g merucrũt vel demeruerũt.quoꝝ vtrũq; eſt contra

EPyr NRo · ix. Anteq́; boni vł mali aliqͥd egiſſent.⁊c.

tẽ ſi anime fucrũt ſimul create.aut volũt venire

ad coꝛpus.aut nõ. Si volunt. cum coꝛpa illa ſint in/

fecta et penalia. ſunt impic et ſtulte cũ veniãt volũ

tarie ad cõtrahẽdã culpã et penã. Si nolũt et mittũ

tur in coꝛpa. cum ſint innocẽtes fit eis iniuria. duʒ

Ante infligit᷑ pena q́; omittãt culpa ¶ Itẽ aia qdiu

eſt in coꝛpe.mole coꝛpis grauat᷑. melius eſt ei et ꝑp/
fectius ẽ eẽ extra carnẽ qᷓ; in carne.ſᷣ nõ ẽ oꝛdo ſ per/
uerſio ꝓcedere ad ſtatũ minus ꝑfectũ a ſtatu magis
pfecto.ſi igĩ᷑ deus et natura oꝛdinate facit quicquid
facit.nec oꝛdine nature nec puidẽtie diuine decʒ ani
mas ſimul creari et poſtmodum coꝛpoꝛibus vniri.
Ad hoc etiã faciunt rationes q̃ ſupꝛa dicte ſunt de
anima Ade.vbi oñditur ꝙ anima creata fuerit i coꝛ
poꝛe et non antc. ¶ R.ad pᷣdictoꝛũ intelligentiaʒ eſt
notandũ ꝙ circa hoc triplex eſt modus dicẽdi. Anꝰ
m eſtimationẽ aliquoꝝ ph̊oꝛum.alter ſᷣm inuentio
nem quoꝛundã hereticoꝝ.tcrcius ſᷣm inſtructioneʒ
ſanctoꝝ et doctoꝛum. Pꝛimus modus dicendi eſt ꝙ

anime fuerunt ſimul create in ſtellis cõpibus.⁊ poſt

foꝛmatis coꝛpoꝛibus ſibi ydoneis ad hec coꝛpoꝛa vi⸗
uificanda deſcendũt per lacteum celum et alios oꝛ⸗
bes planetarũ.et poſtmodũ coꝛruptis coꝛpoꝛibus il
luc reuertunt᷑.et poſtmodũ loco ſuo et tẽpoꝛe iteruʒ
deſcendunt.et cum deſcendunt obliuiſcunt᷑ pꝛiꝰ co/
gnitoꝝ.et cum aſcendunt obliuiſcunt᷑ maloꝝ que in
coꝛpoꝛe habuerunt.Hec autẽ poſitio Platonis fuit
et ſuoꝝ ſequacium.et hanc multuʒ nitit᷑ appꝛobare
Macrobiꝰ explanãs ſomniũ Scipionis.Sed vere
iſta poſitio plus eſt ſomniũ q; aliquod dictũ autenti
cum. Pꝛimum quidem qꝛ talis creatio et deſcenſus

59

ct aſcenſus nulla omnino põt habere certitudinem.

cum nemo poſſit hoc conuincere ratiocinando. ne-

mo etiam ſit qui poſſit dicere ſe taliũ recoꝛdari.Se/

cundũ vero qꝛ manifeſtã cõtinet abſurditatem.quia
dum ponit talẽ animaꝝ circulationem.ponit ꝙ ani/
ma nõ ſit vera coꝛꝑis pꝑfectio.cũ pᷣmꝰ actꝰ in ꝓpꝛia
materia hẽat fieri. Ponit etiã ꝙ nulla poſſit eẽ btitu
do. cũ illa ñ ſit vbi nõ ẽ ꝑpetuitas ⁊ certitudo.ſiẽ oñ⸗
dit Aug. de tri. xiiij. Scos modꝰ dicẽdi ẽ ꝙ aie hũa⸗/
ne ſił fuerũt create in celo cũ ãgel.vtpote qꝛ ſũt eiuſ/
dẽ nature.et poſtmodũ ad ſuggeſtionẽ dei tenebꝛaꝝ

peccauerũt.et merito illiꝰ peccati in coꝛpa ſũt detru

ſe tanqᷓ in carceres vt ibi purgent᷑.et cũ purgate fue
rint ad celeſtẽ patriaʒ reuocent᷑.Hec aũt poſitio eſt
hereticoꝝ qui dicunt᷑ manichei.et nõ ſolũ ẽ cõtra fi/
dem catholicã.ſ etiã cõtra phiaʒ.et etiã ſenſibilẽ ex/
periẽtiã. Contra fidẽ catholicã ẽ cũ ponat aias ante
peccaſſe qᷓ; coꝛpibꝰ ent vnite.cũ dicat aplus de Ja⸗
cob.⁊ Eſau Ro.ix.Anteqᷓ; aliquid boni et mali egii/
ſent. Ponit etiã nullã animã danari finalit.et ita ti/
moꝛẽ dei aufert de coꝛde. Contra phiaʒ ẽ duʒ ponit
aias circuire diuerſa coꝛpa.cũ ꝓpꝛia foꝛma in ꝓpꝛia
materia hẽat fieri.dũ etiã ponit ꝙ coꝛpus cõpat᷑ ad
aĩaʒ nõ ſicut ꝑfectibile ſᷣ ſicut carcer.ꝙ ſi veꝝ eſt. hõ
non ẽ vᷣa ſpẽs.cũñ ex aia et coꝛꝑe non fiat vnũ.Cõtra
rõeʒ et ſenſibilẽ exꝑientiã ẽ.quia videmꝰ aiaʒ quãtũ
cũq; bonã nolle a coꝛpe ſeꝑari.ſᷣm ꝙ dicit Apls. No
lumꝰ expoliari ſ̊ ſuꝑueſtiri.qð mirũ eẽt ſi ad coꝛpꝰ
naturalẽ aptitudinẽ et inclinatiões nõ haberet ſicut
ad ſuñ ſodalẽ.ſ̊ ſicut ad carcerẽ. Nidemꝰ etiã q ni/

hil nouimꝰ niſi ea q̃ pꝛiuſqᷓ; nati ſumꝰ didicimus.qð

nõ ect ſi aie nr̃e a pᷣmoꝛdio create fuiſſent.⁊ ĩ celo pec

caſſfent.multa em̃ alia ſcirent. Oꝛ ſi tu dicas ꝙ mole

coꝛpoꝛis oppꝛeſſe obliuiſcũtur.quero tunc quare in
ꝓceſſu tpis nõ recoꝛdant lig. Terciꝰ modꝰ dicẽdi
E ꝙ aie ñ ſũt ſil creatc.ſ̊ᷣ ſucceſſiue ꝓducũt᷑ i ſuis coꝛ/

pibꝰ.⁊ i h oſẽſerũt oẽs catholici tractatoꝛes.⁊ adeo

certũ ẽ ꝙ ñ licz alicui dubitare de aĩabꝰ alioꝝ hoim
ab Adã. Mã ð anima Ade vꝛ dubitaſſe Aug.ſuper

sunſ
4

atnhe
le he
orbne,n
ͦgnis nii
ii ultf
ltint ſe
mbignen
Eemenfrq
litnmii tſt
Maraitoe
iiti ge⸗
nAtciinco⸗
iutideitsl
gunfißſirgt
idcem o
tiltſerchen
Pttolaſenti
nbcon i vige
clocnik n⸗
ſi.ſtcligunt
Norcetpisſas
it nhjeliet
ildetgapic
ſhnut cop
uneq̃tos o⸗
Niftantſimi
N bddt
lul urri
hieiſdenei⸗
figipiſtſimla
kpenͤttiain
—
öſteſcnon
hetſdst
püiſin
gtitcnui⸗

