mabilẽ.⁊ rõe amotõ/

mur lauari in ſãguie
xpᷣi a peccatis noſtris
Sed huic mõ dicẽdi
obuiat poſſibilitas a/
motõis illius ꝓnita/
tis abſq; infuſiõe gꝛe.

ſiẽ pʒ qñ de auaro fit

ꝓdigꝰ:aufert᷑ ab eo ꝓ

nitas ad auariciã.ſi G

reatꝰfüdaret᷑ ſuꝑ illã

ꝓnitatẽ.cũ aliquis de
auaro fieret pꝓdigus.
abſe; gra eẽt a reatu
Recatl abſolnt q8
lane flim ẽ. Lercius eig ie E 42 Ce§ mA
p ſfẽstit. vt hereticꝰ. Vel q̃ dei ſũt vſurpare pᷣſumit indi/⸗

modꝰ ddi ẽ ꝙ reatus

fũdat᷑ ſuꝑ defoꝛmita

tẽ.defoꝛmitas aũt nõ
tm̃ diẽ boni pᷣuatõeʒ.

ſed etiã debitũ babẽ/

di. ⁊ qꝛ pctõꝛ dʒ do iu

ſticiã ⁊ honoꝛẽ.⁊ duʒ

illis pᷣuat᷑.p pctm̃ de/
foꝛmat᷑.ex hoc obliga

tur ad ſuſtinendã pe/

nã.qꝛ eni debitoꝛ erat

⁊ nõ poterat ſoluẽ in
opibꝰ. neceſſe erat vt
ſolueret in paſſioni⸗

bus. Sʒ huic mõ di⸗

moꝛteʒ eternã meret᷑. Crimẽ em̃(vt ait Aug) eſt qð ẽ
dignũ accuſatione ⁊ dãnatione. Veniale ẽ qð hoĩem
vſq; in reatũ ꝑpetue moꝛtis nõ grauat.verũtamen pe
nã meret᷑.ſed facile indulget. 2

XTaͤgit quiq; cõſuetos modos diuidẽdi pctã. e
nis illiꝰ macule dici/ 6 Modi ãt pctõꝝ varias in ſcrip tura hñt diſtinctões.
cule dict In qua dicit᷑ pctm̃ duobꝰmodis cõmitti.ſcʒ cupꝑiditate
⁊ timoꝛe vt Aug.tradit ſuꝑ illũ locũ pᷣs.Incẽſa igni ⁊

ſuffoſſa. Hijs em̃ duobꝰ modis dicit oĩa pctã moꝛta⸗

lia includi. Et incẽſa ea dicit que ex cupiditate male ĩ⸗
cẽdẽte oꝛiũtur. Suffoſſa vero que ex timoꝛe male hu⸗

miliãte ꝓueniũt.qð eſt quãdo quis cupit nõ cupiẽda.
vel timet nõ timẽda.Alibi vo dicitpctm̃ fieri tribꝰmo

dis. ſcʒ cogitatu. vbo.⁊ oꝑe. Vñ Hiero.ſuper Eʒech.

Tria generalia delicta ſũt quibꝰ hũanũ ſubiacet genꝰ

Aut em̃ cogitatioe. aut ſermone. aut oꝑe peccamus.
Hijs aliquãdo etiã addit᷑ terciꝰ modꝰ ſcʒ ↄſuetudinis

qð in quadriduano laʒaro ſignificatuʒ E. Dicit᷑ qʒ hõ
peccare i deũ.in ſe.⁊ in ꝓximũ.In deũ cũ ð deo male

gne ꝑticipãdo ſacramẽt. Vel qñ nomẽ dei peierãdo

contẽptibile facit. In pꝛoximuʒ peccat.cũ pꝛoximum

iniuſte ledit. In ſe vero cũ ſibi ⁊ nõ alij nocect.

Variaʒ quoq; appellatõem habet. Dicitur em̃ pctm̃

etiam delictũ.Et delictum foꝛtaſſe eſt.vt ait Augu.in
queſtionibus leuitici.declinare a bono.pctm̃ eſt face⸗

re malũ.Aliud eſt em declinare a bono.aliud eſt face/

re malũ. Peccatũ ergo eſt ꝑpetratio mali.delictũ de /
ſertio boni.quod ⁊ ipᷣm oſtẽdit nomẽ.Quid eni aliud

ſonat delictü niſi derelictũ.⁊ qͥ derelinqᷣt.qᷣd derelin /

inſit. in liqᷣd facinꝰ ꝑpetrauit.Sed huic mõ obuiat ptãs abſolutõis a rea
tu. ſi eni reatꝰ fũdat᷑ ſuꝑ actũ pᷣteritũ.cũ actũ pꝛeteritũ neceſſe ſit eſſe pᷣteritũ.cũ eſt reus.nõ poteſt eẽ nõ reus

ps.lxxix

Eifferũt deli⸗/
ctu ⁊ petin

Et ꝓpterea dici pᷣt ꝙ reatꝰ ſiue obligatio ad penã ẽ duplex.q̃dã ſcʒ reſpectu pene eterne. ⁊q
tpalis. Obligatio vero reſpectu pene tꝑalis nõ ſꝑ requirit culpã pᷣſentẽ.ſed ſufficit ad illã obligatõem ꝙ pe
na fuerit pᷣterita.⁊ ꝙ ſſecuta fuerit plena emẽda.Obligatõ ant ad penã eterna fũdat᷑ ſuꝑ illã culpã.culpa

licitas. Quot eni pctã bõ actualit᷑ ꝑpetrauit.tot penis recrit.ex multis aũt peccatis

7

ã reſpectu pene

₰

aũt ꝓpᷣe loquẽdo nõ eſt ip̃a ꝓnitas.ſᷣ ip̃a deoꝛdinatio ſiue q̃ eſt in actu ſiue q̃ eſt in aia. Deoꝛdinatio autẽ in
actu ↄſiſtebat ex ↄuerſiõe ⁊ auerſiõe.⁊ ᷣm hãc duplicẽ ↄꝑatõem aia deordina cũ peccat.⁊ deoꝛdiatõ in aia
rõe auerſiõis &r defoꝛmitas.rõe vo ↄuerſiõis ðr macula.ico ꝙ reatꝰ pene eterne fũdat᷑ ſuꝑ pctm̃.⁊ iq;/
tũ ẽ defoꝛmitas.⁊ inqᷓstũ ẽ macula.ſᷣ differẽter.qꝛ rõe auerſiõis dignꝰ ẽ ſupplicio.Fũdat᷑ etiã reatꝰ ſuꝑ ma/
culã defoꝛmitatẽ qᷓ̃ ẽ in aia ꝑ ↄpatõez ad actũ.ꝑ quẽ illa macla vel defoꝛmitas ẽ introducta.⁊ iõ plurificã/
tur reatꝰ m ꝙ plurificãt᷑ pctã ↄmiſſa. Et ꝑ B̊ pʒ rſio ad obiecta. Mã dico ꝙ reatꝰ pene eterne ñ ſimplr fũ/

datf ſup maculq ſm ꝙ &r pnitas vl poſitõ aliq. potiꝰ ̃m ꝙ or deoꝛdiatõ ⁊ puatõ. Dico etiã ñ fugatur
ſup defoꝛmitatẽ ſolũ rõe pᷣuatõis. etiq re debiti.nec ſolum rõe auerſiois ſ̃ etiam ↄuerſiõis. nec ſolũ ſuper
pctm̃ ſm ꝙ ẽ defoꝛmitas ̊ ᷣm ꝙ; ẽ macla.⁊ B ẽ qd dic mgr̃ il̃a.Rcatu remanʒ petm̃ i hoĩe.cũ p eo ſiue traſ⸗/

ſcrit ſiue aſſit mẽs hoĩs polluta ẽ ⁊ coꝛrupta. quſq; bõ ſupplicijs ẽ obligat?ꝰ ꝑpetuis.⁊ loqt b mgĩ (ſic pʒ) ð
reatu pene eterne ñ tꝑalis.reatꝰei pene tꝑal bñ fudat᷑ ſuꝑ illò qð ꝑtrãſit. biDodi ãt pctõꝝ varias in ſcri

