vel tempalis. dico ꝙ debet᷑ pena temꝑalis.⁊ ſi ꝓce/⸗
dat᷑ vlterius. illa ꝑſoluta erit oino immunis a cul/
pa. dom q; verũ eſt. ̊ quia nunq; põt eam deo pſol/
uere ita ꝙ aĩam deus acceptet ſine gra.hinc eſt ꝙ de
us ne cogeret᷑ iſtum ſupꝛa ↄdignũ punire gram ſibi
infunderet. ꝑ quã ſolutõez pene acceptaꝛet.⁊ iõ non
ſequit᷑ ꝙ illi pctõ debeat᷑ pena m ſe.nec ſequit᷑ ꝙ hõ
As ſe poſſit reſurgere a culpa ad innocentiã. ¶ Adil/
lu qð obijcit᷑ ꝙ delectatio nõ excedit delectatõnem

7„

in infinitũ.dm ꝙ nõ excedit in infinitũ ſᷣm verã in.

tenſionem delectatõnis.ſed ſᷣm reputatões peccant.

Exemplũ aũt buiꝰponit᷑ in charitate qᷓ diligit aliqð

bonũ creatũ.⁊ diligit increatũ.⁊ adeo bonu increa/

tum reputat bonũ.ꝙ ſi bonũ creatũ infinities miti/
plicet᷑ adhuc nõ eqret illi in amoꝛe.ſed plus amaret
deñ qᷓ; bonũ creatũ infinitics multiplicatũ.lic; vtrũ/
q; diffinite diligat. Sic etiã in ꝓpoſito eſt intelligen/
dum in amoꝛe ↄcupie qᷓ charitatez pimit ⁊ que cum
ccharitate ſaluat᷑. nam vna ſcʒ q̃ charitatem perimit
pfert creaturã deo qui erat p̃ᷣferendus infinit bonis
creatis. altera vo que cum charitate manet nõ pᷣfert
creaturam deo.⁊ ideo m reputationem peccant et
dei punientis moꝛtale excedit veniale impꝛopoꝛtio/
naliter. ¶ Ad illud qð obijcit. ꝙ ꝑ veniale offendit᷑
deus. dom ꝙꝙ falſum eſt. nõ eĩ dꝛ de? offendi niſi cuz
ↄtemnit᷑ſed verũ eſt ꝙ cũ veniali pctõ minus deus

amat᷑ ᷣm ꝙ Aug. dicit in li.ofe. Minꝰte amat.qui

tecũ aliq̃d amat.qð ꝓpter te nõ amat. Ideo veniale

„ —

vwitã eternã nõ aufert ſed retardat.qꝛ a deo nõ ſepat

ſed elongat.nec obligat ad penã eternałr cruciantez

quantũ eſt de ſe. ̊ tempꝑaliter affligentt.
vHvhrnſequẽter querit᷑ tercio loco de modis di/
uidendi pctã.Et cum multi ſint modi diui/
AgAendi de quibꝰvalde ꝓlixum cſſet bic diſpu/
tare.bis omiſſis in generali queruntur hic duo. Pꝛi
mo querit᷑ vtrũ pctm̃ habeat bic diuidi ꝑ differenti/
as matcriales tĩ.aut ꝑ dr̃ias foꝛmales.aut ꝑ ſpecia
les. Scdo querit᷑ vtrum pctm̃ diuidi babeat ꝑ con/

uerſionem ⁊ auerſionem tanꝙᷓ ꝑ diuerſas peccatoꝝ

differentias.

4 Aucnioſſ. “
¶ Atrum pctm̃ diuidi babeat ꝑ drias materiales ti.

an ctiam ꝑ foꝛmales.Et q nõ tm̃ ꝑ materiales ſ eti
am ꝑ foꝛmales diuidi habeat oñdit᷑ ſic. Sicut ſe ba-
bet caſtitas ad virtutẽ.ita ſe bʒ luxuria ad vitium.g
licut caſtitas eſt ſpẽs virtutis.ita luxuria eſt ſpẽs vi⸗
tij.5 vna ſpẽs diſtinguit᷑ ab altera ꝑ dr̃ias foꝛmales.

1. tem bonum opponit᷑ malo nõ tm̃ materia
liter ſ̊ etiã foꝛmaliter.⁊ Niuerſis bonis diuerſa oppxꝰ

nunt᷑ mala. sS bona quibus mala opponunt᷑.foꝛma/
liter diſtinguunt᷑. pari rõne ⁊ mala que cis foꝛmali
ter oppoſita ſunt foꝛmaliter differũt. ¶ Item circa
vnũ actuz pcti aſſignant᷑ diuerſe dr̃ie pctõꝝ.ſicut in

pctõ ade in qͥ vicit᷑ fuiſſe gula ⁊ ſupbia ⁊ inobedien-
tia.̊ pctã qᷓ ↄſiſtũt circa vnũ actũ nõ hñt dꝛiam ma⸗

terialem. ſi gli mõ differut. neceſſe eſt H babeant

nõ ꝑ foꝛmales.

onem ſed eti ubſtir. nackus
vel habitus ſubſtratus pctõ non tm̃modo diuerſifi⸗

——

II

differentiam founglem. 1Jtem multiplicatio Hm

materiã eſt multiplicatio 'm numerũ.⁊ multiplica/
tio ᷣm numerũ nõ bʒ ſtatũ. ſi pctã ſolũmodo diſti⸗
guerent᷑ ꝑ differentias materialiter differentes.nun
ꝙᷓ;ᷓ pctm̃ poſſet diuidi ſufficienti diuiſione. Si g pec/
catum diuidit᷑ in ſcriptura differentijs ipſum ſuſici
enter diuidentibus ⁊ omne pctm̃ ↄplectentibus.vi-
detur ꝙ pctã adinuicem diſtinguant᷑ nõ ſolum dif/⸗
ferẽtijs materialibꝰverũ etiam foꝛmalibꝰ.¶¶ Sʒ con

tra.foꝛmale in genere pcti moꝛtalis eſt auerſio.ſᷣ ꝑec

cata a parte auerſionis non diſtinguunt᷑ imo ↄueni/
unt.omia em̃ dicũt auerſionẽ a deo.ſi ̊ diſtinguunt
hoc eſt ſolum a parte ↄuerſionis que eſt in pctõ ma/
terialis. tm̃ diuidit᷑ pctm̃ ꝑ differentias materiales
Geen petm̃ foꝛmalr loquendo ni-
hil eſt. ß qð nihil eſt nõ habet differẽtias diuidẽtes.
” ſi pctm̃ diuidit᷑.nullo mõ diuidit᷑ inq;tum foꝛma⸗/
ſiter cõſiderat᷑reſtat ꝙ ſolũ diuidat᷑ ꝑ illud að eſt
materiale in ipo.⁊ redit idem qdð pꝛius. ¶ Itez ome
illud qð bʒ drias foꝛmales ⁊ ſpãles aliqᷓ mõ foꝛma/
liter loquẽdo bʒ ſpecic᷑.ſed pctm̃ ſiue malũ foꝛmalit᷑
loquẽdo eſt pꝛiuatio ſpẽi.⁊ pꝛiuatio ſpẽi nõ bʒ ſpeci-
em. ⁊ qd caxet ſpẽ caret differentia foꝛmali ⁊ ſpecifi⸗
ca. ⁊c. ¶ Item ſi pctm̃ bꝛet dr̃ias ipſum foꝛmaliteꝛ
diuidentes. haberet veras ſpẽs.ſᷣ om̃e tale bʒ oꝛdi
nari in genere directe.illud aũt qð eſt in generea ðo
eſt. pctm̃ foꝛmaliter loquendo a deo eſſet. quod eſt
ptra fidem. tem pꝛima diuiſio pcti eſt in oꝛigina
le ⁊ actuale.ſed originale ⁊ actuale pctm̃ nõ diſting⸗
uunt᷑ foꝛmaliter. quia qdð eſt oꝛiginale vni. fuit alteri
actuale. ſicut patet.quia qdð eſt oꝛiginale nobis.fuit
actuale ade.ſi ̊ pꝛima membꝛa maxime differunt.2
oꝛiginale ⁊ actuale nõ ſunt differentie he⸗ foꝛmali/

