videtur ꝙ ponere ſit peccatuʒ abſq; pena ſaitem ad
tempus. Item ſi ſtatim peccatoꝛ cum peccat pu/
nitur. aut punit᷑ ſufficienter. aut nõ ſufficienter. Si
ſufficienter.g̊ nõ deberet amplius in inferno puniri.
Si nõ ſufficienter. aliquid de culpa ad tempus re/

manet impunitũ.ſed qua rõne aliquid remanet im/

punitũ eadem rõne et totum.& videt᷑ ꝙ pctm̃ poſſit
ſaltem ad tempꝰſeꝑari a pena.¶ Item multo miſe⸗
ricoꝛdioꝛ ⁊ benignioꝛ eſt deus q;ᷓ ſit aliquis homo.ſᷣ
ad laudem benignitatis humane ſpectat vt in nul
lo vindicet iniuriam ſibi factam. g multofoꝛtius hoc
decet facere deum. g videt᷑ ꝙ ſaltem ad tempus de/
beat relinquere pctiñ impunitũ.⸗ Sev otra. Aug.
j.ↄfeſſ. Juſſiſti dñe ⁊ ſic eſt. vt pena ſua ſit ſibi om̃is
inoꝛdinatus animꝰ.ſi &̊ ad culpam neceſſario ſequi
tur animi inoꝛdinatio.neceſſario igit᷑ ad culpam ſe/
quit᷑ aliqua punitio.¶ Itẽ vbicũq; eſt peccatũ ibi ẽ
pꝛiuatio modi ſpecici ⁊ oꝛdinis.vbicunq; auteʒ hoc
eſt ibi eſt damnificatio.vbicũq; autem damnificatõ
eſt merito culpe.ibi eſt iuſta punitio.ergo impoſſibi
le eſt culpam eſſe in aliquo abſq; pena. Item qui
cunq; inoꝛdinate ↄuertitur ad bonum vt nũc.auer/
titur a bono ſimpliciter.⁊ quicunq; acquirit carna/
lem delectatõnem.ꝑdit ſpiritualẽ ↄſolationẽ.ſed p/⸗
dere ſpiritualẽ ↄſolationẽ ad quaʒ anima nata eſt.et
amittere deũ qui eſt omne bonuʒ anime.hoc eſt ma
ximum damnum ⁊ penaʒ incurꝛere.ergo videtur q;
nunq; peccatum cõmittatur abſq; pena. ¶¶ Itẽ vni
nerſum ideo dicit᷑ eſſe valde bonũ.quia optime oꝛdi
natum.ſᷣ in eo qd eſt optime oꝛdinatum nõ põt eſſe
oꝛdinis coꝛruptio.nec ſimpliciter.nec ad tempꝰ.ſed
peccatũ abſq; pena eſt inoꝛdinatuʒ.g impoſſibile eſt

ad momentũ peccatũ eſſe impunitum. ¶ Itez ad iu
ſticie perfectionem ſpectat ſuꝑare iniuſticiam. ſicut

ad ſapientie ꝑfectõnem ſpectat vincerę maliciaʒ.vt
dicit Sapie.vij. Sapientia vincit maliciã. ſed quia
ſapientia vincit maliciã.impoſſibile eſt aliqd maluʒ

eſſe qd diuina ſapia nõ ſtatim oꝛdinet.et exinde bo

num aliquod eliciat.ergo cum iuſticia dei ſiliter om/
nem ſuꝑat iniuſticiam. impoſſibile eſt aliquã culpaʒ
cõmitti quin ſtatim ad eam non ſequatur aliqua pe
na. ¶ K. dom ꝙ impoſſibile eſt culpam in aliquo eſ

ſe quin ad ipſam ſequatur pena inſeparabiliter. E&

ratio buius poteſt ſumi ex ꝑfectione diuine equita/
tis.⁊ ex pulcritudine vniuerſitatis.⁊ ex inoꝛdinatõ/
ne culpe.⁊ ex cõditõne peccantis nature.Ex pꝑfectõ/
ne diuine equitatis ratio ſumit᷑ ſic. Lante eim̃ equi/

tatis eſt deus qui eſt iudex omnium. vt nõ patiatur

dedecus peccati ad modicuʒ eſſe ſine decoꝛe iuſticie.
omni em̃ modo debet iuſticia iniuſticiam ſuperare.
Ex pulchritudine vniuerſitatis ratio ſumit᷑.vniuer/
ſum em̃ ex oꝛdine pulcritudinem babet.⁊ talis ẽ iſta
pulcritudo qualem decuit fieri ad oſtenſionem ſum/
me ſapientie.⁊ ideo nullo modo fedari poteſt.ac per
boc nec ad momentũ eſſe in ea aliquid inoꝛdinatuʒ.
⁊ita nec peccatum a pena ſeꝑatum.Ex coꝛruptione
culpe ratio ſumit᷑. Nunqᷓ; enim culpa cõmittit᷑ quin
modus ſpecies ⁊ oꝛdo circa actõnem voluntat᷑ pꝛi/
uetur.⁊ dum voluntas ſe volũtarie in actu ſuo deoꝛ
dinat.ſemetipſam incuruat.⁊ dum incuruat᷑. modo
ſpecie ⁊ oꝛdine pꝛiuat᷑ qᷓtum ad habilitatem ad bo/

