¶ Item dyaꝰ ⁊ demones ſunt redditi oino impoſſi⸗

biles ad gram in pꝛimo lapſu.nec pñt magis impoſ-
ſibiles eſſe.qꝛ quanto creſcit mala volũtas. fit maioꝛ

. 18

eiongatio a gra.ſi & nõ pñt magis elongari. ſicut ce/
cus nõ pᷣt plus cecari. ⁊cc.

en 1 F. ¶K. triplex ẽ hic modus
dicendi.Quidã em̃ ſenſerũt ꝙ ſicut in angelis bonis

volũtas bona creuit in pꝛima ↄuerſione vſq; ad ter/

minũ.ita ꝙ; ampliꝰ in ſe nõ pt creſcere. ſ ſolu in effe⸗

ctihus bonis qͥs efficiũt circa hoies. Silr i ãgelis ma

—–—

lis dicere voluerũt ꝙ in pꝛima auerſione auerſa ẽ vo

luũtas eoꝝ in termino. ita ꝙ tat fuit depꝛauata volũ̃

II

2

tas maloꝝ ep amplius nec depꝛauat᷑ nec creſcit.ſ ſo/
lum iĩ effectibus qplura mala ex eq̃li volũtate ſemꝑp

facit. Et qꝛ ſuppliciũ nõ tm̃ reſpicit itentionẽ volũta⸗

tis.ſᷣ etiaʒ actũ exterioꝛẽ.iõ grauius punitur dyaꝰ
malis ꝗᷓ ↄmittit. Rõnẽ aũt huius poſitõnis aſſignãt
ſimplicitatẽ ⁊ ſpnalitatẽ angelicã q nullũ bʒ retardæ
tiuũ. ⁊ iõ tõliter ⁊ in termino in pᷣma ↄuerſione ſe cõ
uertit. hõ aũt nõ ſic. Alioꝝ poſitio eſt iſta.ꝙ in malis
angelis ſimplir̃ loqᷓndo creſcit malicia.⁊ male volũta

tis deoꝛdinatio. Sicut em̃ patʒ ex ꝓblemate pᷣcedẽti

dyaꝰ cõtinne peccat.⁊ nouas malicias q̃tidie excogi-
tat.⁊ qm̃ qꝛ mala facimꝰ mali ſumꝰ.⁊ qdᷣlibet maluʒ
adimit ex habilitate volũtatis.magis ⁊ magis deoꝛ⸗
dinamur. Mecẽ ſile de bonis.qꝛ bonũ opus nõ ita ap
ponit ad bonitatẽ gre vel volñtatis.ſicut pctiñ qdli/
bet adimit. Sed qꝛ durũ vẽ diccre ꝙ dyaboli malicia
nõ intẽdatur cũ dicatur i pᷣs.ſuꝑbia coꝝ qͥ te oderũt
aſcẽdit ſp.⁊ exponitur de demonibus. Et iteꝝ irrõna
bile vꝛ qꝙ creſcat in dyabolo malicia.ſicut in pure via
toꝛe.cũ iam ſit in ſtatu damnatõis.⁊ neceſſitatem bʒ
ad alia mala. Ideo eſt tercius modus dicẽdi ꝙ ĩ dy⸗
abolo ereſcit malicia volũtatis q;tũ ad vim admini⸗
ſtratinã q̃ cõuertitur ad hoiem.ſᷣ nõ qᷓ;tũ ad vim cõ/
templatiuaʒ qᷓ eſt ſimplr̃ ⁊ neceſſario auerſus a deo.
NRatio aũt huiꝰ poſitõnis ẽ iſta. Ad crementũ em̃ wo

lIũtatis male ſiue demeriti nõ ſufficit inoꝛdinata affe⸗

ctio.qꝛ hec ẽ in dãnatis.⁊ erit in ſempiternũ. reqͥri
tur vltra tpᷣs meriti ⁊ ſtatus merẽdi vel demerendi.
dyabolus añt ẽ in ſtatu demerẽdi q;ẽtũ ad vim admi⸗

niſtratiuã.nõ q'tũ ad ↄtemplatiua. Rõ aũt buiꝰpʒ ſi
reuocentur ad memoꝛiã pᷣdicta in ſolutione pᷣceden/
tis pꝛimi ꝓblematis.vbi tactũ eſt de pᷣfixione tempo
ris ad merendũ ipᷣi ãgelo. Dictũ ẽ em̃ q; ãgelus ſpũa

lis.⁊ incoꝛruptibilis.⁊ ꝓpinquus ad gliam ẽ cõditꝰ.
iõ ẽ ei tᷣs hꝛeue pᷣfixũ.homi vo terminꝰ longus.ſ qꝛ
deꝰ ſic ↄdidit vniuerſum.vt maioꝛ ⁊ potẽtioꝛ mino⸗

rem adiuncet.iõ nõ tm̃ ãgclo dedit vim contemplati-

uã q̃ mereretur ⁊ ad deñ ↄucrteretur.ſ etiã admini/
ſtratiuã qᷓ homi ſuffragarctur.Quia & vis ↄtẽplati/

ua erat ipᷣius ãgeli i ſe.qᷓ;tũ ad illã pᷣfixionẽ ẽ ſpaciuʒ

merẽdi vſq;quo boies aſſumentur totalit᷑ ad gliam.
Manſit g q;tũ ad vim iſtã ſtatus merẽdi vel deme/
rendi.⁊ manet vſq; ad diẽ iudicij.ſᷣ qm̃ meritũ ⁊ de/
meritũ nõ ẽ in vi adminiſtratiua niſi ꝑ vim ↄtẽplati
uã.⁊ in bonis ↄtẽplatiua ita ẽ ↄuerſa ad bonũ ꝙ nõ
põt auerti.ĩdeo nõ bʒ niſi locũ merẽdi.Ecõtra quia ĩ
malis ita ẽ auerſa ↄtẽplatiua ꝙ nõ pᷣt ↄuerti.iõ qtũ

ad admiſtratiuã nõ bʒ niſi locũ ⁊ ſpaciũ demcrẽdi.⁊

in hoc pʒ ꝙ diuinũ decretũ manet iuſtũ ⁊ inuiolatũ.
qꝛ tpᷣs qð a ↄditõe pᷣfixerat nõ debuit auferre nec bo
nis nec malis.⁊ illis quidẽ diligẽtibus deũ ſpaciũ il/
lud cõuerſum ẽ in bonũ.impijs aũt ⁊ pctõꝛibꝰ ange

lis connerſum ẽ in maiũ.⁊ ideo patct ꝙ qñq; creſeit

mala volũtas in malis.ſ.q;tũ ad vim admiſtratiuaʒ

ſolũ. MNec eſt om̃ino ſimile in bonis ⁊ malis.quia vo

luntas in bonis ꝗꝓpter influentiã ꝑfectã ſtatim perue
nit ad terminũ.⁊ ideo q;uis plura bona faciãt.tñ vo
luntas bona ꝗpter hoc nõ intenditur. ſᷣ in alijs nõ ẽ
ita.q; coꝛruptio venit ab ipᷣis ⁊ nõ poterũt ita ſc infi⸗
cere qͥn adbuc magis q;diu durat tpᷣs.vñ ⁊ creſcit in
eis maclła ⁊ ctiã appetitꝰ nocẽdi ⁊ dñandi hoibꝰ.nõ
ſic in ãgelis bonis.¶ Cocedende ſnnt igitur rões ꝓ/

bãtes q; mala volũtas in demonibus intẽdat᷑ ⁊ cre/

——

ſcat ꝙ̃tu ad vim ad: nimſtratiuq ſiue in ↄpatione ad

D.
maſ

neinmgſn
ſin nbee
Gilöivenentw.
,Colrnoudnatu
iberto tent
ſtrectiplenin
ſipimbizan
Nikcf digd de
füfinadnin
titfnguiſne
irornugop
Sgündbebert
utueſtinſcpab
Etnanccisboni
icſtaulpa.
ngs Acchse
aeſinrura ua⸗
bründvebän
gtideſtum bonm
egfntſtuin
ſens vnis

