in cõtrariũ de obſtinatione. dm ꝙ rõ illa pcedit ab
inſufficiẽti.q;uis.n.illud ſit verũ in his duobꝰgeneri
bus pctõꝝ.nõ tñ ſequit᷑ ꝙ ſit verũ in alijs generibuſ
peti in ſpm̃ſanctuʒ. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ finalis
impenitentia eſt annexa oibꝰſpẽbꝰilliꝰpcti.ddm ſilr
ꝙ nec illud cogit.ꝓ eo ꝙ peccãdo in ſpm̃ſanctuʒ cõ/
mittit hõ aliqd pctm̃ reſpectu cuiꝰpõt hꝛe ꝓpoſitum
nõ penitendi.ſicut ille qͥ impugnat veritatẽ agnitã.
vel inuidet fraterne gre.vel etiã ſicut eſt de eo qͥ ado
pᷣſumit de benignitate miſcdie ꝙ; nullũ relinquit effe
ctum iuſticie.⁊ ex hoc ꝓponit malefacere.⁊ nunq;ᷓ de
eo penitere.Et hoc totu põt eſſe ſine alteriꝰpcti gene

16 re. Snnc q obijcit᷑ ꝙ illð pctm̃ eſt ex malicia.
p!

bS

dum qꝙ malicia ſᷣm ꝙ eſt. huiꝰ radix põt dicere mali/
ciã ↄtractam ex pctõ oꝛiginali.vcl põt dicere maliciã
actam ſcʒ actualẽ ꝑuerſitatem volũtatis. Et primo
mõ pᷣcedit natura ⁊ tꝑe.ſcdo mõ comitat᷑. Non em̃
opoꝛtet ꝙ añ fuerit malicioſus.ſᷣ volẽdo malignari
põt in ſpm̃ſanctum peccare.⁊ nõ oꝑtet ꝙ pᷣcedat ali/
ua malicia actualis pcti depꝛauãs voluntatẽ.ſ ſuf/
cit ꝙ pᷣcedat tpe malicia que eſt ꝑena oꝛiginalis.
d illud qð obijcit᷑ ꝙ nemo repente fit ſummus.
dm ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ q́;uis nõ poſſit aliquis niſi oꝛdi
nate aſcendere.põt tñ inoꝛdinate deſcendere.ſiue ſbi
to ſe pᷣcipitare. Pꝛeterea nõ efficit᷑ homo ita ꝑfecte
malus ↄmittendo ſemel pctm̃ in ſpĩſanctuʒ.immo
quãto pluries peccat.tanto magis labit᷑ in pꝓfundũ.
Onſequenter querit᷑ de hoc pcti genere qᷓ;;
tum ad ↄditõnes ꝓpꝛias.⁊ circa hboc querun

te. Scdo queri debuißpcri iremimbilitate.
10.).

1 R M R. ,
¶ Atrum illud pcti genus ſit grauiſſimũ: Et ꝙ ſic vi⸗
etur pꝛimo ꝑ auctem męgr̃i in litera.Eſt pᷣterea qd/

dam pcti gen? ceteris grauiꝰ⁊ abomiabiliꝰ. Iteʒ ra/
tione videt᷑. Maiꝰeſt pctiñ qð magis facit diſtare a
venia. tale eſt pcci in ſpm̃ſanctũ. ⁊c. ¶ Iteʒ ma

ur duo. Pꝛimo querit᷑ de huiꝰpcti grauita/

—

ius eſt petm̃ qð magis inbabilitat aiaʒ ad iuſticiam.
ſ pctiñ in ſpm̃ſanctũ (an qꝛ maxime volunta/

tem deoꝛdinat. τσ+. Item ſicut ignoꝛãtia cxcuſat
peccantẽ.ſic ſcia aggrauat.qꝛ ſeruꝰ ſciens voluntatẽ

dñi ſui ⁊c̃.ᷣ pctm̃ in ſpm̃ſanctũ eſt pcti ex induſtria

ſiue ex certa malicia. ⁊c. ¶ Sed ↄtra.ſupꝑ illud.Cõ

uertent᷑ ad æſperã ⁊c. Memo inſanabilioꝛ ꝙᷓ; qͥ ſanꝰ

ſibi videt᷑.g minꝰ clongat a ſanitate pctm̃ in quis
peccat ſciẽter.q in quo quis peccat ignoꝛãter.ſᷣ pec-

catũ in ſpm̃ſanctũ eſt in qͥ quis peccat ſcienter. & vi/

getur ꝙ ſit minꝰpctm̃ q́; pctĩ ignoꝛãtie. ¶ Item et
ſi vna ſit maieſtas triũ ⁊ eqliter ſint oẽs honoꝛandi.
tñ maieſtas appꝛopꝛiat᷑ pꝛi.⁊ honoꝛ ꝓpteꝛ appꝛopꝛia

tionem ei debet᷑.ᷓ pctm̃ qd eſt in pꝛem vel tantũ vel

plus deũ inhonoꝛat qᷓ; pctm̃ qʒd eſt in filiũ vel ſpiritũ
ſanctũ.ſi g& qlitas pcti penſat᷑ ̃m qᷓntitatẽ ↄtemptꝰ.
vr ꝙ nõ ſit maiꝰpctm̃ in ſpm̃ſanctũ qᷓ; pctm̃ in piem
et filiũ. ¶ Item malicia eſt pena inflicta ꝓ pctõ oꝛi/
ginali ſicut ignoꝛãtia ⁊ infirmitas.ᷣ ignoꝛatia et in/
firmitas qꝛ ſunt pene aliquo mõ excuſant pctm̃ con
ſequẽs. pari rõne ⁊ malicia. ¶ Item illud petm̃ g⸗
uius eſt in qͥ mag regnat libido.ſed in pctõ qð eſt ex

ↄcupia mag regnat libido qᷓ; in pctõ qð eſt ex mali /

cia.ſicut pʒ.qꝛ maioꝛ eſt libido in foꝛnicatõe q; in de/
ſpatõne. vr ꝙ; maiꝰ ſit pctĩ qð eſt ex ↄcupia ꝙᷓ illðᷣ
qð eſt ex malicia. pctm̃ in ſpm̃ſctm̃ nõ eſt pctm̃ gra
uiſſimũ. ¶ Item gui? eſt pctm̃ in q̊ eſt maioꝛis boni
coꝛruptio.ſᷣ in pctõ infidelitat maioꝛ eſt coꝛꝛuptõ qᷓ

in pctõ in ſpm̃ictm̃.in illo em̃ pctõ recedit᷑ et a veri

tate ⁊ a bonitate.in pctõ in ſpm̃ſctm̃ a bonitate tm̃.
F vẽ q; infidelitas vel hereſis guioꝛ ſit q; pctm̃ i ſpm̃
ſanctũ. ¶ R.ddðm ꝙ; pctm̃ in ſpm̃ſctm̃ eſt pctĩ gra

uiſſimũ.⁊ qꝛ naturã maxie ledit.⁊ qꝛ oculos dei ma/

xime offendit. NMaturã inquã maxie ledit.dũ non ſo

lum aufert ci ſanitatẽ.ſᷣ etiã pᷣcludit viã ad ſanitatẽ.

vñ ſicut moꝛbus ꝑiculoſioꝛ eſt qͥ nõ tm̃ ledit naturã.
ſ ctiã pᷣcludit viã ad ſumptõeʒ cibi vel medicamen/

ti. ſic intelligendũ eſt de illo moꝛbo ſpuali. Oclos dei

maxie offendit.qꝛ nullũ hʒ coloꝛẽ excuſatiõis.⁊ ideo
peccãs h genere peti meret᷑ ſeueriꝰiudicari.⁊ ꝓpter h
duo dicit mgr̃ ꝙ h pctm̃ ceteris eſt guiꝰ⁊ abomina/

