emmni,
Gcheapien
gteuftüii
ltinienenr
vuagur
tkiten,
riiai
rſil
inchüßee
nlgtͤ
Zmgit
un ͤmn
bisſiite

S=

=
= E

=

fuſten anttüit

=6ärꝛͤ

Aseſtgi
ce gun
ilufn
cnſun gyhin
Riminirttft
i iniinnn
win d⸗
iuuirtien⸗
Uupmrtncond⸗
tnhtninebons

— =

müer
Cneli iit

Atinifffem
aind
uniniayei
Pr is Nt
eminid,
btnininh
ütdtN
mückwnd

ſck Qiii

unckfeft

Eeſatornide.

nimn ii
Cetitiit
460 mt
ſnsgnii
ulufni
ai da in
ve⸗ it)⸗
narlun
rsti
awim,
nnpiſer
sttine,
ſaccn
im
nini n
OGiei

=
☛

7

29 Planũñ ẽ etiã ꝑ ̊ illud qð obẽ in ꝛiũ.

-

lia ad hoĩem vm ſtatũ innocẽtie.alit᷑m ſtatũ natu/⸗
re lapſe. Scom ſtatũ innocẽtie oꝛdinant᷑ ad hoĩem
fFm rõnẽ qdruplicẽ. DPꝛima rõ ad manifeſtandum
eiꝰ imperiũ qdð manifeſtarẽt dum ei ꝑ oia obedirẽt.
Scda ad decoꝛandũ hois habitaculuz. ꝑpulcrũ em̃

erat hitaculũ hois aialiũ multiplicatõne nõ ſolũ ar-

boꝝ decoꝛari. Tercia ad excitandũ hois ſenſũ.vt in
ipſoꝝ aialiũ naturis diuerſis.vidẽt hõ multifoꝛmi/
tatẽ ſapie cõditoꝛis.Quarta ad moderandũ eiꝰ affe
ctũ.vt dũ hõ vidẽt aialia ᷣm rectitudinẽ ſue nature
currẽ. ⁊ amare illud ad qdð nalit᷑ facta ſunt.ex h exci
taret᷑ ad amandũ deũ. Et ꝓpt᷑ has rõnes nõ ſolũmõ
fecit de?iumẽta.ſ etiã beſtias ⁊ pecoꝛa. oia em̃ faciũt
ad bois vtilitatẽ m rões pᷣdictas. Scom ſtatũ na-
ture lapſe oꝛdinant᷑ iſta aialia ad vtilitatẽ boĩs. ſed
alit᷑ beſtie.⁊ alit᷑iumẽta. Jumẽta em̃ ⁊ pecoꝛa oꝛdi/
nant᷑ ad releuandũ hoĩs indigentiã qtũ ad cibũ.et
qꝙtũ ad veſtimentũ.⁊ qᷓ;ẽtũ ad obſequiũ.ſicut ſunt ed

⁊ aſini.⁊ q;tum ad ſolaciũ.ſicut q̃dã aues ⁊ catuli ?

ſilia. ⁊ ſic facta ſunt ꝓpt᷑ boiem rõne q̃druplici. Silr
aialia ſiue beſtie noxie oꝛdinant᷑ ad hoiem ſm q̃dru
plicẽ rõem et vtilitatẽ quã ponit Aug.ſuꝑ Geñ.ad
lr̃am li.iij.dicit em̃ ꝙ aut penalr ledunt.aut ſalubꝛit
exercẽt.aut vtilit᷑ pbant.aut ignoꝛãter docẽt.Et ſic
pʒ ꝙ tã beſtie qᷓ; reptilia ⁊ iumẽta facta ſunt ꝓpt᷑ ho
minẽ.ſiue in ſtatu innocẽtie.ſiue ĩ ſtatu nature lapſe
d ülð em̃
qð obꝛ ꝙ eẽ finẽ ẽ magne dignitatis.ddim ꝙ veꝝ eſt
fine pncipali qꝗͥ ẽ finis carens fine.nõ aũt ẽ veꝝ de

30 fine qͥ ẽ finis qdãmõ.¶ Ad illud qð obꝛ de aialibꝰ ñ

valentibꝰ ad eſum ⁊ veſtitum. Rñderi pᷣt ꝙ illa fecit
deus qꝛ puidit hoĩem lapſurũ.eſto tñ ꝙ nõ laberet
nõ tñ erũt fruſtra.hẽent em̃ pᷣter releuationẽ indigẽ/

51 tie qᷓdruplicẽ vtilitatẽ.ſicut det᷑minatũ ẽ S.Acdil/

lud qð obẽ de beſtijs qᷓ ſunt ð hoĩem.dom q; bomie
ſtante nulla aialia ipᷣm offenderẽt.ᷣ oĩa ſibi mãſue/
ta eſſent.ſicut aliqñ diuino imꝑio fere crudeliſſime
ſctis dei mãſuete facte ſũt.vt leones danieli.ꝙ autẽ

noceãt vel offendũt h̊ eſt ꝓpt᷑ pctm̃ hoĩs.nõ ꝓpt᷑ no/

uã potentiã eis datã.ſᷣ ꝓpt᷑ dignitatis pᷣſidentiã ab
boie amiſſꝗ.vñ ſicut oculꝰſanꝰa ſole nõ ledit᷑.ſᷣ cum
efficit᷑ lippꝰſtatim offendit᷑.nõ ꝓpt᷑ mutationẽ factã

82 in ſole.s i oculo.ſic ⁊ in ꝓpoſito itelligi pᷣt.¶ Ad ills

qd obijcit᷑ ꝙ hoĩe ſtante nõ debuerũt fieri animalia
moꝛtalia. dicendum ꝙ ſicut animalia ſua vita babi/
bitationẽ hoĩis decoꝛãt ⁊ oꝛnãt.ſic etiã moꝛte ſua ex
ſucceſſione faciũt ad vniuerſi decoꝛationẽ.⁊ ſiẽ aĩa/

lia ſeinuicẽ iuuãtia ſunt rõ ſapie excogitãde.ſic etiã

aialia ſeſẽ offendẽtia.⁊ de carnibꝰalioꝝ aialiũ nutri/
mẽtũ ſumẽtia.qꝛ illa coꝛuptio aerẽ hois nõ inficẽt.
eius odoꝛatũ offendẽt. ſ̊ potiꝰ qdã ſucceſſione et
oꝛdine dũ aialia ſibi ſuccederẽt.vniuerſuʒ decoꝛarẽt
tãq́;ᷓ pulcerrimũ carmẽ in qͥ ſillaba ſuccedit ſillabe.
Silr dũ beſtia aliud aial comedẽdo occidẽt in hoĩs

bitatione diſcoꝛdiã nõ facẽt.ſ̊ potiꝰ occaſionẽ erudi
tiõis hoi pᷣberet. Et h̊ ẽ qd dicit Aug.iij.ſuꝑ geñ.ad

lit.nimirũ alie beſtie cibi ſunt alioꝝ.nec recte poſſu/
mus dicẽ ꝙ nõ eſſent alie qbꝰ alie veſcerent᷑. hñt eñ
oĩa qᷓ;diu ſunt mẽſuras.numeros.⁊ oꝛdines ſuos.q̃

ciũcta merito ↄſiderata laudant᷑.nec ſine occulta ( ꝓ cer. Prin corpis mmriruginte dedith
ꝓduci. cñ em̃ coꝛpꝰeius ſit cõpletiſſimũ inter cetera
coꝛpa. ⁊ quãto aliqͥd pletius tãto poſteriꝰ.poſt oĩa

fuo genẽ) moderatõe pulcritudis tꝑał ex alio i aliʒ
trãſmutant᷑.⁊ certe oĩibꝰtalibꝰiferioꝛis creature mo
tibus pᷣbent᷑ hoi ſalubꝛes ãmonitões.deinde planiꝰ
exẽplificat.Et ex his pð rũſio ad obiceta.
(Ducſtio⸗h. 2-

¶ Be oꝛdine pductõis ſenſibiliũ qntu eſt ex tte tpis.

