cat terra aiam viuentẽ.ſi em̃ qd creat a ſolo deo ᷑. cũ
aq̃ accepit ptãtẽ ꝓducẽdi reptilc aie viuẽtis.nõ vide
tur ꝙ aial Im aliqð ſui pꝛincipiũ ſit ex nibilo. ¶¶ Itẽ
p auctẽ phᷣi in li.de aialibꝰ.xvj.ſolus intellectꝰ? intrat
ab extrinſcco. ſi aie bꝛutoꝝ fuiſſent ꝓducte ex nibi⸗
lo. tunc eſſent a ſolo deo.⁊ intrarẽt ab extrinſeco.
¶ tẽ bocißm vf rõne. qꝛ ex eo res ꝓducit᷑ in qd et
reſolnit᷑gᷣ nõ eſt aliqd qð nali reſolutiõe reſoluat᷑ in
nihil. igit aĩie bꝛutoꝝ aialiũ nõ ſunt in nihil reſolute
qñ aliqua aĩalia fuerunt coꝛrupta. nõ ꝓducte fue-
rũt ex nihilo. ¶ Itẽ ex eodẽ eſt aĩa iſtiꝰ bꝛuti qd nũc
eſt ⁊ pᷣmi bruti ꝑ ↄfoꝛmitatẽ.ſᷣ aia illius bruti gene⸗
rati ꝑ naturã nõ eſt ex nibilo.qꝛ tunc a natura nõ poſ
ſet ꝓduci.et ſic ſequeret᷑ ꝙ natura nõ onk et facẽ pe⸗
dieulupn quod cum nõ videat᷑ ꝓbabile.⁊ planũ ſit ſi

cut ex pᷣcedentibus apparuit ꝙ natura no pot a iq̃ᷣ
ex nibilo ꝓducere.reſtat ꝙ iſte aie bꝛutoꝝ aialium
non fuerunt ꝓducte ex nibilo. ¶ Item anima rati⸗
onalis quia ꝑ creationem ceducit᷑ in eſſe eſt immoꝛ/
talis ⁊ incoꝛruptibilis.eius em̃ ꝓductio nõ pendet
ex coꝛpe.ſ̃ ex pꝛincipio effectiuo.ſᷣ aie bꝛutoꝝ ꝑ nam
funt coꝛruptibiles. ẽ nõ ſunt ex nibilo ꝓducte. It

trefactionẽ

a iudeis.in alijs diebꝰ ſ. eruam? cõſuetũ moꝛẽ gẽtiliũ.
ſic deinceps.⁊ ſic pʒ reſponſio ad obiecta.

opus oꝛnatus pᷣſupponit opꝰdiſtinctiõis.⁊ pᷣſuppo-

nit opꝰcreatiõis.ſi igit᷑ in diſtinctiõe coꝛpoꝝ nõ fuit
noua creatio ſᷣ ꝓductio ex aliq̊. multofoꝛtiꝰ vr̃ ꝙ in

2.

oꝛnatu. ſi coꝛpus aialiũ ⁊ aie ad oꝛnatũ ſpectẽt.vi/

det᷑ ꝙ nõ ſint ꝓducte ex nihilo ſ ex aliq. Contra.
Si ex oucke ſũt ſenſibiliũ aie in pᷣmoꝛclio.qro

de illo ex àᷣ ꝓducte ſunt vtrũ illud ꝓductũ ſit ex aliq̃.

vel ex nibilo: Si ex aliq.ſiliter querat᷑ de illo. ⁊ ita vlł
erit abire in infinitũ. vdl erit poncre ꝙ ülud ex q ꝓdu

cta eſt aia ſenſibil. ab initio pductũ fuerit er nibilo. v
q rone illud ꝓductũ fuit ex nibilo. cadẽ roe ⁊ aia ſen
ſibilis. vr ꝛc.¶ Itẽ ſi anime ille pducte ſunt ex ali-
quo.illò aliqͥd aut erat ſpũale aliqd.aut coꝛꝑale.Si

coꝛpale.õ.ex coꝛpe nũqᷓ; põt ficri ſpũs.ſicut dicit au⸗
guſ. ſupꝑ geñ.ad lit.Si ſpuale.tũc qr de illo. aut viuc⸗
bat. aut nõ viuebat. et quẽ vſum habebat. Et iterum
ſi ſpñale.quare ex illo nõ poterat fieri aia rõnal: Si

F ad h̊ nõ ↄtingit ronabiliter rñdere ſicut inuit aug.
ſup Geñ.ad lit.ad boc incõueniẽtia ducẽs. ſequit e

HB ꝙ pꝛie amime ſenſibiliũ ex nibilo ſint ꝓducte te
ſi fuiſ ent ꝓducte ex aliqᷓ.cũ talis modus pdu co
petat virtuti nali.vr̃ tũc ꝙ cũ iaʒ eent coꝛpa ſupcele⸗

ſtia agẽtia ⁊ mouẽtia.⁊ mixtõnẽ opantia. ꝙ aialia
virtute nãe pñt. ducere. pᷣmaꝛia oꝑa no eẽnt pꝛia
diuie potẽtie.qð ẽ incõueniens. cu ipe ſit ſolꝰ vniuer

ſi ↄditoꝛ ⁊ pfectoꝛ¶ Itẽ videm?ꝰ nuc qda aĩalia igno

bilia ꝑ putrefactõnẽ gencrari.q̃ro igit a q̊ cducat eo
rũ aia: ⁊ vr ꝙ nõ poffit a nã. cũ nã ſit vis inſita rebꝰ
lijd ex ſilibus ſilia ꝓcreans.vr̃ etiã ꝙ; non poſſit virtute

—

coꝛpis celeſtis.qꝛ minꝰ nobile nõ põt ucere maius
nobile. ſuba aũt ſpũalis vt dicit aug. nobilioꝛ eſt om

ni coꝛpe. 5̊ opoꝛtet ꝙ educat᷑ a creatoꝛe imediate. S5
qʒ ſic educit.hʒ educi ex nibilo.ꝗ illoꝝ aialiũ ꝗᷓ p pu
her. generant᷑ aie creant᷑. ̊ multofoꝛti? aialiũ
tẽ pmo factoꝝ. ¶ Itẽ nos videmꝰ in alalibꝰ anuloſis

ate lunã.& nõ dʒ ſeq̃ dies mari pꝰdie

Antutfn,
irhloftliͦ
ineesſnpt
inerodianten
ſonerſchenoe⸗
dnddhage
ninisditnnuton
figle oſe o⸗
irhurgn
teinkinßei
ſfcis 4ban
liuͤttmtaudaä
Onultunn il
Nnlere
glcöaap ſef
ſcta Aauͤrnie
Pusaſenärin
Küſerintrades
Aictuetatüas
cpllsniulbe
ſoegtebuter⸗
Uinelt Mäter

nlingnuihn
trcoeciteße

ngiſtoiniuſt
titiccitguun
manrftang

m Seftoizde

ifnnugin
lhigtaroder⸗
muſagftii
pipegtien
topntüigün
Neſuennune⸗
lihiniani
ſſtliſhinie
llecin til
eltiitiia
Wonigtdin
Monnfieſn

unum
ſhumninir
N
Marſt

edne
Nre.
nd
e An

i

Berstüͤtſee

wumnscknuns

ſeſiglinn⸗
iktam un
neſcedes t
gſeun iiiß
cclideſenbe
ino eimir
Ncoſociwiini
doben
dirnufft
inhinfel
umaiftf⸗
S
leoeital

Gk

ducte fuerint i

naliter. qꝛ mã illa nõ pexiſtit an q8
ex eo pducẽdũ ẽ.s cũ illa cõcreat᷑ ⁊ cũ illa deſtruit. ⁊

— ———————è—́Dñ

& ad diuiſioſem coꝛpoꝛis remanet aĩa in ꝑtibus di
uerſis.S illa nõ põᷣt eſſe aia pᷣmo qꝗᷓ erat vna ſola.nec

a nã ꝓducta. cũ ſtatim ſit in qlibet pte.oꝑatio autẽ

nature fit cñ ſucceſſione. videt᷑ ꝙ ille ꝑtes aient
creatõe.ᷓ multofoꝛtiꝰ⁊ ſenſibilia ĩ pᷣmaria ꝓductoe

