lis eſt coꝛruptibilis. 6 em anima rõnalis condo/
let coꝛpoꝛi patienti.ergd magis patienti magis con/
dolet.⁊ maxime patienti maxime compatitur. ergo
videtur ꝙ moꝛienti cõmoꝛiatur. ¶ Item ſi ſubſtan
tia eſt incoꝛruptibilis.⁊ operatio coꝛreſpondens illi
ſubſtantie.quia nũqᷓ; ſubſtãtia pꝛiuatur pꝛopꝛia ope/

ratione.ergo ſi deſtruitur ⁊ leditur operatio.deſtrui/

tur ⁊ leditur ſubſtãtia.ſed ad leſionem coꝛpoꝛum le/

ditur ⁊ impeditur actus ſubſtantie rationalis qui eſft

intelligere. ergo videtur ꝙ; ledatur ⁊ ipſa ſubſtantia.
ergo ſubſtantia ẽ coꝛruptibilis ⁊ moꝛtalis.(Ed op/
poſitum ſunt innumerabiles autoꝛitates.⁊ philoſo/

pboꝝ ⁊ ſanctoꝛum.⁊ ideo oſtendamus hoc rõnibus
At autem ſufficienter anime oſtendatur immoꝛtali/

tas.attendendũ eſt ꝙ anima habet coſiderari in oꝛ/

dine.habet conſiderari in ſe. In oꝛdine.reſpectu vni

uerſe creature.⁊ reſpectu diuine iuſticie. vel reſpectu
finis qui competit pꝛopꝛie natnre.Et in ſe q;tum ad

virtutem.q;tum ad actum. ⁊ Ferran obiectũ. ⁊ ſic

ſex modis conſiderari habet. ¶ Et pꝛima cõſideratõ

eſt m oꝛdinem quẽ habet inter cæaturas vniuerſi.
⁊ m hanc conſiderationem oſtenditur cius immoꝛ
talitas ex duplici ratõne. Pꝛima ẽ hec.in oꝛdine cre/

aturarum vniuerſi reperimus pꝛimam materiam ?
vltimam foꝛmaʒ.⁊ eque vel magis eſt de complemẽ
to vniuerſi vltima foꝛma ſicut ⁊ pꝛima materia.ſi igi

tur pꝛima materia eſt incoꝛruptibilis.ergo ⁊ vltima
foꝛma.S hec eſt anima rationalis.ergo ⁊c. Item alia

ratio ad idem. Ad hoc ꝙ vniuerſum ſit completum

neceſſe eſt reperire creaturarum differentias ſm per
fectam cõbinationem. ſed contingit reperire in vni/

uerſo ſubſtantiam habentem magnitudinem exiſté/
tem incoꝛruptibilẽ. vt coꝛpus celi.⁊ contingit reperi
re ſubſtantiam incoꝛruptibilem que nec eſt magnitu

do nec coniũcta magnitudini.ergo contingit reperi/
re ſubſtantiam mediam incoꝛruptibilem que non ſit
magnitudo.ſed coniũcta magnitudini.ſed hec ẽ ani/

ma rationalis.ex perfectione igitur oꝛdinis vniuerſi

. —

tatis colligitur animã eſſe immoꝛtalem. Ex ſecunda

conſideratione ſcilicʒ ex oꝛdime diuine iuſticie oſten
ditur ſic. Nullum bonum eſt irremuneratum.⁊ nul/
lum malum impunitum eſt apud euʒ qui iuſte iudi/

cat. ſed multa bona remanent irremunerata.⁊ mul/

ta mala impunita m pꝛeſentem vitam.ergo eſt po/

nere aliam vitam qᷓ; hanc.ſed bec nõ eſſet niſi anima
remaneret poſt coꝛpꝰ.ergo ⁊c̃. Si iu d.cas ꝙ hoc nõ

cogit.quia ſicut ſuſcitatur coꝛpus.ita poſſet aima ſu

ſcitari.non eſt conueniens talis inſtantia.cum enim
anima erx nihilo ſit creata.ſi coꝛrũperetur in nihil tẽ
deret.ergo non ſuſcitaretur ſed alia anima de nouo
crearetur. ¶ Item ad viuinam iuſticiam ſpectat q;
nibil bene ⁊ iuſte factum debet vergere in maluʒ exi⸗
tum.ᷣ pᷣm moꝛalem philoſophũ ⁊ ᷣm legem diuinã

⁊ ᷣm etiã omnes ſectas potius homo debet patimoꝛ

tem qᷓ recedere a veritate vite ⁊ a veritate iuſticie.
ſi omnino ꝑimeretur anima.ꝑimeretur omnino in⸗/

ſticia que eſt in ipᷣa.ergo talis moꝛtis ꝑpeſſo que iu/
ſta eſt ⁊ quã laudat omnis ratio recta. malũ haberet
ſimpliciter exitum.quod eſt contra diuinaʒ iuſticiã.

colligitur igitur ex oꝛdine iuſticie animã immoꝛtalẽ
efſe. Ex tercia conſideratione ſcilicz ex oꝛdine ipſius

anime ad pꝛopꝛiũ finem oſtenditur ſic. Remoto vl⸗/

timo fine qui pꝛincipaliter mouet.omnes alij fines
caſſi ſunt ⁊ vani.ſed finis vltimus omnis operatiois
rationalis eſt beatitudo perfecta.ergo ſi illa non eſt.
omnia quecũq; facit anima facit fruſtra. ſi ergo boc
eſt inconueniens.neceſſe eſt illum finem ponerc. ſed
beatitudo eſt ſtatus omniũ bonoꝝ congregatione ꝑ
fectus.vbi autem hoc eſt.neceſſe eſt eſſe immoꝛtalita
tem.igitur anima per naturam eſt apta nata ad icoꝛ
ruptionem ⁊ immoꝛtalitatẽ.
rationalis naturaliter appetit beatitudinem.ſed ni/
bil eſt ocioſum in fundamento nature. ergo ois ani⸗
ma rationalis nata ẽ ad beatitudineʒ peruenire.vbi

autein beaticudo ibi perfecta ſecuritas.⁊ vbi pfecta

ſecuritas ibi immoꝛtalitas.vbi em̃ moꝛs poteſt acci
dere neceſſe eſt timere. colligitur ergo ex oꝛdine ipᷣiꝰ
anime ad ſuũ finem ipſam babere inmoꝛtalitatem.
Et bec triplex conſideratio ſumpta eſt ſᷣm triplicem
oꝛdinem ipᷣius anime.ſcʒ ad finem pꝛopꝛiũ.ad diui⸗
nũ iudicium.ad totum vniuerſum.Ex quarta cõ/
ſiderationc ſcʒ ipius anime q;ẽtum ad pꝛopꝛiam vᷣtu-
tem arguit᷑ ſic. Nulla virtus malis ⁊ coꝛruptibilis
nata eſt ſuper ſe reflecti.hec per ſe manifeſta eſt. ani/
ma rationalis ſᷣm actum pꝛopꝛiũ nata eſt ſuper ſe re
flecti cognoſcendo ſe ⁊ amãdo.ergo virtus anime ra
tionalis non ẽ matcrialis ⁊ coꝛruptibilis.ergo ẽ im⸗
materialis ⁊ incoꝛruptibilis.ſcd ſi virtus eſt incoꝛru
ptibilis ſubſtantia. ergo ⁊c. ¶ Item omnis virtus qᷓ

