Abi babuit illa materia ſitum. q.iij. f.

Aru p illam lucem 4 dicit eſſe opus pꝛime diei in/
telligat ſcriptura lucẽ coꝛꝑalẽ vel ſpnalem. q.j.a.

q. ſ. 3

Dato q; intelligat coꝛpaletm. eſt queſtio qualiter fac
ebat diem ⁊ noctem. .ij. b.

AVtrũ lux ſit coꝛpus vel foꝛma coꝛtis. q.j.c.

VAtrũ lux ſit foꝛma ſubalis vel accũtalis. q.ij.d

Atruʒ lumen qð emittitur a coꝛꝑe luminoſo ſit coꝛ/
pus an qualitas coꝛpis. gq. j

8. J. E.
Atrũ lumen ſit foꝛma ſubalis vel accidẽtat. qajF.

BSi. xiiij.

Vtrũ criſtallinũ celũ ſit de natura aque. q.ſ.O.

Atrũ ſit eiuſdem nature cũ igne elemẽto. q.ij.b.

Atrũ celi habeant figurã oꝛbiculaDarem. q.j.c
Vtrã in coꝛpꝑe celi ſit ponere dextrũ ⁊ ſiniſtrũ.q.ij.d.
Atrũ pꝛimum mobile moueat᷑ a deo immediate tĩ
an mediãte aliqᷓ virtute ccreata. g. j. C.

Atrum motus celoꝝ ſit aꝓpꝛia foꝛma vel ab intelli/
gentia.

Atrum om̃ia luminana celi locent᷑ in vno coꝛpe cõ/

tinuo.

bus ſuis ꝓpꝛijs. q.ij. h.

Vtrũ ↄueniat alicui oꝛbi moucri abſq; ſtellis.q.iij.i

Atrũ lũiaria diuerſitatẽ hẽant ꝑfectionn. q.j.K.

Atrum diuerſa luminaria habeant diuerſas impſſi⸗

ones ſuper coꝛpoꝛalia. a.. .1.
Atrum ex impᷣſſionibus illoꝝ luminariuʒ cauſet᷑ in
bominibus diuerſitas moꝛum. q.iij. m.

Vtrum ſenſibilia q;tum ad animam ſint ꝓducta ex
Vtrum coꝛpoꝛa animaliũ compoſita ſint ex quatu/

aliquo vel ex nihilo.

7

oꝛ elementis an ex vno. q.·ij. b.

AVtrum coꝛpa animaliuʒ magis ↄſtent ex elementis
paffiuis q́;ᷓ actiuis.an econuerſo. q.iij. c.
Atrũ oia ſenſibilia facta ſint ꝓpter hoiem. q.j.d.
Atruʒ ſenſibilia aliqᷓ vtpote volatilia ⁊ natatilia.ꝰ.
die. aliqᷓ vt greſſibilia. vj.dic cũ hoĩe recto oꝛdine

creata ſitntt. . q. ij. .
AVtrũ deus pꝛiuſq; animalia pduxerit ab omni ope
re quieuerit. q.iij. f.
Atrũ homo ſit imago dei vere. q.ſ. AK.
Atrum homo ſit imago dei naturaliter. q.ij.b.

Atrũ eſſe imaginẽ ↄueniat bominiqpꝛic. q.iij. c.
AVtrum ratio imaginis pꝛincipalius reꝑiatur in an/
gelo qᷓ; in anima.

q. . d.
Vtrꝝ pꝛincipaliꝰſit imago in maſcło qᷓ; in feia.q.ij.e

Vtrũ imago pꝛincipaliꝰſit in cognitiua ꝙᷓ in motiua

ſiue affectiua. . q.iij. f.
Atrum anima Ade ſiue bumana anima ꝓducta ſit
de dei ſubſtanitie. q. .4
AVtrũ aia ade ꝓducta fuerit ex materin. q.ij.b.

Atrũ aia ade ꝓducta fuerit añ coꝛpꝰvl poſtea.q.iij. c
Abi coꝛpus ade ꝓduci debuerit de natura pure ce/

Vtrum coꝛpus ade ↄſtitutum fuerit de natura pure

Aamnentari. aut ſimi de natura elementari et ce⸗

compoſitõne equali vel inequai. .iij.f.
[BBl. xvi..
Vñ fuerit ꝓductũ corpus mulieris. q.j.a.
Vtrum mulier foꝛmata ſit de coſta viri m ratiõem
ſeminalem. .·ij. b.

Atrum ↄditum fuerit ex elementis in ↄplexione et

B .

Atrum ratio ſeminalis ſit foꝛna vniuerſalis vł ſin/
gularis. q.iij. c.
Atrum anime omniũ hominũ ſint vna ſuba vel di⸗
uerſe. vl an ſint vna aia numero an diuerſe. q.j.d.

AVtrũ aie oim boim fuerũt ſimul ꝓduete. qij. e.
Vtrũ anima rõnalis ſit ex traduc. .iij.f.

AVtrũ aia rõnalis p D ſit immoꝛtalis. q.j. a.
Atrũ om̃is anima vtpute bꝛutalis non ſolũ rõnalis
tõne fucrit immoꝛtalis. q.ij. b.

ex pꝛima l g.ij.
Atrũ aia nõ peccante poſſet coꝛpꝰade diſſolui.q.j.c.

AVtrum adam peccante coꝛpus eiꝰpoſſet ꝑpetrari ꝑ

eſum ligni viee. . q.ij. 8.
Vtrũ illa immoꝛtalitas ineſſet bomini a natura vel
a gratia. q. j. e.

Vtrũ eadem eſſet ĩmoꝛtalitas innocẽtie ꝑ eſfentiam

cum imoꝛtalitate glic ſi bõ ſtetiſſet.
Sixr.
Atrũ in ſtatu innocẽtie fuiſſʒ ſexuũ ↄmixtõ. q.j.a
Atrũ invlla ↄmixtõne eſſet ſeminũ deciſio. q.ij.b
Vtrum in illa ſeminis emiſſione eſſet delectationis
intenſio. aq. ij. c
Atrũ in illo coitu eſſet integritat᷑ coꝛruptio.q.iiij.d.
Vtrum in qualibet cõiunctõne viri et mulicris eſſet
pꝛolis generatio. qgq. v. &

q. ij. f.

AVtrũ eq̃lis fieret micp icotſo viroꝝ ⁊ mlien. q vj. f.
xxj.

