bugfag diſponeʒ ſeqͥ opꝰ.nõ imediate vt tũc ſit qũ qͥs pᷣ diſpoſuit.ſ p loco ⁊ tpe.ſicut dicent diſtõ oꝛdinauit.⁊ ſic eſt
eludn in poſito. nam de) pduxit nõ tũc cũ flli genuit in à diſpoſuit. ſicut gnando fili ab etemo diſpoſuit ſe pdu
N utiſir cturũ in tpe.ſic ꝓduxit in tpe. In ipa ei diſpõne dei eterna nõ ſolũ erat ꝙ res pducerent᷑ ſ etiã qñ ꝓducerẽt᷑.
tin 2 5 mõ dicẽ in diuerſis diebꝰdictũ eandẽ impoꝛtat diſpõnem. ⁊ eternã in q̃ ſij diſponunt᷑ eternalj q ſucceſſi/
he deſni une pducunt᷑ ey tpe. Sic igit᷑ pᷣ ⁊ ſco mõ pot hic accipi dicẽ.ſᷣ ſcdo mõ mag pꝛie.tercio aũt mõ non videt᷑ hic
gi art , accipi.qꝛ nõ conotat᷑ ibi alids effectꝰ?. nec actu. nec habitu. nec videt᷑ etiã illo tercio mõ mag ꝓpꝛie accipi actꝰ
AN np dicẽdi.nã ſicut dictũ fuit in pᷣ li.di.xxvij.dicẽ ꝓpꝛie nõ eſt ſine vᷣbo.ſiẽ nec ꝓpꝛie ibi dĩ eſſe locutio vbi nullꝰẽ ſer⸗
giunn mo. Hihilomin? tercixmod accipiedi diet no vi eſſe oĩo impꝛobãdꝰ p eo ꝙ ſat rõnabilr vr poſſe ocedi qꝙ qli
. u une bet pſona loquat᷑ ſe alteri. Si em̃ iſte actq eſt dicẽ ↄuenit cuilibʒ pſone create.pt ↄuenire cuilibʒ pſone incre
n⸗ ſi 5 ate. vel ve vł mõ trãſſũptiuo.iſte tñ modꝰ accipiẽdi nõ opetit ꝓpoſito.⁊ pꝑ ̊ patẽt q̃ obiecta ſt. d ⸗ pn⸗
pune, ii.iĩ filio crea. de. ce. ⁊c. Cõtra.Si ei crea mutatõ c.⁊i filio nibhil mutat᷑.g i filio nihil creat᷑. Itẽ q̃rit᷑ qre iſta ac-

terni ”” EE EEeeen enn, n S — 2krkk de
nt⸗ gen pit. pater eſt in filio ⁊ creat in ſilio.ita ʒ h pᷣpoſitio in. refert᷑ ad verbi eẽndi ⁊ ad verbũ opandi. hec aũt nõ

.

Ai.

I

recipit᷑ pater eſt ꝑ filium. q;ᷓuis iſta recipiat᷑ pater opatur ꝑ filii. Querit᷑ etiam quã babitudinemn impoꝛtat
6 hbec pᷣpoſitio ꝑ.cum dicit᷑ de pater creat ꝑ filium.Re.dm ꝙ bec pᷣpoſitio in.põt impoꝛtare cauſalitateʒ.⁊ po
teſt impoꝛtare identitatẽ. Cauſalitatẽ.vt cum dr.om̃ia ſunt in deo. Identitatẽ.vt cũ dicit᷑.pr̃ eſt in filio. Hec

aũt pᷣpoſitio ꝑ.quantũ eſt de ſe impoꝛtat cauſalitatẽ. Dico igit᷑ ꝙ ↄuenienter dicit᷑ deus oꝑari in filio.⁊ ratio

ne identatis.qꝛ pater oꝑans eſt in filio.⁊ ratõne cauſalitatis.qꝛ filius eſt cauſa effectꝰ ꝓducti a patre.⁊ ideo H̊
pᷣpoſitio in.cum ſuo caſuali accipit᷑ in diuinis cũ verbis abſolutis ⁊ cũ tranſitiuis rõne duplicis habitudinis
ſcʒ cauſalitatis ⁊ identitat.hec aũt pᷣpoſitio ꝑ.qñ impoꝛtat habitudinẽ cauſe ⁊ pꝛincipij nò recipit᷑ niſi in illis
verbis q̃ impoꝛtant aliquẽ effectum reſpectu cuiꝰfilius habet cauſalitatẽ.⁊ idco recipit᷑ ꝙ pater oꝑatur ꝑ fi⸗

„

lium. ſed tamen nõ reci
hec ſufficiant.

.

foꝛmatõne lucis q̃ᷓ eſt opꝰpꝛime diei querun

tur tria. Pꝛimũ eſt de ipſa lucis ꝓductione.

Scðdm eſt de ipſiꝰlucis effectu ⁊ illuſtratone.Terci/⸗
um eſt de ipſiꝰlucis eſſentia ⁊ nã in ſe.( inea pᷣmũ
duo querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrũ ꝑ illã lucem q̃ di/
citur eſſe opus pꝛime diei intelligat ſcriptura lucem
coꝛpalem vel ſpuũalem. Scdo dato ꝙ intelligat coꝛ⸗
poꝛalem.eſt qõ q̃liter faciebat diẽ ⁊ noctem.
Circa quã ſic ꝓcedit᷑ ⁊ oſtendit᷑ ꝙ illa lux qᷓ dicit᷑ pꝛi
mo die fuiſſe creata nõ crat lux coꝛpalis. Lux coꝛꝑa
lis eſt ad decoꝛẽ ⁊ ad ↄplementũ celi ſiderei ſiue fir/
mamenti.ſi &̊ qd oꝛnat ⁊ decoꝛat aliqd coꝛpꝰ nõ põt
nec dzʒ ante ipᷣm fieri. cum ꝓductio firmamenti ſpe/

ctet ad opus ſcde diei.videt᷑ ꝙ pꝛimo die lux coꝛpa-

lis nec potuit nec debuit fieri.⁊ fuit facta lux coꝛxoꝛa
lis vel lux ſpnᷣalis.g̊ ⁊c. ¶ Itez in enũeratõne opeꝝ
ſex dierũ intendit ſcriptura explicare ꝓductõeʒ illo/
rum q̃ ↄſtituũt vniuerſum ſicut manifeſtũ eſt.gᷓ vel

creatura ſpnñalis vtpote angelꝰnon eſt de ↄſtitutůòne

vniuerſi.vel ſcriptura rerũ ꝓductõeʒ inſufficiẽter ex-
plicat ⁊ tradit.vel oꝑtet ꝑ aliquid ibi poſitum expꝛi⸗
mi.ſᷣ̊ pꝛimi duo modi ſunt incõueniẽtes.reſtat ergo
ꝙ ſcriptura explicat ꝓductõeʒ creature angelice.ſed

creatura angelica fuit in pꝛincipio creata ſicut oſten

ſum eſt ſupꝛa.ᷣ pꝛioꝛ oĩm creata eſt ſapia.g eins ꝓ/

ductio expꝛimit ꝑ opus pꝛime diei vel ſaltem foꝛma
tio.ſed opus pꝛime diei nõ fuit niſi ꝓductio lucl.g ꝑ

lucẽ intelligit ſcriptura naturã ſpalem. ¶ Neʒ lux
de ſpuũalibus ⁊ coꝛꝑalibus dicit᷑ ꝓprie.magis tñ pꝛo/
prie de ſpnñalibꝰq;ᷓ de coꝛpalibus. ſicut dicit Aug.ſu/

