tur vtrũ ↄueniant in reatu ſiue obligatõne ad eter/
nitatem penc.

. ueſtio.j. ,⸗ ce
m vniale ⁊ moꝛtale ↄueniant in auerſione.Et

ſic videt᷑.aug.diffiniens pctm̃ dicit ꝙ pctm̃ nõ eſt
appetitꝰrerũ malaꝝ.ſed deſertio melioꝝ.ſi g̊ veniale
pctm̃ eſt peccatũ.& in ipᷣo eſt deſertio ſummi boni.ſ
vbi eſt deſertio ſummi boni ibi eſt auerſio.g ⁊c.¶ Si
tu dicas ꝙ hec rõ ↄuenit moꝛtali tm̃.tũc ego quero j
q̃ cõicãt veniale ⁊ moꝛtale.⁊ rõne cuiꝰvtrunq; dicat
peccatuzʒ. Si tu dicas ꝙ in ↄuerſione ad ↄmutabile
bonũ.hoc nõ videt᷑.qꝛ ↄuerti ad jmutabile bonum
nõ eſt pctm̃ niſi ꝑ illud recedat hõ a bono incõmuta
bili.pctm̃.n.eſt pꝛiuatio.nõ poſitio.ſi g̊ veniale pcti

inq;ẽtum pcetm̃ eſt cõicat cũ moꝛtali.⁊ illud in qͥ com-

municat nõ eſt ↄuerſio.&̊ eſt auerſio.¶ Item omne

illud qò eſt ↄtra diuinũ pᷣceptum auertit a deo.ſᷣ ve/
niale eſt hmõi.g& ⁊c. Maioꝛ ꝑ ſe manifeſta ẽ. Minoꝛ
ꝓbat᷑ Ro. vij.ſuꝑ illud. Mõ ↄcupiſces.glo. Bona ẽ
lex.q̃ dum ↄcupiam ꝓhibet.oia mala ꝓhibet. g ſi ecc
catum veniale eſt malum.g ꝑ illud pᷣceptũ.nõ cõcu/

piſces. eſt phibitũ. Gteʒ oẽ illud qd defoꝛmat imꝗ

ginem aucrtit a deo. pctĩ veniale eſt bmoi. ꝛc.

Minoꝛ pbatur ꝑ illð qd dicit᷑.vij.muſice.Amoꝛ in/
ferioꝛis pulcritudinis aiam polluit. ſed peccatũ ve/
niale eſt amoꝛ inferioꝛis pulcritudinis.̊ ⁊c.¶ Itez
ſimplex ad qð ſe ↄuertit totaliter ſe ↄuertit.ſed tam
intellectus q; affectus eſt ſimplex. g cum ſe cõuertit

ad aliqͥd.totaliter ſe ↄuertit.vſᷣ qd totaliter ſe cõuer⸗

tit ad aliquid. auertit᷑ ab eiꝰoppoſito vel diſpato.er-
go cũ affectꝰnoſter ſe ↄuertit ad creaturã ſub ratiõe
creature.neceſſe eſt iᷣm auerti a deo. hoc eſt in ve⸗
niali pctõ.g cc̃. Prenm impoſſibile eſt ꝙ aliqd mo⸗
ueatur ad aliquem terminum quin aliq̃ modo ſeꝑe/
tur a termino a q̊.ſᷣ ↄuerſio dicit motũ reſpectu ter/
mini ad quẽ.auerſio autẽ reſpectu termini a quo.er⸗
go ſi ↄuerſio ẽ a veniali pctõ.neceſſe ẽ ꝙ ſilr ſit auer/
o. ſtem omnis amoꝛ creature.vel eſt ꝑ modum

vſus.vł ꝑ modũ fruitõis.ſicut dicit aug.in li.de doc.

xp̃ᷣia. in pctõ veniali eſt amoꝛ creature.ᷣ vel ꝑ mo⸗
dum vſus.vel fruitõnis. Non ꝑ modũ vſus.qꝛ iam
nõ eſſet culpa.eſt &̊ amoꝛ fruitonis.ſed frui eſt pone/
re finem in creatura. et hoc non eſt aliud qᷓ; auerti =
deo. om̃is amoꝛ venialis peccati facit a deo auerti.
AHↄtra. nullꝰ auerſus a deo eſt iuſtꝰ.ſed ꝑccãs
venialiter remanet in iuſticia.g peccãs venialit᷑ non
auertit᷑ a deo. Maioꝛ manifeſta eſt. Minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ
illud Pꝛouer. xxiiij. Septies in die cadit iuſtus ⁊ re-
ſurget. em nullus ſeꝑpat᷑ a deo niſi volens.ſᷣ ois
qui auertit᷑ ſeꝑatur a deo.̊ nullus ſeꝑat᷑ a deo niſi ĩ
actu quem facit mera voluntate.ſed multa venialiæ
pctã ↄmittunt᷑ quadã neceſſitate.ſicut dici᷑ Ro.vij.
Oð nolo malũ illud facio.g ⁊c.¶ Item nullꝰ auer/

titur a deo ſine ipſius dei ↄtemptu ⁊ offenſa.ſ̊ nullꝰ

ↄtẽnit deũ ⁊ offendit ſine graui culpa.ſed veniale in⸗
ter leuia culpa reponitur.g ꝑ veniale homo nõ aucꝛ
titur a deo. Item nihil qð ſtat ſimul cũ charitate
auertit a deo.ſed veniale ſtat ſimul cum charitate.g
⁊c̃. Maior manifeſta eſt. Minoꝛ ꝓbat᷑.qꝛ ſi veniale
expelleret charitatẽ.g auferret hoi vitã gratie.ſᷣ pec-
catũ qd aufert hoi vitã ponit moꝛteʒ ⁊ dꝛ moꝛtale.ꝗ
pctm̃ veniale eſſet moꝛtale. ¶ E'. dom ꝙ abſq; du⸗
bio pctm̃ veniale nõ cõicat cuʒ moꝛtali in auerſione
bm ꝙ auerſio dr ꝓpꝛic.impoꝛtat.n.dei ↄptemptũ.⁊ cõ⸗
temptꝰdei irã meret᷑ ⁊ moꝛtem.pctm̃ aũt q̊ qͥs mere

tur irã ⁊ moꝛtẽ nõ dʒ dici veniale.ĩmo potiꝰ moꝛta/

le.⁊ ꝓpterea cõiter tenet᷑ ꝙ auerſio ꝓpꝛie loquẽdo re/
perit᷑ in pctõ moꝛtali.nõ veniali.Et iſtud meliꝰ pʒ.ſi
modũ attendamꝰꝑ quẽ homo dẽ auerti a deo ⁊ ↄtẽ
nere deũ.cõmittẽdo aliqð pctm̃ in q̃ nihil cogitat de

deo. Aut.n.auertit᷑ homo a deo qꝛ facit ↄtra diuinũ

mandatum.Aut quia ponit ſibi bonum creatũ tan-
qᷓ; finem vltimũ. In boc nanq; ꝙ facit ↄtra diuinuʒ
mandatũ recte a deo auertit᷑.qꝛ mandatũ eſt via re-
cte ꝑueniendi ad deũ.⁊ tendendi in deũ.qͥ igit᷑ facit
ↄptra mandatũ.incedit directe via ↄtraria. io q̃ſi faci
em ſuã retroꝛſuʒ ↄuertẽs.tergũ vtit ad illũ in quem
debebat ꝑ mandatũ tendere.Silx᷑ cũ ſtatuit ſibi cre
aturã tanqᷓ;ᷓ finẽ vltimũ.recte dẽ a deo auerti. Nima

em̃ media eſt inter creaturã ⁊ deuʒ inꝙtum eſt ima/
go dei.dum g̊ ad creaturã ſe tanqᷓᷓ ad fineʒ cõuertit.

