nõ ꝙtum ad iudiciũ diuinũ. ¶ Ad illud qd vltimo
obijcitur ꝙ ꝓnioꝛ eſt deus ad miſerendũ qᷓ hõ. dicen
dum ꝙ veru eſt ꝓ eo ꝙ plenã miſericoꝛdiaʒ pᷣſtat ei
cui ſibi placuerit miſereri.nibilominus tamè diſtri/
ctiſſime iudicat.ſicut ex illo verbo colligit᷑ in Ma⸗
thei.xij. De omni verbo ocioſo reddent hoies rõem
in die iudicij. AUnde multa ſunt pctã q̃ apud boĩes
tolerant᷑ ⁊ nõ puniunt᷑.vtpote ſunt ſpũalia ⁊ inte/
rioꝛa.de quibus opoꝛtebit in die iudicij nos reddere
rõem. Miſericoꝛdia em̃ viã iuſticie nõ pᷣcludit.
Aueſtio. ij.

¶ Ntrũ deceat diuinã iuſticiã animã tali carni infun⸗

dere.Et qꝙ nõ videt᷑. Non eſt vere innocens qui .
teſt alium a culpa releuare ⁊ nõ releuat.ergo multo
foꝛtius nõ eſt vere innocens qͥ poteſt alterũ pᷣſ- erua⸗
re a culpa ⁊ nõ pᷣſcruat.ſed creatoꝛ poſſʒ animã quã
creat a culpa pꝛeſeruare.ſi eã tali coꝛpoꝛi nõ infun/

deret.ergo videt 5 eam infundendo tali coꝛpoꝛi fa-

ciat minus iuſte.¶¶ Itẽ idẽ eſt aliquid facere in ſe.=
facere aliquid.quo facto neceſſe eſt illud fieri. Ande

idẽ eſt hominẽ interficere.⁊ facere.quo facto.bomo

neceſſario moꝛiat᷑. iur = feneſtrã dicit᷑ domũ
illuminare.ꝓ eo ꝙ facit aliquid quo facto domꝰillu
minatur.ſᷣ animã infuſam macularce carne neceſſeẽ
eam cffici ꝑccatricẽ.igit᷑ idẽ eſt animã peccatricem
facere.⁊ animã tali carni infundere.ſed nullo modo
decet diuinã iuſticiã animã peccatricem facere.ergo
nullo modo decet eam infundere. ¶ Itẽ minus ma
lum eſt affligi quãtacunq; pena tempoꝛali q; macu/
lari culpa moꝛtali.ſed nullo modo deceret diuinam
iuſticiam animꝗ in ſue creationis pᷣmoꝛdio anteqᷓ;
vniret᷑ coꝛpoꝛi in penã demergere infernalẽ. immo
diceret᷑ ipſi anime facere iniuriaʒ quã innocentem
vexaret in pena.ergo.multofoꝛtius indecens eſt di/
uine iuſticie. ⁊ iniuria videt᷑ fieri ipſi anime.ſi cõiun
gatur carni maculate ex qua ↄtrahit maculam oꝛigi
nalis. Itẽ etſi caro poſteroꝝ aliquo modo fuerit
in adam.anime tamẽ nunqᷓ; ſunt ex anima ade pa⸗
gate.ſed immediate a deo ꝓducte ſunt.ergo videtur
ꝙ adã nihil eis meruit nec meruit.igit᷑ ſicut nõ de
cuiſſet diuinã iuſticiã animã ade infundere coꝛpꝛi
maculato in pᷣmaria rerum conditione.ſic nec nunc
videt᷑ ꝙ debeat eam tali carni ſociare. ¶ Itẽ ſi ali/

ii
1 5

43

64

qua anima baberet vſum voluntatis a recuſaret ta

li coꝛpoꝛi vniri.nõ eſſet iuſtũ qꝙ deus illã (ipſa reru⸗/
ſante )in illo coꝛpoꝛe incarceraret.igit᷑ ſi aie cõditio
nõ deterioꝛari debet. quia cũ creat᷑ caret vſu liberta/
tis arbitrij. videt᷑ nullo mõ ſalua rectitudine iuſti

cie ſociari deberet carni maculate. ¶ Ytẽ nõ eſt vera
iuſticla niſi vbi cõiuncta eſt miſcdia. Mam vniuerſe
vie dñi miſcdia ⁊ veritas.ſᷣ cũ deus infundit animã
carni maculate quam fſcit de coꝛpoꝛc exire anteꝙᷓ baʒ
ptizetur vel poſſit cõuerti ad den huic nullã facit mi
ericoꝛdiã. S videt᷑ ꝙ in tali opatione nõ cõmendet᷑

diuina iuſticia qᷓ derelinqͥt miaʒ. ¶ Sed iuga eſt
i

45⁵

vt cõditoꝛ nature ſatiſfaciat appetitui nali quẽ natu
re inſeruit.ſᷣ̊ eoꝛpus ab adã ꝓpagatũ ꝑfecta oꝛgani/
ʒatione oꝛganizatũ appetit vniri aie ronali. ſi nihil
põt ſatiffacere illi appetitui niſi ſolus deus. videt ꝗ

ad diuinã iuſticiam ptineat illi coꝛpoꝛi animã infun

dere. ¶ Itẽ iuſtuũ eſt ꝙ gubernatoꝛ cõſeruet res eo
mõ quo nate ſunt ↄſeruari. ſpẽs bumana nata eſt
cõſeruari ſicut ⁊ ſpẽs alioꝝ anunaliũ ꝑ ꝓpagationẽ
bhoiĩs ab hoĩe.igit᷑ m ꝙ coꝛpoꝛa ꝓcurant᷑.iuſtum eſt

deñ aias illis infundere.g qliacunq; ſint coꝛpoꝛa ex

adã ꝓpagata. aie debẽt illis coꝛpoꝛibꝰ ſociani. ¶ Itẽ
iuſtñ eſt adiutoꝛẽ oĩm in co qð pᷣcipit alteri auxiliũ

ſuũ impendere.ſᷣ deus pᷣcipit homini filios ꝓcreare.

