non a ſe. Si igit᷑ impoſſibile eſt qð claudit in ſe vttr,ä Aueſtio vj. t tſteufee
cq; partem ↄtradictionis.non tm̃ eſt impoſſibile crea Deli.q ar. n compatione ad coꝛpus coniunctum. Et bonſemnsint
ture. verum etiam creatrici eẽntie.qꝛ illlud poſſe nõ eſt queſtio.vtrum ter ineptitudinem coꝛpoꝛis liga intozunggan
eſt poſſe. ſicut in pᷣmo li. oſtenſum eſt. planum eſt ꝓ ri habeat q;tum a vſum: Et ꝙ ſic videtur. Bernpᷣ. berſtedeck
li. ar. m modum intelligendi a deo cogi eſt impoſſi deli. ar. Aeſanis ⁊ infantibus ⁊ doꝛmientibus nihil aleiligti,
bile Ande cõcedende ſunt rationes ad boc inducte quod agant imputat.ſed hoc nõ eſt niſi qꝛ carẽt vſu ninsiin,
64 Ad mntaligenetam ant rationũ ad oppoſitũ addu li.ar. ⁊ Poc nõ eſt niſi ꝓpter aliquod impedimentuʒ intfinin
ctarũ notandũ eſt qꝙ differt dicere voluntatem indu a parte coꝛpoꝛis.ergo ⁊c̃. Etem locipᷣm videt᷑ ex/ bfiini
ci. ⁊ voluntatem mutari.⁊ voluntatẽ cogi. Tuc em emplo. quia vir caſtus ⁊ ſanctus cuiꝰ caſtitas ẽ ma/ mnitinan,
induci dicit᷑ añ aliqua ꝑſuaſio fit 4 diſtonit yt ad egna. frequenter in ſomnis conſentit operi peccati. Gnfciſi ht
aliquod appetibile inclinet᷑.que ſi valde intenſa ſit. quod nullo modo faceret tẽpoꝛe vigilie. ergo in ſom kinifr nat
nomen coactionis ſoꝛtit᷑. ꝗqᷓuis nõ ſit vera coactio ſi nis ligatur actus liberi ar. ſed boc nõ eſt niſi ꝑ laffi⸗ gihe W.
eſp oſtenſum eſt. Lunc aũt voluntas mutat̃ tuginem ⁊ ineptitudinem ex parte coꝛpoꝛis.ergo ⁊c ſort genn⸗
quando ipſa volente vnũ potenti virtute. affectio j ¶ tem deficiente ꝛioꝛi deficit id quod poſteriꝰeſt. nis: Nren
mittit᷑ ei ad ↄtrariũ.⁊ de nolente fit volẽs. ita ꝙ vng ſi ergo impeditur iquis actus qui pꝛeambulus eſt minunan
actio expellitur ⁊ ↄtraria inducit᷑.ſicut patet cũ deꝰ ad vſum liberi ar. ꝑ ineptitudinem coꝛpoꝛis. neceſ- aſtuſtn
de amatoꝛe tempoꝛaliũ facit tempoꝛalium contem- ſe eſt et vſum liberi ar.impediri. ſed actus pꝛeambu Atmnntka
ptoꝛem.⁊ bec dicit᷑ eſſe quedam compulſio ⁊ tract lus ad liberum ar. eſt operatio intellectus que ꝑ in- ficech
diuina.dum voluntas ab eo ſeꝑatur.cui ꝑ amor glu eptitudineʒ coꝛpoꝛis impeditur. ſicut patet in doꝛ⸗ lenün
tinum foꝛtiter iungebat᷑.Lunc aũt voluntas dr̃ co mientibus ⁊ freneticis.et pbv̈s dicit ꝙ intellectꝰ coꝛ/ 4 D
gi quando intelligit ipam inuitam aliquid velle. et rumpit᷑ quodam interius coꝛrupto.⁊ boc docet ipſa ourſie
nepugnante aetu voluntatis deliberatiue. aliena vir experientia. ergo ⁊c. ¶ Itẽ ſicut bomo laſſat᷑ in ſen/ gnn
Mgndo⸗

ugii
hlenſe⸗
nithm
nltbgti
urddde
n io maf
binkenn
fentuig
Obor unſe⸗
Ochdit
palere o⸗
is icde
reoprinen
ccthire
Kigsgen⸗

ſicionmn

nlun
anlndce
wewtin
an A
mnfttn
Müzgfun
dalhetchen
Ni
kiouain
neraimlic
gilangentg

ſpecalan
n miraaleg

rmuinammli
deamint
Nriſe
Cri i
lberuii
enzcrwg
ehnmdh
senNt
—

=

Cturbnelian

S

luobeno

RW
mo
n int

müicgcrae
einoen

nem. Qui

lendo. ita etiam laſſat᷑ in cogitando ⁊ in meditãcð.

₰

ſed qꝛ coꝛpus laſſat᷑ in ſentiendo.ideo gealigen guie/
te ſomni in quo impedit᷑ ab opationibꝰſenſuũ.& pa/
ri rõne neceſte eſt li.ar. ꝓpter laſſitudinem coꝛꝑis ab
actu et vſu ꝓpꝛio impediri. Sed ↄtra.iij. Reg.iij.
refert hiſtoꝛia ꝙ dñs in ſomnis apparuit ſalomom.
et merito pctitionis quam fecit. dominus dedit ei ſa

pientiã multam nimis.ſi g mereri aliquid apud den

et ſapicutiã ſuſcipere eſt vſus li.ar.in ſomnis. videt

ꝙ ꝗꝓpter laſſitudinẽ ⁊ ineptitudinẽ coꝛpoꝛis ⁊ quietẽ

in ſomnis li. ar. ab actu ſuo nõ habeat impediri.

¶ Item Gre. ſup illud Yob. Lerꝛebis me ꝑ ſomnia

loquens de nocturnis illuſionibus. Hec malignos
ſpus agere ſuꝑna diſpenſatio benigne ꝑmittit in ele
ctoꝝ coꝛdibus.ne ipſe ſaltem a paſſionis pᷣmio ſom
nus vacet. & ↄtingit in ſomnis mereri.ergo ꝓpter in⸗
eptitudinẽ coꝛpoꝛis li.ar.nõ amittit vſum ꝓpꝛiñ.
J tem aia q;tum ad ꝓpꝛiã oꝑationem ſine lib.ar.
lius partis coꝛꝑis eſt actus.nec illam oꝑationeʒ
gxercet ꝑ aliquod oꝛganũ.g quantũcũq; coꝛpale oꝛ/

