tract.ait.hoc ꝓpterea dictũ c.vt hac diffinitione voꝝ

lẽs a nolente diſcerneret᷑.et ſic ad illos referret inten⸗
tio qͥ in paradiſo fecerũt oꝛiginẽ mali nllo cogẽte.pec
cãdo.i.libera volũtate.qꝛ et ſcientes cõtra pᷣceptũ fe/⸗

cerũt.et ille tentatoꝛ ſuaſit vt hoc fieret.nõ coegit Nã

qui neſciẽs peccauit.nõ incõgruẽter nolẽs peccaſſe di
ci põt.quãuis ⁊ ipᷣe quidẽ neſciẽs fecit.volẽs tñ fecit.

Ita nec tale pctm̃ ſine volũtate eẽ potuit.ſʒ volũtas
facti ibi fuit.ñ peccati volũtas.qð tñ factũ fuit pctm̃.
Hoc em̃ factũ ẽ qð fieri nõ debuit. Quiſquis ãat ſciẽs
peccat.ſi põt cogẽti ad pctm̃ ſine peccato rſiſtere.nec
tñ facit.vtiq; volẽs peccat.qꝛ qͥ põt reſiſtere.nõ cogi
tur cedere.quapꝛopter pctm̃ ſine volũtate eẽ nõ poſſe

viſſimũ c.Ex his liquet qlit᷑ ſuꝑioꝛa accipienda ſint.

oncludit ð pctõ interioꝛi ⁊ exterioꝛi ꝙ

ſint voluntaria. f .

¶ Si aũt oẽ peccatũ moꝛtale volũtariũ ẽ.cũ voluntas

mala peccatũ ſit moꝛtale.cõſtat ipᷣaʒ eẽ volũtariũ pec
catũ. Quid em̃(vt ait Aug )tã ĩ volũtate qᷓ; ia volũ
tas ſita ẽ. Voluntas itaq; mala recte volũtariũ dici⸗
tur peccatũ.qꝛ in voluntate cõſiſtit.volũtas qͥppe vt
ait Aug.in eodẽ ẽ pꝛima cã peccãdi.aut nullũ pecca⸗
tũ ẽ pꝛima cã peccãdi.nec ẽ cui recte imputet᷑ peccatũ
niſi peccãti.Hõ g eſt cui recte imputet᷑ niſi voluntati.
Hoc aũt de peccato actuali et moꝛtali intelligẽdũ eſt.

Mon ſꝑ volun
tas facti quod
pctm̃ ẽ.volun/
tas pcti ẽ.quia
vult qͥs qdð pec
catũ ẽ.ñ tñ pec⸗

Oꝛ mala volũ⸗
tas ẽ volũtarie
peccatum.

Aug.in li. de li⸗
arbi.

Neq; his verbis aliud voluit odere Aug.vt ipe ait

in retractatiõibꝰ.niſi qꝛ voluntas eſt qua peccat᷑ et q̊
recte viuic.

tiõe actus et aliaꝝ circũſtãtiaꝝ.ſicut ẽ de illo qͥ foꝛnicatur neſciẽs foꝛnicationem eſſe peccatum moꝛtale.ſci

ens tñ ſe cognoſcere non ſuam.et tunc minuit.non tñ tollit ration
Et per hoc patent illa duo obiecta.
Dintelligẽtiã igit᷑ hꝰ ptis incidit hic qõ circa
duo.Pꝛio q̃rit᷑ de diuiſiõe actiõis deliberati/
ue in bonã et in malã ⁊ in indifferẽtẽ. Scdo q̃rit᷑ de
cpꝑatiõe pcti ad volũtatem.Circa pᷣmũ q̃runt᷑ tria.
Pꝛmo queritur vtrũ actio deliberatiua diuidat᷑ ꝑ

litctera

immediatas.

em voluntarij. et ſic loquitur magiſter in

bonum et malũ tanqᷓ; ꝑ dꝛias oppoſitas. Scdo qᷓrik
vtrũ diuidatur ꝑ bonum et malum tanqᷓᷓ per dꝛias
eſſentiales et intrinſecas.Lercio queritur vtrum di
uidatur per has differentias tanꝙᷓ per differentias
Queſtio. j. a .

ſn

(um9
vtydiu
Pung
Viok
geler
bonn
nonect
nißpn
ibobet
gctioctt
ctoo⸗
ſtustern
gtoetn
mrbuit e

fligreet
ſonislin
ſeriarc⸗
cconerio
alücit
deusfa
tioneet
B
talrci
ciraact
pitſeno
ltſemd
dotmio⸗
ctoedena

lagboru
Eie
tttermiat
haritasi
Ce fherito

sgbon
S
1boni

deliberat
7 dinsoy
gumg⸗
hitatet
gbeſigua
ſosali
hoctmal
Ppamdiui
ey debo
lſech
ente ctte
Nitatefn
numme
gehere
ſuepii
bydzaft
genereo
opponi
ſeoppoꝛ
zexem
yvolüt⸗
mmla.ne
Npoſet
9 1 ll
gai
hpt

lletsi
ni

ut A
ſa
mi wn
tigi
n

nl hi⸗
wlü
Gn.

nlndl
.

malũ circa actionẽ non hñt oppoſitienẽ

Cum actio deliberatiua diuidat᷑ in bonã et malam.

vtu diuidat᷑ tanq;ᷓ ꝑ dꝛias oppoſitas.et ꝙ ſic videt᷑.
Pꝛima cõtrarietas in moꝛibꝰ ẽ inter bonũ et malũ.
Vñ phᷣus dicit ꝙ bonũ ⁊ malũ nõ ſũt in genere ſũt

genera alioꝝ.S pꝛima ↄtraria maxime ſũt oppoſita.

bonũ et malum circa actionẽ directã hñt oppoſi/⸗

tionẽ et repugnantiã4 puatio
ni. pᷣuatio ⁊ habitꝰ directe fũt oppoſita. ⁊c.:Gteʒ

ꝗᷓ babẽt oppoſitos effectꝰ directe opponunt᷑.ᷣ bona
actio et mala oppoſitos hñt effectus in aia.qꝛ bona

actio oꝛnat et mala defoꝛmat. ⁊c.¶ Gtẽ q̃ bt oppo

ſitas retributiões directe hñt oppoſitionem. ſᷣ̊ bona

actio et mala hñt oppoſitas retributiões. qꝛ vni re-
tribuit eternũ gaudiũ. et alij eternũ ſuppliciũ. g ⁊c.
tẽ omis recta diuiſio ẽ per oppoſita.ſi g̊ actio mo

ralis recte diuidit᷑ ꝑ bonã et malã. Ãmẽbꝛa bꝰ diui⸗/
33 cõtra. oppoſita nata fũt

