mulier. non enim putauit eſſe verum quod dyabolus ſuggerebat. in eo ta⸗/
men fuiſſe ſeductus credi poteſt ꝙ commiſſum veniale putauerit quod ꝑem
ptoꝛium erat. Sed nec pꝛioꝛ ſeductus fuit.nec in eo in quo mulier.vt credet
deum illud lignũ ideo tangere ꝓhibuiſſe.quoniam ſi tangerent ſierent ſicut
dij. Veruntamen pᷣuaricatoꝛ fuit adam vt teſtat᷑ apłs. Poterat em̃ aliq̃ ela⸗

Oꝛ adaʒ nõ fu⸗
it ſeduct? ſicut
mulier. ſ. vt cre
dyabolꝰ ſua de
bat. ⁊ tamen in
aliquo fuit ſe/
ductus.ſ.vt ve
niale putarct
peccati.
ANucte ↄfirmat
q dixerat.

Quzã apls vo/
caucrit ſeducti

onẽ qua mlier
ſeducta eſt non

Aug. ſup Geñ.
j.Thim.ij.

c
Pins
M

Eeuci
–

al⸗

Oer nint⸗
Hdar aucns

Nerfoctun
ſe grole⸗
iſeſatz
loni⸗

ißt

onnce
genuſ
nbintce
wetoe
t.

.

uchii
.

Msoinen

Ori⸗
ſr ſ
mltc
1 enph
t
1 rdret
ſ
Anler
Ae
1 Küen

1

In adã eſt de

Ex pena etiam
plꝰ peccaſſe p. . . nu cen
uerit.qꝛ grauius punita eſt. cui dictum fuit. In doloꝛe

bat᷑ mulier.

Geñ.iij.

Deter minatio

vdicte auẽtis.

De viro etiam
legit᷑ ꝙ volue/
rit eſſe ſicut deꝰ
Ps. lxviij.

DPã lxxxj.

Philip.ij.

Quorundam

ſentẽtia ꝙ adãa
ambierit eẽ vt

deus ſed nõ cre

dgiqit poſſibile.

Alioꝝ ſentẽtia
Apter Euam
de viro ſumptã

ia dictũ putat.

Per ſimilitudi

nem oſtendit.

4

5*

alienatam omnino interire. Hon quidem carnali vietus concupiſcẽtia quaʒ

nondum ſenſerat.ſed amicabili quadam beniuolentia. qua plerũq; fit vt of⸗
fendatur deus.ne offendat᷑ amicus.quod eum facere non debuiſſe diuie ſen
tentie iuſtus exitus indicauit. Ergo alio quoda mõ ipe etiã deceptꝰeſt. In⸗ H
expertus em̃ diuine ſeueritatis in eo falli potuit. vt veniale crederet eſſe cõ/
miſſum.ſed dolo illo ſerpentino quo mulier ſeducta eſt nullo modo arbitroꝛ

illuʒ potuiſſe ſeduci. Ex his datur intelligi ꝙ mulier plus peccauerit. in qua

maioꝛis tumoꝛis pꝛeſumptio fuit.que etiam in ſe 2 in ꝓximum ⁊ in deuz pec
cauit.vir aũt tm̃ et in ſe ⁊ in deum. Inde etiam colligit᷑ ꝙ mulier plus pecca

¶ Remouet dubitationem oꝛtam ex verbis aug.q
bus pᷣdicte ſententie aduerſari videt᷑. f

Segq huic videtur ↄtrarium quod aug.ſuꝑ geñ.de vi
ro ⁊ muliere peccatũ ſuum excuſantibꝰ ait.Dixit adaz
mulier quam dediſti mihi dedit mihi d

di.non dicit peccaui. Suꝑbia enim habet ↄfuſiois de

mulier cõſitet᷑ pctm̃.ſed refert in alterũ dicẽs. Serpẽs

decepit me ⁊ comedi.in impari ſexu.ſed pari faſtu.Ec

vtriuſq; fuiſſe faſtum in excuſatiõe peccati.⁊ etiam in
eſu ligni vetiti.ſed diſparem ⁊ in muliere multo maio

ce hic dicit Aug.qꝛ parem faſtum habuit mulier cum
viro.pariter ergo ſuꝑbierunt ⁊ pariter peccauerunt.

Sed hoc ita determinari poteſt vt dicamus pareʒ

rem in eo ꝙ credidit ⁊ voluit eſſe ſicut deus.quod non
vir. Verũtamen ⁊ de viro legit᷑ ꝙ voluit eſſe ſicut de⸗

us. Dicit em̃ Aug.ſuper illũ locum pſalmi.Que non

⁊ perdiderunt felicitatem. Itẽ ſuꝑ illum locum. DLeuſ

rapui tunc exoluebam. Rapuit adam ⁊ eua pᷣſumens
vt dyabolus de diuinitate.raꝑe voluerunt diuinitatẽ

quis ſimilis tibi. Qui ꝑ ſe vult eſſe vt des. puerſe vult
eſſe ſimilis deo.vt dyabolus qͥ noluit ſubeſſe.⁊ homo

qui vt ſeruus noluit teneri pꝛecepto.ſed voluit vt nul

lo ſibi dominante eſſet quaſi deus. Item ſup illũ eple
locum. Hon rapinam arbitratus eſt ſe eẽ equalẽ deo.

qꝛ nõ vſurpauit qð ſuum nõ eſſet. vt dyabolꝰ ⁊ pꝛim⸗

homo. Ideo quibuſdam videt᷑ ꝙ etiam adam ambie
rit eſſe ſicut deus.nõ tamen credidit id fieri poſſe.⁊ iõ
falſuʒ eſſe quod dyabolus pꝛomittebat cognouit. Et
licqʒ diuinitatis equalitatem ↄcupierit.non tamẽ adeo
exarſit.nec tanta ẽ affectus ambitione ſicut mulier q̃ il

lud fieri poſſe putauit.⁊ ideo magis illud ambiẽdo ſu
ꝑbiuit. Virum aũt aliq̃ foꝛte ambitiõis ſubreptio mo

uit. ſed nõ ita vt illud verũ vel poſſibile foꝛe putaret.
Alijs autẽ videtur ideo dictum eẽ ꝙ adam illud volu
erit.quia mulier de eo ſumpta illud voluit.ſicut inqui
unt. Peccatum dicitur ꝑ vnũ hominẽ intraſſe in mun
dum.id eſt in humanam naturam. cum tamen mulier

ante virum peccauerit.quia ꝑ mulierem intrauerit de
yiro factaʒ. Uel potius ideo ꝑ homineʒ dicitur intraſ

nus D peccauit vir q;; mulier.

eligno cne “
a ¶Si vir nõ peccaf 1
öfeſſioni ilitatem. Nec etiam ſet. bumal m gen⸗
foꝛmitatem.non cõfeſſionis humilitatem. m minithe peccatis coꝛ

paries filios c.

