etiam aliqñ conſentiret.niſi adiuuaretur aliquo mu

nere diuine gratie. Per iam dicta patet reſponſio ad
queſtionẽ ꝓpoſitã. patet etiam parte rñſio ad ob/
ſecta. Ille em̃ rõnes que ſcdo ꝓbant ꝙ contingat tẽ
tationi reſiſtere.ſi concluderent de tentatiõe in par/

ticulari cõcedende eẽnt.qꝛ vero concludunt qꝙ; con/
tingat abſq; gratia omni tẽtatiõi reſiſtere.iõ opoꝛtet
illud g& q obꝛ pꝛio ꝙ dyabolus
nõ vincit niſi volentẽ. Dd.qꝙ verũ eſt. alia tñ ſunt q̃ᷓ
ſic volumus ꝙ ad illas volutas noſtra neceſſario in
clinat᷑ ꝓpter coꝛruptionẽ oꝛiginał culpe.niſi aſſit ali/
qð munꝰ gratie ꝑ quod releuet᷑ et dirigat᷑.ideo quã⸗
uis vincat volentem. non tñ ſequitur ꝙ; homo abſqʒ
q obꝛ & li. ar. non

NXXVII

poteſt cogi iam patet reſponſio. Mon em eſt ibi coa⸗

ctio.ſed tanta eſt ad malum inclinatio et voluntatis
pꝛonitas. ꝙ niſi eſſet aliud ſuſtẽtans. neceſie haberet

motu voluntatis aliqñ in malum incidere.Ad ills
quod obijcitur ꝙ bonum eſt potentiug malo. Dam

ꝙ verum eſt per ſe loquẽdo.ſed quando bonũ ſubij/

cit ſe malo.malum tunc oꝑatur per virtutem boni.
et ſufficit ſibwi bonum. et per bunc modum in homie
babet regnare peccatum ſicut dicit Aplus. Mon re/
gnet peccatum in veſtro moꝛtali coꝛpoꝛe.Et per hoc
patet reſponſio ad ſequens quod obijcitur de poſſe
nature et de poſſe vicij. Poſſe em̃ vicij pꝛeſupponit
poſſe nature.et ipſam naturam deoꝛdinando efficit

41

42

ipſa natura potentius. ſicut videmus in aliquo moꝛ

bo qui abheret virtuti naturali. Ad illud qð obij/
citur ꝙ vertibilitas nature ſtabilitur abſqʒ munere
giatie ſuperaddite. Odm ꝙ non eſt ſimile. quia et ſi
natura pꝛopter defectum ſit vertibilis in non eſſe.tñ

7
5

totum quod ini

tit. ideo ſola diuina pñtia per pꝛopꝛiam naturam cõ
ſeruat creaturas. Li. autẽ arbi. lapſum indifferenter

4 3

n. pſa eſt naturaliter et dterminate ap
petit eſſe. Et quia deus conſeruat rem ſm ꝙ appe⸗

appetit licita et illicita.et ꝓhibita et conceſſa. et cu,

magno impetu ad malum tendit.ideo ad boc ꝙ ſta⸗

biliatur neccſſariuz eſt ei aliquod donũ gratie. Ad a.

illud quod obijcitur qꝙ; li. ar. integrum eſt. reſponden

dum èé ſicut dicebatur in opponendo ꝙ boc intelligi
tur quantum ad eſſentiam potentiarum.non quan⸗/

tum ad perfectionem habilitatum conſequentium.

Et ſi queratur vlterius.vtruʒ poſſit reſiſtere vel nõ.

Dðm ꝙ de aliqua tentatione per ſe non poteſt.ſi tũ

conſentiat non eſt a culpa immune. ꝓpter hoc q; ad
iutoꝛiũ gratie ſibi pꝛeſto eſt ſi vellʒ ſuſcipere. Pꝛopt᷑
hoc etiã qꝛ ex ꝓpꝛia ſua culpa deuenit in illã neceſſi
tatẽ.Et hocẽ qð dicit Aug.ꝙ qꝛ bomo noluit vitare
peccatũ dũ potuit.inflictũ eſt ei vt nõ poſſit cũ velit.
Hot etiã dicit mgr ſupꝛa di.xxv.ꝙ poſt peccatuʒ añ

reꝑatiõeʒ gre.li.ax.pᷣmit᷑ a cõcupia et vincit᷑.⁊ iõ pᷣt

peccare et nõ 1
ꝙ rões cõcludentes li.ar.ꝑ ſe poſſe reſiſtere tẽtatiõi
nõ cogũt de neceſftate. Eares vern ad oppoſi⸗
tũ quibꝰ oñdit᷑ ꝙ nõ poſfit tẽtationi reſiſtere.facile ẽ
rñdere.Si em̃ ↄcludant ꝙ neceſſe br̃et aliqñ cadere.
8 plano ſũt cõcedẽde.Si aũt aliqs ꝑ eas velit argue
re de li ar.ꝙ in oi tentatiõe ſuccũberet. rũderi pᷣt ad
pmũ oꝛõe ꝙ illud petit᷑ nõ qꝛ nõ poſſit alicui ten/
tatiõi reſiſtere.ᷣ qꝛ nõ põt oi reſiſtere ꝑ ſe. Ad illud
q obẽ ꝙ li.ar.cligit malũ gra deſiſtẽte. DOdʒ.qꝙ illud
nõ intelligit᷑ ſemꝑ ſᷣ aliqñ ¶
nature ſemꝑ ſuꝑatur. Odʒ.ꝙ illud non intelligit᷑.qꝛ
in omni tẽtatiõe diſcedat homo a naturali rectitudi
ne voluntatis.ᷣ qꝛ illa rectitudo nõ ẽ tante virtutis
ꝙ; poſſit abſq; gratia dei eripere hõieʒ a ſuitute pec-
cati: Acd illud q obꝛ neceſſitate moꝛiendi.dʒ q;
neceſſitas moꝛiẽdi ñ ieſt homi ꝓpter peccatũ qd in⸗
eſt. pꝑter peccatũ qd infuit. Eñ illud nõ cõcludit
; neceſſarium ſit hõiez peccaxe. q neceſſariũ ſit bo
minẽ peccare vel peccaſſe. illud qð obẽ ꝙ li.
arbi.ſequitur affectum pꝛedominantem. Odm. ꝙ; af
fectus non pᷣdominat᷑ in homie reſpectu cuiuſſibet
mali qdð ſuggerit᷑.ſicut patet in auaro cui ſuggeritur
bonoꝝ ſuoʒum diſſipatio.vel ꝓdigo bonoꝝ ſuoꝛuʒ
retentio.et iõ nõ ſequit᷑ ꝙ cõſentiat omni pej e
60 4

