tuerut pꝛodu⸗ Sgelis ſuꝑioꝛibꝰ. qꝛ nõ pmittit deꝰ. vñ auguſt. in li.iij. ꝗᷓ ẽ eſſentia rei.aliter
cere cinifes quu de tri. Ex ineffabili potẽtatu dei fit.vt qð poſſent ma⸗ ſe hũñs cũ eſt in potẽ/
ranas ⁊ ſerpen li ãgeli ſi ꝑmitterẽtur.iõ nõ pñt.qꝛ nõ ꝑmittũt᷑. Neq; tia Zin acttu.
tes fecerũt. em̃ occurrit alia rõ cur nõ poterant facere cinifes q ra u4 quoqʒ ſcie⸗
H nas ſerpẽteſq; fecerũt.niſi qꝛ maioꝛ aderat dñatio pꝛo us 2 Snnult gr.
l8 hibentis dei ꝑ ſpm̃ſctm̃.qð etis magi ↄfeſſi ſunt dicen ſiones q̃dam pñt p
Exo.vij, tes.Digitꝰ dei ẽ hic.Quid aũt ꝑ naturaʒ poſſint. nec¶nature ſubtilitatẽ q
pooſſint ppter phibitõem. ⁊ qͥd ꝑ ip̃iꝰ nature ſue cõdi⸗ nõ pñ̃t ꝗpter dei pꝛo
tõem facere no ſinãt. homi exploꝛare difficile ẽ. immo bibitione. Contra H
impoſſibile. Nouimꝰ hoĩem poſſe ãbulare.⁊ neq; hoc cc dey ſic Neai vrr
poſſe ſi non ꝑmittat᷑.volare aũt nõ poſſe.etiã ſi ꝑmit/ nerrene gge⸗
tatur. Sic ⁊ illi ãgeli qdam pñt facere ſi ꝓmittãtur ab re ꝓpꝛios motus ſi⸗
ãgelis potẽtioꝛibꝰ ex imperio dei. Quedã vo nõ pñt nat ſicut dicit Augu.
enfi, ſi ab eis iutretur dlte nõ ꝑmittit a quo ẽ illis vi de Se ee⸗
talis nature modus.qͥ etiã ꝑ ãgelos ſuos illa plerũ; carc vo etes no coht
ʒyvoööpmittit. à cscelſt vrpomnn, 8 ren uit hron ko
nõ ocbet ãgeloꝝ potẽtiã cohibere. R dm ꝙ deꝰ volũtates nõ cobibet ꝗpter legẽ libertatis qua eis ſtatuit. ?

ſeg iuſto iudicio de malo in peus ruere irtutẽ reſtringit iu⸗ 5 6 Na
ſec iuſto iue malo in pe us ruere ꝑmittit. ſed virtutẽ reſtringit iudicio eqᷓ iuſto.qꝛ opatio potẽtie vt fre
quẽter in his ꝗ potẽtia abutũtur ẽ ad alioꝝ afflictionẽ ⁊ punitionẽ.qm̃ igit oĩs pena debet eſſe iuſta. ſi habẽs
Potcictalin e affligit vel vult affligere. debet potentia cõpeſci non rõne eius qui agit. ſed rõne eius qͥ pati/
tur. niſi altiſſima dei iudicia aliud requirãt. Oꝛ obẽ ꝙ res agere pꝛopꝛios motus ſinit.nõ intelligit᷑ ꝙ nõ cõ⸗

.

—

peſcat vᷣutẽ ꝑ õrias ptãtes.ſed q; tantũ ſinit agere.q̃ntũ ſuã iuſticiã decet ꝑmittcre.

Sg 4

„.
* 1
*

DOintelligentiam buius ꝑtis ſᷣm duo q̃ męr
determinat. duo qᷓrũtur. Pꝛimũ ẽ de cognitõ
ne demonũ. Scom ẽ de ipoꝝ virtute ſup ren
irca pᷣmũ tria qᷓrũtur. Pꝛimũ vtruʒ
edat in demonibus peceptio ſiue erroꝛ circa pñtia.
¶ Scum vtrũ obliuio circa pᷣterita. ¶ Lercin vtrũ
pᷣcognitio circa futura.
— AADueſtio.f.9
Pꝛ deceptõ cadat in demonibꝰcirca pñtia vꝛ. Ro.
I.qm̃ nõ ꝓbauerũt hẽe deuʒ in noticia.tradidit illos
deꝰin repꝛobũ ſenſum.hoc dicit aplus de boibꝰ.g eq̃ᷓ
vel magis ſeuerꝰ ẽ deꝰ in ãgelos. vẽ ꝙ dati ſunt in
repꝛobũ ſenſum.ſ̊ in om̃ibus talibꝰ cadit erroꝛ. ⁊c.
Si tu dicas ꝙꝙ illud intelligitur de ſenſu in agẽdis ñ
in cognoſcẽdis.Cõtra.Auguſt.dicit ſup Geñ.ad lit.
ꝙ mali ãgeli intelligũtur ꝑ tenebꝛas.boni vo ꝑ lucẽ.
tenebꝛa magis dicit pꝛiuatõem luminis ꝙᷓ caloꝛis.
vẽ ꝙ cognitio eoꝝ ſit obſcurata.ergo ⁊ crroꝛi ſubie
cta ¶ Itẽ vꝛ ꝙ erroꝛi ſit penitꝰ ſubiecta.qꝛ Oyoñ.de
di. no. dicit. ꝙ in demonibꝰ ẽ furoꝛ irrõnalis.amens
ↄcupia. fantaſia pterua. fantaſia ẽ pᷣncipiũ erroꝛis.
S vꝛ ꝙ rõ coꝝ penitus ſit ſubiugata erroꝛi. ¶ Itez ꝑ
ſimile.Homi inflicta ẽ ꝓ pctõ ignoeãtia.nõ tm̃ agen
doꝝ ſᷣ etiã cognoſe e ſi nõ minꝰ pctm̃ ãgelicuʒ

—.

debuit puniri. ptʒ ⁊c. ¶ Item boc vꝛ ꝑ ſile. Sicut ſe
bʒ affectus ad bonũ.ita intellectꝰ ad veꝝ.ſ̊ affectus
demonũ adeo ẽ depᷣſſus ꝙ nõ põt moueri in amoꝛt᷑
boni.aut inoꝛdinate mouet᷑ ſi amat.& nec intellectꝰ
in ſpeculationẽ veri.Si tu dicas ꝙ pctm̃ magis coꝛ⸗
rũpit affectũ demonũ qᷓ; intellectũ.Cõtrariũ vi.nam
omnẽ pꝛauã electõnem pᷣccdit pꝛauũ iudiciũ.qꝛ non
cligit volũtas deliberatiua niſi pcedat iudiciuʒ. g vr
ꝙ pꝛima rõ deoꝛdinãdi ſit in iudicio.⁊ ita in cognitio
ne. magis q; in volũtate vel eqᷓ debet eſſe punitio.
tez boc ↄfirmatur.qꝛ excecatio ⁊ obſtinatio ſunt

4

pene peccati. & ſicut affectio pᷣſupponit cognitönem.

