Et ꝑ boc patʒ 1 3

4

§

on
ſticie reddere animã iuſtam. (ckilud qð obẽ ꝙ 16

eandẽ vim ꝑ quam aliquid mouetur quieſcit. dᷣm.
verum eſt in eo motu qui eſt ad aliqð cõplemen⸗
tum. hoc autem non opoꝛtet eſſe in motu coꝛruptio

nis et deſtructionis. Aliquis em̃ interficit᷑ ꝑ violen-

tiam.non tñ opoꝛtet ꝙ ꝑ illam eandem vim in moꝛ⸗
te ꝑſiſtat.Et qꝛ peccatũ coꝛruptio dicit᷑.nõ opoꝛtʒ ꝙ;
quis pꝑſiſtat in peccato ex ſolo actu volũtatis.ſicut ꝑ
actum voluntatis ſe in peccato pᷣcipitauit. ſicut ptʒ
in eo qui ſe voluntarie interficit.v volũtaric ſe di

iGeife
tninin
tababetinno
meiſitul
nrluſ
reugvcſanus
Gtiepotitfſmüͤſ
ſodeſetinonpet
tnrönmutihim
Mneſcttameoc⸗
elytaugnetun
i laaratlui
Uerinnun pn e
Crunedejer e
leporiiticie
fintbum ehn⸗
gredtif tilt
näningedrch⸗
Sigdotluonderr
Prroboſtsbom
ſtſenrincgecen

Pedcssmateſorus

Choſtdedſtott
ſerinomlign
edeuineoratſb
tösbonoizſtd⸗
nog mepoſtui⸗
nſon Do⸗
o Icnpinde.
Knnicdin
Mogetunſuung
dtc
Mrnorsbucde
nſöfalgsvnat
netezicige
tichgmugen
lungltge Pen
Gonögticftiie
teabuglolbbo
tig igutlog
ryſnertnh
ſikglanchi⸗
Plibsri
nnpanepnn
nſingnin

nahirdile

uennneini
ſupummiſ
Nonoinonun

ſunitatis, ti d

ralterßtſi

fiageedt

8, ptumni
iathonui⸗
ortuo n
tſupaungt
emlin un,
lcöctingri
Liftigt ⸗
mti phig
Guumz ſii⸗
ab
anrcoefallt
ntlannc.
iioin
7tiginli
mazitn l5
cleideplc⸗
Nrrueatpo
r er
Weahe⸗

gratls .
nco tönq

Guunteon⸗

Di.

— —

17 mergit. ¶ Ad illð qð obꝛ ꝙꝙ deus poſſit r̃ſtituere in⸗

nocẽtiam.et ita delere culpã abſq; gratia.dð.qꝙ hoc
verã eſt.̊ largitas diuinc mie ſic cernit auferre ma
lũ ꝑ quod bomo diſplicet.vt ſimul daret᷑ bonũ ꝑ qð
homo do placeret.nec vnqᷓ; expellit culpã qͥn ſancti
ficet ipᷣ̃am aiaʒ. vt in ea habitet ꝑ gratiam. Unde ni
hil ẽ medium vᷣm tẽpus inter iuſtũ et impiũ. exqͥ em̃

65.ij. b

homo naſcit᷑.neceſſe ẽ animã eiꝰ vel eẽ ꝑuerſam per
3

Bibarn .vl erectam ꝑ gratiã. e

rum liberum arbi.abſq; gratia gratũfaciente poſ

aduerſarium ſuũ vincere.Et ꝙ ſic videt᷑ Geñ.iiij.

dictũ ẽ Cayn.ſubter te erit appetitꝰ tuꝰ.et tu dñabe
ris illiꝰ. Sʒ cõffat ꝙ Cayn ia erat i moꝛtali peccato.
& in ſtatu illo poterat dñari appetitui ꝓpꝛio.ᷣ nullã
victoꝛiã habet in nobis aduerſarius niſi ꝑ noſtrum
appetitũ.ſi igit᷑ abſq; gratia gratũfaciẽte Cayn ſuꝑa
re poterat ꝓpꝛiũ appetituzy. vẽ ꝙ poſſet etiam vin/
cere aduerſariuõ. tem Berñ.in li.de li.ar. Libeꝝ
arbi.ẽ potẽtiſſimũ ſub dco.Et ibidẽ dicit.ꝙ li.ar.oi/
no defectũ non patit᷑.quare potiſſime in ipᷣo cterne
et incõmutabił imago deitatis vꝛ. Nã ⁊ ſi hẽat initi/

um.neſcit tamẽ occaſum. nec de iuſticia vel ð gratia

accipit augmẽtum.nec de peccati miſeria detrimen/
tũ. ſi li.ar.adiutũ gratia et iuſticia poſſit ſupare ad
uerſarium.pari rõe vꝛ ꝙ poſſit per ſeiõm. tẽ ſpũs
luxurie deijcit᷑ vel vincit᷑ ꝑ cõtinẽtiã. et ſpũs iracun
die ꝑ patiẽtiã.et ſic de alijs.ſᷣ continẽtia ⁊ patientia
poſſunt haberi abſq; gratia gratũfaciẽte ꝑ gratiam
gratis datã. videt ⁊c. ¶ Item difficilius ẽ vincere
ſeipᷣm qᷓ; vinccre dyabolũ.ſicut em̃ habitũ fuit.⁊ ma
giſter dicit ſupꝛa di.xxj. Yoꝛtioꝛ ẽ tentatio carnis qᷓ;
tentatio hoſtis.ð homo abſq; gratia gratumfaciente
põt ſcipᷣm vincere et moꝛti exponere.ſicut ptʒ in hbe⸗

reeticis. multofoꝛtius ebaei gratũfatiẽ/

te poſſit de dyabolo triũphare. Itẽ aduerſarius no

ſter in quo nulla ẽ gratia gratumfaciẽs frequẽter pᷣt

nos deuinccere et ſibi ſubiugare.ſi & nõ eſt peioꝛis cõ
ditiõis homo qᷓ; ſit dyabolus.vẽ q abſq; aliquo do/
no gratie poſſit quis aduerſariũ vincere. Sed con/
tra.j.Coꝝ.xv. Deo gratias qui dedit nobis victoꝛi/
as ꝑ Jeſum xpᷣm do.n. Igit᷑ ſine auxilio xpᷣi nemo
põt de inimico babere victoꝛiã.ſi g xpᷣs auxiliat᷑ no-
bis ꝑ gratiam ſuam ꝑ quã nos iuſtificat.vẽ.⁊c. Itẽ
Ro. vij. Infelix ego home.quis me liberabit de coꝛ
poꝛe moltis huiꝰ? Et rñũdet. gratia dei ꝑ Jeſuʒ xpᷣʒ

