tonnogum
Ctnefnnon
guden Vtr
Neehludr
Hinqiludi
ertockabig
ſcrrnnturaln
chemuſarof
Atcdobir
ihrmngin
ir: zſuntugt
enlariuauct
tigilatgna
or kngtacraä
Fnucmuͤn

=
—S

(ſAuolcidien

Kacſatanpuen
Clicſcſne maain,
uupllafudegnec
Gecilangiamen
ſpllucſicratin
kkauitumntmmin
tn. Atinggo⸗
mnunnmiroe
ſemoeſige,
manmntznigeng
Vpſemreartn
nt e in

Ntnn
uade
tdheſte
dfliii

nzctgrte
hanect
gencictrd
Wnagten,
hunmutneſn⸗
Bentlt enn
dthooten
tunttſteeg

„

zum gate.⸗
Limmgani

Wilbollaec

Choni i
Nruriitge
ebrun
nalis ciin

gen
nnbernen.

ii gami,
gechsiiln
Prnt itn
mitizun
mithiuthi
ncalzitte
Sõ

naguriſn.

ienn
tmnimz il
Mus oit
iuoinioi
niſctſnün
ereincuge.
iis be
Gtoigtiinch
. K. cincern
onufiun 6
umrurigen
ntuiet
um hun
lim hri

Lene 6
Di.
ſm propꝛietatem. Et ſic patet q homo in ſtatu in/
nocẽtie gratia gratũfaciente indiguit ad hoc vt deo
placeret. Et bec neceſſitas ſumpta cſt ex parte modi
acceptandi. Poſſet nibilominus ⁊ alia ratõ ſumi ex
parte acceptantis. Deus em̃ qui omnia fecit in gloꝛi
am ſuam.⁊ nullius indiget laude.potiſſime requirit
a creatura ratõnali honoꝛeʒ.Et quia honoꝛẽ deo ex/
bibemus qñ in ipſum om̃ia referimus tanqᷓ; in om/

nium autoꝛem ⁊ finem.nõ decreuit deus homineʒ ꝑ/

ducere ad ꝑfcctõnem gloꝛie ꝑ aliquid qd oꝛtum ha/

beret ex nature pꝛincipijs.ſed ꝑ munꝰ additum na/

turalibus.vt ex hoc homo magis deo gratus exiſte⸗

ret. ⁊ totius ſalutis ſue opus deo attribueret. Et ſic

go ⁊c. Dm qꝙ illud intelligitur de dilectõne charita

inducte. ¶ Adr 8) vo
reſpondere ex his que dicta ſunt. Hã due pꝛime au/

patet ꝙ nemo põt acceptari a deo abſq; munere gra
tie ſupaddite nature.⁊ ↄcedende ſunt ratõnes ad h̊
d ratõnes vo ad oppoſitum planũ eſt

toꝛitates intelligunt᷑ de acceptatõne ⁊ dilectõne ſᷣm
generalem modum.nos autem loquimur hic de ac-⸗
ceptatione ᷣm moduʒ ſpecialem quo deus acceptat
ipſam animam vt reputet eam dignam cterna glo/
ria. as illud quod obijcit᷑ ego diligentes me dili/

tis quę nõ eſt abſqʒ gratia.⁊ hec plurimum differt a
dilectõne naturali qua homo diligebat deum ꝓpter

ſe ⁊ ſuꝑ omnia ſicut oſtenſum eſt ſupꝛa diſt.iij.

Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ artifex creatus ↄplacct ſibi

iu opere. dm ꝙ iſtud eñ verum de illa generali acce

ptatõne ⁊ ↄplacentia qua aliquis reputat aliqͥd eſſe
bonum. ſed de illa acccptatõne qua aliquis ſic acce/
ptat aliquid vt reputet ſe illi obligatum ad retribu/
endum aliquid magnũ.veritatem nõ habet.hãc em̃
ſolum ↄtingit reperire circa opus diuinum qd habʒ
libe arbi.⁊ circa qð nata eſt eſſe laus ⁊ vitupcrium.
Ad illud qð obijcitur qꝙ; natura inſtituta abſqʒ oĩ
Bratia eſſet tota pulcra et ſine macula. dicendum ꝙ;
et ſi eſſet ſine macula.non tamen eſſet tota pulcrha
ea pulcritudine que eſt a gratia. Pulchritudo enim
gratie eſt ſancti amoꝛis cõciliatiua pᷣm ꝙ dicit gloſa
ſuꝑ illud xõ. At exhilaret faciem in oleo.glo. Gratia
eſt quidam nitoꝛ anime ad cõcilianduʒ ſanctũ amo⸗
rem. ¶ Ad illud qð obijcitur. vtrum deus poſſet ta⸗
lem naturam facere ꝙ eſſet ei accepta abſq; munere

gratie. dᷣm ꝙ ⁊ ſi ipſe poſſet omnia tanqᷓ; omnipo/

tens.natura tamẽ non eſſet capax.vnde impoſſibili
tas venit ex parte ceature. Si em̃ hoc faceret.nibil

aliud eſſet facere q; ꝙ faceret donum gratie donum

eſſe nature. ⁊ gratiam eſſe naturam. Hoc autem im
poſſibile eſt. cum tonum gratie ſit vltra termios na⸗/
ture. Añ ſicut impoſſibile eſt ꝙ bomo fiat a deo bea
ma⸗ naturam q;uis poſſit creari beatus.quia bca/
titudo ↄſiſtit in bono qdð eſt ſupꝛa omnem naturaʒ.
ſic etiam intelligendum eſt ⁊ in gratia. ¶ Pꝛeterea.

eſto ꝙ poſſet facere.nõ tamen decreuit.qꝛ nõ decuit.

H dete Honl⸗ in cuiꝰpᷣiudicium deus neminem acco

„—

Et ratio huiꝰdicta eſt.videlicet vt ex boc diuina ſer-/

Pezt. onſeruet᷑ etiam nihilominꝰipſa gratia q̃ nul/
o modo põt nec debet eſſe ingrata.⁊ ideo ſic dʒ dari
vt reputet᷑ eſſe gratis dttta. —
eſtio ſj. b

¶ Ahum bomo in ſtatu nature inſtitute poſſet in opꝰ

meritoꝛiuʒ exire abſq; tono gratie: Et ſic videtur
Ausuſtin li. de natura ⁊ gratia. Quis neſciat ita fa⸗

eternum.