pꝛimo de fructibꝰedere. illð qd o
cti

num.talis autem pꝛiuatio.magna eſt in ipſa anima
damnificatio ⁊ leſio.Et ideo dicit Augꝰ.in quodam
ſermone de innocentibus. Memo babet iniuſtuʒ lu/
crum ſine iuſto damno.vbi lucrum. ibi damnuʒ.lu/
crum in archa.⁊ damnũ in ↄſcientia.Lulit veſteʒ ⁊
pꝑdidit fidem.acquirit pecuniã ⁊ ꝑdidit iuſticiaʒ. Ex
ↄditõne peccantis nature ratõ ſumit᷑.quia volũtas
ratõnalis que eſt cauſa peccati quaſi media eſt inter
ſenſibilitatem ⁊ ſinderiſim.media eſt etiã inter deus
⁊ alias creaturas.⁊ cum ſe ↄuertit ad bec inferioꝛa.
ab eo recedit qui ſurſum eſt.⁊ dum acquirit paruuʒ
bonũ.amittit magnũ bonum.quia dum acquirit vt
nũc bonũ.amittit ſimpliciter bonum.⁊ que erat me⸗
dia. facit ſeipſam infimã. Similiter cum peccãdo cõ
coꝛdat cum ſenſualitate.diſcoꝛdat cũ ſinderiſi.⁊ duʒ
cum ſinderiſi diſcoꝛdat. incurꝛit ex illa repugnantia
remoꝛſum quendam et afflictõnem internam. et ita
dum peccat perdit magnũ bonum.ꝑdit honoꝛẽ pꝛo
pꝛium.perdit ſolatiũ.⁊ incurꝛit remoꝛſum.Et ſic pa-
tet ꝙ ad culpam inſeꝑpabiliter ſequitur pena.ſiue di⸗
catur pena quedam damnificatio.ſiue dicatur pena
afflictio ſiue inuoluntaria paſſio.ſed pena que ẽ dã/
nificatio ſemper ſequitur ⁊ in actu ⁊ in habitu.quia
nunqᷓ; eſt homo in culpa quin ſemper ſit in damno.
Afflictio vᷣo ſiue remoꝛſio ſequitur ſaltem in habitu
q;uis ꝓpter delectatõnem intenſam vel inconſidera-
tionem ſiue diſtractõnem animi nõ ſentiatur. Et ex
hoc patet qualiter peccatũ claudit in ſe penã.⁊ qua⸗
liter peccatum poteſt dici pena peccati.⁊ etiaʒ pena
ſuijpſiꝰ. Scm em̃ diuerſam comꝑationẽ volunta/
tis peccantis ad ſinderiſim ⁊ ſenſualitatem. ideʒ ip/
ſum ⁊ habet ratõnem peccati.⁊ habet ratõneʒ p ene.
ſicut oſtenſum eſt. Concedende ſunt igit᷑ ratoncs ꝓ
bantes ꝙ pena ſequit᷑ culpam inſepabiliter. d I9
illud & qd pꝛimo obijcit᷑ in cõtrarium ꝙ altiſfinus
eſt patiens redditoꝛ.dom ꝙ dupliciter ẽ loqui de pe⸗
na.ſcʒ q;tum ad ſtatum inchoatõnis.⁊ q;tum ad ſta
tum ↄſummatõnis.Et pꝛimo modo puniturhomo

remediabilitcr.ſecũdo irremediabiliter. Penaʒ igi=

hſm ſtatum inchoatõis ⁊ remediabilitatis ſtatim in/
fert deus.quia hoc decet ſuam iuſticiã. Scum ſtatuʒ
vo ↄſummatõnis ⁊ irremediabilitatis differt.Bᷣ ceñ̃
decet ſuã benignitatem ⁊ patientiã.ſᷣm cuius diuiti

as nos expectat ad penitentiã. ¶ Av illud qdð obij/ 20

cit᷑ ꝙ deus nõ ſtatim remunerat.ddm ꝙ ſicut in pe/
na magnitudo afflictõnis differt᷑.⁊ interioꝛ afflictio
et remoꝛſio peccatuʒ cõcomitat᷑.vel oꝛdinis multi/
tudo abſcondit᷑ benefacientibus.nihilominꝰtamen
alique primitie ſpiritus deguſtant᷑.et in omni bono
oꝑe quedã iocunditas cõſcientie ⁊ tranquillitas bñ
opanti ↄcedit᷑.q̃ᷓ eſt ſicut fructꝰ et remuneratio oꝑis
illiꝰ.⁊ hoc ẽ qð dicit apłs.Laboꝛantẽ a lcola optet
ir ꝙ bena eſt 21
paſſio inuolũtaria ⁊ afflictiua.iam pʒ rñſio ex his
dicta ſunt. Ma S dãnificatio ⁊ afflictio quis nõ
ſemꝑ ſentiat. ¶ Ad
ter aut ñ.dm qꝙ punire ſufficiẽter hoc ẽ duplr. Aut
ſimplr. aut ſm ꝙ ↄpetit ſtatui pnti. In pñti igit᷑ pu/

„

nit᷑ culpa ſufficict. ̊ nõ ſimplr ſ put opetit ſtatui

ppñti. ⁊ ideo in tali punitõne ſaluat᷑ debitꝰ oꝛdo.⁊ ni⸗

hilomin? ptꝰegreſſum aie a coꝛpe dʒ fieri pene acecu/
mulatio.nec remanet i pñti.nec i futuro aliqᷣd impu
nitũ. ſᷣ totuʒ punit᷑.licet plꝰ ⁊ minꝰſᷣm ꝙ exigit locꝰ

illud qd obr ꝙ deopunit ſufficiẽ 22

enpee
men.
gsſtf
nitan.
Pmni
Nalturon
un Aus
nnecnib
ſuntq

Ornn
tenſc⸗
5
ki
oſröpee
s oſt
pimotrag
nytadon
tmno
mſedon
gentsen
lniöopel
ann
ſ mali
lommalpea
Oncmns
princhr⸗

Upeontin

nepcrent
iat
nnispunt
geiutusai⸗
tan noliz
ſthoſſblee
ftmalar
niains
ſinliter
geibusit⸗
nquaſian
aurgo

Moctur.
lpont
uennria
Pienc
macurgr
ktnonst
ſtückit

mderie

gtan phe
nreinpoo
Pprliocn
urn
dr.
Ufiitboe
ahapren
Gerpoteſt
Miencoe
Miq
gapenin
Wpcon

nihn
uann
me
lenk⸗
niite
age
ccucknn
inede,
Ciſnin,
t
naguntet
eanſne
nazcoi⸗
Neaſini
eugur
konunct
ehenin
mnn
rymnſued;
eNadroe
wieedi⸗
iben in
tünden.
ewit
won
ſei
tionitun
tumn i
cnime

teinie,
1gAfins

ribende
tiundl
Mind
nharß
Vötund
inbi
uslia.⸗
gcocni⸗
ſatinpe⸗
naic
Atiotnit ⸗
mminmno⸗
normide
ncitzt
Nor
“
eri
iünct

23 ⁊tempus. ¶ Ad ulud qd obẽ ꝙ bomo benignus to
tum condon at. Dm ꝙ non eſt ſimile. ꝓ eo ꝙᷓ cum
deus ſit ipᷣa iuſticia.ſi ꝓpꝛiaʒ offenſain dimitteret im
punitam.iniuriã faceret ipi iuſticie.non ſicaũt eſt de

homine. Pꝛeterea cum ipe ſit vltimus iudex.ei reſer

uantur om̃ia punienda. AUñ qð ipᷣe dimittit impuni
tum.alius pumire non poteſt.non ſic autem eſt de ho
mine qui babet aliũ ſuperioꝛem iudicem.⁊ quod ipᷣe
nõ punit.quaſi ad deum remittit.
—ðYU ueſtio.iij. d
¶Atrum pena poſſſit eſſe in aliquo ſine culpa pꝛece
dente.Et ꝙ non videtur. Pꝛimo autoꝛitate Hiero.
Ait em̃ ſic. Quicqͥd patimur.peccata nr̃a meruerũt
tem Grego.in quadam collecta. Mulla eis no/
cebit aduerſitas.ſi nulla dominetur eis iniquitas.er
go ſi nõ pꝛeceſſit dominiũ culpc.videtur ꝙ nullo mõ
ſequi poſſit ſuppliciũ pene. em Auguſtinus in
pꝛimo tracta. Moꝛs ⁊ vita a domino deo eſt. ſed vi/
ta vt a donante.⁊ moꝛs vt a vindicante.ſi igit᷑ a deo
eſt moꝛs vt a vindicante.pari ratione ⁊ om̃is alia pe
na.ſed omnis vindicta reſpicit meritum culpe pꝛece
dentis.ergo videtur ꝙ in nullo ſit aliqua pena.quin
in ipᷣo pꝛius fuerit culpa illius pene merrona ſnte

