futuroꝛum.· eerit. et ſimiliter pꝛeſcierit bona que habiturus fuiſſet aduẽtũ xpi ⁊ ꝓphete
Uuiuifſiin obedientia perſtitiſſet. Reſpõderi poteſt ꝙ ei ma-⸗ ir vi Ada no fuit
gis faciẽda indicta ſũt qᷓ; ſutura reuelata. Accepit ei mus bocie, Si tu di
ſcientiam ⁊ pꝛeceptũ eoꝛum q facienda fuerant.ſed nõ cas ꝙ ̊ nõ eſt incõue
habuit pꝛeſcientiam eoꝛum q̃ futura erant. HNon fuit ꝙ& niẽs ꝗpt gꝛatuitã re/
ho6 pꝛeſcius ſui caſꝰ.ſic ⁊ ð angelo diximꝰ. Qð Aug. uelatoem que in noſ
ſuper Geñ. aſſerit ratione vtens q; ſupꝛa poſuimus. * iberi vt alicd
Hoec de ſcientia hominis q́tum ad pꝛimum ſtatum ꝑx Zda Obijek otrab.
H tinet. dixiſſe ſufficiat. —RHr gguia ſen ſir po⸗
=J rMMMUJMM—NBle M S niuũt adã in ſopoꝛe illo
captus eſt.⁊ ad celeſtẽ curiam dicitur fuiſſe ꝑductus.et hoc innuit textus ꝙ ſtatim poc ermicflatenn Pphc
G tice locutus eſt. Hoc nunc os ⁊c̃. Si engo vere locutus eſt pꝛophetice.pꝛecognouit quid ſignificabat mulic⸗/
rxis ⁊ viri coniunctio. ⁊ mulieris de latere viri foꝛmatio.Et pꝛimum ſignat criſti incarnatiõöem. Secundum
paſſionem.igitur poſt cognouit criſtum incarnãdum ⁊ criſtum paſſurum.ſed redemptio ⁊ reparatio pꝛeſup
ponit lapſum.ergo pꝛecognouit Adam lapſum futurum ſuum remedium.
Shej dom ꝙ magiſter non loquitur de quibuſcunq; futuris.ſed de hijs que ſpectabant ad ſtatum ſuum. vt/
pote de lapſu ⁊ confirmatiõe.confirmatõem enim pꝛeſcire non potuit ꝙ non erat manſurus.lapſum autem
ſcire non debuit.⁊ rationes ſupꝛa aſſignate ſunt cum hoc queſitum fuit de angelo.um ergo obijcitur ꝙ pꝛe
ſciuit incarnatõem.dupliciter reſpondetur. Ano modo ꝙ boc eſt falſum.⁊ ſi enim ſciret mulicrem factam vt
coniũgeretur ſibi per coniugij ſacramẽtũ.non tamen opoꝛtuit ꝙ ſciret incarnatõem ⁊ paſſiõem pꝛo co ꝙ cõ/
iugium tempoꝛe innocentie.non ſignificabat coniũctiõem criſti et eccleſie qᷓtum ad matrimonij coniũctõeʒ.

ſed ꝑ charitatẽ ⁊ dilectöem. ¶ Alius eſt modus reſpõdendi.q ſicut Joſepb pᷣcognouit ſuũ pᷣncipatũ.non tñ

pᷣcognouit ſuã vẽditõem. ⁊ fuit añs ad illud.ſic Adã noſſe potuit aliquid quod ſpectabat ad hanc nae exal-
tatõem. ſicut fuit xpᷣi incarnatio.ita tñ ꝙ ignoꝛabat poſteritatis ſue lapſũ ꝑ ſuam pꝛeuaricatõem.vel quia de

us non reuelauit.vel quia ipᷣe non pertractauit.

/ .
ẽ

intelligẽtiaʒ huiꝰ ꝑtis circa duo incidit h

lis diſtinctõis intẽtio. ¶Pꝛimo qrit᷑ ð tẽ
ptatõis pme ꝑmiſſione.Scdᷣo querit᷑ de pꝛimoꝝ pa
rẽtum cognitõe.Circa pꝛimũ querũt᷑ tꝛia. Pꝛimo q̃ᷓ
rir̃᷑ vtrũ deꝰ debuit hoiem facere inexpugnabilẽ. an
taliter ꝙ poſſet expugnari. Scdo querit᷑ vtrũ bomi
nẽ quẽ pꝛeſciebat expugnãduʒ.debuit ꝑmitere ꝑ tẽ/

ptatõʒ ipugnari. Tercõ vtꝝ tẽptatõis pugna a vir

iuſtis debeat deſiderari. ¶ Queſtio.j. a
¶ deꝰ debuit facere hoĩem impeccabileʒ ſiue inex-
pugnabilẽ.oſtẽdit᷑ pꝛimo ꝑ diuinã bonitatẽ.quia vt
dicit DOyoniſiꝰ.optimi eſt optima adducere.ſed me-

—

lioꝛ eſt nã rõnalis q̃ nõ pᷣt pecccare qᷓᷓ q̃ p̃t.ẽ videt

decuerit deũ oꝑptimũ facere boiem.⁊ ad peccãdũ im
poſſibilẽ.⁊ ita iexpugnabilẽ. ¶ Iteʒ bocipᷣm videt᷑
ꝑ diuinã liberalitatẽ. Ad excelletia ei liberalitatis ñ
ſolũ facit dare multa ⁊ magna ſed etiã dare veloci/
ter.ſed donũ gꝛatie cõfirmatis ⁊ beatificãtis.B ma⸗/

ius eſt q; donũ cuiuſlibet gꝛatie gꝛatũfaciẽtis. ſi de

us h̊ dare homi diſpoſuerat.⁊ ex pꝛima ſui cõditiõe
ad boc ydoneꝰ erat.videt᷑ ꝙ ſtatim cũ eũ fecit debu
it ei boc donũ dare.ſed ſi boc haberʒ efſʒ inexpugna
bilis. ̈ ⁊c. ¶ Itẽ bocipᷣm oſtẽdit᷑ tercio ex ꝑte ſapiẽ
tie. Maioꝛis em̃ ſapietie eſt ſcire mala pꝛecauere qᷓ
poſtꝙᷓ facta ſũt remediũ adbibcre. ſi diuia ſapien/
tia maxime manifeſtãda erat in hois cõditõe.videt᷑
ꝙ talẽ debuit eũ facere.⁊ tantã ſibi cantelã adhibe/
re ꝙ nõ poſſit in malũ incidere.
dit᷑ ex ꝑte diuine potẽtie.quãto em̃ potẽtia maioꝛ ẽ
tãto velotiꝰ operat᷑.magis igit᷑ diuina potẽtia ma/
nifeſtat᷑ in oꝑpatione ſubita qᷓ; in oꝑpatõe ſucceſſiua.ſi
igit᷑ hois gꝛatificatio ⁊ cõfirmatio ⁊ gloꝛificatio eſt
immecdiate a deo.videt᷑ ꝙ deꝰſubito.⁊ in eodẽ inſtã

