qd ſatis ꝓbabiłr dici pᷣt ñ ſolũ ñ hñt coꝛpꝑa ſibi nã

liter vnita. veruetiã nec boni nec mali hñt iſepabili
alligata cq;tũ ẽ lege coĩ. Hec obſtat eoꝛũ cruciatꝰ.
dqꝛ2 ſicut in qrto libꝛo oñd

licut in rto libꝛo oñdit᷑.ſpũs abſqʒ coꝛpe m oꝛ/⸗
dinẽ diuie iuſticie pᷣt ab igne mali Reiuiri. Cõceden
de ſüt igit᷑ rões ad bãc vrea ill vo qd Aug. in/
iloqᷣt᷑ Aug.ſᷣm opinionẽ
Ad illud gꝛeg. ꝙ ãgelꝰ ẽ aial. d
r dicit᷑. Aut rõe foꝛme. aut rõne

meſz potiꝰ rõe oꝑatõis cõſeq̃ntis. Vel aliter. eẽ aĩal
dupliciter pᷣt dici. vel 'm veritatẽ. vel ßm oñſionẽ ſi⸗
ue apparẽtiã. Gꝛego.ãt loqͥt᷑ ð ſcdᷣo mõ.qꝛ ãgelꝰ ap
paret eẽ aial cũ aſſumit coꝛpꝰ. ipe ãt obijcit ?ʒ pᷣmũ

„9 — 17 „

dillò qd obijcit᷑ de ber̃n. è

SDpũs ĩdigẽs ꝓpt ſe ẽ ſpũs bꝛutalis vel huanus. 2 de

hoc ven ẽ ꝙ bʒ eoꝛpꝰ? naliter ſibi vnitũ. Spũs vo idi
gẽs ꝗpter alios ẽ ſpũs qgelicꝰ.⁊ iſte nõ bʒ coꝛpꝰ ſibi

naliter vnitũ. ſed aſſũptu volũtarie vt miſtret alijs.
Ange befn. Angelici ſpũs ad ea capiẽda ꝗᷓ btãm fa
CLuint creaturã nullo mõ ſuis coꝛpibꝰ adiuuat᷑.⁊ iõ ñ

et ad tps.iõ nõ habẽt ca vnita
illð qd obijcit᷑ ꝙ ſbᷣa nobilioꝛ

habeẽt ea pↄiũcta ꝓpter idigetiã ſi upplẽdã i ſeipᷣis ſʒ in

coꝛpꝰ ⁊ ſi qdamõ ſit ꝑfectõis.nihilominꝰ ꝓpter diũ/

—

ctũ hʒ quãdãa idigẽtia ⁊ ipfectõem. ⁊ iõ ab illa ſba qᷓ

Pfectiſſima eſt iter creaturas ẽ aliena. ̊ ãt ẽ ſba an/

☛☚à2ͤúg

nobiliſſima creatura.⁊ tũc vniuerſũ ẽ acephalũ q̊d ẽ Sagaruts de hac potẽtia ↄcludit ratio ſupꝛa dicta.
H 2

icõueniẽs · Itẽ ſi aliqd cõponit᷑ ex diuerſis natur. Ad illð qd obijci ꝙ ifluẽs vitã ⁊ babes vitã no⸗
et altera illarũ ẽ repire ꝑ ſe. cõtingit ſilr ꝑ ſe repire ? biliꝰ ẽ qᷓ; habẽs tm̃.dð ꝙ aliqd cõicare ſiue dare vi/
rdliquꝗ.ſz bõ cõponit᷑ ex ſba coꝛpali ⁊ ſpũali. cũ ſit tã alijs pt eẽ duptr.Aut ꝑ moð efficiẽt:.⁊ G ſipł·ꝑ/

ſepire ſbaʒ pure coꝛpaleꝑ ſe. c repire ſbaʒ pure ſona ¶fcois c. ⁊ ſic ↄpetit ſoli vo. Et ꝑ moð ifoꝛmat⁊ ſicñ
bom lẽ. hac ãt dicimꝰ ãgelũ.̊ ãgelꝰno bʒ coꝛpꝰ. ¶ Itẽ ꝛ ẽ ſimptr ꝑfectõis.imo ꝑfectõis cũ ipfectõe iũcte.⁊ iõ
N hõ cõponit᷑ ex coꝛpe ⁊ aia.cũ peccauit factꝰẽ pᷣ aſſibi neutrũ couenit ãgelo.qꝛ ꝑfectõ ſua maioꝛ ẽ qᷓ ſit pfe
lis ⁊ moꝛtal.& ſi ãgelꝰ hr̃et coꝛpꝰ ſibi vnitũ ſic et hö. ctõ viuificãtis ꝑ moduʒ foꝛme.⁊ minoꝛ qᷓ ſit ꝑfectõ
vf ſaltẽ q; ãgeli qͥ peccauer̃t ſint moꝛtales.qͥᷣd ſi plae dstis vitã ꝑ modũ cae.Et loqt᷑ ð vita que ↄpetit rõ
7 fim ẽ manifeſtũ ẽ ⁊c ¶ Ry ad pᷣdictoꝛũ itelligẽtiã eſt nali lſe. Lueſtio. ij. „ Pp
notãdũ ꝙ circa iſtã qonẽ dubitauerũt aliqñ magni ¶ trũ ageli aliqñ aſſumãt coꝛꝑa. Et ꝙ ſic vf. beiñ. in
doctoꝛes.vtrũ ſcʒ ãgeli hẽant coꝛpa nalit᷑ ſibi vnita. ca.omel.iij.diſcurrẽ ⁊ ð loco ad le ocũ moucri ñ ẽ niſi
vñ ſuꝑ h̊ dubie loqᷣt᷑ tã Aug.qᷓ; berñ.ſʒ nũc ſatl cer / coꝛpoꝝ. ſʒ agelꝰ malꝰ ad miſteriũ diſcurrit.⁊ S loco
titudialit᷑ tenet᷑. ⁊ Ricar.affirmat ꝙ ãgeli ſũt nalit ad locũ venit. vlẽ coꝛpoꝛeꝰ.vł hʒ coꝛpꝰnãliter vni
incoꝛpoꝛci.nec hñt coꝛꝑa naliter ſibi vnita. De h̊ tũ mer coꝛpꝰaſſuptũ.ſ. ñ mo mõ nec ſcdo.ᷓ tercio.
plures dubitat. vtrũ demões hẽant coꝛꝑa ſibi iſeꝑpa Itẽ nlli p̃t ipedi hoſpitalitatis obſequʒ niſi hẽat
biliter alligata i qbꝰ toꝛq̃ãt᷑.iʒ ſatis planũ ẽ ꝙ ſicut roꝛpꝰ nãliter vnitũ vlaſt Pri aglis aliqñ impẽſa
udtnl boni ãgeli nõ babẽt coꝛꝑa niſi volũtarie ſumpta.ſic ſũt h officia ſicut dꝛ vlti. ad hebꝛe. ꝙ qͥdã placuerũt
nec mali. ⁊ b ſignũ ẽ ſicut dicit Ricar.q; coꝛpꝰ mo/ ðSo Iglis hoſpitõ receptis. g vel habuerũt co:pa vni
= dice quãtitatis ꝗ maxia mititudie demonũ aliqñ ob ta vłaſfũpta. ſndaberhe va ſter vnra. arlze⸗
gſto,
n 3

Ilta ba ſppal ex ſui cõſoꝛtõ pbʒ ſolati ſeſui niſi gi
Peatse coꝛpis fiat viſibil.ſy ageli freqnter pbent
ol

pe oꝛganico vl iſtio.S ⁊c.
tiã hʒ aĩ 2p q; bẽat ãgelic
exuta coꝛpꝰ ñ aſſumit. nec ſpũs agelic?.¶
poꝛtõ dʒ eẽ aſſumẽtis ad aſſũptũ.ſʒ ſpũs ãgelicꝰ eſt

ͦèðä —õ ð

.
6

.—
S----

acia ñ ſolũmõ ᷣm ſpm̃ ſʒ etiã bʒ ſeſũ. ſicut pʒ ĩ an/
lũtarie aſſũpta. ¶ Itẽ null? ſpus pt vi bi Imoſtr
ni ad mõſtratões coꝛpis niſi ſit aliqᷓ mõ coꝛpi illi cõ
iñctꝰ.ſz agel? qͥ loqbat᷑ thobie viſibi poterat demo