Do.n. ſi & nullus vincit niſi qui liberat᷑ a lege peccati

rium vincerc

rona gloꝛie niſi ei qui h gratiam gratumfacientem.
Snullus abſq; gratia põt dyabolu deuincere. Ptez

et moꝛtis.videt᷑ ꝙ; abſq; gratia dei ꝑ Jeſuʒ xpCj que
quidẽ eſt gratia gratumfaciens non poſſit aduerſa/
(Feemſ up illud põ. Infirmati ſũt ⁊c̃.
glo. nõ potẽtes reſiſtere vicijs ꝑ ſe. Deo em̃ deſiſten/
te ab auxilio.laboꝛare põt homo non vincere.ꝗ̊ vi
det᷑ ꝙ abſq; auxilio gratie gratũfacientis non cõtin/

gat vincere tentatiõez. ſi tu dicas hoc intelligen/

dum eẽ de gratia gratis data nõ gratũfaciente ſolũ.
dicit᷑ ꝑ aliam glo.ſuꝑ illud põ. JImmiſſiõcs ꝑ ange-
los malos ⁊c. Oyabolus ptãtem hʒ in peccatoꝛe ſi/
cut in ꝑccoꝛe ꝓpꝛio.ergo cum non poſſit a peccato

erui niſi per gratiã gratũfacientẽ. non põt niſi ꝑ illã
erui a

tãte dyaboli. ſine illa non põt ipᷣm deuince
tem vincẽti debet᷑ coꝛona.ſᷣm ꝙ dicit᷑ Apocł.
iij. 5 nulli pugnanti cõtra aducrſariũ debet᷑ co/

.

ꝓ eo ꝙ ex hoc nullã aſſcquit᷑ palmã.

cõſcientic ꝑuerſitate.et obſtinationis ꝓ

XXVIII
VIII

quicquid bomo faciat et quicqͥd etiam caueat.qᷓdiu
eſt ſine gratia gratũfaciente manet iĩ culpa.ſicut pꝛi/
us oſtẽſum eſt.ſᷣ cñ manet in culpa.ſeruus ẽ dyabo/
li.ſeruꝰ ẽ etiaʒ peccati.et ſi ſeruus eſt dyaboli.victus
ẽa dybaolo.ſᷣm ꝙ dicit᷑.ij. Pet᷑.ij.igitur abſqʒ gratia

gratũfaciẽte ipoſſibile ẽ ð dyabolo triũphare. N.ad 18

pᷣdictoꝝ intelligentiã ẽ notandũ q differt dicere ali/
quẽ reſiſtere aduerſario.et aliquẽ vincere aduerſari⸗
um. Plus em̃ ipoꝛtat victoꝛia qᷓ reſiſtentia. Reſiſtẽ
tia nanq; cõſiſtit in hoc ꝙ quis non cõſentiat ſugge⸗
ſtioni dyabolice. victoꝛia cõſiſtit i aſſequẽdo oppo/
litũ eius qd dyabolus intendebat Intendebat aũt
dyabolus hominẽ reddere inimicum deo. et facere
dignum cterno ſupplicio. Tunc igit᷑ vicit homo ad/
uerſarium.quando ſic reſiſtit tentationi. vt efficiat
maioꝛ dei amicus.et mereat᷑ regnũ cternum. Et qĩ
hoc abſq; gratia gratũfaciẽte eẽ non põt.iõ cõceden-
dũ ẽ ꝙ q̃ſquis ꝑ gratiã gratis datam poſſit dyabolo
reſiſtere vt ei non cõſentiat ſuggerenti. tñ abſqʒ; do/⸗
no qð reddat hominẽ acceptũ do ipʒʒ vincere nõ p̃t.
vt cõtra eius intentionẽ ꝓficiat dignitate meriti.vel
in merito cõdigni.et cõcedende ſũt rõnes qᷓ hoc oſtẽ
dunt. ill vero qdð obꝛ de eo qð dictũ ẽ Cayn.
ſubter te erit appetitus tuus.⁊c. Ddm ꝙ et ſi in po/
teſtate eius eẽt appetitũ refrenare vt in actum pecca
ti non ꝓcederet.etiam abſq; gratia gratũfaciẽte.nõ
tñ ex hoc ſequit᷑ ꝙ poſſit aduerſariũ deuincere.qꝛ et
ſi ſine gratia bockierct. eſſet ibi reſiſtentia ꝑ quã vi
taret penam.nõ tñ eſſet ibi victoꝛia ꝑ quam merere
tur palmam.
tiſſimũ ſub deo.et ꝙ non auget᷑ nec minuit᷑.Ddm q;
quẽadmodũ fuit ſupꝛa expoſitũ hoc intelligit᷑ quan/
tũ ad pꝛiuatiõeʒ actiõis.nõ quãtũ ad potẽtiam ſer/
uãde rectitudinis.Ad illud qð obꝛ ꝙ ſpũs luxu/ꝛ21
rie vincit᷑ ꝑ cõtinentlam. Odm ꝙ et ſi ꝑ continentiã
que ẽ abſqʒ; gratia gratũfacicnte.poſſit quis reſiſtere
ſpiritui luxurie.illa tñ reſiſtẽtia triũphus pici nõ p̃ᷣt.

obẽ ꝙ põt quis vincere ſcipᷣm ſine gratia gratũfaciẽ/

te. Odm ꝙ falſum c.quãuis em̃ hercticus qui expo/

nit ſe moꝛti videat᷑ ſeipᷣm vincere.non tñ ẽ ibi victo/
ria ſᷣ deiectio . Superat᷑ em̃ ab erroꝛis lpzobita te. et
unditate. ꝓ
pter hoc magis meret᷑ ↄfuſionẽ et ignominiã ex illa
moꝛtis ppeſſiõe qᷓ; gloꝛiã.
bolus põt vincere bomin? àbſq; gratia. Ddm ꝙ vi/

ctoꝛia dyaboli cõſiſtit in ſubiugãdo ſibi hominẽ per
peccatũ.victoꝛia vero homis conſiſtit in pmcrendo

illud qd dyabolus amiſit.et iõ ſicut facilius ẽ pecca/
re qᷓ; in bono ꝓficere.ſic faciliꝰ ẽ dyabolũ ſuꝑare ho/
minẽ.q; hominẽ aduerſariũ vincere. Pꝛeterea dya/
bolus non vincit hõieʒ niſi volentẽ et conſentiẽtem.
dyabolus aũt nũꝙᷓᷓ vincit᷑ volens.et iõ non fequitur

ꝙ ſi dyabolus põt repoꝛtare victoꝛias de hõie abſq;

gratia.ꝙ ſimiliter poſſit eẽ econuerſo. imo nõ eſt ſi/
mile ſicut oſtenſum eſt. 1Oõ. iij. c
Atrũ abſq; gratia gratufaciẽte li.ar.poſſit oia mãda
ta implere. Et ꝙ ſic vi. Deut.xxx. Mandatũ qð ego
p̃cipio tibi hodie.non ẽ ſupꝛa te.neq; ꝓcul poſitũ.⁊c̃

Et poſt. Sʒ iuxta eſt ſermo valde in oꝛe et in coꝛde

tuo vt facias illud. hoc aũt non eſſet ſi obſeruantia

mãdatoꝛum cſſet ſupꝛa poſſe li.ar.ergo videt᷑ ꝙ abſ
q; gratia gratumfaciente qᷓ eſt ſupꝛa poſſe li.ar.con/

Eec?

