HBeda. in teſtimoniũ vtriuſq; nature et angaln euz
coõfoꝛtaſſe.et ãgelus ei miniſtraſſe deſcribi

it.ſi act⸗
cõfoꝛtãdi ꝑtinet ad officiũ angeli cuſtodiẽtis.vẽ ⁊c̃.

na! ¶Wtem vꝛ hoc rõe.qꝛ xpᷣs ſ̃m naturã bũanaʒ maxie
ditias. virtutes oppꝛimit ꝑ violentiã.iõ bonus ãäge-

ſm ſtatuʒ paſſibilitatis minoꝛatus ẽ paulominꝰ ab
angelis. ſi erat moꝛtalis et paſſibilis.et etiã mioꝛa-
tus ab ãgelis.indigebat et cõpetebat Se ab agelis
oꝛdo vni
onũ. cum igit
ep̃s habuit malũ angelũ ad exercitiũ et pugnã ſicut
egitur Math.iiij. ꝙ temptatus eſt a dyabolo.ꝗ de/
Ptem ad di/
gnitatẽ ſpectat bane anime ꝙ committat᷑ tam no/
bili cuſtodie ſicut ãgelice. ſi aia xpᷣi fuit nobiliſſima

oim̃. vr e ſibi maxie cõpetat cuſtodia qgeloꝝ. ¶ Iteʒ
ſapiens dñs illud qð hʒ carius. facit cuſtodiri dili/

gentiꝰ.ᷣ deꝰ carioꝛẽ hẽbat xpᷣm ꝙᷓ aliquẽ aliũ.g vẽ ꝙ;
ſi alij nõ deeſt ãgeloꝝ cuſtodia.ꝙ nec aĩe xpᷣi qᷓ inter
oẽs ⁊ ſuꝑ oĩa erat deo cariſſima.(¶ Contra.xpᷣs ab in⸗
ſtanti ſue cõceptiõis fuit beatus ⁊ ꝑfectiſſime btũs.

A ij

ſi ergo beati potius ẽ cuſtodire ꝙᷓ cuſtodiri.vꝛ ꝙ xpᷣo

☛☚

obꝛ ꝙ ãgelus nõ deputat᷑ ad cuſtodi/S
alterius ꝗgeli.dᷣm ꝙ et ſi angelꝰ poſſit alteri aan

d illud qd obꝛ ꝙ mẽti humane nõ eſt 16

7

☛

nullo tmõ cõpetat cuſtodia angelical Its s ab in⸗
ſtat 0

ſtãti ſue cõceptiõis et ſᷣm aiaʒ et õm

ꝛpꝰ fuit diui⸗

nitati vnitꝰ.tanta vnione q; maioꝛ nequit itelligi. S

xius.a nullo ãgelo debuit cuſt
. 3 bẽat ãgelũ ad ſui cuſtodiã.qᷓro v

ſi diuia virtꝰ q̃ oiĩpotẽtiſſima ẽ ꝑ oĩa ad nutũ ſue vo⸗

luntatig ꝓmpta erat.g̊ vẽ ꝙ nulla idigeret aliena cu
ſtodia die

tẽ qui ab alio eiker boe cuſtodit E
amõ illi obnoxius.S ſi xpᷣus nu i dʒ eẽ obno/
quodãm e e de rps

ex hoc incur/
rat aliq; damnũ.vłincomodũ.vl peccatũ.vel omit⸗-

tat aliqð bonũ.et cũ nulluʒ hoꝝ ſit.nibil tollit a xpo

18

abſentia ãgelice cuſtodie.& nibil adducit bſicẽtia . S
ſi ponit᷑ xpᷣs ab ãgelo cuſtodiri.vꝛ ꝙ; alic circa ipᷣm
tus ãgelꝰ ad cuſtodiã.tũ qꝛ xpᷣs nõ in igehat eů etiã
qꝛ nõ cõpetebat. Mon egebat. qꝛ aduerſariꝰ eius nec
poterat oppꝛimere ꝑ violẽtiã coꝛpꝰ diuitati vnituz.
nec poterat ſeducere ꝑ aſtucias intellectũ a xbo ple⸗
narie illuſtratũ.nec poterat allicere ꝑ blandicias af/

fectũ plenitudie gre cõfirmatũ.iõ xpᷣs nõ indigebat
ãgelo bono.nec q;'tũ ad defenſiõeʒ coꝛpis.nec q;tum

ad ſeruditionẽ rõnis.nec qᷓ;tũ ad incitatiõez affectio-

nis. Mon ſolũ aũt nõ indigebat angelica cuſtodia.ſ
nec etiã ei cõpetebat. Cuſtodia em̃ in cuſtodiẽte re⸗
ſpectu cuſtociti dicit pᷣſidẽtiã quãdã.etiqꝛ ãgeli xpᷣo
dño ſuberãt nõ pᷣerant.iõ nec aliqͥd officiũ pᷣſidentie

nullus qgelus debuit deputani ad cuſtodiẽdũ xpᷣm.
sß angeloꝝ multitudo debuit deputari ad eiꝰ miſteri
19 23

ipᷣis ãgelis reſpectu xpᷣi cõmitti debebat. reea
Edũ xp̃m.

um illud ꝗ obẽ in ↄtrariũ de pð. Angelis ſuis

de mã. de te. ⁊c.dð.qꝙ illud intelligit᷑ de capite rõne
mẽbꝛop. vñ ſicut dicit Aug. dyabol? male expoſuit
ſiue intellexit dũ capiti attribuit rõe ſui qd ſœiptura

20

attribuit ei rõe mẽbꝛoꝝ ¶Ad illud qd ob: ꝙ ãgelꝰ eñ
cõfoꝛtabat.dð.q ãgelus nõ cõfoꝛtabat eũ ↄfoꝛtatio

ne ptãtiua.ſicut cõfoꝛtat illos qͥs cuſtodit.ᷣ ſolũ mi/

21

minoꝛatus dicat᷑ rõe pa

22

niſteriali. ſicut ↄfoꝛtat armiger ſtrenuũ militẽ. Ad
uind as ob; d po zal gacdio minoꝛat vdgz c et ſ
ibilitatis. nũq tñ ſic mino⸗
ratꝰ ẽ vt aliqͥs ãgelus auderet ei pᷣſidere.cũ ita bene

ſit adoꝛãdus xps in cruce et in ſua infirmitate. ſicut

etiã cũ in ſua apparcbit virtute. illud qd obẽ
ꝙ babuit malü geli ad exercitiũ.dð.ꝙ illud exerci

tiñ ſolũ fuit exterius nõ interius. nec fuit ad ip̃ius
bationẽ. etiã potiꝰ ad nr̃am inſtructiõeʒ. et ad ad/
uerſarij cõfutationẽ.ex qͥ xᷣi dignitas nõ minuebat

manifeſtabat᷑.S nõ ſic ẽ in officio cuſtobtẽdi.nã ſi

angelꝰ ad eiꝰ cuſtodiã deputaret᷑.potiꝰ eẽt defectibi

25

litatis oñſio.qᷓ; virtutis ⁊ dignitatis manifeſtatio. vl
etiã alicuiꝰ inſtructio. ſllud qd obẽ ꝙ dignita

tis ẽ hr̃e cuſtodiã angelicã.vð.ꝙ qued ſunt digni/

tatis ſimpłr. qued vo ſic ſunt dignitatis vt etia an⸗
nexũ hẽant aliqͥd indignitat᷑ ſiue infirmitatis.cuſto

diri aũt ab agelo ita dicit dignitatẽ i aia ſpectu illa
rum creaturaꝝ que cõmittuntur angelice cuſtodie.

