ſis val ex ge⸗ concupiſcẽtie. vel carẽtia debite iuſti / mninus bona ⁊ in codem genere peccattii. tnouinirn
cie.ſicut oſtẽſum eſt.nec ſũt plura ↄcurrẽtia ad oꝛigii Aucſkio i.. d itrrotgiipe
nale. manifeſtũ eſt igit ꝙ oꝛiginale pctm̃ in oibus in ESiers ſit ponẽ vnũ oꝛiginale vel plura. Et q; vnũ ſo⸗ ſmnitclaci⸗
gquibus reꝑitur habet efaanlit. cceclede ſũt lum videt᷑ pꝛimo auẽte magiſtri in litera.c. Alioqͥn. fimöminre
28 rõnes hoc oſtẽdentes. ¶ Ad illud qd pᷣmo obiſeat¶vbi ſic ait. Ano peccato non plunibus paruuli obli ſuarfnm
de Anſ ꝙ nã ꝑ ꝑſonaʒ efficit᷑ magis peccatrix. dam gati ſunt. Benn boogna editur rone ſumpta a urdctglpe
ꝙ nã accipit᷑ dupliciter. Ano mõ dicit᷑ nã vis inſita cauſa. quia peccatũ oꝛiginale contrabit ꝓpter ade (cſtdieſ⸗
rebus ex ſimilibus ſimilia ꝓcreãs. Alio mõ dicitur inobedientiã.ergo ſi vna tm̃ culpa fuit eius inobedi Wtproplie
nã ipᷣm cõmune. bijs duobis modis diſtinguit᷑ na entia.videtur q in quocunq; reperitur ſit vnicum ⁊ Aepcntena
tura cõtra ꝑſonã.Et cũ dicit᷑ nã coꝛrũpit ꝑſonã.ac/ nullo modo plura. ¶ Item bocipſi Sdit nae⸗
ura cotra ꝑf . n. ac⸗ nullom 1. Pit pſum oſtẽdit röne znapn nen
cipit᷑ nã ꝓ vi ꝓpagatiua. ⁊ coꝛruptio ꝑſone dr illa q ſũpta a pena. Oꝛiginali em̃ debetur ſolũ carẽtia vi⸗ Cttautiuni
reſpicit volũtatẽ rõnalem. Cuʒ aũt dicit Anſ.ꝙ na/ ſionis dei.⁊ hec eſt vna pena.ſed multis culpis mul detatöneau
tura efficit᷑ ꝑ ꝑpſonã magis peccatrix. accipit nm ꝓ te debẽt reſpondere pene.ã ⁊c. ¶ Item hocipᷣm oñ. ſenotgaen
cõmuni ꝓut conſiderat᷑ in ſuppoſito.⁊ hoc patet ꝑꝓ ditur in cõparatione ad ſequelã. Oꝛiginale em̃ non utreongzie
exemplũ ſuũ quod dicit. Sicut adaʒ peccãte peccat ſolũmodo eſt ab oꝛigine.ſed etiã oꝛigo eſt ⁊ pꝛincipi Fboeipnian 6
bomo. ſic adam magis peccante magis peccat hö. uz3 omniũ maloꝛũ. Si g q ꝑ ſuperabũdantiã dicit Arieſien
⁊ hboc mõ nã non habet coꝛrumpi ſolum ꝑ peccatu, vvni ſoli cõuenit. ⁊ ſtatus eſt ꝑ reductõem ad vnum. ſtari irtin
doꝛiginale. ſz etiaz ꝑ petm̃ actuale. ex igit ñſeqd xiqetur ꝙ oꝛiginale pctm̃ no ſit niſi vnũ ſolũ. ¶ Gtẽ insln
29 oꝛiginale babeat eſſe maius ⁊ intẽſius.¶ Ad illð qd hocipᷣm videtur in cõparatõe ad ſbiectum. Oꝛigia⸗ ſocrcigie
obijcit ꝙ nullũ malũ eſt in ſummo. dom ꝙ eſt ſum / le em̃ eſt in anma rõne coniũctionis ſue ad carnem. ſante
mũ ſimpliciter.⁊ eſt ſũmũ in genere.⁊ quis non cõ⸗ ſi ergo vna eſt caro cui anima coniungitur. ⁊ vnica ſcinene
tingat reperiri ſũmũ malũ ſimpliciter. eſt tamen re- vVnione vnituꝛ. ⁊ vnitas eſt in anima ᷣm ꝙ carni vt ſerßſrſfi
perire malũ ſũmũ in ꝓpꝛio genere.ſiẽ videmus ali / ꝓfectibili vnitur.videtur ergo ꝙ ncceſſario peccatũ müſgliäi
quem ita pꝛiuatũ viſu ꝙ non poteſt eſſe magis.ſic ? oꝛiginale ſit vnũ. ¶ Item bocipm oſtẽditur per cõ⸗ Piſine
in Ppoſito poteſt intelligi q, oꝛiginale pauat ſimpli· paratõem ad oppoſit.· Oaiginale cmñ peccatũ ca⸗ itr
ater iuſticiã oꝛiginalem. ⁊ ideo eius infectio ẽ in ter rentia debite iuſticie.ſed debita iuſticia cuius oꝛigia chan
mino. Poſſet tamẽ dici ꝙ ⁊ ſi non eſſet in ſũmo.nõ le pctm̃ eſt pꝛiuatõ in homine nõ erat niſi vna.quia i ndgt
tamen ſequit᷑ ꝙ poſſet intẽdi.quia poteſt eſſe defe· in vno innocente vna eſt innocẽtia. ⁊c.¶ Sed cõ⸗ g gunkot
ccus ex ꝑte ſui ſuſceptibilis vel ex ꝑte agẽt:.⁊ vtrũq; tra boc arguitur pꝛimo auẽte ſuper illud te. Ecce in narhlien
o bic deficit ſicut ſupꝛa oſtẽſum eſt. Ani dquod iniquitatibus cõ äõ tmnüplonle
50 bicde pꝛa oſtẽſum illud quod iniquitatibus cõceptus ſũ.glo.iniquitates ſũt pecca Pilnii,
obijcit᷑ ꝙ concupiſcẽtia poteſt creſcere.dm ꝙ verũ ta oꝛiginalia.⁊ multe auẽtes ſũt ad hoc in la.i/Ntẽé mmliie
eſt intẽſiue ſed non extẽſiue.illud tamen cremẽtum bocipᷣm videt᷑ rõnibꝰ ſũt tis ꝑ eandẽ viazʒ ꝑ qu ſu/ W
nibil facit ad oꝛiginale pctm̃.cũ non ſit niſi vel ex c mebãtur ad oppoſitu. & pᷣmo rõne ſũpta a cã. Oꝛi Wumnud
51 plexione. vel ex aſſuefactione ſicut oſtẽſum eſt¶ Ad ginale peccatũ eſt in nobis ppter peccatũ pᷣmoꝝ pa uchür
lllud quod obijcit᷑ ꝙ feditas carnis poteſt eſſe ma/ trentũ.ſ adã ⁊ eus plura comiſerut peccata.i̊ vide⸗ tenn
unut

kaitt⸗
ulugtliß,
monan
dhanon,
luninlinn
nnabetl
mätanan

arle.

