Zara en de ſc. qꝛ nihil eſt.⁊ ideo nõ valet ꝙ eã pᷣuatã
ecerit. Et ſi tu obijcias ꝙ maioꝛ pꝛiuatio eſt nõ bꝛe
nec actũ nec aptitudinẽ.q; hꝛe aptitudinẽ⁊ nõ actũ.
dom ꝙ maioꝛ eſt pᷣuatio ſi accipiat᷑ large pᷣuatio.ſed
iſta ẽ defoꝛmis.illa vo nõ.vt cũ dico lignũ nõ videt.
dico negationẽ.ſcd nõ defoꝛmitatẽ. cũ dico hõ nõ vi

det.dico vtrũq;.⁊ ſic pʒ illud.AA. Hillud qð obijcit᷑ 49

aꝗ ſimili in alijs naturis.⁊ a minoꝛi in pᷣma materia.
dico ꝙ nec eſt ibi locus a ſili nec a minoꝛi ſi bene cõ/
ſideretur. Maluʒ em̃ culpe magis impoꝛtat deoꝛdi⸗
nationẽ ſiue pꝛiuatõnẽ oꝛdinis qᷓ; malũ nature. Ael
quia ſicut dictum eſt diſ.xliij.pꝛimi lib.malum cul⸗
pe dicit deoꝛdinationẽ ſiue pꝛiuationẽ oꝛdiuis pᷣnci/

palis.qᷓ ſcʒ eſt imaginis ad deñ immediate. Malum

vo nature vel pene deoꝛdinationẽ oꝛdinis.nõ pꝛinci
palis ſed ꝑticularis.⁊ hinc eſt ꝙ deus ſalua cõdecen
tia ſue bonitatis ⁊ ſapie pᷣt facere rem malã.malicia

pene vel defectu nature.nõ ſic pꝛiuataʒ oꝛdine iuſti/
cie.vt ex ea ꝑte qᷓ ꝓcedit ab ipſa diſpoſitione diuine
iſtã cõditionẽ. Rurſus.nõ tm̃ malũ dignũ ẽ vitupe-
rio. imo etiã qͥdãmodo in dei vituperin. Si ; dedfa⸗
cceret creaturã malã.ipᷣe faceret ſibi vituperiũ ⁊ con/
tumeliã. Meceſſe eſt etiã eſſe oꝛdinabile.qꝛ nihil fa/

ſapie.vnde nõ ſcquit᷑ poteſt deus facere hoiem cecũ.
ergo poteſt facere iniqduum.
= . MAueſtio.ejß.
Saum angelus in pᷣmo inſtanti ſue creationis fue-
rit malus actu ꝓpꝛie voluntatis. Oꝛ ſic videt᷑ auẽte
1I. Joh̃.iij.dyabolus ab initio peccauit.ſed nibi ẽ an
te initiũ duratione.g nulla creatura pᷣcefſit duratõe
ne eñ peccacij Itẽ Aug.xj.ſuꝑ Geñ.ad literã
ra putari pᷣt in initio tꝑis dyabolũ ſupbia

Mec fru
cecidiſſe. nec fuiſſe vllũ antea tps qͥ cũ angclis ſctis
pacatus vixerit et beatus.ſᷣ in ipſo pᷣmoꝛcdio creatu
re a ſuo crcatoꝛe apoſtataſſe. Si tu dicas mibi ꝙ hᷣ
nõ dicat ſᷣm ſuã opinionẽ.⁊ bene.qꝛ ibidẽ vbi Aug.
ponit iſta opinionẽ.multas etiã alias ponit qs non
tencet. obijcit Inoe dixerit ſm ſuam opinionẽ.quia
ipſius opinio fuit ꝙ oia ſimul eſſent condita.⁊ p lu-
cem intelligit angelicã naturã foꝛmatã. ꝑ tenebꝛas
intelligit auerſaʒ a deo. ſi ſimul lux facta ẽ ⁊ a tene
bꝛis diuiſa.ſimul cum rerũ pᷣma ↄditione fuit petĩ
angcli.⁊ ita videt᷑ ꝙ nulla fuit oino ibi moꝛa.MNtẽ

illud ” qd 47
ducti oꝛdinatio. Pꝛoductio mali fedat ⁊ turpat qn,

oſtengan
Pigiſfl
miſtrit
luniſtn⸗
ennesd
Umnstilar
unſatdet
Gnt eneff
ſelliͤhie 3
ucsvinerin
taigneten
nggnniaſe
ſnftttunt
Oindics⸗
bus Cortrn
ſnaoteſeſt
ſbincäſinult
ſuniuſte
linaduaplin
houßnoſc⸗
giurenurtn
ſangcbeſon
fadnſaruct⸗
eepphonin
ſngns Gin
iſoꝛenpoꝛe
Ctoangugfute
chetainftäen
Sehon E
ſhigeyfen
Purdeddd
Npcd. Deen
Idlicſoph
(obialighint

leuroßepae
ningien

Tnaeſtueg

loefſaneen
one Oitudie⸗
ſmiduborti,
ſchctöercſe
atacſnotnun
Mechnttlüen
ſtſtrſtdin
Mhpachtüfm
cidathhn
ntlſeftes
tuckaeſugng
ligconone
Pwiſegen
ntntignii
Aloenleintn
werin,
Kut uti
Knaleczcft
nriſtühen
bftne

vule⸗
fiegät
Nurhchii⸗
Ntceirͤri
dilfn
Ncolgiiͦſit

ͤuffff
Aiugi
iiunnn
unmnibori⸗
in
nilöemlunh
6nigtiusil
nunnsti
lncite
mmninli
ßz unetf⸗
S
eheencai⸗

Cgtninieft
Pleniini
iud,
ieſtann
bäun
“
fin⸗
lnit
Nigun⸗
aun
uimnn
n

In delicijs ꝑpadiſi dei fuiſti.oĩ
es.vbi aliqñ intelligit᷑ fuiſſe ſine pctõ. Itẽ rõne vi/
deetur.ofne peccatũ actuale exit in eſſe ꝑ actũ delibe-
rationis.ſed vbi deliberatio.ibi collatio et ſucceſſio
de neceſſitate. ſi peccatũ ſequit᷑ deliberationẽ ange

5 2

cõne videt᷑. Aliqua creatura coꝛpoꝛalis eſt qᷓ ſimul

in eodẽ inſtãti eſt ⁊ oꝑat᷑.ſicut lux ſtatim cũ ẽ lucet.

Et Aug.dicit ꝙ lux ⁊ ſplẽdoꝛ ſunt coeua.⁊ ſi eẽt lux
eterna.ſplendoꝛ eſſet eternus. cuʒ ſpnalis natura
ſit magis vel eq̃ actualis vt coꝛpoꝛalis.& põt eẽ ꝙ in
pᷣmo inſtanti cũ eſt. ſit in ſuo actu.ſᷣ̊ actus eiꝰẽ velle

ita ꝙ eſſe nõ pᷣcedit velle tpe ſiue duratõe.ſ ſolũ na/
tura.ſ q̃ rõne velle pᷣt bonũ.eadẽ rõne malũ.g cum

volens malũ ſit malus.ipſo inſtanti potuit eſſe ma

lus. Si tu dicas ꝙ põt bꝛe opationẽ coeuam natu/
ralem ſ nõ li.ar. Contra.li.ar.eſt ſub deo potentiſſi/
mum ſicut dicit Berñ. ⁊ nibil bñs retardans in an/
gelo nec as Muna⸗ cũ eſt.pfectũ eſt.⁊ põt oꝑa/

tionẽ illã bꝛe. ¶ Itẽ ſi oculus crearet᷑ cũ actualitate

virtutis viſiue ⁊ impſſione ſpeciei.ſimul eſſet ⁊ vide
ret. cũ g angelus a ſui ꝓpꝛia ↄditione babuit intelle/
ctum agentẽ. ⁊ ſpẽs rerũ innatas vt poſt patebit.g