8

bilius.vt guiꝰdicat᷑ rõne maioꝛis leſionis.abomina

bilius rõne defect?ꝰ excuſatõnis.Rõ aũt huiꝰeſt.quia

pctm̃ in ſpim̃ſanctũ eſt ex malicia.⁊ nõ ſoluʒ ex mali/

cia.ſᷣ ex malicia ⁊ induſtria. Peccat.n.tũc qͥs pctõ in

ſpm̃ſanctũ.qñ ad malũ mouet᷑.ex neqͥtia ſpũs ſciens

ſe moueri ad malũ.vñ pctm̃ in ſpm̃ſanctũ eſt ex ma/

licia ↄflata ex ↄcurſu malicie cx oꝛigiali pctõ ↄtracte

malicie actualis ↄiũcte induſtric.⁊ ideo nõ tm̃ di

cit᷑ eſſe ex malicia ſᷣ ex certa malicia. Pꝛima aũt ma/
licia ſcʒ ex oꝛiginali relicta hoc pctm̃ non excuſat.qꝛ
talis malicia eſt ex ipſa volũtate ſᷣm ſe.⁊ iõ cũ volun
tati ſubiaceat.nõ minuit rõnem volũtarij ſicut facit
infirmitas ⁊ ignoꝛãtia.⁊ qꝛ nõ minnit rõnem volun
tarij.nõ diminuit de rõne pcti.⁊ ꝓpterea nõ ſolũ non
excuſat.ſᷣ etiã multũ agguat.tũ rõne impꝛobitat ꝓ⸗

pꝛie.tũ rõne cognitõis adiũcte.vtriuſq;.n.eſt aggra⸗

nare.Et ſic pʒ qre pctm̃ in ſpm̃ſctin maxie ocłos dei

offendit.ſcʒ qꝛ ẽ ex certa malicia.Ex hac etiã eadẽ cã 20

naturã ledit.leſio.n.peti pꝛincipaliter ↄſiſtit in deoꝛ⸗

dinatõne volũtat:.⁊ quanto voluntas magl impꝛo/

be ad ſe indinat.tanto magſe deoꝛdinat ⁊ de

pꝛauat

ꝛauat. Et qꝛ ex certa malicia ̊ pctm̃ ꝓcedit.iõ in
pcti genere ſcienter ⁊ pꝛudenter.immo etiam impu⸗