ter differentes. multo foꝛtiꝰnec alie. ¶ YItem prima
diuiſio actualis pcti ẽ ꝑ moꝛtale ⁊ veia e. et moꝛtale
⁊ veniale nõ dicunt diuerſas differentias jm foꝛmã
⁊ ſpecieʒ.g̊ multo minus nec alie differentie ſm ſpc·
ciem ⁊ foꝛmã faciũt differꝛe. Maioꝛ poſitio manife
ſta eſt. Minoꝛ ꝓbat᷑ pꝛo eo ꝙ veniale pctm̃ efficitur
moꝛtale ſola intentõne libidinis circa idem genꝰ de/
lectabilis. ſi maius ⁊ minus nõ faciũt diuerſitateʒ
Fm ſpeciem ⁊ foꝛmã.videt᷑ ꝙ pctm̃ veniale ⁊ moꝛta
le nõ addũt foꝛmalem differentiã. nec aliaʒ. ¶ E. 48
dom ꝙ dupliciter ↄtingit loqui de pctõ. aut in ↄcce

tione.aut in abſtractõne. Si in abſtractõne. ſic dom

eſt ꝙ quẽadmodũ pctm̃ cum ſit pꝛiuatio nõ bʒ oꝛdi/
nari niſi ꝑ accidens ſc ꝑ ↄꝑatõnem ad ſuũ oppoſi-/
tum. ſic etiam nõ habʒ foꝛmaliter diſtingui niſi rati⸗
one ſui oppoſiti.pꝛiuatõnes em̃ diſtinguunt᷑ K babi

tus.vñ ſicut caſtitas ⁊ foꝛtitudo ſunt vᷣtutes foꝛma/

liter differẽtes in genere virtutis.ſic etiam luxuria ⁊

puſillanimitas qꝗᷓ oppoſita ſunt iſtaꝝ duaꝝ virtutuʒ

foꝛmaliter dicunt᷑ differre in genere vicioꝝ.nõ tamẽ
ſm foꝛmã ſuam ſed ᷣm foꝛmã ſui oppoſiti.Si auteʒ

loquamur de pctõ in ↄcretõne ſic nõ tm̃ dicit pꝛiuati

ia actũ vel habitũ ſubſtratũ. qm̃ actus
cat materialiter. imo etiã foꝛmali differentia. alia. i.
eſt ꝓnitas ad luxuriaã. alia ꝓnitas ad ſi upbiatmm. 2 aliꝰ

actus quo ſupꝑbit aliquis. ⁊ alius quo luxuriat᷑.non
tm̃modo ſm materiã ſed m foꝛmã ꝓpter foꝛmalem

differentiã obiectoꝝ. hinc eſt peti hm ꝙ dcrctiue

accipit᷑ diuidi babet ꝑ vfias nõ tĩ materiales veru
etiam foꝛmales:foꝛmales dico noõ reſpectu defoꝛmi⸗

