lus ci ſuggeſſit. ⁊ ideo ꝓpter volũtatem magis im/

7

pꝛobam mulier peccaui

ad boc culpabilioꝛ viro fuit. ¶ Si at loquamur de

maioꝛitate culpe q;tum ad coꝛruptõem conſequenꝰ

tez. diſtingnẽdũ eſt. quia aliquid poteſt dici coꝛrum

6 pere duplicitcr. Aut per modum cauſe.aut per mo-
dum occaſionis.Si per modũ cauſc.ſic quia pecca

tum viri fuit cauſa tranſfuſionis peccati in poſteros
⁊ ita eoꝛrupit ſe ⁊ alio s.maioꝛ cõſecuta eſt ex pecca/

to viri coꝛruptio. ⁊ q;tum ad hoc culpa viri dicitur

„ „

fuiſſe gꝛauioꝛ. Si vero per moduʒ occaſionis. ſic qꝛ
peccatuʒ mulieris fuit occaſio peccati viri. ⁊ ita per

tijt dum credidit hoc ſe obtinere poſſe quod dyabo⸗

t ex maioꝛi libidinc.⁊ qtum

ex ignoꝛantia. credidiſiet d
t gauiter offedere,/ tãtas penalitates incurre. cu

.
2
7 „
4 .

—
—

–

conſequens oĩm alioꝛuʒ. boc modo mulier poteſt di

ci ceteros coꝛrupiſſc.non ſolum poſteros. ſed etiaʒ
virum ſuum. AUnde non ſolum peccauit in ſc.ſed eti
am in pꝛoximum.Et q;tuʒ ad hoc dici poteſt in mu
liere gꝛauius fuiſſe peccatum. Per banc diſtinctõc,
reſponderi poteſt ad rationes q̃ ad vtrãq; partem
adducuntur ꝓ eo ꝙ ſm diuerſa membꝛa buius di/
ſtinctiõis pꝛocedunt. a

ſatis conditionibus ex parte peccati.Si igitur pen/
ſemus conditões ex parte peccantis.gꝛaui ꝰ peccaſ⸗
ſe dicitur vir q; mulier.tũ ꝓpter donoꝛum pexcellẽ⸗

tiam. tum ꝓpter ſtatus pꝛeſidentiam.quia mulieri/

quodãm odo pꝛelatus erat. Si aũt penſatur condi/
tiones ex parte peccati. gꝛauius peccauit mulier q;
vir. tum pꝛopter impietatem in deum.tum pꝛopter
iniquitatem in ꝓximum. Deum em̃ ſua ambitione
inhonoꝛauit.⁊ pꝛoximũ ſuggeſtione ſua deiccit.vᷣm
hoc ꝓcedunt rationes ſimiliter ad oppoſitas ꝑtes.
Quod aũt dicit Aug.ꝙ pari faſtu peccauerunt.boc
intelligitur non qtum ad interioꝛem affectõem.ſed
qᷓ;tum ad exterioꝛem mãdati tranſgꝛeſſioneʒ ad qð
vterq; eoꝝ cqualiter obligabatur. Vel par faſtus di
citur non per omnimoda equalitatem.ſed per quã-

dam cõfoꝛmitatem.⁊ ſic ex dictis colligitur ꝙ pecca

tum Euc aliquo modo excedebat peccatum Ade.
⁊ aliquo mõ econuerſo.Si aũt aliquis querat quod

coꝛum magis excedebat aliud. Ad boc dð eſt ꝙ cuʒ

peccatum Eue excedit peccatum Ade in cõditioni/
bus qᷓ reſpiciunt peccatũ eſſentialiter.vtpote in ma/

ioꝛi impꝛobitate libidinis.in hoc ꝙ ⁊ maius ⁊ mag-
ambiuit. peccatũ Eue magis excefſit ⁊ gꝛauius fuit

ſidtmpliciter loquendo. Et huius ſignũ eſt. quia mag-

punita fuit.⁊ ſi ad infernũ deſcẽdiſſet maioꝛem e 4
nã babuiſſet. Mec obſtãt rõnes ad oppoſitũ addu/
cte. quia ſumũtur a cõditõibus peccãtis ꝗᷓ nõ faciũt

peccatũ gꝛauius ſimpliciter.ſed quodãmõ.i

Snſequẽter querit᷑ peccato pᷣmoꝝ pentũ
S in relatõe ad ignoꝛãtiã ex pte intellectꝰ. Et
Qccirca h̊ qrũtur tria.¶Pꝛimo q̃rit᷑ vtꝑ petm̃

pᷣmoꝝ parẽtũ fuit ex ignoꝛãtia. Scdo vtꝝ ignoꝛan⸗
tia aliquo mõ ſit cuipa. Tercio querit᷑ vtꝝ ſit culpe

excuſatoꝛia. 1. Kio.e. p
(üra quã ſic ꝓcedit.⁊ oñdit᷑ ꝙ pctĩ pᷣmoꝝ pentũ
fuit ex ignoꝛãtia.ad minus pctĩ tmulieris.Geñ.iij.
Serpẽs ſeduxit me ⁊c.ſed vbi eſt ſeductõ ibi eſt ſcie
pꝛiuatio. vbi aũt boc eſt ibi ignoꝛãtia.& ⁊c. ¶ Item
qui dubitat de aliquo ð quo debet eſſe certus.potiꝰ
dicit᷑ illud ignoꝛare qᷓ ſcire. ſed mulier de verbo dñi
debuit eẽ certa qð dixerat. roc die com. moꝛ.mo.
et de hoc dubitauit cũ dixit.ne foꝛte moꝛiamur. g ex
ignoꝛãtia peccaſſe ragie qui credit moꝛtale pctm̃
eſſe veniale.ignoꝛat veritatẽ diuini iuris. ſ adã cre.
didit pctm̃ illud eſſe veniale.ſicut dicit Aug.⁊ mr
adducit in litera. Arbitratꝰ eſt illð eſſe veniale non
moꝛtale n yiger ꝙ tã vir q; mulier peccaue/
rit ex ignoꝛãtiaſ Itẽ om̃e pctm̃ aut cſt ex ignoꝛatia.
aut eſt ex infirmitate. aut ex malicia. Sed peccatum
pꝛimoꝛũ parẽtum non fuit ex malicia. quia tunc ect
peccatũ in ſpm̃ſãctum. Mec cx infirmitate.quia nul
lam habebat pꝛonitatem ad peccandum. ergo ſuit
tẽ ſi Adã ⁊ Eua credidiſſẽt deuʒ

iter poſſet dici ⁊ quaſi in 12
idem redit. ꝙ peccatum poteſt dici gꝛauius altero.
aut penſatis conditõibus ex parte peccãtis.aut pẽ

ulcͦn

ſuitufuſte
Prnutio
serpg
guolitana.
cunalhaſ⸗
ltuiporiti
nautcimn

(rtr herco

Miunntuſet
mmüpitren
ſanluneci ceea

heruant vid
in
becenaaſe
iconlediet⸗
reſtigradl
fiamntaoay
hinnmunn ſr
ſhaekvadoplu
Pargaeatigtig
Uricriniru⸗
ſanſcitcimn
fiohünealhef
Pinan
Gtickbpludn
erſgortinant⸗
tͤmmyelgyee
Muſtia od̃
ſte neaui
egautaen⸗
ghnmiͤcn digp
uin
pfeaon⸗
rifn
cedgur
firrni,
urnhge
Vpümn
fungitänte
Ppiindi
ſecni
lEtwane
ſehunemnn

WE

Uffitcringne⸗

=

—
=
— =
=

ddunſt hon
him
dtiszi
nnpiͤc

=

N
Nkuie
A
dähtn
ſatmenhu
u werg
nentutntg

Dſe datgin

Dl
Aeſlecſen,
Man San
ansenni
Momz
ern unl
Baplncnt⸗
dummm
mäfumnien
Wnindan
rncghitenn,
Gorn Anter
gnrsalenen
Jüinie
i Arnee
oriiummten
Geuſt: uf
an miin

Sn

on en
=
Genitzkii,

iceönA

4 i.