—

d illud q obẽ ꝙ li.ar.dicit᷑ poten 2⁊ o

dillud qd 22

d illud qð obẽ ꝙ dya/23

.

II
tingat muͤhata veiſeruari c impler .? St⸗ hoc vĩ au ta ſit neceſſitas gratie gratũfacientis.qꝛ non ſolum?z ul
toꝛitate noui teſta. Math. xj. Jugũ meñ ſuaue eſt. ⁊ neceſſaria ad fmiſſionẽ peccatoꝝ.verũ etiã ad victo Ettum i
onus meũ leuc.hoc aũt non cẽt ſi mdatũ dei eẽt ſu qriã tentationũ.et ad obſeruãtia⸗x mãdatoꝝ diuinoꝝ. gatig⸗
pꝛa poſſe li.ar. & ⁊c. Item hoc vĩ roõne. Multo be / Lultiplicit em̃ errauit pelagius qui dixit li.arbi. ſenitiun
nignioꝛ deus ſuis i ſit bomo.ſᷣ homo põt mãdata donum poſſe habere vt nõ indigeret gratia gratum⸗ D
bomis buarc abſq; gratia Frarnfaciente ſunt gra/ faciente. Hacigit᷑ poſitione tãcq beretica repudiata. aigien
uia et multa.g vr ꝙ multofoꝛtius poſſit ſeruare mã/ iploꝛãda eſt gratia dei ꝑ quã deleant᷑ peccata.et vin turliatph
data diuina.¶ Itẽ in mãdatis dei aut pᷣcipiunt ipßa cantur dyabolica tentamẽta.et impleant᷑ diuina mã nfnütla⸗
genera oꝑum.aut pcipiunt᷑ oĩa foꝛmata oꝑa. Si pci- data.non ſolum ᷣm genus opis. etiã m intentio/ lercunbiſen
piut᷑ opa ſoꝛmata. qui honoꝛat patrẽ naturali pie· nem mandãtis. Hon ſolum ad vitationẽ pene.verũ ſignigetei
tatc. non faciens illud ex charitate.vĩ illud mãdatuʒ etiã ad meritum gloꝛie. Nam ⁊ ſi pꝛimus mod? ob⸗ ſeunehilen
omittere quo pᷣcipitur. honoꝛa pa.et ma. et peccare ſeruãdi põt eſſe per gratiã gratis datã. ſcðs tñ modꝰ pciboni diß⸗
moꝛtaliter.qd abſurdũ ẽ dicere.Si igitur ipa genera non põt eẽ abſq; gratia gratũfaciente. ſicut pᷣus on/ onmnisptisnatut⸗
opꝑum ſunt in pᷣcepto.et hoc cõſtans ẽ ꝙ poſſumꝰ fa ſum eſt. Et vᷣm hanc viam ꝓcedunt rõnes que oſten ſechopollain
cere abſq; gratia gratũfaciẽte.vẽ ꝙ diuina mandata dunt abſqʒ gratia gratũfaciente enaaeaiul im⸗ Ptiarpuunm
abſq; dono gratie gratũfaciẽtis cõtingat iplere Itẽ pleri non poſſe e.vñ et concedende ſunt illud qd 2 5 fomnigrata pun
nihil difficilius eſt q; animã ſuã ponere ꝓ alio. Ma obꝛ de Deut. ꝙ mandatũ non eſt ſupꝛa ominez ſecd ſtrcglere ig
ioꝛẽ em̃ charitatẽ nemo hʒ ⁊c.ſicut dꝛ Joh.xv. abſ pꝛope.dm. ꝙ hoc intelligit de obſeruãtia quãtũ ad ſuponee i
ꝙ; gratia gratũfaciẽte põt quis moꝛtem ꝓ alio ſubi · genus opis. Si autẽ intelligat᷑ de obſeruantia quan ltelifuted
re.& multofoꝛtius oia genera alioꝝ mãdatoꝝ (A tũ ad intentionem mãdatis.tũc dicit eſſe pꝛope.nõ frrüindden
oppoſitum arguit᷑ ſic. Ycre.x.dꝛ. Scio dñe q non eſt qꝛli.ar. poſſit in illð ꝑ ſe ſine dono gratie. quia gra⸗ ſfitihötfare
homis via eius.neq; viri vt ambulct et dirigat greſ / tia dei pꝛeſto eſt vnicuiq;.nec aliquis caret gratia. ſtfuedit⸗
ſus ſuos.̊ quicũq; implet diuia mãdata dirigit greſ gratia deſit ſibi. b qꝛ ipſe deeſt gratie. ſAd illud q 26 Ncerdgeunugt
ſus ſuos. non ẽ in ptate homis diuina mãdata im/ obꝛ ꝙ mandata dei leuia ſunt et ſuauia. d. ꝙ hoc in tungugaulc
plere. Sen Actuũ.xv.boc ẽ iugũ qð neq; nos ne/ ntelligit᷑ in reſpectu babentis charitatem. homini em̃ ih:potc eem⸗
qʒ patres noſtri poꝛ. po.ᷣ ꝑ gratiam do.no. Jeſu xpi habenti charitatem eſt facile diligere inimicum. nõ ſeniprugus
credimꝰ ſaluari.Et loquit᷑ ibidẽ ð mandatis legis.OA babẽti ẽ valde difficile et quaſi impoſſibile. Et ẽ ex⸗ irmnicfaing
diuina mãdata obſeruare non cõtingit abſq; diuina emplum in auibus que leues ſunt ad volandum qñ nio mſelunr⸗
gratiali Gtem obſeruatio mãdatoꝝ di facit bominẽ habẽt pennarum abundantiam. quando vero pen- rrifungkeni
di amicũ. Añ Jo.xv. Vos amici mei eſtis ſi fe. ⁊c. k nis pꝛiuatur graues ſunt et volare nõ poſſunt. Jdo ſnnlutfichii
nullus põt effici dei amicus abſq; dono charitatis pominꝰ dicit mandata ſua eẽ leuia.qm̃ volẽtibus il⸗ lätusngleſt
gratic gratũfaciẽtis. impoſſibile eſt abſq; hmõi do la ſeruare ⁊ conuerti ad ſe dat charitatem et pennas liromigrudet
no mãdata dei Kuan iſ⸗ obſeruãtia mãdatoꝛuʒ virtutum.per quã poſſunt volare.et ſe ſuꝑ ſeiõosfa rnchiihttni
dei facit bominẽ dignũ vita eterna. Añ Math. xix. ciliter eleuare. Ad illud qðᷣ obꝛ ꝙ homo poteſt im 27 ſininalzitri
Si vis ad vitã ingredi ſerua mãdata.ᷣ nullꝰ põt vi plere mandata ominis. ⁊c.dvᷣm ꝙ non eſt ſimile. qꝛ cum d ine
tã mereri eternã abſq; dono gatie dei. vt dꝛ ſRo. vj. bomo indiget obſequio hominis. et plus cõſiderat mſriten .-
Gꝛatia dei vita eterna. abſq; illa nemo pot diuina actum exterioꝛẽ q; intentionẽ interioꝛem. Deus aut dodchtr⸗
obſeruare mãdat itern ſicut fundamẽtũ legis ve⸗ qui bonoꝝ noſtroꝝ non indiget. et magis intuet coꝛ gaſmli ſtche
teris eſt timoꝛ. ita fundamẽtuʒ euãgelij eſt amoꝛ. ſi · da ꝙᷓ facies.opus hominis non acceptat. niſi pꝛius lein ne
cut inſinuat Apo. Ro. viij.et expꝛeſſe dicit Aug.ẽ ſi acceptabilis ſit ei hominis voluntas per quã fiunti *R aſun⸗
cut madata legis veteris obſeruani nõ potert abſq; la opai¶ Ad quartũ et vltimũ argumẽétum ſatis pla/28 .
vcitimoꝛe.ſic mãdata euagelica impleri non pñt abſ na cſt reſpõſio ex pꝛedictis. Dꝛobant em̃ q; manda⸗ anenern
qʒ charitatis amoꝛe.ſᷣ donũ amoꝛis nonẽ abſq; do/ ta dei ſeruari poſſunt abſqʒ gratia gratũfaciẽte qu⸗⸗ ſordutir⸗
2⁊4 no gratie gratũfaciẽtis. abſe bmoi dono no conti tũ ad genus oꝑis.et hoc quidem veꝝ eſt. Mam poõt 6 niniculn,
git diuina mãcdlata impleri. (R* dð. ꝙ mandata di bomo mandatũ illud. bonoꝛa patrem tuũ.⁊c. abſq,ʒB unchuni
duplicit᷑ contingit ĩplcri. Ano mõ qᷓtũ ad genꝰ ope gratia implere. vt ſic vitet penam. Poſſet etiam face hetlalodmgn
ris. Alio mõ q;tum ad intẽtionẽ mãdãtis. Si loqua/ re ct alia mandata. adiutꝰ aliqua gratia gratis data, ſenbulgdh
mur de intẽtione mãdatoꝝ qutũ ad genus operis. et non ſolum facere aliqua que videntur ardua.ſᷣ eti lenhhmul
ſic ꝑ gratias gratis datas cõtingit ea impleri.ſicut p am pati terribilia. In his tñ omnibus iplent᷑ mãda 8 d Audte
fidé maãdatũ de adoꝛatiõc.et ꝑ quadaʒ naturalẽ pie ta vm intẽtiõem et acceptatiões diuinam. m ꝙ expſ Enoſti
tatẽ et denotionẽ mandatuz de pentum honoꝛatõe. ſe dicit Apls.·ij. Cop.xiij. enumerãs multiplex genꝰ cteſrtuigr
cet ſic de alijs. Alio mõ eſt loqui de impletione man/ opis pꝛio.pꝰ h ſubingit. Si charitatẽ ñ habuero ni / mnenltgeni
datoꝝ qtum ad intẽtionẽ mãdãtis. et ſicqꝛ deus p/ hil mihi pꝛodeſt. Et boc fuit qð pelagiꝰ nõ cõſidera abetzugien
cipit mandata ad boc q voluntas nr̃a cõfoꝛmet᷑ vo uit. ꝓpter qð in erroꝛẽ cecidit.et credidit aliqueʒ ex Etickmnätü
luntati ſue. et hec non põt eſſe abſq; charitate. ct cha ſimplici madatoꝝ obſeruãtia qtũ ad exterioꝛa opzʒ eortgnidet
ritas eẽ non põt abſq; dono gratie gratũfacientis. dignũ cẽ Vita eterna. qdᷣ cõtra fidem piã et ſanam. Cimſunlgn
mãdata dei ſᷣm intentionẽ mãdãtis abſq; hmõi do/ ſicut ls explicat in auẽte pꝛemi. enäiumg
noñ pñt obſeruari.Et hoc ẽ qd dicit Apls Ro.xiij. nſequẽter querit᷑ de ptãte li.ar. quantuʒ ſe dulamilli⸗
Qui diligit pximũ legem impleuit. Et itex Plenitu erteit abſq; gratia gratis data. Et circa hoc ekumie
do legis ẽ dilectio.Et.j.Chimo.j. Finis pꝛecepti eſt gquerũt tria. Pꝛimno querit᷑ vtꝝ li.arbi.abſqʒ üiſi fungt⸗
charitas de coꝛde puro.⁊c. Hocipᷣm etiã inſinuatur Sat gratis data poſſit ſe ad gratia graeüfaclentcx “ talatünini
Deut.vj. vbi poſt enumerationẽ mãdatoꝝ dcalogi. ufficienter diſponere. Secũdo querit᷑ vtlꝝ omni gra Ninchifn
ſubdit᷑ mãdatũ charitatis.quo dẽ. Oiligas dñm denñ tia deſtitutus poſſit alicui tentationi reſiſtere. Ler⸗ inrhetone
tuũ cx toto coꝛqe tuo.⁊c. Datet igi᷑ ex pᷣdictis quan cio q̃ri᷑ vtꝝ poſſit ꝑ ſe abſq; oiĩ gra i bonũ i genere. Giſter

