talẽ equalitatẽ nõ eſſe in nã poſſibilẽ. Pꝛimo. qꝛ ſi eſ
ſet oimoda equalitas virtutũ. virtus vnius tin reſt⸗
ſteret quãtũ virtus alterius ageret.⁊ ſic nõ eſſet ꝓfũ
atio et cõfractio vſq; ad mima.ac ꝑ hoc nõ eſſet mi
xtio. Re ſi eſfet. coꝛpus illð careret oꝑatõc cali/
di et frigidi ⁊ aliaꝝ qualitatũ elariũ.igit᷑ fri

er diuerſis conſtitutũ.tale igit᷑coꝛpus nec eſt nature

pofſibile qꝛ repugnat nãe mixtois. nec etiã eſt ex in⸗

tentõe nãe. quia carẽt debita ſt ibi oꝑatõe. Et ſic quo/

cũq; mõ accipiat᷑ equalitas a põdere.nõ potuit eſſe
nec debuit in coꝛpe Ade.⁊ hoc ſatis apparet cuʒ coꝛ. 2.
õä ſtinctio. xviij. de ſoꝛmatõe mulier ð̊ viro.

codẽ quoq; paradiſo ⁊c. Supꝛa cgit ma⸗
eaiſter de foꝛmatiõe viri. bic agit de foꝛmatioe

dmulieris de viro. Diuidit᷑ aut iſta ps i duas
ptes. In quarũ pꝛima deteꝛmiat de pductõe mulie

ris ex pte co:pis. In cda er pte aie. ibi. quẽadmodũ
ꝛima ꝑps habet quatuoꝛ ptes.·

mulieris coꝛpus. ¶ Pꝛin bet qua
In pᷣma pte determiat ve ductõc coꝛpis mulieris
æx viro in cõpatõe ad cam finalẽ. In ſcda vero in co
patõc ad cãm mãalem.ibi. ſolet etia quen vtrũ de co/

—

ſta illa ⁊c. In tercia vero in cõpatõe ad cãm efficien

tẽ. ibi. illuq etia ſciri c. In quarta vero in cõpatiõe

ſtra eſſet

.

pus Age magis eſſet gꝛaue ỹlee magis eſfet ydo⸗

neũ ad agẽdũ qᷓ ad patiẽdũ igit᷑ nõ babuit equalita⸗

tẽ miſcibiliũ.nec qtũ ad quãtitatẽ molis.nec qtum
ad quãtitatẽ virtutis. ⁊ ita nõ babuit equalitatem a
põdere. Ande cõcedẽde ſũt rõnes hoc oſtẽdẽtes.qm̃
pcedũt iſta via ſicut patet cõſiderati. Eſt ⁊ alia equa
itas a iuſticia. et hec eſt equalitas ꝗᷓ attẽdit᷑ in cõmẽ
ſuratõe miſcibiliũ hᷣm poꝛtõem debitã. ⁊ ᷣm exigen
tiã foꝛme introducẽde.⁊ hec equalitas reꝑit᷑ in hoĩe.
quia nobilioꝛ debet eſſe in eius coꝛpꝑe ꝓpoꝛtio ⁊ bar/
monia miſcibiliũ ʒ q, diſponit᷑ ad nobilioꝛẽ foꝛmã.
hec añt equalitas nõ eſt equalitas pũctalis. ſed lati/
tudinẽ babet ⁊ gadus. ⁊ boc ̃m diuerſos ſtatꝰ. Eſt
em̃ ſtatus glie. ⁊ eſt ſtatus miſerie. eſt ſtatꝰ innocen
tie. Scom ſtatũ glie qui eſt pfectus vebet᷑ coꝛꝑi ha
no equalitas a iuſticia.equalitas inquaʒ ꝑfecta.in qᷓ
nec cadit diſcoꝛdia nec repugnãtia.nec actu.nec po/
tẽtia. Scom ſtatũ miſerie qui ẽ ſtatus impfectus de⸗
betur coꝛpi bois equalitas. ſed dimmuta.que pmi⸗
ſceri babet inequalitati ⁊ diſcoꝛdie.nõ ſolũ poſſibili⸗
tate.ſed etiaʒ quadã neceſſitate. Scom vero ſtatum
mediũ ſcilicet innocẽtie debet᷑ hoĩ equalitas media

actu ꝑ adiutoꝛiũ intrinſecũ aie gubernũtis.⁊ p adiu⸗
toꝛiñ extrinſecũ alimẽti nutriẽtis.erat em̃ hec equali
tas poſſibilis ad inequalitatẽ. ſiue ob defectũ virtutꝭ
cõtètiue. ſiue etiã ob defectũ alimonie.nullꝰ aũt boꝝ
defectuũ eſſe poterat in hoiĩe ſi ĩnõ pᷣceſſiſſet trãſgꝛeſ⸗/
ſio inobediẽtie. Et ſic patet ꝙ coꝛpus pᷣmi bois con-
ſtitutũ fuit in equalitate a iuſticia.quaſi media inter
equalitatẽ que nũc eſt in miſeria.⁊ equalitateʒ q̃ nũc

eſt in glia.ſᷣm c ſtatus aie exigebat. Et bãc cqualita

tẽ ꝓbãt in coꝛpꝑe fuiſſe pᷣmi hois rões inducte ad af-

firmãdã ptẽ iſt. ⁊ ideo cõcedẽe ſũt. verũ conclu⸗
vyüt. Si em̃ ex eis velint cõcludere oimodã equalita⸗

tẽ a põderc. rõnes ille ñ valerẽt. qꝛ illa equalitas ad

nobilitatẽ nõ ſpectat. Si aũt velint cõcludere equa/

litatẽ oimodã a iuſticia. adbuc nõ ↄcludũt. qꝛ et ſicoꝛ

pus haberet nobiliſſunaz foꝛmã.nõ tñ adbuc erat in
ſtatu ſuo nobiliſſimo ſicut erit iglia. ãt ſolũmõ cõ/
ludũt ꝙ ibi erat tãta equalitas a iuſticia.ꝙ nõ erat
ibi miſcibiliũ actualis repugnãtia.et hoc quidẽ ẽ ve⸗
rũ. Et ita pʒ rñſio ad totũ.

ad cãm foꝛmalẽ.ibi·ſed querit᷑ an rõ quã deus pᷣmis
opibus cõcreauit. Silr ſcdᷣa ꝑs pᷣncipalis bʒ qua/
tuoꝛ ꝑticulas. In quaꝝ pᷣma ponit opinionẽ quãdã
erroneã de ꝓductõe aic mulieris. In ſcda vero ſub⸗
iũgit aliã opinionẽ nõ minꝰ falſã.ibi. Alij aũt puta/
ueꝛt ⁊c. In tercia vero ponit veritatẽ catholicã. ibi.
catholica aũt ecclia. In quarta aũt ⁊ vltima falſita⸗
tẽ ipugnat.⁊ veritatẽ ↄfirmat auẽcte Hiero.⁊ Augu.
ibi. Dñ in eccleſiaſticis dogmatibꝰ ⁊c. Et ſic duo de/

7 —

termiant᷑ in ꝑte iſta.quorum pꝛimũ eſt foꝛmatio mu
lieris. Scom eſt ꝑfectio q;tuʒ ad aiam.

