facultas wlũtatis ⁊ rõnis recte eẽ dẽ.hinc eſt ꝙ li.ax.
ꝛincipaliter dicit habitũ.⁊ cõplectitur rõnem ⁊ vo/
untatẽ.nõ tanqᷓ; vna potentia ex bis conſtituta.ſed
tanq; vnus habitus.qui quidem dr̃ facultas ⁊ dñiũ
qui ↄſurgit ex ↄiũctiõe vtriuſqʒ.⁊ potens ẽ ſuꝑ actũ
vtriuſq; potentic ꝑ ſe ⁊ in ſe ↄſiderate. Concedende
ſunt igit᷑ rõnes oſtendentes ꝙ li. arbi.nominat habi
tũ.verũ em̃ ↄcludũt.qꝛ habitui pᷣncipaliter imponit᷑.
vñ eſſentialiter loquẽdo.hec eſt vera.li.ar.ẽ habitus
anime.ſiue facultas voluntatis ⁊ rationis. Ad ea
mo que in contrariũ obiciũtur defacili rũdetur. Con
cedo em̃ ꝙ li.ar.aliquãdo ſupponit potentiã ⁊ acci/
pitur pꝛo potẽtia.ſed hoc non eſt de ſua pꝛincipali ſi/
gnificatione.ſed ſicut nomẽ potentie trahitur ad no
men babitus.ſic nomen habitus frequenter ad no/
men potentic. ſepalen⸗ ad vtrãq; ꝑtem obiecta.
Enum li.atbi.aliquid addat ſupꝛa rationẽ ⁊ vo/
lũtatem.Et ꝙ ſic videtur.Omnis habitus adcdit ali
quid ſupꝛa potentiam.ſed li.ar.eſt habitus ſicut pꝛo
batum ẽ. aliquid addit ſupꝛa pot
bitus rationis ⁊ volũtatis.gᷓ ⁊c. e ſicut ſe ba⸗
bet potentia ad ſubſtantiam.ſic ſe habet facultas ad
potentiam.ſicut em̃ ſubſtantia per potentiam dꝛ po/
tens.ſic potentia per facultatem dẽ facũis.ſed potẽ/
tia addit ſupꝛa ſubſtantiazʒ.ergo ⁊ facultas ſupꝛa po⸗
tentiam cuius eſt facultas.ſed li.arbi.eſt facultas vo
luntatis ⁊ rationis.ergo ⁊c̃. em omne qd cõtra
hit aliquid addit ſupꝛa illud.ſed li.ar.nõ complectit
omnẽ actũ volũtatis nec omnẽ actũ rõnis.⁊ ſi hoc.g
aliq̃̊ mõ ↄtrahit.ſi igi᷑ om̃e ↄtrahens aliqͥ mõ addit.
vẽ ꝙ li.ar.ſuper rõnem ⁊ volũtatem aliquid addat.
em intellecto ꝙ aliquis habet rõem pᷣter volũ
tatẽ.nõ hʒ li.ar.ſi &̊ nõ ſaluat᷑ in rõne per ſe nec in vo
luntate.vẽ ꝙ aliquid addat ſupꝛa vtrãq;.¶ Sed cõ/

tra.omnis habitus qui addit aliqͥd ſupꝛa potentiaʒ

determiat potentiã ad aliquẽ actũ.ſ li.ar. potiꝰ am/
pliat ſbiectũ ſiue potentiã in q̃ ẽ reſpectu actuũ ꝙᷓ; ad

tiam. ſed eſt ha

—
4

dat. ⁊c. ¶ Item li. ar. qntum ẽ de ſe reſpicit actum

moꝛis.ſed nullus habitus moꝛalis qͥ addit aliqͥd ſu/
pꝛa potentiã eſt indifferens ad bonũ ⁊ ad malum.li.

arbi. eſt. ad bonũ ⁊ ad malũ indifferens.ᷓ ſupꝛa ratõ⸗
nem ⁊ voluntatem nihil addit. ſ

dit aliquid ſupꝛa ipam.ſed impoſſibile eſt eſſe vel iu/

telligere aliquez habere volũtatem ⁊ rationem qͥ nõ

intelligatur habere li. ar. li. arbi. ſuper rõem ⁊ volũ
tatem nihil addit nouũ. Item eq̃ eſſentiale eſt ani
me habere li. ar. ſicut eſſe ad imaginem dei.ſed cũ di/
co animꝗ eſſe ad imaginẽ dei.nõ dico aliquid additũ
ſubſtantie ⁊ potentijs.g pari rõne nibil ſupaddo rõ
ni ⁊ volũtati cũ dico animã hr̃e li.ar. ¶ Item ſi lib.
ar. adderet aliquid ſupꝛa rõem ⁊ volũtatẽ. aut & illᷣ
hbret oꝛtũ ab eis aut nõ. Si nõ.&g eẽt habitus infuſus
vel acquiſitus quod abſurdũ eſt dicere. Si ſic. cuzʒ
illud quod addit ſupꝛa alteꝝ ⁊ oꝛtum babet ab eo de
pendẽtiã bʒ ab illo.⁊ qdð dependet ⁊ oꝛtũ bʒ ab alte/
ro.potius habet ab illo regi qᷓ; ipᷣm regere.potius hʒ
ſubijci qᷓ; dñari.iõ li.ar.in hoie nõ imparet.

tatem.cñ vnũ accidẽs non poteſt eſſe in ouobꝰ ſubie
ctis.vẽ ꝙ ille habitus haberet plurificari ꝓpter mul-/
tiplicationem ſubiecti pꝛimi.⁊ q plura arbitria cẽnt
in vno boie.qð om̃ino deuiat a recta ratõe.i¶Rad

tus reddat potentia facilem. ⁊ tribus modis habeat
potentia eſſe facilis.tribus modis habet babitus ad
potentiam comꝑari.Quedam nanq;ʒ potentia reſpe

ctu alicuiꝰ ẽ facilis ꝑ ſeip̃am.vt patet cũ dicit᷑. mens
eſt nata ad meminẽdũ ſuiipᷣius vel intelligenduʒ ſe.

