querit᷑ de li.ar.in comꝑationc ad ſubiectum. Secun/
dao querit᷑ de ipᷣo in comꝑatione ad actuʒ. Lercioꝰo
querit᷑ in cõꝑationc ad obiectum. Quarto in cõpati
one ad aliquod agens creatũ.Quinto in comꝑatiõe

ad mouens.Sexto ⁊ vltimo in cõꝑatione ad coꝛpꝰ
coniunctum.
¶ Queſtio. j.

Deli.ar.in compꝑatione ad ſubiectum vtrũ in oibus

2 7

in quibus eſt ſit equaliter. aut m magis ⁊ minꝰ: Et
ꝓp ſit in omnibus equaliter videt᷑ pᷣmo ꝑ Bcrñ.in li.

e li.ar. Manet libertas voluntatis taʒ plena in bo/
nis qᷓ; in malis. in bonis oꝛdinatioꝛ.tam integra q̊ʒ
ſuo modo in creatoꝛe qᷓ; in creatura.
Zibe.arbi.cunctis ꝑiter ratione vtentibꝰ competit.
nec magis eſt in lonis qᷓ; in malis.Et ratione ſubiũ
git. ꝙ nec auget᷑ gratia.nec minuit᷑ culpa. ¶ Itẽ lib.

ar coipſo dicit᷑ liberũ quo eſt a coactione immune.S

ſi libertas arbi.in quolibet vniuerſaliter pꝛiuat coa/
ctionem. ⁊ omnimoda pꝛiuatione nõ eſt magis ⁊ mi

nus repꝑire.arbi.libertas in omnibus in quibus eſt.
equaliter eſt.

tem magis et minus eſt ꝑ ꝑmixtio
nem vnius ad alterum.ſed li. ar.nullo modo poteſt

ꝑmiſceri in aliquo ſeruituti ſibi contrarie.que quidẽ

cſt ſeruitus coactionis. nõ videt᷑ ꝙ poſſit ſᷣin mag⸗

quibus inuenit᷑.
ſeruandi recti
ptãs ſeruandi rectitudinem in bonis qᷓ;ᷓ in malis.in
confirmatis qᷓ́; in non cõfirmatis. liberũ ar.contin
git 'm magis ⁊ minus participari. ¶ Item libertas

Sed contra. Libe. ar. eſt poteſtaſ

vel minus e⸗K .S equaliter eſt in omnibus in

arbi. cſt quedam nobilis dignitas in anima rationa/

li.ſed in nulla ꝓpꝛietate dignitatis crcatura põt equa
ri creatoꝛi.ergo impoſſibile eſt libertatẽ arb.int᷑ crea
turam ⁊ creatoꝛem equaliter repiri.¶ N.

tatem.ſed vis cognitiua multo ꝑfectius reꝑit᷑ in deo

qꝙᷓ; in creatura.⁊ in vna creatura plus qᷓᷓ in alia.ſimi/
liter ⁊ vis appetitiua.̊ pari ratione ⁊ illa facultas
ex qua potentia rationalis ⁊ potentia voluntatis li/
bere eſſe dicunt᷑. ¶ Item liberius eſt illud in quo ca

dit nullum genus ſeruitutis.qᷓ; in quo poteſt aliq

genus ſeruitutis cadere.cuzʒ igit᷑ aliqua ſint que nul/

lo modo poſſunt ſubijci.nec peccato nec miſerie. que
dam vo que eis ſubiecta ſunt ⁊ ſeruiunt.videt᷑ ꝙ ab

his ⁊ illis liberũ ar.non participet᷑ equaliter ¶RB.

ad pꝛedictoꝝ intelligentiam eſt notandũ.ꝙ cum qr

vtrum libenꝝ ar.ſit equaliter in omnibus.nõ eſt que/

ſtio de ipſo 'm ꝙ dicit᷑ liberum ea libertate que eſt a
miſeria vel a culpa.hoc em̃̊ modo planume
rus eſt in vno qᷓ; in alio.ſed eſt queſtio de li.ar.ſᷣm.q;

dicitur libertas a coactione.ſic em̃ videntur autoꝛi/
tates ſanctoꝝ ſibijnuicem repugnare.Et ꝗpterea ad

contrarietatem que videt᷑ de meqio diminuenda in/

inter vniuocũ ⁊ equocũ.⁊ ſic patent ea que queſita ſi unt.

Bintelligentiã buius partis. cũ ſupꝛa babi -
tum ſit de libe. ar. in ſe. querit᷑ hic de ipſa cöo⸗/

Itẽ in eodẽ.

tudinem.ſicut dicit anſel.ſed maioꝛ eſt

Itez libertas
ãrbi.eſt facultas que fundat᷑ ſupꝛa rationem ⁊ volũ

̈ libe

deli. ar. penes id
oppoſitũ penes i

telligendũ eſt ꝙ li.ar.ſiue libertas arbi.⁊ dicit cõꝑa/
tionem ad illud a quo.⁊ ad illud ad quod. Per com
ꝑationem ad illud a quo dicit᷑ pꝛiuatiue ſiue negati⸗
ue.dicit᷑ em̃ liberũ a coactione.ꝓ eo ꝙ eſt ab om̃i co/
actione immune. Per comꝑationem ad illud ad qð
dicit᷑ poſitiue.ꝓ eo ꝙ libertas ar.eſt quedam facul/
tas ſiue poteſtas ſeruandi rectitudinẽ. hec autem fa
cultas ꝓut pꝛiuationi coactionis ↄiuncta eſt. habet
quandam dignitatem.dignitatis em̃ eſt ⁊ poteſtatis

non poſſe cogi. Et ſic in li.ar.intellectu tria claudũt᷑. 4²

vicz.a coactione immunitas.excellentie dignitas.et
poteſtas ſiue facultas. Mtum ad pꝛimũ li. ar. in om-
nibus in quibus eſt equaliter ſe babet ſicut dicũt au
toꝛitates Berñ.et oſtendunt rationes ad hoc indu/
cte.pꝛo eo ꝙ in omni in quo ponit᷑.ſimpliciter ⁊ vni
uerialiter omnem excludit coactionem. ꝓptera dicit
Berũ.ꝙ ita plene eſt arbi.liber.in creatura ſuo mo/

do ſicut in creatoꝛe.quod et ſi non poſſit intelligi ve/
raciter eſſe dictum de aliquo quod dicit᷑ per poſitio/

nem. poteſt tamen intelligi de eo quod dicit᷑ ꝑ omni
modam pꝛiuationem. Mtum ad ſccudũ vieʒ q;tum

