature.immo tota veri/
tas pꝛolis generate eſt ex extrinſeco addito.qꝛ eſt ex
ſuperfluo nutrimenti. hoc aũt dicũt eſſe. quia modꝰ
operãdi.oꝛdinatus ẽ ⁊ delectabilis ⁊ expeditus.Oꝛ/

dinatus.quia ibi incipit opatõ generatiue. vbi ceſſat

operatio nutritiue. Matura em̃ ꝑ pꝛius intendit ſibi
qᷓ; alij.⁊ ideo materia generationis ẽ ſuꝑfluitas vlti⸗/

mi cibi. que quidem ⁊ ſi ſit ſuperflua nutritiue. eſt tñ

neceſſaria operi generatiue. Modus etiã iſte eſt de/
lectabilis.qin natura delectatur in emiſſione ſupflui.
Tq triſtatur ⁊ dolet in emiſſione neceſſarij ⁊ ſibi coiun/
cti. ſi g natura maxime delectatur in opere generati/

ne.materia generationis ẽ ex ſuperfluo nutrimenti.

Mogus etis iſte ẽ expeditus.quia cũ tercius cibus
ſit in potentia pꝛoxima vt cõuertatur in ſingula mẽ/

bꝛa.ſi natura debet ex aliquo humoꝛe fabꝛicare coꝛ/

pus.fabꝛicat ex illo.ſᷣ cum nõ fabꝛicet ex neceſfario.
reſtat ꝙ fabꝛicet ex ſuꝑfluo. Om̃ igitur natura opat
quantũ põt bꝛeuius ⁊ delectabiliꝰ ⁊ oꝛdinatius.ideo
dicũt calem modũ pꝛocreandi vicʒ ex ſuꝑfluo nutri/

menti maxime eſſe conuenientem nature. Conuenit

etiã vt dicũt hoc diſpõni diuine. ⁊ oꝛdinationi coꝛpo
rũ ad reſurrectionẽ.Cũ em̃ ſemen non reſurgat in ge

nerante ſed in genito. non videt᷑ humoꝛ ille fuiſſe de

generantis veritate.ſed potius de humidi ſuꝑ fluita/

te. Licet aũt hic modus dicendi multum videatur ꝓ

babilis attendenti verba philoſophi.obuiat tamẽ ei
ſicut ⁊ alij modo dicẽdi ⁊ ſenſus ⁊ ratio ⁊ autoꝛitas.
Senſus quidem. quia videmus pꝛolem aliquando
aſſimilari ꝓauo.⁊ ſicut aſſimilatur pꝛoauo ita poteſt
aſſimilari ei qui pꝛeceſſit vſq; ad generationem deci/
mam. ergo ⁊ ſic deinceps.ergo videturꝙ aliquid ſit ĩ
iſto pꝛimo filio traductum a parente pꝛimo. Et iteꝝ

cũ videamus hominẽ ex coitu attenuari.⁊ ex frequẽ

tatione talis actus moꝛtem accelcrari.videtur ꝙ nõ
ſolum in ſemine ſit ſuperflui emiſſio.immo q; etiam

alicuius humidi radicalis. ⁊ ita pꝛoles non tm̃ eſt de
ſuperfluitate alimenti.ſed etiam de veritate generã/
tis. Ratio etiam obuiat.quia ſi ſolum eſſet pꝛoles de
ſuperfluitate cibi patris.non eſſet vera generatio.cũ
generatio ſit de ſubſtantia generantis. Mon cẽt ve⸗

ra cognatio.immo magis attineret homo: poꝛco de
quo ſumptũ eſt nutrimentũ qᷓ; patri generanti. Au/
toꝛitas etiam repugnat.quonia expᷣſſe dicit Auguſt.
ſuper Geñ.ad lram q; omnes fuimus in Adam ſᷣm

coꝛpulentam ſubſtantiam ⁊ im ſeminalem rõnem.
Et qd maius eſt apoſtolus dicit ꝙ omnes in adam

peccauimus. Et ꝙ leui in lũbis erat abꝛabe quando

decimatus. fuit ad Hcb. vij. Ex bac igitur poſitione

ſi pertractetur ſequi vidctur ꝙ ſi om̃ino eſſet pꝛoles
de ſuperfluo nutrimenti.non eſſet generatio nec co/

gnatio vera.Ex pꝛccedenti vᷣo ſi ponatur ꝙ nibil de

alimento tranſit in pꝛolem. ſequi videtur ꝙ non ſit
generatio naturalis. ¶ Si igit᷑ pꝛo certo babcnduz
ẽꝙ generatio hoĩs ab hominc ⁊ vera cſt ⁊ narn ralis
96 3

öö . . . . .. .

