deceptio vocatur erroꝛ ꝓpꝛie.⁊ hec in pꝛimo bomie tranſgreſſione mandati inuenire veniam. Unde de/ ltorutſtnst
ſtate non fuiſſet. Scda vero poteſt dici opinio in q̃ ẽ ceptio ſiue erroꝛ ſecutus fuit Bcentumn elationis in ntocicebat de
acceptio vnius ꝑtis ſine pꝑleno aſfenſu credulitatis. vtroq;.licet plus in muliere. liter poteſt vici ꝙ du/ 27 Uerttunarure
et hec põt dici quedam eſtimatio falſa.et bec fuiſſet plex eſt iudicium. Quoddam ẽ ſpeculatiõis.et illud ſtitugterturn
in adam abſqʒ culpa et pena.maxime cuʒ ex hac eſti non eſt pars li. arbi.nec in eo conſiſtit peccatũ.et hu⸗ incigti
matione nec incideret in peccatũ.nec incurreret dã/ ius iudicij erroꝛ poſt eccatuʒ eſt. non ante. Eſt ⁊ ali zutt rntoneſa
num. et ᷣm hanc diſtinctiõeʒ diſſolui poſſunt růnes ud iudicium in agencis et in his q̃ ſpectant ad veri/⸗ nftööfitn
ad vtrãq; partem inducte. Mam ratiões oñdentes tatem vite.et illud iudicium eſt li. ar. et boc nunqᷓ eſt ionentisffche
qꝙ; in Adam potuit eſſe deceptio fere omnes pcedũt ſine voluntate.et buius iudicij erroꝛ bene põt ee cul tbouctivſe
de deceptione ᷣm ꝙ dicit᷑ qualiſcunq; eſtiatio.ſRa pa. vel pᷣſumptionis.vel infidelitatis. vel alicuius al ire ſindun
tiones vero ad oppoſitũ ꝓcedunt ſm ꝙ deceptio di teriꝰ. Et bec fuit ðceptio qua mulier pꝛimo decepta 28 ieinrclaeme
cit firmam credulitatem.vt non ſolum quis decipia fuit et ipᷣe Adam. et in iſta deceptione non pmanſit —
tur putãdo falſum eſſe verũ.ſed etiam appꝛobando in ſtatu innocentic.immo cecidit.et per hoc patet re ucmnrinſchi
falſum eẽ verum vel econuerſo.et talis eſt deceptio ſponſio ad duas auctes pꝛimo inductas Ad illud 2 9 Raketann
q̃ eſt erroꝛ ¶ Sed licet hoc qð nunc dictuʒ eſt ſatis ꝓ ¶ꝙ tercio obꝛ de auẽte magiſtri.ꝙ mulier putauit ſer Vnhuc
babile videat᷑non tñ plene ſatiſiacit rationi.nec con pentem babere vſum loquendi.dm. ꝙ aut iutellli⸗ diinedckan
coꝛdat verbis Aug.in Ench. c. viij. Cum nihil aliud git ꝙ talis putatio fuit in muliere poſt peccatũ. aut 1 nigptini
ſit errare qᷓ veꝝ putare qð falſum eſt.et falſuð q ve ſi ante fuerit.nõ putauit ꝙ hoc officium baberet de erlönci
rum eſt. vel certum habere ꝓ incerco. incertum pꝛo terminate.virtute ſibi naturalit᷑ data. ſed aliqua la/ ſe nachümn
certo.ſiuc falſum ſit ſiue verũ.idq; tam ſit in animo tente virtute ꝑmittente diuina pꝛudẽtia ꝗqᷓ om̃s res ſndlu
defoꝛme atq; indecens.qᷓ pulcrum atq; decoꝛuʒ eſſe gubernabat ſicut creauerat. MNec miruʒ ſi non expa ʒ0 ingeente
ſentimus. vel loquẽdo vcl in aſſentiendo eſt. eſt. nõ. uit. quia nonduʒ erat in ip̃a muliere paſſio timoꝛis. ann arn 4
non. Et ꝓfecto ob hocipᷣm vita iſta miſera eſt q̃ vi vñ mulier aſpiciendo ſerpenteʒ falſum ꝓ vero non . uinke
uimus ꝙ; ei nonnũq; vt non ↄmittat᷑ erroꝛ eſt necelſ -/ a Nalezuira aliquã ibi virtutem latentẽ ignoꝛauit kine cG
ſarius. Ex boc vero colligitur ꝙ Aug. vocat erroꝛcʒ d illud qð obꝛẽ de ſomnio. dm ꝙ in ſtatu inno/ 31 —–D
generaliter omneʒ deceptionẽ.et illum dicit indeco/ centie non fuiſſet ſomniuʒ ex ꝑpeſſione fantaſmatũ . 7
rum et indecentem. et ad vitaz miſeram ꝑtinere. Et ad modũ pꝑturientis.ᷣſicut dꝛ Eci.xxiiij Hoc em̃ ve⸗ e eud
in libꝛo de vtilitatc credendi expꝛeſſe dicit ꝙ nullus nitqꝛ vVires inferioꝛes non ſunt ſubiecte ratiõi.⁊ coꝛ 1 imnc⸗
erroꝛ abſq; vicio eſſe põt. Ideo dom eſt ꝙ et ſi in ſt pus nõ obecdit ſpiritui.ſ ſi fuiſet. boc eſſet qꝛ abal- —
tu innocentie fuiſſet in homine alicuiꝰ neſcientie im tiſſimo mitteretur aliqᷓ viſitatio in qua homo nõ de ai lungſu
pꝑfectio ſ cut oſtenſum fuit. s. diſ. ꝓxima pꝛecedenti. ciperet᷑ immo potius illuſtraret. Pꝛeterea eſto ꝙ eſ ngeuſch
24 non tñ in eo fuiſſet deceptio. Deceptio em̃ vltra ne ſet ibi ſomniũ. non ſequit᷑ ꝙ eſſet ꝓpter hoc ibi dece i hnunni
ſcientiã addit iudicij obliquationẽ.hec non fuiſſet in ptio. deceptio em̃ reſpicit ratiõis vſuʒ.ĩ ſomnijs au/⸗ e heenh⸗
Adam in ſtatu innocentie.ſicut necin eo fuiſſet paſ/ tẽ rõis vſus nõ eſſet. aut ſi eſn et purgaret potius de/ 8 nuncht,
2SRſio coꝛpoꝛalis.Et hoc põt intelligi ſic.ſicut em̃ duplr ceptionẽ fantaſie qᷓ ei conſentiret. potiꝰ em̃ diceret hen kiri
contingit aliquẽ pati. aut paſſione intrinſeca. aut ab ratio in ſomnis homini ſomniãti.tu ſomnias. qᷓ; di⸗ VD
extrinſeco illata. ſic contingit aliquẽ duplicit᷑ vecipi. ceret qdð vides ẽ veritas.Eid illud q obꝛ ð viſu dðᷣ 52 hrlkunmn
aut ꝙ iße ſeipᷣm ꝑalogiʒet.aut palogiʒet᷑ ab alio.neu ꝙ nulla eẽt deceptio.qꝛ bene noſceret Adaʒ q; res a ſin
trũ autẽ boꝝ in Adam fuiſſet. Sicut em̃ nulla fuiſ re motioꝛi apparet eſſe minoꝛ.et iõ nõ iudicaret vbᷣm nlnnigin
in eo paſſio intrinſeca.quia virtus anime regitiua ꝑ/ aneri oculi tm̃.ſᷣ penſata diſtãtia medij.et iõ nõ grtige
fecte ſuo coꝛꝑi pꝛeſidebat ⁊ ipᷣm conſeruare poterat. falleret᷑ ſ hr̃et iudiciũ rectũ.¶ Ad vltimũ iam patz re ʒ r ſidcn
ſic nulla fuiſſet deceptio veniens ab extrinſeco.quia ſpõſio ex pᷣdictis.qꝛ vel Adã manifeſto ſigno depꝛe⸗ ſillnat
iudicium rationis omnibꝰ potẽtijs ſenſitiuis pᷣſide· bẽderet iſtũ peccaſſe.qdð ſatis vꝛ ꝓbabile. cũ magna aemangn
bat.necipᷣei cõtrariũ rõi moucbat᷑ ſ̃ potiꝰab eo ſuf valde trãſmutatio facta fuerit in natura Ade ꝑ com ednlanen
ficiẽter dirigebat᷑.quẽadmoquz etiã pati non pote miſſionẽ culpe.et tũc nõ crederet ei nec diſcrederet. W
rat paſſione illata.ſiue qꝛ nullus in tpꝑe illo eẽt qui in niſi quatenus alias videret ſibi credendũ foꝛe. Aut allnn
ferret. ſiue qꝛ ſi adeſſet. diuina virtus eum ꝓtegeret ſi non depᷣbenderet eñ peccatoꝛẽ.vbi ſua nõ ſuffice- ſadrtggun
ſicut ſupꝛa determinatũ eſt. Sic etiã in ſtatu illo ne ret cautcla.ſuccurreret diuine puiqẽtie cura diligen Nrteie

