mendaãt ac ꝓferunt. Que etiaʒ ſcripture geneſeos.vñ
pꝛima huius rei ad nos manauit cognitio.magis con

gruere videtur.

(ars ex illis opinionibus eligit et expila
at

les condite ſunt. .

Geñ.i.

quõ ꝑ interualla tempoꝛis res coꝛpoꝛs·

pellat᷑ ſcʒ. nomie ter ¶Scom hãc itaqʒ traditionẽ.oꝛdinem atqʒ modũ crea

tionis foꝛmationiſqʒ reꝝ inſpiciamꝰ. Sicut ſupꝛa me

moratũ ẽ. In principio creauit deus celũ.i.ãgelicam

naturã ſed adhuc infoꝛmẽ vt quibuſdã placet.Et ter

rã.i. illã cõfuſam materiã q̃tuoꝛ elementoꝝ quã noie
terre vt Aug.ait cõtra manicheos.iõ appellauit mox
ſes. qꝛ terra inter omnia elementa minus ẽ ſpecioſa.et
illa inanis erat et incõpoſita ꝓpter omniuʒ elemẽtoꝝn
cõmixtionẽ.Eandẽ etiã vocat abyſſuʒ dicẽs. Et tene
bꝛe erãt ſuꝑ faciẽ abyſſi ⁊c̃.qꝛ confuſa erat ⁊ cõmixta.

ſpecie diſticta carẽs.Eadẽ etiã materia ifſoꝛmis dicta

ẽ aq̃ ſuꝑ quã ferebat᷑ ſpũs dñi.ſicut ſuꝑfert᷑ fabꝛican/

dis rebꝰ volũtas artificis.qꝛ ſubiacebat bone volũta

ti creatoꝛis.qð foꝛmãdũ ꝑficiẽdũq; inchoauerat.q ſi⸗

cut dñs et ↄditoꝛ pᷣerat fluitãti et confuſe materie. vt

diſtigueret ꝑ ſpẽs varias qñ vellet ⁊ ſicut vellet.hec
i dicta ẽ aqua.qꝛ oĩa que ĩ terra naſcunt᷑.ſiue aiĩalia.
ſiue arboꝛes.vel herbe.et ſilia.ab humoꝛe incipiũt foꝛ

1 ..

Auguſti.
Quare illa con
fuſa materies
vocctur terra.
abyſſus qug.

mari atqʒ nutriri. hHis omnibꝰ vocabulis vocata eſt

illa ĩfoꝛmis materia.vt res ignota notis vocabul inſi

nuaret᷑ ĩpitioꝛibꝰ.⁊ ñ vno tm̃. Nã ſi vno tm̃ ſignifica
ret᷑ vocabulo. Hh eẽ putaret᷑ qdð cõſueuerãt hõies ĩ ilo
vocabulo itelligẽ. Sub his g̊ nõibꝰ ſignificata ẽ mã

—J JJ—

illa confuſa et infoꝛmis q̃ nulla ſpecie cerni ac tractari quẽtẽ lf̃am. Subſe⸗
poterat.i.noibus viſibiliũ reꝝ q inde future erant ꝓp⸗ nt em erxpꝛimit q̃i
pter infirmitatẽ ꝑpuuloꝝ qͥ minꝰ idonei ſunt inuiſibilia Sake .rai⸗
cõpꝛehẽedere.et iñc erãt tenebꝛe.i.lucis abſẽtia.ꝰ Non pero er 3.
fſ. em̃ tenebꝛe aliqͥd ſunt.ſed ipᷣa lucis abſentia. ſicut ſi/ dareroltione vaing
lentiũ nõ aliqua res ẽ. ſed vbi ſonꝰ nõ ẽ.ſilẽtiũ dicit᷑. longinqua.qꝛ nomie
Et nuditas nõ aliqua res ẽ.ſed in coꝛpe vbi tegmẽtũ eccli vult itelligere na
nõ ẽ.nuditas dicit᷑. Sicut et inanitas non ẽ aliqd. ſed turo ſpnalẽ. nomine
inanis dicit᷑ locus eẽ vbi nõ ẽ coꝛpꝰ.et inanitas ẽ ab / kre naturã coꝛpalez.
ſentia coꝛpis. MVBUW⸗ e Euſus⸗ Zu pn.
uoddã dubium determĩat.ſcʒ quo ſenſu rAtancmics naemr
tenebꝛe dicant᷑ nõ eẽ aliqͥd et quomõ dicin et materiaʒ pꝛimã.et
tur eſſe aliquid. d H hec expoſitio ↄfirma
Attende qꝛ hic Augu.tenebꝛas dicit non eſſe aliquid. tur ꝑ litterã ſequẽtẽ.
4 cum alibi tenebꝛe inter creaturas ponantur que be⸗ in ſecndo die Haͤn
nedicũt dnm̃. Vñ dicit᷑. Benedicite lux et tenebꝛe do tmitur. gin peiteipio
4 mio. deoqʒ ſciendũ ẽ tenebꝛas diuerſis modis acci- tempoꝛis ſi q̃ fuit p⸗
8 pi.ſcʒ. vel ꝓ lucis abſentia.q̃liter ſupꝛa accepit Aug. ductio celi.nõ fuit ce
iuxta quã acceptionẽ nõ ſũt aliqͥd. vel ꝓ aere obſcura li coꝛpalis ſᷣ ſpũalis.
4 to ſiue geris obſcura qlitate.et m hoc aliq res creata crrln ernaliti aſi
lunt. Iceo ergo dicit tenebꝛas tũc fuiſſe ſup facẽ abii Aerpoſirto ante
retur. ſed nõdũ lucis gratia opus ſuũ deꝰ venuſtaue⸗: giterrenu clemeru r
4 tat. q poſtea in pꝛio die foꝛmata. deii tria alia demẽ
. — — qliter materia coꝛꝑaliũ ſᷣm opinionẽ ta.ꝗ ſili ſuꝑ onaetr
plus electã fuerit infoꝛmis et cõfuſa. e bulecrare, eaa nc
De qua re pꝛiuſq; tractem duo nobis diſcutiẽda oc⸗ bule crit erp Anbren.
currũt. Pꝛimũ q̃re illa materia ↄfuſa infoꝛmis dicaX. uepodein vnaper
an qꝛ om̃i foꝛma caruerit.an ꝓpter alið. Secũdo vbi mixtiõe cõfuſa circũ
ad eſſe ꝓdierit.⁊ quãtũ in altũ aſcẽderit. Ad illud er⸗ quaqʒ ſuſpẽſa.q̃ eo
go qð pꝛio poſitũ ẽ bꝛeuiter rũdẽtes dicimꝰillã pꝛimã 12 in altũ ptende⸗
materiã nõ ideo dictã foꝛe infoꝛmẽ.ꝙ nullaʒ oĩno foꝛ: bai Fuonſe; nüc ſũ⸗
n mã habuerit.qꝛ non aliquid coꝛpoꝛeũ tale exiſtere pt. nct Alig, ermt
1* quod nullã habeat foꝛmã.ſed iõ nõ abſurde infoꝛmez p litterq ſequẽtẽ con
oppellari poſſe dicimꝰ.qꝛ in confuſione et ꝑmixtione Rran. Anaſta ex⸗
„ quadã ſubſiſtens.nondũ pulcraʒ apertãqʒ et diſtin/ poſitio que cõioꝛ eſt
4 ctam receperat foꝛmam qualẽ mõ cernimus. Facta ẽ Em expoſitoꝛes pla-
ergo illa materia in foꝛma confuſionis ante foꝛmã di / nort ca irel
nudn ſpoſitonis. In fſoꝛma cõfuſionis pꝛius omia coꝛpalia uenautandα⁰
kue materialiter ſimul et ſemel ſũt creata.poſtmodũ in foꝛ bitaculũ i q̊ ageli ſũt
44 ma diſpoſitionis ſex diebus ſũt oꝛdinata. Ecce abſo / creati.pꝑ terrã vo ma
lutũ eſt qð pꝛimo in diſcuſſione ꝓpoſituʒ fuit. ſcʒ qua len emnni orvo
re illa materia dicat᷑ infoꝛmis. ”MM uceelehin ſurt “
S r L ſtriuz. Mec expoſitio
. ſeqnti e cõcoꝛdat.q̃ expꝛimit de illa materia facta eẽ coꝛpa celeſtia et elemẽtaria. Et ſi tu q̃ras ꝗre illa duo
diſtiguit. plana ẽ rũſio qꝛ celĩ empyreũ cõpletũ erat ĩmutabile.et hẽbat mẽſurari euiternitate cũ ſuis cõten
4 tis. materia vᷣo illa incõpleta erat ⁊ ſubiecta mutabilitati.tã ipa ꝙᷓ ea ꝗᷓ ex ipᷣa futura erãt.et iõ debebat men
. ſurari tpe. Et ꝑ boc pʒ ꝙ ſcriptura diſtinxit illa vuo valde rõabilit᷑ elegãter.cñ in pᷣmaria ↄditiõe dinerſas
haberẽt mẽſuras.ſᷣm q̃s adinuicẽ differrẽt. ſiue eoꝝ differẽtie innoteſcerẽt. et ꝑ h̊ patent duo obiecta pꝛima.
. 2 (Alugas q̃rit᷑ qᷓre his tribe noſp appcllata E.dðᷣ.ꝙ ⁊ ſi ad h̊ ſatis ſufficiẽt rñdeat uigf in lr̃a.pᷣt tñ dici ꝙ
mUInnſinuat᷑ ipa mã iformis iſtis tribꝰnõibꝰ ſub triplici ↄditiõe ſe br̃e in cõpatiõc ad foꝛm. Ipa em̃ mã dat foꝛ