per geñ.ad lr̃am. Pꝛoprijſſime em̃ de lux eſt.⁊ q̃ ad

ipᷣm magis accedũt plus babẽt de nã lucis.g in ꝓdu

ctõne lucis illa crcatura debet pꝛincipaliter intelligi

cui pꝛincipaliꝰↄuenerit.ſᷣ hec eſt creatura ſpnalis.ꝗ
⁊c̃. ¶ Item lux iſta coꝛpalis eſt ad fomentũ planta/
rum ⁊ animaliũ.⁊ etiã ad ſolaciũ hominum..ſi g̊ pꝛi⸗
mo ⁊ ſcdo die nõ crant plante q̃ fouerent᷑.nec aima
lia nec homines quibꝰilla lux aliqð ferꝛet obſequiũ.
videt᷑ ꝙ deus fruſtra feciſſet eam in primo dieruz. q;
ſi deus nihil fruſtra facit.reſtat ꝙ ꝑ illam lucẽ nõ in/
telligit᷑ lux coꝛpalis ſed ſpũalis. ¶ Item lux illa que

pꝛimo die creata eſt.erat lux coꝛpalis.g diẽ ⁊ nocteʒ

coꝛꝑaliter faciebat.ꝗ̊ videt᷑ ex hoc ꝙ; ꝓductio ſoł fu/
erit ſuꝑflua. ¶ Item ſi lux illa fuit coꝛpalis.cum eſ/
ſet bona debuit a diuina bonitate in ſuo eſſe ↄfirma-
ri. ſic em̃ onie aug. vidit deus ꝙ eſſet bonum.i.qð
placuit vt fieret.placuit etiã vt in ſuo genere perma
neret.g videt᷑ ꝙ ſi lux illa ꝑfecta eſſet in pꝛincipio ꝙ
adbuc maneret.g ſi magne dlaritat eſſet illa.impoſſi
bile eẽt ꝙ ſenſum nr̃m latẽt. ſi igit᷑ lumẽ eiꝰnõ ꝑcipi/
mus ſenſu. ⁊ vſum eius nõ capimꝰintellettu.ipſa nõ
eſt.̊ nuncᷓ fuit. Sʒ ↄtra hoc obijcit᷑ ⁊ oſtenditur

DBintelligentiã buius partis in qua agit᷑ de

pit᷑ ꝙ pater ſit ꝑ filium. ſed bec planius dicta ſunt in pꝛimo li.di.xxxij. ⁊ ideo ad pᷣſens

ꝙ lux illa corpalis fuerit ꝑ textum pꝛimo. quia ante
foꝛmatõeʒ lucis pᷣmittit᷑ ꝙ tenebꝛe erant ſuꝑ faciem

abyſſi.& ſi ꝑ abyſſum intelligit᷑ materia coꝛpalis.lux

qᷓ facta eſt ad expulſionem illaꝝ tenebꝛaꝝ erat coꝛpo

ralis. Item hocipᷣm oſtendit᷑ ꝑ multos expoſito/
res.⁊ pꝛimo per Bedam.occidente luce paulatim.⁊
poſt ſpacium diuine lucis inferioꝛes ꝑtes ſubeunte
factũ eſt veſpere.ſicut nũc vſitato curſu ſolis fieri ſo⸗
let.S ſi hoc nõ põt intelligi niſi de luce coꝛꝑali.patet
⁊c̃. ¶ Item ꝙ de luce coꝛpꝑali intelligat᷑ videt᷑.Scri⸗

ptura numerat ſenarium dierum.⁊ ↄſtat ꝙ dies iſti
ofſmes ſunt eiuſdem nature.alioquin non eſſent inſi/

mul ↄnumerabiles.ſed poſt foꝛmatõeʒ ſolis a quar
to die inantea fueꝛũt dies coꝛpales.ſed tales dies nõ
poſſunt ceſſe niſi a luce coꝛpoꝛali.g ⁊c. Item ꝙ nõ

poſſit intelligi de luce ſpirituali videtur.quia diuiſio
lucis ſpiritualis a tenebꝛis eſt ſeparatio bonoꝛum a

malis. ſi ſimul eſt diuiſio lucis a tenebris.⁊ foꝛma⸗/
tio lucis.⁊ hoc fuit totum in pꝛime diei initio.videt᷑
ꝙ lapſus maloꝝ angeloꝛum fuerit abſq; aliquo ſpa
cio temꝑis interiecto.ſi ergo hoc eſt impoſſibile ſicut

ſupꝛa ꝓbatum eſt. patet ⁊c.¶ R. dom qꝙ in bac que 7

ſtione differenter ſenſerũt Aug.⁊ alij doctoꝛes.ſicut
etiam in queſtõne de infoꝛmis materie ꝓductione.
Augꝰ.em̃ voluit ꝙ ꝑ celum intelligeret᷑ natura ſpi/
ritualis infoꝛmis.⁊ quia lux reſpondebat celo.ꝑ cõ/
ſequens ꝑ ipam lucem ſpnalem. angelicam naturaʒ
foꝛmatam nixit intelligi ad literã.ꝑ diem vo dixit in

telligi ip̃am ↄſideratõnem augelicam.ꝑ ſeptenariuʒ
dierum ſeptemplicem ↄſideratõnem.⁊ ꝑ veſperam

diei. ↄſideratõnem creature in ſeantau a creatu⸗
ra eſt ſicut tenebꝛa.p mane vᷣo reductõnem ipſiꝰco⸗

gnitõnis creature in genere ꝓpꝛio.ad cognitiõeʒ que
eſt in ſumma luce.⁊ ad laudem ipᷣius dei.⁊ quia poſt
ꝑfectam ↄuerſionem a laude dei non ceffat.ideo ſe-

ptimum diem in quo eſt requies cõtemplatõnis di/
xit nõ habere veſperam. ¶ Ad hanc autem poſitio/
nem manifeſtandã ſatis ſcriptura confoꝛmat᷑ ſuꝑer
Geñ.ad literaʒ.vbi oſtendit ꝙ multa dicunt᷑ de illa.
vj. dierum enumeratõne.que magis competũt die/
bus ſpnalibus ⁊ luci ſpirituali qᷓ; luci materiali.pꝛo/
pter qð in ꝓductõne omniñ rerũ coꝛpoꝛaliũ dr.fiat.
fecit.⁊ factum.in ꝓductione vᷣo lucis non dicit᷑.niſi

fiat ⁊ factum eſt. Et huiꝰ ratio eſt.quia om̃s alie res S
a creatura ſpirituali habent triplicem modum eſſen

di.videlicet in ſua cauſa ꝓducente.⁊ in mente ratio/
nali.⁊ in coꝛpoꝛali materia ſubſiſtente. Creatura au.

tem ratõnalis non babet niſi duplicem modũ.vide/

licet in vbo ⁊ in ſe. Multa etiã ad boc adducit qͥ oñ
dunt ipᷣam poſitõeʒ eſſe ↄſonam tam fidei.qᷓ; ſcptu/
re.qᷓ; etiã rãtõni.⁊ ꝑ boc veritatẽ fidei ⁊ ſepture a re
cto ratõnis tramite nullatenus etiã deuiare oſtẽdit.

vñ ſup Geñ.ad literam libꝛo pᷣmo habemꝰ.ꝙ ᷣm fi

dem rñdendum eſt om̃ibꝰqͥ calũniari libn nr̃e ſalut⸗

e
ent
lon
hoocg
ei
in
i
in
ſtni
ſerbla
ſt
iſan
ͤp
lſeſgepe
ehcſef
ſcsq
on⸗
Ckincſfin
eſiüe
uun
in dir
dic ſti
gkbibe
puutoun
dlctugt.
Me:
Hhoglig.
twlptna
N
lhlain;
Nbſtuatuid
nuclcita⸗
uföhche
oletwen
ſeohglsat
gieſenlign
ſlccanick⸗
donee
ittjſgign
lenli uanie
ſcnangqu
inghi
Ulio
icfnenzn
higniſcin

