ↄſiderauerũt.iõ diuiſiones oꝛdinũ in ipſis diuerſimode aſſignauer̃t.ſᷣ cũ vtrũq; eoꝝ ſił nõ poſſit eẽ verũ.ſ.
pᷣncipatꝰ ſit de media hierarchia ⁊ infima.⁊ ſit vtutes.qn ↄfundant᷑ hierarchie ⁊ oꝛdines.q qdð iſtoꝝ ſit ve
riꝰ ⁊ cui magis innitẽdũ ſit:Et dᷣm ad G.q mag innitẽdũ ẽ dicto dyo.tũ qꝛ ipe didicit ſicut dẽ a paulo ⁊ tra
didit ſicut audiuit.tũ qꝛ greg.iĩ ↄfirmatõe eoꝝ qᷓ de bac mã dicit.ipᷣiꝰauẽtẽ inducit.tũ etiã qꝛ ſicut ex pᷣdict pʒ.
dyo.diſtinctionẽ hierarchiarũ ſumpſit penes ea qꝗ̃ ſt ipis angelicis ſpiritibꝰintrinſeca ⁊ eẽntialia. ⁊ iõ ſic oꝛcli
nes diſtinxit. ſicut habẽt collocari in celis. Gꝛeg. vo plus penſauit opa ⁊ officia. ⁊ iõ ſic diſtinguit m ꝙ plus
põt valere ad eruditionẽ nrãm.nec vnꝰ gdicit alteri.nec verbũ alteriꝰretractat.ſ aliũ modũ diſtinguẽdi aſſi
gnat.tũ ꝓpter diuerſitatẽ ↄſideratiõis in pꝛincipio.tũ ꝓpter diuerſitatẽ ↄſideratiõis in fine.

D intelligetiã pᷣdictoꝝ ⁊ eoꝝ qᷓ̃ mr dicit ĩ li
ſa Rtera. vt vis inqſitiua ꝓcedamꝰ.circa oꝛdineʒ
angeloꝝ qᷓrunt᷑ nouẽ. Pꝛimo q̃r de oꝛdinibꝰ

in ↄpꝑatione ad nam ſubſtratã. Scdo in ↄpatiõe ad

cãm ↄpletiuã.Tercio in cõpatiõne ad diſpõnẽ pᷣam
bulã. Quarto qᷓr qᷓtum ad noiationẽ. Quinto ꝙᷓtuʒ
ad reꝑationẽ.Sexto qtũ ad pᷣlatiõis euacuatiõem.

Septimo q;tũ ad nũerũ.Octauo in ↄpatiõe ad ſuũ

oppoſitũ. Hono ⁊ vltimo in ↄpatiõe ad diſpatũ.

9

Beon o .
Oc oꝛdinibꝰangeloꝝ in ↄpatiõe ad naturã ſbſtratã

vtrũ.ſ.angeli diuerſoꝛũ oꝛdinũ ſint diuerſarũ ſpẽꝝ ꝑ
naturã:Et ꝙ ſic vr. Multiplicatõ angeloꝝ maxime
manifeſtat diuinã potẽtiã.⁊ ſapiam.⁊ boĩtatẽ.⁊ ma
ioꝛ multiplicatio ſpectat ad maioꝛẽ manifeſtatõneʒ.
maioꝛ ẽ multiplicatio q̃ ẽ ̃m nũerũ ⁊ ſpẽm.qᷓ; q̃ eſt
ſolũ ᷣm nũerũ.̊ᷣ in angeł repit᷑ vtraq;.g angelꝰ dif/

fert ab angelo ᷣm ſpẽm.ſ differt maxie angeli diuer

ſoꝝ oꝛdinũ.g vꝛ ꝙ diſtinguant᷑ ſᷣm ſpẽm. Itẽ an/
Beſt diuerſoꝝ oꝛdinũ magis differũt qᷓ; angeli eiuſdẽ
oꝛdinis in ſimplicitate qdð ẽ pᷣmũ attributũ. pari rõ
ne ⁊ in ꝑſonalitai diſtinctiõe. cũ angeli eiuſdẽ oꝛdi
nis differãt nũero.angeli diuerſoꝝ oꝛdinũ differunt
plus qᷓ; numero.ſed maioꝛ dr̃ia q; ea q̃ ẽ ̃m numerũ
nõ eſt niſi ea qᷓ eſt ̃m ſpẽm. ⁊c. Si tu dicas ꝙ diffe
rũt magis aliqua dꝛñtia accidẽtali.ſicut aq̃ diuerſoꝝ
fontiũ magis qᷓ; aqᷓ eiuſdẽ fontis.Obꝛ õj hoc.qꝛ ma/
gis differũt in ſimplicitate eẽntie.ſᷣ ſimplicitas eẽn/
tie nõ eſt accñs angelo.cũ nullo mõ poſſit intẽdi ⁊ re
mitti in eodẽ angelo.ſᷣ eẽntialis ꝓpꝛietas.& facit eẽn/
tialiter differre. idẽ qð pᷣus. ¶ Itẽ h̊ videt᷑ a ſili.cũ
ſint tria gña viuẽtiũ.ſ.vegetabilin.ſenſibiliũ.intelle/
ctualiũ.in genere eoꝝ q̃ viuũt vita vegetabili ẽ ponẽ
diuerſitatẽ nõ ſolũ ᷣm numerũ ſ̃ etiã ſᷣm ſpẽm.ſicut
in plant.⁊ ſiliter in genere eoꝝ q̃ ꝑticipat vitã ſenſi/
bilẽ.ſicut in aialibus.& pari rõne in his q̃ ꝑticipãt vi
tã intellectualẽ.ſicut in angelicis ſpiritibus.ſi gc ibi
dria ſm ſpẽm.cũ maxime attẽdat᷑ angeloꝝ dr̃ia ĩ di/
uerſis oꝛdinibꝰ.ptʒ ⁊c. ¶ Itẽ ſicut coꝛpa luminoſa

ſua varietate decoꝛãt celũ.⁊ tñ ſunt oia luminoſa.ita

angeli ſuo mõ decoꝛãt empyreũ.vñ dicũt᷑ aſtra matu
tina Job. xxxj. celi lumiaria differũt ſpẽ nõ nume-⸗

ro ſolo.qꝛ hñt oꝑatiões ⁊ impᷣſſiões oino diuerſas ?

ſpãlẽs. pari rõne ⁊ angli qͥ fũt oꝛnatꝰempvrei.iCõ
tra. Omne qð ẽ ꝓcul ab oꝛigine diſpgit᷑.⁊ qd appꝛo/
ximat᷑ oꝛigini colligit᷑ ⁊ vnit᷑.ſicut pʒ in numeris.pʒ

,—„

etiã in lumie ⁊ in alijs.ſᷣ angeli ſunt ꝓximi cãe oꝛigi/
nali oim.ſ.deo.g̊ debent habere vnitatẽ.ſᷣ nõ pñt vni
ri im numerũ. debent ſᷣm ſpẽm cõpletã. Itẽ cõ/
tingit reꝑire ſpũalem ſiue rõnalẽ nãm ↄiunctam ⁊ ſe
ꝑatã.ſed cõiuncta nõ eſt niſi vniꝰ ſpeciei.ᷓ nec ſepa/
ta. Si tu dicas ꝙ hoc venit ex ꝑte coꝛpꝑis.hoc nibil ẽ.
qꝛ nõ anima ꝓpter coꝛpus ſ̃ coꝛpus ꝓpter animã.Et
iteꝝ.qͥd impediret coꝛpa ſᷣm ſpẽm diuerſa fuiſſe fa⸗
cta ab initio.ſi ↄgrueret ſpũs rõnales eẽ ſᷣm ſpẽs di/
uerſos.¶¶ Itẽ angeloꝝ multitudo facta ẽ ad illiꝰ ci‚-
uitatis plenitudinẽ ⁊ decoꝛc.ſᷣ in illa ciuitate maxie
attẽdit᷑ vnitas ⁊ nexus ↄfoꝛmitas. cum pfoꝛmitas
vniꝰ nature faciat cõnexionẽ in charitate ip̃am ad
iuuet. pter qdð etiã ſancti dicũt.deꝰvoluit nõ tĩ ho/
mines facere ſiſes.ſᷣ etiã om̃es hoĩes ex vno bomie.
8D videt᷑ ⁊c. ¶ Otẽ angelica nã eſt caput vniuerſi. er/
S . caput ſit rõne ſpẽi.nõ vniꝰindiuidui.⁊ caput ⁊
ſtatꝰ dʒ eſſe in vno ſicut archa cõſũmmata eſt in cu/
bito. &̊ maxima dʒ eẽ vnitas.ã ⁊ ᷣm ſpẽm. ¶ Itẽ rui
na angelica reꝑat᷑ ꝑ hoieʒ qͥ ẽ idẽ ſpẽ.ſi g̊ cõpetent᷑ ⁊
cõgrue reꝑatur.videt᷑ ꝙ oẽs ruentes fucrũt vniꝰ ſ
ciei.ſᷣ de quolibet oꝛdine ſunt lapſi.ᷣ oẽs eiuſdẽ ſpei.