—

=

Mticſsan
niegannhan
iitfininnöitni

bleſtlien

kſtiaſt
üimni⸗
e

. ſcetcit

cſhctgnig
w chuigi,
Auiſninlrg
eit n
ni chnisn
citinmnn
w
mſi⸗
jig gaeſtut
gitäneui

„9

Guc iliin⸗

— =
=

enilſta

Giimmriun
tünuprN ,
Ehnmaii,
Mun itlicint⸗
rmbimmi
Fuſemnh
eg ansck
r gir
nfrfuh⸗
nceoine

nec deliberatio veniẽdi vł nõ veniẽdi ad coꝛpꝰ.Alia

geñ. ad at.vtrũ fuerit ante coꝛpus vel in coꝛpoꝛẽ
creata.de iſtis ant nõ dubitat.ĩmo impꝛobat ꝙ; ante
coꝛpus ꝓducte fuerũt duplici roe mouẽte circa aias
alioꝝ boiʒ.quaꝝ nulla repit᷑ in aia ade. Pꝛia ẽ ꝙ aie
cũ coꝛpibus vniunt᷑.oꝛiginalẽ culpã cõtrabũt et infi
ciũt᷑ ita ꝙ nullã hñt culpã actualẽ. in eis nec meri⸗
tũ nec meritũ potuit pᷣced. nec liberi arbitrij vſꝰ.

vero rõ c.qꝛ aienr̃e a ſua pᷣma oꝛigine ſũt ignoꝛãtes.
nec nouerũt iſta q̃ ꝑ ſenſus addiſcũt.nõ em̃ addiſce-/
reẽ reminiſci.vt ꝓbãt ſcti et phi.et iõ aie noſtre bach
duplici de cã nõ pñt dici ante coꝛpa paucte en Poc
ignoꝛãtiã.tũ ꝓpter oꝛigialẽ culpa.q̃ꝝ neutra
aia Ade qñ in coꝛpꝰ fuit infuſa.⁊ iõ magis de illa du

bitauit qᷓ; de iſtis. Pꝛobabiliꝰ tñ ẽ de illa dicere ſicut

4⁰

41

ſupꝛa onſuʒ fuit ꝙ fuerit creata in coꝛpe.de iſtis aũt
nõ ſolũ debemꝰ opinari pbabilit ᷣ etis cogimur cre
dere fideliter. ꝙ an coꝛpus create ũ fuerũt. ⁊ boc om
nes catholici ſentiũt tractatoꝛes. ⁊ ſic qũ inuenit᷑ au
toꝛitas eoꝝ q̃ videat᷑ aliud ſonare.pie intelligẽda ẽ.
qꝛ vei loquit᷑ ̃m alioꝝ opinionẽ.vel ſi pᷣin ꝓpꝛiã lo
quit᷑.itelligunt ꝙ aia pꝛiuſq;; coꝛpi vniat᷑ creata ſit.
non oꝛche tpis ſed nature.et ſic intelligẽda ſunt vᷣba

—

Hꝛeg. naʒã eni.et vba Dam̃.⁊ vᷣba Aug.ĩ li.ð aia et

ſpñ.qᷓ dicit ꝙ cupiditas et iraſcibilitas pᷣus inſũt aie

i ipa vniat . oibus em̃ iſtis mag notat᷑ oꝛ
do nature q; tꝑis Cõcedẽde ſũt igit᷑ rões oñdentes
ꝙ aie nõ fuerũt ſimul create. illud qd obẽ pꝛi-
mo de Job dð.ꝙ tecũ nõ dicit ibi aſſociationẽ qtuʒ
ad ſimultatẽ duratiõis.ſᷣ dicit cõfoꝛmitatẽ ĩ ꝑticipa/
tiõe mõis.qſi diceret. feci tecũ.i.ſleʒ tibi. Ad illʒ qð
obĩ ãgeli ſũt ſimul creati qꝛ incoꝛruptibiles.dd.ꝙ

iſta nõ ẽ rõ tota.ſᷣ 4 ſunt incoꝛruptibiles ſᷣm q; non

42

ʒy ſuccefſued

44 cedat in itẽtione. hʒ tñ ſcqͥ in cxecutiõe.

bñt indinatiõcʒ ad alicuiꝰ alteriꝰ rei ꝑfectionẽ. ania
vo cũ ſit ꝑfectio coꝛpis.naturalẽ bʒ inclinationeʒ ad

coꝛpus.et io quis ſit incoꝛruptibilis et a coꝛpe ſepa/

bilis.dʒ tñ tũc ꝓquci qñ facta ẽ foꝛmatio coꝛpis ᷣm
exigẽtiã indinatiõis a coꝛpus quã non ẽ ponere in
ggelis.Qui aũt hãc inclinatiõeʒ negat eẽ in aiabꝰ in
diget fan Adiluda obẽ ꝙ ois aie duratio a ꝑte
poſt ẽ eq̃lis duratiõi ãgeli. et a pte añ.dð.ꝙ nõ ẽ ſi-
mile. qꝛ duratio euiterni a ꝑte pꝰeſt infinita.et infini
tũ infinito nõ ẽ maius.et io nulla ſuba ſpñalis incoꝛ
ruptibilis pᷣt aliã excedere qtũ ad durationeʒ ex pte
.q;tum aũt ad duratiõeʒ ex ꝑte añ ẽ finitas.⁊ ex il
a pte põt e exceſſus.et excedit duratio angeli dura
tionc aie ꝓpt᷑ naturꝗ aie ꝑ quã bʒ vniri ꝓpꝛio coꝛpi
vt hfeeritl E qꝛ coꝛꝑa nõ decuit ſil eẽ ſᷣ ſuccemiue
ꝓduciſpũs ſit humanos oꝑtuit nõ ſimul pduci ſᷣ
d illud að obẽ ꝙ coꝛpꝰ ẽ ꝓpt᷑ aiaʒ. dy.
ꝙ verũ cẽ. tñ nõ oꝑtet ꝓpter hoc qꝙ ania pᷣcedat ym
rem. b ſolum ſm intentiõeʒ e ne 5.
ill ꝗ
obẽ q deberet eẽ ſpũs qͥ mõ ſit ſepatꝰ mõ cor iunct?.
dðᷣ.q illa cõbinatio ñ ẽ ↄgrua. NHec dz eẽ pꝑ naturaʒ.
ſpns em qui naturalit᷑ oiungit᷑ coꝛpi nunq natus ẽ
a coꝛpe ſepari. Nec r penã peccati.cũ em̃ ſit ico2
ruptibilis m naturalẽ inſtitutiões.dʒ ei aptari coꝛ/
Pus incoꝛruptibile. cũ ñ poſſit ab eo ſepari abſq; do
oꝛe.et ideo illa tercia dꝛa ſpũs nõ dʒ naturalit᷑ repi-
ri. Poſſet tñ dici ꝙ cõpetẽtius ẽ animã manere poſt
coꝛpus qᷓᷓ qte.qꝛ icoꝛruptibile neceſſario excedit coꝛ/
ruptibile duratiõe ex pte pꝰ.ſj cõmetiri ſe põt dura⸗
tione ex ꝑte ante.et hoc quidẽ deccbat eẽ in aia ⁊ ooꝛ

it in

per deductionẽ ad incõueniẽs.aut em̃

—.

