oſtendit᷑ ratione. vniuerſũ eſt ꝑfectiſſimũ ſᷣm oꝛdinẽ
varura itd qꝙ; pfectius nõ põt cogitari.ſᷣ põt cogita/
ri aliq
Maioꝛ pʒ ꝑ boc ꝙ deus fecit oĩa valde bona.pʒ etiã
p Dam̃. ca. xij. oĩa qᷓ ꝑ dei ꝓuidẽtiã fiũt. deductiones
ↄuenientẽ ſuſcipiũt.et vt nõ eſt meliꝰ facta ſi ut. Aug.
deli. ar. Põt eẽ aliquid in reꝝ natura quod tua rõne
nõ cogitas.nõ eẽ aũt qd vera rõne cogitas nõ poteſt.
Minoꝛ pʒ.qꝛ rõnabilit᷑ cogitat᷑ ſa deo ſilis ꝑ ſpũali
tatem ⁊ ſmaterialitatẽ.⁊ hoc vr.cũ em̃ ſit aliq̃ natu/
ra qᷓ ᷣm ſbam ⁊ eẽ eſt actꝰmaterie.vt foꝛme materia
les ⁊ coꝛpales.alia qᷓ ᷣm actũ eẽndi nõ ᷣm eẽntiã.vt
aĩia rõnalis.erit igit᷑ tercia q̃ ſ̃ᷣm actũ ⁊ eẽntiã erit ſc/
pata.¶ Itẽ vr ꝑ deductionẽ ad incõueniẽs. Incon/
ueniẽs.n.ẽ q aliq̃ natura creata ſit nobilioꝛ angelo.
H oĩs cã nobilioꝛ eſt ſuo effectu.⁊ angelꝰ nõ bʒ aliam
cauſam ꝙᷓ increatã. illa nõ põt eẽ cã materialis nec
foꝛmalis.ᷣ angelꝰnõ bʒ materiã nec foꝛmã aliã. eſ⸗
6 ſentialiter eſt foꝛma.¶ E. dðᷣm ꝙ certũ eſt angeluʒ
nõ habere eẽntiã ſimplicẽ ꝑ pꝛiuationẽ oĩs cõpoſitio
nis. certũ em̃ ẽ ꝙ angel? cõpoſitus eſt cõpoſitõe mul
tiplici. Dõt enim ↄſiderari in comꝑatiõe ad ſui pᷣn⸗
cipiũ.⁊ ſi intantũ eſt cõpoſitus inq;tũ bʒ ad ipᷣm de

pendentiã.ſimpliciſſimũ em̃ abſolutũ eſt.⁊ oẽ depen⸗/

gens hocipſo cadit in aliquã cõpoſitionẽ.q; differt.

a ſpuᷣalis ⁊ imalis.& illa eſt ĩ vniuerſo.g ⁊c.

—

I

3 At. 2 quid eſt. Habet ſcdo pſiderari in ögatiõe ad

ſuũ effectum.⁊ ſic bʒ cõponi ex ſeᷣa ⁊ potẽtia.Hʒ ni/
hilomin?ꝰ oſiderari vt ens in genere.⁊ ſie m metha.
ↄponit᷑ ex actu ⁊ potẽtia.ᷣm logicũ vᷣo ex gñe ⁊ dr̃ia
Itẽ habz oſiderari vt ens in ſe.⁊ ſic ꝙᷓtũ ad eẽ actus

ſe eſt in ipſo cõpoſitio entis ⁊ eẽ.q;tũ ad eẽ eẽntiale.

ex q̃ᷓ eſt ⁊ ꝙ eſt. qꝙtum ad eẽ indiuiſibile ſiue pſonale.
ſic ꝙ eſt ⁊ qs eſt. Cum g& angelica eẽntia dr ſimplex.
boc nõ eſt ꝑ puationẽ baꝝ cõpoſitionũ.ſ h certũ eſt
aliqs cõpoſitiões remoueri a ſubo.vtpote cõpoſitio
nẽ ex partibꝰ quãtitatiuis.⁊ ↄpoſitionẽ ex ꝑtibꝰ ethe
rogeneis.et cõpoſitionẽ ex nã coꝛpali ⁊ ſpuali qis ẽ
in boie.Sed de ↄpoſitiõe materie ⁊ foꝛme.ſiue mate
rialis ⁊ foꝛmalis de bac dubiũ eſt.Et voluerũt aliqui
dicere ꝙ talis remouet᷑ ab angelo.⁊ ſũt in eo cõpoſi/
tiones pᷣus dicte.Sʒ ſicut oñſum eſt S cũ in angelo
ſit rõ mutabilitatis nõ tm̃ ad nõ eẽ.ſᷣ ſᷣm diuerſas ꝓ
pꝛietates.ſit iterũ rõ poſſibilitatis.ſit iteꝝ rõ indiui/
dualitatis ⁊ limitationis.poſtremo rõ eentialis opo
ſitionis m ꝓpꝛiam naturã.nõ video cãm nec rone,ʒ
quõ defendi põt qͥn ſbᷣa angeli ſit cõpoſita ex diuer
ſis naturis.⁊ eẽntia oĩs creature ꝑ ſe entis.⁊ ſi cpo/
ſita eſt ex diuerſis naturis.ille due nature ſe hñt per
modũ actualis ⁊ poſſibilis.⁊ ita materie et foꝛme.et
ideo illa poſitio vr verioꝛ eẽ.ſ.ꝙ ĩ angelo ſit cõpoſitõ
ex materia ⁊ foꝛma. ¶ Oꝛ S obꝛ in Zriũ de autorita/7

tibꝰ Boe. ⁊ aug. dᷣm ꝙ loquũt᷑ de mꝗ appꝛopata.ſ.
rõne potẽtie paſſiue qᷓ ẽ ppncipiũ patiẽdi ⁊ traãſmutũ-
di ab alio.et hoc ptʒ.qꝛ ipᷣi volũt ꝓbare ꝙ coꝛꝑalia ñ

ↄuertunt᷑ in ſpalia.nec ecõuerſo.Siliter phᷣus vult
dicere ꝙ aia denudata ſit a rõne materie.ᷣm ꝙ ẽ cau
ſa pmixtionis ⁊ coꝛruptiõis.⁊ iõ nõ loquunt᷑ genera
liter de materia.ſᷣ appꝛopate.Alioqͥn ipᷣe boetiꝰ õdi
ceret ſibi in.j.de trini.vbi dicit ꝙ nihil ſubijcit᷑ accñti
bus niſi ꝑ materiã.⁊ ibidẽ.ꝙ ſolꝰ deus eſt immãlis.S
¶ Oꝛ dbꝛ ꝙ creatura ſimplex rõnabilit᷑ põt cogita/
ri ⁊cẽ.dů. ꝙ ↄſideratis ꝓpꝛiectatibus creature.eoipᷣo q
creatura no eſt actꝰpurꝰ.opoꝛtet ꝙ hẽat poſſibilita/

tẽ. q;ꝛ mutabilis eſt. Opoꝛtet ꝙ bẽat firmamẽtũ. qꝛli

mitata ⁊ in gie.Opoꝛtet ꝙ ↄpoſitionẽ habeat.vñ nõ

p̃t rõnabilit cogitari. qd nõ põt eẽ nec fieri. Et ſi obij

cias mihi ꝙ; de?põt facere ꝙ foꝛma accñtalis fit ſine
mã. vt in ſacro altaris dᷣm ꝙ nũqᷓ fecit qͥn ſꝑ ſit na
ta eẽ in materia.⁊ ad illã quãtũ eſt de ſui natura ha/
beat indinationẽ.ſi ẽ̊ deꝰres ↄdidit ſᷣm ꝙ ↄpetit na/
turis ipᷣaꝝ.patet ꝙ nunqᷓ; debuit facere foꝛmam ſta⸗
re ſine materia in ↄditõe rex.qᷓuis in miraculł faciat
ʒ naturã ⁊ ſupꝛa naturã. In ↄditiõe em̃ reꝝ nõ qri/
moqͥd de poſſit. S qͥd ↄgruat nature ipᷣiꝰ qcature.ſi-
cut dicit aug. Mꝛ obꝛ ꝙ cã nobilioꝛ ẽ effectu. ven ẽ 10
de efriciẽte ⁊ finali qᷓ ꝓpꝛie tenẽt rõnẽ cãe.ſᷣ de maten
ali ⁊ coꝛꝑali ꝗᷓ ſunt pᷣncipia oꝛdinata ad ↄpoſitioneʒ
nõ bñt veritatẽ ſimplr ſolũ ᷣm quid.
o. ij.

