neceſſarium fuit coꝛpus eius diſſolui.igitur nõ pote
rat perpetuari ꝑ eſum alicuius ligni. Etem ſent⸗
tia data fuit Geñ.iij.Quacũq; die co.⁊c. Si igit᷑ illã
ſententiã nulla vᷣtus creata pᷣt infirmare.quãtũcũq;

homo comederet de ligno vite neceſſe erat ip̃ᷣm moꝛi

iij. Puluis es ⁊ in pul.⁊c. Item homo ꝑ peccatũ
ſimilis factus ẽ iumentis inſipientibus.ſed iumenta
ſi comederent de ligno vite nõ ꝓpter hoc coꝛpoꝛa eo⸗
rnm fierent indiſſolubilia.ergo ſi homo qᷓ;tum ad cõ
ditionem moꝛtis iumentis ſimilis effectꝰ eſt per cul
pam.quantũcũq; de ligno vite comederet.coꝛpus eiꝰ
diſſolui neceſſe eſſet. ¶ Item non minus eſt de moꝛ
tali immoꝛtalẽ facere qᷓ; de moꝛtuo viuũ.ſed moꝛtuũ

⁊ coꝛpus eius reſ. dnui oe dicit alius textꝰgeñ.

ſuſcitare hoc eſt virtutis ſolius dei ⁊ virtutis infini/

te.ergo coꝛpus diſſolubile ad indiſſolubile reducere
boc eſt ſolius virtutis diuine.ergo ſi homo poſt pec-
catum de illo ligno comederet. coꝛpus eius nihilo/

dom ꝙ eadem

qua diuina iuſticia non patitur innocentem puniri

⁊ moꝛi.non patitur etiam malum remanere impuni
tum.⁊ ideo diuinũ decretum fuit vt ſi bomo manda
tum dei tranſgrediendo peccaret.⁊ ipᷣi actoꝛi ſuo in/
obediẽs exiſterct.ſpiritus carnis dominiũ amitteret.
⁊ ſicut volũtas a deo receſſerat.ſic anima in vita coꝛ/
pus ipſum deſereret.⁊ diſſolutũ in ſuam oꝛiginẽ vñ
ſumptum erat rediret. Et quoniaʒ diuinũ decretum
erat inuiolabile.hinc eſt ꝙ poſtq; homo peccauit.qᷓ;
tumcũq; de ligno vite ederet.coꝛpus eius non fieret
indiſſolubile.ita ꝙ moꝛtem poſſet euadere.ideo con
cedende ſunt rationes boc oſtendentes. ¶ Ac illud
quod obijcitur in contrariũ de textu.ddᷣm ꝙ eternuʒ

nõ dicit ibi vite interminabilitateʒ. ſed vite quandã
diuturnitatex. ſicuti ſepe conſueuit loqui ſcriptura.
cꝓuis autem lignum vite illud coꝛpus non poſſet ꝑ

petuare.poterat tamen adeo naturã ipᷣius adiuua/
re ⁊ vigoꝛare vt diutius viueret.Ex hoc ptʒ rñſio ad
ſe juentia.ſ.ad verbũ MRichar.⁊ ad illud gquod obꝛ de
Enoch ⁊ Helya. Vtrũq; em̃ nõ cõcludit vite inter/
minabilitatem.ſed ſolũ quandã diuturnitatẽ.quã ⁊
ſi liguũ vite poſſet homini lapſo ↄferre ꝑ ſibi diuini/
tus collatã virtutẽ.nõ tñ poterat ineternũ ↄſeruare.
qꝛ diuinũ decretũ infirmare nõ poterat.⁊ coꝛpꝰ hois
peccãt᷑ ad h̊ poſt pctm̃ habile ñ crat.⁊ illò lignũ i ſolo
eo ꝙ diſpõʒ hẽbat. ad eiꝰ effectũ efficaciã hebat. Ad
illud qð obꝛ per ſile de ligno ſcie boni ⁊ mali.dᷣm q;

30

ctonini⸗
eciurgidu
nngigi hel
Gnpitnuſ
unantbumd⸗
ſfcotertetnn
tſurumnature
loeſetetun
ſotttittäisd
nentiangot
Opeong dſon

O
onnioqt
do Pn
teſerbominana
Unnse
Uuregonola
(Quc

tundainme
ganummricci
hoſenatcttcino
fotlierepenens
rüchnc
Cnn(Donness
aanatn
uborinlteſen
ſtentbonnoenn
Ouni
Gcrrinnegst
hocfonlie
ſctihoeti finn
Miugigonnr
llttapipen
ſgnmnig⸗
miſe
locſepcht⸗
monanritnn
fohrunn
honsfuebonick
icfiannun
faſA
ſäippnü
ſlpeganie
erlletmngf
tznliontni
Kiauft
Wgtadlen,
oge N
iemans
i ſcnßze

Ninpelineun

cngialob
noßc
ſnmiſopith
Uinrctaurz
fadunne gan
n enſ⸗
Gnoggtantſch
üfüfnmi,

ſuigmtͤze
NaKGßel
RZõ
naſtatin
Naklinmn.
3 niu
dinne
Prdrannt⸗
Pfbewimg
miscifi

EcNNCNe

nnonminscket
nortd ui t mui
iusn:umdsi⸗
Ciuddttt,ae
Cawihmte⸗
nancls hlr
Amtenmoeitpon
irttibonenu
õ
Snmimint
i un agen
nuniniin
wopacuuri/
* ſet
taugtinen
mmWne
us. iettnuni
otoan n

D

ncmi ne⸗
mar urii
r lihhiii

—

Rlud ſile deficit duplr. Pꝛimo qꝛ illl lignũ ſcie boni
⁊ mali nõ fecit coꝛpoꝛa illa eſſe diſſolubilia.ſᷣ ſolũ ho

minis culpa ⁊ diuina ſentẽtia. Secũdo vo qꝛ coꝛpus

Ade anteq; peccaret nõ habebat neceſſitatẽ ad ꝑma

nendũ.nec neceſſitatẽ ad coꝛrũpendñ.ſᷣ poſtq homo
peccauit coꝛpus eius ſubiectũ fuit neceſſtati moꝛiẽ/
di.⁊ ideo ꝑ eſum ligni vitẽ nõ poterat leruan dich
illud qð obẽ de coniũctione ſpũs ad fontẽ vite ſpũa/
lis ⁊c.ddðim ꝙ illud ſimile deficit dupliciter. ꝛimuʒ
quidem qꝛ voluntas facilius vertit᷑ ⁊ reuertit᷑ qꝙᷓ; na

tura. Secũdo vᷣo quia fons vite ſpũalis multo potẽ

tioꝛ eſt ſupꝑ animã qꝙᷓ illud lignũ eſſet ſuꝑ coꝛpus.⁊ iõ
non ſeqͥtur ꝙ ſi diuinus ſoũᷣs recreat ⁊ viuificat ani

mam.ꝙ lignũ vite refoꝛmet ⁊ conſolidet coꝛpus ĩ ſta
32 tum pꝛiſtinũ

Ad illud qð obijcitur ꝙ lignũ vite re
ſtauraret humiduʒ radicale.dᷣm qꝙ ⁊ ſi per ſui eſum

ſufficienter reſtauraret humidũ in coꝛpoꝛe bominis

m ſtatum nature inſtitute.nũqᷓ; tamẽ in ſtatu natu/

re lapſe ſic reſtauraret quin ſemꝑ aliqua deperditio
fierct.⁊ ita qᷓuis diutius conſcruaret.nihilominꝰ ta
men aliquando illud radicale humidum deficeret.⁊

coꝛpus ad diſſolutionem perueniret.