Re. dm qꝙ circa boc duplex ẽ opinio ⁊ vtraq; p'/6

abilis. Ana eſt ꝙ in angelis eſt diuerſitas ſᷣm ſpem
⁊ etiã ſᷣm genera ſubalterna.vt bierarchia ſit q̃i vnũ
genus.⁊ oꝛdines tres faciãt ſpẽs.⁊ ad boc ponẽdum
moti ſunt ꝓpter diuine bonitatis oſtenſionẽ. tũ ꝓpt
ſimile in alijs creaturis.tum ctiã ꝗpter gradus reper
tos in ipſis angelis.Cũ em̃ angeli eiuſdẽ oꝛdinis ali/
quo modo ſe excedant. videt᷑ ꝙ angeli diuerſoꝝ oꝛdi
nũ ⁊ hierarchiaꝝ adeo ſe excedãt ꝙ etiã habeãt i ſpe
cie ⁊ genere diuerſitatẽ. Alia poſitio ẽ ꝙ angeli om̃s
ſunt eiuſdẽ nature.tũ ꝓpter vnionẽ illiꝰciuitatis.tuʒ
VYpter vniuerſi pfectionẽ. Licet aũt vtraq; haꝝ poſi/
tionũ habeat ꝓbabilitatẽ.qꝛ ꝑ ſcripturã nõ inoteſcit
nobis diuerſitas oꝑationũ.Et videt᷑ ꝙ illi qͥ aggreſ⸗
ſi ſunt hanc materiã determinare (ſicut dyoniſiꝰ) di⸗
uina inſpiratiõe cognouerint ⁊ officiuʒ ⁊ naturq.et
ipi dicũt ꝙ oia q̃ ſunt cã oꝛdinũ in oibus repiant᷑.li/
cet magis excedenter in vno.videt᷑ magis theologi
ca ⁊ pꝛobabilis poſitio niſi occurrat manifeſta auto
ritas in ↄtrarium.ꝙ omnes angeli ſint eiuſdem ſpe/
ciei.ſicut ⁊ omnes homines.⁊ quemadmodũ in ho/
minibus ſunt gradus ⁊ oꝛdines.⁊ quo ad naturaliã.
⁊q̊ ad officia ↄmiſſa ſiue dignitateſ.⁊ q̊ ad gratuita.
ſalua tamẽ vnitate ſpeciei.ſic intelligenduzʒ eſt in an

gelis. Ande dcedẽde ſunt rõnes a hãc ꝑtẽ inqucte.

ſorfentfof
. NCrſiai
moqoernit
ſlefmnſitne⸗

Lofenesale

trortuego
tpnnscin
ihesſincin
ntſene⸗
piiecel
erie reni
ſafroniſca
—
tiſticznetu
Eilornitſornita

ſ
Puſnſina
rwdage
ulin Sap
tittcligicaame
ſbtögong
ſiinerordoue⸗
Nſpiroſtuei
ſigeesutnn
tm. Nequeri
toſpe:ondn
rbllſnigen
fübuthge
uummcdics
Kkifritgieni
ſͤchenchün
oinſtug,
Nrhdfntane⸗
trulenlecae
ſint hen
iſintin
Auttan
eplubotoi
ſtitung
iſatnit

ſe
immni
NeMäzſotit
maigei ſdis
minin,inen
mmi hca tun
1ecgshenni
hendurt iit⸗
onalescifnſi,
tucofamiut
in la dumti
itas Fanynt
nchunmin
cht NMrdͤi
boia tnin
ſckchr nn/
Mciſimn 4t.

Sefrtin ſdi

ifil ien
Nenm irit
gicnmotimg,
tuciirſt
thertultin
Stuluphi
loſni ti
pergeſ
loucktelnsl
Anoſr
tciinei,
D
wpilituns
teftg

S Se

Di.

7a lud qd obi de manifeſtationé. dm q; dey n

ifeſtat bonitatẽ niſi ſaluo oꝛdine ſapientie oꝛdi

uantis mundum.et ſalua ꝓpꝛietate nature.ſimiliter

ſalua condecentia et perfectione ciuitatis ſuperne.
Quoniam igitur creatura cõpletioꝛ in mũdo dat ei

conſummationem.ideo vna cſt in ſpecie. Rurſus.qꝛ
ſupᷣmũ ⁊ optimũ angeli( qʒ eſt deifoꝛmis intellectꝰ)
vnꝰ ẽ.nec bʒ ↄiunctionẽ cũ inferioꝛi.iõ natura ange

lica debʒ eẽ vna. Rurſus.qm̃ illa ciuitas dʒ eẽ vnica
⁊ pfecte reſtaurata.iõ dʒ cẽ vna.⁊ be rõnes pñt aſſig
ri ſuo mõ circa hoies.Si qͥs aũt vellet ꝑ hoc oñdere
ꝙpboies ⁊ angeli eẽnt vniꝰſpẽi.dicemꝰ ꝙ angeli non
cõiungũt᷑ hoibꝰ vnitate nature. obſ. gi bñficẽtie.
bõ ſily angelo.qꝛ ille iſtũ adiuuat.iſte illũ repat.qð ñ
eẽt ſi eſſent eiuſdẽ naturc.⁊ iõ vtrũq; ↄuenit ciuitati
8 ſuone. (A

tẽſio ⁊ remiſſio ſm ꝗpꝛictates inſepabiles nõ varit

ſpẽm ꝑ ſe.⁊ ſi aliqũ cõcomitẽt᷑ diuerſitatẽ ſpẽi in his

foꝛmis qᷓ ↄcernũt diuerſaʒ mixtionẽ elemẽtoꝝ.q̃ at/

tẽdit᷑ ̃m q̃litates actiuas.ſicut dẽ calidũ in qᷓrto gra
du differre a calido in pᷣ̊.ſimpłr tamẽ loq̃ndo nõ ha/
bet veritatẽ.qð ptz.qꝛ maioꝛ ẽ intẽſio ⁊ gradꝰ in gra
tijs ⁊ pᷣmijs qᷓ; in naturalibꝰ ꝓprietatibꝰ.⁊ tñ nõ diffe
rũt ſpẽ ſᷣ ſolũ accñte.nec valetſ nõ attẽdit᷑ i codeʒ.
nõẽ eẽntial.ſiẽ nec de glia. ¶ Ad illð qð obi ꝑ ſilłe de
alijs viuẽtibꝰ ⁊ de lũiaribꝰ ptʒ rñꝰq nõ ẽ ſile.neci re.
nec in rõne. In re nõ.qꝛ illa habẽt diuerſas oꝑatões
ſpecificatas.nõ ſic angeli. In rõne nõ.qꝛ illa ſunt oꝛ/
Rats ad diuerſas neceſſitates. angeli vᷣo om̃es ad
vnũ pꝛincipale.Rurſus iĩ vita ↄtẽplatiua vnitas.in
actiua multifoꝛmitas.⁊ habitatõ angeloꝝ eſt vnifoꝛ
mis. ⁊ pterea magis iſtat ab vno eſumno ae.
2 neſtiot.i. b
ue ſit diſtinctiõis oꝛdinũ pꝛincipalis cã. vtrũ.ſ. ſit
natura vel a ga:Et a natura vr̃ ꝑ illud qð dicit
mgf' in l̃a. Suꝑioꝛes ſũt qͥ natura ſũt mag ſubtiles
a intelligẽtia ampliꝰꝑſpicaces.& ſi oꝛdo attẽdit᷑ ſᷣm
ſub ⁊ S.vr̃ ꝙ oꝛdo angeloꝝ ſit a natura. E5 diſ.

