illud terminat᷑ generatio. nibilominus generatio vel
pꝛoductio naturalis reſpicit cõpoſituʒ pꝛincipaliter
gratia foꝛme. Ad illud quod obijcit᷑.vtrum ex ali
quo aut ex nihilo.dom ꝙ hm tere fo
ꝓducũtur er aliquo.ſed nõ ex aliquo matcrialit᷑ æl

9

cõſtitutiue. ſed ex aliquo oꝛiginaliter. Ael ſm terciaʒ

opinionẽ fiñt ex aliquo.non ꝙ ex. dicat parteʒ. ſed qꝙ
dicat conſubſtantialitatem.ſicut roſa ex globo. quia
globus fit roſa. ⁊ per hoc patet vltimũ.Concedo em
ꝙ foꝛme naturales ſunt in materia qᷓ;tũ ad potẽtiã.
Zin qua.⁊ ex qua.⁊ a qua.ſm pᷣdictũ modũ.Et ſi tu
obijcias ꝙ materia nõ agit nec conſtituit. dom ꝙ eſ⸗
ſentia materie ſolũ ſe babet ꝑ modũ receptiui.ſᷣ ſemi
nariñ inditũ ſe habet quoda mõ ꝑ modũ actiui.quo
daz mõ ꝑ modũ paſſiui.qin coopatur agenti. nihilo
minus variat᷑ ab vna diſpoſitione in aliã vt di⸗
Dec igitur ẽ ſumma poſitionis ꝙ agẽs crea/
tum nullã quidditatem nec ſubſtantialem nec acci
dẽtalem omnino pꝛoducit. ſeq entem ſub vna diſpo
ſitione facit eſſe ſub alii. ¶¶ Queſtio. ij.
¶ Atrũ veraꝝ foꝛmaꝝ inductio poſſit eſſe a ſp ma

ligno. Et ꝙ ſic vꝛ. pꝛimo auẽte ſacre ſcripture.Exoðd.
vij.dꝛ. YFecerunt aũt malefici ſilr. ſed conſtat ꝙ virga
moyſi conuerſa fuit in verũ draconem. alioquin nõ
eſſet veꝝ miraculũ.ſi ᷓ malefici ſir fecerũt/⁊ hoc nõ

.ddm ꝙ vᷣm terciã poſitionẽ foꝛme

niſi vtutè demonũ. demones veros ſerpẽtes de vir
gis facere pñt. ⁊ veras foꝛmas induccre. ¶ Itẽ in
glo. br idẽ. demones diſcurrũt ꝑ mundũ ⁊ ſubito ſe/
mina afferũt.ſic qꝙ nouaſ reꝝ ſpẽs ꝓducũt.ex boc pʒ
q ſpẽꝝ ſiue foꝛmaꝝ inductio ſit a ſpũ aal oee
maioꝛẽ ptãs demonũ q; hoim ꝑ artificiũ.ſᷣ homines
mediãte arte alchimic diuerſoꝝ metalloꝝ ſpẽs faei
unt. multofoꝛtius hoc demones pñt. 5 qs ſb⸗
iacet potẽtie inferioꝛi ſubiacet ſuꝑioꝛi.ſe potẽtia de
monũ ꝑ naturã ſuꝑioꝛ ẽ potẽtijs reꝝ naturaliũ.quia
dẽ Job. xl. Mõ ẽ ptãs ſuꝑ terrã qᷓ ei poſſit cõpari.ſi g
natura inferioꝛ veras ⁊ nouas ſpẽs pᷣt inducere ⁊ in
ducit.S ⁊ potẽtia demonũ.¶ Ite foꝛme ᷣm ſemiales
rõcs latẽt in mã vt bꝛ in a.⁊ pᷣdeterminatũ ẽ ſupꝛa.
⁊ ad hoc ꝙ fiãt in actu nõ indigẽt niſi extrinſeco ad/
iutoꝛio.ſi dyaꝰ ſcit modũ educẽdi.⁊ poſſe hʒ ad ad/
iuuandũ. veras foꝛmas pᷣt inducere.¶ Item oꝛdo
vniuerſitatis ẽ vt ſuꝑioꝛa ꝑ nam influãt in iferioꝛa.
ſicut patet ꝙ celeſtia influut i bec inferioꝛa.ſ ſpũalia
multo ſunt ſupioꝛa reſpectu coꝛꝑaliũ.qꝙᷓ coꝛpalia re
ſpectu coꝛpaliũ. ſi coale adeo pᷣt influere i coꝛpa-
le ꝙ ſua influẽtia ⁊ vtute ⁊ actõe educit foꝛmã de po
tẽtia iĩ actũ.ſicut pʒ tã ĩ actõe eloꝝ qᷓ; coꝛpm celeſtiũ.

mitofoꝛtiꝰ pᷣt hoc ſpũs ſiue bonꝰ ſiue malꝰ.¶¶Con

tra. Exo.vij. Abſoꝛbuit vᷣga moyſi vᷣgas magoꝝ.qdᷣ
exponẽs Aug. ait ⁊ br̃ in glo. Moyſi vᷣga abſoꝛbuit
vgas nõ dracones. Abſoꝛbere ei potuit qð erãt.ñ qʒᷣ
no crãt. ̊ vᷣge qᷓ videbãt᷑ vᷣſe in dracones erãt vge.ñ
vᷣſe in ſerpẽtes.ſi ᷓ̊ demões tũc opati ſunt ita excellẽ

ter vt potuerũt.vr ꝙ ſoẽs rex nõ poſſint vere tranſ
mutare aut educero ¶ Itẽ.ij. Lbi.ij. dr ꝙ, manifeſta⸗
tio antixpᷣi erit i ſignis ⁊ pdigijs mẽdacibꝰ ᷣm opa-
tionẽ ſatbane.ſi ̊ mẽdacia erũt ꝓdigia ⁊ ſigna 4 nõ
vere faciet qd videbit᷑ facere.ſᷣ tůc maxie opabit᷑ dy⸗
abolꝰ m poſſe ſuũ.ᷣ nõ pᷣt veras foꝛimas induccre.
¶ Itẽ ſup ilð. Immiſſiões p ãgelos malos.glo.aug.
Ca q̃ mirabilit᷑ i creaturis fiũt.attribuere malis ãge
lis nõ audemꝰ.ſᷣ ſubito de vᷣgis facere veros ſerpen⸗
tes ẽ miraculũ.qꝛ S ſolitũ curſuʒ nature. hoc nõ pᷣt
malꝰ⸗ ãgelꝰ.¶ Ytẽ rõe vr̃ bocipᷣm ic. Om̃e qʒ dat al⸗
teri ſpẽm ⁊ actũ ẽ ens actu reſpectu eiꝰ q dat. B p/-
bat pᷣs ⁊ dicit i.vij.pᷣme phie.nihil ei dat q nõ bʒz.
ß ãgelꝰ malꝰ nec genere nec ſpẽ ↄuenit cũ iſtis rebus
coꝛpalibꝰ. nõ pᷣt eis foꝛmas ⁊ ſpẽs dare.¶ Ite i
ductione ſiue ĩ trãſmutatõe reꝝ naliũ ãgel? opatur.
zut nãliter. aut artificialit. Si naliter. cñ na ſit vis
inſita rebꝰ ſilia ex ſilibꝰ ꝓcreãs.tũc faceret angelos.
Si artificialit. qð ẽ ab opante artificialit.ẽ artificia.
tñ. 5 foꝛme qs iducit ſunt artificiales. aſinꝰ artifici
alis nõ eſt aſin? vere equoce.⁊ ſilr manꝰ ⁊ oſilia. S
nũqꝙᷓ inducit veras foꝛmas. Gtẽ ſii iducit veras foꝛ
mas. facit vera miracula. & miracula nõ atteſt.
potẽtie inc aß ſunt i robur fidei xpᷣiane. ¶ Pi dicas
cp differt ab iſtis. qrit᷑ quõ vifferãt ⁊ quõ pnt diſcer⸗
ni. R.d pᷣdictoꝝ ĩtelligẽtiã ẽ notãdũ. ꝙ qñ qrit
1