Ape
cohe
ng
ph!
oveil
lögat
coni
ſemg
ahſt⸗
amnvid
diuig

n

li
gdol
1
diſti
müͤt
pe
u;
ſupt

ho
nñ

*

ptura hñt diſtinctões. Cõtra.vẽ ꝙ ñ ſolũmõ varias bẽant imo etiã ifinitas.qꝛ ſic vnlt pᷣs.bonũ ẽ vno mõ.
an, malũ ſt mitiphariã.Et ipᷣe etiã dyo.dic q; malũ eſt infinitũ.ᷣ vr ꝙ in ſcriptura ñ poſſit habere diſtinctiões
ktag⸗ determiatas. Juxta h̊ qrit᷑ de numero ⁊ ſufficiẽtia haꝝ diſtictõnũ qᷓs męr̃ ponit i la. AVr ei ꝙ aliq̃ icoueniẽt᷑
rn L aſſignẽt. cũ oẽ petm̃ ſit ĩ volũtate ex libidie mota. male diſtiguit pctm̃ ĩ pctm̃ qdð ẽ ex amoꝛc.⁊ qð ẽ ex timoꝛe.
lgo Itẽ cñ oẽ pcti ſit ĩ cogitatõe ⁊ volũtate. male diſtinguit᷑ pctm̃ ꝑ pctm̃ cogitatõe.vbo.⁊ eiſSe cũ oẽ pec
isnte catũ ſit in deñ.male diſtinguit᷑ pctm̃ ꝑ iſtas drias in deũ.in ſe.in ꝓximũ. Itẽ cuʒ in oĩ pctõ ſit defectꝰ alicuiꝰ
aͤ MV MM circũſtãtie.om̃e pctm̃
4 quid niſi bonũ. Vel delictũ eſt qð ignoꝛãter fit. pecca vi es om mio. mwale
Ml tũ qð ſciẽter ↄmittit᷑. Indifferẽter tñ ⁊ pctm̃ noie deli⸗ diſtinguit᷑ ꝑ omiſſũ ⁊2
ci. 7 delictũ noĩe peccati appellat᷑. omiſſu. Doſtremo vr
Hts ſſjr viei ſrali cũ ois pcti iiciũ ſit ſuꝑp
ptẽ ſũt vicia capitalia. bia. ꝙ male diſtiguat
ropterea ſciẽduʒ eſt ſeptem eſſe vicia capitalia vel pctm̃ ꝑ ſeptẽ capita/
ncipalia vt greg. ſuper Exodi ait.ſcilicet inanẽ glo⸗ lia Reed ingr i 4
riam.irã.inuidiã.accidiam vel triſticiã.auariciam.ca bac pte ſeptẽ inuit di
ſtrimargiaʒ.luxuriã.Que vt ait Joh.Criß.ſigniſica⸗ uiſiges peri bʒ ſeptẽ⸗
ta ſunt in ſeptẽ plis qui terrã ꝓmiſſionis iſraeli ꝓmiſ⸗ rtr conatonemn.
tn . i tenebãt. De hijs quaſi ſeptẽ fõtibus cũcte animarü at ad cqy ſud er qͥ b⸗
ððVM moꝛtifere coꝛruptele emanãt.Et dicũt᷑ hec capitalia. oꝛtũ.⁊ ſic ẽ illa diuiſio
quia ex eis oꝛiũtur oĩa mala. Nullũ em̃ malum eſt qd peccati ĩ actuale ⁊ oꝛi .
etiã nõ ab aliquo hoꝝ oꝛiginẽ trahat. gal1ieꝛale. Scdovo cõpat᷑
ad penã ad quã termiat᷑.⁊ ſicẽ illa diuiſio pcti i moꝛtale ⁊ veniale. Has duas drias mgfr pᷣmiſit ſupꝛa.Ler⸗
cio pctiñ cõꝑari bʒ ad motiuũ.⁊ h qͥdẽ vłẽ ad bonũ aſſequẽdũ.vł ad malũ fugiẽdũ.⁊ ſic ẽ tercia diuiſio quã
mgjr ponit in pctiñ ex amoꝛe et pctiñ ex timoꝛe.Quarto pctiñ cõgari hʒ ad actũ ſbſtra:uʒ.⁊ ſicẽ q̃rta diuiſio
pcti ĩ pctiñ cogitatõis.vbi.⁊ oꝑis.ʒ triplicẽ potẽtiã.ſcʒ affectiuã.iterpᷣtatiuã.⁊ opatiuã.cogitatõ ei p affecti
one ibi accipit᷑.Quito ↄpat᷑ pctiñ ad ꝑſonq quã offẽdit.⁊ ſic ẽ qͥnta diuiſio pcti.i deũ.⁊ i ſe.⁊ i pximũ.Sexto
cõꝑat᷑ pctinñ ad mãdatũ cui opponit᷑.⁊ ſic ẽ illa diuiſio.i delictũ ⁊ cõmiſſũ.qꝛ delictũ ẽ õ pᷣceptũ affirmatiuũ.
⁊ cõmiſſũ ↄ negatiuũ.Septio cõꝑat᷑ ad vicia q̃ ex ipᷣo oꝛiũt᷑.⁊ ſic ẽ illa diuiſio pcti i ſeptẽ drias capitaliuʒ.Et
ſic mę ponit ibi ſeptẽ diuiſiões ſʒ ſeptẽ pcti cõꝑatões.q;uis tñ alie diuiſiões reꝑiãt᷑.ad aliquã haꝝ tñ redu⸗/
ci pñt.ꝓ eo ꝙ ſumũt᷑ ſʒ aliquã iſtaꝝ cõpatõnũ.Sic illa diuiſio qua btũs Ja.i cano.ſua diuidit pctiñ i ſuꝑbi
am vite. ⁊ cõcupiſcẽtiã oculoꝝ.⁊ cõcupiaʒ carnis.reducit᷑ad illã qᷓ ẽ ex ꝑte motiui.Silr ⁊ illa diuiſio q̃ Iſið.
diuidit pctiñ ĩ pctiñ qð ẽ ex malicia.ex ifirmitate.⁊ ignoꝛqtia.Silr illa diuiſio q Greg.diuidit i pctã carnalia
* ⁊ ſpũalia.quã ſumit illo vᷣbo apli. ij. Cor. vij Muigdemꝰ nos ab oĩi inq̊ namẽto carnis ſpũs.reducit᷑ ad il
lã q pctiñ diuidit᷑ ꝑ cõꝑatõeʒ ad actꝰ ſſtratos.⁊ ſic pʒ ſufficẽtia.numerꝰ.⁊ oꝛdo iſtaꝝ diuiſionũ.ſAd illʒ Sᷣ 5§
að obr ꝙ malũ ẽ ifinitis modis.d.ꝙ a ſi veꝝ ſit er pte ipiꝰ mali.⁊ etiq ꝑ cõpatões q́s bʒ ad pticaria bõa.
H ⁊ ad ꝑticlłares ꝑſõas.verũtñ rõe boni ſib i oppoſiti.⁊ rõe cõꝑatõnũ generaliuʒ.modis finitis quis varijs hʒ
ri diſtigui ¶ Ad illð qð obr̃ ꝙ diuiſiões ille qͥ h aſſignãt᷑ ñ recte aſſumũt᷑.maxie.qꝛ i ilł tribꝰ pᷣmis diuiſionibꝰp.
mũ mẽbꝛũ generale ẽ ad oẽ pctĩ.dð ꝙ ĩ ill tribꝰdiuiſionibꝰ pᷣmũ mẽbꝛũ accipiẽdũ ẽ cuʒ pᷣciſione vt ſit ſẽſus
imn ꝙ pctiñ alið ẽ ex amoꝛe tiñ.alið ex amoꝛe ꝑit᷑ ⁊ tioꝛe.ſic ⁊ i alijs duobꝰ. Ael dic ꝙ diuidit pctiñ penes moti/
uũ.⁊ actũ.⁊ obiectũ.ꝓut h accipit᷑ ppᷣe ⁊ imediate:¶ Illð xo qð obr̃ g̊ illã diuiſionẽ q̃ ẽ i delictũ ⁊ cõmiſũñũ
valz. qꝛ ñ q̃cũq; omiſſio cuiuſq; bone circũſtãtie dr̃ delictũ. illa q̃ ẽ omiſſio actꝰ debiti.i¶ id vltimũ dð.qꝙ 3
ſuꝑbia dr duplłr.vno mõ ꝓut oĩs cõtẽꝑtꝰ ⁊ erectõ mẽtis noie ſuꝑbie cõtinet᷑.⁊ ſic ẽ iniciũ oĩs pcti. In oĩ eni
pctõ hõ ſuꝑbit ⁊ ſe erigit ðↄ deũ.Alio mõ dr ſuꝑbia appetitꝰ dignitatis ⁊ bonoꝛis.⁊ G̊ mõ ẽ ſpale pctiñ diſtin
ctũ ab alijs pctis. c Geptẽ eẽ vicia capitalia vłpᷣncipalia. Cõtra.qꝛ ſuꝑ ill ꝓuerb.vj.Sex ſũt q odit deus.
glo.ſex eapitalia vicia enumerat q̃ ĩ cõꝑatõe ſeptimi minoꝛa ſũt.⁊ iſta ñ cõtinẽt᷑ ſbᷣ t vicher⸗ cẽ.xiiij.¶ Ytem
Iſid.ſuꝑ deut᷑.enumerat octo capitalia.ſcʒ caſtrimargiã.foꝛnicatiõex.philargiriã.triſticiã.irã

