ciꝰeſt finita.iõ eſt hic ⁊ nunc. ⁊ qꝛ nõ hʒ partẽ ⁊ partẽ
ſm totũ hic ⁊ nũc.ido nõ pᷣt hꝛe vłem capacitatẽ reꝝ
Coꝛpus aũt qꝛ cõpoſitũ ẽ ⁊ hʒ ꝑtes innumerabiles

nõ potuit ꝑticipare ſimplicitatẽ.ſʒ ꝓpter partiũ extẽ

ſionẽ potuit recipere capacitatẽ.ideo deꝰfecit vnum
coꝛpus nobiliſſimũ qð eſſet natũ oia ambire.⁊ extra
qð oino nihil eſſet.⁊ hoc ẽ empvrcũ.⁊ iõ neceſſe ẽ an
gaum eẽ intra ipᷣm.Alia rõ cẽ.qꝛ in ſolo coꝛpoꝛe ẽ di/
nctio hic ⁊ ibi.Quia cm̃ creature cetere oꝛdinẽ ha/
bent in mũdo.diſtinctionẽ ⁊ poſitionẽ hñt ſᷣm gradꝰ
poſitionẽ.⁊ ita ꝙ vna ẽ hic et alia ibi.vna ſurſum et

alia deoꝛſum. 7 in ſolo coꝛpoꝛe ẽ potẽtialis diſtinctio
Sm bic et ibi.⁊ int creaturas ſoli coꝛpoꝛi dʒ dari vłs
potentia locandi.⁊ reſpectu viſibilin ⁊ inuiſibiliũ.vt

tẽ omne locatũ habet pondus

mul ⁊ ſeł cẽnt vera de eodẽ.

3 N
—

ſic vniuerſuʒ eſſet vnũ in oĩbus ſuis ꝑtibus oꝛdina⸗/

tis. Et ſic pʒ rõ duplex qᷓre data ẽ coꝛpoꝛi potẽtia lo/
candi ſpm̃.⁊ ſpĩ cõtincri a coꝛpoꝛc.hoc em̃ exigebat

oꝛdo vniuerſi.tũ ꝓpter limitationẽ ſpũs creati. tum
qꝛ in ſolo coꝛpoꝛe diſtinctio eſt ſ̃m bic ⁊ ibi. ¶ Cõcc/
dende ſunt igit᷑ rõnes mõſtrantes ꝙ celi empyrci eſt

nõ eſt in loco.ddm ꝙ nõ intelligit᷑ de eẽ in loco.ſicut
menſuratũ in mẽſura.¶ O obꝛ qꝙ loco angeli ⁊ aic S1

deus eſt. dom ꝙꝙ intelligit de loco ↄſcruante nõ de lo/
co diſtinguente.⁊ iterũ hoc nõ cogit.ꝙ ſi deꝰẽ locꝰaie.
ꝙ nihil creatũ locet ſpũm.¶ Oꝛ obꝛ ꝙ; loci ad loca-/
tũ eſt mutua indigentia.ddðm ꝙ verũ eſt de his q̃ lo/
cant᷑ ꝓpter defectum ſui.ſᷣͥ nõ eſt verũ de his qͥ locãt

pis poſſit eẽ extra cclum.dom ꝙ nõ.tũ ꝓpter ſuã in/
digentiã.qꝛ nõ haberet locũ cõſeruantẽ.tũ qꝛ nõ pa/
tit᷑ hoc oꝛdo vniuerſi.ſᷣ de angelo ꝙ celũ nõ excat nõ
cſt rõ loci coꝛpalis indigentia.ſed coꝛpis vltimi vlis
ↄtinentia.ſᷣm ꝙ vniuerſum ceſt ꝑfectũ ⁊ oꝛdinatũ.
d alias duas rönes pʒ rñꝰ.ꝙ ꝓcedit᷑ de eẽ in lo/

locare angelos. .π Cobꝛ in Zꝛiñ pᷣ ꝙ incoꝛpoꝛeũ S0

52

Apter puandũ oꝛdinẽ vniuerſi. Vñ ſi q̃rat᷑vtrũ lapis

co tanqᷓ; in ↄſeru ante.rõne cuiꝰponit᷑ influẽtia in lo

cante.ponit᷑ etiã inclinatio in locato.iſte aũt moduſ
eſſendi in loco non ↄuenit angeeoe.
Qudſtio.ij. k

tĩ in vno:Et ꝙ in pluribꝰ vr.pᷣmo ꝑ aug.qͥ dieit.q;

„

angelus ibi eſt vbi vult. in li.de ciui.dei.S̊ erñs in ce/⸗

lo vult eſſe in terra. & exñs in celo eſt in terra.& ſi eſt
Itẽ daſn. dicit ꝙ ibi eſt vbi opat᷑.
ꝙ angelus vel eſt vel põt eſſc motoꝛ ccli.⁊ motoꝛ o

in pluribꝰlocis.

rat᷑ ſuꝑ totũ mobile.g̊ vnus angelus in vtraq; parte

¶ Werũ vnus angelus ſił ⁊ ſemel ſit in pluribꝰlocis. an

circũferentic celi põt eſſe ſimul ⁊ ſemel.g ſi magis di
ſtat vna pars circũferentie ab alia qᷓ; cclũ a tcrꝛa.ptʒ
⁊c̃. ¶ Itẽ quanto aliquid ſimplicius eſt.tãto in plu/

ribus reꝑit᷑.Et rõ huiꝰeſt.qꝛ tãto magis recedit a o
Artatione. ⁊ magis appꝛopinquat ad diuinũ eſſe qd
vbicqʒ eſt.g̊ ſi angelus inter creaturas maxie ad deu-

appꝛopinquat.vr ꝙ ſil ⁊ ſemel in pluribꝰlocis eẽ ſ

ſit. ſicut vłe ꝓpter ſuam ſimplicitatẽ eſt vbiq; ⁊ ſemꝑꝓ
tẽ gloꝛiſicatus ſpũs nõ bʒ cogitationes volubi⸗

les.imo põt ꝑ tonũ gloꝛie ſimul multa cogitare.ſᷣK in·
tellectꝰ p naturam invnico inſtanti nõ aſpicit niſi acd
vnũ intelligibile.⁊ ꝑ gloꝛiã ſił videt multa.g pari rõ
ne vr qꝙ; Aet leiin ne, ſimul poſſit cẽ in locis di

uerſis. tẽ coꝛpus nũq; pᷣt eleuari.ncc ꝑ gloꝛiazʒ.

nec ꝑ vnionem.vt ſit excelſiꝰſpũ gloꝛioſo.ſᷣ coꝛpꝰxpi
ꝑ gloꝛiã vnionis põt cẽ in ee diuerſis. g pari rönę

vt vr ⁊ angelꝰ gloꝛioſus.

Contra. Ambꝛo. in li.de

ſpũſancto.Ois creatura certis ſue nature ẽ circũſcri

pta limitibus.ſᷣ qð põt cẽ vnũ ⁊ idẽ totũ ⁊ ſᷣm actuʒ

ita in hoc loco ꝙ ctiã in alio.nõ eſt circũſcriptũ. vel

angelus nõ eſt creatura.vel ſi ſit.in pluribꝰlocig ſim

eſſe nõ põt. ¶ Ptẽ i n li.j Angel? d
qꝛ adeſt intclligibiliter.⁊ circũſcribit᷑ vxbi

rntSOreI. P af. non
em̃ põt ſᷣm idẽ in diuerſis locis opari.

Itẽ ſi ange

tẽ Dam̃.in li.j Angelꝰ dẽ cẽ in loco.

lus ſil eſſet in diuerſis locis.non indigeret mitti nec
moueri. ſed mouent᷑ angeli.ſicut pʒ ꝑ ſcripturã ve.⁊

no.te.& ⁊c̃. angel⸗ oſſet id
locis.ſił ⁊ ſel poſſet in vno loco tacere ⁊ in alio loco

Itẽ ſi angelꝰ ſi' ⁊ ſelł eẽ poſſct i diucrſis

loqͥ.i vno moueria in alio qͥeſcere.g̊ duo oppoſita ſi

lñ ſiły eſſe ꝑiſius ⁊ romc.q̃ro vtrũ de oꝛbe poſſet ire pi

„.

