ſine culpa.ergo ⁊c. Item tanto diſficilius eſt reſi⸗/
ſtere alicuius ꝑſuaſioni quanto ille qui pſuadet ma/⸗
gis amat᷑.ſed homo multum diligit carnẽ. multuʒ
odit dyaboluʒ. g multo difficiliꝰeſt ei reſiſtere impui⸗

ſioni carnis.qᷓ; ſuggeſtioni dyaboli ſiue temptationi.

Montra. quanto impugnans eſt foꝛtioꝛ.tanto cius
impugnationi difficilius reſiſtit᷑.ſed dyabolus ẽ ho/

ſtis foꝛtiſſimus.ſicut dicit᷑ Job.xl. Mon eſt poteſtas

ſuꝑ terꝛam que ei poſſit comꝑari.ergo difficiliꝰeſt eiꝰ
temptationi ſiue impugnatõni reſiſtere.qᷓ; ei tempta
em quanto temptans cſt
verſutioꝛ ⁊ callidioꝛ tanto difficilius eſt eius laquc⸗
os ⁊ cautelas cuadere.ſed dyabolꝰeſt veriutiſſimus.
ergo difficilius eſt eius illaqueationi ſiue temptatio/
ni reſiſtere q; temptationi carnis. tẽ qᷓ;to inimi/
cus eſt oraatio: tanto minus põt hõ eiꝰ impctũ de/
clinare.ſed dyabolus eſt hoſtis ſpnalis ⁊ occultꝰ.ca⸗
ro vᷣo eſt hoſtis manifeſtus.ergo temptatio ſiuc pꝛe-

maioꝛi igitur difficultate ei reſiſtit᷑᷑. ¶ Itẽ faciliꝰſupe
rat᷑ quod eſt in noſtra poteſtate qᷓ; qd nõ ẽ in noſtra

lium dyaboli maioꝛis eſt piculi e s carnis.cũ

poteſtate.ſed caro in noſtra poteſt ate eſt. naʒ ipſam

poſſumus moꝛtificare ⁊ cum vicijs ⁊ concupiſcẽtijs
crucifigere.dyaboluʒ vo minime.& multo facilius eſt

reſiſtere cius temptationi qᷓ; ſit reſiſtere temptatio/

ni dyaboli. ¶ Item ſpiritus magis adheret bon o

pꝛio qᷓ;ᷓ bono carnis.ſiue bono interioꝛi qᷓ; bono in

rioꝛi.ſed dyabolus ſuggerit ⁊ inclinat ad bonum in/
terius dum temptat de pctis ſpũalibꝰ.caro vo ad bo

num inferius dum temptat de peccatis carnalibꝰ. ſi

ergo difficilius repellit᷑ quod eſt maioꝛis adherentie.
difficilius repellit᷑ temptatio boſtis que eſt de pecca-⸗
to ſpñali.q; temptatio carnis que eſt de peccato car⸗
nali. ¶ Item difficilius eſt reſiſtere violentijs ꝙᷓ blã
gicijs.quia violentum importat de ſua ratiõe impoſ
ſibilitatẽ ſiue difficultatem reſiſtendi.ſed dyabolꝰ tẽ

ptat violentando ſicut dicit Hug. caro aũt temptat

blandiendo. difficilius ſuꝑat᷑ dyabolus ꝙᷓ; ſuꝑctur
caro. ¶R. ad pꝛedictoꝝ intelligentiam notandũ ẽ 36

cum querit᷑cui temptationi ſit difficilius reſiſtere.
vtrum temptationi carnis vel hoſtis:dupliciter põt

iutelligi. Aut reſpectu eiuſdem peccati. aut reſpectu
alterius.Si reſpectu eiuſdem peccati.vtpote peccati
carnalis.ad quod inſtigat caro.inſtigat ⁊ dyabolus.
tunc reſ⸗ pongenaumelfch temptatio carnis eſt diffi⸗

cilioꝛ ꝓpter coniunctionem carnis ad ſpiritũ ob quã

magis incuruat animam. ſic intelligit magiſter in
litera.et rationes ꝓbant ad pꝛimaʒ partem inducte

3

57

58

59

”l

1
6⁶ 1 — *

peccatoꝛum.vtpote temptatio carnis iutelliga? reſpe⸗

etu carnalium. ⁊ temptatio hoſtis reſpectu peccato⸗

Du⸗ ſunt qui mag ni
ad peccata larna la elpote ad luxuriã qᷓ; ad ſupbiã.
⁊his difficilius eſt reſiſtere temptationi carnis qᷓ; tẽ/

ptationi hoſtis.Quidam aũt ſunt qui pꝛonioꝛes ſũt

ad peccata ſpiritualia qᷓ; ad carnalia.vtpote illi ꝗ¶ ma
gis deſiderant honoꝛes qᷓ; voluptates.⁊ his vifficiliꝰ

eſt reſiſtere temptationi hoſtis q; temptatiõi carnis.

Si quis aũt ſit indifferens ad vtrunq;.⁊ equaliterꝓ
nus quantũ eſt de ſe. ci quodammodo temptatio car

ptatio carnis erit difficilioꝛ ꝓpter maioꝛem ⁊ magis

intrinſecam ⁊ magis cõtinuãa adherentiam. tempta-

rio vo hoſtis difficilioꝛ ꝓpter maioꝛem boni ꝓmiſſi
apparentiã.⁊ ꝓpter latẽtioꝛem inſtigantis fallaciaʒ.
Sicut em̃ Grego.in Omel.oſtendit.boſtis antiquꝰ
multa que ſunt vicia ſᷣm veritatem palliat ſub ſpecie

virtutum.Si igit᷑ querit᷑ que harũ temptationuʒ ſit

ad vincendum difficilioꝛ.⁊ ſi reſpectu eiuſdẽ peccati

intelligat᷑.rñdendum eſt ꝙ temptatio carnis.ſi reſſ-

ctu diuerſoꝝ. ſic ſe babent ſicut excedentia ⁊ exceſſa.
ſicut oſtenſum eſt.⁊ ſic ꝓcedunt rões ad vtrãq; par/
tem. Si gũt querat᷑ que earũ magis excedat alteraʒ.