ti in quo hoĩem fecit.debuit eũ gꝛatificare.⁊ in gꝛa/

tia cõfirmare.ac ꝑ boc inexpugnabilẽ facereSed
cõtra.Gloꝛia eſt bonũ laudabile.ſed nullꝰ eſt laudã
dus in eo qð habet niſi habeat illð ꝑ merita.& ſi deꝰ
fecit hoiem ad hoc vt ꝑueniret ad ſtatũ gloꝛie ⁊ pꝛe/
mij. videt᷑ ꝙ debuit facere hoĩiem in ſtatu meriti.ſed
ſtatus meriti ⁊ pᷣmij debẽt eſſe diſtincti ſicut ſtatus
vie ⁊ patrie ſᷣm legẽ cõeʒ. ⁊ dõa vie.⁊ patrie.ſi igit
habere impoſſibilitatẽ ad peccãdũ ſpectat ad ſecuri
tatẽ beatitudinis. videt᷑ ꝙ a pᷣncipio nõ debuit ho/
mini dari.ꝗ debuit expugnabilis fieri. ¶ Itẽ ad ple
nã ꝑfectõem vniuerſi decuit fieri oẽm creaturã que
rõne recta potuit excogitari ſicut dicit Aug.in iij. ð
li.arbi.ſed rõnabiliter cogitari pᷣt ad ꝑfectioneʒ vni/
uerſi ſpectare creaturã q̃ haberet libertatẽ ar.⁊ reli/
cta eſſet in manu cõſilij ſui.hãc igit᷑ decuit fieri.⁊ in
ſtatu vertibilitatis cõſtitui.ſed hoc niłi creature ma
gis cõpetit qᷓ hoi.S ⁊c. ¶ Itẽ vniuerſũ ex oppoſitõe
mali ad bonuʒ decorat᷑ quaſi quibuſdã antitetis ſic
dicit Aug.⁊ Ecci innuit᷑.xxxiij.cõtra malũ bonũ ⁊c.
Si g deus vniuerſũ venuſtare debuit ⁊ decoꝛare.vi⸗

det̃ ꝙg hunc decoꝛẽ vniuerſo nõ debuit auferre.ſʒ ſi

feciſſet hoiem inexpugnabilẽ.iã bic decoꝛ non eſſet.
Sc̃. ¶ Itẽ hoc videt᷑ quarto.qꝛ deꝰ vniuerſũ fecit
ad ſuiipius manifeſtatõem.⁊ ſicut deꝰ eſt ſůme po/
tẽs ⁊ ſapiẽs.ſic eſt ſũme iuſtꝰ ⁊ miſericoꝛs. tale de

buit facere vniuerſũ inquo manifeſtaret᷑ eius ſüma

iuſtitia ⁊ ſũma miſericoꝛdia.ſed ſũma iuſtitia nõ ma

infeſtat᷑niſi in ſeueritate punitõis maloꝝ.ſũma mi/

R. queſtio vᷣm duo circa q̃ verſat᷑ ᷣncipalit᷑ to⸗

ẽbocipᷣm oſtẽ

ſericoꝛdia nõ manifeſtat᷑ ꝑfecte niſi in liberatõe mi⸗
ſeroꝝ ⁊ remiſſione delictoꝝ. hec aũt non poſſẽt eſſe
niſi rationalis creatura facta eſſet in ſtatu in qͥ poſſs
peccare ⁊ expugnari.g diuina iuſhitia ⁊ miſericoꝛ⸗
dia exigebat hoiem vertibilẽ ⁊ expugnabilem fieri.
Re ad pꝛedictoꝝ intelligẽtiam notãdum eſt ꝙ et
ſi ĩa operatio non indigeat appꝛobatione. ꝓ eo
quicquid deus facit bene facit ⁊ recte facit.verũta⸗
men ad exercitãdam deuotõem in mente fidelium
⁊ cõpeſcẽdã rabiẽ in oꝛe blaſphemantiũ ⁊ deum in

ſuis oꝑibus inculpantiũ.quadꝛuplex poteſt rõ aſſi-

gnari quare deus fecit talem hoiem vt poſſit ab ad-
uerſario expugnari. Et pꝛima eſt manifeſtatio di⸗
uine potẽtie. Aoluit em̃ deus oſtendere bomini. qꝛ
ſicut ſine eo factus non fuerat. ita nec ſine ipᷣo ꝑſiſte
re poterat.vt igitur bomo noſſet ꝙ diuinum poſſe
non ſolũmõ eſt oĩs potentie cõſeruatiuũ. ſed etiã q;
ipᷣm ſolum cſt qð non poteſt deficere nec expugna⸗
ri.ideo placuit ſibi crcaturã rationalẽ facere vertibi
lem ⁊ expugnabilẽ.nec ipᷣaʒ confirmare quouſq; ex-
perimẽto diſceret qꝙ ipᷣe ſolus eſt in quo nõ cadit nõ
poſſe.¶ Secũda ratio eſt manifeſtatio diuine ſapiẽ
tie. maioꝛis em̃ ſapiẽtie eſt oſtenſiuuʒ ſcire oꝛdinare
bona cuʒ malis.⁊ eligere bona ex malis.qᷓ; oꝛdinare
ſolum bona cũ bonis.⁊ idco cũ non deceret eum ibi
mala facere.debuit taleʒ facere creaturam q̃ poſſet
in operãdo deficere ⁊ maluzʒ cõmittere. vt deus ma

la illa oꝛdinãdo ſuã ſapiẽtiam declararet. Tercia

ratio ſumitur ex maniteſtatiõe diuie miſericoꝛdie. qᷓ
potiſſime manifeſtata eſt cũ vnigenitum filiũ ſuum
traderet ad liberatõem ſerui. Duar⸗ ratio ſumi
tur ex manifeſtatõe diuie iuſtitie.q̃ potiſſime mani/
feſtatur in hoc ꝙꝙ deus retribuit vnicuiq; ſᷣm opera

ſua.pꝛecipue in eterna punitõe maloꝝ.hec aũt retri

butio ⁊ punitio.⁊ pꝛefata miſericoꝛdie liberatio nõ
eſſet niſi deus crcaturam rationalem ⁊ pꝛecipue ho
minem in ſtatu vertibilitatis feciſſet. ⁊ ita potẽtem
impugnari ⁊ expugnari.⁊ ideo congꝛuuzʒ fuit deum
boiem in ſtatu tali facere.⁊ concedende ſunt rõnes

ad boc inducte. ¶ Ad illud quod pꝛimo obijcit᷑ ꝙ 10

deus debuit facere hoiem optimũ. dð ꝙ eſt optimũ
ſimplicit.⁊ eſt optimũ in oꝛdline.Cũ aũt dic Dyoni⸗
ſius.q optimi eſt optima adducẽ.nõ intelligit abſo
lute ſed in ordine.⁊ iõ ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ hõ debuit
fieri in optimo ſtatu ſimpliciter.ſed in ſtatu in q̃ op-
time ſaluaretur vniuerſitatis oꝛdo ⁊ pulcritudo.et
ſic factus eſt cũ pꝛoductus fuit ĩ ſtatu vertibilitatꝭ.
vt oꝛdinato pꝛoceſſu perueniret a merito ad pꝛemi⸗
um.ab imꝑfecto ad perfectum.ab inferioꝛi ad ſupꝛe