ſius:ſi nõ.qucro qͥd impedit.ct nõ eſt dare? Si ſic. FK

nibil mouet᷑ ad id qdð bʒ.ꝗ̊ nõ põt nep ſus ein ſi va
. c 3

tẽ ponat᷑ cũdẽ ange

—

it pariſius æibi ſe inuenit. ſimul fuit pſs ? abſens.

poſt bis eſt ibi pñs.q̃ oia ſunt incõuenientia ⁊ ab/

4 ſurda. 5 Xc. Re . dom ꝙo cñ angelus hẽat eẽ indiui⸗

Auatũu. bz eel kernſg vo hʒ eẽ limitatũ ⁊ virtuteʒ
lißdmitatã. bʒ e&i vno h.ſiue ĩ vno loco tm̃.Qm̃ ꝗ̊ tã i
dliuiduatio qᷓ; limitatio nãliter ⁊ inſeꝑabiliter ieſt an

gelo. hinc eſt ꝙ angelũ ſimul ⁊ ſemcl opoꝛtet eẽ tm̃ in
vno loco.⁊ G dicũt auctcs.⁊ rõnes ꝓbant.⁊ iõ cõce⸗

S5 gende ſunt p co ꝙ verũ cõcudũt. ¶ Ac ülud qd ob
. ijcit᷑ ᷣmo.qꝙ ibi ẽ vbi vult.dom q illud nõ eſt dictuʒ
pꝓↄcomitantiam ſimultat.ꝙ in eodẽ inſtanti in quo

eſt velle cẽ.in qcunq; loco ſit eẽ.ſᷣ iõ dictum eſt.qꝛ eẽ

in loco volito ſcqͥtur velle ſine moꝛa tpis magna ꝓ/

pter velocitatẽ angelicã vt dam̃. dicit.ſeqͥtur etiã eẽ

in loco tali vcl tali velle angeli ad nutũ.qꝛ angelꝰ nõ

illud.ꝙ ibi eſt vbi oꝑat᷑.d ꝙ opari alicubi eſt dupli
citer. vel mediate. vel immediate. Ymmediate. vtpu/
ta aia opat᷑ in manu.ſ mediãte manu aia naute ope
rat᷑ in tota naui.qꝛ mouendo manũ mouet temonẽ.

⁊ mouendo temonẽ totã nauẽ mouet.nec tñ opoꝛtzʒ

AY ſit in tota naui.ſ̊ vbi oꝑat᷑ ᷣmo.ꝑ hunc modũ in/
telligendũ eſt in ꝓpoſito ꝙ et ſi angelꝰ eẽt motoꝛ celi.

vel mouẽs pᷣmo.moueret illã pꝑtẽ ſuꝑ quã eẽt influẽ=⸗

tia motoꝛis ⁊ in illa eẽt.nõ in tota re mobili vel mo/
ta. ſic intelligendũ eſt de angelis qͥ ſubuerterũt zodo⸗
S7 mãꝗ. ¶Ald illud qò obꝛ de ſimplicitate. d. qꝙ, ſimpli⸗
lllitas ecſt duplicit. Aut ꝑ pꝛiuationẽ ꝑtiũ ↄponẽtiũ in
yſſe nature. Aut ꝑ pᷣuationẽ ꝑtiũ ↄtinẽtiũ in eſſe dif/

ffinito ſiue in genere.qñ dẽ q quãto aliqͥd ſimpliciꝰ
tianto in pluribꝰ.hoc dẽ de ſimplicitate ſcdo mõ.quãõ

ſcqʒ hʒ genꝰ reſpectu ſpẽi. ⁊ ideo in Flarib reni: q ſpe
cies.Cũ aũt dicimus angelũ ſimpli

qð obꝛ de pluralitate cognoſcibiliũ q̃ intelligit ſimul

⁊ ſeł.dðm ꝙ nõ eſt ſile duplici rõne.qꝛ vis cognitiua

magis cfficit᷑ deifoꝛmis ꝑ gliam qᷓ; vis motiua motu

ertcrioꝛi. Dꝛcterea aliud eſt. qꝛ deus exẽplar diuinuz
in gloꝛificatis eſt rõ cognoſcendi ſm rẽ ⁊ eẽntiã.iõ in
tellectꝰgloꝛificatꝰ multa cognoſcit.ita ꝙ nõ diſpgit᷑.

5ỹ circa vnũ colligit᷑.ſᷣ angelu eſſe in pluribꝰlocis hoc

nõ põt eẽ ꝑ collectionẽ virtutis ad vnũ locũ.ſicut in/
tellectꝰad vnũ pᷣmũ cognoſcibile.⁊ iõ nõ eſt ↄſimile.
S9 Ad illud qð ob de coꝛpe xp̃i. dᷣm ꝙ nõ eſt loc? a
. minoꝛi nec a ſimili.qꝛ coꝛpus xpᷣi in pluribꝰ locis eſt.

qꝛ multa ↄuertũt᷑ in ipᷣm.Et ſi queras q̃re magis cõ/
gruit aliqua in ipᷣm ↄuerti qᷓ; in aliud coꝛpus. Rõ hbꝰ

eſt.qꝛ eſt cibus in qͥ reficiũt᷑ oia mẽbꝛa xpᷣi.Et ſi que

ras qualis cibꝰhmõi eſt. eadẽ qõ eſt de carbone qua/
liter calefacit ꝓpter cõiũctionẽ cũ igne.ſic earo xpᷣi re

pleta vilcctiõe vt carbo ignis igne. ⁊ hoc totũ eſt dil/

fuſius in pᷣmo li.et in quarto.

— 7

1

AS emode eẽndi angelũ in loco.et querit᷑ vtruʒ ſit in
loco impartibili ſiue pũctali. Et ꝙ ſic vr. Dam̃. dicit

angelꝰeſt in loco.nõ figuralitcr. ſ̃ intelligibiliter.
ſi punctus.eſt in puncto.
cati ad locatuʒ.ſᷣ angelus

cũ g nihil ipᷣius loci ſit in ⸗ rabile et intelligibile ni

ſimplex ⁊ imptibilis.S

ei debet locus ſimplex et imptibilis. ſed hic eſt ſolꝰ

punctus loci. ꝛc. Item ponamus angelũ cẽ ilo
co in quo minoꝛi nõ pot eẽ. quero an ille loc? eſt pti/
bilis. aut imꝑtibilis. Si ꝑtibilis. cũ angelꝰ ſit ſim⸗

ue ĩ vno loco tm̃.Qm̃ g tã i

vult niſi qð cõpetit nature ſue.vnde nõ vult ibi eẽ in ibi
inſtanti.ſᷣ in eo tꝑe in qͥ ſcit ſe poſſe venire.eo mõ in/

856 tel igendũ eſt verbũ pꝛedictũ de coꝛpe gloꝛioſo/ Ad

. cẽ. hoc eſt ßm ali /
88 ud genus ſimplicitat᷑.ið nibil ad ꝓpoſitũ.Ad ills

Ppoꝛtio debet eẽ lo⸗

.
R——NE
II .
,„„
. —— —

pllex. adhuc põt eẽ in minoꝛi. ſi nõ põt eẽ in mino
ri. vr ꝙ ille ſit imꝑtibilis.ſᷣ nibil eſt imptibile in loco

niſi punctus. ac. e q recipit᷑ in aliqͥ. recipitur
ibi ꝑ modũ recipieni
te. aut eſt ita in toto ꝙ pars eſt in ꝑte. Si totus eſt in
toto ita ꝙ ꝑs ẽ in parte. eſt ptibilis.Si ita in q̃li/
bet parte.cum g partes loci ſint multe. erit in pluri/
bus locis. Si dicas ꝙ; eſt in oibus illis tanqᷓ; in loco
vno.ſicut anima eſt in omnibus ꝑtibus coꝛpis. Cõ/
tra.eſto ꝙ coꝛpus illud diuidat᷑.⁊ locus in qͥ eſt an
gelus. ↄſtat ꝙ nihilominus põt eẽ in oĩbꝰ partibꝰ.cũ

nö beinent ex aliqua ꝑte pꝛincipalit᷑.⁊ ſi hoc. cuz ſit
ocoꝝ multititudo.erit angelꝰ in pluribꝰ locis..

