gentia.vel intelligẽtia ẽ ipᷣius cceli ꝑfectõ ⁊ foꝛma.ſed
intelligentia aliq̃ nõ eſt ꝑfectio celi ſicut dicit Dam̃.
ij. li. c. v. celi ſunt inanimati ⁊ inſenſibiles.S ⁊c.¶ Itẽ
nullus motus neceſſarius pendet a volũtate creatu
re tanq; a pꝛincipali motoꝛe.ſed motus celi ẽ vnifoꝛ
mis ⁊ neceſſarius ſᷣm ſanctos ⁊ phos.̊ nõ ẽ a volũ
tate alicuius angeli vel intelligẽtie. 4 Item vᷣtus il ⸗
di

lius angeli vl intelligẽtie ẽ finita.ſed virtus finita in

mouendo recipit fatigationẽ ⁊ laboꝛc. maxinc cum
mouet illud quod nõ eſt ꝑ ſe mobile.aut g celum mo
uetur ꝗꝓpꝛia foꝛma. aut ſi mouet᷑ virtute intelligẽtie
neceſſe ẽ illã laboꝛare ⁊ laſſari. ¶ Contra.om̃e quod
mouet᷑.ab alio mouet᷑.ſ celũ ſᷣm ſe totũ mouet᷑.g vzꝛ
cꝙ pᷣter naturã ⁊ foꝛmam eius ſit ponere aliqͥd a quo

moueat᷑.boc aũt nõ eſt niſi angelus vel intelligẽtia.S
⁊c. Item ois motoꝛ eſt in actu reſpectu mobilis.⁊

totũ celũ ẽ mobile.ᷣ nihil idẽ ẽ ſimł in actu ⁊ poten/

tia. celũ nõ pᷣt moueria ſe ſiue ꝓpꝛia vᷣtute. ¶ Ptes

ois motoꝛ ſufficiẽs diſtat a mobili.cũ &̊ illa foꝛma ex
tenſa diſtat a mã. nulla foꝛma extẽſa pᷣt eẽ motoꝛ ſuf/
ficiẽs.ſᷣ foꝛma celi ẽ foꝛma coꝛpalis ⁊ extẽſa.⁊ motus
ciꝰ cũ ſit pᷣcipuꝰ int᷑ alios.motꝰeiꝰ ẽ a motoꝛc ſuffici-
ente. 5 nõ pt eẽ a virtute ꝓpꝛie foꝛme.¶ Itẽ
naãliter mouet᷑ ad locũ aliquez. ſi mouet᷑ ab illo loco
mouet᷑ pᷣter nãm.S ſi celũ mouet᷑ nãliter ab oꝛiẽte in

ẽom̃e q

occidẽs.ab occidẽte in oꝛẽs.nõ mouet᷑ ꝑ naturaʒ.

vẽ ꝙ celũ habeat motoꝛẽ aliũ qᷓ; foꝛmã ꝓpꝛiam Aſotẽ

omne quod moucet᷑pꝛopꝛia foꝛma.mouet᷑ ꝓpter ꝓ/

pꝛiam indigentiã.natura em̃ foꝛme nõ mouet niſi ꝓ
pter appetitũ rei q̃ naturalit᷑ idiget. celũ ſicut dicut
ſcti ⁊ phi nõ mouet᷑ ⸗ indigẽtiã ꝗꝓpꝛiã.g̊ nõ mouet᷑

Soẽ qð mouet᷑ a ꝓpꝛia foꝛma
naturalit᷑ mouẽte nuqᷓ; qͥeſcit niſi violent.ipſo exñte

in eadẽ diſpõne.ſed celũ qtum ad naturã ſue foꝛme
ſemp crit in eadem diſpõnc.aut ergo nõ mouet᷑ a p⸗

pꝛia foꝛaa natura. aut nũỹ geſcit. vcl ſi eſcit. violet
qeſcit.ſi ů̊ cclũ aliqñ qetabit᷑ ⁊ nõ violent.gᷣ motꝰciꝰ

g.

0 nð eſt a virtute foꝛme intrinſece. vom iy in bae
q̃ſtione due ſunt poſitõnes ꝓbabiles.cõcoꝛdes rõni
⁊ ſcripture.pᷣter illã terciã viã quã quidã phᷣi poſuiſ
ſe vidẽtur.ſ.ꝙ celi h̃ent animas.⁊ ꝙ celum eſſet ma
gnũ animal. ⁊ moueret᷑ a ꝓpꝛia foꝛma pfeetiua ſi⸗
cut mouet᷑ animal.⁊ hãc animã motricẽ poſuerũt re
i 2 dirigi a deo mediante intelligentia.ſᷣ hec poſitio
lſa eſt ⁊ erronea. Sicut em̃ dicit Dañ.celi ſunt in/
animati ⁊ inſenſibiles.⁊ ꝙ dicũt᷑ deũ aliqũ benedice
re.hoc ẽ dictũ ꝑ ꝓſopopeiã.⁊ iſta ẽ ↄueniẽs ſentẽtia
ſanctoꝝ.⁊ ideo Aug.retractat ill verbũ qð dixerat
in li.de immoꝛtalitate anime.ꝙ mũdus animat᷑.⁊ ſi
aliqͥ ſancti videãtur hoc dicere ſicut hiero.ſuꝑ Eccł.
hoc totũ intelligendũ ẽ dictũ methaphoꝛice. Hõ ſolũ
aũt hec poſitio ẽ contra catholicos doctoꝛes.ſ̃ etiaʒ
contra philoſophicos tractatoꝛes.qui ponũt qꝙ ſuba
intellectualis nõ vnit᷑ coꝛpi niſi mediãte vegetabili
⁊ ſenſibili.⁊ ita ſi cclũ ꝑficeret᷑ a ſubſtãtia ſpũali.ha⸗
lvret ſentire ⁊ vegetari.⁊ ita naturaliter poſſet coꝛrũ
pi. ⁊ ppter hoc iſta poſitione omnino reiecta intelli/
gẽdũ ẽ ꝙ duplex ẽ hic modus ſatis catholicus.Qui⸗
dam em̃ dicũt ꝙ celum mouetur a ꝓpꝛia foꝛma hoc
mõ.celũ habet qᷓntitattm ⁊ figurã.⁊ ꝑ hãc ẽ ad motũ
habile. habet nibil ominꝰ lucis ꝑfectionẽ ⁊ foꝛmaʒ qᷓ

inter ceteras foꝛmas coꝛꝑales ẽ maxime actiua.⁊ q/

ſiviã mediã tenens iter foꝛmas ſpũales ⁊ coꝛpales.
⁊ p virtutem huiꝰ foꝛme mouent᷑ coꝛpa celeſtia oꝛbi
culariter mito ſufficiẽtius q; clemẽta moueãtur mo/
tu recto.nec opoꝛtet ad motũ celi adhiberi miſteriuʒ
angeli vel anime ſicut nec ad motũ cuiuflibet elemen
taris nature. Mec obſtat illud ꝙ mouens debet eſſe
aliud a mobili.quia ſicut aimal ᷣm aliud ſui mouẽs
Gm aliqͥd ſui ẽ mobile.⁊ tñ totũ è mouens ⁊ mobile.
ſic ⁊ in celo intelligendũ ẽ ꝙ eſt mobile ꝑ naturã qᷓn/

