dũ eſt igit᷑ ꝙ ꝓductio creature ẽ mutatio.⁊ ↄcedẽde
56 ſunt rões ad B.licet aliq̃ videant᷑ ſophiſtice. QS

Fobijcit᷑.ꝙ ẽ ſine motu.dð.qꝙ illð intdlligit᷑ ſine mo/⸗

tu ageni.nõ tñ ſine mutatiõe ꝓducti.Si em̃ vt dicit
ph̊s.aia dũ mouet coꝛpꝰ.imobilis ꝑſeuerat.quanto
mag deꝰ dũ creat ⁊ mutat oia.ipſe ſtabilis manens
37 dat cũcta mutari. Si vo obijciat᷑ ꝙ verbũ actiuuz et
paſſiuũ ſignificat idẽ.dm ꝙ falſum c.qꝛ actõ ⁊ paſ/

ſio dicũt diuerſa genera.tñ in ↄiugatõne vnũ ponit᷑
iuxta alterũ.qꝛ ſᷣm vocis foꝛmatõcʒ vnũ veit ab alio
Ss obijcit᷑ ꝙ mutari ẽ aliter ſe hr̃e nũc ⁊ pꝛiꝰ.dð
ꝙ iſta nõ eſt gencralis rõ ciꝰqð eſt mutari ſiue muta

tionis.ſᷣ ſolius mutationis naturalis.Oð g obijcit᷑.
39 imutabilc eſt qdð ſe bʒ eodeʒ mõ.⁊ mutabile qð ſe bʒ
aliter.dm ꝙ hic eſt ↄñs.qꝛ ſi mutabile ⁊ imutabile
opponunt᷑ vt pꝛiuatio ⁊ habitus.⁊ imutabile eſt q
ſe bhabet eodẽ modo.tũc mutabile eſt ſiue mutatum

qð nõ ſe hʒ codem mõ.ſed hec bʒ tres cauſas veri/

tatis.aut qꝛ nullo mõ bʒ pꝛiꝰ⁊ poſteriꝰ.aut nlło mõ

pꝛius ⁊ aliq modo poſteriꝰ.⁊ ita nõ eodem mõ. aut
qꝛ ſimꝓlr aliter ſe bʒ pꝛius ⁊ aliter poſterius.⁊ iõ cuʒ
ꝓcedit᷑ a pluribꝰcauſis veritatis ad vnã peccat᷑ ſᷣm

40 ↄnñs. ¶ Ad tres rõnes ſequẽtes ptz rñſio.qꝛ om̃s ꝓ/⸗
cecdũt de mutatiõe naturali q̃ pexigit materiã. ⁊ ens
in potẽtia.⁊ q̃ ẽ generatio.tali aũt mõ creatio nõ eſt
mutatio ſᷣ ſupꝛa hãc mutatõeʒ.vñ põt dici ſuꝑnatu/

ralis mutatio.Et ſi queras vtruʒ ſit mutatio ad feꝛ/

mã aut ad ſitũ.dico ꝙ eſt ad totaʒ rei ſubazʒ.⁊ ita ad

ꝛmã.ac ꝑ hoc ſub mutatõne ad foꝛmã põt vphen⸗

4i di. ¶ Oð obijcit᷑ de generatõne filij. d q; nõ eſt ſile.

qᷓ;uis em̃ vtraq; ſit ab equali potẽtia.tñ creatio ẽ ex
nihilo. ex.nõ põt dicere identitatẽ nec cauſalitateʒ.
oꝛdinẽ. fieri ex nihilo hʒ eſſe pꝰnihil.⁊ ita põt non
eſſe. ̊ aliquo modo ſe habet nũc.quo mõ non ſe ha/

bebat pꝛiꝰ.⁊ ideo neceſſario mutatio ponit᷑ ꝑ ꝓpdu/

ctionẽ de nihilo ⁊ inceptio.Filiꝰaũt ẽ de pꝛis ſuba ꝑ
identitatẽ.nec oꝑtet ꝙ bẽat oꝛdineʒ ad nihil ſiue ad
nõ eſſe. Spõt ſemꝑ eſſe. et ita pduci ſine initio ⁊ mu/

tatõne.vñn ꝓductio rei nõ ponit inchoatõneʒ rei ne

ceſſario.ſ ꝓductio ex nihilo neceſſario ponit.⁊ iõ ne
ceſſario includit mutatõeʒ. generatio vo filij mime.
Aueſtio. ij. — f
¶ Haum creatio dicat mediũ inter creatoꝛeʒ ⁊ creatu

ia. ⁊ talis ẽ ꝓductio qᷓ ẽ ex mali pᷣncipio
ävtt naturalis generatio. Quedã vo ẽ ꝓductio in ꝗ/ p
ductũ aliq̃ mõ ſe h nũc ⁊ nullo mõ pꝛiꝰ.⁊ talis eſt. p
ductio q̃ eſt ex nibilo. Lercia ẽ ꝓductio in qᷓ ꝓductũ

ram.Et q; ſic videt᷑. Sicut ſe bʒ generari ad genera/

tum eſſe. ⁊ fieri ad factum eſte.ita creari ad creatum

eſſe.ſed fieri eſt mediũ inter facientẽ ⁊ factũ.⁊ gene/
rari int᷑ generantẽ ⁊ generatũ.g ⁊c. ¶ Item in oibꝰ
creatis entibꝰdiffert qdð ẽ ⁊ q̃ eſt etiam foꝛmalr.g dif
fert ſilr q creat᷑ ⁊ qd creat᷑.ſᷣ qd creat᷑ eſt creatura.q̊
creat᷑ foꝛalr ẽ creatõ. diſtert creatõ actõ a creatura.
⁊ ſiliter a creatoꝛe creatio paſſio.g eſt inter vtrunq;.
¶ Gtem qð tranſit nõ eſt idẽ cũ co qdð ꝑmanet.ſᷣ cre
are rei eſt in inſtãti ⁊ nõ amplius.g cum eſſe creatu/
re duret ⁊ maneat poſt creatõeʒ. differt creari ⁊ eſ/
ſc.ꝗᷓ creatio ⁊ creatura. ¶ Item omnis mutatio eſt
via.⁊ om̃is via differt a termio.qꝛ nibil terminat᷑ ad
ſeipᷣm.ſi ergo creatio ẽ mutatio.⁊ hʒ creaturã ꝓ ter
mino.g differt creatura vt via a termino.ſed via ca/

dit media inter extrema. ac. ¶tez ꝑ impoſſibille.