Contra. punctus nec eſt locus nec ꝑs loci. qd ẽ

recipient nõ ꝑ modũ recepti. ſi &ᷓangelꝰ
ẽ in loco ꝑtibili.eſt partialit᷑.ſed impoſſibile ẽ angelũ
recipe ꝑtitionẽ.ꝗᷓ ⁊c.i¶¶ Item ſi angelꝰ eſt in loco pti
bili eni; in loco pᷣmo.aut g eſt totꝰ in qualibet par⸗/

n puncto vel in loco punctali. nõ eſt in loco. JItẽ

punctus vt dicit ꝑhs eſt ſuba poſita.i. cẽntia habẽs
poſitionẽ in qͥ differt ab vnitate. ſi angelꝰeſt in puũ/

cto. habet poſitionẽ. foꝛma habens poſitõnẽ in ma
teria.nõ eſt motoꝛ ſufficiẽs eiꝰ in q̊ eſt.Sõ ⁊c. ¶ Itẽ ſi

angel ꝰeſt in puncto pᷣmo.& influit virtutẽ ſupꝛa pun
ctum. cum punctus ſit impꝛopoꝛtionalis coꝛpi.im
poſſibile eſt ꝙ virtꝰ eſetecnche⸗ ad coꝛpus.⁊ ita
t

nunq; mouebit coꝛpꝰ. ¶ Itẽ aia eſt in toto coꝛpe. ſʒ

hoc nõ facit vnio.qꝛ ex bocipſo hʒ dependentiã. ⁊ ita
Artationẽ. hoc eſt rone ſimplicitatis. cũ g̊ angelus
ſit eque ſimplex vel magis qᷓᷓ aia. videt᷑ ꝙ multofoꝛ/

tius in maioꝛi loco vel equali totus pofſſit ſſc. N.
triplex fuit circa hoc poſitio. Fuerũt em̃ quidã dicẽ/
tes ꝙ angelꝰ qᷓ;uis ſit in loco coꝛpali.non tñ eſt in eo
coꝛꝑaliter ſᷣ ſpũñaliter. Qm̃ vo nõ eſt in loco ſitualit᷑.
iõ nec ſᷣm totũ.nec ſᷣm ꝑtem.nec ſᷣm tmpartibile.qꝛ
nulla oino eſt cõmẽſuratio angeli ad locũ. Sed iſta
rõ nõ intelligibilis eſſevidet᷑.quõ.ſ.aliqͥd poſſit eẽ in

aliqͥ.⁊ differri.⁊ ↄtineri.nec tñ pᷣmo imediate ſit ĩ to⸗
to vel in parte vel in ꝑtibili. Omnce em̃ quod ẽ in ali
quo loco toto. vcl ẽ rone totiꝰ.vel rõne alicuiꝰ part.
Et ideo fuit circa hoc ſedᷣa poſitio.ſ.ꝙ angelꝰeſt in lo
co impꝑtibili ſiue punctali.⁊ rõ eoꝝ erat iſta.qꝛ ange/

60

lus hʒ mãm oino differẽtẽ a coꝛpaliũ mã ſᷣm eẽ.ſ.

nõ eſt extẽſa. vñ cñ materia ſit ſimplerx vt pũctꝰ de ſe

dicũt angelũ haberc ſimplicitatẽ ꝓpotionalẽ pũcto.

⁊Zita ĩ loco pũctali. Sʒ h̊ poſitio falſa ẽ ⁊ nõ intelligi

bilis. Quicqd em̃ ſit de mã ſicut.j.dicet᷑.hᷣ tñ ve
ꝙ; ois locus coꝛpoꝛeꝰẽ ꝑtibił.g ſicut ẽ oppoſitõi⸗

ſecto dicẽ coꝛpꝰ imptibile ſiue punctale. ita ⁊ dicere
locũ pũctalẽ. Et iteꝝ.cũ pũctus nõ ſit locus.ponẽ an

gelũ in pũcto ẽ ipᷣm ponẽ nõ eẽ in loco.Et iõ ẽ tercia

poſitio ꝙ angelꝰcũ cõtineat᷑ a loco coꝛpali.q ẽ in lo/

co ꝑtibili tãqᷓᷓ in loco pᷣ.⁊ qm̃ nõ põt extẽdi in eo.ne/

ceſſe ẽ ꝙ ſit in toto.ita ꝙ totꝰin toto.⁊ totꝰ in q̃libet

pte. in h̊ ẽ ſilis qdãmo ſimplicitas angeli ſimplici

tati diuine.ſᷣ deficit.qꝛ angelꝰin vno loco eſt. de? autẽ

vbiqʒ. et ex ̊ dicit Jo. dam̃.ꝙ angls eſt in coꝛꝑali lo

co.ſᷣ intellectualłx nõ figuralr.qꝛ h̊ ſolũ capit intale⸗

ctus quõ ſba vicʒ tota ſit in partibꝰ ⁊ tota in toto.et
ita pʒ rñ ad vᷣbũ dam̃.¶ Oꝛ obĩ ꝙ dz eẽ ꝓpoꝛtio. dð.

ꝙ nõ opoꝛtet q ſit ꝓpoꝛtio m ſpales ↄditiõcs ⁊ pꝛo

61

pꝛias angeli vel loci.qꝛ angelꝰnõ ponit᷑ eẽ in loco ꝓp/

pꝛie.eſt tñ ibi ꝓpoꝛtio q̊ ad finitate ⁊ limitationẽ.ꝑ q̃ᷓ
duo angelꝰ? viſfinit᷑ ⁊

lr nrrinanger vu⸗

tutẽ finitã ⁊ ſöam. ſic locteiꝰartat? ⁊ limitate.
obt de H. ſi angelꝰponat᷑ in loco in q̊ minoꝛi nõ poſſit

62

ſem
*

onbett

ishietui

pli

Phudrn
ußukne,
eihjncin
ſͤſieſars⸗
Inoktgfe
ſün duicit⸗
Gcicichane
gonccünen
dyoccara

(kirinclet

Getſein
ahtnocuſe
chk alod
ſtinclbarpe
tusctinqont
int
honmd.
giegnehn
u ci toxno⸗
Hobatacza
biel a afini
guta Mñ
ſiſargenni
enntene
igtname
ſcieiſcnen
ckllcenpti
Nuuhecſe⸗
nhirbae
hizing n
inmnolhenn
Nlrsunglſ
ſtſenmt
uſtcin
foinduſt
kiniuß
guttinnor
agltien
ulftiug
ſtabſaf
gioppinn
nni idope

öcknbe⸗ 4
ninti
imgittri
ZU
ueinkinn
Mrinis
NAra
nckummo,
n⸗

Gcigin
Miridt
pckulwt
e Gri
Ahigte
aliii
mrĩgtinn
örnin
e,
lininel
man.
Mäbna

64 poꝛa.ᷣ vnũ.

li in eodẽ loco.

c due aie ſüt ſim

eſſfe. dom e in boc differt exñtia angeli in coꝛpoꝛe et

„5

Qia. ꝙ aia qꝛ eſt ꝑfectio coꝛpis nati viuificari vita rõ

nali. T illud eſt in determinata quantitate.iõ põt eſſe
in coꝛpe ita ꝑuo ꝙ nõ in minoꝛi.qꝛ minꝰ nõ ecẽt oꝛga/
nizʒabile ⁊ viuificabile. angelꝰ aũt qꝛ nõ ẽ vt pfectio.⁊