C.

un. Geib

lren Nei.
ndusmi
go
irainel
nwiman:
Nüctd
lsllhont

ni
ggtatchan

niggnnf
hinmi l
nu nun.
ii e
mun Oicn⸗
enhanen.
gtu
fnganit
chunoci
tidmge
ſiarng,
acisngt
Cniitr gu
i o⸗
stun
aſitheut
u
inſ,
ſuuili
Möine
aie

iIur ep plura ſint in nobis oꝛiginalia. quia qua ratõe

redundat in nos peccatũ viri. eadeʒ rõne mulieris.
tẽ bocipᷣm videt᷑ rõne ſumpta a pena.quia vni
ſpe vnica debet reſpõdere pena.ſed multa gene/

ra penalitatũ ad oꝛiginale pctĩ ↄſequũt᷑. vt fames.

bis per petĩ oꝛigſale eẽ inflicta. ſc;. infirmitatẽ. ig⸗
noꝛatiã.cõcupiſcẽtiã.⁊ maliciã.vr igit᷑ ꝙ ſᷣm diuer/

ſa penalitatũ genera ſit diuerſitas oꝛiginaliũ.ſytẽ

bocipᷣm vr̃ ꝑ cõparatõeʒ ad capitalia ſpᷣſeq̃ntia.Ha

pitꝰ em̃ diuerſificãt᷑ ꝑ actꝰ.⁊ actꝰ ꝑ obiecta. ſi ̊ oꝛi/

giale pctm̃ reddit hoiem ꝓcliuũ ad vij.petã capita
lia q̃ ſũt diuerſoꝝ geneꝝ.vꝛ ꝙ in q̃libet hoie ſit mul/
titudo oꝛigialiũ. ee m oñdit᷑ ꝑ cõꝑatiõeʒ ad
ſbiectũ.qꝛ oẽs vires aie inficiũt᷑ ꝑ oꝛigiale pctm̃.ſed
mitiplicatis coꝛruptibilibꝰ.młtiplicaãt᷑ coꝛruptões.
⁊ in diuerſis potẽtijs diuerſi ſũt habitꝰ.g in vnoq̃;
hoie necẽ ẽ ponẽ mitiplex oꝛigiale ¶ Ntez hipᷣm vr ꝑ
ↄꝑatõcʒ ad oppoſitũ.qꝛ ꝑ oꝛigiale pctm̃ ẽ pᷣuatõ oĩʒ

vtutũ cñ ꝑ ipᷣʒʒ fiat icuruatõ aie ad vicia oibꝰvtutibꝰ

54

55

oppoſita. ſi plures ↄtingit in nobis reꝑiri vᷣtutes.
plures in nobis ↄtingit repiri culpas oꝛigiales. Reꝰ
dd.ꝙ ſiẽ vult mgr̃ Nug.Oꝛigiale pctm̃ dupir dicit᷑.
Ano mõ dr origiale pctm̃ qð ẽ oꝛigo oim pctõꝛũ.et
ſic pctm̃ Ade dr oꝛigiale pctiñ.⁊ H̊ mõ oꝛigiale pctm̃
nõ tm̃ ẽ vnũ ſpẽ.verũ etiã vnũ numero.Alio mõ dr
oꝛigiale pctm̃ qð ẽ in nobis ab oꝛigie.⁊ a qͥ etiã cete/
ra vicia ſumũt in nobis oꝛiginẽ.⁊ ̊ mõ querimꝰh̊ ʒ̊
vnitate oꝛigial pcti. Ad huiꝰ igit᷑ qõnis dilucida/
tõem intelligẽdũ ẽ ꝙ cũ q̃rimꝰ ð vnitate alicuiꝰ.aut
ꝗ̃rimꝰ ð vnitate ᷣm ſpẽm ⁊ foꝛmã cõem. aut qᷣrimꝰ
vnitate ᷣm numeꝝ ⁊ ſuppoſitũ.Si pᷣmo mõ loqᷓ/
mur oꝛigiali pctõ.ſic vnitatẽ hʒ ſᷣm ſpẽʒ eo mõ .
ꝙ; pcetm̃ r br̃e ſpẽm. AVnitas ãt iſta in oꝛigialipctõ
venit pᷣncipalit ex parte boni qð pᷣuat. ⁊ ex ꝑte pcti
ade ꝑ qð introductũ ẽ.h eſt ex ꝑte oppoſiti ⁊ ex ꝑte
pncipij. Ana eni ẽ ᷣm ſpẽm oꝛigialis iuſticia ⁊ inno
cẽtia.cuiꝰ pᷣuatõ ẽ oꝛigiale pctiñ. Ana etiã fuit iobe/
diẽtia rõne cuiꝰ totũ genꝰhũanũ ẽ coꝛruptũ.⁊ iõ vᷣm

ſpẽm oꝛigiale pctiñ ẽ vnũ in nobis. Si at loqmur
vnitate oꝛigialis q;tuʒ ad numeꝝ.ſic dðʒ.ꝙ in vno

hoie ẽ vnicuʒ. Et rõ buiꝰ ẽ.qꝛ pcm̃ dupłr numerat᷑.
Aut rõne ſbiecti in q̊.ſic in diuerſis homibꝰ diuerſa
ſũt pctã. Aut rõne actꝰ ꝑ quẽ hõ culpabil efficit᷑. ſic
q̃ pluries luxuriatꝰ ẽ plura hʒ pctã. MNeutro iſtoꝛuʒ
modoꝝ oꝛigiale pctm̃ młtiplicat᷑. ̊ remanet indiui
ſi.na in vno hoie vna ẽ aia q̃ ꝑ oꝛigiale pctm̃ inficit
te vniꝰ hois vna ẽ generatõ in q̃ᷓ ⁊ ꝑ quã oꝛigia
le pctm̃ trãſfũdit᷑.⁊ iõ origiale pctĩ in vno hoie eſt
vnũ ſolũ q;'tũ ad vnitatẽ ᷣm ſpẽm.⁊ qᷓ;tũ ad vnita/

ʒ6 tẽ ʒ numeꝝ.Et ocedẽde ſũt rões qᷓ oſtẽdũ

3ʒ nñ ad malũ ꝗᷓ cx oꝛigiali pctõ naſcũt᷑.

illð & q8 pᷣmo obr ðᷣ glo.in oriũ. Iniq̃tates dic pctã
oꝛigialia.dð qꝙ ſic dic m ꝙ frequẽter i ſcriptura ac
cipit᷑ plurale ꝓ ſingulari ⁊ ecõuerſo.ſicut mgr̃ exem
plificat in litera. Rõ ãt quare ſcriptura oꝛigiale cuʒ
ſit vnũ pluralit᷑ noĩat.ẽ ꝓpt᷑ mitiplicitatẽ incliatio/
Ad illð qð
obẽ ꝙ oꝛigiale pctiñ ortũ hʒ a pctõ pᷣmoꝝ pentũ.dð