vtru demõ poſſit iducere vcras foꝛmas. aut traſinu-
tare de foꝛma i foꝛmã.nõ ẽ qo de foꝛma artificiali. qꝛ
planuz ẽ ꝙ pᷣt facere imagies ⁊? figuras ſicut hõ. ßᷣ de
ſerpentẽ veraz ra⸗
fe

foꝛmis nalibꝰ. vtu.ſ.poſſit vx .
nam ꝓducere.⁊ ſic de aliſe. A hãc qõem rñdẽdũ
eſt ꝑ diſtinctionẽ. qm ꝙ demõ oꝛmã inducat dupir̃
põt intelligi. Aut q; vᷣtute Apꝛia. aut q virtute aliena
Si intelligat ꝙ inducat vᷣtute ſpꝛia. ſic abſh dubio
falſum e⸗v boc dicit ang. Si telligak ꝙ vtute aliena

iszckl
racit
imnolſri. ſ.
ſeitcutdic
Glttnplerags
nuitiſötagen⸗
ſcicoaſodn
Urrnibllo ne
teinpotitaans
ſgtnschpeei.
be eie
n duivet
ſon wne Gn

Pyr awzaaurn⸗
oognummmng
lhenac
Metſciſnicht
Mifniti.
Ucfefeimtur
otk uſo.ani
neckinaufn
lati deguce
arpfiäalib⸗
ſtr hzloci
ſiothicigag
nelaturales p⸗
ſbet gtea⸗ lpe
ſwcoſclaron
ſunaed
Nehöunenmn
fmtftchiis
kͤnn cuer⸗
Galanarne
enn
eſz
. tan 4 8

1

mlgeſiſn
Nt. Des⸗
lpend
annli
tvoſtönit
götindenan
meßnn ſenis
animniſ
iirtinco
1poſehzedud
iri niiin.
miwaschüni
Mäüontiare
dſtütnarichnn

ecluar nie

wöcnaci
ſuenhſ
Nbgstug: 4
Doe
RrMoiſel
poati ſantat
poſtmm
dih. dretmit
snitc fie
tatie i
tuenninni
Efens n
Pernlf
miwr8
me ar;)
Mnt Gliß
Mtaifeoſtn
zn g

lens W

ſcilicet per virtutem rerum naturaliũ quã coniun/
git adinuicem.ſic pᷣt.ſic eſt cxemplũ in agꝛicola qͥ ſe
getes mediãte ſemine iacto.⁊ terra germinate.⁊ aqᷓ
irrigãte fructificare facit.⁊ hoc eſt virtute aliena. v/
tute autẽ ꝓpᷣa generat ſibi ſilem. Et ratõ buius c.qꝛ
foꝛma naturalis nõ ꝓqucit᷑ niſi a cõditoꝛe nature.
ii rẽ naturalẽ virtute ſibi indita ꝓducit.ſed opãdo
in agꝛicultura opatur vt artifex. ⁊ iõ naturã pᷣt erpe
dire ⁊ adiuuare.ſed reʒ nature nõ pᷣt † ducere.Dðʒ
igit᷑ ꝙ ſpũs wolen pat foꝛmas artificiales inducẽ
per virtutẽ ꝓpꝛia.⁊ foꝛmas naturales ꝑ virtutẽ alie
nã.p ꝗpꝛiã ãt ñ pñt.⁊ rõ bꝰẽ.qꝛ oꝑat᷑ ꝑx moduʒ art! i
h zñ p modũ nature. ñ ſic nã ñ pducit foꝛmã ar
tificialẽ.ſic nec ars foꝛmã naturalẽ.Si querat᷑ ratio

buius.dico ꝙ eſt limitatio potẽtie agẽtis ad taleʒ et

talem effectũ ſᷣm diſpoſitõem dei ⁊ pᷣmariã oꝛdina/
8 tõem cauſarũ. ¶ ueras rõem quare de
ſic diſpoſuit. dico ꝙ oꝛdo ſapiẽtie hoc requirit. Cuzʒ
em ſit triplex agẽs.ſcilicet deus.natura.⁊ intelligen
tia.iſta ſũt agẽtia oꝛdinata.ita ꝙ pᷣmũ pꝛeſupponit
a ſecũdo.⁊ ſcᷣm pᷣſupponit᷑ a tercio. Deus em̃ oꝑa
tur ex nihilo.natura vero nõ facit ex nibilo.ſᷣ ex en/
te in potẽtia. ars ſupponit opatõem nature ⁊ oꝑat
ſup ens cõpletũ.nõ em̃ facit lapides.ſed domũ de la
pidibꝰ. AUnde ſicut natura non pᷣt anticipare oꝑati/
nem dei que eſt de nihilo ꝓduccre.ſic nec ars opera
tõem nature. Scd tunc queres quare nõ eſt ecõuer
ſo vt ars pᷣcedat naturã.dicẽdum ꝙ operatio natu⸗
ralis per naturam pꝛius eſt in eodem qꝙ; operatõ ar
tis. dE pꝛeterca eſt alia rõ. Quia agẽs p naturam
ꝓducit ſibi ſimilc ſᷣm virtutẽ.ſed agens ᷣm arteʒ ſi⸗
mile ſolũ ſᷣm ſpeciẽ.vłideã.vł exẽplar.quia ergo in
ꝓductõe rei naturalis ſiue foꝛme naturalis agès ali
qd ipꝑtit᷑ paſſo.⁊ nibil imꝑtit᷑ aliqͥd niſi id reſpectu
cuius eſt in actu ᷣm virtutẽ.iõ foꝛmas illas de potẽ

tia in actũ deducẽ nõ põt.niſi qd agit ꝑx modũ natu.

re. In artificialibꝰ ãt nibil iptit᷑ agẽs paſſo.ſᷣ aufert
vłmutat ſʒ locũ.ſic pʒ i foꝛma cõpoſitõis ⁊ figura ĩ
ciſiõs ⁊ hic ẽ ꝙ agẽs ꝑ artẽ ñ pᷣt ꝑ virtutẽ ꝓpꝛiaʒ foꝛ
mas naturales ꝓducere.niſi ille ſolꝰ qui eſt actꝰ le
nus et ꝑfectꝰ reſpectu oim tam in cognoſcẽdo qᷓ; in
opando ſcilicet ſolus deus. Dicamus igit᷑ bꝛeuiꝰ q;
has foꝛmas ð quibꝰloqͥt᷑ demões pñt vere trãſmu/
tarc.nõ tamẽ virtute ſua ſ̊ nature.vnde tm̃ ſũt mi .
niſtri nõ pᷣncipales agẽtes.qꝛ ſi eẽnt pꝛincipales agẽ
tes.cũ non ꝓducãt ꝑ conſequẽs.noie et ſpecie ꝓdu

cerẽt ſicut creatoꝛ ⁊ ita eẽnt creatoꝛes.q̊d Aug.expſ

ſe negat. Ande tres rõnes pᷣme verũ concludũt.qm̃
non ꝓbãt ꝙ faciãt virtute ſua ſed virtute ſeminum
79 adductoꝛũ. 24d illð quod obijcit᷑ q virtute ppᷣa.
quia potẽtia coꝝ ẽ excellẽtioꝛ.dm.qꝙ illa põ no bʒ
veritatẽ niſi de virtute ꝗqᷓ̃ ꝑx oẽm modũ eſt ſupꝑioꝛ.vł
ſi in alijs habet locũ. opoꝛtet intelligi in hijs ad que
vtraq; virtꝰ babet ſimiliter oꝛdinari.aliter pʒ eẽ fal-