—

ſimplex cſt.qꝛ in ꝗqlibʒ ꝑte loci totꝰ.quãtũcũq; pua ẽ

rõ loci.ſaluat᷑ in qlibet. nec põt accipi lociſte ita par
uus qͥn adhuc poſſit eẽ in minoꝛi. ⁊ iõ nõ eſt dari lo/
cus in qͥ minoꝛi nõ poſſit eſſe.eſt tñ dari in quo maio

ri nõ põt.ſicut ⁊ aia.qꝛ boc venit ex limitatõe. Sicut
in coꝛpibus ſtat? eſt in aſcẽdẽdo.vᷣ nũqᷓ; eſt ponerc
ſtatũ in diuidẽdo.nec vnqᷓ deuenit᷑ ad imꝑtibile. ſic
63 intclligẽdũ ẽ circa exñtiã angcli in loco. 4 M obꝛ ꝙ;
bi receptũ
dependct a recipicnte.ſicut ſpẽs recipit᷑ in oꝛgano.re

eſt ꝑ modũ recipientis ⁊c̃.dð.q verũ eſt

cipit᷑ in intellectu. ⁊ exñtia eius depẽdet ex co in q re
cipit᷑.⁊ ſe hʒ ad illud ꝑ modũ infoꝛmant. hinc ẽ ꝙ re
cipit modũ ſue exñtie ab co in qͥ recipit᷑.nõ ſic angelꝰ
recipit᷑ a loco.qꝛ nõ pendet ex illo.i ¶Oꝛ obꝛ ſi totus
ſit in qᷓlibet ꝑte loci.cũ ſint plura loca ⁊c.dom ꝙ to/

tus eſt in qualibʒ ꝑte.nec tñ in plurib?locis.ſicut nec

aia dũ viuificat totũ coꝛpus.no viuificat diuerſa coꝛ
2 qt obꝛ. eſto ꝙ; coꝛpꝰ illò ſiue locꝰ ĩ

42

tes.cũ ꝑtes nõ ſequeſtrent᷑ longe abinuicẽ.totus ect

in oibus. ⁊ oẽs cẽnt ei vnꝰlocus.qꝛ nullã hʒ ronẽ am
biẽdi vel diffiniẽdi angelũ. illud qdð cõplectit᷑ omms

partes.locꝰ cm̃ nõ numcrat᷑ ſjm nũeꝝ coꝛpoꝝ locan/
tiũ. ſicut pʒ.qꝛ vnũ coꝛpꝰ pᷣt cẽ partim in aere.ꝑtim iĩ
q ꝑtim in terra. nec tñ in tribꝰ locis.ſ in vno eſt.
¶ Queſtio. iiij.⁊ vltimg. m

¶ Vtrũ plures angeli ſint ſit in eodeʒ loco pᷣmo: Et q;

ſic videt᷑ rõne multiplici.Et pᷣma bec eſt. angelꝰ non

eſt in loco coꝛpalit᷑ ſpalit᷑ cũ dicat ph̊s.iij.ðꝭ ais.
ꝙ aia loc?cſt ſpẽꝝ in q..ſ.ſt᷑ ſpnalit᷑.ſilis ẽ modꝰ exñdi
⁊ ſpẽm in aia. in aia ſil pñt eſſe ples
ſpẽs.ita ꝙ vna nò eſt in alia. ᷓ ꝑi rõne plures angeli
in vno loco coꝛpali.. Itẽ angelꝰ nõ eſt minoꝛis ſim

angelũ in ld

plicitatis qᷓ́; punctus.ſed duo puncta pñt eẽ ſil. ergo

plures angeli. Pꝛobatio minon. phᷣs dicit q; —

ſũt qᷣꝝ vltima ſt ſilł.⁊ dicit ꝙ ſil ſt.qᷓeũq; in eodẽ loco
o ſũt.g cũ ↄtingat lineas ↄtiguari ⁊ ita vltima cẽ
il. § duo indiuiſibilia ſũt ſik.
ſeli⸗ ſunt lumia ſpũalia ſicut dicit dyo.ſᷣ lũina coꝛpa/
ia ꝗᷓ ſunt minon ſimplicitat ⁊ magis depẽdẽt a loco

coꝛpali ſil ſt. ſicut dicit dyo.⁊ plures ſpẽs in codẽ me
Lio ſil ſüt. ſicut pʒ. S pi rone.imo foꝛtioꝛi plures ange
tẽ ronalis aia magis appꝛopat ſi

bi coꝛpꝰ i q̊ toto ẽ q́; angelꝰlocum.qꝛ maioꝛi nexu illi

vnit᷑. ̊ demõ põt obſidẽ ⁊ eẽ in eodeʒ coꝛꝑe cũ aia.S

⁊c. ¶ Itẽ ſancti dicũt ⁊.j. hẽbit᷑ ꝙ coꝛpꝰ gloꝛificatu⸗
ptranſit ꝑ nõ gloꝛificatũ.g pñt ſimul eẽ duo coꝛpa.S

multofoꝛtiꝰ? duo ſpũs.Si dicas ꝙ nõ valet in ſpiriti ⸗/
bꝰ.qꝛ vnꝰnõ ẽ malis reſpectu alteriꝰ.ſicut coꝛpꝰnon
gloꝛificatũ reſpctũ gloꝛificati.obꝛ tũc.ſint ſimul duo
coꝛꝑa aiata q̃ꝝ vnum ſit gloꝛificatũ ⁊ alten nõö. ↄſtat
ul. ⁊ tñ vna nõ ẽ mãlis reſpectu al-
teuriꝰ. pi rõne duo ſpũs.
cupat locũ. Intelligamꝰ em̃ ꝙ; locꝰſit vacuꝰa coꝛpe.⁊
ponatr ibi ſpũs. nipilominꝰerit vacuꝰſicut pᷣus.⁊ na

—

¶ Itẽ ſpũs rõnalis nõ oc⸗

tt ſtqtũ recipe quqtũ pᷣus.ꝗ cũ eqᷓ bñ poſſit ibi eẽ coꝛ/

pus. ſicut ſi nõ eſct ſpũs. pari rone videt aliꝰ ſpi⸗

ritus. ¶Contra. Strab dicit ? babet in litcra. ſia

—. .;

q̃ eſt angelꝰ diuidat᷑.dico ſi diuideret᷑ in mille par

cie infoꝛmari. Si

tẽ ꝑ aliud ſiłe.qꝛ an

patẽt obiecta. M em̃ in . 4
⁊ lumiaribꝰ.pʒ rñ ꝙ nõ eſt ſile ꝓ eo ꝙ diuerſe ſpeci/

et coꝛpus non gloꝛificatũ eſt materiale reſpectu glo/
rificati. Altimũ vo cõclugit a parte nature angeli. 1,
gliud eſt auoq impedgiiit.

ſed noſi eſt repletũ quolad vacuitatem. ergo quo ad
oꝛnatus totalitatcʒ. ergo loca diſtincta ⁊ diuerſa ha-
bent in empyreo. ergo ſi ita eos pduxit deus ſicut na
ti ſunt eſſe. non ergo in eodem loco nati ſunt eſſe. ſed
in diucrſis. ¶ Itẽ Aug. de fide ad pe. Ineſt ſingulis
ſpiritibꝰnaturaliter terminꝰ q̃ͥ ad ſeinuicẽ diſtinguũt
⁊ vnus in altero nõ eſt. ſi diſtincti ſũt p termios na
turales. impoſſibile eſt eos cẽ ſil. ⁊ in codẽ loco ſimul
exiſtẽ. ¶Ite loc?dicit᷑ ad locatũ relone eẽntiali.ᷓᷓ cũ
multiplicato vno relatiuoꝝ multiplicat alterũ. qt ſt
locata tot ſunt loca. eodẽ mõ qͥ locus dẽ ad locatũ. S
cũñ locus angeli dicat᷑ ad locatũ ꝑ modũ mẽſurãt ⁊2 p
modũ diffinientis. q̊t ſũt angeli diffiniti. tot ſũt lioca
diffinientia. ¶ Itẽ ſieut ſe bʒ locꝰad locatũ.⁊ ecõucer
ſo. ſicut vnu ſocatũ ad plura loca.ita vnꝰ locus ad
plura locata.ſᷣ vnũ locatũ vt angelus.nõ põt eẽ i pltu

ribus locis.g vnus locꝰnõ põt eẽ plurium angeloꝝ.