nio mgri.ſiue etiaʒ om̃es modi ↄferentur i vnũ.ſiue

eſt. neceſſe babemus viã medi inter vtrq;ʒ barum

poſitionũ tenere.vt dicamus ꝙ; aliquid de ſuperfluo

z0

nutrimenti tranſit in ſemẽ.nec tñ ſemẽ oino eſt de ſu
perfluo nutrimenti.immo aliquid eſt ibi de humido
radicali.⁊ ex vtroq; habet ſemen ꝓpagari. Vñ ſicut

videmus circa nutritiuã ꝙ ẽ humiditas radicalis ⁊

nutrimentalis. vtpote illa que fluit. ſic intelligenduʒ

cſt etiã circa vim generatiuã ꝙ in ipa ẽ aliqua humi

ditas radicalis.⁊ ctiam aliqua fluens ⁊ refluens.⁊i

generatione pꝛolis vna currit cum alia. Zranſmiſit

igitur adam qñ generauit pꝛimũ filiũ aliquid de illa

radicali humiditate.⁊ illud modicũ ꝑ virtutem natu

re toti coꝛpoꝛi filij fuit cõmixtũ cõmixtione perfecta.

qʒꝛ nullaʒ partem erat ſignare in coꝛpe filij in qua nõ

eſſet aliquid de illo humido qð a patre traduxit. Si

igitur filius ade in generãdo pꝛolem ſimiliter aliqͥd
veſcindebat de ſuo hũido radicali.neceſſe erat ꝙ ali⸗
quid tranſmitteret de eo qd ſumpſerat a pꝛc.⁊ ſic de

Aa fucrit ibi totaliter materia omniũ nroꝝ coꝛpoꝛuʒ.
ſed quia ibi erat aliqnta materia ⁊ rõ ſeminalis ſiue

inceps. ⁊ pꝛo tanto dicũtur om̃cs fuiſſe in adam.nõ

potentia cõuertendi ad ſe aliã naturã. ita vt ſuffice/

ret ad omniũ pꝛocreationẽ.addito ſibi illo in qͥ poſſʒ

nihil fieret ð illa totali paſta.⁊ ſimilit᷑ ſi illa pa

mentũ qð cõmiſceret cõmixtione perfecta toti Laſe.
a co⸗
miſceretur adhuc alij maioꝛi paſte.⁊ ſic ꝓcedendo.

quaſi innumerabiles panes fermentati poſſent fieri
ex modico fermento ꝑ appoſitionem rei fermẽtalis.
ſic ⁊ in ꝓpoſito ex modico ſemine.ꝑ appoſitõem hũo
ris ſuſceptibilis rõnis ſeminalis poſſent innumera/

biles homines ꝓpagari. Et iſte modus ſatis ↄſonat
rationi.nec repugnat verbis phi.⁊ ſumptus eſt ex vᷣ/
bis Aug.ſicut patet aſpiciẽdo autoꝛitatẽ pꝛius poſi/
tam que ſumpta ẽ de li.de vera religi.vbi dicit ꝙ ali/
mentũ accipit latẽtes humoꝛes totius aialis.⁊ icho/
atur in pꝛolem. Et modũ explicat in fi.v.ſuꝑ Gene.
ad lłam ſicut patzʒ in autoꝛitate pꝛius poſita.vbi oñ

Qitur ꝙ ex modico ſemie generat᷑ arboꝛ magna. JIgi

tur huic mõ dicendi tanq; magis intelligibili ⁊ maꝗ
conſono phᷣie ⁊ ſacre ſcripture magis adhbereo. Cre-

do em̃ beatũ Auguſti. hoc ſenſiſſe ſicut ex verbis eiꝰ

poſſum colligere.Et ſᷣm hũc modũ ſaluatur veritas
cognationis ⁊ generationis.ꝓ eo ꝙ aliquid radica/
le a parentc traducitur in pꝛolem. Suſtinetur nihilo
minus gencratio ⁊ ꝓpagatio eſſe naturalis.qꝛ hec fit

per alimenti additionẽ.Et ideo cõcedende ſunt ratõ

nes oſtẽdentes ꝙ aliquid de alimento tranſit in ve⸗
ritatem humane nature mediãte opꝑe nutritiue.quia

nõ ſolũ illud radicale qd a pꝛe decidit᷑ fit de veritate

32

„ ℳ„—

pꝛolis. ſᷣ ctiã illud cñ alimẽto ſuꝑfluo ſibi iuncto.ita
ꝙ illud qð crat ſuꝑfluũ vni.ſit neceſſariũ altcri.vtrũ

31

giſtri cõmuniter non aſſentiũt. nec ego ipᷣos bñ intel

qʒ em̃ crat fundamentũ fabꝛice totius coꝛꝑis genera
ti. illud aũt qð pᷣmo obꝛ in cõtraniũ de autoꝛi/
tate Hug.⁊ mgr̃i.Ddðm ꝙ verbis eoꝝ in hac pte ma

ligo.nec tñ affirmo illos falſum dixiſſe. hb magis intel
ligo aliaz opinionẽ. ¶ Ad illud qd obẽ de autoꝛitate

Anſel. ⁊ Aug.iam patet reſpõſio. dicũt em̃ ꝙ in adã

fuimus non quia nulla alia materia cõuerſa ſit iĩ coꝛ
pus noſtrũ niſi illa q̃ fuit in adam.ſed ſi qua alia cõ/
uerſa ẽ. boc non eſt niſi per cõiũctionẽ cum illo quod

ab aclam fuit deciſum. Et ſi tu dicas e ipe Anſel di⸗

l AQe ee,

pꝛolis pertranſeat.

