gnoſcere inoꝛdinatus fuiſſet.⁊ ideo peccaſſet. Nec ẽ

ſimile qð inducit de matrimonio in ſtatu nature la⸗

pſe.quia nũc nõ ſolũ eſt in officium ꝓcreande ꝓlis.

ſed ctiã in remediũ vitande foꝛnicationis.ſicut me/

27

lius in quarto li.patehit. ¶ Ad illud qð obijcitur ꝙ;
nõ ect ibi maioꝛ deoꝛdinatio qᷓ; in admouẽdo manũ
ad os.dm ꝙ ſimilitudo illa attendit᷑ qᷓtum ad boc

ytrũq; mẽbꝛoꝝ rõni ſubiacebat.⁊ vtrũq; concu/

iſcentie pꝛuritia ⁊ ardoꝛe carebat. in hoc tñ diſſimi
itudo eſt. quia magis opoꝛtebat actũ illũ ad finẽ de/

Qe

bitum oꝛdinare.qꝙᷓ qualecunq; motũ manus vel pe⸗

qis. nter determinationẽ vſus illoꝝ membꝛoꝝ ad
ꝓductionẽ ꝓlis.vſus autẽ manus vel pedis nõ eſt
ita determinatus. ⁊ ideo nõ opoꝛtet cũ tanta delibe/

rtione exercei.
— Duaſio. Tvleima. f 2
¶ Etrã equalis fieret multiplicatio viroꝝ ⁊ mulierũ.

caſſet.

Et ꝙ ſic videtur. Natura ſic ꝓcederet in gñando ſi⸗
cut deus eam inſtituit.ſᷣ deus cũ ꝓduxit naturã hu/
manã.ꝓduxit maſculinã ⁊ femininã in pari nume/
ro.ergo ſimiliter ⁊ natura in pari numero multipli/
(S generatio hominis nõ poterat conti/
nuani niſi ꝑ maſculinũ ⁊ feminũ.⁊ ita neceffaria eſt
ad generationẽ mulicr ſicut ⁊ maſculus. ergo videt᷑

ꝙnatura equaliter intendẽt vtrũq; ſexũ.ſed ſicut in

tendebat ita multiplicabat.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſicut vir

intendit ſe ſaluari in ſimili ſcʒ in viro queʒ generat.

ſic ⁊ mulier in cõſimili ſcʒ in muliere. 5 natura eque
bene eẽt oꝛdinata in muliere ſicut in viro.ergo ſi vir

nõ fruſtrat᷑ ſua intẽtione.ſilr nec mulierigit᷑ qᷣt con

Aeret maſculos ad conſeruationẽ ſexus virilis.tot

conciperet feminas ad ↄſeruatiouẽ ſexus mulicbꝛis.

intẽ

viriiqᷓ; mulieres.

ſigderarcet. plures pduceret viros qᷓ; mulieres.

;‚—

tẽ in ſtatu innocẽtie ſicut quilibet comedẽt. ita

„
pꝓlem multiplicaret.cũ omnibꝰ eff⸗ et dictũ.
Creſcite ⁊ mitiplicamini ⁊c̃. quilibet habẽt vxoꝛẽ.

ſi ergo matrimoniũ requirit ꝙ ſint duo i carne vna.

tot eſſent viri qᷣt mulieres.nec plures nec paucioꝛes
ed cõtra. ſicut dicit phs in li.de animalibꝰ. Fe/
mina eſt vir occaſionatus. videt᷑ eſſe pᷣter nature
tẽtionẽ. tꝑe nature inſtitute cũ natura eẽt recta.
nihil ꝓduceret᷑ p̃ter intẽtionẽ ipius. videt nul/
la mulier generaret᷑.vel ſaltẽ pauce.igit᷑ plures eẽnt
Itẽ ſicut vult phᷣs. MHatura ſem
per deſiderat qd meſins ẽ.ſ ſexus virilis ꝑfectioꝛ eſt
⁊ melioꝛ qᷓ; ſexus muliebꝛis. natura magis deſide⸗
rat gnare virũ q; mulierẽ.ſi g ſic ꝓduceret ſᷣm ee⸗
tẽ
gñatio maris eſt ꝓpter vigoꝛẽ virtutis generantis ⁊
ſeminis deciſi. ſicut dicunt nãles ⁊ medici.ſ in ſtatu
nature inſtitute virtus generatiua ⁊ ſemen deciſi um
completã ⁊ ſufficientem haberet virtutẽ. ſe emp xel

pluries maſculos gñari cõtingeret. Beẽ cũ ſemen

viri p̃ᷣdominat᷑ ſemini mulieris.tunc ad ꝓpꝛiã natu⸗

ram trahit ⁊ cõuertit. ſ̃m oꝛdinẽ nature maſculus
potẽtioꝛ ẽ femina. natura ſtante ſemꝑ vel pluries

„

vinceret ſemẽ virile.g ꝑlures generaret natura ma-

ſculos q; mulieres.ſ/ N. dom ꝙ ſi b ſtetiſſet. equa 2 &

liter natura multiplicaret viros ⁊ m ulieres. Ratio-
uem aũt huiꝰfacile ẽ acciꝑc a parte finis ad quẽ. ſed

difficile ẽ acciꝑe a ꝑte pᷣncipij a q̊. Aꝑte nãq; finis

ad quẽ.rõ eſt in ꝓmptu.Cũ em̃ diſtinctio ſexuũ eſ⸗ 5
ꝓPter multiplicationẽ generis humani ⁊ cõpletõnẽ
numeri electoꝝ.⁊ illa mitiplicatio ad oẽs ſpectaret.
⁊ hoc ſolũ ſᷣm legẽ matrimonij ĩ q̃ t̃ vna erat vniꝰ.
neceſſe eſt ſi nã ſecifi et tot fuiſſe mulieres q̃t viros.
cũ nulla mulier careret viro.⁊ nullus vir carẽt vxo⸗
re.nec vna eſſet pluriũ.nec plures vniꝰ. Rõnẽ aũt a
ꝑte pᷣncipij effectiui aſſignare ẽ difficile. põt tñ ſic in-

