dientie.et hec fiunt ᷣm rões cãles quas deus ſerua/

uit in ſua voluntate.qꝛ nõ fiunt ſᷣm exigentiã creati
re. ſᷣm exigẽtiaʒ diſpoſitiõis eterne.Si aũt ſic ꝓdu
citur effectus ꝙ ẽ in potẽtia nature.non ſolũ obediẽ
tie.ſᷣ etiã potentie ad actũ ꝓducere.ſic dicit᷑ fieri ſpᷣm

rõnes ſeminales.ſicut ptʒ cũ hõ generat᷑ ex homine.

vł arboꝛ ex arboꝛe. Sed attẽdendũ ẽ ꝙ illa potẽtia
nature ad effectus iſtos aut ẽ ꝓpinqua ⁊ ſufficiens.
ſicut ẽ in ſemine deciſio a lũbis ad generationẽ bũa⸗
ni coꝛpoꝛis.et ſic dicit᷑ ꝓpꝛie habere in ſe rõcʒ ſemia/⸗
lem. Aut ẽ remota et inſufficiẽs.ſicut ẽ in pane vłin
alimẽto vt ex eo fiat hõ.et ſic minus ꝓpꝛie dicit᷑ eſſe
ibi rõ ſeminalis. Mõ em̃ dicit᷑ in pane eẽ ratio ſemia
lis reſpectu hõis ꝓducẽdi.niſi valde large accipiat᷑.
Oð at ẽ ſc in remota diſpõe reſpectu eſtectꝰ. aut ꝑ⸗
ducit᷑ ad illũ effectũ mediãtibꝰ illis ad qᷓ bcbae oꝛcli⸗

WM igit᷑ querit᷑ vtrũ ali/ iꝗ

.