—
=
=

—
=
S
E
— =.
= =

— — —
5
S
=☛ ☛ S

=
S==

=
==
S

☛

nullq haberẽt ad peccatũ pnitatem. nullo mõ vidt᷑
Weulpã cõmiſiſſet.ſi ůͦ culpa cõmiſcrunt. videt q/ B
ſgnoꝛauefen ia er ſgnoꝛdtia vacanar iſ Bed 5.
ſi peccaucrũt ex ignoꝛãtia. aut illa ignoꝛãtia fuit pe.
na. aut culpa. Si culpa. ꝙ culpa fuit in eis añ pꝛimã
culpã quod ẽ impoſſibile. cũ inplicẽtur bic duo op
ſita. Si pena. pena fuit añ clpa. ¶ Itẽ ſi fuit ibi ig
noꝛantia. aut & iuris.aut facti. Non facti.quia bene
ſciebãt ſe de ligno vetito comedere nõ debere. Hon

iuris.quia bene ſciebãt ſe debere deo obedire.⁊ con
tra eius imꝑiñũ n umz facere.nulla g videt᷑ in eis
ignoꝛãtia fuiſſe. Itẽ ſi fuit ibi ignoꝛatia. aut ̊ vo
luntaria. aut iuolũtaria. Si volũtaria. g videt᷑ ꝙ iã
volũtas eoꝝ in appetendo ignoꝛãtiã eſſet inoꝛdina
ta. Si iuolũtaria.ergo videt᷑ ꝙ nullo mõ debuit eis
imputari culpa.ſi g eſt imputata.nõ videt᷑ ꝙ fuiſſet
ex aliqua ignoꝛãtia. ¶ Itẽ ſi fuit ex ignoꝛãtia. aut S
innata.aut cõtracta. aut inflicta. aut ꝓcurata. Non
eæx ꝓcurata. nec contracta. nec inflicta.g fuit ex igno
rantia innata.ſed non decebat deũ facere nãm bũa
nam cũ ꝓnitate ⁊ impotẽtia.q̊ pari rõne non debu-⸗
it eam facere cũ cecitate ⁊ ignoꝛãtia.ſi ̈ ex ignoꝛan/
tia peccaucrũt.videt᷑ ꝙ boc poſſit imputari deo.
(ehn ſi aliquo mõ dicitur ex ignoꝛãtia peccaſſe mu
lier. boc eſt quia a ſerpẽte ſeducta fuit. ſed vir nõ fu-
it ſeductus.ſic dicit Aplłs. ex ignoꝛãtia peccatũ eiꝰ
non ꝓceſſit.ſi &̊ radix peccati in viro ⁊ muliere non

fuit altera ⁊ altera.videt᷑ etiã qꝙ nec mulier peccaue
18 rit ex ignoꝛantia.

¶ Ręꝰ d ꝙ peccatũ eſſe ex ignoꝛã
tia poteſt dici dupliciter. videlicet ppꝛie. put diſtin
guitur peccatũ ex ignoꝛãtia ↄtra peccatũ ex infirmi
tate ⁊ ex induſtria.⁊ hoc mõ ignoꝛantia dicit pꝛiua-
tõem ſciẽtie qᷓ non cõpetit bomini ex natura.ſed me

rito pꝛime culpe fuit contracta.⁊ hoc mõ peccatum

peimoꝝ parẽtum non poteſt dici ex ignoꝛantia. nec
cõtinet᷑ ſᷣ illa diuiſione q̃ dicit᷑ ꝙ oẽ peccatũ aut eſt
ex ignoꝛãtia. aut ⁊c. illa em̃ diuiſio peccati eſt ʒ ſta⸗
tñ nature lapſe. Coiter aũt dicitur peccatũ eſe ex ig
noꝛãtia. quod cõmittit᷑ aliqua neſcientia exñte circa
peccãtẽ. rõne cuius nec conſiderat gꝛauitatẽ culpe.
nec gꝛauitatem penc.⁊ ſic peccatũ pꝛimoꝛũ parẽtuʒ
ex ignoꝛãcia dici poteſt fuiſſe.quia tã in viro qᷓ i mu
liere fuit quedã neſciẽtia qᷓ non fuit pena.ſed quedã
nalis imꝑfectõ magis reperta in muliere qꝙᷓ in viro.
Mulier em̃ ignoꝛauit vtrũ ſerpẽs ſibi verũ vel fim
ſuggerẽt. ignoꝛauit etiaʒ ſeueritatẽ dine iuſticie. Air

at alten hoꝝ dicittignoꝛaſſe.videlicʒ diuie iuſticie ſe/

ueritatem. in hoc ꝙ eſtimauit de illa trãſgꝛefſione ci
to veniã inuenire. inexptus em̃ erat ſeueritatẽ diui

ne iuſticie. Aterq; tamen cognoſcere potuit ꝑ ſcien.
tiam quã hẽbat ſe male facere. Etſſic large accipien/
do ignoꝛãtiam dici poteſt peccatũ pꝛimoꝝ parẽtum
fuiſſe ex ignoꝛãtia. ⁊ magis peccatũ Eue qᷓ; peccatũ
Age. Et hoc condludũt rones ad pꝛimã ptem indu-

.

cte. Pꝛopꝛie vero accipiendo ignoꝛãtiã pz ꝙ dic pe

n3. ⁊ hoc ꝓut dicit neſciẽtiam eius rei quãꝗ bõ debe/
ret ſcire bm exigẽtiam. ſic peccatũ pꝛimoꝛũ parẽtum
non fuit ex ignoꝛantia. ſicut oſtẽdũt rõnes adducte

ad ꝑtem contrariã. ⁊ boc patet diſcurrẽdo ꝑ ſingu/

19 is⸗ Auod em̃ obijcit᷑ aut eſt pena aut culpa. dici
a diuiſio non eſt ſufficiens niſi accipiat᷑ igno
rantia ꝓpꝛie. NMam nõ ſolũ hõ pꝛimo inſtitutus ſed

pt ꝙi
etiã angel?btũs aliqᷓ ignoꝛat.cu mita innoteſcãt pᷣn
cpatibus ⁊ ptãtibꝰ ꝑ ecdeſiq. Andc talis ignoꝛãtia

rantia iuris qtũ ad pncipale.ſe

radice. quia ignoꝛãt
radice.ſed q: quodãmodo talis neſciẽtia occaſionẽ
pᷣbuit ad peccadu.

