turaꝝ diuerſitas qᷓnta in hoie. nibilomin? aliquaẽ᷑.
Pꝛetea.qᷓuis nõ diuerſiſicet᷑ in hboibꝰpluribꝰhuma
na natura.tñ multiplicat᷑ in illis.⁊ ideo nõ eſt q̃rere
aliud mediñ. ¶ ob de oꝛigine ꝗ
lis rõ diſcretõis. Odm ꝙ quis Ricardꝰ dicat ꝙ pſo
ne in hoibus diſtinguant᷑ oꝛigine. tñ hoc nõ hñt roe

ncipij. nã pauci boĩes ſic diſtinguunt ꝑ illã habiti

dinẽ. Ad ſolñ em̃ vnũ boiem hʒ v illã habitudinẽ.⁊
tñ ab oib? differt ꝑſonatr. ſ rõ diſtinctõnis pſonalig
qtũ ad veritatẽ venit ex pᷣncipijs ↄſtituentibꝰ⁊ pti/
culantibꝰ.qᷓtũ ad noticia venit ex qᷓlitatibus.quoꝝ
vtrũq; ẽ in angel reie fm diuerſitatez. diuerſa em̃
bñt pᷣncipia indiuiduãtia.⁊ diuerſas ꝗꝓpꝛietates in/
natas. ſicut em̃ boĩes diuerſas bñt facies. ſic diuer.
ſas bñt mẽtes ⁊ ꝓpꝛictates mẽtales.ita intelligẽdũ ẽ
in angełſuo mwö. Qveſtio. ij. e

¶ Vtrũ pſonalł ꝓpꝛietas ſitĩ angel accidẽtal el ſbalis.

Et ꝙ accñtalis videt᷑ ſic. Goetiꝰ vicit ꝙ oẽ pꝛlũ ma
nat de genẽ accidẽtiũ.nõ ſolũ ꝓpꝛiũ indiuidui.ſᷣ etiã

in angelis nõ regi

27

28

tiplicatõe.⁊ glie beatoꝝ ampliſicatõe.quia amoꝛ cæz

29

vltimo obẽ de oꝛigine q̃ ẽ pᷣncipa ʒo

ute
Cuills⸗
nbegts
nkohefmn
nniu
Nitenud
ſtieckn
ililaafin
Coonuodic
fthumm
nnenhgenc
ttünilrſb⸗
Plefuecnni
ſchtoobhcf
ellemive
iticto ejt
1onisdia
Popooalsidi
pceterdnt
ſniſbnen
toonn
hüͤchtui
Mk inope
ptnkt
Medſi
eule
ontnrg
nnſetwt
hitmning
liehinarde⸗
Nilizeni
Uuſtoehz⸗
iſecie
nzolret
Uigonalttute
lußn tro
Unnt idiccr
ictmnensr
tiltritb⸗

dchſtalc⸗
Sunmnetszo
in
möomeinſ
Knlmnirhti
nait
tuläräen
Kcginint
Ritregnt
nindetd
räiem
eutam.

dose iti⸗
itriici⸗
kiim ci
Nrnah
Wirniſtt
Bingiitk.

—
☛ ☛ =

S=ꝛü —

=

ι
ſpecici.ſed indiuiduũ magis appꝛoximat accidenti⸗/
bus q; ſpes. multofoꝛtius ꝗꝓpꝛietas indiuidual de
genẽ accidentiũ ſBebuce, ꝑſonalẽ ꝓpꝛietas in

diuidualis.g ⁊c. ẽbugo de ſctõ vict. ꝙ in diui/
nis ẽ ꝑſonalis diſcretio . oꝛi angel p qᷣlit
in hoibus vtroq; mõ. ſi gᷓ tã itas qᷓ; oꝛigo dicit P-
pꝛietatẽ accidentalẽ in creaturis.pʒ ⁊c. Itẽ poꝛphi.
dicit ꝙ indiuiduũ ↄſtat ex ꝓpꝛietatibꝰq̃rũ collectõeʒ
ipoſſibile eſt in altero repire.ſᷣ tales ſunt ꝓpꝛietates
accidẽtales.g̊ indiuiduatio ẽ ꝑ accidẽtia.ᷣ ꝑ eadem
eſt pſonalis diſcretio per qᷓ̃ eſt indiuiduatio.ergo ⁊c.
C ſhee bumana natura in xpᷣo nõ habuit pſ. onalita⸗
tem nec diſcretionẽ perſonalẽ.ſʒ ↄſtat q; habuit que
ſunt eẽntialia ſbe rõnali. ꝑſonalis diſcreti nõ eſt
ſpalis ſiue eẽntialis nec hoi nec angelo. S circũ
ſcriptis oibꝰaccñtibꝰ.res nõ cadit in ſen .ß ſolũ in
intellectu. ſed vle dũ intelligit. ſingulare dũ ſentit. S
cireũſcpᷣtis accñtibꝰ.circũſcribit indiuiduatio. ergo
⁊ ꝑſonalis diſcretio.⁊ ſic idẽ qdð pꝛius. tẽ diſcre
tio ꝑſonalis ẽ diſcretio ſᷣm numen.ſed circũſcripta
Intitate nõ ẽ intelligẽ numen.g nec diſcretionẽ per⸗/
ſonalẽ. ſʒ ſbale intelligit circũſcripto accñtali. ſi di
ſcretio erſonal nõ pt intelligi accñtib? circũſcriptis.
nõ eſt ſbalis angelo ſ⸗ 3 potiꝰ accidẽtalis. Contra

arguit᷑ pᷣmo per textuü. Mgr em̃ dicit ꝙ; pᷣma oſide/

—

ratioẽ de ſba.⁊ ſub pᷣma ↄſideratõe oↄpᷣhendit perſo
nalẽ diſcretiõʒ.ᷓ videt᷑ ꝙ pſonalis diſcretio ẽ ange
lo ſpalis. ¶Itẽ perſona nõ ẽ aliud qᷓ indiuidua ſbᷣa
rõnalis nature.ſʒ indiuidua ſba inq;tũ hmõi ẽ in ge
nere ſbᷣe.nõ per reductionẽ.ſ directe pᷣm lineã rectã.
Fincqtũ hmoi ẽ in genẽ ſhe.̊ ꝑſonalitas nõ ẽ in ge⸗
nere accidẽtis.qꝛ in eodẽ genẽ eſt albũ inq;tũ albũ.
⁊jalbedo.s in eodẽ genẽ perſonalitas ⁊ pſona té
nullũ accidẽs ẽ niſi in ſba indiuidua g of̃e ac idẽs
ↄſequit᷑ indiuiduitatẽ eſſentie. ⁊ tã in rõnali qᷓ in ir⸗
rationali hoc hʒ veritateʒ.ᷓ pᷣus per naturã ẽ aliqͥd
indiuiduũ ſbᷣe rõnalis qᷓ; habeat accidẽs. per pᷣus
perſona. diſcretio in perſonalitate. ytẽ qᷓ diffe-
runt perſonalitate. differũt in ſuis pᷣncipijs ſbalibꝰ.
ſicut pʒ in petro ⁊ in paulo.⁊ꝛ q̃ ſic differunt ſealiter
diſcernunt᷑.g diſcretio perſonal dicit dꝛiam ſbalem.
nõ eſt ꝓpꝛietas accidẽtalis.¶ IYtẽ nõ eſt maioꝛ di⸗
ſcretio in accñtibꝰ.qᷓ; int᷑ oppo ita.ſy oppoſita nõ fa
ciunt diſcretionẽ perſonalẽ. qꝛ vnus hõ pᷣus ẽ albus
poſtea niger. pᷣus puer poſtea ſenex. ⁊ tñ idẽ indiui/
duũñ eſt 2 vna pſona. ⁊c. ¶ Itẽ accidentia diuerſa
cũ ſunt in vno ſuppoſito ſuni vnũ numero.vt gram
maticũ et muſicũ.ſʒ hoc nõ eſret ſi diuerſitas ſᷣm nu
meꝝ vel ſm diſcretionẽ perſonalẽ veniret ab accidẽ

