coꝛpi poꝛtõnalcʒ. ſz ãgelꝰ cremat᷑ ab igne. ſi ſaus
eiꝰ pᷣt pati a coꝛpe.multofoꝛtiꝰ pᷣt p coꝛpꝰ ſetire. cu,ʒ
p natura magis ſit natꝰ i coꝛpꝰagẽ qᷓ; a coꝛpe penaʒ
tẽ ãgelꝰ aſpiciẽs mei aſfũpto coꝛpe ſu

35

2

boiem a tergo.nec cognoſceret hoiem in o

Ai.

ſicui copetit eſſe aĩal.ſed hoe nullo mõ copetit ange

lo.S ⁊c. ¶ INtẽ ſi ſẽtire ẽ mediãte oꝛgano coꝛporeo.g
nõ cognoſceret hoiem clauſo oculo.nec tosnoſetaet
in obſcuro. ꝗ
oĩa cũ ſint falſa.reſtat ꝙ angelꝰ in aſſũpto coꝛꝑe nõ
bʒ opa ↄpetẽtia potẽtie ſẽſitie.q̃rit᷑ igit᷑ opa ↄueni
ãt vlł exerceãtur ab anglo in coꝛꝑe aſfũpto. G.ad
pᷣdictoꝝ intelligẽtiã eſt notãdũ.ꝙ cũ aia vniat᷑ coꝛ/

poꝛi vt ꝑfectio et motoꝛ.quedã ſũt oꝑatões ꝗᷓ et ſe

quũt᷑ ipaʒ aiaʒ in coꝛꝑe vt ẽ motoꝛ.qᷓdã vt ꝑfectio.
qdã ꝑtim ſic ⁊ ꝑtim ſic. Oifferẽti ãt mõ exercet aiai
coꝛpe oꝑatões que ſequũtur ipᷣaʒ vt motoꝛẽ et vt ꝑ/
fectõem. Mã oꝑatões que ſequũtur aiam vt moto/
rẽ ſic exercet ꝑ coꝛpꝰ.ꝙ illas eaſdeʒ exercet in coꝛpꝰ.
qꝛ nõ ſolũ mouet alia coꝛꝑa ſed etiã coꝛpꝰ ꝓpꝛium.

Oꝑpatões vero que ſequut᷑ aiam i coꝛꝑe vt ẽꝑfectõ.
ſic exercet aia in coꝛpe ꝑ coꝛpus ꝙ exercet eas cum
coꝛpe.ſicut pʒ.Aia clauſo oculo coꝛpꝰ aliqͥd videre
non pᷣt. Tercias aũt oꝑatões exercet in coꝛꝑpe quaſi
vtroq; mõ.et ideo pᷣme cõpetũt aie vt eſt hoc aliqͥd.

et motoꝛ differẽs a mobili.ſcdᷣe vero vt ẽ forma iũ/

cta materie. Om̃ igit᷑ angelꝰ vnit᷑ coꝛꝑi aſſũpto nõ

vt pefectio ſᷣ vt motoꝛ.ideo pᷣmas oꝑatiões exercet
plene i eodẽ coꝛpe.ſas minime.tercias vero q̃da⸗ʒ

mõ ſic.quodã mõ nõ.Et hoc meliꝰ pʒ ſi deſcẽdamꝰ

exẽplificãdo.motꝰ ꝓgꝛeſſiuꝰ ſiue quicũq; aliꝰ ſit mẽ
bꝛoꝝ exterioꝛũ ẽ ab aia in coꝛꝑe vt eſt motoꝛ vel mo

trix.⁊ ideo cõpetit angelo.ſentire vero ꝑ oꝛgana coꝛ

poꝛis ↄpetit aie vt eſt illoꝝ oꝛganoꝛũ pfectio.Sicut

em̃ aia pficit totũ coꝛpꝰ.ita viſus ſiue potẽtia viſiua
ꝑficit ocſm.ct hec non cõpetit angclo in coꝛꝑe aſſũp

to. Ridere vero ẽ oꝑatio q̃ ꝑtim cõpetit aie vt ẽ mo

toꝛ. ptim vtleſt pfectio. Ibi em̃ ẽ quedã coꝛdis expi
laratio.et hec eſt ab aia vt eſt ꝑfcctio.Quedã gena-

cõuenit angelo. ſed ſolũ rõc ſcdi.
ad qõnẽ ꝓpoſitã.Si em̃ vocẽt oꝑa

rũ motio.et hec eſt ab aĩia vt eſt ette⸗ pᷣmi nõ
actꝰ ſẽtiẽdi ꝑ oꝛgana.ſic bꝛeuit᷑ dð ꝙ; angelꝰ ñ exer/

cet ea ꝑ coꝛpꝰ aſũptũ.Si ãt extẽdãt᷑ oꝑa potẽtie ſe
ſitiue ad ea q̃ ſunt ab aia vt mouẽte. ſic cõicat ea coꝛ

ꝑi. Rões igit᷑ ꝓbãtes anglm nõ ſẽſificare coꝛpꝰ aſ⸗
ſptũ ↄcedẽde ſũt. ¶ Ad illud vero q̊d pᷣmo obijcit᷑

in cõtrariũ ꝙ ideʒ ẽ pncipium motꝰet ſeſus.dðm

phũs loquit᷑ in aĩialibꝰ in quibꝰ vult ꝙ coꝛ ſit pᷣnci⸗/
Ad illð qð obijcit
ꝙ coꝛpꝰ illð hʒ oꝛgana facta ad ſetiẽdũ.dðʒð ꝙ ange
lus nõ tm̃ aſſumit coꝛpꝰ hũanũ vt inſtriñ ad oꝑan/
dũ.ſed etiã vt ſignũ ↄueniẽs ad ſe oñdẽdũ.et qꝛ coꝛ/
pꝰ carẽs oꝛganis debitis hoi.nõ eẽt cõſcquẽter ãgeli
ci ſpũs oñſiuũ.iõ corpꝰbñs oĩa oꝛgana aſſumit.non
ad ipᷣoꝝ oꝛganoꝝ ſẽſificatiõeð.ſed potiꝰ ad ſuiipius

IJll qʒ ↄſideratõe dig.
rũ ſimiliũ. In hac pte agi

hoc pʒ rñſio
otẽtiẽ ſeſitie ibßpi

oñſion Ad ſlud qd obijcit᷑ cõicat coꝛpi opatö⸗

nẽ cõſequẽtẽ ſpẽm.⁊c.ddm ꝙ ridẽ nõ eſt actꝰ conſe/ ð

quẽs ſpẽᷣm hoĩs ꝓut dicit motũ ſolũ genarũ exterio
ij.q; ſic cõſequit aiam vt motoꝛẽ. ſed ꝓut cũ hᷣ diẽ
aliquẽ actũ interioꝛẽ qͥ cõſequit᷑ exñtiã aie in coꝛpo/
re vt gfeceſo hoe aũt mõ nõ cõpetit anglo.ſᷣ la

