⁊ alij impant.alij obediũt.ſic tãgit mr in la.⁊ P ſa⸗?ꝰ
tis vi pbabile. tũ qꝛ filij tenebꝛaꝝ q̊damõ imitari co

nank licet falſo ⁊ impfecte filios lucl.vñ ſiẽ vidẽt an

gelos oꝛdiate officia ſua exeqͥ ᷣm imꝑia ſapiẽtioꝝ et

maioꝝ. ſilr ipſi faciũt maleficia. tũ etiam qꝛ filij tene
bꝛaꝝ pꝛudetiſſimi ſunt in generatõe ſua.⁊ qꝛ hñt col

9. f luctatocz aduerſus gen?bnanũ. regimẽ eoꝝ ⁊ exer
Atr int angelos malos ſit platio. Et ꝙ ſit ibi de fa
cto vf. Job. penł. Mõ eſt ptãs ſuꝑ terꝛam qͥ poſſit ei
ↄpari.⁊ iteꝝ ipſe om̃es filios ſuꝑbie.ſᷣ de-

citꝰ?ſi eêt diuiſus ⁊ ſine capite.nõ poſſet ſtare. ido ſicẽ
hoies pᷣliãtes in exercitu ctumcũq; ſint pᷣſumptoſi.
tñ. ꝓpter odiũ inimicoꝝ libẽter ſubiacent duci impe/
rãti.⁊ hñt mitos pꝛios.⁊ vnũ pᷣncipalẽ ducẽ. ſic cre⸗

dendũ eſt eẽ in dmonibꝰ. Concedenduʒ ẽ cq; inter
demones ẽ pᷣlatio. ¶ Et pʒ rñſio ad illud qð pᷣ obꝛ de

ſupꝑbia. qꝛ malicia ⁊ inuidia quã nõ põt ſuꝑbꝰ exercẽ
ſine adiutoꝛe. facit eũ libẽter alij ſubijci. ꝓpter appe/
titũ triũphi. ¶ Ad illð qd obꝛ quõ ſit ibi platio.dʒ 31
ẽ nõ electõe.nec violẽtia. credo ꝙ natura ⁊ dina
iſtiti tõe. Alia ei ↄditõe data ẽ eis vis miſtratia.⁊ to
tentie vni q; alij.⁊ de oꝛdiauit vt minꝰpotẽtes ⁊ ſa
piẽtes.mag potẽtibꝰ⁊ Rpieid hernei miſtrãdo. 2
bug. dicit ꝙ id i malo miſteriũ exercẽt qd ꝑficiẽdũ ex

dlitõe acceper̃t. ⁊ ita ſibijnuicẽ pᷣſũt.ſic peſſẽt ſi eẽnt

boni. ⁊ cũ ceſſabit ſtatꝰmiſterij.ceſſabit at?platõis.
ſic pʒ ꝙ defacto ẽpᷣlatio.¶ Ad illð qd qᷓ̃rit᷑ vtruʒ de 52
iure.dom ꝙ nulla oio ẽ platio de iure.qꝛ cũ ipi dmoꝰ
nes ſubiect nihil pᷣcipiãt niſi Z ius.eo qꝙ; ruper̃t ius
⁊ diſſipauerũt fedꝰſempiternũ.iõ nulla manet ibi iu

ee i 1 cul · rnis obligatio.ſ ſolũ maliuolẽs ↄfederatio. Mecẽ ſi-
pam ⁊ i penis eadẽ mancbit.ſᷣ tñ pꝰ iudiciũ ceffabit

mile de boie qui iuſte põt pᷣ̃ciꝑe ſeruo.⁊ ideo non va⸗

C qlibet B/lent ratõnes ad hoc inducte.
Diſtinctio. vij. uales facti ſunt angeli ↄfirmatõne ? obſtinataone.
2 tuũ eſt ꝙ angeli ⁊c. Supꝛa egit mor d auerſione ⁊ ↄuerſione.in bac parte agit de firmatio⸗
ne ⁊ obſtinatõne.Et diuidit᷑ hec ꝑs in duaꝗs. In pꝛima agit de ↄfirmatõne ⁊ obſtinatõne. 3
da vo de oſ. equentibꝰad hec. infra diſtinctõe eadẽ. Et licet mali angeli ⁊c. Nama ꝑs babet quatu/
las In pꝛima oñdit ꝙ aliqui angeli poſt ↄuerſionẽ ⁊ auerſionẽ ſunt ꝑ glam ofin
ti. In ſcdᷣa querit vtrũ habeãt libertatẽ ar.

n ſecun/

erſie m ↄfirmati. ⁊ aliqͥ ꝑ malici
oꝑponit ad hoc.ibi. Sed cũ nec boni peccare poſſint

⁊c̃. In tercia determinat.ibi.Ad qð dicimꝰꝙ boni tanta gra. In quarta ⁊ vltima ehlanae iangar aubtem

inductã.ibi. Oꝛ hicronymꝰait ⁊c. Et lta duo hic determinant᷑. Pꝛimo qualiter mali in m
ti. ct boni in gra ↄfirmati. Scdᷣo quõ ↄfirmatio 2 obſtinatio ſtet cum li.rr. .

icia ſunt obſtia⸗

7. N. V II. ¶ Dſtendit ꝗ aliq angeli poſt ↄuerſionẽ ⁊ auerſionẽ ſunt ꝑ glam ↄfirmati.⁊

e aliq x maliciã obſtinati.
teralis explanag
tio vſq; ad illã

Apꝛa dictũ eſt ꝙ an
der̃t gra dei deſerti ſunt.Et boni qdẽ iutantũ ↄfirmati ſt ꝑ graz ꝙ
peccare nequeũt. ali vo maliciã adeo ſt obſtinati ꝙ
ehfe ſiue bñ velle nõ valẽt.⁊ ſi bonũ ſit qð aliqñ volũt. Vo

.. „„ 9
geli ꝗͥ pſtiterũt.ꝑ graʒ ↄfirmati ſunt.æ qᷣ ceci/
bonã vo

— —RJR

—

lunt em̃ aliqũ aliqd fieri qð deꝰ vult fieri.⁊ vtiq; illud bonum eſt ⁊ iuſtũ fieri.

nec tñ bona volũtate illud volunt.

*„

¶ Querit᷑ de vtriſq; an liberũ arbitriũ babcant. ct opponit ad hoc in partezʒ “

negatiuaoauam.

(¶ Sʒ cũ nec boni peccare poſſint.nec mali bñ velle.vłbñ oꝑari.videt᷑ ꝙ iã nõ
hẽant libeꝝ arbitriũ.qꝛ in vtrãq; ꝑteʒ flecti nõ pñt.cũ libeꝝ arbitriũ ad vtrũ⸗

qʒ ſe hẽat.vñ Hhiero.iĩ tractatu de ꝓdigo filio dic. Solꝰdeꝰẽ ĩ quẽ pctm̃ cade
nõ põt.cetera cũ ſint liberi arbitrij ĩ vtrãq; ꝑtem flecti pñt.hic videt᷑ dicẽ ꝙ

oĩs creatura ĩ libero arbitrio oſtituta flecti pᷣt ad bonũ ⁊ ad malũ. ſiẽ. Og2
boni angli ⁊ mali ad vtrũq; flecti pñt.g ⁊ boni pñt fieri mali et mali boni.