E
pena quantũ eſt de ſe dicit aliquod malum. Diuidit
em̃ malũ in malũ culpe.⁊ malũ pene.ergo ſicut ma/
lum culpe dicit pꝛiuationem alicuiꝰ boni ⁊ alicuius
oꝛdinis.ita etiam ⁊ malũ pene.ergo ſicut maluʒ cul/
pe indiget oꝛdinari.ita ⁊ malũ pene.ſed ſicut malum
culpe oꝛdinatur per ſequens malum pene.ſic maluʒ
pene per anterius maluʒ culpe.igitur ſicut culpa nõ
poteſt eſſe ſine pena.ſic nec pena ſine culpa. Gte
omnis punitio ᷣm ꝙ hmõi eſt effectus diuine iuſti/
cie.iuſtus aũt õm ꝙ hmõi cõſiderat meritoꝝ exigen/
tiam.nullũ autem ẽ meritum pene niſi peccatũ.ergo
impoſſibile eſt aliquem puniri niſi in eo qd pꝛeceſſe/
rit maculapeccati. ¶ Sed contra Job. xvij. Mõ pec
caui.⁊ in amaritudinibus moꝛatur oculus meꝰ.Et
ſimiliter Job. vj. Atinam appenderentur pctã mea
quibus iram merui.⁊ calamitas quã patioꝛ in ſtate/
ra.quaſi arena maris hec grauioꝛ appareret. ergo vi
detur ꝙ pene que fuerunt in Job non fuerunt meri
to pꝛecedentiũ peccaoꝝ. ¶ Item Joh.ix. cap. Quis
peccauit.hic aut parentes eius vt cecus naſceretur:

vhi dicitur. neq; bic peccauit neq; parentes eius.Et

exponit Auguſtinus ꝙ boc non dicitur.quia nõ pec
cauerunt.ſed quia cecitas non erat pena peccati.cx/
go idem qð pꝛius.¶ Item̃ pꝛo peccato oꝛiginali nõ
meretur quis niſi ſemel moꝛi.⁊ Lasarus non tm̃ fu/
it moꝛtuus ſemel ſed bis.g̊ videt᷑ ꝙ pꝛima moꝛs aut
ſecñda fuerit ei abſq; merito peccati inflicta. ¶ Itez
tota die videmus ꝙ impius affligit iuſtum.Et de hoc
etiam ꝓphẽta conqueritur Abacuck.j. Taces cõcul
cante impio iuſtioꝛem ſe.ſᷣ nõ eſſet iuſta querela pꝛo/
pbete ſi iuſtus ꝓ peccatis ſuis puniretur.g videt᷑ ꝙ
multe pene infligantur q̃ non infligũtur merito pec/
catoꝝ. ſem xpus ſuit a iudeis interfectus.⁊ pla-/

nũ eſt ꝙ in ipᷣo nullũ fuit oino peccatũ.⁊ moꝛs illa pe

24 lpa pꝛeambula. e dom ꝙ malum pene dupli⸗
citer poteſt oꝛdinari. Ano modo ad maluʒ culpe.qð
puniendo oꝛdinat.Alio modo in comparatione ad
bonũ qò deus elicit ex illa pena. Dico igitur ꝙ ſi ali/
qua pena infligatur cuius oꝛdinatio pꝛincipaliter cõ

na fuit. hoc nſ videt᷑ ꝙ pena poſſit eſſe abſq;

cuius moꝛs ⁊ paſſio erat o

ceſſe eſt aliquam culpam pꝛeceſſiſe.nec tiñ pᷣceſiſie
ed etiam aliquo modo coitari inſepabiliter. Pena
em̃ aut eſt directe oꝛdinata ad puniendum. aut ẽ oꝛ/
dinata pꝛincipaliter ad malum excludendum. Pꝛi/
mo modo eſt pena infernalis.⁊ ſecũdo modoẽ pena
purgatoꝛia.Et pꝛimo modo requirit pena pñtia cul⸗
pe ſm defoꝛmitatem ⁊ maculam. Secũdo modo re/
rit culpe pũtiam ſm reatum ⁊ ſequelam. Si aũt pe-
na iuſligatur pꝛincipaliter ꝓpter oꝛdinem quẽ habet
ad bonũ qð inde elicitur.aut g& ꝓpter bonũ. ꝓpꝛiũ aut
APpter bonũ alienũ.Si ꝓpter bonũ ꝓpꝛiũ.ſic requirit
in ſubiecto illo aliqñ fuerit culpa.⁊ ꝙ poſſit eſſe de
futuro. Si aũt ꝓpter bonũ alienũ.ſic ſufticit pene vt
fuerit culpa in a io ꝙᷓ; in eo qui punitur. in eo vicʒ ꝓ
quo pena illa ſuſtinetur.ꝑ rocum folein rpo.
moꝛs 2 paſ dinata ad redimendũ ge
nus humanũ.⁊ liberandum ⁊ repandum a lapſu in
quem ceciderat ex peccato pꝛimi parentis. Et ſic pa-
tet ꝙ omnis pena aliquo modo reſpicit culpam.ſed

quedam vt pꝛeſentem in ſe.vtpote pena infernalis.

quedam vt pꝛeteritam in ſe ſed pꝛeſentem in reatu ⁊
ſequela. ſicut pena purgatoꝛia. Qucdam vo ſoluʒ vt
pꝛeteritam ⁊ hoc in eo qui punitur.⁊ ſic eſt omnis pe
na iuſtoꝛum xpᷣo excepto. Quedaʒ vo reſpicit culpã
non in ſe ſed in alio.ſicut patet in xp̃ᷣo.Cum ergo q̃‚;
nitur vtrum omnis pena ſit cauſata a culpa.Dðm ẽ

ꝙ ſi intelligatur de cauſa meritoꝛia de condigno. ſic

non habet veritatem.ſi autem intelligatun de cauſa
ſine qua non. ſic aliquo modo veritatez babet. Mul.
la enim eſſet pena in homine niſi pᷣceſſſſet culpa.Et
per hoc patet reſponſio ad q̃ſtionem ꝓpoſitam qua

queritur vtrum pena wwſſit eſſe ſine culpa pꝛccedete.