Ad illud q̊d obijcit᷑ angel? bʒ ſeſũ qꝛ cog/ 9

pᷣmo.
n deAeratenad ꝙ ſẽtire pᷣt accipi cõiter.ꝓpe.⁊
magis ꝓpꝛie. Cõiter ſetire ide ẽ q̃d rẽ vt pntẽ cogno
ſcere.ſm quẽ modũ accipit Aug.ad paulinã in li.de
vidẽdo deo. Secũdo mõò ſẽtire idẽ ẽ qð rẽ vt h ⁊ nũc
cognoſcẽ.⁊ ſic accipit boetiꝰ cũ dicit.ꝙ ſẽſus eſt ꝑti/
culariũ.⁊ itellectꝰ vliuʒ.Lercio mõ ſẽtire idẽ eſt q
ſpẽm exñtẽ in materia pᷣter materiã mediãte oꝛgão
coꝛpoꝛeo ſuſciꝑe.⁊ ſic accipit phũs in ſcdᷣo de aia.eũ
dicit ꝙ ſẽſus eſt ſuſceptiuꝰſpecieꝝ in materia pᷣt᷑ ma
teriã. Pꝛimis duobꝰmodis nõ differt ſẽſus ab intel
lectu re ſed rõe tm̃.et hoc mõ bñ ponit᷑ in anglo.an⸗
gelꝰem̃ ꝑ ſuã potẽtiã intellectina cognoſceit rẽ vt pñ
tẽ ⁊ vt hic ⁊ nũc dirigẽdo aſpectũ ſuꝑ ipam.Tercio
vo mõ differt potẽtia ſẽſitina ab iutellectia re et ra/
tõe.et illo tercio mõ ſẽſus ẽ potẽtia alligata coꝛpi.et

hoc mõ ſpũi angelico nõ cõuenit.¶ Ad illud qdð ob ꝗo

ijcit᷑ ꝙ ſi cognoſcat potentia ĩmateriali.tũc nihil fac̃

ad hoc diſtãtia.dom ꝙ dũ ſingularia cognoſcit ⁊ ſẽ⸗

tit.potẽtia immatcriali cognoſcit.aſpectũ tñ ſuꝑ rẽ
cognitã dirigit.⁊ iõ ſi res illa nõ eſt ei pñs ſiue ime/
diate cõiũcta.neceſſe eſt vel virtutem angeli deferni
vſq; ad ipᷣaʒ vel ecõuerſo.⁊ qm̃ tã virtꝰangeli q; ob
iecti eſt virtꝰ finita.iõ nec cognoſcit nec pᷣt cognoſcẽ
in quacũq; diſtãtia.hoc aũt nõ eſt ꝓpt᷑ virtutis ma/
terialitatẽ.ſicut eſt in ſẽſu coꝛꝑis.ſed ꝓpter virtutis
finitateʒ. 1

affectꝰſpũalis ſufficit ad ſẽtiẽdũ veꝝ doloꝛẽ.ſic oſtẽ=⸗/

dit᷑ ibidẽ.¶¶ Ad illud qd obijcit᷑ recipit ⁊ iudicat. 4K2

ddðm ꝙꝙ cũ iſta duo ſint in ſenſu.videlicct receptio ⁊

iudicin.receptio eſt pᷣncipalit᷑ rõe oꝛgani.ſed iudiciũ

rõe virtutis. In ſẽſu aũt corpoꝛeo ſic eſt receptio in
oꝛgano ꝙ eſt receptio ꝑiter ⁊ in virtute.⁊ ſic eſt iudi
ciũ virtutis illiꝰ in oꝛgano ꝙ nõ pᷣter oꝛganũ.⁊ ido

tã receptõ qᷓ; iudiciũ eſt totius cõiũcti. In oclo vero

angeli ſic eſt receptio in oꝛgano ꝙ nõ eſt receptio in

virtute aliqua illi oꝛgano alligata. ⁊ ſic eſt iudiciu,
a virtute in oꝛgano q etiã pᷣt oꝛganũ.vñ angelꝰ ita
bene perciperet aliquem clauſis oculis vt apertis.

et ideo nõ eſt ibi receptõ et iudiciũ ſᷣm ꝙ cõpetit ſen

ſui. ac per hoc nõ eſt ibi ſeſus exterioꝛ. Hec etiã ocu
lus angeli dicit᷑ oculus niſi equiuoce.et tale coꝛpus
plus hʒz rõem inſtri qᷓ; oꝛgani.lic oꝛganicũ poſſit di

ci ꝓpt᷑ aſſilatõez quã bʒ cũ coꝛꝑe nãali.⁊ ſic pʒ totů.

¶De poteſtate demonũ quã habẽt ſuꝑ coꝛpoꝛa h‚ünan.
. Supꝛa egit męr̃ de vᷣtute demonũ et etiã bonoꝛũ ſpirituũ reſpectu coꝛpoꝝ bnano
t ð vtute ⁊ ptãte demonũ reſpectu hoĩs. Diuidit᷑ ãt ̊ ꝑs i q̃tuoꝛ ꝑticlas. In pꝛima

mg qꝗ̃rit. In ſcdᷣa determiat ꝑ auẽtẽ euãgelij.ibi. in hoĩes itroeãt ⁊c. In tencia vo explãat ꝑ auctẽ. genadij.
ibi.ð Hh̊ aũt ngd enn et vltia illã explanat ꝑ auẽtem bede pᷣſbyteri.ibi.beda qz ſuꝑ illũ locũ ⁊ꝛc.
ll

Auerit vtrũ demones ĩtrẽt coꝛpa hoiʒ ſpalit an illabãt᷑ mẽtibꝰ hoĩiʒ. e
z ↄſideratõe digniſſimũ videt᷑. vtꝝ mões ſiue coꝛpoꝛei ſiue ĩcoꝛpoꝛei
RKtint. hoĩʒz ſbalit itrẽt coꝛꝑa.eoꝛũq; aĩabꝰ illabãt᷑.an iõ ĩtrare dicãt᷑.qꝛ malicie

ſue ibi effectũ exercẽt dei ꝑmiſſiõe oppꝛimẽdo atʒ vexãdo eaſ.vli pctm ꝓp vo

lflütate ſua trahẽdo.

*

¶ in homies introeant atqʒ ab eis expulſi exeant. euangelium aperte de /

¶NBDeterminatio auẽte euãgelica. f

5

clarat cõmemoꝛãs demõia ĩ qͥſdã ĩgꝛeſſa ⁊ ꝑ xpʒʒ eiecta.ſᷣ vtrũ ſᷣm ſbaʒ fuerit
ingreſſa. an ꝓpter mali eſfectij dicat᷑ ingꝛeſſa:ñ ad eo ꝑſpicuũ eſt.

illð qͥd obijcit᷑ ꝙ patit᷑ ab igne.dð ꝙ; ꝗ1
illud nõ cõcludit ſicut meliꝰ oñdit in.iiij.ſẽſus em̃ ↄꝰ

Annrae
iigoifnen
nül
Lemmiſ
ain
eſif.

Cunortzn
Pfripoſitefenb
Canſancanoſne

Einiel

iglccamltzi

Clane Gdends
na
. JaAug
drcetuna
r Cpop hoa
Nencrech,
ſigealiud
ucg mnöͤtzie
liticockkai

Lecfithe⸗
crgſeigcg,
wöſiriictg⸗
mimaliͤrot
ainſcoden
umnagußen,
Mmnſcinszdig
pmnäinangor⸗
nacgſtfini
ciſoſen Lon
diutlcgunen

Energia dicit
ab en qd eſti

. Explanat autoꝛitate gẽnad,.