¶ De foꝛmatõe coꝛꝑis mulieris ex viro in cõꝑatõe ad cauſã finalẽ. ꝗ

. ————————

5

ES

eodem quoq; paradiſo mulierem foꝛmauit deus de ſba viri. ſicut
poſt plãtatũ ꝑadiſũ hoĩemq; in eo poſitũ.⁊ pꝰ vniuerſa aĩalia ad eũ

ducta. ſuiſ; noĩbus vᷣſignata. Gnecnit ſcriptura. Immilit ðs ſopoꝛẽ BGeñf. ij.
in adã.Cũq; obdoꝛmiſſet.tulit vns de coſtis eius.⁊ foꝛmauit eõ ĩ mlierẽ.

——2ſf — — — — —

nc
eren1
i

incdlonfni,
hücis ſedlat⸗
duaſcsſte. E
ckſtathinnocn
ndct chhibin
ennhgſecnin;
tanerntl. ſerce
tningfemsd
Cummnngregn⸗
nie öſcüfdi
e Sehnenim
iNicninsten
1tichläctnian
zegdanutst
nasanchhagt
ſechrinin
alinenenbüte
eſinoitti⸗

gccregnihel)

engendi

ſcutuninifi
prbfüle

wsfsinndrn
agwiond
”
rigugnittt
Pcircͤcnlgren⸗
i nätheſt

—

mincikunn
iihahäinnd

iiſtii id
õ

E
=r☛a

moͤide⸗
zigloͤh
Ge Arten
lih Nint
nnianli
gmtfin
.
n
nmn
nin

=
=

.

S.
S==

E
SS

6

==
—

==

1

4
7

—

=nr2,—d

= £
—
S=

S=
=
—

–
—
—

=—

=SSe

=

De ſacramẽto

Quare pꝛius

creauit virũ et

poſt mulierem

Hic attendendũ ẽ quare non creauit ſimul virũ et mulierẽ. ſicut ãgelos.ſed
pꝛius virũ.deinde mulierẽ de viro. Ideo ſcʒ vt vnũ eẽt generis humãi pꝛin

piũ.quaten⸗ in hoc et ſuperbia dyaboli cõfunderet᷑.et hõis humilitas dei
ſimilitudine ſublimaret᷑. Syabolus quippe alið a deo pꝛincipiũ eẽ cõcupie⸗

rat. ideoq; vt eiꝰ ſuꝑbia retunderet᷑.hoc hõ in munere accepit.quod dya⸗
bolꝰ ꝑuerſe rapere voluit.ſed obtinere nõ potuit.Etꝑ hoc imago dei in ho

mie apparuit.qꝛ ſicut deꝰ omnibꝰ rebꝰ exiſtit pꝛincipiũ creatiõis.ita homo

Quare muu

de latere cres⸗

Quare doꝛmi⸗

enti viro coſta

omnibus homibꝰ pꝛincipiũ generatiõis. Ideo etiã ex vno homie om̃s eſſe

voluit deus. vt dũ cognoſcerẽt ſe ab vno eẽ om̃s.ſe quaſi vnũ amaret.
Cũ aũt his de cauſiis facta ſit mulier ð viro.nõ de q̃libet ꝑte coꝛpis viri.
ſed latere eiꝰ foꝛmata ẽ.vt oñderet᷑.qꝛ in ↄſoꝛtiuʒ creabat᷑ dilectionis.ne

foꝛte ſi fuiſſet de capite facta.viro ad dñatiõneʒ videret᷑ pᷣferenda. aut ſi de

pegdibus ad ſeruitutẽ ſubijciẽda. Quia igit᷑ viro nec domina nec ancilla pa

*

rabat᷑ ſed ſocia.nec de capite nec de pedibus.ſed de latere fuerat ꝓducẽda.

vt iuxta ſe ponẽdã cognoſceret.quã de ſuo latere ſumptã didiciſſet.

n ſine cauſa doꝛmiẽti q; viro potius q; vigilati detiacta ẽ coſta deqᷓ
mulier in adiutoꝛiũ generatiõis viro eſt foꝛmata. ſed vt nullaʒ in eo ſenſiſ⸗
ſe penã monſtraret᷑.et diuine ſimul potẽtie opus mirabile oſtenderet᷑.que

homis doꝛmiẽtis latꝰ aꝑuit.nec eũ tñ a quiete ſopoꝛis excitauit.In quo eti

am ope ſacrm̃ xpi et eccleſie figuratũ ẽ. Quia ſicut mulier de latere viri doꝛ

mientis foꝛmata ẽ.ita eccleſia ex ſie acramẽtis que ð latere xpᷣi ĩ cruce doꝛmiẽ⸗

tis ꝓfluxerũt.ſ.ſãguĩe et aqᷓ qᷣbꝰ redimimur a pẽis atq; abluimur a culpis.

¶ De toꝛmatiõe coꝛpis mulieris ex viro in comparatiõe
ad cauſam materialẽ?́. Hb

—— ¶Solet etiã queri vtrũ de illa coſta ſine adiectione rei extrinſeca facta ſit mu

ex qᷓ ceata

9 °-5%

lier. Quod quibuſdã nõ placuit. Ceteꝝ.ſi ad ꝑficienduʒ coꝛpꝰ mulieris de⸗

us extrinſecũ augmentũ addidiſſet.maius illud eẽt qᷓ; ißa coſta. Ideoq; po

tius ð illo addito qᷓ; de ipa coſta mulier facta ðberet dici.ð quo plures acce

piſſz ſubſtãtie ꝑtes. Reſtat g vt ð ſola ipiꝰcoſte ſpſtatia ſine oĩ extriſeco ad⸗/
ditamẽto ꝑ diuiaʒ potẽtiã i ſemetipa mitiplicata mu⸗

à Mulieris coꝛpus

lieris coꝛpus factum dicatur. eo ſane miraculo quo factũ dicat᷑.⁊c. Aide
poſtes de quinq; panibus ieſu celeſti benedictiõe mul enn ni or⸗
niplicatis quinq; milia hominũ ſatiata ſunt. nt miraculoſa. ?2 gra
¶ De foꝛmatione coꝛpis mulieris ex viro in tia buins poſſet itro⸗
Ccoypmpatione ad cauſa efficientẽ. c duci q̃ſtio de miracu
¶ Illud etiam ſciri opoꝛtet. ꝙ cum angeloꝝ miſterio fa lis.ſᷣ ꝓpter ſuã ꝓlixi
Qaa ſit mulieris foꝛmatio.nõ c eis tũ tribuẽda creatio / tatẽ. ⁊ qꝛ paꝝ ptʒ ad

nis potentia. Angeli em̃ nullã poſſunt creare naturã.
ergo nec formare coſtam in mulierem.nec carnis ſup/

creetur. ſed non ideo creatoꝛes ſunt.ſicut nec agricole

ꝓpoſitũ.omittẽda ẽ
dqad pñs.hoc tñ ſolum
dixiſſe ſufficiat. ꝙ iõ
victũ ẽ mulierẽ de co

plementum in locũ coſte.nõ ꝙ nihil agant vt aliquid
ſta miraculo eſſe fa/

ſegetum vel arboꝛum. Solus deus.i.trinitas eſt crea ctam. non qꝛ factum
toꝛ. Facta eſt ergo femina a deo.etias ſi coſta miniſtra ſit cera ſolitum gur
ta ſi pen angellles. un n ama faer
¶ De foꝛmatione coꝛpoꝛis mulieris ex viro eſt virtute diuia ope

innn compatione ad cauſam foꝛmalẽ. dO

De caiaren la potentia et diſpoſitione ab eterno fuit. Et he dicunk
pꝛꝛimoꝛdiales caule.quia iſtas alie non pcedunt, b iſte

tius diſputat

ſciendum eſt omnium rerum cauſas in deo ab eterno

rante ſupꝛa naturã.