ſũ. hõ em̃ potẽtioꝛ eſt aſino.nõ tamẽ pᷣt generare aſi/

8o Num ſicut aſinus facit. qꝛ virtus eius nõ eſt ad hoc.
ſimiliter intellige in ꝓpoſito. ¶ Ad illud qͥd obijcit
qy foꝛme ſũt in materia ſeminaliter. dem ꝙ illa ra⸗/
tio ſeminalis valde remota eſt ab actu cõpleto. nec
ſᷣt ad actũ reduci niſi multa adminiculãtia habeat.

eæx quoꝛũ influentia ſibi ⁊ nature ſue cõueniẽte pfici
t quouſqʒ ad actũ ꝑueniat. talis non eſt influentia
ſpuũs ꝓpter diſcõuenietiã in foꝛma ⁊ natura.influere

oſ ſᷣt ad motũ localẽ ⁊ regimẽ.uõ ad generationeʒ.

urſus ſi queras rõem quare deꝰ

Acd ulud quod obijcit᷑ ꝙ ſpũalia influãt in coꝛpaSt

lia. ct ſupenioꝛa ĩinfenioꝛa. dm q influũt ſm Apoꝛ⸗
toeʒ vnius ad alterũ.⁊ ſm ꝙ cõpetit nature ſuſcipi/
entis. Aliter em̃ inſluit ſol. aliter angelꝰ. Sol pt iflu⸗

ere coꝛpalem ꝓpꝛietatẽ cõicãdo ſcilicʒ lucẽ ⁊ calor..

angelꝰnon ſic pt inſluere in coꝛꝑalia.ſed ſolũ localit᷑

mutãdo.non ad foꝛmã.ſed ad ſitũ.cũ nõ habeat cõ/

uenientiã in foꝛma ⁊ natura. d illud qð obijcit SDS
ꝙ nibil vere faciũt ꝑ virgas magoꝝ.dm ꝙ veritas
eſt ꝙ gloſe videntur ſibi obuiare ibidem. verũtamẽ
boc magis ſonant ꝙ veros ſerpẽtes fecerũt.⁊ deno
minãt ibi ſerpẽtes a materia pexiſtente.ſicut ſerpẽ/

tem moyſi vocãt virgã. licet verus eſſet ſerpẽs.ſic et

de alijs intelligẽdum. 42 illð quod obijcit᷑ ꝙ an S 3
tixp̃s faciet ſigna mendaci

ddm qꝙ illud intelligit
non qꝛ non faciet aliqua ſigna veracia ſm trãſmu/⸗
tatõem foꝛmaꝝ.ſed non veracia habendo aſpectuz
ad finem ſiuc ad intentõem.qꝛ ad hoc faciet vt mẽ/

daciũ ⁊ falſũ pſuadeat.¶¶ Ad illud qd obijcitur de 84

glo. Aug. dᷣm ꝙ Aug.non negat quin aliquid poſ-
ſitdemonib? attribui.ſed ꝙ nõ omnia ſũt eis attri /
buẽda.imo queqã attribuũtur bonis angelis Ad 8 5
duas ſequẽtes rões non opoꝛtet reſpõdere. veꝝ em̃

concludunt ſcilicet ꝙ angelus ꝓpꝛia virtute non pᷣt

foꝛmas naturales trãſmutare ſiuc inducere vel ad-

ducere de potentia in actũ.Ad illð qð vltimo ob 86
jjcitur. ſi vere equcit. vere facit miracla. miracula.
non ſũt efficatia noſtre fidei teſtimonia. dʒ ad hoc

ꝙ ⁊ ſi ſint vera oꝑa.nõ tamẽ ſũt vera miracula.qĩ

miracula nõ ſunt ꝑ vim nature.ſed ꝑ vim ſupꝛa na⸗

—

turã que eſt agentis pꝛimi.ſũt em̃ ſupra facultatem

nature.⁊ idco atteſtatur oĩpotentie faciẽtis.ſʒ ope/

ra que faciũt demones.⁊ ſi miracula videãtur.quia

fiunt in tꝑe nõ perceptibili.nõ tamen ſũt vera mira

—

tura non pht ita cito oꝑari.dom ꝙ verum eſt de hac

natura per ſe.ſed taliter põt eſſe adiuta ⁊ conſita re
bus cõueniẽtibꝰvt quaſi repente ꝓrũpat in effectũ.
ſicut pʒ de generatõe ranarũ quas de quibuſdã fo-
lijs in modico tꝑe naſci eneinie FS aut queras 8 7

quõ diſcernãtur bmõi miracula.ddm ꝙ ⁊ ſi conue/

niãt ĩ materia. differũt tñ ex ꝑte ncipał agẽtis.ex ꝑ.
te miniſtri. ex pte finis. ⁊ ex ꝑte ſcti. Ex ꝑte pᷣncipa/

lis agentis. nã in miraculis diuinis opat᷑ agẽs potẽ

tic infinite. ⁊ ſupꝛa naturã. In miraculis demonuzʒ
opatur virtus nature multiplicit adiuta ꝑ naturas
alias.Ex ꝑte miniſtri. Mã miracla fiũt p publicã iu

ſticiã ſᷣm veritatem vel ̃m appentiã. Sed miracla

demonũ fiũt p pꝛiuatos cõtractus et quedã archa/
na. Et hoc eſt quod vicit Aug.ꝙ boni facit miracu
la ꝑ publicã iuſticiã.hoc eſt ꝑ fidem verã q vere iu⸗

ſtificat.quã veritas oibus pᷣdicat. Mali xpᷣiani per

ſigna publice iuſticie. quia fideʒ habent. vidẽtur ba

„

bere opa. ſed magi p pꝛiuatos contractus. ⁊ boc eſt
quod dicit᷑ in Exo. p incãtatões archana quedaʒ.
buius ſignũ eſt. ꝙ ibi ſũt tenebꝛaꝝ oꝑa.qꝛ qui male

agit odit lucẽ. Ex ꝑte finis differũt ſimiliter. qꝛ mira
cula dei fiũt ad vtilitatẽ ⁊ diuinã gloꝛiã.ſed magoꝛũ
ad deceptõem ⁊ gloꝛiã vanꝗ ⁊ excellẽtiã. vnde ſunt
quaſi inutilia. Differũt etiã ex ꝑte facti.qꝛ demões
ciũt hmõi vilia ⁊ iutilia.miracula vero diuia val

de circa necia ⁊ vtilis.vnde demones maxime faci

unt ranas ⁊ ſerpẽtes.qꝛ bec de facili ꝓducũtur opa
toe nature. qꝛ dineno indſts tmogis imitetn 50⸗

4 *

tis facti memoꝛiã. vndc ſicut deꝰ tempꝑat potẽtiã et
aſtutiã dyabolicã. vt ſic patiat᷑ eñ peruerſe imitari
vt in ipa imitatõe poſſit ſeducere malos iuxta coꝛũ
merita mala. poſſint etiã depꝛehẽdi a bonis.⁊ vt fi⸗
des ſimul cũ miraculis habeat locũ. Si em̃ ſolꝰ 8s
7 eiꝰ? ſerui miracula facerẽt.quis nõ credidiſſet i deñ
miraculis cõpulſus.nũc aũt cũ mali faciunt.et boni
faciũt qui diuinit? illuſtrãtur. vt iter bos poſſint di/
ſcernẽ. ꝑ vera miracula adiuuãtur.et ꝑ demonũ mi
raculs exercẽtur ct pbanturr..