ſimul fuit ⁊ intellexit.pari rõne ⁊ ſimul fuit ⁊ wluit

Sie tu dicas ꝙ nolle ⁊ velle fuit in diuerſis inſtanti/
bus. Contra. Intelligere angeli eſt ſimplex ⁊ in in/
ſtanti põt eſſe.ſiłr et velle.vᷣ nibil ꝓhibet duo indiui
ſibilia eẽ ſimul.nihil phibet ꝙ intelligere ⁊ velle cũ
ſint indiuiſibilia. ſaltẽ rõne indiuiſibił ſimul eẽ.ſicut

vltima duaꝝ lineaꝝ cõtiguarũ ſimul ſunt. ¶ Item

2

pocipᷣm oñdit᷑ ꝑ ſimile.qꝛ aia rõnalis ſimul tpe con

ditur ⁊ viciat᷑.nec ẽ ibi aliq̃ oppoſitio. ſiſr videt᷑ ꝙ
in angelo eſſe potuerit ꝙ ſimul fieret et viciaret.nõ
tñ a deo.ſicut nec oꝛiginale petm̃ eſt a deo.Aut ſi nõ

eſt ſile. ego qᷓro rõnẽ qᷓre aia hec duo põt hꝛe ſimul ?

nõ angelus. Si dicas mihi ꝙ ab actu alieno inficit
aĩa.ſcʒ a coꝛpoꝛe.ſᷣ angelus a ſe.hoc nibil eſt. qꝛ ita

cito angelus fuit cognitꝰ a ſe ſicut ab alio.g̊ pari ra-
tione ita infici potuit ab actu ꝓpꝛio ſicut ab alieno.
¶Sed ↄtra. Eʒech. xxviij. in delicijs padiſi fuiſti ple
nus ſapia ⁊ pfectus decoꝛe.g ⁊c.ergo cũ hoc intelli /
gaatur de dyabolo ſicut exponũt gloſe.fuit aliqñ ſi/

ne pctõ. ¶ Item hoc dicit Augrr. e ciui. dei.
apide pᷣcioſo oꝛnatꝰ

li.petim̃ ſequit᷑ angelũ.nõ tm̃ natura.verũetiã delibe
ratione.Si tu dicas ꝙ angelus ꝓpter intellectũ dei/

foꝛmẽ deliberat in inſtanti.⁊ ſimul videt ⁊ deliberat.

oñdo ꝙ nõ põt eſſe.Angelus em̃ ad hoc ꝙ appete/

ret.neceſſario tria pᷣcognouit.⁊ appetibile.⁊ cui ap/
petebat. ⁊ rõnem mouenteʒ.aliq̃ em̃ rõ fuit q̃ excita
uit. iſta ſunt diuerſa.⁊ impoſfibile eſt ꝑ naturã ali⸗
quã potentiã ſimul ⁊ ſemel ad plura conuerti. ꝓpter
qʒð etiã dicit phᷣus ꝙ intelligimꝰ vnũ ſolũ.j ſi nõ ſi-
mul. ſucceſſiue g conouit.
tus eſt. aut factus eſt cum ſua oꝑatione actuali.aut

Itẽ angelus qñ cõdi⸗

abſq; opatione actuali.Si abſq; opatione actuali.

poſt tp̃s pcccauit neccſſario. Si cũ ſua opatione.

ñ decuit deũ ↄcreare alicui rei niſi opationẽ ſue na

ture ↄuenientẽ.cũ g actio defoꝛmis potius ſit natu/
re incoueniens.pʒ ⁊c. Itẽ bec duo ſunt vera ꝑ ſe.q;

nullus in illo inſtanti qͥ peccat pᷣt vitare pctm̃.⁊ nul
lus peccat actuali pctõ in eo qʒ vitare nõ pᷣt.ſ ſi an
gelus peccauit in illo inſtãti.nõ potuit in illo vitare.
nec in aliqͥ qd eſſet ante illud nec poſt.g non potuit

vitare.ß ſi nõ potnit vitare.nõ peccauit.& ſi nõ pec/
Qduit.in pᷣmo inſtanti nõ eccauit. ¶ Nẽ malum eſt

in angelo aliqd fuit qd amiſit ꝑ pctm̃.tũc g q̃ro vtꝝ

qua poſitio fuit aliquoꝝ ꝙ ſil tꝑe
cauit.nec vnq; fuit niſi malus. Et videt᷑ Augꝰ.illã
appꝛobare n Hek:dlira⸗ iõ aliqͥ moderni eã
ciui. dei. pᷣdi cta poſitio accedit ad pmã q̃ eſt bereti/
ca. ⁊ ita qᷓſi bereſim ſapit.cõis opinio mgroꝝ ꝑiſicn
ſium ẽ.qꝙ duratõe cõditio angeli pᷣceſſit lapſum.⁊ de

ſimul facta. d

cis eſſentie.

coꝛtuptiuũ boni.ſᷣ nibil coꝛrũpit᷑ niſi qd eel fuit.

in pᷣmo inſtãti ꝑccauerit an nõ.ſi ñ tũc hẽo ꝓpoſitũ.

ſi ſic. S&̊ peccauit ſubito.ſᷣ cũ in ſubita mutatoe ſitł ſit

fieri⁊ factũ eẽ.ſił erit coꝛrũpi etiã ⁊ coꝛruptũ eẽ.⁊ ita

nõ eẽ.̊ bonũ in pᷣmo inſtanti nõ eſt.ſᷣ nõ coꝛrũgeret

niſi fuerit. & in eodẽ inſtati fuit ⁊ nõ fuit. ⁊ ita cõtra/
dictoꝛie oppoſita ſunt ſil vera.ſᷣ hocẽ impoſſibile.⁊

Apter hoc vult phs ꝙ int᷑ mutatões ↄᷣꝛias de neceſſi
tate ſit quies media.ergo int᷑ illiꝰPoni ꝓductionẽ et
adẽptionẽ fuit quies media. ⁊ ita moꝛula. Si tu di/
cas ſicut dẽ de aia rõnali.quia ſiłr põt ibi obijci ꝙ nõö
adimit bonũ qð infuit.ſᷣ qdð infuiſſet ſi nõ peccaſſet.
nunq; em fuit iuſtus ⁊ bonꝰ.ſ̊ fuiſſet ſi nõ peccaſſʒ.
Contra hoc ẽ Aug.de coꝛreptõe ⁊ gra. Ille in veri⸗
tate nõ ſtetit.dictũ ẽ de dyabolo.qꝛ ibi fuit ſ̊ nõ per/

mãſit. illa rñſio nihil valet hic. dum Eant 50
it dyabolꝰ pec

d qm̃ ſicut expᷣſſe dicit Aug.in.xj.de

cõi cõſilio mgroꝝ poſitio oppoſita excõicata eſt ab
epᷣo viſienſi. Jaͤe⸗ tanqᷓ; magis verã ⁊ catholicã.et
magis ꝓbabilẽ ⁊ cõcm opinionẽ dico illã eſſe tenẽ⸗
dam.qꝙ moꝛula fuit inter creationeʒ et lapſum licet
ꝑuula. ꝓpter quã ſcti.⁊ expoſitoꝛes.⁊ ipᷣa ſcpᷣtura lo
quit᷑ de malicia dyaboli q̃ſi ſemꝑ fuiſſet in ea.quia

illud modicũ q̃ſi ꝓ nibilo reputat᷑. Ex hoc pʒ rñſio t
ad pᷣmũ.qꝛ vt dicit Aug.ſenſus ẽ.dyabolus ab ini/
tio peccauit.i.ſtatim poſt initiũ.¶ Ad illud qdð obꝛ S2
de Aug. dico ꝙ dicit 'm alienã opionẽ.qdð pʒ.q;ꝛ con

trariuʒ diarid ci.dei. Et ꝙ obꝛ. ꝙ ipſe poſuit oĩa
mul m eꝙ ven eſt q;tũ ad eſſe naturale.ſed
nõ q;tũ ad bene eſie.vñ poſuit ꝙ lux coꝛpoꝛalł ſimul
eſſet ⁊ diuiſa eſſet a tenebꝛis.ſilr ꝙ nõ eſt oꝛdo mate
rialiũ dierũ.ſᷣ bene poſuit oꝛdinẽ ſpũaliũ dieruʒ ſᷣm