—

ganũ vel ledat᷑ vel fiat inepti.li. ar.nõ ꝑdet vſuʒ ſuũ

e quanto magis aĩa recolligit᷑ ab exterioꝛibus
interioꝛa. tanto magis viget oꝑatio interioꝛ.ſ cũ

ligant᷑ oꝛgana ſenſuũ exterioꝝ.recolligunt᷑ vires aie
ad exterisꝛibus ad interioꝛa. tunc magis debet vi/
gere oꝑatio interioꝛ.ſed penes hunc attendit᷑ li.arb.
vſus. quando coꝛpus efficit᷑ ad ſentiendũ ineptũ.
vtpote ꝑ ſomnũ.li.arb.tunc debet babere potiſſime
vſum ꝓpꝛium. . tẽ videre futura hoc eſt ratiõis
maxime eleuate.ſed in ſomnis potiſſime fit reuelatõ
et pꝛeuiſio futuroꝝ. potiſſimꝰ actꝰ rõis viget ĩ ſom/
nis dũ eſt ineptitudo ex parte coꝛpis.pari rõe ⁊ vſuſ
li. ar. [Ytem multo magis pendet ex coꝛpꝑe vis fan
taſtica ? imaginatiua qᷓ; rationalis virtꝰ ⁊ intellecti⸗
ua. 5 ſi ꝓpter ineptitudinẽ a parte coꝛpis que qͥdẽ eſt
in freneticis.vel etiã in ſomnis.nõ impedit᷑ oꝑatio
fantaſtica.ĩmo etiã viget.vr ꝙ nõ debeat impediri
operatio intellectiua.Eſt igit᷑ queſtio cũ operatio li.
ar. vel etiam intellectus nullo modo pendeat ex coꝛ
poꝛe.vnde eſt hoc ꝙ impedit᷑ ⁊ ligat᷑ ꝓpter aliquam
ineptitudinem factam circa coꝛꝑale oꝛganũ.Et iteꝝ
ſi impedit᷑ cum minus pendeat ex coꝛpoꝛe qᷓ; virtꝰ
fantaſtica.vñ hoc eſt ꝙ magis perdit vſum ſuũ ra/
tio in ſomnis qᷓ; fantaſtica vel imaginatio.Et iterũ.

cC ratio qtum ad actum li.ar.maxime ſit potens et
libera. vnde boc eſt ꝙ ꝓpter ineptitudinem ex parte

coꝛꝑis facilius tollit᷑ vſus li.ar.qᷓ; aliqs actus ratio/
nis. In ſomnis em̃ homo aliquis hʒ rõnales motꝰ.
⁊z in furioſis ſimiliter boc videmus.qꝛ multa dicũt q̃
nõ pp̃t dicere niſi rõnem haberent ců ad interroga/

ta rñdent.in neutris tñ dicit᷑ vſus li.ar.eſſe. Oia hec
67 difficilẽ faciunt queſtionem
ſtionẽ facile ſit reſpondere cum querit᷑.vtrũ li.ar.li/

¶ R.. ꝙ et ſi ad hanc qᷓ

get᷑ ꝑ coꝛꝑis ineptitudinẽ qᷓtũ ad vſum.qm̃ ipᷣa exꝑe

rientia hoc plane docet ⁊ manifeſtat ꝙ ligat᷑ in par

uulis ⁊ doꝛmientibus ⁊ furioſis.ad illaʒ tñ queſtio/

nem qᷓ hanc ſubſequit᷑.vicʒ quare ligat᷑ li.ar.ex coꝛ/

poꝛis ineptitudine cũ nõ ſit potentia alligata oꝛga/
no. valde difficile eſt reſpondere ⁊ eiꝰ aſſignare cau/
ſam. Intelligendũ tamen eſt ꝙ eſt quadruplex mo/
dus ſatiſfaciendi huic queſtioni. Quidam em̃ dicere
voluerunt q; vſus rõnis vel etiam li.ar.impedit᷑ ⁊ li

Bat᷑ ex co di ineptitudine ꝓpter anime conuerſio/
lam vo ꝓpter obſequij coꝛpꝑalis pꝛiuatio/

doloꝛem multum refugit.
conuertit᷑ ad coꝛpoꝛalia qᷓ; in vigilia.ſi ergo ↄuerſio

hẽ.Cerciꝰvᷣo modꝰddi eſt ꝙ; ꝓpter opatõis rõnalis
q̃ndã cõicationẽ.Quartus ant modꝰ eſt ꝓpt coꝛpis
⁊ aie vnionẽ ad tercij ↄſtitutionẽ. DPꝛimo ꝓpt᷑ ↄuer/
ſionẽ dixerũt aliqͥ aiaʒ impediri ab actu rõnis exñte

ineptitudine ex ꝑte coꝛꝑis. Aut em̃ eſt coꝛpꝰ ineptũ

ex aliqua leſione interioꝛi.ſicut eſt in furioſis ⁊ frene
ticis. tunc anima ceſſat ab operatione intelligendi.
Apter hoc ꝙ; nimia compaſſione cõuertit᷑ ad coꝛpuſ
ratione nobilis oꝛgani leſi.Aut eſt ineptum imper/
fectione que eſt in membꝛis ⁊ oꝛganis.ſicut cſt i par
uulis.⁊ tunc aia adeo eſt intenta gubernationi coꝛ/
poꝛis ⁊ rebus qs ꝑ ſenſum coꝛpis ꝑcipit.ꝙ qᷓſi obli-
uiſcit ſui.et ideo ex nimia ↄuerſione ad coꝛpus ſuũ
q̃ eſt ex oꝛganoꝝ leſiõe.ſiue ex imꝑfectione.cõtingit
vſum rationis ⁊ liberum ar.impediri.Sed hic mo/
dus dicendi non plene ſatiſfacit.videmus em̃ ꝙ ve⸗
bemens doloꝛ ex parte coꝛpis in extremitatibus fa/
ctus rationis vſum nõ impedit.⁊ tamen anima illũ
in ſomnis nõ maꝗ

eſt que in vigilia vſum rõnis nõ tollit.pi ratione vi/
det ꝙ nec auerſio que eſt in ſomnis circa regimẽ coꝛ
oꝛis. ¶Et ideo eſt ſcðs modus dicendi.videlicʒ q
i. ar. a ꝓpꝛio vſu babet impediri ꝓpter pꝛiuationem
obſequij coꝛꝑalis.et ſi em̃ oꝑatio intellectus nõ fiat
oꝛganũ.nibilominꝰtñ virtutes ſenſitiue ipſi intel-/
ectiue faciunt aliquod obſequium ad hoc ꝙ exerce⸗
at ſuum actum. Dupliciter em̃ obſequit᷑ vis fanta/
ſtica intellectui in actu intelligendi.in hoc vicz ꝙ of⸗
fert illa fantaſmata intellectui poſſibili.ſicut obiectũ
offert ſpeciem oculo.⁊ in hoc etiam ꝙ intellectꝰexci/

tari habet ab inferioꝛi qᷓdiu eſt ↄiunctus coꝛpoꝛi. et
ideo quando leſio eſt ⁊ ineptitudo ex ꝑte oꝛgani po⸗

tentie ſenſitiue ⁊ fit ꝑturbatio fantaſmatum.impe/
dit᷑ vſus li.ar.⁊ intellectus ꝓpter hboc ꝙ aufert᷑ ſibi
debitum obſequium.ſicut oculus meus põt impedi
ri ab actu videndi ꝗꝓpter obſcurationem aliquam fa
ctam in re viſibili qᷓ habet mibi offerꝛe ſpeciem ⁊ vi/
ſum meũñ excitare.Sed iſte modus dicẽdi adhuc nõ
lene ſatiſtacit. ꝓ eo ꝙ nos videmus oꝑationẽ intel
ctus impediri non facto impedimento in oꝑe exte
rioꝛis virtutis ſenſitiue. vtpote imaginis ⁊ fantaſie.
Et iterum cũ intellectus ⁊ memoꝛia intelligibilis ali
quas ſpecies in ſe babeat abſtractas quas in ſe ⁊ pe
nes ſe conſeruat.quas anima ſecum trabit cũ a coꝛ/
poꝛe ſepat᷑.videt᷑ ꝙ cum obſequio fantaſie ⁊ fanta-