⁊ tunc talis habitus nõ differt a potentia pᷣm rem ᷣ

hᷣm rationem ⁊ modũ dicendi.⁊ tunc non addit ali/

quid ſm eſſentiam ſᷣ ſolũ ſᷣm rõem.Quedã·ẽ poten/
tia que reſpectu alicuius actus eſt habilis per aliqͥd

ſui.ſicut potentia intellectiua ad cognitionem figu/

rarũ geometricarũ non eſt habilis per ſeipᷣam.ſ.ſciẽ/
tiam geometricã.ſᷣ poteutia per aliqd accidẽs qd hʒ
eſſe in ea.⁊ tunc babitus talis addit ſupꝛa potentiazʒ
non ſolum ſᷣm rationem ſed etiam ſᷣm eſſentiã ⁊ rẽ.
Aliqua vᷣo potentia facilis eſt ad aliquẽ actũ per ſe/

ipᷣam.nõ tñ ſola ſ̃ cũ alia.⁊ ſic potentia rõnalis ſine
aliquo habitu ſuperaddito ex ſola coniunctione ſui

cum appetitu nata eſt in actũ cõſentiendi ⁊ eligendi

exire.⁊ hoc modo habitus vł facultas non addit ali

quid diuerſum ſᷣm eſſentiaʒ.nec addit ſolum ᷣm ra
tionem intelligendi.ſᷣ medio modo addit ſm eſſe.qꝛ
non addit aliquid abſolutũ ſ̊ reſpectiuũ.ſicut ptʒ cũ

dico rõnem per ſe.⁊ rõem aſſociatazʒ ſiue adiunctam
volũtati.nõ addo aliqͥd nouũ ſupꝛa rõnem ſᷣm ſe.Sõ

ſolũ coniũctionem ſui ad alteꝝ qᷓtũ ad aliquẽ ↄſeq̃n

tẽ actũ. Vñ ſicut qũ plures ↄcurrũt ad trabendã na/

nem 2 n nibil addit. Item poſſibile eſt
intelligere potentiã circũſcripto omni habitu qui ad

ubiſcie l. ant 1 ez ſi
li.ar. diceret habitũ qui adderet ſupꝛalrõnem ⁊ volũ

25
pꝛedictoꝛum intelligentiam eſt notanduʒ ꝙ cũ babi

uem. vel ferendũ lapidẽ.potentia vnius reddit potẽ

tiam alterius facilem. ita ꝙ nulla noua virtus vłba
bilitas aduenit potentie alicuius trahentis in ſe.ſic ?
in pꝛopoſito intelligendum eſt ſe habere.⁊ binceſt
li. arbi.⁊ ſi accidens videatur inq;tum ſonat rõonem

babitus ̃m rem. tñ nõ ẽ accidẽs potẽtie ſuꝑadditũ.

Et iteꝝ licet habitus.qꝛ tñ nõ dicit habitũ vnius po

tentie abſolute ſ᷑ cum relatõne vnius ad alterum.in

duabus aũt potẽtijs ſeu reſpectu duarum potẽtiaꝝ
põt eẽ vnꝰ.non em̃ ẽ habitus ſupadditus per gratie
infuſionẽ vl ꝑ innatã diſpõem.ᷣ potius dicitur eſſe

iini,
Nerlentt⸗
punittti
tinot,tniu
ſnckreritcl
efipttuckh
toletüetnrgon
mnNnn
inporfcſepen
honcnstunetig
cucd unſi

lutqodod
Anrwi
ſtogon alcuius⸗
tonisnvolütetn
Häöliarb..pontar
Ciufibetactns g
cragore ih
ipvocſeer ue⸗
arine
atonnausar
Nonleutam wiin
ſcſeaonas
Criiglguo tücun
ſinibarmumn tie
Mtumncanglatten
Cnondictpehbiuma⸗
lodung tateid
Nnscgaickcicggrſu
ngs wwantider
ni wwennbehiin
Aeſnbinsmine

Giaſen
nnonont wiituen
tminigniugtin
lonltpentunen
nnronen udicfe
lnſuiafaſiſbtn
lgiiduofntfn⸗
Etümmlenmirg
hrümnmnüfoſene
eſenche
inſcnahichi
linitzſthnsl⸗
gtuchnprvan
7
afen
urnialen
acntit ave

ſpftied
rng
etcſeun

4

nucnmnqß
denn
Gntige ctani

ndiſedcid

Pigniagdii
blſrnccon
ien ſlb.
re gi
dartnir
Aſc. ;
icten
aun
ecgenieh⸗
mun
Purdantech
cſennuchſſbe
nüani penn⸗
Nunanndt,
mnie ſc 4
tandtzgaiti

bus tolset

Sbartto
mqg otutche
ndi e nes
irtl enit.
wnmnuſtnn⸗
Wlsſe iis
wümnmnfi⸗
rſmſa⸗
tinupnn
cun
lgingiſe⸗
u inioſſt
nltt l
onaldt i
ſon inn
itfncſeg
znüſarpdh

zivesdundn

udtitigi

”õ

Uapitue
nsnſit
Paettiat.
n ber in

6 naturalẽ aptitudinem.

28 bl

ſi ergo iudicantis eſt regere iudiciũ. patet ⁊c̃.

—

habitus quo ratio ⁊ volũtas ſuis actibꝰdñant᷑ qcqd
in eis ex ſua naturali oꝛigine. ꝓ co ꝙ naturalit᷑ iſte

due potẽtie in eadẽ ſubſtantia ſunt radicate.nec con

tingit vnã ab altera ſeparare. Concedẽde ſunt igitur
rationes oſtendentes ꝙ li. arbi.ſᷣm eſſentiã nibil ad/

dit ſupꝛa ratonem ⁊ volũtatem. addit tamen aliquo
modo ſᷣm eſſe.ſiue ſᷣm relationẽ.que quideʒ non po/
nit aliquã nouã qualitatẽ eſſe in rõneè vel volũtatę.ſ
ponit rõnem ⁊ wlũtatem ad vnũ actũ cõcurrere ſᷣm
dillud qð obẽ ꝙ omnis
babitus addit aliquid ſupꝛa potentiazʒ. dom ꝙ illud

non eſt ven intelligẽdo de additione eſſentiali.maxi/

me vbi potẽtia eſt babitualis ꝑ ſcipſam. illud

27 quod obijcitur q omnis potẽtia addit ſupꝛa ſubſtã/

tiam & c. dm ꝙ nõ eſt ſimile. ꝓ eo ꝙ facultas eẽn/
tialioꝛ poteſt eſſe potentie q; ſit potentia ſubſtatie.ni
hbilominus tamẽ aliqua potẽtia ẽ que ad idem genꝰ
poteſt reduci cum ſubſtantia ſicut habituʒ fuit ſupꝛa
D illud quod obijcit᷑ ꝙ li.ar.aliquo modo cõtra
rationem ⁊ volũtatem.ddm ꝙ boc non eſt ꝑ ad/
ditionem alicuius abſoluti.ſed ꝓpter concomitãtiaʒ

rationis ⁊ volũtatis que ſimul concurrũt ad domi/

niñ li. arbi.non tamẽ ſe concomitant᷑ in pꝛoductõne
cuiuſlibet actus ꝓpꝛij.Aliquid em̃ appetit appetitus
circa qd non ẽ deliberatio.⁊ aliquid nouimus ⁊ cre
dimus eſſe veꝝ ſiue voluntas velit credere ſiue non.