ẽEꝙ quẽadmodũ in generatõe ꝓlis pꝛ ⁊ m ſũt quaſi

vnũ pᷣncipiũ opletiuũ ita ꝙ neut᷑ eoꝛũ p ſe ſufficit q;
uis ſint diuerſe pſone ⁊ diſticte.ſic ⁊ in oꝛigialis pcti
traſfuſiõe itelligẽð ẽ. ⁊ ſic pctm̃ ade ⁊ pcm̃ eue fuer̃t

diuerſa. ꝓut tñ in oꝛigiali pctõ inficiebat᷑ in vtroq;

vis generatia.vnũ pcti oꝛigiale in ꝓle cauſabãt.ita

XXXIII

& ſicut pᷣncipalit᷑ virtꝰ generatia reſidet penes vix.
ſita etiã trãſfuſio oꝛigialis pᷣncipalit᷑ attribuit᷑ viro.
Mibilominꝰ tñ vtriqʒ attribuit᷑ ſuo mõ.vñ friuola
illa qõ qua q̃nit᷑ vtrũ trãſfũdẽt᷑ oꝛiginale ſi tiñ vir
vel tm̃ mulier peccaſſet.qꝛ cũ ad generatõeʒ duo cõ

currãt tãqʒ; vnũ pᷣncipiũ.ñ pateret᷑ s ꝙ vir incoꝛ/

ruptꝰ mulieri coꝛrupte ↄmiſceret᷑ vł ecouerſo. De/
bet eni ſiue in ſtatu nãe inſtitute.ſiue ĩ ſtatu nãe coꝛ

lierẽ ſuſcipietẽ. cũ in actu illo efficiãt vna caro
ill q obt ð mtip icirate penari dg vni
reſpõdet vna pena pᷣncipalis.plures ãt poſſũt eẽ ñ
pᷣncipales. Pꝛincipalẽ at dico penã eternã.ñ pᷣnci⸗
palẽ penãꝗ tꝑalẽ qᷓ dãmõ ẽ ad bonũ oꝛdiatiua. Ael
pᷣncipalẽ voco illã ꝗᷓ pᷣmo ꝓ culpa infligit᷑ñ pᷣncipa
lẽ vo qᷓ ad iſtã ↄſeq̃t᷑.Oꝛigiale aũt vna pena eterna
punit videlicet carẽtia viſionis dei. Anica etiã pe⸗
na tꝑali pᷣncipalr videlicet moꝛtalitate caruis.ſʒ ad

rupte ᷣuari ꝓpoꝛtio ⁊ ↄfoꝛmitas viri agẽtis ad mu/
a;
lpe

moꝛtalitatẽ inlte ↄſequũtur penalitates. ¶ Ad ill ʒ ↄ

qð obꝛ ð młtiplicitate inclinatõnũ.ddʒ qꝙ; ſicut vna

coꝛda rupta qua mlta colligãt᷑.ſeqͥt᷑ laxatio młtoꝛũ.

⁊ tñ vna ẽ ibi pᷣma coꝛrupto ⁊ laxatio.ſic intelligen⸗
dũ ẽ ⁊ in ꝓpoſito.qꝛ iuſticia innocẽtie ꝑ oꝛigiale pec⸗

catũ pᷣuata. oẽs vires aie relaxãtur.vna tñ eſt coꝛru.

viriũ.dð ꝙ verũ ẽ.ſᷣ ſicut gr̃a ponit᷑ eẽ in viribꝰ aie
ꝓut tñ cõtinuãtur ad vnitateʒ ſbᷣe aie.⁊ ido vna eſt
gra in oibꝰ viribꝰ.ſic ⁊ oꝛigiale pctiñ ẽ coꝛruptõ plu
riũ viriũ.ꝓut tñ ille vires i vnitate ſbᷣe vni carni ha⸗
bẽt vniri. Et ſic intelligẽduʒ ẽ illð vᷣbũ qð ab aliqͥbꝰ
ↄſucuit dici.ſcʒ ꝙ oꝛigiale ineſt aie ſᷣm ſuã eẽntiã.Rᷣ
eni ñ ẽ intelligẽdũ ꝙ ipᷣam ſbᷣam aie oꝛigiale pus re/
ſpiciat q; potẽtias. Maã riũ huiꝰ dicit Anb. in li.de
ↄcep.vᷣgi.ꝙ tã iuſticia qᷓ; iniuſticia pᷣmo ẽ in volũta/
te.⁊ loquit᷑ ibi expᷣſe ð pctõ oꝛigiali.Et ſic intelligẽ⸗
do ꝙ oꝛigiale pctm̃ vt culpa c.ſit pᷣmo i volũtate.vt
viciũ.ſit in pluribꝰpotẽtijs ad vnã ſbᷣam ↄtinuatis.
intelligit᷑ hꝛe vnicũ ſbiectuz.ſicut vnitas vna ponit
eẽ in oibꝰ mẽbꝛis eiuſdẽ coꝛꝑis.ſicut vult Aug.non
ſic ãt ẽ & pctõ actuali. Nã pctã actualia diuerſas po

tẽtias reſpiciunt.ᷣm ꝙ ad diuerſos actꝰ cõpant᷑.vñ

⁊ diuerſos actꝰ introducũt᷑ in eẽ. ⁊ ꝓpterea ſʒ di⸗
uerſitatẽ potẽtiarũ habẽt differre.ñ ſicẽ & oꝛiginali
pctõ qð ↄᷣbit᷑ ex vnione aie ad carnẽ.

Mã oꝛigiale pctiñ pᷣmo ⁊ pᷣncipalit᷑ vtutibꝰ ñ oppo
nit᷑.ſ̊ opponit᷑ iuſticie oꝛigiali ð qua ſepe dictũ ẽ.et
illã pᷣuado ꝑ ↄñs inclinat ad diuerſa vicia.⁊ ſic incli
nãdo cñ oibꝰ vᷣtutibꝰ bʒ repugnãtiã.vñ rõ illa ñ co⸗
git. qꝛ ñ arguit ꝑ ill qd opponit᷑ directe.ſed ſoluʒ ꝑ
id quod opponit᷑ ex ↄñti.

GSInſequẽter querit᷑ qtũ ad terciũ articuluʒ
c8 pena oꝛigiali. Et circa h querũt᷑ duo. Pꝛi

mo querit᷑ vtrũ decedẽtes etiã in ſolo oꝛigi
nali puniãt᷑ pena ignis mãalis. Scdo querit᷑ vtrum
puniãt᷑ pena interioꝛis doloꝛis.an ſolũ carẽtia viſi⸗/

onis dei.
¶ Atrũ ꝑuuli decedẽtes in ſolo oꝛigiali puniãt᷑ pena

ignis mãlis.Et ꝙ ſic v.Aug.de fide ad pe.Firmiſ⸗
ſime tene ꝑpuulos q̃ͥ ſine ſacramẽto baptiſmatis S̊

ſeculo trãſeũt. eterni ignis ſupplicio ſempiterno pu

Aug.Quiſq̃s ita viuẽ incipit vt ante

niẽdos.
S Rkk 3.

keid loquẽdo eſſẽtialit᷑.plures ãt intelligẽdo cauſa/
illᷣ vpo qd obr ꝙ ẽ coꝛruptõ diuerſarum 40

Ad illud q 41
vltimo obr̃ ð cõpatõe ad oppoſitũ iã Manluce 16

ð M

E *

aniat vitã ꝙᷓ ab eius ſcilicet oꝛiginalis obligatõe ſol

uat᷑.ſi vnius diei vel vnius hoꝛe ſpacio anima vixit

in coꝛpe. neceſſe eſt eã cũ eodẽ coꝛꝑe interminabilia
debene ſupplicia ſuſtinere. Ex hoc expꝛeſſe colligit

oꝛiginali non tm̃ debet᷑ carẽtia viſionis.ſed etiaʒ
Tn oms. emn bocipᷣm videt᷑ rone. Paruulii
Pae vita multas ſuſtinẽt penalitates ⁊ afflictiones.
aut iuſte aut iniuſte. Mõ iniuſt e boc cõſtat.qꝛ oĩs

pena iuſta eſt. Si iuſte.& meret᷑ hoc oꝛiginalis cłpa.