et bꝛuta. ¶ Itẽ pᷣncipal dz pmo fieri. h
cpaliꝰopꝰfuit diei ſexti.gᷓ debuit añ fieri qᷓ fierẽt ſer
ſibilia ſiue bꝛuta.qð ẽ õ oꝛdinẽ ſacre ſcpᷣture.¶ Itẽ

AX

. . — “H””DMR
Et dicit ſcpᷣtura q; volatilia ⁊ natatilia facta ſunt in

vno die ſcʒ. v. greſſibilia vo cũ hoie facta ſunt die al
tero ſcʒ. vj. KLona iſtũ oꝛdinẽ obꝛ ſic pᷣmo ex ꝑte
ipᷣoꝝ aialiñ ſenſibiliũ ĩ ſe. Scdo vᷣo in ↄpatõe ad ho

minẽ.¶¶ ¶ðtra pᷣmũ obꝛ ſic. Uno die fuert oĩa elem̃/

ta diſtincta.nõ ſolũ aer ⁊ ignis.S etiã aq̃ ⁊ terra.igit
pari rõe a ſũmo opifice debẽt fuiſſe oꝛnata.igr i vno
die debuit fieri oꝛnatꝰ aeris ⁊ aq̃ ⁊ re. Btboichin⸗
ctio dieꝝ fit penes diuerſitatẽ opationũ. ſi tria ſũt
clementa que oꝛnant᷑ ex aialibus.et tria ſunt gene/
ra aialiũ.ſcʒ volatilia ⁊ natatilia ⁊ greſſibilia.videt᷑
q;/ ꝓduci debuer̃t ſaltẽ in tribꝰdiebꝰ.¶ Itẽ tra pꝛioꝛ
oibꝰ ꝓducta cẽ.g̊ pᷣoꝛ oibꝰdʒ eẽ oꝛnata.& illa q̃ terrã
oꝛnãt pᷣus ꝓduci debuerũt qᷓᷓ illa qᷓ oꝛnant aquã vel
gerẽ. ẽcñ ꝓducũt᷑ aialia oꝛnatia elementa.aut
ꝓducunt᷑ ſᷣm oꝛdinẽ dignitatis vt incipiat᷑ a ſupꝛe/
mo.aut ſᷣm oꝛdinẽ aſcẽſionis.vt incipiat᷑ ab ĩfimo.

Si pᷣmo mõ.j debẽt pᷣus fieri oꝛnatꝰ ignis qᷓ; geris.

Si ſcdo mõ.& pᷣus debẽt fieri oꝛnat? terre qᷓ; aqᷓ.q̃ꝛ
vtrũq; repugnat ſacre ſcpture.⁊ oꝛdinatõi ꝓductio

nig us det minate qᷓ;tũ ad ꝓductionẽ ipᷣoꝝ aialiũ.

Htẽ obꝛ oꝛdinẽ ꝓductòis aialiũ in ↄpatione ad
hoĩem.õ em̃ plus cõuenit cũ angel ꝙ; cũ beſtijs.

magis debuit ꝓduci eodẽ die cũ angelis.q; eogẽ die
ciũ beſtijs.S uctio hois ⁊ beſtiaꝝ nõ recte facta ẽ

in eodẽ die. Itẽ plus cõuenit irrõnale cũ irronali
qᷓ; cũ hoĩe ſiue rõnali.g& magis cõpetẽs fuit in eodeʒ
die ꝓducẽ oia aĩalia irrõnabilia.qᷓ; ſi ꝭꝓducẽ hoiem
Si⸗ pᷣncipaliꝰopus dʒ pᷣmo fieri.ſᷣ hõ pᷣir

poſteriꝰmagis indiget pᷣoꝛi qᷓ; ecõuerſo.ſᷣ bꝛuta aia/

lia magis indigebãt hoie.qᷓ; ho indigẽt eis ſᷣm illum
ſtatum. g& añ debebat hõ ꝓduci qᷓ illa in eſſe ꝓdirẽt.
dum q; in ꝓductõe ſenſibiliuʒ duplex attẽdit᷑ ʒ ʒ
oꝛdo.vnꝰſcʒ ſᷣm diſtinctionẽ diei a die.alius ſcʒ ſᷣm
oꝛdinẽ eoꝝ qᷓ eodẽ die pducta ſunt. Pꝛimꝰ aũt oꝛdo
attendit᷑ ᷣm exigentiaʒ finis et materie.⁊ qꝛ volati⸗
lia ex aqs ꝓducta ſunt put aqᷓ cõiter accipit᷑ ad bu/
moꝛẽ ⁊ vapoꝛẽc.⁊ ſũt ad oꝛnatũ nature pcucided

ſacra ſcptura dicit ea eẽ facta vno die. Quia vo greſ

ſibilia ñ ſolũ rõnalia ̊ irrõnalia ad oꝛnamẽtuʒ terre

ſpectaãt.⁊ ex eadẽ mꝗ ſũt ꝓducta ſcʒ terra.iõ ñ eodẽ
diẽ ß̃ alio a pᷣdictis facta ſunt.ita ꝙ ſicut vno die oꝛ/

nata ẽ nã celeſtis ſcʒ q̃rto.ſic vno die oꝛnet᷑ na elem̃
tar ꝑſpicua ſcʒ q̃nto.⁊ alia terra ſcʒ ſexto.⁊ ſicut nã
celeſtis pᷣcedit elemẽtarẽ ꝑſpicuã.⁊ ꝑſpicua opacã.
ſic naꝝ baꝝn oꝛnamenta ſunt oꝛdine tpꝑi coꝛrñdente

ꝓducta. Scs aũt oꝛdo qͥ ẽ inter ea qᷓ ꝓducta ſunt

eodẽ die attẽdit᷑ ᷣm pᷣcellentiã ꝑfectõis nature.pᷣus
em̃ ꝓducit᷑ qd ipfectũ ẽ.⁊ deinde qð pfectũ.qꝛ nõ eſt
oꝛdo vt a magis cõpleto ꝑueniat᷑ ad minꝰ cõpletũ.

⁊ iõ ſcpᷣtura pꝛiꝰdicit ccẽ ꝓducta natatilia die qͥnto.

q ſunt minꝰ ꝑfecta qᷓ; volatilia.⁊.ſiłr i ſexto die pꝛiꝰ

dicit eſſe ꝓducta irrõnabilia ꝙᷓ; hoiem. qᷓuis multi/
plex poſſit aſſignari rõ q̃re hõ poſt creaturas ẽ ꝓdu/

ctus. Occurrit ãt triplex rõ ad pñs q̃re pꝰoia pdu/
ctus ẽ hõ.ſc ꝓpter ꝑtiũ coꝛpis młtitudinẽ. ꝓpter aie
coꝛpis diſtantiã.⁊ ꝓpter totiꝰ cõpoſiti ꝑfectioneʒ.

Pꝛopter ꝑtiũ coꝛpis multitudinẽ debuit h vltimo

Sacernt. Dronter gien coꝛpis diſtãtia debuit
ieri poſt cetera.qꝛ em̃ diſtat aia a coꝛpe.et nõ ſolum