ſionis ſunt ꝑ oppoſita
fieri circa idem.ſᷣ ipomibile ẽ boni
ecõuerſo )circa eandẽ actionẽ ſuccedere. bonum et
deus facit ẽ valde bonũ.eęt oẽ qd fit cõtra eꝰ ꝓhibi/
tionẽ ẽ malũ.ſed eadem actio fit a deo et contra dei
bibitionẽ. eadeʒ actio ẽ bona et mala.ſed oppo/
ita circa idẽ ſunt incõpoſſibilia.igit᷑ bonũ et malum
circa actionẽ non ſunt oppoſita. Ytem cũ dñs pᷣci/
pit ſeruo dare elemoſynã.et dñs pᷣcipit ex charitate.
et ſeruꝰ facit cum murmure. eadẽ actio ẽ meritoꝛia
domino ⁊ demeritoꝛia ſeruo.ſᷣ oẽ meritoꝛiũ ẽ bonũ.
et oẽ demeritoꝛiũ ẽ malũ.g eadẽ actio ẽ bona et ma⸗
2 bonũ et malũ circa actioneʒ non ſunt oppoſita.
tem aliquis incipit aliquã actioneʒ ex charitate.
et termĩiat eã ex vanitate pᷣm q dient Cret⸗ Sepe qð
charitas incipit.culpa pagit. vna et eadẽ actio põt
cẽ meritoꝛia et demeritoꝛia.⁊ ſi hoc.redit idem qð pᷣ
us ꝙ bonũ et maluʒ circa actionẽ nõ ſunt oppoſita.
Itẽ bonũ et ens cõuertunt᷑.ſed ens ẽ plus qᷓ; actio.
⁊ bonũ.& ſi inferiꝰ non diuidit᷑ ꝑ ſuũ ſuꝑius.actio
deliberatiua nõ põt diuidi ꝑ bona et mala tanqᷓ; per

7 dꝛias oppoſitas. .ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ notã

dum ꝙ actio deliberatiua nata ẽ habere duplicẽ bo
nitatẽ.et bonitatẽ nature inquãtuʒ eſt actio ꝓcedẽs
ab aliqua virtute.et bonitatẽ moꝛis inquãtũ eſt pce
dens a li.ar.ſiue a voluntate.Cum g q̃rit᷑ vtꝝ boni/
tas et malicia circa actionẽ bẽant repugnãtiaʒ.ita q;
ipᷣam diuidãt tãq; mẽbꝛa oppoſita.d.ꝙ hoc nõ eſt

veꝝ de bono ꝓut dicit᷑ a bonitate eẽntiali vel natu/

rali.ſic em̃ bonũ nõ eſt dꝛia actiõis.iĩmo cõᷣuertit᷑ cuʒ
ente.et reꝑitur in oi actiõe. Pꝛout aũt bonũ dẽ a bo/
nitate moꝛis.ſic ẽ diuiſiua dꝛia actionis.pꝛo eo ꝙq bo
num moꝛis in triplici dꝛia ẽ.Quoddã em̃ ẽ bonũ in

genere.qdᷣdã ex circũſtãtia.qdᷣdã vero bonũ pfectuʒ

ſiue pꝛincipale.ſiue ſᷣm ſe bonũ.Et q̃libet haꝝ dꝛiaꝝ

bhʒ dꝛam mali ſibi ex oppoſito rñdentẽ. NMã bono in

genere opponit᷑ malũ in genere.bono ex circũſtãtia

opponit᷑ malũ ex circuſtatia.et bono ſimpłr ſiue hm

ſe opponit᷑ malũ ſm ſe ſiue demeritoꝛiũ.Hoꝝ autez
oĩʒ cxempla ſũt manifeſta. Sic igitur actio pcedẽs

a volũtate deliberatiua diuidi bʒ ꝑ actionẽ bonã et

malã.non ſolũ tanqᷓ ꝑ dꝛias diſpatas. ̃ etiã directe
oppoſitas.AUũ rões que hoc oñdunt cõcedende ſũt.

9 illud g& q pꝛimo obẽ ꝙ oppoſita nata ſunt fie

ri circa idem.dd.ꝙ ſi intelligat᷑ de eodẽ numero.nõ
bhʒ veritatẽ niſi in ſubiecto qð ẽ ſuba ꝓpꝛie loquẽdo

Itẽ malũ dicit pᷣuationẽ bo/

tatẽ vel maliciã (vl

Ntẽ oẽ qd;

*

Ipſius em̃ ſube ẽ

ſit accidẽs nõ optet illud hẽe vitatẽ. ꝙ bonũ et malũ

ſint circa eãdẽ actiõeʒ numero.ſᷣ ſufficit q; tũ ad legẽ

oppoſitionis.i hẽant fieri circa actionẽ eãdẽ in ſpẽ.
Alia ẽ etiã rõ quare bonũ et malũ nõ pñt ſibi ſucce
dere in eadẽ actiõe.ſᷣm eãdẽ ptẽ actionis.ꝓpter hoc

ꝙ eẽ actiõis cõſiſtit in ſucceffſiõe.Et hoc melius iã pa
tebit. Ad illud qð obẽ ꝙ oẽ qdð deus facit ẽ valð bo

n. dd. ꝙ illud intelligit᷑ quo ad bonũ nature.illi aũt
bonitati nõ repugnat malicia moꝛis.imo eã pᷣſuppo

nit. et iõ eadẽ actio põt a deo fieri. et nibilominꝰ eẽ ꝓ
hibita.ex hoc tñ non ſequit᷑ ꝙ nõ ſit cotrarietas int

bonitatem moꝛis ⁊ maliciã. ñ iĩpoſſibile ẽ ꝙ; vna ⁊
eadẽ actio ſit ſil et ſemel in pbibitione et in pᷣcepto.
Ad illð qd obẽ ꝙ eadẽ actio ẽ meritoꝛia et demeri/
toꝛia.dð.o bonũ et malũ meriti et meriti circa ac-
tionẽ nõ hñt qlitates abſolutas ſ̊ cõpationes diuer

ſas. Eñ actio bona nõ ẽ aliud qᷓ; actio oꝛdinata in fi

nẽ.refert᷑ añt actio in finẽ ꝑ intẽétionẽ. Om̃ igit᷑ vna

et eadẽ actio pᷣt eẽ a duplici intẽdẽte vel duplici intẽ

tiõe.ita e ab vno ſicut a pᷣncipali motoꝛe.ab altero
vero ſicut ab inſtrumẽto.et vna illaꝝ intẽtionũ pᷣt eẽ
recta.et altera illaꝝ obliqua.hic õ ꝙ vna ⁊ eadẽ actõ
p̃t eẽ bona et mala ꝑ cõꝑationẽ ad diuerſa pᷣncipia.
loquendo de bonitate et malicia meriti et demeriti.
Ex h̊ tñ nõ ſequit᷑ ꝙ bonũ et malũ nõ ſint o poſita
circa actionẽ. Mã et ſi cõpatiãtur ſe circa eich actio⸗
nẽ in cõpationc ad diuerſas intẽtiões.nõ iñ cõpati/
unt᷑ ſe ſm ꝙ cõꝑant᷑ ad eãdẽ intẽtionẽ. Oppoſita ãt
reſpectiua ſᷣm boc legẽ hñt oppoſitiõis ſᷣm ꝙ ad idẽ

cõpant᷑. VUñ nota ꝙ aliter dẽ bonũ & volũtate. aliter

actiõe exterioꝛi.nã circa volũtatẽ dicit q̃litatẽ ali⸗

ube ẽ ꝓpꝛiũ cũ ſit vna et eadez nutnero.
fit ſuſceptibilis contrarioꝝ.circa actionẽ aũt cum