ſi ᷓ culpa nõ debet remanere impunita. Toꝛiginale

meret᷑ penã ſẽſus.videt᷑ ꝙ paruuli pena ſẽſibili cru

cient᷑. ¶ Itẽ illud eſt magis vignũ puniri in q̊ͥ mag⸗

reſidet cauſa peccati.ꝑ que eſ̃ quis peccar p illa dz

toꝛqueri.ſed traductio ⁊ cauſa oꝛigialis peccati ma/
reme refiger penes carnẽ.̊ vr̃ ꝙ illa potiſſime debʒ

puniri.ſi ̊ aia merito illius culpe digna eſt dei viſio

ne pꝛiuari. multo foꝛtius caro digna eſt eternis ſupp

plicijs cruciari. ¶ Itẽ puulis nõ reſtituũtur coꝛpo/
Regeara bachaͤt igit᷑ coꝛꝑa paſſibilia.ſed oẽ paſſi
bile neceſſe eſt aliquando pati.vel ab extrinſeco.vel

ab intrinſeco.maxime cũ appꝛoximat᷑ agẽti actiuo.

. uloꝝ coꝛpa aliquãdo patiãtur et affli/
Sice⸗ d 5. Kug n enc. Witifſima ſane eoꝛũ
erit pena ꝗᷓ pᷣter pctm̃ quod oꝛiginaliter traxerũt ni-
lũ inſuꝑ addiderũt.ſed ſi ꝑuuli carerẽt viſione ei et
punirẽtur igne mali nõ haberẽt mitiſſimã penã. Si

igit᷑ nemo dubitat eos viſione pᷣuãdos.videt᷑ nullo

eſſe ipſos coꝛpoꝛali ſupplicio puniendos.
ege⸗ og in ſatn. alioqͥn. pꝛo oꝛiginali peccato
qð a parẽtibus paruuli traxerunt. nullã aliam ma
terialis ignis vel cõſcientie vermis penã ſenſuri ſũt
niſi ꝙ dei viſione carebunt imppetuũ. ¶ Item boc⸗
ipſum videt᷑ ratione. Iniuſtũ eſt plus exigere in pe
na qᷓ comiſſuz eſt in culpa. ſi S paruulus nullo actu

ſuo diuinũ ptempſit imperiũ.videt᷑ ꝙ nullũ debet᷑ ſi

bi eternale toꝛmentum. ¶ Item acerbitas pene re/

ſpondet quantitati delectationis.iuxta illud apoca.

det quanttan deectaronSne i⸗ cn
Quãtũ gloꝛificauit ſe in delicijs ⁊c.ſed aia que ði
cta fuit coꝛpꝑi paruuli infirmanti ⁊ debili nullã dele/

ctationẽ inoꝛdinatã in coꝛꝑe ſenſit.S vr̃ ꝙ ſibi nõ de
beat᷑ acerbitas pene ſenſibilis. r bouibute coõ⸗

tinue ⁊ eternaliter in toꝛmentis &ẽ qᷓ; oino non eſ. 6,
is deus aiam quam creauit ſine ꝑpetratioe alicuiꝰ
eccati eternis ſupplicijs deputaret. nulluʒ videret᷑

ibi beneficium preſtare. nec miſcdia ſimul cũ iuſti⸗

ia curreret. ꝙ ſi hoc eſt incõueniens dicere apð pa-
er miſericoꝛdiaꝝ.vr 2c. ad pᷣdictoꝝ intelligẽ
42 tiam eſt notandũ qꝙ bic duplex eſt opinio. Quidam
em̃ attẽdẽtes rigoꝛẽ diuie iuſticie ac ſentẽtie qua deꝰ
boiem ꝓ vno modico moꝛtali in ̊ momentanea et
quaſi nulla fuit delectatio hbominẽ cruciat eternalit.
dicũt ꝙ paruuli cremabunt igne materiali lõge mi
nus ꝙᷓ illi qui peccauerunt peccato actuali. Et hoc
dicunt ſenſiſſe Aug. cum dixit in encherið. penã par
uuloꝛum eſſe mitiſſimam. Et in libꝛo de fide ad pe.
Paruuli cruciabunt᷑ cterno ſupplicio. Mitiffimaʒ
em̃ illam vocat penã non abſolute.ſed reſpectu alia
rum. MNec in boc derogat᷑ vt dicũt diuine miſericoꝛ.
die.qᷓ;uis plus manifeſtet᷑ iuſticie q; miſi ericoꝛdie ꝓ
eo ꝙ minus malũ eſt in tali pena eſſe q; oino nõ cẽ.
cum non ſit ibi tanta boni pꝛiuatio ſicut manifeſtat
aug. in libꝛo de lib.arb. ⁊ hoc dicunt eſſe conueniens
vt ſicut in oꝛiginali ꝑccato erat carentia debite iuſti
cie ⁊ cõcupiſcentia.ſic etiã in pena eſſet carẽtia viſio

nis dei ⁊ afflictio ignis eterna. Sed cum valde durẽ
illud dicere videat᷑ ꝙ veus tã dure ⁊ taʒ aſpere agat
cũ paruulis ſic ecedetibus.qui oino nõ potuerunt
vitare nec moꝛtẽ culpe.nec moꝛtem nature.pᷣſertim

cum videamus deũ cũ impijfſimis ⁊ ſceleratiſſilis

pctõꝛibus in multis miſericoꝛdit᷑ agere. IJdeo ẽ alia
poſitio mitioꝛ que magis ↄcoꝛdat pietati fidei ⁊ iu
dicio rationis.ꝙ qꝛ paruuli decedẽtes cum oꝛigina⸗
li carẽt iuſticia ⁊ ſpuſſancti gra q̃ eſt pignus beredi/
tatis eterne.pᷣuant᷑ ineternu dei viſione.qꝛ vo in car
ne fuit feditas.iõ ponẽt᷑ i loco vili vtpote infernali.
ꝛ nõ habuerũt in ſe actualẽ delectationẽ peccati.
nec in ſpũ nec in carne.iõ nõ ſentiũt pene ignis acer
bitatẽ. HNunc modũ dicendi magis appꝛobãt magi⸗
ſtri cõmuniter. ⁊ iõ ipʒʒ ſuſtinẽdo ᷣm opinionẽ mgfi
ſicut ptʒ ĩ litera.rõnes que ad hanc partem inducũ
tur cocedo.¶ Ad illud ̊ qd pꝛimo obijcit᷑ in Zꝛiuz 43
de verbis aug. dom ꝙ aug.in verbis illis nõ inten⸗
dit dicere qꝙ; paruuli ſenſibiliter crucient᷑. S intendit
eoꝝ penã manifeſtare qʒtũ ad carẽtiã viſiõis dei.et
qᷓstũ etiam ad vilitatẽ loci.Et hoc valde abundãter
expꝛimit plus dicẽs ⁊ minus volẽs intclligi. Mec ſi⸗
ne cauſa loquitur ſic. hoc em̃ facit ad extirpãdam il/
lam bereſim que dicebat paruulos nulla pena puni
ri. AUnde ſicut in moꝛibus documẽtũ cſt ꝙ qui vult
ab vno extremoꝝ ꝑuenire ad mediũ.quaſi debet de⸗
clinare ad illud extremum ſicut tocet phus. Sic eti
am beatus Auguſt. vt illam bereſim extirparet que
dicebat paruulos ab om̃i yxęna immunec. vt ad me-
dium reduceret vicz ad penam carẽtie viſionis.ſim
pliciter aſſeruit eos cũ alijs pctõꝛibus eternalit᷑ dã/
nari. Iſtum aũt ſuũ intellectũ explanauit in enche.
vbi dixit penã eoꝝ eẽ mitiſſimam. ſicut dicit magr
litera. ¶Ad illud quod obijcitur ꝙ paruuli multas
penalitates ſuſtinẽt in hac vita. dom ꝙ ⁊ ſi tpaliter
puniri ꝓ pctõ oꝛiginali ſit iuſtũ.nõ tamẽ ſequitur q;
eternaliter.Et rõ huius eſt.qꝛ ꝑene tpales nõ tm̃ ſũt
punitiue.ſed etiaʒ ꝓmotiue.vnde deꝰ nõ tm̃ affligit
inimicos ſuos.verũ etiã amicos. ſicut patet in tbo/
bia ⁊ Job. ⁊ ido in afflictiõe tpali.ſcueritati iuſticeie
ↄiũcta eſt benignitas mie.que duo eleganter repiri
debẽt in oi punitiõe dei ⁊ remuneratione.ſic ant nõ
cotingeret in pena eterua repiri.hoc em̃ parũ eẽt de