cidiã. ſupbiã. ⁊ ita vr̃ vł ꝙ iſta diuiſio ſit diminuta vl alia ſupflua lc cũ vicia opponãt᷑ vtutibꝰ. ⁊ nos bẽa
Nen⸗ mꝰ hitꝰ vᷣtutũ donoꝝ ⁊ btitudinũ.vr ꝙ deberẽt eẽ capitalia vicia ſaltẽ.xxj¶ tẽ cñ virtꝰhẽat ſibi viciũ oppo
nnu ſitũ penes ſupabũdatiã ⁊ defectũ.vẽ ꝙ ſʒ numeꝝ hituũ bonoꝝ dñt duplicari bitus capitaliũ vicioꝝ vt ſint
thom. xlij. ¶ Juxta ̊ etiã q̃rit᷑ cñ habeamꝰ capitale viciũ penes genꝰ tactꝰ⁊ guſtꝰ.vt luxuriã ⁊ gulã.q̃re ñ hẽmus
noe penes alios ſẽſus.Querit᷑ etiã ꝓ quãto dicat᷑ aliqͥd capitale petĩ.⁊ ð numero iſtiꝰ diuiſiõis et ſu fficientia.
ingn ¶ E. dð.ꝙ capitale viciũ duplr pᷣt dici.aut qꝛ pᷣcipuũ ⁊ magnũ ẽ ĩ genere vicioſo.aut qꝛ caputẽ ⁊ pꝛicipiuʒ
gian alioꝝ. Pꝛio mõ accipit᷑ ĩ glo.ꝓuerb.vj.vbi vocãt᷑ illa vicia capitalia.qꝛ magna ſũt.⁊ bo dignꝰ ẽ magna pe/
nun na. Secundo modo hoc dicitur vicium capitale quod ẽ rõ pꝛincipiãdi mita pctã. Ande Greg.cuicũq; ca⸗

MZ pitali pctõ aſſignat filias. Dciñ ei Bipo ponit᷑ eẽ caput ⁊ pꝛicipiũ alterius.qͥ eiꝰ motiuũ adeo cadit iĩ aie ap/
ctiß petitũ. ꝙ pt p̃ſtare fomẽtũ ⁊ motũ adeo vt ex ipo coſurgat qddã pcti coꝛpꝰ dans methaphoꝛicũ cõtinens
gs, varietate ramoꝝ ? mẽbꝛom. filioꝝ ⁊ fliaꝝ. Et bincẽ idelitas ꝗ opponit fidei ñ ponit᷑ c capitale pctiñ. 10.
Nni⸗ aꝛ erroꝛ ñ cadit pꝛimo ĩ aĩe appetitũ. ſilr nec ꝓdigalitas qᷓ ẽoppoſita auaꝛicie. Inanis aũt glia vno mõ ẽ ca. i
ig pitale viciũ.alio mõ eſt filia. NHa ꝓut inanis gloꝛia dicit appetitũ dignitatis ⁊ excellentie.ſic ẽ idẽ cũ ſuper/
ar bia. ⁊ eſt capitale viciũ.⁊ ſic accipit magiſter in litera.qꝛ animus directe mouetw᷑ ad excellentiã ⁊ dignitatem
ſ appetẽdã. Pꝛout inanis gloꝛia dic t ir appetitus laudis ſic eſt filia.quia nõ deſideratur laus humana niſi
is. Ppeer excellẽtiã.· Et ſic pʒ ꝙ; nõ eſt cõtrouerſia inter iſtꝗ aſſignatõeʒ ⁊ illa Iſis. Iſidorꝰat accipit ſenodoxiã
8 iue inanẽ gloꝛiã ꝓ ſuꝑbia. pꝛie dicta. ⁊ vltio ſupaddit ſuꝑbiã ſeptẽ capitalibꝰ qᷓſi oim vicioꝛũ reginã. Suf ⁊
Gen ficiẽtia aũt capitaliũ ⁊ numer multipliciter pᷣt accipi. Uno mõ ſic. Cum peccatũ capitale ſit coꝛruptio ſiuc
1 ꝓnitas reſpectu eius ad qð nã ꝓna eſt ex coꝛruptõe pꝛimariq multiplicari hʒ ſic mitiplicari bʒ illa pnitas.

Pꝛonitas ãt illa pᷣt młtiplicari ex ꝑte obiecti ſic.qꝛ aut attẽdit᷑ qᷓtũ ad appetitũ apparẽtis boni. aut ituz ad
fugam apparẽtis mali. Si pꝛimo mõ.aut reſpectu boni interioꝛis ⁊ ſic eſt ſuꝑbia.aut exterioꝛis ⁊ ſic eſt aua⸗
ricia. aut iferioꝛis ꝓut ſpectat ad ↄſeruatões ꝓpᷣe carnis ⁊ ſicẽ gula.aut ↄſeruatõeʒ ſpᷣei ⁊ ſicẽ luxuria. Si re
ſpectu apparẽtis mali. pᷣt triplicit᷑ eẽ. aut mali interioꝛis ⁊ ſic ẽ inuidia.aut exterioꝛis ⁊ ſic ẽ ira.aut inferio/

ris ⁊ ſic ẽ accidia q̃ refugit malũ carnis.