per receſſum ⁊ impermixtionem cum coꝛpoꝛe coꝛru-

ptibili foꝛtificatur ⁊ potentioꝛ efficitur eſt incoꝛrupti
bilis per naturam. anima rationalis eſt hmõi. ſicut
patet.quia tanto magis releuatur ſpũs ⁊ homo inte

rioꝛ.quãto magis moꝛtificatur homo exterioꝛ.virtꝰ
igitur aimc rationalis eſt incoꝛruptibilis.⁊ ſic ex ſua

virtute colligitur anima rationalis eſſe immoꝛtalis

quinta coſiderationc ſcʒ qᷓtum ad opationem
arguit ſic. Cuiuſlibet ſubſtatie rõnalis 'm eſſe ⁊ du⸗
rationem pendentis ex eoꝛpoꝛe opatio pẽdet ex coꝛ⸗

poꝛe.⁊ anima rationalis pꝛopꝛiam operationem ba
bet ᷣm quã non pendet ex coꝛpoꝛe ſcʒ intelligere.qꝛ
nullũ oꝛganum ſibi appꝛopꝛiat.ergo duratio anime
non pendet ex coꝛpoꝛe. ſed ipa de ſe coꝛrũpi non ba/
bet cum nullam contrarietatem habeat. ergo de ſeẽ
immoꝛtalis ⁊ incoꝛruptibilis.¶ Item cuiuſlibet ſub
ſtantie coꝛruptibilis oꝑatio antiquatur ⁊ ſeneſcit in
tempoꝛe.ſed aime rationalis oꝑatio nec ſeneſcit nec
antiquatur in tempoꝛc.ergo iuueneſcit.quia in anti
quis eſt ſapientio. ⁊ in multo tempoꝛe pꝛudentia. ex
pꝛopꝛia ergo operatione colligere poſſumus animaã
rationalem eſſe immoꝛtalem. Ex ſexta cõſideratio
ne ſcʒ per comꝑationem ad obiectum pꝛobatur ani/
ma rationalis immoꝛtalis eſſe ſic. Meccſſe eſt pꝛowꝛ
tionem eſſe cognoſcentis ad cognitum ſiue potentic
ad obiectuʒ.ſed anima rationalis nata eſt cognoſce/
re ⁊ intelligere veritatem.veritas aũt ẽ incoꝛruptibi/
lis ſicut pꝛobat Aug.in ſolil.cũ ſit talis nature ꝙ ipa
negatio veritatis veritatẽ ponat.igitur anima rõna/

lis cuʒ ſit veritati ꝓpoꝛtionabilis ẽ immoꝛtalis.Hec

gutem ratio non ſolũ concludit animã cẽ immoꝛtalẽ

ſtem omnis anima

ſuſtceuct
abettiutee

eblilai

1mps n
Ninnfun

helm
olggetwan
iut
cberutionen.
innie
Pttefeinnor⸗
Nigonteſuen
Aprehica
orasftid
pbatomns
pnotaltatisa
nnodoſncꝛm
Nuonienclinein
ſsdböcnodn
niniainli e⸗
nitteecſttaton
ſtoſpponend
ulofuuutad
Hocoñ atco
uraisnul
ſbtotCrtſin
Gebentigeurbe
Cbobetpotckam
inetawerand
Cſeckicmraſ⸗
Caſtoonun
fotnitnsapn
MMonmiuscican
ſifuackudo⸗
ſitulſtofunn
ſögſtngner
Peſeciaſimiat
porcknonstn

tlligtore

Cockonmnaſue
Uſnlifelcht ui⸗
hlſnnnugn
tnogtiügiatt
fllunseten
Aenmügnen
ſclifdleͤͦc
lchnctanninn

S =—
= =ͤ

S=S
=

=

,—–— =

ck,onntzefi
dmnsgn
Baggaſlln
rfnſnien
nnngtge
fäidin
tckupunnin
Zemonnonn
derttucnneniz
narurr edeni
Wnezemnntt
ntis ttii
dichnos
racdcr olit,
rinmmnien
npakfn ſie
Gn Ers
Fm knnn

E

☛ =

üstut

Nerſelnmichcitz
Mrünnckirtt
aptnnn
ſumnerme
WACX,
unnckitengt

nnusckbri ſde

mrſistdothin
Uborochainen

ummhlstüti
Crtiscſe iträle.

Gnnascnnna
?
mwyninentn
velziudir

Dprto ne

Mihintt,
ſrier otrei
mngiſirit

1

Nennr:C

ancer n
mer)
n ean
eſuchtn

Vrutgtfbten

gimnim

snunckahn
Gnianſe
ſtn slnnte
tiemninſ
iticinne

- =
☛ ö= 2

=☛

quo eſt anima ſiue foꝛma tante digni

N
1
4

e
n
i

4

Di.

per veritatem intelligentie ſiue conſcientie.ſed etiaʒ

xper veritatem miſericoꝛdie ſiue iuſticie.de qua ſapiẽ.

I.iuſticia eſt perpetua immoꝛtalis.ac per hoc aima

que eſt iuſticie capax. Item omnis virtus coꝛru/
ptibilis ledit᷑ ab obiecto impꝛopoꝛtõnabilit᷑ excellẽti.

⁊ magis nata ẽ delectari in medio q; in extremo.ſed
anima rationalis intelligens maioꝛa ⁊ maxima non

Apter hoc peius intelligit minoꝛa. ⁊ mag delectat᷑ in
cognitõne ſumme lucis.⁊ ꝑceptõne ſapie deiqᷓ in co
gbgitione alicuius creati. Ex cõpatõne igitur ad obie

ctũ colligitur anima rationalis eſſe immoꝛtalis.ſi igi
tur ſubſtantia cognoſcitur per virtutem. ⁊ virtus ꝑ

operationem.⁊ operatio per obiectuʒz. cum m hanc

triplicem conſideratonem ipᷣius anime oſtenſum ſit
ipam eſſe immoꝛtalem. omnis anime conſideratio ſi
ue in oꝛdine ſiue in ſe aſtruit anime immoꝛtalitatem
R.ad pꝛedicta dm eſt ꝙ anima rationalis eſt im
moꝛtalis ſᷣm ꝙ dicit fides catholica. cui ↄcoꝛdat pbi

loſophia ⁊⁊ omnis ratio recta.licet aũt in cognitionẽ

imm oꝛtalitatis anime rõnalis multiplici via poſſe/
mus deduci ⁊ manuduci.potiſſimus tamen modus

txdeueniendi in eius cognitionẽ eſt ex conſideratõne fi

nis. ⁊ hũc modum pꝛecipue appꝛobat Aug. in xij. de
trini.⁊ in li.de ciui.dei. Nec immerito.quia finis im/

nit neceſſitatem bis qᷓ ſunt ad finem. NHec igitur po/⸗

ſitio ſupponenda ẽ tanq; veꝝ ⁊ certum.ꝙ anima rõ/
nalis facta ſit ad participandã ſummã beatirudinẽ.
hoc em̃ adeo certum eſt ex clamoꝛe omnis appetitꝰ
naturalis ꝙ nullus de eo dubitat niſi cuiꝰrõ eſt oino
ſubuerſa.Certiſſimũ em̃ eſt nobis ꝙ omnes volumꝰ

eſſe beati. ſi igitur beatus eſſe non poteſt qui bonum
qð babet potcſt amittere. quia hocipo iam habet vñ
timeat.⁊ vñ etiam doleat.⁊ ita vnde miſer exiſtat ne

ceſſe eſt igitur ꝙ ſi anima facta ẽ capax beatitudinis

ipᷣa ſit per natur immoꝛtalis. Et colligit᷑ eius im
moꝛtalitas ex parte cauſe finalis. colligitur etiam ni/

bilominus cõſequẽter ex parte cauſe foꝛmalis.quia
em̃ facta eſt ad participandã beatitudinem q̃ conſi/

