mãm bre.illa tamẽ mã ſbleuata eſt ſupꝛa eſſe extẽſio
nig⁊ ſupꝛa eſſe pᷣuatiõis ⁊ coꝛruptiõis. ⁊ iõ dicit᷑ mqᷓ

ſpypũ alis. Et ꝓpterea. illi qui locuti ſũt ð mali pᷣncibio

chtũ ad eſſe extẽſionis.⁊ ꝓut habet eſſe ſo pꝛiuatiõe.

dixerunt aiam rõnalẽ nõ habere mam. nõ intẽdẽtes
8 mã in ſua generalitate. ſed ꝓut ad eã ſtat reſolutõ

..

phica.ſicut dictũ eſt de ſi

mplicitate angeli. Ande co⸗)
cedende ſſt rationes boc oſtẽdentes. iliud qd 18
obijcitur ꝙ om̃is foꝛma eſt ſimplex. ddin q;

qÿ autoꝛ il/
le diffiniens foꝛmã loquitur de foꝛma illa quecẽ foꝛ.

ma tm̃.non de cea quc eſt ſoꝛma et boc aliquid. vnde

vel diffinit ibi foꝛmã accidẽtalem. vel diffinit foꝛmã

vult dicere ꝙ aia nõ hẽat mãm. ꝙ nõ habeat immãm

piacẽtẽ.huiꝰaũt ratio habebit infra.ſcʒ.quare aia nõ
Hud q& 2 1

. ꝓdueta nec ꝓquait ex pᷣſaceti ma⸗
4¾%

tẽ hocipᷣm v
rone.oẽ creatũ cui gbet tet⸗ oꝑatõ hʒ duo diuerſa.

ſi pure foꝛma eſſect

oc aliqͥd ⁊ ſa p

1 .
poſitio ex q̊ eſt ⁊ q niſi addatur in ea eẽ cõpoſitis
mãe et foꝛme. Ideo fuerũt alij qͥ dixerũt ñ ſolũ aiaʒ

vlem. ¶ Ac illud quod obijcitur ꝙ intellectus ẽim 1 9
paſſibilis ⁊ impmixtus.dm ꝙ phs remouet ab in
cellectu mãm ſᷣm ꝙ conſideratur ſub pꝛiuationc et
ſe potentia ad trãſmutatiõem pᷣm eſie.non remouet
materiã vniuerſaliter imo ponit.cũ dicit ꝙ ĩ intelle/
ctu eſt natura qua eſt faccre et qua eſt fieni. Ad il-20
lud quod dicit magiſter in litera. dicẽdũ ꝙ mg non

obijcit᷑ a intellectia nibil cognoſcit niſi abſtraba
tur mã. d ꝙ boc ñ facit ꝓpter hoc ꝙ ipa ſit oino imã
lis.ſed ꝓpter hoc ꝙ res nõ pᷣt ei vniri ᷣm veritatem.
optet ꝙ vniat᷑ m ſilitudinẽ quaʒ aia abſtrabit a re.
Alia eſt etiã rõ.qꝛ intellectꝰ ꝑ ſilitudinẽ quã intclli/
git. debet fieri in actu intelligedi. illð aũt qͥd facit re⸗
cẽ in actu ſpẽs ẽ ⁊ foꝛma.iõ aia nõ cognoſcit rem niſi
ſpẽm eiꝰ ⁊ foꝛmã ſibi impmat.⁊ hoc nõ pt eſſe niſi il⸗
la abſtrabat᷑ a mã. nec ex hoc ſeq̃t᷑ q aia careat mã.
res em̃ abſtracta a mã ꝓpꝛia bñ pßt fieri in re alia que
ſuã habet ꝗꝓpꝛiã mam et foꝛmã. ſicut ſilitudo coloꝛis
22 in ſpeculo. illð q̊d obijcit᷑ ꝙ quãto foꝛma no/
bilioꝛ tãto ſimplicioꝛ eſt. dð ꝙ illð bʒ locũ in bijs ꝗᷓ
ſũt pure foꝛme.aia aũt nõ tm̃ eſt foꝛma.ĩmo etiaʒ ẽ h
aliqͥd. ⁊ iõ ſi cõpet᷑ foꝛma aie ad alias foꝛmas.abſq;
dubio ſimplicioꝛ erit qᷓ; alie foꝛme. Ipᷣa añt aia cum
ſit rõnalis.cũ ſit ꝑ ſe exñs.aliquã cõpoſitõem bʒ quã
alie foꝛme nõ ſũt nate ꝑ ſe hr̃e.dũ nõ ſũt nate ꝑ ſe exi
ſtere.nihilominꝰ tñ ipᷣa aia ſimplicioꝛ alijs foꝛmis di
23 ci p̃t. Eſt em̃ multiplex genꝰ? ſimplicitatis ſm quod ⁊
multiplex eſt genꝰ cõpoſitõis ptiũ. Sũt em̃ ꝑtes ſbᷣa
lers. ⁊ ſũt ptes quatitatiuc.⁊ cõpoſitio ex ꝑtibꝰ ſbᷣali/
pus. ⁊ ↄpoſitio ex ꝑtibꝰ quãtitauis.Et ſic ſimplex di
cit᷑ duplicit᷑. Aut qͥd caret ptibꝰ cõſtitutis.aut qdð ca⸗
ret ꝑtibꝰ qnatitatis. Muis igit᷑ aia ñ ſit alijs foꝛmis
ſimplicioꝛ q;tũ ad ꝑtes cõſtitutias.qꝛ tales ꝑtes be
ſpectat ad cõplemẽetũ ⁊ ꝑfectõem.hoc em̃ facit rẽ eſſe

ꝓ ſc.ſimplicioꝛ tñ eſt q;tu ad puatõem ꝑtiũ quãtitati

uaꝝ.ipa em̃ nec hʒ extẽſionẽ ꝑ ſe.nec hʒ extẽſioneʒ ꝑ
accñs.nec qtũ ad ſam.nec ꝙᷓtũ ad actũ ꝓpꝛiũ.Alie
tñ ꝑ accñs pñt habere extẽſionẽ ⁊ ꝑtibilitatẽ.vel ſᷣm
id ꝙ ſũt.vel ſᷣm id ꝙ oꝑant᷑.⁊ iõ qᷓtũ ad ̊ aia ⁊ maxi
24 me rõnalis eſt foꝛma nobilioꝛ. 2 illð qd obijcit̃
ꝙ cõpoſitũ ex mã ⁊ foꝛma.eſt ens ↄpletũ.⁊ ita nõ cõ
uenit ad cõſtitutõem tercij.dð ꝙ hoc nõ eſt veꝝ gnã
lit᷑.ſᷣ tũc qũ mã termiat oẽʒ appetitũ foꝛme.⁊ foꝛma
oẽm appetitũ mac.tũc eſt appetitꝰ ad aliqͥd extra.et
ita nec poſſibilitas ad cõpoſitõem q̃ pᷣexigit in cõpo/
fitõibꝰ appetitũ ⁊ inclinatõeʒ.licet aut aia rõnal cõ/⸗
poſitõem bẽat ex mã ⁊ foꝛma.appetitũ tñ hʒ ad ꝑfici
endũ coꝛpalẽ mam.ſicut coꝛpꝰ oꝛganicũ ex mã ⁊ foꝛ
ma cõpoſitũ eſt. ⁊ tñ bʒ appetitũ ad ſuſcipiẽdũ aiaʒ.
WRD— Aueſtio. iii. Cc.
¶ Str̃ aĩa Ade ꝓducta fuerit añ coꝛpꝰ.vel poſtea.Et
wꝙañ videt᷑ꝑ textũ geñ.j.aciamꝰbo.ad ima.⁊c.hoc
dictũ eſt. vj. die. poſt. vij.ſbdit᷑. YFoꝛmauit deꝰboiex
de limo terre.igit᷑ pma foꝛmatio ad aiam refert᷑.ſcdᷣa
ad coꝛpꝰ. pꝛiꝰfuit fctã aia q; coʒꝰ.¶ Itẽ hoc viðt
rõne. Sicut hõ ex pꝑte coꝛpoꝛis coicat cũ aĩalibꝰ bꝛu/
tis.ita ex pte aie coicat cũ angelł.g ſicut coꝛpꝰ hois ꝓ
ductum eſt codẽ die cum aialibus bꝛutis.ſic ſpũs eiꝰ
rõnalis debuit pduci eodẽ die cũ angeł.g ⁊c. tem
aĩa Ade ſe bʒ ad coꝛpꝰſicut euiternũ ad tꝑale.⁊ ſicut