Sed iſte modꝰ ſumẽdi nõ vr̃ vſq;quaq; ↄueniẽs.Ois em̃ vnitas di⸗

recte ẽ reſpectu appa .
retis honi. Et iõ ẽ aliꝰ (Memouet dubitatõem que oꝛtũ habet ex vna illaruʒ
Evicton aie Omm pui Ex ſuperbia tamẽ oĩa mala oꝛiũtur ⁊ hec ⁊ alia.qꝛ vꝓ Oꝛ ſupblaẽ ra⸗
tas aut attẽdit᷑ ĩ ipſſa ait Greg. Radix cũcti mali eſt ſuꝑbia. de qua dicitur. dix oim maloꝝ
volũtate rõnali ʒ ſe. * Iniciũ ou peccati eſt ſi upbis. que 4 amoꝛ Kernr⸗ ex⸗ de qtuoꝛ ſpẽ-
aut p oiũctõez ad ſen cellẽtie.Cuius quatuoꝛ ſũt ſpẽs vt Greg. ait. Pꝛima
ſibil aut p oinctõem eſt cũ bonũ qð habet qs ſibi attribuit. Scdᷣa cũ credit us ſupbie.
getabie Si ſee a deo eſſe datum. ſed tamẽ ꝓ ſuis meritis. Tercia cuzʒx
aut in abatse za dei ſe iactat habere quod ñ habet. Quarta cũ ceteris de⸗
et ſic ẽ ſupbia. aut ad ſpectis ſingulariter vult videri.Aerito radix om/ Oꝛ cupiditas ẽ
im ſic ẽ nugia. nis mali dict uupbia⸗ onli au icer Obulane g ap radirx oiz malo⸗
aut ad ſeipʒʒ ⁊ ſicẽac ſtolus ait.Radix oĩm maloꝝ eſt cupi itas.qꝛ ſi radix rum. .
cidia. Si ꝑ ↄiñctdem oĩm maloꝝ eſt cupiditas.̊ ſuꝑbie.quõ g̊ ſuꝑbia ra/
ad ſẽſibilẽ ſic pᷣt eẽ du . nſrſiz di „0e
plicit ʒ qꝙ, duplerx eſt dix eſt ⁊ initiũ oĩs peccati
motia ſeẽſibil· ſcj ↄcu2/ gaus uoa livet hoꝝ ſcʒ ſuꝑbia ⁊ cupiditas dicat
piſcibil ⁊ iraſcibil.ſi radixoimmalonx.
1 icoe⸗ ad Penni⸗ ¶ Sed vtrũq; recte dicti eſſe intelligat᷑.ſi genera neic⸗
ſcibie ſic e auaricia. ſi toꝝ ſinguloꝝ.nõ ſingula geneꝝ vtraq; locutõe inclu/
A ialabue ſiceira. diintelligatur. Nullu quie genus peccati eſt qð in /
necu veget bali ie t terdũ ex ſupbia nõ ꝓueniat. Hullu etiã qð ex cupidi⸗
eẽ dupłr. aut qtũ ad tate aliquãdo nõ delcarn Sijtetl⸗ nonulli hoĩim gui
generatiuã ⁊ ſic eſt u ex cupiditate fiũt ſuꝑbi.⁊ aliqui ex ſuꝑbia fiũt cupidi.
xuria. aut q;tũ ad nu· Eſt em̃ vt ait Aug.hõ qui nõ eſt amatoꝛ pecunie niii Aug.
tritiuaz ⁊ ſic eſt gul. p hoc putaret ſe excellẽtioꝛẽ eẽ.ideoq; vt excellat.di
Dl9 lapu Ulitias cupit. Tali hoĩ ex ſupbia oboꝛit cupiditas. Et
re naͤlis. S q ira tra eſt aliquis qui nõ amaret excellere niſi putaret ꝑ h di⸗
ẽ ſpũale pctĩ ſic inni uitias maioꝛes habere.Ideo g& excellere laboꝛat.quia
dies et accidia. adpuc diuitias habere amat.Hinc innaſcit᷑ ſuꝑbia.i.amoꝛ ex
vi ꝙ ille mod aſſig/ cellẽtie ex cupiditate. Patet gO ꝙ ex ſuꝑbia aliquando
nonerd Peces cupiditas.⁊ ex cupiditate aliquãdo ſuꝑbia oꝛit᷑. ⁊ iðo
ueniẽtiã. Pꝛ DD te dicik, ꝙ ſit radix oĩs mali.
tcrciomotdin de vtraq; recte dicit ſit radix oĩs mali.
nitas ad aliq̃d appa- ”

rẽs bonũ.aut ẽ reſpectu boni qð reſpicit ſpm̃ ßm ſe. aut reſpectu boni qð reſpicit ſpm̃ i carne.Si reſpectu bo

ni qð reſpicit ſpm̃ m ſe. B pᷣt ee qdrupłr. m q̃tuoꝛ
nũ ſõ rõe dignitatis ⁊ B ꝑ ſuꝑbiã.

olr. m qtuoꝛ cõditões boni ad qᷓs ꝓnꝰ ẽ appetitꝰ nr. Appetit ei qs bo
ſeᷣ rõe ꝓpᷣetatis ⁊ ſicẽ iuidia.ſbᷣ rõe ſeueritatis ⁊ ſic ẽ ira.ſbᷣ rõe qͥetis ⁊ ſic ẽ

accidia. Si vo ſit ꝓnitas reſpectu boni qʒ; reſpicit ſom̃ i carne. ẽ triplicit᷑ m triplicẽ ↄditiõeʒ ſbᷣ q̃ ſpiritꝰ

carnał bonũ appetit. Aut eĩ appetit bonũ ſbᷣ rõe ſufficiẽtis ⁊ ſic ẽ
aut ſbᷣ rõe reficiẽtis ⁊ ſic ẽ gula.Ex hijs pʒ ſufficiẽtia ⁊ numerꝰ vicioꝝ capitaliũ. Hõ ei acci
ꝓnitates reſpiciẽtes cõditões boni apꝑentis
es guſtũ ⁊ tactũ.qꝛ ĩ hijs regnat ꝓnitas ãplioꝛ qᷓ; i alijs ſẽſibus.

1 zad vᷣtutes. nec ad dõa. neca
nes alios ſẽſus ñ hẽmꝰ capitalia vicia ſic pen

ec ad btitudies.ſᷣ ᷣm

auaricia. aut ſ rõe demicẽtis ⁊ ſicẽ luxuria.
pint᷑ ꝑ oppoſitum
Patz etiã q̃re pe

Vñ ſi delectatões q̃rũt᷑ i alijs ſẽſibꝰ.ad has reducũt᷑.vtpote ſi aliq́s velit aſpicẽ mulierẽ pulcrã vt ĩ ea delecte
tur ⁊ cõcupiſcat.reducit᷑ tal delectatõ ad luxuriã.Silr ſi qͥs velit aſpicẽ pulcꝝ equũ vel libꝛũ vt ipᷣm hẽat. tal

delectatõ reducit᷑ ad auariciã.Sic ei appetitꝰ ſpũs

bm ſe qdãmõ qͥetat᷑ ſi beat bonũ excellẽs cũ ꝓpᷣetate.et

ſecuritate.⁊ qᷣete. Sic appetitꝰ carnał q̃etat᷑ cũ hʒ bonũ ſufficiẽs.demulcẽs.⁊ reficiẽs.nec acqrit niſi ꝓpter h

tria. dyn
za. j. Lhi. vltio. Rad

14 int᷑ initiũ

tria. niciũ ois pcti ẽ ſuꝑbia. Cõtra.qꝛ dic Crib.ſuꝑ illð ge.A facie inpiẽtie.
ñ poſſint eẽ plura eiuſdẽ

Dis pcti initiũ iſipiẽtia ẽ.ſᷣ cũ
iuitia pᷣma ⁊ pᷣncipalia.vr̃ ꝙ ſuꝑbia ñ ſit initiũ oĩs pcriBe obtr ſm ꝙ ma obijcit iĩ
1J.T ix oim maloꝝ ẽ cupiditas.Si tu dicas ꝙ h duo ſũt radices pctõꝝ ſʒ diuerſã cõpatõeʒ.
ꝗrit᷑ tũc ð diuerſitate radicũ.⁊ qͥd itelligat᷑ noie radicis.⁊ q̃ dria ſit int᷑ capitale viciũ
⁊ radicẽ.Rꝰ dð ꝙ differ
lʒ vñ trabit fomẽtũ ⁊ nutrimẽtũ.⁊ iõ cũ
initiũ attẽdit᷑ er pꝑte auerſiõis.⁊ radix e

