unt. iõ lucẽ mag eẽ ſubam qᷓ; accũs ſentire viden᷑. rius coꝛꝑalis foꝛme ↄſeruatiua.⁊ dans ei agendi ef/ töirctms
Et ideo ẽ alia poſitio ꝙ lux eſt foꝛa ſubalis coꝛpoꝛũ. ficaciã.⁊ ſᷣm quam attendit᷑ cuiuſlibet foꝛme coꝛpa- r it
Fm cuiꝰmaioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ ꝑticipatões coꝛꝑa bñt eriꝰ lis menſura in dignitate ⁊ excellẽtia. Et qdð obijcit 4 aicjri
2 digniꝰeẽ in gñe entiũ.vñn nobiliſſimũ coꝛpoꝝ ſicut ꝙ foꝛma vltimo ↄpletiua nobilioꝛ eſt. H̊ verũ eſt vbi 6 n
eſt empyꝛeũ ill eſt pcipue luioſum. infimij vo ſicut foꝛma illa bʒy ↄpleri ⁊ ꝑfici ꝑ vltimã. ſcʒ vbi foꝛa cõ⸗ gucen
terꝛa ẽ opacũ. intermedia vo m ꝙ ſunt mag ⁊ mi 2/ munis hʒ pfici ꝑ vltimã ⁊ ſpãlem. vel ꝙ hoc verita⸗ in 1
nus nobilioꝛa. pticipant pl?et minꝰ. Et ꝙ oĩa coꝛpa tem bhʒ vbi vtrach; foꝛma ſcʒ coĩs ⁊ vltima eſt in ſuo 6 i gt
nãm lucis ꝑticipẽt h̊ ſat᷑ᷣ de plano oñdit᷑.qꝛ vix ẽ conꝛ ww iſſimo eſt. e. ſic aũt lux nõ eſt niſi in celeſti coꝛwoꝛe. . iic
pus opacũ quin ꝑ multã tenſionẽ ⁊ politiõez poſſit Tüd Sobie⸗ ꝙ eſt ĩmediatũ pꝛincipiũ ope ʒʒ inn icke
ęgffici luioſum.ſic pʒ cũ de cinẽ fit vitꝝ.⁊ de terꝛa car/ ra di.dm ꝙ illud non cogit neceſſario vt vẽ. Foꝛ Kurilni
bunculꝰ. Atraq; aũt haꝝ poſitionũ masꝝ eſt. ⁊ qli / ma em̃ ſpaͤlis ꝑ ſe poſſe agẽ vi. Sʒ qꝛ exemplũ bꝰnõ nſluniicn
bet valde pbabilis. nec defacili impꝛobari p̃t. Si at defacili inuenit᷑ in alijs.q;uis nõ irꝛonabiliter creda- erin arr
interiꝰↄſiderare velimꝰ qᷓ iſtaꝝ poſitionũ ſit verioꝛ. tur in foꝛma lucis poſſibile eſſe cũ ſit maxime actia. ſſtaene Sie
inuenim?ꝙ vtraq; baꝝ fundata fuit ſupꝛa aliq ve/ ↄcedi põt ꝙ quis lux interius pficiens ſit ſubſtanti⸗ algkangenne
rũ. Aerũ eſt em ꝙ lux cũ ſit foꝛma nobiliſſima inter alis foꝛma. tñ fulgoꝛ le Aeorpiilud inſtrumentali⸗ —
coꝛpalia ſicut dicũt phᷣi ⁊ ſcti. vm cui⸗ pticipatõz ma ter oꝑat᷑ſentit᷑⁊ deputat. ad naturã accñtis ſicut pᷣ ninſtman
iſoꝛeʒ ⁊ minoꝛẽ ſunt coꝛꝑa mag ⁊ minꝰentia.ẽ ſbᷣalis dictum eſt ꝑtinere nõ indocte credi pöõt. anien
foꝛma. AHerũ ẽ etiã ꝙ cũ lux ſit ꝑ ſe ſenſibilis. ſit etiä Onſequẽter querit᷑ de lucleffectu ⁊ irradia/ Pigoclrſtaſcs
inſtrm̃ opandi. ſit etiã augmẽtabilis minuibil. ſal⸗/ tione. Et cirea h vuo qrunk. Paim o querit Cim
ua foꝛma ſubᷣali. ꝙ ipᷣa bʒ foꝛmam nature accñtalis. Avtrũ lumen qð emittit᷑ a coꝛꝑe luminoſo ſit Urnſigantte
iõ notandũ eſt ad intelligentiã auẽtum ⁊ rati / coꝛpus n q̃litas coꝛpis. Scdo dato ꝙ ſit q̃litas.eſt efpluntdi
onũ.qꝙ ſicut lux incoꝛpata ẽ pꝛincipiũ coloꝛis in ipſo qõ vtru ſit ſubſtantialis vel accidentalis. ohſchtegſt
coꝛpe terminato. qui quide⸗ coloꝛ ẽ accũs.⁊ paſſibi A eſtio.ſ. „ e tſtipnilir
IAlitas. ⁊ ſenſu ꝑcipit᷑.ſic etiã lux ẽ pꝛincipiũ cuiuſdã ¶ Lirca quam ſic pcedit᷑ et oſtendit᷑ pꝛimo qð lumen thflliiſutcan⸗
— lIgoꝛis qͥ ad modũ coloꝛis ẽ accñs.⁊ mediãte q lu / qð exit a coꝛpe luminoſo ſit coꝛpꝰ. Om̃e qd ꝑ ſe mo⸗ ſüttimnieſi
2 minoſuz coꝛpꝰa ſenſu apphendit᷑ Et m hoc dupkr uetur localiter dimenſiue eſt coꝛpꝰ. ſed radius ſi- ſbhſlerieni
põt lux accipi.no mõ djr lux ip̃a foꝛa ꝗ dat eẽ coꝛ/ ue lumen egrediens a ſole mouetur localiter vtpote Näkgſainnen
poꝛi lucido. ⁊ a q luioſum coꝛpꝰ pᷣncipalr ẽ actiuũ.ſi- ab oꝛiente in occidentẽ. tam radius ꝙᷓ lumen ẽ coꝛ hnſttinſttini
cut a p mouẽte regulãte. Alio mõ dẽ lux eẽ fulgoꝛ pus. Mem nihil reꝑcutit᷑ ⁊ repellitur a coꝛꝑe niſi L ſbiſeopefe
gꝗᷓ eſt circa coꝛpꝰluioſum qͥ ↄſequit᷑ exñtiã lucl in tali coꝛpꝰ.impoſſibile em̃ eſt nõ coꝛpus coꝛpe moueni. fisſctflenter
mãa. 1 qd etiã ẽ ſenſus obm.⁊ opꝑis inſtrĩ. ⁊ ſic patet luminis ⁊ radioꝝ fit repcuſſio ad coꝛpus opacũ. cr/ hutſiniſn
rñſio ad qõneʒ ꝓpoſitã. etiam ꝓ magna pte pʒ rñſio go tam lumen qᷓ radius eſt coꝛpus. Item impoſ⸗ ldntutn
ad obiecta. Roõnes em̃ oñdẽtes lucẽ eẽ ſubaleʒ fo' az ſibile eſt eſſe ↄfractõcʒ ⁊ interſecatiõe⸗ niſi coꝛpoꝛũ. iſſkie ſii .
pꝓcedũt ſᷣm pꝛimã viã ſicut pʒ intuẽti. Roõnes ât ad ſed ex repcuſſone luminis ad ſpeculũ cõcauũ fit ra/ ieni 3
ptem oppoſitã ꝓcedũt via alia except᷑ quibuſdã ad ioꝛum interſecatio ⁊ ↄfractio.S videtur ꝙ tam lu/ ieit nic
eſt de opoſitõe coloꝛis.dici pt ꝙ lux nõ vr eẽ de ↄpo⸗ menſionẽ eſt coꝛpꝰ.ᷣ lumen in medio bʒ trina dimẽ ice⸗ de