ctutn botinem vt in co li. arbi. iuſte viuendi p poſ-/
ſibilitate ⁊ capacitate ſua ↄſtitueret᷑.g videt᷑ ꝙ ex li-
bertate arbitrij naturali poſſet iuſte viuere.ergo et
opera meritoꝛia fecre iIren Dam̃. Manentes
in eo qd eſt ̃m naturam.in virtute ſumꝰ.ſed opera
virtuoſa ſunt meritoꝛia.& lib.arbi.in integritate ſue
nature manens abſq; om̃i gratia poterat facere ope
ra meritoꝛia. ¶ Item dei pfecta ſunt opera. ⁊ perfe/
ctum eſt aliquid(vt vult plaeun attingit pꝛoprie
virtuti.g̊ ſi bomo ꝑfectus cõditus eſt. poterat exire

in opatonem ꝓpter quam factus eſt. bec autem ẽ oxe

ratio ꝑ quam puenit᷑ ad gloꝛiam. ⁊c. ¶ Itez in oi/
bus creaturis diſtantibus a ſuo termino ad quẽ oꝛ/
dinant᷑ data eſt virtus ꝑ quam poſſint ad illũ finem
uenire.ſicut patet in igne.qui cum deoꝛſum eſt.ſua
euitate põt ſurſum ferꝛi.ergo aut libe.arbi.miſera/
bilius fuit inter ceteras crcaturas.aut ſi alie creatu/
reꝑ naturam habent potentiam ꝑueniendi ad ſuuʒ
finem.videt᷑ multofoꝛtius ꝙ ⁊ hoc homo poſſet per
virtutem nature ante ſtatum miſerie. een natu
ra nihil facit fruſtra. nec deficit in neceſſarijs.vᷣ nihil
eſt maius neceſſarium homini qᷓᷓ illud ſine quo non
poteſt beatificari.g̊ cum poteſtas merendi hmõi ſit.
videt᷑ ꝙ hec incſſet ei ꝑ naturaʒ om̃i gra circũſcpᷣta.
¶ Btẽ circũſcpta gra intelligamꝰboiem in ſtatu na⸗
ture ſeruare diuina mandata. aut igit᷑ meret᷑ aliqͥd.
aut nihil. Si nihil.ergo fruſtra operat᷑.ſᷣ fruſtra ope

rari non poteſt eſſe ſine aliqua pena. hoc autem non

Pterat eſſc in natura inſtituta.Si aliquid meretur.
cum opus rectum ſit ad beatitudinem oꝛqinatũ.vi/
detur ꝙ ex nar allone mereri poſſit pꝛemiuʒ
Contra. Ro. vj. Gratia dei vita eterna.
Et glo. Mihil aliud in nobis deꝰ coꝛonat qᷓ; ſua mu/
nera.tam ex textu qᷓ; ex glo.colligit᷑ ꝙ vitam cternã
non ↄtingit mereri abſq; gratia. ¶ Item deus nul/
lo tmodo indiget bonis noſtr. ſi acceptat bona no
ſtra. hoc non eſt ꝓpter aliquam ſuam vtilitatem.ſed
ſi eſt. hoc eſt ꝑ meram benignitatem. igit᷑ niſi diuina
iuſticia ↄdeſcendat ꝑ gratiaz. impoſſibile videtur q;

reputet aliquem dignum gloꝛia ꝗꝓpter aliqua opera

que faciat. ¶ Item meritum ⁊ pꝛemium debent eſſe
ꝓpoꝛtõnabilia.ſed natura q;tumcunq; eminens.im
pꝛopoꝛtõnabilis eſt ⁊ alterius generis eſt qᷓ; ſit bea/
titudo Glote git go ſibile eſt mereri gloꝛiam per
pura naturalia. Item nobilioꝛ eſt ſubſtantia q;
operatio.ſed deus nunq; acceptat hominem abſq;
munere gratic.ergo nec oꝑerationem hominis repu
tat meritoꝛiam.niſi ꝓcedat a libe.arbi.⁊ a gratia.
¶ W. dm ꝙ non ſolummodo gratia neceſſaria eſt
ad merendum ſᷣm ſtatum nature lapſe.ſed etiaʒ ᷣm
ſtatum nature inſtitute.licet ſᷣin ſtatum nature lap/
ſe magis indigeat libe.arbi.dono gratie. In ſtatu nã

qq nature inſtitute neceſſaria crat gratia. tamen pꝛo
pter conditõnem retribuentis. quoniam ꝓpſe deꝰbo

noꝛum noſtroꝛuʒ non indiget.ideo nec acceptat ho/
minem Tanrer oera nc aliquod meritum obliga/

re poteſt ipſum ſᷣm ratõnem dati ⁊ accepti.ideo ad

.

hoc ꝙ aliquod bonum opus creature ad remunerãa

dum deo complaceat.neceſſe eſt ꝙ ipſiꝰ gratuite bo⸗
nitatis influentia in operante pꝛecedat.p quam cre/

atura ipſi creatoꝛi grata exiſtat. Similiter ꝓpter con

ditõnem retributõnis impoſſibile erat libe.arbi. me
reri ſine auxilio gratie gratumfaciẽtis. de illud

p̃miũ qd meremuv eſt beatitudo cterna. Beatitu/

do aũt eterna ↄſiſtit in babendo eum qui eſt om̃e et

ſummũ bonũ.⁊ qui eſt ſuper omnẽ nãm exaltatus.ꝰ

lucem babitat inacceſſibilem. ⁊ ideo impoſſibile eſt
ꝙ homo merendo ad illud ſummũ bonu aſcendat ⁊

perueniat.niſi ꝑ aliqd adiutoꝛiũ qð ſit vltra naturã.
ſic em̃ homo in ſtatu nature inſtitute abſq; dono G/
tie mereri nõ potuit.tũ ꝓpter conditionẽ retribuen/
tis. tum ꝓpter conditionèe retributõnis. In ſtatu o
nature lapſe nõ ſolũmodo indiget gra ad merenduʒ

ꝓpter bas conditõnes ſed etiam ꝓpter ↄditionẽ ope

rantis ⁊ oꝑatõnis meritoꝛie. Oꝑans em̃ in ſtatu na
ture lapſe ſemꝑ eſt in peccato ⁊ dei aduerſariꝰ et ini-
micus.niſi a peccato relcuetur per gtie donũ.et ideo
quicqᷣd faciat.niſi voluntas eiꝰpꝛeueniat᷑ a gra que
eo reconciliet.nihil meret᷑ merito ↄdigni.pꝛo eo