cuñ ad tp̃s.ſ euũ eſt pꝛiꝰ tꝑe.⁊ euiternũ pꝛiꝰ tꝑali.S

dat vniri. Itẽ ſba ſpualis a coꝛpe nõ depẽdẽs qtũ
ad eſſe.nõ depẽdet q;tũ ad ꝓductiõem. ſᷣ ſpis rönal
Ade ab eiꝰ coꝛpe no depẽdebat qᷓ;tũ ad eſſe.& nec qᷓ;
tuz ad ꝓductõem.coꝛpꝰ aũt a ſpũ depẽdebat.qꝛ ſine
illo pmanere ñ poterat. g ſi abſolutũ eſt añ depẽdẽs.
pꝛiꝰ debuit ꝓduci aia qᷓ; coꝛpꝰ.( ¶ Itẽ maioꝛ ẽ diſtan
tia inter ſpnale ⁊ coꝛꝑale qᷓ ſit int᷑ coꝛpa miſcibilia.ſ
coꝛꝑꝗq miſcibilia pꝛiꝰ ꝓducta ſũt ſeꝑatim ꝙᷓ ſint ad ĩ/
vicẽ ad cõſtitutõem tercij mixta.g aia pꝛiꝰ debuit ꝓ

pꝛiꝰ videt᷑ Bal pꝓduci aia Ade q; corpꝰ cui debe

II

duci qᷓᷓ coꝛpi vniri. nõ eſt cceata in coꝛpe ſed extra.
tè tãto aliqͥd pꝛiꝰ dʒ ꝓduci quãto magis appꝛo
pinquat pᷣmarie rerũ oꝛigini.ſᷣ aia plus appꝛopinqᷣt
ad deñ qui eſt pᷣncipiũ oĩm qᷓ; coꝛpꝰ hũanũ.cũ ſit ei ſi
milioꝛ ⁊ ſimplicitate ⁊ ſpũalitate.ꝗᷣ ⁊c. ¶ Cõtra. geñ.
ij. Foꝛmauit deꝰ ho.de li.ter.⁊ inſpirauit in faciẽ eiꝰ
ſpiraculñ vite.OQð exponit᷑.id eſt ſpm̃ fecit.ᷣ ſpiracis
luʒ vite ſpirare.nihil alid eſt q; aiam hois creare. ſi
ſi pꝛiꝰ creauit coꝛpꝰqᷓ; ſpiraculũ inſpiraret.pꝛiꝰigitur
ꝓduxit coꝛpꝰ ꝙᷓ; aiam. Itẽ aia nalit᷑ eſt foꝛma coꝛ⸗
pis.ſᷣ nalis foꝛma aut ſil ꝓducit᷑ cuʒ mã. aut ſeqͥtur
mãm.igit᷑ aut aia nõ ẽ foꝛma nalis.aut ſic foꝛma nã
ꝓducta eſt poſt coꝛpꝰ.vl ſił cũ coꝛꝑe.ñ igit᷑ añ.(t
quãto foꝛma nobilioꝛ eſt.tãto vltimioꝛ.ſᷣ aia rõnalis

nobilifſima ẽ inter oẽs foꝛmas nales.i vltia.g pdu/

ci debuit poſt vegetabilẽ ⁊ ſẽſibilẽ. ¶ Itẽ oꝛcdliata ꝓ/
ductio ꝓcedit ab imꝑfecto ad ꝑfectũ.ſi & ꝑfectõ oim
operũ facta eſt i hoie.⁊ maxie q;tũ ad aiam.vr q ibõ
qᷓtũ ad aiam ꝓduci debuit vltio poſt oia¶ Itẽ ſi aia
ꝓducta eſſet añ coꝛpꝰ.cũ hr̃et vſũ li.ar.nibil eẽt im/
pediẽs nec retardãs.g̊ vr ꝙ añ vnionẽ ad coꝛpꝰ me/
ruiſſet vel demeruiſſet.g coꝛpꝰñ eſſet ꝑticeps oĩis me

riti ipius aie.nec aia deberet renumerari in coꝛpe.q;

ſe ꝓductã. Itẽ ſi aia Ade añ coꝛpꝰ eẽt ꝓducta.aut
appetiuiſſet vniri coꝛpi.aut ñ.Si ñ.g̊ vnio eiꝰ ad coꝛ
pꝰ nõ cſſet nalis.nec vnio eiꝰ ad coꝛpꝰ fieret ꝑ nãm.
Si ſic.appetebat igit᷑ coꝛpꝰ q̃̊d nõ hẽbat.ſi g̊ coꝛpus

ſi boc fum lSrsſi eſt aiam Ade añ coꝛpꝰſuũ ñ fuiſ⸗

ci deferebat᷑.ipᷣa in appetẽdo affligebat᷑g pena erat
ei añ culpã.¶ E.dð ꝙ quis circa iſtã qõnẽ videat᷑ 2

dubitaſſe egꝛegiꝰdoctoꝛ Aug.qꝛ vtraq; ꝑs viðt᷑ poſ/
ſe ſuſtineri ꝓbabiliter.⁊ oꝛdo cõgꝛuꝰpᷣuari vtrobiq;.
tenẽdũ tñ eſt tãqᷓ; veꝝ ⁊ magis cogꝛuũ ꝙ aia Ade p/
ducta fueꝛit ĩ coꝛpe.nec ds eã ꝓduxerit añ coꝛpis foꝛ
matõeʒ. Licʒ em̃ videat᷑ ſatis rõnabilit᷑ poſſe dici q;
8s añ coꝛpꝰaiazʒ eiꝰ ꝓduxerit.vt oñdẽt eã a coꝛpe nõ
depẽdẽ ſ̃ ꝑ ſe ſpᷣſiſtẽ. vt etiã cũ H̊ ꝑit᷑ oñdẽt ↄfoꝛmita
tẽ eiꝰ ⁊ nae anglice.taʒ in rõis capacitate ꝑ quã ẽ aia
imago.qᷓ;ᷓ in btitudine ad quã aia ⁊ angelꝰ hñt oꝛdia
ri. Lõge tñ rõabiliꝰvr̃ ponẽ ꝙ aia ꝓducta ſit ſtatim iĩ
coꝛꝑe.tũ qꝛ aia vnit᷑ coꝛpi vt ꝑfectio nalis cui nãliter
appetit copulari.ado vt ſine illo pena ſit ei eẽ ⁊ ab iſ
lo ſeq̃ſtrari.tũ qꝛ etiã vnit᷑ ſic᷑ motoꝛ mobli.ita ꝙ ſine
ipᷣo ñ pᷣt mereri nec dmereri.⁊ iõ ñ debuit añ coꝛpꝰꝓ
duci.ne añ clpã pũiret᷑.⁊ ne abſq; coꝛpe merẽt᷑ vł de
mẽt᷑.Muic ãt poſitõi ñ tm̃ ↄcoꝛdat rõ.imo etiã ſcrip-
ture ſufrragat᷑auctaſq̃ dic pꝰ ꝓductõeʒ ⁊ foꝛmatõeʒ
hois. du ſibi vite ſpiraculũ iſpiraſſe. Huic igit᷑ ꝑti tã⸗
qᷓ; ꝓbabilioꝛi ⁊ ſecurioꝛi adberẽdo ↄcedẽ poſſũꝰrões
hac pꝑtẽ aſtruẽtes 4
8 textu. d ꝙ alten coꝝ ẽ dictũ ꝑ recapitulatõeʒ. xel
pmũ ẽ vicku b ãticipatocʒ.meliꝰtñ ẽ dicẽ ꝙ ſoiptura
illò recapitulet vt addat. oꝛ
pꝰ ſił ꝓductũ ẽ cũ bꝛutis. ⁊c.dð ꝙ ñ ẽ ſile.ꝓductio
ci coꝛpis ſic ↄcoꝛdat ꝓductõi bꝛutoꝝ aialiũ. vt pdu/
ctõ ronal ſpũs ñ diſcoꝛdet. imo potiꝰ illoꝝ ipfectões
ſua dignitate cõpᷣuet.ꝓductõ vᷣo ſpũs ſi ieer p-
ductioni angeloꝝ.vt minime cõcoꝛdʒ ꝓductioni coꝛ
poꝛũ hũanoꝛũ.qui quidem ſpectat ad terre oꝛnatuʒ.

