20½ abſiſtit. tãto in eligẽdo bonũ liberiꝰ hʒ iudiciũ. Vñ ſi ſit iſtarum rõnũ dif⸗
diligẽter ĩſpiciat᷑ Iibeꝝ vr̃ dici arbitriũ.q; ſine coactõ Krenkea: de ſin gulis
H ne ⁊? neceſſitate valet appetere vel eligere qð ex rõne vtile En par acit ad
doecrelerit poſituz. Re. dom q;
verbum ꝓpoſitum magiſtri non refertur ad illam notificatõcm philoſophoꝝ in hac dikmilone ꝓpoſitam.

alia ẽ rectitudo q̃ ſeruat᷑.alia

li.ar. eſt liberũ de volũtate iudicium.ſed ad illam refertur que poſita fuit in pꝛecedenti diſ.Liberũ arbitrium
eſt facultas volũtatis ⁊ rõnis qua bonũ eligitur ⁊c.⁊ q;tum ad illam dicit mgr̃ ꝙ non contingit li.arbi.aliter

à niſi ᷣm ſtatum ſolũ mutabilitatis. Ande nota ꝙ li.ar.poteſt tripliciter cõſiderari.Aut in ſui generalitate ſᷣm

ꝙ conuenit creature ⁊ creatoꝛi.⁊ ſic diffinitur ab Anſcl.cũ dẽ li.ar.eſt poteſtas ſeruãdi rectitudinem ⁊c̃. Aut
hᷣm eſſe qdð habet in creatura non cõcernendo ſtatũ.⁊ ſic eſt diffinitio illa Berñ.Li.ar.ẽ cõſenſus ⁊c̃.Aut qᷓ;tũ

d ſtatũ viatoꝛis ⁊c.ſic ẽ illa Aug.li.ar.ẽ facultas ⁊c. Pñt tñ nibilominꝰ pᷣdicte notificatões aliter diſtingui

abinuicẽ.Li.ar.hʒ ↄpari ad actũ.bʒ ↄpari ad actũ ⁊ obiectũ.hʒ tercio mõ opari ad actũ ⁊ obiectũ ⁊ finẽ vlti
mũ.tũ ad pꝛimã diffinitionem ſiue ↄſiderationẽ diſtinguit᷑ a Berñ.q;tũ ad ſcdam ab Aug.q;tũ ad terciã
ab Anb. ⁊ pʒ ↄſiderãdo ipᷣas notificatões.vñ An.diffiniẽs li.ar.nõ ſolũ dicit ipᷣm eẽ potẽtiã ſeruãdi recti/
tudinẽ.ſᷣ etiã addit ꝓpt᷑ ſe.ꝓpt᷑ em̃ dicit cãm finalẽ.⁊ refert᷑ hoc qʒd ẽ ſe ad rectitudinẽ.Sʒ hic attendendũ ẽ.q;
f quã ſeruãda ẽ.Hec em̃ ẽ creata.illa increata.qꝛ tñ vna intelligitur in altera
hoc relatiuũ ſe cum refertur ad rectitudinem creatam poteſt ſupponere pꝛo rectitudine increata in ipa crea/⸗

ta rectitudine intellecta.ſicut pꝛima veritas in omni veritate.⁊ pꝛima bonitas in omni bonitate.

c ¶ Sed aliter accipit᷑ li.ar. in creatoꝛe qᷓ; in creaturis. Contra hoc eſt qd Anſel.de li.arbi.dicit q; eadem de

bet eſſe diffinitio lib. arbi. in homine ⁊ in deo.ſicut eadem eſt ratio homĩs ⁊ aſini in animali. Item hoc vide
per rationem quꝗ ipᷣe aſſignat ꝙ li.arbi.eſt poteſtas ſeruandi rectitudinem q̃ nõ tm̃ conuenit regten in mo
422