Quid mouerit dralfnn pꝛincipalit᷑ ad temptan/
dum hominem. gq. .. 2.
De temptatõne pꝛimoꝝ parentum qᷓ;tum ad inſtru
mentum mediun. —„ q·ij. b.
De temptatõne pꝛimoꝛũ parentum q;tum ad oꝛdi/
nem ⁊ pꝛogreſſum. A. li). c.
Atrum carnis ſit temptare. q.. d.

AVtrum ↄtingat temptatõnem carnis a temptatio/

ne dyaboli ſeparari. gq.ij. e.

Cui iſtaꝝ temptationũ difficili?ſit reſiſterc. q.iij.f.
AVtrum primũ peccatũ hominis fucrit vel potuerit
eſſe veniale peccatum. q. . g
Atrũ pctm̃ qð pꝛio ſecutũ eſt ex temptatõnc illa fue

rit remiſſibile vel irꝛemiſſibile. 4 ij. h.
Vtrũ pctm̃ qʒdð ex illa temptatõne ſubſecutũ eſt. fue⸗
rit grauiſſimũ orenlin peccatoꝝ. A.iij. i.
Quo genere peti mulier peccauerit. q.j. a

Atrũ qd mulier appetijt vir etiã ↄcupierit. q.ij.b
Ouis coꝝ grauius peccaucrit an vir an mir. q.iij.c.
Vtrũ petm̃ pꝛimoꝝ pentũ fuit ex igrantia. q.j.d.
Merũ igrantia in aliqͥ boie poſſit eſſe eulpꝛ..q.ij.e
Verum ignorantia ſit culpe excuſatoꝛia. q.lij. f.

Vtrum deus debuit hominẽ facere ĩexpugnabilem.

an impeccabilem. —.. gq.j.
Vtrũ debuit de ? pmittere boiem impugnari. q.ij.b.

Vtrũ temptatõnis impulſio deſiderari debeat a vi⸗
ro iuſſo: 9. i..Cc.
Atrum ſi homo ſtetiſſet.in cognitione ꝓfeciſſet pꝑer
tempoꝛum interualla. q.j. d.

Vtruz ſi ſtetiſſet in ſtatu innocẽtie aliquando decpi

Vtrum adam deum cognouerit in ſtaeu innocentie
eo genere cognitionis quo expectamus deum co⸗/

gnoſcere in ſtatn ge A iij.ſ.

Altrum ꝗpter ineptitudine coꝛpis ligari babeat i;⸗

.X . .

Atrũ dari potuerit bothini ſiue alieui creaturẽ adiu

toꝛium qð eſſet naturaliter inflexibile. q.j.a.
Atrum datũ fuerit homini naturale adiutoꝛiũ ꝑ qdᷣ
poſſet abſq; oiĩ gra temptatõni reſiſtere. q.ij.b.
Atrum intellectus ⁊ affectꝰ.ſiue ratõ ⁊ volũtas.ſint

potentie diuerſe per eſfſentiim. q.pj. c
Vtrum ſuperioꝛ poꝛtio ⁊ inferioꝛ ſint diuerſe poten
Atrum viuiſio voluntatis ꝑ naturalem ⁊ deliberati
uam ſit ꝑ diuerſas potentias. q..iij. e.
UVtrum agens intellectus ⁊ poſſibilis ſint vna potẽ⸗
tia vel diuerſe. q..iiij. f.

UVtrum in ſuperioꝛi parte ratõnis babeat eſſe pecca
tum hm ſe. g. . g.
AVtrum in ſuperioꝛi poꝛtõne ratõnis poſſit eſſe veni
ale peccatum. q.ij. h.
Vtrum aliquod peccatuzʒ haveat eſſe in inferioꝛi ꝑ/
te abſq; ſenſualitate. q.j.i.
Atrum pars inferioꝛ poſſit peccare moꝛtaliter abſ/
qʒ; ſuperioi. gJgJg.. . K
Vtrũ in ſenſualitate poſſit eẽ pct̃ veniale. q.i.l.
Vtrũ in ſenſualitate Senn⸗ pctiñ moꝛtale.q.ij.m.

AMtrum libe. arbi. ſit i

1. xxvy. . “?V . 5
ſolis habentib? rationem.an

etiam ſit in bꝛutis animalibuus. .).2*
AVtrum libe.arbi.ſit potentia diſtincta ↄtra ratiõem
voluntasten. g.. ij. b.
AVtrum libe.arbi.complectatur ſimul ⁊ ratõnem et
voluntatem. q.iij. c.

Vtrũ libe.ar.ↄplectat᷑ ratõnem ⁊ voluntatẽ ꝑ mo/
dum potentie.an ꝑ modũ habitus. q.ilij.d.
Vtrũ li.ar.addat aliqͥd ſupꝛa rõnẽ ⁊ volũtatẽ.q.v.e
Vtruʒ li.ar.ſit hbabitus ſiue facultas reſidens penes
ratõnem ⁊ voluntatẽ ↄiunctim.i.penes quã iſta⸗
rum potentiaꝝ pꝛincipaliꝰ?nobis inſit. q.xj.f.
Vtruʒ in om̃ibus in quibus eſt fit equaliter.aut hm

Atrum ſit actuũ ↄtingentiũ⁊ neceſſarioꝝ.an cotin⸗
Vtrũ li.ar.ſᷣm ꝙ li.poſſit in malum. q..iij.i
Vtrinn libe.arbi.ab aliquo agente crcato poſſit co/
Utrum li.ar.poſſit a deo cogi. q. v. l.

tum ad vſOunm. q.vj. m
ADörxxyijllj.
Atrum gratia ſit aliquid circa acceptantem vel sc
ceptatum. q.j. 4.

Suppoſito ꝙ gratia aliquid ponat circa gratificatũ
querit᷑ vtrũ illud ſit creatũ vel increatu. q.ij.b.
UVtrum gratia ſit in genere ſubſtantie vel in genere
accidentis. q.iij.c.
Vtrum gratia ſit in genere accidentis coꝛruptibilis
an incoꝛruptibilis. q. liij. d.
Vtrã gra p inſit ſube anime vel potentjs. q.v.
Atrũ gra ↄꝑet᷑ ad nn⸗ in ratone motoꝛis.q vj.f.

Vtrum gratia gratu faciens diuidi habeat ꝑ drias

diuerias per eſſentim. q.. .4.
Atrum gratia gratum faciens ⁊ virtus gratuita dii
ferant per eſſentiam. gq. f ij. b

Vtrum gratia ⁊ gloꝛia differãt g eſſentiã. q. ij. c.
Atrum p gratiam pↄtingat mereri ipſum gie donum
iam babitumm. A

Utrũ 5 gram vtiugat mereri gre augtnentů. q. ij c.