ſicut foꝛma a mã. etiã ſicut ſpnale a coꝛpali.⁊ ſicut

pꝑpetuũ a coꝛruptibili.iõ magna diſtãtia cgn debuit
b9 5

interuenire inter ꝓductionẽ boĩs q;tũ ad mãle pꝛin
cipiũ ⁊ cõiũctionẽ ſuaꝝ ꝑtiũ.vt ꝑ diſtantiã tꝑis in/
telligeret᷑ diſtãtia pᷣncipioꝝ ↄſtituẽtiũ.Et ꝓpt totiꝰ
cõpoſiti ꝑfectionẽ.poſt cetera debuit hõ ꝓduci.quia
em̃ de ſua dignitate ⁊ cõplemẽto finis ẽ oim coꝛpo/
raliũ.iõ poſt oĩa erat ꝓducẽdus.vt ſua ꝓductõe fini

ret ⁊ Slarc oĩa pᷣcedẽtia.tanꝙꝙᷓ finis cõplet qd ad
ꝛinari bʒ. ⁊ ſic pʒ ꝙ diuina ſapia ĩ ſalua

ipᷣm o
35 ſenſibiliũ bᷣuauit oꝛdinẽ ↄueniẽtiſſimũ. Ac illud
S qð pᷣmo obꝛ ꝙ elemẽta ſil ſunt diſtincta.dðm ꝙ ñ
eſt ſile.qꝛ diſtinctio nõ ẽ i vno elemẽto niſi reſpectu
alteriꝰ.iõ nõ pᷣt vnũ elemẽtũ diſtingui ab alio q̃ͥn al

terũ diſtinguat᷑ ab eo.nõ ſic aũt ẽ in oꝛnatu.oꝛnatꝰ

36 em̃ vniꝰelemẽti nõ necio reſpicit alteꝝ.¶ Ad illud
q obꝛ ꝙ tria ſt᷑ elemẽta q̃ oꝛnant᷑.S ⁊c.ðdim ꝙ et ſi
tria ſint.oꝛnatꝰtñ duoꝝ ſcʒ aeris ⁊ aq̃ nõ reſpicit il/
la vt duo ſũt. ſᷣ vt i vno cõicãt ſcʒ i nã aquesa ſicut S
determinatũ cẽ.⁊ iõ duoꝝ oꝛnatꝰ ad cãdẽ diẽ ſpectat.
2 pꝓductio aialiũ q̃ illa duo elemẽta oꝛnãt ĩ vno die
57 eſt facta. Ac illud qð obẽ ꝙ tra pꝛioꝛ eſt ꝓducta.
dõom ꝙ fal 1S in FEn geñ.tfra nõ accipit᷑ ꝓ elemẽ
38to ſ ꝓ mꝗ. ¶Ad illò qð obẽ de igne ꝙ qꝛ ẽ pcipuus
int᷑ elemẽta debẽt pᷣus oꝛnari.ddm ẽ ꝙ; ꝓpter q̃litatẽ
actiuã nõ pñt ĩ eo viuẽ aialia.⁊ ꝓpt᷑ nimiã diſtantiã
ꝗ nobis nõ eẽnt vſui hois apta.⁊ iõ nõ detminat᷑ eiꝰ
59 oꝛnatꝰ? nec pᷣus nec antea.Terre vᷣo oꝛnatꝰ oꝛdinãt᷑
poſtremo /ꝓ eo ꝙ ipᷣa ẽ infima ⁊ obſcura.⁊ iõ maioꝛi
indiget oꝛnamẽto. ⁊ ꝓpt᷑ ̊ oꝛnat᷑ plant et aialibꝰet
mineralibꝰ.⁊ in eiꝰoꝛnatu cõſiſtit totiꝰoꝛnatꝰcõple/
mentũ q'tũ ad biem q ẽ pcipuus int᷑ oia alia aialia
40 illud vo qð obẽ ꝙ bõ debuit ꝓduci cũ angelis
cũ qͥbus mag cõicat.ddin ꝙ et ſi mag cõicat qntũ
eſt a ꝑte aie.nõ tñ qᷓntũ ẽ a ꝑte coꝛpis.Similr᷑ ad ſc/
quens dm eſt ꝙ qᷓ;uis greſſibilia ⁊ volatilia magis
cõicẽt i foꝛmali ꝑfectõe.n tñ tãtũ cõicãt qᷓntũ ad ele/
mentũ ex q̊ ᷣnepalr ↄſtituunt᷑ ⁊ qd oꝛnat.qdð qͥdẽ ẽ
4A clemẽtũ tre.Ad illud qð obꝛ ꝙ pᷣncipaliꝰopꝰdʒ eẽ
pus.dm ꝙ falſũ c.qꝛ in eis q̃ ꝓducunt᷑ pᷣus ẽ minꝰ
pfectũ q; magis ꝑfectũ ſm oꝛdinẽ gñatõis.quis ma
42 gis pfectũ ſit pᷣus ſᷣm oꝛdinẽ dignitatis.¶ Ad illud
dqds obr ꝙ poſteriꝰindiget pᷣoꝛi.dm ꝙ ven ẽ qñ ali
oꝛdinant᷑ ita ꝙ int᷑ ea cadit oꝛdo eẽntialis.qñ vo e
oꝛdo ſoliꝰcõgruẽtie ſicut ĩ ꝓpoſito.nõ ẽ neceſſe ꝙ ba
beat veritatee. 2
Queſtio. iij. f
oꝛdine ꝓductõnis aialiũ ad quietẽ. Et q̃rit᷑ vtꝝ
deðppᷣuſq;ᷓ aialia pduxit ab oĩ ope qeuerit. Et ꝙ ſic vr
ſcpᷣturã Geñ.ij.reqͥeuit deꝰdie.vij.ab oi oꝑe qð pa
rarat. aialia ꝓducta v. ct. vj. &Q poſt eoꝝ ꝓdu
ctionẽ ſeq̃t̃ qetatio. S oĩis opatio q̃ ꝑuenit ad
cõpletionẽ hʒ qetẽ ſubſequẽtẽ.ſ. ꝓductio creaturaꝝ
coylet in ꝓductõe aialiũ.⁊ maxie hois.ẽ vr̃ ꝙ poſtq
de? die.vj.alia ꝓduxit.ꝙ deinceps reqͥeuit. e di
ſtinctio dieꝝ ẽ ad nr̃aʒ iſtructionẽ.b.vj.diebꝰ pmiſit

de? hieſ opari.ſeptio pᷣcepit qͥeſcẽ ⁊ ceſſaẽ ab oi ope.

ſis illud mãdatũ rõeʒ bʒ ex pmaria reꝝ er
ꝙ aialiũ pductionẽ ſubſecuta fuerit qes. ¶ Itẽ ois
creature ꝓductio finẽ bʒ et fminũ.& ſilłr dies oĩs in
3 lija auat hʒ xſperã..vij.diei pᷣm ſcpturã nõ
aſſignãt᷑ veſpe. pꝰ ſeptimũ diẽ n ſa dnt ꝓducta.
⁊ in.vj.die ꝓducta ſt᷑ aialia.g 2 ſc ra. Joh. v.
pꝛ meꝰ oꝑat᷑ vſq; mõ.⁊ ego oꝑoꝛ. ſi vſq; mõ oꝑatꝰ
eſt. vr ꝙ. vij.die nõ ceſſauit ab oꝑe. ¶ tẽ. vij. dies.
aut ẽ nouus dies pᷣter dies pᷣcedetes.aut nõ. Si nõ.
Fnõ dʒ alijs cõnumerari. Si ſic. ⁊ illũ fecit deꝰ.ᷣ cõ/
ſtat ꝙ nõ reqeuit ab oĩ oꝑe poſtꝙ; ꝓduxit aialia.Si

numerat᷑.eadẽ rõe ⁊ octauꝰdebẽt nũerari.

Ac illucd

qjeſcit. oĩs igit᷑ agẽs ꝑfect

— .

MEI * Herg Ern⸗ . 13 E re⸗
quies aut cõnotat aliquẽ effectũ aut nullũ.Si nullũ
ↄnotat.g ab eterno reqͥᷣeuit.igit᷑ añ reqͥeuit qᷓ aliq̃d

Si cõnotat aliquẽ effectũ.⁊ iſte effectꝰnõ fuit ĩ diebꝰ
pᷣcedẽtibꝰ. aliqᷣd nouũ ꝓduxiti die.vij.nõ reqͥe⸗
uit ab oiĩ oꝑe ſuo poſtq; ꝓduxit aialia die.vj. Iteʒ
deꝰ creat qͥtidie nouas aias ⁊ infundit coꝛꝑibꝰ.crea-
re aũt ẽ opꝰſoli deo ꝓpꝛiũ. nõ videt᷑ ꝙ ab opatione
rartpyvie d Ge⸗ aialia q̃dã ꝓducũt᷑ ꝑ putre
factionẽ.̊ᷣ ↄſtat ꝙ illa nõ ſunt ꝓducta in ſex diebꝰſi⸗