ſtit in ſolo ſummo bono. facta eſt capax dei. ⁊ ita ad

ipᷣius imaginẽ ⁊ ſimilitudineʒ.ſed ſi eſt imago dei.ex-
pꝛeſſe ei aſſimilat᷑.hoc aũt non eſſet ſi moꝛtis termio
clauderet᷑.ergo cum de natura ſua ſit imago dei.non
poteſt moꝛtis termino claudi. ¶ Ex.boc etiam babe
tur ⁊ colligitur ratio ex parte materie.quia em̃ ipſuʒ
itatis ẽ vt ibßam
animã reddat dei imagine inſignitam.q̃ eſt conditio

nobiliſſima. materia ꝗᷓ huic foꝛme vnitur tanto appe

titu ei coniũgit᷑.⁊ ita eius appetitus in ipᷣa terminat

ꝙ nullatenus queat aliã foꝛmã appetere.cũ optima
colligantia iũgantur adinuicem. Deniq; ex pte cau/
ſe efficientis colligit. QOm̃ qð bona rõne iũctum eſt.
diſſolui velle nõ eſt dei. hinc ẽ ꝙ deus qui fuit anime
actoꝛ.eſt continuus anime conſeruatoꝛ. Et ſic patet

„ 6„

ratio immoꝛtalitatis anime ex qᷓdruplici genere cau

ſe.q;uis pꝛincipaliter ſumatur ex fine. ⁊ iſte ſunt ratõ

nes oſtendentes nõ ſolũmodo quia eſt immoꝛtalis/
ſed etiam ꝓpter quid ẽ immoꝛtalis. Rationes vᷣo ſu
perius inducte oſtendunt qꝙ; anima eſt immoꝛtalis.2

7 verũ concludũt.⁊ ideo concedende ſunt. id g

qð pꝛimo obꝛ in contrariũ de Apoſtolo. dom q; apo
ſtolus dicit ſolum deũ habere immoꝛtalitatem. quia
ſolus deus poteſt ſumme ſe perpetuare ſine alterius
iuuamine.anima aũt ⁊ ſi ſit õm ſuã oꝛigineʒ ydonea

ad immoꝛtalitatem.nõ tamẽ poteſt ſufticiẽter ſe con

„

titum.
nẽ. dom qꝙ; tendẽtia illa nõ ẽ p aliquẽ appetitũ vtutl.

ginale pᷣncipiũ alicuiꝰ

lem. ſi

leſionẽ factã interiꝰ in oꝛ

tinuare in eſre niſi conſeruct᷑ a ſummo autoꝛe.⁊ illa

conſeruatio eſt a gratuita dei bonitate. nec repugnat
nature ipᷣius anime qtum ad pꝛincipia ex quibꝰ con
ſtituitur. ſed potius conſeruat illoꝝ pꝛincipioꝝ appe
illud qð obꝛ de Daſ.qꝙ tendit in xerſio

ſß potius pꝑ defectũ vanitatis qᷓ creatura ẽ ex nihilo.

Hic aute defectũ ſumma veritas ⁊ ꝑtãs ſua pñtia ⁊
manutenẽtia excludit a creatura. Et quia ſic pñs eſt

aie rõnali quãꝗ fecit vt eã nũq; deſerat qͥn ſit in ea per

potẽtiã.pñtiã.⁊ eſſentiã.iõ aia rõnalis nuqᷓ; pᷣt coꝛrũ

pi. Mec valet inſtãtia quã obijcit de vbo Aug. Aug.
em̃ intelligit de motibꝰ qᷓ ſunt a nã ſᷣm ꝙ nã dicit oꝛi
al⸗ ectꝰ?. nõ m ꝙ dicit defectũ.
⁊ ſic intelligẽdũ ẽ etiã ꝙ grẽa nam pficit ⁊ ei nõ repu/
gnat. ⁊ hoc meliꝰ explicatũ ẽ in li.. i.viij. ¶ Ad illð
qð obꝛ de pho.q intellectꝰ coꝛrũpit᷑ ⁊c.dom ꝙ illud
vᷣbũ phᷣi debet piñ hĩe intellectũ.nõ em̃ credendũ ẽ ꝙ
phᷣus wlucrit dicere intellectũ eſſe coꝛruptibilẽ. cum
oſtea ꝓbet ipᷣm impaſſibilẽ. incoꝛruptibilẽ.⁊ imoꝛta
icut i tercio de aia expᷣſſe pʒ. ᷣ vult dicere qp opa
tio intellectꝰ quã hʒ in coꝛpe impedit᷑ ꝓpter aliquaʒ

rius vᷣtutis ſenſibilis. ⁊ qᷓtũ ad hoc veꝝ dixit. ſicut pʒ
⁊ manifeſtũ ẽ ſenſui.¶¶ Ad illud qb obẽ ꝙ aia patit᷑

rũderi pᷣt duplr. Dꝛimu qͥdem. qꝛ paſſio eiꝰ nõ ẽ per

ipius leſione ſ ꝑ ↄpaſſionẽ reſpectu coꝛpis leſi.⁊ loc
nõ ponit aliqd de ſuba eiꝰ abijci. de ſuba cui bʒ vni
ri.Alit᷑ põt rñderi ꝙ aia nõ ſolũ in coꝛpe ſᷣ etiã extra

coꝛpꝰ hʒ pati.nec tñ ſeqͥtur ꝙ habeat coꝛrũpi.nõ em̃
eſt illa coꝛruptio ꝑ partis adeptõem. ſed ꝑ quietis ⁊

pacis ↄtinua impeditõem.hoc aũt in q̃rto plae
terminatũ cſt cũ agit᷑ de penis aiarũ dãnataꝝ.¶Cd
illud quod obẽ ꝙ aima coꝛpi cõdolet.ddm ꝙ; illa cõ⸗
paſſio nõ ẽ niſi ſalua cõiunctiõe aie ⁊ coꝛpis.Et qi

moss ſeꝑat illã ↄiunctõem.iõ nõ opoꝛtz ↄpaſfioneʒ

moꝛtis cõicare.qꝛ illa ↄſeq̃ntia nõ tenet niſi manẽte
cauſa. Pꝛeterea illa ↄſeq̃ntia nõ tenet.ſi aia maxime
ↄpatit᷑ coꝛpi maxie patienti.q ↄmoꝛiat᷑ moꝛiẽti.aia
em̃ cñ ſit capax leticie.ẽ capax ⁊ doloꝛis.ſᷣ cum ſit ca
pax vite.nullo mõ ẽ ſuſceptibilis moꝛtis. d ills
qð obꝛ ꝙ opatio aie ledit᷑ vł impedit᷑.ddim ꝙ boc eſt
p accñs ſoln.qꝛ em̃ aia magna inclinatõe inclinat᷑ ad
coꝛpꝰ.⁊ coꝛꝑi ſuas oꝑatões cõicat.⁊vtutes ſenſitiue

ipi vᷣtuti intellectiue imediate ſubmiſtrat.inde eſt ꝗ

leſis oꝛganis coꝛpoꝛeis.⁊ impeditis viribꝰſenſitiuis.

opatio intellectꝰ qdiu ẽ in coꝛpe hʒ impediri ipᷣo in/

tellectu nullatenꝰ in ſe leſo.qdð ex boc pʒ. ꝙ ſtatim cũ
a coꝛpe ſepatur bʒ ſuũ S ↄpletũ.⁊ hec ſuſficiãt ᷓ

tũ ad ꝓpoſitũ. Aueſtio. ij.