menti adauctum ud qe
ge reſurrectionis.reſpondent aliqui ꝙ homo nõ po/
teſt generari de carnibus alterius bominis.pꝛo eo ꝙ
glimentum ⁊ illnd qdð conuertitur in ſemine debz eẽ

eit ; tota humana uatura erat in adam. Dum ꝙ; Hᷣ

non dicit qtum ad exñtiam poſſibilem. ſᷣ q;tum ad
exiſtentiam actualem.quia nihil actu erat de verita/
te bumane nature.niſi qð in adaʒ erat.aliquid tamẽ
poſſibile erat ad hoc ꝙ fieret de veritate nature bu/

illud qð obijcitur de autoꝛitate domini in euangelio.

mane. ſed hoc oꝑatione ⁊ virtute carnis ade. Ad 33

⁊de glo.dm ꝙ hoc nequaq; intendit nec textꝰnec
glo. ꝙ homo totum egerat quod manducat.ſed quia

cum homo manducat.fit ſeparatio puri ab impuro

per digeſtiones interius factas.⁊ puruzʒ ⁊ nature cõ
ueniens interius retinetur. ⁊ impurum exterius ex/
pellitur. ⁊ pꝛo tanto dicebat dominus ꝙ nibil quod

intrat in os hominem coinquinat.⁊ ſic veriſſimũ eſt
verbum domini ßm ꝙ valet ad pꝛopoſitum. Poſſet
tamen dici ꝙ ſeceſſus ibi non tm̃ vocatur via infcri/

oꝛ per quã currunt egeſtiones.ſed om̃es meatus ſb/

tiles per quos fit ciboꝛum decolatio.Et glo. dicit q
greci vocant illas poꝛos.⁊ ita non ſe euitur ꝙ totum
alimentum exterius exeat. ⁊ de illo nihil in veritatez

ratio eſt de ſubſtantia generantis iam patct reſpon/

ſio. Dico enim ꝙ aliquid de radicali humiditate pa/
ſe multiplicare.Et eſt cxemplũ ſi aliquis baberet fru

rentis tranſit in pꝛolem.⁊ ratione illius ſaluatur ibi
veritas generationis.nec tamen opoꝛtet ꝙ ſit idẽti⸗
tas ſᷣm totum generantis ad genitum. Sicut enim
generans non dat ſe totum ſed partem ſui.ſic ⁊ geni

tus non exiuit a generante pᷣm totum.ſed ᷣm aliquã
partem.nec illud totuʒ qð a generante traxit fuit ra
icale ipſi generanti. ſed aliquid eſt additum radica
q illud qð obijcitur de lege co 5

li vt poſſit augeri. a⸗
gnationis iam patet reſponſio.ita bene enim ſaluat

lex cognationis ſi traducitur filius a patre trabẽdo

ab ipo bumoꝛem radicalem cum additione extrinſe
ci. ſicut ſi de extrinſeco nihil adderetur.immo multo
verius.Additio enim extrinſeci facit vt linea cõſan/

guinitatis aliquando timetur. ⁊ qui magis diſtant a
ĩpite minoꝛis conſanguinitatis vinculo coniñgan/

tur. Et ſi obijciatur ꝙ ſi traducitur aliquid de radica
li.ꝙ pari ratione poſſet totuʒ traduci.⁊ ꝙ neceſſe ſit

illud eſſe multiplicatum in ſe. cum etiam tot athomi
non fuerint in coꝛde ade.quot pꝛoceſſerunt ex eo bo

mines. Ddm eꝙ ſemen ⁊ eſt quantum mole.⁊ eſt n
tum virtute.⁊ quãtitas virtutis ſe tenet ex parte foꝛ

me.⁊ poteſt dici ratio ſeminalis.⁊ hec cum ſit foꝛma.

multiplicabilis ẽ.̊ᷣ ẽ.poteſt ſimilẽ ſibi inducere ĩ ma
teriam ſibi appoſitam. Quantitas vo molis.⁊ qᷓuis
parua ſit.poteſt tamen adeo extendi vt cõmiſceatur
valde magne qntitati ꝑ cam naturã qua om̃e coꝛpꝰ
in infinitum diuiſibile eſt.⁊ ſic magne quantitati po
teſt cõmiſceri.⁊ totum trahere ad naturam ſuam.et
ex illa totali quantitate poteſt aliquid fieri qd non ſi
eret de ipo ſemine per ſe.⁊ quotcunq;ʒ fiant ex illa to
tali quantitate. dicuntur facta per ſe. Nec tamẽ opoꝛ
tet ibi diſtingucre diuerſas partes ex quibus diuer/
ſa fiant in illo ſemine pꝛimoꝛdiali ſed ſolum in pꝛoxi
mo. pꝛo co qꝙ; uchſee aitianen ſuperflui nutri/

„ .