et ſucceſſtue in maria generatiõe. ſilr et dat vitnũ l9 ilini

nẽ imediatũ. aut mediate. Si mecdlate .tũc põt dici

effectus ille ſit õm rõez ſeminalẽ.vtpote ſi panis co ꝙᷓ tñ cecũ reducit ad viſuʒ.nec moꝛtuũ ad vitq. Si ntonn
medat᷑ et digerat᷑ et cõuertat᷑ in humoꝛẽ.et poſtmo/ den ſua virtute h elnceruegllricero Aec a ilumn
dvu in lübis ouertat in ſemẽ veinde in boies. Si t tuat. et moxuo vitã tũc dici facere cõtra naturi n
imediate ꝑducat᷑ ad effectũ.vtpote ſi de pane ſtatim cotra ſolitũ curſuʒ nature.et tũc dicit᷑ miraculũ D gtgnent
foꝛmaret᷑ coꝛpꝰ hõis.ſic nullo mõ dicit᷑ eẽ factũ im vero deꝰ facit aliqͥd cuiꝰ ſile natura facere non öter . fumtd
rões ſemiales v hᷣm rões cãles. qᷓ;uis em̃ ibi eẽt alii’ ad qð natura nõ bʒ oꝛdinẽ ſᷣm ppꝛiã vᷣtutẽ ſient = ungaitt
potẽtia actiua ad boc ꝙ inde fieret coꝛpus ꝑ multa deꝰ factus ẽ hõ vel qñ coꝛpꝰ moꝛtale factũ ẽ glo n niftgieſ
intermedia. tñ ꝙ imediate fieret hoc hũit in ſola He⸗ ſum. tũc facit ſupꝛa naturã.⁊ illud opꝰ ꝓ e leten inug nit
tẽtia obediẽtie.Cũ querit᷑ vtꝝ coꝛpꝰ mulieris fue 2nirabile.nõ miraculũ.Oñ i git in dpibns * ur. img tilin
rit in coſta ſeminałr. v. ꝙ ſi ꝓpꝛie accipiat᷑ rõ ſemi nature reꝝ nondũ erãt cõdite. nec curſus ea dderer⸗ uitins
nalis.nõ. Si aũñt accipiat᷑ large ꝓ quacũq; potentia minati.iõ tã in ꝓductiõe mulieris ex coſta vin ï i . maalusht
actiua exñte in materia. ſic pᷣt dici in coſta rõ ſemina ꝓductione aliaꝝ reꝝ oꝑabat᷑ ſupꝛa naturã.nõ in If —
lis. Rurſus ſi querat᷑ vtruʒ mulier facta ſit de coſta et iõ oꝑa illa mirabilia non miracla dici debebit Et mn ſi
Em roes ſemialcs.rñũdendũ ẽ ꝙ nõ.qꝛ coſta reſpectu boc ptʒ m̃ſio ad vltimũ obiectũ.qꝛ non fuit ppꝛi uſ ie
talis modi ꝓducẽdi.et reſpectu tãti coꝛpis ex ea foꝛ cõtra naturã.nec ẽ miraculũ dicendu. Patet eiz re⸗ ni gſt
mandi abſqʒ additione nõ habuit niſi ſolã potẽtiam ſpõſio ad illud qd ↄſueuit q̃ri q̃ dr̃ia ẽ inter mire ⸗ immmt
Oobediẽtie.vñ concedẽde ſunt rõnes ad hoc inducte. lIi et mirabile.et in qᷓ differt facere aliqͥd cõtran in 1 mant
15 ¶ Ad illud aũt qd pᷣmo obꝛ in cõtrariũ ꝙ nibil no rã et ſupꝛa. Poſtremo qliter ven ẽ ꝙ; Pranthi act ane enan
uñ fecit deus vltra diẽ ſextũ. dð. ꝙ illud argumẽtum cotra natura.et tñ miracula aliq mõ ſunt cõtra nat gibmmr
deficit dupix. Duo. qꝛ ct ſi fozmatio muiieris po diẽ ri.· Datet etia ᷓ diia ſit int röen moꝛdiales cales. uthlin
ſerxtũ narret᷑.nõ eſt tñ credẽdũ ꝙ tã lõgo tʒe viri foꝛꝛ ſemiales.et naturalas. Duo em̃ pᷣma mẽbꝛa icv. =
matio pceſſerit. ꝙ die ſexta de latere vin pꝛoducta maoꝛdiales rões et cãles differũt roe. Gilt duo vitn. ſnene
ſit. Illð aũt qð ſubdit᷑ intelligẽdũ ẽ ꝑ recapitulatio ſcʒ rõecs ſemiales et naturales. Duo vero mnénedis lngfͤſen
nsẽ. recapitulat em̃ ſcriptura vt addat. Deficit etiem ſcʒ rões cãales ⁊ ſemiales vno mõ ſe hñt ſicut geners ſrnen
in boc ꝙᷓ deus nõ dicit᷑ facere nouũ.non ſolũ in ̊ͥ q le et ſpeciale. alio mõ ſi fiat appꝛopꝛiatio.cãles ſũt qᷓ inno
oia ꝓducta ſint in rõe ſeminali.̃ qꝛ ꝓducta in ſuo ſi ſeruate ſũt in mẽte diuia. ſemĩales vero ꝗᷓ ũt rebꝰ n iit
mili. et hoc neceſſariũ ẽ dicere ꝓpt creationẽ aie q ñ ſerte. Et bincẽ ꝙ Aug.cles rões dicit eẽ rões ad ea r
exit in eẽ ſm ſeminalẽ rõeʒ.Et ꝑ hoc ptʒ rñſio ad lſſe qꝗ̃ fiunt miraculoſe et naturaliter. dicit etiã quaſdam ſa
quẽs.qꝛ foꝛmatio mulieris nõ fuit de cõſequẽtibus rões cãles in mẽte dinia reſeruatas.qſdã aũt eẽ rcbꝰ lgictanab⸗
ad oꝑa vj.dien.vel ſi fuit. cauſalit dicit᷑ fuiſſe facta. inſertas.vj.ſuꝑ geñ. Et ſic ptʒ ꝙ nulla ẽ ↄtrari 8 mniümmae⸗
qꝛ pceſſit potẽtiã obediẽtie in coſta. vel etiax aliqᷓ rõ “ ptʒ ꝙ nulla e oeraniecas. Eftewänri
ſeminalis longiqua. licet ſm illã mulier nõ ſit fama Duenio iij. c uinitüͤſan
16 ta. m potẽtiã diuinã Ad̃ ills ad obꝛ ꝙꝙ vir ẽ ima ¶ Quid ſit ro ſemialis m eentis et c coſtet eñ eẽ foꝛ⸗ ſkäk ii
go dei. qꝛ pᷣncipiũ oim̃ hoĩm.ddᷣ.q; nõ ẽ oimoda ſili mã.ẽ qð vtꝝ ſit foꝛma vlis.an ſingulan. Et ꝙ ſit foꝛ tfmiſgant
tudo.deus em̃ ẽ pᷣncipiũ ſufficiẽs rſpectu oim. vir ãät ma vlis videt᷑ pᷣmo 1 pbm n. vot de aialb vbe de⸗ fatn
nõ ẽ ꝑ ſe pᷣncipiũ ſufficiẽs reſpecu hoĩm. aliqͥ tũ mõ cit ꝙ pꝛiꝰ ẽ eß i;̈ bo. natura pducit foꝛmam ſpẽi ſecrinfn
tenet rões pᷣncipij.et hoc facit ad maioꝛẽ expᷣſſonem mecdiãte foꝛma generis.ſ illa ẽ rõ ſemialis medliãte ſeunſikl
inmaginis.ad cuiꝰ expſſionẽ aliqͥ mõ plificandã non natura puenit ad vltimũ cõplemẽtũ. rõ ſemialis ſinungi
1 ſolũ facit aſſilatio pfecta.ſ etiã aſſſato modica.d nõ ẽ aliud ꝙᷓ foꝛma vlis. tẽ quãto ẽ aliqͥd ſimpli/ mtinttenr
illud qd obẽ ꝙ maioꝛ erat cueniẽtia coſte ad mulie cius tãto pꝛiꝰ.ſ foꝛma qnãto vlioꝛ tãto ſimplicioꝛ.Sẽ nſmiliu
rẽ qꝙᷓ limi ad virũ. v ꝙ coſta duplr pt aſidrari. aut tãto pꝛioꝛ. in ꝓceſſu oꝛdinato id q; pꝛiẽ deueni nlwuihe⸗
in ſe.aut inquãtũ fuit ꝑs viri. In ſe quidẽ ita bñ di/ tur ad id qð poſteriꝰẽ g natura poedes ad genera⸗ untmlnlni
ſtabat a foꝛmatiõe coꝛpoꝛis mulieris. ſicut limus a tionẽ foꝛme ſingularis puenit ad ibam mediate vli. lnpnnhlnscſe
foꝛmatione coꝛpous viri. Si autem cõſideretur in · rõ ſemialis ẽ illa medite qᷓ huenit ad effectũ cople nnaiglmi
quãtuzʒ ẽ ꝑs viri.ſic qꝛ vir et mulier ſũt ꝑſone in qui/ tũ.ꝗgᷓ cc. ¶ Itẽ intellectꝰſi verꝰ ẽ intelligit ſicut ẽ in re. iggefmi
bus ſᷣt eẽ affnitas et attinẽtia.tal foꝛmatio faciebat alioqͥn ſi nõ m̃det ei ita in re ſicut intelligit falſus ẽ ⁊ rimminen
18 quoddã maius vinculũ attinetie eẽ int virũ ⁊ eilemẽ vanus.ſ tq rönalis phus qᷓ etiã methapbiſicꝰ dicit kunſmmn
* tũ tene. ¶ Ad ill qd obẽ q ꝓductio mulieris ᷣ co vẽias extrabi de potẽtia generis. optet ꝙ ita ſit in ſiffnnmmenn
ſta nõ fuit ↄtra naturã. d ꝙ dupli dicit᷑ nata. Ano re ſcʒ ꝙ foꝛme minꝰ vles exeãt in eẽ a foꝛmis magis gotetet
mõ dicit᷑ natura ofe illud qð cõpetit rei a ſuas natu vlibus. aut cõſideratio logici et pᷣi ẽ oino vana.ꝙ ſi Mhinfingi
tali oꝛigine et ſic cõpetit creature vt ex ea ꝓducatur H ẽ incõueniẽs. reſtat q foꝛme vles ſunt ille median- Plamgt
onmne qs veꝰ vult. Opꝰ em̃ reſpectu ſui artificis by tibꝰ qͥbus educunt᷑ ſingulares in eẽ.ſ hmði ſut rões ii
in ſe potentiã ꝑfecte cũ ꝑ oĩa ſubiacet eiꝰ volũtati.pꝓ ſemiales. ⁊c tẽ foꝛma pticulan dicit ens in actu 4 filltie
pter qd dẽ ꝙ ſpns dñi ferebat᷑ ſuꝑ aqs. et ↄtra banc cõpleto.qꝛ nulla p̃t vlterius fieri additio.materia ve funtngen
naturꝗ deus nũq́; facit. imo quicqͥd facit de creatu / ro dicit ens oino in potẽtia.ſ inter ens oino ĩ actu ⁊ ſtptn
na vm hãc naturà facit.⁊ ᷣm bũc modũ accipiẽdi na oino in potẽtia cadit mediũ ens qd ẽ ptim in actu⁊ ringin
cuvziller dcaſtan Efoꝛmata cõtra naturã. Alio prtim in potẽtia. bmõi aũt ẽ foꝛmma vlis qᷓ fſpectu ma titſmn
mõ dicit natura Hpaie vis inſita rebꝰ m q́s res na terieẽ ens in actu. reſpectu vlterioꝛis foꝛme ẽ ens in utigi
turales ꝑagũt curſus ſuos et motus ſolitos.et H̊ mõ potẽtia.igit᷑ ſi nõ puenit᷑ ab extremo in extremũ niſi reninnigi
accipiẽdo naturã aliqñ des facit cötra naturã. aliq̃ p mediũ materia nõ pducit ad acrũ cpleru niſi me iiieſe⸗
ſupꝛa naturã. Tuc facit cotra natur qñ facit alidd diãcibo fonmis vlibe ros ſemiales ſut le meglian kaenune
cuiꝰ ſile in natura et a natura ꝓduci bʒ.tñ alio mõ tibꝰ qͥbꝰ puenit᷑ ad actũ cõpletũ. tc. Itẽ ex boie ge ientniti
oino diuerſo. vt pty in hoc g naturg dat alicui viſu nerat᷑ hõ nõ aſin?. H at no e niſi ppter aliquã cõne ſüianun

ininän
inmiisi
nni
NSd
dmhitſregn
yrſemnagf
iloirt
Bdesdateigu
nalta datigi
rs iuit
cgli rs

mrüacziͤtrüt⸗

mingln in

mguut imn
liinſniont
lniiffin
Pgivititt
nniriipli

31,
ſ

8 ——

—

. 9*

nistiã ᷓ inter boiez et hoiez. et nõ inter böies ? aſi⸗

nũ.illa ant cõueniẽtia nõ ẽ niſi in foꝛma vlłi. rõ qua
re hõ 6 erat bõem ẽ foꝛma vlis.ſᷣ illa ẽ rõ ſemialis.