ata obſtinatio qꝗᷓ eſt pena affectõnis excecatõem q̃ eſt
pena cognitõnis.& cũ dyabolus ſit obſtinatus.eętiã ẽ
excecatus. ¶ Itẽ bonũ ẽ diffuſiuũ ſui. ⁊ veꝝ ſimilit᷑.
⁊ magis ẽ difful
ſua rone. ſi g& deus inq̃ntũ bonꝰ ſubtrahit influentiã

bonitatis affectiue ipoꝝ demonũ.& inqntũ veꝝ diffu

ſionẽ luminis ipᷣi cognitiue. ¶ ẽ quicqͥd ſit de ↄſer
uatione lumis dati.tñ demonibus cũ ſint in ſtatu dã
nationis noua tona nõ debẽt dari a deo. nihil põt
aliquis addiſcere niſi xpᷣo docentc.ſicut dicit Auguſ.
in li.de magiſ. ſi xpᷣs nõ debet noua dona eis dona/

re.g nec nouã cognitionẽ.g in his q̃ añ lapſum uon

coguouerũt.exq̊ nõ hñt doctoꝛẽ veritatis.neceſſario
errãt ⁊ decipiũtur.¶ Sʒ õ Luce.xvj.dꝛ.ꝙ filij ſeculi
hbuiꝰ pꝛudẽtioꝛes ſunt filijs lucis in gĩatione ſua.lo/
quit᷑ de malis.g ⁊c. ¶ Itẽ dyo.de di.no. Data ipſis
dona neqᷓqᷓ; mutata dicimꝰ ſ᷑ ſunt integra ⁊ ſplendi/
diſſima.loquit᷑ de demonibꝰ.ꝗ ſi habnerũt nale iudi
catoꝛiũ illuminatũ ⁊ potẽs dirigi in cognoſcẽdis.vr
yſido.de ſum.bo. Pꝛeuaricãtes ãgeli etiaʒ
ſanctitate amiſſa. ſenſum ãgelice nature nõ amiſer̃t.
¶ Item petm̃ nõ ẽ õᷣ actũ ſᷣ õ oꝛdinẽ actus.ᷓ nõ ẽ ʒ
cognitionẽ ſimplr.ſᷣ cognitionẽ oꝛdinatã in finem.
ſi ð cognitio ſpeculatiua qᷓntũ ẽ de ſe nõ dicit cogni/
tionẽ oꝛdinatã in finẽ. patet ꝙ ꝑ petm̃ non debet de/
52 Pzauari, KKdom q veceptio 7 erroꝛ venit ex deoꝛ⸗
ginatõnc ſiue deuiatõne iudicij. Judiciũ aũt duplex

E in quolibet ronante.Anũ qð ẽ cognoſcendoꝝ.qd ẽ

veri ſub rõne veri.Aliud agedoꝝ ſub rõne boni. Et

ſiuũ ſui bonuzʒ qᷓ; veꝝ.qꝛ hoc habet de

pꝛimũ eſt intellectus ſpeculatiui.nec ſpectat ad li.ar.
ſecundũ vᷣo eſt intellectus pꝛactici.⁊ eſt ꝑs llar. Pꝛi
mũ iudiciũ ⁊ ſi maneat integrũ q;tum ad ſubſtantiã
potentie.nibilominus per culpam eſt in angelis ali⸗
quo modo obnubilatũ.quia errant freq̃nter in iudi⸗/
cando de multis.⁊ in multis decipiũtur. maxime cũ
iudicãt de contingentibus.illud iudiciũ ẽin eis oino
ſubuerſum.⁊ cᷓtum adboc excecati ſunt ageli mali.
ſicut ꝙᷓtũ ad affectum obſtinati.⁊ ꝓpter iſtius iudicij
ſubuerſionẽ dicũtur tenebꝛa ⁊ dati iĩ repꝛobũ ſenſuʒ.
⁊ ſic patʒ rñſio ad pꝛimũ.
ꝙ eſt in demonibus ſantaſia ꝓterua.dom ꝙ fanta/

ſia dupir̃ accipit᷑.Aliqñ pꝛo vi ſenſitiua collatiua ſen

ſibiliũ receptoꝝ.Aliquãdo fantaſia dꝛ apparitio pᷣm
ꝙ dr a phanos qð eſt apparitio. Et pꝛimo mõ eſt in
ſolis coꝛꝑibus.ſecũdo mõ in ſpiritibus. HNec aũt fan
taſia ꝓterua dẽ eſſe in demonibus.qm̃ ⁊ ſi demones
intelligẽtes ſint ⁊ multa vera cognoſcãt.tñ alios no/
lũt docere ſed a veritate ſeducere.⁊ ideo qꝛ non pñt
niſi ꝑ apparentes ſimilitudincs.hinc eſt ꝙ ſtudiũ de⸗
monũ maxi:ne circa talia ẽ intentũ.ſicut magnus dłe
ricus qͥ vellet alios ꝑalogiſare ſtuderet in ſophiſma
tibus.⁊ ideo fantaſtici dicũtur ꝓpter rõnes fantaſti/
cas ⁊ apparẽtes quas inueniũt.⁊ hãc fantaſiaʒ dicit
ꝓteruam.Quia cũ ſᷣm iudiciũ ſuũ veritatem cogno
ſcant.tñ cognitam ſciẽter impugnãt. Ael boc ẽ ꝓter⸗
nire.ſ.veritati iutellecte obuiare.ideo habent fanta/
ſiam ꝓteruam. HMabẽt etiã concupiſcentiã amentẽ.
qꝛ cũ non deberẽt appetere niſi honeſtũ ⁊ ↄferẽs.a
petunt res maxime nociuas.ſicut peccare ⁊ alios in
peccatũ pᷣcipitare.q;'uis hoc nõ intendãt finalit᷑. Ibi
eſt furoꝛ irrõnalis.quia cũ ſolis malis debẽt ex rone
iraſci.iraſcũtur ⁊ furiũt cõtra bonos. Aid illud qð
obꝛ ꝙ homi inflicta ẽ ignoꝛãtia ſᷣm ſpeculatõem itel/
lectus.dm ꝙ veꝝ ẽ in poſteris.ſed ade nõ ẽ inflicta
ignoꝛantia cognoſcendoꝝ.quia habuit cognitioneʒ
ſibi innatã.Sic ⁊ demones quia habuerũt cognitio/
nem ſibi innatã.⁊ deus vix ſubtrahit dona ſua natu⸗
ralia.ſ.gratis data.ideo nõ inflixit ibi ignoꝛãtiam in

d illud qð obẽ de dyo.

intellectu ſpeculatiuo.ſed tñ ignoꝛantie pena contra

ria eſt.⁊ cccitas in intellectu pᷣterito. Paruulis autẽ
dicit᷑ iꝛifligere ignoꝛãtiã.nõ ſubtrahẽdo ſciam ſed nõ
apponendo. Pꝛeterea moles carnis coꝛrupte aggra
uat intellectus iudiciũ.⁊ iõ nõ eſt ſile.
obꝛ ꝙ affectꝰ ẽ pᷣuatꝰ rectitudine volũtatis.ddm q;
petm̃ magis reſpicit volũtatẽ.⁊ magis directe oppo/
nit᷑ bonitati affectionis qᷓ veritati cognitõis.⁊ iõ de⸗
mones nõ ſunt ita pᷣuati lumie cognitõis ꝑ culpã ſi/
cut bonitate affectionis. Aerũtñ ſicut pꝛius tactũ cẽ.
ẽ q̊ddã iudiciũ qð ↄiũctũ volũtati ⁊ ẽ ſubuerſuʒ in
malis ãgelis ⁊ excecatũ.iõ pʒ ſolutio ad alia duo ſe/
quẽtia.¶ Ad illð qdð obẽ ꝙ bonũ ẽ diffuſiuũ ſui.ddᷣm
ꝙ; ẽ loqͥ de diffuſiõe boni ſimplr̃. ⁊ boni gratuiti. Si
loqmur de diffuſiõe boni ſimplr̃.ad tot ſe extẽdit rõ
boni ad q̃t ⁊ vcri.qꝛ vtrũq; ↄuertit᷑ cũ ente ⁊ i oibus
ẽtibꝰ. Si ãt de diffuſiõe boni gratuiti ñ ẽ wx.qꝛ miti
ſunt qͥ idonei ſunt ad capiendã intelligẽtiã. qͥ tñ ido
nei n ſunt ad capiẽdaʒ gram. ¶ Ad iullud qd obꝛ q
nõ debent eis dari bona.dam ꝙ donatio duplf̃ põt

