ficaciter velit bonũ. Per ſe aũt põt velie malũ effica⸗

citer. Illa ergo rõnalis aie potetia qua bonũ vel ma⸗
lũ põt velle.vtrũq; diſcernẽs.hiben arbitriũ nũcupae᷑
qð bꝛuta aĩalia nõ hũt.qꝛ rõe carent.hñt tamẽ ſenſuʒ

¶ Eſt em̃ ſenſualitas q̃dã vis aĩie inferioꝛ ex qua ẽ mo/
tus q intẽdit᷑ in coꝛꝑis ſenſus atq; appetitꝰreꝝ ad coꝛ
pus pꝑtinẽtiũ. Ratio vero vis aie ẽ ſupioꝛ.que( vt ita
dicamꝰ) duas habet pꝑtes vel dr̃ias.ſuꝑioꝛẽ et inferio
rẽ. Scòm ſuꝑioꝛẽ ſuꝑius cõſpiciẽdis vel cõſulendis
ſtedit. Scm ĩferioꝛõ ad tꝑaliũ diſpoſitõeʒ ꝓſpicit.

¶ñdit viã ꝑ quã cognoſci poſſit et diſcerni illa
differẽtia. f

nõ ſit cõe cũ beſtijs. ad rõeʒ ꝑtinet. Qõð ãt in ea reꝑis
cõe cũ beluis.ad ſẽſualitatẽ ꝑtinet. Et vbi nobis gra

dati in cõſideratiõe ꝑtiũ aĩie ꝓgrediẽtibꝰpꝛimũ aliqᷣd

occurrit qð ñ ẽ cõe cũ beſtijs.ibi icipit rõ. Hoc ãt Au-

gu. docʒ in.xij.li.ð tri.ita dicẽs. Videamꝰ vbi ſit q̃ſi

AIagddã hõis exterioꝛis ĩterioꝛiſq; cõfiniũ. Quicqͥd em̃
hẽmꝰĩ aio cõe cũ pecoꝛe recte dr̃ ad exterioꝛẽ hõicʒ ꝑ⸗
tinere. Moõ em̃ ſolũ coꝛpꝰexterioꝛ hõ ðputabit᷑.ᷣ adiũ
cta q̃d vita ſua q̃ cõpages coꝛpis ⁊ oẽs ſẽſus vigent
Ib' iſtruct“ ẽ ad exterioꝛa ſẽtiẽda. Aſcẽdẽtibꝰ g̊ itroꝛ
ſũ qᷣbuſdã gradibꝰ cõſideratiõis ꝑ aĩe ꝑtes vbi ĩcipit
aliqd occurrere qð ñ ſit nobᷣ cõe cũ beſtijſ.ibi ĩcipit rõ.
yvbi hõ ĩiterioꝛ iã poſſit agnoſci.Rõis ãt ꝑs ſuꝑioꝛ eter
nis rõibꝰ cõſpiciẽdis vł ↄſulẽdis adhereſcit. Poꝛtio
fierioꝛ ad tpalia gubernãda ðflectit᷑. Et illa rõis iten
diatur. vt B mag
iuoteſcat q̃lit᷑ ad finẽ

coꝛibuſq; cõis ẽ.qͥ ſecluſꝰ ẽ a rõe ſapierõi ãt ſcie vici⸗
nus eſt.

E xplicat qd fuitill adiutoꝛiũ nominando.ſeʒ

⸗=

os iuſticie ſicut face⸗
rex bonũ.g ſicut vnuz
E meritoꝛiũ.ita et retii
gquũ.M'. dicendũ ꝙ

declinare a malo du-
plicit᷑ dicit ſieut non
velle malũ. AUno mõ

puatiue.ſicut dẽ doꝛ⸗

miẽs nõ velle maluʒ
qꝛ nõ hʒ aliquã affe/
ctionẽ ad malũ.Alio
mõ cõtrarie.vt dicat᷑

uõ velle malũ. qꝛ re⸗
ſpuit.et cõtraria affe
etiue afficit᷑ ↄtra ma

5

lũ.Sic etiã dedktinare

a malo duplr dẽ. Et
ſi dicat᷑ ↄtrarie.tunc
eſt meritoꝛiũ.Si ve⸗/
ro pꝛiuatiue.vitat pę
nã.qꝛ ſi nõ peccat nõ

punitur. non tñ me/
retur palmã. qꝛinoꝝ

eſt ibi aliq; opꝰ me/

ritoꝛiũ. et pꝛimo mõ

eſt gs iuſticie.ſecũdo

mõ nõ.qꝛ non Kape.
eſt fa

beꝝ vo ar.

cuiltas ⁊c.q̃ malũ eli
git᷑ gratia deſiſtente.
Ligdetur male dico
re.qꝛ ſi boc verũ eẽt.
tunc li. arbi. gratia d
ſtitutũ ſp cõſentiret

ni ĩ diffinitõe li.ar.qꝝ
ſiẽ dicit phᷣus.peccat

„. differetigk diffinie alich pei.
¶ Muicqͥd & in aia nfa nobis cõſiderãtibꝰ occurrit qd

oꝛa et ꝑ ea ad qᷓ n hHy
pᷣncipalit᷑ oꝛdinari.ſi

SEli.ar.ð ſe quãtũ ẽ &ᷣ

pꝛia ↄditiõe ſua ñ oꝛ

diatad malũ.nõ dbʒʒ

viffiniri ꝑ electioneʒ
iliffinit h li. ar.ñ ſim/
in ſͤm ſtatũ nat᷑e

d. q; mgr

lapſe. ⁊ qꝛ i ſtatu na/
ture lapſe defectũ hy
icliatiõez ad malũ.

i65 nõ tãtuʒz diffinit p

electiõz boni ad qua
oꝛdiat᷑ mediãte gr̃a

ß etiã ꝑ clectionẽ ma
li i quã cadit ex defec

tibilitate ꝓppꝛia. nec
pooit᷑ ibi electio mali

F: oadinar. em̃
ad illð puenit niſi ꝑ
gr̃e adiutoꝛiuʒ.⁊ ſic

pʒ rñſio ad vtrumqʒ

obiectũ.
74

. diu N—R- 272 — 7„ Ü?
tur duo. Pꝛimo querit᷑ vtꝝ dari potuerit bomini ſi
ue alicui creaturc adiutoꝛinzʒ qð eſſet naturaliter in-

.
„
Li.

—

Ointelligentiaz buius ptis circa duo incidit
bic queſtio. Pꝛimo querit᷑ de adiutoꝛio bomi
hi collato per qd poſſet reſiſtere. Secundo querit᷑ ð
Rione otentiarũ anime. Circa pꝛimum querun

flexibibile. Secundo querit᷑ vtrũ datum fuerit ei ad
iutoꝛium ꝑ quod poſſet abſq; auxilio gratie tempta
tioni reſi ere. eſti .

