ponit, piat vnũ.homo malus facit ↄtrarium.et ita deo ad/
ruacen uerſat᷑.⁊ talem hominẽ qui ſic aduerſatur deo.deus
tuindn odit nõ affectu ⁊ repugnãtia volũtatis.ſᷣ effectu pu/
Gen N nitõnis.ſic em̃ hoiem affligit ſicut quis affligeret ſu/⸗
bo um aduerſariũ.Et ſic eum affligendo oꝛdinat cũ ad

atemnen honoꝛem ſuñ.⁊ reddit eum ſibi ſubiectũ.⁊ ſic volun

Gmmin tati beneplaciti volũtates cetere ſubſeruiunt ⁊ mili
nicaits tant.quis alique ↄtrarie videant᷑ ratõne eiꝰ ꝙ repu
cugndd grnuã volũtati ſigni. Sic etiam om̃ia mala a deo oꝛdi
rninid nant᷑.ꝙᷓuis repugnare videant᷑ diuino oꝛdini in ali-
inio quo effectu pticulari. Et ꝑ hec ᷓ dicta ſunt ſatis põt
ſrin faciliter ad queſita m̃deir.
Yrrißs Onſequẽter q;tum ad ſecũdum pꝛincipale
agin⸗ quent᷑ de modo coꝛrũpendi bonũ per pctſm.
Gliue. Et cum dicat Aug. ꝙ malũ ſit coꝛrupto mo⸗
on di ſpeciei oꝛdinis. ideo circa hᷣ querunt᷑ tria. Dio
eſ querit᷑ vtrũ ꝑ qdlibet malũ coꝛrupant᷑ iſta tria ſin
2 ⁊ inſepabiliter. Scdo querit᷑ vtrũ bec tria p malum
eli coꝛrnpant᷑ equaliter ſiue eque pꝛincipaliter. Lercio
lbe querit᷑ vtrũ poſſint coꝛrumpi totaliter.
ueſtio. ſ. 3 d

Atrum per quodlibet malum habeant iſa tria.ſcili
cet modus.ſpecies.⁊ oꝛdo coꝛrumpi ſimul ⁊ inſeꝑa/
biliter. Et q; ſic videt᷑. Pꝛimo ꝑ diffinitõeʒ mali quã
ponit Augꝰ. Malum eſt pꝛiuatio modi.ſpecici.⁊ or
dinis. Si em̃ h̊ diffinitõ recta ẽ.g debet ↄuenire cui/
libet malo.g qdᷣlibet malũ eſt pꝛiuatiuũ iſtoꝝ triuʒ.
SFian impoſſibile eſt eſe modũ ſine ſpecie ⁊ oꝛdi

ne.⁊ ecõuerio.ſed que neceſſario ſe concomitant᷑ in

eſſe. neceſſario ſe ↄcomitant᷑ in pꝛiuatõne.Si & ma

lum eſt pꝛiuatio alicuiꝰhoꝛuʒ.neceſſe eſt ꝙ ſimul illa
tria hẽat coꝛrumꝑe. ¶ Ntem maioꝛ eſt ↄnexio in bis
tribus.vicʒ modo ſpecie ⁊ oꝛdine.qᷓ; ſit in habitibus
virtutũ qͥ ſunt diuerſi foꝛmaliter ſᷣm ſpẽm.ſed pter
ↄncxionẽ habituũ cũ amittit᷑ vnꝰ habitꝰ neceſſario
⁊ om̃s pdunt᷑.g multo foꝛtiꝰcũ ꝑ malũ pꝛiuat᷑ oꝛdo.
pꝛinat᷑ ſimul ſpecies ⁊ macus. Aten p donũ gra⸗
tie melioꝛat᷑ aia ⁊ eiꝰhabilitas q;tum ad bec tria.ſcʒ
modũ ſpeciẽ ⁊ oꝛdinem. Nam gratia reddit animã
melioꝛem ⁊ pulcrioꝛẽ ⁊ rectioꝛem.S cum culpa dire
cte opponat᷑ gratie ⁊ tollat ipſam gratiã.videtur ꝙ;
bec tria ſimul ⁊ inſeꝑpabiliter coꝛrumpat ⁊ minuat.
Sed otra. Modus attẽdit᷑ in creatura ꝑ ↄpati/
onem ad deũ ſub ratõne efficientis.⁊ ſpecies ſub ra/
tione exẽplaris.⁊ oꝛdo ſub ratõne finis.vᷣ qᷓuis crea⸗
tura deoꝛdinet᷑ a deo ꝑ comꝑatõnẽ ſub ratone finis.

nihilominꝰ tñ ſaluat᷑ comꝑatio ipſius ad deum ſub

ratõne efficientis ⁊ exemplaris.̊ ad coꝛruptiõeʒ oꝛ/
dinis nõ ſequit᷑ neceſſario coꝛruptio modi ⁊ ſpeciei.
¶ Item in coꝛpibus videmꝰmodũ auferꝛi ſine ſpe/
cie. ſpẽm etiam auferꝛi poſſe ſine oꝛdine ꝑ aliquod
malũ qð nocet bono nature. Mam aliqͥs babens in-
debitã quãtitatem habet pulcritudinẽ foꝛme ⁊ ecõ/
uerſo.⁊ ſiliter eſt in oꝛdine.ſed ſic ſe habet malũ cul/
ße ad modũ ſpeciẽ ⁊ oꝛdinem in ſpũalibus.ſicut ma
um qð nocet nature ad modũ ſpecieʒ ⁊ oꝛdinem in

coꝛpalibus.ſi g̊ in coꝛpalibus nõ pꝛiuant᷑ illa tria ſi-

mul ⁊ inſeꝑabiliter. videt᷑ ꝙ nec in ſpnalibus.
Item nos videmus ꝙ alia bona naturalia ſic ſe
habẽt ꝙ vnuʒ põt auferꝛi ſine altero.ſicut foꝛtitudo
ſine eloquẽtia ⁊ ecõuerſo. ſi modus ſpecies ⁊ oꝛdo
dicũt bona naturalia ipſius aie.vidct᷑ ꝙ vnum ſinę
altero pꝛiuari babeat ꝑ malũ culpe. Sa tm̃ vnũ

vni opponit᷑.S malũ vnñ opponit᷑ vni bono.aut igi
tur qdᷣlibʒ peccatũ claudit in ſe tria peccata ſiuema

la. aut ſi vnicũ eſt peccatũ ſiue malũ.videt᷑ ꝙ nõ tol
lat ſimul ⁊ ſemel iſta tria. Si tu dicas ꝙ iſta tria con
curꝛãt ſimul in vnũ bonũ.quero qualiter poſſit itel-
ligi cũ videant᷑ differꝛe foꝛmaliter: Et iteꝝ cñ in om
nibus habeant repiri.qualiter dicunt᷑ ꝑ malũ culpe
pꝛiuari.q nõ reperit᷑ niſi in ſola creatura rationali.
R an pdictoꝝ talegenel eſt notandum ꝙ tri/ 26
plex fuit modus aſſignãdi ⁊ diſtinguẽdi modũ ſpe-
ciem et oꝛdinem in rebus. Mam aliqui acceperunt
iſta tria ᷣm diuerſas pꝛopꝛietates in eadem re con/
ſideratas.ita ꝙꝙ modus dicat aliquid pertinẽs ad ge
nus quantitatis. ⁊ ſpecies aliquid pertinens ad ge-
nus qualitatis. ⁊ oꝛdo aliquid pertinens ad genꝰęp ⸗
tionis. Sed iſte modus affignadi non cõſonat ver
bis Aug. Mam ipſe vult ꝙ in quolibet q;tumcung
paruo bono.nõ ſolũ in ſubſtãtia ſed etiam in ꝓpꝛieta
te ſubſtantie ſit reperire iſta tria. vnde hec tria ſe ex/
tendunt ad omnia entium ⁊ pꝛedicamentoꝛum gc/
nera⸗ ealedo modus aſſignãdi ⁊ diſtinguẽdi iſta
tria ſumitur per comꝑatõnem ad dae Diaibz