faciẽ ſuã que debebat eſſe ſurſum vᷣſa.deoꝛſum indli⸗
nat.⁊ ideo ſe auertit a deo.Et vtroq; dictoꝝ modoꝝ

nõ eſt auerſio ſine ↄtemptu.nã q mandatũ dei tranſ
gredit᷑ otemnit mandantẽ.Silr qͥ creaturã ſibi finẽ

ſtatuit pꝛincipalem. magis appᷣciat creaturaʒ qᷓ; de/

um. Thoc nõ pot eſſe ſuis eiatenptide iale aute
Sze

—

pctm nec eſt direete contra dei mandatũ. nec ſtatuit
creaturã tanqᷓᷓ finem vltimuʒ. ⁊ ideo nõ eſt in eo nec
auerſio.nec ↄtemptꝰ.Sʒ qꝛ veniale fit pᷣter dei man.

datũ.in veniali pctõ creatura nõ refert᷑ in deũ. hinc ẽ

ꝙ; ꝑ veniale qammõ recedit hõ a via mandati.qda

modo etiaʒ moꝛoſe adberet ei ꝑ qð deberet tranſire.
vñ ⁊ in veniali eſt quedã elongatio.⁊ quedã retarda
tio. Añ ↄcedit᷑ ꝙ veniale a deo nõ auertit. elongat
a deo. no ſepat ſᷣ retardat. Et ſi large nomen auerſio
nis accipet᷑ vt ſe extenderet ad elongatõneʒ ⁊ retar/
dationeʒ.in veniali eſſ auerſio quedã.qꝛ t nomen
auerſionis ſonat in ↄtemptũ.ideo tenẽdũ eſt ꝙ auer
tere a deo ſit moꝛtalis pcti ꝓpꝛie. Vñ rõnes que boc
32 oſtendũt ↄcedende ſunt. illud qð p obijcit᷑.
e pctm̃ eſt deſertio.dm ꝙ ſi iſta diffinitio det ꝓ pec
cato moꝛtali. deſertio ſtat ibi auerſione. Si aũt de/
tur ꝓ q̊libet pctõ.deſertio dicit quãdã elongatoõneʒ ⁊
rcetardatõeʒ. Poſſet tñ dici ꝙ nõ dẽ ibi pctm̃ deſertio
dei. ̊ deſertio cuiuſcunq; boni qð ſpectat ad btitudi-

nẽ. Ouis ꝗ̊ in veniali pctõ non ſit deſertio dei. eſt tñ

deſertio alicꝰbone circũſtantie circa actũ.ex cuiꝰdefe
ctu incidit in veniale pctm̃.⁊ in ̊ cõicant tam veni/
ule ꝙᷓ; moꝛtale pctm̃.qꝛ vtrũq; pꝛiuat aliqᷓ bonum.
Sʒ in H differuũt.ꝙ moꝛtale puat aliquẽ actũ vel cir/
33 cũſtantiã neceſſariã ad ſaluteʒ. veniale vo nõ.

illud qð obr ꝙ veniale nõ ẽↄtra dei ꝓhibitõez. dðm

illud ꝓpꝛie dẽ eſſe ↄtra dei ꝓhibitõez. ad cuiꝰoppo⸗/
ſitũ obligat phibitio.veniale aũt nõ ẽ bmõi.⁊ iõ non
eſt directe ꝓhibitũ.ẽ tñ ipſi bibitõni ãnexñ.⁊ mag
pꝛie dʒ dici cobibitũ qᷓ; ꝓhibitũ.⁊ h̊ pʒ.qꝛ cũ dñs ꝓ⸗/
hibet ↄcupiam dicẽs.nõ ↄcupiſces.nõ ꝓhibʒ pꝛimũ
motũ ↄcupie.ſᷣ ↄcupie ꝓgreſſuʒ.vᷣm illð Ecci.xviij.
Fili ptꝰ ↄcupias tuas nõ eas.ſᷣ dũ phibet boiem ire
poſt motũ ↄcupie.hocipᷣo manifeſtat q; Zenchis mo⸗/
34 tus nõ eſt bonꝰ.nec deo placitꝰ. ilð qð obꝛ ꝙ
amoꝛ infcrioꝛis pulcritudinis polluit aiam. dom ꝙ
aĩa dupłr hʒ pollui.Aut macula moꝛtalis pcti q̃ qui
dem expellit nitoꝛẽ gre. Aut macula venialis pcti qᷓ
qdãmõ retardat actũ dilectõnis gtuite.Et pꝛaa pol/
lutio eſt ꝑ moꝛtale.⁊ facit ad defoꝛmatõeʒ imaginis.
qꝛ aufert ei foꝛmã ſᷣm imaginẽ recreatõis. Scda vᷣo
eſt pollutio wnſ q ⁊ ſi aliq̊ modo polluat.nõ tñ
5 5 aiam defoꝛmat.Ad illud qð obijcit * lex ad
qd ſeↄuertit totalr ſe ↄuertit.ddᷣm ꝙ B̊ duplr pᷣt in-
telligi.qꝛ totalr põt dicere totalitatẽ vel q;tũ ad actũ
ↄuertendi.vel q;tum ad habitũ aut ad potẽtiã ↄuer
tendi.Si ad actũ.ſic verũ eſt ad minꝰ ſᷣm ſtatuʒ vie.
qꝛ nõ intelligimꝰſimul ⁊ ſemel niſi vnum ſolũ.aut ſi
multa ſimul intelligimꝰet velimꝰ h̊ eſt inetum ſunt
vnũ.Si aũt dicat totalitatẽ habitꝰvel virtutł.ſic fal
ſus eſt ᷣmo.nõ em̃ oꝑtet ꝙ qñ aia vel aliqð ſimplex

ↄuertit ſe ad aliqᷣd.ꝙ ↄuertat ſe ̃m totũ ſuũ habitũ.

⁊ ̃m totam ſuã potentiã.qꝛ pᷣt cõuerti intenſiꝰ⁊ re/
miſſiꝰ.Cũ ᷓ dꝛ.ꝙ qñ affectꝰſe ↄuertit ad vnũ totali/
ter. auertit᷑ ab eiꝰoppoſito ſiue diſpato. Si pᷣ modo
intelligat᷑.falſum eſt.qꝛ põt ſe cõuertere ad vnum in
actu.⁊ ad aliud in habitu.Si ſcdᷣo mõ vel tercio in/
telligat᷑.ſic h veritatẽ.ſᷣ maioꝛ ꝓpoſitio fuit falſa.et

ꝓter G̊ qꝛ totaliter ↄuerti aliter accipit᷑ in maioꝛiꝓp

poſitõne ⁊ alit᷑ in minoꝛi.ideo ↄñtia illa nõ tenet.Et
ſi tu obijcias ꝙ nõ põt affici ſimul ⁊ ſemel erga deuʒz
⁊ erga creaturã quã inoꝛdinate diligit.vñ cũ cõuer/
tit᷑ ad vnũ.auertit᷑ ab altero.dᷣm ꝙ nõ ſequit᷑.quia

auerti plus dicit q; nõ cõuerti actualr.impoꝛtat eom̃

gnimi affectꝰſiue actꝰ q; motꝰ.