titatis ⁊ figure.⁊ mouẽs ꝑ naturã lucis actiue. Hec

obſtat illud ꝙ recedit ab eodẽ loco ad quẽ mouet᷑.ce
lum em̃ pꝛopᷣe nõ halvt moueri ad locũ.ſᷣ potius cir
ca locũ.nec pars q̃ ẽ in oꝛiente mouet᷑ ad occidẽs.qꝛ
illũ ſitũ intendat determinate.ſᷣ qꝛ intẽdit moueri oꝛ
biculariter.qui ẽ motus cõpetens ſue nature.AVñ ſi/
cut dẽ in radio ꝙ pꝛoccdit ⁊ retrocedit ꝑ virtutẽ ſuã
cũ fit reꝑcuſſio ad aliqð coꝛpus ſplendidũ.ſic ẽ in p/⸗
poſito.⁊ per hoc rñdent ad om̃es obiectõnes.Difti/

cile tñ eſt ßm bãc poſitõem ſuſtinere quõ celũ moue/
tur a ꝓpꝛia foꝛma ⁊ naturali.⁊ illa pmanente qͥeſcat

p̃ter violentiã. Difficile ẽ etiã intelligere quõ nõ mo⸗
ueatur ꝓpter ꝓpꝛiã indigentiã ſi appetitꝰ ille ẽ i foꝛ

ma intrinſcca.⁊ iõ iſti ↄpellũtur ad hoc redire vt di

cãt ꝙ ad motũ ccli non ſuſticit virtus ꝓpꝛie foꝛme.ſᷣ
ſimł cũ ea reqͥritur iſluxus diuine potẽtie pᷣm ꝙ celũ

habet moueni ⁊ qeſcere. Sʒ tũc remanet q̃ſtio qͥd ſit
ille influxus. vtrũ dicat qͥd creatũ vel increatũ.⁊ ſiue
hoc dicat ſiue illud. nõ ẽ facile explicare q̃re deꝰ illũ

motũ exerceat ſine miniſterio ſpnalis creature.cum
illis ſit natꝰ cõuenire. Mec tñ defacili põt hoc impꝛo
bari ſi quis hoc dicat ꝙ defectum iſtius creature coꝛ

poꝛalis velit deus per ſemetipᷣm ſupplere.vt oñdat

ſec eſſe deũ celi ⁊ terre.⁊ ita dicat᷑ celu moueri virtute

2
1
pꝛopꝛia.p ſi aliqͥd deſit ſibi ad mouẽdi ſufficientiax.
ſuppleatur ab ipᷣa virtute diuina.⁊ ſic ſuſtniẽdo bãc
poſitõnem. rñſio ad obiecta ſatis ẽ plana. Alia vo po
ſitio ẽ ꝙ deus mouet mediãte intelligẽtia crcata.ſiue
mediãte angelo.⁊ hboc ↄpetebat oꝛdini quẽ deus con
ſtituit vniuerſo.de quo dicit augu.ſuꝑ Geñ. ad lit.q;
deus ſic mũdũ oꝛdinauit vt ſpm̃ pᷣficeret om̃i coꝛpoꝛi.
⁊ ideo ſicut ↄgruũ ẽ angelos deputari ad miſteni ho
minũ.ſic ctiã cõgruũ ẽ ipos deputari ad motũ ⁊ regi
men celoꝝ.cũ in hoc etiã miniſtrent homini viatoꝝꝛ.
⁊ diuine ſubſeruiãt maieſtati.⁊ boc videtur Auguſ.
ſentire in.iij. de lib.ar.loquẽs de angelica natura de qᷓ
dicit.qꝙ non ſua maieſtate cõtinet omnia.ſed inberẽ/
do illi maieſtati ⁊ eius imperijs deuotiſſime obtpan⸗
do.a quo.⁊ per quẽ.⁊ in quo facta ſunt omnia.⁊ bec
poſitio magiſtroꝝ eſt tam in theologia q;; in phia.qꝛ
concoꝛs pietati fidei ⁊ rationi plurimũ eſſe videtur.
Si igitur hãc poſitionem ſuſtinere velimus. defacili
poteſt ad obiecta in cõtrariũ reſponderi. Ad illud t
qdð pꝛimo obijcitur ꝙ; motus ille naturalis eſt. dᷣm
ꝙ motus ille per cõparationẽ ad pꝛimũ mobile.na/
turalis eẽ dicit᷑.quia natura eius ⁊ figura illi motui

oↄcoꝛdat.nec opoꝛtet ꝙ om̃e quod ẽ naturale ſit a pᷣn

cipio intrinſeco ſicut a tota cauſa.ſed ſufficit ꝙ vᷣtus
intrinſeca cooꝑetur virtuti actiue.Ad al Tanod 32
obijcitur de graui ⁊ leui.dᷣm ꝙ ad motuʒ grauis nõ
ſufficit ſolũmodo grauitas ſiue qualitas pꝛopꝛia.im
mo concurrit virtus loci attrahentis.⁊ virtus loci ex
pellentis.⁊ virtuſ coꝛpoꝛis qͥnti.pꝛopter illa duo mo
uẽtia que ponit philoſophus.ſ.graue ⁊ leue.⁊ remo/
nens pꝛohibens.⁊ quia hec ad motũ celi nõ poſſunt
ene.dBone ꝙ cõcurrat virtus ſpũalis ſubſtã-
re. illud quod obijcitur de diffuſione lucis.di/
cenduʒ ꝙ ille non ẽ motus localis.ſed magis motus 33
alteratõnis.vnde ſicut ignis poteſt caloꝛẽ ſuũ diffun
dere deoꝛſuʒ.tñ vᷣtute ꝓpꝛia nõ ſe mouct de loco ĩdq
ẽ.ſic etiã i celeſti coꝛꝑe itelligẽdũ ẽ eẽ. 19 illud qd 34
obẽ ꝙ ad ↄpletõem motꝰ facit ꝙ aliq̃d moueat᷑ a pn
cipio intrinſeco.dm ꝙ G̊ accidit.nõ em̃ hoc ẽ ꝓpter
vnionẽ motoꝛis ad mobile.ſᷣ ꝓpt ſufficiẽtiã motoꝛ/
qᷓ qdẽẽ ſuba ſpũalis diſtãs a ma. vñ diſtãtia motoꝛ⸗
q̃ qdẽ ẽ a mobili ⁊ ↄpletio motoꝛ illa ẽ q̃ fac ad mo
toꝛis ꝑfectõnẽ.hoc aũt mſtomag repit᷑ i motu celi
mouct᷑ ab ãgelo ſiue ab intelligetia ſepata ſᷣm ſubaʒ,ʒ
vnitã ſᷣm vᷣtutẽ.q; ſi moueret᷑ a ꝓpꝛia foꝛma. 55
illud qð obꝛ ꝙ neẽcriũ nõ pẽdet a volũtario.ddm q;
veꝝ ẽ de volũtate vᷣtibili.q;uis autẽ volũtas ãgeli ſit
P nam vᷣtibilis.tñ ꝑ gliam oino inuertibilis efficit᷑.⁊?
talẽ ſbᷣam intelligẽdũ ẽ cẽ motricẽ celi.q vt dicit aug.
ſumme maieſtati incõtinẽti inhereat ꝑfecte.Et q ta⸗
lis ſuba ſit motrix celi oñdit ipᷣiꝰ motus nobilitas ?
vnifoꝛmitas ⁊ neceſſitas.oñdit nibilominꝰ qͥes futu
ra.cũ ꝑſecta erit ſuꝑna ciuitas.ad quã fruendã fina
liter oꝛdinat᷑ ãgelica iriir 2 illud qð obẽ 36
cñ ſit vᷣtutis finite laſſat᷑.dðᷣm ꝙ laſſatõnem nõ facdcit
finitas ſ᷑ impꝛopoꝛtio motoꝛis ad mobile. vl örietas
vel ineptitudo ex ꝑte mobilis.q̊ꝝ nullũ ẽ ii pꝛopoſi/
to. ⁊ ſic patẽt queſita.