⁊ radicẽ. Itẽ ꝗᷓ dria ſit
t dicẽ initiũ ⁊ radicẽ. Mã initiũ ꝓpᷣe di id a q̊ inchoat motꝰ.radix vo diẽ il
ctm̃ trabat fomẽtũ ex ꝑte appctibil.⁊ dicat receffũ a do. binc eſt q;
pte cõuerſiõis ꝓpᷣe loq̃ndo.Et qm̃ auerſio ẽ ex rõe

cõtẽptꝰ. ⁊ cõuer

ſio ẽ ex rõe cupiditatis ſiue libidis.hinc ẽ ꝙ ſi uꝑbia ꝓpꝛie loquẽdo dr iniciũ. ⁊ cupiditas r eẽ radix.Et qm̃ i

orſßi octõ ẽ auerſio ⁊ cõuerſio.hinc ẽ ꝙ ſuꝑbia dr initiũ oim pctõꝝ.⁊ cupiditas radix oim maloꝛum. et ſimul
Iðpoſſũt ſtare illa duo. Accipit᷑ tamẽ nomè radicis aliquãdo noie initij ⁊ ecõuerſo.Capitale aũt vitiuʒ dif/⸗

wolütrti
toral⸗

vtrüoct
o⸗
ku
Nkvyu.
hotmicl
hotnich
ſſtinbe
tiplien
ltmio
atuck
tls foni
dfonma
ſiegont
deſorwit
cd N
itates
ttactio
duuerte
tiplicgt
tvn
ſocch
or 1
datücd
ſcutil
ſint dun
oꝛcũx⸗
lgteert
katdt
Uterio

ſtan fert a radice in hoc. ſicut caput dicit pᷣncipale mẽb:ũ.⁊ mẽbꝛũ cõpletũ.⁊ qð eſt pᷣncipiũ alioꝝ q;tũ ad mo/
unge tũ ⁊ ſẽſũ.ſic capitale viciũ noiat pctm̃ cõpletũ a quo oia alia vicia oꝛiũt᷑.radix vero dicit aliqͥd ſb̊ maioꝛi in.
Mkiſde, coõpletõe.⁊ iõ ꝓpꝛie loquẽdo radix nõ noiat genꝰ pcti dcterminatũ.ſed ꝓnitatẽ libidinis que cõcurrit ad oẽ
Aes), pctm̃. Ande notꝗdũ ꝙ radix accipit᷑ aliqũ generaliſſime.aliq generalit.aliqñ minus generaliter. Generaliſ- 16 —
ſime. vt cuʒ dicit᷑ ibido ſiue cupiditas eſſe radix oim maloꝝ.Generalit᷑ vero.vt cũ dicit᷑ q duplex eſt radix.
gmoꝛ male accẽdẽs.⁊ timoꝛ male hũilians.Amoꝛ em̃ accipit᷑ reſpectu boni.⁊ timoꝛ reſpectu mali. Minꝰ wxe/ 7
ro generalit.vt cũ dicit᷑ triplex ẽ radix.ſcʒ ↄcupia carnis.ↄcupia ocłoꝝ.⁊ ſuꝑbia vite.ꝑ ↄpatõceʒ ad triplex bo
i nũ.ſcʒ ad bonũ inferius.exterius.⁊ interiu 8. Similiter iniciũñ peccati tripliciter pᷣt accipi ſiue noiari. aut ꝓput 18
. in dicit receſmũ li. ar.a lege maieſtatl. ⁊ ſic dicit ſuꝑbia ſiue ↄtẽptꝰ.aut a lege Writatis ⁊ ſic eſt erroꝛ.aut a lege bo
A nitatis ⁊ ſic eſt inſipiẽtia.qᷓ eſt öria ſapie.Et ſic pʒ ꝙ nõ eſt ↄrietas q dicit᷑ ꝙ initiũ oiĩs pcti eſt ſupbia.⁊ qñ
dicit᷑ de erroꝛe ⁊ inſipiẽtia. Patet etia ꝙ ñ eſt Zrietas in hoc ꝙ aliqũ dicitur vna radix.aliqñ due.aliqñ tres.
k Her eri differentia initij.⁊ ipiꝰ radicis.⁊ vicij capitalis.Et hec de generali diuiſione pctõꝝ dicta ſufficiãt
909 pzeiens. HD
— intelligentiã huius partis ſm tria que h temptus ſed vnus.nec due auerſiões ſed vna. & vo⸗
8 determinat᷑. circa tria icidit hic qõ. Pꝛimo luũtas interioꝛ et actus cxterioꝛ non ſũt duo pctã ſʒ
ic qõ de ↄꝑatione peccati oꝑis ad pctm̃ vnũ. ¶ Itẽ multis pctis miſtiplex debet infligi pena.
volũtatis. Scdo de cõꝑatõe pcti venialis ⁊ peccati ſiue remuneratoꝛia. ſiue ſatiſfactoꝛia. fed ꝓ peccato
Gats: moꝛtalis.Tercio incidit qõ circa modos diuidend exterius cõſũmato nõ debet᷑ alicui pena multiplex.
Kon pctm̃. Circa pꝛimũ querũtur duo. Pꝛimo queritur nec diuerſe imponũtur ſatiffactões ſed vna.qᷓ volũ⸗
1 vtrũ pctm̃ volũtatis ⁊ opis ſint duo pctã vel nnum tas interioꝛ ⁊ actõ exterioꝛ nõ ſunt diuerſa peccata.
Scdo vtrũ vnũ addat ad alterũ. Aueſtio. j. g Pe'. dʒ. ꝙ dupkr otiugit ↄpari pctm̃ opis exterio/ 10
trum pctm̃ voluntatis ⁊ operis ſint due peccata ris ⁊ volũtatis interioꝛis. Eino mõ ꝓut iſta duo cõ/
vł vnũ.Et qꝙ ſint plura vr.ſuꝑ illð.Ro.j. Repletos iũcta ſũt ⁊ oꝛdinata.ita ꝙ vnũ eſt ex altero.⁊ ſic vo⸗/
bomicidijs.glo. Pluralit dicit bomicidijs.qꝛ alivð ẽ liũtas interioꝛ cũ actu exterioꝛi nõ facit diuerſa pec⸗
homicidiũ volũtatis.⁊ aliud homicidiũ oꝑis.Si ſic cata.ꝓ eo ꝙ vnus eſt ibicõtẽptus.⁊ vna auerſio.et
eſt in homicidio.̊ ꝑpi rõne in alijs pctis. 4 Itẽ mul · vna ↄuerſio.volũtas em̃ eſt qᷓ cõtemnẽdo cõuertit᷑.
tiplicato inferiori multiplicat ſuperius.bᷣ foꝛnicatõ dũ ad bonũ cõmẽdabile cõuertit᷑ñ ſolũ q;tũ ad ac/
exterioꝛ pctm̃ ẽ ſpeciale.volũtas etis foꝛnicãdi pec tũ ꝓpũ. etiã qtũ ad actũ inferioꝛis potetic qͥ ei ſb/