PI. II 46

denter peccatoꝛ pᷣ̃eligit malum. ⁊ ideo volũtas eius pctm̃ in ſpm̃ſanctũ.vtpote obſtinatões.binc eſt ii⸗ atün
in boc pctõ magis reſpuit bonũ qᷓᷓ in alijs.qꝛ ampli/ lud pctm̃ eſt valde ꝑiculoſum.ſi em̃ ſoluʒ ex ignoꝛã/ nntd
us inficit᷑ volũtatis guſtus.⁊ hinc eſt etiã ꝙ reſpuit tia hereticus moueret᷑.faciliꝰadhiheret᷑ ſibi remedi⸗ füde
medicamentũ quẽadmodũ guſtꝰmaxime infectꝰre/ um.& quia aimo obſtinato ꝑtinaciter adberct erroꝛi nglp
ſpuit bonũ cibũ.Qm̃ gᷓ hoc pctm̃ ex certa malicia ꝓ/ ſuo.ideo frangit᷑ potiꝰ qᷓ; iuuet᷑. ſſton
cedit.hinc eſt ꝙ eſt ceteris grauiꝰ⁊ abominabiliꝰ.qn · Queſtio.ij. d 77 gt
tum eſt ex genere pcti. Hinc eſt etiã ꝙ eſt maxie na/ E ius peccati irremiſſibilitate. Et ꝙ illud pctm̃ dief
ture leſiuũ. maxime oculoꝝ diuine maieſtat offen ſit irremiſſibile oñdit᷑ Mathᷣ.xij. Spũs blaſphemie ol
ſiuũ.Et ideo ↄcedende ſunt rõnes oſtendẽtes h̊ ꝑec· nõ remittet᷑.Et poſt. Qui dixerit verbũ ↄtra ſpiritẽ hots
21 catũ eſſe grauiſſimũ. ¶ Ad illud qð pꝛimo obijcitur ſanctũ nõ remittet᷑.nec in hoc ſeculo.nec in futuro. ſnpo
ꝙ petm̃ ex ignoꝛantia magis a ſanitatc elongat.dðʒ xpᷣs nullo mõ põt mentiri. illud petm̃ nullo mo⸗ mſtt
ꝙ maioꝛ inſanabilitas ex duplici cauſa põt venire. do põt remitti. tem glo. ſuꝑ dictũ locũ. Blaſphe fipen
aut ex ↄditõne moꝛbi.aut ex ↄditõne infirmi.Cuʒ gᷣ mia remittet᷑.ſpũs aũt blaſphemie nõ remittet᷑nec pecclt
dicit᷑ ꝙ nemo eſt inſanabilioꝛ eo qui ſibi ſanꝰ videt᷑. in boc ſeculo nec in futuro. ¶ Item Niere.x. Deſpe 19 mmni
hoc intelligit᷑ qᷓtum ad ↄditõeʒ ⁊ ſtatũ infirmi.ꝓ eo rauimꝰ.poſt cogitatõnes nr̃as ibimus.Et poſt ſub⸗ lt9
ꝙ talis nõ ſentiẽs ſe infirmũ.nõ querit medicũ.⁊ ita iungit᷑.Cu aũt noli oꝛare ꝓ pplo iſto.qꝛ nõ exaudiã fici⸗
nunq; ſanat᷑. Otum aũt ad ↄditõeʒ moꝛbi nõ hʒ xx te.ſi g̊ ꝓ pctõ remiſſibili dvñs vult exoꝛari.⁊ nolebat ſye
ritatẽ.ſi em̃ peccans ex ignoꝛãtia erudiat᷑.defacili re exoꝛari ꝓpter pctm̃ deſperatõnis.videt᷑ ̊ ꝙ pctm̃ de- tne
cipit ſanitatẽ.pcccãs aũt in ſpiſctm̃ rebellis eſt eru ſperatõnis ſit irremiſſibile.pari ratõne ↄcludit᷑ de q̃ 19 g1
ditõni ex ipſa natura talis moꝛbi. ⁊ iõ quãtũ eſt de ſe libet buiꝰpcti ſpecie. ¶ Item nullũ pctm̃ remittitur ſtünd
22 petm̃ illud ⁊ grauiꝰẽ ⁊ inſanabiliꝰ. Zid illꝭ̊ q; obꝛ niſi de qͥ quis põt ſubire pniam ⁊ poſtulare veniam. z0 tiain
pctm̃ in pꝛem eſt eq̃ e magis q; petm̃ i ſpm̃/ ſed pctm̃ in ſpm̃ſctiñ nõ eſt hmõi.g̊ ⁊c. Maioꝛ ma⸗ moci
ſctm̃.q; pꝛi appꝛopꝛiat᷑ maieſtas.dðim ꝙ illud Form nifeſta ẽ.minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ illud Aug.qui dicit in ſermo duplie
nõ dẽ eſſe guiꝰalijs ꝓ eo ꝙ in eo magis cõtẽnat᷑ ꝑſo/ ne de verbis domini in monte.Tanta cſt labes hiuꝰ iiteti
na ſpũſſcti q; pſona pꝛis.naʒ in ofni pctõ ptẽnit᷑ vna peccati. vt depᷣcandi humilitatem ſubire nõ poſſit. Mo
maieſtas triuʒ pſonaꝝ.vñ ſicut h̊ genꝰnõ diſtinguit tem impenitentia eſt ſpecies huiꝰpeccati et an potpet
a pctõ in patrẽ.ex h̊ ꝙ h̊ ↄtemnat᷑ ſpũſſãctꝰ ⁊ ibi pꝛ. nerxa alijs ſpecicbus.ſi g impenitentia directe oppp nonini
ſic nec ex hoc guiꝰiudicat᷑.õᷣ ex hoc grauiꝰ.qꝛ in ipſo nitur ipſi venie ⁊ pnic. videt᷑ ꝙ ſimplicit᷑ pꝛiuet ve poſttoi
ampliꝰↄtemnit triũ ꝑſonaꝝ maieſtas pᷣ alijs generi niam ⁊ remiſſionem.videt᷑ ẽ̊ ꝙ boc pctm̃ ſit irremiſ- nodia
bus pctõꝝ.magis em̃ impugnat gram q̃ eſt totiꝰtri ſibile. Seo ptra. ſupꝑ illud ve. Conuertam in pꝛo⸗ cencayi
nitatis effect?ꝰ. ⁊ ideo maiꝰeſt pcti genꝰ.⁊ iõ rõ illa ꝓ fundum maris.i.eos qͥ erant deſperatiſſimi.ᷣ ſiboc ſßhanet
25 ccdit ex falſo inrcllecru. Aic illud qd obijcit᷑ ꝙ ma eſt pctm̃ qd maximc dlongat a venia.⁊ illud oino re- ſöpenit
licia eſt pena inflicta. debʒ excuſare ſicut alic penc. mittit᷑.videt᷑ ꝙ ⁊ oia alia.i Item Aug.de verb dñi Mitti.
dom e nõ eſt ſimile.et rõ huiꝰeſt.qꝛ malicia reſpicit ¶ Iſta impenitentia.vel coꝛ impenitens. qᷓ;diu aliqͥs ĩ ſe Poſt
voluntatẽ ſm ſe.ignoꝛantia reſpicit intellectũ.et in bhac carne viuit nõ põt iudicari.de nullo em̃ deſperã⸗ Poſti
firmitas reſpicit carnem. ⁊ illa nõ adeo ſunt in vo/ dum eſt qdiu patientia dei eum ad penitentiam ad- inocſt
luntate ſicut in ipſa malicia.⁊ ideco magis diminuũt ducit.ſ de eo qui peccat pctõ irꝛemiſſibili deſperan- Gatüd
de ratõne pcti qᷓ; malicia. Pꝛeterea pctm̃ in ſpm̃ſan /⸗ dum eſt.& videt᷑ ꝙ peccans pctõ in ſpm̃ſanctum nõ ctto ri⸗
ctum nõ tm̃ eſt ex malicia ↄtracta.iĩmo eſt ex malicia peccet neninibilct Prdton pctm̃ in ſpm̃ſanctuʒ ſti ni
oflata ex malicia ↄtracta ⁊ malicia ꝗpꝛia ſicut ſupra nõ aufert homini ſtatum viatoꝛis.s qdiu homo eſt iun
24 dictũ eſt. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ illud pctm̃ eſt gra/ in ſtatu viatoꝛis habet vertibilitatem li. ar. et q;diu tp gen
uius in q̊ͥ magis regnat libido.dem ꝙ libido maior habet hoc.põᷣt deo recõciliari ⁊ a peccato liberari.er nacſt
dicit᷑ dupli. aut rõne maioꝛis voluptat.aut ratione go videt᷑ ꝙ pctm̃ in ſpiritũſanctũ poſſibile ſit remit- diuini⸗
maioꝛis impꝛobitat.libido eĩ noſat voluntatẽ vo/ ti. ¶ Item potentioꝛ eſt gratia ⁊ virtus in bonuʒ qᷓ iig
luptuoſam ⁊ impꝛobã.Cum dẽ ꝙ grauitas pecca/ ſit pctm̃ in malum.ſed nulla virtus reddit bomine nnin
ti attendit᷑ ſm quãtitatem libidinis.dᷣm ꝙ veꝝ eſt ex ſuo actu impoſſibilẽ ad peccanduʒ.nec penitẽtia ſbil
Hſm ꝙ quãtitas libidinis penſat᷑ ſm impꝛobitatẽ vo nec alia. videt᷑ ꝙ nulla culpa reddat bominez im · en
luntatis.ẽ nõ eſt verũ ſᷣm ꝙ penſat᷑ penes delectati/ poſſibilem ad reſurgendum.ſed nõ reſurgit bomo a Rah
onẽ. ſicut pʒ.q; grauiꝰpeccat ſenex foꝛnicatoꝛ vł ad/ pctõ niſi remittat᷑ pctm̃. nõ ſolum iſtud pcti genꝰ. 6 *
ulteratoꝛ q; iuuenis.ex impꝛobioꝛi em̃ volũtate mo/ fſ etiã qdlibet aliud eſt remiſſibile.¶ Item ſi petm̃ i wine
uet᷑ qᷓuis iuuenis ampliꝰdelectet᷑.licet ̊ in alijs ge ſpiritũſanctũ dicit᷑ irremiſſibile.aut hoc eſt ꝑ pꝛiua/ D
neribus pctõꝝ magis abũdet libido qtum ad dele- tionem actus remiſſionis.aut ꝑ pꝛiuatõeʒ diſpoſiti- doenel
ctatõnem. qꝛ tñ in hoc pctõ magis abũdat q;tuʒ ad onis.aut ꝑ pꝛiuatõeʒ poſſibilitatis.Si ꝑ pᷣuationeʒ Nidai
25 impꝛobitatem voluntatis. grauiꝰ eſt iſtud.Ad il / actꝰ. qdᷣlibet pctm̃ qdð nõ remittit᷑ dʒ dici irrcmiſſi e
lud qð obijcit᷑ ꝙ maioꝛ eſt coꝛruptio in pctõ infide/ bile. qdᷣlibet pcti genꝰ illo mõ irremiſſibile dicetur. . tach
litatis.dðᷣm qꝙ maioꝛ coꝛruptio põt eẽ duplr. Aut in · Si p pꝛiuatõeʒ diſpoſitiõis. cũ om̃e pctinñ moꝛtale teth
tenſiue.aut extenſiue Extenſiue loquendo plura bo reddat boiem ineptũ ad remiſſionẽ ꝗꝓpter dei offen/ ſe 8
na pꝛiuant᷑ in pctõ infidelitatis q; in pctõ in ſpm̃ſan ſam ⁊ ↄtemptũ.videt᷑ g ꝙ om̃e debeat dici irremiſſi⸗ ſͤc
ctum. qꝛ in illo pcti genere tollit᷑ totiꝰſpũalis edificij bile.Si ꝓpter pꝛiuatõeʒ poſſibilitatis.ↄtra.Aut boc lumn
fundamentũ. Intenſiue aũt magis fit pꝛiuatio ĩ c· eſt qꝛ deꝰnõ pot infundẽ gram. aut hoc eſt. qꝛ iſte nõ mthlit
cato in ſpm̃ſctm̃. ꝓ eo ꝙ magis inhabileʒ reddit ad põt gr̃am recipe. Sed pꝛimũ eſt plance falſum.ſiliter no.
bonum.⁊ ampliꝰfirmat in malo.vnde illud pctin re ⁊ ſcᷣm.qꝛ iſte habet arbitrij libertates.nõ g videt᷑ ꝙ aurg
n

tepoe dici grauiꝰ.in qͥ eſt maioꝛ boni pꝛiuatio intẽ illud petm̃ debeat dici gran Ae af
ſiuc,⁊ qꝛ peim hereſis frequetiſſime babet ↄiunctuʒ irremiſſibile.quõ dicat᷑ ⁊ qualiter. M.vd. ſicut 20 uae

deu w⸗
Ulnirekner
Gnetſ⸗

NEnandei

mntnag
Kgegend⸗
Neulix;
Wnfomteaf

funrann.