ſet.humanum genns

ruptũ periret. Cont᷑.

ita ↄtrahit homo maſ

ſam carnis a mulicre

ſicut a viro ⁊ mag?.ſi

ergo oꝛiginale pecca/⸗
tum contrahimus er

coꝛruptione maſſe dã

nate.ita ↄtraberet oꝛi

ginale peccatũ ex coꝛ/

ruptione mulieris ſi/
cut ex coꝛruptione vi
ri. E. dom q; qꝛ pꝛin/
cipale pꝛincipiuʒ pa

gatiõis reſidet nes
virum. poteſtas puã/

di iuſticiam maxime
enes virũ reſidebat.
et deus hanc viro ſer⸗

unandaʒ commiſerat.

⁊ ideo ſi vir nõ peccaſ
ſet. poſteri oꝛiginali iu
ſticia non carerent.
Ad illud ergo qð ob

iſcitur de muliere. re

ſpõdet᷑ dupliciter. xl

ꝙ bomo tunc er par

te mulieris contrabe/

ret coꝛruptionẽ pena
litatis. non coꝛruptio
nem feditatis que pᷣn

cipaliter habet oꝛtuʒ

ex parte viri.vel certe

J pꝛobabilius vi
et. vir mulieri cõmi⸗
xtus amplius nõ eẽt.

ſic em̃ deus aliam no
uaʒ foꝛmaſſet. boc ſal -
ral uo. ſententia dam⸗
ſe. quia etiam peccante muliere ſi vir non peccaſſʒ. pbu
manum genus minime peccatis coꝛruptuʒ ꝑiret. Mi⸗

natiõis moꝛtis ⁊ coꝛ

ruptionis permanſii .

*

2 b ¶ Tribus modis vt Iſidoꝛus ait petm̃ geritul. ſc ⁊c Beda dici
ꝓpter pꝛimũ petm̃.vicʒ.infirmitas.ignoꝛantia.malicia.⁊ concupiſcẽtia. cũ omnia iſta ſint peccatoꝝ pꝛinci/

pia. videt᷑ diuiſio Iſido. inſufficiens eẽ que ponit tm̃ tria membꝛa. Itez ſicut ignoꝛantie opponit᷑ induſtria.

——

ita infirmitati opponit᷑ potentia. ſicut ponit᷑ aliud genus peccati eſſe ex ignoꝛãtia.⁊ aliud eſſe ex induſtria.

ſimiliter deberet aliud poni ex infirmitate. aliud ex potẽtia.Rꝰ. dem ꝙ iſta diuiſio peccati accipit penes coꝛ

ruptionem virium anime.ita ꝙ ignoꝛantia reſpicit rationalem.infirmitas iraſcibilem.⁊ malicia reſpicit con

cupiſcibilem. ⁊ vocat S “ l!
bic idem peccatuõ ex nauirit vtrũ pctm̃ illud ex ignoꝛantia ꝓceſſerit.⁊
iquſtria ⁊ ex malicia. an per eam habeat excuſaaiir. gQ YUMUĩ
io cũ omns vires mo⸗ „k 1 ber u. N
iue ſub bis cribus c? Mis aũt opponi ſolet hoc mod o. Tribus modis( vt b
p̃bendi pñt. omne te Iſidoꝛus ait)pctm̃ gerit᷑ſ.ignoꝛãtia. infirmitate. idu
catum qð fit in ſtatu ſtria. Et grauius eſt infirmitate peccare q́; ignoꝛãtia.
nãe lapſe ad iſta tlia grauiuſq; induſtria q;ᷓ infirmitate. Eua aũt videt᷑ ex
Znea Hane nechucr. ignoꝛãtia peccaſſe.qꝛ ſeducta fuit. Adam vo ex indu⸗
e oſcen ſtria. qꝛ no fuit ſeducto. vt apls ait. (¶Ad quod dicim⸗
tia. vgin q illud mẽe· ꝛlicet eua in hoc ignoꝛantiam deliquerit ꝙ putauit
bꝛum noõ diſtinguit verũ eſſe qð dyabolus ſi uadebat. nõ tñ in h̊ qͥn noue⸗
alia. q; ſicut idem Be rit illud dei eẽ mandatũ ⁊ pctm̃ eſſe ↄtra agere. Et iõ
da dicit. concupiſcen. excuſari a pctõ ꝑ ignoꝛãtiã nõ potuit. ¶Eſt em igno c
tia r onnrs bis ẽ rantia que excuſat peccantẽ.et eſt ignoꝛãtia talis que
contracta. ideo pe n excuſat. Eſt aũt ignoꝛantia vincibilis.⁊ ignoꝛãtia
inuincibilis.Excuſatio ois tolli᷑. vbi mandatum nõ

nes concupiſcentiam
non ſumit᷑ aliqua dif

ferentia. cum oia pec- ignoꝛat᷑. Eſt aũt ignoꝛãtia triplex.⁊ eoꝝ.ſ.q ſcire no⸗ Triplexẽ
cata pcedant ab ipſa lunt cũ poſſint.que nõ excuſat.qꝛ ⁊ ipſa pctm̃ ẽ.Et eo⸗ Snorantis ⁊c
Sicut enim dicit Au rũ qui volũt.ſᷣ nõ poſſunt.que excuiat.⁊ eſt pena petĩ excuſat.
guſt dum ler pꝛohibʒ no petm. Et eoꝝ qᷣ quaſi ſimpliciter neſcit nõ renuẽ/
eupicentem bo tes vel ꝓponentes ſcire. que neminẽ plene excuſat. ſ
Ad illud quod obijci ſic foꝛtaſſe vt minus puniat. Uñ Aug.ad valentinũ.
tur ꝙ potentia oppo⸗/ Eis auferk excuſatio qͥ mandata dei nouerüũt qua ſo⸗ èð
nitur infirmitati ſicut lent habere hoĩes de ignoꝛantia.Et licʒ grauiꝰ ſit pec ¶ Abi non fit er

induſtria igneꝛantie. care ſcienter q; neſcienter. nõ ideo iñ ↄfugiendum eſt d cuſatio.

Soin g incuſtna ns ad ignoꝛantie tenebꝛas. vt in eis quiſq; excuſationem
5 omitnt ſeia. Qua⸗ reqrat. Aliud eſt em neſciſſe. aliud ſcire noluiſſe. quia ĩ

eis qͥ intelligere noluerunt.ipᷣa ignoꝛantia pctm̃ eſt.in

re aũt ꝑeccatũ ex mali els ꝗq mtell get erunr P.&Sainge Pi euk
a eis v qͥ nõ potuerunt. pena pcti. Ignoꝛãtia vo qᷓ nõ

cia dicat᷑ ex induſtria

infra patebit. cu age eſt eoꝝ q ſcire nolũt.ᷣ qͥ tanq; ſimpłr neſciũt. nullũ ſic
tur de heccato in ſom excuſat. vt eterno igne nõ ardeat. ſed foꝛtaſſe vt min⸗

5*

Eſt autem ignoꝛantia ac Innuit magiſter ignoꝛantia eoꝛum qui ſcire nolunt duin poſſint n excuſat.