ſhcloeſe. eve
e

Mludargunen

lien lberanua

(ipoſeäusnuli

Kfiigigusnn
lmniq;lußwe
Cabarbötönovac
igckogzaräri⸗
Aacpoſetnags⸗
Lahoſemaucnin
ſusmnonerichtha
ſernala

Paagnnllod

Wmnqfulunck.
Poſtinmntnre⸗
17 pkerrit
heyltet ccoſ⸗
ccſitteſinanain
lcpotig l
itifimte
ſfünltimnin
nſoſlicnine⸗
Wnnibsſb⸗
änat
tacnini

iersſanci,
drentinl
irutnirnti

walanſcrtne

östarſin
nleni
veü dinti,
neriünntn
eeſnio uoſe
11 Moenmic⸗
ſufikinann⸗
tinſoniennii
nakcirc duen
ccqjti eint
Nini. öülßt
ninſolanarezt
ücköinmn

wkare

vus ugont
vormm lage⸗
mio:tootta t
mmmricin
liimmißn
Gurtoutgr
Nunii

discifnoti. w.

ni,tintpn

Nd boNic O

niiinngtin
iuma
Nenc.
i ufi
tutuinne,
cksni ui⸗
uui

1 ,ig
endm

ekun

19 bominẽ. ¶ Ad illud ẽᷓ qd obẽ ꝙ inoꝛdinate mouetur

20

21

Di.

in deũ.dᷣm ꝙ ſicut in dãnatis inoꝛdinatus motꝰvo
lũtatis ↄuerſus ẽ eis in penã.⁊ imputatur in ſuppli
ciũ nõ i demeritũ.ſic in ãgelis malis in penã ẽ couer
ſus ille inoꝛdinatus motus.¶¶ Ad illud qd obꝛ ꝙ in
om̃i peccato ↄtẽnitur deus. dᷣm ꝙ nõ ẽ peccatũ qͥn
aſſit vis cõtẽplatiua. ⁊ qͥn ſit in deuʒ aliq̃ mõ.ſᷣ tñ di
ſtinguũtur hic adinuicẽ qtũ ad pꝛincipalitatẽ actuñ
Dicit᷑ em̃.aliqd pctm̃ ẽ in deũ.aliqð i ꝓximũ.aliqð

tiuq.⁊ m ꝙ diſtinguũtur ſic loqmur.¶¶ Ad illd qð
obĩ in ↄtrariũ ꝙ oppoſita nata fieri ſunt circa idem.
dom ꝙ illud babet inſtantiã in accidẽtibus inſepabi

ſtũ ad vim adminiſtratiuã.aliqð qtũ Aa agas

libus ſiue ſit inſepabileꝑ naturã ſiue ꝑ acqͥſitionem.

22
babet illud verbũ inſtãtiã ctiã m phᷣm. ¶

33

24 2ita patz lllud.

qꝛ & in angelis bonis ẽ gra inſeꝑpabiliter.ideo impoſ-
ſibile ẽ ꝙ inſit culpa.Econtra intelligendũ eſt in ma/
lis angelis. Accñs em̃ inſeꝑabile. autẽ naturale aut
quaſi in naturã ↄucrſuz.⁊ in hijs qᷓ naturalit᷑ inſuut

d illud
qð obt de ſtatu hominis moꝛtui iam nõ ẽ ſile.
qꝛ ſimplr̃ exit ſtatũ meriti.angelus 23Allut q8
obz de angelis bonis ꝙ nõ auget᷑ i cis bona volũtas
patzʒ ꝙ nõ ẽ ſile.qꝛ volũtas bona nõ ita ẽ ab oꝑ atõe
vt malicia. illud qð obẽ de ſimplicitate angeli.
dum ꝙ illud argumentũ deficit duplr. Pꝛimo.quia

voluütas deliberatiua cũ ſit libera nõ mouet᷑ pᷣm ſuũ

trn poſſe qᷓ;uis nullũ habeat retardatiuũ.⁊ illð ma-
nifeſtũ ẽ.qꝛ ãgelus magis diligit vnũ qᷓ; aliũ.⁊ magis
odit vnũ ꝙᷓ aliuʒ.ſᷣ hoc nõ eſſʒ ſi totaliter moucret᷑ in
quẽlibet.iõ rõ nõ valet. Pꝛeterea alius defectus eſt
ibi. qꝛ eſto ꝙ quãtũ poſſet ſe conuerteret pꝛima vice.
adhuc poſſet magis.qm̃ poſſe peccare ẽ poſſe defice⸗

re. ⁊ poſſe moueri inoꝛdinate.⁊ quis nõ poſſit inten/

tius moueri qᷓ;tũ ad motũ.põt tñ magis deoꝛdinari.
q;ꝛ ſemꝑ creſccre põt pꝛonitas ⁊ inclinatioad malũ.
Acaluds obr ꝙ nõ põt euitare.
dom ꝙ falſum eſt. Muis em̃ maliciã volũtatis non
poſſit immutare.pt tñ ceſſare a nocumento qd homi
facit. ⁊ ꝓpterea ipe induxit ſe in hãc neceſſtatẽ.⁊ nõ

penitet. ⁊ ideo nõ excuſat᷑.nullus em̃ excuſatur ꝑ ne
25 ceſſitatẽ inductã niſi peniteat de inductõnc. ¶ Ad il
lud qꝗð obẽ ꝙ dyaꝰẽ oino impoſſibilis ad gr̃am.ddm

ꝙ nõ creſcit mala volũtas q;tũ ad impoſibilitatem
ſuſcipiẽdi grẽ̃am.⁊ hoc eſt equaliter in oibus dãnatis.
ꝙtũ ad indignitatẽ.⁊ dyaꝰ eſt indignus.⁊ põt eſſe
magis indignꝰ ſ̃ᷣm qð magis offendit ⁊ abutitur bo
nis naturalibus ſibi datis.
Onſeqnter ſecũdo q̃ritur deli.ar.immutabi
litate.tã in cõfirmatig qᷓ; in obſtinatis. Sup

ſicut hõ.qᷓrũtur hic tria.
mutauerit li. ar. Scoᷣm e
bertatis vſum. Terciũ ẽ
bertatis dominiũ.

