Berã.in li.de li.arbi. Scom aũt ꝙ ↄpat᷑ ad ſuũ oppoſitũ ſic ẽ illa diuiſio grẽ.qꝛ eſt grã ꝓtectõis.liberatõnis.

⁊ ſaluatõis.Sumit᷑ em̃ bec diuiſio ᷣm q grã adiuuat ↄ multiplex malũ.vic malũ tentationis ſiue pugne.

malũ ꝑſecutionis ſiue miſerie.malũ culpe ⁊ malũ ſequele.A pmo ꝓtegit.a ſcdo liberat.a tercio extrahit.et a
qrto ſaluat.Et bec diuiſio ſumit᷑ ꝓ eo qð dẽ Eſa.xxxſ. Pꝛotegat dñs exercituũ iudcã ⁊ hieruſalẽ.ꝓtegens et
liberans.tranſiens.⁊ ſaluãs.Scom ↄpationẽ ad effectũ ad quẽ eſt.diuidit᷑ in puenientẽ ⁊ ſubſequentẽ. ſiue
oꝑantẽ ⁊ cooꝑantẽ.que ſunt dꝛie grẽ ᷣm effectus qͥs hʒ in ipſam voluntatẽ.Dicit᷑ em̃ grã pᷣueniens initum
ipſam voluntatẽ facit bonã.⁊ ideo pᷣuenit.qꝛ nõ eſt a li.ar.ᷣ potius infundit᷑ ab ipſo deo.Cooperans vᷣo ſiue
ſubſequens dicit᷑ inq;tũ adiuuat li.arbi.reſpectu boni oꝑis eliciendi.Et notandũ ꝙ ſᷣm ꝙ nomen grẽ diuer⸗
ſimode accipit᷑ſic etiã ⁊ iſte due differentie pᷣueniens ⁊ ſubſequens.Accipit᷑ em̃ grã vno mõ largiſſime.⁊ ſic

oↄpꝛehendit dona nalia. ⁊ dona gratuita. vtraq; em̃ deſurſum eſt. ⁊ boc mõ grã hʒ diuidi in pᷣuenientẽ ⁊ ſub⸗
ſequentẽ ita ꝙ pᷣueniens vocant᷑ tona nalia. ſubſequens vero dona gratuita. ⁊ ſic accipit Oꝛego.in moꝛalibꝰ

Alio mõ accipit᷑ gratia minus cõiter.⁊ ſic cõpꝛebendit gratiã gratis datam ⁊ gratũfacientẽ.⁊ tunc diuidere
grãm in pᷣuenientẽ ⁊ ſubſequentẽ nihil aliud eſt q; diuidere grãm in gratis datã ⁊ gratũfacientẽ.Et ſic diui/
dit Berñ.cũ dicit ꝙ quedã eſt gratia que ſeminat cogitatũ.⁊ hanc vocat gratiã pᷣuenientẽ.Quedã que ꝑfi/
cit bonũ.⁊ hanc dicit gratiã ſubſequentem.Ait em̃ ſic in li.de libero arbitrio.Hec tria in nobis oꝑatur deus

ſcʒ cogitare.velle.pficere. Pꝛimũ ſine nobis oꝑatur.Scom nobiſcũ.Et terciũ ꝑ nos.Accipit᷑ ⁊ gratia ſtricte

⁊ ſic compᷣhendit gram gratũfacientẽ ⁊ gloꝛiã.⁊ tunc diuidere gratiã in pᷣuenientẽ ⁊ ſubſequentẽ nõ ẽ aliud
qᷓᷓ diuidere in grãm ⁊ gloꝛiã.⁊ ſic diuidit Auguſtinꝰin libꝛo de natura ⁊ grã cum ait. Gꝛatia pᷣuenit vt pie vi⸗
uamus.ſubſequit᷑ vt cũ illo ſo viuamus. Nunc pᷣuenit vt vocemur.tunc ſubſequit᷑ vt gloꝛificemur.Accipit

etiam gratia magis ſtricte.⁊ tunc nominat ſolum grãm gratũfacientẽ.⁊ tunc diuidere eam per pᷣuenientem

⁊ ſubſequentẽ.hoc eſt ᷣm duplicẽ effectum gratie qui poteſt diſtingui tripliciter.vel ita vt vnus cffectus ſit
ↄtra malũ ⁊ alter ad bonũ.Vel ita ꝙ vterq; ſit ad bonũ.ſed vnus competat gratie ſᷣm ꝙ infoꝛmat.alter ᷣm
ꝙ mouet. vel ita ꝙ vterq; attribuatur gratie moucnti.ſed vnus in ingreſſu.⁊ alter in ꝓfectu.Et ſic tripliciter
exponitur ab Auguſtino in libꝛo de natura ⁊ gratia. Ano modo ſic. Gꝛatia pᷣueniens.hominis voluntatem

liberat ⁊ p̃parat.ſubſequens vero inq;tum eadem adiuuat. Secundo modo ſic. Gꝛatia pᷣueniens pꝛeuenit
voluntatem vt ſanemur. ⁊ ſubſequit᷑ vt ſanati vegetemur. Tercio modo ſic. Gꝛatia pᷣuenit voluntatem vt
velit. ⁊ ſubſequitur ne fruſtra velit.⁊ per hoc patet reſponſio ad obiecta. .
b ¶ Pꝛemittendũ eſt tria eſſe genera bonoꝝ.Alia nãq; ſunt magna ⁊c. Aidetur iſta diuiſio boni eſſe inſuffi/
ciens.quoniã multe ſunt alie bonoꝝ differetie. Eſt em̃ bonũ foꝛtune.⁊ bonũ nature.⁊ bonuʒ gratie ⁊ gloꝛie.

Si tu dicas ꝙ iſte differentie reducunt᷑ ad has.querit᷑ tunc ſub qua iſtaꝝ ↄtineat᷑ bonũ qdð deus eſt ſiue ipᷣa

Slnnd
vale vti i
ſuntboſun
Eetipffar
tautsn

Peniften
ninug ,d⸗
ſnrcͤſni

pctſcl

ſcdrchi

=
.
,= = S=⸗
☛ =
= =
— —

— = =
— = = =
Se e

—.
= = =
—
E£
ten
E

S-E.
S
- S.
=☛ S=
S. ——

—
— E
=
=

icee
lägen
Mtodhiſn
arnta

Neräropan
sſommie,

roghaigis
Erat giniis
eiutae:
ws wins.

nsſoe a .

guoanthte
nli nte
itſencni i
mnenn
unagigi⸗
ſinmitſie
unedliine
niledin
Atüeſi
sgnunen
2 „ 64
nuiuiil

—,.j f –—

RVII

gia. Si tu dicas ꝗ ſub magnis bonis. Contra. magna bona ſunt vt dicit qbus nõ ↄti
qs male vti.ſicut cũ digit ie aliud. & nõ ↄtinet᷑ ſub magnis bonis. ter

male vti.videlicet cũ r

—

ſunt bona magna. falſum igit᷑ dicit cũñ dicit ꝙ bong magna ſunt q̃bus nõ ↄtingit male vti. ¶Itẽ videt ma⸗

le exẽplificare de virtutibꝰ.nã aliqͥs põt de vᷣtutib? ſupbire. põt etia vtutes
eſt abuti. ̊ videt᷑ ꝙ vᷣtutibꝰ poſſit abuti. ᷓ ſub magnis bonis nõ pñt ↄtineri.R.ddm