ſitõne coloꝛis tanq; pꝛincipiũ intrinſecũ. ſᷣ tãqᷓᷓ pꝛin ſionem. qꝛ diffundit bßm omnẽ poſitiõez. nec tm ẽ in iſine⸗
am penetrat aerem vſea ad ꝓfundũ. tngs dr

cipiñ effectiuũ.cũ accñtia ſimplicia ſint. foꝛma auteʒ ſupficie. imo etiam penetrat aerem f⸗ Nduau
20 ſubalis bñ̃ pot c& effectiuũ pꝛincipiũ accñtis. ¶Ad vr y lumen in mecio li coꝛhit⸗ ¶ Item eſto & nernn
² Uud qd obijcit ꝙ foꝛma ſenſibilis dom æ b no vf ſol eſſet. circa ib ſum eſſet ſpaciu vacuum. c ſol wo fiirfgat
rone ſue eſſentie. v rone fulgoꝛis vel caloꝛis c inſetẽs ſit cx vtute luclabſq; adiutoꝛio extrinſeco lumẽ ant⸗

brephgfnn
npss
ckfnnf
dtfanmſintn
cciaigis ⸗
cndrd ni
chnngbhi
Riomluc
minagngi
wimimmiti
Femtioſst
1 Aslods
aiſbaſnrg
talan. Hchten
bliarcihfei
eini ſifud
Uan Cgheſen
cis 1emah
Cniinaenr
incirigiti
igemihi
nnuinitt
ſäſtmmmnnct
Ylttnnath

õ

ſuum diffundere niſi babeat reſiſtens.⁊ in ſlo ſpacio

vacuo nullã hẽat reſiſtẽtiã.ibidẽ lumẽ ſuũ diffunde/
ret.vᷣ lumẽ illud nõ eẽt in alio coꝛpꝑe ſuſtinẽte. vꝛ q
eſſet ſuba per ſe ens.⁊ nõ ſpũalis.hoc cõſtat.g coꝛpo
ralis. Btras põt generare coꝛpus ẽ coꝛpus.ſed lu
men in medio diſtuſtenpot generare coꝛpus.ſ.ignẽ

ꝑ ſui multiplicationẽ.g̊ lumẽ in medio ẽ coꝛp

oppoſitũ. Phus in ſcdo de aia.lumẽ nec ẽ dergen

defluxus coꝛpis. ¶ Itẽ hoc rõne vẽ ꝑ ſuũ oppoſitũ.
maun eſ ophont tenebꝛa pᷣncipaliteꝛ.ſi &̊ pꝛiuatio
nõ ẽ coꝛpꝑis ſᷣ foꝛme.lumẽ nõ ẽ coꝛpus ſᷣ foꝛma. Itẽ

viꝑ motũ.nullũ em̃ coꝛpꝰ mouet᷑ ſubito ſᷣm locuʒ.ſᷣ

lux ſubito alterat.qꝛ in inſtãti ab oꝛiente venit in oc/
cidens.g̊ lumẽ nõ ẽ coꝛpꝰ. Si tu dicas ꝙ nõ mouet
ſubito ᷣ repente mouet᷑.i.imꝑceptibilitcr in aliqͥ ſpa
cio.in maioꝛi ſpacio poſſet ſentiri ſucceſſio.ſicut patʒ
in ſono.g̊ ⁊c̃. Sre nullũ coꝛpꝰ velocius mouct᷑ qᷓ
coꝛpus mobilis pᷣmi ꝓ eo ꝙ ille motꝰ ẽ ꝑfectiſſimus
oĩm motuũ.⁊ iõ velociſſimꝰ.ſᷣ lumẽ ab oꝛiẽte in occi

dens mito citius mouct᷑ qᷓ; moueat᷑ oꝛbis pᷣmꝰ.quia

lux in iſtanti.⁊ illud ſaltẽ.xij.hoꝛis.& lumẽ nõ ẽ coꝛpꝰ
Bes nullu coꝛpꝰ ſil ⁊ ſeł mouet᷑ ad oppoſitas ꝑtes.

ſ lumẽ ſił ⁊ ſeł mouet᷑ ad ꝑtes oppoſitas.qꝛ diffundi
tur ſurſuʒ ⁊ deoꝛſuʒ.añ ⁊ retro.a dextris ⁊ a ſiniſtris.

Onõ põt eẽ coꝛpus. em impoſſibile ẽ duo coꝛꝑpa
imꝑmixta.⁊ nõ ſeſe augmẽtantia ec ſil.Sõ lumẽ cũ ae/
reẽ ꝑmixtũ ⁊ ipᷣm acrẽ nõ augmẽtat.⁊ tñ ẽ ſil.g nõ ẽ
coꝛpus.M aũt impoſſibile ſit duo coꝛpa ſił eẽ.ph̊ᷣus
dicit.⁊ ad hoc ſunt rõnes q̃ pñt omitti ad pñs q̃ indu
cũtur in q̃rto vbi agit᷑ de penetrabilitate coꝛꝑis glio/
ſi. ¶ Itẽ nullũ coꝛpus bʒ ſuũ eẽ in fieri ↄtinue.ſᷣ lu⸗
men in aere hʒ ſuũ eſſe in fieri ↄtinue.qꝛ ↄtinue egre/

itur a ſole.ſicut dicit aug.S̊ impoſſibile ẽ coꝛpus eẽ.

Item ſi lumẽ ẽ coꝛpꝰ.aut ẽ ex aliq̃ͥ.aut ẽ ex nibilo.
ex nihilo.g eſt a creatoꝛe. lumẽ ẽ a ſolo deo cum
ipiꝰ ſit creare.Si ex aliqͥ.q̃ro ex q̃̊. aut ex coꝛꝑe a quo
cauſat᷑.aut ex coꝛpe in qͥ ſuſcipit᷑.Cõſtat ꝙ no ex coꝛ/
poꝛe in qð ſuſcipit᷑.qꝛ lumẽ nõ ꝓducit᷑ ex aere.tũc ei
ibi poſſct manere recedente ſole. Si ex coꝛꝑe a q̊ cau
ſatur. vꝛ 3 coꝛpꝰ lumioſum in emiſſione lumis ali
quid ꝑdat ð ſua ſuba ⁊ mãꝗ.⁊ ita vẽ ꝙ iam ſol deberet
eſſe ↄſumptꝰ.¶ R.dm ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt

notandũ ꝙ circa hoc q̃tuoꝛ ſuut opiniones. ¶ Qui⸗

dam em̃ voluerũt dicere ꝙ tam lumẽ qᷓ radiꝰ in me⸗
dio coꝛpꝰ eſt. egreſſus ipoꝝ radioꝝ ab ipſo ſole eſt.
ſicut egreſſus riuuloꝝ a fonte.Sicut em̃ a fonte ꝓce

qũt riuuli qͥ ſunt coꝛpa ⁊ eiuſdẽ nature cuʒ fontc. ſic

dicũt eſſe in radijs ſolis.Et ſi tu obijcias eis ꝙ vẽ ꝙ

ſuba ſolis ⁊ alioꝝ lumiariũ iam eſſet pene ↄſumpta.
dicũt ꝙ ſicut nõ ↄſumit᷑ ſuba fontis ꝓ eo ꝙ ſicut fit
emiſſio.ita fit etiã reſtauratio.ſic dicũt ꝙ nõ cõſumit
ſuba ſolis ꝓ eo ꝙ ſicut exteriꝰ emittit lumẽ ſuũ infe/
rius.ſic vtute radioꝝ vapoꝛes ad ſe trahit ſuꝑiꝰ ex qͥ

bus reſtaurat᷑.ſicut coꝛpa alimẽto.adeo vt nec defici

at nec dec eſcat. ⁊ hoc vꝛ ſenſiſſe Señ. Poſitio tñ iſta
Eẽõ phiam q̃ dicit coꝛꝑa celeſtia oĩno eſſe incoꝛpalia.