rigoꝛe iuſticie.ſi aias puuloꝛũ ignis gehennalis ſup⸗

9

plicio cruciaret.¶ Ad illud qð obr ꝙ in carne maxi
me reſidet cauſa peccati. dð ꝙ ⁊ ſi cauſa peccati q/
quo mõ reſidcat in carue.boc eſt ꝑx modũ cuiuſdaʒ
habitus.nõ ꝑ modũ actꝰ.tñ caro nõ facit aiam par-
uuli ↄcupiſcetẽ ſed cõcupiſcibilẽ.⁊ ꝓter hoc nec ip/
ſa nec anuma in ipſa debet actuali cõbuſtione ignis
toꝛqueri. ſed ſicut aia pꝛiuat᷑ viſione dei.ſic etiã caro
puat᷑ ſtola ſua.⁊ in loco vili ⁊ tenebꝛoſo ponit᷑. cum
collocãda eſſet in celo cmpyreo.ſi a talł feditatis coꝛ
ruptõe fuiſſct ſanata ꝑ baptiſmi efficaciã.( Ad illð 4
qð obr̃ ꝙ ꝑuuli nõ babẽt coꝛꝑa dotata.ſʒ potiꝰpaſ/
ſibilia.dð ꝙ aliqͥd nõ pati ab aliqͥ dupliciter ↄtingit
Aut ex virtute quã bʒ in ſe.aut ex oꝛdine diuie iuſti
cie. Dico igit᷑ qꝛ coꝛpa ꝑuuloꝝ ſũt paſſione caren
tia.⁊ hoc nõ eſt ꝓpter virtutẽ reſiſtẽdi quã habeãt in
ſe. ſed potiꝰ ꝓpter oꝛdinẽ diuine iuſticie.ſᷣm cuiꝰ re
gulã ignis inſernalis agere habet.cũ ſit inſtrumẽtuʒ
diuine iuſticic. Vñ ſicut idẽ ignis magis eruciat ma
ioꝛẽ peccatoꝛẽ qᷓ; minoꝛc̃.ſic ⁊ in eodẽ igne patiũtur
coꝛpa coꝝ qui peccauecr̃t ꝑctõ actuali.ꝑuuloꝛũ vero

144

in fet
nldi vnite
coeton⸗
ſtenteinac

J ſinbatw

tinecity
ls oegnd
iocitefflae
(uutiguigane⸗
ſovediuna.ſi
lignibchtnit
ſtgerihenin
Pulludcnent
gobonoſted
mordeſede
ggrerfmo
lik ſonedtn
heten.6
ſluiconeu
cncoeñgfien
Gonesouuloi
aliberuch
Uliegtigin

ute
lrn
ugerde
cſtiti
mmi 8
Kinodele
allopotfi
faroͤa
gidolgeſi⸗
glmnſitpo
ſn gda

Gin
Wpn
nrſin
ſchnſtz
d Nnin
Cn ſtit
anoigt,

Cusbert

eboiner
okigfmna,
Meſgse
Ppwhär,
nchingini
Nnm idi
mi ziiz
wriiznt
inisit
Ainir
Swumnfn
ücegn

en

uugitcrn
inenrg
munrke
Närttiaai
dwt
rrn
Pymultuis
ngtitate
aniſcninrg
miotdſi
Wüifig
iangente
ctnilte
cpnn
ine MNin
ñmici
anlsſ/
fuanenn
MMaeand/
s ainſc
battimg
S“
Phuſteneſ
Kuſetich
wopid
hulliun,
i eli
R—K
gar i
airmitn
ſri
Aii 6
iufs
iſtummn
munni
ietrie

SS êðſMßc M M ðð

. 5 5 RKZ
sU

.êẽl

to:pa in iis ignibꝰ infernalibꝰ volutẽtur paſſio⸗
nẽ nõ ſeẽtiũt. ⁊ tñ nõ hñt impaſſibilitatis dotẽ.qꝛ n⸗õ
ſuꝑant vim ignis ꝑ hoc qd habent a virtute ꝓpꝛia.
4 Et ſi tu obijcias mihi ꝙ dñt pati paſſiõe veniẽte ab

itriſeco vtpote fame ⁊ ſiti.cũ ñ habeãt coꝛꝑpa Pant
lia ⁊ imoꝛtalia.dð ꝙ ſicut dãnatoꝝ coꝛpꝑa cũ ſit paſſi

bilia ⁊ defectibilia.tñ diuina virtute ſuſtẽtãte ꝑpetu

ãt᷑ in vita vt ab ignibus nõ cõſumãtur. ſic ⁊ pꝑuulo
rũ coꝛpa eadẽ virtute diuina ita cõtinuãtur.vt nõ in
digeant cibo nec potu.nec tñ hñt illã firmitatẽ ⁊ ſoli
ditatẽ quam babebũt coꝛꝑa gloꝛio.
ueſtio.ii... f

¶ Atrũ puuli decedẽtes in ſolo oꝛiginali puniãt᷑ aliqͥ

doloꝛe interioꝛi. Et ꝙ ſic vr ꝑ illð Joh. Chriſo.q dic
cexcdudia bõis eternis.⁊ alienũ effici ab bijs quepᷣ/

ꝑata ſũt iuſtis tãtũ generat cruciatũ.tãtũ doloꝛeʒ vt
etiã ſi nulla extrinſecꝰ pena toꝛqueret.hec ſola ſuffi/

ceret. ſi puuli excludentur ſicut adulti.v ꝙ maxi.

me cruciabuntur iterioꝛi doloꝛe ⁊ gemitu. Gtẽ quã

docũq; aliqͥs deſiderat ⁊ illo puat᷑.neceſſariũ eſt il/

lũ triſtari ⁊ volere.ſed oẽs hoĩies naliter deſiderant

beatitudinẽ.& ſi aie puuloꝝ eterna beatitudine pꝛi/
uãtur.vr ꝙ ex boc neceffario triſtẽtur. ¶tẽ anima
ꝑuuli dũ vnit᷑ carni cõtrabit cõcupiſcẽtiã.cũ g̊ ſepa/
tur a coꝛꝑe remanet in ca infectio illa cõtracta.⁊ ip/
ſa pᷣt exire in actũ.hoc cõſtat. pᷣt ↄcupiſcere.ſᷣ ↄcu/
pilcẽtia ſp eſt vel cũ delectatõe vel cũ pena.Cũ dele⸗
ctatione cũ bʒ qdð deſiderat.cũ pena.ſi nõ bʒ.& ſi aie
puuloꝝ delectatõibus erũt pᷣuate.vẽ q; doloꝛibꝰ in/

terius erũt afflicte.¶ Itẽ ꝑuuli decedẽtes cũ oꝛigia

li.⁊ antiqui patres in limbo exñtes.vtriq; puabant᷑
viſione diuina.ſi ̊ amplioꝛi debebãt pena puniri ꝑ

uuli qui habebãt culpã q; pꝛes qͥ nulla bẽbat culpa.
vr ꝙ ex ipᷣa carẽtia viſionis dei aliquã triſticiam aie

