mmͤſ⸗ oñdit ꝙ actꝰpenſari hẽant boni vel mali ex intetione vel fine. In ſcda inqͥrit vtrũ generalit h̊ ſit veꝝ. ꝙ boni
nnulhß tas opeꝝ cauſet᷑ ex bonitate intẽtõnis. ibi. Sed i vtru oĩa opa ⁊c. Et illa ſeda ꝑs diuidit᷑ in tres ꝑptes. In
“ q̃rũ pma recitat diuerſoꝝ opiniones. In ſcda ↄfirmat alterã illaꝝ auẽte Aug.ibi. Sed aug. euidẽtiſime do
Linn cet ⁊cẽ. In tercia vo redit ad ↄfirmãda reliqua.ibi.Que tñ quidã cotendunt ꝛc.
di XL Oſtẽdit ꝙ actus penſari habeãt boni vel mall ex intẽtione vel fine. a
te 1 hec de actibꝰ adijciendũ videt᷑ vtrũ ⁊ ipſi ex fine ſicut volutas
leinirn Qui actus ſim ¶ p penſari debeãt boni vyl mali. Licet em̃ Hm qſca oẽs boni ſint inq;tũ
nitetu, pliciter boni di Anůliter ſunt.nõ tñ abſolute dicẽdi ſunt oẽs boni.nec oẽs remunera/
iiftmd cendi ſunt. biles.ᷣ qdã ſimplr mali dicũt᷑.ſicut ⁊ alij boni. Nãa ſimplr ac vere ſunt boni
èMD lllli actꝰq bonã hñt cãm intẽtionẽ.i.qꝗͥ volũtatẽ bonã comitant᷑.⁊ ad boni
Snn Oui ſimplici ſinẽ tendũt. Mali vo ſimplr dici debẽt q Puerſ ht
8 mali. a cam ⁊ intẽtionẽ. Vñ Amõ.ait Affectꝰtu⸗ opituono ¶Affect? tuus ꝛc.
s men ſĩponit.Et Aug.ſuꝑ pᷣs.xxxj.Nemo cõputet bo Tontra b voi Amb.
eſilt na opa ſua añ finẽ. Ita em videt᷑ mihi ee vt magne vi obꝛ.g ſi aliqs cõmit/
ignite, res ⁊ curſus celerrimapᷣter viã.qꝛ vbi ipᷣa fides ñ erat. tit adulteriñ —
guc, bonũ opus nõ erat.Bonũ em̃ opꝰ intẽtio facit.inten⸗ eumntc muim
Kiutn tonẽ ſides dirigit. Hõ valde attẽdas qͥd hõ faciat. b Pcrnfbent dere en⸗
ponet⸗ qͥd cũ facit attẽdat.qͥ lacertos optime gubernationis hicatio nõ adulteriũ.
ad⸗ Druirigat. is teſtimonijs ĩiſinuari videt ex affectu ⁊ fi⸗ Itẽ ex eodeʒ affectu
ni ‚ne opa bona eẽ vel mala. Quibꝰ cõſonat qð veritas pt qͥ́s moueni ad cr 4
iriri Math.vij · in euãgelio ait.Mõ pᷣt arbo⸗ bona fructmalos facere. ena entr a4
nen, neq; atboꝛ mala fruct bonos facẽ. Noie arboꝛis non amadũ an S on⸗
ote nã huũane mẽtis b̊ volũtas intelligit᷑.q ſi mala fuerit. ciu videt q credẽ et
uin nnnõ bona ß mala oꝑa facit. Si do bona fuerit.bona nõ amare ſint op?eiuſdẽ
n mala facit opa. üſi. 1 eiuſce vtutis. 7
wnipi eodẽ noĩe debeãt noiari.R.dm ꝙ; aliq̃ͥd noiari ↄtingit dupłr. vicʒ in gñali et in ſpãli. Noia gñalia in moꝛi ⁊
nohi bus ſunt bonũ et malũ.Soꝗlia vo ſunt noia differentiaꝝ ſpãliũ. vt ſpaliũ virtutũ et vicioꝝ. Cum g dicit ꝙ
atlug affectus opi nomẽ imponit.hoc intelligit᷑ de noie gencrali.ipſe vero obijcit de nomine ſpeciailiil.

r— ——

Inquirit vtrũ generalit hoc ſit verũ.ꝙ bonitas oꝑm cauſet᷑ ex bonitate

intentionis. recitans multoꝝ opiniones. b “S genn
¶ Sed querit᷑ vtrũ oĩa oꝑa homis ex affectu ⁊ fine ſint bona vel mala:Qui ¶ Pꝛima opinio ſi
buſdã ita videt᷑ eẽ qui dicunt oẽs actꝰeſſe indifferentes.vt nec boni necma

iip ſe ſint. ex intentione bona bonus.⁊ ex mala malus ſit oĩis actus. Se⸗
cunduʒ quos qlibet actus põt eſſe bonus.ſi bona intentione geratur. Alijs Scda opinio
autẽ videt᷑ ꝙ quidã actus in ſe mali ſint.ita vt non poſſint eſſe niſi peccatas
etiã ſi bonã habeant cãm. et quidã in ſe boni.⁊ ſi mali habeant cãm. non tñ
voni eſſe deſinant. Qs teſtimonio Aug. ↄfirmant. 4 dicit bonũ aliqñ nõ be⸗
ne fieri. Qð em̃ quis inuitus vel neceſſitate facit.nõ bene facit.quia nõ bo/
na facit intentione. vt ait Aug.ſuꝑ J oh̊. Seruilis inqͥt timoꝛ nõ eſt in chari

— 7

tate. in q̊ q;uis credat᷑ deo.nõ tñ in deũ.⁊ ſi bonũ fiat.nõ tñ bene. Nemo em̃
inuitus bene facit. etiã ſi bonũ eſt ꝗð facit. Ecce habes ꝙ aliqs nõ bene facit
illud qð bonũ eſt. Facit & qð bonũ eſt intentione nõ bona. Ideo aſſerunt il⸗
li quedam oꝑa eſſe talia que ſic bona ſunt ꝙ mala eſſe nõ pñt quocunq; mõ
fiant. ſicut ecõuerſo qued am ſic ſunt mala vt nõ poſſint eſſe bona qcunq; ex
cauſa fiant. Alia aũt eſſe opera que ex fine vel ex cauſa bona ſunt vel mala.
Et ad illa referunt ſanctoꝝ teſtimonia. qbus ex affectu vel intẽtione iudiciũ

. .