Onſequenter querit de immoꝛtalitate pꝛimi

bropmis qᷓ;tũ ad coniũctũ.Et circa hoc q̃runt᷑
duo. Pꝛimo q̃ritur vtruʒ illa immoꝛtalitas
ineſfet bomini a natura vel a gr̃a. Sccũdo q̃rit᷑ vtꝝ
illa immoꝛtalitas cſſct eadem ꝑ eſſentiam cũ immoꝛ
talitate gloꝛioſs. MMMM
((AQueſtio.eſ. n .
AEe illa immoꝛtalitas eſſet a natura vel a gra

t ꝙ a natura videt᷑. Illud ẽ nobis naturale qd no⸗

bis innaſcit᷑ ⁊ cũ quo nati ſumus.ſᷣ homo cũ illa im/
moꝛtalitate ꝓductus ẽ.⁊ illa immoꝛtalitas indita ẽ
homini a ſua conditione.& fuit ei naturalis vel a na/
tura. ¶ Item moꝛs nõ poterat ineſſe bomini niſi p/

cedent᷑e culpa.ſicut pꝛobatũ ẽ ſupꝛa.ſᷣ culpa nõ pote/

rat homini ineſſe.niſi deoꝛdinaret᷑ natura.ſi &̊ moꝛs
inerat homini ↄtra naturam.immoꝛtalitas inerat ei
p. naturã. Prem ꝑ hoc homo crat immoꝛtalis per
qð erat innocẽs.ſᷣ innocẽs erat ex cõditione nature.
eſto em̃ ꝙ nullã haberet gram.nibilominꝰ tñ habe/
ret innocẽtiã.g̊ immoꝛtalis erat ex cõditõne nature.
nõ ex bñficio gre. ¶ Item immoꝛtalitas aie cõſiſtit ĩ
ↄtinua ↄiũctione aie ⁊ coꝛpoꝛis.cõtinua aũt ↄiũctio
anime ⁊ coꝛpis ẽ ꝑ continuũ appetitũ vnius ad alte
rũ.ſᷣ aia habet continuũ appetitũ ad coꝛpus.⁊ ccon⸗/

mini ꝑ naturã.¶ Otem idẽ eſt pꝛincipiũ ꝑ quod dat
res eſſe ⁊ per qð in eſſe cõtinnat᷑.ſed aia ronalis q̃ eſt

uerſo ꝑ naturãꝗ gra.g̊ immoꝛtalitas inerat ho/

foꝛma ꝑ natura immoꝛtalis ⁊ incoꝛruptibilis coꝛpo
ri dabat naturaliter ſui eſſe ↄplementuũ. ⁊ ipius coꝛ
poꝛis ſiue homis eſſe naturalit᷑ ↄtinuabat.ſed a quo

ineſt ei continuatio.ab eodẽ eſt immoꝛtalitatis ꝑpe/
tuatio. ⁊c. ¶ Item naturalc eſt bomini comedere
ea qᷓ ſibi apponũtur.ſᷣ homo ꝑ eſum ligni vite ⁊ alio
rũ lignoꝝ paradiſi vitã ſuã poterat perpꝑetuare ſicut
dicit Aug.⁊ magiſter.g videt᷑ ꝙ om̃is ꝑpetuatio ine

rat homini ꝑ naturã. ¶ Ged ↄtra.Augu.ſuꝑ Geñ.?
mgr dicit in Iſr̃a.Creatus ẽ homo immoꝛtalis quod
inerat ei de ligno vite.nõ de ↄditõc nature.moꝛtalis

7 * —

erat ↄditione coꝛpis aialis immoꝛtalis bñficio cõdi
toꝛis. Et iten ipe Aug.expᷣſſius dicit.ꝙ ſicut pᷣſcituʒ
ſuit filijs iſrabel ꝙ in.xl.annis veſtimenta eoꝝ nõ x

XN.

—

W

teraſceret. ita pſituz fuit Ade vt nõ moꝛeret.¶ Itẽ
ſuꝑ illud Lu.x. Expoliauerũt cuʒ ⁊ plagis impoſitis

⁊c. Glo.exponit de pꝛimo boie quẽ dicit expoliatum

fuiſſe gratuitis.⁊ vulncratũ in naturalibꝰ. ſi moꝛ/

talitas nõ fuit vulnerata ſᷣ ſimplr̃ ablata ipi bomini
p culpã. nõ inerat ei a natura ſ̊ a gra. ¶ Item hoc
vẽ ronc.pꝛietates naturales non derelinquũt ſubie

ctũ ꝓpter culpã.ꝗ ſi immoꝛtalitas inerat homi a na-
tura.uon vr ꝙꝙ debuerit eñ relinquere ꝓpter culpã. qꝙ

ſi eã amiſit. ptz ⁊c. ¶ Item impoſſibilc ẽ duo oppo/

ſita ineſſe eidẽ p̃m endã pᷣncipia naturalit᷑ cauſantia

q̃ nõ inclinãt ad oppoſita.ſᷣ hõ per naturã ſuã pote/
rat moꝛi.aut ergo imoꝛtalis non crat.aut ſi erat.non
erat ꝑ naturã ſed per gr̃am ſolũ.ꝗ
e naturã ꝓpꝛiã erat nobiliter cõplexionatũ.ᷓ mol/
es ⁊ teneras carnes habebat.ſed naturalit᷑ molle ce

Ntèm coꝛpꝰ? Ade

dit duro.igit᷑ ꝑ naturã coꝛpꝰ ade vulnerari poterat

⁊ ſecari.̊ ꝑ naturã Adam nõ erat imoꝛtalis. ¶ YIte
ignis naturaliter ↄſumit coꝛpus ex elementis qtuoꝛ
conſtitutũ.⁊ coꝛpus aiale ꝑ naturã indiget aſpiratio
ne ⁊ reſpirationc.ꝗ ſi hõ caderet in aqua vel in ignẽ.