10

12

quã ſuꝑadditã.et iõ ĩpoſſibile ẽ ꝙ vna et eadẽ volun

tas ſit ſil et ſemel bona et mala. nec abſolute. nec in
ↄꝑatiõe ad diuerſa.Circa actiõsz po bonũ dicit ↄpa/
tiõeʒ ad debitũ pᷣncipiũ et ad finẽ. Vñ aliqᷓ due actõ⸗
nes ptiũ ↄſiles tã in genere actiõis qᷓ; i genere circũ⸗
ſtatiaꝝ moꝛaliũ freq̃nt᷑ differt i .ꝙ vna ẽ meritoꝛia.
altera vo nõ.qꝛ vna fit ab hñte charitatẽ. altera vo a

nõ hñte. ⁊ hec dicta ſũt ð vono ⁊ malo ſjm ꝙ tãtũ va

lẽt q;ẽtũ meritoꝛiũ ⁊ dᷣmeritoꝛiũ.qꝛ ᷣm G̊ currebat ob

iectio ¶ Ad illð qd obẽ ꝙ actio inchoata ex charitate
pᷣ̃t terminari in vanitate.dð.q; veꝝ ẽ.s licet illa actio
vna ſit in genere nat᷑e.ñ ẽ tñ vna in genere moꝛis. ꝓ
eo ꝙ et ſi ſit vna volũtas q̃ ẽ pᷣuncipiũ illiꝰ actiõis.tñ
alit et alit ẽ diſpoſits. diſpoſitiõe inqᷓ; qᷓ̃ variat in ge/

nere moꝛis. ſicut ẽ intẽtio retã et obliq̃. Ad illud qd

obꝛ ꝙ bonũ ẽ in plus iã ptʒ rñſio. obijcit em ð bono
nature.et h̊ mõ nõ ẽ dꝛia diuiſiua actiõis deliberati
Queſtio.ij. b·

(En hec diuiſio ſit ꝑ dꝛias eẽntiales aut p accidẽta/

les.Et ꝙ ꝑ eẽntiales vẽ. Accidẽtia ſũt traſmutabilia

circa ſubiectũ. ſ̊ bonitas ⁊ malicia nullo mõ trãſmu
tãt᷑ circa actõeʒ.vt illa actõ q̃ mõ ẽ bona eadẽ nume
ro poſtmodũ ſit mala vłecõuerſo.ᷓ bõitas ⁊ mali⸗
cia ñ ſũt dꝛie accidẽtales actõis.et fũt accidẽtales vł
eẽntiales. ⁊c ¶ Itẽ qᷓuis q̃dã accidẽtia ſint iſepabi
lia ᷣm rẽ.tñ omnia ſũt ſepabilia ſᷣm intellectum. ſed
quedã actio ẽ ita mala ꝙ; nunqᷓ poteſt eẽ nec intelli⸗
gi bona. vipote blaſphemare et odire deum.ergo vi
detur ꝙ malicia nõ accidat tali actiõi / Ytẽ cotingit
aliquẽ habitum eſſe eſſentialiter bonũ.vtpote chari⸗