ddðm ꝙ omnis caro coꝛrupit viam ſuaʒ.et homines

ex maioꝛi parte carnales ſunt.⁊ deſiderijs carnis ob/
ſequunt᷑.ꝓpter quod difficiliꝰeſt reſiſtere temptatio/
ni carnis qᷓ; hoſtis.Et ad rationes illas que obijciũt
in oppoſitũ ꝙ hoſtis ille eſt foꝛtioꝛ ⁊ aſtutioꝛ ⁊ occul
tioꝛ.facile eſt reſpondere.qꝛ nõ ꝑmittit᷑ temptare ſᷣm
totam ſuam potentiam ⁊ aſtutiã.immo repꝛimit᷑ po
teſtate diuina.Ad illud vo quod obijcit᷑ ꝙ caro ẽ
in noſtra poteſtate.dom ꝙ ct ſi in noſtra ſit poteſta/
te ᷣm oꝛdinem nature.tñ ꝓpter ꝑpuerſitatem cõcupie
in multis ⁊ regnat ancila.⁊ ſeruit dña.nimiꝰ amoꝛ

carnis facit ventrem deum eſſe bois.⁊ ideo non ẽ in

noſtra poteſtate quouſq; liberemur de poteſtate coꝛ

poꝛis huius adiuuante gratia dei ꝑ ieſum chꝛiſtũñ do/

minũ noſtrũ.Lanta cm̃ eſt vis amoꝛis.vt amantem
amato quodãmodo ſubijciat. Ande ⁊ ſi filius ſit in
poteſtate patris.nõ eſt tamẽ patri facile occidere wl

affligere filium.ſic in ꝓpoſito intelligendum eſt.quia

nemo vnq; carnem ſuam odio habuit. ſed nutrit et
fouct eam.
magis adheret.ddm qꝙ et ſi magis adhereat ſpiritui
bin ſeis eſt.non tamen magis adberet ſ̃ᷣm ꝙ car/
nalis e

lud quod obꝛ ꝙ dyabolus temptat violentijs.dðm
ꝙ nulli infert violentiam ſimpliciter.violẽtare tamẽ

dicik quodammodo ꝗpter immiſſionem aliquaꝝ tri

bulationũ que nõ ita mouent affectũ ſicut carnis in/
citamenta.niſi caro ibi interponat partes ſus.
Nn nſequenter qᷓ;tum ad tercium articulum

c querit᷑ de quantitate peccati pꝛimoꝝ ꝑentũ.
3 Et circa Gquerunt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ vtrũ

pꝛimũ peccatũ potuerit eſſe veniale. Secundo que/

ritur vtrum fuerit remediabile ſiue remiſſibile.er
cio querit᷑ vtrum inter cetera genera peccatoꝝ fue/

rit magis grauce.

AQueſtio. j.

¶ ANtrum pꝛimum peccatum hominis fuerit vel potu

rit eſſe peccatum vcniale: Et ꝙ ſic videtur. In egreſ

rum Puſenalifi ſeſe habent vt excedentia ⁊ exceſſa.
dam enim bomines ſunt qui magis ſunt pꝛoni

gu tio car peccato moꝛtali.
uis eſt difficilioꝛ.quodãmodo temptatio hoſtis.Lẽ=

peccare venialiter.

d illud quod obꝛ ꝙ bonum interius

t. nunc aut fere omnes homines carnales ſt.
nec ꝑmauet ſpũs dei in homine.qꝛ caro eſt.Ad il/

——
„ èòè

ſua rectitudine pꝛius curuar aliquid in paruia obli⸗

quitate qꝙ; magna.ſed obliquitas magna eſt cã moꝛ
talis.⁊ parua eſt culpa venialis.ergo cũ cecidit a ſta
tu rectitudinis innocentie. ꝑ veniale tranſit ad moꝛ
tale.ergo pꝛius peccauit venialiter q; moꝛtaliter.
em conenſum uuegect it appeti
tus.nibil em̃ eligimus niſi pꝛius illud appetamus.Sᷣ
ante conſenſum pꝛimi hominis fuit appetitꝰ.ſed ilie
appetitus erat ad illicitum. ergo erat peccatum. ſed

Item conſenſum ſiue electionem p

non moꝛtale.quia nihil eſt moꝛtale citra conſenſum.

»

tem contingit aliquid dili

ergo veniale.pꝛius Gian peccauit peccato veniali

inoꝛdinate ⁊ ſupꝛa

igit᷑ ab extremo in extremum ꝑuenit᷑ ꝑ medium.pᷣuſ

dilexit homo aliquid inoꝛdinate ſub deo qᷓ; ſupꝛa de/
um. ſed pꝛimũ eſt moꝛtale.ſecundum veniale. ac.

Si tu dicas ꝙ homo in pꝛimo ſtatu exiſtens non po

tuit peccare vełnialiter. oſtendit᷑ q ſic. Pꝛimũ.qꝛ ve
bum ocioſum eſt peccatum vcniale quantum eſt de

genere ſuo cũ non ſit ↄtra aliquod mandatũ.ſᷣ adam

potuerat verbum ocioſum dicere ⁊ cumvxoꝛe ſua io
cari.g potcerat in ſtatu illo venialiter peccare.¶ Jtẽ
quod poteſt in maius poteſt in minus quod eſt oꝛdi
natum ad illud.ſed adam poterat peccare moꝛtalit᷑.
ſed peccatum moꝛtale eſt maius q; veniale.cũ igitur

adam potuit pꝛimo peccare moꝛtaliter. potuit pᷣmo

etne⸗ ſtatum comprehenſoꝛis.et ſtatum in quo

peccare venialiter. vtpote ſtatum viatoꝛis.et ta
tum in quo contingit peccare moꝛtaliter ⁊ nõ venia

liter. ſicut ſtatum angeli lapſi.ergo erit ponere ſtatuʒ
in quo contingeret peccare venialiter et non moꝛta/

liter. ſeg hic non eſt ſtatus niſi hominis inſtituti.er/
go ⁊c. Sed contra. Peccatum veniale.veniale eſt
Apter impulſionem ⁊ pꝛonitatem quam homo babʒ

ad illud.ſed pꝛimus homo nulluʒ habuit impulſuzʒ.

ergo non potuit pꝛimo committere veniale peccatã.
Mem in pꝛimo bomine nullus erat motus bꝛuta
lis.ſed quilibet erat ſᷣm deliberationem rationis.ſed
peccatum committere cum deliberatione ratõis vwbi
nulla eſt pꝛonitas non poteſt eſſe niſi moꝛtale.& c.
¶ Mtem regnum anime a deo oꝛdinatum erat.ſicut
dicit Aug.ꝙp ſi ipſa ſeruaret oꝛdinem ſub deo.nihil ex
iret eius imperium.ergo impoſſibile fuit hominẽ pec

care niſi pꝛius a deo ſe auerteret. ſed hoc eſt per moꝛ/
tale.ergo ⁊c̃. em angelus ꝓpter dignitatem ſui

