abſcq; dubio tꝑe nature inſtitute tã bomo ꝙᷓ angelus
habilis erat ad diligendũ deũ ꝓpter ſe et ſuꝑ omia.
Et hoc patet.impoſſibile em̃ erat eũ alit᷑ eẽ rectũ.Re
ctitudo em̃ mentis cõſiſtit radicalit᷑ in amoꝛe.Amoꝛ
aũt rectus eẽ non pt ſi aliqͥd diligat ſupꝛa deum vel
rque.vel aliquid diligat ꝓpter ſe.et deum ꝓpt᷑ alið.
ſi deus fecit hominẽ et angelũ rectũ.patet ꝙ vnicui
q; dedit habilitatẽ ad amãdũ deum ſuꝑ oĩa et ꝓpter
ſe. Patet etiã hoc planius ſi attendamꝰqͥd ẽ diligere
ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oĩia.Cõuenit em̃ aliquid diligi dilectio
ne ↄcupiſcẽtie.ſicut aliquis amat vinũ.vel amicũ.ſi/

66 ue amat ſocium. Pꝛopter ſe vero aliquid dilgere eſt

non alterius gra ſed ibi ſiſterc.ſicut ebꝛioſus diligit

vinũ ꝓpter ſe. Pꝛopter alið ẽ alterius gra.ſicut ſo⸗

7

bꝛius diligit potuʒ ꝓpter ſalutẽ. Similit᷑ in amoꝛe
amicitie ꝓpter ſe diligerę non alterius gratia ẽ velle
alteri bonũ.ſicut dicit phᷣus q; diligimus amicos ꝓ/
pter ſe.et ſi nibil oino boni debeat nobis ab ipᷣis eſſe.
Pꝛopter aliud vero ẽ alterius gra.ſicut aliquis dili/
git hominẽ ꝓpter commodũ ſuũ ſicut dicit idẽ ꝙ ini
micos nr̃os volumus cẽ iuſtos vt nibil nobis noce/
ant.Diligerc vᷣo aliqͥd ſuꝑ oia amoꝛe amicitie ẽ nul-
lo cõmodo vel incommodo velle ipᷣm offendere.nec
amicitiã ſolucre.ſimiliter dilectiõe cõcupiſcẽtie ẽ nul
lo cõmodo vel incõmodo velle illud ꝑderc.Om̃ igit
affectus angeli deũ habere cupiebat ꝓpter ſe.qꝛ ſum
me reficiẽs nõ alterius boni gra.ct deo volebat bo/
nũ ꝓpter ſe.multo magis q; amicus amico. ſimilit᷑
nullo eõmodo vel incomodo volebat deũ offendere
vel ꝑdere.vt manifeſtũ ẽ et patʒ intuẽti.dico q deuzʒz

67 diligebat ꝓpt ſe et ſuꝑ oia. Ad illꝭ qð obꝛ ꝙ mo/

68

tus nature curuus ẽ.dð.qꝙ aut Berñ.intelligit ð na

tura q̃ cõmunicamus cũ bꝛutis.aut ſi de rõnali in/
telligit ꝓut lapſa ẽ.aut hoc vocat curuitatẽ qð appe
tit ſibi.ᷣ eſto deũ appetat ſibi.non tñ aliquid ma/
gis diligit ſibi ꝙᷓ; deũ.et ita nibilominus ꝓpter ſe et
ſupꝑ oia. ¶ Ad illud qd obẽ qꝙ cleuat᷑ ſupꝛa ſe.dom.qꝙ;

9

elcuari ſupꝛa ſe ẽ duplicit᷑. aut ſupꝛa ſun poſſe.et boc

ẽ impoſſibile niſi adiuuet᷑ natura.aut ſupꝛa ſuũ eſſe.
et hoc ẽ poſſibile et naturalc.vñ benc cõcedo ꝙ ho/

mo naturaliter natus ẽ eleuari ſupꝛa ſe.i.ad id quod

Atrum angelus naturali dile

modũ ꝑ quem dyo. dicit. c.

II

„

ſupꝛa ſe cõtemplando et armaͤdo Ed illud qd obẽ 9

ꝙ motus iſte vꝛ nobiliſſimus et difficilimus.et deo
gratiſſimus.dm. ꝙ motus iſte aliter ẽ gratie. aliter
eſt nature inſtitute. Hature inſtitute ẽ ex quadã ha/
bilitate et rectitudine reſpectu boni.Gꝛatie vero ẽ qꝛ
beinar affectus in obſequiũ xpᷣi.ſicut intellectꝰ per
fidem.tunc autẽ captiuat᷑ intellectꝰ in obſequiũ xpᷣi.
qñ contra illud qdð ratio ſua dictat aſſentit pꝛime ve
ritati. ſic et affectus.qñ id ad qð diligendũ naturalit
inclinat᷑.amoꝛe xpᷣi paratus eſt odire.vel econuerſo.
qñ ad id ad cuius odiũ naturaliter inclinat᷑ paratꝰ
eſt amare. et talis ẽ affectus qͥ ↄtẽnit vitã.et hono⸗/
res.et omne deſiderabile.ct amat odiẽtes ſe et leden⸗
tes ꝓpter deñ.et hie ẽ ſolus affectus qui deo famula
tur.et quẽ deus acceptat et remunerat.⁊ hic nõ eſt a
natura ſed ſolum a gratia.Aliter etiã differt hic mo/
tus ab illo.qꝛ ille in cognitione naturali ſcʒ qui ẽ dile

ctiõis naturalis.aliꝰ a cognitiõe fidci. Et differt hec

cognitio ab illa.qꝛ cognitio naturalis cognoſcit deũ
ſumme bonũ pꝛopt diffuſiouẽ ſiue cõicationẽ boni
tatis in effectibus creatis.ſed fides dictat deum ſum
me bonũ ꝑ cõicationẽ bonitatis in diuinis ꝑſonis.et
vtraq; cognitio dicit deñ ſumme bonũ et ſumme dili
gendũ.ſed multo nobilius fides ſiue cognitio gratui
ta. ꝑ hunc modũ vtraq; dilectio deũ diligit ſumme.ſᷣ
magis et nobilius dilectio gratuita.Alia dr̃na cõſue
uit dari ꝙ dilectione naturali diligit deñ animus ſi/
ue effectus rectus.qꝛ bonus ſibi.et iõ ſumme diligit.
qꝛ ſumme bonũ ſibi.et oẽ honũ qð ẽ et qd habet pen
det ex ipᷣo.et nihil eẽt niſi ꝑ ipᷣm.ideo plus deuʒ dili/
git qᷓᷓ etiã ſeip̃m. Sed dilectiõe gratuita diligit quis
deum qꝛ bonus.et qꝛ ſumme bonꝰ diligit ſumme.et
qꝛ nõ ẽ honꝰ ipᷣe bomo niſi inqtũ eſt ad deũ.nõ dili
git ſe niſi ppter deũ.⁊ boc dico dilectiõe gratuita. Et
ſic triplex ẽ drna.pꝛima ẽ a ꝑte modi diligẽdi.ſcda a
pte cognitionis diſponentis ſiue pꝛincipali.tertia eſt
a pte motiui.omnes aũt ſunt rõnales.ſed pꝛime ma⸗
gis innitendũ.¶ Ad vltimũ ſoluẽdũ ẽ ꝑ interemptio/
neʒ. qꝛ natura ronalis de qua nunc loquimur nõ tin
amat ratiõe indigẽtic.ſed etiã ratiõc cõueniẽtic et cõ
placẽtie. et ideo magis illud qd natũ eſt ſumme dele
ctare et ſumme placere.
ione magis diligat
ſupioꝛem.an parem.an inferioꝛc. Et ꝙꝙ magis ſupio/
rem vꝛ. ſi angelꝰ angelũ naturalit diligit.aut ̊ qꝛ bo
nũ.aut qꝛ beneficũ.ſᷣ quocũq; modo.angelꝰ ſuꝑioꝛ?
oꝛdinis magis ẽ bonus.et iteꝝ magis ẽ beneficus.qꝛ
angelꝰ inferioꝛis a ſuꝑioꝛi recipit illuminatioes ꝑ eũ
tez angel? Pna⸗
turã inſtitutã deñ ſuꝑ oĩa diligebat.S ſi illud qð ma/
gis appꝛoximat ad ſummũ in omni genere magis
intenſum. ſi ſũme diligebat deũ.i.ſuꝑ oia.q magis
illud qd deo erat ſimilius et ꝓximiꝰ.ſed ãgelꝰ ſuꝑio/
ris oꝛdinis ẽ hmõi. ꝛc᷑.¶te angelꝰ inferioꝛis oꝛdis