S ⁊c·¶ Itẽ boc vꝛ ꝑ deductiõeʒ ad ipoſſibile. ex eo in

cipit generatio in qd terminat᷑ coꝛruptio.et ecõuer/

ſo. ſi igit᷑ natura nibil ꝓducit ex nibilo. coꝛruptione
naturali nulla foꝛma naturalis cedit in nibil.cũ igit

eyv aere fit ignis.foꝛma aeris nõ coꝛrumpit᷑ in nibil.

nec materia. qꝛ materia nõ erat aliqͥd de eẽntia ipᷣiꝰ

foꝛme.coꝛrũpit᷑ & in aliquã foꝛmã.illa g̊ foꝛma aut ẽ

vlis.aut ſingularis.Si ſingular.aut g ẽ foꝛma ignis
gut foꝛma alia ab igne. Mõ alia ab igne.qꝛ in igne ge

nexrato nõ ſũt due foꝛme ſingulares ſ̊ vna tm̃. Si ẽ
fonma ignis. foꝛma aeris ⁊ ignis ſũt vna foꝛma nu
mero.qð ẽ ipoſſibile. Reſtat igit᷑ cuʒ nõ poſſit eẽ foꝛ/

ma ſingularis ꝙ ſit foꝛma vlis.ſi g̊ bʒ incipi genera⸗
tio ad qd terminat᷑ coꝛruptio.generatio vuiuſcuiuſ
qʒ rei naturalis incipit a foꝛma vli.ſed a quo genera
tio incipit ẽ generatio ſemialis.g generatio ſemialis
nõ ẽ alið qᷓ; Pamna vlis ? öͤtra p , in li.& aia. Ani

uerſale aut nihil ẽ aut poſteriꝰ.⁊c.ᷣ rõ ſemialł ſp pꝛi
oꝛẽᷓ. rõ ſemialis nõ pᷣt eẽ foꝛma vlis.

mialis no tẽ vleẽ ſp
ct vbiq;.ſ̊ rõ ſemialis reſpicit hãc materiã in q̃ fun/

dat᷑ detcrmiate.g rõ ſeminalis nõ pᷣt eẽ foꝛma vlis.

¶ Ntẽ rõ ſeminalis non pᷣ̃dicat᷑de eo cuiꝰ ẽ ſeminalis
rõ.nõ cm̃ pᷣt dici ꝙ hõ ſit ſemẽ.vel ꝙ coꝛpus hõis ſit

embꝛio.ſᷣ vle pᷣdicat᷑ de ſingulari.g rõ ſemialis nõ pt

eẽ foꝛma vlis. Itẽ ois opatio nature terminat᷑ ad
hoc aliquid.et ẽ circa boc aliqͥd. hoc aliqͥd autẽ dicit
foꝛmã cũ materia.vle aũt dicit foꝛmam tm̃.g foꝛma
vlis hm c; bwoi nec ẽ oꝑatiõis pᷣncipiũ.nec ẽ oꝑatio
nis tmin
& rõ ſemialis nõ pᷣt eẽ foꝛma vlis⸗

ſecei:Si foꝛmã generis.g in hõie ẽ ratio ſemialł re
4
l

ſtit in materia qᷓ; ſit res cõpleta in actu.& añ erit foꝛ/

ma hũanitatis in mã qᷓ ſit res cõpleta. hᷣ ẽ falſuʒ
non intelligibile ꝙ foꝛma hũanitatis ſit in aliqͥ et illl

non ſit res cõpleta. non ẽ ponere ꝙ foꝛma vlis di⸗
cat rationem ſeminalem¶ Item ſi foꝛma vlis reſpe⸗

ctu particularis eſſet ratio ſeminalis.cuʒ g bec albe

do dicat ſingularem foꝛmam. et albedo dicat foꝛmã
ſpeciei.et coloꝛ foꝛmã generis.ct qualitas ſenſibilis
adhuc foꝛmam ſupꝑioꝛis generis.et qualitas coꝛpa/
lis adpuc foꝛmam magis vleʒ.et qualitas adbuc foꝛ
mã vliſſimam.tunc natura in ꝓductione huius al/
bedinis pueniret mediantibus omnibus pᷣdictis.er
go pꝛius faceret qualitatẽ q; qualitatez coꝛpalem.et
qualitatem coꝛpoꝛalem pꝛius qᷓ; qualitateʒ ſenſibilẽ.
et qualitatem ſenſibilem pꝛius qᷓ; coloꝛeʒ.quod non

20 eſt intelligibile. ¶/Rad pꝛedictoꝛum intelligentiam
eſt notandum ꝙ cum ſatis conſtet rationem ſemina

lem eſſe potentiam actiuam inditam materie.et illã

potentiam actiuam conſtet eſſe eſſentiam foꝛme. cu,ʒ
ex ea fiat foꝛma mediante opatione nature que non

pꝛoducit aliquid ex nibilo.ſatis rationabiliter poni/

tur ꝙ ratio ſeminalis eſt eſſentia foꝛme pꝛoducẽde.

differens ab illa ᷣm eſſe completum et incompletũ.
ſiue m eẽ in potẽtia et eẽ in actu. Atꝝ ãt illa foꝛma
ſiue potẽtia actiua quã dicimꝰ rõʒ ſemialẽ ſit foꝛma
vlis h̊ nõ ẽ ita planũ.diuerſi em̃ ſũt mõi dicẽdi ſᷣm di
uerſas poſitiões qᷓs hñt diuerſi de foꝛma vli. Qui⸗
dã em dicere voluerũt ꝙ cũ vlia nõ ſint fictiões rea/

Cuius ſignum

ꝑ ſe.ᷣ rõ ſemialis dicit opatiõis pncipiũ.
“ l fe 1 Gesi rõ ſemial
vicit foꝛmã vleʒ. aut igit᷑ foꝛmã generis.aut foꝛmaʒ
pectu aſini. Si foꝛmã ſpẽi. bũanitas ẽ ratio ſemia
is huiꝰ hõis.ſ illud ẽ ratio ſemialis alicꝰ qd añ pᷣexvi

—

liter et em veritatem non ſol ſint in anima ſec eti

in natura.et quia omne quod eſt i natura habet fun
dari in materia.tam foꝛme vles q; ſingulares in ma

gularis per abſtractionem a materia et concretio/

teria habent eſſe. et ita non differut foꝛma vlis et ſin

neʒ in materia.ſed differũt ꝑ additioneʒ vnius ad al

teram.et per mags completuʒ et minus completũ.

.quia in cooꝛdinatione generuʒ et

ſpecieꝝ foꝛma ſpeciei eſt cõpletiſſima et compoſitiſfſi

ma.foꝛma vero generis reſpectu illius eſt ens in po/

tentia.et ſic magis in actu ꝑ differentiam ſibi addi/

tam. et ita cum ratio ſeminalis dicat foꝛmam ratiõe
incompꝑleta. dixerũt nihil aliud eſſe rationẽ ſemina/

lem q; foꝛmaʒ vlem. Hec autem poſitio pꝑuipenden-
da non eſt. magnoꝛꝝ enim eſt et concoꝛs eſſe videt᷑ et
aucti.et rationi.et ſenſui. Autoꝛitati.quia ipe comen
tatoꝛ dicit ſuꝑ metha.in.c.qñ autem in fundamẽto.
foꝛma ſuſcipit foꝛmas ſingulares mediantibꝰ foꝛ⸗
mis vlibꝰ. Roi etiã ↄcoꝛdat.qꝛ cũ ſingłare dicat ens

in actu.et materia ens in potẽtia.et foꝛma vlis qͥdã/
mõ dicat ens in actu ⁊ qͥdãmõ in potẽtia.rectũ vẽ et
ↄgruũ ꝙ materia ꝑducat᷑ ad foꝛmã cõpletã mediã/
tibꝰ foꝛmis vlibꝰ. Sẽſui etiã cõcoꝛdat.qꝛ ſicut vult
ph̊ᷣus in pᷣncipio phicoꝝ. Pꝛogreſſus nr̃e cognitio/

nis aſſilat᷑ ꝓgreſſui nature in ſua oꝑatiõe.ſᷣ nobis in

nata ẽ via ab vlioꝛibꝰ ad minꝰ vlia.& ↄſilit᷑ erit in na
tura.Si q̃ͥs ãt poſitiõcʒ hãc ſuſtinere velit.poterit ð

cliare rões ad oppoſitũ adductas.dicens ꝙ loqᷓnt᷑ &

vli p̃m ꝙ bʒ e abſtractũ in aia. et ſic pᷣdicte poſitioni

nõ obuiãt Alioꝝ vᷣo poſitio ẽ ꝙ vle foꝛma ẽc. nõ q̃ᷓ
libet foꝛma ꝓpꝛie vle ẽ.eſt em̃ foꝛma ptis ⁊ foꝛma to
tiꝰ.et vłe nõ ẽ foꝛma ꝑtis.ſ̊ foꝛma totiꝰ. AHia em̃ ñ dẽ