— „ .
Bato ꝙ angel babeat cõpoſitionẽ ex materia ⁊ foꝛ

ma largo ſumpto noie materie ad eẽ poſſibile. q cẽ’
alio venit ad ↄſtõnẽ tanqᷓ fundamentũ rei. Quenit᷑
de ülla materia vtrũ ſit eadẽ cũ materia coꝛpaliũ.non
loq̃r de identitate ſᷣm eẽntiã nũeralẽ. ſicut ſoꝛtes ſe⸗
nex eſt idẽ ſibi puero m ſubam.s loqr fm idẽtitates
nature cõis. vt ſicut oms anuli de auro dicũt hĩe eã-
dẽ materiã ſiue eẽntiã. cñ tñ naturalit᷑ variet. ⁊ alia

ꝓs ſm ſbaʒ ſit in vno.alia ĩ alio. Et ꝙ ſit idẽ ꝑ eẽntiã

vr auẽte aug. de mirabilibus ſacre ſcripture pmo ca.
omnipotẽs deus ex infoꝛmi materia quã ipe pus x

uct Ain⸗
ſtem.wi
fariedl
ſfits
nochinſp
liineil
Pchiitthol
liſngiba
onucmi.
0ſfona t
gufhrin
ona sbebe
na
Chingi
Pruhluck
.utbeſſben
Nalhzflus
govatn
ſifmngta
gtiſilite⸗
ſnlicioid
lgnin ſ.
ſisſuendi
ſgecitinch
kteragen
iſardictoh
iſpüniia
ſitſmi
tusnödife
dimatengre
utcna urch⸗
raleinti
fhtgogtul
tiihlnci
tnüftihtnan
ſiuſtif,
wntzidueu
NN
en
ſtegdleſte
ſtiedi
ſhffſnie
ſtlanſi⸗

Ptaiſfimn
idntihen
Peicthr
aſüze
weifmun
icni
wntſinti

EE

fünckzn⸗

aifnne
ltsltig iinn
ürmefͤennieg

V

—

=

uun) orstſß
nmmntin
ilhgincrſtati
Sinirmn
gürnip
üſongagi
eleſpent
fürmmeingin
stöümi
eͤmcei
airntſale
ur,tittſi
Cani lehff
ſin iul
nufinrii
crünu
rine⸗
gnint 1
sa.
iüni
,,
Gunri,gant
büaichnn
idfnn
ſn*

= = —
☛ ☛rn =

—

.

2

—

==1

nibilo pdidit. cñctarũ rerũ hoc eſt ſenſibiliũ ⁊ infenſi

biliu.intellectualiũ ⁊ intellectu carentiũ.ſpẽs multi/

foꝛmes diuiſit.qͥd hoc expᷣſꝰ. ¶ Ite rõe vr. In qli⸗
bet genere eſt repire vnũ pᷣmũ q̃ mẽſurãt᷑ oia qᷓ ſut in
illo gñe. vt vult phs in. xj.pᷣme phᷣie. ᷣ ſba eſt vnũ ge
nus nõ tm̃ ſm logicũ q ↄſiderat reꝝ intẽtiões.ᷣ ſᷣm
enetha.qͥ ↄſiderat ecntias reꝝ. in gñe ſbe ẽ vnũ ali⸗
ð qͥ mẽſurant᷑ oia in illo genere.ſed illud nõ põt eẽ
pꝛincipiũ extrinſecũ.cñ ſᷣm huiꝰ maioꝛẽ ⁊ minoꝛem
ticipationẽ intrinſecã. res illius gñis magis ⁊ minꝰ
die. cñ pꝛincipiũ extrinſecũ nõ ſit niſi foꝛma vlł ma
tcria.crit vl materia vł foꝛma.ſi matcria hẽo ꝓpoſitũ.

ſi foꝛma. ſ̊ vnitas foꝛme necrio pᷣſupponit vnitateʒ

materie. cc.¶ Itẽ qñcũq; aliqꝗᷓ cõis paſſio ineſt ali
bꝰ ſubiectis.necẽ eſt ꝙ iſit eis ᷣm aliqð cõe.v nũe/
rus eſt in ſpũalibꝰ⁊ coꝛpalibꝰ vnifoꝛmit᷑.qꝛ eodẽ mõ

q̊ nñeras.x.hoics.⁊.x.angelos.nũerꝰ cm̃ angloꝝ ſup

plebit᷑ ex hoibꝰ.ꝗ̊ neceſſe ẽ aliquã naturã cõcm i eis
c ſm quã hec paſſio inſit.ſᷣ h̊ nõ pᷣt cẽ foꝛma. reſtat
Kq⸗ natenaiſe abſtrahat᷑ materia coꝛꝑaliũ ab
oi foꝛma.materia ſpnalium aut diſtinguit᷑ aut non:
Si nõ.ꝗ̊ ſunt idẽ ꝑ cẽntiã.Si ſic.cũ ois diſtinctio ſit

a foꝛma. g̊ babẽt foꝛmã. Si tu dicas ꝙ diſtinctõ pfe/

cta ſit a foꝛma.ſᷣ ſicut mã hʒ cẽ incõpictũ.ita ⁊ diſtin
ctionẽ incõpletã.Coñ.illud in qͥ maxime dꝛñt ſpũa/
lia ⁊ coꝛpalia eſt ſimplicitas ⁊ ↄpoſitio.ſᷣ mã abſtra/
cta ab oi foꝛma.ẽ ita ſimplex vt pũctus. nullã ꝑtibi
litatẽ bʒ.& ſi in hoc nõ diſffer̃t.nõ vr ꝙ in alio. Si di/⸗
cas ꝙ ꝑ capacitatẽ.Coñ.mã nõ ẽ ſua capacitas ꝑ eſ/
ſentiã.& otingit cã abſtrabi a capacitate. abſtrabat᷑
mã ſpnaliũ ⁊ coꝛꝑaliũ a capacitate.q̃ro ꝑ qͥd diſre
rãt.nullã oino ẽ dare.nullã aſſigre dꝛñtiã. eẽntia ẽ
eadẽ per nãm. ¶ Itẽ foꝛma genen ẽ abſtrabibil a foꝛ
ma ſpẽꝝ ſiue a dꝛntijs.ᷣ differẽtia dicit foꝛmã genen.
coꝛpoꝛeũ ⁊ incoꝛpoꝛeũ ſunt dꝛñtie.&̊ ab his pᷣt abſtꝛa

bi.ſed foꝛma generis nãliter eſt por qᷓ; foꝛma dꝛñtia⸗

rũ.ſicut dicit phs q pᷣus ẽ aial qᷓ; hõ.cõſiderata igit
mã ſpñaliũ ⁊ coꝛpaliũ ſub foꝛma generis.nõ differ̃t
Si⸗ ad foꝛmã q̃ ↄſeqͥt ip̃am cẽntiã materie. mlto/
oꝛtius nõ differũt q̃ ad ip̃am materiã vt vr̃. [Bieʒz
cũ dẽ materia reꝝ coꝛpoꝛaliũ ẽ materia ſpũaliũmã ẽ
materia.aut eſt ↄueniẽtia in ſolo noie.aut in habitu
cdine. aut eẽntia. Si in ſolo noic. cũ ſit eqͥuocatio in
ð pᷣncipio.̊ nulla eſt vniuocatõ.Si i compꝑatiõe.ab
ſtrahat ab illa cõparatiõe. tũc aut erit dictũ p ↄuecni
eutiã in eẽntia.aut eqͥuocatio pura. ¶ Coñ.aug.xj.
pfeſ.duo feciſti dñe.vnũ ꝓpe te.aliud ꝓpe nihil. Et ite
m̃ in.xij.duo ſunt carẽtia tempoꝛibꝰ.vnũ qð ſine vl
lo defectu peeplatists. dſine vllo interuallo mutatio
nis tua et᷑nitate ꝑerfruat᷑alteꝝ qð ita vnifoꝛme erat
vt ex alia foꝛma in quã foꝛmã mutaret᷑ nõ haberet.