29 QAd vltimũ iam patz rñſio.qm̃ illud non cõcdludit
Qgditioncʒ alicuius qualitatis nouc ſuꝑ rõem ſᷣ ſollũ
ↄcomitantiam volũtatis.qm̃ ſine volũtate rõ libera
nõ eſſet eel econuerſo. Si aũt iſte due potentic ponã

tur in aliquo q́;dtũcunq; nude.neceſſe ẽ ponere in eo

arbitrij libertatem. ⁊ ſic planuzʒ eſt ꝙ li.arbi.⁊ ſi dicat

babitum complectẽtem ratõnem ⁊ volũtatem. non
tamen dicit habitum actualem. immo potius dicit il

laꝝ duaꝝ potentiarũ dominiũ naturale reſpectu eiꝰ

actus qui eſt eligere ſiue conſentire.⁊ ꝓpterea ſancti
magis vocant libeꝝ arbitriũ facultatem vel poteſta
ten qᷓ; vocant habilitatem oſtendẽtes dr̃iam eiꝰ ad
aglios habitus anime.
¶ Atrũ li. ar. ſit habitus ſiue facultas reſidẽs penes
rationem ⁊ wlũtatem cõiunctim.i.penes qua iſtarũ
potentiarũ pꝛincipalius nobis inſit. Et ꝙ pꝛincipali
us inſit penes rationem.videtur pꝛimo per ipᷣam no
minationem qua dẽ eſſe li.ar.Si em̃ adiectinũ ponit
rem ſuã circa ſuũ ſubſtantiuũ.⁊ pꝛincipalius dicitur
gliquid de alio ᷣm abſtractionem qᷓ; ᷣm concretion
⁊ habitus ille nominat arbitriũ libeꝝ nõ libertas ar
bitraria. arbitriũ vᷣo ſe tenet ex parte rationis.videt᷑
ergo ⁊c. ¶ Item phus dicit ꝙ ratõ nata regere ira
ſcibilem ⁊ Sneupfſeioflenn fec voluntas conſiſtit in

illis duabus viribus.ſ.concupiſcibili ⁊ iraſcibili.&̊ ra

tio nata eſt regere voluntatem ⁊ rationem.ſed li.ar.
eſt magis regens ꝙᷓ; rectum. ergo magis ſe tenet ex ꝑ

te rõnis q; volũtatis.Si tu dicas ꝙ philoſophus in/

telligit de iraſcibili concupiſcibili bꝛutali.non de il/
la in qua conſiſtit ĩa voluntas.Contra boc eſt ipſa
littera.dicit em̃ ꝙ li.ar.eſt libeꝝ de volũtate iclein.
eʒ
facto vltimo iudicio rationis ſemper volũtas moue

9

tur ſᷣm illud.ergo ſi pꝛeit tanq; iudicans.⁊ illud ſeq/

tur tanq iudicatum.cum libertas magis reſideat pe
nes illud quod pꝛcit ⁊ imperat.qᷓ penes illud qð ſeqͥ
tur ⁊ obedit.videt᷑ ꝙ li.arbi.plus tenet ſe ex ꝑte ratõ

nis qᷓ; tuntarte ſalen lib. arbi. eoipo liben eſt qᷓ
poteſt ſeipᷣm reſtringere ⁊ repꝛimere.ſed repᷣffio actꝰ
voliti non ẽ niſi per iudicium rationis.quia niſi exa⸗
men rationis interueniat.ſemper voluntas ſequitur
impetum affectionis.ergo libertas magis eſt penes
ratiõnem qꝙᷓ; voluntatem.i Sed cõtrali.arbi.eoipᷣo
dicitur liberũ.quia immune eſt a coactione. penes
illud maxime eſt li. arbi.quod magis elongatura na
tura coactionis. ⁊ talis potentia eſt voluntas nõ ra/
tio.in multis em̃ contingit rationem cogi.non ſic vo
ungrern er o . ſſieen li. arbi. eſt illud qð eſt ĩ no
bis imperatiuũ.ſed magis eſt imperatiua in nob vo
luntas qᷓ ratio.quicquid enim ratio dictet ſemper il⸗
lud fit qd voluntas pꝛeoptat. ergo ⁊c. tem li. ar.
illud ex qͥ pꝛincipaliter cõſiſtit ĩ nobis meritum vel
demeritum.ſed meritum vel demerituʒ pꝛincipaliter
conſiſtit penes voluntatem.ergo ⁊c. Pi i. arbi.
eſt in nobis potentiſſimũ. ſicut dicit Berũ.⁊ plures
autoꝛitates boc ſonant.ſed nihil adeo eſt in poteſta
te noſtra ſicut eſt volũtas ⁊ actus volendi.ergo vide
tur q; e enes voluntatem reſidet in nobis li⸗
bertas 4 dm ꝙ cum li.ar.ſit facultas ſiue domi/

niũ ex qua redditur potentia facilis. non ſolũ ad mo
tum ſed etiaz ad mouendũ ſeipᷣm.ſicut ratio mouen⸗

di ſe inchatur in ratione ⁊ cõſummatur in wlũtate.
ſic ⁊ arbi. libertas reſidet penes rationem ⁊ volũtatẽ
ita ꝙ in vna illarum potentiarum inchoatur ⁊ i alia
cõſummatur.ideo dicũt motum inchoandi in rõne.
ſᷣ nõ mouet᷑ appetitus niſi p̃ambulo cogitatu.neq̃qᷓ;
em̃ poſſumꝰ amare niſi cognoſcamus. ⁊ idco ad hoc
ꝙ motus fiat pꝛeit cognitio diſponens.⁊ ſubſequit

virtus perficiens.qᷓ;tũcunq; em̃ pꝛecedat cogitatus

nũcqᷓ tñ motꝰ ſeqͥtur.niſi ixßm imperet volũtatis affe/
ctio.⁊ ſicut volũtas nõ habet moueri ad obicctuʒ ac/
ceptando vel refugiendo illud niſi p̃ambulo cogita/
tu. ſic ctiã nõ habet appꝛobare vłreſpuere.ſiue elige/
re ⁊ refrenare actum ꝗꝓpꝛiũ niſi rõnis actus pꝛecedat
qui dictet ipᷣm eſſe bonũ vel malũ.pficiendum vel re
frenandum.ex tali em̃ actu pꝛeambulo voluntas in
actu ſuo incipit complacere vel diſplicere.⁊ ſic patet
ꝙ libertas arbi.ſiue facultas que dicitur li.arbi.iĩ ra/
tione inchoatur.⁊ in voluntate cõſummatur.⁊ qñq;
penes illud pᷣncipalit᷑ reſidet penes qd ↄſummat᷑.iõ
pᷣncipaliter libertas ar.⁊ dominiũ in volũtate ↄſiſtit