—

——
— —

ↄtemptũ. ¶ Ad illud qd obr q; motꝰ ſeꝑat a termio 36
a q̊.dm q; verũ eſt de illo motu ꝓpꝛie dicto qͥ cõcer/

Stranã Sennkre quandã aſphatõecs dei ſiue

nit duos termios.vnũ a qͥ incipit.⁊ alterũ in quẽ ten

dit.nõ ſic eſt in actu venialis pcti.Aia.n.cum peccat
venialiter.nõ mouet᷑ a deo in creaturã.ſᷣ mag affici-
tur circa ipᷣam creaturã.vñ et WMi pctm̃ potiꝰeſt
d illud qd obr ꝙ ʒ7
amoꝛ venialis pcti eſt amoꝛ fruitõnis.ddm ꝙ falſuʒ
eſt m ꝙ frui accipit᷑ ꝓprie.vicʒ qnieſcẽ in aliqͥ tan/
qᷓ; in fine vltimo.ſic em̃ frui eſt ꝑ moꝛtale nõ ꝑ venia
le. Si g qᷓras vtrũ ſit vſus vel fruitio.dm ꝙ nec eſt
vſus nec fruitio.ſᷣ abuſus.niſi foꝛte vſus dicat᷑ large
om̃is amoꝛ q̊ quis amat aliqð nõ quieſcens in illo.ſ
refert ad aliud actu vel habitu.ſiue referat recte ſiue
minus recte.Et qꝙ illud oꝑteat dicere manifeſtũ eſt.
Cum.n.aliquis diligit aliquã creaturam referẽs ad
aliud.nõ tñ ad illud ad qð dʒ.amoꝛe illo peccat.nec
tñ eſt illud fruitio.nec vſus ꝓpꝛie dictꝰ.ſᷣ̊ mag ꝓpꝛie

dʒ dici abuſus. Vñ Augꝰ.cũ dicit.ois qͥ amat aliqͥd

aut amat vtens.aut fruẽs.accipit large vſuʒ ⁊ frui

tionẽ. Aſum ꝓ om̃i amoꝛe relato.ſiue directe vel in/

directe.fruitiões ꝓ om̃i amoꝛe nõ relato.ſiue ſtatuat
ibi finẽ pᷣncipalẽ ſiue nõ.⁊ ſic in diuiſionc illa ↄpbẽè⸗/
dit᷑ amoꝛ venialis pcti.niſi foꝛte quis velit dicere
Aug loquit᷑ ibi de amoꝛe oꝛdinato.Et ſic patẽt oia.
— ueſioeiijj. “
Atrum veniale ↄueniat cum moꝛtali in reatu pene
eterne.Et ꝙ ſic videt᷑. Pena aſſumpta ꝓ moꝛtali eſt

Apoꝛtõnabilis pene aſſumpte ꝓ veniali.⁊ ꝙ̃tum ad

acerbitatem.⁊ q;'tum ad duratõeʒ.& ſi pene arbitra-
rie penſant᷑ ᷣm magnitudinẽ reatꝰpcti.videt᷑ ꝙ rea-
tus venialis ⁊ moꝛtalis ſint vtroq; modo ꝓpoꝛtõna⸗
biles.ſ pena eterna nõ cſt ꝓpoꝛtõnabilis niii eterne.
ſi &S vnũ obligat ad penã eternã.videt᷑ ꝙ ⁊ reliquuʒ.
Si tu dicas ꝙ ꝑ gr̃am moꝛtale fit veniale.⁊ ↄmuta-

tur pena eterna in tpalecm. Obijcit᷑ tũc.qꝛ cũ venia/

le ſimiliter remittat᷑ ꝑ gram.ſi miſcdia dei eſt oꝛdia/
ta. ſicut eternã cõmutat in tpalem.ita tpalem debe/
ret ↄmutare in momentaneã. ꝙ ſi nõ facit.videt᷑
illa rñſio nulla ſit. ¶ Item eſto ꝙ aliqͥs decedat cus
moꝛtali ⁊ veniali.⁊ ꝙ ð neutro fuerit in hac vita pu
nitus.ſi ̊ pctm̃ non remanct impunitum.& ꝓ vtro/
q; punitur iſte.ſᷣ non niſi in inferno.⁊ punit᷑ in eter/
num in inferno.ſed nõ punit᷑ vltra qᷓ; meruit.ergo ꝓ
pctõ veniali merebatur puniri eternaliter. Si tu di/
cas qꝙ punit᷑ eternaliter ratöõne moꝛtalis adiuncti.
Obijcit᷑ ꝙ nõ.eſto em̃ ꝙ; moꝛtale illud puniat᷑ qtuʒ
meruerit puniri.tũc g& veniali aut puniet᷑ cternali⸗
ter rõne ſui.aut ratõne moꝛtalis adiũcti. Non rõne
moꝛtalis adiũcti.qꝛ illud ſufficienter punit᷑ ꝑ ſe.ſi g
punitur eternaliter.hoc eſt rõne ſui.ſed deus nulluʒ
punit ſupꝛa ↄdignũ.̊ dignũ erat ꝓpter veniale pcc
catum aliquem eternaiiter puniri. Eiem veniale
ſtat cum gratia.⁊ ſtat cum moꝛtali.⁊ vtrobiq; ſalua
tur ratio venialis. ⁊ conſtat ꝙ magis ſaluatur cum
moꝛtali qᷓ; cum gra.qꝛ gra delet iᷣm.moꝛtale nunq.
ſiabſtrabat᷑ ab vtroq;.magis tenebit ꝓpꝛictatem

quã babet cum moꝛtali q; cum gra.S qn cſt cuʒ gia

debet᷑ ei pena tẽpalis.qñ cum moꝛtali debet᷑ ei pena
eterna.g veniali de ſe ⁊ ᷣm ſe debet᷑ pena eterna.Si
tu dicas qꝙ obiectio teneret ſi pena temꝑalis debe/
retur ei ratõne gratie.ſᷣ hoc nõ eſt verum.qꝛ debetur
ei ratõne ſui.Contra.impoſſibile eſt ſumcienter pu/

ſes
etilua
tive
ſane
dand
tur
zro⸗
citho
mon
petſn
namm
retfi
oppe
noͤel
ttan
cufn
bome
tnbbu
Ntitu
gſbi⸗
pſie
tem
mult
vna.
lter⸗
rato

Di.

