Queniens motui et mobili.ſed om̃is punctus qui eſt
in circulo ita eſt pꝛincipiũ ꝙ finis. ergo inſtans tꝑis
ita eſt pꝛincipiũ futuri. terminꝰpteriti. Sañ omne
nuc. fuit pᷣteritũ. pʒ c. ¶ Item ꝓbo p impoſfibi⸗
le. Si tpᷣs ꝓducit᷑.aut in tempe.aut in inſtanti.Non
in inſtanti cũ nõ ſit in inſtanti. in tꝑe.ſed in om̃i tẽ
poꝛe eſt ponere pꝛius ⁊ poſtenius. ⁊ pteritum ⁊ futu
rum · ergo ſits in temꝑe.añ om̃e tempꝰfuit tempꝰ.

8 vlteriꝰ querit

ua ſic. Añ omnez motum

arte ipſius mundi. ¶ Item alle ratit
ones phoꝝ q̃ ſumunt᷑ ex ꝑte cauſe pducentis.et ge⸗
neralit᷑ ad duas pñt reduci.quaꝝ pꝛima eſt oſtenſi⸗
ua.ſcdᷣa vo ꝑ impoſſibile. Prima eſt hec. Doſita cz
ſuſſcienti ⁊ actuali. ponit᷑ effectus.ſed deus ab eter

ſunt ſumptea

no fuit cauſa ſufficiens ⁊ actualis ipſius mundi.er/

go ⁊c. Maioꝛ ppoſitio ꝑ ſe nota eſt. Minoꝛ patʒ ſcʒ

4 ded ſit cauſa ſufficiens.qꝛ cum nullo extrinſeco in⸗
i

*

no. patet ꝙ ab eterno fuit ſufficiẽs. Oꝛ etiam actua
lis. patet.
dicit phs ⁊ ſancti dicũt eſt ſuum agere. reſtat §c.
¶ Item ꝑ impoſſibile. ome illud qdð incipit agere p⸗
us vel ꝓ

ab ocio in actum.ſed in omni tali cadit ocioſitas.et

mutatio ſiue mutabilitas.ergo circa deum eſt ocioſi

tas ⁊ mutabilitas. Hoc aũt eſt ↄtra ſummã bonita
tem ⁊ ↄtra ſummaʒ ſimplicitatem. ergo hoc eſt im

poſſibile ⁊ blaſppemuʒ dicere de deo.⁊ ita mundꝰ
ſunt rõnes q́; ↄmentatoꝛes ⁊ modernio⸗

cepit. He
res ſuꝑaddũt ratõnibꝰ Areſto.ſiue ad bas pñt requ
4 S£. ad oppoſitum ſunt ratõnes ex ſpoſitõnibꝰ
pꝓ ſe notis

impoſñbile eſt infinito addi.hec eſt manifeſta per ſe.

quia om̃e illud qð recipit additõneʒs fit maius. infi-

nito aut nihil maiꝰ. ſed ſi mundꝰ eſt ſine pꝛincipio.
durauit in infinitũ.ergo duratõni eiꝰnõ poſſet addi.
ſed oſtat hoc eſſe falſum. quia reuolutio addit᷑ reuo
lutõni omi die.S ⁊c. Si tu dicas qp gienm Rc,
tum ad pᷣterita. tamen qᷓtum ad pns qd nũceſt. ẽ fi
nitum actu. ⁊ ideo ex ea ꝑte qua finitũ eſt. eſt reperi⸗
re maius. Contra oſtẽditur ꝙ in pᷣterito eſt reperire

maiꝰ. Hec eſt veritas infallibilis. ꝙ ſi mund?eſt eter

nus.reuolutões in oꝛbe ſuo ſunt infinite. Rurſus p
vna reuolutione ſolis neceſſe ẽ fuiſſe.xij ipſiꝰ lune.S
plus ẽ reuoluta luna ꝙᷓ; ſol.⁊ ſol infinitꝰ. infinitoꝝ

ex ea pte qua infinita ſunt eſt reperire exceſum. boc

aũt eſt impoſſibile. ⁊c. Scpa ꝓpoſitio eſt iſta. Im⸗
poſſibile eſt infinita oꝛdinari.omnis em̃ oꝛdo fluit a
pꝛius in mediñ. ſi ergo nõ eſt pꝛimũ nõ eſt oꝛdo.ſed
vuratio mũdi ſiue reuolutões celi ſi ſunt infinite nõ
hñt pꝛimã.̊ nõ hñt oꝛdinẽ.S vna nõ eſt ante aliaʒ.ſ

hoc eſt falſum.reſtat g hñt pꝛimã. Si dicas ꝙ ſta⸗

tum oꝛdinis nõ eſt neceſſe ponere niſi in his q̃ oꝛdi/

nant᷑ ſ̃m oꝛdinẽ cauſalitatis.qꝛ in cauſis neceſſaris

eſt ſtatꝰ. qᷓro quare nõ in alijs. tu ex boc nõ euades.
nunq; eniʒ fuit reuolutio celi quin fuiſſet

nerat᷑ m oꝛdinẽ cauſe. ſi ſm phᷣm et roõneʒ neceſe
eſt ponere ſtatũ in his qᷓ oꝛdinant᷑ m oꝛdinẽ cauſe.
Ein generatõne aialiũ neceſſe eſt ponere pꝛimũ aial.
⁊ mundꝰnõ fuit ſine aialibus. ac. Tercia ꝓpoſitio

eſt iſta. YImpoſſibile eſt infinita ptranſire. ſᷣ ſi mũdꝰ

nõ cepit. infinite reuolutõnes fuerũt. impoſſibileẽ
fllas ꝑtranſire.ergo impoſſibile fuit deuenire vſq; ad

hanc. Si tu dicas ꝙ nõ ſunt ꝑtranſita. quia nulla fu

ſt pꝛima. aut ꝙ etis bene poſſit ꝑtranſin in temꝑc in

7

ſfinito. ꝑ hoc nõ euades.quero em a te vtrum aliqua
reuolutio pᷣceſſit hodiernaʒ in infinitũ.an nulla. Si
nulla. ergo omes finite diſtant ab bac. ſunt omnes

igeat ad mundi creatõez. ſed ſolum potentia.ſapiẽ
tia.⁊ bonitate.⁊ hec in deo fuerũt ꝑfectiſſima ab et

eus em̃ eſt actus purus.⁊ ſuum velle vt

ceꝛe.cuʒ pꝛius non ꝓduceret. exit ab ocio
in actum.ſi ergo deus incipit mundum ꝓducere.exit

bſm rõnem ⁊ ph̊iam. quarũ pꝛima eſt hec.

