vindicante ꝙᷓᷓ ſit a deo acceptante. AUnde in eis veni-
ficat illud quod dicit᷑.Ecẽs.viij. Interduz dominat
homo bomini in malũ ſuum. illud quod obij⸗
citur ꝙ nibil iniuſtum eſt a deo. dicendum ꝙ verum
eſt vᷣm ꝙ iniuſtũ. O uis autem potentia vominandi
iniuſta ſit. frequẽter in comꝑatiõe ad volũtatẽ pᷣſidẽ⸗

Item nihil qð eſt cõtra ius nature eſt a

20

21

22

2

Di. AXI.

tisn⸗ SS R
io ſemg ti enacs in arotit 33 marſtn mbie gis comibetit nature inſtitute. ergo videtur qy magis R
q n 8 13 r ictg maleficoꝛn. ae ln em vᷣo bo/ ptinebat ad ſtatum nature ſtiies poteſtas domi/
GNGH 24 noai ſcut vici? ma Derri i.. Ad ilud ad obicit nadi ꝙ ad ſtatumnaturelapſe . Item omne ilind
ꝗ aliqua poteſtas inoꝛdinata eſt. dicendũ ꝙ a ſi alid quod eſt ad cõſeruationem oꝛdinis naturalis ptinet
*“ modo aliqua poteſtas poſſit ex inoꝛdinata volũtate ad inſtitutionẽ nature. ſed poteſtas pᷣſidendi ptinet
ꝓcedere.poteſtas 31 ipa ſemꝑ oꝛdinata eſt ſicut dicit ad cõſeruationemi oꝛdinis naturalis.ergo poteſtas
un Gꝛego.in moꝛalibꝰ.ꝙ tumous clatio non poteſtatis pᷣſidendi ineſt homini a deo m inſtitutionẽ nature.
1 oꝛcdo in crimine eſt. potentiã deus vedit.elationẽ po. Maioꝛ manifeſta ẽ.minoꝛ pꝛobat᷑ ꝑ illud quod dicit
ed 25tẽtie malicia nre metis iuenit. ¶ Et ſi obijciat ꝙ in· Auguſt. xix. de ciuitate dei. Penalis ſeruitus ea lege
nnn oꝛdinatũ eſt ꝙ ſtulti pᷣſunt ſapiẽtibus.et mali bonis. oꝛdinat᷑que naturalem oꝛdinem conſeruari iubet ⁊
lhe⸗ ⁊ ſerui dominis.dicendum ꝙ ⁊ ſi aliqua inoꝛdinatio pturbari vetat.ſed ad idem oꝛdinat᷑ poteſtas domi-
tiin appareat exterius.nihilominꝰ latet pulchꝛa oꝛdina/ nandi.⁊ penalis ſeruitus.ergo ⁊c. ¶ Sed cõtra Gꝛe
ctai tio interius ᷣm diuinũ iudiciũ qð frequẽter eſt occul goꝛiꝰ.omnes homies natura equales fecit.ſed ꝓ va-
Wit tuzʒ.nunq tamẽ iniuſtũ.pter qð dicit᷑ Ecẽs.x. VUidi rijs meritis alios alijs occulta dei diſpenſatio ſ iuſta
npn malũ quaſi ꝑ erroꝛẽ egrediẽs a facie pꝛincipis.ſtultũ pponit.ergo videt᷑ ꝙ ſubiectio ⁊ pᷣlatio nõ ſit in ho/
an poſitum in dignitate ſublimi ⁊c. quaſi diceret.quia minc ſm inſtitutionẽ nature. ¶ Item Augu. xix. de
hbe qꝙᷓuis appareat ibi erroꝛ magnꝰ.tamẽ eſt ibi oꝛdina/ ciuitate dei. Rationalẽ hominẽ ad imaginẽ dei factũ
nlt tio.dum ex boc mali puniũtur.⁊ boni ꝓmouentur. domina ri noluit deus niſi irrationabilibꝰ.ergo ſi po
mign 26 G d illud quod obijcit᷑ ꝙ nulla poteſtas eſt a deo qᷓ teſtas pᷣſidendi ⁊ dominãdi eſt i vno homie reſpectu
izi eſt contra ius nature. dicendũ eſſe ↄtra ius nature alterius.ergo ⁊c. ¶ Ptem rõne hocipᷣm videt᷑.liber⸗
. .Y boc eſt dupliciter. vel ſimpliciter. vel 'm aliquẽ ſtatt tas homini ineſt a natura.ſed poteſtas dominãdi eſt
ikß Cũ ergo dicit᷑ ꝙ poteſtas dominãdi eſt cõtra ius na/ libertatis impeditiua.ergo non videt᷑ ꝙ ſit a natura.
ng ture hoc nõ intelligit᷑ qtum ad vniuerſale dictamen Mꝛ autẽ libertas ⁊ a natura ſit. ⁊ a poteſtate pᷣſiden/
nikne nature. ſed q́ẽtum ad dicamẽ nature alicuius ſtatus di habeat impediri. manifeſtat᷑.qꝛ libertas ſic habet
Sac eterminati.in quo quidẽ nõ eſſet ſubiectio ſeruitut diffiniri.libertas eſt naturalis poteſtas qua licet ho/
Küßzgl 27 nec platio poteſtatis. illud quod obijcit ꝙ ni · mini facere qð vult. Item bomo bm ſuam pꝛimã
gii hil qdð eſt a deo datum.e auferendũ. dicendũ⸗ ꝙ ills conditionẽ eſt factus ad dei imaginẽ.ſed inq;tum eſt
nindl⸗ verũ eſt ſi deus ſimpliciter ei dedit. ſi autẽ ſolũ ſit 33 imago dei natus eſt imediate ferri in deum. er o ſi ſo
müte tempꝰ datum.ſicut dũs voluit dare.ita etiam voluit lus deus co maioꝛ ẽ.igitur ſm naturã nihil ſupꝛa
in P miniſteriñ humanũ auferre. hoc autẽ cognoſcimus H hominẽ niſi deus. ergo nullů dominiũ in homine eſt
* ꝙ deus velit. qñ videmꝰ oꝛdinem iuſticie ſic exigere. ſm nature inſtitutionẽ niſi ſolũ diuinũ. ¶ Item nõ
in Deꝰem̃ dedit vitã latroni.⁊ tñ iudex iuſte illã aufert eſt dominꝰ ſine ſeruo.ergo nec dominiũñ ſine ſeruitu /
ei. exigente hboc mãdato iuſticie quo dicit᷑. maleficu, te. ſed ſernitus eſt introducta ꝓpter peccatũ.ſicut in
iun nõ patiaris viuere.Sic etiam intelligenduʒ eſt ſe ba pluribus locis dicit Augu. ergo videt᷑ ꝙ poteſtas do
bere in poteſtate noſtra ⁊ pꝛincipñ.qꝛ m iuris recti· minãdi in homie ſit jm conditionẽ culpe.non ſᷣm in/
rper tudinẽ tam dominiũñ q; poteſtatis pᷣuilegiñ meretur ſtitutionẽ nature.¶ Item in gloꝛificatiõe homini vi
ncuc⸗ 28 amittere. qui cõceſſa ſibi abutit᷑ poteſtate.¶Ad ill cia detrahent᷑ ⁊ natura ſeruabit᷑ ſm ꝙ in li. de ciuita
ſnurn quod obijcit᷑ ꝙ nulla poteſtas a deo collata eſt vſur-· te dei.vult Augu. ſed in ſtatu gloꝛie nõ manebit do/
wigi pata. dicenduðʒ ꝙ verũ eſt ſi totaliter detur a deo. ſecd miniũ pᷣlationis ⁊ ſubicctio ſeruitutis.ergo nõ vidẽé⸗
Suit⸗ deus ſic dat poteſtatẽ ꝙ frequenter homo cooperat᷑ tur bec eſſe in natura humana ſᷣm ꝙ inſtituta ſᷣ ſolũ
ͤſec⸗ in illius poteſtatis adeptione. ⁊ cum recte opcrat᷑ nad fm ꝙ lapſa ⁊ viciata. UNR. dicendũ ꝙ poteſtas do/ 29
nrc illiꝰ poteſtatis adeptionẽ.tũc dicit᷑ dominari ex iuſti⸗ minandi vłpᷣſidendi dicitur tripliciter.ſc; largimſimc.
atiant cia.qñ vo iniuſtce.tũc dicit᷑ poteſtas vſurpata. in qua cõmuniter.⁊ ꝓpꝛie. Largiſſime dominandi poteſtas
mns nõ peſt de iure qᷓ;uis pᷣſit de facto.nibilominꝰ tamen dicit᷑ reſpectu omnis rei qua homo poteſt ad libituʒ
d qʒ; talis poteſtas nõ caret oiĩno oꝛdine iuſticie. ↄcediẽ᷑ ¶⁊ votum ſuũ vti.⁊ hoc modo dicit᷑ homo eſſe vomi/⸗
tm⸗ eſre a deo. Et ſimul ſũt bec duo vera ſm diuerſos re nus poſſeſſionũ ſuarũ.ſiue mobiliũ.ſiue imobilium.
dc ſpectus videlicz ey eadẽ poteſtas ſit vſurpata. ⁊ a deo Alio modo poteſtas pᷣſidendi ſiue dominãdi dicit ex
Sdda collata abſq; aliqua repugnãatia. CcCcLellentiã poteſtatis in imꝑando ei qui eſt capax rati
Avon . Aueſtno . v%d onis 2 pcepti. Tercio modo poteſtas dominãdi di-
ie ¶ Arrũ poteſtas pſidendi ſit in bomie m inſtitutio cit᷑ poteſtas coercendi ſubditos. ⁊ hec poteſtas dicit
Muf nẽ nature. vel m punitionẽ culpe. Et ꝙ pᷣmo modo quãdam artation libertatis.⁊ talis ptãs dominãdi
uſnoc videt᷑. Geñ.j. YFaciamꝰ hoĩeʒ ad imaginẽ ⁊ ſimilitu· pꝛie dicit᷑ dominiũ cui rñdet ſeruitꝰ. Pꝛimo mõ o
cke dinẽ noſtrã. ⁊ pᷣſit ⁊c. Si tu dicas ꝙ habuit pᷣlationẽ teſtas dominãdi cõis eſt omi ſtatui.videlicʒ ſtatui na
toi¹ reſpectu beſtiaꝝ ſed nõ reſpectu hbominũ.ꝑ hoc non ture inſtitute.⁊ nature lapſe.⁊ nature gloꝛificate.⁊ ex
ü ecuadet᷑.qꝛ. ij. Coꝛ. xj. Caput mlłieris vir. ſi ergo caput cellentioꝛi mõ fuit i ſtatu nature inſtitute ꝙ ſit in ſta/
tig pᷣſidet coꝛꝑi ⁊ debet regere coꝛpus.ergo videt᷑ ꝙ m tu nature lapſe.Secũdo mõ cõpetit ſtatui vie.ſiue ꝓ
un inſtitutionẽ nature ſit poteſtas dominãdi i bumano ſtatu nature iſtitute. ſiue ꝓ ſtatu nature lapſe.Si em̃
Ene genere. ¶ Nẽ in angelis qui ſunt pfecti in natura et b ſtetiſſct. ⁊ vir potuiſſet imꝑare vxoꝛi.⁊ pꝛ potuiſſet

