eſt aliud q; cum aſſenſione mentis cogitare. hic vide
tur inſinuare ꝙ cogitatio bona pᷣcedat fidem.⁊ ita bo⸗

na voluntas pᷣuenit fidem nõ pᷣueniat᷑.qð pᷣdictis ad⸗
uerſari videt᷑. Ad h̊ aũt dicimus ꝙ aliqñ cogitatio bo
na ſiue voluntas pꝛeuenit fidem.vᷣ nõ eſt illa bona vo
luntas vel cogitatio qua recte viuit᷑. Illa em̃ ſine fide

⁊ charitate nõ eſt. Nam vt ait aug.ad anaſtaſiũ. Si⸗

ne ſpiritu nõ eſt voluntas hominis libera.cum cupidi
tatibus vincat᷑.nõ eſt libera ad bonum niſi liberata fu
erit. Non autem liberatur.niſi ꝑ ſpiritumſanctum dif⸗
fundat᷑ charitas in cordibus.non eſt libera voluntas

niſi eam liberet gratia ꝑ legem fidei.i.nõ eſt libera ſine fide oꝑante ꝑ dilecti⸗
onem. et illa ſufficienter bona eſt. Mon eſt em fructus bonus qui de charita/
tis radice non ſurgit.Si vo aſſit fides oꝑans ꝑ dilectõnẽ fit delectatõ boni.
NSeilla cogitatione boni que pꝛecedit fidem plene diſſerif. h
Eia autem cogitatio ſiue voluntas que fidem ⁊ charitatem aliaſq; iuſtiſica
iones pꝛecedit nõ ſufficit ad ſalutem.nec recte ea viuit᷑.hac voluntate con
cupiſcitur illa bona voluntas que eſt magnũ bonũ.iſta vᷣo non.Alia ergo il
la eſt voluntas ſiue cogitatõ.alia iſta.Et ſicut illa iſtam pꝛecedit.ita illã pꝛe
uenit intellectus. Unde Augꝰiſtam diſtinguens ſuꝑ illum locũ põ.Concu⸗
piuit anima mea deſiderare iuſtiſicationes.ait.Concupiuit deſiderare inqᷣt.
non deſiderauit. Videmus enim ratione nonnunqᷓ; q; vtiles ſunt iuſtiſica⸗

Geñ.xxiij.

fe' cũ determi

natione.

ii.Coxꝝ.iij. G

Quid ſit credẽ

Determiatio.

Põ. cxvij.

—.. — Dð

— — — —

— —

) Dirclignti
8 rrnacſtn
rbiexg
uelngarabe
figrſtaiitarea⸗
eCchedungei
lentrtiſecün
ſareberc itins⸗
neulinann
rülſtagnocng
oms
.. ſ
Ariniis
in wreñ doh
ſpg Gigt
flaprfatsſue⸗
Ggiduiigne
oſtgeontfit
miklsiͤt
ſätgtage⸗
unsdn
aga
ne
finttifnag
nisngitnil
nnlingam
utßbiniign
Miattſcnohnt
bii mni

1 ————.fn — —
— — „ s

Di. XxVI
—

tiones dei. 5 infirmitate ppediti aliqñ nõ deſiderama. Pꝛeuolat g intellect.

ſeqᷣt tardus aut nullus affectꝰ. Scimꝰ bonũ nec delectat agere.⁊ cupimꝰvt
ein HW delectet. Sic iſte olim deſiderare cõcupiſcebat.qᷓ bona eſſe cernebat.cupiẽs
eęeon hfe delectationẽ.qͥꝝ potuit videre rõnem. Oñdit itaq; qᷣbus q̃ſi gradi/
Nin bus ad eas pueniat᷑. Pꝛius em̃ ẽ vt videant᷑ qᷓ ſint vtiles ⁊ honeſte. deinde
WR väyrt eaꝝ deſideriũ concupiſcat᷑. Poſtremo vt ꝓficiente gr̃a delectet eaꝝ oꝑa

Secũdũ verba tio.q̃rũ ſola rõ delectabat. ¶ Attende hũc oꝛdinẽ grãꝝ quẽ hic diſtincte aſ⸗
Aug. graꝝ oꝛ; ſignat Aug.q̃liter ſcʒ intellectꝰbonoꝝ pᷣcedit ↄcupiſcentiã eoꝛundẽ.⁊ ipᷣa cõ
dinẽ exponit. cupiſcẽtia delectationẽ.q̃ fit ꝑ fidẽ ⁊ charitatẽ.q̃ habita vere bona ẽ volun⸗
tas q̃ recte viuit᷑. Ipſaq; fidei comes cẽ̃.nõ pᷣuia. Qui verba Aug.pꝛemiſſa
F̃m hãc diſtinctionẽ cõſiderat.nullã ibi repugnãtiã foꝛe aiaduertit.nõ igno
rans ctiã ante gratiã pᷣuenientẽ ⁊ oꝑantẽ q̃ voluntas bona pᷣparat᷑ in hoie.
pꝛecedere quedã bona ex dei gr̃a ⁊ libero arbitrio.quedã etiã ex ſolo libero
arbitrio.qͥbus tñ vitã nõ meret᷑.nec gratiã qua iuſtificat᷑. 4“
(¶Subiungit veritatis recapitulationem. i
llius em̃ gratie ꝑcipiende que voluntatẽ hoĩs ſanat.vt ſanata legẽ imple⸗
at. nulla merita pᷣcedunt. Ipa ẽ em̃ q̃ iuſtificatus impius fit iuſtus.q pꝛius
erat impius.meritis autẽ impij nõ gfa ſ pena debet᷑.nec iſta eſſet gra ſi non
daret᷑ gratuita.dat᷑ aũt gratuita.qꝛ nil boni ante feceramꝰvñ hoc meremur.
Oꝛ ab hoĩe bo- Non negamus tñ multa añ hãc gratiã ⁊ pᷣter hãc grãm ab hoĩe fieri bona ꝑ
na fiunt ꝑ li.ar li.arbi.vt tradit Aug.in rñſionibꝰ cõtra pelagianos.vbi dicit homines per
bitri ſiue gra. liberum arbitriũ agros colere.domos ediſicare.⁊ alia plura bona facere ſi/⸗

ne gratia cooperante.