nec culpa nec pena eſt. quia eſt reſpectu boꝛum que

quatũ eſt de pꝛima cõditione natu/

ris aut facti. dom ꝙ non fuit ibi vꝛie loquẽdo igno

rantia iuris eỹtũ ac e ſec tu ad aliquid an
nexn.vtpote q;tũ ad ſeueritatẽ iudicis. Similiter ñ

non debet ſcire qu
e 1 illud quod obijcit᷑ ꝙ aut fuit ignoꝛãtra iu/ꝛ0
een

fuit ibi ignoꝛantia facti q;tum ad pᷣ ncipale.quia be-

ne ſciebat ſe guſtare lignũ vetitũ. fuit tamen in mu/

liere quedã iguoꝛãtia qᷓ;tum ad id qð credebat aff⸗/

qui ꝑ illud.videlicet aſfimilatõem ad deũ.⁊ ita non

fuit ignoꝛãtia pꝛie dicta ſ. ed cõiter.¶ Ad illð quod 21

obijcit᷑ ꝙ ignoꝛãtia aut erat volũtaria aut inuolun

tana. d ꝙ iſta non eſt diuiſio ꝑ immediata. ſi large

accipiat᷑ ignoꝛãtia. aliquis em̃ eſt qui cogitat de eo

quod ignoꝛat. ⁊ tunc nec circa illud afficit volunta

rie. nec inuolũtarie. ⁊ ſic erat de illa ignoꝛantia Eue.

dillud qð obijcitur ꝙ aut erat innata aut con/2 2

tracta ⁊c.dem ꝙ illa ignoꝛãtia dicebat quãdam ſciẽ
tie incopletõem ⁊ impfectõem q̃ inerat aiabꝰ pꝛimo
rum paretum ex defectu ꝓpꝛie nature.pꝑ hoc ꝙ ani/
me eoꝛu non erãt in omnimoda lucis plenitudine.i

tali aũt ſtatu decuit hoiem ſic ficri. qꝛ ſicut infra pa⸗

tebit pꝛius debuit eſſe viatoꝛ qᷓ; ↄpꝛebẽſoꝛ.nec tamẽ

ex illa ignoꝛãtia dicit᷑ hõ fuiſſe in tenebꝛis vel in ceci
tate.quia ſufficiẽs lumẽ habebat ad incedẽdum per

viam iuſtitie.⁊ ideo non eſt ſimile de pnitate. Pꝛo

nitas em̃ non ſolũmodo dicit imꝑfectõem.ſed etiaʒ
quadam nature curuatõem.ac ꝑ hoc deoꝛdinatõeʒ.
¶ Ad illð quod vltimo obijcit᷑ ꝙ vir non peccauit 25

ex ignoꝛãtia quia non fuit ſeductus.dᷣm ꝙ non ſo⸗

lũmodo mulier ignoꝛaſſe dicit᷑ ppterſi eductõeʒ.ſed

etiam quia ignoꝛauit pene ſſequẽtis acerbitatem.

2 licet in Adã non fuit ignoꝛatia ilius ſeductõis.fu
it tamen ignoꝛãtia ꝑ inexpientiam diuine vltionis.
⁊ ideo aliqua ignoꝛãtia ſiue neſciẽtia fuit in adã. li⸗

₰

2. „

gnoꝛãtia nõ poteſt ibi eſie tãqᷓ; ex vna

cet minoꝛ ꝙᷓ in Eua. Mec valet illud quod obijcit᷑ q̊

ueſtio.ij. e

¶ Htrũ ignoꝛãtia in aliquo bomine poſſit eſre culpa.
Et ꝙ ſic videt᷑.j. Cofr̃.xiiij.ignoꝛãs ignoꝛabit᷑.ſ̊ nul

lus ignoꝛatur a deo niſi ꝓpter culpam.g ⁊c.

ſuper illud fõ. Moluit intelligere. ⁊c Olo. Aug. Ig⸗

noꝛãtia in hijs qui intelligere nolũt ẽ peccatũ.¶itẽ

nHne videt᷑ cognoſcere credẽda ⁊ opanda eſt actus
virtutis ſalicet fidei ⁊ prudẽtic. bec ignoꝛareẽv/
tutibus pᷣuari.ſed pꝛiuatões virtutũ ſũt vicia ⁊ pec-

cata. aliqua ignoꝛãtia eſt culpa. Item non face⸗
re ea que homo tenet᷑ facere eſt peccatum. ſimilit᷑ ñ

diccere.ſilr ñ amare ea q̃ hõ tenet᷑ amare ẽ peccatuʒ.

Gͤſimiliter neſcire qð tenet᷑ ſcire eſt peccatum.ſᷣ mi/
ti ſunt qui ignoꝛãt ea q̃ tenẽtur ſcire. vtpote ca ſine

qjuibus ſaluari non poſſũt. & in talibus ignoꝛãtia ẽ
culpa. ¶ Item cerroꝛ eſt peccatũ.aut § röõne cius qd
ponit.aut rõne eius quod pꝛiuat. Mon rõne eiꝰ q

ponit.quia peccatũ pꝛiuatio eſt non poſitio. Si rõe
eius qð pꝛiuat. ſed erroꝛ pꝛiuat ſciẽtiam. ⁊ pꝛiuatio

ſciẽtie eſt ignoꝛãtia. ignoꝛãtia eſt culpa.· ¶Contra.

Aug. in Ench. dicit ꝙ inflicta eſt nobis ignoꝛãtia rei

ru agẽdaꝝ. ⁊ cõcupiſciẽtia noxiaꝝ. ſed nullũ pecca-
tũ eſt nobis inflictum.g ignoꝛãtia nõ eſt peccatum.
tẽ rõne videt᷑. In oi peccato eſt auerſio a bono

incõmutabili ⁊ cõuerſio ad cõmutabile.ſ iguoꝛãtia

XE3

nulla eſt ad bonũ cõmutabile cõuerſio. ignoꝛãtia
non eſt culpa. Aenullñ peccatũ remanet poſt pe
nitẽtiã. ſed ignoꝛatia remanet in boie poſt peniten/
tiam ⁊ contritõem. ignoꝛãtia non eſt culpa. Si tu
dicas ꝙ remanet actũ tranſit reatu. g tũc videt᷑ q;
ignoꝛãtia non eſſet culpa actualis ̊ oꝛiginalis.Sed

—

non eſt oꝛiginalis. quia manet poſt baptiſmũ. ⁊ ho

melius patebit.j. Nec actualis. non ega ſſaie
oẽ peccatũ eſt in affectu.cũ oẽ peccatũ ſit volũtariũ.