1WMir
ndatinſeno
hbesbes
Rlnigeſt.
ihanen⸗
mdc
piargiet
nuemuſ⸗
nen
Arrchdi
ctunii
Raihoi⸗
Ntaruna
hi ion⸗
ſnand
n ſcina
n benoct
lier t aͦ
1lbend
ſpleſtnt⸗
inbonlji⸗
r onn
uggin
bonczit⸗
ngrbonds
ulin
mn
Neckonui
ricdhe⸗
zgirrn,
gnanhid
ſvievenn.
cpeiitet
nu⸗

29 Sic ⁊ impnia

magiſter in littera innuit quoꝛũdã opinio fuit ꝙ pee
catũ in ſpm̃ſanctũ diceret irremiſſibile.qꝛ vix.⁊ raro.

aut difficiliter dimittit᷑.Alij vᷣo dixerũt qꝙ illud pecca

tũ dicit irremiſſibile. qꝛ nullo mõ remitti hʒ. ꝓ eo q
tali pctõ peccãs ne penitere nõ põt. Aterq; auteʒ
i

iſtoꝝ modoꝝ di ↄuenis ẽ ⁊ verꝰ.nec vnꝰ repu/

27 gnat alteri ſi recte intelligant᷑. Sicut eniʒ remiſtibile

dicit᷑ duplicit. Ano mõ remiſſibile dicit aptitudinẽ.
alio mõ dicit cõſuetudinẽ. ſic ⁊ irremiſſibile duplicit
põt dici.Ano mõ vt dicat᷑ irremiſſibile.i. ineptũ ſiue
impoſſibile ad remittendũ. Alio modo vt dicat᷑ irre-
miſſibile qð ẽ incõſuetũ remitti. Atroq; boꝝ modo/
rũ peccatũ ĩ ſpm̃ſanctũ põt dici irremiſſibile. nã om̃e
peccatũ in ſpm̃ſanctũ vel ẽ impenitẽtia.vel hʒ ipeni/
tentiã annexã. Impenitẽtia aũt dꝛ duobꝰ modis.ſi⸗

cut ⁊ pſeueratia. Vnoꝰ“ dẽ ꝑſeuerãtia ꝓpoſitũ pſeue-

rãdi.Alio dẽ ꝑſeuerãtia ↄtinua ꝑmanẽtia in bono
vſq; ad finẽ. Et pᷣmo mõ pſeuerãtia eſt in qlibet vir/
tute. Secũdo mõ pſeueratia includit gratiã finaleʒ.
Rduplicit. Ano mõ dicit᷑ impnia ꝓpo
ſitũ nõ penitẽdi. Alio mõ dꝛ impnia ↄtinua pmane/

ʒo tia in malo vſq; ad diẽ extremũ incluſiue. Et ſᷣm iſtũ

—⏑

modũ peccatũ i ſpm̃ſanctũ qd claudit in ſe impniaʒ

dupliciter põt dici. Ano mõ put claudit in ſe impe-
nitetiã qᷓ quidẽ eſt finalis ꝑſiſtentia ĩ malo.⁊ ſic dicit

irremiſſibile.qꝛ nõ põt remitti. ſicut finalis gratia nõ

põt perdi. Scd hoc mõ pcccare peccato ĩ ſpm̃ſanctũ
nemini eſt attribuendũ vſq; ad illud inſtans in quo
poſſit dici de iſto ꝙ finalit᷑ ſit impenitens.Et ſᷣm hũc
modũ currit vna pdictaꝝ opinionũ. et ita valde ſtri/
cte accipit pctm̃ in ſpm̃ſanctũ.Alio mõ dẽ peccatũ in
ſpm̃ſanctũ ꝓut claudit in ſe impenitẽtiã.i. ꝓoſitum
nõ penitẽdi.hoc mõ dicit᷑ irremiſſibile.i.incoſuetũ re
mitti. Muis em̃ nõ ſit ipoſſibile ad remiſſionẽ.qꝛ ta⸗
le ꝓpoſituʒ mutari põt.raro tñ ⁊ vix remittit᷑.qꝛ tale
APoſitũ claudit viam ad gratiã.⁊ impedit ſpũſſancti
ingreſſum. Illud enim qð gratiã introducit.⁊ q ad
gratiã diſponit de cõgruo.eſt volũtas recedẽdi a pec
cato.⁊ idco cũ volũtas faciẽ ſuã obfirmauit ad oppo
ſitũ.niſi fiat ei ſpecialis vocatõnis tonũ ⁊ adiutoꝛiũ.
nõ ꝑuenit᷑ ad remiſſionis beneficiũ.OQm̃ g alia pecca
toꝝ genera.⁊ ſi puent bonã volũtatẽ ⁊ iuſticiã.nõ tñ
reddũt volũtatẽ rebellẽ ⁊ repugnantẽ j vocationem
diuinã. ⁊ hinc ẽ ꝙ; ſi nũq;ᷓ remittant ꝓpt negligentiã
pctõtis.vł ꝓpter occupatõeʒ moꝛtis.nõ tñ dicut᷑ eſſe
irremiſſibilia. Patet g qᷓre peccatũ illᷣ dicit irremiſ/⸗
ſibile magis qᷓ; alia pctõꝝ genera.ſcʒ ꝓ eo ꝙ nõ tm̃ re
pugnat gre.ſed etia diſpoſitioni ad veniam ⁊ gratiã
ſuſcipiendã. Patet etia quõ dicat irremiſſibile. quia
cõiter loquẽdo nõ pᷣuat potentiã ſᷣ diſpoſitionẽ. ſtri/
cte aũt accipiẽdo potentiã pᷣuat.ſᷣ hoc mõ non dicit
peccare hõ in ſpm̃ſanctũ qᷓdiu viuat ĩ bac vita.Et ꝑ
hoc patet rñſio ad rõnes qᷓ adducunt᷑ ad vtrãq; ptẽ
Ad eas potiſſime ꝗᷓ inducunt᷑ ad ſccũdaʒ partẽ.q̃ ſcʒ
oſtendũt ꝙ peccatũ illud nõ dicit᷑ irremiſſ ibile.eo q;
reddat hoiem impoſſibilẽ ad veniã qᷓ;diu eſt in vita
iſta.⁊ qꝛ verũ cõcludũt iõ cõcedende ſunt. Altima tñ
rõvidet᷑ oñdere ꝙ nullo mõ debeat dici irremiſſibile.
ſed iã manifeſtata ẽ ꝑ ea q̃ dicta ſunt.⁊ in alijs pctis
moꝛtalibꝰ nõ ſic eſt puatio ad remiſſionẽ ſicut in hoc
peccato. Muis em̃ alia peccata tollãt iuſticiã.( Fere
em̃ oẽs qui peccãt emẽdare ꝓonũt )hoc añt peccati
genus incqtũ pctm̃ eſt tollit iuſticiã. inqtũ vᷣo pecca/⸗
tũ tale eſt ꝙ bʒ annexã impniaʒ.qufert homi ꝓpoſitũ

in ↄtrariũ de autoꝛita

reqeũdi ad gratiã.· ideo irremiſſbile dicit qꝛ pꝛiuat
diſpoſitiõz ad bonũ. 4 Aa iluc añt qað pᷣmo obijcit̃ 7
dñi in math.⁊ etiã de glo.di

cendũ ꝙ tam tex. qᷓ; glo. intelligi habet qtũ ad remiſ.
ſionis pᷣuationẽ ßm ↄſuetudinẽ.nõ ſᷣm poſſibilitatẽ
⁊ aptitudinẽ.vñ qð dñs cõminat ꝙ illud pcti non