53

54

illud q

56

₰

accipi. ꝓpꝛie ⁊ cõit᷑. Pꝛopꝛie donũ dẽ qð ſimplir̃ aliũn

de ẽ.cuiuſmodi ſunt gr̃e infuſe ſiue dona infuſa.⁊ ta
lis ẽ gra gratũfaciẽs vel ad eũ habilitãs.Alio mõ dr
donũ qð ẽ ꝑ adiutoꝛiũ diuinũ.nihilominꝰ tñ ꝑ acqͥſi
tõem nr̃am.⁊ illud nõ dr̃ ꝓpꝛie donũ.ſ habito reſpe
ctu ad h̊ qð nõ acqͥrit᷑ ſine dei adiutoꝛio.⁊ h̊ mõ deꝰ

7

hiaunin
ſimgeid
ifnihehn
iilluriet⸗
Mirhäinint
chnuttiing
Uroromtnetcon
anne
nſhtralgae
jentiregzint
Unltadcen
ſtobs neh
Unpnctavin
i
ia aGoblu
to gin wüͤt
no Ctiop⸗
ſigclt phan
llenco iſe
EE

flt Bagsnn

lcitipring
ſicinon
uunipg
Kumüiſn
ſem
fätrſician

ſurinecs⸗
Nje i⸗
end ,hiri
apensnen
lozam
Ptihznpee
finnnp⸗
hlaiflitge
becrſhütt
gnelöne
rihie
f n

= r E r ,

Se

nniguf
Epind ni
thus hrü
Sgtin
ciiin
iog
wlarnhr
aniſhi
N incfui
oritne
mräfli
usNtiti,
hltinis
t cgitong
rtüogio
enſunn
meeuonet
Drnisu
bolun

DAMGοα&
Nens r

niugreg

NneisOn.

ſisgohit
pnsnan
iieſtuati
M
nignn

*

dat tona bonis T malis. Quia em̃ deus dedit lumen
dignitatis ab initio qdð poterat ad inqᷣſitionẽ multo/
rũ ſcibiliũ. ⁊ iᷣe nõ ſubtrabit qd dedit.nec eriã ↄpua/
tionẽ. cũ talia poſſi ine Enre cũ petõ moꝛrali⸗ iõ q̃ bʒ
ꝛimũ donũ pot multiplicare.ctiað repꝛobus exns.⁊
deus d weche nõ inſpirãdo ſiue infundẽdo.ſᷣ coope-/
rando lumini dato ⁊ ↄſeruãdo illud. Exemplũ huiꝰ
= de? dedit frumẽtũ auaro.⁊ dedit terrã potentẽ fru/
ctificare. cũ recolligit multuʒ de blado d bona terra
deꝰ dat. nõ ita ſicut ſi ipe ſterilẽ terrã ſine actu ſemi
nis faceret fructificare. boc em̃ ꝓpꝛie eſſet donũ.pᷣmo
mõ ſolũ large.ſic deꝰdat dona bõis ⁊ malis.⁊ demõi/
bus ⁊ hoibus. qᷓuis ip̃is becipᷣa in mala cõuertatur.
Ad es añt ꝗᷓ obijcintur ad oppoſitũ.doᷣm ꝙ intel⸗
ligũtur de iudicio ſpeculatiuo.tñ de illo nõẽ intelligẽ
dũ qꝙ magis vigeat iĩ mal qᷓ; in bõis.vł etiã tãtũ ſicut
ante lapſum. q; reuera qᷓuis multa dare cognoſcãt.
maxime illa qꝝ cognitio eſt eis innata.rone q dicit
Dyo.qꝙ bñt ſibi data integra.tñ in multis errat ⁊ fal
lũtur illi nepbãdi ſpũs.qꝛ pᷣſumptuoſi ⁊ curioſi ſunt.
ziõ freq̃nter iudicãt de bis q̃ eoꝝ iudicõ nõ ſubſunt.
⁊iõ a veritatis tramite in erroꝛẽ labũtur.⁊ ſic patẽt
omnia obieca. (¶ Queſtio. ij.
trũ in demonibꝰ cadat obliuio eirca pᷣterita.Et
c ſic vi. nullus de ſapiẽte fit ſtultus niſi aliqͥd obliui⸗
ſcat᷑demones aũt de ſapiẽtibꝰ facti ſunt ſtulti.maxie
lucifer. de q̊ Ezech. xxviij.tu plenꝰ ſapia.Et de q ecci.
iiij. Melioꝛ ẽ puer ſapiẽs rege ſene ⁊ ſtulto. Glo. ex⸗
ponit de lucifero ſiue dyabolo.S ⁊c̃. Itẽ gr̃a repat
⁊ refoꝛmat totã imaginẽ.g ⁊ pctm̃ defoꝛmat.ſᷣ defoꝛ/
matio memoꝛie ⁊ coꝛruptio ẽ ꝑ obliuionẽ. vr̃ ꝙ pec
catũ in vim memoꝛatiuã inducat in ãgelis obliuio/
nem Itẽ intelligere 1 memoꝛari ipoꝝ demonuʒ eſt
cũ variatõne. in tꝑe.ſᷣ om̃e qð meſura t᷑ a tꝑe ſene/
ſcit ⁊ tendit ad coꝛruptionẽ.qꝛ tp̃s facit diſtare qð ẽ.
vt dicit pᷣs. vñ ẽ pꝛincipiũ coꝛruptionis ꝑ ſe.sᷣ cum
coꝛruptio circa vim meoꝛatiuã ſit tm̃ ꝑ obliuionem.
patz ⁊c.¶ Itẽ ſicut ſe babzʒ intelligẽtia ad erroꝛẽc.ita
meõꝛia ad obliuionẽ. in intelligẽtia ãgeli cadit de/
ceptio.⁊ in wlũtate obliquatio. in meõꝛia cadit ob
liuio.¶ tẽ oppoſita nata ſunt fieri circa idẽ.ſᷣ mẽo
ria ãgeli pᷣt ꝓficere addiſcẽdo.g pari rõe deficere ob/
liuiſcendo.cũ ſtatꝰ ille ſit magis aptus ad defectũ qᷓ
ad ꝓfectũ. ¶ Itẽ mente hũana ſolus deꝰ ſuꝑioꝛ ẽ ſi
cut vult Aug.ᷣ ↄtingit in mẽtem nr̃am cadere obli/
uionẽ. ſi par ẽ angelice.multo foꝛtiꝰ in mẽte demo/
nũ.Oꝛ aũt i mente nr̃a cadat obliuio ꝙᷓtũ ad ſuperi/
oꝛem pꝑtẽ.pʒ.qꝛ Aug.dicit ꝙ eoꝝ cognitio q̃ ſpectant
ad diuinitatẽ ẽ ſuꝑioꝛis ꝑtis.ſᷣ freqᷓnter taliũ obliui/
ſcimur. ⁊c ¶ Sʒ S.qð ẽ nale ẽ indelebile.ſᷣ ſpẽs exi/
ſtẽtes i agelica mẽoꝛia ſunt ei innate ⁊ cõcreate.ergo
ſunt indelebiles.ſi &̊ obliuio venit ꝑ deletioneʒ ſpẽꝝ.
pʒ ⁊c. ¶ Itẽ om̃e qð recipit᷑ in alqͥ ẽ ibi ꝑ modũ reci
pientis. S ſpẽs q̃ ẽ in angelica meoꝛia ẽ ibi ꝑ moduʒ

recipientis.bᷣ memoꝛia agelica ẽ incoꝛruptibilis nec

dependet a coꝛruptibili.nec q;ẽtũ ad ſubam nec q;tuʒ

ad opꝑatõʒ.nec ꝑ ſe.nec ꝑ accñs. ſpẽs q̃ ibi recipit᷑ ẽ

ſimpir̃ incoꝛruptibilis. ¶ Itẽ boc vĩ a minoꝛi. Aer-/
tibilioꝛ ẽ volũtas ꝙᷓ aliq̃ interioꝝ potentiaꝝ.S culpa
ꝗᷓ adheret volũtati adheret vᷣtibiliter. ̊̈ multo foꝛtiꝰ