puuloꝝ babeãt.¶ Itẽ maioꝛ doloꝛ ẽ qñ qͥs Fen ali

quo bono ſine cã q; qũ; pᷣuat᷑ ex cã aliqua. ꝑi rõne

maioꝛ dʒ eſſe doloꝛ qũ pᷣuat᷑ ex minoꝛi cã q; qñ pᷣua
tur ex maioꝛi.ſi & aie ꝑuuloꝝ ex minoꝛi cauſa pꝛi/

uãt᷑ viſione diuina qᷓ; aie adultorũ.vẽ ꝙ magis dole
ant iteriꝰ. ¶ Itẽ aie ꝑuuloꝝ ꝑ nãz bñt affectões.et
affectões necẽ è equietari vel ꝑ eas aiaʒ affligi.inqᷓ
etudo em̃ affectionũ nõ modica eſt afflictio.ſed affe

ctiones ꝑuuloꝛũ nõ erũt quietate.alioqͥn iã eſſẽt in

quadã beatitudine.ſolꝰ em̃ deꝰ eſt qͥ quietat deſide

riũ aic. vẽ ꝙ ſi aia erit in affectionũ varietate ⁊ in/
ceualne⸗ ꝙ erit continue in doloꝛe ⁊ afflictione.

ed mgf in litera.nullã aliã penã ſẽſuri ſũt pir

nuli ignis malis vel ↄſciẽtie vermis.niſi ꝙ dei viſio
ne carebũt in ꝑpetuũ.̊ vꝛ ꝙ nõ hẽant doloꝛem ine/

ternũ. ¶ Itẽ oꝛigiale ineſt aie ex vnione ad carneʒZ.
Oſi aliquo doloꝛe dʒ aia cruciari merito oꝛigial pec⸗
cati.illo potiſſime cruciari dʒ qͥ ineſt aie ᷣm carneʒ.

ſi g cars nõ cremabit᷑ igne mali.vr̃ ꝙ aia nõ crucia⸗
bit᷑ doloꝛe ſpũali. ¶vtẽ ſi ꝑuuli decedẽtes in oꝛigi/

nali dolebũt poſt hãc vitã.autvolcbũt ðᷣ culpa.aut
8ð. dono. Si dð culpa volebũt. crũt iuſti. Si de vdoam
no dolebũt. cũ illð dãnũ ⁊ pena carẽtie viſionis dei

ſit iuſta.⁊ qui dolet de iuſto eſt iniuſtꝰ.vẽ ꝙ i anima

bus decedẽtibus cũ oꝛigiali nõ tim̃ ſit culpa oꝛiginal
ſed etiã actualis. Itẽ ſi ꝑuuli dolebũt de amiſſio

ne illius ſũmi boni.cũ ipᷣi virtutẽ patiẽtie nõ habe/
ant.⁊ qui dolet de aliquo malo carẽs virtute patiẽ/

eic murmurat punietem vel infligẽtem. vr ꝙ aie

puuloꝛũ murmurct deũ iniqae ⁊ iniuſte.ͤ videk

poſt egreſſũ a corpe aie decedẽtes in oꝛigiali ma ,/

gis efficiãtur inique qꝙᷓ ante.qð eſt impoſſibłe.¶ YItẽ
ſi dolẽt. aut credũt ſe bituꝛos ill bonũ aut certi ſt ꝙ
nunqᷓ; hẽbũt. Cõſtat ꝙ nõ expectãt ill bonũ babẽ/ 7

dũ. cñ nõ bẽant ſpem.ſi g̊ᷓ doloꝛẽ hñt de bono amiſ/

ſo cũ certitudine nũqꝙᷓ hñdi.videt᷑ ꝙ bẽant deſpera⸗

tõem.ſed deſperatio eſt acerbiſſima oim penarũ in/
rnaliũ.g ꝑpuuli punirẽtur pena acerbiſſima.qð im/
piũ eſt dicere. ¶ Nẽ ſi dolẽt. aut dolẽt in ſůmo. aut
nõ. Si in ſũmo dolẽet.igit᷑ acerbiſſime puniũt᷑.Si ñ
dolẽt in ſůmo.g in ꝓceſſu tꝑis pnt magis ⁊ magis

dolere.cũ doloꝛ ille oꝛtum habeat ex interioꝛi affecti

once.ergo in eadem diſpoſitione manẽte culpa.vide
tur ꝙ in eis creſcat pena.que duo ſũt incõpoſſibilia
Rey. ad pꝛedictoꝛum intelli
per hac queſtione nec expꝛeſſe loquit᷑ ſcriptura.nec
expꝛeſſe es ſancti determinant. Ideo doctoꝛes theo
logie bic opinãtur contraria. Ouidaʒ em̃ voluerũt
dicere ꝙ; paruuli carebunt et cognitione et doloꝛe.
Cognitione quidem carcbunt exigente iuſticia.dolo
re carebunt exigente miſericoꝛdia. Juſticia nãq; exi
git vt nõ detur eis poſt hanc vitã donũ aliquod co⸗

gnitionis.quod in bac vita non habuerũt. vnde ſid

caruerũt cognitione fidei ⁊ om̃i genere cognitionis
intellectiue illi qui moꝛtui ſunt ante vſum rõnis.ſie
etiã carebũt poſt hanc vitam. nec diuturnitate tem
poꝛis addiſcent.ſicut nec maioꝛes qui nibil plus ſci

unt quãdo moꝛiũtur qᷓ; quãdo naſcũtur.etiã ſi muł

to tpe vixerũt. Miſcdia exigit vt nõ habeant penaʒ
actualis doloꝛis.eñ nõ habuerũt maculã culpe actu
alis.⁊ ideo iuſto ſuo iudicio pꝛiuat eos deus oim eo

rũ cognitõne que poſſẽt eis inferre doloꝛceʒ. melius

eſt em̃ talia ignoꝛare qᷓ ſcire.ſicut peccatoꝛi ꝓcliuo

ad pctm̃ melius eſt ignoꝛare qᷓ; noſſic ea que eum in.

clinant ad pctm̃. Sʒ quia difficile eſt intelligẽ ꝙ ani

ma ſeparata non habeat vſũ rõnis.⁊ nõ cognoſcat
ea ſaltem quoꝛũ cognitio eſt ei naturaliter iferta. ./
ex parte coꝛpis impedimentũ non babeat. Jo aliᷓ

aliter opinãtur ꝙ; anime ꝑuuloꝛuzʒ ⁊ habebũt cogni

tõem. ⁊ habebũt etiã doloꝛc. Scient em̃ ꝓpter quid
facte ſũt. ⁊ ſciẽt ſe illo bono merito oꝛiginalis culpe
eſſe pꝛiuatos ⁊ ꝓpterea dolorẽ habebũut. ⁊ affectöes

doloꝛis in eis alternabũtur.attamẽ nõ habebũt do⸗

loꝛẽ qui mereat᷑ dici vermis.quia non babebunt re
moꝛſũ ꝙ ꝑdiderũt illud bonũ ꝓpter ꝓpꝛiã negligen

tiã ⁊ ↄtẽptũ.⁊ ꝓ tãto doloꝛ eoꝝ erit multo minoꝛ qᷓ;

vloꝛ adultoꝝ. Sʒ qm plura vidẽt᷑ incõueniẽtia ſeqᷓ
ſi ponatur ipᷣos dolere ſicut in opponẽdo mõſtratũ

