0en acelpiega eanſent de ijs pctã patrũ imitantibꝰ moꝛe vero ẽ pena na
Gegne piẽdũ cenſent.ſuꝑ s deus dr reddere pctã patꝝʒ turalis.⁊ ita per nul⸗
Krum. qꝛ punit eos.eo ꝙ imitant᷑ pctã patrũ.non qꝛ patres lam iuſticiað dignus
umniß peccauerunt. Non itaq; coꝛrigit deus in ꝓpheta.qð eſt homo a moꝛte ab.
g an ante dixerar mniege, ſecano iſeeſtinee dunſdaped agcgen
vinn Enketalgs am an elernmn ſi apert. visntaes tqnonE
Q iem aescomedetumae ddin Aeninamene morre lerante rune
1ndte terciã ⁊ qrtam malox illu erunt ⁊c.¶¶ Verũtñ ſi de imitatoꝛibꝰ pʒꝛopter illius ſenten
anu Eeneratione er malo illud accipit᷑. qre terciã ⁊ ̃rtã generationẽ tm̃ tic firmitacem qua di
mummn lre im̃ parro cmemmoꝛauit. cũͦ in qlibet generatõe rei teneant᷑ qui ctum eſt Geneſis. iij.
iäu cõmemoꝛat. vecara han inittſk: q̃re patres cõmemoꝛauit. cũ Puluig e in pul /
untene memNt· 2z illi oẽs mali ſint.qͥ quoꝛũlibet maloꝝ pctã imitant. eti er. c. tung
ing Segd ideo pfes ſi ter molen maloxꝝ pctã imitant᷑. etiam vt fides locDim
Sed ideo pfes ſpãliter noĩauit qꝛ maxie patres filij habere poſſit.Ad &
nm an imitari ſolent. qͥs pᷣcipue diligũt.Et terciã ⁊ quart . Iinciqt it⸗ i⸗
niſtint generationẽ? i6 pcipue diligũt. Et terciã ? quartam iliud quod obiſcitnrrx
jüt⸗ generationẽ iõ cõmemoꝛauit. qꝛ ſolent pr̃es interdũ mareynibus. Hicẽc
in tãdiu viuere. donec filios tercios ⁊ q̃rtos habeãt.qui daaeIndas no
umtin, patriũ iniqtates vidẽtes. eoꝝ ĩpietatis heredes p imi Mo rbn. d
S ttationẽ eficiunt᷑. Scom hũc modũ recte intelligi᷑ ad igrenzunen
iann literam qd in Exodo dicif. mcllisit ad Nadenerrene
tfun otieaure s ntij VVryres auté quia moꝛ
ng . ¶ Exponit auẽtes pᷣdictas qᷓntũ ad ſenſum miſticuz nii voluntarie ſuſti⸗
i na A5 etiã myſtice intelligẽdũ eẽ oñdit᷑ ex eo ꝙ ꝑabola gere potuerunt. imq
mni df. Si em pabola eſt vt ait hiero. aliuck Vbee bola 2moꝛti pꝛo Chꝛiſto ſe
aliud ſenſu cõͤti vt ait Hien bis ſonat. ante tempus obtule
Saun MU Plcnen ſu cõtinet. Vñ aliq ita ediſſerũt. Patrẽ in no runt. moꝛs que ale⸗
un⸗ is eſſe dicunt leuẽ punctũ ſenfnũ.ſcʒ pᷣmũ motũ ſug s eſet pena. fuit

2
—

¶ Ad ülud & laʒaro.
dom ꝙ pꝛima moꝛs

crãſmittere ſatiſfactõnis iuſticiã.

reis valde meritoꝛia: geſtionis vel cogitatiõis.
qꝛ deꝰ eã valde repu/
tat pᷣcioſaʒ ex hac du
plici cã que tacta eſt.

cãm SaichSego qᷓ;tũ ad quantitatẽ

concomitantẽ.Cercio vᷣo q;tũ ad penã ↄſequentẽ.

Circa pᷣmũ q̃runt᷑ duo. Pꝛimo querit᷑ vtrũ pentes

Pximi pñt tranſmittere ad ꝓlem pctã ſua actualia.
an a ſolo ꝑente pᷣmo trãſfundatur oꝛiginalis culpa.

Scðdo querit᷑ vtrũ pᷣmus parens Pornert in ꝓlem
traſmittere icut trãſmiſit pꝛe/
uaricationis culpam.

u eſtio.fſ. a

¶ Atrũ peccata parentũ ꝓximoꝝ filijs imputentur ⁊

ad eas tranſmittant᷑.Et ꝙ ſic videt᷑ pᷣmo autoꝛitate

Erodi.xx. Ego ſum deus zelotes vindicans peccata
patrũ in filios ⁊c.ſi &̊ deus nõ vindicat niſi ꝓ culpa.

⁊ vindicta tranſit a patre in filiũ.pari rõne videt᷑ ꝙ
culpa. Itẽ boc videt᷑.iij. Regn.xiiij. Ego inducã
malũ ſup Jeroboam ⁊ ſuꝑ vniuerſam domũ eius.
Et ibi habet᷑ quõ tota poſteritas pter pctm̃ patris
fuit cõſumpta.g videt᷑ ꝙ pctã pximoꝝ parentũ fi/
lijs imputent᷑.¶ ¶ Itẽ boc videt᷑ rõne. In babentibꝰ
ſimbolũ facilioꝛ eſt trãſitus.ſed maius eſt ſimboluʒ

⁊ cõuenientia pentis ꝓximi ad ꝓlem qᷓ; ꝑ entis re/

moti.ſi igi᷑ parens remotus potuit culpam trãſmit

Apinquis.

tere in 1 Br aare foꝛtius videt᷑ de parentibus

cõicare qð hbʒ a ſe qᷓ; qd habet ab alio. videt᷑ ꝙ mul

tofoꝛtius ad ꝓlem poſſit trãſmittere pctim̃ qð cõmi-
ſit. ſi trãſmittere pot pctm̃ qð aliũde ↄtraxit. ¶tẽz
pꝓctm̃ ade iõ tranſit ad poſteros.quia in adã fuimꝰ
auit.g pari rõne ſi parens ꝓximus pec⸗
cauit qn ꝓles eius erat in lumbis eius.ſimilit᷑ videt᷑

cũ ipſe

ꝙ pectm̃ ꝑentis ꝓximi in ꝓlem trãſfundit᷑.¶ It

ratio quare pctm̃ oꝛiginale tranffundit᷑ eſt.quia eſft
infectio virtutis generatiue circa actũ generandi.F
ſi aliqð pctm̃ cõſiſtit circa actũ generationis. videt

ꝙtale debeat in ꝓlem trãſfundi.ſed tale eſt pcccatũ

Qdlulterij. ᷓ videt᷑ ꝙ ſaltẽ illud peccati genus debeat
Imn poſteros redundare.ac ꝑ hoc pcti oꝛiginale in/
(Sas⸗ Erch Auin Fi

tendere ⁊ multiplicare.¶
nõ poꝛtabit iniquitatẽ patris.& ſi hoc nõ eſt verũ de

tabit. 2 ſi pet⸗

le pctm̃. ⁊c.