opm penſari dicũt. Tripartitã edunt iſti differentiã actuũ.
Confirmat alterã illaꝝ opinionũ auẽte Aug.qͥ iudicat oꝑa ex intentione
⁊ cauſa pᷣter ea queꝑ ſe ſunt peccata. c ”M
¶ Sed Aug. euidentiſſime docet in libꝛo ʒ mendaciũ oẽs actus ſᷣm intentio⸗
nẽ ⁊ cãm iudicandos bonos vel malos.pter quoſdã qita ſunt mali vt nũq;
pñt eſſe boni. etiã ſi bonã videant᷑ hr̃e cam. Intereſt inqt plurimñ q̃ cauſa.
quo fine.qᷓ intentione qd fiat. Sed ea qͥ coſtat eſſe pctã. nullo bone cauſcob
tentu.nullo q̃ſi bono fine.nulla velut bona intẽtione facienda ſunt.Ea qp⸗
pe oꝑa hoĩm ſi cãs habuerint bonas vel malas.nũc ſunt bona.nunc mala.
q̃ nõ ſunt ꝑ ſeipſa pctã.ſicut victũ phbere pauperibꝰbonũ eſt.ſi fit cauſa miſe
Icordie cu recta fide.⁊ ↄcubitus cõiugalis qñ fit cauſa generandi.ſi ea fide
fiat vt gignant᷑ regenerãdi.hec rurſus mala ſunt ſi malas habeant cauſas
velut ſi iactantie cauſa paſcit᷑ pauꝑ.aut laſciuie cauſa cum vxoꝛe concubit᷑.

aut filij generant᷑ nõ vt deo F vt dyabolo nutriant᷑. Cũ vero oꝑa ipſa per ſe Dro ſi
pctã ſunt. vt furta. ſtupꝛa. blaſphemie.qs dicat cauſis bonis eſſe facienda. mfn.
vel pctã nõ eſſe. vel qð eſt abſurdius iuſta pctꝗ eſſe: Quis dicat furemur di gibis
uitibus vt habeamus àd demus pauperibus.aut falſa teſtimonia ꝓferamꝰ hnſs

nõ vt inde nocẽtes ledant᷑ ſ potius ſaluent᷑.duo em̃ bona hic ſunt vt inops
alat᷑.⁊ innocẽs ñ puniat᷑. aut qͥs dicat adulteriũ eẽ faciẽdũ vt illã cũ qᷓ fit
hõ de moꝛte liberet᷑: Teſtamẽta etiã vera cur nõ ſuppᷣmimꝰ.⁊ falſa ſupponi
maæ ne heditates habeant qͥ nihil boni agũt.ſᷣ hi potiꝰqᷓ indigẽtes adiuuãt.
Cur nõ fiant illa mala ꝓpter hec bona. ſi ꝓpter hec bona nec illa ſunt mala:
Eur nõ ab immũdis meretricibꝰq ditant ſtupꝛatoꝛes.rapiat diuitias vir bo
nus vt indigentibꝰeas largiat᷑cũ nullũ malũ ſit ſi ꝓ bono fiat: Quis h̊ di⸗
cat niſi ͥ res humanas moꝛeſq; conat᷑ ⁊ leges ſubuertere.&ρ em facimꝰ nõ
dicat᷑ recte fieri poſſe.nec impune tm.verũetiaʒ gloꝛioſe.vt in eo nõ timeat᷑
ſuppliciũ.ſᷣ ſperet᷑ ⁊ pᷣmiũ.ſi ſemel ↄſenſerimus in malis actibꝰ.nõ quid fiat
“ H b qre ſiat eſt q̃rendũ.vt qᷓcunq; ꝓ bonis fiunt cauſis.
b ¶ Juſticia merito nec ipſa mala eſſe iudicent᷑. Atꝰiuſticia merito punit b

punit eũ qͥ dicit ſe ꝛ. eũ q dicit ſe ſubtraxiſſe ſupflua diuiti vt pᷣberet pau/⸗ iſſhe⸗
Contra. videt᷑ em̃ q peri.⁊ falſariũ qui alienum coꝛrupit teſtamentũ. vtis nöͤlinm
talem iuſticia iniuſte eſſʒ heres qͥ faceret elemoſinas largas.nõ ille qui nul⸗ hun
Huet⸗ Habere enim las. ? eum qui ſe feciſſe adulteriũ oſtendit. vt ꝑ illã ci ircnn
tutis. Silr dare pau- ergo equandus eſt fur quilibet furi qui voluntate mi mßſtat
peri vñ alatur hᷓ vir/ ſericoꝛdie furatur. Quis hoce dixerit. Sed hotum mnltn
tutis eſt. ſi ð iniuſtm ẽ duox non iðo quiſq; eſt bonus.quia peio⸗ eſt vuus. ſgit.

hed

annt⸗

Seio⸗ q Se Peioꝛ em ẽ qcupiſcendo q;ᷓ qͥ miſerãdo furat᷑. Sʒ ſi aliquẽ puniri p ope
e ES A furtũ oẽ peccatũ ẽ. ab oĩ furto abſtinẽdũ ẽ. Quis em̃ virtutis. iniuſie facit
cado luſqt · oicat eẽ peccãdũ etiã ſi ali ſit graui.alið leui-petm̃ůe uſticia que talẽ pu-
Nũc aũt q̃rimꝰ qͥs actꝰpctm̃ ſit vel nõ.Nõ qð grauiꝰ i ſerrice d eus
ſit ył leuiꝰ.Intẽde lectoꝛ ꝓpoſitis verbis tota mẽtis Rugrer vain eapr
cõſideratiõe.que nõ inutilẽ hñt exercitationẽ.et dino rum Exo. xij. pꝛece⸗
ſces qͥs actus ſit pctm̃.qͥ ſcʒ malã hẽt cãm.nec ille tm̃. pit elijnã dari pauꝑi
qꝛ ſũt nõnulli actꝰqͥ ⁊ ſi bonã hẽant cãʒ.tñ pctã ſũt.vt bus.ſ illi q furati ſůt
ſupꝛa poſitũ ẽ.Ex qͥ ↄſeqͥ videt᷑ qꝛ nõ ſemꝑ ex fine iu⸗ alaeelenres iplae
dicat᷑ volũtas ſiue actio mala.ſicut ĩ illis que ꝑ ſe pec eccauetdr.d partmm

¶ QMW le tñ qdã ↄtẽdũt nũqᷓ; habere bonã cãm. Qui em̃ reſecat ſuꝑflua. dʒ.
=ZDB aliena furat᷑ vt pauꝑibꝰ tribuat.nõ ꝓ bono (vt aiũt) ꝙ ad vnnquẽqʒ ſpe
ꝛ nõ fiãt bo furat᷑. Mõ em̃ bonũ ẽ aliena paupibꝰ erogare. Qui ¶ctat reſecare ſupflua
no fine. notat na ſacrificiũ deo offert. idẽ facit vt ait Au⸗ Ppꝛia. ſupflua autez
ex vbis Augu. em de rapina lacniſiciu deo offert. ide fae ,gliena fſecare nõ ſpe
miſſis. toꝛitas.ac ſi filiũ in cõſpectu patris victimet. vel ſacri ctat qñ nõ ẽ cõſtitutꝰ
ficiũ carnis deo offerat. Abomĩabilis nẽpe deo ẽ ĩpio ſuꝑ eum nec dñs nec
rũ oblatio. Ita etiã et hominẽ ꝑ adulteriũ a moꝛte li- iudex.et iõ cũ aliena
berare.malũ eẽ dicũt.Et ſi em̃ bonũ ſit hõieʒ a moꝛte ſuꝑſlua reſecat.qð ñ