t nõ peccare.etia danabilit᷑.Et ſic pt-

45

46
¶ AHd illud qad obẽ ꝙ velle 4

49

J „7

terea qui afficitur circa aliquid in habitu. põt in ali/
qua conſideratione magis affici circa eius oppoſitũ
in actu. ſicut homo frequenter iraſcitur circa rẽ quã
So multũ diligit: Ad illud qð obẽ de claudicatione pe
dis. Ddm ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ actus ambulatiõis nũ/
ᷓ ſeparari põt a diſpoſitione claudicationis in pede
Aando non ſic aũt eſt de actu affectiõis reſpectu de/
oꝛdinationis que ẽ in li.ar.ꝓpter multitudinẽ motu
um et aſſectuũ qͥ cõſurgũt in nobis ex diuerſitate cõ
ſiderationũ ſicut pꝛctactũ eſt. ob quã mõ mouet᷑ bõ
ad vnũ.mõ ad eius oppoſitũ.et iõ aliqũ motu recto.
aliqñ obliquo. Per hec aũt que dicta ſunt patet re/
ſponſio ad obiecta.et ad ↄſimilia que obijci poſſunt
1 in hac materia. ¶Ad illas aũt duas gloſas q̃ in ſol-
uendo adducte ſunt.quibꝰ vꝛ innui ꝙ li.arbi.abſqʒ
omni gra tentationi poſſit reſiſtere.intelligende ſũt.
nõ qꝛ dyabolꝰ plenũ poſſe habeat ſup bominẽ quã/
tũ ad actũ tentandi.et ꝙ homo nullo mõ poſſit ei re
ſiſtere.i hoc intelligit᷑ q;tũ ad boc ꝙ poſſe hʒ in eius
moꝛte ad infernalia ſupplicia nullo impediẽte ꝑtra/
here.ita ꝙ homo viribus eiꝰ non põt reſiſtere.

(⸗N1ueſtio. iij. f „
Saum li.arbi. omni gratia deſtitutũ poſſit in aliqd
onũ in genere.Et ꝙ ſic vẽ. Airtus ↄſuetudialis nõ
dat nouam potẽtiã voluntati.ſ̊ ſolum reddit eaʒ fa⸗
cilem. ſi igitur voluntas bñs virtutẽ conſuetudinalẽ
poteſt in bonũ in genere.et bonũ ex circũſtantia.vi⸗
detur ꝙ tunc poſſit carere virtute.licet cum difficul/
ePean bꝛutũ bꝛuto ꝑ naturã põt coinpati.g et
bomo bomini ꝑ naturã põt compati circumſcripto
omni bono gratie.et ſi pot compati et miſereri pot ⁊
elynam largiri. et hoc eſt bonum in genere dare ele⸗
moſynã indigenti. ⁊c. ¶ Irem viciũ non foꝛtificat
naturã.ſᷣ homo vane gloꝛioſus põt pꝛedicare euan/
gelium vel facere aliq opus bonuʒ in ſe. & ſi hoc pᷣt
bomo depꝛauatus vicio inanis gloꝛie. multofoꝛtius
põt dor er pratenarure Itci viff alius eſt aua/⸗
ro dare omnia q̃ habet q́; dare ꝑtem eoꝝ que habʒ.
ſed auarus abſq; omni dono gratie põt fieri ꝓdigꝰ.
⁊ diſſipare oia bona ſua. multofoꝛtius abſq; omni
dono gratie vnã elemoſynam.cum illud ſit multum
faciliꝰ. tẽ aut li.arbi.omni gratia deſtitutũ põt in
gliqð bonuʒ. aut non. Si non. nullius eſt potentie.
Si põt in aliqdð.cũ pꝛincipiũ qð eſt voluntas diſtin/
guatur a pꝛincipio qð eſt natura.illud nõ tm̃ erit bo
nũ naturale.ſᷣ etiã bonũ moꝛale.ſᷣ minimũ inter oĩa
bona moꝛalia eſt bonũ in genere. ⁊c. ¶ Sʒ contra.
dominus Joh̃. xiiij. Sine me nihil Paeeſtis facere.
glo. Mec parũ boni. Igit᷑ abſqʒ auxilio gratie dei lt.
arbi.non põt ꝑficere aliquid boni. tez.ij. Coꝝ.iij.
Mon ꝙ ſimus ſufficientes cogitare aliquid ex nob
quaſi ex nobis.Si igit᷑ bonũ cogitare hoc eſt initiuʒ
omnis boni.eæt hoc non poſſumꝰ ꝑ nos. nulluʒ bo/

num poſſe põt li.arbi.diuina gratia deſttutũ.¶ ¶ Itẽ
Aug.ad bonifa.papã.MHõ pᷣt bomo aliqͥd boni vel/

le niſi adiuuet᷑ ab eo qui malũ non põt velle
Iſido.Sciãt fẽſoꝛes li.ar.nibil boni li.ar.poſſe.ni
ſi viuine gratie iuuamine ſuſtentet᷑ redit ideʒ ſicut
pꝛius. Icem Berñ. ſup Cañ.omel.xxxiij. Sciãt in/⸗
quit hoſtes gratie.nec ad bonũ cogitãdum ſufficere
coꝛ bumanũ.Et expꝛeſſus in li. li.arbi.Lria in no
bis deus oꝑatur.cogitare.velle.⁊ ꝑficere. Dꝛimum

II

2T
ſine nobis. ſcᷣm nobiſcũ.terciũ ꝑ nos.( Item in eo⸗
dẽ li.ca.viij. Aelle ſiquidẽ in nobis ẽ ex li.ar. non ãt
oſſe qdð volumus nõ dico velle bonũ.aut velle ma⸗
um.ᷣ velle tm̃. Ex his omnibꝰ auctibꝰ cõcludit᷑ q

tũcunqʒ paruũ.i¶E.ad pᷣdictoꝝ inteiligentiaʒ ẽ no 52
tand. opus aliqð tripliciter põt dici bonuʒ. Ano
mõ dẽ aliqͥd bonũ ſimplr.et hoc ẽ bonũ qð ẽ oꝛdina⸗
tũ in finẽ. et tale eſt bonum qð eſt meritoꝛiũ.et in hu
iuſmodi bonũ non põt li.arbi.lapſum abſq; auxilio

