nes ſp ſint culpabiles.cõtinue poſſet nos facere pecc

incendere ⁊ immittẽ:⁊ ꝓ quanto dyabolꝰ magis vñ

incenſoꝛ qᷓ imiſſoꝛ. cũ ecõuerſo videat᷑.cũ multo plꝰ
ſit affici q; cogitare.¶ Rꝰ*.dm qꝙ incendẽ eſt actus

61

tranſlatus a coꝛpalibꝰ ad ſpiritualia. In coꝛpalibus

aũt incendere eſt nõ ignẽ generare.ſed potiꝰigni pa/

bulũ miſtrare.vel applicado ignẽ cõbuſtibili.vel cõ⸗
buſtibile igni.ſic ⁊ in ſpnalibꝰ. Ignis aũt iſte cõcupi

ſcẽtia eſt ſiue libido ꝑuerſa.pabulũ iſtius ignis ſt᷑ co/

gitationes ⁊ affectiones carnales ⁊ terrene.⁊ delecta

tiones fede.⁊ ita incendere in ſpnalibus nõ tm̃modo

accipit᷑ reſpectu affectionũ.imo ⁊ cogitationũ.⁊ re

ſpectu vtrarũq; nõ dicit actũ ſicut pꝛicipalit᷑ agentis

ſed ſolũ ſicut excitantis ⁊ ſmiſtrãtis.OQñm̃ igit᷑ dIa ꝰ
õt nos ad malas cogitatiões ⁊ affectiões excitare.

5 nõ poffit eas in nobis ſua ptãte efficere.iõ recte et

ꝓpꝛie a ſctis ⁊ a doctoꝛibꝰ ſacre ſcpᷣture incẽſoꝛ dꝛ nõ

imiſſoꝛ.et ↄcedẽde ſunt rõnes ad hoc.

cui infer:ꝛe nõ pñt.in nobis em̃ eſt ſuſciꝑe eoꝝ imiſſi-

d illud qd
obꝛ ꝙ dyaꝰnõ põt ſuꝑ imaginẽ.nec ſuꝑ li.ar.ddᷣm ꝓ
nõ pot ſicut agens ⁊ moues pᷣncipale. pᷣt tñ ſicut ſug
gerẽs ⁊ iuducẽs.⁊ G̊ eſt qd dicit Dam̃.violentiã ali/

62

ſ
ſu ee
iucß u
tiſe
necigi⸗
ſntlir
lnid tod
ſalthſi
ſigtetun

ſritrons⸗
ſenf enon
ati Poicene
Npenurdeſce
etacſaten
toininunt
ſprelli rbici
g ſte n
tonümis
aisnfzn
Aun mlan
aitodi⸗
kurgi
Clogen
ontorket
totorhnn
laaefii
ſurnictnp⸗
dadgen
ſgigegofcnen
ſuueſünarvf
ſgübenrie
llamnans i
lellensſif
ſismelis⸗
hercocnoſa
ſen
HN. Adopoo
iran,
Epdſeſnti

fuktic ni

lenoſerii⸗
rof
ſtͤſtent
ngttie
ſterf
mn
iſtenii
fgenni⸗
ſkemtanf
nuſin
ſlaſgin
iluſtti
uſt ce

rdtrii 4
iſialſͤi
Wröfgi
tügre tlii.
Hainthole
iſclechc
ndlsiſtſi,

nibus.

⸗
iabtzinine
Coſrbnſt
üntn
unmi izi
luckimiif⸗
i aniſf⸗
lltannte
Pandatu
Sin
ge ſin

=

NAhllitirnägn.

untucsts

= =

eieſe

üealtrnt
tot'ckatnu
1Vigar
nlii eppe
ge Appiun
nnenttei
Nitn ein
müridnar
ienn fidnin
öendnicn
nnino
umnittih

nifſn i
fin

aihri
ſetrpiuntt
iuihi
bol nugs

7

tinc

naſen
al oeſol,,
nftlit
Bineß

„

S

63 0r8.

filioꝝ boim.nõ ꝙ̈ demon vel aliꝰ.

65

—

eſt ſi potẽtia incẽdẽdi impoꝛtarct nerrſſitge Pebu
⁊ affectiuã ptatẽ reſpectu affectiõis pꝛaue.ſed ſicut
ꝛedictũ eſt nõ dicit cãm efficientẽ.ſed diſponenteʒ.

q̃ quidẽ diſpoſitio efficaciã nõ bʒ niſi nos demus ei

ſic v. Demonũ officiũ ẽ accuſare ſᷣm ꝙ legit᷑ ĩ apo
ca.xij. Pꝛoiectus eſt accuſ. atoꝛ fratꝝ ⁊c. da ĩiudicio
arguemur de ſecretiſſimis cogi
lateãt accuſatoꝛẽ nr̃ m. Se pctm̃ ẽ caracter beſtie
ſm ꝙ inſinuat᷑ Apoc.xiij. ſ̃ vnuſqͥſq; cogſcit ꝓpꝛiuʒ
ſignaculũ vbicũq; ponit᷑g dyaꝰ cognoſcit pctĩ vbi⸗
cunq; ſit.ſᷣ nibil è in nobis ſecretiꝰ q; ſint pctã cogi/

Ad ulud ꝙ non poſſit in cogitatõnẽ dm

ο64 nẽ incendere. ſic etiã — illuc qd vlti
mo obĩ ꝙ tũc poſſet facere nos peccare.dᷣm qꝙ verũ

vigoꝛẽ ex noſtra negligẽtia vel cõſenſu. S
Anckto v a limma⸗ m
¶ Unũ demones poſſint ſcrutari ſecreta nr̃e ↄſcie: Et

tationũ nrãꝝ ⁊ affectionũ. ſi H̊ dyaꝰpõt vidẽ.ſecre/

t
ad ir̃am.mali angeli cogitatiõeʒ nouert. qꝛ multa pᷣ/

dicant q̃ nõ pdicerent ſi cogitatiões nõ nouiſſent.

ta ↄſciaꝝ nr̃aꝝ rimani põt. e Aug.xij.ſup Gcñ.
ci 5

Itẽ boc vr̃ ꝑ rõnẽ. Hotioꝛ eſt opatio ⁊ potẽtia q;

HBa. q; ꝑ cognitionẽ oꝑationis ⁊ potentie ꝑuenit᷑ ad
cognitionẽ ſbe.ſᷣ ſba aie nõ põt latcre dyabolũ. nec
eius oꝑatio nec virtꝰ. ſi cogitatõ ⁊ affectio ſũt acti⸗
ones aie.g nõ pñt laterc demonèẽ. ſbe ſpuales

ſicut dicit dyo.p ſui nãm ſunt ſpecula. ñ ſic eſt in ſpe

cut nõ põt cogitatõnẽ foꝛmare. ſic nec affectionem
pꝛincipalit᷑ cauſare vel mouere.ſicut aũt põt feri

tationibꝰ.vr̃ ꝙ H̊ non

culo mali gan vnũ obꝛ alteri.nõ ſolũ repñtat ißm.

ß etiã oẽ q
ſpecula ſpnalia. vr̃ ꝙ qn demõ intuet᷑ ⁊ aſpicit aĩam.
nõ ſolũ ipᷣam videat. oẽ qð eſt in ipſa.ſed nihil põt

oculus meus videre in me qꝗð& nõ poſſit videre ocu/

lus alienus.ſi &̊ ſic eſt in oculo coꝛpꝑali reſpectu rei vi

9

ſibilis coꝛpalis. pari rõne ſilr erit in oculo ſpũali re

ſpectu cognoſcibilis ſpnalis. ſi oculũ meũ ſpũalem
nõ latet ſecretũ ↄſcie mee.pari rõe nec oculos demo/
nu. ¶¶ Ad oppoſitũ.iij. Reg.iiij. Tu ſolꝰ noſti coꝛda
tẽ MHiere. xvij.