ad excellentie dignitatẽ eſt equaliter in comꝑatione

crcaturarum adinuicem.ect inequaliter in compatio
ne cresturaꝝ ad creatoꝛcm. Dignitas em̃ li.ar.incre
ati ſuꝑexcellit omnẽ dignitatem li.ar.creati.qꝛ illa ẽ
dignitas ſumma.⁊ omnis dignitas creata eſt digni/
tas infra illam. ⁊ ꝓpter illam. et ſic inequalitas ineſt
libertati ar.q;'tum ad dignitatem ꝓut conſiderat᷑ in
creaturis ⁊ creatoꝛe. Prout aũt conſiderat᷑ in crca/
turis relatis adinuicem.ſic habet in eis repiri equa/
liter. ꝓ co ꝙ; omne li.ar.immediate eſt ſub deo cõſti/
tutum.⁊ qdᷣlibet eſt ſuarũ oꝑationũ poſt deũ pꝛimuʒ
pꝛincipiũ.Attendit᷑ em̃ m rationalis creature ſupᷣ/
mũ quo ſolus deus ſuꝑioꝛ eſt. ſicut vult aug. Otum
aũt ad tercium vicʒ q;tũ ad facultatez.aut ad ſeruã/
de iuſticie poteſtatem.ſic inequalitas reꝑit᷑ nõ ſoluzʒ
in creaturis ⁊ creatoꝛc.ᷣ etiã in creaturis cõpatis ad
inuicem. Vna enim creatura multo potentioꝛẽ altę
ra in rectitudine ſeruanda. ſicut beata qᷓ; miſera.⁊ B
eſt q dicit anſel.in li.de li.ar. Libertas arbi.alia eſt a
ſe.que nec eſt accepta ab alia.nec facta eſt.que eſt ſo/
lius dei. Alia eſt a deo facta et accepta que eſt angelo
rum ⁊ hominũ.Facta aũt ſiue accepta.alia eſt habẽſ
rectitudinem quã ſeruat.alia carens.Habẽs.alia te/
net ſeꝑpabiliter. alia inſeꝑabiliter. Carens aũt. alia ca
ret recuꝑabiliter.alia irrecuꝑabiliter. Ex hac diuiſio
ne anſel. apparet gradus libertat non ſolum in cre-
turis reſpectu creatoꝛis.ſᷣ etiam in creatun adinuicẽ
relatis. Sumitw᷑ em̃ hͥ diuiſio libertatis ſᷣm id qð ẽ in

ea poſitõis.⁊ hoc mõ ↄtingit eã ſᷣm plus ⁊ minꝰ ĩ ba

bẽtibꝰli. ar.repiri.⁊ ſic ꝓcedũt rõnes pᷣus adducte.
Ptzʒ igit᷑ ex pᷣdici rñ ad qõnẽ ꝓpoſita.ptʒ nihilomi/
nꝰ rñꝰ ad obiecta.qꝛ rõnes qᷓ ꝓbant eq̃litate arguũt
8 dicit pꝛiuationẽ.Renſiões vᷣo ad
itũ penes id qð dicit poſitionẽ. ⁊ iõ vtreq; oce
dende ſunt.qꝛ diuerſis vijs ↄcludunt.

ict auabentiſce
imnus ſcd nen
ltweprſecolie
itimmurlis
Eitwbuobens
lboberns⸗
ſi tentsblirrin i
ensconnnganes
imncknenuüſne
Sualtſoſeboa
ſnidenortrarodloge
tgenan enieta
lrcpecksrörlig
nincleinetio
ſcnnackrunznget
Uenguötbitrngt
nucſnor umi
Dgatrſütanie
PAbtonglann
Gabgtitcheͤi
dmntutenliĩ
CCggonstinmue
uſclanlimnn
lrzti poer⸗
nſerletnscppe
nigtiinimun
W
totuntod,
wagnnide
Aigefiatpen
hlkthingens

ien
Nepzifſn
eimonöz
kecſc e
Simins

negätene

2y 6hr⸗
bchein
ſeſtenegn⸗
lududs
elunhal,
er uent
ck abe
atrhue
umncnchi, 4
ne diits
unülgion⸗
aſian drn
Naubweindr
ſngletge
nen. pandct
earun hon
voſitinclgt
at per gien
in condue⸗
tterin conpe
r genighi
enrickeg
inenbalisit
nt anſcnin
Nnidart nan
ncsnne
tckib aociß
lsgvun ii
lrug N
zuN.
tht ͤbl
Nvchhtonl
Nonaii
zömien
Prialnce
nckauck⸗
luckti
stit 1
,Ginu
Grcunhr,
nranid
fniihii
ſotnici
uniine
enhlon
lanmhnit
höcs o ge
etaßN

Meli. ar. in compꝑatione ad actũ.Et querit᷑ vtruʒ ſit
actuũ ↄtingentiu ⁊ neceſſarioꝝ.an ↄtingẽtiũ tm̃: Et
ꝙ ſit ↄtingentiũ tm̃ videt᷑ ꝑ magiſtꝝ in.ij.ca.buiꝰ di.
vbi ait ſic. Hoc aũt ſciendũ ꝙ li.ar.nõ refert᷑ ad pꝛe-

45

44

Di.

Queſtio.ij.

ſens.vel ad pᷣceritũ.ſᷣ ad futura ↄtingentia. Item
li. ar.eſt reſpectu eoꝝ actuũ q̃ ſunt a nobis.⁊ eoꝝ de
quibus ↄſiliamur.Si igit᷑ nõ cõſiliamur de neceſſa/
rijs ⁊ impoſfibilibus.ſed de cõtingentibus.⁊ ea q̃ ſũt
in nobis poſſumus facere ⁊ nõ facere.vr̃ ꝙ ſoli actꝰ
contingentes ad li.ar.habeant ptinere. ¶ Ntẽ li. ar.
eſt ptãs rõnalis.ſᷣ ptãs ratiõalis eſt indifferẽs ad fa
ciendũ ⁊ nõ faciendũ.⁊ nibil quod exit a potẽtia ditf/
ferenter ſe habente ad G̊ ⁊ ad eiꝰoppoſitũ ẽ necrium

ſß ↄtingens.g ⁊c. ¶ Itẽ necriũ ⁊ volũtariũ ex oppo/

ſito diuidũt᷑.ꝗ ſi actus li.ar.eẽt necrius.nõ eſſet volũ
tarius.ſi ergo oĩs actus li.ar.eſt voluntariꝰ.videt᷑ ꝙ
nullus ſit necriꝰ. ¶ Sed ↄtra.Aug.in ench̊. Erit bõ
ſic vt velle male nõ poſſit.nec tñ iõ carebit lib.ar.Et
pauilo poſt.neq; aũt voluntas nõ eſt. aut libera dicẽ/
da nõ eſt.qua beati ſic eſſe wlumus.vt eſſe miſeri nõ
ſolũ nolumus.ſed nequaqᷓ; pꝛoꝛſus velle poſſumus.
⁊ ex hoc expꝛeſſe colligit kareſtres pectu actꝰ ne/
ceſſarij ⁊ immutabilis. ¶ Itẽ li.ar.eſt in deo.⁊ ange/⸗
lis.⁊ in hoibus beatis.ſᷣ deꝰ eſt imutabilis ꝑ naturã.
angelꝰvo ⁊ hõ beatus ꝑ gloꝛiã.& in ipſis li.ar.neccſ/
rio ⁊ immutabiliter in ſuũ actũ exit.igit᷑ nõ ſolũ ẽ re
ſpectu actus contingentis verum etiam neceſſarij.
n

tẽ non eſt meritũ ſine actu li.ar.ſed iſte q fecit bo
m vult ſe feciſſe.⁊ hocipſo meret᷑.ſi igi᷑ bunc fecii/