29

dia nũqᷓ eget. Et qꝛ aie xpi nõ ẽ attribuẽdũ aliqͥd qð
deroge eiꝰ beatitudini.⁊ iõ ſi ab ãgelo cuſtodiri ali/
zn dicat dignitatẽ.nõ tñ xpᷣo dʒ irue Ai

vt tñ dicat ipfectionẽ reſpectu beatoꝝ.qͥ aliẽ̃a cuſto/
b

i cuſtodito quãdã iportat gfectibilitatẽ. ill

qʒðᷣ obi ꝙ id qð carius ẽ.meliꝰ cuſtodit᷑.dð ꝙ veꝝ ẽ.
aßllucd gd magis ẽ carũ ita indiget cuſtodia ſicut il

*

lud qð minꝰ.ſic aũt nõ ẽ in ꝓpoſito. Mã xp̃i aia nõ
ſic indigebat cuſtodiri qᷓ peccareñ poterat. Ael alit

II

põ dici ꝙ deꝰ diligentius cuſtodit aiĩaʒ xpi aia
cuiꝰ alteriꝰ hõis.plus em̃ facit ꝑ n hi lali
faciat ꝑ ſe et ꝑ angelũ. ä
Onſequẽter ð ſcdᷣo articulo ſeʒ de ãnexis an
selice cuſtodie qᷓ̃rũt tria. Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝝ an
elꝰ ꝓpt᷑ nr̃aʒ obſtinationeʒ ſubtrabat cuſto/
die bencficiũ. Scdo querit᷑ vtrũ ex nr̃a beatificatiõe
accreſcat ei nouũ gaudiũ.Tertio q̃rit᷑ vtrũ agelꝰ cu
ſtodiẽs i danati cuſtoditi icurrat alid Ztrimẽtũ.
d

—

ueſtio. j.
Circa quã ſic peedit oait — ſubtrabat ab
hoie cuſtodie bñficiũ ppter o inatiõez. ꝑ illud hie

relj.curauimꝰ babylonẽ et nõ ẽ curata. derelin jm?
eã ⁊c. ibi glo. Medici ſunt ãgeli.quos a nob repeli⸗
my.vu eoꝝ aſilio ñ acqᷣeſcimꝰ. Itẽ ꝑ aliq glo. oñdit
illud idẽ ibidẽ. Caue nequãdo relinquat te medie.
ſi em reliquerit. patʒ q; abſceſſio medi⸗ dãnatio tua
ſit. ãgelus hominẽ quẽ cuſtodit aliqñ derelinquit.
ßꝙh boc nõ ẽ niſi qñ obfirmat faciẽ ſuã ꝑ obſtinationẽ.
⁊c. Ntẽ Dañ. dicit ꝙ antixpᷣs carebit angelon p
idio. ̊ hoc nõ ẽ niſi qꝛ ipᷣe erit obſtinatus in mnalo. F
Ppᷣſidiũ cuſtodie obſtiatis ſubtrabat᷑ ab ãgelis.
Itẽ agelus neminẽ inuitũ põt cõpellere ad bonñ.
obſtinat? factꝰ ẽ inuitꝰ ad bonũ. fruſtra circa ipm
laboꝛat ãgelus. ſi ſtultus ẽ q̃ aliquid fruſtra facit.
maxie qͥ hoc nouerit.vẽ ꝙ, ꝓpter obſtinationẽ pdat
bhõ ãgelicũ pᷣſidiũ.¶ Itẽ maioꝛis benignitatis et mie
dey cꝙ ſit agelus. b deus ppt peccati cõmiſſiöez re⸗
linquit coꝛdis hũane habitachin. ̊ multoioꝛtiꝰ vi
ꝓpt obſtinationẽ ãgelꝰ ſubtrabat miniſteriũ. Itẽ
ꝓpt rebellionẽ et obſtinationẽ excõicat᷑ qͥs et chcit
extra cetu fideliuz. et ſubtrabit᷑ ei oꝛõnũ ecchaſtica-
rñ hñfitin. ſi tantꝰ ʒelatoꝛ iuſticie vel maioꝛ ẽ nga⸗
ᷓ ſit ecclie pᷣlatus.et pᷣlatus rebelli et obſtinato ſub⸗
trahit bñficiũ cõionis et oꝛõnis.vi ꝓ multofoꝛtiꝰ an
gelꝰ ſubtrahat pᷣſidiũ cuſtoditiöis. ſhee grauiꝰ pec-
cat ille cui ſuggerũt bona et facit mala.q; qͥ facit ma
la ſine aliqᷓ erboꝛtatiõe bonoꝝ. et boc ꝓpt᷑ cõtẽptũ.
Zobſtinat? in malo grauius peccat qᷓ; qũ cõtẽpta ex
boꝛtatiõe ãgelica pſiſtit ĩ malitia.qᷓᷓ ſi eẽt oino ab an/-
gelo derelict?. ſi ägelꝰ bonꝰ nõ dz aliqd facere q
vᷣgat in malũ eiꝰ quẽ cuſtodit.vẽ ꝙ exq obſtinatꝰeſt.
no debeat eũ ãpliꝰ cuſtodire. Cõtra. paratioꝛ ẽ bo
nus ãgelꝰ ad ↄſeruãdũ in bono.qᷓ ſit malus ãgelus
ad pcipitãdũ in malũ.ſᷣ malꝰ ãgelus quãtũcñũq; hõ

ſit bonꝰ vſq; ad moꝛtẽ nõ deſinit ipᷣm infeſtare. ̊ vz

nec bonꝰ.quatũcũq; malũ vſq; ad moꝛtẽ deſinat
cuſtodire. Maioꝛ ppoſitio mãifeſta ẽ. Minoꝛ ꝓba
tungꝑ illud qð dẽ in glo.thob.vj. ſup illud. appbende
hꝛachiã eiꝰ. Oyabolꝰ vſq; ad crucem ſecutꝰ ẽ xpᷣm.
E quto aliqͥs peioꝛ ẽ.tãto eſt pnioꝛ ad malũ. et
to ꝓnioꝛ ad malũ.tãto magis indiget retrabẽte.S
ſi ägekun oepmntnta d cuſtodiã ad hoc oꝛdinat᷑ vt re
xrabat a malo. vẽ q; non debeat ſubtrabi obſtinato.
tẽ de nemie deſperãdũ ẽ dũ ẽiĩ via. qtũcũq; qͥs
ſit obſtinatꝰ? nõ ẽ deſperãdũ de co. g ſi medicꝰ nõ re/
linq̃t egrotũ niſi illũ de qͥ deſpat.vr ꝙ agelꝰ nullũ re⸗
liquat qtũcũq; gbitinat,N zrei, egritudie coꝛꝑali
ſicẽꝙ q;uis aliqᷓ egritudo ſit incurabiłtñ ſi pt itẽdi.
putile ẽ hr̃e cõſiliũ medici.ſi ᷓ̊ nullꝰẽ adeo obſtina⸗/
ta in hac vita qͥn poſſit in eo malitia intẽdi.vr ꝙ cui⸗
libet cõpetat cuſtodia ãgeli.ſi ;̊ agelꝰ ñ ſubtrabit cu⸗
ſtodiã ab eo q̃ ẽ iloneꝰ cuſtodiri.vẽ ꝙ nullꝰ qᷓtũcũ⸗
P obſtinatꝰ bñficio ãgelice cuſtodie q;diu ẽ iĩ via de⸗

ſer he
Cphpttintcht⸗
lernenͤcoon⸗
cainhicpoſd
mnie
fotetode⸗
nun tonl
NllejOdi
ia o mema
ſchifciabhu
ichoenbaaans
lutügnaotot
irinccoptsad
egtein naue

ſchciccleeaute
attand
glßepecu⸗
ftmnddl Bond
ſfüluni uſe
Mhonenelzbai
cinluae et
htbonuod
lafcintclin
Wnidicti
fletöu 8
ibiudin.⸗
ehnec
clügdie
duunleieti
negepe
Ntzgdic
Pezinchrri
chtnigu
en de el
nſpntuti⸗
Pſtute

—

=2

4

eparinii,

47

ni giizttt
—
alittäinnt
sfignultnn
le
muniziſctn
the Niii
ufftheintr
iztittng
igti öſiut
Cin unnitp
gümgfl

sgiiig t

gnd toti
ſchihunft
mom dain
uun

anm
ziſunffig⸗
zinii
Gnatiſe
Gntitth⸗
Gientie
inulzcn⸗

iſccn

2g lictt nõ oino ipediati

Di.

