ſe ſunt valde aſpere. Si em̃ hbomo nõ peccaſſet.non
cum aſperitate ſed cum om̃i lenitate pueniſſet ad ſu
um finc. Et eſt ſimile. quia ſanitas ↄſeruatur per bo⸗
na cibaria ⁊ ſuauia.ſed non recuꝑatur niſi per poti/

tui pᷣſenti.ideo ex bis nõ poteſt argui ꝙ talis debue/

ones amaras.

¶ ANtrum merito pꝛime tranſgreſſionis bumana natu
ra fuerit coꝛrupta penaliter tm̃. an etiam culpabili/

ter. Et ꝙ culpabiliter coꝛrupta ſit videtur. Ro.v. Si
cut per vnum bominem peccatum intrauit in mun

dum. ⁊ per peccatũ moꝛs.ita ⁊ in om̃es hoĩies moꝛs

ertr ſit in quo om̃es peccauerũt.Ex iſto verbo col
igitur ꝙ om̃s in adam fuerunt infecti ⁊ peccatoꝛes
. * 7 „ . 2 . er⸗
tranſit per imitationem. Contra.Eph̊.ij. Eramꝰna/
tura filij ire ſicut ⁊ ceteri. ſed nemo eſt filius ire niſi ꝑ
culpam.ſi eꝛgo per culpã om̃es eramus filij irc om̃s

per naturã ↄtrahimus culpã.ergo in ccteris natura

humana culpabiliter eſt infecta. ¶ Item Jobh. iij.

Miſi quis renatꝰfuerit ex aq̃ ⁊ ſpũſ. ⁊c.ſed nullus ꝗ

pꝛcmio eterno excludit᷑ niſi ꝓ pctõ.ſi igit᷑ om̃es non
baptiʒati excludunt᷑ ſiue ſint parui ſiue adulti. ergo
om̃es exquo nati ſunt habent culpam.ſed non cul/
pam quam fecerunt. cum buic ſententie ſubiaceant
ante vſum rationis.ſicut patet in paruulis incircũ/
ciſis. Geñ.xvij.igit᷑ hec eſt culpa que ꝑ naturaleʒ ge⸗
neratõeʒ reperit᷑ in quolibet.g ⁊c. heez ſi tota na⸗
tura eſſet in vna ꝑſona.coꝛrupta illa pſona q;;tuʒ ad
eſſe.neceſſe ẽ totã nãm coꝛrũpi qᷓ;tũ ad cſt. e. & pi rati
one ſi coꝛrupet᷑ qtum ad bñ eẽ. coꝛrũpet᷑ tota nã qᷓ;
tum ad bñ effe.ſic em̃ ſequit᷑ſi adam moꝛit᷑.bõ mo⸗

5
. . 3

-——— ———. G0V[ꝛ——————

ritur. cum igitur tota natura eſſet in adam qñ pecca

uit. videt᷑ ꝙ tota in eo peccauerit.ac ꝑ hoc tota in oi

bus ⁊ ſingulis culpabiliter infecta fuerit. 3 ez ve
nenato fonte.ꝑ ↄſequens venenant᷑ ⁊ riuuli a fonte
ꝓcedentes.ſi igitur om̃s homines ꝓceſſerũt ab adã
ſicut rami a radice.⁊ riuuli a fonte.⁊ ipſe coꝛruptus
fuit moꝛbo ↄcupiſcentic qui fuit in eo culpa.videtur
ꝙ ceteros coꝛruꝑit eodem coꝛruptõnis genere.⁊ ita
culpabiliter.¶¶ Item ſicut ſe habet innocens reſpe/
ctu innocentis generãdi.ſic pcccatoꝛ reſpectu pecca
toꝛis.ſed ſi adam ſtetiſſet in ſua innocentia om̃es fi/
lios genuiſſet inocẽtes. tota humana natura ceſſet
innocens ⁊ pura quantum eſſet ex ipſo.hoc ſat pla/
num cſt. ergo pari ratõne cum peccauit.totam bſa/
nam naturam ↄſtituit peccatricem. ita ꝙ om̃es fili/
os gigneret peccatoꝛes. Brerm ula adamm pecca/
uit factꝰeſt moꝛtalis.⁊ quia moꝛtalis eſt.neceſſe fuit
ꝙ generaret om̃es filios moꝛtales.ſed ſicut ſe habet
effectus ad effectum.ita ſe habet cauſa ad cauſam.ſi
igit᷑ cauſa moꝛtalitatis fuit culpa.⁊ moꝛtalitas ꝑſo/
ne ade totam naturam bumanã fecit moꝛtaleʒ. ⁊ to
tam coꝛrupit penaliter. pari ratõne videtur ꝙ culpa
ade totam naturam humanã infecit culpabiliter.et
om̃es ex illos excuntes coꝛruꝑit culpabiliter. ſi igit
culpa que om̃ibus ineſt ꝑ naturam eſt culpa oꝛigina
lis. colligit᷑ ex omnibꝰhis ratõnibꝰ ꝙ ſit ponere cul/
pam oꝛiginalem. ¶ Sed cõtra. Ezech. xviij. Filiꝰnõ

oꝛtabit iniquitatem patris. ⁊ pater ⁊c.ſi igit᷑ hoc ẽ

ex diuina. ̃m diuinam legem quilibet peccat ſibi et
nõ alij. Juxta illud Pꝛouer.ix.Si ſapiens eris.tibi
metipſi eris.ſi autem illuſoꝛ.ſolus poꝛtabis maluʒ.
igit᷑ nõ videt᷑ ꝙ ex peccato patris filius habet infici
culpabiliter. Thehn tam in nouo qᷓ;ᷓ in vcteri teſta/
mento nuptie ↄceſſe ſunt taqᷓ; bone ⁊ licite.ſᷣ ad nul
lum bonũ neceſſariũ ↄſequit᷑ malum. ſed ad nupti/
as neceſſario ſequeret᷑ malum ſi ples culpam ↄtra/
heret a ſua oꝛigine.& vel nuptie ſunt male et illicite

qʒ eſt ↄtra ſacram ſcripturam ⁊ fidem xpᷣianam. v

nõ eſt ponere peccatũ oꝛiginale. ¶ Item coꝛrupta
re trãſmutabili ⁊ minꝰnobili.nõ ꝓpter hoc coꝛrum
pit᷑ qd eſt intranſmutabile ⁊ maius nobile.ſed ꝑſo/
na hominis cſt tranſmutabilis ⁊ minꝰ nobilis q; na

tura.tota em̃ natura ſpeciei ꝑpetua eſt ⁊ magis no

bilis qꝙ vna ꝑſona ſingularis. impoſſibile fuit eam
a ꝑſona ade totaliter etiam per culpam infici.
Btem in malis generaliter eſt verum ꝙ malũ ha/

bitum ppᷣecdit malus actus.qᷓ;uis econtrario ſit ĩ bo-
nis.ergo habitualis coꝛruptio nature oꝛitur ex actu