¶ Sed queritur an ratio quam deus pꝛimis oꝑibus cõ⸗ Si quis autem q̃rat

creauit id haberet vt ſᷣm ipᷣam ex viri latere Ecinain vempoc orue ſup
fieri neceſſe foꝛet.an hoc tãtũ vt fieri poſſet. Ad quod rzto ſibi virtute an

gelica. rñdet Aug.ſu
per geñ. ad litterã li.
ix.ita inquiẽs. Qua⸗
lxc miſteniuʒ exhibuc⸗

Ry

eſſe. Vt enim homo ſic fieret vel equus et hmõi. in di

.2

—ä

„

re ãgeli in illa foꝛma/-
tione mulieris. quis
audeat aſſignare.cer

tiſtſime tamẽ dixerim

ſupplementum illud
carnis in coſte loco.
ipſius femie coꝛpus
et animam. cõfigura

tionẽq; membꝛoꝛu;.

omia viſcera.ſenſus
omnes. et quicquid

quo ea creatura ⁊ bo

mo ⁊ femina erat.nõ
niſi illo opere dei fa⸗

ctum. qð deus nõ ꝑ

angelos ßᷣ ꝑ ſeipſum
oꝑatus eſt. Ratio ãt

potiſſima quare deꝰ

ita foꝛmauit eſt. tů qꝛ
mogdus ille foꝛmãdi
erat ſupꝛa poteſtatẽ

nature. tum etiam vt Mm

homo in vtroq; ſexu
ĩmmediate in euʒ tẽ-
deret. et ex ſe toto eũ

diligerz. a quo ſe noſ⸗

ſet immediate eſſe fa

ctum. Ratio autez qᷓ

rc ex vno homine de

us omẽs pꝛoducere

voluerit.licet in alijs
generibus animaliũ
boc non fecerit. ſumi
poteſt ex oꝛdinc.⁊ cõ
nexione.et ukien⸗
tione. Ex oꝛdine ve/

ro duplr. Pꝛio ex oꝛ/
ine coꝛpoꝛis ad ani

mã.vt ſicut oẽs anie
ronales imediate p/
cedũt ab vno pꝛinci/
pio.ſic oia coꝛpa bũa
na imediate exirent
ab vno. BZecundo ve
ro ex oꝛdine totiꝰ cõ/
iuncti ad alias crea/
turas. Quia em̃ ho/
mo mediũ teuet int
naturã ãgelicã ⁊ bꝛu
talẽ.cum ãgeli ſingu

lati a do ꝓducti ſint.

et creature bꝛutales
in duplici ſexu. in ma
ſculino ſcʒ et femini/

medio mõ.et ſic femi

na ex viro.Ex cõnexi

one ſimilit᷑ duplex ſu

mitur ratio. Pꝛimo
reſpectu totiꝰ ſpeciei
vlr. vt omnis diligat
omnez hominez tan
quam fratreʒ. Secij⸗

re talis fructus et hmõi.Et he

alias q̃ ſunt cauſe cauſarum. Cunq; vnũ ſit diuia po/
tẽtia diſpoſitio ſiue volũtas.et ideo vna omniũ pꝛin⸗

cipalis cauſa.tamẽ ꝓpter effectus diuerſos pluraliter

dicit Aug.cauſas pꝛimoꝛdiales omniũ reꝝ in ðo eſſe
inducens ſimilitudinẽ artificis.in cuius diſpoſitione
eſt.qualis futura ſit arca. Ideo ⁊ in deo vniuſcuiuſq;
rei future cauſa pᷣceſſit. In creaturis vero q̃rundã re⸗

rum ſed nõ omniũ cauſe ſunt.vt ait Aug. Quia inſe⸗

ruit deus ſeminales rõnes rebꝰ. ſᷣm quas alia ex alijs
ꝓueniunt.vt de hoc ſemine tale granum.de hac arbo
fe uoq; dicunt᷑ pꝛimoꝛ⸗
diales cauſe.et ſi non adeo Pbne. hi babet⸗ ameſe
cauſam eternaʒ.que ꝓpꝛie et vniuerſaliter pꝛima eſt.
Ylle vero ad res aliquas dicunt᷑ pꝛime que ſcʒz ex eis
ꝓueniunt. Ideo etiã pꝛimoꝛdiales dicunt᷑.qꝛ in pꝛia
rerũ conditiõe rebus a deo inſite ſunt. et ſicut creatu⸗
re mutabiles ſunt.ita et he cauſe mutari poſſũt. QAue
auũt in imutabili deo cauſa eſt. mutari nõ pöt.
mniũ ergo rerũ cauſe in deo ſunt.ſed quarũdã cau
ſe in deo ſunt et in creaturis. Quarundã cauſe in deo
tm̃ ſunt.⁊ illaꝝ reꝝ cauſe dicuntur abſcondite in deo.

quia ita eſt in diuina diſpoſitiõe vt hoc vel illud fiat.
qð nõ eſt in ſeminali creature ratione.Et illa quidem

q ᷣm cauſam ſeminalé fiunt dicũt᷑ naturaliter fieri. qꝛ
ita curſus nature hominibꝰ innotuit. Alia vero pter
naturam.quoꝝ cauſe tm̃ ſunt in deo.hec autem dicit
Aug.eſſe illa que ꝑ gratiã fiunt.vel ad ea ſignificãda
non naturaliter ſed mirabiliter fiunt. Inter que mulie
ris facturã de coſta viri ponit ita dicens. Vt mulierẽ

ita fieri neceſſe foꝛet.non in rebus cõditũ. ſed in ð
ece ene ſed in ðo ab
ſconditum erat. Omnis creature curſus hʒ naturales

leges.ſuper hunc naturalẽ curſum creatoꝛ hz apud ſe

calſe que in

eo ſuut pꝛopꝛie

dicunt ᷣmo⸗·
diales. quare

pluralit᷑ dixit.

O nõ oim̃ q̃ f

unt cauſe ſunt

in creatun.

O cãe etiam
ſunt iĩ creaturis

licʒ ipꝛopꝛie tñ
dicunt᷑ pꝛimoꝛ
diales.
Alia rõ q̃re di/

cunt᷑ pᷣmoꝛdia
lle.