ſe bonũ demonſtrato illo qui fecit eſt necrium.li.axb.
eſt reſpectu actꝰnecrij etiam ſᷣm ſtatũ meriti. Itẽ
li. ar. eſt poteſtas nõ alligata eoipᷣo ꝙ li.eſt.ſi igit᷑ po/
tentia intellectiua eoipᷣo ꝙ; noek alligata põt cogno
ſcere neceſſaria ⁊ ↄtingentia. cũ volũtas.vel arbi.li
bertas ad nihil aſtringat᷑.vr erit reſpectu actuum
neceſſarioꝝ ⁊ ↄtingentiũ ſimul. ¶ . dom ꝙ li. ar.
dupliciter põt conſiderari.Aut ſᷣm ꝙ liberũ.aut ſᷣm
ꝙ deliberans. Si loquamur de ipſo ᷣm ꝙ liberuz. ſic

cõcedo ꝙ põt eſſe nõ ſolũ reſpectu cõtingentis.ſᷣ eti ·
am necrij.ſicut patet in deo ⁊ in xpᷣo.⁊ in angelis eti

bomibus beatis.Cũ em̃ duplex ſit neceſſitas.videli/
cet coactionis ⁊ immutabilitatis. Meceſſitas coacti

onis repugnat libertati arbitrij. Meceſſitas vo imu⸗

tabilitatis nõ. ꝓ eo ꝙ ar. dicit᷑ liberũ.nõ qꝛ ſic velit h
vt poſſit velle eius oppoſitũ.ſᷣ qꝛ om̃e quod vult ap

petit ad ſuiipius impium. qꝛ ſic vult aliq̃d vt velit ſe

velle illud.⁊ iõ in actu volendi ſeipᷣm mouet ⁊ ſibi do
minatr᷑.⁊ ꝓ tanto dẽ liberũ quis imutabiliter oꝛdine
tur ad illud.Si aũt loquamur de li.arb. ᷣm ꝙ delibe⸗
rans vtrũ hoc fiat vel nõ fiat.ſic act? eius de quo deli

berat eſt ↄtingens. Nullus em̃ deliberat de neceſſa/

rio ⁊ impoſſibili.actꝰtñ ille poteſt eẽ circa necriũ.xel
circa ↄtingens. In li.em̃ arbi.eſt ↄſiderare actũ vo⸗/

lendi ⁊ ipſum volitũ.Et inqtũ li.ar.eſt deliberãs ne/
ceſſe eſt ꝙ ↄtingentia ſit circa vtrunq; iſtoꝝ vel circa

alterũ. Circa vtrũq;ʒ.vt cum qͥs deliberat vtrum ve-
lit intrare religionẽ.vel diligere inimicũ. Circa alte-/
rum.vt cum quis deliberat vtꝝ debeat conſentire v
diſſentire aꝑpetitui naturaliter inſerto. vtpote appe
titui beatitudinis.Sic igit᷑ actus li.ar. deliberantis.
uis pofſit eſſe circa neceſſarium.ſemꝑ eſt ↄtingẽs.,.
Actus vo li. ar.vt liberũ eſt.nõ ſolũ põt eẽ circa necei
ſarium.ſed etiã neceſſariꝰin ſe.⁊ ꝑ hoc pʒ reſpõſio ad

verũ eſt

Be li. ar. in cõpati

nũ ⁊ malũ.g malũ eſt obᷣm li.ar.ſᷣm ꝙ liberũ.

SSõG
*

ꝓpoſitam queſtionem. atet etiam reſponſio ad ob/

iecta. Mam rõnes q̃ oſtendunt ꝙ li. ar. poteſt eſſe re
. ſpean actus neceſſarij.cõcludũt de li.ar. ſᷣm ꝙ libeꝝ

cut manifeſte apparet pꝑtractanti. Autoꝛitates vo
⁊ rationes ad oppoſitum intelligunt᷑ de li.ar.ᷣm q;

deliberans ⁊ cõſilians.alit᷑ nõ cogũt.¶Mã qð pᷣmo ꝗS

ßm ſtatum viatoꝛis.ſic mßgr in lr̃a ſeiᷣm exponit.
imiliter quod ſecundo obijcit᷑ ꝙ libe.ar. eſt eo- 46

rum de quibus cõſiliamur.hoc em̃ verũ eſt de lib.ar.
ſm ꝙ tenet rationẽ deliberantis.Et ad illud qð obij 47
cit᷑ ꝙ rõnalis poteſtas eſt ad oppoſita.d. ꝙ illð nõ

eſt verũ de oĩ ptãte rõnali.ſicut iã in ſequenti ꝓble/

mate melius patebit.ſed hoc eſt verũ de rationali po

teſtate ᷣm ſtatum mutabilitatis ⁊ vertibilitatis.ᷣm

quẽ ſtatũ intelligit᷑ verbũ phᷣi. Ad illud qð obijci/S

tur ꝙ necriũ ⁊ volũtariũ ex oppoſito diuidũt᷑.dð.

ſm aũt ꝙ necariũ dictũ eſt a necitate mutabilitatis.
nõ diuidit᷑ ð voluntariũ.niſi voluntariũ dicat᷑ a vo .ũf
luntate deliberante ⁊ ↄſiliante.⁊ hoc modo bene vce
do ꝙ volũtariũ eſt ↄtingens.⁊ hoc nõ obuiat ſᷣ poti
us conſonat ei qd dictum eſft.
Queſtio.iij .
ione ad obiectũ. Et eſt qõ vtrũ lib.
r.ᷣm ꝙ liberũ poſſit in malũ:Et ꝙ ſic vr.e nullo

vitupꝑat᷑ quis nec laudat᷑.niſi de illo quod eſt a li.ar/

bi. m ꝙ libeꝝ. li. ar. põt in pctm̃ ſᷣm ꝙ libeꝝ ⁊ i ma
lum. ¶ Itẽ actus li.ar.ſᷣm qꝙ liberũ eſt eligere.ſed li.
ar. de ſe cũ eſt grẽ̃a deſtitutũ bʒ eligere malũ.bonũ au/

tem nõ eligit niſi ꝑ auxiliũ gre.g li.ar.quãtũ eſt de ſe

lus hʒ obiectũ malũ qᷓ; bonũ. ¶ Itẽ ptãtes ratõna
es ſunt ad oppoſita ſᷣm ꝙ hmõi.ſ li.ar.vᷣm qꝙ liberũ
eſt ptãs rationalis.& eſt ad oppoſita quãtũ eſt de ſui
natura.ſed nõ eſt ad oppoſita que ſunt dulce ⁊ ama
rum.verũ ⁊ falſum.⁊ ſilia.ẽ ad oppoſita que ſane to
tẽ

li.ar. poteſt facere malũ.aut igit᷑ ſeio. aut alio.Si

alio.quero mediante quo.et nõ eſt dare.tunc em̃ eẽt

querere.vtrũ illud eſſet liberũ.aut nõ.et ſi nõ eſſet li-
berũ.iam in opere ſuo nec eſſet laudabile nec vituꝑe

rabile. ⁊ ita nec peccare poſſet.Si aũt eſſet liberũ.