illud qð

in potentia reſpectu cius in qð conuertitur.caro aũt

hominis ſm ſpeciem eſt in actt/ ⁊ igeo non poteſt in

Ad illud qdð obijcitur ꝙ gene 3 4

obijcitur de le/ 37

ofusſip
ſau
D
oluoticden
gcovenncorou
dndlcye⸗
ſeicrogltenue
fnimmordin
Cußenut. Crn
hein go
ſence Quocie
chonio Tud
ntuzinquand.
Gt urgtan
leuisdicun

gocitregengant

Ncritti alcrg
leſmnanoan ſu.
antue on
ngetaaruat
rſbunitas
ſelltsgonatctur
dlclisbuniditn
iͤllabunidtns⸗
Getnta Eneern
msardblis⸗
bumictnoingen
Wruceft⸗

tſcerponsfin

Nlauraiinggt
nitureticcin
Golonpaus au
Ghunnuicfane

Mnlomch

lmer

wo Drgſkont
arei
honſnutnb⸗
witzoplte⸗
gkligimting
Uneſtongntn
Cnerwenbid
nuta
ticnisnutnan
ſingingn
bſclubic
nchſietpoenn
ſnin vent
inſdnſ

eg nbblne
ſcreiſimi
Nſtun. e
NCr inlt⸗
omeonenmes
dagenan
ſepimoten
bihlnmnng

erngſtii
man Jaltgi
Nanctiilttgn
Nunttſtii
ammitn
chaännia
Zcbnanlgo
nlmrannhlur
zurtti
Aune anuc
inno t
uſtlnaniien⸗

dinngsdſtnmn n

alochnie
rnigildtntatt
d19 nuſet
cumcrzhon
lmmratht
untwe ui
ca enehe
canmithens.
binchcrim
olsaihnis
1Könicen
in
epenrt
unin

fengiu
unie

„7

VNemic

per multas tranſmutatõnes videt᷑ ꝙ ex ea poſſet fie

ri ſemen. Alij vo dicunt q; caro hominis ſit poſſibi
lies acl omneʒ tranſmutationem ſicut ⁊ alia ꝙ de illa
proſſit generari ſemen. ⁊ tũc reſurget in ipᷣo genito ꝓ
eo qꝙ ad ipᷣm habet eſſentialioꝛem comparationem.
⁊ dominus ſupplebit illi aliũde addendo ſiue multi
plicando virtutem ſuper naturam ſicut facit in par

uulo.Secd qua ratõne dicitur de vna parte ꝙ poteſt

conuerti.eadem ratione de qualibet. ⁊ ſic poteſt ho/
38 mo totum coꝛpus ſuũ amittere. Ideo cſt terci? mo⸗/
AQuus dicendi qꝙ; caro hominis ſ̃m ſpeciem non poteſt

fieri caro alterius hominis ſᷣm ſpeciem pꝛepter ne/
ceſſariam oꝛdinatõnem quã habet ad anima q̃ ibam
viuificauit. Utrum auteʒ illa oꝛdinatio fundetur in
appetitu vel prouidentia conditoꝛis. difficile eſt di/
ſcernere.Quocũq; tamen modo fit.ad hoc eſt plana

relſponſio. Iſtud autem planius inuenitur determi -

Raiudi quarto.vbi manifeſtatur quid in quo reſur
gat. Reſurgit autem ſemen in genito non in generã
te.q;uis dictum ſit hic ꝙ ſemen ſit de radicali humi/

59 ditate generantis. Aliter enim ſemen eſt radicale ge

neranti.⁊ alter generato.Quia generanti cſt radica
le m partem ſui.eſt etiami radicale reſpectu virtut
generatiue.non reſpectu virtutis nutritiue.virtꝰ au

tem generatiua ⁊ eiꝰ humiditas ẽ oꝛdiata ad aliud.

vnde ſi humiditas generatiue decidatur ab aliquo.ſi
ue alius generetur ſiue nõ.nũqᷓ;ᷓ reſurget in eo.⁊ hinc
eſt ꝙ q;uis in emiſſione ſeminis fiat deciſio alicuius
radicalis humiditatis.nulla tamen eſt ibi pena.quo
niã illa humiditas per naturam crat ad alterum oꝛ/
dinata. Ande ⁊ mouet ibi modus operandi expedi
tus ⁊ delectabilis ⁊ oꝛdinatus.⁊ hoc totum eſt ꝙ illa
humiditas in generante erat ad alterum. In genito
vo quia ex ca fabꝛicatur totum coꝛpus.eſt ſicut to/
tius coꝛpoꝛis fundamentum.⁊ tunc quando anima
vnitur.aia incipit eſſe vere ⁊ ꝓpꝛie de veritate hũane
nature.tũc em̃ pᷣmo icipit hr̃e neceſſitatẽ ad reſurre⸗

ctionem.pꝛius autem ſolum erat poſſibile. AUnde ſi
qua mulier faceret aboꝛſum ante anime vnioneʒ.il/

lud nullo modo reſurgeret.