ſtatus non ſolum peccauit moꝛtaliter. ſed etiam irr
mediabiliter. ergo ſi ſtatus innocentie excedebat ſta
tum miſerie in magna pꝛecellentia.videt᷑ ꝙ illud qGqd
in nobis eſt modo modicum ⁊ leue.in ſtatu illo eſftet
magnum et graue.nulla igitur eſſent ibi leuia ⁊ mi
eccata.ſed omnia eſfent grauia ⁊ moꝛtalia.

nuta pecca nia eſſent gra
omne peccatum aufert innocentiam. ſᷣ ꝗqð

gquferebat homini innocentiam auferebat immoꝛta-
litatem.et quod auferebat immoꝛtalitateʒ inferebat
moꝛtem.et quod inferebat moꝛtem erat moꝛtale.er
go a pꝛimo.nullum peccatum poterat eſſe in pꝛimo

homine quodq non eſſet moꝛtale. ¶ Item ſi adã pꝛi-

mo commiſiſſet veniale.quero vtrum potuiſſet pꝛni
tere. an non: Si non. ergo fuiſſet irremediabile. Si
ſic.ergo pꝛopter veniale peccatuʒ doluiſſet.ergo pai

. eum. contingit etiam iulgde,
ligere oꝛdinate et ſub deo.ſed inter bec duo cadit me
dium. vicʒ diligere aliquid ſub deo ſed inoꝛdinate. ſi

5 Mtem eſt ponere ſtatuz in quo
nõ poteſt peccare aliquis venialiter. nec moꝛtaliter.

Ckſatden
Guttecrre
ſchorſelona
Itcnbin
ſoſuarevnt
Cöctolaaur⸗
Ptergopt⸗
Ptorociun
hunntten
ttiisiuſ
Glipeioriq
auniectbe
Ba
taegnmin
Ruſeioenen
guratnen
Pochrnner⸗
füngituht
lunnlun
paonrnin
iliacfec
ehrbrntdor
topetgaut
nranaecſe,
Gncscbeborott
mgnuoch
umomnn
hiunnlun⸗
hanggue

ioiſnn
nfandcs
Unciicelen,
eerir
mtumng
Memntrit
wrzammin⸗
—
Umimscuchdrn
Mrfunt

õ

mun gtinn
tpatzid
scimni
“
etnntn
emmim tit
owatporni

4

onimns itnt
mWüeis
rmunhn
Azocbuett
nun wae
Asenmn
n nit
aud
Auimas

mnodle

Niihetiil
Ngurtſt

iig Aeinn

ute ltut
atiniit
Cor iiant
uulm
nmmmnu,
uſctuin⸗

Gtiinge

rinen

itenH

rant. (

E 1 “
2

ſwilis factus eſtet et ſi paſnbilis. ergo et moꝛtalis. cũ

eadem eſſet in eo ratio paſſibilitatis ⁊ moꝛtis.ergo
moꝛtale.vel eſſe irremediabile.vel ꝙ aliquid eſſet x
niale ⁊ inferret moꝛtẽ.que duo ſimul ſtare non pote·
ead paedictoꝝ intelligentiam eſt notanda

runt ꝙ adam pꝛimo peccato peccauit moꝛtaliter. co
tuiſſet tamen peccare venialiter.non tamẽ omni ge-
nere venialis. Quoddam enim eſt veniale ex genere
actus.ſicut dicere verbum ocioſum ⁊ mendacium io
coſum.vel cxire in vſum diſſolutum. et boc eſt veni /
ale non ſolum cum pꝛcuenit rõnis iudicium.ſed eti
am cauſa ſubſequitur.⁊ hoc peccato dicunt Adaʒ pᷣ⸗/
mo peccare potuiſſe. Eſt et aliud genus venialis ecc

cati quod dicitur veniale a veniendo.qꝛ venit ex ſur/

4ꝗo ones que hoc oſtendunt.

41 tebat eſſe ſanum. vel moꝛtuum.

4

nem oꝛiginalis iuſticie.quo inferioꝛ potentia ita ſub

debat᷑ ſuperioꝛi ꝙ nibil appeteret abſq; eius imperio

et dictamine.et hec poſitio ſatis fuit pꝛobabilis.Ve⸗
runtamen cõmuniter non ꝗꝑpꝛobant eam doctoꝛes
theologie.nam impꝛobabilitatem habet ſi quis attẽ

dat ad perfectionem ſtatus.et regulam rectitudinis
in qua erat.a qua etiam cum nullum haberet impel⸗
lens exire non poterat.niſi ↄptemnendo diuinam iu /
ſticiam. et fedando ſuam innocentiam. et corumpẽ
do naturam ſuam. que omnia faciunt pꝛimam cul/
pam ade non venialem ſed moꝛtalem fuiſſe.nec po⸗/

tuiſſe aliter eſſe. Et ideo eſt cõmunis opinio quaʒ ho

die appꝛobant doctoꝛes.ꝙ in ſtatu innocẽti

tum veniale eſſe potuit. Ande concedende ſunt rati
ndunt. (Ad illuq ergo quod obij
citur ꝙ pꝛius eſt peruenire dpornain obliquitateʒ
q; ad magnam.dm ꝙ verũ eſt vbi eſt curuitas pau
latiua ⁊ per ſucceſſonem.ibi autem potius fuit fra/

ctio ꝙᷓ curuatio. vel ſi curuatio dici debet. ergo ince
pit in conſenſu qui fuit moꝛtale peccatum. et ita int

rectitudinem ⁊ illam obliquitatem nõ intercedit me
dium. Et ſi tu queras vnde hoc: dico q boc non fuit
pter immediatã oppoſitionẽ rectitudinis ad pctm̃

moꝛtale.ſed quia i.
. vel ſecundum qᷣ
obijcitur ꝙ appetitus pꝛecedit co S8m .
verum eſt. ſed appetitus qui pꝛeceſſit conſenſuʒ pꝛi⸗/

moꝛum parentum non fuit libidinoſus. ſed natura/

lis. extunc autem incepit eſſe libidinoſus. quando

voluntas deliberatiua conſenſit. et tunc incepit etiaʒ

„

eſſe moꝛtalis. et ita nõ ante cepit peccatum eſſe qᷓ eẽ

moꝛtale. TAd illud quod obijcitur ꝙ mediuz eſt in

Z

ter diligere oꝛdinate ſub deo et inoꝛdinate ſupꝛa deñ.
doin ꝗꝙ et ſi ſit medium comꝑando ſtatum ad ſtatũ
impliciter. comparando tamen ad hominem illum
non cadebat medium. Ratio autem buius erat pꝛo⸗
pter magnam appꝛoximationem ad deum. ob quam
nibil poterat inoꝛdinate diligere quin per lvc deo in⸗

iuniain faceret. ac per boc ſupꝛa deum viligeret.
uae obiſcitur poterat dicere verbuz
noluz quod eſt veniale. dom ꝙ verbum ocioſum ei
iſſet mrrale pꝛogeer ſtatus pfectionem. Ande q3

