de menſura conditionis ãgelice nature.duo

Sncpallteraten: Pꝛn de mẽſura ciꝰ i ſe
mẽſurã eẽ coꝛpalis nature.Cir

ℳ

ca pᷣmũ tria z. PAno vtrũ ſpnalia hẽant mẽſu
ꝛiã Scdo vtrũ hẽant menſurã vnicam. Tercõ
vtrũ habeãt mẽſurã ſimplicẽ aut ↄpoſitã.ſiue ſtantẽ

rã ꝓpꝛiã S

vel ſucceſſiuã. Queſtio.. ⸗

Wꝛ babeant pꝛopꝛiam menſuram.pꝛimo videt᷑ p

philoſophũ inj libꝛo de cauſis in penultia poſitione.

Inter rem cuiꝰſuba ⁊ opꝑatõ ẽ in eternitate.⁊ rẽ cuiꝰ

ſuba ⁊ opꝑatõ ẽ in tꝑẽ.ẽ res media cuiꝰſuba ẽ ĩ eterni
tate. ⁊ actio in tꝑe.ſᷣ hoc nõ põt intelligi de eternitate

increata. ergo de creata.⁊ hanc diſtinguit a temꝑe⁊
ponit menſurã ſubarũ ſpũaliũ ⁊ in coꝛpaliũ.g vr ⁊c.

¶¶ Itẽ Eccliaſtici.j.ois ſapia a dño deo ẽ.vſq; ibi.añ

euũ. euũ dicit qͥd creatũ.ñ ſubaʒ. mẽſurã.nõ reꝝ·
mateèrialiñ ſed ſpñaliũ.⁊ hec differt a tꝑe.vñ Bocciꝰ

de ↄſolatõnc.Qui tpᷣus ab cuo ire iubes.g ⁊c. Om̃e

em̃ qð exit ab alio diſfert ab eo.¶ Nẽ Dio. de di. uo.

2

in capitulo de euo. Pꝛopꝛietas cui ẽ inueteratũ ahti
quũ vᷣm totũ eſſe meſurãs.tpis vo in alteratõne alit᷑
⁊ alit᷑ ſe hñs.& ſi idẽ nõ ſe bʒ ſic.⁊ alit᷑ ſil ⁊ ſemel.nõ ẽ
eadẽ menſura tpᷣus ⁊ euũ.ſed euũ eſt menſura durã/
tiũ ꝑpetuo.⁊ tali ẽ natura ãgelica.̊ ⁊c. ¶ Htem ſi/
cut ſe habet vnitas ad diſtinctionẽ.ita nũc ad durati
onem. in ſpũalibus nõ ſolũ ẽ reꝑire diſtinctõeʒ bᷣm
ſubam.verũctiã eiꝰ menſurã. pari rõne.⁊ cẽ angeli
męnſurã durationis hʒ.ſᷣ nõ tꝑis.cũ non variet᷑ nec
mutet᷑. aliã menſurã ꝓpꝛiã. ¶ Item om̃e qð oʒ eẽ
limitatũ actu.habet menſurã ꝑ quã põt cognoſci eiꝰ
limitatio. tale ẽ eſſe ois eati. ⁊c.arguatur vt pꝛi/
us. Item mẽſura duratõnis reſpicit modũ durã/
di.ſed ſpũalia hñt modũ ſue durationis differentem
a coꝛꝑalibus.maxime a mutabilibus cũ durent ꝑpe⸗/
tualiter ⁊ immutabilit᷑.S ꝑ iſtã menſurã bñt mẽſura
ri.¶Contra.Augu.ad Oꝛoſiũ.deus mouet ſpnalẽ na
turã ꝑ tꝑa.coꝛpalẽ vᷣo ꝑ loca ⁊ ga. ſpũalis nature
mẽſura ẽ tᷣs. Item Beda.Quatuoꝛ fuerũt pᷣmo

creata.ãgelica natura.mã pꝛima.celũ empyvren.⁊ tẽ=
pus.ſi & tpᷣs ſtat ꝓ mẽſura.ꝙ aut ſpnalia in pᷣncipio

nõ habuerũt mẽſurã.aut no habuerũt aliã a coꝛpali
bus.aut Beda fuit inſufficiens in illaB numeratione.
tem röne vẽ. vnꝰ ẽ locus qͥ ẽ cõtinentia viſibiliũ
⁊ muiſibiliũ vt empyreũ.g ſi mẽſura q̃ ẽ tpᷣs nõ ẽ mi
noꝛis apoꝛopꝛiatõnis qᷓ; locus.vẽ ꝙ vnũ ſit tpᷣus in
quo ſint ſpũalia ⁊ coꝛpalia.nõ g hñt mẽſurã ꝓpꝛiam.
tem ſieut ide; eſt nũerus q̊ mẽéſurãt᷑ ⁊ nñerant᷑.x.

canes ⁊.x.hoies.ſic idẽ ẽ nũerus q̊ nñerãtur.x.angeli

⁊.x.hoies.ſi g̊ ſpñalia nõ hñt aliã mẽſurã diſtinctio/
nis qᷓ; coꝛpalia.& nec aliã mẽſurã durationis. ¶ Itẽ
hõ btũs ⁊ angelus mẽſurãtur eadẽ mẽſura.qꝛ om̃es
beati. ̊ hõ btũs hʒ idẽ eẽ cũ ſe nõ btõ.g ⁊ eandẽ mẽſu
ram.̊ eadem menſura menſurantur homo viatoꝛ
an q̃libet nã coꝛꝑalis.nõ g̊ hʒ menſuraʒ pꝛo
pꝛiam. Itẽ ꝑ impoſſibile.Si hʒ mẽſurã.aut ẽ ſbᷣa.
aut ẽ accidẽs. MHõ ſuba.g accñs.Si accñs.in q̊ͥ gene/
re.nõ niſi in genere qᷓntitatis.nõ diſcrete.g ↄtinue.ſᷣ
nõ eſt linea.neq; ſuꝑficies.nec coꝛpꝰ.nec locus.g vel

ẽ tp̃s vel nihil. aut ãgelica nã nullã hʒ mẽſurã.aut

4 ſi bʒ nõ hʒ ꝓpꝛiã.(¶ ;. dðm ꝙꝙ cñ q̃ri.vtruʒ ãgelica
nã habeat mẽſurã pꝛiã diuerſam a tpe.diſtinguẽdũ
ẽ.qꝛ aut loqͥmur de mẽſura ſpũaliũ ſᷣm eẽ qð nõ mu⸗
tatur.aut vᷣm affectões. Si g de mẽſura loquimur q̃ᷓ
reſpicit eẽ ⁊ qᷓ̃ dꝛ cuũ.hoc mõ conſueuit ab antiqͥs do
ctoꝛibus rñdẽri. Aut loq̃ris de diuerſitate in genere
menſure. aut in genere entis.Si ĩ genere mẽſure. ſic
opoꝛtʒ ponere dꝛiam.ſicut oñdũt autoꝛitates ⁊ rões
inducte. Si vᷣo loq̃ris de diuerſitate in genere entis.
ſic triplex fuit opinio.Haã qͥdã dixerũt q ſicut locꝰ ⁊
fupficies idẽ ſunt ꝑ eẽntiã.dr̃ia ſm ↄꝑationẽ.ſic i ĩcʒ
ẽ nũc eui ⁊ tpis.ſola ↄpatõe diffcrẽs. Nũc cui reſpi/
cit ſubam rei.ſuba aũt pꝛimi mobilis q;tũ ad eſſe oi/
no eſt immobilis.cõparata aũt ad ſitũ.eſt mobilis.⁊
pꝛimo mõ menſuratur nũc cui.ſecũdo mõ nũc tꝑis.
ita ꝙ idem ẽ nũc diuerſimode cõpatum. ſicut idẽ vl/
timũ comꝑatũ ad coꝛpus ambiens ẽ ſuꝑficies.ↄpa/
ratũ ad coꝛpꝰ ambitũ ẽ locꝰ. Sed illud nõ põtſtare.
qꝛ circa vltimũ coꝛpis ille due ↄpatões nõ ſunt incõ
oſſibiles.ſ̊ nũc tꝑig ⁊ eui hñt ꝓpꝛictates ineõpoſſi/
iles circa ide. Hã ſicut dicit Aug. in li.lxxxiij.q. hoc
ſo nic eui ẽ ſtabile.illud.ſinũc tꝑis ẽ fluxibile. ſed im