ali culpa ipſius nature.ſed natura quantuʒ eſt de ſe
ſemꝑ eſt recta ⁊ nõ peccat.quia peccatũ ꝓpꝛium eſt
Aꝓpꝛie voluntatis.g̊ non videt᷑ ꝙ tota natura infecta
fuerit. vel etiam potuerit infici. ¶ Item nullum na-
turale eſt culpabile.ꝓ eo ꝙ naturalibus nec lauda/
mur.nec vituꝑamur.ſed oꝛiginalis coꝛruptio eſt na
turalis cum ſit eadez apud om̃s.g videt᷑ ꝙ iſta duo
ſint incõpoſſibilia ꝙ aliqua coꝛruptio ſit culpabilis.
⁊ ꝙ ſit oꝛiginalis.̊ nõ videt᷑ ꝙ natura tota a ꝑſona
potuerit culpabiliter infici.¶¶ Item nullum neceſſa
rium eſt voluntariũ.ſed coꝛruptio oꝛiginalis eſt ne⸗
ceſſaria. nõ eſt voluntaria. ſed om̃is culpa eſt afte/
ctio voluntaria bm ꝙ dicit Aug.in li.de li.arbi.ergo
impoſſibile eſt oꝛiginalem coꝛiuptõnem eſſe per cul
pam. redit igit᷑ idem qð pꝛius ꝙ nulla culpa ſit a na

culpabiliter.

. II

———G
tura. ⁊ ꝙ; natura bumana in adam no fuerit infecta

hoc eſt natura in omnibꝰhominibus ſeminaliter ab
adam deſcendentibꝰcoꝛrupta eſt.non ſolum penali⸗
ter ſed etiã culpabiliter.hoc em̃ manifeſtat viſionis
dei carentia.ratõnalis erubeſcentia.ↄcupiſcentie pᷣ/⸗
dominantia. Carentia viſionis dei hoc manifeſtat.
qꝛ nullus debet eterno bono ad qdð factus eſt pꝛiua/
ri.niſi in ſe habeat aliquid ꝑ qð indignus ſit diuino
aſpectui pñtari.tale aũt nõ eſt niſi culpa.ſi igit᷑ om̃s
quotq̃t ſunt viſione dei pꝛiuant᷑.niſi ꝑ baptiſmũ flu-/
minis vel flaminis renaſcant᷑.planũ eſt ꝙ om̃s quot
quot ſunt ↄtrabũt ex ſua oꝛigine culpam. Erubeſcẽ-
tia etiã ratõnis hoc manifeſtat.nullus cm̃ ratõnabi⸗/
liter erubeſcit de his paſſionibꝰquas hʒ a natura.ni⸗
ſi inſint ei ꝑ aliquã culpam. ſᷣ omnis hõ naturaliter
erubeſcit ex genitaliũñ membꝛoꝝ motu.Ex boc igit
ratio colligit᷑ et manifeſtat᷑ ꝙ quilibet in ſeipſo non
tm̃ penaliter.ſᷣ etiaʒ vituꝑabiliter et culpabiliter eſt
coꝛruptus quantũ eſt de ſua oꝛigine. Pꝛedominan-
tia ↄcupie hoc euidentiſſime manifeſtat.certuʒ cm̃ ẽ
ꝙ tuc aia hoĩs eſt oꝛdinata.qũ ſpũs eſt ſub deo.⁊ ca/
ro ⁊ virtutes aiales ſunt ſub ſpũ.⁊ ſequunt᷑ eius im
periuʒ.ab oppoſitis igit᷑ tũc aia hominis eſt ꝑuerſa.
qñ caro ⁊ virtutes aiales pᷣſunt ſpũi ratõnali.Et hec

quidem verum eſt de plano.nõ tm̃ modo ſᷣm fidem.

verum etiã ᷣm phiam. Sed in hoie vigoꝛ ↄcupie et

lex membꝛoꝝ quam vnuſquiſq; babet a natiuitate.
captiuat ſpm̃ ⁊ eipᷣdominat᷑.Ex hoc igitur claruʒ et
apertũ eſt ꝙ aĩa cuiuſlibet hominis a natiuitate per-
uerſa eſt ⁊ inoꝛdinata.ſed ſicut oꝛdinatio in bomine
⁊ rectitudo iuſticia eſt.ſic peruerſitas ⁊ inoꝛdinatio
culpa eſt. ſi igitur natura cuiuſlibet bominis ꝑ legeʒ
ↄcupiſcentie ꝑuerſa eſt a ſua oꝛiginc.in quolibet ho/

mine indubitanter ponendum eſt eſſe peccatum oꝛi

ginale.quantũ eſt de ſua prima natiuitate.⁊ de H ne/

mo dubitat.niſi qui neſcit quantus ſit vigoꝛ ↄcupie

⁊ qualiter ſpũs ratõnalis deo debet ſubeſſe.Conſtat
em̃ ꝙ nõ ſubeſt ſpũs noſter pfecte deo niſi diligat ix/
ſum ſuꝑ oĩa ⁊ ꝓpter ſe. Planũ eſt etiã ꝙ nullꝰ in ſta⸗
tu naturc coꝛrupte deum diligit ſuꝑ omnia ct ꝓpter

ſc ſine dono gratie.imo neceſſario vincit᷑ a vigoꝛe cõ

cupiſcentie vt magis amet ſe vel aliquod bonũ ap/
parens. Planũ eſt igit᷑ ꝙ anima cuiuſlibet hominis

in ſua natiuitate peccatrix eſt. cum ſubuerſa et inoꝛ/
dinata ſit. ſicut onſum eſt. Et idco dicit apls Ro. vij

in ꝑſona hominis lapſi. Aideo aliaʒ legem in mem/
bꝛis meis repug.le.mẽ.m.⁊ cap.me.in le.pec.Et ex/
clamat. Infelix ego bomo.quis me liberabit a coꝛ/
poꝛe moꝛtis buius.Et reſpondet. Gfa dei per ibeſuʒ
xpᷣm. Hanc igitur legem ⁊ oꝛdinatõnem ad deum ſi
quis velit attendere.nullo mõ dubitabit hominem
eſſe peccatoꝛẽ a ſua natiuitate.ĩmo ita certum eſt vt
dubitari nõ poſſit de oꝛiginali.ſicut etiam nec ð actu

ali. Hoc tamẽ ignoꝛauerũt phᷣi ⁊ etiam aliqui here/

tici. quia neſcierũt attendere in qͥ attendit᷑ rectitudo
aie ⁊ iuſticie.⁊ ꝓ quãto aia dici debet ad deũ oꝛdina-
ta. Conſtat igit᷑ ꝙ tota humana natura coꝛrupta eſt

nõ ſolũ penaliter etia culpabiliter. A q̃ aũt coꝛru/
pta fuerit. hoc planũ eſt ex ipſa ſcriptura. qꝛ ab ada⸗ʒ