Lontra.quia ſicut dicit pᷣs omnes homines naturaliter ſcire deſiderant. ſed quod naturale eſt nullo modo

affueſcit in contrarium. ergo videtur ꝙ nullus homo ſcientiam reſpuat. Item ſic ſe babet ſcientia ad intelle
ctum ſicut ſe habet pax ad affectum.ſed quia pax eſt ꝑfectio affectus.nullus eſt qui nõ appetat pacem. ſicut
dicit Aug. ꝓPter pacem enim bellant omnes quicunq; bellant.ergo videtur ſimiliter ꝙ nullus ſcientiam re/
ſpuat. R. dm ꝙ ſicut contingit aliquid noſſe in vniuerſali ⁊ ignoꝛare in particulari. ſic contingit aliqd l⸗
petere in vniuerſali.⁊ tamẽ contemnere in particulari.Et boc patet. omnis homo appetit beatitudinem.illã
tamen beatitudinem quam chꝛiſtiani expectant multi ſunt qui aſpernantur et recuſant.et pꝛimus quidẽ ap⸗/
petitus eſt a voluntate naturali. ſecundus eſt a voluntate electiua. ⁊ pxr bunc modum eſt ⁊ in ꝓpoſito.Et ſi
omnes bhomines natura ſcire deſiderent ⁊ velint eſſe ſcientes.ſcientia tamen mandatoꝛuʒ dei plurimi aſp/
nantur. Et ſic patet reſponſio ad illa duo obiecta.nam ſcientiam recuſare boc non eſt nature ſed voluntatis
electiue. Et ſic etiã ⁊ ſi pacẽ in vniuerſali nullus recuſet. tamen hunc modum pacis vel illum multi refugiũt
et ideo confugiunt ad bellum. hvhfſhf f f 112121 —
4 d ¶ Mon ideo tamen confugiendum eſt ad ignoꝛantie tenebꝛas. Contra. cum ignoꝛantia ſit pura pꝛiuatio.
nibil appetat᷑ niſi ſub ratione boni ⁊ vtilis.videt᷑ ꝙ ignoꝛantia non Hoſſe affectari vel ad eam confugi. Pꝛe
terea nibil amatur niſi cognitum. ſed ignoꝛantie tenebꝛe non cogno cunt᷑.ergo videt᷑ q ad eas nullus confu
giat. Re. dm ꝙ quedã appetunt᷑ ꝓpt aliqͥd appetibile ⁊ delectabile qð habent in ſe ſicut bona ſpiritualia et
coꝛpoꝛalia. Quedam appetuntur ꝓpter bonum quod ad ea conſequitur et ex ipſis elicit᷑.ſicut aliquis appe
tit anguſtias ⁊ tribulationes.ex quibus ꝑuenit homo ad perfectionem in merito et premio. Quedam appx

doꝛus ait peti geritut.ſcʒ cc. Coutra. Meda dicit ꝙ quatuoꝛ ſunt nobis inflicta

eltni

ſlere⸗

Z

ekinhcſenci
gltutfp⸗
Ginſöobomneri
ſcuengtari⸗
noicannotot
gtonſng
—
Nepenapusiin
l

1

eboro,
talgen
4 in

hentfen

=
SE=
S==
— =

=

2
S
.
= =

C
=

=
E

=☛
—
—

Si
☛
E =
S
=
—

= =
SE
=.
—
B

=,= =. =
So E
— —
=
E

E

Uten
vogtilen

Di GXI

. „, — —
di tuntur Ppter cõparatõem maioꝛis mali.·ſicut aliquis ne Apiatur ꝓijcit ſe de alto. xillud ꝓpꝛie nõ eſt appe⸗
ni⸗ i, tere ſed ad ipm cõfugere. ⁊ per bũc modũ intelligedum eſt eſſe in Ppoſtto. quia em̃ bomo timet depꝛebendi
tri ſcelere. ideo — ñ wonir ad iuos ne arguat obera eius. Et qꝛ nõ cõtingit fugere lucẽ niſi in tenebꝛis
MU ⁊ tenebꝛas.ido oculꝰadu teri obſeruat caliginẽ.⁊ qui vult male facẽ. diuinoꝛũ mãdatoꝛũ reqrit ignoꝛãtia.
nnae nõ quia illam ꝓpter ſe apppetat. ſed quia refugit ſceleris depꝛebẽſionẽ ⁊ amat delectatõem quã amat in ſce
Nieg èr ́ððUNẽ leris perpetratione.
en io en ri alio 5
ardeat. NHNon igitur mulier excuſatõem habuit ð igno cã extitit vt fierz dete
aOKUe re,S. nieꝛ LContra.ſic videt
G M rantia. cũ ⁊ mandatũ nouerit.⁊ peccatũ eſſe ſecus age ꝙ bomo non pecraſ⸗
“H enan gnordtcertet. ELeeiniſi opabols ſinſ.
¶ QAuerit᷑ vnde ꝓceſſerit pꝛimi pctĩ malicia cũ natu⸗ ſet. ⁊ boe videt᷑ falſij
ra hominis eſſet incoxrupa. hbh quia homo babebat
olet etiã q̃ri cũ ſine vicio eſſet natura hominis.vn⸗ li.arbi. vertibile er 80
de cõſẽſus mali ꝓceſſerit: Ad quod reſpõderi poteſt. circũſcripta oi tẽpta-
LLecdien PeE äs toe dyaboli. in malũ
quia ex libero arbitrio ꝓpꝛĩe volũtatis fuit. In ipſo poterat cõſentire. ac
em̃.⁊ in alio cauſa extitit vt fieret deterioꝛ. In alio.qiꝛ per hoc peccare. Itez
in dyabolo qui ſuaſit. In ipᷣo.quia volũtate liberi ar / Aug. ꝓbat ꝙ alio au⸗
bitrij conſeẽſit.⁊ cũ liberũ arbitriũ ſit bonum.ex re vti⸗ toꝛe nullus poteſt fie
; bona malus ille conſẽſus ꝓuenit. ⁊ ita ex bono ma⸗ ni derenoꝛ in pᷣncipio
lũ manauit.De hoc aũt in ſequẽti plenius tractabimꝰ d GKmge enne
(C(Cũ oꝛigo mali ⁊ in qua re coaleſcat inueſtigabi. permori. Moinosenmg
Wr uin an volũtas pceſſerit illð peccatůũü. i non poteſt. par equa-
Bi vero queit᷑ vtrũ voluntas illud peccatũ pᷣceſſerit. li non pꝛeualet. ſupe/
D Dicimus quia peccatũ illud ⁊ in volũtate ⁊ in actu cõ rioꝛnon vult. qꝛ nihil
ſiſtit:? volũtas actũ pꝛeceſſit.ſed ip̃am volũtateʒ alia upenis bono ni⸗
hominis volũtas mala nõ pꝛeceſſit. atq; ex dyaboli ꝑ viebonni gannn.
ſuuaſione ⁊ hominis arbitrio illa voluntas mala pꝛo⸗ rare. Be dom ꝙ abſ⸗
Dit. qua iuſticiam deſeruit ⁊ iniquitatem inchoauit. et qʒdubio nul la tẽpta-
ipᷣa volũtas iniquitas fuit. H tione pellente bomo
Airſtt U HMcB . peccare poterat.ſicut
d almn patet in lucifero qui peccauit ſiue impulſu alieno. qui etiam excellentioꝛ erat homine pꝛimo.magiſteꝛ autem