Cauſan qjdam .

in des ⁊ in cres
turis.q̃dã i So

poſſe de omnibus facere aliud q́; eoꝛum naturalis rõ

habʒ. vt ſcʒ virga arida repẽte floꝛeat.fructũ gignat.
et in iuuentute ſterilis femina.in ſenectute pareat. vt
aſina loquatur et hmõi. ¶ Dedit auteʒ naturis vt ex
his etiam hec fieri poſſent.nõ vt in naturali motu ha

berent. Habet ergo deus in ſe abſcõditas quoꝛũdam
futuroꝛum cauſas quas rebus conditis non inſerutt.
eaſq; implet non opere ꝓuidentie quo nature ſubſi/

ſtüt vt ſint. ſed quo illas adminiſtrat vt voluerit.q̃s
vt voluit cõdidit. Omniũ ergo que ad gratiã ſignifi⸗
candã nõ naturali motu reꝝ ſed mirabiliter facta ſũt.
abſcondite cauſe in deo fuerunt. quoꝛũ vnum erat ꝙ
mulier facta eſt de latere viri doꝛmientis. Non habu⸗
it pꝛima reꝝ cõditio vt femĩa ſic fieret.ſed vt fieri poſ/
ſet. ne contra cauſas quas deus voluntsrie inſtituit.
mutabili voluntate aliquid facere putaretur.

Ponit opinionem quoꝛundam erroneam

»

de pꝛoductione anime mulieris. e

De getmio oße
pꝛouidentie.

Auemadmodũ mulieris coꝛpus de viri coꝛpoꝛe tra .
ductum fuit. ita putauerunt aliqui ipius animã de vy
Nnanume ꝓpogats/ et ommnes animas p̃ᷣter pꝛimamde

Ditdiget
ſthecucki
onulent
Apccioiſpist

gigoſfnnd

mifnſemn
Sheterif⸗

ccſrd

8oſninls
Giotgenn
nkanmn
defſocznve
lecknipen
lümnaren
ſtögnmiorran
tſeſlornn
inkmatſei
mgtpmm
galtſäſionn
hunftort

—— —
—

==
=
—
Se
=

— —
See =—
— =
—
=SG⸗
SE
S. =
S =

= =

+☛ͤ☛

SS
E
=2
=
☛

S
S=P=
E
E ==
S
=

2 =
= ==
= =
☛

☛
=2
„W

E
=-

——
—

—
E
=

2 —
—

——
=
=.

–
S- .

e Micun

den

4

i

OOVM

— ——ð

—

=

5

traduce eſſe ſicut coꝛpa.

= ubiungit aliã opinionẽ nõ minꝰ falſã. f
Alij aũt putauerũt ſił oẽs aĩias ab initio creatas.
(Sonit veritatem catholicã.
¶ Catholica aũt eccleſia nec ſil nec ex traduce factas eẽ
gnimas docet.ſed in coꝛpoꝛibꝰ ꝑ coituʒ ſemiatis atq;
foꝛmatis infundi.⁊ infundẽdo creari.
((Falſitatẽ impugnat et ↄfirmat veritatẽ au
tftoꝛitate Hiero. et Aug. h
¶ Ande in eccleſiaſticis dogmatibꝰ. Animas hoĩm nõ
eẽ ab initio inter creaturas intellectuales natas. nec
ſimul creatas (ſicut Oꝛigenes ſingit) dicimꝰ.neq; in
coꝛpibus ꝑ coitum ſeminari.ſicut luciferiani et cyrillꝰ
et quidã latinoꝝ pᷣſumptoꝛes affirmant.Sʒ dicimus
coꝛpꝰ tm̃ ꝑ ↄiugij copulã ſemiari.creationẽ vero ani⸗
me ſolũ creatoꝛẽ noſſe.Eiuſq; iudicio coꝛpꝰ coagula

xVII

do vo reſpectu vxo⸗

ris ſpecialiter. pꝛopt᷑
quodq vinculum rcli
quit homo patrem ⁊
matrem.⁊ adherebit
vxoꝛi ſuc.et ſunt duo
in carne vna.Ex ſig⸗

plex ſumitur ratio.
Pꝛima cex ſignifica/
tione allegoꝛica.qua
intelligimus per viꝝ
et mulierem xpᷣum ⁊
eccleſiam. Secunda
per anagogicaʒ. qua
per virum intelligi/
mus deum qui fuit
pꝛincipium omniuzʒ
rerum.

ri in vulua et compingi atq; foꝛmari.ac foꝛmato iam
coꝛꝑe animã creari atq; infundi vt viuat in vtero hõ
ex aĩa conſtãs et coꝛꝑe.et egrediat᷑ viuꝰ ex vtero.ple
nus hũana ſubſtãtia.hiero.etiã anathematis vincu

ps. xxxij.

lo illos condẽnat qͥ aias ex traduce dicunt.inducens
autoꝛitatẽ ꝓphete.Qui finxit ſigillatim coꝛda eoꝛũ.
hoc ſatis inquit innuit ꝓpheta ꝙ non ipam animo de

aĩa facit deꝰ.ſed ſigillati aias de nihilo creat.

D intelligentiã aũt buius ꝑtis circa duo inci
ſ dit bic queſtio. Dꝛimũ ẽ circa ꝓductionẽ coꝛ
poꝛis mulieris ex latere viri.Secundũ eſt cir/

ca ꝓductionẽ ſpñs ſiue anime eiuſdez mulieris. et ꝑ
oſequẽs oim̃ aiaꝝ qᷓ ſunt in poſteris.Circa pꝛimũ q;
runt᷑ tria. Pꝛimo qᷓrit᷑ vnde mulier foꝛmata fuerit.

Scdo qꝗrit᷑ vtrũ ſᷣm ſeminalẽ rõeʒ coꝛpꝰ mulieris in
coſta pᷣceſſerit.Lertio querit᷑ quid ſit õm rem ipᷣa ra
tio ſeminalis. Queſtio.ſ. e
Iñ fuerit ꝓpductum coꝛpus mulieris. Et dicit mgỹ
in la.et tractum ẽ de ſecũdo gñ.q mulier foꝛmata ẽ
de viro.et non de quacũq; bres de coſta ex qua mu-
lier eſt de viro doꝛmiente foꝛmata.et ſic tria tangũ/
tur in foꝛmationeę mulieris.ſcʒ ꝙ facta ẽ de viro.et ð
viro doꝛmienteet nõ de quacũq; ꝑte ſed ð coſta ciꝰ

ct oſſe. Contra pꝛimũ obꝛ ſic. geñ. . Fecit deus ho/
minẽ ad ima. et ſimili.ſu.maſcu.et fe.crea.eos.Si igi

tur deꝰ in pᷣmaria cõditiõe maſculũ et feminã ſimul
creauit.nõ vẽ ꝙ; mulierẽ de viro ꝓduxcerit. teʒ ſe

xuum diſtinctio ſpectat ad ꝑfectionẽ ſpẽi.ſᷣ alie ſpẽs
aialium in qͥbus ẽ diſtinctio ſexuũ ſimul et ſemel p/
ducte ſũt. ̊ ⁊c. ¶ Itẽ qð ſe babet p modũ materialis

ad alteꝝ.minus ẽ cõpletũ qᷓ; illud qð ex ipᷣo ꝓducit᷑.