ſi creatio ẽ creatura. ⁊ ois creatura creatuꝛ. creatio
creat᷑. Sʒ oẽ qdð creat᷑.creat᷑ ꝑ creatõeʒ mediã.o cre/

atio ꝑ aliã creationẽ.⁊ ſic deinceps ad infinitũ. ſi er/

go ñ ẽ abire ĩ infinitũ.pʒ ⁊c. ¶ Contra.phᷣs de cauſ.
Potẽtia reꝝ creataꝝ eſt eẽ.ſed nihil ex ꝑte creature
eſt añ crcari.g creari nõ eſt aliud qᷓ; eẽ. nec creatio
aliud qᷓ; eẽntia.& nila ẽ dr̃ia creatõis ad creaturam.
¶ Btẽ int᷑ ens ab alio ⁊ ñ ab alio nõ ẽ mediũ.ſᷣ om̃e
qd nõ ẽ ab alio ẽ creatoꝛ.oẽ aũt qð ẽ ab alio eẽntialr
eſt creatura. int᷑ ea nihil ẽ mod b. 4 Bren impoſſi.
bile oñdit᷑.creatura refert᷑ ad cratoꝛẽ.aut & pꝑ ſe.aut
p aliud.Si ꝑ aliud.g querit᷑ de illo.vtruz referat᷑ ſe.
ipo aut alio.⁊ ſic ꝓcedendo in infinitũ. Si vo refert
feipᷣa.ſed refert᷑ ꝑ creatõneʒ. creatio nõ eſt aliud qᷓ
creatura. ¶ Item ſi creatio eſt mediũ inter creatoꝛẽ
⁊ creaturã.aut ergo eternũ.aut tꝑale.M ſi eternuʒ.
aliquid eternũ ẽ aliud a deo. Si tꝑale.g añ omniũ
creationẽ ẽ aliqͥd tꝑale.Hoꝝ añt vtrũq; eſt hereticũ
dicere.⁊ repꝛobatũ in ↄcilio ſenoñ.de ydeis qui po/
nebant᷑ a quibuſdã medie inter deñ ⁊ oo⸗ em a
ꝓPoꝛtione videt᷑ hoc poſſe oñdi.Siẽ em̃ ſe hbabʒ cre/

atoꝛ ad creaturam.ita creatio actio ad creationẽ paſ
ſionẽ.̊ a ꝑmutata ꝓpoꝛtõne.ſicut ſe habʒ creatoꝛ ad

creationẽ actiuã.ita creatura ad creationẽ paſſiuaʒ.
ſed creatoꝛ non differt ſᷣm rem a creatõne actõne.er
go ⁊c̃. Rꝰ.ddm ꝙ eſt loqui de creatiõe actõne.⁊ de
creatõne paſſione.Si de actione loquamur.ſic dico
nõ eſt medium ſᷣm rem.ſed ſolũ ſᷣm rõnem intelli
gendi. ꝓ eo ꝙ de?cũñ ſit ſumme ſimplex eſt ſua actio.
Si aũt loq̃ᷓmur de creatõne paſſione tũc diſtinguit᷑.

qʒ ꝑ creature nomẽ põt ſigri ⁊ impoꝛtari om̃e quod

eſt ab alio. ita qd bʒ eſſe.pꝰoĩno nõ eſſe.⁊ boc mõ in
noĩe creature claudit᷑ ipa creatio.qm̃ creatura ñ tm̃
noiat ipſa creata ſed ↄcreata.⁊ ſic nõ eſt mediũ. nec

re nec ratione. Alio modo creatura noiat ip̃am ſub/

ſtantiaʒ rei aliq ꝓducẽte de nihilo.⁊ ſic creatio tenet
mediũ nõ ſᷣm rem ⁊ naturã.ſᷣ ᷣm rõneʒ ⁊ habitudi/

nẽ. illa tñ rõ nõ nihil dicit.ſ.nõ dicit aliqᷣd ꝑ eẽntias

diuerſum a creatura.⁊ hoc pʒ ſic.creatio ei dicitur
eſſe de nihilo.creatio nihilominꝰvicit᷑ eſſe a deo.vnd
habitudinem dicit ipſius ad non eſſe pᷣcedens. et ad
ſuũ eſſe ꝓducẽs de roõne ſui noĩs.creaꝛi em̃ nõ ſigt eẽ
pꝛincipaliter.ſed exire de nõ eſſe in eſſe.⁊ hoc ab ali/

quo. Si ergo querat᷑ q ſit habitudo qᷓ impoꝛtat᷑ ĩ cõ⸗

atiõe ad nõ eẽ.dm ꝙ illa hitudo dẽ mutatio.Et ſi
qras qͥd ſit ila mutatio.dico ꝙ nõ ẽ aliud ꝙᷓ ipᷣa res

extra. Et h̊ pʒ.qꝛ eſt mutatio ad eẽ. ⁊ mutatio ab eẽ.

ct mutatio in eſſe. Mutatio ad eſſe nibil ponit niſi

LF˙—

a parte tennini. Mutatio ab eſe nibii ponit niſia g

mutaꝛi pꝛimo mõ nihil aliud eſt ꝙᷓ nuc pꝛimo eẽ.mu
tatio ſco mõ nihil aliud eſt nũc vltimo eſſe. ⁊ ideo
nõ ponit aliquid aliud 'm rem eẽ.ſ ſolũ ſjm intenti
onẽé. Mutatio vᷣo in eſſe vtrũq; extremũ bʒ.⁊ ſubie/
ctum qð eſt pꝛiꝰnatura q; terminꝰ.et iõ talis muta/
tio aliqd põt eẽ.natura pcedẽs terminuʒ ⁊ diuerſuʒ
ab illo ᷣm rem.qᷓ;uis nõ ſit ens actu cõpletũ.⁊ iõ nõ
ſic creatio eſt mediũ inte: creatoꝛẽ ⁊ ceaturaʒ. ſicut
gencratio int generantẽ ⁊ generatũ. Dicẽdo igit᷑ cõ/
patõeʒ ad nõ eſſe.dicit mediũ nõ diuerſum ꝑ eẽntiã.
ſed ᷣm ratõeʒ.ſilr dicẽdo ↄpatõeʒ ad creatoꝛcẽ.Tri/
4A2 plex em̃ eſt relatio. Quedã q̃ fundat᷑ ſud Prernten
accñtalem.ſicut aliqͥ dicunt᷑ ſiłes qꝛ albi. Quedaʒ q̃
fundat᷑ ſuꝑ dependetiã eẽntialez.ſicut ↄꝑatio mate/
rie ad foꝛmã. Qucdã ſup oꝛiginẽ naturalẽ. Pꝛia re/
latio addit aliud ꝑ eẽntiã.tercia relatio nihil ali ni⸗
ſi pure eẽ ſicut pʒ in diuinis.media relatio dicit ali/
quid qð ẽ qͥdã mõ idem.q̃dã mõ aliud. Creatio aũt
dicit relatõeʒ ſm mediũ modũ.qm̃ ipᷣa creatura eẽn
tialiter ⁊ totalr a qeatoꝛe dependet.⁊ iõ ↄcedenduʒ
ꝙ creatio nõ eſt aliud ᷣm rẽ a creatura.nec medium
inter ipſam 2 deum vm eſſentiam. ſed m rationem
⁊ habitudinẽ.vnde eſt pꝛius nata creari ꝙᷓ eſſe.plus
tamen eſt creatõ actio cum creante.qᷓ; creatio paſſio

cũ creatura.qꝛ ibi nõ eſt dria niſi ſolũů ſᷣm modũ no/

ſtrum accipiedi. Haic aut eſt dria rõnis ⁊ etia habitu
qinis. qᷓ nõ facit diuerſitatẽ p eẽntiã. q; habituto illa
eſt eentialis. Silr iudicandu eſt de vnitatc. bonitate.