Utrum otingat ꝑ gratiam mereri iipſius gratie com

plementum. q· iij. f
¶Bi.xx xxviij.
Vtrum liberũ arbitriũ abſq; gratia gratum faciente
poſſit a culpa reſurgere. q.j. a.

Vtrum liberũ arbitrium abſq; gr̃a gratum faciente
poſſit aduerſarium ſuũ vincerc. q.ij. b
Vtrum abſq; gratia gratum faciente libe. arbi. poſ⸗
ſit om̃ia mandata implere.
Vtruʒ li.ar.deſtitutũ gra gratis data poſſit ad gram
gratũ facientẽ ſuſficienter ſe diſponere.
AVtrum liberũ arbitriũ om̃i gra deſtitutum poſſit ali
cui tentatõni reſiſtere. q.ij. e.
Atrum libe. arbi. omi gratia deſtitutum poſſit in ali
quod bonum in genere. q.iij. f.
xxix.

Vtruʒz abſq; dono gratie homo eſſz deo acccptus in

ſtatu innocentie. q.j. 4
Vtrũ homo in ſtatu nature inſtitute poſſet in opus
meritoꝛiũ exire abſq; dono gratie.
Atrũ bõ añ lapſum hab: erit gratiam.
Atrum bomo ſimul remꝑe conditus fuerit i in gra⸗
tulitis ⁊ naturalibus.
Atrum homo habuerit tot virtutes ante lapſuʒ qͥ̃t
habuit poſt lapſum. q.j.c.

Atrũ dona gratuita eque magne fucrint efficacie in

homine ad merendũ ante apſum ſicut ſunt poſt
lapſum. “ q. ij.f.

40 .

Hr.x
Atrum couptio quaʒ vigemi⸗ in hũana nã inſit ei

ex ſue ↄditõnis pꝛimoꝛdio an ex pcti merito.q.j.a
Atrũ merito pꝛime tranſgreſſionis hũana nãꝗ fuerit
coꝛrupta penalr tm̃ an ctiã a culpabiliter. q.ij. b.
Atrum oꝛiginale petm̃ ſit ↄcupiſcentii. q.j.c.
Altrum oꝛiginale pctm̃ ſit ignoꝛantia.

p actum generatiue. q.j. e.
Atrum aliquid tranſeat in veritatez bumane natu⸗

re mediante opere Eirruenc. q. ij.k.
Atrũ aia ſenſibilis i in Bo belt a generante. · ſ. a

Katone cuius partis pꝛimo inſit anime peccatũ oꝛi
inale.
Aum maioꝛ ſit infectio generatiue ꝑ oꝛiginale q;
alterius potentie. q.iij.c.
AVtrum anima inficiat᷑ a cnne. q. ſ. d.
Atrum oꝛiginale ↄtrahat᷑ in anima ex carne ex aliq̃ᷣ
appetitu ⁊ voluntate anime. q.ij.e.
Atrum caro ipſa inficiatur ex ppagatõne tĩ.vel ex

Apagatone ⁊ libi. ine. .iij..
AUtrum baptiſmus deleat ale c qytum ad culpã
que eſt in mente. q.j. a.

3 Atrũ oꝛ igenate petm̃ ꝑ baptiſinum delcri babenti q;;
tum ad cauſam que eſt in carne. q.ij. b.
Atrum ↄcupiſcentia ſiti in anima vel in carue tanqᷓ;
in ſubiecto. q.·ſ. c.
Atrum a deo ſit pcupiſcẽtia tauqᷓ; a pꝛincipio.q.ij.d
. Atrum illam maculam quam anima ↄtrabit ex car
Ic deus debeat ſibi imputare. .q.j. E.
Aarum eceat diuinam iuſticiam auimam tali car/⸗

ui liafundgere.
Drxxxiij.

q.lij. c.
g. j.d

q.ij. b.
q.j. c

.1j.d.

q.ij.d.
Atrum aliquid tranſeat i in veritatẽ bumane nature

q.ij. b.

qij. ſ.

Atrum PcES pentum primon filijs imputent᷑ et ad
cos tranſmittantur. q..a
Vtrũ pꝛimꝰ parens ꝓ poſtcris ſ uis ſatiſtacẽ potuẽit
ſicut potuit eos ex culpa ſua viciare. . ij. b.
Vtrũ oꝛiginale in om̃ibus repiat᷑ equaliter. q. . c.
Atrum ſit ponere vnũ oꝛiginale vel plura. q.ij.d.
Atrum paruuli decedentes in ſolo oꝛiginali panan
tur pena ignis materialis. q.j . e.
Atrum paruuli decedentes in ſolo oꝛiginali punian

tur aliquo doloꝛe interioꝛi. .· ij. f.
i. xxxiiij.
Atrũ malum ſit a bono vt ab oꝛigine. q.j. 2.

Vtrum malum ſit a bona cauſa vtpote a volunta/
te vt efficiente vel deficiente. .ij. b.
Vtrũ malũ ſit a bono ᷣm intentiõcʒ vel pᷣter.q. iij. c.
Vtrũ aliqd malũ ſit ab om̃i bono ſe eqſtratũ. q.j. d.
Vtrũ malũ ſiue malicia ſit ĩ bono ſibi oppoito.q.ij. -
Atrum · malum ſit in bono tanqᷓ; aliquis habitꝰ.an
ſit pura pꝛiuatio. q· iij..
USr xxxv.
Atrum pctm̃ aliqd bonñ habeat coꝛrumꝑe. q.j.a.
AVtrum peccatum ſit ipſa coꝛruptio paſſio eſſentiali
ter loquendo. q. ij. b.
Vtrum peccatũ ex hoc ꝙ coꝛrumpit bonum diran⸗
etur bono increato.
Atrũ ꝑ qdᷣlibet maluz habeãũt iſta tria. ſ(moc, ſpte⸗
⁊ oꝛdo coꝛrũ pi ſimul ⁊ inſepabiliter. q. j. d.
Vtrum hec tria per quodlibet peccatum comunge
tur equaliter. q.ij. e.
Atrũ ꝑ malũ dtinehe bec tria coꝛrũpi trotatt. q.iij.
Di. xxxvj.
Atrum peccatum ſit pena peccait. q.ſ. a.
Atrum paſſiones anime ſint bene tm̃. an bene ſimk
et peccata. .ij. b.
Atrum ↄtingat in aliquo ponere culpam ſanen pena
ſubſequente. q.j. c.
Atrum pena poſſit eſſe in aliquo ſine culpa prece/

dente. q· ij.
Atrum aliqua pena ſita deo. q.·. e.
Vtrum omnis pena ſit a deo. q.ij..
.xxxvij.
Atrã om̃is actio ᷣm ꝙ actio ſit a deo. q.ſ. 8
Atrum om̃is rei conſeruatio ſit a doꝛ q.ij. b
AVtrum om̃is compoſitio ſit a deo. q.·iij.c.