dei eſt aduerſarius ⁊ inimicus.deus autẽ opera non

acceptat.niſi pꝛius acceptet perſonaʒ.ſicut innuitur

BGene.iiij. Reſpexit dominus ad abel ⁊ ad munera
cius.pꝛius dicit ad abel.⁊ poſtca dicit ad munera.
Pꝛopter ↄditõeʒ etiam oꝑatõnis neceſſaria eſt gra/
tia.qꝛ nulla eſt operatio meritoꝛia niſi recta. ⁊ nulla
eſt recta niſi fiat ex recta intentõne.⁊ nulla poteſt eſ-
ſe recta intentõne niſi que ſummũ bonum omni bo/
no pꝛeponat.nulla aũt intentio poteſt hoc facere in
ſtatu lapſe nature ſine dono gratie.⁊ ꝓpterea qualẽ/
cunq; vel qnantãcunq; faciat homo operatõeʒ.abſ/
q; gratia nõ meret᷑.quia nõ penſat deus quantum.
ſed ex quãto boc faciat. Patet igit᷑ ꝙ multiplex ẽ ne
ceſſitas gtie ad merendũ.ſcilicet ꝓpter ↄditiones re/
tribuentis ⁊ retributõnis.oꝑantis ⁊ bone opatiõis.
ita ꝙ hec quadruplex neceſſitas ↄcurait ad ſtatũ na/
ture lapſe.⁊ duplex ad ſtatum nature inſtitute.⁊ oc
eſt qdð magiſter dicit in litera.ꝙ homo indigebat gra
tia ogerãte ⁊ cooperãte ſᷣm ſtatum nature inſtitute.
licet nõ ſᷣm omnẽ modũ gr̃e operãtis.Ad illud &
qd obijcit᷑ in ↄtrarium de autoꝛitate Augu.⁊ Dam̃.
ddðm ꝙ illud dictũ eſt nõ qꝛ poteſtas libe.arbi.⁊ na/
ture ſit ſufficiens in opus meritoꝛium.ſed qꝛ natura
bene oꝛdinata ↄcoꝛdat cum gr̃a.et diſcoꝛdat cũ cul/
pa. ¶ Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ dei perfecta ſunt opera.
13 ddm ꝙ eſt pfectio q;tum ad eſſe pꝛimũ.⁊ eſt pfectio
qᷓẽtum ad eſſe ſecundũ.Et ꝑfectio qdtum ad eſſe ſecũ

12

dum duplex eſt. Quedã em̃ eſt que babet oꝛtũ a pfe-

ctione m eſſe pꝛimũ. ſicut illa ꝑfectio que attendit

in accidentibus que oꝛiunt᷑ ex pꝛicipijs ſubiecti. Eſt

glia pfectio q;tum ad eſſe ſecundũ que nõ cauſatur
a pfectõne ſ̃m eſſe pꝛimũ.ſed potius eſt ſupꝛa illud.
ſicut eſt ꝑfectio in eſſe gratuito vcl gloꝛioſo.que qui⸗
dlem ceſt in nobis.nõ ex nobis ſed ex deo. Cum &̊ dici
tur ꝙ dei ꝑfecta ſunt opa.hoc intelligit᷑ qtum ad eẽ
pꝛimũ.⁊ q;tum ad eſſe ſecundum qð cauſat᷑ ab illo.
MNtum aũt ad illud eſſe ſecundũ qð nõ cauſat᷑ a per
fectõne ſᷣm eſſe pꝛimũ veritatem nõ habet. Mon em̃
fecit deus om̃s bonos ⁊ gloꝛioſos.ſed illos ſolos be/

atificauit quos pᷣdeſtinauit ↄfoꝛmes fieri imaginis

filij ſui.hoc em̃ diſponit dare ꝑ merita tanqᷓ; bonum
laudabile. Et ratõ huiꝰaſſignata fuit ſupꝛa.xxiiij.di.
3 4 Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ alie creature poſſunt ꝑerue
mnire in fineʒ ad quẽ ſunt ꝑ virtutem nature.dam 2

noõ eſt ſimile.qꝛ finis creature rõnalis eſt ſummũ bo

num.qð eſt ſupꝛa omnẽ naturã. inis vo aliaꝝ cre
aturaꝝ eſt bonum creatũ qð eſt infra terminos na⸗

ture.ideo creatura vationalis magis indiget dono

gratie vt poſſit ꝑuenire ad ſuũ finem qᷓᷓ alie creatu

re. ¶ Ao illud qð obijcit᷑ ꝙ natura non deficit in ne/ lS
cefſarijs.iaʒ patet reſponſio ex pᷣdictis.hoc em̃ intel-
ligit᷑ de neceſſarijs que quidem attendunt᷑ qᷓtuʒ ad
epꝛimũ.vel itum ad eſſe ſecundum.qdð cauſat᷑ ex
pꝛincipijs nature. Otum vo ad illud eſſe ſᷣm qð eſt
ſuꝑꝛa naturam.neceſſe eſt naturam deficere.⁊ taleẽ
eſſe gratuitum ⁊ gloꝛioſum. nullum tamen cx hoc fit
nature pꝛeiudiciuʒ.quia deus defectum nature ſu/
plet. ⁊ ſemper pꝛeſto eſt cum ſe offert tempus ⁊ locꝰ
ill q& 16

ↄplere ⁊ dareqð natura non poterat.
obijcit᷑ vltimo.vtrum homo merercet᷑ aliquid vel ni

hil ſi faceret mandata dei ⁊c.dðᷣm ꝙ non mereretur

aliquid de ↄdigno ſed de congꝛuo.⁊ ſic merendo diſ-

poneret ſe ad gratiam.⁊ ideo nõ operaretur fruſtra.

Ex pᷣdictis patet quãtũ bumana natura in ſtatu in/
nocentie eguerit gr̃a. ””M
tu innocentie habuerit gratiã gratumfaciẽ/
NAem. Et circa boc querunt᷑ duo. Prin:o que
ritur vtrum habuerit gratiã ante lapſum. Secundo
queritur vtrum ſimul temꝑe ↄditus fuerit in gratu-
itis naturalibus. L .
(LQueſtio.ſ. CQ
trum homo ante lapſum babuerit gratiam. Et ꝙ;
ſic videtur. Luc.x.Qui etiã expoliauerũt eum ⁊ pla
gis impoſitis ⁊c̃. Exponunt ſancti et glo.ꝙ pofl⸗
uerunt eum gratuitis.⁊ vulneraucrunt in naturali⸗
bus. g ſi boc intelligi᷑ in pꝛimo homine.pꝛimus ho⸗
mo non tm̃ habuit naturalia ſed etiaʒ gratuita ante
peccatum. ¶ Item Berñ. Cum videret patrem no⸗
ſtrum oim hoim emulus charitate circumdatum.⁊
omni virtute veſtitum.⁊ hoc accepiſſe terꝛenum ho
nem.qdð ipſe per ſuperbiã amiſit.inuidit inſatiabilis

homicida.Ex hoc igit᷑ patet ꝙ pꝛimus homo ct cha

ritatem babebat ⁊ omnẽ virtutem. ¶ Item Adam
poſt ſopoꝛem ꝗꝓpbetauit.ſicut innuit᷑ in textu Geñ.⁊
in glo. hoc autem nõ fuit niſi quia introductus fuit
in illo ſopoꝛe in ſecretum celeſtis curie.ſicut plures
dicũt autoꝛitates.ſed nulluʒ decebat illuc introduci
ui non haberet gratiã gratumfacientem.ergo ⁊c.
T em a deo recepit mandatum diſcipline. ſed ſi il
lud mãdatum ſeruaſſet abſq; gratia.nibil meruiſſet.
Si igit᷑ illud mandatũ datum eſt ſibi in meritũ obe⸗
dientie.videt᷑ ꝙ deus nõ dedcrit ſibi in pꝛeceptũ pꝛc

ter gratie adiutoꝛium.alioquin dediſſet in malũ.qdð
nullo modo decet facere deum.