Potuit aũt adã totã naturã coꝛrumꝑe ⁊ culpabilẽ
cere ſuo peccato triplici ↄditõe ↄcurꝛente. Pꝛima
eſt.qꝛ nõ tm̃ erat hũane naturc indiuiduũ.ſe totiꝰ

—☛

RK vom ꝙ abſq; dubio tota natura

2

ülluinnocen
Coninätn

elornitennnt
chotſeicsfun
ctabunmudun
(etialpablie⸗
fanuptn pond

Nalpatnuab⸗
fonesigturaai
luszeöpinok
Prns Oonn ll
uctrriſgnlns
=
nunlunifut an⸗
Krocſandmant.
fatnnytaonon
Pamneronnrick
Vordosnnͤlli⸗a
Koinbissſannecd
chicesſantchetk
nui onerm
Nockerni nid
Mianckſcgin
lngeorfonein
cnſkuaimteg
Gcligconptyn
oNphurtmgsron

fiitſaybahrcit

tininentgann
Cltiſt peltognt⸗
Wupeſtnaeztnn
fllenemntnie
ie uiricz
onmns Brede
Contotalbeni
Nluefngan
shſen
fwcanropon
D

itenmpatugt
Untninaman
uinlcäti
ſncfarder
nongüpnc
gißßyannf⸗

Ulcdciſeni
CReut
laftoluen

=
S
—,

dirtie
donann

ſnindinh

nſclumpent,
iccr ien
Nahneß
we tnifckn.
iansckpeinn⸗
Uls ſtdiito
haligreßs
dhapnſnüf⸗
ſtgoßsgnet
n Eubece⸗
1schrmönd⸗
Samunn⸗
6bd neturalte
drn Erdarſgt

berin ſigon

alpeblicrck
ne. Polammm
nicknemzüt
isckſubote⸗
1ſcgvunt on

wmmnsckun
iiraönal

zmocofmnftnn

ierigo: ee t

Abct anatiute
ccigturant
isamtuttut⸗
Winatonbenn
ſinst md
ct bomnine, eig
gncinguin⸗

tcſeedn

mutnendt
ms ſero e
N abeſeo

dpniltH

nignntz
pemnucr
raH
ro bot /,
itatonins
uaſcin,
aneun
logeniunen⸗
lnib
lbernitzc
Smggief

nmn

Di.
bumane nature pꝛincipiũ. Scda .qꝛ non tm̃ fuit ſi⸗
bi datũ mandatuz ſicut ſingulari perſone.ſ tanq; ſti

piti totius humane nature. hoc beue indicat textꝰ.

quia mandatuʒ illud deſcendit ꝑ virũ ad mulierem.
Tercia.qꝛ adam innocentiã ⁊ immoꝛtalitateʒ ſuſce
perat pꝛo ſe ⁊ pꝛo tota ſua poſteritate.vnde ipe inno
cens immoꝛtalis. generaſſet immoꝛtalem ⁊ innocẽ
tem. Quia igitur ipᷣe crat omniũ pꝛincipiuz. tranſ/
greſſus eſt mandatũ qð ei datũ erat m ꝙ crat pꝛin-
cipiũ.⁊ amiſit illã iuſticiã ⁊ innocentia.qua debebat
om̃ibus poſteris cõſeruare.binc ẽ ꝙ per ipᷣm oꝛigina
li iuſticia ſumus pꝛiuati. ⁊ in eius infectõe ceteri ſunt
infecti. nõ tm̃ penaliter ſed etiã culpabiliter. tũ ꝓpter
debitũ oꝛdinationis qᷓ debet eſſe in nobis.tũ ꝓpter ca
rentiã illius innocentie quã debemus habere.tũ pꝛo
pter pᷣdominãtiã cõcupiſcentie.p qua anime noſtre
ſunt inoꝛdinuate ⁊ iniuſte.⁊ ſi iniuſte ſunt ⁊ inoꝛdina/
te. neceſſe ẽ eas ſumme iuſticie diſplicere. Patet igit
tota bumana natura coꝛrupta eſt nõ ſolũ penalit᷑.
ſed etiã culpabiliter. Patet nibhilominus a quo fue/
rit coꝛrupta. quoniã a pꝛimo parente. Qualiter autẽ

illa culpa traduci habeat boc determiabit inle Ra

13 tiones igitur ad pꝛimã partem cõcedẽde ſunt. G
illud & qdᷣ pꝛimo obẽ ꝙ filius nõ poꝛtat iniquitatem
patris. Dm c illud intelligi᷑ de peccato quo pater
peccat vt ſingularis perſona. ſicut melius manifeſta
bitur infra. idco locũ nõ habʒ in tranſgreſſione pꝛi
ma.qꝛ illa nõ fuit oino ſingularis perſone. ſicut expla
14 natñ eſt ſupꝛa. ¶ Ac illud qd obꝛ ꝙ ad bouũ nõ ne/
ccffario cõſcquit᷑ malũ. Odm ꝙ veꝝ eſt ꝑ ſe loquen/
do. vñ ad nuptias nõ neceſſario ſequitur genite pꝛo-
lis coꝛruptio inqᷓntũ eſt ibi maris ⁊ femine coniũctõ

naturalis.S̊ inqᷓntũ illi coniũctioni adiũcta eſt coꝛru

ptio in bois ſemine ob peccatũ pꝛimi parentis. Et ſi
tu obijcias ſicut obicit hereticus q; qualitercũq; ſeq
tur malũ.omittendũ eſſet illud bonn. Ddm ꝙ illu
nõ eſt ven. niſi quãdo maluʒ pponderat bono.nunc
autẽ non eſt ſic. qꝛ in generantibus nõ eſt vlla culpa.
in generato vo melius eſt ſic eſſe ꝙᷓ non eſſe. maxime
5 cum ſubueniatur eiꝑ gram baptiſmalẽ. Ac illug
qð obẽ ꝙ coꝛrupto minus nobili ⁊ tranſmutabili nõ
coꝛrũpitur magis nobile ⁊ ꝑpetuũ.Ddm ; illud ve
rũ ẽ ⁊ locuʒ habet qñ illud qð ẽ magis nobile ⁊ ꝑpe/
tuũ.nõ dependet a minus nobili ⁊ trãſmutabili.non
ſic aũt ẽ in ppoſito.qꝛ tota natura bumana depende/
bat a perſona ade qtum ad exiſtentiaʒ. VUñ ſi adam
fuiſſet moꝛtuus.totũ genus humanũ eſſet coꝛruptuʒ
16 in eo. ¶ Ad illud qd ob ꝙ malũ habitü pᷣcedit ma/

lus actus. Odm ꝙ boc veꝝ cſt.verũtamẽ ex hoc non

opoꝛtet ꝙ malũ babitũ naturc.pᷣcedat malus actus
nature pm ꝙ natura. ſed ſufficit q pꝛecedat malus
actus pſonc.ꝓ co ꝙ natura ⁊ pſona ſunt indiuiſa.⁊
idco coꝛruptio pſonalis põt effici naturalis.qð oſtẽ
dit Anſel. de cõcep. virgi. Poſſet tñ dici ꝙ ⁊ ſi natu⸗
ra in ſe non peccauerit. tñ ꝓut erat in adam. ipſe em̃
peccauit inqntum erat omniũ bom inũ pꝛincipium.
17 ¶Ad ülud q obẽ ꝙ nulluz naturale cſt culpabile.
HSom qꝙ ſicut dicit Aug.diffeꝛt diccre naturã.⁊ natu
ram coꝛruptã.poteſt igit᷑ aliquid eſſe naturale ꝗð cõ
ſequit᷑ iaʒ naturã ſᷣm inſtitutionẽ.⁊ aliquid eſſe na
turale qd cõſequit᷑ iõam naturã ᷣm còzruptionem.
Dico igit᷑ ꝙ illud qð ẽ naturale qdð cõſequit᷑ naturꝗ