Se hoc auũᷣt gennadius in diffinitõibus eccliaſticoꝝ dogmatum ait. LPemo⸗

ab en j eſt n. nes per energiam opatõeʒ non credimus ſpᷣaliter illabi aĩe. ſed applicatione
uage aden 8 et oppꝛeſſione vniri. Allabi aũt menti illi ſoli poſſibile eſt qui creauit.qui na⸗
arermeche gs tura ſubſiſtens incoꝛpoꝛeus capabilis eſt ſue facture. Ecce hic videtur inſi⸗
energia ginte⸗ nuari ꝙ ſbaliter non illabantur demones vel introeant coꝛda hoim.
rioꝛ laboꝛ vl de ð HW HWM l
ſcty. n ſni i ([Explanat auẽte bede. ood c
cuntur energu. ¶ Weda quoq; ſuper illuʒ locum actuug aploꝛum vbi petrus ait aname. Cur
mini qut mteni temptauit ſathanas coꝛ tuum. dicit. HNota dum ꝙ mẽtem hois iuxta ſbam ni
veratsez end hil implere poſſit niſi creatrix trinitas.quia tatũmõ ſm opatõem ⁊ volũtat⸗
niten obſ inſtinctũ aia de hijs que ſunt creata impletur. Implet veroſ. athanas coꝛ ali
detis. et aiaʒ la

Nina nnt

Gr. Aitgen
imatmaltiantis
glunnc
ſctahetiiini
nöckeisſuin
grutmmai
tänmnngit

Goſeturite: d

öchnimm
s po
GrrN
mernii le
iie iſiſt⸗
igupttolat⸗
n eicataen
õ
Mwplekthcnun
tunmttüft
iin giin

==

iiin icht
Ngnͤchunt
1 ekfulh
Pi fincin
0ls ſtiens,
cüfng ſchers

bãt᷑ aiabꝰ. Cercio vtrũ poſſint ludificare ſeſꝰ hũa
Auarto vtꝝ poſſint cogitatões imittẽ. Qui
to vtrũ poſſint affectões icédẽ. Sexto vtrũ poſtint
ſcrutari ſecretan ä

—

borare wciet.· she (allida 7 fraudulent tͤ
AQAiioam in effectum malitie trahens per cogitatões ⁊ incentiua vitioꝛum quibꝰ

cuius non quidem ingꝛediens in eum ⁊ in ſenſũ eius.neq; introiens aditum
rdis linuiclen vi s hec ſolius dei eſt. ſed callida ⁊ fraudulenta deceptiõe

plenus eſt. Impleuit g ſathanas coꝛ ananie non intrãdo. ſed malitie ſue vi⸗
res inſerendo. Item ſpũs immũdns flamma virtutum de coꝛdibus ſideliuʒ

Eexvpulſus.doctoꝛibus veritatis venenũ ꝑſeeutõis infundit.hijs autoꝛitati⸗

OSregee bui ptis ſex incidũt dubita⸗
K

nos.

Atri demões ibusnis coꝛpibs poſſint babitare. Et
vĩ ꝙ ſic. aꝛ nullꝰ ſpũs eijcit᷑ de aliq̊ coꝛpe vel habita
coĩqͥn ẽ.ſʒ demões ſic legit ĩ euãgelijs obſeſſoꝛũ
coꝛpibꝰ fũt eiecti a xpᷣo et eꝰ aplis.g aliqñ bitauefti

cis. Itẽ. A

aut qꝛ demõ hʒ ĩ eis ęffectũ.aut qꝛ ſt᷑ ĩ eis ſʒ ſbaʒ.Si
bñt i eis effectu. goẽsοpctõꝛes eent obſefſi a vyabo/
lo. qd flm ẽ. g qꝛ ſũt i i
tst ſuis coꝛpibꝰ.¶ Itẽ nilũ coꝛpꝰ pᷣt pᷣbẽ obſtaculũ
ſpũi. ſi demões ſpũs ſũt.nltũ coꝛpꝰẽ eis obſtaculũ.

1 ae d

Abacuc.ij. Oñs i tẽplo ſctõ ſuo.glo.ſimulachr aſfi
vẽ pᷣt imũqꝰ ſpũs.itriſecꝰ e ñ
chri. mltomin? nec i coʒpibꝰbnanis.ltẽ Beda diẽ
et mgfſ̃ adduẽ i la ſuꝑ illð Act.v.

bilia. Dꝛimo & querit᷑ vtrũ demões habita⸗ & ꝛe
rroe poſſint in huanis coꝛpibꝰ. Scdᷣo vtꝝ illa p̃t eſſe demõ.

ug.8 em
.ſuadẽt mir et iuiſibilibꝰ mois ꝑ illa tilitatẽ ſu⸗
onꝝ coꝛpoꝝ. boiʒ coꝛpañ fẽtiẽtiũ penetrãdo.ſi pt coꝛ
popenetrare.cũ poſſit ibi qeſcẽ pt ⁊ ihabitare. Itẽ
oſtãs ẽ ꝙ aliqͥ a demonibꝰ obſidẽt᷑. obſeſſi dicũt

Sſic lumẽ penetrat aera vſq; i pfudũ ⁊ ibidẽ manʒ.
ſic ſpũs demoniacꝰ coꝛpꝰ bũanũ ſhitrare pt ꝑ totũ.

bus oſtenditur ÿ.demones non ſpᷣaliter intrant coꝛda hoĩm. ſed ꝓpter mali
cie effectum.de quibus pelli dicunt᷑.cũ nocere non ſinuntur.
ñ vr ꝙ ĩ eodeʒ loco pᷣmo poſſit eẽ aia et angks. ſʒ aia
ĩ toto coꝛpe ſuo ſicut vult Aug. S iniła⸗ ꝑte coꝛꝑis
Beỹ dom ꝙ ſicut innuit tcxtꝰ euãge 43
licꝰ et Aug.ctiã in li.de diuinatiõe demo. demones
ꝑ natur ſue ſubtilitatis ⁊ ſpũalitatis poſſũt quecũ
P coꝛꝑa penetrare.⁊ in eis ſine aliquo obſtaculo et
impedimẽto ſbᷣſiſtere. rõe vero ſue ptãtis poſſüt es
coꝛꝑa in quibꝰ ſũt cõmouerc et cõturbare. iõ demo
ues quqtñ eſt de ptãte et ſubtilitate nature.pñt coꝛ
poꝛa hũana intrare. poſſunt etiam et vexare niſi p/
hibeãtur a ſuperioꝛi virtute.et cũ permittũtur itroi
re ⁊ vexare tunc dicũtur coꝛpa obſiderc. Dermittit 44
aũt hoc dũs ſiue ad gloꝛie ſue oſtenſionem. ſine ad
peccati punitõem.ſiue ad peccãtis coꝛreptõem.ſiue
ad nẽam eruditõem. licet ex qua iſtarũ cãrum deter
minate permittat.latet hoc bnanaʒ induſtriã.pꝛop.
ter hoc ꝙ occulta ſunt dei iudicia. hoc tamẽ planuʒ
eſt ꝙ nõ ſunt iniuſta. ⁊ ido nõ pmittit talia fine ce.
Cõcedẽde ſut igit᷑ rᷣes ꝙ demones poſunt huũa⸗
na coꝛpa intrare. ¶ Ad illud qð obijci᷑ ð Glo. 4
intrinſecus eſſe nõ pᷣt.dð.ꝙ eẽ intrinſecꝰ in alih hoc
p̃ht cfſe duplicit. Aut ſicut cõtẽtũ reſpectu cõtinẽtig.
vt aqua reſpectu vaſis. ⁊ ſie demõ bñ pᷣt eẽ intrinſe
cus in ſimulachꝛis. Alio modo eſſe intrinſecus di⸗/
ctur aliquid quod inſluit in intima rei. ⁊ influendo

oſtre conſcientie.

diuiatõe demonũ loꝗns ð demoni

.