ſiS qᷓ recte diuidũt᷑ vnũ nõ intrat in cõſtitutionẽ al/

teriꝰ.ſi ngeliea naruid diuidit᷑ ↄtra coꝛpoꝛalẽ nam
ſiue coꝛpaliũ. ⁊c. Si tu dicas ꝙ loquit᷑ de ea ᷣm cẽ.
boc nibil eſt. qꝛ loquit᷑ de ea ſicut pʒ in añcedẽtibꝰ et
ñtibus ſᷣm ꝙ oĩ foꝛma erat pᷣuata.ſiue vt intelligit᷑
ſub oĩmoda infoꝛmitate.⁊ ſic cõſiderat᷑ vt mutabil.
⁊c̃. Beqa etiã ⁊ alij ſancti ſic diuidunt. Itẽ q̃cũ
q; cõicãt in materia ſunt adinuicẽ trãſmutabilia. ſi⸗
cut dicit Goe.de duabꝰnatun ⁊ vna pſona xpᷣi.ſ ſpi⸗
ritualia ⁊ coꝛpalia nõ ſũt hmõi. ⁊c. ¶ Itẽ rõne vr.
ſicut agedi potẽtis eẽntiah ↄſeqt foꝛãʒ.ita totẽtia ſu
ſcipiendi eẽntialiter conſequit᷑ materiam.ſ neceſſa⸗
rio ſequit᷑ ꝙ ſi ſunt diuerſc potẽtie pᷣme ⁊ cẽntiales
gliãꝝ foꝛmarũita qꝙ ad aliquẽ effectu yel actu oꝛdi⸗

⸗MD

iat᷑ vna ad quẽ no alia e differũt p eẽntiã. Cũ ? ma
teria ſubiecta coꝛpalibus foꝛmis nullo mõ poſſit ca
pere foꝛmas ſpnales ꝑ indiuiduã perfectionẽ.nec ec

-

ſo. differunt ꝑ eẽntia. ¶¶Itẽ partibilitas ineſt rebꝰ

cõuerſo. qꝛ nuc de angelo fieri coꝛpꝰ.nec ecõuer·

coapoꝛalib. aut & a parte foꝛme. aut a parte materie

radicalit. Mõ a parie foꝛmc qaꝛ ois foꝛma ẽ in ſimpli

ci eẽntia gſiſtẽs. pᷣncipalr a parte materie ⁊ oꝛigia/
liter. Aut igit᷑ ↄſequit᷑ mam fm ſe.aut nõ. Si nõ. vt
ſi materia ſit ſimplex quantũ ẽ de ſe vt pũctꝰ.gᷓ ſicut
punctꝰnõ põt eẽ materia vłps ſupficiei.ita nec ma/
teria ꝑs coꝛpis.ꝙ ſi abſurdũ eſt.qꝛ dimẽſiões ſᷣm
rõnẽ infinità ↄſcquũt᷑ mãm ſm ſe.cũ g ſit in corpali
bꝰ⁊ ſpũalihꝰ.pʒ ⁊c. ¶¶Itẽ obꝛ ꝙ a parte finis.qꝛ an⸗

geli facti ſunt ad vidẽdã claritatẽ ſũme lucis.ſᷣ mate

ria coꝛpoꝛaliũ de ſe tenebꝛoſa ẽ.⁊ qd mag⸗ pmiſcet᷑ 2
magis vnit᷑ ci. tãto minꝰcognoſcit.⁊ mag ẽ tenebꝛo
ſũ. Si g foꝛma angeli vnit᷑ ſue materie maxie in diui

ſiõc. a eiꝰeẽt ineptiſſima ad ↄtẽplãdaz lucẽ.ſi ergo

Apt h̊ ſolũ factus ẽ.nũqᷓ; bʒ matcriã ↄfoꝛmẽ ꝑ vnita
tẽ naturc materie coꝛꝑali. ¶ Itẽ vr̃ ꝙ nõ ſit ponere
materiã tãq; mẽſurã genen ſbᷣe rerũ.qꝛ q̃ magis par/
ticipãt de rone materie minꝰſũt entia.⁊ ipᷣa eſt quid
ignobiliſſimũ in generc entiũ.aꝛ ꝓpe nihil.Si ergo il
lud vnũ qð ẽ mẽſura genen dʒ eẽ perfectiſſimũ in ge⸗
nere illo.vt albedo in genere coloꝛis.pʒ ⁊c.¶ R
ꝙ circa hãc qõnẽ ſapiẽtesvidẽt᷑ ↄriari ſapiẽtibꝰ.Nã
magni ⁊ ꝓfundi clerici.et in theologia ⁊ in phᷣia qui
magis fuerunt veritatis inquiſitoꝛes. diucrſificati ſt
Quidã.n.poſucrũt q; materia in ſpũalibꝰ ⁊ coꝛpali/
bus differt.nec hʒ vnitatẽ niſi analogie. Alij poſuerft

eſt vna ꝑ eſſentiam. Si quis autẽ diligent᷑ velit cõ

ſiderarce.qᷓ iſtaꝝ poſitionum ſit ꝓbabilioꝛ ⁊ verioꝛ.⁊
attẽdere ad rõnes mouẽtes.videbit ꝙ vtraq; opinio

ſm diuerſas vias verũ dicat.ita ꝙ neutri ſunt decc-⸗

pti. RHõ autẽ hui viuerſc poſitiõis fuit diuerſus mo
qus cognoſcẽdi materiã. Materia em̃ duplr ẽ ſcibil. I 2

ſ.ꝑ pᷣuationẽ.⁊ ꝑ analogiã.Cognitõ ꝑ pᷣuationẽ ẽ pᷣꝰ
remouendo foꝛmã.deinde diſpones ad foꝛmã. ⁊ cõſi
derare ipᷣ̃am eẽntiã nudã in ſe q̃ſi tenebꝛã intelligibi
lẽ. Cognitio autẽ ꝑ analogiã ẽ ꝑ cõſilem bitudinè ba
bitudo autẽ matcrie eſt ꝑ poſitionẽ.et ita bec cogni/
tio eſt ꝑ comꝑationẽ matcrie ad foꝛmã mediate po/
genris. Porkti⸗ autẽ materie duplicit᷑ põt cõpari ad i 3
foꝛmã. Aut inq;tum pꝛebet ci fulcimẽtũ in rõne ent.
⁊ ſic ↄſidcrat methaph̊ᷣicus.Aut ſub rõe mobil. ⁊ ſic
2ſiderat naturalis phs. Cõſiderãtes igit᷑ materian:
ſ̃m pꝛiuationẽ oĩs foꝛme.tã ſbalis qᷓ; accñtalis.dixe
runt.ꝙ eadẽ eſt in ſpũalibꝰ ⁊ coꝛpalbꝰ ꝑ cẽntiã.ſi em̃
ab oibꝰ foꝛinis ⁊ ab oibꝰaccñtibꝰſepet᷑ vtraq; mate
ria. nulla oino diuerſitas appebit. Cõſiderates autẽ
materiꝗ pᷣm analogiã.ſ.ſub rõne potẽtic inq;tũ pᷣbet
fulcimẽtum foꝛme in ratõne ent.dixer̃t cẽ eandẽ ſᷣm
analogiꝗ.qꝛ ẽ ibi cõſilis hitudo.Sicut em̃ m coꝛpa⸗/
lium ſuſtinet ⁊ dat ſuis foꝛmis exiſtere ⁊ ſubſiſtẽ.ita
ctiã mã ſpnñaliũ.Eſt etiã ibi rõ pticipatiõis pᷣm plꝰ ct
minus. Hã in ſpũalibꝰ ſubſtat foꝛme ſpnali tm̃.i coꝛ
ꝑibꝰſupioꝛibꝰfoꝛme ſbali ⁊ qᷓntitati.⁊ in inferioꝛibꝰ
foꝛme ſubali ⁊ qᷓntitati ⁊ Sꝛictati.Et qm̃ quidẽ quod
pure eſt in gñe ſbpᷣe plus ꝑticipat d rõne ꝑ ſe ſtantj et
independentis.qð aũt plꝰaccedit ad naturã accñtii
magis elongat᷑. hinc eſt ꝙ ſpᷣe ſpnales ꝑ pꝛius ⁊ veri

us ſut ſbe de ncle coꝛpa ſupio poſiremo coꝛpa infe
rloꝛa et hi nõ dixert ꝙ eẽt end ſpꝛie. q; nec ma coꝛ⸗
ꝑaliij ẽ nata ſuſtinẽ foꝛmas ſnũale

nec ecõuerſo. Cõ

V. d8& IY

Ti.