nt niri pctm̃ niſi remittat᷑.qꝛ qᷓ;ddiu durat culpa dz du⸗ pena etermma.quia ſepat bominem a vita.ꝑſoluit᷑ au/
ni n tare ⁊ pena. no.n. debet eſſe dedecus pcti ſine decoꝛe tem pena eterna in co ꝙ tenct hominẽ in eternũ ſe/
n n iuſticie.ſ nec moꝛtale nec venialc dimittit᷑ niſi ꝑ gra paratum a vita. Om̃ igit᷑ veniale pctm̃ nec ſepat ho
enc tiam. tam moꝛtali qᷓ; veniali debet᷑ pena eterna q̃n minem a vita.qꝛ nõ excludit gratiã.nec tenet boiem
Wife tum eſt de ſe. Item eſto ꝙꝙ aliquis tiñ babeat pec- imperpetuum ſeꝑatũ a vita.bhinc eſt ꝙ pctm̃ veniale
buſck OEtum veniale. nec tñ babeat gratiaʒ. aut eſſet dignꝰ nec de ſe obligat ad penam eternaʒ. nec ei m ſe red-
When hena eterna aut temꝑali. Si temꝑali. & illa ꝑſoluta ditur pena eterna. Quia vo pctm̃ veniale ↄiungi bʒ
Dngfig eſſet oino abſolutus a culpa.ſed põt ꝑ ſeipᷣm penaʒ ei qð ſeparat a vita.binc eſt ꝙ ratõne adiuncti pena
enl . illam abſoluere.g ꝑ ſe poſſet ad innocentiã reſi urge / ei debetur. ⁊ pena eterna ꝑſoluit᷑. AUñ ſi aliquis dece- 39
eiöhtan re.ꝙ ſi nõ põt ꝑ ſeipᷣm ad innocentiam redire.nunq; dat cum moꝛtali ſimul et cum veniali. cternaliter ꝓ
wenuck põt quantũ eſt de ſe penam ſufficientem ꝓ illa culpa vtroq; ꝑpunict᷑.Et ratio huiꝰ eſt quia nulluʒ peccatũ
daſe ſuſtinere. niſi auxilium gratie ſuperueniat. veniali deleri pot abſq; gr̃a. q;diu durat culpa debet dura/
⸗; pctõ debet᷑ pena eterna. Si tu dicas ꝙ ſoluendo pe re⁊ pena. ⁊ ideo cum venialis culpa duret cuʒ moꝛ-
drſeſn nam diſponeret ſe ad gr̃am que culpaʒ deleret. h̊ nõ tali in infinitũ rõne ↄiunctõis.cũ illa ĩ infinitũ puni
mmiic ſoluit. qꝛ ſi ſe ſitᷣ puniret ꝓ pctõ moꝛtali.deus gratiã tur. Mibilomin?tñ ei quantũ eſt de ſe debet᷑ pena tẽ
n chun infunderet que illam culpam moꝛtalem deleret. poꝛalis.cũ ſimul poſſit ſtare cum gra.⁊ ꝓpterea veni
ox Item deletio pcti moꝛtalis nõ excedit reatũ in in- ale noiat᷑.vt in hoc diſtinguat᷑ a genere pcti mo:ta/
fr ſinitum. ſed eternũ excedit temꝑale in infinitũ. ſi er· lis. quia moꝛtale aufert pꝛincipiũ vite ⁊ venie videli
inen go moꝛtale obligat ad penam eternã. ⁊ veniale. cet ipſam gram.veniale aũt quantũ eſt de ſe non au⸗/
Nihtin Situ dicas ꝙ qis non excedat ſimpliciter. excedit fert.iĩmo ſimul cuʒ illa manet.Concedende ſunt igit
te tñ bᷣm reputatocʒ.qꝛ moꝛtale diligit ſupꝛa deuʒ qui ẽ rõnes oſtendẽtes ꝙ veniali pctõ nõ debet᷑ pena eter
W bonuin infinitũ. veniale vo minime. Contra bocẽ. na ſᷣm ſe. Ad illud qdð ohijcit᷑ pena ſatiſfacto/q
ebni⸗ quia cũ veniale pctm̃ a deo puniat᷑.⁊ deo diſpliceat. ria. p veniali 2 moꝛtali eſt ꝓpoꝛtionaoilis. dici põt
winn aliq̃ modo offenſiuũ eſt dei. ſi tanta eſt offenſ qn/ tratio illa nõ cõcludit ꝙ debeat᷑ veniali pena eterna.
tlenis eus is qui offendit᷑.cum pꝑ veniale petim̃ offendit᷑ de niſi ꝓut ẽ cõiũctũ moꝛtali. Dꝛeterea rõ illa nõ cogit.
H us qui eſt infinitus.videt᷑ reatus pcti venialis de qꝛ ſicut in opponẽdo dictũ eſt in infuſione gr̃e.pena
Wä beat reputani infinitus ſicut ⁊ moꝛtalis.& ſic ꝑ moꝛ/ moꝛtalis pcti ↄmutat᷑ in temꝑalem.pena vo venia⸗
nnt tale pctiñ meret᷑ homo punini infinite.ita ⁊ ꝑ venia- lis pcti nõ ↄmutat᷑ in temꝑalem. Et ſi tu queras vñ 41
liin le. Sʒ ↄtra Lug.de ſanc. Aicto. Aeniale pccatu, boc.cũ miſcdia dei debeat eẽ oꝛdinata. dom q; qꝛ obꝰ
et illud cui m ſe debet᷑ pena tranſitoꝛia.S reatꝰpec ligatio ad penã eternã nõ põt ſimul ſtaꝛe cuʒ gratia.
Nan eati venialis ſolũmodo eſt Rane temꝑalis. Item neceſſario p infuſionẽ gr̃e fit abſolutio a reatu pene
R pena eterna eſt moꝛs ſcda.ſed nulli debet᷑ moꝛs ſecũ eterne.ſ gra bñ ſtat cũ pena temꝑali.⁊ ideo nõ oppꝛ
”õ da niſi ꝓpter pꝛimã que eſt ꝑ ſepatõeʒ aie a deo.ſi igi- tet ꝑ infuſionẽ gr̃e penã tꝑalem in momentaneã cõ/
ian tur venialea deo nõ ſeꝑat. ſicut ſupꝛa oſtenſum fuit. mutari. Ad illud qð obijcit de co qͥ deccdit cũ ve/ 4½
le ;. nõ obligat ad penam eternã. Iteʒ ſi veniale fa-⸗ niali ⁊ moꝛtali.dᷣm ꝙ talis tam p veniali q; moꝛta
tynuc cit hoĩem dignum pena eterna. ledit hoiem vſq; ad li eternalłr punit᷑.ſcd hoc nõ eſt rone venialis pꝛinci⸗
aͤ moꝛtem.ſed qð eſt bꝰmõi dʒ dici mortale.ᷓ veniale paliter ſ̊ rone moꝛtalis adiuncti. Nec valet qd obij
cun petm̃ eſt moꝛtale. Item ſi veniale obligat ad pe/ cit ꝙ moꝛtale punit᷑ in ſe quãtũ meruerit.qꝛ ſicut bo
Gnde nam eternam.cum ofe eternũ careat fine.et qd ca⸗ num vigoꝛat᷑ ex bono.ita maluʒ vigoꝛat᷑ ex malo eo
ftid ret fine caret remiſſione et venia.pctĩ veniale dicit modo q̊ dicit᷑ malũ Vigonideo q́;uis veniali quã/
mra; oppoſitum ad remiſſionẽ ⁊ veniam.ſed qð eſt hmõi tum eſt de ſe nõ debeat᷑ pena eterna.nibilominꝰtam̃
nt nõ eſt veniale· Item ſi veniale facit dignuʒ pena põt ei deberi inqtum ſ ↄiunctũ moꝛtali.⁊ iõ cũ deꝰ
Cyww⸗ cterna.⁊ gratia facit hominem dignum vita eterna. punit tam veniale qᷓ; moꝛtale in eodeʒ pena eterna.
tce cum veniale pctm̃ et gratia ſimul ſint in eodem.ſił & neutrũ punit ſupꝛa ↄdignuʒ.ᷣ vtrũq; punit ꝓut pu⸗
tapo bomo dignus vita eterna ⁊ pena cterna.& ſi fit ei re niri meret᷑.nõ ſolũ in ſe.ſᷣ etiã ꝓut eſt alteri ↄiũctuʒ.
Gno. tributio m ꝙ meruit.ſimul poſſet eſſe in eterna be/ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ mag?ſaluat᷑ rõ venialis cuʒ ꝗʒ
Wud . atitudine ⁊ in eterna pena.quo nibil magleſt impoſ · moꝛtali qᷓ; cum gra.dom q ſi intelligat᷑ de gratia qb
ckän, 38 ſibile. Be. ad p̃dictoꝝ intelligentiam eſt notandũ tum ad actum verũ eſt. nam actꝰgre ſiue motus gra
Sgon- ꝙ ſicut fides noſtra dicit.pctõ moꝛtali debetur pena tie delet veniale pctm̃. Si aũt intelligat᷑ q;tuʒ ad ba
ſrin xterna. Quare aũt pctõ moꝛtali debeat᷑ pena eterna bitum. falſuʒ eſt.qꝛ veniale cũ gra magl ſaluat᷑ in p/
iNeif multiplex oſueuit aſſignari ratio.ad pñs aũt ſuficit pꝛia rõne qᷓᷓ cũ moꝛtali.tũc.n.nec eiꝰreatꝰauget᷑.nec
su vna.quia iſta qõ alibi babet locum ſcʒ vbi querit᷑ de minuit᷑. nec mutat᷑. Si vo veniale iunctũ eſt moꝛta⸗
üH eternitate pene infernalis. Pꝛecipua em̃ inter om̃ſes li tũc reat?eiꝰauget᷑ ⁊ qmodo mutat᷑qꝛ iunctum
ntet ratõnes quare debet᷑ pctõ moꝛtali pena etermna ẽqa malo vigoꝛat᷑. Hec valet illud qdð obr ꝙ veniali nõ ꝗ
alu dum homo peccat mortaliter ſepat ſe a vita gratie. debet᷑ pena tpalis niſi rõne gre.qꝛ ſp duraret niſi e·
men ⁊ ſubijcit ſe ꝑpetue impotẽtie exeundi de culpa quã ſet gra. dom em̃ ꝙ verũ eſt ꝙ ſo duraret niſi eſſ gra
leus tum eſt de ſe. nemo. n. põt a culpa moꝛtali reſurgere. tia. qꝛ tñ ipᷣm de ſe gra nõ excludit ſicut moꝛtale.ſimł
1e niſi ꝑ creatõnem ⁊ infuſionẽ noue gre.⁊ noue vite.?⁊ ſtat cum pꝛincipio ſue remiſſionis ⁊ delectatõis.iðo
Apterea rõne iſtius impotentie pctõ moꝛtali annera qᷓ;uis nõ poſſit deleri ſine gra. nihilominꝰ tñ quantũ
e eſt obligatio ad eternitatem pene.hec aũt pena eter eſt de ſua natura delebile eſt ⁊ terminabile. no ſic eſt
G½ na ⁊ ſi omni pctõ moꝛtali debeat᷑ nõ tñ omni pſolui xæ moꝛtali qd oino excludit donum gre. Ad illud
c tur.qꝛ qᷓuis moꝛtale pctm̃ reddat hoiem impotentt qð obijcit᷑ ꝙ ſi aliquis eſſet in ſolo veniali ⁊ moꝛere/
hen ad reſurgendũ ꝑ ſeipᷣm. ↄtingit tamen hominem re/ tur.in eternum cruciaret᷑.dom bec poſitio eſt im
oe leuari ꝑ diuinuʒ auxilium. Debet᷑ igit᷑ pctõ moꝛtali xſſibilis. Pꝛimũ quia nunqᷓ neccſt n gi nlis K