poſſibile eſt ꝙ vnũ ⁊ idem ⁊ ſᷣm idem ſimul moueat

⁊ ſtet. ¶ Et ideo eſt ſecũda poſitio q ibm nũc ſequit

—

eẽntiã materie pᷣme ſicut igit᷑ materia in oibus eſt ca

dem ꝑ eẽntiã differẽs ꝑ eẽ.ſic nũc tꝑis ⁊ eui idẽ ẽ pcr
cẽntia.nõ ſicut idiuiduũ.ſᷣ ad modũ materie.idẽ per

cẽntiã.differẽs aũt ſolũ ꝙᷓ̃tũ ad eſſe.⁊ bi poſuerũt ꝙ
ois rei qͥdditas mẽſura eadẽ per eẽntiaʒ mẽſuratur.

Sʒ nec illud multũ ẽ intelligibile.cũ euũ eẽ ſtabile x·

quietũ reſpiciat.qð qͥdẽ habet materia a foꝛma per/
fecta.⁊ hec mẽſura nõ reſpiciat niſi eſſe actuale ⁊ mo
dũ eſſendi ↄpletũ.vẽ ꝙ cuũ nõ poſſit ſic accipi ex par
te materie qᷣcqͥd ſit de tẽpoꝛe.¶um g modus durãdi
cẽntialiter ⁊ foꝛmaliter differat hincinde.patz etiam
ꝙ; mẽſura ꝓpꝛia. ¶¶ Et iõ eſt tercia poſitio qꝙ ſpũalia
hñt menſura diuerſam a tẽpoꝛe.nõ ſolũ i genere mẽ
ſure. verũctiã in genere entis.⁊ hoc nõ ſolũ cõparati
one. etiã ſᷣm ſubam ⁊ foꝛmã.Quicquid aũt ſit de di
uerſitate ĩ genere entis.de diuerſitate vᷣin modũ mẽ⸗
ſurãdi nemo ẽ qͥ negare poſſi.⁊ hoc fufficit qᷓſtioni pᷣ

ſenti qᷓ qrit᷑ vtrũ ſpnalia bẽant mẽſuram diuerſam a
tꝑe.dðm em̃ ꝙ ſic. O ſi queras q̃ ſit illa. růdendum
ᷣm ſctõs ⁊ phos ꝙ dẽ eternitas creata.aut euũ.ſed
qm̃ cternitas ꝗꝓpꝛie accipit᷑ ꝓ increato.⁊ euũ freq̃nt᷑

accipit᷑ ꝓ tꝑe.iõ ꝓpꝛio noie põt euiternitas appella/-
ri.Sic rnñdendũ ẽ ſi q̃rat᷑ de mẽſura q̃ reſpicit ipᷣm eð
ſpñale crcature.eẽ inquã immutabile ⁊ pꝑpetuuʒ. Si
añt qᷓrat᷑ de mẽſura ãgelicaꝝ affectionũ vtrũ illa ſit a
tꝑe diuerſa.hoc hẽbit q̃ſtõnẽ infra.nũc aũt planũ eſt
ꝙ illa mẽſura q̃ d euiteruitas.variationem affectuũ
nõ mẽſurat.vt dicit Aug.ad Oꝛoſiũ.Euũ em̃ ſolius
eſſe incõmutabilis ẽ mẽſura.Concedẽduʒ igit᷑ jm ꝙ
oñdilt rõnes ꝙ aliq̃ͥ mõ ſpũalia bñt mẽſurà ꝓpꝛiã re
ſocctu tꝑis ⁊ tpaliu. ꝛ obꝛ ꝙ ſpũalis na moue
tur ꝑ tꝑa iã patʒ Re.hoc cm̃ dicit q;'tũ ad affectiones
nõ q;tũ ad eſſe. aũt obꝛ de qtuoꝛ pᷣmo creatis.
dom ꝙ nomẽ tꝑis extẽdit᷑ ibi ad ois duratõnis men
ſurã cuiꝰ ẽ ponere pꝛincipiũ.vñ valde large accipit᷑.
⁊ cõpᷣhendit euũ vt meliꝰ infra patebit.¶¶ ? obꝛ de
loco nõ vʒ.qꝛ locus coꝛpalis nõ ẽ mẽſura ſpnaliũ.qᷓ;
uis ↄtincat.cuũ aũt mẽſurat ⁊ ↄfoꝛmat᷑.iõ nõ valet.
ẽ vnꝰ locus mẽſurãs.g vnũ tpᷣs mẽſurãs. Si qᷓras a

, — g0

me vñ Hh. dom ꝙ ãgelꝰvere hʒ duratõnẽ.ᷣ nõ bʒ extẽ

5
6

7

ſionẽ. ⁊ iõ hʒ meſurã duratõis.nõ extenſionis./ S
obꝛ de nuero. dom qꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ idẽ ẽ modꝰdiſtinctõ

nis in ſpñalibꝰ ⁊ coꝛpalibꝰ.ſᷣ nõ ẽ idẽ modꝰ duratio/
nis.iõ eadẽ ẽ ̃m ſpẽm mẽſura diſtinctõnis.nõ ſic ea/
dem mẽſura durationis. obẽ de hoie btõ ⁊ ãge
lo dom ꝙ mẽſura ↄſili mẽſurãt᷑.ſ.euo.qꝛ ↄſilem bñt
modũ durãdi.ſᷣ ho viatoꝛnõ mẽſurat᷑ ↄſili menſura.
qꝛ q;uis halxat idẽ eẽ.bʒ tñ modum eendi ⁊ durandi
alin.⁊ menſura nõ tm̃ eſſe.ſed etiam modũ durandi
reſpicit.Oꝛ q̃ritur in quo genere ſit menſura ãge/
lice durationis. Dicũt aliqui q non eſt quãtitas.ni/
ſi qᷓntitas vtutis.⁊ iõ nõ ẽ in genere quãtitatis ꝓpꝛie
Sʒ ſi vere mẽſura ẽ.quõ nõ eſt quãtitas vera. Ideo
dicũt alij ꝙ in genere quantitatis ſicut pᷣncipiũ. Si
tñ qᷓrat᷑ cuiꝰ ſit pncipiũ.cũ dicat mẽſurã diuerſam a

tpe vt oñſum ẽ.difficile erit aſſignare.Et iõ ſaniꝰ di/

ci põt ꝙ ſicut tpᷣs ponit᷑ in ſubijs ſpnalibus qtuʒ ad
affectiones. m Aug.licet pſideratio phᷣi a4 Alud nõ

conſcenderit. ſic ⁊ méſura ponit᷑ diffeꝛẽs ſpẽ ab alijs

quãtitatibus.licet de illa non loquat᷑ phᷣus.quia mẽ
ſuras ren inferioꝝ determinare intendebat. nec po/
nitur ex hoc in ipᷣo inſufficientia.⁊ ſi ctiam poneret᷑

diſcedenqu.

non eſſet ꝓoter boe a veritatis tramite aliquatenus

(Wrbi⸗
itotrni
decino e
temnptone
ſin
aſinͤi
nololena
litthtl
hwſyun
utſorürtn
ſhemnus
iliſceſtpe,
mtneriho
nech
nuenchc
lacai ag
ſortttiron
htau
ntione
limic

iril.G

Uirnr ftun

anadap
hdaion
Grietomfam
Moſnmetidu
foſhrpcunin
PPenbeei
ſiſitcſetqin
ſaibasnnns
Ghutntcnd rc
nllantoite.
ſrepoſtcor
tut agoi
uegoſtgin⸗
ſſotance
cpalteſßot
Gegiai
Nlgtapore
ſtluii
entav⸗
mockton
Ntſtgtls⸗
nccſuteccſt
Auſerdii
Bahugſt
mifletane
ganti
toibust
nrs⸗
eüſnctoene
ſtengtinn
hliüſiitte
ſeſatutee
ſchonnnign
ſecice
lraeſi
ktneſin

M *

ninche

.
ſemmern
enchign
nocdtsdri⸗
ceein
wſtaghil
üigennn
end czen
S
efinnocin⸗
ifctiſin,

inndinimn.