generatio
aialis ex aiali. ̊ ↄſtat ꝙ aial oꝛdinat᷑ ad aial ex q̊ ge⸗

rnmnnna

—

ſtnitẽ.r. o bñt 11. AXRe als des e Ee Ler 4 —
ro we retoluebned im, eite nbeu sen deer FKenig eblendoꝛ E icito lut ſtatim eſt ſplendoꝛ.
4 in infinitum.ſi nõ.ergo nec illa diſtat.qm̃ infinita di/ vmbꝛa ſi ſit coꝛp opacũ vel obiectu. Si er⸗
M ſtantia eſt inter vtroch. Si vo diſtat in infintth. ſimi · alla coetezna ẽ autoꝛi tanꝙᷓ opacuz luci. ſicut
neſ kantia eſt inter vtrãq;. Si vo diſtat in infinitũ.ſimi · rõnabile eſt ae autoꝝ tanꝙ, opacuz luci.ſicut
RS literqro detercia ⁊ quaꝛta. ꝛ⁊ ſic in infinitũ. né ma⸗ terni ica ohaba. ie u cſt ſplendoꝛ pꝛis) coc-
un gis diſtat ab vna q; ab alia. ᷓ vna nõ eſt añ ali. ergo v a rõnabile videt᷑ creaturas ſiue mũdũ quiẽ
Dnz om̃s ſunt ſił.Quarta ꝓpoſitio eſt iſta. igergo vmbꝛa ſumme lucis eẽ eternũ. ⁊ mag rõnabile eſt -
nhalhen 4. E.ν71* 10 eſt i a. Impoſſibile ẽ ſuũ o oſitũ ſe . e eADREEO ile eſt q;
echin inſinita a virtute finita ↄpᷣpendi.ſed ſi mundꝰnõ ce ſi poſitũ ſc; ꝙ materia eternalr fuerit imꝑfecta
l Hitimnfinita pachendunk ardtutefinita aà i pgorAad-o önabdtset rinmn dle elenor ⸗
en batio maioꝛis ꝑ ſe patet. Minoꝛ oñdit ſic. ſupponẽ phos A gr n vt etiam ille excellẽtioꝛ inter
n do deũ ſoluʒ eſſe virtutis actu infinite. omis alia bfe ponũt 1 ſicut ſancti imponunt ⁊ ↄmẽtatoꝛes ex⸗
ntinſe ſinitatẽ. Rurſum ſupponẽdo ꝙ motꝰ ccli nunqᷓ; futt rit.O ⁊ vba eiꝰpᷣtendũt in hũc erꝛoꝛẽ dilapſus fue⸗
nartcti ſine ſuba ſpi ali crenti vel eccnc; fuit nit. Quida tñ moderni dicũt phᷣm nequaq; illud ſe
ge diſt pn ali creata q̃ vel ip̃ᷣm faceret vel ſaltẽ co ſiſſe nec intẽdi phm nequaq; illud ſen
a noſcger ſed boc ſuppoſito ſuba ſpualis nibil ob no iteclic pbare ꝙ mundꝰ oino nõ cepit. æ
– Unit HHõ Hasligſbe Airiuk finite ſimul fu ſo. ng ſci Frpeceaneong er ego ne
1 — . 31 . . Aα 7 . .
aid õs
n nite. aliqua ſpũaſis ſuba virtut finite ſi? vphendit cepit. t efficaces. Si autez H ſenſit ꝙ nullo modo
imimitt infinita. Si dicas ꝙ nõ eſt incõueniens ꝙ vnica ſni⸗ eſtri nikeſte grauit. ſcnt plurihꝰ? ronibꝰ? oſtenſuʒ
MZ tudinecognoſalt osfes cs reuolutönes qᷓ ſunt eiuſde upꝛa. a neceſſe fuit ad vitandũ ↄtradictões pone
ſi i q̃ ſunt eiuſdem re aut mom nõ eẽ fa . po
Ntngng peciei ⁊ oino cõſimiles.obijcit᷑ ꝙ nõ tññ cognouerit vitãdũ aũt ĩfini ctiͦ aut nõ er factũ ex nibilo. Ad
SZZ cinculatönes ſed eaꝝ efectus. ⁊ effectus varij et di/ aic Snart innitatez accuale neceſſe fuit vonere aut
ens ir nenſi ſunt infiniti. patet c. Quinta eſt iſta. Impof 2i rõnalis coꝛruptõeʒ. aut vnitatẽ.aut circulatiõeʒ.
—RKH’Z ſibile eſt infinita ſimul eſe. ſed ſi mundꝰ eſt et voſ ⁊ ita auferꝛe btitudinẽ.vñ iſte erꝛoꝛ.⁊ malum babet
i ———— ſit ſine boie. Pecr boien vonn paitut bm n pr 1 Lob⸗itf pꝛio de motu 1 6
cakmnipe Wunt quodamõ omia. ⁊ bõ duret finito tpe. igit᷑ infi- nes qꝛ pfectiſſi inter om̃s motꝰ ⁊ mutatö
ahenn, niti boĩes fuerũt. e. A. .igit inf· nes qꝛ pfectiſſimꝰ.dm ꝙ loquẽ
ncfin ies fuerũt. quot fueri „ S .dom ꝙ loquẽdo de motibꝰ
ichiſktl ia/ vue foane incoꝛuptibiles. infinite ſunt aie. peeſſit ineens Dr emndndenult aus iir moblle
airet tu dicas ad hoc ꝙ circulatio eſt in aiabus. vel n eë no bʒ veritatẽ. nam illa pᷣceſſi⸗
“S no poteſt aia qᷓ fui aius acto ẽ in ꝓpꝛia materia.S nõ exit in eẽ ꝑ ſe neci ſebchan⸗ en⸗von vimots
licign ored aia it ꝑfectio vniꝰ.eſſe ꝑfectio alterius in eodẽ 1E B e nec in ſe.ᷣ cũ alio ⁊ in alio.⁊ qꝛ deus
WäA ian . per in . iti mobile fecit. ⁊ vt motoꝛ ſu
zirwcſon muleyn Secũdũ etiam mag eſt erꝛoneũ.qͥa influxit.ideo efecit. ⁊ vt motoꝛ ſuꝑ mobile
ma aia omnium. Altima rõ ideo motum mobili ↄcreauit. Si autẽ que⸗
Egimcr Impoſſibile eſt qu bʒ lltima rõ ad hoc eſt ras de illa creatõne.dom ꝙ ibi reren dartsite
Ntiin gin num. qſ her 8 hz cſſe poſt nõ eſſe. br̃e eſſe eter · 2 meliꝰinfra patebit. ibi ſtare ẽ ſicut in ᷣmis.
inhe⸗ qm̃ hec eſt implicatio ↄtradictõis.ſᷣ mũ ⁊ ̊ meliꝰinfra patebit. ¶¶ Að tercio obijci
incttsn ſe. 5 impoſſibile eſt eſſe eternũ . icut in circulo ẽ duplr aſſig .
e tenbae eſſe.g impoſſibile eſt eſſe eternũ. O au cctum.aut cũ fi ulo e dupir afſigre pun-
tuing e poſt nõ eẽ pbat᷑ ſic. Om̃e ill ctum. aut cñ fit. aut poſtq; fact?eſt. ⁊ ſicut dũ fit ẽ pe
Vntguin taliter bʒ ee ab aliq̊. pducit᷑ ab ille me illud qd to nere ⁊ aſſignare pꝛimũ punctũ.dũ vᷣo iã ẽ nõẽ e
Miff/ duscornliterbycen deng ab illo ex nibilo. ß mun / re pꝛimũ.ſicẽ accipe in tpe nũc u vo iã ẽ nõ ẽ pone
abit 3 a deo. gH mundꝰex nihil IEI ſic e acciꝑe in tꝑe nũc duplr.⁊ in ipſa ꝓdu/
nucßihi er nibllo matenalt. nHilo. ſed non cctone tempis fuit nũc pꝛimũ.añ qd nõ fuit Pdu
tiifnl taliten paneit ao eeißinaliter. Or aũt ofneqd to fuit pꝛimũ pꝛincipiũ pꝛimũ. añ qð nõ fuit aliud.qd
ter ꝓducit᷑ ab aliqͥ differẽte ꝑ eſentiam hẽate it pꝛimu pꝛincipiũ tꝑis id qͥ om̃ia dicunt᷑ eẽ ꝓdu
ſur iftiti ex nibilo patẽs eſt. nam p eſſentiam hẽat eſſe cca. Si autẽ de ℳ e Pdu⸗
len, ilo patẽs eſt.nam qð totaly pducit ſe 6 Ede tꝑe poſtq; factũ eſt.veꝝ eſt ꝙ ẽ termi
ſchnrin ſm materiã t foꝛmã ſed nateri ta tey ducitur nus pꝛceteriti.⁊ ſe h icirenli e
ſcn materiã ſed materia nõ hʒ 5E ⁊ ſc hʒ ꝑ modũ circuli.ſed hoc mõ non
iGncset qꝛ nõ ex deo. manifeſtũ eſt igit 5 ex ꝗ pducat fuerũt res pducte in tpei oe dn
nin bole⸗ tem ſcʒ ꝙ mundꝰtotat pd 7 ex nibilo. Mioꝛ au nes phᷣi nihil valẽt oĩo ad hãc ↄcluſiões.E .
isi .dom q ucat᷑ ptʒz ex alio pblema añ ofe tps eſt tp hãac ocluſiõeʒ. Et qdð dr ꝙ;
alſsli 15 te. voͤm &; poncre mit ex alio ꝓblema añß ofe tps eſt tp̃s. veꝝ ẽ accipiẽdo intꝰ diuidende
naliter t, Hrn⸗ undũ eternũ eſſe ſiue et᷑ zerea ander o int?ꝰ diuidendo.
ſgücſe bat. 7 adeo nera en ſicut vltima ratio ꝓ- inſtans vel nuc. ⁊ ita cepit in inſtati. ⁊ nõ S E
in⸗ nqñ eternũ p̃ᷣſuppoſit c2. re autey citerẽ loqui de tpe.a e e Feen es en e.
6 bile videtur iugbol eternſtate materie rõna⸗ emgenen uet ermoſa. bn
h Egreſſus em ren ni ndea duplici eremplo. cu lce tota eentia tpis. ⁊ illud nunc cepit
ini grenuo e ren muchanan a veb ctp modug teſi din detnie nds adk a n fb dnn den
in Pzade 4 pes eẽt eternꝰ.⁊ puluis in q̊ͥ foꝛmat vedi ti cſt n pꝛüuis vnoͤns habuc aliã menſuram. Si ᷣm
oiſ, „ es nibil phi er intelligere veſtiginm ic cepit eum motu variatõnis.nec cepit per crea-
N eſſe coeternum. 2 tamen a pede eſſe nm tionem. ſed potius per tempoꝝ mutabilium muta/
onn Per boc modũ ſi materia ſeemhee veſtigiuz. toõnẽ., ⁊ maxime pꝛimi mobilis. ¶ Od obijci
⸗ 1 cocternũ autoꝛi qui tale bniinin poretiale eet ſeſcietia actualiente. e Aender cn 21
eG num. imo videk am nbet ipm veſtigiũ eſſe eter · quid ẽ duobꝰmodi * Lies ad ali/
9ℳ um. imo videt᷑ ↄgruu. Rurſus aliud erempli quid ẽ duobꝰmodis.aut o ꝑaus ꝑ natura.aut ꝑ vo⸗
ℳ nionalis em̃ creatura pcedit a t aliud exemplũ. Ra luntats 2rncm. Biopan opnaturaſt jaue 1e
SNA.H. a deo vt vmbꝛa. fili?ꝰ p⸗ eſt pducit. Si aũt operan p turã. ſic ſtatim cum
.MM

