beib ſit ⁊c· Pꝛima ꝑs diuidit᷑ in duas pꝑtes. In quaꝝ pᷣma mouet qõem ⁊ determinat. In ſcda vo opponit ↄtra
hien pdictaã ſolutionẽ ad maioꝛẽ voluntatis explanationẽ.ibi. Sed adhuc q̃rit᷑ qre hmõi nalis ⁊c. Silr ſcda ꝑs
nienſie vncipalis diuidit᷑ in duas ꝑtes. In quaꝝ pᷣma mouet dubitationẽ et opponit. In ſcda ꝑte eã diſſoluit ſm
zmrinn diuerſoꝝ opinionẽ.ibi. Pꝛopoſita eſt qõ ꝓfunda ⁊c̃.Et ſic pᷣncipalit duo determinat mgf in ꝑte iſta. qliter
“ wluntas videlicet depꝛauari poſſit cũ ſit nalis aie potentia.⁊ q̃liter hõ nãliter ad bonũ velit et appetit.vicʒ
R rõne naturalis iudicatoꝛij.qd quidẽ eſt ↄſcientia que ſeinꝑ bonum dictat.⁊ rõe ſcintille rõnis vel ↄſcie que
* quidẽ eſt ſinderiſis que ſemper ad bonũ indlinat ⁊ contra malũ recalcitrat. L
G f XXXN 4 Mouet queſtionẽ cũ voluntas ſit de his q̃ hõ naturaliter habet.quare
taini petm̃ foꝛe dicat᷑ cum nullũ aliud naturale peccatũſit. „
ahn Aueſtio. Ic aũt oꝛit᷑ qõ ſatis neceſſaria ex ſuꝑioꝛibus cãm trahens.Dictũ eſt
mi G ð dem ſupᷣ voluntatẽ ineſſe naturalit᷑ hoĩ ſicut intellect ⁊ memoꝛia.que
i aut hoĩ nãlia ſunt. qᷓntũcunq; vicient᷑.bona tñ eẽ nõ deſinũt.qͥa nõ
ecki yVyglet vici bonitatẽ in q deus eã fecit penitꝰcõſi umere. vt verbi grã. Intelle
öet ctus.vel rõ ⁊ ingeniũ.ac memoꝛia.⸗ ſi vicijs ac pctis obnubilent᷑ 7 coꝛrum⸗
ea pant᷑.bona tñ ſunt.nec pctã noĩant᷑.ſicut Aug.de rone q̃ eſt imago dei in q̃
tuut facti ſumus euident oñdit in.xv.li.de tri.Hec ẽ inqᷣt imago in q̃ hoĩes ſunt
un creati.q̃ ceteris aialibus pᷣſunt.q̃ creatura in rebus creatis excellẽtiſſima eſt.
en, cũ a deo iuſtificat᷑.a defoꝛmi foꝛma in foꝛmoſã mutat᷑ foꝛmã.Erat em̃ int vi
i caia natura bona.hec aũt imago rõ ẽ vel intellectꝰ.Cũ g volũtas de natura⸗
l⸗ Determingtio libus ſit.q̃re ipſa nõ ſꝑ bonũ ẽ.⁊ ſi aliqũ vicijs ſubiaceat. Ad h̊ facile rũñdẽt
nuri q dicunt oĩa q ſunt inqtũ ſunt bona eẽ.qꝛ et ipſã voluntatẽ inq;tũ bona eſt
tirng vel inq;tũ voluntas ẽ vt ð poſuimꝰbonũ eẽ aſſerũt.ſᷣ inq;tũ inoꝛdinata eſt.
ninut . mala ẽ ⁊ pctm̃ ẽ.vbi põt ab eis rõnabiliter queri.Si voluntas inqntũ inoꝛ⸗
R dinata ẽ. pctm̃ cẽ.q̃re g intellectꝰ.rõ.ingeniũ.⁊ hmõi.cũ inoꝛdinata ſunt.pec
cata nõ ſunt. Inoꝛdinata vo ſunt ſicut volũtas cũ ad rectũ ſinẽ nõ tendunt
g xoꝛũq; actus puaricationes exiſtũt.Ad qð illi dicunt voluntatisnots D

en

1. I

—

vim ſq; naturalẽ potentiã volendi.aliqñ actũ ipſius vis ſignificari. Vis au
tem ipſa naturaliter aĩe inſita nunqᷓ; pctm̃ eſt.ſicut nec vis memoꝛandi vel
intelligendi. Sed actus huius vis qui ⁊ voluntas dicit᷑.tunc peccatum eſt
uando inoꝛdinatus et. . .
oponit ↄtra determinationẽ pᷣdictã vt clarius agat de voluntate.inqͥ⸗

rens quare actus voluntatis ſit peccatum. ſi actus aliaꝝ potentiarum non

ſunt peccata.

— „

¶ Sed adhuc queri

k.q̃re huius naturalis potentie actus pꝑctm̃ ſit.ſi aliaꝝ po

tentarũ actus pctã nõ ſunt.ſcʒ potentie memoꝛandi.cuiꝰactus ẽ memoꝛa⸗
re. ⁊ potentie intelligendi.cuiꝰactus eſt intelligere: Ad qð et ipſi dicunt.q̃a
alteꝛius generis eſt actus ille voluntatis.qᷓ; actus memoꝛie vel intellectus.

a ¶Aelle em̃ mala
malũ eſt ⁊c. Querit

vñ ſoc ſit: Et videtur
cy ſilr ſit in actu intel

ligendi ⁊ in actu vo/
lendi. Actus em̃ reci
pit denoiatõnẽ ab ob
iecto. ſicut velle ma
lum ẽ malũ.ita ⁊ in/
telligere. Itẽ intelli⸗
gere dicit motũ a re/
bus ad animã. ⁊ velle
dicit motũ ab aia ad

res.g videtur ꝙ plus

pendeat actꝰ intelli/
gendi a re intellecta.
; actꝰ volẽdi a re vo
lita. ſi malicia ẽ a w

ligto ⁊ intellecto.potiꝰ
debet depꝛauari actꝰ
iuntelligedi qᷓ; actꝰvo/
2 lendi. R. dᷣm. ꝙ a

malicia exiſtẽte in ob
jecto magis depꝛaua
tur actus volendi qᷓ
act? intelligẽdi.Et rõ
buius dupir ſumit᷑.
Tũů ex pꝑte vᷣtutis. q̃a

tanta ẽ vis amoꝛis vt

trãſfoꝛmet amãteʒ in

amatũ. VUñ qͥᷣ diligit

iuſticiã iuſtꝰ fit.⁊ q̃ di

ligit iniqtatẽ iniquus
fit. ꝓpterea d de ma
lis ꝙ facti ſunt abho

minabiles ſicut ea qᷓ

Dilexerũt. nõ ſic eſt de
actu intelligẽdi. NMã
etſi aliq̃ mõ cõfoꝛmet
noõö tñ trãſfoꝛmat.hoc
aut ↄtingit ꝓpter ma

ioꝛem vim vnionis q̃
Aſiſtit in ipſo amoꝛe.
Sicut em dicit dyo.
Amoꝛẽ dicimus vim
vnitiuam. ꝓpterea dẽ
I. Coꝝ.vj. Qui adhe⸗/
ret deo vnus ſpus fit.
Alia ẽ rẽ ex ꝑte obie

Hic em̃ actus eſt ad aliquid adipiſcendũ.vel nõ ad⸗

mittendũ.qui nõ poteſt eſſe de malis quin ſit malus.
Velle em̃ mala malũ eſt. Sed intelligere vel memo

rari mala.malũ nõ eſt. Quãuis etiã hos actꝰ malos

eſſe interdũ nõ impꝛobe aſſerãt. Mmoꝛat em̃ inter /

dum qᷣs malũ vt faciat.⁊ querit intelligere verum vt
ſciat impugnare.Ecce q̃liter ſoluit᷑ pᷣmiſſa qõ ab his

q̃ tradunt oĩa eſſe bona inqᷓ;tuʒ ſunt. Qui vᷣo dicunt

Re' bm q̊ſdã.

voluntates malas pctã eſſe ⁊ nullo mõ bona.bꝛeuius

rũdent dicẽtes actũ voluntatis nõ eſſe de naturalibꝰ
b vim ipſam ⁊ potentiã volendi q̃ ſemꝑ bonũ eſt.⁊ in
omnib“ eſt. etiã in ꝑuulis in qbus nõdũ eſt eiꝰ actus.

