Gb323_fol-2_EX2
author: Petrus, Lombardus, Paris, Bischof

——

N125 11977822 021

Huuunpmrnummemindaan —

Tübingen

ðẽẽ
— — — ☛

—c.

vꝛologusin lil.

Celebꝛatiſſimi potris dñ bonauenture oꝛ⸗

dinis minoꝝ aplice ſedis Cardinalis.⁊ ſubli

mitat theologice interpᷣtis eximij ꝑluſtratio

in arcana ſecundi libꝛi ſententiaꝝ.

Olümogo hoc inue⸗

ni ꝙ deus fecit bominẽ rectũ ⁊ ipſe ſe infinitis immi/

ſcuit queſtõnibꝰ.Sollicite ↄſideranti pꝛeſentis libri

ſcʒ ſecũdi ſententiaꝝ pꝛincipalẽ intentõneʒ et totalẽ
ↄtinentiã.illud occurꝛit ad qd ſuam inquiſitõneʒ di
cit ſapiens eſſe ꝓpductam Ecces.vij.in verbo ppoſi.
to. Cum cm̃ cuncta tentaſſet in ſapientia.⁊ plus de/

feciſſet iᷓ pfeciſſet.tandẽ hoc ſe inueniſſe fatet᷑. de

1 us fecerit bominẽ rectũ ⁊c̃. In quo verbo duo clau/

dunt᷑.ſcʒ q bois recta foꝛmatio ⁊ rectitudo eſt a do.

2 ⁊ boc tangit᷑ cum dr̃ deus fecit hoiem rectũ. Aliud ẽ

ꝙ bois miſeria ⁊ obliquatio eſt a ſeipᷣo.⁊ hoc tangit᷑

ʒ cum dẽ et ipſe ſe infinitis immiſcuit qõnibꝰ. In bis

aũt duob? claudit᷑ terminꝰtotius humane oↄphenſi/

tudini non põt equari niſi rectũ.cum intellectus no

ſter equat᷑ veritati. neceſſario rectificat᷑. Lũc aute,z
equat᷑.qñ actualiter ſe cõuertit ad veritatem. Aeri/ 4

tas em̃ in actu diſfinit᷑ ꝙ eſt adequatio rei ⁊ intelle/

ctus. Intelligentia añt noſtra ad veritatem conuer-

ſa verificatur. ac ꝑ boc veritati equat᷑. ⁊ dum equat᷑

rectitudini rectificat᷑. vnde ſine veritate nullus re/
cte iudicat.vt dicit᷑ in libꝛo de vera religi.⁊ qui aſpi ⸗
cit ad veritatem iudicat recte ᷣm ꝙ dominus dixit

ſymoni Luce.vij. Recte iudicaſti.i.recte dixiſti vlł de⸗

creuiſti. Siliter rectificat᷑ dum voluntas ſumme
beatitudini ↄfoꝛmat᷑. Summa em̃ bonitas eſt ſum/
ma equitas ſiue iuſticia. tanto em̃ melioꝛ quis quan
to iuſtioꝛ. Sed vt dicit Anſel. Juſticia eſt rectitudo ꝰ

voluntatis.nihil autem ↄfoꝛmat᷑ rectitudini niſi re/

ctũ. Dum g volũtas bonitati ſumme ⁊ equitati con
foꝛmat᷑.neceſſario rectificat᷑. Cũc aũt ↄfoꝛmat᷑.cuʒ

ad ipſum ↄuertit᷑ diligendo.vñ Hugo.Scio anima

mea ꝙ dum aliquid diligis.in eius ſimilitudinẽ traſ

foꝛmaris.Qui enim diligit bonitatem rectus eſt.Et

boc eſt qdð dicit᷑ Cañ.j. Recti diligũt te. Recti enim
dQd tuam bonitatem ſunt conuerſi.⁊ tua bonitas ad
ecos indlinat᷑. Ande anima experta clamat ⁊ dicit.qỹ
bonus iſrael deus bis qui recto ſunt coꝛde. Et quia
ſoli recti experiunt᷑.ideo rectos decet collaudatio.
Mibilominus rectificat᷑. dum virtus ſumme pote/
ſtati ↄtinuat᷑. Rectum em̃ eſt cuiꝰ medium non cxit ẽ
ab extremis. Extrema ſũt pꝛimũ ⁊ vltimũ.alpha ⁊ o.

0-
7

pᷣncipium ⁊ finis.Oꝑatio inter bec eſt mediũ.ꝑ quã

efficiens ꝑuenit in finez. Illa ergo virtus recta eſt.

cuiꝰoꝑatio eſt a pꝛincipio pꝛimo.⁊ ad finem vltimũ

Quoniã g diuina virtus om̃ia oꝑatur a deo.ct pꝛo/

„—

onis.vt cognoſcat oꝛiginẽ boni.⁊ cognoſcendo reqͥ‚

rat.⁊ ad illam ꝑueniat ⁊ ibi requieſcat.Et vt cogno/

ſcat oꝛiginẽ ⁊ pꝛincipiuʒ mali.⁊ illud vitet ⁊ caueat.

In bis etiã claudit᷑ tota intentio tractatꝰlibꝛi pᷣſen-
tis.qui circa duo vᷣſatur.ſcʒ circa homis ↄditõneʒ ?-⁊=

cius deuiationẽ. Homis aũt ↄditio tangit᷑ cum dr̃.

deus fecit boĩem rectũ. Qualiter añt illud intelligiẽ᷑
ꝙ deus fecerit boiem rectũ explicat᷑ Ecẽi. xvij.c. vbi

7

vicit· Deus creauit bominẽ de te
ad coꝛpus.Et ſᷣm imaginẽ ſuam fecit illuʒ. hoc dicit

t hominẽ de terꝛa. hoc dicit q;tuzʒ

q;tum ad aie naturã.Et iterum ↄuertit illũ in ipſaʒ.

boe dicit q;tum ad gratiã ſupadditam que animaʒ
ↄuertit ad deum ꝑ virtutem babitus.⁊ ideo ſubiun
git. et m ſe veſtiuit illum virtute. In hoc verbo
oſtendit᷑ ꝙ deus non tm̃ fecit bominẽ poſſibilem ad

cit hominẽ rectũ ad ſe couertendo ipſum. ZLunc em̃
homo rectus eſt.quãdo intelligentia adequat᷑ ſum/

me veritati in cognoſcendo.volũtas ↄfoꝛmat᷑ ſum/

me bonitati in diligendo.⁊ virtus cotinuat᷑ ſumme
poteſtati in opancio. Hoc autẽ eſt qñ; bomo ad deuz

auertitur ex ſe toto. ¶ Dꝛimo igit᷑ bomo rectus eſt

cum intelligentia veritati ſumme equat᷑.equari au⸗
tem dico non per oĩimodam ꝑfectionẽ vel imꝑletio/

nem. ſed ꝑ quandã imitationẽ. Si em̃ veritas vt di

att Anß eſt rectitudo ſoia mente pcepeibilis r fect

pter deum. hinc eſt ꝙ rectiſſima eſt in opando. Mi/
bil autem ↄtinuat᷑ recto niſi rectum. cum ergo virtꝰ

noſtra ſumme poteſtati ↄtinuat᷑.abſq; dubio recti/

ficat᷑. ⁊ ex boc homo nõ ſolum rectus.ſed etiam re-
ctoꝛ ⁊ rex efficit᷑. Deut.penł.Et erit apud rectiſſimũ