nolebat eq̃pari angelo ſuꝑioꝛis oꝛdinis q;tũ erat de

naturali appetitu. magis et eminẽtius bonũ illi vo

lebat qᷓ ſibi.ſᷣ ſuꝑ oẽs angelos pares ct inferioꝛes ſe
diligebat. .c. Oz añt magis viligeret angelũ eiuſdẽ
oꝛdinis vꝛ.dilectio naturalis cõcernit ſimilitudineʒ.
AVnñ Eccł· xiij.omne auimal diligit ſibi ſimile.ſᷣ ange⸗/
lus eiuſdẽ oꝛdinis ſimilioꝛ ẽ angelo ſui oꝛdis qᷓ alte/
riꝰ.g̊ magis diligit. J Enarummalis dihctrio fenndlit
.

Ai II
familiaritatẽ et domeſticitatẽ. vñ magis diligit ho ditoꝛ voluit ſic oꝛdinare. Nõẽè affect? intẽſi dẽ magis
mo naturaliter domeſticũ et ſociũ ſuũ ꝙᷓ extraneũ. ſ̃ᷣ alteꝝ diligere qñ affectio eiꝰ plus trahit ad alterũ. et
maioꝛ ẽ familiaritas et ſocietas angeloꝝ eiuſdẽ oꝛdi magis cõſolat᷑ de eiꝰ ſocietate. et ſic dĩ aliqs magis il
nis. ac. Itẽ ecclia tnũphãs cõfoꝛmis ẽ ecclie mili li diligere cũ quo libẽtiꝰ cohabitat. et ſic agelꝰ magẽ
tati.ſᷣ i ecclia militãte ẽ diſtictio oꝛdinũ et religionũ. diligca natura ãgelũ eiuſdẽ oꝛdinis. Quia ſicut
et recto et oꝛdinato affectu q̃ͥ non repugnat gr̃e plus natali affectu mag diligit qᷣs Cpatniotas. ſuos ma
iungitur bõ ei qui ẽ eiuſdẽ ꝓfeſſonis. pari rõe an xime qñ cõfoꝛmat᷑ ſibi in moꝛibꝰ.et ſicut mag diligit
gelus naturali dilectiõe plus diligebat angelos eiuſ⸗ hõ eũ qͥ ẽ eiuſdẽ ꝓfeſſõis et officij. vbi iuidia nõ int
vxẽ oꝛdis.i¶ Oꝛ aũt mafis angelos inferioꝛis oꝛdinis põit ptes ſuas.ſic agelꝰ alten agelũ eiuſdẽ oꝛdis.ma
vr pꝛimo.q; ꝓbatio vilectiõis ẽ exhibitio oꝑis.ſ an K· gis dilectiõe uaturali amplecti ſtelligẽdũ ẽ cñ ſe vide
gelus ſupioꝛis oꝛdis pl ſe cõicat agelo inferioꝛis eỹ rit a cõditoꝛe in officij eqlitate. nature ſilitudine illi
paris vel ſugioꝛis.et ad ̊ faciẽdũ oꝛdinat᷑ px natura. ſociatũ.nec eẽt tũc moꝝ diuerſitas.nec inuidie mali/
nõ ſolũ ꝑ gram. ⁊c· Itẽ ꝑ naturã Bus amat roõna Fricas Hoe effec? ſiuc bñficij ipẽſi dẽ quis mag eũ di
lis creatura pᷣeſſe q; ſubeẽ. ſed angelꝰ medij oꝛdinis ſigere cui pla bona ipẽdit. ⁊ circa quẽ mag ſollicitat᷑.
iõ ſubeſt qꝛ bʒ ſupioꝛes.iõ pᷣeſt qꝛ bʒ inferioꝛes. ergo ſicut magꝗ mr̃ ↄfouet filiũ tenellũ.et follicitioꝛ ẽ circa
ſi magis diligit pᷣeſſe. magis ꝑ naturas diligit babere illũ ꝙᷓ circa adultũ.⁊ mag circa infirmũ ; circa ſanũ.
oꝛdics iferioꝛes qᷓ; ſupꝑioꝛes. ⁊c̃. Otẽ nos videmꝰ Et k facit cõſideratio maion indigẽtie. t mõ diel

ngel inferio

—

in linea cõſanguinitatis camalis magis diligit hõ pᷣt ꝙ ãgelꝰ ſupioꝛis oꝛdis magis diligit
en q infra ꝙᷓ eñ eſt ſupꝛa vel iuxta. vtpote magis ris.qꝛ agel paris vel ſupioꝛis oꝛdis n idiget ſic ſua
filiñ ꝙᷓ; patrẽ vel fratrẽ.et hͥ ẽ ꝑ naturã.̊ vẽ pari rõne iſtructioe ſiue purgatiõe ᷣm ãgelꝰ iferioꝛis oꝛdis.
in oꝛdinibꝰ ageloꝝ magis affectio cõuertat᷑ ad eñ et ſic m diuerſas vias.mẽbꝛa ꝓpoſite qõnis ſe hñt
q infra ẽ.cũ nullũ ſit vinculũ cõſanguinitatis nec ſu/ qſicut excedẽtia et exceſſa. ⁊ iõ rões ad tnia pdicta mẽ/
22 pꝛa nec iuxtal Gy.vð ꝙ mag diligere aliquẽ h pᷣt ee bꝛ a dcurrẽtes ſibi ñ obuiãt. cocedi pñt quis ñ ſint
triplicit᷑. Aut rõe boni optati. aut affectus inteſi. aut multũ cogẽtes. Si aũt qs ex pdictis dib; ſimplr ve
rõe effect impẽſi. Mõe boni optati d qs aliquẽ mag lit inferre maioꝛitatẽ dilectiois. vnica rñſiõe pt oib⸗
diligere qñ ei mai bonũ enente ſic d diligere mag obuiari.ſ. ꝙᷓ oẽs pceqũt ab ĩſufficiẽti. Si po cocludit
q; ad maius.̊ mõ naturali dilectiõe pᷣcedete ex iudi exceſſus dilectiõis determiate vel in bono optato. vl
cio rõis recte magis diligebat angel? qgelũ ſupioꝛẽ. in affectu intenſo.et in effectu impẽſo.ſ. atis de plauo
volebat em̃ ipʒ excellere ⁊ plꝰ boni hre.ſicut ⁊ de?cõ omnes pñt concei.

