Migez ad pᷣncipiũ attẽdit᷑ ñ ſolũ qtũ ad eẽ moꝛis ſ etiã qᷓ
RKZ tũ ad eẽ nãe.⁊ ita reſpicit ec. oꝛdinatõ vo q̃tũ ad fi-
indin,z; nsẽ reſpicit bñ eẽ. quis tñ ñ ſit mediũ int ens ⁊ ñ ens
inli E tñ mediũ int᷑ bñ eẽ ⁊ male eẽ moꝛis ꝓp eo ꝙ boni⸗
kſem tas moꝛałñ ſe extẽdit ad oẽs actões ſic bonitas na/
hiier 31 turat. ¶ Ad illð qd obr.ꝙ ſi volũtas aliqͥd facit.aut
hi⸗ qeſcit in creatura. aut refert ad deñ. dðʒ. ꝙ qᷣeſcẽ ðr
iuz aliq̃d alicubi dupłr. aut qꝛ ſiſtit ibi tãc in vltio fine.
iſe ⁊tũc ẽ actõ mala malicia moꝛtal pcti.qñ ſcʒ volun/
“ tas ponit creaturã ſibi ꝓ fine vltio ⁊ pncipali. Aut
qꝛ ſic ibi ſiſtit.ñ qꝛ ibi ponit vltimũ finẽ. qꝛ ñ vlteri
ann us tẽdit. ⁊ ̊ pᷣt eẽ triplicit.ſiẽ dictũ eſt ſupꝛa. Aut ex
nc aliqᷓ inoꝛdiata affectõe qᷓ illi rei alligat᷑ aut ex negli⸗
nechs gẽtia ⁊ toꝛꝑe qͥ negligit referre cũ poſſit ⁊ debẽt. aut
Eln il qꝛ ex qdã i:nbecillitate ⁊ infirmitate aggrauat᷑ vt dif
änmn ficileſſit ſibi oẽs actões ſuas ĩ deũñ ↄuertẽ.⁊ pᷣmis du
fntu 32 Obꝰ modis ẽ petm̃.tercio mõ ñ. Motãdũ ẽ tñ ꝙ ad
haͤm H ꝙ aliq̃ actõ ſit meritoꝛia ñ opoꝛtʒ ꝙ ſp qͥs cã refe-
uing 3 rat actualit᷑ in deũ. ſumicit relatõ babituał. Habitu
nſgtun 53 glẽ relatõez voco ñ qꝛ hẽat charitatẽ pꝑ quã ſit babił
Biüi ad referẽdũ.ᷣ qꝛ in pᷣmoꝛdio oꝑatõis illiꝰ vl alterius
Eiz ad quã illa ↄñter ſe bʒ. intẽtõez bʒy ad deñ directaz.
cheen Vñ ſi aliqs itẽdit dare ꝓ do cẽtũ marcas.⁊ icipit da
ugitti re ⁊ cogitat ð do in pᷣma marca. ⁊ in alijs ñ cogitat.
lipin nihilomin? tñ oẽs datões ille ſũt ei meritoꝛie ⁊ fru⸗
ſigtnn⸗ ctuoſc.ſi ãt opꝰ alteriꝰ gener icipẽt.opoꝛtẽt c itẽtõ
nlluiſ renouaret᷑ ad h̊ vt opꝰ eẽt meritoꝛiũ. Der huc etiazʒ
Mshen mocdñ intelligit᷑ eẽ in viris religioſis qͥ in pᷣncipio ex
nſigsn. charitate deuoueft poꝛtare religiõis põdꝰ.q̃cq̃d em̃
gniſte faciũt qð ad ſue religiõis obſutiã ſpectat. ex pᷣma
mil intẽtõe ẽ eiſ meritoꝛiũ ad ſalutẽ.niſi foꝛte qd abſit õy
nüſen rnia intẽtio ſuꝑueniat. In alijs ãt ꝗᷓ ad religionẽ non
Giiͤm⸗ ſpectãt ſccꝰ c.qꝛ illa intẽtõ ñ ſe extẽdit ad alia babi/
n tualit.⁊ iõ ñ ẽ ꝑue ſecuritatis ⁊ vtilitatis religioneʒ
toͤho⸗ intrare. Fuerũt tñ qͥ dixer̃t ꝙ habitual intẽtõ ſoluz
8 ſufficit ad meritũ ſatiſfactõis. Opꝰ ei ſatiſfactoꝛiñ ẽ
s 34 ſi fiat in char. tate. Ad hb aũt ꝙ opꝰ ſit meritoꝛiũ vi/
4 enn te eterne dicũt necẽ eẽ ↄcurrẽ actualẽ intẽtõeʒ. qꝛ nl
ite lñ opꝰ ẽ meritoꝛiũ niſi fiat a charitate actualit᷑ mo⸗
uẽte. Pꝛobabili? tñ ẽ dicẽ ſic dictũ ẽ ꝙ ad vtrũq; ſuf
n ficiat relatõ habituał. Relatõeʒ ãt hiĩtualẽ voco ñ qᷓ
inn 5 35 qs in generali refert ad deũ oia oꝑa dici vl anni. qᷣ
qs refert aliqd opꝰ ad deũ ita ꝙ opꝰ ſeq̃ns directaʒ

byzʒ ad opꝰpᷣmũ oꝛdiatõeʒ ⁊ ↄſeqᷓntiꝗ.ſic ẽi illo qͥ dat
lußß cẽtũ marcas vlł intẽdit ire ad ſãctũ Jacobũ.i alijſ ãt

Guſt ỹ bʒ locũ. Habitudialẽ etiã intẽtõe ſiue relatioem
in voco. qñ ñ pcogitato ĩ actu vt tũc fine vltio ſine do.
ſich, ex ſola boni opis ↄſideratiõe ipa charitas ꝓmpta.
ltet vlk aliqᷓ alia vt? charitate infoꝛmata ad ipᷣm bonum
—R opꝰ incliat.ſic vir obediẽs meret᷑ obediedo pᷣlato ſi⸗
Z bi pcipiẽti. etiã ſi nibil R do cogitz. ̊ ſolũ ↄſidcret q;
Mnd bonu cobedtdte...
iir 1 Onſequẽter q̃rit᷑ circa ſcᷣm pᷣncipale ſcʒ
itſ atõe actõis male ad volũtatẽ.Et circa h̊
öni qᷓrunt᷑ tria. Pꝛio qꝗᷓ rit vtꝝ oẽ pctm̃ actuale
le q; veniale ſit volũtariuũ. Scdo q̃rit᷑ vtrũ
Eec.

