ad ꝓfection? gloue. ⁊ i ſolũ dʒ dan qñ i ſiatu tali po

7*² — —

nitur a quo nõ p̃t cadere.et ſic ptʒz illudd iũllð qd i

obꝛ ꝙ ſi nõ erãt certi. vẽ ꝙ rõnabilit᷑ poterãt dubi/
tare et timere.dð.q ẽ certitudo ex ꝑte cognitiue.⁊ ex

ꝑte affectiue. Certitudo ex parte cognitiue ẽ duplex.

Ana ſcʒ infallibilis.vt qñ ita ſcit aliqͥd ꝙ falli ñ p̃t.
Altera ꝓbabilis.vt qñ bʒ veriſimiles rões ad boc ſi
ue ad vna ꝑtẽ.ita ꝙ ad oppoſitum aut nullas bʒ aut
paucas.et ãgelis fuit certitudo ſccũdo mõ nõ pꝛimo
Jpi em̃ rõnabiliter ↄijcere poterãt ex bis bonis q̃ ac
ceperãt ꝙ ad btitudinẽ ꝑati erãt.maxie cũ in ſe nul/
lã viderẽt maculã.Certitudo ex ꝑte affectiue eſt du⸗
plex. vna in expectãdo.alia in tenẽdol Expectare eſt
ſpei.ᷣ tenere ẽ cõpꝛebẽſionis.ſcda non potuit eẽ i an
gelis añ ↄfirmatiõeʒ.pꝛia fuit ſemiplene.et minꝰ ple
ne qᷓ in viris ſanctis.qꝛ in his ex gra et meritis.in ilł
erat ex affectiõe nature. Ex Pis gac oba. qꝛ certitu
do ꝓbabilis q̃ nõ bẽbat rões ad oppoſitũ liberat et
à dubitatiõe et a penali timoꝛe. Patz etiã vltio obm
ꝙ aliquã certitudinẽ habuerũt.ſ tñ nõ optet ꝙ eſſet
maioꝛ certitudie ſpeii. Et ad illud qð obꝛ ꝙ ꝓximio

res crant.dicendum ꝙ pꝛoximioꝛes cerant quantum

ad ſtatum.quia medij erant inter gloꝛiam et miſeri-
am. tñ qꝛ mag diſtabãt qᷓ;'tũ ad meritũ.qꝛ nõdũ ha/
bebãt pignꝰ gloꝛie pꝛimitias ſpũs ſicut hñt viri ſan/
cti in hac vita. de qͥbꝰ dicit Apls Ro.vj. ſpes aũt nõ
cõfundit qꝛ chaꝛitas dci.?vxTc.

LQueſtio.ij. .
¶Atuꝝ mal ãgelis fuelari potuit ſuus caſus.Et e; nõ

—

2. Omuis certa cognitio future pene et miſerie ẽ pe

nalis.ſed ſi ãgelus certitudinalit᷑ ſciret ſe peccaturũ.
cũ certo iudicatoꝛio cognoſceret peccatü ecẽ punien/
dũ. et peccatoꝛẽ a deo ſeꝑatũ eẽ miſerũ.haberet pco/
Eeion ca⸗ ſue miſerie. & penã añ culpã haberet.

oꝛdinẽ diuine iuſticie nõ pᷣt facere.deus nõ potuit re
uelare. Itẽ omnis certa pᷣcognitio de amiſſione ali
cuius boni cogit hoĩeʒ deſperare de illo.ſᷣ deꝰ nemi⸗

ſed hoc ẽ cõtra oꝛdinẽ diuine iuſticie. ſi veus cõtra

nẽ innocẽtẽ pᷣt cogerẽ ad deſperatio:iẽ.qꝛ non pᷣt coo

gere ad peccatũ. nõ potuit ãgelo rceuclare caſuʒ ſu/
um ¶ Itẽ fiat argumẽtũ Anb.i li.de ca.dyaboli.Si
dya? ſcicbat caſũ fuũ.aut volebat.aut ñ. Si volebat.
S iã ceciderat. pᷣſciebat ſe caſurũ.Si pᷣſcicbat et no.
lebat.S quãto mag nolebat tãto plꝰ dolebat.et quã/
to dolebat mag iuſtioꝛ erat.et quanto mag dolebat
erat miſerioꝛ. qᷓnto iuſtioꝛ tãto miſerioꝛ.b.hoc ẽ in⸗
cõueniẽs.g ⁊c¶ Item fiat argumẽtũ mgr̃i. ſi pꝛeſci-
uerũt.aut ̊ vitare potuerũt et nolucrũt.et ita nõ ce/
ciderũt. aut vitare voluerũt et nõ potuerũt.et ita mi⸗
ſeri fuerũt. aut vitare potuerũt et noluerũt.et ita fue
rũt ſtulti et maligni.ſi g̊ quodlibet iſtoꝝ ẽ ipoſſibile.
ipoſſibile ẽ ꝙ habuerit pᷣſciaʒ ſui caſus. Sratna de
minꝰ potuit pꝛedicere petro ſine peccato caſum ſuũ
ſicut dĩ Math.xxvj.et in alijs euãgelijs. pari rõe
potuit reuelare lucifero Item Berũ. ve gradibus
humilitatis tractãs illud verbum vVſa. xiiij. Ponam
ſedem meam ad aqͥlonẽ puto ꝑ aquilonem repꝛo/
bandos homies fuiſſe deſignatos ꝑ ſedem poteſta/
tẽ in illos. Et in ſeq̃ntibꝰ dicit.ꝙ in pꝛeſcia dei ſuum
puidit pᷣncipatũ ꝙ dᷣbebat pᷣeſſe mal. et iõ dixit po/
nã ſedẽ. pᷣncipatus ſequebat᷑ caſum. et ſi potuit p/

uidere pᷣncipatũ. videt᷑ ſimiliter ꝙ potuit pᷣuidere ca
ſum. rem videtur ꝙ rationes de pena nõ valeant

S

7

(
X
½

glatene⸗
ſetſncune
Crncninn
ſifnuin
woro ite
Nenum hn
glmnn
tnrii
Ptulntimig
tüie in
coghiſnie
ſacſto atni⸗
benttectnns
ſttialniit
Nötoponitnacc
gſeliri⸗
Rgenrrcham
tumuiaaſvep⸗
mngesſeretan⸗
ſtwcinalterois
Genachco
19 Lutofwut
ſtirwdhyenon
tenusiliinton
lyerowo /ucae
Neſolitolna
Fingichhinf
becurtiucſcin
niecdewlisr
Nrunrucinoe⸗
imeingdbe
ongiAn⸗
Pptitigkienm
ieatundedirn
10 Gnate
dalfeltarfan
chutſelztt
ſbcödtorefc
atateſnie⸗
1 ſelgſtengei
u
ſermaſhii
dimtcn
tnhheppene
tuncſinnmi
W
kinn
di
ſteteſii
nden
iinan
nteti
ſliatii
ennuke
nr⸗
„Rineſcn
umeinil
gioptide
e
G