ſtrari ⁊ vere dici hͥ ẽ raphael.vel hẽ angelꝰ.ergo bè

bat ſibi coꝛpꝰ illð aliq̊ mõ ↄiũctũ.ſ ñ ꝑ nalẽ coiũctõ

nẽ. ꝑ volũtariꝗ aſſũptões. ¶ Itẽ nibil ẽ oꝛganũ vk

iſt̃m alicximediatũ niſi imediate aſſumat᷑ ab illo.vl
nãlit᷑ cõiũgat᷑ illi.ſᷣ ãgls milta exercet opa circa nos.
ſiẽ loq̃ ⁊1 mãducare q̃ ñ pᷣt exercere niſi mediãte coꝛ/
Fena Wabchvene,⸗
a ronał ad coꝛpꝰ qᷓ; bẽat ãgelicꝰ ie 4 aia

—

5 dino icoꝛbab⸗ ñ bʒ ꝓpoꝛtõcʒ ad coꝛpꝰ. nunꝙᷓ aſſu

— .

mit ill. ¶ Itẽ aut copetit agło br̃e coꝛpꝰaut n ↄpe

ſi ãgelꝰ bonꝰñ fac niſi qð decet ipᷣʒ.ñ aſſumit coꝛpꝰ.

Its ſi aſſumit. aut ꝓpt aliqᷣd. aut ꝓpt᷑ nihil. Si ꝓp
nibhil. fruſtra. Si pr aliqd. aut ẽ bonu. aut malũ.
Si bonũ. ꝑ coꝛpꝰ aſſũptũ meret᷑. Si malũ. pꝑ coꝛ

p ñ aſfuptu demeret᷑. gel? dz ⁊ ptt puniri ⁊ pmia

ri cum coꝛpe affnpto.qͥd ẽ inconuenieẽs ⁊ plane flm.
¶ Wtẽ vbicũq; ẽ aſfũptõ ibi ẽ aliq vnio vł i ꝑſõa yłi
niãꝗ. ſic pʒ i aſfſuptoe huane naea filio dei.g ſi ãgelꝰ? af
ſũit coꝛpꝰ.vnit ſibi vl in pſõa vł i nã.Sʒ ni na vnit.
ꝗ: ñ̃ reſultat terciũ. Hec ĩ ꝑſõa.qꝛ ñ ẽ cõicatõ ivoma

13 tñ. nito mõ ẽ ibi vnio. nec aſfũptõ. ¶ R dð cy in

giis duplex ẽ vis.ſcz ↄtẽplatia⁊ admiſtratia. Scdʒ

. ↄteplatiaz ↄuertũt᷑ ad deũ.⁊ ſic ñ idigẽt ſolatio coꝛ/
pis aſſũpti.

ſũpti. Scom admiſtratiax deſcẽdũt ad nos et
cõdeſcẽdũt nob.⁊ vt nob cõgꝛuẽtiꝰↄdeſcẽdãt idigẽt

ſolaꝰ aſſũpti coꝛpis. Indigẽt iqᷓᷓ ad aliqᷓs oꝑatõs ex
ercẽdas. idigẽt ad ſeipos mãifeſtãdos. indigent ad

noſmetipos glificãdos ſiue ↄfoꝛtãdoſ.⁊ io aſumũt

coꝛpa ſic iſtr̃avl oꝛgaa ad oꝑãdũ.ſic ſig ad insifeſtꝗ⸗
dũ. ſit coopimta vl hitacla ad couerſadũ. Uñ coꝛp⸗
aſſuptũ ↄiũgit᷑ illł ſic iſttm motoꝛi.ſic ſignũ ſignifica

8

2 1 — 2

tõt. ſic hitaculũ ipabitatoꝛi.p̊ ãt mag exigit idigen/

tia ex ꝑte nr̃a ꝙᷓ; ex ꝑte ſua.⁊ qꝛ finis ſpoit neceſfita/⸗

tẽ hijs qᷓ ſũt ad fine.et coꝛpꝰ effigiatũ vł oꝛganiʒatũ

bũana eſffigie maxie cõpetit opatõibꝰ ſpũs rõnal. et

Eexpſſi ſignificat. et taq; pulcpꝛu idum̃tũ damõ de/
coꝛat. iõ ãgelꝰ aſſumit coꝛpꝰ ñ qlecũq; hũana effi

gie iſ. gnitu. ⁊ cocedẽde ſũt rõcs q̊ oñdẽtes.Ad rões

ĩ4 ad oppoſitũ iã pʒ rñſio.. Ad illud ei qd obijcit de

15 mit. nec hre dʒ potẽtia aſſumẽdi. ¶ Ad ills qd ol
cit᷑ q; ꝓpoꝛtõ ẽ aſſumẽtis ⁊c.d q; ꝓpoꝛtõ attẽdit᷑ ⁊

gia exuta ſatis plana ẽ iñſid.ñ ei ſile.qꝛ ñ bʒ vi ad/

tniſtratiam nec vſũ admiſtrãdi. ⁊ iõ nec coꝛpꝰ aſſu/
EET qᷣd obij

uenit᷑ ibi ꝑ eũ modũ ꝑ quẽ ẽ aſſũpto.Cñ ci ñ aſſũat i
vnitatẽ nãe.ñ requirit᷑ ꝙ ſit ibi ꝓpoꝛtio ſic pfectiõis

ad ꝑfectibile. ſufficit ꝙ ſit poꝛtõ ſic moto? ad imno

bile:¶Ad illð qq qᷓrit᷑ vtrũ cõpetat ãgelo hr̃e coꝛpꝰ⸗

⁊c.d ꝙ cõpetit hbr̃e coꝛpꝰ vt volũtarie aſſũptuʒ ad

cõplẽdu miſteriũ. ñ cõpetit ad ſuu eẽ cõpletũ.ideo
nec caretia generat idigetiã.nec aſſũptõ gnat idecẽ/
tiã. ¶ Ad illð qð q̃rit᷑ ꝓpt᷑ qͥd aſſumit.vtrũ ꝓpt ali-/

qgd vł. ꝓpt᷑ nibil.dð q; ꝓpt᷑ aliquid ſic pᷣdictũ ẽ.illᷣ tñ
Apt᷑ quod aſſumit ñ pficit ꝑ coꝛpꝰ tãqꝙ; aia ꝑ coꝛpꝰ ꝓ

Ppũ. tac; artifex ꝑ iſt:m.⁊ iõ ſiẽ iſttm ꝑ qð quis me/⸗

gelo thobie. ibitãt coꝛpa. illa ñ hñt ſp vnita.ꝭ̊ vo
.(Dtẽ null? ſpuͦs p̈t viſibir ömõſtra

tit. Si opetit hꝛe. vꝛ ãgli ñ ſüt pfecti qũ non bůt

tet᷑ ñ remũerat᷑.ſic nec coꝛpꝰ ab oglo aſſuptũ. Ad 18
illð qd obijcit᷑ ꝙ vbi ẽ aſüpts dz eẽ vnio AE

nã. d ꝙ ñ ſufficiẽter diuidit.qͥꝛ h aſſumit veſtim̃tũ
cũ ſe ĩduit.ñ tñ vnit ſibi ĩ ꝑſõa necĩ nã.ſ illð loeũ b
iilla aſſũptõe inq̃ ẽ vnio nfecta qualé ei deiit
ſũpſit hůanã nãm.¶ Ex pᷣdictis igit᷑ pʒ qõ ꝓpoſita I 9
et rñſio ad obiecta.pʒ etiã ꝓ quãto 1 6

eñ bz

odecte. to Zr ãgls coꝛpus
aſſumẽ. q; ñ ſolũ ppt᷑ hoc ꝙ moueat vlł opet᷑ aliqd
circa coꝛpꝰ. qꝛ ills Becii ad ſe vt i illo oꝑet᷑.vt in

illo manifeſtetur. vt in illo cõuerſet᷑.⁊ qꝛ i illa cõiun

ctione ſiue acceptõe coꝛpꝰ potiꝰ ſeqͥt᷑ modũ ſpũs qᷓ;
ecõuerſo.qꝛ ab illa foꝛat᷑ ⁊ ↄuat᷑ ⁊ regit᷑.iõ ãgelꝰ ſe

bʒ iĩ rõe aſſum̃t ⁊ bñt.coꝛpꝰ xo i rõe aſſũpti et hiti.
Onſcqnter q̃rit᷑ ð ſcdo articulo.ſcʒ de foꝛ/
matõe coꝛpis affũpti.Circa qð duo ꝗᷓrũtur.
Pꝛimo q̃rit᷑ ð ipo coꝛpꝑc aſſũpto qᷓtũ ad pᷣn
ꝛmale. Scdo q́;tũ ad pᷣncipiũ male.
Dueſtio...