ta põt eẽ.

dhe.cñ ꝓpoxtio debeat eẽ pfectiõis ad pfectibile qus⸗

¶ Suppoſito ꝙ aie ꝓducant᷑ ſucceſſiue. vtu aia röéna

ſit ex traduce. Et ꝙ ſic vꝛ geñ. xlvij. Oẽs gie q̃ egreſ-
ſe ſunt de femoꝛe Jacob lxxij. Si tu dicas ꝙ aia non
ſtat ibi ꝓ ſuba rõnali ſᷣ p vita carnali ſiue boie exte-
rioꝛi. Obꝛ de geñ.ij. ꝙ in foꝛmatiõe mulieris nũqᷓ; dꝛ
ꝙ deus inſpirauerit in eã ſpiraculũ vire. g vꝛ ꝙ tota
mulier deaam ducta fuerit qtũ ad aiaz et qᷓtuzʒ
ad co us Ytẽ ae Eph.ij. Maſcimur oẽs natura i
lij ire.ß nõ ſumus filij ire ex ꝑte carnis ᷣ ex ꝑte anie.
nec ſumus filij ire. niſi qꝛ ſumꝰ filij Ade. aia nfa pꝓ
cedit ex aia Adeiſtẽ bocipᷣm v rõe.acrus genersn
diẽ entis cõpleti.tũc em̃ vnũquodq; cõpletuʒ ẽ cbuum
p̃·ht generare tale qᷓle ip̃m ẽ.ſ̊ aia humana inter omẽs
foꝛmas naturales ẽ pfectiſſima. ſi alia foꝛma natu
ralis hʒ potẽtiã multiplicãdi ſe in diuerſis materisss.
ſicut vna flãma in diuerſis candelis. multofoꝛtiꝰ? B
v eẽ in aia rõnali. vis generatiua pꝛincipal=ꝛre
ſidet penes aiazỹ. g ſi hõ generat bominè. cñ genera/
tio cõſiſtat in pductiõe ſimił pᷣncipalius ꝓducit ani
mã ꝙᷓ carnẽ. ſi caro Eex carne.multofoꝛtiꝰanima ẽ
ex traducetẽ eque magna vel maio: congruẽtis
eſt homis ad hominẽ qᷓ ſit bꝛuti ad bꝛuth.et ꝑfectiooo
eſt vis generatiua in homie ꝙ ſit in aliquo bꝛuto ani

mali. ſi ̊ bꝛutum totaliter pot ꝓducere bꝛutũ.⁊ qu"’ũãa

tum ad animã. et quãtum ad coꝛpus.non eſt neceſſe
animã bꝛutoꝝ creari.multofoꝛtiꝰ vẽ q; anima rona
lis poſſit traduci.et ꝑ coitũ ſeninan Pin hoc vẽ
duen nima röna?ß
eſt ꝑ ꝓpagationem.aut ꝑ creationẽ. Si p. ꝓpagatio
nem. habeo ꝓpoſitum ſcʒ ꝙ ſit ex traduce.Si p crean

tionem.cum deus cuiꝰ ẽ creare nibil poſſit vel debe⸗

at inoꝛdinate facere. vẽ ꝙ ſicut adultero nõ dat gra
tiam q immediate ꝓcedit ad ipᷣo.ſic etiam coꝛpi er
adulteriũ generato nõ debeat ifundere animã.q; ſi

infundat. vꝛ eſſe repᷣhẽſibilis et acceptare coitũ a. uil

terij./QÆtiontra. yſa. lvij. Omnẽ flatum ego feci.con

ſtat ꝙ de flatu coꝛꝑali non intelligit. gᷓ de flatu ſpiri
tuali qui eſt anima rationalis. ſi ſolus deus inſuf
flauit in faciem Ade rdeun vite.ita cxeat animagz
cuiuſlibet homis· Itẽ
lus intellectus intrat ab extrinſcco.ſ̊ ſi traduceretur
non intraret ab extrinſeco.g anima rõnalis non Eex
traduce.¶Gtem rõne vẽ. omne qd ẽ per naturã pꝛo⸗

pagabile.eſt ꝑ naturam coꝛruptibile.ſᷣ anima ratio/

nalis ſᷣm phos.⁊ ſm etiã omes leges et ſectas eſt in
coꝛruptibilis.g̊ non eſt ꝑ naturã ꝓpagabilis.g non
eſt ex traduce. Se ſi anima ẽ ex traduce.aut Fani
ma eſt ex carne.aut anima ex anima. Ex carne eẽ nõ

poteſt. qm impoſſibile eſt ex coꝛꝑe ficri niſi coꝛpus.

anima autem eſt non coꝛpus.ſicut multiplicit᷑ ꝓbat
phᷣus et Aug. Si ex anima. aut eroc toto. aut ex p
te.Ex ꝑte non.quia anima ẽ ſimp i ex toto.e
go cum aliquis generet aliquẽ cum det ci totã ani⸗

mam ſuam deſinit babere animã.⁊ deſij it viuere q;

ſi boc eſt manifeſte falſum. patet 4t anima ra
tionalis cum ſit ſubſtantia per ſe exiſtens et incoꝛru⸗
ptibilis habet materiam et foꝛmam.ſicut ꝓbatum ẽ

ſupꝛa. cum ergo pꝛoducitur. aut ꝓducitur ex mate-

ria pᷣiacẽte.aut ſimul cũ ip̃a ꝓducit᷑ ſua materia. Si
ſi cũ ipa ꝓduci᷑ ſua materia. neceſſeẽ vt ꝓducat

pbᷣs in. xvj. de anialibꝰ. So⸗

ex. Si ex toto. err2·

ex nibilo. a ſolo deo. Si ꝓducit᷑ ex materia Sacne

R

Ali.