2 Agdillud
ocioſuʒ quo
dicitur aliquod peccatum eſſe moꝛtale generaliter ſi

4

iu q̊ nõ poſſi

bet homo i
ct quod omni caret excuſatione non eſt dignum re
miſſione.
remiſſionem eſt irremiſſibile. ergo peccatum eſt ire

t de c in ſtatu tie pꝛimo
peccato peccauit moꝛtaliter.nec pꝛimum eius pecca

n nauanſe q̃dẽ vel opoꝛ
ſenſum. Hm ꝙ

—

uæ d gelere ſui gctus. hoc intelligenduʒz eſt reſpecua

nature lapſe. Ad illud quod obijcitur. quod põt 4
in maius poteſt in minus.idm ꝙ illud non eſt vo

rum. quia nõ eſt bominis potentia aliquando ita oꝛ/ H
dinata ad minus ſicut ad maius.vnde maius eſt o
minem moꝛi qᷓ; febꝛicitare.facilius tamen poteſt ali
quis alicui inferre moꝛtem qᷓᷓ febꝛe m. ſic et bomo pꝛi ·

mus citius potuit ſe occidere qᷓ deliberare.id eſt pꝛiꝰ

moꝛtaliter q;ᷓ venialiter peccare. ¶ Ac illud qd obij⸗
citur ꝙ quartus ſtatus eſſe deberet in quo poſſet tm̃
venialiter peccare.dᷣm ꝙ illum ſtatum nullo modo
couenit eſſe. Oꝛ enim aliquod peccatũ ſit veniale ali
cui hoc eſt ꝓpter magnam pꝛonitatem quam habet

ad peccandum. difficultatem quam babet ad bene HS
faciendum. ⁊ vbi bec ſunt eſt facilitas ad moꝛtale. et
Jo. qꝛ? x 1 ita nunq eſt ponere ſtatum in quo peccet venialiter
reptione ⁊ pꝛonitate nature coꝛruptc.et hoc pꝛeue
nit non ſubſequitur iudicium rationis.et tali pecca⸗
to dixerunt adam peccare non potuiſſe ꝓpter oꝛdi-

9

t peccare moꝛtaliter. ẽ tamẽ ponere eco

uerſo ſtatum.iſ.in quo contingit peccare moꝛtaliter ·

non venialiter ꝓpter defectum penitentie. huiuſmo⸗

di autem eſt ſtatus demo num.

—

¶ Nrum peccatuùm quod pꝛimo ſecutum eſt ex tẽpta⸗
tione illa fuerit remiſſibile vel irremiſſibile: Et ꝙ ir⸗ H
remiſſibile videtur. Aug. de mirabilibꝰ ſacre ſcriptu·
re.loquens de angelo dicit ꝙ; reſurgere non potutt.
auia de ſublimiſſimo ſtatu cecidit.ſed homo cecidit
nobiliſſimo gradu ⁊ ſtatu quem potuit habere in
via. ergo ſi enang reſurgere demon.pari ratione

nec homo. em peccatum ad quod nullam ha/

inationem nullam babet excuſatönes.

ſed peccatum quod omnino ineptũ eſt ad

miſibile quod fit ſine aliqua indinatione. ſed tale fu
it peccatum quod conſecutum eſt ex pꝛima tempta⸗
tione. ergo ⁊c.
inficit eſt incuràbilis.quia omnino ſanitatem ⁊ pꝛin

n morbus qui totam naturam

cipium ſanitatis expellit. ſed peccatum quod ex pꝛi -
maria temptatione ſubſecutum eſt totam naturam
humanaʒ infecit. videtur igit᷑ ꝙ fuerit moꝛbus inceu·
adam anteqꝙᷓᷓ peccaret non ſolũẽ ba-⸗

rabilis.¶ Itei
buit naturalia.ſed etiam gratuita.ſicut oſtẽditur in/

fa.· ⁊ hoc innuit glo. Luce.x. vbi dicit ꝙ bomo vuine
ratus fuit in naturalibus.et expoliatus gratuitis. a

ta ſed ſoluʒ naturalia. ſi·

gelus vo non habuit gratuita ſed ralia. ſ
cut oſtenſum fuit ſupꝛa. ergo maioꝛem coꝛruptione,

fecit peccatum hominis in bomine q;ᷓ peccatum an-/⸗
geli in angelo. ſed peccatum quod magis coꝛrumpi
minus eſt aptum ſanari. ergo ſi peccatum angeli fu

it irremediabile. multo foꝛtius peccatum bominis.

Seg contra. Penitentia eſt via ad veniam. ö pꝛi⸗-

mus parens poſteꝙ; peccauit. potuit penitere.qd oↄ.

quia doluit ⁊ penituit.ergo potuit veniam :

Item vignum

hominis eſt remiſſibile.S ⁊c.

„

bominis totamnaturã bumana infecit: ſi irremnii ,⸗
ſibile fuiſſet. tota humana natura damnata fuiſet.k
diuina ꝓuidentia ⁊ diſpoſitio qᷓ bominẽ fecerat pp
beatitudinem fuiſſet fruſtrata. ⁊ ita eſſetñ anan.

eni miſeri·
cordiam ienenne Speccatum eius fuit remiſſibile.
Item vi ſt ꝙ qui ab alio deiſcitur ab alio
adiuuetur. ſed homo cum peccauit alio temptante
deiectus eſt. ergo debuit ipſum babere pꝛeſidiũ et aaiad
iutoꝛium ad feui ſer gt babito peccatum
Gtez peccatum bmi