gut. ſi igit᷑ volũtas nõ pᷣt ſenſuali

B —
mnè pctm̃ moꝛtale ſit circa volũtatẽ ſicut circa ſb
iectũ.Tercio q̃r vtrũ puniri ſicu tiã peccare ſit ipi
volũtatis ꝓpꝛiu. I⸗ Aueſtio.ſ/ſ. d
¶ Atrũ oẽ pctm̃ actuale ſit volũtaiũ: Et cuʒ certũ ſit
d moꝛtali ꝙ ſic.qr de veniali. Et qꝙ oẽ pctm̃ veniale
ſit volũtariũ vr.ſicut dieit aug ⁊ hr in ra. Aſq; ado
pctm̃ volũtariũ eſt. vt nullo mõ ſit pctm̃ niſi ſit wllũ
tariũ.g ſi pꝑctiñ veniale pctm̃ eſt.ẽ nece eſt ipᷣm eẽ w
luntariũ. Si tu dicas ꝙ omne pctm̃ eſt volutarium.
aut volũtate ꝓpꝛia. aut volũtate ade.et venialeẽ pec
catũ.qꝛ voluntarium voluntate ade. Obijcit 5 hoc.
ʒ: ſi ad rationẽ pcti veniał ſufficit ꝙ ſit volũtariũ vo
luntate ade.cũ illud pctm̃ qdð adam trãſfudit in noſ
ſit petm̃ oꝛiginale.veniale pctĩ eſſet oꝛiginale.ꝙ ſi
hoc eſt falſum. reſtat ꝙ ⁊ pꝛimũ. ẽ motꝰ inoꝛdi
nati ⁊ ad illicita q̃ Achnt es in nobis pctã.non ſunt
pctã.nec in paruuł.nec in furioſis.hoc aũt nõ ẽ niſi
qꝛ no mouent᷑ vſu rõnis ⁊ voluntatis. vr̃ ꝙ hmõi
pctã ſint in nobis voluntaria volũtate ꝓPꝛia. ¶ Itẽ
qñ ſtomachus exinanitus añ ꝛaz comeſtioni ap⸗
petit comedere nulla eſt ibi culpa.qᷓ;uis ſit ille appe
titus immoderatꝰ.⁊ ad illud qdð nõ licet tali tꝑe. hoc
aut nõ ẽ niſi qꝛ motus ille ineſt de necitate.gᷓ vẽ ꝙ ad
hH ꝙ aliqͥs motꝰ ad illicituʒ ſit veniale pctm̃. nece ſit
ipᷣm eẽ volũtariũ.¶ Itẽ oẽ qð qs ſacit. aut facit na-
liter. aut facit volũtarie. aut violenter. Si igit᷑ venia
lia cõmittimꝰ. aut g violentiã.aut ꝑ naturã.aut ꝑ
volũtatẽ. Si ꝑ violentiã. nulla eſt ibi culpa.Si per
naturꝗ. ſiliter.qꝛ in bis qͥ fiũt naliter nõ eſt culpa.g
ſi petm̃ veniale culpa eſt. neceſſe eſt ꝙ ſit a volũtate.
Ese demonſtrato aliquo veniali. aut põt aliq̃s vi
tare hoc peccatũ.aut nõ põt.Si nõ poteſt. et nullus
peccat in eo qd vitare no pᷣt.g ↄmittẽdo ̊ pctĩ nõ

peccat. Si pᷣt vitare.⁊ qd ↄmittimꝰ potẽtes vitare.
pↄſtmittimꝰvolũtarie.g ⁊c.

ↄtra.ꝓuer.xxiiij. Se
pties in die ⁊c. glo. Singlis diebꝰp neceſſitatẽ vł fra
gilitatẽ carnis vł volẽtes vel iuiti peccamꝰ.Si ; ꝑc
camꝰ veniałr vel velimꝰ vei nolimꝰ. vr q; ñ oẽ pctm̃
veniale ſit volũtariũ. Pie aug.in li.retract. Sunt
inqᷣt qᷓdã neceſſitate facta impꝛobãda. vt qͥ vult re
cte facẽ ⁊ nõ põt.vñ ⁊ illð apli. Nõ qð volo ̊ facio
bonũ.pᷣ qð odi malũ. talia ſunt pctã venialia. ali
qꝗ̃ᷓ venialia ſt᷑ de neceſſitate.nõ a volũtate. tez
Aug.xix.ð ci.Si. Mõ nullũ viciũ eſt cũ caropcupiſcit
aduerſus ſpm̃.s caro ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃ eq̃n-
ter ipᷣo nolente.ſicut in lr̃a hẽ.ᷓ velit nolit hõ peccat
venialr.nõ & oẽ pctĩ venialeẽ volũtariũ. Minoꝛ p
bat᷑ in la.ille qͥ ↄcupiſcẽte aduerſus ſpm̃ carne non
ea q̃ vult facit.ↄcupiſcit qͥdẽ nolẽs ⁊ in eo facit qð ñ
vult. ¶ Item pctã venialia ſt᷑ in nob ex repugnan-
tia ſenſualitat ad rõneʒ. ⁊ etiã ex ſurꝛeptone.ſiẽ ſunt
pᷣmi motꝰ.ſ velimꝰnolimꝰẽ in nob repugnãtia ſen/
ſualitat. ⁊ miti etiã motꝰ inoꝛdinati ex ſurꝛeptõe ſur
itatẽ domare. 2 qd ẽ
ex ſurꝛeptõc pᷣuenit voluntatẽ.vẽ ꝙ pctã venialia qᷓ
ſunt pᷣmi motꝰnõ ſt᷑ volũtaria. tẽ aut aliqd pec-
catũ venialeẽ inuolũtariuʒ aut nõ.Si ſic.bẽo ꝓpoſi/
tũ.Si nõ.igit᷑ oẽ pctm̃ venialeẽ volũtariũ.ſᷣ oc vo⸗
luntariũ ꝑ volũtatẽ vitari pᷣt. ꝑ volũtatẽ pᷣt qͥs vi⸗
tare oẽ veniale pctm̃.igr pᷣt qͥs cauẽ vt nunq; xeccet
venialr. ſi igit᷑ H̊ eſt impoſſibile qd aliqͥs diu viuat ĩ

hac carne qn ↄmittat aliqð veniale. vẽ ꝙ; necriuʒ ſit

ponẽ aliqd veniale pctm̃ nõ eẽ volũtariũ.¶ R. oð 1 G
ꝙ volũtariũ pᷣt dici aliqͥd triplir. aut volũtate aliẽa.
r 2