ſlazfe
Utickzee
enliſunn

Aturfi
adöſen

,uig ante
lofagin
uls ſur
entcow
coſto⸗
ullemn
8ſchante
sfiiſ⸗
lnc
eio⸗
ngdſt
ncſarit⸗
lssne
alesdisſo
Nng
andinte
bororn
Potſoms
inito dic⸗
Gicnoſ
npüblefon
nqubege
wans iar
e gum
nmanhe⸗
atclode⸗
Hammann,
ſendoden
aſhtmnih
inſcham
ngasgenn⸗
cihmnihſh⸗
lopirocjct
m1c
cſt dtn
nheonis⸗
cnuten Noſto
formi ſpe
indanigl
Cnheit
kimanf,
celüheiil
eson NktN

tutfeloſn

nnnocinaen
Connotunh
tjnant⸗

S=
—

affectãt. vt quicq̃d ipſi de rerũ natura veracibꝰdocu/

mentis demõſtrare potuerũt.oñdamꝰlr̃is nfis non
eẽ ↄtrariũ.quicq̃d aũt de qbuſlibet ſuis voluminibꝰ
bis nr̃is lr̃is.i.catholice fidei ↄtrariũ ꝓtulerunt.aut

aliqᷓ facilitate aut vlla dubitatõne.credamꝰipᷣm eſſe
falſiſſimũ.Otumcũq; aũt hec poſitõ ꝓbabilis eẽt ⁊
rõnabilis.catholici tñ tractatoꝛes qͥ aug.ſecuti ſunt
viã aliã appꝛobauerũt magꝗ ſcʒ ꝙ dierũ diſtinctõ eſ/
ſet malis ſeu ſenſibilis.⁊ pꝛime diei oꝑatio cẽt infoꝛ
matio luc coꝛpalis ꝗᷓ tres dies fecit añ ꝓductõeʒ ſo/

lis.Et qꝛ iſtã ꝓductõeʒ mag inſinuat textꝰſcpᷣture.?ꝰ

maer. equunt᷑ expoſitoꝛes ⁊ illi qͥ Aug.libẽter ſecuti
ſunt.iõ

cit pᷣ eſſe factã.coꝛpalem lucẽ inſinuat.⁊ ↄcedende ſt

9 rõnes qꝗᷓ illud ꝓbat. Ad illud vo qð obr pᷣG ꝙ lux ẽ

ad decoꝛẽ ⁊ oꝛnatuʒ celi.ddᷣm ꝙ nõ qlitercũq;.S put

eſt in diſtinctõe opleta ſᷣm nũerũ ⁊ prietatẽ coꝛpoꝝ
celeſtiũ.ſtellaꝝ ſcʒ ⁊ planetaꝝ.⁊ B nõ fuit añ diẽ q̃r/

1o tum.¶¶ Ad illud qð obr ꝙ ↄditio anglice nature dʒ

in.vj.diebꝰexplicari.dðm ꝙ illud nõ optet explicite
dici. ſic etiã nec de lapſu nature anglice in ſcpᷣtura le
git᷑ hiſtoꝛialit᷑ ſß mag allegoꝛice.Et rõ huiꝰeſt. qꝛ ſcri
ptura pꝛincipalr intẽdit agẽ de oꝑibꝰreꝑatõis.ſicut
dicit hug. ⁊ ſpter illa vt meliꝰexplicent᷑ agit de lapſu
⁊ↄditõne.⁊ ratõne huiꝰdetermiat de his q̃ faciũt ad

hois ↄditõcʒ ⁊ ↄſeruatõeʒ.Et qꝛ in ſcriptura nõ agi

tut de lapſu nec de ↄqitõnc inſtituti.aliter poſſet di/
ci.ꝙ qꝛ ſcriptura tradebat᷑ genti rudi.q̃ vᷣſabat᷑ circa

ſenſibilia. ideo pᷣ in opibꝰ.vj. dierũ ↄditõeʒ ſenſibili
um inſinuat.nihilominꝰ tñ pᷣbens viã ꝑ h̊ ſenſibilia

ad intelligẽda ſpũalia.hec em̃ fecit ad illa inſinuan/
da. vñ nõ indocte ꝑ foꝛmatiõeʒ lucl intelligi põt foꝛ/
matio nature ſpũalis.pꝛincipaliꝰtñ inſinuat᷑ foꝛma⸗
tio coꝛpalis.⁊ ſic pʒ q̃liter ꝓceſſus ſcpᷣture qᷓuis vi⸗
deat᷑ eſſe vulgaris.tñ eſt ſufficiẽs ⁊ rõnalis. Ad il

11 lud qꝗð obijcit᷑ lux pꝛincipaliꝰↄuenit natuie ſpũa/

12 in li. de di. no.

1

li.dm ẽ ꝙ verũ eſt qtum ad ꝓprietatẽ vocabuli.nõ

—

eſt tñ verũ qᷓ;ẽtum ad vſum cõem. Nominata em̃ lu/
ce niſi determiet᷑ ꝑ añcedẽtia et ↄñtia.lucẽ itelligimꝰ
coꝛpꝑalem.pꝑ quã tñ ꝑducimur ad intelligendũ ⁊ ſpũ
alem. qꝛ cognitio nr̃a incipit a ſenſu.⁊ ſic docet dyoꝰ
¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ lux coꝛpalis
eſt ad fomentũ viuentiũ ⁊ ſolatiũ aialiũ.ddm ꝙ lux
coꝛꝑalis nõ ſolũmodo hʒ iſtã vtilitatẽ.ĩmo ctia ali/
as multas ꝗᷓ foꝛtaſſe nos latẽt.quaꝝ etiã vſum po/
tuit tũc hꝛe. ſicut multe creature hñt virtutes ⁊ vtili
kates qs nos ignoꝛamꝰ.⁊ tñ eas hẽe nõ dubitamus.
Poſſet tñ dici ꝙ vſus eiꝰfuit diẽ ⁊ noctẽ facere.non
ad aialium illuſtratõeʒ. ̊ ad diuinoꝝ operum diſtin
ctionẽ.vñ ⁊ ſi tũc nõ faceret ad illuſtratiões hbumani
ſenſus. facit tñ nũc ex ipa diſtictõe ad illuſtratiõʒ in/
tellect?. dñ ex illa intellectꝰ capit diſtinctõez diuino⸗
ru opern. Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ ſuꝑfluũ fuit face/
re ſolẽ. d q falſuʒ c.qꝛ ⁊ ſi lux illa pfecte illuiaret et
diẽ faceret m ꝙ faciebat p illo tẽpe ad dierũ diſtin/
ctionẽ.placuit tñ deo rebꝰad maioꝛẽ pfectiõez dedu/
ctis vtpote ad oꝛnatũ lucẽ facere plenioꝛẽ.ꝗqᷓ etiã diẽ
faceret clarioꝛẽ. ⁊ ꝓpter ̊ ex ipſa ctiaz luce ſiue nube
lucida ſolẽ fecit in maioꝛi lumine ſicut dicet᷑ poſtea.
Et ꝑ hoc pʒ illud qð obijcit᷑ vltimo ſcs ꝙ illa lux de⸗
buit manere. dom em̃ verũ eſt qꝙ manet ſᷣm foꝛaʒ
⁊ nam.p̊ nõ opꝑtet ꝙ maneat ſm illũ ſtatũ bᷣm quem
paimo foꝛmata erat. manet aũt in ſole qui ex ipa foꝛ

1 ſitio iſta ſecuriꝰet vtiliꝰẽ ſuſtinẽda. Scom
hãc igit᷑ poſitõeʒ.ddm ẽ ꝙ ſcpᷣtura ꝑ lucẽ illã quã di

XIII

matus eſt. ſicut innuũt expoſitoꝛes. et melius patet
ſuper literam.
Queſtio. ij.

„

maſce.ꝙ faciebat emiſſionez radioꝝ ⁊ ↄtractõnem.