S Biſtinctio quarta de habitibus beatitudinis et miſerie angelox.
Don bec videndu ẽ ⁊c. Supꝛa egit męr̃ de habilitatibus naturalibꝰ.et de habilitatibꝰ ad pfectiõez pᷣpanti/
us. In bac ꝑte agit de habilitatibꝰ.in ſtatũ ꝑfectũ cõſtituẽtibꝰ.vñ inquinit vtꝝ ãgeli mox vt creati ſũt fueft
beati et ꝑfecti.Diuidit᷑ aũt hec ꝑs in duas. In pꝛima pſequit qõnes ð beatitudie. In ſecũda ð pfectiõe.ibi.
ad bᷣ ant qdð q̃rebat᷑. Pꝛima ꝑs bʒ tres. In pꝛima. determiat qonem qtũ ad illos qͥ ceciderũt oñ ens ꝙ nun
ᷓ beati fuerunt. In ſcda qᷓtũ ad eos quĩ remãſ. erũt. ⁊ hoc ibi. boni vero qͥ ꝑſtiterũt ⁊c. In tertia bꝛeuiter re
ſumit pᷣdeterminata ð vtriſq; ibi.ex pᷣdici cõſequit᷑ ⁊c. Similit᷑ ſcdᷣa ps in qua ꝓſequit᷑ vtꝝ ãgeli ſint creati ꝑ
fecti. habet tres particulas. In pꝛia inuit qꝙ ꝑ diſtictionẽ ẽ rñdẽdũ. In ſcda ſubiũgit diſtictiõez. ibi. dꝛ nãq;
pꝓfcctũ. ⁊c. In tertia vᷣo reſumit pᷣdetermiata bꝛeuiter oñdens qlis facta fuit natura ãgelica.ibi. Quales fa⸗
cti fuerunt qgeli in oeatttii. — .
Bꝛoſequut qõneʒ de beatitudie quãtũ ad illos qui ceciderũt oñdens ꝙ

R—— .

mnnunq; beati fuerunt. a ”MDv
aEBeati quoq; nun Oſt hec videndũ ẽ vtrũ ꝑpfectos et beatos creo⸗ D IIII
y fuerüt qui cccide⸗ uentbeus ageloo anmieros et imꝑfectos. A d E 1.I 1I
rũt. qꝛ ſui cuet/ igna · V gs dici põt ꝙ nec in beatitudie nec ĩ miſeria ccaea
ri fuerũt. Cõtra.A ti ſüt. Miſeri em̃ aſi rin “ 2“
Eᷣ ꝙ aliquis ſit beatꝰ ti ſũt.Miſeri em̃ añ peccatũ eẽ nõ potuerũt.q;ꝛex pez-
non optet ſcire oia. S cato miſeria ẽ. Mã ſi nõ fuiſſet peccatũ.nulla eẽt miſe-
ſuſſicit deñ cognoſce· ria. Beati q; nunq; fuerũt illi qui ceciderũt.qꝛ ſui eu?s a
re. Ite beatitudo nõ tus ignari fuerũt.i.peccati et ſupplicij futuri. Si erfß
daliud q; lara viſio lapſum ſuũ pᷣſciuerũt. aut vitare voluerũt ſed nõ po⸗
Perſecael eijn tuerũt. et ita erãt miſeri. aut potuerũt ſed noluerũt. et
⁊c. Ne dd ꝙ ad beati ita ert ſtulti et maligni. Ideoq; dicimꝰ qꝛnõ erãt p⸗
tudinẽ nõ ſoluj dos ſcij euẽtus ſui.nec eis data ẽ cognitio eoꝝ que futura
viſiõis quirit᷑ ſᷣ ꝑpfe erãt ſup eos. è
cte tetiois . pfecta aͤat Mꝛoſequit᷑ qoeʒ qᷓntũ ad illos qꝗͥ pſtitert
etie oniſ an c.· oñdeẽs ꝙ pñt aliquo mõ dici beatii.:t
aute no e niſt vbi cie Boni vero et pſtiterut foꝛte ſue beatitudis pſcij fue
curitas pmſione. rũt. VIñ Aug.ſuꝑ Geñ.Quõ iquit beatꝰ iter ãgelos
et qꝛ h̊ ageli non po/ fuit qᷣ futuri peccati atq; ſupplicij pᷣſcius nõ fuit.cà de⸗
tuerunt babere alre

nit᷑ auſt cur nõ fuerit. Foꝛte hoc de reuelgre dyabolo

S
pchtstie

Agſtröffei
amſtii
ſich hinit
iiisgn
igircnig
tngni
ai Auef

ag

4

„
è8

b

Aug.

E

&
4
—

hh
5

IIII
—

noluit qͥd facturꝰ vel paſſurꝰ eẽt. Ceteris vero reuela
re voluit ꝙ ĩ veritate maſuri eẽnt. his verbis videt
Aug.ſignificare ꝙ ãgeli qͥ coꝛruerũt ñ fuerũt pᷣſcij ſui
caſus.ideoq; btĩ nõ fuerũt.Et ꝙ ãgeli qͥ ꝑſtiterũt bea

titudinẽ ſibi affuturã pᷣſciuerũt.atq; de ea certi in ſpe

extiterũt. Vñ qͥdãmõ iã bti erãt. Et reuera ſi fuiſſẽt.

poſſz illos dici aliqͥ mõ fuiſſe beatos.alios vero nõ.q

neſciuerũt euẽtũ ſuũ. ¶ Sed hoc magis opinando ⁊
querẽdo dicit Aug.q; aſſerẽdo.vñ et huic opiniõi op

ponẽs ↄſeqnt ſubdit. Sʒ qᷓre diſcernebãt᷑ illi a ceteri:

¶ Ad hoc aũt qð qrebat᷑ vtꝝ ꝑfecti vł iĩpꝑfecti fuerit cea

Vt de iſtis q̃ ad ipos ꝑtinerẽt nõ reuelaret.alijs ve⸗
ro reuelaret.cũ nõ pᷣus ſit ipe vltoꝛ qᷓ; aliqs peccatoꝛ.
nõ em̃ dãnat ipᷣe inocẽtes.hic videt᷑ inuere ꝙ nec pec

caturis futuꝝ malũ.nec ꝑmãſuris futuꝝ bonũ reuela⸗

uerit. Ideoq; nec illi ꝗͥ ceciderũt vnqᷓʒ. nec illi ꝗͥ pſtite
rũt vſq; ad cõſũmatiõeʒ bti fuerũt. qꝛ beati eẽ nõ po

terãt.ſi ð beatitudĩe certi nõ erãt.vel ſi dãnatiõis in⸗

certi erãt. Vñ Aug.in eodẽ. Dicere iquit de ãgel ꝙ in
ſuo genere bti eẽ pñt dãnatiõis vlł ſalutis ĩcerti.qbus
nec ſpes eẽt ꝙ mutãdi eẽnt in meliꝰ nimia pᷣſũptio eſt.
Quõ em̃ btĩ eẽ pñt qͥbꝰ ẽ incerta ſua beatitudo.