Et iteꝝ.qꝛ illud in quo res inchoatur ſe bʒ ꝑ moduʒ ʒ 1

materialis.illud in quo ↄſummat᷑ ſe hʒ ꝑ modũ foꝛ/

malis.⁊ adiectiuũ reſpectu ſubſtantiui ſe hʒ ꝑ modũ

infoꝛmãtis.⁊ iõ in noiatione illius poteſtatis nomẽ

rũdens rõni fignificat᷑ ſſtantiue.nomen vᷣo rũdens

volũtati ſignificat᷑ adiectiue.⁊ ꝓpter hoc magis vo/
catur iſta facultas li. arbi.qᷓ; arbitraria libertas.⁊ per
hoc patcet reſpõſio ad pmũ obiectũ in ↄriũ. Ad ꝛil/
lud vᷣo qð obꝛ ſcdo q rõ regit iraſcibileʒ ⁊ cõcupiſci
bilem. dm ꝙ ⁊ ſi vis iraſcibilis ⁊ cõcupiſcibilis in/
telligat᷑ de appetitu bꝛutali.ſiue de potẽtia appetiti
ua rõnali.vtrũq; tñ bʒ regere rõ ꝑ modũ diſponẽtis
⁊ conſulẽtis quãtum ẽ de fe. M ant regat ꝑ modum
imꝑatis hoc non eſt niſi mediante volũtate que dat
ei autoꝛitatẽ.volũtas aũt nõ dicit aliã potentiam ꝑ
cſſentiaʒ a cõcupiſcibili ⁊ iraſcibili.ſed nominat ipᷣm
appetitũ vt rõcinatũ ſiue rõni cõiũctum.⁊ ſic eius re
gere eſt ⁊ imperare. Concupiſcibilis aũt ⁊ iraſcibilis
eandem potentiã noiant afſectiuã.inq;ntũ tñũ habẽt
regi.⁊ ita dicuntur inferioꝛes.non q;tum ad naturã

Se⸗

3 5

potentie s q;tum ad officiũ. ⁊ hinc eſt ꝙ liar. õm rem

cõpꝛebendit iſtas tres potentias.videlicet.rõnalem.
iraſcibilem. ⁊ ↄcupiſcibilẽ.ſicut dicit Aug. de q̃nq; re
ſpõſionibus.Cũ & li.ar.loquimur.nõ ð parte anime
loqͥmur ſᷣ de tota.hinc eſt etiam ꝙ cñ cetere virtutes
nõ indocte ponãtur in li.ar.nõ huic obuiat illud qð
conſueuit dici ꝙ tres virtutes tbcologice ſunt in rõ/
nali.ↄcupiſcibili.⁊ iraſcibili.volũtas em̃ vt iam dictũ
eſt nõ nominat aliquã potentiã ſ eſſentiã ⁊ naturaʒ
ab iraſcibili ⁊ cõcupiſcibili.licet alio mõ noiet.(Ad
illud qd obẽ ꝙ rato iudicat ⁊ wlũtas ſequit᷑.ddin q;
duplex ẽ iudiciũ rõis. Quoddã eſt in ſolo dictamie.
⁊ hoc eſt rõnis ᷣm ſe. Aliud ẽ ſᷣm iudiciũ diffinitiuũ
vt fiat vel nõ fiat.⁊ illud nũqᷓ; eſt ſine volũtate.tũ
cũq; em̃ ratio delibeꝛet.in eaʒ ꝑtẽ determinat diffini
tiuũ iudiciũ quã pꝛeoptat volũtas.Et ideo cũ dicit᷑
ꝙ wlũtas ſequitur iudiciũ.ſi intelligat᷑ de iudicio qð

—

ſequatur volittas neceſfario. Si auts intelligatur de
iudicio diffinitiuo. ex boc non ſequitur ꝙ voluntas

ſequatur pꝛincipaliter f alienie immo potiꝰ actũ
alienũ trabit ad ꝛiñ.
refrenatio eſt mediante actu rõnis.d

eſt refren atio. Oꝛtũcunq; em̃ ratio dictet actũ volũ⸗
tatis eẽ malũ.nũqᷓ; tñ volũtas ſe retrabit niſi velit.⁊
ideo ſicut poſſibilitas ſcribendi pꝛincipalius dẽ eſſe
in manu q; in oculo.licet ad eum concurrat vis ocu
li ⁊ vis manus.ſic intelligendũ ẽ in ꝓpoſito. Ex di
ctis igitur patet q̃d ſit li.ar.pᷣm rẽ.⁊ qualiter ſe babe
at ad rationem ⁊ ad volũtatem.Si em̃ om̃ia q̃ pᷣde/
terminata ſunt inſimul conferant᷑ in vnũ.puto ſatis
noſſe i quetari intellectuz. ſi quis aũt in aliquo pꝛedi
ctoꝝ quieſcere velit reliqua non pertractans.nõ ita
euidẽter innoteſcet ei que ſit li.ar.q̃dditas ⁊ eẽntia.

illud qd vltimo obꝛ
actus rõnis requiritur.ſed nũqᷓ; ab illo pꝛincipaliter

conſiſtit in ſolo dictamine.nõ eſt ſemꝑ veꝝ ꝙ ad illð
e libero arbitrio ſᷣm differentes eius ſtatus in ſpeciali.
¶ Ex pꝛedictis perſpicuum ⁊c. Supꝛa egit magiſter de libero arbitrio.ſᷣm id quoꝗ eſt in generali.in hac par
te agit de diuerſis ſtatibus eius in ſpeciali.oſtendens ꝙ ſᷣm diuerſos eius ſtatus diuerſi ſunt libertatis gra/
dus.pꝛo ceo ꝙ; libertas arbitrij.minui habet per peccatum.Et quoniam non omnis libertas babet diminui.
ideo pars iſta continet es narticulas ſn pꝛima aſſignat magiſter gradum libertatis in bomine ̃m di⸗
uerſos ſtatus. In ſecũda vᷣo aſſignat diuerſas differentias libertatis.ibi.Eſt nãq; libertas ar.triplcx. In ter
cia vo bꝛeuiter epilogat oſtendens quo genere libertatis li.ar.intelligi debeat minui per peccatum.ibi.Ex pᷣ/
dictis iam apparet in quo per peccatum ⁊c. Pꝛima pars habet tres ꝑticulas. In pꝛima determinat gradus
litertatis. In ſecũda vᷣo aſſignat ſtatus diuerſos bomisi quibus libertas habet augeri ⁊ diminui.ibi.Et pñt
notari in homine quatuoꝛ ſtatus ⁊c. In tercia vo determinat per quid minui habet ar.libertas.ibi. Vñ ma⸗
nifeſtũ eſt ꝙ pᷣter alias penalitates ⁊c̃. Similiter ſccũda ꝑs tres habet partes ſᷣm triplicem libertatis differẽ
tiam. Pꝛimo em̃ agit de libertate a coactione. Secũdo de libertate a culpa ſeu peccato.ibi.Eſt ⁊ alia libertas

7

a peccato. Tercio de libertate a miſeria ibi. Eſt iteꝝ libertas a miſeria ⁊c. Aliaꝝ autem partiũ diuiſiones ma
nifeſte ſunt in la. 1