ꝛimũ ẽ vtrum cõfirmatio
vtrũ obſtinatio auferat li
i hec vel illa minuat li
Queſtio.ſ. d

Etrũ ofirmatio mutet li.ar.ita ꝙ ſit aliud añ con

firmatõcm.aliud poſt. Et ꝙ ſic vꝛ. Vertibilitas ineſt
liar. creato ꝑ naturã.ᷣ qd aufert li. ar. vᷣtibilitatem.
mutat eiꝰ naturã ⁊ variat.bᷣ ↄfirmatio hoc aufert li.
ar. 5Rmutat ⁊ variat¶ Ite
oppoſitas dr̃ias pticipare. ſ̊ mutabile 2 immutabi/
le ſunt oppoſite dꝛic enti. ſicut moꝛtale ⁊ immoꝛtale
viuentis. ſi g li. ar. ante ↄfirmacõem ẽ mutabile. ſt
cõſirmationẽ ẽ immutabile. aliud ⁊ aliud. ¶ tẽ

rEnales ptqtes ſunt ad oppoſita. ſicut dicit phus .&

poſito ꝙ ãgeli in ſua ↄditõne habuerit li.ar.

tem nihil idẽ manẽs idẽ pot

2VII.

cum potẽtia deſinit eſſe ad oppoſita.& deſinit eſſe rõ
nalis.ſᷣ poſt ↄfirmationẽ li.ar.deſinit eſſe ad oppoſi
ta. deſinit eẽ rõnalis ptãs.ᷣ nulla potẽtia rõnał pᷣt
fieri nõ rõnal manẽs eadẽ. ⁊c. (DRe potẽtie diſtin
guũtur ꝑ actus.⁊ actus ꝑ obiecta.vbi g̊ ſunt diuerſ⸗ 2
obiecta.neceſſe ẽ eẽ potentias diuerſificari. li.ar.añ
ↄfirmatõnẽ pᷣt in malũ.poſt ↄfirmatõem nõ pᷣt.g eſt
aliud ⁊ aliu tra.Anb.de li.ar.dicit ꝙ li.ar.ẽ po
teſtas ſuãdi rectitudinẽ ꝓpt᷑ ſe.ſᷣ hec ptãs ĩ ↄfirmati
one nõ tollit᷑ ſ̊ foꝛtificat᷑.& li.ar. nõ mutat᷑.¶ Item

F nãm pficit ⁊ ↄfirmat.ᷣ nibil qd alteꝝ ſᷣm nam p
I

icit ↄplet mutat eiꝰ nãm.ergo gra adueniẽs li.ar.

ipᷣm nõ mutat.ſ ↄfirmatio ẽ ꝑ gram.g ⁊c ¶ Itẽ om̃e
ↄfirmãs alteꝝ ẽ ↄſeruãs.⁊ nihil ↄſeruãſẽ coꝛrũpẽs.

4

⁊ nibil mutat aliqͥd niſi coꝛrũpat aliqͥd.qꝛ nõ ẽ muta

—

tio ſine depditõc. nihil ↄfirmãs mutat. ſ ofirmatõ
iõ dicta c.qꝛ li.ar.ãgeli ↄfirmat. ipᷣm ñ mutat: tẽ

gr a ↄfirmatõnis facit eẽ libeꝝ a miſeria i ãgelis.ſicut
gra gratũfaciens facit liben a culpa.ſ libertas a cul/
pa nõ mutat lib.ar.nec eiꝰ libertatẽ. nec libertas a

miſcria. &̊ nec ↄfirmatõis gr̃a. ¶ R. dm ꝙ eſt muta

tio alicuiꝰ duplr̃.vno mõ qᷓ;tũ ad ſubam ſiue cẽntiã.

alio mõ q́tũ ad ſtatũ. Ael ꝑer alia vba.Eſt mutani q;
tũ ad pᷣmũ eſſc.⁊ ẽ mutari qᷓ;tũ ad bñ eẽ. Si loqmur

de mutatõne pᷣmo mõ.ſic ſine dubio dðᷣm ꝙ ↄfirma
tio li.ar.nõ mutat.cũ ꝑficiat ⁊ cõſcruet.ſicut oñdunt

rões ſcdo inducte. Si añt loq̃mur de mutatõne ſcdᷣo
mõ.ſ.q;tũ ad ſtatũ vłbñ ec.ſic etiam abſq; dubio pla

nũ ẽ ꝙ li.ar.aliuʒ bʒ ſtatũ ⁊ aliud ↄplementũ qᷓ; h̃et
pꝛius. Huic aũt mutationi nõ obuiãt rões ſcdo in⸗
ducte.ſᷣ ſolũ pᷣmo.sde q̃ erat qõ in pꝑtẽ negatiuã deter
minata.ſ.ꝙ li.ar ꝑ ↄfirmatõnem ⁊ ſi alteretur.nõ tñ
fit aliud. ¶ d illud g qdð obẽ pᷣmo ꝙ vtibilitas ẽ li.
ar. nalis. Odm ꝙ aliqͥd ẽ nale ꝓpt᷑ nature ↄplemẽtũ
vtpote igni ꝙ tẽdat ſurſum.Aliqͥd ẽ nale ꝓpt᷑ nature
defectũ.ſicut ignẽ poſſe extingui.Sic li. ar. aliqͥd nã
le ꝓpt᷑ nature ↄplemẽtũ vt poſſe ĩ bonũ.aliqͥd ꝓpter
nature defectuʒ vt poſſe verti in malum.¶ Ad illud

qð obẽ ꝙꝙ aliqͥd mutat᷑ ſm ſubam qñ perdit illud qð

bʒ ꝑ nqm.dm q ⁊ ſi hoc poſſit br̃e veritatẽ ĩ eo nali
qð ↄſeq̃tur ↄplemẽtũ.nõ tñ ẽ veꝝ in eo qð ↄſeqͥt᷑ de
fectũ.⁊ tale qͥd ẽ vtibilitas.Sicut em̃ dicit anſ. poſſe
peccare non ẽ libertas.nec ꝑs libertatis.¶Ad illud
qð obẽ de oppoſitõe dr̃iaꝝ.ddm ꝙ ſicut moꝛtale ⁊ i/
moꝛtale dupir̃ pñt cõꝑari ad ſubam viuentẽ.ſic mu/⸗
tabile⁊ immutabilc ad libertatem. Si em̃ mouale ⁊
immoꝛtale vtrũq; ſit ꝑ nãm.ſic dicunt dr̃ias oppoſi/
tas eẽntialit᷑ diuerſificãtes ſuppoſita. Si ãt moꝛtale
ſit ꝑ nãm.imoꝛtale ꝑ amarktrene fectũ nature.
ſic nõ ſunt pr̃ie oppoſite.ſᷣ ſunt ↄpoſſibiles.vel ſaltẽ
qd ẽ ſub vna pᷣt eſie ſub altera ſola alteritate qꝛtũ ad
bñ eẽ ſiue ↄplementũ gre.p hũc modũ mutabile ⁊ i-

mutabile ꝑ naturã impoſſibile ẽ circa idẽ manẽs idẽ
nec ſimul nec ſucceſſiue.ſ̊ mutabile ꝑ naturã.immu⸗

tabilc ꝑ g̃am nõ ſic opponũt᷑.nec centialit᷑ diſtiguũ
tur. ⁊ iõ nõ variãt ſm ſubam li.ar. ¶ Ad illud quod
obẽ ꝙ rõnales ptãtes ſunt ad oppoſita.dm ꝙ veꝝ
ẽ.ſᷣ nõ ad oia oppoſita.ſᷣ ad aliqᷓ.vtpote ad facere ali
qͥd ⁊ nõ facere.ad incidere tunicã ⁊ nõ incidere vt di
cit ĩe phᷣus.⁊ hoc mõ lib.ar.cõfirmatũ ad oppoſita
põt cſſe.⁊ ideo naturalis ptãs eſt ſicut ⁊ añ.

ſtũ ẽ ꝙ iſta rõ eſt pcccãs pᷣm ↄñs.¶ Ad illud qð obꝛ

dc diuerſitatc obiecti ꝙ li. ar. ↄfirmatũ nõ ẽ in malũ.