ſmatum circumſcripto.intellectus vſum babere de/

beat reſpectu eoꝝ quoꝝ babet in ſe babitum. ⁊ boe

plane falſum eſt. qn bomo impedit᷑ a cõſideratõe eo⸗
rum que nouit ſicut ab inquiſitione eoꝝ que no no/

uit pterea eſt tercius modus dicendi.ꝙ ope/
ratio liar. ⁊ rationis ex coꝛpoꝛis ineptitudine halet
impediri ꝓpter quandam cõicationẽ opationis.Cõ
municat aut quodãmodo potentia intellectiua oꝑe⸗
rationẽ ſuam coꝛpori coniuneto. cum communicet
ei eſſe. et ex eis fiat vnum ꝑ eẽntiam.nõ ſolum inq;
tum anima eſt vegetabilis ⁊ ſenſibilis.ſed etiam in/⸗
qᷓ;tum rationalis.Aia em̃ rationalis adueniens coꝛ
poꝛi bumano ſicut ex ſua vnione facit ipm eſſe ani⸗
mal ⁊ aiatũ.ita facit eẽ boiem.⁊ iõ ſicut aliquã opa/
tõnẽ coĩcat coꝛpi iqᷓtũ facit viuũ.⁊ inqtũ facit aĩal.
ſic etiã cõicat aliquã inq;tuʒ facit homiem.licet non

oino vnifoꝛmiter. Differenti em̃ mõ coicat aia coꝛpi 6o

que reſpiciunt potentiam vegetatiuam.⁊ ſenſitiuaʒ.

68

et operationes potentie intellectiue. Mã opa ſenſiti
ue ⁊ vegetatiue ſic coicat coꝛpoꝛi vt ſit in coꝛpoꝛe et

per coꝛpus.ſit etiam in coꝛpoꝛe vt non ſine coꝛpoꝛe.

non em̃ nutrit aia niſi mediãte oꝛgano coꝛporeo.nec
nutrit niſi q;diu eſt in coꝛpoꝛe. Intelligere aũt ſic cõ

mũicat anima coꝛpi vt ſic intelligat cũ coꝛꝑe aliquo

modo agente.vt tñ nõ intelligat ꝑ coꝛpus.ſic intelli/

gat etiam in coꝛpe.vt tñ ctiam intelligat cum eſt ſe⸗

pata a coꝛpe.Quia vᷣo dum eſt in coꝛpe cõicat ei rõ/

nalem comꝑationem.ideo facta inoꝛdinatiõe ex pte

ꝛpis hʒ illa opatio impediri. Sed iſte modus dicẽ

di calumniã bʒ in hoc qd dicit ꝙ opatio intellectus
Alio modo cõicatur coꝛpoꝛi.cũ nò videat᷑ verum.
⁊ ph̊s ↄtradicere videat᷑ expꝛeſſe in.xvj.anialiũ.vbi
dicit ꝙ intellectus eſt ab extrinſeco ꝓpter hoc ꝙ nul
lo modo eſt imixtus coꝛpoꝛi.Et hocipᷣm dicit in.iij.
de aia. Et iteꝝ.⁊ ſi cõcedat᷑ ꝙ homo intelligat.nullo

tñ mõ cõcedit᷑.nec de toto coꝛꝑe nec de parte ꝙ intel
ligat. Vñ videt᷑ ꝙ hoc dicat᷑ de toto ↄiuncto rone pi
ſcʒ anime.ſicut cũ dicit᷑ hõ eſt albus.hoc dicit᷑ ſoluʒ

Et ꝓpterea eſt quartus modꝰdi
cendi.q.ſ.oꝑatio aie in coꝛpe impediri hʒ ꝓpter coꝛ/
poꝛis ineptitudinẽ. Et huiꝰrõ eſt vnio anie ⁊ coꝛꝑpis
ad vnius tercij conſtitutionẽ qð eſt vnũ ꝑ eẽntia. et
cui debet᷑ ꝓpꝛia opatio ſᷣm ꝙ eſt vnũ.hec aũt opera/
tio nõ eſt viuere tm̃.nec ſentire ſiue mouere.ſᷣ ratio/
cinari ⁊ intelligere.Et ꝓpter ipſam vnionem nõ tm̃
pendet anima ex coꝛpoꝛe qᷓ;tum ad actum ſentiendi
ſed etiam aliquo modo q;tum ad actum intelligen⸗
di q;diu eſt in coꝛpe.ſed longe aliter⁊ aliter. Otũ ad
actum vegetandi ⁊ ſentiendi.ſic ꝑꝑndet vt nullo mo
= do poſſit eos exercere ſine coꝛpe.nõ aũt ſic de actu in
telligendi. Sic ctiam pendet vt illos actus cxerceat
coꝛpus ⁊ ꝑ oꝛganũ coꝛpoꝛeũ.nõ ſic aũt eſt de actu
intelligendi.et ideo actum ſentiẽdi dicit᷑ cõicare aĩa
coꝛpi. Ande nõ abſurde oino dicit᷑ oculus videt.nõ
ſic aũt dicit᷑ de actu intelligendi. Dicit᷑ aũt aia ſenti⸗
re ꝑ coꝛpus nõ intelligere ꝑ coꝛpus.qꝛ cum duo cõ/
currant ad actum intelligendi ⁊ ſentiendi. vicʒ reci⸗

ratione coꝛpoꝛis. E

pere et iudicare.in ſentiendo receptio ſpẽi eſt a coꝛ⸗

poꝛe.ſed iudicium eſt a virtute.⁊ in intelligẽdo vtrũ
q; eſt a virtute intellectiua.vicʒ ab intellectu poſſibi
li ⁊ agente.Et ꝓpterea intellectus dicitur vis nõ alli
gata materie.⁊ opationeʒ hanc poteſt habere.cñ eſt