Pꝛemiſfas au
toꝛitates ↄſide
rari ⁊ cõferri iu
bet vt poſſit ſol
ui qð qrebat᷑

⸗ * „„ .
8, cxviij.
—„22 —* —
. . 4.„

ro in abſtractione. altero in ne phᷣ
da ẽ bona. Item redarguit᷑ pᷣdicta diffinitio a defectu ↄuertibilitat

—

gre ⁊ donis ⁊ alijs habitibꝰaie. Itẽ redargui pt a falſitate in

autẽ bonis.i.medijs ⁊ minimis nõ ſolũ bene ſ etiam

male quiſq; vti poteſt.Et iðo virtute nemo male vti⸗

tur. quia opus virtutis eſt bonus vſus iſtoꝝ qᷣbꝰ etiã
nõ bene vti poſſumus. HNemo aũt be ne vtendom ge

vtitur. Non ſolũ autẽ magna.ſ̊ etiã media ⁊ minima
bona eſſe pᷣſtitit bonitas dei. Ecce habes tria geuera
bonoꝝ diſtincta.

In qbus bonis ſit liberũ arbitrium.
QAuerit᷑ autẽ in qbus bonis cõtineat᷑ liberũ arbitriũ

De hoc Aug.in.j.li.retracta.ita ait. In medijs qͥdẽ
donis inuenit᷑ libeꝝ voluntatis arbitriũ. quia ⁊ male
illo vti poſſumus. tñ tale eſt vt ſine illo recte viuere
nequeamus. Bonus autẽ vſus eius iã virtus eſt que

in magnis reꝑit᷑ bonis.qbus male vti nullus poteſt.

Et quia bona ⁊ magna ⁊ media ⁊ minima ex deo ſũt.
ſequit᷑ ꝙ ex deo ſit etiã bonus vſus libere voluntat.

q virtus eſt. ⁊ in magnis numerat᷑ bonis. Attende

diligent q dicta ſunt ⁊ confer in vnũ.Sic em̃ aperiet
qð ſupᷣ qᷓrebat.Dixit equidẽ opus vtutis eſſe bonuʒ
vſum.illoꝝ bonoꝝ qᷣbus etiã nõ bene vti poſſumus.i.
medioꝝ in qͥbus poſuit libeꝝ arbitriũ.cuiꝰ q́; bonum
vſum dixit eſſe vᷣtutẽ. Qð ſi eſt.nõ ẽ opus vᷣtutis qð
inien aliud eſt vtus.aliud opus eius.

cterminat queſtionẽ q̃ querit᷑ de cõparatõne gfe

ad vtutẽ ſoluẽs ſᷣm opinionẽ cõmunioꝛẽc. d

WHic videndũ eſt qͥd ſit ↄtus.⁊ qͥd ſit actus vel opus

eius? virtus eſt vt ait Aug.)bona q̃litas mẽtis qua
recte viuitur.⁊ q̃ nullus male vtit᷑.quã deus ſolus in
hoĩe oꝑat᷑. IJdeoq; opus dei tantũ eſt. ſicut de vᷣtute
iuſticie Aug.docet ſuꝑ illũ locũ pᷣs. Feci iudiciũ ⁊ iu⸗
ſticiam.ita dicẽs. Juſticia magna vius animi ẽ.quã
nõ facit in hoĩe niſi deus. Ideoq; cũ ait ꝓpheta ex ꝑ/

ſona eccleſie.feci iuſticiã.nõ ipam vᷣtutẽ (quã nõ facit
hõ)ᷣ opus eius intelligi voluit. Ecce aꝑte inſinuat᷑

bic ꝙ iuſticia in hoĩe nõ eſt opus homis ſ dei.qð ⁊ de
alijs virtutibus itidẽ intelligendũ eſt.

7

eyx

Apter laudẽ bumana amare.⁊ boc
Aug. cũ diuidit bo⸗

nũ ꝑ iſtas tres diffe-

tinet ſub m⸗ arguit᷑ ex boc.ſi deo ↄtingit
ad aliud. ⁊ deus ẽ optim?ꝰ int᷑ oia bona.᷑ omn 9 bonis ↄtingit male vti. nulla

3

rentias ſcʒ p bonum

maximũ ⁊ minimũ ⁊
infimũ. non generalr
accipit diuiſionẽ boni

b eius boni qð eſt bo

num alicui.et boc eſt

bonũ ꝑ qð ↄtingit ali

guo mõ in finẽ oꝛdi/
nari.⁊ ido diuidit hic

bonũ vtile. Et ꝓpter
hoc cũ triplex ſit diiiz

boni vtilis ꝑ qd quis

oꝛdinat᷑ in finẽ.tripli
cem boni ponit dꝛia,z

Aliqd em ſic eſt vtile 4
ad finẽ.vt tñ ſine illo

oſſit ad finẽ pueniri.

ſicut ſunt bona coꝛꝑ

ralia.Aliqͥd aũt ẽ ita

vtile ad finẽ.vt tñ ſi⸗
ne illo nõ poſſit ad fi/⸗

neʒ pueniri.ꝑ ipᷣm tñ

pᷣt q̃ͥs a fine deoꝛdina

ri.ſicut ẽ li.ar.quo cõ

tingit male vti. Ali⸗/

qjd eſt ita vtile ꝙ ſine

ipſo ad finẽ nõ pᷣt per
ueniri. nec ꝑ ipʒʒ ↄtin/
git aliq̃ mõ a fine de⸗
oꝛdinari. ſicut ẽ vtus
gratuita.Et qm̃ ĩ pꝛi/

mo bono minima eſt.

vtilitas. In ſcdo vo
maioꝛ.in tcio maxia.

hinc ẽ eꝙ diuidit bo⸗

nuz has tres dꝛias.
ſcʒ per bona minima.
media.et magna.Et
pz diuiſionis ſufficiẽ⸗
tia.⁊ rñſio ad illð qʒ
obẽ de ſummo bono
qð deus ẽ.
vo qd obẽ q; vᷣtutibꝰ
ↄtingit male vti. dðʒ
tis modis.ſicut dictũ

fuit in pᷣmo li.videlicet ſicut inſtrumẽto ⁊ habitu directiuo.vel ſicut obiecto. Pꝛimo mõ nullo mõ cõtingit
male vti virtute.quia virtus quantũ eſt de ſe ſemꝑ ad bonũ dirigit.nec vnqᷓ; ꝑ
lum.quia virtus eſt bonꝰvſus voluntatis ſicut dicit Aug. Scdo mõ ↄtingit mal
quid ita bonũ circa qd nõ poſſit ſe li. ar. deoꝛdinari inoꝛdinate amando iliund. c E
bona qlitas mẽtis ⁊c. Aidet᷑ bec notificatio pᷣmo redargui poſſe a mõ pᷣdicandi. NHib
p̃dicari hʒ de altero in ↄcretione.ſicut dicit phs.ſi ̊ virtus ẽ bonit

virtutẽ aliqͥd oꝛdinat᷑ ad ma/
i virtutibus.nec eſt ali
lirtus eſt vt ait Augꝰ.
il em̃ qð pᷣdicat᷑ de alte
as.nullo mõ vtus dicẽ
is in pᷣdicando.qꝛ hec tota rõ ↄuenire pᷣt
ꝙ dicit quã deꝰin nobis ſine nobis opat᷑ hoc

em eſt Aug. q dicit qᷓ eauit teſine tc.no iuſtificat teſinetc.⁊ Bern. dicit. ꝙ ad opus noſtre ſalutis duo
cõcurrunt.ſcʒ deus ⁊ liberũ arbitriũ. Juxta hoc querit᷑ cũ vniꝰ rei vna ſit diffinitio.⁊ differenter diiniatur

a diuerſis ipſa virtus.quõ ille difſinitões diſtinguant᷑.Re.ddm ꝙ vᷣtus accipit᷑ cõiter.