¶ VAtrũ oĩs aia vtpote bꝛutalis nõ ſolum rõnalis ex

pꝛima ↄditione fuerit imoꝛtalis.Et ꝙ ſic vꝛ Eccs.ij.
And ẽ interitꝰ hoĩs ⁊ iumẽtoꝛũ.ſᷣ hoies ⁊ ſi intereat
q;tũ ad coꝛꝑa.nõ tñ intereũt qtũ ad aias. pari rõe
nec bꝛuta aialia. hrem Sap.j.Deꝰ moꝛtẽ nõ fecit
nec delectat᷑ in ꝑditõe viuoꝝ.igit᷑ moꝛs non ẽ intro/
ducta niſi ꝓpter pctm̃.g ſi hõ nõ peccaſſet.nec moꝛe/⸗
ret᷑ ipe.nec moꝛeret᷑ bꝛutũ aial.ſᷣ hoc non ecẽt niſi aie
bꝛntoꝝ ecnt immo:tales.gᷓ c. ¶ Item boc v rõe. p
bato ꝙ aia petri ſt imoꝛtalis.ꝓbat᷑ ꝙ ois aia ſit im-
moꝛtal ꝑ ypotheſim.nõ ẽ maioꝛ rõ de vna qᷓ; de alia.
loqndo de aiabus rõnalibꝰ.g pari rõe loq̃ndo de aiʒ
bus ſenſibilibꝰ.ſi vna aia ſenſibilis eſt immoꝛtalis.&
⁊ om̃cs.ſᷣ aia ſenſibilis hũana ẽ ummotalle g nuqᷓ;
6 5

8

gano imagimatõis.vł alte-

11

12

*
5 . i 1 *

eſt rönalis ſiue ſenſibili. ergo cum in hac cõicet bõ cũ
bꝛutis. anima ſenſibilis bꝛutoꝝ aĩaliũ ꝑ naturam eſt
im moꝛtalis. Sten oĩs anima qᷓntũcunq; parũ ba
beat de nobilit ate excellit om̃e coꝛpus.ſicut vult Au
guſti. ergo magis accedit ad dei ſimilitudinem. aliqᷓ

coꝛpa per naturã ſunt immoꝛtalia. ſicut Aee cele

13

ſtia.· ergo multofoꝛtius aic bꝛutoꝝ aialiũ. ¶

pꝛimuũ. ¶ Itez ſi .
ergo deberẽt om̃ia coꝛpoꝛa bꝛutoꝝ redire ſicut ⁊ coꝛ/

tẽ ſub⸗
ſtantia cuius virtus ⁊ oꝑatio nõ ſeneſcit in tꝑe.non
coꝛrũpitur in tempꝑe. ſed aia ſenſibilis ẽ hmõꝛ. quia ſi

cut dicit phus.ſi ſenex aecigerr oculun iuuenis.ita

videret ſicut iuuenis. ⁊c. ¶ Item qꝛ hõ ſeruit deo ẽ

dignus remuneratione. ⁊ ideo neceſſe ẽ ponere ani/

mã cius immoꝛtalẽ vt remuneret᷑ poſt moꝛtẽ. pari
rati ne cũ bꝛuta animalia ſeruiãt homini. ⁊ per hoc
ceo in homine. vẽ ſimiliter ꝙ ipa debeãt remunerari

rtannl foꝛma ẽ ſepabilis a coꝛpꝑe niſi qᷓ habʒ
o

ationem ꝓpꝛiam pꝛeter coꝛpus.ſed nullus ſpiritꝰ

bꝛutalis ẽ hmõi.ergo ⁊c. Maioꝛ manifeſta ẽ.tum qꝛ

phus dicit. tum etiã qꝛ nulla eſt ſubſtantia qᷓ om̃i ca
reat oꝑatõc.cũ nulla ſit ocioſa. Sca manifeſta ẽ ad
ſenſum. ¶ Item omnia bꝛuta aimalia facta ſunt ꝓ-
pter vſum hominis.ſed vſus bominis ẽ in veſcendo
cis ⁊ veſcitur eis dũ ea occidit.ergo facta ſunt ad hoc
vt nõ tm̃ ſeruiãt homi ꝑ vitaʒ ſed etiã ꝑimoꝛtẽ.ſᷣ hoc
non eſſet ſi aie eoꝝ eẽnt immoꝛtales. ergo ⁊c.¶¶ Itẽ
anime immoꝛtali debet᷑ coꝛpus immoꝛtale quatũ eſt
ex inſtitutione pꝛima.ergo ſi anime bꝛutoꝝ erãt im/
moꝛtales.habebãt coꝛpoꝛa immoꝛtalia. ſed cõſtat q

bꝛuta nõ peccauerũt.ergo debyrẽt adbuc eſſe immoꝛ

talia. Ox ⁊ ſi hoc conſtat eſſe falſum.patet etiam ꝙ ⁊
¶ Iteʒ ſi anime bꝛutoꝝ eſſent immoꝛtales.

poꝛa hominũ.ſed ſi hoc. eſſet impoſſibile ꝙ oĩa eſſent
in terra. cũ innumera beſtiaꝝ multitudo ⁊ animaliũ
cõtinue ſibi ſuccedit.ergo incõueniens ẽ dicere bꝛu⸗/
toꝝ aias eſſe immoꝛtales. ¶ R.ad pᷣdictoꝝ intelligẽ
tiam ẽ notandũ ꝙ aliqui dicere voluerũt bꝛutoꝛum
aias eſſe immoꝛtales.ꝓ co ꝙ cedem anime ſunt que
viuificant coꝛpa bꝛutoꝝ ⁊ coꝛꝑa hominũ.tñ merito
peccatoꝝ ſuoꝝ de coꝛpe ad coꝛpus circũcundo per/
tranſeãt. Et hec poſitio quoꝛũdã phᷣoꝝ ⁊ bereticoꝝ
fuit ſicut dictũ eſt ſupꝛa ⁊ iam impꝛobata ẽ ſupꝛa ta-
ꝙᷓ; heretica.⁊ pꝛoꝛſus abijcienda eſt iſta poſitõ tanqᷓ
vilis ⁊ derogãs dignitati creature rationalis.dũ po/
nit rõnales ⁊ beſtias eſſe pares.in hoc em̃ indicat ꝙ

ſui inuentoꝛes ⁊ defenſoꝛes ſunt bomines beſtiales.