ſi vir hʒ cõpletionè reſpectu mulieris.nõ mulier S
viro. ecõtra ᷣ mliere vir ꝓduci ðbuit Cotr
obꝛ ſic. Somnꝰ vel ſopoꝛẽ qͥes aialiũ virtutũ cũ itẽ/

ſione naturalium.ſᷣ in Adã nõ erãt ſenſus fatigati.

nec virtutes aiales. vẽ ꝙ ſomnus ille nõ fuerit ade

naturalis.ſi g̊ nihil debuit ficri circa Adaʒ niſi quod

eius nature cõgrueret.v ꝙ deus in eũ nõ debuit ſo⸗
poꝛẽ mittere vt de coſta eiꝰ ꝓduceret mullcre Core
tñ.

in ſepatiõe illiꝰ aut fuit aliqua leſio ⁊ afflictio.a
Di ſic.O̊ Adam añ paſſus ẽ penã qᷓᷓ cõmitteret cul/

pã.Si nõ.& ita bene potuit fieri de latere vigilantis

ſicut ð latere doꝛmiẽtis¶ Itẽ maioꝛi potẽtie atteſta

tur ſepare ꝑtè a toto ab homie vigilante ſine doloꝛe
q; doꝛmiente.magis igit᷑ eẽt manifeſta dei potẽtia ſi
abſq; doloꝛe ꝓduxiſſct mulierẽ de latere Ade vigilã
tis ꝙᷓ; cum ꝓduxerit de latere doꝛmientis. Itẽ con⸗
tra rercium obꝛ ſic. Sexꝰ muliebꝛis ẽ infirmioꝛ qᷓ; ſe/
xus virilis ꝑ naturã. de ꝑtibus eius infirmis debu
it fieri. nõ g de oſſe ̊ potiꝰ de carne.tẽ in textu po

ſtea ſubiungitur. Hoc nũc os ex oſſibus meis. ct ca

ro de carne mea.̊ nõ tantũmõ de coſta Ade facta ẽ.

ß etiã de carne la en coſta illa erat neceſſaria

Ade aut ſuperflua.Si neceſſaria.&̊ debuit alia coſta
reddi Ade pꝛo illa.Si ſuperflua. coꝛdus Ade non
fuit in pꝛima ſui pꝛoductione ꝑfecte foꝛmatũ.cuʒz ad
Uenor ſpectet nihil hr̃e ſuꝑfluuʒ vel diminutum.
tem ſi ſuꝑflua erat.g non opoꝛtebat carnẽ reple/
ri ꝓ ea.Eſt igit᷑ qᷓſtio quare mulier de viro.et ſi de vi
ro quare magis de doꝛmiẽte qᷓᷓ de vigilãte.et ſi ᷣ doꝛ
miẽte quare magis de coſta qᷓ; de carne fuerit pꝛodu
aNac pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notandũ ꝙ cum
ſapia dei admirabilis et laudabilis oñdat᷑ in oibus
operibꝰ ſuis.potiſſime tñ manifeſtat᷑ in foꝛmatione
creature rõnalis.Hoc aũt clarius apparet ſi cõſide/
ret᷑ oꝛdinis cõgruẽt:a.quam ſeruauit diuina ſapien/

tia dũ ꝓduxit mulierẽ ð latere viri. Cõgruũ erat em̃

mulierẽ ſic ð viro ꝓduci.tũ ꝓpter oꝛdis habitudinẽ

q̃ attendit᷑ int᷑ virũ et mulierẽ in hũana ſpecie.tũ eti.
am pꝓpter habitudinẽ ꝗᷓ attendit᷑ inter ea qui ꝑ virũ
et mulierẽ hñt ſignari. Vir em̃ et mulier ſᷣm ſuoꝝ ſe/

xuuʒ et ꝓpꝛietatẽ et naturã ſic facti ſunt vt inuicem
cõiungeretur.⁊ ex hoc vnꝰ in altero quictarct᷑.⁊ vnꝰ
ab altero ſuſtentaret᷑. Quia igit᷑ foꝛti vinculo et ſin/
gulari mulier cõiũgit᷑ viro.⁊ ccõuerſo.ideo vnꝰ ſexꝰ
ꝓductꝰ ẽ de altero.qꝛ vero iſta cõiũctio dat viro qͥe/
tationẽ.iõ ꝓducta ẽ de viro doꝛmiẽte.Rurſus.qꝛ
dat mulieri foꝛtitudinẽ et uſetatone hine Eꝙ muli
r 2

nificationc etiam du

er dicit᷑ eſſe facta ofſe. Et qꝛ in oibus bis ẽ q̃dã eq;/
litas mutue ſocietatis.iõ foꝛmata ẽ mulier ð oſſe nõ
quocũq; ſ̃ de coſta et eiꝰ latere.Et ſic ptð quõ modꝰ⸗
formatiõis rñdet ꝓpꝛietatibꝰ illiꝰ mutue cõiũctiõis
ꝗᷓẽ inter virũ et mulierẽ ᷣm rẽ. Cõſonat etiã nihilo⸗/

minꝰ his ꝗᷓ ſignãtur ꝑ mulicrẽ et virũ. Per virũ nãa/

q;ʒ et mulierẽ ſignat᷑ deus et aia. xpᷣs et eccleſia.ſupe⸗
rioꝛ poꝛtio rõis et inferioꝛ. Pꝛime ſignificatiõi cõpe/
tit foꝛmatio mulien ex viro ſm modũ pᷣdictũ.Quia
em̃ oẽs ſpũs rõnales imediate ꝓducunt᷑ a do tanqᷓ
a pᷣmo pᷣncipio et imcdiato.et deus in eis reqͥeſcit et

quaſi ſopoꝛat᷑ dum delitic ſue ſũt eẽ cũ falijs hoim. et

—

rõnalis ſpũs a diuio ſpũ inhab:tãte cõfoꝛtat᷑ ⁊ robo

rat᷑.optia cõſonãtia ↄfoꝛmat᷑ ſignũ ſignato ſᷣm ꝙ ꝑ

virũ ⁊ mulierẽ ſignificat᷑ deꝰ⁊ aia.Silr coꝛrñdet vᷣm
ꝙ; ꝑ virũ et mulierẽ ſignificat᷑ xpᷣus et ecclia. Ecclia
em̃ ex xpᷣo foꝛmat᷑.dũ de latere xpᷣi doꝛmiẽtis in cru/
ce ꝓfluxit ſanguis ⁊ aqᷓ.ex qbus in ſacris ecclie redũ
dauit efficacia ꝑ q̃ ſacramẽta fundat᷑ ecclia.et ſic vir
rñdet xpᷣo.doꝛmitatio rñdet moꝛti. ablo coſte aper/
tioni lateris.Cõcoꝛdat etiã foꝛmatio hec ſignificatio
ni. pꝓut ꝑ virũ et mulierẽ ſuꝑioꝛ poꝛtio rõis et inferi⸗
oꝛ hʒ ſignari. Sicut em̃ vir ẽ foꝛtioꝛ ⁊ mulier ẽ infir/
mioꝛ.ſic ſupexioꝛ poꝛtio et inferioꝛ.et ſicut mulier ex

viro. ſic inferioꝛ poꝛtio eſt ex conuerſione ſpiritus
ad hec inferioꝛa.dum autem ad hec inferioꝛa ↄuer-

tit᷑. ceſſat a vigilãtia tẽptationis.⁊ q̊dãmõ efficit᷑ in/

firmioꝛ ſemetipᷣo.et tẽdit ad molliciẽ mulieris/et iõ

q̃dãmõ ſepari dicit᷑.et os ei auferri.et exinde mulier

foꝛmari.Et ſic pʒ ꝙ magna fuit ↄgruẽtia oꝛdis obꝰ

uata in bꝰ foꝛmatiõc mulieris.ſiuei ſe.ſiue in ſigna/

to ꝑ ip̃am. His viſis de facili rũdet᷑ ad obiecta.D?
em̃ pᷣmo obꝛ de textu geñ.dð. ꝙ illud dictũ ẽ qtů ad ¶
ꝓductiõcʒ aie ᷣm quã nõ ẽ foꝛmata mulier ex viro.
iliud vero qd obz
de alijs ſpẽbus pʒ rñſio.nõ em̃ ẽ ſimile ꝓpter legem

B ex nihilo.ſicut infra patebit

mr̃imonij qᷓ nõ ita attẽdit᷑ in beſtijs ſicut in hõibns.