DSe pꝛoductione inſenſibiliũ contentoꝝ. D
¶ Beqtur dixit deꝰ ↄgregẽt᷑ aq̃ in locũ vnũ. Supꝛa egit mgr̃ de ꝓductione inſenſibiliũ cõtinẽtiũ.in hac ꝑte
agit de ꝓductione inſenſibiliũ ↄtẽtoꝝ.⁊ qꝛ bec ſunt i duplici dria.Quedã ci intra celos ↄtinẽt᷑.vt malia reſpe
ctu gñandaꝝ reꝝ ſicut ſũt ela. Quedã vo vt actiua ſicut ſũt celeſtia lũiaria. Jõ ꝑs iſta hʒ duas. In pᷣma agit

de diſtinctöe celoꝝ.

inctõe celoꝝ. ꝗu ſcda de ꝓducõc luiariũ. ibi. Seqᷣt dixit deꝰ fiãt luminaria.¶Pꝛia P duas. In p⸗
ma tertiat vitatẽ. In ſcdᷣa ſoluit dubitatõem.ibi.Si ãt qᷓrat᷑ vbi ↄgregate ſint aq̃.
duas. In pᷣma ↄpat pductõʒ lũiariũ opibꝰalioꝝ dien. J

Silr ſca gs pᷣncipal
n ſcda vᷣo deteriat ꝓpt᷑ qᷣd ſint fcã.ibi.ꝗᷓ iõ fcã ſũt

vt ꝑ ea illuſtret ⁊c. Et ſic duo ↄtinent᷑ iĩ ꝑte iſta.vʒ diſtictio eloꝝ.⁊ H ſat plana eſt q;‚tũ ad pñtem mam ꝑtinet.
Scum ãt ẽ foꝛmatio lũiariũ circa qð pla ↄcurt dubitabilia.vt textꝰ ſacre ſcripture plane intelligatur.

öcnst
ſeinenuzl⸗
rorech
eltaſiuntma/

mſuni

ſefalenic
iiiſtien ,
ſcmigtits⸗
cceitrlisa
izöicoeqde
imi
rgelgus
tüigttenite
ſoiſfoend
Netteneſczi⸗
ſehem dim
antainwn
leniogttrie
ſelöſerdii
huigunergt
xoſtngünenin
lſttffseuntt
ſennenn
mfatmnihri

teajgt
euinfmun
fotseſulee
.grprimun
ſgartlbent
Amid iri
nmnshüsſo
rnidutuaso;

––
wrinanalg
ueiſß
nuim 4
cn e
ipitbihſt
aghis

XIIII

—
— H

Agit de diſtinctione celoꝝ determinãs veritat qñ a Congregeut a]d
in

aꝗᷓ cõgregate ſunt in vnũ locum,. f ocuʒ vnũ ⁊ appa-

A GSedqtur. dixit deus Cõgregẽtur aq̃ in locũ vnũ 2 ap⸗ eat atida. Cötra. v?
De opè tercie pareat arida.Tercie diei opꝰ ẽ ↄgregatio aq̃ꝝ in vii me groeienlo⸗
diei. locũ.Cõgregate ſunt em̃ oẽs aq celo inferioꝛes ĩ vnã an motus ad locẽ
Beda matriceʒ.vt lux q̃ pᷣterito biduo aq̃s clara luce luſtra⸗ eſt entis cõpleti. aqᷓ
uerat.in puro aere clarioꝛ fulgeat ⁊ appareat terra qᷓ nõdũ erat ꝓducte.
coopta latebat.⁊ q̃ aqͥs limoſa erat fieret arida germi male dixit. in locum
b bus apta? Eodem em̃ die ꝓtulit terra herbã virente vnu cogr cerr. Itan
lignũq; faciens fructum. . vor abpreen
¶ Soluit dubitationẽ vbi ↄgregate ſunt aj. g iũ ſimplr ẽ coloꝛatũ.
Siĩ aũt q̃rat᷑ vbi ↄgregate ſint aq̃ q̃ totum texerãt ſpa Sterra nõ põt appa/
ciũ vſq; ad celũ. Potuit fieri vt terra ſubſidẽs conca / rere.male & diat. ap⸗
uas ptes pᷣberet vbi ſluctuãtes aqs reciꝑet. Põt etiaz pareat arida. Itẽ cũ
credi pꝛimarias aq̊s rarioꝛes fuiſſe q̃ ſicut nebula tege unt duo alia elemen
irtrst terras.ſᷣ ↄgregatione eẽ ſpiſſatas. ⁊ iõ facile ĩ vnũ nei ie.⸗
Zã om̃es 1 poſſe rdigi locũ.Cũq; multa ↄſtet eẽ maria ⁊ flumia. ptura q̃ nibil de eoꝝ
It in vnu laj in vnũ t locũ dicit ads ↄgregatas ꝓpter ↄtinuatöem diſtinctonce explicat.
multa ſent ma⸗ olm aqn qᷣ in terris ſunt.qꝛ cũcta flumina ⁊ maria ma Juxta hoc qrit q̃re
ra ⁊ flumina. gno mari iũgunt᷑. Ideoq; cũ dixerit aq̃s cõgregatas Aana t es antat
nmnn vnü loci. deinde dicit pluraliter. cõgregatões aqdy bem. elisgulotlter
ꝓpter multifidos ſinus eaꝝ quibus om̃ibꝰ ex magno tu dicas ꝙ boc ẽ ꝓpt

mari pꝛincipiũ eſt. ł—3— aãjruʒ diſꝑſionẽ. tũc
vẽ ꝙ male dicat. cõgregẽtur aq̃ in locũ vnũ. Item q̃rit᷑ q̃re eiin terre pꝛimo wcat aridã ⁊ poſtea wcat terrã.
cũ añ ſitpictũ. In pncipio creauit deꝰ ce.⁊ ter. ⁊c. Item cũ elm aq ſit inſipidũ ꝑ naturã.⁊ maria ſint falſa.nõ
vẽ ꝙ ↄgregatõnes aqᷓꝝ debeãt appellari maria.R.dðm ꝙ ſcriptura diſtinctõem elłoꝝ in bis verb valde expli

cat elegãter ſi qͥs attẽdat.qꝛ ei motꝰ ad ſitũ nõ ẽ niſi rei ↄplete ⁊ bñtis foꝛmꝗ.nec aliud fuit aq̃s cõgregari in

vnũ.q; ipi elo aq̃ dando ſpẽm vnã ⁊ indinationẽ ad locũ ſpẽi ſimul debitũ ym exigẽtiã foꝛme ⁊ inclinatõnis

ad ſitu dare locũ ↄgruũ.⁊ qꝛ locus aq̃ ẽ immediate eẽ circa terrã.dũ aq̃ ↄgregat.ab elementis ſuꝑioꝛibus.ſ.

aere ⁊ igne ſepꝑat᷑ g in ↄgregatõne aqꝝ tangit᷑ ꝑ ↄſeqns diſtinctio alioꝝ duoꝝ eloꝝ. Rurſus qꝛ aq ſunt nate
circũdare terrã. ⁊ ſi ex omi pꝑte circuiret terrã. ad inhabitandũ nobis ⁊ aialibꝰapta nõ eẽt.iõ ſic diſtinxit vt in
ſupioꝛi ſuꝑficie arida apperet. Rurſus ſi terra eẽt ab aq̃ oino ſeꝑata. ad germinandũ nõ eẽt apta.⁊ iõ deꝰ ſic

gr xefecit terre ſuꝑficiẽ. vt tñ ip̃iꝰ radicẽ aqᷓ implẽt.⁊ ꝑ decurſum fluuioꝝ etiã irrigaret.Et ꝓpter hoc tria dicit
ſcriptura. Pꝛimo ꝓpter eloꝝ diſtinctionẽ.ↄgregẽtur aꝗᷓ in locũ vnum.Secũdo vo ꝗpter ſupꝑficiei terre denu
dationẽ. ⁊ appareat arida. Lercio ꝓpter irrigationẽ quã ab aqͥs ſuſcipit vt germiare poſſit dic.vocauit aridã
terrã. ogregatõneſq; aq̃ꝝ appellauit maria. Ex bis patẽt obiecta. Qð em̃ pᷣmo obẽ de vᷣbo ↄgregãdi nõ valet.