: — 2

Ntem non eſt maioꝛis ſtabilitatis culpa q gratia. obijcit᷑ ꝙ bomo nullam habuit inclinationem. dom nii⸗
nec demeritum qᷓ meritum. ſi culpa age fuiſſet ire et ſinõ habuit inclinatiuum interius. habuit ta enptue
miſnbilis. gratia pꝛecedens fuiſſet inamiſſibilis. ergo men impulſiuũ exterius.ratõne cuius aliquo modo nruͤneennt
ſi gratiam potuit amittere.pari ratione votuit a cul · fuit petm̃ eius excuſabile.eſto tñ ꝙ excuſabile nõ eẽt tntiotenhte
pa reſurgere. Queſtio eſt igi ꝓpter quidl remiſſibile in ſe.nibilominus excuſabile factũ eſt qũ bomo ince⸗ lcnotence
fuit peccatum bumanũ.no angelicum: ¶ R.dom pit de ſua tanſarellionewlere e illud qð obꝛ ꝙ 48 nnun
) pꝛimũ peccatum hominis qð ex temptatione dya tota nꝗ ẽ coꝛrupta.dð.ꝙ ⁊ ſi coꝛrupta ſit tota qẽtum n egpal⸗
boli ſubſecutuz eſt remiſſibile fuit. Et ſi querat᷑ rsꝛtio ad totã poſteritatẽ que ſemialit ex adã ꝓcecdit. nibi nuc l
buius. dm ꝙ; ex tribus rationibus. vna poteſt ra lominus tñ remanſit ipſi ade ſemen in quo benedi/ ermfie
tio ſufficiens colligi. Remiſſibile nanq; fuit peccatũ ccte ſunt omnes gentes.i.xpᷣs in quo nulla fuit coꝛru⸗ unge ftdis
pꝛimi hominis.quia erat in carne moꝛtalis.in volũ/ ptio.immo mẽbꝛũ ſaniſſimũ fuit.⁊ ideo ſua cauteri/ in ſutcs
cate vertibilis. in tranſgreſſione excuſabilis. Carnis ʒatione cetera mẽbꝛa a fece peccati curauit. Reman ſnn⸗ rnüpe
moꝛtalitas faciebat remiſſibilitatem. potuit enim di ſit etiam in homine aliqua naturalis rectitudo.vtro z n
uina iuſticia ſeueritatẽ et equitatem ſui iudicij in b⸗ te ſinderiſis que nõ fuit in eo extincta.qua mouente n
mine exercere pꝛeter eternam damnationẽ in boc 2 inſtigante. potuit peccatũ deteſtari.⁊ deteſtãdo ad uug catun
hominem peccatoꝛem moꝛti tradidit. ⁊ hominis in/ deñ reuerti.⁊ reuertẽdo curari. illud qð obꝛ ꝙ 49 nunſoh nini⸗
nocent moꝛteʒ ꝓ ſatiſfactione ſuſcepit.vt ſic exerco hõ hũit naturalia et gratuita qñ peccauit.DOdm ꝙ ⁊ aul
ret᷑ in bomine ſeucritatis vindicta ꝓ culpa ꝓpetra ſi aliquod donũ amiſerit in peccando qð lucifer non ue
ta. vt quẽadmodum homo voluntarie peccando de prerdidit. quia non habuit. tamen rectitudo non eſt ſan enck
um deſeruerat. ⁊ ſeipᷣm moꝛte culpe occiderat. ſic ſpi adeo obliquata in hominc ſicut fuit in dyabolo.⁊ nõ iaupi
iitus inuitus deſereret coꝛpus.⁊ moꝛs exigat᷑ in p- tam impꝛobe ⁊ ꝑtinaciter adbeſit ei quod appetijt ſi ſgettucin
na.ſicut commiſſa fuerat in culpa. Angelus autem ꝑ cut angelus qui nullum babuit retardatiun. ſatg muim

naturam immoꝛtalis erat.nec moꝛi poterat niſi moꝛr ¶ Queſtio. ii,j. i
te eterna.non enim erat alia via exercendi in ipſum ¶ Atrum peccatum quod ex illa tem ptatione ſubſecu
iuſticie ſeueritatem.niſi ꝑ moꝛtez damnationis eter tum eſt. fuerit grauiſſimũ oim peccatoꝝ:?Et q ſic vi
ne.⁊ ſic carnis moꝛtalitas multuʒ facit ad hoc ꝙ ꝑec det᷑.Aug.xiiij.de ciui.dei. Magna fuit in pꝑccãdo in,
catum hominis eſſet remiſſibile. Aoluntatis vertibi iquitas. vbi tanta fuit in nõ peccando facilitas.Ex q̊ᷓ
litas ad hoc nibhilominus faciebat.qꝛ enim bomo cõ verbo clicitur tale argumentũ. Abi maioꝛ eſt ad ob-