„

remittit᷑. hoc intelligendũ eſt nõ qꝛ remitti nõ poſſit.
ſed q; duus paucis ↄſueuit remittere. Ael dicendũ ſi
cut dicit Augu. ꝙ intelligit᷑ de peccato in ſpm̃ſanctũ
ſm ꝙ includit impenitẽtiã finalẽ. boc eſt in q̊ qͥs ꝑſe/
uerat vſq; ad moꝛtẽ. ¶ Ad illud qð tercio obijcit᷑ de
verbo Hiere.ꝙ deus nolebat oꝛari ꝓ deſpatis. dicen

532

dũ ꝙ hoc nõ erat.qꝛ nullo mõ poſſent ad bonũ cõuer

ti vłredire.hoc em̃ potuiſſent ſi deꝰ xellet cos ſpeaãlit᷑

viſitare. qꝛ ipi nõ merebant᷑.⁊ deus occulto ſuo iu/
dicio nolebat eis manũ miſcdie ampliare.hinc eſt q;

pᷣuidens ⁊ ſuũ iudiciũ ⁊ eoꝝ impenitentiã boc ꝓphe⸗
te pᷣdicebant. ⁊ ita ex boc nõ habet᷑ q illud pctm̃ non

illi finaliter ĩ impnia remãſuri erãt. quis poſſent ab
ea diſcederc. ¶Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ tanta eſt huiꝰ

peccati labes ꝙ; peniteri nõ poſſit. dicendũ ꝙ; Augu.
illud verbũ retractat. ⁊ cxplanat hoc nõ eſſe dictuz p

pᷣuationẽ oĩmode poſñibilitatis. cũ deꝰ cõuertat de⸗
ſpatifſimos.ᷣ pᷣuationẽ facilitatis.vñ nõ ſolũñmõ cõ/
ſueuit dici aliqͥd impoſſibile qd nullo mõ põt fieri. ſᷣ
etiã q vifficulter fit. ¶ Ad illud qð obijci q impe-
nitẽtia eſt ſpẽs huiꝰ peecati iã patet rñſio.qꝛ duplicit
dicit impenitẽtia ſicut dictuʒ eſt. ꝓut impnia dicit᷑
ꝓpoſitũ nõ penitẽdi.nõ reddit hboiĩem impoſſibilẽ ad
veniã.qꝛ põt ab illo ꝓpoſito deſiſtere.⁊ illo pꝛopoſito
deſiſtente põt aliud ꝓpoſituʒ illi ſuccedere.⁊ ꝑ illud
ad veniã puenire. MM

querũtur duo. Pꝛimo queni᷑ de ſpeciebꝰ hu

ins peccatiꝙᷓtũ ad numerũ ⁊ ſufficientiã. Sccundo
vo querit᷑ de his ꝓtũ ad vniuſcuiuſq; ꝓpꝛiã rönem.

5%*

SPe numcro ⁊ ſufficiẽtia ſpeciep buiꝰ peccati. Et cõ

uniter ↄſueuerũt buiꝰ peccati ſex ſpẽs aſſignari.ſcʒ

poſſet remitti. qꝛ illud nolebat deus remittere. et

Ouſcquẽter querit᷑ de huius peccati genere
q;tuʒ ad eius ſpẽs ⁊ differẽtias.Et circa boc

deſperatio.pᷣſumptio.obſtinatio.⁊ inuidẽtia fraternc

gre.impugnatio veritatis agnite.⁊ finalis impenitẽé⸗

tia. Sed ꝙ multo plures debeãt eſſe videt᷑. qꝛ cũ ſint
tres virtutes theologice.ſcʒ fides.ſpes.⁊ charitas.qᷓ/
rũ quelibet ita eſt ad ſalutẽ neceſſaria ſicut alia. vide-
tur ꝙ ſicut eſt vnũ peccatũ in ſpiſanctũ qð eſt cõtra
ſpem ſcʒ deſpatio.ſilr debeat eſſe vnũ õᷣ fidẽ.⁊ aliud 3
charitatẽ. ¶ Itẽ virtutes cardinales mite ſunt pᷣter
penitentiã ꝗͥ ſunt neceſſarie ad ſalutẽ. g ſicut accipit
ſpẽs peccati i ſpm̃ſanctũ ꝑ oppoſitũ ad penitẽtiã.ita
deberet accipi ꝑ oppoſitũ
licct.iuſticia ⁊ miſcdia.ſ etiã plures alie. vtpote boni⸗
tas ⁊ maieſtas. ergo ſicut ſunt due ſpẽs huiꝰ peccati
q̃rũ vna ẽ õ iuſticia vt pᷣſumptio.alia miſericoꝛdiã

cõtra cõditiões alias.i¶

cc. ad alias virtutes cardina/
les. ¶ Itẽ in deo nõ ti ↄſiderant᷑ iſte ↄditiões.vide

Itẽ ſeptem ſunt peccata co⸗

vt deſperatio.ita videt᷑ ſe alie ſpecies deberẽt eſfe

pitalia. inter que ſunt aliqua ita magna ſicut eſt in⸗
uidia. ergo ſicut iuidentia frat᷑ne gratie ponitur vna
ſpecies buius peccati.ita deberet poni ſuꝑbia etlira.
Itẽ eque magnũ peccatũ eſt impugnare bonitatẽ

7

ſicut impugnare veritateʒ.ergo ſicut eſt vna ſpecies

peccati penes itpugnafioke ventsnSasi gta w- .
tt

kret eſte alia ſpẽs tenes ipugnationẽ bnitaè ¶ Jtz

ſpũs blaſphemie eſt pctm̃ in ſpmſanctũ ſᷣm ꝙ dicit i

glo. ⁊ in textu. Matb.xij. nec eſt aliqð pᷣdictoꝝ. ergo
vice g plures ſint ſpẽs peccati in ſpmſanctũ q;ᷓ pdi
ctc. ¶ Ieʒ qᷓro vñ accipiat᷑ diſtinctio iſtaꝝ ſpecierũ.

Aut em̃ accipit᷑ ex ꝑte eiꝰ cui opponit᷑ hboc peccatũ.
aut er pte actuũ ſubſtratoꝝ.aut ex ꝑte motiuoꝝ. Si

ex ꝑte eius cui opponit᷑.cũ illa ſit gra penitẽtialis. et
gratia penitẽtialis ſit vna. videt᷑ vna ſola deberet

ecſie ſpẽs huiꝰpeccati. Si ex ꝑte actuũ ſubſtratoꝝ.aut

illi actꝰ ſunt pncipales potentiaꝝ motiuaꝝ.aut non.
Si pᷣneipales.tũc nõ deberẽt eſſe niſi tres ᷣm nume/
rũ potentiaꝝ. Si penes actus nõ pᷣncipales.ergo de/

berẽt eſſe multo plures qᷓ; ſex. Si ex ꝑte motiuoꝝ.ſilr
obijcit᷑ qꝛ cum plura ſint motiua qꝙᷓᷓ ſex.plurcs erunt

huiꝰ peccati ſpẽs. ¶ Dtẽ hic querit᷑ cũ mr nõ tãgat

in littera niſi de quattuoꝛ ſpẽbus peccati in ſpm̃ſan/

35

ctũ.⁊ alij ponũt quinq; ſpẽs.alij ſepte⸗ vñ veniat iſta
diuerſitas.Querit᷑ & penes qͥd diſtinguãtur iſte ſpe/
cies.⁊ q̃ ſit eaꝝ numerus ⁊ ſufficiẽtia. ¶ E dicendũ
ꝙ peccatũ i ſpm̃ſanctũ directe eſt ↄ effectũ ſpũſſcti.q̃

.

qdẽ dicit᷑ gratia penitẽtialis. Hec aũt pnialis gratia

ſm ꝙ in ſacr̃o ↄſiderat᷑ tria reſpicit.videlicʒ medicũ.