6 in gloꝛia nõ tinmõ eſt oꝛdo ? gradus m excellentiaz imparce filio.⁊ H reꝑit᷑ etiã i angelis qdiu ſunt admi/
4 naturaliũ. ſed ctiã 'm pᷣſidentiã officioꝛũ.ergo videt niſtratoꝛij ſps. qꝛ ex illa pꝑte aliquo mõ ſunt in ſtatu

ℳ „ „— — . — „ „ „ 9 — — * — „ „ „ /. „
wi c dominiũ nõ repugnet.ſed cõſonet iuſtitutioni na vie. Hec t pᷣſidentia nõ manebit i gloꝛia ſicut in pꝛe
Cumn ture bumane ſicut ⁊ angelice. ¶ Item poteſtas do/ cedentibꝰ oſtẽſum fuit. Cercio vᷣo mõ ptãs dominã⸗
md minandi eſt ꝓpꝛictas dignitatis ⁊ nobilitatis.ſed ſi di in homic eſt ſolum m nature ſtatum. ineſt cnim

i aliquid dignitatis competit naturce lapſe,multo mq⸗ ci ym culpe punitionem.nõ ſᷣm naturc inſtitutionẽ⸗

30

31

32

33

⁊ boe qꝛ ſervitus ſibi coꝛreſpõdens (ſm ꝙ dicũt ſan⸗
cti)eſt pena peccati.Et qꝛ iſto mõ loqͥmur hic de po/

teſtate dminãdi.ideo cõcedende ſunt rõncs oſtẽden
tes e talis poteſtas nõ ineſt homi ſᷣm Aic⸗

tionẽ ſuã.ſiue ᷣm ſtatũ nature inſtitute. illud
ergo quod obijcitur in cõtrariũ ex textu Geñ. ⁊ ex.ij.
Coꝛ.xj.iam patet rñſio.ꝓcedunt em̃ de poteſtate pᷣſi⸗
dendi accepta pᷣmo ⁊ ſecũdo mõ.non tercio.nam ⁊ ſi
mulier ſit viro quodãmõ inferioꝛ ratõne infirmioꝛis
ſexus.nibilominꝰ quia nõ eſt creata vt eſſet ei in ad/
iutoꝛiñ vt famula ſed vt ſocia.hinc eſt ꝙ qᷓuis dicat
caput eius.non tamẽ dicit᷑ dominꝰ.qꝛ ipſa nõ eſt an/
cilla ipſius. Et ideo ſupꝛa dixit magiſter diſt.xviij.
mulier ad equalitatẽ fuit ↄdita.ideo fuit foꝛmata de
latere.nõ de pedibꝰ vel de capite.vt viri videret᷑ eſſe
ſocia.nõ dña vel nailaſ illud qd obijcit᷑ ꝙ pᷣ/
latio eſt in angelis. iam patet rñſio.qꝛ q;uis vnus pᷣ/
ſideat alteri.⁊impꝑet alteri.⁊ autoꝛitatẽ habeat ſuper
alterũ imꝑandi aliqͥd qð ptinet ad officiũ miniſterij.
tñ vnꝰ angelus nõ dicit᷑ eſſe ſeruus alterius angeli.⁊