iij.in exoꝛdio ſue ↄditiõis alij ſuꝑioꝛes.alij inferioꝛeſ

dei ſapia ↄſtituti ſũt.Fᷣ qd hũerũt ab exoꝛdio ſue ↄdi/
tiõis ẽ eis naturale. diſtinctio oꝛdinis ẽ in eis a na⸗
tura. ¶ Itẽ quecũq; deꝰfacit a pᷣmaria ↄditiõe. facit
in mõ.ſpẽ.⁊ oꝛdine.ita ꝙ iſta ſũt naturalia vnicuiq;.
nobiliſſimã creaturã.ſ.angelicã a pꝛincipio ſue cõ/
Aitõis debuit facere in ꝑfecto mõ.ſpẽ.⁊ oꝛdine.ſi ẽ̊ G̊
eſt a natura qð ẽ eis ab initio iditũ.pʒ ⁊c.¶ Itẽ gre
gratũfaciẽtis ẽ vnire ⁊ aſſilare.ſi &̊ qð ẽ pncipiũ vniẽ
di nõ eſt pᷣncipiũ oꝛdinis diſtinguẽdi.vr ꝙ diſtinctio
oꝛdinũ nõ ſit a gra vel a natura.̊ ⁊c. ¶ Con
obr ꝑ diffinitionẽ oꝛdis quã męr ponit in lr̃a. Oꝛdo
eſt multitudo celeſtiũ ſpuuʒ qͥ int ſe aliq̊ munere gr̃e
ſilant᷑.S vr ꝙ; abſq; mũere gr̃e in angelis nõ ſit oꝛdo.

tẽ ſuᷣmꝰ oim oꝛdinũ ẽ oꝛdo ſeraphin.ſᷣ oꝛdo ſe/

rapbin eſt ab eminẽtia dilectiõis ⁊ charitat᷑.̊ pᷣus et

pᷣcipuus oꝛdo ẽ a gra.ſi ̊ oẽs alij ex illo pendẽt.vꝛ

nullꝰoꝛdo in angel ſit ſine dno gre. ¶ Itẽ thꝛoni di

cunt᷑ ſicut dicit Gꝛeg.qꝛ tãta diuinitat gr̃a replẽt᷑ vt
in eis ſedeat deus.ſi &ͤ deꝰnõ dẽ ſedere nec inbabita/
re niſi ꝑ grãm gratũfaciẽtẽ.g oꝛdo thꝛonoꝝ nõ ẽ niſi
agr̃a. pari rõne vr de alijs. ¶ Itẽ deus nõ pᷣfert ho
minẽ boĩ ꝓpter naturalia ſ̊ ꝓpt᷑ merita. ſi diſtinctio

oꝛdinũ eſt ᷣm diui

₰

10 liaß m gratuita.

9* ——

Aillud q obẽ de mag ⁊ minꝰ.dᷣm qꝙ; in/

—

¶ Contra boc

ſpõ ad gliam.ita bona natura eſt diſp m
deus ei qui h amplioꝛẽ grãm.ãplioꝛẽ dat gloꝛiã.ꝗ̊ ei

aecegeationa ns eſt m natura
ßt . dðᷣ. ꝙ ſicut pʒ ex diffinitione
oꝛdinis ð poſits.oꝛdo et ẽ a naturq/⁊ c a gra.ſj a na/

8 “”

RNXKX

tuna tanq́; a pꝛeambula diſpoſitiõe.a gra tanqᷓᷓ a cö⸗

pletiua ꝑfectione.̊ dico de illis oꝛdinibus ſᷣm q̃s at

tẽdit᷑ diſtinctio hierarchiaꝝ in ſupᷣmis ſpiritibꝰ.ſicut
manifeſte apparet ex officio ⁊ actiõe ⁊ noiatiõe ipoꝝ

oꝛdinũ.int᷑ s pᷣeipuus oꝛdo eſt oꝛdo ſeraphin.qͥ no/
minat᷑ ab ardoꝛe dilectiõis.q̃ nõ eſt in angelis ↄſum
mata ⁊ pfecta niſi ꝑ grãm.⁊ iõ ↄcedo ꝙ oꝛdinũ pꝛin/
cipalis diſtinctio nõ põt eẽ a natura /4 illud g qð

obfj in riũ de duplici auẽte mori.ꝙ pꝑ naturã alij ali/

is ſunt ſuꝑioꝛes.dd.ꝙ boc nõ ↄcludit ꝙ oꝛdines ſint
a natura ſicut a cã cõpletiua.qꝛ nõ q̃libet ſuꝑioꝛitas

facit oꝛdinẽ cõpletũ.ſᷣ ea ſolũ in q̃ ↄſiſtit rerũ oꝛdina

biliũ cõplemẽtũ q;tũ ad officiũ ⁊ ſtatũ.¶ Ad il qð

obꝛ ꝙ modus ⁊ ſpẽs ⁊ oꝛdo ẽ a natura.eq̃uocatõ eſt

in oꝛdine.ipᷣe em̃ loqt᷑ ibi de oꝛdine qͥ creatura dẽ oꝛ/
dinata ꝑ ↄpationẽ iſtiꝰad finẽ.oꝛdo vo angeloꝝ attẽ
dit᷑ ̃m pᷣcellẽtiã ipoꝝ oꝛdinabiliũ inter ſe.⁊ Hͥ cõple/
ta nõ eſt inter angelos natura ↄſiles niſi ꝑ dona gra
tuita capacitatẽ nature eleraih Ad illud qd obꝛ
ꝙ gra vnit.& oꝛdines nõ diſtinguit ſiue pficit.d.q;
eſt loqͥ de gra qᷓtũ ad habitũ.⁊ q;tũ ad vſuʒ.⁊ qtum
ad ſtatũ.Et ſi gra gtũfaciẽs vniat ⁊ ↄfoꝛmet q;tũ ad
habitũ.qꝛ oẽs habitꝰqtuiti ſunt in oibꝰ.diſtinguit tñ

ilsstũ ad vſum.⁊ oꝛdinat qᷓ;tũ ad ſtatũ ꝓ eo ꝙ vſus di⸗/

uerſificãt᷑ in diuerſis. ſtatꝰ vniꝰ? in gra eſt excellẽtioꝛ
ſtatu altcriꝰ.⁊ ꝑ̊ ẽ qð facit in hñtibꝰcõſilem grãm.oꝛ

dinẽ. ⁊ Sdũ.⁊ ᷓ̊ mõ eẽ in angelis intelligendũ eſt.

Aueſtio. iij.