¶ Etrñ illð coꝛpꝰbeat verã foꝛmã coꝛpis hũani. Et q;
ita ſit u⸗ pbent cẽ coꝛpꝰhuũanũ.aut ẽ veꝝ.aut
ẽ ibi erroꝛ et deceptõ.ſ̃ erroꝛ ⁊ deceptio ñ cõpetit an

ita fit vf.qꝛ cũ a

gel ſactis.S cũ aſſumũt coꝛpa q̃ vidẽt cẽ hana.vere
bñt foꝛmã bans e ad coꝛpꝰ hũanũ nibil plore/

quifit᷑ niſi equał còplexio ⁊ debita oꝛganiʒatõ.ſic di
cyut nales.ᷣ coꝛpꝰqð qgelꝰ aſſumit debitã hʒ oꝛgani⸗
Zatõcʒ. ſi oꝛganizatõ pᷣſupponit cõplexioneʒ. g vf

–

q; hẽat totũ q̃d ẽ ̊ veritate hũani coꝛpiſ./Itẽ ꝙ an

gli vere poſſint foꝛmare coꝛpꝰ hũñanũ vr̃.Loꝛpꝰbũa

nũ ſic dic Aug.ẽ i roibꝰ ſemialibꝰ ſicut et alia coꝛpa.
ſ qꝛ foꝛme qrudã aialiũ vt ſpẽtiũ et hmõi hñt roes
femiales diſpſas i rebꝰ iõ dicit Aug. ꝙ miſterio de/
monũ ve cducũt᷑.g ꝑi rõe vt vẽ ⁊ coꝛpa Poin Ein⸗

dicas ꝙ ñ vʒ.qꝛ maioꝛ requirit᷑ diſpoſitõ ad ꝓducẽ

dũ coꝛpꝰ hũanũ.hoc ñ ſoluit.qꝛ qͥd pᷣt diſponẽ a re/

tia ifinita.poterit venire ad diſpõeʒ imediatam. q ſi
qgeli pñt veloci opatõe ꝓducẽ coꝛpa aialiũ minꝰp/
fecta. & pari fõe coꝛpa aialiũ magis pfecta. ⁊ coꝛ
poꝰhnanũ. ¶ Itẽ ſi aliqð agẽs idifferet᷑ ſe hʒ ad aliq
ꝓduceda.q̃ roe pᷣt i vnũ.pᷣt i alteꝝ.ſʒ ãgeli ñ bñt ma
ioꝛẽ cõueniẽtiã i coꝛpibꝰſerpẽtũ.qᷓ; i coꝛpibꝰhoim.iĩ/
mo magis ecõuerſo. ſi pñt auxilio nature ꝓducere

motis i pᷣncipio opis ↄtinuãdo ainaglirumn fi

vera coꝛpa ſerpẽtiũ. pũt auxilio nac pqucẽva coꝛpa

boim. et aſſumẽ. ¶ Itẽ qd pᷣti maiꝰ pᷣt i minꝰ. ſed
gia quãtũcũq; ſit modice nobilitatis excellit nobili/

enint d gmaſſettosgaoc agn ci. dei. ⁊ i alijs

cmitis. cũ g miſtcrio ꝗgeloꝝ educi poſſint ⁊ edu
cat᷑ aie vegetables et ſẽſibles qꝛũdãa aialiũ.mſtofoꝛ
tius ꝓducere pñt vera coꝛpa hoĩm. ¶ Ad oppoſitũ

ſic.eiuſdẽ virtutis create ẽ coꝛpꝰ foꝛmare ⁊ iſoꝛma⸗

re.qꝛ vis foꝛmatia ẽ ab ifoꝛmatia ſiue pfectia.⁊ nilꝰ

ſpñs ãgelicꝰ pᷣt hũanũ coꝛpꝰpficẽ. ergo nec foꝛmare
tẽ ageli ñ pñt opari circa creaturas niſi cũ adiu/

toꝛio nae. ſʒ nilła na pᷣt gnare coꝛpꝰhũanũ niſi illa q̃
E ſilis i ſpẽ.g ãgelꝰ ñ pᷣt foꝛmare veꝝ coꝛpꝰ hũanum
niſi mediante homine.ſed hõ non pᷣt coꝛpus hũanũ
educẽ niſi generãdo.& nec ãgelꝰvera coꝛꝑa foꝛmare

niſi ꝑ gnãtoeʒ hois.ſʒ cũ aſſumit coꝛpꝰ ñ idiget hia

no auxilio.g nũqᷓ; verũ aſſumit coꝛpꝰ hũanũ. Itẽ

ſi pᷣt coꝛpꝰð nouo foꝛmare. pi rõe ⁊ coꝛruptũ reꝑa
re.̊ põt moꝛtuos ſuſcitare.qd ẽ ſolius dei ꝓpꝛium.
¶ Stẽ ſi coꝛpa aſſũpta ab ãgel cẽnt vera coꝛpa hũa
na.bꝛent appetitũ ad aiam rõnalẽ.ſʒ ðs ↄplet appe
titũ nãe. ſtatim ifũderet᷑ eis aia rõnalis. ¶ Itcz ſi
coꝛpa vera hũana aſſumerẽt.aut ſᷣm ſtatuʒ glie.aut

iscigein
ditampuinr
aagtainta
aeen tit ppetei
ni i⸗
nmi nice
iniui
roedpe
Ammnien
tock dano⸗
Ninginsarn
Cchatidirnade
Kcasdincunr
ſec

gtii

Amtputſie,
ecuilſrweiſfin

lhben Ae
aliuairoban
nunimuuue/
one iſtuoplant
ſtuns Pamaa
btoin ritunb⸗
fintittosobin
Cnheinttürzn
iiitdrtoſetnu
hobmabomogene

npnuctebigz⸗

gicntinogang
nccrnoc
iſtinpftcaat
otönnciglẽ
fnepancimni
funtciggiute
hiiccheſii On
lcnicopercüt⸗
nsmtute i
nuggtdictpbis
edegialben
ſtnla oinn
nlociinniond
Mhiſtcſeraaiue
Uulenkping
entciͤte nen
finſtunnh
Nactictg
ſachnnee
nunune
iſctechkn
Poubiantöffn
unteſtnttn
ſtegeoan⸗
nichec gent
Turahetiiin
ünmmn
Culti

chi gt
AWige
nc
enaslcſe
aänc
Aßggiete
rſſcgki
ilhche
Kiagllhii
ſeii wüſi⸗
nenſttiii
amahigri,
agddoiin
eiſozin
Nchünä.

anskünit,
kinii
hndichein
jädiinen
Phüimüthipce
Nigglliſſi,
ntdchrithe
tchgntg,f
ni abi⸗
imniff Lopii
ſaretalaan
iabmöibitt⸗
gtiſtane
mbeite,
dipeſih i
igörninie,
cigäitiß
ihocinin
ingsfntin
itnithuni
iaßigin
isiagbhin
Ginm u
gügiignat
iu iin i
nza mti i
apoittep
iͦli ntiin
Amne
femmn ,

*

— —
=

—

IEnm ſtatũ vie. Mõ ſm ſtatũ glie boc cõſtat. qꝛ i vlte
xius coꝛpus illò ñ eẽt coꝛruptibile. nec ab angelo ſe

pabile.ſi ᷓ aſſumũt.hoc ẽ ̃m ſtatũ vie.ſʒ coꝛpa bũa
na ̃m ſtatũ vie ſunt põderoſa ⁊ gꝛauia.ſiue in ſtatu

nãe coꝛrupte.ſiue in ſtatu innocẽtie. nõ eẽnt habi/

⁊20 bũana.