ſed igneꝛãtia eſt in intellectu. ignoꝛãtia non ẽ pec
catũ. ¶ Itẽ ſi ignoꝛãtia eſt peccatũ.g ignoꝛare ẽ pec

care. ſ de viro ignoꝛãte veꝝ ẽ dicẽ ꝙ i oi ĩiſtãti igno/
rat. i oĩ inſtãti peccat.& tot ſũt i eo pctã qͥt ſũt iſtã/

tia. ꝙ ſi h ẽ flm ⁊ impoſſibilc.reſtat ignoꝛãtiã pctiñũ̃

24 nõ eſſe. ¶ E ad pᷣdictoꝛũ intelligẽtia eſt notãcũ q;
cũ pꝛiuatões cognoſcãtur ꝑ babitus.cognitio igno⸗/
rãtie pẽdet ex cognitõe ſcic.Attẽdẽdũ ãt ꝙ q̃dã ẽ co
gnitio aliq̃ꝛũ qᷓ nec ẽ nccia ad vᷣtutem.nec ẽ nccia ad

ſalutem. ſic artiũ mechanicaꝝ ⁊ liberaliũ.⁊ talis co

gnitio nec cſt virtus. nec de eſſe virtutis.⁊ illa igno/

rãtia ꝗᷓ eſt huius cognitõis pꝛiuatio culpa nõ eſt. ſi /

ue ſit ignoꝛãtia negatõis ſiue diſpoſitõis.ſiue etiam
ſit volutaria ſiue nõ. Alia eſt cognitio credibiliuʒ et
oꝑabiliũ.qꝗᷓ ad ſalutẽ neccſſaria eſt in adulto. ⁊ becẽ

cognitio fidei ⁊ ꝓuidẽtie.⁊ ad hãc cognitõem habẽ/

9 —

ius aũt cognitõis pꝛiuatio pᷣt duplicit᷑ in nobis eſſe.
Aut manẽte tentõc.tũc eſt ibi culpa.qꝛ cũ quis tene

25 dam tenemur. qꝛ ſine hac nullꝰ pᷣt recte viuere Mu

tur ad aliquid ⁊ illud nõ implet. ex hocipᷣo culpat᷑ ⁊

dignus eſt pena. Si aũt ſit in nobis pꝛiuatio nõ ma
nẽte tentõc.vtpote cũ nõ pᷣt ſcire.⁊ impotẽtia excu⸗/
ſat ab obligatoe.ſic pꝛiuatio buiꝰ cognitõis culpa ñ
eſt. ſicut in furioſis.⁊ õ hoc ignoꝛãtia q̃ dicit pꝛiua
tõem cognitiõis ad ſalutẽ neceſſarie.vno mõ petĩ
26 Kſt. alio vero mõ minime. Aiter pt dici ⁊ quaſi in
idẽ redit ꝙ pꝛiuatõ cognitõis ad ſalutem neceſſarie

dupliciter pᷣt eſſe. Aut ita ꝙ in nobis.ſʒ nõ a nobis.
et hoc modo culpa nõ eſt.ſed magis pena.⁊ cũ non

ſimus eius pꝛincipiũ. in ip̃a nec meremur. nec deme
remur. Aut ita q eſt in nobis ⁊ a nobis.et ſic culſpa

eſt. Moc aũt pᷣt eſſe tripliciter. Acl cũ in via veritat
exñtes volũtarie ab ea recedimus. ⁊ ĩ erroꝛis fouea
nos pᷣcipitamꝰ.⁊ H̊ puatõ pᷣt dici ignoꝛãtia erronca
q̃ ẽ ĩ bereticꝭ. Ael cũ ad viã veritatis valẽtes ꝑtinge
re.cupimꝰ in tenebꝛis ambulare.⁊ hec pᷣt dici igno/
rantia affectata. Aut qꝛ ex quadã pigꝛicia ⁊ negligẽ
tia nõ curamꝰ veritatẽ addiſcere.⁊ hec dicit᷑ ignoꝛã
tia craſſa ⁊ ſupina.⁊ quelibet iſtaꝝ eſt culpa.licet pᷣ/
ma maioꝛ qᷓ; ſca.⁊ ſcdᷣa qᷓᷓ tercia.Et ſic cõcedende
ſũt rõnes oſtẽdentes ꝙ ignoꝛtia aliquo mõ pt eſſe
culpa. ¶ Ad ill qð obijcit̃ in cõtraniũ ꝙ ignoꝛau
2tia eſt nobis inflicta. dᷣm ꝙ; ꝓut nobis inflicta ẽ pe
na eſt ⁊ nõ culpa. ꝓut tamẽ volũtas nr̃a aliquo mõ
deoꝛdinat᷑ circa illã (ſicut pꝛius dictũ eſt) incipit eẽ
culpa. Sicut paſſiones ſãctis martyribꝰ illate pene
erãt cõſiderate pᷣm ſe.ↄꝑate tamẽ ad volũtatẽ ſãcto
rũ libẽter eas pferẽtes ꝓ amoꝛe xp̃ᷣi erat eis merito/
rie. Atrũ aũt aliquo mõ ſit culpa ꝓut ſcz ↄtracta eſt
videbit᷑ infra cũ aget᷑ de oꝛiginali peccato.¶ Ad il/
28 lud qð obijcit᷑ ꝙ in ignoꝛãtia nõ eſt cõuerſio.dʒ q
ven eſt ꝓut eſt pura pꝛiuatio.ꝓut tamẽ ipᷣam cõco/
mõ dicit᷑ eſſe culpa nõ pꝛimo.¶ Ad ulð qd obijcit
29 qꝙ ignoꝛãtia remanet poſt penit.