21

eẽ vle reſpectu vniꝰ bõis ſ potiꝰ hõ. Illã ãt dicũt e
foꝛmã totiꝰ.q̃ qͥdẽ dat eẽ toti.⁊ H̊ dꝛ eẽntia rci.qꝛ to/⸗

tũ eẽ cõplectit᷑.⁊ hãc foꝛmã cõſiderat methaphiſicꝰ.

foꝛmaʒ vo ꝑtis q̃ in genere nõ bʒ eẽ niſi ꝑ reductiõʒ

nõ ẽ dicere ꝓpꝛie vlłez. pᷣt tñ dici aliq̊ mõ vlis vadica
tiõe. cũ illa ẽ idns ad mita q pñt fieri ex ipᷣa.ſicut ca
dẽ eẽ vlis qꝛ pᷣt in mlta.et ſic illa potẽtia actiua q̃ ẽ in

mã q̃ dicebat᷑ rõ ſemiałp̃ᷣt dici vlis.ñ ppe vᷣm ꝙ vle
ↄſiderat᷑ a methaphiſico. large vt dicat qndã pᷣnci
pij indr̃iaʒ quã etiã oſiderat phᷣs.et h poſitõ magno
rũ ẽ et młtoꝝ.et mag eã appꝛobat via cõis.nec ime
rito.qꝛ cõcoꝛdat rõi.auẽti.⁊ ſenſui.Rõi qͥdẽ.qꝛ necei

ſeẽ ponere vles foꝛmas ꝓpt᷑ cognitiõeʒ ⁊ pᷣdicatõis

vnionẽ.ſi igit᷑ nõ ẽ itegra cognitio niſi totũ eẽ rei co/

gnoſcat᷑.et ñ ẽ cognitio niſi ꝑ foꝛmã.neceſſe ẽ aliquã

oꝛmam eſſe q̃ cõplectat᷑ totũ eſſe. hanc añnt dicimꝰ
eſſentiam. et hec eſt vlis foꝛma vt dicit Auicenna
Dicit em̃ ꝙ eẽntia nibil aliud eſt q; qdditas rei vlis.

Silr nõ ẽ vera vniuocatio niſi qñ aliqᷓ in vna foꝛma

22

cõmuni realit᷑ aſſimilant᷑ ꝗqᷓ ipᷣis eẽntialit᷑ p̃ᷣdica᷑.

foꝛma aũt in qua plura aſſilant᷑ nõ pᷣt eẽ niſi foꝛma
vlis.q̃ vero eẽntialit᷑ pᷣdicat᷑ de illis nõ pᷣt eẽ uiſi foꝛ⸗
ma totũ cõplectẽs.Foꝛma igit᷑ vlis nõ ẽ aliud qᷓ; foꝛ
ma totius.q̃ cũ de ſe nata ſit eẽ in multis vlis ẽ.pti/

culat᷑ ant non ꝑ additiõez vlterioꝛis foꝛne. ꝑ coiũ/
ctionẽ ſui cũ materia.ex qua cõiũctione materia ap/

pꝛopaat ſibi foꝛmã ⁊ foꝛma materiã.ſiẽ dictũ ẽ ſupꝛa.
Et qꝛ nunqᷓ; ẽ foꝛma hec ſeꝑata a materia.nũqᷓ; ẽ foꝛ

ma vlis ſine ꝑticulari.q;uis autem vnũ non ſit ſine

altero.differt tñ vnũ ab altero. q́;uis em̃ albedo nõ
oſſit eẽ ſine coꝛpe.differt tñ a coꝛpe.vnde iſeparabi
Heiano vonitientatéomnimodi Aconditetian
bec poſitio auẽti.dicit em̃ phᷣus ꝙ cuz dico celũ dico

Li.

foꝛmã.cũ dico boc celũ dico materiã. indiuiduũ ſu
per foꝛmã vlłem nõ addit aliquã foꝛmã ſed ſolũ ma/
teriã. Dicit em̃ Boetiꝰ.ꝙ ſpẽs ẽ totũ eẽ indiuidui.&
foꝛma vlis ꝗᷓ ẽ ſpẽs eſt foꝛma totius qꝗᷓ cõplectit᷑ totũ
cẽ. et qᷓ ẽ ſufficiens ratio cognoſcendi ꝙᷓtum ad eẽ ſſᷣ
ſtãtiale. et hoc melius tactũ ẽ ſupꝛa di.iij: Concoꝛdat

etiã ſenſui.alius eſt em̃ oꝛdo et modus in egreſſu ſpe

cieꝝ a genere.⁊ in eductiõe foꝛmaꝝ de potẽtia mate
rie. Maturał em̃ dicit ꝙ materia pꝛiꝰ ſuſcipit foꝛmã
ełarem.⁊ mediãte illa venit ad foꝛmã mixtiõis.⁊ me
diãte illa venit ad foꝛmã cõpletionis.qꝛ cõſiderat il/
lã potẽtiã materie ᷣm quã ꝑ oꝑatiõeʒ nat᷑e bʒ ĩ effe
ctũ ꝓdire. Methaphiſicus vo qͥ cõſiderat vles foꝛ/
mas ſine eẽntia in qͥbꝰ res ſingulares hñt aſſuari po
nit magis vle et minus.ſᷣm ꝙ plura vel paucioꝛa ha
bẽt aſſilari in illo. et illud in qͥ eſt pꝛia afſimilatio di/
cit eẽ genus generaliſſimũ.illud vero in quo ẽ ꝑfecta