Ego dñs ſcrutas coꝛda ⁊ renes.g 4

ij. Memo ſcit qᷓ ſunt hois.niſi ſpũs hois qᷣ eſt in illo.ᷣ
demon nõ eſt ſpũs nr.nec eſt in nobis. nõ nouit ſe/
creta cõſcie nr̃e. e aug.in li.de eccł. dog. Inter/
nas cogitatiões nr̃as dyabolũ nõ videre certũ eſt.

rõne vr.ꝙ ſi int᷑nas cogitatiões cosſceret.co

gnoſceret ⁊ virtutes. ̊ bti Job
ſi cognouiſſet. nõ tẽptaſſy. cñ no
nec virtutẽ nec cogitatõnes eius cognouit.

—

atiaz coguiſſet. qd

ti creature rõna
a potẽtia p̃ſidet niſi diuia. ſic eiꝰ cognitiue dedit cõ/⸗
ſcie ſecretũ. cuiꝰſecreta ⁊ pfunda nõ penetrat niſi di
uina ſapia. ⁊ iõ dico q niin

nũciatõne. Et qm̃ pauca ſt ita ſecreta qᷓ n ꝓdeant in

rclucet in ipᷣo. ſi maioꝛis cõicatiõis ſũt

dns 38 coꝛda 7 ñns hoc ſibi at
tribuit tãqᷓ; ꝓpꝛiũ.vr ꝙ nõ coicet dyaꝰ.¶ Itẽ.j.Coꝝ.

it ſuꝑari.ſᷣ tẽptauit.
Nmouit. dſRe⸗
ad pdictoꝝ è eſt nõndũ. ꝙ ſicut deus volũ/
is dedit dñiuʒ ſiue aꝛbitriũ cui nul

2.710 dico ꝙ nila creatura. nec hũana. nec
angelica. pᷣt oſcie hũane noſ e ſecreta niſi ꝑ ſigna vel
coiecturas.vel niſi nouerit dei reuelatiõe. aut hois de

opa exterioꝛa. vl appeaãt p ſigna exterioꝛa facici.vł-p

ſigna coꝛpis qd mouet᷑ diuerſimode ᷣm diuerſitatez

affectionũ. binc eſt ꝙ multe cogitatiões ⁊ affectiões
nre dehendi pñt a malignis ſpiritibus niſi arceant᷑
dii virtute. H̊ aũt cognitio potiꝰ eſt cõiecture qᷓ; certe

*

Oſt pᷣgicta ſupeſt cognoſcere ⁊c. Supꝛa egit

*

i. ix. de ↄſequentibꝰↄfirmationẽ angelo

ẽð

VIII

ſcie.Et iõ cõcedẽde ſunt rõnes oñdẽtes 32

„

ndé ngelꝰ?ma
lus ſecreta ↄſcie nr̃e ꝑſcrutari nõ põt.

tur. qꝛ nõ deerit accuſatoꝛ ⁊ teſt .¶ Adillud qð obẽ

dicit᷑ eſſe caracter. q ſcribit᷑ in fronte. hoc aũt ẽ cũ

„ „ 7

d illud g o
Ið obꝛ p in jri de accuſaton officio.ddm q nõ ſolu
ipᷣe demon erit accuſatoꝛ. iĩmo etiã coꝛ nr̃jm. vñ ⁊ ſi de
Eerxterioꝛibus ⁊ viſibilibꝰaccuſari poſſumꝰ a dyaꝰ. d
M ſareets Heruictsnsneutrack phnt relinquen
67
Wpctm̃ eſt caracter dyaboli. Dm q peccatuʒ turnd

peccat ſine ruboꝛe ⁊ publice.vt iã poſſit ei dici rrrons

mulierꝭ meretricis facta eſt tibi.noluiſti erubeſcerc.
⁊ tunc abſq; dubio pctm̃ nr̃m cognitũ eſt a dyaꝰ.qꝛ

iq nõ ẽ ſecretũ ſᷣ manifeſtũ.Ad illð qdð obẽ de aug.

7

ꝙ cogitatiões nouerũt.dð.ꝙ loqt᷑ de cognitiõe coõote⸗.

cture nõ certe ſcie.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ; notioꝛ ẽ ope
ratio ꝙ; ſa.dᷣm ꝙ; verũ eſt de oꝑatiõe extrinſeca. de
intrinſeca aũt nõ hʒ ſꝑ veritatẽ. Multe em̃ res ſunt
nobis note quarũ virtutes ⁊ opatiões nos latẽt. Nł

69

dicẽdũ q; hoc locũ habet in oꝑatiõe naturali.non in

oꝑatiõc voluntaria. Opꝑatio em̃ nalis ᷣm ꝙ nalis ẽ.

ita ſe naliter nata eſt repñtare.nec ſe occultare pᷣt.ſii

necſbᷣa. imo ꝑ ipam manifeſtat᷑ ſuba. dũ pl?bʒ de růe
actualitatis. ac ꝑ ̊ manifeſtatiõis ⁊ lucis. In oꝑati

one ant wlũtaria ſec?eſt. Mã cũ ſba ſe nalit repntet.
ſicut naturalit᷑ ẽ. ſic ſe occultare nõ pᷣt.Opꝑatio volũ

taria ſicut volũtarie exit in eẽ.ita ⁊ volũtarie manife

ſtat᷑.⁊ ita occultari põt.imõ nõ manifeſtat᷑ niſi bõ ve

lit. talia añt ſũt ꝗᷓ latet ĩ ſecreto ↄſcie nr̃e.iõ qᷓuis dy⸗
bolus poſſit videre aiam. ꝓpꝛia vᷣtute.tñ nõ põt illam
A illud qð obẽ ꝙ ſpeculũ repñtat alið 20

cõſpicere.
ſpeculũ ⁊ qꝗᷓ ſunt in eo ↄtenta.dᷣm ꝙ eſt duplex ſi pe/
culũ.q̃ddã naturale.⁊ q̃ddã volũtariũ. Speculũ na
le ſicut naturaliter ſuſcipit ita ⁊ naturaliter reddit.⁊ HD
ita nihil occultat.iõ ſpeculũ ſibi oppoſitũ nõ ſolũ iſp,ʒ
etiꝗ idẽ lucet in eo qd repñtat. Speculũ ant volun
tariũ nõ eſt in actu manifeſtatiõis eoꝝ q̃ in ſe ↄtinet.
niſi cũ hoc facit volũtas.⁊ tale ẽ ſpeculuʒ ſpũale.⁊ iõ
nõ ẽ ſimile. ¶Ad illud qdð obẽ de oculo coꝛpali.ꝑ hãc 7
San rõnẽ ia pʒ rñꝰ.Oculus cm̃ vnꝰ coꝛpalis videt

»

½

qcqᷣd videt aliꝰſi obectũ ſit vtriq; reuelatũ.ſi añt vni

+☛

apit᷑ ⁊ alteri legae vn Pot videre qð nõ videt aliꝰ.qꝛ
& nullus ſe ſibi nec vult nec pᷣt reuelare.qꝛ ſibi ſemp
pñs ẽ.iõ oculũ ꝓpꝛiũ ſi qð in ſe eſt nõ pᷣt latere.alienũ
qᷓᷓ oculũ pᷣt ſubtfugẽ. ⁊ ſe illi reuelare.qm̃ nõ ẽ ipᷣi p/
ſens.nec ſuꝑ eũ potẽs.⁊ iõ oẽz oculũ ſpũᷣalẽ pᷣt ↄſcia
nf̃a latẽ. excepto ſe ⁊ illo qͥ ẽ ſu ſe.Et iõ diẽ aug.ſup
Geũ ad lit.ꝙ ſicut ſpᷣe coꝛpales hñt aliq velamẽta qᷓ
bʒ ſe alienis aſpectibus occultant.ſic ⁊ in bis ſpũali
bꝰ ſuo mõ intelligendũ eſt.H ẽ vboꝝ ſuoꝝ ſnia.Et ſi
tu q̃ras quõ p̃t h̊ eẽ vel intelligi. cũ ſbᷣa ſpuũalis ſim/
plex ſit ⁊ vnifoꝛmis ꝑ totũ.⁊ ita vr ꝙ qͥ videt modi⸗
cũ nihil latet. ⁊ cũ vnifoꝛmis ſit nõ pᷣt eẽ ibi aliqͥd oc
cultãs ⁊ aliqͥd occultatũ.dm ꝙ obſtaculũ illud nõ