2 êòõẽſꝭ

——

alau dignitatẽ. qꝛ cum aia ſit imago vei et nata ime⸗

xx q̃ro & illa materia. aut ẽ coꝛpalis. aut ſpnalis. S¶ diate ferri in deũ. et btificari in ipo diligẽdo eñ exto
erPalis⸗er ea nõ pt fieri aia. Si ſpnalis.aut bʒ foꝛ/ to coꝛde.totũ ſuũ eẽ imediate dᷣbuit ab ipo bꝛe.vt ip
mna aut no. Si no quõ pot eẽ in rep natura ſine foꝛſuʒ ex toto coꝛde teneret diligere Decuit etia boc p
ma. cn oẽ eẽ ſit a foma. Si bʒ. S vel ent agelus. ve pter aiaꝝ imoꝛtalitatẽ.cũ em ſolus ven ſit beat vl⸗ Puſn
Aaia. Mõ ãgelus cõſtat. 5 aia. ex eodẽ nõ fit idẽ nu/ tã in ſemetipo.et vitam indeficiẽtẽ. ſolus ẽ q pᷣt ꝓdu ſn/ine
Mero.ẽ ex ea nõ pt fieri aĩa¶ Itẽ ſi aia rõnalis ect ex cere pᷣncipiũ vite ꝑpetuũ.cum igit᷑ res incoꝛruptibi/ amn fuft
traduce. neceſſario opteret tuc veſcindi qñ deſcindi᷑ lis ſubſtatificari non poſſit in materia trãſmutabili. ctennt
ſemẽ.S multa ſemia ſũt q̃ nunqᷓᷓ ꝑpueniũt ad oꝛgani ⁊ opatio creature ſit ſuꝑ materiã trãſmutabileʒ. im⸗ Ptinnt
Satiões imo plura efindunt᷑ ad foꝛmã ꝓducat᷑. poſſibile ẽ aliquã creatur aiarn ronalẽ pducerc ct tin
S vel eẽnt aie rõnales ſine coꝛpibꝰ.vel piret taà nobi iõ eius Dauctigez de ſibi ſoli debuit reſeruare.Cö/ Cofenfit
iſis foꝛma. quoꝝ vtrũq; abſurdum ẽ dicere et impiũn. cedẽde ſunt igit᷑ röões ꝓbãtes ꝙ aie rõnales non ſint etrtner
A5 BBe. ad ßdictom int. ligẽtiã ẽ notãduʒ ꝙ circa bo ex traduce. a creatoꝛe¶ Rid illud qð obẽ i cõtrariũ 46 eoſte⸗
Iinriplex ẽ modus dicẽdi.Quidã nãq; dixerunt ꝙ ani de textu geñ. dð. ꝙ aia ibi accipitur ꝓ hbõie.et hõ dici nihimd
man pductio ẽ mediãte intelligẽtia. vt ſicut copus tur egreſſus de coꝛꝑe rõe ꝑtis coꝛpalis. HNec valet il⸗ ler on
celeſte ad ꝓductionẽ facit bumani coꝛꝑis.ſic etiã in- lud qð cõtra hoc obijcit ꝙ nõ dicit᷑ in ꝓductiõe aie nmuti
telligẽtia ad ꝓductionẽ aie. et boc plures ſenſerunt¶ Eue. inſpirauit in faciẽ e ⁊c.qꝛ cũ idẽ modus ꝓdu unto
ppi. ⁊ ſenſiſſe vẽ autoꝛ i libꝛo de cais. Rõ autẽ qᷓ mo cẽdi eẽt aiaʒ eue et anima enobratitrn 47 31
nit eos ad boc ponenduʒ fuit et diuia vnitas qᷓ non illud qð obz omes naſcimur natura filij ire. dð. ibß⸗
patiebat᷑ vt deꝰ imediate ꝓduceret multa.et diuina ẽ qꝛ aia cum vnit᷑ carni infecte. ſtatim inficit et cõtra i nios
imutabilitas qᷓ nõ patiebat᷑ vt deꝰ ꝓduceret noua. hit culpã oꝛiginalẽ.nõ q; ia traducat᷑S qꝛ traduci Wodime
5pᷣ h̊ tãq;ᷓ beretica abijciẽda ſũt et onſa ſũt eẽ falſa. ↄ. caro cui vnit᷑.quõ aũt hoc fieri poſſit infra determia na B
vi Zinb ill 8 cãis taqᷓ bereticum ẽ reſpuẽduʒ. bit᷑ cu aget᷑ de peccato oꝛiginali.. Ad üllud q obꝛ 49’,8
niſi qͥs intelligat ꝙ aia dicat᷑ creari ab intelligetia in & actus generãdi ẽ entis copleti.dð. ꝙ nõ ẽ cuiuſli i
hoc ꝙ aliquã illumiationẽ ſuſcipit mediãte ila. In/ bet entis cõpleti. eiꝰ rei q̃ hʒ naturã trãſmutabileʒ
telligẽtia em̃ ſᷣm phᷣm excedit aiaʒ in claritate cogni ex qua pᷣt ꝓduci.Et qꝛ aĩa nõ hʒ talẽ materiã.nõ pᷣt ſei⸗ e
tiois. et iõ dicit quidã ppᷣs ꝙ aĩa rõnalł creat᷑ in vm/ alia ꝓducere iuis ſit foꝛma cõpleta. illud qd 49 M 4)
bꝛa intelligẽtie. et ſenſibilis in vmbꝛa rõnalis.hoc ãt obẽ qꝙ; vis generatiua pncipaliter reſidet penes aiaʒ.
dictũ ẽ.qꝛ vna deficit a ꝑfectiõe alterius.non ꝙ vna dð.c et ſi ncipaliter reſpiciat aiaʒ ꝑ modũ mouent
HpVgucat᷑ ab altera. Eſt et aliꝰ modꝰ dicẽdi ꝙ aiarum et agetis pncipalit᷑ tñ reſpicit coꝛpus tanq; illud ex n
Hhaoductio ẽ ꝑ traductiõeʒ.vt aia traducat᷑ ex aia ſiut q̊ ꝓducit. et qm̃ deciſio põt fieri a coꝑe non ab aia. .
caro ex carne.⁊ ſiẽ ab vna cãdela accẽdũt᷑ multe.ſic binc ẽ ꝙ oꝛdinat᷑ ad pquctionẽ coꝛpis hũani.nõ ad
ab vna aia ꝑ ſui multiplicationẽ abſq; diminutione ꝓductiõeʒ aie rõnalis. Ad illð ꝙ obꝛ ꝙ bꝛutũ p̃t ꝓ g0
viuificant᷑ multa coꝛpa.et de boc aliqũ dubitauerüt ducere bꝛutñ. d. q nõ ẽ ſile. qꝛ aia bꝛuti eñ ſit fomna
chatholici tractatoꝛes. ⁊ Aug. maxie ſicut pʒ in li. ſu tm̃.et foꝛma coꝛruptibilis.pᷣt de potẽtia materie eclu
per geñ. ad lr̃aʒ. in li. li.ar.et in li.ftractationũ ybi ci. aia vo rõnalis cũ ſit hoc aliqͥd incoꝛruptibile. nec
eti dicit ꝙ nõ potuit ꝑuenire ad certitudinẽ iſtius educat᷑ de materia iacẽte.neceſſe ẽ eã ex nibilo edu
gqõnis. Ro aũt qᷓ potiſſime fecit eñ dubitare fuit traſ ci et ita creari. O aut nõ poſſit pduci ex materia pꝛe gyrniituch
fuſio oꝛiginalis peccati.verũtñ ipᷣe Aug. poſitionem iacẽti multiplicit᷑ oñdit Aug ſuꝑ Geñ.ad lr̃am.li.x. wancdi .
bãc expꝛeſſe repᷣbendit in li. de eccł.dog.cuiꝰ auẽtem q; illa materia pᷣeriſtẽs nec poſſit eẽ coꝑalis nec ſpi- “ h. .
mgf ponit in lra. ⁊ ipe iſtũ eundẽ modum impꝛobat ritualis. Kd illud qd obꝛ ð generato ꝑ adulteriũ. S4 liſe⸗ uu
ſupꝑ geñ. ad lr̃aʒ. Oſñ ſi ꝓpter oꝛiginale peccatũ ani/ Ddð.ꝙ in hoc oñdit potius laus diuie bonitatis qᷓ re nn cugoſt
ma trãſfundit᷑ ex aia. Aut aims xpi nõ eẽt de genere pꝛebẽſio.qꝛ beneficiũ qð diſpoſuit ſeruare ſiue conti odſatn
aliaꝝ aiaꝝ.aut habuiſſet peccatũ oꝛiginale.q vtrj nuare.pꝓpter peccata bominũ nõ mutat vel interrũ⸗ “ utear
q; falſuʒ ẽ et impiñ. Et ideo eſt tercius modꝰ vicẽdi pit.vnde cũ aia) infundit nõ ↄſiderat vitiũ.s cõſide- ſtmultin
catholicus et verꝰ ꝙ aie nõ ſemiant᷑.ſᷣ foꝛmatis coꝛ;⸗ꝛ rat naturã. Mec ẽ ſue de gratia qᷓ nõ reſpicit naturã Nruchlern
poꝛibus a deo greant᷑. et creado infundunt᷑. et inun Sbm ꝙ naturg eſt. magis :m ey ad deũ cõuerſa ẽ. Et uuntimn
dẽdo ꝓducunt᷑ aiaꝝ em̃ crcationẽ deus ſibi ſolum hoc patʒ rñſio ad obiecta.patẽt ctiã ea ̃ dicuntur le Nczen
debuit reſeruare.tũ ꝓpter eax imoꝛtalitates tñ ppt uin litter. ſunbid
. lnetio xix. de hominis duratioe et cõſeruatiõe quãtũ ad imoꝛtalitaten. uinthun
lent queri plura de pꝛimo hois ſtatu ⁊c. Supꝛa egit mgr̃ ð hõis ꝓductiõe.i hac ꝑte agit 8 bois du . Giri
ratione et cõſeruatiõe. Et qm̃ bõ dupir bʒ in eẽ conſeruari.ſcʒ in ſe. et in ſuo ſili. in ſe x vitã et diuturni —
tatẽ. in ſili vo p filioꝝ ꝓcreationẽ.iõ ꝑs iſta hʒ duas. In pꝛima determiat de bois ĩmoꝛtalitate. In ſe ig turen
cida determiat de filioꝝ ꝓcreatiõe.j. di. xx. poſt bec videndũ ẽ qliter c. Pꝛima ꝑs hbʒ duas. In pꝛia deter⸗ 4 meitionn
minat veritatẽ. In ſcda difſoluit dubitatiões.ibi. Solet bic q̃ri cã pꝛimꝰ bõ ⁊c. Pꝛia ps hʒ duas. n pmap/ elreuwunio
te veritatẽ narrat. In ſca veritatẽ explanat. ibi. In pᷣmo ſtatu fuit coꝛpus hõis aiale ⁊c. Similit 8 ſcda bʒ ttunn,
vyuas. In pᷣma mouet vcterminãdã qõeʒ circa hõis imoꝛtalitatẽ. In ſcda vᷣo mouet aliã dubitatide que bʒ umcunih
oꝛtũ cx illa. t illã determiat ᷣm opinioes diuerſas.ibi.Sed adbuc q̃rit ſi non ect pᷣceptuj 3½ mgeiinng
Z vunnat Vriat de hrie hois ſiatu ane aſe ſi
. peccatũ ſcʒ qlis fuerit m coꝛpꝰ et m aiaz.: aõ 1 Uceickem⸗
Olent qͥri plura ð hominis ſtatu ante pctm̃.ſcʒ qualis fuerit homo DI. xix –M
P 1 1