ipit ſpecioſitatẽ et cõpletionẽ.et ꝑ ſe eſt quaſi tenebꝛa.ct iõ ſignat᷑ nomine abyſſi te zoſe. Ipa q̊z mã ad
3 foꝛma bʒ aptitudinẽ et inclinatiõex.et ita quãdã fluxionẽ qᷓ ſignatur nomie aque. b¶Hõ em̃ tenchꝛe aliqᷣd
ſut. Cotra. Si tenebꝛa nihil ẽ.gᷓ non ẽ alicubi.&ᷓ nõ vẽ ꝙ eſſent ſuꝑ faciem abyſſi. Itez tenebꝛa nihil dicit niſi
negationeʒ pᷣſetie lucis coꝛꝑalis.cũ g ab etno eſt verũ dicere ꝙ lux coꝛꝑalis nõ erat.ab et᷑no eẽt veꝝ dicere

me fixione. et ꝓpt᷑ hoc appellat᷑ noie terre ꝗᷓ int cetera elemẽta plꝰ bʒ ſtabilitate. Ipᷣa ctiã mꝗ a foꝛma re-

cy eẽt tenebꝛa. qd fal⸗
lum ẽ. Itẽ ſi tenebꝛa
nibil ẽ. et qð nihil eſt
nõ pᷣt ab alio diuidi.
§ nõ potuit tenebꝛa
diuidi a luce.cuiꝰ cõ/
trariuʒ babet᷑ in lra
geñ. Item ſi tenebꝛa
nihil e. et qd nihil eſt
nõ benedicit dñm. g
tenebꝛe nõ bñdicunt
dño. R. dom. ꝙ tene
bꝛe ſe accipiũt᷑ pᷣuati
ue.et qm̃ pꝛiuatio re
linqͥt cõſtãtiã alicuiꝰ
ſubiecti. tenebꝛa ſem
per aliqͥd pᷣſupponit
in obliquo.nũq;ᷓ eniʒ
ẽtenebꝛa niſi ſit ali⸗

Ande q tenebꝛa nõ
dicit tm̃ nõ exiſtẽtiaʒ

lucis.ſᷣ etiã cum hoc

addit aptitudinẽ coꝛ
poꝛis illuminabilis.

n tenehꝛa puatio⸗
nẽ dicit iceo dicit eẽ

facta.qꝛ vo aliqͥd po
nit in obliq iõ nõ eſt
et᷑na. Sig alicubi di⸗
catur e ten
hil ẽ. hoc dẽ q;tuʒ ad
illʒ qð dicit tenebꝛã

in recto. ſicut dẽ ceci⸗

tas nihil ẽ. Si vo di/⸗

latur ꝙ tenebꝛe ali/

tiõcz lumis. pꝛius
it lux ꝙᷓ eſſẽt tenebꝛe.

quid ſunt.vel ꝙ diui

ſee ſũt. vel bndicũt
dominũ. hoc dꝛ rone
ciꝰ circa qd ſũt.et ſic

patent obiecta. Sed
adbuc poſſz obijci ꝙ

babitus naturalit pᷣ/

cedit pꝛiuationẽ. & ſi
tenebꝛa dicit pꝛiua/

Pꝛcterea. nox ẽ dꝛia
tpis.S nõ ẽ pꝛiuatio

pura. ſ̃ ſcriptura di/

quid qd tenebretur.

tencbꝛa ni /

NYetermiĩat vbi illa materia fuerit locata. f·
Munc ſuꝑeſt qð ſecundo ꝓponebat᷑ explicare vbi ſc
illa materia ſubſtiterit.et quãtũ in altitudine poꝛrige
bat᷑. Ad qð ( nihil temere aſſerẽtes) dicimꝰ. Ailla pᷣ⸗
ma rerũ oim moles qñ creata S.ibidẽ ad eẽ videt᷑ ꝓdi
iſſe. vbi nũc foꝛmata ſubſiſtit. Eratq; terrenũ hoc ele
mẽtũ in vno loco eodẽ medio ſubſidẽs.ceteris in vna
cõfuſiõe ꝑmixtis.eiſdẽq; circumquaq; in mõ cuiuſdã
nebule oppᷣſſis.ita obuolutũ erat vt apparere nõ poſ
ſet qð fuit.Illa vero tria in vna ꝑmixtiõe cõſuſa. cir
cũquaq; ſuſpẽſa.eouſq; ĩ altũ poꝛrigebant᷑.quouſq;
nũc ſũmitas coꝛꝑee nature ꝑtingit.Et ſiẽ qᷣbuſdã vi⸗
det᷑. vltra locũ firmamẽti extendebat᷑ illa moles.q̃ in
inferioꝛi ꝑte ſpiſſioꝛ atq; groſſioꝛ erat. In ſuꝑioꝛi ve⸗

ro rarioꝛ atq; leuioꝛ atq; ſubtilioꝛ exiſtebat. De q̃ ra⸗

rioꝛi ſubſtãtia putãt quidã fuiſſe aquas que ſuꝑ fuma
mentũ eẽ dicunt᷑.Lalis fuit mũdi facies in pꝛincipio.
pꝛiuſqʒ reciperet ſoꝛmã vel diſpoſitionẽ.
Anticipando determinat quibꝰ diebus vel
in quot iſta materia ſiue mũdi facies in ipo
piaiꝛimoꝛdio fuerit diſtincta. g
¶ Munc ſupereſt vt diſpoſitionem illam qualiter ꝑfecta
ſit oꝛdine ꝓſequamur. Sex diebꝰ ſicut docet ſcriptu/⸗
ra geneſis diſtixit deus et in foꝛmas redegit ꝓpꝛias
cuncta q̃ ſimul materialitet fecerat. Perfecitq; opus
ſuum die ſexto.et ſic deinde die ſeptimo requieuit ab
omni opere ſuo.i.ceſſauit nouaʒ creaturẽ facere.Sex
enim diebus. ſex rerum genera diſtinxit. nihilq; po⸗
ſtea fecit. quod in aliquo iſtoꝛum non cõtineatur.ope
ratus eſt tamen poſtea ſicut veritas in euangelio ait.
Pater meus operatur vſq; nunc.et ego opeꝛoꝛ.
onfirmat quattuoꝛ eſſe modos diunne
operatiõis autoꝛitate alicuini. h

uatuoꝛ em̃ modis.vt ait Alcuinus ſuper Geñ. de

us operatur. Pꝛimo in verbo omnia diſponẽdo.Se⸗

Geñ.ij.

