ſenſitiue.et ſic patet rñſio ad ꝓpoſitam queſtionem.
patet et in parte rñſio ad obiecta. Concedo enim ꝙ

oꝛiginale ꝓut eſt vicium in nobis. pꝛimo inchoat a
parte ſenſitiua.qꝛ modus coꝛrumpendi econtrario
eſt in nobis ꝙ fuit in adam. Ibi em̃ ꝑſona coꝛrupit

naturã. et ratio partem ſe enſibilem. et voluntas car
nem. et ſic cum ecõuerſo ſit in nobis.oꝛiginalis coꝛ/

ruptio aſcendit ad partem ronalem mediante poꝛti
one ſenſibili m ꝙ eſt vicioſitas. lic m ꝙ; eſt culpa
habeat eſſe in ſola parte rõnali in qua eſt libertas aꝛ

bi.vnde quatuoꝛ rationes medie verũ cõcludunt et
cõcedende ſunt. ¶ Ad illud vo qð pᷣmo obijcit᷑ de

parte anime vegetatiue.dᷣm ꝙ vnio ad coꝛpus nõ
eſt tota cã ↄtrabendi oꝛiginale.ſed vnio cũ poſſibili
tate ad deoꝛdinationem. Mõ em̃ coꝛrumpit᷑ ꝑ oꝛigi
nale m ꝙ eſt vicium niſi quod eſt ad iuſticiam aliqᷓ
modo oꝛdinabile.ct qm̃ vegetatiua plus tenet mo/
dum agendi naturalem q; voluntarium. binc eſt

oꝛiginale nõ ſic reſpicit vegetatiuam ſicut reſpicit ſẽ

n
iuncta.Ad illud vᷣo qð obijcit᷑ de vi generatiua iã
patet rñſio.qꝛ in ea viget coꝛruptio.non ſolum quia
ſit potentia anime vegetabilis.ſᷣ etiam qꝛ rõne ſen/
ſus adiuncti poteſt delectatio ⁊ cõcupiſcentia deoꝛ⸗
dinari. illud vᷣo qðᷣ vltimo obr ꝙ pꝛimo ſit oꝛi
inale petm̃ in anime ſubſtantia ⁊ ꝑ vnionẽ.dᷣm ꝙ;
icut tactuʒ eſt vnio nõ eſt tota cauſa. ſed requiritur
ibi cñ hoc poſſibilitas ad deoꝛdinationeʒ peccati.ta/
lis aũt nõ eſt in ſubſtantia ſed in potentia vt predi/⸗
ctum eſt.¶ Ad illud vᷣo qdð obijcitur de vnitate oꝛi⸗
ginalis. dm ꝙ hoc nõ cõcludit ꝙ oꝛiginale pᷣmo ſit
in ſubſtantia q; ſit in potentijs ſᷣm ꝙ continuantur
ad vnaʒ ſubſtantiã.ſicut pꝛius explanatũ eſt de gra.

ſitiuam A oteſt eſſe appetitus ⁊ delectatio cõ/

hoc aũt melius explanabit᷑ infra cum aget᷑ de vnita

te oꝛiginalis peccaaiiit. =
— AMueſtio.iſj.
Aitrm maioꝛ ſit infectio generatiue ꝑ oꝛiginale q al-
terius potentie:Et ꝙ ſic videt᷑. Illa vis eſt in nobis
magis coꝛrupta ꝑ pctm̃ in qua maioꝛ eſt rebellio et
inobedientia.ſ talis eſt potẽtia generatiua. ſicut pʒ.
qꝛ mẽbꝛa illa nõ ſubiacẽt iperio rõis.& vẽ ꝙ illa vis
eſt magis coꝛrupta. ¶ Item illa vis eſt magꝗ ꝑ pctm̃
infecta in cuiꝰactu eſt maioꝛ erubeſcentia.ſᷣ maioꝛ ẽ

16

erubeſcẽtia in actu potẽtie generatiue qᷓ; in actu al-

terius potentie. ꝛc. ¶ Itẽ illa vis eſt magis in no⸗
bis coꝛtupta cuiꝰactui magis necria eſt medicina.ſ
talis eſt generatiua cuiꝰ actus nõ põt fieri abſq; pec
cato niſi excuſet᷑ ꝑ ſaccrm mr̃imonij. d nõ ↄtin
git in alijs anime potẽtijs. ⁊c̃. 3² illa vis mag
eſt in nobis coꝛrupta ĩ cuiꝰ actu maioꝛ ẽ incuruatio.
ſed talis eſt potẽtia gencratiua.nã in eiꝰactu totalit᷑
abſoꝛbet᷑ rõ ⁊ efficit᷑ home totus caro. maioꝛ eſt in
ea coꝛruptio. ¶ Itẽ illa vis magis eſt in nobis coꝛ-

upta in qua magis regnat ↄcupia.ſᷣ talis eſt vis ge

neratiua ſicut pʒ ꝑ pꝛuritũ qͥ ſentit᷑ in mẽbꝛis genita
libus.& illa vis maxime int ceteras coꝛrupta vr per
Sʒ3. p ꝗ quis peccat per

atsmanimee

6teroſuenitdi

geiſta vocom

teynurtitn

fonitqvaremm
tnaſunt orh
ſnnpbne in
lsamptol
Npeoepoſene
Aan deenitai
giemſttrunſfn
ſeminechnattin
glladiscvectu
Netinlertini⸗

ſctuntic

ſoctpuoruien
Aunnocobzvis
gnnczſaſustae
ſwaimaigla⸗
lUrnminee

dinisnewon

ngludnsſa
rilig ern
hſenuktgn
nast
tae
ſifanggne⸗
Pentugnil
1 ſeſalpiniti
peroodi

flinönt
fngnizich

nckime⸗
Wodtdneg

rwaiig

cpbt

n ſtl
rumouc
linl
mgnstec tn
mrun birec
unſalt chit⸗
nstdlth
fnngatni,
Kormnſeungi
Setmngirſe
5ðõ
dorgnwſi
Gtpminipg
lußt
HH

dntueti, 9

Gigtneproſt
ngcntmuumn
gmickagt.
antge deſi

rockihehs
cclo
ig e
tmn NNn

ttn

öznan
nagsen

gcin
eliſe
oriinanu
nsrutcqü
ctu rte
tlut ſit
nirigni
in
⸗ born
ferkann

tgtigv“

„

19

titudinis neruoꝝ. hinc eſt ꝙ modica coꝛruptio rõne

Spẽtratuin fuit magis p nutritiuath ꝙ;o gcherati-

uam.imo minime ꝑ generatiuã. vr ꝙ nutritina ma/
gis debuerit eẽ caita: As illa potentis eſt ma
gis coꝛrupta q̃ minus põt refrenari.ſᷣ magis põt ho
mo compeſcere appetitũ potentie generatiue ꝙᷓ; po/
tentie nutritiue. vr̃ ꝙ vis nutritiua magis coꝛrup/
ta ſit. ¶ Itẽ ſi coꝛruptõ aie eſt ex carne.vr ꝙ ſülla vis

potiſſime ſit coꝛrupta q̃ pꝛimo in carne ⁊ ꝑ carnem

exercet ſuam oꝑatõnẽ.ſᷣ talis eſt potentia nutritiua.