—„3
„

S

veritate eẽntiali. His viſis patẽt obiecta. Cõceden/·
de em̃ ſunt rõnes ꝓbãtes ꝙ nõ eſt verũ medium pym

rez. Oð ob'r de generari ⁊ generatũ cẽ bes rñſio ex 43

dictis.qꝛ generatio nõ eſt ſᷣm totũ.imo aliqͥd pᷣexig ·
tur de generãdo cuiꝰeſt endelichia ipſa generatio na
tura pᷣcedẽs ip̃am foꝛmã.ac ꝑ boc diuerſitatẽ notat.
nõ ſic creatio m quã fit tota rei ſuba a virtute diui -
na imediate q rem creat volendo eã primo eſſe cum
nõ ſit. ¶ Oð obijcit᷑ differt qd ⁊ q̊. dm ꝙ illa nõ 44
eſt dr̃ia ꝑ eſſentiã ſᷣ qͥdã mõ differt.quodã mõ cõöue-
nit. Nel dᷣm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ creatio ↄplectit᷑ totam
rei ſubam q̃ ↄſtare dr̃ ex q̊ͥ eſt ⁊ qð eſt.
qꝙ tranſit.ddm ꝙ nõ tranſit rõne eiꝰqð ſignificatõni
ſue ſubſternit᷑.̊ ſolũ rõne ↄnotati.qð pʒ. ſi em̃ crea/

ri eſt nũc pꝛimo eſſe.deſinit creari.nõ rõne eiꝰqð po/
nit. ̊ rõne imediate collatõnis ad nibilũ.¶ Qð obr 406

ꝙ mutatio eſt via.dom qꝙ; mutatio que hʒ duo extre
ma illa qᷓ eſt neceſſario differt a termino. cuiuſmodi
eſt mutatio in eſſe. mutatio vᷣo ꝗᷓ tm̃ hʒ vltimũ extre
mum ens.nõ põt dicerc mediũ ſᷣ neceſſario opoꝛtet
ꝙ ſe teneat cũ altero extremoꝝ. ¶ Qð obijcit᷑ qͥ om 47
nis creatura creat᷑.dᷣm eſt ꝙ verũ eſt de creatura p.

pꝛie dicta.ſi autẽ large dicat᷑ non ſolũ creatura dici-c·t·

hͤ reat ſed ad ocreat ds eſtreaenre annerum er

boc modo eſt creatio. Si g querit᷑ quõ põt eſſe.dðm

ꝙ in pꝛimis eſt ſtatus vt pꝛius tactũ fuit.vnde ſicut
vnitas q̃ facit ſubiectũ vnũ.nõ eſt vna alia vnitate.
ſic nec creatio qua ſubaa exit in eſſe ꝑ aliam creatiõeꝰ

ꝓducit᷑ ſiue ↄcreatur.

Agit in generali de hois ↄditõne qtum ad finem ꝓpter quem creatus eſt.

¶ Et quia nõ valet ⁊c. Supꝛa egit magiſter de ↄditõne rerum a parte pꝛincipij.bic agit a parte finis.Et quoni⸗

am res a fine.⁊ ſm illum reſpectum accipiũt diſtinctõnem foꝛmaꝝ.ideo pars iſta habet tres ꝑticulas. In pᷣ/

ma pᷣmiſſo quare ronalis creatura facta ſit ex
diſtinctõez aſſignat diuerſam compatoõnem ad

Fatne reꝝ ad finẽ oñdit reꝝ diſtinctõcʒ. In ſcda vo ſm illã
nem. ibi. Icdecoq; ſi querat᷑ quare ſit creatꝰbomo ⁊c.Tercio

vo breuiter epilogat determniata ex ipſis faciens viã ad cctera ſeduenia determinacda.ibi.Ex pᷣmiſſis apparet.
eine vltima pte remanentibꝰindiuiſis.media diuidit᷑ in tres. In pꝛima determinat fineʒ iutellectualis
U

be. In ſcga finẽ ſube pure coꝛpalis.ibi.Et ſicut factus eſt bõ ꝓpter deũ ⁊c. In tercia vᷣo determiat finẽ com⸗

poſiti ex vtroq; inqᷓtum eſt tale.ibi. Oe hoie quoq; in ſcriptura ⁊c.Et ibi pꝛimo deteriat veritateʒ.ſcdo ſol/

tomagis intelligi. tanto plenius habet᷑. Fecit de ratònaleʒ creatur qͥ ſum⸗
mum bonũ intelligeret.? intelligendo amaret.⁊ amando poſſideret. ac poſſi
dendo fruere᷑. ¶ Eamq; hoc mõ diſtin xit.vt ꝑs in ſui puritate permaneret.

¶Ex compatone rerũ ad fineʒ oſtendit rerum diſtinctionen. g
Et qꝛ nõ valet eiꝰbtitudinis ꝑticeps exiſtere aliqᷣs niſi ꝑ intelligentiã.q̃ quã⸗

Aug.
Quare ratõna
lis geatura fa⸗

nec coꝛpivniret᷑ ſq; angeli.ps coꝛpoꝛi iungeret ſcʒ aie. Diſtincta eſt itaq; rati
onalis creatura in incoꝛpoꝛed ⁊ coꝛpoꝛeꝗ.⁊ incoꝛpoꝛea quideʒ angel.coꝛpo⸗
rea vo hõ vocat᷑ ex aia ratõnali ⁊ carne ſubſiſtens.Conditio &̊ ratõnalis cre

ature pꝛimã cauſam habuit dei bonitatem.

a ( Qula bon? de ꝛ ſu ¶ Scoõm diſtinctõez pᷣdictam aſſignat diuerſam com

nus vf Lug fallum natonem ad finẽ᷑. ? determinat finẽ intellectualis ſub⸗

doͤna. Füno eſſem. eccc 56
nö acochſt q̃rat᷑ quare creatꝰſit hõ vel angelus. Bꝛeui

Quarc creat?

cas ꝙ nõ eſt ↄtia ne ſermone rũderi põt ꝓpter bonitatẽ eiꝰ. AUñ aug.in li. ſit bomo vlan

eſaria. et qꝛ nõ vicit de doctrina chriſtiana. Quia bonus eſt deus ſumus. a

bi ↄñtiã. s cãm. Obꝛ

Ztra h. qꝛ bonitas dei aut eſt cã ſufficiẽs.aut nõ. Si ſufficiẽs. ponit effectũ eodẽ mõ qᷓ ineſt. o neceſſariũ ẽ de⸗

neceſſe fuit crcaturas exire in eſſe. nõ volũtariũ.cuiꝰoppoſitũ mõſtratũ eſt in.jli. in tractatu
tem vẽ male appꝛopꝛiare. In veſtigio em̃ ẽ coꝛrñdentia cauſe ad effectũ.ðita ꝙ centia creature

ð obijcit 45

ſint re
ai
gitſicn
ſtnnoae

Pendus
ſcnsct.

N
eͤ
ſntoe.