rio ſurgit inoꝛdinatio.ſicut patet cum filius cogno/

cõfoꝛmitatẽ quã bʒ cũ genere.in boc ꝙ dicit quãdaʒ

tatem et gratiã al ve
atem et gratiã. aliquẽ eẽntialiter malum vt iniuſti / ſcit matrẽ 5 tint.
75 Nagauae. vel cum homo b 5ſ ſton.
H Sncaen tus ſin guafi ex ba inſepabiliter adheret lae tademar zoſtt⸗ mde
bus. vꝛe iactus ſint eẽntialiter boni.et ali pabiliter adheret malicia huic actioni Saie ſpes r
qui eẽntialiter mali.ĩoquẽdo de bonitate et malicia licia ꝓpꝛi „ bui ic actioni. non ẽ aut ma as
. e „. „ Pꝛi aſſio huius C . 1 ⸗
ee 35 bener⸗ ger ſes⸗ n vonn in gehere urtbilterz qꝛ non diatpeſnetonep⸗ uel⸗ 1 ut
mati iſn genc ñ et malu ſpale ¶ Si vero compet᷑ malicia ad actiõtʒ ſ s actcz ur on
ſiue ꝑ modi ſpẽi ſe bñs.s genus ẽ eẽntiale ſpẽi et ſ pet᷑ malicia ad actiõtʒ m ꝙ talis actõ
õ e et ſpe eſſt. ſic poteſt hr̃e rõʒ dꝛie eẽntialis.Sicut em̃ Etbuin
cies etiã addit ſupꝛa genus dꝛiaʒ eẽntialẽ.̊ neceſie ẽ ẽ eẽntiali . neigis. Sicut efn albego nſoa
S etna aaldit ſupꝛa 2125 centiale. ntialis homi albo m ꝙ ẽ albus. qᷓuis nõ ſit eẽ nent
aliquã actionẽ ponere que ſit eẽntialiter et bona in tiali mi albo m c enibug Fuis nõ ſit cen⸗
ge erc ia in tialis ſᷣm ꝙ hõ.ſic malicia ẽ eẽntialis actiõi
genere. et bona ex circũſtantia. pari rõne et de actiöße? ꝙ mala. Quãuis aũt ali tialis actiõi male 'm ſol
grhon e r nect de mala. Quãuis aũt aliquo mõ dicat᷑ eẽntiał. nõ tñ no
mala. vẽ & ꝙ diuiſio pᷣdicta fiat ꝑ dꝛias eẽntiales et dicit᷑ eẽntiali . mo vicat ecigi. d ti fanit.
mena. vege icit᷑ eẽntialis.qꝛ dicat ver 3. 5 Faam. difcret⸗
. era AQug. ſio ñ ſe babẽdi.Et qm̃ quedã ſi . 4 craü̃nie
tra pelagianòs. pctm̃ nõ ẽ natura aliqua ſ actus in/ li. Et qm quedã ſũt nomia que imponũt᷑ gie
. actionibꝰ nõ vᷣm ꝙ ſunt m̃. H ym a fetusim
cidens ex defectu boni.ſᷣ omne qð ineſt alicui incidẽ fe Fin gſunt actiges iin b Pn e tzitido⸗ fr
1cS eſel s omne dẽ foꝛmes.hinc ẽ ꝙ talia mox nõi iuncta ſũtn hdafete
ter.ineſt ei accidentaliter.ſi &̊ ois malicia ẽ incidens. lo. et ſi ſ nor noiata coniuncta ſu ma- uei
cCdEtater. idens. lo. et ſicut caſtitas ponit᷑ in ge nunerg er bo uein
nulla malicia ẽ eẽntialis alicui actioni.g ois ẽ accidẽ ſic adulteriñũ Spouir in genae bonl ernelaliter⸗ gkaet
31 2 tioni. accidẽ ſic adulteriũ et mẽda t ine oznti cti
talis. ¶ Itẽ dꝛie eẽntiales ſunt cõſtitutiue c tmẽdaciũ ponit᷑ in gencre mali eentia Ku⸗
WUttẽ dꝛie centiale⸗ oꝝ quoꝝ liter. In hoc em̃ nõ ſignificat᷑ q t eenti 1Oin
ſunt dꝛie. et dꝛie ↄſtitutiue ex eiſdẽ pꝛincipij 4 ioni ignificat defectus ſit eential d50
lunt dꝛie. et dꝛie oſtitutiu ꝛincipijs manat actioni.ſ̊ ꝙ defectus eẽntialis ẽ actiõi . dace
ex quibꝰ manãt ipᷣa cõſtituta.ſᷣ malicia nõ habʒ cãm g veſecrus eentialis Caceiei hm velec⸗ trecn
1. — ri ua.Qð aũt dictũ ẽ de malic zi SS i . toꝛ
effectiuã ſᷣ defectiuã.actio vero cauſam effectiuã ba dũ ẽ icia moꝛis. hocipm intelli⸗ wehtde
tin ting. 0 cau⸗ gendũ ẽ et de bonitate.His viſis plana ẽ rñſio ad q̃ᷓ tudicns
bet. Item actio ẽa deo. malicia nõ. impoſſibile ẽ ſtionẽ et eti ad obiect. viſs daa vto ad ⸗
S”õ r⸗ e⸗ dom onẽ.et etiã ad obiecta.Concedo em̃ ꝙ bec diuiſt oibusn
ꝙ malicia ſit alicuius actiõis dꝛia eẽntialis Itẽ dꝛie actiõis non ẽ ꝑ dꝛi theenigleens. Mmn⸗
eẽntiales nõ alternant᷑ circa indiuiduũ eiuſdẽ ſpẽi.õo tiones qᷓ h ẽꝑ drias eẽntiales et intrinſecas. Et ra. nolcnde
Ee. ſdẽ ſpẽi.õ tiones q̃ hoc oñdunt concedende ſi . in ppol
actiones que ſunt eiuſdem ſpẽi. differũt ꝑ bonitate, obẽ ꝙ accidẽs põt trã enge ſunt. ¶Ad illd qs 17 in ho
rg 4 . obẽ ꝙ accidẽs põt trãſmutari circa ſubie
et maliciã.qꝛ vna ẽ bona et altera mala. ꝙ& bonum et i 5 ſtatẽ i ricirea ſubiectum. vd g Neon
aic⸗ 13 6 . 2. illud nõ bʒ veritatẽ in om ider uchej,
malũ nõ ſunt eẽntiales dꝛie actiõis ¶ Itẽ dꝛia eſſen cui tatẽ in omni accidente. nec reſpectu luth,
aum no un . uiuſcunqʒ; ſubiecti.ſ̊ᷣ reſpectu ſubiecti . eii
maind uig aaclit ſupꝛa uls qo viuictt bmaluns ſii Qn en accides copat ad ali oti denaneneſ D
aliquid addit ſupꝛa ills qdð diuidit.ſᷣ malũ nõ ixi. Qñ em̃ accidẽs cõpat᷑ ad aliqd ſucceſſi i
15 dd aliautc . Laactione Epatius Ant D ſißo g adheret Alinſcpobiliten rregier min
no dcoS dEeR 5dictoꝛ ranſit in pᷣteritum et efficitur itranſi eroit
intelligentiam ẽ notandum ꝙ idẽ eſt querere vtru plius idẽ anſmutabile. ⁊ am⸗ Wekert
Len — i 4 rett ius idẽ numeꝛo reſumi non põt.Actus em̃
bec diuiſio actionũ alia bona alia mala ſit ꝑ dꝛias eſ . non vot. Actus ein urne⸗ –
T ona 31 dꝛr ratur ſubiecto.et tpe.et ſpẽ ſiue termino.·et iõ ſicut ẽ
rie. licet iſtud aliquo modo videat᷑ poſſe cõcedi ei qᷓ interciſione et ẽ menſura alia et aliud tpus nonand
neer: guo modo v ſe c interciſione et renouatione facta in ip̃o a .
ſuſtinet illam opinionẽ ꝙ non ois actio a deo ẽ. Cñ qᷓui et renouatione facta in ipo actu. et iceo ohefere
Biuner uzi nEos Ri .Lñ cquis motui accidat velox et tardum.tñ
Hm illã opinionez ꝗᷓ cõiter ſuſtinet᷑ ꝙ omnis acti ve Iaccidat velox et tardum. tñ motus q eſt toſlch
„Ue 3 . uS 02 velox. vᷣm eã ꝑtem vᷣm a6 velox nuncqᷓ; põt eẽ 3
deo eſt. et m id qd naturaliter ẽ bona ẽ. concedi nõ dus. ſic et i Em quzé vclor nun pot ee tar⸗ litr
nia qaa naruranter eoond e. concect us. ſic et in ꝓpoſito intelligendum ẽ¶ Adi mei
debet. nec põt rõnabiliter ſuſtineri ꝙ malicia eẽntia 8.ſic et in Ppoſito intdligendum ſAd illud q 18 nogĩ
SER Per see ÿ maltc obꝛ ꝙ accidẽtia poſſunt eẽ ſeꝑpabilia ſaltem in i bile
lis ſit actioni.cũ potius dicat defectũ circũſtantie ali ctu. ia pochint ρaαKα0rch nihlen
EAr e/H. eun i ctu.dð.qꝙ nunqꝙᷓ malicia ſic adheret actioni quin eẽ zn
cuiꝰ ꝗqᷓ accidebat actiõi. Si em nõ acciderz.nõ poſſ, tia illius actioni ſcadberet hctlont quin en adin
16 Suari actiõe manẽte. ¶ Attẽdẽdũ ẽ tñ ꝙ malicis con em̃ dico actionẽ pter maliciã conſiderari. Cũ tenen
man ELAE , e e. ico actionẽ malam. et dico ico de .
uobrerc i n ekrianes 4 t Si an v ſediuiin votunconſiderare S uß
bin & ere scenond an. is actio. Si cum dico actioeʒ hmõi et actionẽ h . „W
competur malicia ad actionẽ m ꝙ actio.ſic tenet ra et monſtro ipam ſubam et nonohauc duo oico an eiukſ
omperaorn, actione tm actio. ſic bene monſtro ipᷣam ſubam et etiã accidẽtia ſub qui
tionẽ accidentis ſepabilis et cõis. Rõeʒ accidẽtis ſe ſuba ipᷣ am ſubam et etiã accidẽtia ſub quibue ung
lis tenet in hoc. col. HNcαααααπαοαοια½α 1ια uba ipᷣa oculis carnis et mẽtis hʒ eẽ cõſpi ſ .
erstagtihac actio oſueuit ſicum n pbeßteralterum s errti g nicl, gin⸗ geid
Pot cauia oiqage mecrien ri abſq; culpa. nõ adheret inſepabiliter actioni buiꝰ ſube et illiꝰ rõ H
Rationẽ vero accidentis cõis tenet.qꝛ circa actionẽ ſube ſubſt bilitersctionibut, ule e lt voe gdai
eiuſdem ſpẽi contingit maliciz in aliquibꝰ inueniri. böeſuodarc. potiasise pmicracſo ve auslucs
ſdem ſper contingit m 9 inueniri. tis ſuꝑaddite.et ſicut ſuba ill intelligi ſine i Ane.
in aliquibus vero non. ſicut aliquis pᷣdicando fi adite. et ſſcut ſuba illa poterat intelligi ſinei qri
n aliquibus vero non. ſicut aliquis pᷣdicando fide la ꝓpꝛietate. ſic et actio ſine mali . ill D
eea neccatales deno heret Ncto? s Galchobabit, eatptialiter ina ul quod 10 inag
X ccat. alius meret. Au obꝛ ꝙ aliqs habitꝰ ẽ eẽntialiter malꝰ.dð. ꝙ et ſi con d
Bafearorsron bmttgren ag are abilel. cedi poſſit aliquẽ babitũ Lenttallk erboi nt ti. co ek⸗
augno mo cane idẽs ſepabile. i. cedi dʒ aliquẽ habitũ eẽntialiter malũ bᷣm ꝙ ẽh
cõe. nõ tñ pꝛopꝛieẽ accidens tale.qꝛ non dicit ens ſůᷣ bitꝰ. MNam babitꝰ ſm ꝙ habi er mald e c eha⸗ maren
õ ad actionez Qog iße obijcit cia et laſciuia non valet
vm &ꝙ becactio. ſictenet rõem accidentis inſepabiꝭ bmõin pe obijcit de auaricia et laſciuia non valet.qꝛ 2
depech Koönemteneraecdetls mnlefanigtzoc. bm Pthnt octbaneg ce veſfetl tmſurn bahit⸗ ſec ti
D W en e en oc. Sm ꝙ ſunt defoꝛmes et defectiui.licʒ aũt malicia nõ dtali
ꝙ ülla actio eadem numero q̃ eſt mala. nõ põt eẽ vlte ſit eẽntialis babitui ſi fectiui. licz ant malicia nõ
t⸗ m numero q eſt mala eẽ vlte ſit eentialis babitui ſ habitus. põt tñ ei eẽ eẽ Kml
rius bona. ppter hoc ꝙ eadem numero ſumi nõ pᷣ „ EsE 1 ui vm ꝙ e habitus.pot tñ ei ee cen/
ationé wero accidentis poꝛij tenet ali umi nõ pᷣt. tialis ſm ꝙ defectiuus.ita etiã contingit repiri ci teveſt
Barerdrega naa tenet aliqñ licet non aetum ¶Nd illuð qdð obẽ ꝙ bono i cherefhaetvo 21 ccri
bus agentis et patientis aoꝛtum b ex ꝓpꝛietati / nũ in ſpẽ.et malo in genere ſilr. doᷣm malũ in gene nſene
entis et patientis.ex quaꝝ compatiõe neceſſa re ſiue bonũ nõ dẽ ꝓpꝛie ꝙ ſit genus. ppter quãdã ar