—

aut volũtate ppᷣa aut ꝑtim volũtate aliena. tis wo
lũtate ppᷣa. Et ſz bũc triplicẽ modũ ddi volũtarin.
triplex ẽ dria pcti.pctm̃ nãq; oꝛigiale volũtariũ ẽ. ſʒ
ñ volũtate eiꝰ i qͥ ẽ.̊ volũtate eiꝰ a q ſcʒ ade.Adã eĩ
voluũtaria trãſgreſſiõe coꝛrupit ſe ⁊ totã poſteritatẽ.
Aolũtariũ aũt volũtate ꝓpᷣa ẽ pctm̃ actuale moꝛta/
le. qͥdẽ genẽ pcti nullꝰ peccat niſi ↄſẽtiẽs. Aolũta/
riũ ãt medio mõ ſcʒ ꝑtim volũtate ꝓpᷣa.ꝑtim volũ
tate alicna veniale petm̃. illð maxie qð ↄſurgit ex
repugnãtia carnis ad ſpm̃.vl coꝛruptiõis viriũ aie.
HB inquã pctm̃.qꝛ ptim ẽ a volũtate aliena. ꝑtim a w
lũtate ppa.iõ q̃dammõ ſʒʒ Aug. tenz rõcz pene. qad/⸗
amm rõeʒ culpe. ꝓpterea diẽ Aug.Oꝛ hõ ñ voluit
vitare petim̃ dũ valuit.inflictũ ẽ vt ñ poſſit dũ velit.
Holũtariũ inquã r ꝑ cõꝑatõeʒ ad volũtatẽ ade.qꝛ
adã gliberatie voluit.vñ ⁊ coꝛruptõ ſᷣſecuta c.ex qᷣ
oꝛiũt᷑ in nobis motꝰ inoꝛdiati q dicũt᷑ eẽ pctã veniꝗ
lia. Aolũtariũ ãt volũtate ꝓpa peccãtis.ñ ẽ oẽ pctm̃
veniale ſimplicit. S ſm qͥd. Illð ei volũtariũ ſimplr
Fa volũtate p̃ambula⁊ mouẽte.Illð ãt qd oꝛit᷑ co
amitãtc volũtate ⁊ ñ ꝓbibẽte vł pᷣcauẽte dũ poſſit ꝓ/
bibẽ vłp̃cauẽ. Sr volũtariũ qͥda mõ ſiue iterpᷣtatie.
ꝓ eo ꝙ tal deoꝛdiatõ voluntati iputat᷑.⁊ mõ ſaltẽ
os pctm̃ veniale r volũtariũ.qꝛ nemo peccat Enia
ſit᷑ niſi cũ hʒ volũtatis vſũ.nemo etiã venialit᷑ pec/
cat ĩ eo qð nilo mõ pᷣt ꝓbibẽ.nec etiã potuit pᷣcauẽ.
Aenialia em̃ pctã ⁊ ſi oĩa ñ poſſit pᷣcaueri nec ꝓhibe
ri.nlłũ tñ ẽ ſingulare pctiñ qð ñ poſſit phiberi. vł qdᷣ
ſaltem ñ potuerit pᷣcaueri. Licet ei aliqᷓs ſit ſtat? in q̊
necẽ ẽ aliquẽ cadẽ in aliqd pcti pᷣdetmiatũ. illũ tñ
ſtatũ potuit qͥs pᷣcauẽ. ⁊ iõ ſi ñ pᷣcauerit. volũtati ei/
us ĩputat᷑.quis tũc ill phibẽ ñ poſſit.Concedẽde
ſũt igit᷑ rões ꝙ oẽ pctm̃ actuale ẽ volũtariũ.na moꝛ
tale ẽ volũtariũ ſimplr. veniale ãt vł ẽ volũtariũ ſim
plr. ſic ill qd fit ex deliberatõe. vt mẽdaciũ iocoſũ.
vVbʒ qͥd. ſiue qͥdã mõ. ſic illᷣ qð fit ex ſurreptiõe ſiẽ
37 ſt pmi mot?. ¶. d illð qð pᷣmo obf in oriũ ꝙ ſin
gul diebꝰ iuiti peccamꝰ.dðᷣ.ꝙ ĩ glo.illa r aliqᷣs ĩui/
tus peccare ñ ꝑ puatõez volutatis oimodã.ᷣ ꝑ pua
tõeʒ volũtatis plene ſiue ↄplacẽtie.⁊ B qͥdẽ eꝝ ẽ ꝙ
frequẽter iuiti peccamꝰ. ⁊ nobis diſplicet ꝙ ſic ioꝛdi
nate mouemur.ſi tñ bñ pᷣcauiſſemꝰ.in hũc actũ vłil
lũ ñ incidiſſemus.lʒ ñ ſic poſſimꝰ pᷣcauẽ qͥn in aliqð
cadamꝰ. Sicut exẽplũ ponit᷑ in nauta q̃ pᷣt pᷣcauẽ et
cuſtodire ne aq̃ ꝑ aliq foꝛamẽ determiatũ igrediat᷑
38ñ tñ pᷣt facẽ qð miũ hẽat ingreſſũ. ¶ Ad illo qð obꝛ
qꝙ; qᷓdã ncite fctã ſũt ipꝛobada. dðᷣ qꝙ; Aug.loquit᷑ de
neceſnitate venialiũ ñ q;tũ ad h̊ veniale vł illð deter
miate.ᷣ gnãlit᷑ q̃tũ ad pctã venialia. vl etiã qᷓ;tũ ad
gliq̃d genꝰ venial pcti. ſic videmꝰin iuuene ⁊ foꝛti q
nũcq; pᷣt oĩo vitare motꝰ carnis.lʒ poſſit hac hoꝛa vl
illa hũc motũ vlł illũ vitare.⁊ qꝛ nihil ipedit ꝙ ſit ne
cefſitas qᷓdã i vli.⁊ volũtas q̃dã mõ i ꝑticulari.iõ w
39 lutas illa ñ obuiat hijs qͥ dicta ſ̃ ee illð qð obyỹ
ꝙ ñ nllũ viciũ ẽ cũ caro ↄcupiſcit aduerſus ſpm̃.dð
ꝙ ven ẽ ↄcupia loq̃ndo gnãlit.de ↄcupia vᷣo huiꝰ
vxilliꝰ H̊ tpe vł illo ñ ẽ veꝝ. Et q dic Aug.ꝙ ↄcupi/
ſcit nolẽs.⁊ apłs.qdð nolo malũ h̊ ago.ñ pᷣuat oimo/
40 pale. Ad ill qd obr ꝙ pᷣmi motꝰ ſũt ex ſurreptõe.
2 ex rebellione iã pʒ rñſio ꝑ ea ꝗᷓ dicta ſũt.veꝝ ci eſt

ꝙ; ꝓbiberi ⁊ pᷣcaueri ñ pñt gnãlit᷑.ita ꝙ niłꝰ iſurgat.

Alibet tñ ꝑ ſe pᷣcaueri pᷣt. Et rõ huiꝰ ẽ.qꝛ nos ñ poni
mus pctm̃ eẽ circa pᷣmos motꝰ nutritie ſiẽ generati

de volũtatẽ. ſᷣ ̊ pᷣuat ꝙ volũtas ñ ẽ ibi mouẽs pᷣnci

ue.actꝰ em̃ nutritie neceſfariꝰ ẽ ad ſalutẽ nutriti.nõ
ãt actꝰ generatie.lʒ ⁊ alia rõ poſſit aſſignari.qꝛ nu⸗
tritia ẽ coꝛrupta tm̃.generatiua coꝛrupta ⁊ infecta.
Pꝛima tñ rõ meliꝰvalet. Nã ſic vult Aug.i pᷣmo de
ciui.dei.Si aliq̃ mulier coꝛrũpat᷑ violẽter.ſi oino re
pugnat. abſqʒ oĩ culpa ẽ.⁊ tñ a delectatõe oino imu⸗/
nis ñ ẽ. Ait ei ſic. Si illa ↄcupiſcibil iobediẽtia qᷓ ad-
buc in mẽbꝛis habitat pᷣter volũtat legẽ.qꝛ lege ſua
mouct᷑.abſq; culpa ẽ in coʒpe ñ ↄſẽtiẽtis.Ex Ep;
ſi venialia roeʒ culpe hñt.ᷣ ẽ qꝛ a volũtate i ꝑticula
ri ⁊ diuiſim vitari ⁊ pᷣcaueri e illð qd obꝛ ꝙ qt
ſipt vitari Bᷣ ⁊ illð ⁊ ſic ſinguł.g oẽ.dom.ꝙ h ẽ du
plex. iſte pᷣt vitare pctm̃ veniale.ſic H. iſte pᷣt vincere
oẽz hoiez. Aut qꝛ potẽtia vitãdi vł vincẽdi ↄpat᷑ ad
obiectũ piũctim vł diuiſim. Si diuiſim ſic va ẽ iſta.
iſte pᷣt vitare vł pᷣcauẽ oẽ veniale pctm̃.qꝛ nõ ẽ dare

galiq̃d qð ñ poſſit vitari. Si aũt ↄiũctim.tũc ẽ falſa.

ẽ em̃ ſẽſus ꝙ poſſit facẽ vt oĩno ſit abſq; veniali pec-
cato.⁊ in h̊ ſẽſu r ꝙ ñ poſſumꝰ oia ꝑctã venialia vi

tare. Mec valet rõ illa.poſſũ vitare h̊ ⁊ illð ⁊ illð.g

oia ſil.imo ẽ ibi figura dictõis.ſiue ex diuerſa ſuppo
ſitõe buiꝰ ꝙ dico veniale. ſiue otiꝰ.qꝛ ꝓcedit᷑ a plu
ribꝰ determiatis ſuppoſitõibꝰ huiꝰ vbi pᷣt ad vnaʒ.
ſiẽ ſi argueret᷑.iſte pᷣt ferre hũc lapidẽ ⁊ illũ ⁊ illuʒ.et
ſic vſq; ad decẽ lapides. p̃t ferre bos decẽ lapides.
⁊ ſic ſi diceret᷑.hõ ẽ plato.hõ ẽ ſoꝛtes. hõ ẽ ſoꝛtes et
plato. pᷣmiſſe ſũt vᷣe ⁊ ↄcluſio falſa.⁊ ꝓcedit᷑ a pluri
bꝰᷣ ſuppoſitõibꝰ determiatis ad vnã. Suppoſitõ ãt ꝗꝛ
determiata r qñ terminꝰ ñ ↄfũdit᷑.ſᷣ dʒ reddẽ locu
tõez verã ꝓ vno.ſic ẽ cũ r. bõ currit.ſic ⁊ i ꝓpoſito
intelligẽdũ eſt.qꝛ G̊ͥ vbũ pᷣt ꝓut accipit᷑ reſpectu oĩs
venial ↄiũctim. reſt picit oẽ veniale tãqᷓ; obiectũ vnũ.
⁊ dicit vnã ꝑfectã potẽtiã excedẽtẽ ⁊ vincẽtẽ oẽz im
pulſũ ad veniale pctm̃.ſiẽ ſi diceret᷑. Iſte pᷣt viucere.
x. hoĩes vel ferre.x.lapides.⁊ ſic pʒ ꝙ ille pceſſus nõ
tenet.qꝛ nõ ſeruat᷑ ibi lex illatõis rete.