¶ Strũ aliqs poſſit vti miniſterio demonũ in facien/
pis hmõi miraculis abſq; peccato. Et᷑ ꝙ non videt᷑.
Mõ pᷣt a demonibꝰ requiri cõſiliũ abſ. Pbeccato-er.
go non recipi miniſteriũ ſiue conſiliũ.Pꝛima ꝓbat᷑
gaguẽte et exẽplo.Aucte.qꝛ leui.xx.pᷣcipit᷑ occidi qͥ ſci-
ſcitat᷑ magos et ariolos.Excmplo ꝓbat᷑.iiij. Reg.j.
vbi rep̃hẽdit᷑ ⁊ punit᷑ rex iſrłqͥ miſit ad ↄſulẽdũ deũ
acharon. ¶ Itẽ Aug. ð doctrina xpᷣiana dic diuia/
tões eẽ dãnadas et fugiẽdas.qꝛ ibi intercidũt pacta
pemonũ.ſi pl? eſt facẽ qᷓ; dicere.et pꝛimũ nõ ẽ ſine

pactõibꝰ dãnabilibus.&g nec ſcdᷣm. ¶ Itẽ dyaꝰ ẽ do⸗

oſus. ⁊ ↄſtat ꝙ nullũ diligit niſi in malũ ſuũ ⁊ vt ip
ſũ puertat.& ſi ſuſcipit ab eo obſequium.cõmittit ſe
diſcrimini.⁊ ois talis peccat moꝛtalit᷑.g̊ ⁊c.¶ Item
dyaꝰꝰ eſt inimicꝰ ihu xpᷣi⁊ dei. qͥ ſuſcipit ab eo auxi
liñ vel facit cõmercin.cũ nulla ſit cõuẽtio xpᷣi ad beli
gal. efficit᷑ xpᷣi inimicꝰ.ſed hoc nõ pᷣt eẽ ſine petõ.g ⁊c̃.

sen hoc videt᷑ anẽte Apli.tradebat incoꝛrigi/
biles ſathãe in interitũ carnis ſic SS V.
baft miniſterio demonũ ad adimplẽdã iuſticiã.
n rõe pt hõ qñ indiget vti ad alia obſequia.
ſi indigeo elia.nõ tm̃ a bono ſʒ a peccatoꝛe ⁊ impio
poſſũ accipere et petẽ. ſi indigeo pane ⁊ vino poſ/
ſũ boc petere a demonio vt ꝓcuret ſi nõ adeſt hõ qͥ
fſtatim tribuat. ¶ Ntẽ a malo uo pᷣt qͥs exigere pᷣui/
tiñ et recipcre. S ſi quis ſãctꝰ dyabolũ ſuꝑauit.pᷣt ei
licite imꝑare et eiꝰ obſequiũ in ereaturis trãſmutã/
dis accipe. 3r eſto ꝙ hmõi artes ſolis caracteri⸗
ribꝰexerceãtur ſine imolatõibus et alijs cõmercijs.
viget᷑ ꝙ ibi nullũ ſit peccatum.qꝛ illi caꝛacteres aut
bft aliquã virtutẽ cõpellendi demones. aut nullaʒ.
Si nullã.ᷓ demões nihil faciũt.Si aliquazʒ.vſᷣ om̃is

= virtꝰ eſt a deo.⁊ vti aliquo ad id qͥd eſt.nõ eſt pctm̃.

AAvidet᷑ ꝙ miracula iſta demonũ pñt exerceri abſq;
pctõ. ¶ Itẽ ſi aliqͥs ſuſcipiat obſequiũ demonuʒ in
hijs que expediñt ſibi ſiue in miraculis ſiue in alijs.
bñ faciẽs quãtũ pᷣt.in quo peccat:videt᷑ ꝙ in nullo.
Auia in fide nõ peccat.qꝛ nihil credidit diuinitatis
eſſie in dyabolo. In moꝛibꝰ nõ peccat.g nullo mõ vt
viget᷑ tẽ ſi ego amiſiſſẽ libꝛũ meũ.ñ eſſet pcim̃
ſi requirerẽ a quocũq; qͥ ſciret vbi eẽt. & ſi aliqs ami
ſit cappã et ego ſcio bñ ꝙ dyaꝰ pᷣt noſſe.videt᷑ ꝙ il/
lud ſaltẽ ſine pctõ pᷣt fieri.querit᷑ ẽ̊ vtrũ hmõi artes
gS vl diuinatões pñt eſſe abſq; peccato. ¶Ne.odʒ
hmõi artes magice ſiue diuinatiões nõ pñt eſſe abſ-/
q; peccato. nec pᷣt a dyabolo requiri cõſiliũ vel etiaʒ
gꝗauxiliuʒ ſiue miniſteriũ abſq; peccato.niſi foꝛtaſſis iĩ
bhoc caſu vbi deꝰ dyabolũ ſubijceret hoi iuſto ſuo iu
dicio. et ſicut de aliquibꝰ viris ſãctis audiui narra⸗/
ri.volũtario aũt cõmercio nõ pᷣt ſine pctõ.Aut em̃ ẽ
ibi pctm̃ infidelitatis.vtpote ſi demonio credẽdo at
tribuat diuinũ aliqͥd. Aut eſt ibi pctĩ ydolatrie.vt⸗
pote in oblatõib?ꝰ ſacrificijs. Aut inobediẽtic ſal/

4

etiã in maieſtatẽ d

rict᷑ in quo eſt pctm̃.dom ꝙ ſi aliqͥs h̊ faciat credens

tem. aꝛ kacit phibitõem diuinã et ecdeſie. Roõ aut
buiꝰ ꝓhibitõis eſt.qꝛ talis peccat in ſeipᷣm dũ ſe cõ/

mittit diſcrimini. Peccat i eccciam qꝛ h̊ cõmerciũ ẽ

cũ illo qui ẽ oino pᷣciſus et ecdlie aduerſariꝰ. Peccat

2—207 7 —

etiã in maieſtatẽ diuinãꝗ dũ recurrit ad dyabolũ.q̃ſi
ñ ſit opᷣs et oĩno ſuſficiẽs et benignꝰ deꝰ xpᷣiano:uʒ.
et ideo ꝓbibitũ eſt. ⁊ ſine pctõ fieri nõ pᷣt.vnde con