dũ aias ſuas credũt vel beſtiarnm fuiſſe. vel futuras
eſſe. Yuerũt ⁊ alij qui dicere voluerũt ꝙ anime bꝛu/
toꝝ nec ſunt adco coꝛruptibiles ſicut alie foꝛme que
bñt ↄtrarietatẽ.ſed qᷓntuz eſt de ſui natura nate ſunt
cõtinue durare niſi inpedimentũ ſue duratõnis ba/
beant ex coꝛpoꝛe ſine quo nõ pñt ſubſiſtere.huiꝰ aũt
impedimentũ durationis introductũ eſſe dicũt ĩ coꝛ
poꝛa bꝛutoꝝ ꝓpter pctm̃ hoim. ſi em̃ Acdam nõ pec⸗
caſſet. nullũ aial bꝛutũ decederet. Ande ſicut merito
peccati bumani q̃ ad eius obſequiũ facta ſunt deteri
oꝛata ſunt.ſic ⁊ bꝛuta aialia facta ſũt moꝛti obnoxia
Sed iſtud pꝛima fronte obuiat ei qʒ dicit Auguſti.
ſuꝑ Geñ, ad lr̃am li.iij.q ſi bomo nõ peccaſſi.nihilo
minus eſſent animalia viuentia de rapina.ꝗᷓ ad ſuaʒ

vitam ſeruandã alia interficerent aialia. Repugnat
NKeizin rõni.cũ nulla ratio dicat congruũ eſie ouẽ in/
erfici ꝓpter hoc ꝙ homo peccauit.cum nullo modo
ei in peccato cõicauerit. nec pctm ſuũ in ouẽ traſtu⸗/⸗

R

derit. Repugnat etiã imaginationi ſenſibili. vbi em̃
cẽnt tot aialia qᷓ multiplicata eẽnt ſuꝑ terrã ab initõ

mũdi vſq; ad finem.ſi nulla eẽnt moꝛtua.Oꝛ ſi tu di

cas ꝙ nõ eẽnt multiplicata ſi hõ non peccaſſet.quõ
ctiã verũ eſſet qð dꝛ eis Geñ.j.Creſcite ⁊ mult.⁊ re.
aquas.Qð ſi dictũ ẽ de piſebuscur nõ intelligendũ
ẽ dictũ eẽ de alijs aialibꝰ.

iſta tanq incõueniens reſpuenda ẽ. Et idco dom eſt
tercio mõ ꝙ nulla alia aia niſi rõnalis immoꝛtalis ẽ.
⁊ rõ huiꝰ apparet ſi aſpiciamꝰ ad finẽ ꝓpter quẽ cre
ature facte ſunt.exqͥ fine ponit᷑ in rebꝰ ꝑpetuitas vł
coꝛruptibilitas ſᷣm eaꝝ exigentiã.Cũ aũt oẽs creatu
re facte ſint ꝓpter deuz iuxta illud. vniuerſa ꝓpter ſe⸗
metipᷣm oꝑatus ẽ dñs.ſola creatura rõnalis facta ẽ
ad fruendũ deo.⁊ vt btificetur in ipᷣo q̃ ſola ẽad ima

ginẽ. Alie vᷣo creature ꝗᷓ ſolũ tenẽt rõnem veſtigij. fa-

cte ſunt vel ad manifeſtatõem diuine bonitatis.vel
ad obſequiũ creature rõnalis. Manifeſtatio aũt di⸗
uini exemplaris ⁊ bonitatis dei ẽ in ꝓductõe vniuer

ſi.qd ẽ quoddã exemplatũ cõplete repñtãs illud ex/

cmplar. ⁊ ꝓpter repñtationis cõpletionẽ.cõpletã de/

bent hr̃e ⁊ ꝑpetuã durationẽ. Aniuerſum aũt dupli 14

citer hʒ ec. vicʒ. decurrẽs ⁊ ꝑmanẽs. Eſſc decurrens
nõ põt eẽ ꝑpetuũ.qꝛ neceſſe ẽ ꝙ aliqñ ſit qctum. Eſſe
vo ꝑmanẽts ẽ ꝑpetuum. Ille igit᷑ partes qᷓ reſpicũt
vniuerſum q;tũ ad cẽ pꝑmanẽs.ſicut ſunt oꝛbes celo/
rũ ⁊ eloꝝ ꝑpetuitatẽ hñt. Ille vo q̃ reſpiciũt qꝛtũ ad
eſſe decurres. vtpote ꝗᷓ cõſiſtunt in gencratõnc ⁊ coꝛ
ruptõne.q̃lia ſunt mineralia.plãte.⁊ aialia bꝛuta.nõ
debẽt hr̃e eẽ ꝑpetuũ ᷣ terminatũ.qᷓ qſi qdã tranſitu
ſuo.⁊ qᷓdam inueteratõne ⁊ innouatione.moꝛte ⁊ vi
uificatone decoꝛãt vniuerſum. Et ſic patet ꝙ bꝛuta
aialia q;tũ ad coꝛpus ⁊ aiam coꝛruptibilia ſunt ꝑ na
turã.inctũ facta ſunt ad repñtandũ diuinã bonita

tem ⁊ ſapiam.Et hec rõ ſumpta eſt a fine pꝛincipali.

Eſt ⁊ alia rõ ſumpta a fine nõ pꝛincipali inq;tũ.ſ.cre
ature in qͥbus ẽ ſola rõ veſtigij facte ſunt ꝓpter crea-
turã rõnalem.ſ.hoicm.Quedã em̃ facte ſunt ꝓpt᷑ hk

minẽ ſᷣm oẽm ſtatũ ſiue vie ſiue patrie.q̃dam ſolum

ſm ſtatũ patrie.⁊ cũ ſtatus pꝛie ſit pꝑpetuꝰ debẽt eſſe
ppetua.⁊ talia ſunt qᷓ integrãt hbomis habitaculũ.ſi/
cut cclũ ⁊ q̃tuoꝛ cla. Illa vo q facta ſunt ꝓpter homi
nẽ m ſtatũ vie.cũ ille ſtatꝰ ſit ꝑtrãſitoꝛiꝰ ⁊ hẽat finẽ.
debẽt eẽ coꝛruptibilia.talia aũt ſunt aialia bꝛuta que
fctã ſũt ad ſupplẽdã coꝛpis indigẽtiã ſᷣm eũ ſtatũ i q̃
iudiget cibis ⁊ alimonijs. Et ſic ↄcedẽde ſunt rõnes
oñdętes aias bꝛutales eẽ moꝛtales ex ſua pᷣma ↄditi

one. Ad illud q pᷣmo obr̃ de Ecẽs.ꝙ vnꝰ ẽ interi !ð

1.