Li.

—

ſufficiens. nõ opoꝛtuit ep ſtatim cum eſt opetur. ope
rat᷑ em̃ ſᷣm ſapientiã ⁊ diſcretões.⁊ ita ↄſiderat con/
gruitatem. Om̃ igit᷑ nõ ↄueniebat nature ipſius cre⸗
ature etemitas. nec decebat deũ alicui banc nobiliſſi
mam oↄditõnem donare.ideo diuina volũtas q̃ oꝑa/

tur ſᷣm diuinã ſapiam ꝓduxit nõ ab eterno ſ in tꝑe.

qꝛ ⁊ ſicut ꝓduxit.ſic ⁊ diſpoſuit ⁊ ſic voluit. Ab eter/
no em̃ voluit pducere tũc qñũ ꝓduxit.ſicut ego volo

cras audire miſſaʒ. ⁊ ita pʒ ꝙ ſufficiẽtia nõ cogit.Si

22 militer actualitate.din ꝙ cã duobꝰ modis pᷣt eſſe

23

ĩ actu. Aut ĩ ſe.vt ſi dicã ſol lucet.Aut in effectu. vt ſi

dicã ſol illumiat. Pꝛimo modo de? ſemp fuit in actu.
qm̃ ipſe eſt actꝰpurꝰnibil habẽs admixtũ de poſſibi/
li.Alio modo nõ ſemꝑ in actu.nõ em̃ ſemꝑ fuit ꝓdu
cens. ¶ Oð obijcit᷑ ſcdo.ſi de nõ ꝓducẽte factꝰeſt ꝓ
ducens mutatꝰẽ ab ocio in actũ.dᷣm ꝙ q̊ddam eſt
agens in q̊ actio ⁊ ꝓductio addit aliqͥd ſupꝛa ageteʒ
ꝓducentẽ. tale cũ de nõ agente ſit agens.variat᷑ ali
quo mõ.⁊ in tali añ opatõeʒ cadit ociũ.⁊ in oꝑatio/
ne addit᷑ ↄplemẽtũ.Aliud eſt agẽs qð eſt ſua actio.
⁊ in tali nibil oino aduenit cũ ꝓducit.nec etiaʒ in eo
fit aliquid qð nõ pꝛius.⁊ tale nec rcipit ↄplementũ.
nec in nõ opando ẽ ocioſum.nec cũ de nõ ꝓducente
fit ꝓducens mutat᷑ ab ocio in actũ.tale aũt eſt deus.
etiã ſm phos qui poſuerũt deum ſimpliciſſimũ.ptʒ
Sꝙ& ſtulta eſt eoꝝ rõ.Si em̃ ꝓpter ociũ vitanduʒ res
ab eterno ꝓduxiſſet.ſine rebꝰpfectũ bonum nõ eẽt.
ac ꝑ boc nec cum rebꝰ.qꝛ pfectiſſimũ ſeipᷣo ꝑfectum
eſt. Rurſus ſi ꝓpter ĩimutatõeʒ oꝑteret res ab eterno

eelſſe.nibil poſſet nũc de nouo ꝓducere.qlis igit᷑ deus

eſſet qui nũc nibil ꝑ ſe poſſʒ.Hec om̃ia dementiã in/
dicant maglqᷓ; ph̊iam vel rõnem aliquam. Si tu q/
ras qualiter poſſit capi ꝙ deꝰagat ſeipſo ⁊ tamen nõ
incipiat agere. dᷣm ꝙ ſi boc nõ poſſit plene capi ꝓ/
pter imaginatõnem ↄiunctã.põt tñ neceſſaria ratõ/