ſtl itnin
wun mau
n zciſte
umntn
niſchiapee
bietgpeng
nmnimiit
itiigait
nutonmtfini
übiccſi⸗
itninigit
ſülstime

viut
. Den,
miiͤnte.
iisgit
“
inosnſif
nochnt,
tns iſic
ehhͤli
Mnhi
drnnnt
ind,
noſnt
ging,
nitors ſn

— =

— (ADOöchio⸗siz.t dG
¶ Ntrũ ſpali babeãt meuſurã vnã ꝑ eſſentiã.⁊ H

*
. .

Sq̃rere.vtrũ ſit vnũ euũ eternoꝝ.Et ꝙ nõ.vꝛ.Dioñ.

de di.no. Ipe ẽ euũ euoꝝ.& plura ſunt eua.nõ p in-

tcrruptionẽ.ita ꝙ vnũ poſt aliud. ꝑ diuerſitateʒ ſil

exñtiu. vnitas accidẽtalis venit ab vnitate

ſubiecti.ſᷣ nõ ẽ ponere vnũ ſubiectuz oim euiternoꝝ.

cuʒ q̃dam ſpualia nõ hñt aliqð cõe ad cuius aſpeciũ
menſurent᷑.ergo nõ ẽ ponere euũ eſſe vuũ.Oꝛ auteʒ

nullũ habeãt talc ſubiectũ qdð ſit contentiuũ ſpũaliũ

boc apparet qꝛ illud haberet excellentiã.⁊ influẽtiã.
⁊ cõtinentiã reſpectu euiternoꝝ. ſicut pꝛimũ mobile
roſpectu tꝑaliũ.ſᷣ tale reſpcctu ſubaꝝ ſpũaliũ inueni

ri nõ põt.vt patʒ diſcurrẽti ꝑ ſingula.ergo ⁊c.¶ Itẽ

omnibus alijs coꝛruptis.poſſibile ẽ vnicũ angelũ re
manere cũ nõ dependeat ab alijs angelis.⁊ ſi rema⸗
manct in eſſe cõpleto.habʒ menſurã ↄũtem illud eẽ.
⁊ bec eſt euũ.ergo remanet euũ qͥlibet angelo rema/

nente. ⁊ totũ remanet ⁊ ꝑfectũ.ergo quot ſunt ãgeli.

tot ſunt eua. ¶ Item euñ ẽ menſura rei ꝑfecte ⁊ mi/
tum hñtis de ſpẽ ſiue de foꝛma.ſi ergo euum maxime
conſeq̃tur eẽ cõpletũ.cũ illud nõ ſit vnũñ numero ſed
tm̃ ſpẽ vĩ ꝙ, euũ ſit vnũ tm̃ ſᷣm ſpẽm. ¶ Contra boc
urguit᷑ a ſimili. Sicut ſe habʒ tpᷣus ad tpalia.ita euũ

ad euiterna. ſᷣ tpᷣus ẽ vnũ qð menſurat oia tꝑalia.ſi/

cut dicit An.⁊ phᷣus.ergo ⁊ ſił vnũ ẽ euũ qð mẽſu
rat oia euiterna. ¶ Item boc vẽ a minoꝛi. Maioꝛ ẽ
varietas ⁊ diffoꝛmitas in rebus mutabilibus qᷓ; i re
bus immutabilibus.ergo ſi mutabilia oia pñt vnica
menſura ꝑ eẽntiã menſurari.ergo multofoꝛtiꝰ euiter
na. ¶ Item hoc vꝛ a cã.poſitio em̃ multoꝝ ẽ q̃re ts
vnũ põt eſſe.qꝛ qᷓuis ſit accidẽs.tñ eſt menſura extra

ſicnt locus.⁊ qꝛ nõ ẽ accidẽs ſituale.ſᷣ hoc totũ inue/

11

nitur in cuo. ergo en ſi plura ſunt eua. aut S
ſimul.aut ↄñter. Mõ ↄñter.cũ quodlibet ſit ĩfinitũ a
parte poſt. Non ſimul.qꝛ q̃ ſunt ſimul.ſunt in eodcʒ
inſtanti.ergo ſi euiterna ſunt ſimul.ſunt in eodẽ nũc
eui.ergo ſi oim euiternoꝝ ẽ vnũ nũc.ergo vnũ euũ ꝑ
cſſ. lam d/4. ad huiꝰ q̃ſtionis intelligentiam pᷣn

cipaliter pᷣnotandũ ẽ. q̃liter intelligat᷑ vnitas in tpe.

Sciendũ añt ꝙ triplr̃ temptauerũt aliqͥ vnitatẽ tem
poꝛis accipere ſᷣm ꝙ accidens habet triplr̃ ↄ ꝑari ad
ſubiectũ. Habʒ em̃ ibi cãm. exñtiam.⁊ apparcntiam.
Dixerũt ergo aliqͥ ꝙ tpᷣus ẽ vnũ rõne ſubiecti in quo
pꝛimio eſt.⁊ per ſe.quo remoto remouet᷑ ⁊ tempꝰ.vñ
dixerũt ꝙ tpᷣus ẽ vnũ.qꝛ ẽ in pꝛimo mobili.cuiꝰ mo/⸗
tu ceſſante ceſſat ⁊ tᷣus.Sʒ illud non ſufficit dicere.

Quia ſicut dicit Aug.ſi ceſſaret motus pꝛimi mobi

lis.adhuc poſſet moueri rota figuli.⁊ ↄſtat q mẽſu/

raret᷑ ille motus.ergo nõ tm̃ ẽ ibi.immo ⁊ in alijs re
brvus mobilibus. Item tẽpus ẽ in affectionibus ⁊ co/

gitationibus li.arbi.qð nõ ſubeſt motui celeſti ſicut
vult Aug.Et iõ dixecrũt alij ꝙ tpᷣus ẽ vnũ rõne ſubie
cti in quo pꝛimo apparet. Cuʒ em̃ tpᷣus ſit numerus
ſiue menſura motuũ.⁊ numerus iſte pᷣm eſſentiam ⁊
habitũ ſit in re mobili vel mota in qua ẽ pꝛius ⁊ po/
ſterius.ſm actualẽ vᷣo numerationem ſit a parte ani
me.ſicut vult pᷣus ⁊ Aug cũ anima omnes motus
⁊ numerationes numeret.aſpiciendo ad menſuram

motus pꝛimi mobilis.ſ.per diẽ.ãnũ.⁊ hoꝛã.voluerũt
dicere ꝙ vnũ eſt tpᷣus rõne ſubiecti in quo pꝛimo ap
paret.qꝛ ⁊ ſi oia habeãt ꝓpꝛios pvodos.tñ oia nũe/
rant᷑ ⁊ menſurantur ꝑ menſuraʒ motus regularis ⁊

certi ⁊ nobis notiſſimi.ſ.motus mobilis pꝛimi. Sed

en

intelligentiaꝝ imme

1.