tus ⁊c.ddm ꝙ loqͥtur q;tũ ad exterioꝛẽ intelligẽtiã.
⁊ ꝓpterea ſbiũgit.Quis nonit ſi ſ.ſ.Adam a fur.q.d.
Hõ nouit hõ qͥ ãbulat ſᷣm intellectũ carnalẽ,qͥᷣ ca ſo/
la ↄſiderat q̃ exteriꝰ apparẽt.bõ aũt ſapiẽs nouit q
illud attẽdit qd ipᷣe Eccsi fine dicit. Scito ꝙ ꝓ om̃i

errato adducet te de i iudiciũ.¶ Ad illud qð obꝛ de 16

li. Sapᷣ.doᷣm ꝙꝙ loqͥtur vł de moꝛte dãnatõis eterne.
vł de moꝛte tpali in eo cui moꝛs ẽ pena.tale aũt ẽ ſo/
lũ aial rönis capax.qð ſicut ſolũ natuʒ ẽ eẽ miſeꝝ. ſic
ſolũ natũ ẽ pᷣmiari.ſolũ natũ ẽ puniri.qꝛ ſolũ ipᷣm eſt
cui data ẽ vis diſcretiua int᷑ bonũ ⁊ malũ.veꝝ ⁊ fal/
ſuʒ. Vñ ⁊ ſi beſtia woleat cũ occidit᷑ vł ledit᷑.nõ tñ pu
nit᷑ mõ em̃ ẽ capax miſerie. ſolus em̃ illeẽ miſer qᷣ vel
ſcit ſe miſerũ.vł ſcire debʒ cũ malũ hʒ. ai

obzꝛ ꝙ aia ſenſibilis hois ẽ imoꝛtalis. ddin ꝙ nõ ᷣ ſile

ealijs aialibꝰ. nũqͥd ꝓpter culpã hois fa-
cta ſunt fecũdioꝛa.qᷓ oĩa ſi incõuenientia ſunt.poſitõ

illud q; 17

gugite⸗
Prpauaſckaat
Aunitttinn
ſatngeta
Cnoebieönece
ftiorbofeton
Chne tamn
Ctegranfcs.
mpupeincn
ltmwingon
toſgote⸗
fſohabehrt
ttabardff
Ptickuni
Ufupiunornn
nhrzqp
lardyoati⸗
to
ain
nn ſni
en ioten
cnſöhn⸗
W

nmmn ilsſgi
Enpnſlghen
wuſmhenſchi,
Nunraltugtt
Dmiſnhi
in anieriun
““
mnisGnI
tiguiſting
lekmajti
DW Hõü
Neiwiſtiiſi
funtincponte
1gäetiiml
Bnnormrmen
in Ceerytu
monmuiryn
imivi
eucktirgunl.
niinzie
iurint tn
ücieſnr
irpmriint
inshlelid
janurguhe
müm irii
Eiriilugt
Getifnitti

l

lsaluimn
teg Mim
mewebthan

ilunff

tr̃ iN
H
i 4 4

=
= —

—
=
=
=
—
E
— ——

E
= —=—

☛ =
Se

—
= = —
=

—
—
ESN
—
—
—
—
==

185

19

20

non peccaſſet coꝛpus eius diſſolui potuiſſet.tali rõe.

centie ꝑmanſiſſet.

Di.
ſeuſibile em̃ in bomine nominat potentiã.ſ. aie röna

lis. ſicut ifra patebit. ſenſibile vᷣo in bꝛutis nominat
foꝛmã ꝗᷓ ſubſtãtificat᷑ i materia trãſmutabili.⁊ quia

¶ Ad illud adð obẽ ꝙ aia ſenſibilis ẽ nobilioꝛ om̃i coꝛ
ꝛe. dᷣm ꝙ maioꝛ nobilitas ⁊ minoꝛ nõ facit ad ma

ioꝛem durationẽ creature.magis cm̃ nobilis ẽ etiam

m ſtatũ nature lapſe hõ q; ſit lapis.tñ lapis plꝰ du/

rat mõ.ſed hoc facit pꝛiuatio coꝛrũpẽtis cauſe.⁊ hãc

habet aia ſenſibilis ꝓpter hoc ꝙ fundat᷑ ⁊ pendet ex
coꝛpe ↄpoſito ex orijs.ſupꝛa quã ↄrietatẽ ſbᷣlimata ẽ
natura celeſtis.

ne eius in quo radicat᷑.ſ.rõne coꝛpis.rõne cuiꝰ ctiaʒ
habet coꝛrupi.⁊ hoc ex ↄditione ſua pꝛimaria.
illud qð obẽ qꝙ; bꝛuta ſeruiũt hoibus.dom qꝙ ſeruitiũ
remunerabile non eſt niſi illud qdð eſt laudabile.ſola
añt potentia rõnalis ⁊ deliberatiua in qua cõſiſtit ar
bitrij libertas è in qua cadit laus ⁊ vituperiũ.⁊ ideo
quantũcũqʒ obſequiũ ſit magnũ ⁊ vtile.nõ eſt diguũ
remuneratione niſi factũ fuerit ex arbitrij libertate.
iasen decet remũerani animas bꝛutoꝝ.Et ſic patet

Onſeqnter q̃ritur q;'tũ ad ſecũdũ articulum
de immoꝛtalitate Ade ex parte coꝛpoꝛis. Et
circa hoc q̃runtur duo. Pꝛimo ꝗᷓritur vtruʒ
5pcccãte poſſet coꝛpus ade diſſolui. Secun

Aueſtio. j. c.

vite in vita ppetuari. o.j.
r ꝙ etiam ſi Adam

Circa quã fic ꝓcedit᷑ ⁊ oñ

do queritur vtruʒ ipᷣa Bcr per eſnm ligni

Adam in ſtatu innocentie habebat coꝛpus moꝛtale.
ſicut męr dicit ⁊ Aug.in lit.ergo coꝛruptile.ſᷣ omne
coꝛruptibile ð neceſſitate coꝛrupetur.ſicut vult ph̊s.
qᷓ;uis nõ om̃e generabile de neceſſitate gencret᷑.ergo
coꝛpus Ade coꝛruptum fuiſſet.eſto ꝙ in ſtatu inno/
tez ↄtrarietas ẽ cauſa pugne.
⁊ pugna in copoſito cauſa diſſolutionis.ergo in il/
lo ſtatu in quo põt eſſe contrarietas.põt eſſe diſſolu/
tio.ſed coꝛpus Ade etiã ſ̃m ſtatũ innocentic ex ↄtta

terat habere diſſolutionẽ. ¶ Item cuicũq; ſtatui cõ/

rijs habebat cõpoſi ne ſtatu illo manẽte po/

petit reſtauratõ.cõpetit deperditio.ſed coꝛpoꝛi Ade
in ſtatu innocentie cõpetebat reſtauratio ꝑ ſumptio
nem ciboꝝ.ergo ⁊ eidẽ coꝛpoꝛi ſm ſtatũ innocentie
inerat deperditio.ſed cuicũq; ineſt deperditio ineſt ⁊
cõſumptio.⁊ in quocũq; ponitur cõſumptio ponit᷑
⁊ coꝛruptio.ergo coꝛpus Ade in ſtatu innocentie ꝑſi
ſtens diſſolui poterat ⁊ coꝛrũpi.nulla culpa interue/
niente⸗ Item cõſtans eſt ꝙ Adam nõ poterat vi/
uere niſi comederet.cũ haberet coꝛpus animale. ſed
poterat nõ comedere.crgo poterat abſq; vllo pecca
to coꝛpus ęius deficere. Si tu dicas ꝙ peccaret i nõ
comedendo.qꝛ tenebat cenadere i trans ſemꝑ
tenebat᷑ comedere.qꝛ ſignemus aliquã hoꝛã in q̃ te-

nebat᷑in illa hoꝛa aut Adam eſuriret.aut nõ.Si eſu

riret.ergo pateret᷑ anteq;ᷓ peccaret. Si nõ eſuriret.S

natura nõ indigeret.cũ natura bñ diſpoſita tempo/

re neceſſitatis cibũ appetat.S nõ teneret᷑ tũc comede
re.nec alias.̊ nnqᷓ;ᷓ. ¶ Item ſi Adam ſtetiſſet. aliqͥs
& fllijs eius poterat peccare.ponat᷑ ergo ꝙ peccaſſʒ
ſed poſſibile ẽ virũ iuſtũ a peccatoꝛe inſidiãte interfi

ci abſq; ſua culpa.ſicut Abel interfectus ẽ a Cayn.ꝙ
poſſibile eſſet Adam ſaltẽ doꝛmientẽ ab eo iugulari.

endet ex illa q;tum ad eſſe.coꝛrũpitur illa coꝛrupta

Ad illud qd obẽ ꝙ aima ſenſibilis
nõ ſeneſcit.dm ꝙ verũ ẽ quãtũ ẽ ꝑ ſe.ſeneſcit tñ rõ/

culpa fuiſſet p̃ambula.