mum. ¶ Ad illud quod obijcitur de ſũma liberali/l 1

tate.ddm ꝙ ⁊ ſi deus ſit liberaliſſimus.tamen libe/
ralitas non pꝛecludit viam iuſtitie ⁊ ſapientie.ideo
ſicut dona ſua diſtribuit largit᷑ vt tñ nõ excludat᷑ ſa
piẽtie recta ordiatio.⁊ iuſtitie iuſta retributõ.iõ non
ſtatim debuit btificare ⁊ cõfirmare.ſed merita hois
expectare.
pᷣcauere maluzʒ ⁊c.dᷣ qꝙ fſim eſt.imo multo maioꝛis
ſapie eſt moꝛbuʒ bñ curare qᷓ; nãm a moꝛbo pᷣſerua⸗
re. Vñ Aug.in Ench.mcliꝰiudicauit ds de mal bõa
facere.qᷓ; mala nlla pmittẽ.⁊ maioꝛi etiã ſapiẽtie at/
teſtatur(vt pꝛedictũ eſt) ſic res oꝛdinare.vt ex ſup/
uenienti etia deoꝛdinatõe non deturparẽtur ſ rerũ

oꝛdinatio decoꝛct᷑¶ Ad illð q obr̃ ð potẽtia. do 13

dq illud qð obijcit᷑ ꝙ maioꝛis ſapie eſt i 2

urri laſtic
leiuta ilud ⸗
Mniniirar ten
ſeit tncedehui
linmanndͦſl
lusvolutboien
Nulocupdchutt
iuan otni
ſoportenr ina n
groulnutnuna
(ſmpbac onie
Neldreaeabot
Ptorepumibos
mnippinscſapre
ſincpoſartaicl
rchi
Pusdeta ſedehun
Nuͤckdwef
oneialrpone
deͤflreuſen
eriitornite
ſnobainimn,
ſöcktnttiure
ſeanliminn
onincgti

Aulhleie
täfmningn

Wlkzntetee
ſchnatanit⸗
ſumhai

n idan
tor
mmitendie

7

9

— = S=
=—

Nunnmnegii
buhlaſſteß⸗
tintline
llurlan⸗
eaeraint
Atnen

winthentan
go⸗ i;
ngnteg
Ulcgnot ſin,
Kihiei

= —,ũN vk v

—

ntpoſſthag
nmniſfton
tbnnie
nuſueßt ſi

Nduinun eſe

mii ſctii
Wneglen,
mafneg,
fmmngal
Fnchordeten
oduneſgi
RZ
namiszzacen
Vnondaacan
raramint⸗
öminar te
dechmme ai
dilienid
wigcinntäten

ni
inn

rmangzn
emosän
cirni
omontanet
ſſa thn

vorgztnuon

uadncrieris
tpnd aiſei,
ni vyfhni
CiniO
lniulzith
uigtia
Gnſmbgon
rninnn
kunſerhitt,
mnnfel
büinien

ſnatmnait
S
rüüctti
tnmmmmüi
nuugin 4
De(,
mannne,

bet qð directe ad bonũ hoiĩis oꝛdiatur.videt᷑ ꝙ S

.
Gueſäalbmn⸗

in oĩbus operibus diuinis manifeſtat᷑ diuina poten
tia. ea tamen que ſpectãt ad hois gratificatõeʒ ⁊ glo/
rificatõem plus ſũt ad manifeſtatõem diuine miſeri
coꝛdie ⁊ iuſticie ꝙᷓ potẽtie.ideo maioꝛ eſt cõguentia
in ꝓpoſito qᷓ; in oppoſito.nibilominus tamẽ q;tum
ad Kau⸗ modũ ex ipᷣa hũana infirmitate ⁊ indigen
tia plus innoteſcit boi diuina potẽtia.ꝙᷓ ſi nũqꝙᷓ con/
ſpexiſſet vertibilitatẽ in rõnali creatura. 5

¶ Vitrmz Dehenit ꝑmittere hoiem impugnari.Et q;

ſic videt᷑ ꝑillud qð dicit mĩ in litera.nõ eſſet lauda-
bile bñ vere niſi eſſet qui male viuere ſuaderet.ã ſi
debuit ꝑmittere oẽ qd faciebat ad bũanã laudẽ ãpli⸗
ãdaʒ.debuit igit᷑ ꝑmittere boĩiem impugnari ꝑ ſug/
geſtionẽ dyabolicãa. ¶ Itẽ m rectũ iudiciũ ronis et
atteſtatõem apli.ij. Lhimo.j.Mõ coꝛonabit᷑niſi qui
legit. cer.ſi ᷓ̊ bõ ꝓducẽdus erat ad coꝛonã glie.videt
ex recto ꝙ ſtatui debuẽit in cõflictu tẽptatõnis
pugne. ſicadmiſtrare res ꝛci
dere vt ſalua ſit lex quã indidit eis a pᷣmaria cõditõ/

ne.iuxta illud Aug.vij. de ci. ſic res quas deꝰ cõdidit

adminiſtrat vt eas agere ꝓprios motꝰ ſinat.ſed deꝰ

fecit ⁊ facẽ debuit hoiem in vᷣtibilitate.ar.⁊ relinquẽ

eũ in manu cõſilij ſui.⁊ ſimiliter luciferũ. ſi dxabo/
lus voluit boiem vexare.⁊ bõ voluit ei ſetire.deus
nullũ eoꝝ debuit impedire. ¶ Ite faciliꝰ erat bomi
vincere aduerſariũ q; dyabolo vincere hoiem.hõ em̃
nõ poterat vinci niſi volẽs. pugna illa de ſe magis
erat oꝛdinata ad victoꝛiã hois q; ad victoꝛiã dyabo
li.gꝙ̊ magis ad bonũ qᷓ; ad malũ.ſi ̊ᷣ deus ꝑmittẽ de/

ptatione pꝛimi hois aduerſariꝰ nõ erat arcẽdꝰ¶ Cõ⸗

mitteret filiũ aggꝛedi bel

tra.impius eſſet pater qui ꝑ lliñ agg
lu in quo ſciret eñ eſſe ab alio ſupandũ.ſed deꝰ noue
rat adã illa tẽptatõe eſſe ſuꝑandũ.g videt᷑ ꝙ nõ tãqᷓ
pius pater ſe babuit dũ ꝑmiſit eũ ſuꝑari a dyabolo.
¶ Itẽ nõ eſt bonꝰ pᷣlatus nec paſtoꝛ qui ꝑmittit ouẽ
oꝛderi a lupo ⁊ capi dũ pᷣt ijßm repellere ⁊ arcẽ.ſed
deꝰ pᷣlatꝰ ⁊ paſtoꝛ Pbigcrabd cũ videret lupuʒ atꝛo⸗
citer inſiſtere.videt᷑ ꝙ nõ debuit ꝑmittere ab aduer/
ſario boiem impugnari ſiue impeti a lupo. ¶ Nem
nõ eſt rectꝰ iudex qui bellũ coõſtituit inter eos qͥ non
ſũt equaliter foꝛtes.ſed dyabolꝰmulto foꝛtioꝛ erat vi
ribꝰ ꝑ nãm qᷓ; hõ.cũ nõ ſit ptãs ſuꝑ terraz ꝗᷓ pofſit ei
Sori icd eria erat obſtinatioꝛ in malicia qᷓ; bõ
eſſet cõfirmat? in gatia.ſi igit᷑ deꝰiudex equus eſt nõ
debuit ꝑmittere eos inuicẽ cõfligẽ· ¶ Itẽ nõ eſt foꝛt⸗
poſſeſſoꝛ qui ꝑmittit aliũ inuadere atriũ ſuũ.cuʒ em̃
foꝛt armatꝰ cuſtodit atriũ ſuũ.in pace ſũt oia q̃ poſ
ſidet. cũ hõ in pꝛimo ſtatu atriũ ⁊ tẽplũ effet dci.et
vñs ipe cuſtodirʒ.aut deꝰnõ fuit foꝛtis armatꝰ ⁊ cu/

ſſcos. aut ñ debuit pmittere aduerſariũ vexare ⁊ iua/
14 dere hoiem ꝑ cõflictũ ⁊ pugnã tẽptatõis.