0.. 4 —— „ „ 7
Oꝛ bomiui dari potuerit adiutoꝛiũ ſiue li.ar.inflexi/

bile ꝑ naturam hoc eſt abſq; gratia ſupaddita oſten

dit᷑ pꝛimo a ſimili.contingit em̃ reperiri lucem coꝛ/⸗
poꝛalem quam impoſſibile eſt ꝑ naturam in ſe obnu
bilari. ſicut lucem empyrei vel lucem ſolis. Si ergo
lux ſpiritualis multo pꝑmanentioꝛ eſt qᷓ coꝛpoꝛalis.
videt᷑ ꝙꝙ ania hũana potuit fieri in ꝑfectione tanti
luminis ꝑ naturam ꝙ nullo modo poſſet obſcurari

nec ꝑ ignoꝛantiam nec per culpaʒ. Item contingit
regire aliquam ſubſtãtiam coꝛpalem intranſmuta/

tes.ſicut eſt coꝛpus vltimũ ſcʒ empyꝛeum.et boc nõ

babet ſolum per gratiam ſed etiam ꝑ naturam.gꝗ̊ pa

ti ratione poſſibile eſt ſubſtantiã ſpiritualem ꝑ natu
tam in tanta ſtabilitate fieri.ꝙ; nullo modo valeat

permutari a rectitudine naturali.ſi em̃ hoc repitur di

in ſubſtantia co ali. multofoꝛtius repiri põt in ſub
ſtantia dignioꝛi. ¶ Vtem gratia eſt pfectio nature.⁊ .
fectio confoꝛmatur ſuo pfectibili. ſi gratia confoꝛ/
mationis omnino reddit naturam impoſnbilem ad
peccandum.videt᷑ ꝙ anima humana naturaliter ca
pax ſit talis ſtabilitatis et inuertibilitatis. Si dicas

ꝙ; non eſt capax talis inuertibilitatis niſi mediante

gratia. obijcitur cõtra hoc ꝙ tal vertibilitas ad ma/
lum. aut eſt eſſentialis ipᷣi nature aut non.Si eſt eẽn

eſt eëntialis. videtur ꝙ in tali non vertibilitate ad
malum poſſit natura rationalis fieri ſalua ſua natu-
ra et nulla ſupaddita gratia. ꝓpter hoc ẽ queſtio. cũ
tam li.ar.hominis ꝙᷓ; gratia ſit creatuzʒ ſicut patebit
infra. ad quid dari poteſt inflexibilitas ad maluz ipᷣi
gre et ñ pᷣt dari creature rationali. videtur em̃ rõne

conſimili ꝙ ſi põt dari vni ꝙ poſſit dari alteri Jte, l

licet omnis creatura ꝑ ſe vertibilis ſit in natura. ali⸗
que tamẽ tales creantur a ſua oꝛigine ꝙ impoſſibile
eſt eas coꝛrũpi.et hoc habent ſine aliquo achen na/
turalibus.ſicut patet in ſubſtãtijs ſimplicibꝰ.vñ an⸗
geli et anime ꝑ naturam ſunt immoꝛtales..gꝙ pari ra-
tione videt᷑ ꝙ alique anime poſſunt creari ꝑ naturã
ad malum inflexibiles.videtur igitur fuiſſe poſſibile
tale adiutoꝛium a deo conferri per quod naturaliter
ad malum non poſſet inflecti. Sed cõtra.iſta duo
ſunt cõuertibilia ſicut vult Sam̃.et etiaʒ Aug.viczʒ
eſſe creabile et eſſe vertibile.ſic ergo in omni creatu/
ra neceſſe eſt eẽ aliquaʒ vertibilitatem. ſed in ſubſtã
tia ſpirituali non eſt vᷣtibilitas ᷣm ſubſtãtiã.ergo ne

ceſſe eſt ꝙ ſit vm electionem. igitur impoſſibileẽ ſub

ſtantiã creatam habere li.ar. per naturaʒ inflexibile.

tẽ non eſt ꝑ naturam magis artatus affectus qᷓ
intellectus.ſed intellectus eoipſo q; intellectus ꝓgna

turã ſuam eſt natus omnia intelligere. ᷓ pari ratio
ne affectus per naturam ſuam eſt potẽs hoc vel illx

appetere e go eſt ab vno oppoſicoꝝ in alteru tranſi⸗

re. ergo omnis affectus creatus quantum eſt dena⸗
tura ſua non ſolum bonum conceſſuʒ ſed etiam ꝓbi

bitum poteſt velle et pꝛeeligere. ergo ⁊c. Item ſi
li. arbi.creatum hocipo ꝙ libemuz eſt dominak actui

ſuo. hocipſo ꝙ creatum eſt debet aliquid ſuo creato

ni. videlicet honoꝛem.ergo ſi dominat᷑ ſuo actui. põt

non reddere qð debet. ſed hoc eſt peccatum. ergo ne
4 ceſſarium eſt li. arbi. nantũ eſt de ſua natura e ſle

xibile ad peccatum.i tem ſili.arbi.per naturaz ſu/
am eſſet inflexibile ad malum. ergo ſtare in bono et

facere bonuʒ eſſet ei naturale.ergo omne opus egre

diens a li.ar. ect in genere opcris naturalis. et nullũ

eſſet laudabile. per nulluʒ etiam opus qʒð faceret eẽt
liberuz arbitrium ad gloꝛiam oꝛdinabile.ſed boc eſt
contra naturalem li.arbi.inſtitutionem.ergo impoſ⸗

ſibile eſt alicui creature dareli.arbi.per naturam in/

flexibile. ¶ R. dom qꝙ impoſſibile futt bominem vel 7

aliquam creaturam rationalem per naturam habe/

reli.arbi. inflexibile ad malum. hoc em̃ repugnat na⸗
iam em intranſmt ture ipᷣius creature rationalis.⁊ a parte pꝛincipij ini
bilem quatuʒ ad ſubſtãtiam ct quãtum ad ꝓpꝛiecta/

tialis. et a parte termini finalis.et boc patct ſic.ſi emñ̃
li. ar. creature rationalis fieret naturaliter ad maluz
inflexibile. aut hoc eſſet ꝓpter ipᷣius artationem ad
bonum. aut pꝛopter ipᷣius determinationeʒ. Si pꝛo
pter artationem vt ſic faceret bonum ſicut lapis ten
dit deoꝛſuʒ.iam certe li.arbi.nec eſſet liberũ nec opꝰ
eius eſſet laude dignum.et ita ineptum eſſet ad finẽ
pꝛopter quem eſt factum.videlicet ad laudis et glo/
rie pꝛiemium aſſequendum. Si autem inflexibile eẽt
ad maluʒ pꝛopter determinationeʒ.quia ſic potens
eſſet per pꝛopꝛiam naturam et bonum vt non poſſet
deficere in malo.ſicut eſt de li.arbi.diuino qdð ad ſola
bona determinatum eſt. iam tale li.arbi. caret vani/⸗
tate per naturam ſuam.ergo iam non eſſet creatura

alis & vi r ieſt een nec pꝛoductum ex nihilo. cum omnis creatura vani-
tialis. & videt᷑ ꝙ ꝑ gratiam non poſſit auferri. Si nõ

tati ſubiecta ſit. et ita hoc eſſer contra naturam pꝛin⸗
cipij initialis quantuz ad quod dicimus creaturam
rationalem ex nibilo eſſe pꝛoductam. Repugnante
igitur natura rationalis creature. et ex parte initial

pꝛincipij.et ex parte finalis termini. impoſſibile fuit

hominem vel aliam quamcũq; creaturam rationa/
lem li. arbi. habere per naturam ad malum inſlexibi⸗
e.vnde concedende ſunt rationes hoc oſtendentes.