iiit

Monsin
acknig
alnise
nitteetnit,
amme
vähemen,
klunahezt
garmharſtt
Atarsttiai,
mulieunn
aobem ente
Arapign
ie 4
1gmlogerurk
ni
lerpiſtein
Nofainton
m lin⸗
1 ng iss
Henmzirngnn
ing
wlent gout
wrgutmid
yr iurtſinn
inülnifſt
Ptt d 40
eſſt enl
gubon wde
Penachet
dehi
Ngiomis⸗
Gnien⸗
t cjnin

tpbnis 5696

ier Mete

Di.

tifnma. qᷓ nec ꝑmiſiſſet eum ledi. nec pmiſiſſet falli.ſi

voluiſſet eius enaln her ſtcr ſubijci.

„
ℳ—

¶ Queritur quãtũ ad cognitioõis ade cõplemẽtũ et ſta
tñ.et eſt queſtio vtrũ Adam deũ cognouerit in ſtatu

innocẽtie eo genere cognitiõis q̊ͥ expectamꝰ deũ co/
gnoſcere i ſtatu gloꝛie.Et ꝙ ſic vi.mgr̃ Hugo ð ſan
cto victo.in li.ð ſacra.Cognouit eũ creatoꝛẽ ſuũ.nõ

ea cognitione qua mõ a credentibus abſens fide q̃/

ritur.̊ ea qua tunc ꝑ pꝛeſentiã contẽplationis ſcien

ti manifeſtatus cernebatur.ſed manifeſte deũ cerne
viſi⸗ 8 ez mgr.iiij.li.diſ.ſ.
ca.Triplici ãt de cauſa ⁊c. Honmo qͥ ante peccatũ ſi

re hoc eſt viſionis beate. ⁊c̃

ne medio deũ videbat ⁊c.ſed videre deũ ſine medio

hoc eſt videre facie ad faciẽ.et hec ẽ viſio gloꝛie.g ⁊c
Item Exo.xxxiij.loquebat᷑ dñs ad moy.facie ad fa/
ciẽ ſicut loqui ſolet homo ad amicũ ſuũ.ſᷣ multo ex/
cellentioꝛ fuit ſtatus nature inſtitute qᷓ; lapſe.ſi & ſi/
ne medio videbat᷑ deus a moyſe.multofoꝛtiꝰ ab ho

mine in ſtatu nature inſtitute.Si tu dicas hoc fuiſſe

in ſubiecta creatura.obẽ qð dꝛ Numec.xij.palã et nõ
ꝑ figuras et inigmata deum videtteʒ bocipſum
oſtendit᷑ ratione.ſicut volũt ſancti coiter. Adam nõ
ſolum fuit cõſtitutus in paradiſo ſpũali q;tuʒ ad de
licias mentis. fruebatur em̃ deo ſicut dicit Dam̃. et

Aug.⁊ hoc etiã de ſe planũ ẽ.homo em̃ in tꝑe natu/

re inſtitute ipᷣm deum in ſe ⁊ imediate amabat.ẽ ſi

ita facilis ẽ intellectus ad cognoſcenqũ ſicut affectꝰ
ad amãdũ ꝑ naturã.videt᷑ ꝙ ſicut deũ in ſeipſo ama
bat ita etiam ⁊ in ſcipſo videbat. teʒ omnis ania

recta deſiderat videre deũ.Sᷓ Adaʒ hoc deſiderabat.
aut igit᷑ deſideriũ eius nõ implebat᷑.⁊ ita iam afflige

bat᷑ qdð nõ ẽ ↄueniẽs.aut aliquo mõ deum videbat.

⁊ non videbat viſione imaginatiua nec coꝛꝑali. in/
tellectuali.ſ hec eſt viſio q̃ vẽ deꝰ in ſua eẽntia.& ⁊c.

¶ Ptem mẽte bnana nihil deo ꝓpinquius cuʒ eſt ab

omni peccato imunis.ſ̊ mẽs Ade in ſtatu nature in/
coꝛrupte nõ babebat aliquã peccati maliciã.nec ocu
lus habebat aliquã obſcuritatis nubẽ.gᷓ videt᷑ ꝙ in
ipſum deum imediate aſpectũ ſuũ figere poterat. et

becẽ viſio quã expectamus in gloꝛia vt videamꝰ ip/

34 ſam dei ſubam. ⁊c. ¶ Itẽ in gloꝛia nõ alit᷑ videa/
tur q́; videbat᷑ ab Adam oſtendit᷑. aut em̃ in gloꝛia

videt᷑ deus imediate.aut mediate. Si mediate. ſ ſic
poterat videri ab Adam in via. Si imediate. oſten/
dit᷑ boc eẽ falſum ꝑſuaſiõc ſumpta cx triplici medio.