⁊ hõ nõ põt ſine diuino adiutoꝛio ꝑficiente ⁊ cõplen
te. qũð inchoat pficere ⁊ cõplere dando foꝛmã cõple
tiuã. qͥtienſcunq; ⁊ quõcunq; hõ generat.ſi non eſt
defectus ex ꝑte hois pᷣparantis coꝛpoꝛa.videt᷑ ꝙ iu/
ſtum ⁊ equũ ſit deũ auxiliari infundẽdo aias.¶¶ Itẽ
iuſtũ eſt equũ retributoꝛẽ ꝓ enoꝛmi crimine totã ꝑx
ſteritatẽ in ſeruitutẽ redigere.ſicut legibꝰ humanis
videmus ꝓ crimine leſe maieſtatis exhereditari to/
tam poſteritatẽ.ſi &̊ adã pater oim boim inexcuſabi
liter ⁊ 3 excellentiſimũ dñm peccauit.videt᷑ ꝙ iuſtũ
ſit oẽs poſteros eius in miſeriã ⁊ ſeruitutẽ redigi.ct
ſi boc.iuſtũ eſt aias coꝝ koaine infectis ⁊ pena/
libns copulari. ¶ E. ad pᷣdictoꝝ intelligentia ẽ no⸗
tandũ ꝙ iuſticia duplicit᷑ conſucuit accipi. Ano mõ
dicit᷑ inſticia ipius diuine bonitatis cõdecẽtia.Alio
mõ dicit᷑ iuſticia ꝓut cõſiderat meritoꝝ exigentiaʒ.
Si dicat᷑ iuſticia diuine bonitatis condecentia. ꝑoc
mõ decet diuinã iuſticiã animã rõnalem iufundere
carni ex rafatenn ex hoc ꝙ eſt rerũ conditoꝛ.
tũ ex hoc ꝙ eſt cõſeruatoꝛ.tũ ex hoc ꝙ eſt ꝓuiſoꝛ ſi
ue adminiſtratoꝛ. Conditoꝛẽ decet appetitui noſtro
ſatiſfacere.⁊ ideo cunʒ natura in adã viciata.coꝛpus
foꝛmat babens appetitũ ad animã rõnalem. ad di/
nine bonitatis cõdecentiã ſpectat illũ appetitũ ſup
plere ⁊ ꝑficere. Conſernatoꝛẽ etiã decet rẽ ſic conſer
uare ſᷣm ꝙ nata eſt cõſeruari. Si g ſpecies bumana
q̃ in adã inchoata eſt nata eſt cõſeruari ꝑ ꝓpagatio/⸗
nem bominis ex boie. cũ habeat hõ coꝛpꝰ animale.
nec poſſit in ſolis coꝛpoꝛibus ↄſcruari abſq; anima-

bus.ad diuine bonitatis ↄdecentiã ſpcctat inquatũ

deus eſt natnre cõſeruatoꝛ.animas coꝛpoꝛibꝰinfun/

dcre nature legis ꝓpagatis. Gubernatoꝛẽ etiã decet

ſic rem adminiſtrare ſᷣm ꝙ inſtituit.⁊ nature ſue in⸗

didit virtutẽ ⁊ potentiã ad mouendũ ⁊ oꝑandum.

Apter qdð dicit Aug.in.vij.de ciui.dei. Sic res quas

condidit adminiſtrat.vt eas agere ꝓpꝛios motus ſi/
nat. Quoniã igit᷑ deus ſie inſtituit humanã naturã.
vt adam pᷣpararet coꝛpoꝛa.⁊ ipfe illis coꝛpoꝛibꝰ an
mas infunderet.a iterũ ipᷣm adam inſtitnit in ſtatu

mutabilitatis. in quo ſeʒ poſſet effici moꝛtalis T ins
moꝛtalis.ex bis duobus colligit᷑ neceſſario ꝙ ad di/

uine bonitatis cõdecentiã ſpectat inꝙtũ eſt rerũ ad
miniſtratoꝛ ꝙ aias talibus coꝛpoꝛibꝰ infundat. Si

em̃ in pᷣmaria cõditione ſic inſtituit.⁊ ſic decreuit.vt

coꝛpoꝛibus ꝓpagatis ab adã.animas rõnales infun
deret.⁊ iteꝝ ſic debet adminiſtrare res vt eas agere
ꝓꝛios motus ſinat. vt ſalua ſit lex inſtitutiõis.⁊ lex
adminiſtrationis.q̃liacunq; adam coꝛpoꝛa ſibi pa

get. dũ tñ ſint diſpoſita ad animã rõnalem.decet den

animas his infundere. Hec ex hoc culpat᷑ deus in

aliquo.Et eſt exemplũ ſatis manifeſtũ. Pꝛomiſiſſeỹ
alicui quotqͥt tolia faceret de aliquo arbo:e implere

ea vino.⁊ radix illius arboꝛis ſic inficeret᷑ vt oia do/

lia ex illa arboꝛe facta vnũ inficerẽt qð illis infunde

retur.nõ eſſet culpa mei infundẽtis vinũ in talia do/

lia.quia ego facio qdð debeo ⁊ ꝓmiſi.ſed eius culpa
eſt qui radicẽ arboꝛis infecit.⁊ i.
uit. Et ſic patet ꝙ ſᷣm ꝙ iuſticia dicit᷑ diuine bonita
tis cõdecentia. hoc exigit.videlicet vt aie talibus coꝛ
poꝛibus infundant᷑.Si aũt iuſticia dicit᷑ pꝛie vᷣm q;
reſpicit meritoꝝ exigentiã. ſic nulla eſt q̃ſtio vtrum

deus animã tali coꝛpoꝛi infundat iuſte vel iniuſte.

Juſticia em̃ hic nõ reſpicit rerũ cõditionẽ. ſ reſpicit

retributionũ diſtributionẽ. ¶ Aliud aũt eſt animaʒ 46

creare ⁊ infundere.⁊ aliud ꝓ meritis ſibi rctribuere
Cũ em̃ cam creat.nõ Eader⸗ qͥd aĩa meruit. ſᷣ ani/
ma appetitui naturali vniri appetit. Poſſet tamen
dici ꝙ et ſi nõ ſit aſſignare iuſticiã iſto mõ pᷣm ꝙ ba/

betur reſpectus ad ipſam animã in ſe.cõtingit tamẽ

repire in cõparatione ad demeritum ade.Et boc eſt

dicit Anßhel. in lib. de concep. virgi. ca. xxviij. Si

quis vir ⁊ vxoꝛ ad magnã quandã dignitatẽ ⁊ poſ-
ſeſſionẽ nullo ſuo merito ſʒ ſola gratia ꝓuecti ſunt.
ſi crimen graue inexcuſabiliter cõmittant.⁊ pꝛo eo

iuſte deijciunt᷑.⁊ in ſeruitutẽ redigunt᷑.quis dicet fi

lios quos poſt damnationẽ genuerũt eidẽ nõ ſubia

ccre ſeruituti.̊ potius ad bona que pentes amiſerũt

iuſte gratis debere reſtitui: Cales ſunt pᷣmi pentes
⁊ eoꝝ filij. qs iuſte ꝓ culpa ſua de beatitudine in mi
ſeriã deiecti in eodeʒ generant exilio.de qbus tanto

diſtrictius debet eſſe iudiciñ.q'to delictũ eoꝝ poteſt

ꝓbari impꝛobius. Sic igit᷑ patet quõ decet diuinaʒ
iuſticiã infundere animas coꝛpoꝛibus ꝓpagatis ab
adam.⁊ concedende ſunt rõnes que hoc oſtendunt.

eſt vere innocens qui poteſt alium releuare a cul⸗

„

a ⁊&. Sicendũ ꝙ iſtud verũ eſt de eo innocente qui

nec ſcit vel nõ poteſt mala ex bonis elicere. vel cuiꝰ

ctiã nõ eſt vniuerſaliter naturã regere. ⁊ ideo locum

in ꝓpoſito nõ babet. Mam deus mala pꝑmittit nõ ſo
lummodo oꝛiginalia verũetiam actualia. tũ quia ſic
res quas comkidet adminiſtrat vt eas agere ꝓpꝛios
motus ſinat.tum etiã quia nouit de malis eliccre bo

na. ¶Ad illud qð obijcit᷑ ꝙ qui facit quo facto ne AS

ceſſe eſt alterũ fieri. dicitur illud facere.dicendum ꝙ;
hoc veritatem babet quando effectus conſequens
directe conſequitur ad illud faetum intermedium.
⁊ hm oꝛdinem operis.⁊ſᷣm intentionem agentis.ſi/

cut eſt in eo qui aperit feneſtrã vt illuminet᷑ mus.

