1 Fruſtra mittit qͥs nunciũ vbi ipᷣe pñs ẽ ⁊ meliꝰpᷣt fa ¶qdð obꝛ in pꝛiũ q deus nobis pñs eſt.dm ẽ ꝙ qᷓ;uis

deꝛ ſit pñs.tñ ꝓpter cecitatẽ ⁊ caliginẽ intellectꝰ nr̃i
in q̃ ſumꝰipᷣm cogſcimꝰvt abſentẽ.⁊ qꝛ illi ſpũs ꝓpt
claritatẽ lumis et btitudinis pfectionẽ.ſꝑ vidẽt fa⸗/
cie ad faciẽ.⁊ ſunt ei pñtes quẽadmodũ illi qui ſunt᷑
in camera regis.indicãt bis qui ſunt cxteriꝰreg vo
luntatẽ.et ad hoc mittunt᷑ a ſuo dño.ſic incelligẽdii
eſt in ꝓpoſito. Nec valet.dñs ꝑ ſe pᷣt facere.s nõ dʒ

ad hoc nunciũ mittẽ. Multa em pßt ille qui pᷣeſt ꝑ ſe

facẽ.qᷓ tñ iniũgit ſᷣuo vel nũcio vt ſaluet᷑ in miſterio

et actionibꝰ ecẽs ⁊ cõgruꝰoꝛdo.¶ Acd illud q obẽ

ꝙ filiꝰ ⁊ ſpũſſanctꝰ ſufficienter pcurãt ſalutẽ nr̃am.
dom ꝙ 2 ſi ſufficient pcurẽt qᷓntũ ẽ ex ſe.nõ tñ exclu
dunt nr̃i arbitrij liberrate. Agincoe⸗ em̃ dei ſumus
icut dicit apłs. ⁊ qꝛ nr̃jm arbitriũ pigrũ ẽ.⁊ nõ bene

gre cooꝑat᷑.iõ indiget excitatoꝛe.ad hoc aũt nullꝰ

magis idoneꝰqᷓ; ſit angelꝰ.⁊ iõ ↄueniẽs vt ad nos

mittat᷑.nõ ꝓpt᷑ indigentiã ꝓcuratõis ſalutis nr̃e ee

pte filij vel ſpũſſcti. v

t negligẽtiã cooꝑatõnis ex
ꝑte nr̃i. ¶ Ad illud q

obẽ ꝙ ſi cõuertit᷑ ad nos nõ
m ꝙ illud argumẽtũ peccat dupłr. Pꝛio
quidẽ qꝛ nõ mouet᷑ erga nos niſi ꝓpt᷑ de.vñ motus
ciꝰnõ quieſcit i nob.ſ nos ſꝑ refert ad deũj.⁊ iõ mo/⸗
tus iſte nõ aufert motũ in deñ ſ̊ potius diſponit ad
75 a. vnica potẽtia ſił
⁊ ſemel nõ poſſit ſe couertere ad diuerſa ꝑ naturã.
pᷣt tñ ꝑ diſpenſationẽ diuinã ſiuc ꝑ grãm lecra cu⸗
K 3