Ad illud qd obꝛ.qꝙ ſtatim fuit in actu.dom q qͥ
im boc negãt in oĩ creatura. qꝛ tñ Aug.videt᷑ dice
re ↄtrariũ in luce ⁊ ſplendoꝛe.ↄcedamus ⁊ in ange⸗
lo.ſed tñ nõ fuit ſtatim in actu electõis.qꝛ illũ ante-
cedit deliberatio ⁊ p̃cognitio pluriũ.qꝛ ſicut dictũ ẽ
in opponendo.nõ pñt eſſe ſiml.nõ ꝓpter oppugnã/
tiam actuũ vel ſimplicitatũ.ſᷣ ꝓpter ſimplicitatẽ in⸗/
tellectus angelici.qꝛ vna cõuerſione totus capit᷑ in
tellectꝰ ab vno obiecto.ita ꝙ incõpoſſibilis ẽ in illo
inſtãti cõuerſio Aaa obiectum. ⁊ ſic pʒ rñſio ad

ulenagete intellectus angelici ſupꝛa res.
3

duo ſequentia. Ad illud autẽ qd obẽ de pctõ aie.
dum ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ pctm̃ in aia nõ fit ꝑ actualẽ de
liberationẽ.ſed fit ꝑ vnionẽad carnẽ infectã.et qm̃
vnio eſt in inſtãti.deliberatio ⁊ collatio nõ.idco nõ
eſt ſimile binc ⁊ inde.

Irca ſcᷣm pᷣncipale ⁊ circa angeli naturalem
gnitionẽ duo querunt᷑. Pꝛimũ eſt de cogni

¶ Ntrum angelus omnia creata qᷓ cognoſcit cogno

ſcat ꝑ ſpecics innatas.an aliq̃ ꝑ ſpẽs acq̃ſitas.Et q;
oĩa creata cogſcat ꝑ ſpẽs inatasvidet᷑ ſacra ſctura

velle. Eʒech.xxviij.tu plenꝰ ſapia ⁊ ꝑfectus decoꝛe

„

dici ad dyabolũ. ſed nõ eſſet a ſui oꝛigine plenus ſa
pientia.niſi eſſet in eo Eienicud ſpẽꝝ ꝑ q̃ͥs cõtingit

res cog

noſcere. cũ plenitudo ſufficiat vnicuiq;.vi

detur ꝙ ſpẽs infinite ſufficiãt angelo ad oĩa cogno/

ſcendũ.

Itẽ ꝑ Aug.xj.de trini. Mens gᷣ ipᷣa ſicut

reꝝ coꝛpoꝛeaꝝ noticiã ꝑ ſenſuʒ coꝛpoꝛis colligit. ſic
incoꝛpoꝛeaꝝ ꝑ ſemetipᷣm. Et horõem aliã ñ a ignat
niſi qꝛ ſpẽs incoꝛpoꝛaliũ nõ põt fieri in ſenſu.et ſpẽs

acqrit᷑

ſupponat᷑ mõ. nullius noticiã acqᷣrit. ſuſcipiendo
ſiue acqͥrendo ſpẽm nouã.

mediante ſenſu.ſᷣ angelus nullũ hʒ ſenſuni.

tẽ hocipᷣm vidct᷑ per

auctẽ in li.de cauſis.ois intelligẽtia ẽ S foꝛmis.

5S3 f ſi ſpẽs reciperet nõ eſſʒ plena.S ⁊cẽ.

Itẽ talis cõ/

ſueuit aſſignari dꝛia int intellectũ angelicũ ⁊ buma/⸗

nũ.q humanꝰ ꝓpter cõiuncti

bilis. a

„

pt nctionẽ cũ coꝛpoꝛe ẽ poſſi/
ngelicꝰvo ẽ actualis.ſi S recipe nõ eſt niſi rei

exiſtẽtis in potẽtia m ꝙ bmõi. ptz ⁊ẽ. Pe g iſt⸗
tellectꝰ em̃ diui

dꝛia ſit ↄueniẽs videt᷑. In

c in om⸗

nimoda actualitate.ita ꝙ oio nihil pᷣt recipe. Intel/
lectus vᷣo humanꝰ q creat᷑ ẽ ſicut tabula raſa. et ita
in oĩimoda poſſibilitate. ſi int hec extrema poſſibi

tẽ

le eſt repire mediuʒ.poſſibile ſcʒ in qͥ ſit poſſibilitas

actui ↄiuncta. ⁊ talẽ nõ ẽ dare niſi angelicũ.ergo ⁊c.
triplex ẽ eẽ reꝝ.hñt em̃ res eſſe in verbo.⁊ in

intellectu ãgelico.⁊ in mũdo.ſᷣm qð triplex eẽ. dicit
Aug.illud eẽ dictũ.fiat.⁊ fecit.⁊ factũ ẽ.ſj eẽ rerũ in
intellectu angelico magis accedit ad eẽ veꝝ in vᷣbo.
q́; eẽ rex in mũdo.& cũ in verbo fuerit pleniſſime.in

9

maioꝛi plenitudine ſunt i angelo qᷓ; in mũdo. vel in

cqᷓ magna.ſᷣ deꝰ ab i

„

nitio mũdi indidit rebꝰroões cau

ſales ſm qᷓs cetera fierẽt et nibil diceret nouũ.qꝛ re/
gquieuit dey die.vij. ̈multofoꝛtius videt᷑ ꝙ in ange/

lo imp̃ſſit ſili

tudines ⁊ rões ſᷣm q̃s poſſet cognoſcẽ

„

cetera faciẽda. ſine receptõe ngna Ei 3 Epb.iij.
ulkifo

vt innoteſcat pᷣncipibꝰ ⁊ ptãtibꝰ m
dei. gloſa dicit ibi. ꝙ an
multoꝝ ſpẽs re
innatas oia cognoſcit. a natura ſua ola ſcit. pᷣſen
tia ⁊ futura.necia⁊ ↄti
qð manifeſte falſũ ẽ ⁊ ſcpᷣturas.
ſcit ꝑ ſpẽs innatas.bʒ