Rrau p
dicta dom ẽ ꝙ cũ deus poſſet aduerſariuʒ phibẽ ne
boiem tẽptaret.decuit tñ ipᷣm ꝑmittere.Et rõ cõde.
cẽtie haberi pᷣt ex rõnibꝰaſſignatis in pᷣcedenti pble/
mate in quo oſtẽſuz eſt ꝙ dens debuit facere hoiem
in vᷣtibilitate li. ar. Dꝛet᷑ has tñ rões aſſignari pᷣt ra
tio.pᷣmo ex oꝛdie qui attẽdit᷑ ex ↄꝑatõe virtutis ad ꝓ
ꝛiũ actũ. Sic em̃ s res oẽs admiſtrat vt eas agere
ꝓpꝛios mot? ſinat.⁊ iõ tã hoĩem qᷓ; dyabolũ cõſtitu⸗
it in libertate ar.⁊ in manu cõſilij ſui reliquit.⁊ vtrũ⸗
q ꝑmiſit agere qdð voluit.ſiue hũc in tẽptãdo.ſiue il/
lu in coſetiedo.hoc em̃ cõpetebat regimini in conſer⸗

tẽ decet deũ ſic admiſtrare res ⁊ eis pui

ſitoA

debeat affectuoſe deſiderari

uatõe oꝛdis qui attẽdit᷑ ex cõꝑatõe virtutis ad ie
actum. Scda vero ſumit᷑ rõ ex oꝛdie qui attẽdit᷑ p
cõꝑatõem boni ad ſuũ oppoſitũ. in quo gloꝛioſioꝛ et
laudabilioꝛ oſtẽdit᷑ virtus. ſiue ex ipᷣa pᷣdicta ↄpatõe
ob quã relucet ⁊ magis apparet.ſiue ex cuiuſdã no/

bilis triumphi aſſecutoe ob quã foꝛtificat ⁊ vigoꝛat᷑.

iõ vt virtꝰ hois reluceret ⁊ ꝓficeret. decuit den pmit
tere ipᷣm ab aduerſario impugnari. qꝛ vel tũc vel pꝰ
ex ipᷣa tẽptatõis impulſiõe.manifeſtada erat foꝛtitu⸗
do ⁊ eminẽtia charitatis.de qua dicit Apls.q; neq;

moꝛs.neq; vita. neq; pᷣncipatꝰ.neq; ptãtcs ab ea po

terũt ſepare Ro. viij. Cercia rõ p̃t ſumi ex oꝛdie qui
attẽdit᷑ ex cõꝑatõc moꝛbi ad ſuũ remediũ. Quia em̃
peccatũ hoĩs nõ debebat carere remedio pꝓpt᷑ bocꝙ;

tota in ipᷣo hũana nã erat.ſic debuit deꝰ hoicm omit

tere peccare.ꝙ decẽt ipᷣm eidẽ redẽptoꝛẽ pᷣſtare. iõ

magis diſpoſuit deꝰ hoiem peccare alio ſuggerẽte et
impellẽte ꝙᷓ volũtate ꝓpꝛia incuruãte.qua foꝛtaſſis

incuruatõe bõ cecidiſʒ. ⁊ ſi nũq; aduerſariꝰ piſtifera

ſuggeſſiſſet. Quarta rõ pᷣt ſumi ex oꝛdine qͥ attendit᷑
p cõꝑatõcʒ meriti ad pꝛemiũ. Quia em̃ nemo dignꝰ
E coꝛonani niſi qͥ certat legittime.ideo decuit deũ ho
minẽ militẽ ſuũ in cãpo certaminis pꝛius examina/⸗
re qᷓ ipᷣm in glia exaltare.⁊ quia cxaminatio cõſiſtit
in conflictu ⁊ pugna.ꝑmittere debuit hoiem a dya/

ipo reddi. ad pꝛeſẽs tamẽ iſte ſufficiãt.
qd pꝛimo obijcit᷑ in contrariũ ð pietate paterna.dᷣ
2 ſi deus ſit pater pius.eſt tamẽ iudex equꝰ.⁊ ido
ſic decebat deũ erga boiem pietatem paternã oſten⸗
dere.vt tamẽ nõ amitteret officiũ ptatis iudicarie.⁊
ideo quicquid de homine pꝛenoſſet.ſuſtinere debuit

bolo impugnari. Sũt ⁊ alie rõnes que ut de h⸗/

cx.

ill8 at 1

§

ipᷣm ab aquerſario impeti tẽptatõis bello.(Ad ill 16

qd obijcit᷑ de bonitate pᷣlatõis.dð ꝙ pꝛelatus debet

oueʒ a moꝛſu lupi eriꝑe. ſiue qꝛ ad boc tenet᷑ ex lege
charitatis.ſiue quia ex malo neſcit eligere bonũ ma.

ioꝛis vtilitatis. vtriuſq; hoꝝ oppoſituʒ reperitur in
deo ſi Aubtecnehae⸗ ideo illa ratio nõ cogit in ꝓpo

ꝙ ⁊ ſi dyabolꝰ foꝛtioꝛ ⁊ aſtutioꝛ eſſct qᷓ; hõ.in pugna

tamẽ tẽptatõis nõ eſſet foꝛtioꝛ immo mito debilioꝛ.

ſiue ex generali lege tẽptatõis qua nemo vincit᷑ niſi
volens.ſiue ex fidelitate dei qui nõ ꝑmittit aliquem

tẽptari ſupra id qd poſſit.immo facit cũ tẽptatõe ꝓ

uẽtum.⁊ ideo impulſus tẽptatõis pᷣmarie. cũ fieret
⁊ ſeruata dei fidelit.
tra oꝛdinẽ ptãtis iudiciarie.
de foꝛtitudine armati cuſtodietis.d ꝙ ⁊ ſi deus ho
mincʒ foꝛtiter cuſtodiret. non tamẽ cuſtodiebat in⸗

uitũ ſiue inuolũtarium. quia non acceptat deus ſer

uitiũ coactũ ſed liberale ⁊ volũtarium.⁊ ideo ſi ho/
mo cũ deo ſtare vlouiſſet.nullus violenter de manu
dei eñ auferre potuiſſct.ſed quia ipᷣe ab eiꝰ cuſtodia
ſe ſᷣtraxit.ideo deus ſuã cuſtodiã denegauit.et ex ̊
aduerſariꝰ eũ inuaſit.ĩmo nõ ex defectu dei cuſtodi/
entis.ſed ex ingꝛatudine hominis cuſtoditi.
Aueſtio.iij. c