ſiderantes aũt pm analogiam ſub rõne potcntie in/
q;tũ pᷣbet fulcimentũ foꝛme in rõne mobilis.vixcrũt
eæẽ eandẽ ꝑ analogiã. Qm̃ ſicut in coꝛpibꝰ ẽ aliqͥd 48
ſuſtinet variatiões q̊ͥ ad ꝓpꝛietates coꝛꝑales. ita iĩ ſpi
ritualibꝰ qͥ ad ſpnales.et e ibi rõ poꝛis ⁊ poſterioꝛis ĩ
paricipdo. Ma materia pᷣt eẽ fulcimentũ variatio/
nis ſᷣm ſitũ ⁊ foꝛmã.vt in coꝛpibus coꝛruptibilibus.
aut ad ſitũ tm̃ vt in ſupꝑioꝛibꝰ.aut ad receptionẽ iſlu/
entie ⁊ hituũ ⁊ ꝑditionẽ.vt in ſbijs ſpnalibus.⁊ ſᷣini
hãc ↄſiderationẽ ꝓpꝛie ẽ mã in coꝛpalibꝰ ⁊ coꝛrupti/
bilibꝰ.minꝰ ꝓpꝛie in coꝛpibꝰ incoꝛruptibilibꝰ.mime
in ſpiritibꝰ.Et inde etiã ẽ ꝙ dicũtur aliqñ imales.qꝛ
minimũ hñt de bac poſſibilitate.⁊ ſᷣm h̊ materia ẽ in
fimũ.Et hi nõ poſuerũt mam vnã.qſñ materia ĩ an/
gelis nõ hʒ ptãtẽ ad trãſmutationẽ foꝛmaꝝ ſbaliuz.
nec ẽ poſſibilis ad recipiẽdũ foꝛmas coꝛpales.⁊ inde
eſt 33 dicit phᷣs.ꝙ ſpũaliũ ⁊ coꝛꝑaliũ nõ eſt mã vna.
ↄſiderãs potẽtiã materie in relatõe ad foꝛmã vt mo
bilẽ. Ex his pʒ rõ diuerſitatis.⁊ via harũ poſitionuzʒ.
ꝙ verũ dicũt ſᷣm diuerſas vias ⁊ ᷣm diuerſos mo⸗/
dos intelligẽdi.⁊ ſic curruũt diuerſe rões.⁊ auẽtes in.

14 ueniũt᷑ ad ꝑtes oppoſitas. Et pʒ rñſio oboꝛ. nec eſt

odictio ſi qs recte intelligat vtraq;. Ael alit᷑ põt dici
ꝙ cũ loqͥmur de vnitate materic.loqͥmur de ipᷣa put
ad eã ſtat reſolutio pꝛincipioꝝ.iõ tripłr poſſumꝰloqͥ
ſm q tres ſunt qͥ docẽt reſolutõnẽ facere ad pᷣncipiũ
male. Mã ad materiã reſoluit natural.qͥ ↄſiderat ge
nerationẽ ⁊ coꝛruptiõeʒ. Ad eã reſoluit phᷣs vlis.qͥ
cõſiderat oẽ coꝛpꝰmobile.ſiue ad ſitũ.ſiue ad foꝛma
Ad eã reſoluit metha.q ↄſiderat oẽ ens.⁊ vnuſqͥſq;
reſoluit hm amplitudinẽ ſue ↄſideratiõis.Mã phus
inferioꝛ qͥ negociat᷑ circa generationẽ ⁊ coꝛruptõnẽ.
cõſiderat materiã vt eſt pᷣncipiũ generatiõis ⁊ coꝛru
ptiõis.⁊ ſic ẽ ſolũ in his inferioꝛibꝰ.⁊ qm̃ oia talia ſt
adinuicẽ trãſmutabilia.iõ ſolũ dicit edẽ materiam
coꝛꝑaliũ ⁊ coꝛruptibiliũ. Ph̊s ſuꝑioꝛ ↄſiderat ipam
naturã mutabilẽ ſiue ad ſitũ ſiue ad foꝛmaʒ. ⁊ videt
caãdłẽ paſſionẽ in inferioꝛibꝰ ⁊ ſuꝑioꝛibꝰ.ꝑ quã muta
bilia ſunt ad ſitũ.vt ꝑtibilitatẽ mobiis cuigneipiñ
eſt materia.⁊ lõ reſoluit ad materiã ois rei coꝛpalis.
et m hunc phm eſt eadẽ materia in oibꝰ coꝛpalibꝰ.
Mecha.aſ.derat naturã ois creature.⁊ maxie ſbᷣe ꝑ
ſe entis.in q̃ eſt ↄſiderare ⁊ actũ eẽndi.⁊ bũc dat foꝛ⸗
maa. ? ſtabilitatẽ ꝑ ſe exñdi.⁊ bãc dat ⁊ pᷣſtat illud cui
innitit᷑ foꝛma. ẽ matcria.⁊ qm̃ ꝑ ſe eẽ in ſpalibꝰ et
coꝛpalibꝰ dicit cõitatẽ nõ eqͥuocã. ⁊ cõitatẽ genen et
rei.nõ analogic ſolũ.iõ dʒ recurꝛere ad pᷣncipij vnita
tẽ.iõ ſm metha. in dibe e entibus eſt ponere vnita
ematerie Oſm iſtoꝝ ꝓphoꝝ ↄſideratio vera eſt. dif
erent᷑ iudicãt. Phs em̃ nõ dicit eãdẽ mate:iã niſi in
coꝛpalibꝰ.qꝛinunqᷓ; enit ad ↄſiderãdũ materiax ſᷣm
eẽntiã.ſᷣ ſolũ ſᷣm ec̃.⁊ abſq; dubio aliqð bʒ eẽ in coꝛ⸗/
palibus qð nõ in ſpũalibꝰ.q aliqd in coꝛruptibilibꝰ
quod nõ in incoꝛruptibilibꝰ. Metha.vo no tiñ ſm
eẽ ſ ſᷣm eẽntiã cõſiderat.⁊ qꝛ abſtracto oi eẽ nõ eſt re
perire nec etiã fingere diuerſitatẽ in materia.iõ dicit
cẽ materiã vnã ꝑ eentiã. ⁊ iõ cũ hãc qõnẽ tractat the

ologꝰ.aut ptractat eã ſicut naturalis.aut ſicut meta

phᷣicus.· qꝛ ipe põt accipe modos oim ſciaꝝ cũ ei fa-
mulãt᷑. Si vt naturalis.ſic dicet non eẽ eandẽ. Si vt

metha. dicet eãadẽ eẽ ꝑ cẽntiã.differẽtẽ pᷣm eẽ. Et qm̃

nobilioꝛi mõ iudicat metha. ꝙᷓ ſcie inferioꝛcs.iõ biq̃

poſuerũt materiã in ſpalibus ⁊ coꝛpalibus.altiꝰele
uati melius iudicauerũt. quis pᷣm diuerſas cõſidera

„

cion e ytriq; potuqunt vicere vemi vt pᷣus ẽ oñſuz.