ſepata a coꝛpoꝛc.qdiu aũt eſt in coꝛpe nõ oĩno intel
ligit pꝛeter coꝛpus.Sicut em̃ eſſe anime in coꝛꝑe ali
quo modo pendet ex coꝛpe.q;uis nõ pendeat eẽ iſßiꝰ

aie in ſe.ideo ad hoc ꝙ aia ſit in coꝛpoꝛe.neceſſe ẽ coꝛ

pus debite complexionatum eſſe.⁊ ad illiꝰcõplexio/

nis coꝛruptionem ↄtingit aiam nõ amplius eẽ ĩ coꝛ/
poꝛe.ſic q;diu aia eſt in coꝛpoꝛe.intelligere ſuũ nõ eſt
ſine coꝛpe ⁊ ſine aliqua diſpoſitione ex parte coꝛꝑis.
cuius autoꝛitas conueniat actui intelligẽdi.ſicut cõ
grua diſpoſitio reondeheefric anuͤne in coꝛ/
poꝛe ⁊ pfectioni eiuſdem. Illa aũt auẽtas attendit᷑

hm illud qdð eſt ſuᷣmũ in coꝛpoꝛe.⁊ qtũ ad nobiliſſi

mos ſpũs qui locuʒ habent in nobiliſſimis oꝛganis

70 coꝛpꝑis.Et qm̃ cum aliqͥd aufert᷑ ab aliquo.pꝛius au
fert᷑ ab eo illud qdð eſt in eo excellentiſſimũ.⁊ cũ glic

virtus debilitat᷑.pꝛius aufert᷑ ab ea ſummũ qᷓ illu

qð eſt citra ſummũñ.hinc eſt ꝙ in leſione coꝛpoꝛis ci
tius colligit᷑ illud p̃m quod coꝛpus cõfoꝛmabat᷑ op

rationi intellectiue q; illud m qd ↄfoꝛmabat᷑ opa

tioni ſenſitiue. ⁊ iõ fumoſitates aſcendentes ad cere

—

brum que ꝑturbant ſpũs in ſomnis vel in pueñ vel

in freneticis.vel quecũqʒ alia leſio oꝛganoꝝ in quibꝰ

reſident ſpũs ſubtiliſſimi coꝛpales.facilius impedit
vſum rationis ꝙ imaginationis.Et ſic patet ro qua
re impedit᷑ ex ineptitudine coꝛpis rõnis vſus.⁊ q̃re
impedit᷑ nafis q; vſus inferioꝛis virtut.Ex bac ea 71
dem rõne colligit᷑ quare magis impedit᷑ ratio q;tuʒ
ad vſum li.ar.qꝙ qtuʒ ad alios actus rõnales quos
in ſomnis ⁊ furioſis aliqñ dinoſcit᷑ babere.Actꝰ em̃
li.ar.reſpicit potentiam rõnalem ꝓut eſt in oimoda
⁊ ꝑlena libertate. Liberũ em̃ ar.vicit dñium potẽtie
reſpectu actus ſicut ſupꝛa determiatũ eſt. Et qm̃ cuʒ
impedit᷑ aliqua virtus opatiua. pᷣmo aufert᷑ ei actꝰ
ille qᷓ ei inerat m ſuam plenitudinẽ.ſicut patet cum
aliquis infirmat᷑ in pede.faciliꝰei aufert᷑ potẽtia ve
lociter curꝛendi q; potentia ambulandi.ſiue facilius
impedit᷑ hic actus qᷓ; ille.ſic ⁊ in ꝓpoſito faciliꝰ⁊ fre
quentius ↄtingit auferꝛe vſum libertatis q́; quẽcun
qʒ actũ poetntie intelligendi. Concedende ſunt igit
rõnes oſtendentes ꝙ li.ar.ex ineptitudine ex ꝑte coꝛ
poꝛis hʒ impediri qtũ ad ſuũ vſum.ſicut impedit᷑ in
infantibus ⁊ furioſis ⁊ doꝛmiẽtibus.Ad ulud qð 2
pꝛimo obꝛ in ↄꝛiũ de petitiõe ſalomõis qᷓ fuit in ſom
nis. dᷣ. ꝙ illud fuit aut gratie ſpãlis ⁊ pꝛiuilegij nõ
legis cõis ꝙ in ſomnis potuit mereri ⁊ dignus fuit
exaudiri. Aut certe boc dicit᷑ non e deo ddꝛmiendo

placuerit.ſed qꝛ aut vigilando ⁊ illud pꝛecogitando

deo placuit quod in vigilia placuerat.dñs ꝑ reuela-/
tionẽ manifeſtare voluit in ſomnis.frequentiꝰem̃ in

ſomnis q; in vigilia apparere cõſueuit. Et ꝑ hoc ptʒ

rñſio ad ſequens verbũ greg.Oꝛ em̃ dicit ſanctos vi
ros in ſomnis mereri.hoc dictum eſt qꝛ occaſiõe ſũ
pta ab eo qd patiunt᷑ in ſomnis.poſtinodũ merent᷑
in vigilia.ſicut vir ꝑfectioꝛ demereri dicit᷑ in polluti
one nocturna quã ſua cogitatione ꝓuocauit. vel de
cuiꝰrecoꝛdatõne poſtmodũ delectat᷑. ¶ Ad illud qd 7
obꝛ ꝙ aĩa ſᷣm oꝑatiõeʒ intellectiuã nõ eſt actꝰ alicꝰ
partis coꝛꝑis.iã pʒ rñſio ex pꝛedictis. OMuis em̃ nõ
oꝑet᷑ ꝑ oꝛganũ coꝛpale.nibilominꝰtñ ad hoc ꝙ ania
opꝑet᷑ in coꝛꝑe neceſſe eſt coꝛpus ſᷣm nobiles ſpũs et
nobilia oꝛgana in debita actualitate et diſpoſitiõe eẽ
ſicut pꝛius oſtenſum eſt. Et qm̃ bec diſpoſitio tollit
coꝛꝑis ineptitudinem.ideo p cõſequens actus rõ/
nis ⁊ vſus li.ar.impedit᷑. ¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ aia in q
ſomnis reuocat᷑ ad interioꝛa.ddm qꝙ verũ eſt.ſᷣ non
qᷓ;tũ ad oẽs opatiões interioꝛes.ſᷣ q;tũ ad opatiões
naturales. NHam ſomnꝰ eſt quies virtutũ aialiuʒ cũ
intenſione naturaliũ.et ideo nõ ſequit᷑ ꝙ vſus rõnis
vel li.ar.in ſomnis intendat᷑.cũ hec potius ↄtinean-
tur ſub viribus aialibus qᷓ naturalibus.¶Ad illud 75
quod obſꝛ ꝙ in ſomnis aia videt futura.dom qꝙ ſicut
determinatũ eſt ſupꝛa diſ.vij.in ſomnis nõ eſt pꝛeui
ſio futuroꝝ niſi viſitatio emittat᷑ ab altiſſimo.ſicut
dr̃ Ecci.xiij. Magis añt dñs viſitat in ſomnis eᷓ in c

vigilia in reuelando futura. Tum ꝓpter hoc ꝙ aia in

vigilia eſt diſpſa ad exterioꝛa ſenſibilia cõpꝛebẽdẽda
n qꝛ etiam dñs qͥ poſuit tenebꝛas latibulũ ſuuʒ
ad ſuiipᷣius occultationẽ.mag vult in ſomnis qᷓ; in
vigilia reuelatõnes emittere. Lum qꝛ etiã magis in
ſomnis agit᷑ hõ qᷓ agat.⁊ in reuelatiõe diuina plꝰſe
habet homo ꝑ modũ ſuſcipientis qᷓ; agentis. Cum
qꝛ etiam in ſomnis medium tenet homo inter moꝛ
tuum ⁊ viuentem.et ita quodammodo a vita hmõi
recedit.de qua dũs Exoð.xxiij.dicit.Mõ videbit me

4
.