ne cõuinci. ⁊ ſi quis a ſenſibꝰſe trabat ad intelligibi/

lia aſpicienda.aliq̃ mõ ꝑciꝑct.Si em̃ qͥs q̃rat vtrum
angelus poſſit facere pottũ figuli cũ nõ hẽat manus
vel pꝛoijcere lapidem.rñdebitur ꝙ põt.qꝛ h̊ põt ſola
virtute ſui abſq; oꝛgano.qdð põt aia cũ coꝛpe ⁊ mem/
bꝛo ſuo. Si igi! angelus 4pter ſuam ſimplicitatem ⁊
ꝑfectionẽ tantuʒ excedit hboiem vt poſſit facere ſine
oꝛgano medio illud ad qð bõ neceſſario indiget oꝛ/
gano.poſſet etiã facere ꝑ vnũ qð bõ põt ꝑ plła.quan
tomagis de?qui eſt in fine totius ſimplicitatis ⁊ per/
fectõnis abſqʒ oĩ medio.ſue voluntatis imꝑio (que
nõ eſt aliud ẽᷓ i C poe omnia ꝓducere.ac ꝑ hoc in
ꝓducẽdo imutabilis ꝑmanere.Et ſic pᷣt homo ma/
nuduci ad hoc intelligendum. Moc autem ꝑfectius
capict.ſi quis iſta duo põt in ſuo opifice ↄtemplari.
ſcilʒ ꝙ eſt ꝑfectiſſimꝰ.⁊ ſimpliciſſimꝰ.Quia ꝑfectiſſi
mus.omnia que ſunt ꝑfectonis ei attribuunt᷑.Quia
ſimpliciſſimꝰ.nullã diuerſitatẽ in eo ponũt.ac ꝑ hboc
nec ponũt vllam varietatẽ nec mutabilitatẽ.ideo ſta
bilis manens dat cuncta moueri.
Onſequẽter q̃rit᷑ & principij vnitate.Circa qð
duo q̃runt᷑. Pꝛimũ vtꝝ res ꝓducte ſint in eſſe
a pluribꝰpꝛincipijs. Scdᷣo dato ꝙ ab vno pꝛicipio.
querit᷑ vtrum illud ꝓduxerit omnia a ſeipſo an me/
diante alio.
Queſtio. j.

no.).
M a pluribꝰpᷣncipijs ſint ꝓducte res dicũt mãichei.

q ponũt alid eẽ pncipiũ ſpualiũ ⁊ incoꝛpaliũ ſiue ĩui
ſibiliũ.alið coꝛruptibiliũ ⁊ coꝛpaliũ viſibiliũ.et pᷣmũ

4

L —
vocãt deũ lucl.ſecũdũ vocãt deũ tenebꝛaꝝ.Et ꝙ po.
ſitio eoꝝ ſit vera ⁊ catholica videt᷑ ꝑ ſacrã ſcripturã
Joban. xviij. Regnum meũ non eſt de boc mundo.
dicit ipſe rex gloꝛie ⁊ deus lucis.ergo mũdus viſibi⸗
lis ad deum lucis nõ ſpectat.non ergo eſt ↄditus ab
eo. ¶ Item iohan. xiiij. Uenit pꝛinceps mũdi huiꝰ.
Rurſus Johan.xij. Aocat dyabolum pꝛincipem bu
ius mũdi.⁊ ille deus eſt tenebꝛarum. ergo videt᷑ ⁊c.
ten apls.ij.ad Coꝝ.iiij.⁊ Ephe.ij. Aocat dya⸗
bolum deũ huiꝰ ſeculi.ſed non meret aliquis dici deꝰ
alicuius niſi eiꝰqð cõdidit.ergo ⁊c̃. Alias plurimas
adducũt autoꝛitates de ſcriptura.ſed his ſolutis.ſol
uunt᷑ ⁊ alie. ¶ Item ratõnibus ꝓbatur idipſum h
mõ.Oppoſitoꝝ oppoſite ſunt cauſe.ſ̊ᷣ ſpũalia et coꝛ
poralia habent repugnantiã. Vñ Roma.vij. Aideo
aliam legem in membꝛis meis repugnantẽ legi mẽ
tis.⁊ Gal.v.Caro ↄcupiſcit aduerſus ſpiritum ⁊cc.
Item ⁊ nouum et vetus teſtamentuʒz aduerſantur
ſicut patet Math̊.v.quia ibi pcipiunt᷑ recte contra⸗
ria.ſicut iurare ⁊ non iurare.occidere ⁊ nõ occidere.
ergo neceſſariũ eſt ponere duo pꝛincipia pᷣma.vnuʒ
coꝛpoꝛaliñ.aliud ſpiritualiũ.vnum veteris.alið no⸗/
ui. a ratio.idem ſimiliter ſc bñs.ſp natuʒ eſt
facere idem. g cum deus bonus vnifoꝛmiter ſe habe
at ⁊ ſimiliter ſemꝑ facit idem. cum ſit cauſa condi/
tiua.nullius eſt deſtructiua.⁊ cum ſit cauſa ꝓductio
nis.nõ erit cauſa deſtructõnis.nec coꝛruptibilitatis.
ergo coꝛruptibilia ſunt ab alio pᷣncipio. Tercia nra
tio ẽ. Om̃e qdð bonus deus facit eſt bonũ.omne qð
eſt bonum eſt diligendum. ⁊ nibii oĩno qð fecerit eſt
odiendum.ſed iſte mundus eſt odiendus ⁊ ſpernen

dus.ſimiliter ⁊ vita carnalis.ſ. Joh.ij. Molite dili /

ere mundũ.⁊ iterum Joh̊.xij. Qui amat animam
uam pꝑdet eam. & ⁊c̃. 1n cõtrariũ autẽ ſunt ratio-
nes ⁊ autoꝛitates. Joh.j.dicit᷑ ð verbo.Oſmia ꝑ ip/
ſum facta ſunt.ſed verbum eſt bonus deus.g ⁊cc. Si
dicas.qꝙ om̃ia nõ diſtribuit ꝓ viſibilibus.Cotra.ſta⸗
tim ſequit᷑.⁊ mũdus factus eſt ꝑ eum ⁊c̃.cõſtat ꝙ de
boc mũdo loquit᷑ ⁊c. Weem Matbei.vltimo. Ha
ta eſt mibi om̃is ptãs in celo ⁊ in terꝛa dicit deus bo
nus.ergo aut iuſte data ẽ.aut iniuſte.Si iuſte. celũ
⁊ terꝛa ſua ſunt ⁊ ipſe fecit.Si iniuſte.g videt᷑ ꝙ ipᷣe
eus bonus iniuſte vſurpauit alienum. ⁊ ita ꝙ fue/
rit iniuſtus. ¶ Itẽ ideʒ fuit ille ↄditoꝛ rerũ viſibiliũ
qui dedit vetus teſtamentũ.probatio Act.xiij. dicit
paulus. Viri fratres deus plebis iſrael elegit patres
noſtros.Et poſt. Qui babitant iniin pꝛincipes hunc
ignoꝛantes ⁊ iudicantes impleuerũt.ſed iſte fuit de/
us lucis.g ccẽ.
nũ ⁊ pulcrũ eſt a deo bono.ſᷣ oia viſibilia ſunt bona
⁊ pulchra. ⁊c. Pꝛobatio.aut ſunt bona.aut mala.
Si bona.babeo /ꝓoſitũ.Si mala. eoꝝ coꝛruptio E
bona. coꝛruptõ ẽ a deo bono.qm̃ oẽ bonũ abi .3
⁊c. ¶ Itez quecunq; adinuicẽ ↄiungunt᷑ neceſſe
diunget aliqͥd in q̊ͥ coicaut.ſed in nullo ↄmunicant
que differũt in pꝛincipijs pꝛimis.ſi ergo aia et corna
ↄiungunt᷑.neceſſe eſt ꝙ ab eodem deo ꝓducant᷑ ed
anima ẽ a deo lucis. ⁊c. ¶ Item querit ð iſtis duo
bus pꝛincipijs q̃liter ſe bẽant adinuicem. aut em̃ ha
bent pacem.aut bellum.alr em̃ nõ video quõ poſſit
eſſe.ſed deus lucis nõ põt bellare.cum in eo ſit ſum/
ma pax ⁊ qͥes.deꝰtenebꝛaꝝ cũ in eo ſit oimoda mali⸗
cia nõ põt quieſcere. vẽ ꝙ nec bellãt nec quieſcunt.