ſit iniquo parente.patet ⁊c.

pinquia.¶ Itẽ parens ꝓximus tranſmittit pctm̃
in filin qd aliunde ſuſcepit.ſ̊ magis vniannl põt

Filiũ vo ſi cogitatõ cõceꝑit

petm̃ in notat᷑ ↄſenſus ⁊ delectatio mulieris.Nepo⸗
tẽ ſi qd cogitaueris atq; cõcepis.oꝑe cõpleueris.vel
complere decreueris.in qͥ notat᷑ cõſenſus viri ſiue pa⸗
tratio peccati. Pꝛonepotẽ aũt ſi nõ ſolũ feceris ſᷣ in eo

fuit ad manifeſtãdu, gloꝛieris.⁊ hec eſt quarta generatio.nõ qꝛ tres pᷣceſſe/
gloꝛiã dei.⁊ illud ſu- rint.ſed quarta dicit᷑.qꝛ quarto loco a pꝛimo motu qͥ
pliciũ recõpenſatũ eſt eſt quaſi pr enumerat᷑.Deus &̊ pᷣmos ⁊ ſcðᷣos ſtimuloſ
ↄñs benef⸗ ic, aB cogitationũ qͥs greci ꝓpateis vocãt(ſine qᷣbꝰnullꝰho
ipſo erat⸗ va mninñ eſſe pot)no puniet eternalit. Sed ſi cogitata qͥs
i r meli erat ei ſi facere decreuerit. ⁊ qᷓ fecit coꝛrigere noluerit.qᷓ ſũt moꝛ
bis moꝛi· qᷓ ſi ſmel talia pctã ⁊ tercia ⁊ quarta generatio. ¶ Ad ꝓbandũ O pꝛimi mo⸗/
moꝛtuus fuiſſet. ideo So vt ait Hiero.ꝙ pꝛimus pulſus cogitatõis nõ puni tus nõ puniun
c hoc alicui pᷣſtatux gt᷑ eternalr a deo illud de geneſi afferendũ eſt. Cham tur eternalr.
Re ſoſeitet naagn . em̃ peccauit irridens nuditateʒ patris.⁊ ſniam nõ iſe Geñ.ix.
nerini g inferri up- Ffilius eius chanaan accepit. Maledictus chanaan.
plicium. ſeeruus erit fratrũ fuoꝝ. Que em̃ iuſticia eſt. vt pater

peccauerit ⁊ filiꝰpunitꝰſit: Sʒ ĩ miſterio illud dictũ ẽ.

1 agetkur huiꝰ partis circa tria incidit
* bic queſtio.Et pᷣmo querit᷑ de oꝛiginali qᷓtũ

Aꝓpinquos.¶ Itẽ Gal. vj. Anuſquiſq; onus ſuũ poꝛ
entũ redundarent in ꝓlem.nõ poꝛ/
taret vnuſquiſq; onus ſuũ.iĩmo etiã alteriꝰ.ergo ⁊c̃.
Iterũ alibi. Anuſqͥſq; rõem reddet deo ꝓ ſe. tẽ
Anbßhel. de cõcep. virgi. ca. xxiiij. Parentũ ꝓximoꝛũ
pctã ad oꝛiginale pctm̃ nõ eſtimo ꝑtinere.ſᷣ ſi trãſ/
funderent᷑ a parente in plem.ptinerent ad oꝛigina/
Iteʒ nõ eſt maioꝛ rõ quare trãſfun/
dit iniuſticiã q́; iuſticiã.ſed pꝛ ſanctus nõ generat fi
lium ſanctũ.⁊ baptiʒatus nõ generat baptiʒatũ.ſi/
cut oſtẽſum fuit ſupꝛa. pari rõne parens ꝓximus
pctm̃ ſuũ nõ trãſmittit ad ꝓlem. Ezte nullũ pctm̃
tranſmittit᷑ a parente in ꝓlem niſi mediante carne.
ſed pctã actualia que cõmittunt᷑ carnẽ nõ immutãt
nec noua infectione inficiunt. videtur ꝙ ad ꝓlem
tranſmitti nõ pñt. Itẽ ſi peccata actualia trãſmit
terentur a parente in ꝓlem.& filius ſemp eſſet peioꝛ
patre.⁊ dignus maioꝛi punitione.ſi & eſt magne cru
delitatis ⁊ impietatis dicere ꝙ ꝑuulus natus peioꝛ
.dom ꝙ peccatum 8
parentũ tranſire ad ꝓlem põt intelligi triplicit᷑.aut
punitione.aut imitatione.aut trãſtuſione.Si puni/
tione.vt ꝓles puniat᷑ peccato parentis.ſic attendẽ
dum eſt ꝙ duplex eſt punitio.vna eterna.alia tẽpo/
ralis. tum ad puuitionẽ eternã nullo mõ tranſit.
videlicet ꝙ aliqs damnet᷑ ꝓ ſolo pctõ parentis. Añ
Anbhel.de concep.virgi.dicit ꝙ ꝑuuli nõ damnant
ꝓ culpa ade tm̃.ſed ꝓ culpa ꝓpꝛia quã habent.licet
nõ habeant eã agendo ſ cõtrabendo.Si autẽ loqua
mur de tꝑali punitione.ſic quia pater punit᷑ in filio.

parente r. de adã. faltẽ veritatẽ abet circa

ſicut ad literã videmꝰa ſcriptura oñdit.bene tranſit

eccatũ parentis in ꝓlem ſiue ꝓle volente ſiue no-⸗
lente. ⁊ boc eſt de ſeueritate diuine iuſticie. Alio mõ
dicit᷑ pctm̃ tranſire a parente in ꝓlem ꝑ imitationẽ.
⁊ ſic pctm̃ dyaboli quodãmõ tranſiuit in genus hu/
manũ.⁊ pctm̃ ade in poſteros.⁊ pctã ꝓximoꝝ pa/
rentum in filios frequenter ꝑtranſeunt. iuxta illud
Sap̃.ij. Inuidia dyaboli moꝛs intrauit ⁊c.nõ tamẽ
tranſit in oẽs.ſed in eos qui imitari volunt.Lercio
mõ dẽ pctm̃ trãſire a parente in ꝓlem.⁊ hoc tranſfu⸗

ſione.ſicut infectio noua cauſari habet ab alia infc/

ciocevenel
ſoniſlarcetin
gtbaneſii
etnetaltats
neckgiil
ſtglrterpa
forunong
rctü̃caroti
iiclius oulpe
nullusparene
englenanfk
ldecheeyfine
tiad ougnal
ginenuſc⸗

In ſhomn trudn

ſuntraninire
Atruleſtone
Nunnatoteide
pulspane ibi
ermertabon
ſcicacoens⸗
ſnumiliose
ntonentrc
bolatonidust
1ahüna gue