ditus eſt in vertibilitate arbitrij que non tm̃ debebat diendum facilitas.ibi maioꝛ eſt culpa in ↄptemnẽdo. es Pypuiman
eſſe in co ad momentum ſed etiam ad tẽpus diutur- ſed pꝛimo homini obedire fuit facilimũ.ergo in trãſ hhauulte bi
num.qꝛ longo tempoꝛe debebat eſſe viatoꝛ. binc ẽ q greſſione illa fuit peccatum maximũ. (Renm Aug. ogeuter dr
ſicut gratia adueniens eius volũtati nõ abſtulit vᷣti / ibidem. obedientia ſecundi hominis eò eſt pꝛedicabi Puninquelberp
bilitatem ad malum. ſic culpa ſuꝑueniens nõ abſtu/ lioꝛ quo factus eſt obediens vſq; ad moꝛtẽ.Ex q̊ ver chalinaundee⸗
lit potentiã reuertendi ad bonum.⁊ ſicut potuit tũſ/ bo poteſt elici tale argumentũ.ſicut qui eſt obediens unllnderigton
redi ita potuit conteri. ⁊ ſicut ꝑ culpaʒ peruenit ald vſqʒ ad moꝛtẽ habet maximũ meritum in obediẽdo ckiniicnd
rram diuinam. ſic per penitentiam redijt ad gratiaZ3. ⁊ eſt maxime laudabilis ſicut fuit filius dei. ſic qui ſic Ctavgluntuen
NHoc aũt angelus nõ habuit. ſicut oſtenſum fuit ſu/ eſt inobediens vt etiam nõ deſiſtat ꝓpter timoꝛẽ moꝛ eſertet S
pꝛa diſt. vij. ꝓpter bꝛeuitatẽ ſpacij merendi poſtq vo tis maxime culpabilis eſt et vituperabilis.ſed talis Dupoppgren
luntas eius vertibilitatem habere non poterat.ſicut fuit inobedientia pꝛimoꝛũ parentum qui cõminati/
ibidem oſtenſum eſt. Excuſabilitas etiaʒ in culpa fa one moꝛtis nõ timuerũt tranſgredi diuinũ manda/
cicbat ad peccati hominis remiſſibilitates;. Quia emf tũ.g vr ꝙ illud pctm̃ fuerit maximũ. ¶ Itẽ tãto gra NXII
aulio ſuggerente cecidit. dignum fuit per alium ſuble uius eſt pctm̃ qᷓ;to magis coꝛrũpit.qꝛ peccatũ eſt coꝛ Drſtonacſ
uari. ideo competebat ſibi mediatoꝛẽ habere.⁊ qͥa ruptio modi. ſpecici.⁊ oꝛdinis.ſed peccatum pꝛimo/ . ul
lapſus nõ poteſt reſurgere ſine manu ſubleuante. et rum parentũ fuit maxime coꝛruptiun.qꝛ non ſolum an 3
inimicus nõ poteſt reconciliari ſine mediatoꝛe inter· ipſos coꝛrupit.ſed etiã totum genus bumanũ. fuit “ eſt ᷣ
ueniente. binc eſt ꝙ peccatum bominis fuit remiſſij oim pctoꝝ maximũ. ¶ Itẽ tanto grauiꝰ eſt petiñ q⸗ itie
bile.non peccatũ angeli.quia homo ꝑ alium cecidit. to maioꝛ pena punit᷑ ꝑ iuſtũ dei iudiciũ.ſed peccatũ
aglium debuit babere adiutoꝛem ⁊ releuatoꝛem. ange pꝛimoꝝ parentũ fuit pena moꝛtis ⁊ exhereditatiõis
ius vo non. quia cecidit ꝑ ſemetipſum. et hec eſt ra in ſe ⁊ in ſuis poſteris. ⁊ hec maxima eſt oim penaꝝ.
tdti quam magiſter reddit in litera. Et ſic patet ꝙ tri· ergo illud peccatũ fuit maximũ. Wes cõtra. Mi/ h
plex eſt ratio quare peccatum hominis remiſſihile fu nus eſt petm̃ remiſſibile ꝙ irremi ibile. ſed peccatu
ti. et iſte tres concurrentes reddunt vnam rationem illud fuit remiſſibile.vt ſupꝛa pꝛobatum eſt. multa
ntegamnterbes tamen pꝛecipua eſt ratio ꝗᷓq me aut peccata ſunt irremiſſibilia ergo ac.¶ Nem gra⸗
io loco poſita cſt. ſ. vertibilitas voluntatis poſt la uiꝰ ẽ petm̃ qdð nullo mõ ẽ excuſabile q; qd aliquã bʒ
pſum. per quam homo ſuſceptibilis erat penitentie. excuſationẽ.ſed pct̃ pareut pꝛimoꝝ aliquã habet 4
mediante qua ad veniã poterat ꝑuenire. Conceden excuſationẽ in hoc ꝙ factum eſt ad alienam inſtigati Peignie
Ael ſunt igit rationes oſtendẽtes petm̃ hois qð ex pꝛi oneʒ.peccatũ autẽ in ſpiritumſanctum coloꝛez excu Aiela
A46 ma temptatione ſecutũ eſt fuiſſe remiſſibile. Ad ſationis nõ habet. ergo pe m̃ illud nõ fuit pctm̃ gra- tecſinide,
illud quod obijcit᷑ cecidit de nobiliſſimo ſtatu.vö. uiſſimũ. Item tanto grauius eſt pctm̃ ito ex ma lun nulire
qꝙ qᷓ;uis bomo eſſet in ſtatu ſublimi.nõ tñ ſic dicit᷑ de ioꝛi libidine cedit.ſed in pꝛimis pentibus regnauiet fulae

ſublimiſſimo ſtatu cecidiſſe ſicut angelus. Angelus minime libido a voluntatis impꝛobitas cun coꝛuy i
Ecj pꝛoximus erat gloꝛie.adeo ꝙ vno ſolo motu con natura eſſet munda ⁊ ſalua.g videt᷑ ꝙ illa tranſgreſ/
uerſionis ad deum poterat effici gloꝛioſus.non ſic fu ſio ex inobedientia non fuerit maxima. ¶ Itez gra⸗
47 it de bomine. ⁊ ideo non eſt ſimile. ¶/Ad illud quod uius eſt peccatũ qð eſt õ naturã ⁊ rõnẽ ⁊ inſtitutõeʒ

ticſee
u dine⸗
stigndſ
kaaſcleni
ictcibenett
igſchfn
nſttzgin
ir dobenet⸗
wonllafitgen,
oſn aug,
Mann enn
lsfuinlen⸗
ncn guunute
1ſäco
W
cant Qnngt
Mhoclackerton
nnntugovonck
endwo.rn⸗

Kagulnpenti
mrm.

Utngtanencinien
aum Cgſen
aſutn tihi⸗

NCandofuclts

Abiminckrtk
kalpanomnid.
tiacliniapunt
mni ſud
Nninsgiftte,
iormmtihi
iim gifintan
õ
itiusmilecni

ſingonntiaſn

mamnis ſei
Paumdichnitn
cu uninn
iee G

”

Gushmmni⸗
ngur ctoan,
i uti
tstchenlund
mackcinpo
n SN

viuinatn q; quod ſolum eſt contra diuinum manda

tum.ſed peccatum pꝛimoꝛum parentuʒ quod ex illa
temptatione ſecutum eſt nec fuit omnino contra na
turq nec ↄtra rationem.ſed ſolum ↄtra diuinaʒ inſti
tutionẽ.naʒ nec natura nec ratio ꝑ ſe dicebat de illo

ſunt contra naturã ⁊ rationẽ ⁊ inſtitutionẽ diuinazʒ.

que nos Ppiamus peccata contra naturam.ergo
non videt᷑ ꝙ illa pꝛimoꝛũ parentũ tranſgreſſio omni

5So um peccatoꝝ fuerit maxima.¶ E. dᷣm ꝙ cũ mult!

modis poſſit dici peccatũ vnum grauius ⁊ maius al
tero.ad pꝛeſens tamen attendendũ eſt ꝙ tribꝰ mo/
dis dicit᷑ vnũ peccatũ eſſe grauius altero. Aut ꝓpter
maioꝛem libidinẽ.aut ꝓpter maioꝛẽ ingratitudincʒ.
aut ꝓpter maioꝛẽ coꝛruptionẽ. Si pᷣmo modo loqua
mur.ſic peccatum illud nec fuit maximum ſimplici/
ter.nec maximũ omuis peccatoꝝ.ex maioꝛi em̃ libi/
dine dyabolus peccauit.et etiã multi filij adã ex ma
ioꝛi libidine peccant qᷓ; peccauerit pꝛimꝰ parens. Si

vᷣo ſecundo modo dicatur peccatũ maius.ſ.q;tũ ad

ingratitudinẽ.ſic peccatum ade nõ fuit maximũ ſim
pliciter. maximum tamen fuit omniũ humanoꝛum.