¶ Acruʒ tẽptatiõis impulſio deſiderari debeat a viro

iuſto. Et ꝙ ſic videt᷑. Jaco.j.Om̃e gaudiũ exiſtima
te fratres cũ in varias tẽptatões incideritis.Si tẽ
ptatio cñ pᷣſens eſt.eſt ma gaudẽdi.cũ abſes eſt vꝛ ꝙ
te in . ꝓba me do.
et tem. Hec ſancta anima petebat ⁊ recte.ſed nibil
debet hõ a veo petere niſi qð debet deſiqerare.g ⁊c̃.

tate. ⁊ tẽptatõis lege.nõ fuit con
Ad ill quod obijcit᷑ 1 8

.
*

lud qdð obijcit de rectitudine iudicis.dð 17

tẽ hoe videtur rõne. Omne em̃ illud qdð facit ad
virtutis exercitatõem eſt appetẽduʒ. ſed tẽptatio eſt
hmõi. VUñ Gꝛeg.ſãctꝰ vir ſe tẽptari poſt virtutes de/
ſiderat.ne ex cõfidẽtia virtutũ toꝛpeſcat.Si igit᷑ tem
ptatõ virtutes exercitat.pʒ ⁊c. ¶ Itẽ oẽ illð qð facit
ad gꝛatie ꝓmotõem eſt appetẽdũ.ſ̊ᷣ tẽptatio ẽ hmõi.
UVñ.j.Coꝝ.x.faciet cũ tẽptatõe ꝓuẽtũ ⁊c.ſi igit᷑tẽpta
tio ꝓmouet ad bonũ.viqet᷑ ꝙ ad ip̃am anbelare de/
beat deſideriũ iuſtoꝛũ. Itẽ oẽ illud qd eſt opus ct
effectꝰ diuine acceptatõis eſt appetẽdũ.ſed tẽptatõ ẽ
hmõi. VUñ hob. vltio.quia acceptꝰ deo eras neceſ-
ſe erat ⁊c. EWie oẽ illud ꝑ quod ꝑuenit᷑ ad meritoꝛũ
cõſũmatiõem eſt appetẽdum. ſed tẽptatio eſt bmõi.
ODð pʒ.qꝛ nulla eſt maioꝛ tẽptatio qᷓ illa q̃ ẽ ꝑ flagel

la.tribulatio aũt patientiã oꝑatur.patiẽtia vero opꝰ

pfectũ hʒ. videt᷑ ꝙ quicũq;ʒ vult eſſe ꝑfectꝰ.appete/

19

re debet tẽptatõis gulſ 1 Sr cõtra.nihil eſt de
ſiderãdũ cuius ↄriũ eſt cõtinue
viri iuſti illã petitõem debẽt facere.⁊ nę nos indu.in
tem. nullus debet appetere tẽptari. ¶ Itẽ nihil eſt
appetẽdũ qdð diligẽter eſt pꝛecauẽdũ.ſed tẽptatõ dili
gẽter ẽ pᷣcauẽda ſicut dñũs monet Mathei. xxvj. AVi⸗/
gilate ⁊ oꝛ.ne intre.in tem.g ⁊c. ¶ Itẽ nibil eſt appe
tẽdum cui nõ debeat ſe hõ offerre ſpõte.ſed tẽptatio/
ni non debcet ſe hõ ſponte offerre ſicut dicit᷑ ſuꝑ illud

Math.iiij. Ductꝰ eſt ihs ⁊c.glo.ductũ eſſe ibm com

memoꝛat.vt nos inſtruat.ꝙ nõ ſpõte oꝑteat in tem/
ptatõeʒ inſilire. ¶ tẽ nibil appetendũ eſt qð noſtre
ſalutis aduerſarius optat.ſed dyabolꝰdeſiderat nos

tẽptare.g̊ videt᷑ ꝙ nullꝰdebeat tẽptatõem appetere.
R ad pᷣdictã qõnem via duplici reſpõderi pᷣt.⁊ vtra
qʒ ſatis ꝓbabiliter. AUno mõ ſic.vt dicamus ꝙ cũ tri
plex ſit tẽptatõ ſiue a triplici pncipio. Ana ſcʒ a deo.
glia a dyabolo.alia a carne. Pꝛima temptatõ ſimpli
citer appetẽda eſt.qꝛ deꝰ nõ tẽptat nos niſi ad bonũ.

Altera vero tẽptatio q̃ ſcilicet eſt a carne ſimpłr fu
gienda eſt.quia illa nõ pᷣt eſſe abſq; peccato.ſicut ſu/

p⸗ꝛa dixit mgr̃ di. xxj.Tercia vero qᷓ eſt a dyabolo. ali

quibus fugiẽda eſt.aliquibus appetẽda eſt. Hijs em̃

qui virtute foꝛtes ſũt.nec defacili in tẽptatõem indu

ci poſſũt.⁊ ſi tẽptãtur.appetibile ẽ tẽptari ad ſue vir

tutis exercitiũ ⁊ cumulũ meritoꝛuʒ.infirmos vo mi/
nime. qꝛ timere pñt ne cx ipᷣo impulſu in tẽptatiõem
inducãt᷑.q oẽs debent refugere.nã ⁊ ſi tẽptari malũ
non ſit. in tẽptatiõem tñ induci ſy malũ eſt.qꝛ hoc eſt
a tẽptatõe ſuꝑari.Et hoc ẽ ꝙ dicit Aug.xiiij.de ci dei.
ſicut ſe habet firmitas ⁊ infirmitas electoꝝ.ſic metu
unt cupiũtq; tẽptari.Et ſʒ hãc diſtinctõem ad rões

ad vtrãq; ꝑtem inductas pᷣt de facili reſpõderi ꝓ eo

20 ꝙ m diuerſas vias ac une ga modus dicẽ/

di eſt ꝙ dupliciter eſt loqui de teptatõe.Aut ſub ꝓpᷣa

rõe.⁊ ſic tẽptatio eſt impulſus ad illicitũ ſᷣm ꝙ de ea
fit ſermo in ꝓpoſito.loquimur em̃ bic de temptatõe

dyaboli qᷓ fit ꝑ mali culpe ſuggeſtionez.qua dyabolꝰ
hoiem ad malũ nitit᷑ incuruare.non de tẽptatõc dci
q̃ fit per flagellatiõem. qua deus vult illos quos ac/
ceptat appꝛobare.⁊ ꝓbatos oſtẽdere.hãc igit᷑ tẽpta
tõem ſm ſe conſideratã nullus debet appetere.imo
abboꝛrere ⁊ refugere maxime conſiderãdo finẽ.Ali/

ter eſt cõſiderare tẽptatõem ꝓut eſt mã exercẽde vir/⸗
tutis.⁊ ſic a viris iuſtis defiderari poteſt. ab eis po/
tiſſime qui in charitate feruẽt adeo ꝙ ignis dcuotõö/
nis ipoꝝ plus inflamat᷑ ex pꝛeſentia contrarij ꝙᷓ ex/

appetẽdũ.ſed om̃es

Atrũ ſi hõ ſtetiſſe

einguat. Ab eis aũt qui ſũt modice charitatis nõ ſic

deſiderari debʒ. Et eſt exemplũ.quia veẽtus pflãs foꝛ

nacem magis ⁊ magis acccdit.ſed cãdelq extinguit.
et ideo tẽptatõis impulſus ⁊ ſi quãtum in ſe eſt refu
giẽdus ſit ab oibus ⁊ ab infirmis potiſſime ſicut ro/⸗