EEe
= —

IHI

dtiã creature. Item ſi anima m li. ar. maxime deo aſſimilatur. videt᷑ ꝙ li.ar. in deo ⁊ in homine ſit cõfoꝛmiter
HP.qꝙ eſt loqui de li.ar. ᷣm generales conditiones.ſic li ar.dicit facultatem liberam a coactione.⁊ oꝛdinatã ad 1 n .
rectitudinis obſeruantiã. ⁊ hoc mõ reꝑitur in crcatura ⁊ deo confoꝛmiter ⁊ ᷣm eandem rõnem.non confoꝛ/⸗ man ahft
mitate ⁊ vnitate vniuocationis.ſed potius analogie ⁊ conſimilis babitudinis que inter deũ ⁊ creaturam eſſe e üuin
poteſt. ſicut in pꝛimo li. in pluribus locis oſtenſum fuit.Alio modo eſt loqui de li.ar.pᷣm ꝓpꝛietates ſpeciales Ij. uinuit
⁊ ſicli. arb. eſt facultas que quidem non eſt ſubſtantia rrei ſed qdam habilitas.ſic etiam eſt poteſtas ſeruandi ciunm
rectitudinem ꝙ non eſt ipa rectitudo. ⁊ ideo poteſt a rectitudine obliquari qᷓntum eſt de ſe in creatura.in deo clitnienru
añt li. ar. eſt ĩa diuina eſſentia.eſt etiam ipᷣa iuſticia.ideo nec obliquari poteſt nec mutari.⁊ q;tum ad has cõ motmeten
Aitiones ſpeciales dicit magiſter in lit. aliter in deo.aliter in ceteris creaturis repiri. tnuctſi
. dintelligentiam buius partis incidit bicqᷓ eſt in homine.& ſi li. ar. inueniret᷑ in bꝛutis.nobiliſ/ jtrckpcvonin
ſtio quid ſit li.arbi.pᷣm rem.Et qm̃ eius qͥddi mũ qð ẽ in hoie reꝑiretur in illis. eq̃ nobilia eſſent lanmonsde
tas ⁊ natura cognoſcitur in aſſignando ↄue bꝛuta aialia ſicut võnalia ſunt.qꝙ ſi boc ẽ incõueniẽs VNtustrdbt
ari. co⸗ ghand 2 40 P tnconenies q ne e⸗
nientiam ⁊ dr̃iam ipᷣius ad voluntatem ⁊ rationem. pʒ ⁊c. ¶ R dðm ꝙ abſq; dubio li.ar.repꝑitur in ſolis tonosagien
ideo de ipᷣo querendũ eſt in comꝑatione ad volunta rõnalibus.⁊ rõ huius ſumitur tũ ex parte libertatis. gerunnce
tem ⁊ rõnem.Ad hbuius aũt comꝑatõnis dilucidatõ tũ ex ꝑtc arbitratõis.Ex ꝑte libertatis.libtas em̃ op⸗ rbeeguaffſo⸗
neunm circa ſex contingit dubitare. Pꝛimo em̃ querit᷑ ponitur ſeruituti.Añ iulla ſola potentia dꝛ eſſe libera c namie
vtruũ li. ar. ſit in ſolis babentibus ronem ⁊ wlũtatem qᷓ dominiũ habet plenũ tam reſpectu obiccti qᷓ reſi ſprnhin
Secũdo dato ꝙ ſic. queritur vtrũ ſit potentia diſtin · ctu actus ꝓpꝛij.illa aũt potẽtia dominiũ habet ex li/ edanai
cta cõtra rõnem ⁊ voluntatem.an non. Lercio dato bertate reſpectu obiecti q̃ nõ ẽ artata ad aliqð genꝰ —
ꝙ; non. aqu eritur vtrũ cõplectatu: ſimul rõnem ⁊ w/ appetibilis.ſed nata ẽ oĩia appetibilia appetere.⁊ oĩa i Gnonauis
luntatẽ. Quarto dato ꝙ ſic.ꝗᷓrit᷑ vtrũ cõplectatur il/ fusibilia reſpuerc. Tria aũt ſunt q̃ ſunt in appetiti/ kele⸗ ſdul
las duas potentias per modũ potentie aut per mo / bus.⁊ quoꝝ oppoſita ſunt in fugis. vicʒ bonñ. confe 7 nwſiuc
dũ babitus.Quinto dato ꝙ ꝑ modum habitus.que rens.⁊ delectabile.⁊ noie boni ibi intelligit᷑ honeſtũ hn
ritur vtrũ ille babitus addat aliquid per eſſentiã r⸗j Cũ ſaut bonum ↄferẽs ⁊ delectabile nata ſunt appeti n R
ni ⁊ volũtati.Sexto ⁊ vltimo q̃ritur m quãꝗ iſtaruxʒ ab irrõnalibus.bonũ honeſtũ a ſolis rõnalibus põt oet
duaꝝ potentiaruʒ pꝛincipalius inſit anime libertas appeti. ideo i eis ſolũ reꝑitur vᷣtus q̃ nõ eſt ad aliqd kan; 3
arbitrij. vtrum videlz ſᷣm rõnem aut ᷣm volũtatem. genꝰ appetibilis artata.ac ꝑ hoc hñs libertatẽ reſpbe- nnA
Queſtio. j. 4 ctu obiecti. In eis etiã ſolis repit᷑ potẽtia bñs liber/ gnmſinliis
¶ ¶Atrũ li. arbi. ſit in ſolis hñtibus rõnem. an etiã ſit tatem reſpectu actus ꝗpꝛij.ꝙ patzʒ. Mã volũtas i rõ tbtnlline
in bꝛutis animalibus. Et ꝙ ſit in animalibus bꝛutis nalibus nõ ſolũ cõpeſcit manũ exterioꝛeʒ vel pedẽ.S kanülunn
vꝛ. Illa potentia libera dẽ eſſe cuius eſt eligere bonũ ctiã cõpeſcit ſeip̃am ⁊ refrenat incipiens odire freq̃n Alc udcdi
⁊ fugere malũſed banc potentiã videmꝰeẽ in bꝛutis. ter qdð pᷣus diligebat. ⁊ ex ſui ipius impio ⁊ dominio ahuntngal
ſicut patet in oue que fugit lupũ ⁊ querit paſtoꝛeʒ.S In bꝛutis aũt aialibꝰ ⁊ ſi aliq̃ͥ mõ ſit repire dominiũ amnithnctf
⁊c. Item illa potentia libertatem habʒ que potẽs reſpectu actꝰ exterioꝛis.qꝛ bñ refrenãt aliqñ ſicut pʒ oudanfemuur
eſt in oppoſita. ſed in bꝛutis animalibus eſt potẽtia in aialibus domeſticis.reſpectu tñ actꝰ ꝓpꝛij inferio⸗ mgſcleiknnnifl
ad faciendũ oppoſita.qꝛ mõ oſtẽdũt benignitatẽ.mõ ris vicʒ appetitug dominij nõ eſt. Añ ſi aliqd amat fagſtiigiidle
ferocitatẽ. mõ vadunt.mõ veniũt. ergo talia anima/ nõ põt illud nõ amare. licet a pſecutõne alicuius rei uditbimrni
lia a libertate ar.nõ ſunt alien I gte illa pottẽia ẽ amate arceãtur timoꝛe alicuiꝰ paſſiõis inflictiue.Et ietſorhtttn
libera qᷓ eſt dña ſui actus. hec aũt ẽ que põt ſeiam ĩ ideo dicit Oam̃.ꝙ magis agũtur qᷓ agãt. ac ꝑ hoc cũ upimkian
ſuo actu refrenare ⁊ cõpeſcere.ſed talis potentia re· nõ poſſint actũ ꝓpꝛiũ repꝛimere.reſpectu actus pꝛij tmiepftnäz:
peritur in bꝛutis animalibus. ꝙ patet. qꝛ ab hbis que nõ hñt libertatẽ. nec reſpectu obiecti.⁊ is deficiente uoſtimpſirti
appetunt. diſciplinã ↄpeſcũtur.ſicut planũ eſt i aia eis libertate.li.arbi.nõ pñt ꝑticipare.Similiter etiaʒ ptrolltponan
libus domitis ⁊ domeſticis. ⁊c. ¶ Item illa poten/ rõ ex parte arbitratõnis. Arbitriũ em̃ idẽ ẽ qd iudi/ 8 te
tia libertatem babet in mouendo cuius motus inci- cium. ad cuius nutũ cctere virtutes mouent ⁊ obe⸗ ſhrirſign
pit a pꝛincipio intrinſeco. hic em motus eſt potentie diũt. Judicare aũt illius eſt jm rõnem ↄpletã cuius ſim hſef
perfecte in mouendo. ſed in animalibus brutis a pn ẽ diſcernere inter iuſtũ ⁊ iniuſtũ.⁊ inter ꝓpꝛiũ ⁊ alie/ Etnlu linis
cipio intrinſeco incipit. c. ¶ Item illa potentia li- nũ.nulla aũt potentia nouit qͥd iuſtũ ⁊ qͥd iuiuſtum M
bera ẽ pᷣcipue cuius eſt gerere ꝓuidentiam.non ſolũ niſi illa ſola que eſt particeps rationis ⁊ nata eſt co/ igetin
mõ circa pñtia. ſed etiam circa futura. ſed talis eſt n gnoſcere ſummã iuſticiã a qua eſt regula oĩs iuris. H hlitfunſä
bꝛutis animalibus. ſicut patet in foꝛmicis ⁊ alis aia auũt ſolum eſt in ea ſubſtantia q ẽ ad imaginẽ dei qlis nuikimnc
libus irrõnalibus. ⁊c¶ Itẽ illa potẽtia mag ptici/ eſt tm̃ ſuᷣſtantia rõnalis. Nulla em̃ ſeſtatia diſcernit kunbehemnt 1
at libertatẽ que nõ põt ſedigi in ſeruitutẽ q ꝗᷓ vot. qͥd ꝓpꝛiũ ⁊ qͥd alienũ niſi cognoſcat ſeip̃am ⁊ actum niſtftri
ed pomines in ſeruitutẽ redigũtur. ſed qᷓda anima ſuũñ ꝓpꝛium.ſ nũqᷓ aliqua potẽtia ſeißam cognoſcit gllateſ 6
lia bꝛuta nequaq;ᷓ domari pñt. ſicut dracones ⁊ le vcl ſupꝛa ſeipᷣam reſlectitur que ſit alligata materie. ultſnzzne
nes.ᷓ vẽ ꝙ talia maxime babeant arbitrij libertatẽ. Si igit᷑ om̃es potẽtie ſunt alligate materie ⁊ ſubſtã/ munſlns
¶ Ged contra. Li. arbi.ſic diffinitur ab Aug. Libeꝝ tie coꝛpali pᷣter ſolã rõnalẽ.ſola illa ẽ qᷓ pot ſe ſup ſe⸗ urnid
arbitrium eſt facultas rõnis ⁊ voluntatis. ſicut habi ipᷣam reflectere.⁊ iõ ipa ſola ẽ in qua ẽ plenum iudi/ ſnglerf mihen
tum ẽ ſuꝑꝛa diſt.pᷣcedenti.ſed in nullo eſt facultas ra cium ⁊ arbitriũ in diſcernẽdo qͥd iuſtũ ⁊ qͥd iniuſtũ. wiinu d
tionis in quo non ſit ratio. ⁊ hec ẽ in ſolis rõnalibus. qd Apꝛiũ ⁊ quid alienũ.Cam igit᷑ rõne libertatis ꝙ nec N
§7 lar Ran omne qð habet li.ar.ẽ laudabile ⁊ rõne arbitrationis.li.ar.in ſolis ſubijs rõnalibꝰreꝑi/ mnte⸗ ſhsinns
vituꝑabile.ſed ſola rõnalia ſunt digna launde ⁊ vitu/ tur.⁊ cõcedẽde ſunt rõnes q̃ hoc oñdũt. Ad rõcs vo mnaetd
perio.pena ⁊ pᷣmio.ᷓ ⁊c. . tem omne qð habet li. ad oppoſitũ plana ẽ rñſio per iam dicta.¶ Ad illud ꝰ ſſo
arbi. natum eſt conſiliari 2 deliberare. boc aũt eſt ſo cñm̃ qð pꝛimo obẽ q bꝛuta pꝛccligũt bonũ malo.dvᷣm fi iä
lius rõnalis. ⁊c. ¶ Item li. ar. eſt nobiliſſimũ quold & verũ ẽ de bono cõferẽti ⁊ delcctabili. non eſt ver enneci
Kilnd
Pahe