hbyz intelligi ꝑ interpoſitiõezʒ alicuiꝰnature opace.ſiẽ ẽ

in viſu nro coꝛpeo.vłobſcure vel min? clare ſ̃ ibi ab-
ſcõdere idẽ ẽ qð nolle manifſtare. ⁊ licʒ nõ ſint ibi di⸗
uerſitates Pa e ↄpõne diuerſaꝝ naꝝ.ſt tñ in aia
Sdqꝰpotẽtiaꝝ ⁊ ſtatuñ.ſᷣm q̊s q̃dã dicũt᷑ cẽ aic magis
intima. vtpote q̃ reſpiciũt potẽtias ſuꝑioꝛes⁊ ſimpli
cioꝛes ſiue purioꝛes.ſm q́s aia magis in ſeipᷣa recol/
ligit᷑ ⁊ ei qʒ ſũme eſt vnit᷑ ⁊ ſimplificat᷑. ⁊ penes bas
maxime reſidet oſcie ſecretũ.⁊ ſic pʒ ſolo o op. ex q⸗
bꝰetiã manifeſtant᷑ oĩa q in l̃a dici.
ꝝ bonoꝝ qᷓ;tũ ad oꝛdinũ diſtinctionen.

mgfr de ↄſequetibus ad maloꝝ obſtinationẽ. in hac par-

Ji 2

1

te agit de bis ͥ oſequunt᷑ bono

Hoc etiã inueſtigãdũ ẽ ⁊c

—,— .
* —
—— — —
. . . —

x sfirmationẽ Hee aũt ſunt duo.ſ. diſtinctioloꝛdinũ. ⁊ ſeq̃ns miniſterin. 5

ꝛima ꝑs bʒ duas ptes. In pᷣma agit de diſtinctiõe oꝛdinũ qtũ ad pꝛiã ↄditi-

bec ꝑs bʒ duas. In pᷣma aaee oꝛdlinũ diſtinctiõe. In ſcdᷣa de angeloꝝ miſterio ⁊ miſſiõe.j.diſt.x.

onẽ. In ſca vᷣo ꝙtũ adr
minat qualit᷑ angeloꝝ oꝛdie
ſit hui? oꝛdinatiõis pᷣncipiũ.

oↄſiderari opoꝛtet ⁊c.

: nũ angelicoꝝ faciẽda q;tũ ad gdũ. In ſe.

Ad intelligẽtiã aũt

con q̃ in bac pte dicũ
cedẽdũ eſt
viea narꝛatiõis. Scoðo

tur. pmo ꝓ

vo via inquiſitionis.

Aia narꝛatiõis aũt ẽ

difſffinitiua ⁊ diuiſiua.

iõ opoꝛtet H̊ pᷣnõꝛe los.: . S. dnatioes. 1hꝛ0 c
rubin ⁊ ſeraphin. Et inueniũt᷑ in iſtis oꝛdinibꝰ tria ter
na eẽ.⁊ in ſinguł tres oꝛdines vt trinitat ſilitudo ĩ eis
inſinuet᷑ impᷣſſa. Vñ dyoniſiꝰ tres oꝛdies angloꝝ eſſe
tradit.ternos in ſinguł ponẽs.Sũt em̃ tres ſupioꝛes.
tres inferioꝛes.tres medij. Suꝑioꝛes.ſeraphin.cheru
bin. thꝛoni. Medij.dñationes.pꝛincipatꝰ.ptãtes. In
Mõ h̊ nomẽſe
raphin qñq; le⸗

Arũdã reꝝ diffinitões
2 diuiſiões. Opoꝛtet

igit᷑ p videre quid ſit

pierarchia. Scho vo
quid angelꝰ. Lercio

d ſit oꝛdo angelicꝰ.
Abus p̃intellecn. ma/
xidma via pᷣſtabit᷑ nob
ad ſeqntia ᷑mianda.

Sciendũ igit᷑ ꝙ pᷣter
diffinitionez q̃d nois
bierarchia dẽ a hie/
ra qð ẽ ſacꝝ. ⁊ archos
vncipatꝰ.qſi ſacer pᷣn

cipatꝰ. vel oꝛdo ipſiꝰ

bierarchie. beat? dyo.
tres ponit diffinitões

in lib. de angelica hie⸗
rarchia. quarũ pꝛima

eſt H. Hicrarchia ẽ di⸗

—

tionẽ.ibi. Mõndũ etiã ꝙ decimꝰoꝛdo ⁊c̃. Pꝛima ꝑs hʒ qᷓ̃tuoꝛ ꝑtes. In pᷣma der/

¶ De angelicoꝝ oꝛdinũ diſtinctiõe q;tũ ad ꝓpꝛiã cõ/
ditionẽ.ſ.qui ⁊ quot ſinnt.
NMNMſti pdicta ſuꝑeſt cogſcẽ de oꝛdinibꝰ angłoꝛũ
dqd ſcpᷣtura tradat.Que ĩ plibꝰ locis.ix.eẽ oꝛꝛ:
dines angeloꝝ ꝓmulgat.ſ.angelos.archãge/

los. pᷣncipatꝰ.ptãtes.vtutes.dñatiões.thꝛonos.che⸗

ferioꝛes.virtutes.archangeli.angeli.

uia pulcritudo vt ſim

pla. vt optima. vt ↄſũ

mata. vel vt conſum/
matiua. Scda eſt hec.
Mierarchia ẽ oꝛdo di
uinꝰ.ſcia.⁊ actio. dei/
foꝛime inqtũ poſſibi/
le ſimilãs.⁊ ad iditas
ei diuinitꝰ illũiatiões
poꝛtionabiliter ĩ dei
ſilitudinẽ aſcendens.
Tercia eſt H. MHicrar/
chia eſt ad deũ quãtũ
poſſibile ẽ ſilitudo et

tiꝰ in ſuo oꝛdine accepef̃t.vt virtutes aduerſe eis ſub⸗

QQuid appellet᷑ oꝛdo.q̃lt᷑ angeloꝝ oꝛdines noĩant᷑
⁊ ꝗᷓ ſit rõ noĩs cuiuſq; oꝛdinis. b

iectis qͥ ſunt agẽda diſponũt.eiſq; ad explẽda diuina
miſteria pᷣncipant᷑. Ptãtes noĩant᷑ hi qͥ h ceteris potẽ

iecte eoꝝ refrenẽt᷑ ptãte.ne hoĩes tãtũ tẽptare valeãt
q̃ntũ deſiderãt. Virtutes vocãt᷑ illi ꝑ qͥs ſigna ⁊ mira
cula freq̃nt fiũt.Archãgeli qͥ maioꝛa nũciãt.Angeli qͥ
Hec noiĩa illis nõ ꝓpter ſe ſᷣ ꝓpt᷑ nos eis da

minoa dec noĩa illis
ta ſunt. Qui em̃ ſibi noti ſt ↄtẽplatiõe.nob iĩnoteſcũt
cognoĩatiõe.Et noĩant᷑ ſinguli oꝛdies a donis gr̃aꝝ.