⁊ ſic iugulatꝰ interiret.culpa ſua nulla interueniẽtt.
Itẽ impaſſibilitas ẽ dos coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ.ſed

929 ade in ſtatu innocẽtie glificatũ nõ erat. in ſta
tu illo pſiſtẽs impaſſibilitat nõ bẽbat. ꝑſiſtedo in
ſtatu illo.moꝛi ⁊ nõ moꝛi poterat. coꝛpus ade erat
diſſolubile aia nõ peccante.¶ Sed õ. Iſido.de trini.
dicit. Si hõ in paradiſo innocẽter viueret.nec ignis
en vreret. nec aqua mergeret.nec abſentia aeris ſuf-/
focaret. nec oia q̃ nocẽt moꝛtalibus impedirent. vẽ
ꝙ ipo ꝑmanentc in ſtatu innocentie coꝛpus eiꝰ non
erat reſolubile.
6 oꝛdi niſi ꝑ culpam.
nulli g põt ineſſe nec pena. nec moꝛs.nec coꝛruptõ.ni
ſi cui pꝛius ineſt culpa.igit᷑ aĩa nõ peccãte impoſſibi⸗

le fuit diſſolui coꝛpus Ade.¶ Item ad boc ꝙ debite
coõſtituat᷑ aliqd cõpoſitũ neceſſe ẽ materiã ⁊ foꝛmaʒ

ꝓPoꝛtionari adinuicem.ſi igit᷑ aia vt foꝛma ⁊ ꝑfectio
vnita ẽ coꝛꝑi.impoſſibile erat coꝛpus illud reſolui ?⁊
coꝛrũpi.niſi aliq coꝛruptio pꝛius incideret ex ꝑte aie.
ß coꝛruptio qᷓ pot incidere ex ꝑte aie nõ ẽ niſi culpe.g
impoſſibile fuit coꝛpus Ade reſolui ⁊ pati niſi in aia
up et pambu em ſtatus innocẽtie me
dius erat inter ſtatũ gloꝛie ⁊ ſtatũ miſerie.ᷣ diſſolu/
tio corꝑis oino opponit᷑ ſtatui gloꝛic.cum igit᷑ ſtatui

cſolubile. IYtem moꝛs ẽ pena peccati.ᷣ om̃is
pena ẽ oꝛdinata.pena aũt nõ oꝛdin

gloꝛie nõ opponeret᷑ directe ſtatꝰ innocẽtie. Adam iĩ

ſtatu innocẽtie pſiſtẽte coꝛpus ciꝰ nõ fuit reſolubile.
tem ois paſſio ẽ ab aliqͥ repugnãte ⁊ pᷣdñantc.ᷣ

Adam in ſtatu innocentie exñte.vel oia ↄcoꝛdarẽt ci

vel ſubiacerẽt.igitur nihil poſſet coꝛpus eius ledere.
nec aliquã paſſionẽ inferre.ergo coꝛpus eius nõ eẽt
paſſibilc nec diſſolubile.¶ Itẽ impoſſibile ẽ ſtãte re⸗
ccitudine alicuiꝰ ipᷣm obliqri.ſᷣ rectitudo oĩs ↄſiſtit ĩ
ſubiacẽdo deo ⁊ pſidẽdo alijs creaturis tã coꝛꝑi ſuo
q; etiã bꝛutis. ſpũ rõnali ſtante in puritate innocẽ
tie ⁊ obediẽtie.impoſſibile fuit coꝛpꝰ ab eiꝰ volũtate
recedere.ſᷣ aia ſemꝑ appetit vniri coꝛꝑi.g̊ impoſſibi/
le fuit coꝛpus in tali ſtatu diſſolui. K pᷣdictoꝛũ
intelligentiã ẽ notandũ.q; quẽadmodũ iuxta vbum
phᷣi bec ẽ duplex.aliquid ẽ nũc immoꝛtale.qꝛ aduer⸗
bium põt determinare hoc qð ẽ immoꝛtale rõe actus
moꝛiendi.vel rõne potẽtie.ita ⁊ locutio pᷣcedẽs.vtrũ
coꝛpus hominis eſſet diſſolubile ſiue poſſet diſſolui
ipᷣo nõ peccãte.diſtingui debʒ. Illi ei ablatiui abſolu

21

ti pñt determiari hoc vᷣbũ poſſet. vel hoc vᷣbũ diſfſol

ui. Si hoc verbũ poſſet determinãt. veritatẽ hʒ locu⸗
tio.Eſt em̃ ſenſus ꝙ adã dũ exiſteret i ſtatu innocen⸗

tie poſſe hẽbat vt coꝛpꝰ eiꝰ diſſolucret᷑. Si aũt abla/

tiui illi referantur ad actuʒ qͥ eſt diſſolui.ſic locutio ẽ

falſa.Eſt em̃ ſenſus ꝙ adam poſſet diſſolui in ſtatu i

nocentie.ita ꝙ ſimul cſſet innocẽtia ⁊ moꝛt ſiue coꝛ⸗

ruptionis pena.⁊ hoc eſt impoſſibile pꝛouidẽte oꝛdi⸗

ne diuine iuſticie.que nullam inoꝛdinatõnem in vni
uerſo ſuſtinet.Si ergo pena deoꝛdinata ẽ niſi pꝛece/
dat culpa.⁊ coꝛpoꝛis diſſolutio non poteſt aie pure ⁊
innocenti nõ eſſe pena. incõueniẽs vꝰ ⁊ oꝛdinẽ di/
uine iuſticie ꝙ coꝛpꝰ hois diſſolueret᷑ i ſtatu innocẽ/
tie.⁊ B ſcti dicũt.⁊ rõnes ad boc inducte oſtendũt.⁊
iõ ↄcedende ſunt.qꝛ vx ↄcludũt Ad illud qdð pꝛi
mo obꝛ ꝙ om̃e coꝛruptibile neceſſitate coꝛrũpetur.

22.

dom qꝙ phᷣus loquit᷑ de illo coꝛruptibili cuiꝰ regimẽz

nõ ſbᷣiacet volũtati ſ̊ ſoli ytuti naturali.⁊ illud de ne

ceſſitate habet coꝛrũpi.quia habet cauſam coꝛruptõö

nis intra ſe.coꝛpꝰ aũt ade ⁊ ſi eẽt moꝛtale ⁊ coꝛrupti

bile, tñ volũtati mb gcchat croꝛ lue diuſein ce. 2
3

23

ſtatu manente mutuo nõ repugnarent.⁊ ideo ꝓpter
illam compoſitionẽ coꝛpus illud diſſolui neceſſe nõ

24

75

76

27

⁶

—

iõ niſi wlũtas deoꝛdinaret᷑.coꝛpꝰ ills nũq; coꝛrũpet᷑.

