ꝙ eadẽ poſſit eſſe locutio dei ⁊ an geli. ¶ Quxta boc

Iritur cũ angelꝰ appareat ⁊ loq̃t in ꝑſona dei. vtrũ

ſilr poſſit adoꝛari in ꝑſona dei.Querit᷑ etiã vtrũ ap/

paritiones oẽs in ſubiecta creatura qͥbus deus ap/

58 igs ſiniͦ eenoubaunboblatum ſcucoiunies
auc

32 paruit.⁊ locutões etiã facte ſint mediantibꝰangelis
ſione coꝛpoꝛali. imaginaria. ⁊ intellectuali. In viſio
ne intellectuali vidct᷑ deus in ſeipᷣo lucẽs.viſione ãt

Rey.dm ꝙ ſicut tripir dicimur videre deũ.ſcʒ vi/
imaginaria ⁊ coꝛpoꝛali videt᷑ deus in ſubiecta crea/
tura apparẽs.Sic etiã tripir dicimur audire.Aut ꝑ

litus fuit ⁊ in veteri ⁊ in nouo teſta.Aut ꝑ aliqð
ſignũ in interioꝛi ſenſu vel ĩ interioꝛi imagine foꝛma

tũ.Aut ꝑ aliqð inſpiratõisverbũ nr̃is mẽtibꝰinſtil/
latũ.Et ſicut tripłr audit᷑ ita etiã tripir dꝛ loqui.ſᷣm

ꝙ in nobis triplicẽ excitat auditũ.Sicut em̃ ſenſum
nr̃m ad ſuijpſiꝰappᷣhenſionẽ excitat mediante ſigno
ſenſibili. in ͥ apparet angelus cx ꝑſona dei. vel deus

appꝑet ex miſterio angeli.mentẽ aũt noſtrã ꝑ ſemet

vero qð obꝛ in ↄꝛiũ ꝙ diuerſaꝝ ſbaꝝ agen

————

ipᷣm infoꝛmat vt ipᷣm Acat cognoſcat. ſic in locu
tione intelligenduʒ ẽ. Mã locutio illa q̃ deus loquit
ꝑ ſignuʒ ſenſibile ſiue exterius ſiue interiꝰ.aut ſemꝑ
aut frequẽter fit ꝑ angelũ. ſicut dicit Gꝛeg.in moꝝ.
Ait em̃.cũ loquit᷑ deꝰnobis ꝑ angelũ.aliqũ vocẽ ſuã
rebꝰindicat.aliqñ imaginibꝰocuł coꝛdis oñſis.aliqũ
imaginibꝰ añ coꝛpoꝛcos oculos ex acre aſſũptis.ali/
qñ ſbijs celeſtibꝰ.aliqñ terrenis.aliqñ ſil celeſtibꝰ et
terrenis.⁊ de oibꝰexẽplificat.Locutio vᷣo qᷓ deus in/
ſpirat aliq̃d coꝛdibꝰnfr̃is.⁊ ſi poſſit fieri ꝑ angelũ ex/
citantẽ ab inferioꝛi ſicut dicit Gꝛeg. ꝙ nunqᷓ deꝰbu⸗
manis coꝛdibꝰ ita ꝑ angelũ loquit᷑.vt ipſe mẽtis ob
tutibꝰ pᷣſentct᷑.fit tñ pᷣncipalit᷑ ab ipſo deo. Pꝛimus
igit᷑ ⁊ ſcs modꝰloquẽdi ⁊ angeli ẽ ⁊ dei.ſ dei tanqᷓ
imꝑantis.angeli vo tanqᷓ; cxequẽtis.ita ꝙ ſermo ex⸗
cquentis referat᷑ ad ꝑſonã impantis. Hoc aũt pᷣt eẽ
dupfr. AUel cũ angelus loquit᷑ in pſona dei.ſicut cuʒ
foꝛmauit illã vocẽ Luc.iij.hic ẽ filiꝰ meꝰdilectꝰ.ſiue
ſicut locutꝰẽ ad moyſen.Exo.iij. Ael cũ loqͥt᷑ vt nũ⸗
cius dei ꝑferẽs illud verbũ q̃ſi a deo.ꝑ quẽ etiã mo/
dũ dẽ dñs loqͥ per ꝓphas.terciꝰvero modꝰloquendi
eſt ꝓpꝛius ipᷣius dei.⁊ ita nõ pᷣt eadẽ eẽ locutio dei et
qgeli pᷣm illũ modũ.Ex his pʒ rũſio ad qõnẽ ⁊ p ma
gna parte ad obiecta. Mã rones q̃ ꝓbant q; eadẽ lo⸗
cutio poſſit cẽ dei ⁊ angeli. pcedũt pᷣm eũ modũ lo/
cid hſm ꝙ deꝰ loquit᷑ ꝑ angeli miſteriũ.⁊ tũc ea/
dẽ eſt locutio.ſicut eadẽ ẽ oꝑatio.⁊ pᷣncipalit᷑ mouẽ
tis ⁊ inſtri.q;uis ſit ibi diuerſa relatio.⁊ oẽs ille rõcs
hac via ꝓcedũt vt pʒ.⁊ iõ ↄcedẽde ſunt. illud 39
iñ. diuer⸗
ſi ſunt actꝰ.ddm qꝙ illud intelligit᷑ de actu pᷣmo ⁊ im
mediato reſpectu virtutis agẽtis. Si em̃ intelligat
de ope oꝑato.ſic nõ hbʒ veritateʒ ſimplicit.maxie qñ
plura agentia nata ſt ↄcurrẽ ad vnũ effectũ.⁊ ſicẽ in
Poſito. Mã locutio angeli ſicẽ ab angelo vt nõ ex/
cludat ſᷣ includat oꝑationẽ dei.actio tñ dei qᷓ eſt idẽ
q ipᷣe deꝰ.nõ pᷣt eẽ eadẽ cũ locutõc ãgeli.ſᷣ iſtiꝰlocu
tionis effectꝰ.⁊ dei ⁊ angeli eẽ pᷣGt. ¶ Ad illud qð obẽ ꝗ0o
qꝙ locutio dei nõ ẽ aliud qᷓ; vbũ dei.ddm ꝙ ſicut pᷣus
dictũ ẽ.ſicut loqͥ ẽ interiꝰ⁊ exteriꝰ.ita ẽ ſermo iterioꝛ
⁊ exterioꝛ.Et ſᷣmo ſiue verbũ interiꝰnõ pᷣt eẽ idẽ cuʒ
bᷣmone vel vᷣbo ãgeli.ſᷣ pᷣmo exterioꝛ pᷣt. Sermo eĩ
interioꝛ dei ſiue vᷣ̈bũ eiꝰẽ ipe deꝰ.ᷣmo vᷣo exterioꝛ eſt
illiꝰ vbi effect?. ¶ R aliud dᷣm ꝙ loqͥ put deus dẽ 41
loqͥ ꝑ angelũ nõ cõpat᷑ ad deũ ſicut ad ſubicctũ ſ̃ ſi-
cut ad cam. Mõ cm̃ dẽ illa locutio eẽ dei.qꝛ ſit dei di
ſpoſitio. qꝛ ẽ ab eiꝰimꝑio.ipᷣe aũt obijcit de locutõe