rex ðgregatis pꝛincipibꝰppli cuʒ tribubꝰiſrael.oc

autẽ erit in gloꝛia qn virtus nr̃a ↄtinuabit᷑ diuie vir

tuti.tũc erimus om̃ipotentes volũtatis nr̃e ſicut et

deus ſue. ⁊ ideo om̃s reges. ⁊ ideo omibꝰ ꝓmittitur
regnũ celoꝝ. ¶ Fecit igi deus boiem rectũ dũ ipᷣm S

fecit ad ſe ↄuerſum. In ↄuerſione em̃ hois ad deum

nõ ſolũ rectificabat᷑ ad id qð ſurſum.ſed etiaʒ ad id

qð deorſum. Nomo em̃ in medio ↄſtitutꝰ dũ factus
eſt ad deũ ↄuerſus ⁊ ſubditꝰ.cetera ſunt ei ſubiecta.
ita ꝙ deus omnẽ veritatẽ creatã ſubiecerat ei?ꝰ intel/

lectui ad iudicandũ. omnẽ bonitatẽ eius affectui ad
vtendũ.omnem virtutẽ eiꝰptãti ad gubernandum.

E boe nanq; ꝙ intelligentia cõuerſa eſt ad diui/
nam veritatẽ vendicat ſapiam ꝑ quã oĩa diiudicat.
bm ꝙ dẽ Sap̃.vij. Ipſa dedit mihi omniũ q̃ ſunt ſci

itudinẽ imaains entia. vt ſcirẽ oꝛbis terꝛaꝝ diſpoſitões. ⁊ virtutes ce/
rectitudinẽ.ſuam ei imaginẽ ↄferendo.ſed etiam fe lon.inii s terꝛaꝝ diſpoſitoez. virtu

loꝝ.initiũ ⁊ ↄſeruatiõez ⁊ medietateʒ tempoꝝ.anni

curſus ſtellaꝝ diſpoſitones.naturas aialium. ⁊ iras
beſtiaꝝ.vires herbaꝝ.vim ventoꝝ.⁊ cognitões hoę⸗

minũ.dꝛias vᷣgultoꝝ.⁊ vᷣtutes radicũ.⁊ geunch ſunt
abſconſa ⁊ impꝛouiſa. Añ ⁊ adam om̃ibꝰnoia impo
ſuit. Subiecit nibilominꝰvolũtati oĩa ad vtendum.
vt poffet oĩa in vſum ⁊ vtilitatẽ ſuã ↄuertere. AUnꝭ̊
.Om̃ia ſubieciſti ſub pe.ciꝰ.Añ apls dicit ad deuʒ
ↄuerſis.j.Coꝝ.iij.Om̃ia vꝛa ſunt. Subiecit etiã vir

tuti ad gubernandu Geñ.j. Subijcite cãa. ſe; terꝛaz.
2 dminatnini piſcibꝰmaris ⁊ volatilibꝰccli. Iſta at

Aa

recta boĩs conditio q́;ẽtum ad ſuperius ⁊ inferius ſi bulis ⁊ genealogijs infinitis. Quia ſicut dẽ.ij. Thi.
mul tangit᷑ in illo verbo Fa.ho.ad ima.⁊ ſi.no.⁊ p/ iij.Sempꝑ ſunt diſcentes ⁊ nunqᷓ; ad ſciam veritatis

ſit ⁊c. YFecit g̊ͤ deus hoiem rectũ dum ad ſe ↄuerten / puenientes. oluntas diſcedendo a ſumma bo
do ſibi eum aſſimilauit.⁊ ꝑ hoc om̃ibꝰpᷣpoſuit.et ſic nitate egena effecta imiſcuit ſe infinitis qõnibꝰꝑ cõ/
patet recta bumane nature ↄditio.¶¶ Et ſequit᷑ mi cupiſcẽtiã ⁊ cupiditatẽ.Quia ſicut dꝛ Pꝛouerbioꝝ
9 ſcrabilis deuiatio in hoc qd ſubditur.⁊ ipſe infinitis xxx. Ignis nunqꝙ dicit ſufficit.vñ ⁊ auarus non im/
ſe imiſcuit qõnibꝰ. In qͥ põt notari ⁊ modus laben/ plebit᷑ pecũia ſicut dicit᷑ Ecẽs.v. Ideo ſemꝑ querit
di. ⁊ ſtatus in quẽ cccidit. Moqus labendi in his ttri ⁊ mendicat.Similiter ↄcupia nõ ſatiat᷑.imo infinit
bus qᷓ dicit ſm tria q̃ in pctõ ↄſiderant᷑.⁊ tria q̃ in xtvoluptatũ qpnibꝰimplicat᷑ Sap.xiiij. Oia cõmixta
verbo.ꝓponunt᷑. In pctõ nanqʒ eſt cõuerſio. ⁊ auer / ſunt.ſanguis.bhomicidiũ.furtum.fictio.coꝛruptio.⁊ꝛ
ſio.⁊ bonoꝝ amiſſio ſiue expoliatio. Cõuerſio intel / infidelitas.turbatio.ꝑiurium. tumultus.bonoꝝ dei
ligit᷑ ꝑ immixtõcʒ.auerſio ꝑ finis pꝛiuatões.ſed expp immemoꝛatio.aiaꝝ inquinatio.natiuitatis immuta
liatio ꝑ qõncm. Nam ↄuerſio facit pꝛauũ vel impu tio.nuptiaꝝ inconſtantia. inoꝛdinatio mechie ⁊ im/
rum.auerſio infirmũ.expoliatio mẽdicũ.⁊ hoc totu, pudicicie.He ſunt qpnes infinite q̃ ↄmixte ſunt qui
tangit᷑ cum dr immiſcuit ſe infinitis qõnibus. Põt bus iĩmiſcuit ſe hõ duʒ voluntatẽ defoꝛmauit a ſum/
etiã notari ſtatus in quẽ cccidit.Sic em̃ cecidit a re-· ma bonitate.¶ Airtus aũt diſcõtinuando ſe a ſum
ctitudine. vt ꝑderet ipſaʒ rectitudinẽ non rectitudi ma ptãte facta infirma immiſcuit ſe infinitis qõni⸗
nis aptitudinẽ. ꝑderet habitũ nõ appetituzʒ.quia ſic bus inſtabilitatẽ.vñ ſemꝑ querit quietẽ ⁊ nõ inue
atmiſit ſimilitudinem. vt tñ pertranſcat in imagine. nit.Andð Iſaie xix. Dñs immiſcuit in medio egypti
OAm̃ igit᷑ remanſit appetitus ſine habitu.ideo factꝰ ſpm̃ vertiginis.iſte eſt ſpũs inſtabilitatis ꝓ eo ꝙ ni/
eſt hõ qᷓrendo ſollicitꝰ.Et quia nibil creatuʒ recom/ hil põt ſtabilire. Vñ hõ peccatoꝛ eſt ſicut puluis quẽ
penſare põt bonũ amiſſum cum ſit infinitũ.ideo ap· ꝓijcit ventꝰ a facie terꝛe. Añ in tõ.Auertẽte te faciẽ
petit.querit.⁊ nunqᷓ; quieſcit.⁊ ideo declinando a re turbabunt᷑.auferes ſpm̃ ⁊c.⁊ ideo erit tanqᷓ puluis
ctitudine.infinitis qõnibus ſe immiſcuit. Añ intelli quẽ ꝓijcit vẽ.a fa.ter. Sicut igit᷑ puluis nõ põt quie-

gentia auertendo ſe a ſumma veritate ⁊ gratia effe ſcere diu eſt ventꝰ vtiginis.ſic nec noſtra virt? ſta⸗
cLta ignara. infinitis qõnibus ſe imiſcuit ꝑ curioſita bilis pmanere.⁊ ideo infinita loca querit.⁊ mutat.?
tem Ecẽs.viij.Eſt homo qui dicbꝰ⁊ noctibus ſom / mendicat ſuffragia. Immiſcuit igit᷑ ſe bõ infinitis qᷓ

num nõ capit oculis.et intellexi ꝙ operũ dei nullam ſtionibꝰꝑ curioſitatẽ.dum cecidit a veritate in igno⸗

poſſit hõ inuenire ratõnem.ſupple q finiat appetitũ rantiã ꝑ cupiditatẽ.dum cecidit a bonitate in mali/