UI

. 2

—

iuſmodi eſt gloꝛia. vñ angelus ſimul ⁊ ſemel ⁊ e no pbareq es tnielioꝛ ẽ oib angel nõ tm̃ inferioꝛibuis n
bis cogitat ⁊ de deo. ſic cti erit in btis. p boc patẽt ¶ ſupioub. Jõ opinio ſcda p oim ageloꝛ mitti. intli
duo ſequẽtia. ſc de amiſſione feruoꝛis charitatis. t¶ꝗ initit illi aucti apli. ⁊ H opinio dicit vᷣbũ apli nõ cẽ mngiint
remiſſione actõis vᷣtutis agẽtis.hᷣ em̃ veꝝ ẽ vbi vna· ↄꝛiuʒ vᷣbo dyo.qꝛ dicit ſupioꝛa agmina nõ mitti.aut Priee
dↄuer ſio ĩpedit alterã qd qdẽ nõ eſt in ꝓpoſito. iſtucd qꝛ nõ ita freqᷓnt mittũt᷑.aut nõ ex officio cõpetit eis 2 4
aaaftis claꝝ ẽ intelligẽ ei cape.quõ aia btificata mitti ſicut angeł inferioꝛis bierarchie. Sʒ qꝛ expoſi nnſſſft
8 ſit ⁊ ſemel intelligit mita. Ad illud qð vltio obꝛ de tio iſta vᷣbi dyo.videt᷑ eẽ valde extranea.cũ ipᷣe dicat u ſcãt
loco. dm qꝙ ſicut i pcedẽtibꝰbabitũ ẽ locꝰ nõ debet Tn i exterioꝛis officij nũꝙᷓ hñt.ſj ꝓ indubitanti cre igg 4
angelo ꝓpt᷑ eiꝰ neceſſitatẽ vel indigẽtiã.ᷣ ſolũ pter c ndũ ẽ eẽ veꝝ in hac ꝑte tã vᷣbũ apli ꝙ vᷣbũ dyoni. nſuing
AIndã ↄgruentiã. Hec aũt cõgruẽtia recõpenſari pt ¶ Jõ ẽ terciꝰ modꝰdicẽ , diſtinctionẽ vtrũq; verbũ ue
p maioꝛc.⁊ tũc nullã ponit ipfectionẽ vel indecẽtiã ſaluãs ⁊ ad cõcoꝛdiã reducẽs.⁊ ex illis duobus ex/ linckei
ſuijp̃ius abſentiã.⁊ ſic ẽ in ꝓpoſito. Plus em̃ dele· pᷣſſam veritatẽ eliciẽs.Diſtingui em̃ opoꝛtet ĩ miſſio uuart
ctat᷑ angelus iplere voluntatẽ dñi ſui.⁊ adiuuando ne.Eſt em̃ miſſio exterioꝛ q̃ ẽ ad nos.⁊ ẽ miſſio inte- muuſin
bhboeoiem placere o; lectet᷑ eẽ in empyreo. rioꝛ q̃ ẽ ad angelos.ſᷣ ꝓpt᷑ nos.Si de miſſiõe exterio Nefn
ͦUùU—U—ẽðr Queſtio.ij. bdb ra loqmur.ſic nõ cõpetit oibꝰ angel.qꝛ nõ cõpetit ſu trikfich
¶ Aitu oim ãgeloꝝ ſit mitti.Et vẽ ꝙ nõ. Dañ.vij. Mi perioꝛibꝰagminibꝰ ſicut dicit dyo.qꝛ ea q̃ peminẽt. ſilcnntan
ſlia miliũ miſtrabant ei.⁊ decies ⁊c.& ibi fit diſtinctio vſũ exterioꝛis officij nũq hñt.in qͥ ſignificat ꝙ; intel ufnftn
inter miniſtrãtes ⁊ affiſtentes.ergo nõ omniũ ẽ mi/ ligit de miſſione exterioꝛi q̃ ẽ ad nos.Si aũt itelliga Niſsſot
niſtrare.g nec mitti.¶ ¶ Itẽ dyo. in lib.de hierarchia mus de miſſione interioꝛi ꝗᷓ eſt ad angelos ꝓpt᷑ nos. iintbalq⸗
angelica. Supna illa agmina ab intimis nunq́; rece· ſic mitti cõpetit oibꝰ.qm ſuꝑioꝛes mittunt᷑ ad me-⸗ ei
dunt.qꝛ ea q̃ peminẽt vſũ exterioꝛis officij nũqᷓ bñt dios.⁊ medij ad infimos.du reuelãdo purgãt ⁊ illu aſecinfmin
Gtẽ rõe videt᷑. Plus diſtat actꝰ miſtrãdi ab actu minãũt ea qꝗᷓ nob expediũt.⁊ h̊ totũ ẽ ꝓpt᷑ nos.⁊ iõ ſi- ſacziffaned
dtẽplandi S miſteriũ a miſterio.⁊ B pʒ.qꝛ penes pꝛi gnant᷑ dicit apls.miſſi ꝓpt᷑ eos.nõ inqᷣt miſſi ad eos Catttuutſic
mmã dꝛiam fit diſtinctio hierarchiaꝝ.penes ſcaʒ fit Cõcedẽde ſunt rões oñdẽtes ꝙ nõ oi ineſt ad nos pleinoci
diſtinctio oꝛdinũ.ſi ́̊ ſm diuerſos oꝛdines diſtincta mitti. ⁊ pʒ ex iã dictis rñſio ad xerbũ apli.¶ Ad ill 11 Ffmabanget
ſunt miſteria. vt vnꝰoꝛdo miſteriũ alteriꝰoꝛdinis nõ qð obẽ de.vj.yſa.ddᷣm ꝙ angelꝰmiſſus nõ dꝛ eẽ vn⸗ Mrtti1s/
aſſumat.videt᷑ ꝙ aliqͥ oꝛdines angeloꝝ ita cõtẽpla/ de ſeraphin.qꝛ eſſet de ſupᷣmo oꝛdine.ſᷣ qꝛ mittebat᷑ oken Po
tioni aſfiſtat. ꝙ ad miniſteria cõplenda nõ mittant᷑ labia eiꝰincẽdere.⁊ hec rũſio ſumit᷑ a dyo.in li.de an cſetiütaliginn
nec exeãt. ¶ Itẽ maioꝛ ẽ oꝛdinatio ĩ hierarchia an/ gelica hierarchia.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ miſſio cõpe/ 12 Iſoieſfn
gelica qᷓ; ſit in eccleſiaſtica. ̊ in eccleſiaſtica ita ſunt tit filio. cuilibet oꝛdini angelico.dm ꝙ non valet leintcleena
Ziginteitperblatio ꝙ nõ actioni. mſtofoꝛtiꝰ vi Miſſio em̃ aut ẽ ad redimedũ ⁊ ad ſaluadũ.aut eſt wnerintira
dert᷑ i bierſin ſupna. nõ oim angeloꝝ ẽ mitti. ¶¶ Ad ad miſtrãdũ. Pꝛima ẽ tãte dignitatis ꝙ nulli alij pᷣt NaGitpoſt
ooppoſitũ arguit᷑ ſic pᷣmo auẽte Hebᷣ.j.Oẽs ſunt ad cõpetẽ niſi ſoli deo. ſcda vo nõ ẽ tante dignitatis q; ſboepoſueni
miniſtratoꝛij ſpũs.miſſi ꝓpt᷑ eos qͥ hereditatẽ capiũnt cõpetat agmini ſupᷣmo d ſlud qd obẽ ꝙ ange/ iherbtucini
fſalutis. SS yſaie.vj. Aolauit ad me vnꝰ de ſera/ loꝝ oꝛdines oẽs reſtaurabũt᷑ ꝑ boies.dᷣm tã ad h̊ ltis Augege
phin.& aliqs ò oꝛdine ſeraphbin miſſus fuit ad yſaiã qᷓᷓ ad duo ſequẽtia ꝙ reuera oes angeli ſunt nob in Wplenan
Aphbetaʒ.ſ cõſtat ꝙ oꝛdo ſeraphin ẽ oꝛdo ſũmus.ᷣ adintoꝛiũ ⁊ oẽs nos iuuãt.vel mediate vel imedia/ Dg Bͤbti⸗
ſi ille mittit᷑ videt᷑ oẽs alij mittant᷑. ¶ Itẽ rõe vi te.ſiue i miſtrãdis reuelatiõibꝰ.ſiue in pferẽdis ſiue kgtina⸗
detur. Tantũ de? vilexit ſalutẽ nr̃am vt mittẽt fili’ offerẽdis nr̃is oꝛõnibꝰ.Dũ em̃ agmina ſupᷣma q̃ ſůüt it o ſn
⁊ ſpfnſctm̃. non fecit niſi qd decebat. ſi miſſio ad nobᷣ necia.inferioꝛibꝰagminibꝰreuelãt.⁊ dũ ſil cum nöͤſehzen
nos nõ derogauit filio. videt᷑ ꝙ nõ deroget alicui an illis ꝓ nobis ad deũñ interpellãt.⁊ petitões nr̃as deo datgelabi⸗
gelo. g vide oibꝰ? cõpetere. ¶ Itẽ de boib? aſſumũt exponũt.nõ vt deum inſtruãt.ſᷣ vt petitiones nur̃as di pbrfiſen
Qaa oes oꝛdines angeloꝝ. ſi qlibet angelꝰ dʒ reſtau igneis ſuis affectionibꝰ deo acceptas facit.ſicut ad 1 Atilai.
rationẽ ſui oꝛdinis ꝓcurare.et deꝰ dʒ ad h̊ mittẽ.vi/ uocati decoꝛis oꝛõnibꝰalioꝝ cam defendũt ⁊ oꝛnãt. Siiſ,o
gaetur q; oẽs angeli aliqũ ad nos mittant᷑. ¶ Item abſq; dubio.magnũ auxiliũ nob pᷣſtãt ⁊ ſic faciũt ad (aöeſtci
charitas angeloꝝ eminens faeit eos ſollicitarĩ circa oꝛdinũ ſuoꝝ repatõʒ.⁊ nibilominꝰſequũt᷑ charitat⸗ kittisen
ſaluteʒ nr̃am.⁊ ꝑ ̊ ad nos venire diuina iuſſione.ſi ſollicitudinẽ.⁊ efficaciꝰ nos aduuãt alij ipugnẽt. –
F in ſupᷣmis oꝛdinibꝰ ẽ maxia charitas.videt᷑ ꝙ ipſi· Snſequẽter q̃rit de ſcðo articu o ſcz ad quid iidgi
maxie ſalutẽ noſtrã ꝓcurãt. ⁊ eos maxie dʒ de? ad Amittunt᷑.Et ẽ pᷣma qõ vtrũ mittant᷑ ad accẽdẽ üch
nos mittẽ. ꝓmptioꝛ ẽ charitas ad adiuuãdũ dum nr̃m affectũ. Scdo vtꝝ mittant᷑ ad illuminan ni
ꝙ̃ᷓᷓ ſit neqcia ad nocenduz. ſi ab angel qͥ ccciderunt dum intellecoiii. Queſtio. ſ. c Lcn
te oibꝰoꝛdinib pugnarnur,/multo oꝛtiꝰ videt᷑ ꝙ ab ¶ O mittant᷑ ad inflamãdũ affectũ videt᷑. Angelus qͥ nilin⸗
angelis exiſtẽtib?de ſingul oꝛdinibꝰ adiuuemur. ſi miſſus ẽ ad yſa.ſicut dicit dyo.di eẽ vnꝰe ſeraphin Kin on
ad boc mittunt᷑ vt iuuet.pʒ ⁊c.¶ Nad hoc dᷣm ꝙ qꝛ miſſus ad incẽdendũ ⁊ iſamãdũ.ſᷣ inſlamatio re irenti
ſicut dicit mgr in l̃a.diuerie ſunt opiniones ꝓpt᷑ di/ ſpicit affectũ.S ⁊c.¶ act? bierarchiaꝝ. ſicut vult ſiin hj
uerſas auctes.qᷓ vident᷑ in hac mã ſibi Zꝛie.Eñ qͥdã dyo.de angelica hierarchia ſunt s arear re gſ ſh cct
aagerẽtes qbuſdã intelligẽtes eas ad l̃am. alias vo cere.S ſi purgatio reſpicit remotoõnè ſoꝛdiũ.⁊ ſoꝛdi/ RK
exponẽtes.foꝛinaucrũt ſibi opiniones varias.Qui/ datio reſpicit affectũ ꝙᷓtũ ad ocupie viciũ. videt᷑ eco niſtn
dam em̃ dixer̃t ꝙ ſoli angeli vltie hierarchie ad nos trario ꝙ angelꝰmittat ad iflamãadũ affectũ p amoꝛẽ ſi wai
mittunt᷑. ⁊ dicũt boc ſenſiſſe dyo.necẽ boc apim. ſctm̃ ⁊ mundũ.l( ¶Itẽ ̊ videt᷑ rõe. Bonũ ſm ꝙ bo⸗ acißf
ꝛ illa diſtributio quã facit apłis intelligẽda ẽ eẽ ac / uũ ẽ diffuſiuũ ſui.pᷣ angelꝰbeatꝰ ẽ ꝑfecte bonꝰ.¶ võt
comodata cũ dicit.oẽs ſt᷑ admiſtratoꝛij ⁊c.intelligit bonitatẽ ſuã diſfundẽ.ſ̊ bonũ vt bonũ reſpicit affe⸗ nſchi
tdeillis qͥ ſunt de vltia hierarchia. Sʒ qꝛ iſta expoſi ctũ. videt ꝙ cñ affect?nr̃ ſᷣm ſuſceptionẽ bonitat⸗/ N
tio ſenſui ⁊ intentioni apli nõ cõcoꝛdat.vult em̃ hoc bʒ ꝑfici ⁊ inſiamari.ꝙ ad hoc poſſit ⁊ debeat angel? Gah