longe em̃ ante nutrit᷑ hõ qᷓ; generet.⁊ pᷣꝰappetit dele
ctabilia guſtus ꝙᷓ; delectabilia tactus.ergo vr idem
quod bae.ſNien augmentatiua tenet mediũ in
teꝛ nutritiuam ⁊ generatiuam. pꝛius em̃ eſt nutriri.
⁊ poſtmodũ augeri.et tercio generare.ſᷣ inter om̃cs

vires aie augmẽetatiua minime coꝛrupta eſt. g ſi me

diũ ſapit naturam extremoꝝ.vr ſilr ꝙ et generatiua
minime deberet eẽ coꝛrupta.
rit᷑ quare inter omnes ſenſus plus bʒ tactꝰde coꝛru/
ptione:et q̃re inter oẽs potentias aie vegetatiue.ge
neratiua inter ceteras eſt in nobis magis coꝛrupta:
as. ꝙ abſq; dubio inter ceteras potẽtias ſen/

uales maxime coꝛrupta eſt vis generatiua. vñ ſicut

cõiter ↄſueuit dici.alie vires ſolũmõ dicunt᷑ coꝛru/
pte.iſta vᷣo coꝛrupta dr̃ ⁊ infecta pꝛopter cõcupiſcẽ/
tie pruritũ ⁊ vebementiam que reſidet in ipſa. Ra/
tio aũt quare magis inficit᷑ vis generatiua qᷓᷓ alia po
tentia ſumit᷑ ex hoc ꝙ ipſa eſt vis nõ ſolummodo de

ſeruiens ꝑſone.ſed etiam deſeruiens nature.⁊ iõ oꝛi
ginalis coꝛruptio ſiue viciũ quod ineſt nature ex coꝛ

tions nerſout ꝑ pꝛius reſpicit illam potentiã qᷓ;
aliam. Deſeruit aut vis generatiua nature inq;tum
p ipᷣam fit tranſfuſio ſeminis in ꝓlem.Et qm̃ in illo
ſemine eſt radix infectionis ⁊ conupeionis. hbinc eſt
ꝙ ülla vis que eſt illius vis adminiſtratiua plus ha/
bet in ſe de infectione ⁊ coꝛruptõne oꝛiginali.Et rur
ſus. qꝛ dorentie genrratiue⸗ in nobis iunctus eſt ſen/
ſus.et potentia ſenſitiua reſpicit ipᷣm hoiem in ſe.q̊
dammodo bʒ vis iſta deſeruire ꝑſone. Et qm̃ inter
omnes ſenſus.tactus eſt maxime malis.⁊ appꝛehbẽ/
dens cũ maioꝛi adherẽtia ſenſibilitatis ad ſenſibile.
⁊ bec maxime viget in mẽbꝛis genitalibus rõe mul/

magnitudinis ſenſus plꝰinficit illã potẽtiã qᷓ; infice/
ret aliã.⁊ ꝓpterea maxime in ea regnat pꝛuritꝰ ⁊ cõ/
cupiſcentia.Et qꝛ poſt ſenſum tactꝰ.ſenſus guſtus ẽ

maxime materialis inter alios. hinc eſt ꝙ inter aliaſ

20

21

vires magis ſentit᷑ inoꝛdinatio circa actũ nutritiue
ſiue guſtatiue.Ex bac igit᷑ rõne duplici vna colligit᷑
rõ ſufficiens quare aia ꝑ viciũ oꝛiginale plꝰinficit᷑ in
generatiua qᷓ; in alia potentia.Et qꝛ hoc ꝓbant rõ/
nes qᷓ ad pꝛimã ptẽ inducũt᷑.iõ ↄcedẽde ſunt.Ad
illð g& q pᷣmo obꝛ in ↄtrariũ ꝙ nutritiua dʒ mag pu

niri ꝓpt᷑ pctm̃.qꝛ pctm̃ fuit pᷣmo ꝑpetratũ ꝑ eã.dm

ꝙ illa ratõ tenet m ꝙ pctm̃ ade reſpiciebat ꝑſonaʒ.
nõ ᷣm ꝙ reſpiciebat naturã.⁊ verũ eſt.qꝛ tũ ad il/
lꝗ vim acrius fuit punitus.qꝛ fame ⁊ ſiti.⁊ etiã eius
poſteri puniunt᷑ ꝑ ieiunioꝝ abſtinẽtiã in qͥbꝰ eſt ma
ioꝛ pena qᷓ ſit in carnis eneria AA illud qð obr
ꝙ nutritiua minus põt refrenari. Odm qꝙ aliquã po

tentiã minꝰpoſſe refrenari.hoc eſt dupliciter.vel rõ/

ne vehementie appetitus ⁊ delectationis.vel rõe in/
digentie naturalis. Et qꝛ nõ põt defacili refrenari ꝓ
pter vehementiã appetitus ⁊ inclinationis.magis ẽ

viciata ⁊ coꝛtupta.Quis vᷣo hoc bʒ rõe indigẽtie na

tẽ iuxta hoc que/

teſt facere aiam peccatricem.

turalis.nõ ſequit᷑ ex boc ꝙ magis coꝛrupta ſit. Cum

&O dicit᷑ ꝙ nutritiua minus põt refrenari.hoc non eſt
ratione maioꝛis vehementie appetitꝰ.ſᷣ hoc eſt rõne
indigentie naturalis.qꝛ nõ põt ſuſtentari ſine cibo.
nõ ſic eſt de generatiua in qua nõ eſt impꝛobitas ap/
petitus ꝓpter neceſſitatẽ.ᷣ ꝓpter coꝛruptiõis fedita/
tẽ.hinc eſt ꝙ pᷣmi motus generatiue potiꝰ dicuntur
peccata qᷓ; pmi motus nutritiue. Ad illud qð obꝛ
ꝙ nutritiua magis vnit᷑ carni.⁊ ꝑ pus hʒ actũ ſuum
in carne.ddm ꝙ ex hoc nõ ↄcludit᷑ ꝙ coꝛrũpit᷑ inten
ſius.ᷣ ꝙ eius coꝛruptio ſentiat᷑ diuturnius. Pretea
vnio nõ eſt tota cã ſicut pꝛedictũ eſt.

tatiua pura mouet naturaliter.nec hʒ ſenſum coiun
ctum rõne cuiꝰſentiat᷑ delectatio.Et qm̃ nõ ſubiacet
voluntati.iõ ꝑ pctm̃ nõ hʒ deoꝛdinari.Rurſus.quia
ſenſum adiũctũ nõ hʒ.binc eſt ꝙ nõ eſt in ea delecta/
tio cõcupiſcẽtie.nõ ſic aũt eſt in nutritiua ⁊ generati

ua. vtraq; aũt haꝝ ſubiacet volũtatis imperio.vtra

qʒ harũ hbʒ ſenſum adiunctũ.Et qꝛ plus eſt in ptãte

voluntatis abſtinere a coitu qᷓ; a cibo.⁊ ſenſus tactꝰ

q̃ maxime materialis eſt viget ĩ oꝛgano generatiue.