Nnſtpii

ſunsa o
reeuennig
niſarteni
mruit in
inciur
aiichiuet
n iusin
niͤ pitt
zumiſi
xi
roigſt
Z
Ixa Nids

igglitren⸗
whr d⸗

duplici ex cauſa. Deus em̃ poteſt ſeparare ꝗqᷓ natura-
liter ſunt cõiuncta.vt in igne caloꝛẽ a luce.ſicut dicit
Baſilius.ᷣᷓ multofoꝛtiꝰcognitiõeʒ pᷣdictam a pena.
Pꝛeterea.quãtũcũq; aliq̃d ſit punibile.tñ nõ punit
niſi ſubicctũ punibile ſit. Añ ſi aia petri eẽt in infer⸗
no nõ punirctur. cũ ãgelus cẽ̃t in ſtatu illo inocẽs.
et nllo mõ ad penã diſpoſitꝰ.ptz ⁊c. ¶ Itẽ vꝛ ꝙ rõ de
deſperatione nõ valeat.qꝛ ſicut pᷣcognitio danatiois

eſt occaſio deſperatiõis.ita pᷣcognitio gloꝛie ẽ occaſio

pᷣſumptiõis.Scd pᷣſumptio nõ impedit qͥn deꝰ poſ/
ſit reuclare futurã gloꝛificatiões. pari rõe deſpera/
tio nõ impedit q̃ͥn deꝰ poſſit rcuelare lapſum.Si tu
dicas ꝙ nõ ẽ ſimile.qꝛ ex parte illa eſt occaſio. bic eſt
neceſſitas. Contra. veſperare ẽ actus volũtatis deli/
beratiue.et actus qͥ eſt peccatũ.ſᷣ nihil põt cogere vo
lũtatẽ ad aliq̃d maxime ad peccatũ. ⁊c.¶ Itẽ pᷣſcia

dci nõ ponit neceſſitatẽ. nec pᷣſcia dyaboli. ſi ſciret

18

19

p pofſſet aliter eẽ. poſſet adbuc ſperare.nõ ergo co/
geretur deſperare.¶¶ E. dom. ꝙ agelus certã pᷣſcien
tiam ſui caſus habere nõ potuit.Cum em̃ hoc eẽt cõ
tingẽs.ſcire certitudinali nõ potuit niſi ab eo qui cer
titudinaliter oĩa cognoſcit.et tã neceſſaria qᷓ; contin/

gẽtia.qꝛ eiꝰ cognitio ex re nõ pendct.talis ẽ deus ſo/

lus.nõ potuit pᷣſcire niſi dño reuelante. Deus em̃

ſibi reuclare non potuit.qꝛ nõ debuit pᷣdicere q po

tuit. ſicut pᷣdixit petro.qð non voco reuelare. ſ certã

290

21

intcrius illũiationẽ dare ad pcognoſcẽdũ ſuũ lapſuʒ.
boc voco reuclationes;. Hac aũt dare deꝰ nõ potuit
de potẽtia oꝛdinata.qꝛ talis pᷣcognitio de neceſſitate
bʒ annexã culpã ad miſeriã.aut em̃ ſibi placeret qꝙ la
beretur ⁊ ita eſſet impius.aut diſpliceret et ita eſſet

miſer et doloꝛoſus.vtrũᷣe; eſt deo impoſſibile ⁊ inoꝛ

dinatum. ſiue innocenti infligere penã.ſine innocen/
tẽ dñ ẽ innocẽs habere culpã.et hoc ꝓbat ratio pꝛia
Anb.et mgfi.Alia vero rõ de deſperatione ꝓbat qꝙ;
nõ potuit ãgelis reuelari ſua dãnatio.qꝛ impoſſibile
E certum de dãnatione ſperare.vñ illa via bona ẽ et
concedenda. Ad illud g̊ qð obꝛ.pꝛimo ꝙ potuit ei
deus reuelare ſicut et petro.ſoluitur.qꝛ petro non re

uelauit ſed pᷣdixit.vñ petrus nõ intellexit ſimplicit. H

ſub cõditionc.vel etiã non bene aduertit vſq; ad lap
ſum. ſic credo ꝙ potuit pᷣdicere angelo.Lñ aliqui di
cũt ꝙ; non ſimlem an
ſic lapſns angeli¶ Ad illud qð obꝛ ꝙ pᷣuidit ſuũ do/
minin. qᷓre ſi nõ ſuũ pᷣcipitium. dð. ꝙ d ipo Berñ.
miratur.et ſoluit ꝙ ita potuit eẽ ſicut de Joſepb.qui
vidit ſuum pᷣncipatũ.et nõ pᷣuidit ſuã venditiõeʒ.ſ
et dyabolo potuit dñs reuelare dominiñ et nõ pᷣcipi
tium.qm̃ dominiũ illud nõ de neceſſitate bʒ annexũ
pᷣcipitium.poteſt em̃ aliquis bonus domiari malis.

Aliqui tñ voluerũt dicere ꝙ illud qð dictũ eſt ad aqͥ-

22

2²2

lonem.verbũ eſt ꝓphete.dyabolus em̃ volebat pꝛe-
eſſe et alijs ſedẽ dnationis ſue pꝛeponere.et ꝓpheta
pᷣdicens qð cuenturũ ſibi fnerat.dicit aquilonẽ. in hᷣ
ſignans — Acd illud qð obẽ contra rationem
de pena. doᷣm. ꝙ ab ipa cognitione ſeparare penam
ſiue doloꝛem eſt auferre bonam voluntatem. quia qͥ
pꝛeuidet ſe facturum malum et non dolet. hocipᷣo ẽ

malus. ⁊ ita iſta cognitio neceſſaria diſpoſitiõe diſpo

nit animam vel ad penam vel ad culpam.nec debet
auferre et ſene enam.vt ex boc redundet culpa.⁊
ſic patet illu 1 .
co ꝙ ſuppoſito ꝙ pᷣuideret lapſuʒ et impoſſibilitatẽ
reſurgedi.cogeretur deſperarc.quia hec cognitio nõ

ſus petri erat reꝑabilis.non

llud qd obꝛ de deſperatione.di⸗

poteſt ſtare cum ſpe. vnde ſi quis hon qedit alias vvy

tam.neceſſario deſpat de futura vita.quia boc necei
ſario exigit᷑ ad ſpem.ſicut qui certus
deſperat de ſalute.vñ non cſt ſimile de pᷣſumptionis
aaſance ſcienitis dei.qꝛ illa nõ aufbrt quod eſt
neceſſariũ ad babilitatẽ et ſalutẽ.ſᷣ bec pᷣcognitio cer
ta neceſſario aufert certitudinem ad oppoſitũ. et ita
ceertitudinem ſpci.
nſequenter tertio loco queritur vtrũ creati