10 grop gonpi

gnafeſpnie
enc

nalengtuen
esahpani
niuotani a
huntonitin

amne gerpe⸗

gſcclacktut
akzockain
its ſeris⸗
gillllene
1rſtgnesb
Ktölgzin
ttghgtiͤcef
Kheßzglann

engſoneſ

Rbeccauitd
necigt
ſign 1cn
Nuütinati

Ohitite
mföhmn
unn.
hait

lentin
n Annä
er 8

Daigmü

oetilri⸗
tinemuttgt
NAigaeriſt⸗
iri
Nrigti/
s ouns
nlin
tedumnon⸗
mizöinmt
ngr
nignlimin
glmaſen
scmpee

Alsnune en

ctione.⁊ boc mõ pctm̃ tranſfundi hʒ in plem a ſolo
pmo pente. Ratio aũthuius ẽ.quia duo ſunt in pec
cato.videlicet pᷣuatio debiti.⁊ conuerſio indebita.⁊

Sm boc duo ponunt᷑ in pctõ.defoꝛmitas ⁊ macula.
Macula nãq;ʒ ponit᷑ ex cõuerſione.ſᷣ defoꝛmitas ex
debiti pᷣuatione manente obligatione.Ad hoc igi/

tur ꝙ aliquis poſſit pctm̃ ey patre ↄtrahere.neceſſe
eſt ꝙ in illo poſſit ad aliquid obligari.⁊ poſſit eo bo
no ad qð obligatur in ipſo pꝛiuari.⁊ ꝙ poſſit etiam
maculari.hoc autẽ ſolũ fuit in pᷣmo parente.Ad ali
quid em̃ tota humana natura ⁊ oẽs eius poſteri in
illo obligati ſunt.videlicet ad babendã rectitudinẽ
iuſticie.ſiue non cõcupiſcendũ.⁊ in illo ꝑ eius auer/
ſionẽ illa rectitudine pꝛiuati ſumus.⁊ quia illa obli/
gatio carnẽ ſuã infecit infectione feditatis.⁊ paſſio/
ne moꝛtalitatis.⁊ caro noſtra habet ꝓpagari ex illa.
binc eſt ꝙ in illo habemus infici.⁊ ab illo traducimꝰ
ſingulariter pctm̃ ſᷣm plenã rõem. In illa autẽ po/
ſteroꝛuʒ noua obligatione obligant᷑ filij in parente.
nec etiã caro trãſfundenda inficit᷑ noua infectoͤe ex
alicuius culpe actualis perpetratione.Et hinc eſt ꝙ
nullus parens ꝓximus poteſt in ꝓlem ſuã culpam
actualẽ tranſfundere.Et hoc eſt qdð dicit Anᷣbel.in
li. de eepvirgi ca. vin Poreneh ꝓximoꝝ pecca/
ta ad oꝛiginale pctm̃ nõ eſtimo ꝑtinere. Qulppe ſi
adã nequiſſet ad eos quos generaturꝰ erat iuſtici/
am ſuam traducere. nequaquam poſſet iniuſticiam
ſuam tranſmittere.Moc auteʒ intelligit quãtuʒ eſt
de tranſgreſſione culpe.ad quam conſequit᷑ eterna
damnatio.ſed de tranſitu q;tum ad pꝛiuationẽ tem
poꝛalis pene ſubiungit in fine capituli. Mon nego

Apter merita bona parentũ.filijs multa ⁊ magna be

neficia coꝛpoꝛis ⁊ anime impendi.⁊ ꝓpter pctã pa/
rentum filios ⁊ nepotes vſq; in terciã ⁊ quartã gene
rationem (⁊ foꝛſitan vltra) diuerſis in hac vita tri/
bulationibus flagellari.⁊ ea ꝑdere bona in coꝛpoꝛe
⁊ anima.que foꝛſitan cõſequerentur ſi iuſti fuiſſent.
Io quoꝝ excmplũ longũ eſt hic inſerere. RW hijs igit
patet reſponſio ad queſtionẽ ꝓpoſitã. Concedendũ
em̃ eſt ꝙ peccata actualia pꝛimoꝝ parentũ ad oꝛigi/
nale nõ ptinent.nec cũ oꝛiginali tranſfundunt᷑ ſicut
rönes 263 partẽ ſecundã inducte oſtendunt. Mihilo
minus tamẽ alio mõ tranſeunt qᷓ;tum ad vindictã
⁊ punitionẽ tẽpoꝛalẽ.ſicut pᷣmo ꝓbatur auẽte Exo.

111 deinde exemplo. ¶ Ad illud vo qd obijcit᷑ ꝑ rõem

q facilioꝛ eſt tꝛãſitus in habẽtibus ſimbolũ.ðvᷣm ꝙ;
illud veꝝ eſt qñ vtrobiq; equalit᷑ ſaluat᷑ rõ pꝛincipij
agẽtis. Deccãs aũt actualit᷑ ñ hʒ ptãtẽ viciãdi ꝓlẽ.
niſi ille ſolus in quo habuimꝰobligari.⁊ in quo tota
12 maſſa generis humani potuit viciari. ſicut oſtẽſum
eſt.⁊ iõ illarõ nõ cogit. Ai qð obr. Trãſmit⸗
tit quod aliũde ſuſcepit.ððʒ ꝙ ex boc non ſeqͥtur qꝙ
trãſmittat illud qð eſt a ſe. Deccatũ em̃ quod aliun
de ſuſcepit eſt peccatũ naturale.ſed pctm̃ qð ipᷣe fac

eſt pctm̃ ꝑſonale.coĩcatio aũt alicuius ꝓpᷣetatis per
vie ã generatõis plus reſpicit veritatem nature.qᷓ; ac
13 tum pſone. ſicut ſupꝛa oſtẽſuz eſt. ¶Ad illud quod

obijcit ꝙ iõ peccauimus in adã.quia fuimus in ipᷣo
dñ peccauit.ddʒ ꝙ iſta non eſt tota cauſa.ſed ſimul

cuʒ boc exigit᷑ ꝙ in pꝛimo ꝑente oẽs poſteri poſſent

obligari. ⁊ caro oim poſteroꝛũ poſſet infici ⁊ fedari.
hoc aũt in alio qᷓ; in adã non habet reperiri.ideo pa
14 tet ꝛc. ¶ Ad illud quod obijcit᷑ ꝙ pctm̃ adulterij at

tendit᷑ circa actũ generatiue.dðm ꝙ ⁊ ſi crca actuʒ

NXIII

generatiue attẽdatur. non tamen dicit coꝛruptiõem

quc ſit in ipᷣa virtute generatiua m ſe.ſed que cõſi-

it circa volũtatem ronalem. ⁊ ita circa pſonam. et
Pter hoc culpa adulterij ſᷣm qꝙ culpa in ꝓlem trãſ-
ndi non habeſ. Nibilominus tñ quia circa actuz I 5
generatiue cõſiſtit.plus imputat᷑ ꝓli qᷓ; alia peccata
paretum.vnde vilis ⁊ abiectus reputat᷑ ille qͥ eſt na

tus de adulterio. ⁊ etiã ſᷣm leges buanas heredita/

te paterna reputatur indignꝰ. Ande illud peccatuzʒ
plus redũdat in plem qᷓ; alia actualia. non tamẽ ſic
redũdat in culpa pꝛimi ꝑentis qui poſteritatez ſuã
non tm̃ obligauit ad ignoꝛãtiam et penam.ſʒ etiam
fedauit peccati oꝛiginalis macła.ob quã quilibʒ cũ
naſcitur dignus eſt ira ⁊ indignus viſione dei.
Queſtio.ii.. b