catũ eſt ſpãle.ſᷣ volũtas foꝛnicãdi eſt alið qᷓ; ißje aa ijcit᷑. Quia igit᷑ pctm̃ ſᷣm ꝙ bmõi dicit deoꝛdiatõeʒ
tus foꝛnicatõis. & ſi iſta ſũt diuerſa.⁊ fũt pctã loᷓn / P cõtẽptũ.⁊ auerſionẽ a deo.⁊ cõuerſionꝗad creatu
do foꝛmalit᷑.g ſũt diuerſa pctã. ¶¶ Itẽ multiplicato rã. hinc eſt ꝙ cũ ibi ſit vna deoꝛdinatõ. patz q; pec/
ſbiecto mitiplicat᷑ accidẽs qdð ↄſiſtit ꝑ illð ſbiectũ.ſ,. caatũ volũtatis ⁊ oꝑis vnũ eſt loq̃ndo foꝛmalit. put
6 defoꝛmitas ↄpat᷑ ad actõem tãq; accidens ad ſbie illa cõiũcta ſũt.Licet aũt vna ſit ibi rõ deoꝛdinandi.
ctũ.g vbi multe ſũt actões defoꝛmes.ibi multe defoꝛ plurs tñ ſũt ibi deoꝛdinata.⁊ iõ quis pctĩ ibi vnuʒ
mitates.⁊ vbi multe defoꝛmitates.ibi młta peccata. ſit foꝛmalit᷑ plura tñ ſũt ibi mãlit. Si qt cõpemꝰ vo⸗
et actio interioꝛ ⁊ exterioꝛ ſunt diuerſe.g ſunt in eis lũtatẽ interioꝛẽ ad opꝰ exteriꝰ ꝓut ſũt ſepata. ita q;
diuerie defoꝛmitates.ergo ⁊ diuerſa pctã. Iẽ m vnus peccet volũtate tm̃.alius peccet voluntate et
tiplicato vno oppoſitoꝝ multiplicat᷑ ⁊ reliquuʒ.qi ope.ſic pctm̃ volũtatis ⁊ opis ſũt diuerſa pctã.non
tĩ vnum vni opponitur.ſed pctĩ repugnat pꝛece ſolũ malit᷑.verũ etiã foꝛmalit᷑.ꝓ co ꝙ actꝰ volũtat⸗
pto.cũ igit᷑ aliud ſit ꝑceptũ quo ꝓhibet᷑ actꝰ interi · in quo cõſiſtit pᷣma rõ deoꝛdinadi numerat᷑ ⁊ ẽ aliꝰ
oꝛ. ⁊ aliud quo ꝓhibet᷑ actꝰ exterioꝛ.quia aliud mãa ⁊aliꝰ.hoc aũt mõ non querit mgt in litera vtrũ vo/⸗
datũ eſt.nõ ↄcupiſces.⁊ alið.nõ mechaberis.g vẽ luitas interioꝛ ⁊ actio exterioꝛ ſint diuerſa pctã.hoc
ſicut illa duo ſũt pcepta. ita actio exterioꝛ ⁊ interios cem̃ non eſt dubiũ ꝙ diuerſis pctis peccat qͥs. ſi vna
ſint duo pctã. ¶ Item magis ↄuenit volũtas interi vice tm̃ velit malũ.alia vice vclit ⁊ ꝑficiat.ſed ð hoc
“ oꝛ cũ volũtate interioꝛi.q volũtas interioꝛ cũ voliũ· quexrit vtrũ voluntas interioꝛ ⁊ actio exterioꝛ ſit di⸗/
n tate extcrioꝛi.ſed volũtas interioꝛ cũ alia voluntate nerſa pctã.ſᷣm ꝙ vnum ab altero ꝓcedit.⁊ vnũ al⸗
iiepj facit duo pctã diuerſa.ergo młto foꝛtius voluntas teri coniũgitur.⁊ ad hoc reſpõdendum ꝙ qᷓuis ſint
giſe⸗ interioꝛ cuʒ actu exterioꝛi ſũt diuerſa pctã¶ Sed ↄ. plura opa culpabilia. ⁊ plura deoꝛdinata. qꝛ tamen
hi P ſe ⁊ ꝑ accidẽs non ponunt numeꝝ. ſſicut cũ dilisgos vna eſt rõ deoꝛdinãdi. ⁊ vnus eſt ibi actus volunta
umt vinũ quia dulce.non dicoꝛ diligere duo.ſed vnũ.ſed tis.nec alt᷑ eſt culpabilis niſi ꝓpter illũ.vnuʒ eſt ibi
pfun actõ exterioꝛ nõ eſt niſiꝗpter volũtatẽ interioꝛẽ.igiẽ pctm̃.Et huic mõ ddi magis ↄcoꝛdat m in litera
gn volũtas interioꝛ cũ actu exterioꝛi nõ ponit numeꝝ. rũdẽs obiectõibꝰ q̃ fiũt ꝓ ꝑte altera.q̃ dicebant illa
ſch nõ ſunt duo pctã ſed vnũ. ¶ Item actio inchoata ceẽ diuerſa pctã. Et recte facit in hoc.quia quis ali⸗/
ane nõ ponit numeꝝ cũ ſeipᷣa cõſũmata.ſed pctm̃ incho quid poſſit dici numerari ex quadam impꝛopꝛicta⸗
id atur in voluntate ⁊ conſũmatur in oꝑe ᷣm ꝙ dicit᷑ te ſolũmõ ex ꝑte pᷣncipij mãlis.tamẽ ꝓpꝛie loquen⸗
ſert Jaco.j.Cõcupia cũ ↄccꝑit parit pcti.pctm̃ vᷣo cu,ʒ d nõ numerat᷑ aliqͥd ex ꝑte pᷣncipij malis.niſi quia
ini ↄſũmatũ fuerit generat moꝛtẽ.ẽ ⁊cc.¶ Itez bonum cũ numeratõe ex ꝑte pꝛincipij malis cõcurrit nume
Mizi opꝰ nõ ponit numeꝝ cũ bona volũtate in rõe meri· ratio ex pꝑte foꝛmalis.ſicut albedo numeratur in du
on ti. Añ cũ aliqs volũtarie bene oꝑat᷑nõ ẽ ibi dupler obus hoibus albis.non ſic añt eſt in ꝓpoſito.⁊ ivo
ß. meritũ.ſed vnũ.ꝗ pari rõe nec voluntas interioꝛ ce rõnes q̃ hoc oſtẽdũt ſcz volũtatẽ interioꝛc ⁊ actõeʒ
ſit opꝑe exterioꝛi ponit numeꝝ in onevemerlerſne per exterioꝛẽ eẽ pctm̃ vnũ.cõcedẽde ſũt. ¶ Ad illud qd
ri ani⸗ Cren foꝛmale in peccato ſᷣm ꝙ pctm̃.eſt lii obijcit᷑ ð glo.dð.ꝙ glo.aut loquit᷑ malit.aut loqᷣt 2
cſe do vel potius ↄtemptus dei ſiuc auerſio.ſed cuʒ qs bomicidio interioꝛi et exterioꝛi put diſiũcta ſunt ita
nei volũtarie opus nepharium ꝑpꝑetrat.nõ ſunt duo cõ æ vnñ alteri nõ cõtinuat᷑.¶¶ Ad illud qᷣ obijcit᷑ ꝙ 21
Efi
Ein