mitat᷑ aliquo mõ noſtra affectio 4 bz veritatẽ.et HB

is.dð ꝙ nõ rema/

*

net ꝓut habet rõem culpe.ſc rõne volũtatis cõco⸗ tiri
mitatis vel quodamõ eã cauſãtis.ſed ſi remanet h̊ nanſie n
cſt inq;tũ habet rõnẽ pene ex oꝛiginali cõtracte.ido hininni
itũ ad pꝛimũ in quo babet rõem actualis trãſit nõ nuſi c
ſolũ actu. ſed etiã reatu. cũ quis penitet. qᷓtuʒ vo ad elnnin
ſcðʒ quodãmõ remanet. ⁊ ita videt᷑ ignoꝛãtia rema – gon
nere actu. ⁊ in hoc habet quãdã appꝛoximatõeʒ ad ltine ſi
peccatũ oꝛiginale. m id tñ ꝙ culpa eſt actuale poe ki ii
catũ eſt. Ac ill ad obijcit ignorutia eſt in intel y». i Ain
lectu. dm ꝙ illa ignoꝛantia qᷓ opponit᷑ cognitõi vir nnini
tutis ad quã tenemur nõ tm̃ reſpicit intellectũ. ſ eti ilu rh
am affectũ.ſicut ⁊ virtꝰ ſibi oppoſita. VUñ nõ ti di⸗ peceh
cit ſciẽtie carẽtiã. ſed ctiã voluũtatis incuriã ⁊ negli/ Uvſfiües
geriamn ad leieis heipieda Ad iis as obnik c in z inſunlten
quolibet inſtãti ignoꝛat. dð ꝙ ignoꝛare nõ dicit᷑ eſſe irggrtateen
culpa.niſi eatenus qua quis tenet᷑ ſcire qd ignoꝛat. auſnſut⸗
iõ ⁊ ſi ĩ qibet inſtãti ignoꝛet ⁊ in quolibet teneat᷑.qꝛ alßſei
tmñ pᷣceptũ affirmatiuũ non obligat ſemꝑ ſᷣ ꝓ loco ⁊ lerſimdet
tꝑe.ignoꝛãs ignoꝛãdo nõ peccat.niſi in illo inſtãti ⁊ mmitnſnen⸗
tpe in quo tenet᷑ noſſe vel addiſcere qð ignoꝛat.iõ qᷓ Giciſe Coindn
uis ſp dicat᷑ ignoꝛare.non tñ ſꝑ dicit᷑ peccare.· Pttinbar 4
SDueſtio iif. . fft’n ſctenusnai
¶ Atrñ ignoꝛãtia ſit culpe excuſatoꝛia.Et q ſic videt Mofomm.
.Tbi.ij.Miſcdiam cõſecutꝰ ſuʒ.qꝛ ignoꝛãs h̊ feci. nni ociſomt
ſi ergo ignoꝛãtia fuit rõ quare ꝑuenit ad miſcdiam. hͤngrthunt
videt᷑ ꝙ ignoꝛãtia excuſabilẽ fccrit eiꝰ culpã.· Itẽ boocklcahra
ſciẽtia aggꝛauat culpã.ſicut dicit᷑.luce.x. Seruus ſci ſahhiperiau
ens vo. do.ſ.⁊cc. ꝑ oppoſitũ ignoꝛãtia alleuiat. ̊ ex aenenid
cuſat.¶ Itẽ oẽ peccatũ eſt volũtariũ.gᷓ qdð diminu/⸗ nt öettnhißl
it de rõnc volũtarij diminuit de rõne peccati.ſed ig gitpanihzeml
noꝛãtia diminuit de rõne volũtarij.qꝛ volũtarin eſt ſinifotuin
vt dicit ppᷣs cuius pᷣncipiũ eſt in ipo cognoſcẽte ſin mninifutunlen
gularia. ac. ¶ Itẽ ſic ad reſiſtẽdũ pctõ requirit᷑ſoꝛ ſitdicickfutiu
titudo.ſic etiã requirit᷑ cognitio.ſed defectꝰ foꝛtitu Mitt fmf tidB
dinis vtpote infirmitas excuſat culpã. g ſi:milit᷑ vi/ Cgtnigüna
der ꝙ defect? cognitõis ſcʒ ignoꝛãtia. ¶ Itez qð iu güngthiegizn
ſua plenitudine oino tollit culpã.citra plenitudineʒ tegisſtirian⸗
aliquo mõ diminuit.ſed cũ aliqͥs ſimplicit᷑ eſt igna/ lsgeeengtgen
rus.ſicut ꝑuulus ⁊ furioſus. nibil qdð faciat imputa bckgirgene
tur ei in peccatũ.ſicut dicit Berñ.⁊ alij doctoꝛes.g „Neegntognihr
videt᷑ ꝙ ois ignoꝛãtia.pctõ ꝑpetrato aliquo mõ pꝛe ilsanni
beat excuſatoõis parrocni. dt bera. Rſico .in li. de iuſgifmning
ecci.inſtitutõe.Mullꝰ in culpa maioꝛ eſt qᷓ qui deuʒ mnitiliiragie
neſcit. g videt᷑ ꝙ ignoꝛãtia nõ excuſct ſed aggꝛauet. enicge
Itẽ ſup illud Ko. ij. An ignoꝛas ⁊c. Ambꝛo.glo. luguriie
ꝛauinime peccas qꝛ ignoꝛaſ.g videt᷑ignoꝛãtia gꝛa ſhuurdenie a
uare cuſpa ht⸗ ignoꝛãtia de ſe malũ eſt.ſed malum iſnnen a⸗
additũ malo facit maius maluʒ.ᷓ videt᷑ ꝙ ignoꝛan⸗ antſn Waa
tia pctin augeat nõ excuſet. ¶ Itẽ ſcia nec augz nec S
minuit meritũ.ᷣ ſola gr̃a ⁊ charitas.& pari rõne nec ſehtcie nhot
ignoꝛantia auget nec diminuit demcritũ. nõ exeu/ n ſtc
ſat pctm̃. ⸗ eſto ꝙ vnꝰ ſciẽs peccet ex aliquãta lch ecran
libidine. alter ignoꝛãs ex tãta libidie.ſi eqlis eſt ibi nganer

libido. equalis dʒ eẽ punitio. vr̃ q eq̃lis ſit vtro⸗
biq; excuſatõ vł accuſatõ. nõ magis excuſat vłac-
cuſat ignoꝛantia qᷓ; ſcia. Eſt igit᷑ qõ ꝓpt᷑ quid magi ſoe
excuſat iguoꝛãtia qᷓ; ſcia.Et cũ tã ignoꝛãtia q; infir/
mitas excuſet. ſilr eſt qõ qᷓ iſtaꝝ magis excuſet. Rur uinninch
ſus cũ ſint multe drñe ignoꝛãtie.cũ h̊ querit᷑ ꝗ earũ

cxcuſet et qᷓ nõ.⁊ qᷓ magis ⁊ q minꝰ ad pᷣdictoꝝʒ2 demnnimng
intelligẽtiã eſt notãdũ ꝙ oiĩs ignoꝛãatia aliquo mõ ex ueglionfn
cuſat pctĩ.⁊ rõ huiꝰ eſt.qꝛ minuit de rõe volũtarij. guhenhagie
minuit etiã de rõe ↄtẽptꝰ.Ceteris em̃ paribꝰmagis aatutbi

ↄtemmit qͥ peccat ex induſtria ꝙᷓ qͥ ignoꝛãter peccat enuin
higeg

ngin
Niätumn
Ppmacez,
kacnne Pee⸗
Kückiniueck
kagtͤni⸗
nitif
Ainid
nanüͤnnegi,
Dzcigni
mrnodiitcͤ
rcicett
ulhataeig
tſemiſo

Mntlonfiee.

necdigeni,
te n

wieſttf
iiphich
mt
nta hid
klucer eu
oritu dal
tniiRen
fönepettige
Ni g: Münit
iocoghiui
cüpadten
ſecdeieinn
tclli ifain
mtn. Ißt
biamgaug
icfntne
itni en
marrot
ltu.
–
Cckodas
intn
Pobägigenn
unaug
mpign ſlul
wniein
telthedn
gicheinn
mifuint
elng
gin, .

tor,

Birckien

e

33 petm̃.

—

1
4 .
Di.

Et iter. cũ volſtariũ includat in ſe cognitõcm. qd ᷣ
uat cognitõeʒ — rõne volũtarij.Quia g̊ pec

m quãtitatẽ libidinis ⁊ cõtẽptꝰ.⁊ ig/

catũ mẽſurat᷑
eſt

noꝛantia diminuit de rõne boꝝ.generalit᷑ veꝝ

ois ignoꝛãtia inq;ẽtũ hmõi excuſat pctm̃.⁊ ſi tãta ſit

ꝙ; pᷣuet oino rõem volũtarij ⁊ rõem cõtẽptus excu/

ſat a toto.ſi vero nõ oino pꝛiuct.excuſatia tãto.Cõ⸗/

cedẽde ſũt igit᷑ rões oſtẽdẽtes ꝙ ignoꝛantia excuſat
Ad ulð g Wobhalkin Brin 8 Iſido.gꝛauilſ⸗
ſime
infidelitat ad alia peccatoꝛũ genera.⁊ ipᷣm in ſe val

de gꝛaue eſt. qꝛ nõ eſt ſine magna aie deoꝛdinatõe.ni
bilomin?tñ cũ quis ignoꝛãs aliqd facit ⁊ in incredu
litate. ſicut dicit Aplłs de ſe.minꝰ gꝛauiter peccat qᷓ;

ʒ( ille qui facit ex certa ſcientia.¶ A illud Ambꝛo. qꝙ

gꝛauiſſime peccat qͥ ignoꝛat.dð ꝙ G̊ dicit᷑ nõ rõe ma

ioꝛis culpe.ſʒ rõe infirmitatis magis ꝑiculoſe.qꝛ cũ

nõ habeat ſciam de moꝛbo ſiue culpa.nõ querit me-
dicinã.⁊ ita ſp remanet moꝛbꝰ.⁊ boc ẽ qͥd dic Aug.

in li.cõfeſ.Eo inſanabiliꝰ peccabã.q̃̊ me nõ peccare

35arbitrabar. ¶ Ad illò qð obijcit ꝙ malũ additũ ma

lo facit maius malũ. d

ʒcᷣ culpã ꝑpetratã excuſat.

rãtia vt dictũ eſt fuit ſupꝛa.