¶ Mouet dubiũ quõ homo q ſeruus eſt peccati.na⸗

turaliter vult bornum. c —
¶WPꝛeterea queri ſolet quõ intelligẽdũ ſit qð ait Amſꝰ.
V Koma. vijj.
cit qð nõ vult.qꝛ naturaliter vult bonũ.Scd volunn.
tas hec ſemꝑ caret effectu niſi grã dei adiuuet et libe⸗
ret. Si hõ ſubiectus pctõ eſt.vult quidẽ malũ ⁊ oꝑat
ꝗ ſeruus ẽ pcti.⁊ eius volũtatẽ(ſicut ſupᷣ dixit aug.)
libent facit.quõ & naliter vult bonũ: An eſt eadẽ vo⸗
luntas.i.idẽ motus qͥ libenter pctõ ſeruit.⁊ qͥ nãliter

exponẽs illud verbũ apli. Non qðs volo illud ago.ſᷣ
qð nolo illud facio. Dicit em̃ ꝙ hõ ſubiectus pctõ fa⸗

vult bonũ.Sed nõ eſt eadẽ voluntas.q̃ͥ g iſtaꝝ eſt.q̃

cũ hõ iuſtificat᷑.a ſeruitute pcti liberat᷑:· At em diſſe⸗
ruimus ſuꝑius grã dei voluntatẽ hoiĩs liberat ⁊ adiu
uat.q̃ voluntatẽ hois pᷣparat adiuuandã.⁊ adiuuat

—

pparatã. Sed que eſt illa voluntas: An illa q̃ natura

liter vult bonuʒ.an illa q̃ libenter ſeruit peccato.ſi iñ
due ſunt voluntates: 1

Soluit dubiũ m varias opiniones. d

(Pꝛopoſita eſt queſtio ꝓfunda.q̃ varia a diuerſis ex/

poſitione determinat᷑.Alij em̃ dicũt duos eẽ motus.

vnũ quo vult bonũ naturalr. Quare naturalit᷑ ⁊ q̃re

naturalis dicit᷑. Quia talis fuit motus nature huma
ne in pᷣma cõditione.in q̃ creati ſine vicio ſumꝰ q̃ pꝛo⸗

pꝛie natura dr.fuit em̃ hõ creatus in volũtate rectus.

Vnge in eccleſiaſticis dogmatibus ſcriptum eſt. Fir⸗
miſſime tene pꝛimos homines bonos ⁊ rectos eẽ crea

tos cum libero arbitrio quo poſſent ſi vellent pꝛopꝛia

voluntate peccare.eoſq; non neceſſitate.ſed pꝛopꝛia

voluntate peccaſſe. Recte ergo dicit᷑ homo naturalit

velle bonũ.quia in recta ⁊ bona volũtate cõditus ẽ.

*½

An eadẽ wlun
tate velit hõ na

turalit᷑ bonũ et
libenter peeca⸗

to fuiat vel nõ.

—

Gignadius.

Seni
ſ ͤne⸗
bonöſtl
honus
Iiudan

ſogrit
beceing
Oitudia
mnot/ Os
gſonda
6ͤaltl
miomita
yalem⸗
o nalter
ſnactuer
ſcdichti
liinchti
honatur
nochdie
wolͤt
nio dock
eſtvoli
fuitvn⸗
ltto⸗
boniE
tatis dei
Qiicjd
i⸗
Uulloi
fädo
tesvide
düinae
noͤinen
lontat
pulebo
Vultbo
ratina.
ſcutar
aͤbzbe
Ginel
beney
cwali
Gn
Met

b Supioꝛ em̃ ſcintilla rõis q̃ etiã. vt ait iero.ĩ chain tilla ronis ⁊c. bonum
nõ potuit extingui.bonũ ſemꝑ vult ⁊ malũ ſemꝑ odit vult ⁊ maluʒ ſo odit.
Aliũ aũt dicunt motũ eſſe mẽtis qͥ mens relicta ſuꝑio Sen g: Sinpoſſibile .
rum lege ſubijcit ſe pctis.eiſq; oblectat᷑. Iſte motꝰ vt lſuntatẽ moueri moti
aiunt.anteqᷓ; aſſit alicui grã.dñat᷑ ⁊ regnat in hoĩe.al bus ↄtrarijs.vel etiã
terũq; depᷣmit motum.vterq; tñ ex libero arbitrio eſt diſpatis.ſed hõ aliqñ
Veniente aũt gra ille malus motus elidit᷑.⁊ alter na tvult malũ. nõ videt
turalit bonus uiberat᷑ ⁊ adiuuat᷑.vt efficaciter bonum ꝙ illa hoꝛa vclit bo⸗/
ev¼Velit. Ante grãm vero licet naturaliter hõ velit bo / num.falſu vict cu
num.nõ tñ abſolute cõcedi opoꝛtet bonã hr̃ volun/ vulcbonü Si tu d
lagk tatẽ ſᷣ potius malã.Alij aũt dicunt vn eſſe volũtatẽ cas ꝙ volũtas nalis
i.vnũ motũ qͥ̊ nãliter vult hõ bonũ.et ex vicio vult ⁊ deliberatiua ſunt di
hõ malũ.eoq; delectat᷑.⁊ inq;tũ vult bonũ naturalit uerſe potẽtie.⁊ ita ſi/

. Bon em̃ iafef tonte obiectũ affectus nõ intellectus.
ub rone veri.vel bonũ ſub rõne veri.et hinc ẽ ꝙ intellectus qñ intelligit falſum ẽ falſus.nõ tñ qñ intelligit
bonũ eſt bonus.affectus vero nõ dẽ eſſe falſus quia velit fal is di lrmalfct
bonus cũ vult bonũ. Nirtus em̃ a ꝓpꝛio obiecto denoiari h
Iſtud autẽ melius.j.patebit di.xl.vbi inqͥrit mgr̃.

bonus ẽ.inqtũ malũ vult.malus eff.