Mon ſic autẽ eſt in ꝓpoſito.tum quia deus nõ inten
dit infundere anima carni ad hoc vt contrabat cul/
pam. Tum etiã quia infuſio anime in carnẽ non di
recte oꝛdinat᷑ ad anime maculationẽ.niſi ſolum per

ta dolia pꝛepara

¶ Ad illud ergo qdð pꝛimo obijcitur in contrariũ ꝙ 47
P

cheenn
*

ugere N
arteckan
dperi
45 farminl .
ni⸗
rotand
echeus
imal⸗
niorgie
turynlabi
artne ulae
ſaauuonin⸗
zcaroad pint
lcoporcol
leturnis cpten
pteſclians,
nrganinand
lrtna Aen.
entueno⸗
ereng noc
ſeettencditadt
it generarea
ſinlleſtiinſ
Ctpierali
Prrateponutt
welu 1
uicktluan
cſeil
cvebeber i
ſckſmnde gris
ltobabarct70
lecſetpſgzpen
ſenauſofor
ſtogninannan
Unaturusli
annthenn
ſang doercſe
fumcknamr
onceentzin
düue bontnn
etgamn z
copyubus inin
Noltunslah

(Ani

rut

ipgtenſin
ffl ouer

7

ltaazszoan
i
liſlidininite
nock nge
Uihnſans
a⸗ git der
na ion
nt Puernt⸗

— — —

Nhgi accidens. videlicet ratione feditatis introduete in
aͤtit arnẽ ex culpa ade. ⁊ ideo talis effectus extraneus ẽ
ini operationi diuinc.⁊ ideo ratio illa peccat ſᷣm acci/
Eauic q9 dens. Ad illud qd obijcitur ꝙ ſi deus poneret ani
me mam in inferno nõ faceret iuſte. Dicendum ꝙ non
nlcgſfiu eſt ſimile.quia cum dico animã poni in inferno hoe
W nõ attendit᷑ ſᷣm oꝛdinẽ nature.cum talis locus non
le ſit debitus aninie ꝑ naturã. Si ergo ibi oꝛdinate po
Naſcig natur.neceſſe eſt ꝙ ponat᷑ ſᷣm iuſticiam que reſpicit
enndi meritoꝝ exigentiam.ſed anima anteqᷓ; coꝛwꝛi infun
glun datur nulla babet merita.⁊ ideo ſi in inferno collo-
oniſs caretur.nulla eſſet ibi iuſticia.nõ ſic aũt eſt ex parte
Nkinr iſta. quia anima naturalẽ habet appetitũ ad carnes
ſtud ⁊ caro ad ſpiritũ.⁊ ideo ſᷣm oꝛdinẽ nature anima in
istfinee tali coꝛpoꝛe collocatur.nec debet infringi appetitus
füntlad naturalis ꝓpter aliquod accidens pᷣternaturale.vt/
trseln 5S0 pote feditatis vel penalitatis.¶Ad illud qð obijci⸗
wapcn tur ꝙ anima nõ ꝓpagatur ex anima. ergo nibil mere
duindain tur vna alteri. Dicendum ꝙ et ſi potentia virtutis
tüetihse generatiue nõ ſe extendat plus qᷓ; ad carnis ꝓpaga/
Raä iein e tionem ꝑ modum cefficientis.intentio tamẽ nature
chiftonmmmn ſe extendit ad totũ compoſitũ.homo em̃ non inten/
uſenl tuarr dit generare carnẽ ſed intendit generare bominem
auii ſh ſimilẽ ſibi in ſpecie. ⁊ ideo omnes dicuntur filij ade.
ütcnng Et ꝓpterea licʒ adam nõ potuerit demereni aie vt ſe
toſbitnee parate.potuit tamẽ ci demereri vt carni vnite.⁊ isvo
i nentin ratio illa non valet. Poſſet tamen ⁊ aliter dici ſicut
ePoſta tactñ eſt 4 lla anime infuſio nõ reſpicit merita pꝛe-
tomöfittn 5§1 cedentia. illud qð obijcitur de anima ſepara/
ſecötig ta que haberet vſum libere voluntatis. Dicendũ
MZ nõ eſt ſimile.quia ſi talis anima vſum libere volun/
nami⸗ tatis haberet.⁊ coꝛpꝰ?tale reſpueret.infuſio illa poſ
Pngein, ſet eſſe abſq; pena.⁊ ita culpa pᷣcederet eius infuſio
nui nem. aut ſibi fieret iniuſticia. Mon ſic aũt eſt in ꝓpo
aas ſito.quia cum anima coꝛpoꝛi vniri apꝑetat.illavnio

ing eſt naturalis.licet accidentaliter exr boc ↄtrahat cul
ge 52 pam ⁊ penam. Aad illud quod obijcitur ꝙ iuſticia
nchn ſemꝑ debet eſſe iuncta miſericoꝛdie. Dicendũ ꝙ ve⸗