tres. In pꝛima determinat de genere pꝛimi peccati generaliter. In ſecunda vo de gener

(S ſtinctio. xxij.de hominis tranſgreſſione.
Ic videt᷑ diligenter inueſtigandum ⁊c. Supꝛa egit magiſter de lapſu hominis in compatiõe ad dya/
bolum temptantem.in hac vo partc agit q;tũ ad bomi

2 —a

Maximũ nanq; ſimpliciter non fuit. quia dyalolus
ex maioꝛi ingratitudine peccauit.cuʒ plura bona in

ſua creatione perceperit. ⁊ de ſublimioꝛi ſtatu lapſus
fuerit. fuit tamen maximũ omniũ bumanoꝝ.quia in
nobilioꝛi ſtatu ⁊ altioꝛi erat qᷓ; aliquis poſteroꝛũ ſuo

rũ qui lapſus fucrit in peccatũ.et ideo maxime iudi/
catur fuiſſe ingratus. Si aũt dicat᷑ tercio mõ pecca⸗
tũ maius altero ratione maioꝛis leſionis.ſic quodã/
modo fuit maximũ omniũ ⁊ quodãmodo nõ. Ma/

ioꝛ em̃ leſio dupliciter poteſt intelligi et eſre.ſ.inten/

ſiue.⁊ extenſiue. Intenſiue loquẽdo peccatũ ade nõ

fuit maxime leſionis.quia nõ adeo depꝛauauit volũ

tatẽ ſuã ſicut multa peccata depꝛauãt Extenſiue vo

loquendo peccatñ illud maxime leſionis fuit.qꝛ nul⸗

ſurn pece tu eſt quod tot pſonis nocuerit. ⁊ in tot ꝑ

tranſcat.ſicut illud peccatũ quod ꝑpetratũ fuit ex tẽ
ptatioe pꝛimaria.⁊ ita quodamodo fuit grauiſſimũ.

quodãmodo non.Ex hoc patet reſponſio ad ratio/

nes ad vtranq; partem adductas. vtreq; em̃ ſᷣm di⸗
uerſas vias verum concludunt.ſicut aſpicienti ſatis
planum eſt. olpletantt igtm

„

nẽ tranſgredientẽ. Diuidit᷑ aũt pars iſta in du

zzs partes. In pꝛima determinat de peccato pꝛimoꝝ parentũ qtum ad genus. In ſecunda vo qtum
dQng radicẽ. vtrũ.ſ.fuerit ex induſtria.an ex ignoꝛãtia.ibi.His aũt oppõi ſolet hoc modo.

Dꝛima pars babz
eccati viri ⁊ mulie

ris ſpccialiter. ibi.Et talis quidem elatio in mente mulieris. In tercia vo determiat quis coꝝ peccauerit ma
gis grauiter.ibi.Ex quo manifeſte animaduerti poteſt ⁊c̃. Quelibet aũt harum partium diuidi põt in duas.
Mai in qualibet pꝛimo determinat veritatem. In ſecunda remouet dubitationem. ¶ Scda vo pars pꝛin/
cipalis in qua determinat de peccato qtum ad radicẽ diuidit᷑ in tres partes. In pꝛima Inquirit vtrum pecca

tum illud ex ignoꝛantia ꝓceſſerit et ꝑ illam excuſari babeat. In ſecunda vo querit vnde pꝛoceſſerit pᷣmi ⸗ .
cati malicia.ibi. Solet etiam queri cum ſine vicio eſſet natura ⁊c. In tercia vo inquirit cũ peccatum illu

ec

erit a voluntate.vtrum pꝛimo ante voluerit q́; peccauerit. ibi. Si vo querit᷑ vtrum voluntas peccatuʒ illud
pꝛeceſſerit ⁊c. Subdiuſiones partium ⁊ intellectus ſatis apparet.pꝛimo em̃ magiſter determinat de ipſa cul/
pa pᷣmoꝝ parentum in ſe.ſcdᷣo vᷣo ꝓut comꝑari habet ad radicem ignoꝛantie. B

XXII

Opinio quoꝛan
daʒ qui dicunt
elationẽ pᷣceſſiſ/
ſe in aio hois.

dũ ꝙ hõ dẽh

Beterminat veritatẽ de genere pꝛimi pcti generalirt. 9
Ic videt᷑ diligẽter inueſtigãdum eẽ qͥ fuerit oꝛigo ⁊ radix illiꝰ pcti:
Quidã putãt quãdã elationẽ in aĩo hoĩs pᷣceſſiſſe.ex q̃ dyaboli ſug
geſtiõi oſenſit. Qð videt᷑ aug.innuè ſuꝑ geñ.ita inqdens. Mõ ẽ putã
jcet᷑ niſi pceſſiſſet in eo q̃dã elatio cõpmẽda.vt ꝑ humilitatẽ pctĩ
ſciret q;falſo de ſe pᷣſũpſerit.⁊ ꝙ nõ bñ ſe hʒ natura ſi a faciẽte receſſerit. Itez

in eodẽ. Quõ vbis tẽptatoꝛis credet mulier deũ ſe a re bona ⁊ vtili phibu⸗
iſſe.niſi ineſſet eiꝰmẽti amoꝛille ꝓpꝛie ptãtis.⁊ de ſe ſuꝑba pᷣſũptio.q ꝑ tem⸗
ptationẽ fuerat ↄuincẽda aut ꝑimẽda.Deniq; nõ ↄtẽta ſuaſiõe ſᷣpẽtis aſpe/
xit lignũ bonũ eſu.decoꝝ aſpectu.nec credẽs ſe inde poſſe moꝛi. foꝛte puta/
uit deũ alicuiꝰcã ſignificatiõis illa dixiſſe iõ mãducauit.⁊ dedit viro ſuo foꝛ
taſſis cũ aliqᷓ ſuaſiõe quã ſcpᷣtura intelligẽdã reliqt. vel foꝛte nõ fuit ſuaderi
nece cũ eã moꝛtuã eẽ illo cibo nõ videret vir. Sicut ̊ nõ eſt ꝑmiſſus dyabo

Aug. ſup gene.
Oꝛ aliter locu⸗
tus eſt dyabo/
lus in muliere
ꝙ; in ſerpente.