Melſumit qᷓ ſupꝛa de vtriſq; determiauit. c

¶ Ex pdictis cõſeqᷣt ꝙ ãgeli qͥ coꝛruerũt nũqᷓʒ beati fue
runt niſi beatitudinẽ aliqͥs accipiat illũ ſtatũ ĩnocẽtie

in qͥ fuerũt añ pctm̃.Illi vero qͥ ꝑſtiterũt.aut ſuã bea
titudinẽ futurã deo reuelãte pᷣſciuerũt. et ita ſpei certi
tudie aliquo mõ bti fucrũt.vł ĩcerti extiterũt ſue bea
titudis.⁊ ita aliter beati nõ fuerũt qᷓ reliqͥ qͥ cecidefr̃t.
Mihi aũt qð poſteriꝰ dictũ ẽ ꝓbabiliꝰ videt᷑.
Pꝛoſequit᷑ qſtionẽ de ꝑfectiõe angeloꝛum
an ſcʒ creati ſint perfecti an imperfecti. in
nuẽs ꝙ diſtictiõeʒ ẽ rĩũdendũ. d

ti. dici pᷣt qꝛ quodã mõ ꝑfecti fuerũt.et quodã mõ alio

ipꝑfecti.Hõ em̃ vno mõ aliqᷣd dicit᷑ ꝑfectũ et ĩꝑfectum

f pluribus. .
ubiũ git diſtictiõez ꝙꝙ tribus modis dicit
pfectũ.ſm tpᷣs.ſᷣm nat᷑aʒ.⁊ vniuerſalit᷑ ꝑfctm̃. e

¶ Dicit᷑ nanq; ꝑfectũ tribꝰ modis.Eſt em̃ pfectũ ſm tẽ
pus.et ẽ ꝑfectũ ſᷣm naturã.et ẽ vniuerſaliter ꝑfectuzʒ.

Scðm tps ꝑfectũ ẽ qdð hʒ quicqd tpᷣs requirit et cõue
nit ᷣm tpᷣs haberi.et hoc mõ angeli erãt ꝑfecti añ con/⸗

flirmationẽ vel lapſum. Scõm naturã pfectũ ẽ qð hʒ

quicqͥd debitũ ẽ.vel expedit nature ſue ad gloꝛiſca⸗
tiõeʒ.et hoc mõ ꝑfecti fuerũt ãgeli pꝰ cõfirmationẽ.⁊

erunt ſancti poſt reſurrectionẽ. Uniuerſalit᷑ et ſũme ꝑ
fectũ eſt cui nihil vnqᷓʒ deeſt.a quo vniuerſa ꝓueniũt

bona. qð ẽ ſolius dei. Pꝛia & perfectio ẽ nature cõdi⸗

te.ſecſida nature gloꝛificate.tertia nature increate.

¶ Meſumit pdeterminata bꝛeuiter oſtendens
qualis facta fuerit angelica natura.

uales facti fuerüt angeli in creatione oſteſũ eſt. bo⸗

ni ſcʒ non mali.iuſti.i.innocẽtes et perfecti quodã mõ

qui lapſuri erãt.quia
falſuʒ erat ipos ꝑmã
ſuros.iõ bti ñ fucr̃t.
Ad illð qdð obꝛ ꝙ ſuf

ficit deũ cognoſcere.

dicendũ ꝙ falſuz eſt.
imo optet etiã pfecte

tenere. Et qð ſbiñgit

q apta et clara viſio
dei ẽ tota merccs.di⸗
cõdũ ẽ ꝙ hocẽ ven ꝑ
cõcomitãtiã. vix em̃

aut nunq; ẽ ita apta

Zi viſio quin ſit futu

re ꝑmãſionis certitu
Ddo.aut ſi nõ ẽ. nõ ẽ in
illa perfecta btitudo.

hbãc aũt viſionẽ aptã

eſt facie ad facẽnñ
habuerũt ãgeli añ cõ
firmationẽ.imo ſil di

viſionez habuerũt et

tentionẽ. licz añ aliq
tenus cognoſcerẽt ·
amarent ſiue ad hecc
duo habiles eent.
b Quia bti eẽ nõ po
terãt ⁊c. Contra.cer
titudo dãnatiõis po

tiꝰ ẽ cõtraria beatitu

dini qᷓ; oſona. ſᷣ ſi cer
titudo nihil ↄfert ad
gloꝛiã. incertitudo
nullo mõ ipedit glazʒ

ſiue btitudieʒ pfectã.

affirmatiuã. vel in ꝑ

tẽ negatiuazʒz. et ſicut

ad beatitudinẽ optet

hre certitudinẽ ð eiꝰ
perpetuitate futura.
ita optet haberc cer/
titudineʒ de miſeria
nũqᷓ;ᷓ futura. Iſta em̃
duo ſüt oino inſepa⸗
bilia. certitudo & dã/

nãtiõis nũqᷓᷓ futura
cõfert ad glazʒ. et qĩ

incertitudo cqᷓ pᷣuat
certitudinẽ reſpectu
affirmatiõis. ſicut et

rſpectu negatiõis.iõ
certitudo negatiõis

I¶Ræ. dd. ꝙ 8 aliq̊ fu 2
turo duplr pᷣt baberi
certitudo.vel in ꝑteʒ

ita rpugnat ſicut in

certitudo pꝑmãſiõis.
et ſic hʒ itelligi illud

verbuj.

¶ Dicitur nanq; p

fectũ c. Iſta diuiſio
perfecti videtur in/
ſufficiens.qꝛ non tmũ̃

ẽ ꝑfectio ᷣm naturã.
Ee 2

gloꝛiã.ct ſᷣm gratiaʒ
E multiplex genus ꝑ/

.F
*

ſed etiã ſᷣm gratiã et

fectionis. Item q̃rit

quare magis accipit᷑

õ
.

II

. 7 —JY’MI

alio vero mõ imꝑfecti. Beati vero nõ fuerũt vſq; ad
confirmationẽ.niſi beatitudo accipiat᷑ (vt iã dictũ ẽ)
ille ſtatus innocẽtie et bonitatis in quo cõditi ſũt.

vnuz genus pfectionis vm tps qᷓ m alind accidẽs. ¶ ſ. d. q pfectũ dicit cõplemẽtũ ſiue cõpletionẽ . qua
eſt ſtatus. Statꝰ aũt ponit᷑ in aliquo duplicit.aut ſimplicit᷑.autiĩ genere. Si ſimplicit᷑.ſic ẽ tertiũ mẽbꝛuz. ſi in
genere creature.boc põt eẽ duplr.aut inquatũ exit a deo.et ſic hʒ rõeʒ veſtigij.et repit᷑ hec pfectio in oĩ crea

— 4 *„

tura qñ ꝑducta ẽ ad modũ.ſpẽm.et oꝛdinẽ ſibi cõpetẽtẽ. Alio mò inq;tũ creatura redit in deũ.2 ſic eſt ꝑfectio
gloꝛie.cet bãc vocat magiſter pfectionẽ ſᷣm natura.vñ p

boc dupliciter. vel ᷣm egreſſum.vel ᷣm regreſſum.

gquales creati ſũt angeli qtũ ad gloꝛia. Scom
qtũ ad futuri euentꝰ pᷣſciaʒ.Certiuʒ ẽ qtuʒ ad co/
gnitionẽ matutinã.Circa pꝛimũ qᷓrũt᷑ duo. Pꝛimũ

eſt vtꝝ i ſui creatiõe babuerũt gloꝛiã. Scom ẽ vtꝝ

habuerũt gratiiim.
¶ Aueſtio j. a

Atrũ angeli creati ſint in beatitudie ſiue gloꝛia.Et
ſic vẽ. Eʒechiel.xxviij. Lu plenꝰ ſapia et ꝑfectus
vecoꝛe in delitijs ꝑadiſi fuiſti.ſ̊ eẽ in dlitijs ꝑadiſi ⁊
eẽ plenũ ſapia eſt ip̃a beatitudo quã dicimꝰ eternã
Valg,3 ⁊c.¶ Itẽ Aug. in li.de mi. ſacre ſcripture.

