mutabilitate ꝑfruit᷑ altcrũ qð ita infoꝛme erat.vt ex

. dom

nus depen

foꝛma in quã foꝛmmꝗ mutaret᷑ nõ br̃et. ¶ INẽ roe ṽ

Conſtat q; angeli nõ ſunt creati ſine loco.quia tunc
vnus non haberet oꝛdinẽ ad aliũ ᷣm exñtia.opoꝛtu
it ꝙ fieret empyreñ.⁊ iteꝝ illius cõcauitas non po
tuerat eſſe vacua. ⁊cc. ¶ Item diſtinctio dierũ at⸗
tenditur ſᷣm diſtinctionẽ reꝝ.ergo pꝛoductio ex nibi
lo pꝛecedit omnẽ diem.ergo cum materia reꝝ coꝛpa
liũ ſit ex nibilo ꝓducta.ſicut ⁊ natura ãgelica.quem
admodũ natura angelica eſt ante tempus.ſimilit᷑ v
ꝙ materia.⁊ ſi hoe.& in pꝛincipio durationis. ſimł.
ontra. Eccleſiaſtici. j. pꝛioꝛ omniũ creata ẽ ſapiẽ
tia.conſtat ꝙ loquitur de ſapientia non diuina.ſed q̃
eſt creata.hec aũt eſt angelus vt dicit gloſa. Si tu di⸗

cas ꝙ pꝛius eſt dignitate.obijcitur de Hylario.xij.de

trini.Quid magnũ vt ante omnẽ creaturaʒ deus do
minũ noſtrum ih̊ᷣm xpᷣm genuerit.cũ ⁊ angeloꝝ oꝛi/
go terre ereatione reperiatur antiquioꝛ. ¶ Itez boc
videt᷑ rõne quã facit Iſið. In rerum conditione pꝛi
maria cõditus eſt locus penaꝝ.ſed deus non pᷣpauit
penã innocenti. ̊Q diabolus peccauit añ ꝓductionex
reꝝ. ¶ Item vfr ꝙ nõ ſimnl potuerũt. qꝛ nulla virtꝰ
maioꝛ ẽ infinita.vᷣ ad ꝓductionẽ vniꝰ creature necei
ſe ẽ virtutẽ infinitã exponi.ᷓ ſi ad hũc effectũ requi⸗
ritur virtus infinita.⁊ infinito nihbil plus põt.j virtꝰ
illa nõ põt pꝛo tpe illo alteꝝ effectũ ꝓducere. ¶Itẽ
ſimplex ad quod ſe conuertit totaliter ſe conuertit.g
ſi diuina virtus eſt ſimpliciſſima. cũ ſe conuertit ad
aliquẽ effectũ pꝛoducendũ.impoſſibile ẽ ꝙ ad aliud

ſe coͤuertat. ⁊ ita ꝙ alia ꝓducat. ꝙ impoſſibile eſt ꝙ
ſimul plura pꝛoducat. ¶ Item qritur q̃re tantũ iſta ? 9

quatuoꝛ dicũtur pꝛimo eſſe creata.Ad pꝛedictoꝛum
intelligentiã notandũ ꝙ ſicut extrabit᷑ a glo.quatu/
oꝛ fuerũt pꝛimo creata.ſ.celũ empyreũ.angelica na/
tura. materia.⁊ tpᷣs.Huiꝰ aũt rõ duplex põt aſſgna
ri.vna qꝛ in pᷣncipio debuerũt pᷣma i om̃i genere crea
ri.ſ.iĩ rebꝰ ⁊ mẽfuris.⁊ i rebꝰ coꝛpalibꝰ ⁊ ſpũalibꝰ.⁊i
coꝛpalibꝰ actiuis ⁊ paſſiuis. Om̃ igit᷑ pᷣma int᷑ ſub/
ſtatias ſpũales ẽ angelus.pᷣma inter ſubas coꝛpales
actiuas ẽ empyreũ.⁊ pᷣma inter paſſiuas eſt materia
elemẽtoꝝ.⁊ pma inter mẽſuras ẽ tpᷣs.qꝛ nõ tm̃ dicit
menſurã duratõnis ſed etiã egreſſionis.⁊ iõ hec qua
tuoꝛ dicũtur pꝛimo creata. Alia rõ põt reddi.ꝙ ſuba
ſpũalis angelica pꝛimũ debuit fieri tanqᷓ; caput ⁊ mi
18.? cum facta fuit.ſimul babint viſtin
ctionẽ ⁊ oꝛdinẽ.ſed oꝛdinez cxñtie non habuit niſi in
aliquo eõtinente. ſimul factũ ẽ celũ emꝑyreũ ſupꝛe
mũ coꝛpꝰ.⁊ iõ capaciſſimũ. Rurſus cũ nõ poſſet eſſe

vacuũ.neceſſe fuit fieri materiã coꝛpalẽ ſiue molem.

⁊ qꝛ ois ꝓductio eſt in aliqua menſura.hec tria de ne
ceſſitate cõſequit᷑ tᷣus.Concedendũ igi᷑ ꝙ quatuoꝛ
ſunt pꝛimo creata.⁊ ꝙ angelica natura ⁊ coꝛpea ſimł
ſunt create qtũ ad menſurarũ cõcomitantiã. qꝛ ſimł
cepit duratio materie ⁊ intelligentie ſicut ꝓbatuzʒt.

¶ Oꝛ obẽ ꝙ pꝛioꝛ oim ⁊c.dᷣm ꝙ ſicut dicit Augꝰ.in ʒ0o

fine.xij.cõfeſſio.pᷣoꝛ dẽ quatuoꝛ modis.ſcʒ eternitate.
tpe.electione.oꝛigine.Eternitate deꝰ pꝛecedit omnia.
tꝑe flos fructũ.electione fructus floꝛẽ. oꝛigine ſonus
cantũ. Pꝛioꝛitate & durationis.nec coꝛpoꝛalis natu⸗

ra añ angelicã.acc ecõuerſo.pꝛioꝛitate aũt electõnis
— . . W ueſtio.iij. . ſiue dignitatis pꝛio: oin acata apicutte. d au
¶ Atrũ ſpnales ſubſtantie ⁊ coꝛpales ſint ſimul cre

toꝛitates Hyla. ⁊ Iſido. dom ipi oquũt᷑ m illam
poſitõem ꝗqᷓ poſuit ceationẽ tpe pᷣcedere diſtinctem
Vñ ĩ pncipio tpis ãgelꝰ ⁊ mã ſunt creata.ſ res nõ fu

erũt diſticte vſq; ad tereiũ diẽ. Al pᷣt dici ꝙ Hyla.lo/
q̃tur ſᷣm opinionẽ.⁊ Iſid.de pᷣoꝛitate ſᷣm pᷣuiſionem.

hit
Cninne

tütnapi

luer

Grtus

Ppuchgt
narae
nigiagn
Letamtsfie,
udminfi
onmiügemetg,
Muuponduini
edctggagen
urdhinn
N erin
ratngr
mgin en
SmmndNt
untii glien
NiAe
Memngemtu
iudbiecſris
vni eden
cni e ſ
mnäcann,
n Admn
ienti
r os
auckner
Eiſgii
iͦii,
n ußepſ
imnlrit⸗
unr hineſii
ai mnu t⸗
wa ſe
inbunnn,
ni
untgut
9 W,

4

31

-———MNN

2

Oe obicit deus tocamn potstid elponit ad pdu tenſtoc Tid nõ valet illug. 1biv ſimplici ill

ctionẽ vnius rei. vs.ꝙ quis tota exponat.nõ tn tco hxʒ locũ in illo ſimplici in q