31 tibus. c. ¶ R'. ad p̃dictoꝝ intelligentiã notandũ

ꝙcirca hoc eſt triplex mod⸗ dicendi. Quidã em̃ di/
cere voluerũt q perſonalis diſcretio ẽ accñtalis Pp-/
pꝛietas.q dicit qd eſt in genẽ accidentĩ.⁊. qdð cauſat᷑

ab accidentibꝰ. ſicut diſcretio numeralin boc autez

diia eſt. qꝛ diſcrctio numeralis cauſat a diuerſitate

pꝛietatũ.in qbus cõicãt creatura rõnalis ⁊irrõna.
lis.ſʒ diſcretio perſonalis a pꝛictatibꝰ q̃ᷓ inſunt p/
pꝛie rõnali creature. Sed illud impꝛobat᷑ in oppo/
nendgo 1 multas rõnes.nec põt hꝛe veritatẽ ꝙ diſtin
etio indiuiqualitatis ſit ab accidentibus.cũ indiui/
dua differãt pᷣm ſham. nõ ſ. olũ ᷣm accidens.⁊ ſilr de
diſcretione perſonali intelligendũ ẽ. Et iõ alius mo
dus ẽ dicendi ꝙ diſcretio ꝑſonalis dicit ꝓpꝛietatem

accnlalẽ.ꝗᷓ tñ nõ cauſat᷑ ab accñtibꝰ.ſʒ a ſba ſiue pn

io . engilk ansel ꝑ q̃litatẽ.
4

ðð U WB

cipijs ſbalibꝰ.ſicut vnitas qᷓ eſt pᷣncipiũ numeri in

genẽ accidẽtis. tñ imediate bʒ oꝛtũ a ſba. Sʒ cũ ter⸗

ſona dicat idẽ qd ſuppoſitũ rõnalis nature vt eſt in
genẽ ſᷣe.nõ videt᷑ pbabile ꝙ pſonalis diſcretio di⸗
cat Saetatẽ accñtalẽ ſolũ.Et iõ eſt terciꝰmodus di
cendi ꝙ diſcretio ꝑſonalis ⁊ ſi videat᷑ dicẽ accidẽs.
qꝛ dicit ꝑx modũ accidẽt.tñ pᷣncipalr dicit q̃d ſbᷣale.
⁊ ſi aliq̊ mõ impoꝛtat accũs hocẽ ↄñter.illud tñ ime
diate hʒ oꝛtũ a pᷣncipijs ſbᷣalibꝰ. ⁊ boc pʒ ſic. Diſcre/
tio ꝑſonalis addit ſuꝑ diſcretionẽ indiuidualem. di
ſcretio aũt indiuiduaſis duo dicit. indiuidu ationez
⁊ Dñ̃ter diſtinctionẽ. Indiuiduatio aũt eſt ex pᷣnci⸗
pioꝝ indiuiſione ⁊= appꝛopatione.ipᷣa em̃ rei pꝛinci/
pia dũ oiungunt᷑ inuicẽ ſe appꝛopᷣant ⁊ faciũt indi/
uiduũñ.ſed ad hoc ↄſequit᷑ eè diſcretũ ſiue eſſ. e diſtin
ctum ab alio.⁊ ſurgit ex ̊ numerꝰ.⁊ ita accidẽtalis
ꝓpꝛietas oñs ad ſbᷣam. ⁊ ſic idiuidualis diſcrctio di⸗
cit aliqd accidentale. 2 aliqͥd ſbale.pſonalis aũt ad/
dit ſuper hãc diguitatẽ ꝑſonalitatis. Dignitas aũt᷑

illa duo dicit. ſc nobilitatez rõnalis nature.q̃ eſt

natura rõnalis tenet pᷣncipatũ int᷑ naturas creatas
Vñ nõ eſt oꝛdinabilis ad pfectioꝛẽ foꝛmã.⁊ hec no⸗
bilitas ⁊ ſi per modũ qualitatis habeat intelligi. tñ
eſſentialis eſt natute ronali. Dicit em̃ illa nobilitas
actualeʒ eminentiã.ita q; in ſuppoſito nulla ſit alia

natura ita pᷣncipalis.vt natura rõnali

ſe ſonãs. ⁊ iõ qꝛ hoc deficit ei in xpᷣo.nã rõnał creata

nõ facit ꝑpſonalitatẽ ⁊ hoc eſt accñtale. HH p
quẽadmodũ indiuiſibił diſcretio E ex exiſtẽtia foꝛmeę

naturalis i matcria. ſic pſonal diſcretio ex exiſtẽtia
nature nobilis ⁊ ſupeminẽtis in ſuppoſito. et iõ ;
uis vtrobiq;ʒ impoꝛtet᷑ qͥd ſbale.⁊ ſilr accñtale. ↄons

—

hoc dico in creatura.nõ tñ impoꝛtat᷑ accidẽtale qð
cauſet᷑ vel oꝛtũ habeat ab accidẽte. ſ potiꝰ ↄſequit᷑
foꝛmã in materia.vel naturam in ſuppoſito. Ex his
pʒ veritas ꝓblematis ⁊ diſſolutio obiectionũ ꝓ ꝑptc.
Bi em̃ qᷓrat̃ vtꝝ perſonalis diſcretio ſit ꝓpꝛietas
alis vel accidentalis. Si ſbalis Pꝛietas dicat᷑. qꝛ
imediate ſequit᷑ ſõam.ſic dom ẽ eſſe ſtale. Di ſbale
dicat᷑.qꝛ nõ exit genꝰſbᷣe. dom ꝙ qdãmõ ſic.⁊ q̊dã⸗
modo nõ. Silr ſi dẽ accñtalis ꝓpꝛietas q̃ cauſat᷑ ab
accñtibus.ſic dom ſimplłr ꝙ nõ. Si vo accñtalis qꝛ
eſt in genẽ accidentis.ſic pᷣt dici q; qqãmõ ſic. q̊da/
mõnõ.ſm diſtinctionẽ pᷣmo factã.
ſonalis diſcretio pertinet ad ſöam non cauſat᷑ ab
accñtibus. hoc totũ ↄcedenqũ ẽ. 11
ſitũ ꝙ om̃e Pai manat d genẽ accidentiũ.ddm ꝙ;
boetiꝰ loquit de ꝓpꝛia paſſione.⁊ hanc dicit manare
de genẽ accidentiũ.nõ qꝛ nõ cauſet ex pᷣncipijs ſub/⸗
iecti. qꝛ ex ipis foꝛmat᷑.cauſalit᷑ tñ ẽ in genẽ accidẽ
tiũ. Duplr g deficit illa rõ pᷣmo qꝛ peccat in intelle