ueſtigari.deſcendẽdo ad pᷣncipia alteriꝰſcie ſcʒ nalis

2 medicine qᷓrũ vtraq; famulari hʒ thcologie. Ma⸗/

gna ẽ em̃ q̃ſtio apud nales ⁊ medicos de diſtãtia ge

„

nerationis maris ⁊ femine.⁊ cũ q̃rit mõ maſcu

lus mõ femina gñatur.triplex rõ reddit᷑ a diuerſis.
Vna a ptc vaſis ſuſcipiẽtis.ſi em ſuſcipit᷑ in ꝑte dex
tra.dicũt qꝙ ibi gñatur vir. ꝓpter foꝛtẽ caloꝛẽ qui ibi
viget.ſi in ꝑte ſiniſtra.ſic gnari hʒ mulier. Scda rõ
redditur ex ꝑte cõmixtionis vtriuſq; ſexus ſcʒ viri ⁊
mulieris. Si em̃ pᷣdominat᷑ ſemẽ viri.tũc trabit᷑ ad
nãim viri ⁊ giat᷑ maſ culus.ſi vᷣo ſemẽ mulieris tũc
trahit᷑ ad ſuꝗ naturã ⁊ gñat᷑ ſexus femineus. Ter/
cia rõ reddit᷑ ex ꝑte virtutis ſeminis virnilis. Si em̃
ſemẽ virile fuerit vᷣtutis foꝛtis ex concurſu triplicis
caloꝛis ⁊ ſpũs in ipſo exiſtẽtis.tũc fit foꝛtioꝛ coagu/
latio ⁊ cõplexio.⁊ gñat᷑ ſexus vigoꝛoſus.i.maſculus
Si aũt fuerit vᷣtutis debilis.tũc fit coagulatio mol/

lioꝛ ⁊ fragilioꝛ. ⁊ generat᷑ ex eo ſexꝰ ifirmioꝛ ſcʒ femi
neus. Hec aũt ratio f̃cio dicta pᷣncipalioꝛ ẽ int᷑ iſtas

tres. nec alie bñt cfficaciã niſi ad iſta. Mã ſicut vult
phᷣs.pᷣncipalr mouẽs in generatõe ſiue marꝭ ſiue fe
mine ẽ ſemẽ virile.⁊ iõ nec ſoemẽ mulieris ꝓpꝛie hʒ ſe
mini viri pᷣdñari.niſi H̊ dicat ꝓpt᷑ debilitate ſeminis
virilis q̃ accedit ad cõfoꝛmitatẽſ. eminis muliebꝛis.
Mec locus matricis facit ſexuũ diuerſitatẽ pᷣncipalr
ſicut pᷣncipalr mouẽs.ſ̊ ſicut coopans pᷣncipalr mo
uenti.que quidẽ eſt foꝛtitudo vel debilitas in vtute

4

29

virilis feminis. Si autẽ querat que at tari diuer⸗ 30

— ——

ſitatis in debilitate 2 virtute virilis ſeminis.ð triplex
etiaʒ rõ poteſt reddi. Ana eſt ꝓpter caliditatẽ ⁊ bo⸗
nitatem mẽbꝛi a quo fit ſeminis generatio.⁊ per qd

fit ſeminis tranſfuſio.ita ꝙ; nec excedit in caliditate.

nec declinat ad frigiditatẽ.tunc em̃ ſemen qð ab illo

membꝛo tranffundit᷑ eſt foꝛtis virtutis ⁊ vigoꝛis.ſi

autem membꝝ ſe babet oppoſita diſpoſitione. tunc

eſt virtutis debilis. Alia ratio poteſt ſumi ex parte
exterioꝛis adiutoꝛij.vtpote alimenti et venti ⁊ tem/
poꝛis.que multũ faciunt ad vigoꝛationẽ vel debilita
tionem virtutis. Boꝛeas em̃ ſuo flatu virtutẽ vigo/
rat dum ea recludit interius.ſed auſter debilitat dũ
eam exalare facit.ſic etiã facit cibus ⁊ tẽpus.⁊ q ex
terioꝛes diſpoſitiones cõcurrunt.que virtutẽ habẽt
vigoꝛare tunc ſemen eſt foꝛtis virtutis.quando vᷣo
ſunt in cõtraria diſpoſitione.tunc ſemen eſt virtutis
debilis. Lercia ratio ſumit᷑ ex parte anime. AVis em̃
generatiua multũ confoꝛmat᷑ accidẽtibus anime et
imaginibus ſᷣm ꝙ experimentũ patet. Mam ex me/
moꝛia delectatiõis frequẽter fit excitatio pꝛuritꝰ car
nis.⁊ ex imaginatione foꝛti in ſomnis.ſit effuſio ſe/
minis ſicut fit ad pᷣſentiã mulieris.⁊ vis foꝛmatiua
que eſt pᷣcipua virtus in ſemine multuzʒ adiuuat᷑ ab
imaginatiua.ſᷣm ꝙ exempla ponunt᷑.⁊ ſunt in ſacra
ſcriptura.⁊ etiã in medicina.vt patet in ouibus Ja-
cob geñ.xxx.⁊ narrat᷑ pꝛo exẽplo ꝙ mulier que gna
num aſpiciebat.que a viro cognoſcebat om̃es filios
gnanos cõcipiebat. Inter has autẽ rões cũ omnes
ſint bone et faciant ad ſeminis vigoꝛationẽ ſᷣm ſta/
tum nature lapſe.pᷣcipua tñ ſumit᷑ iam ex parte cõ/
plexionis membꝛi.alie due ſunt ſicut ammiculãtes
ſolũ vel impedientes.ſed tẽpoꝛe nature inſtitute in
qua coꝛpus ſubiectũ erat anime.pᷣncipalis ratio ſu/
mitur generatõnis maris ⁊ femine a parte virtutis
animalis moucntis ⁊ imaginantis.¶ũ em̃ vir inten
deret ⁊ vellet generare viruʒ tunc vigoꝛaret᷑ virtus
naturalis eius in agendo.⁊ eſſet ſemen maioꝛis vir
tutis.⁊ generaretur ſexus vigoꝛoſus ſiue maſculus.
qñ vo vellet ⁊ imaginaret᷑ generare ſexũ femineum.
tunc minus foꝛti impꝛeſſione ageret in naturã infe/
rioꝛem coꝛpoꝛalem.⁊ tunc ſemen eſſet minus foꝛte.
⁊ generaretur ſexus femineus.⁊ ideo in tempoꝛe na
ture inſtitute generatio maris ⁊ femine ſubeſſet vo/

luntati rõnali.Et qm̃ ratio dictaret omnia facienda

eſſe oꝛdinate.⁊ tot ꝓducere mulieres quot viros.vt
quilibet vir haberet adiutoꝛiũ ſimile ſibi ᷣm exigen/
tiam legis matrimonij.ideo tunc viros et mulieres

ꝓduceret in numero equali.nunc aũt quia genera/

tiua nõ omnino ſubeſt virtuti animali.i.imaginarie

II

— —

nec etiã rõnali. licet ei aliquo mõ cõſoꝛmet᷑ſ magis

variatur penes diſpoſitionẽ mẽbꝛi ⁊ exterioꝛis adiu
toꝛij.binc eſt ꝙ nõ eſt certa det᷑ninatio numeri.nec

in viris nec in feminis generãdis.imo qñ credit ge,/
nerare maſculũ generat feminã.⁊ qñ credit genera⸗
re feminã generat maſculũ.⁊ aliqui plures babent

feminas.aliqui plures maſculos.Sic igit᷑ patet ꝙ ſi

hõ ſtetiſſet.in equali numero fieret multiplicatio vi⸗
roꝛum ⁊ mulierũ. AUnde rõnes hoc oñdentes conce

dende ſunt.¶ Aa illud qd pꝛimo obijcit᷑ ꝙ femina ʒ

dicit᷑ vir occaſionatus.dm ꝙ; płᷣs non vult dicere
qꝙ; femina ſit pᷣter nature intentionẽ.ſᷣ ꝙ virtus na⸗
ture aliquẽ defectũ habet in ꝓductione mulieris re/

nature ſicut ꝓducunt᷑ in eodẽ coꝛpoꝛe quedã mem

bꝛa magis foꝛtia quedã minus.ſic ꝓducunt᷑ in eo/

dem.quedã indiuidua vnius ſexus.quedã alterius.
⁊ ideo licet ille defectus qui oꝛdinẽ nature coꝛrũpit.