wunii rum eſt. nam iuſticia m ꝙ dicitur diuine bonitatis non debct aſpicere ſolum ad illud quod pꝛeſentiali
ſurfnihals condecentia iuncta eſt miſericoꝛdie.que quidẽ dici᷑ ter videt.verumetiã ad antecedẽtia ⁊ futura. quia
Mrmdkiſn diuine bonitatis affluentia. ⁊ vtraq; in ꝓpoſito ha ſPicut pulcritudo metri non percipitur vna ſillaba. S
verifmm bet reperiri. In hoc oñ ipſo ꝙ dxeus animas talibus in verſus integritate.ſic pulcritudinẽ diuinoꝝ ope/
Miarnm coꝛpoꝛibus infundit. manifeſtat᷑ affluentia diuine rum ⁊ laud abilitatem reſpicere uon poteſt qui reſpi
— bonitatis.qua ſolem ſuũ ſuper bonos ⁊ malos oꝛiri cit ea in parte. ””́”́M
uſtnnr. ¶ Di. xxxiij.vtrum originale pctm̃ ꝑ pctã pximoꝝ ꝑentũ multiplicet᷑ et intenida.
tanenn eclictis adijciendũ videt᷑ ⁊c. Supꝛa oñdit mgr qualiter pctm̃ oꝛiginale ꝑ baptiſmũ delcatur. In
nran ac ꝑte intendit inqͥrere vtrũ oꝛiginale pctim̃ ꝑ pctã ꝓximoꝝ pꝑentũ multiplicet᷑ ⁊ intendat᷑.Diuidi
ice tur aũt pꝑs iſta in tres ꝑtes. In qrũ pᷣma mgr̃ mouet qõem ⁊ detminat m alioꝝ opiuionẽ. In ſcdᷣa
ninin eterminat m veritatẽ. ibi. Alioqͥᷣn ſibijpſi Zdicere oſtẽderet᷑ Et paꝝ antc. Ecce ꝑſpicuũ fit lectoꝛi. In ter.
yre 4 cCia vo ꝑte diſſoluit q̃ndã apparentẽ ſcripture auctẽ.ibi.Et licet pctis ꝑentñ ⁊c. Pꝛima ꝑs hʒ tres pꝑtes. In
un ma mgfr̃ mouet qõem. In ſcda detminat m alioꝝ opinionẽ.ibi.De hoc Aug. in ench. ambigue diſerit ⁊c.
tannnn In tercia vᷣo quia illa opinio videbat᷑ ſuꝑ verba aug.eẽ fundata.ſubiungit modũ ꝑ quẽ aug.illã queſtiones
eniscin, diſſoluit.ibi. vo in actuali pctõ ade plura ⁊c.vbi apparet qꝙꝙ Augillã qõem ꝑtractat ambigue ⁊ qſi inſo/
tanfintt lutã illã dimittit. Sil ſcdᷣa ꝑs pᷣncipalis bʒ tres. In pᷣma oñdit mgr ꝙ pctin oꝛiginale nec multiplicat᷑ nec
Grncund intendit᷑ ꝓpter pctã ꝓximoꝝ ꝑentũ.⁊ hoc rõne ſumpta ex ꝑte pene.Scdo vo quia oꝛiginale pctim̃ oꝛtũ bʒ a
mns i pctõ pᷣmi ꝑentis detminat de grauitate actualis pcti ade ibi. Hic q̃ri ſolet vtrũ petm̃ tranſe greſſionis ade *.
nunut In tercia añt determinat de illiꝰpcti remiſſione.ibi.Si vᷣo q̃rit᷑ an illud pctm̃ ⁊c. Silr tercia ꝑs pᷣncipalis hʒ
Ntortptel tres ptes. In pᷣma ꝑte mgr mouet dubitationẽ qᷓ ↄſurgit ex apparẽti Sꝛietate. In ſcdᷣa ꝑte derminat illã ap
Prinnme. parentẽ õꝛietatẽ exponẽdo auẽtes qᷓntũ ad intellectũ ſ̃alẽ.ibi.Sed vt ait HNiero.ne lex ⁊ ctc ⁊c. In tcia
unuhm vo explanacdo q;tũ ad intellectũ miſticũ ſiue moꝛale ibi. etiã miſtice intelligẽdũ cẽ oñdlit. Et ſictria pꝛc⸗
enkich, cipue determinat mgr in la.videlicet q̃liter pctã pentũ habeãt imputari poſteris.⁊ iteꝝ cuiꝰqᷓntitatis ⁊ in⸗
— tenſionis ſit culpa oꝛiginalis.⁊ poſtremo ſimul cũ hoc determiuat qliter babeat puniii. Jir 4

S ——

ficit. nc pter tranſqreſſionẽ ade ſubtraxit manum

a cõſeruatione humanè nature. Scom autẽ ꝙ iuſti/

7

cia reſpicit meritoꝝ exigentiã.ſic etiã habet miſeri⸗
coꝛdiã coniunctã.ſed neutro modo ꝓpꝛie loquendo
babet locũ in ꝓpoſito.niſi cõoparemus ad peccatum
ade. Mam per cõparationẽ ad peccatum ade eſt ibi

EeKicla anii us ꝓ ſua tranſgreſſione totã poſter?·

tatem ade puniuit.Et etiã miſericoꝛdia.quia eã nõ

onmmnino dlcuit. quis adã boc ex ſua tranſgreſſione
mereretur. immo multis ipſoꝛuʒ poſteroꝝ reſtituit

grãm.Alijs vero qui moꝛiuntur ante baptiſma.⁊ ſi
nõ pꝛeſtet beneficin gratie.beneficiũ tamen aliquod
impendit miſericoꝛdic in hoc ꝙ conſeruat eis eſſe
nature. Melius eſt em̃ ſic eſe q́; omnino nõ eẽ. Pa
ratus etiã eſſet eis impendere beneficiuzʒ gratic ſi p/

ducerentur ad baptiſmatis ſacramentũ. O autem 5 5

non ꝑducuntur hoc venit ex defectu naturc.Et ſi tu
queras cum deus hoc pꝛeſcirct quare animã coꝛpo/
ri illi infunderet.vel cum p̃ſciret etiã adam lapſurũ.
⁊ coꝛpoꝛa humana coꝛrupturũ.quare ſic ⁊ non alit᷑

Pagationem hominis inſtituit. cum taliter woſſet
inſtituere. vt nullo modo pꝛoli fieret piudiciũ a pa⸗

rente. Dm ꝙ in rerũ conditione plus penſat᷑ oꝛ

d diuine ſapientie. q;ᷓ penſetur oꝛdo iuſticie vel mi/
ſericoꝛdie. Oꝛdo autẽ diuine ſapientie hoc exigebat

vt rationales ſpũs immediate exirent a deo ad cu/

ius ſunt imaginẽ.⁊ omnes homines ꝗꝓpagarent᷑ ex
vno homine multis de cauſis ſicut ſupꝛa diſt. xxiij.

aſſignatum eſt. ⁊ q;uis deus videret aliquod maluʒ
inde ꝓuenire.nõ tamen debuit oꝛdinẽ quem requi/
rebat diuina ſapientia immutare. Eliciendo em bo
na ex malis ſubſequentidus.totum reducit ad oꝛdi/
nem ſapientie competentẽ.⁊ dum ex magnis malis

maioꝛa elicit bona. commendabilioꝛ redditur ⁊ po
tentia. ⁊ ſapiẽtia.⁊ bonitas.pꝛopter quod exclamat

Gꝛegoꝛius ⁊ dicit.O fclix culpa que talem meruit

babere redemptoꝛem.Et ideo ſi quis velit attende/

re quantum ſit commẽdabilis deus in operibꝰſuis.