— „ —— 7 £

cc. ¶ Ro. ad p̃dictã qõnẽ dixert aliq̃ ꝗg angeli po/
terãt eſſe plures ſi nullo repugnãte. 2 ꝓpter ſi uam
ſimplicitatẽ.⁊ ꝓpter hoc ꝙ locum nõ replent ratõnc

ſue ſpũalitatꝭ.vñ nec minuũt loci capacitatẽ. quẽad-
moclũ nec lumia nec ydola in medio. nec ſpẽs iĩ aĩa.

que in eodẽ ⁊ ᷣm idẽ ſunt in multitudine.nec tñ po/⸗

nit᷑ ydolũ iu ydolo.nec lumen in lumine. ſi ic dicũt ſe

babere in ppoſito. Mec cogit obiectio de repletiõe ce
li. qꝛ dictu eſt. pt ſpũum multitudinẽ. nec de vtu⸗
te ſiue loco ſpũali.qꝛ ſo diſtinguit ꝓpᷣa vᷣtute ⁊ natu

1. nec vn illabit᷑ alij.nec relone.qꝛ vniꝰad altcrũ nõ
eſt hitudo. nec depẽdẽtia necitat ſ ſolũ cuiuidã ↄgru
itat. Alij dixerut qꝙ

—

Alij direrut ꝙ ꝙᷓuis angelꝰ ſpũalit ſit in loco.tñ
plures angeli i codẽ loco ſil eẽ nõ pñt. repugnãte ha⸗
bitudie diſtinctõis qᷓ̃ ẽ loci ad angelũ. Sicut em̃ due

ſpẽs al bedinis i eadẽ aia eẽ nõ pnͤt. n ꝓpt hᷣ ꝙ repzu

gnet repletio.ſᷣ ꝓpt᷑ hoc ꝙ repugnat ißi aie infoꝛma
tio.qꝛ infoꝛmata ſpẽ albedinis. no t iteru cõſil ſpe⸗
iter in ꝓpoſito locus diffiniens ali
qd nõ põt aliud ꝗð eodẽ mõ eſt in loco diffinire. vñ
ſicut vnũ coꝛpꝰnõ pᷣt pfici a duabꝰ aĩabꝰ. ſic nec vnꝰ
locus pᷣmꝰ deputari duobꝰſpiritibꝰ. Sʒ multo minꝰ?
iſtã qõnẽ termiare poſſumꝰſi reſpiciamꝰ ad rõnẽ ob
quã angelos ponimꝰ in loco coꝛpꝑali.boc em̃ nõ ẽ ꝓ

pter indigẽtia angcli. qꝛ oĩ coꝛpali loco deſtructo poſ
ſet ſpũal bᷣa pmanere. Mec etiã pt ineligetia loci.
qꝛ pñtia angeli nulla remouct᷑ in

igetia loci. H hoc
pat.angelꝰ indigẽtiã loci coꝛpał nõ termiat.nec ſim/
pliciter nec in ꝑte quãtũ ẽ de ſpñali natura.⁊ eiꝰ loci

nibil phibẽt plłes ſpũs ſil e ſicut plura ydola vł ſpe

cies ĩ aĩa. qĩ oꝛdo vniuerſi ita tollit᷑ p oiĩmodã in/
diſtãtiã ſicut ꝑ diſtãtiã infinitã.ſicut non patit᷑ oꝛdo

vniuerſi vt angelꝰinfinite diſtet ab angelo.imo om̃s

intra vnã circuferẽtiã celi vltimi daudũt᷑.ſic nõ pa/
tit᷑ ꝙ angelꝰin eodẽ loco p̈mo ſil ſit cũ angelo. Ex bif
em̃ obꝛ de ſpẽbꝰ in aia ⁊ punct/ 6&&

es diuerſas indigẽtias aĩe cõplẽt.nõ ſic plures ange

li indigentiã loci. Ampliꝰ.nõ ſic attẽdit᷑ oꝛdo in illis

Itũ ad exũtiã in loco.ſicut in angeł.i/Sili ſequẽtia
duo nõ valẽt.qꝛ nihil eſt ibi qd repugnet oꝛdini vni ⸗·
uerſi. qꝛ demon ⁊ aia ſunt ĩ coꝛꝑe diuenſo mõ cẽndi.

Cc 4

* .
* *½

Niſtinctie iij. quales creati ſunt angeli.

* .
* .

qlitas angeli põt attẽdi. j . llita piciẽtes
aut meritũ. aut pᷣmiũ.iõ bec ꝑs hʒ tres. In pᷣma determinat de pmis.ſ.de attributis.

in pᷣdictis angeli diffe
rebãt ⁊c.
a ¶ Quatuoꝛ quideʒ
angelis vident᷑ eẽ at/
tributa. Contra.vr ſi/
bi Zdiccre in enume/
rationc. enumerat.n.
ſex. ſicut pʒ.qᷓ ſunt.eſ/
ſentie ſimplicitas.ꝑſo
nalis diſcretio.memo
ria.intelligẽtia.volun
tas.⁊ liberũ arbitriũ.
Itẽ vfr ſibi ↄtradice/
re in repetitõne. dicit
em̃ in ſẽn.ca.qꝙ circa
tria ẽ cõſideratio.ſ.cir

„ 1 6, õs 5 — .
—WR 45 S .

— ⸗

9

De quatuoꝛ naturalibꝰattributis angelis in ipo cõ

ditionis ſue initio. a

Cce oñſuʒ eſt vbi angeli fuerint mox vt creati
AQ ſunt.nũc ↄſequẽs eſt inueſtigare q̃les facti fu/⸗

rint in ipſo pᷣmoꝛdio ſue ↄditiõis.⁊ qᷓtuoꝛ qͥ⸗
dẽ angelis vident᷑ eẽ attributa in initio ſubſiſtẽtie ſue.

ſcʒ eẽntia ſimplex.i.indiuiſibilis ⁊ imãalis.⁊ diſcretõ ꝑ
ſonalis.⁊ ꝑ rõnẽ naturalit inſitã.intelligentia.memo⸗

LYYcc ofñſum eſt ⁊c. Supꝛa egit męr̃ q ⁊ vbi creati ſunt angeli.in pꝑte iſta oñdit qles facti ſunt. Et di;
geli . aut q;tũ ad naturales habilitates ſiue q̃litates reſpiciẽtes vichonens nature.

n ſcda de hiti⸗

bus malicie ⁊ bonitatis ibi. Illud q inueſtigatiõe. In tercia de babitib? btitudinis ⁊ miſerie.j. di. iiij. Doſt
bec vidẽdũ vtrũ ꝑfectis. i

ꝛima ꝑs hʒ tres. In pᷣma enumerat diſtinguit illa attributa. In ſcda oñdit q
mõ recipiũt magis ⁊ minu

ibi. Hic ↄſiderãdũ ẽ vtrũ ⁊c. In tercia oñdit in aliqᷣbꝰalijs cqlitatẽ.ibi.Et ſicut

ria.⁊ voluntas.ſiue dilectio.liberũ qͥʒ arbitriuʒ.i.libe.