„

ßm inſtitutionẽ nullo mõ ẽ culpabile. illud vo quod

. —

ſic ẽ naturale ꝙ cõſcquitur naturã ᷣm coꝛruptõneʒ.

Sẽcun

XXX.

illud qdð obꝛ q; nullũ neceſſariũ volũtariũ ẽ.Ddm q;
⁊ ſi hoc reſpectu ciuſdẽ veritateʒ poſſit hre.tñ reſpe/

ctu diuerſoꝝ nõ neceſſe ẽ ꝙ habeat veritatẽ. Qð em̃

neceſſariũ ẽ vni.volũtariũ põt eſſe alteri.⁊ ſic ẽ in oꝛi
ginali. qd qͥdem ⁊ ſi nobis ſit neceſſariũ. Ade tñ fuit
volũtariũ.⁊ rõne illius volũtatis nobis imputaturi

pctm̃.vñ dicũt᷑ oẽs peccaſſe in io. Hoc aũt melius

oñdet᷑ cũ manifeſtabit᷑ qᷓlit oꝛiginale pctĩ traduci᷑.
NEOnſcqnter ꝗ̃rit᷑ de ſcdo vicʒ qͥd ſit oꝛigina/
le pctĩ.Et circa hoc duo qᷓrũtur. Pꝛimo ꝗᷓ6
ritur vtrũ oꝛiginalc pctm̃ ſit concupiſcentia.
do queritur vtrum ſit ignoꝛantia.
Aueſtio.. c

Peccatũ.i.fomes peccati nõ eſt aliud q; concupiſcẽ-/

tia. Si igitur fomes peccati peccatũ cẽ.⁊ nõ ẽ peccatũ
actuale.reſtat ꝙ ſit oꝛiginale.¶ It

ctuale. reſtat ꝙ ſit e em Ro. vij. Con-
cupiſcentiã neſciebã eſſe peccatũ ⁊c.glo.Concupia ẽ
vnde omnia mala ꝓueniũt. Si igitur illud quod eſt
oꝛigo omniũ maloꝝ ẽ oꝛiginale peccatũ.vꝛ ꝙ oꝛigia/
le pctm̃ nihil aliud ſit q; concupia. ¶ S.

petim̃! tem hocipᷣm
videt᷑ rõnc.Quales ſunt actus.talcs ſunt habitus.ſᷣ

aulpabile . atale eſt oꝛiginale z ſic patz illud. Ad 18

Aitn oꝛiginale pctm̃ ſit ↄcupia. Et q ſic vꝛ. ſRom̃.
iij. Mon regnet pctm̃ in vro moꝛtali coꝛpe. Ibi glo.

cõcupiſcere ẽ pctm̃. neceſſitas concupiſcendi mala

eſt peccatũ.ſed neceſſitatẽ cõcupiſcendi a natura cõ/

le. vꝛ ⁊c. ¶ Item in omni pctõ eſt conuerſio aliq̃ ad
cõmutabilc bonũ.vlł in actu.vł in habitu. ſi igit᷑ pec/
catũ oꝛiginale eſt pctm̃.ergo ibi eſt aliqua conuerſio

re d pctm̃ qd a natura ᷣhit᷑ ẽ pctim̃ oꝛigia

inoꝛdinata ad bonũ cõmutabile. ſed conuerſio inoꝛ-
dinata ad bonũ cõmutabile nihil eſt aliud ꝙᷓ concu/

piſcentia. ergo neceſſe eſt pctm̃ oꝛiginale concupiam

eſſe. ¶ Sʒ ↄtra Ro. vij. Petm̃ occaſione accepta ꝑ
mandatũ opatũ ẽ in me omnẽ concupiam. MHoc aũt
nõ põt intelligi de ꝑccato actuali.intelligitur ergo de

oꝛiginali.ſi 2 operãs nõ eſt operatũ.igit᷑ concupi
ſcentia non eſt oꝛiginale pctm̃ nec econucrſo. ¶ Itez
Beda dicit ꝙ quatuoꝛ ſunt nobis inflicta pꝛopt᷑ pꝛi/
mũ peccatum.videlicet ignoꝛantia.iufirmitas.mali/
cia.⁊ quartũ ex his conflatũ concupiſccntia.ſed qð ẽ
inflictum pꝛo peccato non eſt ipᷣm peccatum.crgo ſi
hec merito oꝛiginalis peccati ſunt nobis inflicta m
ꝙ dicit Beda. ergo ⁊c. ¶ Item concupiſcentia ma/

net cũ gratia. oꝛiginale peccatũ nõ pᷣt manere cũ gra⸗

19

tia. ergo oꝛiginale peccatũ non ẽ concupiſcentia. Si

tu dicas ꝙ concupiſcẽtia manet cũ gra inqntum eſt

remiſſa. ⁊ ſic eſt pena.inqᷓntũ eſt aũt intenſa non ma

nct. ⁊ ſic eſt culpa. Contra. Magis ⁊ minus non di/

„

uerſificant ſpecieʒ. ergo ſi concupiſcentia remiſſa nõ
eſt culpa ſed pena.pari ratione videtur ꝙ; nec conen

piſcentia intenſa. Item cbeupia poſtq; remiſſa ẽ
intendi põt ⁊ in pꝛiſtinũ dñium reuocari. ſicut expi/
mento patet. ſi igit᷑ oꝛiginale petm̃ cſſet iterabile.tũc
⁊ baptiſma. qdð eſt ↄtra inſtitutiouẽ eccleſie. Eſt igit
q̃ſtio quid ſit oꝛiginale pctm̃ ꝑ ceſſentiã Et cũ a ma/

giſtro dicatur ⁊ ab Aug.cẽ cõcupia. ſicut pat⸗ in lra.

Ab Anlel. añt in li. de cocep.virgi. dicatur eſſe debite
iuſticie carentia.q̃ſtio ẽ quomõ :ſta duo vᷣba pñ̃t eſſe
ſimb ⁊ ſemel wra. ⁊ in qno hoꝝ vcrboꝝ magis expli⸗
catur quid ſit oꝛigialis cupa
ale pctm̃ non dicit om̃imodã pꝛiuationem.eo ꝙ; non
tiñ dicit auerſionem. immo etiam conuerſionem q̃n

dam.non ctiam dicit omimodã boni d:iuagionem.