Alnclg⸗
ni
etehnden

. . .
inq;tum ſumus.boni ſumus. Et ſi querit ad qᷣd ctea

—
repñtat eẽntiã creato

b
ta ſit rõnalis cre fide
rõnalis creatura. Rñdet᷑ ad laudanduʒ deũ .
KetMenda ei.ad fruendũ eo.in EEH 5deũ.ad ris.potẽtia potentiã.
gen deus em̃ pfectus ⁊ ſumma bonita c ipſa. nõ de erras vertata.200
Prent getipar ner inil⸗ n starnol tgnettehtenecau Gug ruto,
Paruginn are Piülttatem. eranen Docndrate rac cfrallre opehen ao ai 48
nſio qᷓre ei ſit ronalis cre ꝗ querit᷑ quare vel ad ani ad nr̃jm eẽ ↄcurꝛat mo
ad quid facta u rõnalis creatura. Prunimenndent ad quid facta tenein ſapia bonitf
etnalio cr es bonitatem ? ſuã vtilitatẽ. Vtile nem he ꝓpter dei qre cauſalitas nfi e
9. neoKui eo. Factus angelus ſiue bö ipſi eſt ſeruire pan⸗eerſouik boita/
ntdenaen qꝛ creatoꝛ deus et ſumme benbalt vo v ei e
ndiguerit officio qui bonox noſtronnoe⸗ lterutrius efficient Gre
uiret ei ac frueret eo. cui ſeruire nõ eget. vt ſer / ni ⁊ finis. qꝛ fi
R go pficit , ere eo.cui ſeruire regnare eſt. In ho nis mouet efficientez
Bitumr ( at finẽ ſubſtantie pure coꝛꝑali uum volntas dicit ill
Biufe MWundus q̃re ¶ Et ſicut factus eſt homo ntie pure coꝛpalis. i q eciẽs iungit ens
4 hg 8 eſt. mundꝰfactus eſt pp ꝓpter deũ.i.vt ei ſeruiret.ita hñtibꝰ intellectũ. hine
rinnn s eſt ppter hoiem ſcz vt ei ſeruiret. Doſ⸗ meginta en⸗ ehine
kuntignmn us eſt ̊ homo in medio.vt ⁊ ei ſᷣui ruiret. Poſi / megiat⸗ utas E cã im
e 5 ae er vtrinq; ? reſmrerer cnekte ipſe ſeruiret. roſtenſus ielbr⸗
rigiſichn qð accipit obſequiũ ⁊ qð i. tuz ad bonũ homis.? Za ſng e ro.
Painti g ccipit obcqi impendit. Ita em̃ voluit de⸗ t ñ bonn dicit ra⸗
n e ſibi ab hoie ſeruiri. vt ea Senciaſr oghoen⸗ c e r e
ihüncti⸗ Aug⸗ d s iuuaret᷑.⁊ voluit vt mũdꝰſeruiret ho ß hõ ſerui⸗ Hine ricientis ⁊ finis.
Quõ ofia no⸗ eſiliter iuuaret hõ. Totũ g bonum nomini. vt erin qjre wil bangec
ſtra ſunt. aun el brer ee pid Sbectus ewe. m qõ fa et ita pociffima n6 .
(vt ait apłs)nr̃a ſunt.ſcʒ ſuꝑi ctus ẽ ipe.Om̃ia em ductõnis: 10, p-
A e ioꝛa. ⁊ eq̃lia.et inferioꝛn. i nis effectuñ.
rns. Supioꝛa quidẽ noſtra neer ad iid inferioꝛa. idco cenim enbn⸗⸗
ennat i maoõ ſupioꝛes ſi 9uiuendũ ſcʒ angeli. Qui et ſi no?b du reyñtar Rogir
“SS moõ ſupioꝛes ſint. in futuro erũt eles. qui tſinob dpita moinctape
PKnſell ſunt. qꝛ ad vſuʒ nob ſunt. Si q̃les.qui ⁊ mõ noſtri pꝛopꝛiatõnis in repñ
iniſse au rolf in Niti mnio. led qꝛ unt ad vſum eoꝝ. JZpiq; ſando. vñ pꝛima ↄña
Eringiultmin ageliin auibuls ſcripture locis — includit bac. ſoy. ſe o
umttid tulr. dum ꝓpter nos in miniſteriũ mittunt. e dich⸗ gͤ den vulrle die⸗
urminih venal u finẽ ↄpoſiti ex vtroq;.ſcʒ ex intelle tu Pne valr regtama
ali ⁊ coꝛꝑali ſuba inqᷓtum eſt talis. ſcʒ ex intellectu: pqucẽ. creaturaʒ
4 rbo aa⸗ res arönem ne. ruime. e repitur ꝙ fact⸗ ar ppe Ariesitd P vans
Annn pter repatõem quaſi nõ fuiſſet hõ fe QQS5nõ ita ea intelligendu ‚„
buemd ngoliel caſug. As caulas ſ. Späpnn. eed augel:ret
il Nfa & d, 8. hec etiã non nulla cã extitit
Mla d lart ſuꝑioꝛa ⁊ equalia.noſtra etiaʒ nelt extittt. cii
ꝛa.qꝛ ad ſeruiendũ nobis facta. nt inferi⸗ b Al Incht ſu. boni
Es. ¶ Soluit dubitatönem. nns Pechcts, bo⸗
Solzʒ etiã queri cũ maioꝛis „ 102 i ſimꝰ ꝑ eẽntiã.qð ẽ
1 . ri cũ maioꝛis dignitat eſſe videt᷑ aĩ ↄtra boetiũ de ebdo/
Iteʒ ſi inq;tuʒ ſumꝰboni ſumꝰ.g nõ ẽ i , .“ ia madibꝰ.q dicit ꝙ, ſu⸗
. tate abſtracta. Re'. d. ꝙ boita nõ ẽ intelligẽ eẽ abſtracta tonitat mmmus boni pticipatõe.
, bonitas ſbalt q̃ nõ addit ſs nericrezturai⸗ q̃ ẽ ex foꝛa eaſ en gaenat veritas boni 49
onũ. 1 qꝛ illa ↄpatio ad cãm cæntialẽ ſiu ee. h ſolñ relatõez ad finalẽ cãm. ex qᷓ op oama date bñ c. Dꝛia
dicit. inqtum ſumꝰ.boni ſui EEtial ſine finalẽ ẽ eẽntialis.nec v inalẽ cãm. ex ꝗͥopatõe oẽ aliud a deo bʒ eẽ
Snn eenn newniet ainug Sageb: de do 1s. nec vnq;ᷓ c relinqt. nec pt relinqre. hincẽ e.
nuh eednu no rirpengeraad alird l aermd⸗ baerio voz giße vocat bonu nrig iis donai ag a.
44 .qꝛ ꝑticipatio nõ ẽ accũ ulla creatura bona ẽ.imo ex ↄpatõe.⸗ d donn q E ab⸗
6 accũtał reſpectu pᷣme bonitat.·qᷓ ẽ ex fe no ex ↄpatõe. ⁊ iõ pticipatiõe. nec
.q e ex foꝛa dãte eẽ. qᷓuis ſit accñtal bm q 5

in Kek don,
Ex foꝛma dante bñ eſſe.Ad illud qð obijcit᷑
öhyum. pot duplr attribui. lud go obijcit ꝙ nõ eſt intelligere eſe ꝛc von
ipſum. põt duplr attribui. Aut em̃ ↄſequit᷑.aut pᷣ tintelligere eſſe c vᷣm ꝙ illud qð attribuit᷑ alicui n
em neiicit did modolesaitnbramen esin n Scnuetb ane pur uaeſtnerrg
equit᷑.nõ tamen cadit in aliud genus.põt quidem —

i en coillo. maxim u ſemiplene ⁊ reſoluente.ſed intel
Scim ceo llo. maxime eũ illud vicit habitu leg mte lectu plene ad cauſas compante. nõ pot intelliginoi
7 Ralas arAfndngenma agrogg nagic wo⸗ s,FarrrAizbesd .
ſas quare aĩa vnita ſit coꝛꝑi.Quaꝝ pꝛima eſt dei v erh⸗⸗ “

.