tem peccatũ ade
arguit᷑ fuiſſe maxime ingratitudinis.ſed nullum do⸗
num in via cſt maius gr̃a gratumfaciente. ſi maioꝛ
ingratitudo fuit in pctõ ade qᷓ; in peccato alioꝝ po/
ſteroꝛũ.⁊ poſteri eius poſt acceptum donum gratie
deum offendũt. videt᷑ ꝙ ipſe ante peccatum babuit
donum gratie gaunſacknri S ↄtra. de? ſci/
ci

ebat ipſum ſtatim eſſe lapſurum.& ſcicbat ꝙ illð gra

tie donum in nullo eſſet ſibi vtile.ſed potius eſſet ſi

bi in nocumentuz. Si igit᷑ ſapiens artifex non debet

aliquid fruſtra facere.vel etiam qd vertat᷑ in operis

ſui damnũ ⁊ nocumentũ.videt᷑ ꝙ nõ dederit illi gra⸗
tiam. ¶ Item adam quia iuſticiã oꝛiginalẽ babuit
quãdo peccauit ⁊ voluntarie ꝑdidit.nunqᷓ; eam re/

cuperauit. pari ratõne ſi habuiſſʒ donũ gratie gra/

tumfaciẽtis.nec ipſe.nec aliquis poſteroꝝ eꝰ grat/

SInſequenter queritur vtrum bomo in ſta⸗

eni
gnniing
,hltuen
ha ann
itiitftun
crtgin⸗
Aruöbebueg
iſna ſ
anen
ſagheant
ſi ſigtbe
a
enmmiue
ſonncknama
Coiuot
tucktonulas
Uuffnsck g⸗
Mtetaiama
nigan dſtn
ſpiitlutgfan
lellorüct not⸗
iſechino.Qu
ſtutgfam gar
thghyſusan
ukki
inllusgfnsg
ielkoni ptar⸗
Uißbunbepuiſeg.
pnigteg
ſodate APl
Afmgamunf
Fctesſancnng
Ttunfctateiar
Nlen 1buiceti

önizchihitt⸗
renort obab

limſagadan⸗
Rtarpchntoqun
imſpboopfgren
ſeneniſetnang
innlnuiente hn

ningda
ickingi
undfene iti⸗
unummzgit
inn Mureſen

n ete
nan. Dlen
Cc Uggniren

Ingnon naon
meſenancn
Wohertmfk,
Mnrmniſent,

umnnhewit⸗
imlgin n

4
bihrtnn
eint
ſanciczent
neriu
mwohnupns
uſocizun

direcn⸗
õ
—
nmgmt
mmemn ade
tuminimbi
cgu rndnati
tsanr ing
Npr uintt
unnet.
nnißirinſ
ſiunoniche
binguoſr,
vitunni
npaan!
Eugahm
ſ6conrseten
nnann ie
vunm vungt
en bton

ogm recupaſſct.videt᷑ ante lapſum eam nõ babuit
¶ Iem adam babebat optima naturalia.2 nullaʒ
habebat ꝓnitatem ad malum.nec difficultatem ad
bonũ.& ſi charitatẽ ⁊ gratiã habuiſſet.totaliter deo
adheſiſſet.&̊ nunqꝙᷓ; in pctm̃ cecidiſſet.ſed cõſtans eſt
ꝙ cecidit.̊ gram ante lapſum nõ habuit.¶ ytẽ lu⸗
cifer nõ habuit gr̃am gratũfacientẽ ſicut pꝛobatum
fuit ſupꝛa.ſi & adam gr̃am gratũfacientem habuit.

⁊ ab illa cecidit.& de altioꝛi gꝛadu cecidit q; angelus.

g videt᷑ ꝙ peccatũ eius fuit ineurabilius qᷓ; peccatũ
angelicũ.ſi igit᷑ hoc conſtat eſſe falſum. Adam ante
peccatum nõ babuit gratie donum. ¶ Item pꝛiꝰde⸗
bet ꝓbari aliquis qᷓ; in amicuʒ aſſumi.boc nõ ſolum
verum eſt in amicicia bumana. verum etiã in amici
cia diuina. AUñ dicit᷑ Heb.viij. Abꝛabã pr noſter ten
tatus eſt.⁊ ꝑ multas tribulatõnes pbatus.dei ami/
cus effectus eſt. Si igit᷑ nullus babet dei gram quin
habeat dei amiciciã.videt᷑ ꝙ ante tentatiõcʒ adã nõ
babuit gr̃am.ſed ſtatim poſt tentatões peccauit.cr/

17 go nõ babuit gr̃am ante lapſum. ¶ M.. ad pᷣdictoꝛũ

intelligentiã eſt notandũ ꝙ; circa boc duplex cõſue/
uit eſſe opinio. Quidam em̃ dicere voluerũt ꝙ adã
nõ habuit gr̃am gratumfacientẽ. ꝓ eo ꝙ nõ videtur
qedibile ꝙ lapſus cſſet.ſi tale adiutoꝛi babuiſſet.
Ad auẽtes aũt ⁊ rõnes reſpondẽt dicentes ꝙ adam
babuit multas gras gratis datas.⁊ naturam babu⸗
it valde bonã. ⁊ ꝓpterea ſancti aliquãdo vident᷑ di⸗
cere ipſum habuiſſe gratuita ante lapſum. non quia
babuit donũ gratie gratumfacientis.ſed donum gra
tie gratis date.⁊ ꝑ illud poterat tentatõni reſiſtere.
⁊ad gram gratumfacientem ſeipſum diſponere.Sʒ
qm̃ auẽtes ſanctoꝝ expꝛeſſe vident᷑ dicere de ratia

gratu mfaciente.ſicut patet in illis que mgr̃ adducit
in litera. ⁊ buic etiã ↄſonare videt᷑ ſcripturc auẽtas
⁊ ratõnis pbabilitas. Ideo eſt alia opinio commu/
nioꝛ ⁊ verioꝛ ⁊ pbabilioꝛ quã etiam magiſter ſuſtiet
in litera. ſcʒ ꝙ adam ante lapſum gratiã gratumfaci
entem babuit.ꝑ quam nõ ſolũ malo reſiſtere.ſed eti/

am in bono ꝓficere potuit. ⁊ illa gratia adiutꝰita be-

ne meruiſſet mandatũ dñi obſeuando.ſicut demeru

it tranſgrediendo. Hanc igit᷑ opinionem ſuſtinẽdo
ↄcedere poſſumus ratõnes que ad pꝛimã ꝑtez indu