li. arbi. gratia i⸗ nõ poſſit in aliq; bonũ quã/
8

gratie gratũfacientis. Scdo mõ aliquid dꝛ bonuʒ ex

hoc ꝙ aliquo mõ de congruo diſponit ad bonum. et
tale ẽ bonũ qʒ fit extra charitatẽ.nihilominꝰ tñ cum
recta intentiõe.et in tali nõ põt li.arbi.abſqʒ mune⸗
re gratie gratis date ꝑ qð illuminet᷑ et dirigatur ⁊ cx
citet᷑.vt velit facere aliqᷣd qdð ſit deo placitum. Et ꝙ
ad hoc ſit munꝰ gratie neceſſariũ expꝛeſſe innuitur
ſapᷣ.viij.vbi dicitur. Sciui qm̃ aliter non poſſuʒ eſſe
continens niſi deus det.et hocipſum erat ſapia.ſcire
cuius donũ hoc eẽt. VUñ non eſt pꝑuũ donum gratie
cognoſcere ipᷣm munus gratie.et cognoſcere q ſine
gratia homo ſaluari nõ põt. Tercio modo dẽ aliqͥd
bonũ qꝛ in finẽ eſt oꝛdinabile.et habet aliquam oꝛdi
nationem intra ſe ſiue ex tranſitu ſuꝑ materiam de/
bitam. ſicut paſcere eſurientem.ſiue ex debita circũ
ſtantia ſuꝑaddita.vicz cum boc faciat cum exigit tẽ⸗
pus et locus et opoꝛtunitas¶ Ad illud aũt genꝰ bo⸗
ni cõplendũ.et ſi gratia gratis data ſit ncceffaria ad
hoc ꝙ fiat faciliter.circũſcripto tñ omni munere gra
tie. ⁊ li.ar.relicto in puris naturalibus.per naturale
iudicatoꝛium et inſtinctum poſſet in tale bonum ðo
ſibi cooperante.ſicut cooꝑatur alijs creaturis. Maʒ
ſine pꝛimo agente nullũ agẽs põt agere.ſicut ſuo lo/
co infra manifeſtabitur. cum aget᷑.vtruʒ ois actio ſit

a deo.Ad pñs autem tantuʒ dixiſſe ſufficiat ꝙ li. ar.

ſola dei cooꝑatione.abſq; aliquo munere gratie(li⸗
cet diekiellute voren exire in aliq bonum moꝛale.p
illud tñ nec diſponitur ad gratiam.nec ad gloꝛiaʒ.qꝛ
non eſt in finem vltimũ oꝛdinatũ.̊ᷣ tm̃ oꝛdinaabile.

et iſtud concludunt rõnes ad pꝛimã ꝑtem inducte.⁊

ideo cõcedende ſunt. In bonuz aũt qdð ducit ab bo/
nũ ꝑfectuʒ. ſiue merito congrui.ſiue merito ↄdigni.

non põöt abſqʒ auxilio dei.ſicut expꝛeſſe dicunt auto
ritates ſanctoꝛum ad contrariumadducte.et ſic oẽs

intelligende ſunt. Et ꝙ iſto modo debeant intelligi
planum eſt. Mam ſi li.arbi.in ſolis naturalibus ſuis
relinquatur.adhuc remanebit ei rationis iudicium
per quod cognoſcit pentes eſſe honoꝛandos.et con/

ſtat ꝙ ſi habet boc naturale iudicatoꝛiuz.per illud ꝑ

quod poteſt noſſe parentes eſſe honoꝛandos.per il
lud poteſt cogitare.et cum habeat naturalem inſtin

ctum poteſt velle.et cum habeat exterioꝛa oꝛgana ſi

bi ſubſeruientia poteſt opere implere.ſed pꝛout illʒ

facit iudiciuzʒ rationis recte.abſq; munere gratie nõ

dirigit ad obtinendum finem qui deus eſt.et merce/
dem eterne beatitudinis.quam noſſe non poteſt niſi
deus reuelet.Et pꝛopterea dicuut ſancti ꝙ nec cogi-
tare. nec velle.nec facere.poteſt bonum abſqʒ iu/
uamine diuine gratie.quia loquuntur de beno ſᷣm

& eſt oꝛdinatum ad aſſequendum beatitudinem.

Si autem intelligantur autoꝛitates de alio bono.
tunc nomine gratie non eſt intelligendus aliquis
babitus ſuperaqditus naturalibus.ſeq intelligitur

hit tüiſfi
ntrtaheh
feli ſan
bi Mente
miech N 4
cgitotd B
Noctr horcn
s mtun
cepenchen

Nrſiſtrata Don
vbchnuc ont⸗
gutlatta⸗
thuchiclun
geſo onpet⸗
ticdigen
etans eſne
ehötagucthruͦ
epatanihlot
todata uſnee
Gtiſediſponcren⸗
Cetaintiß

(tnaien
ohtennktam.
Kat
Eerlopleinbag
rin
fiingtepecaun.
Enn b. Pülus
ſboninsmelapſe
Nooagrcſſclerr
pnintaiuffole
Mogtvedaſenpure
itgbcividlg
taomaunaldn

dWN

chirn⸗⸗
ite cget⸗
ſchennre ñ
gatinoh 9
anii U
rrr

— = = = ☛– =

=

o
ir g;

gnanedc
hNcini
licöbeni
ilonttz⸗
Nahenzſin
uncgeonig

☛

=

—
,

S

8

=
—

H“M

ntniig

nahſczauni
nanienuze
Kaldnunn
Amißtian
norute
Rann. 6
eeinnnin
Emnſdſtzeſe
mmanfwaſͤ
W dun gat
gergi
wmonchdii
datigunag
uſin nugin
ſueg Muci
fatangt
Bntüth
Ntaſt acint
momnman
talibuspetnn
ſaintleimmd
r uisonſt
eriarine
iſeſtſurgin
Woſnunorgn!
Ghetuntec
n agent

ti st aueti.

mnigenilnen

nüßz mußn
iunmi Myi
Mucrelecs
wenr irtlg
umhelis
Konisiadcun
nncsdicd
mizhalh
manog
tuumlenhſi
min wri
gen innl
Smmmtgn
ſdasckaſilt⸗
aſentgttii
tlani li⸗
bonn 10

nnn

D.

gratuita dei influẽtia ꝑ quã cetera cõſcruat et adiu/
uat vt cõpleãt opationes ſuas. Et ſic intelligit᷑ illud
verbũ Joh.xiiij. Sine me nihil poteſtis facere. Et il

lud Iſaie.xxvj. Omnia opa noſtra in nobis.o.e.do⸗/

mine. et ↄſilia.Et ſic intclligẽdũ ẽ illud qð dẽ in li.de
cognitiõe dei.ꝙ nullꝰ pᷣt aliquid addiſcere niſi deus
doceat. Hoc em̃ non dicit᷑ qꝛ omnis cognitio fit infu
ſa. qꝛ lumẽ creatũ non põt ꝑficere oꝑationcʒ ſuam
abſq; cooꝑatione lumis increati ꝑ qdð illuminat᷑ ois
bomo qui venit in hũc mũdũ.Et hoc mõ intelligen/
da ſunt verba Dyoni.et alioꝝ ſanctoꝝ qui dicunt q;
ois cẽntia et oĩs vita a pꝛima vita.et ois intelligẽtia

a pꝛia intelligentia.et ois bonitas a pꝛima eſt bonita

te. HNec em̃ dicta ſunt.non qꝛ deus ſit tota cauſa. ſed

qꝛ ſine ipᷣo non põt agere aliqua virtus creata.Pa

tet igit ex pᷣdictis quatũ ſit neceſſaria li.arbi.gratia
gratũfaciens. qꝛ ſine ea non põt a peccato reſurgcre.

nec põt aduerſariũ vincere.nec pot mãdata dei im/

plere. Patet nibilominꝰ quãtũ ſit neceſſaria gratia
gratis data.qꝛ ſine ea nõ põt li.ar:ad gratiã gratũfa/

ciẽtẽ ſe diſponere.nõ põt etiã oiĩ tentationi reſiſtere.
nõ põt etiã in aliq bonũ quãtũcunqʒ modicũ qʒð ſit

oꝑante ſᷣm ſtatũ nature inſtitute.