Ci⸗

DO intelligentiã huiꝰ ꝑtis ſuppoſita grẽ enti Itẽ deus eſt equus ponderatoꝛ.ergo nõ magis acce
4 tate ⁊ neceſſitate.qꝛ hoc.j.queret᷑ ſuo loco. ptat vnũ hominẽ qᷓᷓ aliũ.niſi aliqd donũ ⁊ aliqd bo⸗
guerit᷑ bic de gẽe quidditate. Hoc em̃ inqui num ſit in vno qð nõ eſt in altero.hoc autẽ vocamꝰ
e in l̃a.⁊ circa hoc q̃runt᷑ ſex. Pꝛimo querit᷑ ipſam gratiã.̊ gratia a rons Bala circa ipſum

vtrũ gra ſit aliqͥd circa acceptantẽ.vel circa accepta gratificatũ ⁊ acceptatũ a deo. Sed cõtra Dañ.j.
tum: Scðdo dato ꝙ gr̃a ſit aliqͥd circa acceptatum, Dedit dñs gratia danieli in ↄſpectu pᷣncipis eunu/
lerit᷑ vtrũ ſit dnũ increatũ.Lercio.vtrũ ſit in ge choꝛum ⁊c̃.Sed cõſtat ꝙ tũc nihil nouũ collatũ eſt
nere ſpᷣe vel accidẽtis.Quarto querit᷑ vtrũ ſit in ge danieli ad boc qdð acceptarct᷑ ab illo eunuchoꝝ pᷣn/
nere accidẽtis coꝛruptibilis.Quinto q̃rit᷑ vtrũ pᷣmo cipe.ſi ergo deus ẽ benignioꝛ ⁊ ad acceptandũ ꝓm/
QAkod inſit cẽntie aie aut potentijs. Sexto ⁊ vltimo qᷓritur ptioꝛ.videt᷑ ꝙ nihil opoꝛteat in bomine poni ad hoc
vtrũ inſit ad modũ ꝑfectõis t̃.an etiam per modũ qð acceptetur a deo.ſi igitur gratiã dei habere nõ eſt
motoꝛis. aliud qᷓ; deo eſſe acceptũ.videt᷑ ⁊c. re ldanus
H 4 eſtio.,j. a eceerxrperimento ꝙ homo bomini efficit᷑ gratus ex ſolo
demint ¶ gratia dei aliqd ponat circa gratificatũ ſic oſten aſpectu. nec aliqᷣd dat bomo homini cũ ſuſcipit illũ
ditur. dicit᷑ em̃ Joh̊.j.de plenitudine eius accepimꝰ in gratiã ſuã.ergo pari rõne nõ opoꝛtet aliquid dari
gratiã ꝓ gra. Si igit᷑ qd accepimꝰin nobis ẽ.diuina bhomini vt ſuſcipiat᷑ in gratiã dei. ¶ Itez ois ille eſt
gra in gratificatis ſiue acceptatis a deo hʒ eſſe Itẽ alij gratus q eſt ab eo dilectus.ſᷣ dilectio dei nõ po/
.Coꝝ.xij.Diuiſiones graꝝ ſunt.idẽ aũt ſpũs diui/ nit circa dilectũ aliq̃d nouũ.qm̃ dilexit nos ante mũ
dens ſingulis ꝓut vult.Hoc aũt nõ eſſet niſi gẽe d di oſtitutionẽ.ſicut dꝛ ad Ephᷣ.j.Oilexit etiam nos
num in ſingulis aliqͥd poneret. ⁊c. Si tu dicas hoc cũ adhuc peccatoꝛes cſſemus.Sicut dicit᷑ Rom̃.v.·
eſſe dictũ de gratia gratis data.tũc arguit᷑ a minoꝛi. ergo pari rõne nec illa tẽptatio ſiue gratificatio ali -
ꝙ ſi gratia gratis data aliquid ponit in gratificato. quid ponit circa gratificatũ. Itẽ ſolis pᷣcibus ali
multomagis gra gratũfaciens q̃ maioꝛis ẽ efficacie. cuius ſine aliquo munere interueniẽte poteſt quis
⁊ magis reddit ip̃m gratificatuʒ deo acceptabilem. amicus ⁊ gratus effici alicui cuius pꝛius erat inimi
ie⸗ gra gratũfaciete efficit᷑ qͥs dignꝰ ſupna btitu cus ⁊ odioſus.ſi igit᷑ hoc eſt in hominc.cũ deus mul
dine.ſᷣ ois dignitas aliqͥd ponit in eo in qͥ eſt. Sð digni to ꝓnioꝛ ſit ad miſerendũ qᷓ; homo.videt᷑ ꝙ multo⸗
tas retributionis eterne aliqͥd ponit ĩ eo qͥ dignus ẽ. foꝛtius poſſit hoc reperiri circa gratiã dci. tem
boc aũt nõ ẽ niſi gra.gᷓ ⁊c. ¶ tẽ culpa ex q̃ deus bo ſic ſe habet gratia ad gratificatũ.⁊ acceptatio ad acd
minẽ odit ⁊ repꝛobat ponit aliquã defoꝛmitatẽ i co eptatũ. ſicut ſe babet laus ad laudatũ.ſed laus ni-
q̃ repꝛobat᷑. pari rõne gra ob quã deus aliquẽ dili bil ponit circa laudatũ.ſed circa laudantẽ.ergo nec
git ⁊ appꝛobat.aliqͥd ponit in co qͥ acceptat᷑. tẽ gratia circa gratificatũ.ſed circa gratificantẽ.
ↄtingit aliquẽ qui non eſt gratus deo fieri gratũ.ſend babundantioꝛis charitatis eſt diligere ⁊ acceptare
i⸗ boc nõ eſt ꝓpter mutationẽ aliquã factã ex parte dei eum qui minus eſt dignus amoꝛe. ſicut inimicũ qᷓ;
5 acceptantis.g hoc ẽ ꝓpter mutationẽ aliquã factaz amicũ.ergo diuina charitas ⁊ bonitas nõ ſolũ acce-
ex ꝑte hois acceptati.ſ̊ talis mutatio nihil ab homi/ ptat bonos ſed etiã quantũcunq; malos.nõ ſolum
ne tollit. ergo aliqͥd circa hominẽ acccptatũ ponit. dignos.ſed etiã quãtũcunq; indignos.ergo Zrmn⸗
cc