Alud nõ ſufficit.qꝛ dicit p hᷣs de ce. ⁊ mũdo.ꝑ ſi eſrent

duo mobilia bin adhuc vnũ eẽt tpᷣs.⁊ tũc ñ poſſet
dici vnu roe ſubiecti in q pꝛio eẽt.nec in qͥ pᷣmo appa

ret. cñ vtrũq; eẽt eqᷓ̃ pᷣmu ⁊ euidẽs.nec rõè aieqꝛ ts
nõ ẽ nuer? nñerãs.ſᷣ nũeratꝰ.vt ph̊s vult.⁊ tpᷣus eſt

dips rei e.nõ fictio aime.Et iõ dixerũt terei ꝓPfun⸗
i

vnitas tꝑis ſumit᷑ ab vnitate ſubiecti a qͥ cau/

ſat᷑.ſubiectũ aũt a qͥ cãtur ẽ mã vt mutabilis.⁊ ita vt

ẽ ens i
plꝰ cñ mã. ſicut igr mã vna ẽ ꝑ eẽntiã differẽs ꝑ eſſe.
vna non vnitate vlitatis nec Eerlarna, megio

ens i potẽtia. nã ma vt ẽ in acqᷣſitõe foꝛe mutat᷑⁊ ſic
potẽtia. ⁊ iõ tpᷣs maxie int᷑ oĩa accñtia ſe tenet

mõ.ſic ⁊ tpᷣs in oibus tꝑalibꝰ. Et ſi q̃ras vñ ẽ h̊ q;
tpᷣs ẽ vnũ.cũ tñ motꝰ ſint varij.
tur ꝑ id ad q c.vñ motꝰ reſpicit motoꝛc̃.⁊ mobile.⁊
terminũ. tpᷣs aũt reſpicit ipᷣaʒ durationẽ variã ⁊ ſuc-
ceſſiuã qᷓ venit ex potẽtia rei mobilis.⁊ qꝛ motꝰ na/
ture duratis ↄſilis ẽ.⁊ natura illa ſupꝛa quã fundat᷑
ẽ vna nuero.iõ tpᷣs nõ tm̃ ẽ vnũ ſpẽ in oibus tꝑalibꝰ
immo etiã qtũ ad centia vnũ nũero differẽs ꝑ eẽ.ſi⸗
cut poſuerũt oẽs ſapiẽtes qͥ circa hãc materi locuti
ſunt.¶ Si aũt q̃ras q̃re nõ ſic ẽ in alijs qᷓntitatibus
cũ oẽs reſpiciãt materiã.ddᷣm ꝙ alie oẽs.⁊ ſi eẽ incõ
pletũ bẽant in mã. nꝗ ſunt i ma dimẽſiões ĩfinite.tñ
eẽ ↄpletũ ipaꝝ ẽ a mã exñte ſub foꝛa.tpᷣs añt bʒ eẽ ex
B a tendit ad foꝛam. ꝓpt᷑ H̊ ꝙ cãtur a motu.qͥ ẽ
chia entis i potentia. ⁊ iõ tenet ſe maxie ex ꝑte
materie.⁊ iõ mime diſtinctũ. Hec vico ꝙ tps ſit ĩ ia
mã.om̃i foꝛa circũſcpᷣta.qꝛ ̊ eẽt ↄ Aug.xij.ↄfeſ.qꝛ ñ
ẽ viciſſitudo aliq in mã. niſi cũ ĩ ea ẽ aliq̃ foꝛa.ſ quis

ſit in mã q̃ ẽ ſub foꝛa ⁊ ab ipᷣa cauſet᷑. mag tñ cãtur a

mã vt tendit ad foꝛmã.⁊ hecẽ in mã rõe ſue potẽtie.
Scdm hũc triplicẽ modũ niſi ſunt aliqͥ vnitatẽ ĩ euo
ponere.pᷣmo rõe ſubiecti in qͥ pᷣmo ẽ. Poſuerunt em̃
oꝛdinẽ ĩ intelligẽtijs ſᷣm ↄtinẽtiã vᷣtualẽ.ſicut ĩ viſibi
libꝰ ẽ repire ↄtinẽtiã localẽ.Et ſicut tps ĩ pᷣmo mobi
li fundatur.ſic euũ in pꝛima intelligẽtiavtualit᷑ alias
cõtinet. ⁊ in alias influit.¶ S
re. Pꝛimo. qꝛ om̃es intelligẽtie in icoꝛruptõc habẽt

—

equalitatẽ.ſicut in ſecnel di. dꝛ. Secũdo qꝛ ↄſeruatõ

9

dat᷑ diabolus fuiſſẽ excellẽtiſſimꝰ qgeloꝝ.¶ Et ideo
alij conati ſunt aſſignare vnitatẽ rõe ſubiecti in quo
pᷣmo apparet.qð quidẽ ẽ celũ empyreũ in qͥ nõ cadit

variatõ.imo om̃imode qͥetũ ẽ. Sed nec illud fufficit.

ꝗqm̃ immoꝛtalitas ⁊ immutabilitas ꝑ pꝛius ẽ in ſub/

m qꝙ motꝰ diffini

ed iſta poſitio nõ pᷣt ſta-

lligentiari ate pẽdet ex deo. Lercio qꝛ ſi
illa intelligentia deſtrueret᷑. tũc fundamẽtũ eui piret
⁊ poſſibile fuit illã peccaſſ hefaereztietn crec

ſtantijs ſpnñalibus qᷓ; coꝛpalibus cũ ſint dignioꝛes.?

dignius nõ hʒ mẽſurari ꝑ aſpcctũ ad minus dignuʒ.
Er iõ teptauerũt alij accipere vnitatẽ ex ꝑte cauſe
q̃ dixerũt ꝙ; duratio intdlligẽtiaꝝ ↄtinuat᷑ ⁊ conſer-
uatur ꝑ diuinã influentiã.qᷓ qm̃ vna c.vnũ eſt euum
menſurãs ipᷣ̃am.Sʒ nec illud põt ſtare.qm̃ influẽtia

illa. aut actiue aut paſſiue intelligit᷑. Si de actiua. nõ
eſt aliud qᷓ; deus.⁊ ita non habet euũ menſurans. Si

de paſſiua.tot ſunt q̃t ſunt ſuſcipiẽtes.Et iõ nõ reſtat

alius modus niſi ꝑ vnitatẽ materie.ſicut pꝛiꝰ dictuʒ
ẽ de tpe.Sʒ multi negãt intdligentias hr̃e materiã.

ß qcqd ſit de boc.tñ euũ reſpicit eẽ actuale.⁊ eſſe ſta-
bile.ſed tpᷣs materiã vt in potcntia.⁊ iõ ſicut vnitas

tpis ↄfoꝛmat᷑ materie.ſicvnitas eui ↄſoꝛmat᷑ foꝛme.

nõ inquã foꝛme inqtũ hec vłilla.ſed inqᷓti immuta

bilis. v ſicut linea in coꝛpoꝛibus qtucunqʒ diuerſis

12

15

14

15§

ſterius ſuccefriuũ.ad pꝛius ⁊ poſterius ꝑmanẽs.ſed

6*

ponitur eadem ſpecie.ſic euũ habet vnitates vniuer/
ſalis.nõ vnitatẽ quã babet tpᷣs.Et ſic ↄcedende ſunt
rõnes ꝓbantes nõ eſſe vnũ euũ euiternoꝝ.S multa.
ES obꝛ ſicut ſe babet tpᷣs ad tꝑalia.dðm ꝙ nõ ẽ
imile.qꝛ cũ tpᷣs qᷓntũ ẽ de ſe reſpiciat variationem et

motũ.cõſequitur ipᷣa quoꝝ ẽ mẽſura rõne illius pᷣn/

cpij ꝙ; ſunt entia in potẽtia.⁊ qꝛ illud vnicuʒ dꝛ eẽ ꝑ

entiã. ideo ⁊ tᷣus.euũ aũt de ſui rõne ꝓpꝛia reſpi/

cit eſſe cõpletũ ⁊ ſtabile.⁊ ideo magis reſpicit foꝛmã.