Betermiat qõeʒ ð motã ꝙ hñt li.ar.nec tñ ad vtrũq; flecti pjit.
Ad qð dicimꝰqꝛ boni tãta gra ↄfirmati ſt᷑ vt neq̃ant fieri mali.⁊ maliĩ mali /
cia aðᷣo obdurati ſt vt ñ valeãt fieri boni.⁊ tñ vtriq; hñt lib.ar.qꝛ ⁊ boni non
aliqᷓ cogẽte necitate.ſᷣ ꝓpꝛia ac ſpõtanea volũtate ꝑ graʒ qͥdẽ adiuti.bonum
eligũt ⁊ malũ rſpuũt.⁊ mali ſilr ſpõtanea volũtate a gra deſtituti bonũ vitãt
⁊ malũ ſequunt᷑.⁊ mali habent libeꝝ arbitriũ ſᷣ depᷣſſum atq; coꝛruptũ ꝙ ſur/
gere ad bonum nõ valẽt. Boni vo arbitriũ hñt mlto liberiꝰpꝰↄfirmatõeʒ qᷓ;
añ. Vt ei Aug.tradit ĩ ench.Mõ iõ carẽt li.arbi.qꝛ male velle ñ pñt.młto qͥp
pe liberiꝰẽ arbitriũ qð ñ pᷣt uire pctõ. Neqʒ culpãda ẽ volũtas.aut volũtaſ
nõ ẽ᷑.aut libera dicẽda nõ ẽ.qꝛ bti eẽ ſic volũt.vt eẽ miſeri nõ ſolũ nolit.ſᷣ nec
ꝓꝛſus velle poſſint.Mõ pñ̃t itaq; boni angli velle maluʒ vel velle eẽ miſeri.

neq; h hñt ex natura ſ ex gre bñficio.Añ gre nãq; ↄfirmatõeʒ potuef̃t pecoa
re ãglłi.⁊ qͥdã etiã peccauefr̃t ⁊ demones facti ſt.vñ aug.i li.ð maximinũ.Ere

aturaꝝ natura celeſtiũ moꝛi potuit.qꝛ peccare potuit. HNã angli peccauefr̃t ⁊
demones facti ſt.qꝝ dyaꝰẽ pᷣnceps.⁊ qͥ ũ peccauef̃t peccare potuer᷑̃t.⁊ cuicũ⸗

cq; creature rõnali pᷣſtat᷑ vt peccare ſñi poſſit.nõ ẽ h̊ nature ꝓpꝛie ſᷣ dei gr̃e. Jõ

q; ſolꝰdeꝰẽ qͥ nõ gra cuiuſqᷓ; ̊ natura ſua ñ potuit.nec pᷣt.nec poterit peccaꝛe.
Ecce h̊ inſinuat᷑ ꝙ angli añ ↄfirmatõeʒ peccare potuerũt.ſᷣ pꝰoↄfirmatõeʒ nõ

pñt.⁊ ꝙ potueft fuit eis ex libero arbitrio.qð ẽ eis nãle. vᷣo mõ ñ pñi pec

care nõ ẽ eis ex nã.i.li.arbi.ſᷣ ex gra ex q̃ gra etiã ẽ vt ipᷣm libeꝝ arbitriũ iãñ
poſſit pctõ ſᷣuire. 6& pꝰↄfirmatõeʒ angli de nã ſic añ peccare potuerũt.
nõ ꝙ libeꝝ arbitriũ eoꝝ debilitatũ ſit ꝑ graʒ.ſᷣ ita potiꝰↄſirmatũ vt iaʒ ꝑ illð
nõ poſſit bonꝰangłs peccare.qð vtiq; ñ ẽ ex libero arbitrio.ſᷣ ex gratia dei.
Explanat autoꝛitatẽ Hiero.ſupꝛa adductam. d
¶ O hiero.ait.Cetera cũ ſint liberij arbitrii pñt flecti ĩ vtrãq; ꝑteʒ.accipi oꝑ
tet ſm ſtatũ in qͥ creata ſt. Talis eĩ ⁊ hõ ⁊ angls creatꝰẽ qͥ ad vtrãq; flecti po

terat.ᷣ poſtea boni angli ꝑ graʒ ſt ↄfirmati vt peccare nõ pñt.⁊ mali ita ĩ vi⸗
tio obdurati vt bñ viuè neqant.Silr etiã illð Iſið.intelligẽdũ ẽ. Angeli mu

tabiles ſunt nã.ĩmutabiles ſũt gra.qꝛ ex nã in pᷣmoꝛdio ſue ↄditiõis mutari
potuerũt ad bonũ ſiue ad malũ.ſed poſt ꝑ grãm ita bono addicti ſũt vt inde
mutari nequeant.Ad hoc em̃ repugnat gfa.nõ natura.
DO intelligentiã hꝰ ꝑtis circa duo incidit hic
qõ. Pꝛimũ ẽ de obſtinatiõis malignitate qᷓ;

tabilitate q;tũ ad bonos ⁊ malos. Circa pꝛimũ tria
qrunt᷑. Pꝛimo qᷓrit᷑ vtrũ in demonũ volũtate ſit poſ-
ſibilis rectificatio. Scdo vtrũ ſit in eis male volũta/
tis ↄtinuatio.Cercio vtrũ ſit in eis male voluntat⸗
intenſio. SS ueſtio.eſſſ.
Etrũ affectio vel volũtas demonũ poſſit rectifi
Et ꝙ nõ vr.pꝛimo Dañ.dicit ꝙ h̊ eſt angelis caſus
qd hoibꝰmoꝛs.ſᷣ hõ pꝰ moꝛtẽ no põt recuꝑare bonã
volũtatẽ ⁊ rectã qua amiſit in vita.g ⁊c̃. ¶ Itẽ aug.
in li. 8 fi.ad ꝑe. Sic creauit de?angtos vt qui vellent
ꝑpetuo boni eſſent.⁊ qͥ nollent nunq;ᷓ eos diuia mu
nera reparent. ¶ Nem h vr rõnc. Silis eſt rõ cõfir⸗/
matoni⸗ in bono.⁊ obſtinatõnis in malo.ſed angeli

Hhiero.

Oꝛ boni ange⸗
li poſt ↄfirma/
tionem liberiꝰ
arbitriũ habẽt

q; ante.

Aug

t boniange⸗

li poſt pfirma/

tionem nõ pñt
peccare ẽ ex g/⸗
tia nõ natura

ſtatim vt bene moti ſunt.ↄfirmati ſunt in bono.er/
natiois malignitate o mali ſtatim vt peccauerũt obſtinati ſunt in ma
tum ad malos. Scm ẽ de liberi arbitrij mu lo.ſicut gᷓ boni nõ pñt cadere.ita nec mali reſurgere.
em grauiꝰpeccauit angelus qᷓ; hõ.g ⁊ grauius
dz puniri.ſed pctm̃ homis punitũ fuit aliq̃ pena irꝛe
medcliabili. vt pena moꝛtis de q̃ nullꝰeuadit. neceſ/
ſe ẽ pctm̃ angeli qð erat moꝛs ſpũs puniri pena moꝛ
a cis.ſed nõ potuit puniri pen moꝛi nature neceſſe
cari. fuit ipᷣm puniri pena danatõnis eterne.¶¶ Sptra.
Ad rectificatõʒ volũtaſᷣ duo ſufficiũt.ſcʒ ↄtonatõ di
uine miſcdie.⁊ ↄtritio pnie.ſᷣ vtrũq; eoꝝ eſt poſſibi/
le circa angelos lapſos eſſe.g ⁊ voluntatem eoꝛum
rectificari. Oꝛ autem poſſit eſe condonatio miſcdie
oſtendit᷑.quia miſcdia dei eſt infinita.pctm̃ luciferi ⁊
demonũ eſt finitum. infinituʒ vincit ⁊ ſuperat fini/
tum.ergo diuina miſericoꝛdia poteſt remittere illud

1 cunſtonma⸗
ontethmmun
ſnithfni
iitunttil
tircigedt
innetngt
getttoueſodi
ſpltepabi
hentinccot
uinediigtai⸗
gecfectd
Kihndicßaen⸗
iageutl
gonromiche
honicaangclins
teiautergten
gknog i
Mobſtiutiomnal
ſoinciten wolon
fteaulancn
lsckaua dſaen
heſclite. O.
gesſeſavos
ttnepeſcnurad
pfticbentt
lniriufolnn
Pucktteior
ACeruetbers
Petcelert aſied
Uſcbinticcetel
ſeger ätun
ois domßt
manltan
Mam witchan.
näniz
hae nipla fin

ſiſihe

Afiagge gihin
ggiat iſctrn
ptuſe nulpon
ſgri tinni
Utoſtacbuege

ſchngne

nonegnnn
bchi
npreſtchi
diſetpoftin
N
Cicpoſblige

en.

litte
ſeiz
Koren es
1 mt
zu.