Ad illud quod pꝛimo obijcitur de luce coꝛpoꝛali. S

dicendũ ꝙ non eſt ſimile.tum pꝛopter boc ꝙ fons lu
cis coꝛpoꝛalis reperiri poteſt i genere creature.fons
autem lucis ſpiritualis non rcentur in genere crea
ture ſed eſt ipſe creatoꝛ.iuxta illud Ecci.ſ. Yons ſa/⸗
pientie verbum dei in excelſis. Tum etiam quia lux
coꝛpoꝛalis reſpectu actus lucendi babet artationem
adeo vt lucere eius non ſit laudabile ſed pure natu/
rale.non ſic eſt de rectitudine et operatione creatu/
re rationalis ſiue voluntatis gliberatiue. Ad ill

quod obijcitur ꝙ aliqua ſubſtantia coꝛpoꝛalis per
naturam eſt intranſmutabilis ⁊c. iam patet reſpon⸗/

ſio per hoc ꝙ non valet ſiue non decet creaturaʒ ſpi
ritualem ſic eſſe artatam ad opus ſuum ſicut coꝛpa⸗

lem.ſiue etiam quia non tenet ſummũ lin genere ſpi⸗

ritus.ſicut aliqua creatura coꝛpoꝛalis tenet ſummũ
in genere coꝛpoꝛuz. Aerũtamen dici poſſet ꝙ omne

coꝛpus mutabile eſt aliquo genere mutationis ſicut

vult Auguſtinus. ſiue quia ipſum mutatur in ſe.
ſiue quia aliqua mutantur in ipſo.et hoc vltimio

ohfeti⸗
Soityrn⸗
Kewenn
cddott.N.
iiimn
ganglu
ula⸗
gchcna n
hurgn
Cperlarn⸗
ſebgurnonen
tgnuntin
öülteen
figbnbiche
üpoſntt
Kheinotit
Etunltaeim
finneblectt
Mudoneeri

ſArmmin
hoſeregon
ſefi Vartir
lipprretla
antonni
tecſudiniliue

tnreränna
Poſrſeiſtordre⸗
lusgaern
Gaumdtoi⸗
Ilesonnne⸗
tnnepeonedn
ſacchtin
inpecchrs
Nfcchim
Wibonnidri
nhenalz
Pmaneeporon
tichfclingt
bltuniinfe
alutiſimn⸗
ſucltüicfrei
W
cue
rr Dur⸗
mck
licägzen
niicr