¶ Utrõ pꝛimus parẽs ꝓ poſteris ſuis ſatiſfacere potu

erit. ſicut potuit eos ex culpa ſua viciare Et q ſic vi
detur. Quia dicit An.de concep.virgi.ca.xxiiij. Si

adam nequiſſet ad eos quos generaturus erat iuſti

ciꝗ ſuaʒ pduccre. nequaq; poſſet ad eos iniuſticiam
trãſmittere.ſi ergo hoc veꝝ eſt.ſequit᷑ ꝙ ſi adã potu
it ſua culpa filios reddẽ culpabiles. ſua ſatiſfactiõe
potuit eos facere excuſabiles. ¶ Item oẽs in adam
peccauerũt.quia fuerũt in adã peccãte. pari rõne

ſi oẽs fuerũt in adam ſatiſfaciẽte.videt᷑ ꝙ omnes in

ipo ſatiſfecerũt.ꝑ locũ a ſimili.¶Itẽ hipᷣm vr rõne
Si oppoſitũ eſt cauſa oppoſiti.⁊ ꝓpoſitũ cã ꝓpoſiti.
ſed ade traſgreſſio fuit cã noſtre coꝛruptõis.&̊ videt᷑

ꝙ eiꝰ iuſtificatio ⁊ ſatiſfactio fuerit cauſa noſtre re/
dẽptõis.Sicut igit᷑ in adam peccauimus. ita videt

ꝙ in eo ſatiſfecimus.Et iſte tres rõnes ſũpte ſunt ꝑ
locũ a ſimili. em hocipᷣm oſtẽditur per locuʒ a
minoꝛi. Pꝛonioꝛ eſt deus ad miſerẽdum qᷓ; ad con/
demnãduʒ.ſed diuina iuſticia pꝛo trãſgreſſione ade
cõdemnauit totã poſteritatem pena moꝛtis.i mul⸗/
to foꝛtius diuina miſericoꝛdia ꝓ ſatiſfactõe ade de-

buit reddere gram iuſtificatõis. Mtez potẽtioꝛ eſt

gra in bono q; ſit culpa in malo.ſed culpa ade potu
it totam poſteritatem inficere ⁊ reddẽ deo odioſaʒ
multo foꝛtius gr̃a que fuit collata ade potuit totã
Pontentais repare ⁊ reddere deo grataz. ¶ Itẽ vᷣm
eges hũanas tutoꝛ potius poteſt cõditiõem pupilli
melioꝛare q; deteꝛioꝛare.ſi & mito maior benignita
tis eſt lex diuina qᷓ; ſit humana.videtur ꝙ potiꝰ cõ/
ditio in pꝛimo ꝑente de peioꝛi potuit fieri melioꝛ. q
8 melioꝛi deterioꝛ.ergo ſi tranſgrediẽdo potuit trãſ-

fundere culpam. multo foꝛtius potuit traͤſmittẽ iu⸗

ſticiã. ¶ Sed contra.ſtatim adam cum peccauit ab
immoꝛtalitate cecidit in neceſſitatem moꝛiẽdi.ergo
ſi gratia ſupueuiens non aufert immutabilitatẽ di/
uine ſentẽtie. remanſit igitur poſt gratiaʒ moꝛtalis.
ſed moꝛtalis ð neceſſitate generat moꝛtalem. quã/
tumcũqʒ adã ſatiſfaceret generaret filios ſuos moꝛ
ti obnoxios. ſed nulla creatura rõnalis eſt moꝛti ob
noxia niſi ꝓpter culpam.g nunqᷓ;ᷓ potuit ſatiſfacere
quin trãſmitteret culpam. Item iuſticia oꝛigina/
lis conſiſtit in qu dam mẽtis ⁊ carnis integritate.ſᷣ
quia virginitas oicit incoꝛruptõeʒ mentis ⁊ carnis.
exquo ſemel perditur. nunq; per ſatiſfactõem pt re-
cuperari.g pari rõne neq; oꝛiginalis iuſticie donũ p
ſatiſfactõem recupꝑatur.ſi ergo ex illius iuſticie pᷣua⸗
tione eſt in nobis sba culpa.impoſſibile fuit q;

₰

adam ſatiſfaceret pꝛo poſteritate ſua. eʒ om̃is
ſatiſfactio pcccatoꝛis fundat᷑ ſuper gratiam gratuʒ
KRkRk 1

uarc. ¶ RX c9 ern ena
16 in adam potuerit ſatiſfacere.ſicut in eo potuit vicia
ri.hoc tripliciter poteſt intelligi. Aut ita ꝙ adaʒ po-

facientẽ. ſed gratia gratum faciens nunch pᷣt traſire

ab vno homine in alium.ſicut in pꝛimo libꝛo ꝓbatũ
eſt. ſed gratia immediate a ſolo deo datur. videtur

igitur ꝙ in pꝛimo parentęſatiſfacere nõ potuerit ge

nus bumanuũ. ¶ Item efficacioꝛ eſt in vnoquoqʒ fi

des ſua ſibi ⁊ gratia qᷓᷓ ſit alij.ſed adam nõ potuitꝓ
ſeipᷣo ſatiſfacere.ſed opoꝛtunum fuit filiũ dei pati ſi
cut oſtẽdit Anſ.in libꝛo.Cur deus homo.& non vi/
detur ꝙ potuerit ſatiſfactõis iuſticiam in alios deri
R dð.qꝙ cũ queritur Atruʒ tota poſteritas

ſteris cõmunicaret ⁊ culpam ⁊ ſatiſſactiõem ſimul.
Aut ita ꝙ cõmunicaret ſatiſfactõem ſed non culpã.
Aut ita in ſe ſatiſfacẽt ⁊ ꝓ ſe ꝙ poſteris nõ cõmuni
caret culpã. Pꝛimi duo modi ñ ſolũ ſũt ipoſſibiles.
etia ñ intelligibłes.qꝛ claudũt in ſe duo oppoſita.
Si em̃ adã ↄmunicaſſʒ poſteris ſil culpam ⁊ ſatiſfa/
ctõem.ſimul eſſent culpabiles ⁊ ſatiſfacerẽt.ꝗ̊ ſimul
eſſent iuſti ⁊ iniuſti. Similiter ſi cõmunicaret ſatiſfa
ctõem ⁊ non culpam.& innocẽtes ſatiſfacerẽt.⁊ hoc
ſimiliter non eſt intelligibile. Non em̃ fit ſatiſfactio

niſi ꝓ offenſa.⁊ ſi adam nõ cõmunicaret poſter cul

m ipᷣi baberent omnimodam innocẽtiaim.⁊ ſi B.
ocum nõ baberet in cis ſatiſfactio aliqua.pꝛo inno⸗/
centi em̃ ſatiſfacere non eſt intelligibile. Lertiꝰ aũt
modus dicendi videlicet ꝙ ſic ſatiſſaceret ꝓ culpa
ſua adam vt ſua ſatiſfactione impediret᷑ infuſio oꝛi⸗