—“”
—

=

—
=*

EEe —

ſetitbtg⸗
ſänun ſoriine
Netiſcugt
iifthnn
atiiunr

Di.

—

tia. Contra. Decet miſcdiam dei ſumme manifeſta⸗

ri. cum ſit ſumma. ſi ſic.manifeſtat᷑ in ſummo. ſcʒ ĩ
remittendo maximũ oĩm pctõꝝ.eęt hᷣ fuit pctm̃ luci/
feri.g decʒ ipᷣm illò ↄdonare. ꝛ ãt poſſit eẽ toloꝛ pe
nitentie in dyabolo oñdit᷑.Oñcunq; aliquis ſentit ſi
bi adeſſe qd odit.⁊ abeſſe qdð diligit.dolz ⁊ triſtatur.
qꝛ ſicut dicit Aug.xiiij.de ci.Svi doloꝛ eſt diſſenſus ab
bis rebus que nobis nolentibus accidũt. ſed dyabo
lus ſcit ſe ex pctõ ſuo amiſiſſe illam nobilitatẽ quam
babebat in celo ⁊ incurꝛiſſe penã in inferno.⁊ꝛ pmuz
maxime diligit.⁊ ſecundũ maxime odit. penitet de
boc ꝗð fecit. vel de hoc qð voluit.vel ſalteʒ poſſibile
eſt ipm aliqñ ad hunc ſtatum deuenire. ſi mõ nõ eſt.
gᷣ põt ex ꝑte angeli eſſe doloꝛ pnie.⁊ ex arte dei con
donatio miſcdie.ergo ⁊c· ¶ Item oñditur. Quia ſi
bonitas angeli nõ poteſt rectificari. aut hoc eſt ex ꝑ/
te dei. aut ex ꝑte angeli.aut ex ꝑte peccati.Oſtendit

ſigit᷑ pꝛimo ꝙ nõ ſit ex ꝑte dei.triplici rõne. Pꝛima ẽ

„

bec.obſtinatio male volũtatis vel impoſſ: ibilitat ad
rectitudinem voluntatis eſt defectus nõ potentia. Sẽ
nõ habet cauſam efficientẽ ſed deficientẽ.ſed deꝰnul⸗

lius eſt cauſa deficiens. & nõ eſt cauſa vel ratio huiꝰ

impoſſibilitatꝭ. Scda eſt H. Deꝰañcedẽter oẽs wies
⁊angelos vult ſaluos fieri.vt dicit Dañ̃.qꝛ nõ crea
uit ſiue plaſmauit ad penã ſed ad glaz. Si ? nõ vult
angelos malos beatificari.̊ᷣ eſt ſolũ voluntate con⸗
ſequẽte.ſed voluntas ↄñs eſt exceſſus ex cã vera.er-
go alia rõ eſt vlterior qre boc ↄcedit.nõ ᷓ voluntas
dei. Tercia eſt hec. Si dyabolꝰ veniam peteret. dñs
nõ repelleret. qꝛ ſiẽ dicit Amb.ipᷣe recipit cõfugiẽtes
ad ſe. iuſticie ẽ ſed ↄtra iuſticiã deꝰ nullo mõ facit.
ꝛeterea.q;tumcũq;ʒ hõ deo pᷣuierit.ſi penitet de
bonis.deꝰbona pᷣterita nõ acceptat.& ſilr ſi penitz ð
malo.videt᷑ ꝙ mala remittat. ⁊ hoc ſpectat ad ſi um⸗
mam miſcdiam.& rõ q̃re volũtas dyaboli nõ poteſt
rectificari. nõ põt pꝛincipalr venire ex ꝑte dei. vt ptz
ex hac triplici rõne.Oñdit᷑ etiã ꝙ non ex pte nature

angeli venit H̊ impoſſibilitas. Pꝛimo auẽte Augu.

& fi. ad pe. Si hbumana natura poſtqᷓ; a deo auerſa
bonitate pdidit voluntatis.ex ſeipſa rurſum babere
potuiſſet.multo poſſibilius hoc natura angelica ha
beret.qᷓ quqto minꝰgrauat᷑ pondere terꝛeni coꝛpis.
tanto mag bac eẽt pᷣdita facultate. Fam B vide/
tur ſca rõne.qꝛ angelꝰpeccando nõ imiſit li. ar. qm̃
libertas ar.ẽ el naturalis.ſ rõne li. ar. erat ſuſceptibi

lis rectitudinis a ſui natura. adhuc quãtũ ẽ ex ꝑte

nature ſue ſuſceptibile ẽ. ¶ Iteʒ ſi natura angeli eſt
cã illiꝰimpoſſibilitat.⁊= res ꝑ mocl natn.
re eſt cã. deꝰ ſiky eſt cã. qꝛ ſola volũtas aduerſat᷑ deo.
eẽt cꝗ qui talẽ naturã fecit. ſi ᷓͦ vullo mõ dedeſt
c impoſſibilitat ad bonũ. nec natura angli. Oſtẽ⸗

dgit᷑ etiã ꝙ rõ nõ ſit ex ꝑte pcti angelici.qꝛ pctmñ ange

licũ nõ excellit pctm̃ vis in infinitũ q́;tuʒ ad aliquꝗᷓ
ↄditõeʒ. nõ nocuit in infinituz pluſ. ꝙỹᷓ pctm̃ hois.ſᷣ
petm hois ⁊ ſi auferat rectitudinẽ. nõ tñ obtulit poſ⸗
ſibilitatẽ ad rectitudinẽ. vẽ ꝙ; pctm̃ angeli.⁊ ſi ma⸗
gis elongauerit. nõ elongauit infinite. S videt᷑ ꝙ elõ
gauit cũ poſſibilitate ad redituz. ⁊ ita nõ videt᷑ rõ ex
pte pcti. ¶ Item quãtulacũq; gr̃a adueniret volun

tati dyaboli expelleret totã cuj pã.loq̃r de gr̃a gratũ/

faciente. H moꝛbꝰ qͥ modico remedio adueniẽte põt
curani nõ dẽ de ſe incurabilis. ꝓpter defectũ remedij

nis. quia ſuba ſpũ

luntate angki nõ eſt rone culpe pꝛincipaſi. Item
culpa nõ inqucit neceffſitatẽ volũtati. q; ẽ in volun/
tate m q volũtas ẽ. ⁊ ita m ꝙ libera ⁊ xtibilis.ẽ ſi
nõ inducit neceſſitatẽ.ẽᷣ nõ aufert poſſibilitatem ad

oppoſitũ. ⁊ ita ad rectitudinẽ. no venit illa impoſ⸗

ſibilitas ex ꝑte pcti. ̊ nullo mõ. ¶ R. doᷣm q ſicut 1
ſancti dicũt ⁊ auẽtes. voluntas dyaboli nullo modo
põt rectificari ſ̃ᷣm H̊ verbũ põt pᷣdicat quãdã potẽ
tiam bñtem aliqua oꝛdinatõeʒ ad actũ. Maʒ ſi intel
ligat᷑ de potentia efficient abſolute.abſq; dubio po⸗
tens eſt deꝰ dyabolo reſtituere bonã voluntatẽ. tñ ex