*

I

tan 10 modo mutatio poſſet eſſe in anpyreo. (Ad ſlud ſtrũ in lr̃a qui dicit q babuit vnde ſtare poſſet ſ non
W qð obr de gratia confirmãte. dð ꝙ gratia dicitur ee habuit vnde poſſet bccre. P. do & gliquẽ poſſc 13
pniin fectio nature nõ ſolum qꝛ adiuuat ſ etiã qꝛ defectu reſiſtere virtute ꝓpꝛia tẽptationi dyabolice abſq; oĩ
utfpon⸗ eiꝰ exdudit.vñ in omni natura creature rationalis gratia intelligi poteſt dupliciter. Aut ita ꝙ cxcludat D
Kioni Ealiquis ðᷣfectus naturalis qui ꝑ graʒ habʒ excludi. cotinuatio diuine influẽtie. aut ita ꝙ excludat᷑ appo
umngen quãatũcunq; illa natura ſit in genere cxeature ꝑfecta. ſitio noue gratie. Pꝛimũ ſimpir ẽ impoſſibile. nuncq;
Annig H et iõ non ſequit᷑ ꝙ ſi aliquid conuenit alicui ꝑ gratiã em̃ li.ar. male ſuggeſtioni reſiſteret. niſi deus ſue bo
en 11 ꝙ cõueniat ꝑ naturã¶ Et ſi obijciat᷑ ꝙ de potuit da uitatis influentia cõtinua in bono cõſeruaret. Secũ
ritene te nature qð dedit gralie.d ꝙ natura nõ potuit ſu/· do mõ vVeritatẽ habet ꝓ ſtatu innocẽtie. Sicut enim
Ns ſcipere. ſicut em̃ alia ẽ natura oꝑis moꝛalis.alia ope⸗· magiſter dicit in Ir̃a. Magna erat in pᷣmo homie li.
nls en ris naturalis.nec ꝓpꝛietas oꝑis moꝛalis põt cõueni ar.ab omni labe et coꝛruptiõe imunitas.atq; natura
dſece re opi naturali niſi naturale deſineret eẽ naturale.ñ liñ potetiaꝝ anime ſinceritas 7 viuacitas.⁊ ꝑ h pote
Mlelebag eñ̃ poöt laus et vituperiũ qᷓ ꝓpʒietas oꝑis moꝛalis rat euitare 2 repellere ſuggeſtionẽ dyabolica nec in
mapin hm ꝙ hmõi cõpetere opꝑi naturali inquãtũ tale.ſic ⁊ itgebat ad boc apponi ſibi nouã gratiaʒ. cum reſpe⸗
wnmnni⸗ 12 in ꝓpoſito intelligẽdũ eſt ſe babar An illud qag cau huius nulla eſſet in eo difficultas ſicut dicit ma⸗/
tboriten e obꝛ de imoꝛtalitate patet rñſio ꝑ pᷣdicta. Quod eniz giſter in Ĩa. et rationes ondunt qᷓ̃ ad pꝛimam ptem
WRRMW naturaliter ẽ immoꝛtalc ex hoc nõ eſt laudabile vel inducunt. et iõ concedẽde ſunt. ¶Ad illud gꝙᷣe Aug. 14
M vituꝑabile. et ita ſi li. arbi.inflexibile creatum eẽt. nec de vera moceẽtia iam pʒ rũſio. dicit em̃ q; nulla crea⸗
nemnh, laudis nec vituꝑij capax eet. tura rõnalis põt ſine diuino adiutoꝛio ↄſeruari.non
Rl Atrũ datum fuer voumni ntrale adintonige ad reſiſtéqus peccato fitei neefſanis gratia Fdiu
RK”l ¶AVtrũ datum fuen bomini naturale adiutoꝛiñ ꝑ qd ẽz in innocentia. quia in quocũq; ſtatu ẽ neceſfaria
—K poſſet abſq; omni gratia temptationi reſiſtere. Et ꝙ cẽ ſibi diuine bonitatis influentia. Ad illud qd obẽ 15
zung ſic vi. L. arbi. vt dicit An.ẽ ptãs ſeruandi rectitudi eadẽ ſũt naturalia in nobis et in pꝛimo bõie. dd
– nẽ ꝓpter ſc. li.arbi.eſt potẽtia naturalis. ꝑ natu⸗ et ſi eadeʒ ſint ᷣm ſubam.tñ infirmata ſunt et vulne
–R ralem potentiꝗ abſq; addita gratia hõ poterat ſerua rata ⁊ deterioꝛata.·ct id nõ ſeqͥt ꝙ tantũ poſſe hẽant
ng 4 re rectitudinẽ ſiue iuſticiã. Sed puando rectitudinẽ quãtũ habuerũt qñ natura crat inſtituta. / Ad ilud 16
r b temptatiõi non ↄſentiret imo reſiſteret et ſuparet. S qd obẽ ꝙ tẽptationi rſiſtere boc ẽ victoꝛiã obtinere.
niluct; ſe⸗ ponat᷑ hõ in puris naturalibus.aut igitur dem ꝙ plus eſt aduerſarium ſuꝑare qᷓ eidem reſiſte
umitiin poſſet reſiſtere dyabolo ſuadenti aut non. Si non.⁊ re.Ad boc em̃ ꝙ aliquis aduerſarium ſuperet opti⸗
eui n nullus peccat in co qð vitarce nõ põt.& ſi conſentiret mũ eſt ꝙ oppoſitum aſſcquat᷑ ad quod aduerſanius
mtunoſt tẽptationi dyabolice n õ peccaret qð eſt impoſſibile. ptrahere intendebat.hoc autem ſolum ẽ quando ho
mcn Si ſic. ꝑ naturale adiutoꝛiũ ſine gratia ſupaddita mo non tãtũ reſiſtit aduerſario voluntarie. verum/
an ſupare poterat aduerſariũ IItẽ natura nulli dat eẽ etiam meritoꝛie. Lunc em̃ recte vincit dyabolus. qñ 17
ncſagum guin etiã det ei aliquã potẽtiã pmanendi. cũ non de ex vexatione temptationis ꝑ quaʒ intendebat incur
sgarunen iciat in neceſſarijs. vñ ſicut aliquid naturaliter pꝛo/ uare ad demeritum. bomo ꝓficit ad merituʒ. hoc au
matunee GH pagat.ſic eti naturali virtute in cẽ cõſeruat᷑ ſi li. tem li.ar. facere non põt niſi ꝑ gratie adiutoꝛiũ.quis
annnsgrn arbi. homini datũ ꝑ naturã ꝓpꝛiã innocens erat et ꝓ ſe poſſit refugere peccatũ.Si em̃ abſq; gratia pec-
n imune a culpa. ꝑ naturã ꝓpꝛiã abſqʒ omni gratia catũ refugeret.meritoꝛiũ ſibi non eſſet. et tñ tempta/
canil Pmanere poterat in ſua innocẽtia. ⁊cẽ̃¶ Item recti tioni reſiſteret. et ꝑ hoc patet rñſio ad ſequens.quia
niaſſtli tudo volũtatis ſolo actu voluntatis ſer t.qui eim̃̃ magiſter non loquit de quocũq; ꝓfcetu.ſed de pfe/⸗
mumm un rectus eſt.obliquꝰ eẽ nõ põt qdiu vult eẽ rectus.ſed ctu ĩ merito in quo nõ ſempꝑ pficit homo cũ facit opꝰ
Pinittn nihil tantũ ẽ in volũtate nr̃a qᷓ; ipa voluntas. nibil bonum bonitate moꝛali min aſſit gratia ſpũſſ ancti ſi
aunintnn facilius hõi recto q velle rectitudinẽ.ſi li. arbi. bo cut melius iufra patebit. ⸗ .
Enc mis quatũ eſt de ſua cõditiõe pᷣmaria rectũ erat. abſ. Onſequenter querit᷑ de ſcdo vicʒ de diuiſiõe
nbnginel q; omni gratia ſupaddita rectitudinẽ ſeruare pote- potentiag anime. et circa hoc pñ̃t quatuoꝛ ꝗqᷓ
narm i rat. et ſic aduerſario reſiſtere.et temptatiões ſupare. ri. Pꝛimo queritur de illa diuiſionc potentia
müpoetn Bz contra. Aug. de vera innocẽtia. Humana na/ rum anime qᷓ eſt per cognitiuam et affectiuaʒ.ſiue *
a tura et ſilin illa integritate in qua cdita ẽ ꝑmaneret. rationẽ et voluntatem. Secũdo querit᷑ de illa q̃ẽ *
mtimgul nullo tñ mõ ſeipam creatoꝛe nõ adiuuãte ſeruarʒ. S poꝛtionem ſuperioꝛẽ ct inferioꝛem. Lercio queritur
bbrnttn uatncq; homo hẽret li. arbi. ad hoc vt pmaneret. de illa qᷓ eſt per deliberatiuum et naturale. Quarto
iinet neceſſariũ ei erat gratie dunefef⸗a ſi tůc et vltimo queritur ad plenioꝛem explanationem de
Latr ſoccrae otetia naturetẽptatiõi rſiſtere natura/ illa diuiſione ꝗᷓ eſt per poſſibilem et agentem.
nur ia ſunt cadem in nobis et in ipo. ſi temptationirre — „
– ſiſtere eẽt a nobis naturam poſſibile. fruſtra frean Qucſtio.j. DD
n in teptationem. ꝙ ſi abſurſum ẽ dicere. ptz ⁊c ¶Itezʒ erum intellectus ⁊ affeetus.ſiue ratio et voluntas
es W ilrute Ppaia poſſet hõ abſq; omni gra tẽptqtioni ſint potentie diuerſe per eſſentiam. Et ꝙ non videt
ſun nn, reſiſtere.poſſet etiã victoꝛiã de inimico obtinere. ſeld Aug.ix. de trini. dicit qꝙ; hec tria ſc intelligentia. me⸗
ninnn victoꝛie rñdet coꝛona.ᷣ abſq;ʒ omi gra potuiſſet me moꝛia et voluntas ſunt vna mens. vna intelligẽtia.
no⸗ e reri et puenire ad gloꝛiã.ꝙ ſi euidenter falſum E. re-· vna vita.ſed hoc non eſtet ſi eſſent diuerſe per cſſen
ii 8 r eiten tẽptationi reſiſtere hocẽ opꝰde ſelau tiam. ⁊c. ¶ Item phus in iij.de anima.dicit ꝙ in
nunns dabile. b iciens opus laudabile nõ põt nõ ꝓficere. tellectꝰ ſpeculatiuꝰ extenſione fit pꝛacticꝰ.ſ extẽſio

mti igit ſi virtute ppꝛa babuit vnde poſſet ſtare virtute nõ yaniat potẽtiã ꝑ eẽntiã. S ceadẽ ẽ ꝑ cẽntiã itelligẽ
R pꝛis babuit vnde poſſet ꝓficcre.qd ẽ contta magi tia peculatiua et practica. cognitius et motina.