loquitur ſupponendo modũ peccandi m ꝙ bomo lapſus eſt. videlicet ad ſuggeſtiõem dyaboli. ⁊ ideo dicit
ꝙ in ipᷣo hbomine ⁊ in dyabolo erat ꝙ homo fieret deterioꝛ. ſed ⁊ aliter ⁊ aliter. quia dyabolus ſoluʒ erat euz
inducens.⁊ quaſi adminiculas.ſed homo fuit cauſa efficiens ⁊ conſũmãs. Et quia omne peccatũ quod faci⸗

mus qͥdammodo habet oꝛtũ a peccato pꝛimo/ ir⸗ coꝛruptõem que inoleuit petr᷑ oꝛiginalis trãſfuſiõeʒ. hinc
eſt ꝙ non ſolum pꝛimus parens deterioꝛatus dicit᷑ fuiſſe a dyabolo.immo etiã omne peccatũ dicitur eſſe ab
ipo. Inde Hiero.ſuper hicremiã in oꝛiginali dic. Quicquid peccam us.quicquid nocte ⁊ die maloꝛum opeꝝ
perpetramus.imperium eſt demonũ.quia vel omne peccatũ ꝓcedit ex ſuggeſtione demonũ immediata. vł ex
illa ſuggeſtione demonuʒ pꝛimaria. Et ſic patet illud quod magiſter dicit in litera. Nec obſtat illud Aug.qui
1e. intelligic de pꝛincipali agente. volens oſtendere ꝙ coꝛruptionis pꝛimaric nullus potuit eſſe pncipalis actoꝛ.
ſittügnti nec ipe homo. dni Hꝛulig 8 actoꝛ

ctel S intelligentiam buius partis circa duo in.· ¶Impoſſibile erat hoieʒ deoꝛdiari ĩ potẽtia ſupioꝛi ni
Gatn unn cidit bic queſtio. Pꝛimo igitur quer itur de ſi pꝰ ð oꝛdiaret᷑ ĩ iferioꝛi. ñ poterat pꝛidioꝛdiate co/
er on ulpa pꝛimorum parẽtum in ſe qᷓtum ad in / uerti ad bonũ interiꝰ vł exteriꝰqᷓ; ↄuertẽt᷑ ad bonũ i-

oꝛlinatoem affectus. Sccudo vero queritur in om fenis ſed ↄuerti ioꝛdinatc ad bonũ inferius hᷣ eſt ſuꝑ
nungt⸗ prajratione ad ignoꝛatiam intellectus.Et circa pᷣmuʒ bia. ᷓ pꝛimũ peccatũ mulieris non potuit eſſe niſi ſu

dentubn queruntur tria. Pꝛimo queritur quo genere peccati perbia.Item mulier voluit mãducare pomũ.hoc
tnugil, mulier peccauerit. Scdo vtrũ quod mulier appetiit non fuit, bte famẽ vel appetitũ delectãdi in cibo.
tpnine vir cõcupierit. Lercio vero queritur quis boꝝ gꝛaui cũ nulla eſſet in guſtu eius deoꝛdinatio.igit᷑ hoc fuit
aſeng uuus peceauerit. .— Aquia aliquid ſpẽale ꝑ illius cibi cõmeſtionẽ intende
S“õ l aueſtio. j. gagag bat. boc aũt non erat niſi eſſe ſicut deus quod dyabo
unmutis irca quꝗ ſic ꝓceditur. ⁊ oſtẽditur q; mulier pecca/ lus ꝓmiſerat. τ. ¶ Sed cõtra.videt᷑ ꝙ pꝛimũ pec
uerit peccato ſuꝑbie.Ecci.x. Initiũ ois peccati ſuꝑ/ catũ mulienis fuerit inobediẽtia. Dꝛimo quia bocĩ.
ſenpne bia. Et iterũ Ecci.xxv. A muliere initiũ eccati. ergo nuit textꝰ Geñ.iij. Quis indicauit tibi ꝙ nudoeſſes.
mniel mulier peccauit peccato ſupbie. tẽ Aug. in li. de niſi quia de ligno quo pᷣccperaʒ tibi vt non cõmege/
Nbn virgi. Oyabolus in celo voluit eſſe ſicut deus.cadẽs res. comediſti. Scdᷣo quia hoc confirmat Apls o.
Hoßn⸗ 9 aũt ꝑſuaſit homini ſimilitudinẽ ſue voluntatis. ergo v. Sicut ꝑ vnius inobediẽtiam peccatoꝛes cõſtituti
ſorlpen ſi perſuaſit mulieri.⁊ mulier rdenel conſeſit. pecſuüt multi ⁊c. Et iterũ.ꝑ vniꝰinobediẽtiã moꝛs intra⸗
Oene cuit igt peccato ſuperbic.

Itẽ hoc videtur fone uit i mom. Poſtremo Sorcryieiſus veglart Aug.