vel erit abire in infinitũ.vel eſt dare ꝙ libe.ar.ſeipſo
peccet. Si igit᷑ ſeipo põt in malũ.⁊ ſeipᷣo eſt liberuʒ.
F li. ar. m ꝙ liberũ bʒ ꝓ obiecto ipᷣm maluʒ. By8
ↄtra. Anſel.de li.ar.qdð libertati oppoſitũ eã minuit
⁊ ſeꝑatum auget.nõ eſt libertas.nec ꝑs libertatis.ſed
ptãs peccandi eſt hmõi vt dicit.⁊ ex boc cõcludit᷑ ꝙ

ptãs peccandi nõ eſt libertas nec pars libertatis. Si
igit᷑ malũ nõ eſt obiectum niſi ptatis peccandi.li.ar.

ſm ꝙ hbmõi nõ hbʒ ꝓ obiecto malũ. Itẽ poſſe pec
care plus dicit impotentiam qᷓ; potentiã.⁊ plus di/
cit defectum qᷓ; complementũ. li.ar.ſᷣm q; liberũ.eſt
ſub deo potentiſſimũ. li.ar.ſᷣm ꝙ libeꝝ nõ bᷣʒʒ obie-
ctũ malũ ſiue pctm̃.¶ Itẽ ſi malũ eſt obiectuʒ li.ar.
m ꝙ liberũ. vbicunq; eſt libertas ar.ẽ ptãs ad ma
lũ. vel in deo eſt ptãs ad malũ.vel in ipſo nõ eſt lib.
ar. ⁊ qꝛ vtrũqʒ boꝝ eſt impoſſibile ⁊ ↄtra Aug.reſtat
⁊c. ¶ Itẽ li.ar.nunqᷓ; facit nec appetit maluʒ niſi ſõ

ratione boni.ſed vinũ qꝛ nõ appetit᷑ niſi ſub ratione

dulcis.ipᷣm ꝑ ſe nõ eſt appetibile.ſed dulce.ſi ̊ malũ
non appetit᷑ niſi inqtum apparet bonum.ſolum bo
num eſt obiectum li.ar. ¶ Item vnaqueq; potentia

b 2

eſt completioꝛ cũ coniuncta eſt —SZ

ſm ꝙ necriũ dictũ eſt a necitate coactioniss

So tet reſponſio ad pꝛimum obiectum. ſ

S2 men eligit malum niſi inq;tum apparet bonũ.

actu q cñ nõ eſt ↄiuncta. ergo ſi malum eſſet obie/

ctum li.ar.ſᷣm q liberũ.ergo inſufficienter diffiniret

ab anſel. cum dicit᷑ ptãs ſeruandi rectitudinẽ. Si tu
dicas ꝙ bonũ eſt obiectum ꝑ ſe.⁊ maluʒ ꝑ accidens.
boc non ſoluit.qꝛ nõ ſufficienter diffinit medicinam.
qui dicit eam eſſe ſcientiam ſani.niſi addat eius op/
poſitum.licet medieina ſit ſcia ſani ꝑ ſe.⁊ egri ꝑ acci/

q dens. ¶ Ro. dùm ꝙ de li. ar. eſt loqui dupliciter. Aut

hm cõem rationem ſᷣm quam reꝑit᷑ in creatoꝛe et in
creatura.⁊ ſic obiectum eius eſt bonum ⁊ equuzʒ. ma

lñ vᷣo nõ eſt obm niſi ⸗ dicat hoc eſſe obm. quia li.

ar.illud reſpuit ⁊ deteſtat᷑. Hic auteʒ vocat᷑ obiectũ
illud qd intendit li.ar.ꝑ actum ꝓpꝛiuʒ ſiue qdð efficit.
Alio modo ↄtingit loqui de li.ar.ſᷣm ꝙ repit᷑ in crea
tura.et ſic eſt loqui de ipſo dupliciter. Aut inqẽtuʒ li/
berũ.aut inq;'tum deficiens.Si inq;tum liberum.ſic

natum eſt exire in actum cquitatis ſuſceptibilem et
equitate infoꝛmatum.Si aũt loquamur de ipſo inq;ᷓ

tum deficiens.ſic liberum ar.inq;tum liberum arbi/
trium põt ⁊ exit in actum deliberatiuuʒ.qꝛ deficiens
exit in actum defoꝛmatum.⁊ ita malum. Sic ̊ patzʒ
li. ar.pᷣm qꝙ liberũ eſt habet obᷣm bonũ.⁊ exit in bo
nũ nõ in malũ.ſicut rationes ad pꝛimã partem indu

cte oſtendunt. Mibilominus tñ inq;tum cum liber/

tate habet defectibilitatem põt in malũ.ita ꝙ mali/
cia non eſt obicctum li.ar.nec a li.ar.ſᷣm ꝙ liberum.

ſed ſᷣm ꝙ deſiciens.actus aũt ſubſtratus cum ſit deli

beratiuus exit a libero ar.ſᷣm ꝙ liberum et per h̊ pa

cit ſolis operibꝰli.ar.deberi laudem ⁊ vituꝑeriuʒ. hoc
non ſolum verum eſt de his que li.ar. reſpiciunt m
ꝙ liberum.ᷣ etiam ſᷣm ꝙ defectiuum.ſic tm opus ab
eo veniens eſt vituperio dignũ ratione defoꝛmitatis
que nõ habet cauſam efficientem ſed veficientem. ſiẽ

51 infra manifeſtabit᷑. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ li.ar. de