ſiue qua queritur vtrum pena poſſit ſepari a culpa.
Concedendum eſt em̃ ꝙ ſic ꝓpter oꝛdinatõnem quã
habet ad bonũ poſterius qdð ex ea elicitur. Ad il-
lud ergo qdð obꝛ de Hiero. Ddm ꝙ Hicro.nõ acci/

pit ibi mereri pꝛo merito condigni ſed potius ꝓ me/

rito congrui.qd quidem eſt ſicut diſpoſitõ pꝛeambu

la. Et verum eſt ſicut dictum eſt ꝙ niſi fuiſſet in no⸗
bis peccatum oꝛiginale in nobis non eſſet contracta

penalitas vnde eſſet afflictio aliqua i
q8

fuit. hoc fuit ſolummodo voluntarie Ad illud
obijcitur de Grego. dom ꝙ facienda eſt vis in ̊ qd
dicit nulla nocebit aduerſitas.nam aduerſitas q̃ in-
fligitur hbomini cxigente merito pᷣccdẽtis peccati.nõ
eſt ad eius nocumentum ſed potius ad cius ꝓfectũ.
Juxta illud apoſtoli.Diligentibus deum om̃ia coo.

vo iſa

Ad illud quod obijcitur ꝙ moꝛs ẽ a deo vin
ita alie pene. Oum ꝙ in ope iuſticie ſe mul

dicante

tum immiſcet opus miſericoꝛdie. Et ideo quis pᷣma
diſpoſitio ad penã fuerit vindicta.multe tñ pene cõ⸗

ſequũtur ad illam diſpoſitionẽ. que potius ſunt bñ/
ficia diuine miſcdie ⁊ diuine viſitatõis.qᷓ; ſint inſtru
mentũ ire.Cum ergo dẽ ꝙ moꝛs eſt a deo vindican/

te. hoc intelligit᷑ de ia neceſſitate moꝛiendi.ſed cx h̊

non ſequitur ꝙ omnis alia pena ſit a dei vindicta.i-

mo ſicut tactum eſt poteſt eſſe a dei miſcricoꝛdia.que
erudit ⁊ flagellat omnẽ filiũ quẽ recipit. Sic cm̃ ope

tit pñti ſtatui. ¶¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ pena oꝛ
dinatur ad culpam ſicut ecconuerſo.Odm ꝙ non eſt

ſimile. Culpa em̃ habet oꝛdinari ſicut dietum eſt du⸗
pliciter.non ſolum ad pꝛius.ſed ctiam ad poſterius.

Peccatum aũt ſᷣm ꝙ bmõi oꝛdinari babt ſolum ad
poſterius vic qad pcnam. ⁊ ideo euſta Emner⸗ dicit
innn

25

26

27

28

. £

ſnoꝛdinationem.niſi pᷣſentialiter aſſit pena.pena vᷣo
ꝓpter oꝛdinationem ad poſterius bonuʒ.oꝛdinata ⁊
vtilis eſſe poteſt.etiam ſi nulla ſit culpa in eo qui pu
nitur illius pene meritoꝛia. Illud em̃ malũ recompẽ
ſatur ꝑ maius bonũ qð inde elicitur.ſicut patet in ce
co nato.⁊ in Job.⁊ in Lazsaro.⁊ in quolibet viro iu/
ſto. O autem bona inde eliciãtur inuenietur in.iiij.
29 diſ. xv. ¶ Ac illud quod vltimo obijcitur iam patet
reſponſio.quia ⁊ ſi punitio ſit a diuina iuſticia.nihi/
lominus tamẽ plerũqʒ eſt a diuina miſericoꝛdia.Si⸗
cut em̃ vult Auguſtinus in quodam ſermone quem
facit de flagellatione pharaonis.cum deus immitte
bat pharaoni flagella.impẽdebat miſcdie beneficia.
quia coꝛ eius ad conuerſionem excitabat.cũ vᷣo ſub/
trabebat.hoc erat ex rigoꝛe iuſticie.que ꝓpter ipſius
pharaonis peccata dũ illa flagella ſubtrabebat. ipᷣm
obdurari ſinebat.⁊ pꝛo tãto fcriptura dicit ꝙ coꝛ eiꝰ
indurabat.

Onſequenter queritur de comparatione pẽ
ne ad diuine iuſticie equitatem. Et circa hoc
gqueruntur duo. Pꝛimo queritur vtrum ali-
qua pena ſit a deo. Secundo dato ꝙ ſic.querit᷑ vtrũ
omnis pena ſit ab ipſo.
AQAueſtio. j. e
Jeen aliqua pena ſit a deo. Et q non videtur
Sapiẽ.j.Dcus moꝛtem non fecit.ergo ſi moꝛs inter
omnes penas eſt maxime manifeſtatiua diuine iuſti
cie.⁊ hec non ęſt a deo.videtur igitur ꝙ nulla alia pe
na ſit ab ipo. ¶ Item Auguſtinꝰ ſuper illũ locũ p̃s.

Deduc me domine in iuſticia tua. cum punit malos

deus.nõ ſolum malum eis infert.ſed ſuis malis eos
relinquit.ergo videtur ꝙ nulla pena ᷣm id quod eſt.
a deo ſit. een pena eſt malum repugnans natu/
re. ſed cone itoꝛ nature nihil facit contra naturam ſi/
cut vult Auguſtinꝰ.igitur videtur ꝙ nulla pena ſit a
deo. ¶ Item omnis pena inducit pꝛiuatõnem alicu
ius boni.⁊ pꝛiuatio boni dicit boni defectum.defectꝰ
aũt non habet cauſam efficientem ſed deficientem.ſi
deus nullius eſt cauſa deficiens.nullus defectꝰ po
teſt eſſe ab eo. ergo nec pena aliqua. ¶ Itẽ ſicut ma
lum culpe pꝛiuat bonã diſpoſitionem voluntatis.ſic
malum pene pꝛiuat bonã diſpoſitionem nature. ſed
ita eſt a deo natura ſicut volũtas.⁊ ita cõſeruatio na
ture ſicut conſeruatio voluntatis.ſi ergo mala diſpo
ſitio voluntatis non eſt a deo.pari ratione nec mala
viſpoſitõ nature.ergo ſicut nõ eſt a deo culpa.ita nõ
eſt a deo pena. ¶ Item ſicut in deo eſt ſumma boni⸗
tas qᷓ;tum ad rectitudinem voluntatis que eſt iuſti/
cia.ſic in deo eſt ſumma bonitas q;tũ ad completio/
nem ⁊ perfectionem nature.ſed deus quia ſumme bo
nus ẽ ⁊ ſumme iuſtus.nõ põt facere aliquod maluz.
ſiue aliquam iniuſticiam ſiue pctm̃.ergo pari ratõne

cũ ſit bnus ſumme per naturam.non poterat ab eo

egredi malũ quod ſit in nocumentũ nature.igitur ſi
cut ab ipo non cxit malũ culpe.ſic nec malum pene.
(Gcad contra Eſa.xv. Ego domiuus foꝛmãs lucem
creans tenebꝛas. faciens pacem ⁊ creans maluʒ.ſᷣ
boc nõ intclligitur de malo culpe. ergo neccſſe ẽ ꝙ hba
hbeat veritatẽ de aliquo malo pene. Ptem expᷣſſius
Deu.xxxij. Ego occidã ⁊ ego viuere faciã.ꝑcutiam.
⁊ ego ſanalbv.ſ occiſio ⁊ ꝑcuſſio ẽ ꝑena. ⁊ẽ. Item

adbuc magis expꝛeſſe Ecci. xj. Bona ⁊ mala. vita

moꝛs.paupertas ⁊ honeſtas.a deo ſunt.b hmõi ſunt
pcne. ⁊c. ¶ Item adhuc expꝛeſſius de nouo teſta.