Secũcda vo poſitio ẽ.ꝙ lumẽ ẽ coꝛpꝰ ⁊ ſir radij.⁊ p

ceſſus ipoꝝ radioꝝ a ſole ẽ ſicut ramoꝝ a radice.ma
xime ſi ita eſſet ꝙ ſtatim radix poſſet ex ſe pꝛoducere
arboꝛẽ adiuta diuina vᷣtute.ſicut foꝛte fuit in pᷣma re
rñ cõditione.⁊ ſicut radix nõ diminueret᷑ ſi ita ꝓdu/
ceret arboꝛẽ.⁊ tñ dicerẽtur ſemꝑ rami ab illa radice
exire.nõ qꝛ de nouo cgrediãtur.ᷣ qꝛ cũ ſua oꝛigine cõ
tinuãtur. ſic dicunt ⁊ in ſolis radijs ſe bre. Cum em̃

XII.

deus ſolem tanqᷓ oꝛiginẽ ⁊ pᷣncipiñ lucis fecit. ſih cuz

hoc ramificationẽ radioꝝ ſibi dedit.⁊ ita ſol eõtinue
dr illos radios emittere.qꝛ illi radij nũq; ſetanent 4
ſua oꝛigine.S ſicut ſol mouet᷑.ſic radij circũferuntur.
nõ noui generãtur.eoſdẽ em̃ radios qͥs emiſit a pᷣnci
pio ſuꝑ terrã.emittit ⁊ etiã nũc.Sʒ eſto ꝙ ſol obſcu/
raret᷑ ſicut in paſſione xpᷣi credit᷑ eẽ factũ.vẽ q; opoꝛ/
teret extũc radios renouari ⁊ ita ð nouo creari ſi coꝛ
poꝛa eẽnt. Tercia poſitio eſt ꝙ tã lumẽ ꝙᷓ radiꝰ i me
dio coꝛpus ẽ.⁊ ꝓductio eiꝰ q;tũ ad foꝛmã a ſolec.qᷓ;
tum ad mãm eſt a creatoꝛc. Dicũt em̃ ꝙ hoc ſpectat
ad ꝑfectionẽ vniuerſitatis.vt ſicut ẽ aliq̃ creatura q̃

qᷓtũ ad mãm ⁊ foꝛmaʒ immediate ẽ a deo vt ãgelus.

q̃dam aũt q;tũ ad foꝛmã ẽ a deo immediate.⁊ q;tum
ad naturã ẽ a natura vt hõ. ſic ⁊ terciũ genus eſt qdð
qtũ ad foꝛmã ẽ a creatura.qᷓtũ ad nãm a deo.Sʒ il/
lud non vꝛ ꝓbabile.cũ nũqᷓ; eſſet mã pᷣter foꝛmã ali/

quã.Lieet aũt q̃libet harũ triũ poſitionũ ſpãliter di/

cat aliqͥd impꝛobabile circa oꝛiginẽ luminis ex lumi/
ne.om̃es tñ cõiter improbãtur ꝑ boc ꝙ dicũt lumen
in medio eẽ coꝛpus.tũ ꝓpter ipᷣius diffuſionẽ qᷓ ſubi/
to ẽ.tũ etiã ꝓpter exñtiam cũ aere q̃ imꝑmixta ẽ.tum
etiã ꝓpter ipius ꝓductionẽ q̃ necẽ a mꝗ nec vnqᷓ ſe/
parat᷑ ab eius exñtia.immo ſicut ↄtinue ẽ.ita ↄtinue
generatur.vt dicit Aug.q lumen habet ꝑmanẽtiã ꝑ
cõtinuã ſolis influentia.Et ideo ẽ q̃rta poſitio ↄcoꝛs
rõnm ⁊ phie.ꝙ lumẽ ⁊ radius ſi noiet᷑ illud pᷣciſe qd a

luce habet oꝛtũ.nec eſt coꝛpus nec coꝛpis defluxus ſi

cut rões ad hoc inducte oñdunt. Si aũt dicat᷑ radiꝰ
aer illuminatus ſm diametrũ.⁊ lumẽ aer illuminatꝰ
ſᷣm ꝓfundũ.ſic iſto mõ radiꝰ ⁊ lumẽ poterit dici coꝛ

pus. ꝓut tñ Ai ce lumẽ ⁊ radiꝰ in medio coꝛ/

pus nõ ẽ. illud &ͤ qd pᷣmo obꝛ ꝙ; mouet᷑ localr

dom ꝙ ſicut videmꝰ in ſpẽ gnãta a coloꝛe ꝙ duplici
ter mouet᷑.⁊ vnꝰ motꝰ ẽ ꝑ diffuſionẽ ꝓcedẽdo a coꝛ⸗

poꝛe obiecto vſq; ad ſpeculũ.aliꝰ aũt motꝰ ſᷣm ꝙ vr
moueri in ſpeculo ad motũ coꝛpis obiecti.⁊ pᷣus nõ
ẽ motꝰ localis ſᷣ gãationis.ſcdo vᷣo motu nõ mouet
ꝑ ſe ſᷣ ꝑ accñs.ſic intelligendũ ẽ in ꝓpoſito ꝙ motꝰ lu

minis qͥ ẽ ꝑ egreſſum ipiꝰ a coꝛpe lucido.non ẽ ꝓpꝛie

loci mutatio.ſᷣ magis luminis gñatio ⁊ diffuſio.⁊ peꝛ
hoc pʒ ꝙ fit ſubito in ſpacio qᷓntũcũqʒ magno.Mo⸗/
tus vᷣo alius qͥ ẽ ꝑ delatõem ipᷣoꝝ radioꝝ ſuꝑ terram

cũ ipᷣo ſole.iſte ẽ ſolũ ꝑ accñs.ſicut mouet᷑ vᷣtus ipſa

ad motũ ſui pᷣncipij influẽtis.⁊ tñ vᷣtus coꝛpꝰ nõ c.ſᷣ
intelligendũ ẽ de lumie qð ſe hʒ ad coꝛpꝰ lumioſuʒ p
modũñ vtutis influxe.Añ Dam̃.dicimꝰ ꝓpt᷑ lumẽ qð
ex ipᷣo ꝓuenit lucere ignẽ.⁊ nõ ponimꝰ miſteriale oꝛ
ganũ ignis eẽ qð ex ipᷣo ẽ lumẽ.vᷣtutẽ vᷣo mag nãleʒ.

¶ Ad illð qd obẽ ꝙ radij repcutiũt᷑ a coꝛpe.dom ꝙ;

reꝑcuſſio alicuiꝰ ab aliqͥ pt eẽ duplr.Quedã ex colli
ſione duoꝝ ſibi inuicẽ obuiãtiũ.ſicut pila reꝑcutit᷑ a

piete. Quedã ex ineptitudie patiẽtis ad ſuſcipiẽduʒ
vᷣtutẽ agẽt.⁊ ſic repcutit᷑ radiꝰ a coꝛꝑe opaco.Sol ei

ſiue qdᷣcũq; aliud coꝛpꝰ lũioſuʒ bʒ vtutẽ diffundẽdi
lumẽ vſq; ad ſpaciũ aliqd determiatũ.cũ ſit vᷣtut fiui

te.⁊ q;diu ſe ꝓtẽdit illa vᷣtus.młtiplicat᷑ lumẽ ſuſuſce

ptibile ſit idoneũ.cũ vo añ termiatõem illiꝰ vᷣtut ob
uiat aliqð coꝛpꝰ qð nõ ẽ idoneũ ad eiꝰ ſuſceptioncʒ.
hbocipᷣo ꝙ lumẽ ñ poterat ſe mitiplicare i anteriꝰ.mił⸗
tiplicat ſe retroꝛſuʒ.ñ ex vᷣtute coꝛpis reſiſtẽt. ex x/
tute pᷣmi mouẽt.vñ cũ fit reꝑcuſſio radij i aq̃ mota.
mouct᷑ radiꝰ.nõ qꝛ aqᷓ ſit pᷣncipiũ mouẽs.ſᷣ pᷣma vᷣtꝰ

radiũ ꝓqucẽs.q̃ occaſiõe accepta ab aqua doeee ra

34

35

wpwòꝭẽ .