(Sruz aligni tranſeat in veritatem bumane na/

ture mediante opere nutritiue.Et ꝙ nõ videtur.pꝛi/

mo per Auguſti.qui.xxij.de ciuita.dei dicit q paruu
li reſargent in perfectione coꝛpoꝛali ⁊ in etate virili
quã habituri erant.pꝛo eo ꝙ iaʒ totuzʒ in ratione ba
bebant q;uis non haberent in mole. hec eſt ſententia
verboꝛuʒ.ergo ſi tam magni ſuſcitabũtur paruuli ſi/
cut illi qui multuʒ comederunt. videtur ꝙ ſumptio
alimentoꝛuʒ veritate, humane nature non augeat.
ac per boc nihil de illis in humani coꝛpoꝛis veritatẽ
pertranſeat. ¶ Item ibidem dicit Auguſtinus ꝙ ſi
aliquis nutriatur de carnibus humanis.caro illa nõ
reſurget in eo qui nutritur.ſ in co in quo pꝛimo fuit
caro.ſed nihil eſt de veritate alicuius niſi qd reſurget
in co.ſi ergo caro que eſt per alimenta generata non
reſurget in eo in quo eſt. videtur ꝙ nibil extrinſecum

tranſeat in veritatez alicuius mediante opere nutri

tinc. ¶ Mem ſoluz illuc dicitur eſſe veruʒ qd halvxt

—

Aliumn botninetn tranſmutari. Scd illud nõ videtuy aetus ſibi per naturam conuenientem. ergo üllud ſo⸗
ſufficere.pꝛo eo ꝙ ex carne poſſunt generari vemes. lũe be am conuenientem. ergo illud ſo/
poſſet ⁊ per conſequens generari planta ⁊ fructus.
⁊ tunc eſſet in potẽtia reſpectn carnis humanc.⁊ ita

lũ eſt de veritate carnis buaue qð babet actũ ↄueniẽ
tem tali carni.ſᷣ caro hñs actũ ſibi cõuenientẽ poteſt
aliã carnẽ in ſe cõuertcre. ⁊ d caro ſm ſpẽm. & illud

ſolũ tranſit in veritatẽ carnis humane. qð tranſit in

veritatẽ ſᷣm ſpẽm.ſicut vult phᷣus.alioquin eſſet au⸗

gmentũ in infinitũ. mediante illa virtute nibil trãſ

2

it in veritatem humane nature. Item illud eſt ſo⸗

lũ de veritate alicuius in quo rei ſubſtatia ſaluatur.
ſed ſola bumiditas radicalis ẽ illa qᷓ manet qu con/
tinuari opoꝛtet vſqʒ in finẽ.& illud ſolũ tranſit in ve⸗

ritatẽ humane nature.qdð trãſit in humiditatẽ radi-
calem. nihil põt trãſire in bumiditatẽ radicalẽ me⸗
diante nutritiua ſicut dicunt medici. glioquin poſſet

homo iuueneſcere ⁊ vitam ppetuare.gᷓ mediãteę bac

vitrtute nec traſit in vcritatè bumane nature. ¶¶ Itẽ

qdð p naturam generat᷑.põt ⁊ ꝑ naturã coꝛrũpi. qð
mediate oꝑe generatiuc ꝓficit ⁊ creſcit. põt ⁊ minui
⁊ dcreſcere.ſi gð mediante vi nutritiua aliqͥd in veri⸗
tatẽ humane nature tranſiret. illud poſſet deperdi.⁊
ſic continue nouũ reſtaurari. contingeret aliqñ ꝙ bõ
aliud coꝛpug haberet. ſicut videmus in aqua ꝗᷓ exit
de fonte. Cõtra. Aug. de vera reli. In huiꝰ viſibilis
coꝛpis ſtructurã alimenta q̃ apta ſunt aſſumũt᷑.non

aopta vo p ↄgruos meatus eijciũtur.Si g qð ẽ de coꝛ

poꝛis huius ſtructura ⁊ integritate ẽ de bũane natu⸗
re vcritate.vẽ ⁊c. ¶ Item ome qð reſurget ẽ de vcri
tate humanc nature.ſ̃ illud in qð tranſit alimentuʒ
mediãte oꝑe nutritiuc reſurget vtpote capilli.math.
x. capillus de capite vr̃o nõ peribit. ̊ c. ¶ Item ve
ritas carnis nõ eſt aliud qᷓ; vera caro.ſᷣ vera caro eſt
cui debet᷑ operatio camis.potiſſima aũt carnis opa⸗
tio eſt viuere per animã.ſed in hanc carnẽ tranſit alꝭ
mentũ mediante vi nutritiua.quia tota caro bomis
viuit.& ⁊c. ¶ Item vbichq; ẽ nutritio ibi ẽ cõuerſio
⁊ aſſimilatio ⁊ vnio.ſᷣ vbi ẽ aſſimilatõ ⁊ vnio.eiuſdẽ
nature fit illud cui vnitur ⁊ illud qd vnit᷑. ſi hoc fa
cit virtus nutritiua conuertendo alimentũ.vr ꝙ ꝑr
ipᷣam aliqd de alimẽto in veritatẽ hũane nature trat
it. ¶ Item ſicut ſe b gencratiua ad ꝓductionẽ ꝓ/
lis ſiue generati.ſic ſe bʒ nutritiua ⁊ augmentatiuæ
ad ꝑfectõem ⁊ ↄſeruatõem nutriti augmẽtati. ſi