cedẽde ſũt rönes ad hoc inducte. Sd .qð ob 89
oli

ijcit᷑ ꝙ paulꝰ vtebat᷑ miniſterio dyabolico in puniẽ
do malos.dici pᷣt ꝙ hoc nõ erat dyabolico ↄmercõ.
ſed magis diuino iudicio.ct ipius Apli imperio cui
ſubijciebtur ſpũs maligni nõ ↄfederabãt᷑.ſicut ma
gis et dininis. Ael dm ꝙ illud tradere nõ crat ali/
ud ꝙᷓ exponere vexationi demonũ.(¶ Ad illð quod oo
obijcit᷑ de elia qua poſſũ accipe ab impio.doᷣm qñ
eſt ſile duplici ex cã. Pꝛimũ quidẽ.qꝛ et ſi mẽbꝛũ nõ
ſit actualit vnitũ.nõ tamen eſt mẽbꝛũ oino pᷣciſũ ſiẽ
demoniũ.⁊ pñt recipi et impẽdi ex charitate pietat
officia. nõ ſic eſt de dyabolo et anglis eiꝰ quoꝝ certa
eſt dãnatio.Ampliꝰ.elia quã hʒ impiꝰ.tꝑe neceſſita
tis eſt viri iuſti. g vir iuſtus cũ exigit eã et recipit.qð
ſuũ eſt accipit.et iõ iuſte facit.nõ ſic eſt de miniſterio
vↄyaboli in faciẽdis miraculis.nunqᷓᷓ em̃ dyabolicis
miraculis vel pꝛeſidijs indigemꝰ.qꝛ aut dñs ſubue/
nit ꝑ ſe.aut per angelũ ſuũ.aut ꝑ ꝓximũ nrʒ.aut tri·
buit patie meritũ.p. Ad illud qͥd obijcit᷑ ꝙ dyaꝰ eſt
ſeruus. dᷣm ꝙ eiꝰ ſeruitiũ et miniſteriũ nõ eſt ad h̊ᷣ
deputatũ a deo niſi fiat ſpãli pᷣuilegio.ſed potiꝰ de-
putatũ eſt ad tẽptãdũ et exercendu.⁊ ſic ſeruit.licet
fmezht xpugnare. qꝛ de malo ſuo deꝰ facit bonum
noſtrũ.
ribꝰ.ↄðʒ ꝙ magnũ pct̃ eſt.qꝛ ad boc fiũt ſciliq; ad
miniſterium demonuʒ unploꝛãdũ.qͥd nõ lʒ.⁊ iõ ma
lo.fine fit. Ox aũt querit᷑.aut hñt virtutẽ aut nõ.duᷣ
ex ſe nõ hñt virtutẽ.ſed ſolũ ex dyabolica pactõe.
ſic em̃ pepigit dyaꝰcũ illis qͥ fuerũt ei familiarioꝛes.
ꝙ talia ſigna recognoſceret. ⁊ ad talia ſe pñter offer
ret. Oſtẽdit aũt ꝑ illa ſe cogi.vt oſtẽdat aliqͥd veri/
tatis eſſe in bhmõi artibꝰ in quibꝰ ſũt multa nephã/
da. per que abducit᷑ hõ ⁊ a fide et a cultu dei.vñ nul
lo mõ crededũ eſt ꝙ tales caracteres aliqͥd poſſint.
maxime ſuꝑ ſpũs.niſi ex pactione eoꝝ.⁊ iõ oia talia
carmina vana ſũt et pnicioſa.nec facit dyaꝰ qꝛ in ilł
delectet᷑ ſed in infidelitate faciẽtiũ. Ad ills qͥd q̃/aʒ
eos habere poſſe.nec offerẽs qͥcqᷓ.peccat peccato iĩ-
obediẽtie.et peccato moꝛũ.qꝛ ex hacipᷣa inuocatiõe.
facit cõtumeliã deo ſuo et cetui xpᷣiano.et dũ iungit
ſe ſciſmatico ⁊ mẽdaci.ſe ꝑiculo ↄmittit.ſed vix aut
nũqᷓᷓ ex boc ſolo dyabolo ſatiſfacit.niſi aliqua infide

litas vel ydolatria imiſceat᷑. Sicut em̃ ad diuia mi/

racula plurimuʒ facit fides recta ſic ſonãt euãgelia.

ſic ad demonũ miracla fac mitũ fides peruerſa.qm̃

dyabolꝰpuerſus ẽ imitatoꝛ dei ill q̊d obijcit᷑ ↄ
ꝙ nõ ſit pctm̃ querere ð ꝑditis. on q pctm̃ eſt. qꝛ
cõtra phibitõem. et phibitum eſt pᷣdictis de cauſis.
Potiſſima tamẽ cauſa eſt.qꝛ ipᷣe mẽdax eſt et p eiꝰ.
et frequẽtiſſime veris imiſcet falſa.et ideo periculũ
magnũ eſt credere ſibi.qꝛ poſſet hoiem de facili in/

ducere in erroꝛẽ et dicere ꝙ ille habet rez qui nõ hʒ.

et videt ꝑ hoc poſſe oꝛiri mala. et qꝛ etiã ad ſe allicit
per hmõi reuelatões ad ſuã ſocietatẽ que pernicio/

ſa ẽ valde.ad quã deſiderat dyaꝰ vt decipiat.⁊ ixeo

vt boies min?ꝰc aucãt.in ſuis diuinatõibꝰquedã bo⸗

d illud qͥd querit᷑ an Zan ſit in caracte ?2

mitnihi
ite hiniſi⸗
ini

Meiliten
cnens. ce

dictdino

s nigiboi⸗
poltoes no
ivoce ga/
ts Nefͤctum
Cgiatoeco/
ahtnsciſgi
ſcygunind
qppnütinco⸗
Notctſuut
teponicor,
ierean
Afintzau⸗

li ene

fri un
otrikhad
tadono⸗
Pporo rulla
hornetgco,
fnunck
finq carn

Mndcterco

ecogttiun
latbilannol

icr hula
ogocet.
tuſfclegb
Mpunrul,
lurhiri,

kndüihfeſiſt
ungschnen

imeſeenn

cngtäntiig
tnöſtihdnnten
s.nmni ti
nguein
to guninn
Cögcbiclene
tminitnintn
öuicgiaſterr
CNdäi1ieint
loſodeuten
kumnpaßtzang
Audbefühht
iciitihtin
rbitimiin
Nüa ilogt
jficinminn
1utulildi
rttüirliite

Nisſtmin

eriamninn

nan 1100

ubungni/gil
i oit

inoeniiis
nint ſſir
einiitun
ZatchAnug
nſitrinin
ienn,
Elat

veſic
gi⸗

Pi

₰

VIITr

neſta ptdit vtpole qꝛ puero virgini ſuaſ diuiatöes matbematici ſiue qlibʒ ipie diuinteſ marxime vera

oñdit.cũ tñ in occultis ad turpiſſima incitet.⁊ iõ di-

hac pte

. ti ultis a ti te di · dicẽtes.cauẽdi ſũt.ne cõſoꝛtio demonuʒ aiaʒ decep/
cit Augiij.ſuꝑ geñ ad Ir̃az in fine. bono xpᷣiano.ſiue tã pacto quodã ſocietatis irretiãt. ⁊ ſic pʒ totũ. che
Biſtinctio.viij.De ptãte demonũ quã hũñt ſuꝑ coꝛꝑa ſimilia hãůanis.
let etiã in qõe verſari ⁊c. Supꝛa egit mgr̃ de ptãte demonũ reſpectu creaturarũ coꝛpaliũ cõiter.in

.

agit de eoꝛũ ptãte reſpectu hoim. Diuidit᷑ añt bec ꝑs in duas. In pꝛima agit de ptãte demo

nũ ſiue angeloꝛũ ſuꝑ coꝛpꝑa ſimilia hũanis. In ſcda vero agit de ptãte demonũ qua hñt ſuꝑ hoies.j.

di. eadẽ. illud etiam cõſideratõe ⁊c̃. Brun ps hʒ duas. In pᷣma oetermiat qualiter ageli aſſumũt coꝛpa.

In ſecũda vero incidẽter dubiã qõem

Aug. inducit ꝗᷓ tãgit hc materiã. ibi. Sed vbi deñ hoibꝰ in coꝛpali

bꝰ ⁊c̃. Dꝛima ꝑs hʒ duas. In pᷣma determiat modũ ꝑ quẽ angeli bñt coꝛpa ſibi cõiũcta. In ſecũda vere
ermi ibi. Affinmßt gnt alſ ỹ SSi S ! In ſecũda vero de/⸗
terminat actũ.ibi. Afſumũt aut aliqñ coꝛna. 1Sir ſcdᷣa ꝑs hʒ duas. In pᷣma mouet qõnẽ.in ſecũda deter-

minat. Pꝛimũ fac. ibi. Sʒ vbi deũ boibꝰ ⁊c. J

nimis.