ſpectu ꝓductionis viri.ille autem defectus nõ reu
gnat oꝛdini nature potiꝰ ſaluat. Scᷣm em̃ oꝛdinẽ

vtpote eſt ille qui eſt cauſa defectus mẽbꝛi vel bone

cõplexionis.ſit pᷣter nature intentionẽ.generatio tũ

mulieris nec eſt pᷣter naturã.nec cõtra naturã.ſ ſᷣm
naturã.

cſſet ita ſufficienter ſalus nature in ſolo virili ſexu ſi
cut eſt in virili ⁊ muliebꝛi.⁊
derat vtrũq; qᷓ; alterũ ſolũ.

la rõ debet ſane intelligi ad hoc ꝙ valeat.ꝓpꝛie enim

loquendo nunq; ſemen mulieris pᷣdñatur ſemini vi

ri.̊ ido dicit᷑ p̃dominari ſemen mulieris.quia ſemẽ

¶ Ad illud qdð obijcit᷑. natura ſemꝑ deſide/
rat illud qð melius eſt.vdm ꝙ nõ intelligit᷑ ꝙ ſempꝑ
deſideret melius ſimplłr. ̊ melius in oꝛdince.licet aũt
ſerxus maſculinus melioꝛ ſit in ſe qᷓ; femineus.nõ tñ

ideo natura magis deſi⸗
P̈ alter Ad illud qð obijcitur 3
qꝙ ſemen viri pᷣdominat᷑ ſemini mulieris.ddm q il/

viri adeo eſt virtutis debilis ꝙ magis eſt ydoneum

ad ꝓductionẽ ſexus muliebꝛis qᷓᷓ virilis.hoc autem
potuit eſſe in ſtatu pᷣmo ſicut pᷣtactũ eſt.Et ꝑ boc pa
tet rũſio ad illud qð obijcit᷑ de foꝛtitudine caloꝛis et

virtutis.gradus em̃ ibi fuiſſent pᷣm oꝛdinẽ rõnis.et

ſm exigentiã finis.ita ꝙ vir aliqñ oꝑaretur actione
magis foꝛtiſicata in ꝓductione viri.aliqñ minus foꝛ

tificata in ꝓductõe mulieris.Si qͥs autẽ vellet dicoꝝ

re ſicut aliqui eſtinnant ꝙ mulier ſemꝑ gemellos cõ
ciperet. ita ꝙ dextra pars attraberet qð eſt maioꝛis

virtutis de ſemine ad generationem ſexus virilis.?

pars ſiniſtra qð eſt virtutis magis debilis ad gene-
rationem ſexus feminei.tũc facile eſſet ad ea que ob
iecta ſunt reſpondere. Hoc autẽ nec defacili ꝓbatur.

nec etiã repꝛobatur certitudine rationis.⁊ ideo mo

dus ſoluẽdi phabitus videt᷑ eſſe magis rõnalis.

iſtinctio.xxj.De hominis lapſu ſeu peccato pꝛimoꝝ parentum ⁊ eoꝝ temptatione.
E Igens aũt dyabolus hbo. ⁊c. Cerminata pᷣma ꝑte pᷣncipali huiꝰtotalis libꝛi in qᷓ̃ egit mgr̃ de hoĩs cõ/
v*

letope⸗ſeg ſcdᷣa ꝑs pᷣncipalis in qᷓ agit de lapſu.Et qm̃ lapſus hois eſt ꝑ pctm̃.⁊ pctm̃ bois ẽ tri

plex. Quodcdã in q̊ ſan⸗ coꝛrũpit nam.⁊ hoc fuit pctññ homis pᷣmi.Quoddã in qͥ nã coꝛrũpit ꝑſo/
nã.⁊ hoc ẽ oꝛiginale.Quoddã 11
pᷣ ma determinat mgjr̃ de pctõ pᷣmoꝝ ꝑentũ. In ſcdᷣa vo determinat de pctõ oꝛiginali qdð ab illo futt cauſatũ.
l.diſt. xxx.in ſuꝑioꝛibꝰinſinuatũ ẽ ⁊c̃. In tercia vo de pctõ actuali.j.diſ.xxxiiij.poſt pᷣdicta de pctõ actuali ⁊c̃.
ꝛima ꝑs in qᷓ determinat de pctõ pᷣmoꝝ ꝑentũ hʒ duas. In pᷣma determinat modũ trãſgrediẽdi. In ſcda
vo vt ondat᷑ hois culpa oñdit᷑ ꝙ h habuit potentiã reſiſtẽdi. Siue in pᷣma detminat de culpa ꝑ qu cecidit.
in ſcdᷣa de potẽtia ꝑ quã ſtare potuit.ſ.diſ.xxiiij.nũc diligẽter inueſtigari opoꝛtet ⁊c̃. Et qm̃ culpa ſiue pctin
ade cõꝑationẽ hʒ ad dyabolũ tẽptantẽ.⁊ ad boiem cadentẽ.⁊ ad deũ ꝑmittentẽ.iõ pᷣma ꝑs bʒ ge ptee. S
pᷣma determinat de dyaboli tẽptatõe. In ſcda determinat de hois trãſgreſſione.j.diſt.xxij.hic videt᷑ diligẽter
inueſtigandũ ⁊c. In tercia vᷣo determinat de dei ꝑmiſſione.j.diſ.xxiij.pᷣterea q̃ri ſolet ⁊cc. ¶ Pꝛima ps conti

vo in q̊ pſona coꝛrũpit ſeipam.⁊ hoc ẽ actuale. Jõ pꝑs iſta habʒ tres ꝑtes. In

net pñtẽ di. ⁊ põt diuidi in tres ꝑtes. In pᷣma migr determinat q̃re pᷣmi pentes fuerũt tẽptati. In ſcda vᷣo de

fminat gñalr modos tẽptãdi.ibi. Poꝛro ſciẽdũ ẽ duas cẽ ſpẽs tẽptatõis. In tcia vᷣo cõcludit ꝓpt tẽptatõcm

en fe
ginſprus ve
Qrreiglin
ſomwont.