ſiche
Venit
Nta0
dud

—

XLII

ioꝛ eſſet qᷓᷓ miſcdia.ſed q; amplioꝛ eſſet q; venia ad quam buenndbonet. De põt dici ꝙ talis eſtimatio poti⸗
M venit ex ſubuerſione ↄfidentie q; ex ſubuerſione noticie.ſicut hõ aliqñ bñ ſcit aliquid.⁊ tñ affectio adeo dñat
nn vt ad eſtimandũ oppoſitũ ꝑtrabat ipᷣm.Et ꝑ banc viã rñdendũ eſt ad illa duo q̃ poſtea obijciunt᷑.nõ em̃ con
. . cludũt ꝙ deſperatio tollat nidẽ.qꝛ defect)eſt duplicis ↄditõnis.ſicut dictũ eſt.quis aũt deſperatio nõ tollat fi⸗/
i 1 dem ſimpliciter.nihilomioꝰtñ plus ledit᷑ fides ꝑ deſperatõeʒ q;ꝑ odium vel qdcunq; aliud pctm̃ qdð nõ ſit ei
W rèMs — ⸗ directe oppoſitũ. In
ſing (Subiungit diffinitiuã 2 ↄmunem aſſignatõneʒ pec fide em fune tra e
isn cati in ſomſanctum.ſᷣm Ambsio. e eeatr1,
moir ¶ Se hoc q;ᷓ pctõ in ſpm̃ſctm̃ Ambꝛo.in lib.de ſpũſan / um. et ipa tendentia.
waonei ” cto diſſerens diffinitiuã aſſignatõeʒ tradit dicẽs. Cur Pꝛimůũ eſt qſi terꝛa.⁊
iut Math.xij. dñs dixerit.qͥ blaſphemauerit in filiũ hoĩis dimittetur ſcom q̃ſi ſemẽ.⁊ terci
ei.qͥ autẽ blaſphemauerit in ſpm̃ſctm̃.neq; hic neq; in um qſi fruetus. ſar⸗
zu fnturo dimittet ei⸗Diligenter aduerte. nunq alia eit mũ tolli? Clus einmi
win offenſio filij. alia ſpũſſancti. Sic vna dignitas.ſic vna cojlliẽ p deſperatiöem
nin iniuria. Sʒ ſi qs coꝛpis ſpẽ decept humani.remiſſius qua efficit᷑ bõ inhabi
lgt aliqd ſentit de xpᷣi carne qᷓ; dignũ eſt.hʒ culpã.non eſt lis ad tendendũ in de
i tñ excluſus a venia.Si qͥs vo ſctiſpũs dignitatẽ. ma⸗ um. Terciũ vo tollit
nſin, ieſtatẽ.⁊ ptãtem abneget ſempiternã.⁊ putet nõ ĩ ſpũi ꝑ om̃e pctm.
nl Math. ix· dei eijci demonia. in beelʒebub. nõ põt ibi exhoꝛtatös dm mig been
e MM eſſe venie. vbi ſacrilegi plenitudo ẽ. Satis hic aperte inaͤrmitaeez Contra
irr explicat᷑ qͥd ſit pctm̃ in ſpm̃ſctm̃.Qð illi Aug. deſcri⸗ ſibᷣ veruz eſt. tũc om̃e
Au ptioni ↄgruẽ videt᷑.q illud pctm̃ dr̃ eſſe inuidẽtia gre pctm̃ eſt pctm̃ in pa⸗
MZ oppugnãas fraternitatẽ. Qui em̃ poſt cognitõneʒ veri⸗ trem.qꝛ cuʒ potentixæ
kan tatis ſctiſpũs veritatẽ negat.eiuſq; oꝑa diẽ eſſe beel/ peccandi potiꝰſit 3.‧
tin gebub.ptãti.bonitati.⁊ gre dei inuide nõ dubitaẽ. potẽtia ꝙ; potetia. 5t
in Remouet dubum. f ipſo quo aliquis põ
S enne n., — “ ν peccare põt deficere ⁊
in . ¶ Mon vtiq; diſtinctio illa verboꝝ ſic accipienda eſt qᷓſi infirmꝰeſſe. Itẽ ſi ec
si riũ ꝑſonaꝝ diuiſe ſint offenſe.ſ ibi eror genera diſti catũ in filiũ ẽ p igno-
d cta ſunt. Pctm̃ em̃ in pfem id intelligit᷑ qð fit ꝑ infir⸗ rantiã ſicut ipe ſubiũ
an mitatẽ.qꝛ pr̃i ſcriptura frequẽter attribuit potentiam. git. cuʒ s heede ne
ninie Pctm̃ in filiũ qð fit ꝑ ignoꝛantiam.qꝛ ſapia filio attri⸗ Paer w oop enphe⸗
zini buit᷑.Cerciũ expoſiiũ eſt. Qui & peccat p infirmitatẽ lin. nulla eſt ula di
tfrſ vel ꝑ ignoꝛantiã.facile veniam adipiſcit᷑.ſᷣ nõ ille qui uiſio pctõꝝ.Rdom S
vrui peccat in ſpm̃ſctm.Cũ aũt vna ſit potẽtia.ſapia.boni cuz dr petm̃ eſſe ex
i tas.triũ.quare pr̃i potentia.filio ſapĩa.ſpũiſancto bo Kfirmewale e org⸗
9 nitas ſepius aſſiane dictũ eſt. tiea. nõ accipit h qᷓcñ/
nitas ſepius aſſignek. ſuperi dictũ eſt. Fmhrmins Aſoun.
on “ð ZGZ ignoꝛantia. b infir⸗
14 mitas qᷓ quidẽ eſt ex carne.⁊ ignoꝛãtia qᷓ eſt reſpectu alicui?circũſtantie facieni rõnes culpe.⁊ ̊ mõ talis inſri
* mitas nõ eſt reſpectu oĩs pcti.nec talis ignoꝛãtia.quis largo mõ accepta infirmitate ꝓ quacũq; impotẽtia—?
Etin ignoꝛantia p quacũq; neſciẽtia ſiue cognitõnis pꝛactice.ſiue ſpeculatiue.in om̃i pctõ repiunt᷑. Dꝛeterea ſeiẽ⸗/
O Qum eſt ꝙ qñ diuidit᷑ pct̃ ꝑ has drias.q illud dẽ pctm̃ ex infirmitate qð ꝓcedit ex ipᷣa imediate.⁊ ſimilit ex
d⸗ ignoꝛantia ⁊ malicia. ⁊ ſic iſte tres qrie nõ ↄcurꝛũt in pctm̃ idem.Et ſic patẽt obiecta.⁊ hec ſufficiãt de iſta di /
in uiſione.quia ſupꝛa queſitũ fuit de his di.xxij.vbi illa diuiſio ponit᷑ ⁊ manifeſtaeaett. —
iui D intelligẽtiã biptis incidit h̊ qõ ð pctõ ĩ ſpm̃ licia diuidit᷑ ↄ pctm̃ ex igrantia ⁊ infirmitate. vẽ
n MUñ̃. de ̊ m ipſi triplicẽ ppatõe qrunt tria. petm̃ in ſiſſit genꝰ pcti diſtinctũi Ite ad hʒ ſpẽs
nu⸗ Puꝛd q̃rit᷑ ð ipo in ↄꝑatõe ad alia pctõꝝ gña.Scoo pꝛias a ſpẽbꝰqͥꝝ diſtinctũ ẽ gen⸗ peti. ẽ diſtinctũ ab
ſen Arit᷑ de ipo q;tum ad ↄditões ꝓpꝛias.Tercio q̃rit᷑ de alijs pctõꝝ generibꝰ.ſ pctm̃ ĩ ſ.i.ẽ hmõi.qm̃ eiꝰ ſpis
Sn ipo qtũ ad eiꝰſpẽs ⁊ dr̃ias. Circa pꝛimũ qᷓrũt duo. ſunt deſpatio ⁊ obſtinatio.⁊ veritat: agnite impug/
zuß, ſn ꝗrit᷑ vtrũ pctm̃ in ſom̃ſctm̃ dicat genꝰ pcti di tio.q ſt ꝓpꝛie ſpẽs hꝰpcti ita ꝙ nõ alioꝝ. ⁊c. ʒ
ſtinctũ. Scdo qrit᷑ vtꝝ pctm̃ in ſ.ſ. ſ bat aliud ſec 53. pctm̃ in ſ.i..ſic dicit mgfr in a eſt petm ad mottẽ.
ius catũ actuale pambulu. ¶¶Queſtio.ſ. a. os pctm moꝛtaleẽ pctiñ ad moꝛte. ch petin ad moꝛ
¶ Atrũ pctm̃ in ſ.ſ.dicat genꝰ pcti diſtinctũ ab alijs ge teʒ ſit Hale ad oẽs pctõꝝ dꝛias. ⁊ ad ipᷣm petm̃ in
4,. neribꝰpctõꝝ. Et ꝙ ſic vð p ꝑ pbũ mgfi in ̃a.Eſt ld .ſ.¶ Item petm̃ in ſ.ſ.aut ſic noiat᷑.qꝛ eſt in pſona⸗
a dã pcti gen? ceten guiꝰ⁊ aboiabiliꝰ qd dr petm̃ in ſ.ſ. .ſ.aut qꝛ eſt õ illud qð eſt appꝛopꝛiatuʒ ſpiſetõ. Si
n ¶ Itẽ B vi rõne.qꝛ moꝛtale ⁊ veniale faciũt diuerſa qꝛ ꝑſonã ſpũſſcti.ᷣ vna ẽ maieſtas pꝛis ⁊ filij ⁊ ſ..
petõꝝ gña. & miIto foꝛtiꝰremiſſibile et irꝛemiſſibile.oẽ Soõẽ petm̃ qð eſt in ſ. ſ.eſt in pꝛeʒ.⁊ oẽ qð ẽ in patr S
ce petm̃ in ſ.ſ.ẽ petm̃ irꝛemiſſibile.S vẽ ꝙ pctm̃ in ſ.ſ. ſit &ẽ in ſpiritũſanctuz.̊ h mõ ẽ gñaleaꝰ oe pctiñ. Szſi
cGH aliud genꝰ ab alijs giibꝰpctõꝝ. ¶ Itẽ pctm̃ in ſ. ſ. eſt qꝛ õ effectũ ſpũiſctõ appꝛopꝛiati.vtpote õᷣ bonitatẽ
pam̃ pcedẽs ex certa malicſgſi pcti ex certa ma Z gfað. oẽ pctm̃ eſt ð bonitatẽ ⁊ ð gram ſpũſſancti.

om̃e pctm̃ eſt pctm̃ in ſpm̃ſanctum. Item petĩ
diuidit᷑ in pctm̃ ex infirmitate.et ex ignoꝛantia.et ex

malicia.ita ꝙ pctm̃ ex malicia eſt pctĩ in ſpm̃ſctm̃.

ſ pctm̃ ex ignoꝛãtia ⁊ pctm̃ ex infirmitate nõ dic ſpe
ciale genꝰpcti.om̃e.n.genꝰpcti qd eſt ex ignoꝛãtia pᷣt
eſſe ⁊ ex infirmitate. videt᷑ ſimiliter ꝙ pctĩ ex ma/
licia nõ dicat determinatũ pcti genus. Vtem om̃e
qd quis facit ex ignoꝛantia põt facere ex certa ſcia ſi⸗
ue ex induſtria.& ſi oẽ genus pcti põt fieri ex certa in
duſtria. videt᷑ ꝙ pctm̃ in ſpm̃ſctm̃ circũcat oĩa pctõ/
rum genera.nõ g videt᷑ eſſe pcti genꝰab alijs pctõꝝ
generibus wiſnetn. i vom ꝙ petm̃ in ſpm̃ſan/
ctum dicit genꝰ pcti diſtinctũ ab alijs generibꝰ pctõ/
rum rõne triplici.ſcʒ rõne pꝛincipij.⁊ rõne ſui oppo/

ſiti. ⁊ rõne actus ſubſtrati. Rõne pꝛincipij.qꝛ pctĩ ĩ

ſpm̃ſanctum dicit᷑ eſſe illud qd eſt ex certa malicia ſi
ue induſtria.ex qua nõ ꝓcedit oẽ pctm̃.ᷣ illud ſoluʒ
qð facit hõ ſcienter. Roõne oppoſiti ſilr diſtinguitur.
qꝛ cũ triplex ſit gra.ſcʒ innocẽtie.baptiſmalis.⁊ pnia
lis.pctm̃ in ſpmſanctũ ꝓpꝛie babet opponi gr̃e pnia/
li.⁊ eam impugnat qᷓ;tum ad ſui initiuʒ.⁊ q;tum ad
ſui terminũ.ſicut ꝑ oꝛiginale ꝑdit᷑ gra innocentie.et
ꝑ actualia impugnatuꝛ Fa baptiſmalis. Ratõne vᷣo
actus ſubſtrati ſiliter diſtinguit᷑.qꝛ cuz pctm̃ illud ſit
impugnatiuũ gre.⁊ malicia ſit in ipſo ſpũ ſᷣm ſe.pec
catum in ſpm̃ſanctũ ↄſiſtit circa actũ ipſiꝰſpũs.ſicut
pʒ in deſpatõne ⁊ obſtinatõne.vñ foꝛnicatio ⁊ adul/

terium nõ põt aliq̊ modo dici pctm̃ in ſpm̃ſanctum.