ctu huiꝰ generis ꝓpꝛiũ.Eſt em̃ ꝓpꝛietas qᷓtũ ad rem. 34

eſt ꝓpꝛictas qᷓtũ ad modũ.⁊ boetius intelligit de
eo qð realiter eſt ꝓpꝛie paſſio.qd eſt ꝓPꝛietas q;tum
ad modũ. Pꝛopetas aũt indiuidualis aut ꝓpꝛietas
pſonalis.⁊ ſi videat᷑ dicẽ ꝓpꝛietatẽ oñtẽ eſſe ſicut ad
cidens.rcalit᷑ tñ nõ dicit niſi appꝛopᷣationẽ pᷣncipio
rum ꝑ indiuiſionẽ.hoc dico ätũ ad pꝛietatẽ indi-
uidualẽ.ſilr ꝓpꝛietas pſonalis nõ dicit vltra boc ni⸗
ſi dignitatẽ ſiue nobilitatẽ nature rõnalis.q̃ nõ eſt
ei accidentalis.iĩmo ſimpłr ⁊ oino eſſentialis. Pec-
cat ⁊ pᷣdicta rõ in malo intellectu p̃dicati.qꝛ ꝓpꝛiuʒ

di manare de genẽ accidentiũ.nõ qꝛ manat ab acci⸗/

dentibꝰ.ſcd qꝛ manat a ſba exiſtens de gen accidei
d 2

.

8.vt ſit q̃ſi er

Sobẽ ꝙꝑ/ ʒ2
obꝛ in oppo⸗ ʒ3

tium. ſic in Ppoſito. vñ ſicut vnitas ꝗᷓ eſt pꝛincipium gecidentia nõ põt eſſe diſcretio pſonalis vel indiu⸗ thuſrkert
numeri oꝛtu bʒ a pᷣncipijs ſbe accidẽtali ad ipᷣaz re / dqualis. neceſſe ẽ ꝑ materiã. Itẽ ſi perſona adde va e,
latis. nõ a pᷣncipio aliqᷓ qd ſit in genẽ accidẽtis. Sic ret aliquã foꝛmã ſupꝛa naturq & ſicut ſpẽs eſt diffi⸗ polonte
intelligi pt de diſcretõe ꝑſonali m id qð in ea acci/ nibilis. quia addit differentiã ⁊ foꝛmã ſupꝛa genus kyctafi
dentale. vtpote cõꝑatio ad alterã ꝑſona. reſpectu eu ita etig indiuiduũ eſſet diffinibile. quod falſum eſt. tringe
ius hʒ diſtingui et numerari.⁊ eminẽtia dignitatis 4 te ſi indiuiduũ ſine ꝑſona addit foꝛmã indiui/ netlehtit
in ſuppoſito reſpectu alteriꝰ nature quꝗ nõ habuit quantẽ ſupꝛa ſpẽm ſpãliſſimã.ꝗᷓro vtrũ cõditio poſ- nsetiit
3 5 bumana natura in x o. ¶ Oꝛ obꝛ ꝙ diſcretio perſo ſit facere aliã foꝛmã ꝑ oia illi cõſimilẽ.conſtat ꝙ ſic. Aiantn
nalis eſt ꝑ ꝗlitatẽ. dm ꝙ intelligit de qllitate qͥ ẽ in q nullaẽ foꝛma accidẽtalis cuiꝰ ſimilẽ nõ poſſumꝰ Atena ct
genẽ qlitatis qtũ ad modũ.non aũt qtũ ad rẽ. His cogitare.g ſilr in ſubſtãtiali.ſed ſi facit ſimilẽ. illa eſt Nſiatontn
em̃ dnobꝰ diſtinguunt᷑ pᷣdicamẽta.vel qᷓtũ ad eſſen cõis pluribus.ſ nihil tale eſt indiuiduũ.g impoſſi⸗ Ggoog
tiam. vel qtũ ad modũ.⁊ aliqd ẽ in genẽ ſoᷣe qð ni/ bile eſt diſcretionẽ ꝑſonalem eſſe a pᷣncipio foꝛmali ſct
bilominus bʒ modũ accidẽtis. vñ etiã conſueuit di ſuꝑaddito ſpeciei. Itẽ ab eodẽ ẽ diſcretio ꝑſonał Ictoſchecn
ſtingui qlitas duplex ſcz ſpᷣalis ⁊ accidẽtalis. Ael di a quo eſt diſtinctio vm numeꝝſed illa eſt a materia iurbcalto

cendũ ꝙ hic loqnit᷑ de diſtinctõe ꝑſonali qtũ ad no⸗- ſicut dicit pᷣus in pꝛima phia oino materia nume-
ſtrã cognitionẽ. ⁊ qꝛ cognitio nr̃a ẽ ꝑ qlitates accidẽ rabiliter ſe habet. ⁊c. ¶ Itẽ ab eodeʒ eſt pſonalis
tales. dixit pſonas creatas diſtingui qᷓlitate.⁊ ꝑ hũc diſcretio a quo eſt eſſe bi ſiuẽ bic ⁊ nuuc.ſed hoc eſt
modũ intelligit verbũ poꝛphirij.q dicit indiuiduũ materia. quia in lib.de celo ⁊ mundo.dicit᷑ ꝙ differt ie 4
oſtare ex collectione ꝓpꝛietatũ. loquit᷑ em̃ ſm rõem dicere celũ ⁊ hoc celũ.qꝛ cũ dico celũ dico foꝛmã.cũ (Man