—

—

Coõcedẽde g ſunt rõnes pbãtes eẽ materiã p eẽntiã

. 4

in ſpũalibus ⁊ coꝛpalibꝰ.ſicut manifeſte innuit aug.

in li.de mirabilibꝰſacre ſcripture.qͥ fuit altiſſimꝰme⸗/i 5

thba. ¶ Oꝛ obꝛ & diſtinguit materia 5J angelicã na
turã.dm.qꝙ loqt᷑ de materia ſᷣm eẽ.nõ ᷣm eẽntiam.
Vel aliter.diſtinguit ratõne actualitatis queẽ in an
gelo. rõe cuiꝰſumme inter creaturas appꝛopinquat

deo. ⁊ rõne paſſibilitatis qᷓ eſt in materia de ſc. ratiõe 16

cuius eſt ꝓpe nibil.¶ obẽ quoꝝ matcria ẽ vna ⁊c
dom ꝙ loqt᷑ de materia ſm e&. hoc eſt de matenia enſ
mutabili rõe cuiꝰ dicũt᷑ res adinuicẽ trãſmutabiles.
et iõ ſermo ille m phicũ ⁊ in genere phici ẽ intelligẽ
dus.⁊ alij mões ↄſiles qͥ dicũt materiã eẽ diuerſa.

om̃s em̃ loquunt᷑ de materia m eẽ. obf de po/ 17

tentia ſuſcipiendi.ddᷣm ꝙ potẽtia materie ſm ſe cõſi
derata.nõ ẽ magis ad hanc foꝛmã ꝙᷓ ad aliã.imo in⸗
differenter ſe hʒ ad oẽm. Hã materia in ſe ↄſiderata
nec eſt ſpũalis.nec coꝛpalis.⁊ iõ capacitas ↄñs eenti
ain matcrie iudrñter ſe hʒ ad foꝛmã.ſiue ſpũnalẽ.ſiue
coꝛpalem.ſed qꝛ materia nunq; expoliat᷑ ab oi ecẽ. et
qd ſolũ eſt ſub eẽ coꝛpali nunq; exuit᷑⁊ ſiliter qdð ſub
eſſe ſpnali.hinc eſt ꝙ materia ↄſequẽs eẽ in ſpualibꝰ

⁊ coꝛpalibꝰ ẽ alia ⁊ alia. ¶ Oꝛ obꝛ de ꝑtibilitate. dd. 18

ꝙ hoc nõ eſt rõne ipᷣiꝰ materie.qꝛ materia abſtracta
oi foꝛma ſimplerx cſt.nõ tñ bʒ actualẽ ſimplicitatẽ vt
punctus.ſᷣ ſimplex qꝛ caret actuali extẽſioe.bʒ tñ pof
ſibilitatẽ ad illꝗ.⁊ cũ natura foꝛme coꝛpalis illi mate
rie dat᷑.tũc reducit᷑ ad actũ. Añ cũ dẽ ꝙ extẽſio eſt a
materia.nõ ẽ itelligẽdũ ꝙ a materia ſm centiã ſuazʒ.
ſ ſᷣm eẽ ꝓut ſuſcipit foꝛmã coꝛpalẽ q̃ nõ ẽ nata eẽ in
matcria niſi cũ extenſione. q;uis ipᷣa in ſe ſit ſimpli
ci eẽntia coſiſtẽs.
ꝙ tenebꝛa dẽ rõe pᷣuatiõis foꝛmc.qꝛ foꝛma lumẽ ẽ.et
iõ materia cũ pᷣuatiõe repugret ↄtẽplationi.Et qꝛ in
angeł facta ẽ ſub actu ꝑfecto ſublata puatiõe.bicẽ ꝙ
remota eſt ab ea rõ tencbꝛoſitat.⁊ ſic pʒ illud. Mõ ei
eſt tenebꝛa ꝑ eẽntiã.niſi qs foꝛte dicat tenebꝛã cõpa/
tiue.ſicut creatura oĩs tenebꝛa ẽ reſpectu ſummelu⸗
cis.ſic ⁊ materia tenebra pᷣt vici reſpectu dei ⁊ reſpe/

ctu foꝛme qᷓ ace (Mꝛ obꝛ ꝙ materia nõ ẽ illud qᷓͥ 20

oĩia numerãt᷑.ddᷣ.ꝙ l aliqͥ volueft dicere ꝙ materia
rõe q̃ ẽ fundamẽtũ dat eẽ faũ.⁊i ca rõneẽ rõ mẽſu/
rãdi.qꝛ plꝰſapit ⁊ ꝑticipat ð natura genenſbe qð ma
gis in ſeipᷣo fulcitũ ẽ.tñ illud nõ ẽ ↄueniens dicere
ipa materia ſit illud vnũ.cũ h debeat eẽ cõpletiſſimũ
ſicut dẽ in.x.pᷣme phᷣie.ꝙ albedo ẽ mẽſura oim colo/
rũ.⁊ iõ dᷣm ꝙ nõ ponimꝰmateriã vnã qꝛ ipᷣa ſit mẽ/
ſura.ſᷣ qꝛ ſi nõ ẽ materia vna.impoſſibile ẽ ponere ad
vnũ meſurãſ.cũ illð pᷣſupponat illã.qͥd ãt ſit illxxnũ
quod ẽ menſura oim que ſunt in genere ſpᷣe becẽ al/
teriꝰ? inqͥſitiõis.

trũ materia ſpũaliũ ⁊ coꝛpaliũ ſit vna ſm nñeruj.
aut m vnitatẽ aliã. Et ꝙ ſit vna nũcro vr ſic. Oẽ il⸗
lud að ita cſt vnũ ꝙ nõ recipit diſtinctionẽ ẽ vnum
numero. materia ꝑ eẽntiã ſuã ita eſt vnũ ꝙ oino nul
lã bʒ diſtinctionẽ ᷣm ſuã eẽntiað.qꝛ ois diſtinctio ẽa
foꝛma.ꝙᷓ nccẽ ẽ materia i oibꝰeẽ vnã nüero. Item
oõẽ qd ẽ vnũ.ẽ vnũ.vl gne.vł ſpẽ.vł nũero.ſed mã nõ
eſt eadẽ in ſpũalibꝰ ⁊ coꝛpalibꝰ vnitate gñis vel ſpẽi.
cũ illa ſit ſolũ a foꝛma. a diuiſiõe mã ẽ vna nnero.
¶ Mẽ ſtat? pfectꝰ nõ põt eẽ niſi iĩ vno. ſicut ẽ ſtat i
genere efficient ⁊ finis vltimi.ſic eſt ſtatꝰ ꝙ vnũ ſo/
lũ ẽ pꝛimũ efficiens ꝑ eẽntiã ad quod om̃ia reducũt᷑.
ergo videt᷑ ſiliter cũ ex ꝑte reſolutiõis ſit ſtatꝰ i eẽn/
tia materie. ꝙ illa ſit vna nũero.¶ Itẽ cũ diĩ materia

obẽ ꝙ materia ẽ tenebꝛa. dᷣ. 1 9

pisettten
ſiuoctne
owwiuoee
ſun,
mulplirn
ehfnuntr
ſbvopuranofni
Hiiſeape
guintlgktn
ſganmlomd
feiucnitesn
ſpwenta
ſicaitzfin
gwsderfoly

ſarnacemren

ſtemoeſen
nltnössſbien
ntensgoeni
ſutllonngdof
lennanune
hhoul äzni
palbiſtn

iuntev epudt

utruincape
uluchalv
e goatotoeg
uioirein
unitondife

Mornclert

ituncvgfil
inaneansin
Ptenin sd
cjuentduiſn
ſantirmanune
neſgt
mi pterditna
futaeruege
marrinpneret
lykopoſfblla
unoſeapelun
Plvrin duuets
nch Rin
nglitroßtn
ſliſni⸗
Kefunagi⸗
iiſen
läiniggen
nfuuͤtie
fenalgenn
ſcenhnepen

mi iuſitiit
kepii ba
kemirp
Miin ſin
Gidblenn
entte

mi ſerlaee

mgti⸗
dnaeleg
Hidiigeit
ufrdting
aiitiimei
wttin⸗

urnighen

npfmni
runbein
nfnihi
nan
ichmirn⸗
fin

Di.