⁊ideo non habet niſi vnitatem vniuerſalitatis ſiue

cõfoꝛmitatis ſicut ⁊ alia accidẽtia ¶ Að arguitur a
minoꝛi ꝙ tꝑalia hñt vnã menſurã.iam patet q; nõ ẽ
locus a minoꝛi.qꝛ illa variatio rõne q̃ dꝛ eſſe in potẽ
tia. reſpicit im materiale pᷣncipiũ. ⁊ iõ facit recede/
re a diſtinctione.nõ ſic ẽ in euo.
vnũ.qꝛ ẽ accidẽs extrinſecũ nõ ſituatum vel ſituale.
dm ꝙ falſum eſt.iſta em̃ non ẽ cauſa.ſ̊ magis illa q̃ᷓ
pᷣdicta eſt. ¶ obꝛ ſi ſunt plura eua.aut ſimul.aut
õ ſimł. dom ꝙ ſimul. Oð g obꝛ. in eodẽ nũc. doðᷣm
ꝙ eſſe ſimul in duratione ẽ duplr̃.aut ꝑ menſure cõ/
comitantiã. aut ꝑ menſure vnitatẽ ⁊ indifferentiam.
Cuʒz aũt dẽ deus lõ ⁊ angelus eſſe ſimul.dm ꝙ boc
dẽ ꝑ menſure cõcomitantiã.cñ aũt dẽ petrus ⁊ pau/
lus ſimul ſunt vel currũt.hoc põt dici ꝑ menſure vni
tatẽ ⁊ indriam.⁊ ideo non ſeqͥtur q; ſi ena cuiternoꝝ
ſunt ſimul.ꝙ ſint vnũ. Aueſtio. iij. c
Atrum ſpualia habeãt menſuram ꝑmanentẽ aut
ſucceſſiuam.Et ꝙ; ꝑmanentem carentem pꝛioꝛi ⁊ po
ſterioꝛi vẽ pꝛimo autoꝛitate.deinde rõne.Et autoꝛi/
tate ſic.augu.xij.de ciui.dei.immoꝛtalitas angeloꝛũ

nõ tranſit in tpe. nec ẽ p̃terita.q̃ſi iam non ſit.nec fu
ndũ ſit.S tota ẽ pñs.g permanẽs nõ ſuc

tura.q̃ſi
cedens. Item augu. xj. confeſ. Si pñs tp̃ᷣus ſtaret
⁊ non tranſiret in pᷣteritũ.eſſet eternitas.ſᷣ non ꝓpter
boc eſſet eternitas increata. ꝗᷓ eſſet eternitas creata.

⁊hoc ẽ euũ.ᷓ euũ bʒ nũc nõ tranſiens. ⁊c.¶ Item
ph̊ᷣus. In perpetuis nõ differt eſſe ⁊ poſſe. poten/

tia ẽ in toto ſuo actu.&̊ nihil expectat.ꝗ̊ totũ ſimul.g
nulla ẽ ibi ſucceſſio vel pꝛioꝛitas. ¶ Item rõe. Pꝛo/
pꝛietas debet rñdere ſubſtãtie.g̊ ſubſtantie ſimplicis
menſura debet eſſe ſimplex ſᷣ ſuba ſpnñalis ẽ ſimplex.
ergo ⁊ eius menſura.ſᷣ eius menſura ẽ euũ.ergo ſim/
plex ẽ.ergo nõ habʒ pꝛius ⁊ poſterius.¶ Item om̃e
ſucceſſiuũ reducitur ad permanẽs.ergo pꝛius ⁊ po/
pꝛius ⁊ poſterius ꝑmanẽs eſt in ſola magnitudine.&
qd caret pꝛioꝛi ⁊ poſterioꝛi ꝑmanẽte.caret ⁊ ſucceſſi
uo.ß̊ talis ẽ angefue Scτ. (Item vbi eſt pꝛius po
ſterius ibi neceſſario cadit aliquid nouũ qdð de poſte
rioꝛi fit pꝛius. ⁊ ꝓpter hoc lapſus in pᷣterituʒ.⁊ aliqͥd
in vetus.ſed in ꝑpetuis nõ ẽ gliqua mutatio.nec in/
nouatio.ergo nec ſucceſſio.
aliqua expectatio reſpectu eius quod poſterius eſt ⁊

nondũ habitum eſt.ſed in beatis perfecte nulla cadit

expectatio.quia euacuat᷑ oino fides ⁊ ſpes.⁊ habent

om̃e qd habituri ſunt.ergo nullo mõ ẽ ibi pꝛius ⁊ pp
ontra. Hiero ad marcellã. tm̃ deus eſt qᷓ

ſterius.
nõ nouit fuiſſe vel futurũ eſſe.om̃is ergo creatura in

lui eſſe habet pᷣteritionẽ ſiue fuiſſe ⁊ foꝛe. ergo babet
in ſui duratione ſucceſſionẽ. ¶ GItem anß. in pꝛoſol.
tractans illud vᷣbum dñs regnabit ineternũ ⁊ vltra.

dicit ꝙ; hoc dictũ eſt.nõ quia poſt eternitatem ſit ali/

quid. ſed quia dei eternitas ꝗᷓ tota ſimul eſt. excedit
eternitateʒ ereature.q̃ nõ omnino eſt tota ſimul.iſta

obẽ ꝙ tpᷣus eſt

dixerũt ꝙ euũ ẽ totũ ſim

¶ Nem vbi ẽ pꝛius ibi ẽ quõ poffet eẽ pᷣus ⁊ poſten⸗ ine noui

=ſnia. idẽ qdð pᷣus.(¶ Itẽ rhe vr.vnitas ãgelica deft
cit ab vnitate dina. ſimplicitas etemitatis creates
ſimplicitate eternitatis increate.ſi ̊ h ve xẽ. bʒ Scõ
poſitõem aliq̃ mõ.ſᷣ cõpoſitio ĩ duratõe ponit pꝛiꝰ ⁊
poſteriꝰ. ⁊c. ¶ Nẽ bocipᷣm vꝛ. Quia mẽſura durati
onis ãgelice nõ ẽ ipᷣe ãgelus.ĩmo differt ab ãgelo.ſi/
cut mẽſura a mẽſurato.ſᷣ mẽſura ſᷣm veritatẽ ẽ in ge
nere q̃ntitatis.⁊ talis ẽ diuiſibilis.g̊ bñs ꝑtes. 2t.
Si tu dicas ꝙ ẽ qntitatis pᷣncipiũ ſicut pũctꝰ.C
tra.pñctus nõ hʒ ↄplete rõem mẽſure.b ẽ pᷣncipium
menſure.euũ aũt vere ⁊ ꝓpꝛieẽ mẽſura. nõ pot eſſe
ſicut pᷣncipiũ.¶ Nẽ ãgeli duratio ẽ Rlnlta⸗ U Eto
ta ſił ⁊ in actu. aliq creatũ ẽ infinitũ actu.ſᷣ h ẽ im
poſſibile gͤ cτ. Itẽ in eo qð bʒ totũ eẽ ſil.idẽ ẽ fuiſſe.
⁊ eẽ.⁊ futurũ eẽ.ſᷣ̊ qð fuit impoſſibile ẽ cogitari non
fuiſſe.ſi intelligat᷑ fuiſſe.& ſi euiterno idẽ ẽ fuiſſe ⁊ fo⸗
re. ̊ impoſſibile ẽ cogitari nõ foꝛe.h̊ aũt falſum ẽ.qꝛ
bocẽ ꝓpꝛiũ ſolius dei.ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſi totũ eẽ ẽ pñs.
F nõ differt eſſe ⁊ fuiſſe.ergo qdð nõ ẽ nũqᷓᷓ fuit.⁊ ſi fu-
it ẽ.ſᷣ deus nõ põt facere qð fuit nõ fuiſſe.ergo nõ pᷣt
facere euiternũ nõ cſſec hoc manifeſte falſum. c.
Itẽ ſi totũ eſſe euiterni ſimul ẽ.⁊ tota duratio ſine
Rao ⁊ poſterioꝛi.ergo nõ ẽ ibi magis longũ ⁊ minꝰ
ongũ.ergo aia petri.nec pᷣus.nec diutius fuit in glia
aia bti franciſci.ſᷣ hoc manifeſte falſum c.ergo ⁊c.
ddᷣm ꝙ circa hoc duplex fuit opinio. Ouidã cei