—

tẽ q bꝛutũ gnat bꝛutũ.aut traſfundit aiaʒ aut

nð. Si trffundit. cñ aia nõ ſit diuiſibił. dabit aiam
ſuã totã. in gñatõe moꝛiet᷑. Si nõ trãſfundit.cum

cefſy eivopatio ĩ ſemis deciſione. neceſſeẽ ponẽ alið

genꝰpꝑ qð aia educat᷑ hoc aũt nõ pᷣt eẽ femina.cũ ſit

magis Hncipium paſſiuũ q; actiuũ.ſicut vult phus.

nec aliud pᷣncipiũ actiuũ creatũ. ĩmediate ꝓducũt᷑

a deo.⁊ ita ex nibilo.igit᷑ multofoꝛtiꝰ videt᷑ ꝙ ſic pꝛo
Ry. ad pᷣdictoꝝ intelli
gentiã ẽ notãdũ ꝙ circa pductionẽ aĩiaꝝ aialiũ bꝛu/
taliũ diuerſi diuerſa opinati ſunt. Quidã em̃ dicere
vyoluerũt qꝙ aie bꝛutoꝝ ꝓducte fuerũt ex nibilo.quia

..

n pᷣmoꝛdio. F

nõ ex aliq̃ maliter. nec ex aliqͥ ſeminalit᷑. Mõ ex aliqᷣ

mãliter. qꝛ ſunt foꝛme pure. Mõ ex aliqᷣ ſeminalit. qꝛ

nõ habuerũt aliqd pᷣexiſtẽs. ⁊ iõ dicũt in pᷣma ꝓdu/
ctione eas ſimpłr fuiſſe creatas.ſ̊ deinceps in paga
tione nõ dicunt eas creari. potiꝰtraduci.nõ ꝑ deci-
ſionẽ ⁊ ſepationẽ ꝑtis aie.ſ ꝑ mltiplicationẽ. Sicut

em̃ candela exqͥ accenſa ẽ pᷣt ſe multiplicare ſine lu/

„ „ X .

inis diminutione. ſic imo multofoꝛtiꝰdicunt ſbaʒ

ſpũalẽ poſſe. Scda poſitio ẽ buic directe oppoſita.

ꝙ aie bꝛutoꝝ ꝓducte ſunt ex aliqᷓ malit᷑ ⁊ ſeminalit᷑.

Materialr inq̃ᷓ qꝛ ſunt h aliqd.cũ qlibʒ eaꝝ ſit mo
toꝛ ſufficiẽs.⁊ iõ ex mã ⁊ foꝛma dicunt eas cõſtare.

— %

illã añt materiã dicũt eẽ ſpũalẽ inſepabiliter iunctã

coꝛpoꝛali nature. vñ ſicut ex coꝛpoꝛali nã pꝓducunt᷑
coꝛpoꝛa aialiũ.ſic ex mã ſpũali ſibi anexa vt dicut fit

ꝓguctõ aian. ⁊ ſic fecit a pᷣmoꝛdio.xſi ic etiã facit
nũc nꝗ. Illa aũt mã cũ pᷣexiſtat foꝛme.ſeminariũ eſt

iius. ⁊ ſic dicũt aias illas ꝓduci nõ tm̃ mãliter ſed
etiã ſeminalr. cũ eis pᷣeriſtat mã ſpũalis.⁊ heat in ſe

—

aliquã potentiã actiuã ad ̊ vt ex ea fiat aia. ſicut ?
ãad ̊ ex ea fiant coꝛpoꝛa.Tercia poſi
tio ẽ ꝙ aie bꝛutoꝝ ꝓducte ſunt ex aliq̊ malit᷑ ̊ nõ ſe⸗
minalit. Mãliter inqᷓ qꝛ õſtãt ex ma. nõ aũt ſemi/

coꝛpalis

bi dicũt oẽs aias ſenſibiles non folũ a pᷣmoꝛdio.ſ ed

etiã nũc eẽ a creatoꝛe. nec tñ incoꝛruptibiles.qꝛ ipſe
creatoꝛ dat vnicuiq; durationẽ ſᷣm ꝙ cõpetit eiꝰna⸗
ture. Sʒ qm̃ oẽs be poſitões aliqͥd dicũt ipꝛobabile
Mã pᷣma dicit ꝙ aia ſeip̃am mitiplicat ⁊ trãffundit
ita tñ ꝙ aia nõ bẽat aliqͥd ex q fiat. ⁊ B ẽ ponẽ ꝙ foꝛ/
ma nãlis poſſit aliã foꝛmã ↄſifem ex nibilo ꝓducere
qð ẽ ipꝛobabile.⁊ S ipꝛobat ẽ di.viij. Scda vᷣo poſi

tio ponit aliquã maãm ſpũalẽ aie pᷣexiſtẽ ex q̃ educat᷑

aia vtute nature. ⁊ B ſatis eſt male intelligibile.quõ

0 - „

ſit aliqᷓ ſpnalis mã qᷓ non viuat nec vſum haat. quõ
etiã ſit aliq̃ ſpnalis mã et ex illa aia rõnalis fieri nõ

valet. et iten vbi e illa foꝛma ſpũalis.qꝛ nõ videt᷑ cẽ
in ſe. ſi aũt ẽ cũ mã coꝛpoꝛali.tũc videt᷑ ꝙ mã educa

tur de mã. q nibil videt᷑ eẽ dictũ. Silr tercia poſitio

ponit ꝙ mã aie ſenſibil ſibi concreat᷑ ⁊ ꝙ ſiml cũ ills

☚

deſtruat. Bautẽ ponẽ eſt ig auẽti phᷣi ⁊ rõni. mam
icui?ereature i nibil oino cedẽ. Si emñ ma coꝛ.
poꝛalis ingenita ẽ ⁊ ineoꝛruptibil. multofoꝛtiꝰ videt

ſqʒ; alicuiꝰcreature ĩ nih

ꝙ ſpnalis qᷓ dignioꝛ ẽ ⁊ nobilioꝛ m ꝙ ẽ ſub tali eſſe
Et ideo ẽ qrtus modꝰdicẽdi ꝙ aie ꝗᷓ ſunt pure ſenſi
biles. pducte ſunt er aliqͥ ſeminalit. no malit. Se⸗

ſike ex ſi

ſtit foꝛme tanq; ſemẽ ei qð

—,
— „ —

minaliter inq;. qꝛ foꝛtne ſunt gñabiles ⁊ coꝛruptibi/

les ꝑ nãm. et iõ ſicut alie foꝛme nales non ex nihilo

ꝓducunt᷑.ſ cuʒ aliqᷓ potẽtia actiua in mã ex q funt
taãch ex ſe eminaria. Bie etiã intelligẽdũ ẽ in aialibus
ſenſibilibꝰ? qᷓ ſunt foꝛme tm̃.cuiuſmodi ſunt ĩ bꝛutis
aialibꝰ. Et iõ ↄcedendũ eſt aias ſenſibiles ſiue aias
bꝛutoꝝ eẽ ex aliq̃.nõ inq; mãliter ſ̊ ſeminalr.qꝛ cuʒ
aia ſenſibilł ſit foꝛma.nõ bʒ mãm ptẽ ſui.ſ ſolũ fit ex

— „ „ „ .

potẽtia materie actiua qᷓ ab agente excitat᷑ ⁊ ſic ꝓfi
cit quſq; fiat aia.ſicut globꝰ ꝓficiẽdo fit roſa.Aliter
tñ nũc ꝓducunt᷑ ex illo ſeminario.⁊ alit᷑ in p᷑ moꝛdio
Quia nũc ꝓducũt᷑ ex ſeminario pᷣexiſtẽte ym ſuffici
entẽ actualitatẽ. in pᷣmoꝛdio vᷣo pducte ſunt ſil cum
illo ſemĩario. vel ſeminariũ illud aliq̃ mõ pexiſtit añ
diẽ qntũ in qͥ facta ẽ aialiũ ꝓductio.in die vᷣo qnto
eſt ad cõpletã rõeʒ eductũ.ita ꝙ data ẽ vtus actiux
nature vt poſſet deinceps aialia q; tũ ad coꝛpꝰ⁊ q;tũ
ad aiam ꝓpagare ⁊ mu tiplicare.Et qꝛ q̃dã ſunt aia-
lia maioꝛis pfectõis ⁊ oꝛganizatõis.qdaã vᷣo minoꝛ..
iõ diuina diſpoſitio rectiſſime oꝛdinauit vt q̃dã aia-
lia pducerẽt ex ſuo pᷣn ſeminario ᷣm maioꝛẽ actua
ſae. dipot ſunt illa q̃ gĩant᷑ ꝑ ꝓpagationeʒ.ita q
i. iſta ſunt aĩalia .—— vᷣo vᷣm