quaꝝ pꝛima ẽ ꝙ cognoſcẽs ſuꝑ cognoſcibile dbʒ ba⸗

bere potẽtiam quantũ ad illud ꝑ qð cognoſcit.ᷣ in/
tellectus creatus nõ põt ſuper ipam lucem increatã
in ſe quãtumcũq; eleuet᷑ ꝑ gratiã ſiue pꝑ gloꝛiam. qꝛ
cr ümpoſbdec intel
lectus ipᷣam lucẽ increatam videat in ſeipſa. Mꝛ ſi di
cas rationẽ iſtam non cogere.quia potentia cogni/
tiua plus ẽ in ſuſcipiendo qᷓ; in agendo. Oſtenditur
hocipᷣm ſcda ꝑſuaſionc.quia cognoſcentis ad cogno

illa ſemper in infinitũ e

ſcibile debet eẽ ꝓpoꝛtio.maxime in ea cognitione in

qua eſt magna delectatio.ſi & illius ſumme lucis re
ſpectu intellectus noſtri eſt exceſſus impꝛopoꝛtiona
bilis.et tantus vt ꝑ nihil additũ poſſit ei ꝓpoꝛtiona

ri noſter intellectus quin ſemꝑ excedat in infinituz.
videt᷑ ꝙ nunqᷓ; in fonte lucis intellectus noſter poſ-

ſit contemplari deum O ſi tu dicas ꝙ non requiri

tur ibi ꝓpoꝛtio quantitatis ſed ſoluʒ confoꝛmitatis.

oſtenditur hoc idẽ ꝑſuaſiõe tercia.ſi em̃ in gloꝛia deꝰ

—

XIII
—

videt᷑ in ſeipſo et abſq; omni medio.cũ ipᷣe in ſenul/
lam habeat diuerſitatem. oino videret᷑ ab omnibus

vnifoꝛmiter. ꝙ ſi conſtat eẽ in gloꝛia dꝛias pᷣmioꝛuʒ.

non videtur ꝙ abſq; omni medio deus a gloꝛificata
anima vẽ.ſi igitur videt᷑ ꝑ mediũ.⁊ ſic videbatur ab

uit q̊ cogniture ſunt anime dbeate.
xxxiij. Hon videbit me homo et vi
non intelligit᷑ de vita ſpũali ſᷣ & vita aiali.ſi igit᷑ adã
in ſtatu innocẽtie vita aiali videbat. deũ videre nõ
poterat.¶ Itẽ Job.j. Deũ nẽo vidit vnqᷓ niſi inge-
nitus ⁊c.ſi
Snec Adã.
⁊c. O:eg.Quantũcuq; mens in cõtemplatiõe pfece
rit.ſemꝑ qð infra deũ eſt videt. vẽ ꝙ cum aliqui ho

Adam. reſtat ꝙ adain eo genere * nitiõis cogno

ed cõtra Exo.
et. cõſtat ꝙ hoch

nullus vnq; vidit deũ añ aduentuz xpᷣi. .
ſuꝑ ill Iſai.vj.Aidi dñm ſedenté

mies ꝑueniant ad eminentia gratie ꝗᷓ fuit in Adam.,.

cta. tem viſio dei ẽ tota merces. qui viſionẽ dei

⁊ nullus in pᷣſenti ꝑ actum cõtẽplatiois deũ videat.
S nondũ habebat illam viſionẽ quã expectat aia ſan

babet. plenã hʒ mercedẽ. et qui hoc babet. bʒ plenaz

gloꝛiã.et uullus talis põt cadere. ſi igit᷑ Adam ceci

dit.& deum in ſeipſo non vidit.

ei Item lux increata
pfecta delectatiõe delectabat aſpicientes.g ſi Adaʒ

illã ſummã lucem aſperxiſſet.pfecte in ea delectatus

fuiſſet.gẽ̊ nunq;; ab eo auerti ↄſenſiſſet.i

Itẽ ſtatus

vie et ſtatus patrie debẽt eẽ diſtincti.g pari rõe con

tẽplatio vie et cõtemplatio pr̃ie.ſᷣ Adãa erat viatoꝛ.
non erat compꝛebẽſoꝛ.g non eo genere viſiõis vi/
ad pᷣdicto ʒ

debat qua videre expectamꝰin pria.
rũ intelligentiã ẽ notandũ ꝙ cõiter om̃s ponũt co/
gnitionẽ quã habebat Adã de deo mediaʒ inter co⸗

gnitionẽ q̃ eſt in ſtatu miſerie et cogiitiõeʒ ꝗᷓ erit in

ſtatu gloꝛie.ᷣ in modo ponendi plurima ẽ dꝛia. Qui

dã nanq; initentibꝰ auctibꝰ male intellectis et rõni⸗

bus ſophiſticis dixerũt deũ nũq; immediate videri
nec in via nec in patria.Dicit em̃ Crib. Ipm qui deꝰ

eſt non ſolum ꝓphete.i nec etiã angeli vidẽt.Et alie
reperiuntur auctes conſimiles quas male intelligen

tes ⁊ putãtes hoc dictũ eẽ ꝙ deꝰ imediate videri nõ
poſſit ꝓpter ipꝛopoꝛtionabilitatez lucis increate ad
oculum mentis create.dixerũt ꝙ deus ꝑ q̃ſdaʒ lugu
bꝛationes videri hʒ.et in ſtatu vic.⁊ in ſtatu innocen
tie videbat᷑.⁊ in ſtatu gloꝛie.ct in illis luminoſis in/
fluentijs dixerũt deũ in bis ſtatibꝰ videri magis cla
re et minus clare ſᷣm qꝙ deꝰ magis ſe oculo nro vult
cõtẽꝑare et clarioꝛibus theophanijs oñdere. E:
iſta poſitio heretica ẽ et repꝛobata.nec imerito.qꝛ et
cõtra rõeʒ eſt.cũ aia quieſcerc ꝑfecte nõ poſſt donec
in ſeipᷣ̃a videat deũ.Et contra ſacrã ſcripturã.naʒ.j.
Coꝛꝝ.iij.dꝛ Tũc cognoſcã ſicut et cognitꝰ ſuʒ. Et.j.
Job.iij. Aidebimꝰ eũ ſicut ẽ.Et hocipᷣm etiã inuere
auẽctes doctoꝝ repiunt᷑.quibꝰ oibꝰ adherẽdo erroꝛ
iſte repꝛobãdus c.et auẽtes ſique videant᷑ eẽ ꝓ ipo
om̃s exponẽde ſunt.qꝛ loquũt᷑ de cognitiõe cõpꝛchẽ
ſiõis qua dẽ aliqͥd cognoſci totalit᷑.et hac cognitiõe
deꝰ ſibi ſoli cognoſcibilis ẽ ſicut ĩ li.iij.patebit.Se⸗

cũdꝰ aũt modꝰ dicẽdi ẽ ꝙ deꝰ a purgatis mẽtibꝰ nõ

ſolũ in pꝛia.ſᷣ etiã in ſtatu innocætie.et in ſtatu vie in

ſeipſo videri hʒ.nec ẽ dꝛia niſi in gradu.ꝙ clariꝰ ct ꝑ
fectius in ſtatu gloꝛic videbit᷑.et minꝰ pfecte in ſta⸗

tu innocẽtie.et mime in ſtatu nature lapſe.Dꝛia aũt

iſtoꝝ graduũ venit ex boc ꝙ aia in ſtatu gloꝛie ẽ om/
nino a ſarcina coꝛꝑis abſoluta.aut oino bʒ coꝛpꝰ ſpi

rituale ꝙ nullo mo impediat ipᷣam quin vocke ime⸗

*

2

56

57

3

Ti.