Mone

WAe
ia⸗
miiitf
znandideg
ephen,
olsee;
chihen
Wimgefn
nk ö,
nia
meinppit
ngſande
umſun⸗
Nlig,
neſtään
mgdcke,
Wönird
nifiiut
bedu⸗
mſerg ,
rſidgn
enn
. rrehen
nhnmone:
ſcchinde
uulis
c

r
Auls

muurde
mnignc
dm
o⸗
r. N
1oc
gubs
autpni
lanms
alſie
Aqa,
lgil
dlocath
gaſen
tönio
fngin⸗
e⸗
Na 10
nniin
ittn/
em
e 1
ugen

¶ ¶trũ diuiſio actios deliberatiue ꝑ bona

potẽtiã indifferẽtẽ ad hoc ꝙ fiat meritoꝛie vłdeme-

ritoꝛie.⁊ dũ ꝑ circũſtãtias ſuꝑadditas determinat᷑.

quodãmõ ſpecificat᷑.nõ tamẽ malũ ſin ꝙ maluʒ bʒ

ſocs ꝗpꝛias. ꝓ eo ꝙ pꝛiuatiões nõ ſũt in genere niñ
p qudã reductõem. ñ ſpecifcatio diſtinctõ ma⸗
loꝝ aut attẽditur rõne boni quod pꝛiuat᷑ ꝑ malum.

——

aut rõne boni ad quod aliqͥs cõuertit᷑ in actu pcti.
Et buius ſignũ eſt ꝙ nõ diſtinguũtur penes auerſio
nem ſed penes ↄuerſionẽ.
J Aeſtio.iij. ”V?U
nala ſit ꝑp
differẽtias immediatas.an ſit ponere ꝑ differẽtiam

terciã videlicet actõem indifferẽtem.Et ꝙ ſit ꝑ diffe

rẽtias immediatas videt᷑.j.Cor̃.x.Omnia in gloꝛiã

dei facite. Et ad coł.iij. Oia quecũq; facitis.ſiue i pᷣ/

bo.ſiue in oꝑe.oia in noie dñi nr̃i ihu xpᷣi facite.Aut
igit᷑ actio noſtra eſt in gloꝛiã dei.aut no.Si ſic Cc bo
na.Si nõ.g omittit᷑ illʒ qd mãdat apls. ſed omitte/
re facere quod pcipit᷑ ſꝑ eſt pctm̃.ꝙ ois actio vel eſt

meritoꝛia.vel cũ peccato.& nulla eſt indifferẽés. Si

tu dicas ꝙ eſt ↄſiliũ.hoc nõ videt᷑.qꝛ cõſiliũ nec dat
oibus nec abſolute ſed ſe̊ cõditione.nec peccat quis
nolendo facere conſiliũ.boꝝ tria oppoſita repiunt᷑
in ꝓpoſito. nõ tenet rõem ↄſilij. Sia mai B. xij.
de omni verbo ocioſo qdð.lo.fu.ho.red. rõem in die
iudicij.ſed verbũ ocioſũ eſt vt dicit Grego.qð caret
rõe iuſte neceſſitatis.⁊ intẽtõc pie vtilitatis.ſed om̃e
verbũñ aut habet iuſtã neceſſitatẽ ⁊ piã vtilitatẽ.aut
caret illa. ſi oẽ verbũ aut eſt bonũ aut ocioſũ.pari

röne ⁊ oẽ factũ.ſed de oi ocioſo reddemꝰ rõem.⁊ nõ

noſtrũ vel eſt bonũ vel maluʒ. ¶ Itẽ Berñ. In via

reddemꝰ rõem niſi de malis.g oẽ verbũ vel factum
dei ſtare retrocedere eſt.ſed 5

onẽ retrocedit.⁊ nõ retrocedit niſi ꝑ malã. oig ac/
tio vel eſt bona vel eſt mala ⁊ nulla indifferẽs. Itẽ

voluütates ꝑ actões ꝑueniũt ad retributõcs.ᷣ nibil ẽ

mediũ quin cis volũtas aut eſt bona. aut eſt mala.

nihil ẽ mediũ inter retributõcs quin ctiã oẽs ſalu

vel dãnẽtur.g videt᷑ ꝙ nihil eſt mediũ inter bonita/⸗
tem ⁊ maliciã circa actões nĩas. ¶ Itẽ deꝰ ẽ alpha
⁊ o. pᷣncipiũ ⁊ finis.ſʒ qd nõ ẽ a deo ſicut a pᷣncipio.
puatũ eſt rõe boni.& ſiir qð nõ ẽ ad deũ ſicut ad finẽ

ꝛiuat᷑ rõc boni.pᷣuatio aũt boni nihii aliò eſt q; ma

um. quod nõ cſt ad deũ ſicut ad finẽ eſt maluz. et
ue ad deũ ſicut ad finẽ eſt bonũ.hoc ↄſtat.ſed

oĩs actio noſtra vel cſt ad deũ ſicut ad fine.vel nõ ẽ

ad deũ. oĩs actio noſtra vel eſt bona vel eſt mala.
¶ Otẽ cñ volũtas noſtra ex deliberatõe facit aliqͥd.