vnitas. ipᷣm babẽs ſcc

entie ſctẽ ⁊ actõis du/

cẽ.⁊ ad ſuũ diuiniſſiꝰ

mü decoꝛẽ imutabili⸗
ter diffiniẽs.quãtum

vo poſſibile eſt refoꝛ/
mat ſuos laudatoꝛes
Iſtarũ diffinitionum

la inferioꝛibꝰcetera relinquẽtes oꝛdinibꝰ ad cognomi⸗

diſtinctio ⁊ explicatõ

Pt ſic hꝛi. Quia pᷣma

diffinitio ẽ hierarchie
increate.due vᷣo ſeq̃n
tes create. Differunt

auüt. qꝛ pᷣma illaꝝ 6n.
cipaliter attendit᷑ pe

natõnẽ᷑.vt ſeraphin qͥ oꝛdo excellẽtiſſimꝰ eſtimat᷑ tam

Mic ↄſiderãdũ ẽ qͥd apellet᷑ oꝛdo.heinde vtꝝ ab ipᷣa
creatiõe fuerit diſtinctio illoꝝ oꝛdinũ: Oꝛdo angeloꝝ
dr̃ młtitudo celeſtiũ ſpirituũ qͥ int ſe ĩ aliq̊ munè gfr̃e ſi
milant᷑.ſic̃ ⁊ in nãliũ datoꝝ mũere ↄueniũt. Vt verbi
gęra. Seraphin dicũt᷑ qͥ pᷣ alijs ardẽt charitate. Sera⸗
phin em̃ intpᷣtat᷑ ardẽs vł ſuccẽdẽs.Cherubin qͥ p ali
is in ſcia eminẽt.Cherubin.n.intpᷣtat᷑ plenitudo ſcie.
Thꝛonꝰdr̃ ſedes. Thꝛoni aũt vocãt᷑ (vt be.greg. ait)
qͥ tãta diuinitat gra replẽt᷑.vt ĩ eis ſedeat deꝰ ⁊ ꝑ eos
iudicia decernat atq; infoꝛmet.Dſiatiões vocãt᷑ qͥ pn
cipatꝰ ⁊ ptãtes trãſcẽdũt. Pꝛincipatꝰdicũt᷑ qͥ ſibi ſub⸗

ꝛdies diſtinguũt᷑. In ſcda qᷓlit᷑ noiant᷑.ibi. Nic ↄſiderandũ ẽ. In tercia determiat qð
ibi. Jã nũc inquirẽ reſtat ⁊cc̃. In q̃rta vᷣo ⁊ vltima determiat moduʒ.ibi.
a vo ꝑs pᷣncipal q̃ incipit.nõndũ ⁊c. duas hʒ. In pᷣma detmiat de repatioe oꝛdi
a vᷣo qᷓ;tũ ad nũeꝝ.ibi. Hõ em̃ iuxta numerũ ⁊c.

Pꝛerea

Proniſl-

9

git᷑ in ſcriptura

p.n. ⁊ tũc plis
numeri ⁊ neut
genen. ſigt ce⸗

tũ angcloꝝ illi/

us oꝛdis. Qñ/

q; ſcribit᷑ ꝑ m.

⁊ tũc ẽ plis nu/
meri maſ. gene
ris ⁊ ſigt ange/
lũ iſtiꝰoꝛdinis.
vñ v. Hoc ſera
phin dicaſ. ſera
pbimq; hij. ſit
ſeraph almꝰ?. vl
aliter. Dic che⸗
rubim ſanctos

cherubin ſacra

ſit cherub al/

mus.

Quare h nois
ſint oꝛdinibus
angeloꝝ datas.
q nõ ſingularit ſᷣ excellent data ſũt in ꝑticipatiõe. n ——?
illa em̃ celeſti curia vbi plenitudo boni ẽ.licʒ q̃dã da⸗
ta ſint excellent.nihil tñ poſſidet᷑ ſingłarit᷑. Oia em̃ in
oĩbꝰſunt.nõ qͥdẽ eq̃lit.qꝛ alij alijs ſublimiꝰ poſſident.
q̃ tñ oẽs hñt.Cũq; oĩa dona gꝛãꝝ ſupioꝛes oꝛdies ſub
limiꝰ⁊ pfectiꝰꝑceperit.tñ ex pᷣcipuis ſoꝛtiti ſt vocabu⸗

dilectionẽ qᷓ; cognitionẽ diuinitat ⁊ cetera vᷣtutũ do⸗
na ceteris oĩbꝰſublimiꝰ⁊ ꝑfectiꝰ ꝑcepit.⁊ tñ ab excellẽ

tioꝛi dono.i.charitate nomen accepit ille ſuꝑioꝛ oꝛdo.
Aaiꝰem̃ donũ eſt ipᷣa charitas q; ſcia.Itẽ maiꝰ ẽ ſc /
re q; iudicare.Scia nãq; infoꝛmat iudiciũ. Jõq; ſeðõᷣs

Grto h
Puorta
1
b
Pera
ſallr. hi

hhep⸗

Moſ

1

„Mbw
ſwbriig
gtuſnn
An diig
Humnon t
we—
itel⸗
Sh⸗
hin
igſnn
winalcee
lſn
ſhadns
nann
zi
r Ace
in an
Cenbintu:
toabi
s
Aunhti⸗
tcalobs
Pghor w

—

ocdꝛo a ſcõo dono.i.cognitiòe veritatis appellatꝰeſt.ſ.
cherubin. Ita ⁊ de alijs intelligẽdũ eſt. Aſſignat᷑ q ex
cellentia oꝛdinũ ſᷣm excellẽtiã donoꝝ.Et tñ ſiẽ grego.
Ait.illa dona oĩbꝰſunt cõia.om̃s em̃ ardẽt charitate.2
ſcia pleni ſt.ſic ⁊ de alijs. Sʒ ſuꝑioꝛes alijs excellentiꝰ
yt iã dictũ ẽ) ipa accepef̃t a qbus ⁊ noĩant᷑. Vñ gre.
. In illa ſumma ciuitate qͥſqʒ oꝛdo eius rei cenſet᷑ noĩe.
Queſtio oꝝꝛ quã pleniꝰaccepit in munè?. Sed oꝛit᷑ hic qõ talis.
ea er verbis (Gi qs oꝛdo ab illo dono noĩat᷑ qð pleni⸗ poſſidet.tũc
vo. chherubin in ſcia pemiet oĩbꝰ. qꝛ a ſcia noiat᷑. Sʒ qͥ ma⸗
gis diligit plꝰ cogſcit.Tãtũ em̃(vt tradit auẽtas)co/
gnoſcit ibi qſq; quãtũ diligit.taq; ſeraphin nõ ſolũ
Explanatio ĩ charitate ſᷣ etiã in ſcia peminẽt. Ideoq; auẽtas illa
illi?autoꝛita ſic videt᷑ intelligẽda vt cõꝑatio nõ referat᷑ ad om̃s oꝛ
tis. Aines.ſ ad qͥſda.ſ.inferioꝛes. Ille em oꝛdo nõ pleni⸗
ſeraphin accepit ſciam in munere.ſᷣ pleniꝰalijs oꝛdini
bus.q ſunt inferioꝛes. Nec nomiĩat᷑ qͥſq; oꝛdo ab oĩ re
Alia demia quꝗ pleniꝰalijs accepit.ſᷣ ab aliq̃ reꝝ q̃s accepit. Vel
tio eiuſdem. põt cõꝑatõ referri nõ ad ipos oꝛdines ad alia dona.
nec ad oĩa alia dona ᷣ ad quedã.Siẽ em̃ hoĩes cũ pła
hẽant dona.qdã alijs excellentiꝰ poſſidẽt.IJta foꝛte ⁊
angeli quibuſdã muneribus magis pollent.⁊ alijs qͥ⸗
buſdam minus. ⸗ H
Setermiĩat qð ſit huius oꝛdinatiõis pᷣncipiũ.vtꝝ.ſ.
oꝛdines ab initio creatiõis ita diſtincti fuerint. c
ã nũc inqrere reſtat.vtꝝ ⁊ iſti oꝛdies a creatiõis ini⸗
tio ita fuerint diſtincti? & ita fuer̃t diſticti a pᷣmoꝛdio
ſue ↄditiõis videt᷑ teſtimoĩo auẽtis inſinuari q̃ tradit
. de ſingulis oꝛdinibꝰ aliqͥs cecidiſſe.de oꝛdine nãqʒ; ſu
. . pioꝛi lucifer ille fuit.qͥ nullus dignioꝛ ↄditꝰ fuit. Apłs
Eph. vj. etiã pꝛincipatus ⁊ ptãtes tenebꝛaꝝ noĩat.oñdẽs de oꝛ
Dinibillis cecidiſſe.qͥ cũ ĩ malis miſteriũ exerceãt.nõ
tñ penitus noibus oꝛdinũ ſuoꝝ pᷣuati ſt. Sed nõ vide
tur illud poſſe ſtare. Hõ em̃ tũc charitate ardebãt.nec
ſapia pollebãt.neq; ĩ eis deꝰ ſedebat.Si.n.h̊ hũiſſent
nõ cecidiſſent.Mõ g tũc erãt cherubin vł ſeraphin vł
thꝛoni.Ad qð dicimus.qꝛ añ caſuʒ qͥrũdã nõ erãt iſti
oꝛdines.qꝛ nõdũ hẽbãt dona in qͥꝝ ꝑticipatiõibus cõ