iis mitti vt nrm affectuʒ inflamet ⁊ pficiat.¶ Itse nos eentias. ⁊ eas qᷓ vñt eẽntie. diuinũ pꝑticipant radiũ.
dahig wvilgem din nalibꝰ ꝙ illud qdð ẽ iſlamatũ.du alteri rei Ex hac l̃a manifeſte colligit ꝙ deus nos illuiat me⸗
Hinzni nnflamabili appꝛoximat.ipam iflamat. ſi affectus cdiantibꝰangelis. ¶ Itẽ in li. de motu coꝛdis ita diffi
Eoſchchgi . angelic?ẽ igne diuini amoꝛis inflamatꝰ⁊ repletus.⁊ tur aia. Aia eſt ſa incoꝛpea. intellectualis. ea illũia
H . in ſua miſſione nob appꝛoximat.g affectꝰnros infla tionũ q̃ ſut a pᷣmo. vltia reuelatõe pceptiua. & int re/
S mat. ¶ Ad oppoſitũ arguit᷑ ita. Scom affectũ nrm uelationẽ aie ad deũ cũ pcipit illũiationé. cadit ibi re
RM protiſſime ↄſiſtit libertas arbitrij.ſᷣ nihil niſi ſol?ꝰ deꝰ uelatõ media. hec nõ eſt niſi reuclatõ ſbᷣe ungeltee
ilaſin poõt ſup li. ar. cñ ſit ſub deo potiſſimũ. nulla creaatu & videt᷑ ꝙ aia illũinet᷑ a deo mediãte angelo. ¶ Itẽ
minem mraqntucunq; nobil 2 pfecta tinflamare vel pfice angeli ſunt lu miua ſpũalia. qꝛ intellectꝰ nr̃ agens
ea I aſfectũ nim. ¶ Ite im affectũ nfm marie coſiſtir lumẽ eſt. o ſe couertit ſup fantaſmata abſtrabit et
icie chug iuſticia ⁊ eq̃tas.i ſticia em̃ ẽ rectitudo volũtat ꝓpt depurat. ⁊ mõ illuminat. ſi angelic? intellectꝰ mł⸗
unrin, ſe ſeruata vt dicit Anphel. ſoliꝰ? ſũme iuſticie ẽ vo / to magis ĩactu ẽ qᷓ; nr.ꝗg multo mag intellectũ nrjm
ninſi luntatẽ nr̃am rectificare. ip̃ius ſoliꝰ ẽ affectũ inſla poſſibilẽ illuminare p̃t. Itẽ planũ ẽ ꝙ angeli mul
pnſſumnn mare. t⸗ m recta inflamationẽ affectꝰ cõſiſtit ĩ ta nobᷣ reuelãt ſpũalia.qᷓ no ſunt nata cadẽ ⁊ recipi.
lſurſ chanitate. ſi charitas vel ſpũſſanct). vel imediate nec in ſenſu. nec ſ imagine.g videt᷑ ꝙ imediate poſ
n gaffemti. ſpũſctõ.inflamatio affect? nri ab aliq̊ alio nõ pᷣt eẽ. ſint intellectui nr̃o ſilitudines impᷣmẽ.ſᷣ tal impſſio
ſiniingin tẽ ſm affectũ nr̃m maxie cõſiſtit aie nf̃e deifo· nõ pt eẽ ſine illũiatõe. τ (yté angel?de purgarc.
Gͤttlin mital.ſi ſoliꝰ?dei ẽ deifoꝛmẽ efficẽ.ſoliꝰdei ẽ affecti illiare.⁊ pficẽ. ſi hoc ſolũ ↄueniret ei ꝑ modũ exci
nisenn fmab aliqᷓ ĩſlamari. illud nõ ſpectat ad miſterin tatõnis.cu ſilr vnꝰ bo excitet alten. videl ꝙ bo dicek
Wndmtu 14 ungeli. E ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã eſt notandũ gꝓ illniare.purgare.⁊ ꝑficere. ꝙ ſi h nõ dẽ eẽ purgatoꝛ.
änenzitll affectũ nrm ifſlamari ab aliqͥ dupii põt intelligi. Aut nec Alaiacor leur angelꝰ. viget angel⸗ poſſit aiag
chi eng zi⸗ ita ꝙ inflamet᷑ ab aliq̃ ſicut a pᷣncipali agente ⁊ effj/ illũiare. mito plus p̃t ꝗgelꝰ btũs qᷓ; dyabolꝰ.
Gnſniſae ciente. aut ſicut ab excitte ⁊ adiuuãte. Et m iſtuz demon pti noð̃ varias cogitatões excitare ⁊ ab im
Sg Wocter duplicẽ modũ intelligẽdi intellexerũt aliqͥ affetum ferioꝛi ſuggerẽ. vr̃ ꝙ angelꝰillũiatꝰ ꝑ gloꝛiã.cuz ſit᷑
wip A nr̃m ab angeł inflamari ⁊ ꝑfici.ſᷣ pᷣmus intellect? eſt aia nfa ſu ios ⁊ luminoſioꝛ.ipᷣaʒ poſſit a ſuꝑioꝛi illi
niſtzifi bereticꝗ.ſcds catholicꝰ. Pꝛimũ intellectũ babueft minare. oppoſitũ. Aug. in lerrij:a. Mentẽ
olnefgntt gllliqͥ phoꝝ. Poſuef̃t em̃ ꝙ aia eſſet inſtrᷣm iutellig·? dicimꝰq̃ ita ad imaginẽ dei fcã ẽ vt imediate a pᷣma
bmümͤle tie. ⁊ intelligẽtia influeret ſuꝑ aĩaʒ ſicut influit agẽs veritate foꝛmet᷑.⁊ iĩ plibꝰlocis dẽ ꝙ int mentẽ ⁊ den
Pohifnſ 4 215 ſup inſtrm. AUñ dixerũt ꝙ; aia k3 oꝑationeʒ. nihil cadit mediũ. cũ itelligẽtia nra attẽdit ſᷣm aie
dn k aaialé. intellectualé. 1 diuinã. Mialẽ ex ip̃a. intellectua ſupᷣmũ. videt᷑ ꝙ ñ poſſit illũiari ab zgelo. ¶ Itẽ ſug
liuck lem ex influẽtia angelica.⁊ diuinã ex influẽtia diui / illud . Manꝰ? tue do.fe. me.⁊ plaſ.me ⁊c̃.dicit glo.
in,ullif⸗ na. Sʒ iſta poſitio ẽ ↄ veritatẽ catholicã ⁊ pis. Qui dey p ſemetipᷣm irradiat pias mẽtes. nõ vr ꝙ g an
Vierapieten eñm̃ hoc poſuerũt nõ intellexer̃t li.ar.nec aie dignita gelicũ miſteriũ. ¶ Zte faciliꝰẽ pducẽ foꝛmas coꝛpe
Köign tcẽᷓ. nec btitudinis ſublimitatẽ.q ſi intellexiſſent ſitut rales qᷓ;ᷓ ſit dare illiatõnes ſpuales.ᷣ angelꝰ foꝛmõ
ſis Mi btũs Aug. egregiꝰ coctoꝛ qͥ poſuit aiam mediate a nalẽ no pᷣt ꝓducẽ? tacq pᷣncipale agẽs.ſᷣ ſolũ exterius
ngiinendhn do cõpleri.⁊ moueri.⁊ btificari.dixiſſ ent vt beatus daroZeeſng onie llimiatione ſuͦale pot aic
cdtrts n, Aug. AUñ btũs Aug. vbicũq; de mẽte loquit iſtũ er⸗ dare. ¶ tẽ ſi angelꝰillũiat aiaʒ. aut illũiat imittẽdꝰ
irigticrft roꝛẽ extirpat.oñdens ꝙ ita imediate aia vßm mentẽ ei lumẽ ꝓpꝛiũ.aut creãdo nouũ.Si imittẽdo lumen
iniinſi vnit᷑ deo.ſicut ⁊ mẽs ãgelica. Si aũt intelligat ſec9o Apꝛiũ.cñ lumẽ ſuũ ñ ſit extra ipʒ. ̈ angel? ilabit᷑ aie
r:er mõ ſic hʒ veritatẽ.⁊ B mõ intellexit btũs dyo.in libᷣ. qdð ẽ ſoliꝰdei pꝛiũ. Si dando nouũ.aut ꝓducẽdo ex
uttiolibn v aufelleahieraꝛchia. p hũc etiã modũ ab angelo aliqͥ. aut de nihilo. Si ex aliq́.qᷓro ex q́. q cũ ñ ſit da
ſrnngi. di ꝓpha fuiſſe incẽſus.et ꝑ h̊ ptʒ rñſio ad duo pᷣma. ri. ſeqᷣt angeꝰ pducat ex nibilo.⁊ ita ꝙ ſit creatoꝛ
nsfuck ſari 16 ¶Ad illud vo qd obẽ ꝙ bonũ eſt diffuſiuñ ſui. vðᷣm . 4 tẽ ſi ãgeldilluiat aĩaʒ. aut p mediũ. aut ſine me⸗
rani mi diffuſio duply põt cea bono. Aut ꝑ modũ mitipli· diò. Si ꝑ mediũ. qro qd ſit il mediũ deferẽs ſpna-
. irleodtnl cctiõis.ſicut caloꝛ vel lumen dẽ ſe diffundere. Aut % lé illũiationẽ. ⁊ cñ H deferẽs ſpñalẽ illuiatõez ñ poſſit
uiitnii modũ vtilis opatiõis.ꝑ quẽ modũ dicit᷑ hõ bonitatẽ cæẽ niſi ſpũs.int᷑ aiaʒ illiiatã ⁊ ãgelũ illiantẽ Eponẽ
. Eiint lſuũ diffundere.dũ ad hoc opat᷑ ⁊ laboꝛat.vt alij loni medium. Et iteꝝ q̃rit᷑ de illo ſicut de pmo. vel enit
. ſ katẽ nõ ab ipſo ſ̃ a deo ſuſcipiãt.⁊ ꝑ hũc modũ intel/ abire ĩ ifinitũ.vel nõ ẽ ponẽ mediũ.Si g imediate i
. 6 ligenca eſt diffuſio in bonitate vel charitate angtica. lũinat ipam aiaʒ. ̊ vr ꝙ ſit i ia aia. ita illabit᷑ aie.
nnimi 17 Ad illud q obꝛꝙ inflamatũ iñctũ inflamabilil n ¶ Itẽ ita imediatenata ferrei deñ itelligẽtiavt w
Zei onẽ alicuiꝰ de mꝗ. Ibi em̃ qdð ẽ ĩ aetu.pᷣt educẽ aliqd rit illũiare intelligẽtiã. ¶ Juxta H̊ qᷓrit᷑ penes qͥd ac 18
ſue, qẽ in potẽtia. Qñ vᷣo aliqd bʒlinflamari ꝑ calon in cipiant᷑ iſti tres acto.vi illuiare. purgare. 2 pficere
nnin fuſionẽ. nõ bz veritatẽ.qꝛ H̊ mõ nõ inflamat᷑ aliqd ni Ad bec dᷣm ꝙ aĩaz q̊ ad ſupioꝛẽ poꝛtõʒ rõis illũia
inag ſiꝑ ↄiunctõnẽ ſui cũ pᷣn caloꝛis qd caloꝛẽ natũ ẽ in/ re.ſoliꝰdei ẽ Aꝛiũ.ſicut ĩ plibꝰloc oñdit Aug.quis
nn fundere.⁊ p hũc modũ eſt inflamari in ſpnalibꝰ. vbi aliqᷓ nõ itelligetes totiꝰvitat pᷣncipia. woſuert aliuch
nie, flama ẽ amoꝛ diuinꝰ.non ex ipᷣa aia ꝓductꝰ.ſᷣ potiꝰ a viczʒ intellectũ nr̃m nõ ꝑuenire ad lumẽ pᷣmũ.ß pfi⸗
iſcl u deo infuſus.⁊ iõ hũc caloꝛẽ no põt in nobis angelicꝰ ci⁊ illũiari a mo lumieꝑ lumẽ intelligetie mediũ.
in ſpũs efficẽ.q;ꝙᷓ aliqͥ mõ ad eiꝰ ſuſceptionẽ poſſt nos ſ̊ ẽ ſimplicit᷑ tãq; erroneũ reſpuẽdũ.cũ i multis lo
fi n citrre. DQueſtio h. d .cceiis blũs Aug.oñdat ↄꝛin.⁊ etia ſa cra ſcpᷣtura h̊ di -
riing Etrũ angelꝰ?mittat᷑ ad ülũiandũ nr̃m intellectũ. Et cat.ſicut Jobj.dẽ. Erat lux vera ᷓ iliñiat c. qð qͥdẽ
ickbn 4 AWYWſic vr̃.Quia ita dic dyo.in li.de anglica hierar.Oꝛ⸗ nõẽ lux crcature.hᷣ lux diuine ſapie c veritas eterna
niſfn Linatio cõgrue dilucidatiõis.claritatẽ pᷣmo appentẽ in qua bec aſaduertenda ſunt. ꝙ eſt qd intelligit. et
nn ⁊ in copioſis effuſiõibus excellẽtiſſimas manifeſtat qð cetera intelligere facit. ſeue Fidne:n iſto ſole