2

ginalis culpe.⁊ ſi intelligibilis ſit. impoſſibilis tamẽ
lir ipᷣi ade.⁊ ratio huius melius ĩ tercio reddet᷑ cũ

agetur de modo redẽptionis humane.Ad pꝛeſẽs ãt
boc dixiſſe ſufficiat ꝙ adam ſic ſatiſfacere non pote/
rat vt impediretur trãſfuſio culpẽ oꝛiginalis in po/

1 ſteritatem ſuã.Et ratio buius ſumitun a parte ipi

us ade.⁊ a parte gratie.⁊ a parte coꝛruptiois natu/
re.A partt ade.quia ipᷣe debitoꝛ moꝛtis erat.⁊ dignꝰ
penalitate ⁊ miſeria. et ideo quancunq; moꝛtem vel
penã ſuſtineret.ꝓ trãſgreſſione ſua deo ſatiſfacẽ nõ
poterat ſufficiẽter. A parte vero gratie per quam ſa⸗

tiſfaciebat ratio ſumit᷑.qm illa gratia erat gratia pe
nitentialis. que quidem reſpiciebat ip̃am volũtates
pſone.⁊ ideo per ipᷣam non curabatur moꝛbus cõeu

piſcentie qᷓ radicabatur in carne.⁊ ꝓpterea quantũ/
cunq; ſatiſfaceret remanebat natura coꝛrupta.⁊ ita

neceſſitas ad tranſfũdendum oꝛiginalẽ culpam. Ex
parte vero nature ſumitur ratio.quia cũ natura hu/

mana tota in ipᷣo viciata eſſet.tanti penſabatur illa
coꝛruptio narrequätl pꝛecij eſt tota humana natu
xa.⁊ ideo quicquid adam faceret.longe inferius eẽt
eo qʒ exigebat deus ad tante coꝛruptõis ⁊ damnati

onis recoõpenſatõem.⁊ ideo ꝓ illa non poterat ſatiſ
facere. Poſſet nibilominus aſſignari ratio ex parte

diuine offenſe.q̃ cum eſſet infinita.rõne eius quia ẽ
contra infinitũ non recipiebat recõpenſatiõem niſi
aliquis ſatiſfaceret qui eſſet infinite bonus. Et ideo
non indocte dicunt aliqui ꝙ non ſoluʒ ſatiſfactio ꝓ
peccato ade.ſed etiam ꝓ quocũq; alio peccato fun/
data eſt ſuper meritũ ⁊ ſatiſfactõem xpᷣi.in cuius fi

de ⁊ ſacramẽtis deus parcit quibuſcũq; pꝑcit.⁊ ideo

contingit omnes de plenitudine eius accipere.⁊ ip/
ſum dici caput totius eccleſie.tã finalis q; pꝛimitie.
atet igitur ꝙ guocha modo dicatur. impoſfibile
uit adam ꝓ po
illud quod obijci

F 1. eris ſatiſſacere. Ande concedende
18 ſunt rõnes boc oſtẽdentes. ¶A

tur de verbo Anb. ꝙ ſi nequiſtet iuſticiaʒ pducere
⁊c.dᷣm ꝙ anſ.loquitur ibi de iuſticia oꝛiginali.⁊ il
lam dicit ꝙ adam ⁊ ſeruare poterit poſteris ⁊ tran.
fundere. Hoc aũñt intelligẽdum eſt ſane. non qꝛ aliqᷓ
qualitas qᷓ eſſet in anima ade ꝑ multiplicatiõem ad

poſteros deſcẽderet.ſed quia anima ade innocẽs cõ

iuncta fuerat carni pure ⁊ immaculate.⁊ ſi ſtetiſſet.

anima potuiſſet illam carnẽ ſeruare.⁊ a coꝛruptõne
moꝛtis.⁊ a coꝛruptõe libidinis. ⁊ hec ꝛectitudo erat
oꝛiginalis iuſticia. Si aũt in bac adam pꝑſtitiſſet. cũ
generaret poſteros.carnẽ immaculatã tranifũderz.

Et ſimiliter dũ anima creata a deo innocẽs tali car⸗

ni vnirctur.illud idem poſſet.⁊ eãdem rectitudincʒ
haberet.quã habuit anitna ade.⁊ ꝑ hoc oꝛiginalem

iuſticiam. ⁊ ꝓ tanto oꝛiginalis iuſticia tranſfũdi dici

tur.quia ſi hanc habet pater.neceſſe eſt ꝙ bãc babe.
at filius.⁊ hoc eſt ex rõne bone diſpoſitiois ex part⸗
carnis quã oꝛiginalis iuſticia ↄcernit.nõ ſic eſt ð iu⸗
ſticia ſatiſfactiois que volũtatem reſpicit nõ carnis

integritatem.¶ Ad ülud quod obijot᷑ ꝙ ſicut fummꝰ 9
in adam peccãate.ita fuimus in ipᷣo ſatiſfaciẽte.dm

e non eſt ſimile.quia peccatũ ade ꝓ co illã iuſtici

am oꝛiginalem pꝛiuabat.non tm̃ reſpicicbat ꝑpſonãä.

ſed etiam naturã.ſed quia illa ſatiſfactio illã innocẽ

tiam non reſtituebat. ꝑſonam non nam reſpiciebat.
⁊ideo nõ ſic in poſteros redũdare potuit ſatiſfactio
ſicut redũdauit trãſgreſno.(¶ Ad illud quod obijci

tur ꝙ ſi oppoſitum eſt cauſa oppoſiti ⁊c.dð ꝙ iſtud
intelligẽdum eſt in hijs oppoſitis quoꝛuzʒ vtrũq; eſt

aliqua natura. ⁊ in cis q̃ recte ſunt oppoſita.⁊ ſm il

lud in quo opponũtur.Er rõne huius triplicis cõdi

tionis illa ꝓpoſitio nõ habet locum in ꝓpoſito. Pꝛi

mum quidẽ quia culpa non dicit aliqua poſitõnem
ſed potius pꝛiuatõem. Scdo vero qꝛ iuſticia ſatiſfa

ctionis non directe opponit᷑ culpe oꝛiginali.ſed po/

tius originali iuſticie.⁊ ſi illa oꝛiginalis iuſticia fuiſ-
ſet in adam generãte.fuiſſet cauſa oppoſiti.Tercio
vero quia culpa ipᷣius ade opponitur ipᷣi ſatiſfactio
ni inꝗtum coꝛrũpebat ꝑſonam.non inq;tum coꝛrũ/
pebat nãm. ⁊ inqtum coꝛrũpebat perſonã merituʒ
erat cterne dãnatõis.iqtũ vᷣo coꝛrũpebat naʒ pᷣnci/
piũ erat vniuerſalis coꝛruptõis. Juſticia g ſatiſfacti

onis auferebat ab ipo adam meritũ eterue dãnatio

nis. ⁊ ʒ ill opponebat᷑ ei.⁊ erat cauſa oppoſiti vi
delicet eterne beatitudinis ꝑ modum meriti.vitiuʒ

gũt coꝛruptionis nõ auferebat.nec eius opꝑpoſitum
cauſabat.quia ᷣm illud non ardonetr ei.Acilꝛ 1

lud quod obijcitur ꝙ ꝓnioꝛ eſt deus ad miſerẽdum
qᷓᷓ ad condẽnandum.dm q illud veruʒ eſt vbi mi.
ſericordia ſic habet locum ꝙ non excludit iuſticiaʒ.