5

ctione nouaꝝ ſpẽꝝ i genẽ aialium. Itẽ qᷓdã aialia
gñant᷑ ꝑ cõmixtionẽ. ſicut mulꝰex eqᷓ T aſino.hec aũt
in ſex diebꝰnõ fuer̃t facta.nec in eẽ idiuiduali.nec in

pꝛias ⁊ nãs. vr ꝙ poſt.vij.diẽ nõ ceſſauerit a pdu

tu dicas e dies ille nõ viffert a p̃cedẽtibꝰniſi Sm nu
men. ſic differt. viij. ⁊. ix. ſic deinceps. Bar⸗

ꝓducẽt. ꝑenes reqͥ etationẽ nõ dʒ accipi aliqͥs dies

cut dicit Aug.iij. ſuꝑ geñ. ad lit. et hmõi bñt ſpẽs p-

ſua ſxẽ.ᷓ pꝰſextũ diẽ nõ ceffauit a ꝓductõe.non

ſolũ qtũ ad indiuidua.ſᷣ etiã q;tũ ad ſpẽs ⁊ genera.
ad dtcton itclligeni noranſct arti
ex pfect?. opus inchoat vt ad ꝑfectionẽ ꝑducat. ⁊ ſi
cut intẽdit ita facit ſi ꝑ oĩa ſufficiẽtia vᷣtutis agentis
ſibi ſuppetit.cũ aũt ad pfectionẽ deduxcrit.hʒ qdð in-
tendit.oẽ aũt opans pt᷑ a obtento eo ꝓpt qð agit

cũ igit᷑ de ſr ggens pfectiſſimꝰin pducẽdo ipᷣm vni⸗
uerſum. neceſſe ẽ & ipᷣm aliqñ qᷣeſcere.S cũ duplex ſit
agẽs.qͥddã qdð mouet᷑ ⁊ laboꝛat in ſua oꝑatõe.q̊ddã
vo qð nec mutat᷑ nec variat᷑.illud qdð pᷣmo mõ agit
ꝗeſcit ꝑ qͥetationẽ.qᷓ quidẽ ẽ puatio motꝰ⁊ laboꝛis.
ſicut ẽ agẽs creatũ.illud vᷣo qdð ſcdᷣo mõ agit ⁊ qͥeſcit
q̃etatione.nõ qᷓ ſit laboꝛis vel fatigatõis pᷣuatio.ſ q̃
eſt ceſſatio ab ope ꝓpt᷑ iius ꝑfectionẽ.⁊ ſic dꝛ deꝰab

oi ope qᷣeuiſſe cũ vniuerſũ ꝓduxerit ad eẽ ꝑfectũ.et .D
ſicdeuit cũ ad pfectũ eẽ dqurit. Dꝛopt qd noõnd ep 44

duplex ẽ ꝑfectio vniuerſi.vna ⁊ pᷣcipua ſᷣm eẽ pma/
nẽs.alia ẽ m ipᷣius eẽ decurrẽs. Pꝛima attendit᷑ in
cõpleta exiſtentia pᷣncipioꝝ.⁊ cõpleto nũero ſpẽn. ᷓ

q̃dẽ ſpẽs nãm gencris ꝑticipãt ſᷣm rectã ⁊ oꝛdinatãa

intẽtionẽ nature. Scda vᷣo ꝑfectio ↄſiſtit ĩ pductõe
eoꝝ q̃ ꝑ tpa decurrũt ⁊ ſibijpſi ↄñter ſucccdũt.ex cu
ius ſucceſſionis oꝛdinatõe reſultat qᷓdã vnitat pul⸗

critudo ⁊ ꝑpfectio. OQm̃ igit᷑ ᷣm pᷣmã pfectionẽ deus

vniuerſũ i ſex diebꝰad eẽ ꝓduxit ſcʒ qtũ ad cõpletã
exiſtẽtiã pꝛicipioꝝ.⁊ q;tũ ad cõpletũ numeꝝ ſpẽꝝ.iõ

dẽ reqᷣeuiſſe ab oi ope qd patrarat. Quia vo ↄtinue 45

opat᷑ ad reꝝ ſucceſſionẽ ꝑ ꝓpagationẽ ⁊ idiuiduoꝝ

—

mttiplicationẽ.iõ dꝛ oꝑari vſq; mõ.⁊ ex hbis pʒ rñſio

ad qõem ꝓpoſitã.¶ Cocedendũ ẽ em̃ ꝙ ad ꝓductio

45½

ſic opat᷑ vt aliqñ qeſcat.

nẽ aialiũ maxie hois ſecuta ẽ qͥes in die.vij.nõ quia

facta ſit laboꝛis fminatio.ſᷣ qꝛ facta ẽ opis inchoati

cõpletio.⁊ cõcedẽde ſũt rões Epbantez Ad ills
qð obꝛ in ↄꝛiũ de Joh̊.v.p meꝰopꝑat᷑ ⁊c.i pʒ rñſio.

obijcit em̃ de illa opatõe q̃ ſpectat ad oꝑationẽ vni/

uerſi m eẽ decurrẽs. nõ ym eẽ pmanẽs.Ac illud 406

qð obꝛ ꝙ fecit diẽ.vij.ddm qꝙ dies.vij.no fuit alius
ſxẽ a pᷣcedẽtibꝰdiebꝰ.imo q̊dãmõ iã erat i alijs pdu/
ctus.⁊ iõ ad pᷣmũ ↄplemẽtũ vniuerſi nibil addebat
rõe ſui.⁊ iõ eiꝰ ꝓductio nõ repugnabat quieti ſᷣm q;
q̃es dicit ceſſationẽ a ꝓductõe coꝝ q̃ ſunt de pꝛinci-
pali vniuerſi ↄſtitutõe.enumerat᷑ tñ cũ pᷣdictꝭ diebꝰ
magis qᷓ; dies.viij.vel.x.pt᷑ ceſationẽ ab oꝑe cõſti/

tuendi vniuerſũ.ſᷣm quã nõ attendit᷑ nũeratio die-

pʒillij enũerat᷑ dies nonꝰ.p fit regreſſus ad pꝛicpiũ

ꝙ nõ hñt tminũ.⁊ iõ.vij.dies nõ dẽ hꝛe veſperã.ne

. E
Papema
aioe oĩ

uufit
nii luqn
denſutifu
toſitpcl
Nſtot
alleeatbes
Aloünaniott
ſeigimöſun

Am
hepune

Poan

hungtupd

ſeſonhcde
ventnn

dogteytn
tdi
Ghek ſbiinge⸗
San
elhu eßne
ſonecanclnni
tagcinug

Pa
ſhon

ceo
leſeſ 8
aliensn
Cucten
Mmrialſuin
Ggilot
gocthaem⸗
leſtein

„

neßipfohed

.