Aug. ij. li. retra

ctationũ.q̃daʒ
loco dicit das
nes aliqñ hoiʒ
diſpoſitões nõ
ſolũ voce ꝓla/
tas verũetiam
cogitatõe con/
ceptas cũ ſigna
q̃daʒ ex animo
expᷣmũt᷑ in coꝛ
poꝛe tota facul
tate perdiſcere.
Tũc rẽ dixi oc
cultiſſimaʒ au/
dacioꝛi aſſertõe
qᷓᷓ debui. Mam
puenire iſta ad
noticiaʒ demo⸗
nuz ꝑ nõ nulla
experimẽta cõ/
pertum eſt. ſi
vtrimq; qᷓ dam
ſigna dẽt᷑ ex coꝛ
pe cogitãtium
illi ſẽſibilia.noſ
auertentia. an

glia vt ſpualia

iſta cognoſcãt.
aut difficile ab
hoibꝰ aut nul⸗
latenꝰ pᷣt inue/
niri.

2

-

cda vero determiat certa reliquẽs dubia.ibi.ceterũ h velut

¶ Determinat modũ ꝑ quẽ angeli hũt coꝛpa ſibi cõiũcta. g

LOlet etiã in qõne verſari apud doctos vtruʒ angeli oẽs boni ſcilicet
ac mali coꝛpoꝛei ſit.i.coꝛꝑa habeãt ſibi vnita. Qð aliqͥ putãt ĩnitẽteſ
bis Au.qͥ dicẽ videt᷑ ꝙ angli oẽs añ cõfirmatõeʒ vłlapſũ coꝛpa ae⸗

rea habuerint ð purioꝛi ac ſupioꝛi aeris ꝑte foꝛmata. ad faciẽdũ habilia ñ ad
patiẽdũ.⁊ angel bonis q ꝑſtiterũt talia ſũt obſeruata coꝛꝑa.vt in eis poſſin
facere ⁊ nõ pati.q tate ſũt tenuitatis vt a moꝛtalibꝰvideri nõ valeãt niſi ſu⸗
ueſtiti aliqᷓ gꝛoſſioꝛi foꝛma.qᷓ aſſũpta vidẽt.depoſitaq; videri deſinũt. Ange

lis vero mal mutata ſũt in caſu corꝑa in deterioꝛẽ q̃litatẽ ſpiſſioꝛis aeris. Si
eut em̃ a loco dignioꝛi in inferioꝛẽ locũ.i.in caliginoſũ aerẽ deiecti ſũt.ita illa
coꝛpa tenuia mutata ſũt et trãſfoꝛmata ĩ deterioꝛa coꝛꝑa ⁊ ſpiſſioꝛa.in quibꝰ⸗
pati poſſẽt in ſuꝑioꝛi elemẽto.i.ab igne.Et hoc Augu.ſenſiſſe videt᷑ ſiNm up gñ.
ita dicẽs. Demones dicũt᷑ aerea aialia.qͥ coꝛpoꝛũ aereoꝛũ natura vigẽt. nec
pꝑ moꝛtẽ diſſoluũt᷑.qꝛ pualet in eis elemẽtũ aptius ad faciẽdũ qᷓ; ad patiẽdũ.
Ad patiẽdũ em̃ humoꝛ ⁊ humꝰ.ad faciẽdũ aer ⁊ ignis aptitud ieʒ pᷣbẽt. Trã
ſgꝛeſſoꝛes vero angeli cũ pᷣncipe ſuo nũc dyabolo tũc archã gelo.nõ miruz ſi
poſt peccatũ in hac caliginẽ detruſi ſũt. Neq; etiã hoc mirũ eſt ſi cõuerſi ſũt

ex pena in aeriã qlitatẽ qua poſſũt ab igne pati.Cali
re tm̃ ꝑmiſſi ſũt.qͥ eis q̃ſi carcer ſit vſq; ad tpᷣs iudicij.

ginoſa tamẽ aeris tene⸗

Ecce hijs verbis viðẽ

Aug. ita tradere qð quidã opinãtur ð coꝛpibus angeloꝝ.hoc aũt eũ alij di⸗
xiſſe aſtruũt nõ ita ſẽtiẽdo ſᷣ opinionẽ alioꝝ referen o.quod ex ipᷣius verbis
diiudicare volũt. quibus ait. Oemones dicũtur aerea aĩalia. non ait ſũt. ita
em̃ quidã dicebãt. De habitatõe vero caliginoſi aeris in quẽ detruſi ſũt non
opinãdo ſed rei veritatẽ aſſerẽdo eũ tradidiſſe dicunt.qð ipᷣius locutõis di⸗
ſtinctio oſtẽdit. Dicũt quoq; plurimos catholicos tractatoꝛes in hoc conue⸗

vnita.

niſſe atq; id cõcoꝛditer docuiſſe ꝙ angeli ĩcoꝛpoei ſint.nec coꝛpa habeat ſibi

¶ Determinat actũ ad quẽ angeli aſſumũt coꝛpa. l
Aſſumũt autẽ aliquãdo coꝛꝑa deo pꝛeꝑante ad impletõem mi niſterij ſui ſibi

Q deo iniũcti. eadẽq; poſt expletõeʒ deponũt. in quibus coꝛpibus hominibꝰ
Aparuerũt atq; locuti ſunt.Et aliquãdo quidẽ locuti V

„

ſunt ex ꝑſona dei.ſine

diſtinctõe alicuius perſone.Aliquãdo ex ꝑſona patris vel filij ſiue ſpũfſãcti.

Hec dubitãdũ eſt deũ in coꝛpalibus foꝛmis aparu⸗

iſſe hoibꝰ. ſicut Aug. in ſcðo ſi.ð trini.oñdit conferẽs
diuerſe ſcripture teſtimonia. ex quibꝰ deũ ĩ coꝛpoꝛeis
figuris homibꝰ apparuiſſe ꝓbat.⁊ aliquãdo ex ꝑſona
dei ſine diſtinctõe.aliquãdo ſub diſtinctõe ꝑſonarum

ſermonem eis factũ eſſe.

De perplexa qõne qua

ſit foꝛmata. an angeliqͥ ste erãt miſſi.⁊ ſi ipi miſſi ſũt.

vyvrtrũ ſeruata ſui ſpũalis coꝛpis qualitate aliquã ſpẽm

coꝛꝑalẽ de coꝛpulentioꝛi materia aſſũpſerit.an ꝓpꝛiun

—

exhibẽdum has coꝛpoꝛales apparitões creatura noua

a¶ Deũ in coꝛpalibꝰ 1
foꝛmis apparuiſſe.
Aidet᷑ ꝙ talis appa/
ritio potius ſit occa/
ſio erroꝛis ꝙᷓ veritat
Deus cni carʒ foꝛma
et figura in coꝛpoꝛe
coꝛpoꝛeitate ſᷣm veri
tatẽ. et qui credit vc
opinat᷑ cõtrarium er
tat. ſi & frequẽter opi
namur que apparen