dm ꝙ qõ de pluralitate pꝛincipioꝝ triplr pᷣt ⁊ 4

tem rönibus oſtendit᷑. Om̃e bo-

e

nclitn
Gncpene
1udzer
ſeeſene
(hia itin
11uchar
iagiin
üchen n
gunim
ginamyet
ticteii r
nſan
in
eni tienl
Ntiendſe.
hinbicarts.
nm
trnuitae

oblnage

ſcüenon

Pbrnoavis

trofiſt
omfinenn
bſeimw⸗
igm
utimci
Aoluiport
Mertict
Ppent ttñi

uſerchtetn
NNng

ſapncen⸗
gnnilaaen
hut
1plloi ſan
ſeeldeb
coſuu
Neboennic.
ſengtenrr
ſais Gß⸗

N
gid⸗
tabeefnui
Nmöcnoſ
hnck ain
cgsnüch
unſchehmntr
l
riend
ltbeſelt
Dbanr chinß
ſeshinitn
Korri
uganigni
asſinnni⸗
crrzzdctm
Himintrem
mnagazn
unm vamsdit⸗
mſtadti
nſtcant n
eco:rnotbin
naio. An
ckboni mng
dicinocſnt
Quimantm
müatitrtw
6
Nonnsme,69
Pandidftid
Urtufumt
mninen
giſin
rtruroßt
m tugſ⸗
uhſbli
to Aeni dn
pünchut

iſottit.

intelligi. I em h̊ in diuerſis locis tractanda eſt. Põt
em̃ queri vtrũ plura ſint pꝛincipia q̃ᷓꝝ vtrũq; bonuʒ.
⁊illud bʒ determiari in pᷣ li. Abi dr̃ de veritate diui/
ne eſſentie. Põt nihilominꝰqueri vtꝝ plura ſint pᷣn/

cipia. ita ꝙ vnũ ſit ſummũ bonũ.alterũ vᷣo ſummuʒ

malũ.ita ꝙ ab vno ſit om̃e bonum.ab alio oẽ malũ.
⁊illud hʒ determinari in tractatu de malo.nõ em̃ po
teſt hec q ſciri niſi ſciat᷑ quid ſit maluʒ pꝛimo. Põt
etiã queri vtrũ plura ſint ꝑꝛincipia qͥꝝ vnũ ſit pꝛinci
pium incoꝛruptibilium ⁊ ſpũñalium. aliud ſit princi-
pium coꝛruptibiliũ ⁊ viſibiliũ.⁊ G̊ bʒ determiari nũc
vbi querit᷑ de exitu rerũ in eſc. Ad bãc queſtionẽ
vum ꝙ erꝛoꝛ ille de poſitõne duoꝝ pꝛincipioꝝ nõ ſo
lum eſt ↄtra fidẽ.imo adeo ↄtra roõnem.vt vix credã
boiem qᷓ aliquid de phᷣia ſciuit hũc erroꝛem poſuiſſe
aut defendiſie. Iſte erꝛoꝛ tñ peſſimꝰ.qꝛ pᷣtẽdit aliquã
ſpẽm pietatis. Ar̃᷑ enim deo bono attribucre bona ⁊
pulcem ⁊ nobilia.⁊ alij pꝛincipio alia.⁊ ideo mag ſb/
intrauit.⁊ eccliaʒ dei magfedauit.Et qꝛ etiam a ſim
plicibꝰmagpõt capi.⁊ falſa imaginatõne cogitari.⁊
ad iſtũ erroꝛẽ peſſimũ de multitudine pꝛincipioꝝ in/
numerabiles erroꝛes ↄſequunt᷑ vaniſſimi. ſicut illis
eſt notũ qͥ ſectã manicheoꝝ nouere.ſicut de iuramẽ/

to.mr̃imonio.homicidio.⁊ alijs pluribꝰ.q̃ oĩja ſuas ¶ Su

bñt impꝛobatõnes ꝑ ſcripturas.Caput autẽ ⁊ pꝛin/
cipiũ erꝛoꝛis ois damnat phᷣia ꝙ duo ſint rerñ pᷣnci
pia pꝛima.tũ qꝛ oꝛdo vniuerſi deſtruit᷑ h̊ poſito.tum
qꝛ piuina potẽtia limitat᷑ ex ̊ vt non poſſit coꝛpalia
ſeucbre iñ etiã qꝛ ex ̊ diuina eẽntia circũſcriptibi/

s ponit᷑ vt tm̃ ſit in regione lucl.⁊ ſi H vera ſunt. de

25 us nec eſt. nec aliqͥd eſt boni.Ad auẽtes qᷓs addu

cunt. dom ꝙ mundꝰdupir accipit᷑ in ſcriptura.vide⸗
licet ꝓ mũdana ↄuerſatõne q̃ vana eſt ⁊ immunda.
ap muda creatura. Pꝛimo mõ dãnat᷑ in ſcripturis.
⁊ nõ dr̃ eſſe a deo tanq; mali.qꝛ pctm̃ nõ eſt a deo ſi
cut alibi patebit. Scdo mõ Dnn tanq; bonum
2 pulcrũ.ſicut dicit᷑ Geñ.j. Aidit deꝰom̃ia q̃ fecerat
Zerãt valde bona.⁊ ̊ mõ eſt a deo. Scdm hãc diſti⸗
ction ſoluunt᷑ obiecta. Mam e regnuʒz xpᷣi nõ eſt
de hoc mũdo.intelligit᷑ de mũdana ↄuerſatiõe.quia
ipſe nõ regnat in malis ſed in bonis quoꝝ ↄuerſatio
eſt i celis. Silr ꝙ dr dyabol? eſt pꝛinceps mi a ñ de
us.intelligit᷑ de mũdanc ⁊ ſeculariter uerſantibus.
pʒ ꝙ deceptꝰ?eſt ſtultus ⁊ impiꝰmanicheꝰ.qꝛ neſci⸗

nit diſtinguere.Et iterũ peccauit in illatõne.nõ ſel.

tur eſt pꝛinceps mũdi.ergo ↄditoꝛ. Si em̃ ſequer
cũ rex francie ſit pᷣnceps francie. fecit eã.qͥ ſic argu⸗
cret. ſtult ?iudicaret᷑. certe multo ſtultiꝰarguit mani⸗
cheus. Rurſus nõ ſequit᷑ eſt deꝰ. ↄditoꝛ. Mam ſic
cũ dicat᷑ phi.iij.quo deus venter eſt. gᷓͤ de? vent cre⸗
auit illos.ſtulta eſt h r.qre ⁊ manicbei.¶ Qð obr.

26 & ↄtrarioꝝ ↄtrarie ſunt cauſe.illð intelligit᷑ de cau

intrinſec. ꝓximis.nã de cã extra nõ hbʒ veritatẽ. et iõ
aꝛ neſciuit diſtinguere.deceptꝰẽ peſſmꝰ manicheus.
Et ꝙ ita ſit pʒ.ſi em ↄtrarioꝝ ↄtrarie ſunt cauſe pꝛie
Faiersr tee eẽnt pᷣncipia qᷣt ſunt gña ↄtrarietatũ.
aliꝰ de? fecit calidũ ⁊ aliꝰfrigidũ.⁊ ſic de alijs oↄtrari

etatibꝰ.ſi ꝗͥs ita argueret.ab oibꝰderidendꝰeẽt.quã⸗/

27 tomag ſtultiſſimꝰ manicheꝰ.¶ Ad tñ d ey caro cõ⸗
trariat ſpũi.dom ꝙ nomẽ carnis aliqñ accipit᷑ p na

tura. ſicut Ephe. v. Memo carnem ſuam vnqᷓ odio

bũit.⁊ ſic nõ ↄtrariant᷑ imo miro amoꝛe nectunt᷑.Ac

ipii eriã , vicio ⁊ coꝛruptõne qᷓ ẽ in carne ⁊ ratone
boptrariat᷑ nec tñ bñt cãm eſticientẽ ſed deficientez.