7
2 5
— „
. 4
—— .
. - —

ð/
Matb. xxv. Ite maledicti in igien eternũ. ab illo
pᷣncipalit ẽ pena q dictat ſententiã ſ̊ bic ẽ deus. ⁊c.
Item Augu. in li. de li. arbi. Deꝰ ẽ auctoꝛ mali qd
patimur.ſᷣ hoc ẽ malum pene vt ibidem dicit. aliq
pena eſt a deo. Pran ſicut actus diuine miſericoꝛ.
die ẽ parcere.ita actus diuine iuſticie eſt punire.ergo
ſicut peccati remiſſio ⁊ indulgentia ẽ a diuina mile/

ricoꝛdia.ita peccati punitio ẽ a diuina iuſticia. aliq̃

pena eſt a deo tanq; a cauſa.¶ R. dm ꝙ pena plus

dicit q; malũ. Malũ em̃ impoꝛtat abſentiam ſiue de 30

fectũ boni.vbi debet eſſe. Pena vᷣo impoꝛtat oꝛdinẽ
ac ipᷣm meritũ pene.⁊ ſimul cũ hoc diſpoſitionẽ ali⸗/
quã ſignificat circa ipᷣm punibile.Oñm̃ igitur tam oꝛ
do qᷓ diſpoſitõ rei dicitur eſſe a deo ſicut a pꝛincipio.
binc eſt ꝙ rõnabiliter cõcedit᷑ ꝙ pena ſit a dco.illa po
tiſſime que impoꝛtat oꝛdinem fundatũ ſuper talem
diſpoſitionẽ.Et quoniã dicit aliquo modo oꝛdinem

pcedentem.⁊ culpa pᷣcedens non eſt ex conſtitutõne

nature ſed potius ex voluntatis inoꝛdinatione.hinc
eſt ꝙ ⁊ ſi pena dicatur a deo.nõ tñ dici᷑ a deo facien
te ᷣ a deo vindicante.Concedendũ eſt ergo aliquas

penas a deo eſſe. ſicut oſtendũt rões ad hoc inducte

pꝛo eo ꝙ alique pene ſunt diſpoſitõnes ipſius puni/
bilis. ⁊ diſpoſitiones non qualeſcunq;.ðſed oꝛdinate
m rigoꝛem diuine iuſtiſtie. ¶ Ad illud quod obijci
tur in contrariũ ꝙ; deus moꝛtem non fecit iam patet
reſponſio.quia non negatur ꝙ moꝛs nõ ſit a deo vin
dicante.ſed quia nõ fuit a deo naturam inſtituente.
ideo deus eam inflixit.quia bomo eam meruit meri
to culpe.Ad illud vᷣo quod obꝛ ꝙ deus cuʒ punit
malos non infert eis malũ. DOdm qꝙ Auguſt. nõ vult

ibi negare penã inferri a deo.ſed hoc vult ibi negare

ꝙ defectus ille qui dauditur in intellectu pene non
cauſctur a deo. Ande non dicit.non infert penam.S
non infert malum. malum em̃ dicit ip̃m defectum ſi
eut dictum eſt. pena autez non tm̃ boni defectionem
ſed etiam dicit punibilis diſpoſitionem. ¶ Ad ill
quod obꝛ ꝙ conditoꝛ nature nihil facit cõtra naturã
Ddm. ꝙ ſi natura dicat᷑ naturalis crcature obediẽ
tia.vel naturale iudicatoꝛiuʒ ſᷣm q homo eſt habilis
ad iuſticiã.qꝛ vtrũq; hoꝝ dicit immediatã oꝛdinatio
nem ad deũ.ſic deus nõ facit cõtra naturã. ſicut nec
facit cõtra ſeipᷣm. Alio modo dẽ vis operans ſᷣm ſo/
litum curſum etiã qdcũq; bonũ quod ineſt creature
ex ſua oꝛigine.⁊ hoc mõ deus facit contra naturam.
ſiue per miracula potentie.ſiue per ſupplicia vindi/
cantis iuſticie.⁊ ſic non facit ſimpliciter contra natu
ram.immo potius ſᷣm naturam.cuius oꝑatio ſubia
cct diuine potentie.⁊ oꝛdinatio ſubiacet diuine iuſti/
cie. Et cum deus vtitur creatura ſiue ad manifeſta/
tionem diuine potentie.ſiue ad manifeſtationem di
uine inſticie. vtitur ea pꝛout debet.¶ Ad illud quod
obijcitur ꝙ pena dicit pꝛiuationem ⁊ defectũ. Ddm
qꝙ generaliter loquẽdo pena nõ dicit ſolũ defectum.
immo q̃dam pena ẽ que dicit veram paſſionem cir/
ca ipᷣm ounibile. Ande ſicut actio ignis eterni qᷓ agit
in animã aliquid ẽ.ſic ⁊ paſſio quam patitur anima
ab igne aliquid eſt. Et iteruz aliquid oꝛdinatum eſt.
⁊ita a deo eſt a quo eſt omnis eſſentia ⁊ omnis oꝛdo

1

55

34

Et ꝓpter hoc deficit illa rõ.quia nõ om̃is pena dicit
defectum purum. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ ma-/35

lũ pene pꝛiuat bonã diſpoſitõem naturc.ſicut malũ
culpe diſpoſitõnem volũtatis. Dm ꝙ non ẽ ſimile.

quia maluʒz culpe pꝛiuat inoꝛdinate ⁊ vitupꝑabiliter.