9

Ai.
em res tripliciter habet ↄſiderari videlicet in ſc.et ꝑ
compꝑationẽ ad alias res vniuerſi.⁊ in comꝑatõe ad
finez. At aũt in ſe ↄſiderat᷑.ſic attendit᷑ in ea modꝰ.
Mam vnaqucq; res in ſeipſa finita eſt et modifica⸗/
ta. At aũt compat᷑ ad res alias.ſic attẽdit in ea ſpe
cies.ſicut attendit᷑ pulcritudo ꝑtium ᷣm ſitũ quem

habẽt in toto. At aũt ↄꝑatur in relatõe ad fines.ſic

attendit᷑ in ea oꝛdo. Unaqueqʒ cm̃ res oꝛdinata eſt
dum directe tendit ad finẽ ad quẽ eſt. Iſte aũt mo/
dus dicẽdi ⁊ ſi videat᷑ elici ex verbis Aug.adhuc ta/
men veritatẽ ꝑpfecte nõ attingit.om̃ibꝰ em̃ alijs rebꝰ
circũſcriptis. remanente vna ſola aia adhuc põt pec/
carc.⁊ adbuc põt attendi in ea modus.ſpecies.⁊ oꝛ/

do.Et ideo eſt tercius modꝰdicẽdi pᷣdictis rationa/

bilioꝛ.ꝙ modus ſpecies ⁊ oꝛdo ↄſiderant᷑ in eadem
re ſᷣm diuerſas ↄpatõnes ſiue relatõnes ad ideʒ. At⸗/
tendunt᷑ ei in vnaqq; creatura ſm ꝙ ipſa eſt veſtigi
um crcatoꝛis.qð quidẽ veſtigiũ ↄſiſtit in comꝑatio/
ne creature ad creatoꝛẽ ſᷣm triplex genus cauſe.ſicut

pꝛimo li.dictũ fuit.ita ꝙ modus attendit᷑ ſm com

parationẽ creature ad creatoꝛẽ ratõne cauſe efficiẽ/
tis.ſpecies in ratõne excmplaris cauſe.⁊ oꝛdo in ra/
tione finalis cauſc.Et quia qdᷣlibet ens qtumcunq;
modicũ habet iſtã ↄꝑatõem ad deũ.in quolibet ente
creato reperiũtur bec tria. Juxta hũc igit᷑ modũ at/
tendendũ eſt. ꝙ; creatura ratõnalis.? eſt natura que
dam. ⁊ eſt vlterius pᷣter alias creaturas oꝑans ꝑ vo
luntatem.⁊ vtroq; modo babʒ ↄpꝑari ao deũ.⁊ vtro/
modo hʒ repeniri in ea modꝰ.ſpẽs et oꝛdo.vtroq;

vtiã mõ hʒ circa cam reꝑiri malũ qð eſt iſtoꝝ trum

ceoꝛruptiuum. ſed malum culpe ꝓpꝛie habet ↄſiſtere

circa ipſam ſᷣm ꝙ eſt voluntarie opcrans.⁊ ideo pꝛi

uare babent modum ſpeciem ⁊ oꝛdinem ſᷣm ꝙ con/
ſiſtũt circa ipſam volũtatẽ vt eſt volũtarie operans.
AVoluntas aũt cũ habet modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ ſiẽ de/

bet bona eſt. Lũc aũt volũtas nr̃a bona eſt.qũ i mo
uendo ſiue oꝑpando ↄtinuat᷑ diuiue virtuti vt pꝛinci
pio mouẽti.⁊ ↄfoꝛmat᷑ ci vt regule dirigẽti.⁊ vnit᷑ ei

vt fini qͥetanti.⁊ in pᷣ attendit᷑ modus.in ſcdᷣo ſpẽs.

⁊ in tercio oꝛdo.ſᷣm ↄpationẽ in triplici genere cau
ſe.Qñcunq; vo aliquis pcccat.neceſſario diſcõtinu⸗/
atur a deo tanqᷓ;ᷓ a pꝛincipio moucnte.qꝛ deus nunq;
mouet ad pctm̃. Diſcoꝛdat a deo tanqꝙᷓ a regula diri
gente. elongat ſe ⁊ deoꝛdinat aliqͥd a finc quietan /
te.ponẽs creaturã finem. ⁊ in om̃i pctõ neceſſe ẽ iſia
tria ↄcurꝛere.⁊ ſic patet ꝙ om̃e pctm̃ coꝛrumpit cir-
ca voluntatẽ bec tria ſq; modũ ſpeciẽ et oꝛdinem ſi /
mul ⁊ inſeꝑabiliter. ⁊ ↄcedende ſunt ratõnes que h

orluſtendũt. Ad ratõnes vo in oppoſituʒ adductas
2facile eſt rũdere. A pꝛimũ em̃ qð obijcit᷑ ꝙ ſemꝑ
manet ſalua ↄpatio ad efficiens ⁊ exemplar.dom ꝙ
voluntas vt natura quedã eſt hʒ ad deum ↄꝑari illo
triplici genere cauſe. ⁊ ᷣm hoc bʒ quẽdam modũ ſpe
ciem ⁊ oꝛdinem in quibꝰcõicat cum om̃i genere cre/

ature.⁊ malũ culpe nõ habʒ hoc modo illa pꝛiuare.

Alio modo ſicut pᷣdictum eſt hʒ ↄpꝑari ad deũ vt mo
uentẽ ⁊ dirigentẽ ⁊ quietantem.⁊ hoc modo nõ ma/
net ſalua ↄꝑatio ad deum ſub ratõne exemplaris ſi/

ue regule dirigentis.nec ctiam ſub ratõne monẽtis.

28 ſicut nõ manet ſub ratõne finis. 1 Aa llud qð obij⸗
cCcälif᷑ ꝙ in coꝛpibus vnũ põt adimi ſine altero.dum q;
bec in coꝛꝑpibus dupliciter pñt accipi. no modo ꝓ
ut accipiunt᷑ penes diſpoſitõnes diuerſas.⁊ boc mõ
vnum põt adimi ſine altero.ſed hoc modo nõ atten

gitur penes idem m dpatõnes. vidls put eidemm

ſm diuerſas ↄpatõnes in triplici genere cauſe.Et hᷣ
dico qtum ad pꝛimũ eſſe.vel ꝓut eadem foꝛma acci
dentalis dat qtum ad bene eſſe. Et hoc modo nun/
qᷓ; fallit quin ſi fiat coꝛruptio in modo.ꝑ ↄſequẽs eti
am fiat in ſpecie ⁊ oꝛdine.⁊ econuerſo.
obijcitur ꝙ in alijs bonis naturalibus nõ eſt ita. d
ꝙ nõ eſt ſimile. quia alia bona naturalia eſſentialiter
differũt. ⁊ ideo vnum poteſt coꝛrimnpi ⁊ tolli ſine al⸗
tero.nõ ſic aũt eſt in modo ſpecie ⁊ oꝛdine.imo circa

idem fundant᷑ ſicut oſtenſum eſt. ⁊ per boc patet re/
ſponſio ad vltimũ. Nam ⁊ ſi modus ſpecies et oꝛdo ʒ

videant᷑ eſſe tria bona.nõ tamen ſunt diuerſa ꝑ eẽn
tiam.ſed dicunt tres comꝑatõnes eiuſdem boni.