Aairrca hoc q̃rimur duo. Pꝛimũ ẽ vtrum cogni/

vtꝝ veſptinã pꝰ gloꝛificatiõeʒ.
eſtio.j. e

¶ Dꝛ in ipᷣa creatione habucrũt cognitionẽ matutinã

oſtendit᷑ pꝛimo ꝑ Aug.Aug.em̃ ſuꝑ Geñ.quaſi per
totum ſic ꝓſequit᷑ illos ſeptẽ dies.vt ꝑ hoc itellige
ſeptemplicẽ cõuerſionẽ angeloꝝ ſuꝑ res.et dicit ꝙ ſi
mul tꝑe oia facta ſunt.⁊ ab angelis cognita.ſi ̊ qui⸗
libet dies hbabet mane et veſperã.et iſti dies fuerunt

a pꝛincipio cõditiõis angelice.qͥlibet ãgelus hũit co-

gnitiõeʒ matutinã et veſpertinã a ſue creatiõis pꝛi⸗
moꝛdio idem Aug.iiij.ſuꝑ Geñ.ad lr̃aʒ. Mẽs
angelica pura charitate inberens vcrbo dci.poſtea

qᷓ; illo oꝛdine creata eſt vt pꝛccederet omnis.poſtez

vidit in verbo dei facienda qᷓ facta ſunt.ſi omia ſi-

tio matutina.g ⁊c¶ Itẽ dyoꝰ dicit ꝙ ãgeli fũt lumi⸗
na. qð ãgelꝰ videt in ſe.videt in lumine.g cognitio

matutina eoipᷣo dꝛ matutina.qꝛ ẽ in lũie.cũ ageli

babuerunt a ſua creatione.patet vc. ¶ Item angeli
añ lapſuʒ i pncipio ſue ↄditionis nullã habebãt im

puritatem peccati nec obſcuritatem mẽtis. ergo vi⸗
detur ꝙ cognitio eoꝛuʒ eſſet cognitio clara. ergo vi

det᷑ ꝙ matutina. et ita ab inſtanti creationis cogni/
tione matutia perfecti ſunt.¶ Cõtra.cognitio matu
tina eſt cognitio qua quis cognoſcit in ipᷣo verbo. ſᷣ
in verbo non poteſt aliquis aliquid videre niſi vide

int angeli illuminati cognitiõe matutina.Et

Z danatiöe.

tionẽ matutinã habuerũt in ipa creatione. Secũduzʒ

mul cõdita ſũt.neceſſe ẽ ꝙ hac cognitionẽ babuit an
gelus ab inſtoti creatiõis. S cognitio in vbo ẽ cogni

at verbum. verbum autem nullus poteſt videre niſi

beatus.ſi ergo angeli in pꝛincipio ſue conditiõis nõ
fuerunt beati ſicut ſupꝛa pꝛobatuʒ eſt. ergo ⁊c¶ Nẽ
lux faciebat veſpere et mane.ſed lux dicit angelicans

naturam foꝛmatã.ſicut dicit Aug.et ſuper Geñ.⁊ de

eiui.et foꝛmata fuit per gratiam et gloꝛiam. cum g&
angeli nec per gratiam. nec per gloꝛiam habuerint
in pꝛincipio conditionis ꝙ non eſſent lapſi.g ⁊c.
heem n in pꝛincipio conditionis habuerũt cogni
tionem matutinam. cum demones habeant ſibi da⸗
ta integra et ſplendidifſima. maxime q̃ᷓ ſpcctaãt ad co⸗

et lumẽ et incõmutabile.ſed per is effe⸗
ctũ. . na
ne. vnde dicitur factum eſt veſpere ⁊c.ergo cognitio

gnitioneʒ matutiuam. ergo adhuchaberẽt cognitio/
nem in verbo.quod eſt contra Aug.deci.q dicit e

rpo innotuit demonibus non ꝑ id qnod eſt vita
quẽdaʒ lu

Item ſicut patet ex textu. veſpere pᷣcedit ma-

veſpertina matutinã.ſed cognitio veſpertina ſequi

tur exiſtentiam rerum ſicut dicitur ſuꝑ Geñ.ad Iraʒ
li.iiij. vbi dicit Aug. Miſi pꝛius ſit q ſca
gnoſci ñ põt.g cognitio matutia ſecjtur veſpeinaʒ.

gelus põt cognoſcere res fiendas de pꝛimo creatis.

NRurſus ſimatuiig cognitio gouioſa. aud poeuit e

cognoſcat᷑ co

optet ꝙ ſit pꝰ exñtia reꝝ. non fuit cõcreata gelis
ai Kigit as quõ ſi oia ſil creata ſũt.q̃liter anꝰ

II

in angelis a ſuo pꝛimoꝛdio.cñ omnes equales fuerit ¶Geñ.ad lr̃azʒ.vbi ip̃emet ꝓteſtat᷑ ſeloqui inq̃rendo. Ctauſit⸗
ſicut Aug.videt᷑ velle dicere ad oꝛoſiuʒ et męr̃ dicit Cũ igit᷑ ibi dicat ꝙ in angelo moꝛa fuit inter creatio glaſtenn
25 in lra. ¶ . dom q; circa hoc diuerſe ſunt poſitiões nẽ et lapſum.ac ꝑ boc inter gloꝛificationẽ et creatio⸗ borizcon
q̃ cõſurgũt ex diuerſificatiõe veꝛboꝝ Augin bac ma nẽ.et cognitio matutina ꝓpꝛie ſit gloꝛioſa. tenẽdũ ẽ recrnnt,
teria. Quid em̃ attẽdẽtes ad veꝛba Aug.ſup Geñũ. üllã nõ habuerũt a ſui cõditiõe. Ad auẽtes igit ciihl lu⸗
ad lr̃am.dicũt ꝙ qñ ꝗqrit᷑ vtrũ angeli a pꝛincipio ſue in ↄtrariũ.auti ſoluendũ ẽ e iße locutus fuerit inqui feſornimen
creatiõis cognitionẽ habuerint matutinã. faciẽda ẽ rendo et opmnãdo.aut certe rndendũ ẽ per diſtinctio ötentnnr
vis. aut em̃ querit᷑ de omnibꝰ.aut de aliquibꝰ.Si de ut pᷣdictũ eft. ¶ Queſtio. ij. . ncnneniſ⸗
oĩbus.ſic rñdent ꝙ nõ oẽs babuerũt. lucifer em̃ nũqᷓ; (nun in angelis ſit cognitio veſpertina ꝑ gloꝛifica miein bid
habuit cognitionẽ matutinã.qꝛ nũq; diuinã lucẽ vi tionẽ. Et ꝙ ſic.vi. Aug.iiij.ſup Geñad litterã loq̃ns cictmm
dit in ſeipa.ſicut in antecedẽtibꝰ moſtratũ ẽ. Si aũnt de hierim ſuperna.vdicit.ibi ſempꝑ ẽ dies in cõtempla/ pnoſehtine
querat᷑ de aliquibꝰ.ſic dicunt ꝙ habuerũt. qꝛ ſimul tione incõmutabilis veritatis.ſemꝑ veſpere in co/ Connetpobi
tpe ſunt creati et ad deũ ꝑ gloꝛiã cõuerſi. et in eodes gnitiõe creature in ſeipᷣa.ſemꝑ mane ex hac cognitio ugtſdea co⸗
inſtati ſunt foꝛmati et a tenebꝛis diuiſi. et in edem ne in laudẽ creatoꝛis eſt· ¶ Ite ratione. eadẽ lux eſt q̃ andaſin
res oẽs cognouerũt ſᷣm ſuũ oꝛdinẽ et connexionẽ. et faeiebat veſpere et mane.ſi ̈ lux ꝗᷓ facit maneẽ illu⸗ ahicza
boc in ipᷣo verbo.ꝗᷓ res et ſi in eodẽ inſtati ⁊ ſimul cẽᷓ minatio gloꝛie. in hac illuminatione eſt veſpere. git togene
gngelis fuerũt condite.tñ angeloꝝ cõditiõe et ipoꝛũ in ſtatu gloꝛie eſt cognitio veſpertina. ¶ Nez cogni 28 Diſtina
ad deu conuerſionc ſunt poſterioꝛes natura ⁊ digni tio veſpertina eſt cognitio reꝛum in genere pꝛopꝛio. Aibeecit
tate.et ideo dꝛ ꝙ augeli in verbo cognouerũt res fa ſed angelus gloꝛioſus in pꝛopꝛio genere cognoſcit tngor⸗
ciendas.et illu erprecſt vicletur ſonare vba Augꝰ?. res.ergo cognitionem babet veſpertinaz. Itẽ ange a
in iiij.ſuꝑ Geñ.ad litterã circa finẽ. Sʒ qm Aug.xi. lus gloꝛioſus ãplius laudat deũ qᷓ; homo viatoꝛ.ſeq l ſen
Sc.. dei expſſe v ſentire ↄtrariũ.ibi em̃ dicitur q; ſſe homo viatoꝛ non ſoluʒz laudat deũ in ſua maieſtate. ſine
iit moꝛa int᷑ creationẽ et lapſũ.et ꝙ añ lapſuʒ nec bo in opeꝝ ſuoꝝ multifoꝛmitate. g et angelꝰ beatus. dt 6
ni pſcij fuerũt beatitudinis.nec mali miſerie. nec illi ſed hoc latiꝰ pᷣſupponit cognitionẽ. ⁊c¶ Eontra.ij. titſtnn
lur. nec illi tenebꝛe erat.iõ ne ſibi cõtradicere videaf Con. xiij. Cum venerit qð pfectuz eſt. euacuabit q8 eätne
26 diſtinguũt aliqͥ cognitionẽ matutinã dupir. Cogni/ ex ꝑteẽ.ſᷣ cognitio veſpertina iõ dicitur veſpertina. 2 9 Nce lonn
tionẽ em̃ matutinã vocat Aug.cognitionẽ in verbo. 2tenchꝛe ẽ admixta.ageli aũt vident in luce plena. n hfen
In verbo aũt ſouplr dicunt᷑ cognoſcere. Ano mõ ꝑp/ E cognitio fidei q̃ eſt ꝑ ſpeculũ euacuat᷑ ad Engan
fecte ſez ſpeculando et intuẽdo ipᷣm verbũ.et in ißo ueniẽte gloꝛie cognitione qᷓ conſiſtit in vidẽdo v̈buz unagn