Angelus in ſũmo ſui oꝛdis honoꝛe ↄſtitutꝰ lapſus
E. loquit᷑ de ãgelo ante lapſuʒ.s ſummꝰ honoꝛ oꝛdi⸗
nis agelici ẽ beatitudo et gloꝛia. ⁊c.? Itẽ Aug. de

fi. ad pe. Angelici ſpũs ꝓ eo ꝙ ratõnales ſũt facti.
eternitatis et beatitudis donũ in ipᷣa nature ſue ſpi

rituali creatiõe diuinitus acceperũt. Itẽ idẽ de eccle
ſiaſticis dogm atibꝰ.Angeli qui in illa qua creati ſũt
beatitudie pſeuerãt.nõ natura poſſidẽt vt nõ mutẽ/
tur.g ſi mõ hñt verã beatitudinẽ.patzʒ q in beatitu/
dine creati ſunt. Itẽ rõe vꝛ.qꝛ angelꝰ a ſua creatio

ne habuit habilitatẽ ad diligendũ deñ ppter ſe et ſu
per oia.g habuit habilitatẽ ad fruendũ deo.ſᷣ ipᷣe nõ

habuit aliq; retardatiuũ ex ꝑte affectus.ne:obum/
bꝛatiuũ ex pte intellectꝰ.& totalit ferebat᷑ i iö̃m deũ
amoꝛe fruitiõis. cũ tał ſtatꝰ et actꝰ ſit beatitudo ⁊

gloꝛia. pʒ Plocus fecit li. ar.vertibile. cũ poſ/
atu

ſit habere creatura rationalł ipᷣm vᷣtibile vt patʒ mõ
in ſanctis qge iʒ.aliquibꝰ debuit hoc mõ facere.ſᷣ nõ
E inuertibilitas li.ar.in beato niſi ꝑ gloꝛiã.S ⁊c.Aut

ſi dicas ꝙ nõ debuit facere.hoc nõ vꝛ.qꝛ debuit face

re res optimo mõ.ſᷣ iſte ẽ optimꝰſtatꝰipᷣius angeli.&

aliquè in boc ſtatu debuit facere¶ Cotra. Joh. viij.
Ille inveritate nõ ſtetit.ꝭ̊ beatitudo ẽ ſtatꝰ oim bo/

noꝝ aggregatiõe ꝑfectus.g ẽ ſtatus in veritate. lu
cifer nõ fuit factus beatꝰ.ſᷣ inter oẽs ꝑfectus et nobi
lis ẽ cõditus.̊ ⁊c.¶ Itẽ obꝛ ꝙ ꝑſeuerãtia ſiue ſecuri
tas ẽ de eẽntia ſiue ſuba beatitudis.beatꝰ em̃ nõ ẽ q̃
põt amittere bonũ oSz Ffagin pomerur amittere.
qꝛ amiſerũt. S 71S1 nullus laudat᷑ vel vituperat

in his qᷓ bʒ a natura vel cõditiõe.ſj̊ ſicut dãnationi

eẽntiale eſt vituperiũ.ita beatitudini cẽntiałẽ laus.

impoſſibile ẽ ꝙ aliquis beatꝰ ſit a ↄditiõe.ĩmo ẽ re

pugnãtia in adiccto¶ Itẽ aut oẽs fecit deꝰ beatos.
aut aliquos. MHon oẽs conſtat.qꝛ plures ex eis ceci/

derunt. Mon aliquos vt vꝛ. qꝛ illi pcellerẽt alios qᷓĩſi
pexcellẽtia impꝛopoꝛtionali.g lucifer nõ fuiſſet aunꝰ
ſe eis pᷣponere.ꝙ ſi auſus ẽ.vꝛ ꝙ nulli cõditi ſint bti.

Di tu dicas q maioꝛcẽ audaciã pᷣſumpſit.ſcʒ equiꝑa

ri deo.quãto magis pᷣeſſe beatis.Adbuc non ſoluit.
Si em̃ deus beatos cõdidit angelos.ab ipᷣa cõqitio/⸗

D intelligẽtiã hꝰ ꝑtis querunt᷑ tria. Pꝛimũ ẽ

onendũ ꝙ ẽ ꝑfectio ᷣm eẽntiã. et ßᷣm ꝑticipationem.⁊

ne boc fuit. qꝛ natura eoꝝ cõſonabat vt ſub tali ofe⸗
ctione et t nobili fierent. ſi lucifer vt cheſtudr
magr dicit in ſeq̃ᷓntibꝰ.ſplẽdidiſſima habuit nat᷑ alia.
magis debuit et cõgruũ fuit ipiꝰ naturã glia inſigni⸗
ri. ꝙ ſi ie vt patʒ beatus factus nõ E. patʒ ⁊cc. ¶ Ry.
dom. ſicut pᷣtactum eſt ſupꝛa.quoꝛũdã opinio fu t qꝙ
angeli qꝛ ſut ſpnales.et tẽpales.et actuales. in inſtan
ti ſue creatiõis fuerũt in actu cõuerſionis et auerſio
nis. et ſiẽ in pꝛima auerſione ſũt dãnati eſſentialit ij.
li qͥ auerſi ſunt.ita pꝛia cõuerſione illi gloꝛificati ſũt
eternalit q cõuerſi ſunt.et ita dicũt intellexiſte. Aug.
et fuiſſe eius poſitionẽ q aliqͥ ſint creati beati et foꝛ
mati.qꝛ ſił tꝑe.liq; poſteriꝰ natura factũ ẽ celũ lux.
id ẽ ãgelica natura ifoꝛmis vel foꝛmata. Lux em̃ vt
dicit Aug.xj. de ci.dicunt᷑ angeli.qꝛ illumiati ſunt vt
beate ſapientq; viuerẽt. Sʒ tñ bec poſitio ſupꝛa ipꝛo
bata ẽ tãcqᷓ falſa ct erronea rõe illius ꝑtis ꝗᷓ dicit ip/
mo iſtati fuiſſe auerſos. Ratiõe alterius ꝑtis pari ra
tioe impꝛobata ẽ.et ptʒ falſitas ꝑ Aug. de coꝛreptio⸗
ne et gratia.vbi dẽ ꝙ angeli et ſi beati ſint.erat tũ ad

huc qðò eoꝝ beatitudini adderet᷑ ſi pmanſiſſent. con⸗

ſtat ꝙ beatitudini et gloꝛie cũ ſit inuariabilis non fit
additio. Cõſtat etiã ꝙ; loquit᷑ cõiter de bonis et malł
cñ dicit ſi pmanſiſſent.Et idco aliterẽ dem beati⸗
tudo duplłr pᷣt dici. Ano mõ ſtatus perfectꝰ plenitu
dine oĩis boni.et hec ponit viſionẽ dei clarã.et tentio
nẽ pfecta.⁊ B mõ qgeli nõ ſunt creati.nec aliqui.nec
oẽs.ſᷣ habuerũt qͥddã ex eis in ipᷣa ↄfirmatiõe. Alio
mõ dicit᷑ beatitudo ſtatus perfkctus pᷣuatione om/
nis mali tã pene qᷓ; culpe.et tales creati ſunt angeli.

innocẽtes ct impaſſibiles.et de bac beatitudine lo

quit᷑ Aug.ſed hec nõ ẽ pfecta niſi cũ additur ei alte⸗

de hac currũt aucẽtes ꝓbãtes ꝙ beati facti ſũt.