„ —

minoꝛẽ. vtpote illa qᷓ giant᷑ ꝑ putrefactioneʒ. qꝛ em̃

impfectioꝛa ſunt. minoꝛi indigent adiutoꝛio ⁊ vtute

vt ꝓducant᷑ ad eẽ Hec aũt poſitio rõnabilioꝛ ẽ ⁊ fir

mioꝛ. qꝛ cõcoꝛdãt in ᷣ tã Aug. qᷓ; phᷣs. Ait em̃ Aug.
ad oꝛoſiũ ſic. Semẽ cuiuſlibet arboꝛis q̃ndã vim hʒ

t. deinde ramnibilomin?ꝰ cũ ſtipite dilatet᷑ i fron

dibus. deinde in eiſdẽ floꝛibus decoꝛata fructificet.

Ita ẽ ĩ coꝛpe vt ita dicã quoddã ſeminariũ. vñ ſuo
tpe creante ꝓuidẽtia dei gli gña aialiũ oꝛiant. Et
boc idẽ bꝛĩ ſuꝑ Geñ.ad lr̃aʒ plane ⁊ diffuſe. HNoc etiã

vult phus in. xv). aialiũ. vbi oñdit ꝙ vegetabilis et
ſenſibil pᷣus ſunt i ſemine in potẽtia ꝙᷓᷓ educant᷑ in eẽ

2 ibi videt᷑ innuẽ ꝙ illð qdð foꝛmat mẽbꝛa nõ ẽ aliud

₰

q&ᷓ ipᷣa aie vtus.⁊ illã aiam vocat potentiã actiuã in-
trinſecã ipſi ſemini.ꝗᷓ cñ coꝛpꝰex ſemine ꝓductũ eſt
⁊ oꝛganiʒatũ vt poſſit ab eadẽ ꝑfici ꝓdit in actuʒ et
efficitur pfectio coꝛpoꝛis phiſici oꝛganici. Aut certe

illud qdð foꝛmat mẽbꝛa potius ẽ vᷣtus aie pꝛis ⁊ ma/

7.

tris.ex cuiꝰoꝑatione in bꝛutis aialibus ducit᷑ in eſſe

aia plis. ſecus aũt eſt in hoibus.vt.j. videbit᷑.⁊ hoc

ꝓbat ibidẽ pᷣs ex multis cõiecturis ⁊ argumẽtis.
ſõ dicit ꝙ res coꝛpales plene ſunt vᷣtute aic.⁊ B mul

tũ cõcoꝛdat vbis Aug.qᷓ dicit. terra pᷣgnãs ẽ ſemibꝰ
nõ tm̃ reſpectu arboꝝ. etiã reſpectu ialiit Haãe
igit᷑ opinionẽ ſuſtinẽdo. duᷣm ẽ aias ſenſibiliũ in pꝛi⸗

moꝛdio nõ eẽ creatas ex nihilo.ſicut rões ad boc in-

ducte oñdũt.habuerũt em̃ ſeminariũ p̈ncipiuz ex qᷣ
ꝓducte ſunt ⁊ nũc ꝓducunt᷑. ¶ Ad ſllud vo qð pꝛi S
mo obẽ ꝙ aie ſenſibiliũ pducte ſunt ex alic. ꝙ nlud
ſilr ꝓductũ ẽex alio.vdim ꝙ nõ opoꝛtet. ſeminał em̃
rõ ſiue potẽtia actiua ipᷣius materie eſt ipſi materie
concreata. nõ ex aliqᷓ ꝓducta. illa vᷣo ꝗᷓ ex illo ſemine
oꝛiunt Erens eti dici creari. ¶ Ad uls 33 qrit᷑
ſi eſt ex aliq̊ illud ẽ aut ſpñale aut coꝛ ale. dom ꝙ ñ
eſt mã ſpũalis.nec ẽ mã coꝛpalis.e q̃dã potentia
ſpũalis indita a creatoꝛe ipſi materie coꝛꝑali.⁊ ei in-
nitens. ⁊ ab ea dependẽs. ⁊ ꝓpt erea aia ſenſibilis in
bꝛutis gñat᷑ ⁊ coꝛrũpit᷑ ꝑ traſmutationẽ coꝛpoꝛalis

nature. Et ſi tu obijcias ꝙ aia ſenſibilis ẽ motoꝛ ſuf

2.

op

«sèͦůͦůL

——

aia fenſibilis nõ dẽ eẽ motoꝛ ſufficiẽs:quia ipᷣa pᷣmo
moueat coꝛpꝰqd pficit. qꝛ coꝛpꝰtotũ qð ẽ hoc ali/
qͥd vᷣtute aie q̃ ẽ foꝛma eiꝰmouet ꝑtẽ.⁊ mouẽdo ꝑtẽ
ſuã mouet totũ.ſicut pʒ in gdientibꝰ.Et q illð ven
ſit apꝑet.q; ſi aĩa ſenſibil poneret᷑ i coꝛꝑe qð nõ hĩẽet
pꝑtẽ mobilẽ niſi motu totiꝰſicut i lapide.nuniꝙᷓ illud
mouẽt. Ael alit᷑ dici pᷣt.ꝙ ad hoc q aliqͥd ſit motoꝛ
ſufficiens. nõ opoꝛtet ꝙ diſtet a mobili.ita ꝙ ſit ſba
altera differẽs ꝑ mãm ⁊ foꝛmã.ſ ſufficit ꝙ illa ſit foꝛ