interna ⁊ increata de q̃ nibil ad ꝓpoſitũ.i Ad illud ꝗ2ꝛ
qdð obẽ ꝙ ex alia ⁊ alia ꝑte loqͥt᷑ deꝰ⁊ angelꝰ.dom
obiectio illa ꝓcedit de locutõe ſᷣm tciũ modũ. 5
illud qð q̃rit᷑ vtꝝ ſilr cõpetat ei adoꝛari ex ꝑſona dei
ſicut ↄpetit ex ꝑſona dei apꝑere ⁊ loqͥ.ddm ꝙ ſic ſer
mo quẽ foꝛmat angelꝰin ſubiecta creatura duplrxp̃t
referri ad deũ. aut mediate. aut imediate. Mediate
cu angelꝰ ꝓnunciat tanqᷓ; ſi deꝰ ꝓnunciaret.imedia-
te qñ angelꝰ ꝓnũciat vt nũcius dei.ſic intelligendũ
eſt in apparitõe ſenſibili.qꝛ foꝛma illa aut pᷣncipalit
ducit in angelũ qͥ ẽ nũcius dei.aut pᷣncipalx ducit in
deũ.⁊ pᷣmo mõ pᷣt adoꝛari dulia.⁊ ſcdo mõ mõ põt
adoꝛari latria ſicut adoꝛauit abꝛahã. Ad illud qd 44
vltio q̃rit᷑ vtꝝ bmõi apꝑitões ⁊ locutões ſenſibiles
fiãt ſp mediãte miſterio ãgeli.de h̊ dubie rñdet aug.
in li.iij.de trini. Męgr tñ hãc ꝑtẽ innuit ꝙ oẽs fiant

mecdiante angelico miniſterio. ſiue fuerint in veteni

e

eetunintn
Afinneeℳ
Ateßſiin
etaginn
man

intiſigenee
4 1 an
fnisdu
ſingoret⸗
idvingi⸗

d 4

gut 5.4 XI

de teſtamẽto.ſiue in nono. Sed Gꝛcgo. expꝛeffius hoc per Gam edidit. qus circũſciptaz tꝑe per bumana
. Ma aſſirmat ꝙ oẽs fiant mediate rõnali aliqᷓ creatura. verba diſtinxit. ſeg de celeſtibꝰloquens.verba ſua qᷓ
öcn Ait em̃ ſic in moꝝ. Per ãgelũ loquit᷑ dñs.cũ ſuper / audiri ab homibus voluit.rationali adminiſtrante
Knllnie ne reuelationis verba audiunt᷑.ſicut dicit ob. xj. ceatura foꝛmauit. De hijs autẽ apertius habitum
ſlgifſgli Qanſficaui ⁊ iteꝝ clarificabo. Neq; em des qui ſine eſt in mo li. diſt. xvj. vbi habitũ ẽ de apparitõe ſiue
rriſhel te vi intime impulſionis clamat.in parte vocẽ ſuũã viſibi i miſſione. JUMdUU
hſſtcche iſtinctio. xj. De ange ſterio ⁊ miſſione ꝑ cõpationẽ ad hoĩem cui miniſtrant.
ndtidt dq ſcendũ ceſt q angcli boni ⁊c. Supꝛa determinauit mgr̃ de angeloꝝ miniſterio q;tũ ad ipᷣos
nngmü terminat angeloꝝ miſterio ꝑ ↄpationẽ ad boiem cui miſtrãt. Et
Wanmfrt, om̃e officiũ ſiue miſteriũ laudabile ⁊ bonũ debet hbꝛe pᷣmiũ.iõ ps iſta bʒ duas ptes. In pᷣma deter
it theni minat q̃liter angeli boibꝰmiſtrãdo eos cuſtodiũt. In ſcda qrit.vtꝝ angeli ex ipᷣo actu miſtrandi i meritoveł
henſen ininin pᷣmio ꝓficiãt. ⁊ incipit ſcdᷣa ꝑs ibi. Pꝛcterea illud ↄſiderari opoꝛtet ⁊c. (Pan pars bʒ duas. In pᷣma

Werſen, oñßqit ꝙ boni angeli deputant᷑ ad cuſtodiã. ⁊ mali ad exercitiũ hoĩm. In ſcda q̃rit et determinat vtꝝ ſinguli
Negtgnd depnutent᷑ ad cuſtodiã ſinguloꝝ.ibi.ſolet aũt qᷓri vtꝝ ſinguli. Si ſcda ꝑs pᷣncipal duas bʒ pᷣm duas opi⸗/
mahtuüt nmnieones ſm q̊s duplr determinat qõem /ꝓpoſitaã. In pᷣma ꝑte ponit pᷣmã opinioneʒ q̃ incipit.ibi.pᷣterea illud
ngſmdäicteh ↄſiderari opoꝛtet ⁊c. In ſcda ſcdam.ibi.Alij aũt dicũt a elos in ↄofirmatõe ⁊c. Subdiuiſiones aũt partiux

Lir ⁊ intellect?mgfi pʒ in lr̃a.nã totał intẽtio diſtinctõis vſat᷑ circa duo.vicʒ circa cuſtodiã ⁊ eivoñtia vl ãnexa.
— A ſtendit Ehont angeli deputant᷑ ad cuſtodiã.s' t
aiänn mali ad exercitiũ hominn. a —RNRNfe
— ALlud qq ſciendũ ẽ ꝙ angeli boni deputati ſũt M. XI D
igtutin i·ad cuſtodiã hoĩm. ita vt qᷣ electoꝝ habeat è“
ifränzt — gelũ ſui ꝓfectũ nun daͤis ſnaͤliß dele r
weintniti⸗ B. xviij. Gatũ. Vñ ĩ euãgelio veritas a puſi oꝝ ſcandalo phi „
nnn Nath. xv m. ers ait. Angeli eox ſp vidẽt faciẽ pfis. Angelos di⸗ ac inãquãq; aiamm
ndhs Hiero. (it eoꝛũ eẽ qbꝰad cuſtodiã deputati ſunt. Sup quem a nunsrertaea⸗
lgirafnn iiiuitat hr̃e angelũ ad ſui cuſtodiã deputatũ.inqens falſum. quia cum aĩ
ün Sꝛego. ita. Aagna dignitas aiarũ eſt vt ynaqueq; hẽat ab paruuli ĩ oꝛtu ſue na⸗
iniinn; dditu natiuitatis i cuſtodiã ſui angelũ delegatũ. Gꝛe/ tiuitatis nõ poſſit me
fnii goꝛius q; dicit. qᷣ ᷓ; vnũ bonũ angelũ ſibi ad cu⸗ nec erehi nee
isnie lldiavchprard: vnüi mald adexrerand Hx- Aſem ſie cyar biſapinne.
asili oẽs angeli boni nr̃m bonũ velint.cõiterq; ſaluti oĩim us ſeoceupat circau

ſtudeãt.ille tñ q deputatꝰẽ alicui ad cuſtodiã.eũ ſi bã⸗: lum pꝛo illo tpe. ſicut