18 cunt. ¶Ad illud aũt qð obijcit᷑ in cõtrarium ꝙ de⸗

us ſciebat ſtatim ipſum lapſuꝛũ.dom ꝙ ꝓpter h̊ non
Abuit dimittere donum gre ſibi date duplici ratõne
Pꝛimo quidẽ quia ſimul cũ hoc pᷣſciebat bonum
debebat de lapſu eius elicere. Sco vᷣo qꝛ deus in cõ
ferendo gratiã nõ attendit futura peccata.ſ̊ idonei/
tatem pᷣſentem ad gratiã.ſicut patet.cum oꝓfert gra⸗
tiam in tꝑep̃ſcitis.⁊ cis quos ab eterno repꝛobauit.
⁊in vtroq; eoꝝ ↄmendat᷑ dei largitas et ſapia.et ar/
guit᷑ hominis ingratitudo ⁊ iniuſticia. in boc q;

19 benefico ⁊ tam a benigno ſe auertit ſine cã. ¶ d
illud qðᷣ ob

bijcit᷑ ꝙ nõ potuit recuꝑare oꝛiginalem iu
ſticiam quã habuit qñ peccauit.ddm ꝙ non eſt tota
ratio ſcʒ ꝙ voluntarie amiſit iuſticiaz illã.ſed ſimul
cũ ho? facit.ꝙ iuſticia oꝛiginalis non tm̃ reſpiciebat
voluntatem deliberatiuã. ſed etiã reſpiciebat natu/
ram iuſtitutam.gr̃a añt reſpicit ipſam voluntatẽ li⸗
beram vt eſt libera. Et qm voluntas defacili vertit᷑
reuertit᷑.natura aũt cum coꝛrupta eſt nõ ſic defaci
li releuat᷑. binc eſt ꝙ magis põt recuꝑari gr̃a qᷓ; pꝛi-
ma iuſticia. ꝙᷓuis vtraq; fuerit ꝑ peccatũ amiſſa. Eſt

⁊ alia ratio quare nõ recuꝑat᷑ oꝛiginalis iuſticia. ſed
bec manifeſtabit᷑ infra cum aget᷑ de oꝛiginali pecca⸗
to.¶ Ad illud qð obijcit᷑ ſi adam babuiſſet grati⸗
am ꝙ inſepabiliter deo adbeſiſſet. dᷣm ꝙ boc nõ op
tet.qꝛ li.ar.habens gr̃am.moueri põt pᷣter gratie in⸗
clinationẽ. ⁊ frequẽter mouet᷑nihil ↄſiderans de eo
ad qð mouet gra.vñ frequẽter ↄtingit ꝙ homo ma⸗
gne charitatis inoꝛdinate afficit᷑. ꝓ ceo ꝙ nõ ſemper
actualiter fert᷑ in illud ſummũ bonũ circa qð habet
immenſuʒ deſideriũ.ſic intelligendũ eſt accidiſſe ipſi
ade. Quis em eſt homo habens charitatem. qui pec
caret ſi deum pꝛe oculis ſemꝑ haberet.⁊ actu cõſide⸗
raret quantũ deus amabilis eſt. ⁊ quantum nephas

20

eſt ipſum offendere. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ ꝙ lucifer 2

nõ habuit gr̃am gratumfacientem. doᷣm ꝙ verũ eſt.
ex hoc tñ nõ ſequit᷑ ꝙ homo peccauerit maioꝛi ing⸗
titudine. ꝓ eo ꝙ lucifer ꝓximioꝛ erat ſtatui gloꝛie.ſi/

mul em̃ recepiſſet gr̃am ⁊ gloꝛiã. Homo vo ſic cõdi⸗

tus fuit vt longe ante gloꝛiã haberet gr̃am.⁊ ideo po
ſitus eſt in terꝛa quaſi longe a celo diſtans. ac ꝑ hoc
in tranſgrediendo.nec adeo cecidit & alto vt lucifer.
nec adeo fuit ingratus. nec adeo ꝑ peccatũ depꝛaua
tus. utuc
tari qᷓ; in amicũ aſſumi.dm ꝙ illud intelligit᷑ de illa
amicicia que facit deo boĩiem ꝓbatum⁊ familiarem.
ꝑ quẽ modũ dicit ipſe dñs aplis Joh.xv. Vos autẽ
diri amicos ⁊c. De amicicia autẽ large dicta hoc nõ
poteſt intelligi apud deũ.licet poſſet intelligi de ami⸗
cicia apud hoies.ꝓ eo ꝙ niſi deus gram daꝛet.in ꝓ/
bando potius repꝛobaret qᷓ; appꝛobaret. nõ em̃ ba/
bemus vñ poſſumus ꝓbari a deo niſi ꝑ eius donuʒ.
non ſic eſt aũt de bomine reſpectu hbominis.⁊ ſic pa-
tet r .
m

bomo ſimul tempe ↄditus fuerit in gratui

—

eſtio. ij. d

6. ⁊ naturalibꝰ.Et ꝙ ſic videt᷑ ꝑ text᷑. Geñ.j. Facia⸗

mus hoiĩeʒ ad ima.⁊ ſi.nr̃aʒ.Sed ſicut exponit Aug.

⁊ habitũ eſt ſupꝛa di.xvſ. Imago eſt in naturalibus.

⁊ ſilitudo in gratuitis.& ſi bõ factus eſt ad imagineʒ
⁊ ſilitudinẽ.vẽ ꝙ ↄditꝰfuit ſil in nalibꝰ⁊ gratuitis.

tem Eccł.xvij. Deus de terꝛa creauit hoiem. Et

poſt. ⁊ ᷣm ſe veſtiuit illũ virtute.igit᷑ a ſui ↄditõe pꝛi
maria virtute fuit veſtitus.⁊ ſi hoc.redit idem quod
pꝛius. ¶ Item Dam̃. Fecit deus hboĩem innocentẽ.
rectũ.virtuoſum.ſine ſollicitudine.ſiue triſticia.om̃i
virtute decoꝛatum.om̃ibus donis oꝛnatum.& videt
; homo in gratuitis fuerit ↄditus. Iten boc vi⸗
detur rõne. Oeus fecit hoiem q;tum ad etatem pfe-
ctum. ⁊ q;ẽtum ad ↄditõeʒ ab exoꝛdio ſue ↄditiõis.g
pari rõne vẽ ꝙ fecerit eũ ꝑfectũ qtum ad volũtatis
rectitudinẽ.ſᷣ volũtatis rectitudo ↄſiſtit ĩ wono gr̃e.
Sv ꝙ donũ gr̃e babuerit in initio ſue ↄditõnis.
¶ Item adb boc ꝙ alicui det᷑ gra. requirit᷑ diuina li/
beralitas.⁊ recipientis idoneitas.ſed deus in pᷣmoꝛ/⸗
dio cũ adam ↄdidit liberaliſſimus erat.⁊ adaʒ a ſue
ↄditõnis pꝛimoꝛdio ad ſuſcipiendam gram idonei⸗