ſtäe
ncnonn,
ceunne
Knse
Nsſeng
eni
kunatb;

huts liſß
ngucen
iicni
Fnpturutt
unelborns.
ulbaseſi
udicſelben
nchlciin
mühdde 8
mihnipn
iugunge
anaimicnfe
ilräigi chl 1
lennine
Nis inlmg
Bitöcund
bislbenniſſt
oriutfebe⸗
5 Mitürsio
nnongtt t
enptnin
innranni
mlßfſay
gmininn
Gilaiitm
tine nouusr
ſosiſfiemt
u i
itöior
ehnindn
iigid
gnnar. che
ngiaus
n miͦti
frigünſun
iornmncke,
cglcsiel
ramine⸗
Karunton
1imtn
iznal
alieri teton.
Enugr if
biſeleſe

12

10

11

14 ar. ¶ Ad illud quod obẽ

volũtatem. Et qꝙ ſic vĩ. Berñ.de li. ax.

de bono boneſto. reſpectu cuius pꝛie li ar. conſiſtit.
illud ſimiliter qd obr ꝙ bꝛuta pñt ad oppoſi/

ta moucri patʒz rñſio.qꝛ nõ pñt moueri in omnia op/

poſita.ſed ſolũ in illa q̃ ſunt infra dignitatem li.arbi.
Ag illud quod obẽ ꝙ bꝛuta dñantur actibus ſuis
qꝛ pñt ſe repꝛimere.dom q; nõ dñantur actibꝰ interi
oꝛibus.licet dñentur exterioꝛibus. ⁊ ſi em̃ opꝛimant᷑
ab actu. nõ tamẽ retrabũtur ab appetitu. Ael aliter
potcſt dici.ꝙ ⁊ ſi etiam retrahantur ab actu ſuo.non
tñ hoc eſt per dominium ꝓpꝛiuz. ſed ex imaginatõne
mali exterioꝛis qdð adeo exterret vt magꝗ retrahat qᷓ;

appctitus attrahat. ideo ſicut appetendo ⁊ pꝛoſe/

uendo magis agũtur qᷓ; agant. ſic etiaʒ in abi inen⸗
5 vel ſe repꝛimendo magis repꝛimũtur qᷓ; repꝛimãt
Et ꝑ boc ꝑatet rñſio ad aliud qdð dicit.ꝙ pꝛincipium
motus cſt ab extrinſeco in bꝛutis aimalibus. Dici ei
poteſt ꝙ ⁊ ſi pꝛincipiũ motus extcrioꝛis pꝛocedat ab
intrinſeco.tamen appetitus interioꝛ potius habz oꝛ
tum ab exterioꝛi appetibili q;ᷓ ex imperio appetitiue
virtutis. Vñ non quicũq; motus ab iutrinſeco facit
potentiã liberã.ſed ille motus quo vis motiua mo/
uet ſeip̃am. volũtas em̃ ⁊ li.ar.vt dicit Anſel.è inſtru
mentũ ſeipᷣm mouens. illud qð obr ꝙ li.ar.eſt
ꝓuidere.odðm q; ꝓuidentia q̃dam contingit ex actu
deliberationis ⁊ pꝛecognitionis.q̃dam ꝓuenit ex in-
ſtinctu naturali. Pꝛima ẽ libertatis arbitrarie ⁊ĩ ſo/
lis reperitur rõnalibus.Secunda vᷣo ẽ naturalis ſa⸗
gacitatis ⁊ induſtrie. natura em̃ pꝛudentiſſima eſt.⁊
bec repitur in bꝛutis animalibus.⁊ talis nõ ponit li.
ꝙ qᷓdam animalia bꝛuta do
mari non pñt.dðm ꝙ aliqð animal non poſſe redigi
in ſeruitutẽ hoc poteſt eſſe duplr̃.aut rõne volũtarie
libertatis. aut roõc naturalis ferocitatis. Pꝛimo mõ

impoſſibile ẽ hominẽ redigi in ſeruitutẽ. q;uis em̃ ali

quis poſſit aliquẽ cõpellere qtum ad actᷣ exterioꝛẽ.
quantũ tñ ad interius velle nemo poteſt alterũ com
pellere ſicut patebit infra. Secũdo mõ beſtie alique

ſunt indomabiles nec poſſunt redigi in ſeruitutẽ. q:

7

tanta.ẽ eoꝝ ferocitas ⁊ impetus ad ea q̃ ſunt feroci-
tatis vt non poſſint affuefieri ad ea qᷓ ſunt lenitatis.
⁊ ideo ratio illa non co?t.
Aueſtio. ij. b
it potentia diſtincta cõtra rõnem ⁊
loquens depo
tentia li.ar. Quid ſimilius eternitati qd nõ ſit eterni
tas: Si & cternitas nec reſpicit rõnem nec volũtatẽ.
vẽ ꝙ li. ar.ſit aliqua potentia pᷣter bag Jan rõlre
ſpondet filio.volũtas ſpirituiiſ. ancto.g ſi in nobis eſt

Atrum li. an

ponere aliquã potentiã refoꝛmandã coꝛrñdentẽ pꝛi.

9.