—

ioꝛẽ capacitatẽ naturaliũ dent᷑ a deo maioꝛa dona /

tuita: Et ꝙ ſic vr ꝑ illud qd dꝛ Mat.xxv. Dedit vni

cuiq; ſᷣm pꝛiã virtutẽ.ↄſtãs ẽ ꝙ loquit᷑ ibi de dono

ſuꝑaddito nature. ſi ᷣim vᷣtutẽ nature dedit.vr ey ʒ

melioꝛa naturalia. ſũt ⁊ maioꝛa gratuita.¶ Itẽ mar
5 diſ.iij.qui natura magis ſubtiles.⁊ ſapia plus ꝑſpi
caces creati ſunt.hi maioꝛibꝰgr̃e muneribus pꝛediti
ſũut.⁊ hipᷣm dicit in lr̃a. vr ꝙ maioꝛ ga.det᷑ ̃ᷣm ma

ioꝛa naturalia. ¶ Itẽ ad h̊ vꝛ eẽ rõ materie diſpoſite

ad foꝛmã ſᷣm ꝙ digniꝰ⁊ meliꝰdiſponit᷑.deꝰnobilioꝛc
dat foꝛmã. cũ naturalia ſint ſicut diſpõnes q̃dã ad

gratuita.quanto quis hʒ melioꝛa naturalia.tato deꝰ

dabit ei maioꝛa dona gratuita.¶ Itẽ rõ qre deꝰ non
dat hoi grãm eſt.qꝛ hõ nõ accipit.& cũ ipſe ſit ſo ꝓm.
ptus ⁊ ꝑatꝰdona ſua liberaliſſime infundere. ⁊ libe/
ralitas eius ſꝑ excedat oẽm capacitatẽ.vr ꝙ de capa
citate nature nibil dimittat vacuuʒ.qñ quis plene ſe

ↄuertit ad deũ.⁊ ſi G.reſtat ꝙ qui maioꝛa bʒ natura/

lia.cũ maioꝛis gꝛe ſit capax.maioꝛẽ etiã hẽbit grãm.
et h̊ vĩ ſonare vᷣbñ platois dicẽt.q dedit vnicuiq; be
atitudinẽ inquãtũ capax erat. 4 tẽ ſicut gꝛa eſt di⸗
diſpõ ad grãm. ſed

qui hʒ melioꝛa naturalia.dat maioꝛa gratuita.Si tu

dicas ꝙ; nõ eſt ſile.qꝛ gratia meret᷑ gliam.nõ ſic natu

ra grãm.Obijcit᷑ tuc.qꝛ q̃liſcũq; ſit cõꝑatio diſpõniſ

1

—

E tñ verũ eſt. qꝛ gloꝛia pfecte cõplet natur ita æ nul

lus in ea remanet appetitꝰincõpletꝰ.ſi g̊ glia implet
nature capacitate.aut na magis capax mag bẽbit de

głia. aut nõ erit glificata.ſi ꝗ̊ ſm maioꝛẽ capacitateʒ

nature ẽ maioꝛitas glie.⁊ qᷓntitas głie rñdet qᷓntitati

ge.gᷓ pᷣm maioꝛẽ capacitatẽ nãliũ attẽdit᷑ maioꝛitas

Ge. Itẽ finis imponit necitatẽ bis q̃ ſunt ad finẽ.

S natura facta eſt ꝓpter gloꝛiã non econuerſo.ſi ergo

1

2

5

He ippis oꝛdinibꝰqtũ ad diſpõnẽ pᷣambulã.et cũ he
ſit naturaliũ capacitas ⁊ pᷣcellẽtia.eſt qõ vtꝝ ſᷣm ma

minoꝛ

14

15

16 cogit. NA

„ 2
Li 6*

deus pꝛeſciens ⁊ pᷣdeſtinãs facit aiam ad boc & eam
oꝛificet.tãtã dabit ei naturaliũ capacitatẽ.quãtaʒ
ſcit ei eẽ datuꝑ gloꝛiã.aut ſi vltra tribuat᷑.faciet ali/
qͥd ſuſtra,ad IB ẽ falſum. reſtat ꝙ capacitas natu/
re ⁊ qntitas glie ſecũ cõmẽſurant᷑. redit idẽ qð pꝛiꝰ
nera. ccl. j. m datũ ſuũ p̃bet illã diligẽtibꝰ?ſe.
vr ꝙ diſtributio ſapie ⁊ gre nõ pẽſat᷑ ex ꝑte ſuſcipi/
entis pᷣ ex ꝑte dei ↄfereni. ¶ Itẽ poſſibile ẽ eũ qͥ meli
oꝛa hʒ naturalia nihil hẽe de ga.⁊ oĩ tꝑe vite ſue ca/
rere gra.eũ vᷣo qͥ hʒ minoꝛa nalia abundare in gra.q;
ſi B̊ verũ eſt. nõ eſt diſpẽſatio gẽe ſᷣm mẽſurã natu/
raliũ. Itẽ deꝰdat grãm boi ſᷣm ꝙ ſe pᷣpat.g ſi bñs
a naturalia.freqᷓnter ſe meliꝰ pᷣꝑat q; bñs ma/
ioꝛa.g vr ꝙ maioꝛa ſuſcipiat dona gtuita q́;uis mio/
ra hẽat naturalia. ¶ Itẽ qͥ melioꝛa bʒ nalia frequẽt
remanet in ſtatu impfectiõis.qͥ ᷣo minoꝛa freq̃nt᷑ aſ
ſumit ſtatũ ꝑfectõis ſiue religiois. ſi maioꝛ ẽ gra in
pꝑfectis.pʒ ⁊c. ¶ Itẽ gra in nobis nullã potentiã ita
pꝛincipaliter reſpicit ſicut ar.li.̊ᷣ li.ar.equalit᷑ ẽ in oĩ⸗/
bus.g ſi maioꝛ ẽ i vno ꝙᷓ in alio.nõ ẽ a nã ſᷣ̊ mag a di
ſtributiõe diuia. ¶ Itẽ diſtributio grẽ̃e dei ꝓcedit ex
interioꝛibus pietatis ⁊ miſcdie.ſᷣ miſcdie eſt magis
cõpati ei qͥ magis miſer ẽ ceteris ꝑibꝰ.⁊ qͥ magis in/
diget.ſi &̊ qͥ habet minora nalia mag indiget ſuſtẽta/
ri a ga ꝙᷓ qͥ hʒ melioꝛa.g vbi nulla merita vł demeri
ta pᷣcedũt.deꝰei qͥ minoꝛa hʒ nalia dʒ dare maioꝛem
graʒ. diſtributio ge nõ eſt pᷣciſe ṽm maioꝛẽ capaci⸗
tatẽ nature.ſᷣ ſᷣm bñplacitũ pietatis diuie.R.ad
pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ nõndũ ꝙ grãʒ dare ſᷣm maio/

rẽ capacitatẽ naturaliũ pᷣt intelligi dupłr. Aut ita ꝙ;

H̊ᷣ qð eſt ſᷣm dicat efficaciã cauſalitat.⁊ ſic ᷣm oẽs fal
ſum eſt.qꝛ nalia nõ ſt᷑ cã gre. Aut ita ꝙ dicat diſpõez
ↄgruitat᷑.⁊ ſic vbi nõ ẽ obſtaculũ ſᷣm oẽs verũ eſt.qꝛ
nã hois de cõgruo diſponit ad grãz. Aut ita dicat
diſpõnẽ necitat.⁊ ſic ᷣm cõeʒ opinionẽ ẽ falſũ ⁊ a do-
ctoꝛibꝰrepꝛobatũ.Lñ ſᷣm aliqͥꝝ opinionẽ aliqñ po⸗
ſitũ ẽ tanq; verũ. Rõ aũt hꝰ poſitiois fuit ina. J ci

ponebãt ꝙ ga nõ erat aliud q; deꝰ. ⁊ ꝙ charitas nõ

eẽt aliud qᷓ; ſpũſſctũs.⁊ ꝙ intẽtio ge vel charita᷑ᷣ nõ
erat niſi ᷣm melioꝛẽ depurationẽ aie ⁊ remiſſionẽ cõ/
cupie.q̃ obſiſtit ne aia poſſit ꝑfecte deo vniri.⁊ iõ cõ/
cupia oino extincta.aia tãtũ vnit᷑ deo qᷓntũ eiꝰpᷣt ele/
nari na.⁊ tãtã dẽ hẽe grãs. ⁊ iõ ponebãt ꝙ aia finalit
q̃ melioꝛa hẽbat nalia maioꝛẽ hr̃et grãz. Sʒ huiꝰpoſi
tiõis fundamẽtũ impꝛobatũ ẽ i pᷣ li.di.xvij.⁊ ampliꝰ
impꝛobabit᷑.Dj.di.xxvj. Ipſa aũt poſitõ ð ſe impꝛoba