„

illð hʒ veritatẽ cũ maluʒ

malo cõfoꝛmatur. Malũ aũt pene cum ſit inuolun

tariũ.nõ cõfoꝛmat᷑ malo culpe qð eſt volũtariũ.⁊ iõ
nõ auget.ſed potiꝰ diminuit.Et qm̃ ignoꝛãtia in no
bis nõ eſt ſic culpa qͥn ctiã aliquo mõ ſit pena.ideo
Ad illð qͥd obijcit᷑ ꝙ ſcia
nõ auget meritũ.d ꝙ illò nõ ſequit. Quãtitas em̃
meriti nõ eſt a nobis ſed a gra dei.demeritũ vᷣo ⁊ eiꝰ
quãtitas oꝛtũ bʒ a volũtate li.arbi.⁊ iõ qͥd fac ad rõ
nẽ volũtarij.facit aliq mõ ad augmẽtũ pcti.⁊ ſier qͥd

diminuit.facit ad alleuiatõeʒ Aani dd bg

peccãtes ex pari libidie equalit᷑ puniũt᷑.dð ꝙ h̊ non
cogit qͥn ignoꝛãtia excuſet. qꝛ ſi ille qͥ ignoꝛat peccat
ex tãta libidie ex qnta ille qͥ cognoſcit.i ſtatu ignoꝛã

tie exñs ſi hr̃et ſciaʒ peccaret multo maioꝛi.⁊ita ga

uius peccaret ⁊ auiꝰ puniret᷑.⁊ iõ ignoꝛãtia q̃ ĩip/
ſo eſt excuſat pctm̃.excuſat inq; ⁊ minuit quãtitateʒ

peccati.nõ quã hʒ.ſed quã br̃et ſi ignoꝛãtia nõ eſſet.
illᷣ qdð querit᷑ qᷓ̃ magis excuſet. Atrũ ignoꝛã⸗

tia vel infirmitas. Rñderi pᷣt ꝙ duo fũt de rõe volũ⸗/

tarij.videlicet cognitio ſingulariũ ſiue cixcũſtãtiaꝝ.

⁊ ꝙ opatòis pᷣncipiũ ſit intrinſecũ igit᷑ ignoꝛãtia ex⸗
cuſat.qꝛ pꝛiuat ð rõe cognoſcẽdi.infirmitas cxcuſat
qꝛ pꝛiuat de rõe ꝑfecte pᷣncipiandi.⁊ qm pᷣuato pᷣoꝛi
puat᷑ poſteriꝰ ⁊ nõ cõuertit᷑ ⁊ cognoſcere p̃ambulũ

eſt ad facere. plus tollit de rõe volũtarij ignoꝛantia
q́; infirmitas vel impotẽtia. ⁊ ið magis excuſat cete

ris paribꝰ.Adeo tñ pᷣt infirmitas pᷣcellere.⁊ ignoꝛã
tia parua eſſe ſiuc ex culpa nr̃a ꝓcedere ꝙ erit ecõ/

uerſo. Vñ ⁊ ſi in generalitate loquẽdo verũ eſt dicẽ

exceſſa.

at qͥ deu neſcit. d ꝙ Iſido.ibi ↄpat pctm̃

illd q̊d obijcit᷑
8 nem pꝛo culpa
cuſet ſbᷣſequẽtem culpã diuerſimode qui

mittat. non tamen eſt adeo gꝛauis ſicut

q magis excuſet ignoꝛãtia q infirmitas. deſceden/
do tñ ad ſpẽalia peccata pñt ſe hr̃e ſicut excedẽtia et
d illð qͥd querit᷑ qᷓ ignoꝛautia excuſet ⁊ 39

quãtũ.ddð q; eſt ignoꝛãtia facti. ⁊ ignoꝛatia iuris. Ig
noꝛantia facti pᷣt eſſe dupliciter. aut adhibita debita

diligẽtia. aut nõ. Si adhibita debita diligẽtia. excu/

ſat a toto.ſi nõ adhibita nõ excuſat a toto ſed a tan/

to. Si aũt ſit ignoꝛãtia iuris.hoc pᷣt eſee duplicit᷑. aut

eſt vincibilis.aut nõ vincibilis.Si vincibilis.tũc eſt

ignoꝛãtia qᷓ eſt culpa. Et bec aut eſt ex cõſenſu vero.

aut ignoꝛantia affectata. ⁊ iſta ſic ex vna ꝑte excuſat
ex alia ꝑte magis aggꝛauat. Aut eſt ex negligẽtia

⁊ ignauia.ſicut ignoꝛatia craſſa ⁊ ſupina.⁊ iſta ſi ali⸗
quo mõò excuſet. nõ tñ ita excuſat vt ſempiterno ig/

ne non ardeat.ſicut dicit Augu.⁊ magiſter in litera.
SDi autem ſit ignoꝛantia inuincibilis.hoc poteſt eſ/
ſe dupliciter. Aut iſta ignoꝛantia eſt in nobis intro/
ducta per culpam pꝛeambulam. aut pꝛeter oẽm cul
pam.Si pꝛeter oẽm culpam. aut ſimpliciter priuat

cognitõem iuris.ſicut in infãtibus ⁊ furioſis qͥ om/

nino carent vſu rationis.⁊ hec excuſat a toto. VUn⸗/
de dicit Berñ. ꝙ pueris.infãtibus.⁊ doꝛmientibus.
nihil quod faciunt imputatur. Aut non tollit omni
no vſũ rationis.ſed ſemiplenũ. ⁊ tũc non excuſat a
toto.ſed a tanto.ſicut eſt in hijs qui non ſunt piene

furioſi.ſed aliquo modo babẽt lucida interualla. et

in pueris qui aliquãdo ſunt capaces pꝛecepti.lʒ nõS
plenc. Si autem ignoꝛãtia eſt introducta per culpã
ꝓpꝛiam.ſicut eſt in ebꝛio ⁊ furioſo.quoꝛũ verq; ſe p

cipitauit in hoc per culpam fuã.ſic non excuſat a to

to ſed a tanto.quia ſicut dicit phᷣs.iij. Ethicoꝛuin.c.
viij. Ebꝛius habebit duplices maledictões.maledi/
ctionem ſcilicet R culpa pꝛeccdenti.⁊ malcdictio/
ſequẽti. Quãtum ãt Eaeren er

minant. Quidam em̃ dicunt ꝙ nec ebꝛius nec furio
ſus qui vſu rationis caret cõmittere pᷣt nouã culpã.
ſed ex inoꝛdinatoe ſequẽti aggꝛauatur culpa pꝛima.