binc eſt ꝙ in ea maioꝛ eſt coꝛruptio.nõ ſolũ reſpectu

potentiaꝝ aie vegetabilis.ſ̊ et reſpectu potentiaruʒ
gie ſenſibilis.Et ꝑ boc ꝑtʒ illud qd vltimo q̃rebat᷑.
Onſcequenter circa ſecundũ pꝛincipale quo
ſcʒ querebat᷑.vtrũ oꝛiginale tranſfudat᷑ me/
diante carne ꝓcedendũ eſt. Et circa boc tria
querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrũ aia poſſit iufici a car/
ne. Scdo querit᷑ vtrũ hoc ſit ex volũtate aliqua ⁊ ap
petitu aie. Tercio q̃r vtrũ talis infectio fiat ex ꝓꝑa⸗/
gatione vel libidine.

ueſtio.j.

¶ Atrum aia inficiatur a carne:Et qᷓ ſic ṽ pᷣmo ꝑ au

toꝛitatẽ apli Ro.vij. Scio ꝙ nõ habitat in me. h eſt
in carne mea bonũ.ibi glo. Per ↄditionẽ coꝛruptio
offenſionis manet in coꝛpoꝛe.robur tenens diuine
ſententie date in adã.cuiꝰcõſoꝛtio aia maculat᷑ pec/

cato.Ex hoc expꝛeſſe colligit᷑ ꝙ caro inficit ſpirituʒ.
¶ Item aug. de verbis apli. Viciũ ↄcupie

8 apli. Viciũ a. qð aia
ptraxit ex carne. ¶ NMẽ bocipᷣm vr̃ rõne. Pctm̃ oꝛigi

nale bomini ineſt ex hoc ꝙ traducit᷑ ex pᷣmo ꝑente ĩ
quo omnes poſteri dicunt᷑ peccaſſe. nõ dicit᷑ filius

naſci ex patre niſi ſolummodo rõne carnis quam ex

eo trahit.ergo ſi ania efficit᷑ peccatrix. hoc eſt a coꝛru

ptiõe carnis.¶ Itẽ nulla ꝓpꝛietas traducit᷑ ab vno
in alterũ niſi mediante aliqua ſubſtãtia deferente q̃ᷓ
ſit cõis vtriq;.ſᷣ nulla ſubſtãtia eſt cõis patri ⁊ pꝛoli

niſi ſola carnis ſubſtantia. ̊ impoſſibile eſt pctm̃ pa

tris in aiam filij deſcendere niſi mediante carne.
¶ Item mala diſpoſitio exiſtens in carne põt indu⸗
cere obliuionẽ in memoꝛiam.⁊ dementiam in intelli
gentiam.ergo pari ratione in voluntatem poteſt in/
duccre cõcupiſcentiam.ſed GSeupceti in aia ẽ pec
catum oꝛiginale ſicut oſtenſum fuit ſupꝛa.& caro po/
tem aia incta car/
ni paſſibili efficit᷑ paſſibilis ⁊ dolens.g pari ratione

coniuncta carni infecte ⁊ laſciue maculat᷑ ⁊ efficitur
enen iſcens.ſi ergo ↄcupiſcentia peccatum eſt.ptz

Contra. anſel.de ↄceptu.virgi.ca.vij. Mõ ẽ ma
gis culpa in ſemine qᷓ ſit in ſputo vel ſanguine.ſi qͥs
mala voluntate expuit.aut ex ſanguine ſuo aliquid

emittit.ergo ſi nibil poteſt dare alij qd non habet.vi

tem aug.in

get᷑ ꝙ caro non poſſit aiam inficere. u

i Adillud qd 23
obẽ de potẽtia augmẽtatiua.ddm ꝙ potẽtia augmẽ

„ 5

i.

vjſ. muſice. Omhe agens pꝛeſtantius eſt patiente. et

efficiens materia. ſed anima pꝛeſtantioꝛ eſt carne. g

nullo modo caro põt in aiam agere.igit᷑ nec ipᷣaʒ in/

ficere. ¶ Ieem ſicut vult phs.neceſſe eſt agens ⁊ pa
tiens in materia cõicare.ſed caro ⁊ anima nõ cõmu⸗/
nicant in materia.igit᷑ caro non poteſt agere in ani/
mam. nec ipſam coꝛrum daed⸗ multo ſpũali⸗
oꝛ eſt anima q; radius.ſed radius ex cõiunctiõe ſua
ad coꝛpa immũda nõ habet infici. nec aia ex ↄiun/
ctione ad carnem infectaʒ põt infici. ¶ Ram nulla
coꝛruptio maioꝛ eſt in eſfectu q;ᷓ ſit in cauſa.ſed coꝛ/
ruptio que eſt in carne nõ eit culpabilis.qꝛ culpa vt
dicit anſel.eſt in volutate.ſi ergo minima culpa pei/
oꝛ eſt ꝙᷓ quantacũq; pena.et plus bʒ de ratõne mali

ſicut dicit aug.in ſermone de innocẽtibꝰ. igit᷑ ex pe/

nali infectione carnis impoſſibile eſt culpam in ani/
ma generari. ¶ Nẽ coꝛruptio que eſt in carne.aut ẽ

. pena.aut culpa. Hõ eſt culpa hoc cõſtat.Si pena.g

24

iuſta eſt. ſed nibii iuſtũ eſt cauſa iniuſti m ꝙ hmõi.
Scoꝛruptio que eſt in carne cum ſit pena.nõ poterit

eſſe pꝛincipiũ inficiendi aiam culpa.¶¶ E.dð.qꝙ abſ
qʒ dubio ſicut dicunt ſancti ⁊ tenent doctoꝛes.ania

ↄtrabit peccatũ oꝛiginale mediante carne. Quõ añt

nocpoſet intelligi nitunt᷑ ad boc diuerſi diuerſimo⸗
dqc.Quidam enim dicunt ꝙ ex bocipᷣo ꝙ aia vnitur

carni moꝛtali ⁊ paſſibili quam non poteſt regere.ef-/

ficit᷑ concupiſcens.et ſic contrabit maculam oꝛigi/
nalis culpe.quia ipᷣa concupiſcentia ſiue neceſſitas
cõcupiſcẽtie reddit aiam ꝑuerſam.Et qm̃ caro moꝛ-
talis hbabet ꝓpagari ex carne moꝛtali. ⁊ moꝛtalitas
fuit in carne pꝛimi parentis ꝓpter pctm̃ inobediẽtie.
hinc eſt ꝙ oꝛiginale pctm̃ in nos dicit᷑ tranſire a pri-
mo parente.et hoc ex ipius hug. verbis extrabunt.qͥ
dicit in. vij.pte.j.di.li.ſui.vbi ait ſic.Quia caro moꝛ/
talitate ꝑcuſfa eſt.ipſa ſui languoꝛis infirmitate diſ/
ſoluta.extra menſuram pᷣme diſpoſitionis deſideria
extendit. Quia caro humana a parentibꝰcũ moꝛtali
tate ſeminat᷑.in eoipſo ſeminata ſubiacet moꝛtali
tati.viuificata poſtmodũ carnalis cõcupiſcẽtie ſub/