diate in deum tendere ⁊ m totũ ſuuʒz poſſe.in ſtatn
vero nature lapſe qꝛ babʒ coꝛpus coꝛruptibile ⁊ ani
male.impedit᷑ et aggrauat᷑ ex terrena inbabitatione
ne poſſit in ißam lucem tendere ꝑfecte.in ſtatu vero
nature inſtitute ſe bẽbat medio mõ. qꝛ coꝛpus Ade
et ſi nõ eẽt ſbicctũ neceſſitati moꝛiendi et paſſibilita
ti. erat tñ indigens alimonijs. ⁊ oꝑtebat aiaʒ circa re

gimẽ et vegetatiõeʒ ſui coꝛꝑis aliqũ occupari.⁊ ido

nec adco excellenter intuebat pꝛimus ho veũ ſicut
viri iutuent᷑ in goꝛia. nec adco exiliter ſicut viri ſan
cti intuent᷑ in pñti miſeria. Hanc aũt ſuã poſitioneʒ
ex auẽtibus Aug.eliciũt qui dicit in plunbꝰ locis in
li.de tri.ꝙ etiã in pñti vita notioꝛẽ pᷣt bõ habere deũ

ĩ fratrẽ.⁊ boc in libꝛo viij.⁊ alibi dicit.ꝙ a purgatis

mẽtibus cernit᷑. Docet etiã in viij.li. ↄtuitũ verita
tis ⁊ bonitatis intueri deũ. Sed hec poſitio et ſi non
ſit adeo veritati aduerſaria ſiut pꝛima. nibilominꝰ
tñ dictis ſctõꝝ nõ ↄſonat. Sicut em̃ dicit Dyoniſiꝰ
in li.de myſtica theolo.q excellẽtiſfimꝰ modus cõtẽ/

plãdi ẽ ignote aſcẽdere.qꝛ nec ipᷣe moyſes valuit de⸗
um videre.⁊ iõ introductus dẽ fuiſſe in caliginẽ. Vñ

Dyoni.vocat eos indoctos qͥ dicũt ſe noſſe cũ qͥ po/
ſuit tenebꝛas latibulũ ſuũ.Et etiã Gꝛeg. dicit ꝙ quaͤ⸗
tũcunq; mens in cõtemplatiõe ꝓfecerit.non ꝑpuenit
ad cõtuitum dei.Et cõiter doctoꝛes in hoc cõcoꝛdãt
intelligẽtes illud qð dicit Apls qꝙ qdiu ſumus in

coꝛpe.pegrinamur a dño.⁊ ꝑ fidem ãbulamꝰ non ꝑ

ſpẽm. Vnñ ſiq̃ auẽtes illud dicere inueniant᷑ ꝙ deꝰin
pñti ab bõie vr et cernit᷑.nõ ſunt intelligende ꝙ vꝛ in
ſua eẽntia. in aliquo effectu inferioꝛi cognoſcit᷑.
ſicut iam melius patebit.niſi foꝛtams in his qͥ rapiũ

tur.ſicut credimꝰ fuiſſe in paulo.qui ſpãlitate pᷣuile/

ſtatũ viatoꝝ ſuꝑgrediuntur.nec ibi aliqͥd agũt ſᷣ
ol

ũ aguntur. Tercius aũt modꝰ dicẽdi eſt ꝙ in pa/
tria videbit᷑ deꝰ imediate et plene quantũ

nã remunerationẽ.imediate aũt qꝛ nullã hẽbat vela
minis interpoſitionẽ.et hoc vidẽt᷑ ſonare vᷣba mgfr̃i

HNug.Aerũtñ nec ſic intelligendũ ẽ ꝙ bomo in ſtatu
innocẽtie videret deũ in ſua eẽntia ſiue facie ad faci

em. Huic em̃ obuiãt rõnes et auẽtes pꝛius inducte.

Et iõ eſt quartꝰ modus dicẽdi ad hoc ꝙ reuera co⸗
gnitio ſtatus inocẽtie media ẽ inter cognitionẽ ſtatꝰ
gloꝛic.ct ſtatus miſerie.ſicut et locus ꝑpadiſi medius
eſt inter banc vallẽ miſerie et patriã celeſtẽ et quẽad
modũ pꝑadiſus terreſtris plus ſe tenct ce terra qᷓ; cu
celo. ſic ade cognitio ſiue ſtatus innocẽeie plus con/

foꝛmis ẽ cognitioni ſtatus pñtis ꝙᷓ futuri. Añ in ſo⸗
lo ſtatu gloꝛie videbit᷑ deus imediate et in ſui ſuba.

ita ꝙ nulla erit ibi obſcuritas.in ſtatu vero innocen

tie et nature lapſe vi deus mediate ſpeculo.ſᷣ differẽ
ter. qꝛ in ſtatu innocẽtie Nehar vers ſpeculũ cla
rũ.nulla em̃ erat in anima peccati nebula.ĩ ſtatu ve/
ro miſerie vĩ ꝑ ſpeculũ obſcuratũñ ꝑ peccatũ pᷣmi bo⸗
minis.et ideo nunc v ꝑ ſpeculuʒ et ĩ enigmate. Eni

na em̃ ſicut dicit Aug.in xiiij. ð tri.ẽ ſimilitudo ob
8 ſcura. Añ nota ꝙ qdruplex ẽ modus cognoſcẽdi de

um vicʒ. . ſidem.ꝑ contẽplationẽ. ꝓ apparitionẽ.et
ꝑ aptaʒ viſionẽ. Et pꝛimũ.gratie cois.ſecũdũ ẽ gra⸗
tie excellentis.tercium gratie ſpãlis.et quartũ gloꝛic
cõſummãtis.Et ſufficietia iſtoꝝ modoꝝ ita colligit᷑.
omnc em̃ qð cognoſcit᷑ cognoſcitur ꝑ aliquid pñs.ſi
igit dens cognoſcit meceſſe ẽ aliquid pſens itel⸗

eir gee
videntis.in ſtatu vero miſerie mediate ⁊ ſemiplene.
in ſtatu vero innocentie medio mõ ſcʒ imediate ⁊ ſe
miplene.Semiplene inqꝙᷓ; quia ñ recepat adhuc ple