affilatio dicit eẽ ſpẽm ſpecialiſſmã. et ꝓpterea dicit

ſpeciẽ addere ad genus.et hoc totũ inuenit in re.tdi
cit etiã genus ſimplicius ſpᷣe in pluribꝰ reꝑiri.⁊ hinc
Eẽ ꝙ genus in aliqͥ aſſilat᷑ deo mag qᷓ; ſpẽs in aliqͥ ecõ
uerſo.Deꝰ em̃ qꝛ nobiliſſimꝰ ẽ in fine totius nobili/
tatis.ſimul hʒ in ſe oẽm ꝑfectionẽ. ita ꝙ ipᷣe ẽ ſimpli
ciſſimus et oino incoꝛruptibilis. Eſt etiã ꝑfectꝰ ⁊ in
oĩmoda actualitate cõſtitutꝰ.creatura vᷣo vᷣm ꝙ põt
ſemiplene aſſilat᷑ deo.et quãtũ ad rõeʒ ſimplicitatis
et incoꝛruptibilitatis magis aſſiłlat᷑ ei qd ẽ mag vle.
quãtuz ad rõez actualitatis mag aſfiłlat᷑ minus vle.
Darũ qt duaꝝ poſitionũ q̃ ſit ꝓbabilioꝛ ⁊ verioꝛ dif
ficile ẽ videre ſtanti in ipᷣa cõi cõſideratione.deſcen/
dẽti vero ad ꝑticulares oꝑationes nature videbitur
cõſideratio phᷣi ⁊ methapbiſici diuerſificari.nec poſ/
ſe bñ ſimul ſibi coꝛrñdere.alit᷑ em̃ diffinit᷑ albedo..ſi⸗
cut pꝛius tactũ cẽ.aliter a natura ꝓducit᷑. Diffinitur
em̃ ꝑ genus ſuũ qð ẽ coloꝛ.et coloꝛ ꝑ genus ſuꝑius.
et ſic vſq; ad ſummũ generis ſui.S̊ natura in ꝓducẽ
do ñ ſeruat bũc oꝛdinẽ.ſᷣ ſic ꝓducit᷑ albedo ſicut exi/
git oꝑatio qualitatũ elariuʒ cũ virtute lumis.et ido
poſitio vltimo dicta cõioꝛ eſt et intelligibilioꝛ ⁊ ſen/
ſui vicinioꝛ.Hãc igitur iuxta viã cõmunẽ ſuſtinẽdo
rñdere poſſumꝰ ad qõnem ꝓpoſitã.ꝙ ſi foꝛma vlis
dicatur ꝓpꝛie ᷣm quã res eſt oꝛdinabilis in genere
quã methaphiſicꝰ bʒ cõſiderare.ratio ſeminalis nõ
eſt foꝛma vlis.Si autẽ dicat᷑ foꝛma vlis foꝛma exñs
Fm cẽ incõpletũ in materia.et indifferens ct poſſibił
ad multa ꝓducẽda.ſic põt dici ratio ſeminalis foꝛ/
ma vlis.Et ſᷣm hoc ꝑʒ rñſio ad obiecta qtũ ad vtrã
q; ꝑtem. Ratiões em̃ qᷓ ꝓbãt ꝙ rõ ſeminalis non ſit

foꝛma vlis loquũt᷑ de Fis ponetgeisen vero ad op/

poſitũ adducte loquũt᷑

oꝛma vli m aliã acceptio

neym. ᷣm quã foꝛma vlis dicit᷑ quecunq; foꝛma exñs

24
25

26 dαaut nunq, uin ſit indiuidu.

in potentia.ſiue ſit foꝛma totius.ſiue ſit foꝛma ꝑtis.

et hoc patet diſcurrẽdo ꝑ ſingula.¶ Mam illud qð pᷣ
mo obijcit ꝙ; pꝛius ẽ animal qᷓ; hõ.non cogit ꝙ rõ ſe/

minalis ſit foꝛma vlis ꝓpꝛie dicta.nã hõ et aial et qᷓ/
cunq; alia vlis foꝛma nõ dicit᷑ eẽ niſi ꝑ eductiõeʒ ali
cuius ſingularis.vũ autoꝛ.vj.pᷣncipioꝝ dicit ꝙꝙ natu
ra in his occulte oꝑati Ad illud qdð obijcit vle eſt
ſimplicius pʒ rñſio.verũ ẽ em̃ ꝙ vle eſt ſimpliciꝰ ᷣm
cam viã ſᷣm quã hʒ cooꝛdinationẽ ad id qð eſt minꝰ
vle.ſcʒ ſᷣm eẽ diffinitiuũ.ſᷣm aũt viã generatiõis non
hʒ cooꝛdinatiõeʒ.niſi ſolũ ꝑ accidens. accidit em̃ ꝙ
operationẽ nature pꝛius ſit aliqũ genꝰ qᷓ; ſpẽs. ſpe
dills qò ob;

—

p cõſiderationi phᷣice aliquid rñdet in re d. q; ven

e. vera em et realis ẽ ſilitudo inter petrũ et paulũ.et
ita neceſſe eſt ponere aliquid terciuʒ in quo aſſilant᷑.
ſimilit᷑ inter bõieʒ et aſinũ realis ẽ ſimilitudo. et io

cõſideratio phᷣica nõ ẽ vana.nec tñ optet ita eẽntias

rerum pꝛodud ſicut hñt cognoſci. ſuſficit em̃ ꝙ ſic ſe
habeãt ad eẽ ſicut ſe bñt ad cognitioneʒ. ſᷣ nõ optet
ꝙ ſic ſe habeãt ad ꝓductionẽ.i⸗
ma ꝑticularis dicit ens in actu cõpleto. dʒ. qꝙ illud
quo mediãte ꝑuenit᷑ ab ente in potẽtiã ad eẽ cõple/
tũ eſt quodãmõ ens in actu. quodãmõ in potentia.Gᷣ
B nõ ẽ quocũq; mõ ens in potentia. illud qdð bʒ oꝛ⸗
dinationẽ ad hoc.et hoc eſt potẽtia materie actiua.
que rõeʒ vlis nõ hʒ cũ ſit foꝛma ꝑticularis quis ſit q̊

dãmõ in actu.qdãmõ in potentia⸗ Aanud q obꝛ 2

ꝓ bomo generat hõieʒ nõ aſinũ.dð. ꝙ boc nõ ẽ ꝓpt
oꝛmã bũanitatis.ſᷣ hoc ẽ ꝓpt᷑ vim dataʒ illi nature
ad ꝓducendũ ſui ſiteAa⸗
em̃ ꝙ potẽtia illa actiua nõ ẽ foꝛma ſingularis nec ig
nis nec aeris.ſ ẽ indrns ad vtrũq;.et iò ex illa q̃libet
eaꝝ põt educi.et in illã q̃libet eaꝝ bʒ reſolui.⁊illa di
ci pᷣt rõ ſeminalis.

vltimũ pʒ rñſio.concedo

Skucte qᷓritur ſcdᷣo articulo ſcʒ de pꝛo

ductiõe aie ipᷣius euc.et ꝑ ↄſequẽs ois alteriꝰ
adie ab aia Ade.Et circa boc tria q̃runt᷑. Pꝛi/
mũ ẽ vtꝝ aie oim hõim ſint vna ſuba vl diuerſe. Se⸗
cũdo dato ꝙ diuerſe.q̃rit᷑ vtꝝ ſil vł ſucceſſiue ſint in
eſſe ꝓducte.Tercio dato ſucceſſiue.q̃ritur vtrum
gia ſit ex traduce. Sr d
irca quã ſic ꝓcedit᷑ ⁊ oñdit᷑ ꝙ aie omniũ hõiʒ ſint
vna aĩa nũero nõ diuerſe.Omne ꝙ indiuiduatur et
multiplicat᷑ ad alteriꝰ multiplicatiõeʒ et indiuidua⸗
tionẽ ſubalit᷑ dependet ab illo.ſᷣ aia intellectiua non
depẽdet ſupᷣaliter a coꝛpe.cũ poſſit eẽ ſubalit᷑ ſine il⸗

lo. non indiuiduat᷑ nec multiplicat᷑ ̃ᷣm indiuidua

—

in cõplexiõe ⁊ nat᷑a duoꝝ hoĩm coꝛpa qᷓ eiuſdẽ coꝛ⸗
poꝛis mẽbꝛa diuerſa.vt caro mea carni tue.qᷓ; os me
um carni mee.ꝗ ſi aia vna põt eẽ viuificatiua diuer⸗/
ſoꝝ mẽbꝛoꝝ vniꝰ coꝛpis.ita ꝙ i illa mẽbꝛa diuerſas
hʒ ifluẽtias pᷣm eoꝝ diſpões varias.vẽ multofoꝛtius
ꝙ vna aia poſſit eẽ ꝑfectio duoꝝ coꝛpoꝝ ſibi ſimiliũ.
¶ Gtẽ mitiplicatio ĩ indiuiduis eiuſdẽ ſpẽi attẽdit᷑ p-