diũ retraberè. ⁊ occaſione accepta ab eodẽ pot refle⸗/

37

58

VVVV——

ctionẽ variare ⁊ ita radiuʒ mouere.Ox em̃ dᷣ ipoſſi i⸗
bile ẽ nõ coꝛpus a coꝛꝑe repelli.dðm ꝙ ſi ẽ aliqᷣd ita
nõ coꝛpus ꝙ nõ ſit ſpns. hoc ẽ verũ. Si aut ẽ ita nõ
coꝛpus qdð qdem indiget coꝛpe deferẽte.ſic abſq; du/
bio repelli põt ſicut pᷣdictũ ẽ in lumine.⁊ manifeſtũ ẽ
in imagine qᷓ relucet in ſpeculo ꝓter appoſitionem
plũbi cñ vitro qð eſt coꝛpꝰ opacũ. Si em̃ eẽt ſolũmõ

vitrũ ꝑ fe qd ẽ coꝛpus pꝑeruiũ.trãſiret ſpẽs ⁊ nõ redi/
ret ad oculũ ſicut patʒz ſenſibile ꝑ exꝑimentuʒ;.¶¶ Ad

illud qd obẽ ꝙ fit ĩterſecatio ⁊ ↄfractio radioꝝ.dððm
qy boc dꝛ rõne aeris ↄiũcti.q ex vᷣtute radioꝝ ibi con
currẽtiũ hʒ ſbᷣtiliari ⁊ moueri.⁊ rõne illiꝰ dicũt᷑ etiaʒ

radij cõfringi.dũ ex młtiplicatõe ᷣm oppoſitas vias
p ꝓgreſſum ⁊ regreſſum fit qᷓdam multiplicatio ⁊ ag

gregatio lumis.⁊ ſpᷣtiliatio aeris circa coꝛpꝰ terſum.
ↄtingit effectũ radij intẽdi.⁊ ignẽ ibidẽ ꝑ caloꝛis

xot. acij intedi. v ign.
intenſioneʒ ex aere ſic ſtiliato gñari.Zid illud qð

obꝛẽ ꝙ lumẽ hʒ trinã dimẽſionẽ in medio.ddᷣm ꝙ di/

menſionẽ pᷣt hr̃e aliqͥd dupꝑlir.vel ex ſe.vel ex rõe eius

in q̊ ẽ. Si ex ſe.ſic ẽ coꝛpꝰ.Si aliũde.nõ opoꝛtet. Sic
39

em̃ halvt trinã dimẽſionem alledo in ceruſa ⁊ niue q̃
ſunt albe intra ertra d illud qd obꝛ ſi circa ſo
lem eẽt vacuũ ꝙ illumiaret.dm ꝙ lzʒz hoc alij dixer̃t.
tñ nõ vꝛ veꝝ nec ꝓbabile.phs em̃ oriũ ſentit in.ij.de
anima cũ dicit.ꝙ per vacuũ nõ ceſt videre.Et Augu.
ſilr in.xij.ↄfeſ.in pᷣncipio dicẽs ſic.vbi lux eẽt ſi eẽt ni
ſi ſupeſſet eminẽdo ⁊ illuſtrãdo. Ratõ ctiã eſt ð hoc.

qꝛ cñ lumẽ ſit foꝛma coꝛꝑalis.indiget medio deferẽte

Et ſi tu q̃ras qͥd impediat.dico ꝙ hoc nõ ẽ ꝓpter pꝛe/

ſentiã impediẽtis.̊ ꝓpter abſentiaʒ adiutoꝛij.ſicut ſi

nem qð è ſbiectũ eiꝰ.g ⁊c.

coloꝛ ẽ accũs iĩ coꝛpe trãſpẽti. ⁊c̃.

accñs eẽ nõ pᷣt.¶ G

dio. impoſſibile ẽ lumẽ eẽ accũs aeris.i¶N
cũ gnatur.ex ꝓpꝛijs pᷣncipijs ſubiecti bʒ oꝛtũ.⁊ cũ re
ſoluit᷑ reſoluit in ſuñ ſbᷣiectũ.ſᷣ lumẽ nec educitur ex
gerc.nec reſoluit᷑ in aerẽ.gꝗ̊ lumen nõ ẽ accñs aeris.⁊

Alliqs bñs magnã famẽ ⁊ carẽs cibo nõ pᷣt comedere.
40° qne
Wwlumẽ generat coꝛpꝰ.dm q; lumẽ nõ agit ꝓpꝛia vᷣ-/
tute ſᷣ̊ vtute coꝛpis lumioſi.coꝛpꝰ autẽ lumioſum nõ

nõ qꝛ impediat᷑.S qꝛ nõ adiuuat᷑.¶ Ad illud qð obꝛ

educit coꝛpꝰ q;tũ ad mãm ſᷣ ſolũmõ qᷓ;tũ ad foꝛmaʒ.

2 iõ cũ lumẽ ſit illud ꝑ qdð agit.nõ opoꝛtet lumẽ eſſe

trũ lumen ſit foꝛma ſubalis vel accñtalis.Et ꝙ;

coꝛpꝰ.ſᷣ ſufficit q ſit foꝛma coꝛpal. 4 W. ij. f
ſit Enn accñtalis vꝛ. Qð aduenit iam ↄpleto in eẽ

F accñtale.ſᷣ lumẽ aduenit aeri iã ↄpleto in eſſe. eſt

accñtale. ¶ Itẽ qð adeſt ⁊ abeſt pᷣter ſubiecti coꝛru/
ptionẽ ẽ accñs.lux abeſt ⁊ adeſt pᷣter aeris coꝛruptio/
teʒ ſicut ſe bʒ coloꝛ ad
coꝛpꝰ terminatũ.ita ſe hʒ lumẽ ad coꝛpꝰ trãſpens.ſᷣ

ſitoꝝ in ſubiecto exñs ẽ accñs.⁊ reliquũ ẽ accñs.ſed

obnubilatio accidit ipſi aeri.ꝭᷣ pari rõne ⁊ illumina⸗

tio. ¶ Contra. Impoſſibile ẽ duo accñtia eiuſdẽ ſpẽi

eſſe in eodẽ ſbiecto.qꝛ accñs nũerat᷑ ꝑ ſhᷣiectũ in q̊ ẽ.

F duo lumia ſicut dicit Dyo.ſunt in eodem aeris me

cõſtat ꝙ ẽ in aere. ſi eiꝰ nõ ẽ accñs.nullius ẽ accñs.
nullũ accñs trãſit a ſᷣiecto in ſbiectũ.ſᷣ radiꝰ

mutat᷑ ab vna pꝑte aeris in aliã.⁊ lumen ſiłr. glumen

Ité nulluz accñs manet immobile
moto eo in q̊ ẽ. ̊ radiꝰ manet immobilis moto aere.
radiꝰ accñs nõ ẽ.Si tu dicas ꝙ; hoc ẽ ꝓpter hoc ꝙ;

lumẽ in medio bʒ eẽ ſpũale ſicut ydolũ.obẽ ̊ hoc qꝛ

radiꝰ ⁊ lumẽ hʒ ibi opationem nalem ⁊ pᷣncpiũ opa
tieonis nãl is. g vꝛ ꝙ ſit ibi naliter ⁊ ↄcrete.nõ ſpnalit᷑

ẽſi vnũ oppo

tẽ accõs

2

zibiricte g ad5digzopintdlis is notadus

*

ꝙ circa hoc triplex ẽ modus dicendi.q̃n qͥlibet ſuppo
nit lumẽ in medio eẽ foꝛmã ſiue q̃litatẽ aliquã. Qui
daʒ em̃ dicũt ꝙ lumẽ in medio ẽ ſuba. exiſtit tñ ĩ me

dio ꝑ modũ accñtis.qꝛ nõ eſt ipi aeri ſbᷣalis.⁊ hoc di⸗

cũt ꝓpter hoc ꝙ gñatio luminis a luce ẽ ᷣm viã vni⸗
uocationis. ⁊ iõ cuʒ lux ſit foꝛma ſbalis in ſuo fonte.
dicũt lumẽ ſubam eẽ in medio.lʒ modũ eſſendi hẽat

accñtalẽ. maxime cũ luminis ⁊ lucis nõ videat᷑ alia

eẽntia ecẽ.ſᷣ ſolũmõ differre videat᷑ ꝑx modũ eſſendi.ſi
ue ꝑ eſſe. Sed qꝛ lumẽ in medio.ũẽ illud qð potiſſime
ſentitur ⁊ facit alia ſentire.ideo eſt ſcdᷣa poſitio q lu-
men ĩ medio eſt accñs.nõ em̃ cauſat᷑ a coꝛpe lumino
ſo niſi inqntũ fulgidũ ẽ. ⁊ ita ẽ accñs ꝑ ↄpationeʒ ad
pᷣncipiũ a q̊. Dicũt etiã ꝙ ẽ accñs ꝑ ↄꝑationẽ ad ſbᷣie
ctum in qͥ.qꝛ aducnit iam ↄpleto.⁊ pᷣt aleſſe ⁊ adeſſe
p̃ᷣter ſubiecti coꝛruptionẽa ita plenã rõnem accñtis
hʒ lumẽ in medio.nõ tñ ꝑ ↄpationẽ ad idẽ.Accñs ei
bʒ ↄpari ad ſubam ſicut ad ſbiectũ ⁊ cãm.lumẽ xo