XXIX

oꝛdinatũ ad ſalutẽ. Et licet poſſit in aliq bonñ mo⸗

rale.vix aut nunqꝙ; faceret niſi nalnj pot peccati oꝛi⸗
gSinalis coꝛruptiõeʒ.Et ex bis manifeſte cõuincit᷑ er

5

roꝛ pelagij et ſuperbia qua ſe contra diuinã gratiaainm
erigebat.et ingratus gratie dei.ſibi qd erat gre vſur

pabat. et dum hoc agebat. ſeĩm a munere diuie gra

tie elongabat.et ꝓpterea erroꝛ iſte cauẽdus ẽ nõ mo

dicũ. Añ Berñ.in li. li.ar.c xviij. Cauẽdũ eſt. ne cñ
boc ſit bonũ ꝓpoſitũ.inuiſibilit intra nos aut nobiſ-
cũ excitari ſentimꝰ.aut volũtati noſtre attribuamus

que infirma eſt. aut dei necefſitati que nulla eſt.ſᷣ ſoli

gratie qua quis plenus eſt. hec li. ar. excitat cuʒ ſemi⸗

nat cogitatum.ſanat cum inuitat affectũ.roboꝛat vt

ꝑducat.ſeruat ne ſentiat defectũ. Sic aũt cuʒ li. arbi.

opat᷑.vt illud pꝛimo pᷣueniat. in ceteris cõitetur.acd

boc itaq; pueniens vt ſibi deinceps coopet᷑ ita tñ q;
Fetia ceptum piter ab vtroq; ꝑficit᷑ vt mixtim non
igillatim. fimul non viciſſim per ſingulos pꝛofectus
operentur.non partim gratia.non ꝑtim li.ar.̊ᷣ totuʒ

ſingula opere indiuiduo pagunt. totuʒ quide boſc.

¶ Diſtinctio. xxix. de poteſtate li.ar. pꝛimi hominis vtrũ eguent gratia opãte et coꝛ

catum.ibi. In illius quoqʒ peccati penam.⁊c. Pꝛima pars habet duas. In pꝛima inq̃rit magiſter vtrum

ar.hominis ante lapſum gratia eguerit. Secũ

vero vtrum in ſtatu illo gratiam et virtutes habuerit. ibi.

Pꝛeterea queri ſolet vtru bomo ante lapſum.c. Similit᷑ ſecunda pars pꝛincipalis duas babet. In pꝛia de⸗
terminat cuiuſmodi pena homo fuit punitus ppter peccatũ.vicz pena expulſionis de paradiſo. Abi etiã ex

planat verba ſcripture circa hãc materiã. In ſecũda remouet dubitatiões que ex dictis hʒ oꝛiginẽ.ibi. Põt

aũt queri vtrũ de ligno vite.⁊c. Et ſicterminat᷑ illa totalis pars in qna egit magiſter 8 pꝛimi hominis lapſu.

et quantum ad peccatum ꝑ quod cecidit.et quantum ad adiutoꝛium per quod ſtare potutt.

△ 5

et totũ illa.̊ vt totũ huic vel in hoc ſit. totũ ẽ ex ils.

ſt bec conſiderandũ. ⁊c. Supꝛa oñdit magiſter quantũ li. ar. indiget auxilio gratie m ſtatum natu
e lapſe.in hac ꝑte inquirit vtrũ eguerit gratia oꝑante et cooperante m ſtatum nature inſtitute DOi/ͤ
uiditur añt pars iſta in duas partes. In quaꝝ pꝛima determinat de auxilio gratie qð collatũ fuit ho/
mini ante peccatum. In ſecunda ꝑ oppoſitũ determinat de ſupplicio pene qdð inflictuʒ fuit homini baſt pfe

1 ¶ Inquirit vtrum liberum arbitrium homis añ lapſuʒ eguerit gratia
Dl. XXIX. operante et coopite. a M

Oſt hec cõſiderãdum eſt vtrũ hõ añ peccatũ eguerit gratia operã⸗

Oꝛ oꝑãte ⁊ co ¶ Ste et cooperãte.Ad qð bꝛeuiter dicimꝰ.qꝛ nõ cooperãte tm̃.ſed etiã
gpershie ne operante gratia indigebat.nõ quidẽ ſᷣm oẽm oꝑãdi modũ oꝑantis

eguerit ̃m oẽ gratie. Oꝑat᷑ em̃ liberando et pparãdo volũtatẽ homis ad bonũ. Egebat
anarar, da vr pꝛeparet ad volendũ efficaciter bonũ qð ꝑ ſe nõ poterat. Nõ em̃ poterat
bonũ mereri ſine gratia.vt Aug.in ench.euidenter tradit. Illã inquit imoꝛ
tHalitatẽ in qua poterat nõ moꝛi natura humana ꝑdidit per liberum arbitri⸗
um. hanc vero in qua nõ poterat moꝛi acceptura eſt ꝑ gratiam. quã fuerat
ſi non peccaſſet acceptura ꝑ meritũ. Quauis ſine gratia nec tunc vllum me

ritũ eſſe potuiſſet.quia et ſi iᷣm peccatum in ſolo erat arbitrio cõſtitutũ.nõ

tamẽ iuſticie habende vel retinende ſufficiebat liberum arbitriũ.niſi diuinũ
pꝛeberet᷑ adiutoꝛiuʒ. Ecce his verbis ſatis oſtendit᷑ ꝙ ante peccatũ homo
indigebat gratia oꝑante et cooperãte. Hon em̃ habebat quo pedẽ mouere
poſſet ſine gr̃e oꝑantis et cooꝑãtis auxilio.hũit tñ quo poterat ſtare.

.

Atrũ hõ ante lapſum gratiã et virtutes habuerit. b

7

itaq; homo ea.nõ vt liberaret volũtatẽ ſuã que peccati ſerua nõ fuerat.ſed

¶ Pꝛeterea queri ſolet vtrũ homo ante lapſum virtutem habuerit. Quibuſ /
Diam videtur ꝙ non habuerit.id ita ꝓbare conãtibus.Juſticiã inquiũt non

habuit.quia pᷣceptũ dei cõtẽpſit. Nec pꝛudẽtiã.qꝛ ſibi nõ ꝓuidit. MNeq; tẽ⸗/

perantiam.qꝛ aliena appetijt. Nec foꝛtitudinẽ.qꝛ pꝛaue ſuggeſtioni ceſſirx.