.. .

avope
i E
gloh vox
alumm h.
ſcntinft
e Nlmmn
a witn
ſciſun
putans 1
P o
tramupun

Ermmnon
ſoni⸗ W
prpnccon
Cetick
Auoſmd
atſanein
ſtiweg
ſenslon⸗
onnpponene
ſcnnlag
fuma⸗
tndolan
NenſKn
Nlarolape
Nfansfen
cwptonns
orcpponteu
Huoneplact
omminine
doyntore ct
Pſubtraens
lamdadeh
Aniblavoon
cunſttinfi⸗
hlpotettde

cogeme
n
tulthonore

e: wyoꝛs⸗
iſnociche⸗
hebonoerut
ccooſtspen
anã
nononcke
Jibun
Donndach
ſetmater
ſutcin
Cprlrckt
ihiſcintat
nsinnit
ocktqgot⸗
inbgdiebo
Corenbion
ſanseſn
Dautgzar
boeqd

ſaenr
he

Gruondi

ſt

Dentune
upehch.
dllg
ſe en
nnlt
tchnſtie
innrit
inlee
ils
in
rfini
ac;⸗
ulgpbne
ſere
tmitnar
deusezwt
cwkälr
enwen
tiinpn;
erint
Ctis
nönntni
vwatwis
lrinurd

mi ſarve
mpfn

icternan
Eius.
Numich⸗

ntalen
roſda
dubenß
nmic
chnoen,
Ala
mſe
u
umt
cnunn
un,
ftud
ni
innſe
hln

Di.
malũ vo penè ſᷣm ꝙ hmõi pꝛiuat oꝛdinate ⁊ lauda/
biliter. Et quia quod laudabile ẽ.deo attribuendũ ẽ.
quod vo vituperabile non. hinc eſt ꝙ recte aliquod
malum pene deo attribuitur.malum vo culpe non.
ſicut infra melius videbitur.Et per hoc patet rñſio
ad vltimũ qð obicit de perfectione bonitatis q;tum
ad volũtatem ⁊ naturã dei.Concedo em̃ bñ ꝙ vtri
uſq; ẽ ſumma perfectio.qꝛ vna ⁊ eadem. Idem em̃ ẽ
in eo natura ⁊ voluntas.comꝑatio tamen diuine wᷣ
luntatis ad culpam ⁊ penam.ſiue econuerſo pene ⁊
culpe ad diuinam voluntatem differens eſt.qꝛ culpa
ꝓpter ſui deoꝛdinationem.dcoꝛdinationem ponit cir
ca peccantem. Pena vo non deoꝛdinationem cõno/
tat circa punientem ⁊ oꝛdinantem.
(Aueſtio . ꝑ
¶ Atrum om̃is pena ſit a deo? Et q ſic videtur.ad
Ro. xij. Mihi vindictam ⁊ ego retri.ergo vindicta
ꝛopꝛic compcetit ipi deo.ſed om̃is punitio vindicta
quedaʒ eſt.g̊ omnis pena ⁊ punitio eſt a deo. E
Auguſtinꝰ dicit ⁊ habetur in lr̃a.Omnis pena ſi pec
cati pena ẽ.iuſta ẽ ⁊ ſuppliciũ noiat᷑.ſᷣ om̃e qð iuſtuʒ
eſt a deo ẽ. g ⁊c. ¶ Otẽ Ro.j.Tradidit illos deus in
paſſiones ignominie.glo.paulo ante. Deſerit deus
non apponendo gr̃am. vcl appoſitam ſubtrabẽdo.
ſi igitur nulla pena magis caret ratõne boni ⁊ pulcri
q̃ᷓ ſubtractio gratie.⁊ paſſio ignominie.⁊ hmõi pene
ſunt a deo ſicut patcet ex textu ⁊ ex gloſa.ergo ⁊ om̃is
pena. ¶ Item nulla pena eſt acerbioꝛ qᷓ; pena infer/
nalis.nulla pena habet plus de ratõne pꝛiuatõnis ⁊
defectus qᷓ; pena moꝛtis.ſed vtraq; iſtaruʒ eſt a deo.
ergo ⁊ omnis alia pena. ¶ Item ſubtractõ gratie di
recte opponitur collationi gratie.ſed gratiã dare hoc
maxime placet diuine bonitati.ergo inter omnes e
nas minime eſt hec pena a deo autoꝛe. ſed hec eſt a
deo autoꝛe.crgo et omnis alia. Pꝛobatio minoꝛis.
In ſubtractione gratic cſt gratie adnihilatio.⁊ que/
dam dei de habitaculo coꝛdis expulſio.ſed operatio
adnihilationis ſoli deo ẽ poſſibilis.ſicut dicit Hug.
cum ſit infinita diſtantia inter cxtrema.ct pᷣterea ni/
hil poteſt deum eijcere.ergo videtur ꝙ talis ſubtra/
ctio gratie non poſſit eſſe niſi a deo tanqᷓ; ab autoꝛX
¶ Btẽ omnc illud quod oꝛdinat inoꝛdinatũ.⁊ reſti/
tult honoꝛem deo ſublatum eſt a ſummo oꝛdinato/
re.⁊ honoꝛis ꝓpꝛij zelatoꝛe.ſed omnis pena ſᷣm ꝙ bu
iuſmodi eſt oꝛdinatiua culpe.in omni ctiaʒ punitio/
ne honoꝛ redditur deo.etiã ſubtractus per culpam.
ergo om̃is pena ſᷣm id qð eſt pꝛocedit a diuiua iuſti-
cia. ¶ Sed cõtra. Excecatio ẽ quedam pena.ſed exce
catio non eſt a dco:ſed ex ꝓpꝛia malicia. ſicut dicitur
Sap̃.ij.Excecauit illos malicia coꝝ.ergo nõ ẽ om̃is
pena a deo. O autem excecatio non ſit a deo. appa/
ret tam ex textu q; ex verbis Auguſti.qui dicit ſuper

illud Jo.j.lux in.tenebꝛis lucet.ibi dicit ꝙ quomõ ce

co pꝛeſens eſt lux coꝛpoꝛalis ⁊ ipᷣe non eſt pꝛeſens lu/
mini. ſic intelligendum eſt in luce ſpũali.⁊ hoc ipᷣe te/
xtus innuit.¶ Item amiſſio ſiue expoliatio gratui/
toꝝ eſt queda pena.ſed hec non eſt a deo.immo po/
tius a diabolo.ſᷣm ꝙ dicitur Lu.x.de homie deſcen/

dente a bieruſalẽ in iericho qui a latronibus fuit vul

neratus ⁊ ſpoliatus.ergo non omnis pena eſt a deo.
ꝛ auteʒ expoliatio gratuitoꝛũ nõ ſit a deo apparet

per boc qð dicit Anſel. ꝙ homo non habet gratiam

7„

non quia deus non dat. ſed quia ipſe non recipit.
(Beem imaginis defoꝛmatio eſt quedam pena. v

deus imaginem ſuam nullo modo deſoꝛmat.immo
indignat᷑ ↄtra defoꝛmanteʒ. ergo nõ omnis pena eſt
a deo. Oꝛ autem imaginis defoꝛmatio non ſit a deo
apparet.quoniã imaginem dei defoꝛmare eſt contu/

meliã deo inferre. ſed deus nũq; facit ſibi ↄtumeliã.
ergo nunqᷓ; defoꝛmat imaginẽ ſuã. ¶ Item ſi nullus