bilis eſt ⁊ ð bonos moꝛes eẽ vr.dũ tãtũ tribuit ei qui

parũ laboꝛat.parũ deo pᷣuit.quãtũ ei qͥ mag.imo plꝰ
ſi minoꝛa hẽat naturalia ⁊ ꝑſeuerat in gra.qdð oino
abſurdũ ẽ.⁊ ꝑ rõnes pᷣcedẽtes ipꝛobatũ.⁊ iõ ↄcedẽde
ſũt rões q̃ ̊ oñdũt. Altima tñ rõ nõ cogit.qꝛi diſtri/
butiõe graꝝ nec capacitas nature nec eiꝰ indigentia
pꝛincipaliter penſat᷑.ſᷣ diuine pᷣdeſtinatiõis diſpõ et
mẽſura.ᷣm quã partit᷑ deus mẽſurã ſidei.ſicut dicit
apls. m ꝙ in ſua pᷣdeſtinatiõe mẽſus ẽ ei. Ad ills
̊ qð obꝛ in ↄꝛiũ ꝙ dedit vnicuiq; ſʒ ꝓpꝛiã vᷣtutẽ.dð.
q; ſᷣm dicit ibi folũmõ cãʒ diſponẽtẽ de ↄgruo.Et ite
rũ.virtus ibi vocat᷑ conatꝰ coꝛdis qͥ nõ ſolũ dicit ca/
pacitatẽ ſᷣ etiã actualẽ pᷣpationẽ. ⁊ iõ auẽtas illa non
git. ¶ Ad illud qd obꝛ de aucte mgfr̃i ſir dð. ꝙ ibi
dicit diſpõnẽ de ogruo. mag cõgruaʒ diſpõnẽ circa
angelos qᷓ; circa hoies.de qͥbꝰloqͥt᷑ mr. Boni cm̃ qͥ
ad deũ ↄuerſi ſunt ſm bhoc plus ſe pᷣpaucrunt.ſᷣm ꝙ
melioꝛa naturalia bũerũt.qꝛ quilibʒ mouebat i dauʒ

——

bm totũ coꝛdis conatũ.cũ nõ habetet retardationẽ.
nõ ſic aũt eſt in hboibus.eęt ideo illa auctas exponi d
Sa illud qð obꝛ ꝙ materie l 7

bet. ampliari nõ debʒ.
melius diſpoſite impꝛimit deus nobilioꝛẽ foꝛmã.dð.
ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ materia diſponit᷑ ad foꝛmã natu/
ralem diſpoſitione que eſt neceſſitas.ſᷣ maioꝛ capaci
tas naturaliũ nõ diſponit ad maioꝛẽ grãm diſpoſiti⸗
one neceſſitatis ſed ſolũ congruitatis.⁊ qꝛ diſpoſitio

cõgruitatis multis modis pot impediri.ſiue ꝑ oppo

ſitum.ſiue ꝑ maioꝛẽ cõgruitatem que poteſt ex aliq̊
gccidente ſuꝑuenire in alio.ideo illa ratio nõ conclu
dit.¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ bomo nõ habet gratiã.

qꝛ nõ accipit.dm ꝙ verum eſt.ſed ex hoc nõ ſeqͥt᷑ ꝙ

iõ habeat grãʒ qꝛ accipit ſicut vicit anſel.qꝛ in pꝛiua⸗
tiuis ⁊ dictoꝛie oppoſitis non tenet cõſequentia in

18

ipſo ſed ccõuerſo.⁊ ideo ſicut nõ concedit᷑ ꝙᷓ maioꝛrẽ

habeat grãm qꝛ accipit.ſic nõ eſt concedendũ ꝙ ma/
ioꝛem habeat grãm ex maioꝛi capacitate.¶ Ad illð

quod obijcitur ꝙ natura diſponit ad grãm. dom ſi⸗

cut dicebat᷑ ꝙ nõ eſt ſimile.quia natura nõ ſic meret
gratiam. ſicut gra gloꝛiam. ¶ Ad illud vo quod ſb/
iungit᷑ ꝙ gloꝛia ꝑficit totam capacitatem nature.di/

cẽdũ ꝙ ſicut foꝛma ꝑficit capacitatẽ materie nõ ſim/
pliciter.ſed ꝓut exigit diſpoſitio ſuꝑinducta. ſic glo/

ria ꝑficit naturam nõ ſimpliciter.ſed ſᷣm ꝙ exigebat

gratia qᷓ pꝛius li. ar. data erat.cum aũt ſic ꝑficit᷑.ſuffi
cienter ꝑfecta eſt.qꝛ rectitudo iuſticie limitat appeti

tum nature vt nõ vltra appetat qᷓ; gratia ꝓmeruit.

Ad illud qd vltimo obijcit᷑ ꝙ capacitas nature oꝛ
inat᷑ ad gloꝛiã finaliter. dm ꝙ ſic oꝛdinat᷑ a deo vt
tñ pꝛeſupponat᷑ diſpoſitio cx parte voluntatis natu
re.vnde ſicut homo qui capax erat beatitudinis.pꝛo/

garune cum plene ſufficiat qð deus ſibi retribuit. 2 1.

pter beatitudinẽ ꝑfectus.ꝑ deoꝛdinationẽ voluntai
deputatur eternis ſupplicijs ⁊ ꝑdit gloriazʒ.ſic bomo

qui maioꝛis beatitudinis capax erat.quia non ex to/

tis viribus ſuis ſe diſponit ad gratiã.minoꝛẽ aſſequi

tur gloꝛiam qᷓ; aſſequit᷑ alius minoꝛis capacitatis 4
magis ſe diſponit ad gratiam. Hec videt᷑ ꝙ aliquid
ſit ibi fruſtra.qꝛ ex boc oñdit deus quantũ poſſit gra
tia ſuꝑ naturam.verũtamẽ hoc in bonis angelis nõ
habet inſtantiam. cum em̃ ex totis viribꝰ ſe diſpoſue
runt ad gram.ſᷣm ꝙ habuerunt melioꝛa naturalia.
data ſunt eis maioꝛa gratuita. .

¶ Ge oꝛdinũ noiatiõe.ſuꝑ qdð dicit grego.ꝙ vnuſqͥſq;

oꝛdo ab eo denoiat᷑ qdð pleniꝰ accepit in munẽ. Obẽ

añt B.qꝛ qd nõ ↄtingit cosſcere nõ ↄtingit noiare.
ſᷣ angelici ſpũs ſũt nobis ignoti.S ſunt innoĩiabiles.

Si tu dicas ꝙ ipſi ſe nobis notificant dũ reuelãt.tũc
ex hoc ſequit᷑ ꝙ vno ſolo noie debeãt noĩari.ſic enim
noiamꝰ ſicut cognoſcimus.j ſi ꝑ reuelationẽ cogno
ſcimus.om̃s debemꝰnominare ⁊ dicere reuelatoꝛes.
§ nõ eſt ibi ponere noim diſtinctiones. Item a di
gnioꝛi debet fieri vnominatio.ſᷣ charitas ẽ excellen/
tiſſimũ donũ qð ẽ in angeł.g oẽs dñt denoĩari a cha⸗
ritate.g oẽs debẽt dici ſeraphin. Et iteꝝ.oia ſt oibus
cõia.ſicut dicit Greg.⁊ mgf in lr̃a.ſᷣ denoiatõ angeli
coꝝ oꝛdinũ fit a donis gtuit. oia noĩa eoꝝ debet eẽ
cõia quẽadmodu et dona. ¶ Item ſi vnuſqᷣq; oꝛdo
denoiatur ab eo qð plenius accepit in munere.⁊ ſupᷣ
mus oꝛdo oĩa dona gratiarũ plenius accepit q; oꝛdi/
nes inferioꝛes.iᷓ dʒ denoiari ab oĩibus donis.ꝗ bẽbit
nomia oĩm oꝛdinũ ſicut dona.¶¶ Item ſi dicit oꝛdo

enſcet⸗
ulie
igion
unife
Schanbin dn⸗
ſtotoſuön
gion wie
puuguiil
Guikſti
1 teltich,
ſosnila i
nihuimninit⸗
ſinpaui
is munmn
Glſebunttoi
ſnichisbordu⸗
ttccctescinte
ſeſie Srütde
joofgentbebe
glibitoie
ſeſcheemden⸗