25beat deſtitui. R. ad pᷣdictoꝝ ĩtelligẽtiã notãdũ q
cõiter tenet᷑ a doctoꝛibꝰ ſacre ſcripture.ꝙ angelꝰ nõ

oino relinqͥt obſtinatos qᷓ;diu ſunt viatoꝛes.nec tñ
adeo diligent᷑ cuſtodit ſicut cuſtodit bonos.aut me⸗/
diocrit᷑ malos.iõ cõiter dicit᷑ quodãmõ deſerit. et
quodãmõ cuſtodit. Explicatio aũt hꝰ pᷣt diuerſimo
de fieri. Mã aliquẽ cuſtodiri ab ãgelo h̊ pᷣt dupſir in/
telligi.vcl ſᷣm babitũ.vel ſᷣm actũ.voluerũt g aliqͥ di
cere ꝙ ãgelꝰ obſtiatũ ſᷣm actũ cuſtodiẽdi relinqͥt. ꝓ/⸗
eo ꝙ ipe cuſtodiẽti ãgelo nõ obedit.iĩmo ↄtra eiꝰ mo
nita faciem obfirmauit.qᷓ;'tũ vero ad habitũ nõ dᷣſe/
rit.qꝛ ſpy ꝓmptꝰ ẽ ei ſbᷣuenire.ſi q̊ mõ ipᷣm ad viã ve/
ritatis videat inclinari.⁊ hic qͥdẽ modꝰdicẽdi nõ ſuf
ficit.qꝛ nullꝰ ẽ adeo malꝰ et ꝑuerſus qͥn ãgelꝰ bonꝰ
poſſit ei aliq̊d bñficiũ cuſtodiẽdi largiri. 5 ſi ſp eſt ei

ꝓmptꝰ facere bonũ.vẽ ꝙ; nũqꝙᷓ; ſubtrabat oẽm actũ.
Et ideo ſcdᷣs modꝰ dicẽdi ẽ ꝙ duplex ẽ cuſtodic an
Eg actꝰ.vnꝰ reſpectu coꝛpis.alter reſpectu ſpũs.

Inꝰ? ↄſiſtit in repulſione hoſtis ne oppꝛimat coꝛpa.
alter in arcẽdo ipᷣm ne ꝑuertat alat⸗ Prent actꝰ effi⸗
cacia ẽ in ãgelo.ſecũdi vero nõ ſolũ ẽ in ãgelo.ſᷣ etiaʒ
in nobis.Quãtũ ad pꝛimũ actũ bonꝰ ãgelꝰ hõieʒ vſ

qʒ ad moꝛtẽ nõ dereliquit.qꝛ nõ patit᷑ ißm a demõe

oppꝛimi vel occidi.niſi q aliter exigit ficri ſnia diui
ni iudicij. Quãtũ vero ad ſcdᷣm actũ.qꝛ actꝰ illiꝰ cffi

catia nõ tm ẽ in ãgelo ſ̃ etiã in nobis.ſbtrahit cuſto/
die bñficiũ ab his circa quos videt ſe fruſtra exerce/

ri.vtpote ab excecatis ⁊ obſtinatis.qͥ nec recipiũt in

ſtructiõeʒ nec exhoꝛtatiõʒ. Sʒ cũ cuſtodia mag r ſpi
ciat aiaʒ q; coꝛpus.adhuc nõ videt᷑ oino ꝓpbabile q;

26 qgelus oẽm actũ cuſtodie ſubtrahat reſpectu aie.Et
ideo ẽ adbuc tertiꝰ modꝰ dicẽdi ꝓbabilioꝛ pᷣdictis.

ꝙ effectꝰ ãgelice cuſtodic.ct ẽ reſpectu boni.et reſpe/
ctu mali. Reſpectu boni cõſeruãdi.vel acqͥrendi.vel
augendi. Reſpectu vᷣo mali deſerendi.vel euitandi.
vel minuẽdi. Bonꝰ igit᷑ ãgelus obſtinatos nõ deſe/
rit q;tũ ad actũ cuſtodie qͥ reſpicit malũ.qꝛ ſp retra⸗
hit hominẽ ne labat᷑ in peius.et hoc oñdũt res pᷣdi
cte ſcdᷣo inqucte.et cõcedẽde ſũt. Quãtũ vᷣo ad actũ
q reſpicit bonũ obſtinatos deſerit.ct antixpᷣm nõ cu
ſtodit.et ſic intelligunt᷑ tres auctes ad illã ꝑptẽ indn/
cte. Ana q̃ᷓ dicit ꝙ ãgeli nos relinquũt et nos eos re/
pellimꝰ. Alia q̃ dicit ꝙ; abſceſſio ãgeli ẽ dãnatio infir
mi. Et tᷣcia Dam̃. qᷓ dicit ꝙ ãtixpᷣs carebit ãgeloꝝ pᷣ
ſidio. In oibus em̃ his intelligt᷑ ãgelꝰ terecere vel
abeſſe.nõ qꝛ nõ defendat ab aduerſario.vel nõ retra
bat a malo. qꝛ nõ cõſcruat ĩ bono.nec ꝑducit ad bo
nũ.et ꝑ hoc ptʒ rõ ſequẽs. Hõ em̃ ꝓbat ꝙ ãgelꝰ ſim
plicit᷑ dercliqͥt obſtinatũ.ſᷣ ſolũ q;ẽtũ ad effectũ cuſto

27 die qͥ ẽ in echoꝛtãdo et ꝓmouẽdo ad bonũ. il⸗
lud qð obꝛ ꝙ deus deſerit habitaculũ coꝛdis ꝓpter

pctm̃.dðᷣ.qꝙ nõ ẽ ſiłe.qꝛ pctm̃ pᷣuat grc habitũ ꝑ quẽ
diſponit᷑ aia vt hõ ſit di babitachm.⁊ iõ efficit coꝛ ho
mis ineptũ ad h̊ ꝙ in ipᷣo habitet deꝰ.Habitatio em̃
dei in eo in q̃ habitat reqͥrit dignitatẽ. Euſtodia vᷣo

ãgelica a cuffodito nõ exigit dignitatẽ.ſᷣ potiꝰ reſpi -
28 ct indigẽtiã ⁊ neccſſ tatez.A ill qdð obẽ ꝙ ccclig

—
2

ſubtrahit oꝛõnis bñficiũ ab cis qͥs excõicat.dʒ.ꝙ; h

facit ad ipoꝝ ↄfuſiõcʒ et coꝛrectiõeʒ.ſicut ptʒ.j.cum

agit᷑ de ercõicatõe. nũq tñ ſubtrahit oino oꝛõnũ be⸗
neficiũ. Sic et ĩ ꝓpoſito intelligẽdũ ẽ angeiꝰ iuſto
dei iudicio nõ cõpellit hõieʒ qꝙ ambulet in inuijs.⁊

abhomiatiõibꝰ.ct ignominie paſſioõibꝰ.hm ipetũ coꝛ

dis ſui. nũẽ tñ ſic ncngu mõ a malo retardet

lið vero qð obꝛ ꝙ ex boc

—

petm̃ hõis aggrauat᷑.dd.ꝙ ſicut peccatoꝛ ex dei mia

et patiẽtia theſaurizat ſibi irã.et ↄuertit miaʒ dei ad

cumulũ reatus ſui.et hoc nõ ẽ a deo.ſᷣ ab ipo pecca⸗
toꝛe.Si tñ iudicio ꝑmittẽte.ſic in ꝓpoſito intelligen⸗
dũ ẽ ſe hre. Põt tñ dici ꝙ nũqᷓ ſic cõuertit᷑ pctoꝛ in
malũ.qn meliꝰ ſit ſibi cuſtodiri qᷓ; deſeri.q et ſi cõtẽ⸗

ptꝰ aggrauat peccãt reatũ.tñ freqᷓntatio pctön quõ

*

hõ incurreret ſi ãgelꝰ doſereret.aggrauaret młtofoꝛ⸗/

tiꝰ q́; cõtemptꝰ. Credẽdũ ẽ cm̃ ꝙ; multis modis ãge
li qͥ nos cuſtodiũt. et ſtudeãt pmoucre ad bonuʒ· t