g£
Ti.

t potẽtie diſtinguunt᷑ ꝑ obiccta ſicut dicit pbeo.

ergo pꝛima ratio diſtinguendi ẽ ex ꝑte obiectoꝝ.
nõ eſt maioꝛ diſtinctio in potentijs qᷓ in obiectis.ſed

verum ſub rõe veri ẽ obiectũ intellectꝰ.bonũ ſub ra⸗

tione boni ẽ obiectũ affectꝰ.cũ igit᷑ eadẽ ſit ꝑ eẽntiaʒ

bonitas et veritas ſpũalis creature.g eadeʒ erit per

cẽntiã rõ ⁊ volũtas.. Ntẽ mag cõfoꝛmat᷑ imago ſũ/
me trinitati q́; confoꝛmet᷑ veſtigiũ.ſᷣ in ſumma tri/
nitate nulla ẽ dꝛia entialis.ſᷣ ſolũ ſᷣm relatiõeʒ.ſi igi
tur vᷣitas ⁊ bonitas ſola relatione differunt in crea/
tura et non eẽntialit᷑.multofoꝛtiꝰ v ꝙ ratio et volũ/
tas ſola relatiõe babeãt dicneui, B⸗ ad omnẽ de
lectationẽ neceſſario cõcurrit ſenius.delectatio em̃
E cõiunctio cõuenientis cũ ↄueniẽti et ſenſus eiuſdẽ.
H conſtãs ẽ ꝙꝙ voluntas hʒ delectari.g̊ bʒ delectabile
cognoſcere et ſentire.igit᷑ ĩa erit potentia ſenſitiua.
e ad omnẽ habitũ virtutis necefſario cõcurrit

amoꝛ et mecdlij inſpectio. Sicut em̃ vult Aug.de mo⸗/

ribus Ecclie. omnis virtꝰ ẽ amoꝛ. Et ſicut vult phᷣs.
virtus ẽ inſpectrix medij.ſi ̊ virtutes ſunt in volun
tate.& actus volũtatis ẽ mediũ inſpicere et amare.ſᷣ

pꝛimũ ptinet ad vim cognitiuã.ſcm ad affectiuaʒ.

S eadẽ eſt potẽtia cognitiua et affectiua.¶ Itẽ lumi/
ni et caloꝛi in coꝛpibus coꝛrñdet cognitio.et amoꝛ in
ſpiritibꝰ.ſ̊ᷣ ſol ꝑ eandẽ virtutẽ illuminat et calefacit.
calefactio em̃ generat᷑ ex radioꝝ inltiplicatiõe.& mil⸗

tofoꝛtiꝰ vẽ ꝙ ſi ſua ſpnal potẽtioꝛẽ.qꝙ ꝑ eandẽ vir/

tutẽ cognoſcat et diligat. ⁊c ¶ Itẽ optimũ vniuſcu
miſq; rei non põt eẽ niſi vnũ.ſᷣ optimũ in ania ẽ illud
vᷣm qð imediate cõiungit᷑ Sdo.Hoc aũteſt intellectꝰ
et affectus.ſiue rõ et volũtas. nõ ſunt diuerſe potẽ

tie ̊ vna.Si tu dicas ꝙ inter omnes potentias pꝛin

cipatũ tenet volũtas.cet illa eſt q̃ intimius adheret.

Obꝛ contra hoc.qꝛ virtus vnita plus põt q; multi/

plicata.ſi igit᷑ aia vna potentia ſola tenderet in deũ.
pꝓfectius vniret᷑ q;ᷓ ſi intẽdat pluribꝰ.g ſi optimo mõ
facta eſt ad ꝑueniendũ in finem.vẽ ꝙ vna ſola potẽ⸗
tia ſit ratio et voluntas ᷣm eẽntiam. ¶ Sed contra

Aug.in.xj.de tri.dicit aiam eẽ ad imaginẽ qͥ ad vni/

tatẽ eẽntie et trinitatẽ potcntiaꝝ.& ſi vera eſt ibi tri⸗
nitas.vera ẽ ibi potentiaꝝ diſtinctio. non ſolũmõ
diſtinguunt᷑ relatiõe ſᷣ ctiaʒ ᷣm id qð ſunt abſolute.
Prem ſi cadẽ potẽtia ꝑ eẽntiã eẽt ratio et volũtas.
cut vna eẽntia eſt in patreet filio.g ſicut pater non
p filiũ dꝛ intelligere ſ ctiam ꝑ ſeipᷣm.ſic volũtas non
ſolum intelligeret ꝑ intelligentia.ſᷣ etiam ꝑ ſeipſam.
falſum igit᷑ diceret Aug.xv.de tri.cũ dicit ꝙ uibil vo
lumus niſi ꝑ voluntatẽ.nihil intelligimꝰ niſi ꝑ intel.
= Aug.ix.de trini.c.iiij.lo⸗
quẽs de ratiõe et volũtate ſiue noticia et amoꝛe ait
ſic.Admonemur ſi vtrũq;ʒ videre poſſumꝰ hoci aia
exiſtere.⁊ tanq; inuoluta inuolui vt ſentiãt᷑ et nucrẽ
tur ſubalit᷑ vel vt ita dicã eẽntialit¶ Iteʒ ſola diſtin
ctio relationũ in creatura nõ ẽ diſtinctio reꝝ. v in di
uinis eſt vera diſtinctio ꝑſonaꝝ.& ſi in aia non ẽ di/
ſtinctio potẽtiaꝝ niſi ſolum ſᷣm relationem.aia non
eẽt illius ſumme trinitatis ſilitudo expſſa.et ita nec
imago. qꝙ ſi boc liunettara leananaur
creature eſt ꝙ cum vigoꝛat᷑ actus vnius potẽtie.mi
noꝛatur actus alterius.ꝓpter hoc ꝙ potetie radicã⸗
tur in eadẽ ſuba.gᷓ multo foꝛtiꝰ actus vniꝰpotẽtic in
tenſus remittit alteꝝ actũ eiuſdẽ potentie.& ſi ratio
et voluntas eẽt eadẽ potentia.cũ intenderet᷑ cogni/
tio.minueret᷑ affectio.gᷣ quãto clarius deuʒ videre⸗

quãtulum diligẽter optet inſiſtere.