56 2 cognitionẽ.nõ ᷣm rẽ.⁊ ſic pʒ terciũ. ¶ N obijcit. dico hoc celũ dico materiã.ergo ⁊c. ¶ Itẽ in creatu dpibe
in rpo bumana natura nõ bʒ pſonalita . dom ꝙ h ris in quibꝰ eſt ꝑſonalis diſcretio per oꝛiginẽ. nõ eſt doltne guſe
eſt rõne illi?eminẽtie qᷓ ↄſequit᷑ ad nobilitatẽ. et ila ob aliud.niſi ꝙ generãs generat aliud.ſ vt dicit phi mehi
ſupeminẽtia dicit qnda dignitatẽ accidentalẽ ſicut loſophus.generans nõ generat aliud niſi ꝓpter ma auchwon⸗
pus oñnſum ẽ.qᷓ amitti pᷣt nõ ſolũ p depditionẽ.ſed ꝑ teriam.& in rebus creatis eſt pſonalis diſcretio ꝓpt᷑ tmnntin
dignioꝛis ſuꝑinductionẽ.ſicut alibi melius dicetur. materiã. ¶ EK. dm qꝙ hec eadẽ eſt queſtio de indi/ ygq9 imican
7 Mobz de ſenſu intellectu. dem ꝙ etſi ſenſus ſo uiduationèe q̃ nunc mouet᷑ de pſonali diſcretione.et
lũ modo ſit ſingulariũ.intellectus tñ pᷣt eſſe nõ ſolu, de ipa fuit contentio inter phᷣicos viros. Quidã em̃
vniuerſaliũ. 5 etiã ſingulariũ. vñ nõ eſt intelligenda imitantes verbũ pbᷣi dixerunt ꝙ indiuiduatio venit
illa dꝛia cũ pciſione.⁊ hoc pʒ.qꝛ ſolus intellectus cõ a materia.quia indiuiduũ ſupꝛa ſpẽm nõ addit niſi
Sbendit intrinſeca pᷣncipia petri ⁊ platonis.⁊ circẽ materiã. ⁊ boc ponebant.qꝛ dixerunt vniuerſalia ſo
ſcriptis oibus accidẽtibus dicit eos ene diſcretos ? lum dicere foꝛmas.⁊ tunc pꝛimo tangit᷑ materia qñ
38 diſtinctos. ¶ Oꝛ obꝛ de numero. dom q ſicut vnita peruenit ad bᷣ aliqd. Alijs vo aliter viſum cſt ſcz q;
tem ſbᷣalẽ ↄſequit᷑ vnitas accñtalis inſepabiliter.qꝛ iudiuiduatio eſſet a foꝛma. ⁊ dixerũt ꝙ vltra foꝛmã
nõ eſt pᷣncipiñ indiuiſionis ̊ ↄſequẽs ad illã.ſic di · ſpeciei ſpecialiſſime eſt foꝛma indiuidualis.et quod lnopta
uerſitatẽ ſubſtãtialẽ ↄſequit᷑ numer inſ. cpabilit. tñ mouit bos ponere illud fuit. quia intellexerunt oꝛdi ſcig mnge
Sm rẽ ⁊ naturã diſtinctio illa ẽ a ſubſtãtiali pᷣncipio nem in foꝛmis ſm generationẽ ⁊ naturã eſſe ꝑ eun/ lnmicagen
nõ accidẽtali. ⁊ ſic patet totũꝗ. dem modũ. per quẽ oꝛdinat᷑ in genere.ita ꝙ foꝛma ifiitiſ⸗
etto kjf. f generis generaliſimi pᷣmo aduenit matcerie. ſic de⸗ Neoß nong
Aitrũ diſcretio ꝑſonalis ſit a ꝑte pᷣncipij foꝛmał vel ſcendendo vſq; ad ſpẽm.⁊ adhuc illa foꝛma nõ con cgent.
matcrialis. Et ꝙ a ꝑte pᷣncipij foꝛmalis. Ricar. dicit ſtituit indiuiduũ. quia nõ eſt omnino in actu. ſed vl Opironif
ꝙ tã in angelis qᷓ; in hoibus ẽ diſcretio ꝑſonalis per tra hanc foꝛmã indiuidualis ſubſequit᷑.que eſt om/ itmi
qlitatem. qᷓlitas.aut ẽ foꝛma.aut tenet ſe ex ꝑte foꝛ nino in actu. ſicut materia fuit omnino in potentia.
me. 5 ⁊c. ¶ Rtẽ ſi aliqͥd ineſt aliqbus.⁊ eſt in eis cͦ⸗ Quelibet iſtaꝝ poſitionũ aliquid bʒ qdð homini nõ
p analogiã neceſſe ẽ ꝙ inſit ꝑ aliqd analogice repr multũ intelligenti ronabiliter videri poterit impꝛo/
nuum in eis. Derſonalis añt diſcretio eſt in duuinis ? babile. quõ materia que omnibus eſt cõmunis erit
in angelis analogice. in diuinis nullo mõ eſt ⁊1 mã pꝛincipale pꝛincipiũ. ⁊ cãm diſtinctionis valde diffi
qꝛ deus eſt pura foꝛma. ⁊c. eis pſonalis diſcre/ cile eſt videre. Rurſus.quõ foꝛma ſit tota ⁊ peipua „
tio in creatura dicit maximã nobilitatẽ.ſ q magis cauſa naturalis diſtinctionis valde difficile eſt care N.
nobile eſt. magis elongat᷑ a materia.⁊ maxime acce re. cuʒ omnis foꝛma creata q̃tum eſt de ſui natura.
dit ad foꝛma.g ⁊c̃. it eona oiſr dicit ma· nata ſit habere aliã ſimilẽ. ſicut et ipſe phᷣs dicit etis
ximã autoꝛitatẽ in creatura.qꝛ q̊ tale eſt. nullo mõ ẽ in ſole ct luna eſfe. vel quõ dicimus duos ignes dif/
ad alteꝝ poſſibile.om̃e aũt tale ↄſequit᷑ fomam nõ ferre foꝛmaliter. vel etiã alia que plurificant et nu⸗
materi c. ¶ IYtẽ nibil qd eſt vnu in oibus eſt vn mero diſtinguunt ex ſola diuiſione cõtinui. vbi nul
cipiũ diſcrctõis. materia qᷓntũ ẽ de ſe vnica ẽ.g nullo lius eſt noue foꝛme inductio. Ideo ẽ tercia poſitio
mõ eſt pᷣncipiũ diſcretõis. nec diſcretõis ꝑſonalis. ſatis plana.ꝙ indiuiduatio cõſurgit ex actuali con-
(NIts diffinitio vt vult phᷣs eſt aggregati. ů cũ diffi · iunctione materie cũ foꝛma. ex q coniunctione vnũ
. nitur hõ.nõ foꝛma tm̃ ᷣ cõpoſituʒ ex materia et fo ſWibi appꝛopꝛiat altcrũ. ſicut patet cũ impᷣſſio vel op⸗
ma diffinit᷑. ſi bõ in cõi claudit in ſe materiã. ⁊ na/ peꝛeſſio fit multoꝝ ſigilloꝝ in cera q̃ pꝛius erat vna.
tura rõnalis ſilr.ſᷣ ſi pſona addit aliquid ſuꝑ natu/ nec ſigilla plurificari pñt ſine cera.nec ccera numera⸗
ram. cuz nõ poſſit addere materiã. opoꝛtet ꝙ addat tur niſi qꝛ fiunt ĩ ea diuerſa ſigilla. Si tñ qras a quo 4
aliquid foꝛmale. ¶ Contra. Boetiꝰ. ſpes eſt totũ eſſe Eniat pncipalr. vdm ꝙ indiui duũ eſt hoc aliqᷣd. Oz
nchni uorf eſre eſt a foꝛma. indiuiduũ ſupꝛa ſrx ſit b.pn cipaliꝰ hʒ a mã rõe cꝰfoꝛma hʒ poſitõʒ i loco 4
ciem nõ addit foꝛmã.ergo nec ꝑſona ſupꝛa naturã. ⁊tꝑe.Ox ſit aliqd. hʒ a foza. Judiuiduũ em̃ bʒ eẽ. hʒ

ſig aliquid aqdit, qaut matcriq aut accidetia.ſed ter etia exiſtere. Exiſtẽ dat mã foꝛme. eſſendi actũ vat.

—N f f f

õäs ñäs —R . RNN f f —
s è . M R ” M M Z 1 SU õ E

Di.