iuſticia aũt requirebat maioꝛeʒ ſatiſfactiõeʒ q; adãʒ

poſſet facere. ⁊ ideo miſericoꝛdia ꝓ illa modica ſatiſ⸗
factione ade non debebat toti generi bumano dona
re offẽſam.ſed quod nobis ⁊ ſibi deerat decebat euʒ

ſupplere.quod ⁊ fecit.cũ ꝓpter miniam charitatem

ſuam filiũ ſuum vnigenitum miſit in ſimilitudinem
carnis peccati.⁊ cum eſſemus moꝛtui peccato.coui⸗/

uificauit nos xpᷣo. ¶ Ad ill quod obijcit᷑ ꝙ potenti 22

oꝛ eſt gratia qᷓᷓ ſit culpa.reſponderi poteſt duplicit᷑.
Pꝛimo ꝙ illud intelligẽdum eſt reſpectu illius effe/
ctus ad quẽ gratia oꝛdinat᷑.gratia aũt gratuzʒ faciẽs
ipi ade collata non oꝛdinabatur ad remouẽduʒ caxr

nis coꝛruptõem.ſed volũtatis deoꝛdinatiõem.quia

7 2 *

refoꝛmatiua erat imaginis.nõ reparatia carnis. M

ð sä UU

—

ptinetn
onocol
tlum Vta⸗
aig nonenne
te⸗ n
tlüniatnn
z husntiuil⸗
ſigotohne
Galfrte⸗
ſunintle
ladiſpuet
tenftonmſ
fienent
tclitigumnch
eni
güttutee
ecvittatscont
ſgutao Sed
tsdicoe En
epurn.

norglein
ſerzi
ſepcm nobuse
llminhe
ieſcutſeoem
ſctirpleim ud
ſtpuncdennalte.
Ppiſanzttpien
ſenbochnoſt
aückiancbspot
ncalluin
cheteKcurge
(Fonboaßnn
Gallpamongn⸗

onnnitnoc caren

perehpogerqit
igcaretapſons
Oignnls fel
ſerioronnecñ
chhapicetan.
bbaredieckannen
gernipepnuan
tnotreteinn
Albeofeneunin
ſaſsclgnthotc
Pſ nnuse
armnpotsn
ehiut ſͤ⸗
teſpgtotriſt
Mick ick
ſotginintef
iGatpyter
rgagſnich
fürmn
paſin gliego
lrid
ffinemliſc
ſfno ſeſne
ſiangmnleye
Wnnattero
ſlcaſccoe

angni
en
erge
Meinhis
etſfefe,
Alncdn
nolhtſe ci

weq; Alaar⸗

nlldtudng

NNRgnen
armfilti
obiehee
Nüsgnn
liſectdi⸗
tigſatiin
docglintd

ehne .

limm
ninſchad.
ontiuſin
lludgrtcha⸗
ſniNi
aunci
toppinefnt
itpicriif
ni in
ins hinn
gutuuſni
wniſce⸗
leüttuſ
winand
Föiid
rämnand
wiuinun
vahneni⸗
zufuſt
Me
ggtitn
nand ti

ine

hilominus tamẽ in repatione carnis potẽtioꝛ eſt ali
quo modo qᷓ; culpa. dum ꝑ gaʒ meret᷑ homo ſcdaʒ
ſtolam. Aliter poteſt dici ꝙ ⁊ ſi gratia potẽtioꝛ ſit qᷓ
culpa.non tamẽ ſequit᷑ ꝙ totũ refoꝛmet quod culpa
deſtruxit. Multo em̃ facilius eſt deſtruere q; cõſtru
ere. Ande vnus malus cibus aliquãdo plus coꝛrũ/
pit nãm qᷓ; cẽtum bone medicine poſſint eã repare.

23 q;uis medicie ille ſint valde potẽtes ⁊ vᷣtuoſe.

l c
¶ Etu oꝛiginale in oibus repiatur equaliter. Et ꝙ ſic

iliud quod obijcitur de lege pupilloꝝ.dom ꝙ adam

non ad poſteros cõpatur ſicut tutoꝛ ad pupillos.ſp-
ſicut pater ad filios. Ande ſicut pater facilius pᷣt bo
na ſua diſſipare ⁊ deſtruere.⁊ per conſequẽs beredi
tatem filioꝛum ſuoꝝ deuaſtare qᷓ; poſſet illã poſt de

uaſtatõem ⁊ conſũptõem reparare.ſic ⁊ in ꝓpoſito
intelligẽdum eſt ſe babere.
Onſequẽter circa ſcᷣm articulũ queritur ð
quãtitate oꝛiginalis. Et circa hoc duo que/

ne quãtitatis continue.Atꝝ vnũ oꝛiginale poſi it eẽ
abſq; altero. Scðo querit᷑ qᷓtum ad rõnem quanti/
tatis diſcrete. Atrum videlicet ſit ponere vnũ oꝛigi/

nale vel pluun. .

„

vigetur. Anß. de oꝛiginali akell⸗Yanboe,

le pctm̃ in oibus eſtimo eſſe equale.¶ Item bocipᷣʒ
videtur rõne.Oꝛiginale pctm̃ eſt caretia debite iuſti
cie.ſicut ſepe dictum eſt.⁊ quilibet illa iuſticia coꝛpa
li eſt ſimpliciter nudatus ⁊ puatus.& ſi equalit᷑ oẽs
ſũt pꝛiuati.equaliter coꝛꝑali macula ſũt infecti. S in

quibuſcunq; reꝑitur oꝛiginale pctm̃.equaliter repit

em bocipᷣm oſtẽditur ꝑ cauſã.Oꝛiginale pec/
catũ eſt in nobis ppter ade inobediẽtiam.ſed inobe
dientia ade vna fuit.⁊ equaliter oẽs poſteros reſpi/
ciebat. videtur ꝙ oẽs equalit᷑ culpabiles faciebat.
SFern hocipᷣm videtur ꝑ penã. Omnes em̃ habẽ
tes culpam oꝛiginalẽ equaliter puniuntur.videlicet
omnimoda carẽtia viſionis dei.ſi igit᷑ quãtitas pe/
ne reſpõdet quãtitati culpe.videt᷑ ꝙ ſi eſt equalitas
in carẽtia viſionis dei.ꝙ ſit equalitas in coꝛruptone
oꝛiginalis.i Itẽ hocipᷣm ꝓbatur ꝑ concupiam an
nexã. oꝛiginale em̃ pctĩ ad oẽ malũ reddit ꝓnum ꝑ
concupiſcẽtiam. ETnde dũ lex ꝓbibet concupia)ʒ.ꝓ
bibere dicit omne malũ. oꝛiginale pctiñ vnũqueł/
qʒ coꝛrũpit vniuerſaliter.ſed vłem coꝛruptõem non
cõtingit repire vm magis ⁊ minus.immo in oibꝰ in