ideo ex hoc nõ cõcludit᷑ ꝙ poteſtas dominãdi ᷣm q

ei coꝛreſpõdet ſeruitꝰ ſiti homie ſᷣm cõditionẽ natu/
re.¶¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ dominiũ eſt pꝛietas di⸗

gnitat!.dicendũ ꝙ et ſi ſit ꝓpꝛietas dignitatis in eo q

pᷣſidet.indignitatẽ tñ dicit in eo qui ſubeſt.⁊ ideo na/
turaliter põt cõuenire homi reſpectu alteriꝰ creatu/
re inferioꝛis.reſpectu tñ alteriꝰ homis nõ cõuenit na

turaliter.ſed quodãmõ pᷣter naturalit᷑ videlicʒ in pu

nitionẽ peccati.Sicut em̃ dicit Ambꝛo.ſeruitꝰ intro/
ducta fuit ꝑ peccatũ ebꝛietatis.i Ad illud qdð obijci⸗
tur ꝙ dominiũ ⁊ ſeruitꝰ facit ad ↄſeruatõeʒ oꝛdinis
naturalis.dicendũ ꝙ eſt oꝛdo qui reſpicit naturã ſᷣm
omnẽ ſtatũ.⁊ eſt oꝛdoo qͥ reſpicit naturã ſᷣm ſtatũ ſue
conditiõis.⁊ eſt oꝛdo qͥ neſbictt naturã ſᷣm ſtatuʒ ſue
coꝛruptiõis.⁊ ſᷣm hoc quedã ſunt de dictamie nature
ſimpliciter. quedam de dictamie nature ſᷣm ſtatum.

Dcũ eſſe honoꝛãdũ dictat natura m omnẽ ſtatum.

Hominẽ vᷣo adequari homini dictat ſᷣm ſtatum ſue
pꝛime conditiõis.Hoĩiem autẽ bomi ſubijci.⁊ hoiem
homi famulari dictat ſᷣm ſtatũ coꝛruptionis.vt mali
compeſcant᷑ ⁊ boni defendant᷑. Miſi em̃ eſſent hmõi

dominia coercẽtia malos.ꝗpter coꝛruptionẽ que eſt

in natura vnꝰ alterũ opp:imeret ⁊ cõiter bomies vi/

uere nõ poſſent. Mon ſic aũt eſſet ſi homo mãſiſſet in

ſtatu innocẽtie.quilibet em̃ in gradu⁊ ſtatu ſuo ma/

neret. Et ſic patet ꝙ illa rõ nõ cõcludit ꝙ ſeruitus xl

tominiñ reſpiciat naturã inſtitutã.ſed ſolũ ꝙ reſpicit
naturã lapſam.vbi oꝛdo habet ꝑturbari.⁊ poteſt per
dominiñ conſeruari. J”J”M
Onſcequẽter querit᷑ de neceſſitate ſubiacendi

Pꝛimo querit᷑ vtrũ xpᷣiani teneant᷑ ſubiacc/
re tyꝛannis in aliquibꝰ.Secũdo querit᷑ vtrũ religio/
ſi teneant᷑ ſubiacere pᷣlatis ſuis in omnibꝰ.
[Aueſtio. j. e
trũ xpᷣiani teneant᷑ ſubeſſe tyꝛannis ſiue poteſta

ſubditi eſtote in omni timoꝛe dñis.non tm̃ bonis ct
modeſtis.ſed etiã diſcolis.¶ Item Roma.xiij.Ois
anima poteſtatibꝰ ſublimioꝛibꝰ ſubdita ſit. Et poſt.
Reddite omnibꝰ debita.cui tributũ tributũ.cui eæcti

gal vectigal.Et ſi tu dicas ꝙ boc eſt ãmonitio ꝓpter

ſcandalũ vitandum.Contra pauloante Meceſſitate

ſubditi eſtote nõ ſolũ gpter iram. ſeg etiã Apter cõſci /

ſunt alioꝝ.ita etiam ſi xpᷣiani

potẽtie pᷣſidendi. Et circa hoc querunt᷑ duo.

lari in aliquibꝰ: Et ꝙ ſic videt᷑.j. Pe.ij. Serui

II.

—

entiã. ¶ Item weipm oſtendit roõne quã aplus factt
ibidem. Mõ eſt inqͥt poteſtas niſi a deo.ſedque a de

ſunt.oꝛdinata ſunt.ergo ois poteſtas oꝛdinata ẽ oꝛdi
natõe diuina.ita ꝙ qui reſiſtit poteſtati.dei oꝛdinati⸗
oni reſiſtit.ſed qͥ reſiſtit oꝛdinatõi dei damnatiõʒ ſibi
acquirit.ergo ⁊c¶¶ Item ſeruire bomi non eſt culpa
nec malũ.imo meritoꝛiũ.ergo videt᷑ ꝙ ab illa ſeruitu

te nõ abſoluat᷑ ꝑ bapeinnm crgo ſicut nõ xpᷣiani ſerui

em ad hocipᷣm ſunt multe autoꝛitates qᷓ poſſũt

ſumi q̃ſi ab omnibꝰ eplis beati Pauli ĩ quibꝰmonet

ſeruos ſubiacere dñis ſuis.¶ Ged ↄtra Matb.xvij.
Reges terre a quibus accipiut cenſum:a filijs an ab
alienis.Et poſt. eꝛgo liberi ſunt filij.glo.ibidem.Libe⸗
ri ſunt filij regni i omni regno. multo magis liberi ſũt

filij illiꝰ regni.ſub quo ſunt oĩa regna in quolibet re/

gno terreno.ſi ergo boni xpᷣiani ſunt filij regni illius.

videt᷑ ꝙ nullius regis terreni poteſtati ſint aſtricti. 5F
nõ vident᷑ ei ſubeſſe i aliquo tributo. e aco.j.

Qui aũt ꝓſpexerit in lege ꝑfecte libertatis.Glo.exv
nit ꝙ lex pfecte libertatis eſt lex euãgelica. ergo ſi ꝑ/

tute regis terreni. Item charitas oia membꝛa xpᷣi

facit bene ⁊ oia facit cõmunia. AUnde.j.Coꝛinth.iij.

Omnia veſtraſunt.ſiue moꝛs ſiue vita ⁊c.omia facit
vnũñ.Quia dicit apłus.⁊ ad Epbe.⁊ ad Coloſẽ.Oẽs

vnũu ſumus in chꝛiſto. nec eſl diſtinctio ſerui et liberi.
ſi & charitas redqucit oĩia mẽbꝛa ad equalitatẽ ⁊ com/
munitatẽ.videt᷑ ergo ꝙ in habẽtibꝰ charitatẽ non ſit

aliqua obligatio ſeruitutis.¶ Item maius eſt vincu
lum legis diuine qᷓ; ſit vinculũ cõſtitutiöis humane.

lant ſeruire teneantur.

fecta libertas liberat ab omni ſeruitute. videt᷑ ois
qui inheret legi euãgelij abſolutus ſit ab omni ſerui⸗

ſed lex euãgelica abſoluit ab onere ſeruitutis legalis

que quidem a deo ꝑ moyſen lata fuerat.ergo multo

foꝛtius abſoluit ab onere ſeruitutis bumane ⁊ legis
ciuilis. I¶ Item Anbhel. in li. cur deus bomo. ca. v.