Adilli 5

Sedm e& cõiter acci/

pitur. ſic cõpꝛebendit

moꝛalẽ virtutẽ ⁊ na/
turalẽ.⁊ ſic duplr hʒ
diffiniri. aut in ↄpara
tione ad actũ. aut in
cõpatione ad actũ et
finẽ vltimũ. Pꝛimo
mõ diffinit᷑ a pho de
ceęelo ⁊ mũdo.cũ dicit.
virtus eſt vltimũ po/
tentie de re. Secũdo
mõ diffinit᷑ ab eodeʒ
in. vij. Ethico. virtus
eſt diſpoſitio perfecti
ad optimuʒz. Iſte em̃
due ſunt notificatio/
nes virtutis in ſua ge
neralitate ꝓut cõpꝛe
bendit virtutẽ naleʒ
⁊ moꝛalẽ.Alio mõ cõ
ſideraturvirtus ꝓpꝛie
put ↄpꝛebencdit mo/
ralem tm̃.extenditur

tñ ad politicam⁊ gra

tuitã. Et ſic duplr bʒ
ↄſiderari.Aut ꝑ com
parationez ad ipſum
actũ.Aut ꝑ ↄpationẽ
ad pᷣncipium directi/
uum. Si ꝑ ↄpationẽ
ad actum. ſic diffinit
a pho in Ethi.virtus
eſt habitus qui pꝑficit
babentẽ. ⁊ opus eius
bonũ reddit. Per cõ/
parationẽ aũt ad pᷣn/
cipiũ directiuũ.ſic dif
finit᷑ ab eodẽ pho ibi
dem.Airtus ẽ habi/
tus wluntarius i me

dio conſiſtens. recta

rõe determinat? ꝓut
ſapiẽs determinabit.
Et ſᷣm hoc etiã diffi/
nitur a tulio per alia
verba. Virtus ẽ habi
tus mentis in modũ

nature rõni ↄſentiẽs

Scdm hãc duplicem
ↄpationẽ diffinit ab
Aug. virtus moꝛalis
pꝓ alia vba idẽ ſignan
tia in lib̊.de ſpũ ⁊ aia

ſic. Virtꝰ ẽ habitꝰ mẽ
tis bene cõpoſite. In
li.de qᷓntitate anime.
Virtus ẽ eq̃litas vite
rõni vndiq; ↄſentiẽs
He due notificatões
ſi qs attendit realiter
idẽ ſunt cũ pᷣdictis.?
tã iſte qᷓ ille ſunt illiꝰ
virtutis qᷓ ꝑ aſſuetu/

—
ein. e —
Ide grã fidei Epheſis ſcribẽs aplus.ſilr fidẽ nõ ex
hoĩe ſ̃ ex deo tm̃ eſſe aſſerit inq ens.Gꝛatia eſtis ſalua

He ſide itidem dicit ꝙ nõ eſt ex homine ſed ex deo

ti per ſidẽ.⁊ hoc non ex vobis.dei em̃ donũ eſt.Qð a

ſanctis ita exponitur.hec ſcʒ fides nõ eſt ex vi nature

noſtre.quia donũ dei pure eſt.Ecce ⁊ hic aperte tra⸗
ditur.ꝙ fides nõ eſt ex libertate arbitrij.ſiue ex arbi⸗
trio voluntatis.qð ſuꝑioꝛibus cõſonat.vbi dictũ eſt.
gratiã pᷣuenientẽ vel operantẽ eſſe virtutẽ que volun
tatem hois liberat ⁊ ſanat. Vñ Aug.in li.de ſpiritu ⁊
litera ait. Juſtificati ſumꝰnon per liberã voluntatẽ.ſ
per gratia xpᷣi.inõ ꝙ ſine voluntate nr̃ᷣa fiat.vᷣ volun⸗
tas noſtra oñditur infirma ꝑ legẽ.vt ſanet gratia vo/
luntatẽ.⁊ ſana voluntas impleat legem.
¶ De gratia q̃ liberat voluntatẽ.q ſi virtus ẽ.nõ eſt
ex libero arbitrio.⁊ ſic nõ eſt motꝰmẽtis. f

Si igit᷑ gratia qͥ ſanat ⁊ liberat voluntatẽ mentis ho

minis virtus ẽ.vel vna vel plures.cũ ipᷣa gratia non
ſit ex arbitrio voluntatis.ſᷣ eã potius ſanet ac pᷣparet
vt bona ſit.cõſequit᷑ vt vᷣtus nõ ſit ex libero arbitrio.
⁊ ita nõ ſit motus vel affectus mentis.cũ oĩs motus
vel affectus mẽtis ſit ex libero arbitrio.ſᷣ bonꝰ ex gra
tia eſt ⁊ libero arbitrio.malꝰ vo ex libero arbitrio tm̃
Vt em̃ ait Aug.in li.retracta.hõ ſponte ⁊ libero ar/⸗
bitrio cadere potuit.nõ etiã reſurgere.Idẽ in libro de
duabus aiabus. Aie ſi libero ad faciendũ ⁊ nõ facien
dum motu animi careant.ſi deniq; his abſtinendi ab
oꝑe ſuo poteſtas nulla cõcedit᷑.eaꝝ pctm̃ tenere non
poſſumus.Hhic aꝑte oñdit᷑ ꝙ motus animi ſiue ad bo
num ſiue ad malũ ex libero arbitrio eſt. Ideoq; ſi gra
vel vᷣtus motus mẽtis ẽ.ex libero arbitrio eſt. Si vᷣo
ex libero arbitrio vel ex ꝑte eſt.iã nõ ſolus deus ſine
hoiĩe eã facit. ꝛopterea quidã nõ ĩerudite tradũt
virtutẽ eſſe bonã mẽtis q̃litatẽ.ſiue foꝛmã que animã
infoꝛmat.⁊ ipᷣa nõ eſt motus vel affectus animi.ſ ea li

berum arbitriũ iuuat᷑.vt ad bonũ moueat᷑ ⁊ erigat᷑.?⁊

ita ex virtute ⁊ libero arbitrio naſcit᷑ bonꝰ motus vel
affectus ai.⁊ exinde bonũ opus ꝓcedit exterius.Sic

Aug.

NLic aperit ad
qd pᷣdicta ten/
ant vt innote
ſceret an vᷣtus
ſit motus men
tis vel nõ.

pluuia rigat᷑ terra vt germinet ⁊ fructũ faciat.nec plu

uia ẽ tra.nec germen.nec fructꝰ.nec tra germẽ vel fru
ctus.nec germẽ fructꝰ. Ita gre tre mẽtis nr̃e.i.libero
arbitrio voluntat.infundit᷑ pluuia diuine bñdictõis
.i.inſpirat᷑ gra.qð ſolus deꝰfacit.nõ hõ cũ eo.q̃ riga⸗

tur voluntas hoĩs vt germinet ⁊ fructiſicet.i.ſanat᷑ ⁊

7

pᷣparat᷑ vt bonũ velit ᷣm qð dr oꝑans.⁊ iuuat᷑ vt bo

num faciat ſᷣm ꝙ dr cooꝑans.⁊ illa gr̃a vtus nõ incõ

grue nominat᷑.qꝛ voluntateʒ hominis infirmã ſanat
2 adiuuat. òMßſ
¶ Veterminat queſtionẽ q̃ querit᷑ de ↄꝑatione gfe et
virtutis ad meritum.