¶ Qusliter illa lux faciebat diẽ ⁊ noctem.Et dicit DH⸗

Ait em̃ ſic. In pꝛimis tribus dicbꝰreflexo vel cõtra⸗
cto lumine dñico pᷣcepto. dies ⁊ nox fiebat. Et baſiii
us in exam̃. Tũc autem nõ ſolaris coꝛpis motu.ſed
diffuſione pꝛincipalis lumis. mõ ſe ſubqucentis.mõ
denuo reducentis.ſᷣm diuinã pᷣceptõnem diem faci
ebat.noxq; reuertebat᷑. Beda aũt ⁊ alij expoſitoꝛes

*

latini dicũt diem ⁊ noctẽ faciebat ſua reuelatone.
hoc habitum fuit in aucte pꝛius poſita in la.occi/

dente luce paulatim ⁊c.
dum obijci᷑ ſic pꝛimo.ſcriptura dicit. diuiſit luceʒz a

Contra pꝛimũ dicẽdi mo

tenebꝛis. g ſimul fuerunt lux ⁊ tenebꝛe.ſed ſi lux ila
faceret diẽ ⁊ noctẽ ꝑ emiſſionẽ ⁊ retractiõeʒ raciox.
cñ nõ ſit ſimul emiſſio ⁊ retractio.nõ eẽt ſimul lucſis

⁊ tenebꝛaꝝ diuiſio. ¶ Item ſcriptura dicit ꝙ lux i /

la faciẽdo diẽ.faciebat veſi pe ⁊ mane.ſ ſi ſola emiſſii
one fieret dies.⁊ ſola ↄtractõne fieret nox.nunqᷓ; et
veſꝑpe ⁊ mane.ſ̊ ſemꝑ eẽt clarꝰd ies vel obſcura nox.

S ille modꝰdicẽdi non opetit ſacre ſcpᷣture. Item

emittẽ ⁊ ↄtrabere radios ſunt cooꝑatões oppoſite.
8cu ſole ptãtes rõnales ſint ad oppoſita. vĩ q lux il
la eẽt rõnalis ſuba.ſi ẽᷓ h̊ ẽ abſurde dicẽ.vr ⁊c.¶ ¶Itẽæ
ꝙ lux illuiet.iſte ẽ actꝰnãlis ⁊ neceſſariꝰ.ſi gnlla ſꝛba

7

põt ſei
lux vbi erat nõ poterat nõ illuiare. non poterat ra
gios ſuos ↄtrabere.
ſic. Ad hͥ ꝙ fiat motꝰ alicuiꝰcoꝛꝑis regłaris ⁊ vnifoꝛ
mis.nõ ſolũ requirit᷑ virtꝰmotoꝛis ſᷣ etiã ↄgrua diſ/

pᷣam pᷣuare ſua nccia ⁊ nali opatõne.videt᷑

Contra ſcdᷣm moduʒ obijcit᷑

poſitio ex ꝑte mobilis.⁊ ex ꝑte ſpacij.g ſi adhuc non

eẽt facta oꝛbiũ diſtinctio.vẽ ꝙ nulla fieret bꝰ coꝛpis
reuolutio. ¶ Item mãꝗᷓ ex oĩ ꝑte ſua erat vnifoꝛmis.
ſi gH mot?ꝰẽ ꝓpter aliquã diuerſitatẽ. vel ĩ eo q̊ mouet᷑.
vel i eo citca qd mouet᷑.vẽ ꝙ lux nõ moucret᷑.S non
faciebat diẽ ⁊ noctẽ ꝑ ſuũ motũ. Itẽ mã illa ex oĩ
ꝑte erat eqᷓ illuiabilis.& ſi lux illa vbiq; illuminabat
qcunq; moueret᷑.diẽ ↄtinue faciebat.ᷣ nunqᷓ; facie/
bat mane ⁊ veſpe.¶ Item ſi ꝑ ſuũ motũ faciebat di
em ⁊ noctẽ.cũ illa lux añ fuerit pducta qᷓ; mota. fuit
ꝓducta añ oẽm diem.j nõ erat opus pꝛime diei. Si
tu dicas mihi ꝙ ſil cepit eẽ. moueri.⁊ illumiare.q̃ro
vbi pꝛimo incepit moueri.aut eniz ex oꝛiente.aut ex
occidente aut ex aliqᷓ alia parte celi. Si ex oꝛiẽte.er⸗
go videt᷑ ꝙ pꝛimo fecerit mane ⁊ poſtea veſperam.
et hoͤc eſt vtra ſcripturã que dicit factũ eſt veſpere ⁊
mane. Si ex occidente.g videt᷑ ꝙ lux cepit in occaſu
qd eſt incõueniens.Si in aliq̃ parte alia.vt in meri-
die.tũc v ꝙ dies ille nõ habuit.xxiiij.hoꝛas.qdð ẽ cõ
tra expoſitoꝛes.⁊ ꝓpter h̊ eſt qð vbi lux illa ſit facta ⁊
q̃liter. N. dᷣm ꝙ ſicut pᷣtactũ fuit in pᷣncipio.du⸗
plex eſt modꝰdicedi.vnꝰpᷣm doctoꝛes grecos. vicʒ
Baſiliũ ⁊ greg.⁊ dam̃.alter ſᷣm latinos.Dixer̃t eniʒ
baſiliꝰ ⁊ dam̃.ꝙ lux illa emiſſione ⁊ ↄtractõe radioꝝ

9„

diẽ et noctẽ faciebat.G̊ aũt dicebat eſſei

—

n ptãte ipſi?

14

74

lucis.nõ ꝑ virtutẽ ꝓpꝛiam ſed per pᷣceptõneʒ diuinã.

⁊ buiꝰſimile legimus in ſcriptura Exoð.x. Extendit

moyſes mauũ in celum ⁊ facte ſunt tenebꝛehoꝛribi/

les in tota terꝛa egypti tribꝰdiebꝰ.Cõſtat em̃ ꝙ in il⸗

lo triquo ſol erat in emiſperio terꝛe babitabilis.⁊ in

terꝛa ieſſen. ⁊ in alias habitabiles regiones radios
ſue lucis emittebat.⁊ a terꝛa egypti radios ſue lucis

D 5
I.
ptrahebat. Sile etiã foꝛte factum eſt in paſſione dñi
vbi ſol ṽ obſcuratꝰfuiſſe.⁊ G̊ totũ factũ ẽ nõ nã ſed
diuio p̃cepto.⁊ ꝑ hũc modũ intellexer̃t doctoꝛes gre
ci fuiſe in illo ðᷣ triduo.⁊ ꝓpterea rones pꝛiꝰ inducte
de nali ptãte ĩ nullo cos ledũt. Auẽtes etiã ſacre ſcri
pture nõ vident᷑ ↄtrarie.qꝛ viuiſio illa lucla tenebrꝭ
nõ intelligit itum ad ſitũ localẽ.ᷣ qtum ad diſtin/
ctionẽ foꝛmalẽ.ſiẽ diſtinguit᷑ habitꝰa ſua pꝛiuatõne.
⁊ qꝛ ab ̊ habitu in pꝛiuatõeʒ ⁊ pceſſus erat ⁊ regreſ
ſus. qᷓtum ad regreſſuʒ in habitu dĩ̃ feciſſe mane. q
quidẽ fiebat radioꝝ emiſſione.q;tum vᷣo ad ꝓgreſſũ
in pꝛiuatõeʒ dr feciſſe veſpam.qð quidẽ fiebat radi/
oꝝ ↄtractõne. Aliꝰ modꝰdicẽdi vᷣm latinos docto
res q vẽ eẽ rõnabilioꝛ ẽ.qꝛ vᷣtuti nãli poſſibilioꝛ.ſc ꝙ
lux illa noctẽ ⁊ diẽ facicbat ſuo motu.ſiẽ ſol ſua facit
actõne. Intelligit᷑ em̃ lux illa facta fuiſſe vbi nũc eſt
ſol.nam ex illa foꝛmatꝰcredit᷑ eẽ ſol.ꝓducta aũt fuit
ſuꝑ eã ꝑtem ſupra quã nr̃m ẽ emiſperiũ.⁊ illð emiſ/