cõſequẽter et iſta

nus. tanto minus amaremꝰ.qʒ ſi oino falſum ẽ re⸗
at c

differunt eentialiter. ſicut patet in igne. pari ratiõc
vbicunq; potentia cognoſcẽdi et amãdi foꝛmaliter

reꝑiunt᷑ in creatura.eentialiter diſtinguunt᷑. ſic re.
piuntur in aia. ⁊c. ¶ Py. dðʒ eꝙ et ſi pᷣdicta g ply

cõtineat curioſitatis qᷓ; vtilitatis. ꝓpter boc ꝙ ſiue

ren vbicunq;ʒ lux et caloꝛ ſunt foꝛmaliter.

vna ꝑs teneat᷑.ſiue altera.nilłũ pᷣiudiciũ nec fidi nec

7

tentijs anime plurimũ loquunt᷑ de potentiaꝝ di

moꝛibꝰ? generat᷑.Aerũtũ qꝛ ſcti et alij qͥ tractãt ð t.

ctione.et qꝛ etiã pluriũ qõnum dtermiatio pedet ex

p̃dicte qõnis termiatione.iõ determinatioileiꝰ ak/

ꝙ iſtius qõnis terminatio ex illiꝰ qõnis tractatione
pendet qua querit᷑ de comꝑatione potentie ad ſub/
ſtãtiã aie.vñ vᷣm ꝙ illa varic dtermiat᷑ a diuerſis.ſic
Auidã em̃ dicere voluerũt ꝙ po
tentia aie non eſt aliud qᷓ; ip̃a relatio vel ipa aia rela
ta ad actũ.et hi ponũt ꝙ oẽs aie potẽtie ſint vnũ ꝑ

eẽntiam.nec ẽ in eis aliqua dꝛia niſi ſolũ ſᷣm relatio
nẽ ad actum aliũ ct aliũ.et hoc confirmare nituntur

p Aug.in li.ve aia ct ſpiritu vbi vẽ hoc expᷣſſe dicere
et ſentire· Et ſi tu dicas ꝙ ille liber non ẽ Aug.per

hoc non euaditur.qꝛ hocipᷣm in li.de trini.dicit ð po

tentijs anime ꝙ ſunt vns eſſentia.vna vita.Aliqui
vero dicere voluerũt ꝙ potentie anime non tm̃ di/
cunt modum ſiue relationẽ.ſᷣ etiã dicũt ꝓpꝛietates
inherẽtes ipᷣi anime q̃ ſunt de genere accidetaliũ.vt/
pote in ſecunda ſpecie qualitatis videlicet naturalis

potentie et impotẽtie.et iſti dicunt ꝙ potentie in aia

differunt eẽntialiter. ſicut diuerſe foꝛme accidẽtales
exiſtunt in codem ſubiecto.et hoc confirmare nitun
turꝑ quoddã verbum Hug.q dicit in quodã libello

quẽ fecit de trinitate.vbi dicit ꝙ noticia et amoꝛ nõ

vere ſunt qd ipᷣa mens.ſ quaſi affectiones quedã et
foꝛme ipᷣius.quibus nõ ſit boc aliquid eſſe.ᷣ ad eſſe
tantũ ei ꝙ eſt hboc aliquid. Etiam ſunt qui dicunt ꝙ

potentie anime nec adeo ſunt idem ipᷣi anime ſicut

ſunt eiꝰ pꝛincipia intrinſeca ct eẽntialia.nec adeo di

uerſa vt cedant in aliud genus ſicut accidẽtia.ſed in
genere ſubſtantie ſunt ꝑ reductioneʒ.et iſti dicunt
cum potentie ſimpliciter non dicant alism eẽntiam
qᷓ; ſubſtantiam anime.ꝙ non ſic differũt eẽntialiter
ipᷣe potentie ꝙ ſint diucrſe cẽntie.Et iterum cũ non
ſint oino idem cum anime cẽntia. dicunt ꝙ non ſunt
omnino idem ꝑ eẽntiam.⁊ ideo quaſi medium tenẽ
tes inter vtrãq; opinionẽ dicunt q̃ſdam aie potenti

as ſic differre adinuiceʒ vt nullo modo vici poſſint
vna potentia.nec tñ concedũt eas ſimplx diuerſifica

ri ᷣin eẽntiam.ita vt dicant᷑ diuerſe eentie. ſᷣ differ/
re eſſentialiter in genere.ita vt dicantur diuerſe po/
tentie ſiue diuerſa inſtrumenta eiuſdem ſubſtantie.

¶ Quelibet autem dictaꝝ poſitionum ſuos habet de

enſoꝛes. nec eſt facile rationibꝰ cogentibus eaꝝ ali/
quã ipꝛobare.qꝛ hec poſitio vltio dicta cõcoꝛdat vie
cõmuni et auẽtibus tractatoꝝ.et magis ſobꝛia eſt ct
rationi conſona.ideo iuxta hanc terciam poſitioneʒ
ad ꝓpoſitam queſtioneʒ rñũdendum eſt. ꝙ intellectꝰ

ſiue affectꝰ ſiue ratio et voluntas nõ ſunt vna potẽ/
tia ſ̊ diuerſe.et hᷣ ſẽſerũt pᷣdeceſſoꝛes nr̃i.ſenſiſſe etiã
vẽ Aug.ſicut expꝛeſſe apparet i auctibꝰ ſupꝛadictis.

omnes etiam quotquot diuidunt anime potentias

pꝛima diuiſione diuidunt in cognitiuam et affe/

aiuam ſiue motiuam. ¶ Rurius cum quis ad

otandũ igiẽ

— = de
S==
Se.

neißttiͤ 6
dſecrepnumgt
tmnnn ſuun
nunnunn
Potoniuf
Nintenloon
nenmmircnan
nuͤchitle
Gibucit il.
itcrbinin
hengenai
dtaguuptune
ſcinenacsc
cucürclignta
itepainoſimilt
tmliſatſian
Moucſosactust
icmurckoza
Piueſönſecun yt
tagenacicter⸗
nuttabocmatt
hieiraligipot
oreint igt na
ſtſctlerondiucnia⸗
Gomcnide Aug
ſiunctgiödian
ſechruradcant,
matititainden
ſimbeumns Augt
oſtotbintlcauct
Cingiete
igichaschs⸗
wpoenuſͤckie
inqtüritnsn
giſicenennae
ncſeghfert
enicincli
Nrtpoinwciidantt
Ahnftttüne
hſſummhid⸗
kelefflän
lhteſelun
nſctlencinnon

=

EAltczctioine

kgen

==-= =
—

igines ion

D

.