Epe va Pkalitan 2 coꝛpus mamutanauu i hen actõͤni ſue abts⸗ e
ritõ ſit error occaſio. Houer qonezz.
dð ꝙ foꝛma ¶ Sʒ vbi deũ hoĩbꝰ ĩ coꝛpalibꝰimaginibꝰ apparuiſſe a /

ura coꝛpalis ñ ducdi ſentt. pplexã qõnẽ ꝓponit quã nec abſoluit.q̃rẽs.vtꝝʒ
ec eilakeſon23 in ilł coꝛpalibꝰapparitõibꝰ creatura aliq crearet᷑ ad il⸗
nali cuiꝰ miſterio fie lud opꝰ ti ĩ q̊ ðs hoibꝰ apparet.qn ãgeli q an erãtiita
bat illa apparitõ.⁊ a mitterẽt᷑ vt manẽtes ĩ ſuis ſpiritalibꝰ coꝛpibꝰ aſſume
ĩ aſcẽdẽdo pꝛiꝰ reb, rẽt ex coꝛpulẽta ĩferioꝝ elemẽtoꝛũ materia aliquã ſpe
ſtractio a coꝛpali focjẽ coꝛpoꝛalẽ.quã coaptatã quaſi aliquã veſtẽ muta /
ma afeura , pueni- rt ĩ qſſibʒ ſpéo corpales veras ddé. an coꝛpus ſüu p,.,
di den aſcẽdit mediõẽ puũ verteret in ſpẽs aptas actõibus ſuis ꝑ virtutẽ ſibi Augu.
te ſpũ icoꝛpoꝛeo iõ ta a ðo datã. Ait em ita Aug.in tercio libꝛo ð tri. QAuerẽ
lis apparitõ potiꝰ ſaa dũ ẽ l ilł antids coꝛꝑalibus foꝛmis ⁊ viſis.vtruzʒ ad h
laẽ pducẽs ad cogni · opus tm̃ creatura foꝛmata ſit iĩ q̃ s ſiẽ tũc oꝑtuiſſe iu⸗
tocz weritzeiſ 6 dicauit hũanis oñdẽet᷑ aſpectibus.an ãgli qͥᷣ iã erãt ita
e deran opina / mittebat᷑ vt ex ꝑpſõa dei loger aſumetes weene ſpe
mur iteri? qᷓ apparét ciẽ de creatura coꝛpoꝛea ĩ vſũ miſterij ſui.aut ipᷣm coꝛ
Ften vo ud ven pus ſuũ cui ñ ſdũt᷑ ſubditũ regũt mutãtes atq; ver
ẽ ſi opinio vł rõ deſcẽ tẽtes ĩ ſpẽs q̃s vellẽt accomodatas atʒ aptas actõibꝰ —.
dat ad ſeſũ ei innita ſuis.ſᷣm attributã a creatoꝛe ſibi potentia. Sed fateo: Concedẽdũ eſt
tur ar ee ibne excedere vires intẽtõis mee. vtru angeli manẽte ſpini anglos miect66
erãdi. 6 poti? verita mãt ex inferioꝛibus elemẽtis coꝛpulentioꝛibus qð ſidimos
2 tẽ inqredi. b inõ coaptatũ quaſi aliquã veſtẽ mutẽt ⁊ vertãt in qualli⸗
videbit me bõ ⁊ vi.ꝰ/ bet ſpẽs coꝛꝑales ⁊ ipᷣas veras.ſicut aqua vera ĩ vinũ
nuz bꝰ hĩ Exo · xxiij. verũ cõuerſa eſt a dno. An ipᷣa ꝓpꝛia coꝛꝑa ⁊ ſua trãſ⸗
lodbat ds ad mer: foꝛmarẽt in id q volũt accomodatũ ad id qð agunt.
Pals ans perigutn Se quod horii ſtt,. am hõ ſu. nullo erpimento cõpae
et enigmata deu vidit hẽdere valeo.ſicut angeli qui hoc agũt.Attẽde lectoꝛ
r ð eodẽ moyſc. A quia qõnem ꝓpoſitã nõ ſoluit.ſed indiſcuſſa reliquit.
ddðz ẽ ad boc giln⸗ vtrũ angeli qui mittebãt᷑ ſeruatis ſuis ꝓpꝛijs ſpirit⸗
autoꝛitate ſigniſiat fſibus coꝛpibus ſuꝑueſtirẽtur aliqua coꝛpuletioꝛi ſpti
Siura rda, qua poſſent vider an iom coꝛpus mutaret v tranſfoꝛ:
ritate. ſ ĩ duabꝰ ſedn marẽt in quacũq; vellent ſpẽm ĩ qua poſſẽt cerni. In
tibe iſinuat familian quibus verbis videt Aug. atteſtani angelos eſſe coꝛ⸗
tas dei ad moyſẽ q̈tũ poꝛeos ac ꝓpꝛia ac ſpũalia habere coꝛꝛ.
ad apparitões ⁊ yti ¶ Hetermiat motã qõnẽ ꝙ ðs in ſpẽ q̃ ẽ ðs nũq; mo:
ad ↄtẽplatõem.iĩ qru talibus apparuit cetera relinquẽs dubia. d

—

a rhaaulioe Meterũ hec velut nimis ꝓfunda atq; obſcura relinq̃n/
tas appanitois notat tes.illud indubitãter teneamus. ꝙ deus in ſpẽ eſſẽtie
cũ & ꝙ loqᷓbat᷑ ei fa. ſue nũq; moꝛtalibus apparuit.ſicut ĩ famulo ſuo mo- .
ad fa. bitclligẽdũ ẽ in ſi dicit.ꝰ Non videbit me hõ ⁊ viuet.Et in euangelio b Exo.xxxiij
ſbiecta creatura Emi Johannis legit᷑.Deũ nemo vidit vnq;. Vliſibile en c Joh.j.
netia ateplatoie eum quicq; no eſt quod nõ ſit mutabile. Ideo ſba ſiue eſſe⸗
tne Roa tia dei qm̃ nullo mõ mutabilis eſt. nullo mõ ꝑ ſeipam
dit. qꝛ ñ tm̃ fulgebat Viſibilis ẽ. Pꝛoindeilla oĩa qᷓ pfious viſa ſũt cũ ðs il/
viſione coꝛpoꝛali aut lis pñᷣtatet᷑.ꝑ creaturã facta manifeſtuʒ eſt. Et ſi nos
imaginaria.ſʒ etiã in- latet quõ ea miſtris angelis fecit ðs.ꝑ anglłos tñ fctã
tellectuali. cM eè& dicimus. Audeo & fiducialit dice. nec deũ pfeʒ. nec
ſenerddd Lomn. Fbii ei⸗ nec ſpm cis q vn⸗s. id q atq; idipßm ?
coꝛpus celi empyrei vi Vllo mõ eẽ mutabilẽ.ac per h̊ multo minus eẽ viſibilẽ
ſibile ẽ ⁊ tñ nõ eſt mutabile. Item q̃ro ð q̃ mutatõe ĩtelligat.aut ð mutatõe ad ſitũ.aut ð mutatõe ad foꝛmã
Si de mutatõe ad ſitũ.hoc nihil ẽ.qꝛ iſta nihil fac ad viſũ.Si de mutatõe ad foꝛmã.illud ſilr flim ẽ.qꝛ coꝛpoꝛa
ſuperceleſtia ſũt ĩcoꝛruptibilia ⁊ inalterabilia ⁊ tñ viſibilia. JItem q̃ritur etiã de q̊ viſu itelligat.Aut eni itelli
git de viſu coꝛpoꝛali. aut de viſu mẽtali. Si de mẽtali.flin ẽ. Si de viſu coꝛpoꝛali.qrit᷑ qᷓ necen itas ſit ꝙ viſi/
bile ſit mutabile. cũ ita bñ ſẽſus iſte participet coꝛpoꝛa ĩcoꝝꝛuptibilia ſic coꝛruptibilia.¶ Nꝰ dð ꝙ Aug.itelli

Foh M.

cſelſhnfumti
ntinnſitoo⸗
ocft tnige

ſertubennta

(üätibeant
lihoaucte?
d demone
iogeſimch
übonorüſpin
naeöen
illisgcd nüͤ⸗
hepntiſgiͤre
ſel i Lito;
lraßinkh
iri Oinb:
Miafigen⸗
ßarrcopent
Ueſbipntiad
ihicbilonnd

ftſfuetadſi

Gäianohleti
Crogodizno
igagehiſg
npſſbipnitie
oporciti
Ngieliſitdin
ſatpon.
ichlincviet
ſühirkonwen