tatem he e ab ipſo ↄditõis pꝛimoꝛdio deꝰei gra,z

ↄferebat. Sʒ ↄtra.Aug.dicit hõ in ſue ↄditõis pᷣ/
moꝛdio habuit vñ poſſet ſtare.ſᷣ nõ vñ poſſet ꝓfice/
re. ¶ Item mgfj dicit ſupꝛa di.xxiij. Poterat hõ per
auxiliũ gre creatoꝛis reſiſtere malo.ſᷣ nõ ꝑficere bo/

num. pſ ſi habuiſſet gratiã gratumfacientem ab exoꝛ-

dio creatõnis. potuiſſet vtrũq;.g ſi non pora peſ

qð obijcit᷑ ꝙ pꝛus debet homo tẽ/ ? ⁊ꝰ

MB

23

Li.
cete p bonũ.pʒ ⁊c. ¶ Item magis ↄuenit gra cñ glo
ria qᷓ; natura cũ gra. ſᷣ in hoie gratia pᷣcedit gloꝛiam.
pari rõne imo multofoꝛtioꝛi natura pᷣceſſit tempo
re donũ gratie. ¶ Item ꝑ gram fit mrimoniuʒ inter
deũ ⁊ aiam.ſ̃ lex inr̃imonij eſt vt non fiat abſq; mu/
tuo ↄſenſu. videtur ꝙ nulli adulto gra debeat dari
niſi pᷣcedat ↄſenſus.ſi g̊ adam pꝛius fuit qᷓ; cõſentire
poſſet.̊ nõ babuit ſimul naturã ⁊ graʒ.¶ Item do⸗
num gre infructuoſum eſt niſi a deo recognoſcat᷑.ne
mo em̃ in ſe gram reſeruare põt.niſi ꝓ illa deo gratꝰ
exiſtat.igit᷑ ſi magis tenet rõnem gratuiti qd eſt na/
turalibus ſuꝑaddituʒ qᷓ; qd eſt naturaliter inditum.
⁊ donum gratie eſt mere gratuitũ.ꝗ videt᷑ ꝙ non ab
ipſa creatõne.ſᷣ poſt donũ gr̃e fuerit homini collatũ.
an pᷣdictoꝝ intelligentiã eſt notandũ ꝙ circa
boc duplex fuit opinio.Quidã nanq; dicere volue/
runt ꝙ hõ fuit creatꝰnõ ſolum in naturalibꝰ.veruʒ

etiam in gratuitis.tum ꝓpter dei liberalitatẽ.tũ etiaʒ

24

25

ꝓpter bois idoneitatẽ. Sʒ qm̃ ſanctoꝝ auẽtes vidẽ/
tur ſonare ↄtrariũ. Ideo eſt alia opinio cõioꝛ ꝓba
bilioꝛ ꝙ bõ pꝛius temꝑe habuit naturalia q; haberet
gratuita. Vñ ſᷣm hanc in ſtatu innocentie diſtinguũ
tur duo tꝑa.qddam cm̃ fuit tᷣus in quo tm̃ habuit
naturalia.quoddã vo in q̊ habuit ⁊ naturalia ⁊ gra⸗/
tuita. Scᷣm diuerſitatẽ huiꝰduplicis tꝑis diſſoluit᷑
apparens ↄtrarietas in aucẽtibus ſanctoꝝ. Mã que-
dam vident᷑ dicere ꝙ hõ babuit gr̃am.quedaʒ vo ꝙ;
nõ.⁊ vtreqʒ; verũ dicũt ꝓ diuerſis tpibus. Rõ autem
quare dñs voluit pꝰnaturalia dare gram cuʒ poſſet
dare ſimul.ſumit᷑ ex triplici oꝛdinc.vicã ab oꝛdine ſa
pientie.bonitatis.⁊ iuſticie.Oꝛdo ſapie hoc require⸗/
bat. vt ſicut eſſe gratuitũ eſt alteriꝰgeneris qᷓ; eſſe na
turale.ſic in diuerſis tpibus homini cõferꝛet᷑.⁊ ſicut
clemẽta mundi pꝛius tꝑc fuerunt creata ⁊ diſtincta
89 oꝛnata. pter oꝛdinẽ ſapie ↄmendandũñ.ſic etiam
leret circa boiem qui eſt minoꝛ mundꝰ.Oꝛdini etiã
bonitatis hoc ↄꝑetebat.hoc em̃ oꝛdine dicit᷑ aliquid
oꝛdinari in ſuũ finem.tũc igit᷑ gratia homini oꝛdina
te dat᷑.qñ dat᷑ ei ſᷣm ꝙ eſt vtilioꝛ ⁊ fructuoſioꝛ.Tan
to aũt gra dei eſt nobis vtilioꝛ ⁊ fructuoſioꝛ.quanto
ꝓ ea deo gratioſioꝛes exiſtimꝰ.⁊ ideo ſic debuit dari.
vt ex ipſo oꝛdine danqi cognoſceret᷑ donuʒ illud eſſe
gratuitũ. pterea nõ fuit a creatõne indita.ſᷣ nature
lam pꝑfecte ⁊ ↄſtitute fuit ſupinfuſa. Oꝛdo etiã iuſti-
cie hoc requirebat.eꝰem̃ m legẽ cõem requirit ali
quam diſpoſitõeʒ ⁊ pparatõeʒ a parte noſtra ad hoc
ꝓ infundat alicui gram.ſiue eo cni infundit.vt ĩ ad/
ulto.ſiue in alio adiuuante ſᷣm ꝙ ↄtingit in puulo.⁊
ideo gratia nõ fuit homini ↄcreata.ſ dilata fuit q̃uſ-
q; homo ꝑ actũ ⁊ vſum rõnis quodãmodo ſe diſpo
neret ad illam ſuſcipiendã.vt ſic verificaret᷑ illꝰ Au
guſti.in pꝛimo homine.qui creauit te ſine te.non iu/
ſtificat te ſine te. Patet igit᷑ ꝙ multiplex oꝛdo bᷣ exi/
gebat vt homo pꝛius fieret in naturalibꝰ. qᷓ; donis g̊
tuitis oꝛnaret᷑.⁊ ↄcedende ſunt ratõnes q̃ hoc oſten

26 qunt. ¶ Ad illud qd obijcit᷑. Faciamꝰhoieʒ ad ima⸗

ginem ⁊ ſimili.⁊c.ddm ꝙ ſimilitudo attendit᷑ ibi in
gratuitis gratis dat. VUel dm ꝙ ded vẽ feciſſe homi
nem ad ſuam imaginem ⁊ ſimilitudinẽ.nõ quia ſta/
tim cum dedit imaginem.ſimul etiam dederit ſimili
tudinem.ſed quia alterum dedit ſcq; imaginem.et ad
alterũ habilem fecit.vicʒ ad ſimilitudinẽ. quã poſt/
moqumꝓ loco ⁊ temꝑe ei deqit. AUnde quantum eſt