⁊ ſi his duobus modis habeat ↄpari ad ſbhᷣam.nõ tñ

ad eandẽ.qꝛ ad aerẽ ↄpat᷑ ſicut ad ſbiectũ.qꝛ i illo.
ad coꝛpus luminoſum ſicut ad pꝛincipiñ.qꝛ ẽ ab illo.
Sed qꝛ lumẽ ꝓut eſt in medio exñs bʒ ſeipo ſentiri.
ita q; poſitũ ſupꝛa ſenſum.ſenſum facit.⁊ iten in ea/
dem ꝑte medij hʒ ſine ↄfuſione multiplicari pm poſi⸗
tionem Dyo. Ideo ẽ tercia poſitio ꝙ lumẽ in medio
nec ẽ ſuba nec accñs ꝓpꝛie.qꝛ nõ hʒ ibi eſſe nale ⁊ ma
terie ↄcretũ.ſᷣ ſpũale ⁊ abſtractũ.vñ dicũt ꝙ ſicut cõ

parat᷑ ſpẽs coloꝛis in medio ad coloꝛẽ exñteʒ ĩ coꝛpe

obiecto.ſic lumẽ in medio ad lumẽ exñs in coꝛpe lu-
minoſo.ſᷣ cũ lumẽ in medio nõ ſolũ halbeat opatõeʒ
ſpuũalẽ in aĩa.ſᷣ etiã nãlem in coꝛpa nalia.nõ ſoluʒ vẽ
eſſe in aere ꝑ modũ ſpũalem.ſiue eẽ ibi ꝑ modũ hitꝰ.
ſ etiã aliqͥ mõ eẽ nale.⁊ ita vẽ ꝙ illud nõ ſufficiat di/
cere qᷓ;uis videat᷑ eẽ valde veriſile. Pꝛeterea intelli⸗
gendũ ẽ ꝙ om̃es modi pᷣdicti aliqͥd veritatis in ſe cõ
tinẽt.⁊ ex oibus his elicit᷑ vna veritas integra.qð pʒ
ſic. Lumẽ em̃ in medio dicit vᷣtutẽ actiuã egredientẽ
a coꝛpe luminoſo.ſiue ꝑ quã coꝛpus luminoſuʒ agit
⁊ impmit in hec inferioꝛa.⁊ hec ẽ virtus ſubalis ipſi
coꝛpoꝛi.Et ð hac dicit Dam̃.ꝙ lumẽ qð ẽ ex igne nõ
aliqͥd miſteriale ipᷣius ignis vl accñtale.ſᷣ virtus ei
connãlis ⁊ ↄſubalis ſicut pʒ in autoꝛitate inducta in
pᷣcedenti ꝓblemate. ⁊ hec vtus nõ ẽ ſenſu ꝑceptibil.
nec ſolũmõ oꝑat᷑ in ſenſu viſus.ſᷣ etiam facit ad edu
ctionẽ ſenſuũ ĩ actũ ſicut dicit Aug.vij.ſuꝑ Geue.ad
lit. qd hitũ ẽ in qᷓdã autoꝛitate pᷣus indueta.Sic etiã
dicũt phᷣi ꝙ coꝛpꝰ celeſte mediãte ſuo lumine influit
vſqʒ ad ꝓfundũ terre vbi mineralia coꝛꝑa generari
bñt. ⁊ qtũ ad hoc verũ dicũt qͥ dicũt ꝙ lumẽ dicit ſb⸗
ſtantiã accñtaliter ad aerẽ ↄpatã.ſicut vᷣtus agentis
ad deferẽs qdãmõ ↄpat᷑ accntalit. Mõ ſolũ autẽ lu/
mẽ dicit illã vim actiuã quã nõ pꝑcipit ſenſus.ſᷣ etiaʒ

qndam q̃litatẽ ſenſibilẽ qᷓ ſenſus viſus efficit᷑ ſentiẽs

in actu.⁊ illa ẽ q̃litas acentalis in tercia ſpẽ q̃litatis.

⁊ ſm boc dicit Auicẽ. in li.de ſufficiẽtia nali.ꝙ lumẽ 41

ẽ affectõ Sorhis bñtis lucẽ cũ oppoſitum fuerit illi.ſ.
peruiñ.Et ſic verũ dicebat illa ſecũda opinio q̃ dice/
bat lumẽ eſſe accñs.nõ ſolũ ꝑ cõꝑationẽ ad aerẽ in q̊
recipit᷑.S etiã in ↄpatõe ad coꝛpꝰa q̊ creat᷑.qꝛ ab ipᷣo
oꝛit᷑ inqtũ illud ẽ fulgidũ ⁊ hʒ eſſe obiectum ſenſus.

Scm aũt vtrãqꝙ naturaꝝ iſtaꝝ i lumine reꝑtaꝝ.lu

mẽ ad aerẽ ↄpat᷑ nõ ſicut ad pᷣmũ ſubiectum. ß ſicut
ad deferẽs ⁊ aq mediñ.⁊ iõ ꝑ cõꝑationẽ ad ipᷣm acrẽ

ifoctzacit
n nolnj⸗
. Mncn

N
nn
ggints
i⸗ ni
ccitan
Nalicitntuit
ſginlaucnwa
ſthütbug fyore
enr Faunn
intinnmnii
nionancdu

W.A

can
Ntgend
Rgnttt⸗
ſuſciſtc⸗

Auͤanepet
ſſeſcgcdcz
Aücgztntgle
ne

Gmrhügiht
ſs ſcbie,.
unfrt tinte
emläglanftnt
ſaoginiitti
ohhebicſien
i vidagin⸗
akeigg
underisnoen
ſühirr ii⸗
hrrdanönn

Fitifat

hrmir
lilreirsſte
trstunis
slonmdiß
girinsſblefi
bnicgen
luiefind
Urnirtinunn
ſtimiutatc
gtipaun
ncuan Necn
elalunineiſte
uamg on
tgnidi⸗
iſorae
i ſiiutd
cht li l
autinn

.

nð babet mocũ erñdi nalem. P modã babit?. necẽ
foꝛma nãlis ſᷣ potiꝰ ſilitudo eiꝰ.ſicut ſpes in medio

nõ ẽ ꝓpꝛie coloꝛ.ſ vt coloꝛ ſiue ſilitudo coloꝛis.Ma

xima tñ bʒ appꝛoximationẽ ad illũ.⁊ adeo illi inniti⸗
tur vt non indigeat pᷣncipio extrinſeco ex q educat᷑.
Vñ lumẽ in medio nõ bʒ pᷣncipiũ male ex q.ſᷣ potiꝰ
oꝛiginale a qͥ fluit.⁊ ad qdð etiã redit cũ in medio deſi
nit eſſe.ſicut dẽ de ſilitudine.Et hoc mõ dicit ↄmẽta⸗
toꝛ ſuꝑ ſcᷣm de aia.ꝙ lux ẽ hitus diaphani.⁊ ꝙ eſt in
ipᷣo ſicut intentio ſiue ſpẽs vel ſiſitudo.⁊ ad boc veꝝ
dicebat tercis opinio. Ex bis igit᷑ pʒ ꝙ lumẽ i medio
inqᷓ;tũ dicit vim actiuã.dicit ſõam bñtẽ moduʒ acci/

dentis.inqtũ dicit q̃litatẽ ſenſibilẽ dicit accñs.ſᷣ ac

cidens illud relatũ ad aerẽ.nõ hʒ plene rõnẽ accñtis

nNalis.ſ ſilitudinis vel intẽtionis.q̃ ẽ ibi nõ ſicut i ſu⸗
hiecto ſuſtinẽte. ſicut in deferẽte. Ex bis patẽt rões