DHeterminat gradus libertatis arbitrij in homine ſᷣm diuerſos ſtatus ſiue
¶ Ex pꝛedictis ꝑſpicuuʒ fit ꝙ maioꝛ fuit libertas arbitrij pꝛima q́ʒ ſecũda.
⁊ tercia multo maioꝛ qᷓ; ſecunda vel pꝛima. Pꝛima enim libertas arbitrij
fuit in qua poterat peccare ⁊ non peccare. Vltima vero erit in qua poterit
non peccare ⁊ non poterit peccare.media veꝛo in qua poteſt peccare.⁊ non
poteſt non peccare.ante reꝑationẽ etiam moꝛtaliter.poſt reparationem vxᷣo
ſaltem venialiter. M ””M
Aſſignat quatuoꝛ ſtatus homis in quibus libertas arbitrij habet auge⸗
ri ⁊ minui

Et poſſunt in homine notari quatuoꝛ ſtatus liberi arbitrij.ante peccatũ em̃
ad bonũ nil impediebat.nil ad malũ impellebat. Hon habuit infirmitateʒ
qd malũ.⁊ habuit adiutoꝛiũ ad bonũ. Tũc ſine erroꝛe rõ iudicare.⁊ volun⸗
tas ſine difficultate bonũ appetere poterat. Poſt peccatũ vero añ reꝑatio/
nem gratie pꝛemit᷑ a cõcupiſcẽtia ⁊ vincit᷑.⁊ habet infirmitatẽ in malo.vſᷣ nõ
habet grãm in bono.⁊ ideo põt peccare ⁊ nõ põt nõ peccare etiã damnabili
ter Poſt reꝑationẽ vero añ ↄfirmatõem pᷣmit᷑ a ↄcupia ſed nõ vincit᷑.⁊ ha⸗
bet quidẽ infirmitatẽ in malo.ſed.grãm in bono. vt poſſit peccare ꝓpter li⸗
bertatẽ ⁊ infirmitatẽ.⁊ poſſit nõ pccare ad moꝛtẽ ꝓpter libertatẽ ⁊ gratiam
adiuuantem.nondũ habet poſſe omnino non peccare vel non poſſe peccare
ꝓpter infirmitatem nondum perfecte abſoꝛptam.⁊ ꝓpter gratiam nonduʒ
plene cõſummatã. Poſt cõfirmatõem vero infirmitate penitus ↄſumpta.⁊
gratia ↄſummata.nec vinci poterit nec pᷣmi.⁊ tũc habebit nõ poſſe peccare.
BDeterminatꝑ quid minui habet arbitrij libeꝛtas. g
¶ Unde manifeſtum eſt ꝙ pꝛeter alias penalitates ꝓ peccato illo iucurrit ho⸗
mo penam in coꝛruptione ⁊ depꝛeſſione liberi arbitrij. Per illud nanq; pec⸗
catum naturalia bona in ipo homine coꝛrupta ſunt. ⁊ gratuita detracta.

34

X

I

ute
ewe

amüfeſi⸗
tnielir

ptlis ieſe.

unnt con

ſn En
ulitp ſetin

moffuq
n putoſas
Kalgoget
kamns hoͤn

müübunte

wennsg
Lwhadenn.
ubonineind,
8
Nrminguis
Nmimnh
nas n
nlibartsfi
Eknuben⸗
Anüdinians

d .
N
oninn

Aug.

XXV.

— —

—

Hic eſt em̃ ille qͥ a latronibꝰ vulnerat eſt 2 ſpoliatus. Vlulneratus quidem
in naturalibꝰbonis qbus nõ ẽ pꝛiuatus.alioqn nõ poſſet fieri repatio. Spo
liatus vo gratuitis q̃ ꝑ gram naturalibꝰ addita fuerãt. Hec ſunt data opti-
ma ⁊ dona perfecta.Quoꝝ alia ſunt coꝛrupta ꝑ pctm.i.naturalia.vt inge,/
nium.memoꝛia. itellectus. Alia ſubtracta.i.gratuita.quãq; ⁊ naturalia ex
gratia ſint.Ad generalem dei qiuppe gratiam pertinent. Sepe tamẽ hmoi

ſit diſtinctio cum gratie vocabulum ad ſpeciem non ad gen
Coꝛrupta eſt ergo libertas arbitrij ꝑ pctm̃ ⁊ ex parte
perdita. Vñ Aug.in enche.libero arbitrio male vtẽs

homo ⁊ ſe perdit ⁊ ipſum. Cum enim libero arbitrio

peccaretur. victoꝛe peccato amiſſum eſt ⁊ liberum ar⸗
bitriũ. A quo em̃ quis deuictus eſt.huic ſeruꝰ addict

eſt. Ecce liberum arbitriũ dicit hominẽ amiſiſſe.nõ qꝛ

poſt peccatum nõ habuerit libeꝝ arbitriũ. ſed qꝛ liber

tatem arbitrij perdidit. non qdem omnẽ. ſed liberta/

tem a miſeria ⁊ a peccato.

b Agit de libertate arbitrij a cogctione. h

Yoho. yiij ·

Roma. vj.

Johã. viij.

aunabe⸗ hãc libertatẽ. ſ. peccato ⁊ ꝑ qᷣd k
Gſtam libertatem que eſt a peccato illi ſoli nũc habẽt

nanq; libertas arbitrij triplex. ſcʒ a neceſſitate.a

peccato. a miſeria.A neceſſitate ⁊ ante pctm̃ ⁊ poſt eq̃

libeꝝ ẽ arbitriũ.Sicut em̃ tũc cogi nõ poterat.ita nec
modo.Ideoq; volũtas merito apud deuʒ iudicatur.
que ſemꝑ a neceſſitate libera eſt ⁊ nunq; cogi põt.vbi
neceſſitas ibi non eſt libertas.vbi non eſt libertas.nec
volũtas.⁊ ideo nec meritum.hec libertas in omnibus

eſt tam in malis q;; in bonMis.
¶Egit de libertate a peccato ſeu culpa. i
R

tate ſed a peccato.Qui enim facit peccatum ſeruus ẽ
peccati. ercattem Einne

quos filios per gratiaʒ liberat ⁊ reparat.non ita ꝙ pe

nitus ſint ſine peccato in hac moꝛtali carne. ſed vt in
eis peccatum non dominetur neq; regnet.Et hec ẽ ve

1a ? bona libertas ꝗ bonam pantt ſ⸗ eruitutẽ. ſ. iuſticie.
Vñ Auguſti. in encher᷑.ait.Ad iuſticiã faciendã non

erit aliquis liber niſi a peccato liberatus.eẽ iuſticie ce⸗

tra hoc. quia pꝛocedunt de libertate intelligendo quantum ad eſte. . b ¶Eſt na
ſcilicet. a neceſſitate.a peccato.a miſeria. Aidetur ꝙ iſta diuiſio ſit ſi uperſlua.