ſpẽs ꝗᷓ ẽ in memoꝛia ẽ ĩ ea indelebilit᷑.ſi ̊ obliuio eſt

ꝓter deletõem ſpẽi. pʒ. ⁊c Itẽ om̃e qdð coꝛrũpitur.
agut coꝛrupit᷑ qꝛ hʒ riuz. aut qꝛ ẽ ex õrijs.aut qꝛ ẽ in

Aliqᷣ ad by õriij vl ex ᷣrijs· Hec ſeripta ẽa pho. in li.

VII

de moꝛ.⁊ vi. ſpẽs exñs in memoꝛia demonis nullo
p̃dictoꝝ modoꝝ ẽ coꝛruptibilis.g ⁊c. Item phᷣs di
cit ꝙ virtus ſenſitiua nõ ſeneſcit qᷓntum eſt de ſe. ſed
ſolũ rõne oꝛgani. VUñ in pꝛimo de aia dicit. Si pᷣſbit
vel ſenex acciꝑet oculum pueri.videret vtiq; ſicut vi
det puer.ᷓ cũ virtus memoꝛatiua ipſius demois no
pendeat ex oꝛgano.non ſeneſcit nec laſſat᷑ in operan
do.ergo nec in recipiẽdo ſpẽs.⁊ ita vt vẽ nec obliui/-

ſcitur. ¶ Re. dom ꝙ actum memoꝛie ↄtingit accipere 5SS

⁊ per modũ habitus.⁊ iſte ẽ retinere ſpẽm.Et eſſe d
per modũ actus.qꝛ continue tenet.⁊ dicit magis ſta⸗
tũ ſiue conſmumationẽ qᷓ; actionẽ. Eſt ⁊ alius actus
memoꝛie qͥ eſt meminiſſe ſiue recoꝛdari. Pꝛimꝰ qui/
dem actus naturalis ẽ ⁊ nõ ſubeſt wlũtati.nec ꝑenes
illũ attẽditur meritũ vel demeritũ. Scdus vᷣo actus
põt oꝛdinari ad bonũ ⁊ eius oppoſituʒ.ſ.ad malum.

Scdm bhũc duplicẽ modũ diſtinguendũ ẽ in obliuio ðt

ne. Mã ſi dicatur obliuio ꝑ oppoſitionẽ ad tentionẽ
ſpeeiei. ſicẽ deletio ſpeciei de memoꝛia. Si autẽ dicat
p oppoſitũ ad recoꝛdationẽ.ſic dicit debilitationẽ q;
tũ ad iſtũ actũ qui eſt meminiſſe.⁊ hoc poteſt eſſe bo/
nũ.ſ.cũ obliuiſcimur maloꝝ illatoꝝ nobis.et maluʒ
cũ obliuiſcimur bñficioꝝ nobis a deo collatoꝝ.vl ob
liuiſcimur eoꝝ que nobis eẽnt expediẽda ad ſaluteʒ.
Contra.qð dꝛ Deutro.iiij. Cauè ne vnqᷓ obliuiſca/
ris domini dei tui ⁊cc. Si igitur loqᷓmur de obliuione
pꝛimo mõ.ſic dico ꝙ non cadit in demonibus.nulla
em̃ ẽ in eis deletõ ſpẽi. Si ſcdᷣo mõ.ſic dico ꝙ cadit.i⸗/
mo cecidit magna obliuio.qꝛ obliti ſunt ſue ſalutis.
obliti bñficioꝝ dei.qꝛ cũ ↄuertũt᷑ ad mala.inhabiles
fiũt ad recolendũ bona.boc mõ ↄcedo ꝙ obliti ſunt.
⁊ ſic pꝛoccdũt due pꝛime rõnes. Pꝛima q̃ ſumpta ẽ
a ſtulticia. Secũda qᷓ ſumpta ẽ ab imagine defoꝛma/

ta. nam ꝓcedũt bac via. ¶ Ad illud qð obẽ ꝙ intel/d0

ligere cadit ĩ tꝑe.ddᷣm ꝙ cadit in tꝑe extèſo noie tꝑis
nõ pꝛout ẽ motus pꝛimi mobilis menſura.qꝛ nec de
monũ eſſe nec intelligere pendet ex illo. Lamẽ aliter
põt dici ꝙ qᷓ;uis actꝰvt actꝰ cadat ſub tꝑe vel in tꝑe.
nõ tñ actꝰ vt habitꝰ.qꝛ hʒ modũ ſube intra.nec habʒ
variationẽ.⁊ iõ ſicut ſuba demonuʒ nec coꝛrũpit᷑ nec
ſeneſcit in tꝑe.nec babitꝰ.ita etiaʒ nec actꝰ vt habitꝰ.
⁊talis eſt retentio ſpẽi.⁊ ꝑ boc patʒ aliud ꝙ nõ ẽ ſile
de intelligere ⁊ obliuiſci.qꝛ iutelligere non tam ẽ actꝰ
naturalis qᷓ; etiã cõfoꝛmabilis volũtati.⁊ ſilr errare.
ß ſpẽm tenere vel amittere ẽ ex potẽtia vel impoten/
tia nali. Pꝛia rõ illa nõ valet.qꝛ cũ memoꝛia bhẽat na-
turã ſpecularẽ ſiue ſpeculi.itelligẽtia nãm luminoſazs
ſiue lumis.⁊ ãgelꝰ plꝰ hʒ de nã ſpeculi ⁊ de potẽtia re
cipiẽdi qᷓ; de nà lumis.illa em̃ i ſolo deo eſt potiſſime
vł in bis q̃ ſunt deifoꝛmes ꝑ gloꝛiã.iõ nõ valet necẽ
ſile. Magis em̃ pᷣt in tenẽdo ſpẽm qꝙᷓ in recte iudicã/
do.aliqᷓ em̃ ſunt ſupꝛa iudiciũ ãgeli nõ ſic ẽ de tentõe

61

ſpẽi Ad ill qd obꝛ ꝙ oppoſita nata ſunt fieri circa oꝛ

idẽ. Aen ẽ niſi alterũ nalit᷑ inſit. ⁊ nã angeli poſſibił
ẽ ad receptionẽ ꝑ nãm.ad electõnẽ vᷣo mme Eich
illud qd obẽ ꝙ ſolus deus eſt maioꝛ mente bumana.
dom ꝙ ven ẽ qᷓ;tũ ad rõnẽ ꝑficiẽdi.tñ qꝛ mens hña/
na ex cõiũctione cũ coꝛꝑe terreſtri aliq̃s pᷣbit ꝓpꝛieta
tes ⁊ defectus depꝛimẽtes.qᷓtũ ad hoc ẽ inferioꝛ men
te ãgelica.⁊ iõ ſicut mens hũana impedit᷑ ab actuali
ſideratõe ꝓpt᷑ depᷣſſionẽ coꝛpꝑis.ita etiã cõpellit᷑ ob/

iuiſci. intellectus aũt ãgelicus ſp ẽ in actu intclligen/

di. ⁊ ideo nõ ẽ mirũ ſi memoꝛia ſꝑ eſt ĩ acu cõſcruan-
gi.⁊ ſic patent obicĩaas.