nes ad ſcdam ꝑtem inducte oſtendũt. inqtũ tamen

eſt virtutis exercende ma a viris feruẽtibus ⁊ perfe⸗
ctis appeti poteſt ſicut oſtẽdunt rõnes qᷓ ad pᷣmam
ptem inducũtur. Illud tamẽ genus tẽptatõis potiſ-
ſime appetũt viri iuſti quod eſt in flagelloꝛũ ꝑpeſſio/
ne. ſicut paſſus eſt Job ⁊ Lbobias.ſicut etiam paſti
ſunt martyres ab inpijs elo dyabolico excitatis. ct
ad hoc oſtẽdendũ ꝓcedũt rõnes que ad pꝛimã ꝑtex
inducũtur.ideo cõcedende ſũt. ll
Vnſequẽter q;tum ad ſcdᷣo ꝓpoſitũ querit᷑&
Cognitõe pꝛimoꝛũ pentum.⁊ incidit hec que
Mio circa tria. ¶ Bꝛimo em̃ querẽdum eſt &
cognitõe pꝛimoꝛũ ꝑpentum qtũ ad ꝓfectũ. Scdo qᷓ
rendũ eſt qᷓtũ ad defectum. Tercio querit᷑ de ipᷣa co
gnitõe qᷓtũ ad cõplemẽtum et ſteau.
Buctia d
et. in cognitiõe ꝓfeciſſet ꝑ tẽpoꝛum
interualla.⁊ q nõ videt᷑ pᷣmo ꝑ verbũ NHugo.in li.de
ſacra. Reruʒz oim q̃ cũ hoie ⁊ pter hoiem facte ſunt
ꝑfectã cognitõem hoiem accepiſſe nulli dubiũ eẽ dʒ.
ſi g ſtatim ꝑfectã cognitõem habuit. vlterius pfice
re non potuit. ¶ Itẽ hocipᷣm oſtendit᷑ rõne quã fa/⸗
cit iße Hugo.nomen debite impoſitũ eſt nae rei ex/
pꝛeſſiuũ.nullus igit᷑ pᷣt res oẽs nominare niſi is qui
oĩm rerũ plenã habet cognitõem.ſed adã oibus no/⸗
mina impoſuit.nec illis rebus alia ſunt aliquãdo ꝑ/
fectioꝛa noia imponẽda.videt᷑ igit᷑ ꝙ adã ꝑfecte co/⸗
gnouerit oĩa creata.& in cognitiòe non ꝓfeciſet ſi in
ſtatu ſue cognitõis ꝑmãſiſſet.¶ Itẽ nullus bene re⸗

. 7

gi⸗ ⁊ gubernat ea quoꝛũ naturas ignoꝛat.ſed omnia

fuerũt cõmiſſa regimini ⁊ gubernatõi Ade ſᷣm ꝙ dr
in geñ. ⁊ in wõ. Omnia ſbie. ſb pe. eius ⁊c. A ſui igitur
ↄditõe pᷣmaria habuit pᷣmus hõ rerũ cognitiõeʒ.ᷣñ

ꝓfeciſſet ad illã ꝑ diſciplinã ꝑ tempoꝛuʒ interualla.
USee qcqͥd hõ addiſcit.addiſcit mediate via ſẽſus,

memoꝛie.⁊ exꝑientie.ita ab interioꝛi ⁊ exterioꝛi.ſi igi
tur hõ in ſtatu innocẽtie didiciſſet.per inferioꝛa ⁊ ex
terioꝛa ad ꝑfectõem vcniſſet.ſed talis oꝛdo nõ cõgꝛu
it nãe inſtitute ⁊ bene oꝛdinate.ſed ſolũ lapſe.cũ om̃i
creature pꝛecſſet.videt᷑ ꝙ nihil ſeſibiliũ in ſtatu il/
lo didiciſſet. ¶ Sed cõtra.Adã in ſtatu illo ꝑ inter/
ualla tẽpoꝛũ ꝓfeciſſet ad gram. alioquin peioꝛ eſſcet
cõditõ ſua qᷓ; noſtra.cũ nos multiplicãdo merita.crę
ſcamus in gratia.̊ pari ròne ꝑ interualla tempoꝛuʒ
pfeciffet in rerũ noticia. ¶ . aut adã ſciebat q̃ vẽ/
tura erant.aut non ſciehat. Si ſic.̊ pꝛeſciuit lapſuʒ
ſuũ ⁊ quid ex illo poſter ſuis cſſet euẽturum.qð pla

ne apparet eſſe falſum. Si futura non cognoſcebat.
⁊ rerum nature variãtur in tꝑe.ergo multa incipie/

bat cognoſcere ſᷣm tempoꝛũ variatõem.ergo ꝓfcciſ.
ſet in cognitõe. ¶ Item nec adã omnia viderat nec
omnia audierat. eſto igitur qꝙ videret aliquã rẽ quã
pꝛius non vidiſſet.cum viderc ſit cognoſcere ſicut in
telligere. videturꝙ ſicut neceſſario ſequit᷑ ꝙ incepit
intelligere. incepit cognoſcere.ſimiliter ſi incepit vi/
dere. incepit cognoſcere.ſi ergo multa ſẽſibilia vidiſ⸗
ſet que pꝛius non viderat.videtur ꝙ multa didiciſſ
ſenſibilia per tempoꝛũ interualla. ¶ Item ſi bomo

6 SE
5
d *

2. „

nſtat
onaltmitutt
eGinonkeb⸗
,atninnanen
cicnz il n
tetrpa tupdte
pafteochz
iiubinache
pointligenunnee
nurainnan
lenoaniufni⸗
cogntonegſqu
ſrdmqun
Nuenteß ſannden
tniͤfen ennzn⸗
ſuginitonine
nadunnoci
Pihwvtiſcendl⸗
Gtpotertrcͤ
vepoterutſimpl
tloen ognoſeet
tertätunat
toöſigernrdec⸗
atoradindicnnd
gitonezohubti

yberer tumiturhr

Nynotalalahiͤen
trig ann
Gicnefer unnai
ſtoͤnineſ feane.
ſentariuroluntan
linorpatgeppmi
Gelidiscüüne
ecmimanadboeg⸗
ſtigtarſeondun
ettſgennmns
tgisfansſanin
tiangclincogten
funſeuor gfan
inorccarpuncoi
todeiſpir ſe⸗
fonen, Phun öne
Ntdehtoefer
locſtchnsona

nſcplcͤniſtfut

bnmniganmen
nſircheniarmn
ſetllfinint
nolun ai⸗
uliſpi hince
nuciclizfith
ecAumdd
trnimin
ſenafie
nnne
nſſhnsen

giſehihen
hühegain
Padaicnſrin
dſenl hüi;
ie tgugi
npeſticktütig
Snoniunrtis
enlaltichun,

igi ii

ir uſtii
BPnurſkemni
ri Aringn
Nas Diiſor
richiti,
mpnzimmd
Guncdürniſit
nuitantiſt
einntzi
lalsarh hccr
bülplift
üntu⸗
tend gng,
locun vnſſe
Ncnnane
tnia tenpel
diſichi
aptaut
tnamn g
Nnond—N
nan
ninai
Caaugni ie
oninin
uifiu

lun
1ſyrinn

22 ſtatu innocentie multa addiſcere potuiſſet.