rag inclinande voluntatis ſiue ad bonũ ſiue ad malum

facultas. Poterãt em̃ ꝑ liberũ arbitriũ ſine violẽtia et

coactione ad vtrũlibet ꝓpꝛia voluntate deflecii.
AQQuõ recipiũt magis ⁊ minus in attributis. b

ca ſbam. foꝛmã. ⁊ ptj̊. ¶ Mic cõſiderandũ eſt. vtꝝ in ſua ſba ſpũali.⁊ ſapia rõè/⸗

tem. Querit᷑ de ſuffi
ciẽtia illoꝝ quatuor.
vr em̃ ꝙ multo plura
debẽt attribui.ſ. incoꝛ
ruptibilitas. ſpũali /
tas.⁊ hmõi ex ꝑte een
tie. Ex parte potẽtia-⸗,
rũ.iraſcibilis.⁊ concu
piſcibilis. et ita cõpe-
tit eis ingenium ſicut
memoꝛia. Itez videt᷑
ſuꝑfluitas.qꝛ li.ar.nõöõ
diſcernit᷑ a rõe ⁊ wlũ⸗/
tate.& non dʒ quarto
loco cõnumerari. Itẽ

terciũ attributũ q G

rõ.aut accipitur ꝓ co
gnitiua tm̃. aut ꝓ co⸗
Fnendr motiua. Si
p mõ. g male diuidit
in intelligẽtiã ⁊ volũ/

1 tatẽ. Si ſcðo modo.& ſupꝑfluit li.ar.Rꝰ.dᷣm ꝙ iſta attributa ſunt cõuenientia
atiõeʒ tãqᷓ; pᷣncipalia a qbꝰalia bñt oꝛtũ.Et ſumit᷑ ſufficiẽtia
⁊ ꝑpſonã. Et circa ſbᷣaʒ duo.ſ.q̃ ẽ.⁊ penes hᷣ ẽ ſba ⁊ ſimplicitas.
lit᷑ circa poſſe ẽ ↄſiderare ipaʒ potẽtiã.⁊ penes h̊ tciñ.ſ.rõ nãl
nes h̊ ẽ q̃rtũ attributũ.ſ.li.ar. Al alit.angelꝰhʒ q̃drupłr oſiderari.ſ.in
angelũ.⁊ ſic ꝑſonalis diſcretio.Ad deũ.⁊ ſic memoꝛia.intelligẽtia.⁊ vo

nali.⁊ libertate arbitrij qᷓ oĩbꝰinerant.om̃s eq̃les fue/

nnt. vt ſit pᷣma ↄſideratõ de ſba. ſcda de foꝛma.tercia ö 4
poteſtate. Perſona qᷣpe ſuba eſt. ſapia foꝛma.arbitri⸗
um ptãs.Et ad ſubaʒ quidẽ ꝑtinet nature ſubtilitas.

ad foꝛmã vo intelligẽtie ꝑſpicacitas.⁊ ad ptãtẽ rõna⸗:·

boifferentẽ eẽntie tenuitatẽ.⁊ differẽtẽ ſapie ꝑſpicaci/
tatẽ.atq; differentẽ arbitrij libertatẽ ⁊ habilitateʒ re/⸗

cte habuiſſe intelligũtur. Sicut in coꝛꝑibꝰ nõnuila dif
ferẽtia eſt pᷣm eẽntiã.ac foꝛmã.⁊ pondus. Quedã em̃

alüs melioꝛẽ ac dignioꝛẽ eẽntiã ⁊ foꝛmã habent.⁊ alia

alüs leuioꝛa ⁊ agilioꝛa ſũt. Ad hũc g̊ modũ credẽdum
eſt illas ſpũales naturas ↄu nientes ſue puritati ⁊ ex/

cellẽtie.⁊ in eſſentia.⁊ in foꝛma.⁊ in facultate dr̃ias ac
cepiſſe in exoꝛdio ſue ↄditiõis.quibꝰ alij ĩferioꝛes.alij

ſuꝑioꝛes dei ſapĩa ↄſtituerent᷑ alus maioꝛa. alijs mi⸗

ſic. In angelo.n.ẽ ↄſiderare eẽ ⁊
Ael ipᷣm qð ẽ.⁊ penes h̊ ẽ ꝑſonał diſcretõ.Sili/
it inſita.ẽ iteꝝ ↄſiderare facultatẽ potẽtie.⁊ pe/
ſe. ⁊ ſic eẽntie ſimplicitas.Ad alterum
lũtas.in qͥbꝰↄſiſtit rõ imagis. In ↄꝑpa

lis volũtatis habilitas. Ille 8 eẽntie rõnales q̃ᷓ̃ ꝑſone
erãt.⁊ ſpũs erãt.naturaq; ſimplices.⁊ vita imoꝛtales.

hᷓ di q dif.-
ferẽtes erat i il
Per ſilitudinẽ
coꝛpoꝝ ita eſſe
oſtencdit.
magis ⁊ minꝰ.

angelo ꝑ naturã ſuã ⁊ ſui crer

oſſe.ſiue ſba,zʒ

tiõe ad ea ꝗᷓ ſubiccta ſunt eoꝝ regimi. ⁊ ſic hʒ li.ar. Ael alr ⁊ mag ſᷣm eeſ ad ea q̃ dicũt᷑ in lra. Quia in

angelo ẽ ↄſiderare ſbaʒ.foꝛmã.⁊ potẽtiã. Suba ãt ↄſiderari pᷣt dupłr
pſonalitas.foꝛme attribuit᷑ imagis pulcritudo ſiue enuſtas.potẽtie attbu

icut dictũ ẽ. ⁊ ſic ↄpetit ei ſimplicitas ?
it᷑ libtas.⁊ ſic pʒ quõ qᷓtuoꝛ reducũ

tur ad tria. pz ꝙ fciũ attributũ i tria viuidit᷑.ĩ qbꝰ cõſiſtit imagd.pʒ etiã quõ fciũ attributũ differt a qͥnto. ptʒ

ctiã ſufficiẽtia ⁊ rñꝰ ad oba.qꝛ ̊ enñerãt᷑ attributa pᷣncipalia. b ¶ D

—

tas reſpicit eẽntiã ſiue ſbaʒ. ſicut dꝛ in lr̃a.ᷣ ſba nõ reſpicit mag⁊ minꝰ.g ⁊c̃. Itẽ ſimplex
ſitiõis.vᷣ pᷣuatiões nõ recipiũt magis ⁊ minꝰ.ᷣ ⁊c. Itẽ magis ⁊ minꝰſi alicui imponit᷑. B ẽ nẽ c ſu
oppoſito.ſᷣ ſimplex ſpũs nõ ẽ mixt? alicui ↄpõni qᷓ ſit oppoſita ſimplicitati anglice.⁊ oẽs hñt eaſdẽ ↄpões. S
2 oẽs ſt᷑ eq̃tr ſimplices.Ræ.ad ̊ dð.qꝙ i angelẽ gdꝰſimplicitat᷑.⁊ H̊ manifeſtat a⸗ vtut. Quia vnꝰ? angelꝰ ẽ po

tentioꝛ altero.et quanto in ſpiritualibus aliquid eſt ſimplicius.tanto virtuoſt
ximatio ad deum.ſi em̃ ꝑ naturam vnus ẽ deo ꝓximioꝛ altero ⁊ ſilioꝛ.g& magis acce
tẽ. Manifeſtat vlterius hoc ipᷣa cognitio.quia vnus a

ifferẽtẽ eẽntie tenui.⁊c. Coñ.ſimplici/

dicit puationẽ ↄpo
pꝑ mixtionẽ cuʒ ſuo

ius Hoc etiã manifeſtat appꝛo
dit ad diuinam ſunplicita
lterũ purgat.pellẽdo ignorãtiã.g vnus altero pꝛioꝛ et