ſtructio nr̃a. Contra ſi abſq; coꝛꝑe pꝑmanſiſſet.cur vnita ſit coꝛꝑi. Ad quod iuhreneen
videt᷑ ꝙ vtraq; ſit i-· pꝛimo dici põt qꝛ deꝰvoluit.⁊ volũtatis eiꝰcã q̃renda oloſtien
artificialis. Dꝛima ei nõ eſt. Scðo põt dici ꝙ iõ deꝰ voluit eã coꝛꝑi vniri.vt ititn
rũſio põt ad oia viuz in hũana oſtẽderet ↄditõne nouũ exemplũ. btẽ vnio⸗ nüa
dee de bn cer vn. nis ᷓ eſt inter deũ ⁊ ſpm in qua diligit ex toto coꝛde.? nugn
ta. limpide vidcret d videt᷑ facie ad faciẽ. Putaret em̃ creatura ſe nõ poſſe nentee
um. nec indigeret ex Vniri creatoꝛi ſuo tanta ꝓpinqtate.vt eũ tota mẽte di⸗ hnin i
emplo. ẽ ſi exeplo in ſigeret ⁊ cosſceret.niſi videt ſpm̃ qͥ eſt excellẽtiſſima geuun. Oe
diguit. nõ fuit niſi łe creatura. tam infime.id ẽ carni.q de terꝛa ẽ in tãta dele Ntmmmmgs
derrönts. vom ctatõne vniri vt nõ valeat artari ab b vt velit eã reli naan
42 ar rñ̃det ſuffici⸗ quere. ſicut oñdit apls dicens. Nolumꝰ coꝛꝑe expo⸗ nacn
ter ⁊ bñ. Sufficienter liari ſuꝑueſtiri.ꝑ qð oñdit᷑ ſpm̃ creatũ ſpũi increato geniii
qdeʒ. q; cũ ſit duplex ineffabili amoꝛe vniri. Pꝛo exemplo & future ſocietat: Itttaſeltö
via cosſcẽdi oꝑa dei. q̃ inter deũ ⁊ ſpm̃ rõnalẽ in gliſicatõne eiuſdẽ ꝑficien⸗ Onttitmtiſt-
Brde eiliccki⸗ da erat.aiaʒ coꝛpoꝛeis indumẽtiet terꝛenis mãſionib⸗ ſhti
ſufficit ſcire ꝙ deꝰ vo⸗ copulauit.luteãq; materiã fecit ad vite ſenſuz vegeta ſurtien
luit. quẽ credit ñ vel · re.vt ſciret hõ qꝛ ſi potuit deꝰtã diſparẽ naturã coꝛpo inaſin⸗
le niſi rõnabile.vñ in tis ⁊ aie in federatõnẽ vnã ⁊ in amiciciã tantã ↄiigẽ. Nlurtit
pꝛima rñſione ſatiſſa nequaq; ei impoſſibile futurũ rõnalis creature hũilita oͤrnin
t ela: Heñſio o tecʒ (licet longo inferioꝛẽ jad ſue gle ꝑticipatõeʒ ſblima ntifn
Pleee tieli re⸗ Qua cxemplo rõnalis ſpiio in pte vſq; ad c/ aſegtf
ditatẽ intelligẽtic ria- ſoꝛtiũ terꝛeni coꝛꝑis hũiliateſt.ne foꝛte in nimis de⸗ Neann
det᷑ ſõ.⁊ cuʒ nõ poſſit pᷣſſus videret᷑.addidit dei ꝓuidẽtia.vt poſtmodũ cuʒ zmigtn
reddi rõ vel cꝗ ex pe eodẽ coꝛꝑe glificato ad ↄſoꝛtiũ illoꝝ qͥ in ſua ꝑmanſe/ Piulinin
dei.reddit᷑ ex ꝑte ccaa rũt puritate ſſᷣlimaret᷑.vt qð minꝰex diſpenſatõe crea äuamn
eure-a manifeſta⸗ toꝛis ſui accepat ↄditus.poſtmodũ ꝑ gram eiuſdẽ ac. httwmin
a e rgeiin cipet glificatꝰ. Sic ↄduoꝛ deꝰ ratònales ſpũs vaꝛia ſnfrnde
nifeſtare. 3 ſolũ pt ſoꝛte ꝓ arbitrio volũtatſue diſponẽs. illis qͥs i ſus u nlih
nf̃am indigentiã.veę ritate reliquerat ſurſum in celo manſioneʒ.illis vo qͥs –—
rũ etiã ad ſuã gloꝛiãõ. coꝛꝑibꝰterꝛenis ſollicitauerat.deoꝛſuʒ in terꝛa habita⸗ Kicnncit
ſic patent obiecta. tionẽ ↄſtituit.vtriſq; regulaʒ imponẽs obie.q̃tenꝰ? il Ausnunee
naefela pie a er⸗ li ab eo vbi erãt nõ caderẽt. et iſti ab eo vbi erãt ad id füghear
licenter 2 plene.· Vbi nõ ert aſcenderẽt. Fecit itaq; de hoiem ex dupli anenne
W wͤſba. coꝛp de terꝛa ↄponẽs.aĩaʒ vo de nihilo faciẽs. eaconndi
Ideo etiã vnite ſunt aie coꝛꝑibꝰ.vt in eis deo famulã Ginni
tes maio:em mereant᷑ coonOnam. nila⸗
— dilogat determinata faciens viã ad ſequẽtia de⸗ elmnſtin
terminann. inn nnikorio
¶ Ex pᷣmiſſis aparet rõnalem creaturã in anglicã ⁊ hu / chomtnrn
manã fuiſſe diſtinctã.quax altera ẽ tota ſpũalis.i.an nrgmadii
gelica. Altera ex ꝑte ſpũalis ⁊ ex ꝑte coꝛꝑal.i.hũana. i Cin
AQLuvu itaq; de his tractãdũ ſit ſcʒ de ſpũali ⁊ coꝛꝑali cre⸗ –
D intelligen· atura. de rõnali ⁊ de nõ rõnali.pꝛimo de rõnali ⁊ ſpi⸗ ttamnt
tiam sder rituali.i.de angelis agendũ videt᷑.vt a drutun gegro uhige
s vpqucte s ad cognitiõeʒ creature dignioꝛis rõ nr̃a intendat. hrenten
mnr Pie cn delide ad ↄſideratõeʒ coꝛpoꝛee tam illiꝰq eſt rõnalis q́; neenn
nem 'm ordinem et illius q̃ nõ eſt ronalis deſcendat.vt trinitatis increate n ue
diſtinctõnem querun ſacramentũ tripartite creature eiq; ↄcreatoꝝ atq; cõ⸗ tmnii
tur pꝛincipaliter ttis. ↄtingentiũ ſequat᷑ documenuunm. maſn 8
„ .6ρνο & oedine. Terciũ de differenꝝ-ꝝ (Queſtiooſſ. 8B8. K petetsgg
Paneg w mtne i Kat uin gucruntur vuo. (Srs nd diſcenke rbugierg poven der ⸗ e
— Apium. Bodm hthm at ne rerum q;tum ad pꝛin/ inltitudo. Et ꝙ nõ rißte⸗ Bnln. Idẽ vnifoꝛnit ſe . uatein
ſtinguũtur. m ad differentias im quas di- bñs natu eſ qficre ide,ß entc'es mum ẽ vnui ono. agun
uteede vnifoꝛmiter ſe bs. videt᷑ ꝙ nunq;ᷓ multa fac po · .