quibus repitur.in termino reꝑitur.S videt᷑ ꝙ oꝛigi /

nalis culpa nõ pᷣt eſſc maioꝛ in vna ꝑſona qᷓ in alia.
Eteʒ ſi maius ẽ oꝛiginale in vno ꝙᷓ; ĩ alio.aut hoc

eſt ex actu ꝑentis.aut ex actu ꝓlis. Ex actu parẽtis

eſſe nõ poteſt. Mã ſicut ꝓbatũ eſt ſupꝛa. pctm̃ parẽ.
tis in pleʒ nõ trãſit. Ex actu vero ꝓlis eſſe nõ pᷣt. ſic

planũ eſt. videt᷑ ꝙ nullo mõ oꝛiginale in vno ꝙᷓ in
ed cõtra. Anſ.de cõcep.
virgi. Sicut ppter nãm naſcit᷑ coꝛrupta perſona.ita

alio repiatur intẽſius.

nã ꝓpter ꝑſonã efficit᷑ magis peccatrix.ſed pctm̃ q8
inficit nam eſt peccatũ oꝛiginale.̊ videt᷑ qꝙᷓ oꝛigina-
le pctm̃ in aliquo poſſit fieri maius ⁊ intẽſius¶ Itẽ
boc videt᷑ rne. MNullũ malũ eſt in ſũmo.quia ihil

eſt ſũme malũ.ſcd oꝛiginale pctm̃ malũ eſt. non eſt

in ſũmo.ſed quod eſt citra ſůmũ. ⁊ intẽdi pᷣt ⁊ auge/
ri. oꝛiginale pctm̃ intẽſibile eſt. igit poteſt maiꝰ in
vno ꝙᷓ in altero repiri. ¶ Itẽ oꝛiginale petſñ eſt con⸗
cupiſcẽtia.ſed ↄcupiſcẽtia poteſt intẽdi ſicut ⁊ pᷣt re⸗/

rũtur. Pꝛimo querit᷑ de ipo oꝛiginali ſbᷣ rõ/

gatõ

— —

—

mitti. ⁊ aliquãdo intẽditur ſicut patet . ergimẽtuz
₰ — . . „ „ 2 — Je
videt᷑ ꝙ pctm̃ oꝛiginale intẽdi valeat.vt ſit maius

in vno qꝙᷓ in alio.vel etiã intẽſius in eodẽ ᷣm ſtatus
diuerſos. u
contrahit oꝛiginale.ſed caro nõ eſt infecta in ſũmo.
et quod nõ eſt infectũ in ſũmo.dũ tranſit ꝑ viam in/
fectõis pᷣt magis ⁊ magis infici. Si igit᷑ caro noſtra
trãſit per viã infectõis dũ ꝓpagat᷑.videtur ꝙ magis

magis inficit᷑.ac ꝑ boc quotidie oꝛiginale pctĩ au

gmẽtatur.¶ Itez ois ꝓpꝛietas quãto magis appꝛo/
pinquat ſi 65 cauſe eſt intẽſioꝛ ⁊ foꝛtioꝛ.⁊ ctäro 4
gis elõgat᷑ debilioꝛ.ſed coꝛruptio originalis ab adã
ꝓducit᷑ tãqᷓ a fotali pᷣncipio ⁊ radice.g videt᷑ ꝙ q̃n
to aliquis eſt ade ꝓximioꝛ.ꝙ tanto oꝛiginalis culpa
ſit in eo intẽſioꝛ. ¶ Item vna aia melioꝛa babet na⸗
lia ꝙᷓᷓ alia. ſicut in pcedẽti diſ.babitũ eſt.ſed tãto coꝛ
ruptio peioꝛ eſt.quato eſt in melioꝛi nã.ſicut Augu.
dicit et expꝛeſſe rõ manifeſtat.pt᷑ dignitateʒ ciꝰ qd

coꝛrumpitur. oꝛiginalis coꝛruptio peioꝛ eſt in vna

anima q;ᷓ in altera.⁊ ſi hoc.videt᷑ ꝙ culpa ſit intẽſioꝛ

Reo. dom ꝙ ſicut ſi adã ſtetiſſet oẽs equaliter eſſent 2 4

innocẽtes.ita nũc cũ adã peccauit oẽs facti ſũt eqli
ter peccatoꝛes.⁊ ita culpa oꝛiginalis in oibus reperi

tur equaliter.ita ꝙ nõ eſt maioꝛ in vno qᷓᷓ in altero.

nec etiã intẽdi habet in codem ſbiecto. MA.
intelligẽtiam notãdum eſt. ꝙ iſta tria cõcurrunt ad
oꝛiginale pctm̃.ſcilicet debite iuſticie carẽtia.concu-
piſcentia. ⁊ carnis feditas.⁊ pꝛimuʒ eſt ipi oꝛiginali
eſſentiale. ſcoᷣm vero male.⁊ terciũ cauſale.ſicut ſu/
pꝛa explanatũ fuit. Si igitur oꝛiginale deberet auge
ri. ex aliquo iſtoꝝ opoꝛteret illud intẽdere. cum aũᷣt

nullũ hoꝝ intẽdi habeat.in oibus equaliter habet

reperiri. Quãtum ad carẽtiam nãqʒ debite iuſticie
nõ poteſt intẽdi.iſta em̃ carẽtia non pᷣt eſſe maioꝛ in
vno 7 in alio niſi triplici de cauſa.Aut quia ſit obli⸗
oꝛtioꝛ. aut quia ſit ibi maioꝛ pꝛiuatio.aut quia
modus priuãdi ſit deteſtabilioꝛ. NMullo iſtoꝝ modo
rum maioꝛ habet eſſe carentia in homine vno iꝙᷓ in

alio. Mõ eſt em̃ obligatio foꝛtioꝛ.quia oẽs equaliter

obligamur in adã. Mec pꝛuatio maioꝛ.quia eodeʒ
dono ſcilicet oꝛiginalis iuſticie oẽs per oꝛiginalẽ cul
paʒ nudamur. Hec modus pꝛiuãdi deteſtabilioꝛ.qꝛ
oẽs pꝛiuati ſũt ꝑ vnã inobedietiam ade.⁊ ſic oꝛigia
le rõne carẽtie debite iuſticie nõ recipit magis ⁊ mi/