ẽ.tũ ꝓpt᷑ ̊.qꝛ toloꝛ ille ẽ abſq; patiẽtia ⁊ abſq; ſxx ⁊

ita c murmure ⁊ deſperatõne. Tũ etiã qꝛ doloꝛ aie
redũdat in carnẽ.⁊ ſi talis doloꝛ ex deliberatõe pce
dDit. nõ videt᷑ eſſe abſq; actuali obligatõe.¶ Pꝛopt
hec ⁊ bijs ſimilia eſt tercius modus dicẽdi.videlicz
ꝙ aie ꝑnuloꝝ carebũt actuali doloꝛe ⁊ afflictioneſf
tñ carebunt cognitione.Et illud poteſt ſatis ratio/
nabiliter intelligi per bunc modũ.Decedẽtes enim
in ſolo oꝛiginali q̃ſi mediũ tenct inter habentes gra

tiam ⁊ culpã actualem.⁊ qm ſtatus retributõis re/

ſponderc debcet ſtatui vite pꝛeſẽtis. in tali ſtatu de/

bẽt anime ꝑpuuloꝝ poni vt q̃ſi mediũ teneãt int bea
tos.⁊ eternis ignibus cruciatos.Om̃ igit᷑ bti carent

malo pene ſenſibilis.⁊ cum boc babent dei viſionẽ·

KRkk 4

gẽtiam eſt notãdum qꝙ ſu ꝗS

re. Mã ſicut in beatis potiſſime mauifeſtat᷑ mia. et eni repꝛimit᷑ ꝑ alterũ.¶ Ad ill qdð obr de ſãctis pa ʒ
in dãnatis potiſſime claret iuſticia. ſic in iſtis mani tribus.d ꝙ ſãcti patres ſpem ⁊ certitudinẽ babe/
feſtat᷑ mia ſimul ⁊ iuſticia.⁊ ex ̊ pʒ ꝙ non facit fru· baãt de futura gloꝛia habẽda.⁊ giam etiã babebãt ꝑ
ſtra s aias q́s nouit ð coꝛꝑe ante ſuſceptiõem ba/ quã dñm aliquo mõ cognoſcebãt.⁊ iõ nõ ſequit᷑
ptiſmatis egreſſuras.Oia eni facit s ad gloꝛiã ſuũã equaliter punirẽtur vt puuli ꝓ eo ꝙ plus babebant
40 manifeſtãda. AUñ ſi tu qᷓras qͥd ꝑuuli faciant vtrum oↄſolatõis.¶ Ad illð qd obr̃ ꝙ maioꝛ doloꝛ ẽ alicui S4
addiſcãt vel cõferãt.vel aliqd alid opꝰ exerceãt.bꝛe cũ pꝛiuat᷑ abſq; cauſa.dð ꝙ ꝑuuli bene ſciẽt ex cauſa
uiter & reſpõdeo ꝙ diuie iuſticie eͥtas ⁊ immutabi / ſe eſſe pꝛiuatos.ſed quia illa cãm nõ a ſe habuerũt.
litas in eodẽ ſtatu qᷓ;tũ ad coꝛpꝰ ⁊ qtũ ad aiam. ſiue ſed aliunde cõtraxerũt.ideo nec doloꝛẽ nec remoꝛſũ
quo ad cognitiuã. ſiue q̊ ad effectiuã ꝑpetualit᷑ eos habebũt.verbũ aũt pꝛedictũ intelligit᷑ in punitõei⸗/
ↄſolidat.vt nec ꝓficiãt nec deficiãt.nec letẽtur nec iuſta.⁊ in qua punitus puniẽti remurmurat. ſic aũt
triſtẽtur.ſed ſꝑ ſic vnifoꝛmit᷑ maneãt.vt ſint mã lau nõ eſt in ꝓpoſito. ¶ Ad vltimũ dð ꝙ affectões par 5
dãdi diuinũ iudiciũ qð ſic ẽ equũ ⁊ iuſtũ.vt nlłũ bo. uuloꝛũ ſtabiliũtur iudicio equitatis diuie.nõ tamen

0
5 1

*„

O
*
7

Damnati ecõtrario ſũt in tenebꝛis ⁊ puniunt᷑ pena
ſenſibili. Paruuli ᷣm rectũ oꝛdinẽ diuie eqͥtatis dñt
cõmunicare in vno cũ dãnatis. ⁊ in alio cũ beatis.ſᷣ
ñ poſſũt ↄmunicare cũ beatis in habẽdo diuinã pᷣſẽ
tiã.qꝛ tũc in nullo cõmunicarẽt cũ dãnatis.pꝛeſen⸗/
tia eni viſionis dei nõ ſtat cũ pena ſẽſibili.iõ cũ bea-
tis cõmunicãt in B ꝙ carẽt oi afflictiõe exterioꝛi vel
interioꝛi.cũ dãnatis vᷣo in hoc ꝙ pᷣuãt᷑ viſione dei ⁊
lucis coꝛpalis. Paruuli igit᷑ ſic diuino iudicio iuſto
inter beatos ⁊ ſimplicit᷑ miſeros quaſi in medio cõ/
ſtituti bos nouerũt.vt tñ ex vna ꝑte ↄſideratõ gene⸗/
ret deſolatõem.ex altera ↄſolatõem. ita eq̃ lãce diui
no iudicio eoꝛũ cognitõ ⁊ affectio libꝛat᷑.⁊ in tali ſta
tu perpetuat᷑.vt nec triſticia deijciat.nec leticia refi/

ciat.ſed in h̊ mirabilis oſtẽdit᷑ oꝛdo diuie ſapie que
cũcta nouit ſuis locis diſponẽ ⁊ ad ſui gloꝛiã oꝛdia⸗.

nũ remaneat irremuneratũ.⁊ nullũ malũ remane/
at impunitũ.⁊ ꝑpfectiſſime teneat mediũ int᷑ ſuꝑfluũ
⁊ diminutũ. Scom hãc igit᷑ poſitõeʒ ↄcedẽde ſũt rõ
nes oſtẽdẽtes ꝙ ꝑuuli nõ ſentiunt ſpũalẽ doloꝛem.
Ad illð vero qð obr̃ in öriũ de Johᷣ.Criſo.dðᷣ.q
ntelligit de bijs qͥ excludũt᷑ merito actualis pcti.qͥ
¶ Diſtinctio.xxxiiij.de pecca

vermẽ ðſciẽtie mũ ſüt habituri. ⁊ i nõ babet
locũ in ꝑuulis. Ad illð qð obr ꝙ triſticia neceſſa/ t
rio ſequit᷑ qũ deſideriũ nõ implet᷑.dð ꝙ verũ eſt qñ
nec implet᷑ in ſe.nec fit recõpenſatio ſᷣm eſtimatio⸗

nẽ deſiderãtis. Quãdo vero m eſtiatõem deſiderẽꝭ
tis aliqua recõpẽſatio fit.nõ neceſſe eſt triſtari.ſicue
multi qui vellent eẽ in paradiſo.bene ↄſolãtur ſt⸗
tu vite pſẽtis.qꝛ ↄtenti ſũt eis que habẽt q;uis mo⸗

dicũ habeãt.⁊ ſic in ꝑuulis intelligẽdũ eſt eſſe.q eis
ſufficiat ſtatus ſi uevergeni oculos ad opes q̊s
habere nõ poſſũt.il Ad ill& qð obijcit᷑ ꝙ aia puuli 2
ↄcupiſcẽtiã habet.dð ꝙ ſicut in hac vita nec ↄcupi⸗
uit nec deſiderauit aliqͥd qð nõ debuerit.ſic etiã nec
in futuꝛa vita. ſed ipᷣi diuina ſetẽtia collocati ert int
fugam ⁊ appetitũ.ſita ꝙ neutrũ eis dñabit᷑.⁊ iõ nec
habebũt actuale gaudiũ.nec actuale ſuppliciũ.vnũ

totaliter quietãtur ſicut affectões bonoꝛũ in patria.
Vnge ſicut differt immunitas a paſſione ſiues ſen/
ſu pene in paruulis ⁊ beatis.quia in beatis eſt dos.

in paruulis nõ. ſicut dictũ eſt.ſic intelligẽdum eſt de
quietatione ex ꝑte affectionũ anime.