ma in genẽ ſbe carens extẽſione ꝑ ſe ⁊ ꝑ accidẽs.⁊ H

foꝛma ſic ẽ in vna ꝑte tota ꝙ tota ẽ in alia.⁊ ideo ſie
vnit᷑ iſti pti nmonet ꝙ etiã diſtet ab ea.⁊ ̊ diſtã
tia ſufficit ad h̊ ꝙ poſſit mouẽ eã. nec reqͥrit᷑ ꝙ bẽat
aliq mam. ⁊ ſic ẽ in aia ſenſitina in bis aĩalibꝰ q̃ hñt
10 buic oꝑationi oꝛgana apta. ¶ Zid illud qd obẽ ꝙ ñ
poſſit eã educere. dm ꝙ falſũ ẽ.qꝛ añqᷓ; pᷣcipet dñs
aquis ⁊ dicẽt.ꝓducãt aqᷓ ⁊c.aut ſeminariũ illud ſen
ſibiliũ aiaꝝ ⁊ ꝓducẽdaꝝ nõ erat.aut ſi erat nõ erat
in tãta vtute ꝙ poſſit ad ꝑfectionẽ venire.nõ em̃ pᷣt
creatura qͥcqᷓᷓ niſi ̃m ſtatũ ⁊ pᷣceptũ ſibi datũ a crea
toꝛe. vñ cũ pᷣus eſſet vñ fieri poſſet.pꝰ factũ ẽ diuino
11 iperio vt eſſet vñ fieret¶ Ad illud qd obẽ de aialibꝰ
q̃ giant᷑ ꝑ putrefactõeʒ. dm q ⁊ ſi ſint varij modi
ſoluẽcdi.qꝛ qͥdã dicũt ꝙ ẽ a celi motoꝛe.qͥdã ꝙ a crea
tione.pᷣt tñ ſᷣm phicã poſitionẽ plane rñderi.qꝙ ſicut
bumoꝛ fit ſemẽ ꝑ potentiã giatiuã. poſtmodũ fit
coꝛpꝰoꝛganicũ i matrice.ita ꝙ aĩa illa ſenſibil q erat
in potẽtia. educit᷑ ad actũ ꝑ vᷣtutẽ agẽtis pticularis.
⁊ adiutoꝛiũ coꝛpis celeſtis.ſic etiò in Poſito intel
ligendũ t.qꝙ cũ in terra iſta eſſet aliq̊ mõ ſeminariuʒ
illud.cõcurrẽtibꝰelemẽtis ⁊ adiuuante coꝛpe celeſti
vt genẽt᷑ caloꝛ viuificus.fit quoddã ſemẽ.ita ꝙ po/
tentia illa actiua q̃ pus latebat. adiuta ex actõe cele
ſi copis Hfici ⁊ venit ad ꝑfectionẽ ⁊ cõplemẽtũ.
ita ꝙ nec celũ nec motoꝛ celi dat ſibi foꝛmã vltimã.
5ỹß ſolũ adiuuat ⁊ excitat vt ꝓficiẽdo ad ſpẽm ↄpletã
pyueniat. Et ꝑ hunc modũ intelligendũ ẽ etia ĩ alijs
terre naſcentibꝰ. Et ſi tu obijcias ꝙ aia qᷓ ẽ in poten
tia nõ hʒ ſpẽm nec actum cõpletũ a ſe.nec pᷣt bꝛe ab
gAliq̊ qð nõ ſit ita nobile ſicut ipᷣa.⁊ nullũ tale ẽ coꝛ⸗
poꝛale.Odm q eẽ talis ſpẽi ẽ in mã.ſᷣ in potẽtia illa
eſſentia ẽ ita deterioꝛata ad foꝛmã talis ſpẽi ꝓducẽ
dã qꝙ nõ pt ex illa eẽntia ſine rõne ſeminali alia edu⸗/
ci.⁊ cũ in actũ educta ẽ.hʒ eẽ.⁊ bʒ tale eẽ. Oꝛ autẽ ſit
in actu h̊ hʒ ab extrinſeco agente qð erat ens ĩ actu.
⁊ ꝙᷓtũ ad ̊ nobiliꝰẽ ipſa q erat in potẽtia. Oꝛ aũt ſit
talis ſpẽi h; hʒ ab eo q huiꝰfoꝛme eẽntiã indidit ma/
terie.alioqᷣn nunqᷓ; na ip̃am ad eẽ ꝓducẽt.niſi deus
nõ opoꝛtet ꝙ educẽs illã foꝛmã in actũ ſit nobilius
illa foꝛma educta. ⁊ bmõi exẽplũ i multis p̃t poni ſi⸗
12 cut in nalibꝰ ⁊ in multis terre naſcẽtibꝰ.Et ꝑ hoc pz
rſio ad duo ſequẽtia.nã qð obijcit de diuiſione coꝛ
poꝛis anuloſi i apxtũ ẽ.qꝛ em̃ coꝛpanuloſũ ẽ modi/
ce oꝛganizatõis ⁊ qſi ↄſilis in ptibꝰ⁊ in toto.iõ in qᷓ
libet ſui pte ẽ aia in pxima ſui diſpõne ad G q; ſit in
ctu.⁊ iõ facta diuiſione.vᷣtute pᷣoꝛis foꝛme.⁊ bene/
ficio coꝛpis celeſtis. ſubito inducit foꝛma.plures ãt
ſunt modi alij dicẽdi circa h̊. Quidã em̃ dicũt ꝙ aĩa
multiplicat᷑ cũ ſit ſpnalis.ſicut punctꝰ aq diuiſionẽ
linee. ⁊ ſpecies ad diuiſionem ſpeculi.verũtñ in neu
cro hoꝝ intelligendũ ẽ illud idẽ qð fiat vnum fiat
13 plura. ⁊ iõ pcedes via eſt magj plana.¶¶ Aa vltimũ
ſiir ptʒ rpſio.ꝙ cũ aial giat᷑ ab aiali per ꝓpagationtẽ.

f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f f

“”s“äs

gut mixtio nõ ẽ quſq; cõcurrãt.iiij.elemẽta

⁊ ſi non decidatur anima ab anima. ficut coꝛpus de⸗
cidit᷑ a coꝛpoꝛe.qꝛ nõ ẽ aia diuiſibil vt coꝛpoꝛa.deci
dunt᷑ tñ cũ ipo coꝛpe ſpũs ⁊ caloꝛes.⁊ virt?etiã aialł
qᷓ adiuuat cũ vtute matricis ↄtinẽtis.vt illa potẽtia
actiua ꝗ erat ĩihumoꝛe ſeminario.ad actum copletũ
pueniat.⁊ ex h nõ ſequit᷑ ꝙ aia ꝓducat aliã aiam ex
nihilo.nec ꝙ ꝓducat ex aliq̃ ma.nec etiã q; ꝓducat
ex ſeipſa. J . Aueſtio. ij. b
¶ Atrũ coꝛpꝑa aialium cõpoſita ſint ex qtuoꝛ elemẽtis
an ex vno. Et ꝙ ex vno videt᷑ pᷣmo ꝑ ſcpᷣturã q̃ dicit
ꝓducãt aqᷓ reptile ⁊c. ⁊ ſirr ꝓducat terra anima vi⸗
uentẽ.ſi igit᷑ ſeptura ſufficient᷑ expᷣmit aialiũ mam.
cñ nõ expmat niſi ſimplicia elemẽta.pʒ ⁊c̃. Ztem
foꝛma dʒ ꝓpoꝛtionani materic. ⁊ coꝛpꝰaie foꝛma
aialiũ ẽ ſimplex. ⁊ coꝛpa debẽt eẽ ſimplicia. nõ ſt
ex qtuoꝛ elemetis. ̈ c. ¶ Itẽ qnto aliqd ad nãm
ↄwſitõis magis accedit. tãto minꝰeſt pfectũ.qd em̃
ſimplici?c potẽtius ẽ ⁊ ꝑpfectiꝰ.ſi igit᷑ aia ſenſibil eſt
foꝛmna valde potẽs ⁊ nobil.ẽ dʒ eẽ pfectio coꝛpoꝛis
ſimplicis ⁊ nõ ꝑmixti ex. iiij. elemẽtis. ¶ Itẽ coꝛpa
ad oꝛnatũ celi ſpectãtia nõ ſt᷑ facta alia mꝗ q celũ
qd oꝛnãt.g pari rõe ſi q̃dã aiĩalia oꝛnãt terra et qdã
js. qdã ſunt ex ſola tra. ⁊ qdã er ſola aqᷓ. ¶ Ite ſi
coꝛpa aialiũ oſtat ex.iiij elemẽtis.tũc videt᷑ q; cũ ele
mẽta ſperas hẽant diſtinctas.qꝙ elemẽta cõſtituẽtia
coꝛpꝰaialis ſint ĩ vnũ iũcta ꝑ violẽtiã. ſi § violẽtia ẽ
nam.ↄſtitutio cuiuſlibet coꝛpis aialis njm.qd
eſt ſecsven Es rgn ex eiſdẽ aialia ſũt ꝓducta tũc
ex qbus. pducunt᷑ nũc.ſᷣ nũc nõ pñt elemẽtavirtute
nature coadunari. nõ pñt coꝛpa aialiũ ex.iiij.elem̃
tis ꝓduci. Maioꝛ ꝓpoſitio ꝑ ſe manifeſta ẽ. Minoꝛ
ꝓbat᷑.qꝛ nõ ẽ in ptate nature ignẽ facẽ deſcẽgẽ. ſi em̃
deſcendẽt.cũ mediũ interſticiũ aeris ſit frigidiſſimũ.
necio hĩet ibi extingui.⁊ alia pła ſeq̃rent᷑ incõueniẽ·