materiali reſpectu ſenſibiliuz. 2 D potẽtiſſimũ ſignũ

fuit ꝙ intellectꝰnr̃ in aſpectu ſummi luminis natꝰẽ

btificari.nec vnq aliq̃ pᷣt eẽ cõtentꝰqͥuſq; ꝓducatur

19 ad illiꝰ clarũ aſpectũ.Animã igit᷑ ad ſupmã ꝑtem

angel? nõ pt illuminare.s qᷓtũ ad inferioꝛẽ ꝑtẽ rõnis
poſuerũt catbolici tractatoꝛes aias nr̃as a btis an /
gelis ꝑ eoꝝ reuelatões illuminari.P aũt tripłr pᷣt in/

telligi. Ano mõ vt intelligat᷑ angelꝰinferioꝛẽ poꝛtio/
nẽ illuiare px modũ lumis irradiãtis.Alio mõ vt in/

telligat᷑ illuiare ꝑ modũ ſpeculi deferẽtł.Lercio mõ

vt intelligat᷑ illuminare ꝑ modũ lingue viuacit᷑ exp
mẽtis. Oẽs bi modi ⁊ ſi aliqͥ mõ ſint intelligibiles.
cñ angelꝰſit lumẽ ⁊ ſpeculñ.⁊ hẽat etiã ſpũalł int᷑ta