Der ſe redimere voluit.vt in pꝛiſtinã redigeret liber
tatẽ.⁊ ſibi hõ ſubiectus eſſet.nõ homini.ſi ergo empti
ſumus pᷣcio magno ſcʒ ſanguine agni icõtaminati et
imaculati.videtur ꝙ ipſius ſolius ſerui ſimus.ergo
non videtur ꝙ chꝛiſtianus qui renatus eſt in chꝛiſto.
aſtrictns ſit alicui ſeruituti terreni imperij. diyn
cendũ ꝙ cũ ſeruitus opponat᷑ libertati.ſᷣm ꝙ triplex

dẽ eſſe libertas.ſcʒ a coactiõe.a culpa.⁊ a miſeria.ſic

ſernitus põt dici tripliciter.que attendit᷑ in libertatis
artatiõe. Scdm em̃ artationẽ libertatis a culꝑa attẽ-

ditur ſeruitꝰ peccati.e qua Joh.viij. Qui facit pec

catũ ſeruus eſt peccati.Et Roma.vj. Mõ regnet pec⸗
catũ in vꝛo moꝛtali coꝛpe.Scdm vo artationẽ liber/
tatis a miſeria attendit᷑ ſeruitus pene ⁊ moꝛtis. De

qua dicit᷑ Roma.vj. Xpᷣs reſurgens a moꝛtuis.iam
non moꝛitur.moꝛs illi vltra non dominabit᷑. Scom

54

autẽ a:tationẽ libertatis a coactione.attendit᷑ ſeru/

tus cõditionis.e qua dicit᷑ Roma.vij. Seruus wo

catus es.nõ ſit tibi cure.ſed ſi potes liber fieri.magis

vtere.Hec autẽ ſeruitꝰ attendit᷑ in coartatione liber/

tatis a coactione non q;tum ad intcrioꝛem motũ w⸗
lũtatis que cogi nõ poteſt.ſed qᷓtũ ad exterioꝛẽ AUnꝭ
et ſeruitꝰ introducta fuit in hoc ꝙ vnus alterum vi/

cit ⁊ ſeruituti ſue addixit.vt nõ liceat facere cõtrariũ

eius qdð ipſe mãdauerit.Cum ergo triplex ſit ſeruitꝰ.

vna habet oꝛtũ ab altera.nam nõ eſſet ſeruitus pene

niſi pᷣceſſiſſet ſeruitus culpe.nec ſeruitꝰ cõditiõis ſub⸗

ſequerck. niſillla vupler pceqeret. cñ 8glicjs regene⸗

,/

2

AXILIII.