rat.⁊ eſſe ſubᷣe euiterne ⁊ eius duratio ẽ tota ſimlł.nõ
bũñs ſucceſſionẽ pꝛioꝛis ⁊ poſterioꝛis.vñ dixerũt euũ
nõ eẽ ꝓpꝛie q̃ntitatẽ.ſ in genere q̃ntitatis ſolũ eẽ per
reductionẽ.vñ ſimplex ẽ extẽſione.ᷣ tñ eſt quãtũ vir
tute.⁊ adeo quãtũ ꝙ ſua virtute excedat om̃e eẽ tpa
le ad ſimilitudinẽ eternitatis increate. Maʒ ſicut aia
ſimplex ẽ q;tũ ad quãtitatẽ molis.tñ ꝓpter ſuã vᷣtutẽ

⁊ ſimplicitatẽ ẽ in qualibet ꝑte ſui coꝛꝑis.ſic in ꝓoſi

to intelligendũ eſt. Sed ſicut in opponẽdo tactũ eſt.
ſi qs ponat euũ om̃ino ſimplex.ponet ex hoc nõ eſſe
verã menſurã.ponet etiã durationẽ creatã actu infi

nitam. ponet etiã durationẽ creatã a deo entẽ.quod

nec deus deſtruere.nec intellectus poſſit cogitare nõ
eẽ.qꝗᷓ oĩa cñ nõ ſint intelligibilia.faciũt pᷣdictã poſitõ
nem nec eſſe rõnabilemnec intelligibile. Et ideo cuʒ
ſanctoꝝ autoꝛitates illud videãtur ſonare.ẽ alioꝛuʒ
poſitio ꝓbabilioꝛ ⁊ intelligibilioꝛ.ꝙ in euo ẽ pouere
pꝛius ⁊ poſterius.⁊ ẽ ponere aliquã ſnceeſſionẽ.aliã
tñ ſucceſſionẽ qᷓ in tpe. In tꝑe em ẽ ſucceſſio cũ vani
atione.⁊ pꝛius ⁊ poſteriꝰ cũ inueteratione ⁊ renoua⸗
tione. In euo do ẽ pꝛius ⁊ poſteriꝰ qdð dicit duratio⸗
nis extenſionẽ. qd tñ nullã dicit varietateʒ nec inno
uationẽ. Et ꝑ hãc diſtinctionẽ ad oĩa obiecta in priũ
facile ẽ ſoluere ſi qͥs eã intelligat. ¶ Oꝛ ſi foꝛte qrat
dom ꝙ ſicut videmꝰ? ꝙ alit᷑ egredit᷑ fluuiꝰ a fonte ali
ter radiꝰ a ſole.ſic in ꝓpoſito vidomꝰ. Mã riuulꝰ ſic
egredit᷑ a fonte ꝙ noua aqᷓ ſp exit nõ eadẽ. radius a
ſole continue egredit᷑.nõ qꝛ ſemꝑ nouũ aliqͥd emit/
tat᷑.ſed qꝛ qd emiſſum ẽ cõtinuat.vñ folis influentia
nõ eſt aliud ꝙ; ↄtinnatio dati. Silr in motu. ⁊ in eſſe
rei mobilis aliqua pꝛopꝛietas habita amittit᷑. vel nõ

habita acquiritur.ſcd in eſſe rei euiteme. quod pᷣmo
datũ eſt per cõtinuã dei influentiã cõtinuat᷑. Mulla

em̃ creatura eſt oino actus nec aliq̃ ciꝰ virtus.vnde

cotinue indiget diuina virtute cooperãte. IJveo ⁊ ſi

eſſe totũ hẽat. tñ ↄtinuationẽ eẽ nõ babet totã ſimul.

ſicut ⁊ illud qd menſu- 16

tate circa eſſe.

Cpethi⸗
ſerd gre⸗
Hecabar
abeiacſt
Nnißfine
1poiolt;
Neßtnihtfn
ikiten
fmrtpon
ſtfirignd
Coitane
Upaignctuan
neſoſoteſeg
Pber poſten
rooecvontn
rici
giſninnpe⸗
Gigfatig ſc
Apronis dd
ſcrodonttea
füchdurte
tdoratoe
1) anentbrsn
Noretenin
ſboeneni⸗
e pnitans
ficytingtn
1 odiunue
Neeportoe:
lihen te
Chectonononi
Rſga

Mrgſdoſi⸗

NOr
ſtulei
Wden
ſcrifwuig
Mteentti
u enſcza
Elnuin
Hauiftnn
ſuihnn
ttentiene
Ainurann
habgiofin
fapugzrne
ihtumnit
ncflgiier