i eis ʒ ſbaʒ obſeſſi dicũt᷑. habi

agẽte maiorꝭ potẽtic. vꝛ ꝙ ibi poſ⸗
doppoſitũ arguitur ſic. Suꝑ illud

cõſeruat et perficit. et hoc mõ non cõgꝛuit demoni
bois. 2⁊ ſic lo⸗
qð obijcitð Beda. ꝙ ũ igꝛe
ð igꝛeſu in hoieʒ q̃ attẽ

nec reſpectu ſimulachꝛi nec reſpectu
quit᷑ illa glo. ¶¶ Ad illð

dit᷑ ĩ hoicʒ. d ꝙ ñ loqͥt
ex pte coꝛpis ſ̊ q attẽditex pte ſpñs rõnał

bt. ſi ñ pᷣt in ſimula⸗

Cur temptauit ſa

thas coꝛ tuũ. Implet ſathãs coꝛ alicꝰñ q̃de igꝛediẽs lud qð obijcit᷑ ꝙ aia cõpat᷑ ad coꝛpus vt perfectio ?ꝛ
ieũ nec i ſeſu eiꝰ. ñ vñ q; demõ ingꝛediat᷑ ſm ſöuam motor ac. dom ꝙ non eſt ſimile de cõt atde ꝑ modũ
coꝛpꝰ alic? hois ¶ Itẽ aia vnit᷑ coꝛpi vt motoꝛ aut motoꝛis et ꝑ modũ ꝑfectõis.qꝛ vifrrihufun ſo
fectõ. qꝛ Bicie yt ꝑfectio. poſſibile ẽ i eodẽ coꝛ lac ꝑfectio.pfectõ eñ̃ appꝛopᷣat ſibi ꝑfectible ⁊ ecõ.
pe ec aliã nam pficictẽ & cũ ↄinũgat᷑ vt motoꝛ. ipoſſi- miti

bulec i eodẽ coꝛpe eẽ alin ſpin vt mouẽtẽ. ſig demõ ĩ
long. d Ge⸗ E nec vt motoꝛ. nec vt perfectõ.S
Itẽ ſicut ſupꝛa dictũ nlto mõ cõperit
icos cẽ ſiti codẽ co pᷣmo. ei roe

Itẽ
buos ſṕ anga

ucrſo.ſʒ vniꝰmobil p̃t cẽ mitiplex motoꝛ.⁊ vnꝰ mo.
toꝛ mlta p̃ᷣt mouẽ. maxime quãdo illa habẽt aliquẽ
oꝛdinẽ.et quia diuino iudicio anima peccatrix ſbij⸗
citur demõi obſidenti ſicut toꝛtoꝛi et affigenti. binc
eſt ꝗ ſmul in codẽ coꝛpoꝛe eſſe pmt.et ꝑ h pʒ reſpon

fio ad vltimũ quod obijciebat᷑ de coexſitia duoꝛum
ſpirituũ. Mõ em̃ eſtſ ile ꝓ eo ꝙ illi vt ſuꝑꝛa dictũ eſt
repugnat oꝛdo vniuerſitatis. bui c aũt cõſonat oꝛdo
diuine equitatis. n ga aia peccatrix affligit᷑. Nec
1

repugnat oꝛdo vniuerſitatis.q; diuerſimode ad illud

habitaculum coparatur. L
Atrũ demões illabi poſſint animabꝰ.Et ꝙ ſic vidt᷑.

uce.iiij. ecce ̊ͤ hñs demoniũ. ibi.glo.intrauerat vya

bolꝰ vnde exierat xpᷣs.ſed xpᷣs no rierr de coꝛpe ᷣ
3 ſpũ. dyabolꝰ ſbintrat ſpm̃.¶ Itẽ ſi imꝑtibile ad
iũgat᷑ imptibili. m totũ applicabit᷑.et qð applicat
alicui m totũ.applicat᷑ ei ̃m ſuũ intimũ. illabi nõ

eſt aliud qᷓ; ᷣm intimũ ꝓfũdari.gᷓ cũ demõ ſit imꝑti

bilis. ⁊ obſidẽdo hoiem aie applicet᷑.videt ꝙ eidem
nccio illabat. WVieé ſicut eſt oꝛdo in coꝛpꝑibꝰ.ita eſt
oꝛo in ſpiritib. ſec in Soriln videmus ꝙ agens
influit virtutẽ paſſo vſq; ad
teraret totũ. S ni rõe ⁊ in ſpiritibꝰ.g demõ pᷣt in/
fluere virtutẽ ſi
nis nõ eſt ſpnalioꝛ q;; ſubſtãtia. g videt᷑ ꝙ demõ vſq;
ad intima aie illabi poſſit. ¶ Ztẽ ſicut hò effieit tem

plũ dei per gram.ita efficit᷑ templũ dyaboli ꝑ pcti.

ſed oino ibidẽ vbi pꝛius erat gꝛa incipit eſſe culpa.S
vbi pꝛius habitabat deꝰ pᷣt habitare dyabolꝰ ¶ Con
tra. Aug.de fi.ad pe.ineſt ſingulis ſpiritibꝰ natural

terminꝰ quo ad ſe iuuicẽ diſtinguũtur.⁊ vnus in al-

teꝛo nõ cſt. ſed aia bũana ſpũs eſt. nõ pᷣt eſſe in de/
mone.nec demõ in ea. nec illabi.S ⁊c. Itẽ ſi vnꝰ
ſpũs illabit.aut alter pᷣt illabi aut nõ. Si ſic.pari ra
poſſent illabi vni aĩe. quod plane fim ẽ. Si nõ pᷣt.
vnus ſpũs implet totã aiam.ſed hoc eſt fim.quia
imaginẽ dei nihil minus deo implere põt.ſicut dicit
Aug.⁊ beda. ¶ Itẽ ſi demõ illaberet᷑ aie.eſſet inti/
mus aie. per totũ dñarct᷑ ei.S poſ pererapa? ad
mala ꝗcñq; vellet. ⁊ ita aia li.ar. non hr̃et. O ſi gia
li. ar.nõ pot amittere. nec demõ ei illabi pt. ¶ Itẽ
ſi illaberet᷑ aie.nihil eſſet ita intimũ in aia in quo nõ

eſſet ⁊ ſuꝑ quo non poſſet demõ.ſed ſicut deus illa
bendo aiam rectificat et cõſeruat.ſic demõ q̃d pᷣt de

oꝛdinat ⁊ depꝛauat.g ſi demõ illaberet᷑ aie.demon
proſſet ſindeniſym vl volũtatẽ naturalẽ depꝛauare.⁊
48 ad malũ inclinare.quod eſt impoſſibile:ſR.dðʒ q
? illabi aliqͥd alicui imptat ꝙ illud intimuʒ ſit ei et ꝙ
intime opet᷑ in illo.nibil aũt tale eſt reſpectu anime

niſi ſolꝰdeus.iõ ſolus diuinus ſpũs aie pᷣt illabi. In

gia quoq; buana idẽ ẽ intimũ ⁊ ſupꝛemũ.⁊ boc ptʒ.
quia ᷣm ſuũ ſuᷣmũ maxime appꝛoximat deo.ſimi/-
lit᷑ ſuũ intimũ.vñ quãto magis redit ad interioꝛa.tã

to magis aſcẽdit ⁊ vnit᷑ eternis.⁊ qꝛ ſolus deꝰ ſupi -
oꝛ eſt mẽte hũana.vᷣm ſui ſupᷣmũ ſolꝰ deꝰ pᷣt mẽti eẽ

intimꝰ. ⁊ iõ illabi ſpni rõnali eſt diuie ſubſtãtie ꝓpᷣũ

Cõcedẽde ſũt igit᷑ rões oñdẽtes ꝙ aiãbꝰhũanis illa

440 bi nõ pᷣt malign⸗ ſpũs¶ Ad illud qð pꝛimo obij/
cj᷑ de glo. ꝙ intrauit dyabolꝰ ⁊c. dᷣm q; boc nõ dr
de ingꝛeſſu m ſubſtãciã ſʒ ᷣm effectũ ſiue cõfoꝛmi/
tatis maliciã.vnde nõ vult glo.plus dicẽ qᷓ q; vbi fi
o nit gra ibi incipit eſſe malicia. illuch.
S imptibile imꝑtibili applicat᷑ m totũ.ddᷣm ꝙ aut
intelligit᷑ de inctura ſituali. aut de iũctura virtuali.