55

exitus ꝑ generationem.ꝑ ſpirationẽ. ꝑ creationẽ.ſᷣ p

mũ efficiens eſt helmna inter omnia. ⁊c.
to ſubſtãtia ſpũa

. „* .

tuerit. ergo vnñ ſolu (te a ſumnmo bono nucq; pñie

eſſe mala.nec a ſummo vero vnq; poſſunt cſſe falſa.
5 a ſumme vno non poſſunt eſſe multa. ¶ Item mũ

dus ſenſibilis dᷣ aſſimilari mũdo architipo. qui ẽ in
mente diuina.ad illius em̃ expꝛeſſionẽ factus eſt. ſed

in illo omia ſunt vnũ.g ⁊ in hoc mũdo.ergo videt᷑ ꝙ

Item a deo eſt

generatonẽ nõ emanat niſi vna ſola vona⸗ ⁊ ſimilit᷑
ſpirationẽ. ꝑ creationẽ non egredi
creatura. ¶ Kõtra. quato ſubſttia ꝓducens ẽ meli/

it niſi vna ſola

oꝛ. tantomagis eſt ſui diffuſiua.⁊ quãtomagis eſt ſui

diffuſiua. tanto pluribus ẽ nata ſe comunicare. pꝛi

ioꝛ. tanto pluriũ eſt cognitiua. ſed
ſupꝛema ſubſtãtia eſt ſpnaliſſima.ergo multoꝝ ẽ co/
gnittua. ſed nõ eſt cochiriua multoꝝ pᷣeedentiũ ſe vł
comitantiũ.ergo multoꝝ ab ipſa exeuntin. ¶ Item
quãto ſubſtãtia ſimplicioꝛ tanto potentioꝛ.qꝛ vtus

.

quotomagis vnita tantomagis infinita. ̊ quato po

tentioꝛ tanto in plura põt. ſi ſubſtãtia pᷣmi pᷣncipij
ſimplieiſſima. ⁊ põt ⁊ debet ad ſui manifeſtatoõnẽ᷑
Paͤnere multa. cñ ipa ſit vnica.¶ Item quato cau⸗
ſa pꝛioꝛ tãto vlioꝛ.vñ pꝛima ẽ vliſſima.⁊ qnto vlioꝛ

tanto pluriũ Fꝛincpin cñ pꝛincipiũ ꝓductiuũ vni

uerſi ſit ſimylr pꝛimũ.debuit g ⁊ potuit exire ab ipſo
multitudo reꝝ. ¶ ' ad pᷣdictoꝝ intelligentiã notã/
dum ẽ.ꝙ ſi de pꝛincipio intrinſeco qᷓratur vnde veni

at multitudo reu. maxime m ſpẽm. ptʒz ꝙ a foꝛma.
ſi vo vñ veniat multitudo ſoana tanq; a pꝛincipio

effectiuo extrinſeco. patet ꝙ ab efficiente vno. Sʒ q̃‚/
liter poteſt venire multitudo a pꝛincipio ſu mme⁊ 8

fectiſſime vno difficile ẽ intelligere. Et aliqui circa

errauerũt. Quidã em̃ dixerũt ꝙ ꝙuis vnus cẽt rerũ
conditoꝛ.tñ multa ⁊ varia fecit ꝓpter multitudinem

foꝛmaꝝ ydealiũ. ſed illud impꝛobatũ eſt in pꝛimo li.

vvbi oſtendit᷑ ꝙ om̃es ille vnũ ſunt.nec ẽ in deo ᷣm rẽ

la intelligentia intellexit ſe ⁊ deñ. ⁊ ideo ꝓ

alius numerus qᷓ; perſonaꝝ. Aliqui vo dicere volue
rũt ꝙ; hoc erat pꝛopter multitudinẽ medioꝛũ.deꝰ em̃
cum ſit vnus ⁊ ſumme ſimplex intellexit ſe.⁊ ſe intel
ligendo ⁊ nihil aliud ꝓduxit pꝛimã intelligentiã. ⁊ il
uxit duo.
ſcʒ aliã intelligentiꝗ. ⁊ oꝛbem ſuũ.⁊ ſic deſcendẽdo ⁊=
multiplicando.⁊ iſta opinio in lectione pꝛecedenti ẽ

impꝛobata. vbi oñditur ꝙ deus immediate pꝛoducit

onũ.quibus

omnia.Tereij dixerũt q; mnltitudo rerũ erat a pꝛin
cipio vnico pꝛopter multitudinẽ ⁊ infinitatẽ reflexi⸗

diuinus intellectus ſupꝛa ſe reflectit᷑ et
intelligit ſe. ⁊ intelligit ſe intelligere.⁊ ſic vſq; ad infi

nitũ. Sʒ illud nihil e. Pꝛimũ falſuʒ ẽ. ꝙ i deo ſit mul

numeri ẽ pꝛincipiũ a quo pñt in

kita potens oĩno immenſum. ꝓp
tem infinita põt. ̊ ꝓpter immẽſitatis manifeſtatõnẽ

titudo reflectionũ.cũ ratio vel cã ex pte dei.redditur
ex ꝑte creature.⁊ hec eſt manifeſtatio diuine bonita⸗
tis in ſuo ope ꝙ deus ſit ſuñ intelligere 6 Eex boc
nũq ꝑueniret niſi diuerſitas ſm numeꝝ.⁊ ideo poſi
tio recta ẽ y multitudo i rebus ẽ a pꝛincipio vno. qꝛ
eſt pꝛimũ pꝛincipiũ vnice vnũ.qꝛ em̃ ẽ pꝛncipiũ ſim
pliciter pꝛimũ.ideo fecũdũ ⁊ potens ẽ fecũditate in/
finita ⁊ immẽſa. Si em̃ vnitas qᷓ eſt pꝛima in genere
nerié ſnit numeri egredi.
⁊ pnᷣct? a quo afnirelinee qð ẽ ſimpliciter pꝛimũ

m. ꝓpter g immenſitꝗ/

multa de theſauris ſuis ꝓfert. non om̃ia. q; effectus
uo põt equari vtuti ipᷣius pꝛime cauſe.Quia vᷣo eſt

ſilr ſe hñs ⁊c. dom ꝙ intelligit in bis age 24
vtus ẽ artata ⁊ limitata.⁊ boc nõ habet locũ in deo.

mala
babet cauſam efficiẽtẽ ſed deficientẽ. qlem non decet
eſſe xũ.ſed młtitudo ẽ poſitio ⁊ iõ caãm bʒ effectiuã.

ma plenitudo ꝑ o
tas nõ eſſet pulchritudo. quia non eſſct oꝛdo nec pfe

de cõpoſito eAmccñ oponen qð deus facit.

uulla aut valde modica ⁊ longinq ẽ ꝓpoꝛtio. nt
mõ deberet deus hec vnire vt pfectũ perfectibili. Ox

partiũ infinitatẽ.
habet durationẽ finitam. ſpnale incoꝛrupe
babet durationẽ infinitã.ſi g infiniti ad finitum nul

X.

vnice vni. iõ ſimpliciſſimũ. a ſpnialimmũ. æ pfectim⸗

mũ.Et qꝛ ſimpliciimũ.maxime potetię. Quia ſpũa

liſſimũ. marxime ſapientie. Quia pfectiſimũ. eſt boni
tatis ſumme.Quia marne goretie mitapot. Ouis

marime ſapie. multa nouit. Quia ſumme bonitatis.
multa vult ꝓducere ⁊ ſe cõicare.⁊i

paucer 5 a pncipio vno
qꝛ pꝛimũ ⁊ vnũ. exijt multitudo.