ẽ in nobis ponere aliquã potentiã pᷣter rõnem ⁊ vo⸗
luntatẽ que ſpectat ad refoꝛmatõem.talis añt nõ eſt

niſi li. ar. aτ Otem ad pductionem opis iſta tria

ſunt neceſſaria. vicʒ poſſe. ⁊ ſcire.2. velle. ſi ſcimus ꝑ

rõnem. volumus pvoluntatem. videt q in nobis ſit
ponere tercia potentiã ꝑ quã ſimꝰ potẽtes.hanc aũt
dicimus li.ar.facultatẽ.& ⁊c. z cũ lapis deoꝛſuʒ

mouet. iſta tria reꝑiũtur. intentio. appetitus.⁊ ptus.

dicmmus em̃ ꝙꝙ lapis intendit deoꝛſum moueri cum
natura ſit operans per intentionẽ. appetit etiam de⸗
oꝛſum moueri.habet nibilominus virtutẽ p quã de/
oꝛſum mouet᷑. videt᷑ ꝙ illa tria ſit repire in anima
rõnali. ſi ergo rõnis eſt intengere. volũtatis appetc-/
ecrit poncre terciã potentiã cuius ſit virtualit a e⸗

46

re. hanc aũt dicimus agrbitrij facultatẽ. ⁊c. ¶ Meʒ

iudicans p̃eminet iudicato.⁊ mouens peminet mo/
bili. ſed li. ar. eſt liberũ de volũtate iudiciũ. ergo li. ar.

eſt iudicare de volũtate. Similit li. ar. eſt mouere oẽs

vires anime.⁊ rõni impare vt diſcernat. volũtati vt
appetat. videtur ꝙ ſit tercia potẽtia ab iſtis diſtin/
cta. S

pꝛehendit virtutes cognitiuas.⁊ wlũtas affectiuas.
non videtur ꝙ ſit cõöueniens ponere terciã potentiã
ab hbis differentẽ. ¶ Item actus li. ar. eſt iudicare.
de om̃i eo qd iudicamꝰ.ꝑ rationem iudicamus.ᷓ nõ
videt᷑ ꝙ li.ar.ſit potentia a rõne ⁊ volũtate diſtincta
em alia potẽtia circũſcripta.remanente ſola wo
luntate ⁊ ratione poſſumus cõſcntire.quia poteſt pᷣ/
cedere deliberatio ꝑ actũ ratiõis.⁊ ſi ubſequi pꝛcopta/
tio ꝑ actũ volũtatis.ſi & conſentire ẽ actus li.ar.vide
tur ꝙ li.ar.non ſit alia potentia a ratõne volũtate.
tem li. ar. eſt mouere. aut igitur mouet volunta
tem aut non. Si nõ. nõ videtur eſſe plene libeꝝ. Si
mouct volũtatem. ⁊ eſt alia potentia. gᷓ volũtas mo⸗/
uetur ab alia potẽtia. ſi mouet᷑ ab alia poten tia.Sᷓ nõ
eſt libera. ſi volũtas in nobis ẽ maxime libera. vide
tur ⁊c̃. em eadem eſt potentia cognitiua qua in
tdligo aliqd. ⁊ intelligo me itelligcre. eadẽ virtus ẽ
⁊ non alia qua volo aliquid.⁊ volo me velle illud.ᷣ
potentia qua volo me vclle illud ẽ li.ar. potẽtia qua
volo ẽ volũtas. li.ar.non eſt aliud a volũtate.iR.ꝰ

ad pᷣdicte qõis intelligentiã notandũ ẽ ꝙ ſuꝑ bac qꝗ⸗

ſtione diuerſe fuerũt doctoꝝ poſitões. Quidã em̃ di
cere voluerũt ꝙ ſicut mens duplir̃ accipit᷑.aliqñ cõit᷑
⁊ ſic ↄpᷣhbendit memoꝛiã.intelligẽtiã ⁊ voluntatẽ.ali⸗
qñ gpꝛie. ⁊ ſic diſtinguit᷑ ) intelligẽtiã ⁊ volũtatẽ. ſic
li. ar. duplr̃ accipit᷑.ſ.cõiter ⁊ ꝓpꝛie. Cõiter. ⁊ ſic nõ di
ſtinguit Z rõem volgeatez. Propeic. ſic Zð rõem ⁊
volũtatẽ hʒ diſtingui.⁊ ẽ vᷣtus impans rõni ⁊ volun
tati.⁊ vtrũq; regẽs ⁊ mouẽs.cuiꝰ actꝰ pꝛimiꝰ nõ ẽ di⸗
ſcernere ⁊
duo mouẽs ⁊ regẽs.ille vicʒ q̊ dẽ q velle diſcernere
Wl velle ſe velle. ⁊ iſte actꝰ pᷣambulus ẽ ad rõem ⁊ w
lũtatẽ.⁊ iſta potẽtia coꝛrũdcet pꝛi. p eo ꝙ actꝰ eiꝰ ma
xime potẽs ẽ ⁊ pꝛimꝰ.cũ nõ moueat᷑ ĩ moueat.⁊ iõ
a ſanct dẽ facultas ſiuc ptãs volũtatis ⁊ rõnis.i.po
teſtas facilit mouẽs wlũtatẽ ⁊ rõem.⁊ ↄſiſtit in iſtis

Sec otra.potentic anime rationalis ſufficien-
ter diuidũtur ꝑ cognitiuas ⁊ affectiuas.& ſi ratio cõ

4

velle actus reflexus ſuper bec duo. ⁊ bbe

tribꝰ qᷓdã rõ imaginatõnis ex ꝑte motiue.qᷓ pᷣncipali

terꝑ gram in via. ⁊ ꝑ dotes in pꝛia habet refoꝛmari.
ijs aũt alit᷑ vẽ ꝙ cũ rõnis ⁊ wlũtatis ſit reflecte
re ſe ſuꝑ ſe.⁊ iſte due potẽtie ſufficiãt ad oẽs actꝰ? aie
ꝑficiẽdos.vicz ad iudicandũ.⁊ fugicndũ.⁊ eligendũ.
ꝙ fruſtra poneret᷑ in aia aliqᷓ potentia differens ab
iſtis. Si igit᷑ natura nihil facit fruſtra. potẽtie aie rõ/

nalis ſufficiẽter diuidunt᷑ ꝑ cognitiuas ⁊ affectiuag.

ſiue ꝑ rõem ⁊ volũtatẽ.⁊ iõ dicũt q; li. ar.nõ ẽ potẽtis
ab his duabꝰ ꝑotẽtijs diſtincta.Quclibet aũt baxꝝ po
ſitionũ multũ hʒ ꝓbabilitatis.⁊ ſi velimꝰ vtrãq; ea/
rũ intelligere diligẽter ⁊ pie.inueniemꝰeas abinuicẽ
nõ diſcoꝛdare.ſ̊ᷣ ad vniꝰ veritatis maioꝛẽ expᷣſſoneʒ
ↄcurrere.Cũ em̃ dicimꝰ aliquã potẽtiã diſtingui ab
alijs hoc ẽ duplr̃.aut ſᷣm rẽ.aut ſᷣm roõem. Scom rẽ.
ſic diſtinguit intellect? ⁊ affectꝰ. Scom rõem. ſic di⸗
ſtinguit᷑ rõ vt ẽ cognitiua ⁊ motiua.i.dictãs moueri
vel diſponẽs ad motũ. Loq̃ndo igit᷑ de diſtinctione
hm rõem dici pt li.ar.q̊̃dãmõ diſtingui a rõe ⁊ volũ/
tate. in hoc. ſ. ꝙ li. ar. noiat in rõne mouẽtis.volũtas
ðvo ⁊ rõ in rõe moti. Hec in H in
H ga 3