Atonſeln:
Enuth ueſtio. ſ.
edun ¶ Ackum li.ar. deſtitutũ gratia gratis data poſſit ad
nſtlen gratiã gratũfacienteʒ ſufficienter ſe diſponere. Et q;
gtagenn ſic videt᷑.Zach.j.Conuertimini ad me et ego ↄuer/
atpncin tar ad vos dicit dñs. Si igit᷑ deũñ ↄuerti ad nos non
ſbachaf ẽ aliud qᷓ; gratiã imꝑtiri.anteq; aliqua gratia confe⸗
ſenk iini ratur li. ar:põt ad en cuerti. ſe couertedo ad deuz
öfn iren . diſpoſuit ſe ad gratiã. ⁊c. ¶ Itẽ Boetius. MHatura-⸗
toniene ef liter eſt nobis inſerta veri boniqʒ cupiditas. igit᷑ om
mus moqob⸗ ni gratia gratis data circũſ. cripta. ſalua anime rona/
icotn lis natura. pot li.ar. verũ bonũ deſiderare.ſ dſiqerã⸗
eſar usoß⸗ do verũ bonũ diſponit᷑ ad donũ gratuitů. 5 ꝛc. ¶tẽ
dchcpeoft omnis ptãs naturalis naturalit᷑ appetit ſuã ꝑfectio
tngtinn in⸗ nẽ coipo quo illa indiget et ab ea nata ẽ cõpleri. Si
Anz igit li. ar.aptum natũ eſt cõpleri p donũ gratie ⁊ glo
dudettingſſt rie.omni gratia pꝛiuatuz perfectionẽ gratie deſide/
Nitngticie rabit et queret. ſi igit᷑ hoc ẽ ad gratiã gratũfacientex
Mirumaqen ſe diſponere. vẽ ⁊c. ¶ Item ſufficient ſe ad gratiã diſ
tiche henſ̃ ponit qui facit qʒ in ſe eſt. facere aũt qd in ſeẽ dẽ bõ
Tresenag, ñ facit illud qð ẽ in ſua ptate. li. ar. omni gratia de
Gcrgen itutũ põt facere qʒð in ſe eſt. nullus em̃ dubitat qͥn
e ſe l poſſit facere qð p̃t.oᷣ abſqʒ omni gratia põt ſe diſpo⸗
M nere ad gratia gratumfaciẽtẽ. ¶ Item li. arbi. veſtitu⸗
irmn. Mtic tum gratia gratiſdata. aut põt aliquid. aut nihil. Si
Vreinmnin nibil poteſt. ̈nnmo eſſet inculpandus ex hocg nõ
poſſbie bi ſe pꝛepat ad gratiã. Si aliqd põt. vocet᷑ illud q põt
lutn a. tũc verũ eſt dicere ꝙ li. ar. põt in a.ſᷣ faciẽdo.a. to/⸗
uncoreng to ſuo poſſe ſe pꝛeꝑat ad gratiã. et quicũqʒ ſic ſe pꝛe/
elöofintin parat. ſufficienter ſe diſponit.S Wien omne pec/
Zelin catum non tĩ ẽ expulſiuũ gratic.ſᷣ etiã nociuũ natu
nNllal re.̊ omnis natura refugit ſibi contrariũ et nociuuð.
nrn Sli. ar. omni gratia deſtitutũ et ſibi relictũ p naturã
raſſnlei habet deteſtari peccatũ et refugere. deteſtãdo ⁊ re-
igbonnnuita . fugiendo culpã ſe diſponit bõ ad gratiã.S ⁊c̃ ⸗ ed
ngnmcfin contra. Aug.in li.de eccle.dogma. Manet ad querẽ
s ghzüi, dam ſalutẽ libertas arbi.ᷣ hac manẽte. eſt in homi⸗
tmen AMi nis voluntate vt eligat.ſed vt ſequatur.vel vt agat
empzintſ occaſionẽ ſalutis.hocẽ inſpiratiõis dei. ̊ vẽ ꝙ nũqᷓ
umr ni li.ar.nr̃Dm põt ſe ad viã ſalutis pꝛeparare niſi adiuue
p hi l tur ꝑ aliquã gratiã gtis datã. S timoꝛ ſeruilis ẽ
nninnitiſi illud quo mediate declinat᷑ a malo ſicut dꝛ Pꝛouer.
Arißfnuut, j. In timoꝛe declinat omnis a malo.ſ timere builit᷑
griuing eſt donũ dei.et nullus põt ſe diſponere ad gratiã ni/
14 Hnm ſi declinet a malo. nullus põt ad gratiã ſe diſpone/
mni t ſ re ſine aliquo dono gratie. (Item diſpoñtio ẽ eiuſdẽ
oſecimtu generis cũ eo ad ad diſponit. ad bonũ gratuitũ nõ
rugnoditt põt quis ſe diſponere niſi ꝑ aliqͥd gratis datũ.g im/