4

=. .
=.
— —
—
—
—
—

E S
S=.
—
,
SE —

=
EE☛E
—, 5
E. E
E
+☛☛..
S-

XXIII

tbmi ſemetipm redit volens quaſi quodam etxperimento. go iſllam ſummã trinitatẽ q;; veſtigiuz. cũ in illa ſum⸗
Ponti diſcere potentiaꝝ qs habet in ſe ↄuenientiam et dif᷑⸗ maa trinitate ſit vera diſtinctio in ypoſtaſibꝰ et perſo
Uſomi ferentiam. inueniet ſe in cognoſcendo et amando nis. ſi anima ẽ expꝛeſſa dei imago. debet in ſe habe⸗/
unt ſere recurrere ad diuerſa iſtrumẽta. Vnde ↄſiderati vſ u re trinitatem in qua ſit vera diſtinctio.alioquin non
daecnri manifeſto iudicio apparebit ꝙ maioꝛ eſt erit expꝛeſſa ſimilitudo. Illa aũt dꝛia qᷓ eſt in creatu
Thoegu. ꝛia intelligentie ad voluntatẽ qᷓ ſit intelligentie ad ra pure ſᷣm habitudinẽ et relationẽ non dicit diſtin⸗
Inerſdinee memoꝛiã vel etiam iraſcibilis ad cõcupiſcibilẽ. Me ccionẽ niſi ſolum quãtum ad modũ. iõ et ſi talis di/
racit moꝛia em̃ et intelligẽtia negociant᷑ circa idem.ita vt ſtinctio ſufficiat in ratione veſtigij.amplioꝛ tñ debet
mrin ditir iſta acquirit. illa conſeruat. vcl illa offert et iſta eſſe in ratione imaginis. et ideo illa ratio non cõclu⸗
dohütet dijudicat. Similiter concupiſcibilis et iraſcibilis in dit. oteſt etiam alit᷑ dici.ꝙ ratio veſtigij ſumit 2 ½
ntöehe ſe habent ꝙ concupiſcibilis acquirit.et iraſcibilis de ex comꝑatione creature ad creatoꝛe.qᷓ attendit᷑ pm
bentüg fendit.et quia vtrumq; hoꝛum neceſſariuʒ eſt ad ꝑ- trelationẽ effectu ad cm. et qꝛ illa cõparatio ſcz q̃ ẽ
mangone fectionem actus cognitionis et affectionis. ideo me⸗ creature ad ereatoꝛc ſm triplex genus cauſeẽ omni
Nne it⸗ moꝛia et intelligentia potius dicunt᷑ diuerſe vires ꝙᷓ moge ip̃i creature eſſentialis. ideo non differunt in
ldiaſis ſe diuerſe potẽtic.ſimilit iraſcibilis ⁊ cõcupiſcibilis.Et ipſa creatura veritas et bonitas eẽntialiter. ̊ ratio
ig eſt exemplũ.ſicut ſi aliquis baberet diuerſa iſtrumẽ imaginis attendit᷑ in creatura ſm q; ip̃a compatur
iraſ ta ad diuerſos actus pᷣncipales.vt ſecurim ad ſcin/ ad deum in ratione obiecti. eo em̃ imago dei quo
dein wi dendqũ.et martelluʒ ad fabꝛicãdum.poſſet tamẽ nihi capax eius et ticeps eẽ poteſt.et quia ſᷣm caſdeʒ po
güf ne lominus ipa ſecuri vti ex vna ꝑte ad ſcindendũ. vt / tentias habet anima ferri in deum.⁊ etiam in res ali
mmntiana poteex pte acici. et ex alia pte ad alium actum illi c as cognoſcendas iõ non ſunt adeo eẽntiales ipi ani
Ntſeden ſonum.iuxta hoc materiale exemplũ qð nõ eſt ꝑ im me ratio ⁊ voluntas ſicut pꝛedicta. ⁊ iõ non optet q
meAn nia ſimile. intelligi põt in potentijs ſpuũalibus ſei⸗ tanta ſit conuenientia inter intelligentia et volunta
emidinig cecende ſunt igit᷑ rones et auctes on dẽtes mationeʒ tem. quãta ẽ inter veritatem ſubalem et bonitatem.
murin Nii 19 et voluutatem diuerſas eſe potẽtias. illud g Ad illud quod obẽ ad delectationeʒ concurrit 24
ine oncig, qð pꝛimo obꝛ de Aug. ꝙ ſunt vna cẽntia vna vita. ſe ſus. dom. q verum ẽ.ſed non optet ꝙ ille ſenſus
ici gitt rũdendum eſt ꝙ iõ dicunt᷑ eſſe vna eſſentia poter h ſit ipius volütatis q̃ delectat. ſed ſufficit ꝙ ſit ratio⸗
accetlit ꝙ i vna eẽntia radicant᷑. ⁊ adeo adperẽt illi itrinſecꝰ nis aſſociantis. Sicut em̃ oculus videt ſibi et pedi.
cicctums vt non cadãt in aliud genus. et ideo ad ſlliꝰ expᷣſſio⸗ cet tamen eſt aliud oꝛganum ꝙ pes.ſic ratio ſibi vidʒ
Tcrntet nẽ vtitur beatus Aug.tali pᷣdicatione. Ox vo iſta ſit et voluntati.et voluntas ſibi unpert⸗ et ratiõi. Et q;
dmmemis 4galtio ab intellectu et ſenſu illius verbi diſtoꝛta illud ſit verum patet ꝑ aucẽtem ug.pꝛius inductaʒ
fimurum colligitur ex ip̃is verbis beati Aug.in. xv. detri. vbi dicit ꝙ nihil intelligimu iſi p intellectũ. nihil vo
tingntiit dicit e iße deus eſt tres pſone.ſ in creatura habens lumus niſi ꝑ voluͤatc d,Acnu quod obẽ ꝙ em 25
ugun tres potentias nõ eſt ipᷣe potentie.et hoc E diſſimili · nis virtus ẽ amoꝛ et inſpectrix medij.dom c inſt i⸗
nsg tugo quedã trinitatis create trinitatis icreate. Cũ cere meclium eſt dupliciter. aut per modum conſi⸗
ick ich igit ibidem explanet verba pꝛius poſita qualit᷑ ſunt derationis.ant per modũ inclinationis. Pꝛimo mo
ſach intelligenda.ex ipᷣo verbo Aug colligit᷑. ꝙ cum dixit do inſpicere medium non eſt cuiuſiibet virtutis pᷣm
gine mẽoꝛiq ct intelligẽtiã et volũtatẽ vnã eẽ eẽntiaʒ. nõ ſe ſed per concomitantiã. quia ſicut ratio videt ſib i
imrin⸗ dixit ꝑ oĩmodã identitatẽ.ſᷣ per quandã intrinſeca,z et alijs potentijs. ſic pꝛudentia ct fides diſcernunt
un d adherẽtiazʒ.et hũc modum loquẽdi credendũ eſt ba⸗ ſibi et alijs virtutibus. Si autem ſecundo modo di⸗
tuitn. buiſſe autoꝛem libꝛi de aia et ſpiritu.ſiue fuerit Aug. catur inſpectrix medij quia per inclinationem ad il⸗
Gaſtiaung ſiue alius.qm̃ ſi aliter intelligeret᷑ valde impꝛobabi / lud tendit. ſicut lapis tendit deoꝛſum. et medicina
uncken liter videret᷑ eſſe locutꝰ.ſequeret᷑ em̃ ex verbis illis vna dicitur habere aſpectum ad talem humoꝛẽ pur
hiiin ꝙ vnũ et idem ect ratio ĩterioꝛ.et exterioꝛ ſenſus.qd gandum.ſic non ſolum eſt cognitionis immo etiam
vendin 9 Sre rationẽ eſt vt etiam refugiat ipᷣe auditꝰ. affectionis.et ideo ex boc non conduditur ꝙ eadem
20 Ad illud qð obꝛ ꝙ intellectus ſpeculatiuꝰ exten ſit potẽtia affectiua et cognitiua. Sa illð quod obz 2 G
u i ione fit pꝛacticus.dd.ꝙ; ſicut in capło de mouẽte pʒ de comparatione luminis et caloꝛis iaʒ patet reſpo/
muß ſi iij. de aia phᷣs dꝛiaʒƷꝰ aſſignat inter pꝛacticum intelle ſio per rationem adductam in contrariuʒ . quia hic
haunen ctum cet appetitũ.nec vnqᷓ; dicit intellectũ fieri appe/ non habet veritatem.cum ſint in aliquo infoꝛmati/
un titum. bene dicit intellectum ſpeculatiuũ fieri pꝛa ue.ſed ſi babet veritatem.hoc eſt ſolum cum ſunt in
anne cticum.qꝛ ille idẽ intellectus et i la eadeʒ potentia qᷓaliquo effectiue. Pꝛeterea bie plures negant ꝙ; ſol p
nducſe, dirigit in cõſiderando. poſtmodum regulat in opin eandem virtutem qua illuminat calcfacit. et poteſ
en übten⸗ do. volun tas añt non ẽ intellectus pꝛacticus ſ̊ c ap eſſe ꝙ verũ dicant ſicut oſtenſum eſt. S. diſ. xiiij Ad 272 —
ntineg, .. petitus ratiocinatꝰ.ct iõ non ſequit᷑ ex boc ꝙ; ſola ex illud quod obẽ ò optimo anime.dm.qꝙ eſt optimũ
sen tenſione rõ fiat voluntas.vel ꝙ intellectus fiat affe⸗ quantum ad eſſe pꝛimum. et eſt iterum optimum
ncͤatſt 21 ctus. ¶ Ad illud q8 obẽ ꝙ potentie differunt ꝑ obie qtũ ad eſſe ſecunduʒ.et ſi optimũ quantum ad ceſſe
butt cta. v ꝙ imediatius diſtinguunt᷑ potentie ꝑ actus pꝛimum vnum ſit vtpote foꝛma vltimo completi/
Cungln q; ꝑ obiecta. Ad dꝛiam aũt potentiaꝝ cſſentialẽ ſu ua. tñ quantum ad eſſe ſecundum non opoꝛtet ꝙ ſit
ſctc Ar ficit diuerſitas obiectoꝝ vᷣm rationẽ.et iõ quãuis ve vnuz. niſi intelligatur eſſe vnum.quia ex multis eſt
intgt ruʒ et bonũ non differat eẽntialit᷑. nihilominꝰ tñ qꝛ collectum.ſicut ad aliquod bene eſie multa concur⸗
S cognoſcere et amare abſq; dubio ſunt actus differen.·runt. Et ſic quoniã potentia creature artata eſt. non
bfipnas, tes.potentie ꝗᷓ ſunt ad hos actus.pꝑ ſeipas diuerſita potuit creatura habere poſſe perfectum niſi eſet in
enun 22 tebabent. (E llud qd obẽ de veſtigio.dm. q; il- ea potẽtiaꝝ mltitudo. ex q collectione ſiue aduna-
mme An ratio potius ẽ ad oppoſitũ ſi quis recte intelligat tiõe vna ſi upplẽte fectũ alteriꝰ reſultaret vnũ poſſe