ien 4 (Ad ulud qdobi ꝙ requieſcẽ ab ope aut Sͤnotat Pducl bi
fectĩ alique. aut nullũ. dom e hm A feadte Vgduei hñt. ſieut Ermes pducunt᷑ ex bumano coꝛpe
eggnte gertts erens 5c Bmama
t cöõtẽplationẽ ſibi inberẽdo qeſcẽ. vel qͥeſcẽdo ſibi i foꝛma degenerare.et iõ nõ opoꝛtuit H̊ in
Wi berere. Scom aũñt alios ſctõs viã ibi in· ſe. nec ĩ ſuo ſili ad pꝛi et 5 uõ owꝛtuit Hpdac in
Miig⸗ cit effectũ nõ qᷣ ſit iĩ di 82 viã coõem qͥeſcere di tñ ſunt ſupflu⸗ pꝛimariã ↄſtitutõem vniuerſi.nec
NNkſd it i die ſabbati. ſᷣ qͥ pᷣceſſit. vñ deꝰ d?ꝛ decoꝛã ua. qꝛ vniuerſũ q́; te es dii SfS
ni S d rg ondc vefn Eddcnoninsadt dacnue erdti ria r gierrſtoe, S0
de . ac om̃e opꝰſuũ i die.vij.nõ quia tũ ucunt. qda fuerũt ĩ pꝛima reꝝ diſtinctõ 7 *
keenn 8 w ebͤſuͦmatu onit. ( Ad fle ctionẽ a tũc deſcen cunt᷑ p caténé. vi nobſte ro. aie roales ꝗᷓ ſe; pdu
agen 45 oñdit..¶ Ad illud qð obꝛ de creatione ꝓducte ſũ né. iõ nõ bñt rõem ſeminalẽ. in ſilti ff
atck aaesmn Ecn crenn nũc ai Leenz ꝓducte ſũt qũñ pducta fuit aia ade alẽ. in ſili tñ
koen iap. dom cq cu creant nuc zie ron ales nõ creat᷑ no nõ ꝓducit᷑ no ucta fuit aia ade.pꝰcuiꝰ ꝓductõ
niſn ua ſpẽs.̊ nouũ indiuiduũ.̊ aũt indiuiduũ nõ ẽ de 5 ꝓducit᷑ noua ſpꝑẽs.qᷓ;uis pducant᷑ n Panctoe,
Ræj oↄſtitutõe vniuerſi pꝛimaria. ⁊ iõ . iduñ nõ ẽ de dua. Quedã ſunt ꝗᷓ ꝓducte ſũ ucant᷑ noua indiui⸗-
nütifi, eeeevne⸗enan iõ ꝑ qetationẽ in ſab- ad rõem ſeminalẽ Pducte ſũt in pꝛimis diebꝰ ꝙᷓtũ
Until 49 excludebat᷑ aiaꝝ creatio. ill q; obr trefactionẽ inalẽ. nõ in ſili.ſicut ea q̃ giant᷑ ꝑ pu
itiii panctot eoꝝ qᷓ ſũt ꝑ putrefactionẽ ⁊ cõmixtionz ſi efactionẽ. ⁊ ꝑ diuerſaꝝ ſpẽꝝ cõmixtionẽ.O Ppu-
giündei q̃ ſunt noue ſpẽs.dm ꝙ tã illa qᷓ gĩant᷑ ꝑ putrefa unt qᷓ ꝓducta ſunt ⁊ in rone ſeminali et in necam
iliri ctionẽ qᷓ illa qᷓ giñant᷑ ꝑ diuerſaꝝ ſpẽꝝ cõmixtione plante et bꝛuta aialia q ꝓducunt᷑ ꝑ ꝗꝓpa ſcr
P Jgiane dineniav ie em ad i tris reꝝ gña pñt cunt᷑ ꝑ ꝓagationẽ.Et
punchenn ꝓducta ſunt i ſuis pꝛincipijs ct ronibꝰſeminalibus f 6n ñt reduci oia ꝗᷓ fint. 2 ptrrea nõ
irg quis nõ ſint ꝓducta ĩ ſini ᷣm foꝛmã pꝛincipia enim a veug, ucẽ aliqᷓ de nouo m qd dr̃ pte
hran pqucca i ſin rin fonnd painQpia enin FRabenbr r ,1,2Ers. . ni⸗
miigeeng eoꝝ ſunt de ↄſtitutõe pꝛimaria vniuerſi.vtpote ſpẽs t ib ſole. dr̃ ab oĩ ope requieuiñ. .
ſile. cõplete ⁊ rões ſeminales.ſ iſtaꝝ ſpẽꝝ actualł pes 1 ucit qd pꝛius nõ fuerit. vel in ſili ſpẽ ſe. qꝛ nibil
cnigta adpꝛünaris oſtituti ſtan ſpẽn actual erntia ſeminali.qᷓ tũc erãt de pꝛimari ill ſẽ. vel in rõne
Krinum namari oſtitutionẽ vninainõ heceat. a: ſeg x ſic cerqt de pꝛimaria oſtitutone vniuerſi
ſ 4 “ ſunt degenerãtes.⁊ q̃ſi.ꝑ qndã gñationẽ iarnt anatone pducrongin die ſorto ſenuis
Niniii Dilſ.xvj.de ꝓductõne creature ↄpoſite ex ſpũali ⁊ coꝛp.
cifin. pꝛincipium effectiuum. reↄpoſite ex ſpũali ⁊ coꝛpoꝛali ſq; de homine in ↄpatione ad
– — Ja ra nſs ſenn⸗ F hois creatõe ⁊c. Terminat⸗ ouaboptmis ptib bů̃
umtieſ Morn ature ſpũalis ⁊ coꝛpal diuiſim. Hic ſeqt tcia ps in qᷓ demi⸗ i qbꝰmgr detminauit de cõ⸗
i Aqucti E Katae Badſe⸗ Zät ps iſta Wadeere no 8 äeene de pquetoe arurwre woſſte
Mlins a aai ad ꝑmanẽtiã ⁊ durationẽ.j. di.xix. S Et blura oõni inat de hoie qᷓtũ ad ipius pꝓ
anigtitt In pꝛia agit de ꝓductõe bois ĩ ↄꝑatõe ad pꝛi .di.xix.Solẽt plura q̃n de pᷣmi bvis ſtatu. Pꝛia ꝑ bs
rn dil. xvij. Hic de oꝛigine aie pła qri pꝛincipiũ effectiuũ. In ſcda vo pte ĩ ↄpatõ u. Pꝛia ꝑs hʒ duas
ifniij I. dil. xvij. Hic de oꝛiginc aie pła qri ſolent.¶ Pꝛia ꝑs ſpectat ad pñtẽ d 0 pte i ↄpatõe ad pꝛicipia ↄſtituti
mitſei PS veritatẽ narrat.ſcʒ qlit᷑ deꝰ ꝓduxerit boleʒ a a cent ad pñntẽ di.Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes. In pꝛi iua
nuiſti⸗ a vo pte vitatẽ erplanat. ibi. ili? vo pꝛie i ꝛaginẽ ſuã i q ſiſitudinẽ bʒ ad pꝛincipiũ ſt Fen e. A
a cta dicẽdis. In ſcda vᷣo auẽtẽ o ꝓpꝛie imago dr. ¶ Pꝛia ꝑs hʒ tres pti piũ ſuñ efficiẽs. In
Nchtcrind⸗ cõper ibi. n ſcda vᷣo auẽtẽ ſacre ſcpᷣture iducit in ꝗᷓ ondi hʒ tres pꝑticulas. In pꝛia ↄtinuat mgr di⸗
Haana et᷑ ibi.in geñ.legit᷑.faciamꝰ . ucit in ꝗᷓ ondit᷑ ꝑ quẽ modũ hʒ S Diia deinuat ingf vi⸗
hufneehtn iiyſ. legit᷑faciamꝰ. In tcia ꝑte ſubdit illiꝰauct expoſitõʒ.ibi ꝓductꝰad ſuũ effectiuũ pꝛicipiũ
Rmmmi chhda c&a& ps pꝛicipal hʒ tres ptes. In pꝛia em ponit er expoſitõz. ibi. Ymago añt ⁊ ſilitudo in h̊ loco⁊c̃.
Ncrninfi ſioné pte 'm opinione pꝛia.ibi. verutñ h diſtinctio ⁊c. In tcia ð ucte auctis m alioꝝ opinionẽ. In ſe
muſtul eſemnane e Eriomhmataer isbisonitBeNigmt. Zuſe
iit en lin.. a toti tis bꝰ ↄſiſtit ĩ h ſc oñdẽdo ꝙ h factꝰ
nifinund W JIs excurſis q̃ ſu de hoĩs ct dicendis. a4a i. SVI
gßuiſt atq; oꝛdine eAplnafeni⸗ ſufeoin pmiſimꝰ effectui mancipre
e 1 ſch planare nuc ſuſcipim. vbi hecſiderãda videt aſiciam lvieza?.
—K de qlit ſit bn creataſit hõ et qliter inſtitut.et qlis cus ſact Päet Aerican.
a incre apſus. poſt „ e e e . uõ factꝰ*. Dein = erit de rõe quam
guin, poſra,l. vam o,isegaot ꝗᷓ ſit reꝑatꝰ.Hoꝝ autẽ pᷣmo et ſcdõᷣo reddit męgr ——
inuſi facultatis tractauimꝰ Jõ e ⁊ modũ inſtitutõis ſuꝑius ꝓ modulo nf̃e In eo q dicit facia⸗
¶ Inducit auẽtẽ ſ. cnneſt ar vł quõ factꝰ ſit diſcutiamꝰ. aane Pü deidscg
binſitn 4 parer ad ſuũ cfectiui peincipidi. Rait p que modũ hõ ꝓductus còᷣ ndſantaſtnt opa, d
Aĩ ¶In geſ. legit᷑. Faciamhoĩeʒ ad imaginẽ ⁊ ſilitudi ʒ aris. t tres ꝑpſone
iA YYdicit faciam. vna opatio triũ pſo ginẽ ⁊ ſilitudinẽ nr̃am ⁊c. In eo ita opate ſint ſim'oix·
ini 4 ginẽ ⁊ ſilitucinẽ nrãm. vna i ꝑpſonaꝝ oñdit᷑.in h̊ vo ꝙ dicit ad ima alia ſicut fecert hie,z
Saamß etnkittidk TEnadNe Pae möfrar Erbſo⸗ eric queadroclz:
Cai, ad fliü et ſpmnſanctu. Hon angelis vt qd putät. ncheuas ats wbere.
e Itẽ qrit᷑ q̃re i „„„ . ..ð e e.. icii bcc eret
Gic Ze ibnen in ꝓductõe hoĩs vtit᷑ legiſtatoꝛ verbo pꝛime pſone ſcʒ faci Ddiec in pducõt aliox
r inckenicn done ðòðð
G veſtigio.ſed etiã ᷣm imaginẽ.iõ emẽti.Reꝰ.dᷣm ꝙ; in ꝓductione bois nõ tm̃ erat ma ifr ſtatio erinlalte an
iiten acruio e zn in acinæ l tripus nſonis plutat arenbulf boj zcetae aterl enittioun r
gi, vRoonegrorlagataienön gecetnans ur aclerengntaftiten Ris is ungasnsnss onene
inh, us vtit᷑ verbo pꝛime ꝑſonc.⁊ iterũ qꝛ bec creatura Pcellit aas in