aurmimiti poſſibile 0 illud ſe diſponat li. ar. omni gratia
te

shli titi ſtitutũ. tẽ diſpoſitio puenit illð ad qdð diſponit.
tiumfndef ſi li. ar. poͤſſet ſe ad gratiã gratũfaciẽtem ꝑ ſeip̃ di/
Gltnic ſponere. poſſet gratiã pᷣuenire.ſi ̊ boc eſt cõtra na
mijnant 29 turã gratie pꝛeuenientis.vꝛ ⁊c. ¶ Eead pꝛedictoꝝ in
Nugli ſcn telligentiã eſt notaãdũ q vix aut nunq; ii.ar. ſtituit
tact aipit omni gatia gꝛatis data. Om nomis gre gratis date
in amtad nõ ſolummõ intelligimus illa que enumerat Apls.
nüc nn I.Coꝝ.xij.Alij datur ꝑ ſpm̃ ⁊c.ſᷣ etiaʒ vocat᷑ hic gra/

tis data quicquid illud ſit q ſuꝑadditũ eſt natura/

tiar gung⸗ libus.adiuuans aliquo mõ et p̃paras voluntatẽ ad
1 Guler babitũ vel vſum gratie.ſiue illud gratis datũ ſit ba⸗
imiti bitus. ſicut timoꝛ ſeruilis. vel pietas aliquoꝝ viſceri
iuntg bus inſerta ab infantia. ſiue ſit etia aliquis actus ſi
ir Innig cut aliqua vocatio vel locutio qua deus excitat ani/

mã homis yt ſe requirat.Sine bac quidẽ gratia gra

apitur via ad diſſoluendũ need il 533
lud vero gobẽ e inſerta eſt nobis veri boniq;