1N.
ſtiii

unen ii

FPFPVVII

AItt ve viſu omali v hoe verũ vie oẽ vinbe ẽ uutabile Mibil ſ ot vids ſeſy corpal ſine erteſiöe quã⸗
titatis.vbicũqʒ ãt ẽ extẽſio quãtitat ibi ẽ cõpoſitõ.vbi vero Opoſitõ ẽ.poſſibiłẽ reſolutõ⁊ mutatõ ad minꝰ

quãtũ ẽ ð na reiſolũ eĩ ojno ſimplex ẽ imutabile ſimplicit. x iõ neceſſario ſeqͥr ꝙ ſi aliqd vf ſẽſu coꝛpeo ꝙ ſit

mutabile. Ad ill g q obijci᷑ d empyreo ⁊ 8 alijs coꝛpibꝰ celeſtibꝰ.d q nec empyreũ.nec alid coꝛpꝰ cele⸗
ſte.nec coꝛpꝰ qð .vł pᷣt eẽ oino ẽ imutabile. Muis ei nõ mutẽt mutatoe qꝗᷓ ẽ eẽ i ali eẽ.ſiue de vna foꝛã in
Aliã.mutata tñ ſũt mutatõe q̃ ẽð ñ eẽ i eẽ.⁊ mutabilia ſut ꝑ naz mutatõe qᷓ ẽ i ñ eẽ.⁊ hoc qꝛ ſũt ↄpoſita.⁊ iõ ñ
ſũt ſuũ eẽ. Nullu ei ens ẽ ſuũ eẽ niſi ſũme ſimplex.ſic nlłũ agẽs ẽ ſuũ agẽ niſi ſũme ſimplex.⁊ ꝓpt᷑ boc ꝙ mẽdi⸗

eſſe. ⁊ ſic pʒ reſpõſio ad totum.
Sitelligẽtiã bꝰꝑt: tria qᷓrũt᷑ circa aſrũptõeʒ
coꝛpoꝝ ab ãgelłtã bõis q; malis. Pꝛimũ ſpe

pis affũpti

mo qrit᷑ vtrũ ãgeli bẽant coꝛpa nalit᷑ ſibi vnita. Se
cũdo vtꝝ hẽant 8282 volũtarie affũpta.

0⸗ ueſtio..). g
(Eir ageli bẽa
i

nt coꝛꝑa nalit᷑ ſibi vnita. Et ꝙ ſic oñ

dit pᷣmo aucte Aug.viij. ci.dei.vbi diffinies demo

nes dic. demones ſũt genere aialia.mente rõnalia.
aio paſſiua.coꝛpe acria. duratõe eterna.ſi eadẽ eſt
nã bonoꝛũ ſpirituũ ⁊ maloꝛũ.pʒ ⁊c. ¶ Itẽ gꝛego. in
omelia ð epiphania. Judeis tãqᷓ; rõe vtẽtibꝰronale
gial.i.ãgelꝰ nũciare debuit.ſᷣ oẽ aial bʒ coꝛpꝰ nalit᷑ ſi
bi vnitn. ſi ãgelꝰ ẽ aial.ꝙᷓ æc. ¶ Itẽ berñ.cãticoꝛuʒ
omel.iij. Liq̃t oẽz creatũ ſpm̃ coꝛpoꝛeo ꝓrſus idigẽ
ſolatio. ſz ãgelꝰ hʒ oẽ ill qͥ naturalit᷑ iciget S ſit
ſpñs creatꝰ. hʒ ſibi coꝛpꝰ naturalit vnitũ. Reéad
hocẽ rõ.Quũto ſba ẽ nobilioꝛ.tãto ĩ potẽtij ẽ miti⸗

tiplicioꝛ. ãgelꝰ nobilioꝛ ſba qᷓ aia. ſi aia nata eſt

viuificare coꝛpꝰ.mſto magis ⁊ agelꝰ. ſʒ hʒ illð natu
rtH⸗lit ſibi vnitũ ad qð viuificãdũ ẽ nalit᷑ natꝰ aptꝰ.g
⁊c Itẽ nobilioꝛi mð viuit q̊d viuit ⁊ ifluit vitã qᷓ q̃d
n iſuit.ĩfluẽtia ei ſignũ pfectõis ẽ ⁊ cõplem̃ti. ſi an
gelꝰ ẽ ita nobile viuẽs ſiẽ aia.⁊ aia pᷣt aliqͥd viuifica
re. ⁊ ꝗgelꝰ.ſʒ nõ pᷣt viuificare niſi coꝛpꝰnaturalit ſi
bi vnitu. ⁊cc. oppoſitũ dam̃.diffiniẽs ãgeluʒ
dic ꝙ ãgelꝰ ẽ ſba itelligibil. icoꝛpoꝛea. ãgelꝰ nõ hʒ
coꝛpꝰ? ſibi vnitũ.qꝛ ſi hꝛet co

vnitn. qꝛ ſi h 2p ſibi vnitũ nalit.ſic hõ
Sr eẽ coꝛpoꝛeꝰ.ita ⁊ ãgelꝰ.

5Ge. :Syo' in piihe locis
dic ꝙ ãgeli ſũt diuie mẽtes.et ſpũalia lumia.imailes

ct icoꝛpoꝛei. ¶ Itẽ Bipᷣm oñdit᷑ rõnibꝰſic. Lãto ſba

gſba ſpnal oiĩno carẽs coꝛpe ẽ nobilioꝛ iter ſbas cete
ras. vel ẽ eã ponẽ i vniuerſo.vel i vniuerſo deficiet

ducit. viij. ð ci. dei.dd q ibil
apuleij.⁊ freqᷓnter circa bãc mãam plꝰ loqt᷑ pʒ alioꝝ
q̃̃ m ſniam ſuã.
wwyaliqᷣd eẽ aial dup
opatõis aiali debite. ibi añt dẽ ãgelꝰ aial ñ rõne foꝛ⸗

ois ſpũs creatꝰ idiget coꝛpoꝛeo ſolatõ. dð ꝙ idigere
coꝛpe pt eẽ dupliciter. Aut ꝗpter ſe. aut ꝓpter alios.

nobis. 2 qꝛ bãc ſupplẽ
ſimplr. ad tp̃s 8
Eqᷓ multiplicioꝛ ẽ ĩ potẽtijs.dð ꝙ verũ ẽ ð ill poten/
tijs qꝗᷓ ſimptir atteſtãt᷑ pfectõi.potẽtia ãt viuificandi
ẽ nobilioꝛ quãto ẽ deo ſilioꝛ.ſʒ deꝰ oino caret coꝛpe.

.

cat ſuũ efſe aliunde. dicit bil oibus creaturis accidit eſſe.⁊ ideo per naturã ſuam omnia ſut poſſibilia ad ñ

ſidet᷑ ſicut loq Math. iii. d illo q dixit. legio mihi

. 0is q; ma nVomẽ ẽ.legio ei vt idẽ NRicar.dic cotiet.vj.milia.ſex-
ad coꝛꝑis ⁊ ſpũs vnionẽ. Scdʒ ad coꝛ
foꝛmatõez. Lerciũ ſpectat ad coꝛpiſ foꝛ
mati ⁊ aſſũpti opatõeʒ. Circa pᷣmũ q̃rũt᷑ duo. Pꝛi

cẽtos. lxvj.vñ ſi demões coꝛpa hfent. cũ ſuis coꝛpi⸗
bů nullo mõ poſt. et ſbitrare coꝛpꝰ ita modicũ. ꝓpter