Ad illud em̃ ꝙ dicit Eʒech.in delitijs paradiſi fui/
dð.q ſic pꝛimꝰ hõ ↄditus ẽ et poſitus in delitijs
paradiſi qᷓ tñ nõ erãt dlitie beatitudis perfecte.et ſiẽ
data ẽ ei ſapiẽtia ad cognoſcẽdũ oia mũdana.ſᷣ non
illa qᷓ eſt viſio dei in patria. ſimili mõ intelligendum
eſt in angelo. ¶
pture.itelligit quãtũ ad naturalia.quia ita bona ha
buit ꝙ non erat habiturꝰ melioꝛa.vnde ⁊ in illo loco
cõditus eſt in quo erat beatificandꝰ. Oue vero ſeq̃n
tes auẽtes loquunt᷑ de beatitudie ſᷣm illas duas dif
ferentias quas dixi. Ad illud qð obẽ ꝙ habebant
fruitionem ſine retardatione.dm.qꝙ verum ẽ.nõ ta
men habebant in perfecta cõpletione.qꝛ deum nõ vi
debant facie ad faciem.ſed in effectibꝰ cognoſcebãt.

ckin ſeipſis maxime . ſicut meliꝰ patebit infra. ¶ Ad 9
illud qd obẽ ꝙ debuit dari aliquibꝰ li. ar. inuertibile.

dom eſt ꝙ quantum ẽ de cõditione nullis debuit da
ri qᷓuis poſſit. quia hõies et angelos melioꝛes iudica
uit deus ſi ei liberaliter deſeruirent.ideo vtrũq; po/
uit in manu conſilij ſui.

Auod dicit Aug. de mira. ſacre ſcnri

cletsttcn.
tintneodi
getritanon⸗
ſedensurtn
weetnnfli
Grliatapzu
Ndsfulapun
ginoci hen
v Mmleen
lcooinktumi
räincvope
Ngrugeriſan
Aig orauin
lepdeiuunter
riſrneſe
niimnt
Nuusöboflen
rthſr avd
1Muſet t
oſtohyith
ſuninsn
=
eeegan⸗
ſbbentgt
kmnieigun
ſttlecgenübi
Kiumi
lentaloozfuan
Rkeokrinetbipe
Fugfietin
ſcßſcizn
gultsrhi
tllimenmf
inczattiſn
Pihrentabsſt
uctg glege
Gnumn ſir
naline

uainistin,
nnn iiuii
rll gizf⸗
inatrſtitf
nſwiiche
mmn i

ligeininine

dagtuhß
lliusgsiſt,
ealenfent
atniangi,

4 eg

ednit
Fnnti
aszenerd

xiutettt
ſiiuen
gknitſi
Anseniin

vſaß inmG

efrueſi

luthn

1

ntun

gen

uuEd

npn n .
irinm
ls vun

¶ Suppoſito c, 76eli non ſint creati in gloꝛia. queriẽ᷑

¶ Queſtio. iij. d

vtrum ſint creati in gratia. Et videtur ꝙ ſic ꝑ Aug.

xij. de ciui. Creauit deus ãgelos ſimul in eis cõdens
naturã et largiens gram Renm ſut illud. Oſee iij.
„

dilexerũt vinacia vuaꝝ glo.

telliguntur demõces qui creati ſunt in magna pingue

mee eẽ cum filijs bominñ. g ꝙ nõ inhabitetur venit

10⁰

wqõ factiẽ. ⁊ qꝛ non inuenimus aliã ratio

dine ſpũſſancti.ſᷣ ꝑ ſuperabũdantiã arefacti de celo

ceciderũt.cõſtat ꝙ pinguedo ſpũſſancti eſt gra ſpiri/
tuſſancti. ¶ Itẽ m erpꝛeſt. Der verbũ dei crea
ti ſunt angeli. ⁊ a ſpirituſctõ ꝑ ſanctificationẽ ꝑfecti.
ſi ergo ſanctificatio ꝑfecta nõ ẽ niſi ꝑ gratiã gratũ fa
cientẽ.et ipᷣe loquitur dẽ omnibꝰ.g em rõe vẽ
qy deus cu ſit liberaliſſimus.ꝓmptus eſ gratiã dare
oĩbus patis recipere.Eñ ⁊ An. idco bõ non habet
gratiã.non qꝛ deus non dat.ſed qꝛ ipᷣe non recipit.
nulla mclioꝛ pᷣparatio ad gratiã q; pura innocẽtia et

voluntas recta. & ſi bec erãt in angelis a ſui oꝛigine

—

et creatione.ꝑ cõſequẽs et gratia. Item fecit deus

creaturã rationalẽ ad inhabitandũ in ea.et hoc quia

ipᷣe deus vult in ea babitare. Añ Pꝛouer. viij. dlitie

ex aliqua pꝛaua diſpoſitiõe ex ꝑte mentis.cũ gᷓ in an⸗
gelis nulla pꝛaua eẽt diſpoſitio ex pꝑte mentis.immo
oĩmoda idoneitas ad gratiã.vẽ ⁊cc.
deus ad miſerendũ q; ad condẽnandũ. ſed ipe fecit
angelos in ſtatu in quo ſtatim poterãt demereri ⁊c.
̊ ſtatũ in quo poterãt mereri.ſᷣ nõ cõtingit mereri ſi
ne gratia gratũ faciente. ⁊c. Cõtra.Aug.ſuꝑ Geñ.
ad lr̃aʒ. Per celũ intelligitur angelica natura infoꝛ/
mis ꝑ defectum foꝛme naturalis. infoꝛmis fuit per
defectũ foꝛme ſuꝑaddite nature.ᷣ hecẽ gratia. g ⁊c-
tem Gꝛeg. xxxij. moꝝ. tractans illud verbũ Eʒeh.
xviij. Aurũ opus decoꝛis tui et foꝛamia in die q̃ con⸗
ditus es. bui? lapidis in die cõditiõis ſue foꝛamia pᷣ

parata ſetn vicz capax charitatis cõditꝰ.q̃ ſi reple
natibus agelis tane in oꝛnamẽto regis
poſitis lapidibꝰ iherere potuiſſet.habuit g iſte lapis

ri voluiſſet.