Nru
Uigrm
Ane diens
ſſoponsaa⸗
licans
Alinanubus,

4

ne ginen
Conemit,
matene ſͤm
rchli
Porqulän
ſcpcaniine
dgbctien

mmentne r .

snihith
nnegn
änmii
enaunſnr
oinclegt gin

iusioteltae

ſeäfningti

reinſoonle

vnaturimne
Adiludginer,

imuligns dn

Galer an
noöcin hu
nagsc en
SösN
ewicksr
türindirant
ira/
ennaipininzf
Sesuuteni

rapwndr6

Grccktmims
mlnosriiis
hisd ⸗
ſendamc
tnnontnn
rni
iblin
.
niucnit i
atztenu

* —

cambulã remiffbilitatz buthani pecrati ibi Haotno ergo ſola erterioꝛ tẽptatione. Duab vltimis parti
s rqmanẽtibus indiuiſis. pꝛima ps bʒ tres pꝑtes. In pᷣma determinat te tẽptatione pᷣmi bois qtũ ad mo/

tiuũ. In ſcda vo q;tũ ad inſtrumẽtu.ibi.Sed qꝛ illi ꝑ violentiãæc. In tercia vo determinat qᷓ;ẽtũ ad ꝓgreſffũn.

ibi.Lẽptatio ãt boc mõ factac. Et ſic in ꝑte iſta tria determinant᷑.ſcʒ modus pᷣme tẽptatõnis in ſpali.modi
cti cuiuſlibet teptationis in generali.poſtremo vᷣo qualitas ⁊ quantitas peccati bumani.ibi. Homo ergo
qui ſola exterioꝛi tẽptatione vc. 6ròM

eterminat de tẽptatione pᷣmi hominis qntũ ad motiuũ. a

Idens igit᷑ dyabolus hominẽ per obediẽtie humilitatẽ poſſe aſcen
dere vndgeipleper ſuperbiã coꝛruerat inuidit ei.⁊ qui pꝛius per ſu⸗
erbiam dyabolus fuerat.id ẽ deoꝛſum lapſus.ʒelo inuidie facuus ẽ
ſathan.id eſt aduerſarius. VUntdle ⁊ mulierẽ tẽptauit in qua minus q; in viro
rationẽ vigere nouit. Eius em̃ malicia ad tẽptandũ virtutẽ timida.huma/⸗
nam naturã in ea parte vbi debilioꝛ videbatur aggreſſa eſt. Vt ſi foꝛte illic
Allllliquatenus pᷣualeret.poſtmodũ fiducialius ad alterã (que robuſtioꝛ fuit)
Quare ad fe- pulſandã vel potius ſubuertendã accederet. Pꝛimũ & ſolitariaʒ feminã ex /
minã pꝛius ve ploꝛauit.vt in ea pᷣmũ oẽm ſue tẽptationis vim experiret᷑.
nie. ¶ Determinat de tẽptatione pᷣmi hominis qntũ ad inſtrumentt.
Quare i aliena ¶ Sed quia illi per violentiã nocere nõ poterat.ad fraudẽ ſe cõuertit.vt d o⸗
foꝛma venit. lo hominẽ ſupplantaret.quẽ virtute ſuperare nequiret. Ne auteʒ fraus illiꝰ
nimis manifeſtaret᷑.in ſua ſpecie nõ venit.ne aperte cognoſceret᷑ ⁊ ita repel⸗
leretur. Iteꝝ ne nimis occulta foꝛet fraus eius que caueri nõ poſſet.⁊ homo
ſimul videretur iniuriã pati ſi taliter circũueniri permitteèt eum deus vt pie
cauere nõ poſſet.in aliena quidẽ foꝛma venire permiſſus eſt dyabolus ſed
in tali in qua eius malicia facile poſſet depꝛehendi. Vt ergo in ꝓpꝛia foꝛma

nõ veniret.voluntate ſua ꝓpꝛia factum eſt. Vt autẽ in foꝛma ſue malicie cõ
gruenti veniret.diuinitus factũ eſt. Venit ergo ad hominẽ in ſerpente.qui
foꝛte ſi ꝑmitteret᷑ in columbe ſpecie venire maluiſſet. Sed nõ erat dignum
Vt ſpirit malignus illam foꝛmã homini odioſaʒ faceret.in qua ſipũſſanctus
Diene vo nin ahppariturus erat. /Mon ergo niſi per ſerpente temptare pmiſſus fuit dya
tis accefſit. bolus. vt ꝑ illud qð foꝛis erat. aſtuciã tẽptatis animaduerte femina quiret.
Quare dictus dyabolus em̃ per ſerpentẽ tẽptabat in quo loquebat᷑.¶¶ Jo ſerpẽs dictus ẽ
eſt ſerpens cal eæẽ callidioꝛ cunctis animantibus terre. Quia vt ait Auguſtinꝰ. Mali ange
lidioꝛ cunctis li licct ſuꝑbia deiecti.natura tamẽ ſunt excellẽtioꝛes omnibns beſtijs ppter
animantibus. eminentiã rationis.qis ſerpens non rationali anima.ſ ſpiritu dyabolico
poſſit ſapientiſſimus dici. Hon eſt ergo mirum ſi dyabolus ſpiritu ſuo im/
plens ſerpentẽ ſicut vates implebat.ſapientiſſimũ reddiderat omniũ beſtia
rum.quẽ tamẽ ad temptandũ nõ elegit dyabolus.ſᷣ per qð animal ꝑmiſſus
Aug. fuit temptauit. Vnde Auguſtinꝰſuꝑ geñ.Hõ eſt putandũ ꝙ dyabolus ſer
pentem per quẽ tẽptare elegerit.ſᷣ cum decipere cuperet nõ potuit.niſi per
qð animal poſſe ꝑꝓmiſſus eſt. Nocendi em̃ voluntas
ineſt cuiq; a ſe. ptãs a deo. Sic aũt loquebat᷑ dya/ 2 oaucbatur dya z
bolꝰ ꝑ ſerpentẽ ignoꝛantẽ.ſicut ꝑ energuminos vel ꝑ bolus per ſepenrein
phanaticos loquit᷑. Serpẽte em̃ velut oꝛgano ẽ vſus Geosinos. Eban,
frrrra. dyabolus mouet
Z üecrnerguminos me⸗
diante virtute ſenſibili.ergo videtur ſimiliter ꝙ mouerit ſerpentem ad foꝛmandum locutionẽ mediante ſen
ſibili virtute. hoc autẽ non videtur poſſibile.quia imaginatio ſerpentis non erat capax ſermonis ⁊ locutio⸗/
nis. ergo illa mediante non poterat vox articulata foꝛmari. Juxta hoc queritur a qua virtute ſit illius lo/
cutionis foꝛmatio pꝛincipaliter. et vtrum data ſit noua poteſtas ſerpenti.vtrum etiã fuerit miraculuʒ ſicut
fuit in locutione aſine ad balaam.Reꝰ.dicendum ꝙ ad locutionis foꝛmationem iſta tria concurrunt. pꝛimo
inſtrumentoꝛum aptitudo et conuenientia.ſecundo modo virtus motiua.⁊ tercio mõ virtus directiua cu⸗
ius regimine ſeruatur wx articulata.et hec tria ſunt in bomine complete a ſui ſatura.in bꝛutis vero anima
libus reperiuntur incomplete. HNabent enim quedam animalia oꝛgana apta. licet non complete ad voꝛ-
cis foꝛmationem. Habent etiam vim fenſibilem motiuã. Habent etiam vim excogitatiuam ſiue imagina⸗