28 obr. P idem ſiliter ſe babẽs ⁊c. dom palia 28
eſt agens qð agit ſeipſo.⁊ illud impoſſibile eſt ꝙ
ducendo diuerſa diuerſificet᷑.ĩmo vno ⁊ eodeʒ pdu⸗/
cit multa. Aliud eſt agens ꝗð agit ꝑ aliuda ſe.et illð
variat᷑ in agendo diuerſa.Deꝰautẽ eſt agens pꝛimo
mõ et nõ ſcdo.et qꝛ hoc nõ intellexit manichbe.poſu
it diuerſa pꝛincipia ⁊ diuerſos legiſlatoꝛes.cũ videat
in legib? diuerſitatẽ et in rebꝰ.Et ꝙ ſtulte motus fu/⸗
it ſenſibiliter pʒ. videm ꝰem̃ ꝙ idem artifex ꝑ eandes
artẽ tomificãdi facit aulã ⁊ cloacã.nunqͥd duo arti/
fices oꝑtuit ad hec faciẽda inuenire.Rurſus idẽ me
dicus ᷣm eandẽ artẽ mecdicine diueria eidez egroto
Em diuerſos ſtatꝰappoĩt medicamẽta.⁊ diuerſa dat
pᷣcepta ⁊ Itraria ſᷣm diuerſitates infirmoꝝ.imo ſtul

tus ect medicꝰ?qͥ eadẽ daret ſp medicamẽta ⁊ mãda⸗

ta. Si g diuerſus fuit ſtat? hoim incipientiũ.vt iude⸗
oꝝ ⁊ viroꝝ euangelicoꝝ.qͥd ꝓbibʒ vnũ et eundẽ di/
uerſa ⁊ ↄtraria pᷣcepiſſe.attñ ↄtraria nõ ſunt ſpũalit

intellecta. ¶ Að vltimo obr iam ſolutũ ẽ.qꝛ vicioſi/2 9½

tas mũdanoꝝ ẽ ↄtẽnenda.ᷣ creatura amanda.⁊ deꝰ

in ea laudandꝰ. ⁊ om̃s creature laudant deũ ⁊ bone

ſunt. 2 H ſufficinñt.
Hoſto ꝙ om̃ia ſint ab vno prigecnſo⸗ queritur
vtꝝ illud ꝓduxerit oĩa ſeibpo aut mediate alio. Et 4
mediãte alio vr ↄgruũ.De liberalitate em̃ afent
ve nõ tantũ coicet alij actũ etiã potẽtiã multiplicã
di ⁊ diffundẽdi ſe.sᷣ de? agẽs liberaliſimñ. videt᷑
ꝙ prime creature qua fecit eederit potentiaʒ faciẽdi
aliã. ⁊ illa dat alij.⁊ ſic pcedẽdo vſq; ad vltimaʒ. Si

„

dicas ꝙ creatura nõ eſt capax tante potentie. Con⸗

tra. Maiꝰc facere aliqͥd cum ẽ reſiſtẽtia q; vbi nul⸗
la.ſed creatura in faciẽdo aliqͥd ex ↄtrario bʒ reſiſtẽ⸗
tiã.⁊ faciẽdo ex nibilo nullã EE capax ẽ pꝛime potẽ⸗
tie. ⁊ ſcde. ¶ Item de nobilitate agent facere nobi
liſſima oꝑa ꝑ ſeipᷣm.⁊ minꝰnobilia ꝑ miſtrũ.vt pat.
Decet cm̃ regẽ iudicare.ſed nõ decet eũ coquinã fa/
cere. ſi pꝛimꝰ rex eſt nobiliſſimꝰ.⁊ ꝓducit res ſᷣm q;
decet eiꝰ nobilitatẽ.vr̃ ꝙ ipſe debuit alivð ꝓducere.et
ꝑ illud minꝰnobilia:et ſic ꝓcedẽdo vſq; ad vltimuʒz.
Si tu dicas ꝙ nõ eſt ſile de deo ⁊ aliq̃ agente creato.

qꝛ deꝰnõ pficit᷑ ab aliqͥ oꝑe.obijcit᷑.qꝛ opus ꝓpagatõ

nis ⁊ gubernatõnis diuinũ eſt.et deꝰtam gubernat ⁊
regit vnã creaturã ꝑ aliam. ⁊ hoc eſt ad oſtenſionem
ſue nobilitatis.quare nõ ſiliter nõ creat. ¶ Neez oñ⸗
ditur ꝙ neceſſariuʒ ſit ita eſſe ſic.ois effectꝰqͥ exit ab
aliqua cã vli.exit ab ea vel ꝑ aliam cm ꝓpꝛi.vel ꝑ
ſepaʒ appꝛopꝛiatã.ſed deꝰ eſt cã vniuerſaliſſima no
valens artari nec appꝛopꝛiari.cñ nulla poſſit ei fieri
adiditio.ergo cum ꝓducit multa. ꝓducit ꝑ aliã cau-
ſam Apꝛiã. ¶ Iem ego video ꝙ virtus vnitat ẽ ad
numeros infinitos.tñ vnitas nullum numerũ ꝓdu/
cit quin ꝓducat᷑ ꝑiter a nero qui ĩmediate ipam ſe/
quit᷑ ſcʒ dualitate.vñ nullo mõ vnitas faceret trina⸗
rium nouũ niſi ꝑ dualitatẽ.⁊ ſic in alijs ꝓducendo.
videt᷑ ſitr ee nõ ꝓcedit a deo multitudo rerus.cum
pſe ſit ſumme vnꝰ. niſi GBipſe res. ¶ Sy ↄtra il⸗
lud nõ ſit ↄgruũ videt᷑.Quantũ hõ recipit ab alio ĩ/
tantũ ei tenet᷑.ſed ad ſolũ deuʒ tenet᷑ creatura ex to/
to. ſolũ em̃ deũ debet diligere homo ex toto coꝛde et

nibil aliud eq̃liter. S̊ ſolus deus dat totum.ᷣ creatio

eſt actio in qᷓ totũ ꝓducit᷑.̊ ⁊c. ¶ Item maiꝰ eſt rezʒ
de non eſſe ad eſſe pducere qᷓ; ↄſeruare ⁊ ꝑficere. ſi

deus mediante alio ꝓduceret res.videt᷑ ꝙ mediante

do aliquẽ phᷣʒoꝝ hoc poſuiſſe.ᷣ ſuppoſito potentiali

51

rũt oꝛdinẽ in ꝓducendo gdatim deſcend

alio ↄſeruaret ? ꝑficeret. S res nuilo mõ deo indige-
rent ergo nec ad deũ tenderent. ᷣ om̃ia ſunt bona qᷓ
tendũt ad ip̃m ⁊ oꝛdinata. nihil eſſet bonũ nec oꝛ/
dinatũ. In q em̃ pꝛincipalłr eſt rõ finis.in eodẽ eſt rõ
boni. ¶ Item ꝙ ſit impoſſibile vꝛ. Impoſſibile eſt
creaturã agere ſe tota.cũ nulla ſit oino ſimplex.ergo
impoſſibile eſt ꝙ agat totũ.̊ ſolũ ꝑtem. ¶ Itcz im/
poſſibile eſt creaturã agere ꝑ potentiã infinitã.ſ int
oino nibil ⁊ aliq̃d eſt diſtãtia infinita.crgo nõ põt re/
duci niſi ab agente virtui infinite.tale aũt eſt ſolꝰde/
us. ergo ⁊c.¶ RE.dm ꝙ ponere ꝙ de? ꝓduxerit reſ
ꝑ aliud agẽs ẽ ↄtra veritatẽ ⁊ ↄtra fidẽ.v ſolũ ꝑ filiũ
ſuũ.dixit em̃ ⁊ facta ſunt.nec ſolum ↄtra fidesʒ.verũ

etiã ↄtra ratõnem.⁊ ponere res om̃s ꝓductas ex ni -

bilo oĩno eſt ↄtra rationẽ.ita vt non poſſit capi quõ
agens potẽtie finite aliqͥd ex nibilo ꝓducat. Hec cre