poteſt em̃ culpa aggꝛauari ex euentu ſequẽti. Alijs

añt videtur ꝙ nec excuſet quin nouã cu pain com/
men eſt illam face
ret ex certa ſciẽtia. Pꝛimꝰ tamẽ modus dicẽdi pꝛo/

babilioꝛ eſſe videtur. Ex bijs patet ꝙ lotb non om/A0O

nino excuſatura culpa inceſtus cum cognouit fili/
as ſuas. Pꝛimum quidem. quia non fuit in eo ple/

na ignoꝛqtia. licet em̃ dicatur in textu ꝙ non ſẽſerit.

quando filie accubuerunt. hoc dicitur qꝛ non diſcre
uit. Secundo vero quia in illam ignoꝛãtiam perue⸗
uit per ebꝛietatem.quã debuiſſet vitare.⁊ ideo ſãcti
dicunt eum fuiſſe culpabilem. licet ex alia ꝑte dicãt
cum fuiſſe aliquatenus excuſabilem.

¶ Diſtinctio.xxiij.de dei pmiſſione in actu tẽptandi

cõparatõe ad dyabolum temptãtem ⁊ hoiem

Neterea queri ſolet.cum deus homninem ⁊c̃. Supꝛa egit magiſter de lapſu pꝛimoꝛum parẽtum in
hoiem tranſgꝛediẽtem. in hac parte agit de lapſu pꝛimoꝛum
parẽtum in cõparationc ad deum ꝑmittẽtem.⁊ quia non eſt equuzʒ permittere aliquem inſcium ab
aſtuto circũueniri. ideo vt oſtẽdatur pꝛima permiſſio eſſe iuſta. pars iſta duas habet.in pꝛima determiat cu-

deus hominem temptari permiſit.in ſecunda vero determinat quantum et qualẽ cognitõis habitum ei de
dit. ibi.⁊ quidem ᷣm aiam ⁊c. Pꝛima parte remanẽte indiuifa.ſcdᷣa diuidit᷑ in tres ꝑtes.in pᷣma determinat
qualiter bomo ce gnitõem babuit. vtru ꝑ diſciplinã ⁊ ſtudiũ.an ꝑ diuinũ donũ. In ſcda vo determinat q̃ꝛũ
cognitõem habuit.ibi.fuitq; pᷣmus hõ an lapſũ triplici cognitõe p̃ditus.Et illa ꝑs bʒ tres. In pᷣma determi⸗

nat qualẽ cognitõem babuit de rehꝰ creatis. In ſcda q̃lẽ cognitõem habuit de deo.ibi
toꝛs ⁊c. In tercia qualem cognitõem habuit de ſeipᷣo.ibi.poꝛro ſui cognitõe ⁊c̃.

9

cognitõem qͥq; crea⸗/
Xr 4

am deter

rrH

. — „7
. . .
2 .
—◻
6 HPFbübk föfö

—
.
4
. 4 . „ ——— 2

. 4
. —r.-
„

12aMon eẽt laudabi Determinat quare deus ꝑmiſerit hominem tẽpta⸗ XX —
le hoiſi iõ bene viuc riſſciens euʒ eſſe caſuum. . ANO III. ſcunmennt
õä .MABeterea queri ſolet cur deus hoſem tẽptaig emhin
ret. Sʒ Z. ſiboc verã ¶¶P AMmiſerit quẽ decipiẽdum foꝛe pꝛeſciebat. Sed ¶ Aug. ſugꝑ Gene geimnnn
eſſet tũc videt᷑ ꝙ vita ſñ eſſet laudabile homini ſi ideo bene viuere neſim. a uinn
nfa in gloꝛia laudabi· poſſet. quia nemo male viuere ſuaderet. cum in natu ilami
lis non erit.vbi nemo ra poſſe. ⁊ in ꝑtãte haberet velle nõ conſẽtire ſuadéetti mnuunt
mae viuẽ ſuadebie· deo iuuãte. ⁊ d gloꝛioſius eſt non ↄfẽtire peccato q; t db
ebeſto den woſf ptari non poſſe. ¶ Aouẽtur etiã quidã dicẽtes. Cur Dinlodehae
ſet. nibilomin? mere ⸗ creauit deus quos futuros malos pᷣſciebat: Quia pꝛie ſiebat aelae
ri potuiſſet. ſed ſi me uidit quid boni de malis eoꝛũ eſſet facturus.Sic enis futuros.
reret᷑ eẽt laude oign? cos fecit vt relinqueret eis vnde aliquid facerent. et S
⁊cc. dð ꝙ laus ſi culpabiliter aliquid facerẽt. illũ ðᷣ ſe laudabiliter op
quedã eſt que reſhe antẽ inuenirẽt.A ſe hahẽt volũtatem malã.ab illo na
eanc tncht noble kurã bonã.? iuſtaʒ penã. Fruſtra & dicitur. non debe⸗
cſt. ⁊ bec poſſet eſſe in ret deꝰ creare qͥs pꝛeſciebat malos futuros.ſciebat en
boie ⁊ ſi nullꝰ iᷣm tẽ bonis ꝓfuturos.⁊ iuſte ꝓ mala volũtate puniendos.
ptaſſet. Quedã aũt ẽ Addunt etiam talem hoiem deberet facere qui nollet
laus ꝗᷓ nõ reſpicit opꝰ omnino peccare. Cõcedimus quidẽ melioꝛem naturãẽ
woillentelſen e eſſe q̃ omnino peccare nollet. Concedãt ⁊ ipi non eſſe
ſitin erpugnatse ad malam qͥ talis facta eſt. vt poſſz non peccare ſi vellet.
uerſarij ⁊ repoꝛtatise ⁊ luſte punitaʒ q volũtate nõ neceſſitate peccauit.Cũ
triũphi. de boc loquif ergo hec bona ſit.illa melioꝛ.cur non vtrãq; faceret vt
Apls.ij. Lhio.ij. Mõ vberius laudaret᷑ de vtraq;:? IYͤlla em̃ deſ. ãctis angel.
coꝛonabit᷑ niſi qͥ legi· hec de hominibus eſt. Itẽ inquiũt. Si deus vellet. et
cer. Et ne hat lmge illi boni eſſent. Et hoc quidem cõcedimus.ſed melius
pagent illa uo obie Voluit. vt quod vellent eſſent. Et boni quidem nõ in⸗
cxta. qꝛ ꝓcedũt de lau fructuoſe. mali vero non impune eſſent. Iteʒ inquiũt
vde ym pꝛimũ modux. Poſſet deus volũtatem eoꝛũ vertere in bonum. quuas
2 b lorioſius eſt n ops eſt.poſſet reuera.Cur non fecit: quia noluit.Curr R
Oſetire peccato tᷣÿ noluit: Ip̈e nouit. Mon debemus plus ſapẽ q optet. Mo. xij. Ri
. ren oſſe CGat. ¶ Determinat qualiter homo cognitõeʒ habuit. vy· naae
bp ucro ſicd gonioſ. P dilciplinã ? ſtudiu. an p diuinũ donn. b
oꝛ eſt hõ q́; Hte, ¶ Et quidem ſm aĩam ronalis fuit homo habẽs diſcre /
in ſtatu glorie hõ no. tõeʒ boni ⁊ mali. Sciẽtiã quoq; rerũ creataꝝ ⁊ cogni
poterit tẽptari.in ſta tõem veritatis.q̃ pꝛime ꝑfectioni cõgꝛuebat.mox con
tu vie ht. gloꝛioſioꝛ ditus non incõgꝛue accepiſſe putat᷑.⁊ ad illã ñ ſtudio
Al ſtat vie ae · vel diſciplia aliqua p interualla tẽpoꝛis pfeciſſe. ſ ab
A nnſcria gloꝛia. exoꝛdio ſue cõditõis diuinitꝰ illã ꝑcepi»ſſe. .
PRe oð ꝙ verbũ mgri ¶ Determinat qualeʒ cognitiõem habuit homo ante
intelligedum eſt cerra lapſum de rebus creattis. c “
eũ qui efficit᷑ gloꝛioſi· ( Fuitq; homo pꝛimus ante lapſũ triplici cognitõe pᷣdi
oꝛer merito ſuoꝛum tus.rerum ſcilicet ꝓpter ſe factarum. creatoꝛis.⁊ ſui. hucnuu
oberi 10 nodve. Werum quippe cognitiõem hoĩem accepiſſe ꝑſpicuuʒ lumah
Ilẽ ineenſio gloꝛice eſt. cuʒ non ipe creatoꝛ vel angelus aliquis.ſed homo fnnn⸗
ſtelligẽda ẽ i bo ꝓppo omnibus animatibus nomina impoſuerit.vt oſtende iiun
ſito ñ qtũ ad pᷣmi ſõ retur ꝙ ſinguloꝛũ noticiam homo ipᷣe habuerit.Que ſenengf
ſtãtiale. q;tu ad ali· em̃ ppter illum creata erant. ⁊ ab illo regenda ⁊ dipo Urrlgſen
qus aceigetals “ nẽda erãt. hoꝛũ oĩʒ s illi ⁊ ſcietiam tribuit.? ꝓuid.⸗.n.n—n«“ ermſtlin
Alaudat i uſte Ee tiam atq; curam reliquit. Quia vt ait Apls no eſt uu .cop. ix. maumin
grꝛedi et ñ e trãſgꝛeſſꝰ ra deo de bobus.Quoꝛum alioꝛũq; animalium deuus anntubr
⁊c. ⁊ i ñ valʒ iliꝭ q homini curam reliquit.⁊ ꝓuidẽtiam vt dominatioinn —
obijcit ſcgo. ¶ Hac eius ſubijcerẽtur ⁊ ratione illius gubernarẽtur.vt ſcWi. ſuſini
nut ſcictia ec. Innuit ret illis neceſſaria ꝓuidere.a quibus emolimẽtum de galuſfin
mar ſcctiaʒ reum hebat reciꝑe. Hãc aũt ſciẽtiam hõ peccãdo ñ ꝑdidit. c Nnnante