ui ratur in chꝛiſto.⁊ efficit᷑ xpᷣianus.liberat᷑ a ſeruitutẽ qui nibi iubent contra deum.ſed nõ compatit᷑ ſeuz
ded peccati.ſᷣ tñ nõ ſic liberat᷑ qͥn etiã poſſibilitatẽ ⁊ ꝓni · dominiũ dyaboli vel peccati ſᷣm illud Math.vj.Mõ
N tatẽ habeat redeũdi in idẽ genꝰ ſeruitutis.⁊ binc ẽ ꝙ potcſtis duobus dominis ſeruire.ideo q;uis redem /
ſaciui Apter cius ꝓmotionẽ a hũiliatõeʒ reliqͥt dñs ſeruitu ptione chꝛiſti eruamur a ſeruitute moꝛtalis peccati.
uizſ te moꝛtis ⁊ cõditiõis.AVAñ ita moꝛiunt᷑ xpᷣiani ſicut ct nõ tamẽ eruimur a ſeruitute cõditiõis vel moꝛtis.
ſchate alij. Et ꝓpter ꝓnitatẽ ad malũ ⁊ ↄcupias militãtes i Queſtio. ij.
bnn mẽbꝛis ex quibꝰ ↄſurgũt bclla ⁊ lites.ita indigẽt regi ¶Etrum religioſi teneant᷑ pꝛclatis obedire in om-
unſn terreno pncipe ſicut ⁊ alie gentes.⁊ ideo nõ ſolũ hm nibus quc nõ ſunt contra deũ: Et q; ſit videt᷑ pꝛimo
dane humanã inſtitutionẽ.ſed etiã ſᷣm diuinã diſpẽſatio/ autoꝛitate domini Matth.xxiij. Super cathedram
iſr niẽ inter xpᷣianos ſunt reges ⁊ pᷣncipes.dñi ſerui.et moyſi ſederunt ſcribe ⁊ phariſei.que dicũt vobis fa/
e ſm diſtinctionẽ poteſtatis ei ſubijciunt᷑ ⁊ tenent᷑ ᷑m̃ cite.ergo ſi dominꝰ ſine diſtinctiõc mandat ꝙ facicn⸗
hhni. plus ⁊ minꝰ.Et hoc ipᷣe dñs dicit Math.xxij. Red/ ga ſunt que dicunt.etiam de malis pᷣlatis.videtur ꝙ;
tonh dite ꝗᷓ ſunt ccſaris ceſari.⁊ q̃ ſunt dei deo. Et aplus.ſ. in omnibꝰ obediendũ eſt eis.Si tu dicas ꝙ nõ intel/
ne⸗ Thim̃.vlti.hoc tocet ⁊ ↄtrariũ pᷣdicãtes cõdẽmnat. ligitur niſi de illis que dicunt ⁊ ad que homo tener
beſſt Ait em̃ ſic. Quicũq; ſũt ſub iugo ſeruitut᷑.dños ſuos per mandatũ legis.contra hoc eſt.quia alibi dicit do⸗/
Aba, dignos omni honoꝛe arbitrent᷑.ne nomẽ dñi ⁊ doctri minꝰ.Qui vos audit me audit.⁊ qui vos ſpernitme
gili na blaſphemet᷑. Si qͥs aũt aliter docet ⁊ non acqeſcit ¶ſpernit. ergo ſi deus in omnibus eſt audiendus.et in
inn ſanis ſermõibꝰ dñi nr̃i ieſu xpᷣi ſuꝑbꝰ ẽ nihil ſciẽs ⁊c. nullo ſpernẽdus.videt᷑ ꝙ pᷣlato a deo inſtituto.a ſuis
e. Et hocipᷣm ꝓbat Roma.xiij.⁊in pluribꝰ alijs locis ſubditis debcat in omnibꝰ obediri. Ztem Col.iij.
8 tocet ⁊ mandat.Et ideo concedendũ eſt ꝙ chꝛiſtiani Filij obedite parẽtibus veſtris ꝑ omnia.ſi filij carna
an ſunt terrenis dñis obligati.nõ tñ in omnibꝰ.ſ̊ in bis les parẽtibꝰ carnalibꝰ debẽt ꝑ oia obedire.⁊ nõ debet
1 ſolũ que nõ ſunt õ deñ.neq; in his omnibꝰ in his qᷓminꝰ eſſe obedientes filij ſpnales patribꝰ ſpnalibꝰ q;
en ſm rectã ↄſuetudinẽ ſtatuta ſũt rõnabiliter.ſicut tri· carnales carnalibꝰ.ergo religioſi debẽt ſuis pᷣlatis in
Ala buta ⁊ vectigalia ⁊ ↄſilia. VUñ rõnes ⁊ autoꝛitates ᷓ omnibꝰ obedire.¶ ¶ Itẽ beatus Benedictꝰ in regula
n boc oſtendũt cõcedende ſunt. ¶ Ad illud qð pꝛimo ſua. Si pcipit pᷣlatus impoſſibile.tentãdũ eſt facere.
bi 55 obijcit᷑ de tex.⁊ glo.xvij. Math. dicendũ ꝙ teytꝰ in erxgo ſi in impoſſibiliꝰobedicndũ eſt ei.multo foꝛtius
mufun telligit de xpo. ꝙ rpᷣs non tencbat᷑ reddere tributũ. in poſſibilibus.ergo in omnibus..¶ Item NHiero.ad
lon de his qͥ ſunt cius imitatoꝛes ꝑfecti.vtpote de aplis. ruſticũ. Pꝛcpoſitũ monaſterij timeas vt dominũ.di⸗
iͤei ꝓ eo ꝙ naturalit erãt liberi.⁊ oia bona tꝑalia dimi/ ligas vt patreʒ. credas quicquid dixerit ſalutare.nec
rch⸗ crũt.⁊? ideo cenſum vel tributũ ab eis reges terre ac maioꝛis iudicet ſententiã cuius eſt officium obedirc.
wnſt cipere non debebant.in alijs aũt xpᷣianis vcl qui ſunt ⁊iuſſa implere dicente moyſe. Audi iſrabel et tace.
kia ſeruilis conditiõis.vel qui abundãt tꝑalibus bonis. Item Hug.de ſancto victoꝛe.Olvdientia eſt vir⸗
mnn illa autoꝛitas nõ bʒ atchligi. Aaiülud qð obijcitur tus que omnia amplectit᷑ iniũcta neceſſario imꝑlen/
ll 6 ꝙ lex euãgelica eſt lex ꝑpfecte libertatis.dicendũ ꝙ; iõ da.niſi obſtiterit impantis autoꝛitas.ergo videt᷑ ꝙ ſi
nunln dicit᷑ lex ꝑfecte libertatis.q; liberat a ſeruitute pᷣuari nõ obedit in omnibꝰ.non babet veram obedientiaʒ.
gs catiõis.ſiue etiã a ſeruitute legis.dum in ea dat᷑ ſprts exgo ſi tenet᷑ babere veram obedientiã.tenet᷑ in om/
nan. charitatis.qui ẽ ſpũs libertatis ſᷣm id qð dicit aplus nibus obedire. Si⸗ videt᷑ ratõe.ſicut homo vouet
rlbe NRo. viij. Mõ ecehiſlis in ſeruitutis iteꝝ in timoꝛe paupꝑtatẽ ⁊ continentiã.ſic vouet obedientiã.ſed qui
npt ſ ſpm̃ adoptiõis filioꝝ.⁊ ideo ex hoc non ſequit ꝙ q vouet cõtinentiã tenet᷑ abſtinere ab omni coitu. ⁊ qͥ̃
unc eſt ſub lege cuãgelij. ſit liberatꝰ a ſeruitute terreni v· voucet pauꝑtatẽ tenet᷑ renũciare omnibꝰ tempoꝛali/
p 32 minij. ¶ Ad illud qð obijci᷑ ; charitas oĩavnit ⁊ cõ bus. ergo qui vouet obedientiã tenct᷑ obedire in om⸗
hinn mune facit. dicendũ ꝙ boc verũ eſt ꝑ quãdam ptici/ nibus quc ſibi iniũgunt᷑.ergo ſicut aliquis iudicatur·
W pationẽ.ᷣ nõ eſt verũ ꝑ dominij autoꝛitatẽ. oẽs etiaz ꝓpꝛietariꝰ ſi vnũ ſolũ punctũ habeat.ſic debet iudica- Oο ρα ιN
n 4 vnit. hoc eſt ſ̃m affectionẽ nõ ſᷣm gradus ⁊ dignita ri inobediens ſi vnũ ſolũ pᷣlati verbũ ꝑtranſeat.ergo
uiſe tis indiſtinctionẽ. nã in coꝛpe xpᷣi magna eſt mẽb:oꝝ ei tenet᷑ obedire ĩ omnibꝰ.¶ Sed S Jaco.v. Obedi
ns diſtinctio. qᷓuis qᷓtum ad ↄfoꝛmitatẽ affectionũ ma/ re o deo magis q; hmibꝰ. in aliqᷣbꝰ tenemur
ti⸗ z8 gna ſit vnio. ¶ ¶d illud quod obijcit᷑ ꝙ abſoluit lex ohedire deo ĩ qͥbꝰ nõ tenemur obedire hoibꝰ. videt᷑
tee euãgelica ab onere legis moyſaicc. ergo multo foꝛtiꝰ ꝙ nõ tenemur obedire pᷣlato i omibꝰ. ¶ Itẽ Berñ. in
. a lege bumana.dicendũ ꝙ nõ eſt ſile.qꝛ lex iſta legem li. de diſpẽſatiõe ⁊ pᷣcepto.Subditꝰ nec lirca ꝓmiſũ
br⸗ iſtam implet ⁊ euacuat tanqᷓ vcritas figuram.nõ ſic eſt inbibẽdus. nec vltra cogendus ꝑ legẽ obedientie.
autẽ eſt de lege inſtitutiõis bumane que multũ adiu⸗/ crgo ſi aliqͥs pᷣlatꝰ pᷣcipiat ei vltra id qð ꝓmiſit.non
uat ad obſeruantiã legis diuine. Vñ ⁊ aplus mãdat videt᷑ ꝙ teneat᷑ ei obedire. ¶ Item pfectio religionis
us rogari ꝓ pᷣncipibꝰ.j.Lhiĩ.ij. vt quietã ⁊ trãquillaz maxime cõſiſtit in pfectiõe obediẽtie.& ſi oẽs religioſi
vitam ſub eis agamus. illud qð obijcit᷑ ꝙ xvpᷣ tencerent᷑ in omnibꝰ obedire. omnes rcligiõcs eſſent
m 59 idco ꝑ ſe redimere wluit vt in pꝛiſtinã libertatẽ redi eslefe ee ſi hoc eſt planc falſum. ergo ⁊cc.
ie erct. dicendũ ꝙ ibi notat᷑ effectus plenꝰ redẽpticois ¶ Item religioſus non tenet᷑ obedire pᷣlato ſuo niſi
ns acte ꝑ xp̃m. ſed tñ illũ effectuzʒ nõ plene aſſequimur ꝑ legem voti.ſed ꝑ legẽ voti nõ tenet᷑ homo ſoluere.
ie⸗ in pñti quouſq; creatura ingemiſcit ⁊ parturit.donec niſi id qd vouit ſpontancc. videt᷑ ꝙ pᷣlatꝰ nõ poſſit
80 liberet᷑ a ſeruitute coꝛruptionis in libertatem gloꝛie ab co ergeenin id qð ꝓmiſit obſcruare.¶Re. dicẽ⸗ 40
W Cl. filioꝝ vei. Unde hic inchoat᷑ libertas a culpa.ſed ibi dum ꝙ alit loquẽdũ eſt de obediciia exigẽda pᷣlato a·
86, 1 ars Pe cõſummabit᷑ libertas a miſcria ⁊ ab omni poteſtate ſubdito religioſo ̃m obedientie ꝑfectionẽ.ð aliter m
vEbumana. Aude non ſequit᷑ ꝙ ſi ſumus empti a xpo. neceſſitatꝭ obligatiõz. Si loqmur de ißa m pfectiõʒ
4. 1R . ꝓpter hoc nõ ſumus ſcrui alterius.qꝛ dominiũñ xpᷣi ſic dicendũ ẽ ꝙ ſicut dicit Berñ. Perfecta obedictia
benc compatit᷑ ſccuʒ dminiũ bomis.in bis maxuime fiuẽ neſcit.⁊ ꝑfectus obcqiẽs nõ ſolũ in his qᷓ modat
ib.