qagut quieſcit in creatura. aut refert ad creatoꝛẽ. Si re

fert ad creatoꝛẽ bene facit.ſi quieſcit in crcatura.ma

le agit ⁊ deoꝛdinat᷑.quia fruit᷑ eo quo eſt vtẽdum.g
videt᷑ ꝙ volũtas in oi actiõe ſua vel mereat vel de-
533 Ko. vij. Aclle mibi adiacet ac. glo.

mereat᷑ E glo
Eſt velle Se K vicij.velle nature.ſed actio rñ⸗
det volũtati. inter actõem meritoꝛiã ⁊ vicioſam ca
dit aliqua actio media.nõ & oĩs actio volũtatis nr̃e
eſt mala vł bona.ſed queda indifferẽs. ¶ Itẽ leua-⸗
re veſtucã de terra nec eſt bonũ in genere nec malũ.
nec etiã bonũ ex circũſtantia nec malũ. ſiłr qtuʒ eſt
de ſe nec eſt meritoꝛiũ.nec demeritoꝛiũ.ſi g bonum
moꝛis diuidit᷑ ſufficiẽter ꝑ has tres diuiſiones.⁊ ni⸗

bil eſt in generc quod nõ ſit in ſpecie.videt᷑ ꝙ talis

actio non ſit boua vel mala ſed indiſferẽs. ¶¶ Item

acit actõem nõ me⸗
ritoꝛiã nõ pꝓcedit in via dei in actõe illa.&̊ ꝑ illã acti

—
aliquis comeclit vt ſatiſfaciat appctitui nãli. talis
actio nõ eſt bona bonitate meriti. boc ↄſtat. quia nõ
fit ꝓpter deũ.nec ad ipʒ refert᷑.nec eſt mala malicia
cpe. quia peccatũ nõ ↄcoꝛdat nature ſed diſcoꝛdat.

—

noſtra me·liñ teneat inter bonitatẽ ⁊ maliciã. ytẽ

ſi ois actio noſtra eſſet meritoꝛia vel demeritoꝛia.cũ

talis aũt actio nature eſt ↄſona. videt᷑ ꝙ aliqᷓ actõ

in eo qui caret charitate nulla ſit meritoꝛia.ois eius

actio eſſet mala.g peccaret in hoc ꝙ vadit ad eccleſi
am.g ⁊ in boc ꝙ facit oia alia oꝑa.igit᷑ nũq; ſc diſpo
neret ad Gam.imino diſponẽqo magis ſe clõgaret.

tẽ nulla eſt actio bona ⁊ meritoꝛia niſi q̃ fit bo/

na intẽtõe ⁊ mediãte illa refert᷑ ad debitũ finẽ. ergo

ſi oĩs actio noſtra eſſet bona vel mala.meritoꝛia vel
demeritoꝛia. i oi actõe ⁊ cogitatiõe noſtra quã in de-
um nõ referimꝰ.peccaremꝰ. & vix eſſet aliqͥs qui nõ
peccaret milies in die.cuʒ innumerabiles habeamꝰ
cogitatõcs ⁊ affectões quibꝰ nihil cogitamꝰ de deo.

de illis maxime loquoꝛ qui magis intdũt actioni qᷓ;
ↄtẽplatõi.

volũtaria ſit inmediate bona vel mala.R dom

cu queritur vtrũ actio diuidatur ꝑ bonũ ⁊ maluʒ

tancq̈ ꝑ differẽtias immedia tas.eſt qõ de actiõe vo/
lũtatis deliberatie.ſᷣm ꝙ deliberatia cẽ.illa cm̃ Eq̃ di⸗

uidit᷑ p bonũ ⁊ malũ. Et qm̃ de actõe volũtatis de⸗
liberatie dupliciter eſt loqui.ſcʒ q;tũ ad genꝰactõis.

⁊ in cõparatõe ad oꝑantẽ.dupliciter poſfũt iſte diffe
rẽtie ad actõem coꝑari.aut ſᷣm genꝰ opis.aut reſpc⸗
ctu operatis. Si pᷣmo mõ ſic planũ eſt ꝙ nõ eſt diui

ſicut charitas eſt pᷣncipiũ oim bo/
noꝝ.ſic libido ⁊ concupiſcẽtia eſt pᷣncipiuzʒ ⁊ cã oiʒ
malonꝝ.ſed multas actõcs faciũt hoies tota die qS
non faciũt nec ex libidine. nec ex charitate. immo vł
ex amoꝛe nali. vel ſociali.vel ex quadã vrbanitate ci
uili ⁊ conſuetudine opãdi.nõ videtur ꝙ ois actio

22

ſio ꝑ immediata. ĩmo inter actõem bonã ⁊ malã. ac

tõem indifferẽtem cõtingit repiri mediã. ⁊ boc ma⸗/

nifeſtuz eſt. quia cũ triplex ſit differẽtia boni moꝛis.
qꝛ ẽ bonũ ſʒ ſe ſiue pᷣncipalc.⁊ bonũ ex circũſtãtia.⁊?·

bonũ i genere. ⁊ ecotra. cũ triplex ſit malũ.ſcʒ malũ
in genere.⁊ malũ ex circũſtãtia.⁊ maluz ſᷣm ſe.inter

hec oĩa cõtin git repiri mediũ. Mã inter bonũ ⁊ ma.
lũ ſm ſe qſi media ſũt illa qᷓ nec ſũt bona ſm ſe.nec
ſũt mala vm ſe.ſicut ſũt bona vel mala in genere vel
ex circũſtantia. Inter bonũ ex circũſtãtia ⁊ malũ ex
circũſtãtia mecia ſũt tã indifferẽtia.q; bona ⁊ mala

in genere. oſa em̃ illa indifferẽter poſſunt fieri bona
vel mala ex circũſtãtia. Inter bonũ aũt in genere et

malũ in genere cadit mediũ indifferẽs ſimpliciter.ſi
cut velle comedẽ. vel velle leuare veſtucaʒ de terra.

q̃ nõ dicũt bonitatẽ moꝛis vel maliciã. Et ſic patz -½
diuiſio actõis ꝑ bonã ⁊ malã qᷓtũ ad genꝰ opis nõ ẽ

drias imediatas. imo eſt repiri driam terciã. et in

hoc cõmuniter oẽs cõcoꝛdãt.Si ãt loqmur de boni

tate ⁊ malicia actõis in cõpatõe ad opantẽ.ſic ſi ut di

uerſe opiniones. Mã quidã dicũt ꝙ eſt diuiſio ime/

diata.nihil em̃ facit hõ ex deliberatõe qd deꝰ? nõ re⸗

putet ei ad pꝛemiũ.vel nõ imputet ei ad aliq ð deme

ritũ. ñ in die iudicij vt dicũt de oi actu deliberati/

uo rõem reddemꝰ.Et huic poſitõi vidẽtur cõſonare

verba ſactoꝛum q dicũt. ꝙ nõ peribit capillus ca-
pite.nec momẽtũ de tꝑe de quo rõem nõ reddemꝰ.