Somucgnſen

ncorr

wholtconhe⸗
ſengrticunſt
ungeate go⸗
elar oulimtid
DsJpumd
ſelfo fnnan
ngium hi
Emninat onta
Ungemncum .
ihnwuütpein

De

tomo et viuet. Ex boc ergo nõ poteſt ocludi q; vſus anime quietationem.Et ſi obijcias q; non ſic impe/
cns be.arbi.ſit in ſomnis.quis ibi contingat reuelati · ditur quin aliquo modo habeat vſuʒ ſuum fantaſia
tenn ones kieri.qm in ſomnis magis agit᷑ anims qᷓ; agat. ergo nec debet impediri ſuꝑioꝛ potentia.iam ptz re
oſis 7 ſed in vſu li.ar.mag agit q; agit᷑ N illud qd obꝛ ſponſio ex bis que ſupꝛa dicta ſunt. facilius em̃ aufer
bran ꝙ vis fantaſtica non impedit᷑ in ſomnis.vᷣm ꝙ ⁊ ſi tur omnis potentia in ſomno ⁊ citra ſomnũ.⁊ ꝓpter·
intpin videat᷑ fantaſia mag in ſomnis qᷓᷓ in vigilia vigere. ca in ſomnis plus quietant᷑ virtutes aiales q; natu/
fc g nihilominus tamẽ aliquo modo impediri babet. po rales. motus aũt et decurſus illox fantaſmatum na⸗
ger Ae⸗ tentioꝛ eſt em̃ homo in vigilia ad imaginandum om turalis eſt. et idco non ſic impedit᷑ vſus fantaſie ſicut
atot ne quod vult ꝙᷓ in ſomnis.licet motus imaginatiue vſus potentie intellectiue. Ad queſtiones aute; que
fn gline non ita appareat in vigilia Pter Zucrbonc⸗ e ne. ſequunt᷑ plana eſt reſponſio ex his que pᷣdicta ſunt.
atfſe, a4 exterioꝛa. ⁊ in ſomnis medij motus ſentian Pt
ii Diſtinctio. xxvj.de li.ar.ↄꝑato ad auxiliũ gr̃e.det᷑mĩans quantũ poſſit li.ar. cũ gra.
kttae. Ec eſt gratia operans ⁊ cooperans ⁊c. Supꝛa egit magiſter de li.ar. ſiue de adiutorio bomini collato
iſieel in ſe. in bac vo parte agit de ipſo comꝑato ad auxiliuʒ gratie. Diuidit᷑ aũt iſta pars in duas ꝑtes. Jn
Gfalrft⸗ pꝛima determinat quantum poſſit li. ar. cum gratia. In ſecunda quantum poſſit circumſcripta gra/
sögninn tia infra diſt. xxviij. Id vo inconcuſſe ⁊ incuntanter teneamus ⁊c. Pꝛima pars habet duas partes. In pri/
kackntt ma determinat de adiutoꝛio gratie oꝑpantis ⁊ cooꝑantis collato li.ar. ꝓut illud adiutoꝛiũ cõpat᷑ ad li.ar. In
wängeen ſeecunda pꝛout comꝑatur ad babitum gratuitum ⁊ vſum ſibi debitum.infra diſt. xxvij. Hic conſiderandum
ſcrintit eſt cum pꝛedictum ſit. Pꝛima pars babet duas. In pꝛima determinat quid ſit ſiue cuius efficacie ſit illud ad
8latlugn iutoꝛium gratie quod ſibero ar.ſuꝑaddit. In ſca vo determinat de eodẽ adiutoꝛio qtum ad volũtatem ſi/
iͤnſn ue ad li. ar. oꝛdinat᷑.ibi. Ipſa tamen eadem voluntas quedam gratie dona pꝛeuenit. Pꝛima pars hʒ tres par
tul ticulas. In pꝛima determinat quid ſit illud adiutoꝛium li.ar.ſupadditum q;tum ad actum ſiue effectum. In
midhufit ſecunda vo q;tum ad ſubiectum.ibi.Aoluntatem Sarn aug. in li. de duabꝰ ⁊c. In tercia vᷣo qᷓẽtuʒ ad ipſuʒ do-
wdmna num gratuitum.ibi.Et ſi diligenter intendas A imilit᷑ ſca pars pꝛincipalis tres habet partes. J n pri⸗
udoretnd mnma determinat veritatem.ibi. Ipſa tamen eadem ⁊c. In ſecunda vᷣo remouet dubitationem. ibi. Mon eſt ta
Ri¶ men ignoꝛandum ⁊c. In tercia vᷣo parte ſubiungit veritatis recapitulationem.ibi. Illius em̃ gratie ꝑcipien-
fenantii de ⁊c. Harum aũt ꝑtium ſubdiuiſiones manifeſte ſunt in litera.
cutbben rMN „ð 2“ .
Fituns, ¶ Determinat quid ſit illud adiutoꝛium libe.arbi.ſuperadditum qᷓ;tum
geiriii XX adl actum ſiue effectum. M
zen VI Ec eſt gratia operans ⁊ cooꝑans.Operans em̃ gratia pꝛeꝑat hoĩs
rann DWB voluntatem vt velit bonum. SGratia cooꝑans adiuuat ne fruſtra ve
Eiiagg H it. Vn de aug.in li.de gratia et li.ar. Cooꝑando deus in nobis per⸗
amt Aug. d operando incipit.qꝛ ipſe vt velimus oꝑatur incipiens.qui volen
usc̃ tibus cooꝑatur ꝑficiens.vt ergo velimus operat᷑.Cũ aũt volumus ⁊ ſic vo
zeetaum lumus vt ꝑficiamus.nobis cooꝑat᷑.⁊ tñ ſine illo vel opante vt velimus. vł
hinfit cooꝑante cum volumus bona pietatis opera nihil valemus. Ecce his ver/
ie bis ſatis aperit᷑ que ſit operans gratia.et que cooperans. Operans em̃ gra
g H nia eſt que pꝛeuenit voluntatem bonaʒ. Ea em liberaf̃ ⁊ pꝛepꝑat᷑ hominis vo
girii luuntas vt ſit bona.bonũq; efficaciter velit. Cooꝑans vo gratia voluntateʒ
rickstet iam bonam ſequit᷑ adiuuando. Vnde Aug.cõtra Julianũ hereticũ qui bo
icgriͦs nam voluntatem ex libero arbitrio tm̃ eſſe dicebat.atq; hominẽ ꝑ liberũ ar /
ninliycl, bitriũ poſſe bonũ velle ⁊ oꝑari ſine gratia aſſerebat ait. Apertam de commẽ
oſi RBo. ix. datione gratie apoſtolus ſententiam pꝛotulit cum ait. Non eſt volentis ne⸗
e NG6G currentis.ſed dei miſerentis.Hec ſi attenderes iuliane non extenderes cõ
lucin V tra gratiam merita voluntatis humane. Non enim ideo miſeret᷑ deus alicu
ücn AfuGlllus. quia voluit ⁊ cucurrit.ſed ideo voluit ⁊ cucurrit.quia miſertus eſt deꝰ.
ſinn ſa Ps.xxxvj. Paratur enim voluntas hominis a deo ⁊ a domino greſſus hominis diri⸗
abrmsin, Agruntur. Ideoq; congrue ait. Mon eſt volentis neq; currentis.ſed miſerenn
Negun Dei. Hon quia hoc ſine voluntate noſtra agatur. ſed quia voluntas noſtra
abiſt nnnil boni agit.niſi diuinitus adiuuetur. Vnde alibi aplus ait. HNon autẽ ego
niin ſed gratia dei mecum. MHon ideo dicit.quia nihil boni agebat.ſed quia nihil
ſen boeoeoni ageret. ſi illa nõ adiuuaret. his teſtimonijs aperte inſinuatur.quia vo
wuh MM luntas hominis gratia dei pꝛeuenitur atq; pꝛeparatur vt fiat bona.non vt
n fiiat voluntas.quia et ante gratiam voluntas erat. ſed non erat bona et re/
D Lcctta voluntas MV