gradlu et dignitate.i „e n re
lu et dignitate.ideo ꝓductionẽ hois diſtinguit a pꝓductione beſtiaꝝ.licet ꝓpter cõuenientiã in oꝛnando

er N . „ „ „
ente⸗ terrq in opus vnius diei cõueniãt. ⁊ ſic patet rñſio ad queſita.
ſio ad queſi p 4

N. 2z eadẽ imagovel ſiſitudo. b
vei angeloꝝ nõ ẽ vna TMadcrionsEnnovo id .
b Dei⸗ angrlop n Subdlit pdicte auẽtis exp
p. . Contra. a
eſt vna ⁊c. Con S

is diuerſimode. c
ipit hic a diuerſis diuerſim
lus ſit imago tudo accipit᷑ hic a diuerſi
uũ uS lit
wic csſormat an⸗

elo p oñs cfoꝛmat

Ehõ. vel creata in q fa
nitatis eẽntia ad qu factꝰẽ hõ. vel creat
.i.trinita

üũt ⁊ ſilitudo in H̊ loco vel increata .

34 ncreatã em imagi⸗ a⸗
hõ. ⁊ ipſi hoĩ cõcreata. Incres no ee vnů ina⸗ “” hifnen
te oues bo einſj hoice Beda cũ dicit ſonis nõ angek Netic
geli imago dei. J t de ẽE intellexiſl iũ ꝑſonaꝝ.⁊? iõ ꝑſoni o relatuue Cſnlimd⸗/
Pnüopus ee ginẽ dei hor 1 mag r l envo go tciati fa 4 mn.
engelted vare etib ſenn Zinpꝛobaifi erit ad dsdapaitanaun.
eadẽ imago. Re. d3. lor emd/, uame gerit 7 ae dinẽ pᷣferebat.
2 eade HaSoe Nde fſi il ud dr cuioſilitudinẽ. ſius ſilitudinẽ pfe d qð
gelduluc emiEimg ad ẽ. ſicut imago ce ꝛope at imago dr id ?ex
nẽ ad illue finẽ 1 o; ccta cẽ̃. dã „ ñtabat. P ſumit᷑ ex aliqͥ.⁊ ex
go tanch im ipßm qdãmõ repñtabat ꝛie dñ qð ſumite iſiue al
gaemealaricftun. ißm ad Sicut exẽplũ ꝓp t iñ ? aliqu abuſiues nnpitim
inẽ imediatũ. n/ gliud fit. ſumit᷑ aliqd. Poni ipit imago eſſentia egeta ic
poffibile ſit deñ 2 an⸗ ̊ ſumit᷑ ali ꝛie accipit᷑ imago eſt. rt eae⸗
panencisreiebné emplar exq ſun X minꝰ ꝓpꝛie accipit im lligif. hintis
PAS ß. einplal a ointelligit. nſghuto
SFelñ Auſqe vltimũ. terũ p altero. ita vn imaginis in h loco int ionẽ. dð potitudi
imegliatuʒ ⁊ vltin initati. ſi tñ ea noĩe imaginis ſm alioꝝ opionẽ. i- inncoiſtmn.
ſpoſſibile ẽ eandẽ ima trinitat. ſi tñ ean. iducte auẽti ſᷣm a atu de tri⸗/ nngoſfomn.
n5 onit explan⸗ fis dr ſicut s in iſtinxerũt vt igk is
egeatwr. PHon pꝛie imago pfis dr ſicut? ita diſtinxerũt fliſte
2 2 m * . 6 filiũ.hoĩ „. 6G „ og G
aoe e von nnagenein loeo intelligenet apls dicẽs ?
. Eimaginẽ in ̊ loco in ũ dicerẽt. q̊s refellit ap ſ5 j. Cox.xj. lm
gelo eſt a deo. sſi eẽ imaginẽ in H loe factũ dicerẽt. s refel o.i.hõ cũ j. ſitiſeiuin
eeEn oons nẽ. 5 ad imaginẽ factũ .Hec nãq; imago non Hanfaſaif
leey ec va ginẽ. gamagin ⁊ glia dei. HHec nãe lioqn non lapkeiiddin
⁊ ãgeli ⁊ dei. . ſi ir qdẽ imago ⁊ glia d d filiũ dr fieri. alio i fili⸗ alty tiiimpn
let lllud qd o ngela lir qe imaginẽ nõ q̃ſi ad filiũ rãm dicet᷑.cũ filiꝰ Iterũ alioꝛum nicline
aliqͥs repñtat angelũ F fieri ad imaginẽn Quõ em̃ nrãm icacius B tra Iteri . Chmiomue
aliqs repñtat an F„ pf S ne nr̃fam. üut ⁊ alij ꝓſpicacius ⸗opinio. RES.
p ↄñs repñtat den.qᷓ; icet᷑ ad imagi , ſt aũt ⁊ alij ꝑſp niſctm̃ itelli⸗: obpinio nupnſterie
BS Ren rrt denek dicet ad imas o ſit. Fuerũt aũt dinẽ ſpmſctm̃ itelli ckihmeddnn
Ties repñta ãates qͥ p imaginẽ ſiliũ.⁊ ꝑ 5 plalit putauert d rifirzcig
raatura epntat ctates q p imaginẽ ſi 2 filij. Et iõ plalit . nẽ vo int
repñtat den erared e E εpris 7ni.Ete ad imagi ngnimrton
fteten⸗ tñ pᷣt in/ gerẽt. qꝗ mrugot nin dne ei din Eeẽ. et ad iirn
ferri ꝙ repſentet im⸗ ci nram. id refe Emeã.hoĩem vo et rüt. imaginẽ Mirifeo
negintc. intelligedũ eẽ meꝗ.ho ſſe tradiderũt.⁊ ima. ziitlefie
C (Fucr̃t nõnulliꝛc. unagine ilitu älitudinis. inionẽ. M rdere
unenister dixerin tij. (ſ omt explanga 1o licet rep:obabil pe anat. cõgru ſtugnnrin
Aug e ve oz anmn k diit⸗ rlernönanrken In qbus conſi Bnd
qs pdgeitin ginis fi⸗ qꝛ de m SSð 02 filitu 5 ie inẽ ſᷣm mẽtẽ. Acrat᷑ imago ⁊ ſent ſinn
mes fieri imag oꝛ ein ipo hoĩe imago ⁊ ſilit ei ⁊ ſilitudinẽ ſi ꝛi 2 i⸗ derat do. ſtin⸗
nest entiin ipo hoie d imaginẽ dei ⁊ ſilitudin Soꝛiã ⁊ i⸗ ſmilitu Pütnd
z rntee 4 act'ẽ g ho ad i q imagine 'm mẽoꝛi 2 näwhif
teat intelligi vi ie⸗ da. Fac ilib?añcellit. Sʒ ad imag E ſᷣm innocẽtiã iweneni
. q̃ irrõnabilibꝰañcellit. Ad ſilitudinẽ ſm in oſide⸗ Wante
Aut ocheara ant guron 7 dilectionẽ. Ad ſilitt. t. Uel imago ↄſide⸗ Pſrhinin
ſtat p re creata. ꝛo re telligentiã ⁊ dil nali nälit ſunt. Ptutis. vel erine
uat Pre iuſticiã ã in mẽte rõ is. ſiſitudo ĩ amoꝛex npeuin
eincest . veritatis. ſiłitude et imoꝛtal ⁊ in⸗ ſenmimnai
ceata. idè ẽ i a. kin cognitõe v ſititudo ĩ eẽntia.qꝛ ie. Aia facta q Uinriſaz
achm⸗ Poer ad wrago nuinli einttl oean “ —
Sifinnd mt nl d 2 imoꝛtalẽ ⁊ indiſſolu ãm. Fact'eſt &hõö6 uintttin
&ß illa nõ ẽ niſi filiꝰ. ſilis deo.qꝛ ĩn ꝛmꝗ. ſilitudo ad ns 6 pfis vel filij vł “ Nofſig
. ergaila gogs kntadnenreriimaänna evaahen Aus in xw ib. a
ſit recta. pt h ũ qᷓs pm animã ad ims ltatis. ita 7 m aĩaʒ tabul 7 pi Aug. in e. ſrechſer
iſtaꝝ expoſitionũ qᷓ ſſſcti ſᷣ totiꝰtrinitati Sicut imago dr ⁊ tabi la . S
, ni 3 at ſit ſpũ . eo Eẽ. Sicu Eſimul ⁊ tabu if inde
mgr i Ir̃a dei. qꝛ imago dei ĩ icturã ꝗqᷓ in ea ẽ ſimul?t. tiã Rerdici
ouplexẽ mod? expo⸗ ctura q ine ta pprer unaginẽ trinntanse Reſ
nenckile Anhr ck goAranagonoi⸗ Gciecinſioe correlarii:. t
ciam/bo. c vndintel illud in etmiata ↄcludit ↄcluſio⸗ ñi ad imaginẽ..·· eniſeti
iam . un. igta ocludita. o ñ ad imagin e
ligẽdo de imagine lit ¶ Ex vitate dermi inẽ. filiꝰimago ñ llisgũt ima⸗ lſtiä⸗
ceata. alt vo intelli⸗ hõ dr̃ imago⁊ ad imaginẽ.filiꝰi. inẽ.filiꝰaut im . cgti
cee denmaeinecraa hòd/ rea o ⁊ imago dr endesecins einulo
19. k. vnꝰẽ vt imago o nõ ad imagi 121 ñ genit?.nõ parilitat e tri. ugfenund
. Micnevn⸗ referat᷑ ad Snnnnitha creatꝰẽ a deo ei. Vñ Aug.in li. vij. d dinẽ age
idẽ. ſcʒ ad us qdã ſilitue lamholez a
tribꝰ pſonis. Sc eñ.legit᷑. Faciam
mog?ẽ vt imago ⁊ ſi⸗ In geñ.