Si de ſituali. ſic p̃t hr̃e veritatẽ.ſic aũt nec eſt intell⸗
gere applicatõem ſubſtãtiarũ ſpũaliũ.qꝛ non ſũt ſi /

ales, Si t intelligat᷑ ð applicatõe virtuali·ſic hm

us virtutis.
coꝛpoꝛibꝰ? ita e
litudo.nõ tñ oĩimode perfecta. nec qᷓtũ ad oꝛdinem.
nec qntũ ad itimitatẽ.Mõ q;tũ ad oꝛdieʒ.qꝛ oẽs ſb/

intimũ.aliter em nõ al

uã vſq; ad intima aie.ſed virtꝰ demo

e ⁊terciꝰ et quartꝰ.⁊ ſic ð alijs.⁊ ita oẽs ſpůs ma
i

d illud qð obijcit᷑

nõ hʒ veritatẽ. qm̃ in ſimplici ſubſtãcia reperit᷑ ma/

gnitudo virtutis. ⁊ m illã cõſiderari p̃t in aia ma⸗
ioꝛ et minoꝛ ro AAalnde bm acceſſũ ad oꝛiginẽ illi/
ti

d illud qð obijcit᷑ ꝙ ſicut eſt oꝛdo ĩ ?
n ſpiritibꝰ.dm ꝙ ⁊ ſi ſit aliqᷓ ſimi

ſtãtie rõnales imediate ſũt nate ferri iĩ deũ.nec qᷓtuʒ

ad hoc vna pᷣeſt alteri. boc aũt non cotingit in coꝛ⸗
poꝛibꝰ inueniri. Mõ eſt etia ſimile qtũ ad intimita/

tẽ.qꝛ quod eſt intus et extra in re coꝛpoꝛali eſt eiuſ/
dẽ nature nõ differẽs dignitate.ſed magis partium
potẽtie.in aia vero quod eſt intimũ hoc eſt maxime
ſupᷣmũ ⁊ deo ꝓximũ.iõ in rebꝰ coꝛꝑalibꝰ qdð pᷣt iſlu

„

ere exterius magis ⁊ magis agẽdo. pᷣt peruenire ad

interius et ad intimũ.nõ ſic in ſpũ vbi idem dicitur

intimũ eſſe quod eſt i eo ſupᷣmũ et digniſſimũ.iid 2

illud quod obijcit᷑ ꝙ ibidẽ eſt culpa vbi fuit gra.d

ꝙ verũ eſt. ſed ex hoc nõ videt᷑ ꝙ ibidẽ ſit dyabolus
vbi deꝰ.qꝛ aliter gůa eſt a deo.aliter culpa eſt a dya⸗

bolo. Gfa cm̃ eſt a Zo vt pñte.⁊ iſluẽte.⁊ intime oꝑ

ante.⁊ medullas affectõis penetrãte.ſᷣm qdð innuit
Apls ad heb.iiij. Niuus eſt ſᷣmo dei ⁊ efficax ⁊c.ſed

culpa dicit᷑ eẽ a dyabolo.ſolũ ſicut a ſuggerẽte ⁊im/

pellẽte quodãmõ quaſi exterius inſtigate.⁊ ideo nõ
opoꝛtet dyabolũ habitare in intimo coꝛdis peccato
ris quãtũcũq; medullitꝰ adhereat pem. Altenins .
petm̃ nõ ponit aliquid ſed potius pꝛiuat.iõ ſᷣm ipᷣʒʒ
nõ dicit᷑ aliquid illabi aie.ſed atie ab co aliquid
coꝛrũpi.⁊ ſic pʒ ꝙ non eſt ſimile ð culpa et gratia q;
uis ſint circa iceiullmm.
QAueſtio. ij.

¶ Aeruz demõ . ſenſus illudere. Et ꝙ ſic videt.

Super illð.Exo.vij.Fecerũt magi per icãtatiõcs ꝰ
archana quedã ſimiliter. dicit Glo. Rabani. Oya/
bolicis figmẽtis ſpectãtiũ oculos illudebat. vt res i
ſua ſpecie remanẽtes alie viderẽtur. ¶Itẽ in itine⸗
rario clemẽtis dicit nicheta ad petrũ narrãs pᷣſtigia
ſymonis.vidimꝰcanes cqtare et imagines abulare.
Coõſtat ꝙ h̊ nõ fiebat niſi virtute demonũ.ſi igit᷑ de
mones hec ⁊ hijs filia plura faciunt qᷓ nullo mõ niſi
miraculoſe fieri pñt. oculoſ ſpectãtiũ illudũt.max
ime cũ illa facẽ vidẽtur ad q̃ ꝑ auxiliũ nature iuua/
ri nõ pñt.¶ Itez i vitaſpatꝝ legit᷑ ꝙ q̃dã adduxef̃t
qᷓ'daʒ puella ad ſctim̃ preʒ ꝗᷓ vigebat᷑ eis eq̃.ſᷣ ſctũs
pr̃ dephẽdit ꝙ cẽt puella.& ſi h fiebat arte dyaboli
ca. apparz ; ⁊c¶ Dtẽ plꝰ ẽ decipe itellectũ q;; ſeſũ.ſʒ

demones multos decipiũt ⁊ ſeducũt qtũ ad ĩtelle
ctũ. g mito foꝛtiꝰ ſeducẽ vł illudẽ pñt q;tũ ad ſẽſũ.
Cõtra.Sẽſ ꝑticlar ñ errat vt dic Fe ciraa ppᷣ⸗
uʒ obiectũ. ñ pꝑcipit niſi q̊d veꝝ ẽ. ſᷣ deluſio ſeſuũ ñ
p̃t eẽ ſiue errore ⁊ deceptòe. ⁊c. ¶ Itẽ cũ dyaꝰ facit
galiquẽ vidẽ aſinũ vł aliqͥd alið aial vbi ñ ẽ ̃m veri/
tate, necẽ ẽ qꝙ faciat ſilitudinẽ illius aialis in ocło.ſʒ
illa ſilitudo ñi pᷣt generari niſi ab illo aiali.cũ ñ poſ/
ſit educi ð nibilo. vł optz ꝙ; afferat aſinũ.vł nune
faciat eũ videri.ſʒ ſi aſinũ afferret ñ eẽt ludificatõ.ſi
ñn affert ñ imutat. nũqꝙᷓ; pᷣt deluqẽdo imutare vłim
mutãdo illudẽ. ¶ Itẽ cũ hoiem fac videre capꝛã.aut
ſinitudo hominis peruenit vſq; ad oculuʒ. aut non.
Si ſic. ergo cum iudicet ᷣm ſimilitudinè receptã iu-
dicabit illaz eſſe hominẽ. ergo non deciperet᷑. Sinõ
puenit. ꝗro impedit. ⁊ videt᷑ ꝙ nihil poſſit. Exñ
te ei medio illũiato.necẽ ẽ obiectũ mitiplicari ꝑ me

WNnu
Gtuwoet. n
aattegussn
Milgrone
edersboeſug⸗
nſehect
ſolotbitmi
oſigohiccih

föfoihoſeand

hreagſn
ronpotſpes
ſtononcjeten⸗
ſneindun
Cotnttapietsn
eigifneſu
feſaenuidkit
ſchanwon
1fonſonnuiren
etmumnantmnt
ſeſ udns
Urtaſfanniang
uſoluzle⸗
ſenſondunarr
nbſenſnsſu⸗
chearſcſetre
ſelopöthoemn

mmnck
ſſeriqigade

gerepoſſcpoſe
tiſatafmnci
ſoninutura ſpen
iletinmnin
ſaluſungfarn
ſn oci ſe
liſſconnoi
ürtiboenc,