II

—

a Soluntas eſt amimmi motus ⁊7. Sicut dicit phs. peccat qui diffinit id quod eſt in quiete ꝑ id quod eſt in
mo

5 voluntas eſt in potẽtia. ᷓ male diffinit᷑ cũ dĩ voluntas
Tergo plus mouere qꝙᷓ; moueri.ſi motus ſonat in paſſionẽ.vr̃ ꝙ volũtas nõ debeat dici animi motꝰ.ſ
ꝙ ſicut dicit anſel. Aolũtas dicit᷑ eqͥuoce ad voluntatẽ inſtrumentũ.⁊ volũtatẽ affectionẽ.⁊ volũtatẽ vſum.

Et aug.nõ diffinit hic vo

diffinit voluntateʒ ꝓ

ut accipit᷑ ꝓ vſu qᷓ; ꝓ
potentia. Ratio huiꝰ
eſt. qꝛ potentie mani/
feſtant᷑ ꝑ actus. et iõ
cognita volũtate.vſu
pꝓ conſequens cogno/
ſcit᷑ voluntas poten/

2 tia. Ad illud quod ob

ijcitur ꝙ vſus volun⸗/

tatis non eſt paſſio ſyʒ

actio.et ita non debet
dici motus. Dom ꝙ

motus nõ tãtũmodo
accipit᷑ paſſiue.immo

etiã accipit᷑ actiue.et
pꝛeterea omnes actio
nes anime quodam/
mogo paſſiones ſũt.

b ¶Bratia volunta/
tem pꝛeueniens ⁊ pꝛe

dilectöõne. Uidetur p
ſta notificatio gratie

nõ ſit conueniẽs.Cuʒ
em̃ gratia ⁊ virtus di
uerſas habeant noti/
ficatõnes.nõ videtur

o vnum babeat noti

ficari ꝑ alterum. Iteʒ

cum gratia non ſolũ
modo ponat in aima

fidem et charitatem.
ſed etiam ſpem. vide-
tur inſufficienter dice
re magiſter cum dicit

ỹ eſt fides cum dile⸗/
ctiõe. Juxta hoc que-⸗

ritur cum viuenſe dif⸗
finitiones ⁊ notifica/
tiones gratie aſſignẽ/

tur diuerſimode. pe/

nes quid ſumitur ra/

tio ⁊ diſtinctio harum.

4

luntatẽ ꝓut accipit᷑ ꝓ potẽtia.ſed ꝓut accipit᷑ ꝓ vſu.Et ſi tu queras.quare magis
¶ Determinat q ſit illud adiutoꝛiũ li:ar ſupaddi

2

tũ q;tum ad ſubiectum.

¶ Voluntatẽ ipſam Aug.in li.de duabꝰ aĩabus ita dif⸗

finit. Voluntas eſt aĩ motus cogẽte nullo.ad aliqᷣd

non admittendũ vel adipiſcẽdũ.hec aũt vt nõ admit

tat malum ⁊ adipiſcat᷑ bonũ pᷣuenit᷑ ⁊ pparat᷑ dei gra⸗
tia. Vnde apls gratiã pꝛeuenientẽ ⁊ ſubſequentẽ cõ⸗
mendans.i.oꝑantem ⁊ cooꝑantẽ vigilanter dixit.Nõ

eſt volentis neq; currentis.ſᷣ miſerentis dei.ſᷣ nõ ecõ⸗
uerſo.non eſt miſerentis dei ſed volentis ⁊ currentis.
Nam ſi vt quibuſdã placuit qð dictũ eſt ita accipiat᷑.
nõ eſt volentis neq; curꝛentis ſᷣ miſerentis dei.tanqᷓ;

diceret᷑.nõ ſufficit ſola voluntas hominis ſi nõ ſit etiã

miſericoꝛdia dei.ecõtra dicit᷑ nõ ſufficit etiam miſcðia
dei ſi nõ ſit etiã volũtas hoĩs.ac ꝑ hoc ſi recte dictum

eſt illud.qꝛ id volũtas hoĩs ſola nõ implet.cur nõ eti⸗

am aotrario recte dicit᷑.nõ miſerentis eſt dei.ſed volẽ

tis eſt hoĩs.cũ id miſericoꝛdia dei ſola nõ impleat.hho
mo em̃ credere vel ſperare nõ poteꝛit niſi velit.nec per
uenire ad palmã niſi voluntate currat. Reſtat &̊ vt iõ
ita recte dictũ intelligat᷑.vt totũ det᷑ deo qͥ hoĩs volũ/

tatem bonam pᷣuenit.⁊ pᷣꝑat adiuuandã.⁊ adiuuat pᷣ⸗
paratã. nolentẽ pᷣuenit vt velit.volentem ſubſequitur

ne fruſtra velit. Ecce his verbis ⁊ alijs pᷣmiſſis euidẽ/
ter tradit᷑.qꝛ voluntas homis pᷣꝑat᷑ ⁊ pꝛeuenit᷑ gratia

dei yt velit bonũ.⁊ adiuuat᷑ ne fruſtra velit.

cta mereat᷑ ⁊ ꝑfici.voluntate comitante non ducente.
pediſſequa nõ pꝛeuia.Ecce hic aperte habes ꝙ gratia
pꝛeuenit bone voluntatis meritum.et ipſa bona volã

¶ Æνbona voluntas comitat᷑ gratim c

7 ☛

¶ SGtaq; bona voluntas comitat᷑ gratiã nõ gr̃a volunta
tem. Vñ aug.ad bonifaciũ papã ſcribens cõtra pelaf2/
gianos inq̃t. Cum fides impetrat iuſtiſicationẽ ſicut
vnicuiq; deus partitꝰeſt mẽſurã fidei.nõ grãm dei ali

quid meriti pᷣcedit humani.ſᷣ ipᷣa meret᷑ augeri.vt au⸗

megiennn eſt gratie non pꝛeuia.