9

cyius oꝛnatus pꝛoductio. ſpectat ad diem ſextum.
Aaulud quod obijcit᷑ de cõparatiõe euiterni ad 28

tꝑale. dom ꝙ et ſi ſba euiterna ex parte poſt ſe plus
extẽdat qᷓ; tpalis.vtpote qꝛ caret finc.nõ tñ oꝑtʒ ꝙa

ꝑte ante. maxime ſi ſit talis ꝙ ſui ꝓductõe appetitũ

dill vo q̃d pᷣmo obijcit᷑ ĩ Zriũ 26

dillð qͥd obijcit᷑ ꝙ coꝛ/ 27

blrnitin

== =
—
—- „

— =
—₰
S=
=

nnlode
Geiſneätgon

omnntti ppr⸗

Pn mindtſyr
ichpetitfute
ſitöain Ade
Olnur,
eupo
lint mi
ſcnicccfi ſ
rdenicenatn

orincöpenoneee
Dop'epane⸗
ſſe Voolitneß⸗
iähuei
gpadiͤsfutäin
lenicch z
Nto Faintönake
iimonſblecer
iuclalocaitbt
tcli gichis A
dmncap/ia no⸗
pdericlcti
Ahnagt ntture
ſugerorcgis
ſüüllgortl
ihirlicgeni⸗
fechettnggrrnse
netznttigbn
Nenkolizd
fnalgftnnoͤcf⸗
necapendfec,
Kepbrricich
entſoſnis
ginſn

= r = =S
=-

Sr

kſcctcop,
inn
tclilaßdg
ſfnitſge⸗
lengacin
tcrſgth
ſelepee

14.
4
4

——,

— =

=

=
—
SS=

=
—
Se

Se
S.
=

tgi
mäultſeinn
tſefnmi
i
as ütöfels
uſen
Rorup,
lsdirdefn

in d

aſ
in idlicin⸗

ece
ſagccgobor
ummmincoe
ticpifinn
wWer orunt
i ce
ompforyin,
Uritn
chr ennt
taitifüiiti,
ngp
int
mmiahuſ
Ehir g
ichtiagen
mngguin
ugaalſtini
brdzaitit
lanithl
nalal
iii⸗
nzf
imoeiſe⸗
igtimi
ueigilti⸗

29 pus trãſmutabile. by tpe mẽſurarii

coꝛpꝰde nã celeſti. ⁊c.

rei tpalis bẽat terminare.⁊ ſic fuit in aia Ade.Et pᷣ/
terea ſi illð poſſt eẽ verũ de cuiterno qͥd pure hʒ ro/
nẽ euiterni.nõ tñ bʒ veritatẽ de eo qͥd ſic hʒ rõeʒ eui/

terni ꝙ etiaʒ tꝑalis.aia enim rõnalis inqᷓtũ aiat coꝛ
cit᷑ ꝙ aia nõ depedet a coꝛpe qᷓ;tũ ad eẽ. dð ⁊ ſi nõ
depẽdet a coꝛꝑe tãq; indigẽs eo ad ſui cõpuatõeʒs.de
pẽdet tñ ꝑ appetitꝰ ſui incliatõem quã hʒ ad ipᷣm ſic

mã ad foꝛma. ꝓpꝛiꝗ. ⁊ ido ſicut foꝛma ꝓducit᷑ in mã.
ʒ0 ſic aia Ade ꝓduci debuit in coꝛpe ꝓpꝛio.⸗
qð obijcit᷑ de coꝛpibꝰmiſcibilibꝰ.ddð q; ñ eſt ſile.quia
ela q̃ miſcẽtur nõ depẽdẽt adinuicẽ.et vnũ pᷣt hre eẽ

Ad illud

—

cõpletũ ſine altero.nõ ſic aũt de aia ⁊ eiꝰ coꝛꝑe.quoꝝ

51 vtrũq; ab altero depẽdet.¶ Ad illð qͥd obijcit᷑ ꝙ aia

oꝛigi pᷣme magis appꝛoximat.oð ꝙ cuʒ ðs ſit alpba

⁊0.pᷣncipiũ ⁊ finis.⁊ rõnalis creatura in vtraq; hitu
vine ſit ei ꝓpinqua. ꝓpꝛie tñ loquẽdo anglica nã piꝰ

ei appꝛopiquat in rõe pᷣncipij.⁊ hnana plꝰ in rõne fi

7

nis.iõ inter oẽs creaturas pꝛioꝛ oim creata ẽ ſapia ſi

ue creatura angelica ⁊ dignitate ⁊ oꝛigie.⁊ pꝰ oia ꝓ/
ducta eſt aia hnana tãqᷓᷓ finis oim ⁊ conſuatio. et iõ
qᷓuis multũ appꝛoximet do inq;tũ tenet rõeʒ oꝛigis.
non minꝰ tũ appꝛoximat deo quantũ bʒ rõeʒ finis.⁊
iõ cõpetẽtiꝰ fuit eãẽ ꝓduci poſteriꝰ q; pꝛiꝰ.¶ Nec di/
cta ſut ò aia Ade. na ð alijs aiabꝰ ifra loco ſuo q̃ret᷑.
Onſequẽter querit᷑ de ꝓductõe pᷣmi hois ex

c te coꝛpis. Et circa h̊ querũt᷑ tria.¶ Pꝛimo

erit᷑ vtrũ coꝛpꝰpᷣmi hois ꝓduci debuit pu

pure de nꝗᷓ elemẽtari. ¶ Cercio querit᷑ vtrũ cõditu

fuerit in e ali aut inequali.

re de na celeſti. rAia vtrũ ꝓductuʒ fuerit

SScaz Adte Queſtio.j. d
Mꝛ coꝛpꝰ Ade ꝓdu re de nã celeſti o
Kae Mobiliſfime foꝛme dʒ dari nobiliſſima mã.ſʒ

nobiliſſima inter foꝛmas eſt aia rõnał innocẽs ⁊ ab

les ẽ nã celeſt.g ⁊c· ¶ Itẽ motor ad moble dʒ eẽ ꝓ.
poꝛtio.ſᷣ aia rõnalẽ motoꝛ incoꝛruptibil.g debuit ei
dari impaſſibile coꝛpꝰ. ¶ Itẽ finis imponit neceſſi/

qʒ pctõ q̃lis fuit aia Z F nobiliſſia int᷑ nãs coꝛpa/

tatẽ hijs ꝗᷓ ſũt ad finẽ.ᷣ totꝰ Adã factꝰẽ ad ꝑceptõe,ʒ

btitudis.locꝰ añt btitudis ſpũalis eſt ipᷣe deꝰ.coꝛpalł
eſt celũ. ſi ſvnñs Ade nõ quieſcit niſi in deo.ſic debu
it ei dari coꝛpꝰ qͥd nõ quieſcit niſi in celo. Hoe ãt eſt
Itẽ ſpũs rõnalis ꝓut abſ.
culpa cõditꝰ fuit maxie erat potẽs ⁊ ydoneꝰ ad agẽ/