pꝛiuſq̃ᷓz peccaret.⁊ in coꝛpoꝛe ⁊ in anima.moꝛtalis an immoꝛtalis.

luccdoiͤini⸗
Nuur phöghii
opls hantt
Nkin gin
gaüitinals
eguktam
hnmmnfiiit we
nddcizat

mihe Aiug
wur o;
Neri ntii in
guopernzidg
rien bit
bgfigtmiſt,
rntrunumt
ilmumgtuu
Athiigtili
amon
hsüft
üngin
usgi ilbl

n. Augge,

paſſibilis an impaſſibilis. De tmino inferioꝛis vite =
de tranſitu ad ſuꝑioꝛẽ.de mõ ꝓpagatõis filioꝝ.⁊ alia

te eius ſᷣm coꝛpus.⁊ mõ ꝓpagationis filioꝝ.⁊ de aliss maʒ põt ⁊ debet dici
Ouõ bõõ ĩ ᷣmo qᷣbuſdã inſpiciamꝰ. Pꝛimꝰergo hõ ſᷣm naturã coꝛpis animale. ſed coꝛpus
ſtatu.ſ.añ pec terreni.⁊ immoꝛtalis fuit quodãmõ ſᷣm aliqᷣd.qꝛ potu gloꝛioſuin ẽ hmõi.er
catum fuit hjm̃ it nõ moꝛi.⁊ moꝛtalis quodãmõ qꝛ potuit moꝛi. In il⸗ Po aiale dici pt.Qua
Hepus mota lo nãq; pꝛimo ſtatu habnit poſſe moꝛi ⁊ n poſſe moꝛi esrigupinen en
lis. In ſccdo Et hec fuit pꝛima hũani coꝛpis immoꝛtalitas.ſ.poſſe dicas q aia noiat ibi
vero ſtatu fuit nõ moꝛi. In ſcdᷣo vo ſtatu poſt pctm̃ habuit poſſe mo⸗ vitã camalẽ ſicut di⸗
moꝛtal ⁊ moꝛ ri.⁊ nõ poſſe nõ moꝛi.qꝛ in hoc ſtatu moꝛiẽdi ẽ neceſſi cit᷑ Jo.pxij. Qui amat
ni. * tas. In tercio ſtatu habebit poſſe nõ moꝛi ⁊ nõ poſſe dian Ganaeradg
ſtatu ent oino mld a utii garemn Piinet moꝛiẽdi impoſſibilitas. benſbale emo vf r
immoꝛtal.i.nõ ꝗð ex gra erit no ex natura tale coꝛpus nõ ↄpete
potens moꝛi. xplanat veritatem pdictam. . b frt ſtatui innocentie.
a ¶ In pꝛimo ſtatu fuit coꝛpus hoĩs aĩale.i.egenſ alino ¶ R. doᷣm ꝙ nomẽ
Quõ dr hõ fa / monijs ciboꝝ. Vñ ⁊ hõ factus ðꝛ in animã viuentem eneris aliqñ appꝛo/
ctus in animã nõ ſpũaleʒ id ẽ in aiam coꝛpus ſenſificantẽ.qð adhuc piatur ei qʒ ꝓ ſui in
vyiuentem. erat aiale. nõ ſpũale.qð egebat cibis vt ꝑ aiam viue/ nlertone vad und⸗
iiitt. Factus ẽ ergo in aiam viuentẽ.i.vitã coꝛꝑi dantẽ men ſpãle. vnd ſicut
b tiũ ꝑ ſuſtẽtamẽta ciboꝝ.⁊ tũc erat coꝛpus moꝛtale ⁊ i: aial appꝛopꝛiatur qͥ⸗
mottale. qꝛ; poterat moꝛi ⁊ poterat ñ moꝛi. Poſt pctm̃ dammoõ bis qͥ babet
Ro. viij. c o factũ ẽ moꝛtuũ.ſicut dicit aplus Coꝛpꝰ ꝓpter pec ctnrannlir⸗
CcLatũ moꝛtuũ ẽ.id ẽ neceſſitatẽ moꝛiẽdi in ſe hʒ. In re⸗ ecorpus saedeſt

appꝛopꝛiat᷑ beſtijs.