*

ALi.

in ſolo petõ veniali fuerit ita nõ bẽat gr am. Mibil
em̃ eſt mediũ nũc quin bõ hẽat gram.aut ſit in moꝛ/
tali petõ.⁊ in pꝛimo ſtatu nihil fuit mediũ inter ino/
centiã ⁊ moꝛtalem culpã ſicut eſt ſupꝛa oñſum. ct iõ
poſitio illa vana eſt. Eſto tñ ꝙ aliqͥs puer eſſet in ve
niali.dico ꝙ deus nunqᷓ; educeret euʒ de ſtatu meriti
quin vel ipſe peccaret moꝛtalr.vel ipſe daret ei grati
am.Et ſi querat᷑ vtruzʒ ipſi veniali debeat᷑ pena et᷑na
vel tempalis. dico ꝙ debet᷑ pena temꝑalis.⁊ ſi ꝓpce/
dat᷑ vlterius.& illa pſoluta erit oſĩno immunis a cul/
pa. doõm eꝙ verũ eſt. ̊ quia nunq; põt eam deo pſol/
nere ita ꝙ aiam deus acceptet ſine gra. binc eſt ꝙ de
us ne cogeret᷑ iſtum ſupꝛa ↄdignũ punire gr̃am ſibi

infunderet.ꝑ quã ſolutõeʒ pene acceptaꝛet.⁊ iõ non

ſequit᷑ ꝙ illi petõ debeat᷑ pena ſm ſe.nec ſequit᷑ q hõ

6 p ſe poſſit reſurgere a culpa ad innocentiãũ. Ad il/

lud qð obijcit᷑ ꝙ delectatio nõ cxcedit delectatõnem
in infinitũ.ddᷣm ꝙ nõ excedit in infinitũ ſᷣm verã in.

tenſionem delectatõnis.ſed ᷣm reputatõez peccant.

Exemplũ aũt buiꝰponit᷑ in charitate qᷓ diligit aliqð
bonũ creatũ.⁊ diligit increatũ.⁊ adeo bonũ increa/

tum reputat bonũ.ꝙ ſi bonũ creatũ infinities młti/

plicet᷑.adhuc nõ eqret illi in amoꝛc.ſed plus amaret

dꝛũ qᷓ; bonũ creatũ infinities muleehlicarn ie vtrũ⸗
1

q diffinite diligat. Sic etiã in ꝓpo

. dic etiã in ꝓpoſito eſt intelligen/
dum in amoꝛe ↄcupie ꝗ charitatez ꝑimit ⁊ que cum
charitate ſaluat᷑.nam vna ſcʒ q̃ charitatem perimit

Fffert creaturã deo qui erat pᷣferendus infinit bonis

4

creatis.altera vo que cum charitate manct nõ pᷣfert
creaturam deo. ⁊ ideo m reputationem peccant et
dei punientis moꝛtale excedit veniale impꝛopoꝛtio/
naliter. Ad illud qð obijcit᷑. ꝙ ꝑ venialc offendit᷑
deus. dom ꝙ falſum eſt. nõ em̃ dẽ deꝰ offendi niſi cuʒ
ↄtemnit᷑.ſed verũ eſt ꝙ cũ veniali pctõ minus deus
amat᷑ ᷣm ꝙ Aug. dicit in li.ↄfeſ. Minꝰte amat.qui

tecũ aliqͥd amat.qð ꝓpter te nõ amat. Ideo veniale

vitã eternã nõ aufert ſed retardat. qꝛ a deo nõ ſeꝑat

ſegd elongat. nec obligat ad penã eternałr crucianteʒ

—“

quantũ eſt de ſe.ſᷣ temꝑaliter affligentẽ.