Köneg ſui pꝛincipij.⁊ oppoſiti ⁊ actꝰſubſtrati.pec/
catũ in ſpm̃ſanctũ eſt genꝰpcti determinatũ.Et rõne

ho triũ ſic noĩat᷑ vt dicat᷑ petm̃ in ſpm̃ſanctuʒ.vicz

10

rõne malicie a qᷓ ꝓcedit.qᷓ directe opponit᷑ bonitati
appꝛopꝛiate ſpuiſctõ. Rõne pnialis ſiue finalis gr̃e
quaʒ pꝛiuat.ꝗᷓ eſt effectꝰappꝛopꝛiatꝰſpũiſctõ. Roõne
etiq actus ſpnalis circa quẽ ↄſiſtit.vñ directe dẽ pec-

catũ in ſpm̃ſctm̃ qdð eſt in ſpn.⁊ circa actũ ſpũs mall-

gnitatis.Et ſic pʒ ꝙ pctm̃ in ſpm̃ſanctũ eſt genꝰpcti
ab alijs pctõꝝ generibꝰdiſtinctũ.Et cõcedende ſunt
rones q̃ hoc oſtendũt. Ad illud qd obijcit᷑ ẽ pctm̃
ad moꝛtẽ.dom ꝙ pctm̃ dẽ ad moꝛtẽ ſᷣm ſilitudinem
ad moꝛtẽ coꝛpalem. In moꝛte aũt coꝛpali tria ↄcur⸗
rũt.quoꝝ pꝛimũ eſt amiſſio vite.aliud eſt coꝛruptio
diſpoſitõnis ex ꝑte coꝛꝑis ad ſuſceptõeʒ aie.tercium
eſt impoſſibilitas reꝑatõnis ſᷣm curſum nature.O?⸗
tum ad pꝛimã ↄditõeʒ omne pctm̃ in q̃ eſt auerſio a
deo. vꝛ eſſe petm̃ moꝛtale ſiue ad moꝛtẽ. Otuʒ ad ſe
cundã pctm̃ in ſpm̃ſanctñ dẽ pctm̃ ad moꝛtẽ.qꝛ tol/
lit diſponem ad ſuſceptõeʒ vite.qᷓ quidẽ oſiſtit in ſu⸗
ſceptõne pnie. Otum vo ad terciã ↄditõeʒ pctm̃ il/
lud dꝛ ad moꝛtẽ in q̊ qͥs coꝛpaliter moꝛit᷑. Cũ ꝗ dẽ ꝙ

om̃e moꝛtale eſt ad moꝛtẽ.⁊ ꝙ pctñm̃ in ſpm̃ſanctum

eſt pctſñ ad moꝛtẽ.differẽti mõ accipit᷑ pctiñ ad moꝛ
tem. ¶ Ad ill qð obr ꝙ aut dꝛ pctm̃ in ſpm̃ſanctũ.
qꝛ eſt ↄtra ꝑſona ⁊c.dð ꝙ iõ dẽ pctm̃ in ſpm̃ſanctuʒ.
nõ qꝛ ſit ↄtra ꝑſonã.ſᷣ qꝛ ẽ ↄtra a ppꝛopᷣatũ effectum.
nec qꝛ ↄtra oẽm appꝛopᷣatũ effectũ.ſᷣ qꝛ ↄtra effectũ
pᷣcipuũ int᷑ appꝛopata ſpũiſctõ.hᷣ aũt eſt donũ gfe fi
nalis ſiue pniał.⁊ hmõi.ꝓpꝛie qtuʒ ad ſtatũ gfe finał.
in qᷓ aſiſtit ois gre efficacia.⁊ ̊ mõ nõ oẽ pctm̃ ẽ cõ⸗
tra effectũ i En B nõ ſequit᷑ ꝙ om̃e pctiñ ſit in ſpi
ritũſctm̃. Adillud qð obijcit᷑ ꝙ oẽ pctm̃ pᷣt eẽ c

catũ ex ignoꝛãtia ⁊ infirmitate. dom ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ

igrantia nõ determiat aliquẽ actũ.nec etiaʒ infirmi/

tas. ? iqeo uõ dicit gen? pcti determiatũ. circuit oia

,

.
petõꝝ genera. Silr dᷣm de pctõ qð eſt ex infirmita⸗
te.nõ ſic aũt eſt de pctõ ſᷣm ꝙ eſt ex malicia.Ad ̊.n.
ꝙ ſit pctm̃ in ſpm̃ſctm̃.nõ ſufficit ꝙ ſit ex certa ſcia ⁊
ex induſtria.̊ requirit᷑ determiatio gencr q;tum ad
actũ ſubſtratũ ill qd obᷣr ꝙ oẽ pctm̃ pt fieri
ex malicia.dð.q; lʒ malicia ↄcurꝛere poſſit ad omne
pctm̃.nõ tñ ſꝑ facit pctm̃ in ſpm̃ſctm̃. VUñ ſi qͥs ſenex
qui nõ habet appetitũ foꝛnicandi excitaret carnẽ ſu⸗
am vt foꝛnicaret᷑.nõ dicẽt᷑ in illa foꝛnicatõne pecca⸗
re pctõ in ſpm̃ſctm̃.qᷓ;uis illud pctm̃ ↄmitteret ex in⸗/
duſtria ⁊ quadã malicia.Cũ g dicit᷑ ꝙ petm̃ ex mali⸗
cia eſt pctm̃ in ſpm̃ſctm̃.hoc ſolũ intelligit᷑ de generi⸗
bus peccatoꝝ que ꝓpꝛie ex malicia habent oꝛtum.ſi⸗
cut inuidentia fraterne gratie.⁊ impugnatio verita⸗

„

tis agnite.

ueſtio i. V b
¶ Acrum petm̃ in ſpm̃ſanctũ ſemꝑ habeat aliud pec-
catum pᷣ̃ambulũ.Et ꝙ ſic videt. Magiſter in litera
dicit ꝙ pctm̃ in ſpm̃ſanctũ eſt pctm̃ deſperatiõis vel
obſtinatõnis.ſed nullꝰdeſperat nec obſtinat᷑ niſi ꝓ/
pter aliqð pᷣccdẽs pctm̃. vr ꝙ ſp aliqd pctm̃ ſit pᷣ/
ambulũ ad pctm̃ in in ſ hren petm̃ in ſpĩ/⸗
ſanctũ vel eſt finalis impenitẽtia.vel bʒ ſemꝑ anne⸗