„ .

¶ Cum ergo ex gratia dicunt᷑ eſſe bona merita ⁊ incipe

re.aut intelligit᷑ gratia gratis dans.i.deus.vel potiꝰ

gratia gratis data.que voluntatem hominis pᷣuenit.

Non em̃ eſt magnũ ſi hec a deo dicerentur eſſc a quo

thppboſe nr

Ehe.

is⸗

Ag

„— — w— — · — —

zel
ſtüteum

Certünmdte
NNnGn

ſtnnouſnn
owno.

Aug.

Qualit bonuz

merituʒ in hoie
oſtituit᷑.⁊ quid
ſit pᷣmũ bonuz

meritum.

natur atq; iuuatur volũtas hoĩs vt ſit bona.
bona volũtas gꝛatie pꝛincipaliter eſt. ⁊ etiã gra
tia eſt.ſic ⁊ omne bonũ meritũ.

—⏑

eipᷣa etiam donũ dei eſt.⁊ hominis meritũ. immo

gratie. quia ex gratia pꝛincipaliter eſt ⁊ gratia ẽ. Vn/
de Aug. ad Sixtũ pꝛeſbyterũ. Quid eſt merituʒ ho⸗

minis ante gram.cũ omne bonum noſtrũ meritum nõ
in nobᷣ facit niſi gratia.Ex gratia em̃ vt dictuʒ eſt que

pꝛeuenit ⁊ ſanat arbitriũ hominis.⁊ ex ipo arbitrio ꝓ⸗
creatur in anima hominis offectus ſiue bonus motus

mentis. ⁊ hoc eſt pꝛimũ bonũ hominis meritũ. Sicut
aratia. ex fidei virtute ⁊ hominis arbitrio gene⸗ codem
verbigratia.ex fi. homi gene⸗ Darnoit bona vo⸗
lũtas. In cõparatiõe

ratur in mente motus quids bonus ⁊ remunerabilis.

ſcilicet ipᷣm credere. Ita ex charitate ⁊ libero arbitrio

H alius quidam motus bonus ꝓuenit ſcilicet dilige.bo⸗

nus valde.Sic de ceteris virtutibus intelligẽduʒ eſt.
2 ſti boni motus vel affectus merita ſunt ⁊ dona dei.

quibus meremur et ipoꝛum auginẽtatõem ⁊ alia q cõ⸗
ſensren hic ⁊ in futuro nobis apponũtur.

„ * . ,

2 gia..
Cũ ergo dicitur ſides mereri iuſtificatõem ⁊ vita eter⸗
nam. ex ea rone dictuʒ accipit᷑ quia per actũ fidei me⸗

retur illa. Similiter de charitate ⁊ iuſticia ⁊ ð alijs ac/
cipitur. Si em̃ fides ipᷣa virtus pꝛeueniẽs diceret᷑ eſſe

mentis actus qui eſt meritũ,.iam ipᷣa ex libero arbitrio

oꝛiginem haberet.quod quia non eſt. ſic dicit᷑ eſſe me⸗

ritum. quia actus eſt eius meritũ ſi tamen aſſit chari⸗

tas ſine qua nec credere nec ſperare meritum eſt vite.

Vnde apparet vere quia charitas ẽ ſpũᷣſſactus qͥ ani

me qualitates infoꝛmat ⁊ ſ ãctificat.vt eis anima infoꝛ

metur ⁊ ſãctificetur.ſine qua anime qualitas non dici

tur virtus.qꝛ nõ valet ſanare animꝗ.
muneribus virtutũ ⁊ de gꝛatia que non eſt ſed
facit meritum.

¶ Ex muneribus itaq; virtutum boni ſumus ⁊ iuſte vi⸗

imus. ⁊ ex gꝛatia que non eſt meritũ ſed facit.non tñ

ſine libero arbitrio ꝓueniunt merita noſtra ſcilicet bo-⸗
m affectꝰ.eoꝛũq; ꝓgreſſus atq; bona opera ꝗ deus re⸗
munerat in nobis. ⁊ hecipᷣa ſunt dei dona. VUñ Aug.

erarin nodig. hecken de tanfs.
ad ſixtũ pꝛelbyterum. Cum coꝛonat deus merita nta.
nihil aliud coꝛonat q́; munera ſua. Unde vita eterna
que in fine a deo meritis pꝛecedẽtibus redditur. quia

et eadem merita quibus redditur non a nobis ſunt. ſʒ

i8 iã. recte ⁊ ipᷣa vita gra nun
in nobis facta ſunt per gratiã. recte ⁊ ipa vita gra nun
cupatur. quia gratis datur. Nec ideo gratis. quia no
meritis datur.ſed quia data ſũt per gratiaʒ et ipa me⸗

rita quibus datur.

qua ratione dicitur fides mereri iuſtificatiõem

, , —
ſunt omnia.ſed potius eius gꝛatia gꝛatis data intelli⸗
giturex qua incipiunt bona merita.q̃ cum ex ſola gꝛa
tia eſſe dicãtur. non excluditur liberum arbitriũ.quia
nullũ meritum eſt in homine quod non ſit per liberuʒ
arbi. Sed in bonis merendis cauſe pꝛincipalitas gra⸗
tie attribuitur.quia pꝛincipalis cauſa bonoꝛũ merito⸗
rum eſt ipᷣa gratia.qua excitatur liberũ arbitriũ.⁊ ſa⸗

dinem bhabet acquiri.
Tercio mõ poteſt cõ
ſidcrari virtus mag

pꝓpꝛie pꝓut accipitur
ꝓp virtute gꝛatuita.et
ſic quadꝛupliciter pt
cõpꝑari.videlicet ad fi
nem. ad ſubiectũ. ad
actũ.⁊ ad ſuũ pᷣncibi

um. vʒ quadꝛuplex ge

nus cauſe.videlicʒ fi-

nalis.foꝛmalis.mate/
rialis.⁊ efficictis. In
cõparatõe ad finẽ ſic

diffinitur in ſolilo. ab
Aug. Virtus eſt rõ re

cta ad ſuũ finẽ pueni
ens. In cõparatione
vero ad ſbᷣiectũ qd i/

foꝛmat qð eſt ipa vo⸗
luntas. ſic diffinit᷑ ab.