ꝛmis ſapia
i multa didicer̃t ab ecdlia.
grũt ⁊ acqᷣſierũt.¶ Itẽ ſi ꝑ ſtẽs
ingẽtia. naturalia wlũtaria.
Itẽ ſi oia ↄgno
penes ſeipᷣm rõem cosſcendi

oia. ita bene cognouit abſentia ſicut pñtia.ita lon
ginq ſicut ꝓpinqꝗᷓ. ᷓ̊ dyabolus exiſtens in inferno ſcit
quicqͥd fit in mudo.⁊ angelꝰqͥ eſt hic qͥcqͥd fit in an/
glia. qð manifeſte falſũ ẽ et ſepᷣturã ꝗᷓ de multipli⸗/

ai miſſione angeloꝝ loquit᷑. ¶

ſpẽs in

oim ſingulariũ. Pꝛimũ ẽ falſũ ⁊ icoueni

¶ Itẽ ſi oia cognoſcit .
atas.aut nõ cognoſcit ſingularia.aut hbʒ ſpẽs

9

Es ꝙ angelꝰ

ſingularia nõ ↄgnoſcat.cũ hoibꝰ ſi pualib? miniſtret.
⁊ ad ſpalia ⁊ ſingularia miſteria dirigat᷑. Si autẽ bʒ
ſpẽs oim ſingulariũ. cũ poſſint augeri in infinitũ.
bẽbit ſpẽs ifinitas.aut fiet aliqũ aliqd fingulare q8
no poterit cogitare.Si tu dicas ꝙ angelꝰcogſcit ſin

gulari.
guunt᷑.

ſpẽs vliũ.Contra. In ſpẽ vlium nõ diſtin

nõ cognoſcit diſtincte. Pꝛeterea. ſpẽs vlis

nõ aſſilat᷑ cuilibet ſingulari aſſilatione pꝑfecta.ẽ pfe
ctius cognoſcit bõ qᷓ; angelꝰ. Si tu dicas ꝙ angelus
appꝛopꝛiat illas ſpẽs applicãdo ad ſingularia. Con
tra. Oém applicationẽ nõ foꝛtuitã pᷣcedit cognitio.
ſi em̃ nõ cognoſcit illũ cui applicat. quõ vult illi ſpe

9

ciem applicare. Et itep. qre magis illi ſingulari ap/
plicabit ſpẽm iiSiac ante applicationẽ co/

gnoſcit ſingulare.
cationẽc.aut nõ.Si

Pꝛeterea. aut cogſcit poſt appli
ð. angelus nõ pᷣt tenere ime⸗

moꝛia cognition? alicuius ſingularis qd manifeſte
falſum ẽ. Si ſic. ᷓ̈ remanet in memoꝛia aliqua nouꝗ

ſpẽs. cũ aliqͥd cognoſcit qð pᷣus nõ cognouit. et ita
in illa recipit aliquã ſpẽm. ⁊c̃. oen q̈ oẽsᷣ

aliqͥd intellexerũt hoc poſi uerũt ꝙ angel? cognoſcit
res creatas ꝑ ſpẽs.niſi ſit talis q̃ eſſentialr ſit in an/
gelo. Cognoſcere aũt rẽ oino ꝑ ſe eißm hoc ẽ ſoliꝰilliꝰ
q eſt actus purꝰ⁊ ꝑfectiſſimꝰ.⁊ iõ ydea ⁊ cauſa oim

⁊¶ efficiens ⁊ exẽplaris ſeipo nõ alio quodã.ſed tñ in

mõ ponẽdi ſpẽs diuerſificati ſunt. Aliqͥ em̃ poſueft

ꝙ angelus oia q̃ nouit p ſpẽs.ſcit ꝑ ſpẽs innatas. et

bui poſitõis tradunt modũ ⁊ cãm. Modus em bic
eſt. ;uis in angelo ſint innate ſpẽs in numero finito
ſc reꝝ q̃ ſunt de pᷣma oↄſtitutione mũdi.tñ ſicut deꝰ
in pᷣma ↄditione cõdidit rões cauſales ⁊ ſeminales

54

reb) ad ſe multiplicãdas.ita tradidit etiã ſpẽb⸗ 6
imp̃ſſit angelico intellectui. ⁊ ita oia pñt ſine extrin-

ſeca receptoe cognoſcere. Cãm aut huiꝰ aſſignãt. qꝛ
cu receptio fiat ꝑ qᷓndã abſtractionẽ ⁊ ꝓPoꝛtionem.

ad q̃ cõcurrũt tanq; diſpoſitiua oꝛganũ ⁊ mediũ.et

virtutes inferioꝛes.⁊ hoc nõ ſit in angelo repire.di⸗
cunt ꝙ nihil ab extra pᷣt reripere. Seg huiꝰ poſitõis
modũ facile nõ eſt intelligẽ. qꝛ difficileẽ vi
rone ſpẽs pñt multiplicari.na ſpẽs vnisreinõ gene⸗
rat ſpẽm oino differẽtis rei. nec eadẽ ſpẽs ſe mulei⸗
plicat in aia ſm numeꝝ. cũ vna ſit aia ſicut vnisob⸗
iecti vna ẽ ſpẽs in vno ſpeculo indiuiſo.Cãm autez
credo eẽ falſam.qꝛ planũ ẽ q angelus bʒ intellectũ

poſſibilẽ.cũ nõ ſit purus act?. Planũ etiã ẽ ꝙ babet

agentẽ maioꝛis virtutis qᷓᷓ ſi eſſet coꝛpoꝛi alligatus.

ſi alligatus pᷣt extrabere ⁊ poffibili impmere qto

magis intellect?liber ⁊ ſepatus hoc põt. Ideo ẽ alia
poſitio q angelus q̃daʒ pcognoſcit p ſpẽs innatas.
vtputa naturalia ⁊ neceſſaria. ⁊ q fuert c angelo
cõcreata.ſʒ foꝛtuita.⁊ voluntaria.⁊ futura ↄtingen⸗

tia intelligit per ſpẽs acq̃ſitas ⁊ receptas. Angelic⸗

equa

em̃ intellect? poſſbilis reſpectu bmõi ſpeẽn. non tm

eſt tanta poſſibilitate poſſibilis vt hbumanus.qꝛ bu

manus eſt poſſibilis oino ꝓpter nuditatẽ. Eſt etiam

poſſibilis ꝓpter ↄiunctionẽ cũ fantaſmatibꝰ.angeli

cus vero neutro mõ.ſed poſſibilis ẽ reſpectu pꝛedi⸗

ctoꝝ cognoſcibiliũ. Cũ em̃ ñ habeãt cãm certã. ſolꝰ
deus q ſeipſo cognoſcit eſt in actu reſpectu talis co/
gnitionis.⁊ ille q cognoſcit in deo 1 per reuelatio
nem a deo. angelus vo qͥ indiget infoꝛmatõe ſpeciei
per naturã eſt reſpectu taliũ in potentia nõ in actu.

Sed bhec poſitio videt in ſe claudere duo oppoſita.
ſcʒ ꝙ angelus habeat ſpẽs vniuerſalium. uſcipiat

poſt ſpẽs ſingulariũ. Spẽs em̃ ſingulariũ eiuſde ſpe

ccci nõ differũt niſi numero. ⁊ impoſſibile ẽ acciden.

tia eiuſdẽ ſpeciei diuerſa numero eſſe in eodẽ ſubie/

cto.g nullus intellectus põt hẽe ſpẽs plures bomis.