1 egrotũ.⁊ miſtrũ.Ex ꝑte medici iſta duo cõcurrunt.

miſericoꝛdia ⁊ iuſticia.miſcdia ꝑ quã remittit offen/

ſam. ⁊ iuſticia ꝑ quã exigit emẽdã.ↄtra miſericoꝛdiã

eſt deſpatio.ↄtra iuſticia eſt pᷣumptio. Silr ex parte
egroti duo cõcurrunt.videlicz deteſtatio peccati pᷣte/

rti. ⁊ ꝓpoſitũ non peccandi. niſi em̃ hec duo in ſe ba/

beat.no eſt idoneus ad boc ꝙ gr̃a ſpũfſancti habeat ĩ

ißpm efficaciã. ↄtra deteſtationẽ pcti ẽ obſtinatio.ↄtra

vo ꝓpoſitũ nõ peccãdi eſt finalis impenitẽtia. Simi/

liter ex ꝑte miſtri duo cõcurrũt. videlicʒ veritas do/

ctrine ꝑ quã pctõꝛes inſtruat.⁊ ſanctitas gr̃e ꝑ quaʒ

ipᷣm adiuuat ⁊ ſubleuat.ↄtra veritatẽ doctrine eſt im

pugnatio veritatis agnite.otra ſanctitatẽ gr̃e eſt in/
uidẽtia frat᷑ne gr̃e. Et ſic patet numerus ⁊ fufficiẽtia
qᷓre ſcʒ tot ſunt ſpẽs peccati.nec plures.nec paucio/
res. Aliter pᷣt accipi ſufficiẽtia dictaꝝ ſpẽꝝ.qꝛ cũ pec

catũ illud ſit ð gratiã penitentialẽ inetũ ꝑ ipm fit re
miſſio pctõꝝ in vnitate eccleſie.aut illud pctm̃ eſt 5

penitẽtiã.aut ↄ vnitatẽ eccleſiaſticã.Cõtra penitẽtiã

aut põt eſſe dupliciter. Aut ꝑ receſſum a bono. et ſic
ſt deſpatio. Aut ꝑ ↄfirmationẽ in malo. ⁊ ſic eſt ob/

ſtinatio. Si vnitatẽ eccleſiaſticaz ſic eſt aut rõne x⸗
ritatis.aut rõne bonitatis.Si rõnexeritat.ſic eſt im

pugnatio veritatis agnite. Si rõne bonitatis.ſicẽ in/

uidẽtia frat᷑ne gre. Et hoc mõ ſumũtur ſpẽs q̃ttuoꝛ.
Mec iſte modꝰ aſſignãdi rpugnat ei qͥ dictꝰ c.qꝛ ſub

obſtiatiõe ꝗᷓ ẽ ↄfirmatio imalo.claudit pᷣſumptio.et
finalis impnia. boc em̃ ipo ꝙ obſtinatꝰ eſt aliqs i ma
lo. nec timet penã.nec ꝓponit dimittere culpã. Aliter

ſumit᷑ numerꝰ iſtaꝝ ſpẽꝝ.qꝛ cum pctm̃ in ſpm̃ſanctũ

ſit ð penitẽtialẽ grati. aut eſt õ ipſaʒ rõne ſui.aut ra
tiõc antecedentiũ. aut rõne ſubſequẽtiũ. Si rõne ſui.

ſic eſt obſtinatio. Si rõne antecedentiũ cuzʒ ad pniaʒ

anteccdãt timoꝛ ⁊ ſpes tanq; duemole. ᷣ timoꝛẽ eſt

ſſumptio.ↄtra ſpem ẽ deſpatio.Si rõne ↄſcquẽtiuʒ.

cũ ad pniaʒ ↄſequat᷑ emẽda q̃ ↄſiſtit ĩ duobꝰ.ſcʒ ĩ w/

ra ↄfirmatiõe.⁊ bona ſatiſfactiõe.ſic ſumũt᷑ due ſpe/

cies.quaꝝ vna eſt impugnatio veri. altera eſt deteſta
tio boni.⁊ ſᷣm illã aſſignationẽ obſtinatio cõpꝛehẽdit

obſtin atiõ ꝓpꝛie dictã ⁊ finalẽ impniaʒ. Et ſic patet

numerus ⁊ ſufficiẽtia ſpẽꝑ.⁊ qᷓ rõne quidã aſſignant

II

quattuoꝛ.quidã quinq;. quidã ſex. Illè autẽ modas
quo aſſignant᷑ ſex ſpẽs cõueniẽtioꝛ eſt ⁊ comuniꝰ te/
net᷑.ꝓ co ꝙ illud qð alij dicunt implicite.ille dicit ex/
plicite. Juxta bũc modũ cõccdendũ ẽ ſpẽs peccatii
ſpm̃ſanctũ numero eſſe ſex ⁊ non plutes.ꝗ
ergo qð obijcit᷑ ꝙ ſicut eſt vnũ pctm̃ i ſpm̃ſanctũ qð
eſt ſpem. ſcʒ deſpatio.ſic etiã deberet eſſe pctm̃ i ſpm

ſanctũ qð eſſet ð fidẽ ⁊ charitatẽ.dicendũ q illa rõ
non cogit. qꝛ nõ dẽ deſpatio pctm̃ in ſpm̃ſanctuʒ qꝛ ẽ

ↄtra ſpem. qꝛ directe repugnat diſpoſitiõi gr̃e peni
tẽtialis.Qui em̃ deſpat de venia.nũqᷓ ad gratiã ſe p/
parat.ſicut iudas qͥ facilius deſperãs cucurrit ad la/
ueũ.ſicut dicit Aug.q; ad petendũ miſcdie bñficiũ.