purus defectus eſt a deo. aliqua pena eſt purus de/

fectus. ergo aliqua pena nõ eſt a deo. Maior mani/

feſta eſt ꝑ ſe. qꝛ defectus nõ habet cauſaz efficientẽ ſ
deficientẽ. ſed deus nulliꝰ eſt cauſa deficiẽs. Minoꝛ
ꝓbat᷑.qꝛ ignoꝛãtia nihil aliud eſt qᷓ ſpnalis tenebꝛa.
ergo eſt pꝛiuatio pura.⁊ ignoꝛantia eſt pena.ergo ⁊c.
Item nullũ viciũ eſt a deo.aliqua pena eſt viciũ.
vtpote malicia ⁊ ↄcupiſcẽtia. aliqua pena eſt q̃ nõ
eſt a deo. Maioꝛ ⁊ minoꝛ ꝑ ſe ſunt manifeſte. ⸗
nullũ peccatũ eſt a deo.ſᷣ aliq peccatũ ẽ pena. ſicut
oſtẽſum eſt ſupꝛa.⁊ manifeſte apparet i illa defoꝛmi/
tate que remancet i anima poſt culpã ppetratã. ergo
aliqᷓ pena eſt que nõ eſt a deo.¶¶ E ad p̃dictoꝝ intel
ligentiã notandũ eſt ꝙ pena de generall acceptiõe di⸗
cit nocumentũ oꝛdinatũ. nocumentũ aũt cõpationẽ
babet ⁊ ad ipᷣm nociuũ.⁊ ad illud qd patit᷑ nocumẽ/
tum.⁊ ad illud ᷣm cuiꝰ pꝛiuationẽ nocumentũ illud
attendit᷑. Et ſm iſtã triplicẽ comꝑationẽ nomẽ pene
babet triplicẽ acceptionez. Ande dicitur pena aliqñ
actio rei ledẽtis.ſᷣm ꝙ aduſtio ignis infernalis dicit
eẽ pena repꝛoboꝝOicit᷑ etiã pena paſſio rei leſe ſiue
punite. ſᷣm ꝙ; dicitur afflictio repꝛoboꝝ eſt eoꝝ pena
eterna. Dicit᷑ etiã defectus alicuiꝰ boni in quẽ incur
rit᷑ ex illa paſſone.ſicut defectꝰ quietis.ſalutis.⁊ pa/⸗
cis.eſt pena repꝛoboꝝ. Quocũq; autẽ iſtoꝝ modoꝛũ
dicat᷑ pena.ſiuc actio.ſiue paſſio.ſiue defectus.ſemꝑ

36

nomẽ pene vt ſic impoſitũ ẽ ab oꝛdine.⁊ qd dicit no-

minat vt oꝛdinatũ.Et quoniã om̃e oꝛdinatuʒ vt tale

deo eſt. ⁊ quoniã om̃e oꝛdinatũ a deo eſt.a deo enim
habet qꝙ ſit oꝛdinatũ.⁊ deo placet ois oꝛdo.⁊ ideʒ eſt
fieri deo autoꝛe ⁊ deo volente.Si autẽ loquamur de
pena ſᷣm illud qð ſubeſt huic oꝛdini a quo imponit᷑
nomẽ pene.tũc dicendũ eſt ꝙ ſi pena dicat᷑ defcctus

ꝓcedit a deo a quo eſt omis oꝛdo.quocũq; modo di
catur pena.⁊ quicquid dicit᷑ pena inquãtum pena.a

ſiue carentia alicuiꝰ boni.ſic dicendũ eſt ꝙ; talis defe

ctus nõ eſt a deo.nõ em̃ habet cauſam efficientẽ ſed
deficientẽ.nec pena que talẽ defectũ nomiat eſt a deo
Si autẽ pena dicat᷑ ipſa paſſio rei punite quc eſt via
ad defectũ alicuiꝰ boni.tũc diſtinguẽdũ eſt.qꝛ quedã

57

eſt paſſio q̃ eſt ordinata.quedã vᷣo que qᷓ;uis ſit oꝛdi -

nata ᷣm quid.eſt tamẽ deoꝛdinata ſimplicit᷑.quedaʒ

vo medio modo ſe habẽs. Paſſio illa q̃ eſt oꝛdinata
ſimpliciter eſt illa paſſio q̃ eſt pure penalis.ſicut paſ-
ſio famis ⁊ ſitis.⁊ talis paſſio a deo eſt.vnð fames et
ſitis a deo dicit᷑ eſſe. Paſſio vo ꝗ̃ᷓ eſt deoꝛdinata ſim/
pliciter.ſed oꝛdinata ᷣm quid eſt illa que eſt culpabi/
lis.ſicut ẽ defoꝛmatio imaginis ⁊ coꝛruptio habilita
tis ad bonũ.⁊ talis nõ eſt cõcedenda eſſe a deo. Paſ-

ſio vᷣo media eſt illa que eſt paſſio vicioſa.vtpote illa

que eſt ex rebellione carnis ad ſpiritũ.que quodãmo
do oꝛdinata eſt ad culpã pᷣcedentẽ.quodãmodo de/
oꝛdinata cſt.qꝛ eſt declinatiua ad culpam ſeqnẽtem.
⁊ hec nõ cõceditur eſſe a deo.Et magiſter dixit ſupꝛa
diſt. xi xij.ꝙ fomes ⁊ cõcupiſcentia non habent deum

autoꝛem.ſed dyabolũ aut hominẽ.Et ſic diſtinctum

eſt de pena ꝓut dicit᷑ actio rei punitiue.Ex pꝛedictis
igitur patct ꝙ etſi omnis pens ſit a deol heng teunct
qnn 2

ℳ

Ali.

rationẽ pene.non omne tamẽ quod dicit᷑ pena a deo

eſt. imo quedam eſt a deo.quedam nõ. Illa eſt a doo

que dicit oppoſitionẽ aliquam.ita ꝙ non nomiat de/
oꝛdinationẽ.⁊ hec eſt ſimpliciter pena.Illa vᷣo nõ eſt

concedenda eſſe a deo que nominat ſimpliciter defe⸗

ctum.vel que nominat poſitionẽ aliquã cum deoꝛdi/

natione. AUnde nec concedit᷑ a deo eſſe excecatio.nec

39

obduratio.nec imaginis defoꝛmatio.nec gratie ſub/

tractio ſiue expoliatio. nec erroꝛ.nec ignoꝛantia.nec

cõcupiſcentia.nec his cõſimilia.omnia enim hec vel
dicunt defectuʒ vel deoꝛdinationẽ aliquam. Conce/
dende ſunt igit᷑ ratones oſtendentes ꝙ omnis pena
eſt a deo. iiluc quod obijcit᷑ ꝙ omnis vindicta
eſt a deo.⁊ ſimiliter ad ſequẽs quo dicit᷑ ꝙ omnis pe
na iuſta eſt.Dicendum ꝙ ille due ratiões non cõclu/
dunt niſi ꝙ pena ſit a deo ſub ratione pene.ſic enim

gliquid dicit quod reſpicit oꝛdinem qui attendit᷑ ᷣm

40

41

vltionem diuine iuſticic. de eo autem qð ſubeſt non

opoꝛtet illud intelligi ꝙ ſit a deo. NMam crimina cri/
minibus vindicant᷑ ſᷣm ꝙ ſancti dicunt ⁊ ſupꝛa oſtẽ/

