tiã mãdatoꝝ di.⁊ ſic
eſt eõis oibꝰ vtutibꝰ.
Alio mõ ꝓut ſpãlit᷑
cõſiderat rõʒ pᷣcepti.
et ſic ẽ vᷣtꝰ diuiſa ah
alijs. qꝛ potiſſime hʒ
vſuz ſuũ in his q̃ iso
ſunt bona qꝛ pᷣcepta.
Et ſic obedientia du

plr accipit᷑. ſcʒ large

et ſtricte: et in pdicta
notificatõe accipitux
large. d ill quod
obꝛ 8 obediẽtia pla-
ti. Dd. ꝙ totũ pẽdet
ex mãdato di.qꝛ dus
madat ꝙ obediatur
hõi. e Mõ ↄſiſtente
qt pctõ.⁊c.virtꝰ foꝛ⸗
taſſe ñ eẽt. AUr falſuʒ
dicẽ.qꝛ ſi ñ eẽt culpa.
purioꝛ eẽt charitas.
ES vtꝰ ꝑfectioꝛ ⁊ vioꝛ.
Si tu dicas ꝙ Bñ aſ

dicit. Cõtra. Ita fal⸗
ſuʒ diẽ qͥ certũ ꝓpõit
vt dubiñ.ſiẽ qᷓ dubiiẽ
afſerit vt certuzʒ. Re.
doᷣ ꝙ i illo vbo ñ po-
nit᷑ nec ſignificat᷑ vtꝰ

ñ & ſi exñte malicio.
ßðß̃̃ ſignificat ꝙ ñ ita

apparcret ſiẽ nũc ap
paret. ⁊ iõ diẽ foꝛtaſ
ſis nõ eẽt. id eſt. non
cognoſceretur ita cẽ.
XII4

qð mutabile ẽ. nõ ꝑ ſe.ſed boni illiꝰ ꝑticipatiõe inquãtũ ẽ bonũ eſt.qð diui
nã etiã ꝓuidentia Mihil er
innitunt᷑ ad oñdendũ oẽ qð ẽ inquãtũ ẽ.bonũ eẽ. Vñ idem Aug.in.j.li.de
doct. xpᷣia. ait. Ille ſũme ac pꝛimitꝰ eſt.qui oĩno incõmutabilis ẽ. et cetera q̃
ſũt.niſi ab illo eẽ non pñt.⁊ intantũ bona ſũt.inquãtñ acceperũt vt ſint.
¶ Ex pᷣdictis colligit᷑ atq; infert᷑.qꝛ ſi mala voluntas ⁊ mala actio ẽ.inquã
tũ ẽ. bona ẽ. Sed qͥs ẽ qui diffitet᷑ ⁊ malã voluntatẽ eẽ malã actionẽ.Ma⸗
la ergo volũtas ſiue acnio ĩquãtũ ẽ.bonũ eſt.⁊ inquãtũ volũtas ẽ vel actio.
bonũ ſilr ẽ.ſed ex vicio mala c.qð viciũ a deo non ẽ.neq; aliquid eſt. Qõð
Aug. notaſſe videt᷑ in li.lxxxiij.q.dicẽs.Viciũ eſt volũtas quo ẽ hõ deteri
oꝛ.qð vicium lõge abeſt a volũtate dei.vt ratio docet. Ex hoc loco ꝓbant
voluũtatẽ inquãtũ vicioſa ẽ.non eẽ a deo.et inquãtũ vicioſa ẽ. peccatuʒ eſt.
Et pctm eſt( vt aiũt)inquãtũ nõ habet oꝛdinẽ nec finem debitũ.Ita ⁊ actio
inquantũ ex malo ꝓcedit.et oꝛdinẽ nõhʒ.et ad malum tendit.i/ Iteʒ ⁊ ali⸗

— —

ter ꝓbant omnẽ actũ interioꝛẽ vel exterioꝛẽ inquãtuʒ ẽ eſſe bonuʒ.qꝛ nõ eẽt

actus malus niſi eẽt res bona.qꝛ nõ eſt aliq res mala niſi eadẽ res bona ſit.
Vnñ Aug.in ench. Omnis natura bonũ ẽ.nec res aliqua mala eẽt.ſi res bo

na ipa que mala ẽ.nat᷑a nõ eẽt. Mõ ergo pᷣt eẽ malũ niſi eẽt aliquod bonũ.

NQð cũ dici videat᷑ abſurde.cõnexio tñ ratiocinatiõis nos cõpellit hoc dice
re. ¶ Ex pᷣmiſſis teſtimonijs aſſerũt oẽs actus inquãtum ſũt.eẽ res bonas.
nec aliquid eẽ malũ.i.pctm̃ niſi idẽ qͥ; ſm aliquid bonũ ſit.et oim̃ que ſunt.

inquãtũ ſunt deũ auctoꝛẽ pᷣdicãt.et eiꝰ volũtate oĩa eẽ quecũq; ſũt.q̃ ĩiquã⸗

tum ſunt nature ſunt.
¶ ¶ Oꝛit᷑ pꝛimũ dubiũ ex hac poſitiõe ꝙ oĩa q̃ ſũt bona ſunt. e
¶ Quibꝰ opponit᷑. Si oĩa qͥ ſũt.ĩquãtũ ſũt.bona ſũt.⁊ nature ſũt.ergo adul
teriũ et homicidiũ et ſilia inquãtũ ſũt bona ſũt.et nature ſũt.et deo volente
fiũt.Qð ſi ẽ.tũc illi qͥ faciũt illa.bona agunt.qð penitꝰ abſurdũ ẽ.his vo
ſic üli rũdent. Dicũt equidẽ adulteriũ.homicidiũ.⁊ hmõi nõ ſimplr actꝰ de

notare. ſed actuũ vicia. Actuſq; ipos adulterij et homicidij inquãtũ ſũt vel

inquãtũ actꝰ ſunt a deo eẽ.et bonas naturas eẽ.ſed nõ inquãtũ adulteriũ ⁊

onmicidiũ ſũt. Et iõ nõ ſequi dicũt.ſi actus qͥ homicidia et adulteria ſunt a

deo ſũt.ꝙ homicidia et adulteria a ðo ſint. Itẽ aliter eis opponit᷑.Si ali
qͥd nõ ẽ malũ qð nõ ſit natura vłres bona.quõ ergo pctã ſũt.nõ credere in
deũ.nõ ire ad ecchaʒ.⁊ huiuſmõi.Cũ iſta nõ ſũt nat᷑e.ĩmo oĩno nõ ſint.Nõẽ
em̃ aliqd vel res aliq̃ nõ ire ad eccliaʒ.vł nõ credere.et hmõi.Ad qð dicũt
his atq; hmõi dictiõibꝰ q̃ vidẽt᷑ pꝛiuatiões ſimplr notare et nihil ponere.qꝛ
ꝑ negatiõeʒ dicunt᷑.vere aliq̃ poni.actuſq; ꝑ eas ſignificari. MNõ credere em̃
in xpᷣm incredulitatẽ dicũt.et noĩe incredulitatis malũ mẽtis actũ ſigniſñica
ri. Ita etiam cuʒ df nõ ire ad eccliaʒ malũ ẽ.non eũtis cõtẽpt ſigniſficat᷑i.
volũtas mala vł ꝓpoſitũ.hoc ẽ em̃ declinare a bono.et iõ malũ ẽ.ſicut ecõ⸗

uerſo decliare a malo bonũ ẽ. Sicut gᷓ decliatio a malo aliqd ponit ſcʒ volũ

tatẽ et ꝓpoſitũ vitãdi malũ ( Mõ em põt eẽ bonũ qð oino nihil cẽ.)ita decli
natio a bono qð ẽ.ſignificat ſcʒ volũtatẽ et ꝓpoſitũ mali.Et ſᷣm hoc vᷣaẽ ⁊
generałilla pcti motalis deſcriptio quã ſupꝛa poſuit Aug.
Mꝛit᷑ ſcdᷣm dubiũ ex hac poſitiõe.ꝙ peccatũ ẽ coꝛruptõ boni. f
f(boe ctiaʒ qᷓri b f õt etiã qri ab eiſdẽ.cũ peccatuʒ ſit(vt ſupꝛa dictuʒ
eiſcem. cuz peccatũ. eſt)pꝛiuatio vel coꝛruptio boni.et omnis actꝰ malus
⁊c ¶ Qucritur ſi pꝛi ſit peccatũ.vtꝝ ſit pꝛiuatio vel coꝛruptio boni ĩiquã tũ
Hati ⁊ poſitio oppo peccatũ ẽ vel nõ. Si enĩ iquãtũ peccatuʒ ẽ.coꝛruptio
nunt r a boni ẽ. cũ coꝛruptio vel pꝛiuatio boni. pena ſit ho. in⸗
peccatuz eſi dicat v· quãtũ ergo peccatũ ẽ.pena c. Qð ſi ẽ. tũc iquãtũ pec
factuʒ ⁊c. male di catũ ẽ.bonũ eſſe videt᷑ ⁊ a deo eſſe.Si autem non in⸗
ſfinif p be oz hur quãtũ peccatũ eſt.coꝛruptio eſt.q̃rit᷑ ergo ſᷣm qͥd coꝛ⸗

ta h̊ art᷑ cũ vni ꝰ rei ruptõ ſit: Si eni coꝛruptio ẽ ⁊ nõ inqᷓtũ peccatũ eſt.

m vocamꝰ. Mihil ergo caſu fit in mũdo. his teſtimonijs

De vicio volũ⸗
lt oe
ſiyr bonn
Aug. ench. .
lornptio
ne e qu⸗
Sũmã pᷣdicto⸗ Uer⸗
rũ pſtringit.
Re . hon böͤt
ldoodſ⸗
nltucinegrs
latan
Secunda op/
poſitio.
f iglte
ſuutintuafi
llnellen
urnnche
unlide,
tolgfton
ſarckingun
ltuufcton

ſoni⸗

ienh.

inhn

Hhaotno dõgat quãto magis ſe ab eo elongat.
ſea deo diſſi · hõ ꝑ pctm̃.nõ loci diſtã tia.qꝛ vbiq; totꝰ ⁊ pñs ẽ oibꝰ.

cũ nõ ſit niſi bonũ.pꝛeterqᷓ; in eo peccatũ ẽ. inqtũ
bonũ ẽ.coꝛruptio vel pꝛiuatio boni ẽ. Ad qð etiam ip
ſi dicunt actũ malũ non inquãtnʒ ẽ. neq; inquãtũ bo
nũ ẽ eẽ pꝛiuationẽ vł coꝛruptionẽ boni. inq;tũ petm̃
.nõ iñ inquãtũ pctm̃ ẽ.pena ẽ.vel aliqd qð a do ſit.
Vt em̃ ex verbis pᷣmiſſis Aug.colligit᷑ peccatũ dr̃ coꝛ
ruptio vel pꝛiuatio actiue nõ paſſiue. Hã iõ malũ vel
petm̃ dicit᷑ coꝛruptio boni.qꝛ naturã bonã q̃licũq; pꝛi
ust bono. Nã ſi nõ pꝛiuat aliquo bono.nõ nocʒz. vt ſu
pꝛa Aug.ait. HNocet aũt.adimit ̊ bonũ. Nõ qr nocet
niſi iquatũ ẽ.ergo ĩiquãtũ pctm̃ ẽ pꝛiuat bono. Itaq;

Deccatñ c ni iquãtũ pctm̃ ẽ. pꝛiuatio vlł coꝛruptio boni ẽ. Sʒ cũ
hil ſit qauõ coꝛ. nihil ſit inquãtũ pctm̃ e.quõ põt bonũ coꝛrũpere vel
rpit bonum: acdimere. Aug. te hoc docet in li.ð natura bonl vicco

7

Abſtinere a cibo nõ ẽ aliqua ſuba.tñ ſuba coꝛpis ſi oĩ⸗
no abſtineat᷑ a cibo langueſcit et frãgit᷑. Sic nõ ẽ ſub⸗
Pcetm̃ pꝛopꝛie ſtãtia pctm̃.eo tñ natura aĩe coꝛrũpit᷑. ctm̃ vero

o eani id ẽ culpa. pꝛopꝛie aie coꝛruptio ẽ. Si aũt qrit᷑ in quo
ornn 0 „ 90834 7 — * 4 * „ „
me or aonmd. poſſit coꝛrũpi aĩa. In ꝑabola illiꝰ qui incidit in latro.
Luc .x· ners q eñ vulnerauerũt et ſpoliaueft clareſcit. Incidit

ecm̃ homo in latrones. qñ ꝑ pctm̃ in ptãtẽ dyaboli tra
hit᷑.et tũc ꝑ pctm̃ expoliat᷑ gratuitis bonis.i. virtuti/

bus. et in naturalibꝰ bonis vulneratr᷑.que ſũt rõ et in⸗

tellectꝰ. memoꝛia et ingeniũ.et hmõi q ꝑ pctm̃ obtene
bꝛant et viciant᷑. Per petm̃ etiã pꝛiuat᷑ illo bono cui⸗
ꝑticipatiõe cetera bona ſunt.quo tãto magis pᷣuatur

militudinẽ qus ¶2 oia in ipo ſũt. vt ait Aug.in li. xxxiij.q. et ipᷣe locus
peccatuy· nõ ẽ. Locus tñ dei abuſiue dicit tẽplũ dei. nõ ꝙ eo cõ

tineat᷑.ſed ꝙ ei pñs ſit et inhabitãs.id aũt aĩa munda

intelligit. Per pctm̃ ergo nõ ſᷣm locuʒ aliqs lõge fit a

deo. ſed in eo lõge fit ꝙ ab eius ſilitudie recedit.x tã/

to longiꝰ quqto fit diſſilioꝛ. Illa aũt vt ait Aug. in li.
lxxxiij.q.que ꝑticipatiõe ſilia ſunt deo.recipiũt diſſili

tudinẽ. At ipᷣa ſimilitudo nullo mo ex aliqᷓ ꝑte põt eẽ
diſſilis. Vñ fit vt cũ ſinſitudo patris filius ſit.ex nulla

pte patri poſſit eẽ diſſilis.cuiꝰꝑticipatiõe ſilia lũt.que
cũq; deo ſilia ſunt.et illa pñũt recipe dim̃litudinẽ. MNi⸗
hil ẽ aũt qð hõieʒ adeo deo diſſilem faciat quẽadmo⸗
dum pctm̃.Cũ aũt pctm̃ ſit pꝛiuatio vel coꝛruptio bo
niq̃ eſt in aia.eſt etiã pꝛiuatio vel coꝛruptio boni coꝛ⸗
poꝛis.ſicut coꝛpꝰ hõis pꝛiuauit beneficio illi⸗ imoꝛta/

litatis et impaſſibilitatis quã habuit ante peccatum.

eo ãt ſe elongat

vna ſit biffinitio. vñ
eſt hoc ꝙ peccatũ ita
miltipliciter et varie
diffinit᷑ a ſctis. Que/
rit᷑ etiã penes quid il
le diffinitiões diſtin/
guũt᷑. ¶ K. dðʒ. ꝙ de
peccato eſt loqui foꝛ⸗
malitcr. ⁊ eſt loqͥ ma
terialit᷑ ſcʒ rõne ſub/
ſtrati. Et qꝛ foꝛmalit᷑
loquẽdo pꝛiuatio ẽ.
materialiter vcro lo/

quendo ſubſternit ſi

bi actum.ideo aliq̃n-

do diffinitur er pꝛi⸗

uationem. aliquado
per poſitionem.quia
quedam ſunt foꝛma⸗
les diffinitiones.que

dam materiales. Et

vtroq; modo multi/
pliciter. Si em̃ conſi⸗/
deramꝰ peccatuʒ pᷣm
ꝙ dicit pꝛiuationẽ. HG
poteſt eſſe triplicit᷑.
aut inquantum dicit
receſſum a bono.aut
inquantum vicit re/

ceſſum a rectitudine

nature.aut inquãtuʒ
dicit ſimpliciter receſ
ſum ab omnis boni
complemẽto et per/⸗

fectione. Pꝛimo mo

do ſumitur diffini/

tio triplex ab Augu.

qᷓ omnes idein circũ⸗
loquũt᷑ diuerſis ver⸗
bis.quaruʒ pꝛima ſu

mitur in li. de ciui.

dei. et eſt hec. Pecca
tum eſt abſentia bo/
ni vbi debet eſſe. Se⸗
cuiida ð li.de vera re
ligione. Peccatũ nõ
eſt appetitio natura
ruʒ malaꝝ ſed deſer⸗
tio melioꝛuʒ. Lercia

de li. de natura boni.

Peccatum eſt coꝛru
ptio modi. ſpeciei.et
oꝛdlinis. Secũdo mõ

ſcʒ ꝓut peccatuin dicit receſrum ꝗ rectitudine nature inueniunt᷑ tres diffinitiones qᷓ idem circumloquũtur.

quãquis aliter et aliter. quarũ vna eſt Dam̃.que eſt. Peccatũ eſt ab eo qd eſt ſ̃m naturam in id quod eſt pꝛet

naturam auerſio.Alia eſt Anſ. Peccatum eſt carentia debite iuſticic. Cercia eſt Aug. Peccatũ eſt defectus
quidam a luce veritatis naturam nõ perimens ſed obſcurans.Cercio vero modo vicz pꝛout dicit receſſum
ab ois boni c plemẽto et pfectiõe. ſic repit᷑ triplex diffinitio que differ̃t ſolo dicẽdi mõ.iq̃ꝝ pꝛima fummit᷑ ab

7„

Aug. in li.de li.ar. Malũ eſt auerſio a bono incõmutabili. Altera vero ab codẽ in li. de va reli Peti ẽcare-
re bonis incõmutabilibꝰ quibꝰ fruẽdũ eſt. Tercia ſumitur ab eodẽ Aug. Pctm̃ ẽ tencbꝛa itd igibil. H em̃ di/

ctum eſt inquantum pꝛiuat a viſione lucis eterne. He omnes ſũt notificatõnes pcti quaſi foꝛmales. Sunt 2

alie notificatones ꝗᷓ concernunt actum ſbſtratum. Et iſte variant᷑ m triplicem ↄſideratõnem peccati quaʒ

babet ſub hac rõe. Aut vicz ad deum quem offendit.aut ad virtutem quam cxcludit.aut ad bonum vt nunc

quod pꝛetendit. Si in comparatione ad deum quem offendit ſic eſt triplex. quarum vna accipitur ab Aug.

hliconn⸗ manich. Peccatum cſt in pꝛeceptis veritatis vel in ipſa veritate errare. Alia ab Ambꝛoſio

Hl

Li.

in li. de padiſo. Dec⸗
catuʒ ẽ puaricatio le

inobedientia pᷣcepto
rum. Tercia ab eodẽ
Aug. ⁊ habet᷑ in lr̃a.

Dꝛit̃ tereiũ dubiũ ex hac poſitione ꝙ coꝛruptio
tuz puaricatio le. bonieſt pena. g “
gis diuine. et celeſtiñ ¶ Queri ãt ſolet vtrü et pen

II

—⸗

„*

1ſit pꝛiuatio vel coꝛruptio

boni.Ad qð facile reſpõderi pot.ſi pꝛedicta ad memo
riã reuocẽt᷑.Diximꝰ em ſupꝛa pꝛiuationem vel coꝛru

Peccatuʒ ẽ dictũ v ptionẽ boni accipi actiue vel paſſiue.i.ᷣm efficientiaʒ

factũ vel cõcupitum
contra legẽ dei. Se⸗
cũdo mõ ſcʒ ꝑ cõpa/
tionẽ ad virtutẽ quã
excludit ſic reꝑit᷑ tri/
plex diffinitio.quarũ n
vna ſumpta ẽ a baſi cſt.i.culpa.

c

lio. Deccatum ẽ diſpoſitio aie. cõtrarie ſe babẽs ad virtutẽ. Secũda ab Aug in li.de duabus aĩabꝰ. Peccatũ

vel effectum. IJdeoq; pꝛiuatio vel coꝛruptio boni dẽ
et peccatũ et pena.ſed peccatũ ſᷣm efficientiam.qꝛ pꝛi
uat et coꝛrũpit bonũ.Pena aũt ſᷣm effectum.i.ſᷣm paſ
ſionẽ que ẽ effectus peccati. Aliud ẽ em̃ culpa.aliud
pena.Alteꝝ ẽ dei.i.pena.Alteꝝ dyaboli vel hominis

ẽ voluntas recipiendi vel aſſequẽdi qð iuſticia vetat ibi em̃ accipit᷑ iuſticia generaliter ꝓut omnẽ vᷣtutẽ tũc

cõplectit᷑.Cercia ab eodẽ Aug in li.de va religiõe. DPeccatuʒ ẽ appetere q̃ xps cõtempſit.vel cõtẽnere q̃ xxł

appetijt. Mã xpᷣs fuit ois virtutis ſpeculuʒ et exemplar.Tercio mõ ſcq; ꝑ comꝑationẽ ad bonum qð pᷣtendit
ſiir inuenit᷑ triplex aſſignatio.re cõueniẽs.licet differat mõ dicẽdi.quaꝝ vna ẽ ab Aug.in li.de ciui.dei. Pec/
catum ẽ male vti bono. Scda vero in li.de trini. Peccatuʒ ẽ vti fruendis et frui vtẽdis.et ſiłr in li.lxxxiij.q.
Tercia eſt ciuſdex Aug.in li.de li.ar. Petm̃ ẽ ſpꝛeto incõmutabili bono rebꝰ cõmutabilibꝰ adherere. Foꝛtaſ
ſis aũt alie notificatiões ab iſtis.xviij.poterunt reꝑiri. Mã due alie ſũt que vident᷑ circũloqui pctm̃ ſᷣm vtrã
qʒ acceptionẽ.vt ẽ illa. Pctm̃ eſt actus incidens ex defectu boni.Et illa. Peccatum eſt pene eterne meritum.

Et ſic in vniuerſo ſunt viginti.
guid ſit peccatuʒ.cuʒ pctm̃ ſit pꝛiuatio magis
Gy poſitio.eſt hic queſtio de coꝛruptione boni
que h abet fieri ꝑ peccatum.Et circa hoc duo querũ
tur. Pꝛimo querit᷑ vtꝝ bonum bhẽat per peccatum
coꝛrumpi.Scdo vero querit᷑ de mõ coꝛrũpẽdi.Cir/
ca pꝛimuʒ querunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vtꝝ a pecca
to ſit boni coꝛruptio.Scdo querit᷑ vtrũ pctm̃ ſit ipᷣa
coꝛruptio paſſio. Cercio querit᷑ vtꝝ peccatũ inquã/
tum corrumpit bonum cõtrariet᷑ bono increato.

¶ Qneſtio Nſ. a

¶ Atruz peccatũ aliquod bonũ habeat coꝛrũpere. Et

q; ſic vꝛ Aug.in ench. Quid ẽ aliud qð di maluʒ niſi
pꝛiuatio boni. bonum cm̃ minus malũ cẽ.cuʒ ; culpa
cõmittit᷑.ibi neceſſario aliqd bonuʒ pꝛiuatur. ſᷣ̊ non
ẽ dare ꝙ pꝛiuct᷑ ꝑ aliud qᷓ; per culpã. neceſſe eſt po

nere ꝙ pctm̃ hẽat bonuʒ pꝛiuare.et pꝛiuando coꝛrũ/

pere.Et hoc Aug.inſinuat expꝛeſſus paulo poſt cuʒ
ſubiungit. Ideo malum coꝛruptio eſt nature.qꝛ eaʒ
qualicũq; pꝛiuat bono. Iteʒ hocipᷣm oſtẽdit Aug.
qð nullo bono pꝛiuat.nõ nocet.̊ qd nocʒ.aliquo bo
no pꝛiuat.ſᷣ malũ nocet.hoc manifeſtuʒ ẽ.g aliquod

bonum adimit.et aliquo bono pꝛiuat.ſᷣ qð pꝛiuat et

adimit bonũ illud coꝛrumpit.g ⁊c. ¶ Itẽ ſicut ſe ha
bent vicia coꝛpum ad coꝛpa.ſic vicia aiaꝝ ad anias.
H vicia coꝛpum ledunt et aliquo mõ coꝛrumpũt coꝛ/
poꝛa. vicia animaꝝ aliquid coꝛrũpunt circa ipſam
animã.talia autẽ vicia ſunt peccata. ⁊c·¶ Item qñ
quis peccat.aut perdit aliquid boni aut nibil. Si ni/
hil.g ita bonus ẽ qui peccat ſicut ille qui nõ peccat.g
ita debet placere deo vnus ſicut alter.qð ẽ mãifeſte

falſum. Reſtat igit᷑ ꝙ aliquid boni pꝑdit.ſ ill bonuʒ

qd pdit coꝛrũpit᷑.S ẽ alicuiꝰ boni coꝛruptiuũ.iSʒ
cõtra boc arguitur ſic pꝛimo aucte Aug. qui dicit ꝙ
peccatũ eſt coꝛruptio.modi.ſpẽi.et oꝛdinis.ſ̊ coꝛru/⸗

ptionis non eſt coꝛrumpere.nam ſi coꝛruptio coꝛrũ/

pect.pari rõne et alia coꝛruptio .et ſicin infinitum.

*

iutelligentiã buius ptis in qua inquiritur

ipſam eſſe perpetuam.

Et iten. actionis nõ eſt agere. vi qᷓ ſi peccatũ ſit coꝛ
ruptio ꝙ eius non ſit coꝛrũpere· Item ſi peccatum

coꝛrumpit.aut rõe boni ſubſtrati.aut rõe dfectꝰ.Ra

tione boni ſubſtrati non.qꝛ cum coꝛrũpere bonũ ſit

malũ.bonuʒ inquãtuʒz bonum ceẽt cã mali qð eſt fal/

ſum.Si rõe defectus.Contra.Coꝛrũpe ẽ agere.nul/
lus defectus ẽ pꝛincpium actionis.g peccatum rõe
8fectꝰ ñ coꝛrũpit.i ¶ Itẽ ſi coꝛrũpit.aut coꝛrũpit pec/
cãtẽ.aut aliũ.Aliũ nõ.cõſtat.qꝛ multa ſũt pecccata q̃
non fiunt in alium. Si coꝛrumpit peccantẽ.Sed cõ/
tra. MNibil coꝛrumpit ſeipᷣm.et nihil ᷣm idem natum

eſt eſſe agens et patiens.Et iterum. NMullum maluʒ

pene coꝛrumpit punientem.& vẽ ꝙ malum culpe nõ
Hiari⸗ peccantem.nec aliquem alium. ergo ⁊c̃.

¶ Item ſi coꝛrumpit.aut ex parte carnis.aut ex par
te anime.Ex parte carnis non.quia multa ſunt pec/

cata que conferunt ad regimen ſanitatis coꝛpoꝛalis
et ad oblectationem carnis.Si ex parte anime.Sed
contra.anima eſt immoꝛtalis.ergo in eã nulla cadit
coꝛruptio. Mã ſi coꝛruptio ĩ eã caderet.ipoſſibile eẽt
tem ſi coꝛrumpit.aut coꝛ
rumpit quantum ad ſubſtantiam. aut quantum ad
potentias.aut quantum ad actum. Quantum ad
ſubſtãtiaʒ non.hoc conſtat. Quãtuzʒ ad potẽtias nõ.
vt vꝛ.qꝛ potentie ſunt incoꝛruptibiles ſicut et ſubſtã
tia. Pꝛeterea.nec intenduntur nec remittuntur.nec
habet quis minoꝛem potentiam voluntatis pꝰ cul/
pam qꝙᷓ; ante culpaʒz. Quãtuʒ ad actũ nõ vt vr.qꝛ pec
catũ ſubſternit ſibi actum et ſupponit.et nihil coꝛrũ⸗
pit illud ſine quo eſſe non põt.et qð egredit᷑ in eſſe.S

pctm̃ non coꝛrumpit qᷓ;tuʒ ad actum.nec qᷓ;tũ ad po

tentiam vt viſum ẽ. ⁊c̃. m ſi peccatũ coꝛrum/

pit aliquod bonũ.aut ergo coꝛrumpit bonũ nature.

aut bonñ gratie.Mõ bonũ nature.qꝛ ei nõ opponit᷑
et vt vult Oyoni. Mibil exñtium coꝛrumpitur in eo
qð eſt eſſentia vel natura.Si igitur coꝛrũpit bonum
gratie.g nullus põt peccare niſi habens gratiam.qꝛ

bonum non coꝛrũpitur niſi in eo in quo eſt.ſed hoc
eſt falſum.qꝛ peccatoꝛes peccare pñt. ⁊c. Eſt igitur

gi
ſofpere.
huslocbol
t Cicnt
poſtn
euniſione
tclagope⸗
ütliene
izftlun
gannig
GeNukidaal
Cliaait
Kuerſcut
Cetuſicn
Potlnaton
uttucinst
Pgiacucci
ſeinmnen
ͤnrit o
aindinise
ntömmhe
geefmncgiß
nolt. Jr
nitapoci⸗
necaufet.
hotiſoinin
ataira
igoctmin
. oerachnin
)treenaune
grooodi
htbisorin
Ngenantenin
bisctünan
NMtocnſtisin
lutitsfbe
Crrfnper
haplencte
1n Ainoizb⸗
ſudcene
1yaftonen
tſoapre⸗
len Nv⸗
ntbeboniſbt
muſwor
Rtcorſott
ſetſdenitar
Egnuimm
Ghauiti
alchont!
luunihtia
inititcbſin
ſafrirn

7

nnna
forüpitlec
Na
ia⸗ 8
nigiit
aten ſeſe

ðòͦMWD

es
miſalii
mrtß
uncgint
tni pig
hm fn
rifneri
menann.

mie t
miehhiſt
riienn
Serrnni
nit
gügtung
i
cnur
lmn mi
munalhen⸗
An. .
ms aug
mluſrſe
nsghui⸗
nemne91
1c hat
iuſſtie
tnmnd
unmi
Aprineli
mmirunn
R
iͤtfiun

i

ioriſtn
Pin

10 rũupere.

12

15

Di. .

queſtio qd bonũ ẽ illud qð bʒ in nobis peccatũ coꝛ⸗
8din abſqʒ dubio ſicut Aug.in pluri
bus locis dicit. peccatum coꝛrũpit et aliquo bono pᷣ
uat. Cũ em̃ ꝑ pctm̃ fiat aie defoꝛmatio ⁊ obſcuratio.

hnec poſſit intelligi aliquid defoꝛmari vel obſcurari ſi

ne amiſſione alicuiꝰ lumis et pulcritudis.neceſſe eſt
intelligi ꝑ peccatũ aliqd in nobis bonũ coꝛrũpi. Ad
qð intelligendũ notãdum ẽ ꝙ peccatũ non ẽ qualiſ-/
cunq; pꝛiuatio.nec cuiuſcũq; boni.nec in quacunqʒ

creatura reꝑta.ſᷣ peccatũ ſiue culpa pꝛiuatio ẽ iuſti-

cie. Juſticia aũt vt dicit Anb.ẽ rectitudo volũtatis.
Aolũtas aũñt ẽ in ſola rõnali creatura.ac ꝑ hoc et iu⸗
ſticia.et ſicut iuſticia ẽ voluntaiᷣ rectitudo. ſic culpa
que iniuſticia ẽ.eſt voluntaſj obliquatio. Sicut igit

Pobliquationẽ fit declinatio a rectitudine.et queduã

rectitudinis exterminatio.ſic in culpe cõmiſnone fit
in aia quedã rectitudinis ademptio ſiue coꝛruptio.
Et ẽ attendendũ ꝙ cũ ad rectitudinẽ volũtatis tria
cõcurrãt.ſcʒ ipa potẽtia rectitudinalis.et ipᷣe habitꝰ
rectitudinis.et ipa habilitas media. peccatũ non coꝛ
rũpit ipam potentiã ſᷣm ꝙ potẽtia ẽ.nec ſimpliciter.
nec hm qᷣd.ipᷣm vero habitũ rectitudinis ſimpliciter
tollit. Ipaʒ vero habilitatẽ mediã quodãmõ coꝛrũ/
pit et quodãmõ relinquit. potentiã nec diminuit.
nec aufert. iuſticiã ſimpliciter tollit. habilitatẽ vero
mediã diminuit.dũ homo ꝑ peccatũ minus et minꝰ
reddit᷑ ad rectitudineʒ iuſticie babilis.pᷣm ꝙ linea q̃
magis et magis curuat᷑ minus ẽ habilis ad diſpoſi⸗
tionẽ rectitudinis.Cõcedendũ ẽ igit᷑ ſicut rõnes oſtẽ
dunt ꝙ malum culpe bʒ bonũ coꝛrumpere. ¶ Adü⸗
lud vero qð obꝛ ꝙ pꝛiuationis nõ ẽ pꝛiuare.nec coꝛ⸗
ruptiõis coꝛrũpere. Ddm q; quãuis actus nõ habe/
at generare alium actũ.tñ habitꝰ bʒ generari ex acti:
bus. et iõ malum culpe ꝓut ẽ coꝛruptio vel deoꝛdi/⸗
natio exiſtẽs in actu.põt eẽ cauſa deoꝛdinatiõis vo/⸗
luntatis ſᷣm habitũ.et iõ peccatũ ſiue malũ culpc dẽ
coꝛrumꝑe.qꝛ actus ino:dinatus volũtatẽ reddit in/
habilẽ.nec ſequit᷑ ex hoc ꝙ actio ſit ex actiõe. ßᷣ ꝙ de/
oꝛdinatio in babitu.ſit ex deoꝛdinatiõe in actu. E
illud qð querit᷑.vxtꝝ malũ coꝛrũpat rõe boni ſubſtr
ti.vel ratione deſectus.Ddm qꝙ coꝛrumpere duo di⸗/
eit. ſc agere et deficere. Nam coꝛruptio eſt actio cũ

defectu. Dico igit᷑ ꝙ maluz culpe hʒ coꝛrũpere ita

ratiõe boni ſubſtrati eſt ratio agendi.rõne vero defe

ctus eſt ratio deficiendi. Iſtud ptzʒ. Holũtas em̃ dũ
peccat corũpit ſe. qꝛ dum ſeipſam mouet deoꝛdina-/
te. reddit ſe inoꝛdinatã et ad bonũ minus habilẽ. nec

põt ſe deoꝛdinareniſi volendo et ſeipſam mouẽdo.

Et eꝙ dico ſe mouere dico bonũ ſubſtratum/Oꝛ aũt
dico inoꝛdinatũ.dico defectũ.Et huius ſatis congru
um exeplũ ponit Aug.et magiſter rcitat in l̃a ꝙ ma
licia coꝛrũpit ſicut abſtinentia coꝛrumpit. Ad coꝛru/
ptionẽ aũt abſtinẽtie et concurrit vis naturalis con
ſumptiua.et defectus alimẽti.et ita actio cum defe
ctu. Silr in ꝓpoſito intelligtndũ eſt. ¶ Ad illud qð

queritur. aut peccãs coꝛrumpit ſe aut alteꝝn. Odðm

coꝛrũpit ſe. Oꝛ vero ſubiungit᷑ ꝙ nihil coꝛrũpit ſe
ipᷣm. Dd. ꝙ ven ẽ ſi agat ᷣm opationem nature ſue
debitã. culpa aut ñ fit Sm oꝛdinẽ nature.nec pᷣter na
turg. Et ſi obijciat᷑ ꝙꝙ nihil ẽ agẽs et patiẽs vᷣm idẽ.
Dom iꝙ iſtud falſumẽ in bis potentijs qᷓ poſſunt ſu
per ſeipſam reflecti. Nam ſicut dicit Anp. Holũtas

9

eſt inſtrumentũ ſeipᷣm monjẽs.· et cñ veoꝛdi

nate ſei⸗

NRXV

ſatm mouèt ſe ledit et ſibijpi nocumentũ infert. p eo
vel Ae oꝛdine ſe pꝛiuat.vel otrario oꝛdine ſe elõ
gat. Ad illud qd querit᷑ aut peccatũ coꝛrũpit rõne I4
ornis aut aie. Dm ꝙ pꝛincipaliter rõe anime. Nqᷓ
et ſi peccatũ aliqd coꝛrumpat rõne carnis. hoc acci⸗
dit. ſicut ſuꝑfluitas coitus.vel cibi. vel potus. nocet
coꝛꝑi. In aia aũt peccatũ ſemꝑ aliquã coꝛruptioncʒ
facit. non m ſubſtatiã m quã ẽ immoꝛtalis æ? incoꝛ
ruptibilis. ſm rectitudinẽ et habilitatẽ ad ibaʒ ſᷣm
qua aia e variabilis.et vix in eodẽ ſtatu pmãet. ſicut
patet ꝑ experientiã qdiu ſumꝰ in hac miſeria. Iqᷣ 15
illud qð querit᷑ vtrũ coꝛrũpat quãtum ad ſubſtanti⸗
am.aut quãtũ ad potentia.aut quãtũ ad actuʒ.Dd.
ꝙ malũ culpe coꝛrũpit quãtum ad actum.nõ ſimpli
citer. inquatum actus ille eſt inoꝛdinabilis in finẽ.
nõ em̃ culpa pꝛiuat ipᷣm actũ.ſᷣ pꝛiuat oꝛdinẽ actꝰ in
finẽ.Et ꝑ hunc modũ dico ꝙ non coꝛru mpit poten/
tiam ſ habilitatẽ ſiue oꝛdinabilitatẽ ꝑ quã oꝛdinat᷑
ſuñ cõplementũ.Obiectio aũt illa currit ac ſi di
minueret potentias ſub rõne potentie.⁊ actũ ſub ra
tione actus.et iõ patet illud. illð qd querit᷑ vt-ꝛ I G
coꝛrũpat bonũ gratie vel nature. Ddm q; ꝓpꝛie lo/⸗
quẽdo et generaliter malum culpe ẽ pꝛiuatio babili⸗
tatis medie inter bonũ nature ⁊ bonuʒ gratie.qᷓ q̊̃d/
ammõ tenet mediũ inter bonuʒ gratie et bonũ natu
re.Et ratione eius qd ad bonum gratie oꝛdinat attẽ
ditur penes ipam bonũ et malum moꝛis.rõne vero
eius ꝙ naturalis ẽ.non tm̃ hʒ eẽ in iuſtis ſᷣ etiam in
peccatoꝛibꝰ.et iõ peccatuʒz ſiue fiat ab aliquo qui ha
bet iuſticiam. ſiue fiat a peccatoꝛe.ſemper iuenit ali⸗
quid qdð pꝛiuet et coꝛrumpat.
¶Atrum veccatuʒ it ißa coꝛruptis paſſio eẽntialiter
oqndo.Et ꝙ ſic videt᷑. Peccatũ ſicut dicit ipe Anß.
nõ ẽ aliud q abſentia vel carẽtia iuſticie vbi debʒ cẽ.
puatio iuſticie paſſiua nõ ẽ aliud qᷓ carentia bite
iuſticie. eẽntialiter loquẽdo culpa Ecoꝛruptio put
ẽpaſſio¶ Itẽ Aug.j.cõfeſ. Juſſiſti domine et ſic eſt.
vt omnis motꝰ inoꝛdinatus pena ſibi ſit.̊ motꝰ in/
oꝛdinatꝰ ẽ culpa.pena aũt motꝰ inoꝛdinati nõ eſt ni
ſi coꝛruptio paſſiua quã homo incurrit ex illa inoꝛ/
dinatiõe.ꝗ̊ᷓ peccatuʒ ẽ ipa pꝛiuatio paſſio foꝛmaliter
loquẽdo.¶tẽ oẽs actiões aie paſſões ſũt.ſicut vult᷑
phᷣus. ois inoꝛdinata actio aie eſt ioꝛdinata paſſio.
qd ẽ inoꝛdinatum ẽ culpa. & illa pamo ſiue coꝛru-
ptio inoꝛdinata ẽ ia⸗ eum aia defoꝛmat ſeip
ſam.ipᷣa defoꝛmitas qua aia defoꝛmat᷑ remãet in eæ
et culpa ſilr. Aut g illa defoꝛmitas ẽ culpa. aut aliq̃ͥd
aliud.et cõſtat ꝙ culpa q̃ remanet in aia non eſt ali⸗
ud qᷓ; ĩa defoꝛmitas qua aia defoꝛmis facta ẽ. § vi/
det᷑ ꝙ peccatũ ſit ipᷣa coꝛruptio paſſo.i ¶ Item coꝛru
ptio paſſio in qua eſt pꝛiuatio modi ſpẽi et oꝛdinis
aut eſt culpa.aut eſt pena.Si pena.ergo talis pꝛiua⸗
tio videtur ꝙ ſit a deo. ergo deꝰ reddit animã defoꝛ/
mẽ ⁊ iuſticia pꝛiuatã.qð pꝓpbanũ ẽ dicere.ſReſtat igs
tur ꝙ ſit culpal Sʒ cotra. Aug de li. ar. Culpa ẽ ma
Iñ qdð facimꝰ.et pena malum qdð patimur.ſi ẽᷓ coꝛru⸗/
ptio paſſio ẽ malũ qð patimur.vꝛ ꝙ non ſit culpa g&
pena. ¶ Item Aug. Malũ culpe eſt affectio volun
taria. Malum vero pene eſt affectio inuoluntaria.
ſed coꝛruptio paſſio nõ eſt volũtaria ſ̊ inuolũtaria.
qꝛ nemo vult coꝛrũpi nec defoꝛmari.g videtur ꝙ nõ

ſit culpa ſeq pena.¶ cem magiſter in la. Peccatũ

.*

dẽ pꝛiuatio actiue non paſſiue.nã iõ malum vel pec
catum dẽ coꝛruptio.qꝛ naturã q̃licũqʒ bono pꝛiuat.
¶ ˙Eiem boc vꝛ rõne. Omnis pena ẽ iuſta et laudabi/
lis.ſ̊ ois coꝛruptio paſſio eſt pena.cũ dãnificet et pu
niat ipᷣm qui coꝛrumpit᷑. omis coꝛruptio paſſio eſt
iuſta ⁊ laudabilis.ſᷣ nulla culpa ẽ iuſta ⁊ laudabilis.
Snulla culpa ẽ coꝛruptio paſſiue dicta.ſicut pꝛiꝰoſtẽ
ſum eſt. ¶ Item cã et effectus eẽntialiter diſtinguũt᷑.
peccatũ coꝛrũpit ⁊ ẽ pᷣncipiũ coꝛruptiõis paſſiue.g
coꝛruptio paſſio et ipᷣa culpa diſtinguũt᷑ nialſie,.
1 non ẽ igitur culpa coꝛruptio boni ꝑaſſiue dicta. G.
ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notandũ ſicut pᷣtactuʒ eſt.
peccatũ ẽ coꝛruptio cõſiſtens circa volũtatẽ et eius
actũ cũ ſit obliquatio a rectitudine iuſticie.voluntas
gũt in actu ſuo eſt inſtrumentũ ſeim mouẽs.Ande
qñ voluntas ad aliquid mouet᷑ libere.ſi moueat᷑ vel

afficiat᷑ inoꝛdinate.illa inoꝛdinatio reſpicit et volun

tatẽ mouentẽ.et voluntatẽ motã.Quia volũtas dũ

inoꝛdinate afficit᷑.inoꝛdinate mouet.⁊ ioꝛdinate mo

uetur.qm̃ igit᷑ culpa ꝓut cõſiderat᷑ in actu nibil ali⸗/
ud eſt q; motus voluntatis inoꝛdinatꝰ.et ad illũ mo
tũ cõcurrit actio et paſſio.nõ tm̃ ẽ coꝛruptio actio im
mo etiã coꝛruptio paſſio. Mã et inoꝛdinatio qua aia
ſe deoꝛdinat.et inoꝛdinatio qua aĩia doꝛdinat᷑ vtraq;
ẽ culpa differens cõpatiõe.vna tñ ꝑ eẽntiã.Et qꝛ q̃
les ſunt actus tales ſunt habitus.maxime cũ habitꝰ
generãt᷑ ex actibus ſicut ẽ in genere maloꝝ habituũ.

binc eſt ꝙ defoꝛmitas vel pᷣuatio in volũtate relica.

et habet in ſe aliquid coꝛreſpondẽs actioni. et aliq̃d

coꝛrñdens paſſioni. Hã volũtas dũ peccat actualit᷑

efficitur inhabilis.et inqtũ habet rõnem mouentis.
et inquãtũ habet rõnem moti.et iõ ita culpa conſide
rata vt in habitu.et inquãtum remanet in anima pꝰ
actuʒ peccati.et ẽ coꝛruptio ſiue pꝛiuatio coꝛrñdens

actioni.et ẽ coꝛruptio ſiue pꝛiuatio coꝛrñdens paſſio
ni.Et ſic eadem culpa eſt coꝛruptio ſiue pꝛiuatio bo/

ni. non ſolũ actiue ſ etiam paſſiue dicta.ſᷣm veritatẽ
loquẽdo.ſᷣm appꝛopꝛiationẽ vᷣo coꝛruptio illa inqᷓ
tum ẽ actiue intellecta tenʒ mere rõnem culpe.iquã/

tum vero paſſiuc dicta tenet rõnes pene.Quia iquã/
tum ẽ actiue dicta tenet rõeʒ voluntarij.inquãtũ ve
ro paſſiue.rõneʒ inuolũtarij.nec iſta ſunt incõpoſſi/

bilia circa eandẽ actionem et motũ. Mã expꝛeſſe vi/
demus ꝙ in eadẽ actione coꝛꝑali vna ⁊ eadem actio
et delectat et ledit.et ꝑ cõſequens contriſtat.ſicut cũ
ſcabioſus ſcalpendo cutem ſuam dilaniat.et dilani/
ando delectatur.et dilaniando etiã ledit᷑.et vnũ pla
cet et reliquũ diſplicet.Silr et in eaqẽ actione ſpnali
F auerſio ab incõmutabili bono.et cõuerſio ad com/
mutabile bonũ.et cõuerſio placet.⁊ auerſio diſplicʒ.

ſic et in ꝓpoſito intelligendũ ẽ ꝙ eadeʒ culpa poteſt

dici actiue et paſſiue.ꝓut tñ actiue dẽ ꝓpꝛie tenet ra
tionẽ culpe.inquãtum vero paſſiue tenet rõnem pe/

ne.Concedẽde ſunt igit᷑ rõnes oñdẽtes qꝙ; aliqua coꝛ

ruptio paſſig vtpote illa qᷓ eſt rectitudinis pꝛiuatio
18 culpa eſt. Ad illud & qd pꝛimo obẽ ꝙ culpa ẽ ma/
lum qð facimus ⁊c.iaʒ patet rñſio ex his q̃ dicta ſüũt.
Mam cum ideʒ motus poſſit eẽ actio et paſſio in qͥ̊
voluntas ſeip̃am mouet.ſic et eadem actio põt eẽ pe
ne et culpe.licet ſub alia et alia rõne.Silr rñdenduzʒ
eſt ad ſequẽs qð obẽ de voluntario et inuoluntario.

illud qð obẽ tercio de verbo magiſtri. Dðʒz q

illð dẽ ꝑ quadã appꝛopꝛiatiõcj.mag em pꝛope dicit

¶ Utrum peccatũ ex hoc q; eub

pugnantiã.

culpa coꝛuptio actio qᷓ; coꝛruptio paſſio. Aeꝝ ẽ etiã

ꝙ aliqͥs duʒ caret iuſticia qua debet habere culpabi

lis ẽ. Ratio vᷣo pꝛincipalis eſt ex hoc ꝙ ipſe fecit ſibi
illã carentiam.nam ſi inuoluntarie eam ſuſtinerz ali
unde.tunc teneret potiꝰ rationẽ pene qᷓ culpe.ſ
illud qd obẽ ꝙ ois pena eſt iuſta et laudabilis.Sdm

ꝙẽ pena inflicta.et pena acta.et pena cõtracta.et cũ

dẽ ꝙ omnis pena eſt iuſta et laudabilis.hoc intelligi
tur de pena inflicta.de pena acta vel cõtracta nõ bʒ
veritatẽ niſi ꝓut intelligunt᷑ ſub rõne pene.pꝛiuatio
aũt boni paſſiua ſiue ipius anime defoꝛmatio non ẽ
inflicta ſᷣ eſt pena acta.qꝛ anima hanc penaʒ in ſe fa/
cit dum peccat.¶ Acd illud qð obꝛ ꝙ peccatũ eſt cau
ſa coꝛruptionis paſſiue.dðʒ ꝙ illud intelligit᷑ ð pec
cato qdð eſt in actu. qdð eſt cã coꝛruptionis in volun/
tate ꝑ modũ habitus.et vtrũqʒ ſicut oñſum eſt pᷣus

babet rõnem actionis et paſſionis. Poteſt tñ dici q;

eſt ſi peccatũ dicat᷑ coꝛrumpere.non tñ ẽ ꝓpꝛie cau/
ſa coꝛruptiõis ſᷣ potius ipᷣe peccãs.Et ſi dicat᷑ pecca
tũ eẽ cã coꝛruptiõis paſſiue.hoc dẽ rõe ipᷣius peccan
tis.ſicut actio dicit᷑ eẽ cauſa paſſionis rõe ipius agẽ
tis.foꝛtaſſis em̃ idem põt eẽ actio et paſſio ſola com
paratione differens.
ueſtio. iij.
it bonũ contrariet᷑
bono increato.Et q ſic videt᷑. Pꝛimo ꝑ Aug. dicen/
tẽ.xj.de ciui.dei.Aiciũ eſt contrariũ dco tanq; malũ
bono.nature vᷣo quã viciat non tm̃ ẽ contrariuʒ ſed
etiam obnoxium.ẽ vꝛ malũ in eo ꝙ coꝛrumpit natu
rã cõtrariari ſummo bonog Itẽ qd facit bominem
rebellẽ et contrariũ deo.illud potiſſime deo cõtraria
tur.ſj peccatum facit hominẽ inimicũ deo.⁊ pugna⸗/
re aduerſus deum et reſiſtere.ſicut ex diuerſis locis
ſcripture accipi põt.g ⁊c. ¶ Neʒ cõtrarietas effectu
um atteſtat᷑ cõtrarietati cauſaꝝ.maxie qñ cauſa ſicẽ
in alteꝝ cõtrarioꝝ ꝙ; nõ põt eẽ in reliquum. ſᷣ ſum/
mi boni eſt iuſticiã facere.peccati vero ẽ iuſticia pꝛi/
uare.nec dũs põt pꝛiuare iuſticia.nec malũ poteſt fa⸗
cere iuſticiã. videt᷑ ꝙ malicia ſit ſummo bono con⸗
traria in boc ꝙ pꝛiuat iuſticiã¶ Item qð contraria/
tur pᷣcepto alicuius.contrariat᷑ ipi pᷣcipienti.ſᷣ malũ

coõtrariat᷑ verbis et mandatis dei in hoc ꝙ eſt coꝛru/

ptio.et coꝛrumpit illud qdð mandata dei pᷣcipiũt ſer/
uari. ⁊c ¶ Item chaꝛitas et cupiditas opponũt᷑.ſi/
militer gratia et culpa opponunt᷑.ſed gratia et chari

tas deo vniunt et aſſimilant. et in boc maximaʒ ba-⸗
bent cũ ſummo bono cõueniẽtiã. ̊ econtra cupidi/
tas et culpa reddũt animã deo defoꝛmẽ ⁊ ab eo ſepaʒ

rant.et ſi hoc. habent cum deo contrarietatem ⁊ re
cõtra.malum nulli contrariat᷑ niſi
ei cui ineſt malum.⁊ nulli ineſt malũ niſi ei cui nocz.
ſi ̊ nullũ malũ ſummo bono põt nocere.qꝛ iam non

eẽt ſummũ.v⁊ ꝙ ratione pꝛiuationis boni non cõtra
omia cõtraria

riet᷑ malum aliqdð ſummo bono i⸗ .
nata ſunt fieri circa idem.ſᷣ malũ nullo mõ natumẽ
fieri circa ſummũ bonũ. nullo mõ contrariat᷑ ſum/
mo bono¶ Item omniũ contrarioꝝ aliqua eſt pꝛo/
poꝛtio.ſᷣ mali ad bonum increatum nulla eſt pꝛopoꝛ
tio. & nulla contrarictas eſt iſtius mali ad illud ſum-
mũ bonum. ¶ Item oẽ contrariũ aliquo mõ reſiſtit

20

21

M

et repugnat ſuõ contrario.ſᷣ diuine virtuti cñ ſit omn ·

nipotentiſſima nibil poteſt reſiſtere. S impoſſibile eſt
malũ contrariani deo. nec in ſe. nec in ſuo ogel¶ Nitez

.
nſiskn
feta
ſhieti
ecl 4
mminn
1 ſhuent⸗
Gtia⸗
in
uo
ul
vcurun
minin
lsten
getaper
gprrin
Gotbier
Nonte⸗
4 cwii
mmierte
Netgefnin
ſennnd
ſerornue⸗
ftnuopa
As Neno⸗
Nefenſe
Cunſelini
onneucde
inigfu
pmli⸗
tcheszdo⸗
odsnoſ
docorta
1 celent.a⸗
Mlinoqqren
cno Muni.
luſtag bene
Netictſp
cungentu
ſtutdoboe
luntnibene
mtan
Nckömm⸗
Netmübon
gſttꝛtile
torften
ſtänaſcen
nticlaini

6

otiti nibil qð facit ad pulcritudinem opis otrariat᷑ ſapie
heinß artificis.Sð̊ mala que ꝑpetrant᷑ faciut ad decoꝛez vni/
wiltin nerſitatis.̊ nullo modo ↄtrariant᷑ nec bonitati nec
lorſi ſapientie ↄditeꝛis.Querit᷑ ́ p quanto habeat illud
SsSð intelligi ꝙ malũ ſacit bominẽ deo inimicũ ⁊ aduerſa
nnt rium: cum dei voluntas impleat᷑ ex om̃ibus.⁊ om̃ia
itlg 22 ſubiaceant eiꝰ voluntati et naruiA E. dom ꝙ ali
nm 5 qð malũ ↄtrariari alicui bono dupliciter põt intelli/
Mepintd gi. aut in ſe ſn foꝛmam.aut in ſuo effectu ⁊ in opati
l one. Pꝛimo mõ maluʒ nõ põt ↄtrariari ſummo bo/
nnſein no. cum illud ſit bonum ꝑ eſſentiam.cui nibil omni/
tnickn, no eſt cõtrarium. Scdo vᷣo modo quodamodo pot
ligede 23 pↄtrariari ⁊ quodãmodo nõ. Ham dupliciter poteſt
nsnpetn aliquis repugnare alicui in ſuo effectu. aut qꝛ repu/
funckhi⸗ gnat ex ꝑte virtutis ipſius agcntis.aut qꝛ repugnat
iidig ex parte idoneitatis ipſius ſuſcipientis. Pꝛimo mo/
igniean do nihil põt repugnare deo in ſuo opere.qm̃ virtus
ſcke dei omnipotentiſſima eſt.⁊ ideo nulluʒ põt inuenire
ZM 24 obſtaculũ. Scvᷣo mõ ſbdiſtinguendũ ẽ.qꝛ nocumen/
MK tum inferꝛe effectui.boc põt eſſe dupliciter.aut ſim
iten pliciter et vniuerſaliter. aut in ꝑte. Pꝛimo mõ nihil
põt ↄtrariari deo in opere ſuo.Lantus em̃ eſt et ta-
lis oꝛdo vniuerſitatis quẽ ei cõditoꝛ dedit vt a nullo
günmit poſſit malo perturbari.ᷣm ꝙ; in pluribus locis vult
tn Aug. Altimo vᷣo modo aliquid põt repugnare deo
nd in effectu ſuo.qꝛ ꝑ malũ bene ↄtingit aliquẽ dei effe⸗
Baik u ctum reddi minus habilem ad ſuſceptõeʒ diuine in/
kemtff ſiuentie ad obtentũ pfectõnis ⁊ beaticudinis ad quẽ
caa oꝛdinat᷑ ex ſua pꝛimaria ↄditõne.Et ſic patet ꝙ vno
Sfummm modo malũ põt dici ↄtrariari deo in ſuo effectu ſicut
mnemn ratõnes ad pꝛimã ꝑtem inducte oſtendũt.alijs vero
ne modis nõ.ſicut oſtendũt rõnes que ad ſcdam ꝑtem
Nas wH inducunt᷑.⁊ ita diuerſis vijs verũ ↄcludũt ⁊ ↄceden

mmcin 25 de ſunt. Der bũc etiã modũ ſoluenduz eſt ad ill qd

niiaaſi vltimo querebat᷑ ſc; ꝓ quanto quis dicat᷑ dei inimi/
in ſin⸗ cus. Mam iuxta modũ pᷣdictum diſtinguenda ẽ vo/
luntas beneplaciti ⁊ volũtas ſigni.voluntas bene/
müiſctr placiti eſt ipſie deꝰ.voluntas ſigni dicit aliquem effe/
nitd ctum creatum. Cum g dicit᷑ ꝙ aliquis bomo aduer
. ſatur deo.hoc nõ intelligit᷑ ꝙ aduerſet᷑ ⁊ inimicet᷑
hon ini luntati beneplaciti cui nullus poteſt reſiſtere.immo
chem ſemꝑ impletur.vel ab homine.vel de homie ſed boc
vipĩſ dicit itum ad voluntatem ſigni.quia cum deus pᷣci