rxanm finalẽ impenitentiã quãtũ eſt de ſe.ſᷣ impenitẽ⸗

tia nõ eſt niſi reſpectu pcti pᷣcedentis.ſicut nec pnia.
O nunqꝙᷓ eſt pctm̃ in ſpmſanctũ quin bẽat aliud pec-
catũ p̃ambulũ. em in bonis nemo repente fit
ſũmꝰ.g videt᷑ ꝙ in malis ſtatim nemo labat᷑ in ꝓfũ⸗
dum.S ꝑ iſtud pcti genꝰlabit᷑ hõ in ꝓfundũ vitioꝛũ.
videt᷑ ̊ ꝙ iſtud pcti genꝰbẽat aliud pᷣambulũ qð diſ
ponat ad ipſi un, ↄtra.quatuoꝛ ſunt nobis in⸗
flicta ſicut dicit beda ꝓpter pctm̃ pmi ꝑentis. ſcʒ in/
firmitas.igrantia.malicia.⁊ cõcupia.ſᷣ poſſibile ẽ q;
hõ pꝛimo peccet pctõ ex ignoꝛãtia ⁊ ex infirmitate.g
ſilr poſſibile eſt ꝙ pꝛimo peccet pctõ qdð ex malicia p
tem quotienſcũq; pctõꝝ genera ſt diuer/

cedit.
ſa. poſſibile eſt ccare pctõ vno abſq;ʒ alio.ſi g&̊ pctm̃
in ſpm̃ſanctũ perm diſtinctuz ab alijs generibus
pctõꝝ.poſſibile eſt aliquẽ peccare illo genẽ pcti etiã
ſi nõ pceſſerit aliud pctm̃. Bee; impugnatio veri/-
tatis agnite eſt huiꝰ pcti ſpes.ſ ita bñ qͥs põt impugꝗᷓ
re veritatẽ agnitã.ſicut etiam veritatẽ ignoꝛatam.er
go videt᷑ ꝙ ſaltem qᷓ;tum ad illã ſpẽm abſq; ali⸗
cati genere poſſit ↄmitti pctm̃ in ſpm̃ſanctũ. Ee⸗
petm̃ in ſpm̃ſanctũ ↄſiſtit circa actũ ſpũs.ſjᷣ mag pen
det actus carnis ex actu ſpũs qꝙᷓ ecõuerſo. S ſi bõ põt
peccare pctõ carnis nullo alio pctõ pꝛecedente. pari
rõne.ſĩmo multo foꝛtioꝛi vr̃ hoc eſſe verũ ð pctõ i ſpi
ritumſanctũ.
differenter eſt loqui pᷣm eiꝰ ſpecies differẽtes. Que/
dam.n. ſunt ſpẽs pcti in ſpimmſanctũ que nullo modo
p,t eſſe abſq; pctõ p̃ambulo.ſicut ſunt obſtinatõ.de

ſperatio. ⁊ finalis impenitentia. talia.n. reſpicit c
catũ pᷣambulũ quaſi materiã circa quã.⁊ etiaʒ ſicut
cãm.nemo.n.deſperat de venia niſi qui fecit maluʒ.
nemo impenitens eſt niſi qui hʒ vnde peniteat. Suũt

⁊ alie ſpẽs pcti in ſpm̃ſanctũ q̃ quidem pñt eſſe abſ

q; pctõ pᷣ̃ambulo.ꝓ eo ꝙ actus ipſaꝝ nõ reſpicit d

termiate pctiñ p̃ambulũ.ſicut eſt inuideutia frater/

ddm ꝙ de pctõ in ſpmſanctum

11

ne gratie.et impugnatio veritatis agnite.ſicut eſt p/

ſumptio de impunitate. Põt.n. quis fraterne gr̃e in-

uidere.⁊ veritatẽ agnitam impugnare.⁊ de impuni/

tate pᷣſumere.etiam ſi nulla actualis culpa pᷣceſſerit.
⁊ hoc ꝓpter libertatẽ volũtatis que in qͥlibet hoꝛum

ſane
gar

uuſ

Puetn

tld N
Gienin
Kröe

ſmini,

Opßiſ
ninhi
zenem
imni
indanni
wihat
hlhris
iniiftti
htigel
õ Woir
Msin
ri⸗
uimi
amiu
nftu⸗
hlipen
Scheis
Niigi
Nreſ,
g;
gurnc

u
i
mehn
ochit⸗
bneun
.. e
lennc⸗
nmor
gug
niſe
ing
teht

4

ſet
Hint
,
t⸗
Gel⸗
hun⸗
ſſon⸗

ot

XII

loꝛ eſfet ꝙᷓ miſcia. ſed ꝙ amplioꝛ eſtet ᷓ venia ad gugdtn guenirs hoſſet Dl pot dici ꝙ talis eſtimatio poti?

venit ex ſubuerſione ofidentie q; ex ſubuerſione noticie.ſicut hõ

1

qñ bñ ſcit aliquid.⁊ tñ affectio adeo dñat᷑

vt ad eſtimandũ oppoſitũ ꝑtrahbat ipᷣm.Et ꝑ banc viã rñdendũ eſt ad illa duo q̃ poſtea obijciunt᷑.nõ em̃ con
cludũt ꝙ deſperatio tollat fidẽ.qꝛ defectꝰeſt duplicis ↄditõnis.ſicut dictũ eſt.q;uis aũt deſperatio nõ tollat fi⸗

See hoc q9; pctõ in ſpmſctm̃ Ambꝛo. in lib.de ſpũſan ⸗/ eras verceniiee
(cco diſſerens diffinitiuã aſſignatõeʒ tradit dicẽs. Cur Pꝛimũ eſt qſi terꝛa.
Math. xij. dñs dixerit.q blaſphemauerit in filiũ hoĩs dimittetur ſcom qſi ſemẽ. ⁊ terci
H ei. q̃ autẽ blaſphemauerit in ſpm̃ſctm̃.neq; hic neq; in umq̃ſi fructus. Pꝛi ,/⸗
fnturo dimittet᷑ ei? DLiligenter aduerte. nunqd alia eſt mũ tollit᷑ ſoluz p infi⸗
offenſio filij.alia ſpũſſancti.Sic vna dignitas.ſic vna delitatẽ. Scom vero
uissrian — e D X tollit᷑ p deſperatiõem
iniuria.Sʒ ſi qͥs coꝛꝑis ſpẽ deceptꝰhumani.remiſſius qua efficit᷑ bõ inhabi
gliqᷣd ſentit de xpᷣi carne qꝙ;ᷓ dignũ eſt. hʒ culpã.non eſt lis ad tendendũ in de
tñ excluſus a venia.Si qͥs xo ſctiſpũs dignitatẽ.ma⸗ um. Terciũ vo tollit
. L ieſtatẽ.⁊ ptãtem abneget ſempiternã.⁊ putet nõ ĩ ſpũ ꝑ om̃e pctm.
Math.ix. dei eijci demonia.ſᷣ in beelʒebub.nõ põt ibi exhoꝛtatõ ð Pcctim̃. n. in pꝛem
eſe venie. vbi ſacrilegi plenitudo . Satis hic aperte id intelligik aa lit er
cexplicat᷑ qͥd ſit pctm̃ in ſpm̃ſctm̃.Qð illi Aug. deſcri⸗ ſiß veruz eſi tuc omme
ptioni ↄgruè videt᷑.q̃ illud pctm̃ dr̃ eſſe inuidẽtia gre pctm̃ eſt pctĩ in pa/
oppugnãaãs fraternitatẽ. Qui em̃ poſt cognitõneʒ veri⸗ trem.qꝛ cuz potentia
tatis ſctiſpũs veritatẽ negat.eiuſq; oꝑa diẽ eſſe beel/ peccandi potiꝰſit im-
gzebub. ptãti. bonitati. ⁊ gre dei inuide nõ dubitaf. potẽtia ꝙᷓ potẽtia. H.
Remouet dubium. 7 Pſo qo ali uia por
en Ori iſtia etig F aςι peccare pöt deficere 7
Non vtiq; diſtinctio illa verboꝝ ſic accipienda eſt qᷓſt iufirmꝰeſſe. Itẽ ſi pec
triũ ꝑſonaꝝ diuiſe ſint offenſe.ᷣ ibi pctõꝝ genera diſti catũ in filiũ ẽ ꝑ igno/
d ccta ſunt. Pctm̃ em̃ in pr̃em id intelligit qð fit ꝑ infir⸗ rantiã ſicut ipe ſubiũ

buit᷑.Terciũ expoſitũ eſt. Qui g̊ peccat ꝑ infirmitatẽ
vel ꝑ ignoꝛantiã.facile veniam adipiſcit᷑.ſᷣ nõ ille qui
peccat in ſpm̃ſctm̃.Cũ aũt vna ſit potẽtia.ſapia.boni
tas.triũ.quare pf̃i potentia.filio ſapia.ſpũiſancto bo

cati in ſpmſanctum.ſᷣm Ambꝛo.