ſed ſi hʒ vnã innatã. non põt alia eiuſdẽ ſpeciei reci

pere.ſicut nec due albedines ſunt in eodeʒs coꝛpoꝛe.
Oꝛ ſi dicas duaꝝ albedinũ ſilitudines eſſe in codeʒ
aere. ⁊ diuerſa lumina eiuſdẽ nature.vt dicit dyoni⸗
ſius. ⁊ facies duoꝝ hvim in eadẽ imagine.nõ eſ ſile.
qꝛ cũ ydola et lumina in medio diſtinguant᷑ ꝑ ſuas
oꝛigines. diuerſe figure pñt in genere figure differre
ſpẽ. aliter ſufficit ſpẽs figure cũ numero.ſicut poſſũ
tres ſpẽs omnino ſimiles ↄfingere.⁊ ſic videt᷑ dicta
poſitio contraria implicare. Amplius. Si ſpẽs ẽ to⸗
tum eſſe foꝛmale indiuiduoꝝ.vt dicit Boetius: nec
eſt indiuiduatio niſi ex cõiuncõe foune cũ materia.

ifflodoizoh

ſelenei
ſlcieefn

ieſtinnn,
tlemchtin
iiangaisch⸗
1ocrligsend
nuht niſci
onehzenfs
1Choahtn
Gorminiu,
Pſtotiiche
honmticſafe
gtatinpi
lputana
lurſeuſirſe
veſart ſent
Gpluctenane⸗

eßcotiqen
ſtobeneontm
heſpsnomusret
übebedthenh⸗
Nesgpernu
Naaentert⸗
Mhnduafs
giſgagctaiſ
nulndiſceir

Kĩ gin

rli
geckſin
ifeibieſfn
ſeri einmſo
liſejttaize
uöſpprnin

Meſ

Köahi
ſron

i hung
ntimzin
s heah
Mähanmi
zmatiſian
Nteinani
Uham lsn
e ruda
mtirheis
ralöhae.
topoſtn
lun aſtſpe
Glritnſk
ſbltiua⸗
cſenedlr
eſruini
n
ric
mrervac
—
vtnpints
Nrig
nonln
thetuffn
ſegaln
Cthusn
iums

56 tũ ex expientia.

ſi ſpẽs exiſts in intellectu oĩno abſtrabit a materia.
nullo mõ in codeʒ intellectu ẽ ponere diuerſas ſpẽs

ſine foꝛmas ſolo numero differẽtes.⁊ ſic redit iden
qð pᷣus.ſcʒ ꝙ ſi intellectꝰangelicus bʒ oim vniuerſa
liũ ſpẽs innatas.nullã vlteriꝰſpẽm recipit.ſʒ ſufficiẽ
ter per illas oia cognoſcit.Et ido eſt tercia poſitio ꝙ
angelꝰoia cognoſcit ꝑ ſpẽs innatas.nõ qꝛ nõ poſſit
recipere ſpẽs.tunc em̃ ſi deus crearet aliqð nouũ in
ſpẽ.neceſſe eſſet angelũ ignoꝛare.qdð ſi falſum ẽ.poſſʒ
recipere.⁊ iõ hec nõ eſt rõ.ſʒ boc ꝙ deꝰintellectũ an⸗
gelicũ poſſibilẽ tot ſpẽbus ipleuit.q per illas pote/
rat oĩa cognoſcere ſine oĩ receptõne noua.⁊ ideo dẽ
intellectꝰ angelicus eẽ in actu reſpectu reꝝ.nõ quia
ſeipᷣo ſit in actu.vel qꝛ ſit actus.ſʒ per ſpẽs factꝰ? in
actu.⁊ modꝰ?⁊ intellectꝰ.iſtius poſitionis ẽ hic. Deꝰ
em̃ in angelis cõcreauit ſpẽs vles oim fiendaꝝ rer.
⁊ per ilias certũ ẽ ꝙ põt oia ↄgnoſcẽ.pt etiã i ſingula
na.ſjnõ niſi cõponat adinuicẽ.vt pʒ.Si ego bẽo pꝑe
nes me ſpẽm figure.ſpẽm hois.ſpẽm coloꝛis et tꝑis
⁊ cõponã adinuicẽ. ſine noua receptione ſpeciei co⸗
gnoſcam indiuiduũ vt in ꝓpꝛia natura.ſʒ qꝛ talis cõ
poſitio niſi eſet ſm certitudinẽ ⁊ coꝛrũdentiam ad
ipſam rẽ.eſſet fictio ⁊ deceptio.iõ angelꝰ hmõi indi/
uidua ⁊ ſingularia nõ coguoſcit niſi dirigat aſpectũ
ſupꝛa pᷣdictũ cogſcibile.⁊ ſᷣm illud q ẽ in re ipfe cõ/
ponat ſpẽs in ſe.⁊ tũc bʒ ita clarã ⁊ certã cognitõeʒ
de re. ſicut ſi ſpẽm ſtatim reciperet.⁊ bec poſitio ma

gis placet.q;ꝛ concoꝛs ẽrõni.⁊ phie.⁊ ſacre ſcpᷣture.

⁊ pʒ rñſio ad oia obiecta ſi bene intelligat᷑.Ad il/
lud em̃ qð obꝛ q angeli didicerũt ⁊c.dom qꝙ; bec po
ſitio hene ponit angelos multa diſcere ſed nõ ꝓpter
hoc ſpẽs nouas reciꝑe.nec illud ẽ incõpoſſibile.ego
em̃ habeo ſpẽm hois ⁊ aialis dũ ſcio vnã cõcluſionẽ
de eis.ſʒ per multiplicẽ cõuerſionẽ ⁊ collationẽ ppte
rit circa eaſdẽ res ꝑ eaſdẽ ſpẽs noua cognitio gene/⸗
rari ᷣm diuerſas oppoſitõnes ⁊ bitudines.⁊ ita ali
quid addiſcã.ſed nõ nouã ſpẽm recipiã.ſic et angeli
multa didicer̃t.tũ ex ꝓpꝛia induſtria.tũ ex reuelatõe.
ien Ag illud qd obẽ ꝙ tũc cognoſcẽt
ↄtingẽtia ⁊ abſentia.ddm ꝙ ſicut tactũ eſt.ad cogni
tionẽ haꝝ rerũ particulanin. ⁊ maxie cõtingentiũ.nõ
ſufficit bie ſpẽs innatas niſi aſpectus angelicus cõ/
uertat᷑.⁊ cõuerſio requirit dei exiſtentiã.vel in ſe vel
in cꝗ.req̃rit etiã pᷣſentiã.eo q virtus angelica ẽ fini⸗
ta.iõ in appꝛoximatõe aliqᷓ ꝓpoꝛtionali ẽ eũ ſe cõöuer
tit ad rem. ⁊ ita pʒ ꝙ nõ ꝓpter hoc cognoſcit futura

57 vel etiã cõtingẽtia. Ad illud qdð ob: ꝙ aut nõ co/

gnoſcit ſingularia. aut bʒ ſpẽs infinitas.dico ꝓ co⸗
gnoſcit ſingularia per ſpẽs vniuerſaliũ applicãdo ⁊
appꝛopꝛiando.vñ per appꝛopꝛiationẽ ꝓpꝛie ⁊ diſtin
ete cognoſcit. nec opoꝛtet nouas ſpecies recipi.nec
opoꝛtet infinitas eſſe.qꝛ ſingularia ad numeꝝ finitũ
vniuerſaliũ reducunt᷑.ðſʒ finite ſpẽs infinitis modis
coponi pñt.⁊ ido nunqᷓ tot ſingularia cognoſcit an
gelus qᷣn adhuc poſſit cognoſcẽ plura ſine receptõe
ſpẽi noue.nõ tñ ſine directõe aſpectꝰſupꝛa rem.ex qᷓ;
directoc nõ recipit ſpẽm a cognoſcibili cũ ſit ĩ actu
ſpom quã hʒ.ſ dirigẽdo aſpectũ ſpẽm appꝛopꝛiat.
⁊ appꝛopando cõponit.⁊ rẽ ſingularẽ ſub ſua ꝓpꝛic
tate cognoſcit ⁊ ꝑficit.qꝛ tota cognitio eſt a foꝛma.⁊
foꝛma bec ſpẽs ẽ q̃ eſt totũ eẽ indiuiduoꝝ.¶ Ad ilix
qð ob de applicatõne ꝙ; ſupponit cognitionẽ.dom
Pven ẽ g ſupponit cognitionẽ ⁊ relinqᷣt cognitõez
Stñ alis pᷣſupponit alia rclinqᷣt. Angelꝰ cm̃ ſine con