ſiue inquiſitiõez.ĩmo generat aliam qoõnem.et parit ciam ꝑ inſtabilitatẽ.dum cccidit a ptãte in impoten

nougam dtentõeʒ. ⁊ immiſcet inextricabilẽ dubitatio tiam.Sic g in verbo ꝓpoſito notat᷑ hoĩs ↄditio ⁊ eiꝰ
nem. ꝓpter q dicit᷑ Pꝛouerbᷣ.xx. Honoꝛ eſt bomini deuiatio.⁊ hoc ſolum inuenio determinatum in boc

qui ſehat ſe a ↄtentõnibꝰ.om̃s ant ſtulti miſcent᷑ cõ⸗ libꝛo.
tume ſis Tales ſunt miſeri hoies qui intendũtaaa ——
(¶ Miſtinctio pꝛima de creatõne humane nature qᷓ;tum ad pꝛincipiũ efficiẽs in generali.

minat de reb? creatis.Et diuidit᷑ iſta pꝑs in duas. In pꝛima agit de creatõne bnane nature. In ſcda
creatõne angelice nature.infra di.ij.de angelica itaq; natura. Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas parteſ.
In pꝛima agit de hois ↄditõne. In ſcda de lapſu eiꝰ⁊ temptatõne.infra di.xxj. ANidẽs igit᷑ dyabo/

ima pars hʒ duas.qꝛ em̃ hõ coicat cũ om̃ibꝰcreaturis.⁊ cetera facta ſBr hoiem. idco pᷣ agit

s . Hamne in generali. ſcdo vᷣo in ſpãli.infra diſt.ij.de angelica itaq; natura ⁊c̃. 4
vma determinat de ↄditõne rerũ qᷓ;dtum ad pꝛincipiũ efficiens.in ſcdᷣa vo tum ad .
beatitudinis ⁊c. Pꝛima ꝑs hʒ tres ꝑticulas. In pꝛima ꝓponit veritatẽ que expꝛimit᷑ in ſcripture ſacre autoꝛi
tate. In ſcdᷣa vᷣo autoꝛitatem explanat.ibi.Creatoꝛ em̃ eſt ⁊c. In tercia vo qꝛ ꝑ illam auctem poſitõnes erꝛo⸗
nee elidunt᷑.oↄcludit vltimo eaꝝ euacuationẽ.ibi.Hoꝝ ergo ⁊ ſimiliũ erꝛoꝝ ⁊c.Et quelibet haꝝ partiũ habʒ
duas. In pꝛima nanq; ꝑte ꝓponit autoꝛitatẽ veritatis. In ſcᷣa platonis erꝛoꝛem.ibi. Plato nanq; ⁊c. Simi
liter ⁊ ſcda duas habet. In pꝛima explanat autoꝛitatẽ ⁊ verba autoꝛitatis. In ſcdᷣa ponit erꝛoꝛem Ariſ.ibi.

„

ma ꝑs bz duas. In
bi. Et qꝛ nõ valet eiꝰ

onem.ibi.Credamuus igitur ⁊c̃.

Arriſto. vo duo ⁊c. Eodem mõ teꝛcia bʒ duas. DPꝛimo em̃ ↄcludit erꝛoꝝ impꝛobatõeʒ.ſcdo vo fidei ↄfirmati ·

a ¶ Creationem rerũ
⁊c.queritur de oꝛdine
iſtius libꝛi ad p̃ceden
tem. Cum em̃ nos co Pal
gnoſcamus creatoré

(Enendit autoꝛitate ſacre ſcripture vnũ eſſe rerum
icipiũ nõ plura.vt quidã putauerür.

Reatõeʒ rerũ inſinuans ſcriptura. deũ eſſe a

rr ceaturas.quia vi creatoꝛẽ initiũq; tꝑis atq; oĩm viſibiliũ vel
Kusg Perniuz e inuiſibiliuʒ creaturaꝝ in pᷣmoꝛdio ſui oñdit Sei ⸗
ari a notioꝛibꝰ nobiſ. d iceo. n pᷣ̈ncipio croglit de celũ 7terꝛaz. Den.
5 pꝛiꝰ debuit agere de ”èů .
creaturis qᷓ;ᷓ de creato

re. iſte liber pꝛimꝰnõ ſeds dʒ eſſe. Rꝰ.dm ꝙ ſupꝛa cũ actũ eſt de creatoꝛe actũ eſt etiã de creaturis put ſunt
via ad ꝑueniendũ rroardgs nnt aũt agit᷑ de cognitõne re⸗ put cognitio de creatoꝛe adminiculat᷑ ci. quia

agit᷑ de ↄditõe ⁊ lapſu. Mõ põt añt cognoſci conditio niſi pꝛiꝰcognoſcat᷑ eiꝰpꝛincipiũ.pꝛincipiũ aũt buiꝰ diti

Reatõeʒ rerũ. Poſtq; mgr̃ ſupꝛa in p li.determinauit de miſterio trinitatis.oↄñter in hoc.ij.li.deter/

— — —.—

2 — — — — —

— —

—
—.

zwntien
Füpend

N,

4

6

f—23— — —

ünminthen
nteomteig
tniNimti⸗
Nöeinunchi
natkeiſtinif
Cartgncitiin
miatin tig
rithltts ht
in Aanr fi
igiriiigt
luotnſitt
nlapenter:
nnpilöüftiug
mumnun⸗
ctanerütei
uu girn nhetn
rthiehdtid
Unmninmmitg

Gisngl
iguheili
binetn
zuitfinet
gwin uwr
dingfung
btiͦit⸗
Cpent ra
nnſinudn
cen mni dii
nmigi B
temmn Ai
Rigſhisfmm

Di. I
b heis etem̃ vᷣbis moyſes ſpũ dei afflat in vno pᷣncipio
a deo creatoꝛe mm factũ refert.elidens erꝛoꝛẽ qrũdã
plura ſine pᷣncipio fuiſſe pᷣncipia opinantium.