.

tiuam. rne cuius erudiunt᷑ ad aliquas voces pnunciandas. nõ tñ eſt in ete cõplete. ſed cum adeſt vis rõna
lis qᷓ poſſit ⁊ regere ⁊ mouere.tunc illa potentia incõpleta ad actũ habet reduci.⁊ ſic fuit in illa pᷣma tempta
tione.Mã dyabolus excitabat vim motiuã.⁊ adiuuabat ⁊ dirigebat.vt poſſet illas voces articulatas foꝛma
re.ita ꝙ ſerpenti nõ eſt data noua ptãs.vᷣ ptãs ſuꝑioꝛ aſſiſtebat.vñ ꝓpꝛie miraculũ nõ crat.licet qͥs rõnabilr
admirari poſſet cũ eſſet ſupꝛa ptãtẽ irrõnalis creature talia verba foꝛmari. Licet igit᷑ maioꝛ ſit aptitudo in
energuminis rõne vis motiue ⁊ oꝛganoꝝ in loquẽdo qᷓ; in ſerpente.qꝛ tũ virtus pᷣncipalr mouẽs vtrobiq;.

⁊ dirigẽs infoꝛmãdo
eſt virt?demonis.ido
dicit mgr̃ eodẽ modo
locutũ eſſe dyaboluz
ꝑ ſerpentẽ quõ loqui
tur p hominẽ demo/
niacu.Ad illud quod
obijcit᷑ ꝙ imaginati/
ua vis ſerpentis non
erat capax locutiõis.
dom ꝙ ven eſt de lo⸗
cutione qᷓ;tũ ad ſigni
ficationẽ.ſᷣ uõ eſt eꝝ
qᷓ;tũ ad vocis expᷣſſio
nem. Ael poſſʒ dici ꝙ
q́;uis motꝰ ſerpentis
cooꝑaret᷑ ad moduʒ
lingue.ñ tñ ↄgnitiua

cooperabat᷑ ad vocis

eArticulationẽ. ⁊ ꝑ hoc
patẽt ea que queſita
ſunt.

2 b Callidiſſimus tñ
eſt dictus ꝓpter aſtu⸗
ciam dyaboli.Cõtra.
ſi hec eſt rõ quare ſer-
pens dictus eſt calli/
diſſimus.pari rõne ſi

dyabolꝰ aliud quod/

cunq; animal aſſum/

pſiſſet callidiſſimum

diceret᷑. ergo nõ eſſet
ratio quare magis il/
lud animal aſſũpſiſſʒ
iᷓ aliud. Rꝰ.dicendũ

ꝙ calliditas attendit᷑

in cognitione oꝛdina
ta ad nocenduʒ ⁊ ſe
ducendum. Et quo/
niam duplex eſt no/
cumentum.videlicet
ſpirituale ⁊ coꝛpoꝛa/
le. duplex poteſt eſſe
calliditas.aut in no/
cendo coꝛpoꝛalit.aut
in nocendo ſpiritua/
liter. Calliditatem in
nocẽdo coꝛpoꝛaliter
homini. habet ſerpẽs
nature ſue induſtria.
loquendo ſaltem ſᷣm
ſtatum nature lapſe.
Calliditatẽ vo nocen
di ſpũalr nõ bʒ a ſe. H
a dyaboli pñtia.et de
loquit᷑ Aug. ⁊ ma⸗
giſter i litera.Et quia

4

mouens naturam eius ad expꝛimendum ſonos ver /
boꝛum ⁊ ſigna qbus ſuã monſtraret voluntatẽ.Ser/⸗
pens ergo nec verba intelligebat.nec ronalis ẽ factꝰ.

vcallidiſſimus tñ eſt dictus ꝓpter aſtutiã dyaboli.Lo

cutus eſt aũt ſicut aſina balaam.ſᷣ hoc dyabolicũ.illð
angelicũ fuit.boni em̃ ⁊ mali angeli ſiir oꝑantur. hic
queri ſolet qᷓre mulier nõ hoꝛruit ſerpentẽ. Quia cuʒ
nouerit creatũ eſſe.ipᷣm etiã officiũ loquendi a deo ac⸗

cepiſſe putauit.

b .
Nume.xxij.

Quare mulier

nõ hoꝛruit ſer⸗/
pentem.

¶ Determinat de tẽptatione pᷣmi hoĩs q;tum ad pio

greſſum vel tẽptationis modu.

¶ Cẽptatio autẽ hoc mõ facta eſt. Stans coꝛã femina

hoſtis ſuꝑbus.nõ audet ĩ verba ꝑſuaſionis exire me/⸗
tuens depᷣhendi.ſᷣ ſub interrogatione cã aggreditur.
vt ex rñſione colligeret q̃liter in malicia ꝓcedere poſ⸗
ſet. Cur inquit pᷣcepit vobis deus.vt nõ comederetis

de ligno ꝑadiſi?:Qui rñdit mulier.De fructu lignoꝛuzʒ

que ſunt in ꝑadiſo veſcimur.de fructu vdo ligni qð eſt
in medio ꝑadiſi pᷣcepit nobis deus ne comederemus
2 ne tangeremus.ne foꝛte moꝛiamur.In quo verbo

dedit locũ tẽptandi cũ dixit ne foꝛte moꝛiamur.vnde

mox dyabolꝰ dixit ad mulierẽ. Nequaqᷓ; moꝛiemini.
ſcit em̃ deus ꝙ in qͥcunq; die comederetis ex eo.ape/

rientur oculi veſtri.⁊ eritis ſicut dij ſcientes bonum ⁊

malũ.Attende oꝛdinem ac ꝓgreſſum humane ꝑditio

nis. Pꝛimo deus dixerat. qcunq; die comederitis ex

eo moꝛte moꝛiemini.Deinde mulier dixit.ne foꝛte mo
riamur. nouiſſime ſerpens dixit nequaq; moꝛiemini.
Deus affirmauit.mulier quaſi ambigẽdo illud dixit.
dyabolus negauit.Que ergo dubitauit ab affirman
receſſit. ⁊ neganti appꝛopinquauit.
ui ad ſuã ꝑſuaſionẽ pleniter ſuffultiendã.i.vt ma⸗
lum qð intendebat libere ꝑſuaderet.⁊ malum qð mu
lier tinuit negando remouit.⁊ repꝛomiſſionem addi⸗
dit.Et vt eius perſuaſio citius reciperet᷑.ꝓmiſſioneʒ
duplicauit. Vnã nempe comeſtionẽ ſuadens.duo in
pꝛemio ꝓpoſuit.ſimilitudinẽ dei.ſcientiãq; boni ⁊ ma