/

¶ Atrũ om̃e peccatũ ſit circa volũtatem ſicut circa ſb⸗

iectũ ꝓpꝛin. Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛio ꝑ Anb.in li. ðD pctõ
oꝛiginali. Muſqᷓ niſi in volũtate peccatũ eſt ¶ Iteʒ
HBipᷣm ꝓbat᷑ tali rõe. Mẽbꝛa ⁊ oꝑa ⁊ qͥcqͥd nos ſu⸗
mðꝰ ſbᷣiccit deꝰ volũtati.q̃cqͥd igit᷑ faciũt.totũ iputã
dũ ẽ volũtati.ſi ẽ̊ in ea potẽtia ẽ culpa cui imputat᷑.
⁊ oĩs culpa volũtati iputat᷑. oĩs culpa ẽ i volũtate
tãqᷓ; in ſbiecto boiſzr⸗ in ea ſola potẽtia eſt cu /
pa in qua nata cſt eſſe iuſticia.qꝛ oppoſita nata ſunt
fieri circa idẽ. iuſticia eſt in volũtate tanqᷓ in ſvie/
cto.qꝛ vt dicit Anv. Juſticia nihil alið ẽ i volũtat!
rectitudo.S in eadẽ potẽcia ſcilicet ĩ volũtate eſt cul
pa tãqᷓ in ſbiecto ꝓpꝛio.¶ Itẽ in ea ſola potẽtia eſt
culpa qᷓ̃ cogi nõ pᷣt.nã nullus peccat niſi in eo a quo
libere pᷣt abſtinere.ſᷣ ſola potẽtia volũtatis ẽ q̃ cogi⸗
nõ pt. ⁊c. ¶ Itẽ in ea ſola potẽtia eſt culpa que ali
quãdo noiat᷑ bona.aliquãdo mala.ſed nos nõ dici/
mur habere intelligẽtiã vel memoꝛiã malã ſed ſolũ
volũtatem malã.ſi ergo accidens denominat ſubie.
ctũ.⁊ culpa denominat ſolã volũtatẽ.ergo culpa ẽi
ſola voluntate tãqᷓ; in ſbiecto pꝓpꝛio.ad cuius actuʒ
ↄpatur ſicut ad cam ꝓximam ⁊ immediatã. ſed nul
la potẽtia anime eſt cã ꝓxima ⁊ imediata culpe. niſi
ſola potẽtia rationalis.nã memoꝛari malum vel in
telligere malũ nõ eſt culpa. ſed velle malũ culpa eſt.
⁊c. ¶ Sed õ. nũqᷓ; peccat᷑ moꝛtalit᷑ niſi p. ↄſẽſũ. ſʒ

dↄſẽſus nõ tatũmõ ẽ volitatis ß etiã rõis. ſi g culpa

ſar
ctarrca
ſſipee
cut dic
freque
ctũſt
*
om
fögfa
ctubab
tonen⸗
lheti
gterofe
kdeſen
gecentol
fückdel
ſinago
tatins,
lalis
gvoiu
ipꝛece
cltnine
nonße⸗
ctpcff
4 ſbiegi
adpꝛes
jonede
onod
lͤdor
Ftüado
fſpents
nCs
gainur
ſoint
culpa
eñli.
ordina
ne
teinq
bia cor
husto
ſitollgi
tbayb
inpꝛeee
aupein
Urlocn
boc
deorgi
0rdina
ſteſte⸗
Nlicu⸗
lalege
nſtte
ctät⸗
tus eñ,
lieſbi
ſipee
Aalter⸗
ſernt
ape
e

Toe
i⸗

nnen.
gie
eſtin
Noivinn
rn
Lglerſn
aſan
dconig
ngbin
eeyheene
ogka

niſn.

dwdida
nüͤcifll.
zwrlge⸗
Pipenila
nieit
uniht

. 3

ackan⸗
diſtung.
tlüirine
Nilh
zhöitese
Mti
nſii
Aiwin

kiun.

yaſtsni

naub
id⸗
ünsſ,
wrüperi
iimput.
mü
cka⸗
tſunt
juſpe⸗
wwͤt
mnecka
nrn
giieß⸗
33
wlic,
hi

ſetſo

74

ani
ign
i.

ℳ⸗

h
oh

eſt circꝗ volũtatẽ.ſed etiam circa rõnem. Enon

eſt circa uͦlã potẽtiam ꝑ cuius actũ aniie⸗ tĩ

tm̃ peccat᷑ affectione.ſed etiã peccat obliuione.Si

cut dicit᷑ dent.vj.Caue ne obliuiſcaris dñi dei tui.⁊
frequẽter in ſcriptura repꝛehèdit eos dñs qͥ eiꝰ ſunt

obliti. g ſi obliuio eſt in memoꝛia. videt᷑ꝙ nõ tin pec
catũ ſit in volũtate ſed etiã in memoꝛia. ¶ Itẽ non
ſolũ peccat᷑ delectatione verũ etiam cogitatiõe.ſᷣm

ꝙ homo cõfitet᷑ quotidie.ſed cogitatio eſt intellectꝰ
nõ affectus.g non tm̃ in affectu verũ etiã in intelle/
ctu habet eſſe pctm̃.¶ Itẽ non tm̃ peccat᷑ delibera
tione.verum etiã ſuggeſtione.ſᷣm ꝙ vult Greg. ſed
ſuggeſtio eſt in ꝑte ſenſibili.gᷓ peccatũ non tm̃ eſt in
pte rõnali.ſed etiã in ꝑte ſenſibili. ¶ Nem peccatũ
eſt defoꝛmitas foꝛmaliter loquẽdo.ſed cõſtat ꝙ om̃i
peccato imago defoꝛmat᷑.naʒ quodlibet pctm̃ quã/
tũ eſt de ſe gram expellit q̃ eſt refoꝛmatiua imagis.g
ſi imago non tm̃ reſpicit volũtatẽ. ſed etiã alias po/
tentias. videt᷑ ꝙ pctm̃ non ſolũ in volũtate ſed etiã
in alijs potẽtijs habeat eẽ. ¶ Itez nullus amat niſi
quod iudicat eſſe amãdum. ante amoꝛẽ inoꝛdina
tũ pꝛecedit iudiciũ inoꝛdinatũ.ſi ergo pꝛeuium iudi⸗