Picimus Adaz qᷓ

ſuũationis peccati. ſic
cuʒ cõſũatio peccati

Li.

—
—

/II
— —

7 à Quibus rñũdentes dicimus Adã quideʒ nõ tuncha-⸗ a
dem nõ tũc habuiſſe buiſſe has virtutes qñ peccauit ſed ante.et tunc ami⸗
bas ”t ſiſſe Q multis ſanctoꝝ teſtimõijs cõpꝛobat᷑. Ait em
.ndba. Aug.in quadã omelia. Adaʒ pdita charitate malꝰ in
buit eas quãdo pec- uentus ẽ. Item pꝛinceps vicioꝝ dum vicit Adam de
cauit. an amiſit eass limo terre ad imaginẽ dei factũ.pudicicia armatum.
cᷓ peccaret. ſᷣ vᷣtutes temꝑantia cõpoſitum.charitate ſplendidum. pꝛimos
n pñt amitti ſine p parentes illis donis ac tantis bonis expoliauit parii½
to dan — terq; ꝑemit. De hoc eodẽ Amb. ad ſabinũ ait. Quã/ Ambꝛo.
guerit vtru bõ quẽ⸗ do Adam ſolus erat non eſt pᷣuaricatus.quia eiꝰmẽs
do peccauit erat ſapi deo adherebat.Suꝑ pᷣs.qᷣʒ dicit. &ρ homo ante pec⸗
ens vel ſtultꝰ. Si ſa⸗ catum beatiſſimus auram carpebat ethereã. Sʒ quõ
piẽs. nõ peccabat. ſine virtute beatiſſimus erat: Aug.qᷓ; ſuper Geñ.di / Augu. ſuper
Situe cit. Adam ante peccatũ ſpiritali mente pᷣditum fuiſſe. Geñ.
catii o8. otus HMon eſt ergo dubitandum hõieʒ ante peccatu virtu⸗
commiſſois peccati tibus fulſiſſe. ſed illis ꝑ peccatũ expoliatũ fuiſſe.
Ade põt duplicit de ¶ Determiat cuiuſmõi pena hõ fuit punitꝰ ꝓpter
termiari. Aut ym in⸗ peccatũ.ſcʒ pena eiectiõis ð padiſo —
chogrioͤe aurfunc En lilius quoq; peccati penã eiectus eſt de paradiſo
ſarioomm. iſtoin iſtũ miſeriaꝝ locũ. ſicut in geñ. legit Nunc ne fſo: b Seß. iij.
giſtri bʒ vcritatẽ m te mittat manũ ſuã ⁊ ſumat de ligno vite.et comedat
mntellectũ differétey. et viuat in eternum.emiſit eũ deus de paradiſo volu
Si em̃ intelligat᷑ de ptatis.his verbis inſinuari videt᷑ ꝙ nunqᷓ; moꝛeret᷑.
initio.vt ſit ſenſus.ñ ſi poſtea de illo ligno ſumpſiſſet. S
buit virtutes añ peo ((πμooodo intelligendum ſit ulud ne ſumat
chatdy. vmo „„— „wiligno vite et cedat et viuat ineternũ. d
iſte intelligit᷑ ñ ba⸗ ¶¶ Sed quia per peccatum iam moꝛtuum coꝛpus habe⸗
buit vᷣtutes q̈tuʒ ad bat.illa verba ex tali intellectu accipi poſſunt. Deus
vſum. licʒ baberz vir modo irati loquens.de homine ſuꝑbo ait. Videte ne
tutes q;dtum ad habi foꝛte mittat manum ſuam ⁊c̃.id ẽ.cauete vos angeli
e in beceati ſi ne comedat de ligno vite quo indignuseſt. de quo ſi
virtutes bfiezdanz,⸗ ꝓſtitiſſet comederet et viueret ineternuʒ. Sed modo
mõ vtute caruit. ba ꝓpter inobedientiam indignus eſt comedere. Et ſi⸗
buit bm babitũ.b̊ ca⸗ cut verbo dixit.ita opere exhibuit. Emiſit em̃ eum c
ruit ſjm vſum. Si ät deus de paradiſo voluptatis in mundum iſtum lo⸗
intelligat de tpe con cum ſibi congruum.ſicut plerunq; malus cum inter

fuerit in inſtanti. et ſimul ſũt peccatũ ↄſmari ⁊ eẽ.ſic etiã pᷣdictus ſermo vitatẽ bʒ.Mõ ſolũ ꝓpterh̊ ꝙ Adã
tũc nõ habuit virtutes q;tũ ad vſum.verũ etiã q;tuʒ ad habitũ. Si em̃ habuit tu nobercotmcohſat q non
eſſe

habuit virtutis habitum. Sicut em̃ in peccato ſimul ẽ conſmari et cõſũmatum eſſe.ſic et in habitu virtutis
ſimul ẽ amitti et amiſſum eſſe.et ſi amiſſus eſt nõ habetur. Planũ eſt igitur q quando peccauit.vᷣtutes non

babuit.nec tñ ex hoc ſequit᷑ ꝙ non amiſit. Amittere em̃ in his q̃ ſubito amittunt᷑ nõ ponit habere in actu ſᷣ
prabuiſſe de pᷣterito et non babere de pñti.hoc aũt meliꝰ manifeſtat᷑ in qrto tractatu de iuſtificatiõe ĩpij. Et
p boc patẽt illa duo que obiecta ſunt. b ſn
tra. Si hoc ven eſſet. ſequeret ꝙ Adam Pheim peccato nõ incidiſſet in neceſſitatẽ moꝛiendi.qdð eſt contra
textum.in qᷓcun t

ic g& ne foꝛte mittat manũ ſuã et ſumat de ligno vite.⁊c.Con

die coederi.moꝛ.mo.