pus conſimilis beſtijs in hoc ꝙ indigebat refici cibis.qtum ad mentẽ vᷣo erat in h

multa q̃ nõ inutiliter ſciũturlʒ aliqñ curioſe q̃rat᷑. At
pꝛiuſq; ad animi q̃litatẽ ꝑtinẽtia ꝓſeqᷓmur.de qualita

ſurrectione vo erit ſpũale.ſ.agile ⁊ cibis nõ egẽs.⁊ ĩ⸗
moꝛtale.nõ ſicut in ſtatu pꝛimo fuit.ſ.ꝙ poſſit nõ mo⸗
ri.ſᷣ etiã ꝙ nõ poterit moꝛi. Vñ Aug.ſuꝑ Geñ. Apls

a ¶ In pꝛimo ſtatu
fuit coꝛpus hominis
aiale Cõtra. aiale de⸗
noiĩatur ab aia.crgo
om̃e coꝛpus hñs ani⸗

coꝛpꝰalimonijſ egẽs.
⁊ iſte modus dicẽdi
attendit᷑ vᷣm ꝙ aiale

ait. Coꝛpꝰ quideʒ moꝛtuũ ẽ ꝓpter pctm̃ ⁊c᷑. Pꝛius de venit ab aima.Et pʒ
limo terre foꝛmatũ ẽ coꝛpꝰ aĩale nõ ſpũale cũ q̃li reſur reſpõſio ad obiecta.
gemus. Renouabit᷑ em̃ a vetuſtate non in coꝛpꝰ aĩale Miio mñ poſſz dici li
le fuit. ſ in meliꝰ.i.ſpũale.cũ hoc moꝛtale induet im: aſale venibt ab hoe
moꝛtale in qð mutãdus erat adã.niſi moꝛtẽ coꝛpoꝛis. ꝙ ẽ aial.⁊ cũ animal

diceretur coꝛpus animale id eſt beſtijs ſimile.erat aũt adã in ſu

a cõditõne qtum ad coꝛ
onoꝛe ⁊ beſtijs diſſimilis.

ſed quia cum in bonoꝛe eſſet nõ intellexit immo peccauit. ideo cõpatꝰ ẽ iumẽtis inſipi.⁊ ſi.fac.ẽ illis.vt ⁊ nõ

ſolũ ipᷣe ⁊ eius poſteri beſtijs eſſent ſimiles indigentia cibi.ſed etiã in beſtialitate

tet pꝛo quãto dicitur adam habuiſſe coꝛpus animale.⁊ quõ diuidit᷑ contra ſpũale.

2 b ¶ Tunc erat coꝛpus moꝛtale ⁊ immoꝛtale.Contra.cũ em̃ moꝛtale ⁊ immoꝛta
oppoſita ſimul ⁊ ſemel ineſſent eidem. Item aimal eſſentiali diuiſione diuiditu

79

ppetitu mentis.Et ſic pa

le ſint oppoſita.videt᷑ q duo
rper moꝛtale ⁊ immoꝛtale.ſi

cut per rationale ⁊ irrõnale.ſi ergo impoſſibile eſt animal ſimul ⁊ ſemel eſſe rõnale ⁊ irrõnale.impoſſibile eſt

eſſe moꝛtale ⁊ immoꝛtale.i/ R.dðm ꝙ immoꝛtale duplir̃ dicit᷑. Ano modo pꝛou
iendi. ſic dicitur immoꝛtale quod non eſt potens moꝛi. ⁊ boc modo directe
le. ⁊ impoſſibile eſt eſſe circa idem. Alio modo pꝛout pꝛiuat actum ſolum. ⁊ tunc

moꝛi

t pꝛiuat actum ⁊ aptitudinẽ
opponitur ei quod ẽ moꝛta
dicit᷑ immoꝛtale.id eſt ptẽs

non moꝛi.⁊ hoc modo moꝛtale ⁊ immoꝛtale non habent oppoſitõneʒ. qm̃ potentie rõnales ⁊ ille que rõnali
bus ſubijciũtur ſunt ad oppoſita.⁊ ideo licct actus ſint oppoſiti.potentie tamen non ſunt oppoſite.Et ſic pa

tet reſponſio ad illa obiecta.pꝛocedunt em̃ ſᷣm

q; immoꝛtale pꝛiuat potentiam. Et ſi tu obijcias potentie

z diſtinguũtur per actus. ⁊ ita ſi actus ſunt oppoſiti.⁊ potentie ſimiliter. dom ꝙ illud habet locum in poten⸗

tijs naturalibus puris.vel ſi in alijs potentijs locum habet.intelli

„ 9%

git᷑ de actu qui circũ

plectitur totam potẽ⸗

tiam.cum autẽ potentia eſt ad oppoſita.vnus illoꝛum actuum potentiam totam non circũplectitur.
4 c ¶ Coꝛpus pꝛopter peccatum moꝛtuũ eſt. Cõtra.moꝛtuũ ⁊ viuũ opponũtur pꝛiuatiue.ergo ſi coꝛpus Ade
poſt peccatum viuebat.falſum eſt dicere ꝙ moꝛtuum erat.Si tu dicas hoc eſſe dictum quia neceſſitati moꝛi

endi erat aſtrictum.pari ratione cum haberet neceſſitatem ad putrefactionem deberet dici coꝛpus Ade eſſe
putrefactum. ¶ R. dum ꝙ ſicut dicit Auguſtinus in.xiij.libꝛolde ciui.dei.moꝛtuum poteſt eſſe nomen vel ꝑpti
cipium. ᷣm ꝙ eſt participium ſic ſignat moꝛtem infuiſſe.quia eſt participium pꝛeteriti tempoꝛis.⁊ tunc dici
tur eſſe aliquis moꝛtuus in quo moꝛs pꝛius fuit.ſᷣm autem ꝙ eſt nomen ſic denominat aliquem non ſolum
a moꝛe que infuit.ſed etiam a moꝛte que ineſt.ſicut dicitur aliquis albus ab albedine que ineſt.Et qm̃ moꝛs