” 22?2?—– Sannn
cccceptatio ſiuẽ gratificatio nõ videt᷑ aliquid ponere veritatis infallibilis equitgs. uni inn
ycirca ipᷣm acceptatuʒ aut Sratificatũ. (rnan è Aueſtio. ij. b .— tu⸗ oai⸗a
gratia diuina aliquid ponit circa gratificatũ ſiue ac¶ Suppoſito ꝙ gr̃a aliqͥd ponat circa gratificatũ.qrit᷑ fnin gai
ceptatum. Et ratio buiꝰeſt. quia diuina voluntas in vtrũ illud ſit creatũ vel inc eatũ. Mꝛ ſit increatũ vi⸗ ruf *
acceptando nõ afficit᷑.diuina veritas in appꝛoban / detur ꝑ illud qð dicit Oam̃.in li.de ſpũſancto. Dici⸗ lcn
do nõ fallitur. ⁊ neutra earũ in gratificando mutat᷑. mus ſubſtantiã donoꝝ dei cſſe ſpiritũſanctũ.nec eſti ntlit,
Quia diuina voluntas in acceptando nõ afficit᷑ nec mare debemus ſpm̃ſanctũ ſᷣm ſpᷣam eſſe diuiſum. g ſcoct ſvi
acceptat aliquẽ ꝓpter nouuʒ affectum. neceſſe eſt ꝓ multitudo bonoꝝ dicat᷑.impaſſibilis em̃ eſt ⁊ indi/ nie .
acceptet ꝓpter aliquẽ effectũ.⁊ ita aliquis effectꝰ po uiſibilis. ſed iuxta differentes intellectus multis do⸗ titos⸗ u
nitur eſſe circa eũ qui acceptat᷑. Quia veritas diui· noꝛum vocabulis nuncupat᷑. Si igi᷑ ſpũſſanctus Eeapf⸗
na in appꝛobando nõ fallitur.ideo non pᷣfert num nũ increatũ.xreſtat q gratia gratũfaciens dicit qͥd ige
alteri.nec appꝛobat magis vnũ ꝙᷓᷓ alterum.niſi quia increatum. Itẽ hoapm oſtendit᷑ ꝑ effectus ſiue Potar nihit
babet in ſe aliquid qð Kuiagis dignũ appꝛobatio/ actus gratie quos dicit᷑ habere in gratificato.qui ex Ctitctocatn.
ne diuina. Neminẽ aũt acceptat niſi quẽ appꝛobat. diuerſis autoꝛitatibus nouẽ eſſe colliguntur. Gꝛatie insgftſusſa
⁊ etiã nemo eſt gratus vel deo acceptus niſi in ſe ba eñ eſt creare.gratie eſt animã infoꝛmare.viuificare. loten
beat aliquid per qdð fit appꝛobatione dignus.Quia illuminare.aſſimilare.vnire.ſtabilire.acceptabilem urnigeati
vo voluntas non mutat᷑ in acceptando.nec veritas deo reddere.⁊ affectũ ſurſum ducere ⁊ eleuare.Ex Ptic nleta
in appꝛobando.cũ aliquis de nouo incipit appioba pmo actu arguitur ſic. Eodẽ recreat deꝰ quo crcat. ſepnm üuntic⸗
ri vel acceptari. ⁊ nulla cadit mutatio ex parte dewi ac ⁊ equalisvirtutis vt dicit Aug.eſt recreare ⁊ creare. Mnigwniae⸗
ceptantis vel appꝛobantis. neceſſe eſt ꝙ aliq̃ cadat ſi ergo deus ſeipſo creat nõ ꝑ aliqnid creatũ.ergo ſe/ Prhoelntellgin
mutatio ex parte acceptati ⁊ appꝛobati.ſᷣ hoc nõ eſt ipſo recreat ⁊ refoꝛmat nõ ꝑ aliquid creatũ.ſed illud nugatisditn
quia aliquid ei aufert.eſt ergo mutatio. quia alid qð recreat eſt gratia. ergo E ſcdo actu arguik biiiddlento
donũ ſibi a deo confert᷑.⁊ ſic patet ꝙ gratia aliq d ſic.paris virtutis eſt refoꝛmare mentẽ q;tũ ad affe mmigfi Cai
num ponit circa ipᷣm gratificatum. AUnde ↄcedende ctum.⁊ q̃tũ ad intellectũ.ſᷣ mens immcdiate a pꝛi tentũß agne
8 ſunt rõnes hoc oſtendẽtes. ¶ Ad illud qdð pᷣmo obij ma veritate foꝛmat᷑ qᷓtũ ad intellectũ.vt dicit Au⸗ pCeri tnentu au
citur in ↄtrarium de gratia bumana.de qua dicit᷑ guſtinus.ergo ⁊ immediate qtũ ad affectũ a pꝛima ſanitcennu⸗
deus dedit gratiã danieli ⁊c.dðm ꝙ illud ſimile deri bonitate.ſed animã fsꝛmare qtũ ad affectũ eſt ipſiꝰ tiſdsaug
cit in tribus oditionibus pᷣaſſignatis.Lum quia hõ gratie.ergo gratia non eſt aliud qᷓ; bonitas ſumma. ſinechetsfnef
in acceptando afficit᷑.tũ quia iudiciũ eius frequẽter ¶ Ex tercio actu vel effectu arguit᷑ ſic.Si viuificare pmnginlizqui
dæcipitur.tum etiã quia cũ de nõ acceptando fit ac animꝗ eſt actus gratie gratũfacientis.⁊ deus animiꝗ ſperinmnsni
ceptans in ſeipſo mutat᷑.hoc aũt in deo nõ ponitur. viuificat ſeipſo nõ ꝑ mediũñ creatum.ergo gratia nõ Gttagmunun
⁊igdeo nõ eſt ſimile. Et ꝑ boc patet pᷣmũ ⁊ ſcdᷣm ob/ eſt aliud qᷓ; deus. Minoꝛ ꝓbat᷑ ꝑ Aug. qui dicit ꝙ ſilcäͤdlctone
9 iectum. ¶ Ad illud qdð obijcit᷑ de dilectione ꝙ non ſicut coꝛpus viuit anima.ita anima viuit xo. ani/ ſrgnagrare
ponit aliquid in dilecto.doᷣm ꝙ nõ eſt ſimile p eo ꝙ mWas ſeipſa viuificat coꝛpus.ergo deus ſeipſo viuifi/ nſe didezn
dilectio ſe extendit no ſolũmodo ad pᷣſens.verũetiã cat ſpiritũÿ. ¶ Ex quarto actu vel effectu arguit᷑ ſic. fenchiggmt
ad futurũ. Ande nõ tm̃ diligit nos deꝰ dilectione tẽ ¶ Si ſol ꝑ ſui eſfentiã eſſet pᷣſens oculo.nõ eſſet neceſ. ögteck ümm
oꝛali.ſ etiã eterna.acceptatio vᷣo ⁊ gratificatio ſo ſaria aliqua luminis influentia ad hoc ꝙ efficeret ſerlitaiams
hin ad pᷣſens ſe extendit.⁊ ideo effectũ nõ ſolum in oculus luminoſus. ſi igit ſol iuſticie deus eſt pᷣſens gincpoſomit
habitu ſed etiã in actu ponit circa ipᷣm acceptatum omni creacure.⁊ eſſentialiter eſt in anima vniuſcu/ ntonerlifenn
10 ⁊ gratificatũ.¶ Ad illud qd obijcit᷑ ꝙ ſole pᷣces re iuſq;.videtur ꝙ nulla influentia luminis ſit neceſſa icizdin
conciliant.dm qꝙ illud locũ habet vbi recociliatio ria ad illuminationẽ anime.ſi ig tur impoſſibile eſt tiifnenln
fit ꝑ mutationẽ affectionis. vt cũ aliquis qui alicui deũ aliquid faccre fruſtra. videt᷑ gratia illuminãs H
pꝛius erat iratus.ꝑ pᷣces alicuius mitigat᷑. hoc autẽ animã nihil aliud ſit q; diuina eſſcntia. quin/ Miigetie
circa deñ nõ ponit᷑. ⁊ ſi aliqñ in ſcpᷣtura dici videat᷑. to actu vel effectu arguitur ſic. Si coloꝛ eſſet ſua ſi / —
figuratiue intelligendũ eſt. videlicet ꝑ antropoſtpa- militudo.nõ eſſet neceſſaria noue ſimilitudinis ge/ ſntſin hna
11 ton. ¶Ad illud qð obijcitur de laude. dom ꝙ ſicut neratio ad boc ꝙ oculus confoꝛmaretur ipſi coloꝛi. iiin hlei
laus creature nõ ponit aliquid circa laudatũ ̊ cirea maxime ſi coloꝛ ipſe eſſe poſſet in oculo.ſed in deo ſiuti nkon
laudantẽ.ſic etiã gratia qua vnus homo alteruʒ ac ¶ Apter ſuam ſimplicitatẽ non differt veritas ⁊ ſimili⸗ aene
ceptat. eus autẽ qui nõ verbo cũ laudat ſ̊ appꝛo/ tudo.ilius em qui eſt ſimilitudo patris.eſt ciuſdẽ in ſus
batione.laudando aliqͥd ponit circa laudatũ. Ende eſſentie cum patre.ſi ergo gratia eſt deo aſſimilare. ⁊ Cih⸗ unmn.
ex boc nõ ſequit᷑ ꝙ gratia diuina nibil ponat. Poſſy gratia eſt ſimilitudo rei.impoſſibile eſt gratiam eſſe gtitn npeſbie⸗
F deei cpns Kſicgiſe de laude ⁊ gratia.quia laus re aliud a deo¶ Er ſcxto actu vel effectu arguitur ſic. gri betuin
ſpicit ꝑſonã extrinſecã cui laudatus ipſe manifeſtꝰ mediũñ vniendi plus cõiungit᷑ vtriq; extremoꝝ qᷓ ex M
efficit᷑. ſᷣ acceptatio reſpicit bona intrinſeca ex àbus tremum extremo.ſed deus eſt intimus anime.ergo en lunhgpr
2 vna pſona reddit᷑ alteri accepta. ¶ Ad illud quod impoſſibile eſt q inter deũ ⁊ anima cadat aliqò me/ kitetti
obijcit᷑ ꝙ maioꝛis charitatis eſt acceptare eũ qui mi dium vnitiuũ qʒ ſit ab vtroq; extremoꝝ diuerſum. denn lcien
nus eſt.dᷣm ꝙ acceptatio non tm̃ reſpicit opus vel ſi igitur gratie eſt vnire anima deo. cum gratia non edeun
effectũ ſiue ronũ largitatis. etiã iudiciũ veritatis. ſit anima.neceſſe eſt gratiã eſſe duum. ¶Ex ſeptimo uenigrggm
Qui em̃ alterũ acceptat.ipᷣm etiaʒ appꝛobat.Et qm̃ actu vel effectu arguitur ſic. Impoſſibile eſt vanita denneiſclch
diuina veritas ⁊ eq̃tas nõ pᷣt appꝛobare niſi bonũ ⁊ tem per vanitatẽ ſtabiliri. ſed ſi abilitur ſtabilitur 6 ergnit
equũ.nullus qᷓ;diu manet in ſua iniqͥtate pᷣt eſe deo per veritatẽ.Si igit᷑ omnis creatura vanitas c.aut acllcetin
acceptus.⁊ ſi etiã multa beneficia a deo ſibi impen/ gratie nõ eſt ſtabilire anim.aut nõ eſt aliquid crea/ W
dantur. Et ſic patet ꝙ rõ ſua nõ cogit.quia ſic eſt di tum.ſed gratie eſt ſtabilire animã in bonũ.hoc pla/ Kckdräfte