ꝑte dyaboli nõ eſt oꝛdinatio aliq̃ ad boc.ĩmo facta ẽ

voluntas eiꝰimpoſſibilis.vt ſcti dicũt ⁊ rõnes oſten
dunt. Si aũt querat᷑ cã impoſſibilitat? ad rectitudi/-

nem. intelligendũ eſt ad ̊ ꝙ ad rectitudinẽ volũta⸗

tis ꝑ actuale pctm̃ lapſe duo ↄcurꝛunt.ſcʒ ex ꝑte vo
luntatis penitentia. ex parte dei gratia ſanãs.⁊ vtrũ/
qʒ deeſt dyabolo.⁊ ideo oĩno deeſt ci via rectificatio⸗
nis. Si queras vlterius qd hoꝝ eſt ratio defectus al
terius.ddm ꝙ defectus pnie eſt ratio quare deficit G
tia gratũfaciens. quia ad illam diſponit pnia infoꝛ
mis. Rurſus ſi querat᷑ quare deficit pnia.ðᷣm.quia
deficit gratia gratiſdata q̃ pᷣuenit voluntati vt peni⸗
teat.⁊ ſine qᷓ̃ nemo vnqꝙᷓ ſe pᷣparat ad gram ſicut in⸗
fra patebit. Si querat᷑ vñ veniat defectus gre gra⸗
tiſdate.vcl que ſit ratio.abſq; dubio defectꝰ gre gra-
tiſdate nõ põt babere niſi cauſam deficientẽ. ⁊ ita ne
q; deus neq; natura angeli põt eſſe pꝛima cꝗ.ſed ne/
ceſſariũ ẽ ꝙ ipſa culpa q̃ dyabolꝰita egꝛotauit ⁊ egꝛo
tat vt nõ pateat aditus gre.et in boc ↄſentiũt coiter
om̃s qͥ recte ſapiũt circa materiã iſtã.· Sed vñ ha⸗
beat culpa dyaboli bãc irꝛemedialitatẽ diuerſificati
ſunt varie opinãtes. Quidam em̃ ſumpſerũt ratio⸗-
nem ex ↄpatõne culpe ad ſeueritatem iudicant.q̃a
em̃ dyabolus ⁊ angeli eiꝰgrauiſſime peccauerũt.do/
minꝰſeuerus iudex ſtatim ↄdẽnauit cos.ſicut iudex
magnũ latronẽ in turpi latrocinio depᷣbenſuʒ ſtatim
facit ſuſpendi.q́;uis differat ſuſpendiũ vnius parui
latronis qui potuit habere aliquã excuſatönem. Sʒ
bec ratio ↄgruitatis eſt. Quia eſto ꝙ dyabolꝰminuſ
peccaſſet.tũc videret᷑ poſſie redire.⁊ nos videmus ).½
deus miſcdiam facit cuʒ ſceleratiſſimis frequenter.
⁊ aliquos aliqñ qui modicũ peccaucr̃t demergit i in⸗
fernum.⁊ ideo ↄgruitas tm̃ eſt. Alij ſumpſerũt rati⸗
onem ex ↄpꝑatione culpe ad naturã peccanti.qꝛ pec-
cans fuit ſuba ſpũalis oĩno nõ habens pondus car-
ſjalis eſt. ⁊ ſemꝑ in actu ſuo vnde
nõ laſſat᷑.ĩmo ↄtinuo habet inoꝛdinatã vuluntatez.
⁊ ↄtinue Fain impugnat. ideo nõ offert᷑ ſibi gratia.
Bed iſte nõ ſunt rones neceſſitatꝭ.Tũ qꝛ põdus

carnis nõ inclinabat hoiem pꝛimũ ad pctm̃.ido nec

adeo excuſabat vt pctm̃ eiꝰcaꝑet remediũ rectitudi
nis. nec ecõtra carẽtia carnis adeo anglin impedie-
bat. Silr nec alia rõ.qꝛ de gr̃am gtiſdataʒ frequẽter
dat hoĩ exũti in actuali volũtate peccãdi.hec eniz ſik
ſtat cũ culpa.⁊ bꝰexempluʒz pʒ in paulo qͥ uerſus ẽ
⁊ circundatꝰluce in actu ꝑſecutõis.ſunt tñ ↄgruita/⸗
tes quedãa latere.¶ Alij ſumpſer̃t roneʒ er ꝑte cul
pe relate ad modũ peccãdi ꝑ oppoſituʒ ad pctiñ bo
minis.ᷣqꝛ em̃ hõ alio ſuggerente peccauerat.ideo di /
gnũ fuit alio releuari. Rurſus.qꝛ totũ genꝰhũanũ ce
ciderat.ne totũ ꝑiret.ↄgruũ fuit reduci ad rectitudi

iI. E curabilis. pter dei ij nẽé. ecõtra ẽ in angeliclſpiritibꝰ.qꝛ non eccauerunt
ſi lud nõ aſſit. impobilitas rectificacionis ĩ vo

ꝑ temptatõcʒ.maxime lucifer.iõ nõ redijt.vñ Greg.

ł.K
.
0%
22—

in mon. iiij. nunq; lumen pꝛiſtini ſtatus accepit. qꝛ ñ
pſuaſus amiſit. Siliter quia cecidit hm parteʒ.ita ꝙ;
pctm̃ fuit ꝑticulare ⁊ pſonale.ideo nõ debuit rectifi/
cari. vñ Aug.in Enc Placuit vniuerſitatᷣ ↄditoꝛi.
vt qm̃ nõ tota multitudo angeloꝝ deũ deſerẽgo pie/
rat. in eterna dãnatõne remaneret. Sʒ iſte ſilr ſt ra/
tiones ↄgruitaſ..qꝛ ſi bõ peccafſ. et ꝓpꝛia voluntate ſi⸗
ne ſuggeſtõne vel pticłaꝛit᷑. nõ video quõ non poſſet
recupare bonã volũtatẽ dño reſtituẽte. V Alij ſum⸗
pſerũt rõnez ꝑ ↄꝑatõeʒ ad ſtatũ peccant.q; tpᷣs me
riti.⁊ ſtatꝰmerẽdi erat ipſis pᷣfixꝰ vſq; ad pꝛimaʒ bo/
nam opatõeʒz vel malã. ⁊ ido ſicut bõ pꝛiꝰq; tpᷣs me-/
rendi ꝑtranſit. qtumcũq; peccauerit paꝝ dũ tamen
moꝛtalr. ⁊ qᷓlitercũq; pecce⸗ uerit.vltra nõ põt bonaʒ
volũtatẽ reacqͥrere.⁊ ſic de angelis intelligendũ eſt.
Et G̊ mõ aſſiãuit Daſ.cũ dixit.̊ eſt angelis caſus
qð hoibus moꝛs.Et ſilr augꝰ.de fi.ad pe.cũ dixit.ſic
creauit deꝰ angelos vt qͥ vcllẽt ꝑpetuo boni eſſent.
q̃ nollẽt nunqᷓ; eos diuina miſcdia reparet.ita ⁊ tpᷣs
meriti ⁊ ſtatũ pᷣfixit vſq; ad pꝛimũ ↄflictũ.Et hãc ra⸗
tionẽ credo ꝓpꝛiã ⁊ neceſſaniã.Et h̊ pʒ.qꝛ ſi aliq̃ paſ/
ſio ineſt aliquibꝰſubiect.ineſt eis ᷣm aliqð coc ya
bolꝰ aũt nõ pᷣt bonã volũtatẽ recuꝑare.ita ẽ obſtina
tus. ⁊ ſir iudas.⁊ aliꝰbõ pctõꝛ dãnatꝰ.Cõſtat ꝙ boc
eſſe nõ pᷣt nec rõne nature.nec rõne modi peccandi.
qꝛ nõ ẽ cõe.ſi ẽ nõ inuenit᷑ coĩtas niſi ex ꝑte ſtat?. qa
vterq; ẽ extra ſtatũ meriti. manifeſtũ ẽ ꝙ iſta ẽ rõ po
tiſſima ⁊ nccia. Et h̊ clariꝰpʒ in pctõ bois ſi diligẽtiꝰ
ↄſideret᷑. Naʒ dan iude in pᷣncipio nõ abſtulit poſ/
ſibilitatẽ ad iuſticiã.tñ ſine additõe ⁊ ſine innouatõ/
ne ſolo tẽpe merẽdi tranſeũte factꝰẽ impoſſibilis ad
onã volũtatẽ. Oeꝰem̃ decreuit offerꝛe graʒ q;diu ẽ
tp̃s merẽdi.qͥ trãſeunte(cũ nõ faciat ↄtra ſuq diſpo-
ſitionẽ)nõ offert graʒ q̃ pueniat volũtateʒ ⁊ foꝛmet
ad pniam. ⁊ ita remanet volũtas in pnia ſempiter/
2 na.⁊ ita culpa. ¶ Et ſi tu obijcias ꝙ cuʒ de pᷣuiderit
ꝙ; dyaꝰlapſurꝰerat ſiue peccaturꝰ.quare p̃fixit ei ita
modicũ tpᷣs merẽdi vt nõ biect ſpaciũ redeundi.o
tandũ ad B. ꝙ in ↄditõne rei nõ attendit᷑ rõ miſcdie