foꝛamina.ſᷣ ꝑ ſuꝑbie vicũ charitatis auro non ſunt
repleta.ecce expᷣſie ꝙ non habuit charitatẽ e 14
tione vꝛ.qꝛ gratia in angelo nullã hʒ retardationem.
5̊ ſi haberet gratiã vnientẽ deo.totalit᷑ angelus ferre

retur in veũ.& nunqꝙ; peccaſſet.bᷣ peccauit. nũq; cha

ritatẽ vel gratiã hũit. ¶tem ſicut ſe habet culoa ad
dãnationẽ eternã.ita gratia ad gloꝛiã.ſ̊ͥ ſtatim vt ha
buerũt culpaʒ fuerũt danati cternaliter et obſtinati.
ergo ſtatim vt habuerũt gratiam fuerũt confirmati.
nunꝙ ſuiſſent lapſi ſi gratiã habuiſſent.¶ ¶ Ne. doʒ.
Eqᷓ; con
gruitatis.ꝓbabiliter poſſumꝰ vtrũq;ʒ ingtieſiene
et alij ante nos. Yuerunt em̃ aliqui dicẽtes q; angeli

omnes creati ſunt in gratuitis Kaen facientibus.Et

rõ q̃ monit eos fuit hec ex ꝑte di.ſcʒ pfecta liberali/
tas.et ex ꝑte creatoꝝ idoneltas.Oꝛ em̃ ab iſtãti crea
tionis erat vaſa et receptacula mũda.et deus ẽ ꝓm⸗/
tus ſuã gratiã imptiri niſi habeat obſtaculũ ex pte ſu
ſcipiẽtis.nõ dimiſit deꝰ illa ad momẽtũ vacua.ſᷣ ſta/

tim vt condidit.gratia illuſtrauit.et talia vbuerũt de
manu dai exire receptacula.vt ſtatim eẽnt ꝓmpta in

bonũ vſum. AUñ ſicut ꝓbabilit᷑ ↄijciũt aliqui ꝙ deus
fecerit arboꝛes plenas fructibus. et alia in ſtatu no/
biliſſimo et pfectiſſimo.ſic etiã naturã angeli oꝛnaue
rit gratia a ſui cõditiõe.ꝗᷓ in pꝛimo vſu bono ſine vi⸗

ccoꝛia erat ꝑpetuancla.et in ipᷣa deoꝛdinatiõc perpe-

ero. Per vinacia in/

em ꝓnioꝛẽ

III

tualiter amittẽda.ec ẽ vna poſitio et ſatis videtar
conſona ſanctoꝝ auẽtibus vt patʒ inſpiciẽti. Fuerũt

etiã alij qui dixerũt angelos nõ babuiſſe gratiã gra/
tuʒ facientem ab inſtãti creatiõis ſᷣ poſt.Et rõ qᷓ cos
mouit.ẽ diſpoſitio angelice nature ꝗᷓ fertur in id qð
appetit ſine — ſicut ex cõuerſiõe ad ma/
lum ita ꝓfunde conuerſi ſunt vt non poſſent redire.

ſic immo multo magis ex conuerſiõe ad bonum ſiue
erx hñilitate.ita bono totalit᷑ adheſiſſent ſi gratiã ha
buiſſent ꝙ nũq; lapſi eẽnt.vñ nõ vꝛ aliquo mõ ꝓba/
bile ꝙ lucifer hbabuerit gratiã.et ſiipᷣe nõ babuit.cuʒ
inter ceteros eẽt excelſus.a maioꝛi arguit᷑ nec alios

habuiſſe a ſui oꝛigie.Hanc poſitionem vr acceptare
mgr.hanc poſitionẽ cõiter tenẽt doctoꝛes.⁊i hac tan

qᷓ; ꝓbabilioꝛi et cõioꝛi cõcoꝛdãt.Ad auẽtes in ↄtra I i

riũ adductas rñdẽqũ ꝑ diſtinctionẽ gratie. Ano em̃
mõ gi atia dicit᷑ cõiter ꝓut cõpꝛchendit quicqͥd natu
ralibus ẽ ſuꝑadditũ.naturalibus inqᷓ q̃ ſunt ð gene
rali rei cõſtitutiõe.ſcut dicit᷑ ex ga habere bonũ in/
geniũñ.bene legere.bene cãtare.et hmõi. Alio mõ dẽ
qdð ſuperadditũ ẽ li.ar.ad rectitudinẽ faciẽs et diſpo
nẽs.ſicut dicimꝰ vᷣtutes naturales. ſicut innocẽtia.
mititas.pietas.Tertio mõ qð ẽ ſuperadditũ tãqᷓ re
ctificãs et cõplẽs et eleuãs.et hec dicit᷑ gratia gratuzʒ
faciens.qꝛ facit boieʒ acceptabilẽ do.et ideo accepta
bilez. quia cõfoꝛmẽ.Qñ g dicit ꝙ angelo data ſunt

gratuita. non intelligit᷑ ð gratuitis tertio mõ dictis.

ſed pꝛimo vel ſecũdo.qꝛ ſic multa dona gratuita ha/
buerunt. Aut ſi intelligit᷑ ð gratuitis ꝓpꝛie dictis.nõ
intelligit᷑ ab inſtãti creatiõis.ſed ſicut intelligit᷑ pec
catũ dyaboli fuiſſe ab initio.q: ſtatim poſt initiuʒ. et
poſt pꝛimũ motũ deliberatũ cecidit.ita intelligendũ
E de gratia angeloꝝ. Aut ſi itelligi᷑ de gratuitis pꝛo/

pꝛie dictis.⁊ ab inſtãti creationis.hoc nõ intelligitur

foꝛmaliter ſiue eẽntialit᷑ ſed diſpoſitiue. vñ dẽ aliqͥs
creatꝰ in aliquo qꝛ in ꝓxima diſpoſitiõe ad illud. et
ita per hãc triplicẽ via ad auẽtes iductas et multas
alias qᷓ poſſent induci põt bꝛcuiter reſpõderi.¶¶ Ad
rationes aũt ſumptas a dei liberalitate.ddm. ꝙ libe
ralitas ẽ ſaluo oꝛdine ſapie et iuſticie.quis em̃ ab in⸗
ſtãti creatiõis cuiuſlibet homis poſſet eũ beatificare.
tñ longo tempoꝛe tardat. Silr q;uis poſſit cuilibet
ꝑuulo gratiã dare ſine baptiſmate ſicut cum baptiſ⸗
mate.tñ non dat.Et ratio huius c.qꝛ gloꝛia ẽ bonuʒ
laudabile.et ideo non dat niſi per menitũ laudabile.
et iõ conuenit eã dare pᷣcedẽte aliquo merito cõgrui.
Similit᷑ qũ confert gratiã.ſi confert adulto.cũ gra/
tia faciat hñtem dignũ gloꝛia.non confert niſi ad mo

tũ li.ar.ſi habet vſuz.ſi vero nõ habet.ad motũ fidei

aliene.ſiue ad meritũ xpᷣi.iõ pᷣm oꝛdinẽ ſapie nõ ſtati
debuit dare expectare motũ li. ar. qð et fecit. vñ ad
ſe ↄuerſis ſine moꝛa dᷣdit gram Datʒ igit᷑ rñſio ad
illð qð obꝛ ò liberalitate ⁊ habilitate.qꝛ nõ tm̃ exigit
mũdiciã vt diſpõnem.ſᷣ motũ li.ar.in adulto.puulo
nec põt alienũ meritũ ſuffragari ſicut et demeritum.
Aad illð qð vltimo obẽ de ſtatu ꝙ in malo erat.dð
q; falſum t.q;uis em̃ non poſſet mereri ex his qᷓ accc
perat.tñ qꝛ dñs ita ꝓmptꝰ erat dare ſic ipᷣe accipere.
nulli hẽbat obſtaculũ in merẽdo.ſicut nec in deme/
merẽdo.et h̊ ptʒ.Sicut em̃ facile fuit dyabolo auer⸗
ti.ita facile bonis agelis cõuerti.et ſicut auerſio fuit
demeritoꝛia.ita ↄuerſio facta fuit meritoꝛia.ſtati ap
poſita gra. vñ ſicut aliquis ñ directe dꝛ habere aliqͥd
qdð ſtatim hʒ dũ indiget et derit Auis no peutea ba
e 3