Ex vi verbi nõ põt Icludi ꝙ ſimul ⁊ ſemel fueritĩ bo

mine imago dei ⁊ ſimilitudo.Et ꝑ hoc patet reſpon/
ſio ad duas auẽtes ſequentes.Eccle.vicʒ ⁊ Dam̃.qꝛ
ſic intelligunt᷑ nõ quia deus ſtatim vt bominẽ cõdi/
dit virtute veſtiuerit ⁊ oꝛnauerit.ſed qꝛ tũc od,

tum fecerit.⁊ nõ longo poſt temꝑe ↄpleuit.Ad il/ꝛ27

lud qð obijcit᷑ de ꝑfectõne etatis ⁊ cognitõnis.ddm
ꝙ nõ eſt ſimile.qꝛ ꝑfectõ etatis et cognitõis nõ tãtũ
elongat᷑ a ꝑfectõne nature ſicut ꝑfectio gratie. An/
de homo ꝑ vim nature ſibi inditam põt ꝑuenire ad
ꝑfectam etatem ⁊ ꝓficere ad cognitõeʒ.ſed nunqᷓ; px
teſt ꝑ ſe homo in habitũ gratie.niſi deꝰinfundat me⸗/

ra ſua benignitate.( Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ bõ erat 28

idoneus.⁊ deus erat liberaliſſimus. dom qꝙ deꝰma/
ioꝛem idoneitatem expectabat.que quideʒ ↄpeteret
oꝛdini ſapie.⁊ bonitati.⁊ iuſticie.ſicut pꝛiꝰ oſtenſum
eſt. ⁊ ideo nõ ſtatim gratiã dedit.ſed diſtulit. ꝓ eo q;
deus ſic oꝑatur liberaliter. vt tñ ſua liberalitas non
excludat ſapiam nec iuſticiaaz,zx.
Onſequenter qᷓ;dtum ad tercium articulum
querit᷑ quantã gr̃am pꝛimus hbomo habuc⸗
rit.Et pꝛimo eſt qõ de quantitate gr̃e pꝛimi

bominis ſ̃tum ad conoꝝ multitudinẽ. Scðdᷣo queri

tur q;tum ad donoꝝ magnitudinem.
cſtio.j. e
¶ AUtrum homo habucrit tot virtutes añ lapſuʒ quot
babuit poſt lapſum.Et ꝙ ſic videt᷑ pꝛimo ꝑ Dama.
dicentẽ ꝙ de?kecit hoĩiem omni virtute circũdatum.
⁊omnibus bonis oꝛnatũ.g nõ videt᷑ ꝙ aliquis ha/
bitus virtutis q̃ fit in nobis deeſſet eidẽ. ¶ Item cx
ꝑte cognitònis. Non cognoſcimꝰplura q; adam co/
gnouit.nec plures in nobis habemꝰſcientias. ̊ pa/
ri ratõne ex ꝑte affectõnis nõ videt᷑ ꝙ plures in no/
bis habeamꝰhabitus virtutũ qᷓ; habuit pꝛimus ho/
mo. ¶ Item onexio eſt in virtutibꝰ. ſicut ſancti di/
cunt ⁊ ſuo loco oñdet᷑ in tercio.g ſi adam habuit ali
quã virtutẽ.neceſſe fuit ꝙ om̃s habuerit.̊ tot habu

it quot nos habemꝰ. Item aut aliquã virtutẽ ha

bemus quã non bhabuit adam.aut non.Si nõ.j tot
virtutes habuit quot nos habemus. Si ſic.aut ergo
illius virtutis fuit adam capax.aut nõ.Si nõ.g vide
tur ꝙ ꝑ peecatum crcuerit in nobis boni capacitas.
qð abſurdũ eſt diccre.Si ſic.cum deus daret gratiã
ade ſᷣm capacitatẽ ſuam.videt᷑ꝙ omnẽ virtutẽ quã
nobis ↄfert poſt lapſum. ⁊ ipſi ade ↄtulerit ante la/
pſum. Sed ↄtra.virtus foꝛtitudinis ↄſiſtit in ꝑpeſſi
one terꝛibiliũ.ſed in adam in ſtatu innocentie nõ po⸗
terat eſſe talis ꝑpeffio. nec foꝛtitudo. ¶ Item tem
perantia ↄſiſtit in coercendis pꝛauis carnis paſſio/
nibꝰ. ⁊ tales nõ poterãt reꝑiri in natura inſtituta.er
go nec manil gten pnia oↄſiſtit in deteſtatõe ma
oꝝ ꝑpetratoꝝ.ſᷣ nullo mõ ↄtingebat in ſtatu inno/
centie de malis ↄmiſſis dolere.& tũc nõ poterat eẽ in
bomine virt? pnie. ¶ Item qꝗᷓ bʒ donum pſeuerãtie
nõ cadit a iuſticia.ſ̊ adã a iuſticia ricic. pſeucrã/⸗
tiã ñ habuit. Hanc añt multi hñt in ſtatu nature la-/
pſe. non om̃is virtus que nũc eſt.fuit in ſtatu inno
centie. R. dᷣm qꝙ cum fit ↄpatõ multitudinis do
noꝛum gratie ad ſtatum nature lapſe. et ſtatum na/
ture inſtitute. hoc põt intelligi vel de donis gre gra⸗
tis date.vl de donis gratie gratum facientis. Si in/
telligatur de donis gratie gratis date.ſic ſe babent ſi⸗

cut excedentia et exceſſa. pꝛo eo aliqus dona gra-

29

1

epedt
ten
uoror
Mtotpohen,
Plucheron
luoncne
Gutiſone
ſAaludn
orihtunad
Anckginc
niueircaf⸗
zunepbebin
rſartrton
ecunmde
Utaii tonot
lunponares
nicrozetfn
uatocäkpe
bhpoftit
ſtoſotono/e
ninſolunf
odzitcebi⸗
o nood
loenochn
igſcoobll
boinbonorlgin
Mtusdiotſtaum
ghrecitoſegut
Ghecongane
il mbab
Pingfmritgba
keummmriue
tegtmmign
Wrssſaundepe
nitakrcfintoa
en
ſtnnnn
Pperhiei
mofarie
ſuiheaicridien