⁊ iuſticie pꝛincipalr ſᷣ ſapie.Decreuit em̃ diuia ſapia

in vniuerſo facere duplicẽ creaturã rõnalẽ ad H ꝙ eſ
ſet vniuerſum ↄpletũ.Anã coꝛpꝑi vnitã.vt aiaʒ roõna
lem. aliã abſolutã ſpnalem vt anglin. qm̃ ſuba oĩo
Ineonupelbiſi ⁊ ingenerabilis ẽ.nõ potuit vnꝰange
lus ex alio ꝓduci.ideo ſil ꝓqucti ſunt.⁊ ſicut ſil ſunt
ꝓducti.ita etiã ſil gificandi.ſiue diſpoſiti ad ſił glifi/
cari. Et qꝛ ſunt ſpnᷣales ⁊ incoꝛꝑales ⁊ incoꝛruptibi/
les.nullo mõ hñtes retardatiun.hinc ẽ ꝙ in loco gle
ſunt ↄditi.ſc in empyꝛeo.⁊ ita de ꝓximo ad glaʒ di/
ſpoſiti ⁊ rõne nature ⁊ loci.⁊ iõ tpᷣs meriti ẽ in eis ita
bꝛeue pᷣfixũ ſicut potuit.⁊ iõ vſq; ad pꝛimã auerſio/
nẽ ⁊ ↄuerſionẽ deliberatiuã.Hoi vo qꝛ ↄditꝰẽ in coꝛ
poꝛe aiali ad ꝓcreandã ꝓlem ad cultũ dei.⁊ ita in di/
ſpoſitõne remotioꝛi a gia. datꝰẽ loc?diſtãs ad merẽ/
dum a ſui ↄditõe ſcʒ ꝑadiſus terꝛeſtr.⁊ pᷣfixꝰẽ ei ter
minꝰ? diuturn? ꝓpter officiũ pcreãdi ꝓlem. ⁊ ꝓpterea
cũ peccauit angis ſtatim exijt tpᷣus meriti ſtatuti.hõ
vo nõ. ⁊ iõ iſte potuit rectificari.ille vᷣo non. Et H̊ eſt
qð dicit aug. de mi. ſacre ſcpture. Angelꝰde ſublimiſ⸗
ſimo ſui oꝛdinis ſtatu recheis reſurgere nõ potuit.
Paeer igit᷑ ꝙ volũtas angli nõ eſt rectificabilis.nec
fuit a tpe ex qͥ cecidit.qꝛ em̃ fuit extra ſtatum meriti.
certiſſime reuelata ẽ ei ſua dãnatio. et iõ ſicut bti nõ
pñt timere dãnatõeʒ.ita angelꝰmalꝰ ꝓpter certitudi

—
nem damnatõnis non poteſt ſpare ſalutem.⁊ ꝓpter
abſentiã gr̃e nõ põt peniterc.⁊ ideo nec bonus eſſe.
His viſis facile eſt ad om̃ia ſoluere. illud q; 3
obijcit. ꝙ põt eſſe ↄdonatio miſcdie. dom ꝙ põt de
potentia abſoluta.ſed de potentia oꝛdinata qᷓ opat
hm oꝛdinem ſapie.⁊ illum oꝛclinem deꝰnon coꝛrum-
pit. immo inuiolabiliter ſeruat.nõ debet eſſe nec põt
eſſe. qꝛ ↄſilium dei ⁊ diſpoſitio nõ põt mutari aliqua
ratõne. ¶ Ac illud qd dicit.ꝙ ſumme debet mani⸗
feſtari miſcdia.dðm ꝙ ita debet manifeſtari miſcdia 4
vt manifeſtet᷑ ⁊ iuſticia.⁊ ideo etiã decreuit diuia bo
nitas in hboie infirmioꝛi ⁊ miſerabilioꝛi manifeſtare
miſcdiaʒ. ⁊ ſumme manifeſtauit.qm vnigenito non
peꝑcit. In angelicis ſpiritibꝰplacuit iuſticiã manife
ſtare. ⁊ ſapientiſſime ⁊ clegantiſſime factũ ẽ.qꝛ miſe/
ricoꝛdia nõ aufert iuſticiam nec ecõuerſo. ⁊ ideo er/
rauit Oꝛig.qui totum dedit miſcdie dei ⁊ abſtulit lo
cum iuſticie.qð q;uis nõ ſit tante impietatis in ſup/
ficie. tamen equalis erꝛoꝛis eſt auferꝛe a deo actuʒ iu
ſticie ſicut auferꝛe actum miſcdic. Ad illud quod
obijcit᷑ de doloꝛe penitẽtie ꝙ poteſt eſſe in dyabolo.
dm ꝙ doloꝛ pnie eſt duobus modis.Aliquis ei do
let de culpa ꝓpter damnũ qð incurꝛit ⁊ leſioneʒ.et ſic
dolere põt quis ex puris naturalibus ſine gratia gra
tiſdata.⁊ tũc dolet qñ maioꝛem ſentit leſionẽ qᷓ; dele
ctatõnem.hanc dyabolus modo nõ babet ꝓpter ba⸗
bitudinem peccãdi.ſed tamen habiturꝰ eſt cum ab/
ſoꝛbet᷑ a penis poſt iudiciũ.ſed pnia hec non diſpo/
nit ad gram.immo ſolum eſt pena.qꝛ ſic penituit eti
am iudas.Alio modo eſt doloꝛ pnie qñ quis dolet de
culpa.qꝛ dei offenſiua.⁊ hic doloꝛ diſponit ad pniaʒ.
⁊ hic n eſt ſine gra gratiſdata.⁊ hũc doloꝛẽ dyabolꝰ
vel demones br̃e nõ pñt.qꝛ ſunt extra ſtatũ in qͥ dat
gratia. ⁊ irꝛegreſſibiliter ſunt extra.⁊ ita patʒ illud.
¶ Ad ill qð obijcit᷑ ſcdo.vñ veniat impoſſibilitaſ.&
ↄcedendũ ꝙ nõ venit ex ꝑte dei ſicut oſtendunt tres
pꝛime ratõnes.nec ex ꝑte angeli.quantuʒ eſt de ſe. ſi
cut oñdũt tres rõnes ſcdo loco poſite.nec etiã ex ꝑte
magnitudis pcti.quãtũ ẽ de ſe.ſicut oñdũt tres ratõ
nes vltie.ſᷣ G̊ hʒ culpa rõne ſtatꝰ.Quia em̃ ẽ volun/
tas ex᷑ meriti ſtatũ.abeſt ois gra.qꝛ in ſtatu dãnatio/
nis.adeſt deſpatio certiſſima.qᷓ due ſt ↄditiões oino
diſponẽtes volũtatẽ ad impoſſibilitatẽ rectitudinis.
Tñ illud qð obᷣr ꝙ nõ pᷣt veuire ex ꝑte pcti.qꝛ nõ ex/
cedit i infinitũ pctm̃ hoĩs. Quidã voluer̃t ſoluerc ꝙ
imo.qꝛ intellectꝰ angelicꝰẽ deifoꝛmis.⁊ iõ intelligit ĩ
inſtãti.rõnalis ſiue collatiuꝰin tꝑe.⁊ iõ qꝛ pctĩ ãge/
li ẽ ↄtra deifoꝛmẽ intellectũ.excedit impꝛopoꝛtõnabi
liter pctm̃ hoĩs.ſicut linea impꝛopoꝛtõnabiliter exce
dit pũctũ.⁊ tpᷣs inſtãs.Sʒ ̊ nõ optet dicere.qꝛ non
oꝑtet ꝙ moꝛb? curabilis.incurabilẽ excedat i infini/