optet doctrinã huiꝰli
baæꝛ ſcqui doctrinã pᷣce

e dentis.⁊ pʒ obiectuʒ.
„Platomis erso. b 57In Vno önctpid
OPlato nãq; tria initia eſtimauit.deum ſcʒ.exemplar. a deo creatore mudũ
materiã.⁊ ipſam increatã ſine principio.⁊ deũ quaſi factum refert. Que/
grtificem non creatoꝛem. ro ꝓ ſupponat ille
¶ Explanat auẽteʒ.oñdens qͥd ſit creare ⁊ qͥd face. c terminꝰ pꝛicipio.aut
reatoꝛ em̃ eſt qꝗᷣ de nihilo aliqͥd facit. Et creare ꝓpꝛie dir Pincre
eſt de nihilo aliqd face. Facẽ vo non mõ de nihülo ali dtv Moſſtonee ſuni
quid oꝑari.ſᷣ etiaʒ de materia. Vñ ⁊ hõ ⁊ angelꝰdicit᷑ tranſitiue. Mõ p cre-
gliqua facè ſ̃ nõ creare. vocaturq; factoꝛ ſiue artifex.ß ato. qꝛ nihil creatum

nõ creatoꝛ.hoc em̃ nomẽ ſoli deo ꝓpꝛie ↄgruit.qͥ ⁊ de grat in à̊ fieret.
nihilo quedã. ? de aliqͥ aliqua facit. Ipe eſt g creatoꝛ. ¶Item ab etemo fue⸗
⁊ opifex ⁊ factoꝛ.ſᷣ creatõnis nomen ſibi ppꝛie retinu⸗ runt res in pꝛincipio

dit. aliqᷓ fieri ↄtingit.nulla tñ in ipſo vel in eiꝰ caloꝛe facta ſenſus eſt.in pᷣncipio.
motõne vel mutatõne.Ita ex dei volũtate noua hũñt lcie in ofali
ecéëẽ ſine mutatõne autoꝛis qͥ eſt vnũ ⁊ ſolũ ⁊ oim pnꝰ. Zmt. dicit in pſalm̃.
AHireſtotilis erꝛoꝛ. d Zis in ſopla fecihi
Aran (Os„ H dyryje. vt ſic notet᷑ non

tĩ cauſa efficiens ſed

. ctiã eremplaris. O Es iſte expoſitões vere ſunt ⁊ catholice.⁊ ꝑ eas elidunt tres erꝛoꝛcs circa mũdi pductio-
nem. Ex pꝛima clidit erꝛoꝛ quo⸗ nunh fcxtne uice

iẗ erꝛoꝛ quoꝛũdam modernoꝝ phᷣantium qͥ dixerũt mundũ eſſe factũ ex tpe ſ mediãte in
ligentia. ita ꝙ deus pꝛimo fecit angelos ⁊ cũ illis ↄdidit mundũ.ↄtra qͥs eſt pꝛima expoſitio. Si em̃ deus in
principio ↄditonis creauit mundũ.nõ pꝛimo angelos vel intelligẽtias.ita ꝑ illos ↄdiderit mundũ.et hic

Eerꝛ0oꝛ oꝛtũ hʒ ex illo vbo. YFaciamꝰboiem ad imagiez ⁊ ſilitudinẽ.q.deꝰloquat᷑ angelis.Ex ſcda expoſitõnce eli
itur erꝛoꝛ aꝛeſtotilicoꝝ q̃ dixerũt mnndũ ↄditũ ab eterno.Si cm̃ in pꝛincipio tꝑis factꝰeſt ex nibilo.nõ ergo

fuit ſine pꝛincipio.⁊ hic erꝛoꝛ oꝛtũ habuit ex boc ꝙ nõ potuerũt videre qᷓliter mundꝰincepit.⁊ q̃re tũc et non

ante. Ex tercia expoſitõne elidit᷑ erꝛoꝛ platonicoꝝ qͥ dixerũt pꝛincipia mũdi tria eſſe.ſcʒ deñ.materiã.⁊ exem/

plar. Si em̃ ded in filio ſicut ꝑ exemplar eternũ ↄdidit de nibhilo mundũ.nõ ergo requirit᷑ ſecũdũ pᷣncipiuʒ qd
eſt exemplar. nec terciũ qdð ſit materia. Et hic oꝛtum habuit ex hoc ꝙ nõ potuerũt intelligere oino quõ aliqd
lat exnibilo. Ex om̃ibus his elidit᷑ erꝛoꝛ manicheoꝝ qͥ poſuerũt pꝛincipia mũdi effectiua duo.⁊ iſte eliditur
ꝑ ſubiectum dicte locutõnis.Creauit deus clum ⁊terram.lucem ⁊ tenebꝛas.⁊ hic erꝛoꝛ eſt om̃ibꝰ vilioꝛ. Et

babent ſe gradatim. Ham pꝛimꝰ ſolum erꝛat in eo a quo. Scdus erꝛat in eo de quo ⁊ q.quia ex aliquo et ab

Kerno Tercius erꝛat in eo de q̃.quia dicit factũ efſe de materia ⁊ nõ ex nibilo.⁊ in eo ꝑ q.ſcʒ circa exemplar
qð poſuit aliud a deo vt apparet. Et in qñ.quia poſuit mateniã ab eterno ⁊ impfectam. Et iſte erꝛoꝛ eſt mul⸗/

2

onis ſolus dedeſt. igo

id ẽ in filio dr̃ creaſſe

it. alia vo etiã creaturis cõicauit. In ſcriptura tñ ſepe vo eſtate g mn
creatoꝛ accipit᷑ tanq; factoꝛ.et creare tanqᷓ; facere ſine aSo. nullo mõ poteſt
diſtinctõne ſignificatõnis. ſtare p pᷣnpicio icrea-
Agere ⁊ facere Verumtñ ſciendũ eſt.hec vᷣba ſcʒ creare ⁊ facere et to. Mec ꝓ creato.qͥa
ieen xe ggere ⁊ alia hmõi de deo nõ poſſe dici ᷑ᷣm eam rõnem Pandler at Aajch .
Jag dec a/A dicunt᷑ de creatur. Quippe cũ dicimoeũ aliqd fac. hi⸗ E. hlic 1
rn aliqué in opando motũ illi ineſſe intelligimus. vel ter poteſt accipi. Ano
gliquã in laboꝛãdo paſſionẽ. ſic̃ nob ſolet accidẽ.ſᷣ eiꝰ mõ vt dicat pure oꝛ⸗
ſempiterne volũtatis nouũ aliquẽ ſigniſicamꝰeffectũ. dinẽ.⁊ ſic idem eſt fa/
Erz ſenſu diei id ẽ eterna eiꝰ voluntate aliqd nouiter exiſte. Cũ g̊ ali cere pꝛincipio 1fa-
ir deus alidd quid dr̃ facc.tale eſt. ac ſi dicat᷑ iux eiꝰvoluntatẽ vel co*αρnugtbe eſe
facere. eiꝰ volũtatẽ aliqd nouiter ↄtingeè vel eẽ. vt in ipſo ni⸗ en alleuibtpalis hs
HZ hil noui ↄtingat.ſᷣ nouũ aliqͥd ſicut in ei eterna volũ⸗ ris.⁊ ↄnotet pᷣpoſitio
tate ſuerat ſiat ſine aliq̃ motõne vel ſui mutatõe.Nos nem poſterioꝛ?. Alio
vo oꝑando mutari dicimur.qꝛ mouemur. Mõ eĩ ſine mõ põt impoꝛtare ba
motu aliqd facimꝰ. Deꝰg aliqᷣd agè vel facè dr̃. qꝛ cã bitudinẽ menſure. et
eſt rerũ nouiter exñtium.cũ eiꝰ volũtate res noue eſſe Grincvlo flen
incipiũt qᷓ añ nõ eraut.abſq; ipſi agitatione.vt actus c ta. Brras meſo
r Pꝓpꝛie dici nõ queat.cũ vicʒ actus om̃is in motu cõſi/ poteſt impoꝛtare ba⸗
Per ſile oſten- Krein deo aũt motus nullus eſt.Siẽc̃ g̊ ex caloꝛe ſolis bitudinẽ cauſe.et tũc