Bg 2

crgo
obꝛ nõ ẽ in malũ ⁊ bonũ.̊ nõ ẽ ad (ae manife-

26

27

28

29

30

31

doum ep boe veritatẽ bʒz de obiecto ſe. malũ añt non

amiſerũt libeꝛtati

Et ꝙ t dicit⸗ j
dinè. ſeruatõ rectitudinis eſt vſus li.ar.ſ̊ hanc non

obſtinati

E obicctũ ꝑ ſe li.ar.inqtũ li.s ſolum inqtũ deficiẽs.⁊

ideo nõ ſequit᷑ ſi nõ pot in malũ.ꝙ nõ ſit libeꝝ.vł ꝙ

ſit aliud. ſequit᷑ ꝙ nõ ẽ deficiẽs ↄfirmãte influentia
manus om̃ipotentis.q̃ nullo mõ ſinit deficere q;uis
liberũ babeat poſſe ⁊ velle.

uueſtio. ij e
¶ Vtrũ obſtinatio tollat demonibꝰlibertatis vſum.
ſic v. Li. ar. vt dicit Anſ. ẽ ptãs pᷣuãdi rectitu/

bñt nec pñt hr̃e angeli obſtinati.S ⁊c. ¶ Itez Anſcel.
Poteſtas peccãdi nõ eſt libertas nec ꝑ libertatis.S
peccare nullo mõ ẽ vti libertate.ſᷣ demones lib.ar.
nũq; faciũt actũ qui nõ ſit pctm̃.nec pñt facere ꝓpter
libere velle ⁊ neceſſariovelle ſunt oppoſita.ſed demo
nes neceſſario bñt malã volütate. neceffario volũt
malum. nõ libere. libere velle ẽ vſus libertatis. g
ibeꝛtatis vſum. ¶ Itẽ frenctici ⁊ inſani nõ
bñt libertatis vſum. qm̃ plus in eis regnat appetitꝰ
fantaſticus qᷓ; rõnalis.ſed i demonibꝰ ẽ furoꝛ irrõna⸗
lis.amẽs pcupia.fantaſia ꝓterua.ſicut dicit Dyoni.

5 vẽ ꝙ amiſerũt li.ar.¶ Itẽ beſtie nõ hñt vſum li. ar.

q mouent᷑ ᷣm impetũ.ſʒ dyaꝰ maioꝛi impetu moue

tur ad male faciẽdũ qᷓ beſtia. s nõ bñt iibertat vſn
Oꝛ autẽ maioꝛi ipetu moueat᷑ vĩ in li.xxxiij.q.q; di/

nõ hñt libertat vſuʒ.

cit Aug.videmꝰ foꝛtiſſimas beſtias timoꝛe penaꝝ a

maximis voluptatibus abſtrabi. ſed dya? timoꝛe pe

ne nõ dimittit ſuꝑbire.S maioꝛi impetu fert᷑ ĩ malũ.

diſponũt. c.

Sc.¶ Cõtra. In qcũq; ẽ vſus rõnis ⁊ appetitꝰ. eſt
vſus li.ar.ſed i demonibus ẽ vſus rõnis.qꝛ cõferũt
e ei qd nõ hʒ vſum li.ar.nõ uimpu
tat᷑ aliqͥd qd faciat.ſed demonibꝰ obſtinatis mala qᷓ

faciũt imputant᷑. bñt vſum li. ar. ¶ Itẽ potẽtia in/
coꝛruptibilis nõ alligata oꝛgano ſp eſt in ſuo actu et
vſu.ſed li.arin demonibus ẽ hmõi vſus.g nullo mõ

põt impediri a ſuo vſu. ¶ Iteʒz nibil qdð cauſatur ab

vſu li. ar. ⁊ ſine illo nõ pᷣt cauſari.aufert li.ar.vſum.ſᷣ

obſtinatio ẽ bmõi.g obſtinatio nõ aufertli.ar. Pꝛia

patz ꝑ ſe.qꝛ effectus ꝓpꝛius nõ deſtruit cam. Secũcla

23

patðs. qꝛ obſtinatio ẽ a mala volũtate. tẽ ꝑ qᷓ quis
Pecct debz puniri.ᷣ demõ li. ar. peccauit.& in ipo de
bet puniri. demõ bʒz li. ar. ⁊ cõſtat q ipᷣm nõ ẽ ocio/
ſum. bʒ aliquẽ vſum. ¶ R. dom ꝙ ⁊ ſi multis mo/
dis dicat᷑ vſus ſicut babitũ ẽ in pꝛimo libꝛo.tñ qᷓntũ
ad pñs ſufficit dico ꝙ vſꝰ alicꝰ potẽtie dꝛ duplr̃. vno
mõ actꝰ elicitꝰ a potẽtia.Alio mõ actꝰ elicitꝰ a potẽ
tialad eũ finẽ ad quẽ ẽ. Pꝛimo mõ dicẽdo.vſus li.ar.

libere velle ſiue eligere.ſecũdo mõ vſus li.ar.eſt re

35

534

ctitudinẽ ſeruare.qm ad illaʒ eſt. Dom eſt igit᷑ ꝙ ob

ſtinatio demonibꝰ nõ aufert vſum pꝛimo mõ.qꝛ libe
re volũt qd volũt ſᷣm vſum.ſcdᷣo mõ ſic.qꝛ eoꝝ potẽ
tia ⁊ ſi in actu erat.nõ tñ in actũ oꝛdinatũ i finẽ. Rõ/
nes aũt õ demones hñt vſum lib. ar. pꝛoce/
dũt de vlu vᷣm pꝛimã viað. vñ cõcedende ſunt. Ad
illud q obꝛ ad oppoſitũ de An. dom ꝙ Anb. di⸗
ſtinguit li. ar.ꝑ actũ oꝛdinatũ in finẽ qͥ ẽ ſeruare recti
tudinẽ.⁊ ita q;tũ advſum ſcdᷣo mõ dictũ.⁊ hũc amit

tũt demones obſtinati.lid illud qd obẽ ꝙ poteſtas

peccãdi nõ ẽ libertas nec ꝑs libertatis.dm ꝙ verũ

S. nũqᷓ; tñ ẽ ſine libtate.ſicut nec peccare ẽ ſine vſu li

35

bertatislſiue libere volũtatis. Ois em̃ qͥ peccat libe/
re laat; Aihec⸗ peccati vſum li.ar.nõ excludit ßö

ineludit. Ad illud qð obẽ ꝙ libere velle ⁊ neceſſario

velle opponuntur.dᷣm ꝙ duplex ẽ neceſſitas. Que/

onẽ ĩ malo. ꝑdiderũt libertatis vſuʒ ¶ Itẽ

dam a cã extrinſeca. vtpote neceſſitas coactõnis.⁊
opponit᷑ ei qd ẽ libere velle. Quedã vᷣo ẽa Snsn
trinſeca. ⁊ bec huic nõ opponit᷑.ĩmo ſtat ſimul cuz li
bertate.talis ẽ in li.ar.demonũ.qꝙ ita ↄglutinant ſibi
malũ vt nullo mõ velint ab eo ſcpari¶Ad illud vo
qdð obꝛ de freneticis.dðm ꝙ frenetici ſic hñt vſuʒ fan
taſie ꝙ abſoꝛbet᷑ vſus rõnis.⁊ magis agũtur qᷓ; agãt.
demõ aũt ſic bʒ fantaſiã pꝛoteruã ꝙ vſus ⁊ actus rõ
nis nõ excludit. Illa ei ꝓteruitas potiꝰẽ a li.ar.qᷓ ſit

ab infirmitate nature.ſicut ponimꝰ ĩ frenetico. ¶ Ad 7

illud qð ob de beſtijs ꝙ abſtrabũtur.g minoꝛi impe
tu mouent᷑.ddᷣm ꝙ illð impetu mouet᷑ qð nõ bʒ re/
trabẽs.Haberc añt retrabẽs hoc eſt duplr̃.ſ.intra ⁊
extra.impetꝰ aũt qͥ magis repugnat lib.ar.ẽ illud qdᷣ
excludit retinaculuʒ interius nõ qð exteriꝰ excludit.