7

eternũ.ſi g& cognitio veſpertina iõ veſpertina ẽ qꝛ in
vmbꝛa creature. non ſtat cũ cognitioe gloꝛie.i Itẽ
mane veniẽs expellit veſperã. et ſilr veſpera expellit
mane. ſed in angelis continue ẽ cognitio matutina q
vident in ipᷣo verbo ſine interpolatione. non bʒ lo/
cum in eis veſpertina cognitiol Itẽ veſpera ẽ ꝑ de⸗
dinationẽ ſolis ad occaſũ. in angelis beatis nundq;
eſt appꝛoximatio ad occaſũ.ſᷣ cõtinuꝰ fulgoꝛ et caloꝛ 9
lucis eterne. nunꝙᷓ eſt in eis cognitio veſpertina. ?
ꝓpter boc ẽ qõ cum tã maneq; veſpere vtrũq; ipoꝛ/
tet appꝛoximationẽ ad noctẽ et ad tenebꝛas.ct ange
li diſtent diſtantia omnimoda.tam a frigoꝛe peccati
q́; ab ignoꝛãtia veri.vẽ ꝙ nec matutina nec veſperti⸗
na cognitio ſit ponẽda.ſᷣ potius meridiana. Querit
igit᷑ ꝓ quãto dieat᷑ cognitio matutia.et ꝓ quãto ve-⸗
ſpertia. ⁊ quare nõ ponit᷑ dꝛia tercia ſcʒ meridiana.
Et iuxta hoc querit᷑ ad quos ꝑtineant iſte cognitio/
nes.et de ipaꝝ oꝛdine et pꝛerogatiua.vt ſic eluceſcat
haꝝ cognitionuz quidditas et natura. (.ad pᷣdi⸗
ctoꝛũ intelligẽtiã ẽ notandũ.ꝙ ſicut vult Aug.Ois
creatura quatũ eſt de ſe tenebꝛa ens auel x eſt.
et tenebꝛe in co non ſunt vlle.ſicut dẽ in pꝛima cano/
nica Joh.j.. vbi glo. dies dicit illuſtrationem a luce
ꝓcedentem ſuper hec tenebꝛoſa.mane aũt et veſpe/
ra dicunt media inter diem et noctem ſᷣm acceſſum
et regreſſum. Intelligendum igitur ꝙ diuina lux il
luminans angelum illuminatione perfecta ad cogni
tionem ſui facit angelum lucẽ.et cognitio ipſius dei
in ſe dies dicit᷑.quia pura ẽ lux.et cognitio.et cogno/
ſcendi ratio. Lux iſta angelica ſic illuminata habet