aliqd trãſit ĩ veritatẽ bũane nature generati mediam

te generatiua.ſiłr ⁊ aliqͥd trãſibit ĩ ritatẽ hũane na
ture nutriti mediãte nutritiua ⁊ augmentatiua. Eſt
igit᷑ qõ qͥd ſit veritas hũane nature.⁊ q̃ dꝛia ſit inter
veritatẽ hũane nature.⁊ carneʒ ſᷣm ſpẽm.Et rurſus
q̃ ſit dꝛia int᷑ carnẽ ᷣm ſpẽm ⁊ camẽ pſᷣm mãm. Et q̃⸗
re mag dicat᷑ vᷣitas hũane nature qᷓ; veritas nature
aſinine.Hec oia valẽt ad itelligẽda ea q̃ dicũt᷑ i q̃rto

in qõne de reſurrectione. Re. voᷣm ꝙ pᷣter generalẽ 40

intentõem q̃ veꝝ diuidit᷑ ↄ falſum.ſᷣm quã intentio/
nem res vera dẽ q̃ hʒ mãm ⁊ foꝛmã ⁊ actũ ſibi cõue/
nientẽ.ẽ ⁊ alia intentio veri duplr᷑̃. AUna qua veꝝ d
cõtra ꝑmixtũ.altera vᷣo q̃ veꝝ dꝛ cõtra vanũ.Et pꝛi⸗
mo hoꝝ modoꝝ dicit᷑ veꝝ qð eſt pᷣmũ ⁊ imꝑmixtuʒ
Altero mõ dẽ veꝝ qð ẽ ꝑmanẽs ⁊ fixũ.Cũ g loquũt

autoꝛitates de humana natura.loquũtur ſub voca-.
bulo veritatis vocãtes eã verã.Mõ ẽ em̃ aliud diczẽ
veritatẽ humane nature q; humanã naturaʒ veraʒ.

Sic autẽ vocant eaʒ loquẽtes de natura humana ex

parte coꝛpis.ꝓ co ꝙ coꝛpꝰ hũanũ pᷣter hoc ꝙ babetł

foꝛmã ⁊ oꝑatoem ſibi conuenienti ſicut ⁊ alia coꝛꝑa
SBgos 4

-2

41¹

4²

12 =—
—

–

naturalia habet oꝛdinationem ad moꝛtalitatem. ?
ita quãdã imꝑmixtionẽ.in hoc ꝙ nõ pot tatũ trãſmu
tari. quin tandez reddatur animeqᷓ im viuificauit.
Habet nibilominus quandã fixionẽ ſiue incoꝛrupti
onem. p eo ꝙ neceſſe eſt iᷣm aliquãdo fieri immoꝛ/
tale. Ratõne igitur oꝛdinationis ad incoꝛruptõnem