Di. xL

cata ſũt.Illa em̃ cũ qͥs geſſerit ꝓ aliq̃ bona c̊ bonuzʒ

vf hr̃e finẽ.nec ex fine volũtas ẽ mala.nec ex volũta⸗
te actio fit mala.ſᷣ ex actione volũtas ſit pꝛaua In qͥ

bꝰ aliqͥ ponũt actũ iudeoꝝ qͥ cruciſigẽdo vxpᷣm arbitra

bant᷑ ſe obſequiũ pᷣſtare deo.qꝛ bonũ ſinẽ dicũt eos ſi⸗
bi poſuiſſe.ſcʒ dei obſeqͥuʒ.et tñ volũtatẽ eoꝝ ⁊ actiõʒ

vuerſaʒ foꝛe aſſerũt. De bonis aũt nila fit exceptio in

pᷣmiſſis vbis Aug.qͥn oĩs volũtas bona ex fine fit bo

na.⁊ ex fine ⁊ volũtate oĩs actio bona.bona ẽ. Sʒ nõ

oĩs mala volũtas ex fine mala eſt.nec oiĩs mala actio

affectu dr̃ nomẽ ſponi opꝑi. in bonis oꝑibꝰ generaliter
Ba ẽ hec regula.ſᷣ in malis excipiunt᷑ illa qᷓ ꝑ ſe mala

ſũt.QOiĩa g̊ hõis oꝑa iᷣm intẽtionẽ et cãʒ iudicant᷑ bo⸗
na vł mala.exceptis his que ꝑ ſe mala ſunt.i.que ſine

puaricatione fieri neq̃unt.

edit ad confirmãdũ reliqun.

liberare.tñ ſic hominẽ liberare malũ foꝛe aſſerũt. ðo
qʒ Aug.in ſuꝑioꝛibꝰ dicũt tꝑaſſe ſᷣmonẽ cauteq; locu
tũ vbi ait.Ea q̃ cõſtat eẽ pctã.nullo q̃ſi bono fine.nul

tione ille qͥ furat᷑ vt
det pauꝑi. furãdo ñ
pecca t Itẽ in omi
pctõ ẽ cõuerſio inoꝛ
dinata ad bonũ com
mutabile.ſ iſte qͥ fu/
rat᷑ vt det pauꝑi ni/
hil amat inoꝛdinate.
nec aliqͥd amat ex cu

piditate. g& vẽ ꝙ non

peccet aliqͥ mõ .

erxſine et volitate mala ẽ.et ois quehʒ mala cʒ mna/ deyg alit abc due
laẽ. ſed nõ oĩs que bonã cãʒ hʒ bona ẽ.Ideoq; cũ ex tra diuinũ mãdatu.

facit etiã contra ꝓxi
mũ.qꝛ rẽ eiꝰ ipᷣo inui
to cõtractat.et iõ iſte
punit᷑ nõ ſolũ a deo
verũ etiaʒ a ꝓximo.
¶ Aãa üllud vo quod ʒ
obẽ ꝙ iuſte facit duz

ſuñ ẽ vſurpat. et ꝓpt᷑

hoc punit᷑ de iniu i⸗
cia P ilne qð obẽ 4
de filijs iſrael. d vʒ. ꝙ;

la velut bona ĩtẽtiõe faciẽda.Nõ em̃ ſimplr dixit bo-⸗ nõ ẽ ſite. qꝛ dũs diſpẽ
no fine et bona intẽtiõe.ſᷣ addidit q̃ſi ⁊ velut.qꝛ talia ſauit cũ eis qũ pꝛece/
nõ füüt bono fine ⁊ bona intẽtiõe. intẽtiõe que vr bo pit eis , furaret im
na. et fine qͥ putat᷑ bonꝰ ſ̃ non ẽ. Nec iõ excepit Aug. mmo q pla Ercg alie⸗
iſta vt aiũt qͥn cãs hẽant malas.ᷣ qͥa cãs hñt que vi / txcrãſtulit.⁊ H bñ pote
dẽt bone.ſũt tñũ male. rat.qꝛ ipᷣe ẽ dñs om/

niß. Hoc aũt dñi pceèptũ quo dñs pcepit facere elemoſynã nõ ſe extẽdit ad bona aliena.ſ ad. ppꝛia. vñ nullo
ni⸗ endate nati cipit᷑ nõ furari.imo illud ſupponit.et illud cũ illo cõcoꝛdat ſᷣm ꝙ dẽ ꝓuer. vj.

Honoꝛa dñm detua ſubai/Ad illð qdð obẽ ꝙ; nec amat inoꝛdinate.dð.ꝙ inoꝛdinatio amoꝛis duꝑlr põt ec.

res qᷓ nõ res ampliꝰ qᷓ; debeat. Et dũñ quis facit cõtrariũ eiꝰ qd dñs pcepit.
aut qꝛ amat᷑ res q̃ nõ debet.aut qꝛ amat᷑ res ampliꝰ qᷓ; debeat.Et dũñ qi trari Ndns peoep
B ſine monent magna affectiõe ſiue ꝑua.peccat.et ẽ eiꝰ affectio inoꝛdinata ex magnitudie dilectiõis.et ex con
temptu diuie ꝓhibitiõis.

quibꝰ aliqui ponũt aan md or aa ueſged regarburaban ſe ſeat
ſtare deo. Hoc v? eẽ falſum.q; ſicut dꝛ Sap.ij.Ex malicia et inuidia xpᷣj cõdẽnauerunt moꝛte turpiſi
n tere iartz di Seiba em̃ ꝙ g inuidia tradidiſſent eũ.ſi g ſciebãt ſe malefacere.nõ arbitrabãt᷑ ob
ſequiũ ſe deo pᷣſtare.iE. dam q hoc nõ dr̃ quãtũ ad oẽs iudeos. qᷓtum ad ſimplices qͥ ꝑ maioꝛes decep⸗/q
ti ſunt. Maioꝛes em̃ iudei ſicut pꝛincipes ſacerdotum ct ſcribe moti ſunt ex iuidia et malicia.qꝛ bene ggnn

4 tẽtiõe incidit hic qõ circa duo.

boni ꝙ; malũ reſpctũ mali.S qlecũq; ſit opꝰ
cũq; ſit bonũ depꝛauari pᷣt ꝑ malã intẽtionẽ.g mul/

— —

ſcebant eius ſanctitatem et iunocẽtiã. ᷓnis lateret os diuitas. Simplices vero et populares moti ſunt ex

ignoꝛantia.Audicntes enim a maioꝛibus e blaſt phemaſſet. putabant ſe occidendo xpᷣum blaſpbemuz inter
ficere. et ſic obſequium deo pꝛeſtarc. Iſta tñ ignoꝛantia non excuſat.pꝛo eo ꝙ opera que ypᷣus fecit non ſolũ

magnis ſed etiam paruis noticiam ſanctitatis eius pꝛeſtare poterant.