Onſequẽter querit᷑ tercio loco de modis di-

uidendi pctã.Et cum multi ſint modi diui/

mo querit᷑ vtrũ pctm̃ habeat hic diuidi ꝑ differenti/

aas materiales tĩ. aut ꝑ dr̃ias foꝛmales.aut ꝑ ſpecia

les. Scdo querit᷑ vtrum pctm̃ diuioi habeat ꝑ con/

uerſionem ⁊ auerſionem tanᷓ ꝑ diuerſas peccatoꝝ
pifferentias.

Queſtio.. ec

Mtrum petm̃ viuidi habeat ꝑ dr̃ias materiales tm̃.

an ctiam ꝑ foꝛmales.Et ꝙ nõ tm̃ ꝑ materiales ſ eti⸗
am ꝑ foꝛmales diuidi habeat oñdit᷑ ſic. Sicut ſe ba/

bet caſtitas ad virtutẽ.ita ſe hʒ luxuria ao vitium.S

licut caſtitas eſt ſpẽs virtutis.ita luxuria eſt ſpẽs vi⸗

tij. 5 vna ſpẽs diſtinguit᷑ ab altera ꝑ dr̃ias foꝛmales.

liter diſtinguunt᷑.ꝗᷓ pari rõne ⁊ mala que cis foꝛmali

S . Item bonum opponit᷑ malo nõ tm̃ materia

liter ſ̊ etiã foꝛmaliter.⁊ diuerſis bonis diuerſa opxx

nunt᷑ mala.ſ bona quibus mala opponunt᷑.foꝛma/

ter oppoſita ſunt foꝛmaliter differũt. Item circa
vnũ actuʒ pcti aſſignant᷑ diuerſe dr̃ic pctõꝝ.ſicut in

pꝓctõ ade in q̃ dicit᷑ fuiſſe gula ⁊ ſupbia ⁊ inobedien/

tia.ſᷣ pctã q̃ ↄſiſtũt circa vnũ actũ nõ hñt dꝛiam ma

ferislem. ſi ali mõ diſferut. neceſſe eſt q babeant

aengi de quibꝰ valde plixum eſſet hic diſpu /
tare. his omiſſis in generali queruntur hic duo. Pꝛi

II

vifferentiath foꝛtnalem. Item multiplicatio bm

materiã eſt multiplicatio hᷣm numerũ.⁊ multiplica/
tio ᷣm numerũ nõ hʒ ſtatũ.& ſi pctã ſolũmodo diſti⸗
guerent᷑ ꝑ differentias materialiter differentes.nun
q;ᷓ pctm̃ poſſet diuidi ſufficienti diuiſione.Si g pec/
catum diuidit᷑ in ſcriptura differentijs ipſum ſuffici
enter diuidentibus ⁊ omne pctm̃ ↄplectentibus.vi-
detur ꝙ; pctã adinuicem diſtinguant᷑ nõ ſolum dif/
ferẽtijs materialibꝰverũ etiam foꝛmalibꝰ. Sʒ con
tra.foꝛmale in genere pcti moꝛtalis eſt auerſio.ᷣ pec
cata a parte auerſionis non diſtinguunt᷑ imo ↄueni/
unt.om̃ia em̃ dicũt auerſionẽ a deo.ſi g̊ diſtinguunt᷑
hoc eſt ſolum a parte ↄuerſionis que eſt in pctõ ma-
terialis. tiñ diuidit᷑ pctm̃ ꝑ differentias materiales
nõ ꝑ foꝛmalcs. Item pctm̃ foꝛmalr loquendo ni/
hil eſt. ̊ qð nihil eſt nõ habet differẽtias diuidẽtes.
8⅝ ſi petm̃ diuidit᷑.nullo mõ diuidit᷑ inq;tum foꝛma⸗/
liter cõſiderat᷑.reſtat ̊ ꝙ ſolũ diuidat᷑ ꝑ illud qð eſt
materiale in ipo.⁊ redit idem qð pꝛius. Iteʒs om̃e
illud qd hʒ drias foꝛmales ⁊ ſpãles aliq̊ͥ mõ foꝛma/
liter loquẽdo hbʒ ſpeciẽ.ſed pctĩ ſiue malũ foꝛmalit
loquẽdo eſt pꝛiuatio ſpẽi.⁊ pꝛiuatio ſpẽi nõ bʒ ſpeci/
em.⁊ qð carct ſpẽ caret differentia foꝛmali ⁊ ſpecifi/

ca. & ⁊c. Item ſi pctm̃ hꝛet dr̃ias ipſum foꝛmaliteꝛ

diuidentes.g haberet veras ſpẽs.ſᷣ om̃e tale bʒ oꝛdi
nari in genere directe.illud aũt qð eſt in genere a ðo
eſt. pctm̃ foꝛmaliter loquendo a deo eſſet.quod eſt
ↄtra fidem. Item pꝛima diuiſio pcti eſt in oꝛigina
le ⁊ actuale.ſed originale ⁊ actuale pctm̃ nõ diſting/
uunt᷑ foꝛmaliter. quia qdð eſt oꝛiginale vni. fuit alteri
actuale.ſicut patet.quia qdð eſt oꝛiginale nobis.fuit

actuale ade.ſi gð pꝛima membꝛa maxime diſferunt.⁊

oꝛiginale ⁊ actuale nõ ſunt differentie pcti foꝛmali/

ter differentes.multo foꝛtiꝰnec alie. Item prima

diuiſio actualis pcti ẽ ꝑ moꝛtale ⁊ vciale.et moꝛtale
⁊ veniale nõ dicunt diuerſas differentias ſᷣm foꝛmã
⁊ ſpecieʒ.g̊ multo minus nec alie differentie ᷣm ſpc⸗

ciem ⁊ foꝛmã faciũt differꝛe. Maioꝛ ꝓpoſitio manife
ſta eſt. Minoꝛ ꝓbat᷑.pꝛo eo ꝙ veniale pctm̃ cfficitur
moꝛtale ſola intentõne libidinis circa idem genꝰ de-
lectabilis.g ſi maius ⁊ minus nõ faciũt diuerſitateʒ

m ſpeciem ⁊ foꝛmã.videt᷑ ꝙ pctm̃ veniale ⁊ moꝛta

le nõ addũt foꝛmalem differentiã. nec aliaZʒ. Rꝰ.