tionis ſiue locutõnis officiũ.ſuſtineri pñt.Lerciꝰ tñ

mod?ꝰintelligibilioꝛ ẽ. Nõ em̃ multũ bñ apparet qñ
angelꝰirradiat.nec qñ ſe offerat aſpectui aie. h̊ ſa-/
tis intelligibile ẽ qũ angelꝰpoſſit aie qd cõcepit ſug/
erere.⁊ ſieut doctoꝛ dũ exteriꝰloquit᷑ excitat intel/
ectũ.⁊ viã parat ad ——— viua ⁊ efficax lo⸗
cutio q̃dã ſua viuacitate ad itellectũ nr̃m bʒ igreſſũ
dũ ſonat i aure coꝛpis exteriꝰ.rõe cuiꝰetiã libẽtiꝰ au
dit hõ bonũ clericũ cuiꝰpᷣmo ẽ efficax ⁊ viuus.cũ ba/
beat aliqͥd latẽtis energie viue vocis actus vt dicit
Hiero.Sic et ſuo mõ intelligẽdũ ẽ ꝙ angelꝰh̊ poſſit
facẽ interiꝰ.⁊ ſic illuiare nõ lumẽ infundẽdo.nec ſo/
lum offerẽdo ſicut obiectũ vłſpeculũ.ſᷣ etiã viuacit᷑
itado ſicut toctoꝛ exterioꝛ ⁊ adhuc efficatioꝛi mõ
Dis viſis pʒ rñſio pꝛo magna pte ad obiecta ad
rãq; ꝑtẽ. Ma röes oñdẽtes ꝙ angelꝰnõ ppᷣt intelle
ctũ nrm illuiare loquũt᷑ de itellectu q;tũ ad ſuꝑioꝛẽ
poꝛtionẽ ſcʒ mentẽ.⁊ de illuminatõe que qͥdẽ ẽ ꝑ lu⸗/
minis ifuſionẽ.⁊ B ſoliꝰdei ꝓpꝛiũ ẽ ſicut p̃dictũ c᷑.vñ
21 rõnes ille cõcedende ſunt. illud vo qð obẽ de
dioni. iã pʒ rñſio.dico em̃ ꝙ loquit᷑ de illumiatione
22 ſcdo mõ non pᷣmo. ¶ Ad illud qð obꝛ de illa diffini⸗
tione aie.dm qꝙ vltima vel ſca reuelatõe dẽ aia il/
luminatões a deo ꝑcipe.nõ qꝛ angelꝰcadat medium
int᷑ deñ ⁊ aiam ꝑ modũ influẽtis.ſᷣ qꝛ ꝑfectiꝰ⁊ nobi/

20

lius illuminat᷑ a deo angelus qᷓ; aia ꝑ naturã.⁊ iõ dẽ

iſta illũiatio ſca.nõ oꝛdine cauſalitatis ſᷣ dignitatl.
23 illud qð obẽ ꝙ angeli ſunt lumia.doᷣm ꝙ veꝝ

ſ nõ iõ dicunt᷑ lumina qꝛ lumẽ ſuũ diffundãt ex/

24 terius ĩ alia. ̊ qꝛ intra ſe nitẽt. Mõ em̃ ẽ ſile de coꝛpo
rali lumie ⁊ ſpnali. Lumẽ em̃ ſpũale ꝓpt᷑ ſui dignita/
tem a fonte lumis imediate ꝓcedit.cũ nõ poſſit hꝛe
mediũ deferẽs. Lumẽ aũt coꝛꝑale ꝑ mediũ recipit᷑ ⁊
defert᷑.⁊ ſicut pᷣt deferri ⁊ recipi.ſic etiã pᷣt reddi.⁊ ſic
⁊S illuminatũ pᷣt illũiare.ſicut pʒ in lr̃a. E4 illud q
obẽ ꝙ mita nob reuelãt q̃ nobis ꝑ ſenſũ nõ expᷣmũt.
ddm ꝙ illud nõ cõcludit.q imediate influat in intel

lectũ.hoc em̃ pᷣt fieri ſi imediate intellectui ſuggerãät.

Mec adhuc illud opoꝛtet ſ̃ etiã pᷣt fieri mediãte vᷣtu
te fantaſtica.ſi g̊ videmꝰꝙ ego nõ poſſum tibi aliqd
oñdere niſi mediantibꝰſenſibꝰ⁊ viribꝰinferioꝛibus.
qꝛ intellectꝰtuus nõ ẽ natꝰa ſuꝑioꝛi aliq̃d reciꝑe niſi
a deo influẽte.cũ nihil ẽ in me adeo ſpũale.q̃n medi/
ante vᷣbo ſenſibili poſſim illud intelligẽtie tue depꝛo

mere.⁊ ita tecũ loq de ſpñalibꝰſicut de coꝛpoꝛalibus.

multofoꝛtiꝰpõt hoc angelꝰ facẽ in vᷣtute interioꝛi.qꝛ

eleuatioꝛ ẽ q; ſenſus exterioꝛ qᷓdã ſpnali locutione ?

26 Sneatnacheratatse Pa illð qd obꝛ.ſi ſolũ poſſʒ
p modũ excitãtis.tũc nõ po

gelus malus. tñ ex Hᷣ nõ vid

ſſet ampliꝰ q hõ vel etiã
malus angelꝰ.dᷣm ꝙ ⁊ ſi nõ poſſet alit᷑ qᷓ; h vel an-
adeãt᷑ in potẽtis 7

N
7
7

— 6 2 „eDſHbHee. . . . . ſehe
tute expᷣmẽdi.qꝛ ꝑ eandẽ viã SZtingit bñ ⁊ meliꝰ do ultn
ccere ſicut ptz. Per aures em̃ exterioꝛes addiſcimꝰ a nſbie iie
ſapiẽte ⁊ fatuo.sᷣ mito meliꝰnos docet qͥ lumẽ ſapie wlen ⸗
bʒ qᷓᷓ qͥ illa caret. ſic ĩ angelo itelligẽduʒ ẽ ſe bꝛe. Et ꝑ cmg .
ᷣ pateèt illa duo vltia. qꝛ nõ eſt ſile nec de boie nec de rang
demone.neut em̃ pᷣt inſtruẽ ita efficacit᷑.cũ nõ hẽant nunen
tantũ lumen ſapie. ¶ Ad illud qð vltio qᷓrebat᷑ quõ 27
fiat diſtinctio iſtoꝝ actuũ.dom ꝙ vnꝰmodꝰdicẽdi ẽ uil
wꝙ illi tres actꝰreſpiciũt intellectũ.vt purgatio ſit in aptic n
initio.illuiatio ĩ ꝓgreſſu.⁊ ꝑfectio ĩ fmino. Ael alit lnnit .
vt notent ibi tria ad q̃ oꝛdinat᷑ eruditio vel toctriua adnagen
q̃gelica. Pꝛimũ ẽ ad remotionẽ ipedimẽtoꝝ. Scom angiſe
eſt ad cognitionẽ veroꝝ.Terciũ ẽ ad dilectõʒ btöp. t
Ad hec aũt oꝛdinat᷑ ꝑ modũ excitãtis ſicut ſmo bñ ſütn ſonſot
pᷣdicãtis.⁊ iõ ñ irrõnabilr bonꝰ doctoꝛ ⁊ pdicatoꝛ dẽ Hütitzu
illuiare ⁊ purgare ⁊ ꝑpficere ſuoſ auditoꝛes.ſic expᷣſſe Pfitinue

btũs dyo.in li.de angelica hierarchia dat intelligi. ngellippe

C Anſequẽter q̃ri᷑ de tcio articulo ſcʒ qlit iniun finichemn
Actũ ſibi officin exequant᷑.⁊ cũ Bᷣ faciãt diſcurrẽ liſtiant
do ⁊ denũciãdo.incidit hic qõ de angeli motu ⁊ de lo bufnſſiuci

cutõe.⁊ qꝛ de motu ẽ dictũ i pꝰ li.di.xxxvij.nũc qᷓren aen⸗
dũ ẽ de locutõe ãgelica.⁊ ſuppoſito ꝙ cõpetat angetł ſi Meuo