ücherrohn⸗
inhpltts
nulenenat
hſtuenznor⸗
bllenucun
ſepetatk ii
ffückracrin
ſcholmgten
WNN

A
üuei⸗

1 .
tr!

tige
un

Ne

ki
nidaämen
ahnngtnn,
Ktücgiun,
crl fa,
migszmu
WE
lliifi
hühnmn
–
Ladſni.
a
tääſtpe
ninir einien
Ncnikindgim
npnurchgri
ſartſigninns
nsiſtgiertnn
intinochtiegtun

eis annöͤfß
MG
zaloteu

i.
luan b t⸗
umgpuͤnt
e ſer ,
alehtiung

egſuct

lo modo poſſit eſſe ibi ludificatio ſenſus. Itẽ cum
facit videri quod nõ eſt.aut hoc facit imutado virtu
tem. aut imutãdo oculũ.aut obiectũ. Si immutãdo
obiectũ.& eſt verũ miraculũ.nõ & pꝛeſtigiũ.Si imu/⸗
tãdo oꝛganũ vel virtutẽ.cum hec ſint dignioꝛa.tunc
erit maius miraculũ.g falſa miracła erũt maioꝛa w
ris.q ſi boc eſt falſum.redit idẽ quod pꝛius. ¶ E.
ad pᷣdictoꝝ intelligentiam attendenduʒ eſt ꝙ abſq;
dubio demones pñt ſenſus deludere.ſicut multiplex
expientia docet.modũ aũt aſſignare eſt valde diffici
le.⁊ ad hoc plures doctoꝛes conati ſunt diuerſimode.
Quidã nàq; voluerũt modũ huius deluſionis aſſij
re dicẽtes hoc ſupꝛa naturã eſſe. Tripliciter aũt hoc
fieri poſſe. Poteſt em̃ hoc facere demon a ſuꝑioꝛi in/
fluendo.ab intrinſeco fantaſma mouẽdo. ab extrin/
ſeco ſpẽs obijciendo.A ſuꝑioꝛi influendo dicunt hoc
mõ fieri poſſe.qꝛ demon ꝑ naturam ſupioꝛ eſt ſenſu
coꝛpoꝛeo.⁊ qꝛ ſuꝑioꝛa nata ſunt influere in inferioꝛa.
demon põt ſpẽs quas habet in ſe ſenſui impᷣmere tã
interioꝛi qᷓ; exterioꝛi.q̃ tũñ minus ſunt ſpũales in ſuſci
piente ꝙᷓ in dante.qꝛ quod recipit᷑ in aliquo eſt ꝑ mo
dum recipientis nõ ꝑ modũ recepti. Similiter ab in
terioꝛi fantaſmata mouendeo dicunt ſic poſſe accide
re.ſicut accidit in ſomnis ex motu fantaſmatũ. et de
fluxu ab oꝛgano excitari virtutẽ ſenſitiuam interius
⁊ fieri ſomniũ.in quo videt᷑ hoĩ ꝙ videat vel audiat
veritatem. cum fantaſma rei puenit ad organnm vi
ſus vel auditus.Sic ⁊ in ꝓpoſito demon pot fantaſ

mata exiſtẽtia in oꝛgano interioꝛi.facere diffluere ad

oꝛgana ſenſuuʒ.⁊ ſic vr̃ hbomini ꝙ videat vel ſentiat

*

ipᷣam rem dum ex rei fantaſmate foꝛmat᷑ oꝛganum.
⁊ intentio ſenſus ſuꝑ illud ↄuertit᷑.iudicat᷑ de ſimili/

tudine ac ſi eſſet veritas.Ab interioꝛi vo ſpecies ob/
ijciendo põt hoc modo ſenſum ludiſicare. AHnaque/
qʒ em̃ res nata eſt ſpẽm ſuam ſuſceptibili dare.Et ſi
effet aliquid qdð non tm̃ ſpeciem ſuſciperet ſed etiam

tenere poſſet.poſſet circũferri ⁊ alicui ꝓ veritate of/

ferri. ſicut oſtendit᷑ luna in puteo. Quia ꝙ nõ latet de
monẽ natura ſpecularis.nõ ſolum ſuſceptiua ſpecie
rũ ſed etiã retentiua. mediante illa põt quãcũq; vult

⁊ cuiuſcunq; rei vult ſpeciẽ ꝓ veritate ſenſibꝰ noſtr

offerꝛe. quã cñ ꝓ veritate accipiunt ludiſicant᷑.Hũc
igit᷑ triplicem modũ dicunt demoni eſſe poſſibilẽ. et

modo vti boc modo.modo illo.⁊ modo tercio. Sed
quilibet hoꝝ modoꝝ interiꝰcõſideranti habet aliq̃d
impꝛobabilitatis. Mõ em̃ videt᷑ poſſbile ꝙ ſuba ſpi

ritualis que bʒ in ſe ſpecies oino imateriales poſſit
ſenſibus impᷣmere. cum oino ſit virtus impꝛopoꝛtio
nabilis.nec etiam videt᷑ ꝙ ſpecies ab oꝛgano interio
ri regrediant᷑.cũ iſte ſit oꝛdo retrogradus. Pꝛeterea.
mirũ eſt valde ſi demõ inuenit ita magnũ ſpeculum

in quo in magnitudine ſua ⁊ latitudine poſſit oſten/

gere vnum caſtrum ſicut pluribus aliquando ẽ oſtẽ-

ſum. Mirũ eſt etiã ſi videt qͥs ita rẽ ꝙ; nõ põt videre

ſpeculũ. Mirabilis eſt etiã natura talis rei coꝛpalis
que põt ſpẽm ſuſcipe ⁊ tenere.cũ videamus ſpeciem
ab obiecto ſenſibiliter ſeꝑari non poſſe. Ideo alius
modus dicendi eſt qͥ magis eſt cõſonꝰnature ⁊ intel-
ligentie. ꝙ demõ põt ludificareſ. enſus.ſiue oñdendo
pꝛeſens eẽ q; nõ eſt.ſiue aliter oſtẽdendo eſt. ſiue
abſcondẽdo quod preſens eſt. Pꝛimũ q̃dẽ

bſcondec dẽ facit ſpe/
cies offerẽdo. ſecundũ facit ſenſum vel obiectum di⸗
uariando.terciũ vo facit impedimẽtũ pꝛeſtãqo. Pꝛi

–

muũ põt intelligi ſic. q fantaſmata exiftetia interius

offerũt᷑ foꝛti oblatione ipſi virtuti interioꝛi. vel virt⸗

interioꝛ foꝛtiter illis intendit. ſilitucdo rei vr eſſe veri
tas. Hoc manifeſtũ eſt ꝑ naturam. nam frenetico. p-
pter aſcenſum fumoſitatũ ad cerebꝛũ.er modica oc/

caſione exterioꝛi videt ei ꝙ videat multa qᷓ̃ nõ ſunt
ſibi pꝛeſentia. vel ꝙ audiat. Similiter p foꝛtẽ ↄuerſi⸗

onem intentõnis fantaſma videt᷑ veritas.ſicut aug.