obijcitur ꝙ natura appetit ſuam per

tis data vix aut nunqᷓ aliquis hñs vſum li. ar. kepit᷑.
et ſine bac ↄcedendũ eſt li.ar.nñũqᷓᷓ ſe diſponi nec poſ
ſe ſe diſponere ad gratiꝗ gratumfaciẽtem. ſicut dicit
Berũñ. xpꝛeſſe in li. de li. ar. c. xvij. Conatns li. ar. ad
bonũ caſſi ſunt ſi a gratia nõ adiuuant᷑.et nulli ſi nõ
excitant᷑.Et poſtmodũ dicit ꝙ gratia excitat li.arbi.
dum ſeminat cogitatũ.Si igitur pꝛima diſpoſitio q̃ᷓ
fit a gratia gratũfaciente eſt cogitatio.et hec nõ ẽ abi
q; dono gratie gratis date. ipoſſibile ẽ ꝙ li.ar.oi gra
tia deſtitutũ ad gratiã gratũfacientẽ diſponat ſeipʒʒ.
NRatio aut huius ẽ hec.non qꝛ gratia gratũfaciẽs ne 30
ceſſario pexigat diſpoſitiõcʒ gratie gratis date. ᷣ qꝛ
ipᷣa eſt quid diuinum.et res exñs ſuꝑ li.ar.et etiaʒ ſu
per naturale iudiciuʒ. iõ li.ar. nunq;ᷓ aſ urgit. nec ad
cognoſcendũ gratiã. nec ad petendã. niſi aliquo mõ
a ſurſum excitetur.et ꝑ additionẽ gratie gratis date
qð tenet quaſi mediũ inter donũ gratie gratũfacien⸗
tis et naturalẽ voluntatẽ li.ar. ZTenendum ẽ igit᷑ ꝙ
li. ar. ſi excitet᷑ per aliq; donũ gratie gratis date. põt
ad gratiã gratũfacientẽ ſe de cgruo diſponcre. ſi ãt
omni tali munere contingat ipᷣm deſtitui. nũqᷓ; poſſſ-
ad illa diſponi. Aũ rõnes boc oñdentes concedẽde
ſunt. Ad illud aũt qd pꝛimo obẽ in cõtrariuʒ ꝙ li. ʒͥ 1
ar. eſt conuerti ad den.dom ꝙ li. ar. lapſum nüch ad
deũ cõuerteret᷑.niſi aliquo munere gratie excitaret᷑.
q quia pꝛeſto eſt. iõ dicit dñs.Conuertimini ad me.
Hoc em̃ ipo ꝙ inuitat et vocat.exhibʒ homini aliq
donũ gratuitũ ꝑ qdð excitet᷑.excitatuſq; aliqualit᷑ ad
ipᷣm conuertat᷑.et conuerſus ꝑ gratiã gratũfaciẽtem
deo acceptet᷑.et ex boc dꝛ deus conuerti ad ipſum.
Vnde ſi quis velit attendere oꝛdinẽ li. ar. et gratie di ʒ 2
uine. expꝛeſſe inſinuat Aug.j. li. de eccle.dogma. po/
nens quatuoꝛ gradus inter quos gratia pꝛeuenit li.
arbi. Ait em̃ ſic. Initiũ ſalutis noſtre deo miſerante
habemꝰ.vt acquieſcamus ſalutari inſpirationi nr̃e
ptãtis eſt.vt adipiſcamur qdð acquirẽdũ admonitio-
ne cognouimus diuini eſt muneris.vt non pᷣuemur
iam adepte ſalutis munere ſollicitudinis nre eſt. et
celeſtis pariter adiutoꝛij. In hoc g verbo ſi quis dili
genter inſpiciat. inſinuat᷑ valde clare quantuʒ poſſit
li. ar. reſpectu gratie. Nam cum ſint in ſalutis opere
iſta qᷓ̃tuoꝛ vicʒ inuitare. acquicſcere. adiuuare.per/
manere. Pꝛimum eſt inſpirationis dei.ſcdᷣm liberta
tis arbitrij. tercium muneris diuini.quartũ ſollicitu
dinis noſtre et diuini piter adiutoꝛij. Et ꝑ hoc ſatis

„—d

ſerta eſt nobis x 1cupi
vitas. m qꝙ verum ẽ generalit᷑. vt aũt cognoſcat̃
in ſpẽali qʒ ſit illud bonũ.et deſideret᷑ ⁊ requiratur.

boc non eſt abſq; dei dono. Et illa etiã generalis cu

piditas nõ ſuffcit ad diſponendum ad gratiaz. ſicut
patet in phis qui beatitudinem multum deſideraue
runt.nunqᷓ; tñ gratiã dei adepti ſunt. H d illud q 34
fectionem. ⁊c.
Doum ꝙ verum eſt de perfectione illa qᷓ eſt infra ter⸗
minos nature.non autem opoꝛtet de illa que ſuper
naturam eſt. Aut ſi de illa intelligatur. eo modo ap/

petit quo cognoſcit. per ſe auteʒ non cognoſcit in ſpe
ciali. ſed tm̃ in generali.ſic autem cognoſcendo et

appetendo non ſe diſponit ſufficienter ad donñ gra⸗
enen pꝛius oſtenſum eſt. ¶Ad illud qd obẽ ꝙ ſuf 5 §
ſicienter ſe diſponit qui facit quod in ſe eſt. Dm ꝙ

facere quod in ſe eſt poteſt dupliciter intelligi. Ano

Eee5

86 Et per hoc patet rũſio ad ſequẽs.

ꝙ aliquis ſuſcipiat donũ gratie.

—

modo poſitiuẽ.quia facit aliquid oꝛdinatum ad gra
tiã. et tantũ facit quantũ poteſt.et hoc mõ veritatem
babet ſermo pꝛedictus. Alio mõ põt intelligi pꝛiua⸗
tiue.vt dicatur facere qdð in ſe eſt.qꝛ facit qð pᷣt.quã/

uis illud non ſit oꝛdinatũ ad gratie ſuſceptionem. et

boc modo li.ar.gratia deſtitutuzʒ poteſt facere quod
in ſe eſt. et ſic pꝛedictus ſermo nonhabet veritatem.
uod em̃ queri/
tur aut poteſt aliquid aut nibil.Ddm ꝙ aliquid poſ
ſe. illud aliquid nibil eſt reſpectu gratie ſuſcipiende.
ſicut poſſe comedere aliq poſſe ẽ.nihil tñ facit ad B
illud qd obꝛ ꝙ
li. ar. põt deteſtari culpaʒ virtute ꝓpꝛie nature.d.
e dupliciter contingit deteſtari culpã. Aut qꝛ eſt of/
fenſiua maieſtatis et equitatis diuine.aut q; eſt leſi/
ua ꝓpꝛie nature. Pꝛimus modus deteſtandi diſpo/
nit ad gratiam gratũ facientẽ.nec vnqᷓ eſt abſq; do/
no gratie gratis daite i ſtatu nature lapſe. Cognoſce
re em̃ ꝙ per culpã offendit᷑ deus donuʒ dei eſt.Alio
mõ eſt deteſtari peccatum inquãtum eſt leſiuũ natu
re.ſicut aliquis deteſtat᷑ foꝛnicationẽ.qꝛꝑ ipᷣam ami
ſit viſum vel incurrit aliũ moꝛbum.et talis dteſtatio
poteſt eẽ a virtute nature. hec non diſponit ad gra
tiam gratũ facientẽ. Et ſic patẽt queſita. Patet etiaʒ
qualiter errauerit pelagius qui li.arbi.non ſolum di
xit habere potentiã diſponendi ſe ad gratiã gratum

facientem.S̊ etiam merendi eam ꝓpꝛia virtute. Du/

pliciter em̃ mendax fuit.et in hoc ꝙ dixit pꝛimã gra⸗
tiam ſub merito cadere.et in hoc ꝙ dixit etiã li. arbi.
ꝓpꝛijs viribus ad gratiam poſſe ſe diſponere.