.
N creatarum bomo non perdidit. ⁊ ꝓpterea in ſcriptura de ea non eruditur. Contra. videtur eſſe falſum. con/
ſtat em̃ ꝙ nos qui ſumus filij Ade rerum naturas ignoꝛamus.⁊ ignoꝛãtes naſcimur.nec noſſe poſſumus ni
ſi cum magna difficultate diſcamus.Similiter ſcᷣm videtur eſſe falſum.quia in ſacra ſcriptura habetur ð ꝓ½
Aike ductione oim rerum in operibus.vj.dierum.⁊ qualiter ꝓducte ſunt.⁊ qualiter etiam diſtincte ſunt. Nꝰ do ʒ
lein. ꝙ ⁊ ſi bomo merito pꝛimi peccati excecatus ſit ⁊ factus ſit ignoꝛans tam in cognitõe vniuerſitatis Ppt ipſuz
create.qᷓ; in cognitõe vie ſalutis ſue.plus tamen excecatus eſt in ſcdo qᷓ; in pꝛimo. Nam ad cognitõem natu/
ralium rerum multũ poteſt ꝓficere ꝓpꝛio ſtudio atq; ingenio.ſed in cognitõe modi perueniẽdi ad vitaʒ per
“ ſeipᷣm plus deficit qᷓ; ꝓficit.niſi diuine reuelatõis inſtructione dirigat᷑.⁊ ꝓpterea magis data eſt nobis ſcrip/
Andg tura diuinitus ⁊ ꝑ ſpmſãctũ reuelata in cognitõe fidei ⁊ moꝝ ꝙᷓ in cognitoe ꝛerũ naturalium. lic ois veritas
tinn JUB M H eſſe dicat. ⁊ tato in
tn“ cut nec llaz qua carnis neceſſaria pꝛouidẽtur. Etid telligedi eſt verb ß⸗
circo ĩn ſcriptura homo de huiuſmodi non eruditur.ſ ine diceu (t. bij .
de ſcientia anime quam peccando amiſit. cit᷑ de amimõe cogni
H Determinat qualẽ cognitõem habuit de deoõo. d tõis. vcꝝ eſt ꝙ amiſit
¶ Cognitiõem quoq; creatoꝛis pꝛimus homo habuiſſe babitũ.non tñ amiſit
credit᷑. Cognouit em̃ a quo creatus fuerat.nõ eo mo⸗ naturale iudicatoꝛiũ
do cognoſcẽdi quo ex auditu ſolo percipit᷑. quo a cce⸗ & ſin no aeobi
dentidus abſens queritur. ſed quadam interioꝛi aſpi⸗ ac peoqurtioem rern.
ratione qua dei pꝛeſentiaʒ contemplabat᷑. non tamen do qꝙ ñ determiat ibi
ita excellẽter ſicut poſt hanc vitam ſãcti viſuri ſũt.ne/ trerũ ſpeciales nãs et
B Hqᷓ ita in enigmate qualiter in hac vita videmus. cãs.ſᷣ hoc explicat qaG
MVMB DD eie aea ſna vide
¶ Qualem cognitõem habuit de ſeißſo. e oint enornn pn et
oꝛro ſui cognitõem idem homo talem accepiſſe vi- fũmã. ⁊ oia et facta p
detur.vt ⁊ quid deberet ſuperioꝛi.⁊ quid equali ⁊ ĩfe⸗ verbũ ⁊ repata ꝑ ver
rioꝛi non ignoꝛaret.Conditõem quoq; ſuam ⁊ oꝛdinẽ bũ.d Si at qᷓrat vtꝝ
. ſcilicʒ qualis factus eſſet.⁊ qualiter incedere deberet. 5 nuitzner q
quid agere. quid cauere intellexit. Si hoꝛum noticiaz ond Raurd E ie⸗
non habuiſſet. non eſſet reus pꝛeuaricatõis. neq; ſeip-⸗ ca m Aoͤrra. S eiñ
fuum cognouiſſet. 5S verũ cẽt. cũ nos mł
Pꝛimꝰ hö d laũt queratur vtruʒ homo ſcientiã habuerit eoꝛũ ta ſ̃ſciamꝰ de futuris
o ñ fuit pꝛeſcius que circa eum futura erant.ideſt ſi ruinaʒ ſuam pꝛeſci ·⁊ ſãcti pres pᷣſciuerũt