lia ad motũ nec ad velox miniſteriũ. ſiñ aſfſumũt

ꝙ coꝛpa aſſũpta ab angelis nõ ha/⸗
bẽt verã foꝛmꝗ et cõplexionẽ coꝛpoꝛuʒ hũanoꝝ.nee
etiã oꝛganiʒzatõem copletã.ſed ſoluʒ effigiẽ.Et buiꝰ
ratio ẽ duplex. AUna quia nõ cõpetit ãgelis tale coꝛ

torpa miniſteriũ. nõ aſſumũt vera coꝛpa

pus ad miniſteriũ ſicut nũc vltimo oſtenſũ eſt. Alia

ratio eſt.quia nõ pᷣt educere foꝛmã naturalẽ in cſſe

niſi adiutus a virtute nature.ſicut habitũ fuit in p⸗

cedenti diſtinctõe. In virtute aũt nature eſt ꝓduce

re coꝛpa oim animalium.verũtamen aliter et aliter.
Ad quedã em̃ educenda ſufficit cauſa vlis ſine ad/

S iutoꝛio agentis particularis ↄſimilis in ſpecie natu
re.cuiuſmodi funt animalia que generãtur per pu/

trefactõem. Quedã aũt ſunt ad que non ſufficit ni/

ſi adiuuẽtur ab agente cõſimilis ſpeciei.ſicut eoꝛpo/

ra animaliũ que ꝓducuntur ſolummodo ꝑ ꝓpaga-

tõem. iſtud planũ eſt ad ſenſũ.i¶ Si añt queratur
rõ buius. Pꝛima eſt diuina inſtitutõ ſm quã eſt li/
mitatio in virtutibꝰ et naturis rerũ et hoc ᷣm legeʒ
quã indidit eis ab initio. Ande ſicut dixit. germiet
terra herbã virẽtes. nõ dixit ꝙ germiaret boiez. ho/

mini aũt dixit ꝙ ſe multiplicaret. ſic terra germinat
herbam.et homo generat hoiem. Hec aũt lex ſiue ĩ-

ſtitutio nõ eſt abſq; rõne. Quia quedam ſunt aialia

imꝑfecta tã in oꝛganiʒa tõe q́; in duratõe.Quedam

vero pfecta vtroq; mõ. Quia vero quedã coꝛpa ani

malin ſũt impꝑfecta ct in oꝛganizatõe.et in cõplexio⸗
ne. igeo nõ indiguerũt agẽte tãte virtutis.ſed potu/

it virtus ꝓductiua ipoꝛũ dari terre tanq; mf̃i. ſoli
tqi patri. cũ adiutoꝛio alioꝛũ coꝛpoꝛũ ſimpliciũ taʒ

cłariũ ꝙᷓ celeſtiũ Quia vero ſunt impfecta duratõe.

et aliquãdo pereũt.ideo opoꝛtuit bec cõicari agenti
alterius nature.quia ad hoc data eſt vis generatia

rebus vt dicit phũs vt ppetuentur in eſſe. Kon .
trario ẽ de aialibꝰ vtroq; mõ pfeetis.et ideo virtus

ꝓductiua ipᷣoꝛũ maioꝛẽ exigit actualitatẽ. ⁊ ratio ſe-

„

mMinalis cũ maioꝛi difficultate ꝓfertur in actu. ideo
maioꝛi indiget adiutoꝛio. Illa igit᷑ aialia ſiue coꝛpa
toꝛũ que ad pꝛimũ genus ſpectat educi poſſunt ab

angelis mediãte nature adiutoꝛio velociter ⁊ quaſi
ſubito.vcraciter tamẽ.quia ꝑ vim nature. Sed ani⸗/
malia et eorũ coꝛꝑa que ſpectãt ad ſcom genus edu
ci nõ poſſunt veraciter niſi cũ auxilio nature.et cuz
diuturnitatc vite et tpis.et qm̃ aſfũptio coꝛpoꝛũ ab

angelis eſt velociter et quaſi repente.ideo vera coꝛ/

21

poꝛa hũana nõ aſſumũt.quia non poſſũt illa por ſe

foꝛmare veraciter.et cũ alterius adiutoꝛio non poſ/
ſut facere ꝙ exeant in eſſe velociter. et eſto ꝙ educe/
rẽtur.adhuc nõ cõpeterẽt ſicut tactũ eſt in obijcien⸗/
do. tũ ꝓpter appetitũ quẽ haberẽt ad aiam rõnalẽ.

teu ꝓpter gꝛauitatẽ.que duo repugnãat fini illius coꝛ

pis. Ma ſi haberet aiam rõnalem. nõ eſſet cõpetens
ſignũ ad apparẽdũ. Si babe no eẽt
petẽs inſtrm ad opandũ.maxime ad motũ.nõ eſſet

etiã cõpetẽs habitaculũ ad inhabitãduz. ¶ Cocedẽ

de ſüt igit᷑ rões ꝓbãtes ꝙ angeli nõ aſſumunt vera
coꝛpa hũana. ſiue boni ſiue mali. id illð qd obij
it in cõtrariũ ꝙ eſt ibi erroꝛ et deceptõ. dðm ꝙ flin
eſt. quia nõ aſſumunt illa coꝛpa vt oſtendant ſe eſſ

hBojmines. 2 veros bomines. ſed vt oſtendant ſemo⸗

cam hoiĩs cõpletiuaʒ et directiuã.

ſito.

Bebet ven coꝛpus bois. O

S mã lucis.ᷣ ð mã celeſti
naʒ dʒ ↄfoꝛmari mouẽti ſiuẽ motoꝛi.ſz ãglſaſſumes
coꝛpꝰ vt inſtiʒ. ẽ imutabil⁊ ipaſſibil ꝑ nam. coꝛpꝰ
vVn coꝛpꝰ aſſuũptũ foꝛmat᷑ debet eẽ icoꝛruptibile 2im

Oi haberet gꝛauitatẽ. nõ eẽt co⸗

. .

XNII/

—

nales.et qm̃ illa coꝛpa ſignãt illos eſſe rõnales.⁊ ad

hoc foꝛmata ſunt finaliter. ideo vera ſunt q;uis nõ

ſint vere hũana. ſicut in pꝛimo li.dictũ fuit de igne
colũba. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ eſt ibi oꝛganizatio 22

et equalis cõplexio.dm ꝙ falſũ eſt. nõ em̃ eſt ibi ve

r oꝛganiʒatio que cõpetit coꝛpoꝛi bũano.que qͥdeʒ

eſt a virtute foꝛmatiua cũ ſ. emibus delata.ſed potiꝰ

quedã liniamẽtoꝝ ptractio ᷣm illius cõfoꝛmitateʒ.

et hec nõ ſupponit equalitatẽ cõplexionis.quia ta⸗/
lis ꝓtractio pt fieri ab artifice in ligno ⁊ lapide.nec
quecũq;ʒ qualitas mixtõnis eſt illa que facit ad veri
tatẽ hñani coꝛꝑis.ſed illa que babet veritatẽ ſpeeifi⸗
am hois cõplet ¶ Ad ills qð obij 23
cit᷑ ꝙ coꝛpus hũanũ eſt in rõnibus ſemialibus.iam

patet reſpoſio.quia ꝙᷓuis ſit ibi.nũq; tamẽ educitur
niſi cõcurrat virtus agetis exterioꝛis. que reſidet in

lũbis viri et matriee mulieris.⁊ ideo ſine bijs nuqʒ

S̃ht illa rõ ſemialis ad actũ pfectũ educi.Et ſi obijcia⸗

tur ꝙ poteſt diſponere diſpoſitõe remota ⁊c. dʒð ꝙ;
illud habet locũ vbi diſpoſitio remota ſit neceſſitas

ſola intẽſiõe. tũc em̃ ſufficit virtutis actiue ↄtinuatõ

et intenſio. non aũt quando requiritur noue foꝛme
yel alterius foꝛme ßm ſpẽm opatio.⁊ ſic eſt in ꝓpo/

te nature.ex cuius adiutoꝛio angelus opatur. ⁊ iso

ſiẽ angelus ꝑ ſe nõ poteſt educere coꝛpus bnanum.