iecta inuenit᷑ neceſſitati.vnde ipᷣa moꝛtalitatis infir

mitas cã eſt quã ſeqͥt᷑ ↄcupiſcẽs neceſſtas. Hucuſ/

cʒ verba hugo.que vident᷑ illud dicere quod pꝛius

dictum eſt. Sed qm̃ in chꝛiſto fuit moꝛtalitatis infir

mitas.nõ tñ fuit i eo ↄcupia vel oꝛiginalis culpa.nõ
videt᷑ iſtud plene ſatiſfacere.nec totã cauſam quare
caro inficit aiam aſſignare.Eſto em̃ ꝙ aliquod coꝛ/

pus a fomite purificaret᷑ remanente tñ moꝛtalitate.

ſicut in beata virgine fuit.ſi aia tali coꝛꝑi iungeret᷑.
nõ videt᷑ ꝙ ↄtraberet oꝛiginale.licet illud coꝛpus ſit
paſſibile ⁊ moꝛtale. B
ꝙ cum peccatum oꝛiginale nõ ſit pott̃tia vel aliqua
eſſentia.Sᷣ potius pꝛiuatio ⁊ iuſticie carentia.nõ con

trahit illud anima a carnc.ita ꝙ caro aliquid in ani/

mã agat vel influat.ſᷣ qꝛ pꝛebet ipi aie obſtaculũ rõ/

ne cuius aia debita iuſticia pꝛiuat᷑.⁊ pꝛiuata illa iu/

in tota ſua poſteritate. binc eſt q aia bocipſo ꝙ tali

ſticia. impetu cõcupiſcẽtie deoꝛſum fert᷑.cũ nõ babe/
at retinaculũ.⁊ ita ſequit᷑ ↄcupiſcẽtiã ex debite iuſti
cie carentia.⁊ ſic debite iuſticie carentia. pᷣcedit ipᷣaʒ
cõcupiam ꝑ naturã. Pꝛebet aũt caro ipᷣi anime ob/
ſtaculum vel offendiculũ vt nõ babeat illam iuſtici/

am ex hoc ꝙ ꝓpagata eſt a pꝛimo ꝑente.Ande ex cẽ

ſunctione aie ad talem carnẽ ille qui naſcit᷑ dicit᷑ eſſe
filius ade.Et qꝛ adam offendit deũ nõ tm̃ ꝓ ſe ſᷣ etiã

catũ ſenſit carnis ſue rebel

t ſõ alij aliter dicere voluert

—,—

II

——

catni cõiungit᷑ ⁊ ſpectat ad genus ade. indigna efſi

cit᷑ vt deus ſibi iuſticiam apponat.⁊ cũ illam debeat

habere et nod habeat. culpabilis eſt et rea. ⁊ ꝑ conſe

quens efficit᷑ cõcupiſcens ⁊ vana.ſicut manus pali/

tica ex diſſolutione virtutis regitiue efficit᷑ tremulio

ſa. Et illud videt᷑ trabi ex verbis anſel.de ↄcep.virg
ca.v.vbi ait. HMõ eſt iniuſticia talis res qua inficiat
⁊ coꝛrũpat᷑ anima vt coꝛpꝰ veneno.⁊ que faciat ali/

quid ſicut videt᷑ qũ malicioſus homo mala facit ope

ra. Nam quemadmodũ cum indomita fera muptis
vinculis diſcurrendo ſeuit.⁊ ſi nauis gubernatoꝛ di
miſſo gubernaculo dimittit eam ventis ⁊ motibus
maris.nauis vagat᷑ ⁊ inuchit᷑ in quelibʒ pericula.di

cimus ꝙ; hoc facit abſentia cathene aut gubernacu/

li.nõ ꝙ abſentia hoꝝ ſit aliquid.ſic cũ malꝰ ſeuit da/
mamus.qꝛ operat᷑ iniuſticiã.nõ q; ipſa ſit vlla eſſen/
tia.Et iterũ infra ca.xxiij. Spoliauit ꝑſona naturaʒ
no iuſticie in adam.⁊ natura egens facta om̃es ꝑ-
ſonas quas ipſa de ſe ꝓcreat eadem egeſtate pecca/
trices ⁊ iniuſtas facit.Hoc mõ tranſit peccatũ ꝑſo/
nale ade in omnes qͥ de ilo ꝑpſonaliter ꝓpagant᷑. Ex
his verbis videt᷑ colligi poſſe intellectus qui pꝛiꝰ di
ctus eſt. Se tamen adbuc illud nõ videt᷑ plene in/
tellectui ſatiſfacere.qꝛ eſto ꝙ aĩa illa que creat᷑ in coꝛ
poꝛe extra coꝛpus crearet᷑.⁊ nihil vltra ſibi daret᷑ qᷓ;

dat᷑ cũ coꝛpoꝛi infundat᷑.non diceret᷑ oꝛiginale habe
re peccatum.imo pura ⁊ innocens.igit᷑ opoꝛtet intel

ligere ꝙ aliquo modo coꝛruptio redundet in animã

ex carne.Et pꝛopter boc eſt tercius modus intelli/

gendi ꝙ in carne ade ꝓpter peccatum dupliciter fuit
coꝛruptio. Ana ſcʒ pure penalitatis.et ex bac aia cũ
coniungit᷑ coꝛpoꝛi contrabit paſſibilitatem. Alia w
ro fuit coꝛruptio vicioſitatis ſiue feditatis.ꝑ quã ca

ro eſt ſpiritui rebellis.⁊ ex bac anima ↄtrabit cuſpa

oꝛiginalem. quoniam talis vicioſitas quaſi medius
tenet inter culpam ⁊ penam.Et boc eſt quod magi/
ſter dicit in litera.⁊ ꝙ ſonant ſacre ſcripture verba.
ꝙ ex feruoꝛe coitus pentum ⁊ cõcupiſcentia libidi/

noſa cõtrabit caro feditateʒ quandã cũ cõcipit᷑. que

eſt cauſa rginalie Hercatliet recte vicium ſiue coꝛ/
ruptio carnis appella
tem quomodo anima poſſit infici coꝛruptõe culpa/

bili ex tali feditate hec tria ſupponẽda ſunt tãqᷓ; ma

nifeſta.quoꝝ vnũ eſt ꝙ feditas carnis poteſt facere
carnẽ rebellem ſpũi.quod Faeote in adaʒ.qui ⸗ ec
ionez. Scom eſt i 4 8
anima vnita cami ꝓpter coniunctionem ipᷣiꝰ ad car

nẽ. vel trahit eam ſurſum. vel ab ipſa trabit᷑ deoꝛſuʒ
ꝓpter vinculũ qð eſt ipſius carnis ad animã.Terci
um eſt illud ꝙ aia ꝓpꝛia virtute nõ poteſt regere carr
nem rebellem.niſi iuuet᷑ ꝑ diuinam gratiã pᷣm ꝙ erx·
cdamat apls. Infelix ego hbomo ⁊c. Ex bis igit᷑ tribꝰ

ſuppoſitis necrio ſequit᷑ ꝙᷓ ſi anima tali carni vnit᷑.