ſe eligit malum. dom qꝙ et ſi ſufficiat ad eligendũ ma
lñũ ꝓ eo ꝙ facilius eſt deficere qᷓ; ꝓficere.nõ tñ ad ill
oꝛdinat᷑ pꝛincipaliter.quoniam hoc nõ ↄuenit ei ſᷣm
nature ꝓpꝛie cõplementũ.ſed potius ſᷣm ꝓpꝛie natu
re defectũ. Pꝛeterea ⁊ ſi de ſe eligit malum.nun Pe
illud qð obꝛ ꝙ rationales poteſtates ſunt Fa
ta.ddm ꝙ et ſi verũ ſit in rõnalibus poteſtatibus de
fectibilibꝰ⁊ creatis.nõ tamen verũ eſt in rõnalibꝰpo
teſtatibus in quibus nõ poteſt eſſe defectꝰ.Abſit em̃
ꝙ illud ph̊icum verbũ ſit verũ.quo dicit᷑ ꝙ deꝰ põt
pꝛaua agere.hoc em̃ eſt ↄtra veritatem ⁊ contra au/
guſ.ſicut in.j.li.oſtenſum fuit.et inferiꝰ ſuo loco oñ/
det᷑.Oꝛ em̃ dicunt᷑ rationales poteſtates eſſe ad op
poſita.hoc non eſt qꝛ ſunt rationales.ſed qꝛ ſunt de/
ficientes.maxime ſi in eius oppoſitis intelligat᷑.q̃rũ
vnũ eſt pꝛiuatio alterius.ſicut ſe babet bonũ ⁊ malũ.
⁊ ita ex hoc non ſequit᷑ ꝙ liberũ ar.ſᷣm ꝙ liberũ poſ9/

3 ſit ad malum. Ad illud quod obꝛ ꝙ li. ar.ſcipᷣo po/

teſt in malum. dᷣm ꝙ et ſi ſeipſo poſſit.nõ tñ poteſt
ſeipſo ſufficiente ſed potius ſeipſo deficiẽte.ſeipſo.n.
poteſt deficere.nec opoꝛtet aliquid aliud interuenire
ad hoc ꝙ exeat in malũ.

ueſtio. iiij. K
¶ Deli. ar. in compatione ad aliud agens creatum. Et
eſt queſtio. vtrum li. ar. ab aliquo agente creato poſ-
ſit cogi: Et ꝙ ſic videt᷑. Cam dam̃.qᷓ; phᷣs dicunt
quedã ſunt oꝑationes beun volũtarie.ptim inuolũò⸗
tarie.et qdã mixte ex volũtario.⁊ iuolũtario.ſicut ia

28 aut obij⸗/

care. vi

II

ctare merces in mare.⁊ ſimilia. Si igit᷑ inuoluntariũ

eſt illud qð eſt ꝑ violentiã.aliquas opationes exeun
tes a li.ar.contingit ꝑmiſceri violentia.ergo ſi cõtin⸗
git magis ⁊ minus ꝑmiſceri.ↄtingit eas ſimplicit᷑ eẽ
inuoluntarias ⁊ coactas.& li.ar.cogi põt in actione
ſua.¶ Item maioꝛ virtus põt inferre violentiaʒ mi
noꝛi.ſed qð põt inferre violentiã põt compellere.er/

go minoꝛ virtus a maioꝛi poteſt compelli.ſed aliqua
virtus potentioꝛ eſt li.ar.viatoꝛis.vtpote angeli.er/
go ſaltem ab angelo li. ar. noſtrũ poteſt cogi. ¶ Ites

ſi aliqua virtus põt impediri ab actu ſuo.poteſt vio
lẽtari.⁊ ſi ſufficienter pot impediri.ſufficiẽter põt vio

lẽtari.⁊ ſi ſufficient pᷣt violẽtari pᷣt cogi.cũ igit᷑li.ar.
ab actu ſuo ⁊ vſu impediri poſſit.ſicut pʒ ꝙ dyabolꝰ
põt auferꝛe vſum li.ar.⁊ facere furioſum.ergo videt

ꝙ ab eo li. ar. noſtrũ poſſit compelli vel cogi. ¶ Ite
quando radius eſt iunctus aque. mota aqua neceſſe
eſt moueri radium.ſed multo maioꝛi vinculo coniũ

gitur anima coꝛpoꝛi qᷓ; ↄiungat᷑ radius aque. mo⸗/
to coꝛpoꝛe neceſſe eſt moueri affectus aic.ſi igit aliqᷓ
virtus creata põt coꝛpus tranſmutare.poterit ꝑ cõ/
ſequens li.ar.vertere et compellere ipſo nolente.
GBeen ſicut ſe habet iutellectus ad verũ.ita ſe ba/
bet affectus ad bonũ.ſed intellectus compelli põt ad
credendũ aliquod verum. ⁊ affectus ad amanduʒ

bonũ.ſi ergo liberũ ar.nõ dicit aliud qᷓ; rationẽ ⁊ vo

luntatem.videt᷑ ꝙ et ipſum compelli poſſit ꝑ actio/

nem alicuius agentis creati. Item agens creatuʒ
ſua actione poteſt li.ar. cogere coactione inducente.
que eſt diſpoſitio reſpectu coactionis ſufficientis.ſʒ

diſpoſitio ꝑ frequentem ſui iterationem et intenſio/

nem poteſt fieri neceſſitas.ergo videt᷑ ꝙ ſi voluntas

poſſit cogi coactione inducente.ꝙ ꝓceſſu tempoꝛis

compelli poſſit coactione ſufficienti ꝑ actionẽ alicu/

ius creature. Sed ↄtra. Berñ.de li.ar. Aoluntas
pꝛo ingenita ſui nobilitate nulla cogit᷑ neceſſitate.ſi
igit᷑ voluntas a nemine poteſt cogi.⁊ hoc non eſt ob
aliud niſi ꝓpter li.ar.libertatem. ergo li.arbi.a nulla
creatura poteſt cogi. Item ſi aliqua creatura poſ-
ſet li. ar.hominis cogere.boc maxime competeret ipᷣi

dyabolo. de quo dicit Job. xl. Non eſt poteſtas ſuꝑ

terram que ei poſſit comꝑari.ſi ergo dyabolus li.ar.

nr̃m nõ põt cogere.qꝛ tunc faccret nos continue pꝑec
ꝙ nulla alia creatura poſſit ipſum coge/
re. ¶ Item nulla maioꝛ compulſio poteſt fieri li.ar.
hominis qᷓ; ꝑ cõminationem moꝛtis.ſed moꝛtis cõ/
minatio ad compcllendũ li. ar.nõ ſufficit ſicut patet

in martyribus.ſanctis. ⁊ alijs. a nulla creatura po⸗/

teſt compelli.¶ Itẽ ſi li.ar.eſt ſᷣm id quod eſt ſupꝛe
mũ in anima.cum ipſius ſit regere ⁊ mouere omnes
potentias.ſed eo qð ſupꝛemũ eſt in anima.ſolus deꝰ
maioꝛ eſt.ergo nulla creatura poteſt ſuꝑ illud. nulla
igit᷑ creatura poteſt in hominis liberuʒ ar. compel/

lendum. R. ad pꝛedictoꝝ intelligentiam eſt notã 54

dum ꝙ eſt loqui de li.ar.q;tum ad actum exterioꝛem
et q;tum ad actũ interioꝛẽc.ſiue q;tũ ad actũ ꝓpꝛiũ.⁊
qᷓ;tum ad actum alienũ.Si loquamur de li.ar.qᷓ;tuʒ
ad actum exterioꝛem.ſic reſpectu talium actuum o

teſt interuenire coactio.poteſt em̃ quis compelli vt

genua coꝛam ydolo flectat.⁊ vt manibus ꝓpꝛijs tbu

ra altaribus imponat vel incẽdat.Si aũt loquemur
qᷓ;tuʒ ad actũ interioꝛc̃.qui.ſ.eſt velle vel eligere aut