6

—

¶ Aueſtio.iij. 4 aũt cognitõ non pẽdet a re aliqᷓ.ĩmo oia q̃ nouit.ſᷣm nuntee
¶ Atrũ in demonibus ſit p̃cognitio qͥ ad futura. Et modũ ſue veritatis nouit. ⁊ qꝛ veritas ſua eſt certifſi mntin
ꝙ ſic vꝛ ꝑ ſile.qꝛ aſtronomi ⁊ mathematici ꝑ curſum ma.certiſſime cognoſcit ↄtingentia vt neceſſaria.⁊ h Gtteiſu
aſtroꝝ pᷣcognoſcũt ⁊ dicũt mita futura.⁊ videmꝰ meliꝰ explanatuʒ fuit in pᷣmo libꝛo.⁊ ſicut certiſſime glitien
in multis vera dicũt.S ſi maioꝛ ẽ intelligẽtia ⁊ cogni nouit.ita pᷣt certitudinalit᷑ demonſtrare ⁊ reuelare.iõ fiunmmͤ⸗
tio in demonibus.v? ⁊c ¶ Itẽ hoc oñdit᷑ ab effectu. bec pᷣcognitio futuroꝝ vel dei ẽ el a deo.⁊ iõ cũ talia miſiſe
qꝛ iſti magi ⁊ diuini ꝑ pacta cũ demonibꝰ mlta vera pᷣdicũtur.pᷣdictio dẽ diuinatio.qꝛ talis ẽ actꝰ diuinꝰ. chi
5p̃dicũt.⁊ nõ poſſũt niſi ꝑ rcuęlatõnem demonũ.ꝗ̊ v?ꝭ ⁊ qꝛ demones ſuꝑbi maxime deſiderant bonoꝛarivt nutu
ꝙ ipi futura pᷣcognoſcũt. Itẽ vi hoc a minoꝛi.qꝛi deꝰ.maxime conatur oñdere boc in ſe hr̃e.⁊ iõ dice/ eune i
tellectus agẽs in ſomnis ⁊ in extaſi multa vera futu reꝙ demones ꝑ ſeipos futura cõtingẽtia pᷣſciãt cer/ rcin
ra pᷣuidet.ſicut ptʒ.qꝛ freqᷓnter ſomniamꝰ qd euenit titudinaliter.hoc ẽ eis attribuere qdð dei ẽiõ ẽ ibi infi 7mnüingeſl
nobis poſt longa tꝑa.ſᷣ demones ſunt oino abſtracti delitas.⁊ ifidelitati freqᷓnter annexa idolatria.iõ di/ 65 guumſtheen
a ſenſibus. ⁊c. (Re rõc vr.qꝛ aia qͥdã mõ ẽ oia.qꝛ uinatio ẽ ꝓhibita. Ouis aũt demões nõ poſſint per itonfigin
in ea ẽ q̊ͥ ẽ ola fieri qntuʒ ẽ ex ꝑte intellectꝰpaſſibilis. ſeipos menra peingetla ſcire certitudinaliter. tñ fre tinmnantl
⁊ qntũ ẽ ex ꝑte intellectus agetis ẽ in ea qͥẽ oia face quęter vera pᷣdicũt.qꝛ euentũ futuroꝝ aliqͥ mõ pᷣſen⸗ tluchin
re. ſi intellectus agens cſſct liber. vł paſſibilis relu tiũt. Hoc aũt ẽ q̃druplr ſicut dicit Aug.in.iij.ſup gñ. ptellpr⸗
ctus ad actũ ꝑ agentẽ. tũc nõ ſolũ eſſet in potẽtia ad ad lit.Aut em̃ ſenſus vł ingenij acrimonia. aut mul⸗ bügrüntin
cognoſcendũ futura ſᷣ etiã in actu.⁊ hic ẽ in demoni / ta expientia.aut doloſa cautela.aut aliena toctrina. cepbebeti
bus qͥ creati ſunt in actualitate plene cognitionis. ? Senſus acrimonia.vt q vidẽt diligẽter ⁊ cõſiderãt ſels norait
q̃ꝝ intellectus agens ẽ liber a coꝛꝑe.g ⁊c. ¶ Sʒ ↄtra. ad qͥq inclinet᷑ affectio nr̃a.vel ꝗᷓ ſint inducẽtia vłre⸗
qꝙ; nõ pᷣſciãt futura ↄtingẽtia vꝛ. Quãto aliqͥd magis trabẽtia.Exꝑicntia tẽpoꝝ.qꝛ ex talibꝰvidet accidere ltuon
ẽ pñs alicui.tanto certius ẽ ei.ᷣ volũtas vniuſcuiuſ/ talia.Soloſa cautcla.añ ꝓponit aliqͥd facere.⁊ pꝛedi Nrürede
qʒ ſibi pᷣſentioꝛ ẽ qᷓ alij. certioꝛ ẽ ſibi qd velle dehat cit q̃ſi alius ſit facturꝰ. Aliena doctrina.qñ niſto dei ichtn
alij.ẽᷣ nullus certitudinalit᷑ ſcit qͥd debeat cras vel · iudicio ꝑmittit᷑ addiſcere ab ãgeł.Et ſic pʒ ꝙ demo/⸗ carantan⸗
le vel cogitare. multo minꝰ nec alia creatura qᷓntũ nes futura ↄtingẽtia ⁊ ſi pñt Zbal ec nſeun e nö Cnäckeiten
ẽ de ſe pᷣt pᷣſcire. Itẽ ois cognitio creature pẽdet a pt tñ certitudinaliter pᷣſcire ſicut oñdũt rõnes ad hᷣ 66 ſpoſouzten
re ſcita.qꝛ ſcibile nõ ſe bʒ in ↄpatione ad ſcientẽ craa inducte· Ad illud q obẽ de aſtronomis ſiue ma/ ſübuußwiicn⸗
tũ ꝑ modũ paſſibilis.ſᷣ potiꝰ ꝑ modũ actualis ⁊ mo / thematicis ꝙ dicũt frequẽter vera.ddm ꝙ boc ſoluz (Goe
tiui.ᷣ nulla cognitio pendẽs a cognoſcibili pᷣt eẽ ce/ cẽcõiecturãdo.ſiue ſᷣm legẽ aſtroꝝ.ſiue ſᷣm diabolica ſminwin
ta de re incera.̊ᷣ futurũ cõtingẽs ẽ res incerta.& non ↄmercia. Scom legẽ aſtroꝝ.vtpote qñũ dñat ſtella ꝗ Cetuurſuee
põt certitudinalit᷑ ab ãꝗgelo cognoſci. ¶ Itez ſi cogſcit hʒ impᷣſſionẽ ſuꝑ diuerſos bumoꝛes. diſponit ᷣm Bᷣ Cgerneſtuarn
futura. aut & ſcia acqͥſita.aut innata. Si acqᷣſita.ſᷣů h boiem ad diuerſos moꝛes ⁊ affectiões. Scm diabo ſin cheme Pe⸗