— 4

poſſit plura. vñ nücq; tot ſit pduat qn adouc poſſir cat ad iqd ad qs ſepuereit.
pinra, vß põt quantũ eſt de ſe infinitu intenſiõe ⁊ exx· ſe totaliter ag
S . ((Voilangeli fu
¶ Jam eſt oſtenſum ⁊c. Supꝛa oñdit

9.

lo empyreo.Et diuidi

gf an angeli fucrũt creati. in bac ꝑte oñdit

leſt ſimplicitas 2 finitaſ.

ralirer eponit. Eiirtus en diuia no iß vꝛ infinita. d. de ilio qg ſimplex ? infinitu ſimul 1 ſemel venita⸗
poſſit de nõ ente facere ens.s eciq q: nõ pot tot. quin tẽ nõ pʒ illud em ⁊ ſi foõne ſim hlicitatis totũ ſe ↄuer
ſe puertit. tñ roneimenſitatis nundq
effectů pducendũ ↄuerit.

vbi fuerũt creati.qꝛ. ſi ce⸗

ꝑs iſta in tres partes. In pᷣma determinat vbi creati fuerunt. In ſcda vo repctit qñ

greer iuerunt. ib⸗Simults viſibiliñ ac. In tercia vo temouet dubitationẽ bi.hic qui ſolet ſt in cclo ompy⸗
reo ⁊c. Et ſic circa duo verſat᷑ intentio partis pñ̃tis.ſ.circa loci angelici qdditatem.⁊ qtum ad actum lo can-

gi ſiue ociũ qð dicit᷑ habere celũ empyrci feſpectu angclo.

¶ Determinat vbi angeli mox creati fuerunt in empy
reo.ſ.qð ſtatim factu repletũ eſt angelis. e
Jam eſt oſteſum qñ creata fuerit angelica natura.nũc

aut attededũi ẽ ybi facta fuerit. Teſtimonijs qͥꝛũdam
Quætuũ euider moſtrat angelos añ caſũ fuiſſe ĩ celo.⁊ i/⸗
„ „ ge corruiſſe qſda ꝓpt ſuꝑbiã. alios vo qͥ nõ peccaueft
Luce.x. illic gſtiniſſe. Un dñs iĩ euãgelio ait. V idebã ſathanaʒ

tãq; fulgur ð celo cadetẽ, nec apellat h celũ firmamẽ⸗

tũ qð ſcda die factu e. celii ſpledidũ qð dr̃ empyreũ.
i.igneũ a ſplẽdoꝛe nõ a caloꝛe.qð ſtatim factũ angeł ẽ
repletũ qð ẽ ſupꝛa firmamẽtũ.⁊ illud empyreũ qͥd ex
4 poſitoꝝ ſacre ſcripture noie celi intelligi voluũt vbi ſcri
Señn. j. ptura dicit. In pᷣncipio creauit decelu ⁊ frã. Cũ inqᷣt
Strabus. celü.inqᷣt Strabꝰno viſibile firmamẽtũ hͥ apeliat.ſed
„mg&ñheeinpyreü.i. igneũ vl intellectuale. qd nõ ab ardoꝛe ſed
Job. xxxviij a ſplẽdoꝛe dr.qð ſtatim factũ repletũ ẽ angeł.vñ Job
,, 2² Abi eras cu me laudaret aſtra matutina ⁊c. De pᷣ q;

7 8 8 0 udaret aſtra matutina ?c B
Beda. Beqa ita ait. Hoc ſupiꝰ celũ qð a volubilitate moi ſe⸗

cretũ ẽ.mox vt creatũ eſt.ſctis angeł impletuʒ ẽ.qͥs in
Sncipio cũ celo ⁊ tra ↄditos teſtat dñs dicẽs. vbi eraſ
cũ me laudabãt aſtra matutina. ⁊ iubilarẽt oẽs filij ði
Leli em in qͥ poſita ſunt lumiaria. nõ in pncipio h ĩ ſe⸗

luũda die factũ ẽ. Ex his liquet ĩ empyreo oẽs ange

li fuerũt aũ qrũda ruinã.ſimulq; creati ſunt angeli cũ
celo empyreo. cũ infſoꝛmi mareria oiĩm coꝛpaliũ.
¶ Mepetit quando angeli creati fnerunt. f

Alidd. Sic em coꝛpaliũ materia ↄfuia ⁊ pmixta q̃ m

grecos dicta Echaos. illo exoꝛdio aditiõis Pinarie. =
foꝛmã ↄfuſiõis hũit.⁊ nõ hũit foꝛmã diſtinctiõis ⁊ di⸗

ſcretõis donec poſtes foꝛmaret᷑ atq; diſtinctas recipe

auctes. neeg ogetes röes. Cij em̃ vtraq; gs ſit pbabilis. vtracq; tenck a diuerſis. A
lo empyreo nõ enit niſi laus metalis ta ab angelis qᷓ ab hoibꝰbea,

locatis. m arime angelis. 2 ſi angeli ſunt moſtrati laudare vocalit boc fuii p viſionẽ imagi

ec opoztet hmoi coꝛpale laude eſſe qi tanta erit mẽtalis ꝙ bec locii nõ ba bit. A
aiis erit in patria qỹtum ad boies qͥ babebũt oꝛgana. vt ſic no ſolũ anim? laudet
roe bõ ferat in laudẽ diuina. Et ſi qrat quo pᷣ poſſit oc dicit vel illa voc
Piration o aerkal dſi nalit crie vdtio lantats Rchet eitd
et empyreñ gloꝛifi it ger gloꝛifce

„ AWa 1. tit eis nit 1 aus menta ig. . ns 2 eg 0. R 7

tio obiectop. Et qcuq; iſtaꝝ poſitionũ teneat᷑ planũ eſt ꝙ textꝰ Job intelligi

Simul S viſibiliũ ren materia ⁊ inuiſibili natura cõ⸗
ita ẽ.⁊ vytraq; infoꝛmis fuit ſᷣm aliqd. 2 foꝛmata pᷣm

foꝛmation

a (Kume laudarent 532
aſtra matutina. Dicit
boc de angelis intel/
ligi. Sed ) Hh ẽ qð di⸗
cit Oam̃. Lꝛadunt ſi
bi cõſilia bmone ſinc
voce ꝓlato. ſi gᷓ ange/
li nõ ſoquũt᷑.& nõ ſau
dãt. Itẽ angeli ſt ſbe
ſpũales. & no hũt or-
gana copoꝛalia.g nec
i empyreo nõẽ acr.
nõ vr ꝙ poſſit ibi eẽ
vox.nec ſonus. &nec
laus.nõ ſolũ ab ange⸗
lis. verũ ctiam nec ab
boibꝰ btis. Si dicas
wYwintelligit᷑ de laude
mentali nõ wcali. In
Otrariũ ſt᷑ rcuelatiocs
ſcõꝝ.q audierũt mul⸗
tas aias.maxunc exẽ/
plũ ẽ in btõ martino.
quẽ audiuit qͥdaʒ vir
ſctũs cũ laudibꝰ ferri
in celũ. In Zriũ ẽ ctiã
auẽctas Iſaie. vj. cla/
mant alt ad alten ꝛc.
Et in apoca.iiij. Reqͥ
cm nõ babebãt. Itcz
ro vr il pſuadcre ꝙ
ibi erũt oꝛgana vocůõ.
1 i hoc maxia ẽ iocũ
ditas. ⁊ in boc mani⸗
ꝙ laus vocal crit i pa
nõ bi certitudo.nec ꝑ
uicã nanq; dicũt q; in c

gelis q; ab boib beatis. Tu qꝛ no copetit loco. t qꝛ non ceop

2 7„ 5 ☛

naria. nõ coꝛpaleʒ.