ſimplicioꝛ. et ideo bene dicit mgr̃ ꝙ eſt gradus in ſimplicitate eentic. Oꝛ obijcit᷑ ꝙ ſuba nõ recipit mag ⁊ mi

Neei
aertids
tttin
Priuthen
tigwtt
ſpifuͤffn

6
Gonckge
Nhesda d
Mhini e
Higcttenuit
Pßfrnitueen
ninen cogit
ſpenei
fiſtii eni
ulbo⸗
pluuſtni
ut

Mecnciis.
niurfi
ſttiinor⸗
ſanihiomin
ſy ſeboym
Dutel
oatr
. ocue⸗
irtoneen
Mogfnnnenet
nifmn
aimtinte
Neſtwmni⸗

tinte
Ddaninnn
nſcndtt
hibe

hig
ſuscil
oiin
apr in
Ntact

1 . .
ℳ
77
9

*

—

nus reſpondei poteſt g intereriptioh m. quia vn a creatina verio:i m eſt ens e alia. Et , dicik bay hõ te

. „

cipere magis ⁊ minus boc intelligendũ cſt logice. Ael dom ꝙ aliud eſt dicere cẽntiã. aliud ſimplicitatem eſ/⸗

ſentie.⁊ ſimplicitas eſt ꝓprietas eëntie. Oꝛ obꝛ ꝙ diei
priuationem.qꝛ aliqui

vbiq; veritatẽ.ſed in bis oppoſitis quoꝝ vtrũqʒ eſt aliqua natura.in alijs vo eſt ꝑ mai

t

*

rietas een bẽ ꝙ dicit pꝛiuationẽ.ddᷣ.qꝙ ⁊ ſi dicat pꝛiuationẽ.no tamen pure
ponit.⁊ ideo poteſt recipe magis ⁊ minꝰ.Oꝛ obr de pmixtiõe.dᷣm ꝙ illud nõ habet
oꝛẽ acceſſum ad ſuum

ſummũ.vñ maioꝛ ſimplicitas eſt in angelo nõ ꝓpter paucitatẽ cõpoſitiõis.ᷣ ꝗpter acceſſũ maioꝛẽ ad ſumme

ncoa dona p̃ᷣſtantis.vt qui tũc ꝑ naturalia bona alios
excellebant.ipᷣi etiã poſt munera gr̃e eiſdem pꝛeeſſent.
Qui em̃ natura magis ſubtiles.⁊ ſapia ampliꝰpſpica
ces creati ſunt.hi etiã maioꝛibꝰgratie muneribꝰpꝛedi⸗
diti ſunt.⁊ dignitate excellentioꝛes alijs ↄſtituti. ui
vo natura minus ſubtiles.⁊ ſapia minꝰ ꝑſpicaces cõo⸗
diti ſunt.minoꝛa gre dona habuerũt.inferioꝛeſq; cõſti
tuti ſunt.ſapia dei equo moderamine cũcta oꝛdinãtis
ipſa facultate arbitrij diſttie aiaduertenda eſt m
differẽtẽ nature virtutẽ ⁊ differẽtẽ cognitiõis ⁊ intelli c R ee
gentie vim. Et ſicut differẽs vigoꝛ ⁊ ſubtilitas nature Sr Zn
infirmitatẽ nõ adducit.minoꝛq; cognitio ſapie igno⸗ pliciter
rãtiã nõ ingerit.ſic libertas inferioꝛ nullã arbitrio ne
ceſſitatis voluntatem impoint.
ſtẽdit quõ in aliqbus alijs eq̃litatẽ habuerũt. c

C&C
Seðdm eſt ꝙ ẽ
ↄſiderãda dꝛia
arbitrij.qd nec
minoꝛ tenuitaſ
infirmitatẽ nec
minoꝛ cognitõ
ſapientie igno⸗

rantiã nec in/fe Et ſicut in pꝛedictis angeli differebãt.ita ⁊ quedã cõo⸗ ué x ↄſequit᷑ rone
ſoꝛ liber- 11¹ E rõ 2 voluntatẽ. ⁊ iſte po-
me e⸗ munia ⁊ eqlia habebãt ꝙ ſpũs erãt.ꝙ indiſſolubiles oncle ſeaant ſbann.
inducit. imoꝛtales cõe oibꝰ⁊ equale erat.In ſubtilitate o eſ Zym ꝙ ba ſimplicioꝛ
H ſentie.⁊ intelligẽtia ſapie.⁊ libertate voluntatis diffe ſic etia potẽtie excellẽ
rẽtes erant.has Hiſtinckiones lut ligibilcs inuiſibili / res Sibtc 333.
Sapie.xj. um naturaꝝ ille ſolus cõpꝛehendere potuit ⁊ ponde⸗ boc is loauit mna.
S rare.qui tunc cuncta fecit in pondere.numero.? men⸗ giſter. Alio mõ accipi

ſura.

onẽ coactiõis. ⁊ B mõ eſt equalitas.qꝛ ẽ puatio in termino.⁊ ſic opponit. d
tra.iõ ſunt ſpũs imoꝛtales.qꝛ ſunt ſimplices.ſᷣ nõ ſt᷑ eq̃lit᷑ ſimplices.iᷓ ⁊c.Reꝰ.d

bꝰ ſimplicioꝛ aere.

arbi. eſt liberũ a boni
aliq modo cogi. g in
libertate arbi. nõ põt

pliciter põt ↄſiderari.

onẽ.⁊ ↄſequit᷑ ronem

tur libertas pꝑ pꝛiuati
½ ſpũs erãt.qꝙ indiſ.⁊c. Cõ

lẽtiã.⁊ imoꝛtalitas pᷣuat coꝛruptionẽ.qꝛ vtrobiq; ⁊ reſpectu oim angeloꝝ ẽ pᷣuatõ boꝝ vlis.iõ dicit iſta equa

2.

DOQ intelligentiã huius ꝑtis duo querunt᷑ ᷣm
α duo attributa.qꝛ de alijs habebit᷑ infra.Et pᷣ
mo querit᷑ de ſimplicitate eẽntie. Scdo vᷣo ð
diſcretione ꝑſonali. Circa pꝛimũ querunt᷑ tria. Pꝛi⸗
mo vtrum angelus ſit ſimplex.an cõpoſitus ex mate

ria ⁊ foꝛma. Secũdo dato ꝙ ſic.q̃r vtrũ eadẽ ſit ma,
teria in ſpnalibꝰ⁊ coꝛpalibus ꝑ eẽntiã. Tercio q̃rit

vtꝝ ſit vna nũero.aut ᷣm idẽtitatẽ aliãäã.
MVv ueſtio.). 3tͤ3
rũ angelus ſit cõpoſitus ex diuerſis naturis.ſ.ex
nmateria ⁊ foꝛma.ECt ꝙ ſic oñdit᷑ ꝑ rõnẽ mutationis.
NMullũ mutabile ſimplex.ſed angelus de ſua natura
eſt mutabilis ⁊ mutat᷑.g habet cõpoſitionẽ.Sed vl/
teriꝰ ꝙ ex materia.cuicunq; ineſt mutatio ineſt pᷣnci
piũ mutabilitatis.ſᷣ pᷣncipiũ mutabilitatis eſt mate/
ria.g ⁊c. Pꝛima manifeſta eſt.ſcdᷣa pʒ ꝑ Aug.xij. cõ/

feſ. Om̃e mutabile inſinuat qᷓndã infoꝛmitatẽ.qᷓ fo

ma capit᷑.vel mutat᷑.vel vertit᷑.Et Boetiꝰ in.iij.li.
devrini. Mihil qð eſt mere foꝛma accidẽtis põt ſubij/
ci.⁊ ibidẽ expᷣſſe dicit quõ foꝛma nõ ſuſcipit accñtia.
qꝛ hec non ſuſcipit niſi materia ſubiecta.Si tu dicas

mihi ꝙ mutabilitas venit rebꝰqꝛ ſunt ex nihilo.ſicut

in pluribus locis dicit Aug. Sed ↄſtat ꝙ mutabili/
tas nõ eſt pꝛima puqtio.imo dicit aliqua poſitioneʒ.