alia. et hec cognitio facit beatos. Alio mõ ſuſcipien⸗/
do illuminationẽ a verbo.et in illa ſuſceptiõe cogno
ſcere alia.et hec cognitio fuit angelis innata.qꝛ indi⸗
dit eis deus oim ſpẽs.et lumẽ ſuꝑ mẽtes angeloꝝ ex
pandit quo cognoſcerent facta et facienda.et hec co⸗
mirio matutina ẽ de qua loquit᷑. Aug.ſuꝑ Geñ.ad
Fam. et bec fuit in bolis e ꝓ hoc ſoluit cõtrarieta
tem ad vtrãq; ꝑtem. Hanc etiã dicunt in demonibꝰ
remãſiſſe.ſed obſcuratã ꝓpter culpã.iõ nõ matuti
nãꝗ eẽ dicenda. Et ſicut diſtinguũt in cognitione. ita
27 ctiã diſtinguũt i luce et in tenebꝛis. O ſcʒ vno mõ di
cunt᷑ angeli lux ꝓpter irradiationẽ ab illa ſuꝑna lu/
ce ꝓcedentẽ ſm ſtatũ nature ꝑ quas cognoſcũt res
in pꝛopꝛio genere cognitiõe q̃ dẽ veſpertina.et refe/
runt ad deũ.et ſic dꝛ matutina.et tenebꝛa ꝑ oppoſi⸗
tũ dicit᷑ ignoꝛãtia q̃ ab angelis ẽ excluſa.vnde dicun
tur repleti fuiſſe ſapia.Alio mõ dẽ lux ipᷣe angelꝰ p/
pter irradiationẽ ꝓcedentẽ a ſumma luce m pleni⸗
tudinẽ gratie cõſũmate ſiue gloꝛie.qᷓ dicunt᷑ angeli
illuminati vt beate ſapienterq; viuerẽt.et in boc ſta
eu dẽ matutina cognitio ꝓpꝛie q̃ nuqᷓ; fuit niſi in an/
gelis beatis.et ſic diuerſis modis loquit᷑ Augꝰ.Ex
bis patẽt rões ad vtrãq; ꝑtem. Quia rões ad pꝛimã
Ntem intelligunt᷑ de cognitiõe matutina large dicta.
ſcʒ pꝛimo mõ.rñſiones vero ad oppoſitũ itelligunt᷑
de cognitione matutina ꝓpꝛie dicta q̃ ſq; ẽ ꝑ gloꝛiã.
et hoc curialius ẽ vicere q́; dicere ꝙ Ausg. dicat ↄtra
ria.et tanq; inſtabilis mõ dicat hoc.mõ contrarium.
Miſi em̃ diſtinguat᷑ qd dicit᷑ ſux Geñ.recte vẽ cõtra
riari ei qd dẽ xj.de ciui.dei.Quicqd aũt ſit de opinio
ne Aug. in ꝓductione rerũ ita determinat᷑. cũ alijs cognoſcere creaturam. et ſic quia cognoſcit id qdð eſt
ſanctis otradicere videat᷑nõ eſt tñ credendũ ꝙ tãtꝰ tenebꝛa.· eſt eius cognitio mane vel veſpera appclla⸗
bomo ſibi ↄtradicat maxie in his qᷓ nõ retractat. Ne ta. ſed veſpera pꝛout cognoſcit creaturam in ſeibſa.
n qualitercũq; intelligant᷑ verba ei? magis ſtancda; mane put er ſlla cognitione conſurgit ad laudem.
his qᷓ dicunt᷑ in li.S ci.vbi loquit᷑ aſſer o. ꝙ ſuper etrefert ad cognitionẽ ipius qua bʒ in verbo. And