li ſpondens. Vbi tribus modis hominẽ tẽptauit.ſcʒ

gula in ꝑſuaſione cibi cũ dixit. In quocũq; die come⸗
deritis. Inani gloꝛia in ꝓmiſſione deitatis cum dixit.
Eritis ſicut dij. Auaricia.in ꝓmiſſione ſcientie.ſcien⸗

tes bonũ ⁊ malum.Gula eſt immoderata cibi auidi /

tas. Vana gloꝛia amoꝛ pꝛopꝛie excellentie. Auaricia

immoderata habendi cupiditas.que nõ eſt tm̃ pecu/⸗
nie.ſed etiam altitudinis ⁊ ſcientie cum ſupꝛa moduʒ

ſublimitas ambitur.

rogatione exoꝛ
ſus eſt 4

Auare ab int⸗

*

ba ſapetis
Rñſio mulien.

Agddit ſerpens

nactus fiduciã

ex vᷣbis mulie⸗

ris ꝓmiſſio
falſam. ne

De vᷣſutia dya

boli qͥ vt faciliꝰ
ſuaderet malũ

remouit. ⁊ bo/

nũ in pollicito
duplicauit.

Quõ ho tribus
moglis tẽptatꝰ

eſt. Hula. Va/
na glia. Auari⸗

.

Aeleemi
grtirrne
goft

eletyt⸗
ſoinmone
N ſ

rütenone
geiaroſolütit
ttopicantu
neteptatons
AAmeriui tia
lir a ſhenalin
goliſavona
ſſliger novio⸗
Clltenti
Nitimgintn
hAſobrp
ciontgoin
Inpütnckeng
lumtic
galtgutßi
Pafuringe
bollackitnii

—— = = = S=

Hguriͤſcke

fobunmgn
Nanntondlaaue
tbanſtack
Wponengritt
ruglppl
Aueggonece
utmſer
unoin
ſalbaeſni
Zenitin

nnncſfe . — . . ”ä „ „
linn Detertninat generales modos tẽptandi qui duo ſpñ alia debent ſigniit⸗
mnchrfn unt. d ᷓðU avri ꝑ coꝛpoꝛalia ſibi
ugi l 4ðdUD Gatced cä les
ſt ine peroſrſend ſj eſꝭ dj »ſpeëg tptatianta ntont ex ſe babeat callidita
Ddaieſt atei. Bonno ſciend eſt duas eſſeſpes teptarioni inteni ctebobetalldia
3 E ſit e rem ſcz et exterioꝛẽ.Exterioꝛ tẽptatio eſt qũ nobis ex⸗ angdi coꝛpoꝛalitcr. cõ⸗
aao eatio cta trinſecus malũ viſibiliter ſuggeritur verbo vel ſigno gruñũ fuit ꝑ ipᷣm dya⸗
quo nt. aliquo vt ille cui fit ad cõſenſum peccati declinet. ?⁊ ta bolum erxerccre calli-
Que ſit tepta lis tẽ ptatio tm fit ab aduerſario. Interioꝛ vo tẽpta / itatẽ ſuã contra ho/
oſia. o eſt. qñ inuiſibiliter malũ nobis intrinſecus ſugge⸗ nene noretal ſpi⸗
quo fiat. ritur. ?⁊ hec teptatio aliquado fit ab hoſte. aliqñ acat⸗ tieutliter evin hunc
9 ne. Mam 7 dyabolus inuiſibiliter mala ſu ggerit, ⁊ ex telligi põt ſctura.
Püneg carnis coꝛruptione ſuboꝛitur motus illicitus ⁊ titilla e
Qem tio pꝛaua.ideoq; temptatio que fit ex carne non eſttiiii···
nenit ne peccato. Que autẽ eſt ab hoſte niſi ei conſentiatur 44 n e ona 5
àA . S — „ „R 1. .„ 8„ „ — „ . „ „ temptatio nõ eſt niſi
eierſoene ad culpã perducit niſi mediante interioꝛi.ergo nõ videt᷑ ꝙ abinuicem babeant diſtingui.
te ſudiuidit interioꝛẽ in eam que eſt ab hoſte.⁊ in eã que eſt a carne. videt ꝙ diuiſio illa ſit inſufticiens.
quia nõ ſolũ tẽptatio eſt ab hoſte ⁊ camne ſed etiã a mundo.ſ̃m illud. 1Job j. Hmuc qg eſtin mundo aut
1 Ant eſt cõcupiſcentia carnis ⁊c. Querit᷑ ergo de ſufficientia hoꝝ mẽbꝛoꝝ. Et cũ alibi legant᷑ plures alie diſferen⸗
Wwing tie teptationis. querit᷑ quõ diſtinguunt᷑ ab illis. R.dom q tẽptatio quinq; modis cõſiderari põt.ſcʒ q;tum
t. e ad motiuũ.q;tũ ad inſtrumentũ.q;tũ ad effectũ.q;tũ ad gradu.⁊ qᷓ̃tũ ad modũ.Etũ ad motiuũ. vel genera
liter vel ſpecialiter. Si generaliter ſic diuiditur tẽptatio in eã que cſt ab hoſte. a carne. ⁊ a mundo. vt dicit
in quadã ſequentia. mundus caro demonia. diuerſa mouent pꝛelia. Et ſpãliter vt dicat᷑ motiuũ qð ſe offert
dn õ ſolũ per modũ obiectiſed etiã ad iuducit ⁊ excitat o modũ impulſiui. ſic eſt illa diuiſio quã ponit mag?
j ng ſter in litera. ꝙ teptatio alia eſt ab hoſte.alia a carne.quoꝝ vtrũq; habet ad malũ incendere. Si autẽloqua-
47 mur qtũ ad inſtrumentũ. ſic dupliciter põt conſiderari. aut generaliter. aut ſpecialiter. Si generaliter.ſic eſt
llla diuiſio Gꝛego.qꝙ tẽptatio quedã eſt per vicia.quedam per flagella. Si ſpaliter.ſic eſt illa diuiſio tẽptatio/