nibil aliud dicit qᷓ tẽ

immo neccſſe ẽ ſimł

cſſe cum vita pꝛeſen

ti.⁊ idco ſignanter ꝑ

animalis peccãdo meruiſſet.Nõ ait apłs.coꝛpꝰ moꝛ⸗

dentiam ad non eſſ tale ẽ ꝓpter pctm̃ ſed moꝛtuũ.Illud em̃ añ pctm̃ moꝛ
o n renct ogd tale ⁊ imoꝛtale erat.qꝛ poterat moꝛi ⁊ nõ moꝛi. Aliud
lapſum. binc ẽ q cõo ut ẽ nõ poſſe moꝛi.Aliud poſſe non moꝛi. Jðo factũ
tinne eſt in moꝛte. ? Eꝑ pctm̃ nõ moꝛtale qð erat.ſed moꝛtuũ qð non fieret
ideo continue poteſt niſi peccaret.Aĩale em̃ nõ ẽ hoc coꝛpus ſicut pꝛimi ho
oici moꝛtuus.⁊ ideo mis fuit.ſed iã deterius eſt.Habet em̃ neceſſitatẽ mo⸗
dicic apoſtolt coꝛ⸗ riendi.Ecce hic euidẽter aꝑit Aug.ꝙ coꝛpꝰ hoiĩs ante
bus noeumn A Ppecti. moztale ? immoꝛtale fuit. 5 nõ qliter fiet in reſur
vbiſcit ꝙ moꝛ rectione.de hoc eodẽ Beda ſuꝑ geñ.ait. Hõ ẽ creden
tuñ ⁊ viuũ oppnun dum añ pctm̃ ita fuiſſe moꝛtua coꝛꝑa ſicut mõ.Ait em̃
tur. dᷣm ꝙ verum ẽ apls. Coꝛpus ꝓpter pctm̃ moꝛtuũ ẽ.ſᷣ lʒ fuiſſent ania
m ꝙ moꝛtuum ſim · lia nõdũ ſpũalia.nõ tñ moꝛtua.q̃.ſ.neceſſe eſſet moꝛi.
s om qg vieit eruag Aouct determinãda qõem circa immoꝛtalitatem.
lem ſeparationem ſi Vtrũ immoꝛtalitas quã habuit añ pctm̃ eẽt de cõditio
ue terminũ coꝛruptoõ ne nature an ex gratie beneficio. Cc.
nis. quando autẽ di ¶ Golet hic q̃ri cũ hõ pꝛimꝰ moꝛtale ⁊ imoꝛtale coꝛpꝰha
cit oꝛdinem ad ilum buerit. vtrũ ex cõditiõe nature ipᷣius coꝛꝑis habuerit
nnde eda⸗ VIriũq;. an alterũ bñficiũ eẽt gratie.ſ.immoꝛtalitas.i.
kone rütcn poſſe nõ moꝛi. Ad qð dici pt. qꝛ alteꝝ hẽbat in natura
dinat. q; oꝛdinat ad coꝛpis. i. poſſe moꝛi.alteꝝ vo.ſ.poſſe non moꝛi erat ei
oppoſitum vite. ⁊ ſi ex ligno vite.ſ.ex dono gre. Vñ Aug.ſuꝑ geñ.Quo⸗
ſimul poſſunt ſtare. dammõ creatꝰ eſt hõ imoꝛtalis.qð erat ei de ligno vi⸗

te.nõ de ↄditione nature. Moꝛtalis erat de cõditione
coꝛpꝑis aialis.imoꝛtalis bñficio ↄditoꝛis.õ em̃ imoꝛ

icipiuz buius verbi klale erat ꝙ omnino moꝛi nõ poſſet. qð nõ erit niſi cum
mnorior, anafz fuerit ſpũale. Apꝑte dicit ꝙ nõ natura.ſed ex ligno vi⸗
nec tenet foꝛmatio/ te hẽbat poſſe nõ moꝛi. Pꝛopter h̊ aliqͥ dicũt ꝙ niſi il/
nem alioꝛum partiei lo ligno vite vteret᷑.nõ ſꝑ viueret.qꝛ peccaret. Pecca
pioꝛum pꝛeteriti tꝙ ret em̃ ſi illo ligno nõ vteret᷑.qꝛ pᷣceptũ erat ei vtome⸗
boägans⸗⸗ dicit Au ¶geret de oĩ ligno ꝑadiſi.niſi de ligno ſcie boni ⁊ mali.

Sicut ergo peccauit ↄmedẽdo qð erat ꝓhibitum.ita

etiam peccaret ſi nõ ↄmederet quod erat iuſſum.

Aouet aliã dubitationẽ q̃ hʒ oꝛtũ ex illa.vtrum ſi nõ foꝛet pᷣceptũ vt de
Sm opiniões diuerſras. —
¶ Sed adhuc q̊̃rit᷑ ſi nõ eſſʒ pᷣceptũ vt de ligno vite ederet.⁊ alijs ⁊ nõ illo ve

ſceret᷑.nũqͥd poſſet nõ moꝛi:? Si ſꝑ viueret nõ vtẽs de ligno illo.nõ erat ei ex
illo ligno poſſe nõ moꝛi.Si vᷣo nõ poſſ ſꝑ viuere.id erat ei ex illo ligno poſ

ſe. Aliqͥ dicũt ꝙ ſi nõ fuiſſet ei pceptus veſci de illo ligno.⁊ alijs ⁊ nõ illo ve⸗
ſceret᷑.viueret ſemꝑ. Sic determinãtes illud qð ſupꝛa dixit Aug.erat ei de

ligno vite nõ de ↄditione nature tm̃.ſ.q̃ſi nõ ex ↄditõne nature ſolũmõ erat
ei.ſed etiam ex illo ligno. Alijs aũt videtur ꝙ ex ligno vite erat ei poſſe non
moꝛi.nõ ex natura. Ideo em̃ ðꝛ potuiſſe nõ. moꝛi.quia poterat vti illo ligno
de quo edens non moꝛeret.De hac vo hois immoꝛtalitate q̃lis fuerit Aug.

ſupꝑ geñ. q̃ſtionem mouens ſic ait. Querit᷑ quõ iĩmoꝛtalis factꝰ ſit hõ pᷣ alis

aĩantibus.⁊ quõ cũ illis cõem acceꝑit alimonisq. Sed alia eſt immoꝛtalitas
carnis quã in adam accepimus.alia quã in reſurrectione ſperamus ꝑ xpᷣm.
Ille factus eſt homo immoꝛtalis vt non poſſet moꝛi.ſi nõ peccaret.morere⸗

tur auteʒ ſi peccaret. Filij vo reſurrectionis nec poterunt vltra peccare nec

mori. Caro noſtra non tunc egebit refectione eboꝛuʒ.quia nulla poterit eſſe
defectio. aro ade ante peccatum ita immortalis creata eſt.vt ꝑ alimoniaʒ
gadiuta eſſet mortis ⁊ doloris expers. Sic ergo imm ortalis ⁊ incorꝛuptibi⸗

lis condita eſt caro hominis.vt ſuã immortalitatem ⁊ incoꝛruptionem per

Coꝛpus bomi⸗

nis ante pctm̃
moꝛtale ⁊ im⸗

Nñſio.qꝛ dꝛ al
teꝝ ſuiſſe de cõ
ditione nature
poſſe moꝛi.
alten ex gratie
dono. ſ. poſſe ñ
mou.

Aliqui dicũt ꝙ
ſi non vteretur
Acdam de ligno
vite nõ ſemper
viueret qꝛ pec/

Odpinio qꝛudã

Alioꝝ opinio.