S 1.
— —

ſtetiſtet. aut vnus bomo ſciret voluntatẽ et cognitio

nem alterius aut non.Si ſic.g̊ fruſtra egerẽt ſermo/

ne.Si non.ẽ cuzʒ poſſet ab alio konnr⸗e
8

pᷣdictoꝝ intelligentiaʒ ẽ notandum ꝙ ꝓfectus ſciẽ/

tie triplici via põt conſiderari.vel a parte ſcibiliũ.vel

a parte modoꝝ cognoſcendi.vel a parte maioꝛis ha
bilitatiõis in cognoſcendo. Scom pᷣmũ modũ loq̃n
do intelligendum ẽ ꝙ quedaʒ ſunt res qᷓ fiunt curiu

naturali.qᷓdam q̃ curſu miraculi.quedã q̃ fiunt vo/

luntario curſu ſᷣm ꝙ determinat Aubß. In eaꝝ igit
reꝝ cognitione q̃ quidem curſu naturali fiunt nõ ꝓ/
feciſſet Adam q;tum ad noui habitus acquiſitionẽ.
Accepit em̃ ſicut dicit Hug.⁊ męr in lr̃a ab exoꝛdio
omniũ reꝝ plenaʒ noticiã.et hoc etiã oñdunt rõnes
q̃ ad pꝛimã ꝑtem inducũt᷑.pficere tñ potuiſſet quã

tum ad alium modũ cognoſcendi.et quãtuʒ ad ma/
ioꝛẽ habitũ ſciendi. Quãtum ad aliũ modũ etiã ꝓfi

cere poterat.qꝛ qd nouerat ſimplici noticia. cogno/

ſcere poterat ſimplici experientia.et qd nouerat in/

tellectu. cognoſcere poterat et ſenſu. Pꝛoficere etiaʒ
poterat q;'tum ad maioꝛẽ habilitationẽ.qꝛ ex frequẽ
ti cõſideratiõe eoꝝ q̃ nouerat.pꝛomptioꝛ fuiſſet ⁊ pa
ratioꝛ ad iudicandũ de his rebus qnaꝝ babebat co/
gnitioneʒ ꝑ habitũ innatũ. Et ſi em̃ pꝛimus hõ non
haberet tarditatẽ bebetudinis ꝑ aggrauationẽ coꝛ/
poꝛis moꝛtalis.hẽbat tñ ſpũs eius quãdã minoꝛem
velocitatẽ ꝑ vegetationẽ coꝛpoꝛis aĩialis.et ſic in co/
gnitione reꝝ naturaliũ Adã quodãmõ ꝓfeciſſet.q/

dãmõ minie ſi ſtetiſſet. In eaꝝ vero reꝝ cognitione

q̃ fiunt curſu voluntario et mirabili ſiue ſuꝑnatura
li ſimpłr ꝓficere potuiſſet.non ſolũ q;tum ad modũ

cognoſcẽdi.ſ etia in acquirendo nouã cognitionem.
Mec mirũ.qꝛ ad hoc ꝙ cognoſceret diuina myſteria

indigebat ſuꝑna illuſtratione.ad hoc vero ꝙ cogno⸗/

ſceret ſecreta alterius indigebat ipᷣius detectiõe. nec
talis ꝓfectus ſtatui innocẽtic derogabat.cũ etiã bea
ti angeli in cognitione diuinoꝝ miſterioꝝ et hũano/
rum ſecretoꝝ ꝓficiant.ppter qð dicit᷑ Ephe.iij. At

innoteſcat pꝛincipibꝰ et ptãtibus ꝑ eccleſiã multifoꝛ

mis deci ſapia. Et ſic patet reſponſio ad ꝓpoſitã que
ſtionem. Mam rõnes ad pꝛimã ꝑtem inducte pce/

dũt de cognitiõe reꝝ naturaliũ.et ſic intelligit Hug.

iilis em̃ rebus nomia impoſuit Adã. et illaꝝ rerum
cura ſibi cõmiſſa fuit. Altima tamẽ ratio de ꝑfectiõe
ab interioꝛi et exterioꝛi non cogit.qꝛ dicit Aug.i vij.

muſice.obiectũ exterius non agit in aniaʒ nec ip̃am
pficit.ſed ipᷣa anima ſeipſam mouet occaſione ab ex/
terioꝛi accepta.et infoꝛmãdo ſeipᷣaʒ magis agit ĩ ob
iectũ q; agat᷑ ab ipᷣo.et hoc fuiſſet in Adaʒ multofoꝛ
tius et nobilius q; ſit poſt lapſum. Vñ illa ratio nõ
cogit ꝙ Adam nõ potuiſſet reſpectu eoꝛuʒ q̃ cogno
ſcebat nouũ modum cognitionis acquirere.nec pꝛe
cedentes rõnes hoe aſtruũt q; Adam non poſſet ma
gis habilitari in cognoſcendo ꝑ frequẽtiã in conſide
dho Rones autem q̃ ad ꝑtem oppoſitã inducun
tur oñdunt q; Adã ſi ſtetiſſet ꝓficere potuiſſet in co
nitione reſpectu eoꝛuz q̃ ſunt voluntaria et mirabi
ia. De alijs autem ſcʒ de bis q̃ naturaliter fiunt nõ
cõcludunt ꝙ Adã acquiſiuiſſet cognitionẽ nouam.
vñ illa pꝛima ratio de cõꝑpatione gratie ad ſciam nõ
valet.qꝛ pfectio gratie non tm̃ eſt ex dono ſᷣ etiaʒ ex
merito.pfectio autem cognitiõis in Adã erat ex do/
no. et ſi ſtetifſet nõ ſolum in ipo ſed etiaʒ in poſteris

R. ad

bet᷑. S. xxij. diſ. ¶

nõ indocte credit᷑ a pluribus ſuniliter fuiſſe ſaltes q;ᷓ
tum ad habitũ.et hoc dico ꝓpꝛietatem infantic. Ad

alia ſatis plana eſt rñſio ꝑ iã dicta.

¶ De cognitione pmoꝝ parentũ qᷓ;tum ad defectum.
et hoc eſt quere vtrũ ſi ſtetiſſent in ſtatu innocentie
aliquãdo decipi poſſent. Et ꝙ ſic videt᷑ Geñ.iij.dixit
mulier.ſerpens ſeduxit me. Sed cõſtat ꝙ mulier nõ