tionẽ coꝛpis vel multig lcntiez gius aſſilant̃

pter cõſeruatiõeʒ.vt ꝑpetuet᷑ eẽ in pluribꝰ qð nõ po

terat ꝑpetuari in vno.ſᷣ aia rõnalis ẽ icoꝛruptibil.ſiẽ
infra patebit. vẽ ꝙ in ea nõ ſit multiplicatio ᷣm nu
meꝝ.igit᷑ in diuerſis hõibꝰ ñ nũerat᷑.ſ ẽ eadẽ nũero.
eri aia itellectiua indiuiduaret᷑ ſm coꝛpꝰ.ꝑ cõſe
quẽs qð reciꝑet᷑ in illa indiuiduaret᷑ ſᷣm exigẽtiã coꝛ
ꝑpis.ſᷣ aia itellectiua ſuſcipit foꝛmã vlez vt ẽ vlis.ẽ ſi
foꝛma exñs in aia nõ idiuiduat᷑.pari rõe nec aia ꝓut
ẽ in hoc ae idiuiduari pᷣt ¶ Rtẽ ad boc ꝙ aia rõna
lis aliq̃d itelligat.neceſſe ẽ ꝙ ex ſe ĩtelligẽte et intelle
cto fiat vnũ.ſᷣ ↄtingit aias diuerſoꝝ hoim oino ideʒ
itelligere. ↄtingit vnũ et idẽ eis vniri. q̃cũq; vni ⁊
cidẽ ſũt eadẽ.inter ſe ſũt eadẽ aie pluriũ boim ſunt
vna et eadẽ ſuba nũero. Itẽ actꝰ et officiũ ſube ſpi/
ritualẽ regere ⁊ mouere ſubaʒ coꝛpaleʒ. g ſi nibil eſt
ocioſuzʒ in natura.nũꝙ; ẽ ponere ſubazʒ ſpnalẽ q̃ non
moucat coꝛꝑalẽ.ſ ſi diuerſe eẽnt ſube in diuerſis ho
mibꝰ.cũ ↄtigit eas ſeꝑari a coꝛpibꝰ ꝓpꝛijs. Sbenge⸗
ret eas aliq ab actu ceſſare.et ita ocioſas eẽ.ꝙ ſi ẽ
incõueniẽs.i⸗ Sucniẽs ẽ plłes hõies diuerſas animas
rõnales bielEot a. ſicut dicit phs. ꝓpꝛiꝰ actus bz

illð qd obẽ ꝙ foꝛ/ 27

29

i
naritit
eceſtietofn
itdiuctstes⸗
ſripoſtbierc
toͦcenpcin
ſtiſzprbnsp⸗
Neporümmnct
nüchenocint
Nigptarigfber
Fifcifaucänan
iveiclinin ind
nioſetütec⸗⸗
ſtriguradir
ſchaliſutinba
Petögcnitudbet
Ullefent fni⸗
Errücrstttto

ſthiünnain
niiotäcignd

Noitfelacpung
GciRicrund
bigaticeitche
fonofnt Piug⸗
ſdeaida dln
Nnübiumn gorn
Cintlai giiß
lloitciſcgd
bulnnisfomse
hiſtriſinn
nblsgtonti⸗
Waiß Gie
ſſonwrisngi
ſfenennrn

1

Punſtgunb

nſibſſictg
ſlkicſtiti
arſirin
,)
guem ii
nmeg mnden⸗
Nicgigciai
inuindang
ſtaiſitinl
Reisti
ncaiſign/
manaege
ninietin
iil nau dirt⸗

nis fituintns

cyr iinii⸗
nimgfi⸗
iimnpptlſ
Mianſnn
giadiin
uett
nifnei
kuang
ubeg
uit

:nntui

finihiz

NTAWʒèʒ

fieri in ꝓpꝛia materia.̊ aia rõna ẽ actus ⁊ endeli -
chia coꝛpoꝛis humani.ergo cum diuerſa ſunt coꝛꝑa
bumana. diuerſe crunt anime rõnales illoꝛum coꝛ

poꝛuz bfoctiuc te⸗ pfectiõez et ꝑfectibile neceſſe
eſt adin uicez c

ſi igit᷑ aia rõnalis eſt perfectio coꝛꝑis hũani. illa aia

rõnalis qᷓ ẽ ꝑpfectio iſtius coꝛpis nõ ẽ ꝑfectio alterius

coꝛpis.et ita ipoſſibile ẽ ꝙ ꝑficiat aliud coꝛpꝰ¶ Ite
ab codẽ eſt eẽ ⁊ eẽ vnũ ſiue eẽ diſtictũ.ſᷣ vnũqðq; hʒ

eẽ a ſua pfectiõe.& diſtictiõeʒ.ſi igit᷑ hõ ab hõie diſti/

guit᷑ & et ꝑfectio vnius hõis a ꝑfectiõe alteriꝰ.ſᷣ pfe⸗

ctio hois ᷣm ꝙ; ẽ hõ ẽ ipᷣa aia ronalis.ñ tm̃ bꝛutalis.

Sc. tẽ boc ip̃m vꝛ ꝑ dductiõcʒ ad ipoſſibile mul
tiplex. Quoꝝ pꝛimũ c.qꝛ ſi eadẽ ſit aia in multis ho/

mibꝰ.cũ vnꝰ ſit ſciẽs alter ignoꝛãs. vnꝰ bonꝰ? alt ma

lus.vnꝰetiã odiat alteꝝ.ſeq̃t᷑ tũc ꝙ duo ↄtraria erũt
in eodẽ ſubiecto ᷣm numenꝝ et in ca dẽ ꝑte.cũ nõ ha/

beãt diuerſas ꝑtes.et idẽ ipᷣm cõtrariabit᷑ ſibijpi.

ſi bocẽ ipoſſibile.reſtat ꝙ ⁊ illud ex qͥ ſequit᷑.ſcʒ vnã
et eãdẽ aiazʒ cẽ in pluribꝰ hõibꝰ.itẽ ſi vna et eadeʒ

gia ẽ in pluribus pꝰmoꝛtẽ.nihil plus hʒ iuſtus qᷓ; im

piꝰ.g bonũ manet irremuneratũ.et malũ ipunitũ.g
mũdꝰ ẽ inoꝛdinatꝰ.et deꝰ ẽ iniuſtꝰ.⁊ ſtultus ẽ qͥ facit
aliqð bonũ.& ſi hoc ẽ adeo ipoſſibile vt nõ tm̃ ſit cõ/
tra fidẽ ſᷣ etiã cõtra rõcʒ rectã.ipoſſibile ẽ plures ho/
mies eãdẽ aiaz rõnalẽ hre. tẽ ſi vna aia rõnalis ẽ
in diuerſis hbõibus.̊ pꝰ moꝛtẽ nõ ẽ magis beatꝰ vnꝰ
ꝙᷓᷓ alter.ſi igitur ad btitudinẽ nõ ꝑuenit᷑ niſi ꝑ virtu/
tẽ.et multi ſunt qͥ in hac vita nõ hũt virtutes. mlti

ſũt qͥ nõ ꝑueniũt ad btitudinẽ.ſi igi᷑ cadẽ ẽ oim aia.