eodem de ciuitate dei

vero ad actũ ꝓpꝛiuʒ

ſiuc cõplemẽtũ ſic da

tur illa de moꝛibꝰ cc/
cleſie. Virtꝰ eſt oꝛdo
amoꝛis ſiue amoꝛ oꝛ/

dinatus. In cõpara⸗

tõe vero ad ſuũ pᷣnci
ium effectiuum dat
illa que ponit᷑ a mgẽo
in litera. Nirtus ẽ ho

na qualitas mẽtꝭ .
In qua diffinitiõe H

qꝙ dicit᷑ qualitas mẽ/
tis ponit᷑ p genere et

ſBiuguntur tres drñe

Per boc ꝙ dicit᷑ qua

recte viuit᷑.ſcꝑatur a

bonis coꝛpalibꝰ. Peꝛ
hoc ꝙ dicit᷑. q̃ nemo

male vtit᷑.ſcpat᷑ a p

pꝛietatibus ſpũalibꝰ

2 naͤlibꝰ. Per boc qt
ꝙ ſbiũgit quã de? in
nobis ſine nobis oꝑpa

tur.ſcepat᷑ a ꝓpᷣetati/

bus ſpnalibꝰ ⁊ cõſuc⸗,

tudinibus. q̃ᷓ et ſi ſint

boni vſus potẽtiaruzʒ

aie.ñ ſũt tñ ꝑ ifuſionẽ

ſegd ꝑ acquiſitõem.Et

ſic pʒ intellectꝰhuius

diffinitõis ⁊ diſtinctõ

ab alijs! Ad illð q

obijcit᷑ qꝙꝙ non dʒ dici

bona cuʒ ſit bonitas.
dd.ꝙ in pᷣmis intẽtõi
bus ẽ pᷣdicatõ reflexa
Apt᷑ ſimplicitatẽ.̊ ãt

nõ hʒz locum in hije qᷓ

ſüt determinati gene⸗
51

ris.de qbꝰ phᷣs loqf. Epilogus.
h ci or albedo ẽ colo· ¶ Ex pꝛemiſſis iã innoteſcere nobis aliquatenus poteſt
8 rara. Ai uis 135 n qualiter gratia pꝛeueniẽs meret᷑ augeri.⁊ alia.⁊ quid
i hrac, put R ipa ſit.an virtus.an aliud.⁊ ſi virtus.an ſit actus vel
ſtiguit dõa et alios non. Oſtẽſum enim eſt ſupꝛa ex ꝑte quoꝛũdam ꝙ ipᷣa
hit?gtuitos.ſ ꝓut no eſt virtus.quia virtus nõ eſt actus ſed eius cauſa.nõ
mie vᷣtut claudit᷑ ois tamẽ ſine libero arbitrio. Unde qð ſupꝛa Aug.dixit.
qlitaſ aie gtuita g bonũ vſum liberi arbitrij eſſe virtutẽ.ita accipi poteſt
k⸗ . deet Kuceden id eſt actum virtutis. Alioquin ſibi contradicere vide

retur.qui etiã opus virtutis ſupꝛa dixit eſſe bonũ vſũ

ſ. expedite donoꝝ. vᷣ Z
tk. pe eoꝛum quibus non bene vti poſſumus.in quibus po/

pfctẽ btitudinũ. ſicut

9 alibi mãifeſtabit᷑. Ad ſuit liberũ arbitrium. Si vero bonus vſus liberi arbi⸗
Vltimũ dð ſanoß⸗ trij opus virtutis . iam virtus non eſt. cũ gᷓ̊ bonum
ñ pᷣuat ex ꝑte li. ar. d vſũ eius virtutem eſſe dixit.noĩe virtutis ipᷣi m
ſpoẽʒ ſuſceptiuã ißiꝰ ſignificautt. xu. ipius vſum
vtutl. ptãtẽ effectiaʒ cauire⸗. .

idẽ vſus eſt virtutis ⁊ liberi arbitrij ſed virtutis pꝛincipaliter. m
¶ gdem nepe vſus bonus ex virtute eſt ⁊ ex libero arditrio.ſ ex virture pꝛinci
paliter. Et bonus ille vſus in magnis bonis annmeraãdꝰ eſt. Illa aüt gra pᷣ
ueniẽs q̃ ⁊ virtꝰ eſt.nõ vſus liberi arbitrij ẽ.ſed ex ea potiꝰ eſt bonꝰ vſus libe
ri arbitrij que nobis ẽ a deo.nõ a nob. VUſus vo bonꝰ arbitrij ⁊ ex deo ẽ ⁊ ex
nobis. ⁊ ideo bonũ meritũ eſt. Ibi em ſolus deꝰ oꝑatur.hic deꝰ⁊ hõ.hoc me
ritũ ex illa puriſſima gra ꝓuenit.qð apls notauit dicẽs.Gra dei ſũ id qð ſũ.⁊
gratia eius in me vacua nõ fuit. Super quẽ locũ Aug.ita ait.Recte gratiam
noĩat.pᷣmũ em̃ ſolã gratiã dat deꝰ.⁊ nõ niſi gratiã.cuʒ nõ pꝛecedũt niſi mala
merita. ſed poſt ꝑ gratiã incipiũt merita bona.Et vt oñderet etiã liberũ arbi
triũ. addit. ⁊ gratia eiꝰ in me vacua nõ fuit.Et ne ipᷣa volũtas ſine gratia dei
putet᷑ aliqͥd boni poſſe.ſubdit. Mõ aut ego ſolꝰ ſcʒ ſine gratia ſed gratia dei
mecũ.i.cũ libero arbitrio. Plane cũ data fuerit gratia.incipiũt eẽ noſtra me
rita bona. ꝑ illã tñ.qꝛ ſi ula defuerit.caditho.
¶ Soluit qõnẽ ſcðo motã ſᷣm opinioneʒ qͥ minꝰ cõmunit tenet᷑ q̃ dicit virtu
tes eſſe bonos vſus liberi arbitrij.i.actꝰ mẽtis. n
¶Alij vero dicũt virtutes eẽ bonos vſus naturaliũ potẽtiaꝝ.ſñ tñ oẽs.ſed tã/
tũmõ interioꝛes qui ĩ mẽte ſũt. Exterioꝛes vero qͥ ꝑ coꝛpꝰgerunit᷑ñ virtutes
eẽ dicũt. ̊ oꝑa virtutũ.Et iõ qð Aug.dic opꝰ vtutis eẽ bonũ vſũ naturaliũ
potẽtiaꝝ. de vſu exterioꝛi aceipiũt. vero dicit bonũ vſum liberi arbitrü
vtutẽ eẽ.⁊ in magnis numerari bõis.ð vſu interioꝛi intelligũt.Et vtutes ni⸗
hil alið eẽ q; bonos.affectꝰvłmotꝰmẽti aſſerũt.qͥs ðs in hoie fac ñ hõ.qꝛ licʒ
illi motꝰ ſint liberi arbitrij.ñ tñ eẽ qunt niſi ðs ipᷣm libet ⁊ adiuuet gratia ſua
opante ? coopãte.quã dei gratuitã volũtatẽ accipiũt.qꝛ ðs ẽ ꝗ oꝑat᷑ in nopᷣ
velle ⁊ oꝑari bonũ. . ð
¶ Quibꝰ auẽtibꝰ muniũt ꝙ vtutes ſint motꝰ mẽtis.. o
¶ ꝛ qt vtutes ſint motꝰmẽtj.teſtionijs ſctõꝝ aſtruũt.Dic em̃ Aug.ſuꝑ Johj.
Quid ẽ fides? Credẽ qð ñ vides.Credẽ ãt motꝰmẽtcẽ.Idẽ ĩ li.ii.ð doctria
xpᷣiana. Charitatẽ ãt voco motũ ai.Si vo charitas ⁊ fides motꝰaĩ ſt.vtutes
motꝰ ai ſt. Quibꝰ ⁊ alij rũdẽtes pᷣmiſſa vba Au.ita itelligeda foꝛe iqũt. Fi
des ẽ credẽ qð ñ vides.i.fides ẽ BI d credit᷑ qð ñ viðt᷑.Itẽ eharitas ẽ motꝰaĩi
ii. gra qᷓ mouet᷑ animꝰ ad diligẽdũ.Et ꝙ h ⁊ hijs ſilia ſic accipiẽda ſit.ex hijs
cõijcit᷑ qͥ alihi augu.ait.Nã ĩ pmo libꝛo qõnũ euãgelij iqᷣt.Eſt fides qͥ credũt
ea qͥ ñ vidẽt᷑ qᷓ ꝓpe ðr fideſ.Itẽ i.xiij.li.ð tri.Alið ſr ea qͥ credũt᷑.alið ẽ fideſq̃
credũt᷑. Ex quibꝰ vbis ſic argumẽtãdo ꝓcedũt.Alið eſt credere.alið illð qð
credit᷑. Pꝛedictũ ãt ẽ fidẽ id eſſe qͥ credit᷑. Sie ̊ credere nõ eſt ſides.qꝛ credè
nõ ẽ id qͥ credit᷑. Addũt qͥʒ. Viriꝰopꝰdei tm̃ eſt quã ipᷣe ſolꝰ facẽ̃ in nobis.pᷣa
Snõ eſt vſus vel actꝰ liberi qrbitrij.ſed credere eſt actus liberi arbitrij.nõ eſt
ltaq; virtꝰ. Pꝛemiſſis alijſq; rõnibꝰ ac teſtimonijs innitũt᷑ vtriq.hoꝝx qt iu⸗
ditiũ diligetis lectoꝛis relinquo examini. ad alia ꝓperẽs.