ſicut dicit Berñ.⁊ boc idẽ videt᷑ dicõ Anb ꝙ eriget

a nobis oẽ tpᷣs impẽſũ qualit᷑ fuerit expẽſuʒ. Et ipßa

writas videt᷑ huic cõſonare cuʒ dicit. de oi verbo

Per 1

ocioſo rõem reddemꝰ ¶ Sed iſte modus dicẽdi aut
multũ ampliat viã ſalutis. aut multũ coartat. Maʒ
ad boc ꝙ ſit opꝰ meritoꝛiũ.aut dicẽt requiri actualẽ
relatõem illiꝰopis ad d eñ ⁊ in particulari.aut dicet
ſufficere relatõem in babitu ⁊ in vli. Si dicũt ꝙ reqᷣ
rit relatio in pticulari. nimis eſt arta via ſalutis. qꝛ
tũc in oĩ ope qd hõ nõ refert actualit᷑ ĩ deũ. demerct
2 peccat.qdð valde ſeueꝝ eſt dicẽ. Si vᷣo ſufficẽt intẽ
tio habitualis ⁊ in vli.tũc qñ aliqͥs ꝓpoſuiſſet in coꝛ
de ſuo ſeruire deo in pᷣncipio anni. vel mẽſis. vel ſe⸗
ptimane. vel diei. oĩa oꝑa ꝗᷓ poſtea facẽt etiã nibil co
gitãs de deo eẽnt ſibim critoꝛia. Sed ſi hoc dicatur.
valde ampliat ?⁊ largat᷑ via ſalutis.⁊ in hoc auctibꝰ
ſãctoꝝ obuiat᷑ qͥ dicũt eã cẽ valde artã. ¶ Et ido eſt
gliꝰ modus dicedi qͥdãmõ magis tpatꝰ i ſit ille. vi⸗
delicet ꝙ; quedã ſint actões deliberatie volũtatis qᷓ
reſpiciũt ipam directe.quedã vero ſůt q̃ reſpiciũt ip
ſã ᷣm ꝙ regit potẽtias nales. Pꝛima opatio eſt lo⸗
cutio.que quidẽ eſt rõnalis ᷣm ꝙ roe vtit᷑. Scda ve
ro eſt comeſtio vel ãbulatõ ⁊ ↄſimiles. Dicunt ᷣ q;
circa illas opatões ꝗᷓ reſpiciũt volũtatẽ rõnalez ᷣm
qꝙ rõnalis eſt. nõ ↄtingit reꝑiri mediũ inter bonita/
tẽ maliciã. circa alias vero ↄtingit. Uñ bene coce/
dũt q nõ ois actio deliberatia vł bona eſt vel mala.
LZocutio aũt oĩs vel bona eſt vel mala. Aut em̃vti⸗
lis. aut ocioſa.⁊ ſi ocioſa tunc eſt mala.ſi vtilis tũc E
bona. Et ꝓpterea dominꝰ dixit. De oĩ verbo redde.
rõeʒ. nõ ve oĩ facto. Et be.iaco.in caũ. ſua dicit. ꝙ qᷣ
in verbo nõ offendit. bic ꝑfectꝰ eſt vir. Et ꝓpterea di
cit quidã ꝙ; verbũ pꝛiꝰ dʒ venire ad limaʒ ꝙᷓ ad lin.
guã. Sed tũ adbuc iſte modꝰ dicẽdi nõ videt᷑ plene
fatiſfacẽ. nã velle cogitare de veritate eſt actꝰ volũ/
tatis ᷣm ꝙ mouet᷑ ronabilit. ⁊ tñ frequẽter bõ cogi⸗
tat de veritate ita ꝙ nõ refert ad veũ.⁊ tñ durũ ẽ di/
cere ꝙ peccet. Alterius. pᷣt aliquis loqui alij ex nali
pietate. vel ex ciuili vrbanitate. ſicut q ſ alutat hoiez
in via. ⁊ tũc valde durũ eſt dicẽ ꝙ peccet. nec p̃t dici
ꝙ ois tał locutõ ſit meritoꝛia. ſi plus ẽ facere
qᷓ dicere.potius reddemꝰ rõem de facto ocioſo qᷓ; ð
verbo. AUnde ſãcti concludũt hoc a minoꝛi ex verbo

euãgelij. ¶ Et iõ eſt terc?ꝰ mod⸗ dicẽdi ꝙ i oꝑibꝰ vo.

luntatis deliberatiue eſt ponẽ mediũ inteꝛ m aliciaz
2 bonitatẽ. Mã quedã actio a volũtate deliberatia
ꝓcedẽs eſt oꝛdinata in finẽ debitũ ſcz ad deũ.et hec
quidẽ eſt bona. ⁊ ſi ſit ex charitate eſt meritoꝛia vite
eterne merito condigni.ſi aũt fiat extra charitatem.
meritoꝛia eſt merito cõgrui. Quedã vero actio deli
beratiua ex volũtate ꝓcedẽs eſt nõ oꝛdinata. ⁊ hᷣ eſt
diuiſio ꝑ immediata. ſed nõ oĩs actio nõ oꝛdiata ad
24 deũ tãqᷓ; ad finẽ eſt mala. Quia quedã nõ oꝛdiatur
ꝓpter inoꝛdinatã ↄuerſionẽ ad creaturã.Quedã ve
ro non oꝛdinat᷑ ꝓpter opantis negligẽtiã. Quedam
vo nõ oꝛdinat᷑ ꝓpter oꝑantis infirmitatẽ ⁊ miſeriã.

Pꝛima dria actois nõ oꝛdinate eſt mala malicia cõ
miſſionis. Scda eſt mala malicia omiſſiõis.Lercia

vero neutro mõ eſt mala. ſed ẽ indifferẽs. Talis ãt
actio eſt qñ quis facit aliquam oꝑatõem ita ꝙ circa
creaturã nõ afficit᷑ inoꝛdinate.nec tñ illaʒ opatõem
ↄpat ad deũñ.ſed facit ꝓpter aliqueʒ finẽ qui reſpicit
indigẽtiã nãec.vt cũ aliquis ambulat vt recreet᷑.vel
comedit vt reficiat᷑.talis actio indifferens iudicat᷑.

—— 7„

qꝛ deus nec illã remunerat.nec imputat in culpã.ct

7 7

boc quia in tali actõe nõ eſt malicia omiſſiõis.qꝛ nõ
eſt inoꝛdinata dilectio.nec etiã omiſſionis nõ em̃ ſo