Joh. v.

cundo in materia infoꝛmi quatuoꝛ elementoꝝ de nihi

lo eam creando.vñ.Qui viuit ineternum creauit om

nia ſimul.Oia ſcʒ elementa.vel omnia coꝛpoꝛa mate

fu rialiter ſimul creanit. Tertio per opera ſex dierũ vari

as diſtixit creaturas. Quarto ex pꝛimoꝛdialib ſemi⸗
nibꝰ nõ incognite oꝛiunt᷑ nature.ſed note ſepiꝰ refoꝛ⸗
mãt᷑ ne ꝑeant.

.

cit q tenebꝛas appellauit noctẽ. v ꝙ falſum dicat cñ dicat ꝙ tenebꝛe non aliquid ſunt. Et ꝓ terea optet 4
diſtinguere q; tenebꝛa dupliciter pot impoꝛtare pꝛiuationẽ. Vno mõ qꝛ ſimplicit dicit lucis abſentiã.⁊ h mõ
nõ ſeqnit᷑ lucem. et ſic nibil ẽ foꝛmaliter oquẽdo.ſic etiã intelligit ſcriptura ꝙ tenebꝛe erãt ſuper faciẽ abiſſi.

et ſic intelligit Aug. cũ dic

7

t. tenebꝛe nõ aliqd ſũt. Alio mõ tenebꝛa dicit puationẽ lucis in vna pte cũ poſitiõe

illũinatiõis in alia.et hoc mõ tenebꝛa appellat᷑ vmbꝛa q̃ reſultat ex obiecto tob opaci.⁊ ſic tenebꝛa ſi ali
eſſe

quo mõ ſit pᷣuatio.nõ tñ eſt pꝛiuatio pura.⁊ ꝑ hũc modũ accipiẽdo a luce d‚
⁊ inuitat᷑ ad laudẽ creatoꝛis.⁊ ↄſequit᷑ habitũ lucis.

luce dr eſſẽ diuiſa. et ſignatur noie noci
Deus oꝑat᷑ pᷣmo in vbo oia diſponẽdo. Cõtra. om̃i

operationi rñdet aliquis effectus. ſi de? opatun oĩ di ponẽdo in verbo.cũñ oꝑatio iſta fuit ab eterno. vi ꝗꝙ
multa ꝓduxit ab eterno. Itẽ in ſapiente oꝑatoꝛe diſpoſitio pᷣcedit oꝑationẽ.g cũ deus ſit ſapiẽs in oibꝰ opi/
bus ſuis. vꝛ ꝙ nulla eiꝰ oꝑpatio debeat dici diſpoſitio. Re. dm. ꝙ alicuinꝰ indiget bic pio expoſitoꝛe. Multuz

enim loquitur impꝛopꝛie dum ipſam eternam diſpoſitionem vocat operationem.ipſe enim extendit nomen

operationis ad omnem ꝓductionem.ſed qm̃ pater generando et pꝛoducendo verbum. omnia in ipſo diſpo

ſuit. ideo largo modo ſed impꝛopꝛi

„

eip̃m ab eterno diſponendo in filio operari ditii.

Aehlin
rt un
Pimigih
nugfiii
inmnicn
fetän
ſtib n
iglfimnetis
tuh fntbn
tnlimmn
ſnagimn
ſtagatinſg
tf
giitinztie
iret
iſeAliin
figginihmnn
gngtaſeime
eſtaplenzns
ſunmi kiine
ſcgnateree
naobletden
niſantof,
nnnünenton
nuſtacpict
ſenpodrni
ntluißni⸗
lihlifnin
liaofimiͤti
inſaßöge
iihmmenigte

(Eirca quã ſic ꝓce

,—

—

õ

—
—

—

—

tẽ. Scvo vo circa e? quatitatẽ. Circa pᷣmũ qᷓruntur
tria. Pꝛio ꝗᷓritur vtrũ materia coꝛpaliũ creata ſit in

oimoda poſſibili᷑ate. Scdo vtꝝ creata ſit in pfecta

1

accctualitate. Lertio vtꝝ creata ſit ſub aliq̃ foꝛmaruz
inuerſitate. 4 .—
di

ueſtio.j. ⸗

„

maꝝ capacitas de a ẽ.vt oꝛdinatiſſmo dei muncre

cetera fonnærent᷑ ꝗᷓ foꝛmata ſũt. vẽ q; i materia ſᷣm
pᷣmo cõdita fiut.fucrit ſolũ foꝛmaꝝ capacitas et
tẽ Aug. in xij. li. ↄfeß.nõne tu dñe do

nlla foꝛma. ¶Ytẽ Aug ,01
cuiſti me.qꝛ puſq; iſta foꝛme materiã foꝛmares atq;

diſtingueres.nõ erat aliqͥd. nõ coloꝛ. nõ figura. non
coꝛpꝰ.nõ ſpũs.tũ nõ oino nihil erat infoꝛmitas ſine
vlla ſpẽ. Et pꝰ. Alud totũ ꝓpe nihil erat.qm̃ adhuc
oĩno infoꝛmce erat.iã tñ erat qdð foꝛmari poterat.Ex
bis duobꝰ? verbis expᷣſſe colligit᷑ ꝙ materia coꝛꝑaliũ

ſub oimoda infoꝛmitate et poſſibilitate ꝓducta fue

rit. ¶tẽ ꝙ illð ſit poſtibile Kontze e, ſne B
ꝛma.g poſſibile fuitt

0
eã fieri abſq; oĩ foꝛma.: ¶ Itẽ ad reꝝ ↄditiõeʒ cõcur⸗
rit duplex potẽtia.ſc; potẽtia actiua et potẽtia paſſi

ua.vłpotẽtia agẽtis.et potẽtia materie.ſᷣ poſſbile ẽ

poſterioꝛi.ſᷣ matenia pᷣoꝛ ẽ omi

potẽtiã agetis pcedere effectũ ⁊ natura ⁊ duratiõe.
poſſibjlitas vel capacitas materie.natu

poſſibile ẽ ꝙ poſſiblitas x
ra ct duratiõe pᷣexiſtat oĩ foꝛme

um vĩ ſic. Si aliqͥd vnũ repit᷑ in

in q̃ nihil erit de actualitate foꝛme. h̊ nõ fuit niſi in

m de ẽ agẽs oꝛdinatiſſinũ.& ab extrẽo in ex

* 7

tremũ ꝑuenit ꝑ mediũ.ſed mediũ int᷑ oino nõ ens 7

ens in actu ẽ ens oino in potẽtia. vr ꝙ deꝰ in ꝓdu/
ctide rey pᷣus de nõ ente fecit ens in potẽtia ꝙᷓ ꝓdu⸗
xerit aliquã foꝛmãF
Credo illã pᷣmã ma