Patet ctiam illud quod vltimo querebatur. quare ʒ 1

ſcilic culpa nõ eſt in om̃ibus in quibus repit᷑ modꝰ
ſpecies ⁊ oꝛdo.quia nõ eſt priuatio illoꝝ triũ ᷣm ꝙ i
eis ↄſiſtit generalis ratio veſtigij.⁊ ↄſiſtũt circa om/
nem creaturam.ſed ꝓut ↄſiſtunt circa voluntatem
deliberatiuam.

¶ Utrum hec tria ꝑ quodlibet peccatum coꝛrumpan.

tur equaliter.Et ꝙ ſic videt᷑. Pꝛimo ꝑ auguſti.in li.
de natura boni.vbi hec magna ſunt.magnum eſt bo
num. vbi parua paruum. ergo ſᷣm hec tria attendit
intentio ⁊ diminutio in omni bono. ergo ſi idem bo
num nõ poteſt eſſe magis ⁊ minus in ſeipſo.neceſſe
eſt ꝙ cum iſta tria pꝛiuant᷑ ꝙ cqualiter pꝛiuentur.
Ntenm ſiſta tria ſunt veſtigiũ trinitatis ſumme vbi
eſt ꝑfecta equalitas ⁊ ↄſubſtãtialitas. ergo ſicut bec
tria ita ſunt ↄſubſtãtialia ꝙ vnũ ſine altero eẽ nõ po
teſt. ſic etiam ſunt equalia. q;tum diminuit᷑ de vno.
neceſſe eſt tm̃ diminui de reliquo. ¶ Item bec tria

pꝛiuari nõ eſt niſi bonum pꝛiuani.ſicut pꝛius oñſum

eſt. ſed in eodem ⁊ ᷣm idem nõ eſt magis ⁊ minꝰ re/
perire.ergo ſi ꝑ idem malum iſta tria pꝛiuantur.ne/
ceſſe eſt pꝛiuari equaliter. ¶ Item quanto volũtas
plus recipit a deo.tanto eſt deo ſimilioꝛ.et quãto eſt
deo ſimilioꝛ. tanto magis ad deum tendit.ergo necei
ſe eſt ꝙ quantũ habet de modo.tantũ habet de ſpẽ et
oꝛdine.⁊ ſi hoc.neceſſe eſt illa tria bona per malũ p/
uari equaliter.¶ Sed ↄtra. videt᷑ ꝙ malum pꝛinci/
paliter pꝛiuet oꝛdinem. qm̃ malicia in opere pꝛinci-

. 2

paliter attendit᷑ penes intentõnis deoꝛdinatoem. er

go ſi penes banc pꝛincipaliter cõſiſtit oꝛdo. videt᷑ ꝙ

malum plus habeat pꝛiuare oꝛdineʒ qᷓ; modum v
ſpeciem. GGtem modus ſpecies ⁊ oꝛdo coꝛreſpon⸗

xent illis tribus viczʒ vnitati veritati et bonitati.ſes

malũ pꝛincipaliter ⁊ plus aufert de bonitate.qꝙᷓ aufe
rat de vnitate ⁊ veritate. ſi bec tria coꝛreſpodent il⸗
lis tribus.videt᷑ ꝙ nõ adimant iſta tria equaliter.
Item bis tribꝰin quibꝰattendit᷑ ratio veſtigij vi
delicet modo ſpẽi ⁊ oꝛdini coꝛreſpondẽt illa tria ĩ q/
bus attendit᷑ ratõ imaginis.vicʒ memoꝛia intelligẽ
tia ⁊ voluntas.ſed pctm̃ cum defoꝛmat imaginẽ nõ
defoꝛmat oms potentias equaliter. ĩmo pꝛincipaliꝰ
⁊ magis defoꝛmat voluntatem.q̊ pari ratõne nõ coꝛ
rumpit equaliter modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ.ſed pꝛincipa/
lius aufert oꝛdinẽ q́; modũ vel ſpẽm. Item petim̃
loquẽdo eſſentialiter ⁊ ꝓpꝛie defoꝛmitas eſt.ſed om/
nis defoꝛmitas pꝛincipaliter dicit pꝛiuatõez foꝛme ſi
ue pulcritudinis.& ſpeciei.igit᷑ culpa non pꝛiuat hec
tria equaliter. ſed pꝛincipaliter puuat ſpẽm. ¶¶ Iee

.

d illð qð 2

ta c
doni
rrmro

glotm i
t Aug ite
aumſtein

tolpeca
in
i tolz⸗

Cicgalaud⸗
ſofſotod
gtoneutt
ce ſotc⸗
litizagn
ſocnoſpes?
liͤncsau
cineovvi⸗
nrochunt
etnpti d⸗
ruticong⸗
teictaian
horumntantu
ietinmali
ato wt ſ
lotruum.E
nctces pter
gis ſcetü vt
nnalideſpeae
ſolum ſpesp:
eſocaalinta

ſt /nönts ui⸗

cdobjatn
Ctönennddnn
ntanciepenes
Nqvanciap⸗
genzgſttm
nendoabon

1asudeo

tubobiste⸗
wumeſtputin
figß putait
oſſctitrca
noßingbon

4

ſnlecr lepa
nlmurr 19
iſtcüfnpe
funbeetnuſo
ſonfunctnen

1 Krinut:

mmahrcie
tenpeſuh
anmiuci
fulteoc
unbͦgzſce

ſugotiidenoi

eclhesef
ſig mnlie
Keſorgoe
algteſten
nſfcijten
iimgloo
thereſich

monmrn
Rugfint.
unncb⸗

32

NHuNe

dopiontn
er man.
iüneti

55

VopArA

wai
ninidtm.
Rbann
tgus cfun
Gr nine
uud Wn
N ecin
nägge

tuiß
un ann
. Pentbenct
a
Ftwün
Garth⸗
rhhin/
rnftl
hniin
ruchnn,
mti
tunuck
—
Ntmmnt

34

36

37

5 ponit᷑ illis.

malum aliquo modo poteſt bene ordinari.ſicut di/
cit Aug.in ench̊.ſed nullo modo põt ſpeciez habere
cum ſit pꝛiuatio.g videt᷑ ꝙ in malo magis fiat pꝛiua
tio ſpeciei qᷓ; oꝛdinis.nõ fit & pꝛiuatio illoꝝ triũ eq̃li-
ter. een nõ fit pꝛiuatio in aliquo reſpectiuo niſi