π

to vilioꝛ qᷓ erꝛoꝛ alioꝝ qui ponũt ab eterno matenã fuiſſe ꝑfectam ſua foꝛma. Quartus erꝛoꝛ manicheoꝛum
NR vm̃ibus eſt abhominabilioꝛ. quia deficit in pꝛimo pꝛincipio in quo phi coĩter cõcoꝛdauerũt.ponentes pꝛimo

u

duo puincipia. aeꝑ H Areſtotiles vo tria poſuit pncipia. duo ſcʒ materiãs ? e in ruti
aufcrentes oꝛdinẽ at · ſpẽm.⁊ terciũ oꝑatoꝛiũ dictum.mundum q; ſemꝑ eſſe ☛☚
HB vcoxes vniucrſce z fuiſſe. . u huſi
Anicakeect e vedte. Concludit erꝛoꝝ p̃dictoꝝ euacuatõeʒ. umtſi
s oe nal (en ⁊ ſimiliũ erꝛoꝛẽ ſpũſſanctꝰeuacuãs.veritatiſq; i
ros nõ humanã mali eI⸗ & Seie e . Ppuünsher, 1 muni
. ciam ſed dyabolicam diſciplinã tradẽs.deũ in pꝛincipio tempoꝝ mundum dD Au inen
aſtuciã credo adinue creaſſe.⁊ añ tꝑa eternaltr extitiſſe ſignificat. ipſiꝰeterni nti Gci
nige Pt 6 alterũ deuz tatem ⁊ om̃ipotẽtiã ↄmendãs.Cui voluiſſe.facè ẽ.qͥa zunhn
5 e 4 3 gen monn⸗ ¶vt pᷣdixiꝰ)ex eꝰ volũtate ⁊ bonitate res noue exiſtũt. 3 c nien
igit p pᷓ ſupponat Koncludit fideiↄfirmationem. f ſüe
hᷣ nomè pᷣncipin. Do Kredamꝰg rerũ creataꝝ celeſtiũ. terꝛeſtriũ. viſibilium Ccir
teſt em̃ ſupponere ꝓ vel inuiſibiliũ cãm nõ eſſe.niſi bonitatẽ creatoꝛis.qui bgliun
filio. ⁊ de p patre. et eſt deꝰ verꝰvnꝰ.Cuiꝰtanta ẽ bonitas.vt ſumme bon⸗ un tun
alruedifit beatitudinis ſue qᷓ eternalr beateſt. alios velit eſſe p⸗ iee
uin a ticipes. quã videt ? cõicari poſſe ⁊ minui oĩno nõ poſ⸗ nr
teſt etia ſupponere p . cEtz bonn gͤipſeeraret heatng eran ſoſa di ungiinoe
creatu: a vtpote p pn ſe. Yllud & bonũ qð ipſe erat et qͥ beatus erat.ſola bo⸗ Pelogat
cipio tẽpis. ſᷣ nõ dicit Nitate nõ neceſſitate alijs cõicari voluit.quia ſumme ſrckaitbt
tũc oꝛdinẽ ſed ↄcomi boni erat ꝓdeſſe velle.et om̃ipotentiſſimi nocerenon e ſmnarpone
tanti mẽſure ad mẽé poſſe. ucr nhi
ſuratũ.ſc ꝙ celum et èGDMĩ Rinn
terea cũ paincipio tpis eſſe ceperũt. ⁊ ſic py illud. c¶ Areſtotiles vo tria poſuit pꝛincipia ⁊c. Querit qᷓre di ſuncfh
ſtinguit illa duo 3 tercio. Et iterũ nõ vicee illud eſt. Wa pſcrutanti libꝛos phi.qꝛ ipſe nõ ponit niſi iici tria al
4 Matenã. ⁊ foꝛmꝗ. ⁊ pꝛiuatõeʒ. in pꝛincipio noni.metha. ⁊ in pᷣ phi.nõ & iſta q̃ ponit mgf. R.*.dm e ideo duo “ 4 .
diſtinguit a tercio.qꝛ duo ſunt intrinſeca tanq; elemẽta.⁊ vnũ eſt extrinſecũ.vbi aũt ppᷣs iſta tria diſtinguit ⁊ mM
ponit ſi querat᷑ ex ſſe inuenit᷑ in ſco de generatõne circa finẽ. Sed tũc eſt qõ.qꝛ videt᷑ nõ ſufficiẽter pꝛicipia ulifligin
in phicis afſignaſſe. imo ſi ibi aſſignauit tria pᷣter oꝑatiõex.tũc ſunt quatuoꝛ. Et dᷣm ad boc ꝙ ꝛiuatio nõ ſirie
diſtert a foꝛma vel materia. Siue em̃ pꝛiuatio noĩet appctitũ foꝛme cum eiꝰcarentia.ſiue nomiet ipſaʒ foꝛme tſnu
eſſentiã. put eſt in materia. in potentia. nõ differt ab bis duobꝰ.ſcʒ materia ⁊ ſpẽ. Nam appetit?ꝰad materiasx hücanet
reucit.nec eſt aliud. ⁊ eſſentia foꝛme ad ſpẽm ſm rem. Et bec duo pꝛincipia determinat in pꝛimo.poſtmodũ üünſmlgt
adiungit teraã optõem dum om̃ia reducit ad motoꝛc pꝛimũ in. viij ⁊ ſic pʒ q mgr̃ vere ⁊ pꝛie loquit᷑. izſeinin
d¶ In pꝛincipio tempoꝝ mundũ creaſſe.Contra.ſi cepit cum pᷣ᷑ mobili.⁊ illud cepit in ſcdo die.nõ & in pꝛin⸗ ſenichie
SApio tpis ſed añ.R.dm ꝙ tp̃s dr tripłr. ↄmuniſſime.coĩter.⁊ ꝓprie.Cõmuniſſime d menſura exitꝰ de non haͤdapi⸗
eſſe in eſſe. Coiter dr̃ tpᷣs menſura cuiuſlibet mutatiõis. maxime illiꝰ que fuit añ pꝛimũ mobile Lerrio modo ltnosroſn
dicit ꝓpꝛie menſura otepꝛun mobilis.vt coĩter ↄſueuit diſtingui.Et qꝛ pꝛimo mõ dictũ eſt pꝛimũ omniuʒ. harfernd
2in illo ↄditũ eſt ſectm. ideo dicit in pꝛincipio tempoꝛũ. e Biftroratan eſt nocere nõò poſſe. Contra. ſwoſgen
6 Vm̃is pena affligit ⁊ ledit.ſi ledit nocet. ſi deus nõ põt nocere nõ pᷣt punire.Rꝰ.dð ꝙ ſicut duplex eſt malũ. Vuntfer non
ſcz culpe ⁊ pene.ſic etiam duplex eſt nocumentũ.cum ẽᷓ dicit ꝙ nõ põt nocere.non intelligit᷑ ꝙ̃tum ad nocu⸗ ganell
mentum qð facit malum pene.ſed qð facit malum cuſpe. =èDYZBM —
, -2G Hõ „ „ nſegcgecns.
„ D intelligentiã eoꝝ q̃ in bac ꝑte dicunt᷑.q̃ri lvc.ergo totũ pducit.ſed Patuud agens eſt bmõi. unib
lktur hic de exitu rerũ in eſſe. Pꝛimo qtum ad æc. ¶ em nobilius ⁊ ꝑfectius eſt agens qᷓnto pau- gſbioernd
„pꝛincipij entitatẽ vel cauſalitatẽ. Scdo q;dtũ cioꝛibus indiget ad agendũ.ergo agens nobiliſſimũ chrunutſi
ad veritatẽ.ercio q;tum ad Paucebni⸗ quiddita/ nullo extra ſe eget.ergo ſi ipſum ſolũ eſſet.adbuc res ſichpeuen
tem. Circa pꝛimũ duo querunt᷑. Pꝛimo qritvtꝝ nes ꝓduceret ſed non ex ſe. cum ipſe nullius ſit pars.er- lg
habeant pꝛincipiũ cauſale. Scdo vtrũ babeant pꝛin go ex nihilo.patet ꝙ deus pot in totam ſubſtantiã gizicier
cipium initiale. heature. Ehem agens ſm foꝛmã põt ꝓducere foꝛ ignwrznie
23 Aueſtio.j. „„a4 mam. ergo pani ratone agens m ſe totum põt ꝓdu Rrinefne
¶ Ad quam ſic pccdit᷑. Cum ↄſtet ſm ſctõs ⁊ phos cere totum.ſed deus ſe toto agit cũ ſit oiĩno ſimplex. Ncgcßeni
In es nes mudane habuerint pꝛincipiũ ꝓductiuum. ergo pducit totum. ¶ Item hocip̃m oſtendit a par WN
eum aꝓpter rerũ varictatẽ. tum ꝓpter rerum mutabili te rei cõdite ſic. Od non cſt ab alis. eſta ſeipſo. nibii nnltrpen
eatem. cum. ter rerũ oꝛdinem.tum etiam ꝓpter im/ autem tale qdᷣa ſeipſo eſt indiget alio vt ſit. ſed om̃e Pftigin
pfectionẽ. Multitudo em̃ oꝛtum habet ab vnitate. intrinſecum pꝛincipiũ rei indiget alio vt ſit. nam foꝛ- Ceſecgne
amotus ſiue mutabile ab immutabili.⁊ oꝛdo ad pꝛi ma indiget materia ⁊ econucrſo. ergo ⁊c. ¶ Item et ſitiene
muin. 2 impfectum ad ꝑfectum oꝛiginaliter reducñ fFiciens ⁊ finis ſunt cauſe coꝛrelatiue. qd non eſt ab lucmnc
eur igeo hoc ſuppoſito ſc ꝙ res babeant pꝛincipiũ alio.nò eſt ad aliud ſed om̃ia ſunt ad aliud m om̃e fangtcie
n ale. aliquo modo eſt queſtio vtruʒ res pꝛoducte qð ſunt.quia m om̃e quod ſunt appetũt bonum.et lenne
ſine oino. hoc eſt ̃m pꝛincipium materiale ⁊ foꝛma/ ſtatus nõ eſt niſi in ſummo bono.Et qꝙ iſta ratio ſit aheſtn
E. e tm̃ ſᷣm alterum pꝛinceipium.Et ꝙ ſᷣm vtrunq; bona oſtendit᷑. Si em bonum ⁊ ens ↄuertuntf᷑.ergo n a
. 14 bpaimo a parte ꝓducentis ſic. Quto ꝓducens qð eſt ſeipſo ens. ſeipſo eſt bonum.ſed quod ſeipſo ẽ en
nol pfectius. tanto plus inſluit in rem. pri- bonum. nõ eſt ꝓpter aliquid alind. ergo qð nõ eſt al nnin
mum ⁊ ꝑfecciſſimum inſtuit totum et in totum et ſi galio.nõ eſt pter aliud.Si om̃ia mũdans ᷣm ſe to⸗ a