ſtere pt. et h iõ migt dicit in lr̃a

Ea foꝛma. oẽ qd creat᷑ ſtatim p? creatiõ& ẽ. vel ẽ

foꝛtma vl hʒ foꝛmã.ſi igit᷑ñ materia creata fuic. vel fuit
ncipio. H

2

foꝛmata. vel huit fonnã in ſue Jbnrtüts
nõ fuit foꝛma. ac ¶Itẽ phus. Impoſi

leẽ mate⸗

niã ſepari ab oifoꝛma. ſi materia tpe pᷣexiſtẽt oĩ foꝛ
me.poſſet ab ea ſepari. non fuit creata i carẽtia ois
vnitas.bonitas.vitas.ſiue modꝰ. ſpẽs.
et oꝛco. ſũt in reb) ex ꝑte pᷣncipij foꝛmalis.ᷣ ipoſſibi
leẽ aliqͥd cẽ vł ꝓduci in q nõ ſit veſtigiũ creatoꝛis.
carer 0 nec ba⸗
beret extẽdi.nec locari.nec ee ĩ motu.nec in qᷣete.ſ ni

foꝛme.

—ↄ

ſpoſſibileẽ c alidd educat᷑ carẽs omi foꝛma. ¶ I
materia illa caret oi foꝛma.& et oi accidẽte.

—

dil tale i ren natura pᷣt exiſtere. & materian

in ſui oditiõe omi foꝛma arere Ht matenaa bo cip
888 &àμ ozsma. &eentialẽ hy depẽdẽtiã a fo;/

lſuz qð ẽ dẽ eẽ a foꝛma. eentialẽ

RD intelligentiã hui? ptis m duo qᷓ mgr̃ dter
2 minat de infoꝛmi materia coꝛꝑaliũ. circa duo
icidit dubitatõ. Pꝛio circa materic ifoꝛmita

ſic ꝓcedit᷑ ⁊ ondit᷑ ꝙ materia creata ſit in
oimoda poſſibilitate.ita q; nullã habuerit foꝛmã.pꝛi
mo pꝑ Aug.in li.itaſimbol.qui ait ſic. Pꝛio oim foꝛ/

niuerſo qd ↄſtitu/
tñ ẽ ex plunbꝰ naturis.et alterã illaꝝ ẽ ꝑ ſe inuenire.
ſilr otingit ꝑ ſe inuenire et rciiquã ad hoc ꝙ vniuerſi
tas ſit copleta.ᷣ res mũdane ꝑ naturã cõponunt᷑ et
foꝛmant᷑.etẽ inuenire purã foꝛmã in quã nihil eſt de
ptãte materie.vtpote deũ. crit repire purã materi

Hopꝑpoſitũ Hug.in li.& ſacra.
ia nõ iõ dictã infoꝛmẽ foꝛc.qꝛ
nullã oino foꝛmã herit. qꝛ nõ aliqd tte coꝛpoꝛcũ exri
tẽ Boeti?. Oẽ eẽ

5ͤpotuit

ſyheret. ipombile naturꝗ pter oẽm foꝛmã exiſtere.
41 Ad plictop itelligetia notadũ ꝙ duplr ẽ lo⸗

XII

qui de materia. Aut ſcm q; exſtit in natura. aut jm
Hſiderat ab aia. Si ſm ꝙ; ↄſiderat᷑ ab aia. ſic t cõ

ſiderari infoꝛmis.ſiue ꝑ puatiõcʒ foꝛme diſtictc. ſiu
dpuatioeʒ etiq ois foꝛme.et ſic docet Aug.xij. cõfeb.
Cxentig materie itelligere. Ha materia m eẽntiã ẽi
foꝛmis ꝑ poſſibilitatẽ oimodã.et dũ ſic ↄſiderat᷑.foꝛ
maꝝ ipᷣꝗ capacitas ſiue poſſibilitas eſt ſibi ꝓ foꝛma.

„,ʒ
7

Eſt iteꝝ loqͥ ðR materia ſᷣm ꝙy bʒ eẽ i natura.⁊ ſic nũſp

Eßpten locu et tos. ſue pter qetè et motũ.⁊ mõ nen·

ſolũmõ nõ ↄgruit imo etiã ipoſſibile ẽ materia infoꝛ

mẽ cxiſtere ꝑ pᷣuatiõc ois fome. Et h ẽ qd dicẽ nig
ct MHug.de ſctõ vict. et oẽs in h tractatoꝛes cõſenſeft

illa materia ꝗᷓ ᷣmo ꝓducta ẽ ꝑ ceationẽ. non futt
in oſnoda poſſibilitate ſiue in carẽtia ois foꝛme. vñ

cõcedẽde ſut roões ad bac ptẽ inducte. Ad illud qd &
obẽ ꝙ pꝛio facta ẽ oim capacitas.⁊ ſilr de eo qð dꝛ in
xij. ofe. dð. Aug. loqͥtur de pᷣoꝛitate nature nõ du

ratiõis. Scoõm em̃ oꝛdie nature pᷣus ẽ materia oimo

de iĩ potẽtia. qᷓ ſit ſub aliq̃ foꝛma.et ita oimode infoꝛ

mis q; aliqᷣ mõ founata. qꝛ foꝛmatiõeʒ hʒ aliũde.v I‚ͤ
foꝛmitatẽ ⁊ poſſibilitatẽ hʒ ex PꝓPpꝛia natura.nõ tñ pᷣt

uis ſit pꝛioꝛ ꝓquctiõe ſiue generatiõe. poſterioꝛ eſt
tñ in cõpletiõe.
materic.dd.ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ potẽtia agẽtis nõ ſic deb?é
det et eõpletur p effectũ ſicut potẽtia materie depen
det et cõpletur ꝑ actũ.¶ Ad illud qd obẽ ꝙ eſt rec
foꝛmã pꝑ ſe. ct materia.dᷣ.ꝙ ꝓpoſitio illa nõ hʒ ne
ceſſtatem ſ᷑ ſolum congruitatem. Peccatum eſt etiã⸗

nihil erit de ae . nin aſſumptione. quia foꝛma illa qᷓ cum materia facit
mũdi exoꝛdio.ᷓ vꝛ materia pducta ſit ſine oim foꝛ

compoſitũ nunꝙᷓ ſine materia repitur. Cuʒ em̃ dicic·
deus eſt pure foꝛma. equiuocat᷑ nomen foꝛme.quia

non dicitur ibi foꝛma pꝛout eſt perfectio materie ſed P

foꝛma nomiat ibi eſſentia que habet eſſe in omnimno⸗
da actualitate et completione.et nullo modo poteſt
peruenire ad alterius compoſitioncz. d illud q z0
obijcit de oꝛdine in pꝛoducendo.dom. ꝙ ad boc
ſemuet᷑ oꝛdo in pꝛoductione. non opoꝛtet qꝙ; quiciq;ʒ
habet voꝛdinem nature. habeat oꝛdinem durationis
ſucceſſiue. contra hoc em innumerabiles ſunt inſtan
Atrũ materia illa ꝓducta ſit ĩ pfecta actualitate. Et
ſic videtur pꝛimo ꝑ tex. Geñ. ij. Iſte ſunt genera ⸗
tiones celi et terre in die qua creauit deus celum et
terram ⁊ omne virgultũ agri.⁊c.ᷓ in codem die pꝛo⸗/
ductg ſunt ꝗᷓ pꝛius dixit ꝑ dierũ nũerum fuiſſe diſtin
cta. Itẽ Ecci.xviij.qui viuit ineternũ creauit oĩa ſil.
ſi oia ſimul ſunt Sa cornalia. Pnaliz omis
coꝛpalium dr̃a.¶ Item Job. xl. ecce bebemoth qucʒ
feci tecum.ſed behemoth eſt angelus pꝛimo factus.
et bomo vltimo dic factus. ᷓ omnia ſimul facta ſũt.
te¶ Item hocipᷣm oñditur ratione.ab agente perfe
cte potentie debet exire effectus m æ magis mani
feſtatiun? ſumme potentie.ſeq maioꝛis potetieẽ poſſe