ꝑ pꝛiuatiõeʒ pꝛius factam in aliquo abſoluto in ali -

quid.aliquid em̃ ꝑ ſe et ꝓpꝛie nec eſt motꝰ nec muta⸗
tio.& ſi oꝛdo dicit relatòeʒ ad alterũ.nõ põt fieri coꝛ
ruptio in oꝛdine.niſi ꝑ coꝛruptiõeʒ factam in ſpecie.
videt᷑ igit᷑ ꝙ coꝛruꝑtio facta ꝑ malum non reſpiciat
illa tria equaliter. UKvon cum illa tria videlʒ
modus ſpẽs ⁊ oꝛdo ꝓut pꝛiuant᷑ ꝑ modũ culpe ſunt
ↄditõnes eiuſdem bone voluntatis.nõ ſolũ abinui⸗

cem inſeꝑabiles.verũ etiam equales equaliter pᷣuã/
tur ꝑ qdcunq; malum culpe.Qòᷣlibet em̃ malũ cul -
pe intantũ deoꝛdinat inqtum facit deo diſſimileʒ. et
intantũ elongat a deo.ita ꝙ quẽadmodũ gr̃a equali

ter reddit aiam oꝛdinatã ⁊ ſpecioſam ⁊ potenteʒ in
bonum.tantũ vel magis culpa deoꝛdinat ipſaʒ ⁊ de/
ijcit in malũ. Et quẽadmodũ in gloꝛia ſiliter eſt ade/
quatio dotũ.ſic etiam in culpa equaliter fit pꝛiuatio
boꝝ trium.Et ideo ſicut dicit᷑ viſio in gloꝛia eſt tota
merces. ꝓpter ↄnexionẽ ⁊ equalitatẽ in dotibus gloꝛi
oſis.ſic etiã vt dicit aug.in li.lxxxiij.q.q totũ nomen
mali de ſpeciei pꝛiuatõne repertũ eſt.nõ qꝛ ꝑ malum
ſolum ſpẽs pꝛiuet᷑ vel pꝛincipaliter. qꝛ in pꝛiuatio/
ne ſpeciei intelligit᷑ pꝛiuatio alioꝝ. Concedende ſũt
igit᷑ rõnes que ad pꝛimã ꝑtem inducunt᷑. N. illð
qð obijcit᷑ ꝙ malicia pꝛincipaliter ↄſiſtit penes in-
tentõnem. dum ꝙ verũ eſt. ſed ꝙ ipſe obijcit ꝙ oꝛdo
attendit᷑ penes intentõcʒ.dm ꝙ illud intelligit᷑ pe
nes quandã appꝛopꝛiatõeʒ.nam circa ipſaʒ intenti/

onem ↄſiſtit modus ſpẽs ⁊ oꝛdo.ex quibꝰ⁊ bona eſt

intentio. ⁊ bona eſt actio que ex intentõne ꝓcedit.
Ed illud vo qð obijcitur ꝙ modo ſpeciei ⁊ oꝛdini

tribꝰ bis rñdet vnitas veritas ⁊ bonitas.ddim q; ve

rum eſt. put in illis tribus ↄſiderat᷑ generalis rõ ve⸗
ſtigij. put aũt in ipſis attendit᷑ coꝛruptio mali culꝑe.
q̃ ↄſiſtit circa voluntatẽ.bec tria hñt ↄſiderari in bo

no bᷣm ꝙ bonum eſt. ſicut in pᷣcedenti ꝓbleumate pa

tuit.⁊ ido eq̃liter ꝑ malũ hñt pꝛiuari.qm̃ directe op/
dillud qd obijcit᷑ ꝙ malũ nõ equali
ter defoꝛmat om̃s potentias imaginis.dom ꝙ nõ eſt
ſimile.qꝛ ille potẽtie ſunt diuerſe ⁊ ad diuerſos actꝰ
oꝛdinate.ita q; aliqui illoꝝ actuum reſpiciũt culpaʒ
⁊z iuſticiã ſᷣi plus ⁊ minus.nõ ſic aũt eſt in ꝓpoſito.
nam hec tria ſola ↄpatione differũt. ⁊ cum babeant

idem fundamenti.ncceſſe eſt ꝙ quantũ diminuitur
vnũ diminuat᷑ ⁊ alterũ.ilAd illð qd obijcit᷑ ma/

lum culpe eſt defoꝛmitas.dðm ꝙ nõ tm̃ eſt defoꝛmi/
tas oppoſita pulcritudini.ſᷣ etiã eſt defoꝛmitas op/

poſita rectitudini.ideo ñ ſequit᷑ ꝙ magꝗ pꝛiuet ſpᷣm
ꝙᷓ oꝛdinẽ.nõ em̃ dicit᷑ defoꝛmitas ꝑ ſoliꝰ pulcritudis

pꝛiuatõeʒ.ſed etiꝗ in hoc intelligit pꝛiuatõ alioꝛum.
magis tñ denoiat᷑ a pꝛiuatõne ſpeciei ⁊ foꝛme.ꝓpter

ſe
boc ꝙ ſpẽs eſt ratio cognoſcendi. Ad illud qd ob

ijci᷑ ꝙ malũ eſt oꝛdinabile.dm q; duplex eſt oꝛdo.

Eſt em̃ oꝛdo ante factum eſſe.qui eſt ex intentiõe fa
cientis. ⁊ eſt oꝛdo poſt factũ eſſe. qui quidẽ attendi᷑
Fm iuſticiã retribuentis. Pꝛimꝰoꝛdo eſt ille qui pꝛi -/

uat᷑ a malo ꝑ malũ.Et hunc oꝛdinem. malum nõ po
teſt habere ſicut nec ſpẽm. Scᷣs vᷣo oꝛdo nõ pꝛiuat᷑

ꝑ malum.immo malum eſt oꝛdinabile in peius him

„“

—
oꝛdinem illum. „ illud qd obijcit᷑ ꝙᷓ nõ fit pᷣua/3 8
tio in reſpectiuo niſi ꝑ aliquod abſolutũ.dm q; taz
ſpecies q; oꝛdo vt hic accipit᷑ vtrũq; eſt reſpectiuuz.
ideo nõ magis pꝛiuat᷑ vnũ ꝑ alterũ q; ecouerſo. Ni-
bilominꝰtñ hec tria tollunt᷑ ꝑ mutatõnem factã cir
ca aliquid abſolutũ.tũc em̃ pꝛiuat᷑ cũ li.arbi.peccat
inoꝛdinate mouendo ſeißn.
— eſtio. iij. f
Vtr m ꝑ malum cõtingat hec tria coꝛrumpi totali/
ter. Et ꝙ nõ videt᷑. Aug.in ench. Bonũ minui malũ
eſt. qᷓuis q́;tumcunq; minuat aliquid remaneat.er-
s80 ꝑ culpam nunq; aufert᷑ totuʒ bonũ qð ꝑ malum
coꝛrumpit᷑.ſed tale bonũ attendit᷑ in modo ſpecie ⁊
oꝛdine. eem aug.in li.de natura boni loqus
de his tribus. vbi bec magna ſunt. magnũ bonũ eſt.
vbi parua ꝑpuum.vbi nuila nullũ. ſi ꝑ culpam to/
taliter fieret boꝝ triũ ademptio.fieret peccantis ad
nihilatio. ſed hoc eſt impoſſibile ꝙ aia peccando ad⸗·
nihilet. igit impoſſibile eſt ꝙ iſta tria totaliter coꝛri
pant᷑. Sem malũ ſi maluz eſt aliquid adimit.ſed
impoſſibile eſt ꝙ aliquis tot mala faciat ⁊ tantũ pʒec
cet quin adhuc poſſit peccare.ᷓ nunq́; tantũ pecoot
quin adhuc inueniat culpa in eo aliqd bonũ qð poſ-
ſit adimere.ſed boc bonũ ↄſiſtit in modo ſpecie ⁊ oꝛ⸗
dqine.g ⁊c. ¶ Item de nemine deſperandũ eſt duz eſt
in via. q;tumcunq; peccet.adhuc babilitatem ba-
bet benefaciendi.ſed qdiu habet habilitatẽ benefaci
endi. adhuc babet aliqd bonũ qd malũ põt coꝛrum/
pere.⁊ ſi hoc.habet modũ ſpẽm ⁊ oꝛdinẽ. iſta nun⸗/
qꝙ̃ᷓ coꝛrumpunt᷑ totaliter ꝑ malũ culpe. Item de⸗