₰ —

lignũ vite ſignũ crat illiꝰ ligni vite qd xpᷣs c.qð ẽ in medio pꝑa/

diſi eccleſie. iſtð lignũ potiꝰ obeſt q;ᷓ ꝓſit illis qͥ indigne ſumũt.ꝗᷓ v ꝙ ſi Adã cõediſſʒ dð illo lieo potiꝰ? ſibi
ra

nocuiſſet q; ꝓfuiſſz.& nõ viueret i eternũ..R.dð.q vᷣbũ illò ẽ vbũ dñi loquẽtis ad ãglos. AUñ

. .Ge. d bů i ſupplẽda ẽ
ſic. NMũc ſupple videte ne mittat manũ ſuã ⁊c. Hoc ãt dixit dñs.ñ ꝙq;

q ieternũ viueret. ſi pꝰ pctĩ ð illo

ligno cõederet. qꝛ lõgioꝛi vixiſſ tpe. Añ vᷣbũ illð pᷣt itelligi fuiſſe vbũ mie.qꝛ dñs volebat ipᷣm diu viuere in

calamitate pñtis vite in quã retruſus erat merito culpe ſue. Ael pᷣt eẽ vᷣbũ nigoꝛis iuſticie.Et q: Adam guſtã
do cibũ ligni vetiti ſe indignuʒ reddiderat ad ꝑcipiẽdũ effectũ ligni vite.ideo dñs in vᷣbo pᷣmiſſo in quo fert

ſniaʒ ↄtra eũ.indicat ſe Adã duplici bono pᷣuari.vicz ligni eſu.⁊ ligni effectu.ñ qꝛ pꝰ pctm̃ poſſʒ ad illũ effe/

ctũ ꝑuẽire. qꝛ merito pcti vtrũq; meruit amittere. Et ſic patẽt illa qᷓ obiecta ſũt. Aerũtñ illò qð obijcit ð ſa/
Emẽto altan ñ ẽ ſile.qꝛ iſtiꝰ ſacri ẽ efficacia ſpẽal.⁊ ei ðbet᷑ fuerẽtia ſingłlan Eecr een excelletie.nllim

aũt hoꝝ repitur in eo qui mãducat et bibit indigne.non ſic aũt erat in illo ligno vite. c Emiſit em̃ eũ deus

ſom

1

del
in
u
N
Piginn
etif tegde
6 zunit
nctnnimn
(anmfnß
giheitſieg

9

Mho.

Agin

Geñ . iij ·

ho.

152

noꝝ ↄgregatõe pellit᷑ põdere pꝛaue ↄſuetudis pᷣſſus.
Be ſanmeo gladio añ paradiſuʒ poſito. e
¶ Me vero ad illud poſſet accedere.collocauit deus an
te paradiſum cherubin et flammeũ gladiũ atq; verſa
tilem ad cuſtodiendam viam ligni vite. Quod iuxta
litterã põt hoc modo accipi. Quia per miniſteriũ an⸗
geloꝛum ignea cuſtodia ibi conſtituta fuit. Hoc em̃ xp
celeſtes poteſtates in paradiſo viſibili factum eſſe cre
dendũ eſt. vt per angelicuʒ miniſteriũ ibi eſſet quedaʒ
ifignea cuſtodia. non tamẽ fruſtra. ſed quia aliquid ſi/
AInificat de paradiſo ſpũali. Cherubin em interpᷣtatur
plenitudo ſcientie.hec eſt charitas.quia plenitudo le
gis eſt dilectio. Sladius autẽ flammeus pene tempo⸗
rales ſunt.q̃ verſatiles ſũt.quia tẽꝑa volubilia ſunt.
Illa ergo ad cuſtodiaʒ ligni vite ideo poſita ſunt an/
te paradiſum.quia ad vitam non redit᷑ niſi per cheru
bin ſcʒ plenitudinem ſcientie.i.charitatem.et per gla
dium verſatilem.i.tolerantiam paſſionuʒ tẽpoꝛaliũ.

Determinat dubium oꝛtum ex pꝛedictis. an ſcJ
hõ añ peccatũ comederit de ligno vite.t
teſt autem queri vtrum de ligno vite ante pecca/
tum comederit homo. De hoc Augu. in li. de baptiſ.
par.ſic ait. Recte pꝛofecto intelligunt᷑ pꝛimi homines
ante malignam dyaboli ꝑſuaſioneʒ abſtinuiſſe a cibo
vetito.atq; vſi fuiſſe cõceſſis.hhis verbis oſtẽditur ꝓ
de ligno vite ante peccatum ſumpſerint. quibus pᷣce⸗
ptum erat vt de omni ligno paradiſi comederint. niſi
de ligno ſcientie boni et maiul.
(ſe uare non ſunt facti immoꝛtales ſi come
derunt de ligno vite. ð
Auare ergo perpetua ſoliditate et beata immoꝛtali//
tate veſtiti non ſunt. vt nulla infirmitate vel etate in
deterius mutarent᷑. Hanc em̃ virtutem naturaliter il⸗
d lud lignum habuiſſe diciturꝰ Sed foꝛte hoc non con/
ferebat niſi ſepc de illo ſumeret᷑. Potuit ergo fieri vt
dDdelillo ſumeret ſemel ⁊ non ſepius.qui ꝑ aliquã moꝛã
in paradiſo fuiſſe intelligitur. cum ſcriptura dicat euʒ
ibi ſopoꝛatum fuiſſe.quando coſta de latere eiꝰ aſſum
pta eſt. et inde foꝛmata mulier. et animalia ante eum
ducta quibus nomina impoſut.

2 — —

reſtrẽ eẽ. qſi exulẽ in mũdo ſeipm reputaret.et pñtẽ vitã cõtẽnẽdo ad bona inuiſibilia

deraret. ⁊ ſic ad illã ꝑueniret. Si em̃ tpalia amaret. ipedi
ↄcupia q ẽ in valle miſeric.qto mag tũc amaret ſi eẽt i
ptꝰect. aãta em̃ extũc adberẽtia qͥeti tpali ibererz. vt n

7

bonos viuere ceꝑit.ſi in melius mutari noluerit. ð bo

de paradiſo volupta

9 „

tis. NUidetur qꝙ hoc ñ

doebuit deus facere.

cum em̃ deus ſit ma
ioꝛis mie qᷓ ſit hõ.ct
nos videamꝰ pecca⸗
toꝛes ſuſtineri intra
eccleſiã ꝗͥ ẽ ꝑadiſus
quedã.nõ vꝛ ꝙ deus
debuiſſet eñ eijcere.
potius lõganimiter
ad penitẽtiã expecta
re. Iteʒ qucro quare

dicit mundũ iſtũ fu/

iſſe ſibi locuz ↄgruũ.
Aut em̃ erat deterio⸗
ratus.aut nõ. Si nõ
erat terioꝛatus.nõ
videtur ꝙ eẽt habita

tio ſibi congrua poſt

oↄcupiſcẽtiã.Si dete

rioꝛatus erat. videk
ꝓy magis debuiſſʒ de

terioꝛari locus ille in

quo peccauerat qᷓ; il
le in quo non pecca⸗

uerat. Juxta h̊ queri
tur ð quo ſeruiat iſte
locus bomini.qꝛ mõ
non ſeruit. nec pꝰ diẽ
iudicij ſeruiet.ẽ̊ vide
iur ꝙ fruſtra factꝰ ſit
locus iſte.R. dom.
deus de padiſo ho
minẽ eiecit equo iu
dicio.ita ꝙ ſimul fuit
ibi mia ⁊ vitas. Aeri
tas nanq; fuit ibi.qꝛ
ſicut angelus de pa/
diſo celeſti eiectus ẽ.
quia ibi peccauerat.
et ſe indignuʒ illo lo⸗
co reddiderat. ſic ct

homo de amenitate

padiſi terreſtris cijci
debuit. Miſcricoꝛ/
dia etiã ibi fuit. vt bö
in loco maioꝛis cala/

mitatis exñs. et ſcis

ſe extra padiſum ter/
aſſurgeret. ct illa deſi /

ret᷑ ne ſpũñalia appᷣhẽderet.⁊ ſi nunc amat coꝛruptꝰ
illiꝰ ꝑadiſi amcnitate poſtq; moꝛbo ocupie coꝛru/
ũqᷓ; eternã reqͥrerʒ.ct iõ cũ eo ẽ actũ miſericoꝛdit᷑ ⁊ iu