⁊ nõ moꝛeret᷑.hoc nõ eſſet p virtutẽ nature.ſed potiꝰ

contra vel ſupꝛa.nõ ergo eſſet a natura ſed potius ex

gra ¶ E. dum ꝙ ſicut dicit mgf in lit. circa boc mul⸗

35

tiplex ⁊ varia fuit opinio. Quidam em̃ dicere volue

rũt ꝙ immoꝛtalitas pꝛimi hominis eſſet a natura.q/
dam ꝙ eſſet a gra.vtraq; aũt harũ opinionũ habuit
galiqua efficacẽ růnem mouentem.⁊ vtraq; habet ali

quid vritatis.licet vna plus habeat qᷓ; altera. Sicut 4

em̃ cũ dꝛ homo ẽ beatificabilis duo tangũtur.⁊ apti

tudo ⁊ diſpoſitio.ita etiã cũ dicit᷑ homo ẽ immoꝛta⸗/

lis. VUnðò ſicut h quodãmõ poteſt dici beatificabilis

poſito. Pꝛout em̃ hoc quod eſt beatificabile impoꝛ/

tat aptitudinem ſic ineſt bomini per naturam. homo

enim a natura ſua habet aptitudinem ad beatitudi/
nem.ſᷣm autem q; impoꝛtat diſpoſitionem ſufficien

tem ⁊ pꝛopinquam per quam quis venit ad beatitu
dinem ſiue ſufficientem oꝛdinem ad actum. ſic ineſt

homini nõ per naturã ſed ꝑ gratiam. per quã ſuffici

enter diſponitur ad gloꝛiam.nec ſine illa poteſt ſuffi

cere natura. Sic ⁊ in ꝓpoſito immoꝛtalis q;tum ad

per naturam. quodammodo per gratiam.ſic in ꝓ

ſtatũ innocentie dici poterat homo per naturam.im

moꝛtalis etiam per gratiam.quia a natura habebat

aptitudinem. ſed a gratia habebat cõpletionem. Et
hoc patct ſic. Tripliciter enim poteſt moꝛs homini

contingere.aut per elementoꝛum pugnam ⁊ diſſolu
tionem.aut per bumidi conſumptionem.aut per ex/
trinſecam lceſionem. Jmmoꝛtalitas ergo dicit pꝛiua/

tionem huius triplicis modi moꝛiendi quantum ad

actum⁊ potentiam in beatis.qui dicuntur immoꝛta
lcs.quia non poſſunt moꝛi.q;tum ad actum vᷣo ſolũ

in hominibus inſtitutis.qui dicuntur immoꝛtales
quia poterant non moꝛi hoc triplici genere moꝛien⸗
i. habebant em̃ aptitudinem cuadendi boc triplex

genus moꝛtis per id quod habebant a natura. Maʒ
coꝛpus valde bene erat complexionatuʒ.⁊ anima de

ſe incoꝛruptibilis erat que illud coꝛpus regebat ⁊ cõ
ſeruabat.⁊ ita ydoneus erat pꝛimus homo ex his eõ
ſtitutus ꝙmnunqᷓ deficeret ter elementoꝛum pugnã.
ſed tamen illud non ſufficiebat.hoc enim non poſ/

ſet linima peccatrix facere ſi poneretur in conſimili

coꝛpoꝛc.Et idco datum fuit illi anime donum gratie

p quũ poſſet coꝛpoꝝ pᷣſidere.⁊ illud agere.⁊ elcmẽta

quaſi in quadã amicitia cuſtodire.⁊ hoc qᷓdiu vellet

ſuo actoꝛi ſubiacere. Hoc aũt donũ gre vocat Anſel.

iuſticiã oꝛiginalẽ.Et ſic patet ꝙ qᷓtum ad immoꝛtali

tatem cõtra pꝛimũ genus moꝛiẽdi aptitudinem ba

bebat a natura.ſed cõplemẽtũ a gratia.Similiter q;
tum ad ſecũdũ genus moꝛiendi qð eſt ꝑ humidi con
ſumotionem.vis em̃ nutritiua potens erat ad ↄuer
tendũ alimentũ ſibi ſufficiẽs.⁊ elemẽta efficacem hba
bebãt virtutẽ ad nutriendũ.⁊ ex boc hõ ydoneꝰ erat

vt cõſeruaret᷑ in eo ſinc coꝛruptione naturale humi/
dum.ſᷣ qꝛ bumidũ radicale paulatim conſumit᷑.nec

põt reꝑari ꝑ qdᷣcũq; alimentũ.ideo data ẽ virtus ſrx

cialis cuidã ligno qð dictũ ẽ lignũ vite.p cuius ſumͦ

ptionem reparetur bumidũ radicale. ⁊ hoc quidem
nõ fuit ex ↄditione nature.ſᷣ ex bñficio conditoꝛis.ſi

p̃cauẽda.nec babebat nociua cxtrinſeca.⁊ iõ ydonei
tatez habebat vt ꝑ nullius leſionẽ incurreret moꝛtẽ.

verũtamen ꝙ beſtie ⁊ ſi qua animalia ſunt qᷓ nocere

poſſent.ipᷣm minime lederent.nec in ſomno.neci vi/

cut dicit Aug. Similiter etiã q;tũ ad terciũ genꝰ qð
37 aᷣdem fit ꝑ extrinſecã leſionẽ. Adam em̃ foꝛtis ⁊ po-
tens erat ad repellendũ nociua. ſapiẽs ⁊ diligens ad

gilia. hoc non erat a natura.ſed a dei ſpãli pꝛouiden

tia. ꝗᷓ ita eũ cuſtodiebat vt ſub pedibus eius oia ſub
iacerẽt. vt nihil cuperct ipᷣm offendere.⁊ ſi cupet non

valeret.Et ſic patʒ q immoꝛtalitas qᷓ fuit in ſtatu in

nocentie qᷓ;tũ ad aptitudinẽ fuit a natura.q;tum ad
coõplementũ fuit a gra.⁊ per hoc ꝓ magna parte ptʒ
rũñſio ad obiecta nes em̃ que pꝛobant ꝙ nõ fuit
ſimolr̃ a natura. cõcedende ſunt.quia veꝝ cocludũt.
38 0 A id vo qdðᷣ obꝛ ꝙ fuit a naiura.qꝛ fuit ei innata.
ddm ꝙ nõ omne qð ineſt homini a pncipio ſue nati
uitatis naturale ẽ.niſi extendat᷑ hoc nomẽ naturale.
multa em̃ bona gratis data cõcreant᷑ ⁊ dant᷑ cũ na/
39 tura. ſicut planũ eſt. ⁊ ideo illud nõ valet. ¶¶ Ad ills

–

quod obꝛ ꝙ moꝛs non poterat interucnire niſi puia

culpa.ddᷣm ꝙ nõ erat ſolũ pꝛopter naturam.ſed pꝛo
pter beneficiũ gratie qd erat nature ſupadditũ.quia

em̃ oꝛiginalis iuſticia faciebat naturã immoꝛtalẽ eẽ.

⁊ hãc non poterat perdere niſi per culꝑaꝗ. ideo moꝛs
40 nõ potcrat interuenire niſi per culpã. ¶ Ad illud qB

obꝛ ꝙ innocentia erat a natuꝛa. & ſimiliter immoꝛ/

talitas.dm ꝙ innocẽtia duplicit᷑ pᷣt dici. Ano mõ

pꝛiuatiue.quia pꝛiuat culpã.Alio mõ poſitiue.quia

ponit iuſticiã ↄtrariã. Innocentia aũt nõ erat cauſa

immoꝛtalitatis ſᷣm ꝙ dicit puram pꝛiuationẽ.ſᷣ ſᷣm
qꝙ impoꝛtat oꝛiginalẽ iuſticiã merito cuius erat i aia

.