loq abſq; aſſũpto coꝛpe.ſicut dicũt plures auẽtes et asegebi
ſcpᷣture locutõe ſpũali qᷓ qdẽ ẽ ſine wce.circa modũ mns tiplines
loq̃ndi duo q̃runt᷑. Pꝛimũ ẽ vtꝝ locutio angeli idẽ 1 ggohat⸗
ſit qd eiꝰcognitio.Scm eſt vtꝝ eadẽ locutio poſſit nieotich
eſſe a doo ⁊ angeooo. ſ ueſtio.ſ. e eñſeſtein
Circa quã ſic ꝓcedit᷑ 1 oñdit᷑ ꝙ ſß alis ãgeli locutio ſcinoamnn
nõ ẽ idẽ qð eiꝰcognitio pᷣmo ꝑ ill qð dꝛ.j.Coꝝ.xiij. nurſleghe⸗
Si linguis hoĩim loqr ⁊c̃.ibi glo.Angeli pᷣpoſiti ſigni ngiuhin
ficant minoꝛibꝰqð de dei wolũtate pᷣſentiũt.qdð fit ali ſiciigcon
qͥbus nutibꝰaut ſignis.ſi &̊ nutꝰ cognitõis aliud ẽ qᷓ; dthcgtiͤcz
cognitio.ꝗ̊ cognitio aliud ẽ qꝙᷓ locutio. ¶ Itẽ differt Altepzitlee
in agelo actꝰ vᷣtutis ĩtellectiue ⁊ oꝑatiue. pari rõe Kiwn
differt actꝰ? vᷣtutis cognitiue ⁊ interpᷣtatiue.ſi g cogi/ coligigi
tare ẽ actꝰ vtutis itellectiue.⁊ loqͥ actꝰvtutis interp/ Wüirerda⸗
tatiue.̈ nõ ſunt idẽ.¶ Itẽ nõ ẽ eadẽ ↄuerſio q̃ intel Wudign
lectꝰcõuertit᷑ ad ſe.⁊ q̃ ↄuertit᷑ ad alteꝝ.ſi ꝗ̊ cogitã ulattcein
do cõuertit᷑ intellectꝰad ſe.⁊ loquẽdo ↄuertit᷑ ad al- biezonu
terũ.g̊ cogitare ⁊ loqͥ in angelo nõ ẽ idẽ.vᷣ diuerſum 1ſoi netiͦ
ẽꝑ locutionẽ ẽ manifeſtatio cogitatꝰ angelici. rfogtnton
ſi ideʒ eſſet loqͥ ⁊ cogitare.quicqͥd cogitaret.alteri Suartapler⸗

maifeſtaret. nibil qð ẽ in vno ãgelo.lateret qð ect ſltanitenj

in alio. qᷣcqͥd ſciret angelꝰſuꝑioꝛis oꝛdis.ſciret ille uſns⸗
qui ẽ inferioꝛ? oꝛdis. qd ẽ plane falſũ. ⁊c.¶¶ Cõtra. 28 —
Dꝛeg.in moꝝ.diffiniẽs vocẽ angeloꝝ dicit.vox an l

geloꝝ i laude ↄditoꝛis ẽ admiratio ĩtime ↄtẽplatio igantri
nis.ſi ꝙ̊ admiratio ſiue ↄtẽplatio nõ ẽ actꝰdifferẽs a tciict⸗

1*

tcii

cognitõe.g nec locutio ſiue wciferatio. Itẽ dam̃. inin
nõ lingua ⁊ auditu indigẽt angeli.nã ſine mone w iain
ce ꝓlato tradũt ſibi ſuas intẽtiones.g videt᷑ ꝙ aut cüintn
locutio angelica nihil ſit. aut ſi aliquid ẽ nõ ẽ alið qᷓ; ifn 3
cogitare. ¶ Itẽ locutio ñ ẽ aliud q;ᷓ ↄceptꝰ maifeſta lien,
tio. angelꝰ at inqᷓtũ ẽ ſa cognitiua bʒ nam lumis et iſitſui⸗
ſpeculi. lux coꝛpalis ꝑ ꝙ lucet ſe maireſtat.⁊ ſpe/ uin il
culũ ꝑ h̊ ꝙ ſpẽm recipit ⁊ retinet ſpẽm repñtat. vr SS
q; angelꝰbocipᷣo ꝙ itelligit.cogitatõnes ſuas vecla/ ieſen⸗
ret. ̊ cũ cognitõis declaratio ſit locutio.idẽ eſt in eo ſine n
cogita?2 laruco Je⸗ loq̃ ñ ẽ alið qᷓ dicẽ.⁊ dicẽ ñ ẽ M
alidð q; vbũ gignẽ ſine foꝛmare.ſᷣ cogitatio nihil allẽ i t
eſt qᷓ; vbi foꝛmatio vel vᷣbi ↄceptio.ſicẽ vult Añbel. i gibe
⁊ Aug.ẽ cogitaꝰ nibil alið ẽ qᷓ itcrioꝛ locutio.ᷣ locu hing
tio qᷓ ↄuenit angelo ſm ſe eſt tm̃ intcrioꝛ & idẽ eſt qd ſin
cogitatio.¶ Itẽ ſi locutio differt a cogitatõc.cũ pꝛe⸗ 1 Uint

7

wgäinan
pitücc
gcherug
ntznitt
ngliſd
honegei
Aſ
sigliat
i Cot
ngiin
Gſorüteöfl
Nichs ilij
“
jufreng
aliege
ninmitt
iiffücin
dchetii
Gmir
lmnh
uit
ntſgrin
ſneihetd

1

29 angelo locutio ⁊ cogitatio. lictoꝝ intell
gentiã ẽ notãdũ ꝙ loqͥ dupłrẽ. Ano mõ loqui dicit

ſupponit eẽ. q̃ro q̃d addit ſupꝛa iõam. Si tu dieas
mihi ꝙ addit manifeſtationẽ qᷓ fit ꝑ qᷓndã ſpẽi obla/
tionẽ ⁊ trãffuſionẽ in alteꝝ qᷓ̃ſi in audietẽ.tũc videt᷑

cũ angelus ſuꝑioꝛis oꝛdinis nibil recipiat ab angelo

infenioꝛis.ꝙ angelꝰ inferioꝛis oꝛdinis nõ poſſit loq

alicui angelo ſuꝑioꝛis oꝛdis.qdð plane falſũ ẽ. Si em̃
p̃t angelꝰloqͥ deo.multomagis p:t loqͥ alteri angelo.
s locutio ꝗᷓ differt a cogitatõne addit aliqdð ſi/
n expᷣmẽs.ſi g̊ angelꝰvult ſpẽm itelligibilẽ quã bʒ

nſe alteni ãgelo manifeſtare loquẽdo.⁊ in ipo differt
locutio ⁊ cogitatio.opoꝛtet ꝙ differat ſpẽs q̃ intel-

ligit ⁊ ſignũ q̊ expmit.tũc q̃ro de illo ſig. aut eſt ſpẽs

aut res.Si ſpẽs. pari rõne indiget alio ſigno. 2 ſil
ꝗᷓrẽt de illo alio tcio.nec erit ibi ſtatꝰſicut nec ĩ pᷣmo
Si aũt ẽ res.aut itelligibił aut ſenſibił. Senſibil nõ.