di

V

utñ nõ bñt
.„„ .Nerũtñ nõ 1
e 4 itiõis in vbo. x pte cogno
reſpectu cognitid n veuit er grece er
ce rabe rehert⸗ Feeame Aelrern ae
.ca. vij. Sciẽtia ecgtarei cont. obp is pte cognoſci ibi impfectio 5. pera 8 32
8d8.. Aug. derl rea 218 quoe refer õ eato S = ig nõ co cöpatit . riation .
io ne ſcie c eſcit cũ ipa r⸗ oertit᷑ niſi cũ cr ſt. gnoſcẽtis ſum et nõ cop er lucis varis eũñ.
Muſitin⸗ Patio it et man c in noctẽ ver ſi ad ſimili· dinat ad occaſu mãae ꝓpte eaturã ⁊ deũ.
enten qq; luceſcit us. Nec in n ñ nota ꝙ et eſp/e 11 vbi ẽ veſpcra et el? ad cre ccgno
. amoꝛc crcature relinq lis dicat ibi man een n bi vr nancrieſe eenh ñ oppoſiti. vn
g amoꝛc creat lucis viſibili ia. Una. qꝛ . ve · non il diuerſitas niſi ſo ) ſunt tñ opp dit. Ex
e laas inẽ huiꝰ? lucis y uplex dꝛia. iali. Altera v. necẽ iſta diuerſi. nõ ſu n excludi 1
ee At tudinẽ hu ẽ.tñ ẽ dupl e materiali. Al⸗ ere.ß necẽ in uis ſint cit alten non ſint iſte
uruinni ſicut dicti . ſicut 111 luce .5 iei veſp - ſcendi. q ꝙ̃ . n2 pfici ⸗ uibus ſ
nan e. ſicut di⸗ octẽ. ſicu idies. neq; dici t diẽ. ſe k alteri. et vn? pfic ies ſcʒ in quii exten⸗
Kipin re vertit᷑ in ne cedit meri AEDS Di inq̃t hñ̃ = famula ſit alie qoõne = elis niſi noia ies ſi
a . nd ane nõ ſuc ſ Geñ.iiij *W beatis ẽ nũc dis etiã patere p lein beatis ãge eature dies
rore ſimt ñ Aug. ſ pochin zgelis beati ionez bis tiões. qꝛ Ppꝛie in b cognitio cn tenebꝛa.
tenihgn i ſimł. . et ſic pʒ ꝙ bñt ſucceſi cognitiõ , re nõ dẽ is creatura ten —.
tng, rorn Eum et mane.e tina. nec bñt yt diet ce t. Patet etiã q̃ren iel. q; ois creatur⸗ lenioꝛcʒ
älltnli⸗ et veſperã. et m acu matutina. itatis. qꝛ vt die 2 dank. ies. ß cognitio diei. cellit ꝓpt pl ti
dNe. eſptina ꝛdinẽ dign fSg loꝛatio ne meridies. ltio matutina p ioꝛ. et ſic pʒ totũ.
S cognitio v is.hñt tñ o i ſeip̃a deco bẽ ꝙ; le — cognitio m . 12 altioꝛ. et
—RKüK cognitio creatur Ad ills q obẽ Pitzʒ etiã ꝙ cogni et certioꝛ iũ
nnin, vel arainet⸗ cognitio crea illð Ae fe PD 2r clarioꝛ ẽ 16e cadenti .B “
k., „„dz tur. bñ pᷣt eẽ ꝑ . . cẽ.ob quã erſiõe 7E hic ſcdo in
inkit gr eccgof cognoſci fal Kan min? pfe lucé⸗ ne et auerſt dicione. hic ſcdo ĩ .⸗
M 29„ t mn?„ li auerſio i in ſua pꝛia con it de auerſiõe et
unaikef 31 Eqᷓ cũ in d aderpte? de, at aliquo mõn i ſunt ange 12 ngeli in ſua pꝛ ꝛia agit de auel coꝛ⸗
ritumii euacuabit᷑ q enere. Et ſi dice uales fact quales facti ſunt an 8 in tres. In pꝛia c. In tertia d
in ꝓpꝛio genere inta.Q. ñidit mgr quales fa. idit᷑ ãt h ꝑs in ũ6ꝙ ageli ꝛc. ſiöe et auer
gunrti i cta.in ꝓpꝛ iſtinctio quinte Supꝛa oñ cõuerſiõe. Diu vij. Supꝛa dictũ ia agit de cõuer n pꝛia
enn hen Di õſideratio ⁊c. t auerſione et c e. infra diſ. vij. duas. In pꝛia agi ars bz tres. J 2
e ſt hec cõ ſacti ſunt aue et obſtinatiõe. Pꝛia ꝑs hʒ duas. . 2c. Pꝛia p dubia circa cõ
indammn Saragee les ſactiſni ane eſt cognoſccre. Dꝛi⸗ Fnen ſen.k. Diia ucai aet eugſtatis⸗
ngnni t In ſecuda de oſt p̃dicta ſuꝑe nẽ. ⁊ hoc infra dedi⸗ em̃ oẽs ⁊c. In te. artes m tres cõuerterẽ
ſmim Huerſione. J infra dil. ix. pe taẽ auerſionẽ. ſit. ibi. habebã ia ps bʒ tres p t emcaciter e ter⸗
Müöheſent dinũ diſt ſca veruina dch In ſcda oñe oſt creationẽ. Et Fa ſit collata⸗ quibuſda tiõe ꝛc. Et
kügſunit ſione. In ſit auerti ⁊ cõu ibi ſi aut qrit᷑ vt- p iat vtrũ bonis gr buerit. ibi. iceoq; ipa cõfirmati
. oñdit qd au eie . termiat vtn tig nõ habuen ſolet vte in iß⸗
zanaen oñdit qᷣd i et et ſoluit. i Pꝛio em̃ de tada cũ gratiã nõ! ic q̃ri ſo oꝝ.
34, R mou . planat. 2 ſi 0 imputa 2 .. tiõis.ibi. H — erſio bon H
in Rerſis detamninar rerl ſit ſua auerſi toꝛia cõfirmati⸗ minoꝝ. et cõu ͦodio br̃e
l nes e o vero vtꝝ malie rſio fuerit meri ri. cõuerſio alioꝝ m id con/ Auerti ẽ odio br
Nrten, ermiat vta cõue ſio luciferi. cõt ia deo et gu af uer e. Cötra.
1o Na hn tur. S determiat vtꝝ d ſcz auerſio id ſit gquerti a vel iuuidere. öt odiſ
Ericertleng tia vero nt᷑ in vniuerſo. endit qui 5 3 , uales lliꝰ cõſcia põt o 1
1N ctria taugu 99 t ĩquirere 4 er nulli oẽs appetãt
ſenieui ſctria ad deum. a dducit ĩquirere ſöe. nult) oẽs appe
lhn erti a õſideratio addi e ⁊ cõuerſiõe ſe8ð ſummũ bo
Nſitti ihin Qſt hec cõſidera derent᷑ auerſiõ ſũt ad turalit ſum
mi Mnuin ffecti ſũt dü diung xqͥdã con t ei cha⸗ ñ. g vꝛ vm! .1
bin ffecti ſüt duͦ mox ñ fuit ei cha⸗ nñ k. F. odʒ.
aa e oſt creatiõeʒ nãq; n ti ad deũ inuidere. lus auertak ffinit B
igimnan Poſt ere uerſi. Köu bere vel inuide mgr non diff ß
e⸗Nd ,3 Feff uidã a eſt odio haber „ agrifi / 2 uerſionẽ. ß
igninmn creatoꝛẽ ſuũ.q auerti eſt odio he rüt ſe pai quãcuq; au⸗
ld reato re. guer volue tði quãcn cõſũmatã
R õäs ter ſupbia qua vo uceie ccat Di uaeneg inatl, 7
ech gte aahe ter ẽ ſuxb ulo relucere il⸗ auerſion bſtinatio
” 9 rit die nãq; ma s qᷓſi in ſpecu ſüt. Eti in qua ẽol
NR idie rſis q̃ſi i cecati ſũ io cõtra deuz qᷓ
uen Inu n conuerſis ꝗ ſi vero ex ita. Iſti neplilio bolo s
gänfgtch care õ ſunt. A ti a deo gr̃a ſertiõe gre fuit in 5 poſſe con.
Sagtiſemn ſapia ꝗᷓ i. ſi fũt et illuinati malitie ſʒ deſe z qꝛ vigit ſenoõ (Ad 2
eeeſmigh li quidẽ⸗ cecati nõ im ius data ſubtra ſio et ſeq̃ qð dicik. nul
eruthben vYero ſunt ex. 6 ita Tbpꝛius de ceſt gouer j ſu⸗ ill8 455 õt deũ
uni a q̃ deſerti ſüt t conuerter E t ſint a li o PAug. il⸗
dei ita vt co ni erãt. v o cul⸗ ſſe. dð. q; 5
umnſen ſi appoſitay tura bonie rupto ꝑc odiſſe. vð. attamẽ
Eune. Ot nuqᷣʒ ã diuiſi ſũt qͥ 12 i. glii illo coꝛrt .NFvtra d rtractat. 1=
Emd ſio q̃ diui iuſti iã boni. alij lo iiuſtos. vt lud e aliquo mõ
Se —– lci4 rſio iiu . tatez a gt itel⸗
mutnin auer d bonüũ ʒ iuſtic fecit. ⁊ auerſi tis. Psnlag vennkſen⸗
muſztmmin mali. Cöuerſ lutas vtriuſcq; l it bꝛeuiter igat de deo in⸗ 5
nenr iecolan ps mali.Cc tis. et volũ erſio et tãgit ig⸗ bonuz. ad q
utſetut, q fuit volüta o. et ↄuerſio et b i Eſumũ bon 5 crea
uſlt ᷓ; fui ſit auerſio. Es qͥd ſit. is 7 hab icipãdũ faã ẽc
mn Kahi u bitrio docẽs qͥd bera ptãs ⁊ ha Pticips alis. vñ cun
e ue ero ar ð ẽ liber P ere ura pon i⸗
⸗ edaſl dl HH em̃ ewigee n eeheanſt
na Heb⸗ 2 is rõna *E ere. in — ti. ſʒ ficari. t. nihilomin?
nanen litas volũtatis rõ diſcern rti vel cõuer cãs odit. nihilomin·
l ltas — dicare.i. unn erti ve ſpãta⸗ 8 oα ſidera
e g rmũ arbitriũ. nec c u hoc vel illð.et pꝰ crea tita diſcre i vt iuſtũ ponẽtẽ
RR rfrũ arbitr volẽdũ hoc v ſj. alij bonü. e äglos ri infligẽtẽ pẽas.
augunt biles ad volẽdũ erũt malũ.alij b .bonos aglos ges i ltĩ odiũt qui
ra habil lütate alij eligerũ icit ſcripta. i. bꝛas. quia et ſic multi⸗ ſpiritũ⸗
nn nea volüta⸗ tenebꝛis. ſiẽ die ctẽ vᷣo tene it. ſcz peccãt in ſp
. a ten unit diẽ. noctẽ cecauit. ſc 1
tanninn uit ðolucẽat ellauit diẽ. noctẽ los vo excee canctij,
nko mal. ⁊ lucẽ app lllũinauit. ma 9
nnu a mak. Ziuze s gia ſua Mainauttn collata ſit ad ““
l ¶ Determi
nn g

hoc yt efficaciter ouerterentu .