—

tia. 5 ⁊c.¶ Ad oppoſitũ arguit᷑ ſic. Sẽſus ẽ opatio

aie ĩ copẽ ᷣim cõfoꝛmitatẽ oꝛgani ad obiectũ. qdli
bet aial bʒ actũ q eſt ꝑceptibiliiij.q̃litatũ q̃ radicat

in.iiij.elemẽtis.qᷓ qdᷣlibet aial cõſtat ex.iiij.elemẽtis.
Itẽ om̃e aial aliqͥ motu ẽ mobile.vł ꝓgreſſionis.
vel ↄſtrictõis.vel dilatatõis.ſ̊ nullũ elemẽtũ deſeẽ
ſic mobile. neceſſe ẽ aial ↄſtare er plibꝰelementis.
Itẽ qnto foꝛma ẽ ſpñalioꝛ tãto ẽpluriũ opationũ
pᷣncipiũ.ſᷣ aia ſenſibiliũ ẽ foꝛma valge ſpũalis. eſt
pncipiũ multiplicis opatõis.ſᷣ coꝛpꝰ datũ ẽ ad ſub/
miniſtrãqũ ei. neceſie ẽ ꝙ coꝛpꝰſit aptũ ⁊ idoneuʒ
ad diuerſas opatões. nõ eſt aptũ ad diuerſas opa⸗
tiones niſi ꝑ diuerſas vᷣtutes.nec ad diuerſas virtu
tes niſi ꝑ diuerſas nas.nec hʒ diuerſas nas niſi qͥa
ex diuerſis ẽ cõpoſitũ. ꝛc.¶ Itẽ qnto foꝛma poſte
rioꝛ ⁊ vlterioꝛ tãto nobilioꝛ.ꝓ eo ꝙ; anterioꝛa ſt mꝗ
lia reſpectu poſterioꝝ. nobilioꝛ eſt foꝛma mixti qᷓ;
foꝛma elemẽti.ſi g aia ſenſibilł cuʒ ſit foꝛma nobil dʒ
hꝛe coꝛpꝰnobile. coꝛpꝰaĩalis nõ tiñ ẽ coꝛpꝰſimplex
H oſtat ex diuerb elementis./ N. dm q; abſq; du⸗14
bio coꝛpa aialiuʒ bũñt in ſe nãm.iiij elementoꝝ ſicut
oñſu ẽ p.iiij.rões.tũ ꝓpt᷑ h̊ ſint idonea ad ſenſũ.tũ

Apt h̊ vt ſint idonea ad motũ.tũ ꝓpt᷑ hoc vt ſint ido
nea ad multiplicitatẽ oꝑatõis.tũ pt h vt i ſe heant
dignitatẽ cõplexionis.ꝗᷓ oĩa cõpetũt illi coꝛpi q pfi/
citur aia ſenſibil.⁊ Ipt᷑ h̊ dẽ bꝛe aliquẽ graqũ pfectũ
mixtõis vbi nõ tm̃ ſit mixtio ſᷣ etiã cõplexio. fecta
ꝗei
cñ ſit ſubtilioꝛ terra i decupla poꝛtõe penetrat ptes
certe.vᷣ nõ ꝑfecte ꝓ eo ꝙ aliquã hẽat groſiciẽ. Aer·

Clutio.
Pti⸗ inmt

nlepſenven
ühzenin
Utztugituc
anstpofic
ſitsiſfip h
ictnaitlui
teſautplun hin
tablomitbi
pistorbenoue
inbolataso⸗
titannos ſa
Ghigltcenan:
Pligdieiznen
finadueſſsfoen
ratͤaichten⸗
ſſakmcrgeein
töücelngerre
ipotirnnern
moanaiuſter
lenenet
ſtmmitocenir
NexA terki
ſernt gactone
niltsthajtift
gdeohsſ
ſnitnippert
itipoertciſib
lehasftnito⸗
Warönnei.
Wamilän
Gaalisuntä
iolaligfi
Uſßznige
fibſhlän
ſarnieht⸗
fiiſeuärn
Geges
elſehge
ſlitäppene
fenfupeneic⸗
ſilefin

A

in u hͤͤf

miittiin

Sailigizing
Nitonnne
Niinligiitĩ
mnittin
Nſrililſ
Cinini⸗
richr
werüsc
leſſ optſens
ni nutni
r hülsf
iinlib⸗
ntitichaz
uaſpce⸗
Nunſeoninn
sſslin
inn
Menonktn
fbem nng
tſemuctiß
jigine
ngien
Mmont
andeii
gwttih
Prittan
Hapſp,
Getge

enge⸗en
ap gesſing

Di.

vo qͥ ẽ ſubtilioꝛ in cẽtupla ꝓpoꝛtõe adbuc intimius
ſe ꝓfundat. ignis qͥ ſubtilioꝛ ⁊ rarioꝛ ĩ milleſima
ꝓpoꝛtõe. ſubtilitate ſua penetrat vſq; ad itima. ⁊ ſic
* alteratio plena uſq; ad minima ⁊ mixtio ꝑfecta.
qꝛ miſcibilia ſũt pfecte alterata.⁊ ſic pʒ ꝙ talit᷑ debet

15cõponi coꝛꝑa ꝑficiẽda ab aia ſenſibili. Ad illð vᷣo

obẽ de auẽte geñ.dm ꝙ illud dictũ ẽ ꝑ qᷣndã pᷣ/
inãtiã ſiue appꝛopationẽ.ſicut meliꝰ patebit.j.
dillud q obꝛ ꝙ foꝛma dʒ. poꝛtionari materie.
ddm ꝙ ven ẽ in cõditõibꝰqᷓ ↄpetũt magis ipᷣi foꝛme
gia aũt cũ ſit ſimplex in ſvᷣa multiplx ẽ in vtute.⁊ io

nõ ↄpetit vt coꝛpꝰei aſſilet᷑ i ſimplicitate ꝓ eo ꝙ ſim

plicitas coꝛpalis repugnat mitiplicitati vᷣtutis.et ꝑ

17 boc pʒ ſolutio. Ad illud qð tcio obꝛ ꝙ qnto aliqᷣd

ↄpoſitiꝰtãto min pfectũ.dð.qꝙ⁊ ſi hẽat vitatẽ i ſpi
ritibꝰqᷓꝝ ꝑfectio attendit᷑ ꝑ acceſſũ ad ſũme ſimplex
nõ tũ hðʒ veritatẽ in coꝛpibꝰin q̃bꝰ magnificat᷑ vᷣtus
ex ꝑtiuʒ magnitudine.ſicut magis vꝛit magnꝰignis
qᷓ; ꝑuus.⁊ plurificat᷑ ex ꝑtiũ miłtitudie.ſicut maioꝛis
vᷣtutis ẽ ſirupꝰcõpoſitꝰqᷓ liquoꝛ impmixtꝰ.⁊ iõ hõ qᷓ

int᷑ cetera aialia ẽ ꝑfectiſſimꝰ. int᷑ cctera ẽ ↄpoſitiſſi /
18 mus ſicut planiꝰvidebit᷑ inferiꝰ.

d illud qꝗð obĩ
de coꝛpibꝰ oꝛnãtibꝰcelũ.dom ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ illa nec

ꝓꝛijs motibꝰmouent᷑ nec ſpẽalibꝰ ꝑficiunt᷑.qͥbꝰde/

beat᷑ mitiplicitas oꝑationũ.vel diuerſitas ꝑtiũ ↄpo

10 nentiũ ⁊ oꝛganoꝝ ſicut potẽtia in aiabꝰ.¶Acd illud

qð obꝛ ꝙ ſit elemẽtoꝝ violẽtatio.dom ꝙ nõ ẽ intelli
gendũ ꝙ dñs i pᷣmoꝛdio cũ coꝛpꝑa aialin ↄpoſuit.ele/
mẽta ex diuerſis ſperis ↄcurrẽ fecerit.̊ em̃ nõ opoꝛ
tebat.qꝛ tã aq̃ qᷓ; terra nõ ſũt elemẽta pura.ſᷣ alijs ꝑ/
mixta ſᷣm eaꝝ ꝑtẽ ſᷣm quã facta ſunt ex eis aialia.tũ

etiã qꝛ ſi eẽnt pura ⁊ ſimplicia.iĩ vno elemẽto ſuut ce

ters i potẽtia.⁊ ex vno pnt fieri oia ſi aſſit vtus alte/
rans ⁊ actiua ſine aliq mutatõe locali.ac ꝑ hᷣ ſine ali

⁊0 ꝗ̊ violẽtatione.Et ꝑ h̊ pʒ rũſio ad vltimũ.qꝛ ſit qñ

fit mixtio elemẽtoꝝ.na nõ facit ignẽ qͥ ſurſũ ẽ deſcen

dere vel aerẽ. eũ ignẽ vel aerẽ.q vel ẽ in tra.vcl ge-

nerat᷑ ꝑ actionẽ alicuiꝰagẽtis.facit venire ad ↄſtõeʒ
aialis.⁊ B q̃ͥ dẽ fit ꝑ nãm.nõ ꝑ violẽtiã.qꝛ em̃ nã ſᷣm