Intelligẽtie aũt ⁊ memoꝛie obiectũ eſt veruʒ
ſum.qᷓ;uis dicat᷑ eſſe malus quia velit malũ.vel

iari habet. ⁊ ꝑ hoc patet rũſio ad vtrãq; obiectionem.
vtrũ omne peccatũ habeat eſſe a vo

luntate.

b¶¶ Supioꝛ em̃ ſcin-

mul pñt moueri di⸗

uerſis motibꝰ.Cõötrõz

. iiijſfa pcedłéti hꝛz ⁊ etiã
ſequẽti ꝙ illa volũtas q̃ vult bonũ.grã adueniẽte liberat᷑ et adiuuat᷑.ſi Sᷓ̊ volũtas q̃ a grã liberat᷑ ⁊ adiuuat᷑
bec ẽ in q bʒ cõſiſtere pctm̃.videt᷑ ꝙ eadẽ ſit potẽtia volũtatis q̃ bõ nãliter vult bonũ.⁊ q̃ aliqñ vult malum
Si tu dicas ꝙ eadẽ ẽ volũtas.tñ diſpoſita diuerſ habitibus.⁊ ſᷣm illoꝝ habituũ diuerſitatẽ pᷣt bꝛe diuerſos
motꝰ.Obꝛ õ B.qꝛ illa potẽtia ẽ vnica et ſimplex. qñ cõuertit ſe ad actũ vniꝰ habitꝰ.nõ pᷣt ſe ↄuertere ſimul
et ſemel ad actũ alterius hitus.et ita nõ mouet᷑ ſimul ⁊ ſemel bene et male. Non ſemꝑ vult bonũ. ſid
cõcedat᷑.eſt rõ in ↄtrariũ ꝙ nulla vᷣtus deſtituit᷑ ſua nãli ⁊ ꝓpꝛia oꝑatione.⁊ maxie vtus nalis cuiꝰ ẽ moueri
ui vnifoꝛmit.& videt᷑ ꝙ actus volũtatis nãalis qͥ eſt appetere bonũ.ſimul ſtet cũ actu voluntatis deliberatiue qᷓ
eſt velle malũ.ſRe.ddm ꝙ ſicut mgfr dicit in lr̃a duo ſunt hic modi dicẽdi.Quidã em̃ dicũt ꝙ actus q̊ͥ volun
tas naliter vult bonũ nõ ẽ diuerſus vel diſtinctꝰ ab co q̊ voluntas vult deliberatiue malũ.ſᷣ ſicut malo culpe
in actu exterioꝛi ſubſternit᷑ bonũ nature.vñ vnꝰ⁊ idẽ actus ẽ bonꝰbonitate nature.⁊ malus malicia moꝛis.
ſic dicũt intelligi ⁊ in volũtate.q volũtas naliter vult bonũ inqᷓ;tũ vult actũ ſubſtratũ.vult nihilominꝰma/

gyn lũ inq;tũ illũ actũ defoꝛmat.Sʒ ill nõ ſufficit dicẽ.qꝛ cũ Amb.dicit ꝙ hð vult nalit bonũ.nõ intelligit de bo
7 no nature tm̃ qdð quidẽ eſt actꝰvolũtatis.ſᷣ etiã moꝛis. Ault em̃ iuſticiã nali volũtate..Et ꝓpterea ẽ alius
Yakelt modꝰ?dicẽdi quẽ mgr̃ pᷣmo ponit in ̃a.ꝙ duo ſunt motꝰ.et aliꝰẽ motꝰq̊ volũtas appetit nalit᷑ bonũ.⁊ alius
— q̃ volũtas deliberatiue vult malũ.Atrũ aũt poſſint eẽ ſimul.G̊ mgr̃ nõ determinat.Et circa p eſt duplex opi
* nio doctoꝝ.Quidã em̃ dicũt ꝙ pñt eẽ ſimul.ꝓ eo ꝙ actꝰdeliberatiuꝰnõ excludit actũ nalẽ.⁊ vnꝰiſtoꝝ actuũ
—N eſt volũtatis vt mouct᷑ nãliter.⁊ alter vt mouet᷑ deliberatiue.ſᷣ qm̃ volũtas nalis ⁊ deliberatiua ſᷣm ꝙ oñſũ

urtii fuit vna ẽ potẽtia.et eadẽ potẽtia qñ plene mouet᷑ in bonũñ vel in malũ.nõ pᷣt ſimul ⁊ ſemel moueri motu op
poſito ⁊ etiã diſpato ꝓpt᷑ ſimplicitatẽ potẽtie. ¶ Gõ dixerũt alij ꝙ motꝰvolũtatis nalis nõ ẽ ſꝑ actualiter in
bonũ.Et q dicit mꝗr in lr̃a ꝙ ſꝑ vult bonũ.̊ intelligit᷑ hitudinalr.impedit᷑ aũt ⁊ ſuffocat᷑ ꝑ maliciã volun
tatis veliberatiue vt nõ exeat in actũ.ſicut ẽ in dãnatis in qͥbus ſynderiſis nõ inſtigat ad aliqd bonũ ⁊ iuſtũ.
Quicqͥd aũt ſit de H̊ vtrũ ſimul poſſit eẽ motꝰvolũtatis vt eſt nã.cũ motu volũtatis vt ẽ deliberatiua.hoc tñ
veꝝ ẽ ꝙ volũtas nãlis q̃ bonũ appetit nõ ẽ ſꝑ in ſuo actu.qꝛ nõ ſꝑ cogitat de bono.et cũ etiã cogitat. frequẽét
nullo mõ afficit᷑.et iõ in lr̃a illa exponẽdũ ẽ ꝙ hoc qd dico.ſempꝑ.dicat ↄtinuitatẽ qᷓ;tũ ad habitũ volendi nõ
qᷓ;tũ ad actũ.Et q; obẽ ꝙ vtus nõ pᷣuat᷑ ꝓpꝛia oꝑatione.ddm ꝙ illud intelligit᷑ de oꝑatione ſbali q̃ reſpicit cẽ
rei.de oꝑatõe vᷣo ↄñ̃ti q̃ eſt reſpectu alicuiꝰextrinſeci.nõ ſꝑ hʒ veritatẽ ꝙ nõ pᷣuet᷑ actõe.Fere em̃ oẽs virtu
tes videmꝰin ſuis actibꝰ recipe int᷑polationẽ.nec tñ ex G̊ dicimꝰ eas eſſe ocioſas.vel ꝓp:ia opatione pᷣuari.
dũ in actꝰ ꝓpꝛios ſunt nate exire ꝓ loco ⁊ tpe. c te grãm vᷣo licet ⁊c̃. Contra.videt᷑ imo.qꝛ verioꝛi
mõ ineſt alicui qð ineſt ei nalit᷑ q; qd ineſt accidẽtałr. ſicut ſeqͥt᷑.ſi deliberatiue vult bonũ ꝙ hẽat bonã vo/
luntatẽ.ita ſeq̃t᷑ ꝙ ſi nãlit᷑ vult bonũ ꝙ hẽat bonã volũtatẽ. Itẽ qð nale ẽ nõ aſſueſcit in am⸗ ſi höo naliter
vult bonũ.nũqᷓ; aſſueſcit velle malũ.falſũ dicit hõ nãlit᷑ velit bonũ.aut ſi veꝝ ẽ.videt᷑ ꝑ h̊ ꝙ hð naliter
vult bonũ.ꝙ ſit ſimpłr bonꝰ.R.ddiu ꝙ bonitas volũtatis inchoat᷑ i appetitu nali.⁊ ↄſũmat᷑ ĩ vtute delibe XK
ratiua.nec ẽ volũtas ſimplłr bona ⁊ recta.niſi ſit recta inq;tũ mouet᷑ deliberatiue.⁊ inq;dtũ mouet᷑ nãtr.et iõ
1 ſicut argumẽtũ nõ valet.iĩmo ẽ ibi qͥd ⁊ ſimpłr.iſte ẽ caſtꝰnalit᷑.& ẽ caſtꝰ.ita illud qð ſeq̃t᷑.iſte vult bonũ nali᷑
5 hʒ bonã volũtatẽ.Ad illud qd obꝛ ꝙ verioꝛi mõ ineſt qdð ineſt nãlit ⁊c.dð.ꝙ iſta ↄpatio vᷣitatẽ hʒ qñ illꝰ ⸗
qð ineſt accidẽtalr nõ pᷣſupponit illud qð ineſt nalit᷑.cũ aũt pᷣſupponit.tũc nõ hʒ vitatẽ. Sicut em̃ melius ẽ
bene viuẽ qᷓ; viuere.⁊ bene viuẽ pᷣſupponit viuẽ.ſic melioꝛ eſt volũtas q̃ recte mouet᷑ ⁊ nalit᷑ et deliberatiue
qᷓ; nãlit᷑ tm̃. Ad illud qð obẽ ꝙ nale nõ aſſueſcit in öꝛiũ.ddᷣm q h̊ veꝝ eſt de eo qd ſimpłr eſt nale.vicʒ de eo õ
qð a nã incho at᷑ et ↄſummat᷑.ſ hoc nõ eſt veꝝ in eo qð inchoat᷑ a nã ct ↄſũmat᷑ ab aſſuctudine.vel etiaʒ a
grã.et tale eſt velle bonũ.Et ꝑ hoc patent que dicunt᷑ in lr̃a in hac parte. ,ð p MVM
pp 2