mus ꝙ in aliquo coꝛrumpant᷑ totaliter. tunc querit᷑

aut ille deſinit eſſe. aut nõ.Si ſic.ꝗ ꝑ pctm̃ contingit
coꝛrumꝑe ſubam immoꝛtalẽ ⁊ incoꝛruptibileʒ.aianꝝ
ſcʒ rõnalem.qð eſt impoſſibile.Si aũt nõ deſinit eẽ.
aut g̊ põt peccare aut nõ.Si põt peccare.g̊ aliquod
bonũ põt ꝑdere.ſi hoc.adhuc babet aliquid de habi
litate ⁊ modo ⁊ ſpecie ⁊ oꝛdine q̃ coꝛrumpunt᷑ p mæ
lum culpe.Si. nõ põt.⁊ ſuba rõnalis qᷓ nõ põt pecca
re habens liberã voluntatẽ melioꝛ eſt illa qᷓ wt pec⸗
care.qꝛ deo ſimilioꝛ eſt.ꝗ̊ ꝑ multitudinẽ pctoꝝ ꝑueni
ret homo ad ſtatum melioꝛẽ.ſed hoc eſt falſum ⁊ im
poſſibile.g ⁊ illud ex quo ſequit᷑.videlʒ ꝙ modus et
ſpecies et oꝛdo totaliter adimatur ꝑ peccaltum.
Se⸗ ↄtra. Omne illud a quo fit ademptio ⁊ abb
latio.ſi nõ eſt infinitũ.aliquãdo totaliter eſt adempp
tum. ſed omne bonum qð eſt in anima ſiue ſit habi-
litas ſiue potentia finitum eſt. ſi g malũ culpe tolli
tur ⁊ adimit᷑.neceſſe eſt ꝙ aliquãdo totaliter adima
tur. ¶ Item ſi malũ adimit.tãtũ de bono.ergo ma
ius malum maius adimit.⁊ duplo malũ duplo adi /·
mit. ſed nullum eſt peccatum ita magnum quin adq
huc poſſit eſſe maius.ergo ſi vnum paruum pecca
tum adimit aliquid de bono.poſſibile eſt ꝙ aima co⸗
mittat ita magnum peccatũ ꝙ totaliter adimit bo-
num quod ꝑ peccatum pꝛiuatur. ¶ Item quanta
cunq; coꝛpoꝛali quantitate data.quãtumcunq; mo/
dicum inde auferatur.vtpote ſi a mari auferat᷑ gut/
ta aque contingit intelligere ꝙ aliquando totuʒ au⸗
feratur. ergo pari ratõne videtur in quãtitate virtu/
tis.qꝙ q;'tumcunq; parum aufertur per malum.ſi ho
eccet cõtinue.aliquando totum erit ↄſumptũ.
em ſicut ſe habet gratia ad pꝛonitateʒ.ſic ſebz
bet culpa ad bonam habilitatem.ſed gratia adeo pꝑt·

malũ aliquid tollit de habilitate.cũ nõ ſint ibi in
ta tanta.aliqũ erit totaliter ↄſumpta.Si tu dicas ꝓ

ſicut in pꝛima.nunc autem nõ eſt
nNnus ⁊ minus adimitur. ⁊ ita nunqᷓ; finitur. Si quis
eri in diminuendo accipet milleſimam ptem dimi -/
nuibilis. ⁊ poſtmodũ milleſimam ꝑtem reſidui.⁊ ſic

3 um multitudinẽ nibil facit ad illius habilitat᷑ dimi
nutionẽ.imo poti?ꝰex boc poſſet argii ꝙ nullo modo
minuit᷑.cum infinitũ nõ ſit minꝰinfinito ex ea parte

malum ſiue malicia eſt curuitas.et intenſio in malo
eſt ꝑ receſſum a bono. habilitas illa nunqᷓ; aqeo di/
minuit᷑ quin adbuc poſſit magis diminui. qꝛ nunqᷓ;