cõſenſit niſi quia eſtimauit eſſe verum qd ſerpens di

xit. ſed ante conſenſuzʒ non peccauit. S anteqᷓ;ᷓ pecca/

ret decepta fuit. Seon Aug. ſuꝑ gen.ad lr̃aʒ.et ha⸗

beret. ſed cõſtat q illud fuit falſum. et hoc credidit
anteq; peccaret. quia aliter non peccaſſet. ac ſyhtez
mgr.S.diſ.xxj.loquens de muliere ⁊ ſerpẽte dicit. ꝙ
mulier non hoꝛruit ſerpenteʒs.qꝛ cuʒ nouerit eẽ crea-
tuʒ.etiam officium loquẽdi a deo accepiſſe putauit.
ſed conſtat hoc falſuʒ fuiſſe qd putauit.ᷣ ⁊c.¶ It
videt᷑ ratione.ſi Adã ſtetiſſet doꝛmiuiſſet vtiq; et ba
buiſſet alias opationes naturalcs. cum ſomnũ ſit
ex naturali motu fumoſitatũ et fantaſmatũ circa oꝛ⸗
ganũ fantaſie Adã ſomniaſſet. ſᷣ ĩ ſomno ſimilitudo
rei accipitur ꝓ veritate.et vbicũq; hoc ẽ ibi eſt dece/
ptio.g ⁊c. ¶ Item naturale eſt quicqͥd videtur. vẽ
ſub angulo.et quãto a remotioꝛi aliquid videtur.tã/
to minoꝛc generat ſpeciẽ et videt᷑ ſub angulo acutio

ri.g ita ꝑuus videretur ſol ipi Ade ſicut et nobis.S

ſicut decipitur ſenſus noſter in iudicãdo de quãtita-
te ſolis.ita videtur ꝙ decipetur ſenſus Ade. ¶ Ite

ponatur ꝙ aliquis homo peccaſſct Adaʒ ignoꝛante

et aſſereret ei falſum. aut Adaʒ ſciret ipᷣm dicere fal-

ſum aut non. Si ſic. tunc ſciret occulta coꝛdis ſui.qᷓ
noſſe in alio eſt ꝓpꝛium ſolius dei. Si neſciret eẽ fal

ſum. neſciret ipm eſſe mendacem. crederet ipſuz
veracem effe.aut male iudicaret de ũlo. Si crederet
ipſum eſſe veracem.crederet ipᷣm dicere verum.ᷣ ne
ceſſario decipereturi Sed cõtra. Aug.vera ꝓ falſis
appꝛo bare non eſt natura hominis inſtituti ſed pe/
na danati.ſed cum quis decipitur appꝛobat veꝝ ꝓ
falſo vel econuerſo.̊ nunqᷓ hoc fuiſſet in bomine ſi
pſtitiſſet in ſtatu noeri zr⸗ Aug.in Ench.xj.
c. Ipſe ꝑ ſeipſuʒ erroꝛ eſt. aut magnus in re magna.
aut ꝑuus in re parua.tñ ſemper eſt malus. et vbicũ
qʒ eſt deceptio ibi eſt erroꝛ vel magnꝰvel ꝑuus. nõ
põt eſſe in aliquo quin in eo ſit malus.ſed in Adam

in ſtatu innocẽtie nec eſt malum culpe nec maluʒ pe
ne. 5 c. Gtẽ Aug. . Hic homics fa
atq; fallunt᷑.miſerioꝛeſq; ſunt cũ mẽtiendo fallũt.q;

tẽ Aug.i Ench. ca.ix. Hic homices fallũt

cñũ mẽtientibus credẽdo fallunt᷑.O videt᷑ ꝙ vtrobiq;
ſit miſeria. licet maioꝛ in fallendo.& ſi in ſtatu inocẽ
tie non erat miſeria.videt᷑ ⁊c¶ Itẽ in ſtatu innocen-
tie nihil homo pateret᷑ vel ageret contra naturã.ſed
deceptio eſt contra appetitũ nature rationalis.vnd
Aug.in Ench.vſq; tiñ ratiõalis creatura refugit fal/
ſitatem.et quãtum poteſt deuitat erroꝛeʒ.vt falli no
luerit.etiam quicunqʒ amat fallere. Adam igit᷑ hoc

naturalit recuſabat.& in ſtatu innocẽtie decipi non

poterat. ¶ Itẽ in Adã oẽs vires inferioꝛes ſubiecte
erãt volũtati.alioqͥn rectꝰ oꝛdo nõ ſeruaret᷑ in hõie
in ſtatu innocẽtie. ſi hõ nolebat eriplne aſſenti⸗
re falſo.vẽ ꝙ nunqᷓ in ratione eiꝰ fuiſſet deceptio vel
ad falſum inclinatio qdiu pmanſiſſet in ſtatu illo
pᷣmo.¶ Itẽ maioꝛis indignitatis ẽ falli in aia 4 pati
Vy 1

xij. viſ. Credidit Adam vtrũq; ficri poſſe. vt
et vxoꝛi moꝛẽ gereret.et vt ꝑ penitentiã veniam ba/

.

.

H
R

I. „

Li. II

r

—

in coꝛpoꝛx. vnde decuit xp̃ aſſumere paſſionẽ in ooꝛ mo eſſet qui bominẽ circnueniret aut paralogiʒaretc. git
poꝛe non deceptioneʒ in mente.ſed ſi Adaʒ ſtetiſſet. Mam vnuſquiſq; loqueret᷑ veritatẽ cuʒ ꝓximo ſuo. 8
nulla fuiſſet in eo coꝛꝑalis paſſio.g nulla fuiſſet ĩ eoo aut ſi eſſet. diuine inſpirationis reuelatio ſiue per ſe rimngin⸗
25 peceptio KR. ad pꝛedictam queſtioneʒ defacili pt ſiue ꝑ angelum ſuccurreret ne falleret᷑. ſicut virtꝰſuc iacknin
reſpoderi.rationes etiã diſſolui quadã facili diſtin / currebat ne lederet᷑.et ſic Adam ſtante nulla fuiſſet uceintgne,
ctione. Poſſet em̃ ſic dici ꝙ deceptio quedam eſt cir in eo deceptio nec ab intrinſeco nec ab extriſeco. vñ Cnitugnn
ca ſcibilia.qᷓdam vero circa opinabilia. Scibilia aut rationes hoc ꝓbant concedende ſunt. ¶ Ad illud 26 mpintloa⸗
dico illa qᷓ certa rõe compꝛchendi poſſunt.ſicut ſunt autẽ quod obꝛ de ſeductione mulieris et etiam viri. ccptineguun
illa de quibus ſunt ſciẽtie liberales. Opinabilia ve dupliciter põt reſt õgeri. Ano modo ſic ꝙ illa ſedu⸗ ncagutnh
ro illa voco q̃ non babent cognoſci niſi ꝑ quandam cdio fuit falſa cree ulitas. et ſi pceſſit peccatum inobe icnftnasane
coniccturã. ſicut ſecreta aliene conſcie. ⁊ futura con /· ientie et ambitionis.ſecutum fuit peccatum pᷣſum/ ſeckicnsbe⸗
tingentia q̃ fiunt caſu vel foꝛtuna vel voluntate libe ptionis.merito cuius cecatus ẽ oculus ratiois vt iaitean
ra. In pꝛimis aũt Adam falli non poterat.qꝛ omni falſum eſtimarct eſſe veri. Satiz eĩ mulier audita ihitit⸗
um cognitionẽ habebat. In ſcdᷣis vero duplicit᷑ con ꝓlatione ſerpentis de ſeipa pᷣſumpſit. et ſimilit᷑ vir cteeten⸗
tingit aliquem falli.aut ita ꝙ adheret firma creduli- audita ſuggeſtione mulieris et ideo mulier exiſtima ntonnilon
tate. aut ꝙ adberet qualicũq; eſtimatiõe. Et pꝛima uit ꝑ comeſtioneʒ aſſequi poſſe excellentiam. et vir ſoleuiſoc be