dã. ⁊ pfectꝰ erat cognitõis lũie.⁊ iõ ydoneꝰ ad cogno

ſcẽdũ.liber erat volatate ⁊ rectitudie.⁊ ido facilis ad
tẽdẽdũ in ſui optimũ. debuit ei dari coꝛpꝰ cui maxi
me cõpetit agere ⁊ ad cognitõem diſponẽ.⁊ qͥd mini

me bʒ retardatõeʒ. hoc ant ẽ lux ⁊ nã celeſt.g coꝛpꝰ

Ade pure ꝓduci debuit de celeſti coꝛꝑpe.(Sʒ õ.aia

ronalis qdammõ eſt oia.ſi igit᷑ coꝛpꝰdʒ ꝓpoꝛtionari
gie. coꝛpꝰ eiꝰ dʒ br̃e cũ oibꝰ ↄueniẽtiã.ſᷣ hoc ñ br̃et ſi

eſſet pure de nã celeſti. ⁊ ñ coiĩcaret clemẽtis.eꝛgo ⁊c.
Itẽ ala rõnalis qᷓ;uis ſit ſimplex in eẽntia.tñ ẽ mł/

eiꝰ hẽat varietatẽ ĩ ꝑtiũ cõpoſitiõe ⁊ oꝛgãiʒatõe.ſᷣ
ñ br̃et ſi eẽt coꝛpꝰ pure celeſte.ẽ ⁊c. ¶ Itẽ vegetabil

et ſeſibil diſponũt ad rõnalẽ.⁊ mag ad ipam appꝛo⸗

inqᷓnt q; nꝗ alicuiꝰ coꝛpis.nec alicui coꝛpi vnit᷑ rõ/
Panss potetia abſq; vegetabili ⁊ ſẽſibili nullũ igit coꝛ
us ẽ habile ad actũ vite rõnalis.niſi pꝛiꝰfuerit babi
lę ad actũ vite vegetabilis.tale aũt coꝛpꝰeſt cbabile.
et bmõi nõ pt eſſẽ pure coꝛpꝰ celeſte. ⁊c. ¶ Nie coꝛ

a uld qd obij⸗

quã in oibus ſuis oꝑibꝰ ſꝑ ſuat ſapia diu ¶

ci debucrit pure de nã celeſti oñ⸗

tiplex ĩ effectu.& ſi coꝛpꝰ ei dʒ coꝛrñdẽ.neceſſe ẽ q; co2ꝛ

XVII

—

poꝛi ſimplici debet᷑ vnꝰ motꝰ tm̃.ſiue illᷣ coꝛpꝰſit ce

ſte.ſiue ełare.coꝛpi aũt qͥd mouet᷑ ab aia debet motꝰ·
in oẽm driam. cñ aia ſit motoꝛ ſuſficiẽs. coꝛpꝰ Ade·
nõ potuit eſſe oino de nã coꝛpis ſimplicis. nec pu-
re d nã celeſti.

vdð ꝙ coꝛpꝰ Ade ñ fuit pure foꝛ

matũ de nã cele

Reqre-

„

bat em̃ h̊ oꝛdo hois ſiue in ſe.ſiue ad creat ᷓ infcri-

oꝛẽ. ſiue ad creatur parẽ.ſiue ad deũ finẽ.Oꝛdo ipᷣiꝰ
hois in ſeipo hoc requirebat.qꝛ em̃ hõ cõditꝰ fuit vt

natꝰ multa cognoſcere.nõ ſolũ cognitõe intellectiua
ſed etiã ſẽſitiua.iõ debuit ei dari coꝛpꝰmultifoꝛme.vt
diuerſa oꝛgana diuerſitati ſẽſuũ deſeruirẽt ad diuer·
ſa obiecta cognoſcẽda. Quia vo cõditꝰ fuit in verti/
litate li. arbi. vt potẽs viuere in iuſticia ⁊ moꝛi ꝑ cul/
pã. dari debuit ei coꝛpꝰ qͥq ñ eẽt tm habile ad viuẽ-

dũ.S etiã qdð poſſʒ fieri habile ad coꝛrũpẽdũ ſiue mo

celeſte.ſᷣ elare. Oꝛdo etiã bois ad creaturã inferioꝛẽ

cte ſut vt deuirẽt creature rõnali.ſicut ſupꝛa oſtẽſuʒ
fuit. facte ſũt etiã vt mediãte illa qdammõ pducant᷑
in finẽ.binc eſt ꝙ debuit fieri rõnalis creatura taliter

leſti ſicut innuit text? geñ. qui dicit euʒ H
foꝛmatuʒ de limo terre. nec debuit purc de na celeſti
foꝛmari.imo de nã ełlari.hoc exigẽte oꝛdie gꝛuẽtia

riendũ. ⁊ ita oꝛdo hoĩs ipiꝰ reqͥrebat vt coꝛpꝰ darck
boi multifoꝛme.⁊ ad coꝛruptõem poſſibile.⁊ iõ non

requirebat. Quia em̃ coꝛpales nature inferioꝛes fa

cõpoſita ꝙ obſequiũ inferioꝛũ creaturaꝝ eſſet ei vti
le.⁊ mediãtce illa crcatura nature infcrioꝛes qdam

mõ ꝓducerẽtur ad beatitudinẽ. ⁊ ideo vt nature in⸗

ferioꝛes poſſẽt homini deſeruire.⁊ in boĩe qdammõ
gloꝛificari. debuit hõ tã ex natura ſuperioꝛũ coꝛpoꝝ
ꝙꝙᷓᷓ ex natura elemẽtoꝝ conſtitui. Oꝛdo etiã ad crea2
turã parẽ.id eſt ad angelũ hoc requirebat. Sicut em̃

facta eſt vna rõnalis creatura ꝓpe deũ.⁊ in loco ſuß

mo.vt i empyreo.ſic debuit fieni alia rõnalł creaturai
loco infimo ſcʒ terra.⁊ iõ coꝛpꝰ eiꝰ ↄſtitui debʒ ex nãa
tali hitatõi ↄueniẽti.⁊ iõ magis ex nã ełari qᷓ; celeſti.
Oꝛco etiã ad deũ finẽ hoc reqͥrebat.debebat ei bõ ſbö
ijci. vt ꝑ bũilitatẽ ſiectõiſ aſcẽdẽt vñ ãgls ceciderat

ꝑ ſlimitatẽ elatõis.et iõ debuit ſibi daꝛi coꝛpꝰ cõſti/

tutũ nq inferioꝛi.vt ſeipᷣm puluerẽ reputãs.deo ꝑ
oia ſbiacẽt. Vñ ⁊ ſcriptura maluit eũ dicẽ ð limo ter

re ꝓductũ.vt ex h̊ hõ ꝓficẽt ⁊ aſcẽdẽt ꝑ hũilitat: me⸗

ritu. Et iõ cõcedẽde ſut rões q̃ ad ̊ inqucte ſũt Ad ʒ2.

ill vo qͥd obijcit᷑ in ↄriũ nobilitate foꝛme.ddin q

nohilitas mãe venit ex oꝛdie ad foꝛmã. Om̃ igit᷑ coꝛ

pꝰ magis erat oꝛdiable ad aiam qͥd erat cõſtitutũ ex

varietate nãe.q; coꝛpꝰqͥd eẽt pure celeſte.hĩic ẽ ꝙ; ⁊ ſi
illð ſit nobiliꝰ in ſe.tñ in relatõe ad foꝛmã coꝛp? cx di
uerſis elemẽtis ↄpoſitũ magis ẽ nobile.Eid illð qð
obijcit᷑ ꝙ moton ad moble dʒ eẽ ꝓpoꝛtõ.dð ꝙ quis
aia ſit imoꝛtal moꝛte nãe.qñ tñ creata fuit.moꝛi potu
it moꝛte cłpe.Et qꝛ coꝛpꝰdatũ ẽ ei ñ ſolũ ad viuificã⸗
dñ. ̊ etiã ad meredũ.iõ ñ ſolũ dari debuit coꝛpꝰaptũ

eiꝰ ĩmoꝛtalitati.̊ etiã aptũ eiꝰ vᷣtibilitati.⁊ iõ ñ ſoluʒ

necm ad ꝑpetuitatẽ.ſᷣ etiã poſſible ad moꝛtalitatcʒ.

onẽ.dð ꝙ ⁊ ſi factꝰẽ ꝓpt᷑ btitudine.ita tñ vt illic ꝑue
niret ꝑ merita ⁊ bõa opa.⁊ ita pꝛiꝰ eẽt viatoꝛ qᷓ; cop/
hẽſoꝛ. ⁊ qꝛ pꝛiꝰ oꝑtuit eñ traſie p viã q pueniret ad
patriam. ideo in pᷣmania ſui cõditione debuit ei dari
coꝛpus conueniens ſ̃m ſtatũ vie.Et qꝛ locꝰſibi depu
tatꝰ ad merẽð erat locꝰ i ferioꝛ ſcʒ padiſus terreſtri.
inde ẽ ꝙ cõpetebat coꝛpꝰ ſu nã terreſtri aſſumi⸗

35

¶ Ad illð qd obijcit᷑ ꝙ, bõ factꝰ ẽ ppt᷑ btitudis pcepti 34

5

de cõſtitutõe pᷣmi bois fuerit nã celeſtis.