ceſcere q; oĩno aufert pnitatem. ſicut patet in xpo ⁊ ſubſequi maioꝛ eulpa. ⁊ ſicↄſequenter pccdendo.er ntsicote
beata virgine.in quibꝰfuit tãta gra ꝙ nulla fuit i eis go ſemꝑ põt fieri maioꝛ ⁊ maioꝛ ademptio.et ita ne⸗ umoff
ad malum ꝓnitas.S pari rationc videt ꝙ adeo ppt ceſſario aliquãdo poterit ficri illius totius boni cõ/ ſepienei
creſcere culpa. ꝙ totaliter pdatur ad bonum habili / ſumptio. Et ideo dixerũt aliqui aliter. vicʒ ꝙ illa gomnnun
. tas. ¶ Item ſicut ſtatus gloꝛie ↄfirmat in bono.ita habilitas ſemꝑ minuit᷑ ⁊ nunq; finit᷑ boc venit ex Nᷣ ncitt
ſtatus damnatõnis ↄfirmat in malo.& ſicut ꝑ gloꝛi / ꝙ eſt durabilis ⁊ cõtinuabilis in infinitum.quis ſit 4 ſogt
ain reddit᷑ homo impoſſibilis ad malum.ita ꝑ dam actu finita. Ande ſicut aqua que eſt in fonte ſcaturi⸗ ⸗
natõnem eternam reddit᷑ impoſſibilis ad bonum.ꝭᷣ ente actu finita eſt.nunq; tamen põt tm̃ exbauriri. i
vbicunqʒ eſt ad bonum impoſſibilitas.ibi nulla eſt quin ſemꝑ remaneat. ꝓpter boc ꝙ eſt ibi virtus cõti iſiet
ad bonũ habilitas.ſi g babilitas ad bonum eſt illud nue inftuendi.ſic ⁊ in ꝓpoſito dicũt ſe babere. ꝙ ipſa lunonl
qð adimit᷑ pꝑ peccatum. ⁊ cuiꝰmodus ſpecies ⁊ oꝛꝛdo bhabilitas ad bonum oꝛtum bhabet a libertate volun . Aacco⸗
tollit᷑ per culpam.videt᷑ ꝙ bec aliqñ totaliter ſit ad/ tatis.⁊ q;tumcunqʒ voluntas ſe actu debabilitet.qꝛ 4 g
59 empta. ¶ R'. doᷣm ꝙꝙ abſq; dubio p maluʒ cuipe nõ tñ ſemꝑ manet libera.ſemꝑ põt ſe ad bonũ habilita *
ↄtingit oino remoueri dor habilitatem volun/ re. Et ideo ſicut ſi quis ſubtraheret radios ſoli illu⸗ tugst
tatis ad bonum.nec modũ ſpeciẽ ⁊ oꝛdinem qui vm minanti. ſol poſſet ↄtinue ſuos radios reſtaurarc.qᷓ erne
illam attendunt᷑.⁊ hoc manifeſte apparet.quia nun uis habeat actualiter finitatẽ. ſic ⁊ in pooſito dicunt 7 nni
q̃ volũtas põt eſſe ſine naturali habilitate ⁊ aptitu/ ſe habere.⁊ ideo cum petm̃ nõ poſſit ipſam volunta gaate
dDine ad bonum. ſicut g̈ nõ põt voluntas Eaccads de/ teʒ que eſt radix ⁊ pꝛincipiũ illiꝰ habilitatis ꝑimere. funn bl⸗
ſinere eſſe. ſic nõ põt totam babilitatem illam ꝑdere. ⁊ volũtas ſemp poſſit illam habilitatẽ ↄtinuare. ma neten
⁊ modũ ⁊ ſpeciẽ ⁊ oꝛdinem que ſᷣm illam attendun / lum culpe nunqᷓ põt eã totaliter ↄſumere.qᷓ;uis ali/ fnigadan
tur totaliter amittere. Et hoc quidẽ dicit aug. expꝛeſj quo modo poſſit diminuere. Sed nec iſte modus di utrideog
ſe. ⁊ cõiter ↄſentiũt in hoc om̃s doctoꝛes. Sed quali cendi ſatiſfacit. Mam ſi ideo babilitas nõ finiret ꝓj- –
ter ꝑ pctm̃ habilitas illa ↄtinue adimat᷑ ⁊ nunqᷓ; fi pter boc ꝙ ↄtinue reſtaurat᷑ſic duo ſequerent᷑ incõ/ naunſu
niat᷑ ſiue ↄſummat᷑ difficile eſt aſſignare. Et ſuꝑ loc uenientia.quoꝝ vnum eſſet ꝙ nec habilitas minu ſcottech
diuerſi ſenſerũt diuerſimode. Quidam em̃ voluert retur niſi ad tempꝰſicut nec aqua fontis. Aliud eſſʒ beintlenn
dicere ꝙ babilitas illa nunq; totaliter tollit᷑. p eo ꝙ bomo poſſet reſurgere a pctõ ꝑ ſcipᷣm.ſi illam ba⸗ kahiſtuun
⁊ ſi ſit finita in ſe.eſt tamen oꝛdinabilis ad infinitu, bilitatem poſſet volũtas ſine gratia reſtaurare.⁊ re⸗ nlenk to⸗
bonũ ⁊ ad infinitos actus.⁊ ideo nunqᷓᷓ poteſt tolli. ſtaurando cõtinuare.i Et ꝓpterea eſt quartus mo⸗ Ktigmun
uec ꝑ peccati magnitudinẽ. nec ꝑ pcti multitudiney. dus dicendi. vicʒ ꝙ babilitas ſemꝑ põt minui ⁊2 nũ⸗ uppſtm
Seo iſte modꝰdicẽdi nõ ſatiſfacit.naʒ habilitas qᷓ; ̃ totaliter ↄſumi.⁊ hoc.quia eſt elongabilis a recti⸗ nnchuen
tumcũq; diminuat᷑ ꝑ pctm̃. adbuc eſt ad infinitũ bo tudine in infinitũ. Sicut em̃ linea curua põt infini⸗ lmuaholi
num.adbuc etiã eſt ad infinitos actus.& ex illa par/ ties elongari a rectitudine.i.nunqᷓ; tãtũ elongari q̃n ſteſepeus
te ita magna eſt ſicut pꝛius erat. in nullo eſt dimi/ adbuc poſſit magis. Sic cum malũ coꝛrumpat ba⸗ poſteſeyen
nute.igit᷑ oꝛdinatio ad boni infinitatem vel ad actu bilitatẽ elongando ipſam a rectitudine. ꝓ eo ꝙ ipᷣm Nmibadl

ua infinitum eſt.¶ Et ſpterea alij dixerũt aliter ageo elongat᷑ quin magis poſſit elongari. et nunq;
Aia habilitas ⁊ ſi ſemꝑ diminuat᷑.nunqᷓ tñ totaliter adeo curuat᷑ quin poſſit magis curuari.⁊ ideo ſemꝑ 4
tollit᷑. quia diuiſibilis eſt in infinituʒ. ⁊ nunqᷓ́; poteſt põt per malum diminui.⁊ nunqᷓ; totaliter tolli. Hic luscſqtt
ageo diuiſionẽ diminui.quin adbuc poſſt minoꝛ aũt modus dicẽdi inter ceteros p̃dictos mag vide Anßmndic
ceffici. ſicut in ſpnalibus habilitas potentie ꝗᷓ eſt qu? tur eſſe ratõnalis.p eo ꝙ fundat᷑ ſup modũ adimẽ- nionomd
titas virtutis. nunqꝙᷓᷓ pt ꝑ petĩ adeo pua effci.quin di ipſius mali.Coꝛmũpit em ſicut dictũ eſt ꝑ elongati ſbingnuiſt
aghuc poſſit minoꝛ fieri.⁊ hoc nibil ꝓbibet ꝙ aliqd onem a bono ſicut aug.dicit ⁊ mgf in fi. di. recitat in Gonfnen
ſit finitum actu ⁊ infinitum diuiſione.⁊ ita ꝙ ſit ſem la. — modi intelligentia amplioꝛẽ ba/ ah ltini
per diminuibile. ⁊ nũq; totaliter cõſumptibile. Sed bendã notanduzʒ eſt ꝙ ſic coꝛrũpit ⁊ diminuit culpa niztenin
nec iſte modus dicendi ſatiſfacit. Nam qᷓ;uis conti- habilitatẽ illam ſicut ei opponit᷑.ſed nõ opponit᷑ illi headpeni
nuum ſit diuiſibile in infinitum. nunqᷓ eſt tamen cõ babilitati m id qð eſt. vt pdictuz eſt ſupꝛa. ſiue put nepitne
tinuũ aliquod ita magnuʒ ꝙ ſi cõtinuatur diuiſione fundatur in natura. ſed m id ad quod eſt. id eſt p/ Ggloting
qtumcunq; parua.⁊ poſtmodum conſequenter fiat ut oꝛdinatur a gratia. et ideo nunqᷓ; coꝛrumpit eam
ablatio ꝑtis ita parue ſicut pꝛius.⁊ ſic ↄſequẽter ꝓ nec minuit.ita ꝙ aliquaʒ ptem ſui auferat ᷣim id qd Atrrn
cedendo. auc aliqñ totum ↄſumat᷑. ſicut patet ſia eſt.ſed quia deoꝛdinat ab eo ad qð eſt. ac ꝑ boc ſic mi uc

ert᷑ ita modicũ ſicut eſt vnus Rttoine ſi
ini

hoc verum eſſet ſi in ſequenti culpa tantũ adimeret᷑

ꝓcedendo. nunqᷓ totaliter tolleret. Si inq; boc mo
o dixeris non ſatiſfacis. pꝛo eo ꝙ maioꝛ culpa plus
tollit de bono. ⁊ minoꝛem culpam pᷣcedentem woteſt