cium inoꝛdinatum non potuit eſſe pena.quia pena

non pᷣcedit culpã.neceſſe eſt ꝙ fuerit culpa.g pꝛius
eſt pctm̃ in rõne ꝙ in volũtate.potius igit᷑ videt᷑ q
43 ſbᷣiectũ pcti debeat aſſignari ratio qᷓ; voluntas R
ad pꝛedictoꝛũ intelligẽtiã eſt notãdũ ꝙ pctm̃ de ſua
rõne duo dicit. icit em̃ deoꝛdinatõem ſiue pꝛiuati
onẽ oꝛdis circa actũ alicuiꝰ potẽtic.dic nibilominꝰ
illã deoꝛdinatõez vt dignã vituꝑatõe ⁊ punitionc.⁊
q́;tũ ad pꝛimũ pctm̃ tenet rõem vicij aliquo mõ coꝛ
rupentis.qᷓ;tum ad ſcdᷣm tenet rõcm culpe ⁊ deme/
riti.Cũ g cõpamus pctm̃ ad ſbᷣiectũ ꝓpꝛium.aut lo/
quimur de ipᷣo inq̃tum ceſt culpa.aut loquimur ð ip
ſo inqtũ eſt vicium.Si de ipo loquimur inq;tuʒ eſt
culpa ⁊ demeritũ.ſic ꝓpꝛie ⁊ pᷣciſe reſpicit li.ar. QOm̃
em̃ li.ar.ↄmiſſũ eſt regimẽ totius hois.ſi aliqua de/
oꝛdinatio fiat in regno totius aic.ipᷣi li.ar. imputat᷑.
Vnde ſi omnia mẽbꝛa ꝑ que cõſũmata eſt.oẽs potẽ
tie in quibus deoꝛdinatio facta eſt traberẽt in cãm.
oia conquererẽtur de li.ar.cui ſbiecta ſũt.⁊ ei domi⸗
nus totũ imputaret qͥ̃cqͥd i eis malũ geſtũ fuit. Vñ
ſi tollat᷑ li.ar.iam nullo mõ erit pctm̃.Et quia liber/
tas arbitrij pᷣncipaliter reſidet penes volũtatem ſic
in pꝛecedẽtibus oſtẽſum fuit.hinc eſt ꝙ culpa ſb rõe
culpe in volũtate tãqᷓ;ᷓ in ſbiecto ꝓpꝛio dicit᷑ eſſe. Si
aũt loquamur de culpa ſᷣm ꝙ eſt viciũ.ſic dupliciter
adhuc loqui ↄtingit.cum pctm̃ dicat᷑ viciũ inq;tum

deoꝛdinat aliqueʒ actum alicuius potẽtie ſᷣm ꝙ de

oꝛdinatio illa dupliciter habet cõparari. ſic et pctm̃

vt eſt viciũ.Cõꝑatur aũt deoꝛdinatio illa ad actum

alicuiꝰ potẽtie tãqᷓ; ad male circa qð.⁊ tanqᷓ; ad cau
ſale a quo.Si igitur loquamur de illa deoꝛdinatiõe
mãlliter.ſic dico ꝙ non ſolũ circa actũ volũtatis.ſed
ctiã circa actus aliaꝝ potẽtiarũ anime conſiſtit. Ac
tus em̃ ⁊ memoꝛie ⁊ intelligẽtie ⁊ aliarũ potẽtiaruʒ
aie ſbᷣiacẽtium voluntati.deoꝛdinari habẽt ꝑ diuer/
ſa peccata. Si aũt loquamur ð illa deoꝛdinatõe cau

ꝗꝗ ſaliter.ſic oĩs talis deoꝛdinatio eſt a volũtate. Si ãt

querat᷑ ratio buius.dð ꝙ huius rõ ẽ triplex. Pꝛima
quia penes volũtatẽ ↄſiſtit regiminis dominiũ. Se
cunda quia in ipᷣa reꝑitur rectitudinis pᷣncipium.

Tereia vero quia ad ipᷣaʒ ꝑtinet regimis ↄplemẽtũ

In ipa nãq; ↄſiſtit regiminis dominiũ.ꝓ co ꝙ ipſa

alijs potètijs impat.⁊ ei a nulla ipatur. In ipᷣa etias
attendit᷑ rectitudinis pᷣncipiu.amoꝛ em pᷣncipiũ eſt
rectitudinis ⁊ obliquitatis.ſicut oſtẽdit Augu. T᷑ñ
bonus amoꝛ eſt fundamẽtũ ciuitatis dei.⁊ malꝰfun
damẽtũ ciuitatis dyaboli.Et rõ huiꝰeſt.qꝛ amoꝛ eſt
radix oim affectionũ.⁊ tãte adherẽtie.vt trãſfoꝛmet

amãtẽ in amatũ. Penes etiã ipᷣaʒ ↄſiſtit rectitudis

⁊ regiminis ↄplemẽtuzʒ. qm̃ ipius obiectũ eſt bonũ.
bonũ aũt ⁊ finis eſt idem.Et qꝛ in directione ad finẽ
Oſiſtit bonitatis ↄpletio.in obliquatiõe vero cõſiſtit
bõitatis amiſfſio.hinc eſt ꝙ ab ipᷣa volũtate oꝛit᷑ om
ne pctm̃.Et ꝓpterea Aug.in li.de duabꝰanimabus
diffiniens pctm̃ dicit. ꝙ pctm̃ eſt volũtas aſſequẽdi
⁊c. deſcribit pctĩ ſᷣm ꝙ eſt viciũ ⁊ deoꝛdinatio que
a volũtate oꝛtũ habet. Per hoc aũt ꝙ dicit a quo li/
beꝝ eſt abſtinere. notificat pctm̃ ſᷣm qꝙ tenet ronem
culpe.qꝛ nemo culpat᷑ in eo quod vitare nõ p̃ᷣt.ſicut
ipe dicit ibidem. Sic igit᷑ patet ꝙ pctm̃ inq;tũ tenet
rõem culpe volũtateʒ reſpicit vt ſbiectũ.inq;tũ etiã
tenet ronem vicij reſpicit volũtatem vt pᷣncipiuʒ et

vt ſubiectũ pᷣmum.lʒ aliquo mõ reſpiciat actꝰ alia/⸗

ducũtur ocedende ſũt.Ad illud ́̊ qd pꝛimo obij ꝗ5
citur ꝙ non peccamus niſi ↄſentiẽdo.ddim ꝙ ⁊ ſi cõ
ſenſus reſpiciat ſimul rõem ⁊ volũtatem.pncipaliꝰ
tamen ⁊ cõpletius volũtatem reſpicit.quia in ea cõ⸗
ſũmat᷑. Quãtũcũq; eni rõ deliberet.niſi volũtas al⸗
terum pᷣoptet.nũqᷓ;ᷓ eligit nec ↄſẽtit.⁊ quod ẽ ibi cul/
pe ⁊ imuſticie.hoc eſt rõne volũtatis adiũcte.Ad 4s
tria ſcquẽtia ꝙ; peccat᷑ obliuionc.cogitatione.⁊ ſug
geſtione.patʒ reſpõſio ex hijs q̃ dicta ſũt.nam talia
non ſũt peccata.niſi quia volũtaria. Vnde nũqᷓ cir-
ca actũ memoꝛie culpa cõſiſtit.nec etiã circa actum
intelligẽtie.niſi eis immiſceat ſe volũtas.vel antece᷑
denter. vel ↄcomitãter.vł conſequẽter. Similit᷑ nec
ſuggeſtio ſi eſt oino ab extrinſeco eſt culpa.ſed illa qᷓ
eſt ab intrinſeco.que quodammõ voluntaria ẽ. ſiue
quia a volũtate ade habuit oꝛtum.ſiue quia a volũu
tate peccãtis nõ pꝛecauet᷑. Ad illud quod obijcit᷑ ¶
ꝙ pctm̃ defoꝛmat totã imaginc.dð ꝙ ⁊ ſi tota ima/
go defoꝛmet᷑ ⁊ viciet᷑.illa tamẽ ſola defoꝛmatio q̃ ẽ
in voluntate eſt illa que eſt ratio inculpãdi:⁊ iõ non
ſequit᷑ ꝙ culpa reſpiciat alias potẽtias aic ſbᷣ ratiõe
culpe.q;uis circa actus eaꝝ ↄſiſtat coꝛruptio vicio/
ſa.Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ oẽm malã volũtatem ꝗðD
pꝛecedit malũ iudicium.dð ꝙ vcrũ eſt qᷓ;tuzʒ ad actũ
volũtatis qui quidem ceſt ↄſẽſus plenarius attamẽ

rum potẽtiarũ. VUnde e⸗ que ad pꝛimã ꝑtem in⸗

nunq in creatura rationali ſʒz ꝙ inſtituta. fuit iudi
cium erroneum. niſi voluntas ſe illi iudicio immi/
ſceret. nũqᷓ;ᷓ eni adã pᷣſumpſiſſet.vel de ſe pᷣſũptuoſe

iudicaſſet.niſi amoꝛe volũtatis nimiũ ſibi adheſiſſʒ.