—

—

omittit bõ quãdo actões ſuas nõ refert in deũ. JIn/

dulget᷑ em̃ nature fragili ⁊ infirme vt mita poſſit ta

lia faccre.nec deꝰreqrit ab hoie in tali ſtatu diſtracti
onis ⁊ miſerie.qꝙ oia que facit referat ad ſe.reqͥrit tñ

aliqñ qñ ẽ locꝰ⁊ tẽpꝰ.⁊ tũc ſi hõ nõ referat.omittẽdo
peccat. Cõcedendũ eſt igit᷑ ſic rõnes qᷓdã oñdũt ꝙ di
uiſio actiõis ꝑ bonã ⁊ malã nõ eſt ꝑ dꝛñtias imedia⸗
tas. ꝓ co ꝙ int has dẽias ↄtingit repiri mediũ.ſiue
actõ oſt ideret᷑ m genꝰoꝑis.ſiue reſpectu oꝑantis.
Acd illud g qð pᷣ obẽ de illo vbo aplłi.Oia in gliaʒ 2 5
dei facite.Rndẽt aliq̃ ꝙ ẽ ↄſiliũ.aliqͥ ꝙ ẽ pᷣceptũ.ali-

qͥ ꝙ eſt finis pcepti.ſicut illud. Diliges dñm deñ tuũ
⁊c̃. Oibꝰaũt pᷣdictis modis pᷣdictꝰᷣmo põt intelligi.
Põot em̃ accipi affirmatiue.vel negatiue.Et affirma

tiue duptr.qꝛ H̊ ſignuʒ oĩa pᷣt ibi teneri collectiue vel

diſtributiue.Si accipiat᷑ negatiue.ſic eſt pꝛeceptũ.⁊

tunc ẽ ſenſus.ita faciat᷑ opa vꝛa vt nihil faciat ↄ glo

riã dei. Si añt intelligat affirmatiuc. ⁊ B ſignũ om̃is
teneat᷑ diſtributiue ⁊ diuiſim.tũc ẽ ↄſiliũ ⁊ ãmonitõ
Admonet em̃ apls ſᷣm hũc ſenſũ ꝙ qðlibʒ opꝰ nrjm
referamꝰin deũ.⁊ de q̃libet diuiſim poſñ nun ecre.
vtile ẽ nobis ⁊ expediẽs ſi faciamꝰ. Nullũ.n.ẽ opus
deliberatiuũ qð a nobis fiat qð qͥdẽ nõ poſſimꝰ facẽ

Ppter deũ.⁊ ſi B; faceremꝰ.meliꝰ faceremꝰqᷓ; qñ non

referimus. Si aũt pᷣdictꝰſermo teneat᷑affirmatiue.⁊
hoc ſignũ oia teneat᷑ collectiue.tũc nec ẽ pᷣceptũ nec
ↄſiliij ᷣ finis pᷣcepti ⁊ ↄſilij. Ad h̊ em̃ debemꝰtende/
re ⁊ B deſiderare ꝙ ad talẽ ſtatũ pueniamꝰ.ꝙ oẽs co
gitatiões nr̃as ⁊ affectꝰin deũ referamꝰ. aũt tũc ob
tinebimꝰ.qñ deũ ex toto coꝛde diligemꝰ. Et ſic pʒ ꝙ;
ex aucte illa nõ ↄcludit᷑ ꝙ aliqͥs peccet cuʒ nõ refert

opus ſuũ in deũ actualit. Nec valet illud qð obijcit. 26

ꝙ nõ põt eẽ ↄſiliũ.nõ em̃ hͥ accipimꝰoſiliũ ꝗꝓpꝛie put
ꝓonit᷑ iuriſpitis.bᷣ vocamꝰ h ↄſiliũ quãcũq; moni⸗
tionẽ gñalẽ ꝗᷓ viã expedit ad ꝑueniẽduʒ in ſalutẽ. ſiẽ
ſunt amonitiões ſalomõis.in li.ꝓuer.⁊ ↄſiles hoꝛta

tiões ad bonũ.¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ reddemꝰrõeʒ ð 27

oi vᷣbo ocioſo.duᷣm ꝙ ocioſũ nõ dr verbũ qꝛ nõ ſit oꝛ
dinatũ in finẽ ſolũ.ᷣ qꝛ oi caret vtilitate.dum tñ ali
quã deberet hꝛe.⁊ int᷑ tale ocioſũ ⁊ meritoꝛiũ ſiue bo
nũ cadit mediũ.q alidqs facit aliqd qꝗð nõ ẽ oimo⸗
da vtilitate pᷣuatũ.nec tñ eſt oꝛdinatũ in deñ tqqᷓ; in
finẽ vltimũ.vnde nõ dẽ hõ eẽ ocioſus ſꝑ qñ nõ labo/
rat. ſed tunc dicit᷑ eſſe ocioſus qñ nõ laboꝛat ⁊ debẽt
laboꝛare. Frequenter tamẽ illa verba que vidẽt᷑ eẽ
inutilia. vtilia fiunt dum oꝛdinant᷑ ad recreationem
aliquam ſpũs ⁊ excluſionẽ accidie.m ꝙ refert᷑ bea/
tus Berñ. dixiſſe cũ quendã fecit ceſt. pitare. ocioſum
inquit fuit factũ.pᷣ nõ ocioſe factũ. fecerat em̃ hoc ad
letificãdũ illũ quẽ viderat meſtk./Ac
ꝙ in via dei ſtare eſt retrocedere. dom ꝙ verũ eſt. ꝙ
qñ bõ ſtat cũ deberet ambulare.⁊ qᷓtũ ad illud tᷣus
dicit berñ. ꝙ nõ pibit momentum de tpe. Et anſel. ꝙᷓ
exiget᷑ a nobis rõ qualiter tpᷣs fuerit expenſum. Si
aũt q̃ratur qñ.hoc eſt difficile imo impoſſibile det /
minare. quia diuerſis ꝑſonis diuerſimode ſe offert
opoꝛtunitas exeũdi ĩ bonas opꝑatiões.⁊ in bonas af
fectiões ⁊ intẽtiões.⁊ ideo ſancti vt reddãt nos ſol/
licitos terrent nos.et dñs ipſe cum dicit. Oð vni di⸗

co oibꝰvico. vigilatc. ¶Ad illud qð obꝛ ꝙ nõ ẽ me/29

—

diũ inter volũtates ⁊ retributiões.dvm ; nõ eſt ſi⸗
mile. ꝓ eo qꝙ ois hõ qᷣ naſcit᷑.naſcit᷑ cũ pctõ.a q̊ nõ li

berat᷑ niſi ꝑ grãm.⁊ illa gra amittit᷑ ꝑ culpã.vñ ne/
ceſſe eſt voluntatẽ eſſe gratã yel odioſam et qretri.

illud qð obꝛ 28

ob?tmo
eai
3 xoctu
Alördlat
a reſrͤ̃
Mqvill.
Aiiai
ercogt
Ubptotnin
cnoſeſi
fenonar
nodäin
Cantat
ficütt
itetöee
Naintet
ſpectat
tualit
ſutrare
ſuffiata
telteme
ſople
nite
Ffakrn
going
sre⸗
hi
cetüm
woco
kſola
kaliq
cppinn
lipcip
ni

kin

⸗ butiões rñdent pſonis.binc eſt ꝙ oẽs q̃ nõ ſaluant
n dãanãt᷑.ita ꝙ ñ ẽ mediũ.ñ ſic ãt ẽ de actõe. quia a vo
lenſt lutate in qua eſt libido. pᷣt aliqua actio exire etiã pꝛe
Nonti ter libidinẽ moris. Vñ ſicut iſtð argumẽtũ ñ valet.
ſcigt volũtas non pᷣt eſſe ſine libidie vel gra. ſic nec argu
S 30 mẽtũ pᷣus dictũ. ¶ Ad ills qd obẽ ꝙ oẽ qd ñ ẽ a do
niiſie eſt pᷣuatũ bono. ſilr oẽ qd ñ ẽ ad deũ.dð.qꝙ ñ ẽ ſile.
Aunts qꝛ oꝛdinatõ actõis ad deũ tãqᷓ; ad cãm efficientẽ vel