qꝛ nõ ſecit deꝰ aqs congregari ſicut pᷣus exñtes.vᷣ ſicut dans eis foꝛmã ⁊ naturã ꝑ quã ſint apte nate in vnũ
locũ ↄcurrere.Silr pʒ illud qd obꝛ de apparitõe terre.qꝛ terra q̃ apꝑet nõ ẽ elm mixtũ.Silx᷑ pʒ illð qð obijcit
dæ diſtinctõne alioꝝ eloꝝ.qꝛ in his duobꝰ q̃ ſunt maxime ſenſibilia ⁊ tractabilia.claudit᷑ illoꝝ diſtinctio ꝗᷓ ſũt
ſenſibꝰ nr̃is occulta. Silr patz qᷓre aquã wcat pluralit᷑.⁊ terrã ſingularit᷑.ꝓpt᷑.ſ.eaꝝ diſpõem.humidũ em̃ p/

pꝛio termino ẽ male termiabile. qꝛ ſiccũ de ſui nã termiabile ẽ.iõ terrã vocat ſingtr.⁊ pus vocat eã aridaʒ.⁊

poſtea terrã.qꝛ pᷣmũ nomẽ dicit ꝓpꝛictatẽ elemẽti.vicz ſiccitatẽ.ſcᷣm do nomẽ dicit eiꝰvſum ſiue vtilitatem

quã bʒ ꝑ ↄmirtõem aqᷓ vt poſſit coli ⁊ fructificare.iõ dẽ terra q̃ſi trita.Sil᷑ pʒ de illo qd obꝛ de aqs.appellat᷑

em̃ maria.nõ qꝛ amaritudo ſit pᷣma qᷓlitas aꝗᷓ.S qꝛ ↄſeqͥ᷑ aquã i ſua ↄgregatõe ꝓpt᷑ groſſiciẽ ꝑtiũ q̃ remanẽt

fſ⸗tilioꝛibus eleuatis ſurſum vel penetrantibus in terre pꝛofundo ex qua ſubtiliatione dulceſcũt.

b ¶ Eodẽ em̃ die ꝓtulit terra berbã virentẽ.vẽ ꝙ factũ ẽ inoꝛdinate.ſi em̃ firmamẽtũ pꝛius factum ẽ qᷓ terra
pᷣus debuit oꝛdinari qᷓ; terra. Item cũ mineralia coꝛꝑa ſint ex terra ita bñ ſicut ligna.vꝛ ꝙ inſ̃ ufficiẽter deter⸗
minet ſcriptura ea qᷓ̃ vᷣtute diuina ꝓducũtur ex terra. Itẽ q̃rit᷑ vtꝝ tũc terra geꝛminauerit tribulos ⁊ ſpinas.
ſi em̃ tũc nõ ꝓduxit.vẽ ꝙ poſt pctm̃ fuit terra fecũdioꝛ ⁊ nouã recepiſſe potẽtiã ad ꝓducẽda talia.ſi vo tũc ꝓ
duxit.vẽ ſcriptura inſufficiẽs.qꝛ nõ expᷣmit.vꝛ etiã ſibi Zriari dũ in.iij.Geñ.dicit illa in penã hbois germinari.
maledicta terra ⁊c. R. dom ꝙ ſcriptura oꝛdinate expᷣmit.deꝰ oꝛdinatiſſime fecit.dũ eodẽ die ̊ terra ꝓducta
E ex ea berbas ⁊ ligna ꝓdire fecit.tũ ꝓpter erroꝛis remotõnẽ.vt dicit Baſiliꝰ.ne crederet᷑ ꝙ ſol eẽt cã pᷣncipa
lis terre naſcentiũ.ſicut dicit phᷣs.ꝙ terra ẽ mr̃ ꝑlataꝝ.⁊ ſol pi.tũ qꝛ plãt.
ſunt radicitus affixe trabẽdo ex ipa fomẽtũ ⁊ oꝛiginẽ.nõ ſic aũt ẽ ĩ oꝛnatibꝰ alioꝝ triũ.ꝑ hoc pʒ pmũ obiectũ.
Ad illud vo qd obꝛ de coꝛpibus mineralibꝰ.dᷣm ꝙ; qꝛ ꝓut recedũt a nã terre.q; latent ſub terra.nõ curauit
ſcriptura ſpalit᷑ exᷣmere.Ad illud qð obẽ de ſpinis ⁊ tribulis.dᷣm ꝙ tũc ꝓducte ſunt ꝓ eo qꝛ ꝑfecta fecundi
tas data ẽ fre.⁊ nulla herba ẽ tã vilis q̃ nõ ſit alicuiꝰ vtilitatꝭ ⁊ vᷣtutĩ.⁊ iõ cũ alijs virẽtibꝰ herbis ⁊ lignis fru/
ctiferis itelligẽdũ ẽ iſta ꝓduci.⁊ ſcpᷣtura ſᷣ illoꝝ gnalitate ↄpᷣhẽdit.Et qð obꝛ ꝙ gñata ſunt ĩ penaʒ pcti.dom

ſne⸗ ⁊ tribulũ gñari vbi ſemiat frumẽtũ Bẽ ĩ penã pcti ⁊ ex maledictõe tre.q cũ colit᷑ vt det fructũ vñ hj

——

ter. wti? ꝓqucit vñ o cruciet. Oꝛ anñt ĩ loc mit generet ſpina ⁊ tribnlꝰ.hoc nõ ẽ pena naturs.

lãte ⁊ berbe ſüt q̃ſi cõnãles terre dum ci

59

40

41

42

aut ſicut ſpeculũ. qd

W

II.

2

e cFunt luminaria ¶ Agit de ꝓductione luminariũ ↄꝑans ea oꝑibꝰ alio
in firmamento celi. rũ dieꝝn. bb“ “
QAuerit᷑ ꝗ ſint iſta lu Srau Dini deus Fiãt luminaria in firmamẽto ce: Deopꝑe quante
vii Ditn die lu.? diuidãt diẽ acnoctẽ. In pcedẽti triduo diſpoſita ?ꝭ dieiii.
ptura eplirat. fecit Vniuerſitatis huiꝰ mũdi machina ⁊ ꝑtibus ſuis diſtii
deus duo luminaria buta. Foꝛmata ei luce pꝛia die qᷓ vniuerſa illuſtraret.
magna ꝛc. vi eſſe in duo ſeàntes dies attributi ſunt ſupᷣme ⁊ iſime ꝑti mũ/
ſtatia. Dꝛimo.qꝛ iſa i firmamẽto.ſ.aeri terre ⁊ aq. Naʒ ſecũda die firma⸗
5 rmar⸗ mentũ deſupꝑ expanſum ẽ.Tercia vᷣo aq̃rũ molibꝰ int
to· Se umnare receptacha ſua collectis. terra ẽ reuelata. atq; aer ſere⸗
magnũ. cũ iudicio ſa natus. Quatuoꝛ aũt mũdi elemẽta illis diebꝰ ſuis lo⸗
pientuz multe ſtelle cis diſtincta ſunt ⁊ oꝛdinata.Tribꝰ aũt ſeqntibꝰdiebꝰ
ſint maioꝛes.Lercio oꝛnata ſunt illa q̃tuoꝛ elemẽta. Quarta eĩ die oꝛnatuʒ
Bon luna ns vre S firmamẽtü ſole ⁊ lune ⁊ ſtellis. Quinta aer in volati
pus opaci u ſui in. libus. 7 aque in piſcib'oꝛnamẽta acceperũt. Sexta ac
terpoſitione ſolẽ fa cepit terra iumẽta ⁊ reptilia ? beſtias. poſt qᷓ oĩa factꝰ
cit edipſari. Si tu di E hõ de terra ⁊ in terra.nõ tñ ad terrã nec ꝓpter terrã.
cas ꝙ luna dĩ lumia Fſ ad celũ ⁊ ꝓpter celũ.Quia & celũ ceteris elemẽtis p
re. no qꝛ ex ſe luceat. ſtat.pꝛiuſqʒ; alijs factũ ẽ.iõ añ alia oꝛnat᷑ in q̃rto die qͥ Ante ani e
qꝛ cũ luna ſit de natu Determinat qre lumiĩaria celi facta ſunt. i eſt. en
ra qnte eſſentie ſicut ue iõ facta funt vt ꝑ ea illuſtret᷑ inferioꝛ ꝑs ne eſſet
⁊ ſol. vẽ ꝙ ita debeat habitãtibꝰ tenebꝛoſa. Infirmitati hoim ꝓuiſum ẽ vt
lucere ſicut ſol. Itez circũeunte ſole potirẽt᷑ hoĩes diei noctiſqʒ viciſſitudi⸗
ſi lumẽ recipit. aut ſi ne ꝓpter doꝛmiẽdi vigilãdiqʒ neceſſitatẽ.⁊ iõ ne nox
cut coꝛpuſ trãſpens. indecoꝛa remaneret ſ̃ luna ac ſideribꝰcõſolarẽt᷑ hoĩes