40
Re ene
nn9 ve p ua
obiad isie⸗
22 „den Hama nuli criã mn iniun i
dicta. rne d i mat nat ñ diff⸗ indiu 1
D pdict nater ꝛmna. i eN ut m qn ine 4
is Bſur foꝛr tali⸗ öiun 8.no ſup dene a'& rritd
831 t tot cO foꝛma qbus ce idu⸗ illas diu
aturi dicit n0! te nt fo⸗ ,p qbi es oc inn x iũ in .
S creg t10 Dd. . iſi. p icun . t to
to girin. alaraans =U nren H
gis:gſoeload en 4 acüce Lan S ane Praakae
Je eciten R ipal HTren ve u nõ a iuidu telligi ſa ſin teri itatẽ ꝗᷓ ꝛim ã.
alene ltate.3 asr al re⸗ sieri dign dgeepeima
foꝛtha nblici unenone dicit anpelis . tis obẽ? es in niſi vor atte neane⸗
kigtut hoc die ẽ ñ ſit ꝑ in hoi ecdunt eitarlun aut ſaue iain ꝛma S ig. in atu⸗
rfecht tat ip ſch o ſiue fs ce ſupp ine. in nſu. a8 vi. ſe icit fo lox. angeli it de li de⸗
niſgumn mere. Gchren aac tñre recp ngͤclox is ipſis a F aE
18. i H pmo li. . t 4 99 .. tis um 3. à ex-
entünt dnenuck nckn, ſicutipmo kniitari itati tribu np a de n. r “D
ſehmi nu ; t in di cut i p ſdden ꝓPcec boni ttril . terei on⸗ fal 21
ckſmitn obijci tis. p it in 9.ſicu inel 9 ẽtes ꝓc. . bo ralibus a e⸗J irmatio ionẽ Amia
A. 6 ignitat ven libꝰ. 1 ir in y uẽt cie alib rs i lam. J ſirm inio det lonẽ.
ſomdzd dici ctio ṽ na 6e ſᷣm iſtés 8 ſeq nali⸗ de natur c pa nnn Jn ao tria lecti
ſniint 8 di rõne .B bus m tmgr den Dreper yn ten errar
ne hnc angiauce Desn abiti Perng o let rfalchi . K uiren .
fefnl . jral tis cliter . Deh han eß Diuich ſo ianh aeiin a .—RKHr firma⸗
atini gnita rbic. 0 HH dingmien Alijs maker Eg cũ con
tidiarone 17 . Ge⸗ tũ inion Atr.
utun H eſtigati è” lſam o eri ſole rit in⸗
umnmn 1izinu ſup. en re Nen Keen mna af et nral kig. M falſ⸗ lbe queri fue runt.
And aen inio⸗ rernl⸗ ge etiã an ali xoꝛ nõl iã fui
nunchig due bi es Mg en li ti litate an . ꝓ i. 2 ar is exo 9. 7 n0 us uiſſe
Cidonii damrnt po eins nge 1. 1. itat . idet᷑ eli. tion alo aliqʒ fui
cceſi ction vero nes aus ⸗ bon ignü v⸗ ang rea ſſe mal nec atos tis.
niſi⸗ nda at. 1 cat ſon turali . dign ſint ipo c 36 8 ce. creg icen ſ.
– Pꝛi (Ag a. inueſ el in n ſine ecide ca a⸗ ata .ſup. ſ ſanc omic ex
— (S i vyel m T lap aangele ſ ab int rayete⸗ n dñ⸗ ita t put tate
uie⸗ manrie⸗ eclin pſum az mi abo aſſe. in ſtra i i; in ven hac
— creati erut liciã d geckiug, apolar am? q 5 fru nnſterum Sin HDS
acl rg. mal eation opini initio ox ap tellig dẽ. iſſe 7 ſlexum. it ini⸗
— inio 5 bitrio⸗ teren⸗ Aui pt ab in 5.5 vt dein eoo e ceſt ini ac.
zumn i nio 1oꝛã int os. npt eatuz. etit. dẽ olü ce nõ Hoc ti dei A
niſe enee Eſi⸗ lonſ la viiſte ſtare. tiontaee eael Wb. Auen Ber A .
mne neltcie, * m ug os ui ver odi tia liher eane Sue eso
Nutnglitßt fuerũ oꝛ22 acat initi are el c ma illi eus e qu aerta bi⸗ is opt.
a e mim fal p binio 5v ne ym it d iſt 9. dẽ nr gub wwe
uncnin ernne 1 at a 3641 tpisy 50 um. ð feci aco alus. re depe nõ ba
– aermn is fal er atus⸗ itio idã in eatu 195 f. Dꝛ it ma is lone on⸗ nõ
nm cider ionis cre po ini⸗ ui e cr ti de ait. s ſi Hie⸗ efanzne ten
inni pin H. q̃ᷣ bip̃ de q eſſe nent A ctu us. ft vt. ſ. ED JIt 8
tu e 2 fimati ſt a UVn itante m ph o fa uatus ider eſt initio ſaluo
aiinin etiſſ. eop it .E nch hn d 84 vo buit a lt. geunn
lus 8 ſte 4de t in 3 ei tan tate elo⸗ 08 Ete vu t an ect ñ
G q;uis inqᷓᷣ elis u ei. lunn ange Eo Seus elt ficere le
icttut Ho ei ab a de nec dicu run ruu ſpi fir t bea turn .
miwiß i 9 atu 19 bo un moꝛ tos: eotu mp. i der⸗ lluda . tu
che . enake⸗ onn Seſtue gor ſican er ta? adi ager o slieneh
nmntin idus 0 fo nifi⸗ ea don laã dici li
n h iij. inuidu ſtim los vs ſoꝛ⸗ ni ⁊ be⸗ ee ꝛu Ddm qꝙ ſaarurec
intg vo ci · aliſtch H unnsagan
M bongtrn
grng lug. ab ex nio ea m tos ſine ere .
n ð
, ð Puſoadre Cna
Ge⸗ “ cunt inten idet bono nõ iuſt irtutib
nist ſtoſh tes. H.
“
Go
“
6
Gis
e