Apcuck ſeraob

thepiteſen
oacagiico
uhoſainqus⸗
ſfathunch
Nchncniütden
Ntſittbeſmnen
iihiaſatn
dnarh
ſneſcakber,
oclsalr⸗
uis
Doſc hüt
fieſti
eſeike
tigkftüpin
gibfrdlae
duetatin
ofnnnir
ſtun mi
niani
ebe die⸗
Kuntöttt
ulurgi
ntig
inſti
u

S⸗

1

S E
E

n xenoiari ab eo qð pleni? accepit in munere.aut etceſ duplet exceſſus. ⁊ toni ad tonũ. ⁊ oꝛdinis ad oꝛdinẽ.
cehen ſus plenitudinis notat᷑ reſpectu alioꝝ oꝛdinũ.aut re ⁊ iſtud vult dicẽ greg q vnuſqᷣſq; oꝛdo ei⸗ rei cenſet
nchlouſni, ſpertu alioꝝ tdonoꝝ. Si reſpectu alioꝝ oꝛdinũ.cũ oꝛ;⸗ noie.quã pleniꝰ accepit in munẽ.pleniꝰinquã reſpcũ
Nkalſnnin cio inferioꝛ in nullo dono aliquẽ ſuꝑioꝛum oꝛdinum inferioꝝ.niſi donũ illud ſit tante dignitatis ⁊ excellẽ
bßnie excellat.a nullo debet denominari. Si vxo dicitur reè tie q; ab eo debeat denoiari aliq̃s oꝛdinũ ſuꝑioꝛuʒ.ſi/
iginnige ſpectu alioꝝ donoꝝx. tuc aut dong angeloꝝ erut ineq/ cut pʒ.qꝛ oꝛdo cherubin plenius accepit charitatẽ gS
trgdirſ lia. aut a nullo fiet denoiatio.ſed dona grãꝝ in eodeʒ aliqs inferioꝝ oꝛdinũ.ab ipᷣa tñ nõ denoiat᷑.qꝛ cũ ſit H
iſuege ſunt eqlia ſicut infra patcebit in tercio.ga nullo d donũ pcellẽtiſſimũ. excellentiſſimo oꝛdini appꝛopa᷑
e weic, noꝝ pot denoſari inferioꝛ oꝛdo.¶ Itẽ in imaginatõ· Nis viſis facile ẽ rñdẽ ad oba. Ad illd. n. qd obẽ 2 4
mideg ne refoꝛmata. dilectio adeq̃t cognitiõi.̊ ſi oꝛdo che· ꝙ nõ ſint noti.dvᷣm ꝙ verũ cſt de cognitõe ꝗᷓ ẽꝑ acꝗq
wiübebagni rubin denoiat᷑ a plenitudine ſcie.crit in eo ſiliter ple itionẽ.ſ nõ de cognitiõe q̃ ẽ ꝑ reuelationẽ. qlit᷑ cog
Gaie⸗ nitudo dilectiõis gratuite.Sõ nomen cherubin ⁊ ſera⸗/ uit beat? paulus ⁊ be.ioh.eugeliſta.⁊ iõ ipi potueft
amlgi phin eidẽ oꝛdini angeloꝝ dʒ attribui ⁊ nõ alijs.It᷑ denoiare ⁊ alios erudire.ſicut paulꝰ erudiuit dyoni.
–W cũ oꝛdo cherubin denoiat᷑ a plenitudine ſcie. aut de/ Dim tñ angeloꝝ noia ſumpta ſunt de ſacra ſcpᷣtura.
imi Gn nominat᷑ a plenitudine ſcie aut reſpectu ĩferioꝝ. aut ſicut ſeraphin de Iſa. vj. cherubin de põ. ⁊ de alijs lo⸗
— reſpectu ſupioꝝ. Mõ reſpectu inferioꝝ.qꝛ talis ĩ eis cis ſcripture.thꝛoni. de dañß. vij. dñationes.ptãtes.ꝰ0
Huir. nõ eſt nobiliſſima cognitio. Denoiat᷑ a cognitione tutes. ex diuerſis locis eplaꝝ pauli.Angeli ⁊ archã/
rugin ls, reſpectu ſuꝑioꝛũ. hͥ cognitõ ẽ ſapia. denolat᷑ a ple geli tã ex no. qᷓᷓ ex veteris teſti diuerſis locis. Om̃ igi
enin ſ nitudine ſapie. ſapia eſt excellẽtiſſimũ oim donoꝛũ. tur ſacra ſcpᷣtura fuit diuinitꝰinſpirata nõ hũanitus
* net cherubin denoĩat᷑ ab excellentiſſimo dono.g vf acinuẽta. impoſitõ noim angeloꝝ potiꝰ fuit ex dei re
NWN ſit oꝛdo ſupᷣmus.vcl ꝙ dignioꝛ oꝛdo nõ denoiet᷑ a di uelatiõe ꝙᷓ ex bana inueſtigatiõe. As ills qð obꝛ 2 5
Maumun, gnioꝛi noie.¶ Itẽ cñ angeli hant q̃dã noia ꝗqᷓ ſt eis ꝙ denoĩiatio dʒ fieri a dignio:i dð. ꝙ nõ ſolũ G̊ atten
nimumnttͤſn ꝛia.quedã q̃ ſunt coia.quedã q̃ ſunt ꝓpꝛia ⁊ pnñt e dendũ ꝙ denoiatio rei fiat a dignioꝛi.ſ ctiã q nomẽ
duſuhnuni⸗ cõia.qꝗᷓrit᷑ ꝗᷓ ſit iſtoꝝ noim rõ ⁊ dꝛñtia. R. ad hori lurib duenir attribuat᷑ dignioꝛi.⁊ iõ q́;uis oẽs
tnitfngat 22 intelligẽtia eſt notãdũ q angeli denoiari pñt ꝑ ea qᷓ oꝛdines a cono charitat᷑ ⁊ ardoꝛis denoiari poſſeut.
amüͤſtffiti ſt eis nalia.noĩari etiã pñt ꝑ ca qᷓ ſũt eis gratuita.no qꝛ tñ tonũ illud in ſumo oꝛdie pcellit. ſolꝰ ille oꝛdo
uſtctinunt minari etiã pñt ꝑ alia q̃ qdamõ ſunt eis naturalia. ab eo dz denonr. Ra illð qdð obẽ ꝙ oia dona oĩibꝰ 2 G
1c,nnm dqã mõ gratuita. Si denoiant᷑ ꝑ ea q̃ ſunt eis natura ſunt cõia.dð.ꝙ ſicut õ̊ tactũ fuit.⁊ ſi ſit in donis cõi⸗
5dusſüſmu, lia.cũ eoꝝ natura nõ innoteſcat nobis in ſingulari ß tas q;tũ ad bitñ.eſt tñ diſtinctõ.qᷓ;tũ ad ſtatũ.Deno⸗/
g in cõi.ſic habẽt noiari noibus cõibus ſumptis a nã minatio aũt nõ ſolũ reſpicit ſbᷣaʒ actꝰ.ſ etiã pcellẽtiã
giccunim foꝛma cõi.⁊ hoc dupliciter.vel a cõi remoto ⁊ ſic di / ſtatꝰ.¶ Ad illð qð obẽ ꝙ oꝛdo dʒ denoiari ab eo mu 27