multiplicato inferioꝛi multiplicat᷑ ſuũ ſuperiꝰ.ddm
illud veꝝ ẽ de illo inferioꝛi cui ſuũ ſuperiꝰ eſt eſſẽ
tiale.vel ad qð ſuũ ſuperiꝰ cõparat᷑ eſſeẽtialit. nõ ſic
aũt cſt in ꝓpoſito.qꝛ pctm̃ ⁊ ſi dicat᷑ de volũtate ⁊ ra
tione.nõ dicit᷑ pᷣdicatõe eſſẽtiali.ſed magis accidẽta

—

22 li. ¶ Ad illud qd obijcit᷑ q; multiplicato ſbiecto m/

tiplicat᷑ accidẽs.ddm ꝙ; veꝝ eſt ſi ſbiectũ ꝑ ſe multi
plicetur ⁊ illud in quo pꝛimo ẽ accidẽs.defoꝛmitas

aũt peccãdi nõ attendit᷑ pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter circa

exterioꝛẽ actõem.nec eſt ibi tãꝙ circa ſbiectũ ꝑ ſe.ſʒ

eſt ibi rõne volũtatis interioꝛis cõiũcte.qð ptʒ.quia

ſi actio illa ꝓcederet ab aliquo pꝛincipio qᷓ; a volun
tate.iã nõ eſſet culpabilis.Aliter pᷣt etiã dici ꝙ ulud
intelligit᷑ qñ ſᷣiectũ plurificat᷑.⁊ ᷣm rẽ.⁊ ᷣm illã rõ/
nẽ qua dicit᷑ ſbᷣiectũ.ita ꝙ nõ ſolũ ſũt plures res ſed
etiã plura ſpᷣiccta. qᷓ;uis aũt actio intcrioꝛ ⁊ exterioꝛ
ſint diuerſe res.nõ tñ ſũt diuerſa ſbiecta defoꝛmita/
tis ſed vnũ.ꝓ eo ꝙ ſic oꝛdo pᷣt eẽ in pluribꝰ.quoꝛuʒ
vnũ eſt ab altero tãqᷓ; in vno ſbiecto.ſic etiã ⁊ deoꝛ⸗
dinatio. Qm̃ igit᷑ defoꝛmitas pcti dic deoꝛdinatõesʒ
a fine.hinc eſt ꝙ circa actõem interioꝛẽ ⁊ exterioꝛem
cõſiſtit tãqꝙ circa vnũ ſbiectũ.qᷓ;uis ſint d uerſe acti⸗/
ones ⁊ res. Poſſet ctiã inſtari õ illʒ verbũ ꝙ hoc in
telligit᷑ de accidẽte abſoluto.nõ de accidẽte relato.
Tale em̃ vnũ pᷣt eſſe in pluribus.dũ tamen illa ſint
adinuicem relata ⁊ oꝛdinata.⁊ ꝑ hunc modũ ſe ba/
bent actio interioꝛ ⁊ exterioꝛ.quia vna ꝓcedit ab al
23 tera. Nd illò qd obijcit᷑ ꝙ multiplicato vno oppo
ſitoꝝ multiplicatur ⁊ reliquũ.dð qꝙ veꝝ eſt ſᷣm ꝙ ci
opponitur.pᷣceptũ aũt quo ꝓhibetur actus exterioꝛ
⁊ volũtas interioꝛ nõ eſt aliud ⁊ aliud.niſi ex hoc q;
in vno ꝓbibetur volũtas cuʒ oꝑe.in altero phibet᷑
volũtas etiã abſq; oꝑe.⁊ hoc mò bene cõcedo ꝙ vo
lũtas interioꝛ ⁊ actio exterioꝛ ꝓut ſũt diſiũcta ſunt
plura peccata.ſed hoc mõ nõ ꝓcedit inquiſitio pñs
24 nec inquiſitio mgr̃i. ¶ Ad ils qð obijcitur ꝙ mag
cõmunicat volũtas interioꝛ cũ volũtate qᷓ; cuʒ actu
exterioꝛi.dðᷣ ꝙ eſt cõöueniẽtia foꝛmalis.⁊ cõuenien/
tia oꝛdiuis. Cũ g̊ dicitur ꝙ volũtas interioꝛ magis
cõuenit cũ volũtate q; cũ actõe exterioꝛi.dð q; verũ
eſt de cõueniẽtia formali.ſed nõ de cõueniẽtia oꝛdi/
nis.qꝛ nõ ſic eſt volũtas a volũtate ſicut eſt exterioꝛ
oꝑatio abinterioꝛi volũtate.⁊ ideo cũ ſint due volũ
tates.due ſũt pꝛincipales deoꝛdinatões.⁊ ꝓpt᷑ boc
ſũt duo pctã.Cũ vero opꝰ exteriꝰ iũctũ eſt volũtati
interioꝛi a qua ꝓcedit.vna eſt ibi dcoꝛdinatõ.⁊ vnũ
actuale pᷣncipiũ deoꝛdinatõis.⁊ ido vnũ pctm̃ eſt ex
iſta ꝑte.⁊ ex illa ꝑte ꝓplura pctã.
Queſtio.ij. b
¶ Netrũ pctm̃ opis addat ſuper pctm̃ volũtatis:Et q;
ſic videtur.ſuꝑ illud .Appone iniquitatẽ ſuꝑ iniqͥ
tatem.glo.Qui addit opꝰ volũtati.addit iniquitatẽ
iniquitati.ſed qͥ hoc facit.aut facit nouuʒ pctm̃.aut
maius. ſed non nouũ.ꝗ̊ maius.¶ Itẽ Aug. Anuſ⸗
quiſq; miſer efficitur mala voluntate.ſed miſerioꝛ
cum deſiderium male volũtatis implet᷑.ſed nõ effi/
citur hõ miſerioꝛ ꝑ pctm̃.niſi aggrauet᷑ pctm̃.g̊ pec/
catũ volũtatis aggrauat᷑ ꝑ additõem oꝑis. Itez
rõne vr. Apð bñanã iuſticiaʒ grauiꝰ punit᷑ qͥ peccat
ĩ oꝑe q; qͥ peœat voluntate ſolũ.vł volũtate ⁊ vbo.
vłvolũtate tm̃. ſi hũana iuſticia deriuat᷑ ab eterna
iuſticia. ⁊ ei cõfoꝛmat᷑.⁊ in oꝑe ſuo laudabilis ẽ.v
q; maioꝛi pena ſit dignus ille qui peccat volũtate et

oꝑe ꝙᷓ qui pecccat volũtate tm̃.ſʒ non eſt qͥs maioꝛi

tra. ſuꝑ illud p. Etem̃ in coꝛde iniqͥtates

pena dignꝰ. niſi ppter maioꝛẽ culpam. ⁊c. ¶ Itez

grauiꝰ peccat qui peccat in deũ ⁊ i ꝓximũ q; qͥ pec-

cat in deũ tm̃.ſed qͥ peccat volũtate interioꝛi ſolũ.ñ
peccat niſi in deũ.q vᷣo peccat exteriꝰ i oꝑe.frequẽt᷑
peccat in ꝓximũ.ſic pʒ in adulterio ⁊ bomicidio.
⁊c̃. ¶ Itẽ quãto magis ſe hõ gloꝛificat ⁊ in delicijs
eſt. tãto magis dignus eſt peua.ſed qui peccat volũ.
tate ⁊ oꝑe.magis ſe gloꝛificauit ⁊ amplius delecta/
tus eſt q; qͥ ſola volũtate peccauit.gᷓ maioꝛi pena di
gnus eſt. ⁊ ſi B.maioꝛẽ ꝑppetrat culpam. ( ed cõ⸗/
llud 5. pamini.
Glo. Si vis ⁊ nõ potes.ðs factũ reputat.&̊ ſi volun
tas reputat ꝓ facto.vr̃ ꝙ factũ qᷓtũ ad rõem pecca
ti nibil addat ſupꝛa volũtatẽ. ſItẽ Aug. Si cõtin⸗
gat aliquẽ nõ ↄcumbẽ cũ vxoꝛe aliena.planũ aũt eſt
eum cuꝑc.⁊ ſi ptãs daretur eum eſſe facturum.non
minꝰ reꝰ eſt qᷓᷓ ſi in ipo facto depᷣhẽderet᷑. ſi nõ eſt
minꝰ reus.nõ magis peccat qñ conſũmat in ope. qᷓ
qñ plene vult i volũtatc. ⸗ grauitas ⁊ magnitu
do peceati cõſiſtit in quãtitate ↄtẽptꝰ.ſᷣ qũ vir oino

conſẽſit.tũc plena eſt auerſio ⁊ ſo⸗ equale eſt

petm̃.ſiue opꝰ adſit ſiue deſit. ¶ tẽ opus exteriꝰ ñ
eſt culpabile niſi ꝓpter volũtatem interioꝛẽ.& ſi to/
ta rõ culpabilitatis oꝛtũ bʒ ab ipa volũtate.vr̃ ꝙ ſo
la volũtate pcti exñte.tãtũ eſt hõ culpabilis quãtuʒ
ſi peccaret in opere. ¶ Item pctã ſpiritualia qᷓ ſola
volũtate ↄſũmãtũr grauioꝛa ſunt ꝙᷓ; pctã moꝛtalia
quoꝝ cõſũmatio fit in carne. ſi ergo peccata que in
ſola voluntate conſiſtunt grauioꝛa ſunt q́; que con
ſiſtũt in voluntate ⁊ oꝑe.videtur opus no addat
aliquid ad maliciã volũtatiæ. (⸗
telligẽtiã eſt notãdũ.q cũ qᷓrit᷑ vtrũ opus addat ali
q̃d ad maliciã voluntatis.hoc dupliciter pᷣt intelli⸗