èðèð =ðèð

Ni. I

b Eſt eis collata gra Si aũt querit᷑ vtꝝ poſt creationẽ cõuerſis aliquid col bitsti .

coopas ſine SE latũ ſit ꝑ qð cõuerterẽt᷑.i.diligerẽt deũ. dicinns E
ontra. gra coopas ia co⸗ /5 J
6 ieane . Eleru eis collata gratia cooꝑans ſine qua non põt pꝛoficere
elnnel e⸗ Peoe⸗ ſe. ſed ꝓficere non põt ſine gratia adiuuãte.. Nõ in⸗
ctũ ẽ. ͤ nec coopãtẽ. digebat angelus gratia p quam iuſtificaret᷑.qꝛ mal⸗
By vm. c eadẽ ga n erat. ſed qua ad diligẽdũ deũ ꝑfecte et obediẽdũ
dĩ opans ⁊ coopans adiuuaret᷑. Operãs quidẽ gfa dicit᷑ qᷣ iuſtificat᷑ impi
oe dine ſor ekeu⸗ us.i.de impio fit pius de malo bonꝰ.Cooꝑãs vo gra
bahae gratiã opan tia qua iuuat᷑ ad beniuolẽdũ efficacit᷑ et deũ pᷣ omibꝰ
car non babuerunt diligendũ.et ad oꝑandũ bonũ.et ad pſeueradũ in bo
graz mucdlficãtẽ vo/ no. et hmõi de quibꝰ poſtes plenius dicemꝰ. Data eſt

luntatẽ. babent tñ ip ergo ãgelis qͥ ꝑſtiterũt cooperãs gratia ꝑ quã cõuerſi

ſam eandẽ gratiã vt ſunt vt deũ ꝑfecte diligerẽt. Cõuerſi ergo ſũt a bono
adiuuãtẽ ĩ bona opꝶ% quod hẽbãt nõ ꝑdito. ad maiꝰ bonũ qð nõ habebãat.

ne ten ſaid et facta Eiſta couerſio p gratis coopante libero arbi⸗
boc qd dicit᷑ qᷓ illa trio.ꝗᷓ gratia alijs qui ceciderũt appoſita nõ fuit.
eſt pᷣueniẽs . d ; b⸗/ termiat vtꝝ malis ſit ſua auerſio impu⸗
ueniẽs nõ dicitur ra tangda cũ gratiã nõ habuerit. d

tione gratie ſubſeqn · ( Ideoq; a quibuſdã dici ſolet nõ eẽ mał imputãdũ iltł
qui auerſi ſũt et nõ ↄuerſi.qꝛ ſine gratia cõuerti nõ po

tis. h ntione valcn.
is. vel dð. ꝙ ille ſüt Aui⸗ n er wHe ł
dite put babet c in terãt. Sʒ illa nõ ẽ eis data.nec culpa illoꝝ fuit ꝙ non

libero arbitrio lapſo eſt data. qꝛ in eis nulla culpa adhuc pᷣceſſerat. Ad qð
ſq homis.⁊ iõ nõ ba dici põt qm̃ quibus appoſita ẽ ipſa gratia non fuit ex
bẽt locñ in aãgel. Alia meritis eoꝝ.alioquin iam non eẽt gratia. ſi ex merito
pateẽt. 35 eſſet ante gratiã daree.
vero alijs nõ eſt data.culpa eoꝝ fuit.qꝛ cũ ſtare poſſẽt noluerũt quo
uſq; gratia apponeret᷑.ſicut alij ꝑſtiterunt donec illis cadentibus ꝑ ſuꝑbiaʒ
eis gratia appoſita eſt. A pꝑte ergo cadentiũ culpa in hoc depᷣhendi põt. qꝛ
licet ſine gratia nequirent ꝓficere quã nondũ acceperãt. id tñ qꝗð eis col⸗
latũ erat in creatiõe poterat non cadere.i.ſtare.qꝛ nihil erat qð ad caſũ eos
compelleret.ſed ſua ſpontanea volũtate declinauerũt.ꝙ ſi non feciſſent.qð
datũ eſt alijs vtiq; darcet et iſtis.
N¶ Determiat vtꝝ cõuerſione.boni ãgeli meruerũt cõfirmationẽ. e

Hic queri ſolet vtꝝ in ipa confirmatiõe beati fuerint angeli.et an ipam bea⸗

titudinẽ aliquo mõ meruerint. & in ipa confirmatione beati fuerint. plu⸗
res cõteſtant᷑ auẽtes.et iõ ꝓ conſtanti habendũ eſt. Vtrũ vero p gratiã tũc
ſibi datã ipam beatitudinẽ meruerũt ambiguũ eſt. Quibuſdã em̃ placet ꝙ

eã meruerunt x gratiã quã in cõfirmatione ꝑceperũt.ſimulq; in eis meritũ

et pᷣmiũ fuiſſe dicunt.nec meritũ pᷣceſſiſſe pᷣmium tꝑe ſed cauſa.Alijs aũt vi⸗

det᷑ ꝙ beatitudinẽ quã ceperũt in cõfirmatiõe ꝑ gratiã tũc appoſitã nõ me
ruerũt. dicẽtes tũc nõ fuiſſe eis collatã graʒ ad merẽdũ ſz ad beate viuẽdũ.
nec tũc eis datũ eẽ bonũ quo mererẽt᷑.ſed quo felicit fruerent᷑. Oꝛ aüt tũc
in pꝛemiũ acceperũt ꝑ obſequia nobis exhibita.ð ex dei obedientia et reuerẽ⸗
tia mereri dicũt.et ita pᷣmiũ pᷣceſſit merita.⁊ hoc mihi magis placere fateoꝛ.
D intelligẽtiã hꝰ ꝑtis iĩ

——

qrit᷑ de auerſiõe luciferi.qͥ

7

de ↄuerſione bonoꝛuʒ. Quantum ad pᷣmũ duo q̃ delectatione coꝛrupt

unt Dimuͤͦs

S Queſtio.

rationalis creatura ad meritũ vite. Cadere em̃ põt ꝑ

Qua gratia in
digebat angelꝰ
et qua non.

Quid gr̃a ope⸗

rãs qᷣd coopãs

. *

Qua culpa 8/

tia nõ eſt data
malis.

Dubitatio. iij.

Re'.quoꝛũdam

Be. alioꝛum.

Conſentit ma⸗
giſter huic roi

iah k ale⸗ faci ſũt an caſu ceteri de elatiõe timerẽt Itẽ Ecch. xxij. Initiũ
geli ꝑ auerſionẽ ⁊ ↄuer nenre qrunt᷑. Dꝛio ois pcti ſuꝑbia. pᷣmũ int oia pctã fuit petm̃ dyabo⸗
Arit de auerſiõe lucjferi.qᷓ fuit cput toe? ma li.S ac. IIzt Aug.r. ſup Geũ. ad raz. fact/ otinuo
litie. Scoo qᷓrit᷑ de auerſiõe minoꝝ qgeloꝝ. Tertio ſe a luce vitat auertit ſupbia tumidꝰ.⁊ ꝓpꝛie ptatis
ylſido.ð ſum.bo.li.j.c.x.

t Raucr pctõ ſuꝑbie. Scom ẽ Morx vt fetñs ẽ i ſupbiã erupit ⁊ pᷣcipitatꝰ ð ce. eſt

4

¶ Item ratione videtur.qꝛ non ↄtingit peccare ni⸗
ſi tripliciter. vicz. aut ↄcupiſcẽtia carnis. aut dcupt

¶ Mꝛ peccaucerit pctõᷣ gble ac ſic. ſuꝑ ill Luce.x. ſcẽtia oculoꝝ.aut ſuperbia vite.ſcd pꝛimũ petin no