Qualiter la

angel. di ueniüt. Sz qbuſdã cadetibus alijs appoſita ſunt. eiſch

inibus fuii ꝗ cecideft collata fuiſſent eadẽ dona ſi ꝑſtitiſſent. J0/
ſe. qſcriptura diẽ de ſingulis oꝛdinibus aliqͥs cecidiſſe.

ſcia.⁊ actio.vt oꝛdo.i.oꝛdinata ptãs rñdeat pꝛi.⁊ ſcia filio.⁊ actio ſpũiſcõ. bm memo

nies egreſtuz a deo. vlti

ma penes regreſſuz. licʒ
vtrobiqʒ tangat᷑ vtrũq;.
Pꝛia aut diffinitõ qᷓ eſt
hierarchie increate expꝛi
mit ipᷣam q;tũ ad trinita
tẽ ⁊ vnitatẽ.ita ꝙ nec tri

nitas pᷣiudicat vnitati.
nec vnitas trinitati.ſed

vnitas ſpectat ad ꝑfecti-

onẽ trinitatis.⁊ trinitas
vnitatj. AUt igit᷑ oñdatur

ibi eẽ vnitas in trinitate
dicit hierarchia ẽ diuina
pulcritudo. Pulcritudo

em̃ ↄſiſtit in pluralitate

⁊ eqlitate.ſicut dicit au/

guſt. in li. de vera reł. At

aũt oñdat ꝙ pluralitas

nõ pᷣiudicet vnitati dicit

vt ſimpla.qꝛ ſic ẽ ibi plu

ralitas vt tñ nõ tollatur

vnitatis ſimplicitas. Vt

aũt oñdat ꝙ vnitas non

piudicetſtrinita ti ſubiñ⸗
git. vt optima. qꝛ ſic eſt ĩ
deo vnitas vt tñ ſit ſum/

ma bonitas.ꝑ quꝗ ẽ pfe-
cta cõicatõ.⁊ ſic ꝑſonarũ
pluralitas¶ Poſtremo

vt oſtẽdat ꝙ vnitas ſpe/
ctet ad ꝑfectionẽ plurali

tatis ⁊ ecõuerſo ſubdit᷑.

vt ↄſummata.in q̃ ſigna
tur ꝙ in trinitate ⁊ vni

tate ↄſiſtit oimoda ⁊ ſũ
ma pꝑfectio. Secunde vᷣo

diffinitiõis intellectꝰ ſic
põt haberi. Diffinit em̃

ibi augelica hierarchia

hm egreſſuz a deo. Egre⸗
dit᷑ at a deo ſm rationẽ
imaginis ⁊ ſilitudinis ſi

cut ⁊ homo. et ido in illa
notificatione pᷣmo deſcri

bit ipᷣam hierarchiã egꝛe

dientez a deo ꝑ modum
imaginis.cum dicit.Hie

rarchia ẽ oꝛdo diuinus.

ꝛiã.intelligẽtiã.⁊ volũta⸗

tẽ. Scdo vo deſcribit qtũ ad rõnẽ ſilitudinis.cũ ſubiũgit.deifoꝛme inqtũ poſſibileẽ ſifkans ⁊c. ⁊ tangit᷑ ipᷣa aſ

ſilatio q;tũ ad babitũ. cũ dẽ deifoꝛme inqᷓtũ poſſibile ⁊c.et qꝙᷓtũ ad actũ cũ ſubinfert᷑.⁊ ad inditas eii.

lumina/

tiões ⁊c. Silitudinis em̃ ſiue gre aſſilantis actus ẽ ſurſum ducẽ. ſicut eiꝰoꝛigo ẽ de ſurſum deſcẽder e.Terciaʒ
gũt diffinitionẽ ſic poſ umdintelligẽ. Deſcribit᷑ em̃ vt pᷣdictũ eſt angelica hierarchia ꝑ regreſſuʒ ad deũ pꝛinci
paliter. Notat᷑ igit᷑ in pᷣdicta diffinitiõe hierarcbia regreſſuz ſiue ꝑ regreſſus eiꝰ.pᷣmo qꝙtũ ad habilitatẽ.cũ
dicit. hierarchia eſt ad deũ quãtũ poſſibile eſt ſilſitudo ⁊ vnitas.Scdo qᷓtũ ad actualitatẽ.cũ dicit ipᷣm habẽs
ſcie ſancteꝛ ⁊ actiõis ducẽ. Tercio q́;tũ ad imutabilitatẽ cũ ſubiũgit.⁊ ad ſuũ diuiniſſimũ decoꝛẽ imutabiliter

diffiniens. Quarto ad plenitudinis vbertatẽ cũ ſubinfert. quãtũ vᷣo poſſibile eſt refoꝛmãs laudatoꝛes.in hoc

„

ſcʒ ꝙᷣ nõ ſolũ ſibi ſufficit. etiã ꝓpter plenitudinẽ charitatis ⁊ gr̃e potẽs ẽ alios adiu

omi hierarebie lʒ nõ vniuoce ꝗᷓ talis ẽ. Hierarchia re

—— 7 / 2—

diffinitiõibꝰ qᷣd ſit hierarchia tã diuia q; angelica. Der qᷓꝝ intellectũ elici᷑ q̃da diffinitõ magiſtralis qᷓ ↄpetit
en Seros ⁊ rõnabiliũ oꝛdinata ptãs.in ſubditis debitũ

uare. Et ſic pʒ ex pdictis

„

2 retines pꝛincipatũ. Hoc aũt nõ ſolñ cõpetit hierarchie angelice.ſᷣ etiaʒ eccleſiaſtice vel humane. de qua nihil
ad pꝛeſens. ſolũ de hierarchia angelica. Et qm̃ ̊ nõ põt cognoſci niſi cognoſcat q̃d ſit angelꝰ.iõ pᷣnõnde ſt
5 ⁊angeli diffinitiões. Angelꝰaũt ſic notificat᷑ a dam. Angelꝰ? ſᷣa incoꝛpoꝛea intellectualł.ſp mobilis.arbitrio
libera. deo miſtrãs. gea no nã imoꝛtalitatẽ ſuſcipiẽs. Oyoni.aũt alit᷑ diffinit ãgelũ ſic. Angelꝰ ẽ imags dei. ma

=

217 R
—ſ — —

nifeſtatio oeeulti luminis. ſp
ſicut cõueniens eſt totam ſpeci
tij. quod eſt in abditis. Differunt aũt notificatiões. qꝛ p
lum qtum ad eẽ ſ etiã qtũ ad bene eſſe. Pꝛime diffinitionis intellectus haberi