90.

ddm e ſicut actu⸗/

29

immo relinauit aptitudinẽ ⁊ aliquẽ actuʒ pꝛiuando
arcũſtantiam erga ipᷣm.ſic etiã in oꝛiginali ſuo mõ ĩi/
telligendũ eſt. AVñ ſicut non dẽ peccatũ actuale eẽ in
aliquo ex hoc ſolo ꝙ careat iuſticia.qꝛ tũc lapis dice

retur peccatũ habere.ſᷣ ex hoc ꝙ aliquã ii iclinationẽ
babet ad aliqᷣd.in qua cñ deberet eſſe iuſticia nõ rep
ritur. Sic etiã oꝛiginale pctm̃ dẽ eſſe in aliquo nõ ſo/

lum quia caret iuſticia oꝛiginali. ſᷣ etiam qꝛ curuita/
tem habet ⁊ neceſſitatẽ ↄcupiſcendi.vñ quẽadmodũn

vicemus in egritudine copali vtpote in paraliſi .
talis moꝛbus ineſt ex qᷓdam diſſolutione virtutis ita
tñ q; nõ om̃ino pꝛiuat᷑ virtus motiua ſicut i moꝛtuo

ſed aliquo mõ manet.non potens membꝛũ regere.⁊
tim ex defectu manꝰ tre/

ita ſequit ꝑtim ex potõne. ptim e⸗ manꝰ tre/
mulatio.ſic intelligendũ eſt tam in actuali q; in oꝛigi

nali peccato. Quẽadmodũ ſi quis q̃reret qͥd cẽt pec.

catũ carnis.duplir̃ poſſet ci notificari.vicʒ rõne incli
nationis deoꝛdinate vt dicatur eſſe immoderatꝰ ap
ptitus rei tractabilis ſᷣm carnẽ.Et rõne pꝛiuatõnis

boni. vt dicat᷑ eſſe pꝛiuatio caſtitatis ⁊ continentic.⁊

littera.ꝙ oꝛiginale peccatum eſt cõcupiſcentia.⁊ hec

21

22

2

24

25

4

vtroq; mõ rñdetur ſic ↄuenienter.Sic cũ querit᷑ qͥd

ſit oꝛiginale pctm̃.recte rñdet᷑ ꝙ ſit concupiſcentia i/

moderata.recte etiã rñdetur ꝙ ſit debite iuſticie carẽ
tia.⁊ in vna iſtarum rñſionũ clauditur alia.licet vna
notificet ipᷣm oꝛiginale rõne eius qʒ eſt in ipo habẽs
modũ conuerſionis.altera vᷣo rõne pꝛiuationis.Cõ/
cedendum eſt igit᷑ ſicut rõnes oñdunt.⁊ mgf dicit in

nõ qᷓcunq;.ſᷣ concupiſcentia put claudit in ſe debite

iuſticie carentiã. hec aũñt eſt concupiſcentia immoe
rata ⁊ intenſa.adeo vt ſit carnis ad ſpũm pᷣdominã/

tia. ⁊ talis ſemꝑ ẽ iũcta carentie debite iuſticie. ⁊ ᷣm
ꝙ nobis ineſt ab oꝛiginc dꝛ peccatum oꝛiginale.Et Hᷣ
eſt qð dicit glo.ſuꝑ illð. Beati quoꝝ remiſſe ſunt ini

quitates.glo.iniquitatem dicit fomitem.q̃ ante ba

ptiſmũ nõ tm̃ pena ẽ ſed culpa.poſt baptiſmũ vᷣo pe
na tm̃ eſt ⁊ nõ culpa.Cũ em̃ delet᷑ oꝛiginale.nõ delet

vt oino nõ ſit.ᷣ vt nõ ſit pctm̃. Concedende ſunt igit

ſatis planũ eſt rũdere per ea q̃ dicta ſunt. Ad illud
eñ qð obꝛ pꝛimo ꝙ pctñ operatur concupiam.ddᷣm
ꝙ illud intelligit᷑ de ↄvcupia q;tum ad actũ quẽ dicit
oꝑari mandatũ.qꝛ occaſionaliter excitat nobis ipᷣazʒ
ↄcupiam q̃ ſe balet ꝑ modũ habitus.ilAd illud qʒ
obẽ ꝙ cõcupia ẽ nobis inflicta ꝑ pctm̃. Dm qꝙ; non
intelligit᷑ de concupia pꝛout ẽ remiſſa.⁊ ſic ſoꝛtit᷑ rõ/

rõnes q̃ boc oſtendũt. Ad rõnes aũt ad 1 oſitum

nem pene.⁊ hoc mõ nõ ẽ oꝛiginalis culꝑa ſed ipᷣiꝰ ſe-
qucla.¶ Et ꝑ boc patet rñſio ad ſequens qð obijcit
ꝙ manet ſimul cũ gra.nõ em̃ manet ꝓut dictum eſt

in opponendo ꝓut intenſa eſt. quia ſic dicit anime ꝑꝓ

uerſionem. ac per hoc oꝛiginalis iuſticie pꝛiuationét.
ꝛout aũt eſt remiſſa ꝑ gratie pñtiam hoc non dicit.
¶ Et ſi obijcias g magis ⁊ minus nõ variat ſpeciẽ
Hm q ⁊ ſi iſtud locũ habeat in naturalibus.nõ tñ
babet veritateʒ in moꝛalibus.qm̃ virtutes ⁊ vicia in
moꝛibus attendũtur penes medietatez ⁊ eius extre/
ma q̃ ſunt ſuꝑfluũ ⁊ diminutũ.⁊ hoc non ſolũ ven ẽ
apud moꝛalem phᷣm.ſed etiam apud theologũ.qͥ di-
cit ꝙ amoꝛ creature citra deũ vel ſub deo nõ eſt pctm̃
moꝛtale.ſi vᷣo ſupꝛa deũ intendat᷑.moꝛtale peccatum
efficitur. Aaflud vo qð obꝛ ꝙ concupiſcentia re/
miſſa iterũ poteſt intendi. Odm ꝙ ⁊ ſi intendi poſſit
intendatur hoc ẽ per peccatum actualc.concupiſcẽ
tia vo intenſa nõ diccbat᷑ eſſe peccatũ oꝛiginale. niſi

pꝛout ſic cõtrabebat᷑ a pꝛima oꝛigius 0
teſt eſſe niſi ſemel. q;tũcũq; ⁊ quotienſcũq; concupia

rantia. ¶

cupiſcentia. ſic etiam debxt dici ignoꝛantia. ¶ Sʒ cõ⸗
tra. Beda dicit ꝙ quatuoꝛ ſunt nobis ꝓpter peccatũ

teſt eſſe oꝛiginale peccatum. uis ex⸗
quo actu ſuo cadit in furiã.illa furia non dicitur ĩ eo

naliũ
¶R.

giue. ⁊ qꝛ boc nõ po

intenditur. oꝛiginale peccatum non iteratur.