O gaa pueni

ens ꝗᷓ virtꝰ itel⸗
ligit᷑ nõ ẽ li. ar.
vſus.ſᷣ ex ea bo
nus vſus li. ar.
⁊ oia bõa mer
rita

Opinio illa mi
nů cõmunit te⸗

— =
- S=

S

apet toöof
lt tginpoſin
mütmt ſblogete
ſ.irocodrn⸗

Gtghoſchtalt
ago diiſioge
nclicſtodiuen
ie Non /C
hjurüleganec
ſiccoduicin
On diaolon
ptuariftae
grtacſenuadboc
ümögenägane
egnnsdateregui
ſirnenoſcöeng
Meßntitcnnone
Wnltgiatg enig
narploglhachen
tfngntactͤ
femitadfingin
Categeifrctts⸗

(nbabiusdin

6 nbnͤfpen

mWopucnarott

liiguritiſrant⸗

aiugſenatiuai
nſcneridetboann
ſin . D
nneton
Nhiückilari
ndtaſon men

—,ĩG
=

E
=☛Ni.

=

hn aytdictt
gtrertebitii

☛
Se

R⸗ =
= = = = =
S. = =
☛ = S
S= = *

S
=.[—
=
— e
=+☛ß
☛

Wertit

iſdile,
iusger

4 miein

4

=. =. - ☛ι

— S —

1ahüte

mroln
oͤrnnitr
K.

6

1.

cõparatõe gꝛatie.duo querũtur pᷣm ꝙ gꝛatia
liciter cõꝑari habet. ¶Dꝛimo querit de
gꝛatia in cõparatõe ad aliũ habitũ. Scoo veroque/
rit᷑ de gꝛatia in cõparatõe ad merendi exercitiũ. Cir
ca pꝛimũ querũtur tria. Pꝛimo querit᷑ de vna drña

öfautie in coparatõe ad aliã. Scoo vero querit᷑ de ip

ſa gꝛatia in cõparatõe ad virtutẽ gratuitam. Lercio
vero querit᷑ de ipᷣa gꝛatia in cõparatõe ad gliam.
õ ueſtig.. 2
¶ Atrũ gꝛatia gꝛatufaciẽs diuidi babeat ꝑ drñas di⸗
uerſas ꝑ eſſentiꝗ. Et q ſic videt᷑. Magiſter in litera
ſumẽs auẽtem Aug.diuidit gꝛatiã in puenientem ⁊
ſpᷣſequẽtem.ſi igi᷑ recta diuiſio debet eſſe ꝑ. oppoſi.
ta.⁊ oppoſita nõ poſſũt fieri circa idẽ ſimul ⁊ ſemel.
videt᷑ igit᷑ ꝙ impoſſibile ſit vnã ⁊ eandẽ geam eſſep
ueniẽtem ⁊ ſſequẽtem.O ſi tu dicas iſtã diuiſionẽ
eſſe ſoſũmodo ꝑ drñas q;tũ ad actum ⁊ effectũ.non
tũ ad habitum.ↄtra hoc eſt quod dicit᷑ in glo. ſuꝑ
Exodi.xxxij. Si inueni gr̃am ⁊c.ibi.glo. Non vna
gꝛatia ſufficit ſanctis. Ana em̃ pꝛecedit vt dñm dili⸗
gant ⁊ cognoſcãt.altera ſbᷣſequit᷑ vt ſe mũdos cuſto
diãt. ergo diuiſio gꝛatie in pꝛeueniẽtem ⁊ ſbᷣſequẽtẽ
non ſolu eſt ꝑ diuerſos vſus.ſed etiã ꝑ diuerſos ha-
bitus. ¶ Iem. j. Cor̃. xij. Diuiſiones gꝛatiaruʒz ⁊c.
Si igitur ille gꝛatie q̃s ibi diſtinguit apls diuiſe ſüt.
⁊a ſpũſãcto diuidũtur.videt᷑ eſſẽtialit᷑ diſtinguã/
tur. Si tu dicas ꝙ loquit᷑ de gatijs gꝛatis datis.nõ
de gꝛatia gatũfaciẽte. Obijcit᷑ contra boc.qꝛ plura
ſunt neceſſaria ad hoc ꝙ quis babeat gꝛatiam gꝛatũ
faciẽtem.qᷓ gꝛatiã gꝛatis datã.& ſi ad ꝑfectiõez vſus
gꝛatie gꝛatis date requiritur habituũ multitudo.mł

tofoꝛtius ad ꝑfectõem gꝛatie gꝛatũfaciẽtis. Ptem
um dici⸗

hocipᷣm videt᷑ ratione. Si vnum oppoſitoꝛ
tur multipliciter. ⁊ reliquũ qd illi opponitur.ſed cul
pa eoipſo ꝙ culpa eſt opponitur gꝛatie gꝛatũfacien⸗
ti ſjm ꝙ gꝛatia eſt. cũ multe ſint drñe culparũ que
foꝛmaliter diſtinguũtur. videtur ꝙ multe ſint drñe
gatie gꝛatũ facientis que eſſẽtialiter diuerſificẽtur.
Ween babitus diuerſificãtur ꝑ actus.ſed ad gꝛa/⸗
tiam ſᷣm ꝙ hmõi ꝑtinet aiam curare. ꝑtinet etiaʒ a
malo pꝛeſeruare.ptinet etiam in bonis eã foꝛtifica⸗
re.ſi igitur iſti ſũt alij ⁊ alij actus ſᷣm quos ctiam me
dicine coꝛpoꝛales adinuicẽ diſtinguũtur.quia alia ẽ
medicina pᷣſeruatiua. alia curatiua. alia reſtauratia.
pari rõne videt᷑ hoc conuenire gꝛatie.¶¶ Item ſicut
ſe habet ſciẽtia reſpectu cognoſcendoꝝ.ſic ſe bʒ gꝛa
tia reſpectu meritoꝝ.ſed ſcientia reſpectu dinerioꝛũ
cognoſcibiliũ eſt alia ⁊ alia.g videt᷑ ꝙ gꝛatia que eſt
pꝛincipiũ diucrſoꝝ meritoꝝ ſit alia ⁊ alia.bec auteʒ