ꝙ dicit phs.ſpꝑ deſiderat qð meliꝰ ẽ.mã qꝗᷓ ẽ ſub foꝛa
elemẽtari appetit eẽ ſub foꝛma mixti.⁊ q ẽ ſub foꝛa

mixti appetit eẽ ſub foꝛma cõplexõis.iõ cũ ex diuerſ
elemẽtis fit mixtio in vnũ.appetitꝰ nature cõplet᷑.⁊
violẽtia nõ infert᷑. Queſtip. iij. c
tꝝ coꝛpa aialiũ magis ↄſtent ex elemẽtis paſſiuis
ꝙᷓ actiuis.an ecõuerſo.Et ꝙ; magis ex elemẽt pafſi/
uis.illud vr̃ p ſcpᷣturã q̃ dicit ea facta ex tra et aq̃.Rᷣ
aũt nõ ẽ dictů ꝙ qdðlibet illoꝝ elemẽtoꝝ ſit alioꝝ aia
liũ ſenſibiliũ tota mã. dictũ ẽ ꝑ pᷣdominãtiã. Itẽ
ſicut vult phᷣs ex eiſdẽ oſtant aialia ex qᷣbꝰnutriunt᷑
H aialia maxie nutriunt᷑ ex aq̃ ⁊ tra ꝑ cibũ ⁊ potum.

S ⁊c. ¶ Itẽ ex eis maxie ↄſtituunt᷑ coꝛꝑa in qͥbꝰ ma

gis req̃eſcũt.qꝛ qcs attendit᷑ penes appetitũ.⁊ appe
titus intẽtio penes qᷓntitatẽ pᷣdñantis.ſi ego alia cle
mẽta maxie reqᷣeſcũt i aq̃ vel i fra.vr̃ ꝙ ex eis maxie

ſint ↄſtituta. Itẽ in ↄpoſitõe coꝛpis aialis mẽbꝛa

officialia fiũt ex ↄſilibꝰ.et ↄſilia ex humoꝛibꝰ.ſj ĩ bu/
moꝛibꝰ maxie dñat᷑ nã aquea.⁊ iĩ mẽbꝛis ſolidis ma/

rime dñat᷑ fra. ſi elemẽta nõ veniũt ad ↄſtitutõeʒ

coꝛpis aialis niſi ꝑ humoꝛes ⁊ mẽbꝛa.vfr̃ ꝙ oia aia/
lia ex his duobꝰelemẽtis ſint ↄſtituta.Ad oppo/

ſitũ arguit᷑ ſic.ſicut ph̊ᷣs vult vita maxie ẽ ꝑ calidũ/⁊

humidũ.j ſi oia aĩalia viuũt.in eis abundat ⁊ pᷣdo/
minat᷑ calidũ et bumidũ. illud elemẽtũ cui h pꝛin⸗
cipalit᷑ inſunt.hoc aũt elemẽtũ ẽ actiuũ.ſcʒ acr.g̊ ⁊c.

Itẽ ſicut vult Aug.ſuꝑ geñ.ad lit.li.iij.⁊ de aĩa et
ſpũᷣ.lux ẽ id q mediãte coꝛpꝰvnit᷑ aie.⁊ aia regit coꝛ/
pus.g ſi lux pcipue reꝑit᷑ in igne.vr̃ ꝙ i coꝛpe cuiuſli
bet aialnã ignis debeat pᷣdñari. ¶ Itẽ aia ſenſitiua

ſicut ẽ pᷣncipiũ ſenſus.ita ẽ pᷣncipiũ motꝰ. aialium

coꝛpa nõ tm̃ ad ſenſũ.vᷣad motũ debẽt eẽ habilia. ſᷣ
aĩialia guia ſunt mime ad motũ habilia.⁊ hec ſũt ele
mẽta paſſiua.g vr ꝙ aialium coꝛpa magis oſtent ex
actiuis qᷓ; paſſiuis. Itẽ nobili pfectõni dʒ rñdere
nobile pfectibile.ſᷣ aia ſenſibilẽ pfectio valde nobilł.
coꝛpꝰilliꝰmaxie ex his dʒ elemẽtis ↄſtitui q̃ ſũt no
bilioꝛa int᷑ coꝛꝑa ſimplicia.hec aũt ſunt elemẽta acti
ua nõ paſſiua.& ⁊c. Si tu dicas ad h̊ ꝙ aialiũ coꝛpa
plus ↄſtituũt᷑ ex elemẽtis actiuis qᷓ; paſſiuis ᷣm qn
titatẽ vᷣtutis nõ molis.obꝛ j hoc.qꝛ motꝰſeqͥt᷑ nam

p̃ᷣdñant ſᷣm q̃ntitatẽ.ſᷣ aues mouent᷑ ſurſũ.gᷓ vr

in eis m qᷓntitatẽ pᷣdñecnt᷑ elemẽta q̃ ſunt nata ferꝛi
ſurſũ.h̊ aũt ſũt actiua nõ paſſiua.vt ignis⁊ aer.⁊c̃.
¶ Itẽ volatilia ſũt ad oꝛnatũ aeris.ſᷣ oꝛnatꝰ ꝓpꝛie ⁊

debite collocat᷑ in eo qd oꝛnat᷑.nullũ aũt coꝛpꝰ ꝓpꝛie

⁊ debite oꝛdinat᷑ in aere niſi in q̊ dñant᷑ elemẽta acti
ua.& ſi auiũ coꝛpa ibi oꝛdinãt᷑ vt iᷣm oꝛnãtia.vr̃ ꝙ
in eis pᷣdñant᷑ actiua elemẽta.qꝙ ſi nõ ꝓpꝛie ibi locãt

qꝛ ibi nõ reqͥeſcũt ſ̊ mag in tra.vr ꝙ potiꝰdebeãt di

ci volatilia ad oꝛnatũ tre qᷓ aeris.cui ſcpᷣtura ᷣdicit.
R'. dom ꝙ ſᷣm ꝙ duplex ẽ qntitas vicʒ molis et

vtutis.ſᷣm hoc pᷣt dupłr attẽdi elemẽtoꝝ pdñantia.

vicʒ q;'tũ ad molẽ ⁊ q;tũ ad vᷣtutẽ.Si em̃ loqmur de
pᷣdñantia qᷓ;tũ ad molẽ.ſic ĩ coꝛpibꝰaialiũ pᷣdñantur
elemẽta paſſiua.⁊ iõ ex eis maxie dicũt᷑ cẽ facta. Si
aũt loqmur qᷓ;tũ ad quãtitatẽ vᷣtutis.cũ coꝛpꝰcom/
plexionatũ ſit natũ regi ab aia mediãtibꝰ elementis
actiuis.ſic pᷣdñant᷑ ĩ eis elem̃ta actiua. Nõ aũt huiꝰ

ſcʒ ꝙ elemẽta actiua ⁊ maſ⸗ hm hãc duplicẽ q̃nti
n vtutis ſc ⁊ molis viciſſim pᷣdñant᷑ ſumit᷑ ex
pte finis.finis em̃ iponit neceſſitatẽ bis qᷓ ſũt ad finẽ

tatem vᷣtutis ſcʒ ⁊ mo

2 1

22

finis aũt coꝛꝑis cõplexionati aia ẽ inq;tũ dat ei vitã

et ſenſũ ⁊ motũ.ad vitã aũt coꝛpꝰillud nõ eſſet habi
le ſi pᷣdñarent᷑ ibi elemẽta paſſiua qᷓ;tũ ad qntitateʒ

⁊ vᷣtutẽ. pt᷑ ſui groſſieiẽ ⁊ ſoliditatẽ.ſicut ſũt coꝛpa

mineralia. Silr nõ eſſet habile ſi pᷣpñarent᷑ ei elemẽ
ta actiua qᷓ;tũ ad vᷣtutẽ et molẽ.qꝛ ſtatim ↄſumerẽt᷑

elemẽta paſſiua.nec eſſet qð poſtet vegetari ab aia.