nnẽ eſcam abhominata eſt ⁊c. vbi dicit ꝙ multiplex ẽ tẽptauo.Qua

Aim .Uis quã ponit glo. in pſal. ſup illud. Or

– mum pꝛima eſt emoꝛ ſiue neſcientia vie veritatis. Scda difficultas vincendaꝝ cocupiſcentiarũ. Tercia tediũ
1 gizi nl⸗ boni. Quarta tẽpeſtas ſeculi. Si tercio mõ ſcʒ q;tũ ad effectũ cõſideret᷑ ipſa tẽptatio.ſilr du põt ↄſiderari.
riſng aut gñaliter aut ſpãliter. Si generalit.ſic ẽ illa diuiſio ꝗᷓ ponit᷑ in glo.ſuꝑ illud.j.Coꝝ. eptacio vos non

n B. 2c. vbi d in glo. ꝙ teptatio alia dyabolica. alia ẽ humana. Et differunt. q; ſicut ibi e innuit᷑ tẽptatio dyx
acn bolica eſt qᷓ malũ hʒ exitũ.⁊ que terminat᷑ ad mostale petm̃. Cẽptatio vᷣo humana dẽ ꝗᷓ exitũ piculoſum nõ
hʒ. quia vel ibi eſt pctm̃ veniale.vel nulla ẽ ibi culpa.ſm ꝙ oñdit᷑ in glo.vbi dꝛ ꝙ tribus modis bʒ fieri tẽpta
tio bumana. Si ſpaliter. ſiceſt illa Aug. de toctrina xpiana. ꝙ dyabolus tẽptat. aut vexando carnẽ.aut vul
t nerando nãlia. aut expoliando gratuita. bic em̃ onunt ſpaliter effectus teptationis dyabolice. Si aũt qᷣrto
mõ conſideret᷑ tẽptatio.ſcʒ qtũ ad gradũ.boc põt eſſe dupłi.aut generalit.aut ſpãliter. Si gñaliter.ſic ẽ illa
qua ponit mgf in litera. tẽptatio alia eſt exterioꝛ alia interioꝛ. Si ſpãliter. ſic eſt illa quã ponie Gꝛego.⁊ babeę
tur in glo. ſuper illud Jacobi. j. Anuſquiſq; tẽptatur a cõcupiſcẽtia ⁊c᷑. ꝙ tẽptatio tripir perficit᷑. ſuggeſtio⸗
ne. delectatione. cõſenſu. vbi notant᷑ gradus in pgreſſu teptationis explicite.qui ponebant᷑ in diuiſione pᷣus
habita implicite. Der teptationẽ em exterioꝛẽintelligimꝰ ſuggeſtionẽ per interioꝛẽ intelligimus illa in quæ
eſt delectatio vel conſenſus. Et per hoc patet reſronſio ad illud qð pꝛimo obijcit ꝙ illa mẽbꝛa adinuicẽ non

Neiſtun diſtinguunt cum vnũ oꝛdinetur ad alterũ. Si autẽ quinto modo conſideret᷑ tẽptatio ſc qtum ad modum
Miitfcg d teẽptandi.hoc ſimiliter aut erit generaliter. aut ſpãliter. Si generaliter. hoc põt eſſe vel explicite vel implicite.
ru· Si uplictte ſiceſt lla que wonit in glo ſuper t. Qui habitat in adiutoꝛio. vbi dicit q; queda eſt teptatio le.
mu / uis 2occulta. qued grauis ⁊ occulta. qucd leuis t manifeſta. qued gramis 1maniieſta. Si autẽ explicite.

ün lin ſic eſt illa quã ponit Berũñ.per ſeptẽ membꝛa. Quarũ pꝛima eſt impoꝛtuna.ſcʒ que pcaciter inſiſtit. Secũda

an cie e; iud aim vubietatis nebula inuoluit. Cercia eſt ſubita ſc que iudici ronis uenit. Quarta occmi
ta que ſcʒ xeliberationis oꝛdinẽ pterfugit. Quinta violenta que vir es noſtras tranſcrẽdit. Seyta frauqulen⸗
DMe ta. que ſcʒ animũ ſecucit. Septima perplexa. que varijs vicijs impet it. In hac em̃ diuiſione explicant᷑ dini
nbinl cultates 2 gratuitates teptationum ſiuc modoꝝ tẽptanchi. v latentie que in pꝛioꝛi diuiſione implicite clau
buantur. erutamen tam bec diuiſio ᷓ pcedens moclis tẽptationis in ſua generalitate conſideratur. S
aute conſideret᷑ ſpãliter tẽptatio ꝓut contrabit᷑ ad tẽptationẽ dyaboli.ſic modi cius poſſunt dupir aſſigna⸗
n ri. Ael implicite.⁊ ſic diuncke Aug.in quodã ſermone. yabolus tẽptat vt leo.tẽptat vt dꝛaco. Vel explicite

4 ⁊ ſiceſt illa diuiſio Gꝛego. ſup Job. xl.ſuꝑ quẽ locũ dicit Gꝛego.ſic.Yideli famulo dũs cunctas hoſtis calli
di machinationes inſinuat.ſcʒ ꝙ; op ꝛimendo rapit.inſidiando circũuenit. minando terret.ſuadendo blan
ditur. deſperando frangit. ꝓmittendo decipit. In bac autem diuiſione explicantur modi quos Auguſtinus
clauſerat ſub his duobus verbis. ꝙ temptat vt leo.temptat vt dꝛaco.Et ſic patet ratio aſſignandi diuerſas
diuiſiones temptationis. m diuerſas eius conſiderationes.patet nidilominus reſponſio ad obiceas.