intiſenat
kipoſoi
ifuttin
n blſgllge
ſocentkeſal
gimgtie
Aniniin

ſct
ina

4
mmfi

2 · *
„ N . 9 . 17 it
, B-. us de fancto victo. dicit 2
kudepenin eſſe vel ꝓpꝛietan z. q̃̊dãmõ in potẽtia ac ꝑ boc cepit. cepit ex tꝑe.ſed qð i Lipit ext —
nnlka uiꝰ creatura hʒ eẽ qdãmõ in potẽtia ac ꝑ boc = vel cõcomitat᷑.ꝗ̊ euuʒ
unin ſpectu cuiꝰ creatura bʒe ze urus. ẽ tempus. ſed potius conſequit᷑ vel cõcomitat᷑ euu⸗
runn nanintague rerun ſe rpod ſeiaeertbebet. nennaat Aennkean Bege wures⸗ .
lau s uflais edll elust bectn A ebt uemnutet nised atd hedineegete dhi.
l His viſis ſatis defaclli rauefitg don bꝛeuiter ꝙꝙ in ergo cum ante eſſe creatũ pcedat i a creatio. qᷓ ven
ſar ic 8 do ßterito 1 futuro. 2 de etatem. ¶ obẽ ꝙ nõ tatio. ergo tempus eſt ante cuũ. ¶ Item pꝛius ẽqᷣ
rke clegt deiſte e vöm cd vergevepoffead as ſinperfectu eſt. deinde as perfecti:. ſed tanpus mä⸗
e ichn differt eſſe 2 poſſe. dom ve nedet facit diſtare. ſura ſᷣm eſſe imperfectu. qdð eſt eſſe in potetia. euum
i lga nb diſtenon en r t Kaactuoe us vo ſm eſſe actuale ⁊ cõpletũ.ergo tempus per natu/
–R in ſolo añt etemo ven cy Peeruteſarptiets kFae, ate Kante euu Ruerit igitur de oꝛdine tempis ad
ne õ chven Eſtila Hatetas euũ ⁊ ecõuerſo. Re en rernpue accipi pſueuit ?2 3
nckfliciit tas nõ põt eſſe ↄpoſita. dom ꝙ ver nũc aũt nõ ẽ ſic. quadruplr in ſcripturis ſanctoꝝ. oiſſime. cõiter. p/
— abegt opoſttinparig vel ent der edẽ. ⁊ iia pꝛie. ⁊ magis ꝓpꝛie.Cõmuniſſime tempus dicit men
noiiiſi⸗ immo de euo nũqᷓ eſt niſi nũc. ſicu enr . dz tantam ſuram cuiuſlibet durationis create. per quẽ modum
Anlri accipit᷑ a Beda cũ diait. ꝙ quatuoꝛ fuerũt pᷣmo crea
Piſitiß exteſionẽ habet vuratio vni⸗ voſtenuoſcauckeur ta. inter qᷓ enumerat tẽpus. Coiter. ſic dicit mẽſuram
winüßfireſ⸗ 20 us montis. ¶M obꝛ q Rec aabe nanẽs reducit᷑. mutationis cuiuſcũq;.ſiue illius qᷓ ẽ de nõ eſſe in eſſe. *
eni wanes dom Fos Mol Rao, manẽs. empy ſiue alterius ꝗᷓ ẽ de vno eſſe in aliud eſſe. ⁊ ſic accipit
mickflintt ſed nõ opoꝛtet ꝙ ad pᷣus ⁊ poſter ſimplex ẽ. ſiilld qð dicit Rich.ꝙ om̃e qð cepit. ex tꝑe cepit.⁊ ba-
Ennnun vñ eñ umap on habe a onefingan tibus per⸗ bet in glo. in pncipio BGeñ. in pꝛincipio creauit deus
mps niienn/ cut duratio ãgeli. pꝛius ⁊ poſterius * deno, ce. zter.ſtempis. TCercio mõ accipit pꝛic. ſic dicit
Nrungfitüf 21 manentibus nõ facit aliqͥd hot 5õäüü cceſnue. ſiue ſit ſucceſſua ſuc⸗
äinicpt uo ⁊ veteri.iain patʒ.qꝛ nihil ẽ ibi ſteratione abſo ceſſione regulari ⁊ ↄtinua ſiue nõ. ⁊ ſic dicit Aug. ad
irnin Al ibi crementũ duratiouis abſq; om̃i al tifuit aia pe. Dꝛoſin. Afeckiones varies gelon menſuraͤtur tpe.
Relicnup lute ꝓpꝛietatis. veꝝ em̃ ẽ dicere ꝙ diutiꝰ fuit aia pe. oyrfmis variatio reꝝ. Quarto mõ accipit᷑ magis ſpꝛie.
r:Audgnm⸗ er: t.ß tñ non ita ẽ circa deuʒ. oñm̃is va H fit
mminlti rag in giarn meraldie rg nte heri. obẽ? ⁊ ſic dĩ menſura motus ſiue variationis ſucc iue. 2
tinmig 22 nõ em̃ diutius durauit hodie.qᷓ; ant II. 4.α☛ be continue.⁊ regulate ſᷣm regulam motus octaue ſpe
aſit, de negemegpen pous vaiannnagane ſt . eſt rerſie conſueuit accipi a pho.ſed iſta eſt coartata tẽ
ſ per pꝛius dati ↄtinuationẽ. ita eti eines K .
2 4 c uiſitõem. per pPpꝛius dati ↄtinua WI5E:. „ „7 tio ergo queritur de oꝛdiue.dom
Cic iüt nequiltoriſt⸗ bñdi.H ↄtinuatõnis pꝛius habiti. poꝛis acceptio.¶ Cuz er⸗ Tuur. .
ete expectatõ nõ noui hñdi.s ↄotinua 5 potius dẽ̃ ꝙ ſi tempus accipiatur pᷣmo mõ. ſic incdudit euum 7
mei qð qꝛ iam hñt ⁊ certi ſunt ſebabitero 05 ſani' dr T. ürenn eun nullus eif oꝛdo. Si ah ſecũdo mõ. ſic
nſin tentio. ⁊ npᷣbenſio ꝙᷓ expectatio.⁊ ſic patet illud. i ctpᷣus pᷣcedit euũ m rõnem intelligendi. ſicut crcatio
eiſuml QSnſeqnter querit᷑ de menſura ſubſtãtie ſpi t exci S zt tercio m. euñ 1 t̃us ſimul ſunt vura
un lien lig in SSkatione aanne. wergeult doneſec caß pꝛius eſt dignitate. Si aũt quarto mõ.
is. De qua tria qᷓrũtur. Pꝛimũ e e eung He . ignitate. is
anni bcedat En Brane zotatis geneꝛe. Secudũ vcrũ H zoltechiönes Scaneer Puet,
iuiui inter eun ⁊ tus cadat menſura echenorure Eer gnn pte. ¶ O em ob ꝙ euũ pcedit tps. intelligit el 24
tinnocnc ciũ vtrũ res coꝛpales ⁊ ſpũales ue ncterne. tercio mõ. ? ita pcedit dignitate. vel quarto mõ.⁊ ita
nſtnnen le ſuenint ſimul pꝛoducte. Oueſtio . d duratione „ tñ obꝛ ꝙ pᷣcedat cãlitate.ddm ꝙ il⸗
i utiti N euñ ſit pꝛius tꝑe oſtẽdit᷑ ꝑ illud Boctij de co one-Al. m baꝝ menſurarũ ẽ ab alia
D ¶ Mꝛ euñ ſit pꝛius tpe oſtẽdit ꝑ illud Woetij lud nõ opoꝛtet. neutra em baꝝ menſurarũ ẽ ab alia.
de hih ſolatöne loquẽtis ad deũ. Qui tps ab ava eee pducente vtrũq; indiuiſibile. ſ.nũc eui.⁊ nũc
rowrinin ſed tempꝰ ire ab euo nõ põt inte ligi.niſi vel ratione reimpis waal ð dr ꝙ tpᷣus ſit ab euo. boc dicitur quia
ynahihtun cãlitatis.vel durationis. vel excellentie. quia deficit te e dded fluit continua deperditione. ſel in.
uſniil ab euo. 5 vr om̃ 5 aoenennc ean rechece ta ea0 eſt fiyxio ſine depditione 1 noui acqᷣſitione.¶/ O 25
utſcͤn tẽ ois motꝰ ⁊ mutatio ad imm ducit tã⸗ en ho nesd unmoife, eE
nunn qᷓ ad pꝛius.ꝗ ⁊ menſura rei mobilis ad menſurã rei nartir den nccto, nd robe ndin e veium
Gottunnn un nonlis datzue ad cuũ raſf aoen⸗ en ſimalter menſurã non opoꝛtet eſſe dban ed ane
roneenn ↄſcqntia manifeſte ẽ vera.qꝛ ome flun ßm rõ/opoꝛtet tp̃us reduci ad euũ ſicut ad pꝛius. 26
aait tanqꝙᷓ; ad pꝛius reducit᷑. Scda ↄſeq̃ntia tenet m ro⸗/ . de pꝛioꝛi ⁊ poſt magnitudinis. 2 mo
ninne lonis aꝛ ſicut ſe habet menſuratũ ag men lud q obz de pꝛioꝛi ⁊ poſtcnoꝛi magnitud
Siintt nem ꝓpouionis.q; ſicut ſe habet menſuratũ ad men s. vom q non cauſatur a poꝛi T poſterio
rius in motu.et a pꝛioꝛi ⁊ poſterioꝛi in motu.cauſat᷑ hm ꝙ magnitudo illa ẽ mo egn 37 otü ſic nuc
“ gaus 1poſteriusinte. gp- 8. ſed eſſe ſubſtã tpis menſurat ipᷣm mobile inq;tũ mobile. Or vlti 27
in, do ⁊ magnitudinis eſſe. ꝙᷓ ſit eſſe tꝑis.ſed eſſe ſubſtã tpis menſurat iß dit in quarta acceptõnetempis.
Gi tiale pꝛimi coꝛpoꝛis menſuratur euo.motus vᷣo tpe. mo obꝛ kart o5 oſitũ ꝓcedũt de tpe ſᷣm pꝛimã
n ñ pꝛius eſt temꝑe. ¶ Item euñ fuit a pꝛinci/ MNñſiones vᷣo ad oppoſitũ ꝓce ſpecienti etcehta
16de ergo euñ pꝛius eſt temꝑe.¶ſ unm mig ſcdam.ſicut patet aſpicienti.excepta
n io creature. ſicut ⁊ angeli. ſed tempus cepit cuz mo acceptioneʒ vel ſcdam. ſicut patcet fecti ad pfectũ
tten pio creature.ſic ngell. ſed ten ſean lſal / vltima qᷓ̃ accipitur in cõpatione impꝑfecti a Prectu.
nen tu pꝛimi mobilis.qui incepit vt dẽ die quarto.vl ſal/ 41** = fe cedit pfectũ. veꝝ ẽ
efe⸗ cici d e Sneer sol ione ͤ·Ad quã rñdendũ ꝙ imperfectũ pᷣcedit ꝑ bex e
tem ante ſecũdũ diem nõ potuit.g euũ duratione pᷣ/ ſunt circa idem ci à dinera E econuerſo. Et iõ
ui⸗ . ici vbi ſunt circa idem.vᷣ circa diue. Et 10.
ning ctdlit tempus. ¶ Contra. Weda dicit q quatuoꝛ fue otius poteſt argui ad oppoſitum q; ad ꝓpoſitũ per
ec rũt pꝛimo creata.⁊ inter illa enumcrat tpᷣus.euũ aũt n d mediũ. ””MM
illud mediũ.
R—