dom ꝙ dupliciter ↄtingit loqui de pctõ. aut in ocre⸗
tione. aut in abſtractõne. Si in abſtractõnc. ſic dom
cſt ꝙ quẽadmodũ pctiñ cum ſit pꝛiuatio nõ bʒ oꝛdi/

nari niſi ꝑ accidens ſcz ꝑ ↄpatõnem ad ſuũ oppoſi/

tum.ſic etiam nõ habʒ foꝛmaliter diſtingui niſi rati⸗

one ſui oppoſiti. pꝛiuatõnes em̃ diſtinguunt᷑ ꝑ babi

tus.vñ ſicut caſtitas ⁊ foꝛtitudo ſunt vᷣtutes foꝛma/
liter differẽtes in genere virtutis.ſic etiam luxuria ⁊
puſillanimitas qᷓ oppoſita ſunt iſtaꝝ duaꝝ virtutuʒ
foꝛmaliter dicunt᷑ differre in genere vicioꝝ.nõ tamẽ
ſm foꝛmã ſuam ſed ſᷣm foꝛmã ſui oppoſiti.Si auteʒ
loquamur de ꝑctõ in ↄcretõne ſic nõ tm̃ dicit pꝛiuati
onem ſed etia actũ vel habitũ ſubſtratũ.⁊ qm̃ actus
vel babitus ſubſtratus pctõ non tm̃modo diuerſifi-
cat materialiter. imo etiã foꝛmali differentia. alia.n.
eſt ꝓnitas ad luxuriã.alia pnitas ad ſuꝑbiam.? aliꝰ
actus quo ſupbit aliquis.⁊ alius quo luxuriat᷑.non

tĩmodo m materia ſed ᷣm foꝛmã ꝗpter foꝛmalem

differentiã obiectoꝝ.binc eſt ꝙ pctm̃ ſᷣm ꝙ ↄcretiue

accipit᷑ diuidi habet ꝑ dr̃ias nõ tm̃ materiales verũ

ctiam foungles. foꝛmqles dico no reſpectu defount⸗

ttlin
lative
hen
Gani
nur

ltbe
mor

nam
fetf
bpo
hoͤc
ltn⸗
lumn

nibn
Nito
3oſcbi

gſe

mul
wya

dun
71ſu

niſi
te

e
r.
A

i⸗
ltinic
cd
cn
A
mſ
hrgy,
Andi

o
oi
Voreni
ntmuf
No⸗
dumds
whi
cc.
möm
ludcc
nñ
nöſoen
imi
fͤhfe⸗
Utheh
rd
eqmti
kincin
nobaſ
iami⸗
uefnhe⸗
wnni⸗
n
ſeni
tnor
.
ſn
Gold⸗
hd
nlitnn
inbet
Gfem
nm
mn
ian
Gun
iv;
4
ui
ℳ
men.
ciu.
en
hen,

niri pctm̃ niſi remittat᷑.qꝛ qᷓ;diu durat culpa dʒ du/
rare ⁊ pena.nõ.n.debet eſſe dedecus pcti ſine decoꝛe
iuſticie.Sᷣ nec moꝛtale nec veniale dimittit᷑ niſi ꝑ gra
tiam.g tam moꝛtali qᷓ; veniali debet᷑ pena eterna q̃n
tum eſt de ſe. ren eſto ꝙ aliquis tm̃ habeat pec-
catum veniale.nec tñ habeat gratiaʒ.aut eſſet dignꝰ
pena eterna aut temꝑali. Si temꝑali. g illa ꝑſoluta
eſſet oĩno abſolutus a culpa.ſed põt ꝑ ſeipᷣm penaʒ
illam abſoluere.g ꝑ ſe poſſet ad innocentiã reſurge/⸗
re.qꝙ ſi nõ põt ꝑ ſeipᷣm ad innocentiam redire.nunqᷓ
põt quaniũ eſt de ſe penam ſufficientem ꝓ illa culpa
ſuſtinere. niſi auxilium gratie ſuperueniat. veniali
pctõ debet᷑ pena eterna. Si tu dicas ꝙ ſoluendo pe-
nam diſponeret ſe ad gram que culpaʒ deleret.ᷣ nõ
ſoluit.qꝛ ſi ſe ſiᷣ puniret ꝓ pctõ moꝛtali.deus gratiã
infunderet que illam culpam moꝛtalem deleret.
Item deletio pcti moꝛtalis nõ excedit reatũ in in/

finitum.ſed eternũ excedit temꝑale in infinitũ.ſi er/

go moꝛtale obligat ad penam etemã. ⁊ veniale.
E. tu dicas ꝙ q;uis non excedat ſimpliciter.excedit

Iñ m reputatõeʒ.qꝛ moꝛtale diligit ſupꝛa deuʒ qui ẽ
bonuin infinitũ.veniale vo minime Contra bocẽ.
quia cũ veniale pcti a deo puniat᷑ ⁊ deo diſpliceat.

aliqͥ modo offenſiuũ eſt dei. ſi tanta eſt offenſa q̃n-
tus is qui offendit᷑. cum ꝑ veniale pctm̃ offendit᷑ de⸗
us qui eſt infinitus.videt᷑ ꝙ reatus pcti venialis de/
beat reputari infinitus ſicut ⁊ moꝛtalis. ſic ꝑ moꝛ⸗
tale pctiñ meret᷑ homo puniri infinite.ita ⁊ ꝑ venia⸗
= ↄtra Hug.de ſanc. Nicto.Veniale pccatus
cati venialis ſolũmodo eſt pene temꝑalis. ¶ J
pena eterna eſt moꝛs ſcda.ſed nulli debet᷑ moꝛs ſecũ
da niſi ꝓpter pꝛimã que eſt ꝑ ſepatõeʒ aie a deo.ſi igi⸗
tur veniale a deo nõ ſeꝑat.ſicut ſupꝛa oſtenſum fuit.
&nõ obligat ad penam eternã. 1Seezſ veniale fa⸗
cit boĩem dignum pena eterna. ledit hoiem vſq; ad
moꝛtem.ſed qdð eſt hꝰmõi dʒ dici mortale.ᷓ veniale
petm̃ eſt moꝛtale. ¶ Item ſi veniale obligat ad pe/
nam eternam.cum om̃e eternũ careat fine.et qð ca/
ret fine caret remiſſione et venia.pctin veniale dicit
oppoſitum ad remiſſionẽ ⁊ veniam.ſed qdð eſt hmõi
nõ eſt veniale Piem ſi veniale facit dignuʒ pena
etema.⁊ gratia facit bominem dignum vita eterna.
cum veniale pctm̃ et gratia ſimul ſint in eodem.ſił ẽ
homo digns wita eterna ⁊ pena cterna.& ſi fit ei re
tributio m ꝙ meruit.ſimul poſſet eſſe in eterna be/
atitudine ⁊ in eterna pena.quo nibil magleſt impoſ/

eſt illud cui m ſe debet᷑ pena tranſitoꝛia.ẽ apee
em

38 ſibile Ree.ad p̃dictoꝝ intelligentiam eſimotandũ

ꝙ ſicut fides noſtra dicit.pctõ moꝛtali debetur pena

eterna.Quare aũt pctõ moꝛtali debeat᷑ pena eterna

multiplex oſueuit aſſignari ratio.ad pñs aũt ſufficit
vna.quia iſta qõ alibi habet locum ſcʒ vbi querit᷑ de
eternitate pene infernalis. Pꝛecipua em̃ inter om̃es
ratõnes quare debet᷑ pctõ moꝛtali pena eterna cẽqͥᷣa
dum homo peccat mortaliter ſeꝑat ſe a vita gratie.
⁊ ſubijcit ſe ꝑpetue impotẽtie exeundi de culpa quã⸗
tum eſt de Snonon'Pet a culpa moꝛtali reiurgere.
niſi ꝑ creatõnem ⁊ infuſionẽ noue gre.⁊ noue vite.⁊ꝛ
Peeren rõne iſtius impotentie pctõ moꝛtali annexa
obligatio ad eternitatem pene.hec aũt pena eter
na ⁊ ſi omni pctõ moꝛtali debeat᷑.nõ tñ omni ꝑſolui
tur.qꝛ q;uis moꝛtale pctm̃ reddat hoiem impotentẽ

ad reſurgendũ ꝑ ſeipᷣm.ↄtingit tamen hominem re

leuari ꝑ diuinuʒ auxilium. Debet᷑ igit pctõ moꝛtali

na ſm ſe.