ſte. Et ꝑ p̊ patẽt dubitatões pᷣmiſſe.pʒ etiã ꝙ ñ ẽ ſile ð padiſo ecclic.pʒ etiã ꝙ locꝰ iſte mag ẽ ↄgruꝰ ſtatui mi

ſerie.etiã ſi vterq; dterioꝛatꝰ eẽt.
ſionẽ nob pᷣbet reqͥrẽde Pu⸗Sein
ferebat ⁊?e Innuit mggr ꝙ lignũ il umcret᷑.
fecta ponit hõiem extra ſtatũ aialitatis.ſed frequens comeſtio ponit h m in ſtatu
litatis. ꝑ frequẽtem vſum ligni nõ ꝑduceret᷑ ad ꝑfectam imo:talitatez. Item frequentatio alicuius rei non

„

variat effectum ſm ſpeciẽ. ſed ſolum confirmat vel intendit. ſi vnica comeſtio
dd.q męf bic dubioſe loquit᷑.nec ſine cauſa.vtraq; eniʒ pars po
m vite vnica comeſtione conferret immoꝛtalitatem. Mec huic ob⸗

ſum. qꝛ imoꝛtalitas ꝑ

tem.videt᷑ pari rõe ꝙ nec frequẽtatio.
8 teſt ſuſtineri ſatis ꝓbabiliter. lcʒ lign

„9

ↄſiſtat ſũma etiã ꝑfectio totiꝰ vtilitat bhůane. d

9

Poſtrẽo pʒ ꝙ locꝰ ille fruſtra nõ c.mitũ em̃ facit ad nr̃aʒ eruditiõeʒ.⁊ occa

foꝛte hoc nõ con⸗

ðnõ ↄferebat imoꝛtalitatẽ.niſi ſepe de illo ſumcret᷑. NHoc em̃ videt᷑ eẽ fal⸗

7

t hõiem in ſtatu aia

o nõ poterat faccre ĩmoꝛtalita

7
7
—— 9

— —

—

uiat qdᷣ dñs pceperat Ade ꝙ ð omni ligno paradiſi comederet. pcptũ em affirmatiuũ non obligat ad ſemg.
ꝓloco et tẽpoꝛe. Põt etiam intelligi non cõferret illũ effectum vnica comeſtiõe ſᷣ pluribus.ct hoc qꝛ li-
gnum illð non cõferebat imoꝛtalitatẽ ſicut cauſa imoꝛtalitatis pꝛincipalis et effectiua. ſᷣ ſicut diſpoſitiua.Et

quẽadmodũ videmus in
mel ſumpta. ſic et in ꝓpoſi
pꝛincipale effecti
Sintelligẽtiã huius ꝑtis in qua agitur ð gra/
X tie adiutoꝛio m ſtatum nature inſtitute.inci
Rit bic queſtio circa tria. Pꝛimo querit᷑ vtrũ

bomo ante peccatũ gratia eguerit. Secũdo queritur
mpvtu ante peccatũ gratiã habuerit.Tercio querit᷑ de

quãtitate gratie quã in illo ſtatu habuit.Circa pꝛi
mũ querũtur duo. Primo querit᷑ vtrũ homo in ſta/
tu innocẽtie circũſcripto dono gratie eẽt do acceptꝰ.

meritoꝛiũ.

Secũdo querit᷑ vtrũ abſq; gratia poſſet exire in opꝰ

¶ Queſtio. . 4

¶ Dtrã abſq; dono gratiebomo eẽt deo aceeptꝰ in ſta

tu innocẽtie.Et ꝙ ſic vꝛ. Geñ.j. Aidit deus cũcta q̃

fece.et erãt valde bona.ſᷣ ſummo bono non põt nõ
cõplacere illud qd eſt valde bonũ.ſi g&̊ hoc inter cete
ras creaturas infeꝛioꝛes pꝛicipatum obtinebat.vẽ q;
ipe valde bonus erat.et ſi hoc.g̊ deꝰ illũ acceptabat.
Steʒ Sap̃.xj. Diligis omnia dñe.et nihil odiſti eo/
rum que feciſti. ö̊ homo in ſtatu innocẽtie nihil habe

bat qð eẽt dignũ odio.et totũ qd hẽbat a deo factuz
erat. ̊ deus ipᷣm totaliter diligebat. ᷣ qð ſic a deo di

ligit᷑ ab eo acceptatur.S ⁊c.¶ Itẽ H Ego
diligentes me diligo. ð bomo ſm ſtatũ nature inſti/
tute diligebat deũ ꝓpter ſe ⁊ ſuper oiĩa.qꝛ rectꝰ crat.

vꝛ ꝙ etiam pᷣter omnẽ gratiã deus eũ amabat.⁊ ſi

boc. deo acceptus erat. ¶ Item artifer creatus cõ
placet ſibi in oꝑe ſuo.et illud acceptat qñ ipᷣm fabꝛi/

cat ᷣm voluntatẽ ſuam. deus qͥ eſt ſummꝰ artifex
bominẽ foꝛmauerat ad imaginẽ ſuã.et optima rõne
eæũ cõdiderat.S vẽ ꝙ ex naturalibus ſibi datis hõ do
placebat. ¶Btẽ nibil ẽ qd plus faciat animã carã do
et acceptã qꝙᷓ; ꝙ ſit tota pulcra et nulla ſit in ea macu

la. aia Ade in ſtatu innocẽtie tota erat pulcra.nul/
la erat in ea macula.qᷓ;tum erat ex naturali ↄditiõe.
Sabſqʒ omni gra ſuꝑpadcdita deo erat accepta e;
aut deus poterat facere aliquã creaturã ita bonam
qꝙ; ex puris naturalibus ſibi placeret.aut non. Si nõ.