. to actuali ſm eius cauſalitatẽ.
Oſt pᷣdicta de pctõ actuali ⁊c. Iſta total ꝑs ſecũdi libꝛi in q̃ m agit de lapſu hois diuiſa fuit ĩ tres

2 (» ꝑtes. ſm ꝙ triplicit ꝓtingit ↄſiderare coꝛruptõeʒ pcti.duabꝰ ꝗᷓ ꝑtibꝰ terminat i qͥbꝰmgf egit ᷣ pctõ
gquo pſõa coꝛrupit nãm.⁊ iterũ de pctõ q̃ nã coꝛrũpit ꝑſonã vtpote ð oꝛiginali.ſeqtur h tercia ps in
qua agit᷑ pctõ in qͥ pſona coꝛrũpit ſe.̊ ẽ de pctõ actuali.⁊ durat vſqʒ ad fine libꝛii/Oiuidit᷑ autẽ bec pars
in duas· In pᷣma determiat 8 pctõ ſiue de malo m id qd eſt. Scòo vero qualit᷑ in volũtate habeat malum
ſiue pctiñn cõmitti.j.di.xxxviij. Poſt pᷣdicta de volũtate ⁊c̃. Prima ꝑs bʒ duas. In pᷣma determiat ð pctõ ſi⸗
ue malo ſm eiꝰ cauſalitatẽ. Scdo vo m eiꝰ qͥdditatẽ.j.di.xxxv. Poſt hec vidẽdũ ẽ qͥd ſit pctiñ. Pꝛima pars
ↄtinet pᷣſẽtẽ diſtinctõem.Et diuidit᷑ in duas. In pᷣma agit męr̃ ð malo qtũ ad cãm oꝛigialẽ. In ſcdᷣa ð ma/
lo q;tũ ad ſbiectũ ſiue cãm efficiẽtẽ.ibi. Oſtenſa oꝛigie mali ⁊c. Pꝛima ps hʒ tres ꝑtes. In pᷣma aperit ſuam
intetõem in generali. In ſcdᷣa vero oſtẽdit ꝙ malũ oꝛtũ bʒ a cã bona.ibi.Cauſa ⁊ oꝛigo ⁊c. In tercia vo ꝙ ẽ
a volũtate libera.ibi. Mala aũt volũtas ⁊c̃. Similiter ſcᷣa ꝑs pᷣncipalis bʒ tres. In pᷣma oſtẽdit ꝙ maluʒ ẽ
a bono. ↄfirmãs boc auẽte Aug.Scdo vero elicit quoddã coꝛrelariũ.ſcʒ 4 in hijs ↄtrarijs fallit regła dvale
ticoꝛũ.ibi. Ideoq; in hijs ↄtrarijs ⁊c̃. In tercia vxo ⁊ vltima remouet quoddã dubiũ.ibi.Ad hoc autẽ qð di/
T ⁊c.Et ſic ſuppoſito ꝙ malũ ſit.duo manifeſtat mĩ malo.ſcʒ.a quo ſit.⁊ in quo.
¶ Aperit ſuã intẽtõem ĩ generali q̃ ð pctõ actuali animaduerteda ſũt. a di.xxxiiij.
QVſt pᷣdicta ð pctõ actuali diligẽti idagine qdã ↄſiderãda ſunt.ſcʒ q
p fuerit oꝛigo ⁊ cã pᷣmi pcti. Vtꝝ res hõa an res mala. Poſtea ĩ q̃ re ſit
pctm.Deinde qᷣd ſit pctm̃.⁊ qͥt modis fiat.⁊ ð drña ipoꝝ pctõx.
Vſtẽdit ꝙ pctm̃ vel malũ oꝛtũ hʒ a cBa bongs. b
Cauſa ⁊ oꝛigo pꝛimi pcti res bõa extitit.quia ante pꝛimũ pctm̃ nõ erat aliqdd
mali vñ oꝛiret᷑.Cũ em̃ oꝛiginẽ ⁊ cãʒ habuerit.aut ex bono.aut ex malo habu
it. Sʒ malũ ante nõ erat.ex bono g oꝛũ eſt. Pꝛius em̃ in angelo oꝛtũ eſt pec.
catuʒ. ⁊ poſtea jn homine.Et quid erat angelꝰ niſi bona natura dei. Non ex

oꝛtũ eſt. Vnde Aug.in reſpõſionibus cõtra iulianñ hereticũ qͥ dixerat. Si ert Aunn
deren i a H et ginn I ct .
RZ sslͤsͤ == 6 22

zag natura peccatũ ẽ. tũc mala ẽ natura. ait. Queſo yvt ſi Wal iat volbtz
* pt. reſpõdeat. Manifeſtũ ẽ ex volũtate mala tanq; ex er nſatn ru blegnen
i arboꝛe mala.fieri oĩa oꝑa mala tãqᷓ; fructmalos.ſʒ ip ciu.Sʒ 5 Au S.in .
mncän, ſã malã volũtatẽ vnde dic exoꝛtã niſi ex bono? Si eni lxxxii. q. dicit. ꝙ nllo
Renzit ex angelo.quid eſt angelus niſi bonũ opus di: Si ex alio autoꝛe pᷣt hõ fieri
inini homine.quid erat ipᷣe hõ niſi bonũ opus dei: Immo deterioꝛ. mala volũ
gtͤn quid erãt hec duo anteq; in eis oꝛiref mala voluntas. A an Ni e ois 35
n niſi bonũ opus dei. ⁊ bona ⁊ laudanda natura.Ergo Acs contae. Beeti
n ex bono oꝛitur maluʒ. nec fuit vnde oꝛiri poſſet niſi ex o malũ dz iputari ci
kengnigt bono. Dico ergo quia volũtatẽ malã nullũ malũ pᷣceſ q̊ eſt cã pᷣma. ⁊ mala
nirzn ſit. ſed ex bono oꝛiginẽ habuit. hic aperte dicit primna volutas ãgli vel hois
dlleiin cauſã ⁊ oꝛiginẽ mali bonã fuiſſe naturas. Et nihilomi ẽcã oim maloꝝ. oia
tua nus oſtẽditur cuius peccati fuerit cã ſcilicet male vo -½ els ⸗ eis Pitaa.
luntatis. ; EHE Qiés 2 pdueés. 26 cõ
cn Oſtedit ꝙ petm̃ ſeu Maldsâ Nondare eſ ſt 6 ddiim iſonss ac
nnctith, a ¶ Mala auũt volũtas illa angeli vl hom 8 cauſa eſt eti: ducẽs. Cũ or Wa.
ggipti am maloꝛũ ſubſequẽtiũ.ſcʒ maloꝝ operum ⁊ malarñ la volũtas ãgli vl bo⸗
üſni volũtatũ. Vnde Aug.in ench. Nequaq; dubitare de mae nen
atuen bemus reꝝ bonaꝝ q̃ ad nos ꝑtinẽt cauſã non eſe niſt nd ſichez ehin⸗
ngitaif bonitatem dei. Malaꝝ vero ab immutabili bono de⸗ cocz. Byad ei iduc et
Gucg ficiẽteʒ.boni mutabilis volũtatẽ.pꝛius angeli.poſtea diſponit ſuggerendo.