.
¶ Mouet qõem an pctã oĩm pᷣcedentiũ patrũ paruuli oꝛiginaliter trahant XXXIII
vt peccatumade. XAe
Regdictis adijciendũ videt᷑ an pctã pᷣcedentiũ patrũ ad ꝑuulos tra⸗ Mouet qõem
) ſeant.ſicut illud pᷣmi hoĩs delictũ in om̃s carnalit᷑ genitos diximus
tredundaſſe.⁊ ſi parentũ trãſeunt in ꝑuulos.vtrũ oĩm qui fuerũt ab
adam vſq; ad ipſos.an aliquoꝝ ⁊ nõ omnii.
Ahotã queſtionẽ determinat ſᷣm alioꝝ opinion?mß. b ==W
¶ De hoc Aug.in ench.ambigue diſſerit.videt᷑ em̃ appꝛobare pctã ꝑentũ pieꝛ Opinio Aug.
cedentiũ imputari ꝑuulis.nõ oĩm tñ qui fuerũt ab adã.ne impoꝛtabili ⁊ ni /
mia ſarcina in pena eterna grauarent᷑ ꝑuuli.ſed tm̃ eoꝝ ꝑentũ qui eos a qr:-/⁊
ta gnatione pᷣceſſerũt. Qð ↄfirmat illis verbis quibꝰin Exoð.dñs ait.Ego Exo. xx.
ſum deus viſitãs iniqtates patrũ vſq; in terciã ⁊ quartã generationẽ.quaſi
pctã parentũ ꝓximoꝝ tm̃ paruulis imputent᷑.⁊ nõ alia.qð eſt ꝑ moderatio .
nem diuine miſerationis. . ꝙ nõ illud ſolũ pᷣmi hominis delictũ puulos Opinio alioꝛũ
teneat.ſᷣ etiã alia.illi qbus ita videt᷑ ex eo cõfirmat.ꝙ etiã ꝑuuli nõ mõ ma / ꝙ pctã pentnʒ
ioꝛes dicunt᷑ baptiʒzari in remiſſionẽ peccatoꝝ ꝑ pluralẽ numerũ nõ per ſin / craſcũt in ꝑuu⸗
gularẽ in remiſſionẽ peccati.Et dauid de legitimo matrimonio pꝛocreatus los
dicit. In iniqtatibus conceptus ſum.⁊ in peccatis concepit me mater mea. ps.l.
Non dicit in iniqtate vel pctõ.vnde putãt nõ tm̃ illud vnũ pctm̃ oꝛiginale. .
ſ etiã plura q̃ in pctõ ade reꝑiri pñt.⁊ alia ꝑentñ peccata ꝑuulis imputari.
onit modũ per quẽ Aug.illã qõem diſſoluit.vbi

Apparet ꝙ eam ꝑtractat ambigue

1 Pe tinqt idligi (eA v in actuali pctò ade plura notari valeant pctõã.
Kanſg emione ade. Aug.in ench.inſinuat. poſſunt inquit intelligi plura ꝗ

Contra. ſi boc erum peccata in vna traſgreſſione ade.ſi in ſua quaſi mem
eſ. tunc pari rõne in bꝛa diuidat᷑. Nam ⁊ ſuꝑbia eſt illic.quia homo in ſua
quolibet vno pecca potius eſſe qᷓ; dei poteſtate dilexit.Et ſacrilegiũ.quia
to eſt multitudo pec deo nõ credidit.Et homicidiũ.quia ſe in moꝛtẽ pꝛeci⸗
catoꝛum. ſi conſidere pitauit.Et foꝛnicatio ſpiritalis.quia integritas men⸗

tut arng gnani tis humane ſerpentina ſuangae coꝛrupta eſt. Et fur⸗ Punece
ctõ quà Aug. ponit tum. quia cibus ꝓhibitus vſurpatus ẽ. Et auaricia. .
in litcra. Quilibs em̃ quia plus q; ſufficere illi decuit appetiuit.⁊ ſi qͥd aliðᷣ
cum peccat interficiit in hoc vno pctõ inueniri pt. ¶ Deinde de pentũ pce. hi⸗
animã ſuã.q; pctiñ ẽ denniũ pctis vtrũ ꝑuulis imputent᷑ magis opinando „rrorrri
ataelgeiliencrleg qᷓ; aſſerendo diſceptat ita inqens. Parentũ pctis par⸗ yn

niudnf & eſt bi bomi Uulos obligari. nõ ſolũ pᷣmoꝝ hoĩm.ſ̃ etis ſuoꝝ de q⸗
umn c6α bus ipſi nani ſunt. nõ impꝛobabilit dr. Ylla quippe di⸗
de alijs. Itẽ ſi fuit ibi uina ſnĩa.reddã pctã patrũ in filios.tenet eos ante re
pluralitas pctõꝝ.er generationẽ vſq; adeo.vt etiã de legitimo matrimo/
go videt ꝙ in qlibet nio ꝓcreatus dicat. In iniqtatibus ↄceptus ſum.⁊ in
Sunto ſe mlrendt peccatis cepit me mater mea. Mon dixit in iniqtate
cas ꝙ nõ fuit tranſſu vel in pctõ. cuʒ ⁊q hoc recte dici poſſet.Sed iniqͥtates Aini
ſum oꝛiginale ratöne ⁊ pctã dicere maluit.quia ⁊ in illo vno qð in oẽs ho⸗ Ni piin
oĩm.ᷣ rõne alicuius. mines ꝑtranſijt.atq; tã magnũ eſt vt eo mutaret᷑ hu⸗
querit᷑ ͦ tunc rõe c/ mana nã.reꝑiunt᷑ ſicut ſup diſſerui plura pctã.⁊ alia
ms vncebaliter fuerit pentũ que non ita pñt mutare naturã.reatu obligant
“ ule vel mobic. flios. niſi gra dei ſubueniat. Sʒ de pctis alioꝝ pentũ
vel inobedientie. E& Abus ab ipᷣo adã vſq; ad patrẽ ſuũ ꝓ generationibꝰ
ꝙ rõne inobedientie ſuis quiſq; ſuccedit.nõ ĩmerito diſceptari pᷣt.vtꝝ oĩm
videt᷑ Roma.v. Per malis actibꝰ⁊ multiplicatis delictis oꝛiginalibꝰqͥ na⸗
inobedientiã pecca ſcitur implicet᷑.vt tanto peius qᷓnto poſterius quiſſicd·n·
umn m anee naſcat᷑. An ꝓpterea deus in terciã ⁊ qrtam generatio Cide opinio/
gula. videt ipſan nem de pctis pentũ poſteris eoꝝ cõminet᷑.qꝛ irã ſua, nes vanas.
textum. Quacuq; die q;tum ad ꝓgeneratoꝝ culpas nõ extendit vlteriꝰ mo
comederitꝭ moꝛ.mo. deratione miſerationis ſue.ne illi qᷣbꝰregencrationis

Aii,A

Eon.

tidiiod
Kri dorm
1iäͤtndu⸗
ſs

iel

s.

grã nõ ↄfert᷑ nimia ſarcina in ipſa eterna dãnatõe pꝛe
merent᷑.ſi cogerent᷑ ab ipᷣo initio generis humani.om
niũ pᷣcedentiũ ꝑentũ ſuoꝝ oꝛiginalr pctã ↄhere.⁊ pe/
nas ꝓ eis debitas pendè. An aliqͥd aliud de re tanta

ſcpᷣturis ſctis di igẽtius ꝑſcrutatis ac tractatis valeat

vel nõ valeat reꝑiri.temere affirmare nõ audeo.Ecce
ꝑſpicuũ fit lectoꝛi Aug.ſuꝑioꝛa dixiſſe nõ aſſerendo.
ſed diuerſoꝝ opiniones referendo.
Oſtendit ꝙ pctm̃ oꝛiginale nec intendat᷑ nec multi

L Aer ꝓpter pctã ꝓximoꝝ pentũ q;tũ ad penã. d

Nume. xxj.