incipit ab cxñtia rei.qꝛ a re ipᷣa generat᷑ in cogſcente. lica cõmercia.vt qñ volũt vi aſtroꝝ vltra pcedere qᷓ; fraltitesper
cñ g res nõciũ ſit.nõ põt cognitionẽ eiꝰacquirere. Si ac illud ſupꝑ qdð pnt.tũc em̃ niſi dyaꝰadeſſs. ita freq̃n Pgebordiegtkd
innata.g̊ non põt ignoꝛarc aliqᷓ eoꝝ q̃ futura ſunt.g ter falſum ſicut veꝝ dicerẽt.nunc aũt cũ toto auxilio tnſthihd
pᷣſciuit caſum ſuũ auteq; caderet.qð ſupꝛa impꝛoba / demonũ freq̃nt᷑ fla pᷣdicũt ⁊ decipiũt᷑. Sʒ tãta ẽ dmo ſickſeman.
tů ẽ tanqᷓ; impoſſibile. S ꝛc. ¶ St m ſi pꝛeſcit futura.gS nũ aſtutia ꝙ; ita ſciut occultare auc⸗ ſuã vt oñdläãat änaturno
ſcit qͥs debeat vincere.vtrũ ipᷣe an is quẽ tẽptat.&̊ cũ crroꝛẽ ſiue defectũ fuiſſe ĩ aſtronomo ↄſideꝛãte.nõ in hematene
ipᷣe refugiat victoꝛiaʒ bonoꝝ.nũqᷓ; tẽptaret niſi illos arte aut diablo aſſiſtẽte. In h̊ igit᷑ ſtat rñſio.qꝙ aſtro uin
quos ſᷣſciret ſibi ſuccũbere.̊ᷣ alios tẽptat ſicut ptʒ in nomi de ↄtigẽtibꝰ hñtibꝰcãm fallibilẽ ⁊ idetermiatã Utlintt,ltg
64 Job. 5⁊c. ¶ N. dom ꝙ futuroꝝ ẽ triplex genꝰ. Que ñpſciũt va. niſi ex ↄiectuꝛa.⁊ dyaꝰex maioꝛi ↄicctura nnpthleckin
dam em̃ ſunt futura q̃ hñt cãm determinatã ⁊ infal- illa pñtit.ñ tñ certitudialit er illð qð obꝛ de 77 tmiſtpcnnti
libilẽ. vtpote ſunt illa q̃ᷓ attẽdũtur circa motũ coꝛym mag ⁊ diuis ꝙ dicũt vᷣa.dim ꝙ veꝝ ẽ. cũ aliqñ di nunmnnrict ſii
ſuperioꝛũ.in qͥbus ẽ determinatio ⁊ ois impedimẽti cãt fla.pʒ ꝙ potiꝰdicũt veꝝ caſualit᷑ q; certitudialit. R .
remotio.talia pñt certitudinaliter ſciri nõ ſolũ a deo. ↄiectura potiꝰ qᷓ ſcia. Qui ei ſel dicit futuꝝ i vᷣbo dñi ſiglinm
H ⁊ a creatura.⁊ hoc in ſua cã.ſicut tpᷣs eclipſis ⁊ ↄſi · ⁊ñ¶ euenit.ſicut i le e dẽ. ſomniatoꝛ S.⁊ ñ ꝓpha dni. 7 aieriun
miliũ. Quedã ſunt q ht cãm determinatã.ſed tñ fal iõ pᷣcipit᷑occidi.¶ Ad illð qð obꝭ de ſomnijs ĩ qbꝰ pᷣ oS mnſtl
libilẽ. vtpote ſunt illa qᷓ ſunt ſm inferioꝛẽ naturam. nident᷑ futura. dom ꝙ qᷣcqͥd de hᷣ ſenſerint phi qᷣ o minene⸗
Que ideo hñt cãm determinatã.qꝛ itẽtio nature mo ſitões lõgũ ẽ retexere.qdð de eis dicit ſacra ſcripturai Anatn⸗
uet determinate ad vnũ. Ideo vo fallibilẽ. qꝛ multi gqubitãater ẽ tenẽdũ. Repbẽdit ei cos qͥ ↄfidẽtiã bñtiĩ angan
plicit põt occurrere impedimentũ.vtpote ager ſemi ſomnijs. Vñ Exci.xxxiiij.ſicut ꝑturiẽtꝭ coꝛ tuũ fanta eanen
natus ſi terra pingnis ẽ ⁊ bona.diſpõ ſuꝑioꝝ coꝛꝑm ſieas patit᷑niſi ab altiſſimo fuerit miſſa viſitatio.iõ in nichii, on
afferet pinguẽ fructũ. ⁊ iſta pñt qdã mõ ſciri ⁊ pſciri. telligẽdũ ꝙ qͥnq; de cãis fit ſomnia. Quedã ↄtigũt Utben nli
nõ tſ̃ a deo. ſe etiã a creatura ꝗᷓ nouit naturas rerñ̃ erx diſpõe coꝛpis. Quedã ex ſollicitudie mẽtis. Que⸗ llbi⸗ etn
ſuꝑioꝝ ⁊ inferioꝝ.nõ tñ ita certitudinalit᷑ ſicut pᷣdi / dam ex illuſione dyabolica.Quedã ex reuelatõe ãge Lcen ſauin
cta. Quedã aũt ſunt qᷓ hñt cãm indeterminatã ⁊ fal lica. Quedaʒ ex viſitatõne dina. Pꝛima duo ſomnia tii ſda
libilem. ſicut ſunt ea q̃ ſunt a volũtate nr̃a.q indeter ſunt pᷣſagia futuroꝝ q̃ hñt cãm in noð.vt ſomnia q Nenurtüg
minata ẽ ꝗꝓpter hoc ꝙ ẽ ad oppoſita. Fallibilis ctiY. ↄtingũt ex cãis coꝛpis ſunt ſigna ĩfirmitatis. Sõnia ig ſclgin
qꝛ pnñt etiq volẽti ꝓficere occurrere młta impedimẽ qᷓ cõtingũt ex ſollicitudie mẽtis ſunt ſigna coꝝ ad q̃ lugul ſii
ta. ⁊ talia nõ pñt certitudinaliter ſciri ab aliq creaꝛatu faciẽda vł deſiderãda nr̃a inclinat᷑ affectõ.Alioꝝ vo W
ra in ſcipᷣa.ſed ſolũ a deo vel ꝑ reuelationẽ diuinam. nõ ſunt ſigna de ſe. immo ſi ad alia applicent᷑.potiꝰp ſceebtiiin
NRõ aũ̃t huiꝰ iſta c.qꝛ cognitio creaturc pendet ex re. bent occaſionẽ errandi qᷓ pᷣciendi. Somnia qᷓ ſunt leanſtn
qm igit᷑ res incerta ẽ. ⁊ in ſe ⁊ in ſua cã.ideo ercatura a dyabolica illuſione nullius ſunt roboꝛis.ſicut nec nutis
nõ pᷣt certitudinalit᷑ illã noſccre aut pꝛeſcire. Oiuina dinatões auruſpicũ. Sonia vo ꝗᷓ ſunt ab ãgel wnis ta