+
1

12

15

beat ſc etiã nõ indireete potuerũt dici angeli gram
Haduiſte.ꝙ ſi babuiſſent maioꝛẽ facilitatẽ ad malũ ſi

ue indlinationez. et diuinũ adiutoꝛiũ in opoꝛtunita/

E

—

23

te deeſſet. recte obijceret. . M
nſoquenter circa ſeᷣm duo q̃runt᷑. Pꝛimũ ẽ
tn bonis reuelari buerit futura ꝑmãſio. Se
cũdub vtꝝ reuelari potuerit malis ſua dãnatio.
. Queſtio.j. c

¶ Eã nullis in creatiõc data ſit gloꝛia nulk eti data ſit

gra. vtꝝ aliqbus data ſit future gloꝛificatiõis p̃ſcia
Et ꝙ ſic vꝛ. Deꝰ ab inſtãti ſue ereatiõis ãgelos cõdi/
dit repletos ſcia reꝝ mũdanaꝝ.ſᷣ deo magis placʒ ꝙ
ſerui ſui hẽant ſciaʒ de his q̃ ſpectãt ad ſalute. ſi ̊ pᷣ/
ſcia future ſalut᷑ erigit aim et delcctat.g cũ aliqͥ eẽnt
ſaluãdi.videt᷑ ꝙ ſaltẽ debuit eis dari pᷣſcia talis.con

ſtat cm̃ ꝙ potuit. ¶ Itẽ ſi nõ fuerũt de ſalute certi.S

potuerũt rõnabiliter dubitare et timere.ſᷣ timoꝛ pe/
nã bʒ. pena añ culpã.ſᷣ b ẽ incõueniẽs.& ſeqͥtur ꝙ;
illi ſaltẽ debuerũt certificari qͥ eraãt ſaluãdi. tẽ pꝛo
pinqͥoꝛes erat ãgeli ad gliaʒ q; nos ĩ miſerijs ↄſtitu/
ti. & ſaltẽ tãtã certitudinẽ vel maioꝛẽ hẽbãt q;tã nos
babemꝰ.ſ nos hẽmus certitudinẽ ſpei.& ipᷣi bẽbant
bãc vel aliã.ſᷣ hãc nõ bẽbant.qꝛ ſpes ẽ expectatio fu/
ture btitudis ꝓueniẽs ex gra et meritis.cñ & ipi non
haberẽt gr̃aʒ et merita certitudialit.ſperare eis fuiſ/
ſet pᷣſumptio.nõ g̊ bẽbant certitudinẽ ſpei.ſ ñ ẽ aliã
dare qᷓ; certitudinẽ pᷣſcie vel rcuelatiõis.g vꝛ ꝙ aliqͥ/

bus ſaltẽ eẽt data ¶ Cõtra. Pl?ꝰ ẽ dare certitudinẽ ꝭ
loꝛia ꝙᷓᷓ dare graʒ.multis cm̃ deꝰ dat graʒ qͥbus tñ

nõ reuelat certitudialit᷑ ſuã gliazʒ.g cũ nõ babuerunt

aʒ ſicut ſupꝛa ꝓbatũ ẽ.ptʒ q nec ſtabilitatᷣ pᷣſciaʒ.
re dyaðꝰ ſiuc lucifer npot pᷣſciaʒ de ſtatu.qꝛ nõ

erat ꝑmòſurus. ſi ipᷣe fuit plenꝰ ſapia et ꝑfectꝰ co

xe inter oẽs.vẽ ꝙ niki alij habuerũt. Itẽ ondit᷑ ꝑ de

dvuctionẽ ad duplex incõueniẽs. Anu incõueniẽs eſt

excuſatio dyaboli ſiue ſui peccati. Poſſʒ em̃ de pctõ
ſuo q̊ͥdãmõ ſe excuſare.qꝛ ſciaʒ nõ bũit quã deꝰ alijs

ũgel dedit.Aliud incõucniẽs vĩ accuſatio dei.qꝛ añ

vr puniſſe malos qᷓ; mali fuerit.et ꝙ añ gr̃aʒ ſuã ſiue

donũ ſcie ſtraxerit qᷓ alijs dedit qͥ ñ pᷣcellebãt ipos.
uec merito vite. nec dignitate nature. N.circa h̊ du⸗
plex fuit opinio.ſicut tãgit męr in lr̃a. Quidã em̃ di/
cere voluerũt ꝙ bonis qͥ ꝑmaſuri erãt data ẽ reucla/
tio ſiue pᷣſcia ſue ſtabilitatis.et hoc loco ſpei.rõe cuiꝰ
iã q̊dãmõ bti erãt. Et inuitũtur illi vbo Aug.qð di
cit opiuãdo ſuꝑ Geñ.ad lr̃azʒ.foꝛte deꝰ dyabolo reue

Ure noluit qͥd facturꝰ vei paſſure eẽt. cetenis vo reue
luaare voluit ꝙ in vᷣitate maſuri cẽnt. Alia eſt poſitio
xp nullis data ẽ pᷣſcia ſui ſtatꝰ.qꝛ bre certitudinẽ de

15

ſua pmãſiõe ẽ cognitio magis ſpectãs ad ſtatũ pᷣmij
qᷓ; ad ſtatũ mcriti.⁊ bꝰ ſignũ ẽ ꝙ ðꝰ aut pauciſſimis.
aut nullis reuelat quãtũcũꝙ dilectis ⁊ amicis ſe cer
titudialit᷑ gloꝛificãdos.bec em̃ cognitio potiꝰ expe/
diẽs ad gaudẽdũ ꝙᷓ; ad merẽdũ.vñ qꝛ ãgeli erãt i ſta-
tu meriti oẽs.qꝛ nõdũ crãt beati.iõ nullis data ẽ hec
cognitio. Et h̊ poſitio magis ẽ rõnabilis.et mag pla
cet mgr̃o.et ma cõſonat vbis Aug. ſicut ptʒ in ſſᷣa.
et xj.de ci.vbi dicit ꝙ pares fuerũt ageli q̃tũ ad ↄdi/
tiões añ lapſũ.vñ ſi alicubi videt᷑ dicere cõtrariũ.ſi
q́s inſpiciat adiacẽtiã.aut opinãdo.aut qᷓrẽdo dicit.
et iõ hec poſitõ mag ẽ tenẽda. Ad illud g̊ qd obꝛ ꝙ
de? dedit ãgelis pᷣcognitionẽ reꝝꝑ mdanaꝝ dm.qꝙ;
nõ ẽ ſile.qꝛ cognitio vniuerſi ſpectat ad ꝑfectionẽ na

turalis cognitionis. certa cognitio ſui ſtat? ſpectat