nõ numerat᷑ inter pꝛimocreata.⁊ fuit creatum. po

zad bas menſurãdas ſufficiũt tempus ⁊ euum.S ⁊c

4
4

1

„ 271

-
1. E

Atrũ inter en 2 euũ ſit aliqua menſura me/

Aià.Et ꝙ nõ vr bmo per vhm q viuidit ſubas mẽſu⸗
ter ſu

ratas in li.de cãis ſic.ꝙ in am cuiꝰſuba ⁊ actio

ẽ in momẽto eternitat.⁊ ſubam cuiꝰ ſuba ⁊ actio ẽ in

momento tꝑis.ẽ ſuba media. cuiꝰ ſuba ẽ i momẽto
eternitatis.⁊ actio in momento tempoꝛis. Si ois
ſubſtantia creata ad aliquam iſtarum habet reduci.
en hocipᷣm vꝛ per Dyouiſiũ de di.no.eui ꝓpꝛie
tas ẽ eſſe ſine alteratione ⁊ ᷣm totum metiri.temꝑis
vo qð in alteratõne ẽ aliter ⁊ aliter ſe hñs.media vᷣo
entiũ q̃ illinc quidẽ euo.illinc tꝑe participãt.g om̃ia

q̃ ſunt.vcl totaliter ęuo.vlł totalit᷑ tꝑe.vel ꝑtim euo
⁊ partim tpe menſurant᷑.g nõ eſt tercia mẽſura alia
Itẽ om̃e creatũ.aut ẽ ſtabile ⁊ incoꝛrupti
bile. aut variabile ⁊ coꝛruptibile.ſᷣ pꝛimũ menſurat

ab bis. ¶

cuo.⁊ ſcᷣm tꝑe. nibil ẽ mediũ inter euũ ⁊ tempus.

ciñ mẽſurãs pᷣter bec duo.¶ añ quartã di
non erat tempꝰ.qꝛ dẽ in factidne luminariũ erunt in

Item eſſe omnis creati.aut ẽ terminabile. aut in⸗
terminabile. Si eſt terminabile.ſic menſnrat᷑ tempe
qd eſt pꝛincipiũ coꝛruptionis.qꝛ facit diſtare qʒdð eſt.
Di vo interminabile.ſic euo. nõ vr ꝙ ſit aliqð ter/
Contra.añ quartã diẽ

ſigna ⁊ tẽpoꝛa.⁊ dies ⁊ annos.⁊ conſtat ꝙ nõ ſolum
erat euũ cũ eẽnt aliqᷓ coꝛpoꝛalia.vt berbe ⁊ arbuſta.
& erat alia menſura.g ⁊c. te poſt diẽ iudicij nõ
erit tẽpus ſᷣm quod iurauit angelus in Apoca.⁊ erit
ſucceſſio ⁊ variatio in toꝛmẽtis q̃ nõ poterit euo mẽ

ſurari. neceſſe ẽ mẽſurã terciã ab his ponere.¶ Itẽ

in affectionibus ãgeloꝝ eſt intenſio ⁊ variatio.⁊ ipſi

ſunt ſupꝛa tp̃us.ſicut dẽ in li.de cauſis.g menſura il

la affectionũ ẽ ſupꝛa tpᷣus.ſed nõ põt eſſe euũ.cum in
euo nõ cadat variatio.g̊ opoꝛtet ꝙ ſit in alia menſu

ra. ¶ Item angelus cũ cõuertit᷑ ad deũ eleuat᷑ ſupꝛa

tfps.5 ⁊ illa cõuerſio.⁊ illud qdð in illa cõuerſionc ac
cipitur. ſupꝛa tpᷣus ẽ.⁊ menſura ſupꝛa tpᷣs debet mẽ/

28

ſurari.ſed angelus ibi aliqͥd cognoſcit qð põt deſine/
re cogitare falrez. illud nõ põt menſurari euo.qð ẽ
menſura rei interminabilis. nec tꝑe.S ⁊c. ſ
q; ᷣm ꝙ tpᷣus diuidit᷑ cõtra euũ in duabus.ſ.accepti
onibus vltimis pꝛius poſitis dupir̃ poteſt accipi.aut

ſeʒ ꝓut dicit menſurã cuiuſſibet durationis varie.ſi-

ue variationis ſucceſſiue. ⁊ ſic inter euũ ⁊ tᷣs non ẽ
mediũ re ſed ſolũ rõne.nõ inquã eſt mediũ differens

ab vtroq; in genere menſure.ſᷣ mediũ in genere mẽ
ſuratoꝝ ꝑticipans vtrũq;.vt eſt illa ſuba qꝗᷓ eſt in cõ/
finio eternitatis ⁊ tpis.⁊ ſic ꝓcedũt om̃es rõnes ad
pꝛimam ptem vt patet aſpicienti de facili. Aliter vᷣo

accipit᷑ tẽpus pꝛout ẽ menſura variationis in qua ẽ
fucceſſio hñs cotinuationẽ ⁊ regulationẽ a motu oꝛ/

bis pꝛimi.⁊ hec menſura habet fineʒ. ⁊ deſinet eſſe. ⁊

inter hac ⁊ euũ ẽ ponere mediã menſurã in qua ẽ va

riatio.nec opoꝛtet ꝙ ſit deſitio vel pꝛimi motus regu
latio.cuiuſmodi fuit in triduo cõditionis reꝝ.⁊ qua

lis erit in inferno poſt diẽ extremũ. ⁊ hec ab antiqs
doctoꝛibus appellata ẽ ſeculũ.⁊ hoc cõcludũt rõnes

„

ad oppoſitũ.⁊ ſic patet totum.

ate. Et vr ꝙ ſic. in Geñ. In pꝛincipio creauit de? ⁊c.
glo.i. coꝛpalem ⁊ ſpnalẽ naturã.¶ Item. xij.ↄfeſſio.
duo inuenio q̃ feciſti carẽtia tpibus.vnũ qð tua im/