AVtrũ actio iniuſta ſᷣm q; hmõi ſit a do.K q.j.ð
Atrũ oꝑatio foꝛtuita ſᷣm ꝙ; foꝛtuita ſit a deo. q.ij. E
Atrũ enũciatio falſa S ꝙ bmõi ſit a deo. iij.ſ. .
xxxviij
Arrum voluntas ſit onat ommendibilis ratöe bo⸗
ni finis. q. ſ. a
Quis ſit ille finis er cuius bonitate voluntas eſi bo
na.⁊ ad quẽ debent refcrꝛi nf̃e voluntates ad hoc
cp ſint recte. q.ij. b.
AVtrum bone voluntatis ſit vnus ſolus finis an poſ⸗
ſint eſſe plures. q.· ij. c
Atrum age voluntates babeãt vnici finẽ. q.iiij. d.
Vtrum intentio ſit in his ſolis que participant rati/
onem. q.·ſ. e.

Atrum intentio in pticipantibus ratönem dicat ali

quid ex ꝑte ineclleiraer erpte. affectus. q.ij. f.

Atrum conſcientia teneat Ea er Parte intellectꝰ. a

ex parte affectus. q. gim,
Atum conſcientia ſobabinz inuatus aut abquiſi⸗

— .
E= = 6
= 2 — .

e⸗
tli

ii.

,4

13
iß

285

tus.

q.ij. b
Atrum teneamur ad omne ilud q conſcientis di ⸗/

ctat neceſſarium eſſe ad ſalutem. q.iij. c
Atrum ſinderiſis ſit ĩ genere cognitõnis vel affecti⸗
onis. gq. 1. d.

Atrum ſinderiſis poſſit per pct̃ ertingui⸗ q.ij. .

Atrum ſinderiſis poſſit depꝛauari ꝑ petĩ. q.·iij. f.
i. xl.
Atrum qualitas operum ſemper reſpondeat quali⸗
tati intentionis. q. j. 4.
Utrum quantum quis intendat tantuʒ faciat. vt ſi⸗
cut opus ab intentõnc recipit aliquo modo quali
tatem. ita etiam recipiat quantitatem. q.ij. b

Atrum intentio abſq; bonis operibus ſufficiat ach

vitam eternam. .iij. c.

Atrum opera exterioꝛa aliquid addãt ſu upꝛa bonaz

intentõnem ratõne ſue excellentie ⁊ dignitatis. ſi⸗
cut ſunt opera pꝛiuilcgiata. q. ſ. d.
Lamn bona opera addant ſupꝛa bonam i intenti/
onem qᷓ;tum ad quantitatem dati. q.ij. e.
Utrum bonitas operum addat ad bone intentõnis
meritum q́;tum ad um aoſitatem. q. iij. f.
i. xlj.
Utrum actio deliberatiua cum diuidat᷑ ꝑ bonum et
malum. vtrum diuidat᷑ tanqᷓ; per differentias op
poſitas. g.j. a.
Atrum diuiſio actõnis deliberatiue ꝑ bonum ⁊ ma
lum ſit per differentias eſſentiales aut accidenta/

les. g.ij. b.

Vtrum diuiſio actionis deliberatiue bona 7 mala
ſit ꝑ dr̃ias imediatas.an ſit ponere ꝑ differentiaʒ

terciam. videlicet actõnem indifferentem. q.iij.c.

Vtrum oie pcti actuale ſit voluntarium. q. .. d.
Atrum omne peccatum ſit circa voluntatem ſicut

circa ſubiectum pꝛopꝛium. gg.ij. e.

Atrum ſicut peccare ſic etiam puniri ſi ſit voluntatis

Qtrum percatutn Srrli 7 opcris lint duo pec⸗
cata vel vnum,. q.j.a
Atrũ pctĩ operis addat ſupꝛa petm̃ volütat. q·. ij. b
Atrum peccatum veniale et moꝛtali conueniant in
guerſione. q.j. c.

AVtrum veniale pueniat cum moꝛtali in reatu pene

cterne. q.ij. ð
Vtrum peccatuʒ diuidi habeat per differentias ma
teriales tĩ an etiam per foꝛmalcs. q.j. e.

Atrũ pctiñ habeat diuidi ꝑ auerſionẽ ⁊ cõuerſioneʒ
tanqᷓ;ᷓ p diuerſas peccatoꝛuʒ differentias ſiue per
diuerſa peccata. Birlir q. ij. f.
i.xliij.
Atrum petm̃ in ſpm̃ſanctũ dicat gen? pcti diſtinctũ

ab alijs generibus peccatoꝝ. q. j. 2.

UVtrum peccatũ in ſpm̃ſanctum ſemper habeat 3

peccatum pꝛeambulum. q. ij. b.
Atrum illud peccati genus:ſit grauiſſimum. q.j.c
De huius peccati irꝛemiſſibilittt. q.ij. d.
Oc ſpeciebus buius peccati ꝙtum ad numerum et
ſufficientiam. q. j.
De ſpeciebus buius peccati quantum ad vniuſcu/
iuſq; pꝛopꝛiam meonem. . q· ij. f.

Vtrum potentia peccandi ſilin nobis a deo. q.j/a.

Vtrum potentia peccãdi ᷣm ꝙ hmõi ſit mala.q.ij.b

Atruin poteſtas dominandi ſit à do. g. Aſe
Atrum poteſtas pᷣſidendi ſit in hoie ßin inſtitutio⸗
nem nature vel m punitõnem culpe. q.ij. ð
Vtrũ chꝛiſtiani teneant᷑ ſubeſſe tyꝛannis ſiue pote/
ſtati ſeculari in aliquibus. q.j. e

Atrũ religioſi teneant᷑ pꝛelatis obeqirein in omnibus

que non ſunt contra deum. ꝗq.·ij. f.