WS
neſten
hrufn
rennatni
dosbäͤt
edi⸗
dueboronge
ebit 1d
Knn säi
Mehebint
aicrnn
Mönddeſintg
n Ahnii
Aenäti
utlinnann
imrintänet,
Ubcnin
Wermn giun
AGlpn
ltgzrts
iiciinih
Mronsſten
mngbei
riftirtch,
if
ntngar;
cuft⸗
iddu
i Geid
aluii
enſcrirnin
itriinon
miri Aen
Mfin
igaaifn
Fanmtl
tümgiohen
ighrmm!

nngicch

4

Kürphice

aut a deo.ſunt in nobis ſigna. ſunt vera. ⁊ ita ex boc
non babet᷑ ꝙ pᷣcognitio futuroꝝ contingentiñ aliter

59 pabeat᷑ qᷓ; a dco.niſi ꝑ aliquã coniecturaʒ.¶ Ad ilö

quod obijcitur ꝙ anima quodãmõ eſt omnia. dom

ꝙ intellectus agens non eſt ens actu plene reſpectu

omniũ.quia nõ eſt plene agens.ideo indiget iuuari a
cognoſcibili ad hoc ꝙ fiat in actu.vel a deo.qui ẽ oĩ
no actus reſpectu omniũ entium ⁊ veroꝝ.⁊ quia fu/
tuꝝ contingẽs nõ habʒ eſſe niſi indeterminatũ.ideo

non põt intellectũ iuuare ad certitudinalẽ cognitio/
nem bñdam de ſe? laid illud ergo qð obijcit᷑ ꝙ agẽs

eſt in actu reſpectu omniũ ad ꝗᷓ ꝑoſſibile ẽ in poten/
tia.ſoluendũ ẽ ꝑ interemptionẽ.non ſolũ in bomibꝰ.
verũetiam in angelis.Qucdã em̃ ſunt ad q̃ tã agens

qᷓ; poſſibilis eſt impotenus.quia ſunt ſupꝛa poſſe crea

ture.vnde illa pꝛopoſitio non habet veritatẽ niſi de
his tm̃ que ſunt infra poſſe intellectus creati.reſpe⸗
ctu quoꝝ babet intellectus ſe.⁊ in ratione agentis ⁊
aſſeilis non aũt reſpectu coꝝ q̃ ſunt ſupꝛa.⁊ ſic pa
QOnſequenter queritur de ſccũdo articulo.ſ.
D de virtute demonũ. e qua tria qᷓrũtur. pꝛi/
mũ eſt ⁊ pambulũ.vtrũ omnis foꝛme indu/

cundũ eſt vtrũ veraꝝ foꝛmarũ inductio ſit a ſpũ ma/

ligno.Terciuʒ eſt vtrũ miniſterio demonũ poſſit qͥs

vti in huiuſmodi operibus ſine peccato.
¶ Etrum omnis foꝛme inductio ſit a creatoꝛe.an ꝙ;
agens ꝑticulare ſiue creatum poſſit aliquã inducere.
Et qꝙ omnis ſit a creatoꝛe videtur.pꝛimo autoꝛitate
dñi in Johannc. Pater meus vſq; mõ oꝑatur ⁊ ego
operoꝛ.ſed ſi res ꝓducerẽtur qtũ ad foꝛmã a natura
nõ ꝓpt᷑ hoc diceret᷑ deus vſq; mõ operari.g̊ vꝛ ꝙ ois
foꝛma ſit ab ipo. ¶ Item rõne videt᷑.nobilius pᷣnci/
cipiũ eſt foꝛma q; materia.⁊ magis dicit qͥd diuinũ.

ergo cũ natura nõ poſſit in minus.quia nõ poteſt in
ductionẽ materie.immo eſt a ſola creatõne.multo

ꝛtius vẽ de foꝛma. ¶ Oteʒ pꝛincipia reꝝ ſunt incoꝛ

ruptibilia.vt vult phus.̊ tam materia qᷓ; foꝛma.ſed

incoꝛruptibile eſt ingenerabile.ergo tam materia qᷓ;
foꝛma ẽ ingenerabilis. ſi pꝛoducitur in eſſe hoc nõ
erit a natura ſed ſolũ per creationẽ. Item omnis
actio creature terminat᷑ ad hoc aliqͥd.ſed foꝛma non
eſt ̊ aliquid.ẽ̊ nõ terminat᷑ ad ſona 5 cũ ꝓductio
naturalis ad illud terminet᷑ q ꝓducit᷑ per naturã.
impoſſibile eſt foꝛmã ꝓduci ab agente creato. Nec
materiã.bhoc conſtat.⁊ ofm̃e quod pꝛoducitur ᷣm ali
on pꝛoducitur.ergo nihil. hean cum ꝓducit
foꝛma.aut ex aliquo. aut ex nihilo. Si ex aliqͥ. ̊ om̃e
quod eſt ex aliquo habet aliquid ſui cõſtitutiuũ tãqᷓ;
pꝛincipiũ intrinſecũ. o foꝛma ẽ cõpoſita ex mate/
ria ⁊ foꝛna.qð abſurdũ eſt. Si ex nihilo.ſed om̃e qð
ex nihilo creatur ẽ a creatoꝛc.g̊ nulla foꝛma ẽ ab agẽ
te aggeo⸗ A Ren cũ foꝛma eſt in potentia marerſe
aut ẽ in potentia in qua.aut a q̃.aut ex qua. Nõ ex q̃ᷓ
hoc pꝛobatũ eſe; foꝛma nõ beat matentale wa⸗
cipiũ ex qua conſtet.immo ſit in ſimplici eſſentia cõ/
ſiſtens.ergo ĩ qua vł a qua. Mõ a qua.qꝛ materie nõ
eſt agere.ergo ſolũ in potentia vt in qua.ſed foꝛna q̃
ſolũ eſt in potentia vt in qua.totaliter eſt ab extrin/
ſeco.⁊ nulla talis foꝛma eſt naturalis vel a natura.
ergo nullũ agens creatũ põt naturalẽ foꝛmã ꝓduce

rr. Contra. Oſmis res ſicut vult Dam. ppus ba

ctio ſit a creatoꝛe.an alique ſint ab agẽte creato. Sc

bet pꝛiam opationt.alioquin aliqͥd eſſet ocioſum
in na.ſᷣ ois oꝑatõ boni alicuiꝰẽ opatrix.alioqͥn ẽ fri
ſtra.& vẽ ꝙ ois res aliqͥd poſſit pꝛoducere.ſiue opari
ad alicuiꝰ ꝓductõem.aut materie.aut foꝛme.ñ ma
terie.ᷓ foꝛme. Itẽ vniꝰ coꝛruptio ẽ jrij gratio.nũ/
qᷓ; ei abijcit᷑ frigꝰ niſi ꝑ introductõem calon.nec ecõ/
uerſo.ᷣ ↄſtat ꝙ ages creatũ pᷣt abijcere ⁊ coꝛrũpe /