qꝛ qcqͥd ẽ in angelo ẽ ſpũale.Si intelligibił.qᷓro q̃re

magis illã appᷣbẽdit angelꝰcui fit pᷣmo qᷓ; ißaʒ ſpem

ꝗ̃ẽ in itellectu angelico.⁊ iteꝝ illa res q̃ ẽin vno an-
gelo nõ p⸗t fieri in veritate ĩ alio angelo.ᷓ opoꝛtet ꝙ
at m ſilitudinẽ. ⁊ tũc pari rõe ſpẽs exñs i itellectu

var augeie grare ſui ſilem i alio.aut ſi ñ.q̃rit᷑ qre

nõ. ¶ Itẽ quõ pßt illud itelligi.⁊ qͥd ẽ ibi mediũ defe

reus.⁊ q ẽ ibi lux abſtrahens. ⁊ ꝗᷓ ẽ vis vel vᷣtus exci
tans ⁊ ipꝛimẽs.oia em̃ h̊ ⸗ eẽ necia ſi differt in

actũ in ſe ſne intrinſecũ.alio mõ actuʒ ad alteꝝ ſine
q̃dãmõ extri

mere ſiue exᷣmẽ. Pꝛio mõ locutio ſiue ĩ deo.ſiue ĩ
oie.ſiue i ãgelo.nõ ẽ aliud ꝙᷓ; cogitatio.ſco mõ pl?

dicit qᷓ cogitatõeʒ. differt ĩ diuer. In deo em̃ loqᷓ
ad alten & intellectuʒ notat effectñ ſ̃m reuelationẽ.
Hõ em̃ dẽ de nob loqͥ ſolũ qꝛ ĩtelligit.ſ etiã qꝛ reue

lãdo aliqͥd aliquã illuſtrationẽ in nob efficit. Unde
geg.i moꝝ.Dei locutio ad nos itrinſecꝰfacta videt
poti ꝙᷓ audit᷑.qꝛ dũ ſemetipᷣm ſine moꝛa ſᷣmonis in⸗
ſinuat.repẽtiua luce nr̃eignoꝛãtie tenebꝛas ilłuſtrat
In boie vo nõ ſolũ addit effectũ i alteꝝ.ſ etiã actũ
⁊ ſignũ mediũ.cũ em̃ hõ loquit᷑ alteri.nõ ſoluʒ cogi/
tat.ſᷣ cogitationẽ ſuã foꝛmado wcẽ ſenſibilẽ alij int
p̃ᷣtat᷑ ⁊ explicat. õ añt quare locutio bois nõ ſolũ
reddit actũ ſ̃ etiã ſignũ mediũ h ẽ.qꝛ iĩ aia aliꝰẽ actꝰ
ↄuerſionis ſupꝛa ſe.⁊ aliꝰactꝰↄuerſionis ad alteꝝ.⁊
in cogitatõe ↄuertit᷑ aia illud qð hʒ i ſe.in locutõe
vdo offert alteri.⁊ ita oꝑtet qꝙ aliꝰſit actꝰcogitare ⁊ lo
ra adit actũ locutio ſupꝛa cogitatoem ĩ hoie.
Addit etiã ſignũ.qꝛ aia qdiu ẽ cũ coꝛpe nõ eſt nata
ſuſcipe niſi mediate vi ſenſitiua. vñ qͥ amittunt vnũ

ſenſu. neceſſe bñt amittẽ vnã ſciaʒ.iõ ad h̊ ꝙ aia cõ/

ceptũ ſuuʒ alteri expᷣmat. optet ꝙ ipᷣm voci ſenſibili
oꝛgana foꝛmate. mediate via imaginaria ↄiũgat.

T ſic ſilitudo itelligibił ſiuc ſignatũ itelligibile.ꝑ illↄ

ſuñ ſignü ſenſibile mediantibꝰ xtutibꝰ ſenſitiuis ad
intellectuʒ alteriꝰ aie aſcẽdat.⁊ H̊ cõueniẽs ẽ vt ſicut
Nõ ↄpoſit ẽ ex aia ⁊ coꝛpe.ita eiꝰ locutio aliqͥd bʒ ſpi

rituale.aliq̃d coꝛpoꝛale. In ſpũalibꝰaũt ſbᷣijs medio

„

mõ ẽ.nã locuti ddit effee
ſpectũ.ſᷣ ñ addit ſenſibile ſignũ. Reſpectũ qͥdẽ ⁊ eſfe
ctũ addit ꝓpt᷑ H̊ q cogitatio ẽ de ſui nã ſecreta.⁊ ido

nunqᷓ fit manifeſta niſi ipᷣe cogitãs aliqͥd tãq; audi/
enti offerat. ⁊ ſe apiendo ſe qᷓi q̃dã nutu mediante
qðᷣ in ſe hʒ ad intellextũ alrslladeu ptingere
qꝛ nõ esdẽ ↄuer

faciat. Neceſſarisẽ etiã axt: nouu

*.ad pᷣdictoꝝ intelli

nſecũ. Pꝛimo mõ loqͥ idẽ ẽ qð vᷣbũ foꝛ
mare ſiue gignẽ.ſcdo mõ idẽ ẽ qdð vᷣbuʒ foꝛmatũ de/

o S cogitationẽ addit effectũ ſiue re

ſione ſe ſupꝛa ſe cõuertit.⁊ Z̊ alteꝝ vel ad alteu. ß tñ
nõ ẽ necriu ſenſibile ſignũ.nec deferẽs mediũ.qꝛ cuʒ
ipᷣe intellectꝰangelicꝰ ſine potẽtijs ſenſitiuis natꝰ ſit
ſuſciꝑe.angelꝰ loquẽs ſine ſenſibili medio natꝰ ẽ ſit
offerre.⁊ iõ ad loquẽdũ ſufticit ipi angelo ipᷣa ſpẽs in
telligibil qᷓ ex vtute itellectiua ipſiꝰangeli ꝑ vim w/
luntat pᷣt ad alteꝝ ptendi. ⁊ ſicut illa ſtẽs dũ eã ſibi
⁊¶ in ſe cõtuebat᷑ itellectꝰerat vᷣbũ interiꝰ.ſic dũ eã ꝓ
tendit ad alteꝝ efficit᷑ qᷓſi nutꝰ ⁊ vbuʒ exteriꝰ.⁊ qꝛ ta
illa ſpẽs qᷓ; ite ptendèo illã ad alteꝝ. ⁊ ĩa ꝓtenſio
ſpũalłẽ.iõ nõ indiget coꝛpali medio deferẽte.ᷣ qꝛ vir
tus illa finita ẽ. neceſſe ẽ ad hoc ꝙ vnꝰangelꝰintelle
ctũ alteriꝰangeli loquẽdo.hoc E illã ſpẽm ꝓtendẽoo
excitet. ꝙ finita diſtatia adinuicẽ diſtẽt. Ex his igit
pʒ ꝙ ſi nõ tm̃ differat in angelo locutio ⁊ cogitatio.
Intũ differt i wie. differt tñ aliqͥ mõ.iõ rões inducte
ad hãc ptẽ ↄcedẽde ſunt.¶ Ad ill qð obẽ de greg. 30
dom ꝙ greg. loquit᷑ de locutõe angeli in ↄꝑatòe ad
üPud guẽ loqui cogitare ẽ.qꝛ aurẽ eiꝰnihil latet
¶ Ad illud qð obẽ de dam̃.dᷣm ꝙ quis locutio an 51.
geli nõ differat a cogitatõe. ꝓpt᷑ hoc ꝙ vltra cogita⸗
tionẽ nõ dicat vocẽ ſenſibilẽ.nibilomiuꝰ tñ nõ ẽ oiĩio
indifferes.qꝛ ſi nõ addat vltra cogitationẽ exterius
ſignũ.addit tñ vlterioꝛẽ actuʒ atq; regulã rõne cuiꝰ
ↄcernit diſtantiã finitaz. quis cogitatio ⁊ intellectꝰ
ab oi giſfitia abſkrabar ſa lbe qð obꝛ de mani 52
feſtatõe lucis ⁊ ſpeculi.dm ꝙ nõ ẽ ſilłe.qꝛ lucis vel .
ſpeculi manifeſtatio ẽ nãlis.vñ nec lux pᷣt noſcẽ lucẽ
nec ſpeculũ ſuſciꝑe.qͥnetiã ſe manifeſtẽt.ſᷣ nõ ſic eſt
d angelica cogitatõe cuiꝰmanifeſtatio ẽ wluntaria
ſicut dicit Aug.ſuꝑ Geñ.ad lit. Ipſi angeli cogita/
tiones ſuas ad nutũ wlũtatis mõ occultãt.mõ cõi⸗
cant qbuſdã ſpũalibꝰobſtaculł oſitis vel remot!.ſi