periũ illuiando fecit diẽ.⁊ ꝓgrediẽs ꝑueit ad occaſũ
⁊ fecit veſpe.⁊ pꝰdeinde regrediens ad oꝛtũ fecit ma
ne.vũ reſpectu vniꝰ⁊ eiuſdẽ emiſpij noctẽ ⁊ diẽ faci

ebat ſucceſſiue.reſpectu vᷣo emiſpij nr̃i ⁊ alteriꝰ ſil fa

ciebat diẽ ex vna ꝑte.⁊ noctez ex obiectu illiꝰ nature

denſe q̃ erat ĩ medio illiꝰ mae.q̃ q́;uis nõ eẽt adpuc ĩ
foꝛma ↄpleta.tñ in illa ꝑte ita denſata poſſet ꝓijcere
vmbꝛã.ſic in ꝑte ſupioꝛi ꝓ ſua raritate ⁊ q̃dã ſubtili⸗
tate poterat ſuſciꝑe lucꝭ influẽtiã. Et iõ vtrũq; eoꝛũ
inſinuãs ſcpᷣtura dicit.diuiſit deꝰ lucẽ a tenebn qtuʒ
ad exñtiã luctin vno emiſpio.⁊ tenebꝛe in alio.⁊ fa-/
ctũ eſt veſpe ⁊ mane q;tum ad receſſuʒ a nr̃o emiſpꝑe
rio.⁊ q;tũ ad regreſſum.Hũc igit᷑ modũ tanꝙ ꝓba/
bilioꝛẽ ſuſtinẽdo ad pꝛimũ qð obijcitur in ↄtrarium
ꝙ nõ erat ibi idoneitas ſpacij nec coꝛꝑis p quã fierz
motꝰalicuiꝰoꝛbis.dð ꝙ ſiẽ ſol ĩ claritate illꝗ lucẽ ex/
cedit.ita etiã in motꝰregłaritate ꝓpter oꝛbiũ diſtictõ
nẽ ⁊ ↄplemẽtũ.⁊ ſiẽ lux illa claritatẽ hẽbat ſufficiẽtẽ
ꝓ illo ſtatu.ſic etiã ſuꝑioꝛ ꝑs mãe q rarioꝛ erat ⁊ pu
rioꝛ.viã ſibi pbebat ad motũ habilẽ q;uis nõ eſſet in
tanta ꝑfectõe in quãta nũc ẽ ctber. 1Ad ill qð ob⸗
ijcit᷑ ꝙ mã ex oĩ ꝑte vnifoꝛmis erat.dð ꝙ et ſi ex om̃i
ꝑte cẽt influẽtiã lucleqliter nata ſuſciꝑe.illa tñ lux ñ
Botarat woi illuiare.ſicẽ ⁊ ſol nõ pᷣt.⁊ iõ cum ex vna
ꝑte illuiabat᷑.ex alia ꝑte erat obſcura.⁊ qꝛ ad lumen
vnifoꝛmit᷑ erat diſpoſita.cũ nõ poſſet ſil illuiari.oꝑ/
tebat iliumiari ſucceſſiue.⁊ ita oꝑtebat fieri noctẽ ⁊
diẽ. Si tu q̃ris q̃re deꝰ nõ fecit lucẽ ita ſufficiẽtem q;
vndiq; poſiet illuiare.dᷣ ꝙ ſi ſic feciſſet.ꝑ illã lucem
eẽt illuiatio.ſᷣ nõ hoꝛaꝝ diſtinctio.nec tꝑalis ſucceſ/
ſio. Diuine ãt diſpõni placuit mom q̃ſi carmen pul-
cerꝛimũ q̊dã decurſu tempoꝝ venuſtaꝛe.Ad illud

15 qð obijcit᷑ ꝙ ſp illuiabat. S ſꝑ diẽ faciebat.ddʒ ꝙ nõ

ſequit᷑.qꝛ nõ qcũq; illuiatio dies appellat᷑ ſ illuiatõ
ꝗ̃ eſt in nr̃o emiſpio.qᷓ mag dies dicebat᷑ q; illuiatio
alteri?ꝰemiſꝑij.no ꝓpter illð qð tũc erat ſolũ.ſᷣ ꝓpt᷑ id

16 qð futurũ erat. ¶ Ad illð qð obijcit᷑ ꝙ añ fuit ꝓdu/

cta ꝙᷓ; mota. dò qꝙ in die nali duo ſt᷑.vic; claritas aen

ſiue rei tranſpent.⁊ ſucceſſio tpis.Claritatẽ aũt faci
ebat lux radioꝝ multitudie in ꝑte mãe trãſpent.⁊ q

lux ſil eſt ⁊ lucet ⁊ illuiat.ſil cepit eẽ iſto mõ dies cuʒ
luce. Succeſſionẽ aũt tꝑis faciebat.vel ipa mutabi-
litas qᷓ erat in mã infoꝛmi añ ꝓductõeʒ luc.vel etiã
ipᷣa lux mota q̃ erat nubes lucida.⁊ ita vtroq; modo

ſuccefſio tꝑis vel ſił cum luce incipiebat vel añ.⁊ illa
luccelſio ad pꝛimũ diẽ ſpcctabat,.⁊ iõ quocũq; modo

dicat᷑ dies. foꝛmatio luck eſt opꝰ?pꝛimẽ diei.nõ qꝛ pꝛi-

cum luce. Muis cm̃ mot? ſequat᷑ eſſe ſ̃m naturã.tñ
duratõne põt ſimul cũ mobili inciꝑe.Et ſi qᷓ̃ras vbi

incepit moueri. dico ꝙ vbi facta eſt. ̊ de loco vbi fa/

cta ẽ due ſunt opiniones. ¶ Quidã em̃ dicũt q; lux 1
illa facta eſt in meridie.⁊ rõnem huiꝰaſſignãt dupli⸗-
cem. Anã qꝛ lux illa pᷣ faciebat veſpe. poſtea mane.ſi
cut dicit ſcriptura. & vr ꝙ pꝛiꝰtendẽt ad occaſuʒ. qᷓ;

rediret ad oꝛtũ. Alia eſt rõ.q; dei perfecta ſunt oꝑa.⁊
ideo diẽ ⁊ lucẽ fecit in ſua plenitudine.⁊ ita in meri/

die.⁊B mõ videt᷑ ſentire Beda et alij expoſitoꝛes q̃

dicũt pꝛimũ diẽ a plena luce cepiſſe.Et ſi tu obijcias

ꝙ tñc a pꝛincipio diei vſq; ad maue nõ ſunt.xxiiij.ho

re.rñdent ⁊ dicũt ꝙ; ſex hoꝛe buiꝰdiei pᷣceſſerant ſuc-

ceſſione tꝑis ꝑtrãſeunte ꝓpter ipſiꝰmaterie mutabi-

litatẽ.⁊ poſtmodũ.vj.hoꝛa q̃ ẽ in nũero ꝑfecta facta

Elux q̃ eſt coꝛpꝰpfectũ in ſui nã.plena ⁊ pfecta irra-
diatõe vtpote in meridie⁊ cũ eẽt tũc tpᷣs cq̃noxiale.
vſq; ad occaſum fuere.vj.hoꝛe.⁊ poſtmodũ vſq; acd

oꝛtũ ſequẽtis diei fuerũt.xij.⁊.vj.pceſſert añ foꝛma
tionẽ luclꝑ creatõeʒ celi ⁊ terꝛe.⁊ ita factꝰeſt dies na

turalis ꝑfectꝰ integer. ¶ Alia opinio ẽ ꝙ nõ fuerit

moꝛa tpis interiecta inter creatõeʒ ⁊ diſtinctõeʒ. im
mo ſtati pꝰ creatõneʒ celi ⁊ terꝛe ꝓduxit dñs lucẽ.ita
ꝙ poſteriꝰnã.ſᷣ ſil duratõne.⁊ iſti dicũt ꝙ lux illa ce/
pit in oꝛiente.⁊ ſua reuolutõe ꝑfecta tendẽdo ab eo/
dem pũcto in idẽ fecit diẽ nãlem.⁊ G vr̃ hug. ſentire