¶ Nã illud qd obijcit᷑ ꝙ ſunt alie vᷣtues cardinales 37
p̃ter penitẽtia. dicendũ ꝙ ⁊ ſi alie virtutes ſint.tamẽ

penitẽtia ꝓpꝛie virtus eſt ꝑ quã reſurgit bomo i gr̃a.
⁊ ꝑ quã remittit᷑ culpa.⁊ ideo pctm̃ qdð eſt maxie im/
pugnatiuũ gre.magis directe habet opponi gratice qᷓ;
alij virtuti cardinali. Pꝛeterea penitetia nõ tm̃ ẽ vᷣtꝰ
ſed etiã ſacramentũ.⁊ vtroq; mõ ei opponit᷑ pctm̃ in

ſpm̃ſanctũ.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ alie ſunt cõditi

ones dei qᷓ; miſcdia ⁊ iuſticia.dicendũ ꝙ ⁊ ſi alie ſint.
iſte tñ ſunt pᷣcipue q̃ ↄſiderant᷑ in opꝑe iuſtificatiõis.⁊
q̃s opoꝛtet attẽdere pctõꝛes vt poſſint redire ad gra⸗
tiã.⁊ ideo magis circa iſtas aſſignant᷑ ſoẽs peccati in

ſpm̃ſanctũ q; circa cõditiões alias. Nidiſud quod z9

obijcit᷑ ꝙ ſeptẽ ſũt capitalia vicia ita magna ſicut in/
uidia.dicendũ ꝙ inuidẽtia fraterne gre ñ ponit᷑ eſſe
peccatũ in ſpm̃ſanctũ rõne eius ꝙ eſt capitale viciuʒ
vel ꝑeccatũ.ſed rõne eius ꝙ eſt impugnatio boni que
directe habet oppoſitionẽ ad bonũ pnie.
qd obijcit᷑ ꝙ cõtingit impugnare bonitatẽ ſiue veri/
tatẽ ⁊ maieſtatẽ.dicendũ qꝙ in impugnatiõe veritat⸗
agnite claudit᷑ impugnatio maieſtatis ⁊ etiã bonita/
tis.qm̃ veritas nõ tmmmõ pᷣdicat ſe.vᷣ etiã manifeſtat
dei bonitatẽ ⁊ maieſtatẽ.⁊ dũ aliqͥs ſcienter dicit cõ/
tra veritatẽ in q̃ pᷣdicat᷑ dei maieſtas ⁊ bonitas.per
ↄſequẽs maieſtatẽ ⁊ bonitatẽ impugnat.
ð obijcit᷑ de ſpũ blaſpemie.dicendũ qꝙ cõpꝛebendit᷑

ub impugnatiõe veritatis agnite. Qui em̃ vtit᷑ ver/ ꝗ42

bis falſis.veritati dei reſiſtit. ⁊ blaſphemare dẽ.⁊ ve/
ritatẽ agnitã impugnare. ¶ A
nes quid accipiat᷑ numerus ⁊ ſufficiẽtia ſpẽꝝ buius
peccati.dicendũ ꝙ ſumit᷑ ex ꝑte oppoſiti.opponitur
aũt penitẽtie hoc peccati genꝰ nõ ſoluʒ rõne habitus
penitẽtie. etiã rone eoꝝ ꝗᷓ cõcurrũt ad pnie effectu⸗
Et qꝛ iſta ſunt ſex.ſicut oſtẽſum fuit.duo ex ꝑte medi
ci. ⁊ duo ex parte egroti. ⁊ duo ex ꝑte miniſtri. ꝓpter
boc ſex ſunt ſpecies buius peccati.¶ Ad illud vo qð

vltimo querebat᷑ iam patet reſponſio per ea que di-

cta ſunt.
NQueſtio. ij. f — .
¶ Suerit᷑ de ſpeciebus huius peccati qᷓtum ad ra/
tiones ꝓpꝛias.⁊ oſtẽditur ꝙ nulla iſtarum ſit ſpecies
peccati in ſom̃ſanctũ.Et pᷣmo de deſperatiõe.qꝛ pec-/
catũ in ſpm̃ſanctũ eſt ex certa malicia. ſed deſpera/
tio potius eſt ex infirmitatc qᷓ; ex malicia.ergo vide/
tur ꝙ deſperatio non ſit peccatũ in ſpm̃ſanctũ. Si tu
dicas ꝙ ſaltem poteſt eſſe ſpecics inqtum eſt ex ma/

licia. Obijcitur contra hocqꝛ qui deſperat cogitat in

coꝛde ſuo ꝙ maioꝛ eſt iniquitas ſua ꝙᷓ dei miſericoꝛ/
dia.⁊ omnis talis errat ⁊ decipitur. ergo ommis de/
ſperatio oꝛtum babet ex ignoꝛantia. ergo no eſt ſpe⸗

cles peccati in ſpinſanctů. ¶ Secundo oſtendit boc

dülud 36

dillud 40

illud 41

illud qð querit᷑ pe/ q3

ſyesp
atur⸗
appro
ſommhe⸗
Gſfanon
Fboema
nnlic
cötinern
turgin
Pitale
oſteditu
ttl.
tterig
wniuert
inſomt.
lſceti
crgoiim
tiinſp
Atiſent
mertto,
rüͤnilte⸗
toinſyn
wönib
cxcerta
peeut
tieig
bushin
tügliciu
Ppterez
ttioner
cüßme
hote exr
ſpcnſan
6 ms.
Reeet
Puſllant
lecen
Ncondi⸗
heder

ffetis⸗
üreag⸗
use
Vrſonr
timnitt
elnin
Gwge
77 1
iſteren
tüeſeir⸗
tünttn
imicr
ncrii⸗
ntse
lute
Vendt
ſin
eni
ei
ha u
ccpener
Nent
iiſfun
tgenet
n per
leſng⸗

tage

Gnus
ſeias
,
nd⸗
os
cton,
gtrn
roon
Nisde
cſſe⸗
dee

äl H M
. “ Z B S

4
*

ſpſum de pᷣſumptiõe.qꝛ frequẽter pᷣſumit qͥs potius
ex cõfidentia vel audacia.ꝙ ex malicia. ergo nõ vide
tur eſſe ſpecies peccati in ſpm̃ſanctñ. Si tu dicas q;
nõ eſt ſpẽs niſi quãtũ ꝓcedit ex malicia.Obijcit᷑ con

—

tra hoc.qꝛ pᷣumptio vndecũq; ꝓcedat ſpẽs ſupbieẽ

que eſt capitale peccatum.ergo nõ eſt ſpẽs peccati in
ſpm̃ſanctũ.

tione.qꝛ obſtinatio eſt indurate mẽtis in malicia ꝑti⸗

nacia per quã fit homo impenitẽs.ſi ergo induratio

mentis venit ex ꝑmanſionc in peccato. ⁊ ꝑmanſio in
peccato nõ ſit ſpẽs peccati.ſed potius circũſtantia.vi

detur ꝙ obſtinatio nõ ſit ſe⸗ peccati in ſpm̃ſanctũ.

Si tu dicas ꝙ obſtinatio ᷣm ꝙ ẽ peccatũ in ſpm̃ſan/
ctũ nõ tĩ dicit ꝑmanſionẽ ſed etiã dicit nouũ actum
⁊ motũ.Obijcit᷑ ↄtra hoc.qꝛ actus ille nõ eſt aliud qᷓ;
volũtas manẽedi in peccato. nõ eſt aliud qᷓ; impeni⸗
tentia. ergo videt᷑ ꝙ obſtinatio nõ ſit ſpẽs peccati in
Pnai anctũ ab impenitẽtia diſtincta. ¶ Quarto oſtẽ/
i

tur hocipᷣm de impugnatiõe veritatis agnite.quia
frequẽter veritas agnita impugnat᷑ ex verecũdia.qꝛ

bomo timet cõfundi qũ dicit falſum.ergo videtur ꝙ
nõ ſit ſpẽs peccati in ſpm̃ſanctũ.Si tu dicas ꝙ nõ eſt

ſpẽs peccati in ſpm̃ſanctũ.niſi q eſt ex malicia.Obij

citur ↄtra hoc.qꝛ taʒ veritas qᷓ; veritatis agnitio filio
appꝛopꝛiat᷑.g potius debet dici impugnatio verita/

tis agnite peccatũ in filiũ q; peccatũ in ſpm̃ſanctum.