qjm̃ igitur impetus beſtie excludit retinaculuʒ intra.

qᷓ;uis poſſit retrabi ꝑ illud extra.ideo nõ babet li.ar.
demon aũt habet potentiã interioꝛẽ ꝑ quã ſine aliq
exterioꝛi repellente poteſt retrabi.⁊ q̃ a nullo extrin-
ſeco poteſt ſuꝑari.⁊ ideo impetus demonũ in maluʒ
li.ar.non repugngt ſ oſonat.⁊ ſic patet illud.
ð Queſtio.iij.
¶ Atrũ confirmatio vel obſtinatio diminuat liber⸗
tatis dominiũ.Et ꝙ confirmatio minuat vr. Liberi⸗
oꝛ eſt potẽtia ⁊ magis ſuoꝝ actuũ dña qᷓ omino nul/
li ſubiacet neceſſitati qᷓ; que ſubeſt.ſed li.ar.cõfirma⸗
tum neceſſitatem habet ad bene faciẽdũ.nõ cõfirma
tum vᷣo minime.ergo cõfirmatio diminuit dominiũ.
Item quãto potẽtia amplioꝛ.tãto liberioꝛ. ſed cõ⸗
firmatio artat li. ar. ad bonũ.ãte vo erat indifferens
ad bonũ ⁊ ad malũ. videt᷑ ꝙ liberius erat añ ⁊ ma
gis dña actuũ/ ¶ Item potentia qᷓ exit in actuʒ ex ſe
ipᷣa magis ẽ ſuoꝝ actuũ dña qᷓ; que exit mediãte alie
no bencficio ſiue gratia.ſed li.ar.nõ confirmatum ex
ſeipᷣo faciebat quod volebat. cõfirmatũ aũt qð facit
implet ꝑ gram. liberius erat ante onßnnalona
poſt ¶ Item bocipᷣm vꝛ de obſtinatione pᷣmo ꝑ Anb.
qui dicit ꝙ potẽtia peccãdi addita li.ar.ipᷣm diminu
it.ꝙ̈ mlto magis actus peccãdi.o maxime neceſſitas
peccãdi. ſed boc ẽ in obſtinatione. ⁊c. Itẽ liberi? ẽ
aliquid qð nulli ſubiacct ſeruituti.li.ar.in obſtinatis
ſubiacet ſeruituti. ante vo minime. ⁊c. Item libe⸗
rioꝛ ẽ potentia quãto facilius exit in actũ ad quẽ eſt.
⁊ tanto minus libera.quanto difficilius ẽ ad illũ.ſed
difficillimũ ẽ in angelo obſtinato velle bonũ. vide⸗
tur ꝙ in eo li. ar maxime ſit diminutuʒ. ¶ Contra.qꝙ
obſtinatio non diminuat videt᷑. Dyo.de diui.no.da/
ta inquit ipᷣis ãgelis dona nequaqᷓ; mutata dicimꝰ.
ſed ſunt integra ⁊ ſplendidiſſima.ergo lib.ar.fuit cis
datum. ergo naturaliter. ergo nõ eſt diminutũ.¶Itẽ
li. ar. dicit᷑ liberũ eo q; nõ poteſt cogi. ergo ſi libertas
diminuit᷑. aliqua coactio introducit᷑& li.ar. obſtina
ti nullo poteſt cogi.ergo nullo mõ põt: diminui· Ctẽ
ſi diminuit᷑ per obſtinatiouẽ ⁊ peccatũ.ergo cum no
ſit ifinitũ. oino poterit auferri. ergo videt᷑ ꝙ aliquã/
do perdant demones li. ar. qʒ eſt ſupꝛa impꝛobatum
¶ autem confirmatio non diminuat ſed augeat vi
det᷑ per anſel.in li.de li. ar. qui ſie dicit. Qui habet 9⁸
vdecet ⁊ expedit. nec poteſt illud perdere.liberius ẽ qᷓ

36

58

qʒ poteſt. ſed li.ar. confirmatũ nõ poteſt perdere iu-

ſticiam ⁊ rectitudinẽ quã ſheat ⁊ decet habere. nõ
confirmatũ poteſt. c. ¶¶ Item auan to magis ali⸗
quid aſſimilat᷑ illi qð eſt liberũ in fine libertatis.tan.

to liberius cſt. ſed li.ar. confirmati magis aſſimilat

tüntn
onon
angkunſie
1 fnuft,
inileenusa
mice
ſſicinnn
uhnuntch
niüiiuela
lagghingtue⸗
ozimlot
1rbennldel
ſeteitegutal
tängemns
nſbictoni⸗
iſicreihns
blbiataloe
magsdiſte
ieideo poſppn

üpoßrmte

cionealperm
eniceſubtnitt
Pobſtnatofni
lurtulan⸗
Kinene
hongber Duit
Feappi ſni
toſeſguinrg
lſch Pnn
nwoni
ſten Elaſch

ffnrin e

ninniime

2

niggtöbſ⸗

kpi um
hailluias

anacdod

gonnalign.

nühale,
cguiſtei⸗
Atannelgane
wdnnüiten
hunlul

odinnnth
toninrti le
nidirieinonn
Ntitlrfm
nonmmitdnii
inkrintid
iricridts
baisctütn
nictucnel
unindki

Fnöctimu.

mügi
mainui
nmhnlbi
nlianönnmn
mumtui
fi hini
gilrzchſu

pereſt.

Aug.

Di.
deo ⁊ eius arbitrio qᷓ non confirmatum. liberius
Item om̃is potẽtia q̃ habet diſpoſitionẽ eleuantem

reddentẽ facilẽ ad illud ad qd c. ẽ liberioꝛ qᷓ illa q̃

caret hac diſpõe. li.ar.ↄfirmatũ ſic ſe bʒ rſpectu nõ
ↄfirmati.g ⁊c. R.dm ꝙ qñ q̃rit᷑ de diminutõe ꝛo

minij libertatis ar.diſtinguẽdũ ẽ in dñio.Quoddã ẽ

em̃ dñiũ qð opponit᷑ coactioni.qddã qð opponitur
ſubiectioni. Si aũt loqᷓmur de dñio libertatis qð op
ponit᷑ ſeruituti coactõnis.ſic pꝛiuat coactionẽ.⁊ hoc
dñiũ ẽ eẽntiale li. ar.⁊ iõ nõ minuit᷑ nec auget᷑. Rur/
ſus.qꝛ oẽm pꝛiuat coactionẽ eqᷓliter in oibus tam in
bonis qᷓ; i malis.tã ĩ creatoꝛe qᷓᷓ in creaturis.ſicut di
cit Berñ. in li. de li. ar. vbi dicit ꝙ manet libertas w
lũtatis integra tã in malis qᷓ; iu bonis.tam in crcato
re qᷓ; in creatura. Si aũt dicat᷑ dñiũ qð opponit᷑ ſer/
uituti ſubicctionis.ſic recipit magis ⁊ minꝰ.nec ineſt
eq̃liter oibus. MHa in miſeris ſubiacct miſerie.in ma
lis ſubiacet culpe.in honis liberũ.⁊ tanto liberius q̃n
to magis diſtãt a malo.in creaturis ſubiacet manda
tis.ĩ deo vᷣo ſupꝛa om̃e mãdatuz. ⁊ hoc mõ accipiẽto
dñiũ ꝑ ↄfirmationẽ auget᷑ꝗqᷓ magis elongat a ſubie/
ctione culpe ⁊ miſerie.⁊ ꝑ obſtinationem minuit᷑.qꝛ
ceruicẽ ſubmittit vtriq; Concedẽde ſunt igi᷑ rõncs
ꝙ obſtinatio minuit ⁊ cõfirmatio auget.qꝛ bac via
ꝓcedũt.⁊ ideo veꝝ concludũt. illud g qð obꝛ