D intelligentiã aũt huiꝰ ꝑtis in qua mgr̃ pᷣn/
Ncipaliter agit de bonitate oꝑuʒ quã bñt ex in/
Pumo qrit᷑ de
bonitate quã oꝑa ab intẽciõe recipiũt. Scdo vero 4
ritur de bonitate quã oꝑa intẽtioni ſupaddunt.Cir
ca pꝛimũ querũt᷑ tria. Pꝛimo querit᷑ ðR bonitate ope

rũ q;tum ad qualitatẽ vtꝝ vicʒ qualitas opũ quali/

tati intentionis generalitcr coxændeat. Scdo querit
q̃tum ad q;titatẽ.vic vtꝝ quatũ quiſq; intendit tã
tu faciat.Lercio qᷓrit᷑ q;tum ad neccſſitatẽ vtruʒ ſcʒ
bona intentio abſq; oꝑibus ad ſalutẽ ſufficiat.
Aueſtio. j. 2

¶ Atrũ qualitas peꝝ ſemꝑ rñdeat qualitati itẽtiõis.

Et boc ẽ q̃rere vtrũ oẽ opus qð fit bona intentione
ſit bonũ.Et ꝙ ſic vꝛ pꝛio auẽte Ambᷣ.quã męr̃ addu
cit in lr̃a Affectꝰ oꝑi tuo nomẽ iponit.ſi &̊ denõiatio
opis ẽ a qᷓlitate. ⁊ intẽtio ſiue afſſectꝰ opus denõiat.
vꝛ etiã ꝙ infoꝛmet q̃litate ſua. ¶ Item arboꝛ bona qꝗᷓ
opat᷑.ᷣm ꝙ bona facit ſemꝑ fructũ bonũ.ſᷣ volũtas
ꝗᷓ eſt arboꝛ.cum bona intẽtiõe oꝑpat᷑.oꝑat᷑ ſm ꝙ bo/

na. vꝛ ꝙ faciat opus bonũ.¶ Itẽ actꝰ nõ ẽ meritoꝛi

us niſi qꝛ volũtariꝰ.et volũtas nec ẽ bona nec mala
niſi ex intẽtione ſicut ſupꝛa oñſum ẽ.ſi ̊ bonitas vo/

lũtatis facit bonitatẽ in oꝑe.et bonitas intẽtiõis fa/

cit bonitatẽ in volũtate.̊ a pꝛimo qlitas opis cauſa
tur a q̃litate intẽtiõis¶ Itẽ potentiꝰ ẽ bonũ reſpctũ
lecũq; ſit opꝰ et qẽtũ/

to foꝛtiꝰ qlecũqʒ ſit opus ⁊ qtũcũq; ſit malũ.rectifi/
cari pᷣt ex bona intẽtiõe.Et pᷣt bꝰ argumẽti illatio cõ
firmari qᷓſi a maioꝛi. et a ſili ꝑ ↄñtiã in ipo.ODꝛ ſi opꝑ
poſitũ ẽ cã oppoſiti. ⁊ ꝓpoſitũ ꝓpoſiti.ſi g mala ſtẽ
tio ſp cauſat malũ.bõa intẽtio ſꝑ cauſat bonũ.¶ Itẽ

eſto ꝙ; aliqͥs faciat opꝰ malũ bono fine ita ꝙ malicia

ſit in ope.et bonitas in intẽtionc.aut ĩtẽtio ꝑmanet
bona.ope exñte malo.aut intẽtio fit mala ex oꝑe ma
lo. aut intẽtio facit opꝰ bonũ/Si pᷣmo mõ.g ſimul/⁊
ſemel merebit᷑ qͥs et demerebit᷑.qd ẽ ĩpoſſibile.Si ſe
cũdo mõ.Sʒ contra.Opꝰ ẽ effectꝰ intẽtionis.ᷣ effe
ctꝰ nõ influit in cãm ſ̃ potiꝰ ecõuerſo.&̊ potiꝰ intẽtio
cõicat ſuã ꝓpꝛietatẽ oꝑi qᷓ; opꝰ intẽtiõi.& ſi intẽtio ẽ
bona.neceſſe ẽ opꝰ eẽ bonũ qð ex ipᷣa ꝓcedit: ſte
qᷓtũcũq; opꝰ de ſe ſit malũ ſi tñ fiat ab eo qui oꝑatur

oiĩno pᷣter intẽtionẽ.ſicut ab eo qͥ oino carʒ vſu rõis.

nõ ẽ aliq̊ mõ culpabile. ſi puatio intẽtõis opꝰ qtũ

cũq; de ſe malũ pᷣt puare malicia.et facere ꝙ non ſit

malũ malicia moꝛis.pari rõe vẽ ꝙ rectificatio inten/

tionis opꝰ qᷓ;tũcũq; de ſe malũ pᷣt facere bonũ et re/

ctũ. Sed cõtra.Hug.de ſctõ vict.Amoꝛ trãſfoꝛmat
amãtẽ in amatũ.hoc ãt nõ dꝛ ecõuerſo.& q̃liſcũq; ſit
intẽtio.ſi volũtas velit malũ.neceſſe ea effici malã.
Snñ vẽ ꝙ ꝗ̃litas oꝑis coꝛrñdeat q̃litati ĩtẽtiõis tẽ
Bus dicit ꝙ aliq ſunt q̃ mox nõiata cõiũcta ſũt ma

o.et talia dicũt tbeologi mala eẽ ſm ſe.ſi igit᷑ talibꝰ

actibus inſepabilit᷑ adberet malicia.vẽ ꝙ bmõi actꝰ

nõ pp̃t fieri boni ex intẽtiõe nr̃a.Itẽ aliqd ẽ maluʒ

as cõtra dei mãdatũ.ſᷣ intẽtio nra ñ pᷣt diuinũ mã
ſj ifringere. nõ pᷣt facere ꝙ hõ faciẽdo cõtra mã

datũ dei nõ peccet.igit᷑ qᷓtũcũq; bonũ intẽdit.ſi con/
tra dei mãdatũ faciat.nõ erit bonũ ſᷣ malũ.& nõ ẽ ge
neralit᷑ veꝝ q q̃litas oꝑis a qualitate intẽtiõis cauſe
tur. ¶ Itẽ bonũ abſolutũ pᷣſupponit bonũ ex circũ/
ſtãtia.nihil em̃ ẽ ſimplr et abſolute bonũ niſi veſtiat
debitis cõditiõibꝰ⁊ circũſtãtijs.ᷣ aliq̃ ſũt oꝑa q̃ ſem
per dicũt carẽtiã debite circũſtãtie.ſicut iterficere in-
nocẽtẽ.aut dicere falſuʒ ſciẽter et ↄſilia. vꝛ ꝙ q;tũ/

cunq; aliquis talia bona intẽtiõe faciat.nõ erũt ſim

liciter bona.g nõ vẽ ꝙ q;titas oꝑis ſemꝑ rñdeat q̃

litati intentiõis. ¶N.. ad pᷣdictoꝝ intelligẽtiã ẽ nota/7

dum.qꝙ circa ̊ ab antiqͥ duplex fuit opinio ſicut ma
giſter explicat in lra.Quid em̃ dixerũt ꝙ generalit᷑
verũ ẽ ꝙ opa bona vel mala pẽſant᷑ ex intẽtiõe. Alij
vero dixerũt ꝙ oꝑa non pẽſant᷑ generaliter bona vł
mala.ſᷣ ſolũ illa q indifferẽtia ſũt ad hoc ꝙ fiãt bñ vlł
male.illa aũt oꝑa q̃ ſũt mala ſᷣm ſe.ex intetiõe penſa
ri nõ pñt.qꝛ q̃cunq; intẽtione fiant.ſemꝑ mala ſunt.
Quelibʒ ãt haꝝ opinionũ verũ dicit ſi recte intelli/

gat᷑. Intẽtiõis em̃ q̃litas dupłr põt accipi m ꝙ in/S

tẽtõ duplicit᷑ dicit᷑. Ano em̃ mõ itẽtio dic volũtatẽ fi
nis.Alio vo mõ nõ tm̃ dic volũtatẽ finis ſᷣ etiã oꝛdi

nationẽ eiꝰ qð ẽ ad finẽ quẽ appetit. Et ᷣm h̊ duplr

pᷣt dici itetio bona vel mala. AUno mõ ðdẽ itẽtio bona

in qᷓ ẽ pfecta et bona oꝛdinatio oꝑis ad finẽ intẽtuʒ.