ſiue materiali pꝛincipio plures fuerũt phᷣi ce poſne
o Hh̊ mo
do. cũ ſit oino ſimplex.cuiꝰactꝰeſt intelligere.nõ
ꝓduxit niſi intelligentiã pꝛimã ⁊ vnicã.illa vo ꝓpter
diſtantiã a pꝛimo intellexit ſe ⁊ pꝛimũ.et ita aliqͥ mõ

fuit ↄpoſita. ⁊ ita ꝓduxit oꝛbẽ ſuũ et intelligentiã ſe/
cundi oꝛbis.⁊ ſic deinceps vſq; ad oꝛbẽ lune ⁊ intelli
gentiã decimã qᷓ irꝛadiabat ſuꝑ aias rõnales.et ſicut

oꝛdo eſt in ꝓducendo.ita in irꝛadiãdo.Sʒ iſte erꝛoꝛ
falſum fundamentũ bʒ ſcʒ ꝙꝙ materiale pꝛincipiũ nõ
ſit ꝓductũ ſicut ſupꝛa ꝓbatum eſt. Iteʒ falſaʒ bʒ ra
tionẽ. Dicit em̃ ꝙ qꝛ ſimpliciſſimꝰeſt deꝰnon ꝓducit
niſi vnũ.ſᷣ hoc mag eſt ad oppoſitũ.qꝛ quãto aliqͥd
ſimpliciꝰ.tanto potentiꝰ.⁊ quãto potentiꝰ.tanto in
plura põt. ſi deꝰ ſimpliciſſimꝰ.hocipo põt in oĩa ſine
medio. Rurſus h̊ rõ repugt eis.ſi em̃ ꝓpter ſimplici/
tatem nõ ꝓduxit niſi vnũ.cũ intelligẽtia ſcda ſit ſim/
plicioꝛ inter om̃s.vñ venit in oꝛbe eiꝰmaioꝛ varietaſ
ſtellaꝝ qᷓ; in aliq̃ oꝛbiũ inferioꝝ.qꝛ vẽ ꝑ ratõeʒ ſuã ꝙ
vnifoꝛmes ſint.⁊ ita rõ poſitõnis ↄtradicit poſitõni

¶ Pꝛopter boc duᷣm ſicut dicit fides nr̃a.ꝙ om̃ia ĩ

pꝛima ↄditõne imediate a deo ſunt ꝓducta. Quia eĩ
creatõ eſt totiꝰſube ſᷣm totũ.iõ decuit eẽ ſoliꝰdei.nec
potuit eẽ alteni ſiuep alterũ vt ꝓbant rõnes ad hãc
ꝑtem inducte. obijcit᷑ de liberalitate ⁊ nobili⸗
tate.dð.ꝙ tam liberalitas qᷓ; nobilitas ſupponit oꝛ/
dinẽ ⁊ poſſibilitatẽ. In actu em̃ creatõnis nõ atten/
dit᷑ oꝛdo.eq̃lis em̃ virtut᷑ ⁊ dignitat ẽ ꝓducere aſinũ
ex nihilo ⁊ angelũ.qꝛ vtrũq; infinite. Mõ eſt etiã ĩ B
actu poſſibilitas creature vt viſuʒ ẽ ꝓpter infinitatẽ.
nõ ſic eſt de actu regimis ⁊ ꝓpagatõnis.ideo pʒ ꝙ nõ

2 eſt ſile. ¶ Qð obijcit᷑ ꝙ creatura ẽ capax.qꝛ nõ bʒ re

ſiſtens.dom ꝙ in ↄtrarijs reſiſtentiã ↄfert ad oꝑatõ

nẽ.·Pꝛeterca eſto ꝙ ipediat.nihilomin?ꝰ bʒ iuuãs ſcʒ

fundamentũ ⁊ appetitũ materię.ſ in creatõne nul/
luʒ bʒ iuuamentũ.iõ difficiliꝰ.iõ nõ eſt locus a mio/

33 ri vt pʒ.¶ Oð obijcit᷑ q cã vlis nõ põt in effectꝰ pꝛo⸗

pꝛios.dm ꝙ cã vlis q̃ nõ eſt actꝰpurꝰindiget actu/
alitate cauſe ꝑticulaꝛiſ.ſ illa q̃ oino eſt actꝰ.ſił hʒ ĩ ſe
ronem vlis cauſe ⁊ ꝑticularis.qꝛ ſil bʒ pꝛimitatem ⁊
actuglitatẽ.ideo põt in illa.⁊ ᷣm totũ põt in illa.

54 ¶Q vltimo obr. ꝙ vnitas nõ põt in nueros poſte/

rioꝛes ſine pꝛioꝛibꝰ.dgm qꝙ nec in pñcto eſt oino po/

tentia actiua ⁊ ſufficiẽs ad lineam.nec in vnitate ad

numerũ. Haʒ ipᷣa vnitas eſt potẽtia ois numerꝰ.nõ

protẽtia ſufficiẽs ꝑ ſe.⁊ ideo non ſolũ actualis ⁊ oino

actiua. veꝝ etiã aliq̊ mõ paſſiua eſt potẽtia numeri.

/

dæꝰaũt in om̃ia põᷣt potentia oino actiua.⁊ ideo ſine
cm̃i medio poteſt creare omnig. =
4 Iſo ð entitate ⁊ qͥdditate pꝛicipij ꝓducent.q̃⸗
. Art H tercio de ia pductõe q̊ reatio appeilal.
Circa quã qᷓrunt᷑ duo. Pꝛimũ ẽ vtrũ dicat mutatio⸗
nẽ aliquã.Scm ẽ vtꝝ dicat aliqͥd mediũ inter crea
toꝛem ⁊ creaturaʒ. eſtio.ſ. eę
Mꝛ creatio dicat mutatõeʒ vr̃ pꝛimo ꝑ auẽtem aug.
xij. de ci.dei. Om̃ia qᷓ creata ſunt mutabilia ſunt.qᷣa
de nihilo facta ſunt.ſi g̊ creabile.et mutabile. crea⸗
tum.⁊ mutatum.⁊ creatio ⁊ mutatõ.Si tu dicas ꝙ
eſt imutabile.qꝛ põt in nihil cedere ⁊ nõ qꝛ pductum
eſt. Contra.ſicut deſtrui dicit viam veniẽdi in nõ eẽ.
ita creari in eſſe.ſi ꝗ̊ᷣ deſtructio ponit mutatõeʒ.̊ pa
ri rõne ⁊ pductio. ¶ Item creatio eſt actio.ſed oĩs
actio eſt in motu.⁊ ois motꝰin actiõe. qͥ creat vere
agit. Sᷓ vere mouet.Si tu dicas Gecti dei magis eſt
ſuba qᷓ; actõ.⁊ talis eſt creatio.obᷣr de paſſione.quia
creari eſt ipſiꝰcreature.ſi & creatura ſuſceptibilis eſt
vere paſſionis ⁊ mutatõis.g creatio paſſio eſt muta
tio. ¶ Item ꝑ Dam̃.q ph̊s ⁊ tbeologꝰẽ.oẽ qð a vᷣſi/
one incipit in vᷣſionẽ tendit.loquit᷑ de creatõne.ergo
hm ipᷣm creatio ẽ verſio.ſᷣ om̃is vᷣſio eſt mutatio.ſi/⸗
cut ipe idẽ dicit ꝙ cetera ſunt mutabilia.qꝛ vᷣtibilia.
ergo creatio ẽ mutatio. ¶¶ Item quãto aliq ſunt ma
gis diſtãtia.tanto in ꝑueniẽdo ab vno i alteꝝ maioꝛ
eſt mutatio ⁊ variatio.ſᷣ ens ⁊ nõ ens ſumme diſtãt.
cũ creatõne de nõ ente fiat ens.creatio veriſſime ẽ
mutatio. ¶ Item magis mutat᷑ res qñ ſuſcipit foꝛ⸗
mã nouã qᷓ; qñ acquirit nouũ ſitum.⁊ rurſus adbuc