—

Sncipalit᷑ de celeſti. Cũ ãt aſſumet᷑i gloꝛia. tũc coꝛpis

cius diſpoſitio erit variata.ſicut declarabit᷑ in q̃rto.

5 vbi agit᷑ de dotibꝰ coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ illð qðᷣ

obijcit᷑ ꝙ aia illa erat potẽs ad agẽdũ ⁊ ad cognoſcẽ
dñ ⁊ ad tẽdẽdũ i deũ.dð ꝙ ⁊ ſi erat potẽs ad actiõeʒ.
nõ tñ ita pfecte potẽs erat qͥn eſſet poſſibilis ad defe

—

ctũ.⁊ iõ nõ ſequit᷑ ꝙ deberet ſibi ad hec cõplẽda da/

ri coꝛpꝰ celeſte qð eſt incoꝛruptibile.ſed magis ełare

q̃d ex bona diſpoſitõe.⁊ cõplexiõe equali.et ydoneũ
ad agẽdũ.⁊ nihilominꝰſi bõ peccaret eẽt poſſibile ad
patiẽdum.

¶ Queſtio.ij. e

¶ Atrũ coꝛpꝰ ade ſiue coꝛpꝰ pᷣmi boĩs cõſtitutũ fuerit

de nã pure ełari.aut ſilł cũ nꝗ ełari.ad eiꝰcõſtitutõem
curreret nã celeſtis.Et ꝙ ſil cũ elłari cõcurrit nã ce/
eſtis ad coꝛpis hũani cõſtitutõem vr̃ velle Aug.ad

literã ſuꝑ geñ.qͥ dicit ꝙ aia mediãte luce coꝛpꝰ viuifi

cat ⁊ admiſtrat.Et eadẽ eſt rõ Auicẽne. ſi em̃ coꝛpꝰ
hũanũ ſic ↄditũ eſt vt natũ eët ab aia viuificari.vꝛ q;
ad eiꝰ cõſtitutõem cõcurrerit nã lucis.⁊ hec eſt nã ce
leſtis.S ⁊c. ¶ Itẽ phs in.xvj.li.de aĩalibꝰ dicit ĩ no/

bis eſt caloꝛ igneꝰ.⁊ caloꝛ celeſtis.qͥ q̃dẽ eſt caloꝛ vi/⸗

talis.ſᷣ nõ eſt accñs ſine ſbᷣa.g de coſtitutõe coꝛpoꝛis

noſtri eſt celeſtis nꝗ. Geẽ impoſſibile ẽ cõtraria ve
nire ad cõfoꝛinitatẽ ⁊ vnitatẽ niſi ꝑ vnũ
tũ a cõtrarietate.qꝛ ſi illud hꝛet grietatẽ.potiꝰ diſcoꝛ

itatẽ niſi ꝑ vnũ qdð ſit eleua/

diã faceret qᷓ; ↄciliaret. ſi igit᷑ nã coꝛpalis a pᷣrietate
cleuata nõ eſt niſi nã celeſtis.etiã in coꝛpe viuificabi
li.nccẽ eſt ↄria elemẽta cõciliari.maxime igit᷑ vidðt᷑ q
t om̃e
coꝛpꝰ mediãte aia rõnali q̊dãmõ hʒ btificari.ſᷣ nõ ꝑ/
tingũt ad btitudinẽ mediãate aia niſi q̃ ei vniũt᷑.nłla
tñ coꝛpa ei ↄiũgũtur niſi q̃ ſũt de cõſtitutõe ſui coꝛpo

ris.vfr igit᷑ ꝙ corpꝰ pᷣmi hois nõ tm̃ cõſtitutũ ſit ð nã

ełari.verũetiã de na celeſti. Zte in qͥlibet oꝛgão cu
iuſlibet ſẽfus dñat᷑ aliq̃d coꝛpꝰſimpliciũ ſicut oſtẽdit
Aug.ad lr̃am ſuꝑ geñ.cũ igit᷑ qͥnq; ſẽſus ſint in hoie.
vr ꝙ q̃ͥnq; coꝛpa ſint de eiꝰcõſtitutõe.g nõ ſolũ natu
ra eclemẽtaris ſᷣ etiã celeſtis Itẽ oꝛdo eſt in aſcẽdẽ/

do ⁊ in deſcẽdẽdo.ita ꝙ ab infimo ꝑuenit᷑ ad ſußmũ
ꝑ media.⁊ ecõuerſo. ſba ſpnalis maxima diſtãtia di
ſtat a nã coꝛpea ⁊ opaca.⁊ minus a nã ꝑſpicua.⁊ ad/

huc minꝰ a nã lũioſa q̃ eſt nã celeſtis.& vr̃ ꝙ nec coꝛ/

“c èͤt

niat ad cõſtitutõem coꝛpis nõ ad ↄſtitutõe,
coꝛpꝑis pꝛimi hoĩis. Itẽ nihil venit ad cõſtitutiõem

pus aie nec aia coꝛꝑi vniri debeat niſi nã lucis inter

ueniẽte. vr & ꝙ coꝛpꝰ pᷣmi hois nõ tm̃ de elari.ſ etiã
de celeſti na cõſtitutũ fuerit. ¶ Cõtra. Ex nilis coꝛpi⸗

bus oↄſtituit᷑ coꝛpꝰ vnicũ niſi qᷓ pñt adinuicẽ agere ⁊

pati.hec aũt ſola ſũt habẽtia orietatẽ.cũ igit᷑ nã q̃nti
coꝛpis talis ſit ꝙ nõ habeat ↄrietatẽ.nõ videt᷑ ꝙ ve/
is mixti. & nõ ad ↄſtitutõeʒ

mixti niſi coꝛpꝰ qð eſt miſcibile.miſcibile aũt non eſt

niſi coꝛpꝰrarefactibile ⁊ ↄdẽſabile.⁊ oẽ tale eſt coꝛru

ptibile.nã aũt qͥnti coꝛpꝑis eſt incoꝛruptibilis. ñ po/
tuit venire ad cõſtitutõem hũani coꝛꝑis.i Gtẽ coꝛpꝰ

bũanũ ſᷣm ſe totũ eſt ꝓpagabile.g m ſe totũ eſt gene
rabile ⁊ coꝛruptibile ꝑ nam.ſ nꝗ qͥnti coꝛꝑis nõ reci
pit gnãtõem nec coꝛruptõem.ᷣ non videt᷑ eſſe de cõ⸗
S ſi ẽ Z cõſtitutiõe.qᷓro vñ

ſtitutõe hñani coꝛpis. .
ſũpta ſit illa nã.aut em̃ de celo.aut de terra. Si ð ce/

lo. videt᷑ ꝙ ab ipᷣ celo fiat aliquarũ ꝑtiũ ſequeſtra
tio cñ generat᷑ bõ. Si de terra.cotra. nihil eſt ð terra
qð ñ ſit natũ ex ipᷣa ꝓduci.Sẽ na qᷣnti coꝛꝑis nõ ẽ nata

n.