quã foꝛmꝗ.nec poſſibilitas niſi ꝑ aliquẽ acũilld i· ⸗
ud qð obẽ q; pꝛiꝰ pᷣt eẽ ſine poſterioꝛi.dð.qꝙ illucG nada
hʒ vitatẽ qñ pꝛiꝰ a poſterioꝛi depẽdet.vel qñ ad ißun
neceſſariã bʒ oꝛdinatiõcʒ. vel etiã qũ illud qð ẽ pꝛius
in vna cõſideratiõe.poſteriꝰ ẽ in altera.oibus bis de
cauſis fallit pᷣdicta rõ in ꝓpoſito. Materia em̃ a foꝛ
ma depẽdet et ad ipᷣam bʒ neceſſariã oꝛdinatiõeʒ. et

illud qd obẽ de potetia agẽtis et S

ſemul omnia pducere q́; ſucceſſiue. & magis decla-
ratiua diuie potẽtie ꝓductio materie cũ ꝑfecta actus
litate foꝛme ſimul et ſemel ſibi collate.qᷓ poſtmodũ
ex illa ſucceſſiue educte.ſi ͤ deus oꝑatur m ꝙ eius
potentiã magis decet. v. ⁊c.¶ Item perfecte ſapien/
tis eſt oꝛdinate operari. ergo ſi cõfuſio repugnat oꝛ/
dinationi. videt᷑ ꝙ deus nibil ꝓduxerit cũ ↄfuſione.
eum ſit perfecte ſapiens. ꝓduxit igi᷑ ſub oꝛdine. ſed
oꝛdo chpponit diſtinctionẽ. S ⁊c. Item perfectus
effectus atteſtat᷑ perfecte bonitati in efficiẽte.ſi de?
eſt bonitatis ꝑfectiſſime.videt᷑ ꝙ ſtatim cum ꝓduxit
materiã. debuit ipᷣaʒ foꝛmis plene pficere cũ ipᷣe boc

poſſit. Si tu dicas ꝙ hooenõ cõcludit ꝗ ſtatim debu

It pficere.ſed ꝙ ex ratiõali cauſa. et potuit et debuit
differre. Obẽ contra hoc. quia natura ct ars opatur
ccitius põt. et de excellentia virtutis ⁊ bonitatis eſt
qꝙ officium ſuũ cõpleat velocit᷑.ſi ergo tam natura q;
ars eſt imitatrix diuine artis et virtutis.videt᷑ ꝙ deꝰ
cũ ſtatim cõplere botuent g nulla tẽpoꝛis moꝛa vel
durationis diſtulerit. ¶ Sed cõtra pꝛimo ꝑ tex. SGeñ.
arguit᷑ vbi dicitur. ꝙꝑ vj. dierũ ſpaciũ copleuit dñs
opꝰ qd inchoauerat. videt᷑ ꝙ nõ ſubito materia ſit
in ꝑfecta actualitate pꝛoducta ᷣm ſacre ſonipture ſen
tentiã. ſi igit᷑ maioꝛ ẽ huius ſcripture auctas q; om/
nis humani ingenij ꝑſpicacitas vt dicit Aug. magis
ſtandum eſt huic ſentetie.q́ᷓ omni perſuaſioni hũa/
ne. Si dicas qꝙ; rudibus loquebat᷑ legiſlatoꝛ.nec po/
euit ſib dicere qd ſil potuit deus facere.neutra iſtarũ
reipõſionũ videt᷑ ſufficiẽs.qꝛ ꝓpter ruditatẽ audito
ris non debet ei dare aliquis occaſionẽ deceptionis.
Moyſes aũt bene nouerat ꝙ ipi verba eius ad lr̃aʒ
intelligerent. ſcienter docehat eos id vnde poſſent
decipi ⁊ errare.¶ Item quis ſil non potuit omia vi.
cere.et opera illa expꝛimere.tamẽ potuit expꝛimere
ſimul omnia facta cẽ. tem Criſ.ſuper Joh.omel.
xxij. qd ſimul extitit per ſubaʒ materie.non ſmul ap/
ruit per ſpẽm foꝛme.ergo nõ videt᷑ ꝙ ſimul ꝓdu-
cta ſit ſub foꝛmis.Ad boc ſunt auẽtes cõiter ſauctoꝝ
et doctoꝝ. vt Ambꝛo. Joh. Hꝛego. Baſilij. Dioni.
Dañ̃.et alioꝝ pluriũ tã grecoꝝ ꝙᷓ latinoꝝ.¶ Item ꝑ
rationẽ videt᷑ hocipᷣm. Quãuis deus poſſet ſtati ho/
minẽ in beatitudine collocare.et vniuerſum in ea ꝑ/
fectione in qua erit pꝰ iudicium facere. maluit tamẽ

oꝛdinem ſeruare.no ſolũ in mundi eriſtẽtia ſed etiã
in decurſu.qꝛ efficacius ſic manifeſtatur eiꝰ ſapiẽtia.

ſimilit᷑ vĩ ꝙᷓ in pꝛimario reꝝ exitu non tãtũmõ ſer/
tzauerit oꝛdinẽ quãtũ ad ipᷣm eẽ. ſed etiã qtũ ad ipᷣm

ꝓducere ſiue facere. non videtur ꝙ oia ſimul pꝛo/

duxerit. ſᷣ ſucceſſiue. Itẽ diuia potẽtia non tm̃ ma/
nifeſtat in ꝓductiõe foꝛme.ſed etiam tãtũ et qpli/
us manifeffat᷑ in eductione materie materia aũt ᷣm
maioꝛẽ ſui capacitatẽ magis declarat efficientis po/
teſtatẽ.ſed tãto maioꝛ ẽ capacitas in materia. quãto
maioꝛ eſt in ea infoꝛmitas.ſi gᷓ ad manifeſtationẽ di/

nine potẽtie debuit materia ꝓduci capax ſᷣm ꝙ erat

pofſibile. videt᷑ ꝙ deus debuit eã pꝛoducere in tan/
ta infoꝛmitate in quãta materia poſſet aliquo modo
ſubſiſtere. non ſub pfeœta foma viſtinctioe. Ite
impofſſibile ẽ dies materiales ſil ee. impoſñbileH
intelligere ꝙ deus ſimul oia pduxerit et tñ ea pdu⸗
xit ꝑ vj. dies. opoꝛtet & m poſitionẽ ꝗᷓ ponit omia ſil
E pꝛoducta ſenariũ illũ dien inteiligere ſpuialiten. et

ita lucem ſpũalem et noctẽ ſpualẽ ſi becoia ſimul

Sducta ſunt.in pꝛimo inſtãti diuiſa ẽ lux a tencbꝛis.