lapidis ẽ materia. materia angeli ẽ materia. aut dẽ
vyniuoce.aut equoce.aut idem pᷣdicat᷑ de ſe. Sed nõ

eęæquoce.qꝛ tũc angelus ⁊ lapis eqͥuoce dicerent᷑ ſů=e.
MHõ vniuoce.qꝛ vniuocatio ẽ ſolũ i foꝛmis.⁊ in his

q̃ dicũt foꝛmã.g opoꝛtet ꝙ idẽ pᷣdicet᷑ de ſe.g̊ ſi ma/

teria lapidis ⁊ materia angeli nõ ſunt plures mate/

rie ſy vnica. reſtat ꝙ materia ẽ in ſpũalibꝰ⁊ coꝛpoꝛa/
libus numero vna. Itẽ intelligamꝰ materiã ſiue

ſpũaliũ ſiue coꝛpoꝛaliũ ꝑ abſtractionẽ ab oibus foꝛ/
mis.intelligit᷑ materia vt ſimplex.itelligit᷑ materia

vt vnica.nullo mõ multiplicata nec diſtincta.ſʒ foꝛ/

me ſuꝑueniẽtes nõ mutat eẽntiã materie ſʒ ſolũ eẽ.

ſi pᷣus erat materia qᷓ;tũ ad eẽntiã vnica numero.

⁊ nũc cũ bʒ foꝛmas. ¶ Itẽ intelligamꝰ ꝑ ipoſſibile

ꝙ deus de vno lapide faceret angelũ.tũc mutaretur

foꝛma ⁊ eẽ materie.ſʒ eſſentia eſſet ſalua.g materia

cũ ſit vna ꝑ eſſentiã.etiã in hac trãſmutatõe ẽ illius

mutatõis ſubiectũ.ſʒ illa mutatio ẽ vna numero.g

coꝛpoꝛali q;'tũ alius angelus. videt᷑ ꝙ in alijs rebꝰ
coꝛpoꝛalib? ſit materia vna numero. ¶Contra. vnũ
numero reſpicit eſſe indiuiduũ ſiue indiuiduatũ.ſed

materia ꝑ eẽntiã manet vna numero. Arguit᷑ ̊ ſic.

ſi in illo angelo ſic ꝓducto et lapide pᷣexiſtẽte ẽ ma/
teria vna numero.⁊ tãtũ diſtat ille angelꝰ a materia

Contra. vnũ

materia in coꝛpoꝛalibꝰ⁊ ſpũalibꝰnõ eſt vna vnitate
indiuiduali. & nõ ẽ vna ſᷣm numeꝝ. Maioꝛ ptzʒ. mi/

noꝛ ꝓbat᷑ ꝑ boc 7 q̃cunqʒ ſunt eadẽ numero alicui
indiuiduo.int᷑ ſe ſunt vna numero.ſʒ angelus a ſua
materia non differt numero nec lapis.̊ ſi materia

lapidis ⁊ angeli ẽ vna numero. lapis ⁊ angelus ſũt

vnũ numero qð falſũ ẽ. ¶ Item vnũ ⁊ multũ ſunt
differentie entis in actu.ſed materia eſt omnino ens

in potentia. ſi diuidẽtia nõ cõueniunt niſi eis qui

bus cõuenit diuiſum. nullo mõ pᷣt eſſe materia per
eſſentiã vna numero. Itẽ ſi de auro vno fiant di/
uerſa vaſa.poſtqᷓ; facta ſunt iã illud aurũ deſinit eſſe

vnũ ꝗpter diſtinctionẽ ſuꝑinductã.cũ g̊ de materia

fiant creature genere ⁊ ſpẽ differentes.videt᷑ igit᷑ ꝙ
materia numeret᷑ in illis.̊ ⁊c. ¶ Itẽ oppoſita non
ſunt ↄpoſſibilia circa idẽ numero.hoc planũ ẽ.quia
mutuo ſe expellunt.ſ̊ oppoſite foꝛme ſunt circa ma/
teriã vt in diuerſis.g impoſſibile ẽ materiã eſſe vnã
numero. ¶ Itẽ ipoſſibile ẽ idẽ numero eſſe ens ⁊ nõ

ens. qꝛ inter ens ⁊ nõ ens ſumma ẽ diſtãtia.ſᷣ ange
lus ſᷣm ſuã foꝛmã ⁊ diſtantiã eſt in actu.aia antixpᷣi

nec ẽ ſᷣm materiã nec ſ̃ᷣm foꝛmã.imo creanda ẽ ſᷣm

ſuũ totũ. ipoſſibile ẽ ꝙ ãgeli ⁊ aie ſit eandẽ materia
vel alterius creature uerſe.¶ Itẽ creatio nõ ſolũ
terminat᷑ ad eẽ ſ etia ad eſſentia. vbi ſunt diuerſe

.

creationes.opoꝛtet diuerſos eẽ terminos ꝑ eſſentiã.

ſ creatio aie petri ⁊ aĩe antixpᷣi ẽ alia ⁊ alia.⁊ vtrobi
qʒ ꝓducit᷑ eẽntia materie. neceſſe ẽ materiã h̊ ⁊ ibi
gliꝗ eẽ ꝑ eſſentiã.oõ̊ impoſſibile eſt eſee numero vnã.
Utẽ eſſe ſimpłr vnũ in pluribꝰ.hoc ẽ ꝓpꝛietas dei

ſiue eẽ vnũ in oibus. non cõpetit alij.vel ſi cõpetit
alij. minime cõpetit ei qd maxime diſtat a deo.ſᷣ ma

teria maxime diſtat a deo. cñ ſit ꝓpe nibil. ̊ nullo mõ

21

viget᷑ ipſi cõuenire ꝙ ipᷣa ſit vna numero in oibꝰxel

etiã in pluribꝰ. ¶ E.dd.ꝙ poſitio phᷣoꝝ ⁊ phᷣicoꝝ

viroꝝ bec fuit ⁊ . ꝙ materia in q̃buſcunq; ẽ ꝑ eſſen

tiam ẽ vna. ⁊ vna numero.Et rõem buiꝰ aſſignãt. qꝛ
materia bocipᷣm qʒ eſt.oĩno ẽ ens in potẽtia.⁊ ideo

opoꝛtet ꝙ in qᷣbuſcunq; ẽ ſit ꝑ eẽntiãa numero vna.

bec autẽ rõ bonac̃.qdð medlius pʒ ſi ꝑtractet᷑.Oꝛ em̃

materia oino ẽ ens in potẽtia.ideo ꝑ ſui eſfentiã nul
lum bʒ actũ.nullꝗ foꝛmã.ᷓ nullã diſtinctionẽ.ſi nul
lam diſtinctionẽ bʒ.⁊ nõ ẽ nibil.opoꝛtet ẽ ꝙ ſit vna
ſine multitudine.⁊ ita numero vna Ampliꝰ.Quia
ens oino in potentia. ideo nec genus nec ſpecies eſſe

poteſt. Quia dicit aliquo mõ actũ.ideo non põt eſſe
cõis eis qͥbus ẽ cõis vnitate vlitatis vel vniuocatio⸗

nis. nec genere nec ſpẽ eſt vna.et tñ nibilominus ẽ

vna.⁊ ita ẽ vna numero.Rurſus qꝛ eſt ens oio in po

tentia.iõ de ſe ẽ infinita.⁊ ad foꝛmas infinitas.ſᷣ deꝰ

q; infinitꝰẽ. vbiq; ẽ ſua infinitate.q̃ venit ex actuali
tatis ſumme perfectione.ſic ⁊ materia qꝛ infinita.in
oibus materiatis ẽ vna ꝓpt᷑ infinitatẽ eiꝰ q̃ venit ex
ſumme potẽtialitatis imꝑfectione. Poſtremo.quia
materia ẽ ens in potẽtia.vnitas eiꝰnõ pᷣt eſſe vnitas
indiuiduatõnis.ſiue ꝑ ↄtinuitatẽ ſicut mons ẽ vnꝰ.
ſiue per actualẽ ſimplicitatẽ ſicut angelus ẽ vnꝰ.ſed
ſi bʒ vnitatẽ.vnitatẽ hʒ omogeneitat.Hq̊ aũt vnitas
ſolũ manet in diuerſis.ſicut pʒ ſi de eodẽ auro fiant
multa vaſa.illa ſũt de eodẽ auro ꝑ omogeneitatẽ.ſʒ