uerſione aliq̃ bʒ Zgnitionẽ loci.⁊ cñ ↄuertit ſe ſupꝛa
locũ cognoſcit oẽs res q̃ ſunt in loco.applicãdo ſpe
cies vles ad ſingularia ⁊ cõponenda.⁊ ille ſpẽs ſub
tali applicatõe ⁊ cõpoſitione remanent in angelico
ſintelleccu. et ito relinquũt cognitionẽ nouã fine rece
ptione ſpẽi. Ponat᷑ etiã ꝙ nullã bꝛet cognitõnẽ ſed
ſolũ ſpẽm vlis in intellectu ſuo.adhuc poterit appli
Care et appꝛopꝛiare.nõ caufalit᷑.ſʒ certitudinaliter.
Að pʒ ſic. Hõ em̃ cũ naſcitur nõ hʒ cognitionẽ nec
ſpẽm ſingulariũ.nec cõcʒ. nec ꝓpꝛi. ſola tñ directõe
aſpectus ſuꝑ res cognoſcit oĩa viſibilia. et recipit ſix
cognitioneʒ certã et ſpẽm.qꝛ denudatꝰ erat a foꝛmæ
recepti.ꝙ ſi het ſpẽs.multo meliꝰ poſfet dirigendo
aſpectũ ad res mudanas eas cognoſcere. nõ ſi uſcipi
endo ſpẽs cñ iã habeat.ſed ex directõe.et applicarc.
et appꝛopꝛiare.⁊ cõponerc.⁊ diſtinete noſie.
ueſtio.ij. k

¶ Denaturali cognitõe angeli reſpectu creatric eẽn⸗

tie. Et eſt qõ vt; angelus ꝑ cognitionẽ naturalẽ. di⸗
uina centiã cognouerit in ſeipᷣa ſine oĩ medio ⁊ crca
ture qminiculo.Et ꝙ ſic videt᷑. Angelus per naturã
bʒ deifoꝛmẽ ĩtellectũ ſicut vult dyo.in li.de diui.no.
ſed intellectꝰ humanꝰqñ factꝰ ẽ deifoꝛmis cognoſce;?
pᷣt deũ in luce ſua.nõ em̃ efficit᷑ deifoꝛmis niſi ꝑ glo⸗
niam.g ⁊ hoc poterat angelꝰper naturã. Itẽ an/
gelus per naturã ẽ ſpeculũ claꝝ ipᷣius ſupmmi lumis.
ſz illud lumen ſemꝑ qntũẽ de ſe ⁊ naturalr ſupꝑſplem
get ſpeculo intellectuali.ſi &̊ ſpeculũ mũdũ obiectũ
ſoli daritatẽ ſuſcipit per naturã. et angelꝰclarita/
tem illiꝰſuperne lucis. cũ poſſit oculũ ad illã ſupnã
lucẽ nullo obſiſtẽte dirigere. ſʒ dirigẽdo cogitare.Sẽ
videt᷑ ꝙ naturali cognitòe ipᷣaʒ diuinã lucẽ in ſeipa
cognoſcat.( ¶ Si dicas ꝙ acies iĩtellectꝰangeli retun
deret᷑ ꝓpter ipꝛopoꝛtionabilitatẽ luminis. Contra.
Spꝑ manet ipꝛopoꝛtionabilitas qͥcqͥd detur angelo.
nunqᷓ videret.¶ Itẽ q̃ ſunt eſſentiałr ⁊ potentia⸗
liter in perſona cognoſcente cognoſecunt᷑ per ſui pꝛe
ſentiam et effentiã.ſicut dicit Augꝰ.detrini.⁊ ſuper
Geñ.ad literã.ꝙ aia ſeiſam ⁊ habitꝰſuos per eſſen-
tiam ⁊ pᷣſentiaʒ cognoſcit.ſi g̊ deus pñtiſſimus erat
intellectui angelico.et hoc per naturã.& naturaliter
ipᷣam dininã eſſentiã in ſeip̃a cognoſcebat.¶ Item
om̃e illud qð eſt ens cognoſcibile per ſe.aut cogno/
ſcitur per ſui eẽntiã.aut per ſpẽm.ſi g angelꝰcogno⸗
ſcebat deũ naturalr.vt dicit mꝗr̃ in lr̃a.aut per ſpẽm.
aut in ſua eſſentia.ſʒ nõ per ſpẽm. ⁊c. ¶ auteʒ
nõ per ſpẽm videt᷑.ſpẽs em̃ ẽ maioꝛis ſimplicitatis
et abſtractõis et puritatis qᷓ; illud cuiꝰeſt ſpẽs.ſʒ ni/⸗
hil deo ſimplicius. g deus ſpẽm nõ hʒ.g̊ non poterat
angelus deum noſſe per ſpẽm.⁊ nouit per ſpẽm vel
eſſentiã. ⁊c. ¶ Itẽ angelus per naturalẽ cognitio
nem deũ cognoſcebat.Aut & ſub velatõne.aut facie
reuelata. Hon ſub velatione.qꝛ velamen nõ eſt niſi
Ater culpã vel ꝓpter molẽ carnis cõiunctã.nec fan
taſmatũ obſiſtentia.g̊ ſua naturali cognitõe ſummã
eſſentiã in ſua luce videbat Itẽ ſi angelus cogno⸗
ſcebat deũ.aut g pèr mediũ.aut ſine medio. Si ſine

medio. videbat in ſeipᷣo.Si per mediũ. int᷑ men/

tem angeli et dei aliquid erat meqiuʒ.qd eſt contra
Aug.⁊ cõtra rõem. HNã illud mediũ. aut eſſet magꝰ
ꝓpoꝛtionabile deo qᷓ; mens angeli.aut minꝰ. Si ma
gis. ergo aliqua creatura ſuperioꝛ angelo. Si minꝰ.
potius imꝑediebat cognitõnẽ q; adiuuabat. reſtat
igit᷑ qꝙ angelꝰ ꝑ cognitionẽ naturalẽ cogſcebat diui⸗

r

nã effentiã in ſeipſa.¶ Contra. Joh.xvij. Hec ẽ vita

eterna vt cognoſcãt te deũ. in viſione dei ẽ beatitu
do ſumma.ſi boc bʒ angelus ꝑ naturã. per natu
ram erat beatus. SBe⸗ adhuc naturalia ſalua ſunt
in angelis malis.maxime que ſpectant ad intellectũ.
ſi ꝑR naturã poterant diuinã lucẽ cõſpicere in ſe. S
et nũc pñt. nõ ſunt in tenebꝛis dãnationis.qdð aper
te falſum ẽ. ¶ Itẽ ꝓximioꝛ eſt deo aia bñs grãm qᷓ;
ſit angelus bñs ſola naturalia. ſᷣ aia exuta oi gratia