—

pena in dãnatis.& videt᷑ ꝙ cõſcia teneat E ote po
7 tentie affectiue nõ ex parte cognitiue. K. 2
nomen in/·

voluntatis quedaʒ regula directiua. Scðo
uerit᷑ de ſynderiſi ꝗᷓ dꝛ ipſius cõſcie ſcintilla. Circa

/Diintelligentiã igit bui ptis incidit bic qõ
. circa duo. Pꝛimo querit᷑ de ipſa cõſcia q̃ eſt

, 4 „ „ „ .
pmũ tria qrunt᷑. Pꝛimo q̃rit᷑ de ipſa ↄſcia in ↄꝑatio

ne ad ſubiectũ.vtrũ ſcʒ ſit ex ꝑte cognitiue vel ex ꝑte
affectiue. Scdo q̃rit᷑ in ↄpatione ad oꝛiginẽ.vtrum
ſcʒ ſit a nã vel ab acqͥſitione.Tercio q̃rit᷑ in ↄꝑatio/
ne ad effectũ.vicx.vtrũ oĩs ↄſcia habeat obligare.
Queſtio.ſ. A

¶ Atrũ ↄſcia teneat ſe ex pte intellectus vel ex parte

affectus. Et ꝙ ex parte intellectus.videt᷑ pꝛimo per
Illud Ecẽs.vij. Scit ↄſcia tua.qꝛ tu crebꝛo maledi/

xiſti alijs. ſcire eſt actus ꝓpꝛius potentie cognitiuc.

ſi ergo ↄſcie eſt ſcire.cõſcia ſe tenet ex ꝑte cognitiue.
tẽ dam̃.dicit.Conſcia eſt lex intellectꝰ nr̃i.ſᷣ lex
ĩntellectꝰ nõ dꝛ niſi ſcriptura q̃ directe reſpicit intel/
lectũ.ergo ↄſcia tenet ſe ex ꝑte potentie intellectiuc.
¶ Itẽ ois ſcia eſt ex ꝑte intellectus.ois ↄſcientia eſt
ſcia. oĩs ↄſcia eſt ex ꝑte intellectus. Maioꝛ ꝓpoſi/
tio ꝑ ſe manifeſta eſt. Minoꝛ ꝓbatur.qꝛ oĩs ↄſcius
alicuiꝰrei eſt ſciens illã rem. a cõiugatis ois ↄſcia
eſt ſcia. Mẽ oſcientia diuidit᷑ ꝑ rectã ⁊ erroneam.

ſ erroneũ reſpicit habitũ vel actum intellectiuũ.ſi S

diuiſum ⁊ diuidentia ſpectant ad eandẽ potentiam

gie. videt᷑ ꝙ ↄſcia teneat ſe ex ꝑte potentie cognitiue

ẽhocipᷣm oſtendit᷑ ꝑ actũ.legere em̃.⁊ iudica/

re.? dirigere.⁊ teſtificari.⁊ arguere.om̃s ſunt actus

ſpectantes ad cognitionẽ.ſᷣ oẽs hi tales attribuunt᷑

ↄſcie. Mã cõſcia eſt liber in qͥ legimus.ↄſcia etiã inte

rius iudicat.cõſcia teſtat᷑.ↄſcia arguit.ↄſcia etiã re/

git ⁊ dirigit.̊ videt᷑ ꝙ cõſcia totalit᷑ ſe teneat ex ꝑte
cognitiue.cug actus ⁊ habitus ſint eiuſdẽ potentie.

Sed o.ſi ↄſcia ſe tenet ex ꝑte cognitiue.aut ergo

ſicut potentia. aut ſicut paſſio. aut ſicut babitꝰ.Hõ

ſicut paſſio.qꝛ paſſiones maxie reſpiciunt affectiuã.
Mon ſicut hitus.qꝛ ↄſcia mõ eſt mũda ⁊ mõ imun/

da. ⁊ nullus bitus trãſmutat᷑ a mundicia in imundi
ciam. ⁊ ecõuerſo. Reſtat igit᷑ ꝙ ſi ↄſciẽtia tenet ſe ex

pte cognitiue.nõ erit aliud qᷓ; potentia cognitiua.g
ſi potentia cognitiua ẽ de oibus nõ ſolũ de oꝑabili/
bus ſ̃ etiã de ſpeculabilibꝰ.videt᷑ ꝙ cõſcia nõ tm̃ at/
tendat᷑ circa ea q̃ ſunt moꝝ.ſ etiã circa ea q̃ ſunt di
ſciplinaꝝ.qd manifeſte falſuʒ ẽ.
ſe bʒ ad ven.ita affectꝰſe hʒ ad bonũ. ſi aliquid eſt
cuiꝰperfectio ↄſiſtit in bonitatc.illud magis ſpectat

ad bonũ qᷓ; ad intellectũ.ſ̊ ↄſcia eſt hmõi. Dicit em̃
apls.j.Thi. j. Charitas ẽ de coꝛde puro ⁊ cõſcia bo/

na. Et iteꝝ in eadẽ Wloe aie bonã militiã
habẽs fidẽ ⁊ bonã ↄſciam. ⁊c. ¶ Itẽ lex carnis re/

pugnat legi mẽtis vᷣm q; lex carnis ſe te⸗
net ex pte motiue.g ⁊ lex mẽtis nõ tenet ſe ex eade⸗

ꝑte.ſed ↄſcia eſt lex mẽtis ſicut ſupꝛa dixit damaſ.ꝗ
ↄſcia tenet ſe ex ꝑte affectiue. ¶ Item remoꝛſus eſt

actio potentie affectiue. vbicũq; em̃ eſt remoꝛſio ibi
eſt quidã doloꝛ ⁊ paſſio.ſᷣ cõſcie eſt remoꝛdere ſicut
dẽ ſupꝑ illud.j.Coꝝ.j. Mihil mibi cõſcius ſum.glo.in

nullo me remoꝛdet ↄſcia mea.g videt᷑ ꝙ ↄſcietia ex

pte affectiue ſe teneat. ¶ Itẽ delectabile ⁊ penale ſe motiuꝗ⸗ nã. ſel et ñ ad ſenſitius
puis lex carnis pᷣncipaliter conſiſtat in cõcupia ad

tenet ex ꝑte potentie affectiue.ſᷣ in nobis eſt pena et
leticia ex parte ↄſcie. AUnde vermis ↄſcie crit magna
dictoꝝ intelligentiã notandũ eſt ꝙ ſicu