uine largitatis immenſitas.vt non excludat᷑ diuine

num eſt. ergo gratia nõ eſt tonũ creati ſed increati.

Ryuicn.
chrhien

emengen
Caenia

doeniſcul d
e
cidiſ

imnctiren,

lecti Ndeti

dtaferi,ſin
daferidipe

bonitis im .

ſic Ginin
tis.1 ni
mneceun
NDug au
mwviurnin
dus ſbſoß
ſcſm miſe
onddſenad

Abergchaf

eruckii
mitufnud
miniſt ee
rinyſtle
Tnic nins
E
ſecer at⸗
lendinoge
lo.l nden
Cirotiini,

Nbfimin

eckgnmnei
nmin ,
usmine an

atricd

opduch
utu N
Se
laim
cihe A
Adae⸗
i eh
Gtkcen

tam. videt᷑ ⁊c̃.

¶ Ex octauo actu vel effectu arguit᷑ ſic.Eodeʒ ipſo

acceptat deus aliquẽ quo amat.ſᷣ pater ⁊ filius dili-/
gunt nos ſpũſancto ſicut ſancti dicunt.⁊ habitũ fuit

in pᷣmo libꝛo.nõ aliquo creato.g acceptat nos ſpiri/
tu ſancto nõ per aliqd tonũ creatuz.ſi igit᷑ gratia eſt
illud quo deus animã acceptat ⁊ reputat animã gra

ſic. nihil poteſt mentẽ noſtrã ſupꝛa ſe eleuare niſi il/
lud qð eſt mẽte ſuꝑius.ſᷣ ſolus deus maioꝛ eſt men/
te rõnali.ergo ſolius dei eſt ipſam ſupꝛa ſe eleuare.ſᷣ
iſte actus vel effectus dicit᷑ eſſe gratie.g impoſſibile
eſt gratiã gratũfacientẽ eſſe aliquid a deo diuerſum.
His nouẽ rõnibus colligit᷑ ꝙ gratia non eſt donum
creatũ ſed increatũ. ¶ Ad oppoſitum arguit᷑ pꝛimo
rõnibus oſtenſiuis.ſcdo rõnibus inducentibꝰad im
poſſibile. ¶ Ad oſtendendũ autẽ gratiã gratũfacien
tem eẽ donũ creatũ.pꝛimo adducat᷑ robur autoꝛita/
tis. ⁊ ſco violẽtia rõnis. Dicit᷑.j.Coꝝ.xij. Diuiſio/
nes gratiarũ ſunt.idẽ autẽ ſpũs.ſed nõ eſt diuiſio do
ni increati.g doni creati.g ⁊c. Oꝛ ſi dicas autoꝛitatẽ
iſtã debere intelligi nõ de gratia gratũfaciente.ſed de

gratia gratis data. Obijcit᷑ tunc ꝑ verbum Aug.ad

bonifaciũ dicentis.Gratia meretur augeri vt aucta

mereat᷑ pfici.Circa igit᷑ iſtud tonũ cõſiſtit meritum

⁊ augmentũ.ſᷣ augmentum nõ conſiſtit niſi circa do
num creatũ.meritũ autẽ nõ ↄſiſtit niſi circa donum
gratie gratũfacientis.g gratia gratũfaciens eſt quid

creatũ. O ſi dicas augmentũ illud attendi in gratia

nõ ᷣm id qð eſt ſ̊ ſᷣm effectũ.Adducit᷑ ad hoc auto/

ritas magiſtri in lr̃a quã ſumit ex verbis Aug.ibi.et

ſi diligenter intendas nibilominus tibi monſtratur
que ſit ipſa gratia wluntatẽ pꝛeueniens ⁊ pparans.
ſcʒ fides cũ dilectione.Si ergo fides eſt donũ creatũ
reſtat ꝙ ⁊ ipſa gratia voluntatẽ pᷣparans donũ crea
tum ſit. ¶ Itẽ bocipᷣm rõne oſtendit᷑.⁊ ex omnibus
iſtis actibus gratie aſſignatis vna colligit᷑ ratio. Si

eñ̃ gratie eſt refoꝛmare ⁊ infoꝛmare et viuificare.et

ſic de alijs.cũ omnis talis actus ſit ab aliquo ſicut a
pꝛincipio foꝛmali. Hon em̃ eſt infoꝛmatio.nec refoꝛ
matio nec viuificatio.⁊ ſic de alijs.Si nõ foꝛma.ne/
ceſſe eſt aliq donũ poni in aia qð ſit aie ipᷣius infoꝛ

matiuũ.ſᷣ deus nullo mõ poteſt eſſe foꝛma ꝑficiens.