¶ QDueſtio. ij. d

„

4 Atrum peccatum oꝛiginale ſit i noꝛantia Et.
een er heunk ⸗ S e

elicta iuuen. ⁊ igno. mec.
glo. IJIguoꝛantie mee oꝛiginale peccatum quod eſt in
paruulis. Et pauloante. delicta ignoꝛantie dicit ea qᷓ
ſunt in paruulis qui peccato oꝛiginali tenẽtur.Itẽ

Nugo. in li. de ſacramen.in.vij.parte.Oꝛiginale pec

catũ eſt viciũ quod naſcendo cõtrabimus per igno/

rantiam in mente.⁊ concupiſcentiam in carne. ergo

videtur ꝙ oꝛiginale peccatum ſit ign oꝛantia.O ſi tu

dicas hoc eſſe dictum per cauſam. Obuiat illud q
ↄſequenter dicit HDug. in eadem parte. Iſta quatuoꝛ

mala in homine apparẽt. ſuperbia.ignoꝛantia. moꝛ/

talitas. ⁊ ↄcupiſcentia. Superbia mẽtis tm̃ culpa ẽ.

moꝛtalitas carnis pena tm̃.ignoꝛantia vo culpa ⁊ pe

na. ſed non niſi culpa oꝛiginalis.ergo ⁊c. ¶ Item oꝛi
ginale peccatũ maxime babet deleri ꝑ fidei ſacramẽ-
tum.ergo directius opponitur ipi fidei que eſt in co⸗
gnitiua ꝙᷓᷓ virtuti alicui exiſtenti in affectiua. ſi ergo
ignoꝛantia dicit pꝛiuationem virtutis dirigentis co/

gnitiuã. igetur peccatum oꝛiginale ſit ꝓpꝛie igno
tem pena rñdet culpe.ſed oꝛiginali pctõ
Apꝛie debetur pena carentia viſionis dei. ergo ſi hoc

oꝛiginale.ꝙ ſi hoc veꝝ eſt. redit idem qdð pꝛins
ſicut peccatum eſt in concupiſcendo ea que non funt
appetenda.ſic peccatum eſt in diſcernendo ea q̃ ſunt

dicit pꝛiuationẽ ex partc etnag uav er

credenda. ergo ſicut babere neceſſitatem ad concupi

ſcendũ eſt culpa.ſic habere neceſſitatem ad diſcernẽ⸗

dũ eſt culpa. in ꝑuulis vtrãq; neccſſitatem habʒ.⁊

non habet niſi oꝛiginale. ergo ſicut ponitur oꝛigina-
le peccatum in paruulo cſſe cocupiſcibilitas ſiue con

iuflicta.ſ.ignoꝛantia ⁊ infirmitas ⁊c.ergo cũ peccatũ
moꝛtalce nõ dicatur infirmitas.pani ratione nec igno
rantia que eſt pena ꝓ ipo inflicta.¶ Ytem Auguſti.

ad Valent᷑. Ignoꝛantia in bis que ſciri non wterũt
pena peccati eſt. Si ergo ignoꝛantia in paruulis eſt

inuincibilis.videtur ꝙ ſit pena ⁊ nõ culpa.maxime

cum videamus paruulos ꝓpter ignoꝛantiã excuſari

ab omni culpa.·¶ Item oꝛiginale peccatum deletur
in baptiſino.ſed eque bene ẽ ignoꝛans paruulus ba/
ptiſatus ſicut non haptiſatus.ergo ignoꝛantia nõ po
eem ſi aliquis ex ali⸗

eſſe culpa ſed ꝑena.ergo pari ratione.ſi aliquis ex pꝑec

cato pꝛimi pareutis in ignoꝛantiam cecidit. non de/
bet dici culpa oꝛiginalis ſed eius pena. Et poteſt hic

eſſe locus a maioꝛi.quia magis debet imputari igno
rantia in culpaʒ in quã incidit ex actu ſuo qᷓ; ex actu

alieno. ſcen cũ peccatũ oꝛiginale ſit concupiſcen-

tia. vt pꝛobatuʒ eſt ſupꝛa ⁊ Auguſtinus dicit. ſi eſſet
ignoꝛantia. cum concupiſcentia ⁊ ignoꝛantia ſint di⸗

uerſoꝝ gencꝝ.tunc in quolibet eſſet pluralitas oꝛigi

Miñ boocasosum oſtendetur inferius falſum eẽc.

adultis ipſam videlicet peccatum non eſſe. niſi ꝓut

habet voluntatem cõcõmitantem.ſic econtra cogni/

tio non eſt virtus niſi ei ſit iñcta affectio. Sic per hũc
modum intelligendũ eſt eſſe in ꝓpoſito.ꝙ ignoꝛãtia

tée

dm ꝙ ſicut ſupꝛa dictum eſt de ignoꝛantia in ⁊26

atchduditraro
Ppteratenbirn

ſun,roclonapt

erborponims
ſtugeſennan /
nioniurtr
ntfheniſehaun
Glisrfirnune
Cnaglentürdi
niim auatmo⸗
tanotfian n
ciant dihohn
ctficermasfti
enagstin
ſaunitpecen
lſentumthorini
ſnotgnnechen
tanhoecumae
ſpiſbietgom
lſteutfnuſcrin
llſtoiginepe
aptlaratdchtri