II

id ẽ. boni angeli a malis non fuit moꝛa inter cre⸗
tionẽ et lapſum.qð ẽ ſupꝛa impꝛobatũ.et oſtẽſum eſt
ceẽ contra Aug. ¶ Item cñ ſacra ſciptura nuerat ope
ra.vj.dierũ.aut oꝛdinat qtum ad oꝛdinem duratio/

nis.aut quãtum ad oꝛdinẽ nature.aut quãtũ ad on

ture.gẽᷓ ꝓductio ſoł ⁊ lunc fuit añ ꝓductionẽ planeta
rũ et herbaꝝ. Reſtat igit hoc eẽ dictũ quãtũ oꝛdi
nẽ tꝑis ſiue duratiõis.¶ R.ad pᷣdictoꝝ intelligentiã

notandũ ẽ ꝙ circa hãc queſtionẽ diuerſe ſunt ſcõꝛũ
opiniones Quidam em̃ ſancti in bacqõe magis ſe/

cuti ſunt viam theologicã trahẽtes rõem ad ea q̃ fũt
fidei.Quidã verolinter quos pᷣcipuus fuit Aug. ma

gis ſecuti ſunt viam phᷣicaʒ ꝗ̃ᷓ illa ponit q̃ vident᷑ ma

dinem dignitatis. Si quãtũ ad oꝛdinẽ dignitatis. S—
cum homo ſit digniſſima creaturaꝝ. debuit eius ꝓ/
ductio attribui pꝛime diei. Si quãtum ad oꝛdinẽ na

11

gis rõni conſona.vñ et intellectũ ſcripture trabit ad

rõnis cõfirmationẽ et atteſtationẽ.vñ cũ videat᷑ rõ⸗

nabilius a ſumma potẽtia omia pduci ſimul.et mo/

ra tpis interiacentis nullius videat᷑ eẽ vtilitatis vel
neceſſitatis.poſuit oĩa ſimu l e ꝓducta.ſuã poſitio/
nẽ confirmãs ꝑ auẽtes ſacre ſcripture.et exponẽs il⸗
lud qð videtur ſibi cõtradicere.vicʒ de dieruʒ diſtiu⸗
ctiõe.oñdens ꝙ illi dies nõ fuerũt dies materiales
potiꝰ ſpñales.qͥ oẽs ſil potuerũt eẽ.⁊ Hͥ poſitio mul
tũ fuit rõnabilis.et valde ſubtilis.Aerũtñ qꝛ ad bãc

poſitionẽ vi intellectus ſcripture diſtrabi et ſecun

et mag meritoꝛiũ intellectũ nrm et rõeʒ oino ſcriptu

re ſupponere.qᷓ ipam aliqꝗ mõ diſtrahere. Ideo cõit᷑
alij doctoꝛes et qͥ pᷣceſſerũt Aug.⁊ qͥ ſecuti ſunt ſic in

tellexerũt et poſucrũt ſicut text? ilr̃a ſaqc ſenpture
geñ. ſonare vi. VUñ poſuerũt oĩa materialia coꝛpa ſił
æẽ creata in materia.ſᷣ ꝑ ſenariũ dieꝝ eẽ diſticta ĩ foꝛ

12

ma. Hãc poſitiõeð ⁊ ſi minꝰvideat᷑ rõnabilis ꝙᷓ alia.

nõ tñ ẽ irrõnabile ſuſtinere.Quãuis em̃ rõ nõ ꝑcipi/
at huiꝰ poſitiõis cõgruitatẽ ꝓut cõſideratiõi ſue in/
nitit᷑ pcipit tñ ꝓut ſub lũie fidei captiuat᷑. Eſt em̃
bpꝰ ſucceſſiue foꝛmatiõis et diſtinctiõis rõ qdruplex.

vicʒ.lr̃ał.moꝛał.allegoꝛica.⁊ anagoꝛgica. Aralis in

h.ꝙ deꝰ nõ tm̃ intẽdit facere
creature qð pᷣt recipe.vñ cũ poſſit dare btitudinẽ abſ

qʒ meritis.vult tñ q mereamur.ſic cũ poſſit ſtatim ꝑ

lit facere qð pᷣt. q;tũ etiã cõicare

ficere materiã. maluit tñ ipaʒ ſub qᷓdã infoꝛmitate

ficeret. et h i⸗ voluit ꝑ ſenariũ dieꝝ differe.vtig·
ectiõe nueri.ſił onñderet᷑ ꝑfectõ vniuerſi. Scom em̃
Aug.ſenariꝰ ẽ nũerꝰ ꝑfectꝰ.qꝛ cõſtat ex oibꝰ ſuis ꝑti-
bus aliquotis.ita ꝙ nõ oeficit.nec exeſcit.ptes aũt
aliquote dicunt᷑ q̃ ſumpte Rlike reddũt totũ Ro
moꝛalis ẽ vt ĩ erndiat᷑ hõ ꝙ ſicut natura coꝛꝑea ꝑ

ſeipſaʒ infoꝛmis exiſtit.tũc aũt foꝛmat᷑ cũ diuia boni
cas eiꝰ ifoꝛmitati tribuit foꝛmã.ſic aia foꝛnani nõ 6
ꝑ ſeipᷣaʒ.niſi deꝰ graʒ ſuã infundat. cui etiã nũer? ſe⸗
nariꝰ ateegaiartp merẽdi ꝑ vniuerſũ tpᷣs vitepᷣ
ſentis. vt poſtmodũ det᷑ bõi qͥes. Quia ñ puenit ad
pfectionẽ meriti. vſq; ad cõfirmatiõeʒ gre final. ptꝰ
quã nulla ſeqᷣt᷑ veſpa. et iõ dies ſeptimꝰ nõ bʒ ſibi aſ
ſignatũ veſpe ĩ ſcriptura. Allegoꝛica vᷣo mõ . qꝛ ſicut
expᷣſſe Aug. oñdit i illa pᷣma mũdi ↄditiõe ꝗᷓ ẽ diſtin

cta ꝑ ſenanũ totũ la; Scurſꝰ mũdi pñt ſᷣm.vj.eta

tes pᷣſignatur.vt pᷣmus dies etati pꝛie m̃deat.ſeun-
dus ſecñde.et ſic deiceps ſᷣm ane aaeer Aug.

ſuper Geñ.ad litterazʒ qdð hic lon⸗

MKatio autẽ anagogica eſt vt in illa vieꝝ. viſtineihe unf

ſeflariege⸗
aſet Eintn⸗
mntckincl
ſobctechltut
ttibnüfcke
thoſtis ucn
bui Aause⸗

agaicntorern

inaſe ttencit⸗
ſicgteltetui
is Adisd
cternn 10
Nioerotz wo⸗
pm diſimctonq.
ltabciopeo
bowrirgo

ſkcheautast
(obrlennc
tötis ſltat
(techitbiſkeni
Ertnaioispoti
ch Wootenti

keinpcucdedend
onebicfmani
ltinadictinctin
ctuü anteſant
gletdiuinon
ſlbiungkopdit

Nib tin
ka ntaofol

ſinunſetuipof
titghſumnuni
finnufifau

itnoſctlitzi
nſciegfenie

Wrünnniſonte
mglinrſti⸗
ſetnhtrin
entetditt
☚
nubiecdDngil
mtiſi
gltufkſtlingie
euain