exemplificat in li. de trini.ꝙ quidã tanta ↄuerſioe re/

cogitabat cuiuſdã mulieris imaginẽ ꝙ ei carnalit᷑ cõ

miſceri videbat᷑ etiã vigilando. ꝑ bunc modum de/

mon poteſt ſiue intentõnem ad imaginẽ ↄuertere.ſi⸗
ue fumos aliquos immittẽdo.ſpũʒ aialẽ imm utare.
⁊ fantaſmata diuerſimode variare ⁊ intẽtõi offerre.
⁊ ſic diuerſa homini facere apparere.⁊ hoc modo vti
tur frequentiſſime.Et huius ſignũ cſt.qꝛ nunqᷓ; facit
hoiezʒ aliquid ſentire cuius imaginẽ nõ habeat in in/
terioꝛi oꝛgano virtutis imaginarie. Nunqᷓ em̃ cecoſ
naturaliter facit ſomniare de coloꝛibꝰ.nec ſurdos de
ſonis.nec eis talia repñtat in vigilia vel in ſomnis.
Eron modũñ poſſumꝰ itelligere ſic.ꝙ res alio mõ
vel ſba alia diſpoſitione appeat ſenſui qᷓ; ſit naturali
ter. põt ↄtingere ꝓpter variationẽ aliquã ex parte oꝛ
gani.ſicut quado humoꝛ ſanguineus vel vapoꝛ igne
us deſcendit ad oculos.vr̃ homini ꝙ ea q̃ exteriꝰ ſũt
ſint rubea. vel ꝓpter variationẽ aliquã ex ꝑte obiecti
ſicut ↄtingit aliqñ ꝙ ex poſitione candele ⁊ diſt poſiti
one palearũ vident᷑ palee ſerpentes eẽ oꝑatione na
turali.Simile eſt in aliquibꝰvirtutibus quarundam
rerũ mineraliũ.Et qꝛ iſte modus nõ latet demões.et
ſunt miniſtri veloces potẽtes q̃ neceſſaria ſunt ad H
ſtatim offerꝛe.iõ ſenſus noſtros frequenter deludũt.
oſtendentes rem aliter qꝙᷓ ſit.dum eam faciũt alit᷑ qᷓ
ſe habeat apparere.qð quidẽ fit ꝑ variationẽ modi/
cam inducendo circa oꝛganũ vel obiectum.que qui⸗
dem variatio nõ mutat ſoꝛmã ſed ſolũ ex quadã ac-
cidentali adherentia.et eſt vi/ Raio n vt paſſibilis
qualitas. ¶ Cercium modũ ſic poſſumꝰ intelligere. S ʒ
Res ſiquidem q̃ pꝛeſto eſt ſenſum noſtrũ ſine viſibi⸗
li obſtaculo põt dupliciter latẽ.aut impedit virt? ſen
ſus ne ꝑueniat ad ſenſibile. aut qꝛ impedit ſpecies ſẽ
ſibilis ne ꝑueniat ad ſenſuzʒ. ⁊ vtroq; mõ impedit᷑ ſẽ
ſus ne ꝑcipiat qdð ſibi eſt pꝛeſto.vtrunq; aũt hoꝛũ ſa⸗
tis credendũ eſt eſſe poſſibile virtuti demonis.ct iðo
dicit᷑ poſſe facere ꝑ hanc viam vt boiem reddat inui
ſibilem. qu tñ certum nõ eſt. ſi tñ eſt. bac via poſſe fie
ri nõ eſt multũ incredibile. His viſis pʒ rũſio ad q;ã
nẽ ꝓpoſitam.qm terminãda eſt in ꝑptẽ affirmatiuaʒ.
ptʒ etiã in ꝑte reſpõſio ad obiecta. Ad illud enim 54
qð obꝛ ꝙ ſenſus nõ erat circa ꝓpꝛiũ obiectum. dð. ꝓ
boc intelligit̃᷑ quãtũ eſt de ſui natura. ſalua.ſ. media
diſpoſitiõe oꝛgani.medij.⁊ obiecti. Intelligit᷑ etiã de
ſenſu ꝑticulari ꝑ ſe. In hac añt deceptõe ſenſus cos
ſiue fantaſia qᷓ dicit᷑ collatiua admiſcet̃ ſſul parti ⸗/
culari ⁊ iudicat eẽ alterius qð eſt ſuuʒ. ¶ Ad ill qd S5
obijcit᷑ ꝙ nulla res põt videri niſi ꝑ ſuã ſpẽm.dð.
ſpẽʒ nec de nouo dat.nec de nouo offert. vᷣ illã ꝗᷓ erat
in fantaſia.tã viuaciter virtuti illi interioꝛi obijcitvt
credat ſe rẽ exterioꝛẽ ſenſibilr intueri.i Ad illud qd 56
obꝛ ꝙ facit hoĩem videri capꝛã.vtrũ illa ſpẽs homis
deferat᷑ ad viſuʒ.dᷣ.ꝙ foꝛtaſſis ĩpedit ne ꝑueniat ad
viſum vel viſus ad ca.vel ſaltem impedit ne ꝑueui
at ad iudiciũ.dũ loco illius offert ſpeciẽ capꝛe quam
habet in fantaſia. ⁊ ſic dũ aſpicit ad coenue Puzani
i

57 tſtimnat ſe viderẽ eapꝛamn. Ites alud q querit vbi

59

60

—

facit imutationẽ. vel circa oꝛganũ.vel obiectũ.vł vir⸗
tutẽ: dᷣm ꝙ põt facere ⁊ facit circa oĩa h ꝓ loco ⁊ tẽ

poꝛe ſicut ſibi videt᷑ expedire.nec tñ vr̃ ꝙ ſit verũ mi
raculũ.qꝛ nõ eſt ibi vera foꝛmaꝝ trãſmutatio aut in/

duuctio.ſed ſolũ quedã trãſitio ⁊ quaſi momentanea
imutatio.que cñ oñdat eirca rẽ verã eẽ traſmutatio/
nem.nõ ẽ veꝝ miraculũ.ſᷣ vanũ ⁊ falſum pᷣſtigiũ.

Queſtio.iiij.

¶ Ncrã demon poſſit cogitatioes imittere: Et ſic vñ

pmo aucte ve.te.in võ. Immittit angelꝰdñi in circui
tu ti. eũ.ſi bonꝰangelus põt imittere.cũ bonꝰ ⁊ malꝰ
ſint eiuſdẽ nature.pʒ ⁊c. ¶ Ite aucte Job.xiiij. cum
dyaꝰ miſiſſet in coꝛ vt traderet eũ iudas.ſᷣ mittere in
cor nõ eſt aliud qᷓ; immittere.g̊ ⁊cc. ¶ Itẽ Gregĩ mo
ral. Maligni ſpas in coꝛdibꝰ malignoꝝ cogitatiões
immittere nõ deſiſtũt. ¶ Itẽ ſuggeſtio ẽ aculeꝰ dya/
boli. ̊ ſuggeſtio nibil aliud eſt q; pꝛaue cogitatiõis ĩ/
miſſio.ſi &̊ dyabolus põt mala ſuggerere.g ⁊ põt ma
las cogitatiõcs immittere. Contra. Mat. vij. ſuꝑ
illud. Mihil qð in os intrat coinqͥnat animã.diẽ glo
ſa Berñ.ꝙ dyabolꝰnõ eſt malaꝝ cogitatõnũ imiſſoꝛ
¶ Gtẽ ſi põt cogitationẽ imittere.cũ in cogitatione
foꝛmet᷑ acies intelligẽtie.gᷓ põt mentẽ nr̃am foꝛmare
qð falſum eſt.cũ hoc dicat aug.eẽ ꝓpꝛiũ veritatis pꝛi
me.¶ Itẽ nihil nobis intimius eſt qᷓ; nr̃a cogitatio.
ſi dyaꝰ põt cogitatiões ĩmittere.ꝭ põt qñ vult ad i/
terioꝛa nr̃a ſpnñalia introire.ſᷣ hoc nihil aliud eſt qᷓ il/
labi. menti noſtre illabi põt.qð s impꝛobatũ eſt.
¶ Itẽ ſi põt cogitatiões imittere. pᷣt qũ vult malũ
faccre cogitare.ſᷣ ie ↄtinue nobis optat malũ.̊ nũ/
ᷓ; pmitteret nos a cogitationibꝰ malis deſiſtere.qð
manifeſte falſum eſt. Eſt igit᷑ qõ quãtũ poſſe habeat

dyaꝰ reſpectu cogitationũ generadaꝝ in nob.vtꝝ.ſ.