ſum fuit. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ paſſio ignoꝛan
tie ⁊ ſnbtractio gratie eſt a deo.Dicenduʒ ꝙ pꝛopꝛie
loquẽdo neutrũ a deo eſſe concedit᷑ niſi ꝑmiſſiue.bᷣm
ꝙ deus dicit᷑ obdurare.quia ipᷣo non apponente gra
tiã homo obdurat᷑.ſicut etiam deus dicit᷑ tradere in
deſideria coꝛdis. Ande gloſa dicit ibidem. Lradere ẽ
ꝓmittere et non incitare ſed dimittere. pᷣcedentibus

quippe culparũ cauſis.iure ⁊ merito deſerunt᷑ a deo.
⁊ per hoc ꝙ deſerunt᷑.deſiderijs tradunt᷑. Similiter

dicit deus gratiã ſubtrabere.hoc non eſt ꝙ auferat

datam.ſed quia homine ſe auertente.deus eam non
continuat. T

illud quod obijcit᷑ de pena moꝛtis
eterne damnatiõis. Dicendum ꝙ vtraq; a deo eſt.
vtraq; em̃ poſitioneʒ aliquã vel diſpoſitionẽ nomiat
ſine dcoꝛdinatiõe aliqua.Et ſi obijciat᷑ ꝙ pena infer/

nalis eſt acerbiſſima. Dicendũ qꝙ acerbitas nõ impe-/
dit qͥn pena ſit a deo. ſᷣ potius dcoꝛdinatio ⁊ defectꝰ

Et ſi obijciat q; moꝛs dicit defectũ. Dicendũ ꝙ; moꝛs
non tĩ dicit defectum.imo dicit paſſionem ⁊ ꝓgreſ/

ſum ab eſſe in nõ eſſe. qui quidẽ eſt ꝑ anime ⁊ coꝛpo/
ris ſepationem.vbi eſt doloꝛ ⁊ afflictio.⁊ licʒ defectus
ſequat᷑ ad illam paſſionem. moꝛs tamẽ nõ nominat

purum defectum. ſed potius paſſionem ⁊ tranſitum

cedatur de alijs penis quarũ nomina imponũtur ab
ipſo defectu. Ad

illum. ⁊ ideo concedit᷑ moꝛs eſſe a deo.q́;uis non cõ/

gratie eſt a deo. Dicendũ ꝙ; falſum eſt ꝓpꝛie loquen/
do.niſi dicat᷑ ꝑmiſſiue vt dictuʒ eſt. QOð vo obijcitur
&ꝙ ibi eſt adnihilatio ⁊ dei expulſio. Dicenduʒ ꝙ deũ

expelli non eſt aliud qᷓ; gratia dei repelli.Gꝛatiã autẽ

dei repelli non eſt aliud q; gratiã coꝛrumpi.pꝛo eo q;
ipa cum ſit accidens nõ babet ſaluari niſi in ſubſtan/

tia rationali. Gꝛatia autẽ coꝛrumpit᷑ ⁊ adnibilat᷑ nõ 43

per actionẽ contrarij agentis.ſed ꝓpter defectũ in ſe⸗
ipſa. Deficit autem in ſeipſa ꝓpter hoc q; ſubiectum
deficit ſibi. Anima em̃ nõ eſt nata eſſc ſubiectũ gratie
niſi ꝑ conuerſionẽ ſui ad deum. Et ideo cum ſe a deo
auertit.iam gratia gratũfaciens in ea nõ poteſt ſalua
ri. ⁊ ideo ĩ ſeipſa deficit. ¶
poteſt gratiam adnihilare ⁊ deum de habitaculo ſuo
eijcere.Dicenduʒ ꝙ illa ratio ꝓcedit ac ſi talis adni/

hilatio vel abiectio ficret per virtuteʒ alicuius agen-

tis.hoc autẽ nõ fit.ĩmo fit ꝓpter ineptitudinẽ ſuſcipi⸗

entis ſicut viſum ẽ. Al illud quod obijcit᷑ ꝙ om̃e 45
t

oꝛdinatũ ⁊ qð reddit honoꝛẽ deo eſt a deo.Dicendũ
ꝙ hoc verũ eſt inquãtũ tale.Sed cum aſſumit ꝙ oĩs
pena eſt hmõi.vcrũ eſt inquãtũ pena.⁊ tunc cõcluſio
vera eſt. videlicet ꝙ omnis pena inquãtum pena a
deo eſt. ſed ſi ex hoc arguatur vlterius ꝙ; omne illud
quod dicitur pena eſt a deo.vtpote culpa.vł vicium.
vel defectus.fiet ſophiſma ᷣm accidens.quia quedã
que deo attribuere poſſunt potius ſonant in contu/
meliã qᷓ;ᷓ in gloꝛiaʒ.Et ꝓpterea ſi alicubi vnq inueni⸗
atur ꝙ cõcupiſcentia vel ignoꝛantia vel cetera ſimi/⸗

lia a deo ſint. exponẽda ſunt verba. vel dicta ſunt eſſe

a deo.qꝛ ſunt ꝑmiſſiue.vel qꝛ dicunt᷑ eſſe a deo inqᷓtũ
ſunt pene.vel dicunt᷑ eſſe a deo ſjᷣm ꝙ cõcernũt aliqd
ens.nõ m illud a quo pᷣmo ⁊ pᷣncipalit᷑ imponũtur.

Diſtinctio.xxxvij. Vtrũ actio ſubſtrata.i.in qua peccatũ cõmittit᷑ ſit a deo ꝛ.

Ant autẽ alij plurimi longe aliter de peccato ⁊c. Supꝛa oſtendit magiſter quomõ peccatũ ſit pecca
ti pena.ad declarandũ qualiter peccatũ eſt pꝛiuatio. In hac parte intendit magiſter inquirere vtrum
actio in qua peccatũ cõmittitur ſit a deo. ꝓpter hoc quod ſupꝛa dictum fuit ꝙ peccatum eſt actus.Et

illud quod obijcitur ꝙ ſubtractio ꝗ2

Oð ergo obijcitur ꝙ nihil 44

quoniã ſupꝛa ꝓſecutus fuit opinionẽ illoꝛum qui dicunt actionem ſubſtrataʒ malicie eſſe a deo.hic ſecundo

pꝛoſequit᷑ aliam opinionem qua quidã ponebant nec maliciã nec actionem malam eſſe a deo. Diuidit᷑ auteʒ
pars iſta in duas partes. In quarũ pꝛima ponit pᷣdictam opinionem. In ſecũda vᷣo opponit contra opinio/
nem partis aduerſe.ibi. In hoc autẽ verbo ſuperioꝛũ ſententie ⁊c. Pꝛima ꝑs habet tres partes. In pꝛima ex