ita nec rpis alicuius aialis. ⁊ ſicut natura queda
poteſt faciliter. quedã cum maioꝛi difficultate. vt pᷣ⸗
us viſum eſt. ſic et angelus ipᷣius virtute adiutus
¶ Ad illud qd obijcitur ꝙ poteſt in magis nobile. 25
dom ꝓꝙ illud nõ habet ſempꝑ veritatẽ.quia homo po
teſt generare boiein qui eſt nobilioꝛ. et nõ poteſt ge⸗

nerare aſinũ.maxime aũt tũc deficit quãdo res no/

bilioꝛ eſt facilioꝛis ꝓductõis.ſicut frequẽter contin⸗
git. et ſic ĩ ꝓpoſito.nã faciliꝰ educit᷑ aia vegetabikſi⸗
ue ſeſibil aialꝑ putrefactões educti.qᷓ; educat᷑ et oꝛ
tzzet ve 36. ([Queſtio. ij. d
coꝛpe aſſũpto ex pte hngißij mãlis.Et qrit᷑vtrũ
coꝛpꝰ illð qͥd afmimit angelꝰ fiat ð mã celeſti an ela⸗

ri. Et ꝙꝙ ſit de mã celeſti vꝛ. finis ĩpõit neceffitatẽ bis
füt ad finẽ.ſʒ ãgelꝰ aſſumit coꝛpꝰ ad ſuiipiꝰ oñſio⸗

ne. cũ g ageli p nam ſint lumia. dñt ᷓ aſſumẽ coꝛpa

Itẽ oꝛganũ ſiue ĩſtrm ꝑ

pPaſſibile. tale aut nõ ẽ niſi coꝛpus celeſte. ꝛc. ¶ Itẽ
locus maxime copetẽs angelo eſt coꝛpus celeſte vt

celũ.ſi g̈ angelus in coꝛpe aſſũpto locat᷑ tãq; in ba⸗
bitaculo.vr ꝙ coꝛpus ill ſit uptũ de cclo. aut non
vpetit ißi angelo. ¶ Itẽ coꝛpus affuptũ aut ẽ de nã
celeſti aut elari. Si de natura celeſti.habeo ꝓpoſitũ
18 elari. aut gꝛaui. aut leui.ſg ſi ẽ gꝛaui cũ diffi/
eu neace mo nel urſu. ſi lent violẽter ouer deoꝛſũ.
neutruz hoꝝ ↄpetit velocitati anglice. coꝛpꝰ qd
aſſumũt nõ eſt elare. ᷓ coꝛpus celeſte. tan ſi
elare.aut eſt mixtũ.aut ſimplex Si ſimplex. nõ eſt
aptũ ad coloꝛc.nec ad effigiẽ.nec ad oꝛganiʒatõcm.
SDi mixtũ. cũ coꝛpus mixtũ ſit reſolubile ⁊ rarefa⸗
ctibile. videtur ꝙ ſicut coꝛpꝰ humanuz ex ſepatione
aie fit putridũ.ſie et coꝛpus ab angelo aſſumptum.
qð apꝑet eẽ flʒ.reſtat ᷓ̊ e ñ ẽ coꝛp?elare. 1c dem̃ta

.Ad ülud qd obijcitur ꝙ indifferẽter ſe babet 24
angelus ad oia coꝛpoꝛa animaliũ. dð ꝙ; ⁊ ſi boc ve
rũ ſit de ipo angelo in ſe.nõ eſt tamen verũ de virtu⸗

flm.

celo.
büüana effigie. ſ coꝛp? cẽterm viſ
nec ẽ figurabile.̊ ñ videt rueb coꝛpis aſ/

tepacllcſe ae Zten Scozctafetz zriß nue
ſit ſimplex ſiuę ſit mixtũ. ſi trãſeat ad regiõeʒ igniſ.

videt᷑ ꝙ qᷣcqͥd ẽ᷑ i eo bumidũ ↄſumat᷑. Si vo ꝑ regio

—

nẽ aqᷓ.qcquid ẽ i eo igneũ extiguat᷑.ꝙ ſi boc coſtat eẽ
bel⸗ ſine leſiõe ꝑtrãſit regiões elem̃toꝝ cuʒ
coꝛpe aflũpto. ↄſtat illò ñ e& nã elari. ⁊ ẽ & natura
elem̃tari vl celeſti. ꝛc. ¶ Ad oppoſitũ arguit᷑ ſic pᷣ⸗
mo aucte gꝛego. Ait ei ſic. nacohene ãgelos videre
U

potuiſſet niſi coꝛpꝰ ex aere affũpſiſſẽt.Et beda ᷣ nã

rerũ Angli ad nos vemẽtes coꝛpus ex aere.ſumüt

Nõe ſic Angeli aſſumũt coꝛpa maxie ꝓpt᷑ motũ ⁊ diſ

curſũ.ſʒ coꝛpꝰceleſte ñ ẽ babile ad motũ rectũ ſʒ cir

cularẽ. ñ ↄpetit i miſterio ãglico aſſumere coꝛpꝰ ð
Itẽ angelꝰ aſſumit coꝛpꝰ ad apꝑẽdũ.⁊ boc ĩ
figie. ſz coꝛpꝰ celeſte nec ẽ termiatiuũ viſus

ſupti ab ãgelo tũc habile.¶ Stẽ ſi aſſumit coꝛpꝰ ce
lo.cũ ñ aſſumat ð toto.aſſumit ð ꝑte.& ſeꝑat ⁊ diui⸗
dit ptẽ celi a toto.ſʒ oẽ diuiſibile ẽ coꝛruptibile.g̊ vr

7

ꝙ nã celeſtis ſit coꝛruptibilis.ſʒ hoc ẽ fim.gᷓ ⁊ pᷣmũ.

Itẽ ſi aſſumit coꝛpꝰ ð celo.cũ aſſumat ꝑtẽ quam
fert deoꝛſũ ſecũ. aut aliqͥd ſbitrat locuzʒ eiꝰ aut nibil.
Si nihil.ergo remanet vacuũ.Si aliquid.aut opoꝛ/

tet illud de nouo creari. aut opoꝛtet coꝛpus illud ra
refieri.ſed ſi bec omnia ſũt icõueniẽtia.pʒ ⁊c. ¶ Nẽ

angel? ſatbane freqᷓnter ſe trãſfigurat iĩ angelũ lucj.
⁊ tũc cõſtat ꝙ aſſumit coꝛpꝰ ita pulcrũ ſicut ⁊ ãgelꝰ

bon-ꝰ. ſʒ demões ñ aſſumit coꝛpa ð nã celeſti.qꝛ vſ/
q ad illã ñ ↄſcendũt.ſʒ ſolũ nã elari. ſilr viðt᷑ ꝙ
26 ⁊ angeli boni.

ad hoꝛũ ĩtelligẽtiã ẽ notãdum ꝙ
circa boc diuerſe fuerũt ſapientiũ opiniões.Quidã

QA dicere voluerũt ꝙ angeli aſſumũt coꝛpa ex nã cla/

ri.ita tñ ꝙ ñ ex vno tm̃ ſʒ ex oibꝰſił mixtis.aliq̃ tñ eo
rũ pᷣdominãte.vnde dicũt coꝛpꝰ illð ab angelo aſſũ
ptũ eẽ vere coꝛpꝰ mixtũ.q;uis ñ ſit vere coꝛpꝰ hũa/⸗

nũ. llã ãt foꝛmã mixtiõis dicũt eẽ ab ãgło tãq; ap/
ppãte ſolũ.ſʒ a dño tãqᷓ;ᷓ a dãte.dãte iqᷓ; ñ ꝑ creatõ⸗/

nẽ vel ifuſionẽ ſy ꝑ itriſecã oꝑpatõez ᷣm q̊d. dictũ eſt
ſupꝛa.qꝙ ididit rebꝰnam ⁊ virtutes ſemiarias.ſʒ q̃s