uis poſſit ſe habere in rõne foꝛme exẽplaris.ergo

prer donũ increatũ qð deus eſt. ad hoc q; aia grati /
ficetur. neceſſe eſt ponere donũ creatũ.Huius auteʒ
rõnis neceſſitas colligit᷑ ex nouẽ medijs.ex quibus

nouẽ pñt foꝛmari argumẽta. ſed tantũ valet illa in
vnũ mediũñ colligere.quãtũ diuiſim explicare.Hijs

igit᷑ rénibus oſtenſiuis apparet gratiã gratũfacien/

tem eſſe donũ creatum. Itẽ hoc videt᷑ ronibus du/
centibꝰ ad impoſſbile.quaꝝ pꝛima hec eſt. Aut gr̃a
gratũfaciens ponit aliquid creatũ in gratificato.cũ
deus de nõ grato facit gratũ.aut nihil.Si nihil.ergo

nulla fit mutatio ex ꝑte creature gratificate. ergo fit
mutatio ex ꝑte gratificantis.qd eſt impoſſibile.Et

ſterũ.ſi nihil creatũ poneret no eſſet melioꝛ ille q eſt
deo gratus iy ille qui nõ eſt gratus. ſi igit hoc eſt im
poſſibile ponere ꝙ; gratus deo non ſit melioꝛ qꝙᷓ; non
gratus.⁊ impoſſibile eſt ꝙ ſit melioꝛ niſi aliquã bo/
nitatem habeat quã alter nõ babet.⁊ boc nõ poteſt
eẽ niſi quid creatũ.neceſſe eſt ꝙ gratia aliquid crea/

tum ponat in gratificato. Si igit᷑ ponit aliqͥd crea/

tum. aut eſt donũ ſiue aliquis habitus.aut eſt actus
ſiue doni vſus. Si eſt donũ vel aliqͥs habitus.habeo

xnono actu vel effectu arguitur

ꝓpoſitũ ſcʒ ꝙ gratia in gratificato ponit aliq donũ

creatũ. Si vᷣo eſt actus vel vſus.& nõ plus ponit in
gratificato ꝙᷓ; in nõ gratificato.niſi qñ opatur.gᷓ non

erit gratia in paruulis baptizatis ⁊ in iuſtis doꝛmiẽ⸗
tibus magis ꝙᷓ in nõ baptizatis ⁊ in bominibꝰ pec⸗
catoꝛibus.ꝙ ſi hoc falſum eſt ⁊ alienũ a fide.neceſſe
eſt gratiã aliqd donũ creatuʒ in gratificato ponere.
¶ Itẽ bocipm oſtendit᷑ alia roõne.tam ex fide ꝙᷓ ex
autoꝛitatibus opoꝛtet ſupponerè ꝙ impoſſibile eſt
aliqd meritum eſſe ſine gratia.⁊ hoc melius manife
ſtabitur. . Hoc igit᷑ ſuppoſito.quero tunc aut gra/
tia eſt aliqua ꝓpꝛietas liberi arbitrij. aut omnino no
minat aliq ſubſtantiã diuerſam.Si eſt aliqua ꝓpꝛie⸗
tas li. arbi.habeo ꝓpoſitum. videlicet ꝙ gratia in li.
arbi.eſt aliq donum creatũ. Si gratia nõ eſt aliqua
ꝓpꝛietas.nõ eſt li.arbi.ſed deus cum li.arbi.non eit

tius agitur qᷓ; agat.⁊ mouet᷑ q; moueat.⁊ ſi hoc.ſicut
motus ſurſum nõ attribuitur lapidi.nec eſt ex eo læ
pis laudabilis vel vituperabilis.ſic opus meritoꝛiũ
nullo mõ eſt li.arbi.attribuendũ.⁊ ita non li.arbi.ex
illo erit aliquo pᷣmio dignũ.ꝙ ſi hoc eſt impoſſibile
⁊ falſum.reſtat igit᷑ ꝙ illud falſum eſt quo dicit᷑ gra
tiam nõ eſſe aliqd donũ creatũ.iRe.ad pꝛedictoꝛũ

intelligentiã eſt notandũ ꝙ circa hanc queſtionẽ ſa/

pientes opinant᷑ ↄtrariũ ſapientibus. In bac enim
queſtione aliquid eſt qdð fides determinat. aliqͥd qdᷣ
ratio non inueſtigat. YFides ⁊ ſcriptura determinat
q; abſq; gratie dono impoſſibile eſt placere deo. de⸗
terminat etiã ꝙ abſq; dono increato qð eſt ſpũſſan/
ctus homo non poteſt fieri deo acceptus nec aſſumi
in adoptionẽ filioꝝ dei. ⁊ ideo oẽs recte intelligẽtes
cõcedunt in iuſtis eſſe gratie donũ.credunt etiam in
eis eſſe donũ increatũ qð eſt ſpũſſanctus.⁊ hoc a fi/

de ⁊ a ſcriptura determinat᷑.⁊ ideo qui ↄtrariũ huiꝰ

ſentiret eſſet hereticus.Sed vtrũ pᷣter tonũ increa⸗

tum ſit in nobis ponere donũ creatũ per qð ſimus
deo accepti vel nõ.quia nõ expꝛeſſe determinat᷑ ſcri/

pture autoꝛitate.inueſtigat᷑ a doctoꝛibns rationum
ꝓbabilitate. Et quoniã tam habitus qᷓ; dona qᷓ etiã
virtutes cognoſci habent per ꝓpꝛias oꝑationes.ido