nrãm. Faciamꝰ ⁊ noſtrã pluralr dixit.⁊ niſi ex relati / militudo referat᷑ ad
uis accipi nõ opoꝛtet vt facè intelligant᷑ pater ⁊ filiꝰ? idẽ.ſcʒ ad ꝑſonã filii.
ſpũſſanctꝰ.ad imaginẽ pris⁊ filij ⁊ ſpũſſcti vt ſubſiſte Terciꝰmodꝰ expon/
d iet hõ imago dei. Sʒ qꝛ nõ oĩno eq̃lis fiebat illa ima diẽ vt imago referaf
go tãq; nõ ab illo nata ̊ ab eo creata.iõ ita imago dẽ n de
ad imaginẽ. qꝛ nõ eqt parilitate. accedit dã ſi ſancu⸗ went ias
militudie. Filiꝰaũt ẽ imago.ᷣ nõ ad imaginẽ.qꝛ eq̃ giſter qͥs tñ nõ appꝛo
Oꝛ hͥ ⁊ in coꝛ pfis.Dictꝰ ẽ &̊ hõ ad imaginẽ ꝓpt imparẽ ſilitudinẽ. bat. licet ſuſtineri poſ-
po p̃t dici factꝰ Et iõ nr̃am.vt imago trinitatis eſſe hõ intelligat᷑.nõ ſint. Pꝛimum em̃ ar⸗
ad ſimilitudi / rrinitati eqlis.ſicut filiꝰpr̃i.Ecce oñſũ ẽ ſᷣm qͥd hõ ſit suit de ipꝛopetate.qꝛ

nem dei. ſilis deo ſcz fm aiam. Sʒ ⁊ in coꝛpe q̃ndã ꝓpꝛietatezʒ duena certis no 5:
hʒ qͥ hec indicat.qꝛ eſt erecta ſtatura ſᷣm quã coꝛpꝰaie filfitate e ſlno ent
. qð dicit ꝙ hõ non eſt

imago ſᷣ ad imaginẽ.TLerciũ arguit de incertitudine.qꝛ auctẽ ex ſcpᷣtura nõ bʒ.Ali?ꝰmodꝰexponẽedi ẽ de ima/
gine creata.⁊ iſte ẽ triplex. AUnꝰ qͥ ſicexponit.vt imago pᷣcedat ſilitudinẽ.⁊ dicit imago ẽ ĩ nalibꝰ⁊ ſilitudo
in gtuitis.Scds qͥ ſic exponit.vt ſi. ilencho cõcomitet᷑ imaginẽ.⁊ iſte ẽ q; imago ſit in potẽtia cogſcẽdi.ſilituto
4 in potẽtia diligẽdi. Lerciꝰmodꝰqͥ ſic exponit.vt imago ſeq̃t᷑ ſilitudinẽ ſᷣm rẽ.⁊ iſte dicit ꝙ ſilitudo ẽ in mꝗ. ⁊
imago ĩ foꝛma. Oẽs hos modos appꝛobat męf ⁊ ſuſtinet.⁊ ſatis vr pbabile ꝙ ſcpᷣtura de imagine creata in⸗
. telligat.iᷓuis etiã poſſit intelligi de increata. Aeꝝ ẽ em̃ ꝙ bõ pᷣdeſtinat?ẽ vt cõfoꝛmet᷑ imagini filij dei.nec iõ
2 magf illã poſitionẽ redarguit ꝙ hoc nõ ſit veꝝ.ſᷣ qꝛ illa imago nõ ꝓpꝛic ppᷣ˖hft dici nr̃a.vel etiã qꝛ nõ ſolũmõ filiꝰẽ
i imago nõ ꝗpꝛie pᷣt dici nra.vel etiã qꝛ nõ ſolũmõ filiꝰẽ imago.ſ etiã bõ cuiꝰↄꝛiũ dicebat᷑ i illo mõ exponẽdi.
Ad illud vo qð obẽ ꝙ imago ñ pᷣt ſtare ꝓ creata imagine. dom ꝙ imo.qꝛ imago accipit᷑ ĩ abſtractõe.⁊ ſic põt
P dici hõ fieri ad imaginẽ. ſicut tabula dr fieri ad imaginẽ qñ ſibi impᷣmit᷑ imago berculł.hincẽ ꝙ bõ nõ tiñn eſ᷑
4 kin imago. etiq ad imaginẽ.qꝛ nõ ſᷣm oẽ qdð ẽ imago.imo differt ab imagine.filiꝰvo ᷣm oẽ qd ẽ eſt imago pꝛis.
1 et iõ ſolũ ẽ imago.nõ ad imaginẽ. d i oĩno eqᷓlis fiebat ⁊c. Contra.qð creat᷑ nõ ẽ ꝑ nãm ſᷣ ꝑ artẽ.ſᷣ̊ q; ꝗʒ
e eſt ꝑ artẽ nõ vniuocat᷑ cuʒ eo qð ẽ ꝑ nam.imo eqᷣuocat᷑. eqͥuoce dẽ imago de filio dei et hoie. R. dom eſt q;
. imago de filio dei et hoie.nec dẽ eqͥuoce.nec dꝛ vniuoce.ſᷣ analogice ᷣm pᷣus ⁊ poſteriꝰ. QOg obꝛ eꝙ illud q; S
creat᷑ ẽ ab arte. dom ꝙ qᷓdã ẽ ars cuiꝰoꝑatio ↄſequit᷑ nãm. ⁊ opꝰ iſtiꝰ artis ſic ẽ artificiale ꝙ nõ ẽ nale.⁊ ideo
opus iſtiꝰartis cũ oꝑe nature i eodẽ noie faciũt equocationẽ.ſic hõ pictꝰ⁊ hõverus.Quedã ẽ ars q̃ ẽ funda/
mentu nature.⁊ opus illiꝰartis bñ ẽ nale.qꝛ fabꝛicat ipᷣm nã.⁊ talis ẽ ars cuiꝰopus eſt creare.⁊ iõ nõ opoꝛte
bit eẽ equocationẽ. Ael dm q iõ ẽ eqͥuocatio q dẽ bõ pictꝰ⁊ bõ verꝰ.qꝛ boc nomẽ hõ pᷣmo ⁊ pᷣncipalr im/
ponit᷑ hoĩ vero.⁊ iõ cũ dẽ de hoie picto alia ẽ acceptio ⁊ alia ſignatio.nõ ſic imago pᷣmo et pᷣncipalr imponit
di filio. ſed omi ei ꝗð exrpᷣſſe repᷣſentat altern. ”ä
D itelligẽtiã bꝰ ptis circa duo incidit h̊ qõ. cuiꝰq̃ plꝰẽ diſcõueniẽs qᷓ; ↄueniẽs.cũ ẽ oĩs creatura
ꝛio qrit᷑ qlit᷑ bõ ſit imago ſᷣm ↄſideratio⸗ plꝰſit deo diſſilis q;ᷓ ↄſilis.ſicut dicit Augꝰ.xv. de tri.
nẽ abſolutã. Scdo q̃lit᷑ ſit imago ᷣm ↄſide/ igit᷑ nulla pᷣt eẽ expſta dei ſilitudo. nulla pᷣt eẽ ima⸗