ꝓab ipſa trabit᷑ deoꝛſum ⁊ ꝑ ↄcupiſcentia incurua/

tur.ſᷣ giam incuruari nõ eſt aliud q; eam puerti.per-
uerſitas aũt in ſubſtantia rationali que eſt capax iu

ſticie nõ eſt aliud qᷓ; iniuſticia ⁊ culpa. Ex hoc igitur
clarũ eſt ꝙ feditas que eſt in carne põt animam ſibi

vnitam facere peccatricem. Et qꝛ illa feditas a pꝛio

arente traduci habet in om̃s poſteros genitos ſm
legem ꝓpagationis.binc eſt ꝙꝙ mediate carne ad om

nes tranſfundit oꝛiginale.hoc aũt melius explanat᷑
ꝑ euidentiam exemploꝝ. AVidet᷑ em̃ ꝙ caro de ſe nõ

volet. nec eſt in ca paſſio doloꝛis ante aduentũ ani⸗

„

leck penſſtulee
care,

(Kſtannlebent
ri poteſt. Ad intelligenduz au 2 5 7 Ae

ſeäiefof
taminſe⸗
1zieimnotdi
Ge amoſn
ſcnliterme
mniͦloccuoz19
(Nron chog
ienis un i
wberfenetan⸗
ſruneipoen
nenaninatil
eigvorns1l
eronpoſumus
i sſo⸗
potumtegime
ninencompeeri
ſutincumn vitu
bicſemod

ſeuen

ſtätumade
ſnſeſchhtum
letteg abilsr
eſtgincopen
motbusalpe
pusregent re

frctitudſeni

ſyofiaturoeraan

if
Ktotrplatedadt
fmi Aonolop
agtinbecinſen

lteſdooiaſon

1Ctntnunicutate
musameniſe
gcü nociagen

Minn ſpern

trbityteninde

cfinlanin d
ſenpſiouen
aggoſßmn wont
Akfultpepteq
Amacrensi⸗
Lemmenger⸗
ſgtten
Oagprlsonnt⸗
1 ſcnyrienne
. le tumizgt⸗
R

ton munng
Nſngſi,
rani gſ⸗
gig
e
kaucrigtn
Umnii;
igterrin
alunkgunni
s Modsirdi
umdpünin
tsdkuiid
hium ur
1
Buti noi,
deuing

ciichi ti
eriumſecd
nunliemdhu,

Khe e.
hi

me qᷓuis poſſit ineẽ inſciſio. Ponat᷑ igit᷑ animã vni
ri carni inciſe ⁊ leſe.ſtatim cum ei vnit᷑ habet doloꝛẽ
⁊ dicimus doloꝛẽ aggenerari in aia.nõ inciſionẽ. Si
igit᷑ carnis inciſio pot facere aiam dolentẽ. quare nõ
ſimiliter carnis quedaʒ fedatio ⁊ reſolutio facit ani
mã laſciuaʒ ⁊ ↄcupiſcentem q;diu habitet in carne.
¶ Item eſto ꝙ aliquod coꝛpus ineptum eſſet ad ra

tionis vſum. ſſicut eſt coꝛpus in ea diſpoſitione quaʒ
habet freneticus ⁊ furioſus.in tali coꝛpe nec dicitur

furia nec ignoꝛantia.ſed quedam diſpoſitio mala.ſi
tamen anima tali coꝛpoꝛi infunderet᷑.ſtatim efficere
tur ignoꝛans ⁊ furioſa.qᷓ;diu eſſet in carne illa.qua/
re non poſſumus ſimiliter intelligere ⁊ in cõcupiſcẽ/

tia. Rurſus.eſto ꝙ aliquod membꝛum foꝛmaret᷑ ad
motum ⁊ regimen anime ineptum ⁊ inhabile.vtpu
ta in ea complexione quam babet mẽbꝛũ ꝑaliticuʒ.

ſtatim cum virtus motiua vniret᷑ membꝛo illo dice
ret᷑ ibi eſſe moꝛbus paliſis.⁊ eſſet virtutis diſſolutõ.
⁊ ↄſequens tremulatio.virtutis aũt diſſolutio nõ
eſſet qtum ad coꝛruptioneʒ ipſius virtutis motiue
in ſe.ſed q;tum ad ineptitudinem oꝛgani quod opoꝛ
tet regi ab illa virtute.Sic et in ꝓpoſito intelligẽduʒ
eſt ꝙ in coꝛpe ante aduentum anime nõ eſt actualit
moꝛbus culpe.ſed iuncta anima que debet ipſũ coꝛ/
pus regere ꝓpter carnis ineptitudinem caret anima

rectitudine virtutis regitiuc. ⁊ illa carens tremulo/

26

28

29
50

51

ſa efficitur per actum cõcupiſcentie.⁊ ſic patet val
de eſt veriſimile ꝙ oꝛiginale poſſit cõtrahi in anima
ex carne. ¶ Aa diſſolutionem obiectoꝝ pᷣnotandũ
eſt ꝙ tripliciter dicit᷑ aliquid agere in alterum. Ano
modo ꝑ pᷣdominationẽ.ſicut ptrariũ agit in ſuũ con
trariũ.Alio modo ꝑ influentiam.ſicut coꝛpus ſupe/

rius agit in hec inferioꝛa. Tercio mõ ꝑ colligantiã.

ſicut qñ duo ita ſunt vnita ꝙ vnũ trabit ad ſe alterũ
⁊ communicat alteri ꝓpꝛietates ſuas.Cum ergo dici
mus carnem inficere animã.hoc intelligit᷑ q;tuʒ ad
terciũ modũ agendi.ſcʒ ꝓpter colligantiam quaʒ hʒ
ad aiam. ꝓpter quam dum deoꝛſum tendit.eã ſecum
trahit. vt enim dicit Greg.qꝙ qͥ labenti innitit᷑. nece
eſt vt cum labente labat᷑.His viſis patent ea q̃ oba
ſunt, ¶ Ad illud em̃ quod dicit Anſel.ꝙ peccatũ nõ
eſt in ſemine.dm ꝙ hoc dicit qᷓ;tuʒ ad exñtiã actu
alem ipſius peccati.quod quidẽ eſt defoꝛmitas aſpi
ciens ip̃am voluntatem ſicut ſubiectum ꝓpꝛiũ.non
aũt vult negare qͥn ibi ſit cã ꝑeccati.imo aſferit.ſicut
patet ex verbis ſuis ſequentibus. ¶ Ad illud augꝰ.
ꝙ omne agens pꝛeſtantius eſt patiente. Ddm ꝙ in/
telligit de agente ꝑ influentiã.ꝑ hunc aũt modum in
oꝛiginalis ↄtractione nõ dicimꝰ carnẽ agere in aĩaʒ.