ex qua ineſt coꝛpi bumano non tm̃ debita oꝑatio ſed

etiã imꝑmixtio ⁊ qdam incoꝛruptio.dꝛ coꝛpus hu/
manũ veꝝ. Illud g pꝛeciſe ⁊ ꝓpꝛie ẽ de veritate bũa/
ne nature.qð eſt oꝛdinatũ ad incoꝛruptionẽ ⁊ reſur/
rectionẽ. Aliqͥd aũt oꝛdinat᷑ ad reſurrectionẽ du/⸗
plicit. vł de neceſſitate vel de congruo. Illud aũt oꝛ-
dinatur in nobis ad reſurrectionẽ de neceſſitate in q;
conſiſtit fundamentũ ⁊ fabꝛica coꝛpoꝛis noſtri.⁊ hoc
eſt illud cui pꝛimo anima vnit᷑⁊ tale tractũ eſt a ge⸗
nerãtibus.⁊ in tale nihil põt trãſire opere nutritiue.
hm ꝙ nutritiua opatur poſt anime vnionem. Illud
vo oꝛdinatur in nobis ad reſurrectionẽ de congruo
in quo conſiſtit fabꝛice noſtri coꝛpoꝛis cõplementũ.
⁊ hoc eſt qʒ facit ad quantitatẽ coꝛꝑis ꝑfecti.⁊ ſic ali
quid de alimento poteſt conuerti in veritatẽ huma/
ne nature mediante vi nutritiua ⁊ augmentatiua.qᷓ
oꝛdinantur ad complendam coꝛꝑis fabꝛicã.q̃ incho
ata fuit mediante vi generatiua. cui cõpetit oꝑari.qᷣ
uſq;ʒ anima infundatur.⁊ extũc ſeqᷣtur oꝑatio nutri-
tiue ⁊ augmentatiue ad conſeruandũ ⁊ complendũ
coꝛpus. Huic ant modo dði ↄcoꝛdãt tam naturales
phᷣi q; medici. Naturalis em̃ phus diſtinguit in ho/
mie duplicẽ carnẽ. carnẽ ſm ſpẽm. ⁊ carnẽ ſᷣm mate
riã. Et vocat carnẽ ſᷣm ſpẽm illã qᷓ̃ hbabet vim actiua
⁊ potẽtiam cõuertendi alimentũ in carnis naturam.
Carnem vᷣo ſᷣm materiam vocat illã q̃ ſic eſt caro vt
tamẽ non poſſit aliquid in carnem conuertere ꝓpꝛia
virtute. Dicit etiã ꝙ virtus nutritiua ⁊ augmentati
ua nõ conuertit alimentum in carnẽ ᷣm ſpẽm i ßm
matecriã.quia ſi aliter eſſet.tũc nũq; ſtaret augmẽtũ.
cuz augmẽto em̃ carnis creſceret ⁊ vtus augmẽtãdi.
boc añt non ſic eſt. ⁊ ita caro ᷣm ſpẽm ſolum eſt a ge
nerantibus ſiue mediante generatiua. ꝙᷓuis caro ſᷣm
materiã.ſ.qᷓ fluit ⁊ refluit poſſit eſſe mediante nutriti
ua. Et eſt exemplũ de vino generato in vite qd habʒ
potentiã cõueriendi aquã.ſed illa aquainõ habet po/
tentiã conuertendl aliam aquã.qꝛ ſi hoc.tũc ſemper
poſſet quis apponere aquã ⁊ maneret vinn. hoc ant
nõ ſic ẽ.quia tatũ põt poni de aqua ꝙ vinũ amittit x
tutem ſuã. Sic ⁊ in ꝓpoſito intelligenduz eſt ꝙ virt?
coꝛpoꝛis fabꝛicatiua.poteſt dare pꝛimo carni poten/
ciam cõucrtendi.⁊ illa cõuertit quouſq; tãtũ adueni
at de carne õm materiã.quãta erat ibi potentia con/
uertendi.ſicut videmꝰ in vino.tũ ex ꝑte caloꝛeitatis.

tum ex parte extenſibilitatis ip̃ius carnis ſjᷣm ſpeci7.

Et hinc eſt ꝙ vnus bõ magis augmẽtatur ꝙᷓ alter.⁊
aliquãdo ſtat augmentũ.qꝛ caro ſupadueniens in fi
ne quaſi aquoſumſfacit ſicut dicit phs. quẽadmodũ
aqua ſupinfuſa vino.Scᷣm bãc diſtinctionẽ carnis
diſtingui poteſt in theologia veritas humane natu/

——

re duplicit᷑ ſicut dictũ ẽ. Similit᷑ medicus diſtinguit
in hac duplicem humiditatẽ.videlʒ radicalem ⁊ nu/
trimentalem.⁊ dicit ꝙ humiditas radicalis ẽ illa in
qua caloꝛ ſuſtentificat᷑.nutrimentalis vo ẽ illa q̃ pꝛe