nulli btificant᷑.S fruſtra fctũs ẽ hõ.fruſtra factꝰ ẽ eti/
am totꝰ mũdus.Kt ſi hoc ẽ oino falſuʒ et impiũ. falſũ
et iĩpiũ vnã aiaʒ cẽ in pluribꝰ. ad pᷣdictoꝝ intel
ligẽtiã ẽ notãdũ ꝙ in hac qõe multi phantes multa
dixerũt falſa ct vana.Quidã cm̃ phᷣi cree i ſerũt non
ſolũ eãdẽ eẽ aĩaʒ in oibꝰ hõibus. etiã in oibꝰ aiali/
bus.crediderũt cm̃ aiaʒ nõ eẽ aliud qᷓ; deũ.et hꝰ poſi
tionis fuit Pitagoꝛas et Varro.ſicut dicit Aug.in

li.de ci.dei.de Narrone.Maxie aũt hoc putauerũt

de aia huana ꝓpter ſui dignitatẽ et ſpnalitatẽ q;tum
ad intellectũ agẽtẽ.qtũ vero ad intellectũ poſſibiles
crediderũt eẽ idẽ qdð vle.qꝛ aia põt recipere oĩa.et ita

denudata ẽ a foꝛmis oibꝰ.hoc aũt ponere nõ ẽ phia.

mãifeſta inſipiẽtia.Cũ em̃ aia ſit variabilis et trãſ/
mutabilis.et bonitatis et malicie ſuſceptibilis.oino
de eẽ nõ pᷣt. Cũ iteꝝ ſit foꝛma nobiliſſima int᷑ natu/
rales fonnas dãs actũ et cõplemẽtũ coꝛpi.et diſticta
ab alijs foꝛmis naturalibꝰ.yle eẽ non pᷣt. ¶ Atij aũt
glit᷑ opinati ſũt ꝙ aia hũana ſiue itellectualis ſᷣm qð
intellectualis ẽ.vna ẽ in oibus.nõ ſolũ qᷓ;tũ ad intel/
lectũ agẽtẽ.ᷣ etiã q;tũ ad intellectũ poſfibilẽ.Et rõ q̃

mouit ad hoc ponẽdũ fuit ip̃ius aie imaterialitas et
icoꝛruptibilitas.Oꝛ em̃ imaterialis ẽ.et a coꝛpe noen

depẽdẽs.p coꝛpꝰ nõ pᷣt indiuiduari.cũ nec ſit coꝛpꝰ

nec virtꝰ in coꝛpe vt dicit phᷣs.Cũ ſit icoꝛruptibilis
nõ indiget multiplicari.cũ vna nũcro cõſeruari poſ-

ſit. Et hec fuit poſitio cõmentatoꝛis.ſuꝑ li.ð aia quã

etiã vult iponere Ariſto.et trabere ex vbis ſuis.tum
qꝛ ponit mũdũ eternũ.et ita hõies innũerabiles pꝛe/

ceſſerũt.tũ etiã qꝛ ponit ꝙ nulla ſit ſuba ſpnalis q̃ ñ
hẽat coꝛpus mouere.ꝙ ſi diuerſe aĩe eẽnt in diuerſis

hbõibus. aliqñ ceſſarẽt ab actu mouẽdi cũ ſepãt᷑. eẽnt
etiã infinite actu.cij motꝰ celi nõ habucrit pᷣncipiuʒ

e ꝓpoꝛtionabilia. nec perfectibile
excedit perfectionẽ.nec perfectio ipſuʒ perfectibile.

O

ſm phᷣm.Ad vitandas aũt obiectiões in ↄtrariũ ad

quctas diſtinguit cõmẽtatoꝛ tres pꝑtes in hũana aia.
cuius vᷣba ſunt hec ſuꝑ.iij.de aia.Opinãdũ ẽ ꝙ i aia

ſunt tres ꝑtes intellectus.qꝝ vna ẽ intellectꝰ recipi/

ens.ſcda aũt efficiẽs.tertia aũt factũ.et due illaꝝ ſũt
eterne.ſcʒ agẽs et rcipiẽs.tertia ẽ generabił et coꝛru⸗/
ptibilis. Aniaʒ ãt terciã quã dicit generabilẽ ⁊ coꝛru
ptibilẽ vocat intellectũ paſriuũ.et illud dicit ꝙ nibil

aliud ẽ q́; imaginatio. Vñ poſtmodũ ſubiñgit. Intel

lectus boſſin⸗ E coꝛruptibilis.et abſqʒ hoc nihil intel
ligit. Per intellectũ ãt paſſiuũ intelligo vtutẽ imagi
nariã.vñ vult dicere.q; ſicut in viſu ẽ coloꝛ.et ẽ lux.?⁊

ẽoculus vidẽs.ſic in intellectu ſe bʒ ꝙ ſpẽs imagina

rie ſũt ſicut coloꝛ.intellectꝰ agẽs ẽ ſicut lux.intellectꝰ
paſſibilis ẽ ſicut oculꝰ.et ſicut ex curſu illoꝝ triũ effi
cit᷑ viſus.ita ex curſu illoꝝ triũ efficit᷑ intellectꝰ.Et ſi
cut ex diuerſitate vel defectu coloꝛis cauſat᷑ diuerſi-
tas vel defect actus videndi.ſic ex diuerſitate exrñte
in ſilitudinibꝰ imaginarijs vel imaginatione cauſat᷑
diuerſitas in intellectu pluriũ.et defectꝰ etiã actꝰ in/
telligẽdi in eodẽ hõie.qꝛ nibil intelligimꝰ niſi in fan
taſmate.ect ꝓ tãto dicit phᷣs coꝛrũpi ĩtellectũ quodã
interius coꝛrupto.intellectũ inq; nõ quẽlibet.ſᷣ̊ ade⸗
ptũ.⁊ ꝑ hec q̃ dicta ſũt nitit᷑ declinare incõueniẽtia

qᷓ̃ ad hac opinionẽ ſequunt᷑.Quãtũcũq; ãt bãc opi/
nionẽ coloꝛet.peſſima ẽ et heretica.Eſt em̃ otra xpᷣia
nã religionẽ dñ aufert meritoꝝ retributionẽ.q̃ non
eẽt ſi oim aia vna eẽt.Eſt etiã cõtra rectã rõnesʒ.Pla

—

“

nũ ẽ em̃ ꝙ aia itellectiua ẽ ꝑpfectio hõis ſᷣm ꝙ homo.

Si g hõies nõ ſunt diuerſi ſolũ ſᷣm ꝙ aĩalia ſᷣ ſᷣm q
hõies.nõ ſolũ hñt diuerſas imaginatiões et aias ſen

ſibiles.ĩmo ctiã diuerſos intellectꝰ et aias rõnales.

Eſt eti ↄtra ſenſibilẽ expientiã.qm diuerſi hõies di
uerſas hñt et cõtrarias cogitatiõcs et affeciiões.O?
ſi tu dicas ꝙ hoc venit ex diuerſitate ſpẽꝝ exñtiuʒ in

imaginatiõe.hoc nihil ẽ.qꝛ nõ ſolũmõ diuerſificant᷑
in his itelligibilibus q̃ extrabunt᷑ a ſenſu.imo ctiã in

his qᷓ ſi Hreiuepnaon imaginationẽ.ſicut ſũt vᷣtutes
q̃ intelligunt᷑ ꝑ ſuã cẽntiã.nõ ꝑ ſpẽm imaginariã.ſi/
cut etiã ẽ ipᷣe deꝰ quẽ q̃dã diligũt.qͥdã cõtnũt.Hãc
igit᷑ poſitionẽ repudiado tanq́; hereticã ⁊ falſaʒ.dð.
ẽßm fidẽ et veritatẽ ꝙ diuerſi hõies diuerſas habẽt
aias rõnales.et cõcedẽde ſũt rões hoc ꝓbãtes.Ad
illud ãt qdð pᷣmo obẽ in cõtrariũ q; intellectus nõ de/
pẽdet a coꝛꝑc.igit᷑ ab eo nõ pᷣt indiuiduari.dðᷣ ꝙ in/
tellectus indiuiduat᷑ p̃m coꝛpis indigẽtiã.nõ tñ eiꝰ