ſtudeãt retrabere a malo. qᷓuis H̊ nõ ꝑcipiat hbebetu⸗

do ſpũs nr̃i.ꝓpt᷑ qd multi ſuꝑbiñt.multi ſũt inãti.et

frequẽter ſibi attribuũt qdð ẽ ex bñfitio ãgelico.⁊ ex Hᷣ
minꝰ efficiunt digni vt dh gelie adiuuẽt. et ppt᷑ hᷣ
putile ẽ effectꝰ ãgelice cuſtodie noſſe ⁊ ite ligere. Cõ

4„

50

ſueuerũt aũt a mgr̃is effectꝰ xij.aſſignari qͥ eliciũt᷑ ex

ſcripturis. Pꝛimꝰ ẽ ꝓ delictis increpare. Judic.ij.

Aſcẽdit ãgelꝰdñi ad galgala ad locũ fiẽtiũ ⁊ ait Edu
xi vos ð tra egypti.et pꝰ.non audiſtis vocẽ meam.

Scðs ẽ a vinculis pctõꝝ abſoluerc.Actu.xij.Ange⸗
lus aſtitit.et pꝰ.ceciderũt catbene de manibꝰeiꝰ.hoc

tñ intelligẽduũ ẽ diſpoſitiue.Tertiꝰ ẽ ipediẽtia ad bo
nũ auferre.qð ſigt᷑ Exo.xij.vbi ãgelꝰ ꝑcuſſt pᷣmoge

nita egypti. Quartꝰ ẽ demões arcere.thob.vltio de-
moniũ ab vxoꝛe mea cõpeſcuit dic thob.ð̊ raphaele.
Quintꝰ ẽ docere.Dañ.ix. Nũc egreſſus ſuʒ vt doce

rẽ te ⁊ itellgercs. Sextus ẽ ſecreta reuclare.Geñ.x/⸗
viij.tres ãgeli miſteriũ trinitatis et vnitat expᷣſſerũt.
et ibi dẽ ſeqt᷑ Num celare poſſuʒ abꝛahã ⁊c. Septi⸗
mꝰ ẽ ↄſolari.thobᷣ.vj.foꝛti aio eſto.i ꝓxio ẽ vt a deo

via deducere et cõducere.thobᷣ.v.ego ducã et rfducã

curreris ⁊c. Octauꝰ ẽ in via di ↄfoꝛtare.iij. Reg.xix.
ſurge ⁊ comede.grãdis em̃ tibi reſtat via. Honꝰ ẽ in

eũ ⁊c. Decimꝰ ẽ hoſtes deijcere.yſa.xxxvij.egreſſius

ãgelꝰ dñi ꝑcuſſit in caſtris aſſirioꝝ ⁊c. Andecimꝰtẽ/

tatiões mitigare.et hic ſignat᷑ geñ.xxxij.vbi iacob

uctatꝰ ẽ cũ ãgelo.vbi bñdictiõc accepta cõfoꝛtatꝰ ẽ
pꝰ luctã.⁊ cinarcuit neruꝰ femoꝛis ciꝰ. Ouodecimꝰ

oꝛare et oꝛões deferre.thob.vltio.qũ oꝛabas cñ la
chꝛymis ego obtuli ⁊c.Hi oẽs ſũt eſrcctꝰ cuſtodic an

geli. ex qͥbꝰoibꝰ tã deo qᷓ; ãgelis debemꝰ eẽ obnoxij ⁊
grati. Aueſtio. ij. e
ficet᷑ gaudiũ.Et ꝙ ſic v.luc.xv.gaudiũ ẽ ãgelł di ſuꝑ
vno peccatoꝛe pniaʒ agẽte.qᷓ; ſupꝛa.xcix.iuſtis.Ex
textu pʒ ꝙ ex ↄuerſiõe pctõꝛis.ãglis di accreſcit gau
diũ. mltofoꝛtiꝰ ᷣ beatificatiõe eiuſdẽ¶ Ntẽ agelꝰin
miſtrãdo bõi aliqͥd meretur.ſ̊ ñ meretur illð qð hʒ.

ſicut ꝓpbatũ ẽ ſpra⸗s merctur hñdũ.ſᷣ qð rtribuitur

ꝓ merito hoc eſt gaudiuʒ.ergo meretur maius gau

diũ Item angelus habet pfectam chaꝛitatem. g

diligit ꝓximum ſicut ſcipᷣm.&ᷣ vbi cſt par dilectio de

pari bono.ẽ par gaudiũ.ſi g̊ ãgelꝰ diligit illũ quẽ cu/
ſtodit ſiẽ ſeipʒ.tatũ gaudʒ ð eiꝰ ſaluatiõe qtũ ſua.

§ vꝛ eiꝰ gaudiũ duplicarii¶ Itẽ vbicũq; ẽ dſiderij cõ
pletio.ibi ẽ gaudiũ ⁊ delectatio.ꝗ vbi ð nouo cõplet᷑
aliqd deſideriũ.ð nono accreſcit gaudiñ.ſᷣ ãgelꝰ deſi
derat illũ quẽ cuſtodit ſaluari.ᷓ cũ ſaluat᷑ neceſſe eſt
ipᷣm gaudere ð eiꝰ ſalute.̊ pᷣꝰ ð hoc ñ gaudebat.qꝛ

¶ Atu ex beatificatiõe cuſtoditi ãgelo cuſtodiẽti ãpli/

ñ erat. ᷓ vi ꝙ nouũ gaudiũ ſibi dcgeſeat ,Ne agek
cuſtodiẽtibꝰ hõics creſcere pᷣt cognitio ſicut ꝓbat in
lr̃a mgjr̃.ſ rõc creſcit cognitio.eadẽ rõc ⁊ dilectio.?