Subiungit diffinitiuã 2 ↄmunem aſſignatõneʒ pec
pec

mitatẽ.qꝛ pfi ſcriptura frequẽter attribuit potentiam.
Pctm̃ in filiũ qð fit ꝑ ignoꝛantiam.qꝛ ſapia filio attri⸗

nitas ſepius aſſignet᷑.ſuperiꝰdictũ eſt.

dem ſimpliciter. nibilomioꝰtñ plus edit fides ꝑ deſperatõeʒ qꝑ odium vel qdᷣcunq; aliud pctĩ qdð nõ ſit ei

dirccte oppoſitũ. In

fice em̃ ſunt tria.vicʒ
ipſa credulitas. ⁊ ba/

git. cuʒ omis pctõꝛ ſit
ignoꝛas. ſiẽ vult phs.
videt᷑ ꝙ oẽ pctm̃ ſit iĩ
filiñ. nulla eſt illa di

uiſio pctõn. R.ddðm

cuz vf petiñ eſſe ex
infirmitate ⁊ ignoꝛã/

tia.nõ accipit᷑ h q̃cũ/

q; infirmitas ⁊ qᷓcun/

qʒ ignoꝛantia.ſᷣ infir/

2

mitas nõ eſt reſpectu ois pcti.nec talis ignoꝛãtia.q;uis

mitas qj quidẽ eſt ex carne. ⁊ ignoꝛãtia ꝗᷓ eſt reſpectu alicuiꝰcircũſtantie facient rõneʒ culpe.⁊ ̊ mõ talis infir
largo mõ accepta infirmitate ꝓ quacuq; impotetia.⁊?

ſnorgertl pꝓ quacũq; neſciẽtia ſiue cognitõnis pꝛactice.ſiue ſpeculati .in om̃i pctõ repiunt᷑. Pꝛeterea ſciẽ/
dum eſt ꝙ qñ diuidit᷑ pctm̃ ꝑ has dr̃ias.ꝙ illud dẽ pctm̃ ex infirmitate qð ꝓcedit ex ipᷣa imediate.⁊ ſimilit᷑ ex

D intelligẽtiã hꝰ ptis incidit h̊ qõ ð pctõ ĩ ſpm̃

lſttm̃.d qͥ ſm ipſi? triplicẽ ↄꝑatõòeʒ qrunt᷑ tria.
Pꝛoo q̃rit᷑ ð ipᷣo in ↄpꝑatõe ad alia pctõꝝ gña. Scdo

qrit᷑ de ĩo q;tum ad ↄditões ꝓpꝛias.Lercio q̃rit᷑ de

ipᷣo ꝙ̃tũ ad eiꝰ ſpẽs ⁊ dr̃ias. Circa pꝛimũ q̃rũt᷑ duo.
ꝗrit᷑ vtrũ pctm̃ in ſpm̃ſctm̃ dicat genꝰ pcti di/

Pꝛio ẽ
inctũ. Scdo q̃rit᷑ vtꝝ pctm̃ in ſ.ſ.ſꝑ hẽat aliud ꝑec

catũ actuale pᷣambulũ.

—

Queſtio.ſ. a

Atrũ pctm̃ in ſ.ſ.dicat genꝰ pcti diſtinctũ ab alis ge
neribꝰ? pctõꝝ. Et ꝙ ſic v pᷣ ꝑ vᷣbũ mgfi in l̃a.Eſt q̊d

dã Ber gen? ceten uiꝰ⁊ aboĩabiliꝰ qd dẽ pctm̃ in ſ.ſ.
Itẽ Hh̊ vẽ rõne.qꝛ moꝛtale ⁊ veniale faciũt diuerſa

pvctõꝝ gña & mito foꝛtiꝰremiſſibile et irꝛemiſſibile.
ctĩ in ſ.ſ. pctm̃ irꝛemifſibile. vꝛ ꝙ pctm̃ in ſ.ſ. ſit
gliud genꝰab alijs gñibꝰ pctõꝝ. Itẽ pctm̃ in ſ.ſ.eſt

pam̃ ꝓccqẽs ex certa malicia.ſi pctin ex certs ma⸗

ignoꝛantia ⁊ malicia. ⁊ ſic iſte tres qr̃ie nõ ↄcurꝛũt in pctm idem. Et ſic patẽt obiecta. ⁊ bec ſi ufficiãt de iſta di⸗
uilſione.quia ſupꝛa queſitũ fuit de his di. xxij.vbi illa diuiſio ponit᷑ ⁊ manifeſtat.

licia diuidit᷑ ͥ petm̃ er iorantia ⁊ infirmitate. vr
petm̃ in ſ.ſ.ſit genꝰpcti diſtinctũ. Itẽ qð hʒ ſpẽs

pꝛias a ſpẽbꝰqꝝ diſtinctũ ẽ genꝰ pcti. ẽ diſtinctũ ab
alijs pctõꝝ generibꝰ. petm̃ ĩ ſ.ſ.ẽ hmõi.qm̃ eiꝰ ſpẽs

ſunt deſpatio ⁊ obſtinatio.⁊ veritat agnite impug/

tio. ꝗᷓ ſt ꝓpꝛie ſpẽs hꝰpcti ita ꝙ nõ alioꝝ.̊ 2c. Sʒ

3.pctm̃ in ſ.ſ.ſic dicit ingr in lr̃a eſt ctm̃ ad moꝛtẽ.S̊
oẽ pctm̃ moꝛtale ẽ pctm̃ ad moꝛtẽ. cũ pctm̃ ad moꝛ

teʒ ſit gñale ad oẽs pctõꝝ dꝛias. ⁊ ad ipᷣm pctm̃ in

ſ. ſ. Item pctm̃ in ſ.ſ.aut ſic noiat᷑.qꝛ eſt in ꝑſonaʒ

ſ.ſ.aut qꝛ eſt illud qð eſt appꝛopꝛiatuʒ ſpũiſctõ. Si
qꝛ pſonã ſpũſſcti.ſᷣ vna ẽ maieſtas pꝛis ⁊ filij ⁊ ſ.ſ.
ſ oẽ pctm̃ qð eſt in ſ.ſ.eſt in pꝛe.⁊ oẽ qð ẽ in patreʒ

E in ſpiritũſanctuzʒ.g̊ H̊ mõ ẽ giale aꝰ oẽ pctm̃. Sʒ ſi

ꝗqꝛ Z effectũ ſpũiſctõ appꝛopꝛiatũ.xtpote ↄᷣ bonitatẽ

⁊ graʒ. oẽ petm eſt õ bonitatẽ ⁊ gram ſpũſſancti.