4²

ad vtrãq; ꝑtem. em̃ obẽ qð aduenit eẽ iã ↄple
to.⁊ recedit pᷣter ſubiccti coꝛruptõnem.bhoc oñdit q
bʒ moquʒ accñtis ſᷣm qð ẽ in medio. ¶ M vᷣo obꝛ.ꝙ
ſe hʒ ad moduʒ coloꝛis ⁊ ẽ q̃litas ſenſibilis.de lumie

* 7

— .
—

loqtur ſᷣm ꝙ in ſe bʒ nãm accñtis. Rones vo ad op⸗
poſituʒ qᷓ ꝓbant ꝙ nõ ſit accñs.qꝛ nõ numerat᷑ nie⸗
ratione ſubiecti.qꝛ nõ mouet᷑ ad motum aeris.qꝛnõ
cauſat᷑ ab aere.nec reſoluit᷑ in aerẽ.cõcludũt ſoluʒ p

nõ hʒ ibi plene rõem accidẽtis nãlis.qd cõꝑpat᷑ ad il

lud in qͥ ẽ ſicut ad ſbiectũ ⁊ cãĩm. ⁊ qd etiã ſuſtinet᷑ ⁊
dependet ab eo in qͥ ẽ pᷣncipaliter ⁊ ei ↄiungit᷑ inſepa
bili vinculo. boc ant nõ ẽ in ꝓpoſito.qꝛ lumen qᷓuis

ſit in aere cauſat᷑ a coꝛpe lumioſo.⁊ ab illo pᷣncipalit᷑

dependet.nec ẽ in aere ſicut in ſuſtentãte.ſed ſicut in

deferẽte. ⁊ iõ durationẽ ⁊ mutatõem ⁊ nueratõem po
cius recipit a lucido influẽte ꝙᷓ; ab aere ſuſcipiente.⁊
ob hoc dicit Dyo.plura lumiĩa cẽ in eodeʒ medio in/
cõfuſa. ⁊ ↄuelli ſiue ſepari abinuiceʒ pᷣm abſentatio⸗
nem coꝛpoꝝ illuminãtiũ. Diſtinctio em̃ illa ẽ pꝛopt

continnationem luminũ cum ſua oꝛigine a qua pꝛo⸗

cedunt naturaliter. ⁊ virtute eius agut quis in me⸗
dio ſiut quodãmodo ſpũñaliter ⁊ abſtracte. ⁊ ſic cete⸗
ra circa hoc queſita iam patent.

AQiſtinctio.xiiij.de pꝛoductione ſimpliciũ ⁊ inſenſibiliũ continentiũ.
Vrit quoq; deus. fiat firmamentũ ⁊c. Supꝛa egit męr̃ de ꝓductione illiꝰ foꝛme ꝗᷓ ẽ q̃ſi generale pᷣnci
iñ diſtinguendi ceteras coꝛꝑales foꝛmas.i hac ꝑte agit de ꝓductõc reꝝ qᷓ‚tũ ad foꝛas ſpãles.Et qm̃

opinionẽm.ibi.Quidam vo celũ ⁊c̃.Et

qᷣdã res ſunt ſimplices.qᷓdam mixte.ſiue q̃dã ſũt iſenſibi

4

les q̃dã ſẽſibles.iõ ꝑs iſta bʒ duas. In pᷣma

asit mgr de ꝓquctiõe ſimpliciũ ⁊ inſenſibiliũ. In ſcda vᷣo de ꝓductõe mixtoꝝ ⁊ ſenſibiliũ.j di. xv. dixit etiam
deꝰ. ꝓduca

quedã cõtenta.ideo ꝑs pꝛima bʒ duas.in pꝛima agit de ꝓductione ⁊ diſti

aqᷓ reptile ⁊c. Et qm̃ coꝛpa ſimplicia ſiue inſenſibilia ſunt in duplici dria.q̃dã em̃ ſunt ↄtinẽtia.

„

nctione coꝛpaliũ qᷓ;tũ ad res ↄtinẽ/

tes.in ſecũda vo qtũ ad res cõtentas.ibi.ſeqᷣtur dixit deus cõgregent᷑ aqᷓ ⁊c̃. Hꝛima ꝑs in q̃.ſ.agit᷑ de rebꝰ

cõtinẽtibus vt
cũda tangit
moueatur.

note de celis ⁊ celoꝝ diſtinctione bahet qᷓtuoꝛ ptes. In pꝛima determinat celoꝝ naturã. In ſe
onẽ de figura. ibi. qri etiã ſolet cuius figure. In tercia qrit de motu. ibi.q̃rit᷑ etiam ſi ſtet aut
quarta vᷣo remouet qndã dubitationẽ.ibi.poſt bec q̃ri ſolet qᷓre ⁊c. Om̃es be ꝑtes remanẽt in

diuiſe pᷣter pꝛimã.q̃ diuidit᷑ in duas.J n brnna determinat naturã celoꝝ ſᷣm veritatem. In ſcda ᷣm q̃rũdaʒ
1

Beca pceluz

eterminat celoꝝ naturã ſᷣm veritatem.
Ixit quoq; deus.fiat firmamentũ iu medio aquarũ.⁊ diuidat aq̃s
ab aqs.Diuiſitq; aq̃s q erant ſub firmamẽto ab his q̃ erãt ſupꝑ fir /

c bꝛeuiter tria inquirit mgr i bac ꝑte. celoꝝ naturã.figurã.⁊ motũ.

a

mamentũ.Sciẽdũ ẽ ꝙ illius celi deſcribit᷑ hic creatio.ſicut ait Be
dicit creari. da ſuꝑ Geñ.in quo fixa ſunt ſidera.cui ſuppoſite ſunt aq̃ in aere ⁊ in terra.
Pſal.ciij. ⁊ ſuꝑpoſite alie.de quibus dicit᷑. Qui tegis aquis ſuperioꝛa eius. In me⸗
De qua mate gio ergo firmamẽtũ eſt.i.ſidereũ celũ.qð de aquis factum eẽ credi poteſt.
factũ ſit c⸗ Criſtallinus em̃ lapis cui magna eſt firmitas ⁊ ꝑſpicuitas de aqͥs factus ẽ.
QAuö aaue pĩe Si quem vo mouet. quomõ aqᷓ nature fluide ⁊ in ima labiles ſuꝑ celu poſ/
eñe ſup celuz ? ſint ↄſiſtere.de deo ſcriptũ eẽ meminerit.Cui ligat aquas in nubibus ſuis
quales ſunt ile Qui em̃ infra celũ ligat aq̃s ad tpᷣs vapoꝛibꝰ nubiũ retẽtas.põt etiã ſuꝑ ce
Squc. li ſer narnranoertenuitote ſen glaciali Pigidete J
aqs ſuſpendere ne labãtur.Quales aũt ⁊ a di⸗ D
te ſint.ipᷣe nouit qͥ ↄdidit. Ecce oñſuʒ ẽ his Rcs qs 2 DReagliaaita 1
celi factũ ſit.ſ.illud in quo ſunt fixa ſidera.i.qð exce / Comem Er hoe vide
dit aerẽ.⁊ de q̃ materia.ſ.de aqͥs.⁊ q̃les ſint aq̃ qͥ ſuꝑ tur ſupponere aqᷓ
illud celũ ſunt.ſ.vt glacies ſolidatte. üllle ſint de ſe põdero⸗
Peremie⸗ celoꝝ naturã ſᷣm quoꝛũdã opinionem ſe.⁊ ꝙ ibi teneãtur
putãt celũ illud eẽ ignee nature.qͥbus ↄſentit Augu violentiã ſoliditatis
QAM½Quidã v̈o celũ qð excedit aeris ſpacia ignee nature aqs illas cõpat e.
Augu. ſuper dicuũt aſſerẽteſ ſuꝑ aerẽ purũ ignẽ eẽ.qͥ ðꝛ eẽ celum.de ditati.nõ ꝓpter gra
Gene. quo igne ſidera ⁊ lumiaria facta eẽ ↄiectãt. Quibus unitatẽ ß Ppt᷑ ↄtinui ⸗
Aug.oↄſentire vf. Utꝝ vo noĩe firmam̃ti celũ qð exce tatẽ ⁊ ſtabilitatẽ qꝛ m

it aerẽ an ipe aer hic ĩtelligat᷑.idẽ aug.qrit nec ſoluit ſluũt.nec refluũt.nec

Aagis tñ appꝛobare vr̃ celũ illud hic accipi qð ſpa⸗

dorſum deſcẽdunt.