ſi dilectio.S gaudiũ et delectatio.tẽ in co qͥ oꝛdia

te gaudet. ſicut creſcit matcria gaudẽdi.ita creſcit ett

gaudiũ ſ̊ in ſuꝑna inlin creuit ccſeit mi gaudij cx

ppo et ei? mẽbꝛis qbꝰ miſtrãt ãgeli beati.̊ vi.ꝙ in ilł ctũ. nullũ tñ incõueniẽs eẽ vẽ ſi vceqat Zipedin o N iti
creſcat gaudiñ. M ãt materia gaudij creuit.pʒ.tũ ꝓ/ ſit ipᷣius qgeli aliqð accidẽtale gaudiũ. illð melius ſnn ae
pter xpᷣi exaltationẽ. tũ ꝓpter ruine ãgelice patiöeʒ3. Sclarabit᷑ ꝑ ſeqᷓns ꝓppbleem. enti iſe
tũ ꝓpt᷑ bõis ꝑditi reinuetioeʒ.q oĩa affectui oꝛdiaat Sienoi⸗ ff ſwin ie
ſũt mã gaudij.maxie affectui ãgelico cũ ſit maxie oꝛ/ ¶Atn ex danatioe cuſtoditi incurrat ãgelꝰ aliqð dc/ ſtetin⸗ ſft
dinat?. Sy cõtra. Btitudo ẽ ſtat?ꝰ oim̃ bonoꝝ ↄgreę ttrimẽtũ.Et ꝙ; ſic vi.iij. Reg.xx.ſcribit᷑cuſtodi viruʒ mmgeih
gatiõe pfectꝰ.ſ vbi ẽ ſtatꝰ ꝑfectus ibi nõ ẽ ꝓfecꝰ.g iſtũ.q ſi lapſus fuerit.erit aia tua ꝓ aia illiꝰ.ex qͥ col- nuii
Kin ãagelis btis ẽ pfectũ et plenũ gaudiuʒ.̊ nõ vĩ ꝙ ligit᷑ ꝙ dñs eo pacto cõmittit ad cuſtodiẽdũ ꝙ ſi cu- huf in
ex aliqᷣ ſuſcipiãt ineremẽtũ. tẽ gaudiũ ẽ de eẽntia ſtoditus amittit᷑.de manu cuſtodis reqͥrat᷑. Si ẽᷣ bõ hltanine
btitudis ſicut et charitas. ſi pt in eis creſcere gau⸗ ꝓdit᷑vẽ ꝙ ãgelus ipᷣm cuſtodiẽs incurrat ſalutis ſue gmſcchi
diñ.pᷣt in eis charitatis babit? ocſcere. ſ ſi charitas pericſin. ⁊ boc vꝛ dicere Oꝛig.ſuꝑ illud Mu.xxv.ini/ nhirſiſnn
t creſcere.pᷣt in eis alterari. ⁊ pᷣt in eis amitti. Ite, ciati ſut beel.glo. Pꝛeeſt ãgelꝰ bonꝰ qͥ ꝓ 8lictis cul miTenninn
onñ creatũ cõpatũ ad increatũ ẽ ſicut pũctꝰ ad line pat᷑.et ꝓ bñ geſtis landaeu er Vſa. xxxiij. Angeli Gtnichtt
sm . & ſi ãgelꝰ beatꝰ gaudet vnoquoq; ſicut gaudẽ pacis amare flebũt. coſtat añt q nõ ficbut niſi ppter mitagtgn
vdyũ c᷑.ipꝛopoꝛtionabilit᷑ plus gaudet ð deo q; gaude miſeriã ⁊ dãnationẽ hõim. ſi illis maxie cõpatiuntẽ iinnin
at ð aliqͥ creato. ſicut pnctꝰ adueniẽs linee ñ auget quos cuſtodiũt.v ꝙ ð dãnatiõe eoꝝ incurrãt gemi⸗ ſtü banl
lineã. ſic creatura cũ creatoꝛe ñ ẽ maioꝛ gaudẽdi mã. tũ et plactũ.et ita aliqd gaudij detrimẽtũ.i¶ Itẽ ſi op tüͤclitſt i
qᷓ ipa creatrix eẽntia ꝑ ſeipazʒ. cñ ãgelus gaudeat ꝭ poſitũ ẽ cꝗ oppoſiti.⁊ ꝓpoſitũ ppoſiti. ſaluatio bo Alictig n
ipᷣa veritate eterna.p ali creat nõ v ꝙ gaudi minũ cuſtoditoꝝ generat in ãgelis cuſtodietibꝰ gau⸗ sdoe⸗
um in eo == cit gaudiũ in ꝗgelo ꝓpr diũ et cõgratulatiõez. ̊ dãnatio generabit gemitũ et nibis⸗
btitudinẽ eiꝰquẽ cuſtodit.⁊ ille qͥ cuſtodit᷑ pt ixoedire cõpaſſionẽ¶ Itẽ ſicut cõplctio deſiderij dlectat ani mihon nul
ſuã btitudinẽ. pᷣt ipedire gaudij ãgelici fectionẽ. mꝗ. ita fruſtratio cõtriſtat. ̊ ãgelus qͥ cupit ſaluari digliͤſehnt
ꝙ ſi boc ẽ falſuʒ.cũ ſit ↄtra rõez vere btitudis.g ⁊ pꝛi eũ quẽ cuſtodit. gaudet cũ ille ſaluat᷑.qꝛ deſideriũ eiꝰ Poonttoangal
51 nn vg gauchh ngocle ceſcere. pᷣt itelligi du · iplet᷑. cũ ex ciꝰ dãnatiõe fruſtret᷑.vꝛ ⁊c¶ Iteʒ pena dueni ifte
plicit. vel exteſiue. vel intẽſiue. Extenſiue dꝛ ceſcere. arrij ſemp creſcit ꝓpt᷑ multitudinẽ eoꝝ qͥs ꝑ erroꝛeʒ duuqk inii
qñ qᷣs de pluribꝰ gaudet. Intẽſiue vᷣo qñ affect? ei?ꝰ ſuum trabit ad danatiõeʒ. ꝑ oppoſitũ ex nr̃a ſalua ftfilig n
de aliq̃ copioſiꝰ gaudet.Si & itelligamꝰ de ineremẽ tione creſcit ãꝗgeloꝝ pᷣmiũ nos cuſtodiẽtiuʒ. ſi nos ſopaulkwging
to gandij ᷣm pᷣmũ modũ.ſic abſq; dubio veꝝ ẽ.⁊ do danamur.cũ ipᷣi gloꝛaari debeãt i nobis ſiue dᷣ nob. Agrritoi
ctoꝛes cõiter boc ſentiat Tibis beztis ãgel accreſcit vã qꝙ patiãtur gloꝛie detrimẽtũ. Itẽ ãgeli mali gau ſaczdblejnri
gaudiũ.q;ꝛ ð pluribꝰ gaudent ſᷣm ꝙ plures ſaluant᷑ vẽt dũ pñt hominẽ ꝑtrahere ad ſupplicia.et bocẽ q; ſeNinttrbon
Si aut loqmur ð cremento gaudij q;tũ ad modũ ſe hõies odiũt qͥs exercitãt et tẽptãt. ſi boni ageli dili ufnptrim
32 cũdũ.ſcʒ quãtũ ad itenſiõeʒ.ſic diſtigueneũ eſt. MHã git illos qͥs cuſtodiũt.vẽ q; doleãt ꝑ oppoſitũiõ/ iszaicri c⸗
gaugiũ duplex ẽ. Eſt em̃ audliũ in qᷣ ↄſiſtit pᷣmiñ ſb⸗/ tra. Bonꝰ qgelus ẽ btũs. btũs ẽ cui ad nutuʒ cũcta ſaneteigleft
ſtãtiale. ct boc ẽ gaudiũ ð bono increato qð bʒ ãgelꝰ ſucccqũt.ei aũt qͥ hmõi ẽ nõ pᷣt aliqͥd accidere detri/ Gianinn
de deo et in veo. Eſt iteꝝ gaudiũ in q cõſiſtit ᷣmium mẽtũ. vẽ ꝙ ex dãnatiõe eoꝝ qͥs cuſtodiũt nullũ de Pbärilcdu
accidẽtale.et hoc ẽ gaus u qð bʒ ãgelꝰ de bono crea trimẽtũ ncbrrue Dre aͤgel⸗ bonꝰ volutatẽ ſuã di⸗ inſku
to . ſiue ꝓpꝛio ſiue alicno.Fuerũt igit̃ qͥ dixerũt ꝙ in uie volũtati cõfoꝛmat.ꝗ ſi deꝰ nõ vult ſaluare niſi p⸗ Uiſoenioe
agel btis creſcit vtrũq; gauciũ itenſiue.qꝛ nõdũ ſũt deſtinatos.vẽ q; nec ãgelus bonꝰ. ſi nullus pᷣdeſti/ Aſurfoiath
pfecte beati ꝙᷓuis beati cõfirmati.S qꝝ opinione vꝭ natꝰ dãnat᷑.nullꝰ dãnat᷑ quẽ ãgelꝰ bonꝰ nõ velit dã Clchbtöͤrſn
fuiſſe mgr.Sʒ qꝛ boenõ vrẽ ꝓbabile ſicut ſupꝛa ĩpꝛo mac. S vĩ ꝙ ex nulliꝰ dãnatiõe triſtet᷑.¶ Ntẽ doloꝛ et 1s tnlet rdinnt
batũ fuit di. v. vbi agit᷑ de couerſiõe ãgeloꝝ.iõ fuert triſticia nõ ẽ ſine pena.⁊ pena nõ ẽ ſine culpa pꝛeuia. ſiencönttr,
q̃ dixerũt ꝙ neutrũ gaudiũ in eis creſcit intẽſiue.ᷣ ſo f in btis ãgelis nuqᷓ; fuit culpa.æ nec fuit nec eẽ põt lneperie
lui extẽſiue.ſicut charitas eoꝝ ñ ẽ maioꝛ qᷓ; fuit ab ini triſticia. ¶tẽ ãgelꝰ nõ magis meret᷑ in miſtrando intgizo⸗
tio. quis ples nũc diligãt ꝙ; tũc. Sʒ qꝛ ill ñ v ad. bono qᷓ; malo.cũ ex volũtate eq̃lit᷑ dona miſtret vtri krſia en
hyuc multũ ꝓbabile ꝙ ãgel accreſcat mꝗ qͥn aliqͥ mõ q;.& ſi remũeratio penſat᷑ ᷣm meritũ.nõ minꝰ remu wifn
intẽdat᷑ zguchi i g ere modꝰ dicdi ꝙ an nerat᷑ agelꝰ cũ cuſtodit pᷣſcitũ q; cũ cuſtodit pᷣdeſtia/ tütinten
gelis nllo mõ accre cit gaudiũ ĩ qͥ ↄſiſtit pᷣmiũ cẽntia tũ. vr ꝙ ex illiꝰ dãnatiõe nullũ incurrat ãgelꝰ detri rf⸗ l
le.q; qᷓtũ ad ill pfecte bti ſũt.S adi iqͥ̊ ↄſiſtit pᷣ⸗ meti Juͤrta hoc q̃rit᷑ vtꝝ ãgelꝰ velit illũ quẽ cuſto in
min accidẽtale accreſcere pt.nõ ſolũ extẽſiue veꝝ eti dit ſaluari.cũ reuelatũ ẽ ſibi ipʒ cẽ pᷣſcitũ.Si nõ vult iani dr
am iteſine. ⁊ rõe boni ꝓpꝛij.⁊ roe coiũcti.qꝛ miſtran/ ipm ſaluari.ᷓ vꝛ cũ cuſtodire inuite.Si vult. vꝛ 3 iggntf
do alijs.bona oꝑa facũt.in qbꝰ pᷣmiũ accidẽtale me voluũtas eiꝰvolũtati diuie nõ ↄfoꝛmet᷑ nec ꝙ etiã im Eſichn⸗
rẽct᷑ ⁊ eti cõciues ſuos ad biſtudinẽ pducũt. ſuꝑ q; plene Btea cuſtodit pſcitũ. qro äd pᷣmi ei er boc cart
bus abſq; dubio gaudẽt et cõgratulat᷑. ⁊ hec poſitio reddit. Subale nõ.cõſtat.Accidẽtale nõ.vt vẽ.qꝛ i / Eeni
tercia vĩ eẽ ꝓbabilioꝛ. Et ſm banc ps rũſio ad pꝑtes lud ↄſiſtit circa ſaluatiõez eoꝝ qͥs cuſtodiũt. ſicut pʒ Abec⸗
oppoſitas. Mã rões oñdęẽtes q; ex nr̃a btificatiõe an in pᷣmio aureole.qdð hñt pᷣdicatoꝛes Gead pᷣdictoꝝ ʒ3 Duh
gel accreſcat gaudiũ.cõcludũt ſolũ ð gaudio accidẽ intelligẽtiã ẽ notãdũ ꝙ circa boc diuerſimode ſenſc· nfmmun
tali.qdð ẽ circa bonũ.in qͥ tñ nõ ↄſiſtit eẽntialis pᷣmij rũt diuerſi.Quidã em̃ dicere volucrũt ꝙ ãgeli bti ex mnerpjtidſt
augmẽtatio. Rões vᷣo ad oppoſitũ ꝓcedũt ſiue con donatiõe eon qͥs cuſtodiũt et ſi nõ incurrãt detrimẽ luldreſtct
dludũt ò gaudio ſubali rõe cuiꝰ ẽ ãgelꝰ ꝑfecte btũs. tũ gloꝛiecõcipiũt tñ gemitũ mie. Quãuis em̃ ſint ex ungſute
et ꝙ rñdet quãtitati habitꝰ.et ꝙ; ẽ bonũ icreatũ. 2 ſublimitate glie ĩmoꝛtales ⁊ ipaſſibiles.nõ tñ ſũt in⸗ ſinnntz
qdẽ nõ creſcit in co ſicut ille rões “ tia vo cõpaſſibiles.et hoc accipiũt er quodã verbo Berñ. W
r nõ cludit ꝙ bõ poſſit gaudiũ qgelicũ ipedire.qꝛ q vi hoc dicere.ct dicũt vbũ yſaie ſupius dictũ ſic in illidn
ſicut iã meliꝰ patebit.ſicut ãgelꝰ cõgratulat᷑ ð hõim telligẽdũ eẽ. Sʒ tñ illud nõ vꝛ intelligibile quõ aliqs Figelec
ſalute.vt tñ nõ triſtet᷑ ð vãnatiõe.ita nr̃e ſalutis ipe poſſit cõpati et nõ pati.nec illud vẽ ile ꝙ; ãgeli tſtfrees
HBlute vt tn no triſtet dangcioe. ita nie ſalutis ipe poſt cõpati et nõ pati. necillud vꝛ ꝓbabile ꝙ, ageln eictgt
dunẽti nullij in ogelieo gauclio yel ᷣmio ponit defe glic pietate et mig ſiectant ad repꝛobosci ipi mati irdi