om̃e pctm̃ eſt pctm̃ in ſpm̃ſanctum. Itetm petſñ
diuidit᷑ in pctm̃ ex infirmitate.et ex ignoꝛantia. et ex
malicia.ita ꝙ pctĩ ex malicia eſt pctm̃ in ſpm̃ſctm̃.
pctĩ ex ignoꝛãtia ⁊ pctm̃ ey infirmitate nõ diẽ ſpe
ciale gen? pcti.om̃e.n.genꝰpcti qdð eſt ex ignoꝛãtia pᷣt
eſſe ⁊ ex infirmitate. videt᷑ ſimiliter ꝙ petm̃ ex ma
licia nõ dicat determinatũ pcti genus. Item om̃ce
qð quis facit ex ignoꝛantia põt facere ex certa ſcia ſi⸗
ue ex induſtria. ſi oẽ genus pcti põt fieri ex certa in
duſtria. videt᷑ ꝙ pctm̃ in ſpm̃ſctĩ circũeat oia pctõ/
rum genera.nõ g̊ videt᷑ eſie pcti genꝰab alijs pctõꝝ
generibus diſtinctů. Re. dom ꝙ pctĩ in ſpm̃ſan/
ctum dicit genꝰpcti diſtinctũ ab alijs generibꝰ pctõ·
rum rõne triplici.ſcʒ rõne pꝛincipij.⁊ rõne ſui oppo/
ſiti.⁊ rõne actus ſubſtrati. Rõne pꝛincipij.qꝛ pctm̃ ĩ
ſpm̃ſanctum dicit᷑ eſſe illud qd eſt ex certa malicia ſi
ue induſtria.ex qua nõ ꝓcedit oẽ pctĩ.ſᷣ illud ſoluzʒ
qð facit hõ ſcienter. Rone oppoſiti ſilr diſtinguitur.
q⁊ cũ triplex ſit gra.ſcʒ innocẽtie.baptiſmalis.⁊ pnia
lis.pctiñ in ſpm̃ſanctũ ꝓpꝛie babet opponi gr̃e pnia⸗
li.⁊ eam impugnat qᷓ;tum ad ſui initiuʒ.⁊ q;tum ad
ſui terminũ.ſicut ꝑ oꝛiginale ꝑdit᷑ gra innocentie.et
actualia impugnatu: Fn baptiſmalis.Ratõne vᷣo
actus ſubſtrati ſiliter diſtinguit᷑.qꝛ cuʒ pctm̃ illud ſit
impugnatiuũ gre.⁊ malicia ſit in ipſo ſpũ ſᷣm ſe.pec
catum in ſpm̃ſanctũ ↄſiſtit circa actũ ipſiꝰſpũs.ſicut
pʒ in deſpatõne ⁊ obſtinatõne.vñ foꝛnicatio ⁊ adul/
terium nõ põt aliq̊ modo dici pctm̃ in ſp ĩſanctum.
oõne ſui pꝛincipij.⁊ oppoſiti.⁊ actꝰſubſtrati.pec/

catũ in ſpm̃ſanctũ eſt genꝰ pcti determinatũ.Et rõne

hoꝝ triũ ſic noiat᷑ vt dicat᷑ petĩ in ſpm̃ſanctuʒ.vicʒ
rõne malicie a q ꝓcedit.qᷓ directe opponit᷑ bonitati
appꝛopꝛiate ſpũiſctõ. Rõne pnialis ſiue finalis gr̃e
quaʒ pꝛiuat.qꝗ eſt effectꝰappꝛopꝛiatꝰſpũiſctõ. Rone
etiqᷓ actus ſpnᷣalis circa quẽ ↄſiſtit.vñ directe dẽ pec
catũ in ſpm̃ſctm̃ qð eſt in ſpn.⁊ circa actũ ſn mali⸗
gnlitatis. Et ſic pð ꝙ pctm̃ in ſpim̃ſanctũ eſt genꝰpcti
ab alijs pctõꝝ generibꝰdiſtinctũ.Et cõcedende ſunt
rõnes q̃ hoc oſtendut. Ad illud qð obijcit᷑ ẽ pctm̃

ad moꝛtẽ.ddm ꝙ pctm̃ dẽ ad moꝛtẽ ſᷣm ſiitudinem

ad moꝛtẽ coꝛpalem. In moꝛte aũt coꝛꝑali tria ↄcur/
rũt.quoꝝ pꝛimũ eſt amiſſio vite.aliud eſt coꝛruptio
diſpoſitõnis ex ꝑte coꝛpis ad ſuſceptõeʒ aie.tercium

eſt impoſſibilitas repatõnis ſᷣm curſum nature.O⸗/

tum ad pꝛimã ↄditõeʒ omne pctm̃ in qͥ eſt auerſio a
deo. dẽ eſſe petm̃ moꝛtale ſiue ad moꝛtẽ. Mtuʒ ad ſe

cunda pctm̃ in ſpm̃ſanctũ dẽ pctm̃ ad moꝛtẽ.qꝛ tol /

lit diſpõnem ad ſuſceptõeʒ vite.qᷓ quidẽ oſiſtit in ſu⸗
ſceptone pnie. Mtum vo ad terciã ↄditõcʒ petm̃ il⸗
lud dẽ ad moꝛtẽ in qͥ qͥs coꝛpaliter moꝛit᷑. Cñ ꝗ̊ dĩ ꝙ
om̃e moꝛtale eſt ad moꝛtẽ.⁊ ꝙ petm̃ in ſpinſanctum
eſt pctm̃ ad moꝛtẽ. differẽti mõ accipit᷑ pcim̃ ad moꝛ

qꝛ eſt ↄtra ꝑſona ⁊c̃.dð ꝙ iõ dẽ pctm̃ in ſpym̃ſanctuʒ.
nõ qꝛ ſit ↄtra ꝑſonã.ſᷣ qꝛ ẽ ↄtra appꝛopatũ effectum.
nec qꝛ ↄtra oẽm appꝛopᷣatũ effectũ.ſᷣ qꝛ ↄtra effectũ
pᷣcipuũ int᷑ appꝛopata ipũiſctõ.h̊ añt eſt donũ gfe fi⸗
nalis ſiue pnial⁊ bmõi pꝛie ïtuʒ ad ſtatũ gre final.

in qᷓ ↄoſiſtit ois gr̃e gfficacia. ⁊ B mõ nõ oẽ pctm̃ ẽ cõ/
tra effectũ illũ. ⁊ p ᷣ nõ ſequit᷑ ꝙ om̃e petm̃ ſit in ſpi
10 ritũſctm̃. Achillud as obijcit᷑ ꝙ oẽ pctm̃ pᷣt cẽ ꝑec
catu ex ignoꝛãtia ⁊ infirmitate.dm ꝙ nõ eſt ſile. qꝛ
igrantia nõ determiat aliquẽ actũ. nec etiaʒ infirmi/
tas.⁊ ideo nõ dicit genꝰpcti determiatũ.ſ circuit ois

pctõꝝ genera. Sily dm de pctõ qd eſt ex infirinita⸗
te.nõ ſic aũt eſt de pctõ ſᷣm qꝙ eſt ex malicia.Ad h̊.n.
ꝙ ſit pctm̃ in ſpm̃ſctm̃.nõ ſufficit ꝙ ſit ex certa ſca —ꝰ
ex induſtria.ſ̊ requirit᷑ determiatio gener qᷓ;tum ad
actũ ſubſtratũ. Ad illð qð obr ꝙ oẽ pctm̃ p̃t fieri l :
ex malicia.dð.ꝙ lʒ malicia ↄcurꝛere poſſit ad omne
pctm̃.nõ tñ ſꝑ facit pctm̃ in ſpm̃ſctm̃. Vñ ſi qͥs ſenex
qui nõ habet appetitũ foꝛnicandi excitaret carnẽ ſu/
am vt foꝛnicaret᷑.nõ dicẽt᷑ in illa foꝛnicatõne pecca⸗
re pctõ in ſpm̃ſctm̃.qᷓ;uis illud pctm ↄmitteret ex in-
duſtria ⁊ quad malicia. Cũ g dicit᷑ petm̃ ex mali
cia eſt pctm̃ in ſpm̃ſctm̃.bhoc ſolũ intelligit᷑ de generi⸗
bus peccatoꝝ que ꝓpꝛie ex malicia habent oꝛtum.ſi⸗
cut inuidentia fraterne gratie.⁊ impugnatio verita⸗
tis agnitt.
Queſtio.ij.