„
Ti.

ronc exeqntis.⁊ ex iſta ꝑte ꝑ qᷓndat rõem appꝛopᷣa
tionis inuenit᷑ in aia q̃dam rõ imaginationis.⁊ per
hũc mocũ intelligit᷑ pꝛima poſitio.⁊ rõnes currũt q
ad pꝛimã ꝑtẽ inducũtur. Mõ em̃ ↄcludũt diſtinctio/

nem li. ar. a rone ⁊ volũtate ſᷣm rem ſᷣ ſolũ ᷣm rõem

⁊ appꝛopꝛiatõem.ſicut pʒ diſcurrẽti ꝑ ſingulas.Lo/
quendo aũt de diſtinctione potẽtiarũ ſᷣm rem. ſic li.
arbi. nõ dicit potentiã diuerſam vel diſtinctã a roͤne
⁊ volũtate.ꝓ eo ꝙ potentie aie rõnalis ſufficiẽter di
uidũtur ꝑ cognitiuã ⁊ motiuã.⁊ om̃es actus aie per
bas potentias qᷓ ſunt cognitiua ⁊ affectiua ſiuc rõ ⁊
volũtas exerceri pñt. ſicut rõnes q̃ ad hoc inducunt
oſtendũt.Cũ em̃ tam rõ qᷓ; volũtas ſit nata ſuꝑ ſe re/
flecti.cũ noio volũtatẽ vt volentẽ aliqͥd.⁊ volũtatem

vt volentẽ ſe velle. non dico potentiam aliam ⁊ aliã

m rem. Mouens em̃ ⁊ motũ in ſpnᷣalibus nõ opoꝛ
tet differre m ſubam.qꝛ ſicut dicit Anſel.volũtas ẽ

inſtrumentũ ſeipm mouẽs.⁊ rõ etiã ẽ virtus ſeipam

cognoſcens pari rõne.⁊ ideo ſi aliqua ẽ ibi diſtinctõ
hec eſt ſolũ ſᷣm rõnem.⁊ ſic patet rñſio ad q̃ſtõnem ⁊
ad rõnes ad vtrãq; ꝑtem. Concedo em̃ ꝙ li.arb. ſᷣm
rem dicit potentiã diſtinctã a rõne ⁊ volũtate.cõce/
do tñ nibilominus ꝙ aliquã diſtinctionẽ habet vᷣm

rõnem. rõne cuius dẽ facultas vtriuſq;.quãta aũt ſit

diſtinctio melius patebit infra.Ad pñs aũt tantum
dixiſſe ſufficiat ꝙ nõ eſt tanta diſtinctio ꝙ non faciat
ipᷣm eſſe aliã potentiã in genere potentie a rõne ⁊.vo

17 luntate realiter diſtinctã.Et ꝙ obicit ꝙ ẽ ſimiliꝰ eter

18

nitati. ⁊ appꝛopꝛiatur patri.⁊ ẽ virtus a qua ẽ poſſe.
totũ illud non ponit niſi ſolũmõ diſtinctionẽ qndaxʒ

ſᷣm quandã appꝛopꝛiationẽ ⁊ quãdam rõnẽ.Et hoc

pats. quia ipa rõ includit in ſe intelligentiã ⁊ẽ memo
riam. ⁊ ita aliq̃d ꝑ quod aſſimilat᷑ pꝛi ⁊ aliqͥd ꝑer qʒ

aſſimilatur filio. ꝓpa volũtas includit in ſe iraſcibi/

lem ⁊ concupiſcibilẽ. ⁊ ita potentiaʒ ꝑ quã appetit.?
potentiã ꝑ quã poteſt.⁊ ideo nõ opoꝛtet li.ar.cẽ ali/

quã aliã potentiã pᷣter has. ¶ Ad illud qð vltimo
obꝛ ꝙ iudicans pᷣeminet iudicato. ⁊ mouens moto.
ddm ꝙ non opoꝛtet in ſpũalibus.loquendo de pꝛce/

minentia qꝗ̃ facit diuerſitatem ſᷣm eſſentiã.Sicut em̃

ſepe dictũ ẽ.eadem eſt vis q̃ vult aliquid. ⁊ q̃ vult ſe
velle.⁊ q̃ iudicat ſe iudicare. alioquin eſſet in infini
tũ abire.nihilominus tamẽ ſoꝛtit᷑ quaſi dignius offi
ciũ dũ eſt in rõne iudicãtis qᷓ; cũ ẽ in rõne iudicati.cũ

eſt in rõne mouentis qᷓ; cñ eſt in růne moti.
eſtio.iij. UCcge

¶ Ntr li. ar. cõplectatur ſimul ⁊ rönem ⁊ volũtatẽ

Et ꝙ ſic vi. Augu. de.v.rñſionibus.cũ de li.ar.loqui

mur.nõ de ꝑte anime loquimur.ſ de tota.gᷓ non tmj/
mõ cõpbendit cognitiuã. immo etiã affectiuã. ¶ Itẽ

Dam̃.li.ar.libẽ appetit.libere iudicat.libere impat ⁊
facit.libere diſponit.libere vult.libere eligit.ſed hec
concernũt actus rationis ⁊ voluntatis.ergo ⁊c.Bi
tu dicas hoc eſſe dictũ per cauſaʒ. hoc nihil ẽ.qꝛ ipſe
idem dicit in eo cõiugate ſunt virtutes cognitiue ⁊
vitales.cõplectit᷑ & li.ar.⁊ vim motiuã ⁊ vim cogni/
tiuã. em hocipm vꝛ ꝑ diffinitõem li.ar.quã po/
nit Berũ. in li. de li. arbi.qð diffiniẽs dicit ꝙ li.arbi.

eſt conſenſus wlũtatis ob inamiſſibilẽ libertatẽ.⁊ ra

tionis indeclinabile ivgicinn ſimul cõplectitur ratõ
nem ⁊ volũtatem. ¶ It

rõnis ⁊ volũtatis.ſᷣ facultas volũtatis ſurgit ex ipſa

volũtate. facultas rõnis ex ipa rõne . facultas voli

—

biliter appetit. ⁊c. ¶
impoſſibiliũ. li.ar.ẽ poſſibiliũ tm̃.ᷓ ad plura ſe extẽ
dit voluntas SFleri li. ar.nõ ↄpᷣhendit in ſe rõnẽ ⁊

2 volütatem. nꝑ aliã diffinitionẽ Aug.
quã mgr ponit di.pᷣcedenti q̃ talis cẽ.li.ax.ẽ facultas

tatis ⁊ rõnis cõpꝛehendit vtrãc potentiã. li.axbi.
ẽ facultas talis.g̊ ⁊c. ¶ Item hocipᷣm v rõne.quia

peccatũ ⁊ culpa ẽ in ſolo li. arbi.ſed aliquod peccatũ

eſt in rõe.vt peccatũ infidelitatis.aliqð in volũtate.