AI

lectui cognoſcat᷑. p̃ſens aũt voco boc m ꝙ; Aug. vo

cat.ꝙ pᷣſens eſt intellectui ad videndũ. Aut igit co⸗

gnoſco deñ ꝑ hoc ꝙ eſt pᷣſens mihi. aut ꝑ hoc q; ẽ pꝛe

ſens alij. Si ꝑ boc ꝙ ẽ pꝛeſens alij.ſic eſt cognitio fi⸗
dei. Quod em̃ deꝰ ſit trinus et vnus.hoc ego credo
dei filio qui hoc enarrauit ⁊ pdicauit.⁊ ſpũiſancto 4
hoc inſpirauit.Quod em̃ credimꝰ debemus auẽti ſi
cut dicit Aug. de vtilitate credendi. Si ãt cognoſco
deũ ꝑ hoc ꝙ ẽpᷣͤſens mihi.hoc põt eẽ triplicit. Aut .
hec ꝙ eſt pꝛeſens mibi in effectu ꝓpꝛio.⁊ tunc ẽ con

templatio.qꝗᷓ tanto eſt eminẽtioꝛ. quãto effectum di⸗

melius ſcit cõſiderare deum in exterioꝛibꝰ creaturis.
Aut ẽ pᷣſens mihi in ſigno ppꝛio.et ſicẽ apparitio ſi
cut apparuit deus Abꝛabe in ſubiecta creatura qꝗᷓ i
ſum deum figurauit. et ſicut ſpũſſanct⸗ apparuit in
columba. Aut ẽ pᷣſens deus in lumie ſuo ⁊ in ſeipᷣo.⁊
ſic eſt cognitio qua vẽ deus in vultu ſuo ſiue facie ad
faciem. et ſic ẽ aꝑta viſio ꝗᷓ tota dicit᷑ merces omniẽ
meritoꝝ. Pꝛimũ igit᷑ et vltimũ genus cognitiõis ſta
tui inocẽtię nõ cõpetebat. Pꝛimũ ppter cognitiõeʒ
enigmaticã.et ꝓpter hoc ꝙ cognitio fidei vt pluri/
mũ eſt ex auditu.ſᷣm ꝙ innuit aplus. Altimũ vo ibi
cẽ non poterat ꝓpt᷑ ſummã ꝑfectionẽ.iõ homini nõ
exhibebat᷑ ſ potius in pᷣmiũ ꝓmittebat᷑. Medij ve
ro duo ſcʒ cõtemplatiõis et apparitionis vtriq; ſta⸗
tui cõmunes eſſe poterunt.maxime cognitio contẽ/
plationis q̃ in vtroq; ſtatu cſt.ibi tñ potiſſime vige⸗
bat. tũ ꝓpter anime puritatem. tum etiam ꝓpt᷑ car/
nis et inferioꝛum viriũ ſubiectionẽ.quibus duobus
vt plurimuʒ anima carct in ſtatu nature lapſe.iõ nõ
poteſt ad illum gradum contemplationis attingere.
NRationes igit᷑ monſtrãtes adam deum non cogno⸗
uiſſe eo genere cognitionis quã expectamꝰ in gloꝛia
ſunt concedende.ad eas aũt q̃ ad oppoſitũ adducãũ⸗/
tur ſatis facile eſt rũdere. ¶Ad illas em tres auctes
pꝛimo inductas iam patet reſponſio. omnes em̃ in-

uine gratie magis ſentit in ſe bomo.vel quãto etiam

telliguntur de contemplatiõis cognitione. non ꝑ re-

motionem cuiuſcunq; medij.ſed ꝑ remotionẽ vela/
minis ⁊ obſcuritatis. q́lis eſt in his qͥ aliqͥ vicio pec/
cati ſunt infecti. ¶ Ad ill ãt qd obꝛ qꝙ imediate de/ ʒ9

um amabat.dð ꝙ non ẽ ſimile. Amoꝛ em̃ ſicut vult

Berñ.multo plus ſc extendit qᷓ; viſio.ex ſola em̃ eſti
mationce ſequit᷑ aliqũ dilectio. Et ipᷣe etiaz dicit in li.
de amoꝛe dei. ꝙ vbi deficit intellectus ibi ꝓficit affe
ctꝰ. Et rõ buius c᷑.qꝛ viſio eſt ſolũmõ rei pñtis.ſᷣ di ꝗo
lectio nõ ſolũmõ rei pñtis ſᷣ ctiã abſentis. Pꝛeterea.
viſio non picit qlemcunq; modũ cognoſcendi.ſ mo
dũ cognoſcendi cõpletũ. dilectio vero et pfecta põt
eẽ et imꝑfecta.iõ quãuis imediata dei dilectio ſit in
via.nõ tñ optet q; viſio ſiue cognitio ĩmediata. 41
illud qdð obꝛ ꝙ adam deſiderabat deñ videre ⁊c.dðð.
verũ eſt ſi ſic deſiderabat videre ꝙ aliquã cogni/
tionẽ hẽbat in qua reficiebat᷑.⁊ aliquã expectabat in
remunerationẽ et pᷣmiũ.Et illã quã expectabat erat
cognitio pꝛie. illã vero quã hẽbat erat cõtemplatio
vic qᷓ̃ erat viſio ſpeeu Een tu qᷓras vtrũ erat vi ꝗ42
ſio intellectualis vel coꝛpalis.dðᷣ q; intellectualis.
non ipᷣius diuine eẽntic in ſe.ſ alicuiꝰgratie vel influ
entie.et illã in ſeꝑ expientiã noſſe et videre potcrat.
ſicut ſentit anima ſancta qñ liqueſcit eũ ſpõſus allo/
Juit᷑ eaʒ illud qdð obꝛ ꝙ mens hũana in illo ſta ꝗ43
tu erat deo imediata.dð. qꝙ imediata erat quãtuʒ ad
eẽ nature.qꝛ nulla natura ẽ ea ſuꝑioꝛ.qtum vero ad

ſtati non erat imeqiata. Ad vltenioꝛc om ſtacũ ꝓmo

ueteci ol
Pfuſtuaiguaan
Catheulczun⸗
Glek nzden
Mkhriaficmndn
Gcclgtiplctera
Aunxirens,autg
ſonizfetettaat
ſicanimi
tifentia gore
tpeuminſeipt
ſens et dipol
toſtin deun a⸗
ibonagicbm
nporionanigui
onftlttuutin
oliaeuequaner⸗
Eioemort nin
Slksgnaumnnnt
Pupdumm ng
Gpnuoponchun
Nanr erneünn

(dannditiani

tnkeSclonetuns
Cenneſenidan⸗
onggenragsi
Flafennel
4 o
mounmmnag⸗
Arnmm
Waenina
uis
Udelbaoz
wapint⸗
nocn nete

pi .
Monnirie

N

nanginen

mirchi Nh
Panaonsht
nine cogne
bitiorin⸗
umain gr
Oni quibude
tunarunelgkiß
mplatonenie
vundaneen
uggu
Klsitsi
Horio. Miß
SG
ormuiſt⸗
nbsitifuig
Satigintun ,
Auchſun
iui
ſeatzdlii
nit gitii