ꝙ bec locñ nõ babebit. Alijs magis placet q, laus

den. verürtig T lingua et

5 itp ſpiratone ? re⸗

. vt in apibꝰ. Al certe ita deſcrui ⸗/
qꝛ incoꝛpoꝛei ſunt p naturã ꝓ.
nentslis. AUñ grego. La or miratiõe cõtẽplatiõig. ß qꝛ angeli
lone alinn his cospa aſſumũt ad nrm ſolatium. in illis loquũt᷑ ⁊ voccs foꝛmat ad noſtram inſtru/
g Aid. 2 ctiz in illis vocaliter deñ laudit ad nram cſolatio Qukeng vocatent ſatis plana ẽ ſolu⸗/
de angelis bonis qui ätar

53

54

35

bent de deo. b ¶ Alſcendã in celũ.Cũñ lucifer eſſet in empyreo vr ꝙ vltra empyreũ ſit aliud celũ. Si tu dicaſ

ꝙ nõ eſt aliud celu coꝛꝑale ſpnñale.Contra.ex vltimũ celũ coꝛpoꝛale nihil eſt. qꝛ ẽ ↄtinẽtia viſibiliũ ⁊ inuiſibi
liũ.ᷣ vr ꝙ nõ ſit aliud celũ ſpuale vltra empyrcũ.qn etiã ſit aliud coꝛpale. Item xps ſedet a dextris dei.⁊ be
ata virgo eſt exaltata ſuꝑ om̃s choꝛos angeloꝝ.⁊ tã xpᷣs iᷓ btã virgo eſt in celo coꝛpali. ſi angeli ſunt in em

pyrco. vr ꝙ vltra empyrc ſit aliud cclũ corpale. no intdlligit de ſpũali. Querit igit ſi vltra empyreũ ẽ ccli
ſpñalc. qͥd ſit.qͥd cõti ” “

neat. 7 quãto dicat᷑ ret ſpẽs.ita ſpũalis ⁊ angelica natura in ſua ↄditione

celũ.R. doᷣm q celũ
eſt nomen impoſituʒ
coꝛpi ſᷣm ſuã impoſi/

ſm nature habitũ foꝛmata fuit.⁊ tñ illã quã poſtea ꝓ =
amoꝛẽ ⁊ ↄuerſiõʒ a creatoꝛe ſuo acceptura erat.foꝛmla

tioné. ⁊ coꝛpus qd eſt nõ hũit.ſ erat infoꝛmis ſine illa. Vñ augꝰ.multiplici Aug.

ſurſum dicit celu.qꝛ ẽ ter exponens pᷣmiſſa vba geñ.ꝑ celũ dicit ĩtelligi in/
ↄtentiuũ. ſecretũ.⁊ qͥ foꝛmẽ naturã vite ſpũalis ſicut in ſe põt exiſtere nõ cõ
caicca bccriple ᷣ uer ſſa ad creatoꝛẽ in qͥ foꝛmat᷑.ꝑ terrq coꝛpalem mate⸗
mailine vigimitai ideo ti ſine oĩ qualitate aparet in materia foꝛmata.
dã celũ. Eſt ein ampla ¶Memouet dubitationẽ. quõ dicat luciſer ſm Eſaiã.
imẽſitate virtutis.ſc Aſcẽdã in celũ ⁊ ero ſilis altiſſimo.cũ eẽt in cell.
creta ꝓfunditate co ¶ Hic queri ſolet.ſi in celo empyreo fueꝛũt angeli qſtati

gnitiis deta tnllita facti ſunt. quõ vt legit in eſaia dicit lucifer. Aſcẽdam b Jlſa. xiiij

teercegto uſt oe in celü.? exaltabo ſoliũ meu.⁊ ero ſilis altiſſimo. Sed
er aſcedere volnit. qar ibi celu vocat dei celſitudinẽ. cui parificari volebat. et
ad banc celſitudincx. eſt tale.aſcẽd in celũ.i.ad elitatẽ del..

Hoc eſt ſuꝑiꝰ oĩ celo.

nõ ſitu ̊ dignitate.⁊ maius eſt oĩ celo.nõ extẽſione ſᷣ ex ſua ĩmẽſitate.ꝑ quã eſt extra oĩa nð excluſus ſicut di/

ctũ eſt in.j.li. In boc aũt celo ſunt ſolũ tres ꝑſone.ſ.pꝛ.et fi.et.ſ.ſ.qͥ ſoli ſüt oino ⁊ ꝑfecte equales.oia aũt cre⸗
ata ſiuc coꝛpalia ſiue ſpũalia intra empvyreũ ſunt. Oꝛ obẽ de xpᷣo ꝙ ſedet a dextris.dðm ꝙ boc ſi dicat᷑ ſ̃m di/
uinã naturã dẽ ꝑ oimodã equalitatẽ. Si aũt ſm humanã.ſic dicit᷑ ſedere a dextris.qꝛ in potẽtioꝛibꝰbonis pa
tris. vñ in empyreo cetcros exccllit tã angelos qᷓ; hoĩes.⁊ loco ⁊ dignitate. Poſt ipᷣm credimus btãm virginẽ
ſuꝑ oẽs alios.deinde ceteri oꝛdinant᷑ ᷣm dignitatẽ ipoꝝ.Huiꝰ aũt imaginatio faciliter pᷣt haberi ſi qs imagi
net᷑ aues ĩ aere.⁊ piſces in aq̃.ſic i empyreo itelligẽda ſt᷑ collocari coꝛpoꝛa.qꝛ coꝛpꝰillud multũ hʒ de altitudie

ſicut ꝛ⁊ alij celi.vñ nõ dʒ quis imaginari ꝙ ibi ſint beati ſicut in ſolario.nec tñ intelligẽdũ eſt ꝙ vnus ſit dire/

5⁰

cte ſuꝑ caput alteriꝰ.ſed ſicut ſi cẽt mõs rotundꝰ. ⁊ aliqs eẽt in culmie et aliqͥ circum circa. ſicpᷣt aliqs imagi⸗
nari ꝗ meliꝰneſcit diſpoſitionẽ btõꝝ in celo empyreo ⁊ xpi.vix tñ põt aliqs imaginari ꝙ ꝑucniat ad cogitan-
dũ diſpõnẽ ꝑ eñ modũ ꝑ quẽc̃.⁊ iõ magis ẽ deſiderãda qꝙᷓ in imagine deſcribẽda. Mota tñ ꝙ in diſpoſitiõe cc/

loꝝ ſiue nũero vidẽt᷑ ↄdicerc doctoꝛes ſacre ſcpᷣture ph̊is. Nã phi ſperas octo eſſe dicũt.ctoꝛes aliqͥ.ix.po/

nũt. aliqͥ octo. aliqui. vij. celos.⁊ iõ ſibiip̃is vident᷑ ꝛiari. Rõ aũt huiꝰoↄrietatis heceſt.qꝛ phᷣi nihil de empy⸗
reo ſunt locuti. nibil ctiã de igne ⁊ aere qñ loquunt᷑ de celis.ſcriptura ſacra aerẽ etiã celum appellat.⁊ aqs ſu
pꝛa celũ.⁊ ipᷣm empvreũ.⁊ ipᷣm veũ.Rõ aũt diuerſitatis inter cct.ex hoc eucnit.q qdã nũeràt celũ ſpũale cũ
coꝛpalibus.vt beda.Quidã vo omittũt vltimũ.Quidã diuidũt firmamẽtũ i duos.ſ.i cclũ ſydereũ.⁊ planeta