Rubꝛice⸗ 8 bonauẽtu
rein ſecundum libruʒ

ſententiarum.

i.pꝛima.
Oſtendit autoꝛitate ſacre ſcripture vnñ scſſe rerum
pꝛincipiũ non plura vt quidam putauerũt. a.
Platonis erꝛoꝛ. b.
Explanat autoꝛitatem oſtendens auid ſit creare e
quid facerec.
Areſtotilis erꝛoꝛ.d.
Concludit erꝛoꝛum p̃dictoꝝ euacuatöneme.
Concludit fidei confirmatoònem.f.
Ex compatõne rerum ad ſinem oſtendit rerum di⸗
ſtinctionem. g.
Sceðdm diſtinctionem pꝛedictam afſignat diuerſam D
compatõnem ad finem.ct determinat finem inte
lectualis ſubſtantie.h.
Determinat finem ſubſtantic pure coꝛpalis..
Daerminar finem compoſiti ex vtroqʒ.ſcʒ ex intel/
lectuali ⁊ coꝛpoꝛali ſubſtantia inquatum eſt talis
.i. qᷓre anima ſit vnita Geot⸗k. .
Soluit dubitatõnem ad idẽ.l.
Epilogat determinata faclens viam 34 nuiti de⸗
terminanda.- m.
Siij.
Determinat quãdo angeli creati fuerunt. mittens
ꝓbemium in quo aperit ſuam intentõnem.a.

MNouet ex autoꝛitatibus dubium de initio. duratõ⸗

ne.⁊ menſura angelice creature.b.
Determinat veritatem et confirmatc.
Superius ꝓbatam veritatem ↄcludit ꝙ ſimul cum
temꝑe ⁊ cum mundo cepit coꝛpoꝛalis ⁊ ſpiritua/
lis creatura ⁊ autoꝛitatẽ in oppoſitũ determiat.d.
Determiat vbi angeli mox creati fuerũt.in empyꝛeo
ſeʒ.qð ſtatim factũ repletum eſt angelis.e.
Pepctit quando angeli creati fueruntf.
Remouet dubitatõeʒ quõ dicat lucifer ᷣm Iſaiam
Aſcẽdã in celũ ⁊ ero ſilis altiſſimo cũ eẽti celo. g.
.iij.
De quatuoꝛ naturalibus attributis angelis i in nipſs
conditõnis ſue initio.a.
Quõ recipiũt magis ⁊ minus in attributis. b.
Oñdit quõ in aliquib? alijs equalitateʒ habuerũt.c.
Agit de naturali bonitate angeloꝛũ ponens falſam
opinionem chm ofirmatone ſu. d. .
ij

Pane opinionem veratn cuin ſus ofinmatöne eon

qui dicũt om̃s angelos creatos eſſe bonos.et ali⸗
quã moꝛulã fuiſſe inter creatõeʒ ⁊ lapſum.e.
Opnonem falſam repꝛobat ratõnes 7 autoꝛitates
eius explanando. f.
De nãli cognitõe angloꝝ añ caſuʒ vel ↄfirmatõeʒ.g
ODe naturali dilectöne angeloꝛum ante caſum ad de
um ⁊ ad ſeinuicem.h.
Di.iiij.

Proſequit᷑ queſtionẽ de bencituckine q́;tum ad ſlos

qui ceciderũt.oñdens ꝙ nunꝙᷓ beati fuerũt.a.
Pꝛoſequit᷑ queſtionẽ q;tum ad illos qͥ ꝑſtiterũt oñ/
Aens ꝙ poſſunt aliquo modo dici beati. b.
Reſumit em ſupꝛa de vtriſq; determinauit.c.
Pꝛoſequit᷑ queſtionẽ de ꝑfectõne angeloꝝ.an ſcilics

Paoſe ſint ꝑfecti an imꝑfecti innuens diſtin⸗

ctionem eſt reſpondendum.d.
Subiũgit diſtinctiõez ꝙ trib? modis dicit pfectum.
Em tempus.ſᷣm natura.⁊ vniuerſaliter ꝑfectum.e.
Relſumit pᷣdeterminata bꝛeuiter oſtendes qua lis ſ
cta fuerit angelica SH

Hñdit qͥd ſit auerti a To⸗ 7 qd ſit zuerti jadt deũ. a.
Aauo ſit auerſio ⁊ couerſio.⁊ tangit bꝛeuiter ꝙ a li⸗
bero arbitrio tocens quid ſit.b.

Determinat vtrum bonis angelis gratia collata ſit

ad hoc vt efficaciter ↄuerterentur.c.
Determinat vtrum malis ſit ſua auerſio imputzda
cum gratiam non habuerint.d.
Determinat vtrum onemone boni angeli merue⸗
runt confirmatõnẽ. c.

S vſ.
Determinat qui 2 quales Anacli ceciderũ k.a.
Determinat vnde ⁊ in quem locum ceciderũt.b.
Determinat qualiter ibi bñt oꝛdinẽ pᷣlationum.c.

Mouet queſtionem de vnitate loci qtum ad ange-
los minoꝛes.an ſcʒ oẽs demones minoꝛes ſint in

hoc aere caliginoſo an aliqui ſint in inferno.dv.
Wouer queſtionem qᷓ;tum ad luciferum an ſit liga
tus in inferno c..
AOſtendit occaſionaliter modum cofligendii int nos
⁊ aduerſarium ꝙ; demones ſemel victi a ſt anct nõ
accedunt amplius ad illes.f.
Hi. vij.
Oſtendit q aliqͥ angeli pꝰↄuerſionẽ ⁊ auerſionẽ ſũt
ꝓ gloꝛiam ↄfirmati.⁊ aliqͥ ꝑ maliciã obſtinati.a.
Querit de vtriſq; an liberũ arbitriũ habeant. ⁊ opho
nit ad boc in partem negatiuam.b.
Determinat queſtionem ſupꝛa motam ꝙ hñt li.ar.
uec tamen ad vtrũq; flecti poſſunt.c.
Explanat auẽtem Hiero.ſupꝛa adductam.v.
Asit de dmonum ſtatu poſt obſtinationem q;tum
a4 cognitõnem ſcilicet ꝙ viuacem ſenſum nõ e⸗
diderunt. ⁊ quibus modis ſciant.e.
Agit de potentia demonum reſpectu creaturaꝑ ge⸗
neraliter quid poſſint.f.
De poteſtate demonum reſpectu creaturaruʒ qua/
liicter poſſintg.
De poteſtate demonum quantuʒ eis neſpectu crea⸗
turaꝛum Emittatur. b.
Bi. viij.
Determinat modum pꝑ quem angeli babent coꝛpo⸗
ra ſibi coniuncta.a.

Paminat acum ad qucangal aſſnmmit coda.b.

Mouet queſtionem quõ deus botminib⸗ in coꝛpoꝛs
libus imaginibus apparuit. c.

Determinat motam queſtionem q; deus in ſpecie

eſt deus nunqᷓ; moꝛtalibus apparuit cetera rclin/
qnens dubia.d.
Querit vtrum demones intrent coꝛpa boĩim ſubſta⸗
tiaiiter.an illabant᷑ mentibus hominum. e.