—

IX
—

iinz, tie gratis date habuit adam in ſtatu illo.vtpote im / pugnat᷑ boto ſm ſtatum nature lapſe qᷓ; ̃m ſtatu,
c, moꝛtalitatem ⁊ impaſſibilitatem.que nõ babuit ali- nature inſtitute. ſi bas pugnas vincit. gloꝛioſiꝰtri⸗
nndug quis poſteroꝝ eius.⁊ aliqua dona gratie gratis date umphat. ⁊ ſi gloꝛioſius triumphat.maioꝛẽ meretur
R habent poſteri ſui que ipie nõ habuit.ſicut gratiã ſa coꝛonã.ᷓ ⁊c. Item pſbẽs dicit ꝙ ars ⁊ virtus ẽ cir/
. Nhe nitatñ. ⁊ oꝑatiõeʒ virtutũ.⁊ genera linguaꝝ.⁊ conſi ca difficilia. ſi oc ꝑ ſe verũ eſt.quãto actus virtutꝭ
Mat milia. Ratio autem huiꝰ diuerſitatis venit ex hoc. ꝙ eſt difficilioꝛ. tanto virtuoſioꝛ.⁊ quãto virtuoſioꝛ.tã
githnsdin alia dona expediebant illi temꝑi. ⁊ alia ↄpetunt iſti. to ad merendũ cfficacioꝛſi ᷓ maioꝛ eſt difficultas in
Mpsn tii Si autẽ loquamur de donis gratie gatum facientis. pficiendis diuinis mandatis nũc qᷓ; eſſet in ſtatu na
ao gne n ſic quia illa dna ↄnexionem babent q;tum ad habi ture inſtitute.videt᷑ maioꝛ ſit merendi efficacia.
ehuenffead tus ⁊ q;tum ad actus qui pfectõnis ſunt.ſic ↄcelen ¶ ¶ Item ſi homo ſtetifet. aut xpᷣs nõ eſſʒ incarnatꝰ.
glannn dum eſt.ꝙ in equali multitudine fuerũt in pꝛmo ho aut ſi eſſet incarnatus.nunqᷓ; eſct paſſus.ſed chꝛiſt?
Vrfnitn. mine in qua reperiunt᷑ in eius poſteritate.Hoc dico ſua paſſione nõ ſibi meruit ſed nobis.et tam merita
Ga gidee q;tum ad babitus ⁊ qᷓtum ad actus qui ꝑfectionis noſtra qꝙᷓ ſacra efficaciam habent a paſſone et eius
6 new ſunt. ſicut ratõnes ad pꝛimaʒ partem induqte oſten/ fide.ſi igit᷑ inter om̃ia quecunq; deo placere poſſunt
degic ent dunt. tum vo ad actus qui habent impfectõnem boc fuit deo acceptiſſimũ ꝙ xp̃us ſe obtulit boſtiam
ſarpbͤeſcin annexã.non ↄtingebat virtutes ſᷣm ſtatum illum in deo ⁊ patri.⁊ inde ſumũt efficaciã merita noſtra.⁊ il
ort go gIllam ponere.Et ꝑ boc patet reſponſio ad tria obie lam efficaciam nõ habuiſfent merita in ſtatu nature
s ien cta. quoꝝ eſt vnũ de foꝛtitudine.alterũ de temperan/ inſtitute. videt᷑ ꝙ nõ effent efficacioꝛa. na⸗
tia. ⁊ terciũ de penitentia. que om̃ia ꝓcedũt ſᷣm actꝰ tura non deficit in neceſfarijs. vt dicit pᷣs. ſed ſi bc
ngrunmnan babentes impꝑfectõnem aliquam annexã.que q̃dem eſt verum in natura creata. multo magis verum eſt
ums dMetin impꝑfectio nõ ↄpetit alijs virtutibus ſm omneʒ ſta/ in natura increata.⁊ ſi diuina puidentia non deficit
mnrgiſ ʒ0 fum. ſed ſolum ſᷣm ſtatum pᷣſentis miſerie.¶ Ad il/ bobus de quibus minus cura eſt.ẽ̈ multo minꝰ nec
tndne Scet lud añt qdð obiſcit᷑ de pſeuerantia. dᷣm ꝙ pſeueran / deficit bomibus. ſed natura bumana magis indiget
B tia vno modo dicit poſitum pſeuerandi in bono. ? adiuuaꝛi ꝙᷓ indigeret ante lapſum. ergo videt᷑ ꝙ nũc
. boc modo eſt virtus.vel diſpoſitio ↄſequens virtu/ deus det homini foꝛtius ⁊ efficacius adiutoꝛiũ.ſi igi/
iteszilig tes inſepabiliter. Alia modo ꝑſcuerantia eſt ↄtinua tur efficacia meritoꝝ attenditur m magnitudinem
ler in ie tio in bono vſq; in finem. ⁊ ſic nõ dicit babitum. ſend charitatis ⁊ gre.videt᷑ ꝙ nunc dona gratuita in me/
Ninnteitn potius dicit ſtatum. ⁊ bũc pꝛimus homo nõ habuit. rendo ſint maioꝛis effcacie. ¶ E. dom e efficacia 3 1
ick guat ex hoc tñ nõ ſequit᷑ ꝙ aliqua virtute caruerit pꝛo eo meriti pꝛincipaliter ex tribus venit. videlicet ex difri
Kſacch temꝑe quo in gratia ꝑmanſit.Si quis aũt querat cu cultate operis.ex pꝓmptitudine voluntatis.⁊ ex ma⸗
ncn , iuſmodi actus babuerũt virtutes in pꝛimo hbomine gnitudine charitatis. Difcultas operis multuz fa⸗
ben ſursſſ⸗ qui impfectõneʒ babent annexã in actibus ſuis ſᷣm clt ad meritum. et adeo facit vt homo qui eſt multo
l ſtatum nature lapſe. dom actus illi in ſtatu inno/ minoꝛis charitatis qᷓ; angelus.poſſit mereri vt ꝑue
öbetttnmnet⸗ centie plurimũ ofoꝛmes erant actibus quos in pꝛia niat ad ſublimitatem angelicam. m ꝙ colligitur ex
— virtutes ſunt babiture.cuiuſmodi aũt ſunt iſti deter illo qdð dicit᷑ Math.xj.de Jobãne bat tiſta. Qui mi⸗
kium tii minat ingf in tercio li. viſ.xxxiij. ⁊ ibi ſuo loco deter· noꝛ eſt in regno celoꝛũ mrior Mco- thon em̃ eſt du .
en n mina kur bitandum quin Johannes ſit exaltatus ad oꝛdines
nigi nim ¶ Atrum don o.h. tuita fnerinte f ercellentium angeloꝝ. ⁊ tñ m ſtatũ vie minoꝛis ca
umguͤſt trum dona gratuita fuerint eque maene effcacie ritatis erat ; aliquis eoꝝ.¶ Pꝛomptitudo etiã vo
masgnih . 21 . mine ao merendũ ante lapſum ſicut ſunt poſt luntatis plurimũ facit.ſed voluntas pmpta ſᷣm illꝰ
uniii n Ang„ S q ſiase maioꝛis efficacie tũc ꝙᷓ nunc v. qð habet. accepta eſt ad meritum. Mtumcũq; enim
bngnin. Auato pfectioꝛ ẽ cognitio. tanto ꝑfectioꝛ ẽ dilectio. ſit in homine gratia.niſi ſit voluntas gratie ↄſenta
menk gnu . r maioꝛ ẽ ecs tato opꝰnr̃jm eſt deo accepta- nea.nunq; eliciet opera meritoꝛia.et quanto magis
mifimtni. dili P oſitõ pʒ ꝑ ille. ꝙ quantũ cogſcis tantũ voluntas gratie ſubiacet ⁊ ↄfoꝛmatur.tanto magis