perit ſeruus.⁊ ipſa eſt vera libertas ꝓpter recti facti le
ticiam.ſimul ⁊ pia ſeruitus pꝛopter pꝛecepti obedien⸗
tiam.Eſt alia libertas nõ vera.male ſeruituti adiũcta
que eſt ad malũ facienduʒ.vbi rõ diſſentit a volũtate

r alia libertas a peccato.ſ.de qua dicit apłs. vbi
ſpũs dñi ibi libertas. Et veritas in euangelio. Si fi/
liꝰvos liberauerit.vere liberi eritis.hec libertas a ſer
uitute peccati liberat.⁊ ſeruos iuſticie facit.ſicut econ
uerſo ſeruitus peccati liberos iuſticie facit.vnde apo⸗
ſtolus.liberati a peccato ſerui facti eſtis iuſticie.Et itẽ
Cum ſerui eſſetis peccati.liberi fuiſtis iuſticie.hãc li⸗
bertatem peccando homo amiſit. IJdeoq; Auguſ.di⸗
cit ꝙ homo male vtẽs libero arbitrio.⁊ ſe ꝑdit ⁊ ißn.
quia perdita eſt per peccatum libertas. non a neceſſi /

us refertur.
a Zoꝛrupta eſt er/
go libertas arbitrij ꝑ
peccatum ⁊ ex partę
perdita. Obijcitur. H
eſt contra Berũ.qui
dicit in libꝛo de li. ar.
MHec miſeria amitti/
tur.nec culpa minui
tur. Item in codẽ li.
loquens de lib. arbi.

ſui omnino diminu/

tionem vel defecctum
non patitur.Et iterũ
ipᷣe ibidem dicit. Li /
bertas li.arbi. de ißfo
quo cõdita eſt ſtatu
aliquatenus nõ mu/
tatur.ſed cqualit᷑ qn/
tum in ſe eſt a celis.?
terris.⁊ inferis.poſſi
detur.ergo male aſſi
gnat magiſter diuer-
ſos gradus libertat/
arbitrij. Item ſi liber

tas arbi.poteſt ꝑ pec
catum diminui.cum

non ſit infinita.aliqũ
poterit amitti.ergo ſi
impoſſibile ẽ ceatu
ram rõnaleʒ abſq; li
bertate arb.cẽ.ipoſſi
bile ẽ ipᷣm per pecca
tuz diminui.R.ad B

dom ꝙ eſt loqui deli

bertate arb. q;tuz acd
eſſe ⁊ q;tum ad ben
eſſc. Si loquamur
tum ad eſſc.ſic libeꝝn·
arbi. nõ poteſt vimi⸗

nui per pctm̃. Si lo

qmur q;tum ad bene

eæẽ.ſic excludit malu—,
dupplex. videlicet cut

pe ⁊ pene.Et qᷓ;tũ ad
hoc liber.qrbi.poteſt
diminui. ⁊ hec liber
tas per ꝑccatum tol

li poteſt ſicut in dam

natis qui neceſſario
ſunt ſbiecti malo cul

pe ⁊ pene. ⁊ per boc
preatent obiecta con/
nq; liberũ arbitriũ triplex.
Cum enim non ſit niſi du⸗

uiſionum mẽbꝛa. R. e 2— GV 2
ndn. d Bimiliter etiã queri ſolet vtrũ illa libertas vera queẽ

56

57

.
plex maluz. ſ. culpe ?
pene. vꝛ ꝙ nõ ſit niſi
duplex libertas.cum
& libertas dicat ere/
ionẽ ab aliquo ma
o. vꝛ ꝙ nõ debeat ee

niſi duplex libertatis

dria. Itẽ cũ ñ ſit t̃
malũ culpe ⁊ pene.
etiã tentatõnis.vide
tur pᷣdicta diuiſio eẽ
diminuta qᷓ omittit
vnã differẽtiaʒ que ẽ
libertas arbi.a malo
tentatõnis. Si tu di
cas eam cõtineri ſub
libertate ar.a miſeria
Cõtra. cũ Ber. in li.

de li. ar. diuidit liber

tatẽ ar.in li.arbi.⁊ cõ

ſilij ⁊ cõplaciti.queri

tur ꝗᷓ ſit inter has di
uiſiões dꝛia. et penes
q̃d ſumãtur harũ di/

dom ꝙ ſicut ex pᷣce/

dentibus colligi põt

arbi. libertas.⁊ pua/
tiue dꝛ ⁊ poſitie. Pꝛi
uatiue dꝛ ꝑ opatonẽ

ad illud reſpectu cu-/
ius dẽ libeꝛtas vt a q̊

Poſitiue ꝑ ↄpatone
ad illud reſpectu cu/
ius dẽ libertas vt ad

qð.LZibtas ãt oppo-

nitur ſeruituti.ſerui/
tus aũt duplex ẽ. vi/
delicet ſeruitus coa/
ctionis.⁊ ſeruitꝰ ſbie
ctionis. Seruitꝰ aũt

ſubiectõnis poteſt eẽ

ſ duplici differẽtia.

Sm e duplex eſt ma⸗

lum.ſ.malũ qð pati/
mur.⁊ hoc eſt maluʒ

miſerie. ⁊ in boc attẽ
ditur libertas a miſe
ria.Et malum quod facim

iudicãs nõ eſſe faciendũ qð voluntas appetit. Ad bo

nũ v⁊o faciẽdũ ↄcoꝛdat rõ volũtati.⁊ iõ ibi vera liber
tas ẽ ⁊ pia.De libertate aũt ad malũ ⁊ ſeruitute mala

ait Aug.in Enchef. Seruo addicto peccato q̃ poteſt

eſſe libertas niſi qñ eũ peccare delectat? Liberalit᷑ em̃
ſeruit qui ſui domini volũtatẽ libenter facit.ac ꝑ hoc
ad peccandũ ltber eſt qui peccati ſeruus ef.
ueſtio de libertate ad malũ an ſit ipſa libertas li
beri arbitrij. l

¶ Hic queri põtvtruʒ hec libertas qua quis liber eſt ad

malũ ſit libertas arbitrij. Si em̃ libertas arbitrij ẽ.bo
num quidem eſt.quia libertas arbitrij bonum natura
le eſt. Quibuſdã videt᷑ ꝙ ſit ipᷣa libertas arbitrij.que
ſemꝑ bona ẽ.ſed ꝓpt᷑ peccati ſeruitutẽ ad malũ fit libe
rioꝛ ⁊ pꝛonioꝛ.⁊ ideo dicit᷑ nõ eſſe vera libertas.qꝛ ad
malum eſt. Alijs aũt videt᷑ ꝙ hec libertas ad malum
quã ſupꝛa ↄmemoꝛauit Aug.non ſit ipᷣa libertas arbi

trij.ſed ſit quedam pꝛonitas peccandi ⁊ curuitas q̊ ex
peccato ẽ.⁊ mala eſt.