euntgni

*

iindine

ilisienriin
ſini giiei⸗
geniiſſen
neen hie

tichsri
- „ „1,
Griinig

Hi inen

ei, iiſ

iaimän
nitrahede

z lnb ſün
ͦurikumruiß
fnlnzti
iiapzgn
Sirürt ah

=

dppoſtitla
,

=

m btimü
Zwutite fi.

Gii fönin tn
antip
Padtiifit
ziübie

54

55

37 ſibi

— —
— — 1
. 2 ι

. —

me zeleẽt iuſticiã et diuinã gloꝛã. vtpote qͥ i ſũt con
ſtituti in ꝑfecto ſtacl iuſticie. Pꝛopt᷑ qd dicit Gꝛeg.
repꝛobos nõ hñt cõpaſſionẽ iu
ſtoꝝ aie.Ait em̃ ſic. Juſtoꝝ aie et ſi bonitate nature
ſue miam bñt.iã tñ actoꝛis ſui iuſticie cõiũcte.tanta
rectitaudie cõſtrigunt᷑.vt nulla ad rpꝛobos cõpaſſiõe
moueant᷑.de btis loq̃t᷑. Et ꝓpt᷑ hoc ẽ alia poſitio.

in quadã omeł.q;

ãgeli cuſtodiẽtes ex dãnatioc eoꝝ q̊s cuſtodiũt nec

cocipiũt gemitũ.nec incurrũt aliqð gloꝛie dtrimẽtũ.