F li. ar. comphendit in ſe rõem ⁊ volũtatem.⸗ Nie⸗
ogice

gra ⁊ vtus eſt in ſolo li.ar.ſᷣ tres virtutes theo
dieũtur eſſe in rationali.cõcupiſcibili.⁊ iraſcibili. li.

ar. oẽs illas potẽtias habet ↄplecti. ¶ Sed cõtra.li.

arbi.nõ põt cogi.rõ aũt põt cogi.& li.ar.rõnem ipᷣam

nõ comphendit. Ox aũt rõ aliqñ cogat᷑.planum eſt.

Oe li.ar.nõ poſſit cogi hoc iudicat ibm nomen.ſi em̃
poſſet cogi nõ eſſet liben. ¶ Item rõ eſt eoꝝ q̃ ſunt

a nobis.⁊ q̃ nõ ſunt a nobis. li.ar.ſolum ẽ reſpectu

eoꝝ q̃ ſunt a nobis.q in plus ẽ rõ qᷓ li.ar. li.ar.cõpᷣ
hendit in ſe rõnem. Blem non opꝛehendat vo/
luntatẽ videtur.volũtas noſtra reſpectu aliquoꝝ eſt
impꝑpmutabilis.ſed quicqͥd li.ar.nr̃m appetit pmuta⸗-
tem volũtas ẽ poſſibilium 2

wluntatẽ. ¶ Item rõ ⁊ volũtas ſunt diuerſe poten
tie. li.ar.eſt vna potentia cũ habeat vnũ actuʒ.vicʒ
cligere ſiue couſentire.g impoſſibile ẽ li. ar. compᷣhben
dere in ſe rõnem ⁊ voluũtatem.¶ Item ſi li. ar. appꝛe
hendit in ſe rõnem ⁊ volũtatem. aut ſicut ꝑtes ſbie/
ctiuas.aut ſicut ꝑtes integrales.Si ſicut ꝑtes ſubie/
ctiuas. tota rõ li.ar.ſaluat᷑ in rõne.⁊ tota rõ in vo/

luntate.cũ igitur alia potentia ſit rõ ⁊ alia voluntas.

⁊ numerato inferioꝛi numerat᷑ ſupius.vẽ igit᷑ ꝙ in qͥ
libet homine ſint duo libera arbi.qdð manifeſte falſuʒ
ẽ. Si aũt ſicut ꝑtes integrãtes.Sʒ õ.ex duobus po/
tentijs nũqᷓ; fit vna tercia potentia.maxime cum ille

potentie manent diſtincte.⁊ actus eaꝝ ſunt adinui/
cem oꝛdinati.ita q; vnus ẽ añ alteꝝ.ſi ̊ rõ ⁊ wlũtas

ſunt potentie diſtincte. ⁊ actus eaꝝ ſunt oꝛdinati ad⸗
inuicẽ ſᷣm pꝛius ⁊ poſteꝛius.v ꝙ li.ar.ex his integra

ri non poſſit tanqᷓ ex pꝛincipijs cõſtitutiuis.⁊ ita vęʒ
ꝙ li. ar. volũtatẽ ⁊ ronẽ nõ poſſit cõpꝛehendere.¶ R. I 9
ad pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notandũ ꝙ li.ar.ſił'ophè⸗
dit ⁊ rõncʒ ⁊ volũtatẽ.⁊ hoc non ſolũ manifeſtat ißa
noiatio.ſ̊ᷣ etiã notificatio.manifeſtat etiã ſue ꝓpꝛieta

tis inquiſitio. Noiatio manifeſtat.Dẽ em̃ libeꝝ ⁊ dẽ
arbitriñ.⁊ arbitriũ ẽ ipius rõnis.libertas vᷣo ipiꝰ vo
luntatis.ad cuius nutuʒ ⁊ imꝑiũ moueri hñt cetera
q̃ ſunt in nobis.⁊ hoc ẽ qð dicit Augu.de quinq; rñ/
ionibus. Li.ar. dẽ ab arbitrãdo.qꝛ a rõnali ꝑte quid
eligat.quidue recuſet nomẽ accepit.Hoc etiã patʒ ꝑ

eius notificatõem.dẽ em̃ eſſe facultas rõnis ⁊ volun
tatis.ſiue conſenſus rõnis ⁊ volũtatis. Poſtremo il
lud amplius manifeſtat᷑ ꝑ ſue ꝓpꝛietatis inq̃ſitionez
Li.em̃ ar.ſiue noĩet potẽtiã ſiue habitũ.noiat ipſam
potentiã ſiue dñam vel dñium ipᷣius
planum eſt ex ipo nomine libertatis.Attendendum ?⁰
aũt ꝙ dñium alicuius potẽtie põt eſſe duplłr. aut re
ſpectu obiecti.aut reſpectu actus. Dominiũ potẽtie

tentie. ⁊ hoc

reſpectu obiecti attendit᷑ in hoc ꝙ poſſit in illud ⁊ in
amplius.ſicut econuerſo qui poteſt ferre.x.modios.
dominiũ habet ſuꝑ tres modios ad poꝛtandũ.qꝛ pꝛe
ualet ad illud qd de facilitate poꝛtat. Dñium aũt po
tentie reſpectu actus ẽ attendendũ in hoc ꝙ potẽtia
poteſt eſſe in actu ⁊ ceſſare ab actu ſᷣm ſuũ imꝑiuʒ.⁊

FSm ꝗpꝛiũ motũ.¶ Ad boc aũt ꝙ aliqua potẽtia ho

dñium habeat. neceſſe ẽ qꝙ ipᷣa poſſit mouere ſeip̃am

⁊ poſſt actum ſui ſup ſeipſam refcctere. Miſi ẽ

inminn
aiſi tnn
nmniͤnn
Goosbonunn ti
fipimngen
iigninndnn
eiftamtſenge
nitgieſetii⸗
gitluinde⸗
eſrigliniun⸗
ſepraglartpe
tüigllar ttit
ltnscrehüone
1hlengg ghene
ohrtchninn⸗
ſſwolmnn rmr⸗
Purninu iut
noſatrirane⸗
nginngiuau
itporfriſutüun
Kirögtücmu
llakkſirienn ine⸗
iſigeſchücti⸗
enrüfinti
Kihngtetüon
welfenätiii⸗
faidbantüten
Ntgatguis ötoni
talltuitftnii
teplait icni
tiotihaltxrin
ing ſoc ien
Enrinsoſilittan
ſichtustiglite
ſcauhfrigenen
fiignmnaſnndͤ
bectsien orc
tan tbimni,
ſiieiſin
nmiſannin
ulͤriiinn

änl.
Plnuncg.
tonenſic
ſtegiſn
unneehpern
Nsli. 6
Nchanttto,
wnigore
Matna⸗
iwdlinnn
Aponſegi
wäbirſeife
mdeſeete
Amdmnz,
kiliron
Nmnſlamg
utſras be
Aſatsſte
e 1tonſint
5talaen
ius viigirt⸗
5 duche⸗
Amapintont
6ean iunnin⸗
litnin
wintpunt
irqunth
cnemt an

iglN

ümmnitß
traiſe ge⸗
Dichlbetn
mrs o
rcingf,
ianai
Doeca
sfönis M
s Peftem
Pii ithen

Anbin
degin⸗
Doneüoet
ſni⸗
ſmetnus

inlchie,

poſtet ſeipam ſuꝑ actũ ſuũ reflectere. nũq; poffet ilůũů
refrenare.niſi poſſet ſeißm mouere non poſſet in illũ
exire qñ vellet.Reflectere aũt ſe ſuꝑ ſe boc ẽ virtutis

cognitiue ſublimate a materia.que quidem eſt ratõ.