ſrhftsd

ons nan
gllfn

4 cet. boc pᷣuilegium ẽ ſpale non legis Cis.¶¶ Ad ills pariſieñ toe Epi Guilbelmi et

tt qualitatiue quantuʒ ad ſimilitudines expꝛeſſam.
45 gradibus pᷣmioꝛum in futura gloꝛia. Et ſic p ſi

tus fuit in q̃ po

—

uenda erat. tũc em̃ erat in ſimilitudine gratie. per . fuit non ẽ ſanum nec habet rationẽ.quia lumen ill&
ducenda erat ad deifoꝛmitate gloꝛie. in qua nõ ſo⸗potius eſt ſaluatiuum ᷓ; coꝛruptiuũ. vñ ercellentia
lum aſpiceret diuinũ effectũ.ſᷣ etiazs ibᷣm vultum de ¶ ÜUlius in nullo obeſt ſed potius cõfert. ⁊ qꝛ ax gau
ſideratũ.Cocedo GSuond oculi aſpectus in dium et lux illa ſuperat omnem ſeuſum. ideo boiuo
enmfiGhoeiſta ad nihil aliud aſpiciat. attñ non totus vndiq; completur. vt nihil aliud querat. po⸗
ꝓficiet vel videbit ipᷣius lucis cdaritatẽ.imo potius tius abſoꝛbeat᷑ ipa noſtra intelligentia ab eminẽtia
eleuabit in caligineʒ. ⁊ ad hãc cognitiõeʒ eleuabit᷑ p lucis. ſicut ⁊ ipa noſtra an ectio a toꝛrẽte voluptatis.
oim̃ oblatiõez ſicut Oyoni. dicit ĩli. myftica theo. ⁊ et boc.5. determinatũ fuit in pꝛimo li. diſ.j.de fruitio
vocat cognitionẽ iſtaʒ doctã ignoꝛãtiã.Hec em̃ ẽ in ne. Miunc aũt ꝓ firmo tenendũ ẽ q; et ſi adam de
q̃ mirabilit᷑ inflamat᷑ affectio.ſicut eis patet qͥ ali/ um in ſua ſubſtantia non videbat in ſtatu innocen/
tiens cõſueuerunt ad anagogicos cleuari exceſus. tie.videbitur tamẽ in gloꝛia in ſua ſubſtãtia. nec licʒ
hunc modũ cognoſcendi arbitroꝛ cuilibʒ viro iuſto huius Strari ſentire et dicere. Naʒ hoc ẽ vnus de
in via iſta eẽ querendum. ꝙ; ſi deus aliquid vltra fa decẽ articulł repꝛobatis ab vniuerſitate magiſtroꝝ
le non legis c . Odonis cãcellarij.et
qð querit᷑ vtruʒ deus in pria videat᷑ ꝑ medium an fratris Alexandri de hales patris ⁊2 magiſtri noſtri.
ſine medio.rñdendum eſt ꝙ videre ꝑ mediũ hoc poͤt qui vt euitent ſubſcripti ſunt. Pꝛimus articulus eſt
intelligi tripliciter. aut ꝑ mediũ diſponẽs.aut ꝑ me· ꝙ diuina eſſentia in ſe nec ab
dium deferens. aut ꝑ mediũ deducens. Per mediũ videbitur. Secundus eſt ꝙ licet diuina eſſentia vna
diſponẽs recte et catbolice ponit᷑ deũ in patria eſſe ſit in patre et filio et ſpũſancto.tamẽ vt in ratiõe foꝛ
videndũ.qꝛ anima in patria mediante deifoꝛmitate me vna eſt in patre et filio.et non vna in his et ſpũ⸗/
et influentia gloꝛie diſponetur ad hoc ꝙ clariſime ſancto.et tamẽ foꝛma idẽ eſt ꝙ eſſentia diuiua.Ler-
poſſit deum in ſeipſo videre. Deifoꝛmitas em̃ gloꝛie cius eſt ꝙ ſpũſſanctus vt amoꝛ vel nexus non ꝓce/-
ſufficiens eſt diſpoſitio ad hoc ꝙ anima deum in ſe it a filio ſed tantũ a atre. Quart? eſt ꝙ anime glo
poſſit videre. Ad h̊ em̃ ꝙ videat nõ optet ꝙ aia po- rificate non ſunt in ado empyreo cũ angelis.nec coꝛ
tens ſit in deum agere. videre em̃ potius eſt in ſuſci⸗ Fon gloꝛificata erũt ibi.ſed in ſolo aqueo vel criſtal-
piẽdo qᷓ; in agẽdo.maxie cuʒ videt᷑ lumẽ. MNec oꝑtet lino quod eſt ſupꝛa firmanentũ. Quintus eſt ꝙ ma⸗
eam ꝓpoꝛtionari quãtitatiue.ſ̊ quantum ad infini · lus angelus in pꝛimo inſtanti ſue creationis fuit ma
tatem vt ſit tanta quãta deus in virtute eſt. ſed ſufſi · lus et nunqᷓ; fuit bonus. Sextus eſt ꝙ angelꝰ in vno
. inſtanti poteſt eſſe in diuerſis locis ⁊ etiam vbiq; ſi
ſm cuius maioꝛẽ ⁊ minoꝛẽ ꝑticipationẽ erit oꝛdo in

no q̃ non ſunt deus.Octauus eſt ꝙ pꝛimum nunc ?