¶obꝛ ꝙ igeʒ
Etibꝰ quoꝛũ

obẽ a bono nõ ſunt mala. dom ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ
⁊ falſa dicũtur pꝛiuationes ⁊ defectus.⁊ iõ nõ

MR obẽ de architipo ⁊ ſenſibili mdo. dom ꝙ ipſe
imitatur illũ inqtũ põt. ſed deficit. In illo em̃ è ſum⸗
oĩmodãa vnitatẽ. bic aunt ſi eſſet vni/

ctio.⁊ iõ vt mũdꝰ hic imitaret᷑ in ꝑfectiõe ⁊ pulchri⸗

tudine. opoꝛtuit ꝙ haberet mititudinẽ. vt multa fa⸗

cerẽt qð vnũ facereꝑ ſe nõ poſſet.¶ vltimo obẽ.
de generatione ⁊ ſpiratione iam patet. qꝛ genitꝰ eqᷓ⸗

lis generanti ꝑ omia implet ⁊ imitat᷑ iᷣm. fimiliter ⁊
ſpũſſanctus. ? ideo ſuꝑfiueret aliã ponere ꝑſonã. ſed
nõ ſic ẽ in creatura qᷓ bonitatis finite ẽ ivo q nõ po
ſocia. vt ſic mitis vna bficeret mũdialis machina
0

ueſtio.i

c de dill

re

Irca boct ens m use es mltioli⸗
cate ſunt quas magiſter ponit in littera. ſcils

bſtatiã coꝛpalem. ⁊ ſpnalem. ⁊ ex vtraq; cõ
poſitam. q̃ritur vtrũ hec diſtinctio debeat eẽ in vni⸗
nerſo.Et vr̃ ꝙ nõ.pꝛimo de coꝛpali. Hã ſicut tactũ ẽ

om̃e qð deus facit. facit ſalua oꝛdinatione.̊ pꝛopter
ſuã bonitatẽ.ᷣ nõ facit ꝓpter bonitatẽ ſuã augendaʒ

ꝑticipandã. ſola creatura ſpnalis dei capax cſt. et

Aus pticeps eſſe põt. ſola ſpſjaleʒ debuit facere nõ

coꝛpaleʒ. Si tu dicas ꝙ coꝛꝑalis ẽ pticeps in effectu

Fuis nõ in ſe. hoc nihil ẽ. qꝛ ꝑticipare bonitatẽ diui⸗

nam in effectu nõ cſt aliug ꝙ eſſe. hoc em̃ ipſo ꝙ E.p-

icipat eſfectũ honitatis. S ide eſt vicere creatura eſe
factã ꝓpter participatõem diuine bonitatis. qd dice

re creatura eſſe factã vt ſit.ſᷣ boc nihil ẽ.S ⁊c. Ite

acit. facit
ſalua ꝓpoꝛtione.ſemꝑ em fſoꝛmam coniũgit materie
ſumme poꝛtionali. lonekce went af

nullo

—

nõ ſit ꝓpoꝛtio ptzʒ.ſpũale em̃ Almpler. coꝛpale habʒ
Fen coꝛpalc eſt coꝛruptibile.⁊ ita

initam. ſpnale incoꝛruptibile. ita

la ẽ ꝓpoꝛtio.patʒ ⁊c. Si tu dicas coꝛpus fuit incoꝛ
ruptibile a ↄditiõe pꝛima. tũc ſaltẽ poſtqᷓ coꝛrupti⸗
bile fuit debet ceſſare vnio. Itẽ de pure ſpũali vr.

ome qð deus facit. debet facere ſalua naturarũ con
nexione.ſ natura

one. ß natura generis eſſentialiter onexa diffe⸗
rentie. ſi aiatum 2 ſenſibile Soncxn ronali. ergo im

poſſibile ẽ q; aliqd fiat hñs ronem quin habeat vege
tationẽ ⁊ ſenſum.ſiuc qn ſit aial. aial ẽ ſuba cõpoſi
ta ex ſpuali ⁊ copali. ⁊c. Et h vf dicere phus ; æ

getatiuñ eſt in ſenſitiuo. ſicut tetrigonũ in teragano

⁊ hic in ronali ſicut in pentagano.ſeq nunc deus fa

rten Ginnn ine ter gan uec ventaßonit ſnece⸗
traga o ⁊ terigano. ⁊c. ¶ Nem nibi

facit deꝰ niſi

54

5 §

56

97

ex magna dilectione. qð melius eſt nature vnicui⸗

q;. aut igitur nature ſpũali melius eſt eẽ ſepatað.aut

melius eſt eſſe cõiũctam.quocũq; dato altera differẽ

ctia tollitur.¶Sed contra. decuit deum ita res facere

vt eſſent in manifeſtatõne ſue potentie.ſed potentia

manitfeſtat᷑ in ꝓductione reꝝ multũ diſtantiũ ⁊ i ea-
rum cõiũctione. nã potentia tanto virtuoſioꝛ oñdit᷑

quanto põt ſuꝑ magis diſtantia.ſed pꝛima ⁊ ſumma
diſtãtia ſubſtantiaꝝ eſt inter coꝛpeũ ⁊ incoꝛpoꝛeum.

qꝛ pꝛime differentie generis ſunt.ergo ad hoc ꝙ diui

na potentia manifeſtet᷑ plenc neceſſe fuit ſubſtantiã
ſpnalcʒ ⁊ coꝛpoꝛalẽ ꝓducere.⁊ rurſus ꝓductas vni/
re. ¶ Item decuit deum ita res pꝛoducere vt manife
ſtetur eius ſapientia. ſed ſapientia artificis manife/

ſtatur in oꝛdinis ꝑfectione.oĩs aũt oꝛdo habet de ne

ceſſitate.⁊ ſummu.⁊ mediũ.⁊ infimum.Si ̊ infimũ

eſt natura pure coꝛpalis.ſummũ natura ſpualis.me

58

59

60

diũ cõpoſita ex vtraq;.niſi hec om̃ia feciſſet.nõ oñde
retur perfecte dei ſapientia.opoꝛtuit igit᷑ hec om̃ia fi
eri. VAñ Aug.xj.cõfeſſio.Duo feciſti dñe.vnũ ꝓpe te.
aliud ꝓpe nibil. ¶ Item deũ decuit ſic res pꝛodu cere
vt manifeſtaret᷑ eius bonitas.ſed bonitas cõſiſtit in