cia aeris excedit.Aq̃s aũt q̃ ſuꝑ illud celum ſunt dicit

vapoꝛaliter trahi.⁊ leuiſſimis ſuſpendi guttis.Diceut

n 2

celũ minutioꝛibꝰ gut
tis ⁊c. Cõtra.ſi hocxe

pdpſſint gutte aqᷓ ema
nare. etiã illud eẽ
alterabile. ſi ſuſcipit nare vapo⸗
pegrinas impᷣſſiões. ¶¶Tangit queſtionem de figura celi.

gerẽ eleuat aqᷓs.vult

ſunt coꝛpales

A „

rũ ẽ.vꝛ firmamentuʒ
poꝛoſum eẽ. cũ ꝑ illð

b ¶ Sup ills leuius aer iſte nubiloſus exaltatõe fre aqs vapoꝛalit trahit.
⁊ ⅛ ſubtiles minutias ſuſpẽdit.⁊ poſt coꝛpulẽtiꝰ ↄglo
batas pluuialiter refundit. Si ergo põt aq̃ᷓ ſicut vide
mꝰ ad tãtas minutias ꝑuenire vt ferat᷑ vapoꝛalit ſuꝝx
gerẽ aqs naturaliter leuioꝛẽ.cur non credamꝰ etiẽs ſu b
per illud leuiꝰ celũ minutioꝛibꝰ guttis ⁊ leuioꝛibꝰ ima
nare vapoꝛibꝰ. v qͥqͥ mõ ibi ſint.ibi eſſe nõ dubitamꝰ.

Cc.

dom a h ꝙ ñ vult ¶ Queri etiã ſolet cuiꝰ figure ſit celũ. Sʒ ſ.ſ.q;uis auto

rũt.ſ̊ ꝑ ↄpationẽ na/

jſia minoꝛi arguerc firmitatẽ vł terminũ aq
ꝙ diuia vᷣtus aqs ſu
pꝛa firmamentũ ſin e

dicere ꝙ aq̃ᷓ mõ ꝑ ſb/ Eena ie .B3 ll GPue
mliarone ori⸗ ter res nĩi ſciuerint. ꝑ eos dicere noluit.niſi qð ꝓſit ſaluti
traſecãt celũ ſidereus. Querit de motucelii CC...—
qꝛ nũq; illuc aſcende ¶ QAQuerit᷑ etiã ſi ſtet an moueat᷑ celũ: Si moueat᷑ ingt ···

P. quõ ẽ firmamtũ: Si ſtat quõ ĩ ea fixa ſidera circũeůütꝛ:
ture q mõ vſq; ſup Sʒ firmamẽtũ dici poteſt nõ ꝓpter ſtationeʒ ſed ꝓprt gare diczt
intraſrroſſihil &Si git QAuare dicatur
rmit ũ aqꝝ intraſgreſſibilẽ. Si aũt ſtat. firmamentum.
nihil impedit moueri ⁊ circũire ſiheeer.
amenti ¶ Remouet dubitatõnẽ q̃re tacuit ſcriptura in opere
nature p̃iudicio po/ ſecñde diei quod in alijs dirit. e

„

tuit ↄſtituere cũ i ſu ¶ Poſt hoc q̃ri ſolet q̃re hic nõ ẽ dictũ ſicut iĩ alioꝝ dieꝝ

gis coꝛpꝰ ſubtiliare.
c ¶Põ em foꝛtaſ. ⁊c.

biate cemage ma. ovibe. vidit des e eetbonũ. Sacfm alias hicomeda
turt Ideo em̃ foꝛtaſſis nõ ẽ hic dictũ.qð tñ ſicut i alis c

£

Contra. vẽ iſta rõ ita fcm̃ c.qꝛ binariꝰpꝛĩcipiũ alteritatis ẽ ⁊ ſignũ diuiſiõis.

bñ eẽ ad oppoſitũ ſicut ad ꝓpoſitũ.cũ binarius plus accedat ad vnitatẽ ꝙᷓᷓ aliqs alius nũe . Rñdenduũ eſt

4 h lis.Et qᷓrutur hbic tria. Pꝛimo q̃ritur de celis
õtũ ad naturã. Scðda qõ eſt de eis q;tum ad

figuram.Tercia qð ẽ qᷓtum ad motoꝛis influentiã.
ꝛimũ qᷓrunt᷑ duo. Pꝛimo qrit᷑ de natura celi

Circa l r. PHamoa
criſtallini. Secũdo de natura celi firmamenti.

¶ Htrũ criſtallinũ celũ ſit de natura aqᷓ Et q; ſic v ꝑ
anutoꝛitatẽ ſcripture Gene.j.fiat firmamentũ in me
dio aquarũ ⁊ diuidat aq̃s ab aqͥs.q̃ aũt ſola diuiſio/
ne diſtingntur ſunt eiuſdẽ nature. ea qᷓ ſunt ſuper
firmamẽtũ ⁊ q̃ ſub firmamẽto ſunt eiuſdem nature.

Si tu dicas ꝙ firmamentũ ibi vocat᷑ nõſſolũ ſidereũ

ſed aer. obuiat textus ſeqns vbi dicit ꝙ ſtelle En⸗
ſunt in firmamẽto.obuiat etiã illud qdð ſcribit

tur. Bñdicite ſol luna dño.j aqꝗ ille ſunt ſuꝑ ſolem

2 luuã. Si tu dicas aqs illas eẽ ſpnales. obuiat ills
að dꝛ in ps.extendẽs celũ ſicut pellem.q tegis aquis
ſupioꝛa eiꝰ.ſᷣ ccluʒ extenſum ẽ coꝛꝑale. aq̃ qᷓ̃ tegunt
e

unt coꝛpales.¶ Itez boc vẽ autoꝛitate doctoꝝ. Aug.
ſuꝑ Geñ.ad lit.l·

ꝙ ſint ibi aq̃ ſed tñ nõ mãales ſed ſpũalcs. hoc dicit

HBaſilius.aquã illã intelligamꝰ aqua eẽ verã.g vẽ q
vere aꝗᷓ ille bñt ſpẽm ⁊ nãm aq̃. ſi tu dicas ꝙ foꝛ⸗
mã hñt aꝗᷓ.ſed tñ nõ ꝓpꝛietates.Contra boc ẽ verbũ
Begęe.qdð adducit mgr in Ira.qͥ infra celuʒ ligat aqs
ad tp̃ᷣs vapoꝛibus nubiũ retentas.põt etiã ſupꝛa celi
ſperam no vapoꝛabili tenuitate.ſed glaciali ſolidita⸗

te aquas ſuſpendere ne labãtur. ¶ Item rone vide⸗

añ.
iij. Bñdicite aꝗ̃ qᷓ ſuꝑ celos ſunt dño.⁊ poſtea ſubdi

atoꝛ ei indi
viuiſione aquarũ quedaʒ poſite ſunt ſupꝛa firmamẽ
tũ.quedã ſub firmamento.ita naturale ẽ illis eſſe ſu-/
E pꝛa firmamẽtũ.ſicut iſtis eſſe infra firmamentũ.ergo
eſie eas nõ dubitamꝰ.maioꝛ ẽ em̃ huius ſcripture au ſicut entibus ſupꝛa firmamentũ ſtultũ eſſet dubitare
toꝛitas qᷓ; ois bani ingenij ꝑſpicacitas.Si tu dicas