põt ei deberi inq;tum

XILII

pena eterna.quia ſepat hominem a vita. pſoluit᷑ au⸗
tem pena eterna in eo ꝙ tenct hominẽ in eternũ ſe/
paratum a vita. OQm̃ igit᷑ veniale pctm̃ nec ſeꝑat ho
minem a vita.qꝛ nõ excludit gratiã.nec tenet boiem
imperpetuum ſepatũ a vita.binc eſt ꝙ pctm̃ veniale
nec de ſe obligat ad penam eternaz. nec ei ſᷣm ſe red⸗
ditur pena eterna. Quia vᷣo pctm̃ veniale ↄiungi bʒ
ei qd ſeparat a vita. binc eſt ꝙ ratõne adiuncti pena
ei debetur. ⁊ pena eterna ꝑſoluit᷑ Añ ſi aliquis dece/ð 9
dat cum moꝛtali ſimul et cum veniali. eternaliter ꝓ
vtroq; puniet᷑.Et ratio huiꝰ eſt quia nulluʒ peccati
delcri põt abſq; gra.⁊ qdiu durat culpa debet dura⸗
re ⁊ pena.⁊ ideo cum venialis culpa duret cuʒ moꝛ⸗
tali in infinitũ rõne ↄiunctõis.cũ illa iĩ infinitũ puni

tur. Hihilomin? cñ ei quantũ eſt de ſe debet᷑ pena tẽ

poꝛali.
ale noiat᷑.vt in hoc diſtinguat᷑ a genere pcti moꝛta/
lis.quia moꝛtale aufert pꝛincipiñ vite ⁊ venie videli
cet ipſam gram. veniale aũt quantũ eſt de ſe non au⸗
fert.imo ſimul cuʒ illa manet. Concedende ſunt igit
rõnes oſtendetes ꝙ veniali pctõ nõ debet᷑ p ena eter
d illud qd obijcit᷑ ꝙ pena ſatiſfacto/o
ria ꝓ veniali ⁊ moꝛtali eſt ꝓpoꝛtionabilis. dici põt q;
ratio illa nõ cõcludit ꝙ debeat᷑ veniali pena eterna.
niſi ꝓut ẽ cõiũctũ moꝛtali. Pꝛeterea rõ illa nõ cogit.
qꝛ ſicut in opponẽdo dictũ eſt in infuſione gr̃e.pena
moꝛtalis pcti ↄmutat᷑ in temꝑalem.pena vo venia/

lis pcti nõ ↄmutat᷑ in tempalem. Et ſi tu queras vñ ꝗ1

hoc.cũ miſcdia dei debeat eẽ oꝛdinata.dðᷣm ꝙ qꝛ ob/
ligatio ad penã eternã nõ põt ſimul ſtaꝛe cuʒ gratia.
neceſſario ꝑ infuſionẽ gre fit abſolutio a reatu pene
eterne.ſ̊ᷣ gra bñ ſtat cũ pena temꝑali.⁊ ideo nõ opoꝛ⸗
tet ꝑ infuſionẽ gr̃e penã tpalem in momentaneã cõ⸗

mutari.¶ Ad iſllud qð obijcit᷑ de eo qͥ decedit cũ ve 42

niali ⁊ moꝛtali. dvᷣm ꝙ talis tam ꝓ veniali qᷓ; moꝛta
li eternalr punit.ſed hoc nõ eſt rone venialis pꝛinci⸗
paliter rõne moꝛtalis adiuncti. Nec valet qd obij

cit ꝙ moꝛtale punit᷑ in ſe quatũ meruerit.qꝛ ſicut bo

num vigoꝛat᷑ ex bono.ita maluʒ vigoꝛat᷑ ex malo eo
modo q; dicit᷑ malũ vigoꝛari.ideo q;uis veniali quã-
tum eſt de ſe nõ bent Pen eterna.nibilominꝰtam̃
oↄiunctũ moꝛtali.⁊ iõ cũ deꝰ
punit tam veniale qᷓ; moꝛtale in eodez pena eterna.

neutrũ punit ſupꝛa ↄdignuʒ.ſ̊ vtrũq; punit ꝓut pu⸗

niri meret᷑.nõ ſolũ in ſe.ſᷣ etiã ꝓut eſt alteri ↄiũctuʒ.
Ad illud qð obijcit ꝙ mag ſaluat᷑ rõ wnialis cuʒ 43
moꝛtali qᷓ; cum gra.dᷣm ꝙ ſi intelligat᷑ de gratia qᷓ;
tum ad actum verũ eſt. nam actꝰgre ſiue motus gra

tie delet veniale pctm̃. Si aũt intelligat᷑ qtuʒ ad ba

bitum.falſuʒ eſt.qꝛ veniale cũ gra maglſaluat᷑ in p/
pꝛia rõne ꝙᷓ; cũ moꝛtali.tũc.n.nec eiꝰreatꝰauget᷑.nec
minuit᷑.nec mutat᷑.Si vᷣo veniale iunctũ eſt moꝛta⸗
li tũc reatꝰeiꝰauget᷑ ⁊ qãmodo mutat᷑.qꝛ iunctum
malo vigoꝛat᷑. HNec valet illud qð obᷣr ꝙ veniali nõ ꝗ.
debet᷑ pena tꝑalis niſi rõne gre.qꝛ ſꝑ duraret niſi eſ/
ſet gra.dm em̃ ꝙ verũ eſt ꝙ ſo duraret niſi eſſʒ gra
tia.qꝛ tñ ipᷣm de ſe gr̃a nõ excludit ſicut moꝛtale.ſim
ſtat cum pꝛincipio ſue remiſſionis ⁊ delectatõis.ido
qᷓuis nõ poffit deleri ſine gra.nibilominꝰ tñ quantũ
eſt de ſua natura delebile eſt ⁊ terminabile. nõ ſic eſt
de moꝛtali qd oino excludit donum gre.¶ Ad illud 4
qð obijcit᷑ ꝙ ſi aliquis eſſet in ſolo venial: ⁊ moꝛere/
tur.in eternum cruciaret᷑.dm ꝙ bec poſitio eſt im/

poſſibilis. Pꝛimũ quia nunqᷓ nec eſt nec erit ꝙ aliqs
So.s 2

S.cũ ſimul poſſit ſtare cum gra. ⁊ ꝓpterea veni

S 6
in ſolo pctõ veniali fuerit ita ꝙ, nõ bẽat grat. Mihil
em̃ eſt mediũ nũc quin bõ hẽat gram.aut ſit in moꝛ/
tali pctõ. in paimo ſtatu nihil fuit mediũ inter ino-
centiã ⁊ moꝛtalem culpa ſicut eſt ſupia oñſum. et iõ
poſitio illa vana eſt. Eſto tñ ꝙ aliqs puer eſſet in ve
niali. dico ꝙ deus nunqᷓ cduceret euõ d ſtatu meriti
quin vel ipſe pcccaret m oꝛtałr. vel ipſe daret ei grati
am. Et ſi querat᷑ vtruz ipſi veniali debeat᷑ pena et᷑na