ut alt ter minar quibus in nocte oꝑandi neceſſitas incũberet.⁊ qꝛ qdã
animalia ſunt que lucem ferre non poſſunt.

ptim bʒ nam termia imalia ſunt que lucem fetren un “
ti. ⁊ pꝑtim tranſpentis.Si recipit ſicut trãſpens.tũc v? ꝙ nõ obijciat ſe viſui ꝑ ſe.⁊ ꝙ etiam nõ poſſit occultare

ſolem. Si ſicut terminatũ. tũc duplex oꝛit᷑ incõueniẽs. Pꝛimũ ꝙ cũ coꝛpus terminatũ nõ ẽ niſi mixtũ.nõ põt

boc non ſol

43

luna eſſe coꝛpus terminatũ. Scom vᷣo ꝙ tũc nõ illuminabit᷑ niſi in ſuꝑficie. vẽ ꝙ parũ de lumine ſuſcipiat ⁊
parũ refundat. nõ debet dici lumiare magnũ.Si vo recipit ſicut ſpeculũ tũc ſimilit duplex ẽ inconueniens.
Pꝛimo ꝙ in luna debemꝰ videre imaginẽ ſiue ſpẽm ſolis ſicut vꝛ in ſpcculo.Aliud ꝙ tũc non debet luna illu⸗

minare oẽm partẽ.ſicut nec ſpeculũ imaginẽ offert ſm oẽm ꝑtem. Pꝛopter boc igit᷑ ẽ q̃ſtio qᷓre luna dicatur

7

eſſe luminare magnũ.⁊ q̃re magis lucet de nocte qᷓ; d die.⁊ qre magis lucet dũ a ſole elongat᷑ qᷓ; cũ ei appꝛo/

7 „

pinquat.ↄtrariũ em̃ debet eẽ ſi ab ipo recipit lumẽ.Ne.dm ꝙ circa luminaria celi qͥdam ftngularẽ tenẽt opi-

nionẽ. dicẽtes ꝙ coꝛpa celeſtia ſunt ex qtuoꝛ elemẽtis p̃dominãte in eis nã ignis ſiue celeſtis coꝛꝑis qdð dicũt

eſſe nature ignee.p̃dominãte inqꝙᷓᷓ nõ ſolũ ſᷣm q̃litatẽ.ſ etiã m qntitatẽ.⁊ ſᷣm ꝙ in eis magis pᷣdnat᷑ illa natu

7 ☛

ra. ̃m boc hñt loca magis ⁊ magis ſupᷣma.⁊ qm̃ in luna ꝗᷓ nob pꝛoximioꝛ ẽ minime dñatur natura ignea int

cetera luminaria. ⁊ plus repitur in ipᷣa de natura luminis ſi uſceptiua. hinc eſt ; luna parũ ꝑ ſe lucet. ⁊ ex pꝛe/
ſentia ſolis multũ ſuſcipit lumẽ adeo vt mereat᷑ dici luminare ⁊ magnũ lumiare.ꝓpter magni effcectũ lumis
quẽ bʒ in terris. In ſue aũt poſitionis fulcimentũ adducũt hoc ꝙ luna vr eẽ coꝛpus termiatu coloꝛatuzʒ. ⁊
ideo int᷑ nos ⁊ ſolẽ poſita radios ſolis nob occultat.⁊ ſoli oppoſita dũ ex ea ꝑte qᷓ nob opponit᷑ lumẽ ſuſcipit
2z iuferioꝛa illumiat. Sʒ ̊ poſitio ẽ ↄ cõem viã phoꝝ.⁊ ð cõem viã ſctõꝝ. Cõtra phᷣos naq; ẽ.qꝛ pbi dicũt ꝙ
mixta ex quatuoꝛ elementis ſunt coꝛruptibilia.⁊ ad hoc ꝙ ſit conueniens mixtio opoꝛtet 7 plus ſit ibi de na⸗
tura grauiũ ſm quantitatem. ⁊ ita luminaria celi ᷣm banc poſitioncm ⁊ eſſent coꝛruptibilia ⁊ eſſent grauia.

ſi tu reſpõdeas ꝙ illa ſublimata ſunt a natura coꝛruptibilitatis? grauitatis. ſicut coꝛpoꝛa bominũ gloſa.
kitquia non queritur hic quid faciat deus per gratiam ⁊ gloꝛiam. ſed qualia ſunt illa luminaria
condita per naturam. Contra õmunẽ viam ſanctoꝛũ eſt. quia ſi coꝛpoꝛa illa ſunt mixta nobili valde mixtio

ne mirxta ſunt.⁊ ſi hoc.ergo ſunt nata perfici ab anima.⁊ ſic ſunt animalia. ⁊ boc eſt cõtra Dañm̃. qui dicit ce/

los eſſe inanimatos ⁊ inſenſibiles. Hoc etiam eſt contra Hiero.adeo vt dicere aſtra eſſe animata dicat here/

ticũ. Ande hoc enumerat inter bereſes Oꝛige. Auguſti. autẽ retractat. quia dixerat in libꝛo de immoꝛtalitate

anime. non tamen omnino tanqᷓ falſum condẽnat. Ait enim ſic in libꝛo retractationũ.animal eſſe mundũ ſi/

pter bec ⁊ bis ſimilia bic modus nõ vẽ appꝛobaãdus. Scdᷣo mõ põt dici ßm phᷣm ꝙ lumiaria ꝓducta ſunt ex
agsregatõne lucis vl ſuoꝛum oꝛbium.ſicut em ſi caloꝛ diſperſus in vnũ colligeretur fieret intenſioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ.

cut plato ſentit alijq; plurimi non ratione certa indagare potui.nec diuinarum eienroen autoꝛitate ꝑſua/
deri po ũ us. temere dictũ repᷣben

deri poſſe cognoui. Ande tale aliquidia me dictũ quo accipi poſſit q; animal ſit m

„
—

do. nõ qꝛ boc eſſe falſum cõfirmo.ſed qꝛ nec veꝝ eſſe cõpꝛebendo. Oꝛ ſi tu dicas illa eſſe cõplexionata nontn