ve vera relig. vbi ait. Adam qpter trãſ⸗ gꝛefrionẽ ino⸗

———

—

moderatus appetitus cibi reficiẽtis ſuauiter. Conſi ? e1 Etho
bedientie de paradiſo eiectus eſt. Si &̊ pꝛimũ pecca derans igitur dyabolus hãc eſſe viã ad bier Tang eſ
tum bois fuit inobediẽtia. non ergo videt᷑ ꝙ fuerit mulierem in culpã.pꝛimo ꝓmiſit dignitatis exceilẽ. knlhin
ſuperbia. ¶ Itẽ ꝙ peccatũ pꝛimũ ſuerit gula videf̃. tiam. Eritis ſicut dij. Scdᷣo ſbiũgitur cognitõis abũ nſolaiii
pꝛimo ꝑ boc quod innuit Geñ.iij. Aidit igit᷑ mulier dẽãtia.ſcientes bonũ ⁊ malum. Poſtremo pꝛetendit muſt
ignuz ꝙ eſſet ad veſcẽdum ſuaue.Scdo boc confir ſuauitatis exꝑientiam.cũ oſtendit lignũ pulchꝛũ vi⸗ ſ
mat cuageliuz. quia xp̃s pꝛimo fuit tẽptatꝰ a vpabo ſu ⁊ ad veſcẽdũ ſuaue.OQm igit mlier dyabolice ſug⸗ hiiiif uun
lo ð gula. ſic legit. iiij. Math. dic vt lapides iſti ⁊c. , geſtioni conſenſit.ideo pꝛimo in appetẽdo eſſe ſicut nn
eo oꝛdine tẽptatõis tẽptauit boiem quo tẽptauit cri deus.fuit ſuperbia. Deinde in appetendo ſcire bo/ infuti
ſtũ. ſicut ſancti dieiͦt. oſtremo b erpꝛem⸗ decla nuz ⁊ malum quod non oꝑtebat.⁊ ſcire plus qᷓ; op⸗ ifiiil
rat Ambꝛo.in illo hymno. Quando pomi noxialis tebat.fuit auaricia. Poſtremo in exꝑiendo ſuauita⸗ flunt ⸗
moꝛte ĩ moꝛ. coꝛ. ſi igit᷑ů peccatũ pꝛimũ fuit gula.ᷣ nõ tem ligni vetiti.fuit gula.⁊ in hoc fuit trãſgꝛefſionis eruſi
fuit ſuꝑbia. cũ ſint diuerſa peccatoꝝ genera.⁊ vnu,ʒ rea.⁊ culpa inobediẽtie inuoluta. Et ſic patet ꝙ pec it⸗ N
et iqẽ ſimul ⁊ ſemel in viuerſis generibus eſſe ñ poſ · catum mulieris inchoatũ fuit in ſuꝑbia. pgꝛeſſũ ba g ſchnikn
ſit.¶ Itẽ videtur ꝙ pꝛimũ peccatuʒ mulieris fuerit buit in auaricia.cõſũmatiõem habuit in gula. Patz ſnrſcpanr⸗
gauaricia.pꝛimo ꝑ textũ Gcn.iij.Eritis ſicut dij ſeiien ctiam ꝙ inoꝛdinata fuit qtum ad triplicem poten/ itdemuie
tes bo. ⁊ ma.hoc ꝓmiſit dyabolus.⁊ boc pꝛimo ceci tiam. ſcilicet q;tum ad iraſcibilem dũ appetijt alta: nii Sſten
dit in mulieris appetitũ.⁊ appetere multitudinẽ ſciq;tũ ad rõnalẽ dum appetijt ſcire occulta.qtũ ad cõ kfitſehanet
entie plus qᷓᷓ debet boc eſt auaricie.ſicut dicit Gꝛeg. cupiſcibilem dum voluit deguſtare ſuauia. AUnde ex tneſun
Deinde boc confirmat Apls.j.Tbimo.vlti.Radix illo peccato pullulauerũt radices oĩm peccatoꝛum. Etnrſaborlan
oim maloꝛũ eſt cupiditas.ſed peccatũ mulieris oim (E bijs igit patet reſpõſio ad queſita. Rõnes em̃ ſi0ue
alioꝛũ peccatoꝝ radix fuit. Poſtremo bocipᷣm expᷣi oſtẽdentes ꝙ pꝛimũ peccatũ fuit ſuꝑbia verũ cõclu⸗ nnhheſnhl
ſe declarat glo.ſuꝑ illud ᷣ. Que nõ rapui ⁊c.vbi di · dunt. quia ab illo fuit inchoatio. Rones ſimilit oſtẽ nnlierdieſite⸗
cit ꝙ Eua voluit rapere diuinitatẽ. ſi &̊ rapia eſt pee dentes ꝙ fuerit inobedientia. gula. ⁊ auaricia. veruz caneiſſctaun
catũ auaricie.pꝛimũ peccatũ Euc fuit in genere auas ↄcludũt. licet nõ fuerit ibi auaricia ꝗpꝛie dicta ſʒ ꝙ lſyekienrpn
licie. ñ in Sen ſuꝑbie. Itẽ videt᷑ ꝙ pꝛimũ pecca/ dicitur eſſe appetitus pecunie. fuit tamẽ auaricia ſʒ anrilplusi
tũ fuerit infidelitas. Pꝛimo quia boc inſinuat textꝰ ꝙ eſt appetitus ſufficiẽtie. ⁊ in ipa fuit peccati pꝛo/ ſefinelpusrt
Geñ.iij. vbi dixit mulier Me foꝛte moꝛiamur.dubi geꝛeſſus.ſed in peccato gule ⁊ inobediẽtie fuit conſũ⸗ Ahefnniſeum
tauit igitur de verbo vei.ſi ergo dubitare ð eo q de matio in actu videlicet cõmedendi. Gula enim erat ſnpiimie
bemus credere boc eſt infidelitatis. pecatũ infideli inqtũ in illo cibo inoꝛdinate delectari volebat. in⸗ iGrpentort
tatis pꝛimo cõmiſit. Sco boc cõfirmat euãgelium obecientia cũ in actu ipᷣius cõmeſtionis cõtra diui/ plporduinn
luce.j. Beata ꝗᷓ credidiſti. victũ eſt virgini Marie. nũ imperiũ faciebat. Et hoc expꝛeſſe dicit Gꝛego. in isgoiimite
ſi ergo ſalꝰ reſpõdet ꝑ oppoſitũ õ quadam omel.vbi oſtẽditur ꝙ tribus peccatoꝛũ ge i. Poncbliſug
incepit a fide Maric.videt᷑ qꝙ illa inceperit ab infi· neribus tẽptauit dyabolus xpʒ. ſicut pꝛius tẽptaue Ueck oorwir
delitate eue. Poſtremo boc expꝛeſſiꝰ declarat mgr. rat mulierem. ⁊ in illis tribus a tpo deiectus eſt. ſic Coſlinideſan
habitũ ẽ i diſtinctiõe pᷣcedẽti in ꝓgꝛeſſu tẽptatõis. ꝓ illa tria mulierem deiecerat. Mec eſt incõueniens üpnebonowen
vbi dic ꝙ mulier cuʒ dubitauit.ab afſrmate receſſit plura genera peccatoꝝ ſᷣm ꝓgꝛeſſuʒ concurrere ad nlingiGiude
ct negãti appꝛopinquauit.ſed hoc non fuit ſine cu / Enum flagitium ppetrãdum. Facilimũ enim eſt de ſcoemmſplu
pra infidelitatis. igitur infidelitas fuit pꝛimũ mulie· peccato in peccatum ruere. ſicut contingit de motu olvoitnperdui
ris peccatuʒ. non & pꝛimo peccauit peccato ſupbice. vnius virtutis ad motuʒ alterius aſcendere. 2 9 lceapeeſedit de
Si foꝛte tu dicas ꝙ pluribus generibus peccato. illud igitur ſolum reſtat reſpondere quod obiectum nornaſiniri
rũ ſimul ⁊ ſemel peccauerit. hoc nõ videtur poſſibi/ eſt de infidelitate.non cm̃ concedẽdqum eſt muliere⸗ günliubock
le. cum ſimui a ſemel non poſſit ſe pluribus ↄuerſio peccato infidelitatis peccaſſe. niſi infidelitas accipi ftngsouibteni
nibus T auerſionibus vcoꝛdinare. dcquid de bocatur valde largc. uod bheſtur g mulic vi 10 ſulmm
ſit. planũ eſt ꝙ pꝛimũ peccatũ vni ſoli conuenire pᷣt. xit foꝛtc. dic poteſ ꝙ foꝛte eſt ibi nota euẽtus.nõ du ſeginnbon ,f
GScũ ꝑ ſuꝑhabũdãtiã dici babeat. ¶ Edð ꝙ ſicut in / bitatiõis. Sed quia magiſter dicit expꝛeſſe ꝙ; nota ẽ icſeſarpwne
nuit textus. ⁊ expꝛeſſe dicit Apls pꝛincipale pecca/ dubitatiõis. idleo poteſt aliter dici. ꝙ reuera mulier Mipninstiligh
tum bominis ꝑ quod lapſus eſt fuit inobediẽtia. ⁊ non dubitauit verum eſſe quod dominus dixerat. nſeoemnign
uod deriuatur moꝛs in oẽs poſteros Añ ⁊ ad boc hoc dubitauit qualiter dominus intelligebat. vtrus 6an tmiin
dyabolus ipᷣm inducere intendebat.quod patet per ſcilicet intelligeret de moꝛte corpoꝛali.vel ſpũali.vel Ner Porc
vncipium ſue interrogatois. cur pᷣcepit vobis deus alio quocunq; modo. æ illa dubitatio nec fuit pena. Ultn ginfin
⁊c. Sed qm nemo oꝑatur ad malũ aſpiciẽs.nec ap/ vec fuit culpa.ſed quedam neſcientia q̃ dyabolo tᷣ/ Urchtſegſigin
petit malũ niſi ſub ſpecie boni.ideo clare depꝛeben/ peanei pꝛcbuit viam. Mec cogit illð quod obijcit de ignineun
dens dyabolus ꝙ non poſſet mulierem in peccatuʒ de beate Marie. nam ⁊ ſi fides in conceptiõe filij twiigi
pꝛecipitare. niſi pponeret aliquod appetibileilla in dei non modicũ tenuent locum. bũit tamẽ hũilita⸗ Pnitfnati
teptado ꝓpoſuit fallaciter ad ꝗᷓ omms hõ ſm veni cis vſum pꝛcambulũ mcione cuius dicit vingo veo nucfehnit
tatem eche naturaliter. Maturaliter em̃ omnis bo / placuiſſc. ſicut ipa dic geſhcri⸗ deus bu. an. ſ. Nec. chrc in
mo beatitudinẽ appetit qᷓ eſt bonũ copioſũ ⁊ gloꝛio opoꝛtet etiam oĩno per cũdem oꝛdinem reſpondere tun
ſum ⁊ delicioſũ. ideo ois bõ naturalit᷑ appetit cxce reꝑatõem deſtructioni.immo frequẽter eſt econtra noe epule
lẽtiam. ⁊ ſufficiẽtiam.⁊ leticiã.⁊ in oꝛdinato appeti · nio.ſicut via reſolutõis ⁊ cõpoſitõis oppoſitis mo/ eanlinnnieg
tu conſiſtit iuſticia. in inoꝛdinato vᷣo conſiſtit cupa. dis habent terminari ⁊ inchoari.ſic ⁊ in ꝓpoſito po duſetintde
Mam ſuperbia non eſt aliud q; immoderatus appe teſt intelligi. — aeſin
titus excellentic. Auaricia non eſt aliud ꝙᷓ; immole? QAadραͤf. b nnki uen
ratus appetitus ſufficiẽtie. Gula non eſt aliud q; im ¶ Atrũ qð mulier appetijt. vir etiã ↄcupierit. Et ũ b nent