Queſtio.ij. E .„ . .
Mtrum li. ar. omni gratia deſtitutũ poſſet alicui ten/
tationi reſiſteꝛe.Et ꝙ ſic v. Gꝛeg.in moꝛali. Debilis
eſt hoſtis qui nõ vincit niſi volẽtẽ.Sʒ qd aliquis vo
luntarie facit põt non facere. ſi voluntarie quis cõ
ſentit aduerſario.põt etiam gratia deſtitutꝰ nõ con/
ſentire.ac per hoc tentationi reſt ere he li. arbi.
omni gratia deſtitutũ adhbuc libeꝝ eſt.ſi liberuʒ eſt. S
non põt cogi. ᷓ poteſt repugnare ſuggeſtioni dyabo/
lice. et ſi hoc.igit᷑ et reſiſtere non ſolum vni ſ̃ etiã om
ni tentationi.¶ſtem bonũ potentius ẽ qᷓ; quodlibet

malum. li.ar.omni gratia deſtitutũ adhuc habʒ na
turale iudicatoꝛiũ qð ineſt ei per naturã. cum illʒ

ſit bonum. ꝑotentius eſt et peccato.et cõcupia. et tẽ/
tatione dyabolica indinãte ad malum.et ſi hoc.g pᷣt
non ſolum vni ſed etiam cuilibet tentationi reſiſtere
Item cum ſit triplex poſſe.vicʒ gratie.nature.⁊ vi/
cij. ᷣm ꝙ dicit᷑ ĩ glo. Col. vij. poſſe gratire addit ſupꝛa
poſſe nature.ſ poſſe vicij diminuit.̊ poſſe nature ẽ
ſupꝛa poſſe vicij. circumſcripta omni gratia.manẽ

te ſola naturali otentia. vẽ ꝙ li. ar. reſiſtere poſſit vi

cio impellẽti. ¶ Nẽ ſicut li. ar. vertibile eſt ad malũ.
ita qullibet creatura vertibilis eſt in non eſſe. mul/

te creature conſeruant᷑ in eſſe ſine aliqua gratia gra-

tis data ꝑ naturalia pꝛincipia et dininã pꝛeſentiã.g
pari rõne videtur ꝙ per li.ar. gratia deſtitutũ.ꝓpꝛia
vᷣtute abſq; aliquo dono gratie ſupꝛa appoſito poſ/
ſit aliquis caſum in peccatũ effugere. Item demo/
nes habent ſibi data integra et ſplẽdidiſima.g mul/
to foꝛtius li.ar.hominis lapſi. li.ar.non lapſuʒ per
ſe poterat tentationi reſiſtere. pari ratione vẽ ꝙ li.
gr. lapſum hoc poſſit.etiã ſi ſit omni gratia ᷣſtitutũ.

———

Si foꝛte tu dicas ꝙ et ſi ſit integrum quãtũ ad natu
ram potentic.infirmatum tñ eſt et diminutũ quãtuzʒ
ad habilitatem cõſequentẽ adeo vt non poſſit reſiſte
re. Lunc ego qucro aut põt aut non poteſt. Si põt
habeo ꝓpoſitum.Si non poteſt.et nullus eſt incul/
pandus in eo qð vitare non põt.& aut li.ar.nõ reſi/
ſtendo tentationi non peccaret. aut in peccando nõ
eſſet vituꝑabile.ſed vtrũq; hoꝝ eſt impoſſibile. re/
ſtat alterũ ſcz ꝙg poſſit tentationi reſiſtere. ¶ Sed cõ
tra. Math. vj. Et ne nos inducas in tentationẽ. dici
tur in oꝛatiõe dominica.ſed nullus ab altero poſtu/
lat qdð põt ꝑer ſeipᷣm.ſi g homo ſapienter petit a do.
vẽ ꝙ hoc nõ poſſit homo ꝑ li.ar. abſqʒ aliquo dono
gratie gratuito.¶tes Aug. diffiniẽs li. arbi. ſicut ha
bitũ ẽ ſupꝛa.diſ.xxiiij.dicit ꝙ libeꝝ ar.eſt facultas vo
luntatis et rõnis qua bonuʒ eligit᷑ gratia aſſiſtente.
et malum gratia deſiſtẽte. Si igit᷑ hec ratio recta eſt.
niſi aſſit diuina gratia.li.arbi.malum eliget. nulli
tentationi reſiſtet.¶ Item ſupꝑ illud Ro. vj. Aelle
adiacet mihi.glo.naturale eſt quodãmodo velle bo/
nũ per ratiõeʒ.Sed tale eſt hoc velle ꝙ ſemꝑ vi car/
nis ſuꝑatur.g videt᷑ ꝙ abſq; adiutoꝛio gratie ſemꝑ
cũ tentatur conſentiat homo culpe.¶ Itèm li. arbi. in
pꝛeeligendo ſemꝑ ſequitur affectũ pꝛedominantem.
et hoc expꝛeſte determinat Anb.in li.de li.arbi.⁊ per
experientiam eſt manifeſtum.ſed abſq; gratia ſalteʒ
gratis data li.ar.coꝛrupto regnat amoꝛ ꝓpꝛij boni.
videt᷑ ꝙ ſemper illud pᷣeligat quantũ eſt de ſe. niſi
gratia diuina aſſiſtat. & idem qð pꝛius. Itez moꝛs
non ineſt nobis niſi per peccatum. ᷓ vbi eſt neceſſi⸗
tas moꝛiendi.niſi aſſit gratia dei eſt ſimpliciter ne/
ceſſitas peccãdi.ſed vbi eſt neceſſitas peccandi nõ ẽ
ptãs reſiſtendi tentationi.ſi igi᷑ hanc habet li.ar.p/
ut gratia deſtitutũ.patet ⁊c.¶ Otem habens pedem
claudum cum ambulat neceſſe habet claudicare. ſi
pes ſpnalis eſt habens affectuʒ deoꝛnatũ ⁊ obliquũ.
neceſſario daudicat in ſuo actu. & neceſſario li. ar.
gratia deſtitutũ.cũ ſit lapſuʒ et obligatũ.pꝛecipitabi

tẽtationi reſiſtat. R..ad pꝛedictoꝝ intelligentiã eſt
notãdũ ꝙ aliqui ſenſerũt li.ar.ſᷣm ſtatũ in quo nunc
eſt abſqʒ munere gre omni poſſe tentationi rcſiſtere
ꝓpꝛia virtute.qꝛ ſi hoc non eſſet. peccatum ei impu⸗
tari non deberet. Sʒ hec poſitio plane falſa eſt. et cõ/