— —

ſuʒ verboꝝ magis cõſuetum.et ſᷣm ꝙ hmõi noia ↄſueuerũt intelligi a nobtbtbis.
— .D nõ habet cauſam ipᷣam purã pꝛiuationẽ.neceſſc=
SG£ habeat cãm ipᷣam dicẽtẽ poſitionẽ.S̊ nõ poſitioo
nẽ oimodã.c etia dicat pꝛiuationẽ.g aliqͥd qð nõ ẽ

oĩno aliquid.nec oino nihil.ſᷣ mediũ inter aliqd ⁊ ni

oſtendit᷑ ꝑ rõnẽ actiõis ⁊ paſſiõis.qꝛ nihil ideʒ ⁊ pm

idem agit ⁊ patit᷑.ſ̊ᷣ angelꝰ idẽ agit ⁊ patit᷑.& hʒ alid

⁊ alið pᷣncipiũ ſᷣm qð agit ⁊ patit᷑. Pꝛincipiũ ſᷣm qð

agit eſt foꝛma.pᷣncipiũ vᷣo ſᷣm qdð patit᷑ nõ põt eẽ ni ⸗

ſi materia.& ⁊c. Maioꝛ ꝑ ſe manifeſta ẽ.⁊ minoꝛ ſilł

patz. nã angeli eſt reciꝑe illuminatiões ⁊ dare. ⁊cc.

SDi foꝛte des inſtãtiã ꝙ mediũ ꝑ eandẽ materiam re/

diũ nõ habet rõnẽ actiui nec cooꝑatiui.Et rurſus.hᷣ

inſtantia nõ põt fieri in vna actioe ⁊ paſſiõe.angelꝰ
em̃ agit ⁊ patit᷑.dũ em̃ agit qð nõ dʒ.patit᷑ qd dʒ. diꝰ

agit culpã.patit᷑ penã.vt nullo mõ ſit dedecus pcti
ſhe edre Paſen. Hẽ paſſio ꝓpꝛie.¶ Itẽ hoc vide
tur ꝑ rationem indiuiduationis.in angelis em̃ eſt di
ſtinctio ypoſtaſum.non ꝑ ouiginẽ.Fiat ergo talis rõ
Dis diſtinctio ſᷣm numerũ venit a pꝛincipio extrin/
ſeco ⁊ ſubali.qꝛ oibꝰ accñtibꝰcircũſcriptis.dꝛñtia nu

mero ſunt diuerſa.ſ̊ nõ venit a foꝛma. venit a pꝛin
cipio materiali.& ⁊c. Maioꝛ p ſe manifeſta ẽ.2 mioꝛ
patet per phm qui dicit de celo ⁊ mundo.Cum dicx

ſimplex. hoc aũt eſt p
pter maioꝛẽ nobilita-
tem foꝛme.ſicut ignis
poteſt dici in coꝛpali /

c In ipa facultate
aor bitrij dꝛñtia aniacd
uertẽda eſt. Cõtra.li.

coactione.nec poteſt

aut initũ dicit facul⸗
tatem ag exeundũ in
opus. ⁊ ſic dicit poſiti

tur pꝛiuatiue.vt dica.
pꝛiuati
m ꝙ ᷣm ꝙ ſpus pᷣuat coꝛpu/

lia.nihilominꝰ? tñ ſi attẽdat᷑ ad id qdð poſitiõis eſt ibi.ſic poteſt eſſe gradus ſicut opponit.Męgfr accipit ſᷣm ſen

cipit lumẽ ⁊ dat.vt ptʒ in aere.nulla ẽ inſtãtia.qꝛ me

eclũ dico foꝛmã. cñ dico hoc celũ. dico materiã. ⁊ ick
in piuribꝰlocis dicit ꝙ oĩino mã numerabiliter ſe bʒ.
Si dicas ꝙ materia vocat᷑ ipᷣa ypoſtab. ſiue iᷣm qð
eſt. tunc qᷓro a te de ypoſtaſi aut addit aliqd ſuꝑ eẽn/
tiã ⁊ foꝛmã. aut nihil. Si nibil addit. nõ pᷣbit.ergo
ſicut ip̃m vniuerſale eſt natuʒz ſꝑ eſſe ⁊ vbiq. ſic ipſa
ypoſtaſis.ſicut pʒ in diuinis.qꝛ ꝑſona nõ addit ſuper
eentiã ẽ vbiq; ⁊ imenſa ſicut eẽntia. cũ ypoſtaſ an
geli ſit finita.⁊ artata. ⁊ limitata.⁊ ita hic. ⁊ nunc.ne⸗

ceſfario opoꝛtet ꝙ vltra foꝛmã addat aliqᷣd artãs ſö/

ſtantiale ſibi. G̊ aũt nõ põt eẽ niſi mã. Itẽ bocipᷣm
oñdit᷑ ꝑ naturã eẽntialis cõpoſitiõis.Angelꝰem̃ dif/
finit᷑.⁊ ita ꝑticipat naturã generis ⁊ dꝛñtie.naturã ĩ
qua ↄuenit cũ alijs.et naturã in qua differt. cũ ne/
ceſſe ſit totã veritatẽ diſtinctiõis realiter inueniri in
quolibet angelo. neceſſe ẽ in eo ponere naturaꝝ di/
uerſitatẽ.ſᷣ impoſſibile eſt plures naturas ↄcurrere
ad ↄſtitutionẽ tercij.qͥn altera hbabeat ratiõeʒ poſſibi
lis.altera rõnẽ actualis.qꝛ ex duobꝰentibꝰin potẽtia
nibil fit. ſily nec ex duobꝰ entibꝰ in actu. ergo neceſſc
eſt ⁊c. Si tu feras mihi inſtantiã in albedine ⁊ in ali⸗
is foꝛmis qꝗᷓ habẽt diffiniri ⁊ habent genera ⁊ differẽ⸗
tias. nec tñ bñt materiã ꝑtem ſui.inſtantia oĩno nul/
la eſt. qꝛ ſecus eſt de naturis accidentiũ q̃ habẽt oꝛtũ
a ſbᷣa ⁊ eiꝰpᷣncipijs.⁊ de naturis ſiue dꝛñtijs ſube que
nõ habẽt oꝛtñ ex alio genere.vnde necrio ſeqͥt᷑ vel ꝙ
albedo babeat diuerſas naturas in ſe.vel ꝙ nã ſpe/
ciei et genen pᷣmi ⁊ ſubalterni cauſant᷑ a diuerſis na/
turis reptis in ſubo.ꝙ ſi ita nõ põt poni in angelo.pᷣ⸗

mũ ponẽdũ eſt. ¶ Sed õ. Boctius in fine li.de dua/

bus natum ⁊ vna pſona chꝛiſti. Ois naturs in coꝛꝑe
ſbᷣe nullo mãe fundamẽto innitit᷑ nullũ vᷣo coꝛpꝰ eſt
cuiꝰmateria nõ ſit ſubiecta. Et iteꝝ.cũ alia res fũda
mẽto materie innitat᷑ vt coꝛpꝰ.aĩma vᷣo ſubiecto ma
terie nõ egeat vt incoꝛpoꝛeũ.nullo mõ fieri põt vt in
coꝛpalem ſpeciẽ mutet᷑.Ex bac autoꝛitate expᷣſſę ba/
betur ꝙ angelus nõ habet materiam. ¶ Itẽ pbs de
aĩia dicit ꝙ neq; coꝛpus eſt.ncq; foꝛma in coꝛꝑe ẽ.ne
qʒ mixtum cũ materia oĩno.⁊ hoc dicit eẽ verũ de in⸗
tellectu. ̊ angelꝰeſt hmõi.ᷣ nõ bʒ materiã. ¶ IBtem