duci ð nã alicniꝰ elemẽti. nec ð celo nec detena
pt ſumi illa nã. ñ ẽ ð ↄſtitutiõe coꝛpis bũani.Si tu

dicas ꝙ de celo venit ꝑ radioꝝ immifſõem.boc ñ v

conueniẽs.q; ipoſſibile eſt radiũ ſeparari a ſua oꝛigi⸗

ne.impoſſibile eſt etiã venire ad alteriꝰ ↄſtitutiõem.
cũ lumẽ in medio ſit ꝑ modũ ſpẽi ⁊ ydoli q̃ nullo mõ
veniũt ad ↄſtitutõem alicuiꝰrei naturał.¶ Itẽ ſi na
tura qnti coꝛꝑis venit ad ↄſtitutõem coꝛpis hois.qᷓ;
ro qͥd fiet de ea qñ coꝛpꝰ hũanũ reſoluit᷑. aut em̃ ten

dit ſurſũ.aut in ꝓpꝛia natura manet deoꝛſũ. aut coꝛ.
rũpit᷑ in aliqð eim. Sed ñ pᷣt cedere in aliq̃d elm.cuʒ

.

ſit ꝑ naturã incoꝛruptibil. Deoꝛſũ in ꝓpꝛia natura ñ
ↄuenit ſibi manere.cũ eiꝰ ꝓpꝛiꝰ locꝰſit eẽ in circumfe
rẽtia.non in cẽtro.Si ſurſu tẽdit. vr̃ ſpaciũ oꝛbiũ ce
leſtiũ aliqñ ãpliari aut ↄdẽſari Oꝛ ſitu dicas ꝙ cedit
in ↄſtitutõem alteriꝰcoꝛpis.nec bʒ corrũpi.cum & ex
coꝛꝑe hoĩs generãt᷑ vermes atq; buffões ⁊ ſerpẽtes.

ponẽt᷑ natura qnti coꝛꝑis eſſe de ↄſtitutiõe vermiuʒ
ſicut de oſtitutõe hoim.

t de oſtitutõe h⸗ tẽ quero ꝗpter qͥd natu
ra qnti coꝛꝑis veniat ad ↄſtitutõeʒ huani coꝛꝑiſ.aut
em̃ ꝓpter ↄmixtõem.aut pꝛopter aĩatõem.aut ꝓpter

ſéſũ.aut ꝓpter intellectũ. Si ꝓpter ↄmixtõem.tunc

S eſſet de cõpoſitõe cuiuſlibet mixti.Si ꝓpter aiama
tõem. tũc eſſet de natura cuiuſlibet plãte.Si ꝓpter ſẽ
ſificatõem. tũc eſſet de nã cuiuſlibet bꝛuti.Si & venit
boc eſt ꝓpter intellectũ ſolum. Scd j. Intellectus
nulliꝰ ꝑtis coꝛꝑis eſt actꝰ.ᷣ quãtũ ẽ de ſe ñ mag cxi/

git coꝛpꝰſuũ cõponi de nã celeſti qᷓ; de elari: R.ad ʒ36

pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ notãdũ ꝙ circa hᷣ ẽ triplex mo
dus dicẽdi. Quidã em̃ dicẽ voluerũt ꝙ nã celeſtis
nit ad ↄſtitutõem hũani coꝛpis ſic elm. ꝓ eo ꝙ nã ce
leſtis ñ eſt alia q;; nã ignis.⁊ iõ cũ ↄſtet ignẽ ad coſti-
tutõem hũani coꝛpis venire.dicũt coꝛpꝰ hũanum er
nã celeſti conſtitutũ eẽ.bec ãt nã ignis et ſi put alijs
ꝑmiſcet᷑ hẽat agere ⁊ pati.⁊ coꝛrũpi ⁊ gnari.⁊ G̊ ꝓut
eſt hic inferiꝰ. ꝓut tñ cſt in ſpera ſua trãqͥᷣllitatẽ ⁊ qͥ
tẽ babet. nec ſuſcipit corruptões.nec ꝑcgꝛinas imp̃ᷣſ-
ſiones. Et iſtã ſuã poſitõem ꝑ verba Aug.muniũt.
qᷓ negat eſſe quintũ coꝛpꝰ ꝓpter quatuoꝛ coꝛpa mũ/
di. Sʒ hec poſitio vie phice ⁊ coĩ apte repugnat.que
pᷣter quatuoꝛ coꝛpa mũdi ponit eſſẽtiã quintã ſupꝛa
oẽm contrarietatẽ eleuatã.qð valde rõnabile eſt.ſic
oſtẽſũ fuit ſupꝛa di.xiiij. Nec huic repugnat ſẽtentia
Aug. ſi recte intelligat᷑ ſicut ibi expoſitũ eſt. ¶ IYdeo
aliter voluerũt alij dicere ꝙ nã celeſtis venit ad con
ſtitutõem hũani coꝛꝑis.nõ ſicut vnũ ex elemẽtis.ſed
ſicut mediũ ligãs oia elemẽta ⁊ illa conciliãs.⁊ B di⸗
cũt exigere dignitatẽ ↄplexionis bũane.ꝑ quã coꝛpꝰ
hũanũ in ſua pᷣma conſtitutiõe habuit ela in optima

coõciliatõe.habuit etiã ydoneitatẽ ad hoc vt poſt me/

riti conſeruatõez inhabitaret in celeſti mãſione.⁊ ſic
debuit habere nam celeſtẽ et elarẽ de ſui cõſtitutiõe.
Elarẽ ſpee ſtatũ vie in qͥ cõpetebat ipᷣm hĩe coꝛpus
paſſibile. Celeſtẽ ꝓpter ſtatũ patrie in quo cõpetebat
ipᷣm habere coꝛpꝰ clarũ ⁊ impaſſibile.⁊ quẽadmodũ
in ſtatu vie nã elemẽtaris pᷣdñat᷑.ſic in ſtatu pꝛie erit
eõrio. Hoc aũt ⁊ ſi videat᷑ ſatis ꝓbabile eſſe dictũ.tñ

non modicã habet calũniã qualiteꝛ nã illa quinti coꝛ

poꝛis cũ ſit incoꝛruptibilis ⁊ carẽs contrarietate ve/
niat ad cõmixtõcʒ cum alijs elementis. Et iterum.ſi

venit. vnde venit.⁊ in quid cedit.difficile eſt aſſigna/
re. ¶ Et ido eſt tercius modus dicẽdi ꝙ duptr ẽ loqͥ 37

ð nã celeſti.aut ꝑ ꝓpꝛietatẽ.aut ꝑ cõfoꝛmitatẽ. Per

ctnicte
luſemurie
cſcetniu
Colttinbun
ſſifrifnin
Nofu tnen
nit nienti
Iirinck ich
hni tar ni⸗
uſbinttetirl
imnmnrtptie
ſcopsstienns
Geto pro belitt
ſfeuniendtan
ſtkcininieon
earu Cicſine
Utotctbarmons⸗
ſsclna his⸗
ci 1doeaa
Kirpeſuepacſen
ſcohifn fentt
Utgnisnit grt
Noltrifnfentn
eſoſitricnea
Caneſepintit;
Nenogzreponi⸗
ngnicſt apen
nbbinniloguürden
hrblis tinute⸗
blonkcorſis
hiintuae pen
niniſthennim
kagnnis piedic
wenon sfnſi⸗
ſucſeſeppſan
hoobick delced
enalircregnſt
fhiztbaecfllil
ſeritrale om
e Dagtortch