So coopũte cũcte naleſ foꝛme ꝓducũt᷑ ĩ eẽ Sʒ cũ coꝛ

pꝰ illð qſi repẽte foꝛmet᷑ ⁊ deſtruat᷑.alijs ñ videt᷑ p/
babile ꝙ ſit plena mixtõe mixtũ.maxie cũ ĩ eiꝰ reſo/

lutõe ñ appeat tꝑis lõgitudo. nec putrefactõis coꝛ/

ruptõ.⁊ iõ dixerunt ꝙ coꝛpꝰ ill& ẽ ð nã ełari ſimpli/
ci. ex qᷓ̃ dicũt illð coꝛpꝰ affptũ foꝛmari boc mõ.Hã
ci elaris ex q̃ coꝛpꝰ ſibi foꝛmat ãgelꝰ ẽ aeris elm q̃d

S ſui nã ẽ rarefactibile ⁊ cõdẽſabile ſi aſſit virtꝰ ꝗͥ hᷣ
poſſit. vñ ſicut nũc videmꝰ aquã ſolidari ĩ criſtallũ.

vel glaciẽ ex frigoꝛe. ſic cõtigit aliqᷓ virtute occulta q
ñ latet ãgelos aerẽ cõdẽſari poſſe ſm plꝰ ⁊ minꝰ ad
volũtatẽ ãgeli opãtis.hoc ãt coꝛpꝰ dũ cõdẽſat᷑ pᷣt ſu

ſcipe figura ct efrigiẽ. ⁊ ita coꝛpi oꝛganico effici ↄfoꝛ

me.pᷣt nihilominꝰ ĩ vna ꝑte cõdẽſari plꝰ.i alia minꝰ.
ĩ alia minie.et ᷣm hoc bĩe i ſe diuerſos coloꝛes.⁊ ita
coꝛpi bũano effici qſi i oibꝰ cõfoꝛme.q;uis ñ ſit in ſu
is pᷣncipijs multifoꝛme.⁊ ita idoneũ cẽ iſtm.ſignũ.
et habitaculũ.vt ab ãgelo aſſumat᷑. Sʒ adbuc quia
boc difficile ẽ itelligere. quõ ex aere ſiue alteriꝰ eni cõ
mixtõe fiat coꝛpꝰ ſolidũ et diuerſis coloꝛibꝰ coloꝛa/
tũ.cũ coloꝛes ꝓducereñ ſit artis niſi mediãte auxi/
lio nãe. J SDo tercia via vidðt᷑ ad hoc eẽ ꝓbabilioꝛ.ſcʒ

coꝛpꝰ aſſũptũ ab angelo coꝛpꝰ elarec̃.nõ qꝛ ſit ex

iiij. elemẽtis plena mixtõe cõmixtũ ſicut coꝛpꝰ con⸗
plexionatũ.nec qꝛ ſit ex puro ⁊ ſimplici ełlo foꝛmatũ

Ein ãgelꝰi SFe aſſũpto cxerceat boͤcn aie vege

. .ẽ
„.
„7 .. ,—.

hhq; pncipaliter foꝛmat ex aere c ali admirte al

teriꝰ ell.ſic videmꝰ i nube qꝗ̃ ñ ẽ coꝛpꝰ plene mixtũ.
bʒ tñ ĩ ſe nãs pluriũ etoꝝ.pꝑ bũc modũ ⁊ coꝛpꝰab an

gelo aſfũptũ pᷣncipalit ab aere ĩtelligit᷑ eẽ foꝛmatũ.

cõcurrẽte ad hoc nã alic?vapoꝛis terrei vel aqueiqͥ

8 aa⸗ faciat tã ad varietatem cõdẽſatõis qᷓ; ad multi⸗

oꝛmitatẽ coloꝛiſ.hãc ãt ñ opoꝛts ãglo ð lõgiqͥ mẽdi

care.cũ aer ꝓ mas ſui ꝑte ſit ↄmixtꝰvapoꝛibꝰ.⁊ hãc

poſitõcʒ mediã int᷑ vtrãq; tãqʒ ex vtraq; cõſtitutaʒ

ad pñs poſſumꝰ ſuſtinere. d qõnẽ igit᷑ ꝓpoſitã
rñdẽdũ bꝛeuit᷑ ꝙ ãgelꝰ tã bonꝰ qᷓ; malꝰaffumit coꝛ/⸗
pꝰ ex nã ñ celeſti ſ clari.ñ ſimplici nec plene cõmix/
ta.ſʒ medio mõ.vtpote ex aere vapoꝛabili.angelꝰtñ
malꝰ ex ꝑte iferioꝛi.bonꝰvo ex ꝑte ſupꝑioꝛi.ñ ich ſupi
oꝛiĩ q nulla reꝑiat᷑ nã alteriꝰ eli.ſʒ ſupioꝛi cõpatioe

et reſpectu ciꝰ ð qᷓ aſſumũt coꝛpa ãgeli mali.iõ cõce
dẽde ſũt rões ꝙ coꝛpa ab ãgelis affũpta ñ ſint ðR nãa
dill qd obijcit̃ ꝙ ãgel? afſumit ?

celeſti ſʒ elari.
coꝛpꝰ ad ſui oñſionẽ.dð ꝙ ãgelꝰñ tm̃m oñdit ſe pẽ
ſata dignitate ſiue nobilitate ſua.ſʒ etiaʒ idoneitate
ſigni et neceſſitate ex ꝑte nr̃a.Licet igit᷑ eiꝰ dignitas
oĩis coꝛꝑis nobilitatẽ pᷣcellat.qꝛ tñ coꝛpus cłlare ſuit

hoc ẽ idoneũ vt ſit coꝛꝑis oꝛganici mã.iõ mac cõope

ad eiꝰ manifeſtatõcʒ ſᷣm qꝙ nr̃a exigit idigẽtia. ⁊ ad

tit vt ãgelꝰ ð ipᷣo ſumat coꝛpꝰ qᷓ;ᷓ celeſti mãa. Ad 28

illð qð obijcit᷑ ꝙ inſtr̃m dʒ cõfoꝛmari motoꝛi.dð q;
verũ ẽ qñ oꝛganũ ſiue inſtrm ẽ ei ꝑpetuo cõiũctũ.ſʒ
qñ cõiũgit᷑ ſolũ ad tpᷣs.ſufficit vt ſibi ꝓ opoꝛtunita/⸗
te loci et tꝑis et oꝑis cõfoꝛmet᷑.⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito re
pire. ¶ Ad illud qͥd obijcit᷑ ꝙ angelꝰ loca in coꝛpe 29
aſſũpto tanq; in babitaculo.iã pʒ rñſio.qꝛ nõ eſt ba⸗
bitaculum debitum angelo qᷓ;tum ad excellentiam
ſue dignitatis.ſed q;dtum ad indigentiam noſtre in⸗
firmitatis.⁊ qm ſtatui noſtre infirmitatis plus con⸗
foꝛmat᷑ elaris natura qᷓ ccleſtis.ideo et ſi babitacu⸗
lũ celeſte plus cõpetat angelo ad ↄtemplãdũ.tñ ba/
bitaculũ .

taculũ ex coꝛꝑe elari plus cõpetit angelo ad mini
ſtradũ. S ad illud quod obijcit. aut eſt coꝛpus 30

gaaue aut leue. dom ꝙ nec ſimpliciter gꝛaue nec ſim

pliciter leue.tũ quia ex aere.tũ quia ex acre commix
to vapori.et ideo eſt habile ad motũ ſm oẽm potẽè
tiã. qð ñ eẽt ſi eẽt coꝛpus ſimplex põdeꝛoſuʒ aut le
d alidð iã pʒ rñſio.quia nec oĩno ſimplex.im 3 1

mo quodã mod mixtũ vt opetat coloꝛi ⁊ oꝛganiza
tioni. nec ado mixtũ ẽ vt bccrar putrefactiõi.ſed

mediũ tenet vt pᷣdictũ e. illð qð obijcit ꝙꝙ pa⸗
tit᷑ a rio. dð ꝙ ſicut 4 Ntio illi? coꝛpis q;uis ſit 2
ex adiutoꝛio nature.tñ pᷣncipaliter ẽ a virtute ſpũał