. Slnd den D . ℳ . — . .
tei, Thob.iij,. liter hoꝛtat᷑ ad bonũ.ſicut legit᷑ de ãgelo thobie.⁊ de ſi aliqs doctoꝛ vellet

niwet Acc. xij. angelo petri in actibꝰaploꝛũ.Silr ⁊ mali angeli cum erudire paruulũ va⸗
iſit⸗ er . deſideret malũ hoim. magis tñ hoĩem ad malũ inci⸗ ac ſen dien⸗
gfin tttttat 2 ad nacenci foꝛtius inſtat ille qͥ ad exercitiũ eius Aucengs Finon ac
iwirant ðMU deputatus eſf. ſpm.
glitene (NAQuerit ? determinat vtrũ ſingulis hoĩbus ſinguli H
anen auAngeli an pluribus deputatus ſit vnus ad cuſtodiam viget᷑ ꝙ cũ in pari pi-
re vel exerctium. b l MVV Aulo ſit Pyer 15 nar
niiſi⸗ Queſtio ¶olet aũt q̃ri.vtrũ ſinguli ãgeli ſingul hoibe. an vn⸗ 2 e Etäg odin aß
Bele pfrlibaad cuſtodiã vel a exereitiu deputat“ ſit. Sʒ cũ Tain karas oꝛtů. Zy.
iüind ęlecti tot ſint q̃t ⁊ boni ãgeli ſt.ples ↄſtat eẽ oẽs ſit᷑ bo dom eꝙ ſicut dicit bie
D noos ⁊? malos hoies q; boni ãgeli ſint.Et cũ tot ſint ele ronymi auẽtas.ꝙ ad
imnt ii zt angeli boni. ⁊ ãgeli boni ples ſint q; mali.pleſq; cuſtodiã bominis an
cn ſint hoiĩes mali qᷓ́; boni.nõ ẽ ambigẽdũ ples eẽ bonos ngintelligant entr
n hoiĩes qᷓ; ſint mali ãgeli.⁊ ples eẽ malos hoĩes q; ſint een no ſolĩ neetlic⸗
atd Be'“. mali angeli vel boni angeli.Ideoq; dici opoꝛtet vnũ xx natiuitate ex vte⸗
mut ecundẽq; angelũ bonũ vel malũ pluribꝰhoĩbꝰdeputa ro. ſed etiã de natiui⸗
un niad cuſtodiã vel exercitiũ.ſiue eodẽ tꝑe ſiue diuerß tate in vtero. extunc
izen R tpibꝰ. YMW aũt dicim?ꝰeodẽ tꝑe vel diuerb tpibus.qꝛ vi eñm no ante debet an⸗
i⸗ s Aetur qᷣbuſdã ꝙ oẽs hoĩes qͥ ſunt ſimul in aliqᷣͥ tꝑe.ſin Selca cufodia circa
eeer guli ſingulos s gelos hfe pñt bonos vl malos.qꝛlic, decun dtanle e
in i maioꝛ ſit numerus hoim cõputatis in vnũ oĩbꝰ qͥ fue addlaprnapans te⸗
nin runt ⁊ ſunt ⁊ futuri ſunt.qᷓ; angeloꝛũ.tñ quia homies ſpicit ipinitum iᷓ coꝛ

decedẽtibus homibus ſuccedunt,= ideo nunqᷓ; ſimul pus. et idco nõ debet

ſpãlem angelũ ad ſui
cuſtodiã habere anq
ſpũs infundat᷑. NMon
debet etiã differre.qa

cerxtũc defendere ſᷣ⸗t et

adiuuare mag. tame
ßm tpa diuerſa. Ou
em̃ in vtero e puulus

pst interimi 7 daͤna/

ri. dũ eſt extra vteruʒ

ante adultã etatẽ mõt

a baptiſmate impedi

ri.dũ ẽ in adulta eta/

te ad diuerſa peccata
t ꝑtrabi. Cõtra bec
oĩa in his tribꝰ ſtati/

ſtodia ſibi deputari.
vt p eã ab his malis
poſſit erui.⁊ ab aduer
ſario defendi. ⁊ bi effe
ctus ſatis dicunt᷑ pla
ni qͥ ſunt ꝑ liberatio/

nẽ a malo. Atrũ aũt

paruuluſ ẽdiu caret
vſu rõnis aliquẽ oc/

cultũ cffectu babeat
ptũ ad habilitationẽę

⁊ directionẽ in bonũ.
aſſignare ẽ difficile. b
negare nõ eſt tutum.

b Cõſtat itaq; om/
nes angelos in cogni

tionem diuinoꝝ mi/
ſterioꝛũ ᷣm ꝓceſſum

tꝑis ꝓfeciſſe. NMoc vi
getur eſſe ð Gꝛego. qq
dicit in dyalogo.qͥd ẽ

qdð nõ videat qͥ vidẽ/

tem oia videt.ſi g̊ vi/

dent q̃ſi a pᷣnc pio tẽ/
poꝛis exemplar diui/
num. videt᷑ ꝙ in nul⸗
lins cognitione defe⸗
cerũt. Si tu dicas ꝙ;
intelligit de omnibus
̃ ſunt de neceſſitate
ſalutis.ſicut dicit ma
giſter in litera. Obij/
citur hoc. VUnũ ſo/
lum ẽ illud qð eſt de
cſientia ſalutis.g nõ
deberet dicere rõne il

lius ꝙ oia ſciant.q̃ſi

beatitudo eſſet ĩ mul
tis. Pꝛetcrea.ſi illud
exemplar diuinuz eſt
ratio oim.⁊ qͥ cogno/
ſcit rõnẽ rei cognoſcit

ipſam rẽ.videt᷑ ꝙ an⸗/

gelus om̃es res crea/
tas cognoſcat dũ illð
vnũ cognoſcit. ⁊ ſi p/

fecerunt m ꝓceſſum

ſunt in hac vita. angeli vo nunqᷓ; decedunt. ſed ſimul
oẽs ſunt.eſſe põt vt ſinguli hoĩim dũ in hac vita ſunt.

—

ſingulos habeãt angelos bonos vel malos ad ſui cu⸗
ſtodiam vel exercitiũ deſtinatos. Ceterum ſiue ita ſit

ſiue nõ.nõ eſt dubitandũ vnũquẽq; habere angelum

.

9

ſingularit.nec eſt mirandũ vnũ angelũ pluribꝰ homi
nibus ad cuſtodiã deputari.cũ vni homini pluriũ cu⸗

ſtodia deputetur. ita vt eoꝝ quiſq; ſuũ dicat᷑ habere

dominũ vel epᷣm vel abbatem.