Aidebã ſathanã ⁊c.

lo. qui ſinglr elat? erat. yt ieiꝰ potuit eſſe carnis concupiſcẽtia.nec potuit eſſe ap⸗

chiti
ffucertipte
ſekrcigut

ieuidnonn
mmnla
Pmoriul
Eönrrifi
celtud⸗
pankula
Wutſenlin
liſins ol
iſhſeſinthe⸗
tnfßl
inbesti
ſonstictie⸗
Diranizotaſe
brnurdberaree
Neontnoni
ſai daſorne g
dodi Conn
Gſcerarecircn
ultrbenpie
altnipoſti
lechnatatae
Pooproatboe
Fpauttitont
dxrat

Eſtigu
Mpbulltnag
Ggtogtits
Rohuaran

Pkaroinka
ihende
ileunietü
nb affndof
nanahrih
if ppenin
tlezosan
lefcclsg⸗
eiigpera
lhmagg
e⸗ kare

Mudl ⸗

v*

e petitꝰ diuitiaꝝ.qꝛ ſpũs iſtis non indiget. neceſſeẽ obiecta ꝗ veꝝ cõdudunt. Sed bec rãſio nec veꝝ di⸗
6 ꝙ fuerit ſuꝑbia vite. tẽ genera peccatoꝝ ſpnaliũ cit.nec ſo uit.qꝛ cũ affectus dyaboli ſit ſimplex ſicut

no ſunt niſi quattuoꝛ pᷣter auariti qᷓ tenet quaſi me intellectus. intellectus nõ pᷣt ſimul plura intelligere.
diũ inter carnalia ct ſpũalia.ſcʒ ſuꝑbia.ira.accidia. vel plures cogitatiões habere.ſimilit᷑ nec affectus ſi⸗

A inuidia.ſ̊ in omnibus tribus generibus ẽ odiũ. c mul et in coqeʒ inſtati plura peccata cõmittere. ma⸗
zudt omne odiũ cauſet ab amoꝛe.odiũ inoꝛdinatũ cauſaf xime ꝗᷓ ſpectat oino ad diuerſas actiões.ſicut infice⸗
Ween ab amoꝛe inoꝛdinato.ꝗ ante iſta tria genera opꝑtz ali litas. ſt uꝑbia. ⁊ inuidia. Pꝛeterea. eſto ꝙ vera eẽt. nõ
mn qd pcecatũ ſpũale pᷣccdere in dyabolo. B non potu ſoluit. qꝛ pᷣdicte rões nõ tm̃ ꝓbant ꝙ pᷣdicta peccata
Aue, it eẽ niſi ſupbia. vc. (Irẽ nũq puertit᷑ affectus niſi comitent ſupbia ꝙ añcedat Et ideo aliter ẽ dom S
ſen pꝛiꝰpuertat᷑ iudiciũ.nuqᷓ; puertit᷑ iudiciũ in his qᷓ ſ ut·¶ꝙ ẽ loqui ð peccato q;tũ ad triplicẽ ſtatũ.ſcʒ q;tũ ad
4 c de neceſſitate ſalut.niſi aliqua excecatio ſit ĩ rõe.F ex inchoationẽ. cõſũmationẽ.et confirmationẽ. Pecca⸗
cecatio rõnis pᷣcedit oẽm appetitũ.ſᷣ excecatio nõ pᷣt tu dyaboli initiatũ ẽ i pᷣſumptione. ſtatim em̃ vt ſug
0 eẽ qͥn pᷣceſſerit peccatũ.et nõ potuit pᷣcedere peccatũ vigit pulchꝛitudinẽ pᷣſumpfit. Conſũmatũ ẽ in am/
appetitus. pᷣceſſit peccatũ pſumptiõis.ſ hᷣ ẽ pecca⸗ bitione. Quia pᷣſumẽs d ſe appetijt qd oino ſupꝛa ſe
1 ti ſupbie. ⁊c ¶ Cõtra ꝙ fuerit pꝛimũ peccatũ omiſ⸗ fuit.et ad qd puenire non potuit. Sed confirmatũ ẽ
ſionis vi.q; ſi ipᷣe deliberaſſet vtrũ illud eẽt appeten⸗ inuidie et odij auerſione.q;ꝛ exquo obtinere non po⸗/
6 dũ.nunqꝙ; peccaſſct.nec aliter vitarc poterat. tene-⸗ tuit qdð appetijt.iõ muidere cepit.et affectu odij con
. batur deliberare. et añ omiſit deliberare qᷓ; illud ap/ traire.et in hoc firmatũ c.qꝛ hec oino ipᷣm a deo ſepa
8 peterʒ. g añ omiſit qᷓ; ſupbiret. Si foꝛte dicas ̈ꝑ itel uit. et ꝑfectũ obſtaculũ poſuit.ſicut pfecta charitas ꝑ
lectũ deifoꝛmẽ poterat ſine dliberatiõe videre q̃d fa fectc deo iñũgit¶ Concedẽde ſunt ꝗ rõnes pꝛime ꝙꝙ ſi-
ciendũ. Contra.ad h̊ ꝙ ipᷣe hoc inſpicerz optuit ißm pbia fuerit pꝛimũ peccatũ.nam ſuꝑbia pᷣſũptiois et
Reii cſiderare circũſtatias appetiti ⁊ cõſeqᷓntia. ⁊ iſta ſũt tumoꝛis pꝛimũ fuit generatione.ſuꝑbia ambitiõis p
M multa. ſimplex virtutis finite qd cognoſcit multa ꝓ mũ fuit cõſũmatiõe Ad illud qd obẽ de omiſſione 10
i multa.iĩpoſſibile ẽ ſmul multa cognoſcere cũ ſe tota⸗ notãdũ ꝙ omiſſio nec fuit nec potuit cẽ pꝛicipale pec
. lit᷑ couertat ad cognitũ. neceſſe habuit deliberare. catũ ſiue pꝛimũ.qꝛ dimiſſio boni venit ex tünoꝛe ma
. Pꝛopterea hoc nò ſoluit. qꝛ quicqͥd eẽt tenebat᷑ vita le humiliãte. et ois talis timoꝛ venit ex amoꝛe male
4 14 c peccatũ.tenebat᷑ repᷣmere cogitatiõeʒ ſuã ne pce⸗ inflamãte.vñ nullus dimittit aliquid facere qð dʒ.ni

deret ad cõſenſũ.⁊ h̊ anteqᷓ cõſentiret.g añ omiſit. S ſi aliqͥs amet qð nõ dʒ. ſicut aliqͥs omittit ire ad ma
⁊c.¶ Itẽ vẽ qꝙ; peccato ingratitudis. Berñ.de gradi tutinũ.qꝛ amat ſomnũ et quietẽ in lectulo.hac eadez
8 bus humilitatis.qꝛ gratuite bonitati dei a qᷓ coditus rõe nõ potuit eẽ ingratitudo nec etiã inuidia: Dicẽ 11
es ingratus exiſtis. iuſticiã quã exptus nõ es nõ me- dũcẽ igit᷑ ꝙ nõ qᷓ̃cunq; dimiſſio inducit peccatu omi/