Ufiſenläſio
acnindzig
um lihini

lidchicidn
aititu
iſvobee
Cheſttice
ſenicre gli
atimn ſ 6
nku
agulbiͤr
tat
üßüdh
ihääcke
cgſenn

annſi n
enniͤccnas
r miunn
Wltckincfante
hüohi⸗
npgat
aniganze
Gunfictſchin
Nebunirfen,
Ean glrn
bianictga
miima
Doegzmmnicnm
enmn Songin
dapae Zagi
Ababuti Sefnt
Gaz. tds
ſtüedeſeſinit
Käecinit
garcabemhtn
uanitqgnidcee
sſchn voui
cgtargenec
dicitcptinn
rniigsſt
orin tgnihf
darſuriſieiſ
esggnri,
gtets Npmui.
er unmnati
ieg
necſni nmriſnn
nllniniiecfſi
nityrlmt
Glick en
ths elt l
mig aniti
iulluth
dint glian
intengin
in tacin
uuciniu
ſainnͤiimi

enccſen
uan
iileiſeuſin
iiſck
e linn
s i
mrzb ini
giiceil

chm 1

41 intra. ſed ſufficit ad c mau imflues extra. ¶ Ad il.
lud qð obijcit de btificatõe. dð q; coꝛpa dicũtur btiſi b

qꝗ2 coꝛpe hũano. ¶

.
Di.
Pßetatẽ na celeſtis r eẽ nã nti coꝛpis. ſic pfetã?
ſua foꝛma. vt nlto mõ hẽat appetitũ ad aliã foꝛmatõ
neʒ.ſic eſt actiua ꝙ nullo mõ pᷣt pati et corũpi.⁊ ſic ẽ
nã oꝛbiũ.⁊ ſtellaꝝ.⁊ firmameti.bec aũt nõ venit ad
conſtitutõem bũani coꝛpis ſᷣm ſbam 2 veritateʒ. ſed
ſolũ venit m virtutẽ. qꝛ virtus ſtellarñ ⁊ oꝛbiũ ifluẽ
do faat elemẽtoꝛũ cõciliatõem. que veniũt ad hani
coꝛpis conſtitutõem ſ̃m rẽ.dũ actio elemẽtoꝛũ regi/
mẽ et directõem bʒ ab influeutia coꝛpoꝝ ſupioꝛum.
Alio mõ dicit᷑ nã celeſtis ꝑ confoꝛmitateʒ. ⁊ ſic large
accipit᷑ et vocat᷑ nã celeſtis illud qð eſt ↄfoꝛme celo.
⁊ in ſilimitate. ⁊ in claritate. ⁊ in quadã ſplimatõe a
cõtrarictate.⁊ ꝑ hũc modũ ſpũs ui ſunt de cõſtitu⸗/
tõe coꝛpis viuentis.⁊ maxime hois.dicũtur eſie nꝗe

7

celeſtis ꝓpter ſbᷣtilitatẽ ⁊ lũioſitatẽ.⁊ Apter hoc etiaz

ꝙ ſoleuatöõem babent a nã Cõtrarietatis.dũ conſur/
guũt er cõmixtõe elemẽtoꝛũ in quadã harmonia ꝛcõ⸗
ſonantia. Et qm in coꝛpe bũano ſicut infra patebit
maioꝛ eſt harmonia qᷓ; in aliquo coꝛpe mixto. hincẽ
ꝙ eius caloꝛ.et ſpũs.⁊ lero magis cõfoꝛmãt᷑nãe

celeſti. ⁊ hoc mõ accipiẽdo nãm lucis ſiue nãm cele

ſtẽ large ſiue ꝑ cõfoꝛmitatẽ intrat conſtitutõem hua

ni coꝛpis. m veritatem magis qᷓ hßm conſtitutiõem
alterius mixti. ꝓpter bũane cõplexionis equalitatẽ 2

vignitatẽ. ᷣm veritatẽ tñ tã ſpus qᷓ caloꝛ qͥ dicũt᷑ nje
celeſtis ſũt de nã elari.qꝛ deꝑqũtur ⁊ reſtaurãtur.m

ꝙ expꝛeſſe phᷣi dicũt. Juxta bãc viã que ꝓbabilioꝛ ẽ

et planioꝛ pʒ reſponſio ad obiecta. Hã rones oñdäö

tes ꝙ nã qnti coꝛpis nõ venit ad conſtitutõem coꝛ⸗/
poꝛis hũani loquũt de nã celeſti pꝛie dicta. que ẽ in
coꝛruptibilis. ⁊ inalterabił.et imiſcibil. ⁊ ideo nõ eſt
miſcibilis ad conſtitutõem tercij. Rationes vero ad
oppoſitũ inducte ꝓcedũt vel de nã celeſti dicta Pc,.
foꝛmitatẽ.ſic due pꝛime auctes. vel ſi cöcludũt dena
qᷣnti coꝛpis ꝗpꝛie dicta.nõ oſtẽdũt ꝙ veniat ad cõſti

tutõem coꝛpis ſm ſbᷣam.ſed ſᷣm veritatẽ.alit᷑ nõ con J

ʒ8 dudũt.ſic pʒ diſcurrẽdo ꝑ ſingulas. Mã ad ill ad 5

mo obijcit᷑ de luce. dð ꝙ; eſt lux qnti coꝛpis. ⁊ lux ig⸗
nea.⁊ lux ex equalitate cõplexiõis generata ſiue con
ſurgẽs.⁊ hec eſt illa lux que facit coꝛpus eſſe ſuſcepti
Lile vite.alie vero minie. d ills qð obijcit de ca⸗
loꝛe.dðᷣ ꝙ caloꝛ celeſtis nõ dr qꝛ ſit in nꝗ celeſti ſicut
in ſbecto.qꝛ neq; illa calida neq; frigida eſt. ſed qꝛ ẽ

a nã celeſti ᷣm debitã Poꝛtõem.ita ꝙ facit ad cõſer H

,—

uatõcm. ⁊ talis caloꝛ in coꝛpe bũano eſt. ſed ex boeñ
ſequit᷑ꝙ nã celeſtis veniat ad cõſtitutõez coꝛpis hũa
de conciliatiõe iã pʒ reſpõſio.qꝛ non 2ciliat veniens

cõciliãdũ influẽs extra. (Adil,
cari mediate aia rõnali nõ ꝑ veritatẽ ſed ꝑ confoꝛmi
tatẽ. ⁊ iqeo ex boc non ſequit de cõſtitutiõe huani
coꝛpis ſit nã celeſtis ſᷣm yeritatẽ.ſed ſufficit ꝙ ſit vm
confoꝛmitatẽ.ita ꝙ aliqͥd ei confoꝛme reſpondeat in
e huan illð qdð obijcit de qnq; ſeſibus.·
dð ꝙ ſicut idẽ Aug.dic vnũ elemtũ dñatur i duob?.
ſicut aqua ſub rõne vapor dñatur in olfactu.ſbᷣ rö⸗

* 7

ſit excelſioꝛ inter coꝛpa ſimplicia ſᷣm ſe conſiderata .

non tamẽ excellit in gꝛadu in cõpatõe ad vlterioꝛem
foꝛmaʒ ſuſcipiẽdã.ſed is eſt oꝛdo ꝙ foꝛma elarꝭ vni

anime mediãte foꝛma mixtõis. ⁊ foꝛina mixtiois di

7

alia mẽbꝛa ĩ quibus regnat

XyvVII

ſponit ad foꝛmã cõplexionis. Et quia cũ bec in equsꝛ
litate harmonia ↄfoꝛmatur nqe celeſti. ivo habilig
eſt ad ſi uſceptõem nobiliffime influcntie ſcz vite. ⁊ ſic
in vnione aie ad coꝛpus rectꝰ ſeruat᷑ oꝛdo. Wagna
etiã eſt dignitas hũani coꝛpis ꝗꝓpter magnã harmo
niam et ꝓpoꝛtõnabilẽ coniñctionẽ ſuarũ partiuʒ. ob
quaʒ in ſtatu viatoꝛis confoꝛimis fit nature celeſti. in
ſtatu autẽ cõpꝛehbenſoꝛis ꝑficietur a deo.nõ tm̃ vt ſit
confoꝛmis.ſed etiã vt ſupꝛa celeſtez nam ſit exaltata
et ſublimata. vt ei congꝛuat potiſſime babitatio celi

empirei.