*

clant in merito vel pᷣmio vſq; ad iudici’. c

Querit ? rũdet ᷣm pᷣmã opinionẽ.vtrũ angeli ꝓmſi

Fꝛcenen illud ↄſiderari opoꝛtet. Vtrũ angeli boniĩ

bug drbd angelicacau mio vel ĩ merito pficiãt vſq; ad iudiciuʒ. i merit

ꝓficiãt atq; qͥtidie magis ac magis mereant᷑ qbuſdã
videt᷑ ex eo qꝛ qͥtidie hoĩm vtilitatibꝰ iſeruiũt.eoꝛũq;
ꝓfectibꝰſtudent. Quibꝰ etiã nihilominꝰvidet᷑ ꝙ ⁊ in
pᷣmio ꝓficiãt ſcʒ in cognitõe ⁊ dilectöne dei. Licet em̃
(vt aiunt) ĩ ↄfirmatõe biitudinẽ acceperint et᷑nã atq;
pfectã. auget᷑ tñ qᷣtidie eoꝝ btitudo.qꝛ magis ac ma⸗
gis diligüt atq; cogſcunt. ⁊ eoꝝ charitas qᷓ deũ ⁊ nos

diligut. ⁊ meritũ ⁊ pᷣmiũ. Meritũ.qꝛ ꝑ eã et obſequia
ex ea nobis ipenſa merent᷑.⁊ in btitudine ꝓficiunt.et

ipa eadẽ eſt pᷣmiũ.qꝛ ea beati ſunt.¶¶ Et ꝙ angeli ꝓfi

ciant ĩ cognitõe ac ꝑ H̊ in btitudine.teſtimonijs ſctõꝝ

ↄſirmãt. Dicit em Eſaias ex pſona angeloꝝ.xpᷣi aſcẽ
dentis magnificẽtiã admirantiũ. Quis ẽ iſte ꝗͥ venit
de edom.tinctis veſtibꝰ de boſra:Et in pᷣs. Quis eſt

iſte rex glie. Ex qᷣbus apparet ꝙ myſteriũ verbi incar

naei pleniꝰcognouerft angeli poſt ĩpletionẽ q; an. Et

ſicut ĩ cognitòe huiꝰmyſterij ꝓfecefr̃t.ita dicũt eos in
deitat cognitõe ꝓficé. O at ĩ hmõi miſterij ↄgnitõe
ꝓfecerint euidẽter docet aplłs dicẽs. Que ſit diſpẽſa⸗
tio ſacri abſconditi a ſecuł in deo.vt innoteſcat multi:
foꝛmis ſapia dei ꝑ eccleſiã pᷣncipibꝰ⁊ ptãtibꝰin celeſti⸗

bus. Suꝑ quẽ locũ dicit Hierony.angelicas dignita
tes pᷣfatũ miſteriũ ad purũ nõ intellexiſſe.donec ↄple
ta eſt paſſio xpᷣi.et aploꝝ pᷣdicatio ꝑ gentes dilatata.
HPis aũt videt᷑ ↄtradicẽ Aug.ſuꝑ eundẽ locũ eple di⸗
cens. Mõ latuit angelos miſteriũ regni celoꝛũ.quod
opoꝛtuno tpe reuelatũ ẽ ꝓ ſalute nra. ollis a ſeculis
innotuit ſup̃ memoꝛatũ miſteriũ. qꝛ oĩs creatura non

ante ſecula ̊ a ſclis ẽ. Attende lectoꝛ.qꝛ vident᷑ diſſen
tire in hac ſnia illuſtres doctoꝛes. Ideoq; vt omis re⸗
pugnantia de medio tollat᷑.pᷣdicta verba Hoavymonẽ
ſequentes ita determinemus.vt illis angelis qᷣ maio⸗
ris dignitatis ſunt.⁊ ꝑ quoꝛũ miniſteriuʒ illa nũciata

ſunt. ex parte cognita a ſeculis ſuiſſe.vtpote familia⸗
ribus ⁊ nuncijs.Illis vero qͥ minoꝛis dignitatis ſunt

incognita extitiſſe dicamꝰ.vſq;quo impleta ſuut.⁊ ꝑ

eccleſiã pᷣdicata.⁊ tũc ab oĩbus angelis ꝑfecte fuerüt .

cognita.? Conſtat itaq; oẽs angelos in cognitoe diui

noꝛũ miſterioꝛũ ſᷣm ꝓceſſum tꝑis ꝓfeciſſe. VUñ nõ in⸗

ſibi deputatũ. ſiue pluribꝰſimul deſtinatꝰ ſit.ſiue vni

Pꝛima opinio

ꝙ pꝛoficiant in

Pꝛime opinio

nis pꝑ auctates

cõfirmatio.

Eſa.lxiij
ps.xxiij.

Hiero. ad eim
opinionẽ deter
minatio.

Aug.õ LHiero/⸗

nimi decmina/

tionẽ apparẽs

cõtrarietates.

Determin atio

pᷣdictaꝝ auẽtũ.

cõgruenter ipſi dicunt angeloꝝ ſciam ac beatitudinẽ
augeri vſq; ad futurã ↄſummationẽ.qñ in ſcientis ac

ſſhenlia

ilſtt⸗
gghlins.

hiiegerſi⸗
niſatenechii
rmnitu⸗

bepe.

ifientsit
ſibisſnehhnt⸗
cnelesnnan
rncengdo
Ailutcoti
anizeif
taminptale
huncaenpee
mnleager
latmmichi
Md in

ebnn

N
ben

XAX —
beatitndine ita ꝑfectiſſimi erũt.vt nec augeat᷑ ampliꝰ ctpis.qᷓ vr qꝙ; eoꝝ co/
J nec minuuerrk. FfFitio ſublaceat tra5
L Rñdet ſᷣm opinionẽ ſecũdã q dicit ãẽgelloo mutationitꝑali iiaz
iin quibuſdã pᷣmiſſoꝝ nõ ꝓfeciſſe. d nõ viderẽtur eſſe bi.
1 Alij aũt dicũt ãgelos in cõfirmatiõe tanta deitatis di * fe couſ⸗ OUYUWU
lectione atq; noticia fuiſſe pᷣditos.vt in his vlteriꝰ nõ a nabkaetſe aos HUMUM
n ꝓfecerit nec ꝓfecturi ſint. Pꝛofecerũt tñ in ſcia reꝝ ex a gra. Cognitio ver
terioꝝ ſicut ĩ cognitiõe ſacramẽti ĩcarnatiõis ⁊ hmõi. que eſt a natura du mʃ‧
ſed ñ in cõtẽplatiõe deitatis.quia trinitatẽ ĩ vnitate. plex ẽ. Quedã em̃ dẽ
atq; vnitatẽ in trinitate nõ pleniꝰ intelligũt ſiue intel eẽa natura. q; natu·
8 lecturi ſunt q; ab ipa confirmatiõe pceperũt. Ita etiã die nſa ta t oni

i Niugt
Chfanz

nõ quãtũ ad numeꝝ meritoꝝ. Plura em̃ bona fecerũt deficiunt. qꝛ ꝙ'tũ ad
i poſtea q̃ tunc nõ fecerãt. ſed eoꝝ charitas ex qua illa bac bñ vles ſpecies
n Pceſſerũt nõ ẽ aucta. ex qua tm̃ meruerũt anteqᷓ iſta tio a natura di coni
ei Quid ſit pꝛo/ adderent᷑.quãtuʒ poſtea his adiectis.Illud vero qd tio queẽ unsturakeg H
1 babilus. alijſupius dicũt ꝓbabilius videt᷑.ſcʒ ageli vſq; ad potẽtii ſiue ſit inna ⸗
n, Huic pbabilio iudicium in ſcia et alijs ꝓficiant. Quibus tñ vident᷑ ta ſiue ſit acqᷣſita. et
nos ri ſenietie obui obuiare quarũdã autoꝛitatũ verba. Ait em vſidoꝛus um ngc pfere⸗
nuu ant auctes. de ſum. bono. Angeli in verbo dei oĩa ſciũt anteqʒ fi: wisg nnleichicd .
tet ant.ſed nec oẽs nec oĩa ꝑfecte ãgelos ſcire dixit.et iõ periẽtiã et huſis⸗
hi ſuß Gꝛego. eos in ſcia ꝓficere non remouit.Gꝛeg.in li.dyalogoꝝ nẽ ſuꝑ bis q̃ denouo