ꝗ illud qð obẽ ꝙ vir ẽ muliere foꝛtioꝛ.dð. q; ma/
Ta minꝰ ẽ nobile qᷓ; illud qð ex eo ꝓducit᷑ ß᷑m id

q; ẽ materiale.vir aũt nõ fuit materia mulieris ſm ſe
totũ.ᷣ ſᷣm aliqͥd ſui.ſcʒ; ſᷣm coſtã.et iõ q;uis vir ẽ no/

bilioꝛ. potuit tñ ex eiꝰ coſta coꝛpꝰ mulieris foꝛmari.

Mã nõ ẽ tãta ꝑfectio in vna coſta viri quãta ẽ i vno
coꝛpe mulieris.M ſi qᷓras q̃ᷓre m vir.
qᷓᷓ vir de muliere.dð ꝙ hoc aliqñ futuꝝ erat. ſicut in
ſcdᷣo Adã ſcʒ xpᷣo.et iõ vt ꝑfecta eent dei oꝑa.debuit
eæẽ ſilr et taliter de ſolo viro. Sic em̃ ſunt ipleti ſicut
dicit Anb.qᷓtuoꝛ modi eductiõis hõis in eſſe. AUnus
q ẽ de viro et muliere quẽ mõ obſcruat natura. Aliꝰ
qẽ nec de viro nec de muliere qͥ fuit in ꝓductiõe pꝛi

mi hõis.Tercius qͥJ ẽ de viro tm̃.et hic fuit in foꝛma/

tioni Eue. Quartꝰ? qui ẽ de muliere tĩ abſq; viro.⁊
hic fuit in ꝓductiõe xpᷣi de vᷣgine.Tũc aũt magis cõ
gruebat mulierẽ educi de viro.vt oñderet᷑ ꝙ vir ca⸗/
put ẽ mulieris.et ꝙ nõ vir ꝓpt᷑ mulierẽ ̊ mulier ꝓ/
pter virũ.et alia plura qᷓ pꝛius tacta ſi unt. 3 B
obijciunt᷑ de ſopoꝛatiõe.dð.ꝙ ille ſopoꝛ non fuit ex
laſnitudine.ᷣ fuit ex diuia imiſffiõe.ſicut dicit textus.
nec tñ fuit cõtra naturã.qꝛ ſi Adã ſtetiſſet eſſet vtiq;
in illo ſomnꝰ.non ꝓpter debilitatiõeʒ potẽtie ſenſiti
ue.̊ ꝓpter vigoꝛationem ꝑticule vegetatiue.qm̃ et

vtrãq; harum viriũ cõtingeret in Adã laſſari.tñ qñ
vna ceſſabat ab operatiõe.cõtingebat alterã vigoꝛa/

ri.dũ tota aia contra accũ vniꝰ vtutis itẽqit. Immi/⸗

ſi qras qᷓre magis mulier ð viro

d illa qᷓ

II

2

„
ſit añt deus ſopoꝛẽ in Adã nõ ppt᷑ boc q; non poſſet
ſepare coſtã a vigilate ſine doloꝛe et hoꝛroꝛe.bᷣ ppt᷑
ſignificatiõeʒ.⁊ ꝓpter etiã mẽtis Ade ſubleuatiõcʒ.
qꝛ ſicut dicũt ſancti Adã in illo ſopoꝛe młta pᷣuidit.
Vñ ſtatim cũñ euigilauit ꝓphetice locutus ẽ. et in h
multũ oñdit᷑ dei oipotẽtia q̃ ſic potuit ſepare coſtaʒ.
vt natura no amitteret quietẽ ſuã.Ex hoc patẽt illa
obiecta de ſopoꝛe. Pꝛimũ nõ valet.qꝛ ibi ñ erat ſom
nus ex laſſitudine. Scom ſilr nõ valet. qꝛ nõ ẽ factũ
ꝓpter leſionẽ hõis occultãdã.Lerciũ etiã nõ valet.
qꝛ ita bene manifeſta ẽ dei potẽtia dũ non excitauit
doꝛmiẽtẽ a ſomno.ſicut mãifeſta eẽt ſi foꝛmaſſet eaʒ
de latere vigilãtis ſine doloꝛe aliquo. Ad illa qᷓ obij
ciunt᷑ ꝙ non debuit fieri de oſſe. dð.ꝙ nõ tãtũmodo
mulier facta ẽ de oſſe ſiue de coſta.ſ etiã aliq̃ pticu/
la fuit ſumpta ðe carne Ade. ſicut ſeq̃ns lr̃a innuit.
Hoc nũc oſ.et ca.ð car.mea. Magis aũt fit denomi
natio ab oſſe.ſiue qꝛ illa fuit ꝑs pᷣncipalioꝛ.ſiue quia
vir mulieri confert robur.et mulier ꝑ viri conſoꝛtiũ
vigoꝛat᷑.vir aũt ꝑ mulieris cõſoꝛtiũ emollit᷑ et iõ dẽ
caro repleta ꝓ coſta.qꝛ vir dat foꝛtitudinẽ ⁊ ſuſcipit
infirmitatẽ. ſiue etiã qꝛ coſta illa locũ carnis occupa⸗
bat. nõ em̃ facta fuit in Adã vt in eo maneret. ſᷣ vt
ea foꝛmaret᷑ mlicr.Et ſic patẽt illa tria obiecta. Pꝛi/
mũ em̃ nõ valet.qꝛ mulier ⁊ ſi debilis ſit in ſe.tñ a vi
ro hʒ roboꝛari.et iõ magis dẽ eẽ facta de coſta qᷓ; de

carne. Scdm nõ valet.qꝙ em̃ mulier dẽ eẽ facta de co

10

ſta nõ intelligit᷑ pᷣciſe.ita ꝙ; nõ de carne.Tertiũ non

valet.qꝛ ſi illa coſta ſuꝑflua erat Ade inquãtum erat
indiuiduũ.erat tũ opoꝛtuna inquãtuʒ erat mulieris

pꝛincipiñ.ot iõ reſurget in muliere non in viro.ſicut
planiꝰ explicat᷑ in qrto. 5.ij. b

Atu mulier foꝛmata ſit de coſta viri m ronẽ ſemi/
nalẽ.Et ꝙ ſic vꝛ pᷣmo ꝑ textũ.Cõſummauit deus die

vj.om̃e opus ſun.Si & foꝛmatio mulieris fuit pꝰ di-
em ſextũ ſicut ſcriptura innuit.& aliq̃ mõ in illis ope

ribus.vj.dieꝝ mulier cõdita fuit.ſᷣ nõ erat niſi in co/
ſta. & in coſta erat vñ fieret mulier. ſᷣ qʒ ſicẽ i aliquo
dẽ eẽ in eo ᷣm rõeʒ ſeminalẽ.&
geñ.ad lr̃am.Oia q̃ cõſequẽtibus erãt euoluẽda tè/
poꝛibꝰ.pꝛimitꝰ deus ſil creauit cũ faceret mũdũ con