àꝗi vis totius coꝛpis contentiua.¶ Ad illud quod obf
ꝙ cõtinuatio vite eſt ex coniũctione anime ⁊ coꝛpis.
ddm ꝙ ad cõiunctionẽ vite nõ ſufficit appetitus.ſi/

cut ad beatificationẽ nõ ſufficit appetere beatitudi/
nem.ſed neceſſaria ẽ vlterius virtus ad ſatiſfaciẽdñ
appetitui.oĩs em̃ natura appctit eſſe ⁊ durare.nõ ſo/
lum boim.ſed etiã bꝛutoꝝ.nõ tñ in oibus ẽ immoꝛta

litas.⁊ ideo nõ ſeqͥtur ꝙ ſi a natura ſit cõtinuatio ap

42 petitus.qꝙ a natura ſit ↄtinuatio immoꝛtalitatis.Et

per boc patet rũſio ad aliud qð obꝛ ꝙ; ab eodẽ eſt da

tio eſſe.⁊ cõſeruatio.ddᷣm em̃ ꝙ ſi illud ſit veꝝ de cõo⸗/
ſeruatione qᷓ̃ ẽ ad tempꝰ.nõ tñ ẽ veꝝ de ꝑpetuatone.

multa cm̃ ſunt q̃ pñt eſſe dare ⁊ tñ nõ pnñt ꝑpetuare.

¶ Ad illud qð obẽ ꝑ eſum ligni vitc alioꝝ lignoꝛũ

poterat in eſſe cõſeruari.dm ꝙ iſta nõ erat tota cꝗ.

immo neceſſaria erat diuina virtus ꝓtegens.⁊ ꝓhi /
bens nociua.⁊ interioꝛ virtus cõſeruans ⁊ conciliãs

I.
—

cõtraria. Pꝛeterea ꝙ lignũ vitẽ talem effectum balẽ 44
ret ſpeciale donũ erat dei.ſicut etiã ꝙ tanto tempoꝛe
veſtimenta ⁊ calciamenta populi iſrahel potuerunt

ſibi pꝛebere obſequia.Et ſic patet illud.

Weſtio. ij. f
¶ Mrum eadem eſſet immoꝛtalitas innocentie per
eſſentiam cum immoꝛtalitate gloꝛie ſi homo ſtetiſſet
Et ꝙ ſic videtur.Auguſti.de vera religio. Per xm
recuperamus quod perdidimus in Adam. ſed illa i⸗
moꝛtalitas quã recuperamus per chriſtũ eſt immoꝛ
talitas gloꝛioſa.ergo ⁊c. ¶ Item potentia materie
diſpoſita.eſt eadeʒ per eſſentiam cum ſeipᷣa indiſpo/

ſita. ſed immoꝛtalitas innocẽtie ⁊ immoꝛtalitas glo-

rie ſic ſe hbabent ſicut potentia indifferẽs ⁊ potentia
diſpoſita diſpoſitione quc eſt neceſſitas.cum igituri
ſtatu innocentie poterat moꝛi ⁊ nõ moꝛi.in ſtatu glo
rie neceſſe habeat non moꝛi. ergo ⁊c. ¶ Nem li. ar.
confirmatum ⁊ non confirmatum eſt idem per eſfſen
tiam.ſimiliter ⁊ charitas.ergo pari ratione ⁊ immoꝛ
talitas.ſ̊ ſicut ſe habet hec moꝛtalitas ſic ⁊ illa. ⁊c.
Item moꝛtalitas in ſtatu innocentie non eſt alia
a moꝛtalitate in ſtatu miſerie.quia non eſt poſt pec-
catum data noua potentia.nec ablata. ergo pari ra.-
tione in ſtatu innocẽtie ⁊ in ſtatu gloꝛie non eſt alia

⁊ alia immoꝛtalitas.i¶ Item ſi homo ſtetiſſet tranſ

ferretur ad immoꝛtalitatem ita ꝙ nullius pꝛopꝛieta

tis nobilis in eo fieret deperditio. ergo cum immoa/

talitas in homine diceret conditionem nobilẽ.ſi trãſ
ferretur. illa immoꝛtalitas nõ amitteretur. ſed non
ſunt in eodem homine due immoꝛtalitates ſimul et

ſemel.ergo immoꝛtalitas innocentie ⁊ immoꝛtalitas

glorie nõ differrent.¶ Sed cõtra.quod babet aliud
⁊ aliud pꝛincipium pꝛoximũ differens per eſſentiam
eſt differens per eſſcntiam.ſed immoꝛtalitas in ſta/
tu innocẽtieę ⁊ in ſtatu gloꝛie habẽt aliud ⁊ aliud pnn
cipium differens per eſſentiam.quia illa eſt a gloꝛia.
iſta eſt a gratia gratis data.ergo differunt per eſſen/
tiam. ¶ Item non eſt tranſitus ab eodem in idem.

ſed tranſitus eſt ab immoꝛtalitate innocentie ad im/

moꝛtalitatem gloꝛie.ergo illa immoꝛtalitas ⁊ iſta nõ
ſunt eadem. ¶ Item quoꝛum oppoſita ſunt diucr-
ſa.ipᷣa ſunt diuerſa.ſed immoꝛtalitas ſtatus innocẽ/
tic non opponitur moꝛtalitati cum ſimul ineſtent ei
dem. Adam enim ⁊ moꝛtalis erat ⁊ immoꝛtalis.ſed
immoꝛtalitas gloꝛie opponitur illi.ergo non eſt ea/
dem cum illa immoꝛtalitate ¶ Item licet vita Ade
eſſet vna ⁊ continua ſi ſtetiſſet in via ⁊ patria.ſtatus
tamen vite ⁊ conditio eſſet alia ⁊ alia.qꝛ conditõ ani

malitatis ⁊ ſpũalitatis non habent idẽtitatem ſ̊ po

tius oppoſitionem ⁊ diuerſitatem.ergo cum immoꝛ
talitas non dicat ſolum vitam ſed potius conditio/
nem vite ſᷣm ſtatuʒ animalem ⁊ ſpũalem.videtur
immoꝛtalitas ſit alia ⁊ alia. SFen hocipᷣm videk
per illud quod dicit in littera. Aia eſt immoꝛtalitas
quã amiſimus.alia quꝗ in reſurrectione ſperamus.
Et hac auẽte expſſe colligit᷑ ꝙ alia ſit imoꝛtalitas vie ·
⁊ alia patrie.:N.ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notan/ gs
dũ ꝙ cũ idem ſit ſignatum in pꝛincipali ⁊ deriuatiuo