VII.
pꝛimo q pᷣfirmatio diminuit᷑ ꝓpter neceſſitatẽ.dᷣim
ꝙ neceſſitas immutabilitatis ad bonũ.nullo mõ re-/
pugnat li.ar.nec inqᷓntũ libeꝝ a coactione.qꝛ coactõ

—

⁊iõ nõ diminuit.illa ᷣ ꝓpõ ſolũ bʒ veritatẽ de neceſ⸗
ſitate coactõnis vel ꝓmitatis ad malũ. 7
obꝛ de amplitudine.dᷣm ꝙ; potẽtiã ampliari eſt du/
plicit. Aut reſpectu eoꝝ qᷓ poſſe ẽ nõ poſſe ſ̃ ficcre.
⁊ reſpectu taliũ nõ ẽ veꝝ.⁊ tale ẽ malũ.vñ diuina po

tetig qꝗᷓ ẽ ampliſſima ⁊ liberrima nõ ẽ reſpectu mali.

Ad illud qð obꝛ de bñficio ⁊ gra. dom ꝙ illud ve⸗
r ẽ ſi eq̃ bñ ꝑ ſe poſſet ſicut põt cũ gra.ſ boc nõ ẽ ve
rũ.qꝛ illud bñficiũ gre eleuat potẽtiã ad ea q p ſe at
tingere nõ poterat.Ad lllug quod obijcitur ꝙ ob/
ſtinatio non minuit. quia integra manent data. dicẽ
dũ ꝙ illud intelligitur qꝙtũ ad ſubſtantiã naturaliũ.

d illʒ qd

ẽ ab extrinſeco.nec inq̃ntũ libeꝝ a culpa vł miſeria.

41

42²

43

non ꝙᷓtum ad habilitates.vt melius infra videbitur

¶ Ad illud quod obijcitur ꝙ; libertas eſt dminium
ꝓpter pꝛiuationem coact onis.ddm
non diminuitur ſicut pᷣdictum eſt. illud quod
obijcitur ꝙ totaliter poſſet tolli libertas.dᷣm q; xeꝝ
eſt de ea que diminuitur qualis eſt libertas a culpa
⁊ miſeria. de alia vo nõ eſt veꝝ.⁊ ſic patet illud. Pa⸗
tent etiã omnia alia lr̃alia ꝑ hec dicta.

BDe conſequentibus obſtinationẽ angeloꝝ maloꝝ

Et licet mali angeli ⁊c. Supꝛa egit męr̃ de ↄfirma
tione ⁊ obſtinatõe ãgeloꝝ.in hac ꝑte agit de ↄſeq̃nti
bus ad bec. Diuidit᷑ autẽ bec ꝑs in ouas. In pꝛima
agit de bis qᷓ ↄſequũtur obſtinatõem. In ſecunda de
bijs ꝗᷓ ↄſequũtur ↄfirmatõem.j.di.ix poſt pᷣdicta ſu
BPꝛima diuidit᷑ in duas. In pꝛima agit
demonũ ſtatu poſt obſtinationẽ qꝙᷓtũ ad cognitio/

nẽ. Secũdo vo q;tũ ad vim oꝑatiuã.ibi.q̊ꝝ ſda atq;

vᷣtute ⁊c̃. Et illa ſcda ꝑs duas bð. In pᷣma determiat

¶ Agit de demonü ſtatu poſt obſtinationẽ q;tum ad
cognitõem.ſ.ꝙ viuacẽ ſenſum nõ ꝑdiderũt ⁊ qbꝰ mo

dis ſciant. e

¶ Et licet mali ãgeli ita ꝑ maliciã ſint obdurati. viua
Ccii tñ ſenſu nõ ſunt penitꝰ pꝛiuati. Nã vt tradit Jſido.
eæ triplici acumine ſcie vigẽt demones.ſ.ſubtilitate na⸗
ture.exꝑientia tpm.reuelatõe ſuꝓꝑnoꝝ ſpũum.he hoc
etiã Aug.ait. Spᷣs mali qdã vxa ð tpalibꝰrebꝰ noſcere
ꝑmittũtur. ꝑtim ſpᷣtilitate ſenſus.ꝑtim exꝑientia tpm
callidioꝛes ꝓpter tã magnã lõgitudinem viteſ ꝑtim a
ſctis ãgelis qð ipᷣi ab oĩpotẽte deo diſcũt iuſſu eiꝰ ſibi
reuelãtibꝰ.aliqñ idẽ nephandi ſpũs ⁊ que acturi ſunt

velut diuinãdo pᷣdicũt.

Agit de potentia demonũ

WMAuen e poſint. f

uoꝝ ſcia atq; vᷣtute magice artes exercẽt᷑.qͥbus tñ
tãꝗ ſcia qᷓ; ptãs a deo data c.vel ad fallenduʒ fallaces.
yl ad monẽdũ fideles.vel ad exercẽdã ꝓbãdamq; iu
ſtoꝝ patiam.vñ aug.ĩ li.iij.de tri. Video inqͥt ĩfirme

reſpectu creaturax gene

potẽtiã demonũ releren creaturaꝝ gñalit᷑. In ſcda
j.·di.viij.ſolet etiã in qõne vᷣſa

vo reſpectu boim.
el Bain ꝑs bʒ tres ꝑtes. In pᷣma oñdit qᷣd poſ/

ſint. in ſecũda vᷣo qualr.in tercia vᷣo qᷓntũ pmittutur
Pꝛimũ facit.ibi.qꝝ ſcia atq; vᷣtute ⁊c. Scom.ibi.ncc
putandũ eſt iſtis tranſgreſ.Terciũ vo facit.ibi.illud
quoq; ſciendũ ẽ ⁊c̃.Et ita duo generaliter oↄtinet iſta

qtuʒz ad illud 4

45

pars.pꝛimũ eſt de demonũ cognitione.ſccudũ de vir

2? ¶ riplici acumic
ſcie vigent demones.

46

vf Iſido. in diuiſioꝛ

ne iſta diminute ꝓce
dere. qꝛ auguſti. ſuꝑ
gßñ.iij. ꝗtuoꝛ modos
ponit q̊s etiam męr
aquci in lr̃a. Item
vẽ ſuꝑflua.ph̊us em̃
nou ponit niſi duos
modos.dicit eniʒ ꝙ
om̃e qð qͥs nouit.di/
ſcens vł inueniẽs no
uit. ¶K. dom ꝙ di⸗
uiſio Iſido.ſufficiẽs
ẽ ⁊ cõſona vᷣbis aug.