Mmeenmmzft cunt᷑ celeſtes eẽntie.vel a cõi ꝓpinq̊ ⁊ ſic dicunt᷑ cele nere qð pleniꝰ accepit.dð.ꝙ G̊ nõ ẽ intelligẽdũ de os⸗
riketthiet ſtes ſpũs. Saũt denoient᷑ ſᷣm dona gratuita.ſic qꝛ in eo qð pleniꝰaccepit.ſᷣ de eo qd pleniꝰaccepit et eſtin
wunnin ula ſipis different habẽt ſtatũ ⁊ gradũ.⁊ ita diſtinctionẽ. ipᷣo digniſſimũ.⁊ maxime ſi ille ſit oꝛdo digniſſimꝰ.?
gniſed⸗ ſic ꝑ illã hñt oꝛdies noiari noibꝰ ꝓpꝛijs.pꝛijs inquã ſi oꝛdo ſit imediate ſequẽs illuʒ dʒ denoiari ab eo G
rer undt, ſiue reſpectu demonũ.ſiue reſpectu alioꝝ oꝛdinũ. ſi·uimeiate ſ. eqt᷑ pᷣcellẽtiſimũ donũ. ſic oñt deſcẽdẽddo
Trümiſani cut dicunt᷑ ſeraphin et thꝛoni. Si aũt fiat denoiatio vſq; ad infimũ.⁊ ſic pʒ rñ ad ̊ ⁊ ad ſeq̃ns. qm̃ ſuß
ns guind ab bis qᷓ pñt eſſe naturalia vno mõ accipiẽdo.⁊ alio mus a ſupᷣmo debuit denoiari.qꝛ illud digniffimũ eſt
ſenck modo accipiẽdo gratuita.ſic coĩa pñt eẽ vt coia ⁊ p ꝛpleniſſime accepit. Infimꝰab infimo dono. qꝛ cum
gumi ſin pꝛia. noia inquã cõmunia bonis ⁊ malis.⁊ ꝗꝓpꝛia b/ iĩ oĩbꝰ excedat᷑ ab alijs.nomẽ ſumptũ a dono vltima
ons Mtei nis. ſicut pꝛincipatꝰ⁊ ptãtes.q̃ ſi dicant᷑ a nali Apꝛie ſibi dz relinqͥ. nõ qꝛ illud pleniꝰ alijs poſſideret. qa
.otmmeopie tate cõueniũt demonibꝰ.ſi vo a dono gratuito. ↄueni alij denoiati ſunt ab eo qð pleniꝰpoſſidebãt.ex ̊ ↄſe
tdou mnli unt ſpiritibꝰ ſanctis.vel cõia oibꝰ oꝛdinibꝰ. ꝓpꝛia vo quent᷑ factũ Evt infim?ꝰ oꝛ lo denoĩaret᷑ ab infimo ddod
„ͥzz aliquibus.ſicut angeli ⁊ virtutes.Si em̃ dicant᷑ a na no. Et ſi obꝛ ꝙ vnũ donũ nõ ẽ excellentiꝰaltero.qꝛ do
9. turalibꝰ donis.vtpote a limpitudine ſcie ⁊ foꝛmatio/ na ſunt eqlia.dð. ꝙ ſi ſi int eꝗlia intẽſiue. niblominꝰ
n mucſe ne pſonc. ſic qꝛ hec duo ſunt in oibus.oẽs pñt dici an eſt tñ in eis progatiua alicuiꝰercellẽtie.ſicut charitaſ
8 nue geli.ſ.habiles ad reuelãdũ. ofes etiã virtutes.i.fſoꝛ⸗ ab aplo dꝛ maioꝛ eẽ fide ⁊ ſpe.¶ Ad illð qð obꝛ vbi 28
geigrint tes ad opandũ. Si aũt dicant᷑ a dno ge ſᷣm ꝙ; ſunt maioꝛ eſt cognitõ maioꝛ eſt dilectio.dð.ꝙ verũ ẽ ad
iut üninis ad h off cia ſpaliter deputati.ſ.ad miſteria reuelãda minꝰin gloꝛia. Añ ſicut in ſeraphin ẽ maioꝛ plenitu-
Gtitii ⁊ miracula facienda.ſic ſunt qrũdã oꝛdinũ noia pꝛo⸗ do dilectiõis.ẽ amplioꝛ plenitudo cognitiõis.nec che
niniith pꝛia. ¶ Ex his igit colligit denoſatio angeloꝝ q;/ rubin dicunt᷑ qꝛ ſit in eis amplioꝛ plenitudo cogniti
utitn tũ ad noia ꝓpꝛia.ſingulis oꝛdinibꝰſumpta eſt a dniſ onis ſimplr b reſpectu geette⸗ oꝛdinñ. ¶ Abd ill qd 29
enin gran m diuerſos ſtatus ⁊ gradus. in quibꝰ diſtin · obĩ ꝙ donũ ſapie excellẽtiſſimu. d.q ſapia ſm ꝙ;ẽ
en 2 guunt᷑ ⁊ oꝛdinant᷑ ſicut pᷣdictũ eſt. In mõ aũt accipi donũ excellẽtiſſimũ eſt dicta a ſapoꝛe nõ a ſape.⁊ ita ĩ
ninc, ato endi nomina iſta tria ſunt notanda. Pꝛimũ quidem cddudit charitatẽ.ſᷣ ſapia ſiue ſcia a q̃ᷓ denoiat᷑ cherubi.
tantht itn ꝙ vnum donũ dignius eſt altero.ſic charitas dicit᷑ eſ noiat cognitionẽ dei. ꝗᷓ ⁊ ſi ſit nobiliſſma cognitio
n i ſe donũ excellẽs inter alia. Scoᷣm vo eſt ꝙ oꝛdo ſupi oꝛdinata ad affectiont᷑. iõ poſſit dici ſapia.nõ tñ eſt
Gnn oꝛ in oibus donis excellit inferioꝛcs. Terciũ vᷣo ẽ q ita nobilis vt dilectio a qᷓ ẽ ſapoꝛ.⁊ iõ nulla rõe in no
ni Inominatõ debet fieri a dignioꝛi. Scom boc igit᷑ e mine ſapiẽtie fit equocatio. Ad illud qð vltimo qᷓ
hui 4 ix.ſint ſtatꝰin quibꝰoꝛdines angelici habeãt dſĩponi rit᷑ iam pʒ reſponſio ex pꝛedictis. 77
nſec hm differentẽ gratuitoꝝ pcellẽtiã.oꝛdo ſußmus en AQA0 eſtiot.v. JUMUM
dicat ſibi nomen a digniſſimo vono ⁊ ſtatu mag ac. ¶ Oe oꝛdinũ repatiõe.⁊ q, vtꝝ ad ſinglos oꝛdies an⸗
n ſit cedẽte ad ſũmũ.⁊ H ẽ plenitudo ſcie.⁊ ſic de alis de· geloꝝ fiat affuptio ſaluãdoꝝ:Et ꝙ ſic v. Quia ſup
Pi ſcẽdẽdo vſq; ad infimũ¶ Añ in denoiatiõe ↄſiderat illd W. Coſtitues eos pᷣncipes ſi uꝑ oem ter. dicit glo.