Vñ amoꝛ mirabilit᷑ ꝑuertit iudiciũ.Licet igit᷑ pᷣmꝰ
angelꝰ ſiue adã qñ peccauit pᷣus pᷣſũpſerit qʒ ambie

rit.illiꝰ tñ pᷣſũptõis ꝑuerſitas a voluntate babuit oꝛ

tũi.⁊ ambitõis elus in volũtate fuit ↄſũmatꝰ.et ita
pꝓctm̃ reſpicit volũtatẽ pᷣncipalit.tũ qꝛ in ipᷣo pꝛimo

inchoat᷑.tũ qꝛ in ipo ↄſũmat᷑.ido recte dicit᷑ ſbiectũ
pꝛimũ peccati.quia ⁊ pꝛimũ eſt oꝛigie.pꝛimũ etiã cõ
plemẽto ſiue ↄſũmatione. ueſtio. iij. f
trũ ſicut peccare ſic etiã puniri ſit volũtatis ꝓpꝛiũ

Et ꝙ ſic videt᷑. Anſ.de oꝛiginali peccato. Miratur

inqͥt foꝛte aliquis cur ꝑ culpã volũtatis.mẽbꝛa pu/⸗

niũtur ⁊ ſẽſus.veꝝ nõ eſt ita.non eni punit᷑ niſi vo⸗

lũtas.nã nibil eſt alicui pena niſi qð cõ ka volirdts
r* 3

6*
. S

eſt. ⁊ nulla ves penã ſẽtit. niſi ꝗᷓ voluntatẽ bʒ. mẽbꝛa
ãt ⁊ ſẽſus ꝑ ſe nihil volũt.ſic igit᷑ volũtas mẽbꝛis et
ſẽſibꝰ opat᷑.ita in ipis ipa aut toꝛq̃tur.aut delectat᷑.
Ex bac auẽte br̃ ꝙ claudit in ſe rõcinatõem ꝙ Apꝛiu
ſit volũtatis punini. s Aug. in li. xxxiij.qõnuʒ.
AVolũtas qͥppe ipᷣa punit᷑.ſiue ſuppl .
coꝛpis.vt ꝗ delectat᷑ in pctis.ipſa plectat᷑ in pꝑenis.
rõe. Oppoſita nata ſũt fieri circa idẽ. ſʒ volũ
tariũ ⁊ inuolutariũ ſũt oppoſita. ſed pena ẽ affectio
inuolũtaria ſicut dicẽ Aug.ili. de li. ar. S ſic culpa 4*

affectio volũtaria reſpicit Folätaekrak illð a qᷣ
ſic vẽ ꝙ culpa reſpiciat volũtatẽ tãqᷓ ill quod eſt

tẽ culpa ẽ meritũ pene.ſed meritũ reſpectu pꝛc

mij. bz roem oꝛdis ⁊ bʒ rõeʒ diſpoſitõis.ſi g viſpo
ſitio ⁊ ilò ad qð diſponit ſunt in eodẽ.⁊ culpa vt in

rõe culpe ẽ potiꝰreſpicit volũtatẽ.& ⁊ pena. (S33.

quatuoꝛ vt dicit Beda inflicta ſũt nobis ꝓ pctõ.ſcʒ

ignoꝛãtia. malicia.infirmitas. ↄcupiſcẽtia.ſed að in-
fligit᷑ ꝓ pctõ ẽ pena. ignoꝛãtia ẽpena. b oſtat ꝙ ig
noꝛãtia nõ reſpicit volũtatẽ ſed rõem. ⁊c. ¶ Ntem
duplex ẽ pena in futuro.videlicet pena dani ⁊ pena
ſẽſus.ſed pena dãni q̃ ẽ in carẽtia viſionis dei ñ tm̃

rreſpicit volũtatẽ.imo multo magis reſpicit rõez. pe

na vero ſẽſus q̃ ẽ in ↄcrematiõe ignis multo magis
reſpicit ꝑtẽ ſẽſibilẽ ⁊ cõiũctñ qᷓ; reſpiciat volũtatem
rõnalẽ.cũ ſẽtire ſit paſſio cõiũcti. vr̃ ꝙ pena pᷣnci/
paliꝰ reſpiciat alias potẽtias aie i volutatẽ. ¶ Itẽ
ſi pena reſpicit volũtatẽ.aut hoc qꝛ ẽ bm volũtatez.
aut qꝛ Z volũtatẽ.Si qꝛ ᷣm volũtatẽ.g̊ nemo pu/
nires niſi qͥ vellet. qð plane falſũ ẽ. Si qꝛ ⸗ volunta
tẽ. cũ vir iuſtꝰvolũtarie ſuſtineat oẽs penas.⁊ ma

xime xp̃s. nili viro iuſto nec etiã xpo penał eſſet aliqᷓ
paſſio.qdð manifeſte falſũ ẽ. er ſi pena reſpiceret
volũtatẽ tãq; ſbicctũ ꝓpꝛiũ.& ſic nemo pᷣt peccare qͥ
bʒ vſũ volũtatis.ſic nemo poſſet punini niſi qͥ volũ/
catis vſũ br̃et. ſed hoc ẽ plane falſũ.nã ꝑpuuli puniũ-
tur ꝓ pctis parẽtũ. ⁊ multa etiã toꝛmẽta patiũt᷑ nõ
ſolũ in habitu. verũ etiã in actu.g ⁊c̃. ¶ E. dd.ꝙ pe
na rõe pene duo noiat. videlicʒ nocumetn nac.⁊ in.

ſtrumẽtũ diuie iuſticie. vnũ tãc; male. reliquũ tãqʒ

foꝛmale. AUñ pena ⁊ ẽ vltio.⁊ ẽ etiã paſſio.Cñ pe/
na ↄpat᷑ ad aliqͥd.boc pᷣt eẽ aut inqtů vltio. aut in/
qtũ paſſio Bin ̈tũ vjtio. ſic ꝓpꝛie bʒ ↄꝑari ad ip/

f.ſiue animi ſupplicio.ſiue

II

ſã volũtatẽ.deꝰ em̃ nõ vlciſcit᷑ de ſe manu.vel pede.

vel aliqua potẽtia ſẽſitia. ſed de volũtate deliberat ·
ua.de qua vlciſcit᷑ deꝰ nõ ſolũ affligẽdo ip̃am in ſe.
f etiaʒ affligẽdo eã i ccteris mẽbꝛis coꝛꝑis.in quibꝰ

ipᷣa cupiebat delectari.Si ãt cõꝑet᷑ pena ad aliqᷣd i/
qʒtũ ẽ paſſio.ſic dðʒ ꝙ cũ nõ quecũq; paſſio pena
ſit m cõplctã rõem pene.ſed paſſio ledẽs.paſſio af
fligẽs.paſſio diſplicẽs.ſic pena ſᷣm ꝙ; plene tenet ra⸗

tionẽ pene.ſcʒ pena q̃ facit hoicʒ recte miſeꝝ.adbuc

reſpicit volũtatẽ rõe ſui cõpletiui. Nemo em̃ plene
miſer ẽ ſicut diẽ Aug. ex h̊ ꝙ patit᷑ſolũ.ſ ex h̊ pa⸗
tit᷑.⁊ ſcit ſe pati.⁊ nõ vult ſe pati.Scdᷣm ãt paſſio
tenet ſemiplenã rõem pene.ꝓut ðᷣr paſſio ledẽs vel
affligẽs in eo in q̊ nõ ẽ nata eẽ qtũ ẽ de pma ↄditõe
nãc.ſic nõ tm̃ reſpicit volũtatẽ.ſed ctiã oẽs potenti
as aie.⁊ oĩa mẽbꝛa coꝛpis.nõ tñ reſpicit illa ſine vo⸗