tũ.qꝛ vnꝰmoꝛbꝰqͥ i vno ſtatu ẽ curabilis.ꝑ cremẽtũ
ſiue diuturnitatẽ fit incurabił.ita ẽ manifeſte i moꝛ/
bo coꝛꝑali. Silr videmus manifeſte ĩ moꝛbo ſpũali.
een em̃ añ moꝛtẽ ẽ curabile.ſolo ãt exceſſu moꝛt.
t incurabile. Silr videmꝰ i caſu.qͥ em̃ cadit de loco
paꝝ eminẽti nõ moꝛit᷑.qͥ ãt de turri cadit./ſine reme/
dio ledit᷑.ſᷣ tñ magnitudo ⁊ altitudo nõ ẽ impꝛopoꝛ
tion gis Aeltuchs. iõ nõ valet illa rõ.
.ij.

0
¶ Suppoſito ꝙ i volũtate demonũ nõ ſit poſſibil recti

ficatõ. qᷓrit᷑ ſco vtꝝ ſit i eis male volũtat ↄtinuatõ.
Et ꝙ ſic vr.j. Coꝝ.x. Que ↄuentõ xpᷣi ad belial.glo.
ſicut xp̃s oĩa bñ facit.ita dvyabolꝰ oĩs male facit. ſe

nlidntenn
fenhtumoe
Niroszie
gugitepenn
Feoachuorn
Am na
üien
eee
Pigtienich⸗
PThirtngothr
ſuinl. (Ne
ebancteo.
Elſfursust
ſefitdeſtaert
Kironaſupt
lutfen ßrͤ
iclſitucinef
ifatclitaret
painthnn
rlivolüͤtrig
ſrdlenora⸗
teibanptynbi
iitbitiipnit,
Auöclincnen
nckueöniſan
Kurſäinn
thiläcigldien
Amlttiſcdi
Nontrisdi
ſenalhiſe
Einianci
fonenaſten
lahftiſci
ſhehfdifri⸗
tivii
Ninet

alkifcäng⸗
ſntiiigni
gainaſhtie
—
a
e Aitge
Neitſen nn
nwds Ninsin
lantelnart
lbesſegtin
nſenntgizn
corötapet⸗
babincant
lonubrurnin⸗
genngipint
Nprripene
Nrmurin

türtinee⸗n

mantün i
miugnld
urmmgtſbin
nierckmtrus
dmhini
Uiunecigkt
ſarcicir norn
Ouĩin
gntinnim
luriueh
Aeninummni⸗
Agegrigeno⸗
whhcftoae
1s1 irli
cröahcen⸗
ummninn
tinthlir

4

agadignt,

==
S=

7

8

re.⁊ appetijt.Sᷣ mõ nõ hʒ in ſe iſtã ard vt vr

ſperauit.

facit aliqd.qꝛ ẽ ſuba ſpnalis nõ laſſata in opando.S
⁊c. ¶ Item. j. Jo. iij. Diabolus ab initio peccat.glo.
Ab initio creationis ſue peccat cõtinue vſq; in pñs.
¶ Iem Aug.de fi. ad pe. loq̃ns ð demonibus dicit.
nec mala pñt volũtate carere nec pena. Si tu dicas
loquit᷑ de habitu ñ de actu. obr ꝙ de actu ꝑ hiero.

ꝗ dicit ꝙ diabolus adbuc idẽ ſibi arrogat qð pꝛiꝰ pᷣ/

ſumpſerat. ¶ Itẽ boc vẽ rõe. Dyabolꝰ ẽ obſtinatus.
ſ obſtinatõ ẽ ↄfirmatio in pꝛioꝛi malo. dyaboli vo
lũtas ẽ confirmata in malo qdð cõmiſit.ꝗ ab illo non
põt recedere. ⁊c. ¶ Nẽ ageli ↄfirmati in bono cõti
nuo hñt bonã volũtatẽ habitu ⁊ actu.⁊ eãdem quã

habuerũt in ſui gloꝛificatõe. ab oppoſitis ſilr vꝛ de

demonibus. cũ ſint obſtinati i malo. ſicut illi ↄfirma
ti iĩ bono. ¶ tẽ ſi poſſet ab actu male volũtatis deſi

ſtere. poſſet aliqͥ mõ ſe ad gram ꝑꝛeꝑare.qꝛ dimittere

actũ pcti.ẽ ꝑpare ſe ad gam. ipſe nullo mõ pᷣt boc

ſicut ſupꝛa ꝓbatũ ẽ. g ⁊c. ¶ Contra. Jaco.ij. demo⸗/
nes credũt ⁊ ↄtremiſcũt.ſᷣ credere ⁊ timẽñſunt actꝰ
male volũtat. vẽ ꝙ aliqñ mouẽtur ſine obliq̃tate.
Zita aliq̃ ẽ interpolatõ. Sre ſi ↄtremiſcũt.⁊ timoꝛ
retrahit a malo actu. vr ꝙ deſiſtãt aliqñ. ¶ Itez. ij.

pe.ij.vmões ñ poꝛtãt aduerſꝰſe execbile dian o.

magnitudie penaꝝ triti.a iudicõ pᷣſi umptõis dſiſtũt.
vꝛ ꝙ ceſſauerit in cis pᷣſumẽdi ꝑuerſitas ſaltẽ qᷓ;tũ
ad actũ. ¶ Item demones naliter diligũt deũ vt di⸗
cit Aug.qꝙ nullius conſcia pᷣt deñ odiſſe.⁊ ſi non dice
ret.veꝝ vꝛ.qꝛ iudiciũ non delet extrema nature veſti
gia.ſi igit᷑ diligere veñ ẽ nãle.g adhuc ſunt habiles ⁊
apti ad bũc actũ.eſto & qꝙ exeat in actũ.cũ nõ moueã
tur ſil pluribus motibus.tũc vt vr̃ ceſſant ab actu w
lũtatis male.¶ Itẽ oyaꝰ tẽptãs bũc hoĩem põt deſi/
ſtere ab actu exterioꝛi.ita ꝙ nihil mali exteriꝰ nec illi

nec alij faciat.ſ̊ plus ſumꝰ dñi actuũ nren Feree
Itẽ. vr

rioꝝ.i pᷣt deſiſtere vt nibil actu male velit.