eſt gra gatũfaciens. ⁊c. Sed õ.pꝛima diuiſio gꝛa

tie gꝛatũfacientis eſt in pꝛeueniẽtem ⁊ ſbõſequẽtem.
ſed iſta mẽbꝛa vt dicit magiſter in litera non faciunt
diuerſitatem habituũ ſed effectuũ.ᷓ nec aliqua alia
mẽbꝛa gr̃am diuidentia.¶ Item eadẽ eſt lucis ĩflu⸗
entia que fugat tenebꝛas ⁊ illuminat aerẽ. in ſpua
libus eadem eſt influẽtia que culpam expellit. ⁊ ad
bonum diſponit.ſed pꝛima eſt gꝛatia pꝛeueniens.ſe-

cunda ſubſequens.ergo videtur ꝙ tm̃ vna gꝛatia ſit

in anima. ¶ Item vnius acceptati vna eſt accepta-

tio. ſi igit᷑ gꝛatia gꝛatũfaciens non eſt aliud qᷓ; ifa ac

cæptatio ſiue ratio acceptandi qua anima acceptat
a deo. videt q homine vnã tĩ ſit ponẽ gr̃aʒ
gatũfaciẽtem. ¶ Item imago recreationis reſpon⸗

intelligẽtiam huius partis in qua agitde

ctiuũ pᷣncipiũ.⁊ ad ſbᷣicctũ.⁊ ad finẽ imediatũ ⁊ vl/
timũ. AUnde rõnes q̃ hoc oſtẽdũt cõcedẽde ſũt Aa
illud vero quod pꝛimo obijcit᷑in contrariũ diuiſio
ne magiſtri quãꝗ ponit in litera.d q illa diuiſio gꝛa⸗

XxVI

det imagini creatõis.ſed ad imaginẽ creatõis nõ ſo⸗
u requirit᷑ potẽtiarum pluralitas. ſed etiaʒ eſſentie
vnitas ad quã reducat᷑ illa pluralitas.ᷓ ⁊ in imagi
ne recreatõis neceſſe eſt ponere aliqueʒ babitũ vnũ
in quo vniũtur oẽs habitus virtutum. hic aũt nõ eſt
niſi gꝛatia gꝛatũfaciẽs. ⁊c. Itez vnus hõ oibus
virtutibus idem ⁊ equaliter meret᷑ ⁊ in oibus equa
liter acceptat᷑ boc aũt non eſſet niſi vna eſſet rõ ac-

ceptandi ipᷣm hoiem ſᷣm ſe⁊ in oibus actibus ſuis.

D

hec aũt nõ eſt niſi gꝛatia gꝛatũfaciẽs. ⁊c. IRe dʒ 10

, in vna anima eſt tĩ ponere vnam gẽam gꝛatũfa⸗
dentem. Ratio aũt huius ſumit᷑ ⁊ ex parte pᷣncipij
effectiui. ⁊ ex parte ſbiecti. ⁊ ex parte finis vltimi.Ex
pte pᷣncipij effectiui. Qm̃ gꝛatia eſt influẽtia a do p- I1
cedens in ip̃am aiam. ſ̃m quã deus totaz aiam ſibi
aſſimilat. Ande quia vnius rei vna eſt ſimilitudo.iĩ
vVna anima. vna reperit᷑ gꝛatia ꝓcedens ab effectio
pᷣncipio.Ex ꝑte ſbiecti ſimiliter neceſſe eſt gram gꝛa

tũfaciẽtem eſſe vnã.ꝓ co ꝙ; gꝛatia cõparat᷑ ad aiam

ſicut pᷣncipiũ dans ei vitam ineſſe ſco. Et qm̃ vniꝰ
viuificabilis vna eſt vita ſiue pᷣncipiũ viuificãs. bic
eſt ꝙ in vna anima tm̃ debet eſſe vna gꝛatia. Exꝑ/
te finis tam pꝛimi ꝙᷓ vltimi qᷓᷓ etiã intermedij ratio
ſumit᷑.Gꝛatia em̃ eſt ad hoc ꝙ faciat hoĩem deo ac/i2
ceptum.Eſt etiã ad hoc vt per ip̃am ꝑueniat bõ ad
vnum ⁊ ſũmum bonũ. Eſt etiaʒ ad hoc vt opus a li.
arbi. egꝛediens fit meritoꝛium apuod deũ. Qm̃ igit

deus nõ acceptat boiez ſᷣm quid.ſed ſi acceptat. to⸗

tum acceptat. ⁊ opera eiuſoem bominis m vnum
ſtatũ ſunt equaliter meritoꝛia. ⁊ merces oim merito

rũ eſt vna.hinc eſt ꝙ neceſſe eſt ponere in vno homi

ne gꝛam eſſe vnam.eęxigẽte etiam cõparatõe ad effe/

g£

13

tie eſt penes effectus quos habet in nobis. quoꝛum

vnus accipit᷑reſpectu mali a quo liberat.alter reſpe

ctu boni ad quod oꝛdinat. AUnde notãdũ ẽ ꝙ nomẽ

gꝛatie equiuocat᷑.vt aliquãdo accipiat᷑ ꝓ habitu.ali
quando ꝓ effectu babitus.⁊ in ꝓpoſita diuiſione ñ
accipit᷑ pꝛo habitu ſed pꝛo effectu. Der hũc etiã mo

dũ accipit᷑ in illa glo. in qua dicit᷑ ꝙ non vna gꝛatia
neceſſaria eſt ſãctis ⁊c̃.id eſt non vnꝰ effect? gꝛe tm̃.
Et ſi tu obijcias ꝙ babitꝰ diuerſificant᷑ per actus et
effectus.dð ꝙ ill babet veritatem in actibꝰ pmis.

quoꝝ vnꝰ ad alteꝝ non habet oꝛdinari.ſic autẽ non
eſt in ꝓpoſito.qꝛ actꝰ gꝛatie pꝛeuenientis. oꝛdinẽ bʒ
d ill qd obijcit᷑ d auẽte I 4

ad actũ gr̃e ſbᷣſequẽtis.i
apli. dðm ꝙ ſicut in opponẽdo pꝛedictũ ẽ hoc intel-

ligit᷑ de gꝛatijs gꝛatis datis.ille em̃ multiplicãtur ꝓp

ter hoc ꝙ oꝛdinant᷑ ad oꝑa exterioꝛa.ita ꝙ ſm pᷣmã

⁊ immediatã rõem effectus diuerſos reſpiciũt.gꝛa⸗

tia aũt gꝛatũfaciens inqtũ buiuſmodi non babʒ re⸗
ſpicere oꝑa exterioꝛa ſicut interioꝛa.niſi mediãtibus
babitibꝰ virtutũ ⁊ donoꝝ. aut ſi illa reſpicit. hoc nõ
eſt niſi inqᷓtũ cõſiderãtur ſbᷣ vna rõne.videlicet ſub
rõue meriti. ⁊ io nõ tenet ill quod ↄñter obijcit ꝙ
maioꝛ eſt pfectio gꝛatie gꝛatũfaciẽtis qᷓ; gꝛatie gꝛatis
— Exen ſit intẽſiue.non tamẽ opoꝛtet ex⸗
tenſiue. Adi
S cc.reſpõderi poteſt qꝙ illa ratio deficit dupliciter.
Pꝛimũ quidẽ.qꝛ ill intelligit᷑ de muliplicatioe nz
m diuiſionẽ ꝗᷓ ẽ in ꝑtes ſbiectiuas.ſed ᷣm diuerſag
d 2

ill8 q obijcitqꝙ, culpa multiplicatur. 1 5

Ni.