ẽAug. vj. ſup

ſũmata quidẽ.qm̃ nihil hñt illa in naturis ppꝛijs q/

bus ſuoꝝ tẽpoꝝ curſus agũt.qdð nõ iſtis cauſalit᷑ fa-⸗
ctũ ſit.inchoata aũt.qm̃ quedã erãt ſemia futuroꝛũ.
Sſiłr poſtea ꝓducèeda erat. ſemẽ mlien pᷣexiſtebat.
Hſ nõ niſi coſta. ̊ ⁊c̃. ¶ Itẽ vir dẽ eẽ imago dei qꝛ ex ip

ſo fiunt oẽs hoies ſicut oiĩa ſunt ex deo.ſᷣ nulla crea⸗
tura ẽ ex deo materialit᷑.& ſi recta ẽ aſſimilatio.ne/⸗
ceſſe ẽ ꝙ vir reſpectu mulieris nõ ſolũ hẽat habitudi

ex materiali ⁊ actiuo pᷣncipio ẽ ſᷣm rõeʒ ſeminaleʒ.S

⁊c¶ Itẽ vir ꝓductus ẽ de limo et mulier ð viro.aut

igit᷑ ẽ maioꝛ habitudo ⁊ cõueniẽtioꝛ coſte ad mulic-
rẽ q; viri ad limũ.aut nõ.Si nõ.g nõ magis attinet

nẽ pᷣncipij materiał̃ etiã actiui.ᷣ qð eſt ex aliqͥ ſicut

mulier viro qᷓ; vir limo.Si ſic. vltra rõcm paſſibił

fuit ibi aliquo mõ ratio actiui. ſi & hec ẽ rõ ſemialis.

gpparet qꝙ; ſᷣm ròeʒ ſemialẽ ex coſta fuit foꝛmatũ coꝛ

pꝰ mulieris.¶ Itẽ cũ deus ꝓduxit coꝛpus mulieris
de coſta.aut hoc fuit m naturã.aut ↄtra.Si ſᷣm na

turã.cũ natura qͥcquid facit faciat pᷣn rões ſemina-/

les.vẽ ꝙ ſemialit᷑ de coſta mulier ꝓducta ſit. Si con

tra naturꝗ. Cõtra. conditoꝛ nature vt dicit Aug. non

facit cõtra naturã.et idẽ ſuꝑ geũ.ad lr̃am. Mõ facit

deus cõtra cauſas qs bonas cõſtituit. qꝛ cõtra volj ⸗

lfrdalene
ebonituonhon
cenneura
niinnfn

Gutictntnnis
agtägzeleqe
ohnnöct es
pöͤſenmns
ficnsteigcri⸗
Uian Nſaneo
lonon nolengn
PCoſlavonarrr
ugnorriinu⸗
hoſieiini
taciizuegwi
Poft oauanecde⸗
ſcioneneatmuce
Uitcblaus cua⸗
ſtegaruesi
tkel
in gener
mno Noſtnüfte
Mkucinicas
minliſöed
ſcifnſfütscich
roherogiann
lifurinnic
nngſctinleif
ihltr ut
wü inni
enogfipcdih
nliuie
emtrt ͤi

—

den
drdri
eie
unfil
hunzii
utſoe
Eeni
Cbiietin
Aa aniiſe
hcäſöet⸗
dnmnanin
lmntſte
o Ahi⸗
Wgtöti
iainn
irfin
Mncging
lahtüignie
brmnirſi
manse
nonman
tnhin)
dcisſtiſin
kſmnilil
nlinniiſfn
ecnelmi
Ce. N

7

muetard

P
iosfug)N

gicüiig
Eir alift
jünntinin
mg ,e
iisallih⸗
hnifnnn.
naßaltt.
wgn
wönlacen
iſinind ,
ikirhhin
aöchgifſn
tmigöftnt
no 1
S
ißͤbin⸗
tcopls

Wükmmnn

1221.

tatẽ ſuã nõ facit.̊ ſi foꝛmatio Eue nõ potuit eẽ con/⸗
tra natura.fuit igit᷑ ſᷣm naturã.ſi hoc fuit.ẽ ſᷣm rõeʒ
ſeminalẽ ee ſi ꝓductio illa fuit cõtra naturã.̊ foꝛ
matio mulieris fuit miraculuzʒ.ſᷣ Aug.ſupꝑ geñ.ad lit
terã dicit ꝙ; deus in reꝝ cõditione nõ vtit᷑ rebus ad
miraculũ ſue potẽtie.ſᷣ pᷣm q; ꝓpꝛie cõpetit ipaꝝ reꝝ
nature. & ſi miraculũ nõ faciebat.ſᷣ opabatur pᷣm ꝙ;
natura exi j
lẽ rationẽ ſi eaʒ ꝓduxit ſᷣm exigẽtiã nature.Cõtra.
magf dicit in lr̃a et eſt auẽtas Aug. Illa q̃ ſᷣm cãʒ ſe