ꝙ volũtas pᷣma ſuꝑbiẽdi in eo deſierit.qꝛ ceſſante cã

ceſſat effectꝰ. rõ ꝗᷓ mouit dyabolũ ad appetendum
diuinã celſitudinẽ fuit pulchritudo ⁊ ſtrenuitas nã/
lin.⁊ pᷣexcellẽtia reſpectu oim.iõ ſpauit poſſe obtine/

nec illa volũtatẽ. vr̃ in eo var:ata affectio.¶ Item
differt dilectio ⁊ appetitus.qꝛ dilectio ẽ boni.bᷣ appe
titus ẽ boni vt vnibilis.qꝛ hõ appetit bonũ ſibi.⁊ lb/

— , 9 —wm — 9

nũ ſibi nõ ẽ niſi vnibile ſibi.ſᷣ dyaꝰbñ videt ꝙ nõ põt
ad dei celſitudinẽ ꝑueire.q reuelata ẽ ei ſua dãnatio

vt dicit aug S mi.ſa.ſcri.ad ſue dãnatiõis cumulũ de
dm ꝙ loqͥ cõtingit de mala volũtate
triplr.ſ.qtũ ad defoꝛmitatẽ.qtũ ad ꝓnitatẽ.⁊ qᷓ;tuʒ
ad actualitatẽ. tũ ad defoꝛmitatẽ ẽ in mala volun

tate dya? cõtinue.ita ꝙ nulla interuenit variatio per

defoꝛmitatis deſitionẽ ſiue minoꝛationẽ.qꝛ ita adbe/
ſit macula pcti voluntati dyaboli vt nullo mõ poſſit
ab illa ſepari. Mtũ ad ꝓnitatẽ ẽ ↄtinuatõ eiuſdẽ.ita
tñ ꝙ interuenit variato qtũ ad modũ inclinãdi.Dy

abo!ꝰ em̃ ad idipᷣm qð pꝛimo appetijt.etiã nũc. pꝛo/⸗

nitatẽ hʒ. ß differẽti mõ qᷓ; pꝛius. Pꝛius em̃ appctijt

cũ ꝓpoſito obtinẽdi.vñ dixit.pona ſcdem mea ab aqͥ

lonẽ ⁊c.nũc appetit q̃ntũ in ſe ſicut ambitioſus.qͥ ſpe

rat obtinere epatũ.⁊ ſi nõ obtincat.nõ recedit ambi⸗
tio.ſᷣ modus ambiciendi variat᷑.ſic ⁊ in dyabolo eſt.

tũ ad actualitatẽ ẽ ↄtinuatio ĩ actu peccãdi.tñ in
teruenit variatio q;ẽtũ ad genus.qꝛ nõ peccat ↄtinue
pctõ vniꝰ generis.cũ nõ moueat᷑ ſil motibꝰ diuerſis.

Mõ em̃ peccat ſuꝑbia.mõ inuidia.mõ alijs modis,

X

tñ volũtas eiꝰ nũq; ꝛeqͥeſcit.qꝛ nũqᷓ; laſſat᷑.cũ ſit icoꝛ/
ruptibilis.⁊ cũ in ea regnei ꝓauerſitas.ſp oẽm actum
quẽ elicit defoꝛmat ⁊ depꝛauat.⁊ ita ↄtinue peccat.⁊
ↄcedende ſunt rõnes ad h̊ inducte Gind quod

duplr. Aut ex ſe.vtputa qñ ẽ actꝰ vᷣtuiᷣ cliciẽtis ipᷣm.

vt abſtinere a voluptatibꝰ ⁊ cõſiłes.Aut ex adiũcto.
ſicut ire ad fanctũ Jacobũ.Sic actus malꝰ dꝛ dupltk

aut qꝛ directe elicit᷑ a vicio.vt velle pᷣeſſe.aut qꝛ viciũ
foꝛmãs ↄcomitat᷑.vt dare elinã ꝗꝓpt᷑ vanã gliam.
vel cũ murmure ⁊ impatia.⁊ hoc mõ defoꝛmat dyaꝰ
actũ credẽdi.qꝛ cũ murmure ⁊ impatiẽtia ⁊ diſplicẽ
tia illiꝰ qd credit mouet᷑ in actuʒ ifia. ⁊ ita credendo
peccat.nõ qꝛ credit.ſᷣ̊ qꝛ nõ eo mõ q̃ͥ credereę debet cre
dit.Silr iudicãdũ ẽ ſi dyaꝰ deo obediat. illud

qð obr de timoꝛe.dico ꝙ verum ẽ ꝙ tumet.ᷣ tñ timoꝛ

ita exilis ẽ ⁊ volũtas peccãdi adeo ẽ impꝛoba ꝙ ꝓpf
hoc nõ ceſſat.ſicut i latrone qͥ lʒ timeat furcas.tñ pt
appetitũ furãdi nõ ceſſat a furto.⁊ in ipᷣo timoꝛe pec-
cat.qꝛ diſplicet ei dina iuſticia qua ꝛmidat Ad il

lud qð obꝛ ꝙ a iudicõ pᷣſumptõis deſiſtũt.ddim ꝙ ſi⸗

cut dictũ c.q;uis nõ audeãt appetere qð pꝛi
ſunt. tñ impꝛoba volũtate nõ deſiſtunt appetcre.⁊ ſi
viã poſſent inuenire ꝑ quã crederẽt attingere.abſq;
dubio idẽ pᷣſumerẽt. AUñ q;uis ſit iudiein variatũ ꝓ
kia penaꝝ intuitũ tñ appetitꝰ nõ ẽᷓ anulſus nec ma/
ſ deſideriũ.immo regnat actu. G4 illud qð obꝛ de
motu nali rñdent qͥdã ꝙ nã ⁊ ſi uõ ſit extincta ẽ tñ a-

3 pꝛimo auſi

obꝛ ꝙ credũt ⁊ cõtremiſ.dᷣm ꝙ aetꝰ iudicat᷑ bonus

12

13

14

deo ↄſopita ⁊ li.ar.malicia ſuꝑata ꝙ ĩ actũ ſuũ nõ pᷣt

exire.Alit᷑ tñ pᷣt dici ꝙ ſicut libera woluntas defoꝛmat
actum credendi.ita etiam defoꝛmat actũ nalem cũ ei
adiũgit᷑.Exemplũ huiꝰ ẽ hoc.lʒ auarꝰ nalit᷑ appetat
btitudinẽc.tãta ẽ tñ puerſitas iudicij ĩ eo ⁊ volũtatis
vt nõ dicat eẽ btitudinẽ niſi ĩ diuitijs.⁊ ita nũqᷓ; exit ĩ
appetitũ btitudis niſi vt ẽ ĩ diuitijs.⁊ ita appctẽdo il
lam btitudinẽ peccat.qꝛ motũ illũ quẽ nã inchoat i/
citãdo.volũtas ↄſummat defoꝛmãdo.ſic intelligẽdũ
ꝙ dyaꝰ nalit᷑ diligit deũ vt ↄſeruatoꝛc̃.ſᷣ volũtas dy/
aboli illã dilectõem refert ad ꝓpꝛiã vtilitatem.iõ pec
cat.qꝛ ⁊ ſi deũ diligat.tñ ꝓpt᷑ ſe diligit.bñ igit᷑ cõcedo
ꝙ cxit i actũ nãlem.ᷣ nũqᷓ; in arenenan. d ills

qð obr ꝙ;ᷓ pᷣt deſiſtere ab actu exterioꝛi.dom ꝙ nõ eſt
ſile.qꝛ dyaꝰ cũ nõ obdoꝛmiat. ſp i eo vigẽt interioꝛcs

vᷣtutes.⁊ ita ſꝑ ſunt i actu velit nolit.ſicut ĩ hoie vigi
lante.̊ opꝰ ad alteꝝ ſubeſt oino li.ar.iõ pᷣt ceſſare ab
hoc vl ab illo ᷣm diuerſas ↄuerſiõcs.ſ̊ nũq́; ab om̃i.
Oꝛ g̊ dꝛ ꝙ mag ſumꝰ dñi actuũ interioꝝ.ſi intelliga-

tur qꝙtũ ad cohibitionẽ ꝓpꝛiã.manifeſte falſum eſt. ſi

qtũ ad cohibitionẽ alienã ven c.qꝛ aliqͥs pᷣt me cohi
e ab actu exterioꝛi ⁊ ↄpellere.nõ ſicẽ de intcrioꝛi.
d illud qð obẽ ꝙ nõ vꝛ mõ ſupꝑbire.qꝛ ceffauit cã.
dm ꝙ ẽ cã inducẽs.ſᷣ tñ nõ efficiẽs nec ↄſeruans.⁊
hac ceſſante nõ ceſſat effectꝰ.ſicut pʒ manifeſte.⁊ tal
fuit i dyablo pulchritudo. Eſt alia efficiẽs ⁊ ↄuãs.
⁊ talis fuit wlũtas dyaboli obliqᷓ ⁊ aduerſa.⁊ hec ſp