ſiue in abſtracto ⁊ concreto.idem eſt ſignatum buiꝰ

quod eſt moꝛtale.⁊ eius quod eſt immoꝛtalitas. m

moꝛale autem dẽ quod ẽ aptum natũ ſiue potẽs nõ
moꝛi.imoꝛtalitas igit᷑ idẽ ẽ qd potẽtia ſiue aptituldo
ad nõ moꝛiendũ.⁊ hec potẽtia ad nõ moꝛiendũ non

oet⸗ ſrut
hfrͤtif
legttmittui
lieupchtuel⸗
ſeodit
ſieſteſetpin
finpmmuß
AAtt usdian
Gnuincnians
Göwtaceſun

Arvtlugeſen

ſpltztuclecſ

arPincpit

Gialudaald
porentincotentl

Plnanut

Mbenidan
tde paren
dhengnone
ittita nnien
ſngaſedd
Nhſdüragsbe
Ntamwns

nalaounfii

Ninſtifzi⸗

ihnnl

nn 7 aliud qᷓ potentia anime in regẽdo ⁊ ↄtinuãdo coꝛ n⸗galiter diſpoſita. binc gra. inde vo = illud qd 47
u pus vt nũꝙ; deficiat nec ab ea ſepctur.bec aũt poten obꝛ ꝙ nõ eſt tranſitus ab eodẽ in idẽ. dm ꝙ tranſi⸗

tia cõſequit᷑ ipm liar. ⁊ ei ↄfoꝛmat᷑. Añ ſicut in ſta tus ab bac immoꝛtalitate ad illã ẽ ꝑ diuerſiſcationẽ
tu innocentie bõ poterat peccare ⁊ nõ peccare.ſic aia ſtatuũ.qꝛ ẽ traſitus a ſtatu i ſtatũ.⁊ iõ ſicut qd moue⸗
poterat coꝛpus cõtinere ⁊ nõ cõtiner. ⁊ hõ poterat tur a ſtatu impfectõis ad ſtatũ ꝑfectõnis nõ dẽ aliud

Nlreo. moꝛi ⁊ nõ moꝛi.Quia vo in ſtatu gloꝛie impoſſibie ẽ ⁊z aliud.ſ̊ ſtatus di alius ⁊ alius.ſic ĩ pꝛopoſito intel⸗48
mern li ar peccare impoſſibile eti aiam coꝛpus deſerere ligendũ. (¶Ed illud qd obꝛ ꝙ vñt diuerſa oppoſita.
rhen .“ Et quia in ſtatu miſerie neceſſe babʒ peccare.⁊ aliqm ddm illa diuerſitas oppoſitionis venit ex rõne ſu/
ntter in peccato eſſe.ſaltẽ in ſua oꝛigine.ideo impoſſibilc ẽ peraddite diſpõnis. ſicut intelligit᷑ i lilertate arbitrij
iicn, aiam coꝛpoꝛi vnitã ↄtinuare quẽadmodũ ipᷣius lib. ꝗᷓẽlibertas a coactiõe.a culpa.⁊ a miſeria.Libertas
tunn ar. potẽtia in ſtatu innoeẽtie ⁊ gloꝛie ẽ eadem ꝑ eſſen eñm̃ a culpa ſuꝑaddit aliquã diſpoõnem. l. gram. liber⸗
*R tiã. differẽs ſolũ ßm Karn vdiſßonen ſuꝑadditã.ſic tas aũt a miſeria ſuꝑaddit aliq diſpõnem.ſ.vel inno
rli illa potẽtia cõtinuãdi ⁊ regendi coꝛpus qᷓ dꝛ immoꝛ centiã vel gliam. rõc q̃rũ diſpõnũ hʒ opponi diuerp.
„ 4 talitas. ꝑ eẽntiã ẽ cadẽ. differẽs ſola ſuꝑaddita dipo Sic ⁊ immoꝛtalitas glie ſupaddit vltra imoꝛtalita-
niganet ſitione.Et iõ cũ q̃rit᷑ vtrũ immoꝛtalitas innocentieæ tẽ innocẽtie. ſicut diſpõ q̃ ẽ neceſtas ſupꝛa diſpoem
Vanmin gloꝛie. ſiue vie ⁊ patrię ſit eadẽ.rñderi põt ꝙ eadeʒ ẽ qᷓ ẽcongruitas. id qð obr̃ ꝙ imoꝛtalitas dicit 49 H
Munſeg Ftũ ad potentiã. alia qtũ ad diſpõem ſupadditaZ. ↄditõem vite ſiu ſati vom ꝙ veꝝ ẽ.ſ̊ nõ pᷣncipalit
c Ael vt ꝓpꝛius dicamus.vna ⁊ eadẽẽ.s altera ſiue aa immo pᷣncipalius dicit potentiã coꝛꝑis cõtentiuã ſi⸗
Cnhmiß tcrata. ſicut coꝛiſcus albus ⁊ niger idẽ eſt. ſ alteratꝰ. cut pᷣdictũ c. ⁊ iõ rõ illa nõ cogit. ¶ Ad vltimũ.ſ.au/ 50
unketim Et iõ ↄcedende ſunt rõnes oñdentes ꝙ hbec immoꝛ/⸗ toꝛitatẽ mgr̃i iã patʒ rñſio.qd em̃ dr q ſit alia alia. Z
Vletluft qb talitas ⁊ illa ꝑ efſentiã eſſent vna Ad rönes vo ad aut intelligitur hoc eſſe dictũ quia eſt altera ⁊ altera.
ammcklit oppoſituʒ facile eſt rñdere. Mam ad illud qð ptima aut intelligitur cſſe alia ⁊ alia.nõ qᷓtum ad ipam po
nnaee obijcit ꝙ pꝛincipiũ ꝓximũ huiꝰ immoꝛtalitatis ⁊ il · tentiam quã pꝛiucipaliter impoꝛtat ipſa immoꝛtali⸗
mn luius é aliud 2 aliud plana ẽ rãſio. q; pᷣnipiuz pcipuũ tas.ſed ᷓtuin ad diſpoſitionẽ ſupadditam. Et ſic pzy
inn ſeʒ potentia cõtentiua eſt vna ⁊ eadẽ.licet ſit aliter ? reſponſio ad qᷓſita. 3
oſtenſan “ ”U H
inc ¶Diſtinctio. xx. de hominis duratione ⁊ ↄſeruatõne qtũ ad filioꝝ ꝓcreationem.
dld ſt bec videndũ qliter pꝛimi parẽtes ⁊̃. Supꝛa egit mgr̃ de duratione immoꝛtalitatis. in bac parte
glirrwinit igit de ꝓcreatione poſteritatis. Acl alit᷑ ⁊ in idẽ redit. Supꝛa egit de cõſeruatione indiuidui. hic agit
etimeng ↄſeruatione ſpi.qᷓ quidẽ ẽ ꝑ filioꝝ ꝓcreationẽ. Diuidit᷑ aũt cspare in tres ꝑtes. In pma deter⸗
ttlia minat qjliter pꝛimi parẽtes filios pcreaſſent. In ſecũda determinat q̃les filij naſcerẽtur. ibi. Si vo q̃nt᷑ q̃es
wehnn ſinon peccaſſet ⁊c̃. In tercia bꝛeuiter epilogat q̃ pꝛimo determiata ſunt. ibi. Calis erat bois inſtitutio ante
wwſhhun petĩ. ¶ Pꝛima ꝑs habet duas. In pᷣma determinat de mõ generatõnis. In ſecũda de tpe tranſlationis.ibi.
hnitpnſi Determino vo tꝑis quo tranſferrẽtur ⁊c̃. Similit᷑ ſecũda ꝑs pꝛincipalis habet duas. In pꝛima determinat
udtnlit ꝗles naſcereutur filij qᷓtum ad coꝛpus. In ſecũda quales naſcerẽtur en ad animã.ibi.⁊ cũ de coꝛꝑe buma
e ʒo von ſit abſardũ ⁊c. Aliaʒ ꝑtiũ ſubdiuiſiones ⁊ continentia manifeſta ſnnt in litter.
— ðDMU e erminat de mõ ꝓcreatõnis fil ioꝝ ſi nõ peccaſſent pꝛimi par ẽtes ⁊ q̃⸗
rultuot riö les naſcerentur filij. ”MB H L
tnginti „ „ „ Oſt hec videndũ ẽ q̃liter pꝛimi parẽtes ſi nõ peccaſſent filios prre
nulirſore Opio q̊eundã. aſſent.⁊ quales ipᷣi filij naſcerẽtur. Quidã putãt ad gignendos fili/
min ? os pꝛimos homines in paradiſo miſceri non potuiſſe niſi poſt pcetm̃
nunad Dicentes concubitñ ſine coꝛruptione vel macula non poſſe fieri. Sed añ pec
Pmif (catũ nec coꝛruptio nec macula in homine eſſe poterat. quoniam ex peccato
Gontie .co gerz q, Pec conſecuta ſunt. Ad quod doᷣm eſt ꝙ ſi non peccaſſent pꝛimi homines.ſi⸗
Eumte Raſ nera , ne omni peccato ⁊ macula in paradiſo carnali copula ↄueniſſent.⁊ eſſet ibi
panin dan opiniςe. thozus immaculatus. 7 ↄmixtio ſine ↄcupiſcentia.atq; genitalibus mẽbꝛis
nns ſicut ceteris imperarent.vt ibi nullum motum illicitũ ſentirent. ⁊ ſieut alia
in in r membꝛa coꝛpoꝛis alijs admonemus.vt manuʒ oꝛi ſine ardoꝛe libidinis,. ita
eiet⸗ Augu. ſuper Senitalibus vterent᷑ mẽbꝛis ſine aliquo pꝛuritu carnis.Hec em̃ letalis egri
— Su ibꝛo, tudo mẽbꝛis hũanis ex peccato inheſit. Senuiſſent itaq; filios in paradiſo
nniati Hi Hd:o xx,. per coitum immaculatum ⁊ ſine coꝛruptione.Cur nõ credamus pꝛimos ho
* mines ante peccatum genitalibus membꝛis ad pꝛocreationeʒ imperaſſe vo
Aiumnum tuiſſe.ſicut ceteris in quolibet oꝑe ſine voluptatis pꝛuritu vtũtur: Incredi
ſmin bile enim non eſt deum talia feciſſe illa coꝛpoꝛa.vt ſi non peccaſſent.illis mẽ
ni bꝛis ſicut pedibus imperarent.nec ctum ardoꝛe ſeminarent. vel cum doloꝛe
ſe joti