ichef
üͤginit
–—
ineinän
ſiin nin
nuheg uti
nehifitt
nyrrnn
um gtdl

Gnete

inile
r gand
Git

ini
ton⸗
anm
cſeabuus
lueſtfut
memniiti

ES —
=—

—
=
—
S
EE

R
S

, —
S=
=

9
6

=
=
—
S

=

.MR

ta ſunt ppter aliud. & ſunt ab alio. ¶ Item ſires nö
eſt totaliter ab alio. aut eſt hoc ratõne foꝛme. aut ra/
tione materie. Conſtat ꝙ nõ foꝛme.qꝛ videmus foꝛ/
mas pꝓduci.⁊ ſi foꝛme nõ ꝓducerent᷑.oĩno nihil pꝛo/
duceret᷑. Si ratõne materie. Sed ↄtra vt dicit pbs
in pꝛima phia. actus eſt añ potentiã. oſtat ꝙ nõ loq
eur de potentia actiua ſed paſſiua.S cum actꝰ rei ab
alio ſit ſimiliter et materia. Si tu dicas ꝙ intelligit
nõ de actu qui eſt foꝛma ſed efficiens.idem ocludit᷑.
Et iterum ego quero quare materia non ſit ab alio.
Si — eſt pꝛincipiũ ex quo fiunt cetera nec habet
vñ fiat. tũc ego quero de foꝛma vtrum fiat ex aliquo
vel ex nihilo.Si ex nihilo.pari ratõne et matecria ex
nihilo. Si ex aliquo.quero quid ſit illud. Mon eſſen
tia materie. ↄſtat. quia foꝛma ſimplex eſt. eꝛgo foꝛma
non fit ex materia.ita ꝙ materia ſit eiꝰpꝛincipiũ co/
ſtitutiuum. Mec ex materia ita ꝙ materia fiat foꝛa.
fit ergo ex aliquo qð eſt in materia.tũc ego quero de
quo eſt illud. ⁊ ↄſtat ey nõ eſt ex materia pari ratiõe.
ergo vel erit abire in infintũ in cauſando.vel neceſſe
eſt poncre ponere eſſentias foꝛmaꝝ a pꝛimo opifice
ꝓductas ex nihilo.ergo pari ratõne ⁊ materiam.
Ad oppoſitum ſunt ratõnes pꝛimo a parte cffici⸗
entis. Pꝛima eſt bec. Om̃is effectoaliquo mõ aſſila
tur cauſe.ſed pꝛincipium pꝛimũ eſt actus pur? nihil
habẽs de poſſibili.matcria aũt rerũ eſt potẽtiale pu/
rum ꝑ ſui eſſentiã.nibil bñs de actu.ᷓ cũ materia in
nullo aſſiłet᷑ opifici nõ eſt ab ipſo. ¶ Itẽ ab agente
pulcerꝛimo ⁊ lumioſiſſimo ñ ꝓcedit turpe ⁊ tenebꝛo
um. ſed deus eſt ipſa pulcritudo.ipſa lux. matcriale
pꝛincipiũ eſt turpe ⁊ tenebꝛoſuʒ. ⁊c. e pte rerũ
oñdit᷑ de foꝛmali pꝛincipio.Oſne em̃ qð ꝓducitur ⁊
fit. fit a ſibi ſimili noic et ſpẽ. vt bõ ab boie.ſm ꝙ di⸗
cit ps.vij.pbi.pꝛime.ſi ergo foꝛme reꝝ ſunt pꝛinci/
pia pducẽdi.⁊ pꝛincipiũ pducendi pᷣcedit rerũ ꝓdu/
ctionẽ. res nõ ſane Pqnete q̊ͥ ad pꝛincipiũ foꝛmale.
¶ Iteʒ artifex nõ põt ꝓducere niſi Pcot cat. 5 nõ pᷣt
pcõgnoſcere q̃ nullo mõ ſunt.gᷓ impoſſibile ẽ ꝙ ſum
mus artifex mòm foꝛmaret niſi foꝛme eẽnt pꝛiꝰ ꝑ q̊s
cognoſceret.⁊ ille nõ potuerũt ꝓduci niſi ꝑ foꝛmas.
gſi nõ eſt in infinitũ abire.cſt ponere foꝛmas rerum
nõ eſſe ꝓductas. ¶ Item hocipᷣm oñdit᷑ q̊ͥ ad mate
nale pꝛincipiũ.Oñe qð ꝓducit᷑.ꝓducit᷑ ex Blic v
ex nibilo. Si ex nihilo nibil. ̊H oia ex aliq̃̊. illud aũt
eſt materia. ſi ſtare eſt ⁊ nõ abire in infinituʒ.illud
nõ uctns OQꝛ autẽ ex nihilo nibil fiat videtur.
Pꝛoductio em̃ rei eſt actio.ſᷣ ois actio requirit i qd
agat.̊ ⁊ om̃is ꝓductio.̊ om̃iꝓductõni ſi ubijcit᷑ ali/
quid.non & niſi materia. Sᷓ ⁊c. ¶ Item ego quero de
ꝓductõne ſiue ceatione paſſiua.vtrũ illa ſit ſpᷣa vel
accñs. Non ſuba. accñs.ſᷣ om̃e accñs fundat᷑ i ali
quo.ſed h̊ nõ põt cſſe creatum.cum illud ſequat᷑ na
turaliter ipſam creatõeʒ. ̊ videt᷑ ꝙ ſit increatuz ali/
quid aliud a deo.qꝛ creatio paſſio in alio eſt.g neceſ-/
ſe eſt om̃e qð ꝓducit᷑ cx aliq pduci.et ideo dicit phᷣs
7 in p pbi.ꝙ materia ẽ ingenita. ¶ E.dom ꝙ hbec ve⸗