Mhna ſkſi
aſnuan
Ctilttue
haaniinit
ynrecin
rnANenſt⸗
nent a uuri
witcitipn

tis oii e

unediſnhuin
dirin t
Bugtieantrtt
der inn rte
tünn
müatinfini
iucjiſich
r Füticrt
ſeunnudin

rlcſftmf

fiimirt
vcnaapß
Seͤninei
tut Gin⸗

intelligat᷑ pfectio cognitõnis in angelica nã btifica/
ta. ᷣm ꝙ plane oñdit Aug.ſuꝑ geñ. ad lr̃am quaſi ꝑ

totũ.OQð iõ vocat ad lr̃am.qꝛ expoſitiõeʒ iſtã quam

alij reputabãt anagogicã dixit legiſlatoꝛc intendiſſe

do lr am.nihil tñ ibi aſferẽdo dicit.ᷣ ꝓteſtat᷑ ipᷣe mõ

inq̃ſitoꝛio ſe ibi ꝓcedẽ. Et ſicut pʒ ex eiꝰintentõe ibi/
dem.mag volebat intellectũ ex ſcpᷣtnra elicẽ.ex quo
ſcpᷣtura non poſſet a vir phicis rider ncc pte B
aliqͥs nãli phia imbutꝰa fidei veritate retardari. ſiẽ

ſppe aliqñ fueꝛat retardatꝰ.magis inqᷓ qꝙᷓᷓ intellectum

13

pꝛincipalẽ exponẽ.quẽ ibi hũit legiſlatoꝛ.⁊ mag intẽ
dit oñdere qͥd gratũ fuerit. vel tũc potuerit.ꝙᷓ qd fa-
ctũ fuerit. Et in.xij.oↄfeſ.oſtẽdit᷑ ꝙ vna ⁊ eadẽ ſcpᷣtu/

ra multipir pᷣt intelligi. ⁊ in oibꝰſenſibꝰvere.q̃ꝝ nul⸗

lus ſpm̃ſctm̃ latuit.ex cuiꝰinſpiratõne ſcpᷣtura cdita
fuit. ⁊ in mãifeſte oñdit qꝙ alijs nõ ↄtradicit. Hac

igit᷑ poſitõez ſuſtinẽdo ad obiecta in ↄtrariũ rñden/

dum ẽ. ¶ Ad ill em̃ qð p obr de textu geñ.dðʒ ꝙ il⸗
lud dictũ ẽ ꝑ recapitulatoeʒ.⁊ iſte terminꝰdie.ibi cõ/
fundit᷑ vt tencat᷑ ꝓ diuerſis diebꝰ.vel tenet᷑ zeuma/
tice vt reddat᷑ alijs ſinglis mẽbꝛis illiꝰrecapitulatõ/
nis. ¶ Ad illð qð obr de eccleſiaſti. xviij. Qui viuit ĩ

cternũ ⁊c. dʒ ꝙp ſcpᷣtura facit vim int᷑ creare ⁊ facẽ.

in h̊ ocoꝛdãt q; oia ſut ſil ꝓducta in mã.⁊ iõ oia cõce

.

16

Mã creatões vocat ꝓductõeʒ ex nibilo.factõneʒ vo
ipam diſtinctõnez. ⁊ bñ ſigt᷑ geñ.ij.vbi dr ꝙ ceſſa⸗
uit ab oĩ ope ſuo qdð creauerat vt facẽt.om̃s igit᷑ ſcti

dũt ſił eſſe creata.b tñ nõ ſil facta.¶ Od illð qðe
de Job. xl. vᷣm qꝙ greg. exponit ꝙ tetũ dicit ibi ſiml⸗
tatez nõ tpis.5 ſiltatẽ rõnis.q.d.ecce behemoth quẽ

5 illð qð obr

feci tecũ.i. tibi ſiem ĩ ronis capacitate.A
obir ꝙ maioꝛis potẽtie ẽ dedaratiuũ ꝓducẽ miłta ſił.

dum ꝙ de potentiã ſuã magl intẽdebat manifeſta⸗

re in ꝓductõe de nõ eſſe ĩ eſſe.q; poſtmodũ in foꝛma
tione. ibi em̃ manifeſtat ſapiam ⁊ bonitatẽ. ⁊ vt ſigil
latim. ⁊ diſtinctim. ⁊ appꝛopꝛiatim in ꝓductõe effe/
ctuũ manifeſtaꝛet᷑ ꝑfectio potẽtie.ſapie.⁊ bonitatis.
placuit diuino actoꝛi pᷣmittẽ opꝰcreatõis.poſtmodũ
ſubiungẽ opꝰdiſtinctiõis.poſtremo vo opꝰ oꝛnatus

1 decoꝛatõis. Et in pᷣ manifeſtat᷑ potẽtia.in ſcdo ſapi
entia. in tercio vo bonitas pfecta. lʒ oia in qlibet ho
rũ manifeſtaꝛi poſſint a deo. ⁊ ideo ita bñ ſunt maife

ſfata pꝰↄſummatũ eẽ rerũ illa tria. ſiẽ ſi in pꝛincipio
ſtatim mã fuiſſet pducta.diſtincta.et oꝛnata.Et ꝑ hᷣ

patẽt duo ſequẽtia ꝗᷓ ꝓcedũt ↄſili via.vicz de bonita
te. ⁊ ſapic pfectiõe. Ille em̃ rones nõ ocludũt niſi ꝙ
de? mam in infoꝛmitate nõ debuit relinꝗre.q; eſſ

ↄtra oꝛdinẽ ⁊ ꝑfectõeʒ.ſᷣ dũ fecit infoꝛmẽ vt foꝛma/
ret. ⁊ impfectã vt pficeret. oñdit ⁊ ꝑfectiõeʒ ⁊ oꝛdinẽ

a ſe materie dari. Et ſi tu obijcias ꝙ ad ꝑfectõeʒ oĩm

hoꝝ ſpectat velociter effectũ ꝑficere.⁊ oꝛdinare.⁊ di

ſtinguere. dom ꝙ illud ven eſt vbi agẽs agit ẽm to/
tum ſuũ poſſe.vbi vᷣo ↄdeſcẽdit poſſibilitati ⁊ infir/

mitati ⁊ vtilitati aliene.nõ hʒ veritatẽ.⁊ ſicẽ in ꝓpo/
ſito. Sicut em̃ deꝰſacrã ſcripturã nob tradidit qua/

ſi rudi mõ ⁊ inepto.vt quilibet poſſet caꝑe ⁊ intelli/
gere.cũ tñ in ipſo ſint infiniti theſauri ſapie ⁊ ſcie.ſic

etiã in foꝛmatõne reꝝ quantũ decebat ↄdeſcẽdit mõ

nature ⁊ etiã eruditioni rõnalis creature.Et qꝛ in il

la vilatõne erudiebat᷑ hõ ſicut pꝛiꝰviſum ẽ.ideo pla-

cuit diuine potentic. bonitati. ⁊ ſapie rerũ foꝛmas ſb
dierũ ſucceſſione diſtinguere. cum poſſet cis ſubito

masgiani iſtinguere 1oꝛdinare.

mã elemẽtarẽ.ſᷣ ttencart⸗ ſüt

d illð qd

Terꝛa aũt erat inanis ⁊ vacua.ſᷣ ſi eẽ

paſſio.⁊ ita gen ꝛruptio ⁊ alterat
nõ erat dicega ma infoꝛmis. cn in tali ſtatu eẽnt oꝑa
tiões ꝗᷓ cõpetũt foꝛmis diſtinctis. ¶ e a pᷣdi.
intelligentiã notandũ ꝙ infoꝛmitatẽ illiꝰmaterie coꝛ
poꝛalis diuerſimode intellexerũt diuerſi.Quidã nã-
q; voluerũt dicere ꝙ materia illa diccret᷑ cahos ꝓpt
foꝛmaꝝ multitudinẽ ⁊ ↄtrarietatẽ.q̃ crat in ꝑtibus
materie.ita ꝙ ille ꝑtes nõ diſtinguebat᷑ adin