ſic.om̃e em̃ qð demo
nes ſciunt. aut ſciunt
cognitõe innata.⁊ ſic
vicũtur ſcire acumie
ſenſus. aut cognitöe
acqͥſita.ſ cognitio ac

q̃ſta põt eẽ duplr. aut de rebus qᷓ ſubſunt rõni.⁊ hec ꝑ exꝑientiã addiſcũtur.aut de rebus qꝗᷓ ſunt ſupꝛa.⁊ ſic ẽ
ꝑ reuelatõem ſuꝑioꝝ ſpirituũ.Oꝛ ̊ obr̃ de Aug dm ꝙ duo modi reducũtur ad vuũ.⁊ iteꝝ aug.magis aſſi
gnat modos pᷣdicẽdi futura qᷓ cognoſcẽdi. Phs aũt loqᷣtur de cognitione acqͥſita.vel ſi generalit᷑ de om̃i.tũc
ſub inuentione cõpꝛebẽdit ſenſus acumẽ ⁊ exꝑientia tom. f¶ Partim a ſctis ãgelis ⁊c. Innuit mgr ꝙ de⸗

☚. — — 2 — „ „ „ *„ —.5 2,77 „ 4
mones aliq̃ cogſcũt a ſcis ãgel q̃ ab oipotẽti deo diſcũt iuſſu eiꝰ ſibi reuelãtibꝰ ¶ Cotra. Demones ſunt inimi

ci dei ⁊ ãgeloꝝ.ſi ̊ ab inimic abſcõdẽda ſunt ſecreta ↄſilia.S vi ꝙ deꝰ cis nũqꝙᷓ; reudlari faciat. Itẽ ig ſunt in

9 5

Sufficiẽtia aũt pat,

tenebꝛis danatõnis.

byñdũ ẽ qd dicit Iſi.
⁊ aug.ꝙ aliqᷓ pᷣciunt

F cum nõ ſint idonei
ad gram.⁊ reuelatio

ture. vẽ ꝙ nullo mõ
fiat ipis demonibus
PRe' dom ⁊ pꝛo vero

reuelatione ſuꝑnoꝛũ

ſpñum. cuiꝰ reuelatõ

nis attẽdendus eſt fi

nis ⁊ modus.Finis.

q; mirabilis ſapia p
inimicãtes ſibi iplet

wlütatẽ ſuã. vñ ſicut

reuelatõ ſomnij ð ex

altatione ioſeph fcãa

inſidiãtibus pᷣm mi/

rabilẽ dei diſponem
fecit ad eiꝰ impletio⸗

monibus. vt dum illi
obuiant. aliqd valde
decẽs ⁊ ↄpetẽs oꝛdi

nẽ. lʒ ᷣm intentõnes
illoꝝ eſſet ad impedi
mentũ. ſic deꝰ ita oñ
dit ꝑ ãgelos ſuos de

natiſſime impleat et

eliciat. Et ex hboc ptʒ

pꝛimũ.qꝛ nõ ẽ ſimile.
Humanñũ em̃ ↄſil uʒ

48

mõ fit reuelatio. Ali /
qñ mẽtis illuſtratöe

Aliqũñ vᷣo ſola pꝛedi/

põt irritari.nõ tũ di⸗

uinũ. Attendendꝰeſt

etiã modꝰ. duplici ei

lĩcut fiebat ſanctl ꝓ/
phetis. ⁊ hec eſt k.

ccione.ſicut ho fuelat

aliqñ volũtatẽ ſuaʒZ.

hoc nõ eſt gfe aliqᷣ
mõ pficien tis vel ele
uantis nam. s pᷣt eſſc

opus miſcðie ſi illui

oꝛdinet᷑ ad bonũ eiꝰ celer u incremẽl S
cui pᷣdicit᷑ vł iuſticie ſi oꝛdinet᷑ ad punitionẽ alicuius mali. vtpote ſi ad fallendũ fallaces. vel vtriuſq;. ſi ſiun

agd vtrũq;. ⁊ ita ẽ qᷓſi ſemꝑ.qꝛ hmõi futura pᷣdicũtur demonibus ⁊ pmittũtur miracula fieri ab eis.vt boni ta

— — -— — 4

cogitationi qͥd poſſit occurrere. cut.l. iſta miracla etltiö
magicis artibꝰ fiãt. Mã ⁊ magi pharaonis ſpentes fe

ſcconic gre nõ na cerũt ⁊ alia. illð ẽ ãpliꝰ admirãdũ quõ magoꝝ potẽ

* 1.
4 —

S
–

tia q̃ ſerpentes facere potuit. vbi ad muſcas minutiſſi
mas.ſ.cinifes ventũ ẽ.oĩno defecit.q̃ tercia plaga egy
ptus cedebat᷑. Ibi certe defecerũt magi dicentes. digi
tus dei ẽ hic. Vñ ĩtelligi dat᷑ nec ipos qdẽ tranſgreſſo

res ãgelos ⁊ aereas ptãtes in imam iſtam caliginẽ tä

q; in ſui generis carcerẽ ab illiꝰ ſublimis etheree puri

tatis hĩtatione detruſos.ꝑ qs magice artes pñt qͥcqᷣd
poſſunt.nõ aũt aliqͥd valere pñ̃t.niſi data ðſuꝑ ptãte
Dat᷑ aſit vel ad fallendũ fallaces ſicut in egiptios.et
in ipos etiã magos data ẽ.vt in eoꝝ ſpũum oꝑatõe vi
derẽtur aminirãdi a qbꝰ fiebãt dãnãdi.vel ad monẽ-

pter qð etiã nob in ſcriptura ſunt ꝓdita.vl ad exercẽ⸗
dam ꝓbandã manifeſtãdamq; iuſtoꝝ patientiam.

dũ fideles ne tale aliqd facere ꝓ magno deſiderẽt. ꝓ⸗

eptate demonũ reſpectu creaturaꝝ qualiter poſ⸗

cnec putandũ ẽ iſtis trãſgreſſoꝛibus angelis ad nutũ
ſeruire hãc viſibiliuʒ reꝝ materiã.ſed deo potiꝰ a quo

hec ptãs dat᷑ inqntũ incõmutabilis iudicat.

ec ſane creatoꝛes illi mali ãgeli dicedi ſunt. qꝛ pil/
los magi ranas ⁊ ſerpẽtes fecerũt.nõ em̃ ipi eas crea⸗
uerũt. Oim qᷣppe reꝝ q̃ coꝛꝑalit᷑ viſibiliterq; naſcunt᷑

₰ℳ „

¶ de oꝛiginaliter eis indidit. Ipe & creatoꝛ ẽ oim ren
qͥ creatoꝛ ẽ iuiſibiliũ ſeminũ.qꝛ qcũq; naſ cẽdo ad ocu

occulta q̃dã ſemĩa ĩ coꝛꝑeis mũdi hui⸗ elemẽtis latẽt.

3

ſunt creatoꝛes
qᷓ;uis ꝑ eos ma
gi ranas ⁊ alia
ecerint.

los nrõs exedt.ex occultis ſemibꝰaccipiũt ꝓgrediẽdi
hic pꝛimoꝛdia ⁊ incremẽta debite magnitudis.diſtin⸗

cnoneſcſomati ab oꝛiginalibꝰ (vt ita dicaz) regulis
¶ Sicut ergo nec pꝑẽtes dicimꝰ creatoꝛes hoĩm.nec agri
colas creatoꝛes frugũ.qᷓ;uis eoꝝ extrinſecꝰ adhibitis
motib“ iſta creanda dei vᷣtus interiꝰ oꝑet᷑.ita nõ ſolũ
malos. nec bonos angelos fas eſt putare creatoꝛes.
Sed ꝓ ſubtilitate ſui ſenſus ⁊ coꝛꝑis ſemĩa iſtaꝝ rerũ
nobᷣ occultioꝛa nouerunt.⁊ ea ꝑ ↄgruas tꝑatõnes ele

celerandoꝛũ incremẽtoꝝ pᷣbẽt occaſionẽs.Sʒ nec bo⸗

mẽtoꝝ latẽter ſpargũt.atq; ita ⁊ gignendarũ reꝝ ?⁊ ac

O parẽtes nõ
ſunt creatores
filioꝝ. nec agri⸗
colc frugum.