ſm diuerſam cõparationẽ actuũ ⁊ effectuum gratie

ad ipſam grãm.diuerſe ſunt ſuꝑ hoc doctoꝝ opinio
nes. Sicut em̃ pᷣtactum fuit in opponendo.grẽ eſt

recreare.gratie eſt refoꝛmare.gratie eſt viuificare.il/
luminare.aſſimilare.vnire.ſtabilire.acceptũ facere.
ſurſum leuare.Hos igitur actus quidã comparaue

runt ad grãm ſicut ad pꝛincipiũ effectiuum.Et quo

niam deus ſufficit ad hos actus vel effectus ꝑficien

dos in rõnali creatura.⁊ ſolum deũ decent ꝓ ſua di/
gnitate.⁊ ſoli deo ſunt poſſibiles ꝓ ſua difficultate.
ideo dixerunt ꝙ donum creatũ ponere ad hos effe/
ctus ꝑficiendos in homine eſt ſuperfluũ ⁊ indecens
⁊ impoſſibile.Alij vero cõparauerunt effectus pꝛe/

dictos ad grãm ſicut ad foꝛmã.neceſſariũ em̃ ẽ ꝙ vi
uificatio ⁊ refoꝛmatio ab aliquo eſt ſicut ab infoꝛ/

mante.Et quoniã nec eſt poſſbile nec decens deum

eſſre foꝛmã perfectiuã alicuius creature. ideo pꝛeter

donum increatuʒ qd comparat᷑ ad hos actus tanqᷓ;

pꝛincipium effectiuũ.cõueniens eſt ⁊ opoꝛtunũ po/

nere conum creatuʒ per qð anima infoꝛmet᷑.Hanc
aũt poſitionẽ pꝛeferendã credo pꝛioꝛi.tum quia ſe/
curioꝛ.tum quia etiã rõnabilioꝛ.Securioꝛ nacq; eſt.
quia conſonat cõmunitati magiſtroꝝ.⁊ erbis expo

in opus meritoꝛiũ qdð eſt ſupꝛa ipᷣm in merendo.po⸗

15

16 trarium facile eſt reſpondere.

. l
—

ſitoꝛũ.⁊ pictati ſanctoꝝ.Doctoꝛes em̃ piſieñ.cõmii/
niter boc ſentiunt ⁊ ſenſerunt ab antiquis diebus.
Verxrba etiã expoſitoꝝ hoc pꝛetendunt qui grãm in
ſacramentis dari ⁊ vſu virtutis augeri dicunt. Pie
etiam mentes ⁊ bumiles huic poſitioni conſentiunt
pꝓ eo ꝙ et ſi donũ gratie nõ poſſit ita ꝑcipi a q̃cunq;.
viros tamẽ ſanctitate pꝛeclaros aliquando nõ latet
diuine bonitatis influentia quã intra ſemetipſos po
tius experiendo q; ratiocinando cognoſcunt. Hoc
etiã piarum mentiũ eſt vt nibil ſibi tribuant.ſed to/
tum gratie dei. Ande q́;tumcunq; aliquis det gratie
dei.a pietate nõ recedit.etiã ſi multa tribuendo gra/
tie dei.aliquid ſubtrabat poteſtati nature vel li. arbi.
Cum vero aliquid gratie ſubtrabit᷑.⁊ nature tribui⸗
tur qʒ eſt gratie.ibi poteſt periculum interuenire.⁊
Apterea cum iſta poſitio que ponit gratiaʒ creatam
⁊ increatam plus gratie dei tribuat qᷓ;ᷓ alia.vel maio⸗/
rem ponat in natura noſtra indigentiam.hinc eſt c
pietati ⁊ humilitati magis eſt cõſona.⁊ ꝓpterea e
magis ſecura.Eſto em̃ ꝙ eſſet falſa.quia tamẽ a pie
tate ⁊ bumilitate nõ declinat.tenere ipſaim nõ eſt ni/
ſi bonum ⁊ tutum. Pꝛeferenda eſt igit᷑ hec opinio
pꝛioꝛi ꝓ eo ꝙ eſtſecurioꝛ ⁊ magis recedit ab erroꝛe
pelagij.Quis em̃ negare ſecure audeat i noſtra gra/
tificatõne aliqd donũ creatũ nobis a deo cõferri?Ci
mere em̃ debet vnuſquiſq; ne foꝛte negando donum
gratie creatc.efficiat᷑ aduerſarius increate. Pꝛefe/
renda eſt etiã quia rationabilioꝛ. Sicut em̃ in oppo/
nendo oſtenſum eſt. rõnabiliter tales effectus ⁊ actꝰ
nõ poſſunt cogitari in nobis eſſe.quin ſint ab aliquo
ſicut efficiente.ab aliquo ſicut infoꝛmante. Quõ em̃
actus verus refoꝛmationis et viuificationis erit in
anima niſi ſit aliqua foꝛma complẽs a qua anima in

foꝛmetur.Et ideo ſᷣm hanc poſitioneʒ cõparat᷑ ipſa

gratia creata influentie luminis.⁊ pꝛincipiũ eius cõ
paratur ſoli. AUnde ⁊ ſcriptura vocat deuʒ ſiue xpᷣm

ſolenʒ iuſticie.quia ſicut ab iſto ſole materiali influit

lumen coꝛpoꝛale in aere ꝑ qð aer foꝛmaliter illumi/
natur.ſic a ſolę ſpirituali qui deus eſt.influit lumen
ſpnñᷣale in animã.a q̊ aia foꝛmalit illuminat᷑.⁊ refoꝛ/
matur.⁊ gratificat᷑.⁊ viuificat᷑. Añ inter oia coꝛpo
ralia maxime aſſimilat᷑ gratie dei lumis influentia.
Sicut em̃ eſt quedã influentia que aſſimilat coꝛpo⸗/
ra ipᷣm ſuſcipientia ipſi fonti luminis q́;tum ad pꝛo⸗/
pꝛietatem.ſic gratia que eſt ſpiritualis inſluẽtia que

mentes rationales fonti lucis aſſimilat ⁊ cõfoꝛmat

Hec autẽ influentia recte dicit᷑ gratia.tum quia da/
tur ex mera libertate nulla nature cogente neceſſita

te. Mõ em̃ oꝛitur ex pꝛincipijs ſubiecti.nec a deo exit

de neceſſitate.ſed ſua mera benignitate. Tum ctiaʒ
quia gratũ facit. Dum em̃ hominẽ deo confoꝛmat ⁊
aſſimilat.reddit ipᷣm deo amicũ.⁊ facit deo eſſe pla/

citum ⁊ acceptũ. Tum etiã quia facit hominẽ gra⸗

tis facere ea que facit. Affectꝰ em̃ hominis recuruꝰ
eſt ⁊ mercẽnarius ꝙᷓtũ eſt de ſe. Añ qð facit.intendẽ
do ꝓpꝛium comodũ facit.ſed cũ diuina gratia ſuper/

uenit.ſic hominẽ totũ gratũ facit.vt ſiue ad vtilitatẽ
ꝓximi ſiue ad honoꝛẽ dei velit totũ gratis impende
re. Et ſic patet ꝙ talis influentia valde rationabilit
gratia nuncupat᷑. Igitur hanc poſitionẽ ſuſtinendo

tanq; ſecurioꝛem ⁊ rationabilioꝛeʒ.ad obiecta in cõ⸗
Sina em̃ quod di/

cit dam̃ ſubſtantiam donoꝛum dei eſſe ſpũmſanctũ.