ↄſentire.ſic reſpectu talis actus poteſt li.ar. aliqͥ mo
do induci poteſt ⁊ impediri.ſednullo modo poteſt

ttcttbinfen
ſhibineckegl
Pprtonebon
noneconiunc
cns pri a
Pithlbenunt
ſberumnolia
ſupenorinulon
ſeoeuatn
NNMt
ſionmimarn
apeellgge rae
ccitauannee
dlunano putd
Mrſngnioroen
utnduonns
eſctctvler
Alberntsdigt
odWomron
ulinon ner
Pltannagne
jehecggere
etanenir,
ſcknntsſtae
Epoſckintua⸗
lbeontaui,
tmgiſbern
ellaunbee
anmpoſtilaſe
unnnnncſe
Gfagöttri
e e
enedin
aicung
Maranin

ſleronihe⸗

inc D
eee
monagnn
accſiͤn
ſichlii

en agt
enanign
hnpckare,

ern .

ion
giterpötfin
chigklie
Po drß
nhori
og. Ds
Gagnneenſe
Vnend n
nnsnnpeg
wieſigtiig
emari⸗
rwa.
Awinſ
Panaickr
ms umn
dönnir
diwſtnn
anagesdenj
none indhr.
isſuffichns;
Nden et ün -
cigier
khanrn
nngmir
Rlrürs
kuſer⸗
ernncth
oplam
ignovnng
SSõ
nckonftſ
vNolpl
bamnnene
ſepn ⸗
Nctfeni.
d wors⸗
futſant at
lramnsd
conſnd⸗
touatorNOmGI
mimtcher⸗
giguan

N
mungni

66

58

59

57 ſolum inucentis.

iunctus. ddʒ qy non eſt ſimile.

60

D

4 —

compelli. Induci quidem poteſt. quonmiaz amat ali/

uda ſe.⁊ quod infra ſe eſt. Ande ꝑ obliuionem alicꝰ
rei amate vel ablationem põt induci ad ↄſentiendũ
in aliquid multum efficaci ꝑſuaſione.p quẽ moduʒ
ydolatre tẽtabant ſanctos martyres ↄſentire in ydo

latria.mõ ꝓmittendo delectabilia. mõ infligẽdo tri/
ſtia. Iſta tamen inductio longe diſtat a coactione ſi
cut ꝓbat ipſe exitus.qꝛ nec blandimentis allici. nec
toꝛmentis terreri adeo potuer̃t vt a veritate iuſticie

mutarent᷑.et ſic li.ar. induci poteſt. qꝛ amat aliquid
infra ſe. vtpote vitam tempoꝛalem vel aliqd cõſimi
le õ creatũ oferre vel auferre. Po⸗/
1

teſt etiam impediri

onem ſui ad coꝛpoꝛalem naturam.que ſubeſt virtu

ti creature.vnde bene poſſet aliquis alium ita lede/

re ꝙ vſum li. ar. amitteret.ex hoc tamen li.ar.nõ co⸗/
geret. Coactio em̃ ponit li.ar.actum ⁊ vſum. ſed li⸗
gatio vel impeditio tollit.Et iterũ impeditio ꝓueni
re poteſt ab inferioꝛi. coactio ꝓucnire habet a ſupe-
rioꝛi.binc eſt ꝙ li.ar.et ſi poſſit induci ab agente cre
ato ratione boni exterioꝛis amati.⁊ poſſit impediri
ratione coniuncti coꝛwꝛis.non põt tñ cogi reſpectu
actus ꝓpꝛij. Hanc em̃ dignitatem habet li.ar.vt in/

quãtũ liberum ſoli deo ſit ſubiectum. ⁊ qꝛ inquantũ
liberum nulli agenti creato ſubeſt. cum coactio ſit a
ſuperiori.nullum agens creatum poteſt ipſum coge

re. Vnde ↄcedende ſunt rationcs hoc oſtendentes.

ãd illud aũt quod pꝛimo obijcit᷑ in ↄtrarium ꝙ

illud intelligit᷑ de actione exterioꝛi.⁊ qᷓtum ad illam
poteſt interuenire coactio. Pꝛeterea intelligit᷑ ibi de

inuoluntario ꝓut dicit᷑ inuolũtarium ꝑ violentiaʒ.

non inquã ꝑ violentiam coactionis ſuffcientis ſed
¶Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ maioꝛ ꝓ

tus poteſt violentare

equalitatem. nec vna nata eſt p̃m iſtam ꝓpꝛietatem

in alteram agere.et ꝗꝓpter hoc nec alteram violenta
re nec cogere.Cum em̃ dicit᷑ ꝙ maioꝛ virtus põt vi/
olentare minoꝛẽ.hoc veritatem babet ſi ſᷣm ꝙ maioꝛ
eſt nats ſit agere in minoꝛẽ. illud qð obꝛ
ar. poteſt in ſua actione impediri.dᷣm qꝙ verũ eſt. tñ
ex boc non ſequit᷑ ꝙ poſſit cogi. Impedimentũ em̃
pꝛiuat actũ libertatis.ſed coactio ponit actũ li.arbi.
⁊ ſimul cum hoc ponit ꝙ non ſit libertatis.⁊ iſta ſt
incompoſſibilia. ſicut ſi poneret᷑ aliquis actꝰ eẽ vo⸗
luntatis ⁊ non eſſe volũtarius.
infra. et iõ ratio illa non cogit.
tur ꝙ aqua mota neceſſario mouet᷑ radius ei con/
ctus. dʒ q not p eo ꝙ radiij müleibii
eatio eſt naturalis.nec poteſt lux ſeipſam nõ multi⸗
plicare eum inuenit materiam ſibi aptã. ct ſicut mi-/
tiplicatio radij eſt naturalis. ita ⁊ reflexio eius eſt
naturalis et repercuſſio.et pteren cum aqua mo/
uet᷑. Alio modo ſuſcipit᷑ rach
modo reflecti.liberum autem arbi. pꝛeeſt coꝛpoꝛi cã
in ſuum actum voluntarie exit.⁊ ſeipo eſt ꝓpꝛij actꝰ

variatio.nõ ex hoc ꝙ aliqua fit mutatio in coꝛpoꝛe

coniuncto. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ de compatiõe in/
tellectus ad verum. ⁊ affectus ad bonũ.dom q et ſi

aliquo modo ſit comꝑatio conſimilis.nõ tamen eſt

oimoda ſimilitudo.qm̃ ſicut oñſum fuit ſupꝛa li.ar.

plus ſe tenet ex parte motiue ꝙᷓ; cognitiue.⁊ ideo co

—

ri ꝓpter inclinationem⁊ coniuncti

violentare minoꝛem iaʒ pʒ mſio.qꝛ qʒtũ
ad libertatis dignitatem. ſicut oſtenſum fuit in pꝛi/
mo ꝓblemate.omnes creaturas rationales habent

li. teſt

melius videbitur
dillud qð obijci

iõ neceſſe eſt iᷣm alio

actio plus repugnat affectioni qᷓ; repugnet cogniti⸗

oni.⁊ ꝓpterea equ ꝙ ſi intellectus poteſt co
dom ꝙ et ſi inductio videat᷑ eſſe quedaʒ coactõ. ma

gi ꝙ ⁊ affectus. illud qð obr ꝙ poteſt induci.