SItẽ ſic intellect?

ro ſe

tellectus aliqñ accipit p potentia intelligẽdi. aliqñ

ꝓ babitu.aliqñ ꝓ ipſo pncipio intellecto.ſic nomen
ↄſcie triplr cõſueuit accipi a doctoꝛibꝰſacre ſcriptu/
re.Aliqn em̃ accipit᷑ ↄſcia ꝓ ipſo conſcito.⁊ ſic dicit

Joh. dam̃.q; ↄſcaa eſt lex intellectꝰnr̃i.lex em̃ ẽ illud

qð ꝑ ↄſcientiã nouimꝰ.Aliqñ vo accipit᷑ ↄſcia ꝓ eo
ꝓ quo conſcij ſumꝰ.ſcʒ ꝓ habitu.ſic ↄſcia accipit᷑ ꝓ

habitu ſcie cognoſcẽtis. Aliqñ aũt accipit᷑ ↄſcia pꝛo

ipſa potentia cõſcie vt ita dicã ſᷣm ꝙ dẽ ꝙ lex nalis
ſcripta eſt in cõſcientijs nr̃is.(ũ igit᷑ tribꝰmodis ac

cipi ſoleat cõſcic nomẽ. vſitatioꝛi tũ mõ nomẽ ↄſcie
ꝓ babitu accipit᷑ ſicut ⁊ nomẽ cõſcie a q̊ͥ cõponitur

i igit᷑ qᷓrat᷑ conſcia cuiꝰpotentie ſit bitus.dpm
ꝙ eſt habitus potentie cognitiue.aliter tñ qᷓ ſit ipſa
ſpeculatiua ſcia.qꝛ ſcia ſpcculatiua eſt ꝑfectio intel/

lectus nfr̃i inqᷓ̃tũ eſt ſpeculatiuus.cõſcia vᷣo eſt babi

tus ꝑficiens intellectũ nr̃Dm inq;tũ eſt pꝛacticus.ſiue

inqtũ dirigit in oꝑe.⁊ ſic intellectꝰ?pʒ quodãmõ ra/

tionẽ motiui.nõ quia efficiat motũ.ſed qꝛ dictat et

inclinat ad motũ.⁊ ꝓpterea talis habitꝰ non ſimptr

noĩat᷑ ſcia ſ ↄſcia.vt in hoc ſignificet q babitus iſte
nõ ꝑficit illã potentiaʒ ſpeculatiuã in ſe.ſed ꝓut eſt
q̃ᷓdàmõ iuncta affectioni ⁊ oꝑationi. ꝗꝓpter qð nos
nõ dicimꝰꝙ dictamẽ ↄſcie ſit ad hoc pᷣucipin.omne

totũ eſt maius ſua ꝑte.⁊ ad ſilia.ſᷣ bene dicimꝰ ꝙ cõ

ſcientia dictat deũ eſſe bonoꝛandũ.⁊ cõſilia pᷣncipia

]̊ ſunt ſicut regule agendoꝝ.Concedendũ eſt igitur

ſicut rõnes oñdunt ꝙ cõſcia ſe tenet ex ꝑte potentie
cognitiue.licet nõ ſe teneat ſᷣm ꝙ eſt ſpcculatiua ſed
hſm qꝙ eſt pꝛactica. Intellectus em̃ ſpeculatiuꝰ ⁊ pꝛa

cticus eandẽ potentiã dicunt ſola extenſione diffe/

rentẽ ſicut dicit phᷣs.nec cſt aliq̃ͥ mõ intelligendũ q
intellectus pꝛacticus ſit appetitus vel volũtas.hoc
em̃ negat ipᷣe phᷣus. ¶ Ad illud g qð obꝛ in ↄtrariũ
ꝙ ſcia nõ põt eſſe potentia.nec paſſio.nec habitꝰ.ex
pte cognitiue.dᷣm ꝙ imo noiare põt ⁊ potentiã et
babitũ.⁊ cũ noiat potentiã nõ noiat vłr potentiam
cognitiuã.ſed ꝓut ſe extendit ad cognoſcenda ea q̃ᷓ
ſunt moꝛis ſiue ad moꝛalia.Cũ aũt noiat babitũ.nõ
ſolũ noiat babitũ nãlem.imo etiã põt uoiare habitũ

Qacquiſitũ. Et quia habitꝰacq̃ſitus põt purificare et

fedare animã.hinc eſt ꝙ ↄſcia dĩ munda ⁊ imunda.
recta ⁊ nõ recta. Nerũtũ iſte dꝛie plus reſpiciunt cõ⸗
ſcientiã ſᷣm ꝙ ſtat ꝓ noie potentie.qᷓ; pm ꝙ ſtat pꝛo
A illud qd obẽ ꝙ ↄſcia dẽ eſſe bona

noie habitꝰ. llud qd obẽ ꝙ oſcia:
2 mala.dm qꝙ bonitas ⁊ malicia nõ tm̃ modo reſpi

ciunt affectũ.iĩmo etiã intellectũ pꝛacticũ ⁊ eius ha/
bitũ. P5 4 intellectꝰpꝛacticus nõ tm̃ cõſiſtit in ve/
etiã ſe extendit ad bonũ.Et ꝓpterea indicato
riũ illud(qð quidẽ eſt ↄſcia)bonũ ẽ qñ bonũ dictat.
et ad bonum inclinat.et a malo retrahit.⁊ ipᷣm refu
git. ⁊ iso nõ ſequit᷑ ꝙ cõſcia ſit in potentia affectiua.
Ad hoc em̃ ꝙ dicat᷑ bona non opoꝛtet ꝙ ſit affectio
ꝑ eſſentiã. ſufficit ꝙ cũ ipſa affectione ⁊ voluntate
babeat quandã cõcomitatiã. ¶ Ad illud qð obijcit

wꝓlex carnis opponit᷑ legi mentis.dom ꝙ ſicut dicit

— 2

mgr hugo de ſancto victoꝛe. In ſenſualitate ſiue in
hoie exterioꝛi nõ tm̃ eſt coꝛruptio qtũ ad potentiax

motiuã ⁊ inclinatiuã.ſed eti qtũ ad ſenſitiuã.⁊ iõ

8

10

malũ inclinantẽ.nibilominꝰ tñ pᷣſupponit fantaſti/

cam et cognitiuã ſibi carnalia inoꝛdinate repſentan

tem. Et conſil in lege mentis eſt iſta duo cõſiderare

Conſcia autẽ q̃tũ eſt de ſe magis directe opponit᷑ le

.

Ggi⸗
ſtbrbi
nobub
ſeren
teſtun
gotte
ſbico
bitum
in ai
amat
hatene
licaton
Jsna
gilai
minen
hocke
ſokine
hocne
Adbtt
nobis
ſceent
igue
gei
neeyt
nuls
lufoli
cſinie
lrclee
llud
Cgi
dicte
picti
babe⸗
glig
ſtue.
die⸗
Peſſt

nck
WR
pnt
inelet

A .

Prinmi
tit
auu,
ira
miant
Gijnmd
hund
nptr w
ncſelon
ncort
ſckrire
uidan
onöen⸗
ttö
tatfin
girümn
ernpun
6 1
gn
eru,
nin

dicatoꝛiũ.eſt igi᷑ habitus hoi innatus.