Atꝝ materia illa coꝛpaliũ creata ſit ſub aliq̃ foꝛtnaꝝ

diuerſitate:Et ꝙ ſic vr ꝑ textũ. In pꝛinci.cre.de.ce.⁊
terrã.g vr ꝙ in pᷣncipio ſue ↄditionis habuit foꝛmã
celeſtẽ ⁊ foꝛmã elemẽtarẽ.Si dicas ꝙ celũ ſtat ibi ꝓ

celo empyreo.⁊ terra ꝓ materia coꝛꝑaliũ.Obĩp te/

xtũ ſequentẽ.cõgregent᷑ aque in locũ vnum.⁊ appa/

reat arida. videt᷑ ꝙ tercio die terꝛa ſolũmodo mani

eẽ elemẽta. ¶ Itẽ hugo de ſctõ vict. noie terꝛe hter⸗/
re elemẽtũ ſignatũ puto.ſi erat ibi elemẽtũ terc.pi
rõne ⁊ alia elementa. Si tu dicas ꝙ ibi vocat elemẽ-
tũ terre.nõ qꝛ iam erat.ſ qꝛ futurũ erat. Obẽ ꝑ illud
qð ſubdit᷑.eratq; terꝛenũ hoc elemẽtum ĩ medio ⁊ in
vno loco ſubſidens ceteris in ↄfuſione ꝑmixtis.ſi er
go ꝑmixtio nõ eſt eiuſdẽ ſᷣ diuerſoꝝ.vr ꝙ ibi iã erãt
viuerſe foꝛme elemẽtares. ¶ Itẽ rõne boc vr. Pꝛie
foꝛme q̃ inſunt materie.ſunt foꝛme elemẽtares ſicut
pʒ.qꝛ vltra illas nõ eſt reſolutio niſi ad pᷣmã mam.S
ſi mã illa aliquã foꝛmã hũit coꝛpalẽ.vr ꝙ bũerit foꝛ/
pᷣme. vide
tẽ ↄſtãs ẽ ſᷣm poſitionẽ ſetõꝝ
ꝙ lux illa faciebat noctẽ ⁊ diẽ.Sᷣ diẽ nõ poterat face/
re niſi eẽt coꝛpus trãſparẽs ⁊ illũiabile. Noctẽ nõ po

feſtata fuit nõ in ipſo cabos videbant᷑ iaʒ

tur ꝙ ſil hũit oẽs.

terat facere niſi eſſʒ coꝛpus opacũ qð vmbꝛã ꝓijcẽt.
vr igit᷑ ꝙ in pᷣmaria ↄditiõe mã in quadã ſui ꝑte fuc

rit tranſparens. in quadã opaca. ⁊ ita ꝙ in ſe habuit
foꝛmas diuerſas. ¶ Itẽ nihil eſt in genere qð nõ ſit
in aliq̃ eius ſpẽ. & ſi illa erat qͥd coꝛpoꝛeũ.erat igit᷑ ali

qð coꝛpus. vel ſimplex vel mixtũ.ſed nõ erat coꝛpꝰ
ſimplex. qꝛ nec celeſte nec elemetare.̊ ꝑmixtũ.g ba/

bebat in ſe diuerſitatẽ foꝛmaꝝ. ¶ Itẽ mã illa eũ eſſz
imꝑfecta bẽbat aliquẽ aꝑpetitũ.aut ad vnã /foꝛaʒ.

aut ad plures. Si ad vnã. vr̃ ꝙ cñ deꝰ ↄpleuerit ap

petitũ eius ꝙ debuerit dare vna ſolã foꝛmã coꝛpale.
Si ad plures.&̊ cũ multifoꝛmitas appetituũ veniat

ex multifoꝛmitate diſpoſitionũ.⁊ multifoꝛmitas di/

cõdita fuerit ſõ foꝛmaꝝ diuerſitate. ¶ Sed Geñ.j.
in ma foꝛma/

rum diuerſitas.nõ eẽt inanis ⁊ vacua. ¶ Item alia

ſpoſitionũ ex multifoꝛmitate aner e vr eꝙ illa mã

tranſlatio. mã erat inuiſibilis ⁊ incõpoſita.ſ ſi eẽt ibi
foꝛma celeſtis ⁊ elementaris.eſſet ibi mã aliqͥ modo
⁊ viſibilis ⁊ cõpoſita.¶¶ N

bus cN Itẽ ſi ibi foꝛme plures erãt.
aut & erãt ꝑmixte.aut diſtincte.Si diſtincte.ergo nõ

erat mã illa infoꝛmis. Si ꝑmixte.g vꝛ ꝙ baberet foꝛ

mã mixtiõis.⁊ ita nõ erat infoꝛmis. magi foꝛ/

mata qᷓ; ſi haberet ſolã foꝛmaʒ elementarẽ.
miſcibilia pᷣcedũt mixtũ. ſi ibi erãt foꝛme pmixte.ꝑ
nam pꝛiꝰſunt cła ꝙᷓ illa mꝗ q̃ pᷣmo eſt ↄdita.g vr̃ oꝛ/

do pᷣpoſterꝰqñ deꝰex mã illa fecit elemẽta in ſeq̃nti-
bus diebus. Tie; ſi ꝑmixte ibi erant foꝛme.̊ mã
illa magis appꝛoximabat mixto pfecta mixtione qᷓ;
appꝛoximet elm. & magis appꝛoximabat acd opꝰ qͥn/

te diei ⁊ ſexte. q eloꝝ diſtinctio. S vrẽ ꝙ nõ debuit pꝛo
ductio illiꝰmãe determĩari in reꝝ pᷣmoꝛdio. (G En

ſi erat ibi foꝛmaꝝ diuerſitas.S videt᷑ ꝙ eẽt ibi actõ ⁊
eratio ⁊ coꝛruptio ⁊ alteratio.et ita

Re.ad pᷣdictoꝝ

uicẽ vᷣm

☛

8

loca determinata.nec ita ꝓpoꝛtõnaliter inuicẽ iunge
bant᷑ vt ex eis reſultaret aliqd mixtũ ↄpletũ.et ideo
erat ibi quedã ꝑmixtio.nõ ꝓpoꝛtõnis ᷣ ↄfuſionis.et
ſicut non erat ibi ꝓportõnalis mixtio.ita nec ibi erat
regulan actio.imo cuiuſdã pugne ↄfuſio.ita vt cali/
da pugrent frigidis ⁊ humida ſicc.⁊ ſic recte poſſet
mã illa chaos appcllari. Sʒ iſte modꝰ ponẽdi potiꝰ
eſt poeticꝰq; phicus.qꝛ mag ſequit᷑ imaginis fictõeʒ
qᷓᷓ rõnem.cũ ſᷣm iſtã poſitõeʒ ponant᷑ ela illaʒ mãm
ſic ꝓductã naliter pᷣcedẽ.qð nec rõni ↄſonat.nec ſa/
cre ſcripture.Et ideo ẽ aliꝰmodꝰdicẽdi rõnabilioꝛ q;
mã illa ꝓducta eſt ſub aliqᷓ foꝛma.ſ illa nõ erat foꝛa
ↄpleta.nec dãs materie eẽ ↄpletũ.⁊ ideo nõ ſic ĩfoꝛ/
mabat qͥn adbuc mã diceret᷑ infoꝛmis. Mec appeti/
tuʒ materie adeo finiebat.qͥn adbuc mã lias oens
appeteret.⁊ ideo diſpõ erat ad foꝛmas vlterioꝛes nõ
ↄpleta ꝑfectio.Et qĩ ad multas foꝛmas mã infoꝛ/