ponatur deum videri ꝑ medium diſponens. ꝑſuaſio creatio paſſio non eſt creatoꝛ nec creatura. Monus
nes qꝗᷓ pꝛus ponebantur diſſoluuntur.et veritas ex eſt ꝙ qui habet melioꝛa naturalia plꝰ habebit de ne
plicatur. Per medium autem deferens nullus poſu ceſſitate de gratia et gloꝛia. Decimus eſt ꝙ malꝰ an/
it deum videri.cum ipᷣe ſit immediatꝰ rationali crea gelus nunq; habuit vnde ſtare poſſet. nec etiam adã
ture. Sed ꝑ medium deducens ſiue contẽpans po/ in ſtatu innocentic. li omnes erroꝛes a pꝛedictis ꝑp
ſuerunt aliqui deum videri.ne ꝑ excellentiam lucis ſonis ꝓhibiti fuerunt et excõmunicati. et pꝛopterea
obtunderetur acies intellectus.⁊ potius deijceretur ſunt tanq; peſtiferi euitandi. ſ DM
ſ letificaretur. Sed hoc ponere ſicut pꝛius tactum M HW
Pincui xxiiij.de adiutoꝛio ꝑ quod homo ante lapſum ſtare potuit.ſcʒ de libero arbi
trio quantum ad alias potentias comparatur. H
( Anc diligenter inueſtigari oꝑtet ⁊c. Supꝛa determinauit mgꝗr̃ de culpa ꝑ quã hõ cecidit. in hac pte
determinat de auxilio ꝑ qð ſtare potuit. Et qm̃ hoc auxiliũ ſcʒ li.ar. habet triplicit᷑ ↄſiderari.vicʒ in cõ
patione ad alias potentias aie.et in ſe. et in cõpatione ad pfectionẽ gratie.iõ ꝑs iſta hʒ tres ꝑtes. In pꝛia de/
terminat de libero arbitrio in cõꝑatiõe ad alias potẽtias. In ſcda vero determiat de ipo m ſe. j. dil. xxv. Jã
vero ad ꝓpoſitũ redeamꝰ. In tercia vero determinat de ipᷣo ꝑ cõꝑationẽ ad gr̃am.infra diſ. xxvj. bec eſt gra
oꝑans et coopans.Et qm̃ m cõpationẽ li.ar.ad potẽtias aie attendit᷑ pgreffus et cõſũmatio peccati.iõ pꝛi
ma ꝑs bʒ duas. In pꝛima determiat de li.ar.inq;tũ ad alias aic potẽtias cõpat᷑. In ſecũda vero determinat
qliter in hõie tẽptatiõis oꝛdo ⁊ ꝓgreffio õſũmat᷑.ibi. Illud quoq; pᷣtermittendũ nõ ẽ ⁊c. Hꝛima pꝑs tres bʒ
ꝑticulas. In pꝛia terminat ad qͥd datũ fuerit illud auxiliũ hõi. In ſcda vero qʒ ſit illud adintoꝛinʒ. ibi. hic
cõſiderandũ ẽ qd fuit illð adiutoꝛiũ c̃. In tercia vo ad maioꝛẽ explanationẽ ſbiũgit diſtictionẽ pᷣdictoꝝ.ibi.
eſt em̃ ſenſualitas q̃dã vis ⁊. Quelibʒ aũt baꝝ ptium diuidi põt in duas. In pᷣma determiat veritatẽ. In ſe
cũda remouet dubitatiõeʒ. ibi. quõ rectã et bonã volũtatẽ ⁊c. Silr ſcda ꝑs in qᷓ determiat qð fuit adiutoꝛi-
um duas hʒ ꝑtes. In pᷣma explicat qd fuit illud adiutoꝛiũ nõiando. In ſcda diffiniẽdo.ibi.li.vo ar. eſt facul
tas ⁊c. Silr tercia ꝑs in q̃ diuiſionẽ ponit potẽtiaꝝ duas hʒ ptes. In pᷣma aſſignat dꝛiaʒ ſẽſualitatis ad rõeʒ.
In ſcda vo oñdit viã ꝑ quã cognoſci poſſit et diſcerni illa dꝛia.ibi.quicqd in aia nr̃a. Sic totalis hꝰ Eticule

ſnia circa duo verſat᷑.vicʒ circa adiutoꝛiũ qð fuit homi collatũ.et circa diſtinctiõeʒ potentiarum.

1.

Oꝛin gra

jjj Betermiat veritatẽ ad quid datũ fuerit illud adiutoꝛiũ hõi. a
bEVnc diligẽter inueſtigari optet quã gratiã vyl potẽtiꝗ habuerit hõ an
ee caſum. Et vtrũ ꝑ eam potuerit ſtare vel nõ. Sciendũ ẽ ergo ꝙ höi/

tuit ſtareb non i in creatiõe( ſicut de ãgelis diximꝰ) datũ ẽ p gratiã auxiliũ.et collata ẽ po
preofteen. non tentia ꝑ quam poterat ſtare.i.non declinare ab eo quod acceperat.ſed non
wprooterat ꝓficere intãtum vt ꝑ gratiã creatiõis ſine alia mereri ſalutẽ valerz.

bomine nec ab angelo 47

voluerit. Septimꝰ eſt ꝙ multe ſ ũt veritates ab eter ··

10 cõſentixe . c. Cõ⸗ .

Poterat quideʒ p illud auxiliũ gratie creatiois fliſte⸗

re malo.ſed non ꝑficere bonum.poterat tñ ꝑ illud bũ

„

rat ꝑ illã crea/⸗

Ok etiam pote,

ira ſi bocverum eſt. viuere quodãm. qꝛ poterat viuere ſine peccato. nõ noigerca ve⸗
tũc cũ nullũ fuiſſet in poterat ſine alio gratie adiutoꝛio ſpiritualiter viuere qãmodo.
Acda unpelles N. q̊ vitã merẽt᷑ eternã. VUñ Aug.in Ench. Sic factus Auguſti.
o Ns ssnes borctus vt er mancre in ea rectiuudie poſſet non ſneg
babuit iteriꝰ ipellẽés diuino adiutoꝛio.et ſuo fieri puerſus arbitrio. Utrů⸗
ad malũ cũ dyabolo libet hoꝝ elegiſſet.dei volũtas fieret vel ab illo vel de rat.
in tẽptatiõe reſtitit. ? illo.Et qꝛ ſuã maluit facere volũtatẽ qᷓ; dei.de illo fa⸗ Wa
in opibꝰ ſuis nullux cta ẽ volũtas dei. Itẽ in eodẽ. Sic hõleʒ pꝛiꝰ opꝑtebat
bũit rerrabene elin fieri. vt et bene poſſet velle et male. Hec fruſtra ſi bñ-
enrationenccin nec impune ſi male. Idẽ quoq; in libꝛo ð cocrectiõe et
aliqᷓ opatõe. qð oino gratia ait. Si hoc adiutoꝛiũ vel ãgelo vł homi cũ pꝛi
nefariũ ẽ dicere. Jtẽ mũ facti ſũt ofuiſſet.qm̃ nõ talis natura facta erat. vt
exẽplũ eiꝰ vᷣ eẽ ma/ ſine diuio auxilio poſſet manere ſi vellet.nõ vtiq; ſua D
ſiñ cñ ſubiungit · ſout ¶(ulpa cecidiſſet. Defuiſſet quippe adiutoꝛiũ ſine quo oöiti⸗
zaglis no ſetmeoo manere non poſſet. Ydẽ. Dederat des homi bonã vo ſapaii
Eim eſt cbtra veritate lutatẽ. in illa qppe eũ fecerat rectũ. dederat adiutoꝛiũ Ugluts
et cõtra Aug qui vi / ſine quo nõ poſſet in ea manere ſi vellet.⁊ p qð poſſʒ.
cit in li. de conectise ¶ Vt aüt hoc vellet.in eiꝰ dimiſit arbitrio. In eodẽ.Ac
et gra. ꝙ ã gli qͥ aliss cepꝑat poſſe ſi vellet.ſed non habuit velle quo poſſet.
aqdetib remaſerut. Mã ſi habuiſſet ꝑſeueraſiet. His teſtimõijs euidenter
bun⸗ reſore eenntt. moſtrat᷑ ꝙ hõ rectitudinẽ et bonã volũtatẽ in creatio
F vẽ ꝙ ſtãdo merue· ne accepit. atq; auxiliũ quo ſtare poterat.alioqui nõ
2 rũt¶ Ad boc dici poſ ſua culpa videret᷑ cecidiſ,ſſe.
ſet ꝙ ẽ meritũ dimii / ¶ RKemouet dubitatiõeʒ qlis fuerat illa rectitudo
ſiis penẽ ſiue ſatiſfa ecett bonitas volũtatis in qͥ creat? . b
ctoꝛiũ.et ne mdalis ES ed quõ rectã et bonã volũtatẽ habuit hõ ſi ꝑ eãẽ nec Anitz
vumũ req· mner eri vitã valuit. nec ea ſtare voluit. Quia nec aaai Agztegi
rie penalitas et vit quid mali ea tunc volebat.et ad tps ſtare voluit. ſel iltſhe.
ficultas. Av ſcom ve nõ pſeuerãter.et iõ recta et bona fuit tũc volũtas hoo
ro ſufficit ſola cbari· minis. ¶ Ad hoc aũt ꝙ diximꝰ hõieʒ nõ poſſe ꝓficere Obiectio cõtra
tas. Mg'r aũt intelli vel mereri ꝑ gratiã creatioõis.ſolet opponi ſic. Per il bpoc qð dictuʒ ẽ
git de merito ſom ß lud auxiliũ gratie creatiõis potuit ſtare ĩ bono qð ac: bominẽ nõ po-
D a ilud mentu, ceperat. Dotuit ergo reſiſtere teptationi. Sʒ reliſtere tuiſſe pſicetct.
ſatiſfactionis nunc ẽptationibꝰ atq; ſuggeſtionibꝰ malis meritũ ẽ ac bo „. .
fuiſſet in Adam nec nũ remunerabile. Oinne aũt bonũ meritũ ꝓfectꝰ et. Mirpr
psofectus in eo ſi ing Per gratiam g creatiõis ꝓficere potuit ſine adiectioo .—
Aſatu innocẽtie pmã ne alteriꝰ gratie. Ad qð dicimꝰ qꝛ reſiſtere malo ⁊ nõ a Reſpõſio.
ſiſſet. pdicta d cõſentire tẽptatiõi nõ feciſſet illi meritũ et ſi nõ cõſen-
vicet Rel edà ali. liſſet. qꝛ nihil in eo erat qð ad mal ipelleret. ſicut ane
3 ber vi et diceduz. gelis qui nõ ceciderũt nõ fuit meritũ qð ſteterũt.i.qꝙ