ẽ in dyabolo.iõ ſꝑ in co ẽ ſuꝑbia.⁊ q;uis nõ exurgat

ad illud obtinẽdũ.tñ adbuc aſſurgit ad illud qð ꝑot
⁊ ãpliꝰ qᷓ; põt.qꝛ ad dñiũ hoĩm ⁊ maxĩe ſctõꝝ.¶ Ad
illud qð vltio obẽ q; appetitꝰ ẽ rei vnibił.dom ꝙ ap⸗
petitꝰ abſolutꝰ ⁊ deliberatꝰ eſt rei vnibil ⁊ poſſibil.⁊
iſte ẽ appctit? cũ eligẽtia. Sʒ appetitꝰ velleitatis q ẽ
impoſſibiliũ nõ ẽ rei vnibil ᷣm vitatẽ. rei qͥ deſide/
rat᷑.ſicut aliqͥs appctit eẽ velox ſicut irũdo ⁊ ſiha.dy

gabolꝰ at qð pᷣus appetijt.co mõ qͥ appetijt.volutate

4

15

16

dictet contrariũ.

Aigẽtie nõ appetit.ſᷣ ſolũ qntũ ẽ de ſe. Si tñ aliq̃ͥs cõ
acor qꝙ appetit.fatendũ ẽ ꝙ iudiciũ eius ẽ ꝑuerſuʒ
ſiue extimatio ſaltez intellectus pꝛactici quo iudicat
ſe ad illud poſſe euenif Juis iudiciũ ſpeculationis
ueſtio. iiiz.
Atrũ in demonibus ſit male voluntatis intenſio.
Et ꝙ ſic. Iſido.de ſum.dw.dyabolus nõ ꝑ boc cõtem
ptus ẽ ꝙ deo equalẽ ſe exiſtimãs cecidit.ſ̃ etiã ſe ſu⸗

perioꝛẽ deo dicit.̊ vr creuiſſe ſupbia. ¶ Item roõne

vꝛ.qꝛ mala facimꝰ mali ſumꝰ.ergo qᷓnto plura mala.

tanto peioꝛes ſumus.ſed dyabolus plura mala fecit

in ↄpatoc ad deũ. Cotra 0 ata ſunt fier
circa idẽ.ſᷣ demones nõ pñt ꝓficere. nõ pñt magis

non creſcit. ͤ nec in demone poſt caſum. ¶ .
boc ꝑ ſile in bonis ãgelis. Silis em̃ ẽ ſtatꝰPonoꝝ ĩto

poſt lapſum. peioꝛ ẽ nũc ꝙᷓ; qñ cecidit.ẽ creuit in eo
volũtatis deoꝛdinatio. Ree dyabolo debet᷑ maioꝛ
pena nũc qᷓ;ᷓ qᷓ cecidit.hoc nõ ẽ dubiũ.ſᷣ pᷣmiũ in bo/
nis nõ auget᷑ niſi creſcat bona volũtas.& nec in mał

ſuppliciũ niſi creſcat mala voluntas.g c. ¶¶ Itẽ ma
lũ eſt pꝛiuatio modi.ſpẽi.⁊ oꝛdinis.s iſta nõ pñt tõli/
ter ab aliq̃ͥ remoueri. alioqͥn caderet in nõ ens.qꝛ di
eit Aug.qꝙ vbi hec nulla ſunt.nullũ bonũ eſt.ꝗ̊ ſi non
ſunt oino ablata. pñt adpuc minui.ſᷣ hec diminuũt᷑
ꝑ petm̃.cũ dyabolꝰ peccet.tanto magis diminuũt᷑.

Anto magis peccat. Fyko magis dimiuuũtur. tãto
peioꝛ ẽ volũtas.g ⁊c. ic
poꝛale ẽ homicida.⁊ q̃nto plura homicidia ꝓcurat.
tanto peioꝛ ẽ in eo volũtas.g pari rõne.ĩmo foꝛtioꝛi.
q moꝛtẽ ſpnalẽ ꝓcurat homicida ẽ.⁊ qͥ pluriũ moꝛtẽ

Itẽ qͥ ꝓcurat homicidiũ coꝛ

curat.peioꝛ c.ſᷣ dyaꝰ poſt moꝛtẽ pꝛimi hoĩs dẽ fuiſ-

ſe homicida ab initio.qꝛ ꝓcurauit eiꝰ lapſum.ᷣ pꝛo/
ceſſu tpis ꝓcurauit moꝛtẽ pluriũ.&̊ in maius creuit.

Si tu dicas ꝙ creuit mala volũtas in cõpatione ad
hoiem.nõ in ↄꝑatione ad deũ.oñdit᷑ ꝙ iſta rñſio nul
la ẽ. Pꝛimo.dyabolꝰ inoꝛdinate mouct᷑ in deũ.ſicut

in hoicm.ſi ̊ multiplicãdo ⁊ iterãdo peccatũ in hoie

intẽdit᷑ ⁊ creſcit i eo malicia. pari rõne ca odit ⁊ bla/

ſpbemat deũ.qdð nullo mõ põt bñ fieri. Pꝛeterea.nõ
E pctm̃ in qͥ nõ ↄtẽnat᷑ ⁊ offendat᷑ deꝰ.⁊ in qͥ peccans

nõ auertat᷑ a deo.& in om̃i pctõ creſcit mala volũtas
Cõtra.Oppoſita nata ſunt fieri

deficere ſiue peioꝛes eẽ. ¶ Itẽ b ſeqͥtur ꝑ ſile ĩ hoibꝰ

dãnatis.qꝛ dyaꝰ ⁊ bõ moꝛtuꝰ ſiue dãnatꝰ ſunt in cõ/
ſimili ſtatu. ſicut dicit Dam̃. ꝙ boc ẽ bomibus moꝛs

qʒ ẽ ãgelis caſus.ſᷣ poſt moꝛtẽ mala volũtas in hoie
tẽ oñdit᷑

no.⁊ maloꝝ i malo.ſᷣ i bonis nõ pᷣt creſcere bona vo/
lũtas. neæc i malis mala.¶ Itẽ ãgelus ſimplerx eſt
nullu bʒ retardatiuũ.g in pᷣma ↄuerſiõe tãtũ ſe ↄuer
tit ꝙ nõ pᷣt ãplius ↄuerti.g ſilr tãtũ ſe auertit ꝙ non

amplius potuit.g ⁊c. ¶ Itẽ in nullo creſcit mala vo
lũtas in qͥ nõ crecit demeritũ. ſᷣ demeritũ nõ creſcit ĩ

co.qꝛ nõ pᷣt nen petfe ſi neceſſe ẽ dyabolũ male

velle. impoſſibile

ſt malaz volutatem in eo creſcere.