nnmigi

itduggeſitt
Wutnglahe
Angionget
dlkääni
mſnincit
sdinggann
Achein oss
tinduriit
d Kraſtlit
alanunau
unc gitdinf⸗
e futtminnu
iniöaſitſtun
inobecittiiti⸗
dlendi inanet
edelem thrit
cömwckenninti
taneſenutig
ngnbusfum⸗
oz ſarpeſi
Nsa ommtl
u Hackamen
weinnmn
n Fuiniantn
ſaranruge
isat

õ

nutinncktue
niiileruuß⸗

tmuunytuin/

Stonainbd
uthſgmmd
Nagnucann
6wwrinnsdat
entdlgti

„7

Peronentſo⸗

11 cere.

videt᷑.j. Lbimo.ij. Air non eſt ſeductus ſʒ mulier.
ſed ſi adã voluiſſet eſſe ſicut deus quẽadmodũ mu/⸗
lier. vtiq; circnuentus fuiſſet. ſi g circũuentus vł ſe⸗
ductus non fuit. id quod mulier appetijt non cõcu⸗
piuit. tem Aug. ſup geñ.ad litera. Mõ arbitroꝛ
virũ ſi ia ſpũali mẽte pᷣditꝰ erat credẽ q̃d dyabolꝰ p
mittebat. ſi g adam gꝛam habuit. patet ⁊c. ¶ Itẽ ſi
adã appetijt eſſe ſicut deus.cũ adhuc multo mino/
rẽ bret ſimilitudinẽ q; lucifer. vidᷣt ꝙ Ruiꝰ peccauit
Adam ꝙ lucifer. ſi peccatũ luciferi fuit irremiſſibi
le.⁊ peccatũ homis fuiſſʒ irremiſſibille.qð ſupꝛa im
pꝛobatũ eſt. Sii Adã appetijt eſſe ſicut deus.
aut ̊ ſuggerete muliere.aut ſuggerẽte ſerpẽte. Non
ſuggerẽte ſerpente.quia ipe Ada non cõqueritur de
ſerpẽte.ſed de muliere.Geñ.iij. Mulier quã dediſti
mibi ⁊c. Si ſuggerẽte muliere. ſicut mulier dece/
pta fuit a ſerpente.ita vira muliere.ſicut igit᷑mulier
dixit. ſerpens ſeduxit me.ita vir dixiſſet. mulier dece
pit me. ſed hoc non dixit. ſed dixit. mulier dedit mi/
bi ⁊c. Oꝛ ſi tu dicas ꝙ ita fuit.q;uis ſcriptuꝛa nõ ex/
pꝛimat.Hoc ſimpliciter apparet impꝛobabile.nam
ſi mulier dixiſſet comede.quia eris ſicut deus.cũ ip/
ſa comediſſet.⁊ abſq; dubio non eſſet ſicut deug.nl-
la roõne videtur ꝓbabile ꝙ vir ei credidiſſet. ¶¶ Sed
contra.ſuꝑ illud t. Supꝑbi iniqui.⁊c. Si homo ſug
geſtione ſerpẽtis vt deus eſſe noluiſſet. non letalis
culpe tranſiſſet ad nos bereditas Si tu dicas h̊ eſſe
dictum q;tũ ad mulierẽ. obijcitur de viro ꝑ illud qd
dicit Gꝛego.in moꝛal.Et babetur in gloſa Job.xij.
per ſe ꝑcipere diuinitatẽ adam credidit.⁊ immoꝛta/
litatis gloꝛiã amiſit.ꝗ̊ adã idem quod mulier appe/
tijt. ¶ Item phil.ij. ſuꝑ illud. Mon rapinã arbitra/
tus eſt. glo. Mon vſuꝛpauit quod ſuũ non erat.ſcili
cet equalitatẽ dei ſicut dyabolus fecit.⁊ pꝛimus hõ.
5§ pꝛimus homo voluit eſſe ſicut deus. ⁊ hoc voluit