nor Elun

c an det dicere ꝙ oĩa ſciant ãgeli.et nihil ſit qð neſciãt. Sʒ tio a gratia duplex ẽ·
* accipiendũ eſt hoc de his quoꝝ cognitio btm̃ facit co⸗ u4 a gacls fnn. J
gnitoꝛẽ.vt ſũt ea q̃ ad miſteriuʒ trinitatis et vnitatis dcta graten inen
nock ptinent. 30 rlee t) eetgen en den e erc. Gicut ẽ imébug
“ . EPtinerr. rMBä coꝛpalibus ponũtur
6 quedã virtutes influẽtes. quecdaz fixe. ſiue vita.quedã influẽs. quedã fixa.ſic intelligendũ ẽ et in ſpiritualibꝰ
mẽbꝛis ſiue ſpiritibꝰ ãgelicis. Quia gra fixa dẽ eẽ gratia cõfirmatiõis. Cognitio ꝓcedẽs ab hac gra eſt viſio
en eterne lucis in qua nec pꝛoficiũt angeli nec decreſcunt. Cognitio vᷣo q̃ eſt a gratia influente eſt cognitio reue⸗
Utionis. qᷓ ideo vocatur influens. qꝛ non ſemper reuelat deus myſteria. ſed pꝛo loco et tꝑc.ct m hanc intel ·½

i kppi⸗
in

la me ſcentian.⸗ cognitio ſolius verbi adeo ſufficit angelis.ſicut ſi baberent cognitione ois rei
u binun etiam in ꝑticulari.Ad illud ꝙ obẽ ꝙ vident omnem rõem. dm ꝙ ſpeculum eternum eſt ſpeculum volunta

„ chnignnn
e e⸗
m.
Röhe⸗

4 e Dintelligentiam huius ꝑtis circa duo incidit ſario.tanto gloꝛioſioꝛ eſt victoꝛia. ſed gloꝛioſiꝰ eſſet
ieen bic dubitatõ. Oꝛio circa qgeloꝝ cuſtodiã. Se homini vincere dyabolũ per ſeipſum q́; ꝑ angelicum
eundo circa eis annexa. ¶ Quantũ ad pꝛimũ ſuffragium. carentia angelici pᷣſidij auget gloꝛiaz.
S querũtur tria. Dꝛimo ꝗritur vtꝝ angeli deputani de igitur ab oppoſitis cuſtodia angelica minuit noſtr?⸗
gre Nenmn buerint ad cuſtodiã hõis lapſi. Secũdo vtꝝ ſibomo goꝛia. ſed deus nihil facit qð ſit noſtre gloꝛie detn/
ſun ſtetiſſet deputati fuiſſent ad cuſtodiã homis. Certio mentum. æc. ¶ Item hoc ipᷣm oſtenditur rationi⸗
vtrũ aliquis angelus deputatus ſit ad cuſtodiã xpi. bus ſumptis a parte angeli.maioꝛ eſt qui recumbit.
e e ꝙqui miniſtrat ſi angelus qui cuſtodit hominem
Fing an Auenio . x- a miniſtrat. bomo viatos eſt maioꝛ angelo beato.
¶ Circa quã ſic pcedit᷑ ct oſtendit᷑ q ãgeli non debue ſi boc falſum eſt. angelus nõ miniſtrat homini.igi/
rint deputari ad cuſtodiã bõis. Et pumo oñditur ra tur angelus non euſtodit hominem. aut in cuſtoddria
. tiõe ex ꝑte hominis ſic.Cui nulla pot fieri violentia. peruertitur oꝛdo. Mtem ſi angelus cuſtodit bomi /

dicũt eos in charitate nõ ꝓfeciſſe poſt cõſirmationeʒ.
qꝛ eoꝝ charitas poſtea nõ eſt aucta.et ſic dicũt eos nõ
ꝓfeciſſe in meritis.ſed hoc quãtũ ad vim merẽdi.ſed

ait. Quid ẽ qð ibi neſciãt vbi ſciẽtẽ oĩa ſciũt. Vbi vi⸗

ligit mgr̃ angelos magis pꝛofeciſſe.nõ quia apertius viderit verbũ.ſed qꝛ reuelatio aliqua facta ẽ eis a vbo.

ma mundi cõſtitutio

ageli non ꝓficiũt nec

ne.et quãtũ ad hauc

fiunt. Similit cogni /

Ad illud qdð obẽ non ꝓficiunt qꝛ vident oia videndo verbũ.dð.qꝙ illud dictũ ẽ non ꝑ ꝓpꝛietatẽ.ſed ꝑ equi

rium. et exemplar illudẽ voluntanie ductiuũ ideo quãtũcunq; quis in eo aſpiciat.nibil in eo videt niſi quã/

tum vult reuelare. Ad illud vero q obẽ de trãſmutatiõe tẽpoꝛis.dm.q et ſi cognitio beatitudis tꝑi nõ ſub

iaceat. tamẽ cognitiones.et affectiões.et etiã cogitatiões ãgeloꝝ circa res creatas nihil Pee Variar nreta.
qgel dicla ſufficiat.

Dicit em̃ Aug. ſuꝑ Geñ.ad l̃am. ꝙ deꝰ ſpũalẽ creaturã mouet ꝑ tꝑa nõ per loca. et h

4 nulla indiget cuſtodia.ſed li.ar.bumanũ ad peccatũ nem. aut boc babex a natura.aut a gratia.Si a natu.

nit DW non põt violentari.ᷓ non indiget ab angelo cuſtodi ra.cum eadem ſit natura in bonis et in malis.videtkt·
Dui ri. fruſtra ſunt angeli ad eius cuſtodiaʒ deputati. ß ꝙ mali ſint cuſtodes hominũ. Sia gratia. cum yng
8 deus nihil facit fruſtra. ⁊c. ¶ Itez quanto aliquis anima excedat aliaz in gratia. vidctur ꝙ vna debeat
i paucioꝛibus auxilijs intrinſecus tnpbat de aduer ad cuſtodiam alterius deputari. Stez boeon itit J

a pte ip̃ius dei. deꝰ em̃ cuſtos ꝑpfectus ẽ jm qð dꝛ in
ps.Ecce non doꝛmitabit neq; doꝛmiet ⁊c. & ſi ſuffici
ens eſt diuia cuſtodia. videtur q; ſuꝑfluat angelica.
aut ſi angelica ẽ neceſſaria.videtur diuina cuſtodia

cſſe diminuta. Item cuſtodia ẽ ad conſeruandũ in

bonum. vᷣ non minus eſt cõſeruare in bono qᷓ libera
re a malo.nam nõ minoꝛ ẽ virtus qᷓᷓ q̃rere ꝑta tu eri.