*

indiuiduatio ẽ a coꝛpe ſᷣ a ꝓpꝛijs pᷣncipijs.materia
ſcʒ et foꝛma ſua.q̃s ð ſe hʒ ſicut in ſe ſubſiſtit.ſicut deo

terminatũ eſt ſupꝛa. ¶Ad illud qd obẽ ꝙ vna aia pᷣt
ꝑficere diuerſa mẽbꝛa.dd.ꝙ non ẽ ſunile ꝓ eo ꝙ oia

34

mẽbꝛa cõtinuant᷑ et reducunt᷑ ad vnũ pᷣncipalc mẽé/

bꝛum in coꝛꝑe.mediãte quo ẽ defluxus.motꝰ.et ſen⸗

ſus ad alia mẽbꝛa.vt ptzʒ in coꝛde.diuerſoꝝ ãt hoim

coꝛꝑa nõ ↄtinuãtur nec reducunt᷑ ad vnſ membꝛũ.

et iõ non pñt habere vnã ꝑfectiones.Ad illud qd

obꝛ ꝙ multiplicatio nũeralis fit ꝓpter cõſeruationẽ

ſpeciei.dð.ꝙ ſicut in pᷣcedentibus dictũ ẽ.hec non ẽ
tota cauſa nec pᷣcipua.iĩmo pᷣncipalis rõ ẽ ad manife

ſtationem bonitatis diuine.et hec pᷣcipue ẽ in aiabꝰ

q̃ multe ſunt.vt eis diſtribuat᷑ gratiaꝝ dei multifoꝛ

mitas.et cõpleatur illius ſuꝑne ciuitatis integritas
et numeroſitas ſid illud quod obijcitur ꝙ anima
recipit foꝛmã vniuerſalẽ vt ẽ vniucrſał.dð.q ⁊ ſi illa

quã aia recipit ſit vlis per indifferentiam ga multa

36

„

„

—

ſingularia cognoſcenda. tñ reuera illa ſpẽs ꝗᷓ ẽ in aia

eſt quoddã accñs ſingulare qᷓ qualificat et diſponit
ip̃am animã ⁊ in diuerſis aiabus diuerſificat᷑.ſicut
ſciẽtia ꝗᷓ in diuerſis cognoſcẽtibꝰ ẽ alia et alia.q;uis

3y ſit de re vnica. Et p hoc patet rũſio ad ſequẽs qñ di/

cit᷑ ꝙ ad actũ intelligẽdi requirit᷑ ꝙ ex intellecto ⁊ in
telligẽtie fiat vnũ.boc intelligit᷑ q̃tũ ad ſpẽm qᷓ vnit
intellectui.nõ q'tum ad ipᷣm obiectũ extrinſecũ.illa
aũt ſpecies ꝗᷓ intellectui vnit᷑ hʒ cõpationẽ ad intel/

——

lectũ in quo ẽ.et ad obiectũ ad qd c.et qð repᷣſentat.

cet q́;uis in cõparatione ad obiectũ habeat vnitatem

q̃damõ in diuerſis cognoſcentibꝰ.qꝛ ad idẽ inquãtũ
eſt ratio et ſimilitudo eiuſdẽ.tñ in cõꝑatiõe ad aniaʒ
in qua ẽ habet diuerſitatẽ.Et põt poni exempluʒ de

ſpeciebus receptis in duobꝰ ſpeculis.vel in duobus

38

oculi illud qd obẽ ꝙ ſube ſpũalis officiũ ẽ mo
uere coꝛpus.dð.ꝙ illud argumẽtũ duplicit᷑ deficit.
Pꝛimũ quidẽ qꝛ ꝓpter hoc nõ eſt ſuba ſpũalis pᷣnci
paliter facta.ceſſabit em̃ omis motus.qdð ignoꝛauit
phᷣs. vñ vana ẽ rõ ſua qñ affũpſit nũcꝝ motoꝝ vᷣm

numeꝝ mobiliuz ⁊ motuũ.mlto em̃ ſũt płes ãgeli qᷓ;

ſint oꝛbes ꝗᷓ mouent᷑.nõ em̃ facti ſũt ad h.ſ ad fruẽ

dũ deo. Deficit etiã in hoc ꝙ et ſi aia ſepet᷑ a coꝛpe.
reſumet tñ aliquãdo coꝛpus ſuũ ꝑ reſurrectionẽ qð
phs etiã ignoꝛauit.et iõ non ẽ mirum ſi in hmõi de/

‚/ *

fecit. neceſſe eſt em phantẽ in aliquẽ erroꝛẽ labi. niſi

adiuuet᷑ ꝑ radium fidei.
Queſtio.ij. e

¶ Vtrũ anime omniñ fuerũt ſimul pducte. Et ꝙ ſic vi

der Job. xl. Ecce behemoth quẽ feci tecũ.g Job fa/
ctus eſt ſimul cuʒ lucifero.ſᷣ non ẽ factum coꝛpus.g
facta aia. anima Job facta ẽ ſimul cũ lucifero.g

pari rõe et alioꝝ aie hominũ ꝓducte ſunt in pꝛimoꝛ

dio ¶ Item ãgeli ſimul ꝓducti ſunt et coꝛꝑa celeſtia
ꝓptẽr imoꝛtalitatẽ et incoꝛruptibilitatẽ.ſi &̊ anie rõ/
nales ſunt hmõi.vi.⁊c. ¶ Itẽ anime om̃s equalis ſũt
durationis cũ ãgelis ex pꝑte pꝰ.g pari rõne vẽ ꝙ ðbe/
ant eẽ cqualis duratiõis ex ꝑte ante.g̊ oẽs ſimul cuʒ
angelis fuerũt create¶ Iteʒ non ẽ anima ꝓpt᷑ coꝛpꝰ
ſ coꝛpus ꝓpter animã. potius coꝛpꝰ deberet foꝛ⸗
mari ᷣm exigentiã anie q; aia ꝓduci ſᷣm exigentiam

coꝛpoꝛis. illud ad cuius exigetiaʒ fit alterũ pꝛiꝰ eſt.
G qꝙ; om̃s anie anteqᷓ; ſua coꝛꝑa ſint ꝓducte fuer̃t.

tem repimus ſpũm qui ꝑ naturã ſuã ẽ oino ſeꝑa
tus. et ſpm̃ qui ꝑ naturã ſuã ſemꝑ eſt coniũctꝰ.ꝗ vr
ꝙ ſit repire ſom̃ qui ſit natus eẽ ſeꝑatꝰ et ↄiũctus.ta
lis ãt nõ ẽ niſi aia hũana.j̊ ſi aia huůana ð ſua natura

₰

56 ſeꝑata. vꝛ ꝙ ſepatim a ſuis rorpoite⸗ debueft

ſaret en ſil.
facte iunt ſigillatim et ſucceſſiue ſicut et coꝛꝑa

cręeate ſimul

oppoſitũ arguit᷑ ſic in ps. Qui
inxit ſigillatim coꝛ.e.glo.exponit id ẽ animas die
te⸗
Aug.in li.de eccłvog.Lenendũ ẽ ꝙ animę nõ ſunt
¶ Item boc vr ratiõe. Si aie eẽnt create

a natura.aut baberẽt vſuʒ rõnis.aut nõ.Si nõ.que⸗

ro quid impediret.et cũ nõ ſit dare. reſtat ꝙ ſi ſimul

condite fucrunt.ſtatim habuerũt vſum rõnis.⁊ ſi h.