* — 2 „

rũ.qdã ↄiungũt ſil.Siliter quidã diuidi 1 cã oingũt. Siiter d coputga
tionẽ nouẽ ponũt᷑ celi largiſſime accipiẽdo.ſ.aereñ.ethercũ.igncũ.olimpiũ.celuʒ planetaꝝ.firmamẽtuʒ.aq̃

um.empyreum.⁊ celum trinitatis.Ho⸗ autẽ ſufficiẽtia patebit inra. „
Diintelligentiã buiꝰ partis ꝗᷓ eſt de loco crea tifoꝛme. vltra illud ⁊ ſupꝛa ẽ coꝛpꝰvnifoꝛme.B aũt

. tionis angeloꝝ cuiuſmodi eſt empyreũ cclũ dicimus empyreum. ⁊c. ¶ Itẽ in qlibz genere i
ccirca duo incidit dubitatio. Pꝛima circa na eſt ponere infimuʒ ⁊ medium.eſt ponere ſupᷣmum.
turã empyrei in ſe. Scda inqᷓ;tũ hʒ locare ſpũs ſubli gradꝰin coꝛpꝑibꝰattẽdit᷑ ᷣm Fracledtwicni ⁊ lucis.ſed
incs.Circa pꝛmũ qᷓrunt᷑ duo. Pꝛimũ eſt qtũ ad qᷣd/ mnuenit᷑ coꝛpꝰopacum ſimplr vt terꝛa. et ſimpir ⁊ Fʒ
ditatẽ nature. Scom qᷓ tũ ad vtutẽ influẽtii. totiũ opacum.& ſi cõplemẽtum eſt in coꝛpibꝰ. dz eſſe

¶ Pe celo empyreo qᷓtũ ad quidditatẽ nature.querif. um. ⁊c.

reñ. Si tu dicas ꝙ nõ requirit᷑.qꝛ motꝰ circularis eſt

4

eſtio. j. 6g coꝛpus n rein totum lũioſum. B dico empyre/

vtrum celum empyvreũ ſit. et ſi ſit. cuiuſmodi nature quis locꝰtenebꝛoſus dãnat debeat᷑. ꝑ oppoſituʒ vi
ſit. Et ꝙ ſit vr. In q̃libʒ genere mobile Fſeppoi im/ ꝙ lucidꝰdebeat᷑ btis. ¶ Cõtra.ꝙ nõ ↄueniat vniuer
mobile.qꝛ oẽ fluxibile ad fixvum tcermiat᷑.v coꝛpꝰ celi ſo ꝙ illud ſit coꝛpus vnifoꝛme.vr.qꝛ coꝛpoꝛs mundi
ſyderei eſt mobile. ſupꝛa illud de neceſſitate ẽ pone pᷣncipalia creata ſunt.oꝛdinata. ⁊ oꝛnata. cuʒ oꝛna

re ylteriꝰ coꝛpus qð ſit imobile.boc autẽ dico empꝰ/⸗ tus ↄſiſtat in maioꝛi diſtinctione ⁊ pulitudinis ad
eñ. Si tu dicas ꝙ no requirit᷑. qꝛ mot⸗ ſt ltioe. impoſſibile eſt coꝛpꝰ illud eẽ vnifoꝛme.¶ Jtẽ
circa locũ.⁊ nõ requirit imobilitatẽ niſi a ꝑte medij. lux ſe diffundit ſᷣm oẽm dꝛñtiam poſitiõis. gſurſum

Contra.totũ celum mouct᷑ tunc qro de vltima ſu/ 2z deoꝛſum.ſ lux ſolis maxime eſt diffuſionis int᷑ coꝛ.
pficie celi vtʒ moucat᷑: ↄſtat ꝙ ſic.ſed oẽ mobile eſt poꝛa mundi. ſurſum ſe diffundit cuʒ nõ babeat ob
in loco.qꝛ nõ qᷓreret᷑ locꝰniſi eẽt motꝰ.g ⁊c. Itẽ in ſtaculum. cum nõ ſe bẽat ſ vnifoꝛmit᷑. mõ illumi⸗

—

qlibet genere multifoꝛme pᷣſupponit vnifoꝛmę.ſicut nat vnã piẽ empyrei mõ alia.ẽ coꝛpꝰ illud nõẽ vni.
ꝙ nõ oueniat eẽ

multa pſupponunt vnum.ſ celum ſydereum ẽ mul / foꝛme in luminoſitate.vt vr.¶ Itẽ

dũt aeriũ in duos.qͥdã piũgũt.Sititer de igneo.tñ ſᷣm maioꝛẽ cõputa⸗/

ẽ hitatio bitatiõi dʒ rñdere.ꝗᷓ cum ali

aara pter fulgoꝛs matutine cognitionis quã babæt in verbo. te laude mẽtali t ad etultationg us ba. een

ſenorunc
. ng
unli
nnpraͤſa
letoltänſenn
uinſon
Mdonniſin

luninotzd
cfſincont
Aunmctin
tt
teie
l bisfo
ſtcnoincale
Ptuotrr ſet
Unzin
ſifaprin
ſohligrde⸗
Cifrnil
iilus
gein Eie.
l ſichen
cfemn
hialmitp
unbipartſ⸗
Woſtuen
Nnerſeefin
un taſcts
ſomidice

——

S =. —

— —

öͤctieir,
ragnlsain,
gberiduifnd
erärnidet
mnsrrig
mliegund
jcmin
ai i
gukhiit
nwti)
npbiativc
7 4 1
fu

4 1i
ai
eni

rninich

Pmmamengi

gnirmb
iizenmn
mariſ
Nhites⸗
aſeſ

357

38

39

40

O%

aliqdð celum lmtmobile videt᷑.qꝛ oẽ celum necrio eſt

ſperice figure.ſicut ꝓbat phᷣs.⁊ rei veritas ẽ.ij ſperi/
ca figura apta eſt oino motui.g̊ oẽ celum eoipᷣo ꝙ ce
lum eſt mobile. ⁊cc.¶ Itẽ qð ꝓpinquiꝰ ẽ motoꝛi.ci
eius ⁊ velocius mouet᷑.ſ̊ coꝛpus ſupmuʒ ẽ tale.ꝗᷣ nõ
ſolum moueri ſ̃ etiã velociſſime moueri ↄpetit ſibi.
hoc nobilitaij eſt in celo vt moueat᷑.vnde oꝛ/
bis pᷣmꝰ.ſ.celi ſtellati mouet᷑ velociꝰ.⁊ ratõ huiꝰ eſt.

vt aſſimilet᷑ ſuo motoꝛi.ſ̊ quanto aliqð coꝛpꝰ ſupius

tanto nobiliꝰ ⁊ motoꝛi ſilius.⁊ tanto mobilius.ergo
ſi empyreum eſt vltra firmamẽtum.& nõ eſt imobile
. dm. ꝙ ꝙᷓuis ſancti paꝝ loq̃nt᷑ de ̊ celo.qꝛ la
tet nr̃os ſenſus.⁊ ph̊i adhuc minꝰ.tñ ponere ẽ celuʒ

empyreũ ſicut dicit ſacra ſcriptura. In pꝛincipio cre.