mulier. & ⁊c. Si tu dicas ꝙ pꝛimus hõ ſtat ibi ꝓ mu

liere. Cõtra.ſuꝑ illud . Que non ra. ⁊c. Adã ⁊ eua/
voluerũt rapere diuinitatẽ ⁊ amiſerunt felicitatem.

e expꝛeſſe dici᷑ de vtroq;.¶ Itẽ hoc videt᷑ rõne.
maten aſſimilatõem ba. t vir ad deñ qᷓ; muli/
er. ſi ſimilitudo eſt mater felicitatis.videt᷑ ꝙ mul⸗
tomagis credibile fuit virũ appctere eſſe ſicut deus
q́; mulierem. ¶ Iteʒ multo ſapiẽtioꝛ erat lucifer qᷓ
eſſet pꝛimus homo. & ſi cũ tota ſua ſapicntia lucifer

voluit eſſe ſicut deꝰ.nec ſapiẽtia impediuit ſuꝑbiaʒ.

multo minus videt᷑ ꝙ boc ſapiẽtia impediret buma
na. ſi boc mulier appetijt. nõ ẽ impꝛobabile ꝙ vir
cõcupierit· maxie cñ gloſe ⁊ auctes videatur hoc di
dð ꝙ iſta eſt queſtio facti circa qua no pt

multũ efficaciter rõtinari.⁊ ſcriptura non determi/

nat expꝛeſſe.⁊ ſãcti ſuꝑ hoc loquũtur varie.ideo ſũt

bic opinioncs diuerſe.Quidã em̃ ꝓpter auẽtes indu
ctas dicũt ꝙ Adã idem ipᷣm qð mulier appctijt cõ/
cupiuit.ſed non credidit ſicut mulier. ⁊ ꝓpter hoc fa
ctus eſt ſuꝑbus.ſed tamẽ non dicit᷑ fuiſſe ſeductus.

Appetere em̃ poteſt aliqͥs aliquid ⁊ tamẽ nõ crede-

re ad hoc ꝑuenire. multa quidẽ cupimus ad q̃ ñ ſpe
ramus os ꝑuẽturos.quia nõ quid poſſit ſed q̃ͥd ve
lit attendit ambitõis flagitiũ. Et iſtam poſitõem ſu
ſtinendo reſpõdent ad rones ad vtrãq; ꝑtem. Sed
quia verbis beati Aug.bec opinio nõ conſonat.im/
mo expꝛeſſe videtur ſetire cõtrariũ.ſicut pʒ ex auẽti⸗
bus eius adductis ĩ litera.nec videt᷑ eſſe credible q
vir appeteret aliquid ad qð crederet ſe non poſſeꝑ/

XII

Ser cũ ante illud pcccatũ valde oꝛdinatus eſſet.

eo eſt alia poſitio ꝙ vir in appetibili ⁊ pᷣncipali
otiuo non fuit cõfoꝛmis mulieri trãſgꝛediẽto. licʒ
eẽt ei cõfoꝛmis in trãſgꝛeſſione mãdati diuini. vter
q; em̃ inobediens fuit.ſed aliter vir qᷓ; mulier ad in/
obedientie culpã ꝑlapſus eſt. Mõ em̃ vir pomũ co⸗
medit ꝓpter appetitũ exceilentie in ſui aſſimilatõne
ad deum.nec ꝓpter appetitũ ſufficiẽtie in multoꝛuzʒ
cognitoe.nec ꝓpter appetitũ ſuauitatis in cibi degu⸗
ſtatione. ſicut fecit mulier. fuit tamen in viro quedã
ſuꝑbia.quedã auaritia.⁊ quedam laſciuia ꝑ quas ꝑ
ductus ẽ ad inobediẽtiam. Quodã em̃ modo ſuꝑbi
uit dũ ſe nimis magni pꝛecij eſe apð deũ eſtimauit.
⁊ tanti vt ꝓpter comeſtionẽ illius cibi non incurre⸗
ret gꝛauitatem alicuius ſupplicij.ſed defacili conſe-⸗
queret᷑ veniã de offenſa. Fuit etiam quedam auari
cia dũ curioſe ſcire voluit quid ſibi eueniret. dũ cibũ
vetitum deguſtaret. Fuit etiã quedam laſciuia non
carnalis delectatõis.ſed cuiuſdam amicabilis affe⸗
ctionis.q̃ frequẽter fit vt offẽdatur deus.ne countri⸗
ſtetur ꝓximus. hoc aũt fecit adam dũ comedere vo
luit ne ſuas delicias contriſtaret.hoc eſt ne mulierẽ
offenderet. AUnde ⁊ dominꝰ ipᷣm arguit ꝙ obediuit
voci mulieris.⁊ ꝑ hoc ꝑductus eſt ad inobediẽtiã ⁊
tranſgꝛeſſionem madati dei.⁊ bec tria trabuntur ex
verbis Aug.ſuꝑ Geñ.ad literã.q̃ adducit magiſter
in litera. Pꝛimo em̃ dicit ꝙ non eſt putãdum ꝙ ho
mo deijceretur niſi pꝛeceſſiſſeet in eo quedam elatio
cõpꝛimenda.Et iterum dicit.voluit Adam lignũ ve
titum exꝑiri cũ non videret mulierem moꝛtuã eſca
illa ꝑcepta. Et iterum.noluit eam contriſtare. quaʒ
credcbat ſine ſuo ſolatio ↄtabeſcẽ ⁊ a ſe alienatã in⸗

terire. Concedẽdum eſt igitur ꝙ adam non a petijt

eſſe ſicut deus quẽadmodum mulier.ſicut oſtedunt

rationes ad hoc adqucte. Si autẽ dicatur alicubi 12
appetijſſe ſe eſſe ſicut deũ. boc eſt dictum triplici rõ,
ne. Aut quia diuinũ contempſit imꝑium.⁊ volũtatẽ