41

42

4 3

49

Li.

—

ſed etiã fupꝛa eam que mãdat pmptũ babet effectãũ

ad ſubiacendũ pᷣcepto pꝛelati.deſiderans illũ imitari

qui humiliãs ſeipᷣm factus eſt obediens vſq; ad moꝛ

tem. Si aũt loquamur de obedientia ᷣm neceſſariaʒ
obligationẽ. ſic habet terminũ ⁊ menſurã iuxta ma/
gnitudinẽ voti emiſſi. Hon em̃ amplius tenent᷑ obe/
dire ſuis pᷣlatis niſi in bis que ꝓmiſerunt dño obſer
uare.⁊ que nõ ſunt contraria anime ⁊ regule ſue.ñ
ſi pᷣlatus aliquid pᷣcipiat qð ſit ſupꝛa votum.ſubditꝰ
nõ tenet᷑ ad illud implendũ.Et ideo concedendũ eſt
q religioſi non tenẽtur pᷣlatis ſuis obedire in omni/
bus.licʒ ſanũ ſit conſiliũ ꝙ in omnibꝰ obediant q̃ nõ
ſunt contra deum.vnde ratõnes que ad ſecundã ꝑtẽ
inducũtur cõcedende ſunt.qꝛ verũ oncucit , A
illud ergo qð pᷣmo obijcit᷑ in contrariũ ꝙ; obediendũ
eſt omnibus qui ſedent in cathedra.verũ eſt de his qᷓ
ad cathedrã ſpectant.⁊ de pᷣceptis legis.de alijs autẽ
non mãdat.Et qð obijcit ꝙ; ipſe dñs dicit. Qui vos
audit ⁊c.dicendũ eſt ꝙ verũ eſt ꝙ loqͥtur de bis que
apoſtoli ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛes mãdant ex pſona chꝛiſti.⁊
ctiã ex autoꝛitate ſibi data.in nlło tamẽ qð dicũt eo/
rum autoꝛitas eſt ſpernẽda.vnde qᷓ;uis nõ teneamur
pᷣlatis in omnibꝰ obedire.tenemur tamẽ nullũ man/

datũ eoꝝ ſpemere. Ande dicitur in iure ꝙ ſententia
paſtoꝛis ſiue iuſta ſiue iniuſta timenda eſt. d ills

quod obijcitur de verbo apli. Filij obedite ꝑ omnia
parẽtibꝰ.dicendũ qꝙ ſi intelligatur de his que ſpectãt
ad mandatũ diuinũ.pᷣceptum eſt. de alijs aũt moni/

tio eſt nõ pᷣceptum. Ad illud verbũ beati Ben edi

cti ⁊ Hiero.⁊ Hug.dicendũ ẽ ꝙ nõ loquũtur de obe/
dientia ſᷣm obligationẽ neceſſitatis.ſed ſᷣm ꝑfectiõeʒ
charitatis. d illud qð obijcitur ꝙ ſicut homo w/
uet pauꝑtatẽ ⁊ cõtinentiã.ita vouet obedientiã.di/
cendũ ꝙ ſic.⁊ nõ ſic. Sic quidem in boc ꝙ aufert ſibi
ꝓpꝛie volũtatis dominiũ. Mon ſic aũt qꝛ nõ artat ſe

ad faciendũ niſi ea que ĩ regula expꝛeſſa ſunt. Et qm̃

in omni religione ꝑfectiõis ſimpliciter cõtinetur re-
nũciatio q;tum ad opus carnis.⁊ qtum ad opus ꝓ⸗
pꝛietatis.vel in ſpeciali vel in cõmuni.nõ ſic aũt pꝛe/

cipiñtur oĩa que poſſunt pcipi.ideo nõ ſic artatur ad

obedicndũ in omnibꝰ ſicut ad renũciandũ omnibus

NRatio aũt huiꝰ eſt qꝛ poſſibile eſt alicui renũciare ꝓ/

pꝛietati.? ctis ſatis facile maxime vbi eſt ioffeffio ba
bita in cõi.ſed obtemꝑare omnibus que dicũtur boc

nõ tm̃ eſt nõ facile imo etiã impoſſibile.⁊ ideo fines

ponũtur ꝓmiſſioni obedientie.nõ ſic ponũtur pmi,⸗
ſioni pauptatis vel etiam caſtitatis. Ande in regula
lati Franciſci ſimplicit᷑ p̃cipitur q illius regule p/

feſſoꝛes nihil oino habeãt ꝓpꝛiũ ſuꝑ terrã.ſimplicit
etiã pᷣcipit᷑ ꝑpetuo cõtinere.non ſolũ actu. ſed etiam
a ſuſpecto cõſoꝛtio ⁊ cõcilio mulierũ.ſed nõ ſimplicit
pᷣcipitur ſuis pᷣlatis in omnibꝰ obedire.ſed in omni⸗

bus que ꝓmiſerũt dño obſeruare.⁊ nõ ſunt cõtraria

anime ⁊ regule ſue. Meſcio ſi ad aliqð iſtoꝝ votoꝛuʒ
quiſq; ſciat plus addere.i hoc e:go ꝑfectõis culmine.

cõgruũ eſt pdicte q̃ſtiõis termiare ſermonẽ. Si cui
aũt aliter videt᷑ (⁊ foꝛtaſſis melius) in huiꝰ queſtio/

nis determiatõne.ĩmo explanatiõe duoꝝ libꝛoꝝ pꝛe/

cedentiũ ⁊ etiã duoꝝ ſequẽtiũ nõ inuideo.ſed hboc ro

go.vt ſiquis aliquid i hoc opuſculo inuenerit app:o⸗

batione dignũ.agat gratias deo largitoꝛi bonoꝝ. In

alijs vᷣo locis vt inuenerit vel falſum. vel dubiũ.vel
obſcurũ.ſcribentis inſufficientie benigne indulgeat.
qui abſq; dubio (teſte cõſciẽtia)vera.apꝑta.⁊ cõia di/
cere cõcurrũt.Quicqͥd em̃ ſit de verbis q̃ folijs com-