meritoꝛiuz genere n5 coꝛruerũt. Nobis aũt meritũ ẽ aliqñ ſi malũ nõ fa,
opiſ. vẽ meritoꝛiũ ex cimꝰ ſed reſiſtimꝰ.ibi dũtaxat.vbi cã ſubeſt qᷓ̃ nosid
radice charitat. Me facere monet.qꝛ ex peccati coꝛruptela pꝛoni ſunt ad la
ritoꝛi genere op pſuʒz greſſus noſtri. Vbi aũt nõ interuenit cã nos ad
dꝛ qů ẽ opꝰ virtutis „. —— E . . 2 b Heę , „
de e boc auũt ẽ ardu- malũ ipellẽs.nõ meremur ſi ab eo declinamꝰ Decli; b
um et difficile. Alio nare em̃ a malo ſeꝑ vitat penã.ᷣ ñ ſẽꝑ meret pal¹iu.
mõ v meritoꝛiũ omne opꝰ quodcũq; ſit. dũ tñ er radice chanitatis pcedat. Ault igit mgr dicere gy in reſiſtẽ
do tẽptatiõi Ade non fuiſſet meritũ.ſi nõ habuiſſet gratiã.nec pꝛimo mõ nec ſecũdo.ſi vero reſtitiſſet ex cha/
ritate meritoꝛiũ fuiſſet ſco mõ non pꝛimo. In nobis aũt ſemꝑ ẽ meritoꝛiuzʒ vel vtroq; mõ vel altero ꝓpter
difficultatẽ ad bonũ et ꝓnitatẽ ad malũ.Et ꝑ hoc ptʒ rñſio ad obiecta.qꝛ ꝓcedũt de merito ᷣm ſcdam dꝛiaʒ.
vicʒ eo qð ẽ meritoꝛin rõe radicis. ehalluare a malo ſemꝑ vitat penas.ſᷣ nõ ſemꝑ meret palma —
4 Lontra. aut em̃ declinat quis a malo ex charitate.aut nõ.Si non.ſimilit᷑ nec facere bonũ extra charitate m-
retur palmã. non ẽ dꝛẽia inter declinare a malo et facere bonũ. Si ſic. cum omne illud qd fit ex charitate ſit
meritoꝛiũ. ptz ⁊c Si tu dicas ꝙ nõ meret᷑palmã ex genere operis qꝛ nõ eſt dim̃cile.hoc non ſoluit.qꝛ licʒ nõ
ſit difficile hoͤi i ſtatu inocetie tñ vificlei ſtatu. nate lapſe. ñ ſp meret palmã. Ite dclingre g malo e vng

rp
sgräͤſe
Newuo
nc⸗

Ane

n Nitin
1 s
16 Wn

r Mi

=
—

=

„*

Xiardd ſit.

Oꝛ bꝛuta ania⸗
lia nõ hñ̃t li. ar.
Gappetitũ ſen-
lalitatis.

De rͤne bʒ
duas ptes qua
H ad officiga.

mur rebꝰ tpalibꝰ.ſeie ðputat᷑.Cũ vo diſſerimꝰðꝭ natu
ra mẽtis hũane. ð vna qdã re diſſerimꝰ.nec eã in hec
duo q̃ cõmemoꝛauimꝰ. niſi ꝑ officia gemiamꝰ. Carna
lis ãt vł ſẽſuał aie motꝰ qͥ ĩ coꝛꝑis ſenſꝰ ĩtẽdit᷑.nobᷣ pe

et aphrilta lenſualitatis.

„

Di.

A

—

arbitrij libertatem. o

Mic conſiderandũ ẽ quod fuerit illud adiutoꝛium ho
mini datuz in creatione quo poterat manere ſi vellet.
Illud vtiq; fuit libertas arbitrij ab omni labe et coꝛ/
ruptela immunis.atq; voluntatis rectitudo.et omni

um naturaliñ potẽtiaꝝ aie ſinceritas atq; viuacitas.
¶Explicat qð fuit illud adiutoꝛiũ diffiniẽdo. ð

¶Liberũ vero arbitriũ eſt facultas rationis et volũta
tis qua bonũ eligit᷑ gratia aſſiſtente.vel malũ eadem
deſiſtente.Et dicit᷑ liberũ quãtuʒ ad volũtatem qᷓ ad
ytrũlibet flecti põt. Arbitriũ vero quãtũ ad rõneʒ cu⸗
ius ẽ facultas vel potẽtia illa.cuius etiã ẽ diſcernere
inter bonũ ⁊ malũ.Et aliqñ quidẽ diſcretionẽ habẽs

boni et mali.qð malũ ẽ eligit.aliqñ vero qð bonũ eſt.

Sed qð bonũ ẽ niſi gratia adiuta nõ eligit. malũ ve/
ro ꝑ ſe eligit.Eſt em̃ in aĩa rationali volũtas natura⸗
lis qua naturaliter vult bonũ.licʒ tenuiter et exiliter.
niſi gratia iuuet.q̃ adueniẽs iuuat eam et erigit vt ef⸗