nr & ad ꝓpoſitum. Quia em̃ mag repꝛeſentat ipa ima cõpletum.ſicut mãifeſte aiaquerti poteſt in oꝛgano

ͦ MNWʒN ü

ℳ%%

—

humani coꝛpis.quoꝝ vnũquodq; indiget a virtute

28 alterius adiuuari. Et ſi obijciat᷑ ꝙ potẽtioꝛ eſſet aia

ſi virtus eẽt vna.qꝛ tũc eẽt magis vnita.dðᷣ.ꝙ qᷓ;uis
veritatẽ bẽat ex cõpatione potentie ad vnũ actũ.nõ
tñ hʒ in compatiõe ad diuerſos.aut certe ſi veritatẽ
habet cõꝑpando potẽtiam ad idẽ.non tñ ẽ verũ com-
pando ad diueria. Aen ẽ em̃ ꝙ ſi homo haberʒ vnũ
oculũ.virtuoſius videret ille q; mõ videat dũ habet
ſocium.nunqᷓ tñ ita bene videret ſolus ſicut videret
ipe et ſocius eiꝰ.ſic et in ꝓpoſito intelligendũ ẽ ſe ba
bere.⁊ ideo magis ẽ completũ poſſe aie ex multis po
tẽtijs collectũ.qᷓ; ſi eẽt ſimpłr vnitũ.qꝛ vna potentia⸗/
rũ alterã nõ diminuit ſᷣ adiuuat. ⁊ ꝓpter mutuũ ad
iutoꝛiũ et qhãmõ ſociale obſequiũ aliqñ dicit᷑ poſſe
aie eẽ vnũ.autctiã habitus exñtes in anima cẽ vnũ.
non qꝛ hoc dictũ ſit ᷣm ipᷣaꝝ potẽtiaꝝ et habituũ ꝓ⸗
pꝛiã rõeʒ et ſpẽalem naturã.ſᷣ qꝛ hoc dictuʒ eſt ꝑ qqn
dam collectionẽ.Ad pfectũ em̃ poſſe aie concurrunt
oẽs potentie.Et ad ꝑfectã habilitatõeʒ oẽs virtutuʒ
habilitates. Vñ ſi aliqua aucẽtas inueniat᷑ qᷓ videat᷑
ponere vnitatẽ potẽtiaꝝ anie et virtutũ. intelligẽda