n, gerẽt.ſʒ poſt pctm̃ motũ illũ meruerũt quẽ nuptie oꝛdinãt.ↄtinẽtia cohibʒ.

1aà (Infirmitas em̃
pꝛona in ruinã turpi
tudinis.excipit᷑ hone
ſtate nuptiali. Con/
tra. ex boc videt᷑ ꝙ ñ
poſſit actus ille ſine
peccato ⁊ turpitudi/-
ne exercrei. Sed con
tra boc ẽ.quia omis

. . . . — —
- . õ
S
. SS
= –— . —-——- ₰△
— —

Infirmitas em̃ pna in ruinã turpitudinis. excipitu a
honeſtate nuptiali.⁊ qð ſanis ẽ officiũ.egrotis ẽ rene

diũ. Emiſſi quidẽ de paradiſo cõuenerũt ⁊ genuerũt.

ſedꝰ potuerũt in paradiſo eis eſſe nuptie honoꝛabiles b
7 thoꝛus immaculatus.ſine ardoꝛe libidis.ſine labo⸗

uare in paradiſo non coierunt duobus modis

ſoluit. b

actus qui eſt in pꝛe·¶¶ Cur ergo non coierũt in ꝑadiſo. Quia creata muliere

cepto poteſt fieri ſine
peccato. ergo ⁊ coitꝰ
Pe. dom eꝙ bic nõ di
citur de turpitudine
ſonat in culpã. ſed
que magis ſonat ĩi pę
nam. vel ſi de illa itel
ligitur. tũc nuptie ita
cxcipiũt pꝛonitatem
carnis ꝙ; act? ille abſ
q; omni peccato pot
leri. vñ qdᷣ dicit ma/
giſter ꝙ nuptie oꝛci /
nant actũ illum. non
eſt intelligendũ rõne
oꝛdinationis ꝗᷓ fit in
actu illo. ſed qͥ ineſſet
niſi eſſet mr̃imoniũñ.
& hoc autem diffuſi⸗
us agetur in quarto
in tractatu e matri ·

2 b Potuerſt in p⸗

mox traſgreſſio facta . ⁊ eiecti ſunt de padiſo. Ul q:
nondum deus iuſſerat vt coirẽt. ⁊ poterat diuina ex, c
pectari autoꝛitas vbi cõcupiſcẽtia nõ angebat. Deus

ðo nõ iuſſerat.qꝛ caſum eoꝝ pᷣſciebat.de qbus hõ ꝓp/
pagãdus erat. Ecce expᷣſſe habes de modo ꝓpagatõ

nis filioꝛum.