AQueſtio alia de libertate ad bonũ.an ipſa ſit liber⸗

tas arbitrij an non. m

ad iuſticiam faciendam ſit ipᷣa libertas arbitrij? Qui⸗

dam dicũt illam eandem eſſe.ſed repatam ꝑ gratiam.

qua iuuãte libera eſt ad bonuʒ. ſine gratia vo non eſt
libera ad bonũ. Vñ Aug.in Enche. Iſta libertas ad
bene faciẽdũ vnde erit homini addicto ⁊ vendito ſub

peccato niſi eum redimat qui dicit. Si filius vos libe

rauerit.vere liberi eritis.Quod anteq; fieri in homie
incipiat.quomõ quiſq; de libero arbitrio gloꝛiatur.qͥ
nondum eſt liber ad operãduʒ bene:? Ecce aperte oſtẽ
dit liberũ arbitriuʒ per gratiã adiuuari.vt ꝑ illud be⸗
ne operetur quis.Ideoq; dicunt illam libertatem ve⸗
ram q̃ eſt ad bñ faciendum.cuius ſupꝛa meminit Au/
guſtinus eſſe libertatem ipſam arbitrij gratia dei ad⸗
iutam.Alij vo putant non eſſe ipᷣam arbitrij libertatẽ

ſed aliã quãdam q̃ ex gratia ⁊ libero arbitrio in mẽte

hominis deo oꝑante incipit eſſe cũ repatus eſt.

4Vo⸗ determinatio vtriuſq; qõnis qua ðꝛ libertas
ad bonñ ⁊ ad malũ eſſe libertas arbitrii. n

.

fe m quolda.

Pe. m quoſdã.

Joh. viij.

B acimus. boc ẽ malum culpe. ⁊ in hoc attenditur tercia libertatis differentia. Et ſic pz
ꝙ libertas ſᷣm ꝙ conſideratur per comꝑationem ad illud a quo.libertas vabet diuidi in tres differentias.qᷓ

ſunt libertas a neceſſitate.a culpa.⁊ a miſeria. Si aũt cõſideretur libertas per ↄpationem ad illud ad quod
ſcʒ ad actum in quem exit.hoc poteſt eſſe aut pꝛout ſimpliciter cõſiderat᷑ reſpectu actꝰ volendi.⁊ ſic dẽ liber-
tas ar. Aut pꝛout cõſiderat᷑ reſpectu actꝰ volẽdi ad finẽ relati q d vſus vel vti.⁊ ſic attẽdit᷑ libertas conſilij.
Aut reſpectu actus volendi quietati.qͥ qͥdem dr̃ actus fruitõnis.⁊ penes hũc attendit᷑ libeꝛtas cõplaciti.Et

ſic pʒ ſufficiẽtia vtriuſq; diuiſiõis.⁊ diuerſi modi ſm qͥ̊s pᷣdicte diuiſiões bñt aſſignari. Poſſẽt tñ ad vnã cõ

munẽ rõem oiuidẽdi reduci ſic. Eſt em̃ ↄſiderare libertatẽ ar.ꝙᷓtũ ad eẽ.⁊ qᷓtũ ad bñ eẽ.Si qᷓtũ ad eẽ.ſic vo
catur a magiſtro libertas a coactione.⁊ a Berñ.libertas ar.ab vno poſitiue ab altero pꝛiuatiue.Si qtuʒ ad

bene eſſe.cũ ad bñ eſſe concurrat duplex bonum.videlicet bonũ rectificans ⁊ bvnñ delectans.ſiue bonũ oꝛdi

nans ⁊ bonũ quietans.⁊ per oppoſitũ excludat᷑ duplex malũ.videlicet malũ defoꝛmans ⁊ malum affligens
ſic eſt duꝑlex differentia.quarum vna ſumitur reſpcctu boni dirigẽtis.⁊ hec dicitur libertas conſilij a Berũ.

⁊a magiſtro libertas a culpa. Alia vo ſumitur reſpectu boni quietantis.⁊ hec a Berñ.vocatur libertas com

placiti. ⁊ a magiſtro libertas a miſeria. Idem enim ipſum quod Berñ.nominat poſitiue ſiue per compara⸗
tionem ad terminũ ad quem.magiſter nominat pꝛiuatiue ſiue per comparationem ad terminum a quo.Et
ſic patet diuiſionum ſufficientia.patet etiam rñſio ad obiecta. Pꝛeter em̃ malum culpe 7 pene eſt aſſignaꝛe

gtnt
atve

ingo,

Kfnah

ieruſes
mafmmnk
gudludns
di:ſciſbe/
Uhmemi
Netschertb
alti ib
fünel
negiin
sſfunin
lnalmn n,
ganifi .
minbon
ſer nnpic
unzco⸗ .
mutſih

Ro. viij.

NRo. vij.

Ro. ix.

libertas a culpa vel a miſeria. ſed libertas a coactione ab illa li. arbi. bz denoĩari. Et qu

WVerum nobis magis placet vt ipſa libertas arbitrij

ẽB

—

ſit ⁊ illa qua quis liber eſt ad malũ.et illa qua qͥs liber
eſt ad bonũ faciendum. Ex cauſis em̃ varijs ſoꝛtit᷑ di⸗

uerſa vocabula. Dicit᷑ em̃ libertas ad malũ faciendũ

afiq; ꝑ gram ſit reꝑata.ſᷣ cũ ꝑ grãm fuerit repata.dr li

bertas ad bonũ faciendũ.qꝛ añ grãm libera eſt volun

tas ad malũ.pꝑ grãm vo libera fit ad bonũ. Semꝑ er⸗

go voluntas hois aliqͥ mõ libera eſt.ſᷣ nõ ſꝑ bona eſt.
NMõ em̃ eſt bona niſi a pctõ liberata. eſt tñ a necitate li
bera. Vñ aug.in li.de gra ⁊ li.ar. Sempꝑ in nobis vo/
luntas libera eſt.ſᷣ nõ ſemꝑ bona eſt. Aut em̃ libera ẽ
iuſticie qñ ſeruit pctõ.⁊ tũc eſt mala.Aut a peccato li⸗
bera eſt quando ſeruit iuſticie.⁊ tũc eſt bona.

¶Agit de libertate a miſerii. U 0
¶ Eſt iterum libertas a miſeria. de qua apłs ait.Et ipſa

creatura liberabit᷑ a ſeruitute coꝛruptionis in liberta⸗
tem gloꝛie filioꝛum dei.Hanc libertateʒ habuit homo
ante peccatum.qꝛ omni carebat miſeria.⁊ nulla tange
bat᷑ moleſtia.⁊ plenius habebit in futura beatitudine
vbi miſer eſſe nõ poterit.Sed in hac vita que eſt inter
pꝛimũ peccatum ⁊ vltimam confirmationem. nemo a
miſeria liber eſt.qꝛ pena peccati non caret.
Bꝛeuiter epilogat oſtendens quo genere liberta
tis li.ar.intelligi debeat minui ꝑ peccatũ.