d.ce.⁊ ter. Strabus exponit de empyreo.⁊ hoc pro/
bat ꝑ lrãm ſequẽtẽ.qꝛ firmamentũ ⁊ celum aq̃um fa
cta ſunt ſcdᷣo die.Et dam̃.hoc exponit. In pᷣnꝰ crea.
de celum.i.ſine ſtellis.ſperice foꝛme. Ponendum eſt
etiã illud celum.qꝛ ꝑſuadet rõ finis triplex. AUna eſt
fectio vniuerſi.alia eſt ꝓpter motum firmamẽti.ter
cia pᷣncipalis ꝓpter hitatiõeʒ hoĩis beati.Et qm̃ finis

imponit neceſſitatẽ bis q̃ ſunt ad finẽ. ꝓpt᷑ ꝑfectiõec,

vniuerſi neceſſe ẽ ipᷣm eẽ vnifoꝛme.qꝛ cum ſit celum
luminoſuʒ diffoꝛme.ſi nõ eſſet vnifoꝛme.nõ cẽt vni/
uerſum cõpletuʒ. Pꝛopter motum firmamẽti ponẽ
dum eſt ipᷣm ĩmobile.vt motꝰmobil fiat circa imobi
le.ſ.centꝝ.⁊ intra ↄtinẽs mobilc ⁊ locãs.ſ.empyre/
um. Pꝛopter habitaculuʒ homis beati ponẽdum ẽ
ipᷣm luminoſitat᷑ ꝑfecte.vt hitatõ ↄgruat ſuo habita
toꝛi.Ex his & colligit᷑ q̃re ſit factum. ⁊ cuiꝰ ſit diſpo/
ſitionis inter alios celos.qꝛ vnifoꝛme.⁊ imobile.⁊ lu
minoſitat᷑ ꝑfecte.¶ Oꝛ obꝛ ꝙ nõ vnifoꝛme.qꝛ nõ oꝛ/

natuʒ.dð.ꝙ ipᷣa lux ꝓpt᷑ ſui nobilitatẽ eſt ſibi oꝛnatꝰ.

qm̃ & coꝛpus illud ẽ luminoſuzʒ ꝑ totum.alio oꝛnatu
nõ indiget. Ael põt dici ꝙ ſicut illud celuʒ decoꝛatuʒ
eſt aſtris.ita illud angeł.qui ſunt q̃ſi aſtra celiempy/

rei.iur illud Job.xxxviij. Cuʒ me laudarẽt aſtra ma

cutina. Et iteꝝ. Aſtra eius erunt homies bti. ⁊ qua⸗
ſi ſol eiꝰ erit agnꝰdei.¶ Oꝛ obꝛ ꝙ ſol diſfundit lumẽ
in ipᷣm empyreum.dm ꝙ illiꝰcoꝛpis nõ ẽ reciꝑe lu/
mẽ ad maiꝰab inferioꝛibꝰ.⁊ rõ buiꝰeſt limitatio vir/
tutis a parte ſolis.qꝛ nihil agit vltra terminuʒ ſibi a
deo oſtitutum.vñ ſicut nis ſtat cum ꝑpuenit ad oꝛi/
7

ʒonta nec vltra ꝓgredit᷑.⁊ terra cum ꝑuenit ad cen/

trum. ita ſolis radij nõ ꝓtẽdunt᷑ e᷑ frmamentuzʒ.qꝛ

lucerna ẽ huiꝰviſibilis oꝛbis.Alia rõ eſt qꝛ maioꝛ in-
fluentia abſoꝛbet minoꝛẽ.⁊ iõ tãta illius celi eſt influ
entia ꝙ ad ipᷣm nõ ꝑuenit minoꝛ.ſicut candela nõ il/
lumiat ſolẽ. ¶ O obꝛ ꝙ eſt mobile.qꝛ ſpericuʒ ⁊ mo
toꝛi ꝓpinquum. dð.ꝙ ad motum nõ ſufficit ſpica fi/
gura.ſᷣ etiã necrius ẽ(vt dicunt aliqui)locꝰ ↄtinens.
⁊trõnabile vr. Neceſſariꝰecẽt etiã abſq; dubio effectꝰ
yvel vtilitas mobilis vł alteriꝰ.qm̃ g celum illud nõ ẽ
in alio.qm̃ eſt vnifoꝛme ꝑ totum.ꝑ ſui motum nihil

faceret.⁊ iõ ẽ imobile.Siiiter qꝛ ẽ vnifoꝛme nõ habʒ

moueri.qꝛ nõ hʒ dextꝝ ⁊ ſiniſtꝝ.Sʒ pᷣma rõ de imo/
bilitate nõ hʒ multã neceſſitatẽ. cum motꝰ circular
Fm phm nõ requirat locũ in qͥſ circa quẽ. Scda de
vtilitate nõ ſiliter.qꝛ ſiliter poſſet dici de aqueo.codẽ
mõ de tercia. Pꝛeterea dextꝝ ⁊ ſiniſtꝝ ſunt in celo nõ
ratione diuerſitatis ꝑtium.ſᷣ rõne influentie moton.
et illud ſatis faciliter ꝓbat᷑.q; dextꝝ ⁊ ſiniſtꝝ nõ mu

tat᷑ quis oẽs ꝑtes celi mutent᷑.⁊ iõ rõ q̃re nõ moue/

tur eſt. qꝛ deꝰ nõ influit ſuꝑ ipᷣm ad motum.ſ ad qui⸗

cte imß ſifinfuentig dei monct firmamẽcum. ſic

quietat empyreum. Ratio autẽ buiꝰ ẽ.qꝛ locus ille?æ᷑

regio deputata his qui in oimodo ſtatu ſunt ⁊ quie/
te.⁊ ita pʒ ꝙ nõ mag appꝛopinq̃t motoꝛi vt ẽ motoꝛ
ſ̃ vt eſt ſtabiliens.Ex bac rõne.ſ.qꝛ ẽ vt ſit locus bea
toꝝ accipit᷑ triplex eius ꝓpꝛietas.ſ.imobilitas.vni/
foꝛmitas.⁊ luminoſitas.⁊ H̊ eſt rõ magis catholica.

qꝛ etiã motus celi ſtellati nõ eſt niſi ꝓpter obſequiuʒ

bois viatoꝛis.vñ numero electoꝝ ↄpleto nõ erit am
pliꝰreuolutio. Rõnes autẽ phᷣice que aſſigẽnt᷑ de mo

4r

tu celi apud fideles plꝰhñt vanitat qᷓ; veritat ſi quis

diligẽter aſpiciat.¶ Oꝛ em̃ obijcit de aſſimilatõe.rñ/
deri põt ꝙ illa cã nulla ẽ ̊ impletõ nũeri electoꝝ.Alł

dm q ẽ aſſilatio in eẽndo.⁊ ẽ aſſilatõ in creãdo.ver

bum phᷣi nõ bʒ veꝛitatẽ pꝛimo mõ.qꝛ deꝰ⁊ motoꝛ ce⸗
li eſt imobilis.ſᷣ ſco mõ ꝑ ſui motum eſt cã genera/
tiõis.qꝛ & empyreum nõ aſſimilaret᷑ in creãdo ſi mo