gi. Ano mõ reſpectu volũtatis quepᷣt in opus pce-

dere. ᷣ tñ nõ ꝓcedit.qꝛ nõ oino plene vult.2 reſpe/
ctu talis abſqʒ dubio malicia oꝑis addit. Cũ em̃ pec
catum cõſummat in oꝑe tũc eſt plenioꝛ cõſẽſus.⁊ ñ
ſolũmõ dicit᷑ mãducare mulier.ſed etiã vir. ⁊ iõ pec
catũ tũc maiꝰ⁊ grauiꝰeſt rõe maioꝛis cõuerſionis et
etiꝗ auerſionis.Alio mõ pᷣt intelligi reſpectu volun
tatis.qᷓ quidem in opus non ꝓcedit. non quia non
velit.ſed quia non pᷣt.Et tunc mouetur iſta qõ.cum
vtrobiq; ſit plena volũtas.vtrum grauiuſ peccet qͥ
vult ⁊ non pt.aut qui vult ⁊ facit.eſto q vterq; mo⸗/

ucatur ex equali amoꝛc. Hoc igit᷑ mõ qõne intelle/26

cta reſpõdẽdũ ẽ ꝙ vnũ pcti dr cẽ magiꝰ altero tri/
pliciter. aut rõc maioꝛis cõtemptus dci. aut ratione
maioꝛis libidis ſiue delectatõis.aut rõe maioꝛis dã
nificatõis. Pꝛimo modo loquẽdo opus non addit
ad iniquitatẽ volũtatis.quia voluntas plena a deo
auertitur ꝑ ſe.ſicut cũ eſt peri cõiũcta.Ouãtuʒ vo
ad delectatõʒ ſiue libidinẽ addit ⁊ aggrauat.maxie
qᷓẽtũ ad genꝰ pcti carnalis.quo quid eʒ peccat hõ in
ſeipᷣo.Silr qᷓtũ ad dãnificatõem addit.⁊ boc maxi
me qtũ ad genꝰ pcti qͥ quis peccat in ꝓximũ.Quã
tũcunq; enim aliqͥs velit foꝛnicari.nunq; delectatur
ſicut qũ voluntas cõiungitur actui.Silr quãtũcũq;
velit aliq̃s alteꝝ occidẽ. nõ tãtũ facit dãnũ quãtuzʒ
ſi actu occidẽt.Et qm dðs iuſtꝰ iudex in puniẽdo no
tm̃ cõſiderat in pctõ magnitudinẽ cõtẽptus.ſed eti⸗
am magnitudinẽ delectatõis ⁊ magnitudinem dã/

nificatõòis. hinc eſt ꝙ aliquo mõ opus addit ad ne/
quiciã volũtatis. AUnde ⁊ rões que hoc oſtẽdunt cõ
cedẽde ſũt.quis non oẽs cogant.maxime illa que

ad pᷣdictoꝝ in/2 5

n
ſ ſin
ziuſt
conſ

dear
faco
ltc;
nitate
ſnſt

3
lud⸗
ttuten
ſeda⸗
datn
pnten
ſiyf
ideo
get
nun
tits
bie⸗
enk

1

gort
dta
is
4 et l
Gobj
Gpan
genere
mterm
carna
tateq
nifiea
Kdtn

nine

nie
ſer
ppen
Petſn
wbie⸗
mndi
cie
pecc⸗
boni
hoͤc
hli
t
mun
ſu
fiale
Pbar

tnu
ſc

K
Si
Sohmi
slec
Gt
Nnii
Cunmntg

iſD
Nnaeg

ifitein

gapteck
entant
; ſoo⸗
Affa⸗
scnin

nlnila

wert
ngge
t

Erii

gvig von
hcöan
ue
yn
kiucle⸗

tn⸗
trrioge

oisdi

Ndet

n

lizin
utt
Ctrin
u
i
ii
e.
ne⸗
lundh

lage

2% ⁊ ideo rõ illa ab inſufficienti ꝓcedit.

Di.

fit de ſimilitudine diuine iuſticie et bumane.Mõ em̃
eſt ſimile.qꝛ bomines ↄſiderant que exterius patent
⁊ iuſticiam publicã.deus aũt intuet᷑ cor.⁊ nõ ſolum
conſiderat iuſticiam publicam.ſed etiam pꝛiuatam.

27 (Ad illud vxo qð obijcit᷑ in cõtrarium de glo.illa et

de auẽte aug.quaꝝ vna dicit ꝙ voluntas reputat᷑ p
facto.⁊ altera dicit ꝙ nõ minꝰeſt reꝰqͥ vult ⁊ non fa/
cit.qᷓ; qui vult ⁊ facit.dᷣin ꝙ ambe peedũt ſᷣm quã/
titatem pcti que attendit᷑ qᷓtum as plenitudinẽ cõ/
ſenſus.⁊ q́;tum ad magnitudinẽ ↄtemptꝰ.⁊ ſic bene

28 Pcedit᷑ ꝙ opus ad talẽ volũtatem nõ addit.i Ad il

lud qð obijcit᷑ ꝙ quãtitas pcti ↄſiderat᷑ penes quã/
titatem ↄtemptꝰ.ddm ꝙ verũ eſt.nõ tñ eſt verũ pᷣci⸗
ſe.deus.n.nõ tantũ ↄſiderat ↄtemptũ ſui.imo etiam
damnũ ꝓximi.⁊ delectatõem peccantl. Añ ⁊ pximo
patienti iniuriã facit vindictã.⁊ maioꝛẽ patiẽti iniu/
riaʒ facit maioꝛem vindictã.ſic ⁊ reũ qui delectatus
eſt affligit.⁊ reuʒ qͥ mag delectatus eſt maghattligit.
illud q
obijcit᷑ ꝙ tota rõ pcti eſt a volũtate.dgm ꝙ nõ ẽ ve/
rum.qꝛ aliq̃ ſunt pctã nõ ſolũ ex impꝛobitate volun
tatis facientl.ſᷣ etiã ex genere oꝑis.qꝛ ſunt ↄtra ꝓhi⸗
bitõeʒ dei. ⁊ ↄtra dictamẽ iuris naturalis.verũ eſt tñ
ꝙ nihil qð fit ex ꝑte operis ꝑ ſe ſufficit ad facienduzʒ
pctm̃.niſi aſſit voluntariꝰmotus.⁊ ideo ex hboc nõ ſe
quit᷑ ꝙ q;uis hoc nõ poſſit eſſe pctm̃ ſine illo.ꝙ G̊ nõ
addat ad illð.Et ſimile ẽ.qꝛ ferrũ nõ vꝛit abſq; igne.
ignis tñ cum ferꝛo plus vꝛit ⁊ plus penetrat qᷓ; face-
ret ꝑ ſeipᷣm.ſic ⁊ in multis alijs inuenit᷑.¶¶ Ad illud
qð obijcit᷑ de pctis ſpũalibꝰ.ddm qꝙ non eſt ſiłe.p eo
ꝙ; pctã ſpũalia ſpũalem hñt delectatiõeʒ.que in ſuo
genere maioꝛẽ hñt adherentiam ⁊ maioꝛẽ impꝛobi/
tatem qᷓ; ctiam aliqᷓ delectatio pcti carnalis.pctã vᷣo
carnalia nunq; delectãt tantũ qñ ſunt in ſola volun/
tate qᷓ; q ſunt in volũtate ⁊ ope.nec etiã tantũ dã/
nificant.ideo nõ ſequit᷑ ꝙ in talibus opus nõ addat
ad maliciam voluntatis.
Onſequenter ꝓcedit᷑ circa ſcᷣm videlicet de
cõꝑatõne venialis ad moꝛtale. Et circa hoc
d duo querunt᷑. Pꝛimo querit᷑ vtrũ pctm̃ ve/
niale ⁊ moꝛtale ↄueniant in auerſione.Scdo queri/