—

Queſtio. iij.

erñ coꝛpꝰ pᷣmi bois ↄſtitutũ it er elemẽtis ĩ cöple⸗

xioe ⁊ põe equali. Et qꝙ ſic videt᷑.quãto cõplexio et
poſitõ mag accedit ad equalitatẽ. tato nobilioꝛ ẽ.
⁊ quato nobilioꝛ eſt.tãto nobilioꝛis foꝛme ſu. cepti

ua. ſed cõplexio coꝛpis pꝛimi hois fuit ſi uſceptibil'no

biliſtime oꝛme ꝑ nam. q̃ etiaʒ non eret depꝛauata p
culpã.æ fuit cõplexio maxime nobilis.et ſi hoc.maxi
me equaliter. Stn tãto res cõplexionata ad du
rãdum habilio quõto eius cõplexio eſt equalioꝛ.in⸗
equalitas em̃ miſcibiliũ eſt via in coꝛruptõcm.ſ̃ coꝛ/⸗
pus Ade habile erat ad duradũ in ſempiternũ quã/

— „

tů eſt er ſua pꝛima conſiitutõe. videtur ꝙ in pfecta

Mu ſen te cõplexionis = cõpoſitiõis fuerit conſtitu

Itẽ vbi eſt inequalitas cõplexionis ibi neceſ
ſario eſt pugna.vbi vero pugna eſt. foꝛma nõ poteſt
ſic gubernare mãm. ſicut ſi eſſet ibi pax tranquilli/
tas.vbi autẽ hoc eſt ibi eſt aliqua penalitas. aut in
coꝛpoꝛe pꝛimi hois ꝑfecta fuit eloꝛum equalitas.aut
ante petm̃ fuit in eo aliqua lalitas.ſed nllo modo
pena pꝛeceſſit culpã.ãᷓ ⁊c. Yt coꝛpus Ade debu/
it fieni ꝓpoꝛtõnabile aie. ⁊ co q;qiu aia fuit immu⸗
nis a moꝛte culpe. coꝛpus eius fuit immune a moꝛte

nature.g pari rõne ꝙdiu aia fuit equalis in volũta⸗

*

te. coꝛpus fuit equale in cõplexione. ſed in aia pꝛimi

hois nulla erat obliqtas iuſticie i pꝛima cõſtiti tiõe.
imo pfecta innocentia.& nec in coꝛpe erat al iqua ine

dualitas. ſed concoꝛdia ⁊ amicicia pfecta. I Bed cõ⸗
tra. vita eſt ꝑ calidũ 2 bumidum. et ois operatio aie
in coꝛpoꝛe eſt per caloꝛẽ ſicut dicut nales medici.ſed

i coꝛpoꝛe Ade aia babebat editas opatiões. ergo
ia cal

magna erat ibi abunqãt aloꝛis. g pꝛedñabat᷑ cali
dum. ⁊ ſi hoc. ergo non erat ibi ꝑfecta equalitas coni

plexionis.¶ Itẽ ⁊ ſi cõplexio bois eſt deterioꝛata. tñ̃

itutoõ hug non eſt tota iter coꝛrupta. ſed nos videmus ꝙ coꝛ P
go ni m ſbam.ſed ſolũ qꝙ influat. Ad ills qð obijci-

„

nam eſt calidiſſimũ.⁊ epar ſimiliter. et quedam ſunt
. gma et melancolia. S
et tunc ita erat. Si ergo in coꝛꝑe Ade erat pꝛedñatio
humor. pari rõne 2 qualitatũ eloꝛuʒ. ergo non erat

ſbi ꝑfecta adequatõ miſcibilin. ¶ Item ſt eſſet ibip.·

mixtio ᷣm oimodam equalitatẽ. tm̃ eſſet ibidem

Gaui qutum de leui.ergo coꝛpus illud eſſet indiffe
rens ad gꝛauitatẽ ⁊ leuitatem.ergo ⁊ ad motũ ⁊ qui⸗

etem. ſi igitur nec eẽt natũ moueri.nec quieſcere. nec MW
ſurſum. nec deoꝛſũ eſie. ergo non eſſet coꝛpus natu/

„rale. Item ſi coꝛpus illud eſſet conſtitutũ ᷣm quã
ne hũoꝛis dñatur in guſtu. ſicut ipe dic. iij. ſ.t uper gef.
ba qð obijcit᷑ de oꝛdie.dd ꝙ et ſi na celeſtis

dam equalitatẽ.tunc quãtũ vnñ elm agerct. tãtũ re-
iquũ reſiſteret ⁊ iᷣm repelleret. ergo vnũ virtuten
ſuã et actõem in alterũ non ꝓfundaret. ⁊ſi hoc. non.
eſſet ibi alteratio.nec tranſmutatio. ac per boc nec
mixtõ. aut igitur coꝛpus Ade non fuit mixtum. aux-
ſi mixtũ.nõ fuit in ꝑfecta equalitate oſtitutũ. tẽ

—

ſi corpus Ade eſret cõſtitutũ in pfecta equalitate. S
ignis ſiue caloꝛ in eo non conſũpſiſſet.igitur alimẽto
non indiguiſſet.ſed cõſtans eſt 'm ſanctos. et maxi/
me bm Aug. ꝙ alimento indiguit. in equalitate mi
ſcibiliñ iõm coꝛpus conſtitutũ non fuit. Item cũ
Adam peccauit. non fuit ei ablatũ aliqui quod eſ/
ſet ex parte coꝛpoꝛis.ergo ſi pꝛius erat compoſitꝰ cõ
plexione eꝗ̃li. poſtea fuit ſilr. ergo poſt petiñ nlla fuit
in coꝛꝑe eiꝰ pugna. nec infirmitas nec moꝛtalitas.
A4 ꝙ ſiboc falſũ cſt. reſtat. ⁊c ¶ . ſicut diſttnguũt na/
les ⁊ medici duobus modis dicitur equalitas miſci/
biliũ in mixto. ſc a põdere.et a iuſticia. Equalitas a
põdere vt dicũt nõ eſt poſſibilis in rerũ nã. Equali-
tas cm̃ a põdere p̃t dici tripliciter. Ano mõ dicit᷑ eã
litas a põdere qñ miſcibilia adequãt᷑ ⁊ q;tũ ad quã/
titatẽ molis. ct qᷓtũ ad quãtitatẽ virtutis.et bec duo
ſũt imcõpoſſibilia nõ ſolũmõ ßm rẽ. etiã ᷣm intelle

ctuʒ. Et boc intellecto ꝙ elim qð plus hʒ i nã minus

habet de ſpẽ. et ecouerſo. Sicut eĩ impoſſibile eſt ꝙ
verũ aurũ equet᷑ argto in quãtitate ⁊ valoꝛc. ſic im
poſſibile eſt ela actiua ⁊ paſſiua equari adinuicẽ eq·

litate põderis aliqua mixtõe.Alio mõ pt dici equali cilicet ebet he
que a diſcoꝛdia ⁊ repugnatia miſcibiliũ erat aliena iĩ

tas a põdere ſm adequatõem miſ. cibiliũ in quũtita
te molis ſolũ. ⁊ adhuc eſt impoſſibilis. Pꝛimũ. quia
coꝛpus illud non eſſz durabile. ela em̃ actiua ſtatim

paſſiua ↄſumerẽt. ſi em̃ adequarẽtur in ſba.ado acti

ua excederẽt in virtute vt potius eſſet cõſumatio q;
miryxtio. nec tĩ coꝛpus illð nõ eſſet durabile imo etiã
nec eſiet leue nec gꝛaue. cũ motꝰ grauis vel leuis ſe⸗/
quit᷑ pᷣdñans qtũ ad equalitatẽ molis.⁊ ſi non eſſet
durabile. nec leue.nec gꝛaue.nõ eſſet de nae intẽtiõe.
nec nãe poſſibile. Lercio mõ dicit᷑ equalitas a põde
dere. equalitas a quãtitaie virtutis.⁊ ſic adhuc dicũt