Beterminat de tꝑe tranflationis.vtrũ natis filijs ꝑ

ſucceſſiones an ſil oẽs trãſferẽdi cſſent.
¶ De termio vo tꝑis quo trãſferrẽt᷑ ad ſpũalẽ celeſtẽq;
vitã certũ ailqͥd ſcriptura nõ tradit. Et iõ ambiguũ /
vtu petes genitis filijs. pfectaq; hũani officij iuſtica.

ad melioꝛẽ ſtatũ trãſfeꝛret᷑ ſ ꝑ moꝛtẽ ſ ꝑ alquã mutati
onẽ.an pꝛẽs ĩ aliqͥ ſtatu vite remanerẽt.ligno vite vtẽ

tes. donec filij ad eũdẽ ſtatũ puenirẽt.⁊ ſic ipleto nue/

ro oẽs ſił ad melioꝛa trãſferrent᷑ vt eẽnt ſicut ſcti ãgeli

i celis. de quo Aug. ambigue diſſerit ſuꝑ Gñ. ita ingaui Aug.

ens. Potuerũt pꝛimi hoies ĩ paradiſo filios gignere.

noõ vt moꝛiẽtibꝰ pfibus ſuccederẽt filij. b in aliqͥ fome
ſtatu manẽtibus. ? de ligno vite vigoꝛem ſumẽtibus.

radiio eis eſſe nnptie bonoꝛabiles. Cõtra. videtur ꝙ ſimiliter ſint honoꝛabiles in ſtatu ecclcſie cum ſit ſacra/
mentum masgnũ.ſicut dicit aplus Epbe.v. cum etiam appꝛobẽtur a iure naturali.Si tu dicas ꝙ bonoꝛabili⸗/
tms nuptiaruſm attenditur eYtum ad actum illum tunc queritur quare magis actus ulc honeſtun ⸗ caſtus fit
cum pudoꝛe q; alius actus in quo eſt culpe deoꝛdinatio.magis em̃ verecundatur quis de actu illo honeſte ?

—

caſte facto.qᷓ; de alio actu inoꝛdinato. vtpote cognoſcere vxoꝛem qᷓ percutere ſeruñ.R.dm ꝙ eſt loqui de nu

ptijs qtum ad ſignatum.⁊ q;tum ad fructum.⁊ qtum ad actum.⁊ q

☚2

tum ad bec tria honoꝛabiles erant ĩ pa

radiſo.in ſtatu vo miſerie qᷓuis ſint bonoꝛabiles qtum ad ſignatum? fructum. habent tamen pudoꝛem an/
nexum qᷓ;tum ad actum.quia omnis homo vtens ratione actum illum erubeſcit exercere coꝛam alijs. etiam

7

3 cum pꝛopꝛia vxoꝛe. Rationem autem buius aſſignat Auguſtinus in.xiiij.de ciui.dei.quia cum ratio deberet

dominari coꝛpoꝛi. magis crubeſcit ꝙ ipᷣa ſubijciatur alicuĩ parti coꝛꝑis.⁊ q aliqua pars coꝛpoꝛis dominetur

n gi inosdinate vorminctur ei ideo magis verocdatur de ardoꝛec libidinis qᷓ eſtin actuilloc e gprur
batione furoꝛis que eſt in conuiciãdo ſeruo.

. 7

Mondum deus iuſſcrat vt ooirent. Hoc videtur eſſe falluz. uia dicit Geñ. . Creſcite mul.reple tena
Conſtat ꝙ boc dictum eſt qtum ad actum generatiue.ergo ⁊c. Juxta boc queritur. ſi mandatuʒz illud om̃es

obligat ꝙ ſi ſic. ergo videtur ꝙ tranſgreſi ſunt auia non coiernnt in ſtatu innocentie. Si non. ergo videt ꝙ
poterant cõtinue ſeruare virginitatem. J fem quero vtrum illud mandatum maneat adhuc.ꝙ ſi manct.er/⸗
go non licet alicui ſeruare virginitatem quod eſt contra apoſtolũ qui dicit. Coꝛinth. viij. Aolo vos omnes
eſre ſicut ego ſum. loquitur de caſtitate. Si non obligat modo.quero.quando reuocatu⸗ eſt. ANidet᷑ etiam ꝙ

—

mogo ſint melioꝛis conditionis bomines qᷓ; tunc.quia modo poſſunt ſeruare virginitatem.tunc autem non

poterant. G. dom ꝙ illud mandatum vatum fuit viro ⁊ mulicri in ſtatu innocentie. ſed cum eſſet mandatuz
affirmatiuũ non obligabat ad ſemper.ſed pꝛo loco ⁊ tempoꝛc.determinatio autem tempous dependebat ex
reuelatione diuine voluntatis. qu quia deus nondum eis reuelauerat.ideo dicit magiſter ꝙ nondum iuſſe⸗
rat. Ad illud quod queritur vtrum illud mandatum fuerit rcuocatum. doᷣm ꝙ; aliter obligabat tempoꝛe na

ture inſtitute.aliter nunc.tunc enim omned ee n cratt
gat omnes pꝛo eo ꝙ ſunt multi qui ſufficiunt illud implere alijs conſilium vi

tunc enim omnes obligabat.quia omnibus erat in officium. nunc autem non obli
ginitatis ſeruantibus. hoc aut

conſilium competit ſtatui nature lapſe. non autem nature inſtitute. quia tunc cum nulla eſſet pꝛonitas.non

7„ . * 9

eſſet maioꝛ virtus conti

—

ſiet maioꝛ virtus continere q; nubere. ⁊ omnes ad cultum dei generarent. nunca opt
arquitatem oennino continere magne vinutis eſt ⁊ dignitatis Et ſicpatent ca quc obijcutur.

tez pꝛopter difficultatem

Orlgrie⸗

pebei i

=

inanns.