auꝝ qð ẽ in vno differt ab auro qð ẽ in alio.adeo vt
nõ ſit vnũ per cõtinuitatẽ. Si igit᷑ materia nõ ẽ vnæ

actuali ſimplicitate vt ãgelꝰ.nec ↄtinuitate vt mõs
vel auri fruſtũ.ſᷣ ſoluʒ omogeneitate.⁊ H̊ nõ tollit᷑ ꝑ
aduentũ foꝛmaꝝ.ita ẽ materia vna ſub oibꝰfoꝛmis.
ſicut oibꝰfoꝛmis abſtractis.ſᷣ abſtractis oibꝰfoꝛmis
nulla ẽ diſtinctio in materia.imo intelligitvt ſimplr
vna.nunc igit᷑ materia ẽ in oibus materiatis nume-
ro vna.qꝛ ẽ ens oino in potẽtia.⁊ hec ẽ recta rõ ⁊ cã
Ex his ꝓ magna aes patẽt obiecta.qm̃ ex pᷣdictis
colligi põt q̃lis ẽ illa vnitas q̃ materia dẽ vna. Non
em̃ ẽ vnitas actualis cuiuſmodi ẽ vnitas coꝛiſci ĩ fo-

ro ⁊ theatro.⁊ cuiuſmodi ẽ vnitas dei. ſʒ illa vnitas
mag ẽ poſſibilitatis.⁊ pᷣt dici omogeneitat.q̃ adeo

ampla ẽ vt ſuſtineat receptionẽ maioꝛis multitudis
diuerſitatis foꝛmaꝝ ſuperadiectaꝝ.qᷓ; vnitas foꝛme
alicuiꝰvlis ⁊ generis gñaliſſimi.⁊ hoc ꝓpter ſummã
poſſibilitatez.vñ dꝛ vna numero quẽadmodũ ouis
carens ſigno.reſpectu ouiuʒ habentiũ ſignũ dicitur
eſſe ſignata.ꝑ hunc modũ intelligi põt materia nu/
mero vna.¶ obr g. vnũ numero reſpicit indiui/22

duũ.ddᷣm ꝙ veꝝ ẽ put vnũ numero dicit accidens.

vel ꝓut ↄſequit᷑ eẽ actuale.nõ aũt ẽ veꝝ put reſpicit
eſſentiã.qm̃ hoc mõ ſe extendit ad vnitatẽ maioꝛis

capacitatis qᷓ; ſit vnitas indiuidualis.⁊ de illa nõ ſe⸗

quit᷑ ꝙ q̃ ſunt eadẽ vni ⁊c̃.ſicut nõ ſequit᷑ ꝙ hõ ⁊ aſi
nus vniunt᷑ in aiali.g ſunt vnũ inter ſe.¶ Oꝛ obꝛ ꝙ 23
vnũ numero ẽ dꝛia entis ĩ actu.dᷣm ꝙ veꝝẽ de vno
q dicit vnitatẽ cõpletã. Anitas em̃ ⁊ venitas ⁊ bo⸗
nitas gPpꝛie cõplete ſunt in creatura cõpleta.nihi/

lomin? tñ ſicut dicit Aug.de vera reli.incõplete repe

riunt᷑ in materia. Sicut em̃ materia incõpieta eſt de

ſe. ita vnitatẽ ſᷣm ſe bʒ incõpletã.poſſibilẽ tñ qtũ ad
eẽ cõpleri ꝑ foꝛmã cuiꝰaduẽtu ↄſtituit᷑ indiuiduum

numero vnũ.vnitate actuali ⁊ cõpleta.ex cuiꝰetiam

aduẽtu fit iſtinctio.⁊ ſurgit in rebꝰmiłtitudo.⸗O?ꝛ

obꝛi de auro nõ ẽ ſile.qꝛ auꝝ bʒ vnitatẽ ↄtinuitatis ⁊ 2 4

indiuidualitatis q̃ opponit᷑ numerationi ⁊ diſconti
nuitati.⁊ B ẽ qꝛ auꝝ ⁊ ſi ſit matia ciphi.ẽ ens ĩ actu.
nõ ſic materia pᷣma reſpectu materiatoꝝ vt oñſum
eſt pᷣus. O obꝛ ꝙ oppoſita nõ pñt ſe cõpati circa
vnn.⁊ ꝙ idẽ nõ p̃t eẽ ſi ens ⁊ nõ ens.⁊ diuerſis mu/
tationibꝰintroduci in eẽ.Ad h̊ tria vnica ẽ rñſio ſcʒ
ꝙ illud ẽ veꝝ de eo qð ẽ ita vnũ ꝙ eius vnitagredi
d

26

gnat multitudini. ſicut ẽ vnũ indiuiduũ. ſʒ de eo q;
eſt ita vnũ ꝙ multitudini nõ repugnat.iĩmo ꝓpt᷑ ſuã
poffibilitatẽ admittit oẽm diuerſitatẽ nõ bʒveritatẽ.
imo ſimul ⁊ ſemel hñt oppoſita.ſił etiã ⁊ ſemel pᷣt eẽ
in re ⁊ pt eẽ in potẽtia agẽtis.⁊ diuerꝰ ꝓductionibꝰ
pduci. ſicut diuerſis foꝛmis infoꝛmari. Et hoc pʒ.qꝛ
Sena humanitat ẽ vna vnitate vlitat.⁊ iõ ſimplr
⁊c hõ niger.in oibꝰbis ẽ foꝛma vna vlis.¶ Oꝛ ſi di⸗
cas ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ hũanitas nõ ẽ vna numero vt ma

teria.dico ꝙ q;uis ñ ſit vna numero ſᷣ ſpẽ.tñ vnitas

materie q̃ ẽ vnitas omogencitatis.maioꝛis amplitu
dinis ẽ q; hũanitas ipᷣa.⁊ maioꝛẽ diuerſitatẽ admit/
tit.⁊ iõ nulla ẽ oppoſitio.nulla oino odictio ex ↄꝑa/
cione oppoſitoꝝ ad vnitatẽ materie ꝑ eẽntiã.ſʒ ſolũ
ex ↄꝑatione oppoſitoꝝ ad vnitatẽ materie ſᷣm eſſe.

vñ ſicut ſi duo ciphi facti ſũt de auro ↄfoꝛmi.pᷣt vnꝰ

deſtrui altero remanẽte.vel vnꝰ ꝓduci altero in eſſe
ꝓducto.ſic intelligẽdũ eſt in ppoſito.Si qͥs em̃ vult
vnitatẽ materie intelligere. opoꝛtet ab vnitate indi/
uiduali aim abſtrabere.⁊ ſuꝑ actũ imaginatõis con
deſcẽdere.⁊ oĩno ens in potẽtia ꝑ pᷣuatonẽ cogitare.
⁊ ſic poterit aliq̃liter caꝑe.Oꝛdiu em̃ materia vt mo
les extẽſa cogitat᷑.ad vnitatẽ eẽntie nullo mõ ꝑtigit᷑
33 vltio obẽ ſatis planũ ẽ.ſicut em̃ de?ẽ infinitꝰ⁊
mat eria ifinita.alio tñ mõ infinitatis qͥ potiꝰeſt ꝑ re
ceſſum qᷓ; ꝑ acceſſuʒ.vñ nõ cõpetit foꝛme ſᷣ materie.
ſic intelligẽdũ ẽ de illa vnitate.Deꝰem̃ ẽ vnꝰin pluri
bus.ita q ꝑfectiſſimꝰ ⁊ oino actꝰ.⁊ hoc ẽ eiꝰſolius.ſᷣ
materia ẽ vna in oibꝰ.et hoc qꝛ ꝑ ſuã eẽntiã nõ pᷣt eẽ
diſtincta.nõ ſicẽ de foꝛma.⁊ ſic patent oĩa.
ISnſcquẽter q̃rit᷑ de ſcdo attributo ſcʒ ð diſcre
tieone pſonali. Circa quã tria qᷓrunt᷑. Pꝛimo q̃