—

animata.quomõ verum eſſe poterit.oeũñ nobis cõ lexio ſit ad ſuſcipiendum animã pꝛoxima diſpoſitio. Pꝛo/

=

— —

, – –— — —

uant lunmeeñ
Pyerelogq tuach⸗
Gecihoscondun⸗
anizanuagls⸗
Gpt P

Ntſlogouininin
ſerotihlaniaß⸗
papſeiͤuat
fornatunwunn

ltidlurneſus

fandſteninaſe
n 1Mereſgl⸗
fagnüboco die
ſoge weri
iſuui dang
—
ahaclitcoor
nſaninem
W
Pmnſttadn

nrgnglii

rſiapeuttl
napkifirf,
9 ſunſz,

de

dlne
nen cag
ſaegiſch
a⸗

ntöwaaler
rümuritchu
Cincnumok.
umwalui⸗
rntn dan
gtzchim
hiniſ
tsnbgd
itlunn
,anigauir
larta,
gicfcilni
itarun
iluni ſtint
eßpnn
gsſthan
aedorg
Abmnifi
intamnn
phülkumn
R gun

poꝛaà lumiaria

Di. XII

ſic dum natura lucis in oꝛbibus repta virtute ſui opiticis in vnũ colligit. luminare zſtituik. m hoc lumia/⸗
re maius ⁊ minus eſt.ſm ꝙ maioꝛ eſt in eo lucis aggregatio.⁊ qm̃ luna inter coꝛpa celeſtia magis eſt nobis pꝓ
pinqua ⁊ eius oꝛbis.hinc eſt ꝙ tã ipſa ꝙᷓ; eius oꝛbis minus ꝑticipat de ꝑfectiõe lucis.qꝛ tñ multũ ẽ nature lu/
cis cõfoꝛmis. obiecta ſoli mltũ illuminat᷑.⁊ qꝛ hʒ denſitatẽ in partibꝰ.iõ radijs ſolis ꝑpuia nõ eſt.⁊ ꝓpt᷑es radi
os q̊s ſuſcipit refundit ex ea ꝑte ex qᷓ ſoli ſe obijat.⁊ cũ ſit nobis ꝓpinqua multũ nos illũinat.⁊ ꝓpterea ſacra
ſcriptura vocat ſolẽ ⁊ lunã duo lumiaria magna.⁊ hec poſitio ſatis eſt pbabilis.nõ tñ Wen 3in ſi naiaene.
QAuð ſunt ¶ QAð aüt ſubdit᷑. Et ſint in ſigna ⁊ tꝑa ⁊ dies ⁊ an⸗ greggtigc⸗ denſztioe
in ſigna ꝛtennos. quõ accipiẽdũ ſit queri ſolet. Ita em dictũ vider par teeni
quaſi quarto die cepiſſent tꝑa.cũ pᷣus triduũ ſine te at ad luminoſitatẽ ſo
nõ fuerit. Ideoq; tꝑa q̃ fiũt ꝑ ſidera nõ ſpacia moꝛaꝝ lis.vr ꝙ de ſe debẽt lu
ſed viciſſitudinẽ aeree q̃litatis debemꝰacciꝑe.qꝛ talia cere.ñ tm̃ ex lũis ſola.
motibus ſiderum fiunt.ſicut dies ⁊ anni quos vſitate ris ſuſceptõne.qd ad
nouimus. Sunt em̃ in ſigna ſerenitatis ⁊ tẽpeſtatis. ? culũ patet cẽ falſum
ed d en iſii, riz m 5 anni P Et iõ ẽ adhuc tercius
in tꝑa. qꝛ ꝑ ea diſtiguimꝰquatuoꝛ tꝑa anni.ſ.ver.eſta⸗ modus dicẽdi pᷣm ſã⸗
tẽ.autũnũ.hyemẽ.Vel ſunt in ſigna ⁊ in tꝑa.i.in di / ctos.ſ.dam̃.⁊ baſilij.
ſtinctionem hoꝛarũ.qꝛ puſqᷓ; fierẽt.oꝛdo tempoꝝ nul- ꝙ luminare nõ tm̃ di
lis notabat᷑ indicijs vel meridiana hoꝛa.vel qualibet cit lumen.ſed lucis x
Hoꝛa. hHec quarta die facta ſunt. biculũ ⁊ lucis vaſcu.
B W En. Ppeer qð Ecci.xlvj
ę , fddN3Zz oie dicit. vas admi
rabile opus excelſi.vnde ſicut lucerna qᷓ̃ d vehiculũ lucis habet in ſe duplicem naturã.ſ.lucis q̃ vehit᷑.⁊ coꝛ/
oꝛis qð vebit.ſic voluerũt dicere de luminaribꝰceli. Ait em̃ baſiliꝰſic. Hoc ſolare coꝛpꝰ effectũ eſt vehiculũ il
ipᷣmogenito lumini.ſicut em̃ aliud eſt ignis.aliud lucerna.ſic illi luci vehicula lumiaria ꝑpata ſunt. Itẽ dam.,.
ZLumiaribus illis pᷣmũ clarũ lumẽ ↄditoꝛ impoſuit.nõ vt impotẽs dare eis aliud lumẽ. vt nõ vacãs illð re
maneret.Luminare em̃ eſt nõ ipᷣm lumẽ ſ lumis receptiuũ.Scm igit᷑ baſiliũ ⁊ dam̃.lũiaria ſunt ↄſtituta erx
illa pꝛima luce q̃ facicbat diẽ ⁊ noctẽ.et ſui oꝛbis natura quadã aggregatiõe.diuia manu ad modũ vaſis ⁊ re

ell⸗

ceptaculi lucis coadunata. Munc igit᷑ modũ ſuſtinẽdo ꝓpter ſctõꝝ reuerentiã.⁊ qꝛ ſecuriꝰeſt vbis eoꝝ innitit

in hac mã in qua Bus ꝓcedit᷑ ex ↄiectura qᷓ; ex rõne certa.dm ꝙ luminaria inq;'tũ ↄſtituunt᷑ ex oꝛbibꝰ ſuius
aggregationẽ plꝰhabẽt idoneitatẽ ad ſuſcipiendũ q; ad diffundẽdũ.ꝙ vᷣo lucẽt hoc hñt ex lucis pᷣmo create
pfectiõe.⁊ iõ illud luminare cui deus multũ dedit de illa luce.maxime lucet.ſicut ſol iſte.cui minus dedit. mi
nus.⁊ illud cui minime.minime lucet ex ſe.s ſi lucet hoc eſt ex ſuſceptiõe ſolaris influẽtie. Et iõ voluerũt alij
dicere nõ tm̃ lumia oẽs ſtellas a ſole lumẽ wae. Quicud añt ſit de alijs ſtellis.tñ de luna ſatis plane appa
ret ꝙ ꝑ ſe nõ lucet.Et rõ buius eſt.qꝛ ad ſui cõpletionẽ modicũ fuſcepit de illa luce pᷣ creata.qꝛ vo eſt aggregs
tuũ ex natura ꝗᷓ multũ eſt apta ad ſuſcipiẽdũ lumẽ.cũ ſit coꝛʒpus magnũ ⁊ denſum ⁊ nobis ꝓpinquũ.bincẽ ꝙ

multũ de lumie ſuſcipit ⁊ multũ refundit qñ ex ea ꝑte illuminat᷑ qua ſe nobis opponit.hoc aũt eſt qñ eſt in P⸗

fecta diſtantia a ſole.ita ꝙ ſol eſt in vno emiſpio. ⁊ luna in alio.et bec eſt rõ q̃re ſcriptura appellat luiare ma
gnũ.⁊ quare ſol pᷣpoſitus ẽ diei.⁊ luna pᷣpoſita eſt nocti.Et ꝑ h̊ pʒ rñſio ad obiecta.Oꝛ em̃ dꝛ luna eẽ lumiare