ſi non decuit hominẽ liberari nec erui ò ptãte dya
boli niſi ꝑ dcum.videt᷑ ꝙ non debeat cuſtodiri.aut

bonoꝛ diuinꝰ tranſfertur in angelũ.(¶ Sʒ cõtra Vſa.
lxij.ſuper muros tuos irlm ⁊c.glo.muri ſunt apli.cu
ſtodes ſunt angeli.¶ Item Ecẽ:.xvij.in vnamquãq;
genteʒ pᷣpoſuit rectoꝛẽ̃.glo.i.angelos. I9tem Math.
xviij. Angeli eoꝛũ ſemꝑ vident facieʒ patris mei.glo.
uon ſunt contẽnendi ad quoꝝ cuſto
angeli. ¶ Ex his auctibus colligit᷑ ꝙ angeli deputati
ſunt ad cuſtodiã hominuʒ. n hocipm onditur

ratione. Oꝛdo vniuerſi hoc exigit vt omne malũ ba.
beat bonũ ſibi oppoſitum. Quod confirmatur ꝑ il

lud qð dicit᷑.Ecci.xxxiij.contra malũ bonum.ſi ergo

temptamur angelos malos. vꝛ ꝙ defendi Zheamꝰ

bonos. lex vniuerſitatis hoc exigit.vt me/
dia reducant᷑ ad pꝛima.et poſtrema ꝑ media ad ſuũ

pꝛimũ pᷣncipium.et hoc confirmatur ꝑ illud qð dicit
Dioni.in li.de hierarchia ãgelica.lex diuinitatis ẽ in
nullo negligere oꝛdineʒ.ſed ꝑ pꝛia media.⁊ ꝑ media
poſtrema reducere.& ſi angelus beatus ſuperioꝛ eſt
mine viatoꝛe.vẽ ꝙ; homo mediante auxilio angeli
ad beatitudinem debeat ꝑuenire.auxilium aũt illud
maximeẽ in cuſtodiẽdo.ꝗᷓ ⁊c¶ Item lex pietatis hoc

exigit vt ſuſtentet᷑ indigens a potente.ſi gð homo via

toꝛ fragilis ẽ et indigens ſuſtentatiõe et cuſtodiente.
et angelus beatus foꝛtis eſt et potẽs.videt᷑ ꝙ bomo

cõmitti debeat angelice cuſtodieiRe.dm.qꝙ cõueni
ens eſt hominẽ lapſum deputari angelice cuſtodie.⁊

angelũ deputari ad cuſtodiendũ bominẽ.tũ quiaſꝛ de

cet altitudinẽ diuine potentie.tũ quia decet oꝛdineʒ
ſapientie.tũ quia etiã decet pulcedincʒ miſericoꝛdie.
Altitudinẽ nanq; decet diuine potẽtie duplici ex cã.

Ana ẽ.quia deus non ſolummõ vult honoꝛari in ſe

ſ etiam iu ſuis ſcruis.vñ non ſufficit altitudini diui/
ne potentie ꝙ augeli miniſtrent ſibi.ſᷣ etiaʒ quia ad

oſtenſionem exccllẽtis ſue potentie boc ab eis exigit
vt miniſtrent etiã creature ſue.Alia eſt ratio.quia cũ

deus habeat dyabolũ et eius demões aduerſarios.

magis decẽs eſt ꝙ ipᷣe eos vincat ꝑ ſuos miſtros. vt

per boc oñdat᷑ potẽtia manꝰ dei qua nõ ſolũ potens

eſt in ſe. ̊ etiã in ſcruis ſuis.et vt non indebite poſſit

vñs exercituũ appellari.Oꝛdinem vero ſapie ſilr de
cet.nã hic ẽ oꝛdo quẽ diuina lex in ſuis operibꝰ excqͥ

tur ⁊ cõſeruat.vt poſtrema ꝑ media dducat ad ſum
ma.qm̃ igitur angelus tũ rõe imoꝛtalis nature. tum
ctiã ratione gratie cõſummate mediũ tenet inter de
um ef hominẽ lapſuʒ.decens fuit vt deus hbominem

adiuuaret ct cuſtodiret ꝑ angelũ. Dulcedinẽ etiqꝗ de
cet diuie mie qᷓ apuit ſinũ homi lapſo.nec i aliq̃ ei de

fecit qd ſpectet ad ſalutis ſue ꝓmotionẽ.et iõ cũ ho/
mo lapſus eẽt venundatus vt faceret malũ.ei mini -
ſtrauit pcium ſanguis filij ſui ꝑ quem ẽ redemptꝰ vt
faciat bonũ.et quia bʒ aduerſarin impugnãtem. de/
dit ei miniſtrum cuſtodiẽteʒ vel cuſtodẽ auxiliantẽ.
vt ſic ex nulla ꝑte miſeria remaneret hũana.ſine diui
ne mie ſubſicio et beneficio. Cõpetebat igitur bomi⸗

-.

vllapie dar exbaetniplie roe vgeſic gyſtolia Sut

et alie rationes que in obijciẽdo tacte ſunt. Ratiöes
ad banc ꝑtem inducte concedende ſunt

qð pꝛio obꝛ.ꝙ bomini nõ p̃t fieri violentia.dᷣ m ꝙ ⁊
ſi non poſſit fieri violentia quãtũ ẽ ex ꝑte li. ar. poſſet
tamẽ fieri quãtũ eſt ex ꝑte ſui.Et iterum q;uis ange

lus non poſſit ſuſſicieut.li.ar.violẽtare niſi baberet
coõtrariam ptãtem arcentem a deo.poſſet tñ induce/

re et circũuenire ꝙ valde pauci cẽnt quos nõ deijce-

7

ret. et ideo pneceſſaria eſt cuſtodia angelica qᷓ cõpꝛi-
mat ptãtem dyabolicami ſaiq illud qdð obẽ ꝙ caren⸗
tia angelici pᷣſidij auget gloꝛiã et ttiumphũ. dom. qꝙ;

verum c&t ſi ita bene triupharet hõ abſq; ãgelo ſicut

cum adiutoꝛio angelico. nunc aũñt nõ eſt ita. Si em̃ ei
tris deeſſet angelicũ ſubſidiũ.multo frequẽtius vinceret
am mittuntur

qᷓ; vinceret.et multo melius ẽ cũ angelico pᷣſidio vin/

cere qᷓ; ſine pᷣſidio ꝑdere.Et iten pᷣſidium angeli non
excdudit li.ar.nec minuit de ſuba meriti vel pmij.vel
de nobilitate triũphi qtũ ad id qd ẽ ſubale. Ad illð
q obẽ ꝙ non cõuenit ex ꝑte angeli. qꝛ maioꝛ eſt q re

cumbit ꝙᷓ qui miniſtrat.dOm.qꝙ verũ ẽ qñ miſter re/

cumbenti miniſtrat ꝓpter ſeipᷣm. ſicut ſeruus regis
miniſtrat regi ppter eiꝰ dignitatẽ et imperiũ.ſ non

bʒ veritatẽ qñ aliquis miſtrat alicui hbabendo reſpe/
etum ad aliũ.ſicut aliquãdo magnꝰ miles deſeruit
nõ tm̃ regi ſed ctiã toti familie.nec aliquẽ abijcit nec
deſpicit. vt ei nõ tm̃ miniſtret ꝓpter vtilitatẽ ꝑpſone.

nec tm̃ conſiderat qͥs ẽ.ſed cuius ſeruus ẽ. ſic et in ꝓ

poſito itelligengũ eſt ſe habere. Angelꝰ em homi nõ
ꝓpt ſe miſtrat.ſᷣ ppter deum cuius gerit imaginem.