ct ecõtra dẽ mala in qua ẽ oꝛdinatio indirecta.⁊ hoc
mõ bonitas intẽtiõis nõ tantũmõ reſpicit bonitatẽ
finis ſᷣ etiã rectũ oꝛdinẽ eiꝰ qd ẽ ad ipᷣm fineʒ.hec em̃
duo neceſſario requirũt᷑ ad hoc ꝙ oculꝰ ſit ſimplex
ſicut dicit Berñ. ad euge.vicʒ ꝙ vcritas ſit in electio

ne. ⁊ charitas in intẽtioe.Et hoc ẽ dicere ꝙ tũc ẽ ocu
lus mẽtis ſimplex ſiue intẽtio bona qñ hoc amat fi-
naliter qdð ẽ amãdũ.et eligit qð ẽ eligẽdũ.et hoc mõ
qlitas opis ſemꝑ rñdet q̃litati intẽtiõis.nec hʒ inſtã
tiã.imo ſi oculꝰ ẽ ſimplex.totũ coꝛpꝰerit luminoſuzʒ.

et ſi oculus ẽ tenebꝛoſus.hoc ẽ intentio mala.et opꝰ

iudicat᷑ malũ.Alio mõ dẽ intentio bona qꝛ illud qð

finaliter intẽdit ẽ bonũ.et mala.qꝛ illud qʒ finaliter
intendit eſt malum.Et boc mõ nõ eſt generaliter ve⸗
rum ꝙ qualitas operis cauſet᷑ a qualitate intentio/
nis.et hoc dico quantũ ad qualitatem quc eſt boni/
tas. Si quis em̃ mentit᷑vtpote ad liberationẽ inno
centis.vel furat᷑ vt paſcat pauꝑem.non dicitur bene
faccre.ſicut dicit Aug.et etiã aplus. Mon ſunt faciẽ/
da mala vt veniant bona. Quantũ autem ad quali/

tatem malicie non babet inſtantiam. immo neceſſa/

rio malicia operis coꝛrñdet intentioni male intendẽ
ti. Qualecunq; em̃ ſit opus.dum faciat illud homo

mala intentione.deus qui ſcrutatuꝛ coꝛda maluʒ re⸗
putat. Cum enim ad bonitatem operis neceſſario re
quiratur intentio boni finis.ſola illa deſiſtente opus
iudicatur eſſe malum.non tñ illa ſola aſſiſtente iudi⸗
cat᷑ eẽ bonũ.qꝛ plura cxigũt᷑ ad ↄſtruẽdũ ꝙᷓ ad ðſtru
endũ. Ex bis ptzʒ rñſio ad q̃ſtionẽ ꝓpoſitã et etiãs acd
obiccta ꝓ magna ꝑte. Mã obiecta qᷓ ꝓbant ꝙ veri⸗

tas operis non coꝛrñdet bonitati intentionis loquũ

tur de bonitate intentionis put ipᷣm finem reſpicit.
et ſic verum condudunt.qꝛ ad boc ꝙ opꝰ ſit bonuj.

ggton
onoce
ſſffotac
afucien
neeethbi
tpuuat
11 otins/
tapotiu
dpus!
Lrt
Ginatun
gili⸗
ddol
bactu
fonsdi⸗
toniscor
lumettra
ſteriute
ſſrone
mgliad
gum. 5

(Otrun
dbite
piatqer
Bonne
bonuin
heagen
ſautn tn
lepinta
Ntendit
toadfi
penesi
charita
nagen
nons
tentiöe
ſoger
Grenci⸗
toraſui
ſttilt
tgliter.
encxe
tunge
liusg
faerur
acur
dnin

nife

mügti
nrgane
Mnigai⸗
unltſt
ſtmfin
toftern
dhigchi⸗
10 ditſn
tni⸗

Aäintn

Mhſarn
ggot
rune
ntpu
Ngfühit
ieo
mmi.
id,
Wini
Aüti
fmnöfing
etwir
Vkime
üpd
ngäin
ueneſ⸗
ii cher
nuhti
tnivis
uc
i
Sfialir
urre⸗
itand⸗
echbon⸗
ione
Cn
ſurſac⸗
1c
wcß⸗
Neitat

11 potius ↄñtia econtrario.i c
tia potius debet influere in opus qᷓ; econuerſo.d dðʒ.

●
*⁶

non fufficit ꝙ intendat bonum.ſᷣ etiam exigit᷑ ꝙ re/
cta via tendat ad bonũ. Argumenta vero ad oppo/
ſitũ ꝓ magna parte ꝓcedunt alia via.vicʒ.ꝓut intẽ
tio dẽ eſſe bona.non ſolum qꝛ intentũ ẽ bonum.iſᷣ eti
am qꝛ oꝛdinatio eſt bona. Et ſic intelligitur auẽtas
Amb.qua dẽ. Affectus tuus operi tuo nomẽ impo/
nit.et ratio ſca et tertia. Nã volũtas nõ dẽ eſſe bo/

na in ſe.nec etiã bona arboꝛ ex bonitate intẽtionis.

niſi m ꝙ intentio dicit᷑ eſſe bona.qꝛ bono modo ad

1o bonum finem inrencte⸗ A illud q obẽ ꝙꝙ mala

intentio ſufficit ad facienduʒ opus malũ.ddm.qꝙ nõ
ſequitur ex boc ꝙ ſimiliter intentio bona fufficiat ad
bonum. Facilius em̃ ẽ deſtruere qᷓ; cõſtruere. Et qꝛ

bonum attendit᷑ ᷣm conſtitutionẽ ex concurſu mul/

taꝝ circumſtãtiaꝝ.malũ vero attendit᷑ ex cuiuſcũq;

pꝛiuationc.hinc eſt ꝙ malũ eſt omniuarie.et bonum

vno modo.et iõ non ſequit᷑ ꝙ ſi fectus alicuius rei
ſufficit ad faciendũ malum.qꝙ poſitio eius ſufficiat
ad faciendum bonum.plura em̃ exigunt᷑ ad bonuʒ.
nec eſt ibi locus a ſimili nec minoꝛi. Rurſus.qꝛ malũ
eſt pꝛiuatio boni.in talibus non tenet ↄñtia in ipᷣo ſᷣ
d illud qð obꝛ ꝙ potẽ/