dei ꝑ virũ venit ad mlierẽ.ita dyaboli tẽptatõ ꝑ mlierẽ trã d v-
muliere vo q̃ rénal erat nõ ipe ẽ locutꝰ vt ĩ ſerpẽte.ſᷣ ꝑſuaſio eiꝰ.quis inſti/⸗
ctu adiuuaret interiꝰ qð ꝑ ſerpẽtẽ gerebat exteriꝰ.Ex pᷣdictis tẽptatõis mo⸗
dus atq; ꝓgreſſus inſinuat᷑.necnõ etiã qð pᷣdiximus innui videt᷑.ſ.ꝙ tẽpta

lus tẽptare femina niſi ꝑ ſerpẽtẽ.ita nec virũ niſi ꝑ feminã. vt ſicut pceptum

—

ſiret ad virü. In

tionẽ pꝛeceſſerat aliqua elatio ⁊ pᷣſumptio in mẽte hominis.
¶ memouet dubitationẽ an elatõ pceſſerit in mente hos. b

ſi ita fuit.non ergo alterius ſuggeſtione pꝛius peccauit.cum

eautoꝛitas tradat ideo peccatum dyaboli incurabile eſſe. quia nõ ſuggeſtiõe

ſed pꝛopꝛia ſuperbia cecidit.hominis vᷣo curabile.quia nõ per ſe ſed ꝑ aliũ
cecidit.⁊ ideo per alium reſurgere potuit. Quocirca pꝛedicta verba Augꝰ.
pium ac diligentem lectoꝛem efflagitãt.que ſic intelligere ſane quimus. MNõ
deüceret᷑ homo in actum illius peccati.vt ſcʒ lignum vetitũ ederet.⁊ in has
miſerias per temptationem dyaboli.niſi elatio compꝛimenda pceſſiſſet.-non
vtiq; temptationem ſed opus peccati.Talis em̃ fuit oꝛdinis ꝓceſſe us. Dya/
bolus temptando dixit.Si comederitis eritis ſicut dij ſcientes bonũ et ma⸗

lum.quo audito ſtatim menti mulieris ſurrepſit elatio quedam ⁊ amoꝛ pꝛo⸗

Quomodo in-
telligenda ſint
verba h di

illa

7

Aige temptati
onis oꝛdinem.

pꝛie poteſtatis.ex quo placuit ei facere qð dyabolus ſuadebat ⁊ vtiq; fecit.

Suggeſtione igit᷑ peccauit.qꝛ temptatio pᷣceſſit.ex qua in mente eius oꝛta ẽ
elatio quã peccatum oꝑis ſecutum eſt ⁊ pena peccati.

¶ Beterminat veritatem de genere pcti viri et mulieris ſpãliter. c
Ertanie quidem elatio in mente mulieris fuit ꝓ certo qua credidit ⁊ voluit
habere ſimilitudinem dei cum equalitate quadam.putans eſſe veruʒ qu.od
dyabolus dicebat.Et ideo ſpecialiter mulierem cõmemoꝛat Augꝰ.inquiẽs

Quomodo crederet mulier dyabolo niſi eẽt in mente eius ſuperba pꝛeſum⸗

QAue fuit elatõ

ptio.Et quod ibi ſequitur.ſcʒ que ꝑ temptationẽ fuerat cõuincẽda vel peri:· “

menda.ad mulierem referendum eſt. vt intelligat᷑ que mulier non elatio fue

rat ꝑ temptationem ⁊c̃. ”Ʒ”cR
¶ Remouet dubitationem que fuit elatio viri.an crediderit vel voluerit
uod mulier. dW

tio menti eius ineſſe ilico poſt temptationem ex qua voluit lignum vetitum

experiri.cum mulierem nõ videret moꝛtuam eſca illa ꝑcepta. Vñ Aug.ſuꝑ

Geñ.Cum apoſtolus adam pꝛeuaricatoꝛem fuiſſe oſtendit dicens.In ſimili
tudinem pꝛeuaricatiõis ade.ſeductũ tamen negat vbi ait.Adam non eſt ſe⸗
ductus ſed mulier. VUnde ⁊ interrogatus nõ ait.mlier ſeduxit me.ſed dedit
mihi ⁊ comedi.Mulier vᷣo dixit.Serpens ſeduxit me. Hhanc aũt ſeductio/⸗
nem ꝓpꝛie vocauit apis ꝑ quã id quod ſuadebat᷑ cũ falſum eẽt verum puta
tum eſt.ſ.ꝙ deus lignũ illud ideo tangere ꝓhibuerit.quia ſciebat ceos ſi teti⸗

giſſent ſicut futuros deos.tanqᷓ; eis diuinitatẽ inuideret.qui eos homĩies fe⸗
cerat. Sed et ſi virũ ꝓpter aliquam mentis elationem que deũ latere nõ po
terat ſollicitauit aliqua expiendi cupiditas.cũ muliereʒ videret accepta illa
eſca nõ eſſe moꝛtuã. nec tamen eũ arbitroꝛ( ſi iã ſpũali mente pꝛeditus erat)

vllo mõ credidiſſe quod dyabolus ſuggererrt.
Neterminat veritatẽ quis eoꝝ peccauerit magis grautter. e.
¶Ex quo manifeſte animaduerti põt.qs eoꝝ plus peccauenit.adã.ſ.vel eua:

Plus em̃ videt᷑ peccaſſe mulier que voluit vſurpare diuinitatis equalitatẽ

⁊ nimia pᷣſumptione elata credidit ita eſſe futurum. Adã ⁊o nec illud credi/⸗

dit.⁊ de pnia ⁊ dei miſericoꝛdia cogitauit.dũ vxoꝛi moꝛẽ gerẽs eius ꝑſuaſio
ni conſenſit.nolens eam contriſtari ⁊ a ſe alienatam relinquere ne ꝑiret.arbi
tratus illud eſſe veniale non moꝛtale delictum. Vnde Aug. Apoſtolus ait.

adam non eſt ſeductus. Qð vtiq; ita accipi poteſt.vt intelligat᷑ nõ eſſe ſedu

ctus pꝛioꝛ.ſ.vt in eo in quo mulier.vt.ſ.crederet illud eẽ verum.eritis ſicut

dij. ſed putauit vtrunq; poſſe fieri.vt vxoꝛi moꝛẽ gereret.⁊ ꝑ penitẽtiam ve
niam haberet.Minꝰg peccauit qͥ de penitentia ⁊ dei miſericoꝛdia cogitauit
Poſtq; enim mulier ſeducta manducauit eiq; dedit vt ſimul ederent. no⸗
luit eam contriſtari quam credebat ſine ſuo ſolatio contabeſcere. et a ſe

let queri vtrum illa talis elatio ⁊ amoꝛ ꝓpꝛie poteſtatis in viro fuerit ſi⸗
cut in muliere: Ad quod dicimus.quia adã non fuit ſeductus eo modo quo