poſſit efficẽ vel tiñ offerre.⁊ ſi offerꝛe.vtꝝ necrio poſ
ſit nos ↄpellere ad h̊ ꝙ nos recipiamꝰ oblatũ:Et q;
ſic vf.qꝛ ſi aliquid pñtat᷑ aſpectui oculoꝝ noſtroꝛum
necriũ eſt nos videre.⁊ ſic de alijs ſenſibus.g ſimilit
vr de cogitationibꝰ.Mꝛ ſi verũ eſt.vr ꝙ a malis cogi
tationibꝰnõ poſſumꝰeuadere.⁊ ꝙ; mala cogitare nõ

ſit repᷣhenſibile.cũ tñ dñs repᷣhendat math.ix.Quid
. Ry. dm qꝙ imiſ

cogitatis mala in coꝛdibꝰvr̃is:⁊c
ſio dicit actum cuiꝰeffectus terminat᷑ in eo qd intus
eſt. Hunc aũt actũ duplicit᷑ põt dicere reſpectu illiuſ
effectus. Aut ſicut cãe grinpali agẽtis ⁊ efficient᷑.
aut ſicut excitantis vel impellẽtis. Pꝛimo mõ ꝓpꝛie
accipit᷑.⁊ ſic ↄpetit ſoli deo reſpectu aie.ipᷣe em̃ ſolus
eſt qͥ ꝑ modum pᷣncipalis agentis põt in eiꝰ intimis
cogitationes ⁊ affectiones gignere ⁊ foꝛmare.Alio
mo accipit᷑ large vł minꝰ ꝓpꝛie.qm̃ immiſfio de rõne
ſui nois qᷓndã virtutẽ ⁊ auctẽ ſufficiẽtẽ reſpectu effe/
etus impoꝛtat.⁊ iõ qñ ſolũmõ dicit excitationẽ vl im
pulſionẽ.large accipit᷑ ⁊ minꝰ ꝓpꝛie.⁊ ſic ↄpetit demo
ni reſpectu aie.qm̃ eiꝰ officiũ ẽ ſiue ꝑuerſuʒ ſtudiũ ei/
dẽ malas cogitatiões ſuggerẽ. Et ſic pʒ rñꝰ ad rões

ad vtrãq; ꝑtẽ.Mã rõnes ⁊ auẽtes ad pᷣmã ꝑtẽ indu/

cte edhe e migione einminoc coibar victa cs
vo ad oppoſitũ ꝓcedũt de imiſſiõe ꝓpꝛie dicta. Ad

illud vo qd q̃r vltimo. quãtũ poſſe babeãt demones
reſpectu malaꝝ cogitationũ noſtraꝝ. dᷣm ꝙ fantaſ
illud añt qd q̃r vtruʒ necrio

mata pñt offerꝛc. Adi
poſſint cõpellere.diuerſimode a diuerſis rñdet᷑.Qui
dã em̃ dicũt ꝙ necrio poſſint cõpellẽ ad cogitatiões
maloꝝ nõ tñ malas.Cogitatio em̃ q̃ ẽ de malo nõ eſt

mala. niſi eqᷓ comitet᷑ affectio mals q ẽ in ptate nr̃a.

Alijs v0o vf t pbabili ñ pñt fac qͥ facto nexrio co

gitemꝰ malũ niſi in caſu.vicʒ cũ cogitatio aie nõ ẽ eir

a vtilia occupata. Ci em euagat᷑ eſt ocloſa tõ pot

ei dyaꝰ offerre imaginẽ turpẽ ⁊ vanã.⁊ iõ volẽti ma⸗

las cogitatiões ⁊ imaginationes effugere. ſollicite et

diligẽt cauẽdũ eſt ne ↄtingat aliqñ aim a bonis ⁊ ab
vtilibꝰ cogitatõibꝰreuocari.̊ tñ difficile eſt niſi ei
ſolitꝰ ẽ i bonis aim cxercẽ.cui multo faciliꝰ ⁊ delecta
bilius eſt in bonis verſari cogitationibus.qᷓ ſit viris

carnalibus in e ⁊ turpibꝰ imaginibus.

Aueſtio. v.

¶ Atrũ demones poſſint malas affectões impᷣmẽ: Et

ſic v Oſce.vij. Oẽs adulterãtes ſicut clibanꝰſuc
cenſus a coquẽte.⁊ glo.exponit ꝙ clibanꝰeſt foꝛnics
toꝛ. ⁊ coquens dyabolꝰ.g . tẽ Berñ. ſup actu.

vj. dicit ꝙ dya?ꝰ fraudulẽta ⁊ ca

ida deceptiõe aiaʒd in

affectũ malicie trabit. h̊ nihil aliud eſt qᷓ; pꝛauã affe
ctionẽ incẽdere. ⁊c. ¶ Itẽ dyabolꝰ pᷣt carnẽ nfam

cõmouere.ſicut dicit᷑ Job.vj.ſuꝑ illud.terra tradita

eſt in manu impij.exponit Oꝛeg.i.caro in manu dyy
boli. ſi ð carne cõmota excitat᷑ ſtimulꝰↄcupie qͥ eſt in

nobis tãqᷓ; igniculꝰpꝛaue affectõis.vr̃ ꝙ dya
ſit in nobis incendere affectionẽ ↄcupie. V Itẽ ignẽ

incendere nõ eſt aliud qᷓ; igni pabulũ miſtrare.ſ̊ ma/

bolꝰ? poſ

le imagines ⁊ exterioꝛes opoꝛtunitates ⁊ occõnes ſt

fomẽta ↄcupie. vẽ ꝙ dyaꝰhunc ignẽ ↄcupie poſſit

in nobis accendere. ¶ Itẽ calidũ põt calefacere.in

flamatũ põt inflamare.ſᷣ dyaꝰ totꝰ eſt inſlamatꝰ im /
mo ⁊ in eo ſunt flame ⁊ incẽdia vicioꝝ.ſicut dr̃ Jac.

iij. et Beda dicit. ⁊ ingr dicit in lr̃a.

õt dyaꝰ nos

ad malũ inflamare. ⁊ incendere.¶ ¶ Ad oppoſitum
Imago maxime pficit᷑ in affectione ⁊ voluntate. ſi
dyaꝰ nõ hʒ poſſe ſuꝑ animã inqᷓ;tũ eſt dei imago.g̊ nõ

vr ꝙ poſſit affectionẽ nrãm incẽdere.

Utẽ libertaf

arbitrij ↄſiſtit maxime in affectu ſiue in voluntate.ſS

li.ar.eſt illud ſuꝑ q minime põt dyaꝰ. vr qꝙ mini/

me poſſit in nr̃m affectũ. ſi nõ põt intellectui cogni
tionẽ immittere.g multominꝰ affectionẽ incendere.
ẽ cogitatꝰpꝛeambulꝰ ẽ ad affectionẽ.ſed qð nõ
põt in diſpõnẽ.nõ põt in cõplemẽtũ.̊ ſi dyaꝰnõ pot

—

immittere cogitatũ.nõ põt incẽdere affectũ.

tez
ſi põt malas cogitationes accẽdere.cũ hmõi affectio