——

lioa puipendaãt in qbus ſe vidẽta dãnatis ⁊ miſeris ſupari.⁊ mali ⁊ fallaces pficiãt in penis errãtes ⁊ in erro
rem mittẽtes occulto dei iudicio.tñ iudicio iuſto.vñ valde ſtultũ ẽ deſiderare facere miracula vel pᷣſcire futu
ra.⁊ q̃ſi magna hec reputare cũ inimicos dei in his videmꝰ abundare. g ¶ Wec ſane creatoꝛes ⁊c̃. Innuit

„

mgj ꝙ ãgeli mali imo etiã boni nõ ſunt crcatoꝛes.qꝛ nõ opant᷑ niſi exteriꝰ. Sed ↄtra.̊ nõ vĩ. r.qꝛ ſi ſolꝰ cre

atoꝛ opatur interiꝰ.tũc ergo nã nibil ꝓducit. Nem creare ẽ ꝓducere aliqd de nibilo. ſed ſi demõ ꝓpꝛia vᷣtute

—

extraberet ſemẽ de potẽtia in actũ non de nihilo faccret. nõ eſſet creatoꝛ. ¶Be. dm e q̃dazʒ ẽ virtus que in

artificis ſolũ opatur exterius amou

cte interiꝰ.qꝛ ipᷣa pᷣmoꝛ

——

9

dialia qᷓ ſunt intima ꝓducit ſy emia. Uirtꝰ vo ꝗᷓ ẽ ꝑtim interiꝰ ꝑtim

pꝓductione reꝝ ſolũ oꝑatur tenwa:aen q̃ ꝑfecte oꝑatur interiꝰ.qᷓdam ꝑtim interius ꝑtim exter. Ai
do ſiuc iugendo ⁊ applicãdo vnã nãm cũ alia. Airtus dei opatur perfe

exteriꝰ.ẽ vᷣtus natu

re.q̃ extrinſecus e reſpectu rõnum ſemialiũ.s interiꝰ reſpectu pducendoꝝ ex ip̃is. Matura em̃ dũ opatur im

7 2 ☚

mittit virtutẽ ſuã vſq; ad intima paſſi.⁊ in illa immiſſione ipᷣam eẽntiã foꝛme q erat in potẽtia incopleta nõ

nales rõnes facere qui
igit᷑ nec pater ẽ creatoꝛ

—— „₰

7, —

filij. nec agricola ſegetũ. qꝛ licet pꝛ operet᷑ interi

ſicut natura.tñ o

ꝓducit.ſed ꝓductã a deo ſupponit.ipᷣam tñ adiuuãdo ad actũ perfectũ adducit.ſolus igit ille põt illas ſemi

põt creare.qm̃ ipᷣe nõ ſunt ex alijs ſed ex nihilo.⁊ ex ipᷣis fiũt oia qꝗᷓ naturalit᷑ ꝓducũt.

patur exteriꝰ ⁊ cix⸗

aliquich ex aliquo.nõ ex nihilo.licet nõ oꝑetur aceo exterius ſicut ogricola. Opato gut demonis magis

demones ñ

g⸗

Auerondo
ncit gol/
gechhifni
morſown⸗

iloiuta
Cagibisd

ſeoriznin

Nnitatſin

keni

4
— S —

Iniquus babz
a ſe volũtatem
malã.a deo vo
poteſtatẽ iuſte

toõem mẽt?. ita

creatöez rey ſo

1? deꝰ? opat᷑. Iʒ

creatura extri

ſecꝰ ſnist.

nihoc niſi qntũ deꝰ iubet.nec mali hoc iniuſte faciunt
niſi qntũ iuſte ipe ꝑmittit.Ha iniqͥ malicia volũtatem
ſuã hʒ iniuſtã.ptãtẽ aũt nõ.niſi iuſte accipit ſiue ad ſu
qm penã.ſiue ad alioꝝ.vel penã maloꝛũ vłlaudẽ bo⸗

noꝛzum.

h ¶Sicut ergo mẽtẽ nrãm iuſtificãdo ſoꝛmare nõ põt ni
ſi deꝰ.pᷣdicare aũt extriuſecꝰ euãgeliũ etiã hoĩes pñt.

nõ ſolũ boni ꝑ veritatẽ.ſᷣ etiã mali ꝑ occaſionẽ.ita cre
ationẽ rerũ viſibiliũ deꝰ interiꝰ oꝑat᷑. Exteriores aũt
opatões atq; ↄtẽꝑationes ſiue occaſiones ab angelis
tam bonis qᷓ; malis vel etiã hoĩbꝰ adhibẽtur. Sʒ hec

ab hoibus tãto difficiliꝰ adhibentur. qᷓntũ eis deſunt
ſenſuũ ſubtilitates.⁊ coꝛpm mobilitates in mẽbꝛis ter

renis ⁊ pigris. Vñ q̃libuſcũq; ãgelis vicinas cauſas

ab elemẽtis ↄtrahere qᷓnto faciliꝰ ẽ.tãto mirabilioꝛes ĩ

ſimilis opationi agri

cole qᷓ; paterne.
hbSicut g mentezʒz

nr am iuſtificãdo foꝛ

mare ⁊c. Contra. Si
H vꝝ ẽ. tũc ſicut gr̃a

eſt a deo nullo mo æz

nã vel potentia creæz
ta.vr c ſilit᷑ ois alia

foꝛma ſit a ſolo deo.
Kase⸗ creatũ nulla,z

ꝛmã inducit.i/ NR: S0
ddm ꝙ btũs Augu.
valde ſubtilit᷑ loquit
⁊2 veraciter ſi verba
eius ſane intelligant᷑
Ault ergo vicere ꝙ

hmõi opibꝰ eoꝝ exiſtũt celeritates. ſ ñẽ creatoꝛ niſi q nonrinanem naà
pꝛincipaliter iſta foꝛmat.nec qᷣſq́; hoc pᷣt niſi vnus cre non potcſt niſi c eus.
atoꝛ deꝰ. Aliud ẽ em̃ ex intimo ac ſummo cauſarũ car quia gratia non ẽ ex
dine cõdere ac miniſtrare creaturã. qð facit ſolus crea aliquo ſed potius ex
toꝛ deꝰ. Aliud aũt ꝓ diſtributis ab illo viribꝰ ac facul nihi r aſſe abire
tatibꝰ aliquã opationẽ foꝛinſecus admouere. vt tune ſuyſeminales
vel tũc.ſic vl ſic.exeat qð creatur. Iſta qppe oꝛiginali ſiue foꝛmarũ pꝛimas
ter ⁊ pꝛimoꝛdialiter in qdã textura elemẽtoꝝ cũcta is eſſentias ſolus deus
creata ſunt. ſᷣ acceptis opoꝛtunitatibꝰ poſtea ꝓdeũt. poteſt ꝓducere. als
Dor , bio aut 4 1
Beotãt „ P r g at X nit 1rt⸗
e⸗ ptãte demonij qntũ eis reſpectu creaturarũ ꝑ/ Rnan abire non er⸗
da go nreluet Anguſt
RM . .ùẽ “”́ỹYU uo ad deductionc
¶ VIllud q; ſciendũ ẽ ꝙ angeli mali q̃dã pñt ꝑ nature ſõ foꝛme de potentia
gAlitatẽ.q tñ nõ pñt ꝓpter dei vl bonoꝛũ ãgeloꝛũ ꝓꝑhi actuʒ qua Pcat acte
H beition?ẽ.i.qꝛ nõ ꝑmittũtur üla facere a deo vel ab agel onen doda wod
Aug. bronis. poſſent vtiq; feciſſe cinifes ꝗͥ ranas ſerpenteſq; Roag peuctlone
Du Renon po fecerũt. Quedã vᷣo nõ pñf facere etig ſi ꝑmittãtur ab illius ſeminalis rõis