acceptões ſiue ſignificatões. Cum em̃ irrationale di
uidatur contra rationale. non opoꝛtet ꝙ tot ſint rõ/

nalia quot irrationalia. Scoo etiã deficit.qꝛ vni bo
no nata ſunt opponi plura m
16 tipharie. ⁊ bonuʒ vno modo.

cũ malum ſit mul

ꝙ actus gꝛatie ᷣm ꝙ gꝛatia eſt diuerſificantur c.
dom. ꝙ ⁊ ſi actus illi diuerſi ſint tanta diuerſitate ꝙ
in coꝛpalibus diuerſis rebus attribuũtur.quia alte-

rius medicine eſt curare.⁊ alterius pꝛeſeruare.i ſpi/

ritualibus tñ nõ ſic diuerſificãtur vt inucãt diuer⸗

ſitatem habitus.tũ ꝓpter ipoꝝ actuũ ⁊ effectuũ oꝛ

dinem. tũ etiã ꝓpter ipſius habitus ꝑfectõeʒ.ex qua
babʒ vt poſſit multo melius in plures effectus ſine

ſui mltiplicatõe. qᷓ narnra co⸗Pillg ho poſſit ex di /
1 uerſarũ naturarũ coniũctione.¶Ad illt
cit᷑ de ſcientia plana eſt reſpõſio ꝑ iaʒ dicta.non ein

dillud qð obij/

eſt ſimile.tũ quia ſciẽtia dicit habitũ habẽtem reſpe
ctuʒ ad exterioꝛa cognoſcibilia ʒ ſpẽales ⁊ ꝓpꝛias

cõditiones ⁊ naturas.tũ etiam quia aliquo mõ ſci⸗.
tia creata creari dicit᷑ ex rebus extra.tuõ etiam qui⸗

ad ipam maxime ꝑtinet diſtinguere.Oppoſita autẽ
barũ ꝓpꝛietatũ ⁊ conditõnũ reperiri habent in gꝛa⸗/

tia. ſicut poteſt baberi ex bijs qᷓ pꝛedicta ſunt.⁊ ideo

non plurificat᷑.ſed in anima vna reꝑitur vna.
nueſtio.ij. b
cõparatõe gꝛatie ad virtutẽ gꝛatuitaʒ.⁊ eſt que/
ſtio. AUtrũ gꝛatia gꝛatũfaciens ⁊ virtus gꝛatuita dif,
ferãt ꝑ eſſentiã.Et ꝙ ſic. ANidet᷑pꝛimo per illð quod
magiſter dicit. ⁊ babitũ eſt in lectione pꝛecedenti.ꝙ
gꝛatia gꝛatũfaciens eſt fides cũ dilectõe. ſi & fides et
charitas virtutes ſũt.vr ⁊c.
ſunt eedem.ipᷣa ſunt eadẽ.ſed gꝛatia ſic diffinitur ab
Iſido. Gꝛatia eſt diuine miſericoꝛdie donũ ꝑ quod
bone volũtatis eſt exitus. Sed hec diffinitio conue-
nit virtuti gatuite. ⁊c. S tem cadẽ eſt ꝑ eſſentiã
gꝛatia operãs ⁊ cooperas. ed gꝛatia cooꝑpans in li.

luntati coopari. idem eſt virtus ⁊ gꝛatia.¶ Item

arbi. non eſt aliud ꝙᷓ; virtus nor anned, Zenn
quoꝛũ effectus ⁊ actus ꝓximus ⁊ immediatꝰeſt idẽ.

ipᷣa ſunt eadeʒs.ſed gꝛatie actus reſpectu ſbiecti ẽ ani
mã viuificare. reſpectu dei eſt acceptã reddere.reſpe
ctu opis eſt im opus meritoꝛiũ facere.oia hec vir/
tuti cõpetũt. Nam dicit᷑ Ro. j. Juſtus ex fide viuit.
Et beb. xj. Sine fide impoſſibile eſt deo placere.Et.
I. Cor.xiiij. Si charitatẽ non habeo.nihil mihi pꝛo/
deſt. 5 ſi pꝛimi effectus gꝛatie virtuti att ribuũt᷑.gꝛa
tia ⁊ virtus ſunt vnus ⁊ idem habitus. R ſi ba⸗
bitus ſunt viuerſi.vnus nõ denominat alterũ.ſʒ gꝛa
tia virtutẽ denoĩat. Dicit᷑ em̃ virtus gꝛatuita. ergo
gꝛatia ⁊ virtus non differũt in eſ⸗ entia. c. ¶Itẽ
circũſcripto om̃i alio habitu. ſi quis babeat fidem ⁊
charitatẽ. babet vnde deo placeat. ⁊ vnde ei etiã ſer-
uiat. ſi igitur illud qd facit deo placere eſt gꝛatia gꝛa
tũfaciẽs. omni babitu circũſcripto.itellecto ꝙ q̃s
babeat fidem ⁊ charitatem. habet gr̃am gꝛatũfatien
tem. ̈ gꝛatia gꝛatũfaciẽs non eſt aliud per eſſentiaʒ
differens a virtute. Sed ʒ. Anſ.de concoꝛdia pꝛe
deſtinatõis ⁊ li.ar.rectitudinẽ voſũtatis nullus ha/
bet niſi dei gꝛatia pꝛeueniẽte.ſed virtus non eſt alis
qᷓ; rectitudo volũtatis. virtus eſt a gꝛatia pꝛeueni/
ente.ſed in creaturis differt effectus a cauſa ꝑ eſſen/
tiam. virtus gꝛatuita eſſentialiter differt a gꝛatia.

¶ Vteʒ queciqʒ ſic ſe hbabẽt ꝙ vnũ eſt mediñ opan/

Ad illud qð obijci

per cardinalem ⁊ theologicã. ⁊c. ¶

ens nullo modo.S c.

tẽ quoꝝ diffinitiões

MW

di reſpeetu alterius üla differunt p eſſentiatn. qaent⸗

bil creatũ agit ſeipo.ſed gꝛatia ĩ opus bonũ ⁊ ĩ actũ

determinatũ mouet mediante virtute.S gꝛatia et v⸗
tus gꝛatuita differũt per effentiã.

Itez quecunq;

ſic ſe hbabent ꝙ vnũ illoꝛum babet actũ continuũ.et
reliquuz habet actum interpolatũ illa differunt per

eſſentiam.ſed gatia ⁊ virtus ſũt hmõi.quia gꝛatia ẽ

in actu ↄtinuo.continuo em̃ viuificat ⁊ aiaʒ do red⸗

dit accepta. virtus vero non eſt cõtinue in ipo actu.