„ — J ⸗
☛ ‚R———

Auoniaʒ igit᷑ lucifer appoſite fuerunt in cõfirmatione p gratiaʒ.alijs vero —
erxcellens fuit inter ce per liberum arbitriũ ſuꝑbientibus ⁊ ideo cadentibus. “
Preg rnlae c Aliquã etiam fuiſſe moꝛulã aiunt inter creationẽ ⁊ la⸗
nacuit dn ſtetit. ideo plum et confirmationẽ. æ in illa bꝛeuitate tpis omnes
dieit inicium figmẽti boni erant. non quidẽ per vſum liberi arbitrij.ſed per
dei. Uñ et alia trãſla creationis beneſiciũ.⁊ tales erant qui ſtare poterant.
tio habet ipſe pꝛinciid eſt nõ cadere per bona creationis.⁊ cadere per libe⸗
vium vlan de bune rum arbitriuʒ. Poterant em̃ peccare ⁊ nõ peccare.ſed
Refutaru druapa, nõ poterant ꝓficere ad meritũ vite niſi gratia ſupad⸗
tamen eum fecit. qi ? deretur. que addita eſt quibuſdã in cõſirmatione. Et
ſimul pᷣuidit quibus ad hoc cõfirmandũ vtunt᷑ teſtimonio Aug.qui ſuper
bonis vſibus accom /· Beñ. dicit angelicã naturã p:imo info:miter creatam.
mogaret ſcy ugon ? celum dictã.poſtea foꝛmatã ⁊ lucẽ appellatã.quan⸗
toen. e eſr igi do ad creatoꝛẽ eſt conuerſa perfecta dilectione ei inhe
a de⸗ intellig bec con rens. vnde pꝛius dictũ eſt. In pꝛincipio creauit deaus BGeñ. j. .
lunctio vt cöſecutiue celum ⁊ terra.⁊ poſtea ſubditũ.dixit deus.ſiat luxᷓQeet·
vel cauſaliter. Conſe facta eſt lux.quia in pmo agitur de creatione ſpũalis
cutiue ſicut frequent nature infoꝛmis.poſtea de foꝛmatione eiuſdeʒ. Ratio matione idem
e = q; obuiat illis qui dicũt angelos creatos fuiſſe malos aſtruit.
vt moleret quia con Mon em potuit creatoꝛ optimus autoꝛ mali eſſe. ⁊ i0
ſecutuz eſt ad boc. ſi totum bonũ erat qð ex ipᷣo illis erat.⁊ totũ bonũ erat.
diaboli ludificatio ſſl qim ex ipſo totũ erat.hoc modo ꝓbatur ꝙ boni erant
ſecuta eſt qᷓuis pter omnes angeli quãdo pꝛimo facti ſunt.ſed ea bonitate
illam nõ fuerit fact?. quã natura incipiens acceperat. S
Si autẽ intelligatur – falſam repꝛobat. rationes ⁊ autoꝛitates
cauſaliter.tunc poni ii. nande .
tur conſequens ꝓ an 8 explanan 0ℳ. rr 2
teeccdẽte. finaliter em̃ (aeoch Aug.exterminans opinionem eoꝝ qui ange⸗
dvyabolus factus eſt los creatos fuiſſe malos putant.autoꝛitate ? rõne po
ad exercitium. et p bat bonos fuiſſe creatos.⁊ verba pꝛemiſſa beati Job.
mBotioneʒ bonoꝝ ad que illi pꝛo ſe inducebant quõ ſint intelligẽda aperit.
5 quod ceſequikigins dicens ſuꝑ Geñ. Omnia inquit fecit deus valde bona
dyaboli ludiñcatio. Maturã ergo angeloꝝ bonã fecit. Et quia iniuſtũ eſt

5

dum inenle vehee vt nullo merito hicin aliquo qs creauit de damnet.
is eſt. ꝙ deus fecit nõ naturã ſed voluntatẽ malã puniendã eſſe credenw- “
pyabolum quẽ pꝛeui dum eſt. nec eius naturã ſignificatã eſſe cũ dici᷑. hoc Job. xl.
dit malum ad exerci eſt initiũ figmenti dei ⁊c. Sed coꝛpus aeriũ qð tali vo
mumlunon ad auod luntati aptauit deus.vel ipam oꝛdinationẽ dei in qua
Anedutur cius u ecum ininu etiã fecit vtilẽ bonis vel ipius angeli factu Tienen
ificatb. ram. quia etſi pſciret deus voluntate malũ futurũ.fe⸗ ugm
iitt tñ eũ ꝓuidens quanta de illo ſua bonitate eſſet fa⸗ .— ſmädi⸗
cturus. Figmentũ g dei dicit᷑.quia cũ ſciret eũ deus voluntate malũ futurrui aibice
yäy83tätt bonis noceret.creauit tñ illũ vt de illo bonis ꝓdeſſet.hoc aũt fecit vt illu ſugtandt
datur ei. Illudit᷑ em̃ ei cũ ſanctis ꝓficit tẽptatio eius.Sicut ⁊ mali holes qᷣs (Ndu
deus malos futuros pᷣuidens. creauit tñ ad ſanctoꝝ vtilitatẽ illudunt᷑.cum 3 ſte⸗
pſtatur ſanctis eoꝝ tẽptatione ꝓfectus. Sed ipe eſt initiũ.qꝛ pᷣcedit antiqui NS
tate ⁊ pꝛincipatu malicie.hec aũt illuſio fit angelis malis ⁊ hoibus malis ꝑ ſte apr
angelos ſanctos.qꝛ ſuhdit eis angelos malos ⁊ hoĩes malos.vt nõ qnitum runn
niltunt᷑ qntũ ſinunt᷑ poſſint nocere. Ecce apte oñdit qliter pdicta v̈ba JYob R.— è inbte
intelligẽda ſint. æ angelicã naturã bonã creatam eſſe aſſeruit.¶ Deinde qli Qu intellig⸗ aiingen
ter verba dñi q̃ ſup̃ᷣ poſuit accipienda ſint Aug.aperit.vbi etiã ſua qͥ pᷣdixit da ſint erne
verba determinat euidenter docens angelos bonos fuiſſe creatos.⁊ pꝰcrea Vlc homicida infifig
tionẽ intpoſita aliq̃ moꝛula cecidiſſe ita inquiẽs.& putat᷑ dyabolus nund; cat ab initio. ſinien
in veritate ſtetiſſe. nunqᷓ; beatã vitã duxiſſe.ſᷣ ab initio cecidiſſe.nõ ſic accipi nuräfmn
endũ eſt vt malus a bono deo creatꝰeſſe putet᷑.q̃ſi ab initio nõ cecidiſſe dice ehr

retur. Hon em̃ cecidit ſi talis ſcʒ malus factꝰc. A qͥ em caderet: Fact s bus . l

92R

ſfatim a yeritate ſe auertit. ꝓpꝛia ptãte delectat⸗.bea⸗
rſieec᷑; vite dulcedinẽ nõ guſtauit. quò acceptã nõ faſti⸗
giuit. nolendo acciꝑe amiſit. Sui ̊ caſus pᷣſcius eſſe

nsãõ potuit.qꝛ ſapia fructꝰ ẽ pietatis.Continuo aũt vt
factꝰ ẽ cecidit.nõ ab eo qð accepit.ſᷣ ab eo qð accepiſ⸗

pietatis ⁊c. Querit᷑
quõ ſit intelligendũ.
qʒ magis videt᷑ eẽ pᷣn
cipiũ ꝑpietatis qᷓ; fru/
ccus. Itẽ nibil videt

ſet. ſi deo ſubdi voluiſſet. Ecce hic apꝑte declarat ange ad poſitũ. qꝛ pᷣſcien/
los bonos creatos fuiſſe.⁊ poſt creationẽ cecidiſſe.et enecaſns nõ ẽ ſapia.,5,
fuit ibi aliq̃ moꝛula licet bꝛeuiſſima.Qð oꝛigenes con Selonabd d 4*½
firmat ſuꝑ Eʒech.di.Serpens ẽ hoſtis cõtrarius veri reſed a ſape.: dz bec