Maih. j.
Exo.xxxij.

ioquin ſibijpſi dicere oñderet᷑.qͥ in eodẽ libꝛo om
niũ mitiſſimã dicit eſſe penaʒ ꝑuuloꝝ.qͥ oꝛiginali tm̃
tenent᷑ peccato.his verbis.Mitiſſima ſane pena eoꝝ
erit qͥ pᷣter pctm̃ qð oꝛiginale ↄtraxerũt.nullũ inſuper
addiderũt.⁊ in ceteris qͥ addiderũt tanto qᷣſq; ibi to/⸗
lerabilioꝛẽ hẽbit dãnationẽ quãto hic minoꝛẽ habuit
iniqͥtatẽ.Ecce hic aꝑte dicit ꝑuuloꝝ penã oĩm aliarũ
penaꝝ eſſe leuiſſimã.& ſi eſt.non g pctis patrũ pᷣce/⸗
dentiũ obligant᷑ niſi ade. Si em̃ ꝓ pctis ꝑentũ actua⸗
libus eternalit᷑ punirent᷑.⁊ ꝓ ſuo oꝛiginali nõ iã min⸗
f foꝛte magis q; ißoꝝ ꝑentes punirent᷑. Non g ꝓ pec
catis pentũ actualibꝰ.nec etiã ꝓ actualibꝰpᷣmi ꝑentis
F ꝓ oꝛiginali qð a ꝑentibꝰ trahit᷑ ꝑuuli dãnabunt᷑.ꝓ
eo nullã aliã ignis mãlis vel ↄſcie vermis penã ſenſu
ri.niſi ꝙ dei viſione carebũt imꝑpetuũ. VUno g̊ ⁊ non
pluribꝰpctis ꝑuuli obligati ſunt. Vñ etiã ea qͥbꝰ illa

opinio muniri videt᷑.ſcʒ ꝙ pctã ⁊ iniqtates in guulis

aliqñ ſcpᷣtura eſſe ſignificat vtens plurali numero.ita
determinat Aug.in eodẽ li.Quia in ſcötura ꝑ ſingu⸗

larẽ numeꝝ plalis numerꝰſepe ſignificari ſolet.vt ibi.
oꝛa &̊ ad deũ vt auferat a nobis ſerpentẽ.non ait ſer /
pentes qͥs patiebat᷑ ppłs.Et ecõuerſo ꝑ pluralẽ ſigni
ficat᷑ ſingularis numerꝰ.vt in euangelio.Moꝛtui ſũt
em̃ qui qrebant animã pueri.nõ ait.moꝛtuus ẽc.cũ lo⸗
queret᷑ de herode.Et in Exoð. Fecerũt deos aureos
cum vnũ fecerũt vitulũ.de qͥ dixerũt. Iſti ſunt dij tui
iſracl.ita ⁊ illud oꝛiginale vnũ.plurali numero ſigni⸗
ficatur.cũ dicimꝰꝑuulos in pctõꝝ remiſſionẽ baptiſa⸗

ri.⁊ in pctis vel in iniqͥtatibus concipi.

BDeterminat de grauitate actualis pcti ade. e

(Mic queri ſolet vtrũ pctm̃ trãſgreſſionis ade. ex quo

tati cupiditas reſiſtebat.quod de pena trãſgreſſionis
poſtea ſecutuʒ eſt. his aliſq; vtunt᷑ auẽtibus qͥ illud

ꝓceſſit oꝛiginale.⁊ in qͥ plura ſuꝑius notata ſunt pctã

grauius fuerit ceteris pctis. Quibuſdã ita eẽ videt᷑.
quia illud pctm̃ totã humanaʒ naturã viciauit.ſicut
Augꝰ. dicit in ench̊. Illud vnũ pctm̃ in loco ⁊ habitu
tante felicitatis admiſſum.tã magnũ eſt vt in vno ho
mine oꝛiginalr(vt ita dixe rim) radicalit totũ genus
humanũ dãnaret᷑. Idẽ in li.de ciui.dei.Canto maio⸗
ri iniuſticia violatũ ẽ illud mandatũ.quanto facilioꝛi

poterat obſeruãtia cuſtodiri. Nondũ em̃ ipſi volun⸗

pctm̃ ceteris alioꝝ hoĩm pctis grauius eẽ dicũt. Qð

etiã rõne oñdere labo:ant hoc mõ. Magis nocuit il⸗
lud pctm̃ q; aliqð alioꝝ.quia totum humanũ genus

XXXIII

Et rõ concoꝛdare vi/

detur. quia oꝛiginale

peccatuʒ tranſfundit᷑
mediante ꝓpagatõne
carnis.g tranffundit᷑
roe peccati carnalis.

S ſi non fuit ibi pctinñũ

carnale niſi gula. er/
go ⁊c̃. M autẽ fuerit
ſupbia videtur auẽte
Hug.in.vij. ꝑte pᷣmi
li.de ſacra. Pꝛopt ela
tionẽ animus obſcu⸗/⸗
ratus ẽ.qꝛ em̃ ꝑ ela/
tionẽ tumuit.ignoꝛã/⸗
tia ꝑcuſſus.lumen xe

ritatis amiſit.Et paꝝ

ante hoc. Quia ſpũs

ꝑ ſuꝑpbiã creatoꝛe,

tumens obe lientiaʒ
ñ tenuit.idcirco crea⸗

toꝛ ſpm̃ ignoꝛantia.

carnẽ vero cõcupiſcẽc

tia damnauit.Queri
tur ergo rõne cuiꝰbo⸗
rum oꝛiginale pꝛinci/
paliter tranffundat᷑:
cum omnia hec dicat
Aug.fuiſſe in pꝛimo
peccato. R*. dom. q;

pctm̃ ade ſicut ⁊ alia

peccata in vno gene/
re eſt pᷣncipaliter.ni/
bilominus tñ ex qdã
adaptatiõe ᷣm diuer