ritas eſt. mundꝰin eſſe ꝓductꝰeſt.⁊ non ſolum ſᷣm ſe
totum.ſed etiã ſᷣm intrinſeca ſua pꝛincipia qᷓ non ex
alijs ſed de nibilo ſunt ꝓducta. Hec aũt veritas ⁊ ſi
cuilibet fideli ſit apta ⁊ lucida.latuit tñ ꝓuidentiaʒ
vel pꝛudentiã phᷣicã.qᷓ in buiꝰqõnis inqͥſitõne ex lõ/
go tpe ambulauit ꝑ deuia. Vauert em̃ quidã phᷣi
antiqui qͥ dixerũt mum factũ eſſe a deo ⁊ de ſui eſſen
tia.qꝛ nõ videbant quõ aliq̃d poſſet fieri ex nibilo.⁊

ſolus derfuit in pꝛincipio. et ideo dixerũt e fecit oĩa

de ſeip̃o. Sʒ bec poſitio nõ ſolũ fidelibꝰ ſ̃ etiã ſequẽ/

tibus phᷣis apꝑuit impꝛobabilis.ꝙ dei eſſentia oino
inuariabilis ⁊ nobiliſſima fieret coꝛpaliũ ⁊ variabi/
liuʒ materia. ꝗqᷓ eſt de ſe impfecta niſi ꝑficiat᷑ ꝑ foꝛas.
¶ Euerũt etia alij qͥ dixert mm factũ eſſe ex princi
pijs pᷣexñtibꝰ.ſcʒ ex materia et foꝛa.ſᷣ foꝛe latebãt in
materia anteqᷓ; intellectꝰeas diſtingueret.et h ponit

„*

anaxagoꝛas. Sʒ qꝛ foꝛmas eẽ om̃s ſil in materia nõ
capit rõ recta.iõ ꝑ ſequẽtes phos iſta poſitio impꝛo-
bata eſt. ¶ Fuerũt ctiã tercij qͥ mom dixerũt ex pᷣn/
cipijs pᷣexñtibꝰfactũ.ſcʒ materia ⁊ foꝛa.ſᷣ materiaʒ ꝑ
ſe poſuerũt.ſeꝑatas etiã ꝑ ſe poſuerũt foꝛmas.⁊ pꝰ⸗/
modũ ex tempe ab opifice ſummo eſſe ↄiũctas.et bi
platonici fuerũt. Sed quia illud irꝛationabile videt᷑
ꝙ materia fuerit impfecta ab eterno.⁊ ꝙ eadem foꝛ/
ma ſit ſepata ꝑiter ⁊ ↄiuncta.⁊ abſurdũ videt᷑ tripl:
cem boĩem ponere.ſcʒ naturalẽ.mathematicũ.⁊ di/
uinũ.ideo etiã p ſequẽtes ph̊os hec poſitio repꝛoba

ta eſt. ¶ Fuerũt etiã quarti ꝑipathetici quoꝝ pꝛin-

ceps ⁊ dux Areſto.qui veritati mag appꝛopinquan
tes.dixerũt mm factũ.ſicut legit᷑ ĩ ſcdo metha.dico
igit᷑ ꝙ mare factũ eſt.⁊ in pꝛimo de celo ⁊ mo.et de
pluribus alijs locis põt elici. Sed dixerũt nõ eſſe fa
ctum ex pꝛincipijs pᷣexiſtentibus. Sicut em̃ vult i ſe⸗
cundo vegetabiliũ.mundꝰſemꝑ fuit plant ⁊ anima
libus plenꝰ.vbi loquit᷑ ↄtra abꝛutalũ.Atrum autes
poſuerit materiã ⁊ foꝛmaʒ factam de nibilo hoc ego
neſcio. credo tamen ꝙ non ꝑuenit ad boc ſicut meli
us patebit in pblemate ſcdᷣo. et ipſe defecit licet mi/
nus qᷓ; alij. Abi autez defecit phoꝝ peritia.ſubuenit
nobis ſacro ſancta ſcriptura.que dicit om̃ia eſſe cre-
ata. ⁊ ᷣm omne qð ſunt eſſe ꝓducta.⁊ ratõ a fide nõ
diſcoꝛdat ſicut ſupꝛa in opponendo oſtenſum eſt.
28 5 obijcit de ſimilitudine ꝙ materia eſt ens in
potentia. dᷣm qꝙ materia nõ ꝓpter ſe facta eſt ſed ꝓ/⸗
pter ſubſtraciõez ſeu ſuſtentatõez foꝛme qꝗᷓ eiꝰẽ actꝰ.
qᷓ;uis ergo materia nõ ſit duo actu ſilis.tñ aſſimila/
bilis eſt ꝑ foꝛmã. AUñ auguſ.dicit ꝙ ipſa materia ⁊ ſi
nõ habeat de ſe ⁊ in ſe actũ foꝛme.ipſa tamen capaci
tas foꝛme eſt ei p foꝛma. ideo patet illud. ¶ Quod
obijcit᷑. ꝙ turpis ⁊c. dm ꝙ nec turpis nec tenebꝛaꝰ
dicit̃ niſi ↄpatõne. NMam materia nõ eſt pꝛiuatio pu
ra.imo ratõne ſue eſſentie babet aliquid de pulcritu
dine ⁊ aliquid de luce. AUnde Aug.dicit ꝙ habet mo
dum.ſpẽm.⁊ oꝛdinẽ.qᷓ;uis imꝑfecte.no opoꝛtet autẽ
ꝙ; deus om̃es res ꝓducat ſibi equaliter ſiles.imo ſᷣm
gꝛadũ.Et ideo ad h̊ q; Fagne pfecti.neceſſe eſt ali
quid ponere ꝓpe deũ.⁊ H ſimilimum.⁊ aliauich Ppe ni
bil. ⁊ boc aliqᷓ modo ſimile.non aũt oĩno.nec ꝑfecte.
qð qᷓis in ſe minimũ hẽat de bono.tñ optime oꝛdi
natum eſt. ¶ Od obijcit ꝙ om̃e qð ꝓducit᷑. ꝓducit