—

rationeʒ relatã. Circa pᷣmũ q̃runt tria. Pꝛimo q̃ri᷑ go ẽ vbicũq; ẽ imago ibi ẽ figuratio.umago em

e
ihkii Vtrnũ ſit imago dei vere. Scdo vtꝝ ſit imago dei natrr attẽdit᷑ iĩ figura. ſᷣ diuia eẽntia nullo mõ ẽ igurabil.
and Xexcio vtꝝ ſit imago dei pꝛie. ¶ Dõ. j. a SF nullo mo ẽ ꝑ aliquã imaginẽ repñtabilis.g nulla
fnna O bõ ſit imago wivereonit geñ.j.faciamꝰ ho.ad creatura ẽ imago dei.¶ Itẽ differt imago a wſtigio.
ima. ⁊c.hoc nõ ẽ niſi vᷣbũ trinitat.g ⁊c.¶ Itẽ Ecci. qꝛ veſtigiũ repñtat ſᷣm ptẽ.imago aũt ᷣm totũ.fed
xvij. dede tra creauit hoĩeʒ ⁊ m ima. ſu. fe.il.ſi igit nullũ finitũ pᷣt repñtare ifinitũ ſm totũ.cũ igit᷑ deus

boõ factẽ ſm imaginẽ dei. vᷣ ẽ imago dei. as ẽ ſit ifinitꝰ.et q̃libet crcatura finita.nulla creatura pt
maxie natũ vniri alteri.maxie natũ ẽ ei cõfigurari et eẽ imago dei. ¶ Itẽ q̃libet creatura diſtat a deo ĩ in⸗
Pfe oꝛmari.amoꝛ em̃ qꝛ vnit tranſfoꝛmare dꝛ amantẽ finitũ.deꝰem̃ qdlibet finitũ ercellit ĩ ifinitũ. ſi ifini⸗
in amatũ.ſicut dicit Aug.ſ cũ creatura rõnalł vt hõ. ta diſtãtia nõ ẽ maioꝛ.vna creatura nõ diſtat magis
maxie nata e vniri deo.⁊ in ipᷣm intẽdere ꝑ amoꝛẽ.–Sꝛ ; alia. ſil nec vna magis appꝛopinq̃t ꝙᷓᷓ alia.̊ vel
mnaie nat ẽ ei cõfigurari ⁊ aſſilari.ſi igit᷑ imago die ois creature ẽ imago vel nulla.ſ nõ ois eſt imago. F—
liticudinẽ expſt. 3. pʒ ⁊c. ¶ Itẽ qdð vere repñtat aliqd nulla ⁊c.iſ Reꝰ.ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ notadũ.q; G
6 y eiꝰnobilẽ actũ.⁊ ſm diſtinctõʒ et oꝛdinẽ.vere eſt imago dicit expſt. ꝗᷓ ſilitudinẽ. neceſſe ẽ aũt oẽm crea
ei imago.ſᷣ hõ vere repñtat deũ pᷣm eiꝰ nobiliſſinũ turã qqᷓmõ aſſilari deo.neceſſe ẽ etiã aliquã ad ↄple
zw. Actu qᷓ e intelligẽ ñ ſolũ em̃ repñtat deũ inqtũ ẽ ens mẽtũvniuerſi expᷣſſe afſilari deo.⁊ iõ oĩs creatura bʒ
⁊ viues.ſ eti inqtũ ẽ itelliges.⁊ iteꝝ repñtat diſtin rõeʒ wſtigij. ſᷣ aliq hʒ rõeʒ imagis. illa vicʒ q̃ aſſi=a,fß
ctione et oꝛiginẽ q ẽ iĩ pſonis qtũ ad meðꝛiã et itelli expᷣſe.H̊ ant ẽ rõnal creatura vt bo.⁊ iõ ↄcedẽdũ ẽ
gentiꝗ et wlutatẽ. g ho vere ẽ dei imago. Montra. bo ẽ imago dei.qꝛ ẽ eiꝰexpᷣſſa ſilitudo.¶ Ad qð itelli 7
nihil illð q fit ad ſeipᷣm. ho factꝰẽ ad imaginẽ dei gendũ notãdũ ẽ ꝙ qᷓdã ẽ ſilitudo ꝑ ↄueniẽtiã oimo.
⸗ ſicut dẽ geñ.. lo ñ ẽ imago. ¶ Iẽ vbicũq; imago dã in nã.et ſic vna pſona in trinitate eſt alteri ſiiss.
ibiẽ ſilitudo. vbicũq; E ſilitudo ibi ẽ idẽtitas aliqug. Quedã ꝑ pticipationẽ alicuiꝰnature vnibił ſicut höõ
vbicũq; at ẽ idẽtitas ibi ẽ ↄueniẽtia i aliqͥ fcio.ſi igr et aſinus aſſilant᷑ in aiali. Quedã vᷣo ᷣm ppoꝛtiona⸗
x geatura aliq̃ fcio ñ ↄueuiũt.creatura ñ pᷣt eẽ litatẽ.ſicut nauta ⁊ auriga ↄueniũt ſᷣm ↄpationẽ ac
ſilitudo dei. ita nec imago. ¶ Iẽ ñ q̃cũq; ſilitutdo ẽ illa qᷓ regũt.Quedã eſt ſilitudo ꝑ ↄueniẽtiã oꝛdinis
imago. ſilitudo expſra.b̊ mala ẽ ſilitudo expſſis ali- ſic exẽplatũ aſſiłat exẽplari. Dꝛmiſ ei duob?modis

—-2- 5

—,

10

Li.