*

4²

ueret᷑.⁊ eẽt minꝰſile in eſſendo.iõ ſimpliciter doᷣm eſt

immobile. ſee oĩa.
Queſtio. iij. hbh
e empyreo q tuz ad virtutẽ influẽtic. Et queritur

vtꝝ empyreuʒ influat in ͥ inferioꝛa an nõ: Et ꝙ ſic
videt᷑.In q̃libet creato qð eſt ꝑfectũ ⁊ ↄpletũ.ẽ ſſᷣa.
virtus.⁊ operatõ.& in ipᷣo empyreo.Si g bʒ virtutẽ.
aut oꝑat᷑ in id qð ſupꝛa.vel ĩ id qð iux.vel ĩ id qdð in/
fra. Mõ in id qð ſupꝛa planuʒ eſt.nec in id qd iuxta.
qꝛ ipᷣm eſt ſupꝛa oia coꝛpa. vr ꝙ ꝑ illã vᷣtutẽ influit
in id qð infra.aut virtus ⁊ ſba eiꝰerit ocioſa.qð ẽ pla

ne incõueniẽs. ¶ Itẽ oĩa coꝛpa ꝓpter humanũ obſe

q̃um ſunt facta.vñ ſumus nos finis q̊dãmõ oim eo⸗/
rum q̃ ſunt. ſi empyreum aliqͥd ẽ.in aliq̊ͥ ſuit homi
ni.ſᷣ hoc nõ faceret niſi aliquid in ̊ inferioꝛa influe/
ret.S ⁊c̃. ¶ Itẽ quanto aliqdð coꝛpꝰ ſitu eſt ſuꝑius tã
to inter coꝛꝑpa nobiliꝰeſt.⁊ quãto nobiliꝰtãto poten/
tius ⁊ melius.⁊ quãto potẽtiꝰ⁊ meliꝰ tãto in agẽdo
⁊ influendo efficacius.ſi g̊ celũ empyrenʒ eſt ſuᷣmũ.
̊ videt᷑ ꝙ ſit maxime influẽs in hec inferioꝛa. es
quãto lumẽ eſt maius.tãtomagis ſe diffundit ⁊ mul
tiplicat.ſi ergo empyvreũ inter coꝛpa eſt lumioſũ ma/

xime.g maxime diffuſiuũ.ſed lumẽ illud nõ puatur

efficacia vegetandi ⁊ ↄſeruãdi quẽadmodum nec li
men firmamenti.g̊ᷓ vr ꝙ empyreum in hec inferioꝛa
magis ſit influens. ¶ Contra.influentia celeſtis coꝛ⸗
poꝛis maxime ↄſiſtit in diffuſione luminis ⁊ caloꝛis.
ſ empyreũñ nõ calefacit.qꝛ nõ eſt in motu.nec iſta coꝛ
poꝛa inferioꝛa (ſicut pʒ) irradiat. vr̃ ꝙ nulla ſit in/
fluentia empyrei in hec inferiora. Itẽ coꝛpa q̃ ſũt
infra firmamẽtũ ſufficienter influunt ad vegetatio/

nẽ ⁊ generationẽ in his inferioꝛibꝰ faciẽdã.g ſi natu⸗/

ra nihil fruſtra facit.vr ꝙ alteriꝰceli influentia nulla
ſit. cum nulliꝰſit opoꝛtunitatis. ¶ Itẽ influentia ce/⸗
li dʒ eẽ ↄfoꝛmis ei a 4d⸗ etiã nihilominus eẽ con
foꝛmis ei a q̊ recipit.ſᷣ celũ empvreũ eſt incoꝛruptibi
le.vnifoꝛme.q̃etiſſimũ.ſtatui ⁊ quieti gloꝛie deputa/
tũ.hec aũt q̃ infra ſunt bñt oino oppoſitas ↄditões.
S vr̃ ꝙ nullo mõ ſuꝑ coꝛꝑa inferioꝛa influerc babeat.
* ſi influit ſuꝑ coꝛꝑa.aut g& ad nobilioꝛc effectũ
qᷓ; ſit influẽtia octaue ſpere.au: ad minꝰ nobilẽ.aut
ad eundẽ effectũ.Ad eundẽ nõ opoꝛtet.Ad minꝰno
bilẽ nõ decet. cum illud coꝛpus ſit nobilius. Ad ma/
gis nobilẽ nõ põt.̊ nullo mõ influit. Pꝛobatio.O2z

nõ poſſit in magis nobile videt᷑.nã ſicut phᷣi volunt

⁊ còiter tenẽt viri phici.influentia celi eſt opans ad
ꝓductionẽ aie ſenſibilis.ſed ſupꝛa aiam ſenſibilẽ nõ
eſt niſi rõnalis.bec aũt nulli coꝛꝑi eſt ſubiecta.ĩmo ẽ
q creatione pura.g nullo mõ dotemiher
NeWEE 15 . 2

7

oꝛ eẽ influẽz

tia q;ᷓ fupꝛ animã ſenſibilem. ⁊ ſupꝛa hanc influit fir
mamẽtũ ſufficienter cũ his qui ſunt infra.S vr ꝙ nul
la ſit influentia empyrei exñtis ſupꝛa.Si tu dicas ꝙ;
influit nõ rõne aie in ſe.ſrõne diſpoſitõnis a ꝑte coꝛ
poꝛis.Contra.anima rõnalis vnit᷑ mediante vi ſen/
ſitiua ⁊ vegetatiua.⁊ coꝛpus diſponit᷑ ad ſuſceptões
anime mediante cõplexione equali.⁊ ſpũ triplici.ſcʒ
vitali.natu rali.⁊ animali.⁊ ad bec oĩa influit hoc ce
qʒ lum ſydereũ ſufficienter.ᷓ redit idẽ qd pꝛius.¶ R&e.
ddᷣm ꝙ circa hoc duplex fuit opinio. Quidã nãq; di
rxrerunt ꝙ celum empyreũ influit in hec inferioꝛa in/
fluentia nobiliſſima.cũ em̃ ſit coꝛpus.neceſſe eſt in/
fluentiã ſuã ſi qua eſt eẽ coꝛpalem. Rurſus cũ ſit ex/
cellentiſſimũ inter coꝛpa celeſtia. influit ſuꝑ coꝛpoꝛa
nobiliſſima.⁊ talia ſunt coꝛpa humana.q̃ ſunt oꝛdi/
nata ad nobiliſſimã foꝛmã.ſ.ad aiam rationalem.q̃
maioꝛẽ ⁊ nobilioꝛẽ diſpoſitionẽ exigit in ſua materia
q Cum igit᷑ natura lucis diſponat ad vitã.⁊ triplex ſit
vita ſᷣm triplicẽ dꝛñtiam aie.differens gradu ⁊ digni
tate. tres deus ↄdidit celos oꝛdinatos inter ſe gradu
⁊: dignitate.nõ ſolum nature.ſed etiam influentic.ita
ꝙ celũ ſydereũ de ſe oꝛdinat᷑ ad cõciliationẽ elemen/
toꝛum.ad ſuſceptionẽ vegetabilis. criſtallinũ ad ſu/
ſceptioneʒ ſenſibilis.ſed empyreũ ad ſuſceptionẽ rõ/

nalis.Et hoc quidẽ rõnale videt᷑.nõ ſolum rõne oꝛdi

nis influentie.ſed etiã rõne ↄfoꝛmitatis nature.Ce/
lum em̃ empyreum eſt locus ſpũaliũ ſubarum.locꝰ
etiã coꝛpoꝝ gloꝛificatoꝝ.⁊ qm̃ ↄuenientia eſt loci ad
locatũ.vel manifeſta.vel occulta.vr influentia illius

celi eſſe ↄſona coꝛpibus noſtris ⁊ animabꝰamica.nõ

ratione ſui ſed rõne ſuoꝝ coꝛpoꝝ q̃ ꝑficiunt ⁊ infoꝛ/
mant.Alia vᷣo opinio fuit circa hoc oino iſti cõtraria
q̃ dixit ꝙ celi empyrei in hec inferioꝛa nulla eſt om̃i/
no influentia.qꝛ nõ habent coꝛpꝑa influere niſi ſᷣm oꝛ
dinem conditoꝛis. habito reſpectu ad finem. Om̃ g

empyreum ad pfectionẽ vniuerſi eſt cõditũ vt ſit lo/

cus btõꝝ.iõ regio ⁊ lux eſt a nobis ſemota ⁊ occulta
ſicut ⁊ ipſa gloꝛia quã ꝑ grãm expectamꝰ.⁊ amamꝰ.