ſicut pꝛedictum eſt. illud phi ꝙ agens ⁊ pati/
ens debent cõicare.dom ꝙ ipſe intelligit de actione
qua ↄtrariũ agit in ↄtrariũ ꝑ pꝛedominantiã.¶Ad

illud quod obr ꝙ multo ſpnalioꝛ eſt anima qᷓ; radiꝰ
Ddm ꝙ et ſi aia ſit ſpnalioꝛ.tñ magis ẽ alligata car/
ni q́; radius aeri ſiue coꝛpi illumiato.ideo magis cõ/
trabit eius ꝓpꝛietates.ſiue paſibilitatis.ſiue Fain.
Fgau⸗ Otrabat ꝗpꝛietates illumiabilis.
illud qd obꝛ ꝙ maioꝛ eſt coꝛruptio in effectu qᷓ in cã
dom ꝙ iſtud dupliciter fallit. Pꝛimo qũ aliud non
ſe habet in ratione ꝑfecte cauſalitatis.ſed ſolũ in ra/
tione inſtrumenti ⁊ deferentis. Nam ſi velimꝰ cõpa
re coꝛruptionem aie ꝑuuli ad pᷣmã cauſam.videliczʒ
ad aiam ade.repiet᷑ in adam eque magna vł maioꝛ.
Hericit etiam ex boc ꝙ magnitudo coꝛruptionis in⸗

XXXI

tendit᷑ frequenter ex nobilitate ⁊ dignitate coꝛtupti
bilis.qꝛ tanto maius eſt viciũ ⁊ coꝛruptio peioꝛ.qto
natura pꝛeſtantioꝛ.ſicut Aug.dicit.et hinc eſt ꝙꝓ qñ
anima coꝛrumpit᷑ a carne.maioꝛ eſt in ea coꝛruptio
; in carne fuerit. ⁊ hoc eſt rõne nobilitatis ſubiecti.

dillud quod obꝛ ꝙ pena nõ eſt cã culpe.doᷣm ꝙ 32

verum eſt de illo quod eſt pura pena.talis aũt coꝛru
ptio vicioſa in adam ſubſecuta cſt ex culpa.qꝛ ex hoc
ꝙ peccauit.caro eiꝰdiſſoluta eſt nõ ſolũ diſſolutione
oꝛdinatiõis ad moꝛtẽ.ſ etiã faciente rebellionẽ.⁊ fa
ciente ↄcupiſcere qdð nõ licet.⁊ ideo qꝛ talis vicioſi/
tas ⁊ a culpa eſt et ad culpã.poteſt quodãmodo cã/
re pctm̃ in anima.hoc autẽ nõ facit aliqͥd ipſi aie im/
pertiendo.ſed potius rebellando.et deo ſubtraben/
do. Et boc mõ intelligit magiſter aiaʒ infici a carne.
⁊ extraxit h̊ ex vbis aug.⁊ his vᷣbis aug.ↄſonãt vᷣba
an. Mõ em̃ vult anſel.dicẽ ꝙ carẽtia debite iuſticie
pᷣcedat neceſſitatem ↄcupiſcedi.cũ ecõtrario ſit oꝛdi
ne naturali.eo em̃ ipſo pꝛiuat᷑ anima illa iuſticia q̃
neceſſitatem ↄcupiſcendi habet ex carne coniuncta.

ſeg boc intelligit q;tum ad actum cõcupiſcendi.Si-

militer verba Hug.intelligenda ſunt ꝙ caro inficiat
animam non ſolum ratione paſſibilitatis.ſᷣ etiã ra/
tione adiuncte feditatis ⁊ vicioſitatis.quaʒ in ſemi⸗
ne eſſe manifeſtat ipſa coꝛruptio que ſentit᷑ in actu
generatiue virtutis.et in mẽbꝛis illis reſidet pꝛinci/
paliter.qᷓ;uis oĩa lia i ſint paſſibilia ſicut illa.
io. ij. e

¶ Altrum originale ↄtrabatur in ania ex carne ex aliã

appetitu et voluntate aie:Et ꝙ ſic vr. Primo ꝑ rati
onem aug.quam facit in li.lxxxiij.q.oſtedens ꝙ nul/
lus põt ab alio fieri deterioꝛ.ſ ſi fit deterioꝛ hoc erit a
ſeipᷣo. Ait em̃ ſic. Si fit deterioꝛ.aut & a ſuperioꝛi.aut
a pari.aut ab inferioꝛi. Ab inferioꝛi nõ pᷣt.A pari nõ.
qꝛ ei illud nõ pᷣualet.A ſuꝑioꝛi nõ.qꝛ ille aut eſſet bo
nus aut malus.Si bonus.ergo nunqᷓ; faceret ipſuʒ
detcrioꝛem. Si malus.j iam inferioꝛ eſt ⁊ deterioꝛ.
Similiter arguit᷑ in ꝓpoſito.⁊ ex hoc ſequit᷑ ꝙ aima
nõ poſſit fieri mala niſi coopante voluntate ꝓpꝛia.
igeen omne pctm̃ ab aliqua wluntate eſt.ſola.n.
voluntas eſt pcti pꝛicipium.& oꝛiginale qð eſt in paꝛ
uulo.aut eſt a voluntate ꝓpꝛia.aut eſt a volũtate ali
ena.Si a voluntate aliena.vtpote ade.cũ in adã nõ
fuerimus niſi m qͥd. non eſſet oꝛiginale peccatum
in homine niſi ſᷣm qͥd.ergo ꝓpter ipᷣm nõ deberemus
eternaliter viſione dei pꝛiuari. M ſi boc falſũ eſt. nõ
ergo ſolũ fuit a volũtate aliena. Reſtat g ꝙ ↄtraba/
tur a voluntate ꝓpꝛia. ¶ IAtẽ ſuperiꝰ nõ patit᷑ ab in⸗
ferioꝛi niſi merito culpe. vel niſi ei ſe ſubijciat mera
voluntate.ſed aia cum vnit᷑ carni ante vnionẽ non
habet culpam.g ſi inficit᷑ a carne hoc nõ eſt abſq; ꝛo
luntaria ſubiectione ipſius anime. ¶ Item ſi ange⸗

lus intraret coꝛpus infectum.non diceret᷑ ex hboc cõ
trahere oꝛiginale.ſi igit᷑ anima contrabit.hoc nõ eſt

niſi ꝓpter aliquem appetitum quem habet ad car/
nem. ¶ Item ſi anima innocens poneret᷑ in igne in/
fernali nunq; arderet.ergo ſi nõ eſt magis actiua ca
ro qᷓ; ignis.ſi inficit᷑ a carne.hoc non eſt niſi ꝓpter af
fectionem ipſius anime ad carnem.et ſi hoc verũ ẽ.
oꝛiginalis culpa cõtrabit᷑ mediante appetitu anime
et voluntate.¶ Sed contra. Peccatum quod con/
trahitur a voluntate anime eſt peccatum actuale.&
peccatum quod contrahunt paruuli nõ deberet di⸗
ci peccatum oꝛigiuale ſed actuale. Wtemn ſi pecca/

tum oꝛiginale eſſet à voluntate ipſius anime. pu/
niendum eſſet pena actuali. Si ergo non punit᷑ pe-

na actuali ſed pena damni ſicut infra videbit᷑. ergo
nõ videt᷑ ꝙ a voluntate anime cauſ. et. Pen na/
tura ⁊ voluntas ſunt pꝛincipia diſpata.ità ꝙꝙ effectꝰ

qui ſunt a natura et qui ſũt a ꝓpoſito ſunt alij ⁊ alij.