Scterminatio autoꝛitate euangelica. f.

Explanat autoꝛitate gennadij.g.

Erplanat autoꝛitate Behe.

De angelicoꝝ ordllunen diſtinctöͤne chtum a, pii⸗
am oditõnem ſcʒ qui ⁊ quot ſint.a.
Quid appellet᷑ oꝛdo.qualiter augeloꝝ oꝛdines no⸗
minent᷑.⁊ q̃ ſit ratio nominis cuiuſq; oꝛdinis. b.
Detenminat qd ſit huiꝰ oꝛdinatõnis pꝛincipiũ.vtrũ
ſcʒ oꝛdincs ab initio creatiõis ita diſtincti fuerit.c
Determinat huiꝰoꝛdinatõnis modũ.vtrũ ſcʒ c om̃es
angeli eiuſdem oꝛdinis ſint equales. d.
De repatõne oꝛdinuʒ angelicoꝝ q;tum ad gradum
quõ ſcʒ dicat ſcriptura decimum oꝛdinem ex hoĩ⸗
bus ↄpleri.cum non ſint niſi nouem oꝛdincs.e.
e reꝑpatõne oꝛdinũ angelicoꝝ qtum ad numeruzʒ
; ſq hoies aſſumunt i iuxts numerum ſtantium
non lapſoꝛum.f.

i. .
Ponit diuerſas opiniones cũ ſuis Offrnmatbnibze
heoc an of̃s ſpuᷣs celeſtes mittant ia.
Obiectio contra illos.dbd.
Mouet dubitatõnes ⁊ determinat ſi ĩom̃s mittunk,
cur vnus tm̃ oꝛdo noie angeloꝛum cenſet᷑.c.
Michael. gabꝛiel. raphael. de ſuperioꝛi oꝛdinc putã/
tur fuiſſe a quibuſclam. ſunt nomina ſpirituum
et non oꝛdinum.d.
Quõ determinent tp̃dictas auttes 6 vident aduerſa
ni qui dicunt om̃es angelos mitti.-.
Ex duabus opinionibus pꝛedictis terciaʒ quaſit me⸗
diam foꝛmat. f.

Oſtendit ꝙ boni Se deputant a cuſtodiam. &
mali ad exercitium bominum.a.
Querit ⁊ determinat vtrum ſingulis hominibꝰ ſ in⸗
guli angeli. an pluribus xputatus ſit vnus ad cu
ſtodiam vel exercitium.b.

Auerit ⁊ rñdet ſᷣm pꝛimã opinionẽ vtrũ angeli pfi⸗

ciant in merito vel pᷣmio vſq; ad indiciũ.c. .
Rñdet ſᷣm opinionẽ ſcdᷣam que dicit angelos in A.
buſdam bꝛemiſſoꝛum nen pfeeine . .

„ .

Dicta vicendis continuat. a.

Diuerſas opiniones circa pductõnem materie coꝛ⸗
poꝛalium explicat.b.
Alterz ex illis opinionibꝰeligit explanat. quõ ꝑ in
terualla temꝑis res coꝛpales condite ſunt.c.

Quoddam dubiũ determinat ſcz q̃ ſenſu tenebꝛe di⸗

cant᷑ nõ eſſe aliqͥd.⁊ quõ dicant᷑ eſſe aliquid.d.

Determinat qualiter materia coꝛpoꝛalium ᷣm opi

gionem plus electam fucrit infoꝛmis et confu⸗/
2. e

BDeterminat vbi illa materia fuerit locata. f.

Anticipando determinat quibus diebus vel in qt

iſta materia ſiue mundi facies in ipſo Fainoadio
fuerit daſtigegs.

=

Confirmat quatuo: eſre modos piuine operstionis
gutoꝛitate alcuini.b.
i. xij.
Determinat quando lux facta fuerit.quia ante om/
nia alia.a.

ualis facta fuerit lux illa.coꝛpoꝛalis an pũͤalis b.

Abi lux illa facta ⁊ vbi poſita fuerit.c.
De effectu lucis ſiue de die quem faciebat qtum ad
ſpacium.d.
de die q;tum ad diſtinguendi m machis de natura⸗
li oꝛdine ↄputatõnis dierum.2
io introductus eſt. e.

De die qᷓ;dtum ad ↄplementum.ſcʒ cur ſol factus eſt

ſi lux illa ſufficiebat.f.

Quõ accipiendũ ſit illud verbũ qd deddixit. fiat. an

ſono vocis id deus dixerit an aliter. g.

Quõ accipiendũ ſit qdð dicit᷑ pater oꝑari in fllio. veel

ꝑ filium.vel in ſpiritu ſancto.b.
Remouet opinionẽ hereticam inſinuans aliam eſſe
expoſitõnem verbi pꝛedicti.
.xiiiii.
Peterminat celoꝝ naturam m veritatem. a.
Determinat celoꝛum naturam ſᷣm quoꝛundaʒ opi/

nionem qui putant celum illud eſe i ignee nature

quibus conſentit Aug.b.
Tangit queſtionẽ de figura celi.c.
Auerit de motu celi.d.

mNemouet dubitatõnem quare tacuit iptura ote

re ſce diei qð in alijs dixit.e.

Agit de diſtinctõne celoꝝ determinans veritatez qñ
Honit opinionem quoꝛunda caoieam de pducti-

aque ↄgregate ſunt in vnũ locũ.f.
Soluit dubitatõez vbi ↄgregate ſunt aque.g.

Agit de pductõne luminaniũ comꝑans ea operibus 8

glioꝝ dierum. b.
Determinat quare luminaria celi facta ſunt. i.
i. xv.
Determinat de ꝓductõne aialium ex aquis.a.
Hetermiat veritatẽ de ꝓductõne aialiũ ex terꝛa.b.

AQuerit vtrum poſt peccatũ venenoſa animalia no/

yria facta fuerint.an ꝓpter peccatũ nocere ceperint
pꝛius facta innoxia.c.
Querit vtrũ minuta aialia tũc creata fuerint.d.
Determinat de operũ diuinoꝝ ↄſummatõne oſten/
dens qualiter in ꝓductõne bominis facta eſt 2 cõ
ſũmata diſtinctio rerum.e.
Explicat diuerſas ſententias catholicoꝝ tractatoꝛũ
te eadem rerũ diſtinctõne.f.
Explicat veritatẽ de ſeptime diei requie.g.