=

eculũ clarũ.ſplendidiffimũ.iminaculatũ.incõtaminatũ.incoinquinatũ.ſuſcipiẽs
ioſitatẽ bonifoꝛmitaiᷣ ⁊ deifoꝛmitatis.⁊ in ſe reſplendere faciẽs bonitatẽ ſilen/
ſt he due notificatiões.qꝛ pᷣma deſcribit angelũ qᷓ;tũ ad eſſe.ſcda vᷣo nõ ſo
öt ſic. Deſcribit᷑ em̃ ibi an/

gelus qtũ ad ſbam. ꝙtũ ad te in ad comꝑationẽ.⁊ q;tũ ad durationẽ. Suba tangit᷑ in eo qð dꝛ.angelꝰ

tus anglica. ſ. cognitiua.
oꝑatiua.⁊ impatiua.Co
gnitiua in boc ꝙ dẽ intel
ſectualis. oꝑatiua in hoc
dicit᷑ ſp mobilis.qꝛ ſi/
ne fatigatõne põt oꝑari.
ſed imꝑatiua in hoc ꝙ di
cit᷑ ar.li.quaʒ nõ opoꝛtet
L diſing ab alijs pᷣdlictis
in re.ſed ſufficit ꝙ diſtin/
guat᷑ rõne. Opatõ vᷣo tã
git᷑ cũ dicit᷑ deo miſtrãs.
Duratõ cũ ſubiungitur.
gratia nõ natura immoꝛ
talitatẽ ſuſcipiẽs. Aocat᷑
aũt hic gra nõ aliqͥs actꝰ
gratis datus. gra dicit
gratuita dei ifluetia. In/
tellectus aũt ſcde diffini/
tionis ſic põt haberi. Dif
finit᷑ nanq; ibi angelꝰ nõ
ſolũ q́;tum ad eſſe natu/
re.ſed etiã q;tum ad bene
eſſe.et iõ notificat᷑ hic an
gelus inqtũ hʒ dei imagi
nẽ ꝑ naturã.inqtũ habʒ
ſimilitudinẽ ꝑ gratiã.in/
quãtũ habet eifoꝛmita/
tẽ ꝑ gloꝛiã. Rõ aũt ima/
ginis expꝛimit᷑ qᷓtum ad
duo.ſ.qẽtuʒ ad id qð ſur/

ſum eſt. ⁊ q;tum ad id qd
deoꝛſum eſt. Pꝛimũ tan⸗/

git᷑ cũ dicit. Angelus cſt
imago dei. Scoõm cũ ſub
iũgit.manifeſtatio occul-
ti luminis. Imago em̃ ẽ
inqntũ dei capax eſt.⁊ ꝑ/
ticeps eſſe põt.vᷣ manife⸗
ſtatio luminis eſt inqᷓntũ

illuminationes quas ſuſci

pit. inferioꝛibus oſtendit. Similiter qtum

nõ qꝛ fuiſſent in oꝛdinibus ⁊ poſtea coꝛruerũt.ſᷣ qꝛ ſi ꝑ
ſtitiſſent. eoꝝ aliqui in ſingulis fuiſſent oꝛdinibus.qui
⁊ in nature tenuitate.⁊ in foꝛme ꝑſpicacitate differẽteſ
gradus habebant ſicut illi qui ꝑſtiterũt. Alij em vt p⸗

diximus ſuꝑioꝛes.alij inferioꝛes ↄditi ſũt. Suꝑioꝛes

qui natura magis ſubtiles.⁊ ſapia magꝗ ꝑſpicaces.in/

ferioꝛes qͥ natura minus ſubtiles.⁊ intelligẽtia minus
pſpicaces facti ſunt.lhas aũt inuiſibiles dꝛñtias inui/

ſibiliũ. ſolus ille ponderare potuit. q̃ oia ĩ nũero ⁊ mẽ

ſura ⁊ pondere diſpoſuit. i. in ſeipo q eſt mẽſura oĩ rei
modũ pᷣfigẽs.⁊ numerus oĩ rei ſpẽm pᷣbens.⁊ ponduſ

omnẽ rem ad ſtabilitatẽ trahens.id eſt terminãs.⁊ foꝛ
mans. ⁊ oꝛdinans oĩa.

Determinat huius oꝛdinatiõis modũ. vtrũ ſcʒ om
nes angeli eiuſdẽ oꝛdinis ſint eqles. d

¶ Pꝛeterea cõſiderari opoꝛtet.vtrũ om̃s angeli eiuſd

oꝛdinis equales ſint: Ita eſſe qbuſdã placuit.ſᷣ nõ eſt
hoc ꝓbabile nec aſſertõe dignũ.qꝛ lucifer qͥ fuit de col
legio ſuꝑioꝝ.ipſis etiã dignioꝛ extitit qͥ alijs excellen⸗
tioꝛes creati fuerant.Ex quo ꝑcipit᷑ ꝓ ſi pſtitiſſet.ĩ oꝛ⸗
dine ſuꝑioꝛi fuiſſet.⁊ alijs eiuſdẽ oꝛdinis dignioꝛ exti⸗
tiſſet. Sicut em̃ eſt vnus oꝛdo aploꝝ.⁊ alter martyꝝ.
⁊ tñ in aplis alij alijs ſunt dignioꝛes.ſilr ⁊ in martyri/⸗
lorum recte credit᷑ eſſe.
¶ De repatione oꝛdinũ angelicoꝝ qtũ ad gradũ. q⸗
modo.ſ.dicat ſcriptura decimũ oꝛdinẽ ex hominibus
compleri. cũ nõ ſint niſi nouẽ oꝛdines. e

bus alij alijs ſunt ſuperiores.ita ⁊ in ordinibus ange

otandũ etiam ꝙ decimꝰoꝛdo legit᷑ de hominibꝰ re⸗
ſtaurandus. Sed cũ nõ ſint niſi nouẽ oꝛdines.nec plu

res fuiſſent. etiã ſi illi qui ceciderũt ꝑſtitiſſent. mouent᷑

lectoꝛes quõ ſcriptura dicat decimũ oꝛdinẽ cõpleri ex

ſubiungit. intellectualis.ſꝑ mobilis.arbitrio libera.vbi notat᷑ triplex vir/

Per ſimile

oſtendit nõ
omnes eiuſ⸗
deʒ oꝛdinis
pares eſſe.

ad ſimilitudinẽ gratie deſcribit qtũ ad

duplicè reſpectum. ad ſurſum ꝑ poſitionẽ.ad deoꝛſum ꝑ pᷣuationẽ. Oꝑatio ad ſurſum tangit᷑ cũ dicit.ſpecu/
lum clarũ.ſplendidiſſimũ. vbi notat᷑ ꝙ gra deſurſum veniẽs nam ↄſeruat.naturam decoꝛat. nam ↄfirmat.

qtum ad hec tria dicit.ſp

„ — 9„

eculũñ.clarũ.ſplendidiſſimũ.Cõꝑatio vo ad id qð deoꝛſum eſt ꝑ modũ puatiõis no/

tat᷑ cũ dicit. imaculatũ.incõtaminatũ.incoinquinatũ.ꝑ que tria remouet triplicẽ feditatẽ ab angelo ꝗᷓ repu/

gnat gre. Pꝛimo feditatẽ⸗
tatẽ adherentẽ ſiue adueni .
uet feditatẽ ↄtractã.⁊ hec eſt feditas oꝛ

actiuã. 1 H eſt feditas actual
Etẽ.⁊ hec eſt feditas venialis.