; opus nõ facit intentionẽ malam aliquid influen/
do.ſed potius deficiendo.Quia em̃ opus de ſe inoꝛ
dinatum eſt.et intentio nõ põt illud oꝛdinare.hinc ẽ

12 ꝙ dũ illi operi ſe applicat. ſeipʒ deoꝛdinat.¶ Ad il⸗

lud qd obꝛ ꝙ pꝛiuatio intentionis pꝛiuat maliciam
ab actu. dm.ꝙ non ẽ ſimile.ꝓ eo ꝙ pꝛiuatio inteu/
tionis dẽ pꝛiuare maliciã ab actu.nõ qꝛ aliquid intẽ/
tionis conferat ipſi actui.ſᷣ potius qꝛ trabit actum il
lum extra genus moꝛis.qꝛ non ẽ opꝰ moꝛale niſi qð
fit ex intentione.et iõ cõſimilis ẽ modus arguẽdi in
iſta rõne et in pꝛecedenti q̃ arguebat᷑ ex comꝑatione

dum. & ſufficit ad ponendum.

mali ad bonum. Mon em̃ valet.ſufficit ad deſtruen/

. H ucſtio.ij. b
¶ Atrum auãth intẽdat tantũ faciat.vt ſicut opꝰ

ab intentiõe recipit aliquo mõ qualitatẽ.ita etiã reci
piat quãtitatem. Et ꝙ ſic v.ſuper illud Mathᷣ.xij.
Bonus bhomo de bono theſauro.⁊c.glo.Quantum
bonũ intẽdis.tantũ facis. Item hoc vẽ ratione.Om

ne agens ꝑ intentionem pᷣſigit ſibi fineʒ ad quẽ opꝰ

ſuum menſurat. ſi omne opus moꝛale eſt ab agen/
te ꝑ intentionem. omnis oꝑis moꝛalis menſuratio
attenditur in comꝑatione eius ad finem.ſed comꝑa

tio ad finem ẽ intentio.g̊ quãtitas ois operis moꝛal

penes intentionẽ attenditur.¶ IZtem m quãtitates
charitatis attendit᷑ meritũ exterioꝛis operis.Et ſᷣm
magnitudinem libidinis.attendit᷑ magnitudo exte/
rioꝛis peccati.ſi ̊ charitas vt dicit Berñ. reſpicit in/
tentiõeʒ.et ſimiliter libido que dicit q etationẽ in bo/
no creato. videt᷑ ꝙ quatitas oĩis moꝛalis oꝑis ſᷣm
intentionẽ menſuret᷑. ¶ Item ſi aliq opus de na/
tura ſui generis ẽ veniale peccatũ.nihilominꝰ ille qͥ

facit illud moꝛtaliter peccat ſi intendit peccare moꝛ/

taliter. hoc aũt nõ eẽt niſi opus reciꝑet quãtitateʒ in
genere moꝛis ab intentione.g ⁊c. Sed contra. ſi q̃n
tum quis intendit tantũ facit.& ſi linus ſiue aliquis
alius ꝑuus ſanctus intẽderet mereri gloꝛiã petri.me
reretur gloꝛiã petri.et ſi ãplius intẽderet.ãplius me

reretur. ꝙ̊ habenti minoꝛẽ chaꝛitatem redderet᷑ maiꝰ

pꝛemium.qð eſt plane falſum.¶ Item ſi quãtũ quis

intẽdit tantũ facit.S ſi aliquis adulterãs intẽdit pec/

—

care venialiter peccat venialiter. ſi boc ẽ plane fal
ſum. manifeſtum ẽ ꝙ quãtitas oꝑis non cauſatur ex

2

quantitate intentionis.¶ Item quãto aliquis ẽ hu
milioꝛ. tanto minus boni credit ſe facere.ſed intẽtio
ſequitur credulitatem.qꝛ fides dirigit intentioneʒ.
quato quis humilioꝛ eſt.tanto minus bonum inten

dit facere.ſi ̊ bonitas operis menſuratur penes q̃n

titatẽ intentionis.videt᷑ ꝙ quanto quis eſſet bumili
oꝛ.tanto opus cius eẽt minus bonum.ᷣ hoc ẽ plane
falſum. ⁊c. ¶ Item vnꝰ ſimplex cum facit paruuʒ
peccatũ credit eẽ grauiſſmum peccatũ.alius impiꝰ

et iniquus cũ facit maximuʒ peccatũ credit ſe valde

parum peccare.Si g̊ opus menſuratur penes inten
tionem.vẽ ꝙ iniquus et malicioſus minus peccet in

enoꝛmi genere peccati qᷓ; vnus ſimplex in genere pec

cati quantũcũq; leui. Si igit᷑ hoc eſt pl ane falſum. ᷣ
et illud ex quo ſequit᷑.vic ꝙ quantitas operis coꝛre
ſpondeat quantitati intentionisM. dʒ. ꝙ ſicut in 1 3
pꝛecedẽti ꝓbleumate duplex diſtinguit᷑ qualitas in

tentionis.ſic et in hoc intelligendum ẽ ꝙ quantitas

intentionis dupliciter poteſt intelligi.vicʒ aut ratio
ne actꝰ itẽdẽdi.aut ratione ipᷣius intenti. Et ᷣm boc
diſtinguit᷑ iſta locutio dupliciter.quãtũ intendis.ta⸗
tum facis. Quia tantũ et quantũ poſſunt ecẽ nomina 14
vel aduerbia.Si quãtũ et tantum ſint aduerbia.tũc
dicunt quatitatem actus intendendi.et tunc ẽ locu/
tio vera generaliter.ſiue reſpectu bonoꝛũ ſiue reſpe/
ctu maloꝛum.qꝛ quantũ actus intendendi eſt inten/
ſus in bonitate et malicia. tantum oꝑatio exterioꝛ ẽ
bona vel mala.Omne em̃ meritum et demeritũ ad

actum voluntatis reducit᷑.licet circumſtãtie exterio

res aliquo mõ faciãt ad maioꝛem voluntatis depꝛa
uationẽ.Si aũt itũ et tantum ſint nomina.tunc di⸗/
cunt quãtitatem ex parte intenti.⁊ ſic non eſt genera
liter verus ille ſermo.quia opus exterius factũ non