v ꝙ non cẽt oipotẽs.Si ſic.ᷓ non vẽ ꝙ ad hoc ꝙ na

tura placeat deo neceſſariũ ſit ſupaddi donuʒ gr̃e. ſi
igit᷑ homo pꝑfecte cõditus fuit ᷣm exigentiã ſtatꝰ? na
ture.vẽ q; deo placebat abſq; omni dono gratie ſuꝑ-
aachie. e cõtra.Heb.xj. Sine fide ipoſſibile ẽ
placere do.ſj̊ fides eſt donũ ſuperadditũ nature ſᷣm
ꝙ dr.j.Coꝝ.xij. ſine dono gratie nature ſuꝑaddite
nullus põt placere de
donum dei nature ſupadditu.ſm q;.j.ſubiu git᷑.ix.
c. Mitte illam de celis ſanctis tuis ⁊c.ꝗ abſq; dono
gratie nature ſuꝑaddite impoſſibileẽ dei amicuʒ eẽ.
Peern Dyo.in li.de angelica ierarchia.lex diuinita
tis eſt inferioꝛa ꝑ media.et media ꝑ ſuꝑioꝛa reduce⸗

re. h̊ media bona ſunt potentie naturales.bona ma/

xima ſunt gratia et virtutes quibꝰ non ↄtingit male
vti.ꝙ ᷣm rectũ oꝛdinẽ aia non pᷣt ad deuʒ redire nec

nullus p ſtem Sap̃. vij. Monminem
diligit deus niſi illũ qui cũ ſapia inhabitat.ſᷣ ſapia ẽ

medicina ꝙ frequentata viſponit ad ſanitatẽ ad quã nõ ſufficienter viſponeret ſe/
to intelligenduz ẽ. Et per hoc patẽt ꝗᷓ obiecta ſunt. ꝓcedunt em̃ ac ſi lignũ vite eẽt
uum imoꝛtalitatis. De effectu aũt iſtius ligni planius habitũ ẽ ſupꝛa.Hec ãt dicta ſufficiãt.

deo placere.niſi pficiatur ꝑ dona virtutuʒ et gratie.
¶ Itẽ nibil excellentiꝰ ẽ m naturã in bomic ꝙᷓ; ipa
imago.ſᷣ imago indr̃ns eſt ad hoc acceptandũ et nõ
acceptandũ.& ad hoc ꝙ; aliqua aia a deo acceptetur.
neceſſe ẽ vltra naturalia eẽ aliq donum nature ſug
adairum ſoib quotieſenag deus aiaz acceptat. eam
in ↄiugium ſibi deſponſat. Añ et aiaʒ dicit ſponſam
ſuam in Cant.Sʒ ꝙtũcũq; aliqua creatura ſit excel-
lens.ſempꝑ in infinitũ ẽ deo inferioꝛ.g nunq;ᷓ digna ẽ
in ↄiugium uſſumi.niſi deus ex mera liberalitate cõ⸗
deſcendat.et hoc ẽ pꝛeſtare gratiam. ⁊c.¶ Itẽ cum
deus hominẽ acceptat.filin ſuũ reputat ſᷣm qꝙ dẽ Jo

hãnis.j.ecit eis ptãtem fi.dei fi. Sʒ creatura quã

tũcunq; ſit nobilis ſemꝑ ẽ dei ſerua.ſᷣ ſuus non põt

adoptari in filiũ quin fiat ei gra.̊ ipoſſibileẽ q; aliqᷓ
eatura acceptet᷑ a o ſine munere gre ſupadadite.
Re'. ad pᷣdictoꝝ itelligẽtiã ẽ notãdũ ꝙ; dupꝑir cõtin /
t

dicere aliqͥd acceptari a deo. Uno mõ q̃dã acce/
ptatione generali.vt idẽ ſit acceptare aliqͥd qdð repu
tare bonum. et in bono cõſcruare.et hac acceptatio
ne non tm̃ acceptat᷑ creatura rõnalis.ſᷣ etiã oẽ opus
dei. Eſt etiã alia acceptatio ſpãlis qua dẽ deus acce-
btsre illud q dignũ reputat eterna beatitudie. ⁊ ta
i acceptatiõe nõ acceptat deꝰ niſi creaturã rõnaleʒ.
Alla em̃ ſola ẽ que eiꝰ capax et ꝑticeps eẽ põt.HNanc
aũt creaturã rationalẽ tũc acceptat.cũ cõſecrat in tẽ
plum.et adoptat in filiũ.et aſſumit in ↄiugium. Nã
aie ſancte qᷓ deo placent.et dicunt᷑ tẽplũ dei.et dicũt
filij dei.et dicunt᷑ ſponſe dei.ſᷣm qð colligit᷑ ex nouo

et veteri teſtamẽto. Pꝛimũ genus acceptatiõis non

requirit ſuꝑaddi donũ gr̃e vltra ea q̃ ſunt de cõditio
ne nature. Scom vero genꝰ acceptatiõis nõ põt nõ
eẽ gratuitũ.tũ ꝓpter gratuitã dei ↄdeſcenſionẽ.tum
ꝓpt᷑ creature exaltationem vltra terminos ſiue ſta/
tus nature. Gꝛatuita nãqʒ cõdeſcenſio in hmõi acce
ptatione neceſſaris requirit᷑. Oꝛ em̃ deus imẽſus ha
bitare velit in aia vt in tẽplo.qꝙ iterũ velit ſeruũ rpu⸗
tare ꝓ filio.ꝙ ancillã ſuã aſſumere vclit in cõiugiũ.
hoc nemo dubitat eẽ mere gre et cõdeſcẽſionis libe⸗
raliſſime.Creature etiam ſublimatio in tali accepta
tione vltra ſtatum nature reꝑitur. Oz enim creatu/
ra conſecretur in templũ.adoptetur in filium. aſſu/
matur in cõiugiũ.hoc eſt ſupꝛa naturale cõplemen/
tuz omnis creature.et ideo nec cõſecratio.nec adop
tatio.nec vnio aie ad deũñ fit ꝑ aliquam ꝓpꝛietatem
nature.ſᷣ ꝑ aliqd donũ gratie ſupaddituʒ qd animã
cõſecret vt ſit tẽplũ.aſſimilet vt ſit dei filia. faciem
decoꝛet anime vt apta ſit eſſe dei ſponſa. hec autem
omnia facit gratia gratum faciens.cui eſt adco iun/

cta dei confoꝛmitas.vt nullo modo poſſit deo diſſi/

milis fieri. Adeo iuncta ſpũalis venuſtas. vt nullo
modo poſſit defoꝛmari. et ideo reddit animam deo
aceeptam. Et eſt ratio acceptandi ſm illas tres pꝛo/
pꝛietates pꝛedictas.q̃ quideʒ conueniunt ei non ſm

tropum aut tranſſumptionem.ſed ſᷣm veritateʒ aut

neteg tih⸗
lunattan
ugtud d
unenuhunne

miantnllie

gemnnin
muginh
ſuttumn:
orr giudnen
Gtanmurpun
gmlilstczboe
tintietiuns
glalut
iotcctenature
tiͦn
Gotorerbion⸗
eruiteligunt