tati.nõ tñ a pncipio nec ſtatim ſupᷣ pectꝰ et ventrẽ ſuũ

ſapia cognitio deſur/

ambulauit.ſicut adã ⁊ eua nõ ſtatim peccauerũt.ita ⁊ ſum deſcẽdẽs ꝑ inſpi
ſerpens aliqñ fuit nõ ſerpẽs cũ in ꝑadiſo delieiaꝝ mo⸗ rationẽ ſiue ꝑ reuela-
raretur.deus em̃ maliciã nõ fecit.Ecce aperie dicit pꝰ tionẽ. Hec aũt eſt du
creationẽ intpoſita moꝛula cecidiſſe. Adeoq; illa ver⸗ Pace Ra⸗
bii⸗ ZJoh. vij · da ſic accipienda vident᷑. homicida erat ab initio vel Mctia emn cnſus nom
maDendax. i. ſtatim poſt initiũ qñ ſibi eqlitatẽ dei pmiſit potuit eſſe niſi cogni
⁊ ſeipᷣm occidit.qͥ hõ dicit᷑ in euangelio.nec in veritate tio de ſurſũ deſcẽdes.
☚ r ſtetit.qꝛ in ea nõ fuit.ſᷣ ab initio tꝑis.i.ſtatim poſt ini⸗ qꝛ futuꝑ ẽ ↄtingens.
n tium tpis apoſtatauit. Põt etiã ⁊ ſic accipi ſlud ab ini de qͥ nulla pt bei certi
“ tio homicida fuit vel mendax.i.exà hõ fuit conditus ea ein GenEnho-
H quẽ ꝑ inuidiã in moꝛtem pᷣcipitauit ⁊ faciliter ſeduxit. anramabo. B. in er⸗
— Evx ſdictis & liquet ãgelos bonos oẽs eẽ creatos.⁊ pꝰ tv.ſic ẽ fructꝰpietat⸗.

creatõnẽ qͥſdã cecidiſſe a bono qð hũiſſent ſi ꝑſtitiſſẽt. nemo em̃ puenit
¶ QDe naturali cognitione angeloꝝ añ caſum vel con / viſionẽ verbi. niſi per
Iimationem. G S pietace gi. xqꝛz hac nõ
(HMic inquiri ſolet quã ſapiam habuerũt ante caſuʒ vel bepuieneledeie
“ c firmationẽ. Erat in eis triplex natural cognitio qus rbo. Si a verbo. ſic
ſciebant ꝙ faeti erãt.⁊ a qͥ facti erant.⁊ cũ qͥ facti erãt. eſt fructꝰpictatis.qa
⁊ habebant aliquã boni ⁊ mali noticiam intelligentes aia dei exclugẽte igno
dq̃d appetendũ vel reſpuendũ alis ſrer.

nemo em̃ puenit ad

rãtiã.⁊ h̊ mõ ſi pᷣſcia

— dilectione angeloꝝ ante caſum ad deũ caſus daret᷑ innocẽti.
SEen klouCuu crudelitate.ſicut ifra
¶ Solet etiã queri vtrũ aliquã dei vel ſui dilectionẽ in- patebit qꝛ cruciaret
uicem habuerint.Ad qð dici pᷣt ꝙ naturalẽ dilectionẽ innocẽs ſine culpa.et

ſic pʒ intellcctꝰ verbi
illiꝰ? 2 qliter valct ad
Apoſitum.

Eriplex naturalis cognitio ⁊cc. Querit᷑ an diſtinguat foꝛmalr. an materialit᷑. Si materialit᷑ tũc ſüt mlto 4⁶
plures. Si foꝛmalr.. vn? erit mod cognoſcẽdi.Re.pt dici ꝙ ẽ diſtinctio qᷓtũad numeꝝ ognoſcibiliũ.⁊ ytu·
ad gradũ. tũ ad numeꝝ.qꝛ cognoſcibile.aut ẽ creatoꝛ.aut creatura. Si creatura.aut coꝛpoꝛalis.aut ſpũa
lis.oꝛdo ctiã eſt.qꝛ cognoſcibilc.aut ſupꝛa.aut infra.aut iuxta.⁊ ſic claudit᷑ ois cognoſcibilis difterẽtia.rone
cniꝰ magiſter diſtiguit cognitionẽ magis ꝙ,ᷓ rationẽ modi cognoſcendi.

= circa tria incidit h xigdet᷑ dici Ecẽi. xxxiij. malũ bonũ. ⁊ 3 moꝛtẽ vita.

DNH ⸗ habebãt.vt memoꝛiã.⁊ intellectũ.et ingeniũ q̃ deu et
ſe aliq̃tenus diligebãt.ꝑ quã tñ nõ merebãtur.

ſtio m tria ꝗᷓ mgr̃ determinat. Pꝛimo qᷓri cet virũ iuſtũ peccatoꝛ. et ſic intuere in oia oꝑa al-
r de q̃litate quã angelꝰbabuit in ſua crea mi ee hoc videt᷑ ex oꝛdine. Int᷑ natura qꝗ eſt
tione. Scdᷣo qᷓni᷑ de naturali ſua cognitõne. Cercio apta nata bꝛe iuſticiã et bʒ.et inter naturazʒ qᷓ nõ eſt
Xro de naturali dilectione. Circa pᷣmũ qᷓrunt᷑ duo. apta nata hĩe nec hʒ.cadit media illa natura que ẽ
Pꝛimo vtꝝ deus fecerit im malum. Scdo dato apta nata bꝛe.⁊ nõ hʒ iuſticiã.ſʒ deus pᷣt facere extre
nõ. vtꝝ in ipſo inſtanti ſue creationis ex ꝓpꝛia volun ma.⁊ cõgruit eñ facere.g pari rõne põt et cõgruit ci

RAte fuerit malus. D neſtio.]. g facere mediã. ſed talis eſt natura mala ſcʒ creatura
o CRR deus fecerit ip̃m malũ videt᷑ ꝑ auẽtes q̃s addu/ rõnalis mala. ⁊c.¶ Itẽ bocipᷣm vider a ſimili.Si
n . cit męf in ̃a. Nidet᷑ etiã ꝑ rõnes.qꝛ oppoſitio ma/ cut natura rõnalis eſt mala.qꝛ nõ hʒ iuſticiã ad quã
li ad bonũñ decoꝛat vniuerſũ.⁊ cõfert ſaluti et gloꝛie eſt nata.ita creatura irrõnalis. Uñ canis cũ ſit natꝰ
e peatoꝝ. cñ g deus oſſet in oẽm decoꝛẽ. ⁊ in om̃eqd ad latrandũ.ſi nõ habeat latratũ eſt malꝰ.g cũ deaus
NNe ytile ẽ ſaluti clectoꝝ.⁊ iteꝝ ipᷣm facere ſit ↄvueniens. poſſit creaturas facere deficiẽtes oꝑationibꝰ ad q̃s

nate ſũt. vtputa canẽ ñ latrantẽ. ⁊ oculũ cecum.pari
rõe pᷣt facere wſuntatẽ carentẽ iuſticia G. tu dicas

videt᷑ ꝙ deus nõ tm̃ fecerit angelos bonos.ſed etiã
malos. et caput maloꝝ ſcʒ ipᷣm luciferũ.Et Bᷣ eſt qð

vnicuiq; rei a ſua cõdition

46 deus dignus pena qᷓ; dyabolus.
vlus a deo habuit oꝛiginalit᷑ ſibi innatã maliciã vo⸗
luntatis.nõ tm̃ falſum ẽ.imo hereticũ.⁊ eſt falſuʒ iꝰ
in ſe hʒ euidentiã ſue falſitatis.ſiqͥs aduertat.MNam
opus dei eoipᷣo ꝙ opus dei ẽ.neceſſe eſt ipᷣm effe lau
dabile.eſſe oꝛdinabilc.eſſe acceptabile.eſte pfectum