magnũ.hoc nõ dicit᷑ ꝙ luceat ex ſe vel ꝙ ſit maius ꝙᷓ ſtelle.vᷣ qꝛ magis nos illũiat.Quare aũt magis illũiat d

nocte ꝙᷓ de die rõ iã dicta eſt. Ad illud vo qdð querit᷑ quale recipiat lumẽ. vtrũ ſicut trãſparẽs.vel terminatũ. 44
vel ſpeculũ. Ddm ꝙ luna nec nãm pfecte opace.nec pfecte tranſꝑentis.nec pfecte bʒ naturã ſpeculi. ꝑticpat

tñ aliquid de quolibet hon. Maturã tranſparentis qdãm pticipat cñ ex natura qnei copoꝛis cõſtet. ům
vᷣo opaci in eo ꝙ partes ille ita denſant᷑ vt nec radijs nec viſualibꝰ ſolaribꝰpᷣbeãt trãſitũ. Naturã vo ſpecui

bʒ in hoc ꝙ ſic recipit vt etiã reddat.nõ tñ oino reddit ſicut 13 eculũ.qꝛ nõ eſt coꝛpus terſuʒ ⁊ politũ.ſicut pꝑtʒ
aſpicienti ipᷣm coꝛpus lunare cũ eſt illũiatũ.ſpeculũ aũt reddit imaginẽ.qꝛ eſt coꝛpꝰpolitũ qð nõ eſt radijs ꝑ/⸗
uiũ.hec aũt magis ↄiecturãdo dicta ſunt qᷓᷓ aſſerẽdo.vt aliquis intellectꝰſanꝰ haberi poſſit de eo qð dicit ſcri

ptura. fecit deus duo luminaria magna ⁊c̃. O vo obꝛ ꝙ nõ ſunt poſita in firmamẽto ⁊c.dᷣm ꝙ firmamẽét,n

in ſcripturis Nlianiccilk large.aliqũ ſtricte.aliqñ em̃ vocat᷑.viij.ſpera in q̃ poſite ſunt ſtelle.⁊ ſic ꝓpꝛie accibDi

tur ibi. ⁊ poſuit i ellas in firmamẽto celi.aliqñ accipit᷑ large ꝓ natura qͥnti coꝛpꝑis qᷓ̃ diuiſit aq̃s ab aqs. ⁊ ſic
Ernarini firmamẽtũ in medio aquarũ.et poſt . fiat luminaria in firmamẽto ceeil.
cvr

tuc vr ꝙ añ ſolẽ ⁊ lun tꝑa nõ fucrũt.vel ſi in tꝑa.q̃r quare plłr dicta ſunt tꝑa cũ nõ ſit niſi vnũ tpᷣs. Itẽ qᷓrit
de ſufficiẽtia iſtoꝝ qᷓtuoꝛ q̃ enumerat.in ſigna ⁊ tpa ⁊ dies ⁊ annos.qꝛ ſiy ſũt in menſes ⁊ ſeptimanas. Si tu

dicas ꝙ daudũt᷑ ĩ his duobꝰ.ſ.dies ⁊ annos.̊ñ ſoluit.cũ ſilr dies ⁊ ãni claudi pñt in h̊ dicit ſig et tpa.Re
dom ꝓꝙ illug vᷣbũ duplr hʒ exponi ᷣm ꝙ duplex eſt vſus ſigni. Signum em̃ ⁊ eſt ad ſignandũ.⁊ eſt ad diſtin/ 46

guẽdũ. Si pᷣmo mõ accipit᷑ ſignũ.tũc eſt ſenſus.ꝙ illa lſiaria facta ſunt in ſigna.i.in ſignificationẽ futuron.⁊

variationẽ tpm.⁊ dieꝝ ⁊ annoꝝ.vt variatio tẽpoꝝ attẽdat᷑ in mutatiõe qᷓ;tũ ad caloꝛẽ acris frigus. varia

tio dierũ qᷓtũ ad lumẽ ⁊ tenebꝛas.variatio annoꝝ qtũ ad renouationẽ hoꝝ duoꝝ.⁊ ſic dicunt᷑ coꝛpa celeſtia
eẽ in ſigna nõ q̃rũlibet ſnenren eoꝝ q̊ꝝ ipᷣa ſunt qͥdãmõ cã ſicut imbꝛiũ ⁊ ventoꝝ.⁊ ſic exponit dam̃.vł etei,=,-
coꝝ Ea pᷣſignãt diuia puideutia.ſicut eoꝝ aduenir n iudicio ᷣm illud Luce.xxj.Erũt ſigna in ſo.⁊ u
ſtel. Alioꝝ vᷣo ꝗᷓ ſunt a ii.ar.nõ ſũt ſigna ex inſtitutione diuia ſᷣ potiꝰad illa ſignãda traxit bũana fixio ⁊ fal

lacia dyabolica. Si aũt ſcdᷣo mõ accipit᷑ vicʒ ab actu diſtinguẽdi.tũc eſt ſenſus.ſint in ſigna quaſi diſtinctiö»“es·
cepoꝝ ⁊ dierũ ⁊ annoꝝ.Hec aũt expõ diuine ſcripture vr eſſe magis cõſona.qð patʒ ꝑ añcedẽtẽ lr̃aʒ vbi v.

¶ Et ſint in ſig. ⁊ ta. ⁊ dies ⁊c Cõtra.ſi ſunt in ſigna.nõ vidẽt᷑ peccare qͥ ꝑ illa pᷣnoſticãt futura.⁊ ſi in toa 45

—— 5

. „ . — — a
Fiant luſninaria in firmnamẽte celi ⁊ diuidãt Ma ſocte. Hupler enim eſt motus lumiarius. AUnus qͥ eſt ad
motũ vltime ſpere ſuꝑ polos pꝛincipales ad oꝛientẽ in oꝛiẽs ꝑ occidẽs.qͥ motu reuoluunt᷑ ſemel q̃libet nali
die. ⁊ m hunc modũ diuidũt diẽ ⁊ noctẽ.ſicut dẽ in ꝑs.fecit ſolẽ in ptãtẽ diei.lu.⁊ ſtel.in po.noc.Aliẽ motꝰ
Apꝛius quẽ bñt nãlit᷑ in circulo obliqſ. in Ʒodiaco in q̃.xij.ſigna deſcribũt᷑.⁊ ſᷣm motũ planetaꝝ in illis ſignis
⁊ maxime ſolis.fit ſignatio ⁊ diſtinctio tẽpoꝝ ⁊ dierũ ⁊ annoꝝ. Diſtinctio tẽpoꝝ fit.qꝛ quatuoꝛ ſunt tpa an⸗

ni.ver.eſtas.autumnus.⁊ hyems.q̃ diſtingunt᷑ ꝑ motũ ſolis in Ʒ»odiaco ꝓut ad nos accedit ⁊ a nobis elögat