ſic.quia ſemper mi

nuit ꝙ reliquit.⁊ ideo ſic coꝛrumpit q; nunqᷓ totali/
ter tollit. Ande ſicut dicit mgr̃ ꝙ ↄcupiſcẽtia ex vſu
charitatis ↄtinue minuit᷑ et nunq;; finit᷑.quia chari/⸗

tas nunqᷓ; opponitur ipſi ↄcupie ᷣm radicem ſuaʒ ⁊

ſm id in quo radicatur.ſed ſᷣm id ad quod inclinat.
ſic intelligendum eſt eſſe in poſito.⁊ illud meliꝰma⸗-
nifeſtatur ſi ſumat᷑ exemplum in terminis. Habili⸗

tas em̃ illa quam dicimus diminui non eſt aliud qᷓ;
idoneitas acime ad ſuſcipiendum gratiam. ⁊ ad co/

operandum gratie iam ſuſcepte. In boc igit᷑ dicitur

clpa habilitatem minuere. quia reddit animaʒ mi/

trgfne
s Audch
Grflmnn
nnnen,
namen
lotging
anziin
tnnſun
nz
ninigi
meieſr
monihe

ſctaein
Harn

mpleebo⸗
nmntale
cpgtili
gn. fuept

dckidg

umte,
ſrftiß
tuohen
gwi⸗
niuh⸗
lunln
“
rcu
temna⸗
nda
pj

2 1.

nus idoneam ad vtrunq;. Duʒ em̃ botno peccat de

um offendit.⁊ ex hoc efficit᷑ indignꝰ⁊ ineptus ad ſu/

ſcipiendũ gratiã dei. In hoc etiam ꝙ peccat pꝛsonus
ad malum reddit᷑.⁊ in hoc efficit᷑ ineptus ad opera
virtutũ.bᷣ planũ cſt iſtud ꝙ nunq; eſt aliqͥs adeo in/

dlignus gr̃a dei quin adhuc poſſit eẽ indignioꝛ.quia

nunqᷓᷓ tantũ offendit quin adpuc poſſit offendẽ. nũ/
qᷓ; eſt adeo indignꝰqͥn ꝙᷓdiu eſt in Ratu vie ſit ſuſce

ptibilis gr̃e.⁊ ita nunqᷓ; ex illa ꝑte emicit᷑ inbabilis in
ſummo ad ſuſceptõeʒ gr̃e.Siliter ex ꝑte ꝓnitat nul-

lus eſt adeo ꝓnus qͥn poſſit adhuc magis ꝓnus effi/

ci.ꝓ eo ꝙ voluntas ſempꝑ eſt libera.⁊ ideo nunq; ꝓ/-

nitas in volũtate põt fieri neceſſitas.et ita põt hõ ſꝑ

4

—

fieri magis ꝓnus ⁊ magis ineptꝰ ad cooꝑandũ gf̃e.
⁊ hoc ex neutra ꝑte totaliter dehabilitat᷑. Et ſic pa

tet ꝙ habilitas illa ꝑ culpam ſemꝑ põt minui.⁊ nun

ꝙᷓ totaliter tolli.Et ratio huiꝰeſt qꝛ nõ minuit᷑ alicu⸗
ius ꝑtis ablatõne.ſᷣ eclongatõne.nõ ſᷣm id qð eſt.ſed
ſ̃m id ad quod eſt.hoc em̃ mõ illi habilitati opponi⸗

tur. ⁊ ideo ꝑ hũc modũ ab ea diminuit᷑. Concedẽde
40 ſunt igitw᷑ ratõnes q̃ hoc oſtendũt.Ad ratõnes ad op

poſitum ſatis plana eſt rñſio. Nam qð obijcit pᷣmo
ſcdo ⁊ tercio ꝑ hoc ſoluit᷑.qꝛ ille tres ratõnes ex ma/

lo intellectu diminutõnis ꝓcedũt.Arguunt em̃ ac ſi

babilitas minueret᷑ ſᷣm id qʒð eſt.⁊ eius ps aliquota

tolleret.hoc aũt nõ ẽ ſic ſed ꝑ elongatõeʒ vt dictum
eſt. ⁊ ideo nunq́; põt tot peccatis debabilitari qͥn ad

huc poſſit magis pluribus.nec etiam tanto peccato

quin adbuc maioꝛi.⁊ ideo dicit Oyo.ꝙ malũ eſt infi

nitum.nõ quia aliquod ſit malũ ſummũ q̃ nibil poſ-/
ſit eſſe peius.̊ quia nõ eſt aliqd ita maluʒ qͥn adhuc

poſſit eſſe peius.⁊ ideo ꝑ quãtumcũq; maluʒ nunqᷓ;

adimit᷑ habilitas ſᷣm totuʒ.q;uis enim ſit finita.mo/

In nullo tñ pᷣiudiciũ factuʒ veritati c. P

dus tñ adimendi ipam ptendit ſe vſq; in infinitum.

nõ infinitate actuali. ̊ potentõnali.q ſcʒ dicimus ꝙ;

curuũ a recto in infinitũ põt recedere.Ad illð vᷣo 41
qd obijcit᷑ ꝙ gra totaliter tollit ↄocupiam. dom ꝙ q̃;
dam eſt gra qᷓ opponit᷑ ipſi ↄcupie ſᷣm id qð eſt.que
dam vo que opponit᷑ ipſi ſolũ ſm id ad qð eſt. ⁊ pꝛi/

ma eſt quedã gra gratis data.⁊ totaliter põt tollere

ↄcupiam.duni ſanat ⁊ reintegrat natura viciatam.

Alia vᷣo eſt gr̃a gratũ faciens.Et de hac dicit aug. x

q́;uis diminuat ↄcupiam.nunqᷓ; tñ finit eam.et huic
gre aſſimilatur culpa reſpectu habilitatis nõ alteri.
Mam ſicut dictũ eſt nõ opponit᷑ illi babilitati ſᷣm ſe
ſiue ſᷣm id in qͥ eſt.̊ ſᷣm id ad qð eſt.
obijcit᷑ gloꝛia reddit impoſſibilem ad malũ.dm
qꝙ; etiam pena reddit impoſſibilem ad bonũ.ſed ta/
men aliter ⁊ aliter.qꝛ goꝛia reddit impoſſibilem ad
malũ in hoc ꝙ in eo aufert᷑ radix mali ipᷣa ↄcupiſcẽ/

tia. ⁊ dat᷑ plenitudo boni. Damnatio vo eterna rec

dit impoſſibileʒ ad bonũ.nõ qꝛ ibi ſit plenitudo om⸗
nis mali.nec etiam qꝛ auferatur naturalis aptitudo

ad bonum..ſed qꝛ aufert᷑ merendi ſpacium.⁊ deꝰam-

plius nõ offert gram iuuantem ad bonum. Et ideo

illa impoſſibilitas nõ dicit᷑ ꝑ pꝛiuatõeʒ habilitat oĩ/

modam.ſed potiꝰ ꝓpter benefacicndi impedimenta.
Vñ ſi aliquis damnatꝰad ſtatum vie reduceret᷑ nul
la ſibi habilitate collata.de nouo habilitatem babe/
ret ad ſuſceptõnem gr̃e.⁊ ꝓpterea q;uis oꝛdinatõ ha⸗
bilitatis impediat᷑.tamen babilitas nunqᷓᷓ totaliter
tollit᷑. Eſto autẽ ꝙ ↄcederet᷑ ꝙ tolleret᷑ in inferno.
adhuc tamen nõ ſequeret᷑ ꝙ totaliter tolleret᷑ ꝑ pec-
catum. Mulla em̃ culpa ponit hominẽ extra ſtatum
vie.⁊ ideo nec aufert homini habilitatẽ ad gratie ſu⸗
ſceptionem. M V H