Li.

Elegit paupes vt ełaltaret ad oꝛdines celi qͥ fit ex
Srasard ⁊ angelis. Itẽ ſuꝑ illud Joſue.j. om⸗
nem locũ quẽ calcauerit pes veſter ⁊c. dicit glo. Si
dyabolũ vincere potuero.ſi meruero vt deus ↄterat
eum ſub pedibus meis.cõſequenter locũ eius in celo
babebo.ſi dyabolus fuit de excellentiſſimo oꝛdine.
ſtcut ſupꝛa mõſtratũ fuit di.vj.videt᷑ ꝙ homo poſſit
aſcẽdere ad ſupꝛemũ oꝛdinẽ angeloꝝ. ¶ Nez ruina

angeloꝝ reſtaurãda ẽ.aut ſuꝑna ciuitas remanebit

impfecta.ſed nõ reſtaurat᷑ ex angelis.qꝛ caſus ange/
loꝝ eſt irreꝑabilis. reſtaurabit᷑ ex hominibus bo/
nis. ¶ Item diſtinctio oꝛdinũ pꝛincipaliter venit ex

tonis gratiaꝝ.ſed in via videmꝰꝙ aliqui aſſimilant

ſeraphin vſu gratie.aliqͥ cherubin.⁊ ſic de alijs.ergo
ſi deus retribuit vnicuiq; ſᷣm ꝙ meruit.videt᷑ ꝙ ad
diuerſos oꝛdines angeloꝝ homines debeant aſſumi.
⁊ ex eis angeloꝝ oꝛdines reſtaurari. ¶ Cõtra.maioꝛ
eſt vnitas in ſuꝑna hierim qᷓ;ᷓ in eccleſia militante.ſʒ
nunc in via oꝛdo hoĩm nõ admittit intra ſui vnitatẽ
diuerſum in natura.g̊ videt᷑ cum homo differat ſpe/

cie ab angelo.ꝙ ex angelis ⁊ hominibꝰ nõ debʒ fieri

vnus oꝛdo. ¶ Itẽ ſicut oꝛdo notat quandã dꝛñtiaʒ
inter eos q̊ ſunt oꝛdinũ diuerſoꝝ.ſic ponit ↄueniẽti/
am inter eos qͥ ſunt eiuſdem oꝛdinis.qð patet ex ipᷣa
diffinitiõe oꝛdinis.ſed plus differt hõ ab angelo.qᷓ;
differat oꝛdo infimus a ſupꝛemo.ſi ergo angelus ſu/

prerioꝛis oꝛdinis ⁊ infimi nõ poſſunt in eodẽ oꝛdine

4
2

collocari. multo minus de hoibꝰ ⁊ angelis ideʒ oꝛdo
integrari. ¶ Itẽ coꝛpus nunqᷓᷓ ſublimat᷑ ad dignita
tem ſpũs.g̊ nũqᷓ;ᷓ debet ibidem collocari coꝛpus hũa/

nũ vbi collocat᷑ ſpũs angelicus.cum ſp ſit minus di⸗/

gnũ quantũcunq; gloꝛioſum.ſi g&̊ qui ↄueniunt in oꝛ
dine ↄueniunt in ſediũ collocatiõe.vr ex hominibus
et angelis eundẽ oꝛdinem ↄſtare nõ poſſe.¶ Itẽ an
gelus in naturali capacitate excellit aiam. ſed gratia
data eſt angelis ſᷣm ſue nature capacitatẽ ſicut g̊ di/
ctum fuit ⁊ iigr̃ dicit in lr̃a.g cum nõ poſſit dari gra
tia aiabus ſupꝛa ſuã capacitatẽ.nunqᷓ;ᷓ pñt aie ⁊ an/
geli in Pracke⸗ adequari. g nec ex eis idẽ oꝛdo cõſti/

tui. ¶ Read pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ ſi
cut pᷣdictũ fuit ad ꝑfectionẽ oꝛdinis duo ↄcurrũt.ſcʒ

natura ⁊ gratia. Hatura tanq́; fundamẽtũ ⁊ diſpo/

31

ſitõ. gratia vᷣo vt complemẽtũ ⁊ cõſummatio. Et qͥa
aliquid tunc dicit᷑ eſſe ſᷣm qͥd qñ eſt in ſola diſpoſitio
ne.tunc eſſe ſimpliciter qñ eſt in ſua ꝑfectiõe.cum de
mones ⁊ angeli in naturalibꝰcõicent.dicit᷑ aliqñ de/

mones fuiſſe de diuerſis oꝛdinibꝰangeloꝝ qᷓ;uis nũ/

plene fuerint in aliquo oꝛdine.vnde bhoc intelligit

8.
nentiã gratie ⁊ gloꝛie in qua ſunt angeli eleuari.põt
ex hoibus ⁊ angelis idem oꝛdo cõſtitui.qꝛ q;uis non

dↄueniant in natura.aſſilant᷑ tñ ⁊ equant᷑ in bac gra/

352

tia.⁊ px hunc modũ reꝑat᷑ angeloꝝ ruina.Et ſi tu ob/
ijcias ꝙ nõ põt eẽ ↄfoꝛmitas in ꝑfectõe vbi nõ ẽ emi
nentia in pꝛeambula diſpõne.dð.ꝙ boc nõ bʒ locuzʒ
in ꝓpoſito.qꝛ illud verũ eſt in diſpõne necitatis.non
aũt in diſpõne ſoliꝰↄgruitatis.Cõcedẽdũ eſt S ꝙ ſi/
cut de ſingulis oꝛdinibꝰaliqͥ ceciderunt.ſic ⁊ angelici
oꝛdines ꝑ hoĩes reſtaurant᷑.ſicut pᷣme rões oſtedũt.
dillud qd obꝛ in ↄꝛiñ ꝙ ad vnitatẽ ecciaſticã nõ
admittit hõ rẽ alteriꝰſpẽi.dð.qꝙ nõ eſt ſile.qꝛ nulluʒ
aial inuenire põt hõ ſibi ſile in ↄfoꝛmitate rõnis.hõ
añt ⁊ angelꝰ in ꝑticipatiõe coicant rõnis.⁊ q̊̃d plꝰeſt
in deifoꝛmitate gloꝛie.⁊ iõ nõ pñt in eandẽ ſocietatẽ

n quid nõ ſimpliciter. Quia vᷣo hoĩes pñt ad emi/

»-
5 —— —„77
5 2

tas voluntatũ qᷓ; facierũ.⁊ plus facit advnitatẽ pac
d illud agob. 35

⁊ ſocietatis ⁊ oꝛdinis ↄſeruandã.
ꝙ plus differt hõ ab angelo ⁊c.ddðm.q; verũ ẽ de dif⸗
foꝛmitate q̃ opponit᷑ vnitati nature.ſᷣ nõ ẽ veruʒ de
diffoꝛmitate ꝗᷓ opponit᷑ vnitati gre in ſtatu ⁊ digni/
tate.vnitas aũt oꝛdinis plus reſpicit hanc q; pcedẽ/
tẽ.et iõ illud nõ valet. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ coꝛ⸗
pus nõ ſublimat᷑ ad dignitatẽ ſpũs.dðᷣ.ꝙ verũ eſt.
tñ ex hoc nõ ſeqͥtur ꝙ nõ debeat locari cũ angelis.Si
cut em̃ in ſtatu vie ⁊ meriti aia ſeqͥt᷑ locũ coꝛpis.⁊ in
terꝛa habitat cum ſit nata eſſe ſurſum.ſic ecõtra ĩ ſta
tu patrie ⁊ pᷣmij coꝛpus ſequit᷑ locũ ſpũs.⁊ ibidẽ erit
vbi natus eſt ipe ſpus.nõ aꝗpter ſe.ſ ꝓpter eũ cui con
iungit. ⁊ iõ in eiſdẽ ſedibꝰlocat᷑ cũ angelicis ſpiritibꝰ
ad qͥꝝ dignitatẽ ꝑ grãm ẽ hũanꝰſpũs ſublimatꝰ·
(83 illud qð obꝛ ꝙ angelꝰbʒ capacitatẽ maioꝛẽ q
aia.dð. ꝙ rõ illa caluniabilis eſt. ⁊ qtũ ad maioꝛʒ.⁊
q;tũ ad aſſumptionẽ.Ouis em̃ angelꝰexcedat aiam

—

in naturalibꝰ ᷣm ↄpationẽ creature ad creaturã.tñ

ᷣm cõꝑatõnẽ ad trinitatẽ ſũmã cuiꝰ ẽ imago.int᷑ an-

gelũ ⁊ aiaʒ nõ opoꝛtet eẽ pᷣcellẽtiã.cũ mag videamꝰ
bũanã naturã exaltatã q; angelicã.Lũ ꝑ grãʒ vnio/
nis iu xpᷣo.Tũ etiã ꝑ graãm ↄpᷣbẽſiõis in vᷣgine btã.
Sʒ eſto ꝙ ſi adhuc iſta ꝓpõ bꝛet vitatẽ.adhuc rema/
neret in aſſumptiõe dubietas.Cũ em̃ d ꝙ angeli ſu⸗