diffuſione ⁊ cõicatione ſui in alteꝝ.ſi ergo ſua boni/

tas conſiſtat in cõicatione actus nobiliſſimi qui ẽ vi/
uere ⁊ intelligere.decuit vt nõ tm̃ daret alij potentiã
viuendi ⁊ intelligendi.ſᷣ etiaʒ potentiã alij cõicandi.
Si ergo viuens ⁊ intelligens ẽ ſubſtãtia ſpnalis.qðd
aũt viuificat᷑ ⁊ per intellectum ꝑficitur eſt coꝛpus.
ad ꝑfectam bonitatis manifeſtationem neceſſe fuit
fieri ſubſtãtiã ſpũalem ⁊ coꝛpalem.ſed hoc nõ perfe/
ete manifeſtaretur niſi vna alteri cõmunicaret.⁊ hoc
non poteſt eſſe niſi ꝑ vniones. neceſſe fuit facere cõ
poſitam ex vtraq;. tem hoc non ſolũ vꝛ rõne the
ologica ſed etiã phica.qꝛ ſi eſt ponere vnã dr̃iam cõ/
trarietatis.⁊ alterã.ſi & coꝛpale.⁊ ſpũale.⁊ ſi ponere
ẽ extrema cõponibilia.g ⁊ mediũ.S ⁊c.¶ NRdðm ;
ad pfectionem vniuerſi hoc triplex genus requirit᷑.⁊
hoc ꝓpter triplicẽ perfcctõnẽ vniuerſi.qᷓ attendit᷑ in
amplitudine ambitus.ſufficiẽtia oꝛdinis.influentia
bonitatis.in quibus tribus expꝛimit in cã triplicem
perfectõnẽ.videlicz potẽtie.ſapiẽtie.⁊ bonitatis. Añ
ↄcedẽde ſũt rões ad hoc inducte.¶ obr ꝙ in ope
ribus ſalua debet eſſe oꝛdinatio.vt om̃ia fiant pꝛopt
diuinã bonitatez pticipãdã.ddm ꝙ fieri ꝓpter diui⸗
nã bonitate ẽ dupir. Aut oñdendã.⁊ ſic facta ſunt ce
tera.omia ei diuinã expꝛimũt bonitatẽ.Aut ꝑticipã
dam.⁊ hoc duplr̃aut qꝛ ſunt nata ꝑticipare.aut qꝛ
ſeruiũt ꝑticipantibus. Pꝛimo mõ condite ſunt crea
ture ſpunᷣales.ſecũdo mõo coꝛꝑales.ipſe tñ aliquo mõ
ꝑticipãt.ſ in earũ ꝑticipatione ſtatus non eſt ſ᷑ oꝛdi
natur ad lterioꝛen E ob ꝙ in cõiũctionc debet
eẽ ſalua ꝓpoꝛtio.dm ẽ ꝙ in ↄiũctione aĩe ad coꝛpꝰ
ſalua ẽ ꝓpoꝛtio.⁊ abſolute.⁊ in relatione ad finẽ.Ab
ſolute. Ham qᷓ;uis ſuᷣmũ ſpũs ⁊ infimũ coꝛꝑis mul

tã habeãt elongationẽ.tñ ſupᷣmuʒ coꝛꝑpis ⁊ infimum

ſpũs ſummã hñnt vicinitatẽ. Spũs em̃ aialis ſiue rõ/
nalis habet potentiã viuificãdi.vegetandi.⁊ ſentien
di.coꝛpus aũt humanũ habet cõplcxionis equalita⸗
tem. habet oꝛganoꝝ multiplicitatẽ. habet rurſus ſpi
rituũ ſubtilitatẽ.⁊ ᷣm triplicẽ driam. Habet em̃ ſpi/
ritũ vitalẽ.ſpũm naturalẽ.⁊ ſpũm aialem.Compan⸗/

do igit᷑ cõplexionẽ eq̃lem ad vim viuificatiuã p me

diũ vinculũ ſpũs vitalis.optimus ẽ nexus. Silłr cõ/
parando nõ iolũ ↄplexionis cqlitatẽ ſ ⁊ oꝛganiſatio

AII

—

nẽ.⁊ oꝛganiſationis ꝑfectionem ad vim vegetandi⸗

ſentiendi mediãte ſpũ naturali ⁊ aĩali.optima ẽ pꝛo/

poꝛtio ⁊ mirabilis nexꝰ.vñ ſicut terra ⁊ ignis qᷓ̃ mul/
tũ diſtant nectũtur duplici medio.vno qð magis cõ

municat cũ terra.⁊ reliquo qdð magis cũ igne.ſimilit
eſt in oſito Oſtenii ctiã ꝑfecta ꝓpoꝛtio in relatõ
ne ad finem. Cũ em̃ aie humane data ſit libertas ar/
bitrij vertibilis ⁊ reuertibilis.i.potens ſtare.cadere.
⁊ reſurgere.datuʒ ẽ ei coꝛpus potẽs moꝛi ⁊ potẽs nõ
moꝛi.⁊ deinde potens in ſempiternũ viuificari. Rur
ſus cum aia creata ſit velut tabula raſa. datum cſt ei
coꝛpus humanũ habens oꝛgana multiplicia vt in il/
lo poſſet perfici ſcientijs.Similiter cx parte coꝛpis ẽ
optima ꝗpoꝛtio in relatione ad finẽ. cuʒ em ſit oꝛdo ĩ
foꝛmis coꝛpalibus quod patzʒ qꝛ foꝛma clem̃ti ad foꝛ
mã mixti.⁊ foꝛma mixtionis ad foꝛmã cõplexionis.
⁊ rurſus vegetabilis ad ſenſibile.⁊ non ſit ſtatus ĩ re
coꝛpoꝛali ⁊ imperfecta.non cſt ſtatus ibi.ſed vlteriꝰ
diſponũt hmõi foꝛme ad animã rõnalem.pcr quam
etiaʒ coꝛpus ⁊ natura coꝛpoꝛalis cfficitur particeps
eterne beatitudinis.aut g̊ om̃is intentio nature coꝛ
poꝛalis ſoluit᷑.aut neceſſe eſt peruenire mediãte aia
rationali in vltimũ finem. ¶
debet ſaluari naturaꝝ colligatio.ddm q; ven ẽ.ß ſen
ſibile ⁊ vegetabile non ſunt de neceſſitate ronalis ni
ſi ̃m ꝙ eſt rationale per vnioneʒ. Anima em̃ vt pꝛiꝰ
tactũ eſt cũ ſit ſpũs ſimplex ⁊ purus.non poteſt vni⸗
ri carni.niſi duplici medio ex parte ſui. Similit᷑ nec
coꝛpus cõplexionatũ.⁊ ideo neceſſe eſt ꝙ interueni/
at natura viuificãdi ſiue vegetandi.⁊ natura vlteriꝰ

entiendi.⁊ ideo in omni hoie hec cadũt.ſᷣ qꝛ ãgelus

eſt ſpũs purus iſtis non indiget. Patet igit᷑ ꝙ cõtra
fidem ⁊ veritatem errãt ſaducei qͥ negant eſſe ſpũm
Patet nihilominus ꝙ errãt manichei qui negãt ani
mã vniri coꝛpoꝛi.nõ vt ꝑfectibili.ſᷣ vt carceri.
obijcit᷑ vltimo ꝙ deus dat vnicuiqʒ; qð meliꝰ ẽ.dom
deꝰ? nõ dat vnicuiq; ſimplir̃ mcliꝰ.qꝛ tũc nõ faceret
res oꝛdinatas ſed equalit᷑ perfectas.⁊ hoc repugna/
ret perfectõni.qꝛ ſi eſſent cqualia nõ eẽnt oꝛdinata.
vt dicit Aug.cũ ergo dẽ ꝙ deus dat vnicuiq; qð ſibi
melius eſt. hoc intellligendũ ẽ ᷣm exigentiaʒ oꝛdinis
⁊ naturc.nature aũt aie competit vniri.nature autẽ
angelice ſeparatã eſſe a coꝛpoꝛc.⁊ idco illa rõ nõ va/
let.quia dilectio dei non cxcludit oꝛdinem.