pꝑ ſimile in foꝛma. ⁊ cognoſcitur ſimiliter. dom ꝙ eſt 10

agens m naturaʒ. ⁊ m mtellectum. Agens bᷣm na⸗
turam ꝓducit ꝑ foꝛmas que ſunt vere nature. ſicut
bomo bominẽ. ⁊ aſinus aſinum. Agens ꝑ intellectũ
ꝓducit ꝑ foꝛmas que nõ ſunt aliquid rei ſed ydee in
mente.ſicut artifex ꝓducit archam.⁊ ſic ꝓducte ſunt
res.⁊ hoc mõ ſunt foꝛme rerũ eterne.qꝛ ſunt deus.et
ſi ita poſuit plato ↄmẽdandꝰeſt.⁊ ſic imponit ei Au
guſti. Si autcz vltra ꝓceſſerit vt imponit ei Areſto.
abſq; dubio crꝛauit.⁊ rõ ſua ꝗᷓ̃ pdicta eſt nibil cogit
oĩno. Mam ſicut dicit phᷣs. Foꝛme rerũ ex deũ a ſin⸗
gularibus ſeꝑate nihil oino faciũt. her 3 opatõem.
2 3

11 nec ad coghitiões. 28 vltimo obijcit de materia.
ꝙ; non põt fieri.qꝛ vel ex aliquo vel ex nihilo. dom ꝓ
ex nihilo ⁊ hoc ꝑ creatõnem. Quod obijcit᷑.ꝙ actio

eſt in aliquiv. vᷣm ꝙ creare nõ eſt agere ſed facerc.⁊
boc refert inter agere ⁊ facere.nã agere in quid agat
cxigit. facere autem econuerſo. ¶ v .
12 qͥd vel in quo ſit crcatio o · duplicif rñdet᷑.Qui⸗/
dan. dicũt ꝙ nec eſt ſubſtantia nec accñs.ſed via ad
vtrunq;.⁊ tale pcedit illud ad qdð eſt naturaliter q;

uis in eo habeat eſſe. Alr dicũt alij ꝙ aliquid creari

nõ eſt aliud q; nũc pꝛimo eſſe.nec creatio dicit natu⸗
ram aliquã mediã inter deum et creaturam. ſed ſolũ
dicit eſſe re ↄnotando oꝛdinem ad pꝛimuʒ efficiens
a q̊ ⁊ ad nõ eſte.ita tñ q; oꝛdo ille eſt in re creata ⁊ nõ
13 in nihilo. AUñ cum dicit᷑ ex nihilo aliquid fieri poteſt
intelligi tripłr. Aut materialiter vt ex ferꝛo cultellꝰ.
Aut crealiter vt ex patre filiꝰ. Aut oꝛdinaliter vt de
mane fit meridies. Pꝛimis duobus mogis verũ eſt
ex nihilo nihil fieri.tercio modo verũ eſt ̃m naturã.
ſed falſum ſupꝛa naturã. Per virtutẽ em̃ infinitã qᷓ
non indiget fulcimento materie ita faciliter põt ali/
quid ꝓduci ex nihilo ſicut de aliquo.alioquin nõ eẽt

virtus pꝛimi pꝛincipij infinita.ſed egeret materie fũ

damento.⁊ ideo illi virtuti ſoli hoc attribnendũ eſt

neceſſario.q;uis nõ poſſet ↄſimile reperiri in aliquo

creato. Hoc em eſt eius ꝓpꝛium ſicut ⁊ ipſa omnipo/

tentia. Aueſtio. ij.
¶ Eitruz mundꝰ pductus fuerit ex tempꝑe aut ab eter/
no. Et qꝙ nõ eyr ꝑte oñdit᷑ duabus ratonibus ſumpt
a motu. Pꝛima eſt oſtenſi⸗
⁊ mutatõeʒ eſt motꝰpꝛimi mobilis.ſed om̃e qdð inci-
it. incipit ꝑ motum vel mutatiõez. ᷓ ante omne il⸗
lud qd incipit eſt motꝰille.ſᷣ ille motꝰ non potuit eſ/⸗
ſe añ ſe nec añ ſuum mobile.g impoſſibile eſt incipe⸗

re. Pꝛima ꝓpoſitio ſupponit᷑ ⁊ eius pbatio patz ſic.

quia ſuppoſitio eſt in phicis.q in om̃i genere perfe-⸗
ctum eſt añ impꝑfectũ.ſᷣ inter om̃ia genera motuum

localiũ mot? ad ſitum eſt ꝑfectioꝛ.qꝛ eſt entis cõple

ti. ⁊ inter om̃ia genera motuũ localiũ.motus circula
ris ⁊ velocioꝛ eſt ⁊ ꝑfectioꝛ.ſ talis eſt motus celi.er/
go pfectiſſimꝰ.g pꝛimus.patet ⁊c̃.¶ Ham olen⸗
dit᷑ ꝑ impoſſibile. Om̃e qð cxit in eſre.exit pꝓ motum
vel mutationẽ. ſi motꝰ exit in eſſe.exit ꝑx motuʒ vel
mutationẽ.⁊ ſimiliter & illo querit᷑.g vel eſt abire in
infinitũ.vel eſt ponere aliqu? motum ſine pᷣncipio.
Di motum.jᷓ mobile.g ⁊ mundum. Similiter ratõ

oſtenſiua ſumit᷑ a tẽpe ſic. Om̃e 45 incipit.aut inci

pit in inſtanti. aut in tempe. Si gꝗͤ mundus incipit.

aut in inſtanti.aut in temꝑe.ſᷣ ante om̃e tᷣus ⁊ ante

om̃e inſtans eſt tps. tpᷣs eſt ante om̃ia qᷓ incepeꝛut.
non potuit eſſe añ munduʒ ⁊ motum. mundꝰnõ
ecpit. Pꝛima Apoſitio neceſſaria vel nota eſt g ſe.
SDa ſcz ꝙ añ ome tp̃s ſit tps.ptʒ ex boc. Si curꝛit.
curꝛebat pꝛius de neceſſitate. Similiter q; añ omne
14 inſtans ſit tps patcet ſic. Cpᷣs eſt menſura circularis