et ſi que alie autoꝛitates inueniunt᷑.intelligende ſũt

cauſam ⁊ appꝛopꝛiationetmm.qꝛ ſpũſranctus eſt to/
num in quo oia alia dona donant᷑.⁊ qui eſt fons oi/
um donoꝝ. Mõ aũt excludit᷑ donũ creatũ ꝑ illudver
bñ. Sic etiam cum quis tenet equũ ꝑ frenũ dicit᷑ te-
nere equũ.nec ſic excludit᷑ tentio freni.qꝛ tenẽdo fre
nũ tenet equũ.Sic ſpũſſanctus cum dicit᷑ ſubſtãtia
donoꝝ non excludit᷑ donum creatum.imo indudit᷑.
Mõ em̃ ob aliud dicit᷑ nobis dari ſpũſſanctꝰ niſi ex
eo ſic eſt in nobis a deo vt habeat᷑ a nobis. Lunc
aũt habet᷑ a nobis qñũ habitũ babemus quo poſſu/
mus eo frui.⁊ hoc eſt donũ gratie creatum. Et ſic pʒ
rñſio ad illam autoꝛitatem ⁊ ad ↄſimiles.L¶Ad illsᷣ
vᷣo quod obijcit᷑ de actu ſiue effectu recreationis q;
eſt a ſolo deo. Dom ꝙ verũ eſt e eſt a ſolo deo ſicut
a pꝛincipio effectiuo.nibilominus tñ qꝛ recreatõ eſt
rei iam exñtis ꝑ aliquam diſpoſitionem nate refoꝛ/
mari.idem eſt recreatio ⁊ refoꝛmatio.et ꝓpterea nõ
tiñ reſpicit pꝛincipium effectiuũ q̊ ⁊ pꝛincipiũ infoꝛ/
matiuũ.nõ ſic eſt de creatiõe que ſimpliciter eſt de nõ
ente.in qua ſimpliciter eſt ꝓductio rei nõ ſᷣm quali/
tatem alteratio. Per banc viam reſponderi põt ad
omnes rationes ſequentes.om̃s em̃ pcedunt ſᷣm ꝙ;
actus illi cõꝑant᷑ ad gratiam ſicut ad pꝛincipiũ effe/
ctiuum.hoc aũt modo nõ ſunt a gr̃a creata ſicut pꝛi
us dictum eſt. ⁊ iſtud melius patet ſi quis diligenter
ptractare voluerit.pᷣtermittit᷑ tamen ad pꝛeſens cau
ſa vitande pꝛolixitatis.¶ Ad illud tamen quod ob/
ijcit᷑ de vnione.dᷣm ꝙ gratia nõ vnit q;tum ad eſſe
ꝛimũ quo deus eſt cuilibet creature intimus eẽntia

iter. potentionaliter. et pꝛeſentialiter. ſed gratia eſt

medium vniendi ꝙtũ ad cognitionẽ ⁊ amoꝛcʒ.⁊ q́;
tum ad hũc m nzule iſtat de? a pctõꝛibus.
Aueſtio. iijſ. c

¶ Atrum gratia . it in genere ſubſtantie vel in genẽ ac

cidentis:Et ꝙ ſit in genere accidentis videt᷑. Om̃e

quod aduenit ſubſtantie iam complete eſt accidens.
ſed gratia aduenit ſubſtantie iam complete.ſ.aie rõ
nali.ergo gratia eſt acciden Aten quod adeſt ?æ
abeſt pꝛeter ſubiecti coꝛruptionem eſt accidens.ſed

gratia eſt hmõi.ſicut patet.qꝛ multi iuſti efficiuntur
peccatoꝛes ⁊ econuerſo. ⁊c. ¶ Item omne
pit magis ct minus eſt accidens.ſed gra recipit ma/

gis ⁊ minus.qꝛ maioꝛ eſt in vno qᷓ in altero.et in eo
dem ipᷣo ſᷣm diuerſa tpa magis intẽdit᷑.S c.Pꝛe
terea.aut gratia eſt ſubſtantia aut accidens. Si eſt
accidens.habeo ꝓpoſitũ.Si ſubſtantia.aut ſubſtan
tia materia. aut ſubſtantia foꝛma.aut ſubſtantia cöo/

poſitum. Suba materia non.hoc cõſtat. Subſtãtia

tem omne qð reci

—

7

18

cõpoſita nõ.qꝛ tunc nõ eſſet anime vnibilis. Subſtã

tia foꝛma nõ.qꝛ tunc ex gratia et anima ficret vnum

ęẽntiam.& ſi nõ eſt ſubſtantia.reſtat ꝙ ſit accidẽs.

¶ Item ſi eſt ſuba. aut oPali at ſpnalis. Mõ coꝛ
poꝛalis.hoc ↄſtat.Si ſpũali
aut aia rõnalis.ſed ↄſtans eſt ꝙ gratia creata nec eſt
deus.nec eſt angelus.nec rationalis ania.& reſtat ꝙ
gratia creata ſit in genere accidentis.

S8. aut deus. aut angelus.

Item nulla

ſubſtantia eſt habitus.ſed gratia eſt quidã habitus

animã decoꝛans ⁊ oꝛnãs.ſicut dicit᷑ ſuꝑ illud cg. At

exhilaret faciem in oleo.gratia eſt quidam nitoꝛ ani
mi ⁊c̃.g̊ᷓ gratia nõ eſt ſubſtantia.et eſt ſubſtantia vel
ed ↄtra. Mullũ accidens eſt no-
bilius ſubſtãtia.ſed gra eſt nobilioꝛ aia quã ꝑficit et

accidens.g ⁊c.

cõplet.ſicut ꝑfectio ẽ nobilioꝛ pfectibili.& grã nõ eſt

accidens⸗ ẽ accidẽs vel ſa.o ⁊c. ¶ RNẽ nullũ acci

ifinſuſihf
u)tut
utolegigain
cinaintetoſe
liötlednert⸗
4 oraſh .
ſegann ef
Ncderis ni
Aicene/
ncinal d
ſhiei/ lali
ſuochetan
ein unenitaer
nſatutſhii
tii iunen
imi guiztſian
Kaͤnztcſellotnp
Grpagitpiier
ſatgttüchktee⸗
ſirtſposthäsn
Jarahngtini
nnonſtlonn
lenegeni
nnenicktögnun

Auuzcaſnone

gllſt intcif⸗
euucabgdar
ſeglaiſifngi
ler ninio
felcici
pwiafint

fnann,
ichſnn,
nigiine
8fenidäit,
Nicntgnͤhe
tdck ſibſiin
inoindude,
iſmaſnſen
nobis Nine
vann vſi⸗

un Etſep;
6 0
legentionis
ſcdoſant
eregendeſt
nennne ,
a een d
Pnahiinfed
micnntdnd
drapofngol,
Gpeneaiien⸗

cn gainttne

unipinhiſſü.