Determinat quid ſit illud adiutoꝛium li.ar.ſuꝑ /
dagditũ q́;tum ad donum gratuitũ. d
(Et ſi diligenter intendas.nihilominus tibi mõſtrat᷑
it ĩa gratia volũtatem pᷣueniens ⁊ pꝛeꝑans.ſ.fides

*

42

eſt ai motus. Itẽ velle plus eſt agere qᷓ pati.
volũtas nõ debeat dici animi motꝰ..döm

oluntas qd

Bẽa volutate,z
b uenienz-
eſt fides
lectione.

cuz di

e. dicendum ꝙ magiſter nõ intendit in illo verbo notificare gratiam gratumfacien

tem q;tum ad ſuam eſſentiam.ſed intendit eam notificare quaſi per poſterius.et quodammodo per effectũ.

Cum em̃ habitus cognoſcatur ꝑ actus.et
ctum ⁊ affectũ.ideo ꝑ illas hʒ gratia notificari.et qꝛ in illos actus nõ exit
virtutum.vicʒ fidei ⁊ charitatis.ideo notificans gratiam dicit.q gratia ni
4 ne. ꝓ eo ꝙ ꝑ illos duos hitus dẽ aia in actꝰexire ꝑ q̊s innoteſcit nobis gr̃a.

*

actus gratie duplex ſit õm duplicem potentiã.videlicet m intelle
gratia niſi mediantibus habitibus
il aliud eſt q; fides cum dilectio/
Ad illud vo qð q̃r de pluralitate

diffinitionu. dð. ꝙ gra bʒ chan ad ſuũ pᷣncipiũ.bʒ ↄpari ad ſuum ſubiectum.habet comꝑari ad ſuũ oppoſi

tũ.habet comꝑari ad ſuũ

ectũ. habet ⁊ ↄpationẽ ad ſuũ pᷣmiũ.⁊ ſ̃m has diuerſas ↄꝑatocs diuerſe reꝑiun

tur eiꝰnotificationes. Scm cõꝑationẽ ad ſuũ pᷣncipiũ eſt illa Jſido.Gr᷑̃a eſt miſcdie donũ diuine. per quod

R ⸗

Kene eplas. Gfa ẽ 4itor aie ad Wcni, ant ad fuñ ſbm
cctatio coꝛdlis ncs * ndefnatan n ſiceſt la .
Neo er cõpationẽ no naroe⸗ er nwn Hear oi dar ſun alud toõ
. cij dilecti 6e: Der Daise; 3 ns tionẽ ad ſuũ ud ſo. vt exhil er
Angz; ü dil illa. afae ef R een ilapet fack
Bo, zilectione gdeocha gianiudoohe Ses Rekce Snre varteie.
4. Ro. iij —,. icati ſumus ug. in ““”èẽ ie. Scom HBia eſt ſani i glo
cit apls qui dici ex fide ?t tractan autẽ oes cõpatiõe met.
pencar en⸗ rata heerch tanen grans vmlczed Tangke nis ankt
Qõ em̃ ne dicat ſibi em̃ ideo dixi ibi ait em̃ eſt. Gra ẽ is qᷓ talis
Non di es mere de iuſtifica e fides ip gratis data ſi aa 80
. 1Cor üij. de nicatpepo ſtandelten on eiicl aimd⸗ 2ð
ar acnena⸗ cig. cũ dlrerit 1don k⸗ red onu eins op
eſt. Hic a ua iuſtifica id hab dez ti ia notificatio .
onis. ⁊ ipſ. perte oſtendi ificatus es qð tie qua dẽ icatio ⸗
nis. 7 ipſa eſt grati it ꝙ fi es. gratis ti non mueſt⸗ di. Gfa ẽ ma⸗
Vol as ⁊ pꝛeꝑat beneficiũ c cauſa iuſtifi ag⸗ itatẽ. qᷓ ſu us ad vti
vo ipſa tas e aua uglnenen bemt gaeLord
unlaets eſt dvi ati lberet aſcrn viuit᷑. orne aris t manne
Ze beneficio ſi nn nemie nõ pot. unet vadiuneten qua beu ia⸗ e denlad Gatte .
Nolutas ierg I. ic; neat Whenias neficium quo Hoc viui
e dande ef anolbe⸗ Honahomans beren lkagt iuc
euidente 8 xpi rectei. erat̃ ⁊ p ominis volũ Ex be is tibi vata eſt.
uidenter oſte te intelligit᷑. ſi ꝛepat᷑. Et illu tas c vf valle dicẽ⸗
poſt illã rui endit dicẽ igit. ſicut Et illud aug. 1 mg elle dicẽ
ruina Es. J aug. i L be⸗ te fi ngr ꝙ m ce
ipſum. ſea am a ſeruitu pᷣm arbitriũ li in encheri. ſ. ide fit i median
um. ed per ſol ruitute itriũ lib eri. ſed it iuſtificatio.
ta eſt lib per ſolam dei peccati eranduz eſt ↄtrariũ h ficatio.
erat dei gratiã nec omni ʒ eſt ab eodẽẽ buid . qa
p quam li ⁊ volun tiã que in fi nino perſe 1 dẽ e aie iuſti a
quam liberatur tas pꝛepat᷑ in fide chꝛi per ſe io a q̊ eſt vi uſtifica
in fi beratur arbi pꝛeꝑat᷑. E chꝛiſt t vinin viuificatio.
nlde chrici. narbinin.⸗ Doe een hte⸗ valecan nuin cte ig.
ad ninat . V „0 m ait i tu eſt. 5 t. imo moꝛ
a haluntatenue Fud adliber alitn genn aafebag:
Btas dong qie iele eri adacnateg q;tum iß Sitnine Fis⸗
e. a men eaden nit HH Ealeirones alerenetr
Hn men dem zedi dei vona ge rone aclicte gre
minis m nde em vonntedde queda e naß tribuit al wru nõ e .
i. ijjs. 2 miſeri a iuuat. Nã AQue aũ volütas ho nie Fies ſepe
ſubſequ iſericoꝛdi t. Mã vtrũ ũt nõ pꝛecedi uſtificatõnẽ. trat
. niſericoꝛdia ei p ũq; legit᷑ ꝛzecedit lsit ofomnakan intel
Flwwlins ſebſque me. Nol pueiet me. git᷑ ĩ ſancti .ffoꝛmi oꝛmata. aut de
ubſe olenteʒ qui me. ⁊ miſeri ctis elo ifoꝛmi. Mõ aut de
an re pini qt᷑ ne fruſt ez quippe pᷣ iſericoꝛdi 10 ꝛ i. Mõ de ifoꝛmi.
tilsch ust inimicis n tra velit. C puenit yt veli lia dei 2 eã nibil mẽm i.
in eis op. oſtris nolentt ure elit. v el Perramd. i
N. R eis opetur nolentib m admo olen defe ipetramꝰ. Si
o. i re vt accipi ur et velle: ibus pie vi nemuroꝛ oꝛmata H nõ Si
gui o. x. taccian min Ae⸗ Itẽq; ceee niſi ve⸗ da pe —H
ſg4 nec nafrydinuo:Yndennis . imonenurkee Snaennii
lufrid bona h mis. ſed d 7„:2 e apls ait. mus.a „ p iuſti icat PBeo d
OOH done omini dei miſerenti ait. NMõ a quo t iſtificati d.
sinf comitat᷑ gf is vol erentis. i 6 eſt vole npecet en lict:
omita voluntas q̃dã 8. Ex hi olent i põt dici. N plici.
ni nit a a osnunaneee qda tis. Erhisandaner 1 iuciicario H
eſſe ex volt ubitatöns 0 ate. .qꝛ eã pue/ deatio dicif i inſlici
Gis Rox. (Aonelttnignor; bitatonẽ oni er eo quod due⸗ ka Erini⸗
dek ꝙ 18 oꝛandũ quod e ERE7 Ne d dicit᷑ fidẽ cia exercitat dẽ i iuſti
de cre noſireürnſes alibi aug⸗ ff ẽbñã mgfi katio: ſic ver
adiuſt ciam aius — ackiene inihnt
ita ſux Yoh. tract oſtoli. Coꝛ ia exercitaf in uſti
racts. Jdeo no Aante de operlee
ind —ρ 4 1
ficatõz. i.