minalẽ fiũt dicunt᷑ naturaliter fieri. quia ita curſus

nature homibus inotuit.ſi S ꝓductio mulieris ð co
ſta nõ eſt ſm nature curſum. nõ erit ᷣm ſeminaleʒ
atiaeRen mgr in lr̃a.coꝛpus mulieris de coſta
factũ dẽ eo ſane miraculo q̊ de quinq; panibꝰ quiq;
milia hoim ſaturati ſunt.ſ illud nõ fuit ̃ᷣm ſemialeʒ
rationẽ. ⁊c ¶ Itẽ boc vi ratione.ſemẽ dicit pᷣncipi⸗
um actiuñ et intrinſecũ.vñ non dicit᷑ ſemen hõis bu
moꝛ quicũq;.ſ ille qͥ deciſus eſt a lumbis paternis.ſ
in coſta nõ erat vis actiua ad mulieris ꝓductiõeʒ.g
nec rõ ſeminalis.¶ Itẽ ſemen bʒ in ſe rõneʒ totius ⁊
ptiũ eius rei qᷓ ex ipo ꝓducitur.vñ Aug.v.ſuꝑ geñ.
ad lr̃am. In ſemie omia ꝓducta ſunt et fuerãt pᷣmi⸗
tus.non mole magnitudinis.ſ̊ in potentia cauſali.ſᷣ
in coſta illa non erat virtus ad ſingula mẽbꝛa foꝛmã
da. nõ erat ibi mulier ſᷣm rationẽ ſeminalẽ. tem
impoſſibile ẽ aliquid creſcerep virtutẽ creatã.niſi ꝑ
rarefactionẽ.aut appoſitionẽ.ſ̊ coꝛpus mulieris de
illa coſta ꝓductũ ẽ q; erat ĩa maius.nõ ꝑ coſte ra
refactionẽ.nec extrinſece materie appoſitionẽ. ſicut
dicit męr̃ in lr̃a.g̈ pductio illa ex s non fuit bᷣm
virtutẽ creature.ſᷣ ſolũ creatricis eẽntie.ſᷣ ſeminalis
ratio dicit virtutẽ creatã.nõ em̃ dicunt᷑ in deo res eẽ
ſeminaliter.g̊ bec ꝓductio mulieris ex coſta nõ fuit
bm ſemiales atones P bᷣm ſemiales rões atten
dit᷑ reꝝ ꝓpagatio et generatio.ſᷣ p̃m eductiõeʒ coꝛ/
poꝛis de coſta nõ fit ꝓpagatio in bumana ſpecie.g
ꝓductio alicꝰ coꝛꝑis hnani ex coſta nõ eſt pᷣm rõnes
ſeminalẽ. ¶ Pꝛopter hocẽ queſtio.cũ mgr dicit aliqᷓ
fieri ſm rões cales.aliq ſ̃m rões ſemiales.qᷓ ſit dria
inter hec duo.Si tu dicas ꝙ illa fiunt ᷣm rões cau/
ſales qᷓ fiunt m rões incõmutabiles vł eternas. illa
hm rões ſeminales q̃ ft pm exigentiã et virtutẽ po
tẽtiaꝝ inditaꝝ ipᷣis crcaturis.Obẽ ↄtra hoc ꝑ Aug.
dicit em̃ Aug.in vj.ſuꝑ geñ.ad lr̃ajam. Mibil bñt res
in naturis ꝓpꝛijs qdð nõ in pꝛimis diebꝰ cãlit᷑ factuzʒ
. Et iten. Cauſales ille rones q̃s mundo indidit cũ
pꝛimuʒ creauit.quõ inſtitute ſunt merito queri põt.
Et paulopoſt. In illis pᷣmis reꝝ cauſis quas mũdo
Pꝛimitus creatoꝛ inſeruit.non tm̃ poſuit ꝙ de limo
foꝛmaturꝰ? erat bominẽ. ̊ quẽadmodũ ꝓductur⸗.
rõnes cauſales nõ dicũt qͥd increatũ ſ creatũ. ¶ Ite⸗
ipe Aug rõnes cauſales q́s dicit inditas pᷣmis rebꝰ.
diſtingit contra incõmutabiles rões tã in v.ſuꝑ geñ.
ad ſr̃am q; in vj. Querit᷑ etiã qᷓ dꝛia ſit inter rõncs
ſemiales et naturales.et vẽ ꝙᷓ nulla.qꝛ Aug. dicit q;
ch arboꝛ germinat.de ſemine qͥtidie ẽ ꝓpagatio m
rationẽ ſemialem in fi.v.ſup geñ.ſᷣ hboc idẽ ẽ ᷣm rõcʒ
naturalẽtem opatio ꝗᷓ eſt a vi ſeminali aut ẽ na⸗
turalis.aut ẽ volũtaria.cũ em̃ non ſit a cauſa ꝑ acci-
dens.ct ſit a cauſa creata.neceſſe ẽ ꝙ ſit a natura vel
ab intellectu.ß non ẽ ab intellectu. a natura. om̃e
lit ſeminalit fit naturalit. Dari ratione cũ natu/
aſit vis ꝓpagatiua.et ꝓpagatio fiar mediãte ſemi

—

at.vẽ ꝙ mulierẽ ꝓduxerit m ſemina

—

ne. omne qð fit naturaliter. vẽ fieri ſeminalif. Re. 12.
ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notãdũ ꝙ cũ de bis rõni/

bus ſeminalibus egregiꝰ doctoꝛ Aug. in.v.et.vj.ſu⸗

per geñ.ad lr̃am ambigue loquat᷑.et ab ipo potiſſi/
me babemꝰ boꝝ nominũ vſum.nõ ẽ facile int᷑ bhmõi

vocabula recte diſtinguere. Ipe em̃ rones cales mõ
dicit rebus fuiſſe inſertas.mõ dicit q;tum ad aliqua

in diuina volũtate fuiſſe ſeruatas.poſſumꝰ tñ quan

tum ẽ de vi vocabuli dr̃iaʒ aſſignare in hunc modũ.

Cauſa em̃ cõis ẽ ad pᷣncipiũ intrinſecũ et extrinſecũ.
ſimilit᷑ et ratio calis qᷓtum ẽ de vi nomis.ſemẽ vero
dicit ᷣncipium intrinſecũ.et ita rõ cauſalis ſe exten-
dit ad rões creatas.quãtũ ᷓ ẽ de vi nomis vnũ ẽ cõo⸗/
mune reſpectu alterius.inquãtũ aũt adinuicẽ diſtin

guũt᷑ et cõnumerant᷑.ſic cauſa et cãlis ratio accipit
quãtũ ad pᷣncipiũ increatũ.ſemẽ vero et ſemialis rõ
ſpectat ad pᷣncipiũ creatũ. Differũt aũt cã ⁊ rõ cãlis.
qꝛ cꝗᷓ dicit pᷣucipium ꝓductiuũ.ᷣrõ vero cãlis dicit re

gulã dirigentẽ illud pᷣncipiũ in ſua oꝑatione. Silr ꝑ 1 5

bunc modũ differt ſemẽ et rõ ſeminalis. Regula aũt
agentis increati ẽ foꝛma exemplaris ſiue ydealis.re⸗

gula vero agentis creati ẽ foꝛma naturalis.et ita rõ/

nes cauſales ſunt foꝛme ydeales ſiue exemplares.ra

tiones vero ſeminales ſunt foꝛme naturales.Et ᷣm

hoc pʒ ꝙ ratiões cãles et pᷣmoꝛdiales idẽ ſunt re.dif

ferẽtes ſola rõne. Pꝛimoꝛdiales em̃ dicunt᷑ ꝑ pꝛiua/

tionẽ pꝛioꝛis.ſᷣ cãꝗles ꝑ poſitionem poſterioꝛis.et pꝛi
moꝛdiales inquatũ reſpiciũt deum vt pꝛincipiũ pꝛi/
mũ.cãles inquãtum reſpiciũt deũ vt finẽ vltimũ q̃ ẽ

cauſa cãꝝ.Similit᷑ naturales rões et ſemiales re idẽ

ſunt.ratione vero differũt.qꝛ em̃ ſemẽ dicit vt ex qᷓ̊.
et natura dicit vt a quo.rõ ſeminalis attẽdit᷑ inqua/
tum dirigit potẽtiã nature vt ex aliquo fiat aliquid.
naturalis vero vt ab aliquo fiat aliquid. Ael rõ ſe/
minalis reſpicit inchoationẽ et itrinſecam virtuteʒ.
quia mouet et oꝑatur ad effectus ꝓductioneʒ.natu

ralis vero concernit ꝓducentis ad ꝓductuʒ aſſimi/
lationẽ.et modi agendi aſſuetudinẽ.vñ appꝛopꝛiate

loquẽdo cũ magi ex vᷣgis fecerũt ſerpentes.hoc fuit

—

m rões ſeminales.cuʒ vcro ſerpentes generãt. bo

fit pᷣm rões naturales.licet vtreq; naturales et ſemi
nales cõgrue dici poſſint.
quis effectus fiat m rõnes cauſales aut ſeminales.
rñdendũ ẽ ꝙ aut ſicẽ a deo ille effectus ꝙ creatura

non hʒ in eo potentiã aliquam.aut ſi habet.hʒ ſolaʒ
potentiam obedientie.vtpote cũ mundus ſit de ni/

hilo. vbi nulla ẽ potentia creature.vel cum multi pa

nes multiplicãt᷑ ex pane vno.vbi ẽſola potẽtia obe⸗