.

gi carnis õne cognitionis pambule qᷓ rõne zcupie.

21 Ad illud qdð obijcit᷑ de remoꝛſu. dom ꝙ ↄfſcientia

dicit᷑ remoꝛdere ꝓpter hoc.ꝙ dũ ipſa monſtrat ali⸗
uod malũ ipſi affectui babenti rectitudinẽ. ſuꝑin/
ucit remoꝛium ꝓ eo ꝙ ille affectus recalcitrat. vñ
remoꝛſus nõ eſt a ↄſcia pᷣncipaliter mouente ſed ſi⸗

₰

cut a dictante.a ſcintilla aũt ↄſcientie que quidẽ eſt

„

ſis eſt ſicut a mouẽte.vt melius iam patebit.

12 illud qd obẽ ꝙ penale ⁊ delectabile eſt ex par-

te ↄſcie.ddᷣm ꝙ; nõ eſt a ↄſcia nec in cõſcientia niſi ſi
cut in diſponẽte ⁊ dictante. Gaudere enim ⁊ tolere
ꝓꝛie affectionis eſt.ſed cũ ↄſcia que eſt rectus teſtł.
teſtificat᷑ de bono facto ꝙ eſt bonuz.⁊ de malo facto
ꝙ eſt malũ.generat ex boc woloꝛẽ vel gaudiũ in affe⸗
ctu. AUnde apls dicit. Gloꝛia nr̃a hec eſt teſtimoniũ
ↄſcie nr̃e.nõ attribuendo ipſi ↄſcie pᷣncipalit paſſio
nem letandi.ſed actũ teſtificandi.
Aueſtio.ij. b

¶ Atrũ oſcia ſit habitus innatus aut acſitus: Et q;

ſit habitus innatꝰvidet᷑. Ro.ij. Cũ gentes que legeʒ
nõ habent naliter q̃ legis ſunt faciunt. ipſi ſibi ſunt
lex. quia oñdunt opus legis ſcriptũ in coꝛdibꝰ ſuis.
teſtimoniũ illis reddente ↄſcia.Et glo. ibidem. Et ſi
gentes nõ bẽant legẽ ſcriptã.habẽt tñ legc nalẽ qua
ſibi conſcij ſunt. g ex textu ⁊ glo.pʒ q; ↄſcia dicit ha
bitum naliter coꝛdi humano inſcriptũ.¶¶ Itẽ aug.
in li.iij.de li.ar. Ante omne meritũ boni opis nõ eſt
parũ accepiſſe nale iudicatoꝛiũ.quo ſapiam qͥs pᷣpo
nat erroꝛi.⁊ quietẽ difficultati.ſi &̊ ↄſcia eſt hmõi iu⸗
.Ftẽ Iſið.
Jus nale eſt qd nã docuit oia aialia. ſi nã docuit
aialia illud qð ẽ iuris nalis.multo foꝛtius tocuit ho
minem qui excellit oia aialia.̊ cognitio iuris nãlis
nõ eſt aliud qᷓᷓ cõſcia.̊ ⁊c. ¶ Itẽ naliter babemus

inſtinctũ ad beatitudinẽ ⁊ ad bonoꝛandũ pentes.5

hoc non põt eſſe ſine aliqua pᷣcognitione.j videt᷑ ꝙ;
ad hmõi facienda habeamꝰaliquã cognitionẽ nãlit
nobis impᷣſſam.̊ cognitio inclinãs ad boc eſt con/
ſcientia. ̊ ⁊c. ¶ Itẽ lex nalis cognoſcit᷑ ab homine
aliquo mõ.aut ꝙ ꝑ acquiſitionẽ.aut ꝑ naturã. Si p
acquiſitionẽ. non debet dici nãlis ſᷣ acquiſita.ſicut

nec virtutes politice. Si vᷣo ꝑ nãm. cognitio legis
nalis nõ eſt aliud q;; cõſca. . (t ius nale na/

D

turaliterli

„

gat voluntatẽ.ſᷣ ligationẽ voluntatis ne/

ceſſario pᷣcedit actus cognitionis.affectũ em̃ pᷣcedit

intellectus.ꝗ ſi volũtas nãliter ad illud ligat᷑.videt᷑
& illud ius naliter ab aia cognoſcat᷑. Si g illiꝰ iuris
cognitio eſt ↄſcia.pʒ ⁊c. ¶ Sed ↄ.phus in.iij.de aĩa
dicit.qꝙ aia creata eſt ſicut tabula raſa in qᷓ nihil de/
pictũ eſt. ̊̈ videt᷑ ꝙ aia a ſua pᷣma cõditione nullam
babeat innatã cognitionẽ.ſi ́̊ᷣ babitus conſcie dicit
aliquã cognitionẽ.videt᷑ ꝙ nõ ſit innatus ſed acqui
ſu. Röug; inflitenacraneruetn⸗ hoc qd
dixerat animã creari ſcientẽ.ſed mole coꝛpoꝛis op/
pꝛeſſam obliuiſci eoꝝ que ſciebat.ſᷣ non retractaret
niſi hꝛet hoc ꝓ falſo. falſum ẽ ſᷣm Aug.ꝙ aia bẽat
naliter cognitionẽ agendoꝝ.ſi g̊ ↄſcia eſt bmõi ba/⸗
bitus cognitiuus.videt᷑ ꝙ nõ ſit innatꝰſed acq̃ſitus
tẽ nõ hẽ cognitio de cõplexo niſi habeat᷑ de in/
cõplexo. Vñ nõ cognoſcit pᷣncipiũ qui nõ cognoſcit
terminos.pter qð dicit pvᷣs ꝙ pᷣncipia ognoſcimꝰ
inq;tũ terminos.ſᷣ̊ cognitionẽ incop exoꝝ nõ habe/
mus niſi mediantibꝰſenſibus. Nemo em̃ cognoſcit