lũtate.qꝛ in nilo pᷣt eẽ pena.niſi in qͥ ẽ rõnalis volun

tas. Añ bꝛuta quis patiãt᷑ nõ tũ puniunt᷑.Sic igit
pʒ ꝙ pena ⁊ inztũ ẽ vltio.⁊ inqʒtũ eſt paſſio plene
tenẽs ròeʒ pene.directe reſpicit 5a; volũtatẽ. ita p
ꝓpꝛiũ ẽ ipᷣius volũtatis puniri. Vñ ↄcedẽde ſũt rõ/
nes qᷓ ᷓB oñdũt. Inqʒtũ tñ ẽ paſſio ledẽs vł affligẽs.
bʒ reſpicere alias potẽtias.⁊ etiã coꝛpis oꝛgana.Et
ßm ̊ pʒ reſpõſio ad rões que ad oppoſitũ inducũt
Ad iũllð em̃ qð obijcit᷑ de ignoꝛãtia ⁊ pena dãni ⁊ S0
ſẽſus pʒ reſpõſio. Ma etſi ignoꝛãtia dicat puatiõsem
alicuiꝰ boni qð reſpiciat cognitiuã.⁊ ſilr pena dãni.
et ſir pena ſẽſus puatõem delectatõis ⁊ quietis ꝑ/
tis ſẽſitiue.totũ hoc tñ deꝰ oꝛdiat ad iudicãdũ ⁊ vl/

ciſcẽdũ ſe de volũtate.ipᷣa em̃ ẽ ꝗqᷓ directe aducrſat᷑ di

uine iuſticie.dũ ꝑpetrat iniuſticiã.⁊ iõ oꝛdo diuie iu

ſticie puniẽtis directe reſpicit illiꝰ deoꝛdinatiõis re

motõem.ipᷣa etiã ſola fuit que ſibi ſe pncipiũ poſu/
it ⁊ deũ dcrelinquẽdo cõ:ẽpſit dũ peccauit.⁊ iõ dʒ ꝑ
penarũ mititudiẽ in ſeruitutẽ redigi.vt qᷓ debonoꝛa
uit deũ volũtarie cõtemnẽdo.honoꝛet ipᷣm volũta⸗
ric ſupplicia patiẽdol Ad illð qð obr ꝙ in viris iu/1
ſtis ⁊ in xpᷣo nõ fuit pena inuolũtania.dð.q; ibi non
tenet pena rõnẽ vltois.niſi relata ad volũtates ace
ecerice reſeen cuiꝰvolũtatis ois pena ẽ inu/
lũtaria.qꝛ volutas peccatrix q̃rit oblectatões.⁊ reſu
git paſſione ia ill qð obẽ de ꝑuulo qui patit᷑ pe 2
nas.reſpõderi pᷣt ſicut ad hoc.

iſtinctio. xlij. Deſcẽdit ad ſpeciales differetias peccati in comuni.
AUnm ſt volũtas mala ⁊ oꝑatio ⁊c. Supꝛa oſtẽdit m& qualit᷑ pctĩ oꝛtu habeat a volũtate in genera⸗
li. in bac vo ꝑte deſcẽdit mgr̃ ad drias peti. Diuidit᷑ at ꝑs iſta in duas ꝑtes. In quaꝝ pᷣma deſcẽdit
Amsgf ad drias pcti cões. In ſcda vᷣo deſcẽdit ad vnũ pctm̃ ſpẽale qð ẽ int cetera pctõꝛũ genera mag
gaue ⁊ abominabile. .vi xlin. Eſt tere aada heri en, 2c rima peq ſoectnt ad pᷣſetẽ diſtictõe tres hz
1

ptes.qm̃ dria pcti ad petm̃ pᷣt attẽdi triplic

ginal ⁊ actual.venial ⁊ moꝛtal.ibi. P

nerſa genera pctõꝝ ꝑ modũ narratõis. ibi. Modi t p

—

aut ꝗtũ ad actũ.aut qᷓtũ a
In pma in qrit mgr driaʒ int᷑ pctã oꝑis ⁊ volũtatis. In ſcdᷣa inq̃rit driaz ex ꝑte reatꝰ.q ẽ int genꝰ pcti oꝛi
terea q̃ri ſolet ⁊c. In tercia vᷣo ſbiũgit diuerſos mõs peccãdi.ſiue di
Mogli ãt varias ⁊c. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas. In q̃rũ pᷣp
ma mgf mouet qonẽ ⁊ vetermiat ᷣm duplicẽ opimion?.
vidẽt Prnn magis babilẽ. ibi. QNꝛ cũ cõſtet ⁊c̃.S

reatũ.aut qᷓ;tũ ad peccãdi modũ

n ſcda vo ponit ⁊ reſpõdet obiectõibꝰ qᷓ impugre

Ur ſcda ꝑs in qᷓ inquirit vrias pctõꝝ qᷓtũ ad reatũ du

as bʒ. In pᷣma qrit᷑ qlit᷑ reatꝰ poſſit manẽ pctõ abeũte. in qᷓ accipit᷑ dria actual pcti ⁊ oꝛigiał.qꝛ actuale trſ
ltactu æ remanet reatu. oꝛigiale ãt ecõuerſo. In ſca vᷣo oſtẽdit ꝙ reatꝰ multip icit᷑ accipit᷑ in ſcriptura.vi/
delicet p obligatõe pene eterne.⁊ pene tꝑalis.ex qͥ accipit᷑ dria moꝛtalis pcti ⁊ veniał.ibi.reatꝰ in ſcriptura

„ 1 22—

multiplicit᷑ accipit᷑. Silr tercia ꝑs duas bʒ ptes. In qru pᷣma tãgit mgr̃ qnq; modos diuidẽdi pctã conſue/

—

eos in ſcriptura. In ſca vᷣo remouʒ dubitatõem q̃ oꝛtũ bʒ ex vna illaꝝ diuiſionũ.ibi.Ex ſuꝑbia tamen oia

mala oꝛiũtur ⁊c.

lat ʒz duplicẽ opinionẽ, a
Vm aũt volũtas mala ⁊ oꝑatio ſint pctm̃.q̃ri ſolet vtrũ in eodẽ ho/

Enqrit driaʒ int pctã opis ⁊ volũtat.⁊ determ =ð
mine ⁊ circa eandẽ rẽ hec duo vnũ ſint pctm̃ vel diuerſa:vt ſi qs vo⸗ XLII .

i

Lae

tiſi
4

Di. II.