tie.qꝛ aliquis inuidet alij ex coꝛruptiõe nature.g

Aatra⸗ loco oſtendit᷑ hocipᷣm de inuidẽtia frat᷑ne

i omne peccatũ in ſpm̃ſanctũ eſt ex malicia. videtur
q; iſta non eſt ſpẽs peccati in ſpm̃ſanctũ.Si tu dicis
ip boc mõ eſt pctm̃ in ſpm̃ſanctũ quo mõ pꝛocedit ex

malicia. Obijcit᷑ ð hoc.qꝛ inuidẽtia fraterne gratie ſp
cõtinetur ſub inuidia qdð eſt pctĩ capitale.ergo vide
tur ꝙ inuidẽtia frat᷑ne gratic reducat᷑ ad pcccatũ ca/
pitale.⁊ nõ ſit pctm̃ in ſpiſſanctũ. ¶ Sexto ⁊ vltimo

oſtẽditur illud idẽ de impnia. qꝛ aliqs nõ penitet qꝛ
neſcit ſe peccaſſe.ergo videtur ꝙ aliqua impenitẽtia

ſit ex ignoꝛãtia. nõ eſt ſpẽs peccati in ſpm̃ſanctũ.qð
vniuerſalit᷑ eſt ex malicia. Si tu dicas ꝙ tũc eſt pctm̃
in ſpm̃ſanctũ qñ eſt ex certa ſciẽtia.Obijcit᷑ ↄtra hoc

qꝛ ſciẽtia nõ variat genꝰ peccati cũ ſit circũſtantia. ſi

44

45⁵

ergo impnia ꝓcedens cx ignoꝛãtia nõ eſt ſpẽs pecca/
ti in ſpm̃ſanctũ.videt᷑ ꝙ nec impnia ꝓcedens ex cer-/
ta ſcientia. eolani quẽadmodũ in oꝑibus
meritoꝛijs charitas dat foꝛmã.ita ꝙ nihil eſt merito/
riũ niſi ex charitate ꝓcedat.ſic intelligendũ in pecca/
to in ſpm̃ſanctũ ꝙ malicia dat foꝛmaʒ huic peccato.
vnð nihil dicendũ eſt eſſe pctmñ̃ in ſpm̃ſanctũ.niſi qd
ex certa malicia ꝓcedit Et qm̃ fere oẽs actus aie qui
ꝓcedũt ex certa malicia poſſunt ꝓcedere ex infirmi/
tate ⁊ ignoꝛãtia.⁊ nomia pctõꝝ imponũtur ab acti/
bus. hinc eſt ꝙ nullũ nomẽ pᷣdictaꝝ ſpẽꝝ eſt impoſi/
tũ alicui eaꝝ vᷣm qʒ eſt pciſe peccatũ in ſpm̃ſanctũ.et
Apterea in omnibꝰ opus eſt hac generali ⁊ cõi diſtin
ctionc.vt dicamꝰ ꝙ iſta ſex nomient pctm̃ in ſpm̃ſan

ctũ ſᷣm ꝙ ſunt ex malicia.ſi autẽ ſunt pᷣter maliciã.vt

pote ex iguoꝛãtia ⁊ infirmitate. tũc nõ ſunt peccata ĩ
ſpĩſanctũ.hoc añt meliꝰ patet ſi ad ſingula deſcẽda/⸗
mus. ¶ Ad illud em̃ qð pᷣmo obijcit᷑ de deſpatiõe q;
põt eẽ ex infirmitate. dicẽdũ ꝙ aliqñ deſpat aliqͥs ex
puſillanimitate.ita ꝙ in ipᷣa deſperatiõe non inuenit
cõplacentiã.ſed dolet ⁊ renitit᷑ ↄtra ipſazʒ.⁊ tũc nõ eſt
dicendũ eſſe peccatũ in ſpm̃ſanctũ.qꝛ in tali deſpera/

tione bomo nõ ꝓijcitur in ꝓfundũ. Eſt ⁊ glia deſp⸗

ercio oſtẽditur hocipᷣm de obſtina

tatis ag

XLII.

———

* „ „ „y „ —
ratio qua quis deſperat diffinitiue abſcõdens ſe qſi a

facie diuine miſericoꝛdie ſᷣm ꝙ fecit chayn. qui dixit.

Eccea facie tua eijcies me bodie.⁊ hec ſemꝑ eſt pec-

catũ in ſpm̃ſanctũ.qꝛ in ↄtumeliã diuine miſcdie.cui

ſuã p̃fert iniqtatẽ. icut dixit Chayn. Maioꝛ ẽiniqui
tas mea ⁊c.Ex hoc tñ nõ iudicat᷑ infidelis.aut qꝛ ta

mat deũ miſereri nõ poſſe ſed potius miſereri nolle.
⁊ tale pctm̃ ſemꝑ habet ↄiũctã maliciã. ꝓ eo ꝙ qͥ ſic

deſpat.in tali culpa vult vitã ſuam finire.vnde tales

deſperatiſſimi frequẽtiſſime ſibijpſis inferũt moꝛtem.
illud að obijcit᷑ de pᷣumptione.dicendũ ꝙ eſt
plumptio de menitis. et eſt pſumptio de impunitate.
Pꝛima pᷣſumptio qua qͥs pſumit ð meritis ſuis ſiue
d aliquo qdð babet in ſe.eſt pctm̃ ſupbie. Secũda xo

lis bene ſentit de alijs. male de ſe. aut certe qꝛ nõ eſti

46

pᷣſumptio qua qͥs pᷣſumit de impunitate dans totuʒ
diuine miſcdie.⁊ auferẽs ei rigoꝛẽ oino iuſticie.hoc ẽ

peccatũ in ſpm̃ſanctũ.qꝛ claudit viã ad gratiã.⁊ viã

ampliat ad peccatũ.⁊ ſic patet ꝙ aliter ꝑtinet ad pec

catũ capitale.⁊ aliter ad peccatũ i ſpm̃ſanctũ. Eſæd

illud qð obijcit᷑ de obſtinatiõe. obſtinatio dicii per

47

manſionẽ in malo. dicendũ ꝙ obſtinatio dicit dupli
citer. Ano mõ dicit᷑ obſtinatio continua ꝑmanſio in
culpa. Alio mõ dicit᷑ obſtinatio voluntas cõplacens

ſibi in culpa ꝑpetrata. pꝛioꝛẽ culpam nõ deteſtans
ſed appꝛobas.⁊ boc mõ dicit actũ.actũ inquã pꝛoce-
dentẽ ex malicia.ideo eſt pctm̃ in ſpm̃ſanctũ. Differt

duũt ab impnia ſm ꝙ bic ꝓpꝛie accipit᷑. nã vnũ eſt re-

ſpectu p̃teriti.⁊ reliquũ reſpectu futuri.Et quis vna
ſit virtus cuiꝰ eſt pᷣterita plangere ⁊ plangẽda nõ co.

mittere.tamẽ circa iſtos duos actus poſſunt eſſe di⸗

„

uerſavicia.ſicut largitas cum ſit vna virtꝰ.tñ ſm du
os actus qͥ ad ipſaʒ cõcurrũt.videlicʒ dare ⁊ tenere.
babʒ duo vicia oppoſita.videlicʒ. ꝓdigalitatẽ ⁊ aua/
ricia.¶ Ad illud qd obijcitur de impugnatone veri⸗
tatis agnite. dicendũ ꝙ veritas agnita tripliciter põt
intelligi impugnari. aut ꝓpter ipſam veritatem. aut
ꝓpter ipm dicentẽ.aut ꝓpter effectũ cõſequẽtẽ. Pꝛi/⸗
mo mõ nullꝰ ipugnat cũ oẽs homies natura ſcire de/

„

ſiderent. Secũdo mõ ⁊ tercio põt impugnari ex infir

mitate ⁊ etiã ex malicia.⁊ cũ quis impugnat eaz pti⸗