coloꝛẽ niſi ꝑ viſum. ⁊ ꝓpterea amittẽtes vnũ ſ. enſuz

neceſſe eſt vnã ſciam amittere. Si oĩs ſcia incom⸗

plexoꝝ eſt mediante ſenſu. neceſſe ẽ ꝙ ois cognitio

incõplexoꝝ ſit acqͥſita ⁊ accepta a ſenſu. ᷣ ↄſcia dicit
ognitionẽ cõplexi vtpote alicuiꝰregule iuris nãlis.
O videt᷑ ꝙ ↄſcia nõ dicat habitũ innatũ ſᷣ acqͥſitum.
ẽ eqlis difficultatis vel maioꝛis eſt ſcire ea que
ptinent ad moꝛes ſicut ea qᷓ ꝑtinent ad ſimplicẽ ſpe
culationẽc. ſcia q̃ eſt hitus cognitiuus ſpeculãdoꝝ
nõ ẽ nob innata vᷣ deaſa s pari rõe ⁊ ↄſcia q̃ ẽ hitꝰ
dirigens in agendis nõ eſt innata ſ acqᷣſita. ¶ Itẽ
ois habitus nalis ſemp ẽ rectus. conſcia aũt ẽ aliqñ
recta. aliqñ erronea. ↄſcia nõ eſt babitꝰnlis. acq̊
ſitus. Ds habitꝰ nales omni inſunt ⁊ ſemꝑ.quia
nalia ſunt illa qᷓ ſunt in eodẽ apud oẽs.S nalia comi
tantur nam inſeꝑabilit᷑.ſed ↄſcie nõ ſunt cedẽ apud
oẽs.imo frequẽter ſunt ꝛie.ↄſcia em̃ nõ ſemp ineſt.
qꝛ frequẽter h incipit bꝛe ↄſciam quã pᷣmo nõ habe
bat. ſicut religioſus exquo intrat religionẽ bʒ ↄſciaʒ
ꝙ nõ liceat ei facere õ conſilia.⁊ hanc pᷣus nõ habe/
bat. c. ¶ R. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notãdũ
pᷣter illã poſitionẽ platonicã.q̃ poſuit oẽs habitꝰ
cognoſcendoꝝ eſſe aie ſimpłr innatos.ſed obliuioni
dari ad tpᷣs ꝓpter coꝛpoꝛis molẽ.quã impꝛobat ⁊ re
pꝛobat tã phᷣus qᷓ; Aug.tres fuerunt opiniones do/
ctoꝝ de oꝛgine habituũ cognitiuoꝝ.⁊ om̃s ille tres
opiniones in hoc cõcoꝛdant.ꝙ ſicut pᷣtutes conſue⸗
tudinales nec ſunt oino a nã nec oĩno ab acqͥſitio/
ne.ſed qdãmõ ſunt innate.⁊ q̃ͥdãmõ acqᷣſt ite. ſic etiã
⁊ hitus cognitiui nec ſunt oino innati.nec oĩno acqᷓ
ſiti. qdãmõ innati.⁊ q̃dãmõ acqᷣſiti. In aſſignan⸗
do autẽ modũ m quẽ iſti habitus ſunt innati.⁊ ᷣm
quẽ ſunt acq̃ſiti.diuerſificant diuerſi. Quidã em̃ di⸗
cere voluerunt ꝙ innati ſunt intellectui agenti. ſed
acquiſiti ſunt qtũ ad intellectũ potentialẽ.⁊ q;tum

15

ad iſtũ intellectũ dicit pᷣs animã creari ſicut tabu

lam nudaʒ.⁊ ille intellectꝰeſt qͥ hʒ pfici mediantibꝰ

potentijs ſenſitiuis. Sʒ iſtud nõ videt᷑ eſte conſonũ

nec verbis phᷣi. nec veritati. Si em̃ intellect? agens
habẽt bĩtus cognoſcendoꝝ. qre nõ poſſet illos cõi/
care poſſibili ſine adiutoꝛio ſenſuum inferioꝝ. Rur

7

ſus ſi intellectus agens hẽet hitus cognoſcendoꝛũ.

aia a ſua cõditione iã nõ eſſet ignoꝛans.iĩmo eẽt po
tius ſciens. Difficile etiã eſt ſimul cũ hoc intelligere
quõ ſpẽs dicant᷑ eſſe in intellectu agente. Cũ poſſibi
lis dicat᷑ quo eſt oia fieri.⁊ agens quo eſt oĩla facere.
ido eſt ſcs modus dicẽdi ꝙ habitꝰ cognitiui
quodãmõ ſunt innati.quodãmõ acqͥſiti. Innati ſũt
em̃ qͥ ad cognitionẽ in vli.acquiſiti qͥ ad cognitionẽ

in pticulari. Siue innati qͥ ad cognitionẽ pᷣncipioꝝ.
acquiſiti qͥ ag cognitionẽ ↄcluſionũ. Vñ dignitas ẽ

illa quꝗ quiſq; ꝓbat auditã. Sed nec iſte modus di
g cõſonat verbis phi ⁊ Aug. Mã phs in li.po⸗

cen

14

ſterioꝝ ꝓbat qꝙ cognitio pᷣncipioꝝ nõ eſt nobis in
nata. deducens ad plura incõuenientia. ⁊ ibidẽ oſtẽ

dit ꝙ; cognitio pᷣncipioꝝ acquirit᷑ in nobis via ſen/

ſus.memoꝛie.⁊ exꝑientie.Aug.ctiã in.xij.li.de trini. 16

loquẽs de ꝑuulo qᷓ ridebat de oibus pᷣncipijs geo⸗
metrie dicit ibi ꝙ boc non erat quia aia illius ꝑuuli
Bus illa nouiſſet.ſed potius iſta videbat in quadaʒ
uce ſui generis incoꝛpoꝛea.quẽadmodũ oculus car
nis videt que in hac luce coꝛpoꝛea circa adiacent.cu
ius lucis capax eiq; cõgruens eſt creatus. Et pꝛo

quodãmõ ſunt nobis innati.q̊dãmõ acqͥſiti.nõ
Pop 3

pterea eſt tercius modus dicendi ꝙ hitus c nitiu⸗

loquẽdo de cognitõe in ꝑticulari.⁊ d cognitõe cõdi

17

tionũ. etiã de cognitõe pᷣncipioꝝ. Eũ em̃ ad cogni
tionẽ duo cõcurrant neceſſario.vic pntia cognoſci
bilis. lumen quo mediante de illo iudicamus. ſi/

cut videmus in viſu. ⁊ in pccdenti auẽte innuit aug.

UDq W?MU

ꝙ bitus cognitiui ſunt q̃dãmõ nobis innati rõne lu
minis aie inditi.ſunt etiã qdãmõ acqſiti rõne ſpẽi.⁊
hoc quidẽ verbis phᷣi ⁊ Aug.cõcoꝛdat.Om̃s em̃ in

boc cõcoꝛdant ꝙ potentie cognitiue ſit lumẽ inditũ
qd vocat᷑ nãle iudicatoꝛiũ.ſpẽs aũt ⁊ ſi ilitudines re/
rum acqͥrunt᷑ nobis mediante ſenſu. ſicut expᷣſſe di/
cit pᷣus in multis locis.⁊ boc etiã exꝑientia docet.
Memo em̃ vnqᷓᷓ cognoſceret totũ aut ꝑtẽ.aut patre
aut matrẽ niſi ſenſu aliq̃ exterioꝛi ſẽm eius acciꝑct.
⁊ binc eſt ꝙ amittentes vnũ ſenſũ.neceſſe babemus

vnã ſciam amittere. Illud añt lumen ſiue nale iudi

catoꝛiũ dirigit ivpſam animã in iudicando tam de co
gnoſcibilibus qᷓᷓ de opabilibus. Sed boc attendẽdũ
eſt p̃cipue.quia ſicut inter cognoſcibilia quedã ſunt
valge euidentia. ſicut dignitates ⁊ pꝛima pꝛincipia.

Quedã ſunt minus euidentia ſicut cõcluſiones ꝑti/

culares.ſic ⁊ in opabilibus quedã ſunt maxime eui/
dentia. vtpote illud. OQò tibi nõ vis fieri. alteri ne fe
ceris. ⁊ ꝙ deo obtꝑandũ eſt. ⁊ cõſilia. Quẽadmodũ
igit᷑ cognitio pꝛincipioꝝ pᷣmoꝝ rõne illius luminis

dẽ eſſe nobis innata.quia lumen illud ſufficit ad illa

cognoſcẽda.poſt receptionẽ ſpẽꝝ ſine aliq̃ ꝑſuaſio/

ne ſuꝑaddita ꝓpter ſui euidentiã.ſic ⁊ pᷣmoꝝ pꝛinci

pioꝝ moꝛaliñ cognitio nobis innata ẽ. ꝓ eo ꝙ iudi-
catoꝛiũ illud ſufficit ad illa ↄgnoſcẽda. Rurſus quæ/
admodũ cognitio ꝑticulariũ cõcluſionũ ſciarũ acq/