ſi ergo oꝛiginale peccatuzʒ eoipſo dicitur oꝛiginale ꝙ
eſt a natura.igit᷑ non eſt a volũtate ꝓpꝛia. ¶ Item
peccatum quod eſt a ꝓpꝛia voluntate.per ꝓpꝛiñ actũ
eſt cõmiſſum.nullum aũt pctm̃ ꝑ ꝓpꝛiũ actũ cõmiſſũ
ſine ꝓpꝛio actu dimittit᷑.ergo ſi originale ↄtrahit᷑ ex
anime voluntate.nunqᷓ; in paruulis ꝑ baptiſmũ de/
leret᷑. Oꝛ ſi hoc eſt ↄtra fidem.reſtat een oꝛigi
3

nale nõ ↄtrabit᷑ ꝑ anime voluntatem. ſi cõ⸗
trabit᷑ per voluntatem.aut ꝑ naturalem. aut ꝑ deli-
beratiuam. Mon ꝑ deliberatiuam. quia in ipſo inſtã
ti creationis vnit᷑ anima carni. Mon ꝑ naturalẽ. qͥa
naturalis voluntas ſempꝑ eſt recta.⁊ ſic mouet᷑ ſcðʒ
wꝓꝙeam inſtituit actoꝛ deus.ergo nullo mõ põt eẽ
cati pꝛincipium. redit ergo idem quod pꝛius. IRE
voõom ꝙ cum querit᷑ vtrum oꝛiginale ↄtrabat᷑ ex vo/
luntate vel appetitu anime.boc tripliciter põt intel/
ligi. Contingit em̃ hoc taliter intelligere ꝙ ſpectet ad
hereſis ꝑpuerſitatem.taliter vt ſpectet ad rationis ꝓ/

babilitatem.et tercio etiã mõ vt ſpectet ad fidei veri

tatem. Cum enim duplex ſit in anima appetitus vi/
delicet naturalis ⁊ æliberatiuus. ſi ſic intelligatur
ꝙ anima pꝛius deliberet de carnis infectione ⁊ ei cõ/

iungatur voluntarie ex deliberatiõe.et ex boc cõtra/

bat culpam oꝛiginalem. ſic intelligere hereticum eſt.
ꝓ eo ꝙ doctoꝛes catholici dicunt ꝙ anima creando
infundit᷑.⁊ infundendo creat᷑.Et apłs Roma.ix.de
Jacob ⁊ eſau loquens dicit.Anteq; aliquid boni vlł
mali egiſſent ⁊c̃. Eſt et alius in anima appetitꝰnatu
ralis.et ꝑ bunc appetitum dupliciter poteſt intelligi
contrabi oꝛiginale. Ano modo vt ſic intelligatur cõ
trabi ex carnis coꝛruptione ⁊ appetitu anime.ꝙ coꝛ
ruptio carnis eſt ſicut materialis.̊ naturalis appe/
titus anime ad coꝛpus q̃ eſt ad ipſam vnionẽ.⁊vni/
onem antecedit natura.q;uis nõ antecedat tempo/
rc.ſe habet in rõne efficientis.ꝓo modo quo eſt dice/
re peccatum habere cauſam efficientez.et ſic dicitur
cõtrahi oꝛiginale pctm̃ a carne infecta mediante ap
petitu. ꝑ quez anima carni alligat᷑ ⁊ quodammodo
cei condeſcendit. ac ꝑ H̊ ei ſe ſubijcit.⁊ ſubijciendo ſe
puertit᷑ nec tamen ex hoc dicet᷑ culpa illa eſſe acta.ſᷣ
contracta.nec ꝑpſonalis ſed naturalis.qꝛ ille appeti/
tus eſt naturalis.nõ tamen cauſat pctm̃ ꝑ ſe.ſed cuʒ
coꝛruptione carnis adiuncta.que a pꝛimo ꝑente ꝓpa
gat᷑.Hoc ⁊ ſi ꝓbabiliter eſſe dictum videat᷑.videtur
tamen in boc a veritate deuiare ꝙ pꝛincipalem cau/
ſam ↄtractionis oꝛiginalis ponit ex parte anime. cũ
ſancti ⁊ toctoꝛes dicant oꝛiginale peccatum traduci
pꝛincipaliter a pꝛimo parente.a quo non ꝓpagamur
niſi ſᷣm carnem. Alio modo poteſt intelligi peccatũ
contrahi ab anima ꝑ naturalem appetitum ipſius
anime ad carnem.ita vt pꝛincipalis ratio ponat᷑ ex
parte carnis.⁊ appetitus ille naturalis ſit cauſa ſine
qua non. et hoc quidem habet veritatem et neceſfe ẽ
ponere. Nunq; enim caro poſſet animaʒ inficere ni
ſi anima baberet naturalem colligantiam ad ipſam
Maturalis aũt colligantia nonenknin appetitum
ſipſius anime ad coꝛpus.p quẽ aima adeo alligatur
carni.vt(ſicut dictum fuit ſupꝛa) niſi virtutem habs

at ꝑ quàm camnem regat. neceſſe babeat deoꝛſum fer

ri cum carne.ac ꝑ hoc captiuari in ſeruitutem pecca

ti. ꝓpter hoc ſimpliciter concedendum eſt peccatum
oꝛiginale eſſe cõtractum.et nullo mõ debʒ dici actũ.

quod hocipᷣm nomen indicat ꝙ dicit᷑ peccatum oꝛi/
ginale non actuale.dicit᷑ naturale non voluntariuzʒ.
Ande ↄcedende ſunt rationes que ad ſcdam partẽ

inducunt᷑. ¶ Ad illud vo quod obijcitur ꝙᷓ; no põt 34

fieri bomo malus ab alio. dom ꝙ aug. ibi loquit᷑ de
alio agente.quod quidem eſt ita aliud ꝙ nõ eſt natu
raliter alligatuʒ ei quod debet fieri deterius. Sic au-
tem non eſt in ꝓpoſito.nam caro naturalem bʒ col/

3 nnian eu Hiitn naturalem appetitum vniꝰ
illud qd obijcit᷑ ꝙ pctm̃ oꝛiginale 35

ad alterum.