Atrum pctm̃ in ſpm̃ſanctũ ſemꝑ babeat aliud pec-

catum pᷣambulũ. Et ꝙ ſic videt᷑. Magiſter in litera
dicit ꝙ pctm̃ in ſpm̃ſanctũ eſt pctm̃ deſperatiõis vel
obſtinatõnis.ſed nullꝰdeſperat nec obſtinat᷑ niſi p/
pter aliqð pᷣccdẽs pctm̃.&̊ vr̃ ꝙ ſp aliqd pctm̃ ſit pᷣ/

ambulũ ao pctm̃ in ſpm̃ſctm̃̊. Item pctm̃ in ſpm̃-

ſanctũ vel eſt finalis impenitẽtia. vel bʒ ſemꝑ anne⸗
xam finalẽ impenitentiã quãtũ eſt de ſe.vᷣ impenitẽ⸗
tia nõ eſt niſi reſpectu pcti pᷣcedentis.ſicut nec pnia.
g nunqꝙᷓ eſt pctm̃ in ſpm̃ſanctũ quin bẽat aliud pec⸗

catũ p̃ambuluůũ. Item in bonis nemo repente fie

ſũmꝰ.g videt᷑ ꝙ in malis ſtatim nemo labat᷑ in pfũ⸗
dum. ꝑ iſtud pcti genꝰlabit᷑ hõ in ꝓfundũ vitioꝛũ.
videt᷑ g&̊ ꝙ iſtud pcti genꝰhẽat aliud pᷣambulũ qð dii
ponat ad ipſum. Sʒ ↄtra.quatuoꝛ ſunt nobis in/
flicta ſicut dicit beda ꝓpter pctm̃ pmi pentis. ſcʒ in/
firmitas.igrantia.malicia.⁊ cõcupia.ſᷣ poſñłile ẽ q
hõ pꝛimo peccet pctõ ex ignoꝛãtia ⁊ ex infirmitate.S
ſilr poſſibile eſt ꝙ pꝛimo peccet pctõ qð ex malicia ꝓ
cedit. Item quotienſcũq; pctõꝝ genera ſt᷑ diuer⸗
ſa. poſſibile eſt ꝑeccare pctõ vno abſqʒ alio.ſi g̊ pctm̃

in ſpm̃ſanctũ eſt pctm̃ diſtinctuʒ ab alijs generibus

pctõꝝ.poſſibile eſt aliquẽ peccare illo genẽ pcti etiã
ſi nõ pᷣceſſerit aliud pctĩũ. Iteʒ impugnatio veri/

tatis agnite eſt huiꝰpcti ſpẽs. ita bñ qͥs põt impujᷣ

re veritatẽ agnitã.ſicut etiam veritatẽ ignoꝛatam. er
go videt᷑ ꝙ ſaltem qtum ad illã ſpẽm abſq; alio
cati genere poſſit ↄmitti pctm̃ in ſpm̃ſanctũ. Itẽ

pctm̃ in ſpmſanctũ ↄſiſtit circa actũ ſpũs.ſᷣ magẽxen

det actus carnis ex actu ſpũs qᷓ; ecõuerſo.& ſi bõ põt
peccare pctð carnis nullo alio pctõ pꝛecedente. pari
rõne.ĩmo multo foꝛtioꝛi vr̃ hoc eſſe verũ pctõ i ſpi
ritumſanctũ. Re.ddðm ꝙ de pctõ in ſpm̃ſanctum
differenter eſt loqui ſᷣm eiꝰ ſpecies differẽtes. Que/
dam.n.ſunt ſpẽs pcti in ſpm̃ſanctũ que nullo modo

pßt tſſe abſq; pctõ p̃ambulo.ſicut ſunt obſtinatõ.de
tem. Ad illð qð obr ꝙ aut dẽ pctm̃ in ſpm̃ſanctũ.

ſperatio.⁊ finalis impenitentia.talia.n. reſpiciũt cc
catũ p̃ambulũ quaſi materiã circa quã.⁊ etiaʒ ſicut
cãm.nemo.n.deſperat de venia niſi qui fecit maluzʒ.
nemo impenitens eſt niſi qui hʒ vnde peniteat. Sũt
⁊ alie ſpẽs pcti in ſpm̃ſanctũ qᷓ̃ quidem pñt eſſe abſ/
qʒ pctò p̃ambulo.ꝓ eo ꝙ actus ipſaꝝ nõ reſpicit de⸗
termiate pctiñ p̃ambulũ.ſicut eſt inuidentia frater/

nce gratie.et impugnatio veritatis agnite.ſicut eſt p-/

ſumptio de impunitate. Põt.n. quis fraterne gre in-
uidere.⁊ veritatẽ agnitam impugnare ⁊ de impuni-/
tate pᷣſumere.etiam ſi nulla actualis culpa pᷣceſſerit.
⁊ hoc ꝓpter libertatẽ volũtatis que in qlibet hoꝛum

Nuf
alricß
fnctti⸗
urtei⸗
rsſhit
wſsig
nimtt
tmup
nk due⸗
hlihen
ards
nigcici
Mnroſn⸗
ſrims
and
giuu
i. N.
mg
bio
wrfn
igcüſß
ncun
n
Uonot
hfnme
chiin
tizia
tnin,

ſcho
tu fen⸗
njelt⸗/
thon⸗
icſot⸗

4hgun

12

dicendum ꝙ illa rõ nõ cogit quin pctm̃ in ſpiritum

13

14 diſtinguunt᷑ foꝛmaliter.

15

pctoòꝝ pꝛia deoꝛdinatõne põt ſe pᷣcipitare.attñ qui⸗
iſta ſunt pctã valde grauia.vix aut nunqᷓ; ↄotingit
aliquis in hec cadat niſi mens eius fuerit ꝑ alia pctã
depꝛauata.Concedendũ eſt & ꝙ pctm̃ in ſpiritũſan/

ctum nõ ſolum eſt genus pcti diſtinctũ ab alijs pec-
catoꝝ generibꝰſᷣm foꝛmã.vᷣ etiã ſeꝑari põt ſᷣm exñti/

am.ita ꝙ ↄmittat᷑ ſine culpa p̃ambula.q;uis rariſſi

me ↄtingat.vñ ⁊ ratõnes qᷓ ad illam ꝑtem inducun/
tur ↄcedende ſunt. Illa tamẽ ratio quam facit de eo
ꝙ; minus dependet actus ſpiritus ab actu carnis ⁊c̃.

ſanctũ poſſit eſſe ſine alijs pctis.ꝓ eo ꝙ actus ſpña/
les ſiue ad aiam ꝑtinẽtes nõ ſolũ tranſeũt ſuꝑ mam

debitã. etiã ſuꝑ alios actꝰ.vñ ſubſternũt ſibi alios

actꝰq̃ſi mã.ſic ⁊ pctã que hñt circa actus illos cõ/
ſiſtere.vt plurimũ alia pctã pᷣupponũt tanq; mate/

rialia.ſicut deſpatio ⁊ obſtinatio.nõ ſic aũt eſt de acti

bus coꝛꝑalibꝰqui quidẽ nõ tranſeũt in alios actꝰſed

in mꝗ extrinſecã.⁊ ideo illa pctã ↄtra illos actꝰ exñn/⸗

tia nõ hñt alia pctã tanqᷓ; malia.et huic oſonat illud
qdð dicit grãmaticꝰ ꝙ verba ꝓheretica ſiue ad aiam
Pe nerig requirũt detcrminari ꝑ infinitiuũ ſequentẽ.
nõ ſic eſt de actibꝰptinẽtibus ad coꝛpꝰ.et ideo rõ illa
nõ cogit. Mec alia cogit q̃ diẽ ꝙ ẽ genꝰpcti diſtinctũ.
eſto.n.ꝙ nõ eſſet ſine alijs.nibilominꝰ poſſet diſtin/
gui ab alijs.qꝛ multa ſunt inſeꝑpabilia ſᷣm eſſe.q̃ tam̃
1 Ad illud aũt qd obijcituꝛ