nõ pᷣt aſpicere lucẽ ſummã niſi adiuuet᷑ ꝑ gloꝛiã.ſi/

cut pʒ de his qͥ ſunt in purgatoꝛio ⁊ fuerũt in limbo.
FHvidet᷑ ꝙ nec angelꝰꝑ naturã. ¶ Itẽ lux diuine eẽn
tie eſt ſupꝛa oẽm intellectũ creatuʒ qᷓntũcũq; ille in/
tellectus ſit excellens in naturalibꝰ.gᷓ nunqᷓ intelle/
ctus creatus in illã intuendã aſcendet virtute ſua.
niſi dens cõdeſcendat ꝑ gratiã.g impoſſibile ẽ ꝙ an
elus naturali cognitione cognoſcat diuinã eſſentiã
§ tẽ multoplus ẽ deus ſupꝛa intellectũ angelicũ.
qᷓ ſit angelus ſupꝛa intellectũ bumanũ.ſ̊ hõ nõ põt
noſſe angelũ niſi angelus cõdeſcẽdat ci.g̊ nec ange/
lus ipam diuinã lucẽ in ſcipſa.¶ Itẽ impoſſibile eſt
y uſs oculus ꝑpueniat lfcogalton. luminis ſola/
ris niſi ꝑ immiſſionẽ radioꝝ ſolis qᷓntũcũq; habeat
glia lumina. impoſſibile ẽ ꝙ aliqͥs ad cognitioneʒ
ſupne lucis ꝑueniat ꝑ illuminationẽ aliquã natura

lſeum vel acquiſitã. niſi deus ſue luminoſitatis radiuʒ

imittat. miſſio hec nõ eſt niſi ꝑ gratiã. impoſſibi/

le eſt ꝙ aliqᷓ creatura ntũcunq; nobilis. diuinã lu/

9 cem in ſeipſa naturg vognoſczt. edon an⸗
gelus naturali cognitione diuinã eſſentiã nõ pote/
rat videre in eſſentia ſiue claritate ſua.⁊ hoc ptʒ.qa
hec cognitio eſt pᷣmũ pᷣmium.q̊ babito mens creata
quieſcit tanqꝙᷓ beata ⁊ ꝑfecta.hoc aũt pᷣmiũ nemo ob
tinet niſi gratuita dei influẽtia. Si aũt q̃rat᷑ rõ buiꝰ.
ſane dici pᷣt ꝙ diuina lux ꝓpter ſui eſſentiã ẽ inacceſſi
bilis viribꝰois nature create.⁊ ideo ꝑ qndã benigni

tatis cõdeſcenſionẽ facit ſe cognoſci.ita ꝙ in illa co/
gnitione cognoſcens multo plus agatur qᷓ; a at. illa

autẽ cõdeſcẽſio bonitatis qͥd gratuitũ dicit.ſᷣ cõſtat
ꝙ nõ dicit diuine eſſentie humiliationẽ.qꝛ nõ pᷣt mi
noꝛari.ſ̊ dicit alicuiꝰradij gratuitã imiſſionẽ ꝑ quaʒ
aia clare cognoſcit cũ ẽ mimio in habundantia ſicut
erit in gloꝛia.⁊ ita angelus diuinã eſſentiã nõ pot ꝑ
naturã cognoſcere in ſeipſa.ſicut oñdunt rõnes in/

Auuucte.et ſicut colligit᷑ a dyoniſio in pᷣncipio myſtice
60 theologice. a illud qð obẽ ꝙ e deifoꝛmis ꝑ na
oc nõ dꝛ qꝛ habeat deifoꝛmitatẽ quaʒ

turã. dom ꝙ J
bʒ intellectus gloꝛioſus ꝑ aſſimilationẽ qꝗ̃ eſt in ſta-
tu pfecto.ſᷣ deifoꝛmis dꝛ.qꝛ ſine ſuſceptione ſꝑcierũ
ꝑ id qdð bʒ in ſe actu cognoſcit. Ad illud qð obꝛ ꝙ
eſt ſpeculũ claꝝ.dm qꝙ deus refulget in oĩ creatura
tanq; cã in effectu ſuo.⁊ ex oibus pᷣt cognoſci.et ma⸗/
rime in creatura q̃ ipᷣius dei ẽ inſignita imagine.ſed
illa refulgẽtia luminis ꝑ quã videt᷑ deus facie ad fa-
ciem.nõ eſt nature.ſʒ codeſcẽſionis ⁊ gre. Nec ẽ ſiłe
teluce coꝛpoꝛali ꝗᷓ naturalit᷑ influit lumẽ in bec infe
51 rioꝛa. nõ ſic debet intelligi de luce eterna. ¶ Ad illud
qd obẽ ꝙ deus pᷣncipaliter ẽ in aia ⁊c.dðᷣm ꝙ eẽ pñs
alicui hoc ẽ dupłr. Ael vt pᷣncipiũ ↄſeruãs ⁊ ↄtinẽs.
vel vt obiectũ imutãs ⁊ mouẽs. Pꝛimo mõ eſt deus
pñs angelo.⁊ lux ceco.ſcdᷣo mõ nõ.⁊ ideo nõ eſt ſile

aia ⁊ eius habitibꝰ.qm pñtes ſunt aie vtroq; mõ.

Et rõ huiꝰeſt.qm̃ hec cognoſcibilia nõ ſupexcedunt
62 cognoſcentis potentiã ⁊ naturã.¶Ad illud qð obẽ

ch aut per ſpẽm aut ꝑ eſſentiã ꝛc dᷣm ; adhuc ẽ ter
cius modus cognoſẽdi ſcʒ ꝑ effectũ.cognoſcit᷑ auteʒ
deus ꝑ effectus viſibiles.⁊ ꝑ ſᷣas ſpũales.⁊ ꝑ influ/
entiã luminis cõnaturalis potẽtie cogniti.qð ẽ ſimi
litudo qᷓ̃dã dei nõ abſtracta ſʒ infuſa.inferioꝛ deo.qꝛ
in inferioꝛi natura.ſicut dicit Aug.ix.de trini.⁊ habi
tũ eſt pᷣmo.⁊ A a illi rõni qᷓ ꝓcedit ex diuiſione
inſufficiẽti.
nõ poſſe ꝑtingere ad alicuiꝰcognitionẽ bocẽ dupir.
vel ꝓpter coꝛdis obſcuritatẽ.vel ꝓpter cognoſcibilis
ꝓfunditatẽ.Si pᷣmo mõ.ſic dꝛ impediri velatione.
Si ſcdo mõ.ſic impedit᷑ nõ ꝓpter interpoſitionẽ ve⸗
laminis.ſʒ ꝓpter ſublimitatẽ cognoſcibilis. Pꝛimo
mõ impedit᷑ hõ peccatoꝛ.ſcᷣo mõ angelus. AUñ nec
videbat ſub velamine enigmatis.nec tñ facie ad fa/
ciem.qꝛ mediũ eſt int᷑ vtrũq;.vicʒ deũ videre in ſpe/
culo abſq; enigmate.
gnoſcebat deũ ꝑ mediũ.aut ſine medio.ddm ꝙ per
mecdiũ.ſcʒ ꝑ effectũ.nõ qꝛ illud mediũ magis eſſet p
poꝛtionabile deo.ſʒ qꝛ magis erat ꝓpoꝛtionabile in⸗
tellectui angelico.vñ naturalit᷑ videbat᷑ ꝑ ſpeculum

⁊ pcr veſtigiũ.qᷓ;uis nõ ꝑ enigma. Nec illud ẽ cõtra

Aug.quia ſicut.j.melius patebit.Aug.vult ꝙ inter
mentẽ ⁊ deũ nõ cadit mediũ.ſ.in rõe cauſe efficiẽtis
vel influentis.cadit tñ mediũ manuductõnis.qð tñ
nõ habet rõem medij ꝓpꝛie.quia magis ſubſeruit
tentie cogniti ꝙ; pꝛeſit.