et credimꝰ.licet nõ videamus.⁊ iõ dicunt cmpyꝛe

um nõ eſt ad obſequiũ hois in pꝛeſenti.ſᷣ ad obſequi
um pꝑpetuũ.nec melioꝛat᷑.ſed vnifoꝛmiter in ſua di/

gnitate ſubſiſtit. ⁊ iõ rõnes adducte ad influentiam

oſtendendam in hec inferioꝛa ᷣm hos non valent.
q; oꝛdinatio illiꝰcoꝛꝑis ad aliud officium ſᷣm dicta/
men ⁊ imperiũ conditoꝛis.hurꝰinflnentiã nõ admit

tit.et hoc ſolũ omnes rõnes illas diſſoluit.Quelibet

harũ opinionũ ſatis eſt ꝓbabilis.que aũt ſit magis
vera.nõ plane patet.Quis em̃ nouit ſi deus illi celo
hanc occultã inftuentiã dedit ſuꝑ coꝛpa noſtra.tũ ra
tione nobilitatis.tum rõne cõfoꝛmitatis. hoc nõ eſt
vt cred facile reuellere.nec ꝑ violẽtiã auẽtis.nec per
efficaciã rõnis. Rurſus que ſit neceſſitas huiꝰ influẽ
tie.nec ratio.nec auẽtas manifeſtat.cum ſatis videa
tur ſufficere alioꝝ inferioꝝ coꝛpoꝝ influẽtia. ideo in
neutrã partẽ oino declinãdo dᷣm vr ꝙ cũ celuʒ em/
pyreum ſit pꝛimũ creatũ inter coꝛpoꝛa qð eſt maxim
mole ⁊ virtute.quia eſt maximũ mole.oia corꝑa lo/
cat ꝑ ambitũ ⁊ ↄtinẽtiã.Quia maximũ virtute.cete/
ra vegetat ⁊ ↄſeruat ꝑ ſuam influentiam. Omittẽdo

igit᷑ iſtã influentiã quam dicitur babere ſup huma/

na coꝛꝑa.ſuſtineri põt ꝙ aliquem effectũ ⁊ aliquã in/
fluentiam habeat ſuꝑ omnia coꝛpoꝛa inferioꝛa. tãqᷓ;
pmũ creaũ ſuꝑ ſcq̃ntia.⁊ rõnes adducte ad h̊ ſũt cõ
Scedendc.¶ Oꝛ bic obꝛ de influentia lumiuis ⁊ calon

ddm ꝗ influentis luminis põt eẽ dupliciter. vel ma⸗

— –

—

hieſta. vel occulta. anifeſta infiuetig eſ y dya⸗

phanũ coꝛpus.maxime qñ ſenſu ꝑcipit᷑.Occulta in⸗
fluentia eſt non ſolũ ꝑ dyaphanũ coꝛpꝰ ſ etiã ꝑ opa⸗
cum. ſicut virtus ſtellarũ eſt in materialia que latẽt

ſub terra. AUel poteſt dici ꝙ eſt influentia mediata.?⁊

immecdiata. ⁊ poſſibile eſt ꝙ influẽtia celi ſyderei vi⸗
goꝛet᷑ ex adiumẽto luminis ſuꝑioꝝ celoꝝ.⁊ virtuteʒ
ſuſccptã de ſuperius deriuat ⁊ tranſmittit ad bec in/
ferioꝛa.⁊ vr̃ nobis eſſe ꝓpꝛia.cũ tñ nõ ſit ꝓpꝛia ſʒ etiã

aliena. Et ꝑ hoc ptʒ aliud ꝙ nõ eſt cã ſufficẽsvirtus
iferioꝝ celoꝝ. niſi ꝑ adiumẽtũ ſuꝑioꝝ. (28 obꝛ de

ↄfoꝛmitate.dð.ꝙ ↄfoꝛmis eſt natura ſpus qͥ diſpoit
ad vitam ipſi luci celeſti q;dtum ad puritatem. ⁊ bac

rõne nata eſt recipe.ſed nõ opoꝛtet in oibꝰcõſonare.
obẽ vtꝝ ad nobilioꝛẽ effectum. dᷣm ᷣm pᷣmaʒ

opinionẽ ꝙ ad nobilioꝛẽ effectũ.qꝛ ad generationeʒ
ſpũum qͥ ſunt diſpõ ad ſuſceptionẽ aie rõnalis.Et ſi

tu obijcias ꝙ nõ ſunt alij qᷓ illi qͥ diſponũt ad ſenſibj

lẽ.dðm ꝙ etſi nõ ſint oino alij ſᷣm foꝛmã.tñ ſunt pu
rioꝛes.et excellentioꝛibus ⁊ nobilioꝛibꝰ potentijs na

ti miniſtrare. m quã etiã rõneʒ nobilioꝛẽ opoꝛtet eẽ
coõplexionẽ ⁊ oꝛganiʒationẽ tã humani coꝛpis q; bꝛu
talis. Põt tñ ſuſtineri ꝙ ad eoſdem cffectus influũt.

46

47

nec tñ alterũ go ſupfluit.qꝛ virtꝰceli inferioꝛis ⁊ in-

fluentia adiuuat᷑ ꝑ virtutẽ ſuꝑioꝛis.⁊ virtus ſupionj
opat᷑ mediante virtute ⁊ influentia inferioꝛis.iõ neu

trum ſuꝑfſtuit. ſed ad ̊ inferioꝛa ↄſeruanda ⁊ ꝑfici⸗
da virtus vtriuſq; ↄcurrtit. .
Onſequenter circa ſecundũ articulũ querũẽ

quatuoꝛ. Pꝛimũ ẽ vtꝝ ſubſtãtie ſpũales ſint

in pluribꝰ locis ſil.aut tm̃ in vno.TLerciũ eſt vtꝝ ſit i

in loco coꝛpoꝛeo. Secũdũ eſt vtrũ angelꝰ ſit

loco punctali an cõpoſito.Quartũ eſt vtrum plures

angeli poſſint eſſe in eodem loco pꝛimo.
QNueſtio.e.). i

dicit Strabus. Statim vt factum eſt celũ empyreuʒ
repletũ eſt angelis. Dañm̃. Celũ eſt cõtinentia

¶ Atrum loci coꝛpalis ſit locare angelos. Et e ſic vr. .

viſibiliũ ⁊ inuiſibiliũ.loquit᷑ de empyreo. ⁊c.¶ Itẽ

omne creatũ eſt de vniuerſo.& eſt intra pꝛimum cõti
nens ſiue vltimũ coꝛpus.ſed ſupꝛemũ coꝛpus ambi/

ẽ nulla ſubſtantia oꝑat᷑ niſi vbi eſt virtus eius.

ſed nulla virtus põt elongari a ſuba niſi ſubſtãtia ꝓp⸗

8 dicit᷑ empyreñ.g ois creatura ↄtinet᷑ infra ißm.g

poꝛcionabili.nam virtus infinita nullo mõ elongaX᷑.

virtus finita nõ põt elongari niſi finite. neceſſe eſt
angelũ eſſe in loco vbi oꝑat᷑ vel ꝓpe.ergo cũ oꝑatur

in loco coꝛpali.vt patet in coꝛpe qdð mouet.ergo ibiẽ

vel in loco ꝓximo eſt. ergo ſi locus maxime aptꝰ co⸗

tẽplationi eſt empyreũ.videt᷑ ꝙ ibi ſit. ¶ Itẽ ſpirit?

maligni in eodẽ loco toꝛmentoꝝ habebũt collocarii
quo ⁊ homines damnati. ſicut dici᷑ Mat.xxv. Jte

maledicti ⁊c̃. ab oppoſitis.vel a ſimili.econrio an/

geli in beatis bombus in eodẽ loco coꝛpali erunt.ſͤlo
cus aptus bomibꝰ btis eſt ille qui predictus eſt.ſ.ce/

lum empyreum.quod eſt ſupꝛemũ.quietũ.claꝝ.vni/
foꝛme.⁊ ſpacioſum. ⁊c̃. em io .
poꝛtio ꝑfectionis ad ꝑfectibile qᷓ; locati ad locum.ſʒ
videmus ꝙ ſbᷣa ſpũalis adeo poteſ Ppontionani coꝛ/
poꝛali ⁊ ecouerſo.ꝙ vna vni ec⸗ .
in homine. multofoꝛtius poteſt vna vniri alteni vt
locatum loco. cũ celũ empvreũñ ſit nobiliſſimũ coꝛ/

ſed ipᷣm nõ eſt in angelo. ecõuerſo.