⁊ita opoꝛtuit qꝙ ex q̃dã mutua pᷣdñantia ↄſurgẽt q̃

dã mutua ꝓpoꝛtio ⁊ ↄcoꝛdia.ex q̃ coꝛpꝰillð eẽt aptũ

ad vitã ſuſcipiendã.⁊ animã q̃ eſt q̃ſi q da armonia

ad ſenſũ.Silr idoneũ nõ efſʒ niſi pᷣdñaret᷑ nã elem̃ti
paſſiui qtũ ad molẽ.qꝛ tactus ẽ pᷣmꝰ int oẽs ſenſus
gialis in q̊ ſenſu pᷣdñat᷑ fra.⁊ ita ſi nõ pᷣdñaret᷑ terra

in coꝛpe.nõ eſſet idoneũ ad tactũ.g nec ad aliquem
ſenſũ. Silr opoꝛtet ꝙ ad h̊ ꝙ ſit idoncũ ad ſenſuʒ pᷣ/⸗

vñetur i eo ignis q;tũ ad vtutẽ ſiue caloꝛcẽ.Caloꝛ em̃

et ſpũs ſunt inſtr̃a vᷣtutis ſenſitiue.⁊ hoc eſt qð dicit

Aug.ſupꝑ geñ.ad lit.li.iij.tactꝰqͥ ẽ qͥntꝰin ſenſibꝰt᷑re/

no elemẽto magis cõgruit.pinde ꝑ totũ coꝛpꝰ aian⸗
tis.q maxie ex tra ẽ.tacta ſentiunt᷑.⁊ pꝰ aia cui ſen

tiendi vis ẽ (cũ coꝛpoꝛcea nõ ſit)ꝑ ſubtiliꝰ coꝛpꝰ agi

tat vigoꝛẽ ſentiẽdi.inchoat nãq; motũ in oibꝰ ſenſi
bus ꝑ ſubtilitatẽ ignis.Et ita ex hoc pʒ ꝙ; ad hoc

coꝛpꝰſit idoneũ ad ſenſũ.neceſſe ẽ actiuoꝝ elemẽto/
rum⁊ paſſiuoꝝ eẽ mutuũ pᷣdominiũ.Sili ad hocq

ſit idoneũ ad motũ.neceſſe ẽ q elementa actiua vir⸗
tualit᷑ pdominẽt᷑.mediãtibꝰ qͥbꝰ aie vis motiua ad
mẽbꝛa pꝑtingat.neceſſe ẽ etiã ꝙ dñentur paſſiua pᷣm

qntitatẽ molis ex qbus cõſtituant mmeheſolich ad
-Pp 2

mouẽdũ idonea. Et bocẽ qð vicit Augꝰ.iij.ſup geñ.
ad lit.ignis oĩa penetrat, vt motum in eis faciat.Et

poſt. Jõ aũt caloꝛis pᷣuatõe cũ coꝛpꝰnimis frigeſcit

obtundit᷑ ſenſus.qꝛ motꝰ pigreſcit qͥ ex caloꝛe ineſt

coꝛpoꝛi.ſic igit᷑ pt᷑ motũ neceſſe ẽ eẽ mutuã actiuoꝝ

⁊ paſſiuoꝝ elemẽtoꝝ in coꝛpoꝛe aialis pᷣdñantiã.vt
mẽbꝛa ſint mobilia.ita q; vigoꝛẽ hẽant ⁊ agilitatẽ ex

aere etigne.ſoliditatẽ vᷣo hẽant ex dñio aque ⁊ terre

ſ̃m quãatitatẽ.Aqᷓ igit᷑ ⁊ terra in oibus elemẽtaribꝰ
ᷣm quãtitatẽ molis pᷣpñant᷑.Sicut em̃ aliqͥs artifex
miſcẽdo terrã cuʒ aqᷓ facit lutũ.⁊ ex illo cõponit ſta⸗
onaucus tre miſcet᷑ fit humoꝛ.et dũ

tuã.ſic dũ liquoꝛ aque
ille coagulat ꝑ nãm fit coꝛpꝰ oꝛganicũ. Duplxr ãt pᷣt

intelligi H̊ cõmixtio.aut ita ꝙ aq̃ pᷣexiſtenti fluxibili

imiſceat᷑ fra.aut ecõtra.vt terra pᷣmũ ſit q̃ſi arida.⁊ꝛ

23 ad ſuaꝝ ptiũ ↄtinuationẽ cõmiſceat᷑ aq. Et his due
bus modis ꝓducta ſũt aialiũ coꝛpa.et iõ qᷓdã dicũt᷑
eſſe ex aq̊s.qdã ex tra facta. Hoc aũt nõ ẽ dictũ.qa

1

I

Onſequẽter querit᷑ q̊ oꝛdine aialia ſunt pdu⸗
cta. Et circa hoc qᷓrunt᷑ tria. Dꝛimo querit᷑ de

oꝛdine ꝓductõis ex ꝑte finis. Scdᷣo cx ꝑte tꝑis.Cer

cio vᷣo eſt ꝑte ꝓductionis ⁊ quictis.
.ð Queſtio... „
UAtrũ oĩa ſenſibilia facta ſint
videt᷑ pᷣmo ꝑ ſepᷣturã Geñ.j.dñamini piſcibꝰmaris
⁊ volatilibꝰ ce.⁊c.Et poſt

manui nr̃e traditi ſunt.⁊ om̃e qd mouetur 2 viuit. S

oia ad vtilitatẽ hois facta ſunt. Itẽ apls.j.Coꝝ.

iij. Oia nr̃a ſunt.hoc dicit viris iuſtis.S pter viros

illa qᷓ facta ſũt ex aqͥs plus hẽant de aqᷓ q;tũ ad ſba,ʒ

q́; de terra.cũ oẽ coꝛpꝰaiantis ad ſui ↄſtoem plus re
cipiat de fra qꝙtũ ad ſvᷣam.tũ ꝓpt᷑ hoc ꝙ ipᷣa ẽ q̃ pbet

alijs ſoliditatẽ ⁊ ſtabilitatẽ.tũ etiã qꝛ ipſa hʒ as de
3

ſpẽ.⁊ multũ de ma.ſᷣ ꝙ dictuz ẽ aliqᷓ ex aq̃ eẽ

dico nõ qtũ ad pᷣdniuʒ actiue q̃litatis vel paſſiue.S

cta. H
eſt qꝛ magis in eis qᷓ; in alijs dñat᷑ nã aquea.hoc aũt

iuſtos oia qᷓcunq; facta ſunt.ſunt pducta. ⁊ aialia

ſenſibilia. ¶ Itẽ phs.hõ ẽ finis dãmõ oim coꝝ qᷓ

ſunt. ͤ et ſenſibiliñ. ¶ Gtez oia bona optant nõ qd/
cunq; ſ̊ ſummũ.ſicut vult dyo.et phᷣs.ſᷣ int᷑ creatu/

ras inferioꝛes ſolus hõ natꝰeſt imediate ad deũ per

tin gere. alie ereature oꝛdinant᷑ in finẽ mediãte ho
mine. ᷣ qdð in finẽ oꝛdinat᷑ alio mediãte ẽ ꝓpter ille.
goia ſenſibilia facta ſunt Ppe hoiem. ¶¶ Sʒ Z. Tãte
dignitatis ẽ eſſe rerũ finẽ ſicut eſſe pᷣncipiũ.h̊ᷣ ſenſibi
lium aialiũ ſolus deus fuit pᷣncipium ita ꝙ nõ bõ.S
eorundẽ finis eſt nõ bõ ſ̊ deus.. Item quedã ſunt
agialia ꝗᷓ nõ valent boi niſi ad eſum. q̃dã non valent

niſi ad veſtimẽtũ. ſi hõ ſtetiſſet his nõ indiguiſet.