tur in peccatũ.c alarkinch dono gre

tra ſacrã ſcripturã.et contra ſctõꝝ teſtimõia. Si emm̃

nemo põt reſiſtere tentationi de luxuria niſi per con
tinẽtiã.nemo tentationi de infidelitate niſi per fidẽ.
continentiam aũt et fidem nõ contingit habere abſ/
qʒ dono gratie diuie.iuxta quod dicit᷑ Sapᷣ.ix. Mõ
poſſũ eẽ cõtinẽs.⁊c.j.Coꝝ.xij.Alij datur fides in eo
dem ſpũ. planuʒ ẽ ꝙ ipᷣa ſacra ſcriptura dicit ꝙ li.ar.
abſqʒ munere gr̃e non põt omni tẽtationi reſiſtere.
Hoc etiã multiplicit᷑ ꝓbat Aug.in li.de ꝑfectiõe iu/
ſticie homis.et de natura et gratia.et in li.de vera re
ligione dicit expꝛeſſe q; qui nõ vult ab alio ſuꝑari.ne
ceſſe habet alij inuidere.et ita vir ſuperbꝰ ueceſſe bʒ
peccare aliqñ peccato inuidie.ſimiliter et in alijs ge
neribus peccatoꝝ intelligendũ eſt eẽ. Et ꝓpterea il
la poſitio pelagij tanq; erronea repudianda eſt. Hoc
autem fuit qð decepit pelagium ꝙ li.arbi.nunqᷓ de
ſtituitur omni gratia gratis data.et ipᷣe poſſe gratie.
attribuit ipſi nature. Superbia em̃ excecatus neſci/
uit diſtiguere int᷑ vona naturalia ⁊ gratuita

te
lnnli
nchtulp⸗

trucſ
Cenunpin
Juniſchen
Gletnmman
gunuiin
clutuelunn
rlem
ſenauciſeft
hnitliudn
Nucegeteetft
kaan
i. c
ugrtn
Gtpetareimmun
6Piuscn vi
Gſ nancꝛute
Prurkliuns Gec
flianinſtit
Pturzlebeberin
Haturale enurn
gmnintmlocnin
in tmenvurrtn
ſubeſfncunn r
Ntarſe baer
ſopoghr ugvene
toltroncunfrmn
ermmnpacautb
nii i orpoctb
Dtwl ninadornt
ebontirctorrn
fgianignüduünn
hakhonwdaal
üiusneisoe
nhanpnin
PMecnmion
Noſprwrtet
iutginhusan
nucgborgnm
ſpeningenz,
antornoniinat
tuippeſiici
niinit
Pipcrnttn n
inni
niſtinn
cinintil
er ecſing
ſalfüiintei
tſznnan

N

hoſttce
ſerc,g
ullockincl
npetancon
tre. S
chintdne dig
balmd poſt,
nratado.
Pod
Sladiſand
Nckflu⸗
Fua iſſtore
nunn
nag ill
la⸗ ll

Wrahhtledr
dertentia⸗
nn gintiemn
himin
mnWonraner.
lidelene
labſcgrig
amnan gde
nius. Fons
ick ſunplarr
bikt
Z
Nonti nigi
n Funl.
tigtiwe
almt ſ
ntriigom
mrrn ie⸗
aumaitpr
nrlluckatc⸗
aruniſgc
.
sis
rn icesn

39 eas diſſoluere!

40 gratia poſſit reſiſtere.Ad illu

rum vero poſitio fnit li. ar. lapſum ommi gratia de

ſtitutum nulli poſſʒ tentationi reſiſtere. ꝓ eo ꝙ lap/

ſum eſt.et in lapſu ſuo adeo eſt infirmatum ct obli/
quatum.&ꝙ niſi aſſit diuie miſericoꝛdie donum incur
uatur ad eſſe malum quod ſibi ſuggerit᷑ et confert᷑.
Et innuitur ꝑ illam gloſam. qᷓ dicit ſuper illud ps.
Immiſſiones perange.ma. yabolus poteſtatem

habet in peccatoꝛe ſicut ĩ ꝓpꝛio pecoꝛe.Et ex boc ar/

guunt ꝙ niſi amt diuinum auxilium.faciet illud pꝛo

voluntate ſua ruere de peccato in peccatuʒ. Iteʒ

alia glo. ſuper.j.Abac. Heſciebam eum tantã pote/
ſtatem accepiſſe vt viribꝰ eius nemo poſſit reſiſtere.
Hoc intelligendum cſt eſie dictuʒ ꝑ ſe abſqʒ auxilio

diuine gratie.Et ſi tu obijcias.ꝙ tunc homo culpan

dqus non eſſet. reſpõdent per illud qð dicitur in glo.
Po.vij. Mõ ego operoꝛ ſed quod habitat in me pec/

catum.ibi.glo. Munquid quia inuitum hbomineʒ di/
cit peccare.immunis videri debet a crimine? nõ vti
qʒ. Ipſius em̃ vicio et deſiderio hec cepta ſunt.quia

em̃ mancipauit ſe per aſſenſum peccato.iure domi/
natur illius.Sed illud valde durum videtur dicere

p li.ar.in ſtatu tali nulli poſſit tentationi reſiſtere.cũ
naturale habet indicatoꝛium et quendaʒ inſtinctum

naturalẽ remurmurantẽ contra malũ.cũ non ſit eti⸗
am in malo confirmatum. Ideo eſt tercia via medi⸗/

unm tenens inter bec duo extrema q li. ar: omni gra⸗
tia deſtitutum. nec omni poſſit tentationi reſiſtere.

nec neceſſe habeat omni tentationi ſuccumbere.
Mon poſſit inquam omni reſiſtere ꝓpter ſuam in/

ſtabilitatem et infirmitatem Juxta ulud Zreno.iij.

Peccatum peccauit hieruſalẽ. ꝓpterea inſtabilis fa
eta eſt. Et glo.ſuꝑ illud Treno.iij. Miſericoꝛdie do

mini ⁊cc. MHon poteſt homo diu ſtare contra inſultus

dyaboli.niſi mia domini adiuuetur. ANñ ſi continge/

ret hominẽ reſiſtere vni tentationi.tãtũ poſſent mul

tiplicari ꝙ niſi diuinum auxilium adeſſet.neceſſe ha
beret homo deijci. ſicut ponitur exemplum in foꝛa/

minibus nauis ꝑ que ingreditur aqua. Põt etiaʒ ex

emplum poni in pugile.qui cum ſe cooperit ex vna

parte contra ictuʒ. et exaltera diſcooꝑit.a magis ex/

perto pugnatoꝛẽ leditur. Sic et dyabolus frequen/

ter facit pluribus quibus pᷣtendit tentationẽ de luxu
ria.et ex hoc ꝙ non cõſentiunt.facit ipos pꝛoſilire in
ſuperbiam.nec vnqᷓ; poteſt euitare homo quin in ali

quam tentationẽ incidat.et hoc ꝓpter ſuam inſtabi/
litatẽ. Pꝛopt᷑ ſuã etiã infirmitatem neceſie haberet

in aliquam tẽtationẽ inciderc. Cuz em̃ ſit obtenebꝛa/

tus ignoꝛantia.et alligatus carnis concupiſcẽtia.t/
tationẽ camis ⁊ infirmitatis non poſſet euadere q̃n