loꝛꝝ dilectõe. ⁊ de ip̃a duo q̃runt᷑. Dꝛimo de di/
ectione q̃ diligebãt deũ.Scdo de dilectione q̃ vnus
angelus diligebat alterum. M
¶ De modo naturalis dilectionis ad deum.Et eſt que
ſtio vtrum angeli dilectione naturali dilexert deum
ꝓpter ſe ⁊ ſuꝑ oia.Et nõ vr.qꝛ Berñ. dicit ꝙ natu
ra eſt curua.ergo cuʒ ſeipſa reflectitur. magis diligit
ſe qᷓᷓ alia.⁊ alia ꝓpter ſe. ⁊c.¶ qui diligit ali⸗
quid ſupꝛa ſe.eleuat᷑ ſupꝛa ſe.amoꝛ em̃ iũgit amantẽ
cum amato.ſi g magia biͤeit quod eſt ſupꝛa ſe qᷓ; ſe.
ergo ſupꝛa ſe eleuat᷑.ſʒ nihil ꝑ ſe eleuat᷑ ſupꝛa ſe.&̊ ne
ceſſe eſt ꝙ talis amoꝛ aliud pꝛincipiũ habeat qᷓ; natu
rã. ¶ Itẽ actꝰdilectiõis ẽ nobiliſſimꝰ int᷑ actꝰ anie.⁊
mot?ꝰ iſte.ſ.diligere ꝓpt᷑ ſe ⁊ ſuꝑ oia.ẽ motꝰ qͥ nullꝰ
teſt cogitari nobilioꝛ.& ſi natura põt in hunc ſine ga.
multofoꝛtius ⁊ in quẽlibʒ aliũ.⁊ ita nulla eſt opoꝛtu
nitas gratic nature inſtitute.Et iteꝝ.ſi nobiliſſimus
eſt deo placitꝰ ⁊ acceptus. dignꝰremũeratiõe.̊ gra
nõ ẽ necaria ad merẽdũ. ¶ Itẽ dilectio naturalis di
ligit qd diligit ꝑę modũ deſiderij ſeu ↄcupie.ſᷣ oĩs cõ/
cupia naturalis ſuppoit aliquã indigẽtiã.ſᷣ qñcunqʒ
aliqͥs diligit aliqd ꝓpter ſuã indigẽtiã.mag diligit il
lud in q̊ eſt indigentia qᷓ illud qdð ſupplet.vt cũ appe
to veſtitũ ꝓpter indigentiã coꝛpꝑis ⁊ ſilr cibũ.magdi
ligo coꝛpus qᷓ; veſtimentũ vel cibũ. ſi angelꝰ natu/
raliter diligit deũ ꝓpter ſuã indigẽtiã.ᷓ magis diligit
ſe qᷓ; deũ. ¶ Cõtra. Aug.de fide ad pe.Tales deꝰ cre
auit angelos vt ipᷣm ꝑ ſe diligerent. cuius ope ſe ta/
les creatos cognouiſſent. Iteʒ rõne videt᷑.qꝛ affe
ctus angelicus amabat bonũ naturali dilectiõe.aut
g qꝛ bonũ.aut qꝛ bonũ ſibi.Si qꝛ bonũ.cum deꝰ eẽt
ſumme bonꝰ.magis ergo ipᷣm deũ qᷓᷓ aliquid aliud di
ligebat. Si qꝛ bonus ſibi.ſed deus adhuc meliꝰ erat
ei qᷓ; aliquid aliud.quia bonus imo optimus ceſt affe
ctui querenti illũ.g quocunq; mõ videt᷑ ꝙ ipᷣm ꝓpter

. Dnſequẽter tercio loco q̃rit᷑ de naturali ange⸗

d illud qð obꝛ de velatioue.doᷣm ꝙ 6ʒ

Ad illud qdð obꝛ ꝙ aut co/õꝗ

enen,
Aenizoguns
nniiuie
Ainigiüdi
icge gt
aicugan
Affngkant
ſtnsz
eſtgaffian

6 ſatonmnc

czdwbotpen
dilscrud
Cehocpteinp
cttncheñon
itnunsliſon
Cleroigin
ſfomoſerhent
Gcalibiltuin
lrraiboeg
eetloon
leelpſcäneſan

G Ae rerſoaumn.

atenusgn
ſin pprerſe d
dinusdligtpon
micteppent
Atorbornſan
Nterl anbi
Popru,
Nummie
nchs nfob foiu
Nt Algoezva
bönnchedin
ntiſcolnorin
bänedhrdin
Kimengld
Werckcistäa
M higſe nn
Uuldüäratr
Nhleertn

lſcht he

iis ueuean
gefnun
lſot rtpe
lge
ſllgſtih
Hir F
ufſſuſi
uſpoſcenii
thrigſie

Wllten

☛
—
—
E.
E

—
—
= 2
S=A
—,
=
S

—
==

E
EE
=

—
—
E
= —
—
S SE
—

Seʒ

notiiſſiin
m Nerilgior

nſealecſiis
mnnachtsg,
umzzſelnin

irmt unn
dedlanfn

non nt
mmäm
Kinugt
Pnpiign
mäigemn
“

Cauiiuett

uanluck pon
taihiſſn
mictöe
iesa tunle
ſpohe cet
ünge
“
if
itiu

7

1

☛ S
=

=☛
=—
=

2

RD

=
—

☛
S
☛

.
ℳ0ℳ
un
ehonian

=—

V

—
—

—
=
S—
=

☛

—
—
E

1

—=
—
—

, .

= ☛☚

4
.
46
65

ſe ⁊ ſup omnia diligebat. ¶ Item guſtus ſanus non

65

crrans in iudicio id magis deſiderat ⁊ amat qð ẽ ma
gis delectabile. ſed deus ẽ maxime delectabilis. an
gelus cuʒ a ſua conditione hoc noſſet et affectũ ſanũ
baberet. in eo ꝓpter ſe et ſuper omnia delectabat᷑.
ß illucd magis diligit in quo magis et ppe ſe dlectat᷑.
S cc. ¶ Item hoc mandatũ de diligendo deũñ ꝓpter
ſe et ſup omnia.erat ſcriptũ in coꝛde angeli.g conſciẽ
tia dictabat ei ꝙ ad hoc tenebatur.j ſi nõ diligebat.
contra cõſciẽtia facicbat.̊ peccabat. ante peccatuzʒ
deũ ſuper omnia diligebat.Si tu dicas ꝙ ↄſciẽtia nõ

obligabat eñ niſi ꝓ tꝑe gratie.qꝛ añ non poterat.Cõ

tra. Affectus angeli ante peccatũ non repugnabat i/
tellectui.alioquin añ peccatũ erat bellũ.ſᷣ intellectꝰ
dicit nihil eẽ diligendũ ſuꝑ oĩia niſi deũ. cũ oꝑteret
angeluz aliquid diligere ſuper oia.neceſſe erat ꝙ aut
diligeret deũ ꝓpter ſe et ſuꝑ oia.aut faceret ↄtra con
ſciẽtiã.et ita pcccaret. Ite angelus diligebat deuz.
aut fruens.aut vtens.Si fruens.g ppee ſe et ſuꝑ
oĩa.Si vtens. cũ ſũma ꝑuerſio ſit vti fruendis.erat
puerſus.et affectus erat in eo inoꝛdinatus cũ faceret
de via terminũ et econuerſo. patet ⁊c.¶¶ E. dd.qꝙ