/

ſpoſitõeʒ accñtalem.̊ qñ totũ de nouo recipit ⁊ ac.:
pit tũc mutat᷑ maxie.ſᷣ̊ h̊ eſt in creatõne. ibi eſt ve/
re mutatio. ¶ Item ſi creatio dicit actionẽ abſq; oĩ
mutatõne. abſq; oi tꝑe.⁊ talia pñt ineſſe et inſunt
in deo ab eterno.g vr ꝙ deꝰdres ꝓduxit ab eterno.
Ad oppoſitũ.mgr dicit ⁊ hr in l̃a.cũ dicimꝰdeuʒ
facere aliqd.nõ aliquẽ in opando motũ intelligimꝰ
ineſſe.Si dicas ꝙ creatio actio nõ dicit motũ ſᷣ crea
tio paſſio tm̃.Contra. Idem manet ſigtuʒ in actiuo
⁊ pafſiuo.ſicut dicit grãmaticꝰ.ſicut recti ⁊ obliqui.
ſi in actõe nõ dicit motũ. nec i paſſione. Item
mutari ẽ ſe alr br̃e nũc q; pꝛiꝰ.ſᷣ qð creat᷑ nõ ſe bʒ alr
nũc ⁊ pꝛius.qꝛ nunqᷓ; alr ſe habuit iᷓ ſicut nũc ſe ba/
bet in creatõne.nunqᷓ; em̃ fuit aliq̃ mõ.nec ſe babuit
aliq̃liter. nec alr qᷓ; nũc.ergo nõ mutat᷑ dũ creatur.
ergo creatio nõ ẽ mutatio. Itez ois motꝰ⁊ muta/
tio ẽ ꝑfectio eni in potẽtia.creatio ãt ẽ nlło mõ ent.
S creatio nõ ẽ mot? nec mutatõ.pꝛia pʒ ꝑ ——
vo ꝑ mgr̃m. ¶ Item ois mutatio fundat᷑ ſuꝑ aliqd
mobile.ſᷣ̊ creatio non pᷣexigit aliud mobile.qꝛ omne

mobile ꝑ creationẽ inducit᷑ in eſſe.ergo creatio nõ ẽ

mutatio. ytẽ ſi ceatio ẽ mutatõ.aut ; ᷣm accñs.
aut ſᷣm ſubam. Mõ ſᷣm accñs.qꝛ tũc ſola accñtia cre
arent᷑. Sʒ nec ᷣm ſubam.qꝛ tũc eſſet generatõ vl coꝛ
ruptio.Si dicas ꝙ ſub nulla baꝝ ſperũ ↄtinet᷑.obij
cit ꝙ nõ ſolũ pᷣm phm ſed ſᷣm Aug.om̃is mot? aut ẽ
ad ſitũ.aut ad foꝛmã.ſed creatio eſt ad materiam re/
cte acꝗpꝛie.ergo vr̃ ꝙ nõ mutatio. ¶¶ Item ex tanta
potẽtia creat deex quanta generat.qꝛ vtrũq; facit ꝑ
potẽtiã infinitã. deꝰpᷣt generare ſine mutatõe ſui.⁊

2

etiã ꝑſone genite.g pari rõne põt creare ſine mutati

one ſui ⁊ creature.aut ſi nõ.quero q̃re nõ. (Kdo. 55
ꝙquedam eſt ꝓductio in qua ꝓductũ ſe habʒ aliter

Ba qñ acquirit foꝛmã ſubalem ꝙᷓ; qñ acquirit di⸗/
i.

ſnenotlce
oſarcht
lfoneinon
Pgiocte
nultrth
gscaret
(atſzckeh
bictigtg
3s ſint besed
bick e
atnt hot
pbaegitdin
fag xhiar
Dhrcdamun
ſuüſcfan
ſpniärdaſt⸗
Gagten afn
6Ecict
Ahhtöcken
(ssſasn
hinnnniecich
Atann
Cpporunkfeg
Chehgani
loſehzche
Gigauternl
ghustagtir⸗
Cingfalen,

Naikaphnde
1ſUn

Ciſtdnt;
lnnosſn⸗
lonntee
miltugſti
nnngcobo
a. Oeen
Glistſitne
ſblo⸗ lr n
ſclngfin
roe ſ
binifbin
ſigine
ſecſehii ſn
Ukneke Nle
uin
Kltoinclac

iefieu
geed e
Grnin
un ſcndi
Ndhaſete
dengicige⸗
wkdonikeen
emnunbin gicti
maitinn
Geoien

micgind.

nfi
jrruw.
trne
ngrüchti
Aartten

jufndnand

N mipi;⸗
nnctmites
mcfim
ſurn ie

nuc d: bin aliquid ſui fuit pꝛiꝰſub vna diſpðe
⁊2 nuc ẽ ſbᷣ a

oino ſe bzʒ nũc ⁊ pꝛius.ſi tñ eſt ibi dicere pꝛiꝰ.⁊ talis
eſt filij generatio ab eno. Ab et᷑no eniʒ ſic pceſſit. vt

nũc eſt. Pꝛia bʒ ratõeʒ motꝰ ⁊ mutatõis.⁊ ꝓductio⸗
nis. Motꝰ. rõe pᷣpatiõis materie que fit ꝑ diſpõnes
accñtales.⁊ Gᷓ̊ indiget ſucceſſõe ⁊ tpe. Mutatõnis.
roõne exitꝰ in eẽ ſiue receptõnis ſubalis foꝛme q̃ fit in
in inſtati. Dꝛoductionis vo rõne eiꝰ ꝙ illã foꝛmã nõ
q ſe bʒ ſed ab alio effectiuo pᷣncipio.Scda carct rati ·
one motꝰ.bʒ tñ ꝓductõnis rõnem ⁊ mutatõis. Ra/
tione mot? caꝛet.qꝛ cũ nõ hẽat materiã.nulla pᷣt pᷣire
diſpoſitio.tñ hʒ ronem mutatõis.qꝛ ibi ẽ ſubita ⁊ no
ua foꝛme inductio.bʒ pen paucrie ali Hᷣ habet
e

„

ab alio effectiuo pꝛincipio.Lercia caret rõne motꝰ⁊

mutatõis. hʒ tñ rõnez pꝓductiõis. Rõne motꝰ? mu.
tatõis caret.qꝛ nec ẽ cx mãli pᷣncipio.nec ẽ ex nibilo.
ſecd tm̃ eſt ab aliq̊.⁊ ſempiternalr ẽ ab ipo.Concedẽ/