Opinio Aug.

quõ immoꝛta-

lis fact? ſit bõ.

n bein
ſcatenoſm
netis ie

— — —— — ʒ—GN

—ð — — —

NVruehitgr

Weitntentu.
nabtlanusne
toatterpon
tan ueon⸗
i Gerioyy
Auttius

idin
nidi

innnet

nnmnſeſmnn

acan
Migtnon

ſueiin
filgzo, ſnn

bonf
ichfiſe
loninrd

XN.

obſeruantiam mandatoꝛum dei cuſtodiret. In qbus d Sumeret deli⸗ 5
mangdatis hoc continebatur. vt de illis lignis cõceſſis gno vite quo perfe/
manducaret ⁊ ab interdicto abſtineret. Per hoꝛũ edu cte immoꝛtalis factꝰ
liũ immoꝛtalitatis dona conſeruaret. donec coꝛpoꝛali dii glinn onte Vlter.
bus incrementis perductus ad etatem que conditoꝛi dabeck wogcer⸗
d placeret multiplicata pꝛogenie ipo iubẽtedſit umeret de mptible non poteſt
Cputpi ligno vite.quo perfecte immoꝛtalis factus cibi alimẽ dare incorruptoem.
engg, ta vlterius non requireret.Ecce his verbis videt᷑ Au ſed fructꝰ illius ligni
motle in, guſti.tradere ꝙ caro pꝛimi hominis immoꝛtalitatẽ in Rire erat coꝛruptibt⸗
nn ſe habuerit.que per alimoniam ciboꝛum conſeruaret᷑ aalir no po e na
vſq; ad tempus ſue tranſlationis in melius.quando go non poterat bo⸗ H
de ligno vite comederet ⁊ fieret omnino immoꝛtalis. mini pbere pfectam
Mon omnino ita vt non poſſet moꝛi. Ideo aliqui dicũt ꝙ immoꝛtali immoꝛtalitatez. Jtẽ
fieret bomo im tatem de natura habebat qua poterat non moꝛi.q̃ ali aut ille fructus ↄuer
moꝛtalis niſwi x oꝛum lignoꝛum eſu poterat conſeruari. ſed non pote / tebatur in coꝛpꝰ bu⸗
ticipato ligno, rat cõſummari niſi per aſſumptionẽ ligni vite. QAuod mmanuz aut ñ. Si nõ.
vite. Rſ ECOI. 4 B — 113 ergo nõ fficiebat nec
vie⸗ videtur Auguſti. ſentire ſuper Geñ. dicens. Hoc quo- ſuſtentabat. Si ſi⸗ 5
q; addo talem cibum illam arboꝛẽ pꝛeſtitiſſe. quo cor erat eiuſdem nature
pus hominis ſtabili ſanitate firmaretur. non ſicut ex cum carne reliqua. S
gi alio cibo ſed inſpiratione ſalubꝛitatis occulta. Hhic in⸗ videtur ꝙ immoꝛta-
tiiſtni nuere videtur ꝙ cum alijs cibis poſſet coꝛpus ſuſtẽta⸗ litatem pᷣſtare nõ po
ſum ri. hoc cibo indeficiẽte ſanitate firmaretur. Ex quo cõ onahie denc ul
Pen ſequi videtur. ꝙ ſicut in natura ſua habuit moꝛtalita⸗ botuiſſepꝛeſtarcpe⸗
ci teuſin quãdam ſcʒ aptitudinem moꝛiendi. ita aliquꝗ im fectam immoꝛtalita
1 mMoꝛtalitatem in natura ſua habuit. id eſt aptitudineyʒ tem. non quia ex p-
qua poterat non moꝛi. cibis adiutus. ſed ſi perſtitiſſet pꝛia vᷣtute poſſet coꝛ
immoꝛtalitatis perfectio eſſet ei de ligno vite. Sed qͥ pus homene facere
mii hocttadũt. quõ ſupiora pba Augu. dbus dicit æcrat ſieſolihs votemaen’
ſmwfmni immoꝛtalis ex ligno vite huic ſentẽtie nõ contradicãt uine. ſed qs vinute ſi
Aumdie Diiligenter inquirant. ” bi data habebat ac
pienoſent H Mã hoc diſponere. ⁊ diui
uerqed na virtus alli ligno tanq; ſacramento aſſiſteret. immoꝛtalitatem perficeret. Et ꝙ lignũ vite hanc poſſet ba⸗
e. bere virtutem vt ad immoꝛtalitatem diſponeret. ſatis patz in multis ſimilibꝰ.multa em̃ ſunt aromata vt mir
ra ⁊ balſamus que coꝛpus bominis diu a putrefactione conſeruant. Oꝛ vo ratione diuine virtutis aſſiſten⸗/
tis diceret᷑ coꝛpoꝛibus illis immoꝛtalitatem pꝛebere.ſimile habetur in ſacramentis que dicũtur cõferrc gra⸗
tiam.ꝙᷓuis non ipᷣam gratiam creent.ſed diuina virtus ipᷣis aſſiſtens.ſicut melius in quarto lib.explicari ha⸗
bet. Sic ⁊ in pꝛopoſito intelligendum ceſt.cum lignum vite eſſet pꝛimis hominibus in ſacramentum.ſicut di/
cit Auguſtinus. H MẽH J́JUDUD H
gniid id Dintelligentiaz huius partis in qua agitur ſoli deo conuenit per naturaʒ.anime bomis vᷣo non
de bominis immoꝛtalitate ſᷣm ſtatum inno/ cõuenit per naturam ſed per gratiam. Contra. gra-
Acentie.circa tria conſiſtit dubitatio. Et pᷣmo tia non repugnat nature.nec naturam variat ſed po
Aqueritur de immoꝛtalitate bominis qᷓ;tum eſt ex pir tius conſeruat.ſi ergo moꝛtalitas ineſt omni crcatu
Nr hn⸗ ttc anime. Secũdo quãtuʒ eſt ex parte coꝛpoꝛis.Cer re per naturam.immoꝛtalitas que eſt conditõ oppo
cai vᷣ0 quantũ cſt ex parte cõiuncti.Circa pꝛimũ que ſita nulli creature ineſt per gratiam. ergo nec anime
runtur duo. Pꝛimo vtrum anima rationalis per ¶ tem Damaſce.omne.quod a verſione incipit.in
naturam ſit immoꝛtalis. ¶Secũdo queritur vtru,ʒ v ſionem tendit. ſed anima rationalis a verſione i/
mnn⸗ omnis anima quantũ eſt de pꝛima conſtitutione na c pit cum ſit creata vt oſtenſum eſt ſupꝛa.ergo tẽdit ̃
Eioe ture fuerit incoruptibilis. verſionem.igitur non eſt immoꝛtalis.Si tu dicas ꝙ;

teunudit quantũ eſt de ſe. ſed tenetur ⁊ ſuſtentatur ma-
nu conditoꝛis. Contra hoc eſt illud Aug.vij.de ciui.
dei. Sic res quas cõdidit admiſtrat.vt eas agere pp
pꝛios motus ſinat.loqͥtur de deo. ſi ergo de ſe ad coꝛ
ruptionem tendit. diuine manus potentia non obſi.
ſtit. ¶ Item per autoꝛitatem philoſophi. Intellect⸗

„ Dueſtio.oſ. .—
Eirca quã ſic pꝛoceditur t oſtenditur ꝙ anima ra
tionalis non ſit naturaliter immoꝛtalis.pꝛimo p au
toꝛitatẽ Apoſtoli.j.Chim̃.vlti.Qui ſolus habet im/
talitatem. loquitur de deo. ergo immoꝛtalitas nõ cõ⸗
usnit alicui creature. Si tu dicas hoc eſſe dictum qꝛ

— —

coꝛtũpitnr quodam interius coꝛrupto. ſed non coꝛ
rumpitur intellectus niſi a coꝛuptione anime ratio

nalis. gᷣ̈ anima rationalis non eſt immoꝛtalis. ¶ It

hocipfum videtur ratõne. anima patitur in coꝛpoꝛc

p nãm. ſicut planũ ẽ.ſ paſſo mag ⁊ mag facta abij
cit a ſuba.a qᷓcunq; aũt ſba fit aliq abiectio fit etiam

aliqᷓ coꝛruptio ꝑ quã aliqua inde coꝛæũpũtur.⁊ omis

talis ſubſt antia eſt coꝛruptibilis.ergo anima ratõna