ſos effectus ⁊ circum

ſtantias diuerſa dẽ in

ſe claudere pctõꝝ ge/

nera.nõ qꝛ in ipſa ſit

culpaꝝ multiplicitas

loquẽdo eſſentialiter

ſ ꝑ q̊ndã adaptatio/

ram. Mihilom inꝰ tñ

ſicut ð explanatũ fuit
in cõſummatõe ⁊ per/
petratione vnius pec
cati contingit diuerſa

repire pctã.vt ſuꝑbiã
vel auariciã in pᷣmoꝛ

dio.⁊ gulã i ꝓgreſſu.
⁊ inobediẽtia in con/

moꝝ pentũ.⁊ marxie

eue. Ad illud g qð qᷓ;/

ritur vtrũ rõne hoꝛũ

oim vel rõe alic? iſtoꝝ

ſummatione pcti pꝛi-

ſpãlit᷑ trãſfundat᷑ oꝛi-

ginale petm̃. Dico

rõne oim ß different.
nã ſuꝑbia reſpicit illã

q̃ſi cauſalr.⁊ gula q̃ſi

trãſfuſionẽ oꝛiginaliſ/

mãliter. ⁊ inobedien /

uidia moꝛs introiuit
In oꝛbẽ terraꝝ. Scdo

mõ generalitate.⁊ ſic pctiñ pᷣmi ꝑei

— „
Li. —

viciauit. ac moꝛti vtiq; ſubdidit.qð nullo alio p cto fa

tia Iſi foꝛmalx. Dec v ꝛti bdidit.qð null. 5fa
catũ em̃ ade foꝛmal cctum eſt. Maioꝛẽ & effectũ mali habuit illud pctm̃ S·
loãndo fuit pctm̃ in / aliqð aliud.¶ Ad qð dici pᷣt.qꝛ licʒ illud pctm̃m huma ſe.ad pꝛioꝛem
obeetie natier de nã nãm mutauerit ĩ neceſſitatẽ moꝛtis.⁊ in totũ genꝰ obimonem.
Naimh gule.s guſalit humanũ reatũ diffuderit nõ ẽ tũ putãdũ hipᷣm pctim b
qꝛ fuit pt acq̃rendã ade grauiſuiſſe pctõ in ſomſctm̃.qð neq; hic neq; in .
excellentiã fuit pct̃m̃ futuro (vt veritas ait) dimittit᷑.c vo totã humanã Matb. xij.
ſupbie. Et ſic pʒ rũſio nãm coꝛrupit.nõ iõ eſt qꝛ grauiꝰfuerit cũctis aljs pce
ad obiecta. catis.ſᷣ qꝛ ab hoĩe cõmiſſum eſt.qñ in vno hoĩe tota c
L., 3, humana nã ↄſiſtebat.⁊ iõ tota in eo coꝛrupta ẽ.Ma⸗
mon⸗ eñ puta ioꝛẽq; effectũ mali intulit q;tũ ad multiplices defect⸗
videt falſii.qꝛ maius ꝗex eo manauerft. nã q;tũ ad penã eternꝗ. qu gra⸗
malũ ẽ qd coꝛrumpit uioꝛem nõ meruit.quã plures poſtea meruerũt ꝑ alia
totã nãm ꝙᷓ qð corꝛñ pctã.immo alios grauioꝛẽ ꝓmeruiſſe credimus iram
pit vnã ſolã pſonã.5, q; adam meruerit.
petm̃ ade totã coꝛtrů ¶ Determinat de remiſſione actualis pctiade. f
Pereent na foi n, Si vo querit᷑ an illud pctm̃ fuerit dimiſſũ pᷣmis penti
bbnam 2ge den bus. dicimeos ꝑ pniaʒ veniã ↄſecutos. Vñ Aug. in
bec qõ detminata li. de baptiſmo ꝑuuloꝝ ait. Sicut illi pᷣmi ꝑentes po/
ir 5ͤ cum agebat᷑ de ſtea iuſte viuẽdo credunt᷑ ꝑ dñi ſanguinẽ ab extremo
pctõ ade. Pꝛopt᷑ qd liberati ſupplicio.nõ tñ in illa vita meruerũt ad para
notandũ ꝙ młtis mo qiſum reuocari. ſic ⁊ caro pcti etiaʒ remiſſis pctis.i d
aKctgmed. homo in ea iuſte vixerit.nõ cõtinuo meret᷑ eẽ moꝛtt
Pꝛimo mõ canſalita perpeti qu traxit de ꝓpagine peccaiil.
te. ⁊ ſic pctm̃ dyabol i Aouet dubitationẽ oꝛtã ex apparenti ↄtrarietats
dẽ eſſe maius.cuiꝰdin- in exodo ⁊ eʒechiele. g

itis dẽ fuiſſe maius.qꝛ in totũ genꝰbumanũ ſe diffudit. Lercio mõ enoꝛ⸗

mitate.⁊ ſic pctm̃ iude dẽ eſſe maximũ.qꝛ vendidit deũ.Quarto mõ intitudine.⁊ ſic pcm̃ illiꝰdꝛ eſſe maius
q ꝑlura ꝑcepit dona gãn. Quinto mo piculoſitate. ⁊ ſic pctm̃ ignoꝛãtie dĩ ẽ maximi.qꝛ ꝑiculoſum. Sexto
mõ inſeꝑabilitate.⁊ ſic pctm̃ cupiditatis dẽ eẽ maximũ.qꝛ cũ alia vicia cũ hoie cõſeneſcat.ſola auaricia iuue⸗

neſcit. Septimo mõ ipoꝛtunitate.⁊ ſic ſupꝑbia dẽ effe maximũ.qꝛ etiã ex ipſis bonis oꝑibus ↄſurgit. Octauo