Ael aliter dici pot ꝙ verbuʒ illud intelligit᷑ de mini

ſterio ſubiectiõis non pᷣſidentie.cuſtodire aũthomi/
nẽ et ſi miniſteriũ dicat.magis tñ impoꝛtat angelum
pᷣſidere bomi ꝙᷓ eẽ ſbiectũ.
habeat a gratia vła natura.ddim.ꝙ ab vtroq;ʒ habzʒ.
Quia em̃ de natura ſua foꝛtioꝛ ẽ homine et poteuti/
oꝛ.et ſimilit᷑ in gratia eſt excellentioꝛ et ſtabilioꝛ. adeo
vt plus excedat hominẽ. qᷓ; excedit pedagogꝰ ꝑpuulũ.

iðiõ conuenit angelo.et ex natura ⁊ ex gratia vt bomo
ld illud qð obi ex 11
pte dei ꝙ dñs ẽ cuſtos perfectꝰ. dm.qꝙ; pfectio diui
ne cuſtodie nõ exdludit vtilitatẽ ãgłice. Sicut em̃ de
us opꝑatur in omnibꝰ rebus.et tñ eiꝰ opatio oꝑatio/

cõmittat᷑ eius cuſtodie et tutele

nes creaturaꝝ non excludit ſᷣ conferuat et adiuuat.

nec tamẽ eius opatio eſt imꝑfecta.aut opatio creatu

re ſuperflua.ſic intelligendum eſt de cuſtodia. Sicut
em̃ deus ꝓpter ſue bonitatis man:feſtationẽ.et oꝛdi

nis ſapie oñſionem.creaturis cõicauit poſſe oꝑari.et

in alias creaturas effectũ ſuũ impꝛimere.ipᷣo tamen
non deſerente ſed coopãte.ſic dedit ãgelis poſſe bo/
minẽ cuſtodire.cũ tamẽ a ſcruoꝝ ſuoꝝ cuſtodia ipᷣe
nunq; deſiſtat.qꝛ tale poſſe cõpetebat angelice natu⸗
re ⁊ gratie.⁊ vna iſtaꝝ cuſtodiaꝝ alteri nõ pᷣiudicat.
immo diuina facit ad ãgelice cuſtodie ꝑfectionẽ.an
gelica vero ad pfectionis diuine cuſtodie manifeſta-

tionẽ. Ad illud qð obẽ ꝙ deus ꝑ ſeipſum debuit re 12

dimere. ſeipſum debuit cuſtodire.dm ꝙ; non eſt
ſimile. Redimere em̃ eque magnũ eſt ſient condere.
⁊ ideo ſicut nullns debuit eẽ conditoꝛ niſi ſolus deꝰ.
ſic nullus alius debuit eẽ redemptoꝛ. cuſtodire autẽ

dicit aliquãdo eſftectuʒ beneficẽtie qui magis eſt ex·
terius q interius.⁊ iõ non ẽ tantus. MNec vʒ illud qʒ
obijcit᷑ ꝙ nõ minoꝛ eſt virtꝰ tueri bona qᷓ; acquirere ·
dicendum em̃ q; tunc illud verum ẽ qñ conſeruatio
et qcquiſitio ẽ in ptte eiuſdem virtutis

diülluc 7

illuc q; querit vty 10

aiſe
gicrfiuns ſot
nbatnlaere
nunniin
hoaitenulach
güatetß
lekcitunsin
irfantitsboi
Pratig mbommt
iiimmernibomin,

ntek⸗
ſohfelonags
lilnin
Gtuebeeutangci
ggnimnindchuit
Peigeldepuaäſan
Cropezrenamur
Kticchramaor
ntebangdoorſe
ricdicecuſodie⸗
Kich nſadlcin
oiſen
ſtaleu
lberz
nſoin nuls
Mlret robinui
ſſho oppcolue
iſmhooſtznic
Pceitclſbus
i bchgeinu
Noſi Egatn

—

— ühigechutne

Mpfnucscrn
kefäünche
Papcirm
Grämtllrir
glihendu
mpbcſtihe
ntſtgpſtf⸗
iniglcia
ſeünſi
ſrigfin
lugielodutb⸗
i Kngd⸗
igianne
ſtifnman
nginobet
eſhehie

gtſake
lanſ
eekgelr
Anenſben
Kſtit
Orguosſid,

–æꝗũ
aheti
mmunbi N,
oͤcktag⸗
dnitis ſie⸗
ngichfſin
ſiämnzin
menn,
igiſ⸗
nglgmice
Awnegitin,
maimüfn
tiibtbet
Dre wltele
isſemkittt,
Audrcirn
Sfimetrein
Witgen
nguüntß
rmneg,
wrctmincn
egi
narrahen
“
1nſtt
iidr mr
finſcrocgnd
uimnrolut
upriitn
aſatn P
titnmitnti
nitpſeihnic
narihhtn
ſr Cf
Gtmmien
unnſßln
gi ſiu,
iunnih⸗

af

S

=. =

E
S

=

SSeæ

=S =-=

=
—

rendũ qᷓ; ad condẽnan

14 ſunt rões ad boc inducte. 4
mo.qꝙ ãgelus dat᷑ homi ad cuſtodiã. ꝓpter ſupplen/
dos defectus. dm. ꝙ illa nõ eſt tota cã niſi large vo
cetur ſuppletio defectꝰ.ſiue q;tuʒ ad defectũ qͥ ineſt.

—

ueſtio in b
¶ Atrũ com etẽs fuerit angelũ deputari ad homiĩs cõ/

diti cuſtodiã. Et ꝙ non vꝛ. Angelꝰ deputat᷑ ad cuſto
diã homis ꝓpter ſupplẽdos eiꝰ defectus.ſed in ho/
mie ſᷣm ſtatũ nature inſtitute nulli erant defectus.g

gad eius cuſtodiã nõ debebat deputari aliqͥs angelꝰ.

homo ſm ſtatũ nature inſtitute nõ crat magis
nus ad malũ qᷓ; vnus angelꝰ in ſuis naturalibꝰ cõ
ſtitutus.g ſi angelus cõditus nullius cuſtodie ẽ cõ

miſſus niſi ſoli diuine. vẽ ſilr ꝙ nec hõ in ſtatu inno

centie conſtitutus.¶ Itẽ cuſtodia dicit quãdã pᷣſidẽ
tiam in cuſtodiẽte reſpectu cuſtoditi.ſᷣ aia hana ſo⸗
lus deus maioꝛ ẽ niſi depꝛauetur ꝑ culpã. &g ſi bõ in
ſtatu innocẽtie nulla culpa erat depꝛauatꝰ.nõ debu/
it ei ꝑ officiũ cuſtodie pᷣſidere aliqs angelus. Iteʒ
ſi ad cuſtodiã homis inſtituti deputatur angelicꝰ ſpi
ritus.g cum virtus hois ſit mõ ꝑ peccatuʒ multipłr
deiecta.vẽ ꝙ vni homi nõ ſufficiat vniꝰ ãgeli cuc. .
dia. ſi nunc vni homini lapſo ſuſſicit vnꝰ.vẽ qꝙ tũc
nõ idigebat cuſtodia alicuiꝰ¶ Cõtra.ſuꝑ illð Mat.