ſᷣe. Ipter hoc effigies llix coꝛpis plꝰ ẽ artificialis

q; naturalis.ſic ⁊ cõſeruatio illiꝰcoꝛpis eſt a virtute
agelica. Añ ſicut ſua virtute abſq; manibꝰ coꝛpꝰil/
lud effigiat. ſic ſua virtute ptegit et cõſeruat.⁊ ipᷣo
deſerẽte redit coꝛpus ad pᷣiacẽtẽ mãm. vñ ſic eiꝰ cõ/
ſeruatõ ñ pẽdet ex ſili.ita nec coꝛruptõ fit a ↄrio.
Vnſcq̃nt᷑ q̃rit᷑ ð tercio ſcʒ qͥs opatões exer/
cet ãgsg i cotpe aſſũpto.Et circa hoc duo q̃/
Arũt᷑¶ Pꝛimo qrit᷑ vtꝝ ibi exerceat opatões
aie ſeu potẽtie vegetatie. Scdo vtꝝ exerceat opa/
tões potẽtie ſẽſitie. Queſtio... e

tatie. Et vr tꝗᷣ ðR bõis ꝙᷓ; ð malꝙ ſic. Oc bono. Ciba
ri ſiue vmedẽ actꝰ ſpectãs ad potẽtiã vegetatiuã.
ſᷣ bũc actũ exercẽt angli i coꝛpe affũpto.ſic ꝓbat᷑ ex

eo qð ſcribit᷑ Geñ.xviij.vbi abꝛaã expoſuit angełei⸗

—

te
ktc
atunnuli

. 1

ſbhetſhiecd⸗
Pnfenichpit di
cügenerne. in
eri. Gon
ſismgsßchhern
tice vetünpe
cneletbbicyn
ſiriceNonuttr
zigehtiin⸗
ſſcpbt irs
ſialais ſpgti⸗
ſconhpnzpipn
ſingei e
iganendeſts
ſitlatbeisdenon
cmitpheifin
migeſeefmm
bſtlisa ials
liralatclin
ſileneccaloꝛdai
fulomopoſtg

ſeſiodgtio ſue
hcorrgzejere
Aſin genontie⸗
negnamnli offil
agnigletg
ikain
+☛
ſihechri
rhte⸗

tunitgtiech
Einthriſzee
W
eutitniu⸗

ſmm nobint
agpen iii
ytſbi popemt
kaſcein goet
nge loctzene
prnſoqitt
Frum datdhnt
wciganmmufen
tinfrnitihn
cts dtittin
odmiic
dörigttti
lobmui utane;
ptaggetin
igug monn
mmifn ainet⸗
Nlritſgn
utdipſtplt
Alte
Rcctgy
aps bt
mingmmrſi
neghimfal
ethechifmit
dignutte
tt dnn i,
inn lii
9 ſ
aeeuli,
ametcgtis

33

baria.⁊ ſiẽ ibidẽ legit᷑ comedeĩt. ¶ IRẽ ñ decet nũci⸗
os veritatis falſis oñſionibꝰ decipẽ oclos hois ituẽ

ſi angli appentes comederũt cu hijs ad q́s mitte
e eantrr legit᷑ i ſcriptura.g vere cibabãt᷑.ſʒ
Ptẽ ligua ↄgꝛuit

iſte ẽ actꝰ vegetatie potẽtie.g ⁊c. a oge
ĩ duo oꝑa nature. locutõeʒ et cibatoeʒ. ̊ angeli i aſ/
ſũptis coꝛpibꝰ ꝑ liguã vere ⁊ ꝓpᷣe loqbãt᷑. vere ci
babat redit He ſc pu ſc⸗ ꝙ boni angli i affũpto
coꝛꝑe vegetatie potẽtie actũ exercẽt. S

demdes me ſſu er
Joſepbus narrãs ill qͥq ſcribit᷑ Geſj.viij. de gene⸗
ratõe gigantiũ.vidẽtes filij dei.S ⁊c. tẽ coĩs opio
ẽ ð merlino ꝙ generatꝰ fuit a vemone incubo.ſᷣ ſi .
demõ icubꝰ n potuit niſi mediante coꝛpe aſſũpto.g
idẽ qð pꝛis. 1 Iteʒ actꝰ oꝛdiatꝰ ad generatõem eſt ꝑ
mixtõeʒ cũ ſexu femineo vł virili.ſᷣ demõ ſuccubꝰ ſe
viro ſubijcit ſbiectõe ĩ q̃ ẽ effuſio ſemis.⁊ demõ icu/
bʒ mlieri icũbit.g videt᷑ ꝙ ſi poſſint coire ꝙ poſſint
ctiã nerte aſſũpto coꝛpe exercẽt actũ potẽtie
vegetatie. Mld oppoſitũ arguit᷑ ſic ⁊ oñdit᷑ ꝙ bo⸗/
nis anglis ñ cõpetat actꝰ cibadi.Scribit᷑ em̃ thobie
vlti. et ẽ verbũ raphaelis ãgeli.videbat᷑ nobis qͥdes
comedẽ ⁊ bibẽ.ego vero cibo ⁊ potu iuiſibili vtoꝛ.qg
ñ vᷣe ãgelꝰ comedebat cibũ coꝛpalẽ.⁊ ſi vidẽt᷑ come
dẽ.
i coꝛpibꝰ affũptis ab ꝗ lit .
ibi caloꝛis ↄſũptõ.g ⁊c. ¶ Itẽ vbi ẽ vera cibatio.ibi
ſepatõ puri ab ipuro.h̊ at ñ fac ãgelꝰ btũs iĩ coꝛpe
aſſupto. ⁊c.
tio vꝛ.qꝛ genera

) ſilis i ſpẽ.ſᷣ demõ aſſumẽs coꝛpꝰ

ñ aſſimilathoi ſᷣ demoni.ꝙ nõ generat hoieʒ ſ̊ gene

rat enons i1 pʒ eẽ fim. ac. ¶ Iẽ ad h̊ ꝙ fiat ge⸗
veratõ.peceſſe ẽ m medicũ ꝙ ↄcurat triplex ſpus.
nalis.vitalis.⁊ aialis.ʒ phᷣm triplex caloꝛ.vidclicʒ
caloꝛ aie.caloꝛ celi.⁊ caloꝛ elem̃ti.gᷓ cũ demõ nec ſpi
ritũ aialẽ.uec caloꝛẽ aialẽ i coꝛpe aſſũpto poſſit bᷣe.
vr ꝙ nullo mõ poſſit generare. ¶ Itẽ generare ñ eſt
act? aie ⁊ coꝛpis.ſʒ ↄincti.ſʒ ex demone ⁊ coꝛpe ñ fit
vnũ.g nũqᷓ; pᷣt ꝑ coꝛpꝰ exire in actũ generãdi. ¶ Rꝰ
dð ꝙ ſpus agelic? ſiue bonꝰſiue malꝰ i coꝛpe affũp/
to nõ bʒ opatõeʒ aie vegetatie.nec qᷓ;tũ ad cibatõez.
nec q;tũ ad gencratõeʒ.qꝛ ñ hʒ viʒ nutritiuã.nec hʒ
vim generatiuã.hʒ tñ aliqͥ mõ opatões hijs confoꝛ/
mes.lʒ nõ plene.⁊ G̊ pʒ ſi attẽdat᷑ nã cibatiõis ⁊ ge
neratõiſ. In cibatõc ei ẽ cibi ſũptõ ⁊ ↄfũptõ.ẽ nibil/
ominꝰ ↄuerſio ⁊ vnio.⁊ qᷓtũ ad pᷣmũ ↄpetit angelo
ĩ coꝛꝑe aſſũpto cibatõ ſiue ↄmeſtio nõ ſiłate ſʒ vcre.
qꝛ cibũ ſibi appoſitũ vere ſumebãt ⁊ cõſumebãt.ve

rũtamẽ cibꝰ affũptꝰ eoꝝ idigẽtiã vel deꝑditõeʒ ñ re

ſtaurabat.qꝛ talis cibatio ex potẽtia nõ ex idigẽtia ẽ

ĩ angel.bijs vero qͥ vegetãt᷑ nõ tm̃ ẽ potẽtia ſʒ etiãẽ i⸗.
digẽtia.⁊ hoc ẽ qd dic Aug.qꝙ ſic alit᷑ abſoꝛbet aqduß

terra ſitiẽs.ah calefacies.ſic alr ↄpetit cibatõ hoĩ.ali
ker ↄpetit ãgelo.ſiue alr hoĩ viatoꝛi.alrbeato. Der
hũc etiã modũ circa actũ generatõis i aliqͥ ↄfoꝛmat᷑