mouere aũt ſe hoc eſt virtutis appetitiue rationẽ cõo⸗/

ſequentis.ad hoc igi᷑ vt illud dominiũ ſit in ania ne
ceſſe eſt ꝙ babeat rationẽ ⁊ voluntatem. Mam ſi rõ
nem tm̃ haberet ⁊ non volũtatẽ ꝑ quã moueret.poſ-/

ſet ſe ſuꝑ actũ ſuũ refletere.ſed nõ poſſet mouere vcl
imꝑare.Si vo appetitũ ſuũ haberet ⁊ nõ rõnem.poſ
ſet vtiq; mouere ⁊ in actuʒ exire.ſed qꝛ natura poſſet
ſe in actũ ſuũ reflectere.non poſſet vtiq; refrenare.⁊?
ita dominiũ nõ haberet.Sicut igitur ex cõcurſu vᷣtu/
tis duoꝝ hominũ reſultat q̃dam facultas ad poꝛtan

dũ vnũ lapidem quẽ nõ poſſet ferre alter eoꝝ.⁊ ſicut
ex cõcurſu pꝛiſſamilias ⁊ mr̃iſſamilias ad diſponen/

dũ regimẽ domus reſultat vna poteſtas.ita ꝙ altera
nõ ſufficeret.⁊ ſicut ex cõcurſu vᷣtutis manus ⁊ oculi
reſultat ptãs ſcribẽdi ad qd altera illaꝝ ñ ſufficeret.
ſic ex cõcurſu rõnis ⁊ volũtatis reſultat q̃dam liber
tas ſiue qͥddã dñium ad aliqͥd faciẽdũ ⁊ diſponẽdũ.

⁊ ſic patet ꝙ li.ar.rõem cõplectit᷑ ⁊ volũtatẽm. Patʒ

etiã qꝙ cũ li.ar.ſit q̃dam ptãs ſiue quoddã dñium re

ſultaus ex cõiũctione iſtarũ duaꝝ potentiaꝝ.ſ.rõnis

⁊volũtatis.q; optime noiatur ꝑ hoc ꝙ; dẽ li.arb.non

21

22

vno noie ſ cõpoſito.vt vnũ nomẽ rñũdeat rõni ⁊ alte
rũ voluntati. Optime aũt diffinit᷑ cũ dẽ eſſe facultas

rõnis ⁊ wlũtatis.facultas em̃ nõ tm̃ noiat potentiã.
immo facultatẽ potentie.exqua nõ tm̃ potens ẽ.im
mo etiã pᷣpotens ẽ ad cxeũdũ in actũ.⁊ ideo facultas

dicit poteſtatẽ ſiue dñium qð quidẽ dꝛ eſſe rõnis ſil⁊?-
volũtatis.qꝛ nõ eſt vnius niſi cõcomitãte altera.Cõ/
cedende ſũnt igitur rõnes ꝓbantes ꝙ li.ar.rõnezʒ cã
ꝛehendit ⁊ volũtatẽ. Ad rõnes vᷣo ad oppoſitũ faci
28 em̃ obꝛ ꝙ nõ cõpꝛehendit totam rõ
nem ⁊ totã voluntatẽ.dom qꝙ veꝝ eſt. cõpꝛehendit

eẽ rñdere

ſolũ ipᷣam potentiã cognitiuã inquãtũ iñcta ẽ affecti

ue.⁊ affectiuã inqntũ iũcta ẽ cognitiue.vnde dicit af

fectũ deliberatiuũ vel deliberationẽ volũtariã.Et p/
pterea quia rõ nominat ipᷣ̃am potentiã cognitiuam

vt oꝛdinatã ad affectiuã.⁊ volutas ipᷣam affectiuam
vt regulatã ⁊ rõcinatã a cognitiua.hinc ẽ ꝙ li.arbi.
potius dẽ facultas volũtatis ⁊ rõis.qᷓ; intellectus ⁊

affectus. Mõ em̃ ↄpᷣbendit totã cognitiuã.ſicut due
pꝛime rönes oñdunt.nec totã affectiuaʒ.ſicut oñdũt

due ſeq̃ntes.ſᷣ aliquid huiꝰ ⁊ aliqͥꝗ illius.ſicut oſten
dũt rõnes ad pᷣmã ꝑtem inducte.

uis actus li.ar. vtpote eligere ⁊ cõſentlre vnꝰ eſſe vi/⸗

2

deatur. nibilominꝰ tñ implicat in ſe actus diuerſos.
Coõſenſus em̃ dicit ↄcoꝛdiã alioꝝ duoꝝ.⁊ dicit cõcur
ſum actuũ rõnis ⁊ voluntatis in vnũ.Eligere em̃ in/

cludit in ſe rõis iudiciuz a voluntatis appetitũ. ita
uẽadmodũ cõſentire ⁊ eligere.⁊ ſi vnꝰ actus eſe vi

atur. diuerſos actus i ſe incdludit.ſic li.ar. ⁊ ſi vide/
atur vna potentia.tñ diuerſas in ſe potentias cõple/

ctit᷑.ita ꝙ ex cõcurſu illaꝝ ſeinuicẽ adiuuantiũ reſu-

tat in nobis regimẽ poteſtatis ꝑfecte. Ad illud qð
vltimo obꝛ vtꝝ complectatur eas ſicut ꝑtes integra
les aut ſubiectiuas.dᷣm ꝙ; nõ cõplectit᷑ eas oino ſi⸗
cut totũ integrale.nec oĩno ſicut totũ vniuerſale.ſed
ſicut totũ potẽtiale.qd ꝑtim hʒ naturã totiꝰ integri.

ꝑtim totius vlis.Lotius integri in hoc ꝙ in vna illa
rum potentiaꝝ nõ poteſt ſaluari abſqʒ altera. Hatu