aut eſt a voluntate pꝛopria.aut a voluntate alicna.

dm ꝙ a voluntate aliena.Ad illud vo quod ſubiũ ʒõ

git ; non fuimus niſi ᷣm quid in illo adam. dom q-
verum eſt ꝙ fuimus in potentia cauſali.ſed quẽad/
modum ſᷣm quid reductum eſt ad ſimpliciter ꝑ oꝑe
rationem nature ( Mam cum pꝛius eſſemus in potẽ

tia.nunc ſumus entes in actu)ſic oꝛiginale peccatũ

q erat ſᷣm quid ante ipſiꝰpꝛolis generationẽ.in ipᷣa
pꝓlis ꝓpagatione ex vnione anime ad coꝛpus inci
it eſſe peccatum ſimpliciter.nec requirit᷑ ibi actua/

lis vel noua deliberatio.ſᷣ ſuffici

tio. ſufficit ipſa poꝛpagatio 2
anime ad carnem Snuncno af illud quod obij 37
cri

citur ꝙ ſuperius nõ patit᷑ ab inferioꝛi.dom ꝙ lllud
habet veritatem in his inter que nõ ẽ naturalis col-

ligantia.et ideo non habet locum in ꝓpoſito.cum na

turalis colligantia ſit anime ad carnem ſicut dictuʒ

eſt ſupꝛa. Poſſet tñ dici ꝙ adaʒ aliq̊ mõ meruit.ſed

de hoc meliꝰpatebit cũ aget᷑ qualiter ſaluat᷑ diuia iu

ſticia ĩ vnione aie ad carnẽ. Ad duas vltias rati/ ꝗ38

ones iã pʒ rñſio ꝑ ea q̃ iã dicta ſunt.Mã ſi angelꝰ x
neret᷑ in carne infecta.⁊ aia innocens poneret᷑ in fla
ma.nec ille inficeret᷑.nec illa pateret᷑.ᷣ hoc nõ eẽt p/
pter defectum appetitus deliberatiui. ꝓpter ̊ ꝙ nõ
eẽt ibi appetitꝰ nec colligãtia natural.⁊ ſine bac nõ

põt aĩa in carne infici.ſicut pꝛius dictũ eſt.q;uis hec

nõ ſit cauſa pꝛincipalis. Conſilis em̃ appetitus natu

ralis ſaluaret᷑ in anima ad carnem ſi homo ſtctiſſet

et tñ anima nullã culpam contraheret.
¶ Atrum caro ipſa inficiat᷑ ex pagatione tm̃.vel ex ꝓ
pagatiõe ⁊ libidine:Et ꝙ ex libidine vr. Pꝛimo au⸗
toꝛitate aug.de fide ad pe. Pctm̃ oꝛiginale nõ trãſ-/
mittit ad paruulos ꝓpagatio ſ libido.ſi & aia ex fedi
tate carnis ↄtrahit oꝛiginale.illa feditas eſt iu carne
nõ ex ꝓpagatione ſ̃ ex libidine. Se mgr in litera.
Pollutio quedam eſt in carne qua in f.
parentũ ex ↄcupia libidinoſa ↄtrabit caro dũ ↄcipi
tur. Ex hoc appet ꝙ feditas illa in carne nõ eſt ex ꝓ
pagatione ſed ex libidine. er ye ue beara virgi⸗
ne ↄceptus eſt ex maſſa hũani generis.et tñ nec ba/
buit illã feditatẽ in carne.nec oꝛiginale in aia.& taliſ
feditas in carne nõ eſt.qꝛ caro ex carne educit᷑.ſᷣ qᷣa
ciũ libidine ſeminat᷑.¶ OItẽ ſi nunqᷓ; nã lapſa eẽt ni/
bilominꝰ eẽt ꝓpagatio carnis ex carne.nec eẽt in eo
feditas.nec pctm̃ oꝛiginale ꝑ ↄñs.& ſi in ꝓpagatõne
hoĩs ex hoie eſt traductio oꝛiginalis.hoc nõ eſt rõne

ipſiꝰ ppagatõis ſᷣ rõne adiuncte libidinis. ¶ Itez ſi

fieret ꝓpagatio abſq; libidine.iã nulla eẽt inoꝛdina

tio ex pte virtutis generatiue.⁊ ſi nulla cẽt inoꝛdina
tio ex parte virtutis generatiuc.nulla eẽt fedatio in

1 feruoꝛe coitꝰ

niretſe
gecin tnin⸗
rienk haeni
npoant
u
galfei
ne l
ctorzare:
ſehe ,o⸗
gncianne
ecoqrchai⸗

ichtielhigi
gioignal.
Nainagleqje
caberetongen
ſteinegeneni⸗
Fe miceſet
ptotoꝛginals⸗
lcck trlisco
ponat ſenen⸗
et lulom.
Nhennu mulc.
Nhotlls tolexta
Cablortiporore
Negenaet ſneco
ſeckinetone⸗
Uſcciatename

roengpetaos

((mni
kinbee⸗
Awnpan⸗

ſeusdiunenn
ineuftcehhi
unbatgium
muofüſtgulir
bbioleri
Choagtan
Ms pimon
Nardusrue in
grftgrti
ongiini
ſliin
trdelrin D
tnle iif

mtie en

chosſniͦ

lundr

etun n
cngigt
neſeni
menlasſ
Nngilin

toſ wNnen
—

i li
noehanmne

lin wpoſton

armonſard,

Alter ſarinun

Wödussſtiz 3

inr niſay
memntt
wtisayiͦ⸗
ruifmnßfi
mr trhri⸗
cipperele

mw foſt

tr

bmutf9
Eii Peran

gngeüͤti⸗,

ütigiti

hnscti ane.

Uiſnntan⸗

bted h

ganetuckc/

.

ſemine.et ſi hec nõ eſtet.nulla eſſet feditas in carne.
nec in anima ↄtraberet᷑ oꝛiginale.ſi &̊ caro inficit᷑ et

viciat᷑.hoc nõ eſt ex ꝓpagatione tm̃ ſᷣ etiam ex libidi
ne. ¶ Sed ↄtra. Oꝛiginale pctm̃ ↄtrabimus.qꝛ in
adam peccauimꝰeo modo quo in ipſo eramꝰ.in ipᷣo

nũt eramꝰ ſᷣm ꝓpagationẽ nõ ſᷣm libidinẽ.g tã oꝛi/

ginale q; carnis feditatẽ ꝓpagatione cõtrabimus.nõ
libidine. ¶ Itẽ libido reſpicit parentcs ꝓximos.ſed

oꝛiginalis traductio reſpicit pᷣmos ꝑentes. VUñ non
dicimur pᷣhere oꝛigiale a ꝑente ꝓximo ſed ab adã.g
vr ꝙ ipſa libido que eſt in coitu nihil faciat ad traſ/

fundendũ pctm̃ oꝛiginale. Ze poſſibile eſt viugeſ

ſanctos ex charitate coire abſq; omni pctõ.ſᷣ vbicũ