ſpũs aſſumẽs coꝛpꝰ.i Sõ in actu gene

ratõis ⁊ ẽ ſemis ↄſtitutõ

5 neruos et virtutes.⁊ ca

loꝛ tali ſpei cõpetens. ⁊ c ſemis ſic ꝑfecti trãſfuſio et
ſuſceptõ Pꝛimũ ẽ ſoli illixcui ds dedit vim ꝓpaga
tiuã.⁊ hoc nullo modo cõpetit demõibꝰaſſumẽtibꝰ

coꝛpꝰ.ſcdʒ vero ſcʒ ſemiſ ſuſceptio ⁊ trãſfuſio pᷣt eis

petẽ.pᷣmo ei ſuccũbũt viris ĩ ſpẽ mulieris.⁊ ex eis

ſemẽ pollutõis ſuſcipiũt. ⁊ qdã ſagacitate ipᷣm ĩ ſua
virtute cuſto qiiſt. ⁊ poſtmoqu do pmittete fint icu⸗

tẽ Bip̃ʒ oñ
dit᷑ ð malis.generare ei ẽ actꝰ potẽtie vegetatie.ſed
atib? corbid⸗ aſſũptis generãt.ſic diẽ᷑
rãs naturã ill

ſẽéſus. ſiẽ diẽ phũs. ſʒ ã

ẽ vbicũqʒ ẽ va cibatõ.ibi ẽ Sꝑditi reſtauratöõ.
Feinull fit deꝑditio.qꝛ ñ &

Itẽ ꝙ malo anglo ñ ↄpetat genera

yVoſcit diſtãs ſic

ſuſcipe.

tus. angelus natus cſſet ſicut ct anima per naturaʒ
vnini coꝛpoꝛi. qn nõ hfet coꝛpꝰ.nõ hbr̃et eẽ ꝑfectuʒ.

vVvvIn

bi. 2: vaſa mulierũ trãfmidũt. ex qᷓ tranſfuſiõe bolſes

generari pñt. Hijs viſis facile rũdet᷑ ad qõnẽ ꝓpoſi⸗

tã ⁊ ad argumẽta. ¶ Ad qõnẽ. qꝛ ſimplicit᷑ ↄceditq 5

nõ habẽt oꝑa potẽtie generatie ⁊ vegetatie qᷓ ſũt ge
nerare ⁊ alimeto vti.ſic oñdũt rõnes ad hoc iducte.

bñt tamẽ aliqᷓs opatões hijs ↄfoꝛmes.nõ i toto ſʒ i

pte. ⁊ hoc ꝓbãt rones ad oppoſitũ iducte oñdẽtes
ſcʒ ꝙ; ãgeli boni comedũt.⁊ ꝙ mali gencrãt. Aerũ ẽ

—

etiã ꝙ boni ãgeli cibũ ſũpfeĩt ſʒ nõ ad fuã refectões

ſʒ ad dãtiũ ↄſolatõeʒ.et iõ nõ crat ibi erroꝛ.nec dece

ptõ.nec illuſio qtũ crat ex ꝑte ipᷣoꝝ ãgeloꝝ.lʒ igno/

nãdi ffin. ⁊ ſic pʒ rũſio ad tres rõnes pᷣmas.Conce⸗/
dẽdũ ẽ etia ꝙ demões ᷣm viã pᷣdictã ſemẽè pñt ſuſci

pꝑe ⁊ trãſfudẽ ſi s ꝑmittat.ſʒ nõ pñt alimẽtũ i verũ

ſemẽ ꝑ ppã virtutẽ ↄuertẽ iõ dicũt q̊dãmõ

ſe⸗ genera⸗

ñdũt tres rõnes ſeq̃ntes. Attñ vltia rõ nõ co

Alt. plꝰ ei generare q; coire.⁊ iõ nõ ſẽqt ſi pñt coire
& muliere. ꝙ ꝓpter hoc poſſint eam impꝛegnare v·
ex ea ꝓlem generare. H

Queſtio. ij. f

ai qgeli ĩ aſũptis coꝛꝑpibꝰpẽant opatões ↄueniẽ

tes potetie ſẽſitie. ⁊ ꝙ ſic vr. Jd

q; c pᷣncipiũ motꝰ et

et ſeſũ. ¶ Itẽ ſi agelꝰ aſſumit corpꝰ habẽs oꝛgana

apta ad motũ.ita aſſumit coꝛpꝰ habẽs oꝛgana apta
ad fẽſũ.Sic em̃ coꝛpꝰ ills aſſuũptũ hʒ manꝰ 2 eckes.

ita hʒ oclos ⁊ aures.ſʒ oꝛgana ſẽtiẽdi ſine feſu ſũt iu

tilia. ſinõ fruſtra afſumit illa oꝛgana. vr q illa ſeſi⸗

ficet. , illa ſẽtiat. ytẽ qd bʒ opatõeʒ ↄſequẽtẽ pp
Hüũ ſpei. hʒ opatõeʒ coſequẽtẽ ꝓpꝛiñ gen eris.ſz ſic p⸗/

gF

. P bois ẽ riſibile.ita aialis ẽ eẽ ſẽſibile. ſi age

i coꝛpc aſſũpto pᷣt nidẽ vel lugẽ. ſic ⁊ pt vidẽ et au⸗
dire. ¶ Itẽ agelꝰ natura ſua aut bʒ ſẽſũ aut nõ hy

Si nõ.cũ ſẽſus ſit cognitiuꝰpticulariũ.nõ cognoſcit

pticularia.qdð ẽ plane flin. Si vero ſeſus bz. cũ ſẽſus

ſit potetia qᷓ mediate ſeſificãt᷑ oꝛgana coꝛpoꝛalia. pʒ
⁊c. ¶ Ntẽ ãgelꝰexñs iĩ coꝛpe aſſũpto cognoſcit hec ſẽ
ſibilia. aut igit potẽtia immãli. aut potẽtia qᷓ nata ſit
alligari coꝛpi. Si potẽtia imatcriali.g ita bene cog/
d. iquũ.igit᷑ ãgelꝰ qui ẽ rome audit
nos loꝗntes ꝑiſiꝰ. g nõ idigẽt moueri ⁊ diſcurrẽ x-—

ſi hoc ẽ fłʒ.reſtat ꝙ illa coguoſcit potẽtia q̃ ẽ coꝛpip

fẽſus.pʒ ⁊cc. ¶ Gtẽ nibil patita coꝛpe niſi ſẽmũ babeat

ſcipit ĩ oculo meᷣ ſimilitudinẽ. ⁊ cũ oculꝰ ille ſit coꝛ⸗
P puiũ ⁊ terſũ.vlteriꝰ & ſua ſimilitudie iudicat.boc
planũ ẽ.ſi ͥ ad ſeſũ nihil plꝰ reqͥrit qᷓ receptio ⁊ iu⸗/

diciũ.vr ꝙ ſetiat ꝑ coꝛpꝰaſſũptũ. Ad oppoſitũ. Sẽ
ſus pᷣſupponit vitã. ſʒ ãgelꝰ coꝛpꝰ affũptu nõ viuifi
cat ſic ꝓbatũ ẽ ſupꝛa.& nec ſenſificat.& ipᷣʒ nõ ſẽtit

tẽ fẽſus pᷣſupponit actũ vegetatie.ſ. zageli in aſ·
ſũptis coꝛpibꝰ nõ habẽt opa vegetatic. ̊ nec opa ſẽ
ſitie. Mrẽ ſi ãgelꝰ ſetiret ꝑ coꝛpꝰ.cũ ſenſus ille qͥ fic
mediãte oꝛgano coꝛpoꝛali ſit nature coꝛpoꝛee alles

¶ Item ſi angelꝰ ſentiret ꝑ coꝛpꝰ. cũ ſentire ẽ actio
coniũcti.ãgelꝰ ſuas oꝑatões miniſteriales cõicaret

H r i. 6 deberet cõicare penã et gloꝛiq. quod flin eſt
A.ce ſetire eſt pꝛin gialis. nulſi copetit ſetire ni⸗

oꝛũ poſſet ex hoc acciꝑe occaſionẽ opi

gel? coꝛpi affũpto dat motũ. S

—R
4 .

portõnabilis vocernit deteriniata diſtatia. ſi iſta 6