kſeneſtiggen⸗
nheerrüiguin
Pitenatnebin
nünfottanbn
laßt noi
ienſerin

————
2

Pgop ſi pure dicat nelciẽtiam ſic tm̃ eſt pena. ſi vo dicat ne· nitate doctoꝝ autenticoꝝ videlʒ mgfi ſententiarum
mindin ſcientiam vt ẽ coniũcta concupiſcentie ſic eſt culpa. ⁊ Hugo. Ait em̃ mgr in lir̃a ſic. Oinne qð eſt in hbi⸗/
pꝛo eo ꝙ talis ignoꝛantia oppoſitũ habet cum virtu nis coꝛpoꝛibus.naturaliter deſcendit a pꝛimo paren
ſeiciohur. te ⁊ gratia. Gratia em̃ adueniens in animã nõ ſolũ/ te lege pagationis.⁊ in ſe auctũ ⁊ multiplicatum eſt
unmte modo rectiſcat affectionem per charitatem.ſed etiã nulla extenioꝛi ſuba in id trãſeũte. Silit mgi Hugo
Nnnſin cognitiuam per fidem. Mon em̃ põt dirigi voluntas de ſancto victo. in fi.vj.ptis. De ſubſtantia coſte ĩ ſe
auantti niſi parit dirigatur ⁊ ro.⁊ libertas arbi.ſimul in rů diiuina virtute abſqʒ extrinſeco additaimnento multi⸗
annagi ⁊ volũtate conſiſtit. hoc igitur mõ concedi poteſt pec Plicata cꝛpus mulieris factũ amamool 6Re
ni os etiGnetenes jadnamspmt tem generaetne emrrt N Netnrener
ahalepe⸗ 2 glo. 7 ut ron NEr en
5ä 27 bancher. ſ acgramne q8 bi de carentia viſio multiplicatã cernimus.vt mita hominũ milla ex eo
cnuche nies dei. Ddm eꝙ illa ratio dupliciter deñeit. Prnu⸗ en ereuiſſe videninus, emn aiii analur
n quidem quia carentia viſionis dei non tm̃ debet᷑ pec ſecũdo autoꝛitate anctoꝝ. Dicit em̃ Anſcl. i
lutes catis que reſpiciũt cognitiuã.immo que reſpiciũt at ...õs Pemeibut.⸗ s
me Zranna fectiuã.cum viſio ſit tota merces q̃ redditur omnibꝰ tota natura humana in illis erat ⁊ nihi Jne ip
nchmunum⸗, virtutibus ⁊ operibus meritoꝛijs. Secũdo vᷣo quia rn manneen 6,2 Artipea Ee J8 mai e Du.
Knudiſalhi⸗ tciũ dicimus paruulos puniri carentia viſionis.in hoc ix. up Heiz a dicit. os emus in a 13 n
. Sedn tote tentionis.Rationes aũt que ad oppoſitũ indu- xpᷣ 0 m. in Agam. 5
Wnſcfan cũtur pꝛocedũt de ipᷣa ignoꝛantia hm ꝙ dicit puram ingn an omniu poſtcroꝝ caro fuit in ſir am.
kdeectn n neſcientiam. ſic eſt pena. nõ culpa. Scom em̃ qhabz 7 1 Etzn eecu nnor Benerattng en daenern.
win ſenmſ, iñũctam concupiſcentiam culpa eſt.nec tamen ex boÜfm ¶ Item gor vicle Sõ esdies a egunn
huumnsdrenr ſequitur ꝙ in nobis ſint plura peccata oꝛiginalia ſi- ri qd mos intrat ii me 1 t⸗ aconon
nanei nen cut cdudit ratio vleuna. pꝛo eo q; vbi ponitur onñ emi ron ecnſtienat. E Watbvi. Omme
alhellngti⸗ Aꝓpter alterũ.ibi vnũ tm̃.Cum ergo dicimus ignoꝛan tur.pꝛolis coꝛpus conſtituat᷑. Et Math.vij. Omne
nioneiefin tiam rõne concupiſcentie eſſe peccatuʒ oꝛiginale. nõ cxtrinſecũ introiens in bominẽ non poteſt cũ coinqͥ⸗
ntienimhi Apcer boc ponimus in nobis plura oꝛiginalia diffe nare.quia nõ intrat in coꝛ ſed in ventrẽ.⁊ in ſeceſſum
kingaſ rentia ꝑ eſſentiam.ſed hoc ponimus ꝙ cũ oꝛiginale pugave omnes eia Go,tenſienus bu⸗
ncdan ſit vnũ.deoꝛdinat ⁊ viciat totam animaʒ.non ſolum do muene eſen eun in mens . enbie vecer 5
diſcnohgii ſim affectiuã.ſed etiam ſᷣm cognitiuam.ita tñ ꝙ pᷣn / fuit ⁊ digeſta.per occultos meatus quos greci poꝛos
ccſſtutnian cipalius affectiuã.vnde magis notificat᷑ oꝛiginale ꝑ vocãt ad infcrioꝛa dilabit᷑⁊ in ſeceffum vadit. Itẽ
cocſ in piſcentiã debite iuſticie carentiã qᷓ; per igno bocipᷣm videtur ratione.pꝛimo ꝑ veritatem genera/
tumgin concupiſcentia ⁊ debite iuſticie carentiag e perig “ 5 ſubſtantia aliquid p⸗
. iſcentia qᷓ; debite iuſticie ca tionis. Generare em̃ eſt de ſua ſubſtantia aliquid ꝓ
eneſtnt⸗ rautiin.quia tan cocuhte en eſt culpa. ⁊ i? ducere.ſi ergo omnes vere ⁊ recte dicũtur ab adam
ſatnaet, eei norfficant Pn: iginale eu: a en eulpa a 5 aucere erg ormnes v ſumꝰ de ali ex ei? ſubſta⸗
ugltio m gicant de ipo dicatione p eſſentiã. igno den zt a agac ſed qua ratione manus mea vel pes vel
ä
rnwhegnn Ancdemagis Hdicatut æe pecœato oꝛigiali fn gipſa aliquo oe⸗ ſingula membꝛa vidern gitur ꝙ to⸗
tutaiſi onnria nechencſt Faet anſam be e⸗ — hominis ex eodem Kinmeneſl
mnennu? eſſentiam. hoc inſinuat im verbũ Hugo. cuz dicit imſtamtmn 2ſiboe mhil extrinſecum tranſit in vir
n n t ipm oꝛiginale eſſe vicin cutraxwimua p iqnoꝛan- con ane jature per actum vitutis generatiue
pefnigti am Mocctiam odꝛacipe anſel iu iid ee conceh. Wlem boeipm vicernr per egem cconatoni qm̃
Auim⸗ ordiiegennotrrn cmikicae⸗oeie Tennoes vderupper egen conarsns a
hutenſe luſticia ⁊ iniuſticia in volũtate conſiſtit. Et ſic patet ſtipes non ge eite orimatev ſti in ochnt. a Ka⸗
cuntinnlini quid ſit oꝛiginale peccatum ꝑ eſſentiã.quoniã ẽ con. dente.neca alerechoe ſen neſt ob alud niſi pter
. —NWh ͥ/ð cupiſcentia ⁊ debite iuſticie carentia.ptz etiam qu?à uicem contraber zan a rer vig rgnose .
Na oꝛiginale peccatum ab Hugo.dicit᷑ eſſe ignoꝛantia.⁊ vnitatem carnis ⁊ ſanguinis.ergo viclet᷑ ꝙ no⸗
mupnlluitt/ o coſeq ſ erfluitate nutrimenti.ſed de ſubſtãtia patris ꝓles
rmmnͦt 3Kanse gucnd rra p nsadaen benereturzus ſolũ de ſubſtãtia pꝛis primi.iĩmo eti
mingugi Dlalcgumalennen e Etag ue Concut, pfis remoti. alioquin vana erit lex cognatõis. quod
6 mane Arant ad boc ꝙ aliquid dicatur de venitate bu nõ ſolũ ẽ cõtra veritatẽ ſacre cerei r 5.
niee manen ure. materia videlicz ⁊ foꝛma.ad quartum tra dictame natne APRen yni. cniqh aie pꝛiuz
unnche e libꝛũ ſpectat dicere de veritate bumane nature ex ꝑ tionẽ reſurrectionis.neceſſe em̃ 3
hgu eniff te foꝛme.vbi agitur de reſurrectione. Ad bũc vᷣo lo/ coꝛpus reddi. eſto igit᷑ ꝙ aliquis nutritus de cami/
nminn n wectar n gni it⸗ enat bus humanis generet ꝓlem.ſi ſolũ ſemen de alimen
wa. cum ſpeetat inquirere de veritate humane nature ex b nis geneer em. . a
ru ingan parte materie.vbi inquirit mgr.vtrũ aliquid extrin / to ſumptũ ẽ.cũ huius alimentũ eſſet de veritate coꝛ
eſtchcgqax palcimode ſſit tranſire. Ci oꝛis alteriꝰ boĩs.rediret ad pꝛimũ coꝛpus.& iſte nõ
. Ntſcſt ſeciũ in veritatem bunane netde erani . Ci Raargere qui generatus cſt ex illo ſemine.cũ anima
nturulrni a hoc igit duo qrenda ſunt. Pꝛimo ueſtur eituy ſer aretur ꝓpꝛio coꝛpe.ſi igitur hoc ẽ impoſſibile.re/
an aliq̃d tranſeat in veritatẽ bumane nature ꝑ actũ ge- pꝛiuaretur. pe. ſi igitur he ſſibile. re⸗
ue . udo q̃ri ñ aliquid tranſeat i ſtat ⁊ illud impoſſibile eſſe.videlz ꝙ aliquid extrinſe
SS neratiue. Secũdo ꝗᷓritur vtrũ aliquid tranſeat in ve ſtat ⁊ illud in kaminc. angetue Gturar aßtnopar.
ning lne ritatem bumane nature ꝑ opus nutritiue. cũ tranſeat in ſeminc.augetur igitur qd a ᷣm
Gmmutan eſfo.ſ e te deciſum fuit in ſeipo ſine alterius appoſitõe. Sed
an afot . Duſto.ſ. e contra. philoſophus in li. de animatibus dicit ꝙ ſe⸗
vtcn Atrum aliquid tranſeat in veritatẽ humanc na⸗/ co rei tänreterne erteigktt,
unoß, ture ꝑ actum generatiue. Et ꝙ nõ videt᷑ pꝛimo auto men ẽ ſup e enb
ſn Sgg