*
9 .
. 0°

non eſt ſimile.Quia creatura rõ

5 Blis imtnediate
oꝛdinat᷑ ad deũ.nõ ſic irrõnalis. Obijcit᷑ tũc vlte/⸗

rius.ꝙ intellectus nr̃ immediate oꝛdinat᷑ in deũ. ſed
deus pt facere intellectũ carentẽ ſcia ad quã cſt ſiue
quꝗ debet hꝛe.ſcʒ ignoꝛantẽ.ſicut dicit Aug. ꝙ ſi de
talẽ cõdidiſſet hoĩem ante peccatũ q̃lis nnne ine⸗

mo poſſet ex hoc accuſare.in lib.de li.arbi. Vtem
locipᷣm videt᷑ a minoꝛi. Plus depẽdet materia a foꝛ

rum ſiue entiũ.qᷓ;

ſancti. pari rõne potuit facere angelũ ſine iuſticia

eſt q; pꝛiuatio boni vbi debet eſſe. ᷓ videt᷑ ⁊c. ¶Cõ⸗

tra. Geñ.j.vidit deꝰcuncta qꝗ̃ fecerat ⁊ erãt valde bo
na. cũ valde bona ſuꝑponat bonũ.cuncta qᷓ deus

fecit erãt bona. nihil malũ.

.

tẽ dyo. Optimi eſt

ſummo bono niſi bonũ. Itẽ om̃e qdð deus indidit

ciſſet angelũ malũ.malicia eſſet ei naturalis.ſᷣ ꝓ na

turalibꝰnemo ẽ vitupandus.nemo adeid F, Re

nec vituꝑpandus.nec puniẽdus eſſʒ dyabolꝰ.
ſi aliqd viciũ factũ facit aliquẽ dignũ pena.ma

dignus eſt pena.ſi deus feciſet eũ malũ.magis eſſet
Ry. ponere ꝙ; dya

vel ꝑgfectibile. nihbil em̃ facit deus qd nõ deccat ſuam
maieſtatẽ. Si em̃ magnus deꝰ ⁊ laudabilis nimis.⁊

intm̃ laudabilis ꝙ nõ tm̃ in ſe.ſ etiã in nullo oꝑe pᷣt
vituperari iuſte.imo in oibus digne laudari.impoſ-
ſibile ꝙ faciat opus vituperabile. quantũ eſt de ipſo
actoꝛe.ſᷣ malũ eoipſo ꝙ malũ culpe.dignũ ẽ vitupe/

rio.g impoſſibile eſt ꝙ aliq̃ creatura ab ipſo habeat

cit niſi ꝗ deceat ſuã ſapiam.ſ nihil qð deus facit eſt
oꝛdinabile in pena.qꝛ tunc deſtrueret opa ſua.et ita

ſe pᷣuaricatoꝛ oniructet deus em̃ illius ẽ vltoꝛ cuiꝰ
i

E
nõ eſt actoꝛ. ſi deꝰ facit creaturã malã malicia cul/

pe. cerit g& oꝛdinabilis.⁊ nõ in pena. malũ culpc ma
neret inultũ ſiue impunitũ ſaluo oꝛdine vniuerſi. ſʒ
hoc eſt impoſſibile ꝑ ſe.qꝛ tunc malũ eſſet bonũ ꝑ ſe
ſi aliter eſſet oꝛdinatũ. ſi deus faceret creaturã ma
lam.creatura nõ eſſet bona. Heceſſe eſt etiã ꝙ ſit ac

ceptabile.nõ em̃ facit deus niſi qd vult.ſᷣ om̃e quod
yult deus.iuſta ⁊ bona voluntate vult. cũ ofne qd
iuſta ⁊ bona voluntas appꝛobat ſit oibus accepta/
bile. ſi deus faceret malus. eſſet oibus acceptabile. S
acceptabile malũ eſſet bonũ.pari rõne ⁊ faccre.ergo
malũ eſſet bonũ. Meceſſeẽ etiã ꝙ om̃e qdð deus facit
ſit ꝑfectũ vel ꝑfectibile. cũ dei ꝑfecta ſint oꝑa. ome

cit actoꝛẽ dignũ qᷓ; aliũ.ſi ð dyabolus ob ſuã maliciã

ma pfectiua.⁊ maßise imꝑfecta in genere creatura
aciat rõnalis natura a iuſticia.ſʒ
boc manifeſtũ ẽ ꝙ materia ſine foꝛma ẽ ens oino in-
copletũ.ſᷣ creatura rõnalis ſine iuſticia hʒ qᷣdãmodo
eſſe cõpletũ.Cũ igit᷑ deus fecerit materiã infoꝛmem
ad minſine diſtinctione foꝛmaꝝ.ſicut dicunt multi

quã debebat bĩe. Anßbel. dicit ꝙ malũ nibil aliud

c ei naturale.g ſi deus fe

=JUòMUMGW

ad eſt in ope dei a deo. vel eſt in pfectione vel incli⸗

nat ad pfectiouẽ. ſi gᷓ malicia eſt a deo in creatura ra
tionali. vel eſt de pfectione angeli. vel diſponit ad

pfectionẽ. ſed nibil tale deoꝛdinat. ̊ malũ nõ deoꝛdi
naret. ⁊ ſi nõ deoꝛdinaret nõ noceret. malũ eſſy ali
quid ⁊ nõ noceret. Cũ gᷓ bic ſint q̃tuoꝛ incõpoſſibi⸗
bilia manifeſta. manifeſtũ eſt ꝙ falſum ẽ impoffi/
bile deũ feciſſe angelũ oꝛiginalr malũ.⁊ venit iſta im
poſſibilitas ex ſumma ꝑfectione ⁊ nobilitate opan/
tis.⁊ vilitate mali culpe.pꝛiuat em̃ illas qᷓtuoꝛ cõdi/
tiones nobiles q́s neceſſe eſt eſſe in om̃i diuino ope.
nõ ꝙ deus teneat᷑ opi illas dare.ſed qꝛ nõ decet eius
voluntateʒ aliter opꝑari vel facere. a
obijcit᷑ ꝙ facit ad decoꝛẽ. vico ꝙ ẽ mali pductio. p

tum ẽ de ſe.ᷣ oꝛdinatio decoꝛat. Et qm̃ deus nõ põt

.

fedare ſed decoꝛare.ideo nõ potuit pducere ſ oꝛdi

nare vm antitheſim. ⁊ ßm boc intelligit Ecci. xxxiij.

contra bonũ malũ.nõ qꝛ deus fecerit. ſed qꝛ deus in

B ſuis opibus qð factũ inuenit oꝛdinauit. Ad illud 48
optima ꝓduccre. ſi deꝰ ẽ optimꝰ.nõ pᷣt ᷓ ꝓpducere
malũ.ita ; faciat maliciã in eo.⁊ eodẽ li.de di.no.di
cit.ꝙ ſicut a calido non Ie⸗ niſi calidũ.ita nec a

qð obijcit᷑ de natura ꝗᷓ nata ẽ bꝛe iuſticiã tẽ.dᷣm
cũ dico naturã pꝛiuatã iuſticia duo dico.ſcʒ ꝙ natu⸗
ra eſt. ⁊ q; pꝛiuata inꝗtũ natura tenet mediũ.⁊ ſeq̃
argumetũ.inq;tũ vero pꝛiuata nõ tenet mediũ.im/

mo locũ infimũ.imo ipſa pꝛiuatio nulluʒ bʒ mediũ.