¶ Erx pꝛedictis iam apꝑet in qͥ ꝑ pctm̃ ſit imminutũ vel

coꝛruptũ liberũ arbitriũ.qꝛ ante peccatũ niła erat hoĩ

difficultas.nullũq; impedimentũ de lege mẽbꝛoꝝ ad
bonũ.nulla impulſio vel inſtigatio ad malũ. Nũc aũt

ꝑ legẽ carnis ad bonũ impedit᷑.⁊ ad malũ inſtigat᷑.vt

nõ poſſit velle ⁊ ꝑficere bonũ niſi ꝑ grãʒ liberet᷑ ⁊ ad⸗
iuuet᷑.qꝛ ait apłs. Pctm̃ habitat in carne.libeꝝ ̊ arbi
trium cũ ſemꝑ in ſingulis ſit liberũ.nõ eſt tamẽ ꝑit᷑ li⸗

berũ in bonis ⁊ in malis.⁊ ad bona ⁊ ad mala.liberiꝰ

em̃ eſt in bonis vbi liberatũ eſt.qᷓ; in malis vbi libera/
tũ nõ eſt.Et liberiꝰẽ ad malũ qð ꝑ ſe põt.qᷓ; ad bonuʒ

quod niſi gratia liberet᷑ ⁊ adiuuet᷑.nõ poteſt.
¶ NDe libertate q̃ ſit ex gratia ⁊ q̃ ex natura. q

¶ Mibertas g a peccato ⁊ a miſeria ꝑ gratiã eſt. libertas

vo a necitate ꝑ naturã.vtranq; libertateʒ nature.ſ.et
gre notat apls.cũ ex ꝑſona hoĩs nõ redẽpti ait. Vel/⸗
le adiacet mihi.pꝑſicere aũt bonũ nõ inuenio.ac ſi dice

ret.habeo libertatẽ gratie.iõ nõ ẽ apud me ꝑfectõ bo⸗
ni.Nam voluntas hoĩs quã naturalit᷑ hʒ nõ valet eri

lum. niſi ꝑ gratiã liberet᷑ ⁊ adiuuet᷑. Liberet᷑ quidem
vt velit.⁊ adiuuct᷑ vt perficiat.AQuia vt ait apoſtolꝰ.

MNon eſt volentis velle.neq; curꝛẽtis currere.id ẽ ope

rari.ſed miſerentis dei.qͥ operat᷑ in nobis velle et ope
rari bona.cuius gratiam nõ aduocat hominis volun

tas vel operatio.ſed ipſa gratia voluntatem pꝛeuenit

pꝛeparando vt velit bonum.et pꝛeparatã adiuuat vt
ꝑficiat.

gi ad bonum efficaciter volendum.vel opere implen-

differentiain terciaz li
bertatis arbi.que nõ

ſumit᷑ reſpectu mali.
vtpote illa que atten-

ditur q;tũ ad eẽ.⁊ ma
lũ tẽptatõis quodam
mõ habet reduci ad

malum culꝑe.q̃damo

do ad malũ pene.d
malũ culpe inqᷓ;tũ ſb/
intrat interiꝰ.ad ma/
lũ vᷣo penc inqᷓtũ affli
git exterius.⁊ ſic facit

quartum membꝛũ ab

illis tribus diuerſum

C Aeruʒz nobis ma

gis placet vt ipᷣa li.ar
bi. ſit ⁊ illa. q quis li/
ber eſt ad malũ.⁊ illa

qua qͥs liber eſt ad bo

nũ: Hoc vr eẽ ð anſ.
q dicit ꝙ ptãs peccã/

di nõ eſt libertas nec

gs libertatis. Itez vi
etur etiaʒ eẽ ↄtra ra
tioncʒ.qꝛ vnumqdq;
debet denomiari a ſuo
optimo.⁊ libertas q̃ ẽ
ab oĩ miſcria ⁊ culpa.
hec eſt ab oĩ miſeria.
li.ar.debet denomiari
ab illa. Item ſi liber/
tas arbi.dẽ nõ ſolũ qꝛ

eſt in bonũ ſᷣ ctiaʒ qͥa

poteſt in malum.cum
in beatis nõ poſſit in
malum.videt᷑ ꝙ equi
uoce dicat᷑ libertas ar
bi. in viatoꝛibꝰ ⁊ in be
atis. Sʒ contra h̊ eſt.
qꝛ comꝑatio ᷣm ma/
ius ⁊ minus eſt reſpe

ctu ſolius vniuoci.ſi

equiuoce diceretur
li.arb. in beatis ⁊ i no

bis.nõ eẽt maioꝛ liber

tas in btis qᷓ; i nobis.

qð eſt ð ingrm lin l̃a.
q different gradus li

bertat aſſignat. Pro

eer por eſt qõ vtruz

ilertas a coactõne.⁊

culpa.⁊ a miſeria di/
cant᷑ equiuoce vlł vni
uoce. ⁊ cui pꝛimo no/

men libertatis impo/

nat᷑: R.dðm ꝙ cum

nomen imponatrei a

Apꝛietate que ẽ ſibi in

herẽs inſeparabilit᷑ et
cẽntialiter.⁊ libertas
eẽntialis li.ar. non ſit
oniam bhec in creatur

quantũ eſt de ſe indifferens eſt ad bonũ ⁊ malũ/ideo magiſter de hac intclligens.dicit in ir̃a Sibcre quaæ

4⁰

—— 4
. „* *
. N 2
Poe

—

li ap wenominat liberui. n eſt libertas ad bohũ tm̃ etis ad malũ nõ ꝙ ncipaliter reſpiciat malũ. qꝛ de ge

—
7

nerali nois ſignificatione nõ determinat᷑ ad bonũ.licet pᷣncipaliꝰreſpiciat bonũ 4 malũ.Et ꝑ hoc pʒ rñſio ad

ꝛimũ obiectũ.Ad illud vo qd ob: ꝙ denomiatio dʒ fieri ab optimo.ddm ꝙ illu

verũ eſt de optimo nõ q̃cũ⸗

q; ſed eẽntiali ⁊ inſepabili.Ad illud qð querit᷑ vtrũ dicat᷑ libertas equiuoce vel vniuoce.dðm ꝙ nec ſic.nec
ſic. ̊ ᷣm quandam analogiam.que ꝓpter ↄuenientiã cũ vniuoco recipit compationẽ ſm magis ⁊ minus.p/

7 2

pter conuenientiam cum equiuoco recipit quandas diſtinctionẽ multiplicitatis.analogũ enim mediũ tenet

atione.et circa hoc querunt᷑ ſex. Pꝛimo

7