*

xime ſᷣm humana iura que dicunt ꝙ illud qð fit cã

metus non eſſe babendũ ratum.maxime de eo me
tu qui poteſt cadere in conſtantẽ viru. ꝓ eo ꝙ cõſide
rant exterioꝛa oꝑa.ſᷣm veritateʒ tamen iſta inductõ

quo. poti⸗ .
tatis. Mon em ita plene vult aliquis quãdo vult ex
inductione ſicut quando vult abſolute. ſicut ptʒ de

ſtat cum libertate voluntatis. nec ei repugnat in ali
otius repugnat plenitudini amoꝛis ⁊ volũ/

iactatione merciũ in mare.nihilominus tamen ſal/

uatur ibi rõ libertatis ⁊ voluntatis.vnde talis me-/
tus apud deum non excuſat a culpa.ſicut apꝑte patz

„

in negatiõe a petro facta.⁊ ꝓpterea non ſequit᷑ ꝙ ſi

poſſit a creatura induci ꝙ poſſit cogi. Nec valet qð

*„%

obijcit de diſpoſitione que habet fieri necitas ꝑ ite/

*

rationem.hoc em̃ verum eſt reſpectu virtutis natu
ralis. ⁊ actus qͥ determinat᷑ ad vnam differentiã cõ/

62

trarietatis.non aũt verum eſt reſpectu wluntatis qᷓ

Abſoluta eſt. ⁊ quantum eſt de ſe vertibilis eſt. Pꝛet⸗

ea illud locum babet in eo genere diſpoſitionis que
eſt eiuſdem generis ⁊ ꝓpꝛietatis.vt eſt diſpoſitio ꝓ/

eſt ſupꝛa.⁊ ſic patent obiecta.
NQueſtio. v.

xima ⁊ remota.ſic añt nõ eſt in ꝓpoſito vt oſtenſuʒ

eillud: d pꝛimo obijci rium ꝙ (eli ar. in compatõne ad mouens pꝛimũ.ſ.D ad ipᷣm
eſt actio mixta ex voluntario et inuoluntario.dd. q

deum. Et eſt queſtio.vtrũ li.ar.poſſit a deo cogi? Et

ꝙ ſic videt᷑ Luce.xiij.Exi in vias et ſepes et compel

le intrare vt impleat᷑ domus mea.ſi in domũ dei ñ
contingit intrare niſi ꝑ vſum li.ar.⁊ dominus intra
re compellit.videt᷑ ꝙ li.ar.cogit.

chꝛiſtum non itur niſi ꝑ libe.ar.actum.ſi igit᷑ li.arb.
non venit ad filium niſi trabat᷑ a patre.⁊ tractus eſt
motus violentus.ſicut dicit phᷣs.li.ar.a deo violẽta/⸗
tur ⁊ cogit᷑. ¶ Item ꝓuer.xx.Sicut diuiſiones aq̃ꝝ
ita coꝛ regis in manu domini.quocũq; voluerit incli
nabit illud.ergo ſi li.ar.inclinatur ad vnam partem
ↄtradictionis.quantũcũq; ad illam inclinet᷑.deꝰpo/
li. ar. ad volendum. ¶ Item omnis creatura eſt in
pfecta obedientia reſpectu creatoꝛis. ſi li.ar. aliqͥd
creatum a deo eſt. neceſſe eſt ipᷣm eſſe in ꝑfecta obedi

entia reſpectu dei. ̊ ſi aliqua virtus poteſt a deo cõ⸗
pelli. poteſt ⁊ virtus li. ar.ſᷣ deꝰ de alijs creaturis põt
facere ↄtra ꝗꝓpꝛiam naturã.ergo ⁊ deli.ar. põt facere
otra pign lbert e ergo põt ipᷣm compellere.

tem plus põt facere i.ar.diuinũ ſuꝑ bumanuz
qᷓ; poſſit li.ar.humanũ ſuꝑ aliquod bꝛutum. ſed ho⸗/

mo poteſt aliquod bꝛutum cogere ad aliquam ope/

ꝑfecte facere ꝙ velit oppoſitum. poteſt cogere

r. cogit. Item Joh. vj.
Memo venit ad me niſi pater traxerit illum. ſed ad

rationem inferendo ſibi violẽtiam. ergo multofoꝛti

us virtus increata põt cogere voluntatẽ noſtram.
Sed 5. Aug. ſup Geñ. ad r̃am. Tam nõ põt de?
facere ↄtra naturam quam bonã inſtituit.q; nõ põt
facere ↄtra voluntatẽ ſuam.ſi igit᷑ deus volũtarie li.
ar. dedit bomini. impoſſibile eſt eñ de li.ar. facere cõ/
tra inditã ſibi libertatẽ.ſed ſi ivpſum cogeret.otra eiꝰ

libertatem faceret.& li. ar.cogi a deo eſt impoſſibile.

¶ Itẽ aug. xix. de ci. dei. Illiid ẽ vnicuiq; rei natura
le qd de ipſa facere diſpoſuenit pipotẽtis volũtas.g
ſi nullum naturale eſt ꝑ violentiam.nihil quod facit