1Gagenſatnt
teſigusdictr
man doriben

Gdtunatti

Vnititmgd.
toreinangzi
Aliter. guid
tone 1mit

Wacins

ſmntetigit
S
marliß
Imn golnic
õ
Glruſicfaun
oteonu
tginnn in
iaumait
ulas,
muan iütn
Geſbſtuntn0)
Gt Obbſtin
ninafieein

egſtta
uſasſ 4

nsattMil⸗
nu
smin Elckre
ini
t udi hip
npltolt
iinm orNR

rc binnn
MM 277
iigligien 4

S

nſi

seno,

mmmmee 222ðẽðẽ
S

Di.
dens eſt ſbe ſimilius qᷓ; ſa.ſᷣ grã inter ceteras crea/
turas eſt deo ſimilioꝛ. ⁊ deus eſt ſba.g grã eſt in gene
re ſpᷣe. ¶ Itẽ nullũ accidẽs eſt ſtabilius qᷓ; ſhᷣa.ꝓ e9
ſpᷣa pᷣbet fulcimentũ accidenti nõ ccõuerſo. ᷣ grã
ilit ifam animã ⁊ cõfirmat in bono.nec põt ipᷣa
grã aliquo mõ incuruari in malo.ſi igit᷑ aia eſt ſba.
grã eſt ſba. ¶ Itẽ ois foꝛma q̃ eſt pᷣncipiũ vite eſt
in genere ſbᷣe.łᷣ grã eſt pᷣncipiũ vite ⁊ nobiliſſime vi⸗
te.g grã eſt in genẽ ſbᷣe. ¶ Itẽ tria ſunt genera bono

rum.ſcʒ bona media.bona minima.bona maxima.

ſicut vult Aug.in li.de li.ar.ſᷣ bona minima et bona
media ſunt in genere ſbᷣe.gẽ̊ multofoꝛtiꝰ ⁊ bona ma/
xima.⁊ grã eſt de bonis maximis. ⁊c.i¶ Itẽ omne
accidẽs qdð ineſt alicui vt accidẽs.aut ineſt ꝑ ſe. aut
p accidẽs.ſi igit᷑ grã ineſt aie vt accidẽs. aut igit᷑ in⸗
eſt ꝑ ſe aut ꝑ accideus.Si ꝑ ſe.ᷓ habet oꝛtũ ex pꝛo/
pꝛijs pᷣncipijs ſubiecti. iam nõ erit grã.ſ nalis pꝛo
pꝛietas.Si ꝑ accidens.ſᷣ om̃e ꝑ accidens reducibile

eſt ad ꝑ ſe. ſi grã ineſt aie ꝑ accidẽs.erit alis ſubie-/

ctum cui inerit ꝑ ſe.ꝗᷓro igit᷑ qͥd ſit illud.ſi aũt nõ eſt

19 dens vel ſba. 5 ac.

aliq tale dare.reſtat ꝙ grã nõ eſt accidẽs.⁊ eſt acci/
dens v .dom qꝙ ponẽtes gram donũ
eſſe creatum. neceſſe bñt ponere grãm eſſe in genere

accidẽtis.Ad cuiꝰintelligentiã notandũ eſt ꝙ eſt ali

in coꝛuo cõparat᷑ ad ipᷣm coꝛuũ ſicut ad ſubiectum
⁊ cãm.lumen in aere.vel ſpẽs in ſpeculo.cõparat᷑ ſo
lum ſicut ad ſubiectũ.non ſicut ad cãm.quia ⁊ ſi ibi
recipiat᷑.aliunde tñ hʒ oꝛtũ.Tale autẽ accidens qð
cõparat᷑ ad aliqͥd ſicut ad ſubiectũ.et ad aliud ſicut
ad cãm p̃t eſſe ſub tri

Sicut a pari.vt ſimilitudo ſpeculi in ſpeculo. Sicut
a ſuꝑioꝛi.vt lumen ab aere illuminato.Tale aũt ac
cidens qð hʒ oꝛtũ a ſupioꝛi inqᷓ;tũ accidẽs eſt. cõple
mentũ eſt nõ auant ac eſ epᷣmũ.vᷣ q;tũ ad eẽ ſcom
Quia vᷣo a ſuꝑioꝛi eſt. bʒ nobilitare ſubiectũ in hoc

wW.Wiungit ipᷣm ⁊ cõfoꝛmat ei qð eſt ipſo ſuꝑius.⁊ ſi ſit

tale accidens qd oꝛtũ hʒ ab ente ſi ußmo. ſi eius infu
ſio vel oꝛigo ſit ſm ꝑfectã influentiã. nõ ſolũ bʒ no/

bilitare.verũetiã cõſumare ⁊ q̃etare.⁊ hoc non facit

⁊0 tes gram eſſe accidẽs.

itſt de bonitate. ꝙ alio mõ dr gia eſſe bona. alio mo⸗

2 1 no increato.ſicut pᷣdictũ ẽ. ¶ A

tm̃ ronc ſui. verũetiã rõne eius a qͥ pcedit in quo re

boc cõpleta btitudo.Cõcedende ſunt g rões ꝓban/
illud qð obꝛ pᷣmo in cõ
trariũ ꝙ accidẽs nobilius eſt ſba.dm ꝙ illa rõ defi
cit tripfr. Pꝛimũ quidẽ quia nobilitas ſpᷣe ⁊ accidẽ

tis. ⁊ bonitas ſbe ⁊ accidetis ꝗpꝛie nõ hñt cõparari.
Accidẽs em̃ bonũ dẽ nõ ſibi ſ alij.nõ ſicut oꝛdinatũ

5/ðſicut rõ oꝛdinãdi.ſ ipſa ſba bona ẽ tanqᷓ bonitat·

pticipatiua.Alius etiã defectꝰeſt ibi.qm̃ ⁊ ſi nullum
accidẽs nobilius ſit ſᷣa ꝓut accidẽs ↄpat᷑ in ſe qᷓtũ
ad eſſentiã generis.ſiue q;ꝛtũ ad eſſe pᷣmũ.nibilomi/
nus tñ ꝓut accidẽs ↄſiderat᷑ in ſubiecto.et includit
eſſe ſubiecti.quandã nobilitatẽ ſupaddit qᷓ‚tũ ad eẽ
ſcᷣm.Derciꝰetiã defectꝰ eſt.qꝛ ꝙ grã dicat᷑ nobilioꝛ
gia ⁊ pfectio aie.boc nõ ẽ rõne ſui tm̃.ſᷣ qꝛ vnit bo⸗/
dillud qð obẽ ꝙ nul
lum accidẽs ſimiliꝰ eſt ſõᷣe q; ſja.ddm ꝙ ſicut dictũ

triplici differẽtia. Quoddã em̃ ẽ
qdð babet oꝛtũ ab inferioꝛi.quoddã qð hʒ oꝛtũ a pa⸗
ri.quoddã qdð habet oꝛtũ a ſuꝑioꝛi. Sicut ab inferio
ri.vt ſpẽs lapidis in oculo vel etiã in intellectu nro.

inberentis ꝑ. ſe.