ꝑant᷑.hoc ſummoꝑe attendendũ.⁊ in inqͥſitione q̃li/

bet ẽ obſeruandũ.ne quis adeo letet᷑ ĩ ſententia oꝛis
ſui.⁊ ſic ei inbereat.vt oꝛis alieni vᷣba deſpiciat.aſpi/

ciens ea oculo minꝰ ſano.⁊ ſic ꝑ tumoꝛẽ ⁊ liuoꝛẽ ſibi
veritat aditũ pᷣcludat.⁊ de numero hoꝝ ſit de qͥbus

dicit aptus.ij.Lhim̃.iij.ꝙ ſꝑ ſunt diſcẽtes.⁊ nũq; ad
ſciẽtiã vitatis ꝑueniẽtes.qdð auertat deꝰ ab oibꝰ inq‚
ſitoꝛibus veritatis. Hanc aũt veritatẽ infatigabilit

querere.infallibiliter inuenire. inamiſſibiliter appꝛe/

hendere ⁊ tenere cõcedat nobis ille qui eſt via.veri/
tas.⁊ vita.qui cuʒ patre ⁊ ſpũſancto vnũ exiſtens in
cſſentia.⁊ ab eis diſtinctus in ꝑſona.hominẽ rectum
fecit.qui ſe infinitis queſtiõibus imiſcuit ſᷣm ꝙ ſeri⸗

es manifeſtat duoꝛum pᷣcedentium libꝛoꝛum. cui eſt
omnis bonoꝛ ⁊ gloꝛia.laus ⁊ imꝑiũ.ꝑ infinita ſecula

ſeculoꝛũ.Amen.

Einis ſecũde partis bonauẽture cum textu ſen⸗
tentiaru.

- E

☛ ☚

Hꝛdo queſtionumdi

ui Bonauenture in ſe

cundum libꝛum ſententiaꝝ.

iſtinctio pꝛima.
Atrũ res habeant pꝛincipin cauſale. q.j. 3.
Atrum babeant pꝛincipiũ iniciale. q. ij. b.
Vtrum res pꝛoducte ſint in eſſe a pluribus pꝛinci/
pijs. q.ſ. c
Aerum illud pduxerit omnia a ſeipſo aut mediante
glio. q.ij. d.
Vtrũ creatio dicat mutatõesʒ aliquua. q.ꝗj.e.
Atrũ creatio dicat aliquid mediũ inter creatoꝛcʒ et
creaturam. q . ij. f.

Vtrũ a pꝛimo efficiente debuerit vel potuerit eẽ reꝝ

multitudo. q.. g.
Atrũ hec diſtinctio debeat eſte in vniuerſo. q. ij. b.
AVtrũ vel diuina gloꝛia vel voluntas nfa ſit finis pᷣn

cipalioꝛ ↄditionis rern. q. .i
Atrũ natura ſpũalis dignitate nature pᷣcellat ↄpoſi
tam ex ſpũali ⁊ coꝛꝑali. q.ij.k.
Vtrum ſpũᷣs angelicus differat ab anima rõnali ſpe
cie.an tm̃ numero. q. .l1.
Atrum angelus et anima differant eſſentialiter ꝑ B
quod eſt vnibile.
i. ij.
Atrũ ſpũalia bẽant menſurã 5pꝛiam. q. . 3
AVtrũ ſpnalia hẽant menſurã vnã ꝑ eẽntiã. q.ij.b.
Vtrum ſpũalia habeant menſuraʒ ꝑmanentem vel
ſucceſſiuam. q.iij. c.
Atrũ euũ pᷣcedat tpᷣs aliq̃ pꝛioꝛitat᷑t genere. q.j.d.
Atrum inter tempus ⁊ euum ſit aliqua mẽſura me/

ia. q.ij. e.
Vtrum ſpirituales ſubſtantie 2 coꝛpoꝛales ſint ſiml
create. q.iij. f.
Atrum celũ empyꝛeum ſit. ⁊⁊ ſi ſit cuiuſmodi nature
it. q. j. g.
Atrũ empyꝛeũ influat in bec inferioꝛa an nõ.q.ij.h.
Atrũ loci coꝛpalis ſit locare angelos. q. .i.
Vtrum vnus angelus ſimul ⁊ ſeme ſit in pluribꝰlo
cis. an tm̃ in vno. q. ij. k.

AVtrũ ſit in loco imꝑtibili ſiue punctali. q.iij.l.
Atrum plures angeli ſint ſimul i in eodem loco pꝛi/
mo. —
Atrũ angelus ſit 5boſn. ex diuerſ is naturis ſcʒ ex
materia ⁊ foꝛma. q.j. a.
AVtrum eadein ſit materia in 4 palibus ⁊ coꝛꝑalibꝰ
p eſſentiam. q. ij. b
Vtrũ materia ſpũaliũ ⁊ coꝛꝑaliũ ſit vna m nume/
rum. aut m vnitatem aliam. q. iij. c.
AVtrũ in angelis ſit mera diſcretio ꝑſonalis. q.j.d.
Atrum pꝑſonalis ꝓpꝛietas ſit in angelis accidentaliſ

vel ſubſtantialis. q. ij. e
Atrum diſcretio ꝑſonalis ſit a pte pꝛincipij foꝛma/
lis vel materialis. q.iij. f
Atrum deus fecerit ipſum malunm. q..ij. g.
Atrũ angelus in pꝛimo inſtanti ſue creatõnis fuerit
malus actu ꝓpꝛie voluntatis. q.ij. b.

Atrũ angelꝰomia creata qᷓ cognoſcit cognoſcat per
ſpẽs innatas.an aliq̃ ꝑ ſpẽs acquiſitas. q.j.i.
Atrum angelus ꝑ cognitionem naturalem diumnaz

q· ij. m.

.:iiij. m.

eſrentiam cognoucrit in ſeipf⸗ 4 ſine om̃i medio et

creature amminiculo. q.ij. k.
Atrum angeli dilectõne naturali dilexerũt deum p/
pter ſe ⁊ ſuꝑ ommfia. q.j.l.

Atrũ angelus naturali dilectione magis diligat ſu⸗

perioꝛẽ.an par ulferionem. q.ij. m.
Di.iiij J.
Atrum angeli aelli ſint in beatitudine ſiue in glo⸗/
ria. q.ſ. 4.
Atrum angeli creati ſint in gratia. q.ij. b.
Atrum aliquibꝰdata ſit future gloꝛificatõnis pꝛeſci
entia. q. . c.

Vtrũ malis anglis reuelari potuit ſuꝰcaſus .q.ij.d.