ns de aquis.q̃litercũq; ſint ibi.ibi

ag boc.ꝙ iſta rõ mgr̃i ẽ allegoꝛica.vera tñ ẽ. Quãuis em̃ binarius int᷑ nñeros minus ab vnitate recedat. pꝛi-
mo tñ bʒ roõnem receſſus in ſe.⁊ ꝓpt h̊ ꝑ ipᷣm intelligit᷑ diuiſio magis ꝙᷓ ꝑ alios nũeros.⁊ receſſus ab vnitate
virrtutis ⁊ pfectionis. Alia tñ rõ lralis ẽ.quã facit mgr in hiſtoꝛijs.qꝛ ſecũdo die notat᷑ facta eẽ diſtinctio aqᷣꝝ
ab aqͥs.ꝗᷓ diſtinctio ⁊ ſi inchoata fucrit in ſecũdo die.fuit tñ ↄſummata in tercio.cũ d ↄgregentur aq̃ in locũ
vnũ.Et qꝛ diuia viſio ſignat appꝛobationẽ poſt ꝑfectio leven

Et qꝛ diuia viſio ſignat appꝛobationẽ poſt nẽ.hinc ẽ ꝙ ſcriptura tacuit ſecũdo die verbũ vidẽdi.
Diintelligentiã huiꝰ ꝑtis incidit hic qõ de ce ins

tur.oꝛdo partiũ in microcoſmo ſiue in minoꝛi mũdo

reſpondet oꝛdini partiũ in maioꝛi mũdo.ſed bic vide
mus in natura coꝛpis bumani ꝙ ſupꝛa coꝛ quod eſt
calidũ ⁊ ignec nature.ponit᷑ cerebꝛũ qʒ eſt frigidũ ⁊

ggquee nature.g in maioꝛi mũdo ſupꝛa ſolẽ ⁊ alia coꝛ

poꝛa calefaciẽtia erit ponere naturã aqueã. ¶ Itẽ aq̃ᷓ

de ſui natura ẽ ꝑpſpicua.⁊ ꝑ boc apta ad ſuſceptionex
luminis.g ↄfoꝛmis ẽ nature celeſti.g apta ẽ vt de ad

poſſit aliqdð celũ fieri. ſi aliqd celũ babet fieri ex aq̃.

cuũ nullũ ſit infra firmamẽtum.celũ aqueũ vꝛ ꝙ ſit ſu

pꝛa firmamẽtũ.(¶ Nẽ ꝙ illð ſit poſſibile vꝛ pꝑ ronem.
quã facit Aug.ſuper Geñ.ad lit.Aqua ꝑ ſui ſubtilia
tionẽ põt eleuari vt ſit ſupꝛa aerem.&̊ maioꝛi ſubtilia
tione poterit amplius eleuari. ſi om̃e coꝛpus diui/
ſibile eſt in infinitũ ſi aſſit potẽtia diuidentis.poterit
ꝗqua tm̃ diuidi ⁊ ſubtiliari.ꝙ ſupꝛa firmamentũ na/
turaliter poterit conſiſtere. ⁊ ſi hoc.ergo ẽ aliqð celũ
aqueũ e elud eſt naturale vnicuiq; qdð cre
a pꝛima conſtitutione.ergo ſi in pꝛima

vtrũ aque poſſint eſſe infra firmamentũ.ſic nobis en
tibus infra firmamentũ ſtultũ eſt credere eſſe incõue
niens ſupꝛa firmamẽtũ eſſe celũ aqueũ.¶ Ad oppoſi⸗

tiũ arguitur ſic. pꝛimo autoꝛitate Auguſt. xiij. confeſ.

ſunt alie aque que ſupꝛa firmamentũ ſunt immoꝛta/

les ⁊ ab ofi coꝛruptione ſecrete. vꝛ ꝙ celũ aqueuz
nõ ſit de natura iſtius aꝗ. ¶ Item coꝛpus hñs ſpem
Qqqᷓ per naturã ẽ ponderoſum. ſi aliqdð celũ ẽ aquee

nature illudq ẽ poõderoſus.ſed põderoſum nõ opvitet

ploctnit
ſtponae
tptnr.
impunn
batilen
Gntbet
ntuaren⸗
tniutſini
ſenetitti
ſſtchen
.* ſot
gchet
meewien⸗
camunan
Nncpnig
ſchgactce
hien,
icnisnee⸗
Caltcendn
hognitualüf
Nchidpoſten
lenigreicd
bscitterpen
Hotu debetſſe
niſ cprerail
opirinftzin
lll eontaa
elltonipin
Cioſaneſunti
Uigciſicßig
1Aidntdidne
utncigude
ſirdohltuinin
uti miene:
ſitcigwcne
clrengſcnn
gnliͤſcintssn
ſpufimunan
apgles tlepe
ſsſat
nalbusgſeri
fmmneniti
hneteAug
liſrinnchie
baaklgiren
hndne lid
anmheht
Mterfinn⸗
Mugngthnnn
hnloniͤei
inieorſeze

Anxcin
frmmgnr.

ns fist
nitateftltr

Ceſſus btngte.

ntidimi

Eli
ſen ns it
tünliſi
wagatet
itifihd
muler u
wii
nutſicn
iniſn

Pefeidn

iniigi
ſceſignhn⸗
ullütn
at ii
ſrapsdr
n
agink
giaigtie
ggioaſmmn
tlidi
muih
nte
ſe
ei

tollocari niſi deoꝛſum p naturã. vẽ e inoꝛdinatuʒ

ſit ponere ꝙ aliquod ſit celũ aqueum qð ſit ſurſum.

Item coꝛpus mũdi oꝛdinat᷑ ſᷣm maioꝛẽ nobilita/
tem ⁊ minoꝛẽ.⁊ coꝛpus qð nobilius ẽ ſuꝑpius locat᷑.
5 ſi aqua minus nobilis ẽ qᷓ; firmamentu.ergo nũqᷓ;
locãda ẽ ſupꝛa firmamentũ. ¶ Item coꝛpa mũdi oꝛ
dinãtur ſub ⁊ ſupꝛa ſᷣm maioꝛẽ ſubtilitatẽ ⁊ minoꝛẽc.
⁊ ̃m maioꝛẽ raritatẽ ⁊ minoꝛc.ſᷣ aer ſubtilioꝛ ẽ qᷓ; aq̃
⁊ rarioꝛ.⁊ ſimiliter ignis.ergo nũq; aqua adeo pote/
rit rarefieri vt ſit ſubtilioꝛ aere ⁊ igne.ergo nunqᷓ; vr
ꝙ poſſit cõueniẽter ſupꝛa ignẽ ⁊ aerẽ collocari. Itẽ

babentiũ eandẽ naturã idẽ ẽ locus.qꝛ em̃ eadẽ ẽna⸗
tura glebe ⁊ totius terre.idem eſt locus glebe totiꝰ
terre.ergo idem ẽ locus huiꝰ aque ⁊ totius aque.j ſi

aliqua aqua naturaliter ẽ iuxta terraʒ.ergo ⁊ omnis
aqua.ergo vẽ ꝙ nullñ ſit celuʒ aqueũ. Si tu dicas ꝙ
nõ eſt querenda bic rõ nature.qꝛ boc fit virtute dine
otentie.Hac rñſionẽ refutat Auguſ.ſuper Geñ.ad
it.inquiẽs.nec quiſqᷓ; dicat hec om̃ipotẽtia dei fieri.
qualiter em̃ deus naturas f ecerit q̃ritur.nũqͥd vt de
bis ꝑ miraculũ ſue potẽtie operetur.
ad quid poſite ſunt ibi aq.Si ad refrigerandũ calo/
rem igneũ.qð quidẽ vꝛ ꝓpter hoc ꝙ ſaturnusqͥ ſu/
mus c inter planetas ⁊ velociſſime mouetur.⁊ ita ex
motu debet eſſe calidioꝛ.tñ frigidiſſimꝰ eſt.⁊ hoc non