in li.de ſacra.Ait em̃ ꝙ nõ fuerit moꝛa interiecta int

creatõeʒ ⁊ diſtinctõis inchoatiõeʒ qꝗ̃ incepit in lucis
foꝛmatõe.⁊ illud vr̃ ſat᷑ ꝓbabile ꝙ ibi cepit lux illa ĩ
pꝛimo die.vbi ↄditꝰẽ ſol ĩ die.iiij. Credit᷑ em̃ ſol.iiij.
die ↄditꝰfuiſſe ĩ oꝛiẽte nõ in meridie.⁊ luna i occidẽ/
te. Et ſi tu obijcias ꝙ pꝛiꝰdebẽt dicẽ factũ eſt mane ⁊
veſpere. duᷣm ꝙ ſicut dicit męr̃ in lr̃a.mane dicit fi⸗
nẽ pᷣcedẽtis noci.⁊ ex h̊ dicit quãdã obſcuritatẽ ꝓpt
B cꝙ nõ tm̃ dicit diei initiũ.imo dicit noci ↄſũmatio
nẽ. Et qꝛ in pꝛia luc foꝛmatõe nõ pᷣcefferat nox.ſᷣ ſta

tim lux incepit ſm ſuã totã ptãteʒ illuiare.iõ dĩ diel
illa cepiſſe a plena luce. adeo ei lucebat ibi vbi cepit
ſicut ſi eẽt in meridie. Mec dr̃ feciſſe mane.qꝛ nõ pꝛe

ceſſerat dics. pꝛiꝰ veſpe qð eſt finis diei.⁊ poſtmo-
dũ mane qd ẽ finis noci.qꝛ pꝛiꝰfecit diẽ ⁊ poſtnodũ

noctẽ Et tã h̊ modꝰdicẽdi q; p̃cedẽs ſatt ẽ ꝓbabilis.

nec facile diſcernit᷑ qͥs eoꝝ nlabeae veritat.⁊ iõ qᷣcũ/
qʒ iſtoꝛum modoꝛum dicat᷑ non eſt facienda magna
Onſequẽter querit᷑ de eſſentia ⁊ quidditate lu⸗
cis coꝛꝑalis ĩ ſe. Et circa H̊ duo qrunt᷑. Primo

rit vtruʒ lux ſit coꝛpꝰvel foꝛma coꝛpis. Scdðo arit

vtrũ ſit foꝛma ſubalis vel accidentalis.
(QAueſtio. ſ. c
¶ Eirca quaʒ ſic pceditur ⁊ oſtendit᷑ ꝙ lux ſit coꝛpus.
Augꝰ.in li. de libe. arbi. ij. in coꝛpoꝛibus lux primum
ſocum tenet.¶ Item Aug.ſuper Geñ ad literã.lib.
vij. Anima omnẽ coꝛpoꝛeam materiã dignitate na/
ture pᷣcellit.per lucem tamen ⁊ aerem que in mundo
pꝛecellentia ſunt coꝛpoꝛa coꝛpus adminiſtrat.
Item Augẽꝰ.in epiſtola ad Aoluſiañ.iij. Homi⸗/

„*

num inquit iſte ſenſus eſt nibil niſi coꝛpoꝛa valenti ⸗
um cogitare. ſiue iſta groſſioꝛa videlzʒ humo: aut hin
mus. ſiue ſubtilioꝛa ſicut aer ⁊ lux. tñ coꝛpa.¶ Itẽ

H vr̃ rõne. In ſpiritibꝰẽ reꝑire ſpm̃ qͥ eſt pure lux.S

ſilit in coꝛpalib? vr ꝙ ſit repire coꝛpꝰ qd ſit purs lux.

ma dies ipᷣam lucẽ pᷣceſſerat.ᷣ qꝛ ſimul incepit dies

ſtileitaon⸗
Kenatenelan
nhinlii
Necroluen
oia

licecdiin
uchi⸗
nortcdnn
tltsſueſſi
kalaſpſeg
tinfenhtan
eqgcorc
ſugelac,
nionsti
duigefi
nſenſzln
ſginiefi

Hafſrad,
Geatchſdin
ſbugolei

arüne
inlin
einmni;
Mre
tirhn hin
tigin
epſeungtl
naeuſtz;
Pimſunten
nntn
ac gpeſtar
ütſachin
nmtöſinnitn
löeſonti⸗
fenumetueh,
enianinſen
nigmiſſtninn
icaßzschtnt.
NN1Girotitet
1icfaiüͤſten
weeimniaſtden
Nincgind igiͤſet
rutic:Ritig
Ont ilin
tikdcenk
Eegfecnmätb
Non. kDfimtr
ittmauti
mndcjiini
Nhieghitil

Werdiinin
nguhmaN,
tgisfen
iiniinif
rintmgi
tfmuni e
“
berenn ⸗
vcrihng

S.

Eniky vr lllud q eſt luioſum in coꝛpibꝰ ſit lux pu.

vf ꝙ lux ſit coꝛpꝰ.¶ Itẽ lux in ſole ẽ in plena actua

ra. illud ẽ coꝛpꝰcũ ſiẽ pʒ in ſole. S

litate ⁊ ptãte multiplicãdi ſe. nõ vr ꝙ ſit ermixta
poſſibilitati dſen aũt ſolẽ eſt. . coꝛpꝰ.g vꝛ ꝙ;
pura lux ſit coꝛpꝰ. ¶ Itez nihil mouet᷑ localr motu
dimẽſiuo ⁊ ſucceſſiuo niſi coꝛpꝰ.ſ lux illa q̃ pᷣ creata
fuit ſuo motu faciebat diẽ ⁊ noctem. erat coꝛpus.
d oppoſitũ. Dam̃. Lumẽ eſt qlitas nalis ipſius

mgnis. nulla qlitas eſt co:pa. c; lux nõ eſt coꝛpa. q⸗

litas coꝛpis. ¶ Itẽ dicit phs ꝙ foꝛa ẽ pꝛincipiũ agẽ/
di. &O illud qð maxie ẽ pꝛincipiũ agendi.illð maxic eſt
foꝛma.ᷣ lux int᷑ cetera coꝛpalia ẽ maxic actia. vr̃ ꝙ;

ſit pure foꝛa. ̊ nullũ coꝛpꝰẽ purę foꝛa.cũ om̃e coꝛpꝰ

18 ue ᷣm ꝙ coꝛpꝰ.g lux nõ eſt coꝛpꝰ.

19

20

21

22

ſit ↄpoſitũ.& lux nõ eſt coꝛpꝰ. ein auß ſuxꝑ geñ.
ad l̃am.Qux ẽ ſubtiliſſimũ in coꝛpe.⁊ ob ̊ aie vici/
niſſimũ.ᷣ qð eſt viciniſſimũ nobiliſſime foꝛme.illud
maxie ꝑticipat rõneʒ foꝛme. g vr̃ ꝙ ipſa lux ſit pure
foꝛa.¶ Item nulli coꝛpi opponit᷑ aliqͥd pᷣuatiue pᷣm
ꝙ coꝛpꝰ.ſᷣ luci ̃ᷣm ꝙ lux eſt opponit᷑ tenebꝛa pꝛiuati
R. dm qui
dam nõ attendẽtes nec interiꝰcõſiderãtes vᷣba aug.
dixef̃t lucẽ eſſe coꝛpꝰ ꝓ eo ꝙ poſuefr̃t aliqd coꝛpꝰpu/
re cẽ lucẽ.ita ꝙ in eo nihil eẽt admixtũ de tenebꝛoſi/
tate materie.ſicut ẽ coꝛpꝰſolare a qͥ cetera coꝛpa mũ
di recipiũt illuistões.ᷣ cũ ſupꝛa pbatũ ſit ꝙ nita ſba
ꝑ ſe exũs ſiue coꝛpalis ſiue ſpũalis ẽ pure foꝛa niſi ſo
lus de?. ſat Fi ẽꝙ nullũ coꝛpꝰpõt eẽ pure foꝛma
cñ etiã mullũ coꝛpꝰcarcat extẽſione.⁊ oĩs extẽſio fũ/
det᷑ ſupꝛa n ãm coꝛpaleʒ.nullũ coꝛpꝰpᷣt eſſe ſine mã.
⁊ iterũ nullũ põt eſſe pure foꝛma.ſi g lux foꝛmã diẽ.
nõ põt eſſe lux ipᷣm coꝛpꝰ.ſi em̃ lux eẽt ipᷣm coꝛpꝰ.cũ