¶ Di.xxx vj. Vtrum peccatũ ſit pena peccati. M
Lienduũ eſt tñ quedã ſic eſſe pctã ⁊c. Supꝛa determinauit magiſter qͥd ſit pctm̃ ſᷣm rem ⁊ diffiniti/
onem. In bac ꝑte inquirit vtrũ pctm̃ ſit pena pcti.Diuidit᷑ aũt iſta ꝑs in duas ꝑtes. In quaꝝ pꝛi
a mgr mouet qõnem illam ⁊ determinat ᷣm opinionẽ alioꝝ. In ſcdᷣa vo ſᷣm opinionẽ ꝓpꝛiã.ibi.
ꝛima ꝑs hbʒ tres ꝑtes. In prima adducit męr̃ auẽctes qͥ
bus oñdit ꝙ vnũ pctm̃ ſit alterius pcti pena. In ſcda vᷣo mouet qõnem vtrũ pctm̃ ſᷣm idem ſit culpa ct ꝑena

IAd illud qd 42

an m diuerſa. ⁊ determinat iuxta alioꝝ opinionẽ.ibi.Et ideo merito querit᷑. In tercia vᷣo ſubiũgit illius opi
nionis maioꝛẽ explanatõeʒ.ibi. Et licet ex hoc ſenſu om̃e pctm̃ moꝛtale poſſit dici.Siliter ſcda paꝛs pꝛincipa
lis in qua iſtã qõnem determiat m ꝓpꝛiã opinionẽ diuidit᷑ in tres ꝑtes. In quaꝝ pꝛima determiat ꝓpoſitam
qõnem ſ̃m ꝓpꝛiam opinionem.ↄfirmans eam auẽcte ſanctoꝝ. In ſcda vᷣo determinat quoddã dubiuũ in pᷣdi/
ctis auctibus ꝓpoſitũ.ibi. Illud aũt diligenter notandũ eſt ꝙ ſupꝛapoſitis ⁊c. In tercia vᷣo breuiter epilogat
ea q̃ pdicta ſunt.ibi. Satis diligenter eoꝝ poſuimꝰ⁊c. Et ſic in hac totali ꝑte agit᷑ pꝛincipaliter de comꝑatiõe
culpe ad penâ. Atrũ vicʒ culpa ſit pena cauſaliter tm̃.an cauſaliter ſimul ⁊ eſſentialiter.Et quis ſᷣm aliquo/
rum opinionem pctm̃ ſit pena tm̃ cauſaliter.m tamen opinionẽ magiſtri quã in litera innuit nõ tm̃ cauſali/
ter. ſed etiam eſſentialiter pena eſt.

4 dducit autoꝛitates quibꝰoſtendit ꝙ vnũ peccatũ a ¶Pcetm eſt ⁊ cauſa

Di.xxxvj ſit alterius peccati pena. 9 peccati. Sed otra. aut
Kiendũ eſt t queda ſiceſſe pcts vt ſint ei: Peccc ain ia autne
M anm pene pctoõꝝ. Vñ aug. ſup illi locũ P. ceſſaria. Mon volun-
Alyvij ſupcecidit ignis ⁊ nõ viderũt ſoleʒ. it. taria.quia nihil volũ⸗
tGqIgnis ſuꝑbie ⁊ ↄcupie ⁊ ire intelligit᷑. Iſtaſ tarie oꝑat᷑ niſi qdð co/
penas pauci vident.ideo eas maxime ↄmemoꝛat apo gnoſcit et appetit. ta-
ſtolus in epla ad Ro. ⁊ enumerat multa q̃ pctã ſunt ? s uceneſ nenna⸗
peena peccati. Itẽ. Inter pꝛimuʒ em pctm apoſtaſie et n cſt voltcaria es.
yVltimã penam ignis eterni.media que ſunt.⁊ peccata Item nõ eſt cauſa ne
lIluuunt ⁊ pene peccati. Oꝛego.quoq; ſuꝑ Eʒech.ait.õ⸗ ceſſaria.quia qui pec·
rnenti qui nõ vult penitere ponit deus offendiculu, cauit in vno pctõno
vlrhvbi ſcʒz grauius impingat. Pcetm̃ em̃ qð ꝑ pniam citiꝰ el neeg 4 Rakt
A nõ deletur. aut peccatũ eſt ⁊ cauſa pcti.aut pcim ? pe ltero. non diact

Momm 3

agliquo modo ſit cau/

lſa. Item ſi peccatum
eſt cauſa peccati. aut

ratõne alicuiꝰboni ſbᷣ

ſtrati.aut ratione de/

fectus. Mon rõne bo

ni ſubſtrati.quia tũc
magis deberet dici bo
num eſſe cauſa mali.

iᷓᷓ peccatum cã pecca

ti. Mon rationc defe⸗
ctus.quia qð nihil cẽ.

nullius eſt cauſa.intẽ

tio em̃ cauſalitatis in

ſolis entibus reperit᷑.
ꝓpt᷑ qð ẽ qõ qð pꝑecca⸗
tuʒ ſit cã peccati.⁊ ra

tione cuius pctĩ ſit

cauſa peccati.Rꝰ.dð
ꝙ cũ in pctõ duo ſint
videlicet conuerſio ⁊

gquerſio.ratõne vtriuſ
AKQ; pctm̃ habet ad ali/
ud pctm̃ diſponere.⁊
p boc pctm̃ aliud dici
tur cauſare. Ratione

quidem auerſionis.
quia in hoc ꝙ a deo a/

uertit elõgat a bono.

xt ꝑ hoc homo efficit᷑
Impotens ad reſiſten

dum malo. Rationc

cõuerſionis ſicut actꝰ
vnius virtutis diſpo⸗
nit ad actuʒ alterius.

vVtpote actus nutriti⸗
une ad generatiuã. ſic
vna culpa babet diſ/

ponere ad aliã.vtpo/

te gula ad luxuriam.
Eſt igit᷑ peccatũ cau/
ſa peccati.id eſt diſpo

ſitio trabens ſiue in/
elinans ad aliud pec/

catnuʒ tam röne auer/

lſionis q; ratõne ↄuer

lſionis.ſed ratõe aner

ſionis in qua cõmu/
nicant om̃ia peccata.

quodlibʒ eſt cã cuiuſ-

libet. ratõne vo ↄuer
ſionis in qua diſting/

——

na peccati. aut pctm̃ ſimul ⁊ cauſa ⁊ pena pcti. Ande
moyſes. Nondũ ſunt ↄpleta pctã amoꝛreoꝝ. Et Da G

Pã. lxviſj.