—
—

que dicũt circa ſuam ſcientiã credendũ eſt. cũ deter⸗
minare de generatione bominis ꝑtineat ad phᷣm na
turalẽ.credendũ ẽ.ꝙ ſemẽ ſit ex ſuꝑfluo nutrimenti

ſic ꝙ aliquid extrinſecuʒ in veritatẽ humane nature

4

poſſit tranſire. Pten ſuper illud Luce.xj. Beatus
venter ⁊c. Glo.in.

terlinearis. Ex eodem fonte. ⁊ lac

nutriendis.⁊ ſemen pꝛocreandis pueris emanat. de

ſcmine ergo virginis potuit cõcipi.qui eius lacte po

tuit enutriri. ¶ tem Aug.in li. de vera reli. Alimẽ/⸗

ta coꝛpoꝛi nõ apta ꝑ congruos meatus eijciũtur.q̃ꝝ
aliud feculẽtiſſimũ reddit᷑ teꝛre ad alias foꝛmas aſſu

mendas. aliud per totũ coꝛpus exalat.aliud totiꝰani
malis latentes neruos accipit ⁊ inchoatur in ꝓlem.
neruos aũt vocat ſeminales rõncs. Per iſtam auto

ritatẽ erpꝛeſſe colligitur ꝙ ſemen ſit ex alimento. Si

foꝛte tu dicas ꝙ; Aug.intelligit q;tum ad partẽ ſemi

nis m naturaʒ. Obuiat ipᷣa autoꝛitas ꝗᷓ dicit ꝙ ali/

mentũ accipit neruos.i.ſeminales rõnes. illa em̃ ꝑs

dicitur eſſe pars ſᷣm ſpeciem ſuꝑ quã fundat᷑ virtus

actiua ⁊ conuerſiua. In eadem aũt autoꝛitate ſubiũ
git qꝙ ex illo alimento ſic traducto oia membꝛa foꝛ/

re radicali.
tum as fit pn
additionem.ſi g ex illo ſemine qdð ab Adam deciſum

mantur.⁊ planũ eſt m medicos qꝙ; membꝛa radica.

em hocipᷣm vẽ rõne. omne augmen

lia ex z ſpẽm habẽt foꝛmari ſiue ex humo
turam.vel fit ꝑ rarefactionẽ.vel fit ꝑ

fuit om̃es homines naturaliter ꝓducti ſunt.neceſſc

eſt illud cẽ actum. vel per rarefactionẽ.vel ꝑ additio
nem. 5 per rarefactionem non poſſet.qꝛ nec tot atho

mi fuerũt in ills ſeminc quot bomines ſunt ex eo p/
ducti.ſi & actum eſt. hoc eſt per additionẽ. aliqͥd igit
extrinſecũ intrat in coꝛpis humani cõſtitutione. QS
ſi tu dicas terciũ modũ augendi eſſe ꝑ multiplicatio
nem nature poſſibilẽ.Obijcitur cõtra hoc ꝑ Hugo.

de ſan. victo.qͥ dicit ꝙ facere aliquid in maius ᷣm ſbß

ſtantiam ⁊ quantitatem ſine appoſitione hoc eſt ſoli

deo poſſibile. ¶ Item impoſſibile ẽ aliquẽ per virtu
tem nutritiuã nutriri niſi apponat᷑ aliquid extriuſe/
cũ ꝑ qð quis nutriat᷑.S pari rõne impoſſibile ẽvirtu/

teem augmentatiuã augmentare ſubam niſi addatur

de nobilitate agentis ẽ ꝙ poſſit aliã naturã a

⁊ pfecta.⁊ ratio ſeminalis in ipᷣo eſt maxime actiua.

aliqͥd extrinſecũ ꝑ qdð augmentet᷑.aut ſi poteſt in ſe⸗/
ipᷣa augeri.quare non põt ꝑ ſeipᷣam nutriri. 4 Itez
trahere.⁊ in ſe conuertere.ſicut ignis conuertit in ſe
agerem.ſi g̊ potentia generatiua in homine cõpleta ẽ

vidct᷑ ꝙ poſſit agere in extrinſecã materiã.⁊ in ſe cõ

uertere. ⁊ rõnem ſeminalẽ cõicare ei.⁊ ſi hc.ꝑopus
8 virtutis generatiue in virtutem humane nature põt

aliqͥd extrinſecũ tranſirc. ¶ E. intelligendũ eſt hic q;

ſicut expꝛeſſe patet in lr̃a opinio mgfi ſentẽtiaꝝ fuit

nihil extrinſecũ in veritatem humane nature ꝑ ge

nerationẽ trãſcat. Mec aũt poſitio multũ apparet cẽ
Pꝓbabilis.ſi quis attendat verba ſanctoꝝ.⁊ ſimul cũ

boc cõditionem reſurrectionis ⁊ legem cognationis

NHanc igitur poſitionem quidã ſuſtinuerũt dicẽtes.