Ad illud qd obẽ ꝙ componi ex cõtrarijs ↄpetebat
coꝛpoꝛi ᷣm illũ ſtatuů. dom
ria in cõpoſitione coꝛpoꝛis vᷣm ſtatũ naturel⸗
ter m ſtatũ nature inſtitute. Scom ſtatũ cm̃ nature
lapſe non ſolũ agunt in aliqdð extrinſecũ ſed ctiaʒ ad/
inuicem mutuo agũt ⁊ patiũtur.nõ ſolũ in ipa cõſti/
tutione.ſed etiam poſt conſtitutũ eſſe. In ſtatu autẽ
innocentie taliter cõmixta fuerũt ⁊ ꝓpoꝛtionata ĩ pꝛi
ma cõpoſitione.⁊ ad tantã concoꝛdiã educta.vt illo

crat. M illud quod obijcitur cr voſt ſtatñ innoce⸗
tie in illo coꝛpoꝛe fiebat deperditio.ddᷣm ꝙ ſicut na/
tura vniuerſalis patit᷑ elemẽta coꝛrũpi ſᷣm partẽ.ſed
nullo mõ patitur coꝛrũpi m totũ.ſic ⁊ natura bñ ĩ/

ſtituta in bomie regulata ab oꝛdine iuſticie ⁊ pꝛudẽ/

2

tie admittebat deperditionẽ fieri in bomine ſᷣm aliq;

partem ꝓpter ſtatum animalitatis in quo erat. nul
8 modo patiebatur coꝛruptionẽ fieri in toto. Sicut
em̃ fiebat coꝛruptio ⁊ deperditio.ita etiam fiebat re/
ſtauratio. ⁊ ideo non cõſequebatur diſſolutio.¶Ad
illnd quod obijcitur q; Adam a cibo potetat abſtine

re. dem qꝙ nõ poterat abſtinere a comeſtione.quan/
do eſſet locus ⁊ tempus.tum quia ſibi expᷣſſe pᷣceptũ
erat vt comederet de lignis paradiſi alijs a ligno ſcie
boni ⁊ mali.tum etiã qꝛ ſi dñs non pᷣcepiſſet.natura
bene inſtituta dictaret que dictat nullũ debere manũ

ſibi inijcere. Mec valet illa obiectio quã obijcit de fa

me. debebat em̃ famẽ pꝛeuenire.⁊ ipᷣe bñ ſciebat holꝛa
⁊ indigentiã ſue nature.quã ſi ptranſiret cõmitteret

⁊ peccaret. ¶ Ad illud quod obꝛ ꝙ peccatoꝛ põt oc/
cidere innocentem. doᷣm ꝙ verum eſt m ſtatum na
ture lapſe in quo omnis homo merito peccati oꝛigi⸗
nalis ẽ moꝛtis debitoꝛ. VUñ permittere innocentem
occidinon eſt contra oꝛdinẽ diuine iuſticie ᷣm ſtatũ
pꝛeſentem.in ſtatu autẽ illo qꝛ nulla culpa pᷣceſſerat.

nem adinittere nõ debebat. Terd ilud quod obꝛ q;
impaſ ibilitas ẽ dos coꝛpoꝝ g oꝛificatoꝝ. dom ꝙ ve
rum eſt ſᷣm ꝙ impaſſibilitas pꝛinat ⁊ actum ⁊ poten
tiaz paſſionis ?m omnẽ ſtatũ.illa aũt impaſſibilitas
coꝛpoꝛi Ade non incrat niſi m ſtatuʒ determinatũ.

⁊ ideo perfecta non crat.nec dos dici debehat.

¶ Dueſtio.i. „
¶ Atrum Adam peccante coꝛpus eius poſſet ppe/

tuari ꝑ eſum ligni vite.Et ꝙ ſic vꝛ. Pꝛimo ꝑ textum

BGeñ̃.iij. Mũc igitur ne foꝛte ſumat de ligno vite ⁊ vi-

uat ineternũ.hoc dictũ eſt de Adam poſt peccatuz. SF

ſi poſt peccatũ ſumpſiſſet.ineternũ vixiſſet. ⁊ coꝛpus
eius perpetuũ fuiſſet. Utem hocipᷣm vr ꝑ Richar.
de ſancto victo.qui de Adam ait ſic.Habuit añ pec⸗

catũ coꝛruptionẽ᷑.poſt peccatũ coꝛruptionẽ.ſed vtro

qʒ mõ ꝑ eſum ligni vite potuit ſuſtentari. ¶ Itẽ boc
pꝛobat᷑ per exꝑimentũ.Enoch em̃ ⁊ Helyas ſicut di
cũt glo t autoꝛitates ſanctoꝝ in padiſo cõſeruant᷑ ꝑ
eſum ligni vite vſq; ad antixpi aduentũ.ſed qua rõe
vſq; ad illud tẽpus cõſeruari pñt.eadem rõne ⁊ dein
ceps. pari rone ⁊ coꝛpus Ade. ¶ Item nõ fuit ma
ioꝛis efficacie lignũ ſcietie boni ⁊ mali ad coꝛpꝰ per/
dendũ q; lignũ vite ad coſeruandũ.ſed ꝑ eſum illius
ligni coꝛpus hois factũ eſt diſſolubile. pari rõne ꝑ
eſum alterius ligni poterat coꝛpꝰ coꝛruptibile ſolida

ri ⁊ ꝑpetuari.ſicut ecõtra alteriꝰligni comeſtio e⸗

alio mõ ſe habent ↄtra
m ſtatũ nature lapſe. ali

. at. minus diſſolui neceſſe eſſet.
oꝛdo diuine iuſticie talem deoꝛdinationẽ vel punitõö

—
ſanu ⁊ ſolidũ reddidit diſſolubile ⁊ infirmũ. E
poſt peccatum ſi ſpns hominis iungeretur fonti vite
diſponcret᷑ ad perpetuã beatitudinẽ ⁊ vitã immoꝛ/
talem. ergo ſi lignũ vite coꝛpale ſic ſe habebat ad coꝛ
pusſſeruandũ.ſicut lignũ vite ſpnale ſe babet ad ſpi⸗
ritũ.v⁊ ꝙ ſi homo penituiſſet.⁊ de ligno vite guſtaſſʒ.
q coꝛpus eius eſſet factũ indiſolubile.¶¶ Item ho⸗
mo bene cõplexionatus ſi nõ habet impedimentum
extrinſecũ viueꝛe pᷣt vſq; ad ↄſumptõeʒ radicalis bu

migdi.ſi igit᷑ illud humidũ poſſet reſtaurari.poſſʒ coꝛ

hus eius imperpetuũ incoꝛruptũ ſeruari.ſi ergo illꝭ
liguũ vite ſicut dicũt doctoꝛes habebat vim reſtaurã
di humidũ radicale.videtur ꝙ ſi bomo de illo come/
diſſet.q coꝛpus eius ineternuʒ poſſet durare.etiam

poſt cõmiſſionem culpe.Sed ↄtra. Ro.vj. Stipẽ

dia peccati mo:s.ergo ſi poſtq; homo peccauit neceſ
ſarium fuit ipᷣm peccaſſe.neceſſariũ fuit iᷣm moꝛi.Sẽ