biyno
T

ſtigvop⸗
Phripattra;
Pit diſti⸗
con⸗

— —ꝑ—

pi R„
xxx

d ?filij j50
. mero ſine netigene⸗ ſtatũ. donecvimpleto nu⸗ t
in q̃ oĩno regẽti ſpũi coꝛpoꝛa in aliã q̃li pleto nu⸗ d (myletol
ſine coꝛpoꝛeis e deſeruirẽt. ſol 4 itatẽ traãſirẽt. ro⸗ Blet nume/ 5
filijs cedere Sr ner iuae Ela puũ viuificante tio eẽ iget hec poſi
ra trafferrent. no ſiani officij iuſticia. adn i n eic pentihſi tã⸗
hic habe nõ ꝑ moꝛtẽ ſ ꝑ ali iuſticia. ad melio/ wegtia con diner
„N. mꝰode trãſi . P aliqua muta 2— 10/ retur q̊ 02 differ
. 7 oꝛa. ſᷣ̈ „Ecce numer?ꝰ i u3
Dete . tru ſimul trãffera d4. incertũ nobᷣ e impleret᷑.Et
Determinat qle fferant an x ſucceſſi nob iterũ ſi ſpes q t.Et
pfectioneʒ ſte q̃les naicerẽt᷑ filij qᷣntũ iones. affligit aia ᷓ differt
Qual Pmus fl 5 katureer vſum mẽb jqntũ ad coꝛpꝰ. vt in eis eſſe videtur
ales naſ. us fuit cond ꝛoꝝ h po. vty ficti et al
Dunleonaſt⸗ i do ai⸗ ncns. d. abeintes alo do mernsenon ia⸗
tyi quales ſi nõ peccaſſet hõſ hõ merus elccton nn⸗
coꝛpus. rũ vicʒz ſicut i peccaſſet h , 1s electoꝝ futu/⸗
e ſito tri P⸗ cuncta f. . * ecti exiſt 5 ilij in ¹ paciũ cõ s Pa.
tripartita facẽ poſſent. Rñ lerẽt. qᷓ amb né tineri. hoc
. ſubücit diſti 5 naſci opoꝛteb⸗ nt. Rñder „ ulare et 6 videt᷑ eſſe.
8 erent. an puuli ⁊ i nẽ ſtature ⁊ mẽ 6. Sed abſq; a tranſferrẽtur
. . 1 1⁊ in minoꝛi e mẽbꝛoꝝ vſum bſq; alijs 2 glificarẽ
e/ mẽbꝛoꝝ offi ninoꝛi etate cõ ris ri ſum ha⸗ cur. hoc nõ Sincare
i fit Penecktone Kan p interualla nnnn vti poſſent erntegse e cõ⸗
gui 1 de autoꝛibu tature ⁊ vſum mẽb eo mõ quo nunc tudinẽ dei ſi magi
6 (A *7 8D diffinitũ nõ h ꝛoꝝ recepturi eẽnt nes ſi pectat om
er. nbigua Auguſtini abemus.. eẽnt. ſic ſimul gloꝛificari.
nuere ꝙ filij guſtini verba 2 . cut faciet in die iu
E filij ⁊ puuli ponit. vbi tñ videt i cij in reſurrectõ iudi
d t ſuꝑ hoc Aug⸗ ipoſent mẽbꝛoꝝ vti ueß Pier in⸗ alt Et vandt ge.
4 2 * l be 2
K Ede hoĩes nõ pe ſeg loquit᷑. oanerne e ter ꝙ iſta ſca o pints
— mna q nec lingua aſſeiir vefrales ſnoseſſent ba babuidꝛ k: o d
S ꝓpter vteri! nec manibus.nec pedi eſſent ha⸗ te rönes oſtendunt.
tninteh naſcl. Sed uis neceſſitateʒ foꝛte necheelbeptereur ner obſot ſeart⸗
— hoc paruulã eigna ne coꝛpis ſit Neerat Punlo mnultate glonkegto⸗
n raroiporau òè al niſuneg⸗
vt hoc omittã. pot ox nate ius filios pote⸗ nem coꝛpoꝝ ctio/
mim n t hocomittã. poterat certe eii. tos grandes coꝛpoꝝ (quã de-
mnmmnetn libus pſſtitit. qn pull arcertk eis Pſiareqů s fact. Sz vaitadinle i⸗ prer
ſcunt qͥꝝ pulli quis ſint paruuli multis aĩa btitudinis t
Muanſunnin nt᷑ currut ? matrẽ ſeq int paruuli. tñ 8aia⸗ bui? dinis collatönẽ
gannuͦ niin ad inceſſu atrẽ ſequunt. Econtra.l mox vt na igrõ erpſſius babe
d inceſſum pedes contra.h tur ſius habe
Retirße pedli pabiles: viurn eqnn negauenaeal e in arro in tracta⸗
Pen Wgilcg.r nuti⸗ ſe magnis omhor ſaltẽ ad ſcal e Ee nrerar.
utlti mentis cogmun he Slugete oeccgiatmain renlfüeas Logede“
Gm op fte r inſinuari ꝙ filij eti⸗ as carnis. His x irmitati tu ulis pꝛimoꝝ pen/
airen buti, n abſurde placu ſicije membroꝛj wgeeer ge⸗
0ticn rentur. ? per acceſſi urde placuit ꝙ filij .⸗ pcede verbu Aug.
gan Sed cũ Aug.ſu et vicio imputan⸗ in alijs ſicut kozlcatt mentig on
gane vöoõnabilite g. ſub aſſertione d putanduů. f rgrruit iᷣ neltes ca
bisu mn . les uros paruos.ac dein it pꝛimoꝝ parentũ fi nõ ir⸗ mana i natura hu⸗
– ege qua ⁊ nũc natiui indep interualla tẽ ũ filios na bilio⸗ arcrtloꝛ in
inninht ſtature incre tiuitatẽ humanã a tẽpoꝝ eadem q̈ bꝛutal. et
. ſemnen in illis ex membꝛo⸗ linatãà cernimꝰ ſtatim qñ aliũ fet?
e ſo ſicut mõ ecpectaret᷑ etas ad vſum recce ſtatim qñ naſcuntt
—R icut mõ in nobi as ad ambulandũ pturos. vt pärambular tur
eim ß conditioni is.qð vtiq; nõ eſſet ndũ ⁊ loquendu Priunviderun mito⸗
Valcbat nect rure ſcut actbo aonine imputandi. boim Beibon Tn
c tñ illud erat ex vici inere penitꝰ non giſter nullã iſta ene
cio. b ex nã cõditi , monn intenaikaf t1
onis. 2 dubiñ eſt vt afferẽ
velſicefet., mibo ſic
ſic eſſet. nibilomi

viuere ſine oohia Valentium pbare eos poſſ
eos poſſe

nus tñ banc opinio

nem appꝛobat tanqᷓ
Ttc

ꝓbabilioꝛem que di/
cit paruulos paulati
ue ꝓficere et creſcere
ad vſum membꝛoꝛũ.
Mec hoc dicit ſine ra
tiõe. Leneritudo em̃
membꝛoꝝ debet᷑ ꝓli
hominis pter boni/
tatem cõplexionis et

congruentiaʒ nature

que ꝓcedit a debilio/
rum complexione ad
foꝛtioꝛes.vnde ꝑuuli
habent tenerioꝛa mẽ
bꝛa qᷓ; adulti.ꝓceſſus
autez in incremento
nõ eſſet miraculoſus
ſed naturalis.etiã tẽ/
pvꝛe nature inſtitute.
⁊ ido rõnabiliter ma
giſter hunc modũ di/⸗
cendi magis appꝛo/
bat. Uerbum autem

”M
1 — 1ʒ1 —————————=

Ad hoc autẽ opponit᷑ ita. Si nõ peccarent nõ moꝛe⸗

rentur. nõ peccarrnt ſi nõ comederent. Poterãt igi⸗
tur ſine alimonia viuere.Ceteꝝ ſicut ſup diximus nõ
ſolũ peccarent ſi deligno vetito ederent.ſ etiã ſi con⸗

ceſſis non vterent᷑.quia ſicut erat eis pᷣceptũ non illo
ligno vti.ita alijs veſci. Pꝛeterea cõtra naturalem ra

tionc facerẽt q̃ intelligebant de illis eſſe edendũ qð et
naturalit᷑ appetebant. EE
pena peccati.ſi nõ peccarent.famẽ nõ ſentirent.ſᷣ ſine
fame ſuperſluũ videret᷑ comedere. Vñ putant quidã

eos cibis nõ indiguiſſe ante pctm̃.quia non poterant

eſurire ſi nõ peccaſſent.Ad qð dici põt.ꝙ fames vere
defectus ẽ ⁊ pena pcti.Eſt em imoderatus appetitus
edendi.cui nõ ſubiacuiſſet hõ ſi non peccaſſet.ſᷣ ꝓcul/

dubio peccaret niſi hũc defectũ cibo pᷣueniret. Habe/