Bemitũ nõ cõcipiũt.ꝓpt᷑ plenitudinẽ gaudij.quod
adco ꝑfectũ ẽ vt nullo mõ ſuſcipiat admixtionẽ con
trarij. Detrimẽtũ nõ patiunt᷑.ꝓpt᷑ ſtabilitateʒ boni
adepti.nihil em̃ bñt qð poſſint amittere.nec ex ꝑte
meriti.nec ex ꝑte pᷣmij.cũ ſint in gloꝛia et in iuſticia
cõfirmati.Et qm̃ detrimẽtũ dicit amiſſionẽ alicꝰ bo/

ni habiti.iõ ex nullo euẽtu dtrimẽtũ aliqdð pnñt pati.

et cõcedẽde ſũt rões qᷓ̃ ad boc inducunt᷑. Ad illð ve
ro qð obꝛ ꝙ deꝰ reqͥret aiaʒ cuſtoditi de manu cuſto

dientis. dů.q; veꝝ ẽ cũ perit ꝓpt᷑ cuſtodis negligẽti /
am.Et qꝛ in btis ãgelis nulla cadit negligẽtia.iõ de

manu ipoꝝ nullꝰ dãnatus veqͥrit᷑. Et ꝓpterea vᷣbũ
Oꝛig.qd ſcqͥtunſi ſimplicit᷑ intelligat ẽ falſuʒ. Nul⸗
lo em̃ mõ n Helt boni culpabunt᷑ .nec in iudiciũ ad/
ducent᷑.niſi foꝛte qͥs dicat hoc debere intelligic

nifeſtãdũ q; repꝛobi ex malicia ſua fũt dãnati.nõ ex

ſuoꝝ cuſtodũ negligẽtia.Ael niſi qͥs intelligat vᷣbuʒ

Dag. vt ãgeli dicãtur ibi pᷣlati.et ꝑ hunc modũ vᷣbũ

Vſa.qð ſubſeqͥtur pᷣt intelligi vel exponi.vt ãgeli pa/

cis dicãtur ibi boni pᷣlati.Si tũ qͥs intelligit de aget
btis.vᷣm vitatẽ amaritudo fletus nõ indicat vitateʒ
doloꝛis.ſᷣ aliquã cõfoꝛmitatẽ indicat in ſigno vel af

fectu exterioꝛi.et pᷣt illð itelligi dictuʒ ꝑ autropoſpa/
ton.ſicut d deꝰ tactꝰ fuiſſe voloꝛe coꝛdis intrinſecꝰ

Beñ. viji¶ Ad illud qað obꝛ ꝙ ſi oppoſitũ ẽc
ti ⁊c.dd.q iſta maxia hʒ inſtãtiã vbi alteꝝ ineſt ꝑ na
turã ſiue ad modũ nature.ſicut et illa q oppoſita na

ta ſunt fieri circa idẽ.et qm̃ ãgelꝰ btũs ẽ ſuſceptibilis
ß nõ triſticie.iõ gaudere pᷣt de ſalute qᷓ;uis nõ
. dillud qð obẽ ꝙ fruſtratio de
ſiderij cõtriſtat.dð.qꝙ tũc deſideriũ fruſtratur qñ qͥs

gaudi tniſti
Kictet ex dãnatiõe.

aliqd appetit in oẽm euẽtũ ſiue abſolute et illud nõ

euenit.qñ vᷣo appetit ſub cõditiõe.et illa cõditio nõ
ſtat.ſi illud qdð appetit nõ euenit. ebe nõ dẽ deſi ½

——

deriũ fruſtrari. ct ſic ẽ in ꝓpoſito. Mã ãgelus appc/

tit eũ quẽ cuſtodit btificari.ſi ipᷣe voluerit fidelit᷑ ad/

berere xpᷣo.et hoc nunqᷓ fallit qͥn eueniat.et qꝛ illeqͥ
dãnat᷑ recedit ab appoſita conditiõeiõ in deſiderio
ageli nullã ponit fruſtrationẽ dũ nõ ad id puenit qð
elꝰ appetebat. Ad ill ꝙ obꝛ ꝙ ex nra ſalua⸗

2-

Z

dis cõtinuat. In ſcᷣa diuerſas ſctõꝝ opiniões ci

ſctõꝝ ⁊cc. In tertia alterã ex illis opiniõibus eligit et ex

7

vltima q̊ddã dubiuz determiat.ibi.Attẽde qꝛ bic dicit Aug.⁊c. Similit᷑ ſca ꝑs pᷣncipał in Se in ma bn .
In icda deter⸗

opinionẽ plus electã inqrit qᷓtuoꝛ hʒ ptes. In pᷣma determiat q̃lit᷑ fuerit infoꝛmis et confuſa enpeter⸗
vieb? vlin

miat vbi

dis vyt dicit Alcuiuus.

Ad illud qdð obẽ ꝙ ſi oppoſitũ ẽ cã oppoſi

rca ꝓductiõeʒ m

. bi fuerit locata. ibi.nunc ſupeſt qʒ ſco ꝓpõcbat᷑. In tercia vᷣo anticipãdo determiat b? diebꝰ
qt fuerit diſticta.ibi.nũc ſuꝑeſt vt diſtinctiõcʒ c. Quarto vo ⁊ vltio auẽte Alcuini gür mar ibſaiea: em̃

AXII

tide creſcit ãgeloꝝ pᷣmiñ. dð. ꝙ ven ẽ q; cłeſcit pᷣmi⸗
accidẽtale.nõ tñ ſequit᷑ ex boc ꝙ ex defectu ſalut in⸗
currãt ãgeli detrimẽtũ vł danũ.qꝛ detrimẽtũ vel ðã
nũ ẽ reſpectu rei iã habite. Si aũt ſit reſpectu rei ha⸗
bẽde. hoc ſolũ ẽ qñ ex ipedimẽto aliqᷓ remanet indi/
getia et ĩꝑfectio in eo q ipedit᷑. Sic aũt nõ ẽ in ꝓpoſi

to. Quia qᷓ;tũcũq; ille qͥ cuſtodit᷑ dãnet᷑.nihilominꝰ

tñ ãgelus bʒ ſuũ pᷣmiũ ſaluũ.⁊ q;ẽtũ ad gaudiũ qð hʒ

din deo et quantuzʒ ad gaudium quod habet in ſeipᷣo
ſiue de bono pꝛopꝛio. Gaudebit enim de boms opi.
bus q̃ circa illũ fecit quẽ cuſtodiuit. Et quãtũ etiam

ad gaudiũ qð bzʒ in altero.qꝛ cuʒ vnꝰ cadit.alt᷑ coꝛo

nã ſuã accipit.ſicut fuit expoſitũ in pᷣmo li. Jdo et ſi
ruina icn nõ repat᷑ ex illo quẽ cuſtodit.repat᷑ tñ

ex alio. Muis ppt᷑ culpã illiꝰ ne de eo gaudeat pa
tiat᷑ ĩpedimentuʒ.ct ex tali tropo foꝛtaſſis dicat Oꝛi
geñ.ipᷣm eẽ culpãaduʒ.nullũ tũ ex boc incurrit detri/

mernAdid ns obꝛ e ãgelꝰ malus gaudet ð dã

natiõe.g ⁊c.dð.ꝙ ñ ẽ ſile. Quia ſicut nõ ẽ repire ma/
lũ oino ipmixtũ bono.ẽ tñ repire bonũ oino iꝑmixtũ
malo.ſic repꝛobatio ãgeloꝝ aliq̃ͥ mõ admittit gaudi/

„₰

um Spurg glee btitudo nullũ patit᷑ ſecuʒ toꝛ
mẽtũ v
ach
ducent᷑ in iudiciũ nõ ad ſuaʒ cõdẽnationẽ.bᷣ ad ma/

tũ vel gemitu. Ex pᷣdictis patẽt illa duo q̃ vltio qᷓ
rebat᷑ ſcʒ de voluntate et pᷣmio ãgeloꝝ cuſtodiẽtiuʒ

malos.Aolunt em̃ malos q̊s nouerũt eẽ pᷣſcitos vo

luntate abſoluta dãnari.qtuʒ ãt in ſe ẽ vellẽt eos ſal
uari. et iõ nõ cuſtodiunt inuite. Quia qᷓis ſentiãt fe
fruſtra laboꝛare ad ꝑducẽduʒ eos ad ſalutẽ. tñ ſciũt

ſe fructuoſe laboꝛare ĩ hoc ꝙ retrahũt ne icurrãt ma
ioꝛẽ dãnationẽ. Quadruplex em̃ ↄſueuit pᷣncipał ef/
fectꝰcuſtodiẽtie aſſignari circa aias. AUnꝰẽ vt ꝓficiat
aia ĩ bonuʒ gre.Aliꝰ vt nõ cadat i maluʒ culpe.Ter

cius ẽ ſi cadat ꝙ poſtmoduʒ reſurgat. Quartꝰ ne to

tiẽs vel iĩ tatũ malũ cadat.q̃tiẽs vel ad qtũ aduerſa/
riꝰ incitat. Poſſet tñ alit᷑ dici ꝙ nõ ẽ ãgel reuelatuz.