ſemꝑer commenſurat᷑ ei qd intentio intẽdit. Freq̃n/
ter em̃ intendit homo facere magnum bonũ et facit

paruum.qꝛ modicã babet charitatem. Habʒ tñ aliq̃
mõ veritatẽ in malis vicʒ intendendo lic; non dim
nuẽdo.et ꝓut tãtũ et quantũ dicunt quãdã comꝑa/

tionẽ ꝓpoꝛtionis nõ comenſurationem cequalitatis.
VAVñ qui intendit multũ peccare multum peccat.q̃le/i 5

cunq; opus faciat. Mon tñ qui intendit parum pec/
care parum peccat.maxime ſi opus ſacit qdð multuʒ
habet de defoꝛmitate.Ex his patet rñſio ad queſtio
nẽ ꝓpoſitã.Cõcedo em̃ ꝙ quãtitas bonitatis ⁊ ma/
licie in oꝑe coꝛrñdeat qᷓntitati bonitatis ⁊ malicie in

intentione.ſᷣm ꝙ quãtitas intentionis attendit᷑ q̃ᷓn/

tum ad actum intedendi.ſicut rõnes ad pꝛimã par/
tẽ inducte oſtendunt.Concedo etiam nihilominꝰ ꝙ;
quantitas oꝑis non ſemꝑ coꝛrñdet quãtitati inten/

tionis.ſᷣm ꝙ quãtitas intentionis attendit᷑ ex parte

intenti.ſicut oñdunt rõnes q̃ ad ſecundã ꝑtem indu

cuntur. Ad alias tñ duas ratiões que vltimo in⸗ 16
ducuntur reſponderi poteſt ꝙ non cogũt.ꝓ eo ꝙ nõ

eſt idem dicere de aliquo ꝙ credit facere magnuʒ vl
paruum bonum ſiue malum qð intendit.Aliud em̃
eſt eſtimatio.aliud ẽ intentio.et quamuis opus ſeqᷓ/
tur eſtimationẽ.non tñ ſequitur intentionẽ. Pꝛeter/j
ea.ille due rationes ſicut et alie ꝓcedunt de quanti⸗
tate intentionis a parte intenti. Quãuis em̃ hunii

bõ paruum intẽdat facere.nihilominꝰ tñ magne bo
nitatis eſt eius intentio.dum ex magna virtute mo/
uetur ad illud faciendũ. Similiter cum iniquus bõ

Qqaꝛ

igit᷑ ſine illa pᷣt ſufficere ad ſalutẽ.
eternã eſt in ptate noſtra. videt

vitã eternã.igit᷑ ad meritũ vitc et.

õ

intendit modicũ malũ facere.tñ qꝛ ex magna libidi
ne facit.multũ ſeu valde ẽ pꝛaua eius intentio.dn ni
miñ adberet bono creato.et iõ non ſequit᷑ q minus

peccet ille qui magis eſt mmalicioſus.
Abenton c

Se bonitate opum qtum ad neceſſitatẽ vtruz vicʒ

intentio abſq; bonis oꝑibꝰ ſufficiat ad vitã eternaʒ.
et ꝙ ſic vi. Berñ.de li.arbi. Intẽtio ſufficit ad meri/
tũ.bona actio requirit᷑ ad exemplũ.& vʒ ꝙ q̃tum 3
meritũ vite eterne nõ ſit neceſſaria bonitas actionis
exterioꝛis. tem ſuꝑ illud põ. Dixi cõfiteboꝛ. Glo.
Aotũ ꝓ operatione iudicat᷑. S tantũ valet bene vel⸗
le quãtum velle et operari.S ⁊c.¶ Itẽ Gꝛeg.in qua/
dã omeł. MNon ẽ vacua manꝰa munere.cũ archa coꝛ
dis repleta fuerit bona volũtate. plenitudo inten/
tionis et volũtatis equiualet plenitudini oꝑatiõis.
i mereri vitaz
opera exterioꝛa
nõ ſint neceſſaria ad merendũ vitã cternam. igit᷑ ad
meritũ vite eterne vẽ ſufficere intẽtio ſola.tẽ intẽ

12 4

tio et volũtas nõ pendẽt ex opere.g̊ oꝑe nõ exñte pᷣt
eẽ bonitas tã in volũtate qᷓ in intẽtione.ſᷣ qui bʒ bo⸗/
nã volũtatẽ eſt iuſtus.et ois talis bʒ qd ſufficit ei ad
erne vr intentio ſuf
imã. ita dñs dicet

ficere abſq; exterioꝛi opatione.
xxv.Eſuriui et non dediſtis mib

repꝛobis. et ꝓpter boc feret ſniam dãnatiõis contra

meritũ. Mtẽ phus die rriz re
vicʒ.ſcire.velle.et imꝑmutablr oꝑari.g ſi nõ eſt ope

eos. ſi ꝓpter vefectũ bonoꝝ opum qͥs damnat᷑.ex
ercitium bonoꝝ opum ẽ ad ſalutẽ neceſſariũ. intẽ/

92% —

tio ſine opibus nõ ſufficit ad meritũ.¶¶ Itẽ in canoni

ca. Ja.ij. Fides ſine oꝑibus moꝛtua ẽ.S̊ non ẽ effica/
cioꝛ ad merendum intentio ꝙᷓ fides.g ſi fides nõ ſuf
ficit ad meritũ ſine o ꝑibꝰ.pari rõe nec intẽtio. It
Gꝛeg.in quadã omel. Amoꝛ dei non ẽ ocioſus.òpꝑat

em̃ magna ſi ẽ. ſi autẽ oꝑari negligit. amoꝛ nõ eſt. er.

go ſi opera non aſſunt.nõ adeſt veritas amoꝛis.ſed
nihil eſt meritoꝛiũ vite eterne abſq; vero amoꝛe cha
ritatis. circũſcriptis opꝑibus.intentio nõ ſufficit ad
Bus dicit ꝙ ad virtutẽ tria requirũt᷑

ratio.nõ ẽ ſalua virtutis ratio.ᷣ vbi non ſaluat᷑ vir/

18

tutis ratio. nec poterit ſaluari ſufficiẽtia meriti. vꝛ‚

ꝙ abſq; oꝑatione vitã eternã nõ cõdigne nec ſuffici

enter meremur. Gtẽ ſi ſola intentio vel volũtas in-/

terioꝛ ſuſficeret ad meritũ.ſ̊ habenti gratiã facilimũ

ẽ velle bonũ. facilimũ eſt mereri vitam eternã.cuiꝰ
contrariũ dicit dñs Math. vij. ꝙ arta ẽ via que du/
cit ad vitã.¶ R.dð.ꝙ cum querit᷑ vtꝝ intentio ⁊ vo
luntas interioꝛ ſufficiat ad meritũ abſq; ope exterio

ri. diſtinguendũ eſt. Aut em̃ ille qͥ habet intẽtionẽ.hʒ
facultatẽ bene opandi aut non. Si non babet facul/
tatẽ. cum nemo obligetur ad impoſſibile.ſi bonã bʒ

voluntatẽ et directa intẽtionẽ.tũc ſola plenitudo vo
luntatis interne ſufficit ei ad meritũ vite eterne abſ/

q; exterioꝛi opatiõe Gi aũñt aſſit facultas. ⁊ ſe offert

opoꝛtunitas.intẽtio nõ põt ad meritum ſufficere abſ

Gq opere. ſatio autem buius ẽ diuini mandati obli

gatio.et virtutis ꝑfectio.et volũtatis plenitudo. Di⸗

“ uini mandati obligatio facit vt intẽtio ſine oꝑibꝰ nõ
ſuufficiat. cuz ſe offert opoxtunitas et facultas. Man

data em̃ dei nõ ſolum obligant ad volendũ ſed etiaʒ
ad faciendum.ct ideo qͥ non implet diuina manda/
ta cum poſſit.potius meret᷑ iram q; meret᷑ gloꝛiam.
AVirtutis etiam ꝑfectio eſt ratio q̃re non ſuffcit ſola

intentio.qm̃ virtus ẽ vltimũ potentie.et ideo elcua
potentiam ad aliqd magnũ et arduũ.potẽtie añt aie
nõ bñt ſuã virtutẽ ſiue ꝑfectionẽ completã niſi exe
ant in oꝑa ſibi dcbita qn adeſt facultas et opoꝛtuni/

tas.Et iõ illa intentio qua quis vult et intẽdit bonũ.