cut ſenſibilit videm? circa coꝛpa. Ad illud qð obẽ ʒ3 3

ꝙ nibil alidð ẽ loqui qᷓ; dicẽ.dðʒ ꝙ ſicut loq ẽ duptr.
in ſe ⁊ ad alteꝝ.ſic etiã⁊ dicẽ.⁊ quis dicẽ in ſe idẽ ſit
qð cogitare vel cogitando intelligẽ.tñ dicẽ ad alteꝝ
vlterioꝛẽ bʒ actũ. illud qd obꝛ ꝙ ſi locutio ad ʒ 4
dit aliquid ſupꝛa cogitationẽ ꝙ tũc nõ poterit ange
lus ĩferioꝛis oꝛdis loqui ad angelũ ſupioꝛis.ddim 4 .
veꝝ ẽ ſi loqui addẽt influentiã veraʒ in alteꝝ.ſᷣ actꝰ
locutõis ſupadditꝰ actui cogitatõis nõ dicit niſi qᷓn
dã ſpei ꝓtenſionẽ ad alteꝝ.q quidẽ ptenſio nõ ẽ illiꝰ
ſpẽi impᷣſſiua.ſᷣ potiꝰexcitatiua intellectꝰ andiẽtis vt
Apꝛia vᷣtute ſuſcipiat ⁊ in ſeipᷣo faciat.vñ locutio ex
ꝑte loquẽtis nõ ponit niſi excitationẽ actiuaʒ. ex ꝑte
audiẽtis nõ niſi excitationẽ paſſiuã. Et ex hoc pʒ q̃d ʒ S
ſit auditꝰ angeli.⁊ quõ differat audire et vidẽ. nã tã
audire q; videreẽ in angelo intelligẽ. tũc videt cuʒ
ex ꝓpꝛio motu intelligit aliquid. tũc audit qñ ꝑ ob-
lationẽ ſpei intelligibil ab alio intelligẽte excitatus.
ipᷣm qð pꝓfert᷑ intelligit.⁊ ſic cõpetit angelo nõ ſoluʒ
eſpectu ſupioꝛis.ſ etiã reſpectu par vel inferioꝛis.
q; ſic audit ſuᷣmꝰangelꝰab ifimo.ſicut mgr̃ audire .B
pt a diſcipulo.ñ qꝛ ab eo ſuſcipiat doctrina ſiue illu-/
minationẽ.ſᷣ qꝛ meliꝰcogſcit eiꝰdefectꝰ p ſnijpᷣius de
tectionẽ. Aülu qd obꝛ ꝓꝙ ſi locutio differt a co
gitatione. ꝙ nutus differt a ſpecie.dᷣm ꝙ illud nõ ?
opoꝛtet ꝙ differat re.ſ̊ ſufficit cõparatõne.Eadẽ em̃
ſpẽs eſt q̃ cõſiderat᷑ in ſe.⁊ que põt ꝓtendi ad alten.
relatione differẽs.ſᷣ actus coſiderandi eazʒ in ſe(qui
quidẽ ẽ ogicatio) r ncta ptendédi ad alten qui eſt
locutio)eſt alius ⁊ alius.nã his actibꝰ intellectꝰ an
gelicꝰcadẽ ſilitudine diuerſimode vtit᷑ita ꝙ in vno

g0

¶Airũ eadeʒ locutio poſſet eſſe a deo ⁊ angelo. Et
ſic v

N

*

ala ſiltudo ⁊ intelligibił ſpẽs d ti ſꝑẽs ⁊ verbũ.in

altero vo nõ tm̃ ſpẽs ᷣ ctiã nutꝰ. Aerũtñ poſſet dici
q ſicut ſpẽs q̃ ẽ in ſpeculo dũ ꝓtendit ſe ad oculum
nõ eſt oino eadẽ ſᷣ ſe multiplicat.ſic etiã pᷣt intelligi
ſpuali mõ de ſpẽ ꝗᷓ eſt in intellectu angelico. Si ant
ꝗqrat᷑ de medio.ddm ꝙ uulla ẽ qõ.qꝛ cũ ſit actio ſpiri
tualis ⁊ intellectual.nõ indiget medio coꝛpoꝛali.Si
vo ꝗᷓrat᷑ de virtute ꝑ quã ſit ſiuc de luce ſpũali.dᷣm
ꝙ cocurrit ibi lux intellectꝰ angelici offerentis.⁊ lux
etiã ſuꝑne veritatis.vt ſicut in lucc coꝛpoꝛali ad im
mutandum viſum videmꝰ?cõcurrere ⁊ lucẽ incoꝛpo
ratã ⁊ lucẽ inſuꝑ influentẽ ⁊ abſolutã.vtpote luceʒ
ſolis. ſic etiã ⁊ in D cognitõe duplicẽ lucẽ cõcur
rere intelligamꝰ.ſm q in pluribꝰ locis innuit Aug.

Bnelkio j.

idet᷑. Apocal.j.loquẽs ꝑ angelum ſeruo ſcʒ Jo/⸗
hanni ⁊c.ſ̊ qñcunq;ʒ aliqͥs artifex agit ꝑ inſtrumẽtũ.

xæadẽ ẽ actio agentis ⁊ inſtrumẽti.ſicut cũ qͥs incidit
3 ſecuri.cadẽ eſt inciſio.g eadẽ eſt locutio dei ⁊ ange

i. ¶ Itẽ cũ loquit᷑ deus nobis p ꝓpbetã.locutio illa

dẽ ee dei ⁊ ſpũſſcti.⁊ ſirr locutio illa ẽ ipius ꝓphete.vᷣ

ↄſtat ꝙ nõ ẽ niſi vnica.̊ pari rõne cum deus loquit
nobis ꝑ angelos. ¶ Itẽ qñ audita fuit vox illa.hic
eſt filiꝰmeus dilectꝰ. Lucc.iij.ↄſtat ꝙ illa fuit locu/
tio dei.qꝛ nullus poterat h̊ vere dicere niſi deus.ſed
illa locutio fucceſſionẽ habuit ⁊ variationeʒz. fuit

ab aliqᷓ creatura ſpũali. videt ꝙ; vna ⁊ eadẽ locu/

tio poſſit eẽ dei ⁊ angeli. tẽ videt᷑ ꝙ nulla locu/
tio ſenſibilis poſſit cẽ dei qnetiã ſit angeli. Locutio

eñm ſenſibilis fit mediantibꝰ oꝛganis. ſi deus ꝑ ſeñ

põt currere.qꝛ curſus fit mediantibꝰoꝛganis coꝛpo
alin nõ hʒ deus.glſiłr nec ꝑ ſeipᷣm ſenſibilit loq̃.
ae ocutio ſenſibil dei. ſic ẽ dei ꝙ ãgeli. ¶ Coͤtra.
Diuerſaꝝ ſbaꝝ agentiũ. diuerſi ſunt actꝰ.ſᷣ̊ deus et

angelus oino ſunt diuerſi agentes.̊ diuerſas faciũt

pꝛie cõuenit deo vt ſubi

locutões.¶ Itẽ locutio dei nõ ẽ aliud q; vrbũ dei.⁊
verbũ angeli ẽ oino aliud ⁊ aliud. locutio dei an

geli ẽ oino alia ⁊ alia. ¶ Itẽ nullus actꝰqͥ ꝑ ſc ⁊ pꝛo
ſi dicat᷑ de creatura eſt

idẽ ꝓut d de deo ⁊ de creatura. ſicut pʒ. aliud em̃ eſt

intelligere bois. aliud intelligere dei. pari rõe alia
erit locutio dei. alia locutio angeli. ¶ Itẽ cũ deus lo

quit᷑ mentibꝰ nr̃is loquit᷑ aie qtũ ad ſupᷣmã ꝑtes.cũ

vSo angelus loquit᷑ ſuggerit ab lafer End videt᷑