Atrum angeli habuerũt cognitõnem matutinaʒ in

ſua creatõne. q. ſ. e.
Atrum in angelis ſit cognitio veſpertina ꝑ gloꝛifica
tionem. aij.f.

¶ Hi. v.
Atrũ lucifer peccaucrit peccato ſuppbie. q.·ſ. a:
Atrũ lucifer appetierit deo equiparari.
Atrũ angli mioꝛes peccauerũt pctõ ſupꝑbie. q.j.c.
Atrum peccatũ minoꝝ angeloꝝ oꝛdineʒ habeat ad
peccatum luciferi. q.ij. d.
Atrũ ↄuerſio beatoꝝ angeloꝝ ad deuʒ fuerit vtute
nature vel auxilio gratie. q. j.e.
Atrum in bonoꝝ ↄuerſione meritũ Cuat pꝛemiũ
vel pꝛecedat. — ¶ .. ij.f.
HBi vj.
Atrũ lucifer fuerit de ſumo oꝛdie zgdor ⁊c. q.ſ. ꝗ.
Atrum minoꝛes angeli lapſi ſint de omnibꝰ oꝛdini/
bus vel non. q.ij. b.
Atrũ ceciderũt in infernũ q;tum ad locũ. q.ſj.c.

Atrum ceciderũt in infernale ſupplicium. q.·ij.d.
Atrũ inter eos ſit oꝛdinum diſtinctio. q. j. E.
Atrũ i inter angelos malos ſit pᷣlatio. q.ij. f.

i. vij .

Atꝝ iĩ demonũ volũtate ſit poſſibił rectificatõ.q.j.a.
AVtrñ ſit in eis male voluntatis ↄtinuatio. q.ij.b.

Atrum ſit in eis male voluntatis intenſio. q.iij.c
Atrum ↄfirmatio mutet libe.ar.ita ꝙ ſit aliud ante
oↄfirmatõnem aliud poſt. q. . d.

Atrũ obſtinatio tollat demonibolibertat vſuz. q. ij.

Vtrum ↄfirmatio vel obſtinatio.diminuat libertai

dominium. q. iij.

Atrum cadat in demonibus deceptio ſiue erꝛoꝛ cir/

ca pꝛeſentia. q..ſ. g.

Atꝝ in demonibꝰ? cadat obliuio circa pᷣterita.q·ij.h.
Atrũ in demonibus ſit pᷣcognitio q̊ͥ ad futura.q.iij.i
Atrum omnis foꝛme inductio ſit a creatoꝛe.an aliq̃

ſint ab agente creato vel ꝑticulari. q.ſ. K

Atrum veraꝝ foꝛmaꝝ inductio poſſit eſſe a ſpiritu
maligno. gq.ij. l.

Atrũ aliquis poſſit vti miniſterio demonũ in facien
q. iij.m.

dis miraclis abſe Eto.

Utrũ angeli habeãt Tospord nãliter ſbiv vnita. q. j.a.

Atrũ angeli aliqñ aſſumant coꝛpa. q.ij.b
Atrum illud coꝛpus habẽeat veram foꝛmam coꝛpo⸗
ris humani. q. . C.

Vtrum coꝛpus illud qð aſumit angelus fiat de ma
teria celeſti an elementan. g. j. d.
Atrum angelus in coꝛpe aſſumpto exerceat opera/
tiones anime vegetatiue. q. . .
Atrum angeli in aſt⸗ umptis coꝛꝑibus hẽant gF.α

q. ij. b.

—

ciones puenientes potentie ſenſitiue. .ij.f.
Atrum demones poſſint babitare in coꝛpoꝛibus hu
maniiis.. q.. g
Atrũ demones illabi poſſint animabus. q.ij.h.
Altrum demon poſſit ſenſus illudere. q.iij. i.

UVtrũ demon poſſit cogitatõnes immittere. q.iiij.R

Atrum demones poſſint malas affectiones impꝛi/

Atrum demones poſſint ſcrutari ſecreta noſtre con
q. xj. m.

i. ix. S
Atrũ angeli diuerſoꝝ oꝛdinum ſint diuerſaꝝ ſpecie

rum e naturamm..—
Atrum diſtinctõnis angelicoꝝ oꝛdinuzʒ pꝛincipalis
cauſa ſit a natura vel gratia. gq. j. b.
Atrũ ſᷣm maioꝛem capacitatem naturaliũ dent᷑ an/

gelis a deo maioꝛa dona gratuita. q.iij. c.

Atrũ vnuſquiſq; oꝛdo ab eo denominat᷑ qð plenius H 4g.. fſ. g.
Altrum luminaria moueant᷑ in oꝛbibus ſuis moti-

accepit in munere. gagaA. ilj. d.
Atruʒ ad ſingulos oꝛdines angeloꝝ fiat aſſumptio
ſaluandoꝛum. q. v. c.
Atruʒ pᷣlatio que eſt in oꝛdine reſpectu oꝛdinis eua⸗/
cuetur poſt iudicum. q. vj.
Atrum ſit ſtatus in nouenario.an ꝓtẽdat᷑ numeruſ
vſq; ad denarium.,.g q. vij. g

AVtrũ in angelis oꝛclo ↄpatiat᷑ ſccũ eq̃litatẽ..viij.b.
Atrũ alijs ſubſtantijs ratõnalibꝰq; angelis cõpetat

ꝑ oꝛdines diſtingau.

AVtrũ boni angeli mittantur. q. .a.
Atrũ omniũ angeloꝛum ſit mitti. gq. ijj b.
Altrũ mittant᷑ ad accendendũ nrm affectũ. q.j.c.

Atrũ angelus mittat᷑ ad illuminandũ noſtrum in/

cellectaamm. ꝗq.ij. d.
Atrũ locutio angeli idem ſit qð eiꝰ cognitio. q.j.e.
Atrũ eadẽ locutio ſer eẽ a deo ⁊ angelo. q.· ij. f.

Atrum angeli deputari debuerint ad cuſtodiam hbo

„ minis lai. gq. ſ. 4.
Atrum opetens fuerit angelum deputari ad bomi/
nis conditi cuſtodiam. q.ij. b.

Atrum aliquis angelus deputatus fuerit ad cuſto

diam chꝛiſti. q.iij. c.

Atrum angelus ꝓpter noſtram obſtinatõnex ſubtra

hat cuſtodie ben eficium. q.j. d.

Atrum ex beatificatõne cuſtoditi angelo cuſtodien

ti amplificetur gaudium. ꝗ. ij.
Atrum angelus cuſtodiens in damnatõne cuſtodi⸗/
ti incurꝛat aliqð detrimeutum. q.iij. f.
AVtrum materia coꝛpaliuʒ creata ſit ĩ oĩmoda poſſi/
biliteet.
Vtrum materia illa ꝓducta ſit in perfecta actuali/
tate. ij

— . “” gq. ij. b
Atrum materia illa coꝛꝑalium ſit creata ſub aliqua

foꝛmaꝛ um diuerſitate. q.iij. c.

Vtrum celeſtium ⁊ terꝛeſtriũ vna ſit materia q;tum

ad eſſe. , q.. j.
Atrum illa materia ꝓducta fuerit in die.an añ om/
nem diem. q.ij. e.