lont . Ad illud qð obẽꝛ
li. ar.ẽ potentia vna cũ habeat actũ vnũ.ddm q qʒ

ram vo totius vniuerſalis habet. quia exillaꝝ con⸗

curſu adinuiceʒ quãlibet illaꝝ denominat. Vñ ſicut
duo homines facultatẽ habẽt ferẽdi lapidẽ quẽ neu/
ter per ſe habet.⁊ illa facultate potẽtia cuiuſlibet co/
rũ dicit᷑ cſſe facilis.nec tñ ẽ vna ſine altera. ſic intelli
gendum eſt in ꝓpopoſito. Et rurſus ſicut ſimilitudo
eſt in vno ſine altero.⁊ tñ quilibet eoꝝ denoiatur ſil.
nec dicutur eẽ due ſimilitndines ſed vna.ſic libertas
vꝛ eſſe in rõne ⁊ volũtate.ita erach la potentia
rũ ẽ libcra ex cõiũctione ſui cũ alia.nec tñ iunt in eis
due libertates ſᷣ vna.⁊ ſic patẽt obiecta.
. eſtio.iiij. d ðð
¶ Rdum li.ar. cõplectatur ronem ⁊ volũtatem per
mòdum potentie.an per modũ habitus.Et ꝙ ꝑ mo⸗
dum potentice vẽ pꝛimo per Anſcl.in li. de li.arbi.vbi
ſic ait. Libeꝝ arbi.ẽ ptãs ſeruandi rectitudinẽ.ſᷣ po/
teſtas ẽ in genere potẽtie. ⁊c. ¶ Item Berũ. de li.
ar. Tolle li.ar.iam nõ erit qð ſaluet᷑.ſᷣ ſaluari nõ dẽ
niſi potẽtia vel ſuba rõne potentie. li. ar. vel eſt no⸗
men ſube vel potẽtie.v nõ eſt ſubſtatie. ẽ potentic.
tem in nobis ẽ ponere aliquã potentiaʒ q̃ ſemꝑ
inclinat ad bonũ ſimplr.vtpote ſinderiſim.⁊ aliqus—
q̃ ſemꝑ inclinat ad bonũ vt nũc qᷓntũ eſt de ſc.vtpote
ſenſualitatẽ.gꝗ̊ eſt ponere potentiam medio mõ ſeha
bentẽ. hanc dicimus li.ar. & ⁊c. tem omne qð ẽ
ſuſceptibile babitus ẽ potentia. li.ar.ſuſceptibile ẽ
abira bepore gre.g ẽ potentia. aũt libeꝝ arbi.ſit
ſuſceptibile gre patet ꝑ Aug.qui dicit ꝙ gr̃a ſe bʒ ad
li. ar.ſicut ſeſſoꝛ ad = Aug.in enche.
Li.arbi.male vtẽs homo.⁊ ſe ꝑerdit ⁊ ĩᷣm.ſed nulla
otentia peccando perdit᷑.gᷓ lib.ar.non eſt potentia.
ten li.ar. ſic diffinit ab Aug.cuius diſinitio po⸗
ſita ẽ di. pꝛecedenti. Libcꝝ ar.ẽ faeultas volũtatis
rõnis.ſed facultas eſt illud quo potentia efficit᷑ faci-
lis. cũ om̃e illud qð reddit potentiã facilẽ ad opus
reddat eã habilẽ.⁊ tale ſit habitus.videt᷑ ⁊c. ¶ Ytez
Berñ.d li.ar.Li.axrbi.ẽ habitus animi liber ſuil.ſ̊ ſi
hec diffinitio recte aſſignata ẽ.vẽ ꝙ.li.ar.eſſentialiter
ſit habitus.ſed nõ niſi rationis ⁊ volũtatis.ergo ⁊c.
Ptan li. arbi. non eſt aliud ſicut dicit męr̃ in lfa
phi diffiniũt qᷓ; liberũ iudiciũ.ſed liberũ iudiciũ non
eſt potentia. ſed actus vel babitus.ergo ⁊æc. ¶ Item
potentie non eſt potentia.nec potentia dicitur eſſe in
potentia. ſed li. ar. eſt facultas rõnis ⁊ volũtatis.⁊
in rõne ⁊ volũtate.ergo non videt᷑ ꝙ ſit potentia ali
qua.⁊ eſt potentia vel babitus.ergo ⁊c. ¶ Itez om̃e
qð habet diminui ⁊ augeri potius babet rõem habi/
tus qᷓ; potentie.ſᷣ li.ar.ẽ bmõi.ſicut mgfr̃ dicit in lĩrſja.
E libertas ẽ in beatis qᷓ; in confirmatis. .

' dðm.ꝙ cũ querit᷑ vtrũ li.ar.ſit nomen babitus ⁊
vel potentie.hoc duplr̃ põt queri. Aut ita ꝙ querat

vtrũ pꝛceiſe nominet babitũ.vel pꝛcciſe nominet pp
tentid. ⁊ talis qᷓſtio parũ bʒ difficultatis.ꝓ eo ꝙ fere

om̃ia noĩia potentiarũ aie aliqũ accipiũtur pꝛo potẽ⸗
tijs. aliqñ pꝛo habitibus.aliqn pꝛo actibus.Sicut ei
vult phus.intellectus vocatur aliqñ potentia.aliqũ;
habitus intelligẽdi.aliqñ actus.Et Anſel. dicit ꝙ wo

ſũtas aliqñ dẽ inſtrumentũ.aliqũ affectus.aliquãdo

vſus.⁊ iõ hoc ĩ ꝓpoſita qõne nõ intẽdit᷑. Alio mõ pe
intelligi pꝛedicta qõ vt hoc inquirat᷑.vicʒ cui pᷣmo ⁊

pꝛincipaliter nomen li. ar.imponat᷑ ſm ꝙ de eo ſacri

doctoꝛes loquũtur.Et ad iſtam queſtionem triplex ꝭ5

modus rñdendi ꝑ diuerſos. Quidam em̃ ſenſerũt ꝓ

li. ar nõ ẽ potentic ꝗᷓ ſebʒ ꝑ moquʒ vlis ad rationen
Aaa4

LI.

⁊ volũtateʒ.⁊ ↄpᷣhendit eos ſicut totũ vlłe ↄpᷣbendit
ꝑtes. AVUnñ ſicut potẽtia rõnalis rõni ⁊ volũtati dẽ eſſe
cõmunis.ſic etiã ⁊ libertas ar.ſᷣm iſtũ modũ ddi.ſed
iſtud ſupꝛa impꝛobatũ ẽ.Si em̃ nominaret potentiã
vlem ad rõnem ⁊ volũtatẽ.iam cum rõ vel volũtas
ſint diuerſe potẽtie rõnalis.iam eſſent in eis diuerſe
libertates.⁊ duo li.arb.eſſent in quolibet homine.Et
ideo ẽ alia poſitio ꝙ li.ar.nominat potentiã ex volũ/
tate ⁊ rõne conſtitutã ad aliquid faciendũ ad quod
neutra illaꝝ ꝑ ſe poterat.Et qꝛ vna iuncta alteri non
tm̃̃mõ reddit potentiã potentẽ. etiã habilẽ ⁊ facilẽ.
hinc ẽ ꝙ li.ar.nõ tm̃mõ noiat potentiã.ſᷣ etiã nomiat
habilẽ potentiam ⁊ facilẽ.Et ꝓpterea nomẽ illud qᷓ;
uis ſit nomẽ impoſitũ potentie.v tñ eſſe nomen ba⸗
bitus. Sʒ qm̃ difficile ẽ intelligere qualiter ex duabꝰ
potentijs vna cõſtituat᷑.vel quõ li.ar.loquendo foꝛ/
maliter ⁊ ꝓpꝛie ſit due potentic. maxime cum non dẽ
cẽ rõ ⁊ volũtas.ſed facultas volũtatis ⁊ rõnis. Ideo
ẽ tercius modus dði ꝙ li.ar.ẽ nomẽ pꝛincipaliter im
poſitũ babitui.⁊ boc plane manifeſtat iſa nomis im
poſitio.Arbitriũ em̃ nõ dicit potẽtiã ſ̊ habitũ. Ma/
nifeſtat etiã ipᷣa notificatio.nõ em̃ dẽ li.ar.eſſe poten
tia facilis.ſed facultas potentiaꝝ. Quẽadmodũ aũt
cum dico potentiã habilẽ.dico potentiã habilitataʒ.
ſic cum dico facultatem potentic.dico habitũ eiuſdẽ

Quoniã igitur li.ar.pᷣm ꝓpꝛiam ſuam aſſignatõnem