llſtate furat᷑ volſtatẽ habuit malaʒ q̃ peccatũ ẽ.⁊ actũ malũ q itẽ peccatũ .
Ferit. MV Hec aũt duo diuerſa ſunt ſcilicet volũtas ⁊ actio. Sed nunquid diuerſa ſunt
r Hr peccata an vnũ: Quidaã dicũt vnũ eẽ peccatũ.alij vo dicũt diuerſa eẽ pctã.
n 8 Ronni reſpõdet obiectionib⸗ qimpugnare vidcur opinionem magis
n „babileemm. d l
Pꝛia oblectio. MQAuia cũ ↄſtet h duo eẽ diuerſa. aut diuerſa duo pctã dicũt᷑.aut duo diuerſa
weßr B6 5 pctã. Quib“ alij reſpõdẽt.h duo diuerſa eẽ peccata nõ plura. Hõ eĩ plura
fade pctã ſũt.ſᷣ pcim̃ vnũ.qꝛ vna pᷣuaricatio vłinobediẽtia in vtroq; admittitur.
tgnſ ſiue quãdo vult.ſiue quãdo agit.⁊ vnꝰ eſtibi cõtẽptꝰ.ſed minoꝛ cũ in volun
1 ſcpt tate ſolũ pctm̃ cõtinet᷑.maioꝛ vero cũ volũtati etiã oꝑatõ addit᷑.et iõ maius
tlin Scða obieetõö. Sed adhuc eiſdẽ obijcit᷑. Si vnũ tm̃ illa duo pctã ſunt.cũ qͥs volũtate mala
ðKZ pus ↄcepta. deinde opus patrauerit.ñ ꝓ aliqͥ reus eſt. niſi ꝓ quo ante opus
nigii reus erat. cũ adhuc in ſola volũtate pctm̃ cõſiſtebat. Mullus eni reꝰ ẽ eterne
taſozen moꝛtis niſi ꝓ pctõ.ᷣ pcuñ alið nõ eſt admiſſũ actõe q;; pus admilſſuʒ erat vo/
girnen „lutate. Hon g ꝓ aliquo alio iſte fit daãnabilis actu peccãdo. q; ante fuerat cũ
utſii⸗ R ſola volütate delinqbat.Ad hoc etiã ⁊ illi reſpõdẽt dicẽtes.ꝓpter peccatum
lce quidẽ tm̃ illũ ſurẽ reũ cõſtitui.quis eius volũtas ⁊ actio vnũ ſint peccatũ.ꝓ
s Alio tamẽ reus factus eſt actu peccãdo.qᷓ; pꝛius erat ſola volũtate delinquẽ⸗
mii, i obiectd D: quia ꝓ actu qui eſt aliud q́; volũtas.licet nõ aliud peccaeui.
ctnin Zerd obiect ¶Itẽ adhuc qõni inſtãt dicẽtes. hec duo iõ diuerſa eẽ pctã.quia diuerſoꝝ le
ſynni is mãdatoꝝ pᷣuaricatões ſũt. Alio eni mãdato legis phibet᷑ actio furti ſcili
mon, cet nõ furaberis. alio furandi volũtas ſcilicet nõ cõcupiſces rem ꝓximi tui.
dai Cũ aũt hec duo diuerſa mãdata ſint qᷣbus illa duo ꝓhibẽtur. pʒ illa duo di⸗
tuti R gerſas eſſe pꝛeuaricatões. diuerſa eſſe peccata. Ad qð etiã illi dicũt diuerſa q
ee dẽ eſſe mãdata qͥbus illa duo diſtinctim ꝓhibẽtur.vt Aug.docet ſuꝑ Exodi
ui Verũtamẽ in illis nõ obſeruatis.vna tm̃ pᷣuaricatio incurrit᷑. vnũq; contra⸗
H hit᷑ pctm̃.licet duo diuerſa illis ꝓhibeãtur. Sicut ecõuerſo duo ſũt mandata
ren charitatis qbus duo pcipiũtur diligi.vna tñ in eis noð ↄmẽdat᷑ charitas.
unpu ¶ Auerit qualiter reatus poſſit manere pctõ abeunte. ⁊ inde accipitur dria
ighin ooiiginalis ? actualis pcti. qꝛ actuale tranſit actu et remanet reatu. oꝛiginale
den cccLCLconuerfrfrrov. 6 —ſ
. ¶VPieterea queri ſolet. cũ ab aliquo ppetrato volũtate pctõ. volũtas id agen/
neeig di ⁊ actio trãſierit.nõdũ tamẽ vera habita penitẽtia. vtrũ illð pctm̃ vſq; quo
peniteat ſit in eo. Qð nõ eſſe videt᷑.qꝛ volũtas illa qᷓ pus fuit nõ eſt neqʒ ac⸗
tio.qꝛ neq; vult illð vel agit.qð ante voluit ⁊ egit.Sed nõ eſt ignoꝛadũ pec
ar catũ duobus modis dici eẽ in aliquo ⁊ tranſire ſcʒ actu ⁊ reatu.Actu ẽ in aliqͥ
Nlüſt duz ipᷣm pctm̃ eſt vt actio vel volũtas in peccante. Reatu vero cuʒz ꝓ eo ſiue
nmd MMV traſierit ſiue aſſit mẽs hõis polluta eſt ⁊ coꝛrupta. totuſq; hõ ſupplicijs obli⸗
an ddd gatus perpetuis. nec vnq; eſt in aliquo pcrm̃ actu p⸗ al Mec vnq ẽ ꝛc. In⸗
. ittr oaiginale quin ſit tiam reatu.ſed eſt reatu interdũ nuic mgf bormñ ier⸗
ien ſtq; traſit acu. 535 träſit actu. Lötra
ni⸗ lIſtedit ꝙ reatꝰ multipliciter accipit᷑ in ſcriptura. ꝓßp ee falfü Aut em
ſnnr H Eeeyx quo accipitur differentia moꝛtalis pcti ⁊ venial. d reatus ſiue obligatio
luin l tus in ſcriptura multipliciter accipit᷑.ſcilicet ꝓ cul pcti füdat᷑ ſuꝑ actum
nuni MVMeB pa.ꝓ pena.ꝓ obligatõe pene tꝑalis vel eterne. Si ei nai aut ſup snitatẽ.
N J HM moꝛtale eſt.obligat nos pene eterne.Si veniale.obli⸗ Bi ſußa a geralen.
a gat nos pene tempoꝛali. Duo enim ſüt genera pecca/ te acn nece b ipz tran
mii veoꝛ:ũ. moꝛtaliũ ſcilicet ⁊ venialiuʒ.Moꝛtale ẽ ꝑ qð hõ ire. 5 nõ manet petm̃
MVMM ð GIjſtuũ ad reatñ.poſtqʒ
trãſit qtũ ad actů. Si ſup ꝓnitatẽ. g cñ ꝓnitas ——— boie poſt gre eſey s vr Treatus remanest
I poſt peccatij ctiã poſt gram ſuſceptã.qð eſt blane falſũ. Si iꝑ defoꝛmitgtez. Tills dicit pꝛiuatõem.⁊ pꝛiua·

eiuſdẽ ſpẽi vna reſultat in aia defoꝛmitas. Pꝛeterea carẽtia boni in boic obligat ad carẽtiã ſũmi boni.nõ ad
paſſionẽ ſupplicij.ſic pð in oꝛigiali pctõ.qꝛ remota defoꝛmitate ꝑ gram.adhuc remanet ces ad penam.

Re

9

tio nibil eſt. fundat reatus peccati ſu nibil. ꝓ nibilo obligat᷑ b ad penaʒ. ſi nibil eſt plus in petõ niſi
iſta m Kfen ꝙꝙ petm̃ pogt Sroneer reatu ⁊ trã ſire actu.Querit᷑ ̊ ſuꝑ qͥd fuũdet᷑ reatus ſiue obligatio

ad penã.R. dðʒ ꝙ ᷣm ꝙ tꝛia ſũt in pctõ
fectus ſiue boni pꝛiuatio.ꝗqᷓ defoꝛmitas dr.ſm bect
cati füdat᷑ ſuꝑ actũ.nec tñ ſequit᷑ ꝙ reatꝰ trãſeat cũ actu.

ℳ

ſcʒ actus peccãdi.⁊ habitus ꝓnitatis.ſiue macula pcti.⁊ tercio de-
ßm hec triplex fuit modus dicẽdi.Quidã eni dixerũt ꝙ reatꝰ pec
ꝓ eo ꝙ ꝙ aetu pᷣterito pᷣt bõ manere obligat ad pe

nã futurã. Cu eni quis ex pꝛauitate actõis ſue reus pene efficit᷑.⁊ ſi adus ille ꝑtrãſeat.reatus ſiue obligatõ ñ

ptranſit.ſicut patet in latrone.vel in eo qͥ a

q8 manifeſte falſũ ẽ.
Aliꝰ modꝰ dicẽdi fu/
it ꝙ reatꝰ fũdat᷑ſuper
ꝓnitatẽ.q̃ quidẽ ꝓni
tas dicit᷑ eſſe macula
peccati.⁊ illa macula
eſt quaſi q̃dã diſpoſi/
tio reddẽs aiam cre/