q ex eis q̊s cuſtodiũt ſaluari debeãt vel dãnari. boc

4 „ ₰

ſuaaderc.et hic ẽ finis in alio.Sic ctiã duplex ẽ pᷣmũ
ageli accidẽtalc.vnuʒ qͥ gaudet de bonis opibꝰ q̃ fe⸗
Cit.ali q̊ gaudet ſalute eiꝰ quẽ cuſtodiuit.Et quẽ⸗

admodum artifex ſi hẽt finẽ pᷣmũ et caret ſcdᷣo.nibi⸗

lominꝰ ꝑfecte dẽ he methoduʒ.ſi ex cõtingẽtibꝰ ni/
hil omilſit. ſic ãgelꝰ qͥ fidelit᷑ cuſtodiuit cum qͥ ex ſu⸗
culpa dãnat᷑.ꝓfectuʒ hʒ pᷣmiuʒ et merituʒ duʒj ðᷣ bo
nis ſuis opibꝰ gloꝛiat᷑ Gaudiuʒ ãt illud qð ẽ mul⸗

tiplicatiõe bonoꝝ opeꝝ.nõ ẽ pᷣmiuʒ ſubale.cũ nõ ſit

ð ſũmo bono.ſ accidẽtale.nec tñ ẽ aureola.qꝛ nõ oẽ
pmiñ accñtale ẽ aurcola. illð ſolũ qð bʒ pexcellẽtiã
iſtictio xi.ðᷣ coꝛpał creat᷑e ꝓductiõe q;tũ ad pꝛicipiũ materiale.⁊ hec ꝓductõ dr creatio.
Ec de ãgelice cõditiõe ⁊c. Supꝛa egit mgr̃ ð cõditiõe nature ſpũalis: in hac ſcdᷣa pte agit ð cõditiõe coꝛ
al. Et qm̃ creature coꝛpalis duo ſũt pᷣncipia.vicʒ male et foꝛmale.iõ ps iſta bʒ duas. In pms agit de
ꝓductioe coꝛpal creature ꝙtũ ad pᷣncipiũ male. et h ꝓductio dicit᷑ crcatio. In ſeda agit de ꝓcuctiõe
fp̃iꝰ qᷓtuʒ ad pᷣncipiũ foꝛmale.et h ꝓductio dꝛ diſtictio.j.di.xiij. diſtiction fu ia ps
ptinet pñtẽ diſtictiõeʒ ĩ qᷓ itedit agere ð materie reꝝ coꝛꝑaliuʒ ꝓductiõe.Et qĩ gen panewer matene co⸗
poꝛał due fucr̃t ſolẽnes opiniõcs.iõ ꝑs illa duas hʒ. In pᷣma vnã ex illis eligit. In ſea
materia illa tractat et inqrit.ibi.de qᷓ re puſq tractemꝰ ⁊c. Pꝛia ps bʒ quatuoꝛ pticulas.In pᷣma dict⸗
B ateric coꝛpaliuʒ cxplicat.ibi. Quidã naneg
lanat. ibi. Scᷣm hãc itaq; traditiõez ⁊c. In qᷓrta ct

à¾

Pꝛia ãt diſtictionis oꝑatio fuit ⁊c. Pꝛia ꝑs

a iuxta illã opinionẽ Z
In pma dicta dieö/

*%

58

39

40

tũ nõ ẽ certũ. De pᷣmio vo dð.ꝙ ſicut duplex ẽ finis
artificis. vn? in ſe.et alter in alio.ſicut ptʒ in retboꝛe
cuius finis ẽ loqͥ oꝛnate.et bic finis ẽ in ſe.⁊ alt᷑ alij p

chec ð angelice natu

BDicta dicendis contiuntaas.—
re cõditiõe dicta ſufficiãt. Mũc ſupereſt de aliaꝝ quoqʒ

reꝝ creatiõe .ac pꝛecipue de operum ſex dieruʒ diſtinctiõe nõnulla in mediũ
ꝓterre.Cum deus in ſapia ſua angelicos cõdidit ſpũs.alia etiam creauit.
ſiẽ oñdit ſupꝛadicta ſcriptura. Gñ.q̃ dicit in pꝛincipio deli creaſſe celum.i.

angelos.⁊ terram ſcʒ materiam quatuoꝛ elementoꝝ adhuc confuſa et infoꝛ

mem.q̃ a grecis dicta eſt chaos.⁊ hec fuit ante omnem diẽ.deinde elementa
diſtinxit deus. ⁊ ſpẽs pꝛopꝛias atq; diſtinctas ſingulis rebus ſᷣm genus ſu/
um dedit.que non ſimul vt quibuſdã ſanctoꝝ patrum placuit.ſed ꝑ inter /
ualla tempoꝝ ac ſex volumina dieꝝ vt alijs viſum eſt foꝛmauit.

a Yllã confuſaz ma⸗

teriam quatuoꝛ ele/

mentoꝝ quã nomie
terre ut Aug.ait con
tra manicbeos.iõ ap
pel. ⁊c. Cõtra hoc v‚
eſſe qdð dicit Hug. ꝑ
terrã boc elementuʒz
terre ſignari puto cũ
dicitur In pꝛincipio
crea.deus ce. et ter. S

non vꝛ ſignare illam

materiã infoꝛmeʒ in

ſuua generalitate. JYtẽ

ſi per terraʒ ſignatur
materia infoꝛmis.cũ
in illa conueniat celũ
et terra.v ꝙ non bñ

diſtinguant᷑ illa duo
Juxta boc ẽ queſtio
ꝓpter quid iſtis tti
bus nomibus illa in⸗/

foꝛmis materia ap/

re.abyſſi.⁊ aqᷓ.cuʒ nõ
magis eſſet ibi de ra⸗

tione terre et aque.
ignis vł aeris
ſint

dd. ꝙ ⁊ ſi mul

expoſitiones huiꝰ ðx/

bi in pᷣncipio cre.de.

ce.⁊ ter.qᷓtuoꝛ tñ ſũt

pᷣncipales.et ᷣm has

different᷑ exponit᷑ no

men terre. Ana ex/

expoſitio ꝙ ce.et ter.

vnam et candem ma
teriam nominant ſcʒ

materiam infoꝛnmem

omniũ coꝛpaliuʒ. ꝓ/

ut tamen de ip̃a de

bebãt fieri duoꝝ coꝛ
e um genera. icz ce
eſtia ⁊ elementaria.
vt ſit ſenſus. In pꝛin

cipio cre. deus ce. et
tcr.id eſt materiaʒ ex

q̃ debebat fieri ce. et
dia clemẽta. ⁊ iſta ex-
poſitõ ↄfirmat᷑ ꝑ ibᷣſe

(iuerhssopinionez inci pducionem mea

terie coꝛpalium explicat. b

¶ Quidam nanqʒ ſanctoꝝ patrum qui verba dei atqʒ
archana excellenter ſcrutati ſunt.ſuper hoc quaſi ad⸗
uerſa ſcripſiſſe vident᷑. Alij quidẽ tradiderunt omnia
ſimul in materia et foꝛma fuiſſe creata. Qð Aug.ſen⸗
ſiſſe videt᷑. Alij vero hoc magis ꝓbauerũt ac aſſeru98e⸗

runt.vt pꝛia materia rudis atqʒ infoꝛmis quatuoꝛ ele
mentoꝝ cõmixtionẽ atq; confuſionẽ tenẽs creata ſit.
Poſtmodũ vero ꝑ interualla ſex dieꝝ ex illa materia

rerũ coꝛꝑalium genera ſint foꝛmata ſᷣm ſpecies ꝓpꝛi⸗
as.Quã ſniaʒ SGꝛego.Hiero.Beda alij plureſqʒ cõ⸗