7 2

„

feditas actualis. et remouet᷑ ꝑ boc qð dicit᷑. immaculatũ. Scdo fedi⸗
j ⁊ remouet᷑ ꝑ boc qð dẽ.incõtaminatũ.Tercio remo
litae inalgen remouet᷑ ꝑ hoc ꝙ dẽ incoinquinatum. Siliter deifoꝛmitas
gloꝛie tangit᷑ pm duplicẽ cõpationẽ.ſ.ad id qð ſurſum eſt. ⁊ ad id qd deoꝛſum eſt. Ad id qð eſt ſurſum ꝑ B̊ að

dicit. ſuſcipiens ſicut cõueniens eſt totam ſpecioſitatẽ bonifoꝛmitatis ⁊ deifoꝛmitatis.Cõꝑatio em̃ ad deum

teifoꝛmis efficit᷑ cñ ſpecioſitatẽ a deo ſuſcipit. Compatio vo ad id qð inferius eſt notat᷑ cũ dicit. ⁊ in ſe reſie
dere faciẽs bonitatẽ ſilentij. að eſt in abditis. hoc aut eſt dũ refulgetiã diuine bonitatis quã ipᷣe hʒ oñdit alijs
Hanc aũt vocat ſilentiũ.qꝛ nemo pᷣt intime deo ↄiñgi qn in illo detet᷑.⁊ qͥn oĩs ſtrepitꝰ exterioꝛ qᷣeſcat.⁊ ideo

vyocat ſilentiñ in abditis. Et ſic pʒ qͥd ſit hierarchia.⁊ qͥd ſit ctiã an elus.

2 Z ꝰ

tificat᷑ em̃

inter vtrũq; notat᷑ in hoc ꝙ dicit᷑.ſicut ⁊ in naturaliũ donoꝝ ꝑticipatiõc cõueniũt.qꝛ melioꝛa nalia diſponiſt

—

+añ

rarchig. 7 ¶ Tercio reſtat videre qͥd ſit oꝛdo
4 angelicꝰ. Diffinit᷑ ãt ſic a greg.⁊ i lra adducit᷑ ;̊ diffinitio a mgr̃o.Oꝛdo ẽ mititudo celeſtiũ ſpũuʒ q int ſe ali
q munere F. e ſilant᷑. ſicut ⁊ ĩ nali donoꝝ ꝑticipatiõe ↄueniũt. Huiꝰnotificatõis erplanatõ in ꝓmptu F. Mo
oꝛdo qᷓtũ ad ſuũ fundamẽtũ.· tũ ad ſuũ cõplemẽtũ.qtũ ad diſpõnẽ ꝗᷓ int hͥ mediu tenet locuꝰ.
Fundamentũ tangit᷑ cũ dicit. Oꝛdo eſt multitudo celeſtiũ ſpnum.oꝛdo em fundat᷑ in materia.Cõplemẽtuʒ

vo tãgit᷑ in hoc ꝙ dicit. qͥ inter ſe aliq̊ munere gratie ſikant᷑ oꝛdo em̃ cõplementũ hʒ a gra. Diſpoſitio media

ſo. 1

nniſcnöidip⸗
franuſerrhla
Tüäpens
anchetüti
Miihiitren
Wmagtavih⸗
2liͤiroc
eſemigirs
hinißͤan
Uyfnicgin

if

02
W⸗
3 ede

ifenitn
ence

hominibus. Sꝛego.nanq; ait. homines aſſumẽdos in
oꝛdine angeloꝝ.quoꝝ alij aſſumunt᷑ in oꝛdine ſuꝑioꝝ

qui ſcʒ magis ardent charitate. Alij in oꝛdine inferio/⸗

trũ qui.ſ.minus pfecti ſuut. Ex quo apparet nõ eſſe de

hooijibus foꝛmandũ decimũ oꝛdinẽ.tanqᷓ; nouẽ ſint an⸗

geloꝝ.⁊ decimus hoĩm.ſed hoĩes ꝓ qualitate merito
rũ ſtatuendos in oꝛdinibus angeloꝝ.&ρ& legit᷑ deci⸗
mus oꝛdo complendus de hoibus. ex tali ſenſu dictũ
fore accipi põt.qꝛ de hoĩbus reſtaurabit᷑ qð in angeł
lapſum eſt. de quibꝰtot coꝛruerunt.vt poſſet ficri deci

mus oꝛdo. Pꝛopter quod apls dicit. reſtaurari omia

in chꝛiſto. qᷓ in celis ⁊ que etiaʒ in terris ſunt.qꝛ ꝑ xᷣm
redemptũ eſt genus hũanũ.de qͥ fit repatio ruine an⸗

gelice. tñ nõ minus ſaluaret᷑ hõ ſi angelꝰnõ cecidiſſet.
¶ De repatione oꝛdinũ angelicoꝝ qtũ ad numeꝝ.ꝙ

ſq; hoĩes aſſumũt᷑ iuxta numerũ ſtãtiũ nõ lapſoꝝ. f

¶Nõ em̃ iuxta numerũ eoꝝ q ceciderũt.ſᷣ eoꝝ qui ꝑmã

Quidam di
cũt ſᷣm nũe/
rũ lapſoꝛuʒ
angeloꝝ bo

mines repa

randos.

Ro.iiij.

manifeſtatõ ẽ

duplex. vl ̃m ea q̃ eẽntialit᷑ reſpiciunt hierarchiã.

ſerunt hoĩes ad beatitudinẽ admittũt᷑. Vñ greg. Su

ꝓna illa ciuitas ex angelis ⁊ hoĩbus ↄſtat.ad qua cre⸗
dimus tantos humani generis aſcẽdere.quãtos illic

cõtigit angelos remãſiſſe.Sicut ſcriptũ eſt in cantico

Deuteronomij. Statuit tmios ploꝝ iuxta numerum

angeloꝝ dei.¶ Aquibuſdã tñ putat᷑ ꝙ hoies reꝑent᷑
iuxta numerũ angeloꝝ qui ceciderũt. vt illa celeſtis ci
uitas nec ſuoꝝ ciuiũ numero pꝛiuet᷑.nec maioꝛi copia
regnet.Qð aug.in enche.ſentire videt᷑.nõ aſſerẽs de

hoibus plus ſaluari qᷓ; coꝛuit de angelis ſᷣ nõ minus
ita dicẽs. Suꝑna hierim mar nr̃a ciuitas dei. nulla ci

uiũ ſuoꝝ numeroſitate fraudabit᷑.aut vberioꝛi etiam

copia foꝛtaſſe regnabit.HNeq; em̃ numerũ.aut ſanctoꝝ

hoĩm.aut imundoꝝ demonũ nouimꝰ.in quoꝝ locum

ſuccedentes filij catholice matris. ꝗᷓ ſterilis apparebat
in terris.in ea pace de q̃ illi cecidert.ſine vllo tꝑis ter⸗
mino ꝑmanebũt.Sed illoꝝ ciuiũ numerus ſiue qui ẽ.

ſiue qui fuit.ſiue qui futurus eſt. in cõtẽplatiõe eiꝰ ar⸗
tificis eſt.qui vocat ea q̃ nõ ſunt tanq; ea q̃ ſunt.Ecce

apte dicit non minus de hominibus ſaluari qᷓ; coꝛruit

de angelis.ſed plus non aſſerit.

—

ad maioꝛa Stuita Ex p̃di

ct notificat᷑ nobᷣ illa tria

q̃ pꝛius ꝓpoſita ſũt ſᷣm de
criptõnes cõuenientes.

Is facile eẽt ᷣm topicuõʒ
calũniari ⁊ deſtruere. ᷣ o/⸗
mittendũ eſt qꝛ valde pa
rũ vtile. ¶ Poſt hoc ad
diuiſiões ꝓccdendũ eſt.
ſunt aũt diuiſiones tres
pᷣnotande ad facilioꝛẽ ex

plicationẽ diſtinctõis an
gelicoꝝ oꝛdinũ. Pꝛima ẽ
bec. Hierarchiarũ alia ſu

pꝓceleſt.alia ccleſtis.alia
ſubceleſtig. Scda hec eſt

Hierarchiaꝝ celeſtiũ.a/⸗
lia ſuperioꝛ.alia media.
alia inferioꝛ.ſiue qð ideʒ
eſt. alia ephia. alia yper/
phia. alia ypophia.Ter-⸗
cia h eſt.ꝙ oꝛdo pᷣme hie
rarchie tniplex eſt. ſ. ſera/
phin.cherubin. ⁊ thꝛoni.
Oꝛdo ſcde bierarchie ſi⸗
milit triplex eſt vm btm̃
dyo. dñationes.ptãtes.⁊
virtutes. Scom grego.⁊
berñ. dñatiões.pꝛincipa/⸗
tus.⁊ ptãtcs.Silr tercie
bierarchie triplex ẽ oꝛdo
hᷣm dyo. pꝛincipatꝰ.arch
angeli.⁊ angeli. Pꝛie di /
uiſionis manifeſta eſt rõ
⁊ intelligẽtia . Om̃ enim
hierarchia nõ eſt niſi ſub
ſtatia intellectualis. hbee

ant eſt triplex. diuina. ſ.

angelica.⁊ humana.ideo

triplex diſtinguit᷑ hierar⸗

chia.⁊ diuia dicit᷑ ſupce⸗
leſtis.angelica celeſthu
mana aũt ſubceleſt.Se
cũde aũt diuiſiõis ratõ ⁊

q̃ ſt oꝛdo.ſcia.⁊ actõ.vi ſᷣm ſtatꝰ ⁊ officia. Si

pᷣmo mõ.ſic triplicẽ opoꝛtet eẽ hierarchiã.Anã penes ſciaʒ.⁊ Hᷓ eſt ſũma.Alterã penes oꝛdinẽ.⁊ H ẽ media.