lucis ſit ex ſeipa ſeĩam multiplicare.aliq coꝛp? poſ

ſet ſeiᷣm multiplicare ex ſe ſine appoſitõne materie
aliũde.qdð ẽ impoſſibile alicui creature.cũ mã nõ ba
beat educi niſi ꝑ creatõcʒ. Et ideo alr dðm ꝙ ſic bu/
moꝛ ⁊ caleꝛ dupir accipiunt᷑. Aliqñ em̃ dicunt ꝓpꝛie
tates ſiue qᷓlitates coꝛpec ſube.ſic dicũt᷑ humoꝛ ⁊ aq̃
⁊ caloꝛ ipſiꝰignis. Aliqñ noĩant ipam ſbam ſub tali
foꝛa ſic dicit aug.ꝙ humoꝛ ⁊ bumꝰſunt ela.⁊ phi di
cunt ꝙ caloꝛ eſt ſba qᷓdam ſubtilis.Sic intelligẽduzʒ
eſt a ꝑte lucꝭ.ꝙ lux põt dici in abſtractiõc.⁊ ſic noĩat
foꝛmã coꝛꝑis luioſi ꝑ quã illud hʒ lucẽ ⁊ agẽ.⁊ ſic di

cit Dam̃.qꝙ eſt qlitas ignis.Aliqñũ noiat in ↄcretiõe

ipᷣam ſbam ſcʒ luioſam.⁊ ſic accipit᷑ in illa diuiſione
ſcʒ ꝗ tres ſunt ſpẽs ignis.ſcʒ carbo.flama.et lux. Et

buc modũ loquit᷑ aug.qñ dicit ꝙ lux tenet pꝛimuʒ

ſocuʒ in coꝛꝑibꝰ.⁊ ꝙ lux ⁊ aer ſunt coꝛpa ſubtilioꝛa.

Aocat em̃ ibi lucẽ qd nos vocamꝰignẽ. ſicut ex vbis

ipiꝰaug.colligit᷑ expſie.Et ꝑ H̊ patẽt obiecta ad vtrã

qʒ; ꝑtem. Hã auctes ⁊ rõnes qᷓ dicũt ⁊ pbãt lucẽ cor
pus nõ eſſe ſ qlitatẽ.accipiũt lucẽ in abſtractõne ſiẽ
Py. Aauctes vo ꝗᷓ ad oppoſitũ inducunt᷑ loquunt᷑ de
luc

ce ꝓut accipit᷑ ↄcretiue.rõnes vo qᷓ ꝓbant qð ali/
qðᷣ coꝛpꝰſit pure lux.nõ ſunt cogẽtes. Ad iüllud.n.
qð obijcit᷑ de ſilitudine ſpũaliũ ⁊ coꝛpaliuz.nõ ẽ ſiłe.
qꝛ lux ſpñalis cõis eſt creatoꝛi ceeature ᷣm analo-
8914. 7 qꝛ creatoꝛ pure act?c.ideo pot repiri in ſpnali/
bus lux in oimoda actualitate.ita ꝙ nibil habeat de
poſſibilitate materle.nec de tenebꝛoſitate ignoꝛãtie.
Coꝛpalis vo lux nõ repit᷑ niſi in creatura.qᷓ ad ᷣ vt
ſe exiſtat.indiget ſuſtẽtari a mã. ⁊ ideo nõ põt inue
niri lux pura ꝑ oimodã excluſionẽ poſſibilitat mate

ic pot iñ inueniri pura lux ꝑ ercdiuſionẽ opacitatj et

ſitas.

fenebre. t ſic eſt in ſole.¶ Ad iulud qð obijeitur ſi
lux ſolis eẽt ꝑmixta mãe
fecte.dam
me.maxie
Ein Hle

——

Eabun

poſſʒ ſe multiplicare ꝑ/
ꝙ pñtia materie nõ tollit actualitatẽ foꝛ/
qñ coꝛpꝰmultum hʒ de ſpẽ ⁊ paꝝ de mã.⁊
ſtia lucis. q́;uis ſit ibi ma. nõ impe

it ab actõne ſua. Ea aũt qᷓ dicunt᷑ bie lucẽ incoꝛpa
tam bñt ꝑfectã ptãtem multiplicãdi ſe.nõ qꝛ lux ſit
ſolũ ibi in mã. qꝛ coꝛꝑa illamultũ bñt de mã

it dimẽſi

cula lucid

illud ꝗð obijcit᷑ ꝙ lux pᷣ creata mota

e⁊ ſucceffiue.dᷣm q; lux ibi vocat

⁊2 pa

nube/

a ꝗ vere coꝛpꝰerat.⁊ illa non fuit creata p

eo ꝙ fuit ex pexñte ma foꝛa lucis ſibi diuinitꝰ imp⸗
ſa vel educta. Sic igit᷑ ex pᷣdictis pʒ lux ꝓprie ⁊ ab⸗

Itru lux ſit foꝛma ſbᷣalis vel ace
ſubſtatialis vr. Pꝛioꝛ eſt gña
int om̃s foꝛmas coꝛpales deſcribit᷑
nõ vr accñs ſᷣ ſuba.aut illa oꝑatio

m foꝛa ſubalis ẽ nobilioꝛ qᷓ; accñtalis.
nobiliſſima foꝛa coꝛpꝑaliũ ſiẽ in mult locdicit aug. F
cũ multe alie foꝛme coꝛpales ſint ſbᷣe.vr ꝙ lux ſit for
ma ſbᷣalis. ¶ Gteʒ lux int᷑ oĩa coꝛpalia maxie aſſiſDat᷑

luci eterne.ſicut oñdit dyoꝰ.de di.no.⁊ maxie

tute ⁊ efficacia. ſi B̊ totu

ſicteloauéde nõ eſt coꝛpꝰpᷣ᷑ foꝛma coꝛpoꝛis.
Queſtio.ij.

cñtalis.Et ꝙ ſit foꝛa
tio ſube qᷓ; accñtl.ſᷣ lux
fuiſſe creara.g
uit inoꝛdinata.

ſ lux ẽ

in vir⸗

mag ↄpetit foꝛe ſubali qᷓ;

accñtali.vẽ ꝙ lux ſit ſbᷣa. Zre nullũ accñs ẽ cã ſbᷣe.

ſ lux coꝛpis celeſt eſt pꝛinci
tabilẽ ⁊ ſenſibilẽ qᷓ ſt foꝛmeſ
ſtantia. ¶ Item nullũ accñs
vt nullũ ꝑ ſe exñs.
agit.ᷣ coꝛpꝰluioſu
& vr ꝙ lux nõ ſit eia
nullũ accidens facit

2

„

accñs ſᷣ ſubſtãtialis foꝛa.

iñ educẽdi aiam vege/
ales. & vꝛ ꝙ lux ſit ſub⸗
eſt ꝑ ſemetipᷣm actiuũ.
S ſicut ꝑ ſe nõ eſt. ita etiã nec p ſe
m inqᷓ;tum luioſum ẽ ꝑ ſe actiuũ.