mõ ꝓnitate.⁊ ſic luxuria dẽ eẽ grauiꝰad quã boies magis ſunt ꝓni. Nono mõ maioꝛis grẽ impugnatione.⁊
ſic petm̃ in ſpm̃ſctm̃ dĩ eẽ maximũ.Decimo mõ rõne maioꝛis offenſe.⁊ ſic pctm̃ ydolatrie dĩ eſe maximum.
Andecimo mõ rõne facilitatis reſiſtẽdi.⁊ ſic icit mgr ꝙ pctm̃ ade fuerit grauiſſimũ. Duodecimo mõ rõne
impꝛobitatis atq;ʒ libidinis.⁊ ſic cuiuſq; generis pctĩ maius pᷣt fieri ab altero.Hi duodecim modi ↄſueuert
a woctoꝛibus aſſignari:Foꝛtaſſis ⁊ alij apparebũt modi.ᷣ iſti ſufficiant tãqᷓ; magis ↄſueti.Et per hoc patet
reſponſio ad illud qd obijcitur. = DMRB ,B
c ¶¶ Quia ab bomine commiſſum eſt quando in vno homine tota natura ane eonſictrrerideo tota
in co coꝛrupta eſt. Obijcitur. Ex boc enim videtur ꝙ ſi adam perpetraſſet aliud peccatum qꝙᷓ illud. cum in eo
eſſet tota nã. ꝙ totã nam coꝛrupiffet. Sed contra. ponat᷑ ꝙ adam ſolo ↄſenſu peceaſſet. tunc coꝛpus actum
peti aie nõ cõ:caſſct. caro nõ fuiſſet infecta. nec oꝛiginalis culpa trãſfuſa. Itẽ pnia in integrũ reſtituit ea
que mens ꝑdidit.qᷓ;uis nõ reſtituat ea q̃ ſunt coꝛpoꝛis.j ſi h tm̃ Fenralita Hecaaſ et. oino ꝑ pniam reſurge⸗
4 ret.nõ ergo videt᷑ ꝙ oꝛiginalẽ culpã trihfunderrt. Dropter hoc eſt qõ.vtrũ ſi peccaſſet alio genere pcti.oꝛigi⸗
nale tranſfudiſſet.Re.dm.qꝙ circa hoc duplex fuit opinio. Quidã em̃ dicere voluerũt ꝙ cũ omne petm̃ ſit
SSõ legis diuine.⁊ celeſtiuʒ inobedientia maudatoꝝ.⁊ ꝑ omne pctm̃ auertat᷑ aia a deo ⁊ fiat ei rebel/
is.ꝙ quocunqʒ genere pcti adã peccaſſet. rebellionẽ carnis ⁊ ſpũs incurriſſet. Itẽ cũ omne pctm̃ ſit iniuſti/
cia.quocunq; genere peccaſſet adã. pꝛiuatꝰfuiſſet iuſticia quã habebat. Itẽ cũ omne pctm̃ moꝛtale ſit moꝛs.
4 quolibet incurriſſet carnis moꝛtalitatẽ. Cũ igit᷑ iſta faciant oꝛiginale tranſfundi.tennerũt ꝙ adam trãſfu⸗
iſſet oꝛiginale Jeun genere pcti peccaſſet. ⁊ hoc videt᷑ ſonare verbũ mgri. Scoᷣm bãc poſitionẽ defacili re
ſpondet᷑ ad illud qd obijcit᷑.quia ſicut videmus ꝙ ꝓ pctis ſpnalibus caro cruciat in inferno.⁊ hoc quia ni/
bil aliudg eſt carnẽ cruciari qᷓ; voluntatẽ cruciari in came.Sic ⁊ in ꝓpoſito voluerũt dicere q; eſſe potuit vt
pctõ * omiſiſſet ſpaliter. puniret᷑ coꝛpoꝛaliter. Alius modus dicendi eſt ꝙ ſi adam moꝛtaliter peccaſſet.⁊
mandatũ illud nõ fuiſſet traſgreſſus.no trãſtſunderet oꝛiginale. Et ratio huiꝰ eſt. quia ꝓ ſola tranſgreſſione
illius mandati cõminatus eſt ei dñs moꝛtẽ.ſicut patet.ij Geñ.Et vᷣm hãc poſitionẽ verbuz magiſtn qð dicit
in litera intelligit᷑ pᷣuppoſita trãſgreſſione illixmandati cui adiuncta erat moꝛtalitatis pena. Dꝛimus tamẽ
modus dicendi videt᷑ eſſe pꝓbabilioꝛ. Ouis em̃ ſcriptura nõ cõminetur moꝛtẽ niſi ꝓ illa inobedientia. non
abſurge tñ illa cõminatio intelligit᷑ ſe extendere ad oẽm moꝛtalẽ culpãa. OQd aũt iſtoꝝ verius ſit dubiũ ẽ. nec
wi ẽ mag vis faciẽda.qꝛ modica ẽ vtilitas.⁊ nulls ſciẽdi necitas. dð¶ Si bo i ea iuſte vixeritñ ↄtinue meret

otr

fyiͦti⸗

Et licet pctis parentũ niſ ade puuli nõ obligent.nõ

eſt tñ diffitendũ pctã parentũ in filios redũdare. ſicut

XXXIII

quam traxit a ꝓpaga

Exo.xx,· ds in Exodo ad mopſen ait.
in Exodo en ait. ſz e.
tes Vintans e moyſen ait. Ego ſũ deꝰ foꝛtis ʒelo/ tione peccati. Coͤtra.
qrtã generati tates patrũ in filios vſq; in terciã et boc videtur inconue
Rnnd. 1 erationẽ. hijs qͥoderũt me. pis bis aperte nulla nena Ceb ,
Eʒech. xyiſſ. Irtaa. aa vrecdit pcta patrũ ſup fllios tcios et nulla pena debet bo
ʒzech. xviij. qrtos. Huic ãt videt aduerſari qd di at Ie UMuni niſi mentto cul⸗/
Sror Huios aduerſari qð dñs ait ĩ echiele pe tlvmoicame 2⸗
Quid eſt qð int᷑ vos ꝑabolã vertitis in ezechiele pe. 2 vmo ĩ carne a⸗
a E. vertitis in puerb eo poteſt iuſte oind ⸗
dicẽtes. Patres comeder̃t vuã in ꝓuerbiũ iſtö deo poteſt iuſte viue⸗
obſtupeſcunt. Viuo ego wrelncniten dentes fliog or irviemn eſ⸗
pabola becin pucrbiſiin iſael. Ecceoẽe be vnn eono ſt meneu alea
vt aia patris. ita ⁊ aia filij mea ẽ. Aia q peccauerit ip uius pene nec moꝛtis.
tabit iniquitatẽ filij. Juſticia iuſti ſup eũ eri pr̃ nõ po: moꝛs debetur cuilibʒ
5 ede. cia iuſti ſuꝑ eũ erit.⁊ iuſto En
tas impij erit ſuꝑ eũ.hhis verbis videt᷑ de⸗ . dn baee i o vati wigertir
y vet g male olxeri in lege. Siem peta pangen. uent irmart dlbus
. in terciã ⁊ quartã generationẽ. iniuſticia vide ui moꝛtui ſunt pꝛo
tur dei eſſe vt alius peccet ⁊ alius puniat᷑:. Quõ enim oſcne nerlartont.
. uge E aliũ peccare ⁊ aliũ pctã lugere: enin us u ceganne
(NBeterminat illã apparentẽ cõtrarietatẽe .1. latrocimno. Juxta
¶ Sed vt ait hiero. Ne lex ⁊ ꝓphete.i.exodus cato ouginali. ? vni⸗
chiel. imo ipſ. PplcR exodus et eʒe/⸗ gin ali. ⁊ vni
dinaenn ipſe deus qͥ ⁊ hic ⁊ ibi locutus ẽ.in ſentẽtijs cum eſt in bomie oꝛi ⸗
diſcrepare videant᷑.attendamꝰſinẽ illiꝰauẽtis exodi. ginale peccatum. que
dicto em̃.reddo iuiqᷣtate j in Ffli „ 1,1, xodi. iuſticia facta fuit la⸗
ocderitme p a euideterofdit noides punftifimo vieneged S
derut me. q euldeten ondit. nõ ideo puniri filio R. dicendum. q;
qꝛ peccauerũt patres. ſed qꝛ eis ſiles qq beredg mnulia vnc iuſticia a
AeSn SSe e Geel s qdã heredit nulla vnqᷓ iuſticia ab
malo deũ oderũt. Illud & qð ĩ bereditanrio coluit bonine a debe⸗
ntb ſere Nre F n ĩ exodo dñs dicit(ſicut ſoluit hominẽ a debi /
an lhiero. radit) no i ſonat as mlrleſtimat. nec ſtcut to moꝛtl p eo ,om.
i⸗ uic ꝓuerbio. Patres comederũt vuã acerbã ⁊e. J⸗ nis iuſticia que eſt in
ce lud em̃ exodi hiero.ſuꝑ Eʒech.? Aug.ſuꝑ pᷣ C. Yl⸗ nobis ſeſgiae voun⸗
er laudẽ meã ne tacueris. deſiijs pcta petru imirantib-⸗ eenn reſt pſongiis:
