ẽ ſicut aues ſunt ꝓducte ad oꝛnatũ aeris.ita lu

re vltime.g diſcõtinuant᷑.dðᷣm ꝙ nõ ſeqͥt.hoc cm̃ nõ
habet veritatẽ niſi in coꝛpoꝛe ſolido.in coꝛpoꝛe enim
ſubtili ⁊ raro ſicut ẽ aqua ⁊ aer manifeſtã bʒ inſtãtiã
In his em̃ diſtinctio põt venire a virtute moter ſal
ua cõtinuitate mobil ꝓpter hoc ꝙ eſt maxime obe⸗
diens motoꝛi. nec habẽt ſupficiẽ ſic terminataʒ ſicut

vꝛnat᷑ oibꝰauibꝰ. pari rõne vnũ ceꝛpus celi qð oꝛ⸗
nat᷑ oibus luminaribꝰ. ¶ Ad oppoſitũ arguit᷑ ſic. nu
merus venit in coꝛpoꝛibꝰ eiuſdẽ nae ex diuiſiõe cõti -

mathematicis.g ſunt diſcõtinui.igit᷑ luminaria celi
nõ ſunt in eode coꝛpe cbtinuo. 4 Ne im oſſibile eſt

npoſ . ae flant in aera.ita ; vnus deſuꝑ.⁊ alt᷑ ſbt.
duo coꝛꝑa q̃ mouent᷑ diuerſis oino ⁊ diſpatis moti ⸗

Ad illud qð obꝛ de dam̃.ꝙ celũ planetaꝝ diſtigui

tur firmamẽto.dð.ꝙ diſtinctio celoꝝ plꝰ attẽditur

runt aſtronomi mouẽt ᷓ vltimã ſperã. à impoſſibi · EGm diuerſitatẽ ppꝛiã ⁊ motuũ qᷓ attẽgat ᷣm diſcon
le ẽ adinuicẽ ↄtinuari.¶ Itẽ dam̃.in nueratõe celoꝝ tinuationẽ coꝛpoꝝ. Iicet vtroq; mõ poſſit attẽdi. Añ
diſtinguit celum ſeptẽ planetarũ a celo ſtellaꝝ.ſᷣ hoc et rabanus in diſtinctiõe celoꝝ celũ ſidcreũ ⁊ ccum

ſunt planete ⁊ ſtelle eẽt cõti· planetaꝝ ſub eodẽ celo cõpᷣbendit. ¶ dillud qued
ſiaria cẽnt in fimamẽto po/ obẽ ꝙ ſi planete ſüt in firmamẽto ge nulle ſt ſtelle er⸗
tatice. dom &ꝙ nõ ſequit᷑.qꝛ in codẽ coꝛpe pñ̃t ↄtenta
diuerſimode collocari.ita ꝙ vnũ aligar inſepabilit᷑.

vr ꝙ poſite ſint in aliqͥ alio coꝛpoꝛe. Juxta bhoe q̃ri · treliquũ vᷣo minime.Et ſtelle dicunt᷑ fixe imediate po

tur quare deꝰ plures fecit ſtellas qᷓᷓ fecerat blnerae⸗ ſite in. viij. ſpera cuiꝰmotu mouent᷑. planete vᷣo ſunt
ſiue q̃re plures ſunt ſtelle fixe ꝙᷓ erratice: ¶ Hyo. ad in coꝛpoꝛibus q̃ mouẽt᷑ motu alio.iõ aſxectui noſtro

la motuũ diſtinctio.⁊ ſic in woſeo. ¶ Adillqa 1

. 48

nuitatẽ in eo qð eſt ſubtile ⁊ ad motũ habile. ſiẽ ma

babent coꝛpoꝛa ſolida.et illud ptz plane cũ duo ven

*2

4 1
ſo
ant. 2 nuie

eti :
ſvtniun,
ne iͤubinn
aͤtiritmeßel
blein men
Ctitutſtdun
tornmoſeli
flomiu
jigtettsothii
Cegrtonium
ſiupflemma
lliſtnitre ir
hlorirqruonat
etretunetat
ſonitenons 3
ſbebetotunmu
ſünnnſc

Gülanintune
mbefg
ot plonmenit⸗
ſnelaninruirca
li geernotlü
ltobmnorintuor
rfſctopongs
Ctuordifat
itatnonoſc
finntrcötnupen
tate lbn
ſhicifouemni ne
ſiccoſclotune⸗
RS
Armnicheit
toncst Nſiene
osfaͤpaſſceini
GlsSine
Nocnhrcitenc⸗
uutnnitplanen
aitcoroi,
iſriihnohie⸗
Mo gridtinrun
ſg ficginaloghn
Klöhlfutiatn
ckypdrönongr⸗
unninnn
ſpenpönone
uimnſui
Nnſenfn
Alkiiun
etnn

dtori ie⸗
dengife
ſitccn.
fügfnöng
miſienm
oeani idine
ſtisobiſt⸗
nctöeſonuti
tdiſcötinntit
widesttn
notvi höin
motübml
veſesſigti
in man
thbair
troeſmnmd
nmivallfiſs
muwoii
Nailk trn
immmnlitt⸗
(Mo
l
titboechis
ncdetlin
Uinte noint
Ucͤmmuneit⸗
eomiugi
Nning

54 dunt.

„

erratice vident᷑ dum ↄtra viam ſupioꝛis oꝛbis ince
d illud quod querit᷑ quare in vltima ſpe/
ra luminaria multa poſuit deꝰ.ad boc aſſignat p

tres rõnes.Et pᷣma rõ eſt.ꝙ ſpcra octaua maxime ẽ

cã vite inferioꝝ p ceteris ſperis.⁊ hoc nõ põt cẽ niſi
diuerſum lumen in diuerſis ſtellis. Secũda rõ eſt.
qꝛ nã tꝑauit vt daret inferioꝛibus ſperis que plures
babent motus ſtellã vnam.⁊ ſuꝑioꝛi que hʒ paucio/

res ſtellas multas.TLercia ratio eſt qꝛ motus influit

a ſuꝑioꝛibus oꝛbibꝰin inferioꝛes.qꝛ in infiuente dʒ
eſſe pꝛedominantia. vt oꝛbis ille ceteris pcelleret in-
ferioꝛibꝰ qͥs mouet.abundauit in coꝛpoꝛũ lumiariuʒ

multifoꝛmitate. Inter has aũt media rõ vr eſſe pꝛo

babilioꝛ in qua oñdit᷑ diuia ſapia q̃ multifoꝛmitateʒ

ad vnitatẽ reducit. et iõ illi ſpere q̃ plꝰaccedit advni⸗

foꝛmitatẽ motus dedit multitudinẽ coꝛpoꝝ.illis vᷣo
q̃ habẽt motuũ ultifoꝛmitatẽ dedit lũiariũ vnitatẽ
Aucnoi hb

9

¶ Atrũ luminaria mou eant᷑ in oꝛbibꝰſuis motibꝰpꝛo
ꝛijs. Et ꝙ ſic vr. Aues em̃ qᷓ ſunt ad oꝛnatum aeris

motu ꝓpꝛio mouẽt᷑ in illo. ⁊ piſces in aquis.& ⁊ pari
rõne luminaria in celis.¶ Itẽ motꝰ oꝛbiũ nõ ponit
niſi ꝓpter motꝰ lũiariũ.qꝛ circũſcripto coꝛpede ſe eqᷓ
liter habent influere ſiue moueant᷑ ſiue ſtent.ſed nꝗ
non facit ꝑ plura qð põt facere ꝑ paucioꝛa. nec facit
cum maioꝛi difficultate qdð poteſt facere cũ minoꝛi.ſi
idẽ facit motus ſideris qd facit motus totiꝰ oꝛbis.
vr nature cõſonũ ponere ꝙ ille ſtellc moucant᷑ ꝓpꝛijſ
motibꝰ. ¶ Itẽ ſi luminaria mouerent᷑ motu ſuoꝛuʒ
oꝛbiũ.cũ moueant᷑ motibꝰdiſpatis ⁊ quaſi in oppo/
ſitũ celo ſtellato.tunc vr ꝙ fiat ibi obuiatio 7 retar/
datio.cũ illud in qͥ mouẽt ſit vnũ coꝛpꝰ cõtinnũ.

te manifeſte videmꝰ ad oculũ in planetis eẽ ele

uationegs ⁊ depſſiones.⁊ ꝓgreſſones ⁊ retrogreſſio-
poſſet eẽ niſi ꝗꝓpꝛijs motibꝰmoueri bẽant.ẽᷓ

duo

ri ⁊ ita coꝛrupi.ſed qĩlibet hoꝝ eſt manifeſte impoſ-
ſibile. ¶¶Nẽ nã nõ deficit in neẽrijs. maxime circa ea
qᷓ̃ ſt i ipſa nobilioꝛa. & ſi in his ꝗᷓ mouent᷑ motu pꝛo
pꝛio ꝓuidit inſtrumenta. vtpote pedes ⁊ alas vl pé/
nas. vi ꝙ in celeſtibus coꝛpibꝰ debuerit dare iſta. S
iſta nõ habent ſicut pʒ ad ſenſum. vel natura i eis
deficit. vel nõ mouent᷑ motibꝰ ꝓpꝛijs. ¶ Itẽ ſtelle in
octaua ſpera nõ mouent᷑ niſi motu illi pere. ſi ita

collocat᷑ vnuſquiſq; planeta in ſuo oꝛbe ſicut ſtellei

rae Serk ꝙ nullũ lũiare ꝓpꝛio motu bẽat mo
ueri.

ſi luminaria aliqua mouent motu ꝓpꝛio
ad faciendũ ꝓsreſſionẽ vel retrogradationẽ.impoſ-
ſibuͦe eſt motũ celi eẽ vnifoꝛmẽ.ſi ͤ motus eſt vnifoꝛ

mis ⁊ ppetuus.vr ꝙ nihil ſit planetas moueri moti/

de bac qõne cõtrouerſia fuit inter nãles ⁊ i
maticos. Mathematici aũt marime ↄſiderãtes ap⸗
paſetiã vt illa poſſent ſaluare ſil cũ motꝰ ppetuitate
7 vnifoꝛmitate poſuerũt ecẽtricos ⁊ epyciclos.⁊ pla
netas moucri motibus ꝗpꝛijs in epyciclis.⁊ m bec
ſaluata motus vnifoꝛmitate.aliqn ↄtingit planetaʒ
dpmi.aliquando eleuari pᷣm moiũ ip̃ius planete in
cpyciclo.⁊ epycicli in ecentrico.⁊ ecẽtrici circa centꝝ

bus ꝓpꝛijs.⁊ aliqñ retrocedere aliqũ rc. Re

ꝛiũ q eſt er centꝝ mũdi.Ad obiectionẽ aũt natn

raliũ de coꝛpoꝛis illius cõtinuitate rñdẽt diuerſimo/
dicetes ꝙ nõ eſt incõueniens ſi coꝛpꝰillud ſcindit᷑

nes.
76. 5. Si motibꝰ ꝓpꝛijs mouent planetc. gFvl
o coꝛpꝑa crũt in codẽ. vel nece eſt eẽ vacuã viã ꝑxr
qua tranſit planeta.vcl neceſc eſt coꝛpus celi rarefie

ſil põt eẽ cũ alio coꝛp e. Poſitio vᷣo naliũ eſt ſicut ari

motu planete. qꝛ eſt nature igneè. Alij dicũt q; coꝛpꝰ
illud nõ ſcindit᷑ ⁊ planete ꝑtranſeũt. coꝛpus em̃ lůuis

ſto. ⁊ cõmẽtator.ꝙ plancte nõ mouẽt᷑ niſi motu ſuo

rũ oꝛbiũ.ſicut clauus fixus in rota mouet᷑ motu ro-/

te no ꝓpꝛio.⁊ hoc ponũt ꝓpter illius coꝛpis incoꝛru

ptibilitatẽ ꝓpter quã nõ põt ſcindi.nec tranſitũ pᷣbe

re alij coꝛpi. Ponunt etiã centrũ eſſe idẽ oꝛpiũ ſupe/

E

noꝛũ ⁊ inferioꝛũ.ſ.ccntꝝ mũdi ꝓpter rotunditatẽ ꝑfe

ctam oꝛbiũ ipſoꝝ qͥ circulariter mouent᷑.ita ꝙ vnus
nõ ſubintrat alterũ. Ponũt ctiã cũ hoc maioꝛẽ ⁊ mi⸗

gradationes.mõ ꝓgreſſiones.qꝛ cũ vnũ coꝛpꝰ mul/

—

tũ pᷣcedit alterũ ſua velocitate.alterũ vr retrocedere

Et hec oia vident᷑ valde ↄſona rõni.Et iõ lʒ poſitio

mathematicoꝝ ſm iudiciũ ſenſuũ videat᷑ eſſe verioꝛ.
q hm illã viã. pꝓcedẽdo ⁊ iudicãdo nõ fallũtur circa
motus coꝛpoꝝ ſuꝑioꝝ ſᷣm rem.tñ nõ opoꝛtet eẽ veri

noꝛẽ velocitatẽ in oꝛbibus.et ex boc babere mõ retꝛo

us.qꝛ falſum eſt frequenter via inueniendi verũ.ſe.d

rõnabilius videt᷑ pcedere ⁊ ponere nalis phs.iõ ſi il

lam poſitionem ſuſtinere velimus põt reſpõderi ad

ea q̃ obijciunt᷑ in oppoſituz. A illud cin qð obꝛ
ꝙ aues in aere ⁊ piſces in aquis motibꝰ ꝓpꝛijs mouẽ
tur.dð.q nõ ẽ ſile.qꝛ tã aer q; aq̃ ſt coꝛꝑa qᷓ pñt rare

fieri ſiue ↄdẽſari.Et p̃terea iſta ela nõ ſt᷑ ſic nata mo

ueri vt coꝛꝑa qᷓ ad eoꝝ oꝛnatũ ſpectant. q̃ ĩoꝝ mo/
tu ſuſſicienter poſſint tranſmutari localiter pᷣm q; ex

igit decoꝛ vniuerſi. Pꝛeterea ipᷣis aĩalibꝰ cõpetit mo⸗

tus pꝛogreſſiuus. ꝓpter ſui indigentiã.⁊ qͥ eſt ad aſſe
quendũ aliqð delectabile. ⁊ hoc in lumiaribꝰ celi nec
cõpetere põt nec debet. e illud qd obꝛ ꝙq motus
oꝛbiũ eſt ꝓpter motus lũiariũ.ddm ꝙ vcruʒ eſt. tñ cx

56

boc nõ ſequit᷑ ꝙ ſola luminaria debeaut moucri.nõö
em̃ ſic ſaluat᷑ integritas coꝛpꝑis quinti ſi ſtelle mouẽt᷑
motibus ꝓpꝛijs.ſicut ſi moucant᷑ oꝛbibꝰ ſuis. q;ꝛ iobd
p talẽ motũ coꝛpo:ũ celeſtiũ nõ fit aliqua mutatio
de loco ad locum ſ̃m totalitatẽ mobilis circa locuzʒ.

nec alicuius coꝛpis diuiſio.et hoc totũ ꝑfectõ ⁊ icoꝛ
ruptibilitas celi exigebat.( Ad
ueret᷑ motu oꝛbiũ vr ꝙ ſit retardatio ⁊ obuiatio.dð.
ꝙ nõ eſt obuiatio niſi qñ directe ᷣm lincam candem
coꝛpoꝛa mouẽtia ſibi obuiãt.hic aũt nõ eſt ſic.qꝛ oꝛ⸗
bes inferioꝛes ſunt ſub ſuꝑioꝛibus.ideo motus coꝛũ
eis nõ repugnat.nec etiam retardat ꝓpter maximã
mobilis ad motoꝛis obedientiã. ſAd illud aũt qd

obꝛ de illis retrogradatiõibus ⁊ ꝓgreſſionibus.dðʒ.

ꝙ ſicut tactũ ẽ ꝙ ⁊ ſi videant᷑ fieri ad ſenſuʒ. nõ eſt

niſi ꝑ maioꝛc ⁊ minoꝛẽ wlocitatẽ ipoꝝ oꝛbiuzʒ.quã ſi
quis bene ſciret explicare.hac via vnica poſſet ſalua
re illud ad qð ſaluãdũ mathematici ponũt circuloꝝ
⁊ cẽtroꝝ mititud

7 2

AWueſtio. iij.

¶ Atrũ cõueniat alicui oꝛbi moueri abſq; ſtellis:Et q;

nõ vr.qꝛ celũ empvreũ ponit᷑ a ſanct imobile Apter
ſui vnifoꝛmitatẽ.ſᷣ̊ celũ qð vłit᷑ caret ſtellis ẽ vnifoꝛ⸗

illud qd obꝛ ꝙ ſi mo

57

inẽ.ſj h̊ ad aliã ſciam ſpectat.

me. nullũ celũ qdð caret ſtellis ẽ mobile. tẽ vdi⸗

cunqq; eſt motꝰ ibi ẽ ↄtinuitas ⁊ variatio.ᷣ ↄtinuitaſ
̃ eſt in motu eſt a cõtinuitate magnitudinis. pi rõ
ne variatio motus ẽ a varietate mobilis.ᷣ coꝛpꝰcele
ſte qd caret ſtellis.nõ hʒ in ſuis motibꝰ varietatẽ.er-⸗
go nec mutabilitatẽ.¶ Itẽ ois motus eſt ꝓpter ali

quã indigẽtiã ſupplendã.vel in ipſo mobili. vel ĩ ali

quo inferioꝛi.ſᷣ celũ qʒ caret ſtellis nõ põt moueri ꝓ

pter ſui indigentiã.cũ nulla in motu illo eius indigẽ

Oo 2

7

tia compleat᷑. nec ꝓpter ſupplendã indigentiã in in/

ferioꝛibꝰ.qꝛ ita bene influit qᷣeſcẽdo ſicut mouẽdo.cet
vnifoꝛmiter.g vr ꝙ nullo mõ abſqʒ ſtellis celeſti coꝛ
poꝛi moueri cõpetat. SIte mot?ꝰ celi eſt gfectiſſimꝰ
oĩim motuũ.⁊ iõ eſt oim motuũ regula. ſi ꝑ motuʒ
mẽſurant᷑ oĩa qꝗᷓ ſt in genere illo.aia mẽſurat oẽs mo
tus per motum primi mobilis. ergo motꝰ pꝛimi mo
bilis maxime notus eſt ipᷣi anime.ſᷣ nullius coꝛpoꝛis

motus ẽ notꝰipi aie niſi ꝗqd hẽat aliqð iumiare.qꝛ nõ

depᷣbendit᷑ mot ꝰoꝛbis niſi ꝑ motũ luiaris. vr ꝙ nõ
ſit poſſibile aliquẽ oꝛbẽ moueri qͥ caret oĩ luminari.
pᷣcipue cũ motus lateat ſenſum nr̃m.⁊ ſacra ſcriptu/

ra vnifoꝛmis oꝛbis reticeat motũ.⁊ ſic videt᷑ ponẽ q

aliquẽ oꝛbẽ moueri ſupꝛa firmamẽtũ qdð eſt ocułno⸗
ſtris ↄſpicuũ ſit temerariũ.¶ Contra. Ois multitu⸗
do reducit᷑ ad vnitatẽ.g̊ motꝰ coꝛpis młtifoꝛmis re/

ducit᷑ ad motũ coꝛpoꝛis vnifoꝛmis.ſᷣ vnifoꝛme nõ ẽ
qʒ caret oi lũiari. vr ꝙ vltra iſtos oꝛbes in qͥbꝰ fũt
luiaria ſit aliq mobile celũ.¶ Itẽ mot? ille qͥ ẽ mẽ/

ſura oim motuũ eſt ille q eſt ab oꝛiente in oriens ꝑ
occidęes.qͥ eſt motus dici nalis effectiuus.⁊ cõpletur

xxiiij.hoꝛis.ᷣ dies nalis oĩ tꝑeẽ vnifoꝛmis. iſte mo
tus.g mobilc. ⁊c. ¶ Itẽ ſi eſt recta oꝛdinatio medij

ad extrema.nece ẽ mediũ ꝑticipare qͥdãmõ naturaʒ

vtriuſq; extre mi.ſ ccũ criſtallinũ ẽ mediũ int᷑ empy/
reñ ⁊ firmamẽtũ.cũ ꝗ̊ empyreũ ſit vnifoꝛme ⁊ imobi
le.⁊ firmamẽtũ ſit multifoꝛme ⁊ mobile.vr ꝙ criſtal

linũ ſit aut mitifoꝛme ⁊ imobile.aut vnifoꝛme ⁊ mo/
bile. ̊ mitifoꝛme ⁊ imobile eẽ nõ pᷣt.cũ varietas mo/
bilis a ad motũ. nece ẽ ꝙ ſit vnifoꝛme ⁊ mo

bile. ¶ Itẽ qñcũqʒ aliq plura ↄcurrũt ad ↄſtitutõeʒ
glicuiꝰ.nccc ẽ ꝑ vᷣtutẽ alicuiꝰilla ↄiũgi. qncũq; plu/

ra mobilia ↄcurrũt ad effectũ vnũ ↄfoꝛmẽ ꝑ ſuã iſlu
ciitiã. necc eſt ꝙ ↄiũgant᷑ ꝑ alicuiꝰ mobilis vnifoꝛmi

tatẽ.ſi &̊ vt planetaꝝ ⁊ ſtellaꝝ ↄcurrit ad ꝓductõeʒ

efſfectun in his inferioꝛibꝰᷣm quandã ↄfoꝛmitatem.

necce ẽ vltra illa eſſe aliq mobile ꝑ qd piũgãt᷑.qdð qͥ
Aẽ hẽat in toto ⁊ in ꝑtibꝰvnifoꝛmitatẽ.⁊ ita alicui oꝛ

bi abſq; ſtellis cõpetit moueri. Eſt igit᷑ qõ qͥs ſit ille

oꝛbis.⁊ ꝑ quã naturã ↄpetit ei moueri:Si em̃ qꝛ ce
Iũ ẽ ⁊cc.g empyreũ erit mobile.Si qꝛ celũ qd ẽ nõ tm̃

ptinens.ſᷣ etiã ↄtẽtũ.obr tũc de celo igneo ⁊ ethereo.

Iꝗᷓ qͥdẽ ↄtinẽt ⁊ ↄtinẽt.⁊ tũ nõ mouent᷑ oꝛbiculariter
Pur Hᷣ qr de ſufficientia ⁊ numero celoꝝ.⁊ cũ nã ce/
leſtis diſtinguat᷑ ab clari.quõ aliqᷓ dr̃ie celoꝝ ſumũt᷑

penes cela: Si tu dicas ꝓpter nãʒ pſpicui i eis reptã.

tũc cũ ꝑſpicuitas ſit in aqua.elm aqᷓ debẽt dici celuʒ.

59. miariũ ⁊ ſtellarũ varictate.⁊ ẽ celũ aqucũ ſiue cri-
ſtallinũ.ad cuiꝰcognitionẽ ⁊ ſi pauci phᷣi ꝑuenef̃t.qꝛ
coꝛpꝰillud latet ſenſux.rõcinãdo tñ ꝑuenerũt aliqʒ.et
illi qͥ puenerũt poſuerũt ipᷣm moueri.ſicut q̃dã aſtro

G. ddᷣm ꝙ eſt ponẽ aliqdð celũ moueri qð caret iu

nomi niſi ſunt ꝓbare.Cõiter tñ ad cognitiõeʒ exi/

ſtentie huiꝰceli puenerũt om̃es tractatoꝛes catholici

.

auẽcte ſacre ſcpᷣture diuinitꝰilluſtrati.q̃ ipiꝰexñtiã ex-
p̃ſſe declãt. motũ tñ eiꝰvel qͥctẽ ñ explicat.ſᷣ doctoꝛes
theologie rõnibꝰ ſuffulti cõit᷑ ponũt illud celũ moue⸗
ri.⁊ int᷑ illas rõnes potiſſima eſt illa rõ qᷓ ſumit᷑ ex ꝑ/

fectiõe vniuerſi. ex q etiã diſtinctio celoꝝ ⁊ nũerꝰ ro/

nabiliter pᷣt inueſtigari. Et h̊ pʒ ſic.celũ em̃ de ſua cõi

acceptõe dic aliquã nãz pſpicuã ⁊ ↄtẽtiuã. de ſua vᷣo

Apꝛia acceptiõe noiat naʒ pſpicuã ↄtẽtiuã ſupꝛa Sꝛie

60

tatẽ eleuatãꝗ. Scoᷣm pᷣmã acceptionẽ ccloꝝ. diſtiguũ
tura rabano.vij. celi. Matura em̃ ꝑſpicua ⁊ cõtẽtiua
aut ẽ lũis datiua.aut receptiua. Si eſt datiua.aut ẽ

II

— „
„
———E—
— .

vhifoꝛinis nõ mota ⁊ ſicẽ empyreũ. aut ẽ multifoꝛ⸗

mis ⁊ mota ⁊ ſic ẽ ſidereũ.aut ẽ vnifoꝛmis ⁊ mota

ſic eſt criſtallinũ.quarta dꝛia eẽ nõ põt.ſ.ꝙ ſit multi
foꝛmis nõ mota.pt᷑ ̊ ꝙ motꝰeſt paſſio ↄſequẽs nã

liter ad multifoꝛmitatẽ coꝛpis. Si aũt na pſpicua eſt

luis receptiua.aut ſcpabilit᷑.aut iſepabilit. Si iſepa/

bilit.aut ſᷣm circulũ ſuꝑion ſuꝑficici ⁊ ſic ẽ igneũ.aut

ſm circulũ inferion ſupficici in qᷓ coicat acri ⁊ tũc eſt
olimpiũ.qð qͥdẽ dꝛ olimpiũ ꝓpter olimpi mõt appꝛo
ximationé. Si aũt ẽ receptiuũ ſepabilit᷑ ſiẽ ẽ aer ꝗ il/
lũiat᷑ ex pñtia lũioſi coꝛpis.⁊ obtenebꝛat᷑ ex eiꝰabſen
tia. B ẽ duplłr. aut ſm ſuꝑioꝛẽ ꝑtẽ ⁊ ſicẽ etbereũ. aut

hm iferioꝛẽ ⁊ ſicẽ aereũ.⁊ i hac diſtinctiõe cõphẽdũt᷑

oia coꝛpa mòi pᷣter trã ⁊ aquã.Terꝛa em̃ nõ pᷣt cõp/
hendi noie celi.qꝛ caret tã ꝑſpicuitate qᷓ; ambiedi ca
pacitate.Aqua ctiã ſilr caret.qꝛ qis bẽat Pſpicuita
tẽ.nõ tñ ambit vndiq;.⁊ ſic ex iſta ſufficiẽtia ccloꝝ in
qᷓ oñdit᷑ ſapia ↄditoꝛis ⁊ ꝑfectio vniuerſitat᷑. manife

ſte appet ꝙ opoꝛtet ponẽ aliquẽ oꝛbẽ ſine luiariũ mł

tifo: mitate moucri. illud ꝓpꝛie dicẽdũ ẽ pᷣmũ mobi
le. Pꝛeterca diſtinctõ ⁊ ſufficiẽtia ſũpta ẽ pᷣm enũera

tionẽ rabani qͥ ceclos nũerat ſᷣm cõem acceptiõeʒ celi

ꝓut noĩat nãz ꝑſpicuã ⁊ ↄtẽtiuã.ſic em ↄphbẽdit nãʒ

celeſtẽ ꝓpꝛie dicta ⁊ ełarẽ lʒ nõ oẽm. Si aũt celũ vpe

dicat᷑ n celeſt.ſnã ꝑſpicua vndiq; ↄtẽtiua.ſic di 1
guit᷑ a qbuſdã phis p.viij.oꝛbes qͥ dixerũt. viij.ſperã
vltim.Alij ant ampliꝰ illiati in hac mã vltra. viij.

ſperã poſuer̃t nonã.Tercij ꝑfecti illũinati venef̃t ad

fectã oꝛbiũ diſtinctionẽ vt poncrẽt. x.ſperã in qᷓ eſt
q̃es ⁊ vita ſempiterna.vicʒ celũ einpyren.de qͥ ⁊ ſi an

guſ. vix aut nũqᷓ; loqt.beda tñ ⁊ rabanus ipᷣm eẽ expᷣſ

ſe teſtant᷑.hoꝝ aũt nũerũ et ſufficiẽtiã poſſumꝰſume

re ſic. Diſtinctio em̃ celorũ aut eſt ꝑ diuerſitatẽ pꝛia
rũ foꝛmaꝝ.aut ꝑ diſtinctionẽ motuũ ⁊ lũiariũ coten

toꝝ.Si ꝑ diuerſitatẽ foꝛmarũ.ſic diſtinguimꝰtres ce

los. Aut em̃ viget in eo nã ꝑfecte lũinoſitatis. ⁊ ſic ẽ
habile ad ſtatũ gloꝛie.⁊ ideo qͥetũ.⁊ ſic ẽ empyrcum.

Aut viget in eo nã ꝑfecte ꝑpſpicuitaſ. ⁊ effectiue frigi
ditatis. et ſic ẽ celũ criſtallinũ ſiue aqueũ.qdð qͥdẽ fa-
cit ad ↄſcruationẽ reꝝ coꝛꝑaliũ.⁊ iõ habile eſt ad mo
tũ. Aut viget in eo nã ꝑſpicuitatis vel lũinoſitat et

cffectiue caliditatis. ⁊ ſic eſt celũ ſidereũ.qdð qͥdẽ facit

ad tranſmutationẽ reꝝ inferioꝝ.iõ ẽ multifoꝛmie et
mobile. Si vo fiat diſtinctio celoꝝ penes diſtinctiõʒ
luiariũ. ſic eſt diſtinctio oꝛbiũ. Aut em̃ orbis ↄtinet
multitudinẽ ſiderũ. aut vnitatẽ. Si multitudinẽ. ſic

eſt cclũ ſtellatũ. Si vnitatẽ.cũ.vij.ſint plancte.ſᷣim q;

regit᷑ vniuerſitas tẽpoꝝ qᷓ in ſeptio dieꝝ claudit᷑vij
ſunt oꝛbes.⁊ ſic terciũ cclũ ſua miłtifoꝛmitate ↄtinet
viij.ſperas ſiue oꝛbes.⁊ duo ſũt pᷣcedentes.⁊ita ſt x.
vt ſic ꝑfectiõi ꝑtiũ vniuerſi. rñdcant ctiã ꝑfecti nũeri
ſcʒ denarij. Ex pᷣdictis igit᷑ pʒ ꝙ q̃litercũq; ſumat᷑ ſuf
ficiẽtia celoꝝ.ſiue ſub ꝓpꝛia appellatõe celi ſiue cõit᷑.

ponẽ ẽ celũ criſtallinũ moueri.qð qͥdẽ caret ſtell. Et
õ ad qõnẽ ꝓpoſitã rñdendũ ꝙ abſʒ ſtellis pt aliqs
oꝛbis moueri.ſ.celũ aqueũ qð ẽ pmũ mobile.⁊ quod

vnifoꝛmiter mouet᷑ ab oꝛiẽte in oꝛiẽs ⁊ ꝑ occidẽs.et

illiꝰ vtute trabit᷑ firmamẽtũ ⁊ om̃s oꝛbes inferioꝛes.

vt vno die nãli.ſ.ſpacio.xxiiij.hoꝛaꝝ ab oꝛiẽte in oꝛi⸗

ens reſoluat᷑.quis nr̃o ſenſui nõ appareat.⁊ aliqui

phi h̊ ſenſer̃t ꝙ firmamẽtũ ſit pᷣmuzʒ mobile.Aliqͥ tñ

phi dep̃henderũt ꝙ ipᷣm firmamẽtũ mouet᷑ motu ꝓ

Pao ia gi cẽtũ annis ꝓcedit vno gradu. Siue autẽ

ſit verũ ſiue falſũ.̊¶ tenẽdũ ẽ qð coĩt doctoꝛes teo
logie ponũt.ꝙ ẽ celũ aliqd mobile vltra firmamẽtũ.

3 ZRMN — —

61

roſe
64 us
bmii
unthinun
gtltiu
Abrnl
ftionnunn
ienunen ii
nint hiriin
etetißf
,ſhiutoel
ctoonf
wifronst.
lcpoteqynon
lileuotud
eiſteotnot
Piaolune
iifeniipſol⸗
getiadſpaan
Uſſeinciatb
4e Aallat⸗
bicis.
Onſegiu
end
Puinogrtnit
coni Gj
Loooqrma
Pror.

–— zin

flattut bo⸗
Feun Cöterai
Uſsserlntdi⸗
Mtmusſalſatn
iceprigfäi
Gegtnmäͤſn
ſe Nirans
Ciomaiſitüie

Plsſolisdeſtan

Xſeoniepr

(hoſtöelue.
af
Pplur talbzr⸗

umiduntslin
as
pegzin
ictiſak en
n
Mhünain
ſcrnlchei
nnatböfldi

Ari; mbi
Ebirhaie
iingtorn
nitn nn⸗
Kfneinit
biznini
ihniſncie
uict
echopdüttt

—-2

nGnit
gnſ

zotcitrüi
baenälrnti
llüinndint
uethoiinie
räidt
Wanusintii
daiefin

Kodininen

otii:liriitn
lüdins
i:ttimmnn
inn 1chnt,
Nigz
ölch
npnbüinſt
ſnippita
Gitulnint
nnlini
Nchchetier
Tulmnciſ
tginoring

—

R di

imittr e
ims 1nſt
nrcüͦgictun
tniginti

4

luirlii

iiartt

1, 66
Ng Cfti⸗
ninti
iggutst
Gabeintt
Atbetinhan
nti il
ieuci ne,
mirill
inerin
frnanem

„

62

33 ſcit. dom ꝙ falſum eſt.ſi em̃ quieſceret non moueret

2.

.
4

prus ſolis de ſua nã eſt luinoſum. luna vo quantũ eſt

64

Di.

1 ſtellis. Et cedẽde ſunt rõnes boe oñdentes.
h

abeat vnifoꝛmitatẽ p carentia diuerſitatis ꝑti⸗
um.hʒ tñ diuerſitatẽ ſᷣm rõnẽ dextri ⁊ ſiniſtri ꝑx com/
pationẽ ad influentiã motoꝛis.⁊ h̊ diuerſitas ſufficit
ad faciendũ motũ.Et ꝑ h̊ pʒ reſpõſio ad ſcᷣm ꝙ; nõ
eſt talis variatio in illo motu pmi mobilis qᷓ exigat
diuerſitatem lũis in ꝑtibꝰ.q̃n potiꝰcõcoꝛdat vnifoꝛ/
mitati. Mã ⁊ ſi motꝰdicat᷑ variatio reſpectu quietis.
motus tñ pᷣmi mobilis reſpectu alioꝝ ẽ vnifoꝛmis.
Ad illud qð obᷣr ꝙ eq̃liter influit cũ mouet᷑ ⁊ qᷣe-

oꝛbes inferioꝛes ſuo motu. nũc aũt cum mouet᷑. vis
motiua ab ipᷣo deſcendit in coꝛpa inferioꝛa. ¶Ad il-

lud qðò obꝛ ꝙ motus ciꝰdebet eẽ notiſſimꝰcũ ſit regu
la alioꝝ motuũ.dm ꝙ nõ opoꝛtet eẽ notũ ſenſui in

ctis.A

ſe. 5 ſuſſicit ꝙ notificet᷑ in effectu ſuo.ſicut etiam nõ
pcipimꝰ reuolutionẽ. viij.ſpere ab oꝛiẽte in oꝛiẽtẽ ma
nifeſte niſi ꝑ ſolẽ ⁊ alia liaria.p hũc modũ vnifoꝛmi
tas q;tũ ad ſpaciũ hoꝛaꝝ nobis motũ celi vnifoꝛmis
expᷣſſe indicat.hunc tñ ꝑcipimꝰ ꝑ varietatẽ diei ⁊ no
d illa vo q̃ vltio querebant᷑ iã pʒ ſolo ex pᷣ-
dictis.
c SOnſequenter querit᷑ de ipᷣis luiaribꝰin ↄꝑa/
Dione ad ca in q̃ agũt.Et circa h̊ q̃runt᷑ tria.
Pꝛimo qᷓr vtrũ in luiarib diuerſis ſit diuerſitas ꝑfe

ctionũ.Scðdᷣo q̃r vtrũ habeãt diuerſitatẽ impᷣſionũ.

Texrcio q̃r vtꝝ ex eoꝝ impꝛeſſionibꝰ cauſet᷑ diuerſi⸗
tas moꝝ. ſ ucſtio.eſ. K
trũ luiaria diuerſitatẽ habcant pfectionũ. Et ꝙ ſic
vf. ſicut vult ph̊s.ſol nõ eſt nomẽ indiuidui ſ̃ ſpecici
ſit᷑ ⁊ luna. Cõſtat aũt q ſol ⁊ luna ſunt impoſita di/⸗
uerſis.g ea ſunt diuerſa ſᷣm ſpẽm. ẽ nõ põt eſſe
niſi vnus ſol.ſicut dicit phs.ꝙ ſol eſt ex tota ſua mã.
ſ ſi ſol ab alijs lũiaribꝰnõ differt niſi ſolo nũero.non
eẽt ex tota mã ſua. differt ampliꝰq; nũero. differt
ſpẽ. ¶ INtẽ coꝛpus qdð ẽ naliter luioſuʒ. ⁊ coꝛpꝰ qdð ex
ſe ẽ opacũ.ſũt alteriꝰ⁊ alteriꝰ nature ᷣm ſpẽm.vᷣ coꝛ/

ſe opacũ coꝛpus eſt. qd pʒ in eclipſatiõe ſolis ex in

65 ſpẽ nõ ſint diſticta.
noõnadũ ꝙ cõis poſitio phᷣoꝝ

terpoſitiõe luneę. ſol ⁊ luna differũt ſpẽ.pari rõne ⁊
alij planete. ¶ Ite terꝛa oꝛnata eſt diuerſis lapidibꝰ
⁊ planti ⁊ aialibꝰ ſᷣm ſpẽm.j pari rõne vr q celuʒ ſit
oꝛnatũ diuerſis luiaribꝰ ſm ſpẽm differentibus.
¶ Sed õ. coꝛpis ſimplicis nõ bñtis admirxtionẽ alte
rius coꝑis ꝑtes ſunt omogenee ⁊ ad totũ ⁊ inter ſe.
ſ̃ celũ ſicut ꝓbat ppᷣs eſt coꝛpꝰſimplex nõ mixtũ.⁊ ſi

miiliter luiaria. nõ babẽt foꝛmas ſᷣm ſpẽm diuerſas

ſicut vult phs in li. de ce.⁊ mũ.ſ̊ maioꝛ ꝗ

tèʒ luiaria ſunt ex aggregatione lucis ſui oꝛbis.

minoꝛ nõ facit diuerſitatẽ m ſpẽm. ſolũ m nũeꝝ.
& luminaria celi nõ pficiunt᷑ dꝛuerſis foꝛmis ſᷣm ſpe
ciẽ. ¶ Itẽ flama maioꝛ ⁊ minoꝛ nõ differt ſm ſ peciẽ
muis ſit in vna maioꝛ aggregatio lũis qᷓ; in alia.& ſi

ſic vr̃ cſſe circa lumiaria celeſtia. v q no differãt foꝛ

ma ſpecifica. ¶ Iẽ nobiliſſima foꝛma qꝗᷓ fit in ſole ẽ
ſipſius lux.⁊ nobiliſſima foꝛma in vnaq̃q; re ẽ foꝛma
vltima.ꝙ lux eſt foꝛma cõpletiua ſolũ in ſpẽ ſua.vᷣ in

luce ↄuenit cũ oib alijs liiiarib⸗. igit vꝛ ꝙ lumia celi
B z Paicton intelligẽtiã eſt
ndũ ꝙ cõis poſiti it ꝙ int luia celi eſt re
pire diuerſitatẽ qtũ ad ſpẽm ⁊ foꝛmam.⁊ iſtud ↄcoꝛ

. 2*

at ſatis rõni recte. qᷓuis nõ oino recta moueat ratõ
ſdã ad ponendũ diuerſitatẽ ſ̃m ſpẽm in luiaribꝰcc

d illud vᷣo qð obꝛ in Sriũ ꝙ; ẽ vnifoꝛme.ddm ꝙq;

gregatio et

li. Poſuerũt eñ aliq ꝙ luiaria ſm ſpt erat nexrio

diuerſa. ꝓpter hoc ꝙ nõ habent nãm trãſmutabilez.
⁊vnũqdðq; erat ex tota ſua ma.ſᷣ h eſt ratõ falſa ⁊ va

na.⁊ pᷣncipiũ erꝛoꝛis.⁊ occaſio fuit aliqͥbꝰ ponẽdi in
omnibꝰboibꝰ aiam vnã.ſicut meliꝰ patebit infra.vñ
ꝙ trãſmutabilitas materie reqͥrat᷑ ad varictatcz ſᷣm
nũerũ.hoc nõ eſt generalit᷑ verũ. vtpote in diuerſita⸗

te ſm nãm q̃ attendit᷑ in aliqᷣbus pᷣm ſimultatez ſue

ꝓductiõis. ⁊ ſᷣm imediatũ egreſſum a Pme opifice.S
in his ſolũ hʒ veritatẽ qͥꝝ vnũ generat᷑ ex alio. Et iõ
bac rõne pᷣtermiſſa põt ſumi rõ diuerſitat illoꝝ luia/
riũ ex ꝑte qᷓdruplicis cãe. Et pᷣmũ cx ꝑte finis accipi⸗-
tur rõ. Sunt em̃ ꝓducta ꝓpter diuerſas influẽtias ĩ
bis inferioꝛibꝰ faciẽdas.⁊ ꝗpter oꝛnãdã celeſtẽ naãm.
et io copetebat diuerſas habere ſpẽs ⁊ virtutes.vt ex
diuerſarũ rerũ ↄiũctiõe reſultaret ꝑfectio in effectu.

⁊ex diuerſaꝝ ſpẽꝝ comꝑatiõe pulcritudo ↄſurgeret

₰

in oꝛnatu. Sumit᷑ etiã ro ex ꝑte cfficiẽtis.qͥ ſᷣn ſuam
potẽtiã ⁊ ſapiam ⁊ bonitatẽ diuerſa ꝓducit ſᷣm ſpeci
em ⁊ foꝛmã.vt qdð dari nõ poterat vni ſoli ꝑ ſe.daret
diuerſis in ſpecie. Sumit᷑ etiã rõ ex ꝑte mae.Sic eĩ
in mixtis ma ipᷣa m diuerſitatẽ mixtionũ aptat᷑ ad
ſuſceptionẽ diuerſarũ foꝛmaꝝ.ſic in coꝛpoꝛibꝰſimpli
cibꝰpᷣm maioꝛẽ raritatẽ ⁊ dẽſitatẽ in ſuis ptibꝰad di/
uerſarum foꝛmarum aptat᷑ ſuſceptioneʒ.ſicut patet
in elementis q̊ꝝ mꝗ pᷣm maioꝛẽ raritatem ⁊ denſita/
tem ſuſcipit foꝛmam terre.dum aũt rarefit.ᷣm plus
⁊ minꝰdiſponit᷑ ſuſceptioni ad foꝛmas alioꝝ cloꝛuʒ.
Der bunc modũ eſt intelligendũ in celo. Cum em̃ in
celeſti nã ſit repire rarũ ⁊ denſum. ſicut dicit᷑ in li.de

ſbᷣa oꝛbis.ↄtingit pᷣm maioꝛẽ raritatẽ ⁊ denſitatẽ.ma

teriam diuerſaꝝ foꝛmaꝝ eſſe ſuſceptibilẽ. Aliter tñ ẽ õʒ

rarũ et denſum in materia elemẽtari ⁊ natura celeſti
In elementis em̃ cauſant᷑ a frigido ⁊ calido diſſol/⸗
uẽte ⁊ ↄſtringente ꝑ res mac. In celo aũt cauſant᷑ ſo
lũmodo ſᷣm diuerſuʒ ptiũ ſitũ. In denſo em̃ ſunt par
tes ꝓpinqoꝛes. in raro aũt mag diſtãtes.qꝛ in denſo
ſunt cõpꝛchẽſe ⁊ magis vnite.in raro ſparſe. Sumit᷑
etiã rõ ex ꝑte foꝛme.lux em̃ eſt vna foꝛma cõis reper-

—

ta in oibus luiaribus.⁊ ſᷣm cuius Pricipationt maio

rẽ ⁊ minoꝛẽ.ſunt magis ⁊ minus nobilia.ct ideo cuʒ
iſtam foꝛmã diuerſimode participant. diuerſos ha/

bent gradus completiõis.ideo etiã diuerſas foꝛmas

cõpletiuas.Còcedendc ſunt igit᷑ ratiões oſtendẽtes
luminaria celi ᷣm ſpẽm eſſe diuerſa.qᷓeuis illa rõ pa⸗
rum valegt ꝙ ſunt ex tota ſua materia. ſicut iaʒ oſtẽ/
ſum eſt.
ddm ꝙ ſimplicitas coꝛpis tollit diucrſitatẽ q̃ oꝛtũ bʒ
ex mixtione in foꝛmis pficientibꝰ mixtũ.ſed nõ tollit
itllam diuerſitatẽ que venit ex diuerſitate foꝛm arum
ſimpliciũ tm̃.ſicut pʒ.ꝙ qᷓ;uis elementũ ſit coꝛpꝰ ſim

plex.nõ tñ oia elementa ſunt vniꝰ ſpeciei. Ad illʒ o 9

quod obijcit᷑ ꝙ ſunt ex aggregatiõe lucis.dm q; nõ
ibi tota rõ tangit᷑.ſed ſolũ tangit᷑ diſpoſitio ad diuer
ſitatẽ.iõ ſequẽs ratio nõ valet d flama maioꝛi ⁊ mi/
noꝛi.plus em̃ differunt luminaria qᷓ; flama maioꝛ et
minoꝛ.ſicut colligit᷑ ex ſuis virtutibus ⁊ oꝑationibꝰ
cõſ. Equetibus. e 8
cõpletiua.dm ꝙ; hoc eſt verũ reſpectu foꝛmarũ que
diſponũt ad ipᷣam.lux aũt potius eſt foꝛma pficiẽs il
las foꝛmas coꝛpoꝛales.qᷓ; ad eas diſponens.cum ſᷣm

eius ꝑticipationẽ maioꝛem et minoꝛẽ.foꝛme coꝛpa/

les ſiut magis ⁊ minus cõplete. Ael dicẽduʒ ꝙ lux ẽ
nobiliſ nma ſoenin co: Paliiſ co ſauc ſunt. ei eẽnee.
2?282o z

Ad illud vo q obẽ ꝙ eſt coꝛpus ſimplex. 68

d illud qð obꝛ ꝙ foꝛma vltima ẽ 70

71 faci

guſt. in. v. de ciuitate dei.

5

ſed nõ eſt verumn de foꝛtnis luminariutn celeſtiuz in

quibus virtus eius ⁊ natura complete ſaluat᷑.
diueria luminaria habeant diuerſas impꝛeſ
ſiones ſup coꝑalia: Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo aucte au/
Pon vſq; quaq; abſurde po
teſt dici ad coꝛpoꝝ drũtias afflatus valere ſidereos.
ſicut in ſolaribus acceſſibus ⁊ receſſibus videmꝰipᷣi-
us anni tꝑa variari.⁊ luminaribus incrementis ⁊ de
trimentis augeri ⁊ minni quedã genera reꝝ.ſicut mi
m aſtronomi dicũt ꝙ qᷓ⸗

*

rabiles eſtus occeani. Itt

dam ſtelle calefaciũt. quedam infrigidant. queda bu
mectant.⁊ quedam deſiccant.⁊ hoc oſtendũt per ſen

ſus exꝑientiã.igit᷑ videt᷑ ꝙ coꝛpa celeſtia impꝛeſſio/

nes diuerſas habeant ſuꝑ coꝛpalia. ¶ Item ad di/

uerſitatẽ foꝛmaꝝ ſequit᷑ diuerſitas vututuʒ.⁊ ad di/
uerſitatẽ virtutũ ſequit᷑ diuerſitas impꝛeſſionũ.& lu
minaria celeſtia differentia ſpecie ⁊ natura.diuerſas
efficiunt impꝛeſſiones ſuꝑ hec inferioꝛa. ¶ Item ſi
diuerſas impꝛeſſiones ⁊ virtutes non haberet.vide-
tur q; ntuerſeae in eis fruſtra eſſet.ſed nõ eſt fruſtra
Sτ. (Lontra obijcit ꝑ ſcripturã. Dicit᷑ em̃ Geñ.

I. ꝙ ſint in ſigna ⁊ tꝑa ⁊c.ſed aliud eſt ſignuʒ.⁊ aliud

eauſa ſigni.ſi igit᷑ luminaria nibil pñt niſibᷣm ꝙ deus
inſtituit.videt᷑ ꝙ nibil habeant in bis inferioꝛibꝰ ef/

ficere ſed ſolum ſignare. ¶Item Ham nos aũt dici
mus ꝙ ipſa nõ ſunt cãꝗ alicuiꝰ eoꝝ que fiunt.neq; coꝛ
ruptiõis alicuius coꝝ q̃ coꝛrumpunt᷑.& videt᷑ ꝙ nõ
habeant in his inferioꝛibus efficere aliquam impꝛeſ
ſionẽ.¶ Gtẽ ꝙ nõ babeant diuerſam impꝛeſſionẽ.vi
det᷑.qꝛ aut impꝛimũt foꝛmã quaʒ habent. ant foꝛmã
quã nõ habent. Yoꝛmã quã nõ babent non poſſunt
impꝛimere.qꝛ agens debet eſſe in actu reſpectu paſſi
ui. Si impꝛimũt foꝛmam quam babent.aut g foꝛmã

in qua cõicant.aut foꝛmas in quibꝰ differũt. Si foꝛ

mas in quibus differunt. videt᷑ ꝙ luna generet lu
nam.⁊ ſol ſolem.et hoc eſt falſum. Si foꝛmaʒ in qua
ↄueniunt. videt᷑ ꝙ oia luminaria candẽ babeãt im
pꝛeſſionẽ in his inferioꝛibus. ¶ Ntẽ ſol calefacit pt᷑
ſuum motum ex emiſſione radioꝝ.⁊ ita mediãte lu/
mine. ſed oia luminaria celeſtia comunicat in luce et
in radioꝝ emiſſiõe ⁊ in motu. videt᷑ ꝙ oĩa habeant
calefacere. nihil eſt illud dicere ꝙ quedã calefaciũt.
quedam nõ. ¶ Item ſol habet virtutẽ illuminandi
⁊ calefaciendi bec inferioꝛa.ſi ergo ſol plus cõicat de
virtute ſua lune qᷓ; alicui coꝛpi inferioꝛi.videt᷑ ꝙ lu⸗

bebent eaude impꝛeſſionẽ licet minus intenſam.

„

tem ignis inter omnia elementa maxime acce⸗

„—.

dit ad naturã celeſtem. ̊ omnia lumiaria celeſtiaĩplꝰ

cõicant cum igne.q; cũ aliqͥ elemẽtoꝝ. videt᷑ ꝙ ma
xime habeant effectũ ſupꝛa ignẽ ⁊ eiꝰqualitatẽ. vi⸗
det᷑ ꝙ oĩa in ſui actione ⁊ dñio qualitatẽ ignis inten
dant ⁊ foꝛtificent.⁊ ita videt᷑ ꝙ oia deſiccent ⁊ cale⸗

aciant. nulla infrigidẽt. . lumiaria celeſtia

impᷣſſionem habent ſuꝑ elemẽta ⁊ elemẽtaria coꝛpo

ra· impꝛeſſionẽ inqu nõ vnicã tm̃ ſed multimodaʒ.
Ratio aũt quare ſupioꝛa in hec inferioꝛa agunt ⁊ im
pꝛimunt. ⁊ rerũ qualitates intẽdũt eſt.qꝛ ſunt coꝛpo

ra nobilioꝛa ⁊ pᷣcellentia in virtute. ſicut pᷣcellunt in

ſitu. ⁊ igeo cum oꝛdo vniuerſitatis ſit vt potentioꝛa
⁊ ſuperioꝛa influant in inferioꝛa ⁊ minus potẽtioꝛa.
oꝛdini vniuerſitatis competit vt lũinaria celeſtia in/
fluant in elementa ⁊ coꝛpa elcmẽtaria. Status etiaz

oꝛdinis hoc reqrit. ꝙ ſicut in motu locali venitur ad

„ev

vnũ tmouẽs imobile.ita motu alteratiõis pᷣm quali/
tatẽ neceſſe eſt venire ad vnum alterans nõ alterabi
le ſm eaſdẽ qualitates.⁊ ideo cũ elemẽta ⁊ ex elemẽ⸗
tis cõmixta ſint m pꝛimas qualitates alterantia et
alterabilia. recte diſpoſuit diuia ſapia coꝛpa ccleſtia.
vtpote lũiaria q̃ inferioꝛa alterarẽt ſua influẽtia ᷣm
qualitates pᷣmas.ita ꝙ ipſa taʒ qualitatibꝰ qᷓ altera.

tionibꝰ illaꝝ eſſent carẽtia. Rõ vᷣo quare diuerſa im 72

pꝛimunt a quibuſdã ſumit᷑ ppter diuerſitatẽ quali/
tatũ.ſicut ſcribit᷑ in li.de ſbᷣa oꝛbis.ibi em̃ ſᷣm quoꝛũ/
dam opinionẽ dicit᷑ ꝙ lũinaria ccli.⁊ qualitates ha/
beant ꝓpꝛias.ſed nõ habent eas oino vniuoce cũ q̃li
tatibus elementaribus.ꝓ co ꝙ ᷣm illas agere pñt in

bec inferioꝛa.ſed adinuicẽ pati non pñt. Sed iſta rõ5

nõ videt᷑ cõöueniens.ſi em̃ eſſent equiuoce.tunc effe/
ctus coꝝ nõ concoꝛdaret qualitatibꝰclementaribus
et ideo melioꝛ ſumit᷑ rõ ex ꝑte diuerſitatis virtutuzʒ.
Quia em̃ conditoꝛ mundi coꝛpa ecleſtia incoꝛupti⸗
bilia poſuit ad regulandũ ⁊ regendũ coꝛruptibilia qᷓ

ſunt viuerſa ⁊ multifoꝛmia. dedit eis virtutes ↄñtes

ſuas ſpẽs.ſᷣm quas diuerſa luminaria aſpectũ babe⸗
rent ad diuerſa elementa.⁊ ad diuerſa coꝛpa minera
lia. Vnde qꝛ luna ex virtute ſibi indita cũ adiutoꝛio
lũinis aſpectũ hʒ ſuꝑ humoꝛẽ.iõ ꝑ ſuã influẽtiã hũi⸗
duʒ augmẽtat.⁊ ad eius pꝛeſentiã cxcreſcũt maria.
⁊ quaſi exeſtuant ⁊ effluunt.ad abſentiã vᷣo in ſinum
ſuum colligunt᷑ ⁊ refluũt.ſic etiã intelligẽdũ eſt et in
alijs luminaribus.Cõcedẽde ſunt igit᷑ rõnes oſtẽdẽ⸗

tes ꝙ luminaria in his inferioꝛibus babent diuerſas
d illud vo qð obꝛ ꝙ nullaʒ babẽt 75

impꝛeſſionẽ.qꝛ ſunt ſigna tm̃.dom ꝙ ſcriptura nõ di

cit ꝙ ſint ti in ſignificationẽ. qꝛ ⁊ ſunt in ſignificati⸗
onẽ.⁊ ſunt in efficaciã.magis tũ expᷣmit q ſint ſigna

q; ꝙ ſint ſigna cãc.p eo ꝙ nec cauſant ſufficient.nec
cauſant ncceſſario.⁊ ideo magis atribuit eis rationẽ

ſignoꝝ.⁊ ꝑ boc pʒ rñſio ad illud Oam̃.cũ dicit ꝙ; nõ

ſunt cauſa in his inferioꝛibꝰ.nõ vult em̃ negare quin
babeant influentiã. ſed ↄoc vult dicere ꝙꝙ nec ſüt pᷣn/
cipia inferioꝛa ſufficiẽtia. nec ſunt necria. opant᷑ em̃
vt cauſe vniuerſales.ꝗᷓ ꝑ pticulares indigẽt adiuua/
ri ⁊ pñt impediri. 24
munt qð habent.aut qð non babent. dom ꝙ pꝛimo
influũt vtutẽ ſuã quam habent.⁊ ꝑ illã generãt ⁊ au

gmentant foꝛma ⁊ ſpeciem quã no habent.Et cũ di

cit᷑ ꝙ nihil dat foꝛmã quam nõ habet.ddᷣm qꝙ babe/

re dicit᷑ duobus modis.vel virtualiter vel foꝛmalĩ.

⁊ad h̊ ꝙ impꝑtiat᷑ aliqͥd alicui ſufficit ꝙ hẽat virtua

liter. nõ opoꝛtet ꝙ babeat foꝛmaliter.ſicut mouẽs im
mobile dat motũ.q;uis ipᷣm nõ moueat᷑. ſic intaligẽ

dum eſt in ꝓpoſito. Pꝛeterea cũ ponunt᷑ coꝛpa cele⸗
ſtia impꝛimere in hec inferioꝛa. ⁊ diuerſas qualitateſ
generare.boc nõ eſt intelligendũ ꝙ eis dent ex ſe.ſed
educũt illud quod ẽ in potẽtia in actũ. Preterea nõ
eſt relligengd ꝙ dent ꝑ ſe ſolum.ᷣ adiuuãdo virtu
tem nature inferioꝛis.hoc aũt faciũt.tum ꝑ virtutexs
lucis in qua eõicant.tũ ctiã pter virtutes ꝓpꝛias pᷣm

qᷓs agunt in hec inferioꝛa.no vt ꝓducãt ſibi ſilia. ſeeld

litates ⁊ naturas cale⸗
facere.rñderi põt ꝙ; motus ⁊ lumẽ nõ eſt ſufficiẽs cã
caloꝛis.ſᷣ cã motꝰcñ wlocitate.⁊ lumẽ cũ radiorum
multiplicatione.⁊ qꝛ bec nõ ↄcurrũt in oibꝰ lumiari⸗/
bus.iõ nõ pñt oia calefacere. Poſſet etiã ad h̊ reddi

vt influẽdo u intedãt reꝝ inferioꝝ q̃/

rõ alia.q; boc nõ tm facit mot?⁊ lſinoſitas.s ctiÜs

illud qð obꝛ tercio.aut imp 74

Ad illud qð obꝛ ꝙ oim ſit cale⸗ 74

bekate
tauf
eli
uißln
ngtnut
gictich
Oſe nſen
nluck
luſtucti
bllunen
unmnit⸗
ohtolth
finnbusckl
cncnit
Amnerenn
ſchaicen
ſißältndut
ſicaarötin
zuircke
gocyiglen
ſtaſyecti tt
ataſronon
aͤgeincſea
Paterrhion
Dernicarent

Oürimr
ledilaſce
Fifckfenen
niſtsnegnen
dalidint⸗
gſtoteigus⸗
mmoͤſt rpen
tigfticktst
ſtoſotnathn
Nkizegtuun
eKmeſten
ckenenu⸗
Pogeöngcno
ſuunniſaibor
ninutt
biknuze
lechin
.
raſſinn

1

frutifan

giofez:
nyſnus⸗
ihfecintdick

fſtiönaing
Unbeſen
prinnifl
gloſtie
neſtſtin

ec ahrche
tannrbs
tredenen
amti
Mntis
ihrit⸗
Cücnnen
tütſülii
iantä
Neniennin
Entmetr
türsigien
Prrgißg
rörtcsln
Mdi dan
Aechnenn
rgriß⸗
tänn id
Ginpnun
r Diun
Apnim
mhäd⸗
4ng te
Irhrni
gitrimn
ei ſenn
—
rister
ucl
ie
ri
imnen
e
ernnl

,

die

u ee

W
cini

ve facit virtus pꝛia ßm qua ſtella vel planeta cale⸗
faciens.aſpectum habet ſup igneã naturã pꝛinciplr.
76 1 illud qð obꝛ ꝙ; ſol magis cõicat virtutẽ ſuã lu
14

cqᷓ; alicui inferioꝛi.dom ꝙ ſicut dicit phs.actꝰacti/

uon eſt in patiẽte pᷣdiſpoſito.Et boetius.oẽ qð rec
pit᷑ eſt in recipiente ꝑ modũ rccipiẽtis et nõ recepti.

Am̃ igit᷑ inferioꝛa ſunt receptiua lũis pariter ⁊ calo

luna nata eſt illuminari.ſᷣ nõ eſt nata calefieri.hinc ẽ

Ya ſole lumen recipit ⁊ rcfundit. caloꝛẽ vo non reci
pit nec refundit. ¶ Ad iliud qð obꝛ ꝙ natura ignis

plus cõuenit cũ natura celeſti.dm ꝙ de celeſtibꝰlu⸗
minaribus eſt loqui dupliciter.ſ.q;tum ad naturam

in qua cõueniũt.vicʒ q;tum ad naturam lucis.⁊ qᷓtũ

ad hanc verũ eſt dicere ꝙ vliter magis cõfoꝛmantur
igni q; alij elemẽto. Eſt ctiã loqͥ q;tum ad virtutes

— 7

ſibi ſpãliter datas ᷣm ꝙ deputant᷑ ad regimẽ inferio