Ai. n.

ꝓfeetum iuſticie que

conſequit᷑ ex bonoꝛũ

opeꝝ ⁊ meritoꝝ mul⸗
tiplicatione.qd nõ cõ
tingit eſſe ſine fide et
charitate. Sine fide ei
ſicut dicit᷑ Hebꝛe.xj.
impoſſibile eſt place/
re deo. ſine charitate
ctiã impoſſibile eſt. ſi⸗
cut dicit᷑.j.Co.xiij.
Si aũt dicat᷑ iuſtifica
tio iuſticie infuſio.ſic
adhuc habet veritatẽ
licʒ nõ ita plene. Aut
em̃ eſt infuſio iuſticie
in paruulo.aut in ad/
nlto. Si i paruulo.ſic
ðꝛ eſſe iuſtificatio ꝑ fi/
dem non ꝓpꝛiã ſᷣ pen
tum. vel totius eccle/
ſie ſicut dicit Aug.ad
6 bonifacium. Si autẽ
ſit iuſtificatio in adul

to.ſic cũ quatuoꝛ con

currãt ad iuſtificatio/
nẽ.ſ.gratie infuſio.cõ/
tritio.motus li.arb.et
peccati remiſſio.ſicut
dicunt magiſtri. ⁊ mo
eus li.ar.ſit motꝰ qͥ p/
tinet ad vᷣtuteʒ fidei.
nõ incõuenienter dici
tur adultus ꝑ fidex iu
ſtificari. nec huic ob/
ſtat quod iuſtificat᷑ .
grãm. Illa aũt quatu
oꝛ necrio reqͥrunt᷑ ad
iuſtificatõnem impij.
et iõ aliqñ homo dici⸗
tur iuſtificari ꝑ grãzʒ.
aliqñ ꝑ fidem.aliqñ ꝑ
pniam.qꝛ peccati re
miſſio pᷣſupponit illa
tria.⁊ ꝑ hoc patẽt ob/
iecta. Iſta em̃ melius
explanant᷑ in.inij.diſt.

ſimpliciter apłs ait credit᷑.ᷣ coꝛde credit᷑.qꝛ cetera po

teſt homo nolens.credere nõ niſi volens.intrare eccle
ſiã ⁊ accedè ad altare põt nolẽs.ſᷣ nõ credere. Itẽ ſuꝑ

Geñ.vbi laban ⁊ batuel dixerũt. Vocemus puellaʒ ⁊
queramꝰeiꝰvoluntatẽ.dicit expoſitoꝛ.qꝛ fides eſt vo/
luntatis nõ necitatis. Ad qð rñdentes dicimꝰ.nõ hec
ita accipienda foꝛe vt ex volũtate hoĩs fides intelliga
tur ꝓuenire.cũ ipſa ſit ꝓpꝛie dei donũ.vt ait aplus.et
ex ea bona hominis merita incipiant. Per hãc em̃ vt
ait aug.ſuꝑ ps.lxvj.iuſtificat᷑ impiꝰ.i.fit de impio pi⸗
us.vt deinde ipᷣa fides incipiat ꝑ dilectionẽ oꝑari.vñ
oĩa bona merita incipiunt.Sed potiꝰ hec ideo ita di⸗
cta ſũt.qꝛ nõ eſt fides niſi in eo qͥ vult credere.cuiꝰbo⸗
nã voluntatẽ fides pᷣuenit.nõ tꝑe ſᷣ cã ⁊ natura. Vnð

aug.ſupꝛa cõgruent dixit.ꝙ bona voluntas in eis do

nis eſt que nõ pꝛecedit.⁊ ipſa iuuat.qꝛ ea iuuat quibꝰ
pᷣuenit᷑ dũ eis ↄſentit ad effectũ boni ⁊ in eis eſt.qꝛ tẽ⸗
poꝛe ab eis nõ pꝛecedi᷑̃. . .
¶ Quedam adhuc addit que grauioꝛẽ faciũt que⸗
ſtionem.ſ.ꝙ cogitatio boni pꝛecedit fidẽ. g8

¶ Ceterũ hanc q̃ſtionẽ magis acuunt ⁊ vrgẽt vᷣba aug.

qͥbus in li.de pᷣdeſtinatione ſcõꝝ vtit᷑ ꝑtractans illud
apli. Mõ ꝙ ſufficientes ſimus cogitare aliqd quaſi ex
nobis.Attendant inquit hic.et verba iſta ꝑpendant.
q putant ex nobis eſſe fidei ceptũ.⁊ ex deo eẽ fidei ſup
plementũ. Commendans em̃ iſtam gratiam que non
datur ſᷣm aliqua merita ſed efficit oĩa bona merita in/
quit.non ꝙ ſuffcientes ſimus cogitare aliquid boni.ſ.

ex nobis.Quis aũt nõ videat pꝛiꝰ eſſe cogitare qᷓ; cre⸗
dere: Nullus qᷣe credit aliquid niſi pus cogitauerit
eſſe credendũ.Si ergo cogitare bonum nõ eſt ex nob.

vt hic apls tradit.nec credere.qᷓ;q; ⁊ ipᷣm credere nihil