QAueſtionem mouet ⁊ determinat qualiter accipien -
dum ſit ꝙ dicit᷑ deus ↄpleſſe opus ſuum ſeptimo

dic cum tũc requieuerit ab om̃i opere ſuo.h.
HDi. xvj.
Continnat dicta dicendis.a.
Inducit autoꝛitatem ſacre ſcripture in qua a oſtendi

tur per quem modum bomo pꝛoductus compi

retur ad ſuũ effectiuũ pꝛincipiũ.b.
Subclit pꝛedicte autoꝛitatis explanatõnem q; ima⸗
go ⁊ ſimilitudo accipitur bic a diuerſis diuerſi⸗
modc.c.
Ponit explanatõncin inducte autoꝛitatis ßm aliop
opinionem. d.
Ponit explanatõnem inqucte autoꝛitatis fm ſuaz

illo qui p my⸗

opinionem. E.

Ex veritate determinata condudit concluſionẽ coꝛr

relariam ꝙ bomo dicitur imago ⁊ adi imagitiem.
filius vo imago non ad imaginemf.
rxvij.
Determinat vcritatem de productõne anime in ſe.
vtrum de aliquo facta ſit an non. ⁊ quando facta
ſit. ⁊ quã gratiã habuerit in crcationca.
Remouet quoꝛundã hereticoꝝ erꝛoꝛem qui putaue
runt animam eſſe de ſubſtantia dei.d.
Determinat de. pductone anime in relatöne ad coꝛ⸗
pus. vtrum deus creauerit animaʒ in coꝛpoꝛe vel
extra coꝛpus. c.
Querit vtrum deus fecerit bominem i in etate perfe⸗
cta. d.
De hominis foꝛmati locatõnei. in ſe. qui extra para-
diſum creatus.in paradiſt um poſitus cſt. et quare
ita factum ſit. e.

De loco paradiſi ĩq;tum ad contenta que ſunt ligna

paradiſi.i inter que erat lignum vite. rlignurn ſciẽ
tie boni ⁊ mali.f.

¶Bi. xxiij.

Oeſonmatönccorntn i s mulieris ex viro i in compa

tione ad cauſam finalem. a.

De foꝛmatõnc coꝛpoꝛis mulieris ex viro in compa

tione ad cauſam materialem.b.

De foꝛmatõne coꝛpoꝛis mulieris ex viro in compa⸗

tione ad cauſam efficientem. c.

De foꝛmatõne coꝛpoꝛis mulieris ex viro in comꝑa-
tione ad cauſam foꝛmalem. v.

onc anime mulieris e.
Subiungit aliam opinionem non minus falſam. f.
Ponit veritatem catholicam.g.

Falſitatem anpugar. confirmat vernaten⸗ auto

ritate Hiero.⁊ Augch. l
Sr.
Determinat veritatem de pꝛimo hominis katn an⸗

te peccatum. ſcilicz qualis fuerit ſm coꝛpus 1 ßm
animam. a.
Explanat veritatè pꝛedictam. b. ”JMG
Mouet determinandaã queſtionem circa immoꝛta⸗
litatem. vtrum immoꝛtalitas quã habuit añ pec/
vrum eſſet de conditione nature.an ex gratie be/
neficio. c.

Mouet aliam dubitatönem que babet oꝛtum ex il/

la. vtrũ ſi nõ foꝛet pᷣceptum vt de illo ligno come
deret. et alijs non illo vteret᷑.an poſſet non moꝛi.
Et determinat m iniones diuerſas.d.
i.xx.
Peterminat de modo pcreatönis filioꝝ ſi non pec/
caſſent pꝛimi ꝑentes.⁊ quales naſcerent᷑ filij.a.
2. uakeit in paradiſo non coierunt duobus modis
dluit. b.
Determinat de temꝑe tranſlatõnis. vtrum natis fi
lijs. per ſucceſſiones an ſimul omnes tranſferen/
di eſſent. c.

Determinat quales naſccrentur filij qtum ad coꝛ/

pus.vtrum ꝑfectõnem ſtature ⁊ vſum membꝛoꝝ
habentes qualis bomo pꝛimus fuit ↄditus.d.
Ambigua Auguſti. verba ponit vbi tamen videtur
innuere ꝙ fili ⁊ pamuli doſmme. en e vti
uiij

officij
Aibuſ 35 nõ abſurde placuit ey filij parui naſcerẽ/
tur ⁊ ꝑ acceſſum tpis in ſtatura ⁊ in alijs ſic nunc
pficerẽt. qd nõ eſſet vicio imputandum f.

Oppoſicio quoꝛundam volentium ꝓbare eos poſt. e

viu ere ſine alimonia.g.
Quales naſcerent᷑ filij qᷓtum ad animã. vtruz ſi icut
ſtatura coꝛꝑis ita etiã ſenſu mentis paruuli naſce
rẽtur.et ꝑ acceſſum tꝑis. pficerent ſenſu ⁊ noticia
veritatis.an ſc mox nati in his eſſent ꝑfecti.h.
Contra illoꝝ ſententiam opponunt qui am. i.
De hominis tranſlatõne in melioꝛem ſtatũ.⁊ de du⸗
obus bonis antaer dato altero pmiſſo.R.
i. xxj.
Determinat de temptatone pꝛimi hominis ctũ
motiuum. a.
Determinat de temptatione pꝛimi bominis Ftũ ad
inſtrumentum.bd.
Determinat de temptatõne hominis pꝛimi qᷓ;t ad
pgreſſum vel temptatõnis modum. c.

Determiat generales modos temptãdi qͥ duo ſt.d.

Concludit ꝓpter temptatõnem pᷣambulam remiſſi/
bilitatem humani eccati. e.
i.xxij.
Determinat veritatem de genere pꝛimi peccati gene
raliter. a.

Remouct dubitatoõnem an elatio pꝛeceſſerit in men

te hominis. b.