See

gradũ ⁊ nobilitatem in rebꝰᷣm

dr̃ias ſpecificas ꝓpter ſi nßt⸗ ꝑticipationẽ maioꝛeʒ ⁊

minoꝛem.ſed coꝛpa mũ
pant de luce ſunt m

ũdi ſᷣm ꝙ plus ⁊ minꝰpartici
agis ⁊ min? nobilia q́;tum ad eẽ

ſubſtantiale. ⁊ ſpẽ.⁊ differẽtia. ſicut pʒ reſpiciẽdo ga

„

dus in coꝛpibus mũdi. Eonibi eſt lucem eeac⸗
Co

cidens coꝛpi luminoſo.

ntra.nihil eſt de

tione accidentis niſi accidens.ſed lux eſt de ↄpoſitõ

ne coloꝛis.cũ coloꝛ nõ ſit aliud
coloꝛ ſit accñs.lux eſt foꝛa accñtalis.
ꝑ ſe obiectũ ſenſus niſi accñs.qꝛ om̃e

ſus ponit᷑ in tercia ſpẽ Aaratie⸗ ſ lux ſeipſa

⁊ ꝑcipit᷑ ſenſu viſus.⁊

tiun

cide
ta in

qᷓ; lux incoꝛꝑata. cũ
Item nibil ẽ
biectum ſen⸗

illud q̊ mediãte cetera ſen/
ſicut dicit aug. ſup geñ.xij.ad lf̃am.& lux eſt ac
n⸗ Ait em̃ aug ſic.viſus agit pura luce incoꝛpa/ 2
ubtiliſſimo aere. deinde lux mixta in gere cali/?5

ginoſo. deinde cum coꝛpulento bumoꝛe.deinde cum

terrena craſſitudine.⁊ ſic quinq; ſenſus efficit.

¶ Item q auget᷑ in aliquo ſalua eiꝰſubſtãtia ⁊ na⸗
tura ipſum eſt ibi accidens.ſed lux auget᷑ in coꝛpoꝛi
bus pᷣcipue lumioſis ſicut dr̃ Iſa.xxx.erit lux lune ſi
cut lux ſolis.⁊ lux ſolis ⁊c. lux nõ eſt ſuba ſᷣ accñs.
cũ ſubſtãtia nõ recipiat magis ⁊ minꝰ. ¶

rat a celeſti natura.nec

Item ſi lux in igne

ſpecifica differentia. Si eſt foꝛma citra vltimã.

nus eſt foꝛtna perfecta ꝙᷓ foꝛma ignis Peciñca

ignis nãlit᷑ lucet. ita ⁊ naturalr calet.nec maioꝛ ẽ vir
tus in ipſo lucẽ qᷓᷓ caleſcere ſiue calefacere.ſed calidi
tas eſt qualitas accidentsalis ipſiꝰignis.g ⁊ lumino
foꝛma ſubſtantialis.
aut & vltima ⁊ ↄpletina.aut citra vltimam. Si ẽ foꝛ
ma vltima ⁊ completiua.gꝗ̊ non videt᷑ ꝙ ignis dife-
.nec ꝙ aliqua luminoſa differane

2 5

24

„

ffoꝛma vltimo ↄpletiua ſit in re ꝑfectiſſima. non vꝛ pabiliter Scomitantis. maxime vbi eſt vebemotia lu nibniilt
in igne lux ſit nobiliſſima foꝛma.ſi g& in celo ẽ foꝛa cis. illud qð obijcit ꝙ auget᷑. dom q augmẽ/ʒ Keichzs in
vltima. vr ꝙ dignioꝛa ſiue nobilioꝛa ſint coꝛpa ela tum illud attendit᷑ rõne fulgoꝛis nõ rõne lucis q̃ eſt is oe
rnia qᷓ ccleſtia. q ſi falſum ẽ reſtat ⁊c. ¶ Nem i crea⸗ foꝛma ſubalis. a ſerone illiattenderet᷑. adbuc ratio neubtanni,
tun s qlitas ẽ imediatũ pꝛincipiũ actõnis. vñ foꝛma nõ valẽt.qꝛ qᷓuis foꝛma ſubſtãtislis ſm ſe nõ recipi/ glittn
ſubalis agit tanqᷓ; mediãtibꝰ pꝛietatib⸗ accñtalib?. at mag ⁊ minꝰ.bʒ tñ intendi ⁊ remitti bm ee ipſiin eii hn
g lur ẽ imediatũ pꝛicipiñ actõis. ̊ vr ꝙ lux ſit acchs. mã. hoc maxime verũ eſt in foꝛmis generalibꝰin q̃ Ninmeens0
26 ¶ Hy. notandũ eſt e in hac qõne ſapiẽtes opinan · bus magis ↄſiſtit coĩtas analogie ᷣm mag ⁊ minꝰ. hnuſfene
nnr atraria ſapiẽtibꝰ. Quidã em̃ dicẽ voluert ꝙ ux⁊ pꝛius ac poſterius.q; vniuecatõnis. 1A ils a8 zd ſinniil
eſt accñs coꝛpi luioſo.ſicut ſapia ſiue ſcia qᷓ ẽ lux ſpů obijcit᷑ ꝙ caloꝛ nõ ciconna ſubſtãtialis calidi.dðᷣm vnainllucft
alis eſt accñs ip̃i aie.⁊ coloꝛ ẽ accñs coꝛpi termiato. ꝙnd eſt ſimile. qꝛ nõ eſt tante dignitatis ⁊ ꝑfectõnis Pitipgtgtt 4
2 caloꝛ ẽ accñs coꝛpi calido. Dixer̃t em̃ ꝙ ſic ſe habz foꝛma caloꝛis ſicut foꝛma lueis.Et hoc pʒ.qꝛ foꝛma tucluniſbe
coꝛpꝰluioſum ad lucẽ.ſicut aia ad cognitiõez. ⁊ ſicut lucis plus re it a nã ↄtrarietatis. coꝛruptõis.⁊ al ſinstpenene⸗
coꝛpꝰterminatũ ad coloꝛẽ. ⁊ ſicut coꝛpꝰcalidũ ad ca⸗/ teratõnis. 7 illud qd obijcit̃ ꝙ nõ eſt foꝛma vl/ ʒ2 Gtfenho
loꝛe. qm ꝑ iam decoꝛat᷑ ꝓ ipam ſentit᷑. ꝑ ipᷣas opat᷑. tima in igne. vm ꝙ ſi lux ponit᷑ eſſe forma ſubſtan⸗ aokti dis
jillud ſi dicat᷑ foda nobilis. nõ intelligit qtum ad tialis cooꝝ ſpẽ diuerſoꝝ. vtpote celi ignis. neu. gentleht
cẽ pꝛimũ.ſᷣ qtuʒ ad eẽ ſcm. ſiẽ ſcia ⁊ ga nobiliſſime triꝰeſt foꝛmav timo ↄpletiua.ideo ex q̊ nõ ↄcludit itunigi
foꝛme ponunt᷑ qꝙuis accñtia eẽ dicant᷑.Et ſic p mazg ꝙ natura ełlaris ſit nobilioꝛ celeſti.nec ex h̊ põt etiaʒ otlvotus⸗
pte rõues euadũt. Sʒ qm̃ ſacra ſcriptura lucè int ce cludi ꝙ alia foꝛma ſit nobilioꝛ foꝛma lud.qᷓuis ſit iknt,riud
teras foꝛmas pure coꝛpales oↄmẽdat.⁊ catholici tra vlterioꝛ.Foꝛma em̃ lucis nõ ponit᷑ in codẽ coꝛpe cũ ſunlicayyl
ctatoꝛes.ſiẽ dyoꝰin.iiij.de di.no.⁊ Aug.in mult locł. alia foꝛma ſicut diſpoſitio imꝑerfecta q̃ nata ſit ꝑfici ſmiſkrſcknon
2 phi etiã pꝛincipatũ opꝑandi in coꝛꝑibꝰluci attribu⸗ ꝑ vltimã foꝛmã.ſᷣ ponit᷑ tanqꝙ; foꝛma ⁊ nã om̃is alte rſatiz Kont