Terxciã vo penes actionẽ.⁊ q ẽ infima. Pꝛima.n.
penes potẽtiã oꝛdinatã.tercia vo penes actioeʒ a
Maã q̃dã ẽ ſtatꝰ ↄtẽplatiuoꝝ.q̃dã actiuoꝝ.q̃dã pᷣlatoꝝ
ſtatũ actiuoꝝ ẽ hierarchia ifima.penes ſtatũ mediñ.ſ.
⁊ exẽplificatõ ex rõe ſcde diuiſiõis h

ʒ oꝛtũ.Quia ei ſupᷣma hierarchia ſʒ vtrũq; mo

hierarcbia pᷣncipalit᷑ attẽdit᷑ penes ſciam diuinã. media vo
dmiſtratiuã. Si vo m ſtatũ ⁊ officia. ſic ſilr optet eẽ tres.
Penes ſtatũ ↄtẽplatiuoꝝ ẽ hierarchia ſupᷣma. penes

latoꝝ aſſigt᷑ bierarcbia media.Terxcie ãt diuiſiois rõ
dũ accipiẽdi attẽdit᷑ i ſcia

et ſtatu ↄtẽplatiõis.qͥ ↄſiſtit in ↄuerſiõe ad deũ.iõ cũ ad ↄuerſionẽ necrio reqͥrat᷑ triplex actꝰ.⁊ triplex donũ.

ſcʒ intẽtiõis. cognitiõis. ⁊ dilectiõis iõ triplerx oꝛdo
ad ꝑfectã cognitiõeʒ oꝛdo cherubin.qtũ ad ꝑfectã dil

õis. iõ triplex oꝛdo ibi ponit᷑ Otũ ad ꝑfectã tentionẽ ẽ oꝛdo thꝛonoꝝ.q;tuʒ
ectõnẽ oꝛdo ſeraphin.⁊ B̊ pʒ ex ſuis intpᷣtatòibꝰ.Quia

igit᷑ tã pᷣma rõ qᷓ; ſca ↄpᷣbẽdit hᷣ tria.iõ oẽs tractatoꝛes in hac diſtictõe ↄcoꝛdãt.ſ.dyo.qͥ diſtinguit hierarchi

as penes eẽntialia.⁊ greg.qͥ diſtinguit penes o

₰

fficia. Silr ſbdiuiſio ſcde bierarchie pẽdet ex duplici rõe pᷣaſſi/

gnata. Dictũ ei ẽ ꝙ ſcda bierarchia.vno mõ accipit᷑ penes oꝛdinẽ ſiue oꝛdinatã ptãtẽ.hʒ ei ſbᷣa oꝛdinari me/

diãte potẽtia.
ſtẽdo. iae oꝛdo ptãtũ.Et i opando

derfectõ at vtut ſiue potẽtie ↄſiſtit ĩ tribꝰ.ſ. pſidẽdo.⁊ penes h attẽdit᷑ oꝛdo dñationũ.In reſi
⁊ penes h̊ ẽ oꝛdo virtutũ.Et oꝛdinãt᷑ hi oꝛdies ſᷣm maioꝛẽ dignita⸗

tẽ ⁊ minoꝛẽ.qꝛ plꝰẽ pᷣſidẽ q; repugre.⁊ repugre ꝙᷓ ꝑ ſe oꝑari poſſc.iõ recte ſic oꝛdinãt᷑ oꝛdines medie hierar/

mediñ.ſ.pᷣlatoꝝ.ſic ſiliter tres hʒ oꝛdines ſᷣmi
bus. et hi dicunt᷑ dñatiões. Pꝛcſunt etiã bonis boihꝰ.et hi dicũt pᷣncip⸗
ptãtes.⁊ ſic pʒ oꝛdo ſᷣm dignitatẽ pᷣlatõnũ.qꝛ.n.plꝰ? pᷣſidẽ anglis q; hoibꝰ

A 1

chie a dyo. vt pᷣmo ponant᷑ dnatiões.ſcdo ptãtes.⁊ tcio virtutes.Si aũt ſcdᷣa hierarchia ſumat᷑ penes ſtatũ
m triplicẽ pᷣlationẽ angeloꝝ. Pꝛeſunt em̃ angeli angelicis ſpiriti /
et hi dicũt᷑ pᷣncipatꝰ. Pꝛeſũt etiã demonibꝰ.⁊ hi dici
⁊ bois hoibꝰqᷓ; demonibꝰ.iõ pᷣmo

dñgtiones. cdo pꝛincipqtis.·⁊ tercio ptiſtos enumerant᷑ 9 greso/⁊ a berj. Diniſio autẽ tercie hierarchie du⸗

JZi 4

. ¹V—————1—2———8————

plici rõne pᷣaſſignata depõdet. Si em tereia hierarchia ſumat᷑ penes qctiõeʒ miſterialẽ.ſic triplex ẽ oꝛdo an⸗
gelicꝰ. m ꝙ trip:r ↄtingit veputari ad regimen alterius vł miſteriũ.Quida em̃ ſunt angeli oꝛdinati ad regi⸗
men pꝛincipñ.⁊ bi pꝛincipat ſunt.Quidã vᷣo ad regimẽ multitudnis.⁊ hi dicũt᷑ archãgeli.Quidaʒ ad cuſto
diã pſone ſingulan.⁊ hi vicht angeli Et ſic pʒ etiã oꝛdo ⁊ ſufficiẽtia illoꝝ oꝛdinũ.qꝛ plꝰ ẽ pᷣſidẽ pᷣncipi qᷓ; vni
Sep

genti.pᷣnceps em̃ pᷣeſt toti genti.

ẽc deputari ad cuſtodiã multitudinis.qᷓ; ad cuſtodiã pfone ſi ingulan. =

p iſtũ modu diſtinguit ⁊ oꝛdinat dyoꝰ.Si vo accipiat᷑ penes oꝑationẽ vite actiue.ſic etiã triplex ẽ oꝛdo.ſᷣm qꝙ;
triplex ẽ miſteriũ.Aut em̃ miſteriũ ↄſiſtit in opando.aut in ocẽdo.et i dcẽdo.aut maioꝛa.aut minoꝛa.pᷣm
E vtutũ.ſecũdũ archanglorũ.tercin angeloꝝ.Et pʒ oꝛdo.qꝛ plꝰeſt facẽ qᷓ dicere.ſiue dicere ⁊ reuelare maioꝛa
maiꝰeſt qᷓ; reuelare minoꝛa.⁊ penes hũc modũ ſumpſit diſtinctõnẽ fcie hbierarcbie greg. ⁊ berñ. Ex bis appet
rõ harũ diuiſionũ.apꝑet etiã diuerſificatio int᷑ greg.⁊ dyo.Quia em̃ diuerſimode diſtinctionẽ hierarchiaruz

2