riñ. pßt ſe vl ſilem ſibi iducere. Nẽ certũ ẽ cali⸗

dñ calefacit. aß nõ nouit idiget ſenſu. caloꝛ ignis
generat caloꝛc.ꝗᷓ pari rõe q̃ calidũ generat calidum.
ignis generat ignẽ. cũ nõ ſit minoꝛis vtut¶ Itẽ cer
tũ ẽ ꝙ obiectũ geneꝛat ſibi ſilitudinẽ i ſpeculo.qð pʒ.
ſi obiectũ amoueat᷑.nullo mõ reſultabit ibi ſi giünco.
pari rõe ſi adſit mꝗ diſpoſita.agẽs pᷣt gñare ſibi ſi/
milem in nã. ⁊c.¶ E. dom ad h.ꝙ de eductõne foꝛ 1
me in eẽ q̃druplex fuit poſitõ.Quidã ei poſuer̃t lati/
tationẽ foꝛmaꝝ ſicut imponit᷑ anaxagoꝛe.Et illð pᷣt
duplr intelligi. Aut ꝙ ipſe poneret foꝛmã actualiter
exiſtere in ma.ſᷣ nõ apparcre extrinſecus.ſicut pictu
ra opta pãno.⁊ iſte modꝰ impoſſibilis eſt oio.qꝛ tũc
Zria ſil ponerẽt i eodẽ. Alio mõ pßt intelligi ſic.vt eſ/
ſentie foꝛmaꝝ ſint in m i potẽtia.nõ ſolũ latentes.ſᷣ
entes ĩ potẽtia.vt mã hẽat ĩ ſe ſemiales oim vᷣturum
foꝛmaꝝ rões ſibi a pᷣmaria ↄditõe inditas.⁊ illð con
coꝛdat⁊ phie.⁊ ſacre ſcripture.⁊ ꝑ actõnẽ agẽtis edu
cerẽtur i actũ. hic itellectꝰ nõ fuit huiꝰ poſitõis.ſed
pᷣmꝰ fuit ſᷣm qð erpoſitoꝛes dicũt. HNec em̃ poſitõ fu
it ꝙ agẽs ꝑticulare nihil agat ſᷣ tĩ detegat.Alia fuit
poſitõ pᷣoꝝ modernoꝝ ꝙ oẽs foꝛme funt a crcato/
re.Et hec poſitõ pᷣt duplir̃ intelligi. vno mõ ꝙ deꝰ ſit
pᷣncipalit᷑ agẽs ⁊ ꝓducẽs i omi rei ↄditõe.⁊ ſic hʒ ve
ritatẽ.vl ita q; des ſit tõ cã efficiẽs.⁊ agens ꝑticulare
nõ facit niſi mãm adaptare.vt ſicut ꝓducit aiam rõ-
nalẽ.ita ⁊ alias foꝛmas.⁊ iſte intellectꝰ vẽ fuiſſe illoꝝ
ph̊oꝝ.Et iſte intellectꝰ ẽ impoſſibilis. Quia agẽs ꝑ⸗
ticulare. aut inducit aliqͥd. aut nihil. Et ſi nibil.g ni
hil agit. Si aliqͥd iducit.ᷓ vẽ ꝙ aliq efficiat diſpõeʒ.
Hß 5 rone pᷣt in vnã.⁊ i alia.q̃re iſta poſitõ nõ ẽ rõna/
bil. Tercia poſitõ ẽ ꝙ foꝛme nãles fere oẽs ad minꝰ
coꝛpales.cuiꝰmõi ſũt ełares foꝛme.⁊ foꝛme mixtõis.
ſunt iĩ potẽtia matcric.⁊ ꝑ actõem agẽt pticulan edu
cũturi aetũ.⁊ iſta ẽ põ quã vr tenuiſſe phᷣs.⁊ mõ te/
nẽt cõit᷑ dcto.ĩ phia ⁊ theologia. Sʒ Hͥ duas hbʒ vias
NMã qͥdã dicũt ꝙ hmi foꝛme ſũt i mã in potẽtia rece
ptiua.⁊ qͥdãmõ actiua ſiue cooperatiua.qm̃ mã ⁊ bʒ
poſſibilitatẽ ad recipiẽdũ.⁊ ecẽ iclinatõeʒ ad coopan/
dũ.⁊i agẽte hmõi foꝛa ꝓducẽda ſicut i pᷣncipio ef
fectiuo ⁊ oꝛigiali.qꝛ ois foꝛa ꝑ nam ſue ſpẽi recipit
tutẽ młtiplicãdi ſe.vñ iductio foꝛc ẽ ab agẽte foꝛmaʒ
ſuã mitiplicãte.Et ponit exẽplũ ĩ cãdela.quõ vna in
flamat mitas.⁊ ab vno obiecto relucẽt młte imagies
in pluribꝰ ſpecuł.⁊ hmõi foꝛme vt dicũt nõ hñt ex qͥ̊
ſint maliter.ſᷣ ex q̊ oꝛiginalit᷑.⁊ ideo dicũt᷑ create.nec
dicũt᷑ eẽ ex nihilo. Illud cm̃ creat᷑ qd nullo mõ eſt.ſᷣ

talis foꝛa ſic ꝓducta aliq̊ mõ ẽ.tũ rõe agẽtis.tũ rõne
materie. Alia via ẽ ꝙ foꝛme ſint in potẽtia materie.

nõ ſolũ in q̃ ⁊ a q̃ aliqͥ mõ.ᷣ etiã ex q.⁊ ̊ dicũt.nõ qꝛ
ipᷣa cẽntia materie ſit ex q̃ res ꝓducit᷑.ſ̊ in iſßfa mate
ria aliq̃d ẽ ↄcreatum ex qͥ agẽs dũ agit in ip̃ᷣm educit
foꝛmã.nõ inq; ex nihilo tanqᷓ ex aliqͥ qʒ ſit tanꝙᷓ ali/
qua ps foꝛme ꝓducende.ſᷣ qꝛ illud põt eſſe foꝛa ⁊ fit
2a. ſicut globus roſc fit roſa. Et iſtã poſitio ponit q;
in materia ſint virtutes oim foꝛmaꝝ ꝓducẽdaꝝ nã/
liter.⁊ cũ ꝓducit᷑.nulla qͥdditas.nulla veritas cẽntie

faciat eſſe a

72

73

74

75

76 g

. g
&£ .
9

inducit᷑ de nouo. ſed datur ei noua diſpoſitio xt qdð
erat in potentia fiat in actu. Diffcrũt ein actus ⁊ po
tentia. non quia dicant diuerſas quidditates. ſed di
ſpoſitiones diuerſas eiuſdẽ.non tamè ſunt diſpoſitõ
nes accidentales. ſed ſubſtãtiales. ⁊ boc non eſt ma-
ũ ſi eſt in potẽtia agentis creati.vt qð eſt vno mõ
lo mõ.Et bec poſitõ inter om̃es pᷣdictas
videtur eſſe intelligibilioꝛ ⁊ veritati vicinioꝛ. Hãc po
ſitionem credo eſſe tenendãnon ſolum quia eã ſua/
deat rõ.ſed etiaz quia confirmat autoꝛitas Auguſti.
ſuper Geñ.ad lit.quãꝗ magiſter allegat.ꝙ que pꝛodu
cũtur a natura.ſᷣm rões ſe eminales ꝓducãtur. Quid

aũt ſint iſte rõncs ſeminales videbit᷑ infra quãdo de

bis erit ſermo. Scom bãc igitur poſitionẽ ſuſtinẽdũ
ꝙ agens ꝑticulare educit foꝛmas/⁊ inducit.⁊ res na
turales ꝓducit. ⁊ rõnes ad boc induete ſunt oↄceden
de. illud ergo qð obijcitur ꝙ deus oꝑatur vſ/
q; mõ,dm q verũ eſt. quia per ſe operatur vel eum
alijs. vñ argumentũ nõ valet. deus vſ. mõ operat᷑.
ergo agens creatuz ei non coopatur. ¶ Ad il ud qdᷣ
obijcitur ꝙ nõ poteſt in materiã. dum c non eſt ſile.

quia matcriale pꝛincipiũ nõ eſt in alio vt in potẽtia.
cũ ſit de ſe potentia.tũc em̃ potentia eſſet in potẽtia.

⁊ educeret᷑ potentia de potentia.qdð nõ è intelligibi/
le. ſecus ẽ in foꝛma vt viſum ẽ.⁊ ideo nõ eſt ſile. Põt
etiam ſumi ratio ex parte agentis.quia pꝛoducto cre
ature cum ſit agens limitatũ.eſt pꝛoductio ſimilis a
ſimili. ſed conſtat ꝙ nibil agit rõe materie ſed foꝛme.
ideo magis Foten in foꝛma q; in materiã. Ad illᷣ
quod obijcit ꝙ pꝛincipia rerũ ſunt incoꝛruptibilia.il

lud intelligi᷑ in vniuerſali.non in particulari. Aeli/
telligitur õm eſſentiam non ᷣm foꝛmã. ⁊ ideo foꝛma

in particulari generat᷑ ⁊ coꝛrũpit᷑. Vel poteſt dici ꝙ
eſſentia non remanct in potentia poſt coꝛruptionem
ſicut ante generationẽ. ¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ;
actio nature ad boc aliquid termiatur. dom ꝙ ſicut
dicit phᷣus. ꝓpꝛie loquẽdo foꝛma non generat᷑ ſi ed cõ
ponitur. Cũ em̃ ꝓducitur foꝛma non ꝓducitur in ſe
nec per ſe. ſed vt in materia. ⁊ ſic facit cõpoſitũ.⁊ ad