xviij. angeli eoꝝ ⁊c̃.glo Hiero. Magna dignitas eſt
giaꝝ.vt vnaqueq; ab oꝛtu natiuitat ſue hẽat ad ſui

cuſtodiã angelũ deputatũ.Si ergo deputatio ãgeli

ce cuſtodie pertinet ad dignitatẽ aie.cum aia pᷣm ſta

tũ nature iſtitute dignioꝛ eẽt qᷓ; ̃m ſtatũ nature lap/
ſe. vẽ ꝙ ſi nunc habeat ãgelũ ad ſui cuſtodiã deputa
tũ.ꝙ multo magis ie Be⸗ pꝓnioꝛ eſt deus ad miſe
. ſi homo in ſtatu nature
inſtitute habuit angelũ malũ temptãtẽ.g multo foꝛ
tius mia diuina debuit ſibi dare angeluʒ cuſtodiẽtẽ.
¶ Ntẽ ãgeli deputati ſunt nobis cuſtodes.vt ꝑ eoꝛuʒ
oꝑpationeʒ retrabamur a malo.ſᷣ hõ in ſtatu innocẽ/
tie indigebat a malo retrabi cũ poſſet peccare.g de/
bebat ab angelo ðð viatoꝛ cõmitti
tur ãgelice cuſtodie.vt ꝑ ſuſtentatiõeʒ et auxiliũ an/
gelicu.et ꝑ ſubſidiũ oꝑatiõis eiꝰ.poſſit ð bono i meli
us aſcendere.ſᷣ hõ in ſtatu inocẽtie ꝓficere poterat.
g̊ videtur ꝙ ad ipᷣius cuſtodiã ãgelꝰ deputari debe/

13 bat. ¶ E. d8ʒ. ꝙ ⁊ ſi ãgelꝰ deputatꝰ ad cuſtodiã ho/

minis in multis ꝓſit ei vt ſubueniat.ſpẽalit᷑ tñ ad hᷣ
deputat᷑ vt ab inuiſibili aduerſario defendat. Quia
em̃ hõ nõ hʒ colluctatiõeʒ aduerſus carnẽ et ſangui/

nẽ.ſᷣ aduerſus mũdi rectoꝛes et aduerſus ſpũalia ne

quicie in celeſtibus qui ſũt hoſtes iuiſibiles. debet ꝑ
oppoſitũ babere inuiſibiles adiutoꝛes ad ſuijpᷣius
defenſionẽ. Et qꝛ aduerſarius vndiq; nos ipugnat.
nã rationẽ ſeducit ꝑ aſtutias.volũtatẽ allicit ꝑ blan

lus ſpẽaliter ad hoc nobis dat᷑ vt hominẽ defendat
ab oppꝛeſſõe ↄtra violentiã.vt hõieʒ erudiat et diri
gat cõtra fallaciã.vt hominẽ cxhoꝛtet᷑ et inducat ad
bonũ contra blanditias. Quia igit᷑ aduerſarius no
ſter dyabolꝰ etiã homie inſtituto erat foꝛtioꝛ et aſtu
tioꝛ. et in ꝓpoſito malicie ꝑtinacioꝛ.iõ cõpetebat ho
mini dari agelicã cuſtodia q̃ cõpꝛimeret ptãtem ad/

uerſariã. nõ ſolũ ſm ſtatũ nature lapſe.ſᷣ etiã inſtitu

te. licet magis nunc ꝙᷓ; tũc indigeret.vñ concedende
Ad illud vero qdð obꝛ pꝛi

ſiue etia qtum ad defectũ qͥ põt ineſſe vt nõ inſit.et
licet in pꝛimo hoiĩe nõ eẽt defectus actualis.erat tñ

in eo defectibilitas.⁊ ſi ex ſe non haberet defectũ. in

dillud q;

moueri.

p̃ſidentibus et imoꝛtalibus cuſtodiri.
uerſitatis hoc exigit vt cõtra malũ ſit

buit babere bonũ angelũ ad cuſtodiã.

S taneßeinicari poterat ꝑ ſnũ aduerſarium.

a
gelo pᷣſidere.tñ ꝓpꝛie non dẽ ipᷣm cuſtodire.nam ille
ſolus indiget cuſtodia qui pᷣt impugnari.et ꝑ cuſto/

diã ſupare. vel abſq; cuſtodia ꝑdiere.et ille ſolus de-

——

bet cuſtodire qui no pᷣt expugnari nec perdere.⁊ bic
eſt ꝙ angelus põt deputari ad cuſtodiã hois inſtitu/

ti et nõ alteriꝰ ageli. nã ngelt ſimul oditi ſunt. et ſił
etiã qui beatificant᷑ beati
peccauerũt irrecuꝑabilit᷑ lapſi ſunt.et ideo angelus

cati ſunt. et ſimul etiã qui

non põt deputari ad cuſtodiã alteriꝰ angeli.qꝛ bonꝰ

poſt confirmationẽ nõ indiget.malo pꝰ obſtinatio/
nẽ nõ ꝓdeſt.añ vero cõfirmationẽ et obſtinationẽ ñ
erat qui poſſet defendere.nec erat qui poſſet impu/
gnare.cum oẽs eẽnt equaliter vertibiles. In homie

vero viatoꝛe ſecus ẽ. Hã homo erat in ſtatu vertibi

litatis et pugne in q̊ poterat amittere vel lucrari.an

gelus in ſtatu beatitudis erat ĩ quo nõ poterat com

ꝑ peccatũ coꝛrupta ſolus deus debet pᷣfici. dð. ꝙ ve
rũ eſt de ea pᷣlatiõe q̃ habet oppoſitazʒ ſeruitutem.ſic

em̃ hõ cõditus ſoli deo dicebat᷑ eẽ ſubiectus.et ſoliꝰ

dei erat ſeruus non alterius.Oe pᷣlatione vero q̃ at
tenditur ſᷣm excellẽtiã ſtatus.et ᷣm pᷣſidentiã reſpe/
ctu alicꝰ actus nõ hbʒ veritatem. ſic em̃ angelus pᷣeſt
angelo in qͥbus nũqᷓ; fuit peccatũ.d illud qd obẽ

wꝓꝙ et ſi hõ tunc habuerit angelũ ad cuſtodiã deputa/

tũ.ꝙ nunc vnus hõ debet babere multos.ddm.ꝙ il/

lud argumẽtũ nõ cogit.qꝛ effcctus angelice cuſtodie

dupli põt creſcere.vel ꝓpter multitudinẽ cuſtodien
tiñ.vel ꝓpter maioꝛẽ ſuccurſum cuſtodientis.et ido
licʒ hõ lapſus maioꝛi indigeat officio cuſtodie qᷓᷓ in/
ſtitutꝰ.tñ qꝛ ideʒ angelus ᷣm diuerſas opoꝛtunita/

tes põt magis et mag ſuccurrere ⁊ idigẽtias releua/

re.iõ nõ opoꝛtet ꝑ augmentatiõeʒ indigẽtie in cuſto
dito numeꝝ cuſtodum multiplicare.
r Queſtio.iij.

¶ tu aliquis angelus deputatus fuerit ad cuſtodiã

xpᷣi. Et ꝙ ſic vẽ ꝑ illud pᷣs.Angelis ſuis deus mã.de
te. vt cuſto.te in oibus vijs tuis. ſi hoc intelligit᷑ de
capite ſicut glo. exponit ibidẽ ptʒ. Mtem ſup illud
QLu.xxij.Ecce apparuit ei ãgelus dñi confoꝛtãs euʒ.