Li. I R

4 d ¶ Teptatio autemn Teẽptatio aũt carnis interioꝛ difficiliꝰvincit᷑.qꝛ inte⸗ d· eſunin
carnis ⁊c. Contra. c rius oppugnãs de noſtro cõtra nos roboꝛat᷑. nn
dyabolus poſſit car / ¶ Concludit ꝓpter tẽptationeʒ pambula remiſſibili pnaft⸗
ne mouere ie, tatem humani pecca. e DS ”l Aukmii
tẽptatio qᷓ eſt ab bo/ ¶ hõ & q ſola exterioꝛi tẽptatõne pulſatus cecidit.täto vri ſellt
ſte ſine peccato eẽ nõ grauius plectẽdus erat.q̃nto leuioꝛi impulſu fuerat neehenin⸗
poſſit. Item cũ nõ ſit ꝓſtratus. Et tñ qꝛ aliqusẽ licet modicã cadendi occa⸗ itn
in noſtra poteſtate tẽ ſionẽ habuit.idcirco ꝑ dei grãm iuuari potuit ad ve⸗ nurſta
bar e e niã. vt qͥ ꝑ aliũ ceciderat.ꝑ aliũ erigeret᷑. Qui & inci⸗ netthol
ſens Onalin nobis tationẽ habuit ad malũ.nõ iniuſte repatoꝛem habuit geerbonic⸗
culpam niſi ei conſen ad bonũ. Dyabolus vo qꝛ ſine alicuiꝰ tẽptatione pec ſtstopet
tiatur. ficut ergo ten cauit. ꝑ aliũ vt ſurget iuuari nõ debuit.nec ꝑ ſe potuit englnſuc⸗
tatio boſtis cui nõ cõ et iõ irremediabile pctm̃ eiꝰ extitit. petm̃ vo hoĩs ſicẽ lniſtuie
ſentiur eñ materia paliũ huit initiſ ita p alii no icogrue hut remedil. Oareps gructu
d de virtutis. tn Pꝛeterea angelican atura qm nõ tota pierat.ſᷣ ex par QAuan eb non bemrac
riedeen bor eit le perſtiterat nõ redepta. pumana vo tota perierat. genpens. Anmm mni
queſtio quare tenta- ⁊ ideo ne penitꝰperderet᷑.ex parte ẽ redẽpta.vt ince iinpentaven
tio carnis eſt magis ruina ſuppleret᷑ angelica. Uñ Aug. in ench. Placuit ¶ Aug. in Eych. ileugtd
ſemper cũ peccato ᷓvniuer ſitatis creatoꝛi ⁊ moderatoꝛi.vt qm̃ non tota d in tee ogmunck
. hg hoſtis. R. di multitudo angeloꝝ deũ deſerẽdo perierat.ea q̃ perie ainiſen
cenda e tenatio ar rat in perpetua perditione remanet. Que aũt cũ deo neihun
ſallentis gue conſue illa deſerẽte perſtiterat. de ſua certiſſime cognita ſem⸗ tilt otat
uimus appellare pꝛi⸗ per felicitate gaudet. At vo creatura rõnalis q in ho fltifucnotuu⸗
mum motũ. et qm̃ in minibus erat.qm̃ pctis atq; ſupplicijs tota perierat. neytol it⸗
illo impulſu ſenſuali ex parte poterat reparari. AUnde angelice ſocietati ſputalgnii
tas mouet᷑ inoꝛdina. ſuppleretur qð ruina illa minuerat.hoc em ꝓmiſſum Unurin⸗
ten pꝛerer guſs dral eſt ſanctis ꝙ erunt equales angelis dei. ́è́”èMƷMdẽe unituai
to carnis nnnc 7 in (ud etiã notandũ ẽ ꝙ nõ ſoli viro pceptũ videt᷑ eſſe ¶Oꝛ nõ ſoli vro ttnmun
nobis quin ſie in no⸗ datü cũ ipſa muller teſtat᷑ ſibi etiã eẽ mandatũ dices. Pacrebiuin fuit tünrint
bis aliqua inoꝛdina -⸗ Pꝛecepit nobis deus ⁊c. Supᷣ tñ legit᷑ ante factã mu datum. efumnaninied
tio. ita aliqua venia lierẽ deũ dixiſſe viro. De ligno ſciẽtie boni ⁊ mali ne ſan haggir
lis culpa. Centatio comedatis.Hõ dixit.ne comedas. Foꝛte ꝗꝛ facturus Aug. ſuꝑ Geñ. ſuunſpnuen
nobaſtsonnie eſ erat mulierẽ de viro. ſic cepit. vt per virũ ad mulie⸗ Pamen
ne aliqnn vilectione remn perueniret mandatũ. qꝛ mulier que ſubiecta viro ulntaſn
inoꝛdinata in nobis fuit.nõ niſi mediãte viro diuinũ debuit accipere pꝛe/ . nütſnn
exiſtente. ⁊ ideo dictt ceptum. VUñ aplus. Si qd diſcere voluerint.domi vi⸗ j.Cox.xiiij. itotiönau
magiſter ꝙ tentatio ros ſuos interrogent. Si q̃rit᷑ quõ loqui potuerũt v-· Quõ loqui po⸗ ſi miensor
boſtis poteſt eſe ſine loquentẽ intelligere qui nõ didicerãt inter loquentes tucrũc loquYs iimelm
peccato. tentatio vo creſcendo vel magiſterio. dicimꝰquia deus eos tales tem itelligere. Muntiugin
etiam poſſy reddi rö. cerat qͥ poſſent loqui ⁊ diſcere aba ijs ſi eſſent. kn,
quoniã eſt in potefta· SSSSͦ«ͦůĹ MVMM Uncettögte
te noſtra. ed̊ poſuun ä 6 Aiene
mus ad libitum noſtrũ domare ideo potius imputatur nobis in culpã carnis impulſio qᷓ dyabolica ſugge/ thinn
io. Ouomno⸗l autẽ carnis impulſus ſiue pꝛimi motus debeant dici eſſe peccatum.j.ſuo loco magis expſſe nngiͤe
Pintelligentia huius partis circa tria inci· ia videtur pꝛimo per ſllud qð dici᷑ Sap̃.·ij. Inut / nkn
a. dit bie queſtio. Pꝛimo querit᷑ de tentatione dia dyaboli moꝛs introiuit in oꝛbem terrarũ.introi⸗ mniut
imoꝝ parentuũ. Secundo querit᷑ de diuer· tus autẽ moꝛtis fuit per tentationẽ ⁊ ſeductionẽ ho flönhin nun
ſitate tentationum. Zercio vero incidit bic queſtio minis. ergo 3 tentandũ bominẽ inuidia dyabolu, rinzen
circa quantitatẽ et qualitatẽ peccati qd ex illa tenta cõmouit. ¶ Itẽ Gꝛegoꝛius in moꝛal. In paradiſo ptnigzie
tione eſt ſecutũ Circa pꝛimuz querunt᷑ tria. Dꝛimo dyabolus inuidens homini ſupꝑbie vulnus inflixit. ſittgin ite
queritur de tentatione pꝛimoꝝ parentũ ꝙẽtũ ad mo· xexrgo cum vulnus inflixenit per tentanone. tentatio ettic
tiuum. Secundo qᷓtũ ad inſtrumentũ.Lercio ꝙẽtũ fuit inuidia.¶ Itẽ dyabolus tentando hominẽ fa/ olnt W
ad oꝛdinem et ꝓgreſſum. ius eſt bomicida. m ꝙ dicit Jaco. viij. Ylle bomi Ganczi
(((Qucſtio.o../ a— cida erat ab initio.ſed bomicidiũ pꝛocedit ex odio. niuuten
3 ¶ Circa quã ſic ꝓceditur.⁊ quenit᷑ quid mouerit dya ocgdium autẽ peedit er inuidia agc⸗ pꝛincipio ten/ N in
— bolum pꝛincipalr ad tentanduũ hominẽ. Et ꝙ inu/ tatio hominis in qua dyabolus fuit homicida pꝛo/ lentn

Qnrthim
1. Muſtp
1,. Ehs
K

Du
l
N 1 8

me
N
ho
ai

ceſltt ek inuidia. ¶Jtem qui deſiderat caſumn alteri⸗
ſine ſuo fructu nõ mouet᷑ ex amoꝛe cõmoditatis pꝛo