ritur vtꝝ in angelis ſit mera diſcretio ꝑſonal. Scoo

vtꝝ Gᷓ̊ ꝓpꝛietas ſit accñtał aut ſbᷣalis.Zercio vo vtꝝ
ſit matcriał vel foꝛmal.
W„ in angelis ſit mera diſcretio ꝑſonał.ita ꝙ angeli
liqͥ differãt ſolo numecro.videt᷑ Dañ.vij.milia mi/
liũ miſtrabãt ei.et cõſtat ꝙ nõ bẽbant miſteria dꝛia
ſxẽ q̊t daniel enumerat. nec miſtri oẽs differebant
ſpẽ. g aliqͥ vel oẽs differebat numero ſolo.¶/Oxꝛ ſi di
cas ꝙ tot miſteria.obẽ de ſcdᷣa ꝑte auẽtatis.et decies
centena milia aſſiſtebãt.ↄſtat ꝙ; tãta diuerſitas non
poterat cadere ibi niſi ᷑ᷣm numeꝝ.cũ hẽent vnũ ſta/
eum ſcʒz aſſiſtere. 1te glia ẽ regi hẽe mitos miſtros
vnifoꝛmes.g ſi glioſũ eſt regnũ in q̊ͥ cũ xpᷣo gaudent
oss ſcti.videt᷑ ꝙ multi ſint vnifoꝛmes ĩ illo ſuperno
palacio.⁊ ita ſolo nũero vel ꝑſona differẽtes. ¶ Itẽ
pꝓſonalł diſcretio ẽ in deo.angeł.⁊ hoibꝰ.⁊ cũ natura
angelica ſit diuine ꝓpinquioꝛ qᷓ; hũana.j ⁊ diſcretio
pꝓſonalis.ſᷣ in deo ſunt plures pſone differentes ſola
ꝓſonalitate.ſilłr in hoibus.g videt᷑ ꝙ ſiłr in angelis.
Iunt iht aliqͥ ſolo numero differẽtes aut oẽs Itẽ
om̃e aĩal ꝑ naturã deſiderat ſocietatẽ ſiłis in ſpe.nã
om̃e aial ad ſibi ſiłe copulabit᷑.et volatilia ad ſibi fi/
milia ↄueniũt.g̊ angelꝰp naturã deſiderat ſocietatẽ
ſilis in ſpẽ.õ deſideriũ eiꝰnõ ẽ fruſtra.maxie i angelo
bono. ac. Siin dicas ꝙ illud ẽ veꝝ in aialibꝰnõ
in ſbᷣijs ſpũalibꝰ.tunc q̃ro vtꝝ in angel ſit ſocialis ⁊
amicabil effectꝰ.cõſtat q; ſic. ſᷣ in q̃cunq; ẽ ponere af
fectũ talẽ.ẽ amare ſilem ⁊ appetere hꝛe. redit idem
qð pᷣus. ¶ Cõtra.diuerſitas q̃ eſt nũero ſolo cauſat
a diuerſitate materic.inde ẽ ꝙ ſol nõ multiplicat᷑.qꝛ
eius cẽntia ẽ ex tota ſua materia.vel ꝙ materia eius

en ẽ ꝙ ẽ hõ qͥ gñat᷑.et ẽ hõ qͥ generãdꝰ ẽ.et ẽ hõ albꝰ

enio . d

nõ ẽ diuiſibil nec multiplicabil.ſ talis rõ ẽ in angef.
ẽ rõ final młtiplicatõis pᷣm nũeꝝ venit ex
pte coꝛruptibilitatis.iõ em̃ multiplicat᷑ ᷑m numeꝝ.
vt qd nõ poterat ſaluari ĩ vno.ipᷣa ſpẽs ſaluaret ĩ piu
ribus.vñ ſol et luna qꝛ ꝑpetua ſunt.nõ hñt niſi vnũ
ſolũ indiuiduũ i eadẽ ſpꝑẽ. ⁊c. ¶ Itẽ ſi reꝑire ↄtingit
extrema.⁊ mediũ.vᷣ ↄtingit repire pluralitatẽ ꝑſona

§& ⁊c.

rũ in vna natura in deo.et ecõuerſo.pluralitatẽ na⸗

turaꝝ i vna ꝑſona.vt in hoie et in pᷣo. ↄtingit plu

ralitatẽ naturaꝝ reperire i pluribꝰpſonis.vt tot ſint
nature differẽtes qͥt ſunt ſuppoſita.⁊ tot ſꝑẽs qͥt indi
uidua. ¶ Itẽ diſtinctio pſonal pura ẽ in deo qtũ ad
oꝛiginẽ.⁊ in hoic ſilr.g videt᷑ ꝙ oꝛigo ſit tota ⁊ pᷣnci⸗
palis rõ diſcretõis pional ch
oꝛigo.nec pura diſtinctio ꝑſonałpꝑ ↄſequens.i

— — *

E
dom ꝙ bic fuit duplex poſitio. Quida em̃ dixert q
in angełẽ diſcretio ꝑſonalłſ̊ nunq; puremo ſũt ibi

tot ſpẽs q̊t indiuidua.ſiłr dicũt in luminaribꝰmũdi.

ſ licet h̊ aliquã ꝓbabilitatẽ hẽat in coꝛpoꝛibꝰ.nõ tñ

videt᷑ rõnabile in ſpiritibꝰvt nullꝰcõicet cũ alio ĩ na
tura ſpũali.Sicut em̃ innoteſcit ꝑ ſcpᷣturã multi an

geli ad idẽ officiũ oꝛdinant᷑.⁊ vident᷑ bie oꝑationẽ
eandẽ.nobis aũt nec ꝑ ſtpᷣturã.nec ꝑ dicta ſanctoꝝ.

nec ꝑ officia innoteſcit tanta diuerſitas.iõ nõ videt
niſi pᷣſumptio hoc dicẽ.maxie cũ nõ apꝑeat i ꝓmptu

aliq̃ ratio cogens. Alia ẽ poſitio ſobꝛia ⁊ catholica.

ꝙ in angcłẽ ponere diſtinctõnẽ qtũ ad ꝑſonalitatẽ
tm̃mõ.aut ĩ oibꝰ aut in aliqͥbus.et ↄcedede ſũt rões
ad hoc inducte.tũ ex ꝑte miſterij.tũ ex ꝑte aſſimila-
tionis ad deũ.tũ ex ꝑte aſſiłatõis mutue. . obꝛ
ey diuerſitas pᷣm numerũ venit ex diuiſione mate/
rie.dm ꝙ falſũ ẽ.ſᷣ multitudo ꝑ gñationẽ venit ex
diuiſione materie.qꝛ generãs dat gñato ꝑtẽ ſue ſbᷣe.
Diuerſitas aũt angeloꝝ nõ ẽ ꝑ mitiplicationẽ vniꝰ
ab altero.ᷣ oĩm angeloꝝ a deo.Et ꝑ boc pʒ ſeqnens
obiectũ de fine.qꝛ ille nõ ẽ finis mitiplicatõis.s mul
tiplicatõis ſucceſſiue.ſʒ rõ potiſſima mitiplicatõnis

in hoibus ⁊ in angełẽ diuiue potẽtie.⁊ ſapie.⁊ boni

tatis declaratio ⁊ collaudatio.qᷓ manifeſtant᷑ i mul/

ritatis exultat in multiplicatione bone ſocictatis.

vñ credo ꝙ erũt ĩ magno numero ⁊ ꝑfectiſſimo.m

q decet illa ſuꝑnã ciuitatẽ oiĩ decoꝛe fulgentẽ. .
obꝛ de medio.ddᷣm ꝙ angelꝰnõ pᷣt eẽ mediũ.qꝛ ſicut
in pᷣcedentibꝰ ꝓbatũ ẽ.quis in angelo nõ ſit tãta na