ſuam diuine pꝛetulit iuſſioni.2 ſelſibi tanqᷓ; deo ſbie
cit.⁊ ex hoc deo equiꝑari velle. Aut dictum eſt quia
mulier de illo ſumpta appetijt ſicut deus eſſe.⸗ per
ſynodochẽ quod eſt partꝭ attribuitur toti. Unde ſã/
cti. ꝙ appetijt alter. frequẽter loquũtur ſynodochi/
ce.⁊ attribuũtur vtriq;. Aut poteſt hoc tertio modo
dictum intelligi.quia ipᷣe cum eſfet mulieri pꝛepoſi⸗
tus ipam non ↄpeſciuit.vnde ſibi imputatur culpa
mulieris. Mulier autẽ intelligenda Eappetiſſe ſe eẽ
ſicut deus.non per omnimodã equalitatem.ſed per
quãdam ſbᷣlimatõem in dignitate ſupꝛa bumanum
modũ.quod cũ vir nõ cõpẽſcuit.immo potius eius
voluntati paruit.ſibi peccatuʒ mulieris imputatur.
et voluiſſe eſſe ſicut deus refert. Et ſic patet reſpon
ſio ad auctes que pꝛius inducte ſi unt. ⁊ per hac viaʒ
determinari poſſunt ſiꝗ alie circa iſtam materiã cõ/

ſimiles inueniãtur. Ad illud ergo quod obijcitur i ʒ

ꝙ maioꝛem aſſimilatõem habebat vir q; mulier.dᷣ
ꝙ ⁊ ſi maioꝛeʒ haberet aſſimilatõem. habebat tamẽ
pꝛecellentiam virtutis ⁊ cognitõis reſpectu mulien?
qᷓ ouo non patiebantur hoiem ita trabi a modica ſi

militudine ſicut mulierem. Ad illud quod obijci/i4

2

tur ꝙ angelus erat ſapiẽtioꝛ bomine. dom ꝙ; veꝛuʒ
eſt de cognitõe innata. non tamen verũ eſt de cogni
tione gꝛatuita. credit᷑ em a doctoꝛibus ꝙ pꝛimus bo
mo ante lapſum habuerit gꝛatiã. ſicut melius oſten
det᷑ infra. ð lucifero vo credit᷑ ꝙ gꝛatiã Keathfacetez

6

non babuit. ſicut determinatũ fuit ſupra⸗

Queſti o. iiij.
Ouis corũ gꝛauius peccauerit. Atrũ vir aut muli/
er. Et ꝙ vir gꝛauius peccauerit videt. Gꝛauiꝰ ẽ pec-
catum vbi maioꝛ eſt ingꝛatitudo.ſed vbi maioꝛa ſũt
dona ibi maioꝛ eſt ingꝛatitudo in peccãdo.ſcd adaʒ
pꝛecellebat mulierem in naturalibus datis ⁊ gꝛatui
tis. ergo cuz peccauit. magis ingꝛatus fuit. igitur ⁊c.
tem maius eſt peccatũ quato peccans cſt in al/
tioꝛi gꝛadu conſtitutus.gꝛauius em̃ peccat pꝛelatus
qᷓ; ſᷣditus codem genere peccati. ſed vir crat caput
mulieris ⁊ ei pꝛepoſitus.ergo videt᷑ ꝙ peccaucrit g⸗
uius. ¶Htem taãto gꝛauioꝛ eſt culpa quanto ibi ma/
ioꝛ eſt cotemptus.ſed maioꝛ eſt contẽptus in tranſ⸗

geſſone mandati immecdiate ſuſcepti a domino q

mediante alio.ſi ergo mãdatuzʒ ꝑ virum peruenerat
ad mulierem.videtur ꝙ magis contempſerit vir q;
mulier. ergo ⁊c. ¶ Itẽ tanto gꝛauioꝛ eſt culpa quan
to maioꝛ eſt ibi leſio ⁊ coꝛruptio.quia peccatum de
ſe coꝛruptio eſt. ſed peccatum Ade masgis fuit coꝛru

ptiuũ qᷓ; peccatum Euc.quia ex peccato Ade fuit to

tius poſteritatis coꝛruptõ.ſᷣm ꝙ dicitur Ro. v. Per
vnius inobediẽtiam peccatoꝛes conſtituti ſunt mul
ti. c. ¶ Ged cõtra. Aug.ſuꝑ Geñ.⁊ magiſter refert
in litera. Deccauerunt impari ſexu. ſed pari faſtu. ſʒ
vbi eſt par faſtus ibi eſt par traſe⸗ gefſio. ergo non vi⸗
detur ꝙ magis peccauerit vir qᷓ; erd Zeen ſi⸗
cut in bonis quod ſimilius eſt melioꝛi. eſt melius.

ita qð ſimilius ẽ peioꝛi ẽ peius per ſe loquẽdo.ſ pec

catum Eue ſimilius fuit peccato luciferi q; peccatũ

Agde ꝓpter maioꝛem clatõem ſuꝑerbie.ergo maius

fuit peccatum Eue qꝙᷓ Ade. ¶ Itẽ tanto gꝛauioꝛ eſt
culpa quãto maioꝛi digna eſt pena.ſed mulier mag
fuit punita qᷓ; vir ſicut patet Heñ.iij.⁊ a deo qui iu/
ſte punit. ̊ amplius peccauit mulier q; vir. Ites
gauius peccat qui pcccat in ſe ⁊ in alterum qᷓ qᷣ pec
cat in ſe tm̃.ſed mulier peccauit in ſe ⁊ in virum duʒ
pertraxit eum ad peccatũ. Air aũt peccauit in ſe tm̃
peccato actuali loquendo. gꝛauius peccauit mu
lier ꝙᷓ vir. ¶ M dom q ſicut pꝛedictum fuit ſupꝛa.

5peccatum poteſt dici gꝛauius alterum altero tnbus

modis. videlicet ingꝛatitudine. libidine.⁊ ex conſe/
quenti cotruptiõe. Si igit᷑ loquamur de maioꝛi gꝛa
uitate q;tuʒ ad igꝛatitudinẽ.gꝛauius peccauit vir q;
mulier. ꝓ eo ꝙ abundãtioꝛa dona ſuſcepit. ⁊ ido cũ
benefitioꝛũ oblitus benefactoꝛem ſuũ contempſit ⁊
offendit. magis ingꝛatus fuit. ⁊ in ſui ingꝛatitudine
maioꝛi. culpabilioꝛ extitit.Si aũt loquamur de ma/
ioꝛitate q;tum ad libidineʒ.ſic ampliꝰ peccauit mu/
lier ẽᷓ vir. ꝓ eo ꝙ magis impꝛoba voluntate pecca/
uit dum cocupiuit deo aſſimilari. ⁊ ardentius appe

.