deus eſt violentũ.ſi igit omnis coactio eſt ꝑ violen-

—

SGS “ . „ „ .*
. ☛ . l =èl A f

.
ſã. qcq̃d deꝰ de li. arbi.faciat.nulla põt ſibi a deo in ⸗ tute mouente. repugnantia manente. ad aliqͥd vo mun ahi
ferri violẽtia.ac ꝑ hoc nulla coactio. volũtas lendo inclinari.et hec duo oppoſita implicat ſicut o⸗ ln penn
bocipſo li. ar. vult. quia cũ vult. vult ſe elle. ſeißm ſtenſum eſt. Uoluntas igit᷑ induci poteſt ab agente ⸗ ſececfl.
mouet. impoſſibile eſt voluntatẽ aliqͥd velle plene creato. mutari vo ab alio non poteh niſi ab agete in⸗ ichee⸗ ponn
quin illud velle ſit a voluntate ſeip̃a mouente.⁊ n creato.cogi vo ab aliquo nõ pt. Et ꝓ tanto dic bern mhufn⸗
voluntas velit ſe velle. impoſſibile eſt li. arbi. cogi. bar.qꝙ libertas voluntatise ita plena ſuo modo ĩ nn ganmns
nõ ſoli ab aliquo creato verũeti neca deo. ¶ Itey creatura ſicut in creatoꝛe.⁊ ꝙ in omnib'repit᷑ equa- rnme mnn
nibil aliud ẽ dicere aliquẽ facere aliqd ex coactione liter. Hoc em ſicut ſupꝛa explicatum fuit intelligit gnncilirt
ĩ ꝙ faciat illud inuitꝰ. li.ar. vel voluntatẽ cogi ad qtum ad coactionis pꝛinationem.et ꝑ hoc manife⸗ i lſndti⸗
aciñ ꝓpꝛiũ nõ eſt aliud q; ꝙ voluntas aliqd velit in. a eſt rñſio ad autoꝛitates ⁊ rationes.Ox em̃ dicit᷑ ſe elat
uita. b ſi eſt inuita reſpectu alicuius illud nõ vult. S ſcriptura deũ voluntatem bomis compellere.et vo/⸗ ſiuhril
wlũtatẽ cogere nihil aliud eſt facẽ niſi facẽ wlũtatẽ luntatem hoĩs trabere. ⁊ voluntatem hoĩs ad qdcũ um
ſimul et ſemel vellc et nolle.ſi igit duo otradictoꝛnia cqq; voluerit inclinare. ſicut oñdunt ille tres pꝛime au ſpan ſnud
ſimul eſſe nõ tm̃ eſt impoſſibile creature verũetiam toꝛitates.hoc intelligit᷑ nõ qꝛ volũtatẽ cogat.ſ qꝛ vo ſe nh
Neatrici eſentis patee z.. K chutune aliqᷓ virtus luntatem creatam nõ ſolũ inducit ſicut agens crea-/ ne engi
cogitur qñ ad oppoſitũ ſue inclinatõnis mouet᷑.ſed tum. verũ etiam immutat.ĩmittendo affectiones va vlu⸗⸗ asl
li arbi. eoipſo ꝙ liberũ ita natũ ẽ inclinari ad ynſum rias.in qua immiſſione nõ eſt coactio. ꝓ eo ita w nnichn
oppoſituʒ ſicut et ad reliquũ.& libertas eius ſaluat᷑ luntarie volo illud qdð deus imittit ſicut illud qdð ex —V ſ4
in indlinatione ad vtrũq; oppoſitũ. ſiue ad hoc in / meipſo volo. ſed ſi aliquid volo.volens volo.nõ in/ lu⸗ tade
clinetur ſiue ad illud.ſi ꝗ̊ coactio excludit libertatẽ. uitus.⁊ ita in volendo ad nibil compelloꝛ. Ad il- nthui 1
ct libertas nõ exdudit᷑ ad qcunq; indinet᷑. igit ex lud qd obi de gfecta obediẽtia creature. vd.cy er hac giglithkruf
nulla inclinatione cogi põt li.ar. nõ ẽ alius modus ratione potius poteſt cõcludi oppoſitũ q;ᷓ ꝓpoſitum iguntnnng
ibm cogendi niſi inclinando ipᷣm ad aliqð volituZ. Quia em ibi eſt obedientie pfectio. lib. ar. reſpectu gingtunn⸗
gimpoſſibile eſt iom cogi nec per mouens creati. dei ad omne qd deus voluerit ſc habet moueri ſicut fgirpuſ
653 necꝑ heg mů.( ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt pila ad omnẽ partẽ. ideo qͥcq̃d de ipᷣo vel circa ip̃ᷣm mahea
notandũ ꝙ cũ querit᷑ vtrũ li. ar. poſſit cogi eo faciat.nõ compellit nec violentat.nec etiam aliã ore aug
illud põt intelligi duplr. Aut ita intelligat ꝙ poſ / ature violentiam inducit q;tum ad illam potentiaʒ fiognanhhen
ſit auferri libertatẽ. et auferendo libertatẽ ſupduce obeclicntie. Ftum aũt ad otentiã ſpecialis nature. ſpyrphmi/
re coactionẽ.⁊ hoc mõ nulli dubiũ eſſe debet qn de? lbene aliquando infert violentiam in miraculoꝝ ope ſin pun 1
poſſit hoc facere quantũ eſt de imenſitate ſue poten ratione.ſed talis violẽtia infert᷑ virtuti naturali nõ windann n
tie. Alio mõ vt intelligat᷑ ꝙꝙ deus cogat li. arbi.ſalua volũtati. qꝛ virtus naturalis ſic eſt determinata ad gaſtms
ꝛietate libertatis et eius natura. et boc mõ nõ ſo- vnum. vt ſi trabat ad oppoſitum boc eſt violetiaz üigfinmnche
lum eſt impoſſibile. etiã nõ intelligibile. ꝓ eo ꝙim Volũtas vo vertibilis ẽ ad vtrũq; oppoſitũ. ſiqut leſnnen
licat in ſe duo ↄtradictoꝛie oppoſta. Ex hoc em̃ q tota et pila habet vertibilitatem ad motum. ſu 66 falk,naära
i. ar. eſt. ſi aliqd vult libere vult. et ex boc ꝙ volun/ lillud quod obijcitur ꝙ ꝑlus põt libe.ar. diuinũ ſu: ngſge natu⸗
tarium eſt. ſi aliquid vult volũtanie vult. ⁊ ſeipo mo bominẽ vel bumanũ ⁊c.ddᷣm q veruʒ eſt in bis que Pflciasfati
uente vult. Ex boc añt ꝙ cogit. ſi aliquid vult ſerui · poſſe eſt potẽtie. poſſe aũt cogere brutum hoc eſt po effa'ind ti
liter vult. et ſi quid vult inuite vult. et ſi aliquid vult tentie.ſed poſſe cogere li.ar.manens liberuʒ bhoc eſt Cbcrtoittslerin
ab alio vult. qꝛ violentum eſt cuius pꝛincipium ẽ ex inoꝛdinationis ⁊ impotentie ſicut pꝛius oſtenſuʒ eſt * cimminde
tra nibil conferente vim paſſo. ergo.li. ar. cogi nõ eſt Coactio enim non ſicrepugnat natute brutali ſicut Nyrnteckbeen
aliud qᷓ; actum li. ar.ſimul ⁊ ſemel eſſe liberũ et ſerui repugnat libertati arbi.et ꝓpterea illa obiectio non ſtcptincnentr
lem.eſſe voluntarium et non voluntariũ.eſſe a ſe et cõcludit. ſitpali annni