= , *
p

maioꝛ requirit᷑ pp⸗/
alteri vt ꝑfectio.vt pʒ

ponp ſimplicium.vel erit in angelo.vł angelus in eo.
(S5 5. Bocti ⸗

us de ebgomadibus. cõis ai cõceptio que oibꝰ vi eſt

cdepecf
Dens ten
ſcuoc he
galleeti
cintari⸗
.aatntn.
ſausſtirie
ailcionn
otellte
enggts
Ceckcht
Febaeby
ſocunchlin
loegauutan
lehzitue
atineipeee
Prnſihoiß
iocdinanope
Chic wee
ronngeidc
nhehen
dne
ngcorſ
Cclortiii
rnnonian
ſo ontn
to Connneo
ſuttrn
ſobſtefmnie⸗a
Eilintretn
hätriteAua
Gndnncn⸗
feagſnreſit
Gchlesſchng
Cſefnirfe
edodinlee
1gniel
ſehti n
liloajſoci
ſöutmon
Cfoutumdn
Gtigrocfe
nſtitffitn
N
immicnfti
ſagacki
Norridrei
lcadni

Glkfitri
ſntcribe⸗
Cantszit
ſͤponthte
ſtipetit.
Ghloncbi
Peinnbi
fmeim

nutlig
Knanni
aucgiſeie
Wrtig eſin
Nuſnnt,
WN
dckcäſcd,

6
s

mnß hi

dAmen i
Nraizebg

un ir,

eeäieſls
adie
lrhutz
Ghigen⸗
imnohz

4
7„7

mückmngus

mackcian

.

ſickim⸗
rniiſin,
ulonuln
tirgucſi
apach
dmmuchi
snune M/
tng⸗

ES säs
”UM

48

49

4
incoꝛpoꝛcum in loco nõ eſfe. S Grego. locus aĩc
dens eſt.ſed nõ eſt ſpũalioꝛ locus anime qᷓᷓ angeli.g

ſi deus eſt locus aie.⁊ angeli. ¶ Itẽ rõne vidct᷑.qꝛ lo
ci ad locatũ eſt mutua indigentia.ſicut patet.locatũ

cm̃ indiget loco ſuo.vt terꝛa centro.⁊ locus etiã indi
get locato. vnde refugit vacuitatẽ. ⁊ impoſſibileẽ
locus ſit ſine locato.qͥn aliqͥd impleat indigentiã lo⸗

ci.ſed cclũ empvreñ nõ indiget angelis.nec aliqͥs lo/
cus.nec ſiliter angelus loco.qꝛ oi coꝛpe circũſcripto

adhuc angelus remanerct.⁊ pᷣm ſubam.⁊ ſᷣm opatio

nem.que eſt cõtẽplatio.&ᷣ nullo mõ eſt locus angeli.
e locus hʒ influcntiã ⁊ potẽtiã ſuꝑ locatuʒ.vñ
ſupioꝛa nobilioꝛa locant minus nobilia.ſicut patʒ cx
boc ꝙ aqua terrã.aer aquam. ſic de alijs.ſed coꝛpo
rale nõ hʒ influere in ſpnale niſi ſᷣm oꝛdinẽ iuſticie.ſi
cut in aia peccatrice vel ſpũ.g ſpũs nõ hʒ locũ in coꝛ
poꝛe niſi ꝑ culpã.
⁊ inclinationẽ ad locũ.ſed aug.dicit qð eſt pondꝰ in
coꝛpibꝰ.hoc eſt amoꝛ in ſpiritibꝰ.ſed inclinatio amo

ris angelici eſt ad bonũ ſpnale.non ad locũ coꝛꝑalẽ.
n babent locari coꝛpaliter. ſed ſolum ſpnaliter.

M. dm ꝙ celũ empyreũ locat angelos.⁊ eſt loc⸗
angeloꝝ.ſicut ꝓbant rõnes ad pꝛimã ꝑteʒ. ¶Ad in

telligentiã aũt obiectoꝝ.dm.qꝙ locus hʒ triplicẽ cõo⸗/

parationẽ ad locatũ.Compꝑat᷑.n. pᷣmo in rõne ↄtinẽ

——

tis.ſcᷣo in ratione mẽſurãtis.tercio in rõne ↄſeruã/

tis.Continet em̃ vt vas.ſᷣ mẽſurat vt quãtitas.ᷣ cõ/

ſeruat vt natura.ſᷣm hãc tripliceʒ habitudinẽ ſũt in
loco ſube finite.coꝛpales.⁊ coꝛruptibiles.Quia fini/

te ⁊ limitate.ſunt in loco ↄtinẽtie.Quia coꝛpalcs.in
mẽſurãte.Quia coꝛruptibiles.in loco conſeruante.

Scᷣm duas comꝑationes vltimas q̃ ſunt menſura

re ⁊ ↄſcruare ſũt in loco ſbe f.nite.⁊ coꝛpales.⁊ coꝛru

ptibiles.ſcᷣm pꝛimã vᷣo que eſt continere ſunt in lo/
co ſbᷣe finite.ſpnales ⁊ incoꝛruptibiles.vt angeli.Et

hoc dico in loco coꝛꝑali.naʒ angclus hʒ locũ ſpũalẽ

⁊ ↄſeruãtẽ.ſ.dei virtutẽ.locum menſurãtẽ ſiue circũ/
ſcribẽtẽ ꝓpꝛie ſbᷣe.⁊ virtutis limitationẽ ſiue clauſio/
nẽ.locũ vᷣo cõtinẽtic nõ tm̃ ſpũalẽ ſed etiã coꝛpoꝛalẽ
Nõ autem qre angeli ↄtinent᷑ loco ſiue aliq̃ͥ ambiẽte
eſt oꝛdinatio ꝑtiũ vniuerſi.Si em̃ nõ haberẽt aliqͥd

cõtinẽs.nõ cſſet eoꝝ exñtia oꝛdinata adinuicẽ.qꝛ nõ
oꝛdinẽ hñt in creatione.eo ꝙ ercata ſimul.nec hꝛent

oꝛdinẽ vnꝰad alten.hoc aũt nõ decet vniuerſum.nec
ſummũ opificẽ. aũt q̃re ↄtinent᷑ loco coꝛpoꝛa/

li duplex eſt. Ana ẽ limitatio ſpũs creati.cũ em̃ ſpũs

increatꝰqͥ deus ẽ habeat in ſe ſimplicitatẽ ꝑ quã ẽ in/
tra oĩa.⁊ imẽſitatẽ ꝑ quã ↄtinet oia.⁊ ẽ extra oĩa.cõi⸗
cat illas cõditões creature eatenꝰqᷓ̃tenꝰ nata ẽ reciꝑe
virtutẽ ↄtinẽtie.vñ ſimplicitatẽ cõicat ſpũi.ſed ſpus
nõ potuit reciꝑe virtutẽ ↄtinentie.qꝛ em̃ ſimplicitas