nus.ſed in oibus equaliter eſt. Similiter nec q;tum 26

ad concupiſcẽtiã intendi habet.Si em̃ intẽdit᷑ appe
titus vel cõcupiſcẽtia reſpectu alicuius deteſtabilis
in alio.hoc pᷣt eſſe tripliciter. Aut ex cõplexione.aut
ex aſſuefactõe.aut ex vinculi refrenãtis ↄfractione.
Pꝛimo mõ abſqʒ; dubio ↄcupiſcẽtia augeri pᷣt.ſicut
Fte de concupiſcẽtia carnis ꝗqᷓ magis feruet in co/
ericis ⁊ ſãguineis ꝙᷓ in melãcolicis.ſed talis inten/⸗
ſio nihil facit ad culpã. Mõ em̃ eſt culpabilis.ſʒ nãł
vł penalis. Similiter ⁊ ſecundo mõ concupiſcentia
intendi pᷣt in eodem boie.ſicut patet in eo qui aſſue

factus eſt luxuriari ⁊ bona cibaria comedere.qꝙ; ma

gis eſt ꝓnus ⁊ ardẽtius cõcupiſcit qᷓ; qui talia ñ gu/

ſtauit. ſed hec intẽſio nõ facit ad oꝛiginale pctm̃.ſed

potius ad actuale.quia nõ dicit᷑ oꝛiginaſe pctiñ con
cupiſcẽtia quocũq; mõ.ſed ſolũ ꝓut ab oꝛigine con
tracta eſt.Lercio mõ ñ pᷣt intẽdi.ſed in oibꝰ hʒ eq̃lit

reperiri. ꝓ eo ꝙ illud retinaculuʒ oꝛiginalis iuſticie
merito culpe ade in oibus eſt confractum. Et qm̃ ʒ
iſtũ tercium modũ attẽditur quãtitas oꝛiginalis ex

AXRkk 2.

tem feditas carnis eſt ratio quare aia

d cuius 2 5

27 equaliter. Similiter q;tum ad feditatẽ que

pte concupiſcẽtie. binc eſt ꝙ qtum ad concupiſcen⸗
tiã oꝛiginalis culpa in oibus in quibus eſt reperitur
in car

ſoꝛ dom & ꝛ ſi feditas camis put eſt coruptio p?è/

nalis intẽdatur ⁊ creſcat.ſicut patet in lepꝛoſis ⁊ ſe⸗

minifluis. ⁊ alijs fedis infirmitatibꝰ oppreſſis. put

ne non habet eſſe maius ⁊ minus oꝛiginale.⁊ h̊ pa/ tamẽ ipa eſt pᷣncipium oꝛiginalis.babet equaliter re an
tet.nã ꝙ aliqua ꝓpꝛietas intẽdat᷑ requirit᷑ idonei / periri in ſingulis.quia ab vno ſolo ⁊ pᷣmo fonte pce iu
tas ad intẽſionẽ tam ex parte ſuſceptibilis.q; ex pte dit. ¶ Ad illud vero quod obijcitur ꝙ ꝓpꝛietas in/2 gſon i
Apꝛietatis que itẽdit᷑.qᷓ etiã ex ꝑte agẽtis.⁊ ſi aliqd tenſioꝛ eſt cũ appꝛopinquat ſue oꝛigini.ddm q ill ſtunud⸗ o
boꝝ defuerit.ꝓpꝛietas illa nõ habet intẽdi.ſicut pa· xerum eſt de ꝓpꝛietate que quidem dicit naturaʒ ⁊ nen
tet conſiderãti.Oia aũt hec deficiũt in ꝓpoſito.He poſitõem. ⁊ de illa qᷓ babet continuari cum ſua oꝛigi nitiun
fectus em̃ eſt ex ꝑte ſuſceptibilis.nã ſicut ſpeculum ne.ſicut eſt in virtute mouente.⁊ luminis effuſione nuie
nouũ inficit᷑ a muliere mẽſtruata.ſed poſtiꝙᷓ muete aliter non habet veritatem ſicut patet. naz candela WE
ratũ eſt. ex aliquo aſpectu nõ recipit nouã infectio inflanimata ab alia. ita bene inflamabit ficut inflã/⸗ Mn it
nẽ. ſic hũana na in ſtatu pꝛimoꝛdiali quaſi noua ex· 2mabat illa. vtrũ q; enim deficit in pꝓpoſito. tum quia punt
iſtens infici babuit a corꝛuptõe pſone. poſtmodum illa carnis feditas plus vicit rõem pꝛiuatois q; poſi ſiſiruaſe
vero quaſi inueterata.ex noua coꝛruptiõe non reci tionis.tum quia etiam illius feditatis tꝛãſfuſio eſt ꝑ ttgnigii.
pit nou infectõem Defect/ etiã eſt er pte agentis. generatõem. in qua generatum pꝛimũ ⁊ ſcm habʒ Peri oion
quia nullus eſt poſt pꝛimũ hoiem cuius trãſgreſſio eæãdem vim quã habebat generãs pꝛimũ./ d üll 3 5 ſthletoton
reſpiciat obligatõem pſone. hinc eſt ꝙ talis culpa ñ quod obijcitur ꝙ vna anima babet melioꝛa natura. inniſehot
babz inficere carnẽ coniũctꝗ. Defectus etiã eſt ex ꝑ lia ꝙᷓ alia.d ꝙ ⁊ ſi hoc verũ ſit ⁊ concedẽdũ.tamen ieraeipone
te ꝓpꝛietatis intenſibilis. Illa em̃ qꝛuʒ potẽtia ẽ in quãũtum ptinet ad puritatez innocẽtie oẽs aie equa⸗ ricaopy
termino non hñt recipere maius ⁊ minus ſicut vult les ſunt.⁊ quia illius pꝛiuatõem directe reſpicit oꝛi⸗ niahßßf⸗
phᷣs. Feditas aũt carnis ſm ꝙ eſt pᷣncipium cõtra/ ginalc. binc eſt ꝙ licei alia naturalia ſint excellẽtio peſtgſi
ctionis oꝛiginalis oꝛtũ habʒ ex caretia oꝛiginalis iu · ra.non tamẽ ꝓpter hoc intẽditur coꝛruptio oꝛigina plresinncbis
ſticie.⁊ quia carẽtia illa nuditas q̃dam eſt.⁊ nudo ñ lis culpe Qudao em̃ dicitur ꝙ tãto peioꝛ eſt coru⸗ Wagſrllen
eſt recipere magis nudũ.ᷣſicut oꝛiginalis iuſticie nu· pttio quãto melioꝛ eſt nã. hoc intelligitur m ill vm Apnodfcn
ditas nõ recipit magis vel minus. ſic nec carnis fe· qð nãà per viciũ coꝛrũpitur.aliter eĩ non babet veri ſeyeñ Air
ditas. Et ſic patet ꝙ ex ꝑte feditatis carnis oꝛigina- tatem. quia frequẽter ille qui habet melioꝛa natura⸗ hoͤtffte muſe
le nõ habet intẽdi vel augmẽtari in eodẽ vł in diuer lia non bhabet ita grauia peccata ſicut ille qui babet als lpañ