bet ipᷣi caloꝛi fomentũ.Dicũt igit᷑ ꝙ humiditas radi

calis ẽ ſolũ a generãtibꝰ ⁊ mediãte oꝑe generatiue.
nã nutritiua in hãc hũiditatẽ nõ pᷣt.ſi em̃ poſſet tũc
hõ iuueneſceret.⁊ vitã etiã ſuã imꝑpetuũ ↄtinuaret
ſi illud humidũ renouari poſſet.quod cũ conſtat fal
ſum eẽ.dicũt ꝙ alimentum mediante nutritiua non
tranſit in illud humidũ.⁊ hinc ẽ ꝙ illi qͥ laboꝛant ter
cia ſpẽ ethice in qua ẽ illius hũidi cõſumptio libera/
ri non pñt.vt dicũt. In hũiditatẽ aũt uutrimẽtalẽ q̃ᷓ
caloꝛi pabulũ pꝛebet poſſibile eſt alimentum cõuer⸗/
ti mediãte oꝑe nutritiue.Et eſt exemplũ in lampade
ardente in qua ẽ hñiditas olei.⁊ humiditas lichni.⁊
humiditas lichni aſſimilatur hũido radicali.qm̃ ex
quo ↄſumit᷑ reſtaurari no põt.⁊ in illo lichno flama
ſuſtentificat᷑.hũiditas vo olei aſſimilat᷑ humiditati
nutrimentali qᷓ pabulũ pꝛebet igni.⁊ impedit ne cito
lichnũ ↄſumat᷑.⁊ illa hniditas aliqũ auget᷑.aliqũ mi
nuit᷑.aliqñ ↄſumit᷑.aliqñ reſtaurat᷑.Et iuxta hac du
plicẽ hũiditatẽ diſtinguũt duplr̃ theologi hbũane na/
ture veritatẽ.ſicut pꝛius dictũ ẽ. Et ꝑ boc patzʒ rñſio
ad qõem ꝓpoſitã.patet etiã rñſio ad obiecta. Mã rõ
nes q̃ ad pꝛimã ꝑtem inducũtur.vicʒ ꝙ nihil trãſit ĩ
veritatẽ nature hũane mediãte oꝑe nutritiue pꝛoce/
dũt ſᷣm ꝙ de veritate humane nature dẽ eſſe aliquid
qð ẽ de neceſſitate oꝛdinatũ ad incoꝛruptionẽ.⁊ boc
mõ benc concedendũ ẽ ꝙ nihil tranſit in veritatẽ nu
triti. Rones vᷣo ad oppoſitũ ꝓcedũt de venitate bu/⸗
mane nature ᷣm qꝙ ülud dẽ eẽ de veritate quod ẽ oꝛ/
dinatũ ad reſurrectionẽ de congruo.tale autem ẽ nõ
ſoluʒ qð trabit᷑ a gencrãte.ſed etiã tota illa caro que
reperitur in homine in cius moꝛte.maxime ſi nõ fa/
ciat ad coꝛpis defoꝛmitatẽ. NHec hoc impedit ꝙ do/
minꝰ paruulos ſuſcitabit in perfecta quãtitate. Di/
cit em̃ Aug.qꝙ ſupplebit virtus diuina vbi deficit na
tura.vbi vo natura ſufficientẽ ꝑauit mãm. deꝰ non
agit ſupplẽdo ſᷣ refoꝛmãdo. Mec valet illa ratõ.qꝙ ſi
deus ſupplet i reſurrectione ſine additamẽto.qꝙ nũc
ſimiliter fiat ſinc additamento.qꝛ illa crit oꝑatõ mi/
rabilis ⁊ ſupꝛa naturazʒ.hois vo generatio ⁊ augmẽ
tatio qᷓ nũcẽ naturalit fit.⁊ iõ illa rõ quã mgr̃ addu/
cit in lr̃a nõ cogit.imo ſicut apparet aſpiciẽti arguit
a maioꝛi affirmãdo. Illa vo q̃ vltio qᷓrebãt᷑ iã plana
funt ꝑ ea qᷓ dicta ſunt.pcedendũ ẽ igit᷑ ſicut ex pᷣcedẽ

tibꝰ appet ꝙ aliqͥd extriſecũ trãſeat i veritatẽ buane

nature.ſõ mediãte oꝑe generatiue trãſit i eritatẽ. ꝓ/⸗
ut veritas ꝓpꝛie dẽ ᷣm ꝙ dicit nccriam opatõem ad
incoꝛruptõnẽ.mecdiãte vo oꝑe nutritiue trãſit aliqͥd
in veritateʒ hũane nature ꝓut veritas dẽ large.vicʒ
ꝙ dicit oꝛdiatõem ad reſurrectõeʒ de ↄgruo.⁊ ſic q
ẽ de vitate vniꝰ pᷣt reſurgẽ i alio m q; maifeſtat᷑ i q̃r
to. His viſis ſat plana ſunt ea q̃ dicũt᷑ in ſr̃a.

Piſtinctio.xxxi. QAualiter peccatum oꝛiginale a parẽte traducitur in pꝛolem.

Vnc ſupereſt inueſtigare ⁊c.Supꝛa oſtendit magiſter qd ſit pctm̃ oꝛiginale.in hac parte intẽdit ma⸗
nifeſtare qualiter a parente traducitur in pꝛolem. Diuiditur aũt pars iſta in tres partes. In quaruʒ
ppꝛima magiſter falſitatem impꝛobat. In ſccũda veritatẽ explicat.ibi.Eſt em̃ pctm̃ oꝛiginale vt ſupea
₰ℳ₰/

diximus concupia. In tercia vo veritatẽ epilogat vt addat.ibi. Jam oñſum ẽ qͥd ſit oꝛginale pctm̃ ⁊c.
ma ꝑs bʒ duas In pᷣma ponit falſam opinionẽ circa oꝛiginalis traductõeʒ. In ſcda ſbiũgit eiꝰ impꝛobatõeʒ

*.

—

43

44

45

46

ibi. Hoc aũt fides catholica reſpuit.vbi oñdit᷑ qoꝛigiale nõ hʒ traduci ꝑ traductõem aic. Silr ſca pars pᷣn
cipalis duas habet.In qꝝ pᷣma determinat xeritatẽ.oñqẽs ꝙ oꝛiginale traqucit᷑ meqiate came.In ſecunda

ßõ

etetktn

sboeghatn
nückgn

herth,
mtonen art
ſiſ eſtauſa
finpaßti
e,

==
41. —¶— — — —w0. ——, —

—
—

dunt ter
nali
Ewaͤn
äinlen
an
dalic
lcnſini
Ebunicte
itnean
i titin
Cinnbien
S
Nbeepuzi⸗
chn ſie
Geilnit
enuntued⸗
rerickicn
omnpenitde
aſturarnine
iet
wiurggin
arummih
mhange
muntitüfe
eneitd4
Gsſidcſetin
itin N
Auluntig
Ctnang
hortnoͦt,
otu
ningn⸗