Determinat veritatem de gencre pcccati viri 1 muli

cris ſpecialitercc.
Bemouct dubitatönem que fuit elatio viri an credi
derit voluerit quod mulier.d.
Determinat veritatẽ s eoꝝ peccauerit magis gra⸗
uiter.
Remouet dubitatoͤnem oꝛtaz ex verbis Aug. quibꝰ
pᷣdicte ſententie aduerſari videtur.cf.
Inquirit vtrum pctm̃ illud ex ignoꝛantia peeſſerit.
⁊ an per eam habeat excuſari.g.
Querit᷑ vnde pceſſerit pꝛimi peccati malicia cũ na⸗
tura bominis eſſet incoꝛrupta.b.
Inquirit an voluntas ceſſerit illud petm̃.i.
. xxiij.
Determinat quare deus pꝑmiſerit bominem tempta
ri ſciens eum eſſe caſurum. a.
Determiat qualiter hõ cognitõez habuit. vtrũ ꝑ di/
ſciplinam ⁊ ſtudium.an ꝑ diuinũ wonum.v.
Determinat qualem cognitõneʒ babuit bomo ante
lapſum de rebus creatis. c.
Determinat qualem cognitõeʒ habuit de deo. d.
Determinat uale gnitoõez habuit de ſeipſo. e.
i.xxiiij.
Determiat veritatẽ ad quid datũ fuerit illud adiu⸗
toꝛiũ ſcʒ li. ar.homini ꝑ quod ſtare potuit.a.
Rem ouet dubitatõeʒ qualis fuerat illa rectitudo et
bonitas voluntatis in qua creatus eſt.b.
Explicat qdð fuit illud adiutoꝛium nominando ſcilʒ
arbitrij libertatem. .
Explicat quod fuit illud adiutoꝛiũ diffiniendo. d.
Aſſignat differentiam ſenſualitatis ad ratõnem. e.
ſtendit viam per quam cognoſci poſſit ⁊ diſcerni
illa differentia. f.
Determinat qualiter peccatum in viribus aime ba,
beat ꝓgreſſum ad cõſummatõncm.oſtendens q;
talis eſt oꝛdo peccandi vel cadendi in nobis qua/

lis fuit in pꝛimis hominibus.ſ.& in nobis eſt vir
⁊2 mulier ⁊ ſerpens.g.
Determinat qualiter in nobis fieri babeat pꝛogrel-
ſus culpe. h
Nepetit pdeterminata ad maioꝛẽ explanatõcʒ.i.
Ponit quandam ſimilitudinem oſtendens ꝙ muli/
er ſine viro damnari non poteſt.id eſt moꝛtale nõ
eſt qð in ſola delectatõne tenet᷑ cogitatõnis..
Bꝛeuiter epilogat ⁊ ratõnem ſue digreſſionis aſſigt
quare ſcʒ bec de anime partibus dixit.l.
Multiplicitatem buiꝰnominis ſenſualitas ad ma⸗
ioꝛem euidentiam manifeſtat.m.
i.xrovo.
Determin at quid 43 liberum arbitrium.a.
Ex diffinitõne liberi arbitrij elicit ꝙ liberũ arbitrii’ũ
nec eſt pᷣſentium nec pᷣteritoꝛum ſed futuroꝛum.
⁊ hoꝛum non eſt quoꝛumlibetſed futuroꝛum con
tingentium. b.

4 Mouet dubitatõnem qua quis poſſet ſollicitaꝛi. an

ſupꝛapoſita deſcriptio liberi arbitrij: ↄueniret deo
vel his qui gloꝛificati ſunt.c.
Determinat motaʒ dubitatiõez oſtendens qualiter
deus angeli ⁊ qͥ iam beati ſunt babent liberuz ar⸗
bitrium. d.
Determinat gradus libertatis arbitrij i it bomie ſm
diuerſos ſtatus ſeu temꝑa.t.
Aſſignat quatuoꝛ ſtatus bominis in quibus liber⸗
tas aꝛbitrij babet augeri ⁊ minui.f.
Determinat ꝑ quid minui babet tarbitri libertas. g.
it de libertate arbitrij a coactõne.h. .
Asgit de libertate a peccato ſeu culpa.eil.
Qui habent banc libertatem ſcilicet a peccato * r.
quid.
Queſtio de libertate ad malum. an ſit ipſa libertas
liberi arbitrij.l.

Queſtio alia de libertate ad bonum. an ipſa ſit liber⸗

tas arbitrij an nonm.
Certa determinatio vtriuſq; queſtiõis qua dicitur
eartas ad bonum ⁊ ad malum eſſe libertas ar⸗
itrij.n.
Agit de libertate a miſeria 0.
HBꝛeuiter epilogat oſtendens quo genere libertatis .
li. ar. intelligi debeat minui per peccatum.p.
De libertate que ſit ex Ss 7 que cx natura.q.

xxvj
Determinat quig ſit illud adiutoꝛium libe. ar. ſup⸗
agditum q;tum ad actum ſiuc effectum..
Determinat quid ſit illud adiutoꝛiuʒ liar. ſupadadi-
tum qᷓ;tum ad ſubiectum.b.
Oꝛ bona voluntas comitatur gratiã.c.
Determinat quid ſit illud adiutoꝛium llar ſupadadt
tum qᷓ;'tum ad donum gratuitum.d.
Determinat veritatem de eodem adiutoꝛio qtum
ad voluntatem ſiue qtum ad libe. arbi. oꝛdinaf᷑.
NKendena⸗ ꝙ voluntas bona que pᷣuenitur gratia
uedam dei dona pᷣuenit. e.
Reanonct dubitatõnem oꝛtam cx eo qð dicit fidem
eſſe ex voluntate.f.
Quedam adbuc addit que grauioꝛem faciunt que/
ſtionẽ. ſc ꝙ cogitatio boni pᷣcedit fidem.g.
De illa cogitatõne boni que pꝛecedit fideʒ plene diſ⸗
ſeritur. b. “
Subiungit veritatis recapitulatönem. i.
xvij.

*
4

Epilogus.l.

Compat gr am pᷣuenientẽ ad ſubſequentẽ ßm identi

tatẽ ⁊ diuerſitatẽ.inquirẽs vtrũ vna eademq; ſi it
gratia qᷓ dicitun opans ⁊ cooꝑans.a.

Compat grain ad vtutẽ ⁊ ad merẽdi efficaciã.i inqui

rens quid ſit ipſa gra.⁊ quõ meret᷑ augeri.⁊ de tri
bus generibus bonoꝛum.b.
In quibus bonis ſit liberum arbitrium. c.

Determinat qõnem q̃ querit᷑ de ↄꝑatione gr̃e ad vᷣ/

tutem ſoluens ᷣm opinionem ↄmunioꝛem. v.
De fide itidem dicit ꝙ nõ eſt ex hoie ſ̃ ex deo tm̃.e.

Oc gra qᷓ liberat voluntatẽ.ꝗᷓ ſi virtꝰeſt.nõ eſt ex li /

bero arbitrio. ⁊ ſic nõ eſt motus mentis.f.

Determinat qõnem qua querit᷑ de compatõne gra⸗

tie ⁊ virtutis ad meritum.g.

Oꝛ bona voluntas gre pꝛincipaliter eſt. ctiam gra⸗

tig eſt. ſic⁊ omne meritum.h.

Ex qᷣ q̃ rõne dicit᷑ fides mereri iuſtificatõez 7 alia.i.