ſita eſt. ꝓ eo ꝙ lumen nobis innatum nõ plene ſuffi
cit ad illa cognoſcenda.ſ indiget aliq̃ perſuaſione ?

habilitatione noua.ſic etiã intelligendũ eſt ex parte

opꝑabiliũ. ꝙ qucdã ſunt agenda ad qᷓ tenemur qᷓ¶ nõ
cognoſcimus niſi ꝑ inſtructionẽ ſuꝑadditã. QOm̃ igi
tur ↄſcia noĩat habitũ directiuũ nr̃i iudicij reſpectu
opꝑabilin.binc eſt ꝙ quodãmõ babitũ uoiat innatũ.
⁊ quodãmõ noiat acquiſitũ.NHabitũ inquã innnatũ

noĩat reſpectu coꝝ q̃ ſunt de pᷣmo dictamine natu/

re.Habitũ vero acquiſitũ reſpectu eoꝝ q̃ ſunt inſti /

tutionis ſuꝑaddite. NHNabitũ etiã innatũ dicit reſpe/
ctu luminis directiui. Habitũ nihilominus acquiſi/

tum reſpectu ſpẽi ipius cognoſcibilis. Naturale em̃

habeo lumẽ qð ſufficit ad coguoſcendum ꝙ ꝑentes
ſunt honoꝛancdi.⁊ ꝙ ꝓximi nõ ſunt ledendi.non tñ
habeo nãaliter mihi impᷣſſam ſpẽm patris vel ſpẽm

ꝓximi. His viſis plana eſt rñſio ad qoõem ꝓpoſitam

⁊ etiã ad obiecta.Concedo em̃ ꝙ ↄſcia dicit habitũ
quodã

nõ innatũ. vicʒ rõne illius luminis ſux nos

ſignati.qd quidẽ oñdit nobis bona ⁊ qð eſt ſemina

rium alioꝝ babituũ acquirendoꝝ.⁊ ſic currũt röes

ad pᷣmã partẽ inducte. Concedo nibilomin?ꝰ ꝙ con⸗

ſcientia dicit qdãmõ babitũ acquiſitũ.vicʒ rõne ſpe
cicrũ ipſo

bilium. ſicut tres alie rõnes oñdunt.Si qᷓ autẽ ſunt
cognoſcibilia qᷓ quidẽ cognoſcant᷑ ꝑ ſui eſſentiã nõ
ꝑ ſpẽm.reſpectu taliũ poterit dici ↄſcia eſſe habitus
ſimplr innatus.vtpote reſpectu huiꝰqʒ eſt deñ ama
re ⁊ veũ timere. Deus em̃ nõ cognoſcit᷑ ꝑ ſilitudinẽ

a ſenſu acceptã.imo dei noticia naliter eſt nobis in-
ſerta ſicut dicit Aug. Quid autẽ ſit amoꝛ ⁊ timoꝛ nõ

i⸗ cognoſcibiliuz. ſicut oñdunt tres pꝛime
rõnes ad ſcdᷣam partẽ inducte. Concedo etiã ꝙ di/
cit habitũ quodãmõ acquiſitũ reſpectu ſpãliũ oꝑpa/

»

pctm̃ ẽ. Glo.

II ⸗

dgnoſcit hõ ꝑ ſimlitudinẽ exterius aceeptã. ꝑ eſſen
tiam. hmõi em̃ affectus eſſentialiter ſunt in aia. Ex
bis patet rñſio ad illã qõnem qua querit᷑. Atrũ ois
cognitio ſit a ſenſu. Et dᷣm eſt ꝙ non. Meceſſario
em̃ opoꝛtet ponere ꝙ aia nouit deũ.⁊ ſcipſam.⁊ que

ſunt in ſeipla. ſine ãminiculo ſenſuũ extenioꝝ. Rnde
ſi aliqñ dicat phᷣs ꝙ nihil eſt in intellectu quod pus
nõ fuerit in ſenſu.⁊ q; oĩis cognitio oꝛtũ habet a ſen·

ſu. intelligendũ eſt de illis que quideʒ habent eſſe in

aia pꝑ ſimilitudinẽ abſtractã.⁊ illa dicunt᷑ eſſe in aia
ad modũ ſcripture.Et ꝓpterea valde notabiliter di

cit phᷣus ꝙ in anima nibil ſcriptũ eſt.nõ quia nulla

ſit in ea noticia.ſᷣ quia nulla eſt in ea pictura vel ſi/

militudo abſtracta. ⁊ boc eſt qd dicit Augꝰ.in li. de
ciui.dei Inſeruit nobis deus nobile iudicatoꝛiũ.vbi

qͥd ſit lucis.quid tenebꝛarũ cognoſcitur in libꝛo lu/

cis qui veritas eſt. quia veritas in coꝛde boim nalir

eſt impꝛeſſa. Aueſtio. ii. c

De oↄſcientia qtũ ad effectũ li

gationis. Et eſt qſtio

vtꝝ teneamur ad oẽ illð qð ↄſcia dictat necriũ eſſe
ad ſalutẽ:Et ꝙ ſic vr. Ro.xiiij.om̃e qð nõ ẽ ex fide.

lo. Qd nõ ẽ ex fide.i. ð ↄſciaʒ vt credat᷑ eẽ
malũ.pctm̃ eſt.ſed hoc nõ eſſet niſi cõſcia ligaret ad

cere qð eſt de ↄſcie dictamine. We⸗ lex obligat ad
faciendũ illud qð ipſa dictat.
ſ ↄſcia eſt lex intellectus nr̃i.g̊ tenemur ad oinneil/
lud qð cõſcia dictat ad ſalutẽ eſſe neceſſariũ.

ommne illud qdð ipſa dictat.g tenemur omne illud fa⸗
ex em̃ dẽ a ligando.

t’=?

tenemur ad faciendũ illud qð iudex mandat. vᷣ con
ſciẽtia eſt iudex noſter.ſᷣm qdð dicit᷑ Ecci.vij.in glo.

& tenemur ad om̃e illud qð ↄſcia dictat. Itẽ regu

la eſt.q quotienſcũq; aliquis facit aliqͥd credens ecẽ
moꝛtale.peccat moꝛtalit᷑.ꝓ eo ꝙ contẽnit deu. ergo
ſi nõ poſſumus nõ credere ea qᷓ̃ dictat ↄſcia.videtur
ꝙ quicqͥd ſit illud.ſi ↄð hoc faciamꝰ.q moꝛtalit᷑ pec
camus.videt᷑ igit᷑ ꝙ teneamur ad faciendum omne
illud qd ↄſcia dictat ad ſalutẽ eſſe neceſſariũ./Sy
3. Si obligamur ad omne illud qð ↄſcia dictat.ali

qñ dictat faciendũ aliquid ãᷓ deuʒ.&̊ tenemur facere

ↄtra deũ.ſed nullus peccat faciendo illud ad qð te⸗

netur.g faciendo deũ nõ peccamus.

ea que

ſunt ita mala ᷣm ſe ꝙ deus nõ põt facere ea.nec illa

pᷣcipere.nullo bono fine pñt fieri.Sᷣ ad nibil põt obli
gare ↄſcia ad qð nõ põt obligare deus.cum ↄſcia ſit

infra deũ. ſi ↄſcia dictat talia.videt᷑ ꝙ ad talia non

poſfit obligare.ergo nõ obligamur ad faciendũ ea.

¶ Itẽ ꝙ ad nihil ꝑ ſe poſſit obligare videt᷑.quia pec

catũ omne eſt dictũ vel factũ vel cõcupituz Z legem