qtũ ad aliquã cõfoꝛmitatẽ nature ꝑ quã illa qᷓ ex ad

24 ꝓducta ſüt in aqͥs magis delectãt᷑ eẽ. Et qm̃ humoꝛ
aqueus ẽ in duplici dꝛia. vicʒ in rõe humoꝛ fluctua
tis.⁊ i rõe vapoꝛis exalantis.iõ aq̃ ẽ pncipin duplic

generis aialiũ.ſcʒ nataliuʒ et volatiliũ. HNataliũ vᷣm

rõem humoꝛis.⁊ iõ illa remãſerũt in aqͥs. Aolatiliũ
rõe vapoꝛis.⁊ iõ cũ ille vapoꝛ ſit cõmixtꝰaeri ⁊ ferat
ſurſũ.volatilia ĩ aere ſubleuãt᷑.⁊ eouſq; pñt aſcendẽ
qᷓuſq; inueniãt aerẽ humidis exalationibꝰpingueſcẽ

tẽ.Et h ẽ qʒ dicit Aug.iij.ſuꝑ geñ.ad lit. Iſte ĩferioꝛ

acr qͥ excipit exalationes humidas maris ⁊ tre ⁊ ad
aues ſuſtinẽdas qͥdãmõ craſſat᷑.nõ uiſi ex aqͥs acci/

pit aialia. Qð em̃ eiꝰpumidũ ẽ h̊ poꝛtat alitũ coꝛpa
q̃ ita vtunt᷑ pennis volãtes quẽadmodũ piſces qui
buſdã ſuis alis natãtes.ꝓinde ſciẽt᷑ ſpũs dei ex aqͥs

dicit eẽ ꝓducta volatilia. Aqrũ em̃ na biptitũ locũ

ſoꝛtita ẽ. inferioꝛẽ ſcʒ in vnda labili.ſupioꝛẽ vo in au
ra flabili.illũ deputatũ natantibꝰ.iſtũ volãtibꝰ.ſic q̊

elemẽto cõgruos etiã duos ſenſus aialibꝰdatos vi
demꝰ.olfactũ exploꝛãdisvapoꝛibꝰ.guſtũ exploꝛãdis
liquoꝛibꝰ. EEx pᷣdictis igit᷑ pʒ rñſio ad qõem ꝓpoſi

tam.pʒ etiã rñſio ad obiecta.qꝛ in coꝛpibꝰ aialiũ p/

dñant᷑ elemẽta paſſiua qᷓ;tũ ad q̃ntitatẽ molis.ſicut

oñdũt rõnes ad ꝑtẽ pᷣma inducte.pᷣdñant᷑ nibhilomi
nus ⁊ actiua q;tũ ad quãtitatẽ vᷣcutis.ſicut oñdunt
Ad illud vo qð obz

25 rones q̃tuoꝛ in Zꝛiũ adducte.

q̃nto ꝙ in volatilibꝰpᷣdñet᷑ aer ᷣm quãtitatẽ.qꝛ aer

mouet᷑ ſurſũ.dm ꝙ cũ dẽ ꝙ motꝰſeqͥt᷑ nãm pᷣdñan

tis. B ven ẽ de motu nali qͥ debet᷑ coꝛpoꝛi rõe ſui pun

deris.nõ tñ ẽ veꝝ de motu aialis q̃ ẽ de vᷣtute ipſius
gie.coꝛꝑa aũt auiũ nature ſue relicta nũqᷓ; aſcendẽt

in aera bᷣ deſcẽdũt ad trã.q' aũt aſcẽdãt hocẽ ꝑ vim
aie ſuffragantib? ſibi pẽnis ⁊ ſpiritibꝰinterioꝛibus ⁊
26 vapoꝛibꝰ ĩ gere eleuatis.¶ Ad illud qð obẽ ꝙ aues

oꝛnãt aera. dom q; nõ dicunt᷑ oꝛnare aera.qꝛ ibi ma
gis qͥ eſcant q́; in fra.hoc em̃ ẽ falſũ.in fra em̃ qͥeſcũt

—

⁊ ab ea recipiũt alimentũ.ſ̊ rõ huiꝰ ẽ qꝛ auiũ actꝰ eſt

motus maxime in volatu.⁊ qꝛ illũ exercent in aera.

ideo dicunt᷑ aerea decoꝛare ⁊ oꝛnare. Dotiſſimũ em̃

actum ſuum ibi exercent.

& hbmòi aialia.aut facta eſſent fruſtra.aut nõ ſunt fa
cta ꝓpter hoiem. Si tu dicas ꝙ deus ea fecit quia pᷣ/
uidit hoiem eſſe lapſurũ.tunc videt᷑ ꝙ in voluntate
hois et ptãte cõſiſteret vtrũ illa aialia fruſtra eſſent
qd falſum ẽ. ¶ Itẽ ſi aialia facta ſunt ꝓpter boiem.
& nulla debent eſſe facta ↄtra hoiem.ᷣ multe beſtie

homini ſunt nociue.g non debuerũt fieri in ᷣmaria

eñ.ix.oẽs piſces maris

pter boiem. Et q ſic.

rerũ cõditione.aut certe fruſtra facte ſunt. Si tu di -
cas ꝙ beſtie nõ pñt nocere ſi hõ nõ peccaſſet.tũc vi

detur ꝙ poſt pctm̃ hoĩs fuit noua potẽtia eis tradi/
ta. ¶ Ite ſi aialia facta ſunt ꝓpt᷑ babitationẽ homis
decoꝛandã.cũ in ſtatu innocentie nõ deberet habita
tio fedari.videt᷑ ꝙ nõ debuerũt coꝛruptibilia aialia
fieri q̃ ſuis coꝛruptionibus ⁊ exalationibꝰinficerent
gerẽ. Si tu dicas ꝙ nõ coꝛrũperent᷑.hoc eſt ð Aug.
ſupꝑ geñ.ad lit. li.iij.qᷓ dicit tunc facta eẽ aialia viuen
tia de rapina.Ait em̃ ſic.q̃dam refectionẽ coꝛpis ſui

ex alioꝝ qᷓrunt coꝛpibus.vbi loqͥt᷑ de beſtijs. RẽE

cjs ſit de boc ſiue moꝛiant᷑ ſiue nõ moꝛiant᷑.vi/
etur ꝙ aialia q̃ alia deuoꝛãt hois habitationẽ deho

neſtent.cũ ea deſtruat q̃ ad ipᷣius faciũt decoꝛẽ ⁊ oꝛ

natum.¶ R. ad pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ
ꝙ finis ad quã res oꝛdinant᷑ duplex eſt. Quidã em̃
eſt finis pꝛincipalis et vltimus.quidam eſt finis ſub
fine.Si pᷣmo mõ loquimur de fine.ſicut omniũ crea

turarum tam rationaliuʒ q; irrationalium finis eſt

deus.quia om̃ia ꝓpter ſemetipᷣm creauit altiſſimus.
omnia em̃ fecit ad laudẽ ſue bonitatis.Si autem lo
quamur de fine nõ pꝛincipali qͥ eſt finis quodãmo/
d. ct finis ſub fine.ſic om̃ia ſenſibilia alia facta ſunt
ꝓpter hominẽc. Et hoc inſinuat ph̊s cũ dicit. ſumus

finis nos quodãmõ omniũ eoꝝ que ſunt. Inſinuat

etiã ſcriptura multo excellẽtius cũñ dicit.faciamꝰbo/
minẽ ad ima.et ſimi.no.⁊ pᷣſit piſ.maris ⁊cc.quia em̃
bõ rõnis capax eſt.ido bʒ libertatẽ arbitrij.⁊ natus
eſt piſcibꝰ dñari.quia vo ꝑ ſilitudinẽ natusẽ in deũ
tendẽ iniediate.iõ oẽs creature rõnales ad ipᷣm oꝛ/

dinant᷑.vt mediãte ipo in finẽ vltimũ pducant᷑. xt

ſic concedende ſunt rationes oſtendẽtes animalia
Apter hominẽ facta cẽ.¶ Ad diſſolutionẽ aũt rõt
inqucunt᷑ in Sꝛiũ notandũ ẽ ꝙ alit᷑ oꝛqinant᷑ aia

Ad diſſolutionẽ aũt rõnũ

ſitheb
inſhui
Ghinrii
Sl
rt iui
panan⸗
un .
irion
minmn
ſotunet
Ctobrltu.
tigtont
libctendi

doceidt
ſͤiſcitfi
Ntecrc
scon
ſttennn
teſonto
ſsdin
hoceit
hüpotenti
hoſeamiſi
ſein,
Pbesioen
ſchrcig
fotirde⸗
huiede
ſaoni
ſaſini
ſliſce⸗
Mefſi
bo⸗
alinedi
len
Anühe
htnne;
bboiih
linita
nodadg
ctan
anne
wnin
tfrun
N
Win

Pea

nbene
mingſchin
1 Khige⸗