Diſtinctio vᷣo dieꝝ fit ſilr ꝑ eũdẽ motũ.qꝛ mõ dies creſcũt.mõ decreſcũt.Aliqñ dies ſi ſt maioꝛes noctibꝰ.ali/
qñ minoꝛes ſᷣm ꝙ ꝑ illũ motũ dupir accipit ſolſticiñ.ſ.eſtiuale byemale. ⁊ duplex eq̃noctiũ.ſ.vernale au/
tũunale. Sunt etiã motus in diſtinctiõe annoꝝ ſᷣm fuationẽ illiꝰmotus ſolis in obliqͥ circulo. Siliter ſuo mõ
luna eſt in ſignifieationẽ tẽpoꝝ ⁊ annoꝝ ⁊ dieꝝ.apud iudeos maxime ꝙᷓtũ ad ſolennitates. ſicut apud xpᷣia/
nos eſt ſol.ſicut dẽ Ecci.xliij.A luna ſignũ diei feſti. Si aũt qᷓ̃rat ꝗre eccia magis accepit feſta ſua ſm ſoleʒ qᷓ
Fm lunã exceptis duobꝰ.ꝓlixa eſt huiꝰqonis determiatio.et plane inueniri põt in li.aug.ad ianuariũ.hoc q́;
tũ ad pñs ſufficiat.ꝙ qꝛ ſinagoga in tenebꝛis noctis ambulat ⁊ minuenda erat.iõ a lũiari qdð nocti peſt. 2 q
minuit᷑ in ↄjſummatiõe accipiebãt ſuarũ ſolẽnitatũ diſtinctionẽ.qꝛ vᷣo ecclia iã ambulat in lumie ſicut de ipa

dꝛ Apoca. xij. Mulr amicta ſole ⁊ luna ſub pe.eiꝰ.iõ mẽſes cõputãt ⁊ dies ſolẽnes magis ᷣm motuz ſolis qᷓ

lune.excepto ſolo paſchate.⁊ ꝑ ↄñs pentechoſte. Paſchal em̃ ſolẽnitas nõ ſolũ celebꝛat᷑ in cõmemoꝛationeʒ

reſurꝛectionis pᷣterite. etiã in pᷣfigurationẽ reſurꝛectiõis future.⁊ in ̊ eccłia q̃dãmocdo eſt ↄfoꝛmis ſynago⸗

ge. vñ feſtiuitatẽ illã obuat a luna nõ iudaiʒãdo.ſᷣ potiꝰillã futurã ſolẽnitatẽ quã expectat ſᷣm ꝙ ſibi cõpe/
tit pᷣſignãdo.Hec aũt dicta ſunt ꝓpter illud qdð dicit ſcriptura. et ſint in ſigna ⁊c. Et ꝑ h̊ pʒ rñſio ad obiecta.
O em̃ dr̃ eẽ in ſigna.̊ eſt vel in ortcentton⸗ imbꝛiũ ⁊ ventoꝝ.vel in diſtinctõeʒ tẽpoꝝ.⁊ iõ dicit tꝑa płr pt᷑
variationẽ tẽpoꝝ in q̃tuoꝛ tꝑibꝰanni ſᷣm q̃tuoꝛ eło qlitates. ſubiungit dies ⁊ annos. vt ſicut ꝑ tpa nõbat᷑

vagriatio.ſic etiã ꝑ dics ⁊ annos poſſit notari motꝰilli terminatio.ita q; dies dicit terminationẽ mot? ᷣ mo⸗/
uet ſol motu firmamẽti. ⁊ annus terminationẽ motꝰ qͥ mouet᷑ in obliquo circulo.Et in h̊ patʒ ꝙ nõ dʒ poni
menſis ⁊ ſeptiana.qꝛ nõ tãgit᷑ ibi noua variatio nec noua termiatio. Et ꝑ G̊ patẽt oĩa qᷓ ſũt queſia.

/
ſ.

Sar oĩa luminaria celi locẽt᷑ ĩi vno coꝛpoꝛe ↄtinuo.

mamento ccli ⁊c. Sr hoc videt᷑ rõne. Quecunq;
coꝛꝑa diſtinguun

mouet totũ qd infra ipſam eſt ab oꝛiente in occidẽs.

bus ſm ſuũ totũ eẽ ↄtinna.ᷣ oꝛbes plãetaꝝ ſicut di

nõ eẽt ſi coꝛp? illud in
nuũ. ⁊c. ¶ Itẽ ſi olal pe
ſita ita ꝙ in vno coꝛpe ↄtinuo.tũc omnes ſtelle eẽnt
fixe et nulle erraticc.ſi alie dicũt᷑ fixe.alie crratice.

4

pꝛijs. Lercio vtrũ motꝰcopetat alicui celo ſiue ſtell.

tũ eſt vnifoꝛme.⁊ iterũ nõ eſt coꝛpus bñs termiataʒ

minaria ad oꝛnatũ celi.ſed vnuz eſt corpus aeris qðᷣ

nui.ſ oꝛbes planetaꝝ dicunt᷑ eẽ.vij:tã a nalibus ꝙᷓ; a

D intelligentiã huiꝰ ꝑtis omiſſa diſtinctöne pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ ſm cõem opini
qN elemẽtoꝝ.Circa ꝓductõʒ luiariũ duo q̃rũt᷑. onem loquentiũ circa hbanc materiã.ſiue naturaliuz
*

Pꝛimo de ip̃ᷣis lũiaribꝰ ꝑ ↄpatiõeʒ ad coꝛpꝰ
in q loumd deipio in⸗ banoe ad ea ĩ qᷓ opant᷑
(Nitrca pᷣmũ triaqjronk. Pamo q̃r vtrũ luminaria
poſita ſint in eodẽ coꝛꝑe ↄtinuo.an i diuerſis. Scoo
vtrũ moueant᷑ motu coꝛpis cõtinẽtis.an motibꝰ p/

ſiue mathematicoꝝ.luminaria locant᷑ in diuerſis oꝛ
bibus. hec aũt diſtinctio ſiue diuerſitas oꝛbiũ pᷣm me
lius intelligẽtes nõ venit ex diſtinctiõe foꝛmaꝝ.ſicut
diſtinguunt᷑ aer ⁊ aq̃.nec venit ex diſcõtinuatiõe ſu⸗
perficiei. ſicut diſtinguit᷑ lapis a lapide.S venit ex di⸗
uerſitate motuũ.diuerſitas aũt motuũ nõ tollit cõti

¶ Queſtio.ſ.

nifeſte apparet in aq̃.quõ ſᷣm diuerſas ſui ꝑtes ad di
uerſas mouet᷑ poſitiões.⁊ ſimilit᷑ in aere.ex boc taſñ
nõ diſcõtinuat᷑. Scom bhanc igit᷑ poſitionẽ doᷣm ẽ lu
minaria celi poſita eè in pluribꝰoꝛbibꝰ. in coꝛꝑe taĩ
vyno ↄtinuo.qdð ſcriptura vocat noie firmamẽti. ⁊ iõ
dicit oĩa lũiaria poſita eẽ in firmaimẽto celi.vñ rões
ad banc pꝑtẽ inducte ſunt ↄcedẽde. Ad illud quod
obꝛ ꝙ numerus eſt ex diuiſiõe ↄtinui.dm ꝙ vcrũ ẽ
de illo numero in qͥ nũerant᷑ coꝛpa eiuſdẽ nãe in ge/
nere entiũ.ſ̃ᷣ nõ eſt verũ de nũero numerant᷑ in ge⸗
nere mobiliũ.ad bunc igit᷑ nũerũ faciendũ ſufficit ſo

t ꝙ; ſic vr ꝑ tex.ſacre ſcpᷣture qͥ dicit oia lumiaria i
binuicẽè. diſtinguunt aut foꝛma.
aut ſupꝑficic.ſed coꝛpus celi a luna vſq; ad celũ ſtella

ſugficiẽ. gᷣ impoſſibile eſt iᷣm halvre pluralitatẽ ſiue
dels drigi oĩa luminaria ſita ſunt in eodẽ con
poꝛe. ¶ Itẽ ſi aliqna coꝛpa ſunt diſtincta abinuiceʒ.
ad motũ vniꝰ non ſeqͥ᷑ motꝰ alteriꝰ.ſᷣ vltima ſpera

g neceſſe eſt totã nãm celeſtẽ eẽ vnũ coꝛpꝰcõtinuũ.

pecõtinuñn. ob: ꝙ oꝛbes planetaꝝ mouent᷑ cõtrarijs motibꝰ ſpe