⁊ tamẽ non faciet cũ poſſit.nõ eſt intentio virtuoſa.
ac per boc nec meritoꝛia. Aolũtat᷑ etiã plenitudo rõ
ẽ quare nõ ſufficit ſola intẽtio.qm plena volutas po
nit effectũ ſi aſſit facultas.alioquin non dẽ plene bõ
aliquid velle ſi non facit cum poſſit facere.ſᷣ ſemiple
ne ⁊ pigre vult.ſicut piger qui vult et nõ vult.Et ꝓ⸗
pterea dicit Gꝛeg.ꝙ nemo vebet ſibi blãdiri de bona
voluntate.immo ad dilectionem conditoꝛis lingua.
mens.et manus requirit᷑.et ſicut hoꝛtat᷑ nos be.Jo.
j.can.j.Diligere debemus nõ ſolũ verbo et lingua.ſ
opere et virtute.cum igit᷑ adeſt facultas. et ſe offert
opoꝛtunitas.abſq; operibus exterioꝛibus nec ẽ mã/
datoꝝ dei impletio.nec virtutis ꝑfectio.nec volun/⸗
tat᷑ plenitudo. et abſq; his nõ eſt ſufficientia meriti.
binc eſt ꝙ ad meritum vite eterne non ſufficit boni/
tas intentionis abſq; bonitate operis exterioꝛis. Et
rationes que boc oñdunt concedende ſunt.Ad il
lud g qð Pertn⸗ obꝛ in contrariuʒ de Berũ. ꝙ bona
intentio ſufficit ad meritum. dicenduʒ.ꝙ loquit᷑ de
intentione illoꝛum operum q̃ non ſunt in pꝛecepto
non ratione alioꝛum que in pꝛecepto ſunt.Ael dicẽ
dum qꝙ loquitur in eo caſu qñ ſceʒ non adeſt facultas
bene oꝑandi exterius.¶ Ad illud qdð obꝛ ꝙ volũtas
ꝓ facto reputatur.dð. ꝙ verum ẽ äns ſe offert be⸗
ne oꝑãdi opoꝛtũitas et facultas Adillð vo BGꝛeg.
non ẽ vacua manus a muncere ⁊c̃.ddm.ꝙ facien/
aẽ vis in boc ꝙ dicit.cuʒ archa coꝛdis repleta fue/
rit bona voluntate.nunqᷓ; em̃ ſicut dictũ ẽ pꝛius ple/
ne bonã voluntatẽ bʒ qui põt facere bonũ illud cuiꝰ
bʒ voluntatẽ.et ad fructũ non ꝑuẽit. ¶ Ad illud qð
obẽ ꝙ opera nõ ſunt in ptãte noſtra.dð.ꝙ hoc ſolũ
non concludit q; in eo caſu ſufficit intentio qñ deeſt

facultas ad pficiendũ oꝑationẽ bonã.Ad illud qð

obẽ ꝙ bona volũtas non pẽdet ex opere.dom. ꝙ ve/
rũ eſt. attñ cũ adeſt facultas plena.voluntas neceſſa
rio ponit bonũ opus.ita ꝙ ſi bonũ opus non ponit᷑
aut nunqᷓ; voluntas fuit plena.aut deſinit eẽ plena.
S ſine oꝑibus nõ fufficiat.hoc nõ eſt qꝛ plenitu⸗
do bone voluntatis ex operibus pendeat. qꝛ bona

voluntas ſi plèa ẽ. neceſfario in bona oꝑa redũdat.

offereute ſe facultate et opoꝛtunitate.
Onſequenter queritur quãtum ad ſecunduzʒ
pꝛincipale de bonitate quã opera ſuꝑaddunt
vonitati intentionis. Et circa boc qᷓrunt᷑ tria.

Pꝛimo querit᷑ vtrũ aliquid addãt opa bonitatis vtł

—

meriti ſupꝛa bonã intentionẽ ratione progatiue di/

gnitatis. Scdo querit᷑ vtrũ addãt rõe qutitatis ex
pte dati. Zercio querit᷑ vtꝝ aliquid addãt ratiõenu
meroſitatis.
¶ Aueſtio. .

èGäG
¶ Atrũ opera extenioꝛa aliquid addant ſupꝛa bonam

2„ 7 — 5

intentionẽ ratione ſue excellentie et dignitatis. ſicut

ſunt opera pᷣuilegiata. Et q; ſic videt᷑.ſuꝑ illð Phil.

ſ. Que ſit ſupeminẽs magnitudo.glo. Quodaʒ in⸗

crementũ gloꝛie babebũt ſũmi doctoꝛes vltra id qð
cõiter habebunt alij.hoc aũt non ẽ niſi ratide doctri
une quã alijs cõicant.ᷣ 2elͤt cõiter in eedeſia ma/
gis ſolẽnizantur martires ꝙ confeſſoꝛes.s conſtãs
eſt ꝙ eccleſia ſanctis exbibuit bonoꝛẽ ſm meritoꝛux

19

20

21

253

ſo 6
tpoy
ſzin
difſon
ſioctpte
1
cda
onücl
Gtumẽ

holiß
ze
liteto

güͦediee
1
a

zalap
Kimmarti
buitpeit
ſtinviſſe
gliguict
noplacea
ſtücun
batopa
naiors
lrcllat
goſihn
deũq;al⸗
acen
Pinblla
twohati
ltiet o
Gtrobicz
ncäope
citadm
ſtarisl.
legiatal
minime
tionisn
putat
obaliue
ſigeyp
ſopus
1A trct
aduotk.
gtſue⸗
cterpot
lgteint
Autqut
aiur
werti
giͦſen
tiintite
ſhoñe
hbamar
ſtüad
eſpeen
ſehpee
habon
gean
geSi
ihue
mater
hhant

24 tatẽ et meritũ.

ſuoꝝ exigentiã.g maioꝛi gloꝛia digni ſunt qui moꝛtẽ
ꝓ xpᷣo patiunt᷑ qᷓ; illi qui pati nolunt.tem xpᷣs no

bis aliquid meruit ꝑ paſſionẽ qð ante nõ meruerat

nobis.vtpote aꝑtionẽ ianue.et multoꝝ cariſmatum
diffuſionẽ.ſi & charitas xpᷣi fuit eminẽtimima ab iſtã
ti ↄceptiõis.⁊ maioꝛis fuit efficacie cũ paſſione qᷓ ſi/
ne. vẽ ꝙ in quolibet alio.excellẽtia oꝑis exterioꝛis
addat ad meritũ bone volũtatis ſiue intẽtiõis.¶ ſytẽ
bonũ additũ bono facit magis bonũ.ſᷣ opus pꝛiuile
giatum ẽ bonum.& additũ intẽtioni facit ea magis
bouã.ſᷣ qdð addit ad bonitatẽ.addit ad merituʒ.S ⁊c̃.
tem ſi oꝑa pᷣuilegiata nibil adderẽt ſupꝛa bonita
